PDA

View Full Version : Ozljede koljena

stranice : [1] 2

bucika
24.06.2003., 17:24
Trebao bih pomoc. Igrao sam odbojku na pijesku i krivo doskocio. Koljeno
me je malo zabolilo, ali sam bio i dalje sposoban igrati. Dok sam dosao
kuci, vidio sam da mi je malo naoteklo. Nakon prospavane noći, osijećam
pritisak u koljenu i ne mogu ga skupiti do kraja. Ne boli me, ništa ne
pucketa i mogu normalno hodati. Stavljao sam si danas led (povreda je
bila jucer podvecer) i mirovao, ali jos uvijek osjecam neobjasnjiv
pritisak.
Sto se dogodilo. U cemu je stvar?!
Help

Pink Lemon
24.06.2003., 18:00
ja sam ti isto tako jednom krivo doskocila i nije mebas bolilo al par dana nakon osjecal sam neugodu pri hodu. bila kod ortopeda i utvrdili su da mi ligamenti uopce ne valjaju.bila na terapijama i onda sam se zapustila i sad opet boli.
odi doktoru.

lahor
24.06.2003., 22:10
Uh, jel ti to ne mozes savinuti koljeno do kraja? Onda je blokada u zglobu, mozda si zeznuo meniskus! Ortopedu dok je jos svjeze, pa cete vidjeti kako dalje rjesavati ozljedu.

bucika
24.06.2003., 23:30
Prica je ta da ovu nedjelju letim za Dublin, pa se ne zelim motati oko doktora.
Ali, eto, nazvao sam dr. kuma i objasnio mu telefonski o cemu je stvar. VJEROJATNO; rekao je, posto je oteklina lokalna da je to iscurila neka tekucina sto je posljedica puknuca limfne zilice ili neceg slicnog. Preporucio je standardne stvari (led and other stuff).
A nista. Vjerovat cu mu.
Btw, da sam ozlijedio meniskus, boljelo bi me nesto. Jelda?

lahor
25.06.2003., 08:33
Pa i ne pretjerano. Napisati cu ti vise kasnije, sad nemam vremena. Trebalo bi vidjeti je li oteklina lokalna ili ne. Treba napraviti par klinickih testova.
Nije kraj svijeta ako se to ne rjesava hitno, osim ako nisi vrhunski sportas.

Buky
03.07.2003., 07:33
Hoces da te uplasim malo??

Meni se desila ista stvar prije 10-tak godina, nezgoda na tjelesnom.

Naravno, kao i svi drugi ja sam hodao koliko sam mogao iako je bilo dosta oteceno. Kasnije se ispostavilo da imam istegnuce dvaju ligamenata (prednjeg ukrizenog i jos jednog).
Kasnije mi se ful zakompliciralo pa sam ostao bez jednog ligamenta.

Da ne ulazim u svoj slucaj, moj savjet ti je:
- odi kod doktora, neka ti slika nogu, punktira koljeno (ak je potrebno)... i sl.
- slusaj sve sto ti kazu. Ako ti kazu da ne smijes stati na tu nogu, nemoj stati.
- vjerojatno ce te poslati na neku rehabilitaciju nakon svega, idi na to. Ako te ne posalju, pocni sam vjezbati, najbolje je voziti bicikl, ni slucajno rolanje, plivanje ili trcanje.

Catch je u tome sto je koljeno najkompliciraniji zglob na nasem tijelu, koji pored toga jos i drzi cijelu nasu tezinu.
Sve ozljede koljena su manje-vise progresivne.
Lako ostanes bez meniskusa, a tebi bi mogao i ligament stradati.

Imao sam par frendova kojima se desilo slicno, pa nisu pazili. Danas nemaju po jedan ligament i paze se jer moraju.

Sam si mozes provjeriti ovako:
- ispod jabucice, na unutrasnjoj strani zgloba (prednja, ali prema unutra) imas hvatiste ligamenta. Pritisci si tamo i ako te na jednom mjestu boli, znaci da imas istegnuce
- mozda ti noga od koljena do dole moze setati lijevo-desno, mislim da je i to povezano sa ligamentom.
Ako ne mozes saviti nogu do kraja, to moze znaciti da imas unutrasnji podljev.

Eto... dosta??

just Sandy
03.07.2003., 08:11
meni je napuknuo meniskus i istegla sam ligamente oba koljena... :rolleyes:
al' bolilo je k'o sam vrag, tak' da ipak ima nade da je kod tebe nešto drugo u pitanju, kad te ne boli... :)

lahor
03.07.2003., 09:57
Lijepe mu savjete dajete, ali decko je u Irskoj :)

Ako noga "sece" lijevo desno to vam je znak zabljih usta i znaci da su "otisli" kolateralni ligamenti (drze koljeno sa vanjske i unutrasnje strane). Ako sece naprijed-natrag, onda je rijec i kriznim ligamentima.

Meni je koljeno fascinantno, toliko komplicirano, bas ga volim uciti i htjela bih se baviti koljenom jednog dana malo vise.

Too_good
21.07.2003., 12:13
Pitanje je da li se može zakrpati krizni ligament koji je par godina odspojen u koljenu?

Bio sam na artroskopiji pred skoro 2 godine, sredili su mi meniskus, ali su rekli da cemo vidjet sto cemo s tim ligamentom(prednji krizni). Posto je moj doc otisao na godisnji uskoro, nikad nisam otisao na razgovor s njim sta dalje.

Ojacao sam koljeno, ne smeta me u svakodnevnom hodu, ali, normalno, u trku je malo labavo tj. moze malo setat(nije da bas trcim otkad sam ga "razvalio")

U 9. mjesecu planiram ic popricat s docom da vidim ako mozemo tu sta napravit, ali me interesira ako tko ima iskustva s necim takvim?

lahor
21.07.2003., 17:59
Moze, tada se radi rekonstrukcija sa ligamentom patele ili tetivom jednog drugog misica. Pitanje je da li ti je potrebna operacija. Naruci se ti kod ortopeda pa ces vidjeti sto on kaze.

Too_good
22.07.2003., 08:05
Hvala na odgovoru :)

leptirica05
11.10.2003., 10:56
Imam jedan problem. Prije par dana otekla mi je noga , točnije predio ispod koljena. Pojavilo se crvenilo, taj dio je otekao i smetalo me tj, bolio me prilikom hoda.:(
Doktor mi je rekao da stvljam obloge od leda i sol. ac. borici 3%,te da počnem piti antibiotike.To traje već 3 dana i ja bar mislim da mi je oteklina i dalje tu samo što mogu hodati.
Polim Vas za koji savjet.
Hvala

lahor
11.10.2003., 11:26
Mozda se radi u upali burze (sluzne vrecice). Tesko je pogadjati preko interneta sto ti je. Ako se simptomi ne smanje do ponedjeljka odi ponovno kod doktora i trazi uputnica za specijalista, fizijatra ili ortopeda.

Jel nesto prethodilo pojavi simptoma? Sportska aktivnost, pad, nagli pokret, neki kucanski posao koji zahtjeva klecanje?

Meni se ista stvar dogodila kad sam ribala ostatke boje za zid sa parketa, nakon 2 h klecanja koljena su mi bila dvaput veca. Proslo je za 3-4 dana.

leptirica05
11.10.2003., 13:04
Iskreno ja baš ne čuvam puno to moje koljeno jer jednostavno zaboravim.
Nadam se da će mi to pomoći što radim, a tebi puno puno hvala na odgovoru.

404
11.10.2003., 17:58
Preko Interneta je teško pogoditi o čemu se može raditi.
Ako je do otekline došlo tijekom sportskih aktivnosti, ili težeg posla, možda je došlo do istegnuća medijalnih ligamenata.
Ja nisam liječnik, no u sportu sam vidio dosta ozljeda koje mogu odgovarati tvojem opisu.
Kod ozljede ligameneta bol se najviše osjeća kod pregiba koljena.
U svakom slučaju nije loše ponovno posjetiti liječnika i pokupiti uputnicu za specijalistički pregled.

lahor
11.10.2003., 19:19
Medijalnih? Sorry, malo si pomijesao kruske i jabuke, postoji kolateralni medijalni ligament, jesi na taj mislio?
Inace, ne bih rekla da se o tome radi. Za njega je karakteristican "znak zabljih usta", i moze se osjetiti odvajanje zglobnih tijela na medijalnoj strani pri pokusaju pomicanja potkoljenice u stranu u odnosu na natkoljenicu. Ipak, test mora napraviti strucnjak.
Ozljede ligamenata u koljenu nastaju prilikom ekstremnih pokreta, a leptirica bi se valjda sjecala da je napravila nagli pokret, a bogme bi se sjetila i nagle pojave boli.

Ili si mozda mislio na medijalni menisk? To je vjerojatnije. Ovdje boli najvise kad je noga ispravljena.

Ne mislim niti da je rijec o ligamentima niti o meniscima u ovom slucaju.

U svakom slucaju, tesko je ovako nagadjati kad ne znamo niti prethodnu povijest bolesti, niti mehanizam ozljede niti dob leptirice (npr. dob je bitna jer postoji jedna bolest koja se javlja u pubertetu, a glavni simptom je upravo bol i naoticanje ispod koljena; radi se o mb. Osgood Schlatter, jednom od sindroma prenaprezanja).
Najbolje je otici kod specijalista.

404
12.10.2003., 07:47
lahor kaže:
Medijalnih? Sorry, malo si pomijesao kruske i jabuke, postoji kolateralni medijalni ligament, jesi na taj mislio?
Inace, ne bih rekla da se o tome radi. Za njega je karakteristican "znak zabljih usta", i moze se osjetiti odvajanje zglobnih tijela na medijalnoj strani pri pokusaju pomicanja potkoljenice u stranu u odnosu na natkoljenicu. Ipak, test mora napraviti strucnjak.
Ozljede ligamenata u koljenu nastaju prilikom ekstremnih pokreta, a leptirica bi se valjda sjecala da je napravila nagli pokret, a bogme bi se sjetila i nagle pojave boli.

Ili si mozda mislio na medijalni menisk? To je vjerojatnije. Ovdje boli najvise kad je noga ispravljena.

...

Oho, pa mi tu imamo i stručnjaka ;).
Da, mislio sam na kolateralni medijalni ligament, s kojim sam i ja imao dosta problema. Ozljeda medijalnog meniska mi se ne čini vjerojatnom, zar ne bi tu trebala osjetiti i blago krckanje prilikom ekstenzije noge?

lahor
12.10.2003., 13:14
Da, kod ozljede meniska se zna cuti krckanje, klikanje kod ekstenzije noge sa rotacijom. A moze se dogoditi i blokada zgloba.

404
12.10.2003., 14:22
lahor kaže:
Da, kod ozljede meniska se zna cuti krckanje, klikanje kod ekstenzije noge sa rotacijom. A moze se dogoditi i blokada zgloba.

Točno. Nedavno sam operirao medijalni menisk, pa znam ponešto o tome.
Ozljeda meniska se definitivno najlakše pokaže pri ekstenziji noge sa rotacijom, upravo kako si navela.

lahor
12.10.2003., 17:59
A cuj, pechem zanat :D

Winona
12.10.2003., 21:21
oke a kad ce moje koljeno proci ? Doktor ne zna. Pala sam prije nekih dva tjednai opako natukla koljeno, pulsiralo mi je drugi dan pa i duze ( koristila Voltaren gel protvi bolova ) i imala bandazu.

Neku s gelom punjenu kao kroz trenje se potice oporavak, masira, bolje cirkulira itd.

Modrica prosla ( izmjenile se sve zive boje) a svjedno me boli i to posteno kad kleknem makar i na krevet ?

lahor
12.10.2003., 22:36
Ovisi sto ti se tocno dogodilo s koljenom. Imas postavljenu dijagnozu?

Ako su, recimo, istegnuti ligamenti, treba i par tjedana da to prodje.

Strpi se jos malo i drugi put gledaj kud hodas :D

opet_ja
13.10.2003., 09:28
Valjda se Leptirica nece ljutiti, imam i ja jedno pitanje vezano za koljeno:
Naime, moju seku, negjde od predpubertetskih dana svako malo pobolijeva jedno koljeno i kuliminiralo je nedavno (dakle to je sad vec desetak godina star problem, i jos nema dijagnoze:(():
Prvo ju je znalo povremeno boljeti "iz cista mira". Neovisno o pokretu ili mirovanju. Znala je reci da ima osjecaj ko da "skripi" dok ga savija. I to se javljalo povremeno. Onda bi sve prestalo nakon tjedan-dva, i pojavilo se opet za par mjeseci. Par puta se bol javljala u drugom koljenu, a ja je se sjecam i da se znala tuziti na ramena. Isla je lijecniku opce prakse koji je uvijek, nakon sto na rtg snimku nije nalazio nista, govorio da se udarila vjerojatno i da ce proci. Drugi lijecnik je sugerirao da joj nije nista i da se radi o "bolovima rasta". U mejduvremenu, ona je odrasla, ne raste vise, a ti povremeni bolovi u tom koljenu su ostali. Nedavno je kulminiralo - jednu noc ju je probudio bol u koljenu, htjela je ustati uzeti nesto protiv bolova, ali je pala u nesvijest. Kolejno je bilo jako nateceno. Sutra kod lijecnika specijaliste, konacno, nije mogla stati na nogu, punktirano koljeno, izvuceno podosta sadrzaja (mama kaze 2 zdjelice?? koja je to mjera??), preporuceno da stavlja led na koljeno, nalazi pokazali dosta bakterija u tome sto je izvuzeno iz koljena. Poslana kod reumatologa - to jos nije obavljeno, bez obzira na "puno bakterija" nije dobila antibiotike, dakle, samo ledene obloge i mirovanje. Dijagnoze nema. Samoinicijativno je popila kuru nekakvih antibiotika sirokog spektra. Otok je vremenom splasnuo i gotovo se ne vidi vise. Bolovi su prestali cim je koljeno punktirano. No i dalje neznamo ni uzrok ni dijagnozu ni hoce li se i kad sve ponoviti.
Ispricavam se na ovako dugom postu. Frka mi je. Dok je rasla mogla sam prihvatiti pricu o hodajucim bolovima i rastu. ALi sad to vise nije to. I predugo traje. I otice.
Eto, i ako bi neko moga preporuciti kakvog adekvatnog lijecnika na podrucju Rijeke...bila bih zahvalna.

Winona
13.10.2003., 11:26
lahor kaže:
Ovisi sto ti se tocno dogodilo s koljenom. Imas postavljenu dijagnozu?

Ako su, recimo, istegnuti ligamenti, treba i par tjedana da to prodje.

Strpi se jos malo i drugi put gledaj kud hodas :D

moj kucni doktor tj. ica ( kod kojega prvo ides, pa ako treba on ti savjetuje gdje dalje je rekla da je samo opako natuceno) I da ce proci za par dana. To rekla nakon slikanja, prvo je i sama mislila da je nesto potrgano, kad sam stigla k njoj koljeno je bilo pod malo cudnim kutem. ;)

Ne prolazi.

Mislim oteklina i modrice prosle ali boli kad koljeno opteretim.

A ovo za hodanje - verfpist dich :D ( sto puta sam prosla tim stepenicama jesu mramorne i mokre ali rekoh 100 puta super 101 raspad sistema. :D )

lahor
13.10.2003., 13:51
Svakako treba saznati sto se tocno dogadja s koljenom. Reumatolog bi trebao pomoci.
Ovako na prvi pogled nalaz bakterija u punktatu ne zvuci bas dobro, ali opet - nema smisla nagadjati.

lahor
13.10.2003., 13:54
Kako mislis pod cudnim kutom?

Ozljeda ligamenata se ionako ne vidi na rentgenu.
Cuj, ako to ne prolazi mislim da ti je najpametniije konzultirati se s ortopedom. Cisto za svaki slucaj.

magic
13.10.2003., 13:57
Bakterije u punktatu mogu ukazivati i na bursitis, upalu burse ili vrecice koja sadrzhi tekucinu koja podmazuje zglob. Upala obichno zahvaca rame, lakat, kuk ili koljeno...vrlo je neugodan i dugo gnjavi ali nije tako zabrinjavajuce.

Zna se javiti nakon nekih drugih superinfekcija, kad bakterije prodru u podruchje velikih zglobova.

lahor
13.10.2003., 14:28
Magic, fulala si karijeru :)
Pa otkud to sve chupas?

opet_ja
13.10.2003., 14:55
Znam ja da bakterije ne zvuce dobro. Zato me i jeste frka, zato i tu pitam. I sama sam kao dijete imala osteomijelitis koji je vrlo kasno otkriven, pa su mi morali to operativno rjesavati...a nije moralo tako biti. Kad sam pocela uciti citati i pisati negdje u petoj godini - ponovo sam ucila i hodati:( A ovo sa sestrom mi se cini opet ista nonsalancija kod lijecnika. Je li normalno da se nadju bakterije (dakle nekakav upalni proces) a ne primijeni kakva antibiotska terapija? Nisam pristalica onog "sam svoj majstor" kad je zdravlje u pitanju, ali sto kad covjek izgubi povjerenje u "ovlasteni servis"? Nemoguce da se 10 godina ne moze nesto dijagnosticirati, dovraga :mad:.
I sto ako je magic u pravu i radi se o nekakvom infektu koji "tinja" u njoj pa je ovo samo jedna od posljedica/manifestacija...
Zato sam i pitala za preporuku lijecnika, priv. klinike, bilo cega (ne zivim u RI i nazalost neznam). Daleko sam od nje, a bojim se da ni ona sama a ni roditelji, svako iz svojih razloga, nece to izgurati do kraja. Razmisljam se da ju za Bozic kad ih posjetim, copim za ruku i odvedem negdje gdje cemo to obaviti jednom do kraja i znati o cemu se radi i sta napraviti.
Neznam...mozda su moje reakcije pretjerane, i ovaj post je OT...ali me je zbilja strah...koliko god mi je lakse jer je to akutno stanje proslo, toliko me je frka sto ce biti ako se to ne istjera do kraja.

lahor
13.10.2003., 16:08
A cuj, ne mora to biti nista strasno, ali nikako se ne smije zanemariti. Treba tocno ispitati sto se dogadja, a ako su bakterije koje su. Glede terapije medikamentima ti mogu odgovoriti samo laicki jer to nije moje podrucje, ali meni je malo cudno da nije prepisana nikakva terapija osim leda i da nije obavljena dodatna dijagnostika s obzirom da nalaz pukntata nije uredan.

Nisam iz Rijeke pa ti lijecnike ne mogu preporuciti. Najbolje da ona sad ode do reumatologa i da on provede cjelokupnu dijagnostiku i postavi dijagnozu, a ako ce biti potrebno odvedi je ti za Bozic kod nekog privatnika po jos jedno misljenje.

opet_ja
13.10.2003., 16:47
lahor, magic
hvala na sugestijama i "glasu razuma" :grli:

magic
13.10.2003., 19:24
Rijeka?

Dr. Lucian Vukelic, Lovran, Ortopedska Kliika

magic
13.10.2003., 19:27
lahor kaže:
Magic, fulala si karijeru :)
Pa otkud to sve chupas?

Junior ~ bronhitis, pochetak pneumonije, vodene kozice, prije 10 godina...

Neizdrzhivi bolovi u lijevome kuku.... Enciclopedia Medica Garzanti :) - nepogreshiva dijagnoza ;)

Winona
13.10.2003., 20:31
lahor kaže:
Kako mislis pod cudnim kutom?

Ozljeda ligamenata se ionako ne vidi na rentgenu.
Cuj, ako to ne prolazi mislim da ti je najpametniije konzultirati se s ortopedom. Cisto za svaki slucaj.

hvala, ima frend ordinaciju. Ortopedsku. Obecala sam mu doci do kraja tjedna.

Ono pod cudnim kutem, to literarno receno, ali od udarca do doktora nisam mogla vratiti nogu u normalan polozaj, suze su mi same tekle od bola ( pazi ja se voskom i u intimnoj zoni, znaci nisam neka cica maca) . ;)

lahor
13.10.2003., 22:59
Super, onda ti nije bed, a i nece te sfushati. Ajde javi sto je rekao, moze i na pm. Klinicka znatizelja :D, sto ces.

Ja se nadam da ti je u koljenu sve na broju i u komadu :D

opet_ja
14.10.2003., 11:42
magic kaže:
Dr. Lucian Vukelic, Lovran, Ortopedska Kliika

hvala gdje cula i gdje necula :)

Taroth
27.07.2004., 12:26
Da li itko ima iskustva sa rolanjem, a da je imao povredu na koljenu?

Stalno si govorim kako cu uzeti role, pa cu i ja kao oni polu-nabildani tipovi juriti po jarunu, ali se bojim zbog koljena.
Naime, na desnom koljenu imam puknuti (rupturu) predjeg ukrizenog ligamenta, napravljena mi je meniscektomija medijalnog meniska (ne znam da li je parcijalna).
Pri tome imam sklerozu patele, a pri testiranju su mi prije nalazili onaj "fenomen prednje ladice", te mi seta koljeno nekih 20 stupnjeva lijevo desno.
Da, pri operaciji je nadjen i tzv. "dvostruki bucket-handle", odnosno uklonjen sredisnji meniskus iznad patele.

Trenutno nemam u blizini niti jednog ortopeda da ga mogu pitati, a ne znam da li bi mi se desilo iskakanje koljena pri pokretima ustranu. Ono, ne bi htio experimentirati, pa zavrsiti u gipsu kao vec 20-tak puta.
Ajde, sada kad sam vec kao kod doktora, vjezbao sam redovno bicikl, tako da je obim misica jednak na obje noge, a kvadriceps jaci na desnoj nozi (onoj bez ligamenta).

I ?

lahor
27.07.2004., 16:00
Rolanje samo po sebi ne predstavlja neko veliko opterecenje za koljena, no velika je opasnost od ozljeda. Tvoje koljeno je samo po sebi nestabilno i moglo bi biti gadno ako padnes. U svakom slucaju, ako se odlucis na rolanje trebao bi koristiti zastitu za koljena.

Winona
27.07.2004., 22:01
lahor kaže:
Rolanje samo po sebi ne predstavlja neko veliko opterecenje za koljena, no velika je opasnost od ozljeda. Tvoje koljeno je samo po sebi nestabilno i moglo bi biti gadno ako padnes. U svakom slucaju, ako se odlucis na rolanje trebao bi koristiti zastitu za koljena.

slazem se

uz to, stitnike bi trebalo nositi bez obzira imali prije povredu ili ne

previse ljudi se folira i hoce izgledati kul ( i ja sam bila medju njima, kao sto cu ja izgledati kao robocop :rolleyes: :D a imala sam i stitnike one kao polurukavice, za rucni zglob i one za laktove) e onda sam se bez sve te opreme raspala tak da sam cijelo ljeto lizala rane...sad nosim stitnike za koljena (kad je hladnije ispod trenirke) i ono za rucni zglob...i picim bez straha :) ( i s kolicima, ovaj moj to obozava)

Taroth
28.07.2004., 07:02
Jes, tnx :)

samo... meni je bed da mi ne dodje do iskakanja koljena pri pokretima lijevo-desno. hm.. kako da kazem...
kada savijem koljeno u anatomski polozaj (znaci ne ful ravno, nego 30 stupnjeva savijem), ono oma otvoreno koljeno, te mi moze doci do popustanja, jer nema ligamenta.
recimo da mi sam pad ne bi nanio prevelike stete, barem u odnosu na ovo :(

lahor
28.07.2004., 09:10
Ako je rijec o rupturi prednjeg kriznog ligamenta tebi je koljeno najnestabilnije u smjeru naprijed-nazad (to ti je ta pozitivna "prednja ladica" odnosno tibia bjezi u prednju subluksaciju jer je ne drzi lig. cruciatum anterior), a manji je problem lijevo-desno jer su ti kolateralni ligamenti neosteceni.

Kako to da ti nisu napravili rekonstrukciju ligamenta?

Amplituda pokreta koljena pri rolanju nije velika, ne dosezes ekstremne opsege pokreta. Nema pokreta u stranu (osim eventualno pri padu).

Taroth
28.07.2004., 09:18
meni se cesce desavalo da iskrenem (ili iscasim) koljeno pri pokretima ustranu (barem 10-tak puta).
Blokade (kako sam ih sam nazivao) pri hodu unaprijed su mi se desavale samo radi (kasnije otkrivenog) dvostrukog bucket-handle-a.

recimo da bi pri popustanju koljena znao osjetiti rotiranje neke kosti unutar koljena.
ja sam operiran 93' (meniscektomija), i tada mi je bilo receno da rekonstrukcija ligamenta jos nije preporucljiva (imao sam 19 god), a i nije bila razvijena artoskopska metoda do kraja, pa mi je receno da je bolje da se ne vjezbaju jos na meni (operirao me je dr. Buljan, Šalata).

Ne znam da li bi mi sada bilo dobro raditi povezivanje ligamenta.

Taroth
28.07.2004., 09:19
zapravo, danas popodne cu prekucati dijagnozu, da ne pricam bezveze

lahor
28.07.2004., 09:24
Kod stare rupture rekonstrukcija ligamenta ne daje pretjerano dobre rezultate, to je najbolje napraviti odmah.

Mozda je najbolje da posudis role od nekoga i probas, no mislim da ako pripazis sto radis mozes rolati bez problema jer jedini pokreti koji se dogadjaju pri rolanju su fleksija i ekstenzija (ispruzanje i savijanje) koljena, bez rotacija.

Taroth
28.07.2004., 09:29
ockej...
bi ti imalo koristi ako prekucam dijagnozu i povijest bolesti?

zasto je onda meni doktor rekao da napravim operaciju tek kada "narastem" :confused:

lahor
28.07.2004., 14:36
Prepisi ako ti se da, ali meni je preko interneta tesko davati neke komentare.

Zadnjih godina su istrazivanja pokazala da je rekonstrukcija prednjeg kriznog ligamenta najbolji nacin za rjesavanje njegove rupture i to odmah nakon ozljede. Prije artroskopska tehnika nije bila toliko razvijena, sada to stvarno nije neka velika operacija kad sve naprave kroz dvije rupice.

Ulicni_hodac
26.03.2005., 08:19
Jucer sam bio u setnji i jutros se probudim s natecenim koljenom ( tocnije dio malo povise koljena) ,neznam zbog cega je to jer se nisam fizički povrijedio.Ne boli - ali smeta i otežava hodanje . Koji je vas savjet osim da odem ljecniku (jer cu to napravit prvom prilikom).
Hvala

lahor
26.03.2005., 08:41
Oblog od leda više puta dnevno, elastični zavoj, držanje noge u povišenom položaju kad sjediš.

Ulicni_hodac
26.03.2005., 09:39
neznam dali je to alergijska upala jer mi je po rukama izbavila kao neka mala alergija -dali to moze biti povezano?

gigi4you
14.04.2005., 22:12
Uvjek se pojavljuje kada napravim čučanj i tako da se više čuje pri prvom čučnju a nakon toga sve manje. Imam ga otkad znam za sebe. Ne osjećam nikakve bolove samo se čuje čudno pucketanje, ne mogu točno opisat taj zvuk. Ajmo reći da je blizu lomljenju štapića za sladoled.
Zbog čega se pojavljuje? Jeli se to čuje hraskavica ili kosti u koljenu?
Prednosti imaju odgovori stručnjaka za kosti ako koji ovdje postoji. :D

Taroth
15.04.2005., 06:19
meniskusi...
:kava:

lahor
15.04.2005., 13:01
Hrskavica nije, jer se to čuje kao škripanje, poput hoda u snijegu. Menisci isto nisu.

Vjerojatno preskakanje neke tetive preko koštane izbočine, teško je reći.

sotona69
15.04.2005., 13:14
lahor kaže:
Hrskavica nije, jer se to čuje kao škripanje, poput hoda u snijegu.
Zbog cega se to dogadja? Sto nije u redu s hrskavicom?

lahor
15.04.2005., 14:35
Mehaničko trošenje.

bistra voda
15.04.2005., 14:36
gigi4you kaže:
Uvjek se pojavljuje kada napravim čučanj i tako da se više čuje pri prvom čučnju a nakon toga sve manje. Imam ga otkad znam za sebe. Ne osjećam nikakve bolove samo se čuje čudno pucketanje, ne mogu točno opisat taj zvuk. Ajmo reći da je blizu lomljenju štapića za sladoled. zasad ne boli, da, ali povremeno bude. :)

The_Equilibrist
21.04.2005., 12:29
Meni se identicna stvar oduvijek dogada u oba gleznja. Mislim da je lahor u pravu s preskakanjem tetiva, jer u pravom polozaju stopala mogu to pucketanje postici gotovo svaki put. Nije nimalo bolno, a kad ponekad stopalo 'zapne', cak je i ugodno.

sporty
21.04.2005., 13:48
gigi4you kaže:
Uvjek se pojavljuje kada napravim čučanj i tako da se više čuje pri prvom čučnju a nakon toga sve manje. Imam ga otkad znam za sebe. Ne osjećam nikakve bolove samo se čuje čudno pucketanje, ne mogu točno opisat taj zvuk. Ajmo reći da je blizu lomljenju štapića za sladoled.
Zbog čega se pojavljuje? Jeli se to čuje hraskavica ili kosti u koljenu?
Prednosti imaju odgovori stručnjaka za kosti ako koji ovdje postoji. :D

šklocanje....da li ti se to događa pri savkom pregibu koljena?mislim ja imam neš sl al kod mene je izlizana hrskavica....

chani
21.04.2005., 14:15
pa jeste probali onda onaj kondroitin-glukozamin za te problemcice, navodno dobre rezultate ostvaruje koji se osjecaju nakon 6 mjeseci
barem je tak kod pesa ;-)

shichich
21.04.2005., 20:33
nema pomoći,gl-sulf slabo pomaže...jedina prevencija je dobro zagrijavanje prije treninga koji uključuju pokret čučnja dubljeg od 90 stupnjeva
:)

sporty
22.04.2005., 08:24
kolko ja znam čučnjevi baš za ovakaav problem nisu pogodni ,razgibavnaje da ....

Debian
22.04.2005., 09:58
I meni škljoca, zato i nisam mogao postati komandos.:( :D

Vaservaga
22.04.2005., 10:13
Obavezno provjeri strukutru kostiju jer može biti svašta.
I da, ne znam kakvo ti je opterećenje na koljenu, tj. koliko imaš kg i slično.
Ali svejdno, posjeti doktora, neka ti da uputnicu da ti to pogledaju.

Debian
22.04.2005., 10:18
Vaservaga kaže:
Obavezno provjeri strukutru kostiju jer može biti svašta.
I da, ne znam kakvo ti je opterećenje na koljenu, tj. koliko imaš kg i slično.
Ali svejdno, posjeti doktora, neka ti da uputnicu da ti to pogledaju.

Meni je to prisutno od malih nogu i nikada nisam imao problema sa preskakivanjem susjedove ograde u potrazi za spasom poradi ukradenih trešanja, 'pače bavio sam se nogometom intenzivno, baš kao i sa brdo ostalih hiperaktivnih sportova.

Vaservaga
22.04.2005., 10:22
Debian kaže:
Meni je to prisutno od malih nogu i nikada nisam imao problema sa preskakivanjem susjedove ograde u potrazi za spasom poradi ukradenih trešanja, 'pače bavio sam se nogometom intenzivno, baš kao i sa brdo ostalih hiperaktivnih sportova.

Ja sam se aktivno bavila sportom do prije nekih 5 godina, a i od onda tjedno sam bar 3-4 sata na trčanju, orbitreku ili slično.

ALi, kad sam se malo udebljala (nekih 10-ak kg) počeli su problemi s koljenima, jer su mi kosti dosta tanke, a tih 10 kg je bilo povečanje kilaže za oko 20%. A to je bilo preveliko opterečenje. :zubo:

Ipak savjetujem stručnu kontrolu, jer kosti nisu baš "za zafrkanciju".

little wonder
27.05.2005., 13:52
Ovak... Jednog lijepog sunčanog dana little wonder je otišla na trčanje. Sve je bilo divno i krasno, osim činjenice da se doma vratila šepajući. Što se dogodilo? Ne znam. Valjda sam bila nekako krivo stala ili što već, ali osjetila sam u jednom trenutku kao da je nešto puknulo i nisam više mogla trčati. A zapravo nisam mogla ni normalno hodati. Dobro, otišla sam kod doktorice, poslala me na rtg, slikala sam koljeno i sve ok (hvala Bogu :D). Mirovala sam još neko vrijeme i onda sam ponovno pokušala trčati. Uspjela sam otrčati 2.5 km i to je bilo to, nisam više mogla od boli. Nakon toga sam ponovno napravila pauzu od trčanja. Trčanje sam zamijenila tenisom i biciklom jer me kod tih aktivnosti ništa ne boli. I onda odem otrčati nekoliko krugova po atletskoj stazi, samo da vidim u kakvoj sam formi. I guess what? Pretrčala sam 2 km i ponovno me počelo boljeti na istom mjestu i morala sam stati.

O čemu se radi? Kad igram tenis ili vozim bicikl, ništa me ne boli. Ali čim otrčim 2 km, ostatak dana ne mogu normalno hodati. Luda sam više od toga...

Riječanka
27.05.2005., 14:12
Pa, prema opisu je vrlo vjerojatno lezija meniska i/ili ligamentarnog aparata.
Dakle, odi ortopedu, a on će vidjeti što dalje..MR koljena i najvjerojatnije zatim artroskopija...
U međuvremenu izbjegavaj napor, kriomasaža....

little wonder
29.05.2005., 14:54
Hvala na brzom odgovoru :) .

Što bi se dogodilo da izbacim trčanje, ali nastavim igrati tenis (kod prvog osjećam napor, a kod drugog ne)? Jednostavno ne mogu mirovati :D .

Riječanka
29.05.2005., 14:57
Ako je lezija neke od struktura koljena, prije ili kasnije će se dekompenzirati pa će boljeti i kod "običnog" hoda ili "blokirati" koljeno kada nogu ispružiš... nije baš za se šaliti s tim...
Idi na pregledn, neće te to ubiti :E

little wonder
29.05.2005., 15:18
Hm... Otići ću na pregled, nadam se da nije ništa preozbiljno :( .

Tnx još jednom :) .

siljo
29.05.2005., 22:19
little wonder kaže:
Hm... Otići ću na pregled, nadam se da nije ništa preozbiljno :( .

Tnx još jednom :) .

little W,

na topcu o trcanju na "Ostalim sportovima" se pojavilo par ljudi koji dosta znaju... ako im detaljnije opises probleme, moci ce ti mozda pomoci iz trkackog iskustva/perspektive... a doktoru obavezno odi...

:top:

little wonder
29.05.2005., 23:10
Vidiš, dugo me nije bilo na onom topicu, više nisam u toku...

off topic... šiljo, zakon ti je potpis... ako je to ono na što mislim, mogu samo reći: very funny :lol:

Taroth
30.05.2005., 08:37
najbolje ti je voziti bicikl i eventualno rolanje...
tenis nije nest dobro za koljeno zbog izvijanja i sl...

(ja imam problema sa koljenom, pa iz moje perspektive)

Laziale
20.09.2006., 02:03
Bucika kako je zavrsio tvoj problem?

Morao sam da ozivim ovu temu. Nazalost.Mozda mi neko bude mogao pomoci. Neko sa slicnim iskustvom.

Moj problem je poceo pocetkom augusta. Prva bol u koljenu. Mislio sam prehlada, nista bitno. Sedmice su prolazile bol postajala jaca, ipak mogao sam se kretati, trcati i sve ostalo, ali ipak nakon duzeg hodanja ili sjedenja nastajali bi problemi. par puta sam osjetio da koljeno ne mogu kontrolisati, tj dok sjedim za pc noga postane ukocena i dolovno moram sa dvije ruke podici je.

Zadnja sedmica u augustu donijela je oteklinu na koljenu. I moju posjetu doktoru. Na nogu mi je stavljena langeta koju sam nosio dvije sedmice.

Skinuo sam prije dva dana, ali bolje da nisam. Koljeno se natopilo krvlju te su doktori sljedecih desetak minuta vadili tu istu krv. ( to je vec bio drugi put prvi put je trajala kratko) Mnoge bolove sam podnosio ovaj nisam bio u stanju. Po zavrsenom postupku noga je bila krvava, a posteljina natopljena krvlju takode. Po izlasku iz ordinacije onesvjestio sam se. Jucer sam vadio neke nalaze, krv prije svega.

Sutra sa tim nalazima idem svom doktoru pa cemo vidjetti. Ima li neko savjet? Prijedlog?

Rijec podrske?:)

zokioki
23.12.2006., 23:21
PROKLETSTVO!!! Nadam se da nisam zakasnio.... :confused:
Meni to sve nažalost Laziale liči na TUMOR koljena!!!! :cry: Posjeti čim prije nekog drugog doktora. Bojim da će ti zbog poodmaklog stadija tumora noga morat otići.
Glavu gore, bolje noga nego život. :mudri:
SRETNO !!!! I javi se, baš me interesira što je bilo...

Moj problem je poceo pocetkom augusta. Prva bol u koljenu.... nakon duzeg hodanja ili sjedenja nastajali bi problemi. par puta sam osjetio da koljeno ne mogu kontrolisati...
Zadnja sedmica u augustu donijela je oteklinu na koljenu. Na nogu mi je stavljena langeta koju sam nosio dvije sedmice.
Skinuo sam prije dva dana, ali bolje da nisam. Koljeno se natopilo krvlju te su doktori sljedecih desetak minuta vadili tu istu krv. ( to je vec bio drugi put prvi put je trajala kratko) Mnoge bolove sam podnosio ovaj nisam bio u stanju.
Sutra sa tim nalazima idem svom doktoru pa cemo vidjetti. Ima li neko savjet? Prijedlog?

Rijec podrske?:)

lahor
24.12.2006., 19:54
Ovo su gluposti i ovakvo "dijagnosticiranje" donosi sa sobom i opomenu pred ban.

kraljezak
05.01.2007., 19:18
Molim pomoc!!!
Prvog maja prosle godine mi je iskocilo koljeno (igranje odbojke s previse promila alkohola u krvi) , i pocelo mi je oticati (navecer me tresla temperatura), sutradan ujutro sam zavrsio u hitnoj jer mi je koljeno bilo 2-3 puta vece od dozvoljene velicine. Cim me je doktor vidio uveo me i punktirao mi koljeno. Nosio sam langetu 3 sedmice i prepisao mi je neke terapije na koje ja nisam isao jer sam isao na put. Tako je ostalo i danas al imam neku oteklinu i dan danas iza koljena koja mi smeta i boli i kada duze hodam il nosim nesto tesko. Mene zanima zna li ko u cemu je problem...
Unaprijed zahvaljujem..

ante dumbledore
07.01.2007., 00:47
pa što očekuješ kad nisi išao na fizikalnu terapiju, kažeš da ti je punktirao koljeno,pa što to je samo simptomatsko liječenje, trebaš liječit uzrok. i to da ti postavi dg bez radiološke obrade je više nego šarlatanski posao

Taroth
07.01.2007., 18:17
Molim pomoc!!!
Prvog maja prosle godine mi je iskocilo koljeno (igranje odbojke s previse promila alkohola u krvi) , i pocelo mi je oticati (navecer me tresla temperatura), sutradan ujutro sam zavrsio u hitnoj jer mi je koljeno bilo 2-3 puta vece od dozvoljene velicine. Cim me je doktor vidio uveo me i punktirao mi koljeno. Nosio sam langetu 3 sedmice i prepisao mi je neke terapije na koje ja nisam isao jer sam isao na put. Tako je ostalo i danas al imam neku oteklinu i dan danas iza koljena koja mi smeta i boli i kada duze hodam il nosim nesto tesko. Mene zanima zna li ko u cemu je problem...
Unaprijed zahvaljujem..

vjerojatno imas istegnuce ligamenata
pazi se, jer je koljeno jedan od najkompliciranijih zglobova na tijelu i pored toga nosi cijelu tezinu (da ne kazem udarac od 3*tvoja tezina prilikom trcanja).
terapija:
- biciklizam, staticke vjezbe koljena (biceps, kvadriceps)
- trebas utvrditi kakvo ti je stanje ligamenata

dijeta:
- nema nogometa, kosarke, trcanja (pogotovo po betonu), vjerojatno niti rolanja, nosenje teskih i kabastih predmeta.
sve to dok si ne utvrdis stanje i krenes na terapiju.

koliko je to rizicno?
ozljede koljena su najcesce progresivne i ireverzibilne, jer moze doci do rupture (puknuca) ligamenta, loma meniskusa, maybe patela...

karamela8
08.01.2007., 00:33
Hej ljudi! Trebam savjet. Prije otprilike godinu dana sam otišla kod ortopeda radi kratke i jake boli u koljenu dok sam u čučnju ili dok u sjedečem položaju pokušavam skroz ispraviti nogu (dok zatežem bedrene mišiće). Dr. Genijalac :flop: mi je napisao dijagnozu pa mi onda rekao nek si legnem da me pregleda. Poslao me na RTG i fizikalnu terapiju.
Dg:Chendromalatio patellae bill. Nisam sigurna jel prva riječ dobro napisana.
RTG kaže: Lateropozicija lijeve patele, moguća upalna afekcija u paraartikularnim mekim čestima.
Zglobne pukotine uredno oblikovane oba koljena zgloba. Nema rtg vidljivih patoloških promjena u zglobnim okrajcima.
Lijeva patela lateroponirana, a desna uredna.
Femoro-patelarni zglobovi obostrano su rtg b.o.

Doktorica opće prakse mi je rekla da vjerovatno necu ništa napraviti bez operacije.
Nadam se da ima netko stručan među vama da me savjetuje.
Fizijatrica me mjesec dana furala po fizikalnoj koja niš nije smanjila bol. Bila sam na laseru, magnetu, struji i vježbama.Dali da nastavim sa fizikalnom, promjenim ortopeda ili da se kao unazad 6 mjeseci pravim da mi nije ništa.

karamela8
10.01.2007., 17:37
Nitko?

husky
04.04.2007., 07:15
Ako netko zna ili ima iskustva, molim savjete. Evo me, prvo jutro, nakon puknuca lijevog ligamenta u desnom koljenu. Na nogometu, pri stajanju na nogu u trku, potkoljenica je ostala stajati, natkoljenica je otisla u desno i taj lijevi ligament je pukao. Dobio sam longetu i za 10 dana imam pregled. Receno je da se ne operira taj ligament.

Koliko je ocekivano oporavljanje do ponovnog normalnog hodanja? Posljedice? Rehabilitacija? Svaki info dobrodosao. Jucer je bila full guzva u Draskovicevoj, pa nisam ni stigao tam razg. sa doktorom nakon snimanja i imobilizacije.

Hvala unaprijed.

Taroth
04.04.2007., 13:33
neka me isprave oni koji su strucniji ali:

1. radi longete ce ti doci do atrofije misica. Vjezbaj ga dok imas longetu zatezuci misic
2. sama atrofija je losa, jer povecava rizik ponovne ozlijede, znaci treba se pridrzavati ovo pod tc.1
3. ici ces na fizikalnu terapiju, terapiju strujom, mozda i parafinom... do 3 mj
4. nakon toga zaboravi na nogomet i kosarku dok ne budes bio 100% siguran da mozes. baci se na bicikl ili one vjezbe pod tc. 1 i nakon longete
5. po mom, ligament se najcesce moze operirati, ne znam o kojem se radi i ne bi mogao 100% tocno niti odgovoriti na to

posljedice?
- 1/3 nema nikakvih problema, 1/3 ima povremenih, 1/3 ima stalnih problema
- moze biti da ce ti cesce iskakati koljeno, itd itd... no, moze se desiti da ti nista ne bude. u svakom slucaju vjezbati ga

sto jos? :misli:

ante dumbledore
04.04.2007., 16:42
da operacija ligg sama po sebi se može operirat ali onako ortopedi ne vole previše operirat neprofesionalce koji jel rade svoje posao bez velikih fizičkih napora....dobro sad atrofija uz pravilnu rehabilitaciju se može izbjeći i ako nisi profesionalac oslabljen mišić uglavnom ne bi trebao stvarat probleme...
nadam se da cijeniš napor pisanja posta dok traje derbi kupa doduše al svejedno :D

husky
05.04.2007., 08:11
Hvala. O atrofiji sam razmisljao. Inace imam jake noge i puno vozim bicikl. Tamo nasrecu, nema kosog pritiska na nogu, osim kod eventualnog pada. Pa se u to uzdam i puno cu na tome raditi cim mi skinu longetu. Vec odmah nakon puknuca mogao sam skvrciti nogu, ali labavo je u stranu, odmah bjezi.

Ne znam kako se zove taj ligament, ali ne volim bolnice i radije nikako ne bi na operaciju ako nije nuzna. Hodam pomalo, sa okomitim pritiskom i nadam se da ce i to pripomoci da ostane noga cijela.

Uh, 3 mjeseca rehabilitacije.... podosta. Nisam profesionalac i ne bavim se inace osim nogometa icime cime bi riskirao takve ozljede. Do ovoga je doslo najvjerojatnije zbog zamora, jer sam u ponedjeljak cijeli dan bas radio fizicki, cijelo tijelo mi je bilo umorno. U uto normalan posao, ali taj nogomet.... takodjer puno trka bez odmora i samo je otislo. Vristao sam ko zaklan, nikad nisam nista slomio, istegnuo i slicno.

Hvala puno na odgovorima, dakle kljucno je da "zabavljam" misice noge dok je longeta. A mogu jedino procitati iz otpusnog pisma il kak se to vec zove, tam strucno pise sto mi je. Meni to slabo znaci, sve lat. izrazi.

Taroth
05.04.2007., 09:00
do puknuca ligamenta dolazi jer se ljudi ili ne zagriju posteno prije fizicke aktivnosti ili jer se nekoliko dana bave necime (tipa odu na skijanje), pa im nakon par dana pocnu popustati ligamenti...
zato se sve ozlijede na skijanju dese 4. ili 5. dan...

po mom, ozljede na koljenu su u gro slucajeva progresivne ako se osoba striktno ne pridrzava svih uputa... (a najcesce se ne pridrzavaju)...

no za sada samo vjezbaj misice dok si u longeti

šilji špilji
06.04.2007., 07:57
imaš na stanici skijanje.hr objašnjene osnovne stvari o ligamentima koljena:

http://www.skijanje.hr/clanak.php?id=13197

Kao što je već netko rekao tvoj ozljeda može stvarati manje i veće probleme u budućnosti, u što sada ne možeš biti siguran. Ukoliko odradiš dobru rehabilitaciju i dovoljno ojačaš prednju i stražnju ložu natkoljenice mislim da kod normalnog hoda i ostalih aktivnosti nećeš imati problema. Problemi bi se mogli javiti kod igranja nogometa, u slučaju nekih jačih startova i promjene pravca kretanja (kod igranja nogometa možeš korisiti elastični zavoj, pa možda malo i on pomogne, ako ništa onda psihički). Rekao si da puno voziš bicikl što je također pozitivno u ovoj situaciji. Iz mog iskustva što prije skinuti longetu i jačati mišiće.
Da te malo utješim ja nemam prednji križni ligament već par godina i za sada nemam većih problema, a odigram svaki tjedan mali nogomet i skoro svake zime sam na skijanju (odnosno bordanju)... , samo strpljivo i sretno

husky
06.04.2007., 09:12
Eh, sad vidim na slici, medialni je puko.

A ovo je zbilja ohrabrujuca vijest. Bez ligamenta. Svaka cast!

Ne znam kako brzo cu se vratiti nogometu. Ove godine sigurno ne. Steznik i laganice.

gleme1
15.04.2007., 20:52
Pozzz

Imam 16 godina. Prije godinu i pol pocelo me boliti koljeno. Uglavnom zabolilo bi me nesto, ja bih micao zblog gore dolje i puknulo bi nesto unutra i sve 5. I tako mjesec dva, sve cesce i cesce skoro svaki dan bi me pocelo boljeti ali jednom nije tilo puknut. Odmah bi me zabolilo cim bi pomaknuo zglob, i sto bih vise micao to bi vise boljelo. Prva dva dana sam jedva hodao, onda je malo prestalo boljeti no jos uvijek bi me bolilo kad bih micao zblog skroz do dolje, znaci kada ti peta dode do guzice(slikovito). Inace bi se u koljenu culo kao da nesto melje od nesto, odnosno struze. Isao sam sve to snimiti i nista nije pokazalo, doktorica je rekla da se mozda hrskavica istrosila, kao da bi tu trebalo davati neke inekcije ali da nije to nista ozbiljno i da ce se obnoviti.

No s vremenom je to sve manje boljelo, al recimo kada bih isao raditi cucenje culo bi se unutra kako nesto melje i uvik bi me malo boljelo, kada bih isao nogu skroz savijati odnosno koljeno...

E sad jos uvijek je ista situacija, cim nesto malo vise trcim odmah me to boli, bas ono osjecam a tek kad idem savijati koljeno onda stvarno boli. Hodati mogu normalno ali kod savijanja nastaje problem. S lijevom nogom je sve u redu.
E sad mi recite sto da ja ovdje radim i do cega bi to moglo biti? Od petog do sedmog razreda sam se intezivno bavio nogometom. Vise ne.
Oprostite ako nisam dobro opisao to al bolje ne mogu:)

gleme1
16.04.2007., 10:54
nitko?

fajterica
16.04.2007., 11:25
Pozzz

Imam 16 godina. Prije godinu i pol pocelo me boliti koljeno. Uglavnom zabolilo bi me nesto, ja bih micao zblog gore dolje i puknulo bi nesto unutra i sve 5. I tako mjesec dva, sve cesce i cesce skoro svaki dan bi me pocelo boljeti ali jednom nije tilo puknut. Odmah bi me zabolilo cim bi pomaknuo zglob, i sto bih vise micao to bi vise boljelo. Prva dva dana sam jedva hodao, onda je malo prestalo boljeti no jos uvijek bi me bolilo kad bih micao zblog skroz do dolje, znaci kada ti peta dode do guzice(slikovito). Inace bi se u koljenu culo kao da nesto melje od nesto, odnosno struze. Isao sam sve to snimiti i nista nije pokazalo, doktorica je rekla da se mozda hrskavica istrosila, kao da bi tu trebalo davati neke inekcije ali da nije to nista ozbiljno i da ce se obnoviti.

No s vremenom je to sve manje boljelo, al recimo kada bih isao raditi cucenje culo bi se unutra kako nesto melje i uvik bi me malo boljelo, kada bih isao nogu skroz savijati odnosno koljeno...

E sad jos uvijek je ista situacija, cim nesto malo vise trcim odmah me to boli, bas ono osjecam a tek kad idem savijati koljeno onda stvarno boli. Hodati mogu normalno ali kod savijanja nastaje problem. S lijevom nogom je sve u redu.
E sad mi recite sto da ja ovdje radim i do cega bi to moglo biti? Od petog do sedmog razreda sam se intezivno bavio nogometom. Vise ne.
Oprostite ako nisam dobro opisao to al bolje ne mogu:)

čuj, možda bi ipak trebao koljeno još malo poslikati, možda kakav UZV, ne znam. Ja nisam medicinar i ne mogu ti dati kvalitetan savjet, osim možda da sa novim slikama odeš kod drugog liječnika (second opinion).

Mora se saznat razlog boli. Sretno!

Cika Bika
18.04.2007., 13:16
Doktorica ti je malo blesava jer hrskavica u koljenu ti se ne moze regenerirati...odi ti do dr.Miskulina ili dr.Smerdelja ako si u Zagrebu!Ja ti isto imam problem s mekanim hrskavicama na oba koljena,al mene boli samo kada idem u cucanj!Ja sam zbog toga prekinuo vrlo uspjesnu kosarkasku karijeru!Ako ti je hrskavica...tu ti nema nekog lijeka...artoskopija(skidanje sloja hrskavice),al premlad si za operacije...imas preparata za jacanje hrskavica iliti te injekcije koje su jako skupe...nadji si drugog doktora!

Stribor cumez
11.06.2007., 23:03
Pozdrav. Eto da na zalost podignem temu.:flop: Danas poslije posla sam igrao kosarku i u jednom doskoku, naletio mi je protivnik s boka u koljeno. Osjetio sam da je sve iskocilo i zabolilo je ko vrag. Za dve minute noga je prestala boljeti pa sam se veselo pokusao odsetati do sobe, kad mi je pri prvom oslanjanju na nogu noga "propala". I to bez boli... Otiso na traumatolosku - kazu prednji krizni bye bye Kazu isto da na x-raysima kosti izgledaju cool i sexy... Dakle samo oso krizni. Samo ... Sad mene zanima kakva su iskustva ljudi sa sportskim aktivnostima nakon povrede, a bez operacije. Koliko traje oporavak, imate li kojeg lijecnika a preporuciti, koje vjezbe da upraznjavam (rekose da odmah pocnem vjezbat) Kad se mogu pocet oslanjat na nogu? To mi naravno nisu rekli ...

Puno hvala svima kojima se da slusat tudja tuzakanja - meni se obicno nije dalo :rolleyes:

ante dumbledore
12.06.2007., 19:36
hm...zajebano...ako je "otišo" križni prednji znači nestabilnost koljena,fenomen ladice itd...sport je jako upitan bez operacije,pa usudio bi se reć nemoguć...u svakom trenutku ti može koljeno "iskočit" i eto ti vraga...
ako si keen igrat,idi i potraži dobrog ortopeda,imaš ih Zg koliko hoćeš :D
lovran je izvrstan ako ti se ide na fancy places

Stribor cumez
13.06.2007., 11:46
Tjah tipicno. Ovaj doc mi je reko "moze se i nogomet igrat bez prednjeg kriznog". A ja bi bio zadovoljan s rekreativnom odbojkom i biciklom. Uzasava me ova ideja o sest mjeseci mirovanja, i sada je nemogu isfurati. Ali koliko sam vidio na netu, moguce je i za dva tri mejseca odluciti se za operaciju... U svakom slucaju ne zelim si potpuno izbaciti pristup sportovima. U svakom slucaju morat cu smanjit kilazu da mi koljena malo manje pate :D

dragon100
13.06.2007., 16:25
Tjah tipicno. Ovaj doc mi je reko "moze se i nogomet igrat bez prednjeg kriznog". A ja bi bio zadovoljan s rekreativnom odbojkom i biciklom. Uzasava me ova ideja o sest mjeseci mirovanja, i sada je nemogu isfurati. Ali koliko sam vidio na netu, moguce je i za dva tri mejseca odluciti se za operaciju... U svakom slucaju ne zelim si potpuno izbaciti pristup sportovima. U svakom slucaju morat cu smanjit kilazu da mi koljena malo manje pate :D

operaciju mozes odradititi kad hoćeš ali ako ćeš nastaviti sa ozbiljnijim sportskim aktivnostima onda će ti (ako uopće budeš mogao) se vremenom trošiti hrskavica u koljenu i mogao bi imati problema sa hodanjem kad budes stariji... neki ne mogu niš igrati bez križnog jer ne mogu napraviti ni najmanju promjenu smjera...kod mene je drugi slučaj jer ja igram nogać i šicu bez križnog i bez oba meniskusa.... ja sam naime polomio skoro sve kaj se ima u koljenu...:flop: imaju ti sad i operacije kod privatnika di se možeš vratiti nakon 2 mjeseca (ne ona klasična metoda od 6 mjeseci) ali samo kod privatnika....već nakon tjedan dana spuštaš nogu na pod....jedna poznanica (rukometašica) je to tak operirala i za 2 mjeseca je počela sa treninzima... naravno ovo se plaća i iskreno nisam siguran koliko je platila ...mislim da sam čuo nešto oko 15-16000 kuna i mislim da je to bilo u Merkur bolnici ali nemoj me držati za riječ....pozdrav i drži se....:top:

Stribor cumez
13.06.2007., 18:21
Ha ha da me nisi ti dans vozio kod doktora? Potpuno ista prica od taksista ... :) Sad ispada da ima puno vise ljudi koji igraju bez kriznih nego sto bih ikad ocekivao. Inace zbunjuje me malo ovo. Noga je vec dva dana potpuno nenatecena, mogu je gibat kak pozelim i jos me nijednom nije zabolila, samo zateze. Sad se nadam da je mozda dobri dotur fulo dijagnozu. . . Jedino me strah stat na nju da mi opet ne propadne...

°~Snoopafella~°
14.06.2007., 12:10
vidim da ste sami decki na temi.. evo javlja vam se i jedna cura koja je isto sportski zeznula svoja koljena, desno otisli su mi ligamenti (krizni & nutarnji lijevi) a na ljevom mi otiso menisk.
uglavnom desno sam operirala, al tek nakon 4 tjedna od povrede, jer je doktor cjelo vreme mislil da bude to zacjelilo i da ipak nije tak strasno (jer koljeno nije bilo naoteceno), al je bilo strasno, pa sam zavrsila na operacijskom stolu. rehabilitacija je traja par mjeseci, vjezbala sam dosta i sama..i sad je recimo ok, s tim da osjecam promjene vremena (ko stara baba :D ) i naravno "propada" mi tu i tam.

al ak si profi sportas preporucam ti plasticne (neznam tocno kak se to zove), i nemas brigu vise

sretno!

dragon100
14.06.2007., 14:24
Ha ha da me nisi ti dans vozio kod doktora? Potpuno ista prica od taksista ... :) Sad ispada da ima puno vise ljudi koji igraju bez kriznih nego sto bih ikad ocekivao. Inace zbunjuje me malo ovo. Noga je vec dva dana potpuno nenatecena, mogu je gibat kak pozelim i jos me nijednom nije zabolila, samo zateze. Sad se nadam da je mozda dobri dotur fulo dijagnozu. . . Jedino me strah stat na nju da mi opet ne propadne...

Iskreno ne buš točno znao kaj je sa koljenom dok ne odeš na artroskopiju (ja sam na svojoj saznao da sam jedan menisk parcijalno slomio prije više godina). Fora je da ti jedino artroskopijom mogu sve vidjeti po pitanju ligamenata i hrskavice ostalo su njihova nagadjanja i što napipaju jer se to ne vidi na rengenu. Recimo najpoznatiji ti je Giovani Rooso kaj igra u Izraelu i to bez prednjeg kriznog. Jedan moj frend nije mogao potrčati da mu ne iskoči koljeno i išao je operirati a košaricu je igrao samo rekreativno. Ja sam ti do prije par godina igrao šicu što profesionalno što poluprofesionalno i dosta sam priča u vezi koljena čuo. Uglavnom ti je sve većinom individualno, čak će ti i doktori različito savjetovati. Jedan kaže operiraj, drugi ne moraš. Jedan veli ne igraj niš, drugi ma može samo malo pripazi i sl.... Uglavnom za ozbiljnije bavljenje sportom je potrebna operacija dok se za neku rekreativu preporuca rehabilitacija + odrzavanje misicnog tonusa kako bi se sile sto vise prebacile na misice a sto manje na ligamente.... Ako ides na artroskopiju to ti uzme 3 dana, dodjes npr. u nedjelju navece u bolnicu, u ponedjeljak te operiraju a u srijedu ideš doma. To ti je džabe. Ako ideš privatno onda si isti dan doma za 3-4 sata, ne znam koliko to košta ali izmedju 5-10000 kn možda.
pozdrav...

Stribor cumez
14.06.2007., 17:44
Hvala svima :) Danas sam bio na ultrazvuku izvana je ok al unutra je 95% (kak kaze dr.) puklo. Idem u ponedjeljak na NMR, 1600 cunica, al cemo onda znat tocno sto mi je. Nisam profi sportas, nego znanstvenik, a sportom se bavim rekreativno da ne bih postao neka mlohava masa koja samo pritisce dugmencad :D na svom kompu i crcka nesto po svojoj biljeznici. Najveci mi je zajeb kaj za dva tjedna imam predavanje na kongresu u italiji i onda jos interview za postdoc, .. pa cu se morat hebat sa uskim sjedalima i dugim putovanjima ... Ha sad kak racunam mozda mi povreda bude i pozitiva. Morat cu vise radit (jer nemam kaj drugo), morat cu malo smrsat da sto vise rasteretim koljeno, a uz malo srece za sest mjeseci pocinjem s odbojkom. Kad smo kod toga jel zna neko gdje se najbolje operira koljeno kod nas - artroskopija i te sheme? Meni su frienda gadno razrezali i zasrali, tak da bih preskocio salatu ...

Stribor cumez
15.06.2007., 17:29
Jos jedno pitanje. Poceo sam ic na posao jer si nemrem priustiti sad bolovanje, koliko je nekakvo odmaranje noga bitno. Mislim nije da je forsiram, ali nije nio da je odmaram ...

lahor
15.06.2007., 21:48
Kad smo kod toga jel zna neko gdje se najbolje operira koljeno kod nas - artroskopija i te sheme? Meni su frienda gadno razrezali i zasrali, tak da bih preskocio salatu ...

Šalata nije loša, barem tako kažu. Vjerojatno ovisi i o tome tko te operira (a možda i imaš li vezu). Tamo su ti dobri dr. Hašpl i dr. Bojanić. Druge alternative su ti dr. Janković, on ti radi mislim i na Sv. Duhu i u Draškovićevoj i dobro "popravlja" koljena. Imaš dr. Miškulin, na Sv. Duhu i on je dobar, ali u pravilu traži fizioterapiju u priv. poliklinici njegove žene pa to ispadne malo skupo. U Draškovićevoj ne znam tko je još dobar, ali time ti se krug zatvara što se tiče Zagreba.

Isto tak.... redovnim putem ne dođeš na artroskopiju (i eventualnu rekonstrukciju) tak skoro.

Ostaje ti još Lovran, tu ti ne mogu pomoći s imenima, ali imaš odličnog ortopeda, dr. Nemec, koji je otišao od tamo i otvorio svoju privatnu ortopedsku bolnicu u Ićićima, pogledaj web: www.bolnica-nemec.hr .

Nažalost, večeras ti nemam vremena napisati nešto više, a što se tiče nekakve rehabilitacije u Zg visoko kotira Sv. Duh (hehehe, moje bivše radno mjesto - upravo sam na tim ozljedama radila).

lahor
15.06.2007., 21:52
Sad mene zanima kakva su iskustva ljudi sa sportskim aktivnostima nakon povrede, a bez operacije. Koliko traje oporavak, imate li kojeg lijecnika a preporuciti, koje vjezbe da upraznjavam (rekose da odmah pocnem vjezbat) Kad se mogu pocet oslanjat na nogu? To mi naravno nisu rekli ...

Ako si mlađi (znači ispod 40) i inače sportski tip ja ti preporučujem rekonstrukciju ligamenta. Oporavak je malo duži, ali se dugoročno isplati, pogotovo ako ti ga dobro naprave.

Oporavak bez operacije ti je cca 2-3 mjeseca intenzivne rehabilitacije, stalan oprez pri košarci i sl. aktivnostima, vježbe ti teško mogu opisati preko neta. Što se tiče oslanjanja na nogu - to ti je morao ortoped reći, a i napisati u svoj mišljenju. Jesi dobio ortozu? Ikakve upute (npr. led)?

lahor
15.06.2007., 21:55
Uzasava me ova ideja o sest mjeseci mirovanja, i sada je nemogu isfurati. Ali koliko sam vidio na netu, moguce je i za dva tri mejseca odluciti se za operaciju...

Kakvih 6 mjeseci mirovanja? Možda prije 6 mjeseci intenzivnog jačanja kvadricepsa... a u to se računa i vožnja bicikla tak da nije tako strašno. Moguće je i kasnije otići na operaciju, za tri mjeseca ionako sigurno nećeš doći na red (osim preko veze).

succorosso
15.06.2007., 23:28
da operacija ligg sama po sebi se može operirat ali onako ortopedi ne vole previše operirat neprofesionalce koji jel rade svoje posao bez velikih fizičkih napora....:D

Bas bi bilo fora da se od zdravstvenog osiguranja neprofesionalaca prestane financirati te ortopede, kad ovi vec ne vole raditi svoj posao, osim na vrhunskim sportasima.

Zivciraju li i vas lijecnici koji se odmah odluce koji vam je tretman, bez da vas ista pitaju za preference?

succorosso
15.06.2007., 23:33
Iskreno ne buš točno znao kaj je sa koljenom dok ne odeš na artroskopiju (ja sam na svojoj saznao da sam jedan menisk parcijalno slomio prije više godina). Fora je da ti jedino artroskopijom mogu sve vidjeti po pitanju ligamenata i hrskavice ostalo su njihova nagadjanja i što napipaju jer se to ne vidi na rengenu.

Jao koji dark ages, nije istina da je dijagnosticka artroskopija jedini put!
Postoji pregled MRI, magnetska rezonancija, koji pokazuje sva meka tkiva u koljenu, meniskuse, stanje hrskavice na kosti, ligamente, sve se odlicno vidi i za razliku od artroskopije nije invazivan, nema reza, nema anestezije, nema oziljka, , nema ionizirajuce radijacije, nema stete. A i ne kosta puno, za koljeno je nekih 200-300 eura.

Stribor cumez
16.06.2007., 10:23
Kakvih 6 mjeseci mirovanja? Možda prije 6 mjeseci intenzivnog jačanja kvadricepsa... a u to se računa i vožnja bicikla tak da nije tako strašno. Moguće je i kasnije otići na operaciju, za tri mjeseca ionako sigurno nećeš doći na red (osim preko veze).

Ma znam hvala na savjetima, krivo sam se izrazio. Al nemrem si priustiti izbivanje s posla. Vec sam krenuo na njega jbga. Moram doktorirat do desetog da bi krajem jedanaestog mogao na postdoc. Neznam koliko mi terapije, operacije i ostalo mogu uzeti od vremena. I prije povrede sam planiro da ove godine neidem na godisnji, a sad sam u totalnoj zurbi :(

Stribor cumez
16.06.2007., 10:31
Ako si mlađi (znači ispod 40) i inače sportski tip ja ti preporučujem rekonstrukciju ligamenta. Oporavak je malo duži, ali se dugoročno isplati, pogotovo ako ti ga dobro naprave.

Oporavak bez operacije ti je cca 2-3 mjeseca intenzivne rehabilitacije, stalan oprez pri košarci i sl. aktivnostima, vježbe ti teško mogu opisati preko neta. Što se tiče oslanjanja na nogu - to ti je morao ortoped reći, a i napisati u svoj mišljenju. Jesi dobio ortozu? Ikakve upute (npr. led)?

Na traumi su mi dali kurac od uputa. Sad sam si platio privatnika. Nije bas da sam super s parama, al se ne zelim zasrat, a moram postat cim prije maksimalno mobilan (sto ne znaci oporavljen, vec sposoban za avion, vlak itd...) U ponedjeljak idem na nmr, sa rehabilitacijom sam krenuo jucer. Ultrazvuk :top: satruja tak tak, razgibavanja :top: , al onaj laser ... imam osjecaj da je to cisti placebo. Nit mi doktor zna objasniti kak bi mi on ustvari trebao pomoci, niti je meni bas jasno kako. Funkcionira u vidljivom dijelu spektra - znaci da bas i nemoze proci duboko u tkivo. Energija je malena, imam feeling da je to samo fancy placebo.

ante dumbledore
16.06.2007., 11:09
Bas bi bilo fora da se od zdravstvenog osiguranja neprofesionalaca prestane financirati te ortopede, kad ovi vec ne vole raditi svoj posao, osim na vrhunskim sportasima.

Zivciraju li i vas lijecnici koji se odmah odluce koji vam je tretman, bez da vas ista pitaju za preference?
lol :D :rofl: :s

lahor
16.06.2007., 15:43
Nemam pojma kakav je to laser, inače se zraka ne vidi, odnosno eventualno ima kontrolna dodatna zraka u vidljivom spektru za kontrolu usmjeravanja.

Stribor cumez
16.06.2007., 18:34
Onda je mozda tako. Fizioterapeutkinja nije bas znala objasniti, pa je ispalo da je laser u vidljivom dijelu spektra sto bi stvarno bilo presmjesno.

A inace, kako bioloski stvarno djeluje laser u ovim slucajevima??? Zasto je korisno to sto radi (sto god to bilo)???

lahor
16.06.2007., 18:59
Pa to nije baš razjašnjeno, ali definitivno daje bolji efekt od placeba. Nagađa se da poboljšava i ubrzava sposobnost stanice za cijeljenje.

Stribor cumez
18.06.2007., 10:15
Obavio nmr. Cisto lijepo puknuce prednjeg kriznog bez ostecenja icega ostaloga. Razgovarah sa dva specijalista i fizijatrom (dah si truda), misljenja u vezi operacije su podjeljena. Jedna bi odmah rezo (ne domah, al ono cim moze), jedan bi vidio, a jedan misli da mi to ne treba. Koji su dodatni parametri za odluku o operaciji? Koliko sam shvatio ima ljudi koji se mogu i bez PKL-a baviti sportom. Koliki je rizik raznih kronicnih bolesti sa i bez operacije? Koliku ulogu u oporavku ima visina i tezina te prijasnja snaga misica? Ja sam 189 cm, 95 kg, 3 - 5 puta tjedno po sat - dva neki sport. Da li bi bilo pametno da pokusam sto vise smrsati sada? Cisto je logicno da je manje opterecenje na koljena bolje, ali kako nemogu provoditi maksimalnu aktivnost dio mrsavljanja ide putem dijete, a nisam siguran da li je to dobro za povratak koljena u A+ stanje.

Usput Lahoru - hvala ti puno pomazes. Jesi li ti mozda ortoped ili si bila na duhu u sklopu svoje prakse? Puno pozdrava i svima hvala ...

lahor
18.06.2007., 16:45
Sad ti je osnovni cilj da se ne udebljaš. Nekakve radikalne dijete ti nisu preporučljive jer ćeš tako skuriti mišićnu masu, a onda si tek napravio glupost. No, jako pazi jer ćeš neko vrijeme biti manje aktivan i mogle bi se kilice nakupiti što ti nije preporučljivo. Prijašnja snaga mišića ima veliku ulogu jer imaš uvjetno rečenu "rezervu" koju ćeš u početku malo izgubiti, ali će je biti lakše nadoknaditi. Visina nije neki faktor, a težina - logično je. Veća težina - veće opterećenje, ali opet - ovisi je li ta težina masno tkivo ili mišićna masa. Ovo prvo je nepoželjno, mišići ti svakako trebaju i ne štete.

Ono što ćeš sad trebati je usporavanje gubitka volumena mišića i čim ti okolnosti dopuste intenzivno jačanje mišića, pogotovo ako ne misliš operirati mišić (a i ako misliš jer će ti jak mišić ubrzati rehabilitaciju) - tada će trebati još ekstra ojačati kvadriceps da bi kompenzirao nedostatak stabilizacije koju daje prednji križni ligament. Hoćeš li se operirati - tvoja je odluka, mnogi uspješno funkcioniraju i bez tog ligamenta, ali osnovni preduvjet toga je jako, jako razvijen kvadriceps (i to u pravilan odnos snage sve četiri komponente kvadrića, posebnu pažnju treba usmjeriti na njegov medijalni (unutrašnji) dio. Isto tako, pravilan odnos snage kvadricepsa i mišića stražnje lože. Tako možeš donekle kompenzirati nedostatak prednjeg križnog i smanjiti si vjerojatnost degenerativnih promjena na hrskavici. Kao što vidiš, ni stručnjaci se ne mogu dogovoriti operirati ili ne. Osnovni parametar je procjena tvoje sportske aktivnosti - kojeg je intenziteta, frekvencije i je li rizična za koljeno. Nogomet i skijanje npr. svakako jesu, ali možda i ne ako se provode rekreativno i s dobro pripremljenim koljenom. To ti je skroz subjektivna stvar. Doduše, s današnjim tehnikama kad ti ne otvaraju cijelo koljeno i naprave ti ligament od tvog mišića...možda bi se i isplatilo. No, mislim da ti vatra ne gori, možeš pokušati prvo s konzervativnim pristupom pa vidjeti kako stvar funkcionira, makar su neka istraživanja pokazala i da je dobro stvar operirati odmah. Vidiš, mišljenja su ti krajnje podijeljena...

Nisam ortoped, radila sam fizikalnu terapiju koljena na duhu. Sorry, malo je post zbrčkan, ali pisala sam ga navrat-nanos.

ante dumbledore
18.06.2007., 19:12
Usput Lahoru - hvala ti puno pomazes. Jesi li ti mozda ortoped ili si bila na duhu u sklopu svoje prakse? Puno pozdrava i svima hvala ...[/QUOTE]
ona ti je bola moderator na Zdravlju:zubo:

succorosso
18.06.2007., 22:31
Bez prednjih kriznih ligamenata mozes sve, ALI to ti je kao voznja u autu bez pojasa: ako se sto desi bit ce vise stete.

Naime ako u zivotu vecinom sjedis, odes do kuhinje i do zahoda, mozda ti fakat ne trebaju ACL-ovi, no kazes da se bavis sportom i da si krupan (95kg). Bojim se da su ti sanse velike da dozivis daljnje povrijede koljena jer jedan dio sistema ti je vec otisao, a nije bas da bitno mijenjas lifestyle. Povrijede koljena mogu biti vrlo bolne i dugotrajne, te da se nikad ne saniraju u potpunosti.

Dok to jos nije kasno: prouci online kako se ligamenti mogu popravljati, pa se jos malo konzultiraj s lijecnicima i odluci.

Stribor cumez
19.06.2007., 17:15
Sad ti je osnovni cilj da se ne udebljaš. Nekakve radikalne dijete ti nisu preporučljive jer ćeš tako skuriti mišićnu masu, a onda si tek napravio glupost. No, jako pazi jer ćeš neko vrijeme biti manje aktivan i mogle bi se kilice nakupiti što ti nije preporučljivo. Prijašnja snaga mišića ima veliku ulogu jer imaš uvjetno rečenu "rezervu" koju ćeš u početku malo izgubiti, ali će je biti lakše nadoknaditi. Visina nije neki faktor, a težina - logično je. Veća težina - veće opterećenje, ali opet - ovisi je li ta težina masno tkivo ili mišićna masa. Ovo prvo je nepoželjno, mišići ti svakako trebaju i ne štete.

Ono što ćeš sad trebati je usporavanje gubitka volumena mišića i čim ti okolnosti dopuste intenzivno jačanje mišića, pogotovo ako ne misliš operirati mišić (a i ako misliš jer će ti jak mišić ubrzati rehabilitaciju) - tada će trebati još ekstra ojačati kvadriceps da bi kompenzirao nedostatak stabilizacije koju daje prednji križni ligament. Hoćeš li se operirati - tvoja je odluka, mnogi uspješno funkcioniraju i bez tog ligamenta, ali osnovni preduvjet toga je jako, jako razvijen kvadriceps (i to u pravilan odnos snage sve četiri komponente kvadrića, posebnu pažnju treba usmjeriti na njegov medijalni (unutrašnji) dio. Isto tako, pravilan odnos snage kvadricepsa i mišića stražnje lože. Tako možeš donekle kompenzirati nedostatak prednjeg križnog i smanjiti si vjerojatnost degenerativnih promjena na hrskavici. Kao što vidiš, ni stručnjaci se ne mogu dogovoriti operirati ili ne. Osnovni parametar je procjena tvoje sportske aktivnosti - kojeg je intenziteta, frekvencije i je li rizična za koljeno. Nogomet i skijanje npr. svakako jesu, ali možda i ne ako se provode rekreativno i s dobro pripremljenim koljenom. To ti je skroz subjektivna stvar. Doduše, s današnjim tehnikama kad ti ne otvaraju cijelo koljeno i naprave ti ligament od tvog mišića...možda bi se i isplatilo. No, mislim da ti vatra ne gori, možeš pokušati prvo s konzervativnim pristupom pa vidjeti kako stvar funkcionira, makar su neka istraživanja pokazala i da je dobro stvar operirati odmah. Vidiš, mišljenja su ti krajnje podijeljena...

Nisam ortoped, radila sam fizikalnu terapiju koljena na duhu. Sorry, malo je post zbrčkan, ali pisala sam ga navrat-nanos.

:top:
Veliki thanx. Da nemam curu nakon ovak dobrih postova bi ti se garant uipucavao. pozdrav :s

a.t. #14
20.06.2007., 21:06
Dakle, treniram košarku već duže vrijeme. Nakon jedne utakmice primjetio
sam da mi se ispod one izbočine na koljenu pojavila još jedna. Kad je malo taknem jako zaboli i teže hodam ali samo poslije treninga nikad za vrijeme treninga. Prije nego odem negdje htio bih da vidim kako i šta.

Stribor cumez
24.06.2007., 17:06
Opet pitanje, doktora mi nema trenutno. Dosta sam vjezbao koljeno ( kako je preporuceno s njegove strane i jucer mi je dosta nateklo). Nista ne boli, i dalje osjecam kao da stvar napreduje, ali je oteklo puno vise nego prije. Da li se zabrinjavati, da li prestati vjezbati ili nastaviti istim tempom. Doktor ce mi reci svoje misljenje u utorak, ali zelio bih znati kako da se ponasam danas i sutra ...

gattuso_8
25.06.2007., 22:56
Ja imam isti problem. Prije kojih 3 mjeseca igrao sam nogomet i ja sam stao dok je koljeno sam izletilo, isao sam doktoru rekli su samo miruj nisu mi nis dali, a sad mi je koljeno potpuno sjebano, skroz mi je nestabilno nemrem vise ni trcat bojim se da se skroz ne sjebem. prokleti doktori

lahor
26.06.2007., 09:26
Ništa zabrinjavajuće što je naoteklo, stavljaj si leda - to pomažu u smanjenju otoka, prije i poslije vježbanja.

maler
26.06.2007., 15:06
Placa li se rekonstrukcija i koliko dugo traje rehabilitacija?

Cota
30.06.2007., 22:05
Nisam ni pomišlja da postoji ovakva teme da prošle nedjelje.
Igrao sam mali nogomet i u jednom doskoku sam osjetio bol u koljenu uzrokovanu rotacijom, a koljeno mi je samo prošetalo lijevo-desno.
Odmah sam otišao na Splitsku prvu pomoć gdje su mi napravili rengen koljena, vidjeli da nije ništa slomljeno, malo pomicali nogu i dali nalaz da je ligamentarni sustav očuvan.
Međutim u idućim danima mi se stvarao sve veći otok, pa sam otišao privatno napraviti ultrazvuk na kojem je ustanovljeno da su mi pukli medijalni i lateralni ligament, dok se od šoka uopće ne sjećam šta mi je doktor rekao za križne ligamente.
Napravio mi je punkciju i našao krv u koljenu i sad sumnja da je pukla (mislim) čahura koljena, a sumnja i na ozljedu meninskusa.
Odmah sam otišao i do dobrog fizijatra koji mi je potvrdio dijagnozu i dao savjet da napravim MR i vidim kakvo je stanje.
U utorak idem na pregled kod traumatologa (kod kojeg sam išao raditu ultrazvuk), da vidim što i kako dalje.
Sad imam par pitanja, pa ako bi mi netko mogao dati odgovor na njih?
Prvo za MR.
Zna li netko gdje se u dalmaciji može napraviti a da se ne ćeka dugo, i rade li ovi u poliklinici sunce privatno ili samo svojim osiguranicima.
Rečeno mi je da kupim ortozu s pojačanjima, a vidim da na nju imam pravo preko HZZO-a, pa me zanimaju i ta iskustva.
Dali da počmem sa terapijom na svoju ruku do pregleda (nešto sam radio za kvadriceps pa mi je malo nateklo koljeno) ili da čekam upute fizijatra (također u utorak).
Koliko često mogu ledom hladiti koljeno. Ja to radim 5-6 puta dnevno.
Imam užasnu bol u mišiču lista, dali je to normalno, pošto mi je list stalno na jastuku?
U kojem položaju da držim nogu(zgrčeno ispravljeno)?

dama19
06.07.2007., 13:27
Nisam ni pomišlja da postoji ovakva teme da prošle nedjelje.
Igrao sam mali nogomet i u jednom doskoku sam osjetio bol u koljenu uzrokovanu rotacijom, a koljeno mi je samo prošetalo lijevo-desno.
Odmah sam otišao na Splitsku prvu pomoć gdje su mi napravili rengen koljena, vidjeli da nije ništa slomljeno, malo pomicali nogu i dali nalaz da je ligamentarni sustav očuvan.
Međutim u idućim danima mi se stvarao sve veći otok, pa sam otišao privatno napraviti ultrazvuk na kojem je ustanovljeno da su mi pukli medijalni i lateralni ligament, dok se od šoka uopće ne sjećam šta mi je doktor rekao za križne ligamente.
Napravio mi je punkciju i našao krv u koljenu i sad sumnja da je pukla (mislim) čahura koljena, a sumnja i na ozljedu meninskusa.
Odmah sam otišao i do dobrog fizijatra koji mi je potvrdio dijagnozu i dao savjet da napravim MR i vidim kakvo je stanje.
U utorak idem na pregled kod traumatologa (kod kojeg sam išao raditu ultrazvuk), da vidim što i kako dalje.
Sad imam par pitanja, pa ako bi mi netko mogao dati odgovor na njih?
Prvo za MR.
Zna li netko gdje se u dalmaciji može napraviti a da se ne ćeka dugo, i rade li ovi u poliklinici sunce privatno ili samo svojim osiguranicima.
Rečeno mi je da kupim ortozu s pojačanjima, a vidim da na nju imam pravo preko HZZO-a, pa me zanimaju i ta iskustva.
Dali da počmem sa terapijom na svoju ruku do pregleda (nešto sam radio za kvadriceps pa mi je malo nateklo koljeno) ili da čekam upute fizijatra (također u utorak).
Koliko često mogu ledom hladiti koljeno. Ja to radim 5-6 puta dnevno.
Imam užasnu bol u mišiču lista, dali je to normalno, pošto mi je list stalno na jastuku?
U kojem položaju da držim nogu(zgrčeno ispravljeno)?

Hej!!
Ja sam prošle godine operirala koljeno (dr. Nemec,Matulji, sve pohvale) i imama "sitnog" iskustva sa pojedinim tvojim pitanjima!
Ovako . . . Kaj se tiče hlađenja koljena ledom 5-6 puta dnevno je sasvim dosta pogotovo sad kad su ove vručine.
Nogu si drži malo povišeno,npr na dva jastuka. Dok ležiš ortoza ti ne treba iako i pretpostavljam da ju skineš , to sam valjda sam ja ko blesava držala tu ortozu na koljenu pa mi je onda lijepo atrofirao mišić!:flop:
Ortozu sam si nabavila prek HZZO-a,sad se više i nesjačam kak je to išlo al znam da mi je dr. dao neki papir koji sam morala potvrdit i vratit njemu a onda su mi donjeli ortozu.
Meni su ti isto radili punkcije,jednom tjedno,pet tjedana za redom a nakon toga sam napravila MR jer nisam mogla prije pošto mi je koljeno bilo natečeno.

Cota
06.07.2007., 23:47
a

nigelamo
15.07.2007., 10:17
Bok,

mozda bi nekom koristilo moje iskustvo.
Naime, na nogometu sam torzijom na lijevom koljenu potrgao prednji krizni ligament (LCA). Losa podloga, godine (34) i niz nekih drugih okolnosti su dovele do toga... No, kad sam napravio MR i ortopedski pregled, pitali su me da se mogu odluciti za operaciju ili ne, ovisno o mojim sportskim zeljama u buducnosti. Kad mi se oteklina smirila, poceo sam sa vjezbama kvadricepsa i vjezbama stabilnosti koljena, i tako jednog dana igrao sam odbojku na pjesku i pri doskoku samo me izvrnulo i ostao sam lezati na pjesku s nevjericom, ali i odlukom da cu operirati koljeno.
koljeno sam operirao prije 3 tjedna kod dr. Jankovica na Sv. Duhu (odlican ortoped!!!), odlucio se za regionalnu anesteziju (u kicmu - donji dio tjela ne osjetis) i gledao operaciju na ekranu. Napravljena mi je artroskopija (dva mala bocna reza) sa jednim 3 cm velikim rezom na potkolj. kosti. Kao zamjenski LCA uzet mi je sa straznje loze tzv. semitendiozus i gracilis i pricvrscen s jedne strane tzv. endo-butten (nesto kao zavrsna kapica) a s donje strane bioresoptivnim vijkom (onaj koji se raspada s vremenom). Bio sam 3 puna dana u bolnici, a i odmah su pocele vjezbe fleksije i ekstenzije koljena (max. do 90 stupnjeva). Dobio sam stake i ortozu. 2 tjedna nakon operacije sam odveden u toplice na staconarnu fizikalnu terapiju (sad sam usred toga) i radim staticke vjezbe koljena (kinetek, magnet, krioterapija(led), elektrostimulacije kvadricepsa, masaza, bazen...). Koljeno mi izvrsno napreduje i misici se super oporavljaju.
Bitno u cijeloj stvari je da je oporavak dug i najvise ovisi o strpljenju pacijenta, te je bitno postepeno provoditi terapiju. Npr. ja vec bez problema mogu hodati bez staka i ortoze, ali zbog nepredvidivih okolnosti jos uvijek si pomazem s njima da ne dode do nekih nepredvidivih trzaja koji bi mogli biti pogubni za rekonstruirani LCA. Tako sam dobio savjet od strucnjaka.
Mislim da stvar ide u najboljem mogucem pravcu i strasno mi je drago sto sam se odlucio za operaciju (na Sv. Duhu se ceka cca. 7 mj. da se dode na red) i to pogotovo kad sam sreo poznanika koji je imao isti problem i podvrgnuo se operaciji kod istog doktora i proveo rehabilitaciju do kraja, i evo danas pod punim opterecenjem igra nogomet bez ikakvih problema, bez da nesto posebno pazi, osim sto odrzava muskulaturu za to zaduzenu.
Volim sport i sigurno sam donio ispravnu odluku.

Nadam se da ce nekome ovo biti od pomoci, no moram reci da najvjerojatnije necu biti na netu do pocetka 9.-og mjeseca, pa do tada....

Goldstein
16.07.2007., 20:45
27.05.sam sjebo koljeno na malom nogometu.stopalo se okrenulo u desnu stranu kolko se sjećam i povuklo koljeno sa sobom.osjetio sam da je nešto puklo:mama: pao na pod i urliko od bolova neko vrijeme dok se nije smirilo.otišo sam do doma normalno (malo šepavo).napomena:popio sam andol300 prije nogometa pa me možda zato manje bolilo nego kaj bi trebalo.sljedećih par sati je počelo nabubrivati,tj.punit se s krvi kako sam saznao, podljev neki, stavio sam rakije i oblog na to da se smiri(savjet od prijatelja).naravno nije pomoglo.

28.05.nisam mogo spavat od bolova, pričeko sam mamu da se probudi i otfura me na hitnu, jedva sam sišo s kraveta, skoro pao u nesvijest od bolova nakon par koraka.došla hitna, odveli me na rebro, tamo su me slikali (rentgen) i vidili da mi u biti ništa nije i poslali me u prostoriju na kojoj piše "gipsaonica". tamo je bio neki stariji doktor i popizdio na ovo dvoje jer, po njegovom, uzrok boli je bila ta krv u koljenu i to nije smjelo pod gips/longetu nego ju je trebalo izvadit (punktirat).to su obavili, stavili longetu od gležnja do guzice i nisu praktički ništa rekli, samo su ugovorili sljedeći pregled.

otad sam 3 puta bio na punktaciji, svakih 6-7 dana (uključujući prvi put)

ciljao sam na mišljenja vie doktora pa sam namjerno fulavo datume pregleda i naletavo na podjeljena mišljenja, jedan veli operacija?najvjerovatnije ne, drugi kad je skinuo longetu pitao je zašto već nisam do sad operiran pa mi se počelo činit da baš i neznaju točno što rade

dobio sam neko sranje umjesto longete koje mi ograničava kretanje koljena samo pravocrtno i na nekih 70ak stupnjeva

na početku su rekli da je vjerovatno ruptura acl-a u igri, al tada nisu mogli zaključiti gdje me najviše boli jer me sve bolilo..otad nisu uopće micali koljeno do ovog petka kad me na neke pomake bolilo s ljeve strane (tako da smo ja i husky tu negdje)

kakve su procjene?svi vele da izbjegavam rebro u širem luku..neznam ni sam šta ću sa sobom al nekako nemam povjerenja u doktore

hvala na čitanju;)

Goldstein
16.07.2007., 21:11
i da, jel treba mirovat sad s ovim ili kaj?
i kaj je to otok?

tough_cookie
17.07.2007., 09:25
i kaj je to otok?

sorry, za ovo drugo ti ne znam pomoci, a otok je oteklina.

Goldstein
17.07.2007., 11:29
:rofl: i to je nešto

dama19
17.07.2007., 13:15
i kaj je to otok?

Hej!
Tak ti je slično bilo i meni,bila sam na punkciji koljena pet puta, jednom tjedno , nakon toga gubljenje vremena na terapijama, pa tek 3 mjeseca nakon pada operacija!

Trebao bi mirovati i držati nogu na povišenom , dok si doma skini si tu ortozu da ti mišić ne atrofira , ja sam svoju držala stalno pa mi se to desilo!

A koljeno bi si trebao "lediti" zbog tog otoka. Bar nekih 3-4 puta dnevno. Preporučam da u plastičnu čašicu staviš vode i žlicu , pa kad se to fino zaledi uzmeš i lediš si koljeno kojih desetak minuta.:top:

Goldstein
17.07.2007., 19:12
hvala

al zašto mi onda nisu ostavili longetu ako trebam mirovat?
mišić mi je već lagano počeo atrofirat, koje su najbolje vježbe u ovoj situaciji da se situacija ne pogorša, mogu leć na bok i dizat nogu ili kaj?

morbidangel
17.07.2007., 20:05
OPERIRAJ; AKO NIJE KASNO!!!

Imao sam isti slučaj, kao dijete u osnovnoj školi, na nogometu: u trku skočio na loptu, potkoljenica otišla prema van:eek: (...još me i sad zaboli dok se sjetim toga...). Standardno: longeta, noga na povišenom i punkcije, led i fizikalne terapije, atrofija (noga mi bila upola tanja:zubo: ). Doktor je rekao da ne treba operirati jer sam mlad, blablablabla... Rezultat je da sam to isto koljeno (lijevo) do sada iščašio/uganuo/dislocirao preko deset puta, a nakon par godina počelo se isto događati sa desnim, pretpostavljam da je zbog toga što sam na lijevu više "pazio".
Što se tiče sporta, nema nikakvih problema dok se trči po pravcu ali ako treba naglo promijeniti smjer, jednostavno ne ide i imam osjećaj da će mi opet iskočiti.

"Dobra" je stvar da možeš prema želji dislocirati koljeno i plašit malu djecu :D

Uglavnom da mi se to sada prvi put dogodilo jebo bi m**** doktoru ako me ne bi htio operirati:Snajper: :Snajper: :Snajper:

dama19
18.07.2007., 11:40
hvala

al zašto mi onda nisu ostavili longetu ako trebam mirovat?
mišić mi je već lagano počeo atrofirat, koje su najbolje vježbe u ovoj situaciji da se situacija ne pogorša, mogu leć na bok i dizat nogu ili kaj?

Bolje ti je ak imaš ortozu , pa je možeš skinuti dok si doma , zamisli se da imaš langetu po ovoj vrućini!

Možeš i leći na leđa i dizati nogu , gore - dolje , lijevo - desno , i kao da pišeš slovo V , s time nek ti stopalo bude zategnuto prema tebi .

Probaj što prije doći do nekog dobrog ortopeda i obaviti operaciju , nema ti druge!:top:

Goldstein
18.07.2007., 14:23
:rofl:
hvala

decu mogu plašit i na drge načine, ovaj me ne interesira:)

moj frend je isto imo pizdarija s jednim koljenom pa mu se sjebalo i drugo..to je loše, nebi htio da se meni dogodi u svakom slučaju

@dama19-ovaj bedreni mišić je dosta atrofirao pa nogu nemogu prema gore micat, al dobro, snaći ću se s vježbama (da mi je neki doktor to prije reko bilo bi mi sad lakše...)

operacija, velite..preporuke? kod koga, za koju lovu, kolke su šanse zajeba i to?

husky
18.07.2007., 15:49
Ja sam bio na UZV u poliklinici u Nemetovoj, doktor na UZV predobar, sve mi je rekao. Nakon njega, sam sam skoro sve odlucivao sto cu i kako dalje, jer oni u Draskovicevoj nemaju vremena ni pogledat te a kamoli izlijeciti. 300 kn sam ostavio u Nemetovoj i isplatilo se debelo, to je sve sto mogu reci o svom iskustvu sa koljenom u pocetnoj fazi. 4 mjeseca nakon istegnuca dalje se to jos malo mice, nije sto posto proslo, ali ne bih se odlucio za operaciju, jer mi nije strasno bilo koliko strasno moze. Nisam imao nijednu punkciju jer nisam imao puno tekucina u koljenu. Ako se 2. put dogodi isto, mozda operacija. Ali dotad, sport, i steznik ako se radi i o samo par stupnjeva kosim opterecenjima, npr. stolni tenis, nogomet u dogledno vrijeme i sl. A cement sam poceo nositi 50 dana nakon istegnuca, nisam jos skoro ni mogao hodati. Samo da mi misici ojacaju. Bio sam na rubu atrofije, i noga je bila osjetno slabija, cca 6 tjedana longete od vrha do dna noge. Ali samo hodanje i vjezba, te bicikl cim sam uopce mogao toliko svinuti nogu (2-3 dana nakon skidanja longete). Dignuo sam si sic kolko ide, da sto manje savijem jer do 0 stupnjeva nisam mogao. Nogu sam sam istezao za kompjuterom u ona 2-3 dana. Svakih pola sata po koji stupanj, pa drzao minutama, pa par istezanja, pa opet stezanje koji stupanj, dokle ne boli. Ali to vama sa puno tekucine ce mozda biti veci problem.

dama19
19.07.2007., 07:29
:rofl:
hvala

decu mogu plašit i na drge načine, ovaj me ne interesira:)

moj frend je isto imo pizdarija s jednim koljenom pa mu se sjebalo i drugo..to je loše, nebi htio da se meni dogodi u svakom slučaju

@dama19-ovaj bedreni mišić je dosta atrofirao pa nogu nemogu prema gore micat, al dobro, snaći ću se s vježbama (da mi je neki doktor to prije reko bilo bi mi sad lakše...)

operacija, velite..preporuke? kod koga, za koju lovu, kolke su šanse zajeba i to?

Ja sam operaciju obavila kod dr.Nemeca u Matuljima , platila cca 16.000 kn , po bolnicama ( Sv. Duh , Šalata ) , su liste čekanja oko 7 mjeseci .
Meni je to bilo previše pa sam se odlučila na privatnika. Bila sam i kod dr. Miškulina , on ti radi na Sv. Duhu i privatno al sam se ipak odličila za dr. Nemeca i nisam pogriješila!

Goldstein
19.07.2007., 18:00
ima kakva alternativa? čuo sam za Lovran, pa za nekog lika koji je od tamo u Vukovar otišo.kolko se ovog Bojanića sa šalate treba čekat i tako,jebote treba se operirat sad a neznam di:eek:

Goldstein
19.07.2007., 18:02
se isplati u nemetovu otić na operaciju ili samo pregled?

dama19
19.07.2007., 18:55
ima kakva alternativa? čuo sam za Lovran, pa za nekog lika koji je od tamo u Vukovar otišo.kolko se ovog Bojanića sa šalate treba čekat i tako,jebote treba se operirat sad a neznam di:eek:

Dr.Nemec je radio u Lovranu pa je otvorio svoju polikliniku , za Bojanića sam čula da je odlićan al kad sam se htjela naručiti za pregled rekli su mi tek za nekih mjesec i pol da mogu doći a da se operacija kod njega čeka i do 7 mjeseci.

Goldstein
19.07.2007., 20:33
hvala na savjetu za led, otok se smanjio pun kurac za dan i pol :top:

KAELA
21.07.2007., 09:57
ja sam imala puknute ligamente. išla sam na operaciju i oporavak mi je trajao 3 mjeseca. nisam nosila longetu nego ortozu tako da sam već drugi dan nakon operacije počela s rehabilitacijom po 4 sata dnevno. svejedno mi je došlo do atrofije mišića.
danas mi je koljeno super - ko da nikad ništa nije bilo.

KAELA
21.07.2007., 10:00
i definitivno preporučam dr.hašpla sa šalate - on je 100% naš najbolji doktor za koljena.

Goldstein
21.07.2007., 15:05
poslje operacije 3 mjeseca oporavka??
koje sranje

Goldstein
21.07.2007., 20:44
kaj nije inače da poslje operacije odma možeš trčat i to?

castanea
21.07.2007., 21:36

dr. Zoran Aleksijević, šef odjela za kirurgiju u Vukovaru, specijalist ortoped, vrhunski stručnjak. ne znam koliko bi dugo čekao i šta bi ti rekli, ali brojeve tel imaš na netu pa nazovi i vidi.

inače, pretprošlu zimu na skijanju malo glumila Janicu i spucala se. rezultat je bilo puknuće križnih ligamenata u desnom koljenu. išla sam na operaciju i nosila ortozu dva mjeseca. dobila sam ju preko HZZO. nakon toga je uslijedila rehabilitacija u Daruvarskim toplicama. mišići na desnoj nozi su mi bili atrofirali i radila sam tamo po posebnom programu i pod nadzorom dr. Egića kojega isto preporučam. trebalo mi je vremena da se oporavim (oko 6 mjeseci), ali sada je sve u redu.

evo linka http://www.daruvarske-toplice.hr/index.php?page=aktivnip_biokineticki

KAELA
22.07.2007., 06:36
poslje operacije 3 mjeseca oporavka??
koje sranje

da, za potpuni oporavak treba 3 mjeseca. prva dva tjedna se ne smije ni stati na tu nogu, a onda počneš lagano sa štakama hodat.
dobro, možda je razlika ak ti pukne jedan ligament ili svi, meni su svi popucali.

KAELA
22.07.2007., 06:37
inaće, ligamente treba operirati što prije nakon puknuća - najbolje bi bilo u roku 24 sata.

Goldstein
22.07.2007., 17:07
zašto nijednu dobru vijest nisam čuo... :(
al dobro, meni nisu svi popucali, samo jedan i to djelomično :headbang:

hvala

Goldstein
25.07.2007., 22:40
jel bio ko u domu sportova na pregledu (500kn sa ultrazvukom)

Goldstein
26.07.2007., 17:52
ja bio danas i dobar je lik, sve je reko kaj treba
uglavnom meniskus je u kurcu, možda će ga trebat vadit, saznat ću za tjedan dana (poslje vježbi nekih), 2 ligamenta su se malo ujebala al bu oni dobro :zubo:

onliner
27.07.2007., 13:46
zašto nijednu dobru vijest nisam čuo... :(
al dobro, meni nisu svi popucali, samo jedan i to djelomično :headbang:

hvala

Dobra vijest ti je da si poslje opracije i oporavka koji podrzumjeva vjezbanje od nekih pola sata na dan ko nov. Meni je puko prednji krizni, operirao sam ga i sad mi je koljeno zakon, igram nigomet, trcim, rolam, planinarim.

Goldstein
27.07.2007., 23:13
kolko dugo nakon operacije? a vak ionak je meniskus u kurcu, ne ligamenti

Cota
02.08.2007., 22:43
Goldstain, nemoj trćat od doktora do doktora nego prvo sredi pravu dijagnozu, a onda računaj šta radit dalje. Ovo ti je moja dijagnoza da te utješim:
MR desnog koljena:

Izljev u femoropatelarnom zgolbu, elevirana patela pokazuje nepravilno kontinuiranu hrskavicu u medijalne polovice u smislu hondromalacije.

Lučna impresija (bez prekida kontinuiteta) hrskavice lateralnog kondila femura uz sklerotičnu priležeću subhondralnu kost i edem okolne kosti – kontuzija.

Ruptura prednjeg križnog ligamenta.

Gornja polovica stražnjeg križnog ligamenta je zadebljana i inhomogenog signala – nalaz odgovara parcijalnoj rupturi.

Parcijalna ruptura proksimalne polovice medijalnog kolateralnog ligamenta.

Vertikalna ruptura stražnjeg roga lateralnog meniska

Preporučeno mi je mirovanje dok oteklina ne splasne, a onda ću dalje vidit. Uglavnom, da mi ne atrofiraju mišići dok čekam, plivam i provodim u moru svaki dan po dva sata i osjećam da stvar ide na bolje. Čini mi se doktori i nemaju ideju šta sa menon, osim šta su priznali da me nisu dobro liječili iz početka, tako da sam sam odlučija nać šta je najbolje za mene. Bolje da falijen ja nego neki xyz. Na operaciju ću definitivno ići, ali tek tamo prije idućega ljeta, da terapiju mogu provoditi u moru, a ne po raznim ustanovama. Nosim ortozu i hodam na petu sa 50 % opterećenja (uz pomoć štake).
Sviđa mi se ideja o DR. Nemecu ali mislim da i ostali doktori znaju svoj posao.
dakle, prvo riješi pravu dijegnozu, a ne da ti se oni igraju na pogađanja. Draža je meni moja noga od Da Silvine (to sam mu prvo reka kad me pita jesam li sportaš).

Nemoj upast u tupilo nego nađi svati da je to tako i da ti niko neće pomoć osim sam sebi i nekoliko ljudi na grupi.

Ivan-VU
14.09.2007., 10:04
Pozdrav svima!
Pao sam na asfalt igrajući mali nogomet i nakon slikanja na hitnoj rekli su mi da je sve u redu sa koljenom i da nije ništa puklo ni istegnuto. Doktor je rekao da samo držim hladne obloge i da je to sve. Nisam mogao stati na tu nogu 2 ili 3 dana nakon pada. Poslije ta 3 dana mogu lagano stati na nogu i evo danas je prošlo 3 tjedna od pada. Sve je ok,noga me ne boli ali ju ne mogu potpuno ispraviti,nedostaje jako malo ali još uvijek ne mogu do kraja. Saviti isto tako,jako malo nedostaje. Jel tko zna koliko traje potpuni oporavak koljena?
Pitam zato što sam na laktu prije godinu dana istegnio ligamente i isto tako nisam mogao potpuno ispraviti ruku ali sve je prošlo za 3 tjedna. Sad sa koljenom mi nisu istegnuti ligamenti a oporavak još traje. Hvala na odgovorima!

succorosso
15.09.2007., 00:09
Ja sam imao slicnu ozlijedu, ispalo je da se radi o puknucu meniskusa. Ako se ovaj nezgodno svine, odnosno zguzva, onda ne mozes ispraviti nogu, boli te pri pokusaju ispravljanja sve vise i vise, kad drzis svinutu ne boli te.

Meniskus se na rendgenu ne vidi, napravi MRI za dijagnostiku, tamo se to vidi odlicno.

Ako ne poduzmes nista sanse su da ces imati daljnje ozljede na hrskavici kojom su presvuceni krajevi kosti koji tvore zglob.

Imas sanse da ti se meniskus popravi ako je puknuce u vanjskoj, prokrvljenoj, crvenoj zoni. U unutarnjoj nema prokrvenjosti, pa popravak (sivanje, klamanje) ne funkcionira. Tu se obicno uklanja potrgani dio meniskusa.

Izuzetno je vazno da ne dozvolis da ti uklone cijeli meniskus, inace ode ti koljeno za 10ak godina u artrozu zgloba. To se do pred 15ak godina obicno radilo, a mozda neki tupan i danas radi tako kako su ga davno ucili.

Ako radis operaciju, obavezno radi artroskopski, odnosno radi kod lijecnika koji je dobar za koljeno (neki ortopedi su ocajno losi na koljenu). Preporucam Alpha Klinik u Muenchenu i dr. Toft-a. Preporucam isto da razmotris CMI, kolageni implant, kojim ti se naodmijesti uklonjeni dio meniskusa, a kasnije se stanicnom migracijom stvori tkivo tipa tkiva meniskusa, no samo ako se to moze napraviti artroskopski i na istoj operaciji. Cijena mislim da je oko 10.000 eura.
Ako radis u Hrvatskoj zaboravi Toft-a i CMI, ali nadji bar dobrog ortopeda, a ne da te operira neki mesar.

No prvo napravi dijagnostiku kako spada: MRI.

Taroth
15.09.2007., 07:48
parcijalna meniscektomija je standard..
no, to se ne mora raditi kao artroskopska operacija, jer je i sam rez tek 3-4 cm, i operacija je gotova za 40 min.

tako da nije potrebno radi toga ici u minken.

mri (po mom), ne mora raditi, ima kontrasna radiografija i to je okej.

kapetankuka
01.10.2007., 21:13
Prije dva mjeseca sam povrijedio koljeno drugi puta nakon pet godina. Sada me boli i trne kada duže sjedim. Na kontroli me je doktor uputio na slikanje magnetskom rezonancom. Nalaz je slijedeći:
Lezija medijalnog meniska III stupnja-Double PCL
Lezija medijalnog kolateralnog ligamenta II stupnja
Lezija prednje ukrižene sveze III A stupnja.
Oćekujem termin za slijedeći pregled, ali bi htio znati je li operacija za ovo nužna, je li bolje učestalo gibanje ili mirovanje, ako treba operacija jesam li predugo čekao?Općenito koliko dugo traje oporavak?

schtakor
02.10.2007., 13:24
nisi naveo dali je koljeno stabilno,ako nije onda na operaciju,relativno rutinski artroskopskom metodom će te skrpat.
preporuka dr.bojanić na šalati.

kapetankuka
02.10.2007., 20:25
Na pregledu je doktor konstatirao minimalnu labavost u području medijalnog kolateralnog ligamenta ali bez bolnosti. Isto tako mi nije jasno što to znaći nepravilan uzdužni prekid u području medijalnog meniska uz veći sekvestrirani dio medijalnog meniska u stranjem dijelu.
Neki od doktora kažu da se ligament lijeći operacijom, pa se iz tog razloga i raspitujem.

baky
12.11.2007., 22:48
Nedavno sam bila na putu i puno smo hodali, razgledavanje i pjesacenje preko cijelog grada i negdje u tim bjesomucnim pjesacenjima pocelo me bolit koljeno, ne oba nego jedno. I ne odjednom nego nekako prvo je malo boluckalo, ja i dalje hodala i hodala i onda je bol postala dosta jaka. Sad sam vec par tjedana doma i bne hodam vise toliko puno a koljeno i dalje nekad boli. Boli samo kad ga savijam, znaci kad ga skvrcim ili ispruzim, pogotovo ako je duze vremena bilo skvrceno pa ispruzim ili obratno. Dok hodam ne boli, eventualno malo pri spustanju po stepenicama (opet kvrcenje i pruzanje noge) ali puno manje nego dok sam bila na putu kad je silazak po stepenicama bio nocna mora. Nema otekline, crvenila, masnica, vidljive ozljede, nicega!
Mislim si da je sve mozda samo od prefosiranja i da ce proc jer ipak boli puno puno manje nego prije ali mozda i nece? Jel moze bit meniskus ili hrskavica ili tetive, neznam ne kuzim se u to tako da bilo kako misljeno dobrodoslo :)

cicko
13.11.2007., 08:38
meni to izgleda kao istegnuće ligamenta, da li te boli kad pritisneš neko određno mjesto na koljenu? Nema nekog posebnog tretmana, dobro je koljeno učvrstiti elastičnim zavojem, ne pretjerivati sa stepenicama, učvrstiti mišiće da koljeno nije opterećno....
Nedavno sam bila na putu i puno smo hodali, razgledavanje i pjesacenje preko cijelog grada i negdje u tim bjesomucnim pjesacenjima pocelo me bolit koljeno, ne oba nego jedno. I ne odjednom nego nekako prvo je malo boluckalo, ja i dalje hodala i hodala i onda je bol postala dosta jaka. Sad sam vec par tjedana doma i bne hodam vise toliko puno a koljeno i dalje nekad boli. Boli samo kad ga savijam, znaci kad ga skvrcim ili ispruzim, pogotovo ako je duze vremena bilo skvrceno pa ispruzim ili obratno. Dok hodam ne boli, eventualno malo pri spustanju po stepenicama (opet kvrcenje i pruzanje noge) ali puno manje nego dok sam bila na putu kad je silazak po stepenicama bio nocna mora. Nema otekline, crvenila, masnica, vidljive ozljede, nicega!
Mislim si da je sve mozda samo od prefosiranja i da ce proc jer ipak boli puno puno manje nego prije ali mozda i nece? Jel moze bit meniskus ili hrskavica ili tetive, neznam ne kuzim se u to tako da bilo kako misljeno dobrodoslo :)

baky
13.11.2007., 12:19
meni to izgleda kao istegnuće ligamenta, da li te boli kad pritisneš neko određno mjesto na koljenu? Nema nekog posebnog tretmana, dobro je koljeno učvrstiti elastičnim zavojem, ne pretjerivati sa stepenicama, učvrstiti mišiće da koljeno nije opterećno....

pa bas i ne (iako me danas nekako manje i boli pa nemogu odredit), bas je bol jedino kad ispruzim/skvrcim

woman1
22.11.2007., 11:43
evo zaista mi treba savjet, jednom mi se to dogodilo, valjda sam krivo stala ili nešto ali vidjela sam sve zvijezde, bol je neopisiva no taj pomak se dogodio samo na sekundu, znači točno sam osjetila kako je na tren izašlo iz čašice i odmah se vratilo natrag.

od onda to koljeno nije isto, točno imam osječaj kao da se "razlohalo", često me boli i kao da je "labavo" evo, neki dan je ponovo izletlo, kao da više nije dobro povezano, istina ja sam u tom trenu plesala i vrtila se, i tad sa dogodilo, opet sam vidjela sve zvijezde i još me boli.

Ljubazno bih znalce molila, da mi daju neki savjet, kako poraviti stvar, što napraviti? kako vježbati? kako ponovno učvrstiti to koljeno?

pliz help :)

Taroth
22.11.2007., 12:13
dok se ne oporavi, ne smijes:
- nositi teret, pogotovo na neravnim terenima (stepenice)
- trcanje, narocito ono po betonu
- cucnjeve
- nepravilno plivanje

korisno:
- bicikl
- vjezbe koje bi ti fizioterapeut propisao (lezis i samo zatezes misic)

koljeno je pod stalnim opterecenjem, te je gro ozljeda progresivno. zato je najbolje otici kod doktora/ortopeda, pa neka poslikaju i pogledaju

Cafa
23.11.2007., 06:43
Idi kod doktora, bez odgađanja.

Radi se o istegnutim ligamentima, a kaj god da napraviš, bez doktora ti to ne može pravilno zarast, odnosno vratit se na prvotno stanje. Ak ne odeš kod doktora ista stvar će ti se dogodit opet i događat će ti se cijeli život.

sylar86
23.11.2007., 08:27
evo zaista mi treba savjet, jednom mi se to dogodilo, valjda sam krivo stala ili nešto ali vidjela sam sve zvijezde, bol je neopisiva no taj pomak se dogodio samo na sekundu, znači točno sam osjetila kako je na tren izašlo iz čašice i odmah se vratilo natrag.

od onda to koljeno nije isto, točno imam osječaj kao da se "razlohalo", često me boli i kao da je "labavo" evo, neki dan je ponovo izletlo, kao da više nije dobro povezano, istina ja sam u tom trenu plesala i vrtila se, i tad sa dogodilo, opet sam vidjela sve zvijezde i još me boli.

Ljubazno bih znalce molila, da mi daju neki savjet, kako poraviti stvar, što napraviti? kako vježbati? kako ponovno učvrstiti to koljeno?

pliz help :)

Znam osjecaj, dogodilo mi se 3 puta u zivotu, jednom kad sam izlazio iz tramvaja i pao sam na pod (i to mi se bas prvi put desilo i nisam imao pojma sta se dogadja lol, jer je bol tako neopisiva) :) i nitko nije htio pomoci meni jadnom :(.

Evo da pokucam u drvo, sad vec skoro 2 godine mi nije "izletilo" koljeno,a valjda ni nece. Isao sam ga i slikat i na preglede al cini mi se da doktori bas ne znaju previse zbog cega je to.

@Cafa - bio sam kod doktora svaki puta kad mi se to dogodilo (znaci 3 puta) i nikad mi nisu dali niti ikakve vjezbe niti su mi rekli da to moze krivo zarasti. Rekli su da se to dogadja, da malo mirujem da bude bolje (da je to zato jer sam visok... to im je od kada sam bio mali glavna isprika za sve stvari koje mi se dogadjaju)

woman1
23.11.2007., 13:29
Znam osjecaj, dogodilo mi se 3 puta u zivotu, jednom kad sam izlazio iz tramvaja i pao sam na pod (i to mi se bas prvi put desilo i nisam imao pojma sta se dogadja lol, jer je bol tako neopisiva) :) i nitko nije htio pomoci meni jadnom :(.

identično! kad sam izlazila iz tramvaja! i ja sam skoro roknula, totalno mi je noga propala :)

joj katastrofa, dok sam čitala odgovore, odlučih, ok idem kod doktora, al sad kad sam tvoj mail pročitala...

mislim otići ću ali nisam se umirila..

ima li netko ideju zašto se to dogodi?

sylar86
23.11.2007., 15:38
Ja sam baš roknuo :) I ono, zamracilo mi se pred ocima (to tam u ilici negdje kod Trga austrijske) i odvukao sam se sa strane u ono dvoriste da se sjednem nekako i skuzim kaj mi se desilo :).

Otidji svakako doktoru, mozda naletis na nekog normalnog koji nece to sve optuzit na tvoju visinu :)
A ako ti kaze sta da radis reci i meni :D

dersu
23.11.2007., 17:01
a otici kod nekog narodnog covjeka koji zna kako da mesti iscasene noge...?

ja uvjek to radim. lekari pojma nemaju sta da urade, dok ova narodna zena kod koje odem namesti me za 1 minutu.

elsavior
15.12.2007., 22:43
e ovako..ja bih vas molio da mi pomognete jer situacija je sljedeca!
Trebam ici za novu godinu u prag,a trenutno se oporavljam od ozljede koljena,koju cu vam poblize opisati u sljedecem tekstu.

Povijest bolesti
20.11.07 na nogometu sam ozljedio ljevo koljeno.Dan kasnie dolazi do nateknuca velicine lubenice.Odlazim nakon par dana na hitnu i dijagnosticiraju mi sljedece.

29.11.07-nakon ultrazvuka i rengena dijagnoza glasi oteknuce na ljevom koljenu,nista nije slomljeno niti je pokidan ligament.
Bolnost u podrucju lig.quadricepsa i patele.
Stavljaju mi tutor longetu,te obavezni hladni oblozi i kontrola za 7 dana.

7.12.07-pregled-skidanje longete,dijagnoza
Bolnost u podrucju med.meniska.Jaki bolovi u podrucju medijalnog i lateralnog retinakula i ljevog koljena.Jaki izljev )punkcija koljena-
Opet tutor longeta,strogo mirovanje,hladni oblozi,led,na prednju stranu ljevog koljena.
PREGLED za 7 dana.

14.12.07-znatno manji izljev infrapatelarno.nastaviti sa hldnim oblozima,elasticni zavoj.Mora elevirati donji ljevi ekstremitet.kontrola za 7 dana.

E sad receno mi je da mi je koljeno preslabo da bi me odma slali na fiziklanu terapiju pa ce to uciniti na sljedecem pregledu.Sad kolko se ja mogu oporaviti za 7 dana te dali bi bilo moguce otici 29.12 na putovanje u prag i vratiti se 3.1 tako da cu propustiti svega 4do 7 dana terapija.

molim odgovore hitno!!!!

elsavior
16.12.2007., 18:05
ajde ljudi da nitko nezna odgovor..slicna iskustva??

Dario378
16.12.2007., 18:19
Uzmi stake i pazi se da ne padnes ili nesto drugo xD

supher mali
10.02.2008., 12:43
jel to moze bit povecani ligament kroz rast ili kako vec? nisamnikad imao problema... trcim ko avijon nego me nervira. ili moze bit od previse naprazanja na desnu nogu?

ima li poslijedica

wavegame
10.02.2008., 17:57
jel to moze bit povecani ligament kroz rast ili kako vec? nisamnikad imao problema... trcim ko avijon nego me nervira. ili moze bit od previse naprazanja na desnu nogu?

ima li poslijedica

meni oba koljena škljocaju nenormalno, i bole za poluditi. :kava: inače, stara mi ima artritis koljena i ista stvar joj je, samo što je njoj puno jače. ja u utorak idem na pregled kod ortopeda, pa bumo vidjeli da li sam se usrećila dijagnozom.. :kava:
a to je i tebi preporuka,telefon u ruke i naruči se. nema drugog lijeka.

supher mali
10.02.2008., 19:21
meni oba koljena škljocaju nenormalno, i bole za poluditi. :kava: inače, stara mi ima artritis koljena i ista stvar joj je, samo što je njoj puno jače. ja u utorak idem na pregled kod ortopeda, pa bumo vidjeli da li sam se usrećila dijagnozom.. :kava:
a to je i tebi preporuka,telefon u ruke i naruči se. nema drugog lijeka.

daj bjezi.

nemas pojma

polly
10.02.2008., 19:22
super mali,

nemoj trollat po zdravlju

vine4life
19.02.2008., 15:02
koljeno je toliko komplicirano i zajbano da neznam stvarno sta da ti odgovorim, ja sam također prije tjedan dana ozljedio koljeno i doktor mi je rekao samo da mazem voltarenom i stavljam led te mirujem 3 tjedna, te preporucio da pijem vitamin c i radim neke vjezbe i vozim bicikl.......

ali nekako sam skeptican da ce mi od toga biti bolje jer imam osjecaj kao da mi je patella odvojena od koljena ali to njega ne zabrinjava kaze da ce biti u redu pa tako da neznam sta da radim.......zajbano je to., treba se posjetiti pravog strucnjaka za zglobove pa vidjeti sta nam je raditi??

lahor
19.02.2008., 15:50
Doktor opće prakse stvarno nije kompetentan za problematiku koljena. A vitamin C isto tako nema veze s koljenom, ama baš nikakve.

coma black!
10.03.2008., 08:59
evo da ne otvaram novu temu...

škljoca mi koljeno:( ...to traje već negdi oko tjedan dana, al' problem je u tome što nisam radila ništa što i obično ne radim...pa ne znam zbog čega puca:ne zna:
bilo je sve normalno i kad sam išla sjesti na stolicu škljocnulo je i od tada nije stalo( mislim, samo kad ga savijam:zubo:)
ne boli ništa ali' me strašno živcira to pucketanje jer je stvarno glasno:(

jel zna netko išta o tome? hoće prestat?!

lager
23.03.2008., 14:47
POzdrav, 23.12.2007 godine ozljedio sam koljeno, naime na nogometu prilikom doskoka, nespretno sam pao,koliko se sjecam nisam siguran je li što škljocnulo, prvi osjecaj koji sam imao bio je lepršanje noge,kao da mi noga leprša na vjetru, nisam je mogao fiksirati, tu vecer me bolila noga ali nakon hladnih obloga, prošlo ej i nije mi bila jako natečena, osječao sam jedino malu zategnutost u koljenu, s nogom mogu normalno hodat, boli me jedino pri nekim zaokretima te prilikom trcanja, naime tu i je problem jel ne mogu trenirat,Slikao sam koljeno rtg-om, nema koštanih trauma, odradio sam fizikalnu terapiju, terapiju iterf.strujama i magnetom, ali stanje je i dalje isto, prilikom naglih okreta, čučnja, trčanja boli me u koljenu. Sljedeći korak bi trebala biti MR, ali prije toga molim vas ako netko ima slična iskustva da me savjetuje, koliko se ceka na MR, i koliko košta u privatnim poliklinikama...Ako je netko imao slicnu ozljedu, svaki savjet je dobrodošao...

Unaprijed hvala....

third eye
23.03.2008., 16:19
tako sam i ja pala na rukometu....natecenost,bolovi itd...na rtg-u nista i na kraju synovitis.......divno.ma odi na ultrazvuk.nisam ni blizu strucnjaka al provjeri.za svaki slucaj.

lager
23.03.2008., 17:32
tako sam i ja pala na rukometu....natecenost,bolovi itd...na rtg-u nista i na kraju synovitis.......divno.ma odi na ultrazvuk.nisam ni blizu strucnjaka al provjeri.za svaki slucaj.

hvala, ma nema veze što nisi stručnjak, nekada više saznaš od normalnih ljudi nego od stručnjaka

lager
23.03.2008., 17:38
svatko je dobrodošao, sa svojim iskustvima, jednostavno gubim vec zivce, 3i pol mejseca su prosla, koljeno me boli, ja želim nazad treningu, a ne mogu....terapije nisu pomogle, idem po tim bolnicama vec 4 mjeseca, svugdje gdje dodjem, naruci se ,cekaj po mjesec dana minimum, sada razmišljam o ultrazvuku ili MR, samo ne znam koliko treba cekat ili koliko kosta u privatnim poliklinikama, par ljudi mi je preporucilo da odem na pregled u sportsku polikliniku u nemetovoj, dali ima netko od vas kakva iskustva ?

Bu2nin
24.03.2008., 08:22
Koljeno je najkompleksniji za protumaciti sta je povreda. Imas milion koscica, zila, svega unutra. Ako si malo tezi nego sto ide na tvoju visinu ona mogu biti ligamenti. Igrao sam fudbal do skoro, isto mi se desilo, poslije skoka, docekao sam se normalno na nogu ali je koljeno popustilo i osjetio sam katastrofalan bol. Nisam isao kod doktora i dan danas mogu pomjerati koljeno da pukne samo nesto unutra :) Ma ima tu svega, to se mora snimiti

Tiny dancer
24.03.2008., 12:51
Ja sam prije 3 godine slomila prednje križne ligamente. Koljeno mi i dan danas svako malo škljocne i zaboli. Doduše otkad idem u teretanu gdje sam prvo izvodila sam vježbe za koljeno, situacija se značajno poboljšala.

KeenoSa
07.04.2008., 19:06
[QUOTE=zokioki;6857630]PROKLETSTVO!!! Nadam se da nisam zakasnio.... :confused:
Meni to sve nažalost Laziale liči na TUMOR koljena!!!! :cry: Posjeti čim prije nekog drugog doktora. Bojim da će ti zbog poodmaklog stadija tumora noga morat otići.
Glavu gore, bolje noga nego život. :mudri:
SRETNO !!!! I javi se, baš me interesira što je bilo...[/QUO . Prijatelju nazalost si bio u pravu,radilo se o tumoru,i momak(Laziale) koji je trazio pomoc preminuo je prije 2 god. otprilike.

Trijezni Pijanac
20.04.2008., 17:37
naime, prije par dana sam osjetio bol u koljenu...dakle iz cista mira, inace se rekreativno bavim biciklizmom (svaki dan ~15-20km, ni sljeme mi nije stran pojam) i malo taekwondo...
enivej, boli me koljeno i to sa straznje strane (i malcice s vanjske)! i to dva slucaja, kada se "protegnem" (stanem na prste) i kada je noga potpuno savinuta...
dakle ovi "izmedju" polozaji me ne brinu, dakle mogu hodati ...
mazao sam danas malo s deep relief, prema uputama

jel netko zna nesto o tome, mozda sam nesto istegnuo pa da mirujem jedno vrijeme? ili odmah kod doktora :(

Ivanicapeca
20.04.2008., 18:38
naime, prije par dana sam osjetio bol u koljenu...dakle iz cista mira, inace se rekreativno bavim biciklizmom (svaki dan ~15-20km, ni sljeme mi nije stran pojam) i malo taekwondo...
enivej, boli me koljeno i to sa straznje strane (i malcice s vanjske)! i to dva slucaja, kada se "protegnem" (stanem na prste) i kada je noga potpuno savinuta...
dakle ovi "izmedju" polozaji me ne brinu, dakle mogu hodati ...
mazao sam danas malo s deep relief, prema uputama

jel netko zna nesto o tome, mozda sam nesto istegnuo pa da mirujem jedno vrijeme? ili odmah kod doktora :(

Izgleda da imaš neku ozljedu s obzirom na to da su ti koljena pod opterećenjem. E sad o čemu se radi i dali su potrebni samo hladni oblozi i deep relief će ti najbolje reći jedan fizijatar specijalist, tak da fino odi kod dr. opće po uputnicu za slikanje koljena i fizijatra. Ovo ti govorim zato što znam da slučajeve kad su se ljudi postavili kak nije niš, budu to malo oblozi od rakije i sl., pa se na kraju zakompliciralo. Svakako štedi koljeno dok ne vidiš što je.

dichy
20.04.2008., 18:42
Ligamenti, ligamenti...

Trijezni Pijanac
20.04.2008., 21:11
Ovo ti govorim zato što znam da slučajeve kad su se ljudi postavili kak nije niš, budu to malo oblozi od rakije i sl., pa se na kraju zakompliciralo..

a šteta inače držim jednu lozu za ovakve prigode :mig:
nije mi baš pitka, naime :lol:
fala fala fala

bestija
08.05.2008., 20:18
Evo zanima me da li je ko od vas imao operciju koljena u kojemu je rađena takozvana mozaik plastika,ako ima takvih volio bih znati tko im je to radio i s kolikom uspješnošću i kako se sada osjećaju a volio bi ćuti i mišljenje stručnjaka.

Mislim da sam propali slučaj(imao već operaciju i nije pomoglo):tuzni:

Uchiha_It4chi
01.06.2008., 18:01
Evo ovako... Ozlijeda se dogodila 30.05.2008... poskliznuo sam se na betonu (išao sam sa mokre trave) i u želji da ne padnem na leđa trznuo sam naprijed i ljevom se nogom dočeko, ali sam "prejako" stao i noga mi je "propala" (nisam siguran jeli mi skroz propala ili sam samo "dobro" istegnuo zato što sam je mogao skroz saviti) u koljenu (prema nazad i malo u lijevo)... nogu sam mogao saviti skroz, ali sam imao osječaj da će mi skroz propasti ako je ispravim i oslonim se na nju..... bolovi nisu bili strašni, ali kad se ohladilo bolilo je malo više.... nisam se ni pokušavao osloniti na tu lijevu nogu da ju ne bi skroz shebo..

istu večer sam otišao na hitnu...

dijagnoza je s800 - kontuzija koljena, distorsio genus lat. sin.

odmah su mi stavili tutor longetu, preporučili mirovanje, analgetik

rtg: bez koštane traume

molim za pomoć....

p.s. mislim da sam istegao zadnju ložu, list na lijevoj strani (možda je nešto i puklo zato što ne mogu napeti mišić)... ja sam iz vinkovaca ali pošto u vinkovcima nema puno dobrih doktora ne vjerujem previše u ovu dijagnozu i to u 11h navečer... i ako netko ima dobrog ortopeda za preporučiti (pa neka je i u Zg nema veze)

hvala unaprijed... i oprostite na podužem tekstu

dichy
01.06.2008., 18:06
Za koljeno, definitivno najbolji dr. Nemec, privatna klinika u Matuljima iznad Rijeke.

Isprobano, na žalost, na mom sinu...ali uspješno!:)

Uchiha_It4chi
01.06.2008., 18:09
hvala na pomoći... ali kad sam rekao neka je i u Zg. nema veze, rekao sam zato što mi je u Zg najlakše doći, a i vjerovatno su doktori dobri

dichy
01.06.2008., 18:12
Tvoj izbor:ne zna:

Kad sam ja s malim bila tamo, registracija na automobilima je bilo iz cijele nam lijepe naše, čak i iz Dubrovnika i mnogo stranaca...

A on je , kao što valjda znaš i liječnik naše nogometne reprezentacije...a njihova koljena...:eek:

Uchiha_It4chi
01.06.2008., 18:29
A kod toga se doktora sa običnom uputnicom može doći, ili se pregled plača (zato što je privatna)?????

p.s. zaboravih reći da mene ne zanima operacija... nego što više mišljenja o tome kakvo je stanje i dali se vježbama može suzbiti....

dichy
01.06.2008., 18:36
Nema uputnice. Privatna klinika...

300 kn pregled, 150 ultrazvuk...al možeš nazvati i pitati. Odgovaraju i na mail.

A rade i operacije ako treba. Ono šta me fasciniralo...drugi dan si na nogama...:D

Nema gipsa, nema imobilizacije jer, kaže, propada muskulatura...

Uchiha_It4chi
01.06.2008., 18:38
Stvarno fino... ali pomalo me plaše operacije zato što sam u Vinkovcima zbog slijepog crijeva završio na intenzinoj... a da i poslije operacije budeš u roku od nekoliko dana na nogama jako mi je teško za povijerovat ali neznam ima svašta pa i toga izgleda :P

dichy
01.06.2008., 18:50
Stvarno fino... ali pomalo me plaše operacije zato što sam u Vinkovcima zbog slijepog crijeva završio na intenzinoj... a da i poslije operacije budeš u roku od nekoliko dana na nogama jako mi je teško za povijerovat ali neznam ima svašta pa i toga izgleda :P

Ne nekoliko dana...drugi dan!:D

Kažem ti, čovjek krpa naše nogometaše... napiši u gugl njegovo ime pa provjeri sam...:ne zna:

foxfire
22.06.2008., 15:01
problemi s koljenom, može li mi netko preporučit prvu ligu ortopeda (privatni) u Splitu ? ako ne može, onda barem u KBC ...unaprijed thanks

aandi
23.06.2008., 15:22
Znam da je Rijeka tebi daleko ali za zdravlje svaka žrtva je vredna.
Pokušaj sa DOKTOROM NEMECOM u Matuljima kod Rijeke. Najbolji je stručnjak za koljeno u HR pa i puno šire. (te. 051/277 350)
Sretno

foxfire
26.06.2008., 16:03
hvala aandi

Kizo1973
13.07.2008., 18:38
Prije 10-ak dana sam na motoru slomio nogu (tibiju) u području koljena. Od tada imam longetu. Sada u petak (11.07.2008) su mi punktirali koljeno i izvukli 40 ccm sukrvice. Evo danas u nedjelju mi opet polako otiče koljeno.
btw. strogo mirujem sa povišenom nogom
Jeli moguće da će me ponovno punktirati?
Kada ide gips?
Dali mi se isplati kupti plastični gips da mi ga stave (mislim, gips) i koliko mi ga treba obzirom da mi je longeta od dupeta do malog prsta?

Hvala na svim odgovorima

Bertran
31.07.2008., 11:27
Prije mjesec dana dobio sam udarac u nogometu pored koljena ali srećom nije bio toliko jak da bi narušio funkcionalnost samog koljena, mišića ili sl. (prošao rentgen, Lachmanov test, test pokreta, nema bakterija)...hodam potpuno normalno, ništa me ne boli (osim što osjećam zategnuće pri potpunom čučnju).

Sam hematom od udarca je nestao već nakon tjedan dana međutim ostala je voda pored koljena desne noge (izljev nije u samo koljeno nego se stvara iznad patele pa ulijevo). Dakle, prava dijagnoza je prepatelarni burzitis.

Nakon dvije punkcije još uvijek ima vode (otprilike trećina u odnosu na izvađenu količinu), doktor je optimističan i misli da bi trebalo doći do apsorpcije, disciplinirano koristim led par puta dnevno, mirovanja, držim se teorije,...

Ali, sad bi me zanimala iskustva iz praske. Da li je netko imao sličan problem. Naime, drugu punkciju sam imao prije točno tjedan dana i količina vode koja je nastala nakon te punkcije je jedanaka današnjoj. Ništa se značajnije ne popravlja (naravno, sretan sam da se ni ne kvari) pa me sve to zbunjuje.

Moja pitanja su:
- Da li se netko na neki drugi način riješio burzitisa?
- Ako će doći do apsorpcije, koliko vremena očekivati do potpune apsorbcije?
- Da li s nakon toga možemo normalno nastaviti baviti fizičkim aktivnosti (bicikla, planinarenje, sportovi,...) a da sa vodom više nemate nikakvih problema?

Pozdrav, Bertran

Bertran
11.08.2008., 23:09
Premda nema odgovora na moj prethodni post,...evo, nakon cca. 10ak dana, dopuniti ću stanje sa novim informacijam.

Dakle, došlo je do apsorpcije i više nemam vodu pored koljena tj. nemam ispod kože osjećaj fluidne tekućine ili nečeg sličnog. Ali...

Ipak, ono što me zbunjuje je to što je još uvijek ostalo neko "zadebljanje" za koje ne mogu reći da mi izgleda kao hematom, ili da je bolno ali pri jačem čučnju smeta. Znatnije aktivnosti: trčanje itd. se još ne usudim raditi.

Zna li netko objasniti ovo "zadebljanje" , ipak je od samog udarca prošlo više od mjesec dana?
I naravno, ako je bilo tko imao sličnih neugodnosti ili zna odgovoriti na pitanja iz prethodng mog posta...bio bi zahvalan.

Pozdrav, Bertran

početnik do srži
11.08.2008., 23:33
Neću ti puno pomoći, al evo, ja sam prije 2-3 mjeseca imala ružan pad sa posljedično ogromnim hematomom i otokom, dakle gora situacije u startu od tvoje. Hodati sam mogla, ali samo kratko i nakon svakog većeg napora me noga rasturala. Ortoped je prep. simptomatsku th, a i meni je bilo jasno da ništa nije polomljeno, što je u stvari bilo čudo, obzirom na udarac. Kasnije sam to i potvrdila dodatnom obradom. Još uvijek mi je naporno duže hodanje, osjećam kao da mi je noga rasklimana i povremeno zablokira, bez elastičnog ne izlazim iz kuće, ali sve je ukupno daleko bolje. Ista stvar koju navodiš je i mene zapala, nešto i lošija, i ja sam mudro odlučila poslati dovraga sve, i dati vremena da sve dođe na svoje. Izbjegavam veće napore, ali nije da ne koristim nogu, lagano vježbam, masiram..I čini mi se da je to najpametnije, još uvijek osjećam napetost i nelagodu, ali manje.

Jedino, u startu nemamo istu težinu povrede, meni su svi rekli da ovo moje traži nekoliko mjeseci, ništa prije. I vidim da tako i je.

Nemogu ti još odgovoriti na pitanja, ali uvjerena sm da ću za koji mjesec zaboraviti i o kojoj se nozi radilo. Nadam se i ti!

Bundevica
12.08.2008., 21:45
Premda nema odgovora na moj prethodni post,...evo, nakon cca. 10ak dana, dopuniti ću stanje sa novim informacijam.

Dakle, došlo je do apsorpcije i više nemam vodu pored koljena tj. nemam ispod kože osjećaj fluidne tekućine ili nečeg sličnog. Ali...

Ipak, ono što me zbunjuje je to što je još uvijek ostalo neko "zadebljanje" za koje ne mogu reći da mi izgleda kao hematom, ili da je bolno ali pri jačem čučnju smeta. Znatnije aktivnosti: trčanje itd. se još ne usudim raditi.

Zna li netko objasniti ovo "zadebljanje" , ipak je od samog udarca prošlo više od mjesec dana?
I naravno, ako je bilo tko imao sličnih neugodnosti ili zna odgovoriti na pitanja iz prethodng mog posta...bio bi zahvalan.

Pozdrav, Bertran

Zadebljanje je vjerojatno fibrozno tkivo koje je tijelo stvorilo u procesu regeneracije. Ako je udarac bio prije mjesec dana, to je jako kratko vrijeme da bi mogao očekivati oporavak i nestanak svih tragova. Računaj sa minimalno 6 mjeseci do godine dana. Jesu ti prepisali neke rehabilitacijske vježbe? Nešto što možeš doma sam raditi ili u teretani? Na tvom mjestu bih bila oprezna, ne previše opterećivati nogu i ne se forsirati još par mjeseci minimalno. Umjereno se kreći svaki dan, ako možeš bilo bi idealno plivati.Gimnasticiraj, isteži nogu ali sve oprezno.

Imaj strpljenja, ozljede zacijeljuju dugo i to je normalno.

Bertran
12.08.2008., 23:28
Hvala vam na odgovorima.

Početnica,
da, ovo tvoje izgleda puno gore i po opisu i po reakciji organizma. Ja na sreću nemam problema sa sigurnoću u hodu ili osjećajem opterećenja. Možda me zato i zbunjuje što sam znao dobiti i gadnijih udaraca, puknuća mišića,...ovo je izgledao "samo malo jači udarac" pa zato nisam očekivao ovolike komplikacije. Nadam se da će proći, što od srca želim i tebi.

Bundevica,
Da, dobio sam par vježbi za jačanje kvadricepsa a inače sam odmah nakon prvog posta došao na more, jako se nadam da će mi more i plivanje pomoći i mislim da već jest (nema više vode!).

Molim te, može još pojašnjenje...
Ako je ovo 'zadebljanje' doista fibrozno tkivo da li ono s vremenom nestaje?
Kako znati da je fibrozno tkivo? Ultrazvukom? Naime, to me isto zbunjuje...da li je trebalo napraviti ultrazvuk (ja sam napravio rentgen i bakteriološki test...to je sve bilo ok).

Pozdrav, Bertran

Bundevica
16.08.2008., 22:52
Hvala vam na odgovorima.

Molim te, može još pojašnjenje...
Ako je ovo 'zadebljanje' doista fibrozno tkivo da li ono s vremenom nestaje?
Kako znati da je fibrozno tkivo? Ultrazvukom? Naime, to me isto zbunjuje...da li je trebalo napraviti ultrazvuk (ja sam napravio rentgen i bakteriološki test...to je sve bilo ok).

Pozdrav, Bertran

Ne mora biti, možda je samo tekućina i trenutno zadebljanje burze od upale. A to kako će brzo splašnjavati ovisi o sposobnosti regeneracije, opterećenju i rehabilitaciji. Jedan mali dio će možda ostati. Glavno da ti ne ometa pokrete u koljenskom zglobu. Ultrazvuk bi mogao detektirati tekućinu. Daj si malo vremena, pa ako se ne smiri nakon par mjeseci možeš napraviti i magnetsku rezonancu, ak ništa drugo na svoju ruku. Na MRI se najbolje vidi i zglob i tekućina i ligamenti i mišićno tkivo.

Normalno je da ti je burza (a to je kao "vrećica" ili "jastučić" ispred patele) još natečena jer se ta krv i tekućina iz ozlijeđenog tkiva i žilica još ne uspijeva resorbirati i otjecati kao prije. Ovisi i o tvojoj aktivnosti s tom nogom. Zato sam rekla ne se previše opterećivati i forsirati.

Kad ti doktor bude ponovo pregledavao koljeno i ako će ti izvlačiti tekućinu može ti uštrcati malo hidrokortizona (za smirenje upale).

Ako se ne povuće nakon određenog vremena može se i kirurški odstraniti da ti ne ometa opseg pokreta i spriječi ponavljanje upale. To nije nikakva teška operacija jer tvoj problem je izvan koljenskog zgloba, samo se sastruže.

Pomoglo bi ti i neka rehabilitacija, recimo dva tjedna nekog ciljanog rehabilitacijskog programa ako možeš dobiti.

Bertran
18.08.2008., 22:44
Bundevice,

hvala još jednom na detaljnom odgovoru.
Ja se uskoro vraćam sa mora pa ću vidjeti što će mi dalje biti kazano od strane doktora.

Javiti ću opet kada budem imao nekakih novijih vijesti; možda i moji postovi pomognu nekom drugom tko bude imao sličnih problema.

Do tada,..., topic je i dalje "otvoren" svima koji su imali problema s burzitisom...

Pozdrav, Bertran

shime44
29.08.2008., 22:53
Pozdrav!
Imam natečeno koljeno već oko godinu i pol dana. Bio sam dva puta na rengenu i sve normalno izgleda. Ortopedi u Lovranu su me preporučili za artroskopiju. No međutim nisam odmah želio ići na to pa sam zato najprije otišao kod doktora Peharca u Puli. On mi je rekao da mi je to najverojatnije neki upalni proces budući da nemam nikakve remuatske bolove. Pa sam zato kako je on rekao išao i na fizikalnu terapiju i obavio sve žive krvne pretrage,kao i briseve. Nažalost još nisam otkrio uzrok. Sada još uvijek pokušavam alternativne pomoći kao što su puhova mast,švedska grenčica,razno razne kreme,itd. No sve to meni pomaže samo trenutno,tj. malo mi smanji tu napetost u koljenu. Postoji li netko tko ima sličnih iskustava kao i ja da mi preporuči što dalje i kako da nađem uzrok?

Bundevica
29.08.2008., 23:02
Jel bila u prošlosti neka ozljeda koljena, te noge ili nešto čega s sjećaš?

S čim se baviš ili si se bavio prije godinu i pol (samo okvirno, sport, neko fizičko zanimanje, putovanje)?

Kako se krećeš, imaš li neka ograničenja u pokretima?

Uzimaš li ljekove za nešto drugo? Ima li crvenila na koži oko koljena i je li bolno na pritisak?

Može biti kronični osteomijelitis, bursitis, povreda ligamenta, meniskusa..svašta...

Trebalo bi aspirirati tekućinu ako je ima u zglobu, i napraviti MRI jer to traje već dosta dugo a nemaš dijagnozu.

lahor
30.08.2008., 16:59
Definitivno obavi magnet, malo je to dugo da se ne zna što je...

shime44
30.08.2008., 21:09
Nisam imao nikakvu ozljedu prije,a bavim se biciklizmom,trčanjem,skijanjem... a koljeno je malo toplo,ne boli na pritisak,ali mi natice u intervalima,tj. u roku od tjedan dana mi do]e do maximuma natecenosti i minimuma,ali nikad ne splasne potpuno. Nikad me ne boli,samo kad mi je jako nateceno me jako zateze. I prije jedno 4 mjeseca sam bio na punkturi,i tekucina je potpuno cista.

Bundevica
31.08.2008., 10:40
Nisam imao nikakvu ozljedu prije,a bavim se biciklizmom,trčanjem,skijanjem... a koljeno je malo toplo,ne boli na pritisak,ali mi natice u intervalima,tj. u roku od tjedan dana mi do]e do maximuma natecenosti i minimuma,ali nikad ne splasne potpuno. Nikad me ne boli,samo kad mi je jako nateceno me jako zateze. I prije jedno 4 mjeseca sam bio na punkturi,i tekucina je potpuno cista.

Znači baviš se intenzivno sportom što velikim dijelom objašnjava mogućnost ozljede tog koljena.

Moguće je da si nategnuo ligament ili čak da je kost, hrskavica ozlijeđena (pa zatim i inficirana) a da ti to nisi u9opće primjetio kao ozljedu nego kao napor.

Ako rtg ne pokazuje ništa, a simptomi tako dugo ne jenjavaju, trebalo bi napraviti krvnu sliku i alkalnu fosfatazu (enzim u krvi koji je često povišen kod raznih bolesti i upala koštanog tkiva).

Isto tako možda prije MRI (magnetske rezonance) bilo bi dobro napraviti scintigrafiju kosti koja bi pokazala što se događa s koljenom u smislu preloma, ozljede i upale.

lahor
31.08.2008., 17:57
Teško je ovako preko neta nagađati, svakako obavi još pretraga, mri definitivno.

Definitivno računaj da se dovoljno odmaraš poslije tih svojih treninga, da ne bi bila pretreniranost. Možda komadić meniska ili hrskavice "šeće" po koljenu, ali onda bi se vjerojatno blokiralo...

shime44
07.10.2008., 22:14
Evo obavio sam mri,na njemu se ništa posebno ne vidi,meniskus i ostala tkiva sve ok. samo se voda vidi. Mislim da mi je za sada ostala samo artroskopija. Ako netko možda misli da bi trebao pričekati sa artroskopijom,molim vas šaljite savjete! Hvala

black_pearl_
06.01.2009., 23:27
ja imam isti taj problem :rolleyes: ali stvarno nit boli nit ista...jednostavno se cuje kad cucnes ili nesto...i da, samo prvi put, a onda sve manje i manje...:ne zna: nikad mi to nije smetalo u nicemu...samo sto se dosta glasno cuje, barem kod mene...nadam se da nije nista ozbiljno :moli:

Lucas525
07.01.2009., 00:13
inače imam problema s koljenima kod ikakvih jačih fizičkih aktivnosti pri kojima se vrši "pošten" pressing na koljena poput teretane i malog nogometa te mi nekada treba i po 15-20min zagrijavanja da bi ih mogao pošteno odraditit a nekada čak ni to nije dovoljno. Zanima me što bi mi bilo dobro uzimati od vitamina ili nekih drugih dodatnih supstanci za ojačavanje i regeneraciju koljena?

ssnjoff
10.01.2009., 08:57
kod pucketanja koljena je jedino bitno boli li ili ne. ukoliko nema nikakvih pratećih boli, nema brige.

~StarPrincess~
10.01.2009., 22:10
meni tako skljocaju laktovi i zglobovi
i nije bolno al je gadno za cut i nekad neugodno
jel ne skljoca svaki put isto, nekad uopce, nekad malo a nekad fkt jako i vise puta u jednom saijuanju lakta :S

pitala i doktoricu op i di sam isla na terapiju za ruku poslje gipsa i oni kazu da je to jednostavno tako :S

Junior_19
10.01.2009., 23:39
pozz, ja imam isto problema sa koljenima, desno mi vise skripi i probada me a lijevo ponekad... bio sam kod doktora i reko mi je da mi je otisla hrskavica na casici koljena i da moram vjezbat, a ja nemam bas vremena za to, pa me zanima kada se poduzima mjera mjenjanja te casice sa plastinom, jer sam prico sa jednom magistricom i ona kaze da je to kranje... imam 18 god i iza sebe kosarkasku karijeku od 9 godina...

Edo412
13.01.2009., 13:11
Da ne bih i ja otvarao novu temu...pozalit cu se ovdje:)
Prije par godina na nogometu sam uvrnuo koljeno, tada me je boljelo kad ispravim nogu, kroz par dana je to prestalo, tako je ono par tih godine sve do sada ko nesto preskoci ja cucnem ono uklopi i super sve, kad igram fudbala i kad naglo promjenim smijer znalo je to da se desi al opet jednim cucnjem to se opet vrati gdje treba...ali u zadnje vrijeme ustanem u jutro koljeno me boli pri savijanju i nemogu hodati a da ne zaboli,i da bih cucnuo da je vratim nebi uspijelo vec bi morao malo i trzat nogu i uvrtati i svasta nesto , to traje po dan dva i prodje...treniram box nesmeta mi ni pri zagrijavanju ni u borbi, al se bojim da nije sta opasno, imam 18 godina ali imam fobiju od doktora:mama:

da li je ko radio operaciju i da li je opasna

casper1
16.01.2009., 23:48
Da ne bih i ja otvarao novu temu...pozalit cu se ovdje:)
Prije par godina na nogometu sam uvrnuo koljeno, tada me je boljelo kad ispravim nogu, kroz par dana je to prestalo, tako je ono par tih godine sve do sada ko nesto preskoci ja cucnem ono uklopi i super sve, kad igram fudbala i kad naglo promjenim smijer znalo je to da se desi al opet jednim cucnjem to se opet vrati gdje treba...ali u zadnje vrijeme ustanem u jutro koljeno me boli pri savijanju i nemogu hodati a da ne zaboli,i da bih cucnuo da je vratim nebi uspijelo vec bi morao malo i trzat nogu i uvrtati i svasta nesto , to traje po dan dva i prodje...treniram box nesmeta mi ni pri zagrijavanju ni u borbi, al se bojim da nije sta opasno, imam 18 godina ali imam fobiju od doktora:mama:

da li je ko radio operaciju i da li je opasna

ma kaj bi bilo opasno...ja sam bila...ali moj savjet ti je što prije da odeš specijalisti jer oštečenje ti može postat veče..ja sam predugo čekala i trpila ta iskakanja i vračala sama patelu pa sad nemogu trčat i šepam kad hodam uz stepenice...a ti se baviš boksom...halooooooooo kaj čekaš..brzo kod doktora

Lutijena
08.02.2009., 13:23
Ja imam slican problem vec 3 godine,samo cujem krckanje,pucketanje kolena dok se penjem uz stepenice.(i samo dok idem uz stepenice)nista me ne boli,primetila sam da je to pocelo neposredno kada sam se malo ugojila.Pitala sam fizioteraputa,a on kaze da je ok,ako me nista ne boli.Da li je to mozda do hrskavice.Imam 30god.

Barca77
17.03.2009., 21:46
Jeli zna tko mozda o ozlijedi koljena ~SLETER~, to je kada ispod casice iskoci kost...

Ako moze i link o toj ozlijedi i kako se lijeci...

Hvala,

elpidika
18.04.2009., 16:00
pozzdrav
molim malu pomoć
ja sad čitam i o meniskusu i o puknući ligamenata
svi vi govorite da vas je noga jako bolila kad je to otišlo

ja sam nakon povrede desne noge dopješačila kući, jedno 1,5km
i uopće ne pijem analgetike jer me ne boli

slikali su mi rengenom i kosti nisu pukle, sad čekam magnetsku rezonancu

jel moguće da mi je pukao ili meniskus ili ligmenti, a ništa me ne boli??? jedino ne mogu savinuti koljeno, a mogu ga ispružiti

p.s.
koljeno mi je 1 punktirano8u srijedu), taj doktor koji mi je punktirao je rekao da dođem još 1(u petak), tada je radio drugi doktor koji nije ni pomislio na punkciju nego je samo rekao da si platim magnetsku rezonanciju

elpidika
28.04.2009., 14:01
evo ako se netko bude mučio kao ja, surfajući netom i tražeći odgovore mala pomoć. dakle moji simptomi, napuknut ili što već mi je prednji i valjda stražnji ligament jedan III a jedan II stupnja, ali doktor je rekao samo fizička rehabilitacija, bez operacije jer nisam porfesionalni sportaš

e sad molila bih pomoć oko vježbanja, nakon koliko treba započeti i koje vježbe, nisam stigla pitait doktora. on mi je samo rekao vježbe bez naglih pokreta lijevo-denso tipa rolanje i tračnej po tvrdom terenu, a da trebam plivati, voziti, bicikl i teretana

elpidika
28.04.2009., 14:02
eh da i ortozu trebma nositi, nadam se da će mi ju zdravstveno platiti :(

jel' mi može netko potvrditi
jer nema baš nečeg na netu

ruptura je puknuće ili napuknuće, a lezija je oštećenje?

lahor
28.04.2009., 21:46
Ruptura je puknuće, lezija je oštećenje (djelomično pucanje). III. stupanj lezije nije baš mačji kašalj, dosta je tu vlakana popucalo. Ortozu možeš dobiti preko doznake. Što se tiče vježbi, za to je nadležan fizioterapeut. Svakako bi trebala otići barem na procjenu i pokazne vježbe, te periodički mijenjati te vježbe po uputi fizioterapeuta. Također, preporučila bih ti i terapijski ultrazvuk te krioterapiju (led) prije i poslije vježbanja.

U prvoj fazi rehabilitacije ne bih preporučila rolanje (ali kasnije i te kako), bicikl je OK - moraš paziti da ti je sic dovoljno visoko, teretana je OK, ali svakako po savjetu fizioterapeuta, a plivanje - samo nemoj prsni stil - to je totalno neprikladno za tvoje koljeno.

elpidika
29.04.2009., 12:37
III sutpanj rupture, II sutpanj lezije
hm, meni su zabranili rolanje i role sam prodala, tako da više ne bih nikad se rolala

meni ej sad samo važno da ne moram na operaciju, tj. da će se koljeno vratiti u funkciju?

p.s. koliko otprilike mj traje fizikalna terapija?

lahor
29.04.2009., 13:12
III. stupanj rupture? To ti je totalka.

Koljeno nikad više neće biti isto, uvijek će biti narušena stabilnost koljena. Možeš ga dosta dobro dovesti u red fizikalnom terapijom. Teško je ovako napamet reći, ali recimo 2-3 mj. fizikalne plus doživotno vježbanje kvadricepsa da se koliko-toliko sačuva stabilnost koljena.

elpidika
29.04.2009., 16:36
pa hoću ja moći normalno hodati? no bed, vježbat ću
nemam pojma što da kažem, ali doktor mi je rekao da ne moram na operaciju jer nisam aktivni sportaš

lahor
30.04.2009., 10:22
Ma sve ćeš moći, jedino neke aktivnosti gdje dolazi do nagle promjene smjera kretanja (tipa nogomet, tenis, skijanje) nisu baš preporučljive.

elpidika
30.04.2009., 21:04
hvala

danas me je pregledao fizijatar i rekao da imam previše ozljeda za tako malo zakretanje koljena, ali ja sam mjesecima trenirala jedan ajmo nazvati sport koji se oslanja na koljena i ruke tako da je možebitno to uzrok, a ovo je samo dotuklo. ja nisam pala, već mi se samo zakrenilo koljeno

sad sam već suočena s terapijom od 2mj, naručila sam se u toplice na pregled pa čekam da mi odrede

ma samo da me ne sjeckaju i ne gule :)

hvala na savjetima

i p.s. znam da ovo zvuči grozno, ali ljudi koji budu ovo čitali, idite i platite si magnetsku rezonancu. 1600kn je, ali da znate što vam se sve može dogoditi. mojih par doktora je ostalo zaprepašteno, jer izvana nema otoka, ne boli me kad stajem, a toliko unutarnjih ozljeda, a čak nisam ni pala niti mi je koljeno iskočilo

zdravstvo je grozno
npr. ortozu ne mogu dobiti jer nisam operirana, a najeftinije su 800kn, a te mi ne trebaju nego ove oko 1500kn

zamjena je steznik koji je malo jači od el. zavoja
rekli su mi i doktori i u toplicama da stavim 2 elastična zavoja i samo da čuvam nogu. jer ni ortoza ni steznik neće pomoći ako se koljeno sad u fazi rehabilitacije izvrne

elpidika
01.05.2009., 11:21
ortoze: znam da ih ima više vrsta, ali svaka štiti koljeno, kako ne mogu dobiti od zdravstva, jel' možda dobro da nabavim od prijateljice ortozu, ako ima onu ejdnu od jeftinijih, dakle ne sad neke šipke i gluposti u njoj, ona što je malo jača od steznika

mislim čak i da nemam ortozu koja mi treba, ona neće oštetiti koljeno?

tpolakbiondi
16.05.2009., 19:05
Moj sin ima 16 godina i pukli su mu prednji križni ligamenti na nogometu, napravili smo magnetsku i odradili dva mjeseca fizikalne, sada nam savjetuju operaciju, jel ima ko neka iskustva s obzirom na njegove godine.

elpidika
23.05.2009., 17:43
zašto su mu savjetovali operaciju?
jel' nije uspjela rehabilitacija?

sporty_7
09.06.2009., 20:23
uf..eo da se i ja priključim.Naime,bavim se profesionalno odbojkom 7 godina.Sada mi je 17 godina.Na utakmici u doskoku nesto me presjeklo u koljeno i odmah su me poslali na hitnu,i naravno tamo na RTG-u se ne moze nista vidjeti(osim kostiju).tako da sam odmah sutradan otisla na MR ( veza =)) i rečeno je da mi je pukao prednji križni ligament. To je bilo prije 2 mjeseca. Nakon 2 tjedna mirovanja sam mogla normalno hodati,ko i sad. usput sam otisla i kod Deana Misture u Rijeku da mi da program jacanja misica prije operacije (sve pohvale Deanu). i naravno meni vrag nije dao mira pa sam otisla na par pregleda u Zg jer tu kod nas u Osijeku i nema nekakva ponuda dobrih ortopeda. bila mi je i ponuđena operacija od 20000 kn,al naravno to sam odbila i na kraju se odlučila na operaciju kod Starešinića i Šebšića u bolnici Merkur( sve ide preko crvene uputnice) i trebam na operaciju ići sljedeći tjedan. zanima me nakon kolko dana tj.tjedana cu moci normalno hodati jer 25.7.idem na more pa me zanima hocu biti tada sposobna za izlazenje(naravno ne plesanje) i hodanje po plazi =)..unaprijed hvala...=)

lahor
09.06.2009., 20:30
Mislim da ti ne gine jedno 4-6 tjedana nošenja ortoze i štakice i mislim da more moraš shvatiti kao rehabilitaciju, a ne zabavu. Dakle, lagano razgibavanje noge u moru i ništa puno pametnije. Ali bit ćeš mobilna, osim ako nisu baš neke gadne stijene.

sporty_7
19.06.2009., 12:21
hvala...eo dosla sam s operacije i uspjesno sam operirana...bilo je mucno i tesko ovih par dana,al se prilagođavam situaciji...i vec sam uspjela izravnat nogu i savit ju do 90 stupnjeva..=)..i eto,sad oporavak slijedi...

elpidika
21.06.2009., 13:42
želim ti brz oporavak i da obadvije uskoro potrčimo kao prije :)

gedora17
24.06.2009., 09:00
treniram kick box i radili smo kondicioni trening prije 4 dana koji ukljucuje preskakanje zidova, silazenje sa zidova, trcanje po stepenicama i sl.
udario sam koljenom u zid i zabolilo me, ali ne puno, to vece sam otiso na party, skako tamo sve bilo ok i ujutru nesnosljiva bol, jedva hodam, stvaljam obloge, led, gavez, luk, deep relief, sve zivo...
koljeno je oteklo i jos uvijek jedva hodam, te mislim danas da odem kod doktora.
da li je neko bio u slicnoj situaciji?

Termination
24.06.2009., 11:40
gadno, gadno... luksacija patele ili istegnuće/puknuće ligamenata...

Zeleni ninja
24.06.2009., 12:01
treniram kick box i radili smo kondicioni trening prije 4 dana koji ukljucuje preskakanje zidova, silazenje sa zidova, trcanje po stepenicama i sl.
udario sam koljenom u zid i zabolilo me, ali ne puno, to vece sam otiso na party, skako tamo sve bilo ok i ujutru nesnosljiva bol, jedva hodam, stvaljam obloge, led, gavez, luk, deep relief, sve zivo...
koljeno je oteklo i jos uvijek jedva hodam, te mislim danas da odem kod doktora.
da li je neko bio u slicnoj situaciji?

Ako je bio jak udarac direktno u patelu (čašicu) nije naodmet poslikati koljeno, možda je prijelom patele. Ili samo ozljeda hrskavice patele (hondromalacija patele). Da je patela bila iščašena, vjeruj mi, znao bi to odmah.

succorosso
24.06.2009., 23:24
Nisu pukli ligamenti jer bi isto znao odmah, a i od frontalnog udara nece otici oni. Moguce je napuknuce kosti, odnosno da si nabio koljeno, pogledaj kod lijecnika.

supboii
13.07.2009., 15:49
E ovako, prije godinu dana sam pao tj. docekao se nezgodno na jednu nogu i to u ravnom polozaju s visine nekih metar i pol -.- nisam absorbirao i srusio sam se na pod od boli.Par minuta me uzasno bolilo, ali ubrzo sam vec mogao hodat samo sto sam imao neki cudan osjecaj u koljenu i sjedio sam nekih 15-20min dok mi nije nateklo, e tad sam vec slabije hodao ali opet sam mogao.Dosla je hitna po mene i stavili su mi odmah longetu u bolnici.Kasnije kad je mirovanje i sve to proslo zakljucili su na kontroli da sam bio istegnuo ligament i da ce sve bit ok samo treba mirovat.E sad ja sam mirovao jedno duze vrijeme i kasnije se nastavio bavit sportom ali ubrzo mi se opet dogodila ista ozljeda..od tad mi se vec 5 ili 6 puta dogodila ista stvar, ozljedio sam taj MCL i ako malo okrenem nogu u stranu ne zaustavlja ju nista i ide mi van iz koljena. : / drugim rijecima, nestabilno je i zbog toga mi se ponavlja ozljeda stalno.Da li je neko imao problema s tim ligamentom? Moze li to zarasti ili ce mi uvijek tako ic u stranu tj. bit nestabilno ? Doktor mi je rekao da se taj ligament ne operira. Sad mi nije jasno...

Stvarno mi je to bitno jer se zelim bavit sportom i dalje i nemogu zivit bez fizickih aktivnosti.

Hvala.

zupaaa
24.07.2009., 17:19
pozdrav...ej isti taj problem imam ja...prije godinu dana sam igrao košarku i skočio sam i samo mi je odjedamput koljeno malo zaboljelo,ali malo i počelo naoticati..kao da se voda skupljala unutra...mirovao sam negdje 3 tjedna i prošlo..mazao sa rakijom,stavljao led itd..sad mi se opet to desilo...normalno sam hodao i odjednom i je koljeno postalo nestabilno i ko da ga nisam osječao,legnuo sam si i opet je naoteklo..u međuvrevenu kako sam šepao na ovu drugu i skakao po njoj,zeznuo sam i nju..isto normalno hodao i odjednom noga ko da ju ne osječam..ali ovaj put nije naoteklo..pa mi je opet ovo prvo koljeno,desno opet ista stvar..več drugi put..i onda opet lijevo,pa opet desno,pa lijevo..a to sve u roku od 2 tjedna..bio kod doktora slikali i rekli da nije ništa puklo..naručio sam se kod ortopeda pa čemo vidjet šta je..ja se isto mislim bavit sportom,a i bavim se..i želim još dugo funkcionirat..imam tek 16 godina..kolko ti imaš??a i kad mi se prošle godine to desilo,poslije toga je sve bilo u redu skroz do sad..mogao sam sve..ama baš sve..niti je boljelo niti ništa..ima ko nekakvih iskustva??neka nešto napiše??SUPBOII JEL SE TEBI ISTO TO DESILO??KOLKO IMAŠ GODINA??ŠTA TI JE JOŠ REKAO DOKTOR??POZZ..

jole17
08.11.2009., 15:43
Sve je pocelo prije 2 tjedna na nedjeljnoj utakmici gdje sam pri doskoku osjetio bol...na min izasao i vratio se u igru i zavrsio utakmicu.Slijedeća utakmica prije tjedan dana osjecam vrlo malu bol koju zanemarujem..prvi deul udarac u koljeno i bol se pojačava i nakon 10 min mirno sam hodao kad koljeno mi izgubi ravnotezu i nekako propade i tada sam napustio igru.rekao sam da cu otic kod lijecnika no nisam...nakon 2 dana u školi igram odbojku i tada sam bio svjestan da sam nespreman ali želja je jača i doskok na lijevu nogu i koljeno je iskocilo, odmah je nateklo i sa vanjske strane koljena bila je gula.Odmah sam otisao prvo do ortopeda meni poznatog koji je pri samom dolasku rekao da je mozda slomljeno ali kako će to tek znat nakon što ga ispravi.Ispravio je on koljeno,nema nikakve gule sa vanjske strane i kaze da nema loma niti problema križnih ligamenata i preporucio mi vjezbe za jacanje kvadricepsa tj cijelog bedrenog mišića jer je kao on uzrok jer je previse slab i koljeno ne moze podnjet opterećenje (sportski sam tip redovno vježbam sto na treninzima nogometa sto sam kod kuce).
Evo danas je 5 dan nakon toga ne mogu još uvijek hodat i još uvijek je natečeno ali ne kako je bilo.Bio sam jucer na rtg snimanju i doktor je rekao da nema nikakvih prijeloma ali nije siguran i preporucio mi da nosim gips 2-3 tjedna no ja sam to odbio jer ni sam doktor nije bio siguran kad je to rekao da znate radi se o doktoru specijalistu opce kirurgije i iz toga sto sam ja malo bio nespreman imat nogu u gipsu "toliko" vremena.
Pitanje je slijedeće da li sam pogriješio što se tiče nošenja i da li to može proć mirovanjem bez gipsa,brat mi je predlozio još da odemo na magnetsku rezonancu jer se njom navodno najbolje sve može otkrit ali to u nasoj bolnici nema.

ssnjoff
08.11.2009., 16:07
jedna riječ: ortoped.