PDA

View Full Version : Ukrajina

stranice : [1] 2 3 4

valentina
07.05.2004., 08:30
ja sam bila dva puta, preko faksa
neke stvari su me odusevile, neke sablaznile.
znate li da oni cigarete prodaju na komade?
znate li da jos uvijek meso motaju u novinski papir?
znate li da su im cijeli zidovi crkava prepuni zlata?
znate li da im je glavni trg u Kievu jedan od najljepse uredenih koje sam vidjela?

Ipanema
07.05.2004., 08:35
Zaboravila si nesto:
znate li da vam kosu u frizeraju peru polijevajuci vam glavu loncicem?

Indi
07.05.2004., 08:47
Da, bili smo vise puta i vidjeli jako grozne stvari kao i one lijepse stvari

valentina
07.05.2004., 18:47
Indi kaže:
Da, bili smo vise puta i vidjeli jako grozne stvari kao i one lijepse stvari
u kojem gradu? sto vas je najvise zgrozilo, a sto fasciniralo?
ja sam pala na dupe kad sam vidjela da obicna pizza kosta 100 kn!

Indi
08.05.2004., 14:45
valentina kaže:
u kojem gradu? sto vas je najvise zgrozilo, a sto fasciniralo?
ja sam pala na dupe kad sam vidjela da obicna pizza kosta 100 kn!

Ja sam recimo pala na dupe kad sam vidjela u kakvim stravicnim uvijetima zivi sirotinja (veci dio stanovnistva) i kako jedva prezivljavaju i kako im je uzasno hladno po zimi... I kako bolnice nemaju nista, a kamoli djecji domovi... :rolleyes:
Kiev nije prava Ukraina na kraju krajeva jer se nevidi bas tako pravo stanje zemlje. Kiev je sve u svemu predivan grad i ima predivne crkve.

valentina
09.05.2004., 09:47
Indi kaže:
Ja sam recimo pala na dupe kad sam vidjela u kakvim stravicnim uvijetima zivi sirotinja (veci dio stanovnistva) i kako jedva prezivljavaju i kako im je uzasno hladno po zimi... I kako bolnice nemaju nista, a kamoli djecji domovi... :rolleyes:
Kiev nije prava Ukraina na kraju krajeva jer se nevidi bas tako pravo stanje zemlje. Kiev je sve u svemu predivan grad i ima predivne crkve.
naravno kad je bio pod rusijom, mene grozi sto ukrajinci iz gradova cak i ne znaju dobro pricati ukrajinski:(
mi smo u lavovu bili krajem mjeseca. bili smo u studenskom domu deset dana. premda se temperatura spustala preko noci ispod nule, oni nisu grijali jer je po datumu bilo proljece! koma ziva, stakla su se smrzavala....
a da ne pricam koje kucne ljubimce ima svaki dom - zohare!
tad sam prvi put vidjela zohara uzivo!

Anton
07.07.2006., 23:18
Planiram ovo ljeto ići u grad u topicu, pa me zanimaju vaša iskustva, ako ih netko ima iz Ukrajine?
Općenito, cijene, smještaj, dobre loše strane i sl.

neno1966
08.07.2006., 22:48
Bio sam prije dvije godine u Kijevu. Super sam se proveo, za smještaj ne znam kako je jer sam bio kod prijateljice, ali sve ostalo je izuzetno jeftino. Nikad mi nije bilo jasno zašto ljudi "navaljuju" u Moskvu kad se u Kijevu može puno bolje proći.

Kao lošu stranu, ništa posebno, nije mi se svidio aerodrom u Kijevu koji je premali za tako velik grad i ilegalni taksisti koji se muvaju tamo. Sve ostalo :top:

Napiši što te konkretno zanima, Lvov bi trebao biti jeftiniji od Kijeva iako možda neke stvari nisu organizirane kao u Kijevu. (javni prijevoz npr.)

Anton
11.07.2006., 20:29
Bio sam prije dvije godine u Kijevu. Super sam se proveo, za smještaj ne znam kako je jer sam bio kod prijateljice, ali sve ostalo je izuzetno jeftino. Nikad mi nije bilo jasno zašto ljudi "navaljuju" u Moskvu kad se u Kijevu može puno bolje proći.

Kao lošu stranu, ništa posebno, nije mi se svidio aerodrom u Kijevu koji je premali za tako velik grad i ilegalni taksisti koji se muvaju tamo. Sve ostalo :top:

Napiši što te konkretno zanima, Lvov bi trebao biti jeftiniji od Kijeva iako možda neke stvari nisu organizirane kao u Kijevu. (javni prijevoz npr.)

Pa čuo sam da policija zna praviti probleme ( u stilu, kao da vole primati mito ) tj. da znaju zagnjaviti ako vide da je netko turist.
Kako je što se tiče jezika? Jel pričaju engleski? Iako su meni i ukrajinski i ruski poprilično razumljivi.
Jel mi možeš napisati otprilike kako se kreću cijene osnovnih namirnica, tipa kruh, mlijeko...?

Na netu sam našao hotele u Lvovu i nema ništa ispod 50 dolara po noćenju. A i hosteli su oko 14 eura pa mi i nije jasno, s obzirom na ukrajinski prosjek zašto je smještaj tako skup?!

Hvala na odgovoru!

Schnitzel
11.07.2006., 21:11
u lvovu ti nitko ne govori engleski, ali može se snaći.
iako će svi za tebe misliti da si poljak (pa čak i sami poljaci :zubo: ). grad je lijep, no pomalo oronuo - mislim da će za 10-15 godina izgledati super... za sada je malo čudno jer je jako slabo osvijetljen, tako da noću baš nije ugodno :flop:

ovi hoteli su stvarno dosta skupi - koliko se ja sjećam, može se naći odsta povoljno... ja sma bila preko agencije, pa nisam ništa tražila. no ti jeftiniji su stvarno soc, tako da se pripremi. a ja sam prošla hostela...

hrana i piće su vrlo jefitni - čak i kad jedeš u restoranima (naravno ne nekim skupim). njihova autohtona hrana je vrlo ukusna i preporučam ti da se baciš na gastronomsko istraživanje. imaju dobre i jeftine pive. prekrasne nošnje koje jeftino možeš naći na placu u centru grada - otkrit ćeš ga vrlo brzo, prepun je suvenira.

želim ti lijep provod (i ako ikako možeš izbjeći vožnju busom do tamo.... najgorih 26 sati u mom životu).

neno1966
11.07.2006., 23:03
Pretpostavljam da u Lvov ideš sa autom u vlastitoj organizaciji ili...

Što se tiče policije nisam imao niti najmanjeg problema. By the way, tamo sam bio za vrijeme "Naranđaste revolucije" i to kad su se donosile ključne odluke. Cijelo vrijeme sam furao naranđastu traku na jakni, bio sam i sa zastavom na barikadama ali nije bilo niti najmanjeg problema ili incidenta.

Što se tiče cijena osnovnih namirnica možeš računati na cca. 50% naših. Pivo po lokalima može se naći od 3 kn na dalje tako da možeš ručati za nekih 10 kn.
Javni prijevoz je smiješnih 55 lipa, privatni minibusevi su "čak" duplo skuplji 1,10 kn ali pazi da te ne uhvate bez karte, te će te sigurno koštati nekih 20 kn! :)

Što se tiče hotela, to je nažalost tako, ima i jeftinijih za domaće stanovništvo ali nisu za preporučiti...

Anton
11.07.2006., 23:13
u lvovu ti nitko ne govori engleski, ali može se snaći.
iako će svi za tebe misliti da si poljak (pa čak i sami poljaci :zubo: ). grad je lijep, no pomalo oronuo - mislim da će za 10-15 godina izgledati super... za sada je malo čudno jer je jako slabo osvijetljen, tako da noću baš nije ugodno :flop:

Ovako na slikama mi izgleda lijepo, a što se tiče osvjetljenosti, ne vjerujem da je gori od Osijeka :D

ovi hoteli su stvarno dosta skupi - koliko se ja sjećam, može se naći odsta povoljno... ja sma bila preko agencije, pa nisam ništa tražila. no ti jeftiniji su stvarno soc, tako da se pripremi. a ja sam prošla hostela...

Ja bi išao najvjerojatnije sam, ali u hostelu nisam nikada spavao, tako da nekako mislim da li bi mi možda "sigurnije" riješenje bio hotel?

hrana i piće su vrlo jefitni - čak i kad jedeš u restoranima (naravno ne nekim skupim). njihova autohtona hrana je vrlo ukusna i preporučam ti da se baciš na gastronomsko istraživanje. imaju dobre i jeftine pive. prekrasne nošnje koje jeftino možeš naći na placu u centru grada - otkrit ćeš ga vrlo brzo, prepun je suvenira.

Nekako mi je to najbitnije, da hrana nije skupa ( i prijevoz ).

želim ti lijep provod (i ako ikako možeš izbjeći vožnju busom do tamo.... najgorih 26 sati u mom životu).

Mrzim bus. :)
Idem vlakom, jer autom ipak nisam toliko luđak da idem.:D

Anton
11.07.2006., 23:16
Pretpostavljam da u Lvov ideš sa autom u vlastitoj organizaciji ili...

Vlakom. ;)

Što se tiče policije nisam imao niti najmanjeg problema. By the way, tamo sam bio za vrijeme "Naranđaste revolucije" i to kad su se donosile ključne odluke. Cijelo vrijeme sam furao naranđastu traku na jakni, bio sam i sa zastavom na barikadama ali nije bilo niti najmanjeg problema ili incidenta.

Što se tiče cijena osnovnih namirnica možeš računati na cca. 50% naših. Pivo po lokalima može se naći od 3 kn na dalje tako da možeš ručati za nekih 10 kn.
Javni prijevoz je smiješnih 55 lipa, privatni minibusevi su "čak" duplo skuplji 1,10 kn ali pazi da te ne uhvate bez karte, te će te sigurno koštati nekih 20 kn! :)

Što se tiče hotela, to je nažalost tako, ima i jeftinijih za domaće stanovništvo ali nisu za preporučiti...

Znači u principu pozitivna iskustva?Kako je na granici?Jer imam neke planove slikati nešto u Čopu...
Jedino još ne znam šta da radim sa smještajem, ostalo vidim da je relativno jeftino...

neno1966
11.07.2006., 23:38
Pa ni autom ne bi bila neka avantura, barem meni ne jer vozim Daewoo, a to je tamo nacionalni auto ( ima tvornica tamo) i bez pretjerivanja barem svaki drugi novi auto je Daewoo/Chevrolet.

Što se tiče granice klasika, potrebno je napisati gdje češ odsjesti (to ionako traže za vizu) inače sve skupa puno jednostavnije nego npr. u Velikoj Britaniji.
Inače večina putnika na avionu su bili Ukrajinci ili Rusi i oni prolaze sa osobnom na posebnom šalteru tako da sam ja i nekolicina Talijana relativno brzo prošli na drugom šalteru.

By the way, kako si riješio vizu?

judita
11.07.2006., 23:52
kad se cujem s poznanicima u ukrajini uvijek spominju kako su placali dodatno posteljinu u vlaku...to jos do sad nisam shvatila sto misle ali se ti raspitaj, tko zna sto je to

Anton
12.07.2006., 00:43
Pa ni autom ne bi bila neka avantura, barem meni ne jer vozim Daewoo, a to je tamo nacionalni auto ( ima tvornica tamo) i bez pretjerivanja barem svaki drugi novi auto je Daewoo/Chevrolet.

Što se tiče granice klasika, potrebno je napisati gdje češ odsjesti (to ionako traže za vizu) inače sve skupa puno jednostavnije nego npr. u Velikoj Britaniji.
Inače večina putnika na avionu su bili Ukrajinci ili Rusi i oni prolaze sa osobnom na posebnom šalteru tako da sam ja i nekolicina Talijana relativno brzo prošli na drugom šalteru.

By the way, kako si riješio vizu?

Nisam još riješio vizu. Prvo moram riješiti to sve sa smještajem. Naravno, uzet ću turističku vizu, pošto nemam nikoga u Ukrajini. :D

neno1966
12.07.2006., 14:40
Mislim da sam vidio da ima avion (osobno ne bi išao vlakom, najviše zbog udobnosti ali i drugih stvari) za Lvov iz Budimpešte i Bukurešta, probaj se interesirati.

Btw, zašto baš Lvov, neki konkretan razlog ili...Dali si se već informirao koliko košta vlak i koliko dugo vozi?

Anton
12.07.2006., 17:00
Mislim da sam vidio da ima avion (osobno ne bi išao vlakom, najviše zbog udobnosti ali i drugih stvari) za Lvov iz Budimpešte i Bukurešta, probaj se interesirati.

Btw, zašto baš Lvov, neki konkretan razlog ili...Dali si se već informirao koliko košta vlak i koliko dugo vozi?

Avionom ne bi išao, jer mi se ne sviđaju. Nije da se bojim letenja, već ih jednostavno ne volim.
Vlakom bih išao jer imam 50% popusta kroz Mađarsku. Što se tiče "drugih stvari" vezanih uz vlak, pretpostavljam da impliciraš na krađe i ostalo... Ili? Svjestan sam rizika, ali pretpostavljam da nije baš toliko opasno.
Lvov mi je finalna destinacija iz prostog razloga što sam prvenstveno mislio ići u Čop, jer se zanimam za željeznicu i htio sam fotografirati izmjenu postolja vagona zbog različite širine kolosijeka.
Za Lvov sam se odlučio jer je ipak malo veći grad i ipak malo poznatiji nego Čop, a nije baš cilj ići u Ukrajinu samo da bih slikao to, a Lvov mi se učinio kao zanimljiv grad. Nešto tipa Krakow.
Zapravo sada što više razmišljam o ovom putovanju, razmišljam i o Kijevu.:)

neno1966
12.07.2006., 17:11
Da mislio sam uglavnom na krađe (ne zato što je Ukrajina nego općenito) a ni kolodvori mi se ne sviđaju, mjesta gdje se skuplja najveći ološ. Ne znam kako je prijeći granicu vlakom ali pretpostavljam da su carinici zahtjevniji nego na aerodromu baš zbog "šarolikog" društva u vlaku.

Inače u Ukrajini se ima što vidjeti (na webu se može naći puno o toj zemlji) i kada bi ukinuli vize bila bi poželjna destinacija.

Kad si već tamo predlažem ti i Kijev.

Madame Hooch
12.07.2006., 18:20
Ukrajina je oooogromna, tak da je savjet ima-se-šta-vidjeti vrlo uopćen :)

U Lvov-u sam bila još za vrijeme CCCP-a , tak da sam ga uglavnom doživjela ko mjesto za pribavljanje zaliha votke i slatkog šampanjca za buduće putovanje

kasnijih godina sam išla avionom bilo u Kijev, Odesu ili Sevastopolj , pa se eto Lvov preskakao - nadam se da se uzdigao od soc-real grada odonda ...piši kad stigneš :cerek:

neno1966
27.07.2006., 21:31
Evo i nekih cijena- http://gorod.dp.ua/eng/info/?pageid=244

Explorer
07.08.2006., 13:12
Eto ja bio u Lvovu ili kako oni kažu Lvivu...
Dojmovi jako dobri. Ukratko...
Viza treba ali najlakše se dobije preko njihove agencije. Nađeš agenciju u Ukrajini (Lvovu) da ti pošalje pismo u kome se navode razlozi boravka broj dana i smještaj. Turistička viza 30 eura, poslovna 40 eura. Čeka se par dana na konzulatu u Zagrebu. To treba za granicu jer njihova policija obavezno traži to pozivno pismo uz vizu. Kasnije to nitko ne provjerava. Njihove agencije mogu naći jako dobar smještaj uz povoljnu cijenu. Ja sam npr. bio privatno smješten u samom centru Lviva u apartmanu gdje nema što nema za 50 eura dnevno. To možda djeluje puno ali takav apartman ovdje nejde ispod 100 eura. Solidan smještaj može se naći za 25-30 eura. Ali kao i svugdje ako poznajete nekog domaćeg ili se ide preko domaće agencije povoljnije će se proći. Zato internet i traži...
Put - najbolje i najjeftinije vlakom. stajanje u Budimpešti, ima se vremena za razgledavanje Budimpešte (cca 3 sata). Vlak je uredan, ja sam imao spavaću kabinu samo za sebe...nema gužve...posada ruska jer je to vlak za Moskvu i to može biti problem jer će pokušati naplatiti "usluge" kao ovo s posteljinom što se spominje. Meni su pokušali naplatit čuvanje prtljage u Budimpešti dok sam bio vani a prtljaga u vlaku. Treba se samo nasmijati i pokazati da nisi naivan. Znaju nuditi i poslove oko šverca i sl. ali nisu napasni ako se čovjek zna postaviti. Na kraju su me častili i mađarskim tokajcem..jedino ženskama može biti neugodno ali pravi stav i stvar je riješena...
Grad je lijep, pun zelenila i spomenika...veličine Zagreba i mene podsjeća jako na Zagreb. Ustvari nešto između Zagreba i Krakowa. Fali samo svježe boje na fasadama. Pun je crkava (valjda imaju sve osim dzamije). Oni su puno mijenjali države kao i mi. Bili su dio Poljske, Austrougarske (u isto vrijeme kad i mi), Rusije i svi su ostavili traga. I ne vole baš ruse.
Standard znatno niži. Javni prijevoz bagatela, restorani ok, cijene oko 50% niže. Plaće oko 150 eura. Onaj tko ima love ili je kriminalac ili političar ili lovi u mutnom.
Mi smo za njih zapad i to im se vidi u očima. Oni još pate za simbolima zapada kao i mi tamo negdje 80ih. Jako su ljubazni i uopće je to siguran grad. ništa posebno samo obične mjere opreza kao npr. i u ZG. Jedino navečer se vidi hrpa pijanaca ali oni su zabavljeni samim sobom. Inače piju svi i to vodku i pivu u ogromnim količinama, tu se ne možemo mjeriti s njima.
S jezikom nisam imao problema. Uglavnom mladi ljudi znaju engleski a može ih se i ovako razumjeti.
Ukratko asocijacije na Lviv su: jeftino, vodka i pivo i lijepe žene
Onaj tko voli gledati žene sigurno neće ostati razočaran. Nisu uzalud Napoleon, Franz Jozef i dr.(tko bi ih sve popamtio) imali ljubavnice iz tog grada i često svraćali...
U Ukrajini se još isplati vidjeti Kijev, Krim i Karpati (ako bude sve u redu eto me na zimu na skijanju u Karpatima).:) :top:

Nikola_M
07.10.2006., 14:53
...posada ruska jer je to vlak za Moskvu i to može biti problem jer će pokušati naplatiti "usluge" kao ovo s posteljinom što se spominje.
:top:

Naplacivanje posteljine u ruskim vlakovima nije nista ilegalno. To placaju svi pa i Rusi. Ako je ne zelis ne moras ni platiti. Dusek i jastuk ne naplacuju, samo posteljinu (dvije plahte i jastucnicu) Cijena je ovoga ljeta bila 68 rublja (cca 2 eura)

Explorer
08.10.2006., 07:02
Ja nisam ništa platio, nikakvu posteljinu a dobio sam sve...možda zato kaj je to međunarodni vlak ali pokušali su mi ekstra naplatiti čuvanje stvari u Budimpešti koje sam ostavio u vlaku jer sam otišao malo obići grad. Tip je tražio 10 eur. Naravno da nisam pristao jer on je odgovoran za čitav vagon, ima ključeve i mora paziti na stvari. Kad sam odlazio vidio sam da ide od kupea do kupea i zaključava ih a poslije me tražio lovu...I pokušao me uvući u nekakvo švercanje robe...Vidio sam da je neki naš ušao u Varaždinu sa torbom a izašao u Čakovcu bez torbe...znači isporuka i solarno plaćanje...Poslije Budimpešte smo se skompali, kako je bio malo putnika, i cugali neko vino glavoboljček koje je on zvao "tokajcem".

Seven of Nine
08.10.2006., 10:57
Naplacivanje posteljine u ruskim vlakovima nije nista ilegalno. To placaju svi pa i Rusi. Ako je ne zelis ne moras ni platiti. Dusek i jastuk ne naplacuju, samo posteljinu (dvije plahte i jastucnicu) Cijena je ovoga ljeta bila 68 rublja (cca 2 eura)

Posteljina se naplacuje ali jako malo,ne mogu se vise sjetit. A to iskustvo je bilo na vlaku KIjev - Lvov. Inace Lvov je lijep ali se osvjetljenje stvarno ne moze usporedit ni sa jednim nasim gradom jer je uzasno tj. nema ga osim u par ulica u centru. Grad je dekadentno lijep, tj. raspada se na gospodski nacin... a uskoro ce valjda i njima krenit pa ce se fasade obnovit. Inace za turizam bi ipak radje u Kijev jer je veci i ma se vise za vidit. Naravno ni jedan ni drugi grad ne ici zimi ako se moze.

Explorer
09.10.2006., 10:05
Lvov dojmovi

--------------------------------------------------------------------------------

Viza treba ali najlakše se dobije preko njihove agencije. Nađeš agenciju u Ukrajini (Lvovu) da ti pošalje pismo u kome se navode razlozi boravka broj dana i smještaj. Turistička viza 30 eura, poslovna 40 eura. Čeka se par dana na konzulatu u Zagrebu. To treba za granicu jer njihova policija obavezno traži to pozivno pismo uz vizu. Kasnije to nitko ne provjerava. Njihove agencije mogu naći jako dobar smještaj uz povoljnu cijenu. Ja sam npr. bio privatno smješten u samom centru Lviva u apartmanu gdje nema što nema za 50 eura dnevno. To možda djeluje puno ali takav apartman ovdje nejde ispod 100 eura. Solidan smještaj može se naći za 25-30 eura. Ali kao i svugdje ako poznajete nekog domaćeg ili se ide preko domaće agencije povoljnije će se proći. Zato internet i traži...
Put - najbolje i najjeftinije vlakom. stajanje u Budimpešti, ima se vremena za razgledavanje Budimpešte (cca 3 sata). Vlak je uredan, ja sam imao spavaću kabinu samo za sebe...nema gužve...posada ruska jer je to vlak za Moskvu i to može biti problem jer će pokušati naplatiti "usluge" kao ovo s posteljinom što se spominje. Meni su pokušali naplatit čuvanje prtljage u Budimpešti dok sam bio vani a prtljaga u vlaku. Treba se samo nasmijati i pokazati da nisi naivan. Znaju nuditi i poslove oko šverca i sl. ali nisu napasni ako se čovjek zna postaviti. Na kraju su me častili i mađarskim tokajcem..jedino ženskama može biti neugodno ali pravi stav i stvar je riješena...
Grad je lijep, pun zelenila i spomenika...veličine Zagreba i mene podsjeća jako na Zagreb. Ustvari nešto između Zagreba i Krakowa. Fali samo svježe boje na fasadama. Pun je crkava (valjda imaju sve osim dzamije). Oni su puno mijenjali države kao i mi. Bili su dio Poljske, Austrougarske (u isto vrijeme kad i mi), Rusije i svi su ostavili traga. I ne vole baš ruse.
Standard znatno niži. Javni prijevoz bagatela, restorani ok, cijene oko 50% niže. Plaće oko 150 eura. Onaj tko ima love ili je kriminalac ili političar ili lovi u mutnom.
Mi smo za njih zapad i to im se vidi u očima. Oni još pate za simbolima zapada kao i mi tamo negdje 80ih. Jako su ljubazni i uopće je to siguran grad. ništa posebno samo obične mjere opreza kao npr. i u ZG. Jedino navečer se vidi hrpa pijanaca ali oni su zabavljeni samim sobom. Inače piju svi i to vodku i pivu u ogromnim količinama, tu se ne možemo mjeriti s njima.
S jezikom nisam imao problema. Uglavnom mladi ljudi znaju engleski a može ih se i ovako razumjeti.
Onaj tko voli gledati žene sigurno neće ostati razočaran. Nisu uzalud Napoleon, Franz Jozef i dr.(tko bi ih sve popamtio) imali ljubavnice iz tog grada i često svraćali...
U Ukrajini se još isplati vidjeti Kijev, Krim i Karpati (ako bude sve u redu eto me na zimu na skijanju u Karpatima).

neno1966
09.10.2006., 17:56
Ja sam bio prije 2 godine u Kijevu i opet ću ići vjerovatno slijedeći mjesec. Ovaj put ne u Kiev nego dalje na istok. Slažem se da se po stanju u Kijevu ne može ocijeniti stanje u cijeloj zemlji, uostalom to je svugdje tako. Ipak u Kijevu nisam vidio ništa što bi me zgrozilo, baš naprotiv bilo je bolje nego što sam očekivao.

Evo dvije stvari koje su me stvarno iznenadile i fascinirale:

1.Bio sam tamo za vrijeme Naranđaste revolucije i šećem među prosvjednicima. Vidio sam mladu familiju sa jako malim djetetom ispred šatora u kojem su boravili za trajanja prosvjeda. Izgledali su stvarno jadno i još sa djetetom u rukama sve skupa je izgledalo još jadnije. Upitao sam ih dali ih smijem slikati pošto mi je kadar izgledao ok. Odgovaraju da nema problema ali da bi voljeli da im donesem sliku. To bi vrlo rado učinio, rekoh, ali vidite da sam stranac i da za 2-3 dana letim kući?! Nema problema, odgovaraju, evo ovo je naš e-mail i možeš nam poslati fotografije! Stvarno su me iznenadili, dobio sam e-mail od nekoga ko živi na komadu stiropora a kad se sjetim koliko imam prijatelja poduzetnika u Hrvatskoj koji ni ne znaju kompjuter upaliti.

2. Otišao sam van Kijeva u jednu recimo to tako marinu, privezište brodova. Po zimi tamo nema nikoga samo dvoje staraca, muž i žena koji to tamo čuvaju. Nemaju ni vode pa smo skočili sa autom da im donesemo, to vjerovatno svi čine koji navrate. Vidim starci, sirotinja, računam nešto malo dobiju od čuvanja, besplatno stanuju...Stari se oduševio kad sam rekao da sam iz Hrvatske i odmah izvukao od negdje pomorsku kartu Jadrana. Pričamo tako o Jadranu, pijemo kavu i ajde zove me starac da prošetamo po marini. Ulazimo u hangar marine kad tamo jedrilica od 10-11 metara, stari govori još malo mu fali da ju opremi i onda na more. Stvarno me šokirao, penzioner od 70 godina gradi jedrilicu usred Ukrajine, vjerovatno će mu cilj biti Jadran kad jednom zaplovi. Neka mu je sretno!

Tialys
09.10.2006., 18:35
Explorer, koliko si platio vlak Zagreb-Lviv ? I koliko traje put?
Mozes li stavit link na te apartmane u kojima si bio? Hvala :)

Explorer
10.10.2006., 09:03
Da i moj je dojam bio s jedne strane siromaštvo a s druge strane natprosječno opće obrazovanje stanovništva...
Vlak je koštao prošle godine povratna karta oko 1500 kn. Dobiješ kabinu sa umivaonikom, stolom i krevetima. U pravilu nema ljudi i ako imaš sreće imaš kabinu samo za sebe...Put traje oko 22 sata, polazak svaki drugi dan ujutro iz Zagreba....Po meni vlak je najbolji jer avionom nisu baš dobro povezani i daleko je skuplje jer ima presjedanja i mijenjanja avio prijevoznika.
Nemam link za te apartmane jer su mi drugi to sređivali a ja sam došao na gotovo. Nabaviti ću ti adresu pa ti javim. Radi se o tipu koji je kupio nekoliko stanova u gradu, preuredio ih i sad renta...

Explorer
10.10.2006., 09:05
E da...vlak ti stoji u Budimpešti oko 3 sata tak da imaš vremena za šetnju, kavu ili ručak...

miloshz
20.10.2006., 16:57
obidjite i odesu! zanimljiv i skroz poseban grad! jako u svemu lichi na rijeku!

neno1966
20.10.2006., 20:52
Explorer kaže: Po meni vlak je najbolji jer avionom nisu baš dobro povezani i daleko je skuplje jer ima presjedanja i mijenjanja avio prijevoznika

Hm...:confused: Vlak je 200 eura a našao sam avion iz Trsta za 270 eura, doduše na za Lvov nego za Kiev ali...:confused:

btw...ja sam u Ukrajini za Novu Godinu..

miloshz
20.10.2006., 21:03
budimpesta-kijev je oko 100 i nesto eura. avion iz beograda i budimpeste moze da se nadje za ok sumu. ako ides vozom, preko rumunije nemoj ni u ludilu! ;)

neno1966
20.10.2006., 21:27
Zašto ne preko Rumunije, pa to je Evropska Zajednica za koj dan? :) ma šalim se...

miloshz- don't worry, ja se zadnjih 20 godina nisam vozio sa vlakom, ako ne ide sa autom onda je samo avion ili brod u igri...;)

Explorer
01.11.2006., 15:09
Ja pitao u Zagrebu za avion povratna karta prije nekoliko dana relacija Budimpešta-Kiev i Prag -Kiev i cijena je cca 250 eura sa taksama na aerodromu.

Explorer
01.11.2006., 15:27
Hm...:confused: Vlak je 200 eura a našao sam avion iz Trsta za 270 eura, doduše na za Lvov nego za Kiev ali...:confused:

btw...ja sam u Ukrajini za Novu Godinu..
Da možda je to točno samo još neke informacije...Trebaš doći iz Kieva do Lvova a to ti je vlakom još cca 10 do 12 sati cijenu ne znam ali vjerojatno oko 30 do 50 eura. Ne znam koliko se dobiva na vremenu i nisam siguran da je isplativo. Ja sam gledao avione za Lvov i našao sam samo let iz Beča po nekoj visokoj cijeni, ne sjećam se točno ali znam da je bilo puno skuplje nego avion Zagreb Kiev...Tako da mislim da je ipak isplativo vlakom za cca 20 sati sa razgledanjem Budimpešte i uštedu od cca 100 eura a vrijeme na putu otprilike isto. E sad ako je netko blizu Trsta npr. u Rijeci ili Istri možda mu se isplati avionom...
Molim te to iz Trsta preko koje je to kompanije...

miloshz
01.11.2006., 15:37
ljudi... gledajte preko neta, agencije ne vrede nicemu. ne secam se kad sam tako kupio kartu.

neno1966
01.11.2006., 20:35
Explorer kaže: Molim te to iz Trsta preko koje je to kompanije...

Alitalia

btw- avion Kiev-Lvov sa Ukraine International airlines košta 45,24 $ i leti 3x na dan! ;)

Explorer
04.11.2006., 06:26
Alitalia

btw- avion Kiev-Lvov sa Ukraine International airlines košta 45,24 $ i leti 3x na dan! ;)

To je strašno povoljno, ja to nisam našao, toliko je povoljno da mi pomalo"smrdi" ali ako funkcionira svaka čast dao si mi ideju.
Jesi li ti to već kupio karte ili tek planiraš?
U svakom slučaju budi oprezan, ne znam je li ti to prvi put da ideš tamo ali pazi na stvari. Mom frendu su ukrali laptop iz torbe. Nisu mu dali da ga unese sa sobom u avion nego je bio s ostalom prtljagom. Zato oprez! Vrijedne stvari obavezno sa sobom u avion.
Btw Koliko košta Trst Kiev povratna, kada kreće avion i koliko se gubi vremena za put od Trsta do Lvova?

Explorer
04.11.2006., 06:27
Sorry! sad sam vidio cijenu Trst Kiev...

Explorer
04.11.2006., 06:30
Još nešto: je li to zaTrst-Kiev povratna karta i da li su uključene aerodromske takse? Kiev-Lvov cijena je za povratnu kartu ili ne i koliko unaprijed treba rezervirati kartu?

neno1966
05.11.2006., 14:26
Explorer kaže: Još nešto: je li to zaTrst-Kiev povratna karta i da li su uključene aerodromske takse? Kiev-Lvov cijena je za povratnu kartu ili ne i koliko unaprijed treba rezervirati kartu?

U petak sam kupio kartu Trst-Kiev za 265 eura, povratna karta, sve takse uključene. Ne odgovara mi tajming u povratku, treba čekati gotovo cijeli dan u Milanu (morat ću upoznati i Milano), ali ona sa boljim tajmingom za 300 eura mi je pobjegla. :mad:

Kao što vidiš već sad je prekasno za neke karte oko Nove godine. Kupi što prije ako misliš ići ;)

Kiev-Lvov je također povratna sa taksama.(takse 7,7 $, gdje toga još ima :) )
imaš ovdje: http://www.ukraine-international.com/eng/book

Već sam bio tamo i ne bojim se što se tiče sigurnosti, više bi se bojao ostaviti auto na free parkingu na aerodromu u Trstu (srećom, frend će me odvesti i doći po mene ;) )

Dakle ideš ujutro u 07.00h iz Trsta u Kijevu si u 15.40, u 17.30h dalje i u Lvov-u si u 18.40h.

U povratku ideš u 10.00h iz Lvova i hvataš popodnevni let iz Kijeva i u 22.10 si u Trstu. Sva vremena su lokalna. Imaš linkove pa najbolje da sam iskombiniraš ali požuri!

https://www.alitalia.com/home/index.htm
http://www.ukraine-international.com/eng/book

miloshz
06.11.2006., 18:25
nije lose... posebno kom je trst blizi od BG ili BP.

Explorer
06.11.2006., 21:53
HM...To je dobro za onog tko je blizu Trsta. Ja iz Zagreba trebam cca 4 sata do Trsta i kad sve zbrojim radi mi se o uštedi od par sati u odnosu na vlak i u Trst trebam krenuti kasno navečer, dakle gubim noć i dan na putu. Mislim da je ipak najpovljnije sa Czech Airlines iz Zagreba preko Praga za cca 250 eur pa onda do Lvova, Jedino je problem veza za Lvov jer avion stiže u Kiev koliko se sječam negdje oko 4 ili 5 sati. Ali ako su cijene za Lvov iz Kijeva stvarno tako niske meni se definitivno isplati avionom iz Zagreba-Prag-Kiev-Lvov i vremenski put se obavi u jednom danu...

Explorer
06.11.2006., 21:57
A koliko vidim petkom je veza odlična i za manje od 12 sati sam iz Zagreba u Lvovu..

miloshz
06.11.2006., 23:39
imas iz BG letove ujutru.

inace su lokalni letovi unutar bivsih sovjetskih republika jeftini. mislim, jeftini za nas strance. nekom iz zapadne ukrajine 50ak dolara nije bas jeftino.

ako se izuzme lavov, meni je istok ukrajine i crnomorska obala zanimljiviji.

Explorer
07.11.2006., 13:16
Da to iz Bg mi je isto interesantno ali uvijek treba ukalkulirati vrijeme do Bg i natrag i kolikoa je ušteda u cijeni pa da se vidi koliko se to isplati. Ako ušteda nije minimalno 100 eur meni to nije isplativo.
Za Crno more mi je jasno da je interesantno ali što je to interesantno na istoku Ukrajine. Ja sam mislio da je to isključivo industrijski kraj.
I još nešto ako su letovi unutar bivšeg SSSRa jeftini (što sam i ja čuo iako je to uvijek pitanje sigurnosti jer koliko znam lete starim Tupoljevima) kako mi u Zg u Aeroflotu kažu da je npr. Moskva Taškent povratna karta oko 450 usd!!!? Može li mi netko reći iz iskustva kolike su te cijene. Interesira me Kiev Odesa (iako ne znam da li Odesa ima uopće ima aerodrom, nisam našao na netu) i Moskva-Taškent i Moskva-Alma Ata! Unaprijed hvala...

miloshz
08.11.2006., 00:32
pa sve je puno skuplje ako narucujes/kupujes/rezervises iz evrope... ovih 450 USD do tashkenta je van pameti... za toliko ima do bangkoka.

istok ukrajine ima svasta... dovoljno da obidjes harkov.

odesa je super grad... u bivsem sovjetskom savezu vecina gradova ima kakav takav aerodrom... odesa je totalno poseban grad u svemu... mentalitet, arhitektura, ... mene jako podseca na rijeku.

oko cena svega moze biti problem neznanje ruskog... ako ne znas ruski, dobro bi bilo da imas nekog lokalca uz sebe... koji zna jezik i razne fore.

sto se tice tashkenta... idi obavezno! ;) uzbekistan je super i primetan je uticaj iranske kulture. tashkent je najskockaniji grad centralne azije. nema turista jos puno i dotle vredi otici. nema turista, ali ima US vojnika. :( imaju tamo baze i odande idu u avganistan.

Anton
08.11.2006., 00:36
Da to iz Bg mi je isto interesantno ali uvijek treba ukalkulirati vrijeme do Bg i natrag i kolikoa je ušteda u cijeni pa da se vidi koliko se to isplati. Ako ušteda nije minimalno 100 eur meni to nije isplativo.
Za Crno more mi je jasno da je interesantno ali što je to interesantno na istoku Ukrajine. Ja sam mislio da je to isključivo industrijski kraj.
I još nešto ako su letovi unutar bivšeg SSSRa jeftini (što sam i ja čuo iako je to uvijek pitanje sigurnosti jer koliko znam lete starim Tupoljevima) kako mi u Zg u Aeroflotu kažu da je npr. Moskva Taškent povratna karta oko 450 usd!!!? Može li mi netko reći iz iskustva kolike su te cijene. Interesira me Kiev Odesa (iako ne znam da li Odesa ima uopće ima aerodrom, nisam našao na netu) i Moskva-Taškent i Moskva-Alma Ata! Unaprijed hvala...

Kyiv Odessa ti je 35 USD u jednom smjeru.

miloshz
08.11.2006., 00:47
explorer... o ruskim avionima... posto sam dosta letio po bivsem sovjetskom savezu, da napisem nesto... vidio sam bas svasta... od avione malih gde vrata vezhu zhicom a pored tebe sedi deda koji drzhi kokosh u vreci, pa do aviona kakvih se ni lufthansa ili emirates ne bi postideli u svojoj floti.

overi i one male gradove i sela na azovskom moru.

Explorer
17.11.2006., 18:44
Našao sam zasad najpovoljnije za Odesa Malevom iz Zagreba-Budimpešta-Odesa za 2300 kuna..Najpovoljnije zasad...Ovdje svi pričaju o nekim jeftinim letovima, kako ja da na nešto takvo ne naletim...
Milosz ti kupuješ karte na netu...daj mi molim te neke linkove...

Madame Hooch
17.11.2006., 18:59
bolje ti je do Lvov-a vlakom (preko Budimpešte) a onda odatle hvatati lokalne letove ...Ukrajina je ogromna, "lokalni" letovi kod njih dođu pod normalno, a jeftiniji su unutar zemlje nego preko inozemnih agencija ...jest da to iziskuje i malo avanturizma ali, pa mladi ste , kad će te probat nego sad :D
općenito - ovo Zagreb-nekud ...pa nekud dalje ; košta puno upravo zbog ovog Zagreb u formuli ; zašto letjeti iz ZG za Budimpeštu , kad za 200 kuna imaš povratnu (2 mjeseca rok trajanja bez potrebe bukinga povratnog datuma) za vlak koji te dopelja tamo za 4h (računaj malo ...za međunarodni let iz ZG moraš biti na Plesu 1,5 sat prije leta, treba ti pol sata od centra do aerodroma, platiš ili taxi ili parking na nekoliko dana, let je 40 min, pa aerodromske procedure, pa se letovi ne preklapaju na manje nego opet nekih 1,5 sat = to su već 4,5 sata i puno više love)

neno1966
17.11.2006., 21:17
Madame Hooch kaže- bolje ti je do Lvov-a vlakom (preko Budimpešte) a onda odatle hvatati lokalne letove

Kako kome :confused: Ako karta za vlak košta 200 eura (i put traje 22 sata) a avion 300 eura ne vidim zašto bi bilo bolje, možda zbog nazovi uštede od 100 eura :confused: btw, ja sada mogu naći kartu za Kiev za 220 eura (povratna, uključene takse) i to u novogodišnjem terminu kada su karte po defaultu skuplje ;) Ima i direktnih letova iz Evrope za Lvov, naišao sam za njih ali me nisu zanimale.

Madame Hooch kaže-općenito - ovo Zagreb-nekud ...pa nekud dalje ; košta puno upravo zbog ovog Zagreb u formuli

Izgleda da ne putuješ avionima. Karta Zagreb-Budapest-Kiev nije puno skuplja nego samo Budapest-Kiev. Skupo bi bilo kad bi se karte kupovale odvojeno. Ima i slučajeva kada su slična putovanja (polazak iz Zagreba) jeftinija nego da se krene sa tranzitnog aerodroma. Čudno ali je tako.

Explorer kaže:-Našao sam zasad najpovoljnije za Odesa Malevom iz Zagreba-Budimpešta-Odesa za 2300 kuna

Pa što fali toj cijeni ako samo vlak Zagreb-Lvov košta 1500 kn? :confused:

Madame Hooch
17.11.2006., 21:29
Kako kome :confused: Ako karta za vlak košta 200 eura (i put traje 22 sata) a avion 300 eura ne vidim zašto bi bilo bolje, možda zbog nazovi uštede od 100 eura :confused: btw, ja sada mogu naći kartu za Kiev za 220 eura (povratna, uključene takse) i to u novogodišnjem terminu kada su karte po defaultu skuplje ;) Ima i direktnih letova iz Evrope za Lvov, naišao sam za njih ali me nisu zanimale.

Izgleda da ne putuješ avionima. Karta Zagreb-Budapest-Kiev nije puno skuplja nego samo Budapest-Kiev. Skupo bi bilo kad bi se karte kupovale odvojeno. Ima i slučajeva kada su slična putovanja (polazak iz Zagreba) jeftinija nego da se krene sa tranzitnog aerodroma. Čudno ali je tako.

Pa što fali toj cijeni ako samo vlak Zagreb-Lvov košta 1500 kn? :confused:
ima tam na roditeljima i djeci topic o disleksiji ...odi si pročitaj ...uuuppss ...ni to ne bi ispalo dobro :confused: ahhh, ne znam kako ti pomoći, kokac ...odi pa se lječi negdje drugdje a ne preko mojih leđa:flop:

neno1966
18.11.2006., 11:29
Madame Hooch- sorry ali ne razumijem što si htjela reći. Ja ako napišem neki savjet nekome ovdje onda je to dobronamjerno i iz vlastitog iskustva.

Explorer
27.12.2006., 00:08
Evo vratio se ja iz Kieva prije neki dan...Dojmovi su ok napisaću nešto kad se malo sredim...

Bilobrkster
27.12.2006., 13:22
Evo vratio se ja iz Kieva prije neki dan...Dojmovi su ok napisaću nešto kad se malo sredim...

jedva čekam :cerek:

Explorer
28.12.2006., 17:17
Evo dojmova o posjetu Ukrajini:

PUT: Platio sam kod Maleva u Zagrebu povratnu avionsku kartu sa presjedanjem u Budimpešti po cijeni 2500 kn sa taksama. I zadovoljan sam. Avion kreće iz Zagreba u 10 i 30, u Budimpešti sam bio u 11 i 30. To je neki manji avion sa cca 100 sjedala. Jedina mu je mana što dosta bruji. U Budimpešti presjedanje, čekanje 2 sata i vožnja do Kijeva u većem avionu (Boing 727 mislim). Dolazak u Kijev u 16 sati. Carinske formalnosti vrlo kratke, svi jako ljubazni i u 17 sam već bio u Gradu. Povratak je bio s polaskom iz Kijeva u 16 sati, međutim u povratku ima vrlo malo vremena od slijetanja aviona i polijetanja za Zagreb (mislim 35 minuta) ali je sve bilo brzo i dobro organizirano tako da sam stigao na vrijeme (15 minuta prije polaska aviona za Zagreb). Imao sam dojam da oni znaju koliko putnika dolazi iz Ukrajine za Hrvatsku i tako se organiziraju. Jedna napomena: U Ukrajini sam kupio malu bocu vodke kao suvenir. Vjerojatno znate da su na snazi nova pravila u EU vezano za unošenje u avion tekućine (pića, parfema, paste i sl). :rolleyes: Dozvoljeno je max. 100 ml. Računao sam da sam u tranzitu preko Budimpešte i da mi neće raditi probleme jer nisam ni ušao službeno na teritorij EU. No prevario sam se. Carinik je rekao da nema veze što sam u transferu i da pravila vrijede kao u EU i uzeo mi je vodku i bacio u smeće predamnom. Ode mojih 13 kuna…he,he. Nisam se mogao raspravljati jer sam žurio na avion ali sumnjam da bi prošlo. Jedino se mogu unijeti pokloni veći od 100 ml ako su kupljeni u duty free shopu i zapakirani u posebne prozirne vrećice.:flop:

SMJEŠTAJ, PROMET, CIJENE I DR.: Cijene hotela su prilično visoke. Ono što bi mene zadovoljilo bilo je oko 60 usd po osobi. Zato sam preko ukrajinskih prijatelja našao privatan stan i iznajmio ga za 40 usd po danu.:top: To je stvarno najjeftinija varijanta i meni najbolje odgovara. Smještaj je bio 4 stanice podzemnom od centra grada (oko 10 min.). Grad je odlično povezan podzemnom. Ima 3 linije podzemne koje se sijeku na stanici Moj dam naležnosti (nešto kao Dan nezavisnosti). Podzemna vozi vrlo često, svakih 5 min. mislim. Ova stanica je u najstrožem centru Kijeva, ima nekoliko izlaza ali nije se problem snaći. Jako pomaže znanje ćirilice u prometu i inače u snalaženju u gradu iako ima i latiničnih natpisa. Izlaskom iz podzemne direktno se dolazi na trg i glavu ulicu u Kijevu gdje je i bila narančasta revolucija. Trg se zove također Moj dam naležnosti a ima ogroman hotel koji se zove Ukrajina. Prije se zvao Moskva a kako nije zgodno da na trgu nezavisnosti postoji hotel Moskva…he,he…promijenili su mu ime.;) Inače jako važno: U Kijevu se govori Ruski na ulici iako je službeni ukrajinski. Imao sam dojam da su većina stanovnika rusi a tako se i prezentiraju. U tom smislu podijeljena zemlja na zapadni (ukrajinski) i istočni (ruski) dio. U Kijevu prevladavaju rusi koliko sam vidio. Stranci prije dolaska-premještaja uče ukrajinski i griješe!!! Zaboravio sam kako se zove. Cijena podzemne je 1 grivna a plaća se žetonima koji se kupuje na kiosku na ulasku u podzemnu. Na svakoj stanici postoje kiosci. 1 grivna je cca 0,90 kn, 100 usd mijenja se za 540-550 grivni, 100 eura je cca 680 grivni mislim. Inače imaju dosta veliku inflaciju (cca 10-20%) Ja sam prema savjetu nosio dolare. Kartice se u pravilu rijetko primaju osim i samom centru grada u boljim dućanima i to master, visa, american. Diners nisam vidio. U mjenjačnicama primaju samo konvertibilu – nisam mogao promijeniti npr. jugo dinare. Kako su mi rekli plaća im je prosječno od 200 do 300 usd. Obzirom na cijene to je malo. Cijene poznatih robnih marki su kao u Zg. Hrana, piće je znatno jeftinije od Hrvatske. Restorani strahovito variraju u cijenama i to dosta nelogično, ovisno o rejtingu i lokaciji. Ali restorani udaljeni 20 metara mogu imati duplu razliku u cijeni. Hrana je kvalitetna i vrlo slična našem ukusu. Meso, pečeni krumpir, salate i sl. Ne propustiti boršč! Plaćao sam večeru cca.od 40 d0 60 usd po osobi. I svagdje je bilo dobro. Teško mi je govoriti o imenima restorana jer su me vodili pa nisam obraćao pažnju. Možda sam zato dobro prošao s cijenama i restoranima jer sam imao vodiče. U centru sam zapamtio Fridays, skupljaju se strani poslovni ljudi, jako dobar fast food, roštilj i sl. Restoran uređen u stilu američkog divljeg zapada na prvi pogled, ali samo na prvi pogled. Cijene kao u Zg. Nalazi se lijevo od podzemne na kraju glavne ulice (oko 500 m). Jako blizu je i self service, kad se iziđe iz Fridaysa lijevo oko 100 m. Najjeftiniji izbor, široki izbor i jako kvalitetno, također ima dosta stranaca. Ako dolaze ameri i zapadni evropljani to je već neka preporuka. Što se tiče klope, cuge ambijenta u restoranima, izbora hrane i pića i posluge sve pohvale. U prosjeku bolje nego kod nas.:top: :top: :s
Nastavak slijedi…

Explorer
29.12.2006., 16:56
ŠTO VIDJETI: Kad se izađe iz podzemne u centu treba ići ravno odnosno preći na drugu stranu glavne ulice gdje je jedan trg. Ne pokušavati preći preko ceste jer je jaaako široka po 4 trake u svakom smjeru….I inače u Kijevu je sve nekako veliko, široko…ruski sistem…i uglavnom ravno. Kad se dođe na drugu stranu ide se ravno malo uzbrdo i dolazi se na plato gdje su njihove pravoslavne crkve. To je pješice cca. 20 min. od podzemne. Imena trga, platoa me ne pitajte….Crkve su stvarno lijepe ,ima se što vidjeti:top: …Tamo je i vidikovac s pogledom na rijeku Dnjipro (kako oni kažu) i žičara koja vodi prema dolje…Od tog platoa u krugu 20 min. je zgrada KGB, opera, sveučilište sve u crvenoj boji i onda se polako opet cesta spušta u centar grada prema Fridaysu i lijevo oko 10 min. i na početku ste u podzemnoj Maj dam naležnosti. Blizu podzemne je i Metrograd. Podzemni veliiiiki shoping centar sa izborom sveg i svačeg ali dobre robe:top: …Tu se isplati kupovati, primaju kartice a imaju i dobre cijene (za nas). Također sam bio na obali Dnjipra gdje je ustvari njihovo kupalište, rekreacijski centar, i Kijev u malom. To je park sa svim bitnim znamenitostima ali napravljeno u umanjenom obliku kao za klince. Lijepo za vidjeti. Ulaz 10 grivni. Blizu su i restorani sa doobrim cijenama, mislim jeftiniji i dobrim ugođajem i klopom. Mislim da sam tamo najjeftinije jeo a kvaliteta dobra. Možda zato što je bila zima pa nije bilo gostiju…Jedina je mana što je dalje od centra. Također tamo je kupalište gdje su tzv. ljudi morževi – ljudi koji se kupaju po zimi. Interesantno za vidjeti…Uđu stvarno u vodu i plivaju nekoliko minuta, gimnasticiraju…Ima ih svakakvih u kupaćima, toplesu, goli:s …Inače poznata je sloboda ukrajinaca naročito ukrajinki u tom smislu…
Navečer iza 10 u centru grada u toj glavnoj ulici kod podzemne ima dosta prostitutki ali kakvih…nisu to olupine nego stvarno komadi da se smrzneš:o …Također normalne cure, žene su jaaaako pristupačne…naročito za strance..čim čuju engleski odmah smiješak od uha od uha i spremne su za flert…od konobarica, dućana, ureda, podzemne….nema razlike ponekad sam imao dojam da je to nesvjesno automatsko ponašanje:cerek:Sa znanjem engleskog se može dobro proći, mladi ljudi sve više i više govore jezike a naročito engleski...Tolika im je navala ne tečajeve engleskog da su čak i za naše pojmove skupi:flop: .. ….A kvaliteta žena…to je nešto nevjerojatno…Toliko zgodnih žena nisam nigdje vidio..I sve dotjerane…minica, čizmice i zavodnički hod, bez obzira na temperaturu. Normalno je da hodaju s bocom pive i cigaretom po ulicama, često nekoliko njih…To su dugonoge zvijeri kako kaže moj frend…ili gutačice muškaraca i njihovih novčanika kako ja kažem..A muških nigdje!!! Kažu mi domaći da muške više interesira boca, sport i ostala muška zadovoljstva a žene baš i ne:flop: ….E da kod njih je brak vrlo klimava institucija i lako se briše…Navodno ako se parovi slože oko djece razvod je formalnost koja se zgotovi u roku mjesec dana….Zato nije ni čudo da se stranci koji rade u stranim korporacijama grebu da dođu u Ukrajinu (naravno bez žena)…Nema šamse da budu usamljeni koliko god im čvrst karakter. A stranih firmi ima dosta naročito stranih banaka. Sve velike strane banke iz okruženja su prisutne. To me podsjetilo na Hrvatsku prije cca. 10 god.
Ima puno stranih radnika koji se nakon nekog vremena razvode i žene ukrajinkama. Kad sam ovo vidio apsolutno vjerujem u to!!! Jednostavno se osjeća da ima viška žena u državi…to su mi i rekli..I svi hoće van iz zemlje. Izgleda da je zemlja u k…. makar ja takav dojam nisam stekao. Restorani, pubovi ulice sve puno ljudi…A vozni park tek…Nigdje toliko limuzina, nekih tipova koje ja nisam vidio kod nas…puno auti sa zatamnjenim staklima….kažu sve su to sumnjivi poslovi…nisam imao osjećaj opasnosti ili ugroženosti od kriminala ili mafije..ja uvijek tvrdim kriminalce ne interesiraju normalni ljudi nego samo bogati…dakle samo normalni ljudski oprez i ne raditi ono što i kod kuće ne radite…i za provod ako se ima love Kijev je raj….

KILLERDOG
30.12.2006., 08:25
čuj jel stvarno tak skupo ko u zg ja sam imao predođbu da je bar upol jeftinije

Explorer
03.01.2007., 10:16
Što se cijena tiče osnovni je zaključak da su velike razlike za isti proizvod od mjesta do mjesta. Npr. cijene prehrane i cuge u marketima su jako jeftine, prijevoz uključujući taksi je jako jeftin, litra benzina mislim da je oko 5 kuna. ali sve ono što miriše na luksuz je skupo (restorani, kupnja auta, cipele i majice s markom...ustvari to je isto kao ikod nas). Domaći uglavnom kupuju na periferiji ili na tržnicama gdje je sve puno jeftinije. Cijene ljetovanja na Crnom moru na Krimu koliko sam čuo je skuplje nego kod nas (privatni smještaj). Ali opet osnovni zaključak je da cijene strašno variraju kako se snađeš i da li imaš nekog od domaćih da ti pomogne jer inače ode lova...a još ako shvate da si stranac...onda si zlatna koka koja hoda i treba je očerupati...

KILLERDOG
03.01.2007., 12:20
ma svugdje te oče očerupati
treba se malo snaći
e kad bi znao nekog iz ukraine odma bi išo

miloshz
03.01.2007., 17:41
explorer... fantastican putopis! cak i ja, koji sam u kijevu takoreci domaci, sam ga s uzivanjem procitao.

double pricing je normala. :( srecom, nisam bio zrtva istog u RU i UA... znam jezik i poznam puno lokalaca.

Damir62
30.01.2007., 16:09
Oj Ukrajina Ukrajina .... dva predivna tjedna 2001 godine, sa predivnim ljudima .... pored svih nevolja srdacni i gostoljubivi. Na srecu, nekih nevolja nisu niti svjesni jer nisu nista drugo ni vidjeli.
Mozda jedina zemlja cija zastava tocno i cisto opisuje njen izgled ... uglavnom.

Explorer
16.10.2007., 14:32
Eto spremam se ja za Ukrajinu ponovno.
Vidio sam da je željeznica promijenila vozni red. mislim za Lvov i Kijev iz Zagreba je ostalo isto ali je problem za nazad. Rekli su mi samo nedjeljom iz Kieva. Sad tražim alternativu.
Interesira me da li netko zna da li ima autobusna linija iz Zagreba za Lvov. Tko (koji prijevoznik) i kada vozi i sl.?
Ili da Budimpešte busom pa presjedanje...
Ako netko ima neke informacije molim da ih podijeli...
Unaprijed hvala...:s

Explorer
02.11.2007., 07:08
Eto sutra idem za Lavov vlakom direktno iz Zagreba, spavaća kola povratna za samo 743 kune..uspio sam dobiti razne popuste, mislim da sam super prošao...
tamo sam bio prije 2 god. vidjećemo što se promijenilo i ima li što novo...

telmo
02.11.2007., 07:41
ajd baš me zanima kako će ti biti.kad se vratiš obavezno napiši dojmove jer planiram za novu godinu u lavov

x-type
02.11.2007., 09:35
Eto sutra idem za Lavov vlakom direktno iz Zagreba, spavaća kola povratna za samo 743 kune..uspio sam dobiti razne popuste, mislim da sam super prošao...

koje si popuste sve uspio uzicat?

Taroth
06.11.2007., 13:23
ajd baš me zanima kako će ti biti.kad se vratiš obavezno napiši dojmove jer planiram za novu godinu u lavov

:tuzni:

(pokusava se utrpati)

telmo
11.11.2007., 21:30

i.....jesi se vratio...?

Explorer
12.11.2007., 09:58
Eto vratio se jučer...čekajte da se malo sredim pa ću nešto napisati. Uglavnom, ono što stoji na temi za Lvov vrijedi i dalje...

telmo
12.11.2007., 13:27
ajd,jedva čekam...
pošto je riječ o novoj godini najviše me zanimaju cijene provoda,znači piće po klubovima,restorani,taxi....??

aircanada
16.11.2007., 06:04
lvov?
velicine zagreba, cijene su poprilicno jeftine, restorani su u globalu 10-20% jeftiniji od nasih. Disco? to sam cuo da se upad placa, oko 50 kuna, te da pica i ostalo uopce nije zbog toga nesto jeftinije. Taksijem mos doc bilo di. Imas te mars-rutke, a mos zaustavit i obicno auto. Najbolje taksijem da vas ide 3-4.

Taroth
16.11.2007., 09:46
ajd,jedva čekam...
pošto je riječ o novoj godini najviše me zanimaju cijene provoda,znači piće po klubovima,restorani,taxi....??

ja inace bio tamo prije 2 god :D

Explorer
16.11.2007., 11:34
Lvov dojmovi - 2. put

Evo nakon povratka iz Lvova par riječi o dojmovima...Ustvari dojmovi su slični kao i prvi put pa sad samo dopuna.:top: Prvi dojmovi s ovim dojmovima ustvari predstavljaju cjelinu pa ih treba čitati zajedno.

Put: Putovao sam vlakom uz velike popuste kao i zadnji put. Ovakvi popusti nisu za obične putnike nego samo za povlaštene. Ova gornja cijena predstavlja 40% pune cijene. Vlak je bio lošiji nego zadnji put. Vagoni nisu bili tako dobri, stariji su iako sam imao kabinu za umivaonikom, stolom, krevetom samo za sebe plus čaj, kava i dr. Put traje oko 20 sati ali zato što se dugo stoji u Budimpešti (3 do 5 sati) pa se ima vremena za razgledati grad što može biti zgodno. Inače Lvov nije tako daleko. Sa autom se stigne za cca 12 sati od Zagreba. Mađarska nije velika, granica ukrajinska i onda cca 5 sati autom do Lviva.

Što vidjeti: Grad je iznimno bogate arhitekture i ljepši nego prije dvije godine. Dosta je novih fasada pa djeluje ljepše, uočljivije a same po sebi su već interesantne. Ali čim se makne od centra vidi se siva arhitektura sovjetskog tipa i ceste pune rupa. U gradu ima svega za kupiti, ima dućana zapadnog tipa i nije problem kupiti bilo koji proizvod svjetske marke, ali su i te cijene svjetske odnosno isto kao i kod nas. Grad je navečer dobro osvijetljen ali nije kao kod nas. Centar (Prospekt slobode gdje je i Opera i Rynok squere-stari trg) je najbolje za provoditi dane. Blizu su jedan drugog i sve se obiđe pješice. Također su blizu ulica Ševčenko (nije nogometaš) i Dorošenko gdje ima dosta dućana. U ulici Dorošenko nalazi se sport caffe club Korner za one koji su sportski fanovi. Cuga i klopa jeftino i hrpa ekrana sa sportskim prijenosima. Preporučam od centra otići pješice na najviše brdo odakle je pogled na grad. Brdo se zove Stari zamak i na njemu je vidikovac. Visina 593 m, udaljenost cca 45 min. šetnje od Opere a i vidi se iz centra golim okom. TV toranj je orjentir. Ima jako puno crkava. Svakako vidjeti Armensku katoličku crkvu iz 1366 god. sa kamenim natpisima na ulazu i Grčko katoličku crkvu te njihovu katedralu. Sve je to u centru u krugu 20 minuta. Ako se ima vremena preporučam izlet u Karpate koji su fantastični a i blizu su. Također blizu Opere oko 5 min udaljenosti je tržnica sa dobrim izborom odjeće i obuće i naravno cijenama...(vrhunska zimska jakna 360 kn, kožne rukavice 50 kn) a također i druga tržnica sa nacionalnim suvenirima gdje ima interesantnih stvari...
Smještaj: Uzeli smo smještaj u privatnom apartmanu za 250 kn dnevno na starom trgu Rynok (kao kod nas na Trgu Sv. Marka). Koliko bi to koštalo kod nas ha? Apartman je bio opremljen sa svim potrebnim. Jedino ulaz u vežu nije baš bio reprezentativan...Cijene u hotelima su znatno više i ne isplati se ali pitanje tko šta voli.

Zabava: U disco nisam išao i ne znam gdje je...bio sam u restoranima i kafićima. Preporučam na Prospektu slobode Wiener caffe ili Videnska kava na ukrajinskom. Ima restoran sa super klopom, kafeterija sa puno vrsta kava, još više čajeva i kolača, kafić sa biljarom ali nije to rupa nego ipak na nivou. Preporučam kafeteriju Veronika u ulici Ševčenko sa super kavama i kolačima, restoran Amadeus u centru blizu Rynoka sa muzikom, svako večer različit tip muzike. Tu me konobar pokušao naivno zavaljat za 100 kn pa mi se mjesto zamjerilo...Ali dobra preporuka za Amadeus je po meni najbolje češko pivo Kozel kojeg sam samo tamo vidio. Preporučam restoran Praha blizu Prospekta slobode sa češkom pivom (Krašovice) i dobrom klopom a nije skupo. Večera za dvoje sa teletinom i lososom, sve na žaru, 4 pive, kava, desert itd za 270 kn. U ovim mjestima-kafićima cijene su otprilike kao i kod nas jer to slovi za bolja, malo elitnija mjesta. Pivo 15 kn, kava 10 do 15 kn itd...Inače cura kao u priči, nekoliko njih u grupi, pristupačne za razgovor, često sa pivicom u ruci na Prospektu slobode i okolo.:top: :top: :top: U prosjeku cure su zgodne debelo iznad prosjeka. Piva je 2 do 3 puta jeftinija u dućanu nego u kafiću... Debelo preporučam gruzijska vina i orginal moldavski konjak. Klasični ukrajinski kafići koji normalno izgledaju su cca 30% jeftiniji. Ja volim kako ja kažem gluvariti po gradu (šetati, pričati s ljudima, otići u kafiće i tak...) i bilo mi je ok jer su ljudi pristupačni...iako baš ne pričaju engleski osim mladih i to ne svi...I treba paziti...jako su nacionalistički nastrojeni i ne vole ruse...a očito imaju problema s nacionalnim identitetom...službeni jezik je ukrajinski a ljudi imaju problema u komunikaciji jer im se sustavno u doba SSSR-a nametao ruski kao službeni te ima ljudi koji imaju problema u komunikaciji na ukrajinskom...Po gradu su natpisi Govorite pravilno! kao put za zaštitu jezika.
A inače kažu da u državi ima skoro 30% više žena. Razlog? dosta ih je poginulo u Afganistanu i Čečeniji jer su navodno rusi slali više ukrajince nego svoje ljude...Kažem navodno...Osim toga muški su više orjentirani poslu, cugi, muškim zadovoljstvima...bračni život im baš i nije prioritet...e da i prilično su škrti, klanjaju se zlatnom teletu...

Cijene: 100 eur sam mijenjao za 736 grivni (njihova valuta), 100 usd je 505 grivni. Dakle odnos kuna grivna je 1:1 i lako je za usporediti cijene. U dućanu su pive 2,5 do 3 kn, meso, salame rijetko preko 20 kn kila, čokolada 3,5 do 4 kn itd., suveniri od 3-4 kune naviše...cipele dobre cca. 200 kn itd. cijene za normalan život su pristupačne osim nazovi elitnih mjesta. Plaća za VSS je 3000 do 4000 kn i prema tome cijene su primjerene. Normalno neke stvari su teže dostupne npr. automobili. Najam kvalitetnih stanova ili na dobrim lokacijama je skup čak skuplje nego kod nas...

I još nešto: kad sam ja bio bilo je već snijega i temp. - 5. vodite računa o toploj odjeći.

Nadam se da će koristiti svim putnicima.
Bio sam 2 puta u Lvivu i mislim da neću ipak tak skoro opet...Ima i drugih mjesta koje treba vidjeti...:s

Taroth
16.11.2007., 12:50
ja kad sam bio tamo (prije 2 god) su mi rekli da su im place jako male...
onih 3-4000 kn je kao za gornji srednji sloj, ali u Kijevu...

sam fulao nesto?

telmo
16.11.2007., 13:05
iscrpan izvještaj nema šta,svaka čast!!
moram priznati da sam ipak očekivao niže cijene...znači da one priče o votki od 3 kune su ipak samo legende....
da,i mene čudi da su plaće 3000-4000 kn,da možda je na zapadu ukrajine i tako,al tamo na istoku,dnjepropetrovsk i donjeck čisto sumnjam.
reci mi da li si se možda raspitivao,da li se grivnje možda mogu naručiti u hrvatskoj??
kolike su cijene taksija,idem s ekupom u lavov preko alge,mislim da je hotel van centra tako da ćemo vjerojatno dosta taksi upotrebljavati

Taroth
16.11.2007., 14:19
nas gdp per capita je 9.500 usd...
srpski oko 4.000... bosna oko 2900...
ukrajina oko 2.200

u srbiji i bosni su razmjerno tome i manje place

tako da mogu samo biti manje place u ukrajini

Explorer
16.11.2007., 23:20
Vidim da vas muči visina njihove plaće. To je informacija dobivena direktno od ukrajinaca. E sad to može varirati ovisno o branši, gradu i sl. Najskuplji gradovi navodno su Odesa i Kiev. Kažu da nije uopće problem naći posao ali je problem naći dobar posao sa dobrom i sigurnom plaćom. Puno njih radi i prima lovu na crno. Ljudi s kojima sam ja komunicirao radeu dobrim firmama. Ovi podaci o bdp nisu usporedivi jer ne uključuju rad na crno čega u ukrajini (ali i u drugim navedenim zemljama) ima puno. Posljedica je da je standard viši nego što se čini. Ali definitivno zaboravite predrasude o nekoj velikoj jeftinoći ili neka druga vremena kada sam i ja npr. u Češkoj promjenio 100 DM i nisam znao kako da ih potrošim...:rofl:
Apsolutno i definitivno to nije tako jeftina zemlja kako se misli, naročito za strance koji ne poznaju druge kanale osim službenih i koji imaju viši nivo standarda a koji je često za poimanje ukrajinaca neka vrsta luksuza.
Vodka od 3 kn!:lol: ..zaboravi, to su bila neka druga vremena osim ako ne želiš špirit ili antifriz u vodki...Najjeftinija vodka od 0,75 l u dućanu bila je 9 kn...sasvim dobra je vodka "Hortica" (provjereno) od 18 kn za o,75 l ili "Nemirnof" od 37 kn za 1l.
Za cijene taxia ne znam jer sam obilazio sve pješice, bio sam smješten u strogom centru. A nekoliko puta sam se vozio tramvajem. To je znatno niža kvaliteta od ZETa ali je cijena vožnje 50 kopjejki (50 lipa!!!). Tramvaji su pouzdani. Ako želite uštediti raspitajte se kako tramvajem do centra i nema problema. Inače uz malo truda može ih se razumjeti kada pričaju ukrajinski.
Pokušao sam nabaviti grivne u Zg ali nisam uspio. To je egzotična valuta za naše banke i teško ju je naći. Nisam imao vremena tražiti i čekati. Sistem je otići u neku veću banku ili privatnu mjenjačnicu i naručiti grivne iz trezora. Mislim da bi tečaj mogao biti čak i povoljniji nego u Ukrajini...:ne zna:

Taroth
17.11.2007., 00:28
hm... kakve aute voze?

btw... ja sam u Lavovu sjedio s njihovim poslovnim likom...
pili smo neki njihv konjak, kao kvalitetni... nakon toga svaki kavu...
platili smo, kad smo sve izracunali cca. 18 kn :D

kishaa
18.11.2007., 23:27
bila san na proliche u kijevu i mogu rech da san s jedne strane bila razocharana s druge odushevljena..prvo vlak..nemoguche kako san izdrzhala 36 uri u spavachin kolima..posteljina je strashna isto kao budjenje na mađarsko-ukrajinskoj granici da bi gospoda prominila kotache na vlaku..najzhalosnija stvar je upravo ta da kad bi neshto rekla na ukrajinskon teta bi mi rekla da koi q neprichan ruski??99 posto ljudi pricha ruski i to je chinjenica..ljudi su bahati..a shta se tiche cijena osnovne namirnice su jeftinije pa gotovo 50% nego kod nas ali ono traperice,majice i takve stavri isto koshtaju..npr.cola se mozhe nach u kafichu za besmislenih 2kn ali zato je uglavnon ishlapila odavno..ali zato vodka od litre za nevjerojatnih 30kn :) po gradu voze busevi (nekih kunu ne vishe) ali i famozne marshrutke koje dodju upola manje ali su zato ljudi naslagani ka sardine a vozach izgleda ka da je pobiga iz zatvora u kabulu..a i taman smo doshli u vrime kad nie bilo tople vode pa smo morali zagrijavat vodu u tech i polivat se njoj..a shta cesh kad rusi pizde..a da negovorin da je neki rus nekog malog izboa isprid doma u kojen smo bili..ali na stranu s svim tin nedostacima grad je predivan i stvarno ga se isplati vidit :) ..

Explorer
19.11.2007., 08:35
Eto kako kisha kaže...zemlja kontrasta ali se je u svakom slučaju isplati posjetiti...
A što se auta tiče voze sve...od starih lada pa do najnovijih modela mercedesa ...Svaki drugi bolji auto ima zatamnjena stakla...Ima puno džipova...Ali ne znam koliko ljudi zna imaju oni svoju auto industriju. Auti se zovu Slavutha ili tako nekako i neodoljivo podsjećaju na lade od prije 20. god. Inače promet je gust...a benzin je ispod 5 kn litra...:eek:

Explorer
19.11.2007., 08:39
Eto kako kisha kaže...zemlja kontrasta ali se je u svakom slučaju isplati posjetiti...
A što se auta tiče voze sve...od starih lada pa do najnovihih modela mercedesa ...Svaki drugi bolji auto ima zatamnjena stakla...Ima puno džipova...Ali ne znam koliko ljudi zna imaju oni svoju auto industriju. Auti se zovu Slavutha ili tako nekako i neodoljivo podsjećaju na lade od prije 20. god. Inače promet je gust...a benzin je ispod 5 kn litra...

neno1966
19.11.2007., 10:41
A što se auta tiče voze sve...od starih lada pa do najnovijih modela mercedesa ...Svaki drugi bolji auto ima zatamnjena stakla...Ima puno džipova...Ali ne znam koliko ljudi zna imaju oni svoju auto industriju. Auti se zovu Slavutha ili tako nekako i neodoljivo podsjećaju na lade od prije 20. god. Inače promet je gust...a benzin je ispod 5 kn litra...:eek:

Daewoo/Chevrolet ima tamo tvornicu i ne pretjerujem ako kažem da svaki drugi novi auto je Chevrolet i može se reći da je to njihov "domaći" auto. Cijena mu je izrazito niska (u odnosu na druge automobile iz uvoza) i nije ni čudo da je tako popularan.
Drugi zanimljiv i jeftin auto koji se može kupiti na tom tržištu je Chevrolet Niva, nova Lada Niva koju svi nestrpljivo čekamo.
Naravno tamna stakla se mogu vidjeti svugdje i na prastarim Ladama.
Općenito ljudi misle da je Ukrajina puno siromašnija nego što stvarno jest.
Meni su govorili, lako za Kiev idi ti u manja mjesta pa češ vidjeti...Bio sam na istoku Ukrajine ali i sam sam se iznenadio jer sam očekivao puno gore...

Taroth
19.11.2007., 13:05
khm...

ja prije 2 god..
sjedim na trotoaru u jednoj vecoj ulici u lavovu...
petak je navecer... ljudi idu u grad...

ja gledam aute...
i cekam..
i cekam..

kada ce naici neki auto nama poznate proizvodnje...
majkemi..
nakon sat vremena sam odustao..

sve sto je vozilo je bilo punoljetno... ne mislim na vozaca ;)
uglavnom moskvici, volge i neki njihovi auti...

parkirali smo se sa cliom negdje pored jednog kafa, mislili smo da je dobro sto je zaklonjen... :kava:

marsutke? ja u to ne bi usao da mi se plati..
prastari kombi u stilu "tko to tamo peva", ali puno manji... gledam komada na cesti... sredjena sva.. .mrsava (nema debelih cura tamo)...
i ulazi u to... htio sam ju sprijeciti... pa ne moze ona takva uci u onakvu krntiju...
ali je otisla... nikad ju vise nisam vidio..

al nema veze... jer SVE... ali SVE ukrajinke su zgodne... il barem 90% njih

neno1966
19.11.2007., 14:05
marsutke? ja u to ne bi usao da mi se plati..

Kako je sve relativno...ja imam baš suprotna iskustva, nađe se tu i tamo koji stariji kombi ali daleko od toga da bi bili neudobni za voziti ali za javni gradski prijevoz to je super stvar a najveća vrlina im je brzina (u odnosu na bus). Išao sam i iz Sumy-ja u Kiev također maršrutkom, cca 4 sata vožnje kombi je bio gotovo novi Mercedes Sprinter, cijena 50 hrn ...:)

Stvarno prastare autobuse vidio sam u Kijevu za vrijeme Narančaste revolucije kada su došli iz svih krajeva zemlje.

Venom123ng
19.11.2007., 23:32
pozdrav svima. evo novi sam ovdje pa lijepo sve pozdravljam :) ja bih volio posjetit Ukrajinu ali onaj malo sablazniji dio, Prypyat, Chernobyl. Jel tko bio tamo? Zanima me treba li neka posebna dozvola za otic tamo i je li to moguce? ako netko nesto zna nek napise, hvala.

Explorer
19.11.2007., 23:35
Ja te Daewoo i Chevrolet nisam primjetio...vidio sam nešto više Hyundaia...a možda je to bio i Daewoo..ali tako puno sigurno ne...Ne sjećam se da sam tamna stakla vidio na lošim autima...Primjetno je da u Kievu ima više love i naravno bolji auti...Marshutke? Ima svakakvih starih i novih...Da li o tome ovisi cijena ne znam...
svatko na svoj način doživljava Ukrajinu...ali dečki Taroth i Nino mislim da je prava istina negdje na sredini između vaših dojmova...
Jedino što je je...komadi...to se ne može ispričati...onaj tko to nije vidio ne može pojmiti...Toliko lijepih žena, djevojaka u prosjeku nema nigdje:s ...naprosto muškarac ne može da ne gleda:) ...raj za oči i dušu:eek: ...još nisam sreo muškarca koji je rekao da su ukrajinke ružne i da ne valjaju...iako u svakoj priči ima pretjerivanja pa tako i o ukrajinkama, svaki puta sam ostao fasciniran...to je nevjerojatno toliko ljepote na jednom mjestu...:top:

neno1966
20.11.2007., 08:12
pozdrav svima. evo novi sam ovdje pa lijepo sve pozdravljam :) ja bih volio posjetit Ukrajinu ali onaj malo sablazniji dio, Prypyat, Chernobyl. Jel tko bio tamo? Zanima me treba li neka posebna dozvola za otic tamo i je li to moguce? ako netko nesto zna nek napise, hvala.

Imaš organizirane ture sa kombijem iz Kijeva za Chernobyl, malo pogooglaj po netu. Mislim da bi u vlastitoj režiji jako teško otišao tamo.

Sofiapolis
20.11.2007., 13:57
Prije dvije godine vlakom iz Kieva u Odesu. Noćni vlak, čini mi se 50 hrivnji, ujutro stigla na kolodvor. Tamo odmah napadnu i nude smještaj, ali sam otišla u biro na kolodvoru i dogovorila privatan smeštaj u centru, 18 dolara noć koliko se sjećam. Kuća je imala zidove debljine metar, takva kvaliteta izgradnje :)

Kupovala sam na sajmu, cijene su strašno niske, ali bez ruskog nema ničega. Maršrut dobro funkcionira, nikakav problem s tim nisam imala.

U Odesi niko ne govori ukrainski. Po danu sam kupovala sam sendviče iz kioska 30 centi od eura fin sendvič sa salatom.

Na obali je malo skuplje, bio je rujan, i turistička sezona se upravo zatvarala.

Posjetila sam poznanika, profesora kemije na sveučilištu, i pokazao mi je svoj laboratorij. Instrumenti iz 50-tih, sve je staro, nemaju novca ni za kakav materijal.

Pa sam se morala zapitati je li one nove katedrale u Kijevu stvarno bilo neophodno baš sada izgraditi. Kijev je prekrasan, slažem se, ali prioriteti su mi ipak drukčiji.

Odesa ima maleni aerodrom, vratila sam se Malevom do Budimpešte.

Ponovo bih išla, sad u Lviv i na Krim.

Prufrock
20.11.2007., 17:46
kolike su cijene taksija,idem s ekupom u lavov preko alge,mislim da je hotel van centra tako da ćemo vjerojatno dosta taksi upotrebljavati

Moje putovanje autobusom u L'viv je trajalo 27 sati. :) Držalo nas 4 sata na granici, očajne ceste, snijeg i tako, uglavnom jednom kad smo stigli nitko nije mogao vjerovati da smo konačno u L'vivu.

Taxiji su ti jeftini, mi smo išli u onaj muzej na otvorenom s taxijom, došlo nas je neku siću. Moj dojam je bio da je grad prejeftin, u svakom slučaju mi nigdje nismo pitali za cijenu, ostavljali kunu-dvije napojnice masovno, svi presretni :D Inače, ljudi su jako, jako ljubazni.

Mene je jedino šokirala ona očerupana perad koju prodavaju na asfaltu uz cestu. :clint:

kishaa
20.11.2007., 18:45
Ja te Daewoo i Chevrolet nisam primjetio...vidio sam nešto više Hyundaia...a možda je to bio i Daewoo..ali tako puno sigurno ne...Ne sjećam se da sam tamna stakla vidio na lošim autima...Primjetno je da u Kievu ima više love i naravno bolji auti...Marshutke? Ima svakakvih starih i novih...Da li o tome ovisi cijena ne znam...
svatko na svoj način doživljava Ukrajinu...ali dečki Taroth i Nino mislim da je prava istina negdje na sredini između vaših dojmova...
Jedino što je je...komadi...to se ne može ispričati...onaj tko to nije vidio ne može pojmiti...Toliko lijepih žena, djevojaka u prosjeku nema nigdje:s ...naprosto muškarac ne može da ne gleda:) ...raj za oči i dušu:eek: ...još nisam sreo muškarca koji je rekao da su ukrajinke ružne i da ne valjaju...iako u svakoj priči ima pretjerivanja pa tako i o ukrajinkama, svaki puta sam ostao fasciniran...to je nevjerojatno toliko ljepote na jednom mjestu...:top:

eh eh..svaka njima chast ali nakon nekog vrimena ti zapravo postaje normalno vidjat ih u minicma i shtiklama usrid bila dana..prestane ti bit napeto..a kad tek vidish tek ulickanu kako u po bilog dana okolo hoda s bocon baileys-a i pije..mrak na ochi..e ali koliko su zhenske lipe toliko su mushkichi ochajni..mislin shta u njih je josh uvik fudbalerka u modi i to se pochinje uredjivat od osnovne shkole da bi bila savrshena u pubertetu :p :p

telmo
20.11.2007., 18:49
Moje putovanje autobusom u L'viv je trajalo 27 sati. :) Držalo nas 4 sata na granici, očajne ceste, snijeg i tako, uglavnom jednom kad smo stigli nitko nije mogao vjerovati da smo konačno u L'vivu.

Taxiji su ti jeftini, mi smo išli u onaj muzej na otvorenom s taxijom, došlo nas je neku siću. Moj dojam je bio da je grad prejeftin, u svakom slučaju mi nigdje nismo pitali za cijenu, ostavljali kunu-dvije napojnice masovno, svi presretni :D Inače, ljudi su jako, jako ljubazni.

Mene je jedino šokirala ona očerupana perad koju prodavaju na asfaltu uz cestu. :clint:

27 sati...ajme majko :( :(
jesi bio za novu godinu u lavovu?
daj preporuči ako se sjećaš neko dobro mjesto za izlazak (pivnica,klub,restoran....?

neno1966
20.11.2007., 20:41
Moje putovanje autobusom u L'viv je trajalo 27 sati. :)

I koliko košta to maltretiranje?

Prufrock
20.11.2007., 21:10
27 sati...ajme majko :( :(
jesi bio za novu godinu u lavovu?
daj preporuči ako se sjećaš neko dobro mjesto za izlazak (pivnica,klub,restoran....?

To je bilo prije dvije godine pa se ne sjećam točno imena pubova. U svakom slučaju, ima ih dosta oko centra. Sjećam se da smo se mi na novogodišnje jutro probudili u devet sati i sišli na glavni trg i tamo je još bilo ljudi u bijelim kaputima s bocama u rukama koji su još dočekivali Novu Godinu. :zubo: Program na trgu je bio dobar, neka top 4 ukrajinska izvođača :D , plesna muzika, svi su pjevali nešto Marjuška, Marjuška. Budući da je tlo bilo zaleđeno ljudi su se masovno prosipali. I to više naši, nego Ukrajinci. :) Ukrajinci po tom ledu trče ko po pijesku. Pa znači, pripazite s pepper vodkom. I da, pripazite na njihov promet. Ne bi čovjek rekao koliko te Lade mogu juriti.

Inače, cijena je bila oko 1200kn, ako se dobro sjećam.
Meni je to bilo predivno iskustvo, ljudi su me oduševili i svakom preporučam.

Parah.
29.11.2007., 13:31
Kako nabaviti vaučer ako imaš smještaj kod nekog tamo već privatno?

Explorer
30.11.2007., 14:27
Parah. mislim da je o tome već pisano ovdje provjeri...a ako ne nađeš javi mi se na privat...

Parah.
30.11.2007., 21:48
Parah. mislim da je o tome već pisano ovdje provjeri...a ako ne nađeš javi mi se na privat...

Pročitala sam sve, nije pisalo ništa konkretno. Ali sam u međuvremenu kontaktirala ambasadu pa su mi oni sve rekli :mig:

conall
21.12.2007., 19:55
Da li je itko bio u Dnepropetrovsku? Molim da podijeli iskustva.

mali_tomica
31.12.2007., 17:29
idem u siječnju u ukrajinu na 5 dana, ....bio sam već ali strictly business pa nisam stigao ništa vidjeti.....jel ima šta kao "MUST SEE"

Explorer
31.12.2007., 17:31
Sve ovisi gdje ideš ali svi ističu Kiev, Lviv, Odesa, Krim i Karpati...

mali_tomica
31.12.2007., 17:33
Sve ovisi gdje ideš ali svi ističu Kiev, Lviv, Odesa, Krim i Karpati...

ah sorry, idem U Kiev

Explorer
31.12.2007., 17:38
Kiev mi se više svidio od npr. Moskve. Pročitaj moje postove na ovoj temi o posjeti Kievu i to je to...

aircanada
31.12.2007., 17:45
ah sorry, idem U Kiev

imas dosta toga, od vjerskih znamenitosti, do parkova i spomenika. Isto tako, vrijedno spomena je Kreščatik http://www.hotels-kiev.com/photos/sights/kreschatik3.jpg ulica, glavna ulica u kievu koja od petka u ponoc postaje setnica. A jako je duga. Imas svega tamo, od shopping centara do restorana i kafica.
Andrijevski uzviz - ulica sa mnogo suvenira (kao pazar) i ima muzeja.
Pečerska lavra - to ti je ona poznata slika: http://www.nikex.com.mk/images/Ukraina/Kiev/Kievo-Pecerska%20lavra.jpg

ima puno toga, velik je to grad. :D i pripremi se na ogromne guzve po cesti :)

E-TYPE
10.01.2008., 10:30
Slažem se s Explorerom u gotovo svim dojmovima o UA...... Zemlja je ogromna u odnosu na HR, mala u odnosu na RUS. Za razliku od RUS, vidljivi su puno veći utjecaji Europe, čak je dio UA katolički u zapadnom dijelu. Ljudi su izgledom lijepi, ljubazni i susretljivi prema svemu što dolazi sa zapada. Zemlja totalnih ekstrema, ili se voziš u skupom Mercedesu ili nemaš za kruh (karikirano rečeno). Žene su prekrasne i to je jedan od jačih "mamaca" koji privlači turiste. Na žalost, uslijed bijede, tu svoju ljepotu često bez problema mijenjaju za par eura i obećanja o "braku i ljubavi izvan Ukrajine". Vrlo su pametne i često visoko obrazovane. Muškom dijelu publike: OPREZ - vrlo lako se može svašta pokupiti, od benignih stvari do visokog postotka AIDS-a. Sadašnjost je dakle prilično otužna i što se mene tiče, jedino ljepota žena nekako je protuteža tom čemeru i jadu. Iako, mnogi misle (uključujući i mene) da su UA i RUS zemlje budućnosti i velikog prosperiteta zahvaljujući prirodnim bogatstvima.
Savjetujem i oprez od mogućih prevara ili pljački: ne nositi neku odjeću ili nakit koja bi se isticala, skupe satove, puno gotovine. Preporučam skroman i neuočljiv "image". Najbolje je (ako je moguće) ići sa nekim društvom (ne sam) ili ako imate nekog lokalnog da vas čeka i posveti vam se.

aircanada
10.01.2008., 12:12
Ovo je dosta.. hmmm, matematicki sreceno! Dakle, Ako u N uzorku ljudi izvuces 1 koji ima plave oci, mozes zakljucit da je 1=N, dakle svi imaju plave oci.
Ono sta ocu rec je sljedece:
Problem (razlika) losestojecih i dobrostojecih ljudi je vidljiv uglavnom u kijevu i donjecku. Dakle, ovim vecim gradovima. U manjim sredinama, dakle gradovi velicine zagreba i manji, razlika je mnogo manja.
Osim sta je Ukrajina gospodarski jako bogata ujedno je i jako neiskoristena, na zalost. A to se moze zahvalit Rusiji, koja ih koci u svemu. Zapadni dio UKR je katoliči, i to zbog Poljskog utjecaja u proslosti.
Problem, kako ti kazes, bolesti na svakom kantunu (uglu), je problem prvenstveno Odese, koja je jedan pravi lucki grad, i jako strateski vazan. Tako da tamo ima puno "prijateljica noci" zbog velikog broja pomoraca.
Upoznao sam par ljudi koji su boravili u UKR nesto duze od par mjeseci, i obisli malo UKR, jako im se svidja zemlja. Sto geografski, sto zbog razlicitosti kulture, tradicije i povijesti.
To da su zene turisticka atrakcija, i da ljudi dolaze ovamo samo zbog njih moze proc u prici nekog klinca od 17 godina.
Istina je, zene su lijepe, jako. Moze bit -20, a one ce bit skockane ko da je +20... Minica, cizme sa petom od 10cm, nasminkane, frizura obavezno profinjena, uz nesto nakita.
Sta se tice pljacki, je. Tu treba bit oprezan ako putujes. Ali ako se nalazis vec u nekoj urbanoj sredini, jedni trebas bit oprzan ko i u hrvatskoj.

x-type
10.01.2008., 22:26
zapravo nisam siguran koliko u tom katoličanstvu ima utjecaja Poljske jer je riječ uglavnom o grkokatolicima ;)

aircanada
11.01.2008., 07:56
zapravo nisam siguran koliko u tom katoličanstvu ima utjecaja Poljske jer je riječ uglavnom o grkokatolicima ;)

hm, s obzirom da sam bio tamo, i da sam vidija, i da sam ima za "vodica" lokalnu osobu,koja mislim da ipak malo bolje poznaje taj dio :P Inace, sam Lvov i taj dio UKR. je bio pod utjecajem Poljske dugo...

x-type
12.01.2008., 11:17
grkokatolika u Ukrajini ima 4 milijuna (8%), rimokatolika milijun (2,2%).
promatramo li sam Lvov, u njemu je puno više objekata vezanih uz grkokatoličanstvo nego uz rimokatoličanstvo (35% prema 6%). neosporno je da je Lvov centar rimokatoličanstva u Ukrajini, ali donedavno (do 2005. kad je premješteno u Kijev) je bio i centar grkokatoličanstva, koje je ipak puno jače u Ukrajini. ovo premještanje u Kijev se dogodilo najvjerojatnije pod utjecajem pravoslavlja (koje čini znatnu većinu u zemlji, 75%) da katoličanstvo (što rimo, što grko) ne bi uzelo previše maha na jednom području.

EL DIO
16.01.2008., 09:27
Imam u planu na proljeće autom "skočit" do Ukraijine(preko Mađarske)...zanima me koliko je to izvedivo i da li bi mogao imati kakvih većih problema na putu (inače,imam 12 god starog Golfa pa se ne brinem da bi nekome mogao zapeti za oko...).Također bih molio ako mi tko može preporučiti nekakvu internet stranicu sa kvalitetnim smještajem...Hvala!

aircanada
16.01.2008., 09:46
Imam u planu na proljeće autom "skočit" do Ukraijine(preko Mađarske)...zanima me koliko je to izvedivo i da li bi mogao imati kakvih većih problema na putu (inače,imam 12 god starog Golfa pa se ne brinem da bi nekome mogao zapeti za oko...).Također bih molio ako mi tko može preporučiti nekakvu internet stranicu sa kvalitetnim smještajem...Hvala!
di dolazis u ukrajinu?
www.viamichelin.com je dosta dobra za tako nesto.
Trebas znat da su ceste u ukrajini dosta lose, da ne kazem KATASTROFA, i to trebas imat na umu. Autoceste nemaju, ali imaju nesto slicno. Dakle, je brza cesta, mozes vozit 130km/h, ali se ne naplacuju, isto tako, nemaju petlje, vec se nasred ceste okreces, i tu pazi na lijevoj traci da ne pokupis nekoga... Inace su dosta "nekulturni" i divlji vozaci u skupim autima.
Inace, izvedivo je. Ja planiram u suprotnom smjeru :P
Prijatelj mi je bas bio Kiev-Bec (cca 1900 km).

EL DIO
16.01.2008., 09:54
di dolazis u ukrajinu?
www.viamichelin.com je dosta dobra za tako nesto.
Trebas znat da su ceste u ukrajini dosta lose, da ne kazem KATASTROFA, i to trebas imat na umu. Autoceste nemaju, ali imaju nesto slicno. Dakle, je brza cesta, mozes vozit 130km/h, ali se ne naplacuju, isto tako, nemaju petlje, vec se nasred ceste okreces, i tu pazi na lijevoj traci da ne pokupis nekoga... Inace su dosta "nekulturni" i divlji vozaci u skupim autima.
Inace, izvedivo je. Ja planiram u suprotnom smjeru :P
Prijatelj mi je bas bio Kiev-Bec (cca 1900 km).
Znači,kao i kod nas...:rofl:
Mislio sam preko Lavova do Kijeva pa možda do Crnog mora(ako mi se auto u međuvremenu ne raspadne...

aircanada
16.01.2008., 09:57
Znači,kao i kod nas...:rofl:
Mislio sam preko Lavova do Kijeva pa možda do Crnog mora(ako mi se auto u međuvremenu ne raspadne...

nija bas kao i kod nas... vjeruj mi, nase su idila za njihove. Bas sam isao do odese, i nasred ceste di vozim 140, KRATER, za izginit!
Da, bliza opcija za do Kieva je preko Lvova. Inace, Odessa ti je slicna Splitu, ali nemoj ocekivat da je tamo more super. Za to odi na Krim. Ja tamo jos nisam bio, ali ici cu uskoro.
Planiraj Lvov odsjest dva dana, jer grad je super, oko 800 k ljudi, starinski stih. Kiev? Tu bi se triba nasetat :P

Parah.
16.01.2008., 17:19

Moj stari se upravo vratio iz Ukrajine, išao je autom. Preko Mađarske vozio. Kaže da nije bilo većih problema i da nije toliko naporan put.
Gorivo tamo i natrag - 250 eura.

x-type
16.01.2008., 18:27
onu raspravu o letu Zagreb - Kijev sam prebacio na "upite o avionima..." i može se tamo nastaviti:)
mod

angeo
09.02.2008., 11:05
I ja sam prije tjedan dabna vrratio se iz Kieva.
Toliko luksuznih auto nisam nigdje do sada vidio!!!

aircanada
09.02.2008., 11:11
I ja sam prije tjedan dabna vrratio se iz Kieva.
Toliko luksuznih auto nisam nigdje do sada vidio!!!
steta, moga si se javit ;)
je, prevladava ogroman broj luksuznih auta...

Sad se DAI (dorožna avto inspekcija,doroga znaci cesta, neka vrsta prometne policije) jako postorzila. Zato ako eventualno ko ide autom, neka ima to na umu. Kako u ukrajini nema autocesta, ogranicenje je 90, ali niko se ne pridrzava tome. I neka se paze zaustavljanja na cesti u nekoj zabiti, takav kriminal je dosta visok. Nece se vidit svaki put, ali opreza nikad dosta.

mali_tomica
16.02.2008., 20:37
što se vožnje auta tiče koliko sam ja vidio murija zaustavlja stalno ali sve se riješava vrlo brzo i učinkovito ako im se da neka sića, auta ima, ali zanemarivo sa jednim Londom ili Tokyo-om u kojem nema 1% serijskih "pila" sve same prerade i bahaćenja :D

btw ima extra lokala na obali Dnieper-a koje svatko mora vidjeti if you ask me, narodna ruska i ciganska glazba u fenomenalnom ambijentu uz vrhunsku klopu

također preporučujem crnogorski i gruzijski restoran, klopa je tamo "kraj svijeta"

mislio sam malo u šoping ali sam brzo uvidjeo da su cijene i do 30 posto veće nego u Milanu tako da ništa od toga

lorens023
04.03.2008., 17:17

explorer ,svaka čast na informacijama,pravi putopis
još bi me zanimalo ako imaš adresu od tog apartmana u Lvovu jer namjeravam ovaj mjesec do Lvova. Da li oni isto daju garantno pismo ili vaucher za dobiti vizu. Ako bi išao autom, bi li bilo problematično ?

aircanada
04.03.2008., 18:06
autom ne bi trebalo bit problema.
Pazi par stvari:
nemaju autoceste, pa ti je ogranicenje 90hm/h. Kako imas sela na toj cesti, oznacena bijelim plocama, tu ti je ogranicenje 60km/h. Nigdje neces vidit ta ogranicenja. Ali ako imaju nesto van toga, neki radovi ili krizanje, tu ces vidit. Pazi na jos nesto. Na tim cestama nemas izlaze u stilu petlji, vec se nasred ceste nalazi okretiste, pa pazi voznjom lijevom trakom ti neko moze odjednom dat zmigavac za u livo. A isto tako, kad se okrece onaj iz suprotnog smjera, ide preko obe tvoje trake.
Usput, meni se bas nesto desilo, ima tjedan dana:
Cijelom dionicom ne vozim vise od 100km na sat. I pandur me zaustavi da idem 111km/h. Ja se stanem smijat, i pokusavam mu objasnit da je NEMOGUCE! To su oni aparati bez slika, samo brzinomjer. Govori on meni: ako niste vozili, zalite se pismeno. Onda sam ga pita "oce li on medjunarodni incident, jer ako oce, bas cu nazvat ambasadu". U tom trenu mi je zazelija sretan put :D

lorens023
04.03.2008., 23:02
autom ne bi trebalo bit problema.
Pazi par stvari:
nemaju autoceste, pa ti je ogranicenje 90hm/h. Kako imas sela na toj cesti, oznacena bijelim plocama, tu ti je ogranicenje 60km/h. Nigdje neces vidit ta ogranicenja. Ali ako imaju nesto van toga, neki radovi ili krizanje, tu ces vidit. Pazi na jos nesto. Na tim cestama nemas izlaze u stilu petlji, vec se nasred ceste nalazi okretiste, pa pazi voznjom lijevom trakom ti neko moze odjednom dat zmigavac za u livo. A isto tako, kad se okrece onaj iz suprotnog smjera, ide preko obe tvoje trake.
Usput, meni se bas nesto desilo, ima tjedan dana:
Cijelom dionicom ne vozim vise od 100km na sat. I pandur me zaustavi da idem 111km/h. Ja se stanem smijat, i pokusavam mu objasnit da je NEMOGUCE! To su oni aparati bez slika, samo brzinomjer. Govori on meni: ako niste vozili, zalite se pismeno. Onda sam ga pita "oce li on medjunarodni incident, jer ako oce, bas cu nazvat ambasadu". U tom trenu mi je zazelija sretan put :D

hvala na informacijama, takav jako sličan slučaj sam imao kod nas
kako je kod prelaska granice, navodno se može čekati i cijeli dan
je li bliže preko slovačke ( košice ) ili mađarske ?
di si ti bija ?

aircanada
05.03.2008., 08:03
hvala na informacijama, takav jako sličan slučaj sam imao kod nas
kako je kod prelaska granice, navodno se može čekati i cijeli dan
je li bliže preko slovačke ( košice ) ili mađarske ?
di si ti bija ?

ja zivim u kievu, i bas se spremam autom za hrvatsku, pa ti dam za par dana tocno sve.
Isto tako gledam i put, i imaju nesto novih cesta. Ako ides iz zagreba, moja preporuka ti je preko madjarkse samo. Dakle, Zagreb-Budimpesta (M7), Budimpesta-Nyiregyhaza (M3), zatim Užhorod i za L'vov. Oko Užhoroda imaju novu cestu, dosta je dobra. Naime, imas vise autocesta tim dijelom,i iako ti je duze nego preko Kosica 20 km ravno, puno su bolje ceste preko Nyiregyhaza i plus to sta si vise prije u ukrajini di je benzin 5,25 hrina (sto ti je oko 5,10 kn) po litri 95ice. Ako gledas na www.viamichelin.com, znaj da nisu update M3 autocestu do kraja. Pogledaj na stranicama madjarskih autocesta.
Da ces provest cijeli dan na granici mi je malo suludo, jedino je tako za Poljsku jer tamo strajkaju carinici. Ali ovde te ne bi smijelo dugo zadrzavat. No javim se za par dana, pa ti tocno kazem.

Explorer
05.03.2008., 22:14
Slažem se s Aircanadom što se puta tiče, svakako preko Mađarske i Lorens ne brini za granicu, možda ćeš nešto čekati ali ne tako dugo...
za adresu u Lvivu javiti ću ti na privat porukom. Imam negdje njihovu vizitku samo je moram naći...

lorens023
05.03.2008., 23:58
danas sam se raspitivao i za opciju vlak. Službenica mi kaže da vlak ide u 7.20 min iz Zagreba i da dolazi u Lvov u 9.20 sati ali ne sljedećeg dana nego prekosutra a to onda znači 2 dana. Ja joj kažem da to nije moguće ali ona ustraje na tome ? prije 10-ak godina sam išao za Katowice isto preko Budimpešte
i to je u pitanju samo jedna noć i to ne čitava. Lvov je nešto dalje ale ne toliko,barem mislim tako

aircanada
06.03.2008., 08:10
Vlak za kiev vozi 3 (tri dana) iz zagreba. Lvov-Kiev oko 500km.
Stvar je u tome da na granici izgubis oko 4 sata kontrola + sta u ukrajini imas vlak koji je iz SSSRa, sto znaci da su tracnice malo sire, dovoljno da se cijeli vagon mora postavit na drugo postolje sa kotacima. Dakle, istina je sta ti kaze ta zena, jer vlak je spor, staje u svakoj zabiti + granica (hrv-mađ i mađ-ukr) Znam neke ljude sta su isli vlakom za kiev pa ti ovo sa sigurnoscu potvrdjujem (a i zivim trenutno tu, pa zanm :mig: )

lorens023
06.03.2008., 15:30
da li voucher mora biti original ili mi ga i mailom mogu poslati

phi
06.03.2008., 16:08
da li voucher mora biti original ili mi ga i mailom mogu poslati

Ne znam kako je za naše državljane, ali Ukrajincima (a i drugima) za hrvatsku vizu treba original. Ja sam gostima u Ukrajinu slala poštom vauchere, mislim da su stigli za nekih 10-ak dana koliko se sjećam. Ranije je bilo dovoljno poslati faxom, više ne.

lorens023
06.03.2008., 21:24
Ne znam kako je za naše državljane, ali Ukrajincima (a i drugima) za hrvatsku vizu treba original. Ja sam gostima u Ukrajinu slala poštom vauchere, mislim da su stigli za nekih 10-ak dana koliko se sjećam. Ranije je bilo dovoljno poslati faxom, više ne.

ja sam slao voucher rusima mailom sa skeniranim pečatom i potpisom

lorens023
06.03.2008., 21:41
Da i moj je dojam bio s jedne strane siromaštvo a s druge strane natprosječno opće obrazovanje stanovništva...
Vlak je koštao prošle godine povratna karta oko 1500 kn. Dobiješ kabinu sa umivaonikom, stolom i krevetima. U pravilu nema ljudi i ako imaš sreće imaš kabinu samo za sebe...Put traje oko 22 sata, polazak svaki drugi dan ujutro iz Zagreba....Po meni vlak je najbolji jer avionom nisu baš dobro povezani i daleko je skuplje jer ima presjedanja i mijenjanja avio prijevoznika.
Nemam link za te apartmane jer su mi drugi to sređivali a ja sam došao na gotovo. Nabaviti ću ti adresu pa ti javim. Radi se o tipu koji je kupio nekoliko stanova u gradu, preuredio ih i sad renta...

explorer, je li put od zagreba do lviva stvarno oko 22 sata kao što si napisao s obzirom da mi na informacijama kažu 2 dana

Explorer
07.03.2008., 20:37
Dva puta sam išao vlakom do Lviva. Ujutro kreneš iz Zagreba, negdje oko 1 si u Budimpešti. Imaš 3 sata za razgledavanje Budimpešte i negdje oko 4 se kreće za Ukrajinu. Sećam se da je bio još dan u zimsko vrijeme kad smo krenuli iz Pešte. Negdje oko 22 si na granici. Kontrola, carina i policija, ali ustvari ništa strašno i oko2 ujutro krećeš za Lviv. Negdje oko 8 ili 9 ujutro siu Lvivu. dobro možda sam se preračunao nije 22 sata ali nije sigurno 2 dana...Iz Lviva još ima cca 12 sati do Kieva. O putu vlakom već je pisano ovdje...

Madame Hooch
07.03.2008., 20:44
Dva puta sam išao vlakom do Lviva. Ujutro kreneš iz Zagreba, negdje oko 1 si u Budimpešti. Imaš 3 sata za razgledavanje Budimpešte i negdje oko 4 se kreće za Ukrajinu. Sećam se da je bio još dan u zimsko vrijeme kad smo krenuli iz Pešte. Negdje oko 22 si na granici. Kontrola, carina i policija, ali ustvari ništa strašno i oko2 ujutro krećeš za Lviv. Negdje oko 8 ili 9 ujutro siu Lvivu. dobro možda sam se preračunao nije 22 sata ali nije sigurno 2 dana...Iz Lviva još ima cca 12 sati do Kieva. O putu vlakom već je pisano ovdje...

:confused: zašto pišeš Lviv kad je L'vov a izgovara se Lavov ?

Explorer
07.03.2008., 20:50

Ne znam, nema neki poseban razlog. Kad sam bio tamo učinil mi se da je to pravilno...ali bitno je da me ceo svet razume..he,he.:)

aircanada
08.03.2008., 19:11

Ne znam, nema neki poseban razlog. Kad sam bio tamo učinil mi se da je to pravilno...ali bitno je da me ceo svet razume..he,he.:)

Jer je tocno Lviv, i tako oni pisu (ukrajinci)
Evo, ja sam dosa autom iz kijeva, i opisat cu malo sve detaljno, samo da dodjem sebi, 1900km, ja sam u soku :rofl:

A sta se tice vlaka, zagreb - kiev 2 nocenja u vlaku, provjereno, prijatelj mi isa. Lviv-Kiiv (kako pisu i izgovaraju ukrajinici :p) je 13h (udaljenost 500injak kilometara. A od madjarske do Lviva imas oko 300km.

aircanada
08.03.2008., 22:07
evo ovako, moram demantirat samog sebe. Naime, ovaj vlak je tako vozio prije, iako sam se ja prije godinu i pol vozio ovo Lviv-Kiev 13h, ali Zagreb-Kiev vozi oko jedan dan. Tako da je Explorer u pravu valjda.
Inace, ne izgovara se Lavov, nigdje, Vec Lvov, ali Ukranjici pisu L'viv, i tako takodjer citaju, Lviv, s tim da je to "i" malo cudnog izgovora. Naime, imaju 3 vrste i, pa se ti misli :D

conall
09.03.2008., 19:43
Kolika je cijena povratne karte otprilike za vlak Zagreb-Kiev?

Madame Hooch
10.03.2008., 12:52
Jer je tocno Lviv, i tako oni pisu (ukrajinci)
Evo, ja sam dosa autom iz kijeva, i opisat cu malo sve detaljno, samo da dodjem sebi, 1900km, ja sam u soku :rofl:

A sta se tice vlaka, zagreb - kiev 2 nocenja u vlaku, provjereno, prijatelj mi isa. Lviv-Kiiv (kako pisu i izgovaraju ukrajinici :p) je 13h (udaljenost 500injak kilometara. A od madjarske do Lviva imas oko 300km.

ne znam ja gdi ti tu vidiš I : Львов
Ласкаво просимо до Львова (http://www.inlviv.info/home/uk/)

aircanada
10.03.2008., 13:21
ne znam ja gdi ti tu vidiš I : Львов
Ласкаво просимо до Львова (http://www.inlviv.info/home/uk/)

Ides me ucit, a jel imas slika iz "Lvova", negdi sa nekom tablom ili tako nesto?
http://en.wikipedia.org/wiki/Lviv
Prosa tamo, ima doslovno 3 dana, i ipak malo bolje znam od tebe.
Львів

aircanada
12.03.2008., 12:11
Evo malo da opisem moj putopis Ukr-Hrv preko Mađ.

Dakle, krenuli smo iz Kieva. Preko Lviva i Užgoroda na Mađarsku granicu, preko autocestom M1 do Budipešte, pa na M7 do Goričana. Zagreb pa Split.

Ukrajinski dio
Ceste su ili stare sa rupama, ili poprilicno dobre. Od Lviva do granice, preko Užgoroda, cesta je dosta dobra, ima dosta novog asfalta. Preko karpata nije bilo problema. Dosta su prometne ceste, nisu autoceste, nema ih po ukrajini. Benzin, A95, rang eurosuper95 je oko 5,10kn, ceste se ne placaju. Ukrajnski dio puta je bio dosta naporan, jos sam vozija 95% vremena po noci, pa je moja preporuka, prije tog dijela se odmorit (prespavat) jer kad pocnu Karpati, preporuka je biti odmoran, jos pogotovo ako nije cisto sunce (magla, kisa, snijeg).
Na granici sa Mađarskom planirajte izgubit nesto vremena plus onaj jedan sat razlike. Ja sam izgubija 2h na granici, pregled je bia skroz detaljan. Nismo smili prenosit nista mesa (sunka) i mlijecnih proizvida sta nije MADE IN EU. Totalka, izgubio sam 2h na granici (a izgubija bi i vise da se nisam pravija blesav i isa za nekom facom isprid mene pa tako prestiga pola reda).

Madjarski dio
Necu puno glabat o tome, ceste su PERFEKTNE! Barem autocesta i one sta se spajaju. Vinjeta kosta 9 eura za 4 dana, osobno auto. MORA se kupit, i to na benznskoj postaji, prilozite i registraciju auta, i to je to. Kazne su rigorozne, a nemaju naplatnih kucica, nekakvih posebih uvojaka za uc na cestu. Vec odjednom pocinje autocesta. Nikakvih problema, a bilo je i poprilicno auta na cesti. Vidio jednog presretaca, nista drugo. Euro tamo jos nije na snazi, pa u Budimpesti smo morali placat u forintima, sto je zahebano ako dodjete na neki parking u 9h navecer :D
Na autocesti M7, za Goričan, ima dio puta, 20km, koji nije gotov, taj dio se ide sporednom cestom, koja i nije bajkovita. Ravna je, ali je puna kratera. Takva i mozda jos gora cesta ce vas zadesit u ukrajni, ako niste na svjeze zavrsenoj cesti :D
Madjarksu se da bez problema u 5 sati proc. Meni je trebalo od Budimpeste do Splita, sa 2 stajanja od po 1h, ukupno 8h, sa granicnim prijelazom.

Dakle, ako netko zeli ici autom, par preporuka. Neka tanka u ukrajni (mene skolpalo kad sam tanka u hrvatskoj, iako sam znao, ali 40% je jeftinije u Ukr.
Pazite na DAI (obavezno tada postujte znakove upozorenja i ogranicenja koji ide 70...50...40km/h), jer to je znak da se tu nalazi ekvivalent prometne policije, koja se nalazi na svim izlazima iz gradova. Presretaca nemaju, ali znaju stajat na nekim prosirenjima, skretistima. ili takodjer di se nalaze parking za TIR. Ako namjerevate negdje prespavat, obavezno neka vam je auto na nekom parkingu, koje je pod nadzorom.

Ovo je napisano, dok jos pijem kavicu, pa ako tko ima pitanje, neka pita.

lorens023
12.03.2008., 23:01
Evo malo da opisem moj putopis Ukr-Hrv preko Mađ.

Dakle, krenuli smo iz Kieva. Preko Lviva i Užgoroda na Mađarsku granicu, preko autocestom M1 do Budipešte, pa na M7 do Goričana. Zagreb pa Split.

Ukrajinski dio
Ceste su ili stare sa rupama, ili poprilicno dobre. Od Lviva do granice, preko Užgoroda, cesta je dosta dobra, ima dosta novog asfalta. Preko karpata nije bilo problema. Dosta su prometne ceste, nisu autoceste, nema ih po ukrajini. Benzin, A95, rang eurosuper95 je oko 5,10kn, ceste se ne placaju. Ukrajnski dio puta je bio dosta naporan, jos sam vozija 95% vremena po noci, pa je moja preporuka, prije tog dijela se odmorit (prespavat) jer kad pocnu Karpati, preporuka je biti odmoran, jos pogotovo ako nije cisto sunce (magla, kisa, snijeg).
Na granici sa Mađarskom planirajte izgubit nesto vremena plus onaj jedan sat razlike. Ja sam izgubija 2h na granici, pregled je bia skroz detaljan. Nismo smili prenosit nista mesa (sunka) i mlijecnih proizvida sta nije MADE IN EU. Totalka, izgubio sam 2h na granici (a izgubija bi i vise da se nisam pravija blesav i isa za nekom facom isprid mene pa tako prestiga pola reda).

Madjarski dio
Necu puno glabat o tome, ceste su PERFEKTNE! Barem autocesta i one sta se spajaju. Vinjeta kosta 9 eura za 4 dana, osobno auto. MORA se kupit, i to na benznskoj postaji, prilozite i registraciju auta, i to je to. Kazne su rigorozne, a nemaju naplatnih kucica, nekakvih posebih uvojaka za uc na cestu. Vec odjednom pocinje autocesta. Nikakvih problema, a bilo je i poprilicno auta na cesti. Vidio jednog presretaca, nista drugo. Euro tamo jos nije na snazi, pa u Budimpesti smo morali placat u forintima, sto je zahebano ako dodjete na neki parking u 9h navecer :D
Na autocesti M7, za Goričan, ima dio puta, 20km, koji nije gotov, taj dio se ide sporednom cestom, koja i nije bajkovita. Ravna je, ali je puna kratera. Takva i mozda jos gora cesta ce vas zadesit u ukrajni, ako niste na svjeze zavrsenoj cesti :D
Madjarksu se da bez problema u 5 sati proc. Meni je trebalo od Budimpeste do Splita, sa 2 stajanja od po 1h, ukupno 8h, sa granicnim prijelazom.

Dakle, ako netko zeli ici autom, par preporuka. Neka tanka u ukrajni (mene skolpalo kad sam tanka u hrvatskoj, iako sam znao, ali 40% je jeftinije u Ukr.
Pazite na DAI (obavezno tada postujte znakove upozorenja i ogranicenja koji ide 70...50...40km/h), jer to je znak da se tu nalazi ekvivalent prometne policije, koja se nalazi na svim izlazima iz gradova. Presretaca nemaju, ali znaju stajat na nekim prosirenjima, skretistima. ili takodjer di se nalaze parking za TIR. Ako namjerevate negdje prespavat, obavezno neka vam je auto na nekom parkingu, koje je pod nadzorom.

Ovo je napisano, dok jos pijem kavicu, pa ako tko ima pitanje, neka pita.

ja cu ovaj put vlakom s obzirom da idem sam. Ionako sam se i zaželija malo vlaka ili autobusa, jer ima i to svojih čari. A drugi put autom i do Kijeva a možda i dalje

Explorer
14.03.2008., 23:00
Evo ja se spremam za Kiev 25.3. al imam problema sa vizom i mislim da je to interesantno za sve...
dakle rezervirao sam smještaj preko interneta preko privatne agencije dobio pismo (oli ti voucher) i otišao na ambasadu po vizu. Gospođa koja je pogledala pismo nije ništa rekla nego mi dala formular za popuniti. Dok sam ja to popunjavao u međuvreenu je došao neki mladac i kad sam mu predao formular..oooops! pismo nije dobro jer nema pečata agencije i naziva (memoranduma) agencije...Ja odmah zovem agenciju mobom...naravno na svoj račun...i dobijem tipa u agencije koji se razgovara sa mladcem u ambasadi i ovaj mu sve objasni i traži da se pošalje drugo pismo sa potrebnim podacima na faks ambasade...to inače ne rade ali kao za mene budu...morao sam se koristiti autoritetom firme gdje radim ali bila je sila...:mig:
Uredno mi zaprime zahtjev i ja platim za vizu u banci i čekam...dobijem mail da oni (agencija) ne mogu poslati traženo pismo jer se radi o privatnim iznajmljivačima apartmana koji nemaju svoju firmu ili obrt i nemaju pečat...i sad čekam...a već sam kupio avionsku kartu...:ne zna::mad:
jedino su obećali iz agencije da će na mail ambasade poslati tražene podatke...
Tješi me da su mi zaprimili zahtjev, da se ipak radi o nadobudnom mladcu (nadam se) pa se nadam da ne bude problema, pogotovo jer već imam nekoliko viza u putovnici i dosad je bilo sve u redu...
Da sam to znao prije (možda je neki crnjak u iznajmljivanju) ne bih išao tražiti smještaj preko interneta...a imam provjerenu agenciju sa kojom je sve bilo u redu...što ćeš kad sam želio istraživati...:confused:

Explorer
14.03.2008., 23:01
Evo ja se spremam za Kiev 25.3. al imam problema sa vizom i mislim da je to interesantno za sve...
dakle rezervirao sam smještaj preko interneta preko privatne agencije dobio pismo (oli ti voucher) i otišao na ambasadu po vizu. Gospođa koja je pogledala pismo nije ništa rekla nego mi dala formular za popuniti. Dok sam ja to popunjavao u međuvreenu je došao neki mladac i kad sam mu predao formular..oooops! pismo nije dobro jer nema pečata agencije i naziva (memoranduma) agencije...Ja odmah zovem agenciju mobom...naravno na svoj račun...i dobijem tipa u agencije koji se razgovara sa mladcem u ambasadi i ovaj mu sve objasni i traži da se pošalje drugo pismo sa potrebnim podacima na faks ambasade...to inače ne rade ali kao za mene budu...morao sam se koristiti autoritetom firme gdje radim ali bila je sila...:mig:
Uredno mi zaprime zahtjev i ja platim za vizu u banci i čekam...dobijem mail da oni (agencija) ne mogu poslati traženo pismo jer se radi o privatnim iznajmljivačima apartmana koji nemaju svoju firmu ili obrt i nemaju pečat...i sad čekam...a već sam kupio avionsku kartu...:ne zna::mad:
jedino su obećali iz agencije da će na mail ambasade poslati tražene podatke...
Tješi me da su mi zaprimili zahtjev, da se ipak radi o nadobudnom mladcu (nadam se) pa se nadam da ne bude problema, pogotovo jer već imam nekoliko viza u putovnici i dosad je bilo sve u redu...
Da sam to znao prije (možda je neki crnjak u iznajmljivanju) ne bih išao tražiti smještaj preko interneta...a imam provjerenu agenciju sa kojom je sve bilo u redu...što ćeš kad sam želio istraživati...:confused:

aircanada
14.03.2008., 23:17
ajde explorer javi se, ja se vracam u kiev kad i ti ides.
Za vizu me nije iznenadilo, jer im je to novo pravilo. Na zalost, eto, upoznat si sa time na svojoj kozi sada.

lorens023
15.03.2008., 20:42
ja sam u četvrtak 13.03. predao zahtjev za vizu i pitao je li može biti gotovo do ponedjeljka s obzirom da u utorak 18.03. imam vlak a u srijedu 19.03. smještaj s plaćenom akontacijom. Rekli su da će biti sve u redu, inače se plaća 60 eur za dobivanje vize u brzom postupku.
Rezervirao sam preko interneta www.inlviv.info
Poslali su mi voucher za smještaj i pozivno pismo ( s pečatom i potpisom) sve preko maila.( ali tek nakon uplate akontacije šalju pismo i voucher )

Explorer
16.03.2008., 07:23
ajde explorer javi se, ja se vracam u kiev kad i ti ides.
Za vizu me nije iznenadilo, jer im je to novo pravilo. Na zalost, eto, upoznat si sa time na svojoj kozi sada.

Iskreno, meni je to pravilo logično iako se iz ukrajinske agencije čude i ne znaju za to "novo" pravilo...Navodno.:mig:
Javiti ću ti se na privat...

Explorer
22.03.2008., 07:56
Evo još malo dopune za vizu...
Nakon što su oni tj. ukrajinska agencija poslali tražene podatke na ambasadu ponovno su me zvali iz ambasade da moram imati voučer jer da ti podaci nisu dovoljni ali je tip bio vrlo fer. Sugerirao mi je da mogu imati vocher od hrvatske agencije što im je još prihvatljivije. Time mi je jako pomogao. U roku odmah sam pribavio voucher hrvatske agencije, poslao na ambasadu i viza je dobijena. Dakle putujem...
Dakle, mislim da je važan podatak da je prihvatljiviji voucher od hrvatske agencije...
Kad se vratim čujemo se sa dojmovima...

aircanada
23.03.2008., 17:33
Da, nesto su "postrozili" sa vizama. Praksa je takva da ako se ide preko pozivnog pisma stranca, onda cak i traje nesto duze. Ima i taj vaucer, a on se da rijesit, ako nekome koristi, rezervacijom u nekom hotelu, recimo 2 noci, makar ce neko bit tamo 2 tjedna. Ali njima je bitno kao, ako vec idete tamo, da bar imate prve dvije noci di za spavat. Jako puno ljudi ide u Ukr. pa ako idete avionom, uzmite green card od stjuardese, i kad treba na carinu, produzite korak, jer sam ja tako proveo i 2h samo da mi udru pecat.

Explorer
02.04.2008., 22:27
Eto vratio se ja iz Kieva..bilo mi je super iako početak nije bio obečavajući...ali grad me na kraju ponovno oduševio...napisati ću više dojmova kad stignem...

lorens023
08.04.2008., 22:47
evo da napišem par riječi s putovanja u Lviv. Išao sam vlakom , povratna karta 1.040 i još dodatak za spavaća kola oko 130 kn u jednom smjeru a isto tako i natrag. To je bio direktni vagon za Moskvu ( nije svaki dan direktni ). U budimpešti stoji oko 3,5 sata i na granici s Ukrajinom oko 4 sata tako da putovanje traje 24 sata. Bio sam jedini putnik u cijelom vagonu. Natrag je bilo još ljudi. Zanimljivo je da ne možete rezervirati povratak prije, nego treba čekati 4 sata popodne pa ih nazvati telefonom ili posjetiti za rezervaciju a vlak ide u 8.30. Inače im je željeznički kolodvor isto mjesto za posjet, lijepo uređen i arhitekturno zanimljiv. Inače grad je zaista vrijedan posjeta jer je lijep - pod zaštitom Unesca od 1999.g. Ima ugodne kavane ( dosta podsjeća na Beč, a i česte su slike starih Austrijskih vladara na zidovima. Cijene variraju, ima kao kod nas ali može se nači i jeftinije. Ima dosta zgodnih žena, koje su većinom vitke. Dosta su i religiozne ( prevladava grkokatolicizam ). Na ulicama puno dobrih auta ( možda čak i više nego u zagrebu) a ostali auti su srednji i nešto starih ruskih lada.Najbolje je za smještaj naći apartman, kojih ima dosta u samom centru 250 - 350 kn ( 2-3 osobe)
adresa www.inlviv.info
Pravi srednjoeuropski grad, uostalom to je bio centar europe za dok je bio u sastavu Austrije, a mnogi europski suvremenici su boravili u njemu, kao Honore de Balzac i dr....

aircanada
09.04.2008., 09:56
Vrijedno spomena je da veliki utjecan na Lviv ima i Poljska. Nisi ti vidija puno dobrih auta, vise nego u cijeloj hrvatskoj (Kiev) :D . No grad je prekrasan. Nije ni zgorega spomenit da su ga brojne turisticke agencije uvrstile za docek 2008. godine. Ne znam kuda si zalazio, no moj boravak tamo je prosao daleko jeftinije nego sta bi bilo u Hrvatskoj, barem 30ak%. Mislim na restorane, ducane itd. U boljem restoranu su cijene kao u nekom srednjem u Hrvatskoj.

Explorer
09.04.2008., 22:12
Lorens drago mi je a ti je bilo dobro i da netko osim mene i Aircanade potvrdi da se Lviv stvarno isplati posjetiti...koliko vidim imao si vrlo slična iskustva mojima.:top:..a ovo s autima...Lviv nije ništa prema Kievu..to je ludnica tamo, samo ovo sa rezervacijom vlaka da trebaš doći poslije 4 sata na dan puta...ne znam...ja sam 2 puta bio tamo i nisam to doživio...došao sam par dana prije povratka, ženska na šalteru je nekog nazvala telefonom (valjda da provjeri jel ima mjesta) i dobio sam kartu...:confused:

lorens023
09.04.2008., 23:15
i mene je začudilo to s rezervacijom ali nije išlo drugačije, možda sve ovisi o osobi koja trenutno radi odnosno njezinom upućenosti u posao. Isto tako mi je rekla da je vlak za Zagreb a kad sam došao ispostavilo se da nema do zagreba nego samo do Budimpešte, tako da sam morao tamo mijenjati vlak ali to nije neki problem. Imam u planu na jesen u Kijevu upisati tečaj ruskoga

brunod
14.04.2008., 13:45
Molim za savjete !
Sredinom svibnja idem na sedam dana , sluzbeno u Kijev.Obzirom da je sluzbeni put u pitanju , svaki dan cu biti manje-vise zauzet od 9 do 17 h.
Pa cekam vase prijedloge i savjete sta , gdje, kako i kada vidjeti.
Znam da mi ne ostane bas nesto puno vremena nakon 17 h za obilazke grada ali definitivno ne zelim se vratiti samo sa slikama ureda i radnih kolega.
SVaki tip je dobro dosao.
Hvala

aircanada
15.04.2008., 17:20
mrak ti pada oko 6:30, a sad sve kasnije i kasnije. Tesko da ces i stic od 5 do 6:30 negdi od guzva, ali vrijedi pokusat. Ono sta se isplati je "hrescatik" vikendom, a sam centar grada je dosta zgodan. Na potezu od republikanskog stadiona do lobanovskog, u sirini od 2-3 km. Imas moj post ranije, pa pogledaj malo.A i ne znam sta ti je bitnije, disko barovi ili neke znamenitosti..

Sorrela
15.04.2008., 17:44
Moja firma je izmedju ostalog organizator kongresa u maju al sljedece godine u Kijevu, jako se radujem da vidim taj dio Evrope tako da cu i ovaj topic iscitati.

Aircanada, ti tamo zivis, je li?

Imas li predstavu o nekom hotelu u kome moze se odrzavati veliki congres, ja mu ne znam ime al znam da ulogu igra International Art and Craft Center:eek:

Znas li nesto o tome?

brunod
16.04.2008., 13:07
mrak ti pada oko 6:30, a sad sve kasnije i kasnije. Tesko da ces i stic od 5 do 6:30 negdi od guzva, ali vrijedi pokusat. Ono sta se isplati je "hrescatik" vikendom, a sam centar grada je dosta zgodan. Na potezu od republikanskog stadiona do lobanovskog, u sirini od 2-3 km. Imas moj post ranije, pa pogledaj malo.A i ne znam sta ti je bitnije, disko barovi ili neke znamenitosti..

aircanada, hvala za odgovor.
Pregledat cu tvoj post.
Ma kakvi disko barovi , nisam ti ja u tom djiru( sto ne znaci da se nece svratiti i do njih).Vise me interesiraju kulturno-povijesne znamenitosti, muzeji ,arhiktetura itd, itd.

Explorer
17.04.2008., 21:35
Sorry društvo nešto sam u gužvi u zadnje vrijeme ali napisati ću obećajem kratak putopis o Kievu...Vi koji ste zainteresirani pročitajte ovu temu od početka do kraja i saznati ćete dosta toga...Bruno i Sorela javiti ću vam se na privat...

aircanada
19.04.2008., 13:17
Moja firma je izmedju ostalog organizator kongresa u maju al sljedece godine u Kijevu, jako se radujem da vidim taj dio Evrope tako da cu i ovaj topic iscitati.

Aircanada, ti tamo zivis, je li?

Imas li predstavu o nekom hotelu u kome moze se odrzavati veliki congres, ja mu ne znam ime al znam da ulogu igra International Art and Craft Center:eek:

Znas li nesto o tome?

sory na malo kasnije odgovoru, bas sam dosa iz kine.
jos putujem u glavi.
da, ja tu zivim, a oko tvog pitanja, za sad nemam pojma, ali pokusat cu saznat.

holly
20.04.2008., 07:15
Imam jos nesto grivni !!!
Ako netko ide u Ukrainu moze ih kupiti od mene !

ilinikol@gmail.com

098 97 14 504

Pozdrav,

Holly

mali_tomica
22.04.2008., 00:24
Molim za savjete !
Sredinom svibnja idem na sedam dana , sluzbeno u Kijev.Obzirom da je sluzbeni put u pitanju , svaki dan cu biti manje-vise zauzet od 9 do 17 h.
Pa cekam vase prijedloge i savjete sta , gdje, kako i kada vidjeti.
Znam da mi ne ostane bas nesto puno vremena nakon 17 h za obilazke grada ali definitivno ne zelim se vratiti samo sa slikama ureda i radnih kolega.
SVaki tip je dobro dosao.
Hvala

Don't miss River palace :kava:

Explorer
30.04.2008., 22:57
Eto konačno sam našao vremena da napišem nešto o mojem zadnjem posjetu Kievu.:)..Odmah na početku moram reći da sam grad upoznao bolje nego prvi put i stvarno me se jako dojmio u pozitivnom smislu...Ako se ima love to je mjesto za svakojake užitke ali krenimo redom:s...Išao sam Austrian airlinesom...Karta povratna sa svim taksama nešto manje od 3000 kuna. Put je bio ok jedino se duže čekalo (oko sat vremena)na kontrolu putovnica na aerodromu.:( bila je stvarno gužva. Avion dolazi negdje oko 4 a izgleda da je to vrijeme kad dolazi dosta aviona. Kad sam prošli put išao iz Budimpešte sve je bilo puno brže...nekako mi je linija preko Budimpešte draža.:..:s
sa aerodroma taxi do grada 200 grivni (odnos grivna kuna oko 1:1) vožnja oko pola sata, cesta široka, a kad sam se vraćao isti put sam platio 120 grivni. Caka je u tome da ovisi kojom taxi kompanijom se vozite. Oni imaju više taksi kompanija, dijele neke kartice, kad se naruči taxi treba ostaviti osobne podatke i ovisno o količini prometa odnosno vožnji ostvaruju se neki popusti...Interesantno...:top:to bi i kod nas trebalo uvesti, samo tamo taxi stvarno radi, imaju puno prometa a istina je da im e litra benzina oko 5,5 kuna mislim.:top:
Odsjeo sam u privatnom apartmanu vrlo blizu centru grada. Mogao sam pješice do centra. Apartman sam našao preko neta (pogledati prethodne postove) cijena 70 usd po noći...Puno bolji apartman imao sam u Lvivu za 40 usd i to puno bliže centru. Ali glavni grad je glavni grad...
Uz nešto obavljenog posla dali smo se na istraživanje. Grad mi je vrlo lijep sa klasičnim centrom i sve bitno je relativno blizu. Posjetio sam stadion Dynama Kiev koji je u samom strogom centru. Iza ili bolje rečeno na brdu iznad stadiona nalazi se šetnica, park sa lijepim pogledom na Dnipro i usidrenim brodovima koji su restorani, barovi... bilo je lijepo vrijeme pa sam pješice prešao preko mosta na drugu stranu rijeke...tamo su kupališta i puno ribiča. Voda je stvarno mutna i prljava ali po lijepom danu sve izgleda ljepše...Također na drugom kraju također blizu centra ali malo dalje nalazi se Olimpijski stadion...pa stadion Arsenala Kiev (sorry ali ja sam sportski fan). O crkvama sam pisao prije (vidjeti prethodne postove)...
Ovaj put sam posjetio crkvu na Andrijevskom spustu...:sto je stari dio Kijeva sa suvenirima i starom crkvom...nešto kao Dolac u Zagrebu...Pa smo ja i Aircanada popili pivu i kavu...onak popričali ko ljudi iz dijaspore...he,he...interesantno je to koliki je to drugačiji osjećaj sresti hrvata u drugom svijetu...pa sam čuo interesantnih stvari...da u Ukrajini živi 17 hrvata registriranih na ambasadi (oni neregistrirani valjda imaju razlog za to), da postoji katedra za hrvatski jezik na njihovom fakultetu, da je prošle godine Hrvatsku posjetilo 15.000 ljudi i to kao turisti. Za posjete Hrvatskoj aranžmani su im skupi ali koliko sam vidio izbor mjesta i nije neki. Velika greška, ljudi imaju krivu predodžbu o Kijevu. Navodno tamo ima 40% bogatih (govori se o Kijevu a ne o Ukrajini). Kijev ima cca 3,5 milijuna stanovnika pa računajte... kao i svi glavni gradovi je ispred...Najveća mi je fora poslovica "Kuverta govori više od 1.000 riječi"...he,he, odražava mentalitet i način poslovanja...ako sam nešto platio to je moje kakvi zakoni...:confused:
Ono što me iznenadilo vidio sam dosta homića na cesti...to ipak nisam očekivao.:(

Explorer
30.04.2008., 23:04
Grad mi djelovao prilično sigurno, dosta veliki moving na Hreščatiku i trgu Moj dan naležnosti...To je najstroži centar..ali sam ipak doživio malu neugodnost..Kad sam se spuštao prema centru (nekih 5 min. od centra) kod puba Obrien kraj mene je stao auto sa zatamnjenim staklima, neki japanski auto ili sl. Bio sam sam i nije bilo kasno oko 9 možda 10 navečer. Iz auta je izašao tip onako tamnoput i crnokos djelovao mi je kao da je iz Abhazije, Gruzije ili dr. pokrajine i počeo mi davati neke signale.:confused:..ja ga pogledam i vidim da glumata odnosno pravi se gluhonijem i pokazuje mi auto odnosno da uđem u auto...pa nisam ni ja od jučer he, he....odmaknem rukom i krenem dalje kad ono on mene primi za rukav od jakne, ja se okrenem uputim mu pogled br. 13 i obratim mu se oštrim tonom, jačim glasom i istrgnem mu ruku i nastavim dalje...i ništa tip je ušao u auto i nastavio dalje...:rolleyes:koje su im to fore...pa koja budala bi ušla u nepoznati auto i to još u 9 navečer..ulica je bila puna ljudi...ljudi su se okrenuli gledali, naročito kad sam postao glasan...
A sad malo o očnom životu. Netko je ovdje spomenuo River palace...To je brod bar-restoran na Dnipru (metro stanica se također zove Dnipro jedna stanica od centra) sa kockarnicom i sportskim barom koji se otvara u 16 sati (što je mene privuklo). Piće se može popiti preko cijelog dana a navečer je program...Prije ulaska prolazi se detaljan pregled od strane redara, kamere i sl. se ne smije unositi...ima striptesa i svega. Puno noćnih dama al kakvih...Što se izgleda tiče nevjerojatno, vrh vrhova...Mt Everest...Početna cijena 300 usd pa tko voli nek izvoli. Navodno kako noć odmiče cijena pada. Nisam bio zainteresiran pa ne znam detalje. Priča se da ima dosta studentica iz siromašnih krajeva koje ovdje zarađuju za studij i život. Koliko sam vidio gosti su uglavnom stranci na poslovnom putu, koji ostaju dan dva...onaj tko je duže tamo, ako mu treba cura a ne može je naći mora da je lud ili je homić... :top:
Kad se iziđe van iz River palacea postoji tabla sa okvirnim cijenama taksija za različite dijelove grada, da ne bi bilo slučajno "deranja"...-To bi mi trebali patentirati...Onaj tko voli ovakav stil zabave obavezno posjetiti...
Preporučam također Arena centar..To je zgrada na nekoliko katova samo za noćni život...pivnica, restorani, noćni klub...Vlasnik je Kličko poznati boksač profesionalni prvak svijeta, ne znam da li je to onaj Kličko političar koji je nedavno bio kod Mesića (Postoje 2 brata blizanca). Arena je super, gosti stranci u pratnji domaćih mahom djevojaka...ima i prostitucije ali ovdje dolazi obrazovaniji dio populacije (govore engleski)...i cure nisu tako nevjerojatno zgodne kao u River Palaceu. Mjesto ima onako europski malo noble štih...obavezno posjetiti...nalazi se u samo centru na dnu Hrešćatika...Navodno je centar prostitucije i hotel Dnipro i ispred njega iako ja nisam vidio nijednu...
Meni se osobno najviše svidio pub Obrien u Mihailovskoj ulici 16, irska pivnica sa biljarom i domaćim ugođajem, ekranima na kojima se vrt sport, puno vrsta pive, cijene kao u Zagrebu a može se i jesti jednostavnija jela ali dobro spremljena. nalazi se u samom centru, blizu je glavni trg Moj dan naležnosti (Trg nezavisnosti) dosta stranaca, svi pristupačni, vedra opuštena atmosfera. Isti pub ima i u Vasilovskaja ulici..
Također preporučio bih restorane ala self service sa domaćom hranom koja je slična našoj, o tome sam pisao i prošli put samo je sada otvoren i novi restoran blizu glavne metro stanice. Sad se ne mogu sjetiti imena...Super...i svi bi trebali doći vidjeti kako izgleda self service...
Također preporučam klubove sa dobrom atmosferom Shato, Privalage. Kaif i dr...neke sam i zaboravio ali kome treba na internet i surfajte....
Cijene na takvim mjestima su kao i kod nas. Uvijek ima dosta stranaca i lijepih cura...Izgleda da je ipak za srednji i niži sloj to malo preskupo, (navodno e plaće kreću za VSS oko 4.000 grivni..) ali je zabava vrhunska...
U svakom slučaju Kiev mi je puno bolji od Moskve...Tko može obavezno posjetiti..Ne znam zašto nema turističkih aranžmana sa posjetom Kievu....pozdrav.

ratep
07.05.2008., 22:04
Grad mi djelovao prilično sigurno, dosta veliki moving na Hreščatiku i trgu Moj dan naležnosti...To je najstroži centar..ali sam ipak doživio malu neugodnost..Kad sam se spuštao prema centru (nekih 5 min. od centra) kod puba Obrien kraj mene je stao auto sa zatamnjenim staklima, neki japanski auto ili sl. Bio sam sam i nije bilo kasno oko 9 možda 10 navečer. Iz auta je izašao tip onako tamnoput i crnokos djelovao mi je kao da je iz Abhazije, Gruzije ili dr. pokrajine i počeo mi davati neke signale.:confused:..ja ga pogledam i vidim da glumata odnosno pravi se gluhonijem i pokazuje mi auto odnosno da uđem u auto...pa nisam ni ja od jučer he, he....odmaknem rukom i krenem dalje kad ono on mene primi za rukav od jakne, ja se okrenem uputim mu pogled br. 13 i obratim mu se oštrim tonom, jačim glasom i istrgnem mu ruku i nastavim dalje...i ništa tip je ušao u auto i nastavio dalje...:rolleyes:koje su im to fore...pa koja budala bi ušla u nepoznati auto i to još u 9 navečer..ulica je bila puna ljudi...ljudi su se okrenuli gledali, naročito kad sam postao glasan...
A sad malo o očnom životu. Netko je ovdje spomenuo River palace...To je brod bar-restoran na Dnipru (metro stanica se također zove Dnipro jedna stanica od centra) sa kockarnicom i sportskim barom koji se otvara u 16 sati (što je mene privuklo). Piće se može popiti preko cijelog dana a navečer je program...Prije ulaska prolazi se detaljan pregled od strane redara, kamere i sl. se ne smije unositi...ima striptesa i svega. Puno noćnih dama al kakvih...Što se izgleda tiče nevjerojatno, vrh vrhova...Mt Everest...Početna cijena 300 usd pa tko voli nek izvoli. Navodno kako noć odmiče cijena pada. Nisam bio zainteresiran pa ne znam detalje. Priča se da ima dosta studentica iz siromašnih krajeva koje ovdje zarađuju za studij i život. Koliko sam vidio gosti su uglavnom stranci na poslovnom putu, koji ostaju dan dva...onaj tko je duže tamo, ako mu treba cura a ne može je naći mora da je lud ili je homić... :top:
Kad se iziđe van iz River palacea postoji tabla sa okvirnim cijenama taksija za različite dijelove grada, da ne bi bilo slučajno "deranja"...-To bi mi trebali patentirati...Onaj tko voli ovakav stil zabave obavezno posjetiti...
Preporučam također Arena centar..To je zgrada na nekoliko katova samo za noćni život...pivnica, restorani, noćni klub...Vlasnik je Kličko poznati boksač profesionalni prvak svijeta, ne znam da li je to onaj Kličko političar koji je nedavno bio kod Mesića (Postoje 2 brata blizanca). Arena je super, gosti stranci u pratnji domaćih mahom djevojaka...ima i prostitucije ali ovdje dolazi obrazovaniji dio populacije (govore engleski)...i cure nisu tako nevjerojatno zgodne kao u River Palaceu. Mjesto ima onako europski malo noble štih...obavezno posjetiti...nalazi se u samo centru na dnu Hrešćatika...Navodno je centar prostitucije i hotel Dnipro i ispred njega iako ja nisam vidio nijednu...
Meni se osobno najviše svidio pub Obrien u Mihailovskoj ulici 16, irska pivnica sa biljarom i domaćim ugođajem, ekranima na kojima se vrt sport, puno vrsta pive, cijene kao u Zagrebu a može se i jesti jednostavnija jela ali dobro spremljena. nalazi se u samom centru, blizu je glavni trg Moj dan naležnosti (Trg nezavisnosti) dosta stranaca, svi pristupačni, vedra opuštena atmosfera. Isti pub ima i u Vasilovskaja ulici..
Također preporučio bih restorane ala self service sa domaćom hranom koja je slična našoj, o tome sam pisao i prošli put samo je sada otvoren i novi restoran blizu glavne metro stanice. Sad se ne mogu sjetiti imena...Super...i svi bi trebali doći vidjeti kako izgleda self service...
Također preporučam klubove sa dobrom atmosferom Shato, Privalage. Kaif i dr...neke sam i zaboravio ali kome treba na internet i surfajte....
Cijene na takvim mjestima su kao i kod nas. Uvijek ima dosta stranaca i lijepih cura...Izgleda da je ipak za srednji i niži sloj to malo preskupo, (navodno e plaće kreću za VSS oko 4.000 grivni..) ali je zabava vrhunska...
U svakom slučaju Kiev mi je puno bolji od Moskve...Tko može obavezno posjetiti..Ne znam zašto nema turističkih aranžmana sa posjetom Kievu....pozdrav.

baš lijepo objašnjeno.
ali me nešto zanima, a to je viza? Koliko dođe i da li uvijek treba garantno pismo.Ja bio otišao svojim vlasitim auto u UA, da li mi to preporučaš, kakve su ceste, cijena dizela,pošto vozim alfu jtd, strah od kradljivaca auta?
Hvala!

aircanada
10.05.2008., 15:57
baš lijepo objašnjeno.
ali me nešto zanima, a to je viza? Koliko dođe i da li uvijek treba garantno pismo.Ja bio otišao svojim vlasitim auto u UA, da li mi to preporučaš, kakve su ceste, cijena dizela,pošto vozim alfu jtd, strah od kradljivaca auta?
Hvala!

Cijena dizela ti je 6ghr, s time da je 5 ghr = 1dolar,dakle, ispadne nesto malo manje od 6kn po litri.
Pismo ti treba, moras imat ili pozivno pismo, ili vaucer. Sta se tice auta, to cu ti odgovorit kad mi kazes kuda mislis ici.Sta se tice kradje, uglavnom svi moteli, hoteli imaju parking, a po danu ga parkiras po parkingu. Ovde i najstarije lade imaju alarm, i garazirane su, pa sad vidi. Ja jos nisam susrea se sa time, ali valja bit oprezan.

ratep
13.05.2008., 18:27
Cijena dizela ti je 6ghr, s time da je 5 ghr = 1dolar,dakle, ispadne nesto malo manje od 6kn po litri.
Pismo ti treba, moras imat ili pozivno pismo, ili vaucer. Sta se tice auta, to cu ti odgovorit kad mi kazes kuda mislis ici.Sta se tice kradje, uglavnom svi moteli, hoteli imaju parking, a po danu ga parkiras po parkingu. Ovde i najstarije lade imaju alarm, i garazirane su, pa sad vidi. Ja jos nisam susrea se sa time, ali valja bit oprezan.

Otišao bi autom pravac Kiev, jel Mađarska povezana autocestom do Kieva. Samo bi ja otišao za Novu godinu, valjda ceste nece biti zatrpane snijegom. Pada li često snijeg za Novu u Kievu? Posjedujem svu zimsku opremu za auto, ali nekad ne možeš protiv prirode.

aircanada
13.05.2008., 20:00
Ovako: Nije stvar Kieva, vec Karpata, i tamo je jako neugodna cesta. Ukrajina NEMA autocesta, iako se rade te brze ceste. Cesta do Lviva je dobra, ima dosta nove trase. Ogranicenje je 90km/h. Cesta ti ide i kroz naselja, tako da di su sela je ogranicenje 60km/h. Od Lviva do Kieva, cesta je jako losa, barem za sad. Sa svojom alfom, koji je sportski auto, ne bi ti preporucija, ali ima puno vise sta idu i sa gorim autima, tako da..Stvar je sta je Lviv Kiev bar 200tinjak km dosta losa, a ni ogranicenje ti ne dozvoljava vise.Kiev-Lviv je recimo 50-100km takva, jer su je prosirili, pa je taj smjer novi. Snijega ima, pocnje u 10 misec, barem ove godine, pa sve do ~3 miseca. Ali pada 2 dana, pa stoji na zemlji 3 tjedna... Tako je pada malo puta, ali u vecim kolicinama. Ja sam isa kroz Karpate u 3. misecu, nije nigdi bilo sniga, osim u Lici :D
Cijena dizela je ovdi ~6 grine, sto je oko 5,5 kuna. Viza ti ne bi trebala bit problem, ali moras imat vaucer od hotela ili cega vec.
Situacija sa autom. Ne virujem da ce ti se nesto desit, ali ove je krcato skupih auta.. KRCATO. No posli 10 sati 80% auta je u garazama ili parking mjestima koja cuvaju strazari. Ali mislim na sva auta, i stara lada i novi Lexus. I 95% njih ima alarm ^_^. Ono sta ti ocu rec, po danu se nemas sta brinit, ali po noci, parkirat u garazu hotela, odnosno neko mjesto sta oni imaju.
Ako te jos sta zanima pitaj, nije problem pokusat objasnit/pomoc.

Morphling
16.06.2008., 18:04
Pozdrav! Ovako...planiram otić u neko dogledno vrijeme u Ukrajinu, točnije zanimaju me Černobil i Pripyat (do njih se dolazi organizirano iz Kijeva, to mogu sredit jer agencije napišu kad se ide i ti rezerviraš mjesto:top:), zanima me kako da dođem od Zagreba do Kijeva:flop:

Išao bi vjerojatno vlakom...koliko traje put? Koliko često ide vlak? Koliko košta (redovan sam student pa možda mogu neke popuste preko toga dobit?)?

I šta mi još treba za Ukrajinu? Vjerojatno viza...kako do nje i koliko košta?

Hvala na pomoći:ne zna:

Explorer
24.07.2008., 21:09
ODESSA ILI ODESA????

1. dio
Nakon dužeg vremena eto mene na Forumu. Prije cca 3 tjedna bio sam ponovno u Ukrajini ali sada u Odessi ili možda Odesi...hm..i sam ne znam što je pravilno...Ovo sa dva s je vjerojatno engleska verzija....No da ne duljim kratak putopis:):
Vizu sam ovaj pur sredio bez problema. Ipak čovjek s vremenom stekne iskustvo kako to ide. Rezervacija preko privatne turističke agencija Ganjež iz Odese i sve štima. Čak sam tražio vizu na tjedan dana a dobio 2 tjedna! Valjda su vidjeli dam sam putovao nekoliko puta tamo pa su mi dali malo duže...:cerek:
Put:avionom iz Zagreba do Budimpešte ujutro, (imam osjećaj da su svaki put sve manji i stariji avioni) i iz Budimpešte (u 13 i 30 čini mi se) do Odese boingom, let raje cca 1 sat i 40 minuta, vrlo ugodan letr a i ne čeka se dugo u Budimpešti,,,oko sat i pol...cijenu sam dobio u Malevu na akciji sa 45% popusta izašlo je cca 1750 kuna.:s Aerodrom u Odesi ništa specijalno ali prednost je što se sve formalnosti obavljaju brzo jer nema puno međunarodnih letova. Dakle sve brzo i bez problema i u 3 poslijepodne eto me van aerodroma...prekrasno vrijeme taxi do grada za 120 grivni oko 20 min. vožnje (grivna kuna odnos je 1-1).
Iznajmio sam apartman u ulici Tarasa Shevchenka...valjda svaki grad u Ukrajini ima ulicu pod tim nazivom i to u centru grada, to je njihov poznati pjesnik koliko sam shvatio. Apartman je velik, ništa posebno ali za 50 USD dnevno je ok...Ulica povezuje centar grada sa plažom ali je bliže moru, relativno blizu je tržnica i željeznički kolodvor. U nekoliko navrata sam pješačio do centra i do plaže. U prvom redu moram reći da mi grad djeluje dosta prljavo, imam osjećaj da nemaju službu za ćišćenje ulica, ulice su dosta zapuštene i kada padne kišta to su bazeni na cesti. Dosta je bilo toplo sparno i obično dnevno jedan pljusak, ne znam je li to slučajno ili ne. Centar grada je jako dobro sređen naročito Derebasisoskaya ulica i Primorski bulevar. Iako je bio u rekonstrukciji bio je navečer osvjetljen kao da je Božić. Derebasovskaja je puna restorana, kafića i sl. stvari. Prava turistička ulica.Ustvari najbolja šetnja u centru je na ruti Aleksandrovski prospect (park sa velikim otvorenim sajmom knjiga)-Grechinskaya (veliki shoping centar sa buticima-Arena)-Deribasovskaya (glavni centar)-Primorski bulevar (šetalište s pogledom na more i luku)- Gradska luka-Ekatarinskaya (restorani, barovi)-Lanžeronskaya (restorani, barovi):top:. Za pogledati je svakako Opera house, zgrada lokalne uprave, Potemkinove stube, spomenik De Rochelie (francuski arhitekt koji je projektirao grad). Sve je na tom potezu. Ono što je karakteristika grada je da je on na uzvisini iznad Crnog mora. Recimo od Potemkinovih stuba na čijem vrhu se nalazi spomenik De Rochelie do glavne luke ima 127 stepenica (brojao sam) i stalno ako se ide na more ide se nizbrdo pa uzbrdo. Veći dio vremena sam ipak provodio na moru na Dolphin plaži jer mi je bila cca 15 minuta od apartmana:top:. Plaža je ok, fini sitni pijesak, more ne valja, mi kojima je Jadran pod normalno malo smo razmaženi u tom pogledu. Naime more je stvarno ogromno, otoka nema, mijenja boju ovisno o bljesku sunca ali kad sam ušao u vodu iznad koljena više nisam vidio prste na nogama!!! :flop:Loš osjećaj no ipak malo sam otplivao..vido sam ljude kako šeću u vodi do gležnja cca 50 m od obale pa me interesiralo što je to...doplivao do tamo kad ono zid cca 30 cm ispod površine...koliko sam shvatio to je sagrađeno radi obrane od valova da se ne bi uništavala obala...i proteže se skroz uz obalu...Ima dosta turista ali iz bivšeg Sovjetskog saveza, vidio sam nešto francuza i talijana...ima dosta turaka i moldavaca na privremenom ili stalnom radu. Djevuške na plaži ali i van plaže... a što da vam pričam...:cerek:Ukrajina je legendarna po tome...Takvu modnu procesiju na plaži nisam dugo vidio...:sinače cure ostavljaju jako pristupačan dojam naročito kad čuju engleski...U razgovoru s domaćima potvrđeno mi je da je to tako jer je velika stvar dobro se udati i nemati financijskih problema u životu...ili jednostavno naći sponzora. Obzirom na konkurenciju ljepih cura nije im baš lako...A slaba ponuda muških. Samo ne znam odkud im svima lova da su tako sređene..:top: Plaća se za one s faksom kreće od 2000 do 3000 grivni (isto je to u kunama). Cijene su znatno niže nego npr. u Kijevu ali za njihove prilike to je plaća samo za preživit tj. da imaš za jesti. E da. ulaz na plažu je 50 grivni pa ti vidi s tom plaćom.:flop:

aircanada
24.07.2008., 22:02
Zaheb, na more se ide u Krim.
Inace, po ruski je Odessa, po Ukrajinski je Odesa, ali kako dolje prevladavaju uglavnom rusi, onda je "pravilnije" Odessa :)

Explorer
25.07.2008., 11:51
ODESSA ILI ODESA

2. dio
Ono što mi se jako sviđalo je šetnica uz more...od plaže Dolphin pa do Arcadia Beach nekoliko km cca (1,5 sati hoda). Čuo sam da je zovu Road of the health..nije to uređeno onako kako smo mi navikli ali je ok. To je ustvari cesta uz more koja povezuje plaže. Priroda nije mediteranska i čitavo vrijeme bilo je dosta vlage u zraku ali izdrži se. Arcadia Beach je najpoznatiji dio Odesse za zabavu i noćni život pa po razuzdanosti noćnog života Arcadia je poznata i šire.:top: Nema što nema. Restorani, klubovi, barovi sve ono što čini noćni život. I sve je vrhunsko, na cca 200 m zračne linije. Naši turistički radnici trebali bi otići vidjeti što znači noćni život. Sve je otvoreno do 4-5 sati ujutro, muzika sa svih strana ali ima i tihih mjesta. Ističem noćne klubove na otvorenom: Ibiza, Itaka, Western club, Assoll. Ibiza je sva u bijelom sa puno separea, građevina u španjolskom stilu ulaz od 50 do 120 grivni ovisno o danu, izvrsna muzika, super djevuške od kojih su imam dojam velik dio sponzoruše i vjeroatno prostitutke, u ovo nisam siguran jer mi po stilu, obleki i znanju stranih jezika tako ne djeluju, osim ako se ne radi o prostituciji na visokom nivou, Itaka ima one grčke stupove, jako je velika, tamo obično gostuju pjevači, ulaz ovisi o programu za određenu večer, normalno preko vikenda je skuplje od 50 do 300 grivni..
Western club radi samo preko ljeta, tamo dolaze zapadni turisti i curice koje hoće nekog upoznati sa zapada. Takvo je i ponašanje...ono poznato zapadno glupiranje gdje dečki misle da su frajeri i piva u hektolitrima. Klub je građen u obliku amfiteatra. Ulaz 50 grivni čini mi se. Assoll, iako ima ime koje zvuči glupo jako me se dojmio. To je veliki brod sa muzikom i restoranom, mislim da ima tri palube. Tamo mi je muzika najviše odgovarala, imali su veliki ekran na otvorenom što je bilo dobro jer je bilo europsko prvenstvo u nogometu (kad već nisam uspio nabaviti karte eto me u Ukrajini), a imaš i gdje sjesti. Ulaz besplatan osim ako nije neko događanje. Preko dana radi kao restoran.
Turski restoran Shambala isto je super. Tamo sam gledao utakmicu Hrvatska-Turska. Nisam ni znao da je to turski restoran. Poslije mi je sinulo kad sam vidio ime ali oni su bili najbolje pripremljeni za gledanje tekme (logično). Pola restorana je navijalo za Tursku. Kad sam pogledao fizionomiju likova bilo mi je jasno (Turci), Daleko od toga da je bilo zakrabuljenih žena, dimija i sl. To su bili sve fino obučeni ljudi. Pola restorana uglavnom turisti ili domaći navijalo je za Hrvatsku. Vole nas od kad smo pobijedili engleze. Bilo je super, bez negativnih tenzija. Mislim da sam bio jedini Hrvat u restoranu. U Odesi nema inače hrvata. Spominjali su mi nekog nogometaša koji igra za Černomorec (1. ukrajinska liga). Ako sam dobro zapamtio zove se Lozo. No da nastavim: Na kraju utakmice prije produžetaka trk na wc, piva proradila, kad ono red...nema odvojenih muških i ženskih wc...to sam i inače primjetio u Ukrajini...a trebaju početi produžeci...i ja lijepo preko ceste sa strane u mrak...žuborim ja žuborim kad mi netko kaže halo mister i potapša me po ramenu...policija!!!...radost božja:lol:...no nisam se dao smesti a ni on me nije prekidao. Završim ja a on krene: big problem, moramo raditi protokol, zove on šefa kad ja skužim da sam žuborio 30 metara od policijske postaje!!!!:D...nisam gledao jer mi se žurilo na tekmu...no kako ja već znam kako to ide u Ukrajini kad je došao šef ja kažem How much? a oni jednostavno odgovore 200 grivni, odemo u mrak dam lovu i trk na produžetke. Mislim da sam odmah reagirao, da onaj nije zvao šefa možda bih prošao sa 100 grivni (kuna). dakle jedno pišanje 200 kuna:confused:...he,he. Makar moram reći da su ovi policajci su znali engleski, valjda ih takve biraju da rade na turističkim mjestima a i oni se grebu za takva radna mjesta...koliko još turista tako plati po raznim osnovama.:ne zna: Na kraju tekme koja je završila kako je završila kolona turskih automobila po gradu sa zastavama i slavlje...Čudno. U Ukrajini turci slave. Kad je igrala Rusija dosta mladih u ruskim dresovima i zastavama i svi navijaju za Rusiju...ali svi...Pitam se tko tu navija za Ukrajinu?:ne zna:...zemlja očito ima problema s identitetom...u Hrvatskoj ne mogu zamisliti da srbi, talijani ili koji već slave neku pobjedu...bilo bi tu razbijenih glava. U razgovoru s njima imao sam osjećaj da se oni osjećaju kao rusi, svi govore ruski pod normalno a ne ukrajinski iako je to slično. Inače kako je Odessa veliki trgovački centar i glavna luka imaju dosta kontakata sa strancima i čini mi se više ljudi zna jezike nego drugdje u Ukrajini. E da, poznato je da ovdje živi velika grupacija židova.
Inače cijene hrane i pića na Arcadia Bech su kao i kod nas na takvim mjestima..ručak od 50 grivni (samo glavno jelo) na više, piva 15 do 18 grivni, kava 10 grivni. butelja vina 300 grivni. Maršutka (mali autobusi koji krstare gradom i prevoze ljude 2-4 grivne). Cijene u dućanima su znatno niže a naročito na ogroooomnoj tržnici koja se zove Privoz. Smještena je u gradu blizu željezničkog kolodvora. Odessa ima i tramvaj i trolejbus čini mi se. Grad je veličine Zagreba. Izlasci u Ukrajini su jako skupi obzirom na primanja, imam osjećaj da oni slabo izlaze na takva mjesta osim u specijalnim prigodama i naravno djevuške:s u potrazi za zabavom ili ljubavi svog života.:lol: Dosta su konzervativni u smislu ženskog položaja u društvu. Podrazumijeva se da muškarac plaća, a ako je ona izašla sa nekim i on plaća zna se što slijedi poslije, jer što je onda i izlazila ako joj se ne sviđa, naravno ako on to želi...pa ako i ne želi. Frend mi je ispričao da nije htio igre bez granica (napio se ko svinja, pitanje je dal je i mogao) i djevojčica se uvrijedila...kao u stilu što ti ja nisam dobra...:ne zna:
Zaključak: Svi koji hoće prvoklasan noćni život pravac Arcadia Beach, Odesa, sve potrebno u smislu prvih informacija naći će se na internetu pa čak i ponuda smještaja (inače puno skupljeg jer je na Arcadia beach).
I upozorenje. Navodno svim tim barovima i restoranima vlada mafija koja je povezana sa policijom. Priča se da ima slučajeva: djevuška zavodi, turist prihvati, krene spika ono hoćemo li u hotel kad ono policija i legitimiranje te plati neku kaznu, naravno bez papira..Obično se pretjeruje sa takvim pričama ali nekako imam dojam da je to moguće.:ne zna: Ali takve priče nikada na me nisu djelovale jer uvijek ima bahatih, blesavih, punih love koji naje... Ja nisam imao takvih neugodnosti jer se nisam ponašao tako ali treba biti oprezan, ne se bahatiti s lovom i ponašati se kao glupi turist kojem na čelu piše: Stigao sam dođite me opelješiti!

gaucho2401
01.08.2008., 21:23
ljudi trebam savjet.

Kako doći do Donjecka? koje su opcije sa avionom, i cijene naravno :)

htio bi ići na utakmicu dinama i shaktara koja se igra za nekih cca 12-tak dana pa nemam još puno vremena. :D

ako netko zna ili je već bio tamo, bio bih mu jako zahvalan na pomoći

aircanada
01.08.2008., 22:18
evo ovako...
imas opciju cartera, no na zalost, to ces tesko sredit...Cijena je najpovoljnija...
Imas MALEV iz zagreba preko budimpeste za kiev, 2500 kn, isto tako cza, preko praga, ista cijena...
od tamo imas vlak. udaljenost je oko 750km.
imas i avion, na zalost wizzair ce pocet vozit tek od 9. miseca, pa jeftine karte bas i nemas...
cirka 350 USD ti je povratna kiev-donjeck...
najisplatljivije ti je autom, ako vas je 3 i vise...
eto, na zalost, ako ne uvatis neki charter, nije jeftino.

gaucho2401
02.08.2008., 20:57
Hvala aircanada!

e sad: - mislim da auto nije opcija (iako je najjeftinija) zbog duljine putovanja.

sad me zanima: koji su najjeftiniji letovi od zagreba do kieva (jel taj malev ili ima još koja kompanija), i koji su najeftiniji letovi kiev-donetsk?

p.s. a i ne kužim to sa charterima, kak se to može pogledat...

hvala unaprijed, i nemojte zamjerit na zbunjenosti, ali ne snalazim se baš sa ti avionima :confused::ne zna::D

aircanada
02.08.2008., 21:12
nema problema!
Malev i CZA, odnosno madjari i cesi, ti voze zagreb - budimpesta - kiev, a ovi drugi zagreb - prag - kiev.
Cijena povratne karte ti je oko 2500 kuna. U jednom smjeru ti je i skuplje!
Charteri su linije organizirane od strane turistickih organizacija, i bas ja dolazim dole jednim, 100 eura jedan smjer. Ali tu ti dosta ovisi.

Ali moras sve brzo, jer ti se viza radi 5 radnih dana, i treba ti vaucer ili neko pozivno pismo.
Malo prosurfaj, nazovi koju agenciju i vidi.
Unutar same Ukrajine, jos ne vozi niskotarifna kompanija wizzair, i pocinje kroz 9. mjesec. Iskreno, nemam pojma, po Ukrajini ti vozi Aerosvit, pa pogledaj na netu, imaju i na engleskom site... koliko sam ja gleda, cijena ti je oko 300 dolara povratna... Steta, jer kad dodje wizzair, bit ce 50 kuna...

aircanada
02.08.2008., 21:14
Inace, duljina puta ti je oko 2200 km, i to bez problema prodjes u 2 dana, ako vas je i vise, jos bolje.
Ja sam po snijegu i ledu isao tu dionicu, i bez problema do budimpeste, tamo prespava i nastavija dalje...benzin je dole oko 6,50kn, nema autocesta...

Loreb
13.08.2008., 16:05
Aircanada,
iz tvojih postova pretpostavljam da živiš u Ukrajini.
Planiramo u listopadu poć na utakmicu hrv.reprezentacije koja se igra u Kharkovu. Išli bi rentanim autom/kombijem (ovisno koliko nas bude)... Michelin mi izbacio rutu preko Budimpešte, Košice, Lviva,Kijeva- ukupno 1976km i cca 22 sati vožnje.. Kako se rješava viza? Čitam ovdje o nekim garantnim pismima pa sam lagano zbunjen... I koliko košta viza? Isplati li se vraćati doli preko Odese??, tj .ima li se što za viditi...

aircanada
14.08.2008., 07:53
Aircanada,
iz tvojih postova pretpostavljam da živiš u Ukrajini.
Planiramo u listopadu poć na utakmicu hrv.reprezentacije koja se igra u Kharkovu. Išli bi rentanim autom/kombijem (ovisno koliko nas bude)... Michelin mi izbacio rutu preko Budimpešte, Košice, Lviva,Kijeva- ukupno 1976km i cca 22 sati vožnje.. Kako se rješava viza? Čitam ovdje o nekim garantnim pismima pa sam lagano zbunjen... I koliko košta viza? Isplati li se vraćati doli preko Odese??, tj .ima li se što za viditi...
:D
i ja planiram isto :D ali doduse, ja cu vec bit gore, hehehe.
Ako idete vise od troje, isplati vam se ic autom. Cak i u dvoje je vec isplatljivo! Ruta ti je nesto drugacija, ne ide se preko slovacke, nego direktno iz budimpeste do ukrajine. Sa ukrajinske strane to je granicni prijelaz Čop ako se ne varam.
Imas negdje vec opisanu tu rutu i ceste od mene na ovoj tebi prije, pa samo malo potrazi. Nije se jos nista promjenilo.
Ali dobro isplanirajte sve, jer utakmica 99% NECE bit u Kievu, zato budite flexibilni. Nece bit, u biti ne bi trebala, jer je Olympiski stadion zatvoren zbog rekonstrukcije.
Prica se da bi moglo bit u semfiropolju ili sevastopol, jer je to 10. mjesec a moglo bi bit hladno, dok su ovi gradovi u Krimu. U svakom slucaju od sredine 9. mjeseca pocinju vozit wizzairovi avioni po ukrajini, po ispod 100 kuna za let u jednom smjeru. Mozete doc do Kieva, i tamo avionom. No dat cu ti malo preciznije kad se bude znalo di se igra.
Cuj, ja sam isao u 3. mjesecu sa autom, i nije bilo snijega u ukrajini, vec povise rijeke, i izmedju budimpeste i granice sa ukrajinom.
Viza? da, treba vam pozivno pismo ili vaučer od hotela. Ma koliko stali, recimo da vam je dosta rezervirat 2 noci u hotelu, za dobit vaučer i da vam se viza prihvati. Nije skupa, kosta oko ~150kuna po osobi. Treba oko 5 radnih dana da bude gotova. Ali mozes nazvat veleposlanstvo, pricaju hrvatski, i barem moje iskustvo je bilo do sada dosta dobro. Trebate imat devizni racun da bi uplatili za vizu. Veleposlanstvo se nalazi povise kvatrica, ima jedna cesta koja vodi prema jednom kruznom toku, izadjes na izlazu 3. a 4. izlaz je prema petrovoj bolnici, to je ona paralelna ulica sa kvatricem (neznam jel tu vec maksimirska).
ako imas jos pitanja, slobodno pitaj!

Explorer
17.08.2008., 06:37
Vidiš, vidiš...ja isto planiram na utakmicu ali sam uzeo zdravo za gotovo da se igra u Kijevu. Aircanada kad saznaš gdje se igra odmah javljaj...-). Veleposlanstvo se nalazi u Voćarskoj ulici. Viza se može platiti i kešom ali samo u banci.

Loreb
18.08.2008., 10:15
Vidiš, vidiš...ja isto planiram na utakmicu ali sam uzeo zdravo za gotovo da se igra u Kijevu. Aircanada kad saznaš gdje se igra odmah javljaj...-). Veleposlanstvo se nalazi u Voćarskoj ulici. Viza se može platiti i kešom ali samo u banci.

Hvala na info...

Btw, napisao sam već u svom postu da se igra u Kharkovu - provjereno 100%!!! Ne znam čemu sumnje s više strana:confused:

aircanada
18.08.2008., 16:45
Hvala na info...

Btw, napisao sam već u svom postu da se igra u Kharkovu - provjereno 100%!!! Ne znam čemu sumnje s više strana:confused:

taj dio nisam vidio :$
sorry...
ma pricao sam sa jednim igracem iz d. kieva, koji igra za repr. pa mi je rekao je postojala ta mogucnost...
no dobro, meni super :D

aircanada
18.08.2008., 16:46

mozes, ali moras imat devizni racun, na koji uplacujes, pa sa njega se prebacuje na racun ukrajinskog vele.

Explorer
23.08.2008., 19:14
Ja nemam devizni račun u Zagrebačkoj banci a uvijek sam platio kešom. Inače ako banka traži da se otvori devizni račun za takvu transakciju to nije zakonito, mislim da ipak nešto znam o tome jer mi je to struka.:)
A sad o tekmi. Odakle informacija (Loreb) da se igra u Kharkivu ili Harkovu, kako već...:ne zna:
Naime koliko ja poznajem Ukrajinu u tom gradu žive etnički rusi, nisam siguran da bi ukrajinska repka imala tamo podršku. Sljedeće je pitanje koji tamo stadioni uopće odgovaraju uvjetima Fife za igranje takvih utakmica...hm, možda Donjeck. A vidim da se protiv Poljske igralo u Lvivu, a na web siteu ukrajinske nogometne federacije ima podatak da kvalifikcije protiv Bjelorusije igraju također u Lvivu...tako da mi je nekako Lviv najrealnija opcija. Tamo su "pravi" ukrajinci i tamo će navijati za svoje...O Hrvatskoj ni riječi na webu...Dakle ne sumnjam u informaciju samo me zanima izvor...jer treba polako pripremati teren za put...:top:

aircanada
25.08.2008., 00:03
Dosta ukrajinaca mi je reklo za Harkiv, tako da je vrlo lako moguce. Stadion nije olimpijski, ali je dosta velik. Igralo se i superkup na tom stadionu (ili finale Kupa... nisam 100% zicer)

Explorer
25.08.2008., 19:16
Igra se ipak u Harkivu...provjereno u HNS, evo udruga navijača hrvatske repke organizira čarter za 2500 kuna za svoje članove...www.uvijekvjerni.com..
ispričavam se što sam posumnjao u info...a sad pripreme za put...
Rezervirao sam povratnu za Kiev iz Zagreba Malevom za 400 eura a do Harkiva ću vlakom (mislim da je cca 500 km vlakom)..i karte za tekmu sam rezervirao.
Inače direktan let za Harkiv ima iz Beča za cca 570 eura, ai čini mi se da su dugo čeka u Beču...a i do Beča treba doći...

aircanada
25.08.2008., 21:51
Igra se ipak u Harkivu...provjereno u HNS, evo udruga navijača hrvatske repke organizira čarter za 2500 kuna za svoje članove...www.uvijekvjerni.com..
ispričavam se što sam posumnjao u info...a sad pripreme za put...
Rezervirao sam povratnu za Kiev iz Zagreba Malevom za 400 eura a do Harkiva ću vlakom (mislim da je cca 500 km vlakom)..i karte za tekmu sam rezervirao.
Inače direktan let za Harkiv ima iz Beča za cca 570 eura, ai čini mi se da su dugo čeka u Beču...a i do Beča treba doći...

ako bude mista u autu, i ako budem tako isao, mozda te mogu povest... ;)

Explorer
28.08.2008., 03:21
Thanks...javio sam ti se na privat...

miccek
03.09.2008., 17:37
jel imate iskustva sa plaćanjem karticom? ja bih rezervirao apartman i traži me kreditnu karticu. hvala

aircanada
03.09.2008., 19:17
Jel se to radi o privatnom aranzmanu? i traze te broj kreditne kartice? ako te traze broj, to tesko da bi dao.

miloshz
03.09.2008., 20:21
no way! sem ako je hotel ili neka reputable agencija.

aircanada
03.09.2008., 20:39
sta se tice kreditne kartice, to ti neznam, Inace je gore platezno sredstvo kes...
A za vizu ce ti trebat vaucer, pa se pobrini da i to dobijes.

miccek
04.09.2008., 12:26
gotovo, platio apartman karticom, svejedno HVALA. dalje, za vizu, jel oni meni šalju taj vaučer pa ga ja nosim ili u njihovu ambasadu u zagrebu?

aircanada
04.09.2008., 13:30
gotovo, platio apartman karticom, svejedno HVALA. dalje, za vizu, jel oni meni šalju taj vaučer pa ga ja nosim ili u njihovu ambasadu u zagrebu?
neka tebi posalju, ali mislim da moze i u ambasadu.
Mislim da tebi salju reda radi, pitaj explorera, on ti zna bolje.

Explorer
04.09.2008., 21:58
Za turističku vizu treba vaučer i potvrda o osiguranom smeštaju, dakle 2 dokumenta koji se dobiju mailom ili poštom. to se nosi u ambasadu gdje se popunjava formular i predaje slika. treba paziti kako izgledaju ti dokumenti, Naime ako je vaučer od privatne agencije na njemu treba biti neki broj (da li porezni broj ili broj registracije kod Registarskog suda nisam siguran). Privatni iznajmljivači u pravilu nemaju taj broj (to sam ja imao problema - vidi prethodne postove). Čak u ambasadi radije primaju vaučere hrvatskih agencija uz potvrdu o smještaju od ukrajinskog hotela ili agencije sa adresom i nazivom sještaju i vremenom (datumima) smještaja. U biti u ambasadi su jako ljubazni i stvarno pomažu koliko mogu...

miccek
08.09.2008., 08:16
ne znam kakva su vaš iskustva sa rezervacijom, al moja su užas. prvo, nitko ne želi iznajmiti ispod tri dana (tražimo apartman), poslao sam jedno 40-50 mailova/formulara. ako i odgovore, nakon prvog maila prekidaju komunikaciju.

kad sam napokon uspio naći, prvo sam popunio formular pa su tražili broj kartice, da bi mi drugi dan poslali mail da nemaju pojma koji dani mi trebaju i koji apartman sam uzeo (a to sam uredno popunio u formularu). ponovno sam poslao te informacije, dobio mail da mi je rezervacija potvrđena i nakon dva dana drugi mail da taj apartman ipak nije slobodan, da se ispričavaju i da mi neće teretiti karticu:confused:
konkretno, radi se o ovmi apartmanima:
www.UARent.com

miccek
09.09.2008., 07:52
ne znam kakva su vaš iskustva sa rezervacijom, al moja su užas. prvo, nitko ne želi iznajmiti ispod tri dana (tražimo apartman), poslao sam jedno 40-50 mailova/formulara. ako i odgovore, nakon prvog maila prekidaju komunikaciju.

kad sam napokon uspio naći, prvo sam popunio formular pa su tražili broj kartice, da bi mi drugi dan poslali mail da nemaju pojma koji dani mi trebaju i koji apartman sam uzeo (a to sam uredno popunio u formularu). ponovno sam poslao te informacije, dobio mail da mi je rezervacija potvrđena i nakon dva dana drugi mail da taj apartman ipak nije slobodan, da se ispričavaju i da mi neće teretiti karticu:confused:
konkretno, radi se o ovmi apartmanima:
www.UARent.com

novo iznenađenje, teretili su mi karticu... nastavak uskoro:kava:

aircanada
09.09.2008., 10:57
Svi oni koji imaju karte, neka nazovu ambasadu, i neka popricaju sa njima. Oni ce im dat najbolji i najbrzi nacin do vize. Mozda karta ne igra ulogu, ali moguce da je nesto specificnija situacija.
Inace, u Harkivu su organiziranana 4 hotela za hrvatske navijace, da ne dodje do sukoba. Zato treba nazvat ambasadu i vidit sa njima.
Ocekuje se oko 3500 hrvatskih navijaca.

ratep
09.09.2008., 19:40
Svi oni koji imaju karte, neka nazovu ambasadu, i neka popricaju sa njima. Oni ce im dat najbolji i najbrzi nacin do vize. Mozda karta ne igra ulogu, ali moguce da je nesto specificnija situacija.
Inace, u Harkivu su organiziranana 4 hotela za hrvatske navijace, da ne dodje do sukoba. Zato treba nazvat ambasadu i vidit sa njima.
Ocekuje se oko 3500 hrvatskih navijaca.

Prijatelju, isplati li se otići u Charkov na utakmicu Ukrajina-Hrvatska vlastitim autom.Vidio sam na karti da je taj grad na granici s Rusijom, oko 3000 km od Dalmacije do tamo.Imam jako auto, ali me zanimaju prohodnost puteva, jer izgleda da tamo nema autocesta, a čuo sam od prijatelja pomoraca koji su bili u Odesi da zna biti gadno na granici.Sigurno je isplativo što se tiče troškova, ali vrijedi li se ispatiti ili platiti malo više pa avionom?!

Explorer
09.09.2008., 22:53
Evo Micek je izgleda naletio na bagericu:eek:...ja valjda imam sreće, nisam imao takvih neugodnih iskustava, ili možda traveler iskustvo..a najvjerojatnije kombinirano:ne zna:...Evo nekih linkova agencija s kojima imam pozitivna iskustva:ilona@com.ua, inlviv@com.ua, Ganez Odesa,apartmentsukraine@net.ua (samo za za smještaj ne izdaju vaucher). Možda sam neku agenciju krivo napisao ali guglajte malo. ali na kraju mislim da je najbolje naći neku domaću agenciju, reći želje pa neka se angažira i sve organizira i plati se tu u Hrvatskoj. Ili više njih pa se izabere aranžman koji najviše odgovara. Ali svakako je dobra ideja nazvati ambasadu i malo se raspitati. Netko je spomenuo hotele u Harkovu za hrvatske navijače:top:...Imena hotela molim amo je moguće, traže mi smještaj u Harkovu ali je teško naći za termin utakmice...

aircanada
10.09.2008., 08:58
Prijatelju, isplati li se otići u Charkov na utakmicu Ukrajina-Hrvatska vlastitim autom.Vidio sam na karti da je taj grad na granici s Rusijom, oko 3000 km od Dalmacije do tamo.Imam jako auto, ali me zanimaju prohodnost puteva, jer izgleda da tamo nema autocesta, a čuo sam od prijatelja pomoraca koji su bili u Odesi da zna biti gadno na granici.Sigurno je isplativo što se tiče troškova, ali vrijedi li se ispatiti ili platiti malo više pa avionom?!

pa ja putujem autom, i to bez problema. Na granici ako imas dokumente, pregledat ce te, naravno, pogotovo kad budes isa iz UA, ali nece ti bit nekih problema. Ja kad sam isao za Kiev, pregledalo me nije, ali kad sam isa iz UA prema budimpesti, pregledalo me skroz.
Avion direktan nemas, imas preko budimpeste/praga, za kiev, pa moras vlakom. Inace, ja sam isa za dalmaciju takodjer. Split-Kiev je 1950km, do Harkiva je jos 500 km.Ako vas ima barem 2 za vozit, ja preporucam auto, ako vas je 3. unutra, jos bolje!
Racunaj, Dalmacija - Kiev ti je oko 3500-4000 kuna povratno! Sa autocestama, benzinom. Karta do Kieva ti je povratna iz zagreba minimalno ~2800 kuna povratna. Isto si na putu pola dana + do Harkiva.
Ja obozavam putovat i vozit, pa svaku priliku idem autom. A ti vidi sam kako ti pase. Do granice sa UA cesta je fenomenalna, ali poslije se pripremi ko da vozis prema rijeci jer preko Karpata ima zavoja, pa ako idete, idite taj dio po danu! a posli ravno, ali cesta nije bas bajna..

mali_tomica
17.09.2008., 11:06
Jel se to radi o privatnom aranzmanu? i traze te broj kreditne kartice? ako te traze broj, to tesko da bi dao.

zašto ne ? ja uvijek dam broj kartice, može ti samo rezervirati novce, bez tvog potpisa se ne može provesti transakcija.....

aircanada
18.09.2008., 06:48
zašto ne ? ja uvijek dam broj kartice, može ti samo rezervirati novce, bez tvog potpisa se ne može provesti transakcija.....

zato sta ti vjerojatno imas pozivno pismo fizicke/pravne osobe, u smislu da ti vaucer ne treba, jer tesko koja privatna osoba koja iznajmljuje apartmane da ce moc dat vaucer za vizu. a samim time ti propadaju pare, jer je velika gnjavaza da ti to sve vrate.
I to bez potpisa ima smisla jedino ako ti oni "fizicki" naplacuju, ali mislim da te neki terete i putem neta.

mosquito
01.10.2008., 18:02
evo i ja sam bila u Ukrajini pocetkom godine, tocnije bila sam u Kijevu koji me odusevio. nadam se da cu ponovno ici tamo.:D grad je prekrasan i ima se jako puno toga za vidjeti, puno je jeftinije nego kod nas, i mene je sve sto sam tamo vidjela odusevilo. ljudi su pristupacni, simpaticni, njihova hrana mi je preukusna (cak sam se i nadebljala 2kg dok sa bila tamo :p ) tako da svima preporucavam da obavezno posjete tu zemlju. nisam bila u ostalim dijelovima, a cula sam i da je i tamo lijepo. isla sam privatno, kod prijatelja tako da nisam imala problema ni s pozivnim pismom ni sa smjestajem. isla sam avionom, s malevom jer su mi bili najjeftiniji, a i najbrzi. kada uhvatim malo vremena, napisat cu vam detalje s putovanja. a i Ukrajincu su mi se svidjeli pa mi je mozda i zato sve bilo tako super. :kiss:
Ukrajina :cerek: :cerek:

aircanada
01.10.2008., 21:50
hehe,blago ti se, ja sam se udebljao tu 7kila :D

miccek
02.10.2008., 08:47

naravno da ti može uzet novce bez potpisa, nisu mi jednom...npr. avio karte ili pročitaj moj prethodni post. inače, novce su mi vratili na karticu.

sad smo isplanirali put ovako: zg-lviv autom, zatim wizzair lviv-kiev 170kn povratna. u kievu spavamo i ujutro za harkov. sad pitanja, explorer, aircanada, help:

1. di možemo u lvivu (poželjno na aerodromu) ostaviti auto na čuvanom mjestu?
2. kako najbolje riješiti prijevoz kiev-harkiv? (5 nas je)
3. kakvo je vrijeme sad tamo?
4. jel ima neki dobar link za kartu ukrajine (google maps je loš)
hvala puno

miccek
02.10.2008., 09:14
i još nešto molim od Vas koji ste išli autom, uđe se u Ukrajinu iz Mađarske kod Zahonyja, zatim se sa ceste E573 skreće na A262 ili E50. Koja je bolja? viamichelin kaže A262 ali po karti mi se čini da je E50 bolja, brža. Hvala

Explorer
02.10.2008., 09:21
naravno da ti može uzet novce bez potpisa, nisu mi jednom...npr. avio karte ili pročitaj moj prethodni post. inače, novce su mi vratili na karticu.

sad smo isplanirali put ovako: zg-lviv autom, zatim wizzair lviv-kiev 170kn povratna. u kievu spavamo i ujutro za harkov. sad pitanja, explorer, aircanada, help:

hvala puno

To su pitanja za Aircanadu..ja znam da je jedan tip iz Opatije ostavio BMW u Lvivu na čuvanju negdje kod željezničkog kolodvora, ako ne nađete nešto mogu ga pitati...ali pošto je to aerodrom vjerujem da imaju čuvani parking..Mislim da je vlakom najbolje i najudobnije...Vrijeme...pa otiđi na meteo.hr il na yahoo weather i naći češ prognozu 7 dana unaprijed..a za kartu guglaj malo...Pošalji mail Aircanadi na privat, još je u Hrvatskoj, možda je najbolje da se čujete direktno...

miccek
02.10.2008., 10:46
To su pitanja za Aircanadu..ja znam da je jedan tip iz Opatije ostavio BMW u Lvivu na čuvanju negdje kod željezničkog kolodvora, ako ne nađete nešto mogu ga pitati...ali pošto je to aerodrom vjerujem da imaju čuvani parking..Mislim da je vlakom najbolje i najudobnije...Vrijeme...pa otiđi na meteo.hr il na yahoo weather i naći češ prognozu 7 dana unaprijed..a za kartu guglaj malo...Pošalji mail Aircanadi na privat, još je u Hrvatskoj, možda je najbolje da se čujete direktno...

hvala, još ti javim za Opatijca ako bude trebalo, ali mislim da ćemo na aerodromu tražit.

ma najvažniji je u biti taj transfer Kiev-Karkov-Kiev, jer 11.10 je utakmica a nama je let iz Kieva 12.10. u 15,00. (čini se puno vremena ali nije, noć je, loše ceste, pitanje kakva je povezanost, treba doć do aerodroma, ranije doći....) htio bih vidjet kako će drugi, puno ljudi će za Kiev poslije utakmice...koliko vremena treba vlaku, gdje se cijene mogu naći...idem guglat pa ako šta nađem javim se..

aircanada
02.10.2008., 12:59

hvala puno
Ne znam za Lviv, ali u Kievu se ima kraj aerodroma cijelodnevna karta za parking. Tamo mozes ostavit auto. Ali ti nisam 100% siguran, jer tamo nisam bio na aerodromu.
2 - vlak ili auto
3 - hladno, kisno, ali nema snijega
4 - hm, osim viamichelin, ne znam druge.
i još nešto molim od Vas koji ste išli autom, uđe se u Ukrajinu iz Mađarske kod Zahonyja, zatim se sa ceste E573 skreće na A262 ili E50. Koja je bolja? viamichelin kaže A262 ali po karti mi se čini da je E50 bolja, brža. Hvala
Ja sam ti isao: Uzhorod, Lviv, Rivne, Zitomir, Kyiv. To ti je trasa E50 / M17.
Pola te trase je renovirano, pola ce tek popravit. Pazi, nema autocesta, ogranicenje je 90, nemojte se previse igrat sa time, vole iskakt iz grmlja, vise nego nasi. I definitivno se nemoj zajebat i ic na A262. To ti je tip of the trip :)

miccek
03.10.2008., 17:55
jel zna tko, da li je bolje nositi eure ili dolare? zbog tečaja

miloshz
03.10.2008., 18:03
dolar se jos uvek super kotira u tim krajevima

aircanada
03.10.2008., 19:28
dolar se jos uvek super kotira u tim krajevima

iznenadio bi se...

miloshz
03.10.2008., 19:30
rekoh da se jos uvek ok kotira, ne da je #1... k'o sto je bio.

aircanada
03.10.2008., 19:32
rekoh da se jos uvek ok kotira, ne da je #1... k'o sto je bio.

kotira losije od eura. Ali to sta su tamo privrzeniji dolaru je u poslovnom smislu (zbog istoka koji prihvaca dollar, euro jos ne) je drugo nesto. To "turistima" nista ne znaci.
p.s. a sta jos imas osim eura i dollara? pa neces ic sa pesosima gore :)

miloshz
03.10.2008., 19:38
zar ne kazem i ja to isto?

aircanada
03.10.2008., 19:47
zar ne kazem i ja to isto?

covjek pita dolar ili euro. Pa dolar kotira kao i dolar u nas. Neznam sta je Ukrajina olicenje propasti, pa je to cudno da je dolar "dobar" tamo.
Reces covjeku da je bolje euro, i to je to. Stabilna valuta, svugdje mos minjat, i nema ono pravilo da mora bit najmanje x godina staro. Jer sam se susretao da dolar ne smije bit stariji od (mislim) 2005. Tako nesto.

Explorer
05.10.2008., 06:40
evo i ja sam bila u Ukrajini pocetkom godine, tocnije bila sam u Kijevu koji me odusevio. nadam se da cu ponovno ici tamo.:D grad je prekrasan i ima se jako puno toga za vidjeti, puno je jeftinije nego kod nas, i mene je sve sto sam tamo vidjela odusevilo. ljudi su pristupacni, simpaticni, njihova hrana mi je preukusna (cak sam se i nadebljala 2kg dok sa bila tamo :p ) tako da svima preporucavam da obavezno posjete tu zemlju. nisam bila u ostalim dijelovima, a cula sam i da je i tamo lijepo. isla sam privatno, kod prijatelja tako da nisam imala problema ni s pozivnim pismom ni sa smjestajem. isla sam avionom, s malevom jer su mi bili najjeftiniji, a i najbrzi. kada uhvatim malo vremena, napisat cu vam detalje s putovanja. a i Ukrajincu su mi se svidjeli pa mi je mozda i zato sve bilo tako super. :kiss:
Ukrajina :cerek: :cerek:

Drago mi je da ti se svidjelo. Kijev je stvarno jako lijep grad. Samo da bi mogla donijeti sud moraš još jednom otići. Jer ako ti je i nakon drugog ili trećeg posjeta sve super onda je to to...jer imam osječaj da je to oduševljenje na prvu loptu...a bila si kod prijatelja koji su pazili na tebe, družili se s tobom itd...oni su inače dobri domaćini...nikada ali nikada nije sve super, uvijek ima dobrih i loših stvari...ne znam da li si čitala prethodne postove...jer po tebi ispada savršena zemlja i grad ali nije baš tako... i velika je razlika Kijev i drugi dijelovi, naročito selo...kao kod nas Zagreb i ostatak Hrvatske...

neno1966
05.10.2008., 07:14
i velika je razlika Kijev i drugi dijelovi, naročito selo...
To su i meni govorili kada sam se prvi put vratio iz Kijeva. Onda sam išao ponovo u druge gradove i razlika naravno postoji ali ništa posebno niti tako drastično.
Kroz sela sam samo prošao ali opet ništa posebno, selo ko selo kao i svagdje drugdje.
Poželio sam opet otići za Novu Godinu ali Wizz još nije počeo sa jeftinim letovima a ni draga mi nema toliko slobodnog...:mad:

aircanada
05.10.2008., 10:19
To su i meni govorili kada sam se prvi put vratio iz Kijeva. Onda sam išao ponovo u druge gradove i razlika naravno postoji ali ništa posebno niti tako drastično.
Kroz sela sam samo prošao ali opet ništa posebno, selo ko selo kao i svagdje drugdje.
Poželio sam opet otići za Novu Godinu ali Wizz još nije počeo sa jeftinim letovima a ni draga mi nema toliko slobodnog...:mad:

razlika je velika. nebo i zemlja. od place, do standarda. to sta ti nisi vidio jer si samo prosao ne znaci da je tako.
ali kyiv i lviv za vrime nove godine, auuuuu :top:

miccek
06.10.2008., 12:41

leti wizz untar zemlje, ja sam kupio kartu lviv-kiev za 170kn povratna. pa si provjeri da li su počeli letjeti prema drugim zemljama.

aircanada
06.10.2008., 13:57
Ne, jos ne lete, ali ce letit dogodine, mozda cak vec od prvog mjeseca.
Unutar Ukrajine, poceli su letit sredinom 9. mjeseca.

ratep
12.10.2008., 21:16
jel išao netko na utakmicu u Harkiv, kakvi su dojmovi, jel put do tamo prošao OK? B.Sušec kaže da su ceste pune rupa, a aerodrom njiva.

aircanada
13.10.2008., 06:28
isli smo :)
explorer, moja malenkost i miccek odavde ^_^
Reka sam ja odavno ovo sta gospon osuseni govori. Bilo je super, dozivljaj ipo... Pun stadion, nas je bilo 500njak.
Znam da je jedna ekipa putovala 20h+spavanje+ jos 20h do Kharkova, i tako isto nazad. Milicije barem 1000 samo na stadionu, i jos 2-3 oko stadiona. Pun kufer, ko rusa ih je bilo hehehhe

valentina
14.10.2008., 17:20
nije u svemu. traznica je koma.
studentski domovi su jadni.
ljudi su vecinom siromasni. osim u centru grada.

valentina
14.10.2008., 17:21
Lvov dojmovi

--------------------------------------------------------------------------------

U Ukrajini se još isplati vidjeti Kijev, Krim i Karpati (ako bude sve u redu eto me na zimu na skijanju u Karpatima).

kazu LJVIVU

valentina
14.10.2008., 17:31
Evo dojmova o posjetu Ukrajini:

SMJEŠTAJ, PROMET, CIJENE I DR.: Grad je odlično povezan podzemnom. Ima 3 linije podzemne koje se sijeku na stanici Moj dam naležnosti (nešto kao Dan nezavisnosti).
Nastavak slijedi…

ono "moj dam" se kaze majdan, naglasak na zadnjem slogu i znaci trg

valentina
14.10.2008., 17:34
cernobil je oko 40 km od kijeva. mi smo s faksom bili prilicno blizu i svi ostali u komadu. za sada.

valentina
14.10.2008., 17:36
evo ovako, moram demantirat samog sebe. Naime, ovaj vlak je tako vozio prije, iako sam se ja prije godinu i pol vozio ovo Lviv-Kiev 13h, ali Zagreb-Kiev vozi oko jedan dan. Tako da je Explorer u pravu valjda.
Inace, ne izgovara se Lavov, nigdje, Vec Lvov, ali Ukranjici pisu L'viv, i tako takodjer citaju, Lviv, s tim da je to "i" malo cudnog izgovora. Naime, imaju 3 vrste i, pa se ti misli :D

e sad ovo je konacno.
rusi izgovaraju LJVOV jer su ekavci.
ukrajinci izgovaraju LJVIV jer su ikavci.
tocka.
sve ostalo je krivo.

valentina
14.10.2008., 17:38
ODESSA ILI ODESA????

oni pisu ODESA. jedno s.

aircanada
14.10.2008., 17:54
cernobil je oko 40 km od kijeva. mi smo s faksom bili prilicno blizu i svi ostali u komadu. za sada.
mislim da je ipak jos dalje, jer sam grad Cernobil nije gdje se nalazi i nuklearka, koja je jos dalje. Ja sam bio do tamo, u biti do tampon zone, i ne pustaju bez vodica, osim ako imas u osobnoj da si rodjen tamo.
Tampon zona jos postoji, nije bas da se slobodno mozes kretat, ali radijacije i nema. Vise je ima u megapolisima nego tamo.

aircanada
14.10.2008., 18:05
e sad ovo je konacno.
tocka.
sve ostalo je krivo.

nije bas tako. Naime, ja govorim kako se izgovara u praksi, i jos nisam od ukrajnica cuo Ljviv vise od 2 puta. Ne kazem da nije tocno, ali zapadnoukrajinci govore Lviv. Da li je to gramaticki tocno, ne znam, jer se ne bavim pravopisom, vec onime sta cujem.
Ako se govori na ruskome, kazu Lavov ili Lvov.

valentina
14.10.2008., 18:21
taras grigorovic sevcenko najpoznatija je osoba ukrajinske povijesti.
najveci je ukrajinski pisac i pjesnik te klasik ukrajinske knjizevnosti.
rodjen je 1814. u kmetskoj obitelji. jos kao mladom umiru mu roditelji i on postaje sluga na dvoru svog gospodara.
s obzirom da je vec kao mlad bio jako talentiran slikar, jedan utjecajni ruski slikar otkupio ga je, tj. kupio mu je slobodu.
upisao je umjetnicku akademiju, a ujedno pocinje pisati i poeziju koja se temelji na domoljubnim temama.
suradjivao je s ilegalnom nacionalnog organizacijom "cirilometodsko bratstvo" i to ga je kostalo desetogodisnjeg progona uz zabranu slikanja i pisanja. ubrzo nakon povratka s progonstva umire u 47. godini zivota.
iako je imao kratak zivot, iza sebe je ostavio brojna djela: drame, pripovijesti, poeziju, poeme, balade... sveukupno 10 tomova.

njegova najpoznatija pjesma zove se zapovit (oporuka). u njoj pise kako zeli da ga pokopaju na obalama dnjipra. to mu je i usliseno. pokopan je pored gradica kanjiva na obali dnjipra i put brodom po dnjipru i obilazak brezuljka gdje je pokopan predivan je izlet. stari ukrajinci uz kobzu (ukrajinski narodni instrument) pjevaju ukrajinske narodne pjesme obuceni u narodne nosnje.

aircanada
14.10.2008., 18:25
i cemu sad o tome pisat? ne kuzim O_o

valentina
14.10.2008., 18:25
nije bas tako. Naime, ja govorim kako se izgovara u praksi, i jos nisam od ukrajnica cuo Ljviv vise od 2 puta. Ne kazem da nije tocno, ali zapadnoukrajinci govore Lviv. Da li je to gramaticki tocno, ne znam, jer se ne bavim pravopisom, vec onime sta cujem.
Ako se govori na ruskome, kazu Lavov ili Lvov.

apsolvent sam ukrajinskog jezika i SVI profesori su mi izvorni govornici. kazem to sto su nas naucili oni koji taj jezik koriste kao materinji. a mozes svakako cuti.

objasnit cu ti ovako. nakon slova L dolazi meki znak na kojem god jeziku pisao/la. ukrajinskom ili ruskom. tako da tvoja teorija pada u vodu.

aircanada
14.10.2008., 18:29
Nisam ja ni rekao da je tvoje gramaticki krivo, ali da je Ljviv, pisalo bi se Лйвив, a ovo znaci da je L mekse, ali jos uvijek nije L J.

da ti dam malu paralelu. bas sam jucer pricao sa lektorom u L'vivu, i kaze covik, znaju gramatiku jako dobro, ali beknut ne znaju skoro nista.,..

valentina
14.10.2008., 18:45
Nisam ja ni rekao da je tvoje gramaticki krivo, ali da je Ljviv, pisalo bi se Лйвив, a ovo znaci da je L mekse, ali jos uvijek nije L J.

da ti dam malu paralelu. bas sam jucer pricao sa lektorom u L'vivu, i kaze covik, znaju gramatiku jako dobro, ali beknut ne znaju skoro nista.,..

ovo sto si napisao je vjerojatno ruski, a ruski ne znam.
ukrajinski se pise meki znak nakon L, sto uvijek znaci pomeksano. mi to izgovaramo kao LJ. tako je sa svim suglasnicima. cak i onima koje mi nemamo pomeksane.

valentina
14.10.2008., 18:50
Львів - ukrajinski naziv za lavov

aircanada
14.10.2008., 18:53
"й" je "j" po ukrajinski.
Львів je L'viv, i cita se sa mekanim L, sto moze zvucat Lviv, ali i Ljviv. Nije krivo ni jedno ni drugo, jer to nije klasicni LJ ili J.
I rest my case. Nemam se namjeru vise raspravljat oko toga.

p.s. ono sta sam napisao nije ruski

valentina
14.10.2008., 19:04
"й" je "j" po ukrajinski.
Львів je L'viv, i cita se sa mekanim L, sto moze zvucat Lviv, ali i Ljviv. Nije krivo ni jedno ni drugo, jer to nije klasicni LJ ili J.
I rest my case. Nemam se namjeru vise raspravljat oko toga.

p.s. ono sta sam napisao nije ruski
nije ni ukrajinski jer oni tako ne pisu lavov. ovo sto sam ti napisala na cirilici skinula sam s njihove stranice. to je jedini pravopisno tocan naziv. a ljudi mogu pisati kako god zele.

valentina
14.10.2008., 19:08
Nisam ja ni rekao da je tvoje gramaticki krivo, ali da je Ljviv, pisalo bi se Лйвив

ne bi se pisalo tako jer se svaki glas pomeksava mekim znakom. npr. ako imas rijec koja zavrsava glasom NJ nece nakn N ici J nego meki znak.

miccek
15.10.2008., 07:53
aj Valentina pobjedila si, ok?? aj se sad malo skini s toga i ako pišeš, piši nešto što se ljudima čita a ne kao da si popila svu pamet svijeta

valentina
15.10.2008., 11:22
na svom topicu cu pisati sto god mi padne na pamet a vezano je uz ukrajinu. kome se ne svidja, ne mora citati.

aircanada
15.10.2008., 16:11
na svom topicu cu pisati sto god mi padne na pamet a vezano je uz ukrajinu. kome se ne svidja, ne mora citati.
inace, danas sam pricao na temu Lviva! I kad sam rekao Ljviv, umrli su od smija. Toliko o tvom znanju i dicenju istim.
A kad vec pises o Ukrajini (tu bi te takodjer dotukao ko beba zvecku), pisi sta je ljudima interesantno, a ne ono sta ti znas o Ukrajini. Prvenstveno pisi o svojim putopisima, ono sta bi ljudima moglo pomoc ako putuju po ukrajini. A ne o piscu, za kojeg ce cut jednom (sada) i vise nikad.

valentina
15.10.2008., 21:41
inace, danas sam pricao na temu Lviva! I kad sam rekao Ljviv, umrli su od smija. Toliko o tvom znanju i dicenju istim.
A kad vec pises o Ukrajini (tu bi te takodjer dotukao ko beba zvecku), pisi sta je ljudima interesantno, a ne ono sta ti znas o Ukrajini. Prvenstveno pisi o svojim putopisima, ono sta bi ljudima moglo pomoc ako putuju po ukrajini. A ne o piscu, za kojeg ce cut jednom (sada) i vise nikad.
procitaj nekoliko stranica prije pa ces znati zasto sam napisala malo vise o sevcenku

valentina
15.10.2008., 21:43
ovaj tvoj komentar mi je bas dao dobru ideju da povucem paralelu. da dodjes negdje gdje uce hrvatski i kazes da si umro od SMIJA nitko te ne bio razumio jer to nije knjizevni, bez obzira kako vi govorite. ista stvar s lavovom, koliko god ti pametovao.

aircanada
15.10.2008., 22:00
Pa ti sama sebi uskaces u usta! lol :)
nema veze, pozdrav iz Kyiva ;)

Explorer
15.10.2008., 22:54
Što ste zapizdili s pravopisom ovo je tema o turizmu. Evo ja se jučer vratio sa puta Kiev-Harkov-Kiev...Bio naravno na utakmici...ali u svom aranžmanu a ne čarterom. Sva sreća da nisam išao čarterom kad sam čuo kako su prošli na aerodromu u dolasku i polasku. Mi smo imali samo problema jer nas nisu poslije tekme puštali sa stadiona jer smo bili individualci, nas oko 50. pa smo izašli oko ponoći. i smrzli se ko p. bilo je mislim oko 0 stupnjeva...I još se neki otrovali hranom u restoranu Šato u Harkovu. Sve u svemu meni je bilo super, doživljaj na stadionu super, dobro njihovo navijanje iako nisam baš u to vjerovao, prilično prijateljski raspoloženi ljudi: pivo, slikanje i sl. dosta pijanih prije utakmice. Kao grad Harkov me se nije nešto dojmio, jako je to daleko od Kieva (i zemljopisno i kulturološki). Prvi dojam katastrofa, drugi dojam (drugi dan) nešto bolji dojam. Oni koji hoće vidjeti slike i izvještaje neka odu na uvijekvierni.com.

mosquito
26.10.2008., 01:23
Drago mi je da ti se svidjelo. Kijev je stvarno jako lijep grad. Samo da bi mogla donijeti sud moraš još jednom otići. Jer ako ti je i nakon drugog ili trećeg posjeta sve super onda je to to...jer imam osječaj da je to oduševljenje na prvu loptu...a bila si kod prijatelja koji su pazili na tebe, družili se s tobom itd...oni su inače dobri domaćini...nikada ali nikada nije sve super, uvijek ima dobrih i loših stvari...ne znam da li si čitala prethodne postove...jer po tebi ispada savršena zemlja i grad ali nije baš tako... i velika je razlika Kijev i drugi dijelovi, naročito selo...kao kod nas Zagreb i ostatak Hrvatske...
pa slazem se da bih morala jos jedan put otic i nadam se da hocu. :mig:
procitala sam sve postove, i znam da kod njih nije bajno, no ipak je glavni grad glavni grad i normalno da ce bit bolje i ljepse uredjen od neke provincije, al mene je ipak sve to odusevilo (ne samo grad, ne gostoljubivost, ne hrana, nego sam imala neki poseban osjecaj kad sam bila tamo) i zato se nadam da cu ic ponovno. i da cu imat jos ljepse dojmove. :mig:

mosquito
26.10.2008., 01:25

tako je!! sta vi ostali branite ukrajinistima da pisu o Ukrajini!? al ovo nije tema o Ukrajini? i sve ovo moze bit vezano uz turizam!! :mig:

turbododo
26.10.2008., 01:31
e sad ovo je konacno.
tocka.
sve ostalo je krivo.

Mi kažemo Lavov jer je u korijenu naziva "lav", a tako se lakše izgovara osim toga bili smo stopedeset godina u istoj državi, postoji i njemački naziv Lemberg...
isto kao Beč, Budimpešta, a ne Wien ili Budapest

aircanada
26.10.2008., 06:00
tako je!! sta vi ostali branite ukrajinistima da pisu o Ukrajini!? al ovo nije tema o Ukrajini? i sve ovo moze bit vezano uz turizam!! :mig:
niko ne brani nekome da govori o Ukrajini, ali neka se drzi tema vezanih uz turizam. Ima tema o Kini, pa ne vidim da ljudi pisu biografije njihovog vodje, niti o kraljici, Mr. Beenu, ili neznam kome, u tekstu o Londonu/VB..
Mi kažemo Lavov jer je u korijenu naziva "lav", a tako se lakše izgovara osim toga bili smo stopedeset godina u istoj državi, postoji i njemački naziv Lemberg...
isto kao Beč, Budimpešta, a ne Wien ili Budapest
Mora da si rus ;) Znam da rusi govore tako. Tesko da ces nekog ukrajinca, koji govori ukrajinski, a pogotovo zapadni dio Ukrajine, cut da ce rec "o" a ne "i".

turbododo
26.10.2008., 12:16
niko ne brani nekome da govori o Ukrajini, ali neka se drzi tema vezanih uz turizam. Ima tema o Kini, pa ne vidim da ljudi pisu biografije njihovog vodje, niti o kraljici, Mr. Beenu, ili neznam kome, u tekstu o Londonu/VB..

Mora da si rus ;) Znam da rusi govore tako. Tesko da ces nekog ukrajinca, koji govori ukrajinski, a pogotovo zapadni dio Ukrajine, cut da ce rec "o" a ne "i".

"Promašila si ceo fudbal" :lol: taj njihov nastavak -iv odn. ruski -ov bi kod nas bio -ovo tj u srednjem rodu pa tako u Dalmaciji ima Štikovo (kod Drniša), Ljubovo (u Lici), Trnovo (kod Sarajeva) itd. ja ne govorim o tome već kažem da postoji naš naziv tog grada tj- Lavov. Pošto naziv proizlazi iz riječi lav, a za koju i u ukr. i u ruskom kažu isto tj. l'v.
A inače kod zajedničke države mislim na austro-ugarsku, a ne na Rusiju, pošto je Lavov bio dulje u istoj državi sa Zagrebom (i npr. Novim Sadom) nego sa Moskvom