PDA

View Full Version : London (I. dio)

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

kefa
24.04.2006., 09:11
Ma sigurno da ces sam vidit.
Od Sunseta do grada vlakom treba 45 a busom nesh to vise.Vlak je 15 a bus 7
funti.
Autom vjerojatno ne puno brze...a nekome tko nije navikao na desni volan to je dodatna prcada.
Vezano za vozne navike...rentakara.Doplata sica za klinca je 20ak funti.CDW (ublazhivach auto osiguranja) je 50ak.Naravno i sic i CDW mozes i ne uzet ali ako nesh bude...platices i plakaces.Svejedno pitaj da li osiguranje pokriva vjetrobran i gume.
Cijena chistog najma je vjerujem povoljna.

Dnevna karta,1-6 zona,metro,bus i laka zeljeznica, za odrasle,iza 0930 = 6fanti
Dica do 11 g iza 0930 = dzabalesku
(izpravak:4 funte je karta,jednosmjerna za 6u zonu,za Sheathrow)

Ako klinac popizdi od vasih muzeja,knjizara i kazalishta ushutkajte ga Trocaderom (Pickadilly) ili jos bolje Namco Stationom ( Cunty Hall,prekputa Big Bena).
Ako nista ne pomogne onda u London Dungeon.

Uzh&whyte,

neno1966
24.04.2006., 20:30
Thanx na informacijama kefa!

night_train
25.04.2006., 07:07
Ovo s klincima zvuci cool... Imas savjet kud s vecim ''klincima'' kad polude? :zubo:

kefa
26.04.2006., 11:10
ko god poludi od vecih nek odmah ide doma.
ak nemre,onda u Londonu : West Hamov dres i Cold Blow Lane
a van Londona: dAlton Towers (3 sata busom)

froggii1
27.04.2006., 11:37
Kak se najbrže i najjeftinije može doći do Windsora i do Stonehenge-a?
e da, i do Hampton Courta?

enigma
27.04.2006., 11:55
samo da kazem, ako ti Stonehenge nije bas toliko napet, preskoci ga, neces nista propustiti.

night_train
28.04.2006., 07:08
Evo mene opet...
Imam jos nekoliko pitanja, pa ako neko zna iz prve ruke...
1. VOznja Themzom? Da ili ne? Kolike su cijene...
2. Fish and chips ili ''kinezi''?
3. Adapteri za struju? Je li netko to ''posudio'' u hostelu? Koliko kostaju ako se kupe?

Puuuunnooo hvala. :)

froggii1
28.04.2006., 11:36
samo da kazem, ako ti Stonehenge nije bas toliko napet, preskoci ga, neces nista propustiti.

Pa i nije mi ustvari tolko bitan, al vec sam vidla vecinu stvari koje su me zanimale, a sad idem ponovo pa da ne razgledavam ponovo iste stvari.
Do Windsora bi svakako htjela otici, al nemam bas previse love pa trazim najjeftiniju varijantu.

@night_train
Bila sam na voznji do Greenwicha i bilo mi je super. Karta je oko 6,7 funti, jednosmjerna. Ima vodic koji prica o zgradama kraj kojih se plovi i mogu se saznat zanimljive stvari. Pazi da ne stojis na kraju broda jer nis ne cujes, ko ja recimo.
Za natrag ti je mozda bolje s busom jer do Greenwicha put traje oko sat vremena (od Big Bena).

kefa
28.04.2006., 12:37
=frog
Stonehenger bi vrijedio truda ako je u dnevnoizletnom paketu sa jos necim...blizu su Bath,Cheddar Gorge,Bristol i Midsomer (bez ubojstva).Do tamo ili iz Londona i/ili Batha bi mogli voziti neki lokalni Samoborceki...trebalo bi googlat.co.uk
Isto vrijedi i za HamptonC. & Windsor
(Ako je bus davezh a ima vise ljudi koji putuju i buduci da je sve to van Londona onda bi valjala rentakara.Znamenitosti su (sa autoceste) oznacene smedjim plocama velicine kamiona tako da je nemoguce fulat)

= night rain
Za jest su bolji Kinezi ako naletis na "zhderikolikomozhes" natpis.
U vrijeme rucka, "pizza hut" daje neki zhderachki stol za nesh manje love...a osim pice ipak ima i salate.

za hostel mozda treba lokot i o.b/vir70 ulozhak za ushi.
adapter neobavezan...samo treba gurnut neshto (ne jezik) u onu gornju rupu i sve fercera.

Ljelja
28.04.2006., 14:29
Windsor i Eaton obavezno posjetit, prava bombona! najjeftinija varijanta busom s Victoria stationa, mislim da je povratna 10-tak funti, praktički đabe. ima bus i za tamo i za nazad svakih sat vremena. tj. ako su dobre volje i ako nema više od 300 Poljaka koji su upravo doputovali s vrećama smokija iz Wrotzlava busom.

eh da, ak ćete kupovat adapter, iz mog iskustva jeftiniji je na aerodromu neg u gradu. mislim da je kojih 5 funti, ovisno o paketu koji se nudi.

hrvac
03.05.2006., 13:39
Eto vratio sam se sa 7 dnevnog boravka u UK(Worthing-Bristol-London). Buduci da ste mi puno pomogli na forumu, napisat cu par korisnih savjeta i svoje impresije sa puta i boravka u Engleskoj.

Letio Wizzairom iz Zagreba, povratna karta 200eura, karta kupljena mjesec dana prije leta, da sam kupio 4 dana ranije platio bi manje 40eura, tako da sto ranije isplanirate put.

Let,avion i posada na visokoj razini i bez ikakve zamjerke. Klopa i cuga se naplacuje u avionu.Let traje oko 1:30h do Lutona.

Ne traba vam vise viza, ali zato dosta dave na ulasku u zemlju, pa se primremite na kojekakva pitanja, gdje,kako,zasto:confused: Od Lutona do Londona vozi vlak Thameslink, 10funti, ,put oko 40min i dolazi na King's Cross.Napomena:vlak nije u sustavu podzemne tak da kad dodjete u london morate presjedati i kupovati kartu za podzemnu. Najisplativija je dnevna karta za 1 i 2 zonu, cijena 5funti. S njom mozete i u buseve koje smo vise koristili jer nam se nije nigdje zurilo nego smo lezerno razgledavali grad iz busa,a i ne mora se toliko hodati ko u podzemnoj,pogotovo s koferima:s

Na putu za Bristol smo posjetili Stonehenge (jugozapadni dio Engleske), isli smo autom, tak da ne znam kako se dolazi tamo, a mislim da i nije bas tako jednostavno! Karta 6.50 funti. Na Tv ti kameni blokovi izgledaju mnogo veci, tak da sam se malo iznenadio. Jako zanimljivo i misticno mjesto, jer okolicom dominiraju polja u nedogled i nema nijednog kamencica u daljoj okolici i onda odjednom Stonehenge..jos uvijek se ne zna od kuda i zasto su bas tamo smjestili mjesto za ritualne obrede.

Bristol-grad uz more nasuprot Cardiffa, oko 500.000 ljudi, dosta je razrusen u II svj. ratu, tako da je mjesavina starih i novih blokova zgrada sa dosta crkvi,pubova i restorana na rijeci.

Netko je spominjao gradic Bath, on je odmah blizu Bristola. Karta Bristol-London 20funti, ide se sa stanice Paddington iz Londona i dolazi u centar Bristola.

Kartu za dvokrevetnu sobu smo rezervirali na netu(isti nacin kao i rezervacija aviona),cijena 75 funti,bez dorucka.Hotel u blizini King's Crossa (mislim da je to dobra lokacija za turista).

London by night
da nisam vidio ne bi vjerovao, da toliko vole pit, pogotovo Engleskinje.Obavezni outfit im je minica-dopicnjak i cizme i to nose sve bez obzira jel imaju 50 ili 120kg, a takvih ima jako puno.Ne kuzim kak se tak uprase od one svoje hrane:rolleyes: Bilo je dosta djevojackih i momackih veceri u subotu.Imaju obicaj da se zenske maskiraju i tako bauljaju po cesti.Pred svakim clubom u sredistu Londona velike guzve i cekanje na ulaz. Dosta ekipe je kopiralo istocnjake pa furaju turiste u biciklima-riksama za 20funti:eek: Dosta se tuku po cesti, pogotovo kad je nogometna tekma:zubo: tako da je svako malo zrak proparao zvuk policijske ili sirene hitne pomoci!

Eto toliko od mene .Sto god jos mogu pomoc-pucajte, stojim na raspolaganju.
Isprike za duzi post ali morao sam u jednom dahu napisat jer inache ne bi nikad:D

enigma
03.05.2006., 14:12
:D
jako dobar opis.
da sam znala da ces do Stonehenge-a mogli ste kod mene na pice :mig:

hrvac
03.05.2006., 14:20
Lako je sad pricat;)

Kak se zove vece mjesto nedaleko od Stonehenga i ona vojna baza?

enigma
03.05.2006., 14:31
Koja, ima ih par :mig:

neno1966
03.05.2006., 21:14
Ja sam se u ponedeljak popodne vratio iz Londona pa evo mojih iskustava. Samo sam jednom jako davno išao sam Gatwick-a na Heatrow tako da se može reći da mi je ovo prvi put u Londonu.

Krenuli smo u petak sa Ryan-om iz Trsta. Nisam očekivao da je Stanstead tako velik i ima dosta pješačenja (preferiram manje aerodrome). Gnjavaža na ulazu- gdje kako zašto...

Unajmljenim smo autom otišli od aerodroma do hostela. Rezervirali smo Golf automatik a dobili potpuno novu Vauxall (Opel) Zafiru automatik sa full opremom tako da smo za 120 eura za 3 dana dobro prošli. Sa laptopom i GPS navigacijom smo bez problema došli do hostela. Hostel je mirnom kvartu na granici 3/4 zone i jednu 2-krevetnu i jednu 3-krevetnu sobu sa sanitarijama u sobi platili smo 384 eura za 3 dana. Dogovorili smo se i za doručak za smiješnih 20 funti. Taj dan smo iskoristili za obilazak kvarta.

Slijedeći dan smo kupili dnevne karte za subway i otišli do Westminster-a. Nakon Westminster-a otišli smo "opendeckerom" do Madame Tussauds. "Opendeckeri" su tur. autobusi sa otvorenim katom i dnevnom kartom od 20 funti (na web-u 18 funti) može se cijeli dan voziti po gradu, obilazi sve najpoznatije znamenitosti uz komentar na slušalicama, u cijenu je uključeno i krstarenje rijekom od Westminster-a do Bridge Tower ili obratno.
Jedan savjet: na večini stanica "opendecker" ima svoje ljude kojima se može obratiti za pomoć (bez obzira dali putujete sa njima ili ne) a kod njih je i najbolje kupiti karte za sve znamenitosti jer se izbjegnu gužve a neke su i jeftinije nego na licu mjesta.

Madame Tussauds- bila je velika gužva, inače zanimljivo samo ne znam dali opravdava visoku cijenu. Neke stvari extra naplačuju a i souvenir shop je najskuplji u gradu, svakako izbjegavati. Nakon toga naš je "glasnogovornik" umjesto za Bridge Tower greškom kupio karte za Tower of London pa smo morali tamo. Ogromno zdanje, treba cijeli dan za obilazak. Slijedilo je krstarenje rijekom nazad do Westminstera i povratak u hostel.

Slijedeći dan nakon shopinga u kvartu otišli smo na London Eye. Bila je velika gužva ali smo relativno brzo došli na red. Mnogi turisti slikaju Big Ben sa ceste što je greška jer se sa London Eye vidi kao na dlanu a i stekne se dojam o veličini Londona. Slijedila je šetnja gradom, Trafalquar Square...

Zaboravili smo na adapter, probao sam uključiti punjač laptopa na utičnicu za brijači aparat (gdje ulazi "naš utikač") i naravno izgorio je osigurač. Punjač mobitela bi vjerovatno izdržao. Na cesti su popravljali javnu rasvjetu, pokupio sam par komadića odbačene žice i improvizirao dva "adaptera".

Sve u svemu bilo je super, vrijeme nas je poslužilo, samo treba više vremena za sve to...

Zana666
03.05.2006., 21:59
Vratila se i ja,danas popodne jedina domaca u avionu punom Engleza.Mrak mi bio Kapetan.Kaze:-a sad cemo malo bla bla na Hrvatskom , za nasa dva Hrvatska putnika :zubo: .

Odsjeli smo u Kensington Gardens Hotelu na Bayswater roadu..Soba klaustrofobicno mala,pogled uzasan.Odustala sam od doplate od 20 funti za bolji pogled,i to smo zapili :rofl: (u svakom slucaju pametnije utroseno).A sto oni mogu piti..A sto njihovim curama nije hladno.aaa ..Sve neke cyndarelle na 10cm-skim štiklama i svilenim kombineima,utegnute,debeljuskaste....

London me o-d-u-s-e-v-i-o (prekokrasno zelenilo,sarolikost,zivost,ljudi,guzva),ma.....ali opet,tako normalno,kao da sam si doma.Jedina zamjerka je naravno skupoca ..
Mislim,halo,boca obicne flasirane ne gazirane vode 1,5 funtu,kava od 2,5 -4,5 .:/
Orijentacije radi ...za 250 eura dobijali smo 165 funti ( e sad jel negdje dobijes vise ,negdje manje...ne znam..znam da su nam na aerodromu promijenili 100 eura,bezobraznim niskim tecajem).
Nas nisu gnjavili na aerodromu,samo smo ispunili imigracijsku karticu i to je to.
Prvi dan smo istrazili Portobello road,i mogu reci da se moze naci svakojakih sitnica (manje vise podnosljivih cifri),od drangulija,antikviteta, i sl....ali sam nasla mrak mali butikic pun militari robe (slika na majici...na lijevo G.Bush i ispod pise bed bush..na desno slika zenske pice i ispod pise gud bush :top: :top: :top: (od 5-10 funti).
U hotelu se dobije adapter ,ali se ostavlja depozit od 10 funti (nisam se htjela igrati,turi-zacepi-zanemari).Toliko nas je otprilike +/- kostao i taxi do Sohoa.
Drugi dan smo uzeli London pass i debelo ga iskoristili (svaka fucking ulaznica cca 3 funte,za bilo sto....hoces crkvu,hoces muzej ( a i zgodno je ne moras cekati red).Karta za bus i tube vrijedi cijeli dan,pa se vozikas kud god zelis, a i ne zelis(bem im liniju 7 i nas corave pa zavrsimo negdje u Paddingtonu (medju indijcima?!)
Ako je netko zdrave glave neka ne ide sa hrpom turista (ono grupno trckaranje i zapisavanje svake zgrade) na kraljevsku turu smjene garde.

Zdravije se nakeljiti u onoj majusnoj ulici sastrane dok se formiraju u vrstu i krecu (slatki su,ko male figurice,sa onim dabrovima na glavi) :cerek: .
Odusevio me engleski nacin zivota,za sve strpljivo stoje u redu i cekaju...Nema guranja,nema preko reda,strpljivo,stoicki...
Odvrtili smo se i na London Eye-u,pogled je stvarno fenomenalan(samo da nije bilo brbljavih indijaca sa cca 7 komada djecurlije-ako sam ih dobro pobrojala).Cijena je 15 funti...moja osobna preporuka,napravite si on line rezervaciju (krace se ceka na kartu,poseban red).Uz to mozete kupiti guide book za 5 funti ( u kojem je u detalje opisano tko tu koga cime i zasto....jel).
Slijedeci dan smo proveli zujeci po Boscombe Roadu ( Sports World ima 80% snizenje sportske i jeans kolekcije),Oxford streetu (imaju snizenja lalalalal,kupila sam pipelice za 250 kn,koje bi kod nas platila 1000), ,Sohou,gricnuli ručko-večeru u nekom talijanskom restorancicu (crni rizot 14 funti porcija) i ubili si noge .
I onda ono meni naj!!!
U Dominion tetar na -"We will rock you" ,mjuzikl inspiriran rock grupom Queen.Karte nadjosmo po 28 funti (odlicna mjesta) i bilo je nenadjebivo...Kompletan teatar je pjevao,stajao na nogama i cagao,vise je sve licilo na odlican rock koncert u nekim trenutcima...
I kao i svakoj bajci,dodje kraj....GatwickExpress (mislim da je 14 funti karta),jajodrom i doma......

Uz definitivno obecanje jedno drugome......vracamo se pod moraš!:s

Kiki
03.05.2006., 21:59
BTW, Stanstead i jest manji aerodrom. ;)

Jos nesto, ako netko dolazi u London, ja i ne preporucam da odsjednete negdje izmedju zone 2 i 3. Ma cak ni zona 2.
Kao prvo, dnevna karta za prijevoz ce vas kostat skuplje negoli ona za zone jedan i dva, a kao drugo zone dva, tri i cetiri su residential zone i tamo nema ama bas nista za vidjet.
Dakle, izgubit cete dragocjeno sightseeing vrijeme na voznju do znamenitosti. Takodjer, ako volite izac vani navecer, bit ce vam tesko vratiti se u hostel/hotel. Podzemna vozi samo do 12/1, a s nocnim autobusima cete se tesko snac ako ne zivite u Londonu. Jedina presotala opcija vam je taxi koji ce do trece ili 4 zone kostat papreno.

Kiki
03.05.2006., 22:03
Zana, :top:
Mislim da je tvoja opis jedan od najvjernijih opisa naseg grada. :zubo:
Osim debeljuskastih Engleskinja. Kod mene su sve mrsave ko Kate Moss.
Ja si sve nesto mislim da vi svi zavrsite nocu negdje oko West Enda gdje na kraju krajeva dolaze i engleski turisti. Onak, oni sa sjevera engleske. E, a ti vec znaju bit debeljuskasti. ;)

Zana666
03.05.2006., 22:16
Znas kako ono ide....kud svi tu i mali Mujo...Slijedis nos i ides za dobrom zajebancijom..I znas sto mi je jos mrak..Kad dodju kod nas onak su hladni,bezlicni ...ko carapa...A ono tamo,kad ih slusam,popisah se od smijeha,sale se i na svoj racun,(opletu redom i kraljicu i Posh i grad i sve -osim naravno nogometa-to je sveta tema) i super su ekipa za zafrkanciju...

Ma i ljudi su mi generalno oke...Hodamo mi Brompton roadom (naravno....glupi smo ko noc...otisli smo u Harrods) i dodjemo do one velike petlje..i zujimo...Dok si rekao keks odmah dotrci neka dobra dusa i bez da si trazio ...lijepo nam zena objasni da je cromwell road definitivno pametnije rijesenje..(nakon toga smo shvatili da obozavamo voznju taxijem)

i ispravak netocnog navoda...nadjoh ulaznicu za london eye-13 funti.....13!

lucy loo
04.05.2006., 00:10
Jel mi može netko reći koliko izađu aerodromske pristojbe ak letim wizz airom?

grooda
04.05.2006., 00:56
ima li tko saznanja kakva je politika na aerodromu ako trebaš prenoćiti? Luton konkretno.

Naime ide nas četvero za Irsku,ali raspored letova Wizzaira i Ryanaira je takav (naravno jeftiniji) da ćemo morat noćit u Lutonu.Nažalost proračun nam je slab, pa ne bi odlazili s aerodroma već proveli noć tamo.
Pa me zanima imali tko kakvih saznanja da li svi aerodromi imaju istu politiku glede zadržavanja na aerodromu.
Provjerio sam aerodromske stranice i piše da je otvoren 24h, samo da ne bi bilo nekih sumnjičavih pogleda i mogućih gnjavaža i maltretiranja od strane securitya!
Ono da se znam ponašat,možda neka prava ;)

night_train
04.05.2006., 07:19
Uh... super... volim ovakve konkretne opise. :s

E da... kako je biti u London eyu po ljeti? Jel vruce unutra, s obziorm da je stakleno jajeee... Koliko ljudi stane unutra?

hrvac
04.05.2006., 08:37
Zaboravili smo na adapter, probao sam uključiti punjač laptopa na utičnicu za brijači aparat (gdje ulazi "naš utikač") i naravno izgorio je osigurač. Punjač mobitela bi vjerovatno izdržao. Na cesti su popravljali javnu rasvjetu, pokupio sam par komadića odbačene žice i improvizirao dva "adaptera".

E da i ja sam muku mucio di napunit mobitel i baterije za fotoaparat jer naravno u hotelima nema dovoljno adaptera. Te stvari mozete puniti na uticnici za brijaci aparat.Sljaka bez problema;)

t.star
04.05.2006., 08:52
E da i ja sam muku mucio di napunit mobitel i baterije za fotoaparat jer naravno u hotelima nema dovoljno adaptera. Te stvari mozete puniti na uticnici za brijaci aparat.Sljaka bez problema;)

...ili kupiš adapter za par funti ;)

NoWa
04.05.2006., 10:59
nadjoh ulaznicu za london eye-13 funti.....13!a ako oces fast line, platis 25 funti i cekas 5 minuti, a ne uru vrimena:D

Hannah
04.05.2006., 11:08
obicna ulaznica za london eye kosta 13 funti (to pise i na njihovom sajtu). imas fast track (to je valjda ova za 25 ili vise funti).
red - ovisi kako potrefis - moze trajati par sati ili par minuta doslovno.

Ljelja
04.05.2006., 11:22
E da... kako je biti u London eyu po ljeti? Jel vruce unutra, s obziorm da je stakleno jajeee... Koliko ljudi stane unutra?

kapsule su fully air-conditioned. komotno stane 20-tak ljudi, možeš i sjesti, no sve ovisi o cirkulaciji ljudi, gužvi. sve je full opremljeno i za invalide u wheelchairs.

welcome to the 21st century!

da se ne zamarate previše, sve što još nije pitano o London Eye-u, može se naći ovdje. (http://www.londoneye.com/)

mladen5
04.05.2006., 11:40
jebes london, dodji te u cotswolds-u (i naravno cheltenham ili Bath)).
http://www.pbase.com/puppet/the_cotswolds
http://www.pbase.com/woodmist/cheltenham
http://www.cheltenham-spa.com

Nebi nikad zivio u londonu, preskupo je, prljav i prepun crnaca i siptari. lol

Ljelja
04.05.2006., 11:52
:five: bravo mladene za cotswolds...to mi je želja obići ove godine. vjerujem da je prekrasno, barem koliko sam vidjela po fotkama. mislim da ima od nekuda linija ravno za Bristol...ludnica.

hrvac
04.05.2006., 11:55
: mislim da ima od nekuda linija ravno za Bristol...ludnica.

imas direkt liniju iz Londona, Paddington-Bristol...oko 20funti karta

Ljelja
04.05.2006., 12:05
ma da, to znam vlakom, al mislim da ima i zrakoplovom.

Kiki
04.05.2006., 12:09
Nebi nikad zivio u londonu, preskupo je, prljav i prepun crnaca i siptari. lol

:rolleyes:
A Cotswolds je ocito pun rasista. :flop:

mladen5
04.05.2006., 14:14
:rolleyes:
A Cotswolds je ocito pun rasista. :flop:

haha, ako ti je to rasist onda su ti pola britanija rasisti :rofl: . Samo upozoravam sta vas ocekiva u londonu. Suvise je procenjen i nepotrebno skup.

Ljelja, imas autobus iz londana (glavna stanica) za bilo koji velik grad UK-a od £2.50 POVRATNA! :)
http://www.megabus.com/uk/
http://www.nationalexpress.com/save/funfares.cfm

cak i ima za cheltenhamu. super jeftino, ali national express ti je malo brzi.

Kiki
04.05.2006., 14:28
Mladen, ja vrlo dobro znam kako je u Londonu jer zivim ovdje vec 16 godina.
U UK ima rasista, al vrlo malo. Pogotovo kad pogledas u odnosu na druge zemlje koje su isto imale imigraciju iz svoh krajeva svijeta...USA i slicno. I pogotovo kad pogledas koliki je dioo naroda ovdje UK, a pogotovo u Londonu dosao od negdje drugo.
A tvoj komentar je definitivno bio rasisticki. Jadno. Pogotovo od nekog tko je i sam imigrant u ovoj zemlji.

mladen5
04.05.2006., 19:19
Kiki, oprosti ako si mislila da su moji komentari neprijatni. Nemam namjeru da vredjam ikoga. Ja ti samo kazem istinu. Ja licno se slazem sa svima ali London jednostavno nije za me' kao ostali veci gradovi.

Ako ides u sheperds bush-u to vec nije vise kao engleska, nego Jamajka ili Afganistan. Politicka korektnost dodje mi u sjecanje...

Two areas of Britain have more black people and Asians than white people for the first time ever, newly-released results of the 2001 census for England and Wales have revealed.

Two areas of Britain have more black people and Asians than white people for the first time ever, newly-released results of the 2001 census for England and Wales have revealed.
White people made up 39.4% of the population in Newham, east London, and 45.3% in Brent, north west London.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/2756041.stm

Kiki
05.05.2006., 03:31
Mladene, ja se nisam ni nasla uvrijedjena tvojim postom, ali i dalje stojim iza svog misljenja o tebi.
A to je da si rasist.

Sto si htio postic s kvotanjem BBC? Jel ti imas s tom statistikom problem? I zasto?
Jer ja, recimo, nemam.

I u kolko si to vecih gradova bio kad London nije kao drugi gradovi? Mislim, svaki grad je unikatan, al multikulturalnih gradova ima kolko hoces. Sydney, New York, San Diego, Los Angeles, Rio de Janeiro, etc...

Ti mozda i jesi iznosio cinjenice (da ima crnaca u Londonu) ali si ih iskoristio u negativne svrhe ("nemojte doc jer je puno crnaca i siptara").

Drugo, London uopce nije prljav.
Naravno da se kao u svakom vecem gradu preko dana nakupi smeca, no cistaci su revni, smece se kupi, uklice se peru, zvake se s plocnika otklanjaju specijalnim strojevima. Nema pseceg izmeta na ulicama, nema grafita, fasade su uvijek uredne i ofarbane. Iskreno, vidjela sam vise smeca na ulicama Zagreba i pohabanijih fasada nego ovdje.
Dakle, smiri malo dozivljaj, a rasisticke propovijedi odi propovijedat negdje drugo.

kefa
05.05.2006., 09:53
jos jedared o je8enom UK jadapteru.
Za vecinu nasih utikaca...samo treba sa necim tankim proc kroz GORNJU rupu,pomaknut tu plasticnu zastitu.

London (nosioc ove teme) je svjetski grad.Meni osobno jako drag.
Skora propast cijele bijele Europe,kao i pretvaranje Britanije u Hindustan/Pakistan/Jamaicu se moze diskutirati na nekim drugim temama ovoga foruma...ili na stormfront.org
Keep da London klean.

night_train
05.05.2006., 10:05
E... kefa...
Ja sam jedno zbunjeno bice (i zensko :zubo: ) koje nije shvatilo sto i kako pomaknuti kod Uk utikaca...:confused:
Bi li bio ljubazan sto uciniti, ili fakat treba naci zice kao Neno i uciniti ''struju''...

kefa
05.05.2006., 14:44
ok plavusho

u sobi,na zidu uticnica.
na uticnici rupe 3 (tri).
a) rini (ne istovremeno) kljuc,cep od kemijske,cackalicu u upper rupu
b) ukopcaj se u preostale,slobodne 2 (dvije) rupe
c) nema c

na nekim utichnicama,postoji i mali prekidac napona.ne boj se,jer rukovanje sa njim je jednostavno i bezopasno.samo ga treba - pritisnuti i osloboditi protok eklekticne energije.

U manjem postotku su "nashi" utikachi koji malimetar uzhi i onda se mora adaptirat ili improvizirat.
( U "boljim" hostelima/rupchagama sve je vec rastelano pa se ne mora nis extra uguravat. )
Svako petljanje je vrlo protivno zdravom razumu i pravilima sigurnosti.
Ali...
Neno je ili ziher znao shto radi ili je imao srece...ali bojim se da bi tvoj ples sa zhicama izazvao tragediju.

(ili to ne bi bila,tako velika tragedija?)

neno1966
05.05.2006., 21:55
Meni improvizacije koje sam radio nisu ništa posebno, štoviše na prošlom poslu gotovo uobičajene.

U čemu je cijeli problem- uk utikači imaju plosnate kontakte koji su uži od naših okruglih. Da bi se naš utikač ugurao u uk utičnicu, utičnica mora biti oštečena ( U "boljim" hostelima/rupchagama sve je vec rastelano pa se ne mora nis extra uguravat. )

Po pitanju sigurnosti trajno oštečena utičnica je veća opasnost od moje improvizacije gdje ništa nije bilo oštečeno, polomljeno ili kasnije primjetno, što ne znači da ti savjetujem nešto takvo.

Potroši tih 5 funti i kupi si adapter, nečeš imati problema a u cijelom trošku putovanja tih par funti biti će neznatan izdatak.

night_train
06.05.2006., 13:16
Uh... bila bi tragedija da netko umjesto mene mora platiti racune... :)
Inace, imamo jedan ''utikac'' od prije par godina, ali nas ide vishe pa ce biti guzva oko punjenja fotica, mobaca i ostalog...
A i znate onu o macki i znatizelji... :zubo:

Nego, od vas nekoliko koji ste vec bili...
1. sto ste papali za dorucak (continetal) u hostelima?
2. kakva im je kava s mlijekom (ili nesto slicno), s tim da ne mislim na kave u MaC-u ili starbucksu...
3. Koliko je pinta pive u prosjecnom bircu?
4. Koliko su pive i vina u ducanima? (za ponest u sobu nakon sto vise ne mozes hodati....)

Hvala...:)

spiritwalker
06.05.2006., 17:17
Kako najjeftinije putovati iz Londona do Manchestera i onda opet natrag? Pretpostavljam da je u igri vlak. Možda onaj Virgin?
Slobodno pišite vaša iskustva, cijene, na što treba pazit, itd.
Fala! :kiss:

Zana666
06.05.2006., 17:37
uk utikači imaju plosnate kontakte koji su uži od naših okruglih. Da bi se naš utikač ugurao u uk utičnicu, utičnica mora biti oštečena

ovo stoji,stoga mi nije jasno sto si mogao pomicati(ako se ne varam cackalicom:eek: ) kad ni u preostale dvije rupe ja nista nisam mogla ugurati...osim one uticnice u kupaoni za brijaci aparat,ali su mi moji uredjaji drazi da bih ih izgorila improvizacijom...

btw.na svakom aerodromu imas adaptere za kupiti ;)

sto se tice piva (http://www.fancyapint.com/)

salim se..:top:

on top. kiki potpisujem...London nije prljav kao sto bi mogao biti (kao Zagreb,recimo),no naravno ima iznimaka....ako bas trazis smece uvijek ces ga naci....(podzemna,neke majusne ulicice i sl.)
no bilo bi cudno da toliki grad blista...
psovala sam sve u 16st jer oko london eye-a do mosta prema big benu (i preko mosta) nema niti jedne fucking kante za otpatke (ali nema ni smeca na ulicama ?!)

a u svezi spominjanog eye-a,u kapsulu stane 25 ljudi,no ne napune ih nikada do kraja...drzite fige da vam ne pada kisa jer je onda pogled bljak..i ne mozes uslikati niš
kad sidjes natrag(cca pola sata) mozes kupiti slikicu sebe u kapsuli (onako razrogaceno-sretno-zalijepljene face ):p

kefa
06.05.2006., 18:11
Bus je daleko najjeftiniji.Pogotovo ako naletis na fanfaru.
Uz kreditnu karticu,sve rijesis doma... "karta" (NEMA broj sica) ti je kucni PC ispis koji moras sacuvat.
I to je jedina razlika,nema zamki...ostalo je sve klasicno autobusno.
A da...ne smijes bit pijan i sa sobom unijet/konzumirat cugu.
Uzmes nocni bus za do tamo a prespavas i za nazad...rijesio si dva nocenja i spasio 40 fuentesa
http://www.nationalexpress.com/bp/b2.cfm?id=54024964

Virgin & Co. su udobniji ali skuplji.
http://www.nationalrail.co.uk/

PS
Ne znam ti motive i planove ali je shteta ic u Manchester a ne svratit u Liverpool....(pre)blizu je

spiritwalker
06.05.2006., 19:16
PS
Ne znam ti motive i planove ali je shteta ic u Manchester a ne svratit u Liverpool....(pre)blizu je

Kefa, zahvaljujem na javljanju!
Bi ja i u Liverpool, ali ova dva su mi prioritetna. Planiram za par mjeseci ić na neke koncerte u Lon. i Man., zato istražujem nejjeftinije varijante prijevoza tamo.
Nego, jesi ti putovao tim busevima?

neno1966
06.05.2006., 21:15
Kao što rekoh, ne možeš ugurati naš utikač ako utičnica nije oštečena a čačkalicom se miče zaštita na utičnici koja i služi da se ne gura ništa drugo u nju osim original utikača. Takvu zaštitu imaju i neke (talijanske) utičnice koje se prodaju kod nas.

U svakom slučaju si nabavite adapter, ja jednostavno nisam razmišljao o tome a kasnije ga nisam imao gdje kupiti.

U hostelima za doručak smo jeli maslac, marmeladu, med, tost, mlijeko, kava, čaj. Mislim da smo super jeftino prošli i svakako se isplati dogovoriti za doručak.

xiola bleu
06.05.2006., 21:17
...psovala sam sve u 16st jer oko london eye-a do mosta prema big benu (i preko mosta) nema niti jedne fucking kante za otpatke (ali nema ni smeca na ulicama ?!..

to ti je tako i u podzemnoj i na zeljeznickim stanicama jos od doba kad je ira haracila (kao, da ne ubace bombu u kantu za smece).

kefa
07.05.2006., 08:09
ne...nikad.
podaci su sa interneta.

spiritwalker
07.05.2006., 16:07
zaista nije preskupa ova varijanta busom (http://www.nationalexpress.com/home/hp.cfm) ako ima funfare, ispada između 20 i 25 funti za povratnu kartu :)
ako ne iskopam ništa povoljnije, definitivno bookiram bus :top:

infra red
07.05.2006., 16:20
Pa, ja cesto putujem iz Londona u Liverpool i najbolje mi je ici vlakom (Virgin Trains). Znam da voze i do Manchestera. Vlakovi idu svakih sat vremena s Eustona. Dodes na Euston i kupis kartu isti dan. Nije bas jeftino - standard return karta kosta cca 50 funti, ali u usporedbi s busom, koji stoji u svakom selu u Engleskoj, ovo je neusporedivo bolje.

Evo ti link, tamo sve pise www.virgintrains.co.uk

kefa
07.05.2006., 18:24
a je...vlak je vlak.
voznja busom traje od 4hyppo do 6ipo sati.Ali ovisno o satnici ima povratna fanfara za 5aka.
i tu chiro pushi.

( shpirithodach...vidi malo i www.megabus.com )

Zana666
07.05.2006., 19:37
A jel' :eek: :eek:

Znaci zbog toga su vec tri dana posakrivane sve kante i kontejneri po nasem Gradu :s :s :cool:

spiritwalker
08.05.2006., 10:20
vlakovi su i inače puno ugodniji i nekako je lakše putovat njima, zadnje super iskustvo sam imao po njemačkoj i nizozemskoj!
lova će ipak bit presudna za izbor prijevoza u engleskoj, ali svejedno, infra_red -> hvala na javljanju! :kiss:

ovaj megabus ima već od 10-ak funti buseve. bez obzira na trajanje puta i sve, plus gledanje english-county-sidea, ova opcija mi se sviđaaa :p

imam ja još jedno pitanje. smještaj po londonu? gdje? samo krevet i tuš da ima, ostalo je nebitno, tak i tak neću boravit u sobi previše...

lun@
08.05.2006., 16:59
Može li mi netko preporučiti neki jeftiniji, a pristojan smještaj u Londonu? Hvala!

kefa
08.05.2006., 17:42
http://www.londontoolkit.com/accommodation/bed_breakfast_cheap.htm#cheap

B&B bi bili neka jeftinoca po pitanju privatnosti,chistoce i razumne cijene.

Slijedeci bi bili hosteli iz YHA lanca.
http://www.yha.org.uk/Find_Accommodation/London/London.html

A ovi ostali kako naletish.
http://www.hostelworld.com/findabed.php?PHPSESSID=i4tu521csdides478tbkgsnrrh5 pf7so
http://www.studenz.com/english/accommodation/index.asp

spiritwalker
08.05.2006., 18:20
nemam ništa za preporučit (još) od pristojnog jeftinog smještaja, ali sam JAKO zainteresiran za istu temu :eek:
uskoro putujem u londru, pa zato...

night_train
08.05.2006., 19:19
BOk,
iako idemo u 8.mjesecu rezervirali smo hostel za 4 osobe (quad room) po 14 futni na noc/po osobi u Central hostelu.
Nije neko ime, ali ima free dorucak, plahte, kuhinju, intrenet i nama bitno:4-krevetnu sobu. U Bayswater-u je (ima nekoliko metroa oko njega) pa nismo daleko od centra. Mozes ga rezervirati na nekoliko bookera (utipkaj na google: london hostel i dobit ces 10-tak vrlo dobrih linkova za pregledavanje hostela)

Sretno

lun@
08.05.2006., 22:05
Hvala!
ja bih ipak nešto gdje ću biti u sobi s dečkom i gdje bi imali vlastiti kupaonicu i doručak, da izgleda pristojno i još da nije strašno skupo...
izgubila sam se u tim stranicama i cijenama... :zvrko:

fify
13.05.2006., 21:10
htjela bih ovo ljeto ici u London ili Dublin uciti strane jezike,ali ne znam kako sve to organizirati...ima li netko iskustva s tim,preko koje agencije je najbolje ici,kako naci smjestaj
please,ljudi pomozite...

Maisie
13.05.2006., 22:08
npr.
jumbo tours (http://www.jumbo-tours.hr/tecajevijezika/)
generalturist (http://www.generalturist.com/Packages/SearchResults.aspx?idMjesto=-1&idOtok=-1&idRegija=-1&idDrzava=-1&od=19.4.2006&do=31.12.2006&idWebprodukt=49)

poznanica je išla priko jumba, poznanik priko generala
sve super na obe strane :)

joujou
14.05.2006., 11:31
jumbo :top:

i obavezno smjestaj u coledgeu, ne u obitelji :zubo:

jena
22.06.2006., 12:26
Evo da malo ozivim ovaj topic: ovo ljeto putujem u Irsku no zadrzat cu se u Londonu 2 nocenja. Avion slijece na London Luton oko 13:30h, ostajem dvije noci i onda treceg dana ujutro putujem za Irsku. :Pivo:

Znam da je to kratko za posjetiti London, no probat cemo ipak nekako iskoristiti ta nepuna tri dana. E sad imam par pitanja: isplati li se uzeti London pass na 2 ili 3dana i sto je pametnije, uzeti taj oyster card koji ste spominjali (iako nisam bas shvatila kako funkcionira :misli: ) ili neku drugu vrstu pokaza. Btw gdje se to moze kupiti? Thanx

night_train
23.06.2006., 12:35
Hej...

http://www.tfl.gov.uk/tfl/fares-tickets/2006/one-day/travelcard-day.shtml

link za dnevne i trodnevne karte. Imas i ostale informacije.

Inace, imam i ja neko pitanje.

1. Kako najjeftinije doci do Cambridgea? (busom?- ak sam dobro nasla povratna je oko 10 funti)
2. Ima li i za koliko kupiti one ''jednokratne rostilje'' (izgledaju kao velika konzerva) za rostiljanje u parku?

eto... fala:)

xiola bleu
25.06.2006., 21:17
Hej...

http://www.tfl.gov.uk/tfl/fares-tickets/2006/one-day/travelcard-day.shtml

link za dnevne i trodnevne karte. Imas i ostale informacije.

Inace, imam i ja neko pitanje.

1. Kako najjeftinije doci do Cambridgea? (busom?- ak sam dobro nasla povratna je oko 10 funti)
2. Ima li i za koliko kupiti one ''jednokratne rostilje'' (izgledaju kao velika konzerva) za rostiljanje u parku?

eto... fala:)

1. da, busom, sa victoria coach station. iako ja izbjegavam buseve. sjednem na vlak i kvit. za cambridge idu sa king's crossa (wagn ili tako nesto kompanija).
2. ima. u svakom vecem supermarketu (tesco, sainsbury's, asda). ili b&q ili homebase. ali navodno su jako neekoloski pa ne znam da li ih jos i sada imaju za kupit.

NoWa
27.06.2006., 14:14
Može li mi netko preporučiti neki jeftiniji, a pristojan smještaj u Londonu? Hvala!
university of westminster, centar grada. dvokrevetna soba 13 funti/osoba. jedino je zahod shared, but...centar i jeftino..pet minuta pjesice od Parlamenta i London Eyeja.

taman sam se vratila od tamo;)

a ako idete u Luton na aerodrom, uzmite Green line bus 757 (povratna karta 15 funti) i fino vas odvede do grada i metroa:s

pazite ovo: trodnevna karta za metro je 15.40 funti, a jednodnevna 4.90. nema bas ustede ako odmah kupis za 3 dana:bonk:

Donatella
28.06.2006., 09:25
Hvala!
ja bih ipak nešto gdje ću biti u sobi s dečkom i gdje bi imali vlastiti kupaonicu i doručak, da izgleda pristojno i još da nije strašno skupo...
izgubila sam se u tim stranicama i cijenama... :zvrko:

http://hotels.uk-bookings.com/hotel/gb/dalmacia-hotel.html?label=gl-hotel-Dalmacia-Hotel

Nije baš sami centar - 2 zona, ali i tako pretpostavljam da ćeš kupit kartu za metro pa sa njom možeš i do hotela. Kad sam ja bila imali su neku akciju pa nas je dvokrevetna soba sa doručkom koštala 55 funti/noć, znači 27,5 po osobi. E sad hosteli su naravno jeftiniji ali ja sam isto htjela rađe imat svoju sobu, kupatilo, dakle bit u hotelu.
Link i preporuke za taj hotel sam našla na ovoj stranici i bila sam zadovoljna. Vlasnici su naravno hrvati (može se to zaključit iz imena hotela) pa tokom doručka možeš sa njima malo spikat i hrvatski :)

night_train
28.06.2006., 14:13
postoje hosteli s dvokrevetnim sobama i kupaonicama! cesto nema razlike u kvaliteti sobe+kupaonice u hotelcicu s 2 zvijezde i hostela (imala sam svakakva iskustva) ... hrabro i bez predrasuda!:top:

Bellis
30.06.2006., 19:06
Zanima me jeftini smješaj u londonu (hotel ili hostel premda nisam čuo baš najbolje o hostelima) (20-ak funti)

Ako može netko ko ima iskustva.

Hvala;)

spiritwalker
01.07.2006., 13:38
nemam iskustva (još), ali vjerojatno me tek u 9. mjesecu čeka ista stvar kao i tebe. ako mi ne upali free smještaj kod prijatelja, morat ću rezervirat nešto relativno najjeftinije...

evo par linkova, traži one supersavere:
http://www.travelodge.co.uk/
http://www.london-hotels-guide.co.uk/homepage.cfm

Bellis
01.07.2006., 22:50
[QUOTE=spiritwalker]nemam iskustva (još), ali vjerojatno me tek u 9. mjesecu čeka ista stvar kao i tebe. ako mi ne upali free smještaj kod prijatelja, morat ću rezervirat nešto relativno najjeftinije...

Ajde javi kaj si izabro ak ti propadne to kod frenda....

arte
04.07.2006., 16:31
Može se u V.Britaniji plaćati i u eurima (restorani, hoteli) ili isključivo u funtama?

nukac
04.07.2006., 16:38
Može se u V.Britaniji plaćati i u eurima (restorani, hoteli) ili isključivo u funtama?

Samo u funtama.

Zar mozes u HR placati u EUR u restoranima?

Maja-London
04.07.2006., 23:20
Dragi moji treba mi pomoc...ja sam sada u Londonu...i idem u Hrvatsku 02.08...tila bi kupit ovdje kartu u jednom smjeru Split-London za rujan..jeli moguce kupiti u Londonu jednosmjernu kartu Splt-London...ako je onda mi molim vas recite di je mogu kupiti i kako...ali zapamtite jeftinu kartu...hvala puno

xiola bleu
04.07.2006., 23:43

u brightonu mos placat u ojrima u ponekim ducanima.

nukac
05.07.2006., 07:51
Dragi moji treba mi pomoc...ja sam sada u Londonu...i idem u Hrvatsku 02.08...tila bi kupit ovdje kartu u jednom smjeru Split-London za rujan..jeli moguce kupiti u Londonu jednosmjernu kartu Splt-London...ako je onda mi molim vas recite di je mogu kupiti i kako...ali zapamtite jeftinu kartu...hvala puno

www.easyjet.com

Direktni let s Gatwicka za Split. Mozes kupiti kartu u jednom smjeru preko interneta.

Ili www.croatiaairlines.com

Provjeri koja je jeftinija opcija.

Mandre
05.07.2006., 09:50

U Oxford streetu je preporuceno da primaju i Eure, nisam probao.
Mislim da ti se najvise isplati zamijenit novce u hrvatskoj u funte ili tamo sizati na bankomatu.

NoWa
05.07.2006., 18:59
funte kupite u hrvatskoj jer je tamo tečaj GROZAN. al ono, grozan:D

IgorM
11.07.2006., 13:31
Idem 3.8. u London i smješteni smo u hostelu u oxford street. ima li tko kakvih iskustva s tim hostelom?
Meštar

Bellis
12.07.2006., 14:26
Idem 3.8. u London i smješteni smo u hostelu u oxford street. ima li tko kakvih iskustva s tim hostelom?

Kak se zove hostel??

IgorM
12.07.2006., 15:27
Oxford street, od Yha ( ferijalni i hostelski savez)

kem
12.07.2006., 16:35
www.easyjet.com

Direktni let s Gatwicka za Split. Mozes kupiti kartu u jednom smjeru preko interneta.

probaj i germanwings.

nukac
12.07.2006., 18:03
probaj i germanwings.

Jedino kaj Germanwings nije diraktan, moras ici preko Koelna ili Stuttgarta.

night_train
13.07.2006., 07:31
Meštar

... i moja mala ekipa ide 3.8.-... :) ... mozda se sretnemo u nekom jefffttinom pubu...

IgorM
13.07.2006., 09:15
... i moja mala ekipa ide 3.8.-... :) ... mozda se sretnemo u nekom jefffttinom pubu...

mozda ... lako se dogovoriti

NoWa
13.07.2006., 11:10
www.easyjet.com

Wizzair je najbolja opcija:top:

quasimodo
15.07.2006., 07:50
Trebam pomoć...
Znam da baš ne spada tu, ali ...treba mi prijevod nekoliko rečenica na engleski ..u svezi rezervacije smještaja u Londonu
Jel mi može neka dobra duša ovo prevesti na engleski

Više bi mi odgovaralo da mi sve podatke o rezervaciji i načinu plaćanja depozita posaljete putem maila jer moj engleski nije baš najbolji pa nisam sigurna da bih vas sve mogla razumjeti. Telefonom se možemo čuti u slučaju da vi dobro govorite talijanski jer talijanski govorim.
Molila bih i ako mogu dobiti neku pisanu potvrdu o rezervaciji i uplati.

enzed
15.07.2006., 18:07
It would be much more convenient if you could mail me all the information about the reservation and deposit paying details, since my english is not at it's best, and I am not sure if i would understand everything you would tell me by phone. You can freely contact me by phone if you speak good italian. I would also appreciate if you could send me an affirmation for my reservation and payment!

There you go honey!!

grogo bolger
17.07.2006., 10:58
pičim 10.08 wizairom za london.

ima neki prijevoz od lutona do victoria stationa povratna za 2 je 25 funti
iskrca me na victoria station, a to mi je 5 min od hostela Wigram

kakvo je vrime tamo u to doba? :)

Mandre
17.07.2006., 13:46
pičim 10.08 wizairom za london.

ima neki prijevoz od lutona do victoria stationa povratna za 2 je 25 funti
iskrca me na victoria station, a to mi je 5 min od hostela Wigram

kakvo je vrime tamo u to doba? :)

Ja sam rezervirao preko wizzaira neki shuttle i sve je super proslo, to je bilo mrvu manje od 20 eura po osobi. Povratna naravno, ali to vrijedi samo ako dolazis s njihovim avionom. U drugim slucajevima, imas green line, ne znam koliko kosta isto do Victorije vozi, a i imas tamo na licu mjesta EasyBus, isto za 15 funti povratna, ali on te ostavi negdje sjevernije od vicotrije, nemam pojma di.

mara
18.07.2006., 14:40
hitno. Da li mi za ulazak u UK treba ikakav drugi dokument osim putovnice i sto znaci imigraciona kontrola da li se jos nesto od dokumenata pokazuje ili je dovoljno odgovoriti na njihova pitanja?

Maja-London
19.07.2006., 22:15
Dragi moji kako mogu kupiti najjeftiniju kartu u jednom smjeru iz Splita za London za rujan?
Evo gledala sam ovaj wizzair i karta u jednom smjeru 08.09 dode 130,99 Eura..jeli to puno za jedan smjer? Ima li sto jeftinije? Molim vas da mi sto prije odgovorite i pomognete..pusa

nukac
19.07.2006., 22:33
Dragi moji kako mogu kupiti najjeftiniju kartu u jednom smjeru iz Splita za London za rujan?
Evo gledala sam ovaj wizzair i karta u jednom smjeru 08.09 dode 130,99 Eura..jeli to puno za jedan smjer? Ima li sto jeftinije? Molim vas da mi sto prije odgovorite i pomognete..pusa

Uh to ti je puno. Jesi pogledala Easyjet? Osim toga Easijet iz Splita leti za Gatwick, koji je ipak puuuuno zgodniji od Lutona.
Sve sto ti je iznad 150 EUR za povratnu kartu s taksama je skupo (barem ja tako razmisljam). :top:

Maja-London
20.07.2006., 22:01
A puno si mi pomogao...easyjet kazes..meni bi najvise odgovara Heathrow Airoport, ali ako je jeftinije do Gatwicka dobro...da..Luton je predaleko...to mi uopce neodgovara, ani Gatwick mi nije blizu..jer ja zivim u cenru Londona..daj pliz HELP...

nukac
24.07.2006., 07:51
A puno si mi pomogao...easyjet kazes..meni bi najvise odgovara Heathrow Airoport, ali ako je jeftinije do Gatwicka dobro...da..Luton je predaleko...to mi uopce neodgovara, ani Gatwick mi nije blizu..jer ja zivim u cenru Londona..daj pliz HELP...

Cuj, jeftine avionske kompanije ne lete na Heathrow. Eventualno Gatwick, vise-manje sve lete na Stansted i Luton. Ako hoces na Heathrow, tu ti je Croatiaairlines, ali cijena karte je astronomska. Ili Britichairways koji iz ST i DU leti za Gatwick. Recimo, najmanja cijena povratne karte za BA ti je oko 200 EUR sa svim taksama.

night_train
24.07.2006., 09:44
... malo ti je nezgodno vrijeme za kupit kartu... Ako hoces jefitnu kartu ides na manji aerodrom, za skuplju kartu imas jefitnij prijevoz s aerodroma.
Uostalom, ak tamo zivis lakse se mozes snaci i dovesti se do centra nego mi ostali smrtnici.

nukac
24.07.2006., 09:49
... malo ti je nezgodno vrijeme za kupit kartu... Ako hoces jefitnu kartu ides na manji aerodrom, za skuplju kartu imas jefitnij prijevoz s aerodroma.
Uostalom, ak tamo zivis lakse se mozes snaci i dovesti se do centra nego mi ostali smrtnici.

Ne kuzim ljude koji se nadaju da ce 2 dana prije puta kupiti avionsku kratu za 0.01 EUR. Ako hocete jeftinu kartu, morate je kupiti par mjeseci prije puta. Kod avionskih karata nema last-minute ponuda. Sto prije kupis, to jeftinije.

night_train
24.07.2006., 10:02
:top: slazem se.

arte
24.07.2006., 13:12
Ne kuzim ljude koji se nadaju da ce 2 dana prije puta kupiti avionsku kratu za 0.01 EUR. Ako hocete jeftinu kartu, morate je kupiti par mjeseci prije puta. Kod avionskih karata nema last-minute ponuda. Sto prije kupis, to jeftinije.

Vidis Nukac, i nije bas uvijek tako...
Da sam kupila kartu za Edinburgh (Flyglobespan) prije mjesec-dva platila bih je oko 100 eura skuplje, a ovako kupila sam je 15-tak dana prije leta i uštedjela...;)

nukac
24.07.2006., 13:25
Vidis Nukac, i nije bas uvijek tako...
Da sam kupila kartu za Edinburgh (Flyglobespan) prije mjesec-dva platila bih je oko 100 eura skuplje, a ovako kupila sam je 15-tak dana prije leta i uštedjela...;)

Pa slazem se, nije uvijek. ALi najcesce je pravilo cim ranije kupis to jeftinije. Pogotovo lod low-cost kompanija.
Ja putujem za Pariz za 5 dana, kupio kartu prije 2 mjeseca i dodje me 200 EUR jeftinije nego da je kupim danas. :top:

arte
24.07.2006., 13:40
Da, valjda nema pravila, a i svaka kompanija ima neke svoje sheme..

Ah Pariz:cerek:
Jedva čekam ponovo...
Nukac, sretan put i nauživaj se Pariza, valjda će te zaobići ove paklene vrućine tamo ;)
Zato ja odoh malo u hladnije krajeve..a jedva čekam

nukac
24.07.2006., 13:58
Da, valjda nema pravila, a i svaka kompanija ima neke svoje sheme..

Ah Pariz:cerek:
Jedva čekam ponovo...
Nukac, sretan put i nauživaj se Pariza, valjda će te zaobići ove paklene vrućine tamo ;)
Zato ja odoh malo u hladnije krajeve..a jedva čekam

Hvala... I tebi dobar provod u Edinburghu. I ja sam namjeravao ici tamo ove godine, ali ipak je Paris prevagnuo. :top:
Inace, gledao sam 10 dnevnu prognozu na weather.com i trebale bi biti pristojne temperature oko 27-30 Celzijevaca. :moli:

đabalebaroš
04.08.2006., 20:21
Što mislite o London Passu? Čini mi se kao praktično i ekonomično rješenje za ulaznice i promet za tjedan dana. Jesam li u pravu?

grogo bolger
05.08.2006., 10:29
Što mislite o London Passu? Čini mi se kao praktično i ekonomično rješenje za ulaznice i promet za tjedan dana. Jesam li u pravu?

men se baš ne čini povoljna :confused:
u Londri sam od 10-tog, pa ako ima neka netko napiše za ovu kartu :moli:

Ljelja
05.08.2006., 21:21
koje ulaznice? pa skoro sve vrijedno je besplatno. trebaš vidjeti što te zanima, pogledaš na netu oli se plaća i odvagneš. venues kao što su madam tiso i london tower i london eye su skupi sami po sebi (opadajućim redom), pa sad jel se zbog toga isplati uzeti pass (odn. da li ćete ih posjetiti)...ovisno još kako ćete se hraniti jer imaju i popusti za neke restače, turističke ture...ja nebi. i nikad nisam.

Sve na jednom mjestu. (http://www.londonpass.com/index2.asp)

đabalebaroš
07.08.2006., 15:58
koje ulaznice? pa skoro sve vrijedno je besplatno. trebaš vidjeti što te zanima, pogledaš na netu oli se plaća i odvagneš. venues kao što su madam tiso i london tower i london eye su skupi sami po sebi (opadajućim redom), pa sad jel se zbog toga isplati uzeti pass (odn. da li ćete ih posjetiti)...ovisno još kako ćete se hraniti jer imaju i popusti za neke restače, turističke ture...ja nebi. i nikad nisam.

Sve na jednom mjestu. (http://www.londonpass.com/index2.asp)

u pravu si... malo bolje sam prosurfao i vidim da si u pravu...thx

Prufrock
10.08.2006., 21:30
university of westminster, centar grada. dvokrevetna soba 13 funti/osoba. jedino je zahod shared, but...centar i jeftino..pet minuta pjesice od Parlamenta i London Eyeja.

Treba li rezervirati unaprijed i koliko?

night_train
12.08.2006., 19:18
Dakle...
Evo mene s puno dojmova...

Ukratko... (poslje moze i pitanje).
Tjedna karta (travel card ) dolazi uglavnom u oyster izdanju i ona je famozna. Imas plavu karticu koju samo prislonis na jednu zutu oznaku i sva vrata se otvaraju. Vrijedi za metro (1-2 zona ako to platis, mpze i vise), DLR (VLAK) i buseve. Busevi su super stvar jer u nekom dijelovima lakse nadjes bus stanicu nego metro. Osim toga popnes se na kat i vidis gdje je pub, HM, tesco...
I da, voze stari busevi na nekim linijama (mi smo se vozili na liniji 8, 9 i 15). Inace, ta tjedan karta vrijedi za sve bus zone pa ako ides negdje van, a neces placati dodatnu kartu za metro sjednes u bus, mozak na pasu i gledas van- odmoris noge). Fakat mozes vidjeti i onaj pravi London, (vidis i u stanove...)...

Sto se tice metroa... ne znam jel tak inace, ali ...uvijek je dole tako vruucee... Osim toga, svaki dan su negdje nesto radili pa su zacepili liniju ili stanicu (pukla plinska cijev, bacio se tip na Marble Archu...). Dakle, treba uzeti vise vremena.

I jos nesto uz travlecard... vrijedi vam 33 % popusta na voznju brodom. Npr, usli smo kod Embakmenta i do Greenwicha smo platili voznju 4.5 funti. Voznja je sat vremena i zgodno je vidjeti grad malo drugacije.

Sto se tice hrane, preporucam jesti u pubovima jer dobijes finu prociju, popijes pivo, mozes dobiti i vodu besplatno, imas toplu vodu za oprati ruke, nije bucno i na miru pojedes neku dooobru pitu, krumpir, kobasu, grasak...
Inace, ako ste mladoliki u pubovima ce vas traziti dokaz u punoljetnosti (cure su imali 24, ali su to morale dokazati). Uh, jos jedan detalj... Englezi voole tepihe... neki ih imaju i oko wc skoljke. Tepisi su i po uskim skripavim drvenim stepenicama...

Sto se tice prezivljavanja u trgovinama, nama je jajeftinije bilo u Tescu (voda 0.5 l 40p, 2.0 l za 75p). Imali su super mufine (4 za 90 p), Fosters pivo (4 za 3 funte). U vecim (Tesco metro) imaju dobre police s vocem pa si slozis vocnu salatu po volji u zdjelici za take away...

Muzeje smo obilazili prema zeljama i inspiraciji. Osobno mi nije gust diviti se kraljicinim odajama. Bilo nam je bolje zasjest na kavu u Nero-u nego cekati u nekom redu. Uostalom, treba se provozati do Brixtona, pojesti nesto na Borough trznici, pogledati lude japije u petak popodne kako se rumenih obraza ljuljaju po lokalnim pubovima.

Savjet za kave, nemojte narucivati medium i large kave jer cete dobiti veeelike kante s kavom. Probajte s manjim ili pitajte kolike su im salice. Uh, da. Gelede diuretika nakon kave... Wc smo platili samo na kolodvorima (tipa Victoria). U parkovima, muzeijma, pubovima i vecim ducanima su free...

I da, ako netko voli Hugh Granta, uvijek moze pronaci otisak njegova dlana ispred Odeona na Leincester Squareu...

Uh ... za sad dosta...

night_train
12.08.2006., 19:25
I jos nesto, ljudi su tamo fakat ljubazni!!! Imajte u vidu da su vozaci buseva cesto Indijci koji slabije govore engleski pa radje pitate izvan busa za pomoc. A ionako, ako se zbuinjeno muvate, odmah vas netko vidi i pita ''ar you lost, do ya need a help?''....

... i da... pizze im nisu bas za preporuciti (ako volite ove nase)

HeLga von Strumph
13.08.2006., 09:32
provela sam u londonu vise od godine dana. najjeftinije sam putovala easyjet iz ljubljane- 400kn povratna karta.i nikad mi nije bilo bitno na koji aerodrom slijecem jer su im veze ok.i nikad se nisam uspjela izgubit.tj. ne bi imala pojma di trebam ic, uskocila bi u bus cija mi se lokacija cinila bar malo poznata i odvezla se do neke podzemne a dalje je sve pjesma. i da, u podzemnoj je uvijek zagusljivo i pakleno vruce ljeti. cesto se cuje kroz razglase kako mole putnike koji ne podnose vrucine imaju zdrav.probl. i bla bla da se ne voze. al englezi i onako na sve stalno upozoravaju pa...mind the gap:)
hrana je najjeftinija u tescu, slazem se, zatim u sainsbury.btw, u sains.za dosta one pakirane, gotove hrane i vecinu slastica koje su bas njihove marke, recepte je smisljao "goli kuhar". mmmm profiterole...
oyster card je super stvar! ako se ne varam kosta oko 25 funti i vrijedi tjedan dana. s obzirom da je cijena cjelodnevne karte 5.80 pa ti vidi...plus, skroz se fora osjecas kad i ti, poput domacih:) prislonis karticu::))) i jos- ako je okrenes prema van, u džepu, onda samo dzep prislonis na oznaku i vo-la-- sezam otvoren:)
cesto su neke akcije za madam tussad. tipa, kupis jednu kartu dobijes dvije. zimus je bila ta fora- kao za sve koji pokazu da su kupili kartu za pozemnu dobili su 2 za 1. cijena je inace 29 funti!!!!u to je ukljuceno i dodatno-chamber live. hodas kroz mracne prostorije u kojem je prikazan srednji vijek, nesto tipa ulie i ludnice u to doba.sve je fuj i ima pare na sve strane.ljudi, glumci, se nalaze unutar kaveza, nasminkani, ruzni skvice i plase te. drugi pak hodaju okolo i rade isto.bed je sto ima i glumaca i lutki pa ne znas tko je tko i bude dosta nelagodno iako to sad tak ne zvuci. (ja sam vristala:o )ali bilo je super. no to se svako malo mijenja. prije koju godinu bio je 3d planetarium.
ono sto svakako predlazem-odeon na lester sq, taj je najveci. i ispred ima otisaka ruku mnooogih glumaca. nade se za svakog po nesto.
zatim, 3d kino-kod london bridga.
naravno, probar fish and ch. u nekom pubu.
izci barem jedno u neki disko- skupo za pop...ali je super. prije svega, apsooolutno svi plesu, zatim izlaze i stari i mladi -ja sam imala prilike vidjet 70godisnje bake kak se zabavljaju NAJOZBILJNIJE u discu!!! nema onih gluuupih upucavanja- od kud si koliko ti je goina, i naravno neizostavno pitanje u zg- sta studiras. KAO DA JE TO NEKOM BITNO U 5 UJUTRO!!!! ali jeednako je zanimljivo gledat u sta se fini engleski djecaci pretvore nakon nekoliko pint of pive.:)))
a sto se ljubaznosti tice- slazem se. da se nadovezem na izlaske- jednom sam prilikom izgubila cipele u discu:o mislim stvarno ne znam KAKO mi se to dogodilo;) i na izlasku to spomenula izbacivacu. rekao mi je da mu ostavim svoj broj telefona i da ce mi javit ako ih nade. ujutro me probudio telefon i rekli su mi da su mi pronasli cipele pa da svratim po njih sto prije. kad sam dosla docekale me cipele, sendvic i kava- kao da se razbistrim:)
lijepo je otic i do oxforda, windsora i ono sto je mene odusevilo- stone henga. ima malo duze jahanja do njega ali isplati se.
od muzeja, meni je simpa natural histoy mu.tate modern ima dobre izlozbe i opcenito- srijedom izlazi time out u kojem su navedena sva dogadanja u londonu za taj tjedan- od koncerata i kazalista na dalje.
hmm i nikako propustit camden town!!! i jeftinu klopu nakon 18 sati.sve po 2 funte. iako su i to digli, bila je funta prije.
nezaobilazan je oxford street, cesta su snizenja pa se moze svasta kupit.
e da. super mi je sto se kod engleza sve sto kupis i sacuvas racun moze vratit u okviru godine dana!!!nema ono ja bi ovo vratila, ok al uzmite nesto drugo za istu cijenu. dobijes lijepo novac natrag.
i jos- cesto je kupis jedan dobis 2 sistem u ducanima odjece. :top:
nemam inspiracije vise...
mozda samo- meni je super medium kava! pase mi kolicina. i da, u neru je ok. ja volik i costu vise zbog prijateljice talijanke koja me navukla nego zbog kave koja je malo pre mljekasta. ambijent je ok.
odem

night_train
13.08.2006., 15:45
O da... Camden... iako je u subotu bilo super mi smo otisli ponovo u neki utorak ujutro i na miru smo rostali po svemu bez guranja. Na kraju smo potamanili kinesku hranu i neke fine apple pie na nekoj terasi...

Sto se tice mjuze... CD shopivi po gradu imaju popuste (cd po 3-4 funte) i stvarno treba procackati. Suvenire treba kupovati u manje guzvsatim ulicama (tipa Queensway) jer su funo jeftiniji. Zaboravite na duty free na aerodormu jer su cijene kao u ZG-u --> npr. parfemi su skuplji od onih u avionu ili na aerdromou u ZG-u.

Zara76
15.08.2006., 12:50
Moze li netko mari odgovoriti jer i mene to takodjer zanima.

HeLga von Strumph
15.08.2006., 13:43
pozivno tj. garantno pismo, putovnica

neno1966
15.08.2006., 14:08
povratna karta, potvrda o smještaju...

night_train
16.08.2006., 07:30
Evo jos nesto. Mi smo isli preko Heathrowa i na onoj kontroli su nas svih 4 pozvali na jedan salter (jer smo u istom smjestaju). Pogledali su nam povratne karte, vaucer od hostela i pitali sto nam je cilj. Mi smo rekli sightseeing. Ona se nasmijala, rekla da se lijepo provdemo i to je to. Nisu nas pitali za novce, nisu nam gledali prtljagu... Proslo je cudnovato ljubazno (bolje nego u Cesku)... eto.

kefa
17.08.2006., 06:33
garantno/pozivno pismo nitko ne pita.ulaz je slobodan.engleska vas ceka rasirenih ruku.

mene propustio za 20 sexundi...na Linguaphone engleskom sam mu rekao da idem zujat okolo a da za sve drugo tu je MasterCard.

ostalo ionako imas sa sobom...kvazi dokaz da nisi freeloader kloshar ,neki lijevi ispis sa neta o nekoj rupcagi di ces ko fol chorit,povratna pomogne,neshto novaca i malo kulture pri ophodjenju sa sluzbenikom.

Uostalom gore navedeno te ima pravo pitat ( i karachit) i u Italiji/Austriji kad ides pjeske/autom.
.
.
.
.
.
ps
kontrakrajnost 1
pakistanski prdezh pita frenda kojii se vraca iz Spanjolske "koji je njegov razlog posjete ".ovaj mislio da je skrivena kamera...
(frend je rodjeni bijeli englez sa engleskim papirima)

kontrakrajnost 2
nakrcas klope & cuge u Francuskoj tako da ti je auto sprijeda dignut ko gliser i nema carine jer je sve "za osobnu upotrebu".
Dodjes sa 2 boce vodke na aerodrom i pocne prcada.

Ljelja
17.08.2006., 09:31
@ Kefa:

:lol:

priznaj da si čitao u Londonu "Private Eye" magazin! ma svaka čast na duhovitom opisu!

:rofl:

kefa
17.08.2006., 14:54
priznajem da jesam...mada nish ne citam kad sam tamo,neg to uzmem za doma.uz to su mi dragi Smut,Vizz,Classic Cars,High Society i Fhm (originalno,debelo izdanje,a ne ova nasa copycat catshit inacica zvana Klik.)

obozavam Uk i Londonistan ali im se crno pise.
neko ce rec da su to i zasluzili ali satrt ce ih pretjerana politicka korektnost i ludi zakoni.

nazad na temu:
Za nesh vishe od mjesec dana je u Londonu concert The Cult (u sastavu a la 4 Asa...ali svejedno,mozda vrijedi truda.

I u Earl's Courtu je izlozbeno-prodajni sajam bonsaija.

Ljelja
17.08.2006., 17:32
:eek: SMUT?! :tuctuc: valjda si već gasio 18 svijeća na torti. u protivnom, javi se najbližoj ambasadi ili konzulatu Commonwealtha. :zubo:

p.s. Bottoms up za Kena Livingstona! :cheer:

grogo bolger
17.08.2006., 22:28
evo da se javim sa svojim dojmovima. još su mi malo zbrčkani i umoran sam od šetanja. trebao sam par tjedana prije hodati po zagrebu poradi kondicije jerbo sam navečer bio umoran za popizdit :mad:
išao sam sa wizzairom i to baš 16-tog. kad su bili oni napadi ili šta već, avion mi je kasnio u polasku 2.5 sata.

uglavnom london mi se skroz svidio. englezi su vrlo,vrlo kulturni, civilizirani i uljuđeni. uobičajeno mi je bilo da me neko pita trebam li pomoć kad bi vido da hodam sa kartom grada.od vozača pa do pakija i indijaca u kiosku,konobara, policajaca, ama baš svugdje, svaka im čast :cerek:svi se smješkaju, hoće popričat...

obišao sam dosta muzeja, bio na Dalijevoj izložbi, gledo supermana u imax-u. bio u par klubova(pojma nemam kako se zovu, vodili me drugi :zubo: )
šetkao se po parkovima, šopingiro u oxford streetu itd, pojeo tradicionalni engleski doručak(tost,kobasica,špek,grah,jaje na oko,pola paradajza,gljive),
probao fish & chips itd.

Čuo sam da Englezi vole popt', ali ovo je prešlo moja očekivanja, jebote koje pijandure :s

Vrijeme je bilo čudno, puše hladan vjetar, kiša i sunce se mjenjaju svakih 30min, a emglezi svi u kratkim rukavima i uopće ih nije briga

Jedino što me je smetalo, su jezive cijene, ulaz u klub >10 funata,
pivo oko 2.5-3.5 funte. platio sam fish&chips u nekom pubu oko 100kn.
engleski doručak 50kn
ulaz u imax kino 12funata :eek:
oyster card za prijevoz 2 zone, 22,4 funte (za sedam dana)

u virgin megastoreu je bilo jeftinih cdja za po 3-4 funte, to je ok.

sendvići u sainsbury's su bili do 3.5 funte
kava u starbucksu, latte srednji 2.25 funte

inače na svakom ulazu u neki klub/birc/šta li već/ stoji osiguranje koje prekopa torbe i kažu ti da torbu ne ispuštaš iz ruku jer će je u protivnom osoblje ukloniti, u metrou svako malo upozoravju da ako se vidi neka torba ili slično da se dojavi osoblju ili policiji. jako se boje napada terorista.

jako mi se sviđa što je sve napisano,propisano. npr. u metrou piše "otvaranjem ovih vrata u vožnji riskirate vlastitu smrt!"
ili na prozoru u hostelu "prekršaj je bacati objekte kroz prozor,
također je prekršaj prčkati po prozorskoj bravi i uklanjati ovaj natpis!"
ili "prekršaj je 30funata ako voziš biciklo tuda"
uglavnom sve ti fino napišu pa ti vidi :top:

prilikom povratka, čekao sam na sigurnosnu provjeru oko 2sata, čak ni bocu vode nisam smio unjeti u ruksak. :rolleyes:

uglavnom zadovoljan sam, još mi je puno ostalo za vidjet' vraćam se opet :top:

night_train
18.08.2006., 09:47
... hm cijene... ne bih rekla da je puno skuplji od Amsterdama ili recimo Pariza... Trba ici na prava mjesta.Oslo mi je i dalje najskuplji u kojem sam bila (pivo po 70 kn, najmanja pizza 100 kn)

Kava je po ''srednjoj europi'' oko 3 eura, a u Nero sam pila super kave za 1. funti.
Tipicne dorucke smo jeli za 4 funte po pubovima (bar imas sto jesti)
VOda u ducanu je kao u ZG.
Pivo (koje je u Zg oko 30 kn- ako ga takvog ima) je bilo oko 1.7-2.7 po pubovima ( i to je rijec o 6 dcl)
Colu sam uglavnom dobila u boci od 3 dcl i platila je oko 1.3 funte.
fine pite u Greenwichu su bile oko 2 funte i totlano su mrak...

O cijenama kina, klubova sam procitala prije pa tamo nismo isli :D

spiritwalker
18.08.2006., 17:58
nazad na temu:
Za nesh vishe od mjesec dana je u Londonu concert The Cult (u sastavu a la 4 Asa...ali svejedno,mozda vrijedi truda.

brixton academy. idem na to :D

nukac
22.08.2006., 11:42
Naisao sam na jedan poprilicno jeftini hostel:

http://www.generatorhostels.com/hrvatsku/

night_train
23.08.2006., 13:39
... a za taj hostel kazu da nisi bio u njemu ako nisi... :love: :grli: :rock:
i navodno je najveci u gradu

Pogledaj komentare na www.virtualtourist.com (forumi)

nukac
23.08.2006., 14:11
... a za taj hostel kazu da nisi bio u njemu ako nisi... :love: :grli: :rock:
i navodno je najveci u gradu

Pogledaj komentare na www.virtualtourist.com (forumi)

Sam pogled na slike mi je nesto govorio da je to hostel s puuuuno akcije... :rofl:

spiritwalker
24.08.2006., 11:59
Da li je netko boravio u YHA London St Pauls hostelu, onaj koji je 100m od St Paul's cathedral?

ondine00
28.08.2006., 10:15
bok svima!
uskoro putujem u london, pa imam nekoliko pitanja za one koji su vec bili:
- isplati li se uzeti ISIC karticu za popuste?
- koji je najbolji nacin da dodem do londona iz lutona?
- je li netko boravio u Langland Hotelu?
za sad toliko, unaprijed hvala!

grogo bolger
28.08.2006., 10:26
bok svima!
- isplati li se uzeti ISIC karticu za popuste?
- je li netko boravio u Langland Hotelu?

london-luton-london

odi ovdi http://www.bpexpress.hu/maps.php
odaberi luton, i victorija station
čeka te kombi i za sat vremana si u londonu. nije skupo, za 2 ljudi je došlo oko 25 eura.

jab' opet u London, toliko mi se svidjelo :cerek:

nukac
28.08.2006., 12:43
bok svima!

Evo ti sve nacine na koje mozes doci od aerodroma do mjesta:

http://www.london-luton.co.uk/en/content.asp?area=2&id=62

Karte za bus mozes rezervirati i na:
http://www.london-luton.co.uk/en/content.asp?area=3&id=187

Povratna karta je 15 funtaca.
S wizzair kombijem je 13 funtaca.
S vlakom je oko 22 funtaca. Pa kak ti se vise svidja. I najbolje je kartu kupiti unaprijed, preko interneta, jer inace je skuplje. :top:

night_train
28.08.2006., 13:01
Sto se tice popusta... u Londonu ima toooliko super stvari za koje ne treba nikakaav upad.
Plati samo ono sto fakat zelis vidjeti, pij kave, setaj, cavrljaj s ljudima... i uzivaj (za to ne treba iskaznica) :)

grogo bolger
28.08.2006., 13:11
Sto se tice popusta... u Londonu ima toooliko super stvari za koje ne treba nikakaav upad.
Plati samo ono sto fakat zelis vidjeti, pij kave, setaj, cavrljaj s ljudima... i uzivaj (za to ne treba iskaznica) :)

točno, najbolji muzeji su đabalesku :s
obavezno svugdje nosi kišobran, ako je ikako moguće malo vježbaj duge šetnje po zagrebu(odn. di si već) ako nisi u kondiciji da ne dobiješ upalu mišića kao ja :mad:
ponesi odjeću dugih rukava i ne obaziri se šta emglezi na 17 stupnjeva furaju kratke rukave :D

Bootylicious
28.08.2006., 22:12
Ovako iman priliku otić u London krajen devetog. Trenutačno nisan u mogućnosti čitat cili topic jer moran ić u cyber pa mi je skupo. Ugl zanima me triba li viza,koja kompanija je najpovoljnija za let (ne mora baš bit najjeftinija, više sigurnija) optimalan broj dana za vidit otprilike najvažnije stvari? hvala unaprid! znan da je sve već milijun puta rečeno ali stvarno neman vrimena čitat sve! :)

neno1966
29.08.2006., 22:32
Viza ne treba. Najsigurnija?:confused: Kako se to mjeri? Uzmi si bar tjedan dana...

ondine00
30.08.2006., 08:47
hvala :o)

ondine00
30.08.2006., 08:51
nova sam tu... pa mi je krivi smajlic uletio... sorry :confused:
pokusat cu ponovno:
hvala :)

Sandi
31.08.2006., 03:19
super mi je sto se kod engleza sve sto kupis i sacuvas racun moze vratit u okviru godine dana!!!nema ono ja bi ovo vratila, ok al uzmite nesto drugo za istu cijenu. dobijes lijepo novac natrag.
da li to vrijedi i za turiste?

hrvac
01.09.2006., 12:51
točno, najbolji muzeji su đabalesku :s

Ajde nek netko stavi popis besplatnih muzeja i lokaciju tak da ih znam sljedeci put posjetiti, a ne da stalno gledam kak da se prosvercam:rofl:

infra red
01.09.2006., 13:39
Pa iz Lutona do Londona je meni najbolje vlakom. Imas besplatan shuttle do zeljezničke stanice i tamo lijepo sjedneš na vlak za Brighton. Mislim da je to vlak Bedford-Brighton. Karta 11 funti i nešto sitno. I onda siđeš gdje ti paše. Kings Cross Thamselink, London Bridge, Streatham itd.

ondine00
04.09.2006., 08:46
sjetila sam se jos jednog pitanja - treba li se na carini prijaviti foto aparat i sl. stvari? tnx:)

night_train
04.09.2006., 12:12
:) .. ne treba nis prijavit.... ides u sightseeing i to znaci da imas fotic!

telmo
04.09.2006., 14:42
idem 11.09. (zanimljivog li datuma) wizzairom u london pa me zanimaju 2 konkretne stvari što se tiče prijevoza po londonu
1. ako kupim sedmodnevnu kartu za tube 2. ili 3. zona dali ta karta vrijedi i za neograničenu vožnju busom po cijelom londonu?
2. kupim li kartu za 2. zonu, a moram recimo ić u 3. ili 4. kakva je procedura za nadoplatu ovih zona za koje nemam plaćenu kartu, odnosno dali je moguće švercanje

Ljelja
04.09.2006., 15:43
1. ako kupim sedmodnevnu kartu za tube 2. ili 3. zona dali ta karta vrijedi i za neograničenu vožnju busom po cijelom londonu?

mislim da ne po cijelom Londonu, već isto po tim zonama.

2. kupim li kartu za 2. zonu, a moram recimo ić u 3. ili 4. kakva je procedura za nadoplatu ovih zona za koje nemam plaćenu kartu, odnosno dali je moguće švercanje

švercanje je teško moguće. staff je uvijek u blizini, a jedini način švercanja je da preskačeš mašine na ulazu u tube. (ili da izgledaš dovoljno nevino ili nakrcan koferčinama pa ti se smiluje čiča na vratima sa strane). nije ko, recimo, u Beču. ako moraš dalje od zone do koje si platio, na zadnjoj stanici te zone odn. na ulasku u sljedeću zonu izađeš, kupiš kartu do stanice na kojoj izlaziš i s njom uđeš kao da prvi puta ulaziš. u protivnom, može ti se desiti da zaštekaš na stanici do koje nisi smio ići, jer te automat neće pustiti van tube-a.

ergo, u londondskom tube-u nema šveranja. bus već može proći, mada nije advisable.

telmo
04.09.2006., 16:19
he he još kako ima švercanja,čak i u londonu....bio sam prije 3 god na 2 dana u londonu na utakmici hajduk-fulham,2 dana smo se nas 10 švercali,a da ni jednu jedinu kartu nismo platili....sad je ipak malo drukčije,idem s curom i ostajemo 7 dana tako da mi se ne isplati toliko riskirati
ha..kažeš da zone za bus vrijede koliko i zone za metro,to nije dobro nikako...mislim otić u charlton pogledat charlton-portsmouth,to je predaleko,još i to paltiti dodatno ko će to sve preživit....:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ljelja
04.09.2006., 16:52
ovo za zone busom nisam sigurna, pomiješali su mi se neki gradovi. mada mi zvuči logično...:misli:

ancatdubh
04.09.2006., 21:45
ovo za zone busom nisam sigurna, pomiješali su mi se neki gradovi. mada mi zvuči logično...:misli:

..je,karta koju kupis za metro vrijedi i za sve buseve,u toj zoni.cijeli dan,to je bas super!:)

night_train
05.09.2006., 07:47
Mi smo imali 7-dnevu kartu za 1-2 zonu metroom i ta karta je vrijedila za sve zone buseva (bili smo daleko- u 4. zoni, znaci vjeruj).
Ta karta je vrijedila i za DLR (vlak)- isli smo po drugoj zoni. Inace, kraj onih masina gdje se guraju karte uvijek stoji neko tko je ''u unuformi''. Taj ce ti pomoc ako imas kofer da lakse prodjes kroz onu rampu, ali ce provjeriti i kartu ako masina zacvili i pokaze crveno (iako mi je karta vrijedila- dogodilo se)... dakle, kartu u dzep i sretno!

Inace, ona slova na vrhu autobusne stanice su oznake koje mozes naci na staklenom panou- kazu gdje koji bus ima stanicu (ne stoje svi svugdje)- vidis na malom planu ulica gdje je tvoje slovo i tamo cekas bus (pogotovo za velike ulice kao Oxford street...) jer se moze dogoditi da vidis bus koji ti samo projuri kraj tebe...:)

night_train
05.09.2006., 07:48
... mislim da je u vodicu pisalo da busevi i nemaju zone...

ondine00
05.09.2006., 10:07
:) .. ne treba nis prijavit.... ides u sightseeing i to znaci da imas fotic!

logicno :rolleyes: :)
puno hvala:top: :D

telmo
05.09.2006., 14:21
Mi smo imali 7-dnevu kartu za 1-2 zonu metroom i ta karta je vrijedila za sve zone buseva (bili smo daleko- u 4. zoni, znaci vjeruj).
Ta karta je vrijedila i za DLR (vlak)- isli smo po drugoj zoni. Inace, kraj onih masina gdje se guraju karte uvijek stoji neko tko je ''u unuformi''. Taj ce ti pomoc ako imas kofer da lakse prodjes kroz onu rampu, ali ce provjeriti i kartu ako masina zacvili i pokaze crveno (iako mi je karta vrijedila- dogodilo se)... dakle, kartu u dzep i sretno!

Inace, ona slova na vrhu autobusne stanice su oznake koje mozes naci na staklenom panou- kazu gdje koji bus ima stanicu (ne stoje svi svugdje)- vidis na malom planu ulica gdje je tvoje slovo i tamo cekas bus (pogotovo za velike ulice kao Oxford street...) jer se moze dogoditi da vidis bus koji ti samo projuri kraj tebe...:)

e hvala puno....to mi je dosta bitno,da se možemo vozit neograničeno busom bilo gdje po londonu.to će uštedit poprilično novaca jer imamo plan otić na neka dosta udaljena mjesta
kad se vratim sve ću detaljno opisat pa da svak nađe nešto korisno za sebe...

telmo
05.09.2006., 16:44
još samo jedno pitanje...koliko dođe 7-dnevna karta za tube za 2.zonu,ima li je za kupiti na svakoj platformi podzemne i na kraju krajeva da li se uopće može kupiti 7-dnevna karta jer tu sam našao na netu samo nekakve 3-dnevne karte i taj oyster koji mi baš i nije najjasniji

nukac
06.09.2006., 10:29
još samo jedno pitanje...koliko dođe 7-dnevna karta za tube za 2.zonu,ima li je za kupiti na svakoj platformi podzemne i na kraju krajeva da li se uopće može kupiti 7-dnevna karta jer tu sam našao na netu samo nekakve 3-dnevne karte i taj oyster koji mi baš i nije najjasniji

Sedmodnevna karta je 22 funtaca (dvije zone), isto ko i oyster. Razlika je u tome sto ti je oyster neka vrsta univerzalne karte. To znaci, mozes koristiti kao dnevnu kartu, ko mjesecnu, ko tjednu... I moras platiti 3 funtaca za oyster, koje ti vrate, ako se odlucis vratiti ga nazad.
Inace, moze se kupiti i dnevna karta samo za bus. 7 dnevna karta za bus je 13.50 funtaca. Za bus postoji samo jedna zona.
Inace sve sto te zanima, pogledaj na stranici: http://www.tfl.gov.uk/tfl/
Cijene za tjednu kartu su ti pod: season tickets
:top:

night_train
07.09.2006., 07:08
http://www.tfl.gov.uk/tfl/fares-tickets/2006/index.shtml

Dakle...
mi smo dosli do jednog ticket- saltera koji ima plavu zastavicu, konkretno blizu jedne metro stanice. Rekli smo da trebamo visitor-travel card-7 days-1-2 zones. Teta je klimnula i uzelu plavu (uglavnom ce ti 7-dnevna i biti u tom obliku) karticu velicine kreditne kartice. Gurnula ju je u neku masinu i ''napunila'' je. Tu oystericu nismo posebno platili, a ''7-dnevnu kartu'' smo platili po cjeniku 22.2 funte. Mislim da ne mozes kupit samo 2. zonu. Ut tu kartu nam je dala malu ''kosuljicu'' u koju gurnes karticu da ti se ne osteti. I kad imas to i vesel si onda krenes na posao.
Situacija 1
Ulazis u metro (vlak). DOdjes do rampi i kad vidis zutu oznaku na onom stupicu prislonis kartu na to, upali se zelena lampica i vrata se otvore. Ne moras vaditi kartu iz plastike. Istu kartu stavi na neko mjesto gdje znas gdje ti je jer ti treba ponovo kad izlazis van (na zemlju- ne kad mjenjas linije). Opet je ista procedura s prislanjanjem kartice.... Sezame otvori se...

Situacija 2
Ulazis u bus. Kod vozaca (svi morate proci kraj njega) je opet ista zuta oznaka na koju prislonis kartu. Tamo je i displej na koje ti se ispise koliko ti jos vrijedi karta i kakva je tarfia.
Ako udjes u stari bus (a ima ih jos!!!!) obicno ti neki lik kao kondukter veli da sjednes pa onda on dodje s nekom masinom i provjeri kartu.
Inace, prednost busa je sto ih ima puno (nadji detaljniju mapu- imas i na linku) jer postoje i mape s busevima (sarena s skicama znamenitosti) u kojima su samo neke linije (koje furaju po turistickim punktovima). Osim toga, u busu vidis puuuno vise nego metrom i fakat ti ne treba plaitit 23 funte za onaaj fensi-shemsi sightseeing bus. Ovdje se vozikas ko lud (istina da duze traje), gldeas ljudima u stanove (jer si na katu), snimas trgovine..

Situacija 3
Ulazis na brod za Greenwich (mi isli od Embakmenta i sugurno na tom brodu vrijedi popust). Pokazali kartu i dobili jefitiju (33 %) kartu. Tamo smo isli za 4.5 funte i vozili se lijepih sat vremena. Nazad smo isli busom i opet vidis totalno super dijelove grada...

Eto... ako imas jos pitanja samo pitaj... vratila sam se prije mjesec dana i jos sam pod dojmovima...

nukac
07.09.2006., 07:38
Ja idem za 4 mjeseca, i vec sam pod dojmovima....
London naprosto djeluje na neke ljude... :top:

night_train
07.09.2006., 08:16
... i jos nesto... klopajte po pubovima ( u manjim ulicama- prepoznat cete ih po cvijecu, svijecu i cvijecu- posramile bi se nase mame i njihivi balkoni)... do 5 funti mozes dobiti super klopu, popijes pivo (mmm), fino operes ruke, sjednes, slusas ugodnu mjuzu.... i gledas tepihe po podu (e ti tepisi su mi ludilo :D )

telmo
08.09.2006., 06:50
hvala puno....jako ste nam pomogli,super je ta stvar sa busevima ako je za njih dovoljna ova 7-dnevna karta za tube,pošto ćemo ići u neke udaljenije kvartove do kojih tube ne vozi to je poprilična ušteda

ondine00
12.09.2006., 09:15
je li netko od vas bio u restoranu Jamie Olivera? zanimaju me cijene:confused: :rolleyes:

ondine00
12.09.2006., 09:31
i jos nesto - wimbledon? htjela bih poci, ali ne znam je li se isplati (karta tubeom do tamo, ulaznica u muzej i sl.)...

night_train
13.09.2006., 07:23
mi smo otisli samo do restaca... u totalno je ''neurednoj'' cetvrti, nista fensi... dosli smo ujutro dok su decki istovarivali voce, povrce, mlijeko, ulje... totalni moooving... :)

nismo isli unutra jer su nam rekli da je najjeftiniji desert ili nesto slicno oko 10 funti... a i treba rezervirati...

do wimbeldona idu ljudi tubom (mi nismo stigli), a jedna cura mi je rekla da se velik dio muzeja ne placa (ona se slikala kraj Ivanisevicevog imena)... probaj pitat Mandre-a... on je bio unutra

ondine00
13.09.2006., 07:42
tenk juri veliku macku!:top: :)
smislila sam jos jedno pitanje - koliko znam, u uk-u imaju drukcije uticnice i napon struje, pa me znamima, kad ste nosili punjace za mobitele/foto aparate, kako ste ih punili?

nukac
13.09.2006., 08:49
tenk juri veliku macku!:top: :)
smislila sam jos jedno pitanje - koliko znam, u uk-u imaju drukcije uticnice i napon struje, pa me znamima, kad ste nosili punjace za mobitele/foto aparate, kako ste ih punili?

He he, pa kupis adapter. :top: Ili ga posudis od nekog.
Ili zna biti na umivaoniku uticnica za aparate za brijanje u koji uspijes ugurati punjac za mobitel.
Ili ponekad u smensi-fensi hotelima pitas na recepciji pa ti posude adapter.

night_train
13.09.2006., 12:40
... o tome smo pricali prije par mjeseci, ali ajd... kad vec pitas...
mi smo imali jedan i jedan smo dobili od jednog decka (thx jos jednom)...

inace, dok smo cekali let za nazad uz onaj plasticni teror zbog terorista snimila sam brdo tih ''adaptera-uticnica'' na aerodromu.
dakle, kad sletis, malo proseci i kupi to za 3-4 funte! Ustekas to bijelo ''veliko cudo'' i sve ostalo normalno...

jos pitanja...:kava:

i da... ako hocete fine majice u brdo boja, a ne da vam se gurati po HM-u, DOrothy... i sl. Marks and Spencer ima okej izbor, nikad nije guzva, a majice (kratkih rukava) su po 4-5 funti -- jefitinij puno nego u Zg, a da ne velim kako dobre wc-e ima...:)

ondine00
13.09.2006., 18:44
hvala na svemu, night_train! uskoro putujem, nadam se da nece biti vise pitanja :)

night_train
14.09.2006., 07:57
... samo ti pitaj...

a u ime ovih tipkanja pojedi jedan mufin (cokoladni) u Tescu... pa javi kakav je bio... :tuzni:

moj savjet je da kupite plan grada u Hrvatskoj (Algoritam, Profil...) ili bar dobar vodic (recimo Let's go) jer su ulice prilicno kaoticno postavljene, a ako trazite nesto kao mi Jamie-a onda dobro dodju. U Londonu mozes kupiti manje karte za 2 funte (na nekakvim automatima), ali grad je jako velik pa ti treba punoooo veca karta (po mogucnosti s indexom ulica...)

ondine00
19.09.2006., 21:30
jos nisam krenula na put, a u meduvremenu mi je sinulo jos jedno pitanje - isplati li se uzimati london pass, je ga tko uzimao, iskustva i sl...
tenk ju unaprijed:s :)

nukac
20.09.2006., 07:34
jos nisam krenula na put, a u meduvremenu mi je sinulo jos jedno pitanje - isplati li se uzimati london pass, je ga tko uzimao, iskustva i sl...
tenk ju unaprijed:s :)

Vec ti je pisalo... NE ISPLATI SE. Vecina muzeja u Londonu je besplatna.

telmo
20.09.2006., 16:50
od povratka kad je bio poluprazan,što me iznenadilo s obzirom da je bila nedjelja).u avionu sve skupo...voda,cola 2€,nestea 2,5€,sendvič 4€...naoružajte se hranom i pićem jer se kupovat u avionu nikako ne isplati (mi se narevo,vratili se ja i cura u nedjelju iz londona....šta reći,predobro je bilo,bili smo 6 dana,što je premalo,čak i s obzirom da smo prešli cijeli grad uzduž i poprijeko i da smo cijeli dan bili na nogama i švrljali okolo...napisaću malo svoje dojmove,mada previše je toga za reć pa ču pisast u etapama...
DOLAZAK I ODLAZAK IZ LONDONA TE PRIJEVOZ LONDONOM....

išli smo (i vratili se,naravno:) :) ) wizzairom,karte smo uzeli u 6.mjesecu i platili obje 220€ ,da smo ih uzeli samo 10 dana ranije prošli bi 30€ jeftinije,mada je i ovo sasvim ok cijena.odmah smo uzeli i wizzairov kombi koji te vodi od lutona do victoria station u londonu,cijena 26 funti,ništa povoljnije od toga se ne može naći...al krenimo redom,u zg na aerodromu na check-inu niko te ne traži niti rezervacijski kod,dovoljna je putovnica,pregled prtljage ništa veći ni na liniji za split,nikakvo izuvanje,uzimanje boca i slično...avion je kasnio svega 10 minuta,let je bio više nego ugodan,avion manje-više pun (za razliku avno nismo pa smo sendvič,colu i twix platili 6€..twix dobiješ besplatno "u paketu"....čudna je to stvar,čim sjedneš u avion ogladniš i ožedniš:eek: :eek: )
u lutonu kad smo došli gužva na aerodromu,nas je tražilo i povratnu kartu da pokažemo i pozivno pismo (spavali smo kod prijatelja),tako da bi svakom preporučio da si nabavi pozivno pismo ili potvrdu rezervacije hotela,pošto smo iz aerodroma izašli među posljednjima iz aviona vozač kombija je samo nas čekao,i da stvar bude bolja on nas je i pronašao,jer mi njega nebi nikad,parkira među mnoštvom taxija i osibnih auta i po ni čemu se taj kombi ne vidi s ceste.....na victori smo bili za sat-sat ipo...velika je gužva na autocesti,radovi,ovo-ono,o gužvi u londonu da ne pričamo...čim smo došli na victoriu kupili smo oyster za 7 dana,zlatna stvar s njom možeš kud i kako hoćeš bez obzira koju zonu uzmeš.......e sad malo o prijevozu po londonu
tu oystericu smo platili 22,20 funi i vrijedila je za 1. i 2. zonu tube te neograničene vožnje busom po cijelom londonu....tube je najbrži način prijevoza ako želiš doći od točke A do točke B,plan tubea uzmeš na svakoj stanici i besplatan je.snalaženje metroom je prejednostavno sve ti piše,svugdje du oznakei sve je super označeno,tube naravno ima i svojih mana,na nekim linijama su stalno zastoji jer više vlakova (odnosno linija) prolazi istom prugom poa stalno jedni druge propuštaju,i još jedna velika mana...nesnosna vrućina,u bilo koje vrijeme i bilo gdje čim se spustiš u metro neizdrživo je vruće i zagušljivo....
busevi-he he busevi...moram se nasmijat koliko te izlude, toliko su super i toliko te spase...kao prvo ima ih milijardu,postoje stotine linija i tisuće stanica po cijelom gradu,ja ne znam dali postoji ulica kako u centru tako i izvan njega da barem jedna busna linija ne vozi.na početku (recimo 1.i 2. dan) busevi samo zujaju oko tebe,na nekoj stanici stanu na nekoj ne,nije ti jasno ni ko tu pije ni ko plaća,izgubljen si totalno i ništa ne kužiš i za buseve imaš jedan jedini komenta: "jebeni busevi"..ali kako vrijeme prolazi i ako postaješ sve "iskusniji i iskusniji" počmeš lagano kopčat i buseve.....malo počneš čitat oznake na stanici i vidiš da to i nije takav bauk..preporuka svima je uzet kartu za tube 1.i 2. zona,a sve izvan toga isključivo koristit buseve,jer kako sam rekao svugdje voze...postupak je slijedeći,izađeš na zadnjoj stanici 2.zone iz tubea i gore te čeka bus (uvijek su ispred tube stanica žile kucavice tog dijela grada i najveće busne stanice),samo se trebaš ukrcati u onaj pravi koji te vozi prema tvojoj traženoj adresi i jednako se vratiš nazad.busne stanice su svakih 200-300 metara i to je ponekad iritirajuće,ali ponekad je i super jer često nešto vidiš pa ne stigneš izać,ali smiren si jer ionako znaš da je iduća stanica za 200 metara:) :) :) ....bus je odličan za vožnju izvan nekog užeg centra jer nema prevelikih gužvi,ali čim se busu približiš centru najbolje je izać iz njega jer je takav krkljanac i promet da brže ideš pješke nego busom,i još jedna bitna,uvije sjesti gore,na gornji kat po mogućnosti što bliže prozoru naprijed jer tako možeš pratit oznake,odnosno natpis na kojoj si stanici,sjedneš li dole ne vidiš ništa jer je prenisko...
raspisao sam se i previše,sorry,sutra čemo dalje:top: :top: :top:

telmo
20.09.2006., 16:55
malo sam ispremiješao ovaj 1.odlomak al događa se i najboljima:) :)

Mooky Sissa
21.09.2006., 07:05
[QUOTE=telmo]
u lutonu kad smo došli gužva na aerodromu,nas je tražilo i povratnu kartu da pokažemo i pozivno pismo (spavali smo kod prijatelja),tako da bi svakom preporučio da si nabavi pozivno pismo ili potvrdu rezervacije hotela,

Jel' netko bio u Londonu a da nije imao pozivno pismo ili rezervacijom hotela?
Samo ruksak i isprint povratne karte?
Zezaju li Hrvate na imigracijskom?

Mooky Sissa
21.09.2006., 07:12
[QUOTE=telmo]
u lutonu kad smo došli gužva na aerodromu,nas je tražilo i povratnu kartu da pokažemo i pozivno pismo (spavali smo kod prijatelja),tako da bi svakom preporučio da si nabavi pozivno pismo ili potvrdu rezervacije hotela,

froggii1
21.09.2006., 09:44
Ja sam bila u 5 mj. i pitali su samo kad se vraćam i dal imam povratnu kartu pa sam im pokazala izlist od wizz-a.
Nisu me tražili pozivno pismo iako sam ja ponijela za svaki slučaj pismo kaj sam imala od prošle godine kad su još tražili vizu.

travelaround
21.09.2006., 23:07
Ako dođeš bez pozivnog ili rezervacije smještaja i povratne karte a uz to još si student ili nezaposlen i prvi put dolaziš zezanciju sa imigracijskom sigurno nećeš propustiti.
Hrana u avionu je uvijek nešto posebno.Dosta da zamiriše jedna kava ili slučajno vidiš nekoga kako naručuje i otvara pivu ili vino istog trena zaboravljaš da nisi žedan.

night_train
22.09.2006., 07:20
... nama je tako bilo kad god smo vidjeli muffine... uh...

grogo bolger
22.09.2006., 08:40
kakvo crno pozivno pismo:confused:
mene je u lutonu tip pitao di idete i kad se vraćate?
dao adresu hostela i pokazao voucher od wizzaira da se vraćamo za 7 dana.
jedino što me pitalo di i šta radim.

@telmo :top: super si se raspisao samo daj, men se london toliko svidijo da bi tamo mogao živit' :cerek:

telmo
22.09.2006., 14:00
grogo: nas su tražiil i pozivno i povratnu kartu da pokažemo,ne znači da je to uvijek slučaj,ali kažem ti kod nas je bio...

danas ćemo malo o muzejima,znamenitostima i sličnim "stvarima"
dakle,prvo muzeji,odma da kažem da smo obilazili,odnosno ulazili na ona mjesta gdje se ne plaća upad,zato što su ulaznice bezobrazno skupe,a još veći razlog je što ja i nisam nešto prelud za umjetnošću,a cura nigdje nije htjela uć bez mene (blago meni)
na prvom mjestu po atraktivnosti je svakako british museum,stvarno je impresionirao čak nekog i poput mene što znači da ga svakako treba posjetit.nalazi se praktiči u centru grada,par minuta pješke od stanice tottenham ct. road..mi smo se unutra zadržali nekih 2 ipo sata što je definitivno premalo jer smo doslovno imali vremena samo preletit sve prostorije.tu se doslovno nalaze nacionalana blaga i skulpture iz cijelog svijeta (nažalost većina toga je pokradena,pogotovo iz egipta,rima grčke,i to je jedina negativnost muzeja).teško je opisat što se tu sve nalazi,treba ga jednostavno posjetit i doživit,super je stvar što je dozvoljeno slikavanje pa smo stalno škljocali i škljocali.upad je kako sam rekao besplatan.

slijedeće gdje smo bili je tate modern smješten je na južnoj strani millenium bridgea,ogroman je, ima 7 katova, 2 kata su ajmo tako reć otvorena za "široke narodne mase",a na 2 kata je bila izložba,koja se masno plaćala (kandinsky i još neki lik) a ovo ostalo su restorani,barovi i šta ti ja znam šta...
tate modern se isplati pogledat mada nije ništa posebno iako ima i piccasovih,munchovih,warholovih radova....meni je puno zanimljivije bilo pogledat raznorazne performanse (prastari vw kombi sa sanjkama i baterijam,ko vidi sjetit će se).slikanje je strogo zabranjeno,ali mi smo uz stalne opomene škljocnuli par puta....

zatim smo još bili u national maritime museumu te royal observatory na greenwichu..poprilično je daleko od centra,ali je vrlo jednostavno za doći,ideš sa jubilee linijom do stanice north greenwich pa hvataš bus 188 koji ima stanicu direktno idpred muzeja kojeg ne možeš promašit ni da si lud,ispred muzeja je lovac RAF-a sea hurrier...bez obzira na muzej taj dio greenwicha mi je super: university of greenwich,more zelenila,cutty sark (to sam jedino platio, 3,90 fuentasa na ISIC studentsku,još se švercam mada sam davno diplomirao:D :D :D ).svakom bi preporučio da se popne na ono brdašce gdje se nalazi nulti meridijan i royal observatory,skroz je fora,samo malo upozorenje otvoreno je samo do 16:30 (makar u subotu) tako da vam se ne dogodi da ne poljubite zaključanu kapiju,mi smo ušli doslovno posljednji u 16:29 :) :) :)

to je to što se tiče muzeja...a što se tiče znamenitosti po gradu obišli smo sve živo i mrtvo,doduše sve izvani jer se svaki vrag plaća,od najjeftinije ulaznice koja je 7,50 funti (čini mi se st palul katedrala) do ne znam nekih 20 funti,što je previše previše je. kad smo već kod te st.paul katedrale,stvarno super izgleda,ali pazite ovo,kad se uđe na jedan stražnji ulaz koji vodi u nekakvu kriptu unutra je kafić,snac bar i slastičarna! u crkvi!?

to je to za danas,nastavljamo sutra

frka31
25.09.2006., 10:39
[QUOTE=telmo]

Nisam imao takvih problema. Nisu me tražili da pokažem povratnu kartu (doduše pitali za povratak), niti sam imao ikakvu rezervaciju.
Ali za usporedbu imam 30 godina, oženjen i zaposlen.

Mooky Sissa
25.09.2006., 15:49
[QUOTE=Mooky Sissa]
Nisam imao takvih problema. Nisu me tražili da pokažem povratnu kartu (doduše pitali za povratak), niti sam imao ikakvu rezervaciju.
Ali za usporedbu imam 30 godina, oženjen i zaposlen.

Kak su znali da si zaposlen? Jesu li te tražili bilo kakav dokaz o zaposlenju?

grogo bolger
25.09.2006., 16:00
[QUOTE=frka31]

Kak su znali da si zaposlen? Jesu li te tražili bilo kakav dokaz o zaposlenju?

vjeruju ti na riječ :cool:
Englezi su skužili da im se naša balkanska ciganija ne isplati :zubo:
Koliko sam skužio, u Londri možeš hodati na trepavicama, ako ne kržiš zakone policijot te nikad neće pitat osobnu kao kod nas :)

đabalebaroš
26.09.2006., 18:49
Evo linkova na 3 e-books o Londonu:

http://rapidshare.de/files/33975923/Frommer_s_-_Irreverent_Guide_to_London_2004.pdf.html

http://rapidshare.de/files/33978540/Frommer_s_-_London_from__90_a_Day__9th_Edition.pdf.html

http://rapidshare.de/files/33994994/Rough_Guide_Directions_LONDON.pdf.html

night_train
27.09.2006., 07:03
... jedino sto sam vidjela puno puta je da nisu pustali ekpipu mladjahnog izgleda u pubove ako im nisu pokazali da imaju 18. Cure koje smo upoznali u hostelu (studentice) nisu pustili da sjednu za stol dok nisu pokazale godine rodjenja... Na kraju su se svi dobro nasmijali jer su bile oko 23-24 godine i zajedno su nazdravili... hm... :top:

I jos nesto, obozavam njihove pubove jer glazba nikad ne pichi toliko da ne mzes pricati... uvijek se cuje ugodni zhamor ljudi i dobra mjuza u pozadini... famozno...:kava: :Pivo:

Ljelja
27.09.2006., 07:26
... jedino sto sam vidjela puno puta je da nisu pustali ekpipu mladjahnog izgleda u pubove ako im nisu pokazali da imaju 18. Cure koje smo upoznali u hostelu (studentice) nisu pustili da sjednu za stol dok nisu pokazale godine rodjenja... Na kraju su se svi dobro nasmijali jer su bile oko 23-24 godine i zajedno su nazdravili... hm... :top:

I jos nesto, obozavam njihove pubove jer glazba nikad ne pichi toliko da ne mzes pricati... uvijek se cuje ugodni zhamor ljudi i dobra mjuza u pozadini... famozno...:kava: :Pivo:

u cijelom civiliziranom svijetu odavno je normalno da je muzika podloga uživanciji i razgovoru, a ne da se moraš s njom boriti. to mi fali u lijepoj našoj.

night_train
27.09.2006., 08:08
ah da... meni to fali svih onih mjeseci kad nema terase da na miru popijes cugu...
Nasa lijeppa i nasi lijepi ljudi ''po difoltu'' moraju pretjerivati... I onda me neko pita kako i zasto godisnji provedem negdje daleko, a imam tako super more (gdje u spici ne mozes uci u more)... Naravno, da ne bi bilo svadje, idem na mare i sve je to super... Samo, hrpu ljudi koji kao znaju kako treba nesto raditi treba malo baciti u druge zemlje da vide sto je tamo dobro, a sto ne...

Iskustvo je bitno- i ne mora ti se svidjeti...

Forumas-zg
27.09.2006., 08:43
Mene bi u ovoj temi samo nešto zanimalo: a zašto koliko vidim gotovo svi vi koji ste bili u Londonu idete do tamo samo avionom?! Oh, pa zar je moguće da svi mislite da nije moguće drukčije doći do tamo?! Eto, pa da vam ja kažem informaciju: moguće je za manje od jedan dan (!!!), dakle točnije za 23 sata vožnje, stići od Zagreba u London vlakom! Vrlo brzim, udobnim i sigurnim, neusporedivim s avionom, a k tome i daleko jeftinijim (izuzev ovih vrlo nesigurnih "jeftinih" avio-kompanija, s kojima osobno nikad ne bih letio...). Dakle, moja preporuka - i u London, ali i bilo kuda unutar čitave Evrope pa i njene okolice, nema nikakve potrebe letiti, jer su željezničke veze izvrsne! A ako netko voli i autom, i autoceste su odlične po Evropi, pa se i tako začas stigne...

Ljelja
27.09.2006., 09:07
Evo linkova na 3 e-books o Londonu:

http://rapidshare.de/files/33975923/Frommer_s_-_Irreverent_Guide_to_London_2004.pdf.html

http://rapidshare.de/files/33978540/Frommer_s_-_London_from__90_a_Day__9th_Edition.pdf.html

http://rapidshare.de/files/33994994/Rough_Guide_Directions_LONDON.pdf.html

e da, ova prva knjiga, Frommerov vodič - izvrsna je! :cerek: cheeky, witty, informative, sve što se treba i može očekivati od autentičnog uvoda u London i njegove prilike. topla preporuka!

grogo bolger
27.09.2006., 09:53
@Forumas-zg zašto idem avionom?
pa da ti iskreno kažem čisto iz komocije, neda mi se tramakat vlakom dvajst sati :frajer:
mada ideja ti je skroz ok:top:

jab' opet skočijo do Londre :mama:

night_train
27.09.2006., 10:15
... da idem kod nekog doma i da nemam namjeru hodati ko ludjak po gradu onda bi i ja isla vlakom... samo ni ti vlakovi nisu bas jefitini, imas presjedanja i kad se jednom decpas godisnjeg zelis sto manje zafrkancije...

... da sam student... oh... rado bi vlakom pomalo... uz usputna stajanja u manjim gradovima... i sve do Skotske...

Ajd konkretno: kolika je cijena karte? Koliko presjedanja? Hvala...

Ljelja
27.09.2006., 10:17
ma to je skupo pun kufer. mislim da je waterloo paris zadnji puta kad sam pitala bijo preko 50 funtača.

nukac
27.09.2006., 10:24
Mene bi u ovoj temi samo nešto zanimalo: a zašto koliko vidim gotovo svi vi koji ste bili u Londonu idete do tamo samo avionom?! Oh, pa zar je moguće da svi mislite da nije moguće drukčije doći do tamo?! Eto, pa da vam ja kažem informaciju: moguće je za manje od jedan dan (!!!), dakle točnije za 23 sata vožnje, stići od Zagreba u London vlakom! Vrlo brzim, udobnim i sigurnim, neusporedivim s avionom, a k tome i daleko jeftinijim (izuzev ovih vrlo nesigurnih "jeftinih" avio-kompanija, s kojima osobno nikad ne bih letio...). Dakle, moja preporuka - i u London, ali i bilo kuda unutar čitave Evrope pa i njene okolice, nema nikakve potrebe letiti, jer su željezničke veze izvrsne! A ako netko voli i autom, i autoceste su odlične po Evropi, pa se i tako začas stigne...

Ha ha... ovo me nasmijalo... :rofl:
23 sata voznje u nekom smrdljivom busu ili vlaku... Neusporedivo s avionom. To definitivno. Vrlo nesigurne jeftine aviokompanije??? Covjece, jesi li se ikad vozio takvom nesigurnom aviokompanijom?? A jesi mozda pogledao statistike o tim nesigurnim aviokompanijama??
I ne vjerujem bas da je vlakom jeftinije nego avionom, cak i Croatiom dodjes do Londona jeftinije nego vlakom.

Inace, 23-24 sata, 3 do 5 presjedanja. Pogledati na www.bahn.de. Ako nisi student, cijena bi mogla biti prava sitnica, oko 200-300 EUR.

night_train
27.09.2006., 14:27
a nisam student... :-)

vjerujem nuukac! mi smo lani pitali za Paris:
a) vlak je bio 2400
b) bus 1300
c) avion 1600 (jedini na 4 rate )

i sto smo izabrali? he he... anravno avion na 4 rate...

nukac
27.09.2006., 16:24
a nisam student... :-)

vjerujem nuukac! mi smo lani pitali za Paris:
a) vlak je bio 2400
b) bus 1300
c) avion 1600 (jedini na 4 rate )

i sto smo izabrali? he he... anravno avion na 4 rate...

Prije par tjedana je Wizzair imao akciju, karta iz ZG je bila 60 EUR, a iz LJ - 42 EUR. Sa svim taksama. Pa se ti onda vozi s vlakom cijeli dan i noc... Ni jedan vlak nije toliko udoban da bi ja u njemu proveo 24 sata. Jos i 3 do 5 presjedanja...

A sto se tice tih jeftinih aviokompanija, par puta sam letio s Germanwingsom, i tako ljubazno osoblje vec dulje vrijeme nisam vidio. Svi su nasmjeseni, pomognu ti...Avioni su udobni, novi... A za tu cijenu koju platis...
A sto se tice toga da iz vlaka vidis krajolik - superbrzi vlakovi, koji voze po EU, imaju posebno napravljene pruge koje ne prolaze kroz naseljena mjesta, vec uglavnom prolaze sumama i gorama, te se i nema bas sto za vidjet.
A i dva dana koja provedes na putu - treba nesto i jesti. To ti je jos oko 20-40 EUR po osobi.
A ako hoces posjecivati putem i neke druge gradove - odaberes verziju s presjedanjem. I sve te to dodje ispod 100 EUR.

NoWa
27.09.2006., 20:59
morate smao jako paziti s wizzairom, jer promijene sat letenje (cak i datum) o tome vas obavijeste mailom. a inace stalno salju jebeni spam i ja sam svoju obavijest slucajno vidjela..ne znam kako nisam obrisala taj mail skupa sa svim njihovim 'akcijama':rolleyes:

nas su sjebali jer su nam zakinili cijeli jedan dan u londonu, premjestivsi nam let u 8 ujutro..a kad smo dosli na aerodrom u 7,20 rekli su nam da smo zakasnili. (promet je ujutro sjeban i guzva je na autocesti i treba se dignit u 4 ure)...i onda smo morali nadoplatiti 28funti za novu kartu.

prejeben grad, al sve kosta ko suho zlato.pizza je 150 kuna:eek:
dnevna karta 50-60 kuna:eek:

potrosila sam soma eura za 6 dana:kava: :bankrot:

SCARAB-DG
01.10.2006., 06:36
Ima li netko ko zna kako najednostavnije doći od Stansteda

do Albany streeta !!!!

D.

Ljelja
01.10.2006., 07:15
jeftinija varijanta: na aerodromu pronađeš scouta nekog autobusnog prijevoznika (coach) i busom do Liverpool Street stanice. tamo na podzemnu na Hammersmith and city (roza) ili Metropolitan (ljubišasta) liniju i izaći na 6. stanici, Great Portland street. ide i Circle line podzemne, ali ako se ne snalaziš, mogla bi te zbuniti.

još je bliže ako nešto sa Stansteda vozi do King Cross stanice, onda je to podzemnom svega 2 stanice.

skuplja varijanta je vlakom Stansted expressa do Liverpool Street stanice i onda isto.

SCARAB-DG
01.10.2006., 08:30
jeftinija varijanta: na aerodromu pronađeš scouta nekog autobusnog prijevoznika (coach) i busom do Liverpool Street stanice. tamo na podzemnu na Hammersmith and city (roza) ili Metropolitan (ljubišasta) liniju i izaći na 6. stanici, Great Portland street. ide i Circle line podzemne, ali ako se ne snalaziš, mogla bi te zbuniti.

još je bliže ako nešto sa Stansteda vozi do King Cross stanice, onda je to podzemnom svega 2 stanice.

skuplja varijanta je vlakom Stansted expressa do Liverpool Street stanice i onda isto.

a otprilike koliko bi stajao taxi od Liverpool street stanice do Albany streeta cca !!!! glupo pitanje al me zanima , imam fobiju od podzemnih .

hvala

Ljelja
01.10.2006., 09:16
taksijem bi se vjerojatno vozio do Albanyja oko sat i pol do dva, ovisno o dobu dana, i koštalo bi oko 90 funtača, procijenjujem između 80 i 100. to je full price sa aerodroma. mislim da bi sa Liverpool streeta taxi bio između 10 i 20 funti.

start je 1,40 funtača, a svaki kilometar raste za oko 80 penija.

deatwin
01.10.2006., 13:45
Kvragu, izbrisalo mi cijeli post :mad:

Daklem, nemrem pratiti sve što ste napisali, jerbo ili sam glupa ili prenestrpljiva, ili me shebe server....
Uglavnom, nema šanse da kao vi pronađem jeftini hotel i jeftine karte...
Sve je skuplje od onoga što ste napisali :eek: i nema šanse da to platim...nije da ne bih htjela-nego nemam :zubo:

Pa bi pitala ovako:
- Da li ljudi u četrdsetima mogu odsjesti u hostelima? (za klinca nema frke, on ima 12). Meni nije bed u hostelu, samo pitanje je da li smijemo?
- Nikako ne mogu ninakoju foru, pronaći aviokarte koje spominjete (u smislu cijene) Naime, naravno da je par mjesecu unaprijed punjenje aviona-ono što kartu čini jeftinom. No ne mogu tako daleko unaprijed-rezervirati. Sistem mi ne nudi te (dalje) datume :eek: A htjela sam pogledati cijene za dva perioda: 10-15.04.2007. ili iza 21.06.2007 pet dana... I nama šanse.... Hebemu, pa kaj sam tak glupa?
- Da li poljetati iz ZG ili iz Pule?
- Na koji drom u Londri sletjeti, koji odabrati?
- Jedino ono za tjednu kartu kužim :zubo: Ponijeti tri slike, kupiti već na dromu tri tjedne karte koje pokrivaju i bus i tubu :)
- Ima netko iskustvo s nekim jeftinim hotelom...preporuka.... Dvije * je OK, samo da smo svo troje u istoj sobi, da imamo u sobi kupaonu, da baš ne plaze štakori i žohari i da ne prikišnajva...puno... :zubo:
- Klopati vani nije nam frka....ili veliki market...ili kinez i neka pašta s nekim povrćem....

Ili da odem u neku agenciju i kažem da tražim ovo gore navedeno, odnosno na što pristajemo a na što ne :zubo:

Pomagajte vi iskusni Londoneri, pliiiiz

neno1966
01.10.2006., 18:25
deatwin- ima još opcija za letenje, cca ista udaljenost, Ljubljana, Trst...

Hosteli- nije uvijek ono što se reklamira kao hostel u stvari hostel. Mi smo bili relativno blizu Stanstead-a (granica 3-4 zone), privatna kuća sa nekoliko soba, cijena cca. 26 eura/osoba, sasvim u redu. Nema limita što se tiče godina. Mi smo išli tamo rent a car-om jer nas je bilo previše za taxi, eventualno neki kombi. Rent a car je koštao 120 eura, toliko bi cca koštao i taxi. Doručak je bio jeftin i isplati ga se uzeti, 20 funti- 5 osoba, 3 dana.

kefa
02.10.2006., 04:20
- mozes hostelirati i u 90ima.shto sam vidio cijena+higijena+fasada,zgodni su "drzavni" hosteli yha.org.uk ...a imaju uvijek i putokaz na prilaznim puteljcima.ali kao i kod svih hostela upitna je kolicina kvalitetnog spavanja ako dijelis sobu.

- vidi jos dohop.com skyscanner.com amadeus.net to sa kartama dosta "sheta".meni je ryan dao 30punti 3 mjeseca pred put.pa je to mjesec dana kasnioje skocilo na 70....pa opet palo na 30 3 tjedna pred put.nemam objasnjenja...

- uz ranije navedeno....moze se i iz Rijeke/Krk...lakiMlaz

- aerodrom apsolutno nebitan....osim ako nisi fetishist/entuzijast beskonachnih hodnika,armiranog betona i multietnicki prekrcanih zahoda.
i prije ovih zadnjih bombashkih sranja trebalo je (jako) rano krenut da bi se potvrdilo kartu,proslo proceduru i sigurno ulovilo let.imaj to na umu.

- za karte,po shirem centru ,van shpitze (off peak) 1-3-7 dnevne ne trebaju slike.nema tube do svih aerodroma.(osim za sheatthrow?)z a neke ti "gradska" karta ne vrijedi.

- dorucak u hostelu.2 vrste.
kontinentalni (zvuci impresivno,ali je to) pekmez+kruh
i inglish= grah+krumpir+ufo.
neke rupe imaju unlimited sok,chay & cocoa
ostali vanjski obroci su snickers,yogurt...pakirane salate u marketima i sretni sati u lancima brze prehrane

nukac
02.10.2006., 08:46
Pa bi pitala ovako:
- Da li ljudi u četrdsetima mogu odsjesti u hostelima? (za klinca nema frke, on ima 12). Meni nije bed u hostelu, samo pitanje je da li smijemo?
- Nikako ne mogu ninakoju foru, pronaći aviokarte koje spominjete (u smislu cijene) Naime, naravno da je par mjesecu unaprijed punjenje aviona-ono što kartu čini jeftinom. No ne mogu tako daleko unaprijed-rezervirati. Sistem mi ne nudi te (dalje) datume :eek: A htjela sam pogledati cijene za dva perioda: 10-15.04.2007. ili iza 21.06.2007 pet dana... I nama šanse.... Hebemu, pa kaj sam tak glupa?
- Da li poljetati iz ZG ili iz Pule?
- Na koji drom u Londri sletjeti, koji odabrati?
- Jedino ono za tjednu kartu kužim :zubo: Ponijeti tri slike, kupiti već na dromu tri tjedne karte koje pokrivaju i bus i tubu :)
- Ima netko iskustvo s nekim jeftinim hotelom...preporuka.... Dvije * je OK, samo da smo svo troje u istoj sobi, da imamo u sobi kupaonu, da baš ne plaze štakori i žohari i da ne prikišnajva...puno... :zubo:

Hostel - ustvari su to jeftini hoteli. Nitko ne pita koliko godina imas. Samo najcesce nemas kupaonicu u sobi :)
Sto se tice avionskih karata, trenutno jos ne daju booking za ljetni red letenja, zato ne mozes rezervirati kartu. Za jeftine karte, najbolja ti je stranica:
http://www.skyscanner.net/map.asp?langid=en
Tamo lijepo odaberes grad u HR, odaberes London, i on ti izbaci najjeftiniju kartu. I jos jedna stvar. Sve te jeftine aviokompanije imaju jos neke troskove koje ti prvo ne spomenu u cijeni karte. Ryanair ti naplati 10-tak eura za prtljagu. Sve aviokomanije naplacuju proviziju za placanje kreditnom karticom, od 4-6 EUR po osobi. To ti kazu tek kad izaberes placanje kreditnom karticom.
Sto se tice aerodroma, najbolji je Heatrow, jer te metro karta do grada dodje oko 4 funtaca. Za ostale aerodrome, oko 11-15 funtaca. Jeftine aviokompanije ne lete za Heatrow.
:top:

night_train
02.10.2006., 12:24
Ako trazis hostel preko neta onda ces na njihovim stranicama naci opasku ukoliko netko ne zeli starije od nekih godina ili mladje ond nekih drugih godina. Mogu pisati i da ne zele grupe, navijace... Ukoliko nista ne pise onda je svako dobrodosao. Savjet je da procitas review-e, probas iscackati fotke o njemu. TO ti puno govori. A probaj naci hostel s privatnim mailom jer onda mozes iscejditi sve sto te zanima (pa i o strani svijeta sobe, ima li tepih...)

:)

deatwin
02.10.2006., 17:13
Ljudovi, zlatni ste. Idem sada pročačkati na sve te stranice što ste mi ih naveli....

Naravno, i svi budući odgovori su dobrodošli, daljnje preporuke hotela.....
Ma super ste! :)

flower_girl
07.10.2006., 11:25
Eh, sad da malo ja ugnjavim :)
I ja idem u London nakon Božića (daklem, i za Novu godinu).
Letimo Wizzairom do Lutona, odsjedamo u Central Hostel.
Ima li itko kakvih hints n tips i slično?
Čini mi se da je netko spominjao da je odsjeo u istom hostelu. Feedback?
Hvala! :kiss:

qsebastian
08.10.2006., 19:48
Bok. Evo samo jedno kratko pitanjce...
Buduci da uskoro putujem u London, zanima me dal tko zna koju novčanu valutu da ponesem tamo sa sobom?
Trnutni imam EURE i KUNE, pa me zanima dal da ih ovdje u Hrvatskoj sve promjenim u FUNTE ili da promjenim samo KUNE u FUNTE a da EURE ponesem sa sobom????
Ako tko zna nek mi kaze..hvala...:)

Shockwave
08.10.2006., 23:41
Evo ja sam popodne dosao iz Londona pa da malo podijelim impresije. Kako sam vec mjesec dana u Britaniji a ovaj vikend sam imao slobodnog vremena na red je dosao London. Grad me apsolutno odusevio sto dosad jos nijedan nije na prvu uspio. Smjestaj smo imali u hostelu u Earl's Courtu, autobusom 15 minuta od piccadillya, a metroom smo do westminstera stizali za 5-6 minuta, za 15 funti noc sto i nije previse. Sto se tice godina stvarno nema bada jer sam vidjao ljude svih godina tu. Jedino sto je problem s hostelima ukoliko uzmete krevet u sobi sa vise ljudi moze vam se desiti lako da netko upadne tko je jako nezgodan za spavanje. Nama su prvu noc stavili lika u sobu koji je tako hrkao da je probudio sve nas i susjednu sobu tako da smo se u tri ujutro svi smijali na hodniku dok je njega onako snenog manager hostela budio i premjestao u neku sobu da sam spava. Iako sam bio dosta skeptican prema pisanjima ovdje da su cijene visoke nazalost to se pokazalo istinito. Taxiji su uzasno skupi, nama je recimo sa Picadillya do hostela trazio 30 funti, eventualno 25. Medjutim, dnevna metro karta je 5 funti i vrijedi i za autobuse i za podzemnu a autobusi voze cijelu noc. Imali smo srecu pa se tu nasao neki lik koji nam je rekao da ima autobus koji vozi u nasem pravcu i da nam je to bolje. Naravno da se u 4 dana ne moze toliko toga vidjeti, ali trudili smo se da uhvatimo sto vise. Kao posljedica toga svi smo dosli neispavani doma jer u gradu koji nikad ne spava i u kojem se i u 3 ujutro osjecate kao da je podne stvarno mi je bilo zao ici spavati:). Cijene pica i nisu toliko skupe u pubovima. Toceno pivo od 1,70 do 2,5 funti. S obzirom da sam po tim cijenama placao u Stokeu i u Manchesteru moze se reci da je za London to jako prihvatljivo. Hrana, sve ovisi. Stvari poput fish & chips i sl se mogu naci za 4-6 funti i to jako velike porcije dok ako zelite recimo pizzu koja lici na nasu(znaci ne pizza hut i sl) ili neki malo bolji rucak onda racun po osobi uz jedno pice dodje u prosjeku 15 do 20 funti. Ulaz u muzeje smo uglavnom placali, mislim da jedino u Imperial War Museum je bilo besplatno, sve ostalo smo placali, cijene ulaza od 8-15 funti. Jedino je Madame Tussaud ulaz 25 funti. U barovima se do ponoci ne placa ulaz poslije toga od 2 do 5 funti ovisno o popularnosti mjesta. Redovi za ulaz su normalna stvar ali barem unutra nema guzve. Kazalista, mjuzikli itd prije svega ako zelite neku odredjenu predstavu onda se pomirite da cete tesko naci bas kartu koju trazite po cijeni koju zelite. Mi smo posli tako na Chicago jer smo mislili uzeti karte za 18 funti medjutim ostale su samo po 55 sto je bilo previse pa smo na kraju zavrsili na Mamma Mia, a karte su nas dosle 27,5 funti. Znam da je sve zbrda zdola, ali tek sam stigao i jos se nisu dojmovi slegli. U svakom slucaju preporucam svakome tko moze da ode necete se pokajati.

kefa
09.10.2006., 04:23
kunes za fuentes...u mjenacnici (kod Knjaza)

infra red
09.10.2006., 13:48
Londond rijetko koga razočara, ma to je totalno drugi svijet. Ja najviše volim St. Catherine's Docks, Barbican i taj dio uz Thames. I naravno ako možete, posjetite Kew Gardens.
London :)

nukac
09.10.2006., 19:10
Londond rijetko koga razočara, ma to je totalno drugi svijet. Ja najviše volim St. Catherine's Docks, Barbican i taj dio uz Thames. I naravno ako možete, posjetite Kew Gardens.
London :)

Uh... London... Tko ce jos cekati 3 mjeseca... Docek Nove Godine u Londonu.... :top: :D

sava-lavica
11.10.2006., 08:42
Uskoro idem u London prvi put, pa imam par dilema:

- isplati li se uzeti London Pass za 1 ili 2 dana (2 dana 42funte bez prijevoza-nasla na netu) pa za ta 2 dana obici sve objekte koje ona pokriva (Tower of London, Aquarium,Zoo, Windsor castle,st.Paul's Cath ...), cini mi se da je tako jeftinije nego placati ulaznicu za svaki objekt

-Oyster card - ako uzmem 2 zone (+bus) vrijedi li ona za bus Luton airport - Victoria st. (mislim da je to National Express Coach ili Greenline 757)

Kako je najjeftinije doci iz Lutona do Victoria st?

Shockwave
11.10.2006., 10:12
Mislim da ti se isplati uzeti taj pass o kojem pricas. Evo ti cijene nekih ulaznica pojedinacno da vidis koliko se krecu cijene. Tower of London 15 funti, Aquarium 8 funti, Clarence Court 8 funti, Madame Tussaud 25 funti, London Eye 13,5 funti... Tako da kad sve zbrojis isplati se. a sto se prevoza tice dnevna metro karta ti je 5 funti.

flower_girl
11.10.2006., 22:27
Joj, i mene zanima kako najjeftinije od Lutona do Victorije.
Ali, mislim da tu baš i nema puno izbora, koliko sam skužila. Jel? :tuzni:

Herogljifica
24.10.2006., 12:05
Joj, i mene zanima kako najjeftinije od Lutona do Victorije.
Ali, mislim da tu baš i nema puno izbora, koliko sam skužila. Jel? :tuzni:

Najjeftinije od Lutona do centra Londona dođeš tako da unaprijed rezerviraš Easyjet bus. Nema veze ako neletiš sa njima, ako unaprijed rezerviraš možeš do centra za 2 funte.easyjet bus (http://www.easybus.co.uk/Booking/EBUSBook.asp?sd=79132758220061024120208&cboFrom=LUTN&cboTo=&selDepartDate=&selDepTimeDA=Depart&selOutTime=1200&selReturnDate=&selDepTimeDA=Depart&selRetTime=1200&cboSeats=0)

ako ideš sa GreenLine plaćas od 10 pa na dalje funti za vožnju u jednom smjeru. Cijena zavisi od toga sa kim si letio :)

Kiki
24.10.2006., 14:36
Uskoro idem u London prvi put, pa imam par dilema:

- isplati li se uzeti London Pass za 1 ili 2 dana (2 dana 42funte bez prijevoza-nasla na netu) pa za ta 2 dana obici sve objekte koje ona pokriva (Tower of London, Aquarium,Zoo, Windsor castle,st.Paul's Cath ...), cini mi se da je tako jeftinije nego placati ulaznicu za svaki objekt

-Oyster card - ako uzmem 2 zone (+bus) vrijedi li ona za bus Luton airport - Victoria st. (mislim da je to National Express Coach ili Greenline 757)

Kako je najjeftinije doci iz Lutona do Victoria st?

Ne isplati ti se uzet London Pass jer su ti savings minimalni.
Bolje ti je da uzmes Oyster Card i stavis lovu kako ti treba. Oyster ti automatski naplati najjeftiniju tarifu. Muzeji su besplatni za uc, a od drugih znamenitosti sumnjam da ces i ulazit svugdje. Neke stvari su razvikane a zapravo bezveze. Niti ces imati vremena sve obac.

BTW, London ima 6 zona. Luton se nalazi izvan 6.zone jer nije London nego Luton. :zubo: Dakle, Oyster card za dvije zone te nece pokrit. Zapravo, Oyster se i ne kupuje na zone nego stavis pare i onda ti se one automatski skidaju kako putujes.
S Lutona uzmes vlak ili bus.

Kiki
24.10.2006., 14:40
Vidim da gore neki spominju hostele u zoni 3/4. Ljudi, nemojte uzimat to ako Boga znate. Trebate nac hostel u zoni JEDAN. London je OGROMAN i ako odsjedate u zoni 3/4 necete moc navecer izlazit van jer metro prestaje vozit oko jedan. Dakle, morat cete ili nocni bus (koji btw, ako vam neko ne pomogne s tim nikad necete skuzit kud sta i kako ide) ili taxi. Taksiji su skupi. Dakle, svu lovu sto ustedite na hostelu potrosit cete na taksi.
Opcija koja se s hostelima CINI najjeftinija i nije uvijek najjeftinija na kraju.
Dalje, zone 3 i 4 su uvijek rezidencijalne zone, ne bas narocito fancy i/ili dobre i nema nikakvih znamenitosti, dobrih restorana, ducana i slicno.
Umrijet cete od dosade a za aposlutno SVE morat cete ic u grad sto ce vam bit jahanje od 45 minuta do sat i po. Ovisi gdje ste.
Earl's Court i Victoria imaju PUNO hostela i jeftinih i nema potrebe da se ostaje dalje od zone jedan.

Kiki
24.10.2006., 14:58
Shockwave, kako ti je taxi mogao trazit od Piccadillyja do Earls Courta 30 funti????
:zubo:
Da se razumijemo, to te htio oderat jer je vidio da si stranac/turist.
Taxi od Piccadillyja do Earls Courta ne moze NI U SNU doc 30 funti. Sve da vas voza okolo naokolo.
To je cijena od koji 8-12, ovisi o dobu dana/noci i traffic.
Vjerojatno si zaustavio nelicencirani cab i on je bubnuo cijenu da vidi dal ces bit glup i platit toliko.
Ljudi, ne uzimajte unlicenced cabs!!! Ovo ne mogu stressed high enough.
Pogotovo ako ste zenska osoba. Bilo je puno slucajeva sexual assaults etc.
Jedini cab koji je licenciran je black cab i njihovi su vozaci checked za criminal records etc i imaju licence plate clarly displayed at the back and inside the cab.
Sve ostalo je goli kurac i nije cab, ma sto god vam oni govorili.

Dalje, ne kupujte dnevne karte osim ako ne idete doslovno na dva dana pa vam je svejedno. Kupite Oyster i stavite novac na to. Gdje god putujete, Oyster vam automatski uzima najjeftiniju mogucu tarifu.

Muzeji JESU besplatni. Svi. Madame Tusseauds se placa jer se ne racuna kao muzej nego kao turisticka atrakcija. Isto tako i London Dungeon, etc.
Svi veliki muzeji s pravom umjetnosti a ne vostanim figurama i inim gimmicks su besplatni...dakle....V&A, Tate, Tate Modern, National Gallery, etc...
Ako su postavljene posebne egzibicije, e, onda se placa. Npr...Royal Academy of Arts je besplatna, al kad su imali Aztec egzibiciju onda se placalo.

Jos, ako Boga znate ne jedite oko Leicester Sq, Piccadilly Circusa i slicnih turistickih mjesta. Naravno da ce vam hrana bit losa tamo.
Ne jedite sa raznih pizza standova gdje pizza i/ili hot dog i slicno stoje po dva dana.
U chinatown ima OK restorana i jeftinih, isto tako SOHO (preporucam Balans, Cahe Boheme, etc...), japanski restorani u Sohou su skoro svi dobri.
Wagamama ima chains po cijelom gradu i klopa je jako ukusna i jeftina.
Ako ste u West Londonu ima fantasticnih libanonskih i arapskih restorana (preporucam Maroush). Masala Zone je dobar i jeftin za indijsku klopu. Thai Square za Thai. Za burgere i chips zaboravite McDonalds i slicno nego probajte The Fine Burger Company, ukusno i jeftino. Za sendvice i nesto na brzaka Pret A Manger.
Za one s malo dubljim dzepom Hakkasan, Asia de Cuba, Momo, etc... Ako zelite probat IZVORNU englesku hranu s puno divljaci i slicno i jako finu preporucam Rules.

Nikako ne jedite u Sarastro (to je turisticka manipara s najgorom hranom ikad), bilo kojoj od raznoraznih steakhuses tipa Agnus Steak House, Aberdeen Steak House itd...to je isto samo za turiste...i...erm...ne mogu se sjetit.

Ako hocete sami kupovat hranu Waitrose & Marks & Spencer imaju najbolju kvalitetu, potom Sainsburys i Tesco. Ostale supermarkete mozete slobodno zaobic u velikom luku. Ako vas jos stogod zanima, pitajte.

no idea
24.10.2006., 15:16
Prvo, gdje je najbolje probati fish & chips i shephard's pie? :D :klopa:

Drugo, ako izuzmemo sve ove muzeje i london eye, sto bi jos vrijedilo pogledati?

I trece, jel ima nekakav buvljak tamo, nesto tipa hrelic kod nas?

Zahvaljujem ;)

edit: Cetvrto i najvaznije sam skoro zaboravio :eek: :bonk:- gdje je najbolje otici popiti pivo? :D

Prufrock
24.10.2006., 16:54
BTW, London ima 6 zona. Luton se nalazi izvan 6.zone jer nije London nego Luton. :zubo: Dakle, Oyster card za dvije zone te nece pokrit. Zapravo, Oyster se i ne kupuje na zone nego stavis pare i onda ti se one automatski skidaju kako putujes.
S Lutona uzmes vlak ili bus.

Možeš mi malo pojasnit kako funkcionira taj Oyster? Mogu li platiti neku tjednu kartu pa da sam onda mirna? Meni je hostel u Hammersmithu, zone 2.

no idea
24.10.2006., 17:50
Možeš mi malo pojasnit kako funkcionira taj Oyster? Mogu li platiti neku tjednu kartu pa da sam onda mirna? Meni je hostel u Hammersmithu, zone 2.
Da, to i mene zanima....dakle na kojem principu to funkcionira? Trebale bi mi vjerojatno 1 i 2 zona, na cca 4 dana :)

I jel to vrijedi samo za podzemnu ili i buseve?

Kiki
24.10.2006., 20:26
Nema veze kolko ostajete. Oyster kartu mozete kupit na bilo kojoj metro stanici. Kosta cini mi se dvije funte za samu plasticnu kartu i onda na nju stavis novac....10 funti, 20, 30, kolko hoces.
Kad prozlazis kroz barrier, jednostavno je naslonis na zuti citac i ona sama odbije novac.
Putovanja Oysterom su jeftinija nego kad kupis pojedinacne karte. Primjerice, pojedinacna bus karta kosta £1.50, pojedinacno putovanje na Oysteru kosta 80p.
Isto tako ako napravite vise putovanja istog dana, Oyster automatski izracuna dal je jeftinija return karta ili day karta i naplati onu koja je jeftinija.
Na Oysteru vrijede sve zone. Odnosno, niste vezani uz zonu. Jednostavno se novci odbiju ovisi prema putovanju.

Kiki
24.10.2006., 20:27
I da, vrijedi i za podzemnu i za buseve. BTW, ako mozete skuzit buseve i kako kuda koji ide, puno, puno su jeftiniji nego metro.

nukac
24.10.2006., 21:47
I da, vrijedi i za podzemnu i za buseve. BTW, ako mozete skuzit buseve i kako kuda koji ide, puno, puno su jeftiniji nego metro.

Cini mi se da je Oyster (sama kartica) ustvari besplatan. Naime, kad ga prvi puta uzmes ostavis tri funte. Kad odlazis iz Londona, vratis ga neostecenog, i vrate ti 3 funte. Tako barem pise na internetnim stranicama.

out_there
24.10.2006., 23:02
Bok, ljudi,

nedavno smo se vratili smo se iz Londona, a kako smo puno korisnog pročitali na ovom topicu, sad vam zauzvrat pišem nešto naših iskustava o putu, smještaju i ostalom, možda još nekom pomogne. Postam u dva dijela da ne bude predugačko.

Sve se sređuje preko interneta, put, transfer od aerodroma do hotela i smještaj, svi primaju Vizu i Mastercard, American i Diners samo neki. Letjeli smo Wizzairom (site www.wizzair.com), let Zagreb-Luton, i povratna je karta došla oko 90 eura, jasno, sa svim pristojbama+dodatnih 6 eura za plaćanje kreditnom karticom. Cijena same karte inače je bila 4.99 eura, no kad na to navale svakakve aerodromske takse bez kojih ne ide, vrti se oko stotke. I najpovoljnije ispada ako se uzme avionska karta koja obuhvaća vikend ili otići na oko tjedan dana.

Karte smo kupili oko 2,5 mjeseca unaprijed, a te su iste tjedan dana prije puta skočile na 230 eura, cijena karte je varirala, ali nije bilo jeftinije od 80 eura. A pogotovo nekakvih za 30-ak eura - ni za lijek! (Ispitivali smo nekoliko puta i u Croatiji Airlines za neke karte po cijeni od 79 eura do Londona koje mjesecima reklamiraju, ali nikad ih nije bilo, pa mislim da ih i ne prodaju, nego je to samo mamac za naivne.) Što da vam kažem, treba si odrediti neki okvirni termin za posjet Londonu koji mjesec unaprijed, a onda pratiti site i gledati kad je karta najpovoljnija pa je onda kupiti. I dobro čitajte sve upute, treba doći najkasnije 40 min prije polijetanja, dobro sjedalo si lovite sami, nema brojeva, a smije se nositi 20 kg prtljage po glavi i jedna torba, lakša od 10 kg, u avion.

Let do Londona je bio savršen, avion velik, nov, mađarska posada super (jedino stjuardese nisu bile baš zgodne ko što znaju bit, ali valjda na tom štede;) ), a čak su se trudili govoriti i hrvatski, tako da vam sve upute čitaju na engleskom i hrvatskom. U avionu se plaća sve, od vode i kave do sendviča i čokolade, svaka stvar po 5 eura, no iz Zagreba su nam na chek-inu dali unijeti i hranu i piće (zatvorene sokove, vodu, mlijeko…) u avion pa nam se baš fućkalo. Kontrola na Plesu je inače jaka, traže i da se izujete ako zatreba, no sve brzo i mirno teče. Jasno, nema unošenja oštrih ili opasnih predmeta i oružja, ali smiju se u avion unositi i lap-topi, fotoaparati, mobiteli i slični uređaji, no sve prolazi kroz rendgen, ko i uvijek. Poletjeli su točno i točno sletjeli, a let traje oko 2 sata. Na ulazu u Britaniju ispunjavate evidencijski listić, pokazujete putovnicu i nitko vas dalje previše ne gnjavi, bar nas nije.

Što se leta iz Londona tiče, to je već druga stvar i treba doći dosta rano, inače ste u gabuli jer možete zaglaviti na dugotrajnoj kontroli. Također je poletio i sletio točno, letio 2 sata, bio je airbus i let je bio vrlo ugodan i sve je do Zagreba bilo u redu. No u avion se NE smije unositi ništa, ali NIŠTA tekuće, dakle nema soka, vode, mlijeka, juhe, tekućine za leće, a nema ni gelova, krema, šminke, dezodoransa, to vam kažu već na chek-inu i možete to poslati s velikom prtljagom, a ako nešto zaboravite po džepovima, uzet će vam na kontroli. Izuvaju vas odmah i šibaju kroz rendgen, zajedno sa stvarima, a sve što nosite sa sobom otvaraju vam i pregledavaju stvar po stvar, a sve uređaje (izdvojili su nam mobitel, diktafon, fotić, memory stick) šalju na još jednu kontrolu. OK, sve to ide na živce, ali ne smije se shvatiti osobno, jer ako se svađate ili pravite dramu od toga, smjesta će vas privesti policija, tako i piše na punktu. Kad sve to preživite, možete si u djutiću kupiti novu klopu ili cugu i s tim smijete u avion. :top:

Luton je inače više od 50 km udaljen od Londona, pa je dobro uplatiti i transfer. Možete šatlom do vlaka, pa vlakom do Londona, kažu da je šatl aerodromski i da je besplatan, a povratna karta za vlak da košta oko 25 funti (množite s 11 da dobijete kune). Na to vjerojatno još u Londonu morate platiti bus ili podzemnu (1,5 £) ili taksi. (Nismo tako išli pa za te podatke ne garantiram.) Wizzair sam nudi ili prijevoz do velikog londonskog kolodvora Victoria (tamo hvatate bus ili podzemnu za dalje ili idete pješice ak vam je smještaj u tom kvartu) ili sve do vašeg mjesta smještaja. Ovaj drugi je skuplji, kombi stoji 93 £ /tj. 135 eura u oba smjera, ali ako vas ima 4 ili više, podijelite to i isplati vam se, dođe vas manje nego vlak, čeka vas ako vam avion kasni, a iskrca vas pred hotel i pred hotel dođe po vas. Mi smo uzeli taj, sve opet uplaćujete preko neta i na mail dobivate vaucher s potrebnim podacima, a vozač koji nas je čekao odmah me zvao na mob da pita gdje smo i snalazimo li se čim mu se učinilo da se predugo (20 min) motamo po aerodromu.

Ovi su vam podaci na siteu: http://www.bpexpress.hu/maps.php

out_there
24.10.2006., 23:17
DRUGI DIO:

Već ste pisali ovdje da je najbolje uzeti smještaj blizu neke veće stanice tako da na istom mjestu imate i podzemnu i bus, a svakako PRVU, najviše drugu zonu, jer možete uštedjeti na javnom prijevozu, dosta toga možete obići i pješice. Npr., mi smo bili u smješteni u Westminsteru-Victoriji, u krugu od 15 min hoda na jednoj strani imate Temzu s Parlamentom, opatijom, Shakespeareovim Globeom, Big Benom, London Eye, s druge strane Buckimgamsku Palaču, s treće Trafalgar Square i West End s kazalištima, među time hrpa muzeja i galerija, a mogli ste pješice i do Belgravie buljiti u bogataški kvart i skupe dućane… Dnevnu smo kartu za bus i podzemnu (4.90 £) uzeli samo dvaput u tjednu za udaljenije kvartove, Camden, Hampstead, Notting Hill itd. Ali ako nerado hodate, smjesta kupujte tjednu kartu ili napunite Oyster.

I smještaj u centru uopće ne dođe puno skuplje nego u nekom drugom dijelu Londona, odmah do Victorie imate hrpu bed&breakfast hotelčića, preporučujem 1-3 zvjezdice, imaju slične cijene noćenja, vrte se oko 20-ak funti po glavi (zavisi imate li odvojenu kupaonicu ili zajedničku, jedno, dvo ili višekrevetnu sobu…). Smještaj u 4-krevetnoj sobi u hotelčiću u Westminsteru koštao nas je po osobi manje nego što bismo sa svime što smo imali platili npr. u nekom hostelu iz lanca St. Christofer's Inn, koji je mnogo udaljeniji od centra. Bila je 4-krevetna soba sa zasebnom kupaonicom+doručak (i to engleski, jer ste nas ovdje upozorili da je continental breakfast koji većina hotela uključuje u cijenu noćenja zapravo samo rijetka kava i tost (a jest)), to je sve koštalo 23 funte po glavi za noć. Na kraju su nam u engleskom doručku na jetra išle smežurane kobasice, gravče na tavče i ustajala šunka što sve s jajetom dobijete na istom tanjuru, pa smo tražili samo jaja na oko. U hotelu su pokvarili ukupni dojam time što su nam na odlasku probali još posebno naplatiti taj engleski doručak, tj. uzeti nam još 100-ak funti, iako je u rezervaciji pisalo da je engl.dor. uključen u cijenu noćenja i iako smo pri rezervaciji slali mail i direktno na hotel da provjerimo što je sve u cijeni. Jasno, posvadili smo se s portirom, mahali im rezervacijom pred nosom, natezali se 15 minuta i nismo ga platili. Ali valjda im je to hotelski običaj, probaju pa nekad i uspije. :nono: I ne očekujte divote, pripremite se na nefunkcionalne viktorijanske zgrade bez liftova, s uskim stubištima i tijesnim sobama, s po dvije slavine za toplu i hladnu vodu i nevidljivu prljavštinu… (Iako su u našoj sobi svaki dan mijenjali ručnike i plahte i usisavali pod, iskočio nam je svima neki osip po rukama, doktori kažu, od izloženosti nečistoći i ustajalosti. Sumnjamo na poplune i deke koje valjda nisu mijenjali još od kraljice Viktorije.) Pa zato nemojte nikako u taj hotel (Hanover), nego su vam dolje siteovi s kojega smo skidali informacije da si u tom kvartu sami neki odaberete.

Važniji muzeji i galerije su većinom besplatni, ponavljam, BESPLATNI, plaća se za ulaz na specijalne izložbe koje se u njima održavaju ako ih baš želite vidjeti, i mi nismo platili ni u jednom, a obišli smo ih valjda 10-ak. Treba odlučiti što vas više zanima i što vam se više isplati, a kad se sve zbroji, nama je bilo draže npr. (besplatno) uživati u fantastičnim slikama prerafaelita u Tate Britishu (toplo preporučujem) nego platiti cca 170 kuna (15.99 £) za voštane figure u Madame Tussauds, no o ukusima se… Itd. Koga zanima kazalište, koncerti ili mjuzikli, daju se nabaviti i ulaznice, najjeftinije kazališne uvijek koštaju 10 £ i s takvih mjesta možete imati tzv. restricted view, tj. ne vidjeti neki kutak scene, no ako ima praznih boljih mjesta kad uđete u dvoranu, a najčešće ima, vodiči vas odmah smještaju na njih i sve se super vidi. Pa tako možete gledati odlične britanske ili američke glumce (npr. u londonskom Old Vic Theatreu upravo ovih dana glumi Kevin Spacey) i još im poslije predstave čestitati jer izlaze na stage door i dijele autograme ako vide da ih više ljudi čeka. (Npr.,nakon izvedbe „Fantoma u operi“ (super!!!) s još hrpom oduševljenih gledatelja pokušali smo iskamčiti autograme A. Lloyd Webbera i Sarah Brightman, no morali smo se zadovoljiti drugima, jer spomenuta je dama bila najbrža i svima je vješto šmugnula. :tuzni:)

London jest skup, ali se prosječni turist nekako može snaći, piće i jelo može se relativno povoljno kupiti u supermarketima ili na štandovima, na tržnici, imate svakakav fast-food, osobito mi se čini povoljan vijetnamski gdje za 3.5 funte na štandu dobijete cijeli ručak s dvije vrste umaka, povrćem i mesom, rižom ili rezancima i juhom, negdje čak i s pićem… Što se ostale ponude tiče, suvenire nemojte kupovati po centru nego idite na Camden, npr. majice ćete ondje platiti 4, a potpuno iste takve na Piccadillyju 7 funti, itd. (Hvala za preporuku za kavu iz Starbucksa i muffine iz Tesca, fantastični su, povoljni i super su za lakši obrok!) Funte svakako kupite još u Hrvatskoj da vas ne oderu na tečaju.

I savjet za kraj – ako vam je do nečeg u Londonu stalo, londonske cijene morate promatrati samo kao brojke, ne preračunavati u kune jer će vam biti muka. :mama:) Sretan put svima koji idu i uživajte!

Pozdrav i ako nekoga još nešto zanima, pitajte. :) :w

Siteovi:

ZA LET:
www.wizzair.com

ZA SMJEŠTAJ:
http://www.venere.com/search/index.php?geoid=1509&lg=en&tripref=38001

http://www.booking.com/searchresults.html?city=-2601889

http://www.expedia.com/pub/agent.dll?qscr=htfv&itid=&itdx=&itty=&from=f

ZA TRANSFER OD/DO AERODROMA:
http://www.bpexpress.hu/maps.php

OPĆE INFORMACIJE (kulturna ponuda (izložbe, koncerti, kazališta..)
www.londontown.com

Kiki
25.10.2006., 01:48
Cini mi se da je Oyster (sama kartica) ustvari besplatan. Naime, kad ga prvi puta uzmes ostavis tri funte. Kad odlazis iz Londona, vratis ga neostecenog, i vrate ti 3 funte. Tako barem pise na internetnim stranicama.

Da, imas pravo. Vrate ti novac. Zaboravila sam na to. Jebiga, ja svoju ne vracam. :zubo:

Kiki
25.10.2006., 01:57
Ja bih jos dodala za smjestaj hostels.com i hostelworld.com
Ja na ta dva uvijek rezerviram smjestaje u raznoraznim evropskim metropolama. Ima i manjih hotela i apartmana, a ne samo hostela, nikad nisam imala problema ni s jednim od ta dva websitea. Opisi hotela su unutra, a i dojmovi gostiju. Tako ako se nekom ne svidjaju odvojene pipe za hladnu i toplu vodu, moze birat mjesto gdje su pipe normalne. :zubo:

BTW, ja vidim da se ovdje svi zale na odvojene pipe, al morate znat da je to normalno samo u najjeftinijim hotelima/hostelima.
Svako pristojnije mjesto ima normalne pipe. Englezi u kucama isto imaju normalne pipe. Nemoj sad da neko misli da smo nerazvijeni. :zubo:

Inace, outthere je sve dobro napisao.
Konacno jedan tocan rekla bi opis i dozivljaj Londona.
BTW, ako netko mijenja lovu u Londonu, nikako ne mijenjajte u mjenjacnicama nego u BANKAMA. Banke nemaju commission, a rate su im (obicno) bolje.

night_train
26.10.2006., 07:25
http://www.tfl.gov.uk/tfl/fares-tickets/2006/index.shtml

Dakle...
mi smo dosli do jednog ticket- saltera koji ima plavu zastavicu, konkretno blizu jedne metro stanice. Rekli smo da trebamo visitor-travel card-7 days-1-2 zones. Teta je klimnula i uzelu plavu (uglavnom ce ti 7-dnevna i biti u tom obliku) karticu velicine kreditne kartice. Gurnula ju je u neku masinu i ''napunila'' je. Tu oystericu nismo posebno platili, a ''7-dnevnu kartu'' smo platili po cjeniku 22.2 funte. Mislim da ne mozes kupit samo 2. zonu. Ut tu kartu nam je dala malu ''kosuljicu'' u koju gurnes karticu da ti se ne osteti. I kad imas to i vesel si onda krenes na posao.
Situacija 1
Ulazis u metro (vlak). DOdjes do rampi i kad vidis zutu oznaku na onom stupicu prislonis kartu na to, upali se zelena lampica i vrata se otvore. Ne moras vaditi kartu iz plastike. Istu kartu stavi na neko mjesto gdje znas gdje ti je jer ti treba ponovo kad izlazis van (na zemlju- ne kad mjenjas linije). Opet je ista procedura s prislanjanjem kartice.... Sezame otvori se...

Situacija 2
Ulazis u bus. Kod vozaca (svi morate proci kraj njega) je opet ista zuta oznaka na koju prislonis kartu. Tamo je i displej na koje ti se ispise koliko ti jos vrijedi karta i kakva je tarfia.
Ako udjes u stari bus (a ima ih jos!!!!) obicno ti neki lik kao kondukter veli da sjednes pa onda on dodje s nekom masinom i provjeri kartu.
Inace, prednost busa je sto ih ima puno (nadji detaljniju mapu- imas i na linku) jer postoje i mape s busevima (sarena s skicama znamenitosti) u kojima su samo neke linije (koje furaju po turistickim punktovima). Osim toga, u busu vidis puuuno vise nego metrom i fakat ti ne treba plaitit 23 funte za onaaj fensi-shemsi sightseeing bus. Ovdje se vozikas ko lud (istina da duze traje), gldeas ljudima u stanove (jer si na katu), snimas trgovine..

Situacija 3
Ulazis na brod za Greenwich (mi isli od Embakmenta i sugurno na tom brodu vrijedi popust). Pokazali kartu i dobili jefitiju (33 %) kartu. Tamo smo isli za 4.5 funte i vozili se lijepih sat vremena. Nazad smo isli busom i opet vidis totalno super dijelove grada...

...

hm... citate li unazad stranice...:kava:

no idea
26.10.2006., 16:46
Jel na kraju bolje uzeti taj 3 ili 7 day visitor card ili oyster? :misli:

Kiki
26.10.2006., 17:03
Oyster, jebo te.
Kolko vam puta covjek mora napisat da je Oyster JEFTINIJI?

no idea
26.10.2006., 18:59
Ae...a sta ces kad me zbunjuju informacijama sa svih strana :o :D

Valjda se necu pogubiti tamo :D

nyla
26.10.2006., 19:53
Čitam od prve stranice i skupljam informacije. Putujem za 2 tjedna na 7 dana i najviše me muči kolko love uzet sa sobom. Danas sam kupila 300 funti i sve mi se čini da mi nebu dosta. samo da napomenem da me noćni život i shoping ne zanima i da za to ne namjeravam potrošiti ništ. Kaj mislite?

Kiki
26.10.2006., 20:59
@ Nyla, ne znam, meni nikad funti dosta. :zubo:

Shockwave
27.10.2006., 00:10
Čitam od prve stranice i skupljam informacije. Putujem za 2 tjedna na 7 dana i najviše me muči kolko love uzet sa sobom. Danas sam kupila 300 funti i sve mi se čini da mi nebu dosta. samo da napomenem da me noćni život i shoping ne zanima i da za to ne namjeravam potrošiti ništ. Kaj mislite?

Ako s tim mislis platiti i smjestaj nije ti dovoljno. Isto tako ako mislis obilaziti muzeje i znamenitosti na koje se placa ulaz racunaj da ce ti otici 2/3 tog iznosa. A i za hranu za 7 dana ti treba bar 100 funti. Pa ti vidi.

Kiki
27.10.2006., 14:50
Ak ce jest sendvice, a ne topli obrok svaki dan i noc, onda joj ne treva za hranu 100 funti.
Iako, meni se isto cini malo 300 funti, no moguce je, zasto ne.

nyla
27.10.2006., 15:13
Ako s tim mislis platiti i smjestaj nije ti dovoljno. Isto tako ako mislis obilaziti muzeje i znamenitosti na koje se placa ulaz racunaj da ce ti otici 2/3 tog iznosa. A i za hranu za 7 dana ti treba bar 100 funti. Pa ti vidi.

Ma to je bez smještaja. samo za tekuće troškove i hranu za 5 dana jer smo prvo kod jednih a onda kod drugih frendova. Sad ste me zbedirale.

Kiki
27.10.2006., 17:37
Ma, dosta ti je.
Samo...ne racunaj na to da naces obavit nikakav shopping. U ducanima svake srice. Samo ti ponesi. :zubo:

grogo bolger
27.10.2006., 18:13
300 funata je na knap :no:

Shockwave
27.10.2006., 18:37
Ak ce jest sendvice, a ne topli obrok svaki dan i noc, onda joj ne treva za hranu 100 funti.
Iako, meni se isto cini malo 300 funti, no moguce je, zasto ne.

Pa i da jede sendvice racunaj da je sendvic i sok cca 4-5 funti. Dorucak rucak vecera 12 funti*7 znaci da je to 84 funte eto nije bas sto ali je opet mnogo a za pretpostavit je da ce u tjedan dana htjeti bar 2 puta pojesti nesto konkretno.

grogo bolger
27.10.2006., 18:40
Pa i da jede sendvice racunaj da je sendvic i sok cca 4-5 funti. Dorucak rucak vecera 12 funti*7 znaci da je to 84 funte eto nije bas sto ali je opet mnogo a za pretpostavit je da ce u tjedan dana htjeti bar 2 puta pojesti nesto konkretno.

jebote pa crknićeš 7 dana jedući ovako :rigo: (disklejmer, jasan fina guzica :zubo: )
računaj da ćeš po cijele dane hodati,hodati i samo hodat, ja sam smršao par kila u Londonu :cerek:

Kiki
28.10.2006., 02:36
Ak ce odsjest kod prijatelja, oni valjda imaju kuhinju. Dakle, moze otic u sainsburys kupit spize za 60 funti i jest ko kralj. Jedino, sto ce morat sama skuvat.

nyla
29.10.2006., 06:21
Ak ce odsjest kod prijatelja, oni valjda imaju kuhinju. Dakle, moze otic u sainsburys kupit spize za 60 funti i jest ko kralj. Jedino, sto ce morat sama skuvat.

Pa takav je plan ustvari. Al odoh ja svejedno po još 200 funti pa nek se nađe i za neki shopping.

She
29.10.2006., 17:52

Samo da te uputim , imaju bankomate u Engleskoj.:zubo: I mislim da ti je pametnije uzimati kes tamo, nego vuci sa sobom.Transakciju ti naplate 20 kuna, al bar si sigurna da te nitko nece opljackati u TUBE il negdje(dogodi se:flop: )
A ako kupujes u Tesco ili bilo kojem drugom supermarketu, ne naplacuju ti nista od provizije , jer ti se kartica direkt pegla...divno zar ne???
btw.primaju sve kartice

infra red
29.10.2006., 19:27
Što wizzair više ne leti popodne iz lutona?

night_train
30.10.2006., 07:45
... opet ja... :)
mi smo kupili visitor 7-dnevnu kartu na Oysteru- jer uglavnom tako i prodaju!I ta karta je kostala oko 22 funte bez dodatnih 3 za oystericu! Papirantu varijantu mozete dobiti samo na nekim zeljeznickim stanicma.

...

mimac
31.10.2006., 23:36
Evo rezervirala hostel- Christophers Village, blizu stanice Waterloo...molim neka iskustva...koliko je kvart siguran...idemo nas dvije cure...help!

nyla
13.11.2006., 17:33
Ja jučer došla pa evo malo dojmova. Kad sam planirala to putovanje znala sam za par stvari koje moram obavezno vidjet a puno toga sam si zapisivala listajući ovaj topic. Od prve do osamnaeste stranice i eto meni čitav list kaj vrijedi obići. A i to je sve mali dio od onoga kaj se moglo jer je manjkalo vremena, snage a pod zadnje i novaca.

Od početka je sve išlo po planu. Da ne opisujem sve procedure na Plesu, unatoč zabrani unošenja tekućina dali su nam nosit vodu. Muž je u koferu imal punjač s baterijama za fotić i to vidli na rendgenu pa je moral baterije posebno stavit.
Na Lutonu gnjavaža; jako sporo ide za nas NON EU , pa pitanja kam se ide, ko ti je to, na kolko dugo, kaj radiš u Hr, pa onda opet u krug- veliš im kaj radiš pa te onda pitaju gdi to radiš i takve nebuloze. :flop:

Na povratku je sve brzo išlo, bez zadržavanja, bez ozuvanja i sl. Ima se gdi vrijeme za utući, puno Duty free :s
Nakon izrazito turbulentnog leta za čudo smo sletili 20 minuta prije predviđenog. Na nekoj stranici prije je neko pisal oduševljeno o wizz-ovom avionu. Meni je bilo jako skučeno, previše bučno, i imala sam dojam da budu komadi pleha počeli otpadati s krova kad smo se počeli drmati. Muž mi je predložil :Sex: u wc-u al sam se pitala kak bi to izvel s obzirom na veličinu prostora :rofl:

najviše smo potrošili na vlak do Londona pošto smo bili kod prijatelja koji su 1 sat od Londona. E tu smo se istrošili poprilično. Za utjehu smo našli na stanici nekakvu brošuricu 2for 1 Entry i za čudo to je funkcioniralo. Uglavnom sve kaj se plaćalo smo platili samo 1 kartu a za drugu ostavili taj 1 voucher. Tu smo si prišparali minimalno 60 funti. S tim sam fakat oduševljena i ako neko ide do nove godine imam još tih vouchera. samo par pr. Madame Tussauds, London Dungeon, Tower Bridge Exhibition, royal Philharmonic Orch. , St Paul`s Cathedral, botanički vrt, HMS Belfast ( onaj brod na Temzi), kad smo kod Temze i vožnja Temzom, Westminster Abbey, Tower of London, Šekspirovo kazalište, Dalijeva izložba, Akvarij, Wimbledon muzej, Vinopolis i još brdo toga. London eye nema unutra i to smo morali onda platiti 2 karte.

I još napomena, ak idete na London eye dobite 5 funti off za Madam Tussauds tak da se to dosta povoljno da izvesti jer je karta 24.99 funti.
baš zbog toga smo vidjeli još više kaj inače ne bi mogli.

Vidli smo London Dungeon i to na nagovor. Tak mi je loše bilo tam, malo mi je falilo da se zrušim. Dočarava London u srednjem vijeku. Nisam još složila slike da stavim nešt od toga. Akvarij pogledati neobavezno, ak se ima vremena za utući. Dobro je ali već viđeno. Našli smo neki Clink Prison Museum kod Temze sa par voštanih figura i isto dočarava srednji vijek. A tam je blizu i onaj francuski brod kaj zaostal iz 18. ili 19. st.
Oxford street me malo razačorao. Nisam obavila nikakav shoping. Ja to više volim pod jednim krovom, a to pod jednim krovom smo našli u Readingu u Oracle Centru - stan nam je bio na onu stranu.

Windsor je bio pod obavezno za vidjet iako je samo manji dio za pogledati. Ulaznica za 14 funti i nešt sitno. Raskoš i bogatstvo u dvorcu a gradić ima šarm.
Na putu do tam smo stali u Ascotu tam gdi se održavaju konjske trke.
Po mojoj želji smo otišli do Oxforda. Grad mi je tak, ništ posebno pa smo malo lutali po koledžima. Dosta njih je zatvoreno za javnost al ko te pita. Išli smo bez frke unutra. Jednom tipu smo rekli da smo zakasnili na nastavu nek nam brzo otključa i pustil nas je al smo mu objasnili da se šalimo, da nismo studenti i onda nas nije pustil. Najviše me se dojmio Magdalen College dal´ zbog veličine ili jesenskog sunca i boja ili zbog same uređenosti parkova ne znam al voljela bi tam studirati.

Hranili smo se vani samo za ručak i to bi išli uglavnom tam gdi je buffet ( jedeš kolko hoćeš od onog kaj je ponuđeno). Jedan kineski je bio odličan i nisam uspjela sve probati. Odlična junetina sa grila u kombinaciji sa ananasom, al sve sam kombiniraš.

Inače za podzemnu sve 5. očekivala sam veću gužvu ali nije bilo. Nosili smo si knjigu London tak da za sve piše koja linija vozi do kojeg muzeja i sl. Tak da nismo lutali ni malo.

Sve u svemu ak idete nabijajte kondiciju, lovu na stranu jer nikad nebute imali dosta da vidite baš sve kaj bi hteli i proučite ovaj topic jer fakat ima dobrih savjeta zato jedna :kiss: svima koji su postali a pogotovo curkama iz Londona.

neno1966
13.11.2006., 21:29
Nakon izrazito turbulentnog leta za čudo smo sletili 20 minuta prije predviđenog. Na nekoj stranici prije je neko pisal oduševljeno o wizz-ovom avionu. Meni je bilo jako skučeno, previše bučno, i imala sam dojam da budu komadi pleha počeli otpadati s krova kad smo se počeli drmati.

Letio sam i sa Wizzair-om i Ryan-om (dvije najpopularnije kompanije za let u London) ali što se tiče udobnosti Wizz je sedam svjetlosnih godina ispred. Iako preferiram Boeing-e (Ryanair) ovdje su Wizz-ovi Airbusevi u prednosti. Što se tiče buke, ovisi gdje sjediš u avionu a turbulencije su stvar vremenskih uvjeta.

Inače, sa drugim se potpuno slažem! :top:

Kiki
14.11.2006., 00:46
Da, wizzair je bolji nego Ryanair stro se ovih jeftinih kompanija tice.

Inace, da se nadovezem malo na Nylain post, ako idete gledat Oxford ili Cambridge, a imate vremena samo za jedan, odaberite Cambridge. Puno je ljepsi i sarmantniji.

Za shopping isto tako ne birajte Oxford St. Mislim, meni je to najveca nocna mora sto se shoppinga ovdje tice. Jedini kraj ulice sto valja je onaj gdje su Selfridges i John Lewis robne kuce, a ostalo su ducani s petparackom robom uvezenom iz Turske i Kine, te suvenirnice i tu i tamo koji high street ducan tipa Zara, Kookai i to.
Eh, i Topshop. Dakle, u Oxford St jedino ako cete u Topshop, John Lewis i Selfridges.

Ima puno boljih ulica za shopping i sa manje guzve...recimo iza Oxford St. je Carnaby St s puno malih cool ducana. Ulicice oko Carnaby st su isto krasne.
Covent Garden je dobar za shopping...pogotovo dio nasuprot stanice...Neal Street i okolne ulice. Za one s dubljim dzepom Bond St i New Bond st te Knighsbridge.

no idea
14.11.2006., 12:48
Bio i ja, moram priznati da mi se jako sviđa grad iako je ponesto drugaciji od onog sto sam zamisljao. Volio bi doci raditi ovdje za par godina na godinu-dvije :)

Let ugodan, bez puno kompliciranja na aerodromu, wizzairovi avioni isti kao croatia airlinesovi tako da se ne mogu pozaliti, sletili kad smo i trebali, sve 5.
Od aerodroma su uzeli nekakav zeleni bus:zubo: do Londona, prva dva dana smo hotel imali kod stanice bayswater, malo iznad hyde parka.

Hotel ugodan, kontinentalni dorucak, nije daleko od grada. Vidio manje vise sve muzeje, iako sam od science muzeja ocekivao vise, jer su mi dosta pricali.

Opcenito, muzeji su super organizirani, i sto je najbolje-besplatni :s

Ono sto me fasciniralo je nevjerojatna organiziranost prometa, bas se vidi da nisu balkanci, u 5 dana nisam mislim nijednom cuo da je netko nekome potrubio ili izeo glupost na cesti.
Posto sam u jednom dzepu imao kartu Londona a u drugoj kartu tubea i buseva, nisam imao ama bas nikakvih problema sa snalazenjem, sve je oznaceno kao za idiote, nema sanse da se izgubis. :s

Uglavnom sam isao busevima okolo sto i preporucam jer puno vise Londona vidite nego kad idete podzemnom.

Oxford street je velik i ima svega (moram priznati da nisam bas ocekivao ponudu jeftinih nekvalitetnih suvenira al dobro) ali me jako iznenadilo da i nije previse osvjetljeno....ocekivao sam da ce svi izlozi bljestati ali jok, dosta je to mracno.

Ostala 3 dana sam bio odmah iznad Oxford streeta, kod Marble Arch stanice, mali hotelcic koji podsjeca na fawlty towers :D, engleski dorucak :s za malo para.

Preporucam restoran Rock and Sole u sohou, jeftin fish&chips, solidna porcija.

Također, nekakav japansko/kineski restoran Wagamama isto nije skup.

Sve u svemu, London mi se svidio, jos puno toga nisam vidio, nadam se da cu doci opet, ovaj put na neko duze vrijeme :)

povrche
14.11.2006., 13:36
caos svima.idem sad u petak za london.idem wizzairom i planiram do londona ici greenline busom.pa me zanima dal mi je bolje kupit kartu prek neta, il nema problema ak se kupi kad se sleti u luton.??kod vozaca ili negdje? to je uglavnom to sto me najvise zanima i brine.hvala svima.

no idea
14.11.2006., 13:57
Mi smo kupili kod vozaca kad smo sletili, mislim da smo odmah povratne uzeli :misli:

Ali nije naodmet preko neta uzet, za svaki slucaj :)

telmo
14.11.2006., 14:07
caos svima.idem sad u petak za london.idem wizzairom i planiram do londona ici greenline busom.pa me zanima dal mi je bolje kupit kartu prek neta, il nema problema ak se kupi kad se sleti u luton.??kod vozaca ili negdje? to je uglavnom to sto me najvise zanima i brine.hvala svima.

najbolje ti je ić kombijem wizzaira,povratna karta za 2 osobe ti dođe 26 funti,iskrca te i pokupi na victoria station...mislim da nema jeftinije varijante,karte treba kupiti preko neta

povrche
14.11.2006., 14:23
mislim da cu ici greeenlinom.posto idem solo.a taman mi staje na finchley roadu.
koji muzej mi se splati najvise vidjet.ja bi tate. a za ostalo nemam pojma.ak imate neki prijedlog...

Kiki
14.11.2006., 14:48
@ no idea, Oxford Street ne bljesti jer je to katastrofalna ulica za shopping. Ono...za turiste i to.
Osim onog kraja di su robne kuce.

Wagamama je japanski chain restaurant i da, dobra klopa i jeftina.