PDA

View Full Version : Priključak struje

stranice : [1] 2

plimpi
07.07.2006., 11:55
Jel ima netko da je nedavno uveo struju? Čujem da su se cijene priključaka mijenjale od travnja...

Također, da li sada novi priključci automatski dolaze s limitatorom, ili može biti i s nekakvim mjeračem snage (tako sam nešto čuo) koji registrira prekoračenje odobrene i zakupljene vršne snage, no u trenutku prekoračenja ne prekida napajanje, nego mjeri potrošnju po nekoj skupljoj tarifi, ili tako nešto...
Anyways, bilo bi super da se javi netko iz struke tko se dobro kuži u propise, ali i u praksu, da sve ovo malo pojasni. Konkretno me zanima mogućnost priključenja dvaju malih stanova (zasebnih potrošača) na jedan priključak od 6,6kW (kako stoji u prethodnoj elektroenergetskoj suglasnosti) pomoću internog brojila.

plimpi
11.07.2006., 10:21
Zar nitko?
Zar nema nikoga iz HEP-a?

Codegun
11.07.2006., 11:53
Zar nitko?

mislim da češ svakako dobiti limitator na zakupljenu snagu. I ja se spremam uskoro pa ću ti javiti ili ti meni kaje bilo...

Maky
11.07.2006., 16:10
Evo ima :)
Kaj te točno zanima?
Cijena 1 kW je 1750kn za Zagreb i ZG županiju, a za ostatak Hrvatske 1350.
Svakom novom kupcu je limitirana priključna snaga sa limitatorima. I svim ostalim kupcima će u dogledno vrijeme (do 2010 čini mi se) HEP (ili neki drugi operater :) ) limitirati priključnu snagu.
Brojila sa mjerenjem snage su crveni tarifni model i nemogu se aktivirati na kategoriji kupca kućanstvo nego samo poduzetnicima.
Priključak dva stana na snagu od 6,6kW nije preporučljivo. 6,6kW je recimo dovoljno za jedan stan, no ukoliko se ipak odlučiš što se tiče HEP-a nemaš nikakve prepreke ugradnje dodatnih brojila iza HEP-ovog.

Renata
11.07.2006., 17:58
mene zanima kolika bi snaga struje trebala za jednu kuću, a ne za stan.
npr. ako imaš u kući perilicu suđa, rublja, 2-3 kompjutora, 3 televizora, frižider, zamrzivač, u glavnom, malo veća potrošnja nego inače u prosječnom stanu.

Maky
11.07.2006., 20:03
mene zanima kolika bi snaga struje trebala za jednu kuću, a ne za stan.
npr. ako imaš u kući perilicu suđa, rublja, 2-3 kompjutora, 3 televizora, frižider, zamrzivač, u glavnom, malo veća potrošnja nego inače u prosječnom stanu.
Uz pravilan raspored potrošača po fazama 9,9kW trofazno bi trebalo biti dovoljno.

Renata
11.07.2006., 20:06
znači sam priključak struje se računa 1350 kn (nisam iz zg-a) * 9,9 = 13 365 kuna.
grozno skupo!
a zašto onda još plaćamo 60 kn paušal + potrošnju mjesečno?!!!
zato da bi u hep-u bile tako velike plaće...

Maky
11.07.2006., 20:37
znači sam priključak struje se računa 1350 kn (nisam iz zg-a) * 9,9 = 13 365 kuna.
grozno skupo!
Da, zaboravio sam napomeniti jer uvijek računam bez PDV-a.
To je cijena bez PDV-a :)
I ne, nije skup priključak, malo se informiraj pa provjeri koliko bi te došao takav priključak iz ostalih izvora napajanje recimo, a usput budi rečeno cijena 1 kwh električne energije je još uvijek najjeftinija u Europi.
Ne plaćaš 60kn pretplatu (paušal) nego 15kn + PDV.
I za tvoju informaciju HEP-ovci nemaju "velike plaće", čisti hrv. prosjek. Tako da ti primjedba ne stoji baš. HEP-ovim djelatnicima između ostalog plaća ovisi o BDP-u, koliko poraste ili se smanji BDP toliko nam se povise ili smanje primanja.

35551
11.07.2006., 22:08
Uz pravilan raspored potrošača po fazama 9,9kW trofazno bi trebalo biti dovoljno.
Zašto trofazno kad su svi ti potrošači dvofazni? :zubo:

puger
11.07.2006., 22:50
nisu dvofazni (takvo nesto ne postoi) monofazni su (jednofazni)
trofazno zato da bi se opterecenje rasporedilo ravnomjerno po fazama i da ti nebi trebao jaki limitator

35551
11.07.2006., 23:44
Da, zapravo faza i nula u potrosac... Jel to znaci da se svaka od 3 faze razvodi do svoje uticnice i da svaka faza u biti ima svoj limitator na npr 9 kW i onda mozes rasporediti opterecenje da trosis 3 x 8,9 kW ?

Codegun
12.07.2006., 13:36
Evo ima :)
Kaj te točno zanima?

ako si fakat iz HEP-a ajde meni molim te odgovori na ova pitanja:
1. kad sam tražio elektroenergetsku suglasnost za kuću nisam naveo snagu pa su mi dali el.suglasnost na 3,3 kW i tako su mi napravili projekt za građevinsku dozvolu (rekao sam "napravite tako", samo da dobim građevinsku). Danas znam da mi je to premalo snage. Da li trebam novi "električni" projekt ili mogu na osnovu postojećeg samo tražiti više snage?
2. Isto tako, projekt je napravljen monofazno, a ja bih trofazno, da li mogu spojiti sve trofazno (uglavnom se kužim u struju) bez da radim novi projekt?
3. Da li ima nekog posebnog razloga monofazno mijenjati u trofazno?

plimpi
12.07.2006., 14:02
Koliko znam, u kuće se najčešće uvodi trofazna struja. Po mojim saznanjima, prilikom priključenja struje, u HEP-u ne gledaju previše na tu suglasnost, nego im je samo važno da se plati.

Ako kućanstva mogu imati samo limitator i ako se isti po defaultu ugrađuje već neko vrijeme, kako su onda moji starci mogli strojno žbukati, ako znamo da im je zakupljna snaga 6,6kW, imaju trofazni priključak (od prije manje od 2 godine), a stroj za strojno žbukanje povuče i više od 18kW (mislim čak 24)?

Codegun
12.07.2006., 14:07
a stroj za strojno žbukanje povuče i više od 18kW (mislim čak 24)?

mislim da si to krivo zapamtio, kad treba takvu snagu onda valjda ima svoj diesel motor!

Maky
12.07.2006., 14:10
ako si fakat iz HEP-a ajde meni molim te odgovori na ova pitanja:
1. kad sam tražio elektroenergetsku suglasnost za kuću nisam naveo snagu pa su mi dali el.suglasnost na 3,3 kW i tako su mi napravili projekt za građevinsku dozvolu (rekao sam "napravite tako", samo da dobim građevinsku). Danas znam da mi je to premalo snage. Da li trebam novi "električni" projekt ili mogu na osnovu postojećeg samo tražiti više snage?
2. Isto tako, projekt je napravljen monofazno, a ja bih trofazno, da li mogu spojiti sve trofazno (uglavnom se kužim u struju) bez da radim novi projekt?
3. Da li ima nekog posebnog razloga monofazno mijenjati u trofazno?

Koliko mi je poznato nisi tražio još elektroenergetsku suglasnost, nego prethodnu elektroenergetsku suglasnost za izdavanje posebnih uvijeta građenja kod izdavanja građevne dozvole, jelda?
Što se tiče priključenja, HEP će te tražiti građevnu dozvolu te obrazac "Prijava instalacije" koji izdaje ovlašteni elektroinstalater koji će ti raditi elektroinstalacije. Ovo što si napisao pod 2. i 3. ti ima veze, kad završiš kuću, samo kad budeš tražio izdavanje Uporabne dozvole, gdje se uspoređuje da li je kuća izvedena prema građevnoj i projektu. O tome hoće li komisija za Uporabnu inzistirati i na uspoređivanju projekta elektroinstalacija sa stvarnim stanjem ne bih ulazio (iskustveno se pokazalo da kod obiteljskih kuća ne cjepidlače previše :mig: )
Još jednom za HEP ti je bitna građevinska te "Prijava instalacije" sa atestima instalacije. O tome hoćeš li dobiti zatraženu priključnu snagu ovisi još i tehnička mogućnost niskonaponske mreže na koju se planiraš priključiti (tj. neće ti odobriti veću snagu nego što je tehnički moguće tom NNM isporučiti)

plimpi
12.07.2006., 14:19
mislim da si to krivo zapamtio, kad treba takvu snagu onda valjda ima svoj diesel motor!

Ne, majstori su radil na struju. Vidjet ćeš i sam, prvo što te pitaju je imaš li trofaznu struju...

Maky
12.07.2006., 14:59
Ako kućanstva mogu imati samo limitator i ako se isti po defaultu ugrađuje već neko vrijeme, kako su onda moji starci mogli strojno žbukati, ako znamo da im je zakupljna snaga 6,6kW, imaju trofazni priključak (od prije manje od 2 godine), a stroj za strojno žbukanje povuče i više od 18kW (mislim čak 24)?
Tu si ti nešto gadno pomješao :)
Jači strojevi za žbuku imaju motore oko 3,6-4,5 kW tako da ovih tvojih 18 kW je smiješno.
...18kW, 21kW, 24kW su standardne snage za recimo protočne bojlere.

Codegun
12.07.2006., 15:05
Koliko mi je poznato nisi tražio još elektroenergetsku suglasnost, nego prethodnu elektroenergetsku suglasnost za izdavanje posebnih uvijeta građenja kod izdavanja građevne dozvole, jelda?
Što se tiče priključenja, HEP će te tražiti građevnu dozvolu te obrazac "Prijava instalacije" koji izdaje ovlašteni elektroinstalater koji će ti raditi elektroinstalacije.

ne znam sad točan naziv suglasnosti znam samo da tamo piše 3,3 kW monofazno. Pitanje je sad: da li da slažem struju trofazno, pa da to poslije tražim ili ću imati problema jer je u projektu monofazno???

plimpi
12.07.2006., 15:40
Tu si ti nešto gadno pomješao :)
Jači strojevi za žbuku imaju motore oko 3,6-4,5 kW tako da ovih tvojih 18 kW je smiješno.
...18kW, 21kW, 24kW su standardne snage za recimo protočne bojlere.

Vrlo moguće da sam pogriješio. To sam nešto čuo, ali nisam uopće siguran.
Ipak malo mi je čudno da onaj stroj ima 3,6-4,5 kW, a moja mala kućna bušilica vulgaris od 120kn ima 1kW.
Zašto pitaju jel ima trofazna struja u kući?

Maky
12.07.2006., 15:48
ne znam sad točan naziv suglasnosti znam samo da tamo piše 3,3 kW monofazno. Pitanje je sad: da li da slažem struju trofazno, pa da to poslije tražim ili ću imati problema jer je u projektu monofazno???
Napisao sam ti već, što se tiče HEP-a svejedno je.
Vrlo moguće da sam pogriješio. To sam nešto čuo, ali nisam uopće siguran.
Ipak malo mi je čudno da onaj stroj ima 3,6-4,5 kW, a moja mala kućna bušilica vulgaris od 120kn ima 1kW.
Zašto pitaju jel ima trofazna struja u kući?
Nije uopće čudno, no ako je bušilica uistinu snage od 1kW onda baš i nije vulgaris (jedino ak je sa placa može imat svakakvu naljepnicu naljepljenu :D )
Pitaju jer je stroj za žbukanje trofazni.

plimpi
12.07.2006., 15:50
Napisao sam ti već, što se tiče HEP-a svejedno je.

Nije uopće čudno, no ako je bušilica uistinu snage od 1kW onda baš i nije vulgaris (jedino ak je sa placa može imat svakakvu naljepnicu naljepljenu :D )
Pitaju jer je stroj za žbukanje trofazni.

OK :top:

btw, bušilica je iz peveca (1010W)

Renata
12.07.2006., 16:05
plaće su vam jako velike s obzirom na količinu posla koji obavljate. to svi znaju. državno poduzeće...

Maky
12.07.2006., 16:15
plaće su vam jako velike s obzirom na količinu posla koji obavljate. to svi znaju. državno poduzeće...
Čuj, ja znam kako zaradim plaću. Možeš pričati u množini koliko hoćeš. Nisam tu da opravdavam sebe ili pogotovo druge kolege. Dokazivati neću koliko ja osobno posla obavljam u tvrtci (ajd jedino svome rukovoditelju :) ) a i neznam kako bi i kad bi htio (samo da napomenem da imam "prekovremenih" kojih tri mjeseca...)
Točno je da u svakom žitu ima kukolja jelda, a "to svi znaju" za mene nije nikakav komentar. Recimo "ja to neznam". I osobno smatram za sebe da bi me trebali plaćati i više :).

35551
13.07.2006., 01:52
Kad ste već kod toga - HEP je država u državi, ak ne daju struju ništa im ne možeš, znaju tražit da im pokloniš zemljište za trafostanicu (nema veze šta je koštalo 500 E/m2), pa da sam izradiš poseban pristupni put, kompletnu dokumentaciju (dozvole i sl.) za nju i još na kraju da platiš i njima! A kad lutaš po uredima svi od portira do šefa te tretiraju ka budalu (makar si jedan od najvećih investitora u gradu) :p

champ
14.07.2006., 08:41
Kad ste već kod toga - HEP je država u državi, ak ne daju struju ništa im ne možeš, znaju tražit da im pokloniš zemljište za trafostanicu (nema veze šta je koštalo 500 E/m2), pa da sam izradiš poseban pristupni put, kompletnu dokumentaciju (dozvole i sl.) za nju i još na kraju da platiš i njima! A kad lutaš po uredima svi od portira do šefa te tretiraju ka budalu (makar si jedan od najvećih investitora u gradu) :p

Pretpostavljam da gradiš neki pogon koji treba više snage, pa će ti HEP izgradit TS. Za tu TS dat ćeš im komadić svoje parcele na kojoj će TS biti locirana i trebat će imat slobodan pristup zbog mogućih intervencija i održavanja.
Imaš dvije mogučnosti: da se sam brineš i održavaš postrojenje u TS, ili da je predaš u vlasništvo HEP-a, pa da se oni dalje brinu o održavanju.

Inače, 6,6 kW je sasvim pristojna snaga za dva stana, a isto tako to je više nego dovoljna snaga za jednu kuću opremljenu s kučanskim aparatima.
Vremena kad nije bilo limitatora snage i mogli smo istovremeno uključivati baš sve što smo poželjeli, danas su prošlost! Danas se takav luksuz treba platit dodatnim zakupom snage! Moj savjet kod zakupljivanja snage je da za početak uzmete manju snagu, dovoljnu za pokrivanje troškova izrade priključka, brojila, KPMO i sl. Kasnije možete dati zahtjev za povečanje snage prema vašim potrebama .. Ništa se ne mijenja, dobit ćete samo veće limitatore!

plimpi
14.07.2006., 09:21
Inače, 6,6 kW je sasvim pristojna snaga za dva stana, a isto tako to je više nego dovoljna snaga za jednu kuću opremljenu s kučanskim aparatima.
Vremena kad nije bilo limitatora snage i mogli smo istovremeno uključivati baš sve što smo poželjeli, danas su prošlost! Danas se takav luksuz treba platit dodatnim zakupom snage! Moj savjet kod zakupljivanja snage je da za početak uzmete manju snagu, dovoljnu za pokrivanje troškova izrade priključka, brojila, KPMO i sl. Kasnije možete dati zahtjev za povečanje snage prema vašim potrebama .. Ništa se ne mijenja, dobit ćete samo veće limitatore!

Bilo bi super kad bi 6,6kW bilo dovoljno za dva stana (iako manja), ali ne znam baš... Neka svaki stan u isto vrijeme upali bojler, pećnicu, perilicu, nešto rasvjete... i to je to, ode struja...
No, pisalo je po novinama da će se maksimalno moći zakupiti 7,7kW. To bi već možda moglo biti dovoljno uz malo truda (paziti malo kada se što uključuje), iako utijesno...

BTW, što bude kad limitator izbaci struju? Jel dovoljno isključiti trošilo pa da se struja vrati, ili je potreban neki zahtjevniji zahvat?

Možeš malo objasnit ovo tvoje
Moj savjet kod zakupljivanja snage je da za početak uzmete manju snagu, dovoljnu za pokrivanje troškova izrade priključka, brojila, KPMO i sl. Kasnije možete dati zahtjev za povečanje snage prema vašim potrebama
Kakvi su to sad troškovi?

champ
14.07.2006., 10:38
Ovako: prije nego je uveden zakup snage i limitatori, kod izvođenja priključka naplačivali su se troškovi tipa: kabel, stezaljke, ormarići, brojilo, uklopni sat, osigurači, radno vrijeme.. dakle sve što je potrebno za izvesti priključak.

Sada cijena zakupa snage automatski pokriva SVE te troškove, dakle potrošač njih više ne plača, ukoliko oni ne premašuju iznos za zakupljenu snagu do nekih 30% večeg iznosa (ne znam točno koliko).

Moglo bi se reći da su ljudi nekad davali novac za potreban materijal, a danas dobivaju snagu koja će biti njihovo vlasništvo. I ta snaga može se dalje zakupljivati, nije potrebno odmah na početku bacati novac za nešto što će im trebati možda tek u budućnosti!

Maky
14.07.2006., 13:46
Sada cijena zakupa snage automatski pokriva SVE te troškove, dakle potrošač njih više ne plača, ukoliko oni ne premašuju iznos za zakupljenu snagu do nekih 30% večeg iznosa (ne znam točno koliko).

Do 20 %

750
15.07.2006., 11:35
http://www.elprim.com/servis_kupcima/Podjela_kupaca.asp

cosmicmama158
27.07.2006., 14:36
bok svima. sto se tice HEP-a i lutanja od portira do direktora, to ne znam, ali na ovom forumu se cini da nesto znate o mijenjanju struje.

u pitanju je stan, promijenila bih stare instalacije i stavila nove...plus razvela dodatno struju... zgrada je iz 60ih godina, oko 55m2, ...

nacula sam da bi trebalo mijenjati glavnu razvodnu kutiju (kakvu? koju?) i sve druge stare instalacije (??), rastemati zidove i povuci instalacije...i to ne samo zicu nego tzv. "buzire"...
sto da sve pitam elektricara prije pocetka radova?
o cemu da vodim brigu? :confused:

da li bi mi za tako nesto, ako zelim malo ekstra planirati svjetla trebala i projektna dokumentacija struje (projekt struje i rasvjete) i ako netko zna dobrog projektanta tog kalibra, da li mi se moze javiti porukom... da se malo jos raspitam za neke detalje. ili je dobar elektricar dovoljno cool da takve stvari rijesi/osmisli?

fala unaprijed. :top:

kerbi
27.07.2006., 14:48
A zašto bi mjenjala bužire i sve štemala. pa bužiri su u biti obične rupe kroz koji se vuku žice koje na sebi imaju izolaciju i sve. Ak sve žice stanu u postoječe bužire, nema ih smisla mjenjat.
Kolko sam skužio taj projekt koji ti treba je ono kino što traži elektra a može ga napraviti svaki ovašteni (ima obrt ili sl) električar.
Ak ti električar kaže da treba mjenjat bužire, potraži drugo mišljenje. Glavna razvodna kutija ti je ona s osiguračima i fidovkom.

cosmicmama158
27.07.2006., 16:07
fala na post-u.

sve je prastaro (1960ih godina postavljeno), nema postojecih buzira, valjda su samo zice.

mijenjam neke stvari u stanu, pa rekoh si, ajd i to...treba mi vise stekera i prekidaca i vise svjetla (reflektorici itd.)

u spav sobi imam samo 2 utikaca i 1 sredisnje svjetlo a to mi je premalo i jos bih dodala i perilicu za sudje itd.

any thoughts?

Lee Champa
27.07.2006., 17:33
1. Nacrtaj tlocrt stana (u omjeru) i označi gdje ti dolazi struja.
2. Oznaći željena mjesta za utičnice i rasvjetu.
3. Oznaći mjesto trofazne utičnice
4. Potraži nekoliko električarskih radionica (navrati u Elektru i pitaj njihove "majstore"-jeftiniji su i imaju uhodan način za papire)
I to je to!:zubo:

kerbi
27.07.2006., 19:57
fala na post-u.

sve je prastaro (1960ih godina postavljeno), nema postojecih buzira, valjda su samo zice.

mijenjam neke stvari u stanu, pa rekoh si, ajd i to...treba mi vise stekera i prekidaca i vise svjetla (reflektorici itd.)

u spav sobi imam samo 2 utikaca i 1 sredisnje svjetlo a to mi je premalo i jos bih dodala i perilicu za sudje itd.

any thoughts?
E, to nisi rekao. Da bužira nema neg da sve riješeno ppr kablovima. Onda slijedi štemanje za svaku promjenu instalacije. I sad bar metnite bužire da uštedite posla kod idučeg remonta.

Renata
01.08.2006., 16:08
Ponovno se javljam s ovom temom jer sam upravo danas potpisivala nekakve papire za HEP u vezi priključka, za lokacijsku dozvolu.
Napisala sam da želim jednofazni model, 4,6 kW, plavi. Uopće ne znam što sam označila. To je bilo prvo i najslabija varijanta, tek toliko za lokacijsku a poslije ću dokupiti ako treba. Da li je to dovoljno za kuću, s time da ne mislim imati nikakve strojeve ili mašine u kući.
Što znači plavi model? Može li itko objasniti te "boje"?

750
01.08.2006., 18:23
http://infohep/infohep/propisi/default.aspx

http://infohep/infohep/propisi/tarifni_stavovi.pdf

Renata
01.08.2006., 18:25
ČUJ, OVE STRANICE JE NEMOGUĆE OTVORITI!
molim te, radije ti napiši

750
01.08.2006., 18:43
za kućanstva
otprilike:Plavi je : VT 0.71 kn/kwh
NT 0.39 kn/kwh
stalna mjesečna naknada 19,22kn/mj
cjene su s PDV-om

zimi VT od 07-21 sat NT od 21-07 sati
ljeti VT od 08-22 sat NT od 22-08 sati

750
01.08.2006., 18:46
ovo valjda radi:
http://www.elprim.com/servis_kupcima/Tarifni_stavovi_za_kupce_na_NN_Kucanstva.asp

Renata
01.08.2006., 19:13
A da li je 4,6 kW dovoljno???

750
01.08.2006., 20:38
pa dovoljno je za rasvjetu, TV i jedan jači aparat (bojler ili perilicu ).

champ
04.08.2006., 08:44
pa dovoljno je za rasvjetu, TV i jedan jači aparat (bojler ili perilicu ).

Ova snaga je dovoljna i za hladnjak i ledenicu, i perilicu i rasvjetu i TV... Jedino nebi istovremeno mogle raditi dvije perilice plus manji potrošaći!

Lee Champa
04.08.2006., 10:03
Ova snaga je dovoljna i za hladnjak i ledenicu, i perilicu i rasvjetu i TV... Jedino nebi istovremeno mogle raditi dvije perilice plus manji potrošaći!
01-08-2006 21:38

Snagu motornih potrošača moraš pomnožiti najmanje sa 3 puta-zbog startanja! Tako ako starta istovremeno hladnjak i ledenica za njih treba najmanje 2 kW.

Laa Laa
27.02.2007., 09:04
Kupila sam prekrasnu vikendicu/kuću i veliki teren na osami.
Nekada su u njoj živjeli ljudi i imala je struju. Zbog rata i napuštenosti okolnih sela, iako postoji cijela infrastruktura struje više nema. Ponovno će ju uvesti na jesen.
Do kuće vode stupovi. Od sela (najbliže kuće preko koje je i bila spojena na struju) je udaljena 600 m.
Mene sad zanima, zna li netko koliko se plaća takav priključak?
Plaća li se uopće ako je na području koje je pod posebnom državnom skrbi?

Edgar
27.02.2007., 09:38
da li je postaojao priključak, nekada, da li imaš instalacije po kući

ako je priključak postojao, podnosiš zahtjve za aktivaciju priključka. kako je prošlo više od godinu dana što nije aktivan priključ trebat će ti neka elektroenergetska suglasnost koja se dobiva na temelju prijave ovlaštenog električara koji je ispitao instalacije u kući i ustvrdio da je ok.

ta suglasnost se čeka nekih 2tjednai onda se nakon dodatnih 10 dana priključak aktivira.

no problem bi mogao biti ako neaš zakupljenu snagu ni limitator ili šta ja znam kak to sve ide.

mislim znam, ja sam eto nedavno vršio aktivaciju priključka, ali nisma imao dodatnih zehebancija jer je postojao limitator na 11kw i kao snaga je zakupljena, šta ja znam, ne kužim se baš, uglavnom rekli da je ok, da mi treba samot a suglasnot.

Laa Laa
27.02.2007., 10:54
Ima instalacija. Čak je i kutija s osiguračima još uvijek tamo.
A mislim da limitator i nije toliki bad, ugrade ga kao što ti ga doma ugrade.

Koliko te koštala ta aktivacija?

champ
28.02.2007., 08:46
A dali postoji zračna mreža do te kuće, dakle vodiči na stupovima, ili su samo ostali stupovi?
Ako je priključak bio odjavljen, vjerojatno ćeš morat ponovno zakupljivati snagu, a to bi te moglo koštati oko 10k kn..

Druga varijanta je povoljnija, ako je objekt bio napušten zbog rata, možda čak i devastiran, onda bi ti mogli priznati postojeću snagu i samo obnoviti priključak. Ali za to moraš dati zahtjev i raspitati se kod nadležne Elektre!

kerbi
01.03.2007., 12:21
Ako je u ratu ostala bez struje, onda se ništa ne plača. To ti oni vode kao Obnovu priključka (opčenito su tako priključene sve obnavljane i popravljane kuče poslije rata).

Laa Laa
01.03.2007., 14:04
Puno hvala svima. :kiss:

nancha
19.03.2007., 17:11
Imam dvotarifno brojilo u stanu. U zadnja 4 mjeseca računi su se povečali 30-ak % a s obzirom na zimu koja zapravo i nije bila zima vrlo su mi čudni ti iznosi... Naime, u isto vrijeme prošle godine, računi su bili puno manji a puno više se grijalo..Da li netko zna što o krađi struje-možda je to razlog? Čula sam da se neki stanari u zgradi znaju prikopčati na tuđe brojilo...

GREŠNIK
19.03.2007., 17:20
Imam dvotarifno brojilo u stanu. U zadnja 4 mjeseca računi su se povečali 30-ak % a s obzirom na zimu koja zapravo i nije bila zima vrlo su mi čudni ti iznosi... Naime, u isto vrijeme prošle godine, računi su bili puno manji a puno više se grijalo..Da li netko zna što o krađi struje-možda je to razlog? Čula sam da se neki stanari u zgradi znaju prikopčati na tuđe brojilo...

:p :p Prijavi Elektri povećanu potrošnju i sumnju da je netko od stanara "prebrikao" žice na tvoje brojilo. Ako se i otkrije ti po elektrinom pravilniku dobivaš čak i nagradu:top: :top:

nancha
19.03.2007., 17:50
hm...zanimljivo:D

prijavljujem onda odma sutra!:top:

Hvala!!

pupetta.maresca
19.03.2007., 22:44
mom susedu elektra nije bila od velike pomoči al sačmarica je...
nmjemu se se susedi romi prikopčali, moro je platit elektri ogromne cifre i od žaljenja niš jer su oni manjina...
sam siroče od tada loše spava...nadam se da je sad bolje jer je stavio bodljikavu žicu oko stupa i razvodne kutije

toni2000
20.03.2007., 08:37

Ne znam kak je to kod vas, al mi dobivamo polugodisnje racune za 6 mj unaprijed.
Racuni se rade na osnovi prosjeka proslogodinje potrosnje struje i to podijeljeno na ljetni i zimski rezim.
Jednostavnije...sad sam dobio racune za ljetni rezim sa prosjekom potrosnje od proslog proljeca do jeseni.
Kao sto pise kod tebe dosta ste vise grijali prosle zime te ako se uzima taj prosjek tek sad placas po toj potrosnji.
U slucaju da, kao sto je bilo ove zime, ste potrosili manje struje kao sto je to ove zime, jeftinije rate placas tek iduce.
Razliku u stvarnoj potrosnji dobijes na pocetku iduceg istog rezima kao povrat ili nadoplatu.

laliona
18.04.2007., 11:07
Kupila sam staru kamenu kuću u Istri, blizu Labina. Kuća se de facto sastoji od 4 zida. Sve se treba nanovo napraviti. Trebam i ponovno priključiti struju. Ono što me zaprepastilo je račun koji sam primila od Elektroistre. Ukupna cifra iznosi 25303,99 kuna. Od toga je 5657 kuna materijal, 2025 kn elektromontažni radovi, 397 kn usluge voznog parka, 370 kn naknada za izdavanje EES, i 12290kn građevinski radovi (iskop kanala, izrad betonskog zdenca, dvoslojne rebraste cijevi, ugradnja ormara na fasadi, štemanje i krpanje šlica kod postojećeg ormarića). Sa PDV-om je to 25303 kune. Struju povlačimo od susjeda koji je na cca 20 metara udaljenosti.
Na upit HEP ODS-u, mailom sam obaviještena da te radove obavezno moraju izvoditi radnici Hrvatske elektroprivrede. Meni to smrdi na lopovluk i monopolizam. Napominjem da u tu cijenu nije uključena snaga struje koju moram naknadno platiti (za 5,75 kW je to cca 10000 kuna). Da li je moguće da to toliko košta, i postoji li način da izbjegnem baš takav trošak? Help!!!

Lee Champa
18.04.2007., 11:15
Pa građevinske radove možeš sama izvesti. Njihova je samo struja, žica, ormarić i spajanje.

laliona
18.04.2007., 11:25
Tako sam i ja mislila ali službenik iz Elektroistre kaže da te radove MORAJU izvoditi oni. Naravno po njihovoj cijeni:rolleyes:
Poslala sam mail HEP ODS-u:
Zanima me da li Elektroistra kao Vaš partner ima pravo monopolizirati SVE građevinske radove kod izvedbe priključka za staru kamenu kuću kod Labina. Dobila sam troškovnik u kojem je specificirana vrlo visoka cijena (rov, polaganje kabla, ormarićx2 za 25000 kuna bez plaćanja snage struje). Prema tome priključak struje bi me koštao najmanje 35000 kuna, što je nevjerojatno puno. Gospodin iz Elektroistre Labin kaže da njihov direktor tvrdi da radove moraju izvoditi oni, a od ovlaštenih majstora sam čula da nije to uvijek slučaj. Molim Vas za mišljenje HEP-a kao krovne institucije. Hvala.

a dobila brzi odgovor
Poštovana,

radove vezane uz izvedbu priključka mogu izvoditi samo radnici Hrvatske elektroprivrede.

S poštovanjem,

HEP-ODS d.o.o.

Ne znam šta mi je sad pametno napraviti. Ne baca mi se 35000 kuna (a ni nemam ih na bacanje), da li da zovem udrugu Potrošač, ili??? Nemam pojma...

Renata
18.04.2007., 11:39
postoji neki novi pravilnik po kojemu hep mora sve izvesti i sve ti ide u cijenu priključka! dakle, nema posebnih troškova kao što si ih navela. znam samo da je pravilnik od 4. mjeseca prošle godine i trebala bi provjeriti o čemu se tu radi.

laliona
18.04.2007., 12:11
Nažalost prema tom pravilniku cijena svih radova potrebnih za priključenje korisnika snosi on sam.
Naknada za priključenje građevine kupca na mrežu izračunava se na temelju:
– jedinične cijene i priključne snage ili
– stvarnog troška priključenja kupca na mrežu.
Mislim da ovo pokriva taj slučaj.
A što se cijena tiče kaže ovako:
(3) Za izračunavanje stvarnih troškova priključenja koriste se jedinične cijene roba, radova i usluga utvrđenih na temelju javnih nadmetanja i standardnih normativa radova, a koje je operator prijenosnog sustava i operator distribucijskog sustava dužan učiniti javno dostupnim.
Dakle po meni je sporna cijena radova.
Da li netko ima iskustva sa samostalnim izvođenjem tih vanjskih radova? Čula sam za takve slučajeve, zanima me da li se to postiže mitologijom ili nekim regularnim putem? Da li to ovisi o lokalnom distributeru?
(inače Renata hvala Ti na info o ovom pravilniku, ako još nekom treba može naći na http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2006/0664.htm)

laci
18.04.2007., 20:42
Obzirom da u Istri ima dosta sunčanih dana, za pola od te svote možeš imati vlastitu struju i toplu vodu preko solarnih ćelija i to zauvijek besplatno. Otkači monopoliste iz HEPa. Prošvrljaj malo na podforumu sam svoj majstor. Tamo je bilo već ovih topica s konkretnim rješenjima i mjestima gdje to možeš sve nabaviti i tko to postavlja. :top:

laci
18.04.2007., 20:55
Obzirom da u Istri ima dosta sunčanih dana, za pola od te svote možeš imati vlastitu struju i toplu vodu preko solarnih ćelija i to zauvijek besplatno. Otkači monopoliste iz HEPa. Prošvrljaj malo na podforumu sam svoj majstor. Tamo je bilo već ovih topica s konkretnim rješenjima i mjestima gdje to možeš sve nabaviti i tko to postavlja. :top:

Constatinopol
19.04.2007., 09:49
državna firma,a tako skupa i socijalno neosjetljiva! Stvarno im treba što prije dovest konkurenciju!

Renata
19.04.2007., 10:06
haaaaaaalooooooooooo!!!
u pravilniku piše:

Naknada za priključenje građevine kupca na mrežu izračunava se na temelju:

– jedinične cijene i priključne snage ili

– stvarnog troška priključenja kupca na mrežu.

Naknada za priključenje građevine kupca na niskonaponsku mrežu priključne snage do uključivo 30 kW utvrđuje se množenjem propisane jedinične cijene za priključnu snagu do uključivo 30 kW i priključne snage prema sljedećoj formuli:

NNN1 = cNN1 . P

gdje su:

NNN1 – naknada za priključenje građevine kupca na niskonaponsku mrežu priključne snage do uključivo 30 kW (kn),

cNN1 – jedinična cijena za priključnu snagu do uključivo 30 kW na niskom naponu, propisana odlukom Vlade Republike Hrvatske (kn/kW) i

P – priključna snaga novog kupca, odobrena prethodnom elektroenergetskom suglasnošću (kW).

Ukoliko stvarni troškovi priključenja građevine kupca na niskonaponsku mrežu iz stavka 2. ovoga članka premašuju iznos naknade za priključenje iz članka 10. stavka 5. ili 6. ovoga Pravilnika za više od 20%, naknada za priključenje određuje se prema stvarnim troškovima priključenja.

Dakle, sve se plaća samo iz cijene kilovata puta snaga, a ako su troškovi užasno veliki, tada se nešto posebno obračunava!

laliona
19.04.2007., 10:36
Ukoliko stvarni troškovi priključenja građevine kupca na niskonaponsku mrežu iz stavka 2. ovoga članka premašuju iznos naknade za priključenje iz članka 10. stavka 5. ili 6. ovoga Pravilnika za više od 20%, naknada za priključenje određuje se prema stvarnim troškovima priključenja.

Pa mislim da ih ovo pokriva... kužiš, oni napišu da je to stvarna cijena priključenja, i toliko mi naplate. Ne vidim na koji način ti Renata tumačiš da se ta cijena može spustiti? (jako bih rado argumente, da se i ja mogu s njima okoristiti:) )

laliona
19.04.2007., 10:37
državna firma,a tako skupa i socijalno neosjetljiva! Stvarno im treba što prije dovest konkurenciju!

A ovo potpisujem 100000%!

nn-st1
19.04.2007., 11:05

prema ovome, izgleda da jest i jeftina i socijalno osjetljiva.. ne naplačuje ništa skuplje ako je trošak veći od stvarnog do 20 %.. dakle ima se praktično popust do 20% u nekim slučajevima..

Renata
19.04.2007., 11:10
Pa mislim da ih ovo pokriva... kužiš, oni napišu da je to stvarna cijena priključenja, i toliko mi naplate. Ne vidim na koji način ti Renata tumačiš da se ta cijena može spustiti? (jako bih rado argumente, da se i ja mogu s njima okoristiti:) )

gdje sam ja rekla da se cijena može spustiti?
ja samo kaže da npr. imaš zakupljeni trofazni priključak i 11,04 kw snage (tako je kod mene). cijen 1 kw je 1350 kn + pdv. to ukupno ispadne nekih 18000 kn i u toj cijeni je i cjelokupna izvedba priključka. e sad, ukoliko oni skuže da su im troškovi izvedbe veći nego je to uobičajeno, onda ti nešto dodatno zaračunaju, inače ništa!

laliona
19.04.2007., 11:12
Pa meni je frajer na telefon rekao da se snaga struje (tih 5,75kW) plaća extra od onih 25000 kuna. Ne kužim logiku.

laliona
19.04.2007., 11:17
Po ovome Renata što ti kažeš, trebala bih platiti cca 10000kn snagu struje i priključak, i onda 15000 kuna razlike? Jesam te dobro shvatila?

Renata
19.04.2007., 12:20
Po ovome Renata što ti kažeš, trebala bih platiti cca 10000kn snagu struje i priključak, i onda 15000 kuna razlike? Jesam te dobro shvatila?

da, tako tvoja priča ispada.
možda ima veze sa time kad si zatražila priključak. jer oni izračunavaju to na temelju prethodne suglasnosti koju si ti možda dobila prije 4. mjeseca prošle godine kad su još vrijedila stara pravila.
ja sam svoju dobila prije nepunih mjesec dana.
i još sam na dvije strane čula da nije više kao što je nekad bilo, tj. da je sada elektra dužna sve izvesti u cijeni priključka, bez dodatnih troškova.

Stari Zeke
27.04.2007., 00:31
Kako saznati da li na nekom području mogu priključiti objekt na gradsku naponsku mrežu podzemnim kablom?

::barcode
27.04.2007., 07:29
Kako saznati da li na nekom području mogu priključiti objekt na gradsku naponsku mrežu podzemnim kablom?

Mislim da se moze dobiti podzemni prikljucak, bez obzira na podrucje.

Elektra to radi po zelji vlasnika, bez promjene na cijeni prikljucka.

Kad predas zahtjev za lokacijsku, od Hepa se trazi suglasnost dal moze dat (prodat :D )

prikljucak, i Hepov referent izlazi na teren, snima postojece stanje i dogovara

dal hoces podzemni ili zracni prikljucak.

U mom slucaju kod podzemnog prikljucka kojeg sam trazio,

stup od elektre je udaljen od parcele 5m i referent kaze da je kopanje kanala

do parcele, odnosno od buduceg kpmo koji ce bit na 15m od stupa, u cijeni prikljucka

Da li kod vece distance naplacuju posebno kopanje kanala neznam.

Renata
27.04.2007., 07:38
Mislim da se moze dobiti podzemni prikljucak, bez obzira na podrucje.

Elektra to radi po zelji vlasnika, bez promjene na cijeni prikljucka.

Kad predas zahtjev za lokacijsku, od Hepa se trazi suglasnost dal moze dat (prodat :D )

prikljucak, i Hepov referent izlazi na teren, snima postojece stanje i dogovara

dal hoces podzemni ili zracni prikljucak.
.

točno!
ja ću imati podzemni tako da znam o tome!

Codegun
27.04.2007., 08:37

Odeš u Elektru ili sličnu "ustanovu" (ovisno gdje si), i tražiš "Prethodnu elektroenergetsku suglasnost". Da li će priključak biti nadzemni ili podzemni ovisi o mogućnostima priključka na lokaciji. Uglavnom mislim da i oni preferiraju podzemni priključak ako je izvediv.

dkranj
27.08.2007., 12:07
Evo, dajte konkretnu informaciju HEP-ovci, koliko košta priključak struje na obiteljsku kućuprizemlje+potkrovlje - dva stana sa normalnom potrošnjom, perilica, perilica suđa, sušilica, 2 računala, 4 tv-a, 2 bojlera. koji paket uzeti, plavi, crveni šargopirasti, totalno sam se pogubio sa tim paketima i sa tolikom papirologijom, zahtjev ovaj, zahtjev onaj... dajte cijenu cca !

thanx

sagem
27.08.2007., 14:33
Planiramo kupiti montažnu kuću. I tamo piše da osiguramo struju i vodu (mislim da nisam vidjela da piše da moram baš trofaznu-možda sam izostavila taj dio).Dakle privremeni priključak. A za žbukanje kažete da treba trofazna struja?
E sad, moje pitanje: skupo mi je odmah dati 20 000kn za trofazni priključak ( ine znam da li će mi opet kada trebati) ..da li postoji mogućnost (a da ne uključuje posuđivanje od susjeda) da riješim tu žbuku strojno...možda kakav agregat..da li bi se to isplatilo?

ispravite me ako sam na krivoj temi ... nemojte odmah vikati :cool:

hvala.. :top:

demosten
27.08.2007., 16:34
kako su onda moji starci mogli strojno žbukati, ako znamo da im je zakupljna snaga 6,6kW, imaju trofazni priključak (od prije manje od 2 godine), a stroj za strojno žbukanje povuče i više od 18kW (mislim čak 24)?
zato što su radnici spojili izravno na mrežu, prespojili limitator.
Tak su napravili kod mene...

demosten
27.08.2007., 16:43
..da li postoji mogućnost (a da ne uključuje posuđivanje od susjeda) da riješim tu žbuku strojno...možda kakav agregat..da li bi se to isplatilo?
kada su meni slagali pod/estih onda su koristili agregat.
Svoj dopeljali na prikolici. Tako vijerujem da ima i za žbukanje- samo kaj će ti to posebno naplatiti :tuzni:

gogo_2006
27.08.2007., 19:37
Planiramo kupiti montažnu kuću. I tamo piše da osiguramo struju i vodu (mislim da nisam vidjela da piše da moram baš trofaznu-možda sam izostavila taj dio).Dakle privremeni priključak. A za žbukanje kažete da treba trofazna struja?
E sad, moje pitanje: skupo mi je odmah dati 20 000kn za trofazni priključak ( ine znam da li će mi opet kada trebati) ..da li postoji mogućnost (a da ne uključuje posuđivanje od susjeda) da riješim tu žbuku strojno...možda kakav agregat..da li bi se to isplatilo?

ispravite me ako sam na krivoj temi ... nemojte odmah vikati :cool:

hvala.. :top:

Ja sam dogovorio žbukanje sa agregatom i to je sigurno ok ako ne možeš posuditi od susjeda dovoljno trofazne struje (cijena bi bila otprilike kao 1kw zakupljene snage- za standardnu obiteljsku kuću). Realno danas imaš sve potrošače na monofaznoj struji: štednjak, aparat za varenje, cirkular, ne znam što bi bio razlog da kupuješ trofaznu struju. Po meni nije loše imati tri odvojene faze kada bi ih čovjek mogao 100% iskoristiti- a takvu raspodjelu nikada nećeš moći napraviti. Za velike potrošače (industrija) postoji mjerilo snage za sve tri faze pa možeš trošiti zakupljenu snagu po fazama kako hoćeš ali za male nula bodova. ;)

A što se tiče startanja motora mislim da su limitatori prilično tromi osigurači te da podnose kratkotrajna preopterećenja e sad koliko točno puta treba provjeriti specifikacije (čitaj motor možeš startati i raditi će ako ne "vuče" u radnom režimu više nego što ga ograničava limitator).:cool:

maksica6
27.08.2007., 20:21
grozno skupo!

Cijena za 1kw je 1681,00 kn *koliko ste zakupili kw.

Codegun
28.08.2007., 08:44
Cijena za 1kw je 1681,00 kn *koliko ste zakupili kw.

ja sam na svom blogu (vidi ranije postove) spominjao struju, priključenje, žbukanje i probleme sa strujom oko toga, zašto monofazno ili trofazno, cijene priključenja za ZG, pa tko nije nek pročita, jer vidim da tu pričate o tim stvarima.

Stari Zeke
09.10.2007., 16:01
Ima li ovdje upoznatih sa pricom privremenog priključka struje? Koliko to košta i kakva je procedura, te da li se troškovi za takav priključak odbijaju kasnije od troškova stalnog priključka?

demosten
09.10.2007., 16:21
Koliko sam ja prije pročitao troškovi su ti nekih 1-2 kkuna + sve ono kaj i standardno plačaš.

Pisalo je to tu negdje...

Stari Zeke
09.10.2007., 16:27
OK, jasno da treba platiti neku sumu novaca, no da li to ide u vjetar ili se oduzima od iznosa koji se placa kad se zgotovi kuća i uzima stalni priključak?

Renata
09.10.2007., 17:27
i mene bi to zanimalo. zanima me dal se isplati možda uzeti normalni (stalni) priključak s obzirom da namjeravam useliti u kuću u roku od godinu dana od početka radova.
npr. ako se ti troškovi ne oduzimaju, onda je tih 2000 kn bezvezni trošak.
i koliko dugo uopće traje privremeni priključak?
Zeke, nadam se da ćemo dobiti odgovore...

Stari Zeke
09.10.2007., 18:20
Renata, bojim se da stalni prikljucak ne možeš dobiti sve dok ne napraviš kuću, tj. dok ne izvedeš instalacije u kući. Do tada pali jedino privremeni. Nemoj me uzimati za riječ, to sam pročitao negdje na netu, a raspitujem se ovdje zato jer nisam u HR pa mi je nezgodno zivkati hep i ostale.

casio
09.10.2007., 21:06
OK, jasno da treba platiti neku sumu novaca, no da li to ide u vjetar ili se oduzima od iznosa koji se placa kad se zgotovi kuća i uzima stalni priključak?

Ja sam privremeni priključak u Zagrebu platio 3,400 kn (+ vino i bombonjera:D da se ubrza), postavili su mi privremeni ormarić i stup na temelju Građevinske dozvole.
Lik mi je rekao da kad kuća bude pod krovom dođem podnijeti zahtjev za stalni priključak, odnosno izmještanje struje na kuću, te da ću to platiti dodatnih 1000 kn, a u cijenu je uključen i atest koji će oni izdati nakon što električar spoji sve unutar kuće.

sky cruiser
09.10.2007., 22:44
Ja ga čekam već mjesec dana. Treba izaći poslovođa da izvidi "stvarne" troškove i ocijeni koliko bi to koštalo. Kažu , ovisi ali oko 1-2 tisuće kn. U principu, to nema veze sa cijenom priključka i može se smatrati lovom bačenom u vjetar (ako tako možemo nazvati njihov izlazak na teren, vučenje žica s bandere na tvoju parcelu itd ).

SINKRONET
10.10.2007., 06:51
Ima li ovdje upoznatih sa pricom privremenog priključka struje? Koliko to košta i kakva je procedura, te da li se troškovi za takav priključak odbijaju kasnije od troškova stalnog priključka?

Prvo platis 50 % od ukupnog iznosa zakupljene snage. Predas zahtjev i platiš još par stotina kuna. Onda cekas da dodje poslovodja i vidi situaciju, gdje i kako stup. Onda se snjim dogovoriš da u fusu napravi ono sto ti rade ovlasteni električari, pripremi ormarić za privremeni priključak. Meni su sve radili decki iz elektre, njima sam platio 2300 kn, onda još moraš platiti opet par stotina kuna elekri. Sve ti to traje do mjesec dva, ali ja sam ih maltretiro i napravili u roku dva tjedna, ja placam njima fus i hocu to odmah. Eto, to ti tak ide. Oni ti izbuse rupu, postave stup, naprave ormarić, priključe na javni stup. Sav materijal je u toj cijeni. U ormariću dobiš limitator, brojilo, utičnice. Kad se napravi kuća i sve el. instalacije u njoj onda ides na konaćni priključak. Btw moraš imati pravomočnu građevinsku dozvolu. I nista se ne odbija od ukupne cijene zakupljene snage.

daz
10.10.2007., 07:22
Problem sa privremenim priključkom ti je što moraš kupiti privremeni ormarić koji, kada dobiješ pravi priključak, i nije od neke koristi.

Stari Zeke
10.10.2007., 08:52
Prvo platis 50 % od ukupnog iznosa zakupljene snage. Predas zahtjev i platiš još par stotina kuna. Onda cekas da dodje poslovodja i vidi situaciju, gdje i kako stup. Onda se snjim dogovoriš da u fusu napravi ono sto ti rade ovlasteni električari, pripremi ormarić za privremeni priključak. Meni su sve radili decki iz elektre, njima sam platio 2300 kn, onda još moraš platiti opet par stotina kuna elekri. Sve ti to traje do mjesec dva, ali ja sam ih maltretiro i napravili u roku dva tjedna, ja placam njima fus i hocu to odmah. Eto, to ti tak ide. Oni ti izbuse rupu, postave stup, naprave ormarić, priključe na javni stup. Sav materijal je u toj cijeni. U ormariću dobiš limitator, brojilo, utičnice. Kad se napravi kuća i sve el. instalacije u njoj onda ides na konaćni priključak. Btw moraš imati pravomočnu građevinsku dozvolu. I nista se ne odbija od ukupne cijene zakupljene snage.

Sinkro, a kad se plaća ostalih 50%? Tih prvih 50% pretpostavljam da nije bacanje u vjetar - u vjetar se baca ovo sve ostalo (2300kn + par 100 kn), kaj ne?

SINKRONET
10.10.2007., 09:11
Sinkro, a kad se plaća ostalih 50%? Tih prvih 50% pretpostavljam da nije bacanje u vjetar - u vjetar se baca ovo sve ostalo (2300kn + par 100 kn), kaj ne?

Ostalih 50 % kada ćeš tražiti konaćni priključak.

kudkojimilimoji
10.10.2007., 10:00
Ostalih 50 % kada ćeš tražiti konaćni priključak.

dobro, a što si platio 2300 kn + par 100 kn, i kome Hep-u ili električarima?
ako je stup u toj cijeni onda mi je jasno, a ako nije pitam se što je plaćeno, imaš li specifikaciju troškova? i koliki su ti ukupni troškovi za struju?

SINKRONET
10.10.2007., 10:33
dobro, a što si platio 2300 kn + par 100 kn, i kome Hep-u ili električarima?
ako je stup u toj cijeni onda mi je jasno, a ako nije pitam se što je plaćeno, imaš li specifikaciju troškova? i koliki su ti ukupni troškovi za struju?

Par stotina kuna plačaš u elektri, a ostalo fuseru u elektri koji onda s tim raspolaže nekak. Stup je u cijeni, sve kompletno.

kudkojimilimoji
10.10.2007., 10:44
Par stotina kuna plačaš u elektri, a ostalo fuseru u elektri koji onda s tim raspolaže nekak. Stup je u cijeni, sve kompletno.

znači ti si fušeru platio 2300 za montažu i za stup, koji bi po meni trebalo HEP imati u cijeni priključka? a fušer je iz Hep-a to nekako uzeo sebi?

Stari Zeke
10.10.2007., 10:45
Dobro, a možeš li angažirati negog svog električara umjesto fušera u elektri za tih 2300kn?

SINKRONET
10.10.2007., 11:13
Dobro, a možeš li angažirati negog svog električara umjesto fušera u elektri za tih 2300kn?

Ja sam prvo i zvao ovlastenog električara, pa me onda nazvao ovaj iz elektre i rekao da mu je taj električar dao moj broj. Ovaj valjda radi na proviziju.

Mojle
10.10.2007., 20:03
Ide li bez građevinske dozvole, samo s izvadkom iz gruntovnice i katastra?

sky cruiser
10.10.2007., 23:32
ne

casio
10.10.2007., 23:33
Ja ga čekam već mjesec dana. Treba izaći poslovođa da izvidi "stvarne" troškove i ocijeni koliko bi to koštalo. Kažu , ovisi ali oko 1-2 tisuće kn. U principu, to nema veze sa cijenom priključka i može se smatrati lovom bačenom u vjetar (ako tako možemo nazvati njihov izlazak na teren, vučenje žica s bandere na tvoju parcelu itd ).

Baš tako.
Meni nisu izdali nikakv račun, Ja sam liku dao lovu, potpisao Ugovor za privremeni priključak. Tutnio mu bocu vina i slatkiše:D , i došao mi sutra ujutro izvidit stanje:mig: , a već dan kasnije došla ekipa ukopala stup,postavili ormarić, prikopčali,popili pivu i ošli.:D
Nemoj više čekat, lipo s vrećicom dvi boce jeftina vina (umotaj da se ne vidi:D) kraš čokoladu i da viš kako će izać. I obavezno dodaj, eto nekako ću vam se odužit kad bude gotovo,jer mi je jako hitno.:D
Naravno niš od toga, varka za malog Marka:D

sky cruiser
11.10.2007., 21:43
Baš sam i sam došao do tog zaključka ovih dana. Čekam prvi slobodni dan i idem u Samobor.

Stari Zeke
21.10.2007., 05:46
Ovak je to za sad kod mene. Potpisal sam Ugovor o prikljucenju. Platil sam 50% ukuponog iznosa iz Ugovora, a to je oko 6060,00kn za 7,36kW. Nakon toga je tip iz HEPa izašao na teren, definirao da treba jedan dodatan stup i tako to. Nakon toga, zvali su iz HEP-a da treba platiti još 3,400kn za taj privremeni priključak - tek onda se može realizirati. Mene zanima ČEMU tih 3,400kn kad u Ugovoru piše da je u cijenu uključeno SVE zaključno s mjernim ormarom, uključujući i mjerne uređaje ?????? :ne zna:

dxer
21.10.2007., 10:54
Ovo sto citam , pa to ne zna tko pije, a tko placa. Kao da uopce nema standardizirane cijene nego onako cemo od oka izvalit cijenu, dogovorit cemo i tako to. Pa je****, kakva smo mi to drzava ??? Ako im ne izlijes alkohola nece raditi ili ce te zaj****at mjesecima
Ispada da je u HEP-u biti elektricar-monter najbolji posao sto se love tice, ali ti odu jetra nakon nekog vremena jer te klijenti podmicuju alkoholom. Ovo je kao da gledam neku emisiju o Rusiji gdje loču alkohol pod normalno.

Ne mogu razumjeti to da moras platiti HEPU neku cijenu i onda te josnjihovi monteri žicaju nešto sastrane. Pa zar se u HEP-u ne moze provjeriti koja je stvarna cijena i sto tocno placam , sto je ukljuceno u cijenu ?

Svašta!

sky cruiser
21.10.2007., 11:12
Ovo sto citam , pa to ne zna tko pije, a tko placa.

Zna se jako dobro. Oni piju ti plaćaš !:lol:

sky cruiser
21.10.2007., 11:17
Kao da uopce nema standardizirane cijene nego onako cemo od oka izvalit cijenu, dogovorit cemo i tako to.

Fora je u tome što je nekom bandera na parceli , a nekom moraju vući 100 m struju . Svaka parcela je drugačija priča, ne možeš to standardizirati ; a kad je tako , onda smo mi hrvati majstori za takve situacije !

Stari Zeke
22.10.2007., 10:58
Kak to ide s placanjem struje kod privremenog prikljucka? Npr jedan mjesec uopce ne koristim struju; placa li se onda kakav pausal ili je racun za taj mjesec 0kn?

Renata
22.10.2007., 11:45
to sve što pričate za hep-ove djelatnike kako sebi uzmaju pod stolom i posao svejedeno naplate, a ne stave u državnu kasu, sve je to velika sramota za našu državu.
da živimo u nekoj norveškoj ili švedskoj, već na ovakav spomen bi se istraživalo u državnim sluižbama tko to krade iz proračuna ili se miti na račun države.
nije ovo kritika vama na forumu, ovo je samo digresija na razgovor.
tako nas je malo, samo 4 milijuna, a toliko smo svi pohlepni i potkupljivi, postoji li uopće pošten hrvat? možda je imao pravo onaj koji je nedavno izjavio neka stanemo pred ogledalo i uvidimo tko smo....

22.10.2007., 11:54
ili je racun za taj mjesec 0kn?

:lol:

mos mislit

Aldebaran
19.12.2007., 12:07
Meni su rekli da moram platiti puni iznos prema ugovoru o prikljucenju (u mom slucaju to je bilo 18940.50 kn) i da podnesem zahtjev za privremeni prikljucak. Vrlo brzo nakon placanja i podnosenja zahtjeva hepovci su izasli na teren i vidjeli kako ce to spojiti. Ono sto ja jos moram nabaviti o mom trosku je ormaric za privremeni prikljucak i trofazno brojilo. Brojilo ne bih ni trebao nabavljati kad bi mi trajni prikljucak kasnije u kuci bio trofazni, no kako sam se odlucio za trajni monofazni, a privremeni gradilisni trofazni onda trebam i dodatno trofazno brojilo za privremeni prikljucak. Trebat ce nekome ovlastenom elektricaru platiti i spajanje tog ormarica. Hepovci ce bez dodatnog troska iskopati kanal od najblizeg stupa i sprovesti kabel. Ostavit ce visak kabela tako da se isti kabel kasnije iskoristi za trajni prikljucak bez dodatne naplate. Ako netko prodaje trofazni polovni ormaric za privremeni prikljucak i trofazno brojilo molim da mi se javi na pm. Ja sam u Rijeci.

dxer
19.12.2007., 13:44
Meni su rekli da moram platiti puni iznos prema ugovoru o prikljucenju (u mom slucaju to je bilo 18940.50 kn) i da podnesem zahtjev za privremeni prikljucak. Vrlo brzo nakon placanja i podnosenja zahtjeva hepovci su izasli na teren i vidjeli kako ce to spojiti. Ono sto ja jos moram nabaviti o mom trosku je ormaric za privremeni prikljucak i trofazno brojilo. Brojilo ne bih ni trebao nabavljati kad bi mi trajni prikljucak kasnije u kuci bio trofazni, no kako sam se odlucio za trajni monofazni, a privremeni gradilisni trofazni onda trebam i dodatno trofazno brojilo za privremeni prikljucak. Trebat ce nekome ovlastenom elektricaru platiti i spajanje tog ormarica. Hepovci ce bez dodatnog troska iskopati kanal od najblizeg stupa i sprovesti kabel. Ostavit ce visak kabela tako da se isti kabel kasnije iskoristi za trajni prikljucak bez dodatne naplate. Ako netko prodaje trofazni polovni ormaric za privremeni prikljucak i trofazno brojilo molim da mi se javi na pm. Ja sam u Rijeci.

19 000 kn !?!?!? kaj nije to malo puno previse ?
I kaj ne bi oni trebali u toj cijeni stavit sada trofazno brojilo, a onda ga samo zamijenit sa monofaznim. Al taj HEP mulja, nikad se ne zna prava cijena prikljucka i to je to. Koliko si KWh uzeo uopce i koje su ti stavke na racunu ?

Aldebaran
19.12.2007., 13:54
19 000 kn !?!?!? kaj nije to malo puno previse ?
I kaj ne bi oni trebali u toj cijeni stavit sada trofazno brojilo, a onda ga samo zamijenit sa monofaznim. Al taj HEP mulja, nikad se ne zna prava cijena prikljucka i to je to. Koliko si KWh uzeo uopce i koje su ti stavke na racunu ?

A cuj meni je sve previse, ali to je ta cijena za 2 monofazna prikljucka svaki sa ako se ne varam 5.75 Kw max snage. U toj su cijeni svi troskovi prikljucenja ukljucujuci i brojila, ali jednofazna. Meni za gradnju treba trofazni prikljucak pa mi treba i takvo brojilo, a na zalost ne postoji mogucnost da mi sada daju trofazno i da ga kasnije zamijene za monofazno :( Zato sad trazim polovno trofazno brojilo koje bih samo dao na bazdarenje i polovni ormaric za privremeni prikljucak. Kasnije bih ih prodao. Jedina prednost u svemu tome je da kod privremenog prikljucka nema ogranicenja u snazi pa se mogu bez problema spojiti velika trosila poput stroja za zbukanje.

dxer
19.12.2007., 14:01
To je druga stvar, nigdje nisi napisao da se radi o dva zasebna prikljucka

sky cruiser
19.12.2007., 20:56
Meni ga izveli na gradilištu prije mjesec dana. Izašlo me 3200 kn ( bandera na parceli, na njoj kutija, u njoj brojilo-zaključano, i druga kutija s lokotom sa 2 utičnice) . 1150 kn Elektri za ugovor o priv. priključku i 2000 kn njima ( jer su mi oni sve napravili - u fušu ). Mogao sam taj dio i sam , procijenio sam da bi me opet izašlo tu negdje....onda mi je ovo odgovaralo ovako.

jednofazni 7,36 kW

20.12.2007., 06:44
1150 kn Elektri za ugovor o priv. priključku

i 2000 kn njima ( jer su mi oni sve napravili - u fušu )

Ok, platis elektri na racun soma kuna, a za 2 soma?

Kad saznas kolko dodje fus? Kad ti dodje spojit?

sky cruiser
20.12.2007., 10:23
Ok, platis elektri na racun soma kuna, a za 2 soma?

Kad saznas kolko dodje fus? Kad ti dodje spojit?

To smo se dogovarali na gradilištu. On napravi procjenu , i pita te jel imaš koga da ti napravi ormarić ( od OSB ploča, zaštićen od vlage, uzemljenje...i ovl.električar ispuni obrazac za uključenje usluge....). E meni je najjednostavnije bilo ići preko njih, imaju oni tko to radi ...Mislim, kužiš jel ? Rade oni.

Meni se žurilo, nisam htio zbog 500 kn uštede bavit se s tim 3 mjeseca...ovak sam riješio sve ekspeditivno. Nazvali me za 5 dana, sve je riješeno na parceli, našli se tamo, sutradan otišao u HEP potpisao Ugovor i postao korisnik, sad će mi slat račune doma. Paušal nije 19 kn već 60 kn dok je gradilište jer ide "pod poduzetništvo". Prvi račun će mi poslat 200 kn, tak svima šalju, mogu navratit do njih da mi to preračunaju i da platim manje. E da, tad sam platio još 240 kn energetsku suglasnost. Sad mi preostaje još da platim preostalih 50 % priključka, kod prebacivanja na kuću.

A sad smo si i dobri, trebat ću ja njih još...

20.12.2007., 13:41
To smo se dogovarali na gradilištu. On napravi procjenu , i pita te jel imaš koga da ti napravi ormarić

E to.

Tnx :top:

capodistria
09.03.2008., 08:05
imam malu drvenu kućicu cca 5x4 na gradevinskom zemljista pa bih htio dovest u nju struju i vodu ( za kućicu nisam trazio gradevnu dozvolu ). Da li netko zna kakva je procedura s tim. hvala

karlomak
13.03.2008., 11:43
Mislim da će ti trebati lokacijska dozvola za priključke.

Renata
13.03.2008., 12:01
imam malu drvenu kućicu cca 5x4 na gradevinskom zemljista pa bih htio dovest u nju struju i vodu ( za kućicu nisam trazio gradevnu dozvolu ). Da li netko zna kakva je procedura s tim. hvala

e ja ti baš sad tražim priključak struje.
s obzirom da ti kuća nije napravljena, možeš zatražiti priključak za gradilište. zakupljena snaga košta isto, ali postoje još neki dodatni troškovi koje elektra ima zbog toga što tada oni stavljaju neku svoju kućicu za tu "kutiju".
ovdje imaš obrazac za zahtjev za priključenje gradilišta http://www.hep.hr/ods/kupci/obrasci.aspx
mi smo odlučili da ćemo sada posuditi od susjeda, a za 2-3, mjeseca ćemo dovesti struju baš u kuću, kada bude izgrađena pod krov. inače, prije nego dobiješ struju u kuću, trebaš imati provedene elektroinstalacije i nekakvu potvrdu od ovlaštenog elektroinstalatera za to.

007_ri
19.04.2008., 16:22
Dali smo zahtjev HEPu za novi strujni priključak te imamo problema sa susjedom koji nam neda kopati do glavnog priključka HEPa gdje su ostali stanari zgrade prikopčani kroz dvorište koje je dato susjedu na korištenje, cijela zgrada je etažirano vlasnistvo a okučnica je data na korištenje vlasnicima stanova.
Savjetovali smo se sa HEPom te nam je receno da se moramo sami dogovoriti.
Svaka je pomoč ili savjet je dobro došao.

Hvala!

jcosic
01.05.2008., 22:15
Zašto trofazno kad su svi ti potrošači dvofazni? :zubo:

mislis monofazni!?

seceruuu
08.05.2008., 23:01
Nama je naš grozni arhitekt u projektu naveo snagu 13,2kw za obiteljsku kuću i ja sam išla pitati dali mogu smanjiti pa su rekli da ne!!!!! Sad kad me opale!!!

dxer
01.07.2008., 09:11
Bivsi investitor (od kojeg sam kupio zapocetu gradnju) je trazio trofazni prikljucak struje i to je napisano u elaboratu o elektricnim instalacijama. Takodjer je pribavio i elektroenergetsku suglasnost , ali je to bilo 2002 godine sto je znaci isteklo, a prikljucak nije ugovoren. Ja sam sada u fazi da trazim prikljucak struje, ali ja zelim monofazni prikljucak. Kakve su sada mogucnosti, da li se sa HEPom moze dogovoriti da izvedu monofazni prikljucak, bez obzira sto je u onom elaboratu predvidjen trofazni ? Ili bih bas morao dati raditi drugi elaborat ? Kad smo vec kod toga, bivsi investitor je trazio nadzemni prikljucak dok bi ja trazio podzemni jer je mjesto za ormaric na takvom mjestu blizu ceste i uopce HEP stupa da bi bilo glupo izvoditi nadzemni prikljucak.

I jos jedna stvar. Kuca jos nije dovrsena no dostupno je konacno mjesto gdje se moze izvesti trajni prikljucak tj. gdje se moze montirati ormaric. Da li ce HEP htjeti izvesti trajni prikljucak, obzirom znaci na postojanje trajnog mjesta za ormaric, ali da kuca nije u potunosti zavrsena. Prostorija gdje bi bio postavljen ormaric je zatvorena.

mrzli
01.07.2008., 09:17
Traži izmjenu elektroenergetske suglasnosti u skladu s potrebama - promjena snage, vrsta priključka... Oni će poslati novu elektroenergetsku suglasnost i novi ugovor. To se potpiše i plati i oni dođu spojiti. Ako je mjesto za ormarić finalizirano, može se tamo staviti stalni priključak. U tom slučaju ne treba ići s privremenim priključkom koji se ionako dosta dugo čeka i samo komplicira stvari. Bolje je tražiti stalni priključak.

dxer
01.07.2008., 09:44
Znaci, mislis da nece traziti elaborat o elektricnim instalacijama prilagodjen sada za monofazni prikljucak ?
Zbunjuje me ovo "prethodna" elektroenergetska suglasnost i elektroenergetska suglasnost.

mrzli
01.07.2008., 10:19
Za tu promjenu samo ispuniš papir i daš zahtjev da ti se za taj priključak promjeni u što želiš. Ja sam radio promjene ali mi nisu tražili nikakve elaborate. No, ne znam točno da li to vrijedi za svaku situaciju. Pretpostavljam da znaju u HEPu. :)

eduardo12345
19.03.2009., 15:33
zivim u kuci,koja je u istom dvoristu sa drugom kucom,koja je spojena na elektru..pitanje je da li moze biti spojeno 2 kuce na jedan prikljucak!imate li kiakv savijet sta da napravim,da bih i na ovoj kuci imao struju!
hvala:(

glupko
19.03.2009., 18:53
Ako ste u krvnom srodstvu i ako parcela glasi na jedno ime HEP ti ne može ništa ako se spojiš sa tom kućom , no ako to i nije slučaj onda moraš od HEP-a tražiti priključak , koji su ti oni dužni dovesti do KPMO-a na tvom objektu s time da moraš imati potpisanu tzv. Suglasnost o obavljanju radova od strane stručne osobe (firme) koja će ti nakon obavljenih radova izdati prijavnicu instalacije koja dokazuje da je to obavila stručna osoba (firma) te potvrdu o mjrenju ....

eduardo12345
26.03.2009., 17:19
Ako ste u krvnom srodstvu i ako parcela glasi na jedno ime HEP ti ne može ništa ako se spojiš sa tom kućom , no ako to i nije slučaj onda moraš od HEP-a tražiti priključak , koji su ti oni dužni dovesti do KPMO-a na tvom objektu s time da moraš imati potpisanu tzv. Suglasnost o obavljanju radova od strane stručne osobe (firme) koja će ti nakon obavljenih radova izdati prijavnicu instalacije koja dokazuje da je to obavila stručna osoba (firma) te potvrdu o mjrenju ....
gdje to mogu papirnato..odnosno zakonski vidjeti...:ne zna:

glupko
26.03.2009., 20:06
Katastarski ured

bonaca55
05.04.2009., 06:27
citavsi postove ja san pronase tri razlicite cijene Prikljucka po KW
na stranicama HEP-a nema nikakvih cijena?

meni je u projekt(kucica) upisano za netto 100 m² stambene povrsine sljedece:
prikljucak na niskonaponsku elektro mrezu sa "potrebnom snagom" 11,04 KW

jeli to ok ili predimenzionirano?

prikljucak je u Dalmaciji(Zagora)

exAzriel
05.04.2009., 07:24
meni je u projekt(kucica) upisano za netto 100 m² stambene povrsine sljedece:
prikljucak na niskonaponsku elektro mrezu sa "potrebnom snagom" 11,04 KW

)

To je priključak malo iznad prosjeka za tu kvadraturu,stana.
Znači to je OK.

bonaca55
05.04.2009., 18:54
sad znan cijene Prikljucka:top:

vasilije mitu
03.07.2009., 12:55
Pozdrav svime,

Imam pitanje, vezano za Ugovor o priključenju. U njemu stoji da je kupac dužan platiti 50% troškova priključenja u roku od 8 dana od dana sklapanja ugovora. Da li je to stvarno tako u praksi ili se može to platiti kasnije? Naravno, tih 50% mora biti plaćeno prije početka elektro radova....

Hvala

bonaca55
23.01.2010., 15:13
na HEP stranici ima vise vrsta obrasci "Zahtjeva za prikljucak".

koja je razlika izmedu "Zahtjev za privremeni prikljucak" i

"Zahtjev za izdavanje EE Suglasnosti i za prikljucenje Gradilista" ????

koliko san ja razumija meni treba to drugo.Platim 50% iz ugovora(kojeg potpisem i predam), a oni meni stavu taj gradilisni ormar na nekom stupu u kojeg stave brojilo.
to ist brojilo ce se ugradit poslije u kucni ormaric......ili??

samjack
29.01.2010., 10:58
Pozdrav svima,

Molio bi nekoga od vas za savjet gdje dobiti strucnu pravnu pomoc koja mi moze omoguciti kvalitetno rjesavanje problema u svezi ishodovanja prethodne elektroenergetske suglasnosti za obiteljsku kucu na elektrodistribucijskom podrucju Dubrovnik (elektrodistributer ElektroJug). Problem vec imam oko 20 godina, tj. el. stuja nije isporucena zbog stalnog odbijanja izdavanja prethodne elektroenergetske suglasnost koja je preduvjet za izdavanje energetske suglasnosti, tako da je nemoguce dobiti uvid u troskove nadogradnje niskonaponskog voda do kuce a time ni el. prikljucka za kucu.

Unaprijed se zahvaljujem svima koji mi mogu pomoci oko ovog problema koji mi stalo visi (vec 20 godina) nad glavom.

nn-st1
29.01.2010., 11:28
pa zašto ti odbijaju izdat prethodnu elektroenergetsku suglasnost?

zveki07
29.01.2010., 13:21
Pozdrav,

planiram graditi drvenu kucicu (klet) na poljoprivrednom zemljistu. Opcinskim prostornim planom gradnja je dozvoljena. Zanima me da li i na koji način mogu dobiti priključak struje?
Na 20-tak metara od tog mjesta je vikendica, koja je isto sagradena na poljoprivrednom zemljistu i ima prikljucak.

samjack
29.01.2010., 13:53
Pozdrav nn-st1, hvala na pitanju,
Problem je u tome kad ja predam potrebne dokumente za zahtjev za izdavanje prethodne el. suglasnosti, elektrodistribucija zaprimi zahtjev i dokumente i onda se ocitaju negativnim odgovorom uz vrlo sturo obrazlozenje da nisu u mogucnost izdati prethodnu el. suglasnost zbog nepostajanja tehnickih uvjeta i time njihovo obrazlozene zavrsava. Tako da nisam u mogucnost nikako doznati koje je tehnicke uvjete potrebno zadovoljiti i uz koji trosak mene kako buduceg korisnika el. energije. Iako sam se osobno ponudio u sudjelovanju pokrivanja troskova dijela nadogradnje niskonaponskog voda do kuce i ponudio nekoliko alternativnih rijesenja za dovod el. energije do kuce elektrodistribucija uporno odbija da mi da na uvid troskovnik cijeloga postupka koji je vezan za nadogradnju dijela niskonaponskog voda. Tako da sam eto u problemima koje nikako ne mogu rijesit.
Molio bih za savjet ili za prepåoruku nekoga kome bi se obratio za pomoc

samjack
29.01.2010., 14:30
Hvala nn-st1 na odgovoru,
jest potpuno je tocno kako si ti napisao i to su stvarni uvjeti na terenu, ali oni su duzni na moj zahtjev dostaviti completni proracun uzimajuci u obzir sve moguce alternative dovodjena el. struje koje su u skaldu s el. propisima i propisima struke. To znaci da oni ne mogu kao ustanova znati da li ja imam novca za pokrivanje tih troskova ili ne sto znaci ujedno da oni ne smiju unaprijed s par recenica obrazlozenja dat negativan odgovor zato jer pretpostavljaju da ja nemam dovoljno novaca za pokrit te troskove. To je ono sto mene zanima, da mi neko da pravni savjet kako ja mogu natjerati eldistribuciju da mi pokaze uvid u totalne troskove i proracun uzimajuci u obzir sve alternative, naravo da bi ja svoj zahtjev platio.
Problem je kad izdaju negativno ocitovanje o prethodnoj el. suglasnosti iz obrazlozenja nije moguce vidjeti nikako koliko su stvrani troskovi toga cijeloga postupka, svatko moze nagadjati a samostalna tvrtka ili osoba mi nemoze to izracunati na moj zahtjev jer elektrodistribucija ima svoj pristup izracunu isto kako sto ima odabran broj izvodjaca radova i opskrbnog el. materijala. To znaci naprimjer da ja kao fizicka osoba mogu naprimjer kupiti drvene stupove po zbnatno nizoj ciojeni od proizvodjaca stupova ali te stupove koje ja kupim elektrodistribucija nece postavljati na terenu nego ce oni nabaviti te iste stupove od istog proizvodjaca i ugradjivac ce te a ne one koje sam ja kupio.

Zato molim bilo koga ko mi moze pomoci da mi pomogne savjetom , kako zapravo dobiti uvid u transparentno izracunate troskove izgradnje niskonaponskog voda.

champ
29.01.2010., 15:05
samjack, da opiši malo tu lokaciju na kojoj se nalazi taj objekt, kojeg ti želiš priključiti! Koliko (otpilike) iznosi udaljenost do najbližeg stupa postojeće NN mreže? Jel možda znaš gdje se nalazi trafostanica, tj. koliko je otprilike dugačka ta postojeća mreža (od TS do zadnjeg stupa)? Vjerojatno se radi o golim žicama, i lošim naponskim prilikama u toj mreži, i nju bi trebalo rekonstruirati.

Radi se o tome - ako je postojeća mreža dugačka već sama po sebi, i sad bi je još trebalo dodatno produžiti, to nije ispravno tehn. rješenje (preveliki pad napona, oni ti ne mogu osigurati kvalitetnu isporuku el. energije), stoga bi trebalo izgraditi novu TS.

Za (pre)mali broj potrošaća to nema nikakve ekonomske računice, baš da vi platite i sve troškove izgradnje. Osim toga, pitanje je dali taj objekt ima građ. dozvolu, ili je izgrađen na crno.

samjack
30.01.2010., 08:52
Hvala na odgovoru champ,
Objekt (obiteljska kuca) je sagradena legalno i ima svu potrebnu dokumentaciju, valjanu gradjevinsku dozvolu i sve ostale potrebne papire koji su neophodni za imati legaliziran objekt.
Istina je da je situacija slicna onoj kojj si ti opisao, ali nije problem u tome. Problem je zapravo u tome kako neka institucija u ovom slucaju el. distribucija, moze izdati negativno rjesenje za prethodnu el. suglasnost uz veoma sturo obrazlozenje
da situacija na terenu ne dozvoljava zbog teh uvjeta da se ostvari prikljucak. U tom obrazlozenju nije vidljivo koliko ce to kostati i za sto je potrebno platiti. Napominjem uz to da postoji nekoliko mogucnost, tj. pravaca iz kojih je potrebno razmotriti
mogucnost el. prikljucka, koje el. distribucija uporno nece da uzme u obzir, a stanje je takvo da ja nisam nigdje u mogucnost u Rep. Hrv. dobiti neovisno i objektivno misljenje od trece fizicke ili pravne osobe osobe koje bi imalo jednako pravnu vrijednost i zadovoljavalo sve teh uvjete struke i koje bi razmotrilo sve mogucnosti ostvarivanja prikljucka el. energije. Nadalje, takodjer smatram da me el. distribucija svojim postupcima dovodi do polozaja gradjanina manje vrijednosti i drugog reda, a kao osnovu za to je upravo pitanje kako neka drzavna ustanova, u ovom slucaju ele. distribucija moze donositi zakljucak o tome koje su moje financijske mogucnost i na osnovu toga donositi zakljucak da je to ekonomski isplativo.
To znaci naprimjer, da ja i ako imam 5 miliona eura i hocu sve platiti sam to nebi bio u mogucnost na osnovu toga jer el. distribucija ima misljenje da je to ekonomski neopravdano. Mislim da je zaboga moja osobna stvar hocu li ja ici u taj poduhvat ili ne i da li cu bez obzira sto je to ekonomski neopravdano za mene osobno platiti sve sam. Mislim da njihovo obrazlozenje sto se tice ekonomske strane ne stoji jer oni tim svojim misljenjem zadiru u moja gradjanska prava i narusavaju moj status kao ravnopravnog gradjanina prema ustavu Rep. Hrvatske. Nadalje na osnovu opcih uvjeta isporuke el. energije Narodne Novine br. 3 1/90 i 47/90 Clanak 14. ( http://ops.hep.hr/ops/dokument/akti/opci_uvjeti_isporuke_elektricne_energije.pdf) jasno je napisano da povecana sredstva potrosaca (kupca, mene osobno) dana radi financiranja izgradnje elektroenergetskih objekata isporucitelja (el. distribucije), isporucitelj moze uzeti samo u vidu zajma. S ovim dokumentom je povezan i Clanak 2 tog istog dokumenta koji specificira da se ugovorom ureduju i uvjeti davanja odnosno primanja zajma.
Spomenuti dokumenat je donijela Vløada Rep. Hrvatske, medjutim iz el. distribucije uopce mi nisu dali do znanja da zapravo el. distribucija zaprima moja financijska ulaganja kao zajam !!!!!!!??????

Zbog svega ovoga gore navedenom molim nekoga za savjet gdje je moguce naci osobu ili tvrtku koja mi moze pomoci u prevnom rijesavanju ovoga problema, jer moje gradjanska prava veoma malo vrijede naspram cijele pravne sluzbe U HEP-u.

stavros
14.02.2010., 15:31
Zna li neko ako za neki objekat treba trafostanica jer ublizini nema iste dovoljne snage snosi li trošak iste hep ili investitor i ako je ona u vlasništvu hep-a nakon izgradnje može li biti na istoj parceli kao i taj objekt (hep-ovo vlasništvo na tuđoj parceli)?

samjack
16.02.2010., 09:26
Pozdrav stavros,
Nazalost trosak iste snosi investitor, trebam vidjet zakon u NN pa cu ti javit clanak i koji zakon je u pitanju, i mislim da moze ono sto se tice zemljista iako mi se tvoje pitanje sto se tice vlasnistva na istom zemljistu cini interesantnim, ali bojim se da je to isto regulirano isto zakonom, naravnu u svrhu HEP-a monopoliste.
Ja se (ne samo ja vec i moja familja) vec godinama borim (20 god. vec) kako dovesti niskonaponski vod do nase obiteljske kuce i zadnji odgovor HEP-a je slican ovom tvom postavljenom pitanju, tj. HEP je dostavio da je potrebno cca. 1200 m niskonaponskog voda i trafo 10(20)/0.4 kV da bi se dobila struja za objekat koji trazi samo cca. 6 kW prikljucne snage. Ma, prevedeno u novcu to znaci oko 2.000.000 kuna sa ukljucenim sredivanjem imovinsko pravnih odnosa na zemljistu, zemljanih radova i sl. sto se uobicajeno od strane HEP-a dostavlja na jednom listu papira (obracun) koji je sve samo ne transparentan.
Ako, zelis mozemo razgovarat dalje, jer ja upravo citam zakone u NN i vadim clanke koji su interesantni za ovaj problem.
INACE TREBO BI PRIMJETIT DA TRAFO 10(20)/0.4 kV U PRAVILU OMOGUCAVA OPSKRBU NASELJA OD OKO 200 I VISE OBITELJSKIH KUCA CIJA POTROSNJA NIJE ZANEMARIVA JER SU SVE PRETEZNO ORIJENTIRANJE NA TURIZAM PREKO LJETA, OVO GOVORIM IZ OSOBNE SITUACIJE.

champ
16.02.2010., 11:47
Oprosti samjack, ja razumijem tvoju situaciju, ali nije mi jasno samo jedno - kako ste vi uopće uspjeli ishoditi lokacijsku i/ili građevinsku dozvolu na toj parceli, ako je ona toliko izdvojena od najbližeg naselja? Jer po tvojemu ispada da bi svatko mogao izgraditi kuću gdje se sjeti, i onda nek netko drugi njemu rješava komunalne probleme...

Koliko ja znam, za građevinsku dozvolu oduvijek je trebala prethodna EE suglasnost od Elektre, baš iz tog razloga, da ne bi dolazilo do situacija kao što je tvoja. Sad bi za tvojih 6 kW struje trebalo izgraditi novu trafostanicu, dalekovod i mrežu. Investicija od 2 miljuna kuna, koja se nikad neće isplatiti nisti sa 5%. I koliko još ima sličnih slučajeva, gdje su ljudi prvo izgradili kuće, pa su ih tek kasnije nekako uspjeli legalizirati.

samjack
17.02.2010., 07:14
Pozdrav champ,
Gradjevinska dozvola dobivena 1996, iste godine izdana preth. el. energ. suglasnost naravno izdata prije izdavanja gradjev. dozvole, interesantno je da na prethod. el. energ. suglasnosti od 1996 postoji mogucnost spajanja na niskonaponsku mrezu bez trafa 10(20)/0.4 kV, a na rijesenju od elektrodistribucije od 2008 odjedamput treba ugradnja trafa 10(20)/0.4 kV gdje se nudi kao optimalno rijesenje spajanje na srednjenaponsku mrezu 10kV, a 1996 godine nudilo se rijesenje spajanja na niskonaponsku mrezu direktno. Isto je jos interesantnije za vidjeti da broj stambenih objekata u okolici mjesta gdje je ponudeno spajanje na niskonaponsku mrezu 1996 god. nije se promijenio od 1996 do dana danasnjeg.
Zbog svega ovoga, mislim da je kod mog slucaja nesto drugo u pitanju i zato trazim savjete kako se nositi s ovim problemom. Naravno napominjem da bi moja familja bila suglasna sudjelovati u nadoknadi troskova izgradnje dijela mreze do nase obiteljske kuce + naravno cijena prikljucka, naravno u okvirima razumnih i transparentnih troskova. Ali to jednostavno u nasem slucaju nije izgleda moguce dobiti, i iako se dobije onda je netransparentno i izvedeno na nacin da nam se nudi kao optimalno rijesenje trosak od 2.000.000 Kuna???

champ
17.02.2010., 08:11
A što kažu u tvojoj općini? Izgradnja (eventualne) nove trafostanice ipak je od značenja za veći broj kućanstava (čitavo naselje), i u takvim situacijama radi se o njihovom interesu, tj. oni bi se trebali uključiti u tu investiciju.

I nije mi baš jasno što sad Elektra traži (nudi), ako bi se izgradila nova TS, kako ti onda treba još i 1.200 niskonaponskog voda (kabela ili zračne mreže)? To je nikakvo tehn. rješenje, jer bi NN mreža opet bila predugačka za tebe.

samjack
17.02.2010., 11:26
Pozdrav opet champ i hvala na tvom interesu,

situacija 1996 - (odnosno 1999 prema datumu izradjenog troskovnika dostavljenog uz Elektroenergetska suglasnost izdatu iste godine) jasno vidljivo 1600 m niskonaponski kabel Elkaleks x70
situacija 2008 - 1200 m srednjenaponskog kabela od srednjenaponskog voda 10kV do trafa 10(20)/0.4 kV

Kako je moguce da 1996 nije bilo pada napona a 2008 ga odjedamput ima, ma to je ono sto mene interesira a ne mogu nikako doci do provjerene informacije koja bi bila jednako vrijedna onoj koju bi dostavilo elektrodistribucijsko podrucje, i da jos nadodam da postoje jos dvije moguce opcije, tj. pravca iz kojih bi trebalo razmotriti dovod el. energije, koje elektrodistribucija ne znam iz kojih razloga odbija bez predocenja ikakvih dokumenata ili podataka sa terena o stvarnim vrijednostima ???
Tako da zapravo ni sam ne znam ko moze narediti da se posalje inspekcija, ali ne ona od strane HEP-a jer nebi bila nepristrana, a s druge strane HERA i zakoni u NN omogucavaju samo HEP-u da izvede mjerenja na terenu????

Sto se tice situacije u opcini, nema od toga nista, jer su otac i majka isli nekoliko puta kod nacelnika da se dodje do nekog dogovora, ali nista od toga

champ
17.02.2010., 12:15
situacija 1996 - (odnosno 1999 prema datumu izradjenog troskovnika dostavljenog uz Elektroenergetska suglasnost izdatu iste godine) jasno vidljivo 1600 m niskonaponski kabel Elkaleks x70
situacija 2008 - 1200 m srednjenaponskog kabela od srednjenaponskog voda 10kV do trafa 10(20)/0.4 kV

Ovo prvo rješenja sa 1600 metara Elkalexa je za vola ubiti, pogotovo ako bi to bila mreža za više potrošača, napajana iz postojeće TS, ili još gore - kao produžetak postojeće mreže. Nije problem samo u padu napona, nego i o zaštiti tako dugačkog voda. Ali došlo do kvara - jednopolnog kratkog spoja negdje pri kraju mreže, osigurači u TS uopće nebi izgorjeli. Rješenje je ugradnja više stupnih osigurača po trasi mreže, a to samo poskupljuje cijelu investiciju.

Nova stupna TS je daleko najbolje rješenje, ali uz uvijet da to zajednički sufinanciraju tvoja općina i Elektra.

nn-st1
18.02.2010., 12:54
jasno vidljivo 1600 m niskonaponski kabel Elkaleks x70

ovo ti sigurno nije točno.

samjack
19.02.2010., 10:31
Pozdrav champ i nn-st1, zahvaljujem sa na vasem interesu,
1600 m niskonaponski Eklaleks x70 je ono sto je napisano u sluzbenom predracunu od elektrodistribucijskog podrucja dostavljenog uz elektroenergetsku suglasnost iz 1996 god. Elektroenergetska suglasnost je izdana na osnovu prethodne elektroenerg. suglasnosti iste godine. Ja ne mogu ulaziti u prosudbu je li dostavljeno na sluzbenim dokumentima tocno ili nije jer nisam elektrotehnicke struke, ali iz onoga sto je vidljivo na terenu u stvarnosti i sto je naravno uradeno na niskonaponskoj mrezi vidi se da i udaljenje kuce oko 1300m od trafa 10(20)/0.4 u samome mjestu su izgleda prikljucene bez ikakvih posebnih tj. stupnih osiguraca po trasi mreze i sve radi vec vise od 40 godina bez problema u samome mjestu gdje se i nalazi navedeni trafo.
Meni je jasno da puno toga nije u redu ovdje ali neznam kako doci do sluzbenog misljenja koje ce biti doneseno na osnovu stvarnih mjerenja na terenu i pri tome da to misljenje bude neovisno od HEP-a a jednako vrijedno kao i ono sto bi ili je vec dostavio HEP. Na takav nacin mislim da bi jedino bio u mogucnosti uvidjeti stvarno cinjenicno stanje i poduzeti nesto dalje ako se uvidi da postoje nepravilnosti.

champ
19.02.2010., 12:05
Sudeći po opisu postojeće mreže, i njoj je također potreba generalna rekonstrukcija, u sklopu koje bi trebalo sagraditi i novu TS, koja bi napajala to područje gdje si ti (a spomenuo si i još neke druge kuće). Ponovit ću - ako vas ima više sa istim problemom, plus svi oni koji su spojeni na staru mrežu, koja ne zadovoljava kvalitetom opskrbe, trebate se zajednički obratiti prema svojoj općini, a jednako tako i prema Elektri.

mgrci43
03.05.2010., 20:20
Gdje se može naći obrazac za prijavu instalacije.

Radi se o vikendici gdje je instalacija rađena od strane elektroinstalatera iz karlovca a vikendica je na moru.

Moje pitanje je jel elektroinstalater može ispuniti prijavu instalacije s logom elektre karlovac?

Hvala unaprijed!

samoborac1981
22.05.2010., 08:48
koja je najmanja snaga koja se moze zakupiti kod hepa i koja je trenutna cijena po kw zakupljene snage?

champ
22.05.2010., 15:27
Limitator od 20 A, puta 230 V je 4,6 kW. Kilovat zakupljene snage se plaća 1360 kn + pdv.

akademik
24.05.2010., 17:54
Da li je moguće dobiti priključak,odnosno novo odvojeno brojilo za stan u potkrovlju izgrađen bez dozvole?

champ
24.05.2010., 18:25
Da li je moguće dobiti priključak,odnosno novo odvojeno brojilo za stan u potkrovlju izgrađen bez dozvole?

Teško, ako nemate uknjiženo etažiranje, ili nekakvi drugi dokument, iz kojeg proizlazi da ste vi legalni vlasnik tog prostora.

samoborac1981
24.05.2010., 21:04
koja je najmanja snaga koja se moze zakupiti kod hepa i koja je trenutna cijena po kw zakupljene snage?

Limitator od 20 A, puta 230 V je 4,6 kW. Kilovat zakupljene snage se plaća 1360 kn + pdv.

bez obzira sto se ne radi o stambenom objektu, vec o kleti (podrumu) dimenzija 16m2 te drvene kucice iznad podruma istih dimenzija, gdje bi i 2 kw bila dovoljna, jer nemam nista drugo osim rasvjetnih objekata?

akademik
24.05.2010., 21:55
Napravio bi etažiranje i vidjelo bi se da sam vlasnik prostora, ali bi se to vodilo kao tavan,odnosno kao ostava a ne kao stambeni prostor,pa me zanima da li bi mi za takav prostor dali priključak?

champ
25.05.2010., 06:30
Napravio bi etažiranje i vidjelo bi se da sam vlasnik prostora, ali bi se to vodilo kao tavan,odnosno kao ostava a ne kao stambeni prostor,pa me zanima da li bi mi za takav prostor dali priključak?

Pa za takve stvari najbolje se raspitati u HEP-u, ne možete očekivati da će vam netko ovdje znati ili moći dati točan odgovor. Ali ako ćeš imati dokument koji pokazuje da se radi o tvojem prostoru, problema vjerojatno ne bi trebalo biti.

@samoborac1981 - za tu lovu koju daš za zakup snage, dobijaš sav potreban materijal i radove oko priključka - KPMO, brojilo, limitator, kabel i sve ostalo.

Troškovi priključka velike kuće za stanovanje i priključak najmanje vikendice ne razlikuju se gotovo ništa po tom pitanju, a ti te troškove pokrivaš zakupom snage.

Ananke
28.05.2010., 07:36
pitanje:

imamo zakupljenu el. energ. 5,75kW..., hoće li to biti dovoljno za:

rasvjeta (kuća od 120m2)
hladnjak s ledenicom
indukcijska ploča za kuhanje
pećnica
mikrovalna
bojler za grijanje vode (za kuhinju 5l)
perilica suđa
perilica rublja
kotao na pelete
TV
računalo

i sad još ako nedaj bože netko istovremeno koristi:
mikser, fen, puni se mobitel, pegla se rublje...iako koje su šanse za to?

champ
28.05.2010., 08:00
Pa očito je da vam istovremeno neće moći raditi obje perilice, plus ploče za kuhanje, plus pećnica i t.d. Ili ćete kasnije zakupiti još par kW snage, ili ćete svoje navike morati prilagoditi ovoj snazi koju ste zakupili.

Ananke
28.05.2010., 08:14
znači teoretski se nekak može živjeti s tim..., a dobro u bilo kojem trenutku možemo dokupiti snagu, pa ćemo vidjeti kako će to funkcionirati kad se preselimo... hvala na odgovoru

leopoldus
09.05.2011., 14:59
Pozdrav svima!
kupio sam stan prije 4 mjeseca i za uskrs kad mi je nekoliko puta sklopka iskocila i tad se krenulo klupko odmotavat. Snaga struje mi je 3,3 kw a po zakonu od 01.04.2006 minimalna snaga struje u stanu iznosi 4,6 kw. Međutim investitor govori da je sve po zakonu te da je on uputio dopis tj tražio suglasnost od eletre na 3,3 kw i dobio. Jel moguće da HEP izda suglasnost za slabiju struju tj 3,3 kw a po zakonu iznosi 4,6kw....MOLIM VAS HITNO MI TREBA ODGOVOR...UNAPRIJED HVALA

McGrubi
09.05.2011., 18:10
a šta ti to vridi?
je si li pogledao suglasnost iz dozvole prilikom kupovanja stana? očito nisi
greška je tvoja

odi lipo u HEP i zatraži povečanje kW-a

champ
09.05.2011., 18:29
Radije pročitaj što ti piše na limitatoru, jer ne znam na kakvu sklopku misliš, koja ti iskače. Ako se radi o zaštitnoj sklopki (FID), to nema veze sa snagom, nego s neispravnim trošilima ili instalacijom.

230 V x 20 A = 4,6 kW

230 V X 16 A = 3,68 kW

Dakle, za snagu koju ti navodiš čak ne postoji ni pripadajući limitator.

mgrubes4
27.10.2011., 11:33
Molim za pomoć !
Obiteljska kuća u Vukovaru sagrađena 1973g. imala uredan normalni trofazni priključak bez ikakvih limitatora. U ratu srušena.
Nakon mirne integracije obnova bila 2003 kad je napravljen i ponovni strujni priključak ali 6,6kw ili 3*10 A
Budući da je kuću obnavljala drž. hrvatska nisam morao plačati nikakvi ponovni priključak. No ono što mene zanima jer ovih 6,6kw je meni slabo zašto ja moram dokupiti veču snagu ako želim a želim kad su moji roditelji platili priključak struje za tu istu kuću 1973. Jer kad je kuća obnovljena oni (HEP) su napravili obnovu priključka ali ako želim da imam struju kao prije moram platiti ono što je već plačeno. Ja razumijem da netko ko sad ide graditi kuću ili u stanu gdje od prije ima te limitatore želi povečanje, no ja sam imao bez limitatora. Jer npr šta oni koji žive recimo u Koprivnici napravili su kuću isto 1973g. oni niti su prije rata imali limitatore niti su sad kad je taj zakon donešen morali ponovo zakupiti snagu jer oni imaju priključak kakav su imali od prvog dana a to je bez limitatora. Zašto onda ja moram plačati ponovo?

champ
27.10.2011., 12:11
mgrubes4 - tebe su očito tretirali kao novoga potrošača, zbog toga što praktički duže od 10 godina stari priključak nije (mogao biti) korišten, pa su ti zbog toga 2003. izdali novu EE suglasnost. Najbolje je da odeš u HEP Vukovar, i pokušaš se s njima dogovoriti oko izmjene te suglasnost, nek ti stave jače limitatore.

_saiko
12.08.2012., 23:29
Kuća je građena 65' i gore je trofazni priključak bez limitatora oduvijek.
Radi se o kojih 300m2 + okućnica podijeljenih na dva stana.
Nedavno je došla obavijest da je izdana nova elektroenergetska suglasnost na xy kW i spominje se napon priključka 0.4kV i osigurači glavnog voda 35A., te u nekom naputku spominje se naknadno ugrađivanje limitatora.

Prvo pitanje,
Kako da protumačim ovih 35A? 3x35A, odnosno za svaku fazu nadam se?
Koje amperaže su tipične kod kuća sa trofaznom? 3x35A ili jače?

Drugo,
Obzirom da je priključak obavljen prije zakona o limitatorima, po čemu oni "dodijele" priključnu snagu? Meni pada jedino da su uzeli prosjeke potrošnje, no što oni znaju moje vršne vrijednosti?
Ukoliko dođe do ugradnje limitatora i ako se uspostavi da mi to nije dovoljno morao bi doplaćivati, a to mi ne pada na pamet ako nije zakupljena određena snaga kada je originalno postavljan priključak....

Ima li netko iskustvo sa ovime? Ako da koliko su vama kW "dodijelili"?

SETRA Samoborček
13.08.2012., 08:41
Odobrili su ti 3x 35A :eek:
Jesi siguran? To je snaga pancer osigurača, moraš gledati pod priključna snaga. Meni su dali (a i ostalima u mjestu koji imaju od prije trofaznu struju, kako sam čuo), 13.8kW priključnu snagu, što je (13800W/3f=4600W i 4600W/230V = 20A, tj. 3x 20A). Meni to nikako nije dosta jer isto imam 2 stana, protočne bojlere, itd.

Morao bi sljedećih dana napisati neku žalbu, al poznavajući HEP sumnjam da ću nešto postići. Čak mi ne bi bio ni neki veliki problem doplatiti tih par kW što mi fali, ali i za to sam čuo da HEP ima neko ograničenje koliko max. žele dati kućanstvu :flop:. Koji Zakon je uopće nadležan za to područje, da ga malo proučim?

_saiko
13.08.2012., 09:20
Ne ne, odobrili su mi isto kao i tebi 3x20A (13.8kW) a po njihovom imam 3x35A na panceru (s tim da imam dosta više).
U toj suglasnosti piše da se imam pravo žaliti i ako mislim da imam pravo na veću snagu da dostavim dokument koji tako tvrdi?? Kako da smislim takav dokument kada nije zakupljeno po snazi kada je rađen priključak?

Ujedno, gdje se stavlja limitator, ispred ili iza sata?

SETRA Samoborček
13.08.2012., 10:21
Da, mislim da su svima s trofaznom odobrili isto. Jednako tako žalba, odakle kakav dokument, jedino što imam je da imam 3f priključak? Možemo se slikat, takva nam je država i sve :flop:. Kad bi bar odobrili da za povoljniju cijenu dokupim do 3x35A ne bi se previše žalio (jer iskreno, nisam ni platio te kW nikad), svakako me jeftinije dođe nego da mjenjam sve uređaje u kući koji u nekom momentu potegnu više od 3x20A.

Jesi našao negdje primjer žalbe ili čuo da se netko žalio? Meni ističe rok za par dana pa moram nešto poslat.

Ne znam gdje stavljaju limitator, ali je to obični osigurač i plombiran je, pa je tako svejedno gdje ga metnu. U moju kutiju ni ne stane više osigurača :D

_saiko
13.08.2012., 10:32
Nisam našao žalbu, i meni je rok vrlo brzo... Ako nađeš što proslijedi :s

Pitam za poziciju limitatora jer frend je nedavno u svom stanu komplet radio struju nanovo pa mu nisu nikakve limitatore stavljali u stanu (gdje mu je i ura)
Sad jedino ako je to prije ure za svaki stan zasebno...

muđahadin
06.10.2012., 08:28
Imam neku kuću gdje nisam bio dugo, nisam platio račune i isključili su struju.
Od toga je prošlo oko 5 godina.
Da li sada ako hoću priključiti plačam punu cijenu priključka ?
Da li moram platiti stare naplačene račune ?
Da li mogu na rate dobiti priključak ?
Imam li uopće kakvih pogodnosti jer je bilo nekad priključka ili mi se piše isto kao da priključujem prvi puta ?
Hvala

koka36
06.10.2012., 10:15
Imam neku kuću gdje nisam bio dugo, nisam platio račune i isključili su struju.
Od toga je prošlo oko 5 godina.
Da li sada ako hoću priključiti plačam punu cijenu priključka ?
Da li moram platiti stare naplačene račune ?
Da li mogu na rate dobiti priključak ?
Imam li uopće kakvih pogodnosti jer je bilo nekad priključka ili mi se piše isto kao da priključujem prvi puta ?
Hvala

ne
da
vjerovatno
pogodnosti da ne plačaš novi priključak

AN2
23.10.2012., 20:46
Da li ste se žalili? Ja se baš spremam. Osnova za žalbu - narodne novine: opći uvijeti za opskrbu elek. energijom, Članak 120. stav 1. Više o tome, ako nekog zanima na Stanovanju: Elektroenergetska suglasnost.Ne ne, odobrili su mi isto kao i tebi 3x20A (13.8kW) a po njihovom imam 3x35A na panceru (s tim da imam dosta više).
U toj suglasnosti piše da se imam pravo žaliti i ako mislim da imam pravo na veću snagu da dostavim dokument koji tako tvrdi?? Kako da smislim takav dokument kada nije zakupljeno po snazi kada je rađen priključak?
http://www.forum.hr/showthread.php?t=746572

Ajkula7
01.02.2013., 18:00
Prije nego krenem tražiti informacije na elektru, pital budem Vas
Naime, imam staru kuću u kojoj još živi baka i koja ima priključak struje koji glasi na dedu. Baku namjeravam preseliti ocu, kuću u potpunosti srušiti i krenuti u izgradnju nove montažne kuće. Svi papiri i dozvole za gradnju nove kuće su gotovi. E sad mene zanima sljedeće; Kakva je procedura sa elektrom i priključkom u novu kuću? To da elektra mora izaći na teren prije rušenja i odspojiti me sa mreže - to je jasno. A sad; kaj je sa privremenim priključkom na gradilištu? Ko mi to mora napraviti? Dal to moram prijaviti na elektri? Kolko platiti? Kolko to sve traje?
Dal možda smijem povući struju od oca čija je kuća odma do gradilišta i zaobići sav cirkus :P ?? Nezam.... pitam... Molim nekoga tko je imal sličan slučaj ili nekoga ko zna znanje da pomaga... Hvala.

the-akila
01.02.2013., 18:06
Prije nego krenem tražiti informacije na elektru, pital budem Vas
Naime, imam staru kuću u kojoj još živi baka i koja ima priključak struje koji glasi na dedu. Baku namjeravam preseliti ocu, kuću u potpunosti srušiti i krenuti u izgradnju nove montažne kuće. Svi papiri i dozvole za gradnju nove kuće su gotovi. E sad mene zanima sljedeće; Kakva je procedura sa elektrom i priključkom u novu kuću? To da elektra mora izaći na teren prije rušenja i odspojiti me sa mreže - to je jasno. A sad; kaj je sa privremenim priključkom na gradilištu? Ko mi to mora napraviti? Dal to moram prijaviti na elektri? Kolko platiti? Kolko to sve traje?
Dal možda smijem povući struju od oca čija je kuća odma do gradilišta i zaobići sav cirkus :P ?? Nezam.... pitam... Molim nekoga tko je imal sličan slučaj ili nekoga ko zna znanje da pomaga... Hvala.

privremeni priključak struje u travnju prošle god bio je 4.000,00 kn s tim da ti to ne priznaju kad trazis trajan priključak, sto mi je bzvze.
Zakonski ne smiješ koristiti susjedovu struju, ali to svi mi radimo :)

hcerinski
02.02.2013., 07:41
ako ti imaš već priključak struje onda ti ne treba privremeni...

išao bi pitati na elektru ali mislim da bi sam to sve odpojio i kada bi se napravila nova kuća samo sve ponovno spojio napisao papire za elektru o promjeni instalacije i to je to...

SETRA Samoborček
02.02.2013., 08:52
Zar elektra sad ne forsira ormariće s brojilom potrošnje na ogradi? Možda bi se moglo dogovoriti da napraviš nekakvu betonsku ogradu s mjestom za to brojilo, pa da oni priključak prebace tamo, a ti kasnije u svojoj režiji povučeš kabel do razvodne kutije u kući.

hcerinski
02.02.2013., 19:29
pa može i tako ali ako ide na ogradu onda treba podzemni priključak... eventualno na vanjski zid kuće... opet to rade električari i opet idu oni papiri o kojima sam pričao i tamo se piše razmještanje brojila

Ajkula7
03.02.2013., 10:40
privremeni priključak struje u travnju prošle god bio je 4.000,00 kn s tim da ti to ne priznaju kad trazis trajan priključak, sto mi je bzvze.
Zakonski ne smiješ koristiti susjedovu struju, ali to svi mi radimo :)

Ja bi najradije struju povukel od starog al se bojim inspekcije. S obzirom da radove na gradilištu moraš prijaviti građevinskoj inspekciji. Možda da pitam njih......

Ajkula7
03.02.2013., 10:53
ako ti imaš već priključak struje onda ti ne treba privremeni...

išao bi pitati na elektru ali mislim da bi sam to sve odpojio i kada bi se napravila nova kuća samo sve ponovno spojio napisao papire za elektru o promjeni instalacije i to je to...

Kak mi ne treba privremeni? Pa oni budu odpojili struju sa mreže prije rušenja? I nebude više ničega. Onda vjerojatno postojeće brojilo premještaju u vanjski privremeni ormarić. Pa ga po završetku gradnje vraćaju u vanjski ormarić na zidu nove kuće. Jel tak?

I kak to misliš sam bi odpojio?:eek: Sam bi odpojio sa mreže tj. sa stupa? Bez znanja elektre?! :nono:

Ante1967
03.02.2013., 11:35
Kak mi ne treba privremeni? Pa oni budu odpojili struju sa mreže prije rušenja? I nebude više ničega. Onda vjerojatno postojeće brojilo premještaju u vanjski privremeni ormarić. Pa ga po završetku gradnje vraćaju u vanjski ormarić na zidu nove kuće. Jel tak?

I kak to misliš sam bi odpojio?:eek: Sam bi odpojio sa mreže tj. sa stupa? Bez znanja elektre?! :nono:

nađeš firmu koja je ovlašteni izvođać elektroinstalacija koja s tobom daje zahtjev elektri za privremeno premještanje priključka u privremeni ormarić na drugu dispozicijom sa mogučnošću ponovnog vračanja na novu kuću. to nešto sitno košta. Ne može više "susjed Pero" raditi ni unutarnju instalaciju jer kasnije za aktiviranje priključka treba ovjereni papiri i atesti izvođača instalacija, njegov izvod iz sudskog registra da je ovlašten za te radove , i mora biti prijavljen na elektri. Ne znam u kojem si gradu. Sljedeće, te privremene ormariće mi izvođači imamo u kompletu najčešće sa radnim ormarom u kojem su utičnice koje koristiš u gradnji i imaju i zaštitu i ostalo.
Naravno ovo sve vrijedi ako želiš sve po zakonu. Ako se želiš igrati onda reskiraš ali prošlo je to vrijeme. Kasnije kad je kuća gotova i na njoj montiran novi ormar na fasadi i gotova nutarnja instalacija predaje se elektri atesti za izmjereno uzemljenje i otpor izolacije glavnog voda koje ti daje izvođać instalacija i na temelju toga elektra premješta brojilo na fixno novo mjesto o ugrađuje limitatore i sve to skupa blombira.
ako kaj još nije jasno slobodno se javi ili tu ili na PM
pozdrav

champ
03.02.2013., 12:38

Otiđi u Elektru, i njima objasni sve ovo što si ovdje napisao u uvodnom postu! Tebi se priznaje postojeći priključak, samo će ti trebati nekakvi papiri, iz kojih se vidi kako tvoja baka tebi (ili nekome drugome) poklanja tu parcelu.

Nakon toga možeš zatražiti izmještanje mjernog mjesta na privremeni priključak (KPMO ormarić na stupu), ili pak trajni samostojeći PMO, kojeg više nećeš premještati, kad završiš to što planiraš.

Ajkula7
04.02.2013., 15:25
nađeš firmu koja je ovlašteni izvođać elektroinstalacija koja s tobom daje zahtjev elektri za privremeno premještanje priključka u privremeni ormarić na drugu dispozicijom sa mogučnošću ponovnog vračanja na novu kuću. to nešto sitno košta. Ne može više "susjed Pero" raditi ni unutarnju instalaciju jer kasnije za aktiviranje priključka treba ovjereni papiri i atesti izvođača instalacija, njegov izvod iz sudskog registra da je ovlašten za te radove , i mora biti prijavljen na elektri. Ne znam u kojem si gradu. Sljedeće, te privremene ormariće mi izvođači imamo u kompletu najčešće sa radnim ormarom u kojem su utičnice koje koristiš u gradnji i imaju i zaštitu i ostalo.
Naravno ovo sve vrijedi ako želiš sve po zakonu. Ako se želiš igrati onda reskiraš ali prošlo je to vrijeme. Kasnije kad je kuća gotova i na njoj montiran novi ormar na fasadi i gotova nutarnja instalacija predaje se elektri atesti za izmjereno uzemljenje i otpor izolacije glavnog voda koje ti daje izvođać instalacija i na temelju toga elektra premješta brojilo na fixno novo mjesto o ugrađuje limitatore i sve to skupa blombira.
ako kaj još nije jasno slobodno se javi ili tu ili na PM
pozdrav

Hvala na iscrpnom odgovoru!

Ajkula7
04.02.2013., 15:26
Otiđi u Elektru, i njima objasni sve ovo što si ovdje napisao u uvodnom postu! Tebi se priznaje postojeći priključak, samo će ti trebati nekakvi papiri, iz kojih se vidi kako tvoja baka tebi (ili nekome drugome) poklanja tu parcelu.

Nakon toga možeš zatražiti izmještanje mjernog mjesta na privremeni priključak (KPMO ormarić na stupu), ili pak trajni samostojeći PMO, kojeg više nećeš premještati, kad završiš to što planiraš.

thx champ.

hcerinski
04.02.2013., 18:41
više manje sam to i ja mislio samo što nisam tako isprno napisao i rekao...

i da, ovisi o obimu radova i rokovima, možda bi i sam se odpojio sa stupa... imam mogućnost izdavanja papira pa bi u dogovoru to i izvršio...

brazilac 5
08.05.2013., 09:16
Pozdrav, u jednom manjem stanu 40m2 na Trnju u ZG-u imam priključnu snagu 7,36 KW au drugom većem stanu 80m2 Malešnica-ZG ima priključnu snagu 3,3kW (investitor zajeb).
Zvao sam HEP i ne daju mi da "preselim" npr. 3KW iz manjeg stana u veći jer to navodno nije po zakonu HR?! A plaćati dodatne KW za veći stan kad ih imam u manjem viška - nema smisla.

Jel to zbilja tako po zakonu HR da se ne mogu seliti KW-i ili je to HEP glupo pravilo?
Što bi se dalo ipak napraviti? Jel ima kakvih promjena 1.7. da to riješim nekako?

Thnx

koka36
08.05.2013., 18:55
Pozdrav, u jednom manjem stanu 40m2 na Trnju u ZG-u imam priključnu snagu 7,36 KW au drugom većem stanu 80m2 Malešnica-ZG ima priključnu snagu 3,3kW (investitor zajeb).
Zvao sam HEP i ne daju mi da "preselim" npr. 3KW iz manjeg stana u veći jer to navodno nije po zakonu HR?! A plaćati dodatne KW za veći stan kad ih imam u manjem viška - nema smisla.

Jel to zbilja tako po zakonu HR da se ne mogu seliti KW-i ili je to HEP glupo pravilo?
Što bi se dalo ipak napraviti? Jel ima kakvih promjena 1.7. da to riješim nekako?

Thnx

Jesi spreman financirati i preseljenje trafostanice od tamo gdje imaš "viška" kilovata...
Koje vi ideje imate...

champ
08.05.2013., 19:23
S time da pravne osobe imaju angažirane snage od nekoliko desetaka kilovata, pa do nekoliko desetaka megavata. Pa ako bi se oni sjetili premještati snage, onda bi i magistralnih dalekovoda usfalilo, i svega ostaloga :)

frizbi
09.06.2013., 13:25
Pozdrav!
Zanima me kolika je najniža vrijednost priključne snage na niskonaponskoj mreži za trofazni priključak.
Vrijedi li još ono što je HERA donijela da je to 8,8 kW?
Naime, bili smo u Hepu gdje su nam rekli da možemo sa sadašnjih 6,6 kW povećati snagu samo na 11 kW - nema ništa između za trofazne priključke. Možemo jedino prijeći na monofazni priključak. :504: Tako je gospodin rekao.

Molim pomoć!

eduardo12345
10.07.2013., 04:30
Pozdrav,ekipa ,jel mi moze netko dati savijet u dvorištu su dvije obiteljske kuće ,ali samo je jedan priključak struje,htijeli bi razdvojit tako da znamo tko je koliko potrosio!
Što bih trebali uciniti?na drugu kuću staviti brojilo ili šta,molim savijet..ili jos jedan priključak....:503::ne zna::ne zna::ne zna:

koka36
10.07.2013., 23:32
Pozdrav,ekipa ,jel mi moze netko dati savijet u dvorištu su dvije obiteljske kuće ,ali samo je jedan priključak struje,htijeli bi razdvojit tako da znamo tko je koliko potrosio!
Što bih trebali uciniti?na drugu kuću staviti brojilo ili šta,molim savijet..ili jos jedan priključak....:503::ne zna::ne zna::ne zna:

ovisi kolko ste si dobri...
jeftino riješenje je na jednu kuču staviti kontrolno brojilo košta 300 kn max
i onda obračunavati kolko je ko potrošio (problem jeftina, skuplja tarifa i slično)...
skuplja ali najpravednija opcija je još jedan priključak. cjena 10 000 kn pa naviše ovisno o zakupljenoj snazi...

hbek
15.07.2013., 21:41
Vidim da bi tu mogao dobiti odgovor na svoje pitanje...
Dakle zanima me kolika bi trebala biti vršna priključna snaga za privremeni priključak za svadbu (bend i rasvjeta, pošto je šator na Golf & Country Clubu pretpostavljam još i frižideri za catering) te me zanima koja bi otprilike bila cijena toga, te da li mi možete preporučiti neku firmu koja to obavlja a da nije inki-dinki

Lee Champa
16.07.2013., 08:13
Au! Jednostavnije ti je iznajmiti agregat od 3x15kW!

bruce80
05.11.2013., 22:21
Planiramo graditi kuću pa me zanima koji priključak uzeti. Imati ćemo ono što skoro pa svako kućanstvo ima a to je perilicu za rublje, suđericu, sušilicu, škrinju, pećnicu, indukcijsku ploču, mikorvalnu..ono što nećemo imati je bojler na struju jer namjeravamo imati kombinirani plinski bojler.
Svi uređaji neće raditi odjednom no bez obzira na to što mislite koji priključak uzeti, 5,75kW ili pak 7,36kW?
Probao sam malo staviti sve na papir, imam osjećaj da bi ovaj priključak od 5,75kW mogao biti dovoljan, uvijek postoji mogućnost nadoplate snage, zar ne ili pak je to problem nakon što je elektroprojekt napravljen?

www2
13.11.2013., 07:29
Dakle nedavno sam kupio kuću i naravno da sam mislio da sam sve provjerio ali kako to inače biva malo sam se zaje...

Dakle kuća ima super izolaciju i tip me uvjerio da se on grije na struju (kuću je gradio 2010 i nije uopće napravio dimnjak) i da nema uopće problema da mu je zimi OK.....sad kad je malo zahladilo reko idem probati je popaliti te radijatore.

E sad svako malo mi izbacuje fidovka izvan kuće u HEP-ovom ormariću....sad sam tek skužio da je on (ili netko drugi) provalio u taj ormarić da bi si mogao dići fidovku svaki put kad mu izbaci....pa pitanja:

1. Ima priključnu snagu od 5,75 kW, što je po meni premalo za grijanje na struju. Dakle da li se to samo ovako računa? Ako imam upaljena 4 radijatora po 2 kW, tp je automatski 8kW i nikaoko mi nije dovoljno, ili se to malo drugačije računa?

2. I da prakoračim i upalim sve radijatore da li mi zbog toga fidovka izbacuje ili kako vidim ovdje šta pišete ne bi smjelo izbacivati nego bi mi trebali naplaćivati onda skuplju struju kad prekoračim 5,75kW...jesam li u pravu?

3. Ako odlučim tražiti veću snagu koja je to cijena po kW dodatnom?

champ
13.11.2013., 07:48
Ne izbacuje ti FID-ovka nego limitatori, trebaš dokupiti još nekoliko kW snage ako planiraš grijanje na struju. Cijena 1350 kn/kW + PDV

http://www.hep.hr/opskrba/propisi/prikljucenjeCijene.pdf

www2
13.11.2013., 07:57
Hvala na ultra brzom odgovoru....ja kad odem dole vidim da je ta fidovka dole (ili je to taj limitator) i moram ju dignuti i sve opet radi????

Da li je moguće da se fidovka izbacuje jer nešto nije u redu sa instalacijom? Naime to mi se jednom desilo i dok nisam grijao, tj nisu bili upaljeni radijatori.

I molim te ako mi možeš odgovoriti na 1. pitanje, jer mi je sad bitno da znak ako se tako računa da vidim koliko moram uzeti još kW?

champ
13.11.2013., 08:28
Nešto tu opasno ne štima, u HEP-ovom (zaključanom) dijelu ormarića trebalo bi se nalaziti brojilo i panceri (glavni osigurači), a ne limitatori ni FID sklopka. Tebi nedostaje još minimalno 2,3 kW snage, i to samo da bi svi radijatori mogli raditi. Pošto imaš i druga trošila, nebi bilo loše zakupiti još na pr. 4,6 kW snage.

Ja ne mogu gatati ovako na pamet, pozovi nekog električara nek pogleda o čemu se radi...

www2
13.11.2013., 08:42
Ormarić ima dvoja vrata lijeva su još uvijek zaključana i tamo je brojilo, a desna imaju (ovako napamet govorim sad jer nisam doma) utičnicu za struju vulgaris i sad te tri kao fidovke jednu crnu malo veću i dve plave mislim veličine kao kućna obična.

Izbacuje mi ova najdesnija plava.

www2
13.11.2013., 09:47
Dakle nedavno sam kupio kuću i naravno da sam mislio da sam sve provjerio ali kako to inače biva malo sam se zaje...

Dakle kuća ima super izolaciju i tip me uvjerio da se on grije na struju (kuću je gradio 2010 i nije uopće napravio dimnjak) i da nema uopće problema da mu je zimi OK.....sad kad je malo zahladilo reko idem probati je popaliti te radijatore.

E sad svako malo mi izbacuje fidovka izvan kuće u HEP-ovom ormariću....sad sam tek skužio da je on (ili netko drugi) provalio u taj ormarić da bi si mogao dići fidovku svaki put kad mu izbaci....pa pitanja:

1. Ima priključnu snagu od 5,75 kW, što je po meni premalo za grijanje na struju. Dakle da li se to samo ovako računa? Ako imam upaljena 4 radijatora po 2 kW, tp je automatski 8kW i nikaoko mi nije dovoljno, ili se to malo drugačije računa?

2. I da prakoračim i upalim sve radijatore da li mi zbog toga fidovka izbacuje ili kako vidim ovdje šta pišete ne bi smjelo izbacivati nego bi mi trebali naplaćivati onda skuplju struju kad prekoračim 5,75kW...jesam li u pravu?

3. Ako odlučim tražiti veću snagu koja je to cijena po kW dodatnom?

Samo da si odgovorim na ovo postavljeno treće pitanje...cijena je 2125 kn/kW....milu im mamu

champ
13.11.2013., 10:35
Ormarić ima dvoja vrata lijeva su još uvijek zaključana i tamo je brojilo, a desna imaju (ovako napamet govorim sad jer nisam doma) utičnicu za struju vulgaris i sad te tri kao fidovke jednu crnu malo veću i dve plave mislim veličine kao kućna obična.

Izbacuje mi ova najdesnija plava.

Pa u tom slučaju ne radi se o provaljivanju u HEP-ov dio ormarića, kak si ti to opisao.. S obzirom na 5,75 kW snage, ti očito imaš 1-f priključak i jedan limitator od 25 A.

Od četiri radijatora po 2 kW, tebi komotno mogu istovremeno raditi samo dva, treći uključeni radijator (nakon par minuta) izbacit će ti limitator. Kako je kod tebe stvarno izvedena instalacija- teško da ćemo saznati na ovakav način, možemo jedino gatati i nagađati.

Banka
06.12.2013., 14:18
Pozdrav svima,

Imam jedno konkretno pitanje, cijenio bih ako bi mi netko mogao dati konkretan odgovor: Radi se o podzemnoj garaži u manjoj stambenoj zgradi u Zagrebu bez vlastitog priključka struje (postoji "zajednička" struja male snage priključka koja se plaća iz pričuve i služi samo za rasvjetu). Zanima me kolili bi bio trošak da se posebno za garažu uvede novi priključak HEP-a sa zasebnim brojilom kako bih mogao unutra imati npr. škrinju za zamrzavanje? Znači (pretpostavljam) radilo bi se o priključku minimalne snage, ali zasebnom za koji bi mi račun stizao odvojeno.

Unaprijed hvala !

koka36
06.12.2013., 14:47
Pozdrav svima,

Imam jedno konkretno pitanje, cijenio bih ako bi mi netko mogao dati konkretan odgovor: Radi se o podzemnoj garaži u manjoj stambenoj zgradi u Zagrebu bez vlastitog priključka struje (postoji "zajednička" struja male snage priključka koja se plaća iz pričuve i služi samo za rasvjetu). Zanima me kolili bi bio trošak da se posebno za garažu uvede novi priključak HEP-a sa zasebnim brojilom kako bih mogao unutra imati npr. škrinju za zamrzavanje? Znači (pretpostavljam) radilo bi se o priključku minimalne snage, ali zasebnom za koji bi mi račun stizao odvojeno.

Unaprijed hvala !

10 000 kn pa naviše....

Ako želiš zahebati ostale stanare uzmeš struju od rasvjete i složiš utičnicu u uključiš škrinju...

Banka
06.12.2013., 15:19
10 000 kn pa naviše....

Ako želiš zahebati ostale stanare uzmeš struju od rasvjete i složiš utičnicu u uključiš škrinju...

Možda je škrinji ipak bolje tu gdje je :(
Thanks! :)

koka36
06.12.2013., 19:27
Možda je škrinji ipak bolje tu gdje je :(
Thanks! :)

A gle probaš se dogovoriti sa stanarima pa u garažu instaliraš kontrolno brojilo i po njemu plačaš struju zajedničke potrošnje...
To je najbolja opcija

Banka
09.12.2013., 09:04
A gle probaš se dogovoriti sa stanarima pa u garažu instaliraš kontrolno brojilo i po njemu plačaš struju zajedničke potrošnje...
To je najbolja opcija

Tako sam inicijalno i mislio, ali sam od izvođača radova zgrade (koji se konzultirao s električarom) dobio naputak da struja nije dovoljno jaka za to, odnosno da se za kombinaciju sa priključkom na postojeću mrežu u garaži i kontrolno brojilo može računati samo na sjetlo i eventualno motor za garažna vrata kao trošila.

koka36
09.12.2013., 15:04
Tako sam inicijalno i mislio, ali sam od izvođača radova zgrade (koji se konzultirao s električarom) dobio naputak da struja nije dovoljno jaka za to, odnosno da se za kombinaciju sa priključkom na postojeću mrežu u garaži i kontrolno brojilo može računati samo na sjetlo i eventualno motor za garažna vrata kao trošila.

jednu škrinju bi podnjelo....garaže su pune škrinja vjeruj mi

mkovac67
17.12.2013., 11:50
Ako tko zna pomagajte. Imam sagrađenu kuću u Zagrebu i nastao je problem sa priključkom od elektre. Došli su me priključit preko krova i onda su ustanovili da nemaju tzv pripremu za moju vrstu crijepa (Bramac protektor). Što da radim, kako da se izvede ta kuka na krovu jer njima to predstavlja problem?? Već se tri tjedna ne javljaju? Hvala

koka36
17.12.2013., 17:24
Ako tko zna pomagajte. Imam sagrađenu kuću u Zagrebu i nastao je problem sa priključkom od elektre. Došli su me priključit preko krova i onda su ustanovili da nemaju tzv pripremu za moju vrstu crijepa (Bramac protektor). Što da radim, kako da se izvede ta kuka na krovu jer njima to predstavlja problem?? Već se tri tjedna ne javljaju? Hvala

To je nova kuča????
Sad se priključci rade u ormare na fasadi a ne preko krova....
Nađi nekog limara da ti napravi kuku s opšovom...

mkovac67
18.12.2013., 08:47
To je nova kuča????
Sad se priključci rade u ormare na fasadi a ne preko krova....
Nađi nekog limara da ti napravi kuku s opšovom...

Ormar mi i je u fasadi. Iz njega ide bužir na tavan. i preko tavana bi trebalo izaći na krov. U rješenju o ovjetima građenja Elektra je uvjetovala nadzemni kabel preko krova. Crijep je bramac protector i ovi iz elektre mi govore da oni nemaju rješenje za prolaz strujnog kabela preko te vrste crijepa. ??? Lud sam totalno

nn-st1
18.12.2013., 11:04

zato postoji tvrtka Bramac, pa se tamo pita..
postoje kupe za proboje i kupe prozračivanje krova.
u tvom slučaju kroz kupu za proboj antene treba provući metalnu cijev (koja je unutar krova dobro učvršćena) , na nju će se zakačit kabel, a kabel prema brojilu provući kroz drugu kupu s rupom za prozračivanje krova...

mkovac67
18.12.2013., 11:47
zato postoji tvrtka Bramac, pa se tamo pita..
postoje kupe za proboje i kupe prozračivanje krova.
u tvom slučaju kroz kupu za proboj antene treba provući metalnu cijev (koja je unutar krova dobro učvršćena) , na nju će se zakačit kabel, a kabel prema brojilu provući kroz drugu kupu s rupom za prozračivanje krova...

I ja san doša na tu ideju, jer već imam takav stup za antenu. Zvao sam bramac, nisam baš toliko smotan, pa su mi rekli da ne postoji proboj za struju. Samo za antenu i odzračivanje. Samo zašto ja moram to radit kad sam im platija priključak?

koka36
18.12.2013., 15:15
I ja san doša na tu ideju, jer već imam takav stup za antenu. Zvao sam bramac, nisam baš toliko smotan, pa su mi rekli da ne postoji proboj za struju. Samo za antenu i odzračivanje. Samo zašto ja moram to radit kad sam im platija priključak?
Nađu nekog limara da ti to napravi...

max1984
08.02.2014., 19:04
Pozdrav svima, može li mi netko reći koliko će me otprilike koštati priključak struje za kuću koja će nadam se početi ubrzo graditi :-) na području samobora.
Jačina priključka po projektu je predviđena 5,75 kw, znači koliko HEP uzima po jednom kw i moram li od njih kupiti sav materijal ili mogu kupiti bilo gdje a da oni spoje kasnije( mislim na sat, ormar....)
Hvala!

koka36
08.02.2014., 21:00
Pozdrav svima, može li mi netko reći koliko će me otprilike koštati priključak struje za kuću koja će nadam se početi ubrzo graditi :-) na području samobora.
Jačina priključka po projektu je predviđena 5,75 kw, znači koliko HEP uzima po jednom kw i moram li od njih kupiti sav materijal ili mogu kupiti bilo gdje a da oni spoje kasnije( mislim na sat, ormar....)
Hvala!

sve je tvoje osim vure a osnovni priključak ti je oko 11 000 kn...

kreso1982
09.02.2014., 01:09
Kod mene struja nedavno priključena i sve od stupa na ulici do sata (uključujući i njega) su donijeli dečki iz HEP-a i cijena priključka za 5,75kW bila je 9.700 kuna.

bruce80
09.02.2014., 08:34
Podzemni ili nadzemni priključak?
Ti si morao iskopati kanal za kabel ili su to oni iskopali?
Kabel je njihov ili si ga ti kupio?

koka36
09.02.2014., 10:19
Kod mene struja nedavno priključena i sve od stupa na ulici do sata (uključujući i njega) su donijeli dečki iz HEP-a i cijena priključka za 5,75kW bila je 9.700 kuna.

i ormar????
Pa i inače je sve do sata elektrino ali ormar i ostalo sam postaviš...
Kabel je naravno njihov ...

hcerinski
09.02.2014., 13:53
ja mislim da ne... kod novoga priključka ti plaćaš i u to ti uključen i materijal... mislim da i ormar...

također mislim da cijena varira o tome da li treba postavljati 5 stupova i vući kabel samo za tebe ili nadzemni priključak....

također, kod mene HEP tj njihobi kooperanti rade iskop za kabel ili ako treba bušenje ispod ceste....

max1984
09.02.2014., 19:11
stup je na parceli di se gradi, di će kuća biti udaljen je cca 15m, htio bi stavit podzemni kabel, i kopat ću ga sam.
Pitam to sve jer koliko znam da bi dobio riješenje o uvjetima gradnje moram platit komunalnu naknadu, vodnu naknadu i struju, ili se varam kod tog?
Jer tek sam u postupku riješavanja papirologije.

koka36
09.02.2014., 22:14
stup je na parceli di se gradi, di će kuća biti udaljen je cca 15m, htio bi stavit podzemni kabel, i kopat ću ga sam.
Pitam to sve jer koliko znam da bi dobio riješenje o uvjetima gradnje moram platit komunalnu naknadu, vodnu naknadu i struju, ili se varam kod tog?
Jer tek sam u postupku riješavanja papirologije.

po novom ti strujni ormar mora biti na ogradi tako da svakako ti moraš kopati do kuče...

bruce80
10.02.2014., 04:53
Kako to sad?
Meni su rekli da može biti i na kući..

kreso1982
10.02.2014., 09:41
Kod mene je situacija da sam od mreže udaljen oko 10m, majstori koji su došli postavljati sat su iskopali kanal do kuće jer je priključak podzemni i oni su donijeli i sat i kabal...ja samo platio piće i donio klopu dok su radili...ali to ne ide u cijenu priključka. :rofl:

champ
10.02.2014., 10:28
po novom ti strujni ormar mora biti na ogradi tako da svakako ti moraš kopati do kuče...

HEP ne kopa rovove po privatnim parcelama, taj dio mora odraditi vlasnik objekta. KPMO mora biti smješten na vanjskom dijelu zgrade, i to na pristupačnom dijelu zgrade. Nove kuće najčešće ni nemaju ogradu u vrijeme izvođenja priključka.. A u vezi troškova materijala:

http://www.hep.hr/opskrba/propisi/PravilnikoprikljuccimaNN282006.pdf

(3) Ukoliko stvarni troškovi priključenja građevine kupca na niskonaponsku mrežu ... premašuju iznos naknade za priključenje za više od 20%, naknada za priključenje određuje se prema stvarnim troškovima priključenja.

Dakle, sa naknadom za priključnje (snaga u kW x cijena po kW) pokriveni su svi materijalni troškovi, kao i cijena rada. U te troškove spada brojilo, limitatori, KPMO, osigurači, priključni kabel, cijevi i sve ostalo.

Ukoliko je cijena materijalnih troškova priključka 20% veća od naknade za priključenje, plaćaju se stvarni troškovi priključka. To je najčešće slučaj kad se mreža mora produžiti, rekonstruirati (za potrebe veće angažirane snage) i sl.

max1984
10.02.2014., 11:21
Hvala CHAMP na informacijama!

Danijela79
13.02.2014., 09:23
trebam pomoć, ako netko zna??
do kraja godine imali smo u kući trgovinu, tako da smo tamo plačali struju za poduzetnike, imamo dva brojila, e sad neznam kada će mo uopče taj prostor iznajmiti, uglavnom zanima me, koliko dođe ponovni priključak na poduzetničku elek.energ.ako iznajmimo prostor.
hvala.

texans
23.04.2014., 20:18
Kupio sam jednu stariju kucu,i naravno s vremenom sam prebacio prikljucke (ukljucujuci struju) na sebe.Sve ok,dok nisam dobio na adresu ugovor od elektre kao novi kupac u kojem stoji ugovorena snaga oko 4 kwh (promjena vlasnika je od prije 3 mjeseca).
Sto znaci da mi planiraju stavit limitator?
Cemu to?Nista se nije promjenilo u vezi tog prikljucka,osim sto formalno pravno novi vlasnik,tj novi kupac struje. Koga god sam pitao u elektri dobio sam drugaciji odgovor.Nakon puno muke i upita mi konacno nesluzbeno objasne u elektri da dok god nista ne radim,kao npr.ne izbacim brojilo na fasadu,nista se nece dogoditi,a poslovicno salju svima takav ugovor sa navedenom ogranicenom snagom,cim se bilo kakav podatak u vezi prikljucka promjeni.Navodno bi mi pomogla elektroenergetska suglasnost,koju su na tom podrucju svima poslali prije 10-ak godina,ali takav papir nemam,niti ga mogu pribavit (prijasnjih vlasnik isto nema). Odakle bi je mogao iskopat,od elektre,ili iz nekog arhiva?
Uz to kao trebao bi se zalit na snagu iz ugovora,i trazit da mi povecaju snagu,do sad medjutim,nisam se zalio,niti se tko iz elektre se javio u vezi toga.

Sad dolazimo do drugog problema,objekt je star 50 godina,i sve planiram obnovit,a za pocetak strujne instalacije(logicno jer necu postavit nove plocice u wc,i obojit zidove pa onda kopat struju).Ne znam uopce koliko su pouzdane te stare instalacije,jos k tome stavio bi grijanje na struju,umjesto drva kao sto je prethodni vlasnik,znaci islo bi 4 glamoxa po 2kw (ili neka druga kvalitetnija grijalica,4 sobe su,u svaku po 1) ,plus bojler 2kw,mali grijac u wc,klime,i naravno stednjak/hladnjak/rasvjeta...trebala bi mi bar 24kwh snage,a ne 4,koliko sam "dobio" od elektre.S tim da protocni bojler ne moze,jer kao za to treba trofazna struja i ne znam sto sve ne. :rolleyes:
Ploca sa osiguracima je za muzej,nema ni fido sklopka.Brojilo je monofazno,ali ima MTU za visu i nizu tarifu.
Nisam strucnjak za struju,ali mislio sam ne bi bilo lose izmjenjat cijele instalacije,a usput dodat i nekoliko uticnica,jer je njihov broj po sobama oskudan.Kako cu znat da li bi trebao mjenjat cjelokupnu elektro instalaciju,ili samo dio, u objektu,jer svaki elektricar kojeg pitam kaze naravno da treba i da ce on to napravit?Mozda su kabeli ok,pa ne treba nista osim nove ploce sa osiguracima?
Naravno zovem nekoliko elektricara da to pogledaju,i svi kazu kad se radi,treba napravit kako treba i izbacit novo brojilo na fasadu,jos dodaju da cu to i tako morat napravit kad tad. Mislim sto dobivam s tim? Zasto brojilo ne moze ostat u hodniku,a promjenit se moje elektro instalacije iza brojila? Jer,osim sto ce me novo brojilo i radovi na fasadi dodatno kostati,elektra ce mi nakeljit limitator,a onda snagu preko 4kwh dokupljujem po 1700kn/kwh.Mislim ako promjena vlasnika i prodje bez ikakve akcije od elektre,izbacivanje brojila na fasadu tesko ce.
Netko rece da brojilo moram cak na ogradu izbacit?!
Jedan elekticar mi rece da moze za par tisuca kn sredit kod nekog lokalnog sto radi u elektri da mi se uopce ne stavi limitator.Sad koliko je to pouzdano,takodjer ne znam.

Vise ne znam sto da mislim,zasto brojilo mora na fasadu,sto ja tocno s tim dobivam?I zasto elektra zeli stavit limitator,cemu to ogranicavanje potrosnje? Uredan sam platisa i tu nema i nije bilo problema,niti ce biti.MIslim kao da mi vodovod ogranici potrosnju na 4L vode po satu.Sto njih briga koliko trosim dok uredno placam?
Sto ako prijedjem na GENI,ili nekog drugog,kako oni stoje sa limitatorima?

Sve se mislim da ostavim sve kako jest,ali elektro instalacije su iz 1960-tih.Mogu li podnijeti 21 stoljece? Jer prije je na njima bila po sobama samo zarulja. Rizik je uredit sve,a onda ako nesto ne bude valjalo da moram raskopat zidove i mjenjat instalacije.A ako instalacije i mogu podnijeti 21 stoljece,elektra mi ne zeli dozvolit.
Izgleda kako stvari stoje, da me cekaju petrolejke i vostanice u 21. stoljecu. :504:

Ne znam sto da radim :o nit se kuzim previse u ove stvari, svaki savjet je dobrosao :)

Lee Champa
24.04.2014., 08:39
texans:
S tim da protocni bojler ne moze,jer kao za to treba trofazna struja i ne znam sto sve ne. :rolleyes:
Jednofazni protočni bojler ne može zagrijati dovoljnu količinu vode - može onak kao aparat za expreso kavu:D

Nisam strucnjak za struju,ali mislio sam ne bi bilo lose izmjenjat cijele instalacije,a usput dodat i nekoliko uticnica,jer je njihov broj po sobama oskudan.
Nakon toliko godina bilo bi potrebno zamijeniti instalaciju (ta je još možda u Bergman cijevima)

kako treba i izbacit novo brojilo na fasadu, jos dodaju da cu to i tako morat napravit kad tad. Mislim sto dobivam s tim?
Sva se brojila moraju "baciti" van iz kuće da bi HEP-u bila dostupna! Ako postavljaš na fasadu tada od HEP-a dobiješ ormarić besplatno (to se računa kao da ga je HEP postavio - to je njihov dio instalacije i ti sa tim nemaš ništa), ako postavljaš u ogradu tada ga plačaš posebno jer tada je to "uljepšavanje okućnice".:lol:

Tu odlučuje tvoja "teža polovica" kak se njoj sviđa i HEP sa tim nema ništa.

Jedan elekticar mi rece da moze za par tisuca kn sredit kod nekog lokalnog sto radi u elektri da mi se uopce ne stavi limitator.Sad koliko je to pouzdano,takodjer ne znam.
Danas može proći, ali za koji dan, kad oni u HEP-u budu pregledavali papire.....!:D

Vise ne znam sto da mislim, zasto brojilo mora na fasadu, sto ja tocno s tim dobivam?I zasto elektra zeli stavit limitator,cemu to ogranicavanje potrosnje?
E, tu si u krivu!:D
Ti nisi normalan potrošač!:D
Što misliš u kući ti radi samo rasvjeta i najednom uključiš sve "živo i mrtvo" - onih 24 kW:504: Znači u nekoliko minuta opteretiš dobavu struje 6 puta od normalnog.:lol::lol:

renato2107
24.04.2014., 12:24
Što se tiče instalacije obavezno ako išta kopaš onda sve odjednom i miran si idućih 30-40 godina. Ove postojeće instalacije pitanje u kakvim su stanju, a i kako su dimenzionirani. Onda odmah i brojilo prebaci van (možeš si ostaviti i praznu cijev ood zemlje do brojila ako se ko sprdne za koju godinu vući kabal kroz zemlju da nemaš opet štemanja).

Šta se tiče limitatora...to tako ide. Itekako su bitni, jer su trafostanice dimenzionirane za neku snagu, i kad bi sad neko vuko veliku snagu odjednom, došlo bi do poremećaja u mreži, preopterećenja, pada napona, izobličenja itd itd, pa se neko zali, pa hep ima problema i tako. A sad na kojem principu oni određuju kolko će kome stavit to ti ni onis ami ne znaju. Prije 30-40 godina kad ti je rađen priključak tad se snaga ograničavala osiguračima, a sad oni redovito stave slabiji limitator od ispravljača, nekome npr osigurače 25, a limitator 15 ili 20A. E sad kad bi ti imo (ili bilo ko) papire od priključenja onda bi imnešt mogo, ovak im bašt ništ ne možeš. Ali svakako bi ti trebali osigurat minimalan jednofazni priključak šta je preko 6kW, a ne 4 kak su tebi rekli (to si još provjeri točan podatak).

texans
24.04.2014., 12:37
Jednofazni protočni bojler ne može zagrijati dovoljnu količinu vode - može onak kao aparat za expreso kavu
Drugim rjecima treba mi trofazna struja?Medjutim svaki elektricar je odgovorio na pitanje o protocnom jednom recenicom,neisplativo skupo je.

Nakon toliko godina bilo bi potrebno zamijeniti instalaciju (ta je još možda u Bergman cijevima)
Ne znam sto su bergman cijevi,ali buzira sasvim sigurno nema.
Nakon sto smo razbili plocice,ponegdje se otkrio crni (dvostruki) strujni kabel,uz njega su zabijeni cavlici i savijeni prema kabelu,tako da kabel drze cvrsto uz zid.Pretpostavljam da su cavlici bili potrebni dok se glet ili gips ne stvrdnu.
Inace razvodna kutija je iznad kade,detalj koji je sokirao svakog elektricara.

Sva se brojila moraju "baciti" van iz kuće da bi HEP-u bila dostupna! Ako postavljaš na fasadu tada od HEP-a dobiješ ormarić besplatno (to se računa kao da ga je HEP postavio - to je njihov dio instalacije i ti sa tim nemaš ništa), ako postavljaš u ogradu tada ga plačaš posebno jer tada je to "uljepšavanje okućnice".:lol:
Drugim rjecima,bacam brojilo na fasadu da olaksam HEP-u,a za nagradu ce mi HEP stavit limitator? :rolleyes:
Ormaric besplatno mi ne znaci puno,kad s druge strane moram placat snagu...

Tu odlučuje tvoja "teža polovica" kak se njoj sviđa i HEP sa tim nema ništa.
Nisam ozenjen,ali nije to bitno.U mom slucaju brojilo na fasadi nije mnogo dostupnije od brojila u hodniku.Ogradu nije nimalo jednostavno preskociti.

Danas može proći, ali za koji dan, kad oni u HEP-u budu pregledavali papire.....!:D
To se i ja brinem.Ne sad za koji dan,ali za koju godinu sto ce bit.
Makar mi nije jasno kako HEP zna da sam ja ista dirao? Istina 2 puta godisnje dodje neki student ocitat brojilo,da li on mozda svaki put biljezi mjesto brojila? :D
Sklon sam tome da brojilo ostane u hodniku,kao da nista nije bilo,a instalacija u stanu se izmjeni.Jer sad zica od HEP-a se spaja na kucu visoko na fasadu,tik pod crijepom,pa do brojila ide kroz krov pa dolje.Po novom bi zica od HEP-a isla na fasadu,na isto mjesto gdje i sad,ali umjesto u potrkrovlje,spustila bi se ispod fasade,pa kopaj kroz fasadu dolje do brojila (koje naravno mora biti u prizemlju,jer brojilo na 3-4 m visine bi se tesko ocitalo)
I sve to da olaksam HEP-u koji meni zagorcava zivot.Da,naravno...

Vise ne znam sto da mislim, zasto brojilo mora na fasadu, sto ja tocno s tim dobivam?I zasto elektra zeli stavit limitator,cemu to ogranicavanje potrosnje?
E, tu si u krivu!:D
Ti nisi normalan potrošač!:D
Što misliš u kući ti radi samo rasvjeta i najednom uključiš sve "živo i mrtvo" - onih 24 kW:504: Znači u nekoliko minuta opteretiš dobavu struje 6 puta od normalnog.:lol:
Ali ja onda i platim 6 puta vise od normalnog? Zamisli da ne trosim vodu,i onda otvorim sve slavine na max? Koga briga?
Ili da uvedem internet i onda mi kazu,e ali ako surfate preko laptopa ne mozete i preko tableta i preko mobitela :503:
Uostalom nek stave limitator na 24 i sve OK.Tocno znaju koliko moze biti moje vrsno opterecenje kad "poludim" i ukljucim sve "zivo i mrtvo"
Ali ne moze,nego 24kw samo,ili da im iskrcam ne znam koliko para i placam dodatnu snagu,ili da potplatim nekog u elektri.Znaci sve moze,samo treba $$ Koji mufljozi.
Mislim u 21.stoljecu HEP nam limitira potrosnju struje... to se ni treci reich nije sjetio zidovima raditi.Moras voljet ovu drzavu,i njene firme :cerek:
Pola moje generacije je vec pobjeglo u normalne zemlje,a ja se mucim u ovom smecu od drzave nesto izgraditi.Valjda ce vlada dati poticaje za mlade da ne pobjegnu,vostanice i petrolejke nek nam djele.

texans
24.04.2014., 12:49
Što se tiče instalacije obavezno ako išta kopaš onda sve odjednom i miran si idućih 30-40 godina. Ove postojeće instalacije pitanje u kakvim su stanju, a i kako su dimenzionirani. Onda odmah i brojilo prebaci van (možeš si ostaviti i praznu cijev ood zemlje do brojila ako se ko sprdne za koju godinu vući kabal kroz zemlju da nemaš opet štemanja).
Brojilo ne dirat i iza njega sve kopat i mjenjat?Kako sam cuo,ako ne diras (ne izmjestas) brojilo,ni tebe ne dira elektra (jos uvijek te stare potrosace pustaju na miru)

Šta se tiče limitatora...to tako ide. Itekako su bitni, jer su trafostanice dimenzionirane za neku snagu, i kad bi sad neko vuko veliku snagu odjednom, došlo bi do poremećaja u mreži, preopterećenja, pada napona, izobličenja itd itd, pa se neko zali, pa hep ima problema i tako. A sad na kojem principu oni određuju kolko će kome stavit to ti ni onis ami ne znaju. Prije 30-40 godina kad ti je rađen priključak tad se snaga ograničavala osiguračima, a sad oni redovito stave slabiji limitator od ispravljača, nekome npr osigurače 25, a limitator 15 ili 20A. E sad kad bi ti imo (ili bilo ko) papire od priključenja onda bi imnešt mogo, ovak im bašt ništ ne možeš. Ali svakako bi ti trebali osigurat minimalan jednofazni priključak šta je preko 6kW, a ne 4 kak su tebi rekli (to si još provjeri točan podatak).
MIslim da je 4.6 ili 4.8kw,da sad ne gledam,ali kazu mi da se zalim,pa ce mozda ako se smiluju,a po mogucnosti jos ako nekog podmazem u elektri,onda ce dignut na 8-9kw :503:
Evo kolega sa faxa odselio u Svedsku nedavno,drugi je otisao u Austriju prije par mjeseci.Idem ih pitat kolike su dobili limitatore,smiju li upalit perilicu i tusirat se istovremeno,ili je to i u tim zemljama no no :nono:
Ovo objasnjenje sa limitatorima je kao da smo u Pakistanu.Uostalom sto ne stave svima limitatore oko 20-30kw,pa ko bas zeli vise nek plati.Nego 4-5kw stavljaju.Pa u Zambiji valjda imaju preko toga :mad:
Jos k tome limitatore uvode u 21 stoljecu.Ono prije 50 god si mogao vuci struje koliko zelis,dok uredno placas,sve je ok.Sad vise ne moze.
Nemam te papire od prikljucenja,jer je objekt iz 1960-tih.
Da imam novaca stavio bi odmah solarne ploce,da sa ovim lopovima nemam nikakvog posla.Ovako moram nesto iskombinirat.

renato2107
24.04.2014., 17:37
Nisu ti limitatori bez veze, a i to mislis da ti treba puno snage. ovo šta osnovno daju to ti je većini potrošaća i previše, ak je 3 faze onda pogotovo. Prema svemu su ti vodovi i trafostanice rađenje, koje još idu manje od max snage svih potrošaća za neki faktor vjerojatnosti (kolka je šansa da 20 potrošaća u isto vrijeme max snagu vuće). Jedno normalno kucanstvo ako nema farmu, 5 radiona i slicno, bez grijanja ti trosi ispod kW u prosjeku, vrsna dnevna ti je 2-3 kW (4 uvrh glave u nekom kratkom periodu), jedino sad ak imas neki divlji motor i to. Prije su se stavljali ili 15 ili 25A osigurači šta ti je davalo na tri faze oko 15-16 kW, a ovih 20-30 ne treba nikom, to ti je mini tvornica. uostalom izracunaj si kolko bi to bilo struje mjesecno da trošiš 20kW (za 1kW prosjeka ti ej 720kWh mjesecno, plus naknade cca 800 kn mjesecno, a kud tek 20kw). Ak ti ko hoće i moze sredit tih 8-9kW to ti je rezerva za sve situacije.

A bolje ti je sad povuć duple cijevi i kablove po vanjskoj strani fasade nego kad staviš fasadu.

texans
24.04.2014., 19:48
Nisu ti limitatori bez veze, a i to mislis da ti treba puno snage. ovo šta osnovno daju to ti je većini potrošaća i previše, ak je 3 faze onda pogotovo. Prema svemu su ti vodovi i trafostanice rađenje, koje još idu manje od max snage svih potrošaća za neki faktor vjerojatnosti (kolka je šansa da 20 potrošaća u isto vrijeme max snagu vuće). Jedno normalno kucanstvo ako nema farmu, 5 radiona i slicno, bez grijanja ti trosi ispod kW u prosjeku, vrsna dnevna ti je 2-3 kW (4 uvrh glave u nekom kratkom periodu), jedino sad ak imas neki divlji motor i to. Prije su se stavljali ili 15 ili 25A osigurači šta ti je davalo na tri faze oko 15-16 kW, a ovih 20-30 ne treba nikom, to ti je mini tvornica. uostalom izracunaj si kolko bi to bilo struje mjesecno da trošiš 20kW (za 1kW prosjeka ti ej 720kWh mjesecno, plus naknade cca 800 kn mjesecno, a kud tek 20kw). Ak ti ko hoće i moze sredit tih 8-9kW to ti je rezerva za sve situacije.
Tvoje izracun je ok,ali bez grijanja i klime,tako da meni to ne pomaze.
Dakle mislim si uzet 4 radijatora (jer su 4 velike sobe) svaki po 2kw (ili 2,4kw) zatim bojler 2kw,grijac u wc-u 1kw i vec sam na 10-12kw zimi. Zatim perilica rublja,perilica suđa,frizider,manji aparati kao tv,racunalo,laptop,punjaci itd.nit ne racunam.Ljeti umjesto radijatora ubaci klime.Kad tako slozis onda je 14kw neki minumum minimuma.
Medjutim meni elektra ponudi 4kw,pa ja trazim 24kw. 10 manje ili vise. :D
Dakle,mozda limitator sam po sebi nije bez veze,ali bezveze je ona snaga sto meni elektra nudi.

Vec mi je puna kapa sto ne mogu protocni bojler postavit.Jos ova snaga ne moze to tako.
Koliko sam cuo za trofazne prikljucke nude u startu snagu 11-12kw ,a moze se izvuci nakon zalbe 17-18kw sto je sasvim u redu i dovoljno.Volim da je vise za svaku sigurnost,nego da sam na nekom minimumu.
Za ovakve monofazne prikljucke ponude u startu 4kw,pa ti nakon zalbe odobre 8-9kw.

Sto se tice zalbe i odobrenja,tu su mi vec ponudili da se za 100-ak eura svasta moze sredit,cak za malo vise od toga i da uopce ne bude limitator,pitanje je koliko je to pouzdano,jer svima namjeravaju nakeljit limitatore kad tad,pa bolje imat crno na bijelo.A mozda jednostavno treba na taj nacin,pa kad se netko u elektri sjeti za 5 ili 10 godina da je brojilo odjednom na fasadi i da stavi limitator,onda se pravit blesav i opet se zalit i tuzakat s njima do besvijesti. :D
Navodno su neki i 24kw izvukli na trofazno sa zalbama i ostalim popudbinama za odgovorne osobe.

Pitanje je koliko kosta da se moj monofazni prikljucak pretvori u trofazni?
Uglavnom jos nemam pojma sto da radim.Samo znam da svi zele od mene izvuc sto vise love.Ili ce brojilo ostat gdje je,pa me elektra kao i sve druge koji imaju staro brojilo na starom mjestu ne dira do daljnjeg,ili cu ga izbacit na fasadu i sve "sredit" sa nekim iz elektre.Pa dok ide ide.Makar mi je ova prva opcija draza,sto bi mi smetalo brojilo u hodniku :confused:
Ono sto mene smeta je mogucnost da mi stave limitator,a gdje ce brojilo biti,tako mi je svejedno.
BTW Zasto se svaki elektricar uhvati brojila na fasadi kao pijan plota? Zar se ne moze cijela instalacija promjenit a da se postojece brojilo jednostavno ne dira,lijepo stoji na mjestu kao da nista nikad se nije radilo?

A bolje ti je sad povuć duple cijevi i kablove po vanjskoj strani fasade nego kad staviš fasadu.
A zasto bi ja ikad vukao ista po fasadi,i sto tocno s tim JA dobivam?I kako ce itko ikad natjerati,mene i stotine tisuca drugih kucanstava kojima je brojilo u hodniku da to naprave?Jednostavno nemam novca za taj zahvat. :ne zna: Ako elektra ima da to vuce po fasadi i sve popravi kako je bilo,slobodno im :mig:

renato2107
24.04.2014., 22:13
24 kw sumnajm da ikako mozes izvuc, pogotovo ti u svojoj situaciji...sa dvim zalbama mozes samo ono kolkoimas sad osigurace, za ostalo nemas argumente...a ak imas 25A to ti je 6kw. Na trofazno s ovoga nikako bez plačanja.

A zasto bi ja ikad vukao ista po fasadi,i sto tocno s tim JA dobivam?I kako ce itko ikad natjerati,mene i stotine tisuca drugih kucanstava kojima je brojilo u hodniku da to naprave?Jednostavno nemam novca za taj zahvat. :ne zna: Ako elektra ima da to vuce po fasadi i sve popravi kako je bilo,slobodno im :mig:

Mogu te natjerat, oni ti imaju plan tih izmjestanja, jednostavno se po selima, kucama podijele brojjila i oprema, dobiješ sat i sve do sata, tvoje je od sata do mjesta starog sata, tj. gdje ćeš se spojit na ostatak instalacija.

renato2107
24.04.2014., 22:15
I daj si stavi na papir kolko ce te koštat to grijanje sa strujom, pa s tim ćeš imat ratu 3000 kn.:confused:

texans
25.04.2014., 00:03
24kw ne bi nikako islo sa monofaznim,napisao sam da su to neki uspjeli izvuci sa trofaznim,i to nije mala stvar ni sa trofaznim,ali toliko mi ne ne treba. 17.35kw,sto nije neuobicajeno za trofazno bi bilo idealno,taman da ga ima dovoljno,cak i previse,ali da nema straha ni brige od iskapcanja ni pri najvecim opterecenjima.

Znam da nikako ne mogu na trofazno bez placanja,zato je i bilo pitanje koliko kosta prelazak.Ne znam kako to saznati?U elektri pitaj trojicu i dobit ces 5 razlicitih odgovora.Raspitujem se o raznim opcijama,volim sve znati prije nego se odlucim.
Nisam saznao ni zasto svaki elektricar tupi o postavljanju brojila na fasadu,sto njih briga gdje ce bit brojilo?Valjda zele ubrat proviziju u steli sa nekim iz elektre,jer mi svaki je usput nudio da moze sredit sa nekim u elektri da se ne postavit limitator,dok ja nisam ni bio svjestan sto znaci limitator?
Stvar je da ne znam o ovome puno,a ne poznam ni jednog elektricara,pa pokusavam tu dobit poneku "nezavisnu" informaciju.Ne znam gdje drugo da pokusam :confused:

Vec sam napravio cijeli troskovnik obnove,vanjska,unutarnja stolarija,novi wc,struja,uredjenje i bojenje zidova,kuhinja,a onda mi elektra sj*be koncepciju sa svojim limitatorom.Brojilo je naravno trebalo ici na fasadu,ali sad ne znam hoce li.Odjednom nemam novca za to,nek elektra to financira,njima je tamo potrebnije nego meni :D
Nek stoji ovako gdje je,zasad elektra ne dira ta stara neizmjestena brojila,kad bude,uzet cu trofaznu i trazit povecanje na 17kw.

Trenutno me ne brine cijena grijanja,bitno je samo da grijanje je jednostavno i da pouzdano radi,onda kad se boravi u tom objektu.Isto vrijedi i za klime kad budu postavljene.Znaci da limitator ne iskapca kad se upale sve grijalice,ili sve klime.
BTW raspitao sam se,plina na toj lokaciji nece biti jos jako dugo,to je u primorju.Svejedno,grijanje nije jedini problem,nego i klime,a one ne idu na plin.

Mogu te natjerat, oni ti imaju plan tih izmjestanja, jednostavno se po selima, kucama podijele brojjila i oprema, dobiješ sat i sve do sata, tvoje je od sata do mjesta starog sata, tj. gdje ćeš se spojit na ostatak instalacija.
Bumo videli kad bude :mig:
A i da mi je vidjet kako ce elektra masovno natjerat sirotinju po gradovima i selima da placaju elektricare koji ce im postavljat ormarice na fasade. :D
Jos vise se veselim vidjet da elektra cijeli trosak operacije potpuno financijski preuzme na sebe :D
Vladina firma to nece sebi dozvolit,ako ne zeli vlada izgubit iduce izbore.Ovako kad se poneki korisnik tu i tamo "popikne" na limitator,kao ja,nije bitno.Vecina ljudi ne zna za ovo,ili jednostavno plate dodatno snagu,kao jos jedan porez na budale u ovoj zemlji.Privatizira li se HEP,novom vlasniku ce bit stalo samo do profita,i sto vise korisnika,nece ih tjerat od sebe sa tom "fasadnom politikom".
Cudim se da ovo ogranicavanje upotrebe elektricne energije,odnosno pitanje limitatora jos nitko nije poslao na ustavni sud.
Naime na toj lokaciji plina nema.I sto sad da ja zimi radim? Da se smrzavam,razbolim,i da mi se narusi zdravlje, zbog takve politike javnog poduzeca? :ne zna:
Cak i ne trazim nesto sto nemaju drugi,17kw snage (kad bi presao na trofazno) nije nista strasno ni neviđeno.
Ali da je sramota sto se radi u ovoj zemlji je.
Mogu zamislit da netko u npr.Belgiji ogranici snagu el.energije na 4kw.I to na lokaciji gdje nemas izbor za grijanje.Ali u ovoj jadnoj zemlji to je normalno :o

Lee Champa
25.04.2014., 07:25
....A i da mi je vidjet kako ce elektra masovno natjerat sirotinju po gradovima i selima da placaju elektricare koji ce im postavljat ormarice na fasade. :D
Jos vise se veselim vidjet da elektra cijeli trosak operacije potpuno financijski preuzme na sebe :D...

HEP ormariće postavlja o svoj trošak. Kad sam ja postavljao samostojeći ormarič u ogradu (prije 2 godine) i platio oko 1500 kuna, susjed je svoj postavio na fasadu za 180 kuna.:ne zna::kava:

bajadojaja
25.04.2014., 08:57
Ja imam osnovni monofazni priključak od 4,6 kW na kući, dosad mi je jednom izbacio limitator. Živim normalno, grijem se na plin, hladim na struju (dvije klime od 3,5 kW mogu zajedno potegnuti 2kW struje), pegla, 2 kompa, perilica, suđerica, pećnica, 3 TV-a,... Istina je da sam kod kupnje gledao da sve što kupujem bude u energetskoj klasi A, isto tako nikad sve pobrojano ne radi zajedno (ne bi ni moglo). Za svoju sigurnost ću doplatiti za jači limitator pa da priključak bude 7,6 kW i to će mi biti i više nego dovoljno. Ljudi imaju različite poglede i različite potrošačke navike, pa je nekom dosta 4 kW, a netko drugi ne bi pristao ni na 24 kW.

texans
25.04.2014., 09:25
HEP ormariće postavlja o svoj trošak. Kad sam ja postavljao samostojeći ormarič u ogradu (prije 2 godine) i platio oko 1500 kuna, susjed je svoj postavio na fasadu za 180 kuna.:ne zna::kava:

Nije toliko stvar u ormaricu na fasadi.
Zamisli da imas prikljucak na plin,i s njim grijes 4 radijatora i toplu vodu.Onda odjednom netko iz plinare dodje i kaze od sad imate limitator,i mozete upalit samo 1 od 4 radijatora,ili samo bojler.To sto ce ti bit hladno i neces imati tople vode,koga briga?
Naravno mozes se grijat i trosit po starom,ali ces to platit neku nebuloznu cifru.Mozes i dat mito nekom u plinari,pa ce opet bit sve u redu.
Scenarij kakav bi ocekivali u korumpiranoj zemlji 3.svijeta gdje cak nisu ni masoviti u smisljanju poreza na budale.
Cak nije problem u limitatoru samom po sebi da snaga razumno omogucava normalan zivot,u skladu sa potrebama potrosaca.
I kad vidis niz ovakvih stvari u nasoj zemlji,zasto bi itko ostao ovdje,a moze otic u zemlju koja se normalno odnosi prema svojim gradjanima,da ne kazem da se brine o njima?Jednostavno kod nas ti ne daju normalno zivjet,i pri tom radi i placaj najvise poreze u europi,a prigodno i razne izmisljotine da njih 300 000 na drzavnim jaslama i dalje ugodno zive,radeci malo u odnosu na privatni sektor.
Sto je slijedece? Moram platit 15 000kn "snagu" na benzinskoj ili cu se smjet vozit autom samo par-nepar?

texans
25.04.2014., 09:35
Ja imam osnovni monofazni priključak od 4,6 kW na kući, dosad mi je jednom izbacio limitator. Živim normalno, grijem se na plin, hladim na struju (dvije klime od 3,5 kW mogu zajedno potegnuti 2kW struje), pegla, 2 kompa, perilica, suđerica, pećnica, 3 TV-a,... Istina je da sam kod kupnje gledao da sve što kupujem bude u energetskoj klasi A, isto tako nikad sve pobrojano ne radi zajedno (ne bi ni moglo). Za svoju sigurnost ću doplatiti za jači limitator pa da priključak bude 7,6 kW i to će mi biti i više nego dovoljno. Ljudi imaju različite poglede i različite potrošačke navike, pa je nekom dosta 4 kW, a netko drugi ne bi pristao ni na 24 kW.
Plina nema,i nece ga skoro biti.
Za normalno zagrijati trebaju mi min 4 radijatora po 2kw,i bojler 2kw.

renato2107
25.04.2014., 10:15
Sta se tiče trofazne...u svakom slučaju moraš platit bar snagu za još dvije faze u dodnosu kakvu imas na jednoj.
A kako oni točno natjeraju ljude...e to ne znam, znam da krenu po mjestima i dijele, imate taj i taj rok. Vjerojatno kad ide promjena satova sta je cca svakih 10 godina i ak nećeš skinut ćemo stari, blombirat pancer dok ne ugradite....lako oni nađu načina za to.

A ograničenje snage je kak sam već reko bitno, jer vas 5 se sjeti da vam treba duplo više od ostatka susjedstva snage i elektra mora mjenjat trafostanicu, mozda pojačat vodove i slično, a postojeće je ugrađeno prite tipa 2-3 godine i novo je još...a zašto, jer ste se vi "sprdnuli" da Vam treba...e onda platite. Vani je to itekako prisutno već odavno. Štoviše u Njemačkoj kolko sam upoznat postoji 12 tarifa struje (dakle 2 sata jedna tarifa), pa ti peglaj robu i peri veš u 9 navećer kad je špic potrošnje. To nažalost tako ide. Doplati i sredi si trofazni 17kW i vjeruj da ćeš biti miran, a i molit ćeš boga da ti ni trećina tog neće ćešto trebat, inaće će račun biti četveroznamenkasta cifra. To s plaćenom snagom ti je tipa ko da hoćeš imati prostran auto za more, jedan monovolumen od 200ks, treba ti 10 dana godišnje, ostatak vremena ideš biciklom na poso...e al na tehničkom njih ni briga sta ćeš ti jednom u godini na more, oni hoću svoje novce za osiguranje (veće neg da imas manji autić)

A kod vode i plina pogotovo nemaš potrebe za takvim ograničenjima, jer su to obične cijevi, nema tu skupih trafostanica i slično, a vodu praktički trošiš sat-dva vremena dnevno, nema se šta pregrijat i preopteretit, malo će past tlak ak vas puno otvori pipe odjednom i ide vrt zaljevat al neće cijev pregorit. Kod plina ista stvar, premale su količine da bi cijevi stvarale problem. E a ti "banalni" problemi kod struje stvaraju velike probleme, m u osiguravanju mreže da to može dati, em u osiguravanju izvora iz kojeg će to isporučit.

texans
25.04.2014., 10:49
To sto govoris ima smisla donekle za nove korisnike.Ja govorim o mjernom mjestu koje postoji vec 50 god.koje je uredno placeno,i koje nikad nije bilo u dugu.Cijelo to vrijeme se placa naknada za odrzavanje mreze,da bi nakon 50god ispalo da je uzalud placano te mreza ne valja nista.Odnosno naglo ce pocet valjat,samo ako jos dodatno platim za dodatnu snagu.
Uz to ja se ne bunim ni na cijenu struje,ni na tarife.Volio bi vidjet da se nijemcima ogranici snaga na 4kw,u podrucju koje ne nudi alternativu za grijanje.
Vec sam rekao da nije toliko problem u samom limitatoru koliko u tome da snaga nije dovoljna za normalni zivot.
Nek mi HEP stavi manju snagu u onom trenutku kad mi bude dostupan plin i sve ok,pristajem na to.

Lee Champa
25.04.2014., 19:04
E, stvarno ga piliš!:D
1977, nas desetorica platili smo Elektri razvod struje po ulici sa 30-tak stupova:kava:
Nitko nas nije pitao za snagu - troši koliko ti treba. Ja sam npr. imao protočni bojler 12 kW:D. Danas sam ograničen sa limitatorom od 16A/fazi.:kava:

graditeljko
27.04.2014., 20:15
Trebala bi mi pomoc, kuca mi se zavrsava ubrzo i obzirom da je na moru i apartmanska projektant je projektovao oko 22KW sto na kraju sa PDVom izadje oko 35.000kn.
To nije problem i jasno mi je da se placa po KW. Medjutim, sada HEP opet trazi od mene da platim kopanje nekih 40ak metara da bi oni mogli poloziti zice?!? Zar to ne bi trebalo biti ukljuceno u cijenu?
Kako rijesiti to?!?!

champ
27.04.2014., 21:52
Kabelski rov po svojoj parceli na kojoj se nalazi zgrada moraš iskopati sam, to ti i piše u papirima koje si potpisao.

graditeljko
27.04.2014., 22:03
Kabelski rov po svojoj parceli na kojoj se nalazi zgrada moraš iskopati sam, to ti i piše u papirima koje si potpisao.

ali nije moja parcela, oni hoce da platim do pocetka moje parcele od najblizeg ormarica a on je 40m od granice moje parcele. po meni, oni bi trebali do moje parcele da urade radove a ja da sredim sve sto se tice moje parcele, ili?

champ
27.04.2014., 22:11
Pročitaj uvjete u EES i ugovoru kojeg si potpisao..