PDA

View Full Version : Knjige iz djetinjstva

stranice : [1] 2

Chipa
26.06.2003., 08:51
super mi je slušati kaj su ljudi čitali ko djeca...

i kad razmišljam o tome ko da se vratim u to vrijeme...

meni su valjda najdraže bile šegrt hlapić i dr.dolittle.

Inkvizitor2
26.06.2003., 09:30
Ciklus knjiga Ivana Kušana o Koku - najbolje od najboljeg. (ove zadnje dvije - Koko u Kninu i Vukovaru nisam čital, pošto sam zrasel).
Junaci Pavlove ulice.
Knjige Ante Gardaša o... nisam siguran a se zove - Miron.
Smogovci.
Adrian Mole.
Tarzan u 7,8 razredu.
i još mnogo mnogo... tko bi se toga sjetio...
ako se sjetim nadopisat ću.

Doria
26.06.2003., 10:02
.. joj, joj.. obozavala sam sve te djecije knjige..... stvarno nemam omiljeno iz tog doba, sve su :)
Erich Kastner: Blizanke, Toncek i Tockica (ova je genijalna!!!), Malena, Patuljak i Malena, Emil i detektivi, Emil i tri blizanca....
Mato Lovrak: Druzba Pere Kvrzice, Vlak u snijegu, Neprijatelj broj 1
Odlicna spisateljica, ali potpuno zapostavljena... Jagoda Truhelka... napisala je seriju knjiga (4 meni se cini) o odrastanju sebe i svoje brace (jedan mladi i jedan stariji), pisala je u trecem licu... i jedini naslov kojega se sada mogu sjetiti ... Dusi domaceg ognjista
Nikola Pulić: Ključić oko vrata
Nada Iveljic: Ridokosa primadona, Srce na pragu, Sestinski kisobran i Zagrebacki vrapcici, Zmajevi nad gradom, Pozdravite novog jahaca, Kiosk na uglu ulice, Klokan u dizalu
Onda.... bez autora... samo naslovi: Carobnjak iz Oza, Tresnjevacke tresnje, ....
Ondaa.. Anto Gardas: Bakreni Petar, Izum profesora Leopolda, Duh u močvari, Ljubičasti planet, Miron na tragu sv. Grala...
E, i Kusan naravno... Strašni kauboj, Lažeš, Melita, Domaća zadaća, Zagonetni dječak, Koko i duhovi, Koko u Parizu, Uzbuna na zelenom vrhu..
Khm.. kaj jos..... a znam ... Plavi kaputić od Mladena Kušeca, Vjetropirka Eva (ovu sam gutala), Junaci pavlove ulice, Strah u ulici lipa, Eko-eko iiii jos svasta, svasta.. u to doba sam citala ko da ne postoji sutra :D

Inkvizitor2
26.06.2003., 10:47
Zvižduk s Bukovca, Sportski život letećeg Martina... krimi romani za djecu Pavla Pavličića. Ej... kolko toga ima...

vabi
26.06.2003., 10:57
Čitala sam sve gdje sam vidjela slova :) :) .
Redom nekako : braća Grimm, H.C.Andersen, J. Swift, I.B.Mažuranić, Biblija za mlade, E. Kaestner, M. Lovrak, I.Kušan, F. Bevk, M. Twain. C. Dickens......... tko bi se svega sjetio.

mudrica
26.06.2003., 11:30
mato lovrak, al nema veze....da vidim taj avatar

Chipa
26.06.2003., 11:44
imala sam jedno razdoblje kad sam žderala Karla Maya i sve te pisce koji su pisali o indijancima i nepravdama tada...e, to mi je onda bilo super... Cooper i Posljednji Mohikanac (mrzim kak završava ta knjiga)...

bodul
26.06.2003., 22:23
Jules Verne
Ernest Hemingvei
Francis Chichester
Aurel Lecca
Tina Zuccoli
Rene Gardi
Jacques Yves Cousteau
I jos mnogo avanturista , kojima se vise ne sijecam imena.
Uglavnom su ovo kpisci cije sam knjige citao izmedju pocevsi od 14 pa do 20 godine zivota.
Poslije toga nisam mogao izdrzati , a da i sam ne osijetim draz avanture.
Obisao sam skoro sve kontinente i pretpostavljam jedno 50 drzava , morao bi prebrojiti sve , pa da budem precizan .
Sad pokusavam napisati knjigu , ali mi bas i neide jer se gubim u ogromnoj bazi podataka i neznam koji stil i zanr da prihvatim .
Sram me priznati , ali u zadnjh 14 godina nisam prakticki ni jednu knjigu procitao, tek sad pokusavam ponovo uzeti taj stari obicaj, koji je internet upropastio, bar meni.

Kad smo vec kod ovog pitanja :
"knjige iz mladosti"
Zanima me jesu li knjige jos nekom uzrokovale neke zivotne puteve, kao meni, knjige su recimo imale utijecaja 20 %.

UmpaUmpa
27.06.2003., 00:07
E, to, Kusan, Lovrak, Zivjela biblioteka vjeverica!

Kasnije, price iz anticke starine (ili kako se to zvalo), grcki i rimski mitovi, onda iz iste biblioteke legende o kralju arthuru, twaina (sve o tom sawyeru i huck finnu, ako se ne varam ima ih 3), barona munchausena, draga mi je bila i asimova otok delfina (da to mozda nije clark?), u kratkom periodu Karl Maya, ali najvise (isprika za speling, tako se to pisalo u gornjem milanovcu, od kuda su bili 90% stripova), princ valiant, mister no, alan ford, teks viler, komandant mark, kapetan miki, veliki blek, aster blistok, korto malteze, legija nepromocivih i Astroidjani (najbolji stripovi), politikin zabavnik (izvor kvalitetnih i pouzdanih informacija), asteriksa, talicnog toma, gasu, dragona i munju, modesti blejz, johnny logana, mandraka, fantoma, dzeremaju, maurovica, cak sam imao jednog asteriksa na latinskom (ha, tko se moze time pohvalit)

Ninochka
27.06.2003., 09:03
Mislim da sam počela sa Ivanom Brlić Mažuranić. Pa sam onda počela gutati sve sa odjela za klince u knjižnici. Onaj serijal o 5 prijatelja, sve o Koku, Zlatka Krilića sam obožavala (Prvi sudar :) ), Tajni dnevnik A.M. naravno, "Zagrebačka Priča" Branke Dovjak Matković mi je ostala posebno u sjećanju, dirljiva knjiga; inače sve bajke, mitovi i legende kojih sam se uspjela dočepati - to mi je oduvijek bilo jako drago. A prva "ozbiljnija" knjiga koju sam mlađahna pročitala bio je "Don Camillo" Giovannina Guareschia, kojega sam čitala iako nisam razumjela sve politčke aluzije utkane u radnju, no bio mi je genijalan... I pjesme Zvonimira Goloba, netko mi je pokolonio zbirku za rođendan, pa sam sa njegovim pjesmama počela...
Kao mala sam bila totalni ovisnik o knjigama, sada mi je žao što im više ne mogu posvetiti toliko vremena kao prije.

Alyssa
02.07.2003., 12:06
5 prijatelja
Adrian Mole
Pollyanna
Mala princeza (ako se tako to moze prevest na hrvatski)
Male zene
Male zene rastu (opet ne znam dal sam dobro prevela)
Lady Jane (ne znam dal sam dobro prevela i napisala naslov)

:D :D :D

verica
02.07.2003., 12:16
Ja sam Louise May Alcott čitala u srpskom prijevodu pa su se knjige zvale: Devojčice, Devojčice rastu, Dečaci i Deca gospođe Džo ;)

Kad sam bila mala čitala sam i jako voljela jednu knjigu koja, čini mi se, možda i nije baš jako popularna, a zvala se Tim Thaler ili prodani smijeh - to mi je bila jedna od najdražih knjiga u djetinjstvu.

Crow Jane
02.07.2003., 14:34
..dakle KOKO je bio zakon. :s

Pipi duga čarapa

Jagoda Truhelka: Zlatni danci :) :)

Dječak sa Sutle :D

Adriana imam doma sve - al ova di ima 33 i 3/4 god je :flop:

E i lijepo molim, sjeća li se netko češke knjige "Tajna zelenog pečata" - mislim da se to tako zvalo....milion puta sam ju pročitala, sjećam se iz knjižnice sa dječjeg odjela...no nemrem se sjetit tko je to napisal...pa ak netko zna, prosim! :o

Inkvizitor2
02.07.2003., 14:44
E i lijepo molim, sjeća li se netko češke knjige "Tajna zelenog pečata" - mislim da se to tako zvalo....milion puta sam ju pročitala, sjećam se iz knjižnice sa dječjeg odjela...no nemrem se sjetit tko je to napisal...pa ak netko zna, prosim! :o [/B][/QUOTE]

Hana Ožogovska, našel sam na netu, pošto sam i sam zaboravil - a tko bi se uopće i zmislil neke Hane:confused: , makar sam je i sam nekoliko puta pročitao.

newcomer
02.07.2003., 15:34
Knjiga o dzungli R. Kiplinga
20000 milja pod morem, Put oko svijeta za 80 dana i Put u srediste Zemlje Jules Vernea
Magarece godine B. Copica
...
Ima toga jos no jedna knjiga mi je ostala jako u sjecanju jer sam je citao jako rano mozda 5. ili 6. razred - Mi djeca s kolodvora Zoo. Jos mi je u sjecanju opis scenskog nastupa David Bowiea zatim stanje promjenjene svijesti pod utjecajem narkotika ili provod na selu gdje se lijecila glavna junakinja. Da nisam bio u provinciji sigurno bih probao nesto od toga jer je ta knjiga tada bila magicna. A valjda je trebala sluziti da odvrati - tko zna...

morvern
02.07.2003., 20:45
Medo Winnie zvani Pooh mi je bila apsolutn0 najnajnajdraza knjiga!! Divnaaaaa....evo kad pomislim na nju, srce mi poskoci :rolleyes:

Crow Jane
03.07.2003., 07:23
Inkvizitor kaže:

Hana Ožogovska, našel sam na netu, pošto sam i sam zaboravil - a tko bi se uopće i zmislil neke Hane:confused: , makar sam je i sam nekoliko puta pročitao.

E bogami, pa da! :s

Hvala hvala hvala! To je bila zakon knjiga. :angeleye::D

Žuribus Šumasti
03.07.2003., 10:26
Većinu knjiga moje mladosti je već spomenuto gore pa nećemo jopet...htio bih samo radi reda opet spomenuti K. Maya čije sam knjige tamanijo ko bajadere...kasnije kad sam saznao da čovjek nikad nije kročio na tlo SAD-a ostao sam frapiran...

Jednom sam ko klinjo pročitao knjigu Emil i detektivi dva puta zaredom u istom danu:confused: :cool:.

Pink Lemon
03.07.2003., 23:30
Crow Jane kaže:
..dakle KOKO je bio zakon. :s

Pipi duga čarapa

Jagoda Truhelka: Zlatni danci :) :)

Dječak sa Sutle :D

Adriana imam doma sve - al ova di ima 33 i 3/4 god je :flop:

E i lijepo molim, sjeća li se netko češke knjige "Tajna zelenog pečata" - mislim da se to tako zvalo....milion puta sam ju pročitala, sjećam se iz knjižnice sa dječjeg odjela...no nemrem se sjetit tko je to napisal...pa ak netko zna, prosim! :o

Da,da, sve ovo na dlaku isto bi i ja napisala.:s :s
zlatni danci, ej...to mi je bilo zakon.
a tajna zelenog pecata (BTW:autorica je poljakinja :D )...ta knjiga je valjda zacarana - svi koji su culi za nju procitali su je milion puta. ja i sad nekad virnem kad dodjem do bake (jer je knjiga jos iz tatinog djetinjstva) da se malo prisjetim Viktora Punoglavca i ekipe. :o

Crow Jane
04.07.2003., 07:14
Poljakinja?:D

Onda bum si tu kupila original. :s :D

A jel znaš ima li kod nas za kupit? Koja je to ono bila biblioteka? Mislim da nije Vjeverica...:D

Agatha
06.07.2003., 12:11
Može me netko podsjetiti o čemu se radi u Tajni zelenog pečata? I ja sam je obožavala, ali sad se uopće ne mogu sjetiti o čemu se radi.

I ja sam obožavala Karla Maya, one romane koji su se dešavali na Bliskom istoku i u kojima se on zove Kara ben Nemzi sam voljela još više nego westerne

Zujak leti u sumrak - na žalost, zaboravila sam ime spisateljice, a i tu knjigu sam obožavala i sto puta je pročitala

Pipi Duga Čarapa :)

Kviskouk
08.07.2003., 04:55
Moguce je da je to bila Biblioteka Jelen. To je kao bilo za malo starije od Vjeverice. Ja se isto nis ne sjecam iz te knjige osim da mi je bila zakon i da se radilo o nekakvim skolarcima koji su upadali u kojekakve dogodovstine. Samo mi je u glavi ostala jedna scena gdje uce sibirske rijeke napamet. "Ob, Irtis, Jenisej..."

Jooj... Kara ben Nemzi i Hadzi Halef Omar ibn Hadzi Davud al Gosara (i jos nesto izmedju)... Kroz pustinju, Divljim Kurdistanom i Od Bagdada do Stambola je bila trilogija. Treci dio nikad nisam nasla.

cabon
08.07.2003., 06:03
samo cu naslove

-kroz pustinju i prasumu
-sin lovca na medvjede
-tarzan
-zgode i nezgode segrta hlapica
-regoc i kosjenka
-patuljak iz zaboravljene zemlje
-magarece godine
-orlovi rano lete
-kekec
jos su mi drage i vise od toga, bile knjige:
-odmetnik
-zov divljine
-bijeli ocnjak
-kralj alkohol

-rijeka nesto nosi
-lovcevi zapisi
i evo sjecam se jedne knjizice sa dve price od perl bak...znam da sam tu knjigu jako volio a ne mogu se sjetiti ni jednog naslova ni sadrzaja...

luca
08.07.2003., 09:19
Grcka mitologija, klasicne bajke, Alan Ford :D, Koko :), Koestner, Pavlicic, Pipi Duga Carapa...

najdraze knjige iz djetinjstva su mi:
E.T. (da, knjiga je postojala prije filma, uzasno je duhovita)
Zujak leti u sumrak (relativno nepoznata knjiga od Maria Grippe, svedske spisateljice... naslov ne govori puno, ali knjiga je izvrsna: detektivsko-arheoloska prica koja se proteze od 18 stoljeca do danas).

Doria
08.07.2003., 11:17
Zujak leti u sumrak je mraaaak :D
citala sam je nedgje 5 puta, to mi je bila prva knjiga koju sam citala... ono, da nije Vjeverica.... obozavala sam je.. bas bi je volila opet procitat :)

luca
08.07.2003., 12:10
Doria kaže:
Zujak leti u sumrak je mraaaak :D
citala sam je nedgje 5 puta, to mi je bila prva knjiga koju sam citala... ono, da nije Vjeverica.... obozavala sam je.. bas bi je volila opet procitat :)

eh, ja sam je u zadnjih 15-ak godina procitala nebrojeno puta :) i svaki put mi bude drago. i moja mama ju nekad uhvati (to mi je najzguzvanija knjiga koju imam :D). divna je, tako dinamicna i zabavna i sjetna.
ja sam imala izdanje Hit (cini mi se, uska knjiga, meki uvez, na korici je crtez kuce ;) i cvijeta ;) )

Gilad Pellaeon
08.07.2003., 13:02
Sjecam se kada sam citao od julesa vernea :
-20000 milja pod morem
-djeca kapetana granta
-petnaestogodisnji kapatan
onda od isca asimova o kiborzima
........

Timurlenk
08.07.2003., 13:11
Od naših pisaca, definitivno Kušan. Radnja njegovih romana mogla bi se smjestiti u bilo koji dio Europe (pa to je i učinjeno- "Koko u Parizu").
Od stranih, Karl May,Jules Verne, Erich Kastner...
Ne smiju se potcijeniti niti stripovi. Koliko god izgledalo neobično, i iz njih se dalo štošta naučiti.

Pink Lemon
08.07.2003., 13:50
Joj pa da, grčka mitologija! Kako sam to zaboravila! Još dok sam išla u vrtić tata mi je čitao "Zlatna jabuka s planine Ide", to je neka dječja verzija Ilijade i grčkih mitova.
Tajna zelenog pečata bi mogla biti biblioteka Jelen, ja se fakat ne sjećam jer je to još od vremena tatinog djetinjstva.
jao, čim dođem kod bake na more, isto popodne cu je opet pročitat. :D :D

Agatha
08.07.2003., 15:52
Kviskouk kaže:
Jooj... Kara ben Nemzi i Hadzi Halef Omar ibn Hadzi Davud al Gosara (i jos nesto izmedju)... .

Ako se dobro sjećam to još nešto između je "Ibn Hadži Abul Abas" :) ili tako nešto.... Sjećam se da je Hadži Halef bio super zabavan.

Tihana
12.12.2003., 22:11
ehhh, morala sam otvoriti ovaj topic! kad sam bila mala, često sam ležala bolesna i mama bi mi nosila knjige iz knjižnice. Imala sam jaki bronhitis i čitala "Tajni dnevnik Adriana Molea" i kasnije ostale nastavke. To mi je najdraža knjiga koju sam ikada pročitala :) Mislila sam da ću je prerasti, no do sada sam je iznova i iznova pročitala preko 100 puta i svaki put se iznova smijem istim forama...Nisam se smirila dok je nisam pročitala u originalu:cool:

Vel'ka seka
13.12.2003., 17:19
evo da ti ja odgovorim :) znam dok sam bila negdje 5.-6. razred osnovne da su bile one kusanove knjige popularen, ali definitvno mogu reci da su smogovci obiljezili moje djetinstvo...

Kvejki
13.12.2003., 17:24
Kaj nismo vec imali takav topic?

Na kojem sam ja iznijela svoju fascinaciju TV serijom Narnijske kronike i neprezaljenom cinjenicom da nisam nikad procitala knjigu.

Udat cu se za onog tko mi kupi "Narnijske kronike" :D

finalnifantazista
13.12.2003., 22:54
Imaš topic Najdraže (ili Najbolje) dječje knjige negdje na prve 3 strane sigurno.

Ipak, da iznesem neke od meni najdražih knjiga prije par godina:

Anto Gardaš - "Prikaza", "Duh u močvari", "Bakreni Petar" i ostatak njegovih knjiga o Mironu
Ivan Kušan - "Domaća zadaća"; "Koko u Parizu", "Koko i duhovi te ostatak njegovih knjiga o Koku
Enid Blyton - serijal "Pet prijatelja"
Sue Townsend - Adrian Mole (serijal)
Mark Twain - "Pustolovine Toma Sawyera"/Huckleberryja Finna"
Michael Ende - "Priča bez kraja" i "Momo"
Robert Arthur - "Tajna dvorca strave" i "Zagonetka mucavog papagaja"
Johanna (?) Spyri - "Heidi"
Zlatko Krilić - "Čudnovata istina" i "Zabranjena vrata"
zaboravih ime pisca - "Star Wars" ("Nova nada", "Imperij uzvraća udarac" i "Pad jedija")
zaboravih ime pisca - "Maturalac" i "Grozni Igor"
ima ih još, ali se ne mogu sjetiti.

Kao još manji klinac, bile su mi super bajke H. C. Andersena, I. B.
Mažuranić (evo to sad ponovno čitam za lektiru) i drugih poznatih bajkopisaca. Basne nisam volio.

Čitam sad 1 odličan serijal za djecu - "Narnijske kronike" C. S. Lewisa, prva knjiga "Čarobnjakov nećak", druga "Lav, Vještica i ormar", treća
"Konj i njegov dječak", četvrta "Kraljević Kaspijan", ostale 3 čini se još nisu prevedene. Peta u originalu: "The Voyage of the Dawn Treader" (prijevod bi trebao biti "Putovanje Prijateljice praskozorja" ili
"Putovanje broda Zarogaza"), 6. "The Silver Chair" ("Srebrni stolac"), 7. "The Last Battle" ("Posljednja bitka"). Hvala Bogu na IRC-u!

Kvejki
14.12.2003., 09:18
finalnifantazista kaže:

Čitam sad 1 odličan serijal za djecu - "Narnijske kronike" C. S. Lewisa, prva knjiga "Čarobnjakov nećak", druga "Lav, Vještica i ormar", treća
"Konj i njegov dječak", četvrta "Kraljević Kaspijan", ostale 3 čini se još nisu prevedene. Peta u originalu: "The Voyage of the Dawn Treader" (prijevod bi trebao biti "Putovanje Prijateljice praskozorja" ili
"Putovanje broda Zarogaza"), 6. "The Silver Chair" ("Srebrni stolac"), 7. "The Last Battle" ("Posljednja bitka"). Hvala Bogu na IRC-u!

Di,di, di si nasao te knjige?
Pljuni! :D

boklec
14.12.2003., 09:52
Ja sam procitao sve knjige Pet prijatelja!
I tako su mi bile dobre...gutao sam po dvije na dan...ne znam sta mi je bilo..od tada nisam vise nista tako brzo citao...:rolleyes:
Mislim da sam cak 2 puta procitao cijeli serijal...ali nisam 100% siguran...neke knjige jesam po 2 puta... :bonk:

Kvejki
14.12.2003., 09:53
Joj...kad se sjetim 5 prijatelja...hihi..imam ih jos uvijek negdje..moram malo potraziti :)

boklec
14.12.2003., 09:56
Little Earthquake kaže:
Joj...kad se sjetim 5 prijatelja...hihi..imam ih jos uvijek negdje..moram malo potraziti :)

:klap: :klap: :jumping:

Donesi mi koju knjigu kad krenes u ljubljanu...:D

-=zErO-oNe=-
14.12.2003., 10:05
Robinson Crusoe je definitivno knjiga djetinjstva, ja mislim da sam je u periodu od kad sam naucio citati pa do doba u kojem me je jos zanimalo takvo stivo procitao nekih 7 ili 8 puta, i uvjek sa istim odusevljem.

Brik i kompanija je isto tu negdje, samo sto se nje ne sjecam toliko...

beatrice
14.12.2003., 11:16
"Profesor Leopold", imao je ljubičastu kosu, pušio je lula (ali sa kamilicom, ne smrdljivim duhanom) i bijo faaaacaaaa!!!

walter
14.12.2003., 11:51
Sve od Ivana Kušana, sve od Zlatka Krilića i Orlovi rano lete. Nema ništa da te brine, od ovoga pacov gine. :top:

Vel'ka seka
14.12.2003., 12:24
boklec kaže:
I tako su mi bile dobre...gutao sam po dvije na dan...ne znam sta mi je bilo..od tada nisam vise nista tako brzo citao...:rolleyes:
Mislim da sam cak 2 puta procitao cijeli serijal...ali nisam 100% siguran...neke knjige jesam po 2 puta... :bonk:

jooooj 5 prijatelja....pa da....cijeli taj komplet imam doma, doduse sad samo skuplja prasinu....ali kako sam to voljela citati

finalnifantazista
14.12.2003., 19:40
Little Earthquake kaže:
Di,di, di si nasao te knjige?
Pljuni! :D

U knjižnici Vladimira Nazora Špansko Sjever.
Na ircu ostale, kanal #bookz. Upišeš @find chronicles of narnia, naći će ti hrpu rezultata. Nadam se da znaš koristiti irc, a ako i ne znaš, nije teško, negdje na književnosti, na topicu skidanje knjiga preko irc-a imaš objašnjenje (pročitaj sve postove na tom topicu!).
Sami irc skini preko weba ako ga nemaš nigdje, inače dosta često izađe na cd-ima časopisa.

E da, zaboravio sam "Suvišnog u svemiru", domaća knjiga, pisca zaboravio. I "Malog princa", ajme, kako sam to mogao zaboraviti?!

betrice, "Profesor Leopold" zvuči jako poznato, podsjeti me, pliz, čini mi se da je iz nekog serijala čijeg se imena ne mogu sjetiti... pliz?

beatrice
14.12.2003., 19:58
ah, prof Leopold, da sam bila tzc starija od 2.osnovne kad se to čitalo- ložila bi se na njega. koliko se sićan, ima je on dicu al ona nikako nisu kužila koja je faca njihov stari, on je moga sve i svašta, putova je i svemirom,brijem i da je imao laboratorij, sve u svemu znanstveni superman.stvarno bi trebalo jope doć do tih knjiga pa da bacimo jednu detaljniju debatu...

Tihana
14.12.2003., 22:59
joj, kako sam mogla zaboraviti Kušana! fenomenalno! a i 5 prijatelja sam se načitala, pa Dubravko Jelačić Bužimski - serijal o letećem Martinu....... Pa onda od Predraga Raosa "Maturalac" - to je bilo za krepat od smijeha.......... i jooooooooooj, naravno, Pipi Duga Čarapa - neponovljivo:)

banderas
15.12.2003., 11:50
Jel Kusan napisao "Strah u ulici Lipa"? Jedna od boljih knjiga u 4-5. razredu :D

verica
15.12.2003., 11:52
Nije nego Milivoj Matošec

Pcela
15.12.2003., 12:04
Orlovi rano lete - citala sam milion puta
Winetou i kompanija

kemik
15.12.2003., 12:07
Orlovi rano lete - vrhunac djecje knjizevnosti!

Jel se to cita za lektiru sad? Kad smo mi bili klinci bas su ju tad ukinuli, ali to je knjiga u kojoj se moze toliko dobroga nauciti da to nije normalno.

I danas placem kad ju procitam...

banderas
15.12.2003., 12:19
Sad se sjetih i Copicevih "Magarecih godina", genijalno :top:

banderas
15.12.2003., 12:20
verica kaže:
Nije nego Milivoj Matošec
Hvala, mislim da je to bila prva knjiga koju sam u komadu procitao kad sam je uzeo prvi put. A jos mi je bila za lektiru, ne mogu vjerovat :D

mudrica
15.12.2003., 12:23
"kameni cvijet" - bajka, mislim da je ruska, ne znam autora, a možda je i narodna. nemam knjigu, ostalo samo sjećanje. mislim da je izdanje modra lasta, žute korice sa slikom kamenog cvijeta, (sličnog jasenovačkom)
je li nekome poznata?
još se sjećam i kako sam plakala ko kišna godina čitajući "kozetu"

uz gore spomenute (kušan, may i dr.) dodajem i matu lovraka

verica
15.12.2003., 12:29
Kameni cvijet - Pavel Bažov (valjda Čeh ili Slovak), ali ja mislim da je to bila biblioteka Vjeverica, tj. ja sam imala knjigu iz biblioteke Vjeverica. Samo se sad više ne sjećam da li je to bio roman ili su to bile bajke tj. priče.

Ja sam isto jako voljela Matu Lovraka - Devetorica hrabrih i Družba Pere Kvržice su mi bile među najdražim knjigama.

mudrica
15.12.2003., 14:25
hvala, verice.
mislim da je u knjizi (barem onoj koju sam ja imala) bila jedna priča

Flemming
20.12.2003., 20:13
"Haidy" Johane Spiri i "Mikhail Strogof" Julesa Verna, u najranijem djetinjstvu... Sa 13 godina sam već 3 puta pročitao "Hamleta"...
Hm...:cool:

Uno
21.12.2003., 20:50
Orlovi rano lete - Branko Ćopić

darin
22.12.2003., 08:27
Ivan Kušan. Koko u Parizu . Znala sam ju napamet.

Sve slikovnice (okej, nije knjiga, ali je pisano slovo mog djetinjstva :D) Maja ...i Mišo...u planinama, u avionu, u parku, Maja domaćica...mmm :)

A 'Profesor Leopold' pojavljuje se u svakom romanu Ante Gardaša, npr. Bakreni Petar .

I, Anja voli Petra . U toj knjizi djetinjstvo je zbijeno među koricama.

Kesten
22.12.2003., 10:37
Brdo knjiga.
Sve iz Omladinske biblioteke.

Najviše u sjećanju?

Winettou. Sherlock Holmes.

Orson Scott Card: "Enderova igra"

U zadnje vrijeme skupljam sve svoje uspomene. DObar podsjetnik, idem se zaletiti do jednog antikvarijata :D

Cats
22.12.2003., 11:00
Kameni cvijet.
Doktor Doolitle.
Plavi čuperak.
Braća Grimm.
Andersen.
Mark Twain.

A onda sam prije izvjesnog vremena pročitala par knjiga iz serije 5 prijatelja i zgrozila se. Tu se vidi koliko je tekst procesor koristan. Potpuno iste rečenice posvuda, da ti se smuči. Ali teta je natukla brdo love za to...

bipolar2000
22.12.2003., 14:22
Portret umjetnika u mladosti

NoWa
22.12.2003., 19:43
bipolar2000 kaže:
Portret umjetnika u mladosti

netko slican meni...;)

finalnifantazista
22.12.2003., 19:53
darin kaže:
A 'Profesor Leopold' pojavljuje se u svakom romanu Ante Gardaša, npr. Bakreni

Petar .

Čini se da sam taj serijal u potpunosti zaboravio... Sjećam se da je u knjizi "Miron na tragu svetoga Grala" bila šifra rota, s kojom smo se frend i ja dopisivali... ma sjećam se, u jednoj knjizi napravi vremenski stroj s kojim Miron i ekipa ode u prošlost, je l` da? I drži neko predavanje dok se oni igraju s vremenskim strojem? A bila je neka fora kad je Miron trebao ispravljati jedinicu, pa je netko rekao da se to ne može, da se jedinica može samo iskriviti...

gravity's_rainbow
22.12.2003., 20:24
doktor jojboli
pippi
dobro drvo

Bluegirl
23.12.2003., 13:11
Branka Dovjak Matkovic - Zagrebacka prica. Procitala milijon puta :).

bipolar2000
23.12.2003., 20:09
Vlak u snijegu:)

Flemming
23.12.2003., 20:26
bipolar2000 kaže:
Vlak u snijegu:)
To nam je učiteljica čitala naglas, zimi, na časovima maternjeg jezika... Eh... uspomene.
:top: :W

bipolar2000
24.12.2003., 11:51
ИСТОРИЈСКО ПОРЕКЛО СВЕСТИ

Kvejki
24.12.2003., 12:02
Bluegirl kaže:
Branka Dovjak Matkovic - Zagrebacka prica. Procitala milijon puta :).

Joj,to je krasna knjiga :)
Sad se prisjecam...prekrasno....:cerek:

NoWa
24.12.2003., 15:38
bipolar2000 kaže:

znas da ovo ne mogu procitati mladji od 20:D ?

ajde barem jedna prednost sto sam 'stara'...znam cirilicu...

darin
24.12.2003., 19:32
Istorijsko poreklo svesti? Portret umetnika u mladosti? Ma daj bipolar, s kolko si se godina rodila, 16??? :D

Moj domet u trecem osnovne bio je serijal Agathe Christie. Od 'ozbiljnije literature'.

Sjeća li se neko knjige Ludi dani u Ludolandiji ?

I svakako, 5 prijatelja . Enid Blyton fazu mora da ima svako u procesu odrastanja...:D

Finalni, nisam čitala ostale knjige...zar ima čitava serija? To bih onda definitly morala sada učiniti! :)

finalnifantazista
24.12.2003., 21:04
NoWa kaže:
znas da ovo ne mogu procitati mladji od 20:D ?

ajde barem jedna prednost sto sam 'stara'...znam cirilicu...

Imam manje od 20, i mogu! Istorijsko poreklo svesti. Znam čitati ćirilicu. Naučio k`o klinac, zbog nekih starih brojeva Smiba...

joujou
25.12.2003., 16:51
"pipi duga čarapa" i "5 prijatelja"

:cool:

Flemming
25.12.2003., 18:27
bipolar2000 kaže:
:jumping:

bipolar2000
26.12.2003., 01:21
Alica u zemlji bespruća.
pića
puća
puta....e ne sjećam se više...:)

bipolar2000
26.12.2003., 01:21
Flemming kaže:
:jumping:

džingl belz, džingl belz...ol arround..the world:)

bipolar2000
26.12.2003., 11:21
Luis Kerol
"Alisa u zemlji čuda"

Flemming
26.12.2003., 16:12
Wildeove priče za djecu: kako su samo tužne: "Sebični div", "Tužni princ". Tada sam plakao i bio strašno tužan dok sam ih čitao.
Pa to uopće nisu priče za djecu.
Nigdje nema više religioznosti nego kod Rilkea (pjesme) i Wildea...
A sami uopće nisu bili religiozni. Čudno. A morti i nije.
:cool:

Belle
26.12.2003., 20:13
Flemming kaže:
Wildeove priče za djecu: kako su samo tužne: "Sebični div", "Tužni princ". Tada sam plakao i bio strašno tužan dok sam ih čitao.
Pa to uopće nisu priče za djecu.

To su priče kaoje će na svakoga ostaviti dojam, ali na svaku generaciju drugačije.

I ja sam ih neki dan ponovno, nakon dosta godina pročitala. I začudila se time kako sam sada neke stvari drugačije shvatila...

slafko
26.12.2003., 22:42
mali princ, definitivno. ježurka ježić, odmah iza njega. :s

bipolar2000
27.12.2003., 10:08
Иво Андрић
ПРОКЛЕТА АВЛИЈА

slavko
27.12.2003., 10:53
Charles Dickens : David Copperfield, Oliver Twist
Karl Maj: Winnetou, ...
Ferenc Molnar: Dječaci Pavlove ulice

Eto to je ono što je imalo utjecaj na moje odrastanje i nesumnjivo ostavilo trag u svim kasnijim pa i današnjim stavovima o životu.

:) :) :)

finalnifantazista
27.12.2003., 21:33
bipolar2000 kaže:
Иво Андрић
ПРОКЛЕТА АВЛИЈА

Mi to imamo u 4. srednje (imamo izbor, to ili Travnička kronika), i to je ako se ne varam zbirka pjesama u prozi, pa ako si ju pročitao prije 10. svaka čast, al` ti nekako ne vjerujem.

little wonder
27.12.2003., 22:58
Jules Verne "20000 milja pod morem"

Flemming
28.12.2003., 14:51
"Kekeca" sam zaboravio. Te sam knjige čitao, a istodobno sam i dva-tri filma gledao po tim knjigama...

Livia
28.12.2003., 17:22
Druzba Pere Kvrzice,Vuk samotnjak,Price iz davnine i Pustolovine Toma Sawyera...

joujou
28.12.2003., 17:52
slafko kaže:
ježurka ježić, odmah iza njega. :s

joj to sam znala napamet u vrtiću... onda su moji natjeravali susjede da me slušaju dok recitiram :D :cool:

ah, traume iz djetinjstva :w

Tihana
29.12.2003., 00:11
Tajna zelenog pečata - Hana Ožogovska
Smogovci
Amanda, svemirska plesačica

Arienrhod
30.12.2003., 00:49
5 prijatelja
Koko u Parizu
Druzba Pere Kvrzice
Vlak u snijegu
Kci Lotrscaka
Lav,vjestica i ormar,ali to sam nedavno procitala iako je za djecu,ali ja sam jos dijete :) ,ima ih jos puno ali se sad ne mogu sjetiti
...

Flemming
30.12.2003., 17:06
Eh sad sam se sjetio> TAJNO DRUSTVO PGC !!!!:top:

NoWa
02.01.2004., 20:46
sjetih se danas knjige koju sam obozavala isčitavati bezbroj puta, a moji prijatelji su se cudili kako mogu citati tako 'dasdnu' knjigu. radi se o 'proljeća ivana galeba'.

Silajn
03.01.2004., 01:15
Mali princ :)

bipolar2000
03.01.2004., 03:19
"Patuljak u zaboravljenoj zemlji"
Plakala sam kao kišna godina. Ne mogu se sjetiti imena autora..pomagajte. Mislim da je bosanski pisac..da... Ahmet Hromadžić.
Predivna knjiga, za svako dijete...

nixon
03.01.2004., 18:03
bilo je podosta toga... :D
pet prijatelja, recimo
:)

Ipanema
03.01.2004., 18:08
Zvižduk s Bukovca

Kol`ko sam to puta pročitala..... :)

jimmy jazz
06.01.2004., 10:52
Biblija u sliki!

afterglow
06.01.2004., 11:36
U teenagersko doba bijase to "Lovac u zitu" by J.D. Salinger ;)

NoWa
06.01.2004., 13:27
afterglow kaže:
U teenagersko doba bijase to "Lovac u zitu" by J.D. Salinger ;)

a za koju godinu ce druga generacija klinaca navoditi 'alkemičara'...
:rolleyes: :rolleyes:

iako nista kontra Lovca;)

Stupid Girl
07.01.2004., 19:42
Čudnovate zgode šegrta Hlapića.

Tu sam knjigu pročitala mali milijun puta!

A malo kasnije Robinson Crusoe

-haf-
08.01.2004., 16:43
Jooooj, ko klinjo sam nekoliko puta pričitao "Zabranjena Vrata", ono kad su klinci u nekoj bolnici i stalno neke zajebancije i bježanje na ženski odjel.

beatrice
09.01.2004., 00:59
jimmy kaže:
Biblija u sliki!

jeee, akcija:confused: :confused: :confused:

Clea
09.01.2004., 09:40
ima ih više...

kad sam bila jako mala i nisam znala čitati : lessie se vraća kući...

ajme, koliko mi je to puta mama morala čitati :rolleyes:
čak mi je snilila na kazetu kako čita da slušam kad nje nema doma ;)

prije škole sam obožavala i 'majmun i naočale':D

onda je u nekom prvom, drugom razredu bilo 'priče iz davnine'...to sam obožavala...znam i sad to nekad uzet pa uživat u ljepoti hrvatskog jezika

onda 'srce'

malo kasnije to je bio 'dnevnik ane frank'...

nakon toga više nisam imala najbolju knjigu...i prešla sam većinom na psihološku i filozofsku literaturu....pa mi to na par godina uništilo uživanje u književnosti...a onda više nisam bila dijete:(

klio
25.01.2004., 23:10
Dr. Jojboli
Pipi:s
Kozeta
Adrian Mole
Kugina kuća (ni ja sama ne znam zašto):confused:
Koko i duhovi
Vlak u snijegu

skellington
01.02.2004., 15:26
najljepse price klasicne starine (apsolutno sve sam znao o grckoj mitologiji :))
mali princ
galeb johnatan livingstone
hobbit
gospodar prstenova
twain (posebno dnevnik adama i eve)
scherlock holmes
tri musketira
magarece godine :top:
smogovci :)

... ma jako puno toga... citao sam stvarno sve i svasta :)

Sandi
01.02.2004., 22:56
boklec kaže:
o čoviče, ja dok sam još bila debelo zaluđena s 5 prijatelja sam u sebi brojila koliko puta sam pročitala pojedinu knjigu. najmanje 20 puta svaku. i onda sam odustala. (brojati). ali neke sam i više od 30.

zatim, tu su još winnetoou & co. i tarzan.

Potala
02.02.2004., 00:38
-haf- kaže:
Jooooj, ko klinjo sam nekoliko puta pričitao "Zabranjena Vrata", ono kad su klinci u nekoj bolnici i stalno neke zajebancije i bježanje na ženski odjel.
Jao, da, super knjiga...
5 prijatelja, of kors...
Ivan Kušan mi je bio najdraži pisac, nekako su mi se sviðale te djecje-pustolovne knjige - Kušan, Pavlicic i sl. Eh Junaci Pavlove ulice...
Pa ona knjiga od Jacka Londona mi je bila divna - Bijeli ocnjak:top:
I Sadako hoce živjeti:(

Ma, ima toga užasno puno...gutala sam knjige kao mala.

alfred stokes
02.02.2004., 13:08
Čarobnjak iz Oza(to su mi čitali dok sam bio jaaako mali – hvala mama i tata)

Od onog što sam čitao kao klinac i čega se odmah sjetim:
Bijeli Očnjak
Robinson Crusoe
Zvižduk s Bukovca
20000 milja pod morem + ostale Verneove
Orlovi rano lete – ko pravi pionir :)
Junaci Pavlove ulice, ………

Ma izgleda da bi se ovako malo po malo svega sjetio, dosta je par komada.

carica
02.02.2004., 13:29
mali princ

Kiki
02.02.2004., 14:01
Ja sam ko klinka obozavala citanje i kad god bi bio Bozic ili rodjendan ili tako nesto, ja bi uvijek mamu i tatu pitala da mi kupe knjigu.
Tak...imam puno omiljenih....
Bilo koja Koko knjiga, Blizanke, Pipi Duga Carapa, Bambi, Lazes, Melita; Vlak u snijegu...ma ima toga.
Kad sam malo poodrasla....Cica Tomina Koliba, Sadako hoce zivjeti, Mi djeca s kolodvora zoo (dobro, to nije fiction, al ono...) i bilo sta od Agathe Christie. :D

ljutika
03.02.2004., 12:41
Moj prvi junak je definitvno bio šegrt Hlapić. Knjiga je posve žuta i potrošena. Već sam ga pročitala i sinu dva puta (sedmogodišnjak).
Naslijedio ga je Oliver Twist. Što je to tužna knjiga.:( Znala sam napamet cijele rečenice.

cudno dijete
04.02.2004., 12:56
Tihana kaže:
ehhh, morala sam otvoriti ovaj topic! kad sam bila mala, često sam ležala bolesna i mama bi mi nosila knjige iz knjižnice. Imala sam jaki bronhitis i čitala "Tajni dnevnik Adriana Molea" i kasnije ostale nastavke. To mi je najdraža knjiga koju sam ikada pročitala :) Mislila sam da ću je prerasti, no do sada sam je iznova i iznova pročitala preko 100 puta i svaki put se iznova smijem istim forama...Nisam se smirila dok je nisam pročitala u originalu:cool:
Bravo Tihana! To i moj all time favourite (i njezin prvi nastavak) Znam ju gotovo napamet.
Nisam nikada htio pogledati seriju da mi ne "ubije" knjigu.

Flemming
04.02.2004., 17:25
Inspektor Megreit...

lefter
17.09.2004., 21:43
Pavao Pavlicic - Trojica u Trnju
Anto Gardas - Duh iz mocvare
Ivan Kusan - Zagonetni djecak
Branko Copic - Orlovi Rano Lete [predivno] :cry:
Tone Seliskar - Druzina sinjega galeba
Karel Capek - Postanska bajka
?Mato Lovrak? - Zvizduk s Bukovca
Milivoj Matosec - Strah u Ulici Lipa
Ferenc Molnar - Junaci Pavlove Ulice

jel postoji nesto sto ce danasnjim klincima pruzit osjecaj kojeg meni pruza sjecanje na ove knjige?

Sedmica
17.09.2004., 23:10
Rat dugmadi

ezra
20.09.2004., 18:12
:visi:

super_maca
02.07.2006., 22:56
koje su vam knjige iz djetinjstva najdraze, koje ste citali i kasnije vise puta,koje su vas veselile,a koje rastuzivale kad ste bili klinci?jednostavno,knjige prema kojima nikako ne mozete biti objektivni...

OkatoZlo
03.07.2006., 09:04
Carobnjak iz Oza.
Najdraza knjiga, procitala ju masu puta, cijela knjiga mi se ofucala. :cerek:

arte
03.07.2006., 10:21
Carobnjak iz Oza.

Također i meni Čarobnjak iz Oza...:cerek: još se sjećam ushićenosti kad sam je čitala i male školske knjižnice u kojoj sam je posuđivala sa strahopoštovanjem...

Čitala sam je i kasnije, u odrasloj dobi, ali to nije više to...

OkatoZlo
03.07.2006., 10:22
Da.. bas zato sam ju prestala citati davno. Da mi ne unisti onaj djeciji dojam koji imam o njoj.

Elysium
03.07.2006., 10:26
jel' zabrinjavajuće ako se ne mogu sjetiti neke "knjige iz djetinjstva?"

emergence
03.07.2006., 10:54
bajke-h.c.andersen:cerek:
zatim slavuj i dr price od wildea:cerek:
bajke od i.b. mazuranic

heidi:zubo:

samo suncheko
03.07.2006., 10:58
ak se netko sjeća onih knjiga o Pet Prijatelja - to sam sve pročitala, a bilo ih je i bile su predobre.

A jedna od dražih knjiga bila je Začarani zamak, par prijatelja na praznicima kod tete upozna djevojčicu koja živi u zamku, ima prsten s kojim postaješ njevidljiv. Jako lijepa knjiga. Preporučam.

unspeakable
03.07.2006., 11:00
Knjige koje sam čitala bar jednom mjesečno :zubo: :cerek:

Bosonogi General
Blizanke
Mama, volim te
Ljubav ili smrt
Plavi kaputić
Charlie i tvornica čokolade

e i Ćopićeve priče kad je bio mali :lol:

lolit@
03.07.2006., 11:05
Junaci Pavlove ulice :top: :tuzni:
Ljubav ili smrt :s
Vlak u snijegu

OkatoZlo
03.07.2006., 11:08
Ajme Plavi Kaputic :cerek:

Voljela sam i knjige od Anto Gardasa. Ljubicasti planet, Bakreni Petar.. Eh. :D

Wall
03.07.2006., 11:30
Carobnjak iz Oza.

a ja se poslije nalijepio na filmsku verziju s Judy Garland:cerek: i još se nisam skinuo:eek: I'm off to see the wizard, the wonderful wizard of Oz (somewhere over the rainbow):s

samo suncheko
03.07.2006., 11:44
Družba Pere Kvržice, Vlak u snijegu, 20 000 milja pod morem, Put u središte zemlje...

Mene su najviše privlačile neke pustolovine, SF, ili krimići.

unspeakable
03.07.2006., 11:46
Jules Verna sam i ja čitala, imam još doma komplet od 5 knjiga, ali nisam odmah s tim krenula :D

wannabenot
03.07.2006., 11:50
pavao pavličić za djecu i mali princ :cerek:

naiirobi
03.07.2006., 11:53
Voljela sam i knjige od Anto Gardasa. Ljubicasti planet, Bakreni Petar.. Eh. :D

potpisujem.
dodajem brlic-mazuranic, najljepse bajke svijeta i bajke oscara wildea: vec se raspale pa sam wildea dobila na poklon, bajke je l', za 21.rodendan... divno! jos mi je samo nedostajala teglica bombona! :cheer:

naiirobi
03.07.2006., 11:55
hum, zaboravih ipak onu najraniju koje se sjecam i zato najdrazu-jezeva kucica... :cerek:

naiirobi
03.07.2006., 11:55

jest, a reci cu ti i zasto jednom

OkatoZlo
03.07.2006., 12:13
hum, zaboravih ipak onu najraniju koje se sjecam i zato najdrazu-jezeva kucica... :cerek:

Ajmeeeeee :mama:
Nek me kaznjavaju najtezim mukama sto se ovog nisam prvog sjetila. :mama:

Obozavam Jezurku, obozavam! ::cerek: :cerek: :cerek:

OkatoZlo
03.07.2006., 12:14

Ne razumijem? :confused:
Nisi citao knjige ko klinac? Bajke i pricice?

samo suncheko
03.07.2006., 13:21
moram priznat da su mi jako brzo dosadile crvenkapice, trnoružice... i tak slična literatura, to su mi čitali kad sam bila klinka, al me nije posebno obuševljavalo,

Avanturističke knjigice, istraživanja nepoznatog, 20 000 milja i put u središte zemlje pročitala sam u 3 osnovne, i od onda su me primile taj tip knjiga.

Alisa u zemlji čudesa je bila predobra i mali princ sam obožavala, samo sam se plakala na kraju pa ju nisam ponovo jako dugo čitala.

Šegrt Hlapić je bila isto moja knjiga.... i basne su mi bile zakon za čitat

Kent
03.07.2006., 13:24
Erich Kästner - sve od njega: Emil i detektivi, Blizanke...

Bajke od Ivane Brlić Mažuranić :cerek:

ma, cijela biblioteka Vjeverica je bila zakon

eh da, Eko Eko -kak je to bilo simpatično djelce

samo suncheko
03.07.2006., 13:43
joj da Eko Eko, Emil i detektivi

Znala sam u to doba početkom tjedna podići 3 knjige, i vratiti ih na kraju tjedna, knjižničarka i ja smo si bile jako dobre. Znala mi je čuvati knjige, ak ih nisam mogla uhvatit

super_maca
03.07.2006., 13:46
5 prijatelja
"Srce" od jednog tal.pisca,ne mogu se sjetiti imena
Carobnjak iz Oza:cerek: -definitivno najdraza
"Ulica predaka" od Suncane Skrinjaric

cutecat
03.07.2006., 13:58
Jako puno knjiga iz biblioteke vjeverica: Emil i detektivi, Koko i duhovi, Tom Sawyer, Carobnjak iz Oza, Vlak u snijegu i Druzba Pere Kvrzice...
Malo kasnije serija knjiga o Nancy Drew, tinejdzerki detektivki...
Pa onda Sherlock Holmes...

Kent
03.07.2006., 13:59
Ulica predaka" od Suncane Skrinjaric Kaktus bajke
i ona mi je knjigu osobno uručila kad je došla u našu OŠ :cerek:

Elysium
03.07.2006., 14:35
sjećam se jedne..
imala je zelene korice i neka priča o blagu. jako lijepa. baš uzbudljiva
i jedan od likova se zvao Simo :)
sjećam se toga jako dobro

zbog te knjige sam počeo pisati i tuckati po onoj pisaćoj mašini.
o bože, sad se sjetih..

xavierkat
03.07.2006., 14:48
...Ely :cerek: (kako je to opisao, morala sam se nasmijesiti...)

...hmmmm, knjigice iz djetinjstva...
....sjecam se onih koje sam voljela (ruske bajke :cerek:, Jezeva kucica, pa Pet prijatelja, pa Adrian Mole - kojeg, ako ih budem imala, moja djeca nikada nece citati, ali sam ga ja obozavala :)...), ali i onih koje nisam (bila je jedna, zbirka pjesama i prica za djecu, pola na latinici, pola na cirilici, i uvijek su mi citali iz nje, a nisam imala srca svima reci da je ne volim...:o )...
...pa pokusaja da kao dijete "osvojim" Londona jer se nasao tamo...suluda ja...

...ali, sjecam se premalo...
...ili sam mozda citala premalo...

Lyla
03.07.2006., 14:57
Ćopić definitivno. Nikoletina Bursač, Doživljaji mačka Toše i Magareće godine.

Kaže u Magarećim godinama:

Curica se na drvo penjaše.
Drvo krivo
ja se podvirivo. :D

Elysium
03.07.2006., 15:02
pa Adrian Mole
e vidiš.. podsjetila si me
tako je :top:

jao, ona knjiga se nekako zvala, možda, nešto Tajanstveni.. ili nešto s blagom..
ma, sad nikako da prestanem razmišljati o tome

unspeakable
03.07.2006., 15:09
pa Adrian Mole - kojeg, ako ih budem imala, moja djeca nikada nece citati, ali sam ga ja obozavala :)

:eek: Zašto neće čitati Adriana?

d/g
03.07.2006., 15:11
ivana brlić mažuranić :cerek:

...ah memoriz...

pjesnikinja
03.07.2006., 16:16
heidi, orlovi rano lete, druzhba pere kvrzhice, koko i duhovi, zlatni danci.....

ma ima toga dosta. e da.. kekec!

pjesnikinja
03.07.2006., 16:18
sjecam se jedne koja me vraca u neki magichan svijet. bila je dosta debela, na njoj su bila naslikana dva viteza u dvoboju.. bila je puna vila i charobnjaka.

OkatoZlo
03.07.2006., 16:20
Sad sam se sjetila.. Imala sam kazete macak u cizmama, jezurka jezic, 4 godisnja doba.. :cerek:
Sta bi dala da ponovno dobit te kazete u ruke.:tuzni:

unspeakable
03.07.2006., 16:33
Joj imala sam i ja kazete! Crvenkapicu, Vuk i 7 kozlića, Trnoružicu, mačaka u čizmama. Došle su u kompletu s mini knjižicama. :cerek: Mogo si pratit tekst pisani kako su ga pričali na kazetama. :o

xavierkat
03.07.2006., 16:35
:eek: Zašto neće čitati Adriana?
...zato sto je prelud...i zapravo je toliko britanski da ga mozes razumjeti tek povrsno (isuse, kad sam godinama kasnije shvatila foru s Guardianom :rofl: divno :cerek: obozavam britanski humor, a Adrian ga je prepun...)...
....a osim toga, ne zelim da djeca odrastu u osobe s osjecajem za umjetnost kakav im ima majka - a mislim da je to dobrim dijelom vezano uz knjige koje citaju kao klinci...:)
...ali, sada je jasno zasto ja vjerojatno necu imati djece :o

...ali ipak, Adrian :cerek: ("svi pjevamo deset zelenih hrcaka..." :rofl: )

unspeakable
03.07.2006., 16:40
...zato sto je prelud...i zapravo je toliko britanski da ga mozes razumjeti tek povrsno (isuse, kad sam godinama kasnije shvatila foru s Guardianom :rofl: divno :cerek: obozavam britanski humor, a Adrian ga je prepun...)...
....a osim toga, ne zelim da djeca odrastu u osobe s osjecajem za umjetnost kakav im ima majka - a mislim da je to dobrim dijelom vezano uz knjige koje citaju kao klinci...:)
...ali, sada je jasno zasto ja vjerojatno necu imati djece :o

...ali ipak, Adrian :cerek: ("svi pjevamo deset zelenih hrcaka..." :rofl: )

Kaj tebi fali? Gledaš nogomet, voliš britanski humor. :cerek: :zubo:

A Adrian je stvarno odlična knjiga baš zato jer ovisno koliko godina i iskustva imaš kad čitaš toliko drugačije djeluje na tebe.

macka
03.07.2006., 16:48
joooj... :cerek:

Emil i detektivi od Kästnera, Potopljena galija od Antona Ingoliča, Lažeš, Melita od Kušana, njegov Koko u Parizu, Tiki traži neznanca od Milivoja Matošeca... ufff, zaustavite me :D

macka
03.07.2006., 16:54
ah, ah, Adrian Mole je :cerek:
Pustolovine Toma Sawyera i Pustolovine Huckleberry Finna...
bila je i jedna knjiga zvana 365 pripovjedaka, e iz nje sam ful naucila o grckoj mitologiji, ali bilo je svega i svacega...
Ezopove basne...
Kishonova Kod kuce je najgore...
Zabranjena vrata od Zlatka Krilica...
Segrta Hlapica sam isto obozavala... :cerek:

jao, jao, ja bi nazad u djetinjstvo :D

unspeakable
03.07.2006., 16:58
Pustolovine Toma Sawyera i Pustolovine Huckleberry Finna...

Uuu ja sam to isto obožavala. I Kraljević i prosjak. Čitala sam te dvije iz nekih izdanja velika knjiga s tvrdim koricama onako crvenkasto-smećkasta. Ja bi to doma imala sad :cry:

OkatoZlo
03.07.2006., 17:02
To je djecja knjiga? :eek:
Kvragu, moram prestat govorit ljudima da ju i sad citam cesto. :zubo:

Enchantress
03.07.2006., 17:05
Ćopić definitivno. Nikoletina Bursač, Doživljaji mačka Toše i Magareće godine.

Kaže u Magarećim godinama:

Curica se na drvo penjaše.
Drvo krivo
ja se podvirivo. :D
I ja sam obožavala da čitam "Magareće godine" kad sam bila mala. :)

Sećam se i ja jednog stiha:

"Vreme teče
život je kratak
guska se peče
meni će batak"

:D

Kent
03.07.2006., 19:58
RATKO ZVRKO GRGA ČVARAK

pazi sad:

NOGOMET

Pita vrabac crnog kosa
u njegovu gnijezdu:
Navijaš li za Dinamo
il Crvenu zvezdu?

Il si možda hajdukovac
sa jadranskih strana,
ili ti je najmilija
momčad Partizana?

A kos na to sivom vrapcu
skromno odgovara:
Nogomet me ne zanima,
nemam za to dara.
Samo pjesma radosnica
u srce me dira.
I kos tada zaćurlila
ko frula pastira.

Orila se divna pjesma
širila se lugom
čas je srećom odzvanjala
čas brujala tugom
pa je najzad vrabac reko,
tronut od blaženstva:
Ljepša pjesma od čitavog
PROLJETNOG PRVENSTVA.

:cerek:

Kent
03.07.2006., 20:02
Strah u Ulici lipa - Milivoj Matošec :)

Koko i duhovi - Ivan Kušan

Mrnjau, grizu me - Kazimir Klarić

(prčkam po ormaru i tražim, ova me tema dirnula)

Elysium
03.07.2006., 20:02
RATKO ZVRKO GRGA ČVARAK
:rofl:
wow.. ovu knjigu imam s potpisom! :D :s

ah, ispast će da ću se na kraju puno toga prisjetiti..
:top:

Kent
03.07.2006., 20:03
ma nemoj, ja imam više knjiga s potpisom :beeee:

super_maca
03.07.2006., 20:17
e da,Charlie i tvornica cokolade i Vjestice,od istog pisca(ono kad se pretvaraju u miseve)-savrseno:cerek:
i imala sam zbirku slavenskih bajki,sva se izlizala kolko sam ju citala-uzasno mi je zao da je ne mogu naci:tuzni:
jel se sjeca netko slikovnice Kad bih bio odrastao?-imala je savrsene crteze i govorila je o tome sta se sve moze raditi kad odrastes,a sto ne mozes raditi kad si mali.totalno fora!joj,ja bi htjela biti mala!!!:jumping:

Kent
03.07.2006., 20:24

istina živa, ko klinci smo čitali Kishona!

kachunchica
03.07.2006., 20:43
eh da, Eko Eko -kak je to bilo simpatično djelce
Eh, Eko Eko sam bash htjela procitati(bio je odlomak u skoli pa me privuklo) ali nije ga bilo u nasoj knjiznici:(
Inace Price iz davnine sam jako voljela:cerek: Zamisljala sam da je tata Regoch jer mi je djelovao tako veliko, a i imao je velike ushi:rofl:
Onda definitivno Ćopić!
Pjesmica o pijetlu i mačku je bila na svakodnevnom repertoaru kao i lalaj o bao(gorke suze sam redovno ronila). poslije su išli doživljaji mačka toše, pa malo kasnije i magareće godine i orlovi rano lete, doživljaji Nikoletine Bursaća:cerek:

Djed som mi je bila prva ili jedna od prvih knjiga koju sam pričitala. Ko je to napisao?:misli:

A i imala sam partizansku fazu kad sam gutala knjige Tone Seliškara i idol mi bila Djevojčica sa junačkim srcem:rofl:
sve od Ivana Kušana.:o
E, a i ona knjiga Zujak leti u sumraka(ne znam ko je napisao)To mi je dugo bila nešto kao najbolja knjiga. To bih htjela ponovo pročitati da vidim što sam se toliko oduševila.
... adrian mole, dnevnici - sve! :s :lol: (to je već u sedmom bilo, ali i tata je čitao adriana)
naravno, bila je i faza indijansko- kaubojskih knjiga Karl May...:cool:

seamless
03.07.2006., 23:56
Priče iz davnine, defintivno. i danas ju rado čitam.

macka
04.07.2006., 09:50
To je djecja knjiga? :eek:
Kvragu, moram prestat govorit ljudima da ju i sad citam cesto. :zubo:
istina živa, ko klinci smo čitali Kishona!

nemam vise nista dodati :mig: :D

Uuu ja sam to isto obožavala. I Kraljević i prosjak. Čitala sam te dvije iz nekih izdanja velika knjiga s tvrdim koricama onako crvenkasto-smećkasta. Ja bi to doma imala sad
joj, ja svoje imam negdje doma kod staraca, isto su bile velike tvrdih korica, ali neke ljubistace...

Kent
04.07.2006., 14:00
Pačija škola
"Jeste l' čuli, kumo,
- verujte, bez šale -
otvara se škola
za pačiće male."

Tako je i bilo,
- verujte, bez šale -
otvori se škola
za pačiće male.

Svi pačići došli,
na klupama stoje,
stari patak metno
naočare svoje.

Sve ih je upiso
u katalog, male,
pa ih je prozivo, -
verujte, bez šale.

Pa se onda šeto
s ozbiljnošću krutom;
učio ih učio
i knjigom i prutom.

Učio ih, učio
od srede do petka,
al' se nisu odmakli
dalje od početka.

Nije bilo uspeha
učiteljskom trudu,
cela muka njegova
ostade zaludu.

Ništa više ne nauči
pačurlija ta,
nego što je i pre znala:
- ga, ga, ga, ga, ga!

Svet
Ala je lep
ovaj svet, -
onde potok,
onde cvet;
tamo njiva,
ovde sad;
eno sunca,
evo hlad;
tamo Dunav
zlata pun,
onde trava,
ovde žbun.
Slavuj peva,
ne znam gdi, -
ovde srce,
ovde ti!

Jova Jovanović Zmaj
:cerek:

Barica
04.07.2006., 17:52
zagrebačka priča
odrastanje

emergence
04.07.2006., 18:45
kako sam ga mogla zaboraviti?!?

pustolovine Adriana Molea:cerek:

lolit@
04.07.2006., 19:02
Mali princ :s :s
namjerno ga nisam navela jer to je knjiga za 'odrasle koji su zaboravili da su nekad bili djeca' :tulum: :o

zaboravila sam ono s cim sam pocela....ah Jezurka Jezic i Vuk i 7 kozlica- to je bilo pod obavezno...ponavljanje u nedogled :p

Adriane Mole :top:
Kishon- Kod kuce je najgore

Pačja škola...Svet

:top: :top: Cika Zmaj :)

i jos....Majmun i naocale, Kad bi drvece hodalo....ah...:)

Pea
05.07.2006., 21:51
U onom ranom djetinjstvu, prvi razred osnovne, Vlak u snijegu i 5 prijatelja, cijela kolekcija. DOslovno sam gutala te knjige. Kasnije je u 5. razredu došla i Zabranjena vrata... Ali ako moram jednu izdvojit, 5 prijatelja :cerek: :cerek: :cerek:

talitha
05.07.2006., 22:06
Blizanke i Hajdi... ma ja mislin da san ih pročitala po 10 puta i svaki put san na Hajdi plakala. Kako su je mogli odvesti od djeda????????

Elysium
06.07.2006., 00:06
još uvijek se ne mogu sjetiti naslova one knjige

xavierkat
06.07.2006., 00:11
:top: :top: Cika Zmaj :)

...ona knjiga koju nisam voljela...to je bio on :tuzni:

@ely
...doci ce ti kad se najmanje nadas...:)

Enchantress
06.07.2006., 00:13
"Alisa u zemlji čuda" i "Alisa u svetu iza ogledala". :)

frenchkiss
06.07.2006., 16:37
imam dvije najdraže : BAMBI i RUŽNO PAČE. volim ih dan danas kao i kad sam bila mala.

Xaphania
06.07.2006., 17:26
Vlak u snijegu
Toncek i Tockica
Najljepse bajke svijeta
Sve od Kusana
Ljubav ili smrt
5 prijatelja - cijela kolekcija valjda :)

super_maca
06.07.2006., 22:56
ala je lep ovaj svet:cerek:

Constantine
08.07.2006., 18:58
1.Edgar Alan Poe :D
2.20 000 milja ispod mora
3.Sherlock holmes
4.Adrian Mole
5.Grčke priče iz klasične starine
6.Kod kuće je najgore
7.Ezopove basne
8.Kći Lotršćaka
9.Grička vještica

P.S.
Za razliku od vas, meni ne smetaju godine i uvijek uzmem Kod kuće je najgore iz knjižnice kada se hoću dobro nasmijati. Nikada nisi prestar za dječje knjige, filmove, stripove... prestar si samo za gluposti.

OkatoZlo
08.07.2006., 19:53
Za razliku od vas, meni ne smetaju godine i uvijek uzmem Kod kuće je najgore iz knjižnice kada se hoću dobro nasmijati.
Srecom ja ju imam doma. :D

Hella Good
08.07.2006., 20:47
knjige koje su mi ostavile najdublji utisak su Krilićeva Čudnovata istina, Bilopavlovićev Divlji konj i Bijeli klaun, nisam više ziher koji je autor, Miloš neki tak neš :D

Goleo
08.07.2006., 22:18
-BAMBI
DRUŽINA SINJEG GALEBA
JUNACI PAVLOVE ULICE

- sve od J. Vernea, ali i Jože Horvata: BESA 1 i 2, WAITAPU, CRVENA LISICA

-Adrian Mole je bio zakon

-dojmila me se jako i Krilićeva ČDNOVATA ISTINA

- u prvom sam razredu za lektiru pročitala VIDEKOVU KOŠULJICU, a JEŽEVA KUĆICA je zakon! Budući da su je izbacili iz lektire, kupila sam je kćeri kada je imala 4 godine, pa je obje rado čitamo.

SLAVNI LOVAC
Po šumi,
širom,
bez staze,
puta,
Ježurka Ježić
svaki dan luta.
Lovom se bavi,
često ga vide,
s trista kopalja
na juriš ide.
I vuk,
i medo,
pa čak i ovca,
poznaju ježa,
slavnog lovca.
Jastreb ga štuje,
vuk mu se klanja,
zmija ga šarka
po svu noć sanja.
Pred njim,
dan hoda,
širi se strava,
njegovim tragom
putuje slava.

JEŽEV ODGOVOR
-Ma kakav bio
moj rodni prag,
on mi je ipak
mio i drag.
Prost je i skroman,
ali je moj,
tu sam slobodan
i gazda svoj.
Vrijedan sam,
radim,
bavim se lovom
i mirno živim
pod svojim krovom.
To samo hulje,
nosi ih vrag,
za ručak daju
svoj rodni prag!

samotna šetačica
09.07.2006., 20:25
Jova Jovanović Zmaj :cerek:

...meni i sestri je, kao klinkama, mama svaki dan citala iz te knjige :)...
..a mi nju i baku izludjivale jer smo im uvijek ispravljale svaku rijec koju bi, u namjeri da se nekada brze izvuku, malcice promijenile ili preskocile :)...

...no, meni su prva pomisao kada cujem "djecje knjige"...dvije staaare i raspadnute zbirke ruskih bajki koje sam imala i citala i obozavala :cerek: :cerek:...
...i mastala o dalekim "cardacima ni na nebu ni na zemlji" i "azdajama sa sedam glava", princem (koji se uvijek, ali bash uvijek, zvao Vanjuska :)...) i njegovom Vasiljisom Prekrasnom :)...
...i recenica..."jutro je od veceri pametnije"...koju je princeza uvijek govorila svome princu...a onda carobirala dok bi on spavao :cerek:...
...prelijepe su mi te price :cerek:..ali sam knjigice, nazalost, negdje zagubila s vremenom...

...naravno, kasnije je dosao neizostavni Adrian Mole...i Pet prijatelja :)...

g2sl
10.07.2006., 19:59
Edgar Rice Burroughs: Tarzan deset knjiga je bilo
Karl May: Winnetou
i Šenoine Povjestice

Constantine
10.07.2006., 20:18
Edgar Rice Burroughs: Tarzan deset knjiga je bilo

ae, Tarzan. :s :s :s Svih deset ih imam.
1.Tarzan među majmunima
2.Tarzan se vraća
3.Tarzan i njegove životinje
4.Tarzan gospodar džungle
5.Tarzan i njegov sin
6.Tarzan neukrotivi
7.Tarzan i zlatni lav
8.Tarzan i čovjek lav
9.Tarzan i ljudi leopardi
10.Tarzan i Tarzani blizanci.

:cerek: :cerek: :cerek:

g2sl
10.07.2006., 20:25
ja sam još išao u gimnaziju, dok mi je bilo dovoljno pročitati samo jednu rečenicu, i znao sam iz koje je od tih deset knjiga, nikad nisam izgubio okladu

Rajka
10.07.2006., 20:27
Jagoda Truhelka, Zlatni danci :D

I malo uvoznog moraliziranja i patriotizma - Carlo Amici, Srce :D

aktovka
10.07.2006., 20:54
Osim ovih do sad nabrojanih luda sam bila i za Heidi :cerek:, Zabranjenim vratima i Nikicom. :D

Constantine
10.07.2006., 20:58
Kako se zvala ona humorna maštovita dječja knjiga u kojem se djeca tuširaju koka kolom ili fantom? Bile su svakakve nemoguće ludosti...

gea55
11.07.2006., 07:20
1.Put oko svijeta u 80 dana
2. 100 najljepših svjetskih bajki
3.Mama, volim te
4. Rat dugmadi
i svi mogući stripovi od kojih mi je Stripoteka bila najbolja i SILNO MI JE ŽAO što sam sve brojeve bacila. Danas bih ih kupila sve opet da ih mogu naći.

macka
11.07.2006., 12:01
...i recenica..."jutro je od veceri pametnije"...koju je princeza uvijek govorila svome princu...a onda carobirala dok bi on spavao

joooj... ja sam ih isto citala, ali u knjizi koja se mislim zvala Najljepše bajke svijeta... veelika tamno plava knjiga... obozavala sam ju!
ajme sad se vise ni ne sjecam sto je sve unutra bilo... kad odem doma, odmah ju idem naci! :cerek:

petodnevna dehaer
11.07.2006., 19:37
Ali ako moram jednu izdvojit, 5 prijatelja :cerek: :cerek: :cerek: Aaaaaaaa :cerek: :flashback!!: :cerek: :flashback!!1: :rofl:

Mayo
11.07.2006., 20:38

joooj... ja sam ih isto citala, ali u knjizi koja se mislim zvala Najljepše bajke svijeta... veelika tamno plava knjiga... obozavala sam ju!
ajme sad se vise ni ne sjecam sto je sve unutra bilo... kad odem doma, odmah ju idem naci! :cerek:

I ja sam ju imala.. poklon moje najdraže pokojne bake.. nažalost, netragom je nestala :cry:
Bila je još jedna knjiga bajki, bijele korice s nečim šarenim. Sjećam se iz nje priče O doktoru Barteku - pomalo mračna, on je doktor koji je sklopio pakt sa Smrću :top:

Nova sam ovdje i baš me raznježila ova tema.. vidim da nije spomenuta jedna od mojih omiljenih - Tajna zelenog pečata Hane Ožogowske - odlična knjigica prepuna tajni i zagonetki. Zatim, tu su i Timpetill, grad bez roditelja, Braća Lavljeg Srca, Otključani globus (baka je poklanjala fenomenalne knjige :cerek: ), Caru carevo.. jao, koliko ih je. Idem sutra u knjižnicu odmah.

Katatonični Dabar
11.07.2006., 22:09
Jagoda Truhelka, Zlatni danci :D

Sad mi je palo na pamet da nikada nisam otvorio korice te knjige. Evo stoji mi na polici već valjda dvajs godina i nikada nisam dobio želju da je pročitam. Možda zbog naslovnice (dosadna trava sa dosadnim konjima i dosadnom djevojčicom?)? Ili zbog imena autora. Jagoda Truhelka. Zvuči kao račun za struju. Žena bi si trebala angažirati PR stručnjaka. Ili promijeniti ime. Trimbulija Svemirko? Mislim da bi pročitao knjigu da se Jagoda zvala Trimbulija.

Nego, što sam htio pitati, jesam li propustio puno zbog toga što sam zaobišao tu knjigu u djetinjstvu?

on topik:

Hobbit.

g2sl
11.07.2006., 23:18
Sjedi dida na kamenu, nosi pušku na ramenu

super_maca
11.07.2006., 23:54
I malo uvoznog moraliziranja i patriotizma - Carlo Amici, Srce :D

:cerek: :cerek:

Enchantress
13.07.2006., 21:23
Ne smem nikako bajke zaboraviti! Njih rado čitam i danas. :cerek: :)

*Domy*
13.07.2006., 21:27
....od svih bajki najviše sam volila trnoružicu...jer je dugo,dugo spavala.............:zzz: .došao je princ,poljubio je:kiss: i probudila se.........

Enchantress
13.07.2006., 21:30
Ja mnogo volim ruske bajke - pogotovo one o trojici braće i bakarnom, srebrnom i zlatnom carstvu. :)

*Domy*
13.07.2006., 21:31
....od knjiga" bambi "i nastavak "bambijeva djeca".........tu sam čak plakala............

Principessa
13.07.2006., 22:26
...Timpetill, grad bez roditelja...
:s obožavala sam Timpetill
al' ajmo redom:
Robin Hood
sve od 5 prijatelja
sve od Kušana, Ante Gardaša, Ericka Kastnera i Kishona (i sad imam u kući Kod kuće je najgore i Nije fer, Davide)
Vlak u snijegu, Družba Pere Kvržice, Družina Sinjeg galeba
sve Tarzanove-rođak je ima cili komplet pa sam svako malo posuđivala par knjiga ponovo i ponovo
Tri mušketira-isti rođak imao komplet od Dumasa (sve o D'Artagnanu, Grofa Monte Christa i Čovjek sa željeznom maskom)
Orlovi rano lete
Zvižduk s Bukovca :cerek: i Posljednji zvižduk
Adrian Mole
priče:
Bajke braće Grimm (imam dvi velike knjige-svako malo pročitam par priča)
Maca Papučarica-najjača priča još kad mi je bilo 5 godina bila sam u nekoj školi gledala projekciju na zidu :s
Crni ljepotan :cry:

infra red
15.07.2006., 21:32
Ježeva kućica
Koko u Parizu
Koko i duhovi
Čudnovata istina
Zujak leti u sumrak
Heidi
Zvižduk s Bukovca
Družba Pere Kvržice
Orlovi rano lete
Moja zlatna dolina
Emil i detektivi
T. Sawyer i H. Finn
Čarobnjak iz Oza
sve one slikovnice Maja na moru, na skijanju...ili kako je već bilo.
itd.....
...na kraju većine knjiga je bio popis svih objavljenih naslova, onda bi mi klinci to čitali i uspoređivali tko je više pročitao i što sve moramo pročitati. :)

Enchantress
15.07.2006., 22:50
i svi mogući stripovi od kojih mi je Stripoteka bila najbolja i SILNO MI JE ŽAO što sam sve brojeve bacila. Danas bih ih kupila sve opet da ih mogu naći.
Od dečjih stripova najviše sam volela "Tom & Jerry". Još uvek ih čuvam. :cerek:

lacerta
15.07.2006., 22:52
Ja mnogo volim ruske bajke - pogotovo one o trojici braće i bakarnom, srebrnom i zlatnom carstvu. :)

Stvarno nema do ruskih ... :s
Imala sam jednu knjigu sa nekoliko priča, mislim
da je naslov cijele zbirke bio
"Vasilisa prekrasna i druge bajke" ili ovako
nešto.
Krasile su je divne ilustracije princeza i prinčeva,
babe Jage i njezine kolibe
i hrabrih junaka što jure na konjima,
bore se protiv Košćeja besmrtnog ...

Mislim da je to najljepše ilustrirana knjiga
koju sam ikada čitala.

To, i "Kako je Potjeh tražio istinu".
To mi je bila odlična priča - malo me bilo strah
Bjesomara i njegove svite, ali baš mi je
zato valjda i bila zanimljiva.
I zbog ilustracija.
One su bile nezaboravne :)

Spawn
15.07.2006., 23:56
Tarzane, Verna, Karl Maya, Londona, R.L. Stevensona, Twaina, Zane Graya, Zagorku :o, itd. itd... e, da.. Sienkiewiczeva "Kroz pustinju i prašumu" :s

Enchantress
16.07.2006., 00:51
Stvarno nema do ruskih ... :s
Jedno vreme sam kupovala bajke tako da imam dva kompleta ruskih bajki. :) Jedan ima 8 knjiga i u njima su sadržane i varijacije svih poznatih bajki. Recimo, ima nekoliko bajki o Vasilisi Prekrasnoj, pa onda slične njima sa nekim malim promenama, različitim krajem i slično. A drugi komplet ima odvojene ruske, ukrajinske, beloruske, uralske i ostale bajke.

Katatonični Dabar
16.07.2006., 02:16
Sienkiewiczeva "Kroz pustinju i prašumu" :s

:s e to je i meni bila odlična knjiga :s

dugo se toga nisam toga naslova sjetio :D

to mi je aktiviralo pamćenje i podsjetilo na još jednu odličnu knjigu,

Beskrajna Priča - Michael Ende :s

Constantine
16.07.2006., 08:13
Tarzane, Verna, Karl Maya, Londona, R.L. Stevensona, Twaina, Zane Graya, Zagorku :o, itd. itd... e, da.. Sienkiewiczeva "Kroz pustinju i prašumu" :s

E, presjajne knjige. :top: Obožavao sam ih čitati kao klinac, a i danas ih čitam iz svoje zbirke.

Spawn
16.07.2006., 12:41
to mi je aktiviralo pamćenje i podsjetilo na još jednu odličnu knjigu,

Beskrajna Priča - Michael Ende :s

nisam to čitao, ali mi se čini da sam gledao film :D

Enchantress
16.07.2006., 13:39
"Kroz pustinju i prašumu" je odlična knjiga. :top: Imam mnogo dečjih knjiga, spakovanih u jednu veliku kutiju. Baš me ova tema inspiriše da je otvorim i obnovim uspomene. :)

Sedmica
16.07.2006., 16:31
4. Rat dugmadi
.

to je knjiga:s :top:

lacerta
16.07.2006., 20:20
Imam mnogo dečjih knjiga, spakovanih u jednu veliku kutiju. Baš me ova tema inspiriše da je otvorim i obnovim uspomene. :)

eh da... ta kutija...
otvorih ja svoju (odoh u podrum, covjece!), a unutra ...:cerek: "E.T.", "Petar Pan", covjece, ne sjecam se kad sam zadnji put to vidjela... "Hobit", "Konjic Grbonjic" i "Zar ptica" u stihovima, a onda jos jedna stara knjizurina iz doba Franje Josipa - na njenom pocetku: "Postolar i vrag" ...
"Ljubicasti planet" i "Eko Eko" ("Eko Eko" bjese prva knjiga koju sam procitala - godinama sam htjela biti astronaut kad porastem :))

izgubila par sati u listanju, a onda je spremila natrag.
Na kojih 5 - 10 godina.
Da se carolija ne potrosi :)

Enchantress
17.07.2006., 22:57
izgubila par sati u listanju, a onda je spremila natrag.
Na kojih 5 - 10 godina.
Da se carolija ne potrosi :)
Toga se i ja bojim - da se čarolija ne rasprši.

OkatoZlo
17.07.2006., 22:59
A bude, vjerujte mi. Nije isto gledati nesto djecijim ocima i ovim tu koje imate sad.

macka
18.07.2006., 08:55
A bude, vjerujte mi. Nije isto gledati nesto djecijim ocima i ovim tu koje imate sad.
ajme, tuzno ali istinito... na interliberu sam naletila bas na Potopljenu galiju, i bas sam se gustala kako cu je ponovo procitati... i pocela, ali - nije to to... i nekako sam odustala, bas zato da mi ostane u sjecanju onakva kakvu sam je citala kao klinka... :)

lacerta
18.07.2006., 22:11

mozda...

a mozda je stvar u tome da gledas sadasnjim ocima
i kroz tu knjigu vidis sebe kakav si bio dok si imao
djecje oci - neka recenica ili slika te sjeti na to vrijeme, i na
tvoje osjecaje.
ili sam miris tih starih papira :)
price ne mogu biti iste tebi sada i tebi onda,
ali te mogu sjetiti na to kakav je svijet bio onda.
Dobro i zlo, svemir i zmajevi ...

Kako ono bjese? U "Pregrst zvijezda":

"Steta sto ne znam pisati. Dozivio sam mnogo toga
i bile su to vazne stvari. Danas se vise ne sjecam
zasto nekada davno nocima nisam mogao zaspati."

zive slike su u tim knjigama, ako ih ne otvaras precesto.
ako ne postanu dio sadasnjice.

Emericzy
18.07.2006., 22:28
E i lijepo molim, sjeća li se netko češke knjige "Tajna zelenog pečata" - mislim da se to tako zvalo....milion puta sam ju pročitala, sjećam se iz knjižnice sa dječjeg odjela...no nemrem se sjetit tko je to napisal...pa ak netko zna, prosim! :o [/B]
Poljska knjiga, ne češka. Izvrsna! I danas je se sjećam, nakon četrdesetak godina.

Emericzy
18.07.2006., 22:37
Blizanke i Hajdi... ma ja mislin da san ih pročitala po 10 puta i svaki put san na Hajdi plakala. Kako su je mogli odvesti od djeda????????
Mene je i danas strah kad putujem u Frankfurt... :rofl:

Emericzy
18.07.2006., 22:50
Sjetio sam se jedne izvrsne koju nitko ne spominje: 'Tajno društvo PGC' od Antona Ingoliča. Taj je Slovenac i inače pisao izvrsno. Mi smo u školi osnovali ogranak tajnog društva PGC i oko godinu dana se nevjerojatno dobro zabavljali radeći na tome.

Mislim da smo mi svi stariji profitirali od činjenice da su se ovdje čitale knjige i sa istoka i sa zapada. U Zapadnoj Europi su češki, poljski, ruski i madžarski dječji pisci ostali nepoznati. A kakvo ti je to djetinjstvo u kojemu nisi čitao 'Junake Pavlove ulice'? Ili ruske bajke?

Ivan Kušan je trebao biti svjetsko ime dječje literature. Koko mi je u djetinjstvu bio bolji prijatelj od mnogih stvarnih dječaka.

Inače, dobra dječja literatura dobra je i odraslima. To sam otkrio kad sam još jednom išao čitati sve te knjige e da bih ih znao preporučivati svojoj djeci. na primjer, knjige o Dr. Dolittle-u imaju čitavu jednu razinu koju djeca ni ne primjećuju niti ne razumiju, a koja je odraslima jako duhovita.

OkatoZlo
19.07.2006., 00:17
mozda...

a mozda je stvar u tome da gledas sadasnjim ocima
i kroz tu knjigu vidis sebe kakav si bio dok si imao
djecje oci - neka recenica ili slika te sjeti na to vrijeme, i na
tvoje osjecaje.
ili sam miris tih starih papira :)
price ne mogu biti iste tebi sada i tebi onda,
ali te mogu sjetiti na to kakav je svijet bio onda.
Dobro i zlo, svemir i zmajevi ...

Kako ono bjese? U "Pregrst zvijezda":

"Steta sto ne znam pisati. Dozivio sam mnogo toga
i bile su to vazne stvari. Danas se vise ne sjecam
zasto nekada davno nocima nisam mogao zaspati."

zive slike su u tim knjigama, ako ih ne otvaras precesto.
ako ne postanu dio sadasnjice.

Slazem se da neke sitnice mogu vratiti u djetinjstvo, ali dozivljaj knjige da je isti... sumnjam. Kod mene sigurno ne. :)

g2sl
19.07.2006., 06:04
ja koliko god puta čitao "Moby Dicka" svaki put mi drugačiji doživljaj

lacerta
19.07.2006., 08:43
Slazem se da neke sitnice mogu vratiti u djetinjstvo, ali dozivljaj knjige da je isti... sumnjam. Kod mene sigurno ne. :)

To je ok - ne mozes dozivjeti knjige na isti nacin,
mozda koju, ali sigurno ne sve.

Misim da su sitnice sto te vracaju natrag bitne kad listas
takve stare stvari, a ne sam sadrzaj.

Recimo, meni je jos uvijek super citati ruske bajke u stihovima,
ili Jezevu kucicu :), ali to je sada vise zbog vjestine kojom su
stihovi pisani, nego zbog same price. I zbog sjecanja, naravno.
Ne pada mi na pamet da krenem citati Eka Eka.
Iako se rastopih kad vidjeh korice :cerek:
Steta.

OkatoZlo
19.07.2006., 09:32
Ne pada mi na pamet da krenem citati Eka Eka.
Iako se rastopih kad vidjeh korice :cerek:
Steta.

E pa da. :top:
Tako je meni sa, recimo, carobnjakom iz Oza. Ali rado prolistam jezevu kucicu, macka u cizmama i ostale.

Ali tako cemo za 10-20 godina gledat na knjige koje su nam sad drage. Svako razdoblje u zivotu nosi svoje.

Ja sam prvi put citala Patnje Mladog Werthtera prije 5 godina. I bila sam ocarana i zaljubljena u knjigu.. Kad sam ju nedavno primila u ruke bila je malo drugacija jer sad ne prolazim kroz stvari kroz koje sam tada ali svjedeno je uspjela zadrzati ono nesto za mene.. i jos uvijek se raznjezim kad se sjetim svega sto je pisao i kako ju je gledao.. i znam da cu voljet tu knjigu uvijek jer mi je uletila u zivotnom razdoblju kad sam ju najvise trebala..

Ta knjiga je za mene bezvremenska i zato ju toliko volim.

I molim vas, nemojte organizirati klub mrzitelja te knjige. :D

Emericzy
19.07.2006., 12:24
ja koliko god puta čitao "Moby Dicka" svaki put mi drugačiji doživljaj
Da, sigurno, ali Moby Dick stvarno nije dječja literatura...

rompepe
19.07.2006., 12:31
Mislim da smo mi svi stariji profitirali od činjenice da su se ovdje čitale knjige i sa istoka i sa zapada. U Zapadnoj Europi su češki, poljski, ruski i madžarski dječji pisci ostali nepoznati. A kakvo ti je to djetinjstvo u kojemu nisi čitao 'Junake Pavlove ulice'? Ili ruske bajke?

slazem se. posebno su profitirali oni kojima su roditelji kupovali knjige s raznih strana, a do kojih danas nije lako doci, pa ce ih moci prenijeti i svojoj djeci (ako nauce cirilicu)... :D

g2sl
19.07.2006., 12:54
Da, sigurno, ali Moby Dick stvarno nije dječja literatura...
tema je knjige iz djetinjstva, a ne dječja literatura

macka
19.07.2006., 12:55
I molim vas, nemojte organizirati klub mrzitelja te knjige. :D
sta dobijemo za obustavu? :zubo:

slazem se. posebno su profitirali oni kojima su roditelji kupovali knjige s raznih strana, a do kojih danas nije lako doci, pa ce ih moci prenijeti i svojoj djeci (ako nauce cirilicu)...
ili pravac u antikvarijate, tamo ih se moze nekada naci... :cerek:
a cirilica... heh, pun kufer 'odraslih' ju ne zna, a kamoli da ce nauciti svoju djecu...

Rajka
21.07.2006., 14:35
Tajna zelenog pecata, Hana Ozogovska.
Kvrge na glavi. :cerek:
Imala sam jednu fazu kad su me jako furale te knjige za teenagere iz istocnog bloka, znam da mi je Jedinica neke slovacke spisateljice bila super, i Miska, Serjoza i ja. Retro socijalizam. :cerek:
Od domacih, Maturanti, to mi je bilo urnebesno smijesno i fora. Astrid.
Krilicev Prvi sudar je izasao mozda godinu dana prekasno za moj uzrast, ali sam ga svejedno opetovano citala.
I jos jedna domaca iz Biblioteke Jelen, ratno vrijeme u Koprivnici, mislim, i naravno, prigodno ideoloska, ali jako dobro napisana kao bildungsroman, iz zenske teen perspektive. Ne mogu se sjetiti ni naslova ni spisateljice.

Maisie
21.07.2006., 14:48
filip- dječak bez imena
prva i najdraža :cerek:

mimicro
22.07.2006., 09:29
tema je knjige iz djetinjstva, a ne dječja literatura

:confused:

Znači ti si pročitao Moby Dicka u djetinjstvu
:s (za tebe) i :s (za Moby Dicka)
To ni većina odraslih ne uspije.

Emericzy
22.07.2006., 11:00
:confused:

Da, nedavno je jedan poznati književni kritičar objavio listu knjiga koje svi hvale a nikada ne pročitaju. Moby Dick je na njoj.

Meni je Moby Dick fenomenalan, pravo-pravcato remek-djelo; ne mogu ga se dosta nahvaliti. Ali, mislim da sam ga prvi put pročitao tek s nekih 19-20 godina. Tko zna što bih mislio da sam ga probao u petnaestoj.

mimicro
22.07.2006., 11:26
Da, nedavno je jedan poznati književni kritičar objavio listu knjiga koje svi hvale a nikada ne pročitaju. Moby Dick je na njoj.

Meni je Moby Dick fenomenalan, pravo-pravcato remek-djelo; ne mogu ga se dosta nahvaliti. Ali, mislim da sam ga prvi put pročitao tek s nekih 19-20 godina. Tko zna što bih mislio da sam ga probao u petnaestoj.

I meni je Moby Dick fenomenalan, pravo-pravcato remek-djelo; ne mogu ga se dosta nahvaliti. Ja sam ga prvi i za sada jedini put pročitala s nekih 40-45 godina. Možda bih ga bila u stanju pročitati i ranije, u što baš i nisam sigurna, ali bih ga vjerojatno drugačije doživjela.
Nakon čitanja sam ga kupila, pa sada čeka među mojim omiljenim knjigama da ga još kojiput pročitam.

g2sl
22.07.2006., 12:48
da, ja sam nekako naopačke čitao

Constantine
22.07.2006., 13:07
I ja sam također čitao Moby Dicka, i to cjelovitu verziju (istina, na početku sam posudio krivu verziju, nekakvu sramotu koja je potpuno skraćena), pa moram priznati da je dosta teška za čitanje, to opisivanje i sve to, ali je odlična knjiga, naročito to pisanje o kitovom mozgu koje može poslužiti kao jelo. Ali nije mi baš ostalo previše toga iz knjige za pamćenje.

g2sl
22.07.2006., 21:41
pila je "Prodana baka" H. H. Ewersa knjiga koju sam pročitao kao klinac i baš se ničeg ne sjećam osim naslova i da mi bila jako dobra
autora sam našao na googlu
tražio sam je kasnije, ali nisam je našao
bila je u onoj zelenoj biblioteci što je tiskao N. Andrić

diadora
23.07.2006., 19:16
Sjeca li se itko Torte na nebu, koju je napisao, ako se ne varam, Gianni Rodari?

Nerea
23.07.2006., 19:43
Amfibija, Čudnovata istina,

Maisie
23.07.2006., 22:39
Sjeca li se itko Torte na nebu, koju je napisao, ako se ne varam, Gianni Rodari?
čitala san nešto od njega. neman pojma šta :zubo:

macka
24.07.2006., 08:24
uff, kako sam zaboravila na njih - Alexandre Dumas i njegova Tri musketira i Grof Monte Cristo :cerek:

e recimo te knjige obozavam i dan-danas procitati, s njima nema neke razlike u dozivljaju... mozda jer to nisu bas djecje knjige? :misli:

mimicro
24.07.2006., 13:20
I ja sam također čitao Moby Dicka, i to cjelovitu verziju (istina, na početku sam posudio krivu verziju, nekakvu sramotu koja je potpuno skraćena), pa moram priznati da je dosta teška za čitanje, to opisivanje i sve to, ali je odlična knjiga, naročito to pisanje o kitovom mozgu koje može poslužiti kao jelo. Ali nije mi baš ostalo previše toga iz knjige za pamćenje.

Da, izgleda da ima više verzija, pa valjda onda i neka dječja verzija.

A glede originalne verzije, osim osnovne alegorijske teme, mene su se najviše dojmili opisi lova na kitove i iskorištavanja kitova, pa je zapravo pravo čudo da još ima kitova u oceanima.

valnea
24.07.2006., 13:34
sadako hoce zivjeti

iz nesto kasnijeg djetinjstva, skolska lektira. zapamcena kao bitna; zbog, tada, neznanog razloga...

Constantine
24.07.2006., 14:51
Da, izgleda da ima više verzija, pa valjda onda i neka dječja verzija.

A glede originalne verzije, osim osnovne alegorijske teme, mene su se najviše dojmili opisi lova na kitove i iskorištavanja kitova, pa je zapravo pravo čudo da još ima kitova u oceanima.

Ma mene to nije zasmetalo, iako su stvarno odlični opisi lova kitova. Je, tada se živjelo od toga, a danas... mah... Nisam niti za spašavanje kitova, a nisam niti za izlov kitova. A to, nije to bila dječja verzija, već lektira za srednju školu. :flop:

Constantine
24.07.2006., 14:52
sadako hoce zivjeti

iz nesto kasnijeg djetinjstva, skolska lektira. zapamcena kao bitna; zbog, tada, neznanog razloga...

:s :s :s I meni jedna od najdražih i tužnih knjiga, prva knjiga zbog koje sam plakao pri završetku. :tuzni:

Maisie
24.07.2006., 15:10
prva knjiga zbog koje sam plakao pri završetku. :tuzni:
prva i jedina radi koje san plakala :(

nakon nje me uvatila faza da napravin 1000 ždralova, u spomen na sadako :rofl:
napravila san 120 i nešto (mislin 123) :rofl:

Ishwar
24.07.2006., 16:10
Mislim da sam zaboravio kako se zvao autor, ali sam svakako imao tu knjigu u djetinjstvu, a imao sam i psa.

Maisie
24.07.2006., 16:23
sadako- bruckner
germinal- zola
:mig:

corwin in
25.07.2006., 21:35
ako bih se usudio izdvojit jednu knjigu koja je utjecala na mene onda bi to bio Petar Pan,ali uvijek ostaje ona dobra stara da je knjige nemoguće uspoređivat
neke su dobre,neke loše,ali kad ti se svidi onda je to to :)

Sedmica
25.07.2006., 21:46
Ima jedna Millerova krasna rečenica kojom on otprilike kaže ako se ne sjetimo knjiga koje smo čitali u djetinjstvu nećemo znati tko smo i što smo;on čak predlaže i ponovno čitanje.
Mislim da je dovoljno je da se sjetimo naslova tih knjiga,da se sjetimo djetinjstva.

patlidžanko
25.07.2006., 23:47
sjeća li se netko knjige u kojoj je jedan dečko cijelo vrijeme bio u pidžami na nekakvom čudnovatom mjestu, znam samo da su se pločnici micali kao pokretna traka?:confused:

corwin in
26.07.2006., 16:21
star treck:rofl:

g2sl
26.07.2006., 18:47
sjeća li se netko knjige u kojoj je jedan dečko cijelo vrijeme bio u pidžami na nekakvom čudnovatom mjestu, znam samo da su se pločnici micali kao pokretna traka?:confused:

ja mislim da je to
Arthur C. Clarke (http://p199.ezboard.com/fsymposion25618frm34.showMessage?topicID=2.topic) mislim, ali nisam siguran, ona iz serije grad