PDA

View Full Version : Šarplaninac

ANUŠKA
09.07.2006., 15:58
Zna li netko kakve su naravi šarplaninci?Htjela bi nabaviti jednog za dvorište, al imam 2 klinca( nisu jako mali) pa se bojim da ih ne napadne.

Zla patka
09.07.2006., 17:01
pas nikada nece napasti dijete ako je normalno odgojen, pruzena mu je ljubav, paznja, osjeca se clanom "copora"
to bi ti bio prvi pas?nadam se da ga ne mislis drzati na lancu ili tako nesto s obzirom da ce biti u dvoristu?smatram da sarplaninac nije za pocetnike...treba puno rada...
kao i svi pastirski psi vrlo je nepovjerljiv prema strancima i stiti svoj copor...
evo tu je link s malo vise informacija: http://www.pasoddy.com/dog/sarplaninac_.htm

ANUŠKA
09.07.2006., 17:26
Ne bi mi bio prvi pas. I sad imam jednu vrlo dragu i odgojenu pudlicu koja nažalost previše voli ljude da bi i pomišljala čuvati kuću. I ne , ne mislim ga držati na lancu. To mi je stravično. Bojim se da šarplaninac ne napadne djecu koja nam dođu na igranje ili nekog tko mi je došao u goste. razmišljam i o tornjaku kao alternativi.

Zla patka
09.07.2006., 17:39
mozda bolje tornjak?
iako...i to je pastirski pas...opcenito su takvi psi nepovjerljivi prema strancima...
pas nece biti agresivan prema tvojoj djeci,sigurno...
imas problem...zelis cuvara,a ne zelis da on bude agresivan prema strancima...to bas ne ide zajedno

ANUŠKA
09.07.2006., 18:01
Fakat si u pravu. He-he. Ne znam kaj da velim. Volim dobroćudne ,mucaste pese koji ne bi mrava zgazili , al trebam i nekaj da mi čuva kuću. Možda bi trebala nabaviti robota ( ko iz crtića) ili ugraditi alarm. Ipak, ako je neko imao ili ima šarplaninca , zanima me u kojojh mjeri su agresivni.

pumpkin pie
10.07.2006., 16:01
Ne bi mi bio prvi pas. I sad imam jednu vrlo dragu i odgojenu pudlicu koja nažalost previše voli ljude da bi i pomišljala čuvati kuću. I ne , ne mislim ga držati na lancu. To mi je stravično. Bojim se da šarplaninac ne napadne djecu koja nam dođu na igranje ili nekog tko mi je došao u goste. razmišljam i o tornjaku kao alternativi.
Ako uzmeš tako velikog psa, onda to može biti nezgodno za pudlu. Šarplaninci tornjaci su velikii teški, a pudle tako male i krhke. U igri može bez pol beda biti polomljenih kostiju, a i gorih stvari

Zla patka
10.07.2006., 18:09
mozda ima kraljevskog pudla..kaj znas.. :p

pumpkin pie
10.07.2006., 18:43
mozda ima kraljevskog pudla..kaj znas.. :p
svejedno

maestro
11.07.2006., 07:37
Ako zelis psa cuvara za dvoriste i sarplaninac i tornjak su odlican izbor.Ja vise volim sarplanince ali samo je stvar izbora jer su dvije pasmine dosta slicne i namjena im je ista.Ipak ako zivis u gradu i zelis iskljucivo cuvara kuce mozda bi ti boje bilo uzeti rotvajlera ili dobermana a ako si malo izvan grada ili na selu di ima dosta prirode toplo preporucam sarplaninca.Sta se dice tice ko pas normlno odrasta uz dicu nebi smilo biti problema ali ipak napominjem niti jedan se pas ne smi ostavljati nasamo sa malom dicom.

Bocca della Verita
11.07.2006., 07:51
sarplaninac ima specifican karakter, ne gleda gazdu kao gospodara vec kao ravnopravnog kompanjona.
ako on hoce lijevo a gazda desno, ici ce se lijevo ili ce sta stajati na mjetu :zubo:
tvrdoglavi su.
midlim da bi tornjak bio bolji izbor, pogotovo zbog djece.

ANUŠKA
11.07.2006., 12:38
sarplaninac ima specifican karakter, ne gleda gazdu kao gospodara vec kao ravnopravnog kompanjona.
ako on hoce lijevo a gazda desno, ici ce se lijevo ili ce sta stajati na mjetu :zubo:
tvrdoglavi su.
Jel to govoriš iz osobnog iskustva ili si tako samo čuo od drugih? Do sada sam
čula puno sasvim oprečnih mišljenja. Od toga da su to krvoločne zvijeri koje
moraš hraniti sa štapom do toga da su preslatke ,medene maze. Inače ja baš
ne vjerujem u to da je sve u odgoju. Imala sam puno životinja koje su se
sasvim različitro ponašale iako sam ja bila prema svima OK. Osim toga imam dva sina koji su potpuno različite osobe iako primaju istu ljubav i pažnju.

Billi
11.07.2006., 13:21
uzmi svakako zenskog psa. zenke jace cuvaju dvoriste a pazljive su prema ukucanima.

M3NT4L
11.07.2006., 13:25
Nabavi si labradora ili retrivora..lijepi,obiteljski psici a opet sluze svrsi

maestro
11.07.2006., 13:41
Za ono sta njoj treba retriveri ne sluze svrsi.Sarplaninac nije maza i to moras shvatiti,to je ozbiljan pas koji strance nece tolerirati,osim naravno ako su svama.Ako ima puno dice oko kuce sigurno da postoji sansa da mu neko uleti u dvoriste jednog dana.Mozda je ipak tornjak bolji za tebe jer je dobar cuvar ali je blazi od sarca.

pumpkin pie
12.07.2006., 17:53
Nabavi si labradora ili retrivora..lijepi,obiteljski psici a opet sluze svrsi
:lol:

zigy
13.07.2006., 23:53
imali smo doma dva sarplaninca dok smo brat i ja bili djeca. igrali se s njima, vukli nas sanjkama. dobrocudni su bili, nije bilo nikakvih problema s njima ali prema strancima su bili jako opasni.

Potala
14.07.2006., 02:14
A da nabaviš cucka koji je velik, ali ne i opasan? Pa vuk sit, a ofce na broju...Kolko-tolko ;)

tornjak2301
15.12.2007., 17:05
Ja osobno sam vlasnik tornjaka i u sličnoj situaciji sam ko i ti imam djecu :) Ja bih iz vlastita iskustva preporučio TORNJAKA i to ženku jer su ženke puno opreznije i bolji su čuvari. Tornjaci u potpunosti toleriraju djecu ali su i dobri čuvari. pa stoga mirno moš odmorit :kava:

Još kada bi imala dvije ženke to ti je :top:

lapdog
15.12.2007., 18:06
Slažem se da su ženke privrženije svojim ljudima. Također bi preporučila da ne uzmete skroz malu bebu, već malo veću (od nekih 6 mj otprilike) tako da budete sigurni u karakterne osobine koje je do tad pas već razvio i pokazao, a opet je dovoljno beba da se brzo privikne na vas i prihvati vas kao gazde.

disleksicar
15.12.2007., 18:56
Mislim da bi ti Smartie forumašica bila najkompetentnija za odgovoriti. Koliko sam shvatio iz njenih postova zaista ima iskustva sa tom pasminom :mig:

Smartie
15.12.2007., 19:25
hvala Disleksicar :mig:

Zna li netko kakve su naravi šarplaninci?Htjela bi nabaviti jednog za dvorište, al imam 2 klinca( nisu jako mali) pa se bojim da ih ne napadne.

Sa ovakvim stavom... mislim da nemas dovoljno iskustva s psima opcenito. Sorry.

Svaki je pas jedinka za sebe. Sarplaninac u svakom slucaju nije pas za ljude bez iskustva s psima i za ljude koji opcenito ne poznaju nacin na koji pas razmislja. Pas poput sarplaninca moze biti sve - od obiteljskog medeka i maze do strasnoga cuvara. Ukoliko je zaista tretiran kao clan obitelji, i pravilno odgojen budi sigurna da tvoja djeca nisu u opasnosti. E sad, za tudu djecu koja dolaze u tvoje dvoriste, to je sasvim druga prica. I ne samo sa sarplanincem, vec sa bilo kojom pasminom. Psa naravno moras socijalizirati od samog pocetka i navikavati ga na djecu, ljude, ostale pse i zivotinje. No evo ti jedan primjer za kojeg ja osobno znam: pas xy pasmine zivio je u svojoj obitelji i dvoje djece, djeca su imala prijatelje i prijatelji su stalno visili kod njih, pas je bio ok, igrali su se svi skupa i sve je bilo super. Jednoga dana sincic i njegov frend igrali su se na travnjaku i hrvali. Pas je shvatio da je njegov mali gazda napadnut i isao ga braniti od djeteta koje je gotovo svakodnevno vidao. Posljedice nisu bile strasne, ali mogle su biti... Jel' shvacas sad sto govorim u vezi poznavanja pasa opcenito? Poznavanja nacina razmisljanja pasa? Psece psihe? Ovo apsolutno nema veze sa pasminom. Jedina razlika i jedino sto ima veze je velicina ralja tvojega ljubimca i eventualna kilaza. Sarplaninac, tornjak, pudlica... sve ti je to isto. Osim kaj pudlek ima 10 kg, a sarac ili tornjak oko 50+ :p i ocnjake ko pol kaziprsta.
Sve pet, samo nikad nemoj djecu ostavljati bez nadzora. A sarplaninci su poznati da su odlicni za djecu.

A o sarplanincima, osobno, sve najbolje... kao sto sam se vec jednom izjasnila, nema mi psa do sarplaninca :)

Smartie
15.12.2007., 19:41
Do sada sam čula puno sasvim oprečnih mišljenja. Od toga da su to krvoločne zvijeri koje moraš hraniti sa štapom do toga da su preslatke ,medene maze. Inače ja baš ne vjerujem u to da je sve u odgoju.

Pa nije sve u odgoju, ali je jako puno. :p
Sarplaninac - krvolocna zvijer. Da. Upoznala sam nekolicinu, na zalost. I to su postali zahvaljujuci govnima koja su bila njihovi vlasnici. Sarplaninac je prirodni cuvar. Sarplaninac ne treba , naglasavam, NE TREBA, posebne "dresure" i poticanja na agresivnot. Sarplaninac je pas koji je izuzetno teritorijalan, izuzetno inteligentan i izuzetno svoj. Zato se smatraju "tvrdoglavima" ili jos gore "glupima". To nije pas kojim se moze manipulirati ili ga potkupiti ili bilo sta slicno, sasvim nesto pedeseto naspram pudlice (ovime ne zelim podcijenjivati pudle, jer su mi to jako dragi psi). Ako u svome gospodaru prepozna vodju, prijatelja, pratioca, slijedit ce ga slijepo svukud, bez obzira na prepreke.
Mnogi ljudi zato sto su culi da je sarac strasan i dobar cuvar jos vise potenciraju tu nazovimo "agresivnost". Zavezu psa za sljivu da im cuva kokice, hrane ga otpacima, ne secu, ne socijaliziraju, nerjetko tuku, draze, ukratko - krivo odgajaju i po mom misljenju, maltretiraju. Sarplaninac na lancu ili skucenom prostoru tipa boxa, bez redovnog, normalnog kontakta sa ljudima i drugim zivim bicima postaje gotovo uvijek "krvolocna zvijer".
Taj pas treba puno setnje, puno bavljenja njime, puno kontakta od malena sa ljudima i zivotinjama, stabilan i normalan suzivot sa njima i sve je ok.
A sarplaninac koji je u svom dvoristu i ponasa se kao "zvijer" prema dosljacima... jbg. Nije dovoljno socijaliziran ili cak uopce, a plus toga stiti svoj teritorij, sto mu u svakom slucaju, ne smijes zamjeriti.

Smartie
15.12.2007., 19:43
tvrdoglavi su.

:kava:

Eh da je moja ljubav jos uvijek ziva pa da ti dokazem TOTALNO suprotno....

Jelena-82
16.12.2007., 00:13
Ne bih rekla da bi šarplaninac ikad napao svoju obitelj. Ali s drugom djecom bi ipak mogao biti problem. Slično je i s tornjakom. Imaju moji susjedi dvoje male djece i tornjakicu koja ih obožava, ali kad dođu gosi zatvore ju u boks. Mislim da to nije loše rješenje. Siguran si da se neće ništa odogditi a psu neće biti ništa u boksu sat ili dva.
Ja sa svojim njemačkim ovčarom isto tako radim. Kad si gosti odrasli, vani je. Ali kad dođu djeca koja trčkaraju po dvorištu ide u boks. Ja fakat ne mogu biti sigurna da se n neće zaletiti za djetetom koje bezveze trči okolo i možda dira neke "njegove" svari. To naravno ne vrijedi za moje dijete, njoj neće ništ.
Tako da je po meni boks jako dobar za veće pasmine.

Jelena-82
16.12.2007., 00:14
Inače sam više puta čula da je šarplaninac pas za prostranstva i da zapravo ne voli malo dvorišta. Pa ne znam dal je to istina?

Smartie
16.12.2007., 17:38
Inače sam više puta čula da je šarplaninac pas za prostranstva i da zapravo ne voli malo dvorišta. Pa ne znam dal je to istina?

Istina je to da sarplaninac treba jaaaaaako puno kretanja i boravka u prirodi, i dosta rada sa njima. Moja je bila u stanu, ali je tamo prakticki samo spavala. Mi dve smo non-stop bile vani. Di ja - tud i ona. Sad ne bi imala sarca jer nemam uvjeta (vremena) za njegove potrebe.
Cak i da je u vecem vrtu, sarac (pa i bilo koji drugi pas) treba redovito setanje, kretanja, istrazivanja... U suprotnom nije sretan.
Sve je relativno. Stan-vrt, sve jedno, dok god on ima dovoljno kretanja i bavljenja njime. A kretanje ne podrazumjeva 3 setnje dnevno po 15 minuta. Ja sam sa svojom znala vani raditi po 3-4-5 sati. Sljeme sam znala ko svoj dzep. Sve pjeske. Dosle bi doma krepane. Danas su drugacija vremena. Nemam vremena za sve to, na zalost.

Jelica Izjelica
16.12.2007., 19:17
Imam idealnu kujicu za vas.krizanka je sarplaninca,5mjeseci stara,strasno voli ljude,a velika je pa vam ljudi ne bi ulazili u dvoriste.mozete ju pogledati u podforumu plava sapa,topik se zove krizanka velikog rasta trazi dom.

felis23
22.12.2007., 23:29
Pozdrav svima,
recite zna li netko di u hrv mogu nabavit štene šarplaninca?

i pitanje za one s iskustvom-imam dva mačka, kućna mačka... ...što mislite kako bi to funkcioniralo-sa strane šarplaninca dakako?

thnx

lapdog
23.12.2007., 12:34
Mom prijatelju funkcionira perfektno. Kad je doveo svojim starim mačkama štene šarplaninca mace su se jako naljutile. Postepeno su se privikle i svi žive u harmoniji, a šarplaninka, sad već ogromna, ih čuva i pazi ko svoj čopor.

Štene se odmah privikne, starije životinje malo teže, ali s vremenom svi popuste i zaključe da im nema druge nego živjeti u zajednici.

felis23
23.12.2007., 13:24
e pa to sam i pretpostavljala...što malđe štene i znam da će mace u roku tjedan dana bit u miru i harmoniji s njim...

No ono bitnije i hitnije-uzgajivačnice u dalmaciji-zna li netko?

I ima li ko pretpostavku cijene šteneta, bez papira?

Smartie
23.12.2007., 14:21
e pa to sam i pretpostavljala...što malđe štene i znam da će mace u roku tjedan dana bit u miru i harmoniji s njim...

No ono bitnije i hitnije-uzgajivačnice u dalmaciji-zna li netko?

I ima li ko pretpostavku cijene šteneta, bez papira?

Ne nabavljaj bez papira, to ti stvarno ne preporucam. I ovako i onako imaju "reputaciju" a sve zbog parenja na divlje ne bi li potencirali agresivnost (u glavnom zbog borbi). Uzgajivacnica nema u Dalmaciji, ima jedna u Gorskom Kotaru i ova : http://www.sarplaninac-martomberg-cepin.hr/about_us.htm kod Cepina.
I kontaktiraj Kinoloski za preporuku.
Ukoliko zaista zelis psa, otici ces si po njega ili dogovoriti dostavu, iako ti savjetujem da po psa odes sam/a, vidis roditelje i porazgovaras sa uzgajivacem. Zapamti, sarplaninac nije za bilo koga i pomalo je "tezak" za odgojiti nekome tko bas ne pozna pastirske pasmine, pa si dobro razmisli prije nabavke.

darac777
23.12.2007., 15:31
bok svima,evo ovo je moj prvi topic na forumu:) ....ovoga da predjem na stvar ,ovako dobio sam psa,maloog stenca prije 4 mj. tata ga je nasao ostavljenog vani pa nisam siguran koja je pasmina al sumnjam na sarplaninca,ima sva obiljezja sarplaninca,obozava snjeg,jede ono..kilu mesa sam tak,:)pa evo imam slike pa molim vas da potvrdite moje sumnje..

tj1
23.12.2007., 15:49
a da se malo baci oko na mastiffe. to su super psi za čuvanje , a i jaako vole djecu. :mig:

Smartie
23.12.2007., 18:45
bok svima,evo ovo je moj prvi topic na forumu:) ....ovoga da predjem na stvar ,ovako dobio sam psa,maloog stenca prije 4 mj. tata ga je nasao ostavljenog vani pa nisam siguran koja je pasmina al sumnjam na sarplaninca,ima sva obiljezja sarplaninca,obozava snjeg,jede ono..kilu mesa sam tak,:)pa evo imam slike pa molim vas da potvrdite moje sumnje..

Pa mogao bi imati sarca, nekako mi ima pogled i polozaj usiju.
Kilu mesa jede svaki pas ak mu ponudis :rofl: zato kaj im je fino, kuzis :rofl:

felis23
23.12.2007., 23:18
Ne nabavljaj bez papira, to ti stvarno ne preporucam. I ovako i onako imaju "reputaciju" a sve zbog parenja na divlje ne bi li potencirali agresivnost (u glavnom zbog borbi). Uzgajivacnica nema u Dalmaciji, ima jedna u Gorskom Kotaru i ova : http://www.sarplaninac-martomberg-cepin.hr/about_us.htm kod Cepina.
I kontaktiraj Kinoloski za preporuku.
Ukoliko zaista zelis psa, otici ces si po njega ili dogovoriti dostavu, iako ti savjetujem da po psa odes sam/a, vidis roditelje i porazgovaras sa uzgajivacem. Zapamti, sarplaninac nije za bilo koga i pomalo je "tezak" za odgojiti nekome tko bas ne pozna pastirske pasmine, pa si dobro razmisli prije nabavke.

Ej, thnx za link :)
mislila sam bez papira jer tako možda manje košta-? želim čistokrvnog al uzgojem se ne namjeravam bavit, želim psa za sebe tj.za obitelj.
Naravno ako nešto nađemo i doista se odlučimo nije mi problem otić ma doslovce bilogdje...
Sve sam se nadala da će netko reć-evo ovdje sam ja nabavio/la svog šarplaninca...preporuku neku...pozitivnu ocijenu...?

srsko133
24.12.2007., 13:55
aj da ti sad striko reče sve o šarplanincu imao sam ga kod kuče treba znati da je taj pas privržen samo jednom gazdi a to je bio moj otac. ja sam mu se tako reči mogao približiti samo uz oca mada smo odrasli skupa. šarplaninac je po mojem jedan od najboljih čuvara mislim da rottweiler nije ni š od šarplaninca ja ti ga nebi preporučio jer kad tad če djeca ostati s njim sama a nikad neznaš kaj mu se v glavi deševa ,drugo psi se jako linjaju pa je to veoma antibakterijski i nepogodno za djecu. ako ti treba pas za čuvanje i društvo koji obožava djecu onda ti je to bernski planinski pas kojeg trenutno imam svi se ga boje jer je velik jedan je od ljepših pasa a dok zalaje čuje ga se u drugo selo bolji izbor nemožeš nači šarplaninci su psi za vojsku kojem treba čvrsta ruka a ti je nemaš pošto imaš pudlu jer bi zbog šare mogla požaliti a česte su i bolesti

srsko133
24.12.2007., 13:59
dečko ti ovo nazivaš šarplanincom????????????
to je neki mješanac osim ako nisi obrijo svog šaru:rofl: :lol:
i njuška je nekak drugačija

Smartie
24.12.2007., 15:38
Ej, thnx za link
mislila sam bez papira jer tako možda manje košta-? želim čistokrvnog al uzgojem se ne namjeravam bavit, želim psa za sebe tj.za obitelj.
Naravno ako nešto nađemo i doista se odlučimo nije mi problem otić ma doslovce bilogdje...
Sve sam se nadala da će netko reć-evo ovdje sam ja nabavio/la svog šarplaninca...preporuku neku...pozitivnu ocijenu...?

Da, vjerojatno manje kosta pa poslije mozda i ispastas zbog toga. Tu je mali milion topica o tome zasto kupovati psa s rodovnikom. Moja pok. kuja nikad nije isla na izlozbe, niti me to ikada interesiralo, niti sam ju parila niti uzgajala sarce, ali znala sam otkud je i sta je. Bila je zdrava (samo jednom bolesna od pyometre) i dozivjela 14 godina. Pravi obiteljski pas kojeg su svi obozavali. Ja sam svoju nabavila u Bjelovaru od covjeka koji je tada uzgajao, no bilo je to jako davno tako da ne mogu davati nikakve preporuke. No kao sto rekoh, HKS bi mogao znati tko ima dobra legla. Ne mora biti vrhunsko, ali bitno je da sezna porijeklo. Pazi na svercere, jer njih ima ko dreka, zato kazem, idi i zovi kinoloski. Sarci nisu popularna pasmina pa nisu niti skupi kao ostali, osim ako nisu neki vrhunski sampioni. Evo ja citala da se u Makedoniji prodaju za 300 eura a otac pobijedio na Euro dog showu u svojoj klasi i mama isto ima sve moguce nagrade. To stvarno nije puno za stene.
Gledaj da su stenci cijepljeni protiv zaraznih bolesti bar prvo cijepivo i ocisceni od parazita i trazi potvrdu (veterinarsku) za sve. Ne srljaj, to je najvaznije. I radije pricekaj i pristedi, jer jeftino stene moze i te kako skupo kostati kasnije (preko veterinarskih racuna).
I na kraju pitanje - zasto sarplaninac?

Smartie
24.12.2007., 15:51
aj da ti sad striko reče sve o šarplanincu imao sam ga kod kuče treba znati da je taj pas privržen samo jednom gazdi a to je bio moj otac. ja sam mu se tako reči mogao približiti samo uz oca mada smo odrasli skupa. šarplaninac je po mojem jedan od najboljih čuvara mislim da rottweiler nije ni š od šarplaninca ja ti ga nebi preporučio jer kad tad če djeca ostati s njim sama a nikad neznaš kaj mu se v glavi deševa ,drugo psi se jako linjaju pa je to veoma antibakterijski i nepogodno za djecu. ako ti treba pas za čuvanje i društvo koji obožava djecu onda ti je to bernski planinski pas kojeg trenutno imam svi se ga boje jer je velik jedan je od ljepših pasa a dok zalaje čuje ga se u drugo selo bolji izbor nemožeš nači šarplaninci su psi za vojsku kojem treba čvrsta ruka a ti je nemaš pošto imaš pudlu jer bi zbog šare mogla požaliti a česte su i bolesti

aj jaj i opet jaj! :rofl:
Dragi, ako je Bernski planinski "antibakterijski" po pitanju linjanja onda sam ja mali zeleni. SVI PSI SE LINJAJU. Naravno, neki vise, neki manje, neki tako malo da to uopce naakon trimanja nije zamijetljivo.
Ja sam, naprotiv, jako dobro znala sto je u glavi moje kuje. Znala sam svaki njen pokret, svaki njen pogled. I ona moj. Ja sam ju samo pogledala i ona je znala sto joj je cinit. Bila je kao sto rekoh, pravi obiteljski pas i sve nas je prihvacala, osim sto je neke stvari htjela raditi iskljucivo i samo samnom, jer ja sam je odgajala, ja sam je trenirala, ja sam je ucila i najvise je bila samnom. Ali osnovne stvari slusala je i moju majku i mog brata i oca, a moja necakinja prohodala je drzeci se za nju i hodajuci okolo. Ako psa rano pocnes odgajati i ukljucis ga u suzivot ostalih clanova obitelji problema kao sto si naveo nece biti.
Po pitanju cuvanja, u pravu si, nema im premca uz kavkaske ovcare i slicne pasmine.
Po pitanju zdravlja sarplaninci jos uvijek drze mjesto jedne od najotpornijih pasmina. Uostalom, zato sam i rekla da pripazi otkud nabavlja psa. Eto, moja je dozivjela 14 godina, pas od tete 16, a od druge tete 18 ili 19, ni oni sami ne znaju. I znam za jos xy dugovjecnih sarplaninaca.
No da, kao sto rekoh nisu psi za sve pa oni koji jesu imali iskustva kakva si opisali, zaista bolje da ga nisu ni imali. :)

dečko ti ovo nazivaš šarplanincom????????????
to je neki mješanac osim ako nisi obrijo svog šaru:rofl: :lol:
i njuška je nekak drugačija

A da ti bolje citas??? Rekao je da misli da je KRIZAN sa sarplanincem, a vjerujem i da je.

srsko133
24.12.2007., 15:57
znaš onu
svaki gazda svog konja hvali a dok joj taj šarplaninac napravi pizdariju onda bude se čulo i u 24h tak da ko se ne slaže samnom da je bernski planinski pas u ovom slučaju bolji izbor taj je budala

provincijalka_24
27.12.2007., 14:14
jebate rasprave....:rofl:
je, je, šarko je ubojica i međed u tijelu psa..kako da ne...:kava:
asti...

vlasnici smo tornjaka. rečeno - NE taj pas!
i to mužjaka. rečeno - bolja je ženka.
i prvi nam je pas ikada. rečeno - ni u ludilu tornjaka prvog.
e taj tornjak onda, ili pobija sve ovdje navedene "tvrdnje", ili mi doma jednostavno imamo pasjeg genija, olitiga ćuku mastermind...:ne zna:

jer taj tornjak je prijatelj, čuvar, maza, radost i najveća ljubav.
on je obiteljski pas. ravnopravni član naše obitelji.
uključen u sva događanja, fešte, izlete, šetnje, susrete.
pas je to koji se druži s našim prijateljima, njihovom djecom, našim susjedima, svim onim ljudima s kojima imamo kontakt.
i ljudi su mu tako normalni kao ona njegova kost s kojom se igra.
jer je odmalena pravilno socijaliziran.
da prihvaća ljude i oni da prihvaćaju njega.
pa nam se zna desiti da nam ekipa dolazi doma više zbog njeg, manje zbog nas....:D
on je miran i blag, uvijek s jednim rezervnim okom koje motri sveukupnu situaciju. i uvijek mi ulijeva sigurnost, a ne treniram ga na slikice s likom kojekakvih sumnjivaca. :kava:

svaki pas koji raste i odrasta u normalnim uvjetima, normalan je i srdačan pas.
ljudi koji neljudski drže tog rasnog ljepotana na lancu i ne zaslužuju ništa drugo nego da bude krvoločan...nek ih komotno razdere...:kava:

fala živili.

Smartie
28.12.2007., 17:44
svaki pas koji raste i odrasta u normalnim uvjetima, normalan je i srdačan pas.
ljudi koji neljudski drže tog rasnog ljepotana na lancu i ne zaslužuju ništa drugo nego da bude krvoločan...nek ih komotno razdere...:kava:

fala živili.

90% se slažem s tobom provincijalka. Onih 10% ipak držim u rezervi da nije svaki pas za svakoga, a pogotovo pasmine "težeg" karaktera poput pastiraca.
Zato naglašavam da šarac nije za svakoga i iskreno, ne preporučujem ga svakome za prvoga psa. Bolje ne. :) Neki ljudi imaju "feeling" za cucke i zaista nije bitno da li im je to prvi, peti ili pedesetpeti pas u životu jer se sve nekako "uklopi" i ispadne super. Neki pak nikad ne nauče niti upoznaju psa, ovdje mislim na psa kao vrstu, na psa kao životinju...

@srsko naš onu
svaki gazda svog konja hvali a dok joj taj šarplaninac napravi pizdariju onda bude se čulo i u 24h tak da ko se ne slaže samnom da je bernski planinski pas u ovom slučaju bolji izbor taj je budala

Joj gle... hvalila ja ili ne hvalila, ja sam s tim pesima malte ne odrasla i znam kakvi su, znam kako dišu, kako razmišljaju. Šarac neće napraviti pizdariju ništa više od bilo kojeg drugog neodgojenog pseta, čak štoviše, ima jako visok prag tolerancije, nježni su, pažljivi i obazrivi prema djeci, naravno ako su odgajani u om smjeru. Recimo, moja rotica se od silne sreće zaleti na moju nećakinju i ja moram biti jako oprezna da ju ne povrijedi. Dok moja šarplaninka kao da je bila svjesna svoje veličine i snage i imala je potpuno drugačiji pristup.
Što se tiče eventualnog "sranja" koje šarac može počiniti prilikom upada na njegov teritorij - ja to ne smatram sranjem, već glupošću onoga koji to čini. Šarac je čuvar i s ime se nije za zafrkavati. Ako to nije jasno - nabavi si bernića, retrivera, irskog setera i slično, iako iskreno, ja niti jednom psu samo tako ne bih ulazila u dvorište. Svi oni imaju svoj nagon za čuvanjem teritorija koliko god dobroćudni, mali ili veliki bili. :mig:

provincijalka_24
28.12.2007., 18:17
90% se slažem s tobom provincijalka. Onih 10% ipak držim u rezervi da nije svaki pas za svakoga, a pogotovo pasmine "težeg" karaktera poput pastiraca.
Zato naglašavam da šarac nije za svakoga i iskreno, ne preporučujem ga svakome za prvoga psa. Bolje ne. :) Neki ljudi imaju "feeling" za cucke i zaista nije bitno da li im je to prvi, peti ili pedesetpeti pas u životu jer se sve nekako "uklopi" i ispadne super. Neki pak nikad ne nauče niti upoznaju psa, ovdje mislim na psa kao vrstu, na psa kao životinju..

obrnutom logikom idući, neki ljudi ne zaslužuju živit, pa opet žive...:mig:
tako se i ja slažem da nisu šarci i tornjaci da svakoga, u biti slažem se da nijedan pas nije za svakakve ljude...ali ne biraju oni jadničci familiju...:ne zna:

htjela sam samo reć da dobijem tri osipa i pedesetosam alergija od ljudi kojima je veličina psa sinonim agresivnosti...jer mi se stoput znalo desit da susjedov ludi pekinezer vrišti od svog bijesa tako da se lomi zrak, a moj mrgud samo mrtav-ladan gleda u njeg, ka koi ti je q mali?! :D

ponašanje pojedinca, njegov život, osobnost i navike, itekako se reflektiraju na život i odgoj psa...nisam nikakav ekspert, ali laički gledano, smatram da pas koji živi u normalnom okruženju, sretnom i bezbrižnom, uz ljude koji mu posvećuju pažnju koju zaslužuje, koji ga uključuju u njihov svijet i događaje u njemu, ne može biti ništa drugo nego normalan i staložen pas, ma koliko god on imao kilograma i ličio na šumskog medvjeda.....:kava:

Smartie
28.12.2007., 18:43
...

Slažem se. I ja dobivam ospice i sraćke od kojekakvih izjava :p

Ja prva mogu reći da su svi pesi u mom životu koje sam do sad imala bili na isti kalup. Naravno, ne kažem da su bili klonovi jedni drugih, svi su imali svoju osobnost, svi su bili jedinke za sebe i razlčiti u mnogočemu, ali svi su isti u jednom: dobro odgojeni, smireni, velike maze, poslušni (aj' dobro na ovom malom još treba raditi hehe), tolerantni i pristojni prema gostima. To naravno ovisi sve o odgoju i nama koji ih imamo. O ničemu drugom.

darac777
29.12.2007., 02:41
jel mi moze ko reci zasto moj pas (rasprava-sarac ili ne) ne voli moju sestru...inace u dvoristu je uvijek dobar,al cim ja i sestra odemo sa njime u setnju on nju pocne napad,mislim da nema mene vjerojatno bi ju i ugrizo.Neznam dal se on igra ili kaj..inace bobi:) ima 4 mjeseca pa smatram da je jos zaigran al on nju pocne ozbiljno napad i to skace na nju i vec joj je barem 3 jakne izgrizo..pls neki savjet:confused:

Smartie
29.12.2007., 17:50
jel mi moze ko reci zasto moj pas (rasprava-sarac ili ne) ne voli moju sestru...inace u dvoristu je uvijek dobar,al cim ja i sestra odemo sa njime u setnju on nju pocne napad,mislim da nema mene vjerojatno bi ju i ugrizo.Neznam dal se on igra ili kaj..inace bobi:) ima 4 mjeseca pa smatram da je jos zaigran al on nju pocne ozbiljno napad i to skace na nju i vec joj je barem 3 jakne izgrizo..pls neki savjet:confused:

O bože! Pa igra se, naravno. :)
Napada je iz igre, zato što može. Tvoja sestra vjerojano nije nikakav autoritet pa joj radi što hoće. Sljedeći puta kad pokuša skočit na nju, neka ga fino zgrabi za šiju i grubo povuče prema podu uz glasno "NE". I tako par puta. Ako grize za ruke prilikom igre također ili glasno "NE" ili neka zacvili kao što bi as zacvilio kad ga zaboli.

Zvona HR
06.01.2008., 22:20
Vidim piše se o šarplanincima kao opasim,agrasivnim i sve ostalim dodatcima za toga psa.Da taj pas je opasan čuvar i to tko ne želi neka si ni nenabavlja toga psa.Osobno ponosni sam vlasnik takve jedne ženke stare nekih 14mj.Inače ljubitelj sam Hrvatskih ovčara i posjedovao sam jednu vrhunsku ženku HO sa vrhunskim porjeklom,inače taj pas mi je spasio život i obranio od nerasta.ali na žalost stradala je pod točkovima automobila nedugo poslje.Do šarka sam došao neplanski i znam da ukoliko ova jednog dana ostane skotna i okoti se da pored nje biti če još jedan.Napominjem iz iskustva taj pas nije za svakoga iako je moja ženka, pokušala je u mlađim danima nekoliko puta da mi se suprotstavi i zauzme vodeče mjesto.Čak je pokušala u tim trenucima i da me ugrize i pokazivala svoje zube i režala,što mene nije zbunjivalo.Nego djelovao sam u nekoliko navrata na nju sa time da nisam upotrebljvao batine.To može biti u kasnijim fazama jako pogubno za vlasnika, šarplaninaca je pas koji jako jako i dugo pamti.Nikada ne zaboravlja što je bilo u njegovom životi i ako mu je netko nešto napravio npr istukao,osvetit če se zato čim bude u prilici.Tada bude ono da je pas u starosti poludi i ostale gluposti.Pas se znao ponašati neprijateljski i kada bu mu donosio hranu,također sam to eliminirao u startu. Sada joj mogu iz usta uzeti hranu a da se ona ni malo ne pobuni zbog toga.Tu agresivnos počinje pokazivati između 6-9mj starosti. Osobnom sam je uspio i dosta toga naučiti osnovne komande,iako je bilo jako puno pokušaja i truda i uloženoga vremena.Mnogo njih tvrde da je to glup,tupav, i neznam več kakav pas.Ne taj pas je samo malo više tvdoglav i svojeglav.Odnosno pas koji misli svojom glavom.Njemu čak i nije potrebno školovanje ako od njega tražite da on bude onakak kakav več je.Moja ženka u šetnje ide meni pored noge ponekad i bez povodca,iako je još mlada i zaigrana u nekim situacijama odlučuje prije nego ja reagiram, u večini slučajeva neradi ništa ono što recimo ja nebi naredio. U šetnji uvjek se ponaša zaštitnički prema onome tko ju vodi uglavnom sam ja ,ponekad supruga.Kada je slobodna odnosno kada nije pored noge,uvjek je na oprezu i neudaljava se previše od mene.Pas je to ako ima čvrstu i staloženu ruku vlasnika postaje pas kojega možeš samo poželjeti.Kod takvih vlasnika taj pas nikada neče prvi napasti,ima jako velik prag tolerancije,kojeg kada netko prijeđe postaje ono što je,opasan pas jer djeluje samo zaštitnički.U obrani i zaštiti vlasnika,njegove obitelji i imovine reskirati če i vlastiti život.Moja šarka prilikom razgovora sa njoj nepoznatim osoba obavezno stane između mene i osobe sa kojom razgovaram, a o ostalim psima koji bi došli do mene da i ne govorim.Na nepoznate osobe gleda sa nepovjerenjem i uvjek je spremna da obrani,ali nikada neče napasti bez razloga.Za djecom je naprosto luda, iako njena pojava izaziva nepovjerenje pogotovo kada je u trku izaziva strah i nelagodu,ali kada je među njima nema sretnije,čak se i tu osječa zaštitnički pogotovo prilikom dolaska drugih pasa koje uglavnom zna upozoriti i otjerti, ako neče poslušti bude i fajta.Također se ponaša i kada su starije osobe u blizini.Pas je to koji nije za lanac.Pošto mi je kuča još u izgradji i nije mi sve ograđeno imam za nju boks.Još dok nije bila tako velika i nazovimo opasna često bi znala biti sama vani i ona se izborila da u ulici ( nije velika 20kuča i nije prometna) ona bude glavna.Kasnije kako je rasla pokazivala je svoju narav,susjede je sve poznavala i na njih se nije ni obazirala.Ukoliko bi u ulicu došao netko nepoznati odmah bi na njega lajala i hodala pored njega.Njen teritorij je cijela ulica i dan danas kada izađe iz boksa.U nekoliko nekoliko minuta ona obiđe svoje točke terotorija i pored mene je.Ukolko se u međuvremenu pojavio tu neki pas došljo bio muški ili ženski nije bitno e onda bude cirkusa.Ovoga prolječa moram ograditi i drugi dio dvorišta i onda više neče morati biti u boksu.Također se voli voziti i u autu.

blondee
08.01.2008., 05:12
Ej možeš li staviti sliku svojeg sarca ?

Zvona HR
08.01.2008., 13:54
Ej možeš li staviti sliku svojeg sarca ? može imam dosta njenih slika samo mi objasni kako da stavim ovdje sliku na svakom forumu je nešto drugačije oko postavljanja slika

blondee
08.01.2008., 16:20
Imaš tu alate poslagane,da bude jednostavno klikni s desne strane ovog lijepog A što je za boju a i piše ti prilozi a onda browsaj sa lokacije na računalu i upload.

Zvona HR
08.01.2008., 16:32
ništa ti ja ovo ne razumijem kako postaviti sliku

blondee
09.01.2008., 15:19
ma dobro nije to važno.

U.Š."Šimota"
23.05.2008., 19:26
Šarplaninac je hrabar pas, borac do smrti u zaštiti vas i imovine. Kupujući štene šarplaninca te sigurnost i prijatelja do kraja života..

Donald_T
31.07.2008., 07:09
tvrdoglavi su.

Istina je da su tvrdoglavi, no bez obzira na to vlasnik mora biti odlučan i čvrste ruke. Pas se mora naučiti da sluša inače si u banani. Kad je igra onda je igra, ali kad si negdje vani, gdje pas dolazi u doticaj s ljudima i ostalim psima tu se mora znati tko je gazda.

Ja sam nabavio šarplaninca prije 4 mjeseca i moj klinac se je s njim oslobodio svih strahova koje je imao prema psima. To je jednostavno neopisiva povezanost i ljubav. Ali moraš znati da taj pas ne trepi mali prostor. Oni mogu narasti i do 80 cm (kod nekih čak i više) i znaju biti teški do 70 kg. Njima jednostavno treba prostora. Ako im to ne možeš osigurati onda je bolje da odabereš neku drugu pasminu, inače će to biti mučenje i za tebe i za psa...

cap Smith
01.11.2008., 22:07
ja imam kući i nekih 800tinjak kvadrata prostora okolo, šarac bi mi bio prvi pas, ali ne želim niti čuti za drugog. dvorište je cijelo ograđeno, ali ipak NAmjeravam napraviti boks za njega, čisto radi sigurnosti drugih. Ono što me zanima, koliko i kada je potrebno s njim ići u šetnju, dolazim s posla u 3, je li to kasno, ili j epotrebno i prije posla ga išetavat

lekay
02.11.2008., 11:31
Oni mogu narasti i do 80 cm (kod nekih čak i više) i znaju biti teški do 70 k

dada kako ne .. ma mogu cak i 2 metra.. ono 2 i 20..:lol::lol:.. taman dodu ko medvjedi..haha:rofl:... pravi sarac nije tako velik niti tezak a to sto ti vidis ko sarce su sarkavkazci...zato i jesu ko medvjedi..!!!

ja imam kući i nekih 800tinjak kvadrata prostora okolo, šarac bi mi bio prvi pas, ali ne želim niti čuti za drugog. dvorište je cijelo ograđeno, ali ipak NAmjeravam napraviti boks za njega, čisto radi sigurnosti drugih. Ono što me zanima, koliko i kada je potrebno s njim ići u šetnju, dolazim s posla u 3, je li to kasno, ili j epotrebno i prije posla ga išetavat

ma nema veze sto dalzis s posla u 3.. mozes ga i poslje prosetati la ne seta se saro onoo 3 puta oko kvarta .. 15 min.. saru treba duze.. al dobro ako imas veliko dvoriste nema frke ima on mjesta za kretanje pa ako ga i ti jos prosetas .. LUDNICA stari moj.. pas ce bit zadovoljan.. uzmi pravog sara a ne ove medvjede!!

pozdrav

goran27
02.11.2008., 12:07
.,eo ja mogu o sarplanincu reci sve najbolje,i svakom ko voli zivotinje bi ga preporucio,jer to je takav pas koji vise gotovo i nepostoji.,i ja kad sam ga uzimao(ustvari dobio od prijatelja) bio sam preplasen pricama o toj zvijeri.,tako da sam ga skoro morao vratiti posto sam zivio jos sa roditeljima.,ali nisam.,i mogu reci da sam dobio takog drugara kojeg je tesko naci.,eo sada je deveta godina i ona je jos ko malo stene zaigrana i luda.,iako sam odselio od roditelja ove godine,pa se sad roditelji vecinu vremena brinu o njoj.,i istina je da najvise slusaju jednog gazdu(gotovo samo njega) ali slusa on i ostale.,samo nerazumije se sa ostalima i oni s njim kao sa gazdom.,a djeca,djecu ne da vole nema tako nesto njezno i brizno prema djeci do sarca.,iako naravno sa sarcem trea biti oprezan pogotovo kad su stranci u pitanju(pogotovo u dvoristu).,tako da ga je bolje drzati u boksu kad vas nema.,pas je pas,a sarplaninac je veliki pas i treba to postivati.,i ja bi predlozio kuju zbog ipak nesto boljeg karaktera.,a eto ja presao s sarca na strasnog mopsa:lol:.,i tog malog je tako lako zavoliti.,ali jos mi je u srcu moja velika kraljica.,

.,i da jos nesto kod odgoja srplaninaca.,dok su stenci,mladi psi do neke dvije godine nemoj te previse trazit da neznam kako slusaju imajte strpljenja vratit ce vam oni to.,iako naravno da moraju znati tko je gazda.,to kazem zato sto znaju stvarno biti tvrdoglavi i zlocesti i mogu vas lagano izbaciti iz takta.,a nevrijedi ih tuci i nije potrebno.,vidjet cete.,

Smartie
02.11.2008., 12:30

Ako nemaš vremena ni volje SVAKI DAN šetat svoga psa 3-4 puta dnevno, nemoj ga niti nabavljati, pogotovo ne šarplaninca. Boxevi i lanci su za njega mučenje i maltretiranje. Taj pas treba prostora, šetnje i za njega treba vremena i truda. Box je dobro imati kao pomoćno sredstvo, ali nikako da pas u njemu boravi pola dana ili više. Iako imaš 800 kvadrata, psa treba šetati i animirati jer se sam šetati neće. Možda da mu nabaviš i društvo pa da se skupa igraju. Šarci su jako tolerantni i dobri prema ostalim životinjama ako ih se navikne odmalena i pravilno socijalizira.

cap Smith
02.11.2008., 14:16
Šta bi triba, uzet pauzu na poslu i šetat pasa, supruga ga može ujutro puštat u dvorištu da trčkara, a ja kad dođem s posla mogu ga s klincima otić šetat. Ako bi to bilo malo, ne znam, onda te pse mogu imat samo penzići ili ljudi na birou rada. Ne znam kada ću imat vrimena 4 put dnevno ga šetat, još ako ono traje prilično duže od 15 min. Do 3 bi bio po dvorištu, tu su moji roditelji , supruga i djeca radi kojih ga i uzimam ( nemojte reć samo da onda uzmem drugog jer nema šanse drugog osim šarca) a kasnije ga mogu odvest van. To bi bilo ono što bi mu mogao pružit, ako je to malo onda možda i je bolje da ga ne uzimam.

Smartie
02.11.2008., 15:04
Šta bi triba, uzet pauzu na poslu i šetat pasa, supruga ga može ujutro puštat u dvorištu da trčkara, a ja kad dođem s posla mogu ga s klincima otić šetat. Ako bi to bilo malo, ne znam, onda te pse mogu imat samo penzići ili ljudi na birou rada. Ne znam kada ću imat vrimena 4 put dnevno ga šetat, još ako ono traje prilično duže od 15 min. Do 3 bi bio po dvorištu, tu su moji roditelji , supruga i djeca radi kojih ga i uzimam ( nemojte reć samo da onda uzmem drugog jer nema šanse drugog osim šarca) a kasnije ga mogu odvest van. To bi bilo ono što bi mu mogao pružit, ako je to malo onda možda i je bolje da ga ne uzimam.

Ma ne, u redu, ako je u dvorištu i sve to. Samo, šarci su ti onako, jako čisti i ne vole obavljati nuždu unutar svoga teritorija, pa bi ga ipak bilo dobro prošetati prije posla iako je u vrtu. Ja svoje šećem 3-4 puta, imam vrt, nisu šarci, ali ne pišaju mi niti ono drugo u vrtu. Neće. Čekaju i traže da idemo šetati i pišat van vrta. Dižem se u 5.15 ujutro, prošećem 15 min, radim do 3, dođem doma pol 4-4 i onda opičim dugu šetnju, još jednu kraću oko 7-8 navečer i još jednu prije spavanja, a ta je ono, 5 minuta samo da pišnu prije spavanja. Jbg, obaveza je to velika. Inače, svaka čast na odabiru, nema boljeg psa od šarca to ti garantiram ;)
Htjedoh reći, ako imaš 800 kvadrata vrta, naći će on sebi kutak za nuždu. Ja nemam toliko vrt na žalost. Super je to da će uvijek netko biti doma da se bavi s njime. Glavno da ima dosta prostora za kretanje, u tvom slučaju bar jedna duža šetnja van vrta bila bi super. Njima je potrebna socijalizacija i druženje sa drugim životinjama i psima od malih nogu kako bi postali i izrasli u stabilne i uravnotežene pse, ak je samo u vrtu non stop i ne vidi i ne upozna nikoga i ništa oko sebe, mogla bi se javiti agresija na druge životinje, pse, ljude i sl.

Otkuda nabavljaš štene?

cap Smith
02.11.2008., 20:37
mislim ić u Livno, tamo navodno ima podosta ljudi koji se bave uzgojom šarplaninaca, ne znam koliko od njih to radi registrirano tj. da uz pase dobiješ i papire.Sa mnom će ić jedan čovjek koji je inače u kineziološkom savezu, koji bi valjda zna prepoznat čistokrvnjaka. Ne znam di uopće ima šaraca s papirima i koliko takvi dođu. Ako imate kakav savjet, dobro bi mi došao.

Smartie
02.11.2008., 21:50
šaljem ti privatnu poruku

lekay
03.11.2008., 07:31
.Sa mnom će ić jedan čovjek koji je inače u kineziološkom savezu, koji bi valjda zna prepoznat čistokrvnjaka

imas pasa s papirima i vecina koji i imaju papire nisu cistokrvni sarci.. nego mix sa kavkazom jos od prije par generacija.. al ostale su masne glavurde ..fleke velike na prsima.. male oci..velike zvalje.. primjeti se to... povedi sa sobom nekog tko je vec imo pravog sarca.. on bi trebo znati

imala je smartie lijepu sarku.. suva.. lijepa.. prodornog divljeg pogleda..prava sarka.. nek ona ide s tobom..:rofl::rofl:

CottonEyeJoe
03.11.2008., 07:37
jučer vidio jednog, došao do ograde, pas odmag skočio na ogradu, mazio ga par minuta..skroz zaigran pas...

Smartie
03.11.2008., 07:38
imala je smartie lijepu sarku.. suva.. lijepa.. prodornog divljeg pogleda..prava sarka.. nek ona ide s tobom..:rofl::rofl:

Da shvatim ovo kao provokaciju ili...???

jučer vidio jednog, došao do ograde, pas odmag skočio na ogradu, mazio ga par minuta..skroz zaigran pas...

mora da je vrlo mlad.

imas pasa s papirima i vecina koji i imaju papire nisu cistokrvni sarci.. nego mix sa kavkazom jos od prije par generacija.. al ostale su masne glavurde ..fleke velike na prsima.. male oci..velike zvalje.. primjeti se to... povedi sa sobom nekog tko je vec imo pravog sarca.. on bi trebo znati

ima, istina. Dobio je popis uzgajivača koji uzgajaju po propisima i izvorne tipove, a na njemu je hoće li prihvatiti ili ne.

lekay
03.11.2008., 08:16
Da shvatim ovo kao provokaciju ili...???

neee... sto vam je..:lol::lol:.. pa vidio sma na slikama vasu sarku.. ja mislim fedra.. ili tako nesto.. tipican predstavnik vrste pa sma zato napisao.. nisan mislio nista lose

Smartie
03.11.2008., 08:43
neee... sto vam je..:lol::lol:.. pa vidio sma na slikama vasu sarku.. ja mislim fedra.. ili tako nesto.. tipican predstavnik vrste pa sma zato napisao.. nisan mislio nista lose

Pa baš i nije, al nema veze... Bila je prepuna mana za tu pasminu, zato nije bila niti izlagana, iako, naravno da je meni bila najljepša :cerek:

lekay
03.11.2008., 09:20
Pa baš i nije, al nema veze... Bila je prepuna mana za tu pasminu, zato nije bila niti izlagana, iako, naravno da je meni bila najljepša :cerek:

imala je dobru suvu glavu sto se sad rijetko vidja.. sad sve neke masne glavurde.. al joj je dlaka bila nekako barsunasta... tako mi se cinilo sa slike ..!

:mig:

Smartie
03.11.2008., 09:44
imala je dobru suvu glavu sto se sad rijetko vidja.. sad sve neke masne glavurde.. al joj je dlaka bila nekako barsunasta... tako mi se cinilo sa slike ..!

Ženke inače imaju uže i "suhije" glave. A dlaka joj je bila sve samo ne baršunasta. Imala je dobru dlaku, možda malo prekratku, ali na opip baš onakvu kakvu šarac treba imati - čvrstu i grubu. Ne znam gdje i kod koga gledaš masne glavurde, ljudi koje sam dotičnom preporučila imaju solidne pse u tipu i daleko su od tih mješanaca kavkaza i mastifa i koječega. Zna se koji je standard i toga se drže. ;) Također postoji razlika između radnih i "običnih" šaraca, radni su ti suhi i meni se osobno, ne sviđaju, što ne znači da mi se sviđaju ovi "medvjedi".

lekay
03.11.2008., 10:02
ŽTakođer postoji razlika između radnih i "običnih" šaraca, radni su ti suhi i meni se osobno, ne sviđaju, što ne znači da mi se sviđaju ovi "medvjedi".

a zato su meni drazi radni jer su izvorni i pravi.. ja mislim da to s radnima i "obicnima" ne drzi vodu jer jednostavno sarac je sarac ili nije sarac... to je ko da kazes radni tornjak i "obicni" .. tornjaci su isti.. a sarce su malo unistili..

nista lose tebi ne govorim..;)

Smartie
03.11.2008., 10:34
a zato su meni drazi radni jer su izvorni i pravi.. ja mislim da to s radnima i "obicnima" ne drzi vodu jer jednostavno sarac je sarac ili nije sarac... to je ko da kazes radni tornjak i "obicni" .. tornjaci su isti.. a sarce su malo unistili..

nista lose tebi ne govorim..;)

Malo si u krivu, al nema veze. Postoji i radni tornjak ;) Radni i izložbeni Njemački ovčar i puno pasmina se dijeli na radne i izložbene. Meni se izvorni tip sviđa, a kad kažem radni je suhiji ima i razloga zašto je suh - slabije se hrani a više se kreće. Kad bi prestao biti radni, popunio bi se i bio taman po mom ukusu ;) Da su šarce uništili, to je istina, ali ima ljudi koji se svojski trude to popraviti i nadam se da će uspjeti. Evo, nije da je reklama, ali meni su šarplaninci od Stankovića ono što šarac treba biti izgledom, a kako čitam i karakterom.

lekay
03.11.2008., 10:38
a znam gledao sna njegove pse...oni su suvljeg tipa al super odlakani i dobri psi.. dobrih glava .. dobre pse ima stenki..redovito pobjeduju na izlozbama..

Smartie
03.11.2008., 10:43
a znam gledao sna njegove pse...oni su suvljeg tipa al super odlakani i dobri psi.. dobrih glava .. dobre pse ima stenki..redovito pobjeduju na izlozbama..

točno su takvi kakvi trebaju biti. Po standardu, šarac ne bi trebao imati dlaku kraću od 7 cm.

lekay
03.11.2008., 10:54
znam.. al gleam te pse koji pobjeduju na natjecanjima i donose razne cacove bobove itd.. sve neki sarkazi.. sa kavkazkom bundom.. .. pogledaj na forumu balkan kinolgy imas topic deltari ilir.. ima predobrih pasa... vecina jos ide s ovcama ..pravi karakter a i izgled..to nisu sarci al pogledaj..

Smartie
03.11.2008., 11:34
znam.. al gleam te pse koji pobjeduju na natjecanjima i donose razne cacove bobove itd.. sve neki sarkazi.. sa kavkazkom bundom.. .. pogledaj na forumu balkan kinolgy imas topic deltari ilir.. ima predobrih pasa... vecina jos ide s ovcama ..pravi karakter a i izgled..to nisu sarci al pogledaj..

joj... nebih. BK je smeće od foruma, sorry.
a o deltari ilir, zaista nebih. :rolleyes:

lekay
03.11.2008., 11:45
joj... nebih. BK je smeće od foruma, sorry.
a o deltari ilir, zaista nebih. :rolleyes:

pa onako.. dosta svađa ima hehe.. mislim kako hoces.. OK.. :mig::mig::mig:

moram ici.. smrad mi je opet poderao vodilicu pa iden uzet nocu.. ajd pozz

Smartie
03.11.2008., 11:48
pa onako.. dosta svađa ima hehe.. mislim kako hoces.. OK.. :mig::mig::mig:

Znam. Zato baš. Čitam ja koji put, al onda odem rigat pa nemam dalje snage nastaviti, a da se upuštam u neakve nebulozne rasprave ne pada mi na kraj pameti.

srnica
13.03.2009., 20:17
hello, ekipa... potrebno mi je par savjeta u vezi šarplaninaca...
moj dečko je kupio ženku šarplaninca, ima oko 3 mjeseca... ima je 5-6 dana.. e sad, njemu je čudno to da se ona još nije oslobodila u njegovom društvu..
sve je ok dok je u boksu, ali čim je pusti van, ne želi mu blizu... pa vas molim za par savjeta, ako itko ima iskustva s takvim ponašanjem...
hvala :D

Smartie
13.03.2009., 20:37
A otkud je pas kupljen? Može biti svašta.

srnica
14.03.2009., 11:28
A otkud je pas kupljen? Može biti svašta.

našao je neki broj u oglasniku... :confused:
vjerujem da nije baš najbolja solucija, ali... i moj retriver je kupljen na isti način, i sve je ok s njim... ne znam...
jutros je šarplaninka pokušala ugristi njegovog djeda :ne zna:
ne znam šta bi mogao biti razlog takvom ponašanju... možda to što se nije još snašla u novom okružju, ili je još prestrašena...

Smartie
14.03.2009., 14:03
A mislim... u pi... ma... ko mu kriv kad se ide zaj*** sa tako zaje**** pasminom i ne kupovati od provjerenog uzgajivača. Ko zna zašto je takva, može da je jednostavno prestrašena, o genetskoj agresivnosti bi isto moglo biti riječi jer mnogi pare baš agresivne jedinke te pasmine.
Kakav pristup imate? Šta ste radili, jel može malo više detalja oko toga kako se ona ponaša i u kojim situacijama i zašto je probala ugristi dedu?

srnica
15.03.2009., 21:31
A mislim... u pi... ma... ko mu kriv kad se ide zaj*** sa tako zaje**** pasminom i ne kupovati od provjerenog uzgajivača. Ko zna zašto je takva, može da je jednostavno prestrašena, o genetskoj agresivnosti bi isto moglo biti riječi jer mnogi pare baš agresivne jedinke te pasmine.
Kakav pristup imate? Šta ste radili, jel može malo više detalja oko toga kako se ona ponaša i u kojim situacijama i zašto je probala ugristi dedu?

znam da je malo zeznuto preko oglasnika, ali imao je dobre preporuke...
i mi pretpostavljamo da je prestrašena, ali ne znam... ja je nisam do danas vidjela, a i danas kad sam je vidjela držala sam se na sigurnoj udaljenosti...
prema dečku i njegovom tati je ok, nema nikakve agresivnosti prema njima... očito se je navikla na njih...
bili smo na nekoj njivi s njom di imaju neku kuću, stala je na vrata i ne pušta nikog unutra... od dečka ujak je htio uć i odmah je krenula na njega... i prolazili su neki susjedi i na njih je počela lajat...
a što se dede tiče, pretpostavljamo da je on kriv, jer inače samo zafrkava pse...

Smartie
15.03.2009., 22:07
znam da je malo zeznuto preko oglasnika, ali imao je dobre preporuke...

aj pliz daj ime, može na p.m.

Što se ostalog tiče, gle, šarplaninci su jaaaaako teritorijalni psi i u principu, s njima treba znati. Ne volim čuti kad netko tko nema nekog iskustva nabavi baš tu pasminu. Posebni su. S druge strane, malo mi je ipak čudno da tako malo štene tako reagira, pa uzimam to s rezervom pošto ju nisam vidjela. Ipak bi ona trebala biti razigrano blentavo štene u toj dobi, ali svašta je moguće.

_Fifi_
25.03.2009., 11:08
Ako oces nekog da ti cuva dvoriste onda uzmi njemackog ovcara:D A uz to su jos ljepi i pametni

Smartie
25.03.2009., 11:35
što se čuvanja i sličnih stvari tiče - nisu šarcima ni do koljena :p

percival
11.11.2009., 15:55
u potpunosti se slažem...nema psa do šarplaninac kad je u pitanju čuvanje bilo čega....najvažnije je dakako, kao što je netko i prije napisao, socijalizirati ga, onda možeš s njim u šetnju, neće dirati nikoga, ali kad je na svome, nema bliže od 1 metra do dvorišta....

uzgajam doma šarplanince, evo baš pred 4 dana dobili smo 5 mladih....nažalost moj prvi i najljepši primjerak uginuo je pred mjesec dana :( plakao sam ko malo dijete, sad su mi ostali samo ženka stara 5 godina i malac star 1,5 godina (jako lijep primjerak--69 kilograma).... al eto sad ću si ostaviti najljepši muški primjerak iz ovog legla, pa ću opet imati 3 komada....

odrastao sam s tim psima, stari je kupio šarplaninca starog 2 mjeseca kad sam ja imao 9-10 mjeseci, doživio je 14 godina starosti, bio je šampion na izložbi u zagrebu, sad neznam točno koje godine....a "djed" od tog mog prvog šarka bio je napola vuk :eek: ......

kad sam imao 10 godina zamalo da je pošlo po zlu....neki pijanac skrenuo nama na dvorište, a ovaj moj Major ga srušio s bicikla i vukao za rukav po dvorištu.....ja sam mislio da je gotov kako je čovjek vikao.... nema zajebavanja kad šarplaninac čuva.... :D

http://img69.imageshack.us/img69/4015/n1388795759300793727499.th.jpg (http://img69.imageshack.us/i/n1388795759300793727499.jpg/)

Maiya
12.11.2009., 00:46
kad sam imao 10 godina zamalo da je pošlo po zlu....neki pijanac skrenuo nama na dvorište, a ovaj moj Major ga srušio s bicikla i vukao za rukav po dvorištu.....ja sam mislio da je gotov kako je čovjek vikao.... nema zajebavanja kad šarplaninac čuva.... :D

Taaak treba. Možda je lik prestao cugat nakon "incidenta". :D Dakle ne znamo, možda mu je pesek u biti pomogao u daljnjem rastu i razvoju ka pristojnom ljudskom biću. :rofl:
Ono što je sigurno je da se otrijeznio u sekundi.

percival
12.11.2009., 21:15
ah neznam ja...nikad ga više nismo vidjeli u ulici.... hehehe :D

deoop
29.12.2009., 13:48
Pozdrav svima,
htjela bi samo reći da smo sestra i ja odrasle uz šarplaninca i uz njega smo doslovce prohodale. Smatram da sve ovisi o gazdi, jer držim se one "kakav gazda, takav pas"...šarplaninac ima izražene karakterne crte kao i svaki pas za sebe. On je izvrstan čuvar i ponaša se kao ravnopravan član obitelji, kad zezne točno zna gdje mu je mjesto ;)
Vrlo su inteligentni, moram priznati da je naš bio poseban po tome što bi goste dočekao vrlo veselo sve dok nisu na svoju odgovornost ušli u dvorište, tu je veselje prestalo i nije ih puštao van iz dvorišta dok netko od mojih ukućana nije došao. Pomno je pratio sva dešavanja i kada bi kuća bila puna, njemu već dobro poznatih ljud,i i dalje je iz svog kutka motrio situaciju...ako bi recimo mama otišla na čas u špajzu po nešto on je "glumio" domaćina i iz svog kutka bi redovito došao bliže stolu...naravno nitko se nije usudio pomaknuti i tih 2 minute dok mame ne bi bilo ljudima se činilo kao vječnost :))
Ima dosta zgoda i NEMA nezgoda, pasa treba znati odgojiti . S obzirom da čitav život imam pse i to nikad jednog moram napomenuti da svaki gazda jako dobro poznaje svog psa i točno zna koje reakcije može od njega očekivati! Najoštriji pas može biti mala beba…naravno da to opet ovisi o gazdi jer ako gazda huška psa da bude agresivac, igra se sa njim na način da psa potiče na griženje…onda je jasno u što će štene izrasti!

deoop
29.12.2009., 13:59
Sve sam pročitala i ne bih htjela nikoga uvrijediti, ali od agresivnog čovjeka, živčenjaka, pijanca... jednostavno ne možete očekivati i da pas bude normalan. Gledajte to ovako, čovjek koji je daleko napredniji i inteligentniji od psa, poprima osobine od svojih roditelja...one mogu biti loše i dobre.
nije svaki pas za svakoga i kada se bira prvi pas trebalo bi se raščistiti u glavi što želimo, kakvog psa želimo i onda da li mi to možemo! Svaka životinja traži pažnju koju bi trebala dobiti.
Sa ovim postovima sam se malo detaljnije prisjetila svog šarpice i vjerujem da ću ponovno imati takvog psa..iako sada imam englesku setericu koja nije niti slična i njoj je trebao puno veći i jači odgoj nego šarplanincu...ona je razigrana i dan danas, sa svojih sedam punih godina, voli napraviti štetu i 2okopati vrt kao da je još uvijek štene. Znam da se ne priča o toj vrsti no to je, recimo, obiteljski pas kojega bi svakome preporučila ;)

zvonahr
01.01.2010., 16:11
Šarplaninac je ipak šarplaninac iako je više teško ili gotovo nemoguče pronači pravog izvornjaka koji se dosta razlikuje od njegovih urbanih rođaka.Također i ja imam dva šarplaninca kuju 4godine i mužjaka 1,5god.Dali su čistokrvni ili nisu nezanima me,papire nemam i netreba mi.Ali ima njih dvoje koji su fenomenalni.Nisu veliki ni teški,nisu kao oni ogromni od svojih 100kg i 80cm,ali su zato vrlo pokretni i brzi.Kuja je 57 visine kg neznam , mužjak je po mojoj procjeni nekih 70tak + - koji cm.

Smartie
01.01.2010., 16:52
Šarplaninac je ipak šarplaninac iako je više teško ili gotovo nemoguče pronači pravog izvornjaka koji se dosta razlikuje od njegovih urbanih rođaka.Također i ja imam dva šarplaninca kuju 4godine i mužjaka 1,5god.Dali su čistokrvni ili nisu nezanima me,papire nemam i netreba mi.Ali ima njih dvoje koji su fenomenalni.Nisu veliki ni teški,nisu kao oni ogromni od svojih 100kg i 80cm,ali su zato vrlo pokretni i brzi.Kuja je 57 visine kg neznam , mužjak je po mojoj procjeni nekih 70tak + - koji cm.

A šta je "izvorni šarplaninac" nego mješanac? Zar ti stvarno misliš da su čobani prije 50 i kusur godina (pa čak i danas) selektivno odabirali parnjake i pazili tko se s kime pari??? Ne budi smiješan. :D Bilo je pojedinaca, naravno, koji jesu radili selekcije i iz toga je nastao šarplaninac koji je danas priznat prema FCI-u. E sad, naravno da su i tu biseri imali svoje prste i parili takve pse sa kavkazima, i razno raznim planinskim pasminama ne bi li postigli veličinu, masu, karakterne osobine, pa čak i boju. Komplicirano. :rolleyes: Kod izvornjaka, svi su različiti, nema određenih pravila u boji, obliku, dužini dlake... to su psi planinskog tipa slični jedni drugima i svaki ih narod drukčije zove. Meni su sulude te svađe urbani-izvorni, jer su ti tipovi pasa koliko slični, toliko i različiti. I zašto ne bi postojala dva tipa pasmine na koncu konca kao što postoje radni i izložbeni tipovi ostalih pasmina (njemački ovčar npr.)

zvonahr
01.01.2010., 19:56
Ma gledaj nemislim se ja svađati nije mi to ni namjera.Ali kako objasniti neke standarne od recimo visine ženkih od nekih cca najviše 60cm i mužjaka od 70takcm i danas kada se večina njih pljuje i iskrivljuje taj standard.Da ti psi idu i do visine svojih 1m i 100kg.Gdje se takav pas može negdje u planinama i bespučima protiv svog neprijatelja vuka.Takav pas nemože ni hodati normalno a kamo trčati za vukom i poslje imati snage za borbu.Moje mišljenje je to da je surova stvarnost i priroda stvorila tog psa a pojedinci su ga doslovce uništila i dalje uništavaje zbog novaca.U planinama je priroda vršila selekciju tamo nije bilo kao što kažeš neplaniranog parenja nekim drugim psima druge rase,pa postojao je samo taj pas toga tipa.Sigurno pastiri nisu gledali na svoje pse kao su prolazili u borbama na vukove,itekako se to gledalo i cjenilo a i glas o takvih psima se brzo širila.Takvi psi su i korišteni u parenjima i njima nije bilo bitno koje je bolje i dužine dlake,bitno im je bilo da se mogu obraniti stado od vukova i ostalih zvjeri.Zašto su današnji šarplaninci svi iste boje sa ponekom nijansom.kada kod izvornjaka ima svih boja osim šarenih.Kada su ti psi donešeni sa planina u urbane sredine i tada je sve krenilo u lošem smjeru.Jedan net prijatelj sa jednog poljop.foruma stanuje u srbiji negdje u brdima ( reko mi je gdje ali zaboravio sam ) bavi se uzgojem ovaca i ima nekoliko izvornih šaraca i jednog urbanog.Kaže da su nebo i zemlja po nekim osobima svi izvornjaci su mu onako žučkaste boje jedino je urbani željezno sive boje.Gledajuči po netu vidio sam svakavih šaraca pa je bilo čak i onih koji neliče na njega ,ali imaje rodovnice i visoke ocjene.Svaki viđeni izvornjak drži rep u zraku i povijen a ovi urbani to baš i nemaje toliko izraženo.Kažem ne želim se svađati

Smartie
02.01.2010., 09:45
Naziv topica je "trebam savjet - šarplaninci" a ne razglabanje o pasmini. Da sam to htjela, logirala bi se na BK (najdebilniji forum na svijetu :D ).
pozdrav!

zvonahr
02.01.2010., 09:54
dobro a zašto mi nisi odgovorila samo na ovo moje pisanje,bio sam na tom forumu ali tamo je priča za sebe,tamo svi forsiraje medvjede

Smartie
02.01.2010., 10:20
dobro a zašto mi nisi odgovorila samo na ovo moje pisanje,bio sam na tom forumu ali tamo je priča za sebe,tamo svi forsiraje medvjede

Pa ne znam šta da ti odgovorim... Znam šta se "tamo" forsira i znam šta uglavnom pobjeđuje po izložbama :rigo:
Ne znam šta da ti odgovorim, a ako želiš pričati, možemo na privat da ne začetavamo topic ;)

zvonahr
02.01.2010., 10:33
OK

me_and_myself
02.01.2010., 17:55
Ej, thnx za link :)

Pa bas zato, sta je za obitelj, trebali bi pazit od kud ga uzimate. Preporucam Bosnu, Livno kao mjesto nabavke sarca....

Smartie
02.01.2010., 21:07
Pa bas zato, sta je za obitelj, trebali bi pazit od kud ga uzimate. Preporucam Bosnu, Livno kao mjesto nabavke sarca....

Jao... ja bogami ne. Nit slikaju kukove, nit paze s kim i s čim pare. Opći kuršlus. :mad: Ima doduše netko koga bi preporučila, al taj nije iz Livna.

jadre_st
18.02.2010., 13:53
imala san krizanku sarplaninca i vucjaka (Azru) i imala je 15 prekrasnih godina zivota...zivila je malo u stanu malo na otoku tako da je uvik bila free.. rijetko kad na uzici i nikad sa brnjicom..cili svoj zivot nikad nikog nije ugrizla..tribalo mi je neko vrime da se odlucin za novo pseto (4 god.) i prije dvadesetak dana mala mi je donila oglas lika koji prodaje sarke i naravno da san odlipila i uzela kujicu Azru II koja ima 3 miseca...od prvog momenta san skuzila da je pasica totalno van sebe, uplasena i izgubljena jer je tad ima bit prvi put vidila nesto izvan box-a..koliko je vonjala mislin da ju lik nije ni pustao da kaki ni piski van kaveza i spremao je za neku gadnu buducnost....tribalo joj je par dana da se uopce navikne na nas 5 doma ali ajde...opustila se i postala prava maza u stanu i sva mi super osin sta:

- iman problen u glavi sama sa sobon jer je stalno usporedjujem za Azrom I...al ajd , to je zbilja moj problem..
- kad setamo oko zgrade di zivimo, a ima nekoliko parkova, stalno zeli doma, bila na uzici ili pustena, a ako idemo u duge setnje uz more ili livade il bilo di naravno nema nikakvih problema..
- djeci i pasima prilazi bez straha, sa odusevljenjem ali "ne ferma" nikako odrasle ljude, dapace, na neke pocme "mrnjat" bez razloga bilo da se radi o slucajnim setacima, onima koji bi je pomazili ili vlasnicima drugih pasa. Ka da ne zeli imat nikakva posla sa njima. Neki dan je pored nje proslo 50 ljudi a da ih ona nije niti pogledala ali je prosa 51 tip za kojin je ona zarezala i skocila mu na nogu da ga gricne
- jede sve i svasta kupovno i skuhano al nece granule ni pod razno a ni one razne grickalice koje sluze za nagradu, osladu i sl.

ma iman jos sto pitanja jer bi volila da je odgojin ka sta san odgojila prvo pseto pa onda i troje dice...al vidin da je zbilja posebna i drugacija

unaprid zahvaljujen na kojen korisnom savjetu...

Smartie
18.02.2010., 15:37
Mislim da znam od kog si uzela sa s obzirom da pišeš dalmatinskim dijalektom. :(

Ništa, nemoj odustajati i što više je vodi da se druži sa psima razne dobi i da bude među ljudima. Mlada je i opustit će se s vremenom, samo polako.
I nemoj ju uspoređivati sa prošlim psom, jer to nema smisla, svi su oni različiti i rijetko se poklopi da je pas nakon prvog isti. Isto ko i s ljudima.

lekay
18.02.2010., 17:09
A šta je "izvorni šarplaninac" nego mješanac? Zar ti stvarno misliš da su čobani prije 50 i kusur godina (pa čak i danas) selektivno odabirali parnjake i pazili tko se s kime pari??? Ne budi smiješan. :D Bilo je pojedinaca, naravno, koji jesu radili selekcije i iz toga je nastao šarplaninac koji je danas priznat prema FCI-u.

Smartie, pričas gluposti o kojima veze nemaš, i ja sam mislio da je saro 80 cm 65-70 kila, dok se nisam poceo druzit s ljudima koji znaju o tome, izvorni sarci su najvece blago sto postoji a ne one dzumare od stankovica(prvi mi je doso napamet jer sam i ja mislio dok nisam nista znao da mu psi valjaju) itd..
pravi izvorni sarac je visok oko 70 cm i tezak oko 50 kg, i nema njegova suvoca veze sa hranom, mesnata glava ce uvjek biti mesnata a suva uvjek suva, sva sreca pa se sad izvorni sarci zovi deltari, i da ih vise ne mješaju s ovim novokomponiranim nakazama....

Smartie
18.02.2010., 19:14
Smartie, pričas gluposti o kojima veze nemaš,

kad proučiš malo povijest pasa, od njihova postanka, pa kad proučiš malo postanak i nastanak pastirskih pasa onda mi se javi ;)
napomena: prouči iz knjiga od ljudi koji se znanstveno time bave, etologa i biologa a ne čumeza sa pojedinih foruma ;)

i ja sam mislio da je saro 80 cm 65-70 kila,

gdje vidiš da sam ja spominjala standarde, kilaže i ostalo? :rolleyes: po čemu zaključuješ koji se i kakvi meni psi sviđaju?

dok se nisam poceo druzit s ljudima koji znaju o tome,

:rofl: no comment

izvorni sarci su najvece blago sto postoji

jesu :cerek: i jedva da više postoje.

a ne one dzumare od stankovica(prvi mi je doso napamet jer sam i ja mislio dok nisam nista znao da mu psi valjaju) itd..

Stankovićevi psi najviše odgovaraju FCI standardu, dok izvorni malo. Zato se i zovu "izvorni" ;)

pravi izvorni sarac je visok oko 70 cm i tezak oko 50 kg, i nema njegova suvoca veze sa hranom, mesnata glava ce uvjek biti mesnata a suva uvjek suva, sva sreca pa se sad izvorni sarci zovi deltari

pravi izvorni šarac nema niti može imati propisanu određenu visinu niti težinu. Kad proučiš ono što sam ti napomenula gore, znat ćeš i zašto ;) Tko je uopće rekao da hrana ima veze sa mesnatim(valjda misliš limfatičnim :rolleyes:) glavama pasa? Izvorni "šarci" se svakako zovu, što ćeš opet skužiti kad proučiš ono pod napomenom ;) :D

i da ih vise ne mješaju s ovim novokomponiranim nakazama....

Novokomponovana "nakaza" je Jugoslavenski ovčarski pas Šarplaninac koja je priznata od strane FCI-a i ima svoj standard. To što nažalost mnogi psi ove pasmine uveliko odskaču od standarda i izgledaju kao svašta samo ne kao šarplaninac je priča za sebe. A da na izložbama uglavnom pobjeđuju "nakaze" to se apsolutno slažem.

Maiya
18.02.2010., 20:06
Koliko bi na kraju otprilike kg trebao idealno imati jedan odrasli, muški šarac? Više ništa ne znam. :rofl:

EDIT - Apsolutno svako mjesto gdje pogledam kaže drukčije. Za sad najmanje što sam našla je 29.5-39 kg. S kojeg planeta su to iskopali? Na Wikipediji su podaci fakat smiješni itd. Dakle, ne znam ništa o šarcima i zanima me kakvi bi na kraju trebali biti.

Smartie
19.02.2010., 08:51
Koliko bi na kraju otprilike kg trebao idealno imati jedan odrasli, muški šarac? Više ništa ne znam. :rofl:

EDIT - Apsolutno svako mjesto gdje pogledam kaže drukčije. Za sad najmanje što sam našla je 29.5-39 kg. S kojeg planeta su to iskopali? Na Wikipediji su podaci fakat smiješni itd. Dakle, ne znam ništa o šarcima i zanima me kakvi bi na kraju trebali biti.

Ma da, Wikipedija :rofl: Odi na stranice FCI-a i pročitaj tamo standard, sve piše, iako je meni težina koju su odredili skroz nerealna i valjda je bazirana na težini tzv. "izvornih" (ja bih nazvala radnih) pasa koji čuvaju ovce i oskudno se hrane, a meso vide svake prestupne. Moja kuja je bila sitnije građe i težila oko 40-ak kila pod stare dane, a u punoj formi 35-38. I ne, nije bila ni mesnata ni glavata :D

Nadalje, nije mi logično stavljati limit na težinu, ako nema limita na visinu, jer težina bi trebala biti proporcionalna s visinom. U standardu piše da ograničenja za visinu nema i da su poželjni krupniji primjerci. Nemreš sad imat cucka od 80 cm i 30 kila. Izgleadao bi ko hrt. Osobno ni ja ne volim te "mamutske" primjerke, jer nit su mi proporcionalni, niti se kreću kao što bi se takav pas trebao kretati. Ako većini ljudi koji su u tim vodama to smeta - neka mijenjaju standard i stave neka ograničenja inče će neki to doslovce shvatiti (kao št i shvaćaju ;) ) i raditi na tome da se šarac pretvori u mamuta što se često vidi po izložbama. However, za Lajkana - mislim da Stanković kao uzgajivač nema ništa ni blizu psima koje si opisao kao mesnate ili "mamutske", al dobro ja u vaše privatne rasprave i mržnje i u to tko ti ispire mozak neću ulaziti :D :D

p.s. Stankovića niti poznam niti mi je prijatelj, ali vidim šta ima, čorava nisam, samo da ne bi bilo zabune ;)

lekay
19.02.2010., 23:12
kao uzgajivač nema ništa ni blizu psima koje si opisao kao mesnate ili "mamutske", al dobro ja u vaše privatne rasprave i mržnje i u to tko ti ispire mozak neću ulaziti :D :D

Haaa cujes, o ukusima se ne raspravlja :D

Ko je spominjao ikakvu mržnju?

A ti si ta što pričaš da ti je deda imao izvorne šarplanince , valjda si trebala zapamtit kako su izgledali, al dobro ajd, svi zaboravljaju, nisi jedina :D

Što se mene tiče, drž se ti stankovićevih šaraca, moze i drandarske i vujance ako hoces :)

Uzmi slike starih saraca, usporedi sa novim , eto stankovicevim kad smo se vec njega capali, pa ces vidit drasticnu razliku( e to ti se zove ispiranje mozga :D)

Smartie
20.02.2010., 08:53
Dijete drago, do prije godinu dana tu sam čitala da si nabavio svog prvog psa i nisi imao blagog pojma o ničemu. U godinu dana ti znaš sve i svašta :rolleyes: Wow! Impresivno :rofl:

Da, ja sam ta čija je obitelj imala izvorne pastirske pse - šarplanince, oni garantiram ti, nisu znali ni šta znači pojam "rodovnik". I dobro znam kako su izgledali. Btw. jedan od njih bio je daaaleko veći i teži od onog što se propovijeda po forumima. I ne nije nimalo izgledao kao ovi od Stankovića na primjer. Kad saznaš razliku između "izvornog" i "standardiziranoga" onda mi se javi, do tada, uživaj u glupostima i prepucavanjima po forumima.:kava:

Haaa cujes, o ukusima se ne raspravlja

Naravno da se ne raspravlja o ukusima, ja sam iznjela činjenicu koja nema veze s mojim ukusom ;) Nisam nigdje rekla da nije u redu preferirati tip psa, ja npr. preferiram tip radnih od izložbenih njemačkih ovčara, razlika je poprilična, baš kao i kod radnih "izvornih" (koji to ipak po nekoj logici nisu, al nek ti bude :D) i izložbenih "urbanih" šaraca.

Glava ovog psa nije niti limfatična niti "mesnata"
http://www.sarplaninci-od-stankovica.com/gallery/images/normal/karly_001.jpg

Ovo je glava za koju možeš reći da je limfatična i nimalo u standardu pasmine:
http://i207.photobucket.com/albums/bb189/Fedra_Ira/razno/los-sarac2.gif?t=1266656792

lekay
20.02.2010., 10:18
Dijete drago, do prije godinu dana tu sam čitala da si nabavio svog prvog psa i nisi imao blagog pojma o ničemu. U godinu dana ti znaš sve i svašta :rolleyes: Wow! Impresivno :rofl:

Kad saznaš razliku između "izvornog" i "standardiziranoga" onda mi se javi, do tada, uživaj u glupostima i prepucavanjima po forumima.:kava:

Glava ovog psa nije niti limfatična niti "mesnata"
http://www.sarplaninci-od-stankovica.com/gallery/images/normal/karly_001.jpg

]

Oprostite sto se nisam naucen rodio :D

standardizirani sarplaninac kazes :D, na izlozbama svaki drukciji od drukcijeg :rolleyes:

a taj stankovicev za kogje govoris da je tipican, da nije taj ovnujski nos naljedio mozda od svojih kavkaskih predaka?
taj pas tu nije imao ni godinu dana a vec je imao takvu glavu?!
gledaj ga sada i reci mi da ovo nije mesnata glava

http://www.fotorola.com/uploads/b28f2a8e5c.jpg

http://www.fotorola.com/uploads/15a2419c81.jpg

Smartie
20.02.2010., 11:11
Oprostite sto se nisam naucen rodio :D

Oprosti ti :D što ne uzimam zdravo za gotovo teorije, činjenice i naučene priče od nekog sa toliko iskustva ;)

standardizirani sarplaninac kazes :D, na izlozbama svaki drukciji od drukcijeg :rolleyes:

Pa to i je problem pasmine a proizlazi iz svađa, manipulacija i neznanja :D

a taj stankovicev za kogje govoris da je tipican,

ne izvrči moje riječi. rekla sam da je u standardu pisanom prema FCI-u

da nije taj ovnujski nos naljedio mozda od svojih kavkaskih predaka?

genetika je čudna i vrlo komplicirana. kad proučiš ono što sam napisala pod napomenom, sad već dosta postova ranije, skužit ćeš ;) Moj savjet je - počni ispočetka i makni se od foruma ;)

taj pas tu nije imao ni godinu dana a vec je imao takvu glavu?!
gledaj ga sada i reci mi da ovo nije mesnata glava

glava je teža, ali nije mesnata niti limfatična

lekay
20.02.2010., 12:15
[QUOTE=Smartie;25164110

ne izvrči moje riječi. rekla sam da je u standardu pisanom prema FCI-u

Moj savjet je - počni ispočetka i makni se od foruma ;)

glava je teža, ali nije mesnata niti limfatična[/QUOTE]

Pa ako je u standardu koji je priznat od strane fci znaci da je taj pas tipican, di san ti ja izvrsta riječi :rolleyes:

haha, da se maknem? zašto? zato što ti preosobno shvacas stvari o kojima raspravljamo na forumu?! :s

Ok, glava je mrvicu teza, nije mesnata! Za mene je mesnata , za tebe ne , da nastavimo ovako nebi nikad došli do kraja :mig:

Smartie
20.02.2010., 16:09
haha, da se maknem? zašto? zato što ti preosobno shvacas stvari o kojima raspravljamo na forumu?! :s

Zato što na tim forumima nećeš ništa korisnog naučiti, što se vidi iz priloženog :rolleyes:

Ok, glava je mrvicu teza, nije mesnata! Za mene je mesnata , za tebe ne , da nastavimo ovako nebi nikad došli do kraja :mig:

OK, dobro onda.

Sbk1983
13.03.2010., 13:08
Ekipa,gdje bi bilo "najbolje" tj koju uzgajivacnicu smatrate provjerenu u Hrvatskoj za šarplanince? Bosna? Hvala

ultras1983
17.09.2010., 21:40
Pozdrav!Dobit cu za 2 mjeseca Šarplaninca...Prije sam imao tornjaka i koliko toliko znam nesto o toj pasmini koja je slicna Šarplanincima...Imam kucnog ljubimca mačku staru 5 godina,kad je ovaj prosli tornjak bio tu onda su se njih dvoje odlicno slagali,od malena su skupa bili,pa me zanima da li bi Šarplaninac mogao se sprijateljiti s mačkom??

lukinaj
20.09.2010., 22:45
šarplaninac je najdivniji i najbolji pas na cijelom svijetu, obozavam ga. imam ga na selu, pas se voli igrati i sve, jako je dobar cuvar!

BUBI69
21.09.2010., 02:22
http://www.facebook.com/home.php?#!/photo.php?pid=51432&id=100001530204292&ref=fbx_album&fbid=106727219388284

Udruga iz Slav. Broda pokusava spasit mjesanku iz sinteraja. Mjesanka je sarplaninca i jos necega, ne znam cega. Trenutno je kod jednog decka koji ju moze drzat jos oko tjedan dana, ne vise. Uzeli su je iz sinteraja jer su ju htjeli uspavati, pa su eto pomogli koliko god su mogli. Sad traze dom za nju.

Namjerno sam napisao ovdje jer vidim da ima ljubitelja sarplaninaca, pa mozda netko hoce ili zna nekog tko bi ju uzeo iako je mjesanka.

Pozdrav!

lukinaj
22.09.2010., 07:39
nažalost ja ga nebi mogao uzet, zato sto vec imam psa(staforda), ali da ga nemam odmah bi ga uzeo, prekrasan pas

felis23
29.09.2010., 18:04
pitanjca dva: :)

1) štene šarca i mačka/e?-jel probao netko, jel funkcionira?

2) koji je blaže naravi - šarpl. il tornjak?

thnx

Smartie
29.09.2010., 18:56
pitanjca dva: :)

1) štene šarca i mačka/e?-jel probao netko, jel funkcionira?

Kako odgojiš tako bude. Sa šarcem, sa bulldogom, sa čivavom ili bilo kojom pasminom ;)

[2) koji je blaže naravi - šarpl. il tornjak?

Isti odgovor kao pod broj 1. S obzirom da mnogi uzgajivači šaraca jako forsiraju agresivnost i pare s tim ciljem, usudila bi se reći da je tornjak recimo blaži. Ovisi od koga kupuješ. Inače su tu negdje.

florian
02.11.2010., 14:33
Pozdrav!Dobit cu za 2 mjeseca Šarplaninca...Prije sam imao tornjaka i koliko toliko znam nesto o toj pasmini koja je slicna Šarplanincima...Imam kucnog ljubimca mačku staru 5 godina,kad je ovaj prosli tornjak bio tu onda su se njih dvoje odlicno slagali,od malena su skupa bili,pa me zanima da li bi Šarplaninac mogao se sprijateljiti s mačkom??
ja imam šsrplaninca i 5 mačaka i nema nikakvih problema znači ako šarplaninca
dobijes kao malog onda se on nauči na mačke automatski ako dobiješ velikog onda če mu trebat malo vremena ali ne bi smjelo ni u jednom slućaju bit problema, naravno preporučujem tida uzmes šarplaninca sa papirima iz dbrog uzgoja ja sam svog dovuko sa šarplanine, iz dobrog uzgajalista i to ti puno znači jel ljudi u nasim krajevima puno miksaju i nikad neznas sta dobijes

florian
02.11.2010., 14:48
Ma gledaj nemislim se ja svađati nije mi to ni namjera.Ali kako objasniti neke standarne od recimo visine ženkih od nekih cca najviše 60cm i mužjaka od 70takcm i danas kada se večina njih pljuje i iskrivljuje taj standard.Da ti psi idu i do visine svojih 1m i 100kg.Gdje se takav pas može negdje u planinama i bespučima protiv svog neprijatelja vuka.Takav pas nemože ni hodati normalno a kamo trčati za vukom i poslje imati snage za borbu.Moje mišljenje je to da je surova stvarnost i priroda stvorila tog psa a pojedinci su ga doslovce uništila i dalje uništavaje zbog novaca.U planinama je priroda vršila selekciju tamo nije bilo kao što kažeš neplaniranog parenja nekim drugim psima druge rase,pa postojao je samo taj pas toga tipa.Sigurno pastiri nisu gledali na svoje pse kao su prolazili u borbama na vukove,itekako se to gledalo i cjenilo a i glas o takvih psima se brzo širila.Takvi psi su i korišteni u parenjima i njima nije bilo bitno koje je bolje i dužine dlake,bitno im je bilo da se mogu obraniti stado od vukova i ostalih zvjeri.Zašto su današnji šarplaninci svi iste boje sa ponekom nijansom.kada kod izvornjaka ima svih boja osim šarenih.Kada su ti psi donešeni sa planina u urbane sredine i tada je sve krenilo u lošem smjeru.Jedan net prijatelj sa jednog poljop.foruma stanuje u srbiji negdje u brdima ( reko mi je gdje ali zaboravio sam ) bavi se uzgojem ovaca i ima nekoliko izvornih šaraca i jednog urbanog.Kaže da su nebo i zemlja po nekim osobima svi izvornjaci su mu onako žučkaste boje jedino je urbani željezno sive boje.Gledajuči po netu vidio sam svakavih šaraca pa je bilo čak i onih koji neliče na njega ,ali imaje rodovnice i visoke ocjene.Svaki viđeni izvornjak drži rep u zraku i povijen a ovi urbani to baš i nemaje toliko izraženo.Kažem ne želim se svađati

slažem se sa tobom znaći izvorni šarplaninac mora imat uvijen rep, ovi urbani imaju malo spusten dolje.
I ovo naglašavam vidim da vas buni veličina pravi šarplaninac ne smije biti (ne smije) prevelik ima, standard preko kojeg ne smije iči (da ne ponavljam mjere, su opisane na svim stranicama o psima) evo to vam govori osoba koja je odrasla na šar planini moji sa strane oca žive tamo dugo, i bave se stočarstvom i uvijek imaju 4,5 šarplaninaca zato što su vukovi tamo jos uvijek i te kako prisutni. I sječam se da smo imali neke primjerke koji su znali narast ko magare ali ti primjerci su bili ni za sto nisu isli za ovcama na pasu (sto je uvjet zasto se drze) bili su tromi, i jako plasljivi, i sa vukovima nemaju šanse jer vuk je jako brz žilav pokretan. evo ako vas sta jos zanima samo pitajte.

Smartie
02.11.2010., 18:29
slažem se sa tobom znaći izvorni šarplaninac mora imat uvijen rep, ovi urbani imaju malo spusten dolje.

Prema standardu rep šarplaninca je sabljast. Uvijen je i u povišen kad je pas u afektu. Stalno uvijen rep je greška.

I ovo naglašavam vidim da vas buni veličina pravi šarplaninac ne smije biti (ne smije) prevelik ima, standard preko kojeg ne smije iči

Standard šarplaninca nema određenu gornju granicu visine.

I sječam se da smo imali neke primjerke koji su znali narast ko magare ali ti primjerci su bili ni za sto nisu isli za ovcama na pasu (sto je uvjet zasto se drze) bili su tromi, i jako plasljivi, i sa vukovima nemaju šanse jer vuk je jako brz žilav pokretan. evo ako vas sta jos zanima samo pitajte.

Plašljivost ima veze sa mnogočime, a najmanje s visinom :rolleyes: Visina također nema veze sa tromošću, jer po toj logici turski pastirski psi (Anatolci, Akbaši) također ne bi imali šanse s vukom, a imaju potpuno istu namjenu. Zapravo, malo koji pas ima šanse pred čoporom vukova. :D

florian
03.11.2010., 08:09
Prema standardu rep šarplaninca je sabljast. Uvijen je i u povišen kad je pas u afektu. Stalno uvijen rep je greška.

Standard šarplaninca nema određenu gornju granicu visine.

Plašljivost ima veze sa mnogočime, a najmanje s visinom :rolleyes: Visina također nema veze sa tromošću, jer po toj logici turski pastirski psi (Anatolci, Akbaši) također ne bi imali šanse s vukom, a imaju potpuno istu namjenu. Zapravo, malo koji pas ima šanse pred čoporom vukova. :D
moji uzgajaju šarplanince već zadnjih 300 godina pa valda oni imaju iskustva i znanja kakav bi on trebao biti i veliki pas nije uvijek najači i uostalom šarplaninci su namjenjeni čuvanju stada ovaca to znaći dnevno najmanje 10 kilometara hoda vjeruj mi veliki psi to ne mogu izdrzati i pogledaj si snimku na youtoube kakav šarplaninac (srednje velićine) izlazi na kraj sa čoporom vukova pa če ti bit sve jasno
a sto se tiče visine psi koji su previsoki to jest šarplaninci imaju onda slabe izduljene noge koje se tesko nose sa gornjom tezinom ili teretom i ot tuda ta tromost znači govorimo o pasmini psa ne o svim psima anatoslski pas je po prirodi visok i velik ali gornji dio tijela mu je uzak i lagan uostalom pitaj one koji imaju doge koliko taj vitamina za kosti troši dok raste to jest kalcija
a kad je u efektu ili u punom trku šarplaninac spusti rep dolje i izduzi ga valda ti je to logičnije jel sa uvijenim repom pas ne trći. znaći kad izostri pogled i spusti rep dolje onda znaći zauzima borben položaj, sabljasti rep samo dok trći a uvijen mora bit i to nije greska nego se po tome identificiraju to ti je kao da kazes da bokser bez spljoštene njuske je pravi , ili vučjak sa šiljastim ušima je greška itd. znaći nemoj govorit stvari samo da bi kontrirao ja osobno imam šarca sa papirima iz uzgoja na šarplanini iz vrsnog legla, sve te papire mi je pregledao čovek koji je doktorirao na šarplanincima iz kinološkog saveza makedonije i ako on ustvrdi da je sve u redu onda ti je to to.
i mani se filozofije.

Smartie
03.11.2010., 09:40
moji uzgajaju šarplanince već zadnjih 300 godina

idešššššš.... a šarac priznat tek tisućudevetstotridesetineke :rofl:

pa valda oni imaju iskustva i znanja kakav bi on trebao biti i veliki pas nije uvijek najači

a iz čega si ti iščitao da ja tvrdim da je velik pas najjači? Pa moja lovna terijerka je skoro zaklala njemačkog ovčara ako ćemo o tome :rolleyes:

i uostalom šarplaninci su namjenjeni čuvanju stada ovaca to znaći dnevno najmanje 10 kilometara hoda vjeruj mi veliki psi to ne mogu izdrzati

da, znam čemu služe šarci, hvala. I moji su ih svojedobno imali upravo za u svrhu. Postoji razlika između veik i "velik". Ako je pas velik, skladno građen, okretan i agilan, ne vidim zašto ne bi bio sposoban kretati se baš kao i neki manji. Čak je i okretniji od nekog malog i zdepastog (ima i takvih). Druga stvar je kad se jave veliki, tromi, limfatični bez trunke života u njima koji su sposobni samo ležat i gegati se okolo. Ali sama veličina ne predstavlja problem, već građa. Blanka Vlašić je velika cura pa je okretna, agilna i gipka, s lakoćom se kreće. Danny de Vito je mali i okrugli i ne mogu ga zamisliti da otrči 200 metara bez da se ne zapuše ko slon.

Da, slažem se s tobom da je danas masa šaraca onakva kakvi ne bi trebali biti, mahom zbog križanja s razno raznim mastifoidnim i teškim pasminama. I da, slažem se da se gornja granica ipak trebala postaviti jer su upravo zbog toga razno razni biseri s*ebali pasminu ne bi li napravili od šarca što veće i moćnije stvorenje.

i pogledaj si snimku na youtoube kakav šarplaninac (srednje velićine) izlazi na kraj sa čoporom vukova pa če ti bit sve jasno

jesam

a sto se tiče visine psi koji su previsoki to jest šarplaninci imaju onda slabe izduljene noge koje se tesko nose sa gornjom tezinom ili teretom

većinom, ne nužno ;)

a kad je u efektu ili u punom trku šarplaninac spusti rep dolje i izduzi ga valda ti je to logičnije jel sa uvijenim repom pas ne trći.

Afekt i puni trk nisu jedno te isto. Kad se netko šulja u grmlju, a pas se sav napne, osluškuje i čeka - to je afekt. Kad pas trči, to je nešto drugo.

Ovo je pas u afektu (gledaj glavu, ne rep).
http://img19.picoodle.com/img/img19/3/12/31/f_270m_96c24e2.jpg

http://i425.photobucket.com/albums/pp333/milez_rwbm/Dora-polufrontslanje.jpg

Namjerno nisam stavila sliku šarplaninca da ne počnu nepotrebna pljuvanja i komentari koje mi se ne da čitati.

Kada spontano šeće, hoda ili stoji, rep šarplaninca nije uvinut poput kifle, već je ovakav
http://zlatnistit.com/sarplaninci_srpski/sarplaninac.jpg

No rep je jedno od bitnijih dijelova tijela koje služi za komunikaciju i u razno raznim situacijama zauzima razne položaje i oblike.

znaći kad izostri pogled i spusti rep dolje onda znaći zauzima borben položaj,

Ne, onda se osjeća nesigurno. :D Pas koji se sprema imati okršaj sigurno nema rep dole, već je rep ukočen, visoko u zraku ili u najmanju ruku prati liniju leđa. Hrbat je nakostriješen, uši su naprijed, pogled ukočen i usmjeren na protivnika. Naravno, ukoliko je taj pas dominantan i spreman započeti okršaj. Bilo koji pas po tom pitanju. Također, narav psa varira od jedinke do jedinke a nije ukalupljen u cijelu pasminu.

znaći nemoj govorit stvari samo da bi kontrirao

Ne kontriram. I žensko sam.

ja osobno imam šarca sa papirima iz uzgoja na šarplanini iz vrsnog legla, sve te papire mi je pregledao čovek koji je doktorirao na šarplanincima iz kinološkog saveza makedonije i ako on ustvrdi da je sve u redu onda ti je to to.

Samo DNA analiza može ustvrditi 100 % je li neki pas čistokrvan ili nije. Nažalost.

Super, stavi sliku psa da guštamo malo :cerek:

florian
03.11.2010., 12:49
idešššššš.... a šarac priznat tek tisućudevetstotridesetineke :rofl:

a iz čega si ti iščitao da ja tvrdim da je velik pas najjači? Pa moja lovna terijerka je skoro zaklala njemačkog ovčara ako ćemo o tome :rolleyes:

da, znam čemu služe šarci, hvala. I moji su ih svojedobno imali upravo za u svrhu. Postoji razlika između veik i "velik". Ako je pas velik, skladno građen, okretan i agilan, ne vidim zašto ne bi bio sposoban kretati se baš kao i neki manji. Čak je i okretniji od nekog malog i zdepastog (ima i takvih). Druga stvar je kad se jave veliki, tromi, limfatični bez trunke života u njima koji su sposobni samo ležat i gegati se okolo. Ali sama veličina ne predstavlja problem, već građa. Blanka Vlašić je velika cura pa je okretna, agilna i gipka, s lakoćom se kreće. Danny de Vito je mali i okrugli i ne mogu ga zamisliti da otrči 200 metara bez da se ne zapuše ko slon.

Da, slažem se s tobom da je danas masa šaraca onakva kakvi ne bi trebali biti, mahom zbog križanja s razno raznim mastifoidnim i teškim pasminama. I da, slažem se da se gornja granica ipak trebala postaviti jer su upravo zbog toga razno razni biseri s*ebali pasminu ne bi li napravili od šarca što veće i moćnije stvorenje.

jesam

većinom, ne nužno ;)

Afekt i puni trk nisu jedno te isto. Kad se netko šulja u grmlju, a pas se sav napne, osluškuje i čeka - to je afekt. Kad pas trči, to je nešto drugo.

Ovo je pas u afektu (gledaj glavu, ne rep).
http://img19.picoodle.com/img/img19/3/12/31/f_270m_96c24e2.jpg

http://i425.photobucket.com/albums/pp333/milez_rwbm/Dora-polufrontslanje.jpg

Namjerno nisam stavila sliku šarplaninca da ne počnu nepotrebna pljuvanja i komentari koje mi se ne da čitati.

Kada spontano šeće, hoda ili stoji, rep šarplaninca nije uvinut poput kifle, već je ovakav
http://zlatnistit.com/sarplaninci_srpski/sarplaninac.jpg

No rep je jedno od bitnijih dijelova tijela koje služi za komunikaciju i u razno raznim situacijama zauzima razne položaje i oblike.

Ne, onda se osjeća nesigurno. :D Pas koji se sprema imati okršaj sigurno nema rep dole, već je rep ukočen, visoko u zraku ili u najmanju ruku prati liniju leđa. Hrbat je nakostriješen, uši su naprijed, pogled ukočen i usmjeren na protivnika. Naravno, ukoliko je taj pas dominantan i spreman započeti okršaj. Bilo koji pas po tom pitanju. Također, narav psa varira od jedinke do jedinke a nije ukalupljen u cijelu pasminu.

Ne kontriram. I žensko sam.

Samo DNA analiza može ustvrditi 100 % je li neki pas čistokrvan ili nije. Nažalost.

Super, stavi sliku psa da guštamo malo :cerek:

to sto su priznati 1900 i neke ne znaći da nisu postojali i prije to je jedna od najstarijih pasmina na ovom predjelu čitaj malo o njima pa čes primjetiti da se oni stolječima(postoje otkako su iliri dosli na balkan, znači jako dugo) nisu mjesali sa drugim vrstama i tako su među najsačuvanijim pasminama.I JAKO JE LAKO OTKRITI ČISTOKRVNU PASMINU. ne treba ti DNA analiza jel DNA služi za otkrivanje identiteta osobe ili vrste (životinja ili čovjek)znači da li te taj pas ugrizao ili nije da li je netko bio na tom mjestu ili ne a ne za otkrivanje pasmine.
Kao drugo ako tebi kinoloski savez makedonije i stručni ljudi koji jako vode brigu o pasmini ne znače nista, meni je zao .jer ako ospporavas takve stvari
kao što su ćisti papiri i njihova ocjena onda mislim da nemamo o čemu dalje pričat, a što se tiće slike mog primjerka psa, mislim da je to suvišno jel oćito da tebe ne zanima pas kao takav nego samo da demantiras pasminu kao takvu i da dajes svoje ocjene stručnosti koje nisu strućne .
znači ne uzimas u obzir nikoga i nista a to je već monolog a ne dialog
stoga smatram da si uzaludan slućaj

TurbulentFluid
03.11.2010., 13:18
Ne mogu izdržati jer me je količina neobičnih stvari ovdje isprovocirala. Nisam stručnjak za šarove, iako poznajem jednog dugogodišnjeg uzgajivača. Ali pasmina je pasmina, ma koliko tornjakaši i šarovaši mislili da su iznad planeta i da su njihove pasmine najstarije i najčišće na kugli.

to sto su priznati 1900 i neke ne znaći da nisu postojali i prije to je jedna od najstarijih pasmina na ovom predjelu čitaj malo o njima pa čes primjetiti da se oni stolječima(postoje otkako su iliri dosli na balkan, znači jako dugo) nisu mjesali sa drugim vrstama i tako su među najsačuvanijim pasminama.I JAKO JE LAKO OTKRITI ČISTOKRVNU PASMINU. ne treba ti DNA analiza jel DNA služi za otkrivanje osobe znači da li te taj pas ugrizao ili nije da li je netko bio na tom mjestu ili ne a ne za otkrivanje vrste.

Konstatacija da se šarplaninci nisu mješali s drugim vrstama samo je upola točna. I danas postoje kombinacije šarplaninac-vuk, i u Lici i u Bosni. Što se tiče križanja s drugim rasama ili "miješanja", nije li šarov postojao u istom biotopu kao i tornjak, koji je isto najstariji i jedini ilirski pas, i krašar, koji je opet jedini i najstariji pas...? :ne zna: Zbog toga se linije računaju od onog "dana" kad je pasmina priznata i standardizirana. Većina pasa nastala je križanjem pasmina pasa; vrlo mali broj pasa je pod "sumnjom" sa su izvorni psi (basenji, pjevajući pas...) :ne zna:

Previše, ali BAŠ previše gledaš CSI. :top: Na žalost, na brdovitom si Balkanu. U svijetu je sasvim normalno provjeravati parnjake DNA analizom, a ne nekakvim papirom koji krivotvori svaki 7-godišnji klinac korištenjem iPhonea i wireless printera, ni komp mu ne treba. :kava:

Kao drugo ako tebi kinoloski savez makedonije i stručni ljudi koji jako vode brigu o pasmini ne znače nista, meni je zao .jer ako ospporavas takve stvari
kao što su ćisti papiri i njihova ocjena onda mislim da nemamo o čemu dalje pričat, a što se tiće slike mog primjerka psa, mislim da je to suvišno jel oćito da tebe ne zanima pas kao takav nego samo da demantiras pasminu kao takvu i da dajes svoje ocjene stručnosti koje nisu strućne .

Vidi gore što se tiče papira. Sve ostale priče o stručnosti su glupost. NITKO ne može na osnovu papira zaključiti NIŠTA. Za niti JEDNOG psa. Ne postoji apsolutno NIKAKVA veza koja povezuje pojedinu kopiju pedigreea i pojedinog psa, uključujući oznake čipova i tetovaže. SVE može biti krivotvoreno. :kava: Pa i sam pas.

Izgled psa ne znači apsolutno ništa. Potpuno čistorkvan pas iz dobre linije može značajno odstupati od standarda. To je zato što linije više-manje uspješno kontroliraju genotip, a fenotip nije 100%-tni odraz genotipa već kombinacija genotipa i uvijeta potrebnih da se informacija zapisana u genotipu ostvari u fenotipu. Isto tako, nečistokrvan pas može izgledati prilično "u tipu".

Pimpinell@
03.11.2010., 13:55
.I JAKO JE LAKO OTKRITI ČISTOKRVNU PASMINU. ne treba ti DNA analiza jel DNA služi za otkrivanje identiteta osobe ili vrste (životinja ili čovjek)znači da li te taj pas ugrizao ili nije da li je netko bio na tom mjestu ili ne a ne za otkrivanje pasmine.

Ajme majko, o čemu ti pričaš ??
Pojma nemam o šarcima ali imam o DNA analizama, a ovo što kažeš je NETOČNO, sasvim netočno, molim te bolje se educiraj.
Jel ti uopće pratiš kinologiju ?

florian
03.11.2010., 13:56
Ne mogu izdržati jer me je količina neobičnih stvari ovdje isprovocirala. Nisam stručnjak za šarove, iako poznajem jednog dugogodišnjeg uzgajivača. Ali pasmina je pasmina, ma koliko tornjakaši i šarovaši mislili da su iznad planeta i da su njihove pasmine najstarije i najčišće na kugli.

Konstatacija da se šarplaninci nisu mješali s drugim vrstama samo je upola točna. I danas postoje kombinacije šarplaninac-vuk, i u Lici i u Bosni. Što se tiče križanja s drugim rasama ili "miješanja", nije li šarov postojao u istom biotopu kao i tornjak, koji je isto najstariji i jedini ilirski pas, i krašar, koji je opet jedini i najstariji pas...? :ne zna: Zbog toga se linije računaju od onog "dana" kad je pasmina priznata i standardizirana. Većina pasa nastala je križanjem pasmina pasa; vrlo mali broj pasa je pod "sumnjom" sa su izvorni psi (basenji, pjevajući pas...) :ne zna:

Previše, ali BAŠ previše gledaš CSI. :top: Na žalost, na brdovitom si Balkanu. U svijetu je sasvim normalno provjeravati parnjake DNA analizom, a ne nekakvim papirom koji krivotvori svaki 7-godišnji klinac korištenjem iPhonea i wireless printera, ni komp mu ne treba. :kava:

Vidi gore što se tiče papira. Sve ostale priče o stručnosti su glupost. NITKO ne može na osnovu papira zaključiti NIŠTA. Za niti JEDNOG psa. Ne postoji apsolutno NIKAKVA veza koja povezuje pojedinu kopiju pedigreea i pojedinog psa, uključujući oznake čipova i tetovaže. SVE može biti krivotvoreno. :kava: Pa i sam pas.

Izgled psa ne znači apsolutno ništa. Potpuno čistorkvan pas iz dobre linije može značajno odstupati od standarda. To je zato što linije više-manje uspješno kontroliraju genotip, a fenotip nije 100%-tni odraz genotipa već kombinacija genotipa i uvijeta potrebnih da se informacija zapisana u genotipu ostvari u fenotipu. Isto tako, nečistokrvan pas može izgledati prilično "u tipu".
istina je da se papiri mogu krivotvoriti ali ja se ne bavim prodajom pasa niti uzgojom
znaći nije mi cilj muljaza
poznam vrstu dobro nisam neki laik, lljudi od kojih sam uzeo psa su mi po nekoj daljnoj rodbinskoj vezi rođaci. i psa sam dobio ne kupio, uzeo sam od
njih zato sto znam da se bave uzgojom pasa ne iz interesa i profita nego tradicija ako nisi sa time upoznata onda ti ja kažem da se do tradicije drzi
i svega par obitelji uzgaja na taj naćin sarplanince i oni se razlikuju po bojama svaka obitelj ima svoju boju psa e sad sam ja jos od čoveka iz kinoloskog saveza tražio da mi potvrdi kakav je primjerak znači stručni pregled kojeg sam platio ali ne da bi krivotvorio papire nego iz svoje taštine. A čovjek je dao ocjenu ali ne zbog para nego mu je to posao i vjeruj mi on je poznat u svijetu i njemu nije do krivotvorenjqa i para.
ajde evo ti i slika kad si navalila tolkohttp://i55.tinypic.com/11mb0px.jpg

TurbulentFluid
03.11.2010., 14:19
Ha čuj, meni na toj slici izgleda kao pas. :ne zna: To što tebi rodijak daje riječ, to je lijepo, no ja se ne razumijem baš u bosanskohercegovačku kulturu i običaje, pa eto. :ne zna: Kad "drži se do tradicije" bude argument u kinologiji, treba kompletno cijelu zapaliti. :kava:

Bez DNA analize ne može se 100% znati je li čistokrvan. :ne zna:
Bez službene procijene registriranog kinološkog suca ne može se procijeniti poklapanje sa standardom i uzgojna vrijednost. Ili želiš da s te slike netko kaže da ti je pas super, da ima sve zube, da je pravilne visine i težine te razmjera, da pravilno hoda s dovoljnom dubinom koraka, da ima 2 zdrava testisa, da...? :confused:

Kao što rekoh, meni izgleda kao pas, i to prilično lijepi pas. :ne zna:

A ako ti je pas stvar "tvoje taštine", onda mi je žao psa.

florian
03.11.2010., 14:59
Ha čuj, meni na toj slici izgleda kao pas. :ne zna: To što tebi rodijak daje riječ, to je lijepo, no ja se ne razumijem baš u bosanskohercegovačku kulturu i običaje, pa eto. :ne zna: Kad "drži se do tradicije" bude argument u kinologiji, treba kompletno cijelu zapaliti. :kava:

Bez DNA analize ne može se 100% znati je li čistokrvan. :ne zna:
Bez službene procijene registriranog kinološkog suca ne može se procijeniti poklapanje sa standardom i uzgojna vrijednost. Ili želiš da s te slike netko kaže da ti je pas super, da ima sve zube, da je pravilne visine i težine te razmjera, da pravilno hoda s dovoljnom dubinom koraka, da ima 2 zdrava testisa, da...? :confused:

Kao što rekoh, meni izgleda kao pas, i to prilično lijepi pas. :ne zna:

A ako ti je pas stvar "tvoje taštine", onda mi je žao psa.

ma ti mene zezas ja sam sa šarplanine draga ne iz bosne alo
iz makedonije curo
jesi ti uopće pročitala sta sam rekao sa šarplanine dolazi i ovaj pas sa uzgoje gdje stoljećima uzgajaju takvi psi pa neznam šta ti znači ona geografski položaj recimo kod vina svi prave vino ali geografski položaj označava vino kao autoktono i odrečuje okus itd.
tako i sa psima ovaj je autoktoni pa neznam sta vise da se kaže ako je pas sa šarplanine a otud im porijeklo onda stvarno neznam na koju vrstu ti mislis
znači ocjenu je dobio od registriranog kinoloskog suca u skoplju ne u bosni
a sto se tiće tradicije oćito jako malo znaš o sarplanincima jer ti ljudi koji njih uzgajaju dugo godina su jedini, i oni su očuvali vrstu i po njima ili od njih je priznat kao pasmina od engleza
alo

florian
03.11.2010., 15:11
Ma da si i sa Everesta, pliz ne kvotaj cijeli tekst radi jedne rečenice,kvotaj ono na što odgovaraš..

uff
tako mi se sviđa vise i oladi sa DNA analizom pasminu određuje geografski položaj a ne DNA ako je nešto autoktono onda se zna zbog čega zbog mjesta gdje nesto raste ili se uzgaja puno godina
i konačno da svima bude jasno englez koji je proučavao šarplanince to je radio na šarplanini i okolici
nije koristio DNA analizu, nakon njegove ozbiljne studije ( puno godina neznam točno ali negdje oko 20godina ako sam u krivu neka me neko ispravi) zaključio je da se radi o novoj vrsti ili pasmini
i poslije takve ambiciozne i opširne studie pas je priznat u svijetu.
pa opet kažem ako izvorni šarplaninci nisu šarplaninci onda stvarno neznam koji je pas šarplaninac
ako je hrvatski ovčar onda je hrvatski ovčar a znamo zasto zato sto raste u tunguziji ne nego u hrvatskoj znamo otkud vučjak, labrador itd sve te pasmine određuju geografski polozaji .

Pimpinell@
03.11.2010., 15:30
ajme daj ne pričaj gluposti
autohtoni položaj ??
ma o čemu ti pričaš, autohton je i kiwi u dalmaciji, od prije 20 godina..moš' mislit

i nema se tebi šta sviđati i ne sviđati, pravilo kvotanja određeno je pravilima foruma i naposljetku nekakvim netiquete na netu
ali čini mi se da o tome jednako malo znaš kao i o DNA u kinologiji.

Nije sramota ne znati , sramota je ne pitati i to je odlična poslovica

ovog prepucavanja ne bi ni bilo da niej onog tvog "bisera" CSI o tome čemu služi DNA

florian
03.11.2010., 15:37
ajme daj ne pričaj gluposti
autohtoni položaj ??
ma o čemu ti pričaš, autohton je i kiwi u dalmaciji, od prije 20 godina..moš' mislit

i nema se tebi šta sviđati i ne sviđati, pravilo kvotanja određeno je pravilima foruma i naposljetku nekakvim netiquete na netu
ali čini mi se da o tome jednako malo znaš kao i o DNA u kinologiji.

Nije sramota ne znati , sramota je ne pitati i to je odlična poslovica

ovog prepucavanja ne bi ni bilo da niej onog tvog "bisera" CSI o tome čemu služi DNA
pa sve ima svoje porijeklo po čemu je poznat i kiwi i banane itd.
znaći sve pasmine potječu odnekle ako kangalski pas onda znas da je iz turske ne iz sibira ako kavkaski ovčar zna se otkud je znači da bi postao priznat mora imat identitet ili ti porijeklo ili mjesto gdje prebiva a druga je stvar što neko želi životinju imat pa si je kupi i drži u africi ili ti u sibiru
a sto se tiče DNA stvarno je nebitno ima uzgajivačnica u hrvatskoj recimo labradora ili sto sam vidio belgijskog ovćara i oni prodaju pse sa papirima to ti znači kontrolirano porijeklo a valda znas sta je to
neda mi se vise

Pimpinell@
03.11.2010., 15:41
Ma ne radi se o tome, zašto si tako tvrdoglav
Radi se o tome da je jedina POUZDANA METODA, koja se primjenjuje u kinologiji ko dmnogih pasmina, DNA analiza
Ono što je već u svijetu za druge stvari postala stara pouzdana metoda sada se primjenjuje i u kinologiji i to je JEDINI pouzdani test.
Ni jedan pravi uzgajivač koji drži do sebe, neće se buniti za DNA testiranje dapače bit će mu čast.

Papiri su varljivi i moguća je manipulacija njima,DNA nije.
O tome se radi, shvaćaš li?

ja imam lagotta, staru talijansku pasminu priznatu tek od nedavno u VIII. skupinu, ali to što je on stara talijanska pasmina NIŠTA NE ZNAČI ako se DNA pokaže da je tamo negdje nekad netko nešto mixao što nije trebao, u tom slučaju to više nije autohtono niti je lagotto već je to pas u tipu lagotta..izgleda kao lagotto ponaša se kao lagotto, šnjofa kao lagotto ali nema ČISTE gene...odnosno nema one gene koji su dopušteni ..i ja ga zato neću manje voljeti ali u tom slučaju mogu uzgajivača poslat u onu stvar s razlogom

florian
03.11.2010., 15:51
Ma ne radi se o tome, zašto si tako tvrdoglav
Radi se o tome da je jedina POUZDANA METODA, koja se primjenjuje u kinologiji ko dmnogih pasmina, DNA analiza
Ono što je već u svijetu za druge stvari postala stara pouzdana metoda sada se primjenjuje i u kinologiji i to je JEDINI pouzdani test.
Ni jedan pravi uzgajivač koji drži do sebe, neće se buniti za DNA testiranje dapače bit će mu čast.

Papiri su varljivi i moguća je manipulacija njima,DNA nije.
O tome se radi, shvaćaš li?

ja imam lagotta, staru talijansku pasminu priznatu tek od nedavno u VIII. skupinu, ali to što je on stara talijanska pasmina NIŠTA NE ZNAČI ako se DNA pokaže da je tamo negdje nekad netko nešto mixao što nije trebao, u tom slučaju to više nije autohtono niti je lagotto već je to pas u tipu lagotta..izgleda kao lagotto ponaša se kao lagotto, šnjofa kao lagotto ali nema ČISTE gene...odnosno nema one gene koji su dopušteni ..i ja ga zato neću manje voljeti ali u tom slučaju mogu uzgajivača poslat u onu stvar s razlogom
jasno je da su papiri varljivi i može se sa njiima manipulirat .
ali ako govorimo o psima znaći čistokrvnima oni se stvarno olako identificiraju
i bez DNA analize a svaki ozbiljan uzgajivač ne manipulira sa papirima ako je ozbiljan i drži do toga
a što se tiće miksanja to se uvijek primjeti vjeruj mi ne možes miksat vučjaka i šarplaninku a da se to ne vidi, znam jedan moj kolega je miksao rotvajlera i sa šarplaninkom i vidi se vjeruj mi
jedino bi se mogao miksat sa kavkaskim ovčarom jel su slični ali to je stvarno rijetkost
a i ti primjerci su opet na oko vidljivi

Pimpinell@
03.11.2010., 15:53
Nikome ne piše na čelu jel ozbiljan ili nije..ima ih koji samo tako izgledaju, pogledaj iskustva sa bostoncima negdje ovdje po forumu.
Niakd ne bih vjerovala nekome tek tako da je ozbiljan ni kad je smrtno ozbiljan, nažalost u pitanju je biznis .
I zato postoji DNA i pravi se izgajivač nema čega plašiti.

Ako je, kako kažeš, ozbiljan.
Ne razumijem ovo što kažeš da se "olako identificiraju", možda si htio reći lako identificiraju a ako to misilš onda griješiš.

florian
03.11.2010., 16:06
Nikome ne piše na čelu jel ozbiljan ili nije..ima ih koji samo tako izgledaju, pogledaj iskustva sa bostoncima negdje ovdje po forumu.
Niakd ne bih vjerovala nekome tek tako da je ozbiljan ni kad je smrtno ozbiljan, nažalost u pitanju je biznis .
I zato postoji DNA i pravi se izgajivač nema čega plašiti.

Ako je, kako kažeš, ozbiljan.
Ne razumijem ovo što kažeš da se "olako identificiraju", možda si htio reći lako identificiraju a ako to misilš onda griješiš.
ma dobro ne moras za svaku rijec se hvatat to je malo iz zezancije
ali ima pasa koji su biznis pa se to radi ali to je u manjini znaći ne treba to uzimat previse k srcu ali nakon par okota takvih sto ti kažeš da su miksani brzo se dogodi okot kod kojeg se vide greske i golim okom tako da je to dugoročno promasaj uzgajivaća zato sto svaki sljedeci okot otkriva porijeklo ili čistokrvnost , ako kupujes psa onda uvijek trazis ako je moguce da ti pokaže primjerke iz proslih okota pa makar u slikama i ako je to malo teže ali ako je neko na dobrom glasu kao uzgajivać onda se ne moras bojati

Pimpinell@
03.11.2010., 16:17
Oprosti ali se nikako ne slažem
za svoj novac iako je novac ovdje manje bitan, bitne su ostale predispozicije oboljenja genetika i slično, ja ne želim nekome vjerovati na RIJEČ.
Ako je tako, onda ću ići u azil i uzeti psa, pa ću dobiti ono što dobijem.
Kad kupujem mikser od 100 kuna dobijem s njim garanciju..a riječ nije garancija, sorry...možda je nekad bila ali već odavno nije.

florian
03.11.2010., 16:42
Oprosti ali se nikako ne slažem
za svoj novac iako je novac ovdje manje bitan, bitne su ostale predispozicije oboljenja genetika i slično, ja ne želim nekome vjerovati na RIJEČ.
Ako je tako, onda ću ići u azil i uzeti psa, pa ću dobiti ono što dobijem.
Kad kupujem mikser od 100 kuna dobijem s njim garanciju..a riječ nije garancija, sorry...možda je nekad bila ali već odavno nije.
dobro tvoj novac i ti radis sa njime sta hoces slobodna volja,
znaći ako dajes neke velike novce naravno da ces poduzet i ozbiljnije korake
oko provjere čistokrvnosti ali i čistokrvni mogu imati greške ili genske predispozicije za bolesti znači takve stvari se ne otkrivaju DNA analizom
nego dugogodisnjim pračenjem okota to jest potomstva ako je tata mama šampion(samo primjer ne mora biti) znači porijeklo im je bilo kontrolirano i između njih su se uzimali samo najbolji primjerc.Tako se dolazi do kvalitete psa iako su svi čistokrvni
znači možes dobit kržljavog i bolesnog psa iako je čistokrvan
Nepotpuno znanje je opasnije od neznanja

Genos d.o.o. je, kao prvi privatni forenzički DNA laboratorij u regiji i tržišni lider u provođenju analize DNA za potrebe utvrđivanja očinstva i molekularnu dijagnostiku u Hrvatskoj, odlučio proširiti svoje područje rada. U ovom smo trenutku u završnoj fazi priprema za uvođenje sustava certificiranja porijekla pasa DNA analizom. Svaki vlasnik moći će na bezbolan i jednostavan način uzeti uzorak bukalne sluznice svog psa posebnim "Setom za utvrđivanje porijekla pasa analizom DNA" i zatražiti analizu DNA u našem laboratoriju. Analiza DNA osigurava nedvojben dokaz identiteta koji je univerzalno prihvaćen i vrlo raširen način potvrđivanja porijekla pasa u svijetu. Kao potvrdu provedene analize, Genos d.o.o. će izdati uvjerenje o genetičkim biljezima koji na jedinstven način određuju vašeg psa.

Cijena analize jednog uzorka je 350 kn. Ako isti naručitelj analizira 3 i više uzoraka ima pravo na popust od 10%, pa će tako cijena analize po uzorku iznositi 315 kn. Za 6 i više uzoraka obračunava se popust od 20% tj. 280 kn po uzorku (PDV je uključen u sve cijene).

A citala sam pravilnik od FCI-a da ukoliko je potrebna analiza krvi zbog devijacija (sad da li se to odnosi na ljudske pogreske ili eventualne deformacije u uzgoju ???) troskove snosi uzgajivac.

Da, odnosi se na devijacije, odnosno, moguće genetske bolesti ništa drugo.

TurbulentFluid
03.11.2010., 17:37
Odakle da ja znam od kuda si ti. Daj shvati da si hrpa slova na forumu, možeš biti neka curica iz Pule koja sprda ekipu na temi "Šarplaninci". Otprilike jednako su vjerodostojni i "dokazi" o čistokrvnosti tvog psa. "Moj pas je čistokrvan majkemi i mi to stoljećima tvrdimo jebovasja" nije kinološki ispravan dokument. :kava:
Jednako kao što broj poklanih vukova (za što bi u RH vlasnik psa završio u zatvoru) nije dokaz "čistokrvnosti". Psi iz radnih i izložbenih linija sasvim su druga priča i drugačije se ocjenjuju.

"Vrsta" je "pas", "vuk", "medvjed", "pastrva". "Rasa", "Pasmina" ili "sorta" je "šarplaninac", "sivi vuk", "grizli", "kalifornika". Pošto si makedonac pretpostavljam da imaš jezičnih problema pa ti samo blagonaklono objašnjavam.

Uzgoj pasa je BIZNIS, a vaših 20 seljaka koji imaju pse iz obiteljskog ponosa su manjina.

Sve ostalo što si napisao je brdo gluposti i neću se uopće poniziti da odgovaram. Ispada da je pas čistokrvan zato jer je "autokton" i da niti jedan pas koji nije "autokton", valjda na šarplanini, nije čistokrvan. Zar onda čistokrvni šarplaninci iz američkih linija nisu čistokrvni? A svaka džukela koja se okoti na tvojoj planini je šarplaninac? Jer ste vi "ozbiljni" i "držite do tradicije".

Ma daj.:flop:

florian
03.11.2010., 17:50
Odakle da ja znam od kuda si ti.
"Moj pas je čistokrvan majkemi i mi to stoljećima tvrdimo jebovasja" nije kinološki ispravan dokument. :kava:

"Vrsta" je "pas", "vuk", "medvjed", "pastrva". "Rasa", "Pasmina" ili "sorta" je "šarplaninac", "sivi vuk", "grizli", "kalifornika". Pošto si makedonac pretpostavljam da imaš jezičnih problema pa ti samo blagonaklono objašnjavam.

Sve ostalo što si napisao je brdo gluposti i neću se uopće poniziti da odgovaram. Ispada da je pas čistokrvan zato jer je "autokton" i da niti jedan pas koji nije "autokton", valjda na šarplanini, nije čistokrvan. ZAr onda čistokrvni šarplaninci iz američkih linija nisu čistokrvni? A svaka džukela koja se okoti na tvojoj planini je šarplaninac? Jer ste vi "ozbiljni" i "držite do tradicije".

Ma daj.:flop:
pa mi drzimo do tradicije i to stoljećima ali nisam rekao da nema drugdje u svijetu čistokrvnih šarplaninaca, ali ako netko ima ili može nesto reć o tim psima onda sam sigurno to ja, jer sam tamo odrastao moji se bave stolječima uzgojom tih pasa i ja mislim, da veče predispozicije od toga nema
i kod nas ljudi ne drže druge pse ako ih ima mozes na prstima nabrojit uglavnom samo šarplanince.i kolko se sječam ti si zapela na DNA anlizi i repu itd.
tako da sve sto si ti rekla su gluposti i neznanje.
DNA analiza provjerava samo deformacije a ne čistokrvonst
jer kad bi tako bilo onda nijedan pas ne bi bio čistokrvan jer u prošlosti se to nije radilo.
i pročitaj da moj ima papire od kinološkog saveza
uopće ne čitas sta sam rekao samo trabunjas bezveze
i omalovažavas moje znanje i porijeklo

TurbulentFluid
03.11.2010., 17:58
pa mi drzimo do tradicije i to stoljećima ali nisam rekao da nema drugdje u svijetu čistokrvnih šarplaninaca, ali ako netko ima ili može nesto reć o tim psima onda sam sigurno to ja, jer sam tamo odrastao moji se bave stolječima uzgojom tih pasa i ja mislim, da veče predispozicije od toga nema
i kod nas ljudi ne drže druge pse ako ih ima mozes na prstima nabrojit uglavnom samo šarplanince.i kolko se sječam ti si zapela na DNA anlizi i repu itd.
jer kad bi tako bilo onda nijedan pas ne bi bio čistokrvan jer u prošlosti se to nije radilo.
i pročitaj da moj ima papire od kinološkog saveza
uopće ne čitas sta sam rekao samo trabunjas bezveze
i omalovažavas moje znanje i porijeklo

Ajd stari idi se napij mastike s tvojim porijeklom, ovo je za riknuti od smijeha. Imaš i ti papire da si čistokrvni makedonac? Evo ja neću ni pričat s tobom, križanka sam hrvata i slovenaca :lol: O repovima šarplaninaca nemam pojma niti želim znati. DNA analizom se ne provjerava nikakve deformacije, iako se može, nego jel ti otac tvoje džukele susjedov bokser. :rolleyes: Neobrazovan si kinološki, to što je tvoj babo imo pasa nije referenca. :kava:

Čistokrvnost tvog psa niti je upitna, nit me briga. Ja samo ispravljam opće kinološke nebuloze koje trabunjaš. :kava: Je, i moja familija drži do tradicije i ozbiljna je. U mom selu žive samo haskiji, jedva da netko ima kakvog drugog psa, ajmo navali bre narode, na haskije. :lol: I drže rep gore, majke mi. :ne zna:

Pimpinell@
03.11.2010., 18:02
Pobrkao si nešto

DNA analiza potvrđuje da je štene od određene majke i određenog oca, a ostali testovi ( kod nekih pasmina uredne kukove, srce, vid)kao i izložbe potvrđuju da li su mama i tata bez greške, odnosno odgovaraju svim karakteristikama pasmine i imaju uzgojnu dozvolu kao takvi ..

citiram TVOJ tekst ( koji si odnekuda pobrao)

Analiza DNA osigurava nedvojben dokaz identiteta koji je univerzalno prihvaćen i vrlo raširen način potvrđivanja porijekla pasa u svijetu. Kao potvrdu provedene analize, Genos d.o.o. će izdati uvjerenje o genetičkim biljezima koji na jedinstven način određuju vašeg psa.

identiteta a ne deformacija kao što tvrdiš

a vidim da si gore od nekud citirao tekst, trebao si i naglasiti kakav takav izvor.

Ti vjerojatno imaš krasnog psa, u to ne sumnjam, ali itekako sumnjam u tvoje razumijevanje svega o čemu se ovdje priča,sorry

florian
03.11.2010., 19:51
Pobrkao si nešto

DNA analiza potvrđuje da je štene od određene majke i određenog oca, a ostali testovi ( kod nekih pasmina uredne kukove, srce, vid)kao i izložbe potvrđuju da li su mama i tata bez greške, odnosno odgovaraju svim karakteristikama pasmine i imaju uzgojnu dozvolu kao takvi ..

citiram TVOJ tekst ( koji si odnekuda pobrao)

Analiza DNA osigurava nedvojben dokaz identiteta koji je univerzalno prihvaćen i vrlo raširen način potvrđivanja porijekla pasa u svijetu. Kao potvrdu provedene analize, Genos d.o.o. će izdati uvjerenje o genetičkim biljezima koji na jedinstven način određuju vašeg psa.http://i51.tinypic.com/2n7eelt.jpg

identiteta a ne deformacija kao što tvrdiš

a vidim da si gore od nekud citirao tekst, trebao si i naglasiti kakav takav izvor.

Ti vjerojatno imaš krasnog psa, u to ne sumnjam, ali itekako sumnjam u tvoje razumijevanje svega o čemu se ovdje priča,sorry
DNA analiza potvrđuje samo da li je pas zdrav a porijeklo ili čistokrvnost se ne može dokazati bez kontroliranog uzgoja ako imas stene od kontroliranog uzgoja sto je preduvjet od FCI onda te salju na DNa test samo ako si ispunila uvjete porijekla papiroloski ako to nemas i DNA test ti je uzaludan. i ponavljam ti opet da moj ima papir od kinoloskog saveza ako su oni mene prevarili dobro ali ne postoji druga organizacija koja daje potvrdu o čistokrvnosti
b) nemam novaca za podmicivanje (4500 kn plaća)
c) ako ne vrijede papiri od kinoloskog saveza onda neznam sta vrijedi mozda tvoje mišljenje
i postoji standard sarplaninca preko koje ne bi smio ic ako je veci od toga idi u kinoloski savez imas ih tri u skoplju, zagrebu i beogradu pa me zanima sta ce rec

znači ako ja kupim psa negdje na neviđeno i odem na DNA test to nista ne znaći iako DNA test potvrdi čistokrvnost sa time ne mogu dobit nikakve papire jer nema kontroliranog uzgoja mogu samo reč da je moj pas čistokrvan .ako je,znači DNA test kad su se neke pasmine stvarale nije postojao pa se znalo da je čistokrvan pas kako naravno kontroliranim uzgojom dobiva se porijeklo a porijeklom čistokrvnost
a ovo O DNA sam citirao sa ovog foruma tek tolko da znate da sam pročitao komentare (80%)koji govore meni u prilog i to mi je dovoljno

uvreda je nemoč da se dokaže istina
Kad ponestaje argumenata, ponestaje i vokabulara pa se počinju koristiti, najblaže rečeno, teže riječi, da ne kažem psovke

Pimpinell@
03.11.2010., 19:58
s tobom se ne može raspravljati,
prvo si tvdio da DNAa ne dokazuje ništa
onda si vjerojatno napabirčio malo podataka na netu pa si krenuo sa tvrdnjama da dna kazuje ali ne ono što kazuje već nešto drugo, sad si se opet malo bolje informirao ali opet nedovoljno da shvatiš
i ja odustajem, nema smisla..radije gledam Onura&Kerema

EOD

Smartie
03.11.2010., 20:21
to sto su priznati 1900 i neke ne znaći da nisu postojali i prije to je jedna od najstarijih pasmina na ovom predjelu čitaj malo o njima pa čes primjetiti da se oni stolječima (postoje otkako su iliri dosli na balkan, znači jako dugo) nisu mjesali sa drugim vrstama i tako su među najsačuvanijim pasminama.

Ne, čitaj ti. :D Prvo o postanku pasa uopće, zatim o nastanku pasmina. Da, znam da je to jako stara pasmina, no nažalost, dok god pasmina nije priznata ona službeno ne postoji, već postoje psi u tipu ili pak postoje takozvane "prirodne" pasmine koje su nastale u određenom području bez utjecaja čovjeka križajući se međusobno sa psima istog tipa. To sa šarplanincem nije slučaj jer svi znamo da su čobani migrirali s jedne strane planine na drugu tražeći pogodnu ispašu. Tijekom tih selidbi kuje su se tjerale, ponekad se naišlo na neko drugo stado, s nekog drugog kraja planine čiji su psi tipski bili slični ili čak isti, ali su se drukčije nazivali. Nitko me ne može uvjeriti da se psi nisu međusobno križali i da je čoban pazio s kim će kuja da mu se mrdne :D Dešavala su se legla, a čoban je odlučivao koji će psi ostati, a koje će odstraniti. Stado se selilo i kuja ne može brinuti o leglu, paziti na stado i hodati. Čoban bi odabrao 2-3 najjača šteneta, obično bi ih selektirao i prema boji i kad bi se hodalo nosio bi ih u torbi na konjskom samaru. Svijetliji psi bili su poželjniji jer su se lakše stapali s ovcama i bilo ih je teže primijetiti. Zato je većina izvornih pasa karabaša. Sivi su prihvaćeni tek kasnije i postali su cijenjeniji službenim proglašavanjem pasmine iako su priznate i ostale boje. Pasmina je po definiciji skup istovrsnih primjeraka jedne vrste ili podvrste, čije se fizičke i karakterne osobine naslijeđuju iz generacije u generaciju, te je potrebno 7 generacija da bi se ona učvrstila. Dakle, tipski, šarplaninac postoji već stoljećima kao pastirski pas s tog područja. Na Šarplanini

I JAKO JE LAKO OTKRITI ČISTOKRVNU PASMINU. ne treba ti DNA analiza jel DNA služi za otkrivanje identiteta osobe ili vrste (životinja ili čovjek)znači da li te taj pas ugrizao ili nije da li je netko bio na tom mjestu ili ne a ne za otkrivanje pasmine.

DNA služi i za otkrivanje pasmine. Ako želiš, dat ću ti broj institucije koja to radi u Zagrebu. Mnogi respektabilni uzgajivači koji su doduše rijetki na ovim područjima imaju dostupnu DNA analizu. U nekim zemljama to je od nedavno postalo obavezno zbog čestih malverzacija i križanja.

Kao drugo ako tebi kinoloski savez makedonije i stručni ljudi koji jako vode brigu o pasmini ne znače nista, meni je zao.

Ja nisam rekla da mi ništa ne znače, ali u kinologiji se sašta radi tako da... :D

jer ako ospporavas takve stvari kao što su ćisti papiri i njihova ocjena onda mislim da nemamo o čemu dalje pričat, a što se tiće slike mog primjerka psa, mislim da je to suvišno jel oćito da tebe ne zanima pas kao takav nego samo da demantiras pasminu kao takvu i da dajes svoje ocjene stručnosti koje nisu strućne.

Ne osporavam, ali kao što rekoh, radi se svašta. da su kinolozi tako savršeni, moderan šarplaninac ne bi izgledao ovako i dobio titulu CACIB i najljepši pas pasmine :rolleyes:
http://i207.photobucket.com/albums/bb189/Fedra_Ira/razno/282051.jpg?t=1288813072

Nadalje, mene slika tvoga psa stvarno zanima, ne zato da bi srala po psu već zato što volim tu pasminu više od bilo koje. Također, kad za to dođe vrijeme namjeravam opet nabaviti štene, po mogućnosti baš iz makedonskih linija. Već imam i kuju favorita od koje bi htjela štene. :p

znači ne uzimas u obzir nikoga i nista a to je već monolog a ne dialog stoga smatram da si uzaludan slućaj

U krivu si. ;)

florijan kaže:
a što se tiće miksanja to se uvijek primjeti vjeruj mi ne možes miksat vučjaka i šarplaninku a da se to ne vidi, znam jedan moj kolega je miksao rotvajlera i sa šarplaninkom i vidi se vjeruj mi
jedino bi se mogao miksat sa kavkaskim ovčarom jel su slični ali to je stvarno rijetkost
a i ti primjerci su opet na oko vidljivi

Kad se miksaju psi vrlo različitih tipova ili po tom pitanju pasmina, da, vidi se. Kad miksaš šarca i kavkazca razlika se može i ne mora vidjeti golim okom. Vjerujem da čitaš i pratiš teme na BK forumu, svojedobno je netko predložio DNA testove pa se digla takva halabuka i pobuna oko toga da samo budali nije očito da je to iz samo jednog razloga - straha od prokazivanja prave istine :D

florijan:
ali ako netko ima ili može nesto reć o tim psima onda sam sigurno to ja, jer sam tamo odrastao moji se bave stolječima uzgojom tih pasa i ja mislim, da veče predispozicije od toga nema

Gle zemljak :D nemoj si previše laskati.

i kod nas ljudi ne drže druge pse ako ih ima mozes na prstima nabrojit uglavnom samo šarplanince.

Ne znam, zadnji puta kad sam tamo bila vidjela sam Skoplje krcato raznoraznim lutalicama koje izgledaju kao svašta, a najmanje kao šarplaninci. A u ruralnim djelovima situacija je još gora, sela puna meleza i džukaca, na planini su šarci i psi slični šarcima koji su se pokazali kao dobri čuvari stada. I jako dobro znam kako se tamo psi "čuvaju". Uglavnom na lančugama od jedva metar, a oni sretniji su sa stadom na planini ili su pak ti melezi koji besciljno lutaju u potrazi za zalogajem. Ja vjerujem da tvoja obitelj koja glasi za uzgajivače čuva pse i pazi ih i drži kuje u boksevima te kontrolira s kime će se pariti. Čobani na planini to teoretski nisu niti u mogućnosti, niti vjerujem da se zamaraju boreće se s dva-tri napaljena i samim time opasna mužjaka da mu ne upare kuju.

i kolko se sječam ti si zapela na DNA anlizi i repu itd.

Tvoje. :D

Baš kao i kod ljudi DNA analizom utvrđuje se od kojih roditelja pas dolazi, mogu se utvrditi linije od kojih pas dolazi i mogu se detektirati genetske anomalije ili problemi koji bi se mogli pojaviti ili postoje ko određenih linija.

Što nas vraća na gore datu definiciju pasmine...

Smartie
03.11.2010., 20:30
i postoji standard sarplaninca preko koje ne bi smio ic ako je veci od toga idi u kinoloski savez imas ih tri u skoplju, zagrebu i beogradu pa me zanima sta ce rec

Visina:
Visina grebena muzjaka iznosi prosjecno 62 cm, a kuje prosjecno 58 cm. Pozeljni su visi psi. Psi ispod 56 cm i kuje ispod 54 cm iskljucuju se od pozitivne ocjene. prosjecna tezina odraslog psa u radnoj kondiciji iznosi 35-45 kg, a kuje 30-40 kg.

znači ako ja kupim psa negdje na neviđeno i odem na DNA test to nista ne znaći iako DNA test potvrdi čistokrvnost sa time ne mogu dobit nikakve papire jer nema kontroliranog uzgoja mogu samo reč da je moj pas čistokrvan.

Možeš dobiti uvjetnu rodovnicu koja se dobiva za autohtone pasmine u matičnoj zemlji ;) Također, na specijalkama šarplaninaca (ako si ikad bio) postoji razred izvornih pasa s uvjetnom rodovnicom (ili bez nje, pa ako je dobro ocjenjen i tipski odlično odgovara pasmini može ju dobiti)

ako je,znači DNA test kad su se neke pasmine stvarale nije postojao pa se znalo da je čistokrvan pas kako naravno kontroliranim uzgojom dobiva se porijeklo a porijeklom čistokrvnost
a ovo O DNA sam citirao sa ovog foruma tek tolko da znate da sam pročitao komentare (80%)koji govore meni u prilog i to mi je dovoljno

uvreda je nemoč da se dokaže istina
Kad ponestaje argumenata, ponestaje i vokabulara pa se počinju koristiti, najblaže rečeno, teže riječi, da ne kažem psovke[/QUOTE]

TurbulentFluid
03.11.2010., 20:32
Samo dva komentara:

1. Onaj najljepši pas pasmine, je to bernardinac s lošom piturom ili :confused: :confused:

2. Onaj na slici s frajerom, čemu ta glupost oko vrata? :ne zna:

florian
03.11.2010., 20:35
ajde neko razuman slazem se sa tobom da ima svega
i u mnogoćemu si u pravu da sad ne ponavljam u čemu sve
samo sam htio istaknuti da su neke stvari bitne
ajde malo sam zabrijao ali samo zbog ove dvije koje znaju sve (najpametnije na forumu)
znaćividim da si sve pročitao sto sam napisao i to je dialog i ono stvarno mislim slika izgleda uzas
je šarplaninac sigurno ali nije neki primjerak
odgovor za smartie

florian
03.11.2010., 20:41
to je samo zato jer je sve druge potrgao a i mene je srusio par puta
pa su mi savjetovali profesionalni dreseri pasa da je to najbolje rjesenje
iako se bodlje stavljaju iznutra ja to nisam imao srca mu stavit pa sam naopačke

florian
03.11.2010., 20:43
je mjesanac sa rodovnicom i ocjenom od stručnih ljudi

TurbulentFluid
03.11.2010., 20:48
Gledaj, sad riskiram da idem off topic, ali čisto za tvoje dobro, moraš shvatiti jednu stvar: ne shvaćaj postove na forumu OSOBNO.

Ja sam vlasnik 2 psa koji nemaju rodovnik (iako je jedan možda imao i možda je čistokrvan), i puca mi ona stvar je li tvoj pas čistokrvan ili ne, jednako kao što me nije briga što moji nisu (iako bi mi bilo draže da jednom od njih tata nije vuk). Ne poznajemo te, nikad te nećemo upoznati (sva je prilika), a izjava tipa "dao sam psa na procijenu radi vlastite taštine" garancija je da te ni ne želim upoznati, jer pas je prije svega pas, prijatelj i ljubimac, a tek potom dolazi ostala bagaža. :kava:

Ono što smo ti pokušali reći, srećom, uspjela je formulirati Smartie na način koji nije ozlijedio tvoj preveliki ego. Ali ako misliš postati izvan makedonskog ovčarsko-kinološkog miljea, bilo bi dobro da shvatiš da "ja i moj otac i otac prije njega" nije argument ni za što. :kava:

Da ovaj forum nije dobro moderiran, sad bih naštancala još 3 strane topica tvrdeći da je tvoj pas grd i miješanac, a ti bi grizao na gluposti i potezao svoga babu. :ne zna: Ajd nemoj!

Smartie
03.11.2010., 20:58
Ak nisi znao, Smartie ti je ženska koja je rekla da ti pas ima loš rep :lol:

Nisam mu to rekla, jer nisam vidjela psa kada je počela rasprava o repovima ;)

Pimpinell@
03.11.2010., 21:02
Nisi ali ste se zakačili oko pravilnog položaja repa u šarca :)

florian
03.11.2010., 21:05
Gledaj, sad riskiram da idem off topic, ali čisto za tvoje dobro, moraš shvatiti jednu stvar: ne shvaćaj postove na forumu OSOBNO.

Ja sam vlasnik 2 psa koji nemaju rodovnik (iako je jedan možda imao i možda je čistokrvan), i puca mi ona stvar je li tvoj pas čistokrvan ili ne, jednako kao što me nije briga što moji nisu (iako bi mi bilo draže da jednom od njih tata nije vuk). Ne poznajemo te, nikad te nećemo upoznati (sva je prilika), a izjava tipa "dao sam psa na procijenu radi vlastite taštine" garancija je da te ni ne želim upoznati, jer pas je prije svega pas, prijatelj i ljubimac, a tek potom dolazi ostala bagaža. :kava:

Ono što smo ti pokušali reći, srećom, uspjela je formulirati Smartie na način koji nije ozlijedio tvoj preveliki ego. Ali ako misliš postati izvan makedonskog ovčarsko-kinološkog miljea, bilo bi dobro da shvatiš da "ja i moj otac i otac prije njega" nije argument ni za što. :kava:

Da ovaj forum nije dobro moderiran, sad bih naštancala još 3 strane topica tvrdeći da je tvoj pas grd i miješanac, a ti bi grizao na gluposti i potezao svoga babu. :ne zna: Ajd nemoj!
curo nisam iz makedonije ako si to mislila i nisam tip sa nekim egom
ali stvarno se ne sramim psa i ne smatram tebe stručnom sa ocjenjivanje psa
jer su ga ocijenili ljudi kojima je to život i posao
a inače sam iz albanije i ovdje sam gost u hrvatskoj i vidim da nemate pojma o šarplanincima ali stvarno pojma nad pojmima
a u makedoniji imam neke rođake koji su priznati uzgajivaći u svijetu šarplaninaca i njihovi psi su prvaci makedonije tek tolko da znas a sad mozes dalje bez argumenata

Smartie
03.11.2010., 21:09
Mislim da smo dilemu oko repa, dna i ostalih sitnica raspravili. Tko je odakle, porijeklo, ego i slično nisu tema ovog topica pa bi mi bilo drago da nastavimo o psima

florijan iz koje uzgajivačnice ti je pas?

TurbulentFluid
03.11.2010., 21:27
curo nisam iz makedonije ako si to mislila i nisam tip sa nekim egom
ali stvarno se ne sramim psa i ne smatram tebe stručnom sa ocjenjivanje psa
jer su ga ocijenili ljudi kojima je to život i posao
a inače sam iz albanije i ovdje sam gost u hrvatskoj i vidim da nemate pojma o šarplanincima ali stvarno pojma nad pojmima
a u makedoniji imam neke rođake koji su priznati uzgajivaći u svijetu šarplaninaca i njihovi psi su prvaci makedonije tek tolko da znas a sad mozes dalje bez argumenata

Ja nisam u niti jednom mom postu pričala o šarplanincima, što bi primijetio da si čitao moje postove umijesto što drviš o svom psu (koji je grd :P ), već sam pisala o općenitim pravilima u kinologiji. Više puta sam navela da o šarplanincima ne znam ništa, niti želim znati. Kao niti o tvom porijeklu. :ne zna: Pretpostavila sam da si iz makedonije jer si rekao da si iz makedonije, gdje tvoja obitelj generacijama uzgaja šarplanince na planini Šari. Si siguran da nisi iz Zagreba? :lol: Čini mi se da si zapravo trollček, al ajde, zabavljaš me... i da, nitko +ti nije stručan ocijeniti psa na temelju jedne prilično loše slike. :kava:

No, da ne offtopičarim više, jedino što znam o šarplanincima je Andrićeva linija iz Hrvatske, poznavala sam tog tipa kao klinka... mislim da je bio sudija za tornjake i šarplanince, a njegova uzgajivačnica je često kampirala u mom dvorištu... zanima me ima li netko slike njegovih pasa? Ili linkove? Dugo već tražim, a ništa...

florian
03.11.2010., 21:48
Ja nisam u niti jednom mom postu pričala o šarplanincima, što bi primijetio da si čitao moje postove umijesto što drviš o svom psu (koji je grd :P ), već sam pisala o općenitim pravilima u kinologiji. Više puta sam navela da o šarplanincima ne znam ništa, niti želim znati. Kao niti o tvom porijeklu. :ne zna: Pretpostavila sam da si iz makedonije jer si rekao da si iz makedonije, gdje tvoja obitelj generacijama uzgaja šarplanince na planini Šari. Si siguran da nisi iz Zagreba? :lol: Čini mi se da si zapravo trollček, al ajde, zabavljaš me... i da, nitko +ti nije stručan ocijeniti psa na temelju jedne prilično loše slike. :kava:

No, da ne offtopičarim više, jedino što znam o šarplanincima je Andrićeva linija iz Hrvatske, poznavala sam tog tipa kao klinka... mislim da je bio sudija za tornjake i šarplanince, a njegova uzgajivačnica je često kampirala u mom dvorištu... zanima me ima li netko slike njegovih pasa? Ili linkove? Dugo već tražim, a ništa...

pa daleki rođaci su obitelj (od tate stric)to ti se tamo drugačije gleda inače mi je ime florim
loku pa ti zakljući sta sami ne reklamiram nikog i nista
znaći ne smijem reć iz koje uzgajivaćnice je pas jer imam do sta neprilika
zbog toga pas se nalazi kod mojih ovdje u hrvatskoj (mama mi je odavde)
svi donose kuje da se pare sa njim a uglavnom su to psi bez papira i ako ga parim sa takvima uzgajivačnica može izgubit dozvolu pa molim za diskreciju

psa sam dobio i nemam ga da bi ga reklamirao i hvalio se sa njime
to je jednostavno ljubav prema životinjama pošto je to vrsta s kojom sam upoznat
želio sam ga imat ali nisam imao uvjete niti mogučnosti
a želio sam čistokrvnog i pojavila se prilika i to je to.

i priznajem nisam citao tvoje postove jel me ne zanimaju previse
i nisam zainteresiran za uvrede volim samo normalnu komunikaciju
znaci ako želis se sa nekim svađati onda moračemo napravit neki forum sa takvom temom svađe i uvrede pa ko jaci

Smartie
03.11.2010., 22:30
svi donose kuje da se pare sa njim a uglavnom su to psi bez papira i ako ga parim sa takvima uzgajivačnica može izgubit dozvolu pa molim za diskreciju

Super. I ti to podržavaš. A zatim se busaš u prsa kako tvoja obitelj gaji čistokrvne pse i pazi na rasu. Ma hajde... :rolleyes: Još jedan odgovor na pitanje zašto vrli balkanski uzgajivači pucaju od jada i bijesa kad im se spomene skorašnje uvođenje DNA testiranja :rofl:

Pimpinell@
03.11.2010., 22:35
Ajme smarti :) :)
ja nisam shvatila da on to RADI..zaista nisam...već da drugi dovode pse i to žele raditi

kvragu, valjda sam dobro shvatila...nadam se..

Misery's Crown
03.11.2010., 22:46
Ajde nadite si drugo igraliste :rolleyes:... daljnje postove koji se bave egom i prepucavanjima bez ikakvih argumenata cu nagraditi.

Smartie
03.11.2010., 22:52
Ajme smarti :) :)
ja nisam shvatila da on to RADI..zaista nisam...već da drugi dovode pse i to žele raditi

kvragu, valjda sam dobro shvatila...nadam se..

Kako god. Isti pimpač da li on daje psa na parenje kujama bez papira ili uzgajivačnica iz koje je pas to radi ili... ili... to se radi, on šuti - dakle podržava, a priča o "čistoći" pasmine.

Vidiš floriane, ja znam da se to naveliko radi. Znam da i u Srbiji i u Makedoniji i u Bosni velika većina ljudi pari sve sa svačim - braću i sestre, majke i sinove, očeve i kćeri (pseće ne ljudske), nimalo se ne pazi, pari se nasumce, pari se često, pari se rano. I kad mi takvi pričaju o čistoći rase i predstavljaju se kao "vrhunski kinolozi", "ljubitelji pasmine" i potpisuju rodovnike kojima se garantira čistoća samo se nasmijem.

A ti i dalje vjeruj rođama na riječ ;) Sam si htio-ne htio sebi pljunuo u usta i na kraju krajeva svjesno ili ne - dao odgovor. :D

florian
04.11.2010., 07:08
Kako god. Isti pimpač da li on daje psa na parenje kujama bez papira ili uzgajivačnica iz koje je pas to radi ili... ili... to se radi, on šuti - dakle podržava, a priča o "čistoći" pasmine.

Vidiš floriane, ja znam da se to naveliko radi. Znam da i u Srbiji i u Makedoniji i u Bosni velika većina ljudi pari sve sa svačim - braću i sestre, majke i sinove, očeve i kćeri (pseće ne ljudske), nimalo se ne pazi, pari se nasumce, pari se često, pari se rano. I kad mi takvi pričaju o čistoći rase i predstavljaju se kao "vrhunski kinolozi", "ljubitelji pasmine" i potpisuju rodovnike kojima se garantira čistoća samo se nasmijem.

A ti i dalje vjeruj rođama na riječ ;) Sam si htio-ne htio sebi pljunuo u usta i na kraju krajeva svjesno ili ne - dao odgovor. :D
pa to se radi ovdje u hrvatskoj i ovdje nema kntroliranog uzgoja
i više vjerujem njima koji se bave uzgojom nego tebi sigurno

ja svog nedam da se pari
jel uopće čitas ili ne
daj za promjenu čitaj

vidim da je ovo neozbiljan forum o šarplanincima
znaći vas zanima samo pljuvanje po nećem mišljenju
stoga se dalje iskljucujem iz rasprave jel stvarno nema smisla

a sto se tiće DNA analize nemam nista protiv toga sto se mene tiće mogu sutra otić i da se to napravi ali kolko sam vidio i pročitao toga jos kod nas nema kaže da će biti uskoro a bome u italiju nejdem samo zbog toga znači buduči da toga kod nas nema
vi smatrate da su svi psi miješanci da nema čistokrvnih. stvarno katastrofa

Don't panic

Misery's Crown Avatar

Ajde nadite si drugo igraliste ... daljnje postove koji se bave egom i prepucavanjima bez ikakvih argumenata cu nagraditi.

Misery's Crown
znaći čovjek (on ili ona nije bitno) je bio jasan nije mjesto za prepucavanje

Smartie
04.11.2010., 07:37
pa to se radi ovdje u hrvatskoj i ovdje nema kntroliranog uzgoja

Ma hajde. Štancanja ima svugdje, ali tamo se javno time hvale.

i više vjerujem njima koji se bave uzgojom nego tebi sigurno

super

ja svog nedam da se pari
jel uopće čitas ili ne
daj za promjenu čitaj

Ja nisam ni rekla da ti svoga daš, zapravo, to se nije dalo ni iščitati iz tvoje nejasne rečenice. Rekao si samo da šutiš jer ne smiješ reći koja je to uzgajivačnica kako ne bi bilo kažnjeni zbog toga. Dakle - podržavaš to što rade. I ajde, šuti, znam da su ljudi ludi i da se svašta dešava da se poubijaju oko štenadi, ali pričati o nekoj čistokrvnosti i kako ti znaš... sori, nema logike.

vidim da je ovo neozbiljan forum o šarplanincima

Ovo nije forum o šarplanincima, ovo je forum za kućne ljubimce, a pišeš u temi o šarplanincima. Ako želiš biti na forumu specijaliziranom za šarplanince odi na Šarplaninci (http://www.gacikdesign.com/sarplaninci/phpbb3/)
Što se tiče prevencije štancanja, mislim da je ovaj forum prilično ozbiljan, u suprotnom te ne bi napali, već potapšali po ramenu.

znaći vas zanima samo pljuvanje po nećem mišljenju
stoga se dalje iskljucujem iz rasprave jel stvarno nema smisla

Ne, ne zanima nas pljuvanje po nečijem mišljenju, ali ne odobravamo štancanje i nekontrolirani uzgoj.

a sto se tiće DNA analize nemam nista protiv toga sto se mene tiće mogu sutra otić i da se to napravi ali kolko sam vidio i pročitao toga jos kod nas nema

gdje kod nas? Ima u Zagrebu. I radi se već oko godinu dana.

vi smatrate da su svi psi miješanci da nema čistokrvnih. stvarno katastrofa

Ne znam gdje si to pročitao :rolleyes:

florian
04.11.2010., 07:49
Ma hajde. Štancanja ima svugdje, ali tamo se javno time hvale.

super

Ja nisam ni rekla da ti svoga daš, zapravo, to se nije dalo ni iščitati iz tvoje nejasne rečenice. Rekao si samo da šutiš jer ne smiješ reći koja je to uzgajivačnica kako ne bi bilo kažnjeni zbog toga. Dakle - podržavaš to što rade. I ajde, šuti, znam da su ljudi ludi i da se svašta dešava da se poubijaju oko štenadi, ali pričati o nekoj čistokrvnosti i kako ti znaš... sori, nema logike.

Ovo nije forum o šarplanincima, ovo je forum za kućne ljubimce, a pišeš u temi o šarplanincima. Ako želiš biti na forumu specijaliziranom za šarplanince odi na Šarplaninci (http://www.gacikdesign.com/sarplaninci/phpbb3/)
Što se tiče prevencije štancanja, mislim da je ovaj forum prilično ozbiljan, u suprotnom te ne bi napali, već potapšali po ramenu.

Ne, ne zanima nas pljuvanje po nečijem mišljenju, ali ne odobravamo štancanje i nekontrolirani uzgoj.

gdje kod nas? Ima u Zagrebu. I radi se već oko godinu dana.

Ne znam gdje si to pročitao :rolleyes:
pa nisam ja to rekao da ne budu kažnjeni nego ne smije se nekontrolirano parit i to su mi rekli kad sam dobio psa jer to oni ne rade i ne smije se radit jer se zbog toga gubi licenca i to se ne isplati
kao drugo ja sam svog legalno uvezao sa papirima gdje ga je na granici odmah pregledao veterinar i bio je u karanteni 14 dana
a moj pas ima tri godine znaći provodi se zadnjih godinu dana analiza super
znaći moj je mješanac zbog togaq
i nisam rekao da šutim zbog toga nego ako kažem iz koje je uzgajivačnice a to izbjegavam zato što su ljudi dosadni onda dolaze i mole me da se kuja pari sa mojim
jedan je došao čak iz bosne i morao sam ga odbit jer nije imao nikakve papire
a ovdje se za mog u okolici zna da ima papire i da je čistokrvan i onda bi svi htjeli da se kuje pare sa mojim
mislim stvarno sam bio i više nego jasan
ne podržavam također nekontroliran uzgoj
i u pravu si i ja bi prijavio takve uzgajivaćnice to je kriminal
ali poznam neke uzgajivaće u hrvatskoj i svi su mi rekli da oni najviše uzgajaju pse is ljubavi prema životinjama i da im ime znaći više od para i da se ne upuštaju u takve poslove ( ljudi imaju svoje firme znaći psi nisu primarna zarada)
a psi na kojima se zarađuje ili okreće veliki novac su dresirani psi
i poznam jednog uzgajivaća koji dresira belgijske ovčare za policiju
i njegov pas stvarno košta, i vjeruj mi on vodi raćuna o čistokrvnosti
takvi uzgajivaći se ne upuštaju u nekakve gluposti
znaći ponavljam kod nas ima ozbiljnih uzgajivaća bez presedana ali za šarplanince nisam čuo da neko uzgaja i tražio sam ali nisam našao
znaći ako želite dobrog primjerka za sada su najpoznatiji uzgajivaći u srbiji i makedoniji
nema tu neke filozofije
a DNA analiza je dobrodošla evo ja ču svog dat na testiranje kad ste tolko zapeli ako ima naravno pa vam javim

Smartie
04.11.2010., 08:30
pa nisam ja to rekao da ne budu kažnjeni nego ne smije se nekontrolirano parit i to su mi rekli kad sam dobio psa jer to oni ne rade i ne smije se radit jer se zbog toga gubi licenca i to se ne isplati

Gle, jako nejasno pišeš tako da te slabo shvaćam. Tko pari bez dozvole? Uzgajivač od kojeg si uzeo psa ili...???

kao drugo ja sam svog legalno uvezao sa papirima gdje ga je na granici odmah pregledao veterinar i bio je u karanteni 14 dana

Pa nitko ti nije ništa rekao zbog toga.

a moj pas ima tri godine znaći provodi se zadnjih godinu dana analiza super
znaći moj je mješanac zbog togaq

Ne, nitko ti nije rekao da je tvoj pas mješanac. I koja analiza se provodi? Ono što ti želim reći je da ako uzgajivačnica prakticira parenje nasumce kuja bez papira i ako se kako kažeš, boje, onda je vrlo moguće da ima dosta pasa koji ili nisu čisti ili su sumnjiva porijekla. Ne znam zašto to tebe vrijeđa kad su to činjenice. :ne zna:

Zamisli da ja imam sad 5 šarplaninaca (kamo sreće :D) i recimo da su super, dobro ocijenjeni, sve kako treba. I dolaze mi neki ljudi sa kujama koje liče na šarce, al se pojma nema ni tko im je otac ni tko im je mati, niti zdravstveno stanje, nemaju poslikane kukove, ništa... I ja dam da moji psi upare kuje. Zar bi mislio i dalje da doprinosim "boljitku pasmine"?

i nisam rekao da šutim zbog toga nego ako kažem iz koje je uzgajivačnice a to izbjegavam zato što su ljudi dosadni onda dolaze i mole me da se kuja pari sa mojim

pa postoji opcija privatnih poruka, telefon ne moraš ostavljati, a ljude koji te dave otkantaš. Ja šarca momentalno nažalost nemam, pa te neću ni gnjaviti :D Pitala sam čisto zato što me zanima pasmina.

jedan je došao čak iz bosne i morao sam ga odbit jer nije imao nikakve papire

super potez

a ovdje se za mog u okolici zna da ima papire i da je čistokrvan i onda bi svi htjeli da se kuje pare sa mojim

a DNA analiza je dobrodošla evo ja ču svog dat na testiranje kad ste tolko zapeli ako ima naravno pa vam javim

To napravi zbog sebe, a ne zbog nas na forumu. Nitko ovdje nije zapeo da ti moraš raditi DNA analizu. Ono što smo htjeli reći je da je DNA analiza jedini način da se sa sigurnošću dokaže porijeklo psa, odnosno da se potvrde podaci upisani u rodovnicu.

florian
04.11.2010., 11:09
Smartie, pričas gluposti o kojima veze nemaš, i ja sam mislio da je saro 80 cm 65-70 kila, dok se nisam poceo druzit s ljudima koji znaju o tome, izvorni sarci su najvece blago sto postoji a ne one dzumare od stankovica(prvi mi je doso napamet jer sam i ja mislio dok nisam nista znao da mu psi valjaju) itd..
pravi izvorni sarac je visok oko 70 cm i tezak oko 50 kg, i nema njegova suvoca veze sa hranom, mesnata glava ce uvjek biti mesnata a suva uvjek suva, sva sreca pa se sad izvorni sarci zovi deltari, i da ih vise ne mješaju s ovim novokomponiranim nakazama....
u pravu si gle šarac ima neke standarde ako je veći od toga ne znaći da nije čistokrvan ali sa njime ne možeš ići recimo na takmičenja jel če biti zbog proporcija u startu diskfalificiran
znaći svaka pasmina ima standarde i svaki (čistokrvan) može biti van tih standarda veći ili manji
znaći ako se tebi sviđa da je unutar standarda to je normalno
ni meni se ne sviđaju ako su preveliki pa nije to medvjed

TurbulentFluid
04.11.2010., 11:21
Ako je pas bilo koje rase prerastao standardnu veličinu izvan tolerancije:
- može ići na takmičenja. :kava:
- biti će diskvalificiran sa izložbi i neće mu biti izdana uzgojna dozvola :kava:

Napominjem da se za neke rase ne postavlja gornja granica visine ili se toleriraju manja odstupanja, osobito kod kuja.
Glupavo mi je da se svađate oko visine psa, imate standard online pa si pročitajte. Šarplaninac je pašče kao i svako drugo, ništa posebniji od svih ostalih. To što se vama sviđa ili ne određena linija to je stvar ukusa - ukoliko je unutar standarda, nema se što reći. :ne zna:

Smartie
04.11.2010., 11:34
u pravu si gle šarac ima neke standarde ako je veći od toga ne znaći da nije čistokrvan

Veći od čega florijane??? Veći od koliko ako gornja granica nije postavljen??? Ja smatram da je standard šarplaninca u mnogočemu zbunjujuć i da je gornja granica trebala biti postavljena. Ali ne smatram da velik pas = loš pas dok god je proporcionalan, agilan i ima odlike pasmine i ne izgleda ko onaj na slici koju sam postavila :D

ali sa njime ne možeš ići recimo na takmičenja jel če biti zbog proporcija u startu diskfalificiran

kako ne? pa vidiš da odnose CACIBe i kojekakve nagrade

florian
04.11.2010., 14:28
Veći od čega florijane??? Veći od koliko ako gornja granica nije postavljen??? Ja smatram da je standard šarplaninca u mnogočemu zbunjujuć i da je gornja granica trebala biti postavljena. Ali ne smatram da velik pas = loš pas dok god je proporcionalan, agilan i ima odlike pasmine i ne izgleda ko onaj na slici koju sam postavila :D

kako ne? pa vidiš da odnose CACIBe i kojekakve nagrade

visina ne bi smjela biti viša od 65 cm(muški, 55 ženka) proporcionalno time i težina recimo mužjak do 50 kg može i više ali tu negdje ne znači da su veći primjeri od ovoga mješanci ali šampioni ili najlepši primjerci su tih standarda

ima raznih takmičenja i moja baba je bila na takmičenju za mis pa je dobila nagradu u lokalnom staračkom domu

TurbulentFluid
04.11.2010., 14:43
visina ne bi smjela biti viša od 65 cm(muški, 55 ženka) proporcionalno time i težina recimo mužjak do 50 kg može i više ali tu negdje ne znači da su veći primjeri od ovoga mješanci ali šampioni ili najlepši primjerci su tih standarda

Kao prvo, mjere koje navodiš su mjere a ne STANDARDI. Dakle, pas nije "standarada", može postojati samo jedan standard koji je relevantan unutar organizacije kojoj pripadaš (FCI, AKC...).
Na žalost, u RH je za šarplanince, kao i za sve ostale pasmine, relevantan standard priznat od FCI a ne Po Flokiju Iz Šarplanine u Albaniji. :rolleyes:

ima raznih takmičenja i moja baba je bila na takmičenju za mis pa je dobila nagradu u lokalnom staračkom domu

Ne bih znala za tvoju babu, ne pričamo o babama (je li i ona šarplaninac :lol:). Pričamo o kinologiji. Pošto smo na hrvatskom forumu, ne postoje "takmičenja" nego "natjecanja" ali to je manje važno. Dakle, u u kinološkoj terminologiji je jasno da postoje:
- izložbe
te
- takmičenja, odnosno natjecanja
koja se, ugrubativno, dijele na:
- radna natjecanja
- natjecanja naslijednih osobina
- sportska natjecanja
i pripadajući ispiti.

Generalna razlika u kontekstu rasprave jest da je za izložbe relevantno da pas :
- ima pedigree izdan od lokalno priznate kinološke organizacije
- nije steriliziran/kastriran
- odgovara zadanom, priznatom standardu pasmine te se u kontekstu toga ocjenjuje.

Ovisno o tipu takmičenja odnosno natjecanja, pas mora ili ne mora biti čistokrvan, može i ne mora biti kastriran ali se neće gledati odgovara li pas fizički standardu pasmine. To je i logično, zbog toga jer su za određene pasmine rezultati natjecanja odnosno ispita nužni za ishodovanje uzgojne dozvole, ali nikako nisu dovoljni. Odnosno, pas koji je sudjelovao samo na natjecanjima ne može, bez sudjelovanja na odgovarajućim izložbama, dobiti uzgojnu dozvolu.

I to mislim na onaj priznati standard, a ne tvoje osobne preference.

florian
05.11.2010., 08:54
Kao prvo, mjere koje navodiš su mjere a ne STANDARDI. Dakle, pas nije "standarada", može postojati samo jedan standard koji je relevantan unutar organizacije kojoj pripadaš (FCI, AKC...).
Na žalost, u RH je za šarplanince, kao i za sve ostale pasmine, relevantan standard priznat od FCI a ne Po Flokiju Iz Šarplanine u Albaniji. :rolleyes:

pa te mjere sam samo kopirao sa neta ( od FCI) i stavio na post neznam gdje je problem

Ne, nitko ti nije rekao da je tvoj pas mješanac. I koja analiza se provodi? Ono što ti želim reći je da ako uzgajivačnica prakticira parenje nasumce kuja bez papira i ako se kako kažeš, boje, onda je vrlo moguće da ima dosta pasa koji ili nisu čisti ili su sumnjiva porijekla. Ne znam zašto to tebe vrijeđa kad su to činjenice. :ne zna:

nisam rekao da se boje da ne dođe kontrola nego se boje kada prodaju psa da taj neko ne pari bezveze bez kontrole toga se boje jel to narusava ugled i imiđ uzgajivaćnice zato su mi to napomenuli da svog ne dajem u parenje
sa drugim psima koji su sumnjivog porijekla:p

Smartie
05.11.2010., 09:28

Standard kaže PROSJEČNO. Prosječno ne znači TOČNO. Također, standard kaže POŽELJNI SU VEĆI PRIMJERCI. Kaj ti nije jasno???

To znači da je prosječna veličina planinskih pasa sa Šarplanine u doba kad je standard pisan i prihvaćen bila oko 65 cm (za muške), ali ne znači da neki primjerci nisu odskakali od tog prosjeka i bili veći ili manji po tom pitanju. Kada se stvarao standard trebala se približnije odrediti kilaža i visina pa ovakvih rasprava ne bi bilo i svaki pas koji bi odskakao od standarda za više od 5 cm bio bi eliminiran iz uzgoja, ovako imamo što imamo i pomirite se s time. Ili mijenjajte standard :ne zna:

Ja sam vidjela jako lijepih pasa od sedamdesetak cm, nit su bili žvalavi, niti tromi. Velik ne znači trom, daj upamti to. Bernardinac je golem i trom, dok npr. pirinejac nije.

florian
05.11.2010., 09:52
Standard kaže PROSJEČNO. Prosječno ne znači TOČNO. Također, standard kaže POŽELJNI SU VEĆI PRIMJERCI. Kaj ti nije jasno???

To znači da je prosječna veličina planinskih pasa sa Šarplanine u doba kad je standard pisan i prihvaćen bila oko 65 cm (za muške), ali ne znači da neki primjerci nisu odskakali od tog prosjeka i bili veći ili manji po tom pitanju. Kada se stvarao standard trebala se približnije odrediti kilaža i visina pa ovakvih rasprava ne bi bilo i svaki pas koji bi odskakao od standarda za više od 5 cm bio bi eliminiran iz uzgoja, ovako imamo što imamo i pomirite se s time. Ili mijenjajte standard :ne zna:

J.
sarplaninac je po strukturi masivan u gornjem dijelu tijela znaci gornji dio mu je inace tezak nije kao doga koji je velik ali u gornjem dijelu tijela je "mrsav"
pa to funkcionira ali kod sarca ne

Smartie
05.11.2010., 15:17
sarplaninac je po strukturi masivan u gornjem dijelu tijela znaci gornji dio mu je inace tezak nije kao doga koji je velik ali u gornjem dijelu tijela je "mrsav"
pa to funkcionira ali kod sarca ne

šarplaninac je pas čvrste i jake konstitucije, NIJE masivan, ali nije ni lagan. Zapravo, prije bih čak i rekla da je lagan obzirom na ovo što piše u standardu, makar kao što rekoh, taj standard mi je skroz nelogičan u dosta stvari (visina vs težina). Masivnim ga čini dlaka i griva, dok je tijelo vitko, mišićavo i snažno. Ne vitko kao u doge, ali bi trebalo biti skladno, čvrsto, proporcionalno.

Moja kuja bila je oko 62-63 cm i u najboljim godinama i najboljoj kondiciji bila teška oko 38-40 kila. Kad je ostarila i udebljala se imala je oko 45-50 kg. Rotica sada je visoka oko 58 cm i ima 38 kila. Nije debela iako moram jako paziti :D Nekako mi je nelogično da pas građe šarplaninca od 70 cm teži 35 kila, osim ako nije izuzetno mršav, dakle izgladnio.
Svaki put kad mi netko kaže "uuu vidio sam šarca od 90 kila" puknem od smijeha.

yildirim
05.11.2010., 15:46
Oprosti @Smartie što nisam pročitao sve tvoje postove o šarcima, a tebe ipak doživljavam kao najvećeg stručnjaka za šarplanince na ovom forumu:s:

Zanima me tvoje mišljenje o onoj formulaciji visine kod njhovog standarda (poželjniji su viši psi). Osobno, kao laik kad su u pitanju šarplaninci, mislim da bi trebala biti ipak označena gornja visina preko koje se ne bi smjelo ići u uzgoju jer neki "uzgajivači" to tumače da su "poželjniji što viši psi" pa imamo parenja s kavkaskim ovčarima da bi se dobila ta nakarda što samo slični šarplanincu:(
Ukratko, postaviti gornju granicu visine u standardu s dopuštenim odstupanjima +, - 2, 3 cm ili imati ovo što imamo danas???

Smartie
05.11.2010., 15:51
Oprosti @Smartie što nisam pročitao sve tvoje postove o šarcima, a tebe ipak doživljavam kao najvećeg stručnjaka za šarplanince na ovom forumu:s:

Zanima me tvoje mišljenje o onoj formulaciji visine kod njhovog standarda (poželjniji su viši psi). Osobno, kao laik kad su u pitanju šarplaninci, mislim da bi trebala biti ipak označena gornja visina preko koje se ne bi smjelo ići u uzgoju jer neki "uzgajivači" to tumače da su "poželjniji što viši psi" pa imamo parenja s kavkaskim ovčarima da bi se dobila ta nakarda što samo slični šarplanincu:(
Ukratko, postaviti gornju granicu visine u standardu s dopuštenim odstupanjima +, - 2, 3 cm ili imati ovo što imamo danas???

Pa ja se slažem i stalno pričam da bi trebalo postaviti gornju granicu. Nisam stručnjak, samo ljubitelj ;)

Po meni bi oko 73-75 cm bio vrh vrhova, što naravno ne znači da sad svi moraju pumpat i forsirati tu gornju granicu.

yildirim
05.11.2010., 16:01
Pa ja se slažem i stalno pričam da bi trebalo postaviti gornju granicu. Nisam stručnjak, samo ljubitelj ;)

Po meni bi oko 73-75 cm bio vrh vrhova, što naravno ne znači da sad svi moraju pumpat i forsirati tu gornju granicu.

Hvala na odgovoru:), identično razmišljamo.

Po CACIB-ima u Zagrebu viđam pse koji su znatno iznad te visine, a i ne djeluju mi pretjerano agilno. Možda je na specijalkama bolja situacija:ne zna:

Smartie
05.11.2010., 18:52
Hvala na odgovoru:), identično razmišljamo.

Po CACIB-ima u Zagrebu viđam pse koji su znatno iznad te visine, a i ne djeluju mi pretjerano agilno. Možda je na specijalkama bolja situacija:ne zna:

Ne znam, ne idem baš po specijalkama :D

Dogistica
22.12.2010., 18:49
Anuška, kada psa jednom naučiš osnove, sve je ostalo mačji kašalj. Imam 2 šarplaninca, od nedavno i 2 čistokrvna štenca, mali su buce i jednostavno tako lijepi. Ne napadaju djecu i veoma su zaigrani. Lapdog ima dobro rješenje. Nova sam na forumu, ali dugo u "šarplaninskim vodama". Anuška, bez brige za djecu! :)

Benda
27.12.2010., 04:22
Jos malo o sarpalanincu.

http://www.sarplaninac.info/_eng/pics/beat-taras.jpg

Šarplaninac pripada grupi pastirskih pasa koji potiču od molosa. Današnji Šarplaninac je posljedica prirodne selekcije u zatvorenoj sredini,stoljećima bez dodira sa psima drugačijeg tipa. Surova priroda ga je napravila čvrstim, grubim, borbenim, odličnim čuvarom koji ne bježi ni pred čoporom vukova, ni pred medvjedom. Šarplaninac je pas koji bez greške obavlja svoj dio posla u čuvanju stada i imovine svog gospodara. Visok stupanj inteligencije mu omogućava da bude samostalan. Početkom uzgoja ovih pasa u urbanoj sredini, stvoren je pas koji se u odredjenoj mjeri razlikuje od izvornih pasa po građi i boji. Izvorni pas je viši od urbanog, najčešće je nadgrađen, nešto kraće, ali i gušće i grublje dlake, otvorenijih kutova zadnjih nogu.

Dosta je pokretljiviji od svog urbanog brata. Na Šarplanini se mogu susresti psi svih boja sa maskom ili bez, od gotovo bijele, preko boje meda, pšenice, svih nijansi žute ili sive do tamne, gotovo crne boje. Odgajivači u gradovima forsiraju pse sive boje, svjetlije ili tamnije. Za boju Šarplaninca je jako važno naglasiti da su sve boje ravnopravne.

Karakter: Šarplaninac je izuzetno uravnotežen i miran pas. Istovremeno je i vrlo dobroćudan i vrlo oštar, ali samo kada se za to ukaže potreba. Vrlo je hrabar, spreman da se suprotstavi i mnogo jačem protivniku da bi obranio svoga gospodara ili ono sto mu je povjereno na čuvanje čak i po cijenu života. Šarplaninac je čuvar po instinktu, nije mu potrebna nikakva dresura. Jedna od njegovih odlika je i da nikada ne laje bez razloga. Odan je svom gospodaru, a nepovjerljiv prema strancima. I kada, teška srca, prihvati gosta koji je pristigao, budno ce pratiti svaki njegov pokret. Odlikuje se visokim stupnjem inteligencije. Dosta je tvrdoglav i dominantan pas i od njega ne treba očekivati izvođenje cirkuskih vještina ili neprikosnovenu poslušnost u okviru dresure. Pogrešno je mišljenje da je Šarplaninac glup pas jer se jako teško dresira. On je samo pas koji misli svojom glavom i većinu stvari radi po instinktu. On će savršeno dobro shvatiti što se od njega traži, ali to neće uraditi ako ne smatra da je potrebno. Ono sto jednom nauči pamti cijelog života. Štene je potrebno početi odgajati u startu, zato sto se tada napravljene greške jako teško ispravljaju a loše navike teško iskorjenjuju.

Šarplaninac je skroman pas u pogledu ishrane - jede malo usporedbi sa svojom veličinom. Nije probirljiv što ne znači da ga ne treba hraniti kvalitetno, pogotovo u vrijeme razvoja. Jednom propušteno u periodu razvoja nikada se više ne može nadoknaditi. U ishranu psa je potrebno uključiti i vitamine. Štene, a kasnije i odraslog psa, je potrebno redovno (na svakih par mjeseci) tretirati preparatima protiv crijevnih parazita (bez obzira što u njegovoj stolici parazite ne zapažate), i redovno cijepljeni protiv zaraznih bolesti i bjesnila. Što se smještaja tiče idealno bi bilo držati ga u većem ograđenom prostoru, ili mu bar pružiti dovoljno kretanja. Za njega je život na lancu pravo mučenje, pa je potrebno osigurati mu prostran boks sa kučicom (krov treba da bude ravan ili sa blagim padom), koju ce koristiti kao osmatračnicu. Visina ograde boksa ne bi smela biti ispod 2 metra, osim ako boks nije pokriven. Kučicu možete napraviti od drveta, pri tom vodeći računa da pod bude odignut od zemlje. Ako je u pitanju ženka koja ce se šteniti kučica bi trebalo biti nešto prostranija u zavisnosti od veličine kuje. Prevelika kučica, bez obzira da li je u pitanju pas ili kuja, je velika greška jer pas nije u stanju da toplotom svog tijela zagrije prostor oko sebe. Iako Šarplanincu krzno sa jakom poddlakom omogućava da mu ni velika hladnoća ne smeta, poželjno je zimi, pogotovo ako su jaci mrazevi, na vrata kučice staviti neki zastor, a unutra se može ubaciti slama. Ako imate kuju koja treba da se šteni onda su slama i zastor obavezni. Pri određivanju mjesta za boks, odnosno, kučicu, imajte na umu da, ako bi mogao da bira, Šarplaninac bi izabrao prostor sa koga može da ima uvid na cijelo dvorište, imanje u kom živi. Nemojte ga nikad staviti daleko od kuće, i izvan zbivanja. Iako je veliki pas, može se držati i u stanu, mada mu to može predstavljati mučenje ako mu se ne osigura dovoljno kretanja i mjesto gdje će moći da se skloni kad on to želi. U ovom slučaju mali problem može predstavljati netrpeljivost i nepovjerljivost prema stranim licima.
Šarplaninac je pas koji jako drži do osobne higijene. Štene se lako nauci čistoći, a odrastao pas obavlja potrebe prilikom šetnje ili sto dalje od mjesta gdje boravi i spava.

Njegovo krzno ne zahtjeva često četkanje, osim u vrijeme linjanja kada je potrebno odstraniti poddlaku da se ne bi zamrsila. Trebalo bi izbjegavati kupanje češće od jednom godišnje, a i tada to uraditi samo ako je bas potrebno. Gusta dlaka i poddlaka ga izvanredno štite od hladnoće tako da ne bi trebalo da vas iznenadi kada vam u zimsko jutro u dvorištu osvane krzneno klupko sa nekoliko centimetara snijega na njemu. Snijeg je nešto sto Šarplaninac najviše voli, i ono zbog čega ce vam biti zahvalan je da mu pružite priliku da se istrći u dubokom snijegu.

Ono na što bi trebalo paziti pri smještaju i držanju Šarplaninca je da je osjetljiv na vlagu. Smetaju mu vrućine, pa će spas potražiti u rijeci (ako ste u šetnji) ili u iskopavanju rupe u zemlji.

Iz moje arhive, ne znam odakle sam preuzeo tekst

Sarplaninac i vuk

http://www.youtube.com/watch?v=SN8HIe837CA
http://www.youtube.com/watch?v=1TfobW6X0pg

Odkale poticu sarplaninci? Prirodni ambijent.
http://www.youtube.com/watch?v=SR_B2lZKF5g&feature=related

Regi
21.01.2011., 09:09
Ovako,
Imam stene sarplaninca na vikendici. Star je 3,5 mjeseca i svaki dan mu se odlazi nositi hrana te naravno igranje sa njim posto mu se jednostavno ne moze odloti.
Eh, sad imam nekoliko pitanja

1)Posto je sada jako mali a dvoriste jos nije ogradjeno, mi ga drzimo svezanog. Znam da o nije dobro za ovog psa, ali vece zlo bi bilo da je tako mali puste bez nadzora, zasigurno bi negdje odlutao (pored je suma) ili bio ukraden kad se pojavi negdje gdje mu nije mjesto.
U stvari on ima sajlu po kojoj moze da se proseta po jednom dijelu dvorista.
A svaki dan kad mu donesem hranu pustim ga i on se samnom proseta tj. istrci (posto mora trcati da bi pratio moj korak) po dvoristu tako da vec u pola setnje pocne da sam leze na zemlju.

Mene interesuje do kada bi bila neka gornja granica za drzanje psa na ovaj nacin. Znam da ce vecina reci "nemoj nikako da ga vezes" ali kao sto sam vec rekao za sada moram.

Inace dvoriste je ogrmono i pored nema kuca u neposrednoj blizini tako da kad bude pusten (kada se zavrsi ograda) sigurno ce biti zadovoljan prostorom na raspolaganju (a u sklopu dvorista ima i ravnicu ali i brdo)

2)Kako stene nauciti da ne smije raditi neke stvari ili mu dati do znanja kad predje neke granice. Ja ga malo udarim "po guzi" (ne jako naravno, a cini mi se da on to i ne primjeti jer se niti ne okrene da vidi) i kazem "Ne". Ali cini mi se da ovo basi ne djeluje. Pa me interesuje koji je ispravniji nacin za postupat u ovakvim situacijama

3)Sada kako je poceo padati snjeg, on jako volio da bude van kucice svoje i vrlo cesto se sav smokri. Ne vidim na njemu da mu je hladno (ne drhti, kad legne ne sklupca se itd) ali me i dalje brine da se nece prehladiti na taj nacin.
Ja sam ga jucer u dva navrata pokusao malo posusiti peskirom ali nisam puno upio jer mu se bas taj peskir ucinio pogodnim za rastrgati i igranje pa mi je ubrzo otet.
sad ga je nemoguce pustiti da trckara okolo a da se ne vrati potpuno mokar.

4)Kako psa pravilno socijalizirati. To je vikendica i tu ne dolazi puno ljudi osim nas "domacih"? Isto me interesuje ovo:
Prije godinu dana je neko ostavio neko stene ispred nase kuce. Mi smo ga odhranili i taj pas zivi kod prvog susjeda posto mi nismo bili tu svaki dan pa ju je (zenka je) tako lakse bilo hraniti. Ali kad god smo mi dolazili pustali smo i nju i ona je nase (veliko) dvoriste smatrala svojom teritorijom (to sam vidio i kad se ponekad neki pas iz sume spusti - bude odmah otjeran).
Eh kako sada sarca i nju nauciti da jedno drugo ne diraju. Ona sada na njega laje i vjerovatno ga zeli otjerati kao i ostale pse ali ni on ne ostaje duzan njoj.
Uglavnom zao bi mi bilo da joj on ne da da dolazi na njegov teritorij (kad malo poraste posto je sada mislim ona malo veca od njega) jer je to i njeno dvoriste a ne zelim da sada kad imamo novog psa ovog zanemarimo.

Necu vise duziti post, svasta sam napisao pa se nadam da ce mi neko od vas i pomoci sa kakvim savjetom i prijedlogom :top:

zencirifox
03.04.2011., 22:18
Pozdrav! Imam par pitanja u vezi sa šarplanincem. Nabavili smo malu ženku od tri mjeseca, dva dana je kod nas. Nažalost, na vikendici je, a mi tamo budemo samo preko vikenda i stari se trudi ići svaki dan. Ona je preslatka, ima dovoljno prostora, ali smo je ove dvije noći vezali jer nas je strah da ne odluta. Sad, čitala sam da bez socijalizacije ne možemo očekivati naročito prijateljstvo od ovog psa, pa mi je sad užasno žao kad pomislim da je ona gore sama... :(
Je li normalno da prvih dana cvili i sta uraditi u tom slucaju? Citala sam da ih ne treba smirivati jer se trebaju navici na zivot izvan legla. Ova je malecka odvojena od legla i bas joj je tesko palo, lezi po citav dan, malo jede i onda ponovo spava, nekad se malo poigra i to je to. Hoce li se to promjeniti, je li to normalno ponasanje za pocetak?

Pimpinell@
03.04.2011., 22:40
Čuj, ja kao prvo ne mogu uopće zamisliti da je štene od 3 mjeseca igdje samo..a o socijalizacii i odgoju u tim uvjetima da ne pričam..
Meni je to strahota..oni(štenci)su toliko ovisni i potrebiti o društvu i pažnji da je meni ovo nezamislivo..

TurbulentFluid
03.04.2011., 22:48
Čuj, ja kao prvo ne mogu uopće zamisliti da je štene od 3 mjeseca igdje samo..a o socijalizacii i odgoju u tim uvjetima da ne pričam..
Meni je to strahota..oni(štenci)su toliko ovisni i potrebiti o društvu i pažnji da je meni ovo nezamislivo..

Da. :( Pa i u šinteraju im je bolje... :(
Neograđena vikendica na rubu šume, pa pojest će ti ga nešto... :( :(

Smartie
03.04.2011., 23:13
Sad, čitala sam da bez socijalizacije ne možemo očekivati naročito prijateljstvo od ovog psa, pa mi je sad užasno žao kad pomislim da je ona gore sama... :(

U slučaju šarplaninca pomnoži to sa tri. Koliko daješ, toliko ćeš dobiti, a kod ovakvog po prirodi samostalnog psa dobit ćeš u najboljem slučaju - nulu. Udomite je nekome tko ima vremena i volje za psa.

Kore
04.04.2011., 10:22
Sad samo reci da ste je nabavili da čuva vikendicu :rolleyes:

Jel vas brine to što činite loše psu tim ostavljanjem ili to da vas tako nesocijalizirana može popapati? :kava:

Pimpinell@
04.04.2011., 11:54
Dobro ljudi, ajte malo lakše ...možda ljudi ne znaju a stalo im je, možda ne bi ni pitali da znaju i da im niej stalo i tako dalje..bla bla bla...nemojte odma na nož ono..skroz.

Dakle..štene od 3 mjeseca nema što samo raditi na nikkavoj viksi..pa makar vi dolazili na nju 5 puta dnevno.
Uzmite je doma..odgojite je...socijalizirajte je..dopustite da odraste u normalnim uvjetima pa kad dovoljno stasa da eventualno bude čuvar vikse onda je odvedite tamo...pod uvjetom da možete svaki dan biti tamoo barem sat dva za neophodno druženje sa psom i igranje, ako želite normalnog psa.
Ako ništa od ovoga ne možete ispuniti a ovo su minimalni uvjeti za imati zdravog normalnog psa, onda ga brate mili, darujte nekome kome je zaista stalo i tko zna što
radi.

I sterilizirajte jej što prije, da nekom seoskom loli ne padne na pamet da je oplodi pa da imate hrpicu malih buhtli s kojima ne znate što bi..

TurbulentFluid
04.04.2011., 15:14
Ma jesmo malo vrisnuli... ALI...

Štene od 3 mjeseca na lancu. Užas. Grozno za tijelo, katastrofalno za um.
Kao što kaže Kore, tako se "proizvode" psi koji su opasni za sve oko sebe, uključujući i vlasnike.
Šarplanince osobito bije glas "opasnih" pasa i u velikom postotku oni to budu - zbog toga kako su držani, ne zato jer su tako predisponirani.

Plus, riječ je o vikendici na rubu šume. Moja malamutica postala je "moja" jer je bivši vlasnik zaključio da je pas od 8 godina povoljan za takvu namjenu. Kuja je od straha svaku noć kidala lanac i sajlu i "kampirala" u mom dvorištu sa haskinatorom. Stravu i užas izazvao je noćni gost na krumpirištu - obični europski jelen.

Pomislite kako se boji malo štene dok mu oko kućice krstare lisice, srne, medvjedi...?

Kore
04.04.2011., 15:39
Pimp, ja se trudim inače ne dočekivati ljude na nož, ali po meni nikakvo " nismo znali" ne može "opravdati" činjenicu da je netko nabavio štene, i to još pasmine kojoj je dosljedna socijalizacija i odgoj megapotreban, a onda ga ostavio samog na lancu u neograđenoj pustoj vikendici uz šumu :ne zna:

I još pita jel normalno da cvili :eek:

Pimpinell@
04.04.2011., 15:46
NIje poanta u tome Kore...već u tome da ljude pobjegnu glavom bez obzira pa ostale savjete nakon"noža" i ne pročitaju...dugoročno, tako nastaje više štete i za pse i za ljude..
Nisam ni ja strpljiv lik i nervira me ponavljati ljudima jedno te isto, posebno me nervira pisati o odgoja na pasminskim temamama...majkumu pas je pas, osnove su iste..ali tako je kako je..ljudi griješe.

POanta je u tome da im treba pojasniti da griješe i objasniti kako treba biti, ali to treba napraviti prije nego pobjegnu glavom bez obzira.

pace pacic
07.04.2011., 07:18
sad sam se uzrujala pa ne moze stene biti samo,pogotovo ne sarplaninac,postati ce divljak.
Imala sam 3 i znam o cemu pricam.
Ti je jedna od najpametnijih pasmina koje sam ikada imala, Nela je uginula sa 23 godine, Buco sa 16 a Saronja sa 14. Fale mi :(
ljudi ako se necete brinuti za njih kako spada ja cu doci po njih, imam 6 pasa, koji vise ne cini neku razliku.

DorianGrey
07.04.2011., 12:52
uginula sa 23 godine, .

:eek: Stvarno? To je fakat puno za veliku pasminu:)

pace pacic
07.04.2011., 13:39
aha,ljubav moja neprezaljena.
Kad se samo sjetim da sam ko klinka znala jahati na njoj i buci,nista im nije smetalo :)

Smartie
07.04.2011., 14:11
aha,ljubav moja neprezaljena.
Kad se samo sjetim da sam ko klinka znala jahati na njoj i buci,nista im nije smetalo :)

Točno znam kako se osjećaš. Ni ja svoju nakon 5 godina ne mogu prežaliti :( :( :( Najbolji psi koji postoje - bez pogovora :cerek:

pace pacic
07.04.2011., 16:41
Točno znam kako se osjećaš. Ni ja svoju nakon 5 godina ne mogu prežaliti :( :( :( Najbolji psi koji postoje - bez pogovora :cerek:

da da,sad imam obitelj hrvatskih ovcara( 5 ih je ) i rotica i obozavam ih, ali fale mi sarplaninci

perkan113
24.05.2011., 09:28
"Izvorni pas je viši od urbanog, najčešće je nadgrađen, nešto kraće, ali i gušće i grublje dlake, otvorenijih kutova zadnjih nogu.

Dosta je pokretljiviji od svog urbanog brata. Na Šarplanini se mogu susresti psi svih boja sa maskom ili bez, od gotovo bijele, preko boje meda, pšenice, svih nijansi žute ili sive do tamne, gotovo crne boje. Odgajivači u gradovima forsiraju pse sive boje, svjetlije ili tamnije. Za boju Šarplaninca je jako važno naglasiti da su sve boje ravnopravne."

http://i862.photobucket.com/albums/ab187/perkan11/IMG_8724.jpg
http://i862.photobucket.com/albums/ab187/perkan11/IMG_8705-1.jpg

Smartie
24.05.2011., 12:13
" Za boju Šarplaninca je jako važno naglasiti da su sve boje ravnopravne."

osim tigraste ;)

perkan113
24.05.2011., 12:23
osim tigraste ;)

Nisam čuo za tigrastu boju :ne zna:
Mada i ta "boja" pripada izvornim šarplanincima!

Smartie
24.05.2011., 20:08
Nisam čuo za tigrastu boju :ne zna:
Mada i ta "boja" pripada izvornim šarplanincima!

Pa ne znam kako da se drukčije izrazim za pruge po tijelu :D No da, u pravu si, iako te tigrave zovu drukčije :D

perkan113
24.05.2011., 20:24
Pa ne znam kako da se drukčije izrazim za pruge po tijelu :D No da, u pravu si, iako te tigrave zovu drukčije :D

To je već jedna druga priča..

LininLjud
24.05.2011., 20:51

Jel ko boxeri, nizozemski ovčari, bullterijeri?

Ako je taj tip, to se zove brindle, i tigrasti je dobar prijevod i koristi se.

Smartie
25.05.2011., 07:24
Jel ko boxeri, nizozemski ovčari, bullterijeri?

Ako je taj tip, to se zove brindle, i tigrasti je dobar prijevod i koristi se.

Da, tak nekak, nije najbolji primjer ali:
http://i47.tinypic.com/21enql0.jpg

Smartie
25.05.2011., 07:25
To je već jedna druga priča..

Je, je :D ali da ne bi izazivali svađe nećemo je ispričati :rofl:

perkan113
25.05.2011., 08:24
http://i862.photobucket.com/albums/ab187/perkan11/IMG_8745.jpg
http://i862.photobucket.com/albums/ab187/perkan11/IMG_8747.jpg

elly45
25.05.2011., 08:28
http://i862.photobucket.com/albums/ab187/perkan11/IMG_8745.jpg
http://i862.photobucket.com/albums/ab187/perkan11/IMG_8747.jpg

Prekrasan pas...:top:

perkan113
31.05.2011., 12:22
Tipovi šarplaninaca:

1. Murdz
2. Karabas
3. Merdzan
4. Tigar-Sari
5. Medov-Medovan
6. Zelenduh-Zelendusan
7. Zlatan-Skender

1. Murdz tip pasa je gvozdeno sive boje, obicno sa tamnom maskom a nekada i bez tj. sa maskom svetle boje (kontra maska), suve gradje, lakse u odnosu na ostale tipove, srednje su visoki ali u proseku nizi u grebenu od vecine ostalih tipova (uglavnom varira od 65 do 75 cm) mada se kod ovog tipa, i danas a i ranije srecu i ekstremno niski a i visoki psi, nesto je lakse glave, vrlo agresivan i prema ljudima i prema psima, srednje duge do duge dlake, a rep u stanju mirovanja drzi opusteno u obliku sablje a u afektu povijen u luk s tim sto nikada ne obrazuje pun krug. Ovaj tip pasa posluzio je pocetkom 20-og veka za obnavljanje tada vec gotovo izumrlog psa Slovenackog krasa ili kako su ga neki nazivali Istarskog, a danas Kraskog ovcara. Kasnije je upravo ovaj tip usao u standard Sarplaninca kao jedini pravi, a kasnije priznavanjem ostalih boja ostao kao najpozeljniji i dugo vremena favorizovani tip od strane kinoloskih sudija iako je na samoj planini bio slabije zastupljen od skoro svih ostalih tipova. Upravo ove cinjenice stvorili su oko ovog tipa pasa mnogo kontraverznih tj. suprotnih misljenja kod zaljubljenika i odgajivaca ove rase.

2. Karabas tip je i danas i u proslosti bio najzastupljeniji tip na prosotru formiranja rase. Ovi psi su kao i Turski Kangali, psenicno zute boje, svetlije ili tamnije, sa izrazenom tamnom maskom. Sam naziv "karabas" je odomaceni izraz turskog porekla koji u bukvalnom prevodu znaci - crna glava. U okolini Strpca na Kosovu se sve do 70-ih godina proslog veka odrzao u vecem broju jedan divan lokalni varijetet Karabasa, vrlo svetle boje - prljavo bele ali ne samo sa tamnom maskom na njusci vec sa potpuno tamnim glavama. Ovakvi psi se i danas tamo mogu sresti ali su vrlo, vrlo retki. Karabas inace spada u vise tipove rase, izmedju 70 i 80 cm u grebenu, jake masivne glave, cvrste gradje, podjednako agresivan prema ljudima i prema psima, srednje duge i duge dlake. Drzanje repa u afektu mu je identicno kao kod Murdz tipa, a u stanju mirovanja moze da ga nosi i potpuno ravno tj. opusteno.

3. Merdzan tip su psi bele boje koja varira od zuckasto bele do snezno bele uvek bez ikakve maske. Merdzan je takodje odomacena turska rec koja u prevodu znaci "biser". Ovi psi takodje spadaju u vise pse kao i Karabasi i identicnog su karaktera, s tim sto su uglavnom nesto vitkiji i laksi od njih i uze glave u predelu cela, a i u vecini slucajeva su srednje duge dlake tako da u velikoj meri mogu podsecati na Turske Akbase ali oni opet za razliku od Akbasa imaju, ili bi bar trebalo da imaju, jace odnosno dublje i krace njuske i nesto snazniji kostur. Drzanje repa im je identicno kao kod prva dva tipa. Interesantan je podatak da je upravo jednog ovakvog psa posedovao i bivsi dozivotni predsednik SFRJ, Josip Broz Tito.

4. Ovaj tigrasti tip pasa se smatra za jednog od najstarijih i prvooformljenih. Ove pse pored boje od ostalih tipova razdvaja i karakter i fizicki izgled. Vrlo su pokretljivi, srednje su visine, lakseg kostura i generalno gledano najslabije glave koja na prvi pogled posmatracu moze da deluje kao lupoidna, ali zato su u vecini slucajeva neverovatno jakog ugriza i velicine zubala. Dlaka im je srednje duga mada se srecu i primerci duze dlake ali vrlo retko. Izuzetno je naglasena njegova agresivnost i netrpeljivost prema drugim psima ali to nije toliko izrazeno i prema ljudima. Odredba tog famoznog Standarda za Sarplanince u kojoj se tigravost smatra za diskvalifikacionu manu, uticala je cak i na stocare i njihov uzgoj tako da su sada i na samoj planini cisti primerci tog tipa vrlo retki.

5. Medov ili Medovan je jedan vrlo interesantan tip. Njihova boja ide u raznim nijansama braon boje, od svetlije (skoro ridje) ali zato i dosta redje, do vrlo tamne. Ovi psi spadaju u najnize pse, gotovo da nikada nije bilo primerka preko 70 cm u grebenu, ali su zato neverovatno snaznog kostura i velike glave koja bi mogla dobro da stoji i znatno visim psima. Ovi minijaturni tenkovi od pasa sa svojim relativno malim visinama dostizu tezine od preko 60 kg. Vrlo su ostri i nepoverljivi ali na prvi pogled deluju potpuno nezainteresovano za posao koji obavljaju i zato cesto umeju da iznenade silinom i brzinom svoje reakcije u odbrani. Dlaka im je duga, a rep je u mirovanju sabljasto nosen a u afektu je prstenast, uvek zatvara pun krug tj. vrh repa dodiruje sapi.

6. Zelenduh se danas smatra za tip koji vise ne postoji, doduse niko to sa sigurnoscu ne moze da tvrdi, ali vec dosta dugo vremena nije vidjen nijedan takav pas. Ovaj tip je takodje dosta visok i snazan, naglaseno velike glave poput Medova i verovatno najagresivniji od svih tipova. Njegova boja je siva, ali nije kao kod ostalih tipova gde se mogu videti prelazi u svetlije nijanse oko vrata, na ekstremitetima i slicno, vec je to boja bez ijednog prelaza u istom tonu po celom telu, kao kod Nemacke plave Doge ili Vajmarskog pticara, zato je i dobio takvo ime jer zbog boje podseca na duha. Ovaj tip je od ostalih odvajala i najduza i najbogatija dlaka. Rep su u stanju afekta zavrtali tako da obrazuje vise od jednog kruga i cak za 1/3 prelazi u drugi unutrasnji krug a i u stanju mirovanja ga iako opustenog drze gotovo prstenasto ili bolje receno obrazujuci udicu pri vrhu repa.

7. Zlatan se kao i Zelenduh smatra izumrlim ali se prica da ima jos takvih pasa na jugu Makedonije. Ovaj tip pasa je sigurno najveci i najmasivniji od svih. Njegove visine u grebenu, pogotovo kod muzjaka, idu cak izmedju 90 i 100 cm! Ubedljivo je najgori i najlosiji cuvar od svih i gotovo da uopste ne pokazuje znake agresivnosti, ni prema ljudima ni prema psima. Dlaka mu je duga, zlatno zute do bakarne boje bez tamne maske na glavi, a rep u afektu gotovo da i ne podize. Ovog psa Grci smatraju za dvorskog psa najveceg vojskovodje Aleksandra Velikog i nazivaju ga Zlatni Ilirski Mastif ili Molos, a da nisu daleko od istine potvrdjuje i drugi ustaljeni naziv za ovaj tip a to je Skender. Skender, Iskender ili Oskender je turski oblik imena Aleksandar, i bas pod tim nazivom su turci kroz njihova istorijska ucenja spominjali lik Aleksandra Velikog tj. Makedonskog. Jos jedna stvar je interesantna u vezi ovog tipa pasa a to je prica da je upravo ovaj tip pasa posluzio Nemcima za kreiranje Leonbergera i da su se mesanci ovog tipa Sarca i nekih linija Kakavkaskih ovcara prikazivali po izlozbama kao cistokrvni Kavkasci a da i danas ima potomaka tih pasa koji se setaju ringovima gde se ocenjuju Kavkaski ovcari.

Smartie
31.05.2011., 12:36
Tvoj je dakle, Zelenduh :rofl:

perkan113
31.05.2011., 20:31
Dopeljaj svojeg na provjeru kod mojeg..pa da vidimo:D

Smartie
01.06.2011., 10:00
Dopeljaj svojeg na provjeru kod mojeg..pa da vidimo:D

nemam šarca više :(

perkan113
01.06.2011., 11:49
Javi kad ga nabaviš..samo nemoj one špicoke kraševce da mi dovodiš:D

Smartie
01.06.2011., 14:36
Javi kad ga nabaviš..samo nemoj one špicoke kraševce da mi dovodiš:D

ni kraševce ni mamute :D i ne vodim pse u borbe niti bilo šta slično ;)

florian
10.03.2012., 06:46
Tipovi šarplaninaca:

1. Murdz
2. Karabas
3. Merdzan
4. Tigar-Sari
5. Medov-Medovan
6. Zelenduh-Zelendusan
7. Zlatan-Skender

odlican opis za sarplanince zadivljen sam
moji su imali u selu velikog sarca skroz bijeli a totalno bezopasan taj se nije micao sa dvorista, ubijam se ovdje objasnjavajuci ljudima da velik sarplaninac ne znaci i opasan ili dobar cuvar, da njihova velicina varira i da mogu diti u raznim bojama, mada za tigraste moram priznat da nisam cuo ali ne znaci da nisu postojali

patrik kevin
04.07.2012., 19:12
pas nikada nece napasti dijete ako je normalno odgojen, pruzena mu je ljubav, paznja, osjeca se clanom "copora"
to bi ti bio prvi pas?nadam se da ga ne mislis drzati na lancu ili tako nesto s obzirom da ce biti u dvoristu?smatram da sarplaninac nije za pocetnike...treba puno rada...
kao i svi pastirski psi vrlo je nepovjerljiv prema strancima i stiti svoj copor...
evo tu je link s malo vise informacija: http://www.pasoddy.com/dog/sarplaninac_.htm

imam sarplaninca ali me zanima jel ima razlike ako je na lancu na kojem nemoze dalje od npr 5metara, ili na lancu koji ima sajlu i moze se kretati duzinom cjeloga dvorista od prilike neki 50 metara...

patrik kevin
05.07.2012., 07:51
zanima me dali se moze drzati sarplaninac na lancu koji je na sajli duz cijelog dvorista oko 50 metara... ili im i to smeta.. :confused:

ja u kutu
05.07.2012., 08:00
Može se patrik, šta se nebi mogo, pitanje je samo zašto kad bi mu bilo itekako bolje da je slobodan u tom svom ograđenom dvorištu. Ako i treba biti čuvar biti e bolji čuvar kad je pušten nego kad je na lancu/sajli! Inaće, sajla dužine 50 metara, ak već nema druge solucije nije tak loša opcija uz uvjet da pas ima dobru kućicu i daima uvijek mjesto u hladu.

ana111111
25.11.2013., 10:14
zanima me kako se šarplaninci odnose prema ostalim životinjama,ja imam macke i kunica,pa me osobno zanima kakav odnos imaju prema drugim životinjama u kuci?:confused:

Smartie
25.11.2013., 14:41
zanima me kako se šarplaninci odnose prema ostalim životinjama,ja imam macke i kunica,pa me osobno zanima kakav odnos imaju prema drugim životinjama u kuci?:confused:

Ovisno o tome kako ih se socijalizira i odgaja u ranoj dobi. Šarci i pastirske pasmine općenito su prirodno jako pažljivi i nježni prema svemu slabijem ako ih se od malena navikava. ;)

denis967
14.02.2014., 17:45
moze jedno pitanje imam stene al neznam koje je pasmine posla cu vam sliku pa mi recite molim vas :):ne zna: http://www.zaslike.com/upload.php

vilenjak91
09.04.2014., 20:11
http://www.zaslike.com/files/6w0bqpls4vngxj3w5k3_thumb.jpg (http://www.zaslike.com/viewer.php?file=6w0bqpls4vngxj3w5k3.jpg) http://www.zaslike.com/files/x2jffwp8rvfzxxlxfqu9_thumb.jpg (http://www.zaslike.com/viewer.php?file=x2jffwp8rvfzxxlxfqu9.jpg) http://www.zaslike.com/files/mqu86a2x4zu2ngh992yw_thumb.jpg (http://www.zaslike.com/viewer.php?file=mqu86a2x4zu2ngh992yw.jpg) http://www.zaslike.com/files/x162k8r9e47nx3xup14_thumb.jpg (http://www.zaslike.com/viewer.php?file=x162k8r9e47nx3xup14.jpg) http://www.zaslike.com/files/wpjkcp9m4pglnvtguecm_thumb.jpg (http://www.zaslike.com/viewer.php?file=wpjkcp9m4pglnvtguecm.jpg) http://www.zaslike.com/files/f11i26virlzhnu9intaj_thumb.jpg (http://www.zaslike.com/viewer.php?file=f11i26virlzhnu9intaj.jpg)

znalci, kak vam izgledaju ovi psi? jesu cistokrvni sarci?