PDA

View Full Version : Sindrom policističnih jajnika ili PCOS

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

Silvery
02.07.2010., 20:55
I? Ima li kakvih rezultata?

Ereshkigal
02.07.2010., 21:33
Nema. U stvari mi je jako teško reći, jer uvijek mislim da bi možda bilo gore da ne koristim sve te preparate i čajeve i sl. Od svega vezano za pcos mene najviše muče dlake. Drugo sam nekako dovela pod kontrolu i svako malo me uhvati kriza kad pomislim da bi bilo najjednostavnije vratiti se na pilule jer je tada sve bilo super. Mislim, nije da sam grozno dlakava, ali vidim dlake na nepoželjnim mjestima i ponekad pronađem i neke nove (i onda se pitam jesam li ja na to mejstu imala prije dlake ili nisam...) i sve me to pomalo više izbezumljuje.

bjelovarcanka
03.07.2010., 00:09
tako i ja...najrade bi na pilule...:)

kika123
05.07.2010., 00:49
na ovom forumu sam naletila na ovaj poduži post pri kraju pa me zanima jel čuo netko za to i jel rade te preglede uopće u Hrv?

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?f=42&t=65763&start=0

JustForFun
07.07.2010., 11:57
Prolistala sam jučer neku knjigu "Prehrana žena za 21. st." (mislim da se tako nekako zove). I na poglavlju o policističnim jajnicima našla podatak da se za rješavanje problema dlakavosti koristi biljka saw palmetto (jer kao suzbija razinu testosterona) i black cohosh (camicifuga racemosa).

Nikad čula za nijednu od njih do tada, a stvarno sam svašta čula i pokušavala. Jučer sma malo guglala o tome, ali nisam baš našla korisne podatke. Izgleda da se saw palmetto koristi za muškarce kao pomoć pri problemima s prostatom, ali nigdje se ne spominje za pomoć ženama. Black cohosh sam vidjela da se koristi kao pomoć ženama u menopauzi.
Ima koja od vas iskustva s time?

ako ta biljka pomaže oko problema sa prostatom onda je logično da snižava i testosteron, je problemi sa prostatom dolaze od visokog testosterona kod muškaraca, laički rečeno

bok curke, čitam vas i moram priznati da se osjećam ful bespomoćno. Vidim da vas vaši ginekolozi ful razumiju i savjetuju i šalju na razne testove. Ja bi volila vaditi testosteron (štitnjača mi je OK) i željela bi poći na OGGT, ali on mi ne da nikakve uputnice, a ja ne znam biti bezobrazna, samo nježno pitam i on odgovori da mi to ne treba :eek:. 2x3 mjeseca sa pauzom između sam pila Diane 35 i završila sam s tom terapijom, još deblja, i dlakavija.
Jbt pa vidi da imam 100 i kusur kg, gleda mi u ciste, kaže mi da su mi jajnici povećani, a ne daj bože da idem na pregled dojki, pa morala bi čupkat dlačice cijeli dan prije da bi mogla poći.
Ovulacije napokon imam kakve-takve smanjila sam 5% kilaže, pijem Vrkutu i imam najveću želju - ostati trudna!:grli:

draga grlim te, moraš promijeniti stav i tražiti svoja prava jasno i glasno, javno zdravstvo je tako posloženo da ti nitko neće turkat uputnice već ih moraš zahtjevati i čak se svađati

bjelovarcanka
07.07.2010., 18:29
bok curke, čitam vas i moram priznati da se osjećam ful bespomoćno. Vidim da vas vaši ginekolozi ful razumiju i savjetuju i šalju na razne testove. Ja bi volila vaditi testosteron (štitnjača mi je OK) i željela bi poći na OGGT, ali on mi ne da nikakve uputnice, a ja ne znam biti bezobrazna, samo nježno pitam i on odgovori da mi to ne treba :eek:. 2x3 mjeseca sa pauzom između sam pila Diane 35 i završila sam s tom terapijom, još deblja, i dlakavija.
Jbt pa vidi da imam 100 i kusur kg, gleda mi u ciste, kaže mi da su mi jajnici povećani, a ne daj bože da idem na pregled dojki, pa morala bi čupkat dlačice cijeli dan prije da bi mogla poći.
Ovulacije napokon imam kakve-takve smanjila sam 5% kilaže, pijem Vrkutu i imam najveću želju - ostati trudna!

bok! eto imamo isti problem....:( sto se tice dlakavosti...ma po cijelom tijelu ...vise sam luda...i isto imam visak kg....i ne mogu si pomoci kad jednostavno volim papati... a citala sam jedan dan u novinama da je caj od mente dobar za taj hormon dlakavosti..pije se 2xna dan kroz 5 dana ...i on kao smanjuje hormone,tj dlakavost...mene zanima kakav je to caj ..neki poseban ili onaj obicni....

ema_zg
08.07.2010., 10:51
pozz curke

nisam već bila nekih mj dana na forumu, a sa pcos nema poboljšanja
da vas malo izvjestim o nedavnim događanjima :)

prošla menga došla ko urica 28 dan, ništa od plusića nažalost

bila sam poslije kod endokrinologa, od ovih u petrovoj nikakve pomoći, naručena sam ponovo u 9 mj
tam mi radili uzv i ženska napisala nalik na policistične, to mi je najbolji izraz (ali ima manje cisti neg na prijašnjem uzv)

vadila 17 oph, nalaz ok

eh, al su onda uslijedila sranja nakon menge, negdje 13 dan ciklusa

dobila šerihiju i već popila 2 kutije antibiotika, nadam se da je to ubilo beštiju
al problem je sad s mengom, danas 35 dan ciklusa a menge nema na vidiku

bradavice bole za popizditi, iscjetka ko u priči i tak već tj dan

jel može od antibiotika kasniti menga?

sumnjam da sam ovulirala zbog sveg ovog,a i nadam se da sam u pravu jer je ovo jedini mj kad ne bi htjela plusić, strah me opće pomisliti kaj bi ove 2 kutije antibiotika moglo napraviti bebaču

jel neka dobila plusić otkad me nema, od vas koje vrijedno rade na tome? :D

tina_skr, kak si ti?vidim da te nema na forumu

ema_zg
08.07.2010., 10:54
bok! eto imamo isti problem....:( sto se tice dlakavosti...ma po cijelom tijelu ...vise sam luda...i isto imam visak kg....i ne mogu si pomoci kad jednostavno volim papati... a citala sam jedan dan u novinama da je caj od mente dobar za taj hormon dlakavosti..pije se 2xna dan kroz 5 dana ...i on kao smanjuje hormone,tj dlakavost...mene zanima kakav je to caj ..neki poseban ili onaj obicni....

napisala ti je ereshkigal par postova gore da je to neki poseban oblik mente,i da je teže naći
čitala sam i ja to u 24 sata

ButterflyStar
08.07.2010., 11:38
napisala ti je ereshkigal par postova gore da je to neki poseban oblik mente,i da je teže naći
čitala sam i ja to u 24 sata

cudno mi je sto ju je tesko naci, negdje sam procitala da se ona najcesce pojavljuje po bastama...

Ereshkigal
08.07.2010., 14:59
Pogledajte malo ovu stranicu http://www.marilynglenville.com/general/polycystic.htm, našla sam dosta zanimljivih informacija. Za one kojima s ene da čitati na engleskom, ima njezina knjiga "Prirodno liječenje pms-a" (u kojoj ima puno toga primjenjivog na nas sa pcosom) i Priručnik zdrave prehrane za žene. One koje pokušavaju ostati trudne mogu pogledati "Prirodno liječenje neplodnosti".
Mene samo ljuti što kod nas ne postoji doktor koji bi nas informirao o prirodnim načinima liječenja, već odmah na hormone.

green_disease
10.07.2010., 12:37
Je li itko išao možda bionergetičaru ili nešto slično zbog policističnih jajnika?
Ja sam otišla na 2 tretmana, traje 3 dana i čak 5 minuta :rolleyes:, prepisao mi je taj bioenergetičar Forever Multi Maca i Aloe Berry Nectar. Uzima li ovo itko i je li netko išao na takve tretmane?
Ako je, pomaže li?

anaa19
11.07.2010., 20:28
pozz..ja također imam policistične jajnike.
sve je počelo početkom 2010.g,izostankom mjesečnice koju nisam dobila 2mj.
da bih saznala da su mi hormoni totalno pomješani,pre pre visoki od granice..dobila tablete bellune 35. pila ih sad 3mj.i sad sutra idem u zg,na vađenje krvi da vide da li se šta popravilo..ne znam šta dalje.moram čekat nalaze,i zatim odg.ginekologa na nalaze,šta će bit dalje ne znam..
nemam nikakvih problema sa prištićima,ni dlakavost..ništa od toga...jedino izostanak mjesečnice.. da,imam 19godina,mjesečnice mi bile redovne,bez izostanaka,sve u redu bilo,i onda na jednom tako..

Leya88
11.07.2010., 23:02
pozz..ja također imam policistične jajnike.
sve je počelo početkom 2010.g,izostankom mjesečnice koju nisam dobila 2mj.
da bih saznala da su mi hormoni totalno pomješani,pre pre visoki od granice..dobila tablete bellune 35. pila ih sad 3mj.i sad sutra idem u zg,na vađenje krvi da vide da li se šta popravilo..ne znam šta dalje.moram čekat nalaze,i zatim odg.ginekologa na nalaze,šta će bit dalje ne znam..
nemam nikakvih problema sa prištićima,ni dlakavost..ništa od toga...jedino izostanak mjesečnice.. da,imam 19godina,mjesečnice mi bile redovne,bez izostanaka,sve u redu bilo,i onda na jednom tako.. I meni se pojavljuje taj simptom, ne pristici, ne dlakavost, nego bas neredovite mjesecnice...samo sto su meni oduvijek bile neredovite i otisla sam kod ginekologa tek kad je stvarno previse izostala (4 mjeseca) i tek tad su mi otkriveni policisticni jajnici na ultrazvuku. Glavni polaznik ovog poremecaja je inzulinska rezistencija i planiram da napravim test na to...

anaa19
12.07.2010., 18:15
I meni se pojavljuje taj simptom, ne pristici, ne dlakavost, nego bas neredovite mjesecnice...samo sto su meni oduvijek bile neredovite i otisla sam kod ginekologa tek kad je stvarno previse izostala (4 mjeseca) i tek tad su mi otkriveni policisticni jajnici na ultrazvuku. Glavni polaznik ovog poremecaja je inzulinska rezistencija i planiram da napravim test na to...
zaboravila napisati..bila sam i na pregledu za štitnjaču,nalazi u redu,i testiranju za dijabetes,također sve u redu..

Leya88
13.07.2010., 21:37
zaboravila napisati..bila sam i na pregledu za štitnjaču,nalazi u redu,i testiranju za dijabetes,također sve u redu..

hajd, nek je bar nesto pozitivno :) iako ima svakakvih informacija o PCOS-u na internetu, dosta stvari ostaje nepoznato. mislim da je to samo genetika, jednostavno ne mozes da izbjegnes :( uvijek sve najgluplje stvari pogadjaju nas zenske...

JustForFun
15.07.2010., 13:02
eh, al su onda uslijedila sranja nakon menge, negdje 13 dan ciklusa

dobila šerihiju i već popila 2 kutije antibiotika, nadam se da je to ubilo beštiju
al problem je sad s mengom, danas 35 dan ciklusa a menge nema na vidiku

bradavice bole za popizditi, iscjetka ko u priči i tak već tj dan

jel može od antibiotika kasniti menga?

sumnjam da sam ovulirala zbog sveg ovog,a i nadam se da sam u pravu jer je ovo jedini mj kad ne bi htjela plusić, strah me opće pomisliti kaj bi ove 2 kutije antibiotika moglo napraviti bebaču

jel neka dobila plusić otkad me nema, od vas koje vrijedno rade na tome? :D

a koji si antibiotik pila????

ema_zg
16.07.2010., 10:45
a koji si antibiotik pila????

kutiju novocefa i kutiju i pol ninura

dobila sam danas mengu, 42 dan ciklusa, mislila sam da će i više kasniti
al je mi nejde jako, al me zato sve boli, koma

još imam šerihiju, al manje od 10 na 3, to kao nije puno, bar doktorica kaže

opet mi ninur dala, popizdit ću

tamarelica23
18.07.2010., 19:27
eh ja sam prvi put dobila s 17god...poslje toga jos jedanput i to je bilo to nije dolazila jedno pola godine nisam isla doktoru jer sam si svakim mjesecom mislila da ce doci i sve ok.....e kad sam otisla privatniku da vidim sto se dogada rekao mi je da imam policisticne jajnike i to da su jedno 99 posto urodeni.....dao mi je diane 35 koje sam pila 3mj...e tu su pocele nevolje...upala sam u tako veliku i duboku depresiju da sam se jedva izvukla,cas placem,cas se smijem, cas sam ljuta,cas sam agresivna,velike promjene raspolozenja...ovaj moj nije znao sta ce samnom,al kao navodno to su jedine tablete koje lijece pcos,al su tako nabijene hormonima da to nije normalno....trebalo mi je tri mjeseca da dodem sebi...odbila sam ih piti i trzila druge...dobila sam triqular i s njim mi je super,neboli jako traje 5 dana,ne krvarim puno ono sve u granicama normale za razliku od diane 35....od njih sam gubila puno krvi dok bi se ustala znalo mi se zavrtiti u glavi,bila sam bljeda i polu mrtva,a bol da ni nepricam....uvjek sam bila bucka al sam si mislila da je to zato sto volim papati al sam se prevarila....doktor veli da jos super izgledam kakve zene znaju biti,da nezaboravim dlakavost na rukama i bedrima.....obozavam djecu i zelim ih puno al sve mi se cini da to nece ici kako sam si mislila.....zasto se to dogada bas ljudima koji zele djecu.....tko nam jamci da cemo sutradan moci imati djecu....:rolleyes::ne zna:

Silvery
19.07.2010., 01:18
@tamarelica probaj se rješiti suvišnih kila, misliti pozitivno je također jako bitna stvar, ne izlagati se pretjerano stresu, redovito vježbati i povrh svega zdrava prehrana.
Danas se sve može, ali za početak broja ovo jer se mnogim buckama već nakon par skinutih kila ciklus kako-tako normalizirao i imale su ovulacije.
Nemoj se ovako bedirati hoćeš li moći zatrudniti, to će ti samo biti kočnica. Uzmi u obzir da danas ima mnogo načina kako doći do željene trudnoće :mig:

Sretno draga :kiss:

gondomirka
25.07.2010., 12:31
skoro 10 godina imam pcos i uzimam diane 35. unatoč terapiji, na ulartazvuku bi mi se uvijek vidjelo da su mi jajnici policistični.
prije nwšto više od pola godine izbacila sam u potpunosti šećer i bijelo brašno, a od mliječnih proizvoda konzumiram samo posni sir, od jaja jedem uglavno bjelanjke, ponekad si omlet pripremim s jednim žumanjom i tri bjelanjka. Ne jedem suhomosnate proizvode niti crveno meso i svinjetinu. jedem piletinu, puretinu i ribu.
kada sam u 9. mjesecu prošle godine bila na pregledu, jajnici su mi izgledali policistično kao i svaki put. neki dan ponovno sam bila na pregledu i liječnica nije mogla vjerovati da mi se stanje toliko popravilo, čak mi je rekla da je stanje toliko dobro da ona misli kako postoji šansa da mi sve ostane u redu i kad se skinem s terapije. ipak sam odlučila još nekoliko mjeseci biti na dianama, odgađam jer me strah da se ne razočaram ako mi se stanje vrati u prethodno.
jedino što mi kosa i dalje užasno opada :(

Silence_988
25.07.2010., 19:56
Curke,

pitanje: gdje da odem vadit krv za hormone (spolne i štitnjača)? Naručivanje ne dolazi u obzir jer se, kao što znate, trebaju vadit 3. dan, a meni je menstruacija neredovita. Dakle, gdje mogu upasti s uputnicom kao padobranac i srediti to?

Silvery
26.07.2010., 03:16
Ovisi, u kojem si gradu? Državno, privatno? :ne zna: U Splitu je to na nuklearnoj, ali ima reda i nema nikakvog naručivanja, ista stvar kao i za vađenje krvi u bilo kojem domu zdravlja i bilo gdje. Dođeš s uputnicom i čekaš red da te prozovu. Ne znam gdje se naručuje, ali i da netko tako prima uvijek se možeš naručiti jer se hormoni mogu vaditi od 2. do max 5. dana ciklusa (ovisno o trajanju M).

Ja sam isto tako išla doslovce ko padobranac kod privatnika (Analiza u Splitu), ali najviše zbog dugačkog reda i čekanja na nuklearnoj, jer mi razmak od buđenja nije smio biti veći od 2 sata (a tamo rade neljubazne sestre bez razumijevanja). Neću ni pričati koliko mi je novčanik bio tanji kad sam izašla iz Analize, a imala sam brdo hormona za izvadit. Sve je bilo jako brzo i sami nalazi isto, ali eto, nadam se da si u gradu u kojem ima puno više "državnih" mjesta za ovakve stvari. :)

tina2701
26.07.2010., 08:07
Curke,

pitanje: gdje da odem vadit krv za hormone (spolne i štitnjača)? Naručivanje ne dolazi u obzir jer se, kao što znate, trebaju vadit 3. dan, a meni je menstruacija neredovita. Dakle, gdje mogu upasti s uputnicom kao padobranac i srediti to?

..ja imam isto problema s neredovitom M...al je uputnica za hormone uvijek kod mene kad trebam ići....jer vrijedi tri mjeseca.....ili mi je gin da bez datuma pa ga kasnije sama dopišem....a nikad nisam čekala nit se naručivala,,,,uglavnom samo sam trebala doći 2-5 dc i to do 9 sati....

Na'vi
03.08.2010., 08:29
dobila sam yasmin sa 17. zbog preceste menstruacije i pojacane dlakavosti i od tad ga trosim, prve pretrage su bile 2007., druge nakon 6. mjeseci gdje mi je receno da nastavim s terapijom i trece nakon sljedecih 6. mjeseci, isto tako, nastavljam s terapijom.. proslu godinu sam preskocila (uz faks mi je prebrzo prosla), tako da bi bio red da ove godine ponovo pretrage napravim i ako bog da, da se maknem s yasmina, nemam nikakve nuspojave, ne smeta mi koristit ga, ali s obzirom da mi trenutno ne treba kao kontracepcija, malo da odmorim organizam.. smijesno mi je kaj sam tek sad dok citam sve komentare shvatila da sam zapravo na terapiji s yasminom, a ne zbog kontracepcije, to je bio samo jedan plus.. :)

Srculence07
05.08.2010., 23:26
ljudi da vam se pridruzim i pitam za neki savjet.....imam 17 god:confused::confused::confused: i jos nikako nisam imala menstruaciju al nikako znaci primarna amenoreja ...dakle vec 2 godine polako idem ginekologu koji je prosle godine ustanovio policisticne jajnike ali ove godine na ponovnom ultrazvuku se pored PCOSa javlja i cista na materici.....sad pijem Dabroston vec 7 dan a trebam 10 2x1 ....Da li je iko imao ovakav slucaj i da li mozda nekog poznaje ???znaci muka mi je od ovog vise dlakavost uzsna skoro po svim dijelovima tijela :(:(:(:(:(

tina2701
05.08.2010., 23:34
ljudi da vam se pridruzim i pitam za neki savjet.....imam 17 god:confused::confused::confused: i jos nikako nisam imala menstruaciju al nikako znaci primarna amenoreja ...dakle vec 2 godine polako idem ginekologu koji je prosle godine ustanovio policisticne jajnike ali ove godine na ponovnom ultrazvuku se pored PCOSa javlja i cista na materici.....sad pijem Dabroston vec 7 dan a trebam 10 2x1 ....Da li je iko imao ovakav slucaj i da li mozda nekog poznaje ???znaci muka mi je od ovog vise dlakavost uzsna skoro po svim dijelovima tijela :(:(:(:(:(

čini mi se da ćeš se ipak morati pomiriti sa pcos...i da ćeš uvijek sa M imati problema....kao i ja uostalom.....

Silvery
05.08.2010., 23:40
Pa dosta cura ima PCOS. To je sindrom, vrlo kompleksan. Tu su hormoni u igri i razni drugi procesi u organizmu.

Sa cistom na maternici ćeš redovito pratiti situaciju i vidjeti što će ti s vremenom ginekolog savjetovati.

Popij Dabroston i nakon njih bi trebala procuriti konačno.

Bilo bi dobro da te ginekolog konačno pošalje na vađenje hormona (uključujući štitnjaču) da imate kompletniju sliku i da se zna koje su hormonske vrijednosti povišene, a koje snižene. Očito je da se radi o hormonalnom disbalansu koji za posljedicu ima odgodu menstruacije, dlakavost, folikule na jajnicima i sve ostalo što te muči.

U međuvremenu možeš poraditi na sebi kroz prirodne stvarčice. Vježbanje, zdrava hrana lišena bijelih smrti kao što su šećer i bijelo brašno, tjestenina, dakle sve loše ugljikohidrate out. Mnogo voća, a posebno povrća, po mogućnosti više hrane koja ima niski glikemijski indeks. nastoj se ne živcirati i biti pod jakim stresom, misli pozitivno, boravi na svježem zraku, imaš nekih odličnih čajnih mješavina, boravi na suncu, uživaj, ukratko zdrave životne navike, posebno prehrana i pozitivno razmišljanje, bitno se opustiti...ako imaš nešto viška kila postupno ih se rješi jer u dosta slučajeva i to već pomogne kod PCOS-a, ali ovo važi samo ako imaš baš viška na svoju visinu da ne bi pretjerala.

Što da ti kažem, izvadi hormone kad procuriš - pitaj ga da ti da uputnicu, prati savjete ginekologa, poslije će te vjerojatno staviti na neke pilule. Ne brini, nisi sama, pa pogledaj: ovo je top-tema, vidiš i sama koliko nas ima :grli:

Edit: O ja imam PCOS i nastojim ga držati pod kontrolom koliko god mogu jer sve OK dok si na pilulama, a onda posliej sve po starom. I što da ti kažem, uspjela sam nekako. Zadnja četiri ciklusa su mi super točna s ovulacijom. Dakle, nije to nikakav bed.

tina2701
05.08.2010., 23:44
Edit: O ja imam PCOS i nastojim ga držati pod kontrolom koliko god mogu jer sve OK dok si na pilulama, a onda posliej sve po starom. I što da ti kažem, uspjela sam nekako. Zadnja četiri ciklusa su mi super točna s ovulacijom. Dakle, nije to nikakav bed.

..koje tbl piješ????

Silvery
05.08.2010., 23:46
Misliš na pilule? Ne pijem ih.
nastojim ovo prirodnim putem rješiti koliko mogu, zasada mi uspijeva. :mig:

tina2701
05.08.2010., 23:50
Misliš na pilule? Ne pijem ih.
nastojim ovo prirodnim putem rješiti koliko mogu, zasada mi uspijeva. :mig:

...kod mene to prirodno ne uspijeva...probala sam i držim se toga koliko mogu.....evo i ovaj ciklus 60+ dana...ne znam koliko točno...prestala sam i brojati......sad opet moram izazvati M......

Silvery
06.08.2010., 00:04
Ja sam relativno noviji slučaj. Prvih nekoliko godina sam M imala točnu u dan, a onda se tek lagano produljio i M bi dolazila prosječno oko 35. ili 36. dana ciklusa. Nekad točno 30. dc, a najviše mi je dva-tri puta kasnila kad je došla na 40. dc i jednom 42. Međutim nikad ništa na UZV-u i lice uvijek čisto, nikakvih ostalih naznaka.

I taman kad sam rješila neke zdravstvene problemčiće počela sam razmišljati o trudnoći, početkom ove godine me zaskočila slika UZV-a s jajnicima PCO izgleda. Akne se pojavile, sad ih je jaaako malo i gotovo da ih nema. Uglavnom, ja sam prije toga svega prošla jako stresan period i varirala sam na kilaži mada sam uvijek bila mršava, tako da me to malo sve skupa izbacilo iz ravnoteže. Dovela sam se u red s tim i pazila na osnovne stvari, posvetila se prirodi više (s obzirom da zbog krve slike ne mogu na pilule) i zadnji UZV je bio tek nalik na PCO i to samo jedan jajnik. Valjda ide ka boljem, a evo i ciklusi su super točni. Pratim ovulaciju mjerenjem temperature jer LH trakicanma ne mogu s obzirom da mi je LH povišen (i androstendion blago) pa mi ne bi realno pokazivalo. Zadnji put mi je ginekolog rekao da sam graničan slučaj i da nije strašno, ali mene strah samo za trudnoću, pa se nadam uskoro tome jer godine leteeee :)

Srculence07
06.08.2010., 00:26
Pa dosta cura ima PCOS. To je sindrom, vrlo kompleksan. Tu su hormoni u igri i razni drugi procesi u organizmu.

Sa cistom na maternici ćeš redovito pratiti situaciju i vidjeti što će ti s vremenom ginekolog savjetovati.

Popij Dabroston i nakon njih bi trebala procuriti konačno.

Bilo bi dobro da te ginekolog konačno pošalje na vađenje hormona (uključujući štitnjaču) da imate kompletniju sliku i da se zna koje su hormonske vrijednosti povišene, a koje snižene. Očito je da se radi o hormonalnom disbalansu koji za posljedicu ima odgodu menstruacije, dlakavost, folikule na jajnicima i sve ostalo što te muči.

U međuvremenu možeš poraditi na sebi kroz prirodne stvarčice. Vježbanje, zdrava hrana lišena bijelih smrti kao što su šećer i bijelo brašno, tjestenina, dakle sve loše ugljikohidrate out. Mnogo voća, a posebno povrća, po mogućnosti više hrane koja ima niski glikemijski indeks. nastoj se ne živcirati i biti pod jakim stresom, misli pozitivno, boravi na svježem zraku, imaš nekih odličnih čajnih mješavina, boravi na suncu, uživaj, ukratko zdrave životne navike, posebno prehrana i pozitivno razmišljanje, bitno se opustiti...ako imaš nešto viška kila postupno ih se rješi jer u dosta slučajeva i to već pomogne kod PCOS-a, ali ovo važi samo ako imaš baš viška na svoju visinu da ne bi pretjerala.

Što da ti kažem, izvadi hormone kad procuriš - pitaj ga da ti da uputnicu, prati savjete ginekologa, poslije će te vjerojatno staviti na neke pilule. Ne brini, nisi sama, pa pogledaj: ovo je top-tema, vidiš i sama koliko nas ima :grli:

Vadila sam hormone odmah prosle ggodine iako nisam dobila i svi su u redu ukljucujuci i stitnjacu ali malo je povisen tetosteron ali on kaze da nije nista.....sto se tice visine niska sam 1,59 imam 46 kg malo pomrsava ali jedem jako dobro ali se ne prima....Nemam genetickih problema jer mi je mama skroz u redu u svoje vrijeme je sve dobila zato se i plasim kad citam sve ovo...Ma samo jednu da dobijem i bice mi lakse mada ce onda mozda i veci problemi :):):)

Silvery
06.08.2010., 00:51
Hm, a da te ginekolog uputi na vađenje hormona na 2-4. dan ciklusa. Bitno je da procuriš, pa onda neka te uputi na vađenje na 2., 3. ili 4. dan menstruacije.
jer vrijednosti hormona se razlikuju u pojedinim fazama, tj. danima ciklusa.

Ne znam što bih ti drugo savjetovala, osim da se ne brineš puno i ne tuguješ. Bit će sve u redu :grli:
Procurit ćeš kad tad, a onda ćeš lako poslije. Imaš doooosta vremena za svašta :mig:

tina2701
06.08.2010., 07:47
Zadnji put mi je ginekolog rekao da sam graničan slučaj i da nije strašno, ali mene strah samo za trudnoću, pa se nadam uskoro tome jer godine leteeee :)....e...to je najveći prolem i kod mene...već tri godine pokušavamo ništa....

Silvery
06.08.2010., 14:46
A joj, baš mi je žao :(

Jeste li probali sa MPO, jeli što ginekolog davao?

Jeli pratiš ovulacije i jeli je imaš katkad?

tamarelica23
06.08.2010., 15:45

cure molim vas procitajte ovu pricu tj.stvarnost kako je jedna zena uspjela tj.nasla je uzrok......to cu i ja pokusati......naden je uzrok policisticnih jajnika..... vrlo je vazno.....:s:five::jumping::jumping:
http://www.beta.hr//index.php?option=com_content&task=view&id=64&Itemid=1

sun.shine
06.08.2010., 15:55
cure molim vas procitajte ovu pricu tj.stvarnost kako je jedna zena uspjela tj.nasla je uzrok......to cu i ja pokusati......naden je uzrok policisticnih jajnika..... vrlo je vazno.....:s:five::jumping::jumping:

To je stara vijest. :ne zna: Mislim, svugdje piše da su otpornost na inzulin i PCOS povezani. :mudri:

Silvery
06.08.2010., 16:25
I što je još najgore od svega postoji više uzroka, ovo čak ne mora biti ni pravilo. Mogu biti i problemi hipofize i hipotalamusa, nikad ne znaš gdje je zapelo u "komunikaciji" određenih hormona, a može štekati nadbubrežna žlijezda što opet ima veze sa inzulinom. Dakle, to je jako kompleksan izraz kad kažemo PCOS i baš zbog toga se zove sindrom jer je u pitanju više stvari koje su obično u nekoj lančanoj rekaciji izazvani nečim. Nešto je moralo biti prvo. S tim da je važno napomenuti kako stres i debljina (ne nužno izgledom), ali nagla debljina također šteti normalnoj komunikaciji hormona. Ovim mislim da masnoću, tj. salo. Ovo je meni sve kazao ginekolog koji se bavi MPO i PCOS-om, a sigurno jest da dobar dio leži u rezistenciji na inzulin. :mig:

TincH
06.08.2010., 16:27
http://www.beta.hr//index.php?option=com_content&task=view&id=64&Itemid=1Dobro jutro tugo, gdje si bila ti dosad :D

sun.shine
06.08.2010., 16:27
I što je još najgore od svega postoji više uzroka, ovo čak ne mora biti ni pravilo. Mogu biti i problemi hipofize i hipotalamusa, nikad ne znaš gdje je zapelo u "komunikaciji" određenih hormona, a može štekati nadbubrežna žlijezda što opet ima veze sa inzulinom. Dakle, to je jako kompleksan izraz kad kažemo PCOS i baš zbog toga se zove sindrom jer je u pitanju više stvari koje su obično u nekoj lančanoj rekaciji izazvani nečim. Nešto je moralo biti prvo. S tim da je važno napomenuti kako stres i debljina (ne nužno izgledom), ali nagla debljina također šteti normalnoj komunikaciji hormona. Ovim mislim da masnoću, tj. salo. Ovo je meni sve kazao ginekolog koji se bavi MPO i PCOS-om, a sigurno jest da dobar dio leži u rezistenciji na inzulin. :mig:

A čuj, zato se i zove sindrom, a ne bolest.

tina2701
06.08.2010., 20:25

..ovulacije nemam ak ne pijem tbl....al ovaj mj ću je počet pratit malo intenzivnije mjereći bt...
...nismo još ništa...krajem mjeseca krećemo s pretragama.....i ja i mm....

...zanimljivo...tako malo treba a ko da je na kraj svijeta,,,,

bjelovarcanka
07.08.2010., 00:11
zanimljiv clanak... eto ja pijem glukoformin...2x1 od 85omg dnevno..ali radi secera i policisticnih jajnika...

dani990
17.08.2010., 02:27
prije 5 mjeseci bila sam kod ginekologa i rekao mi je da imam pcos i dao mi diane 35.
pila sam ih 5 mjeseci,i sve je bilo ok..menga redovita i kratka,ten odličan..nikakve nuspojave sve do sad.. raspoloženje je skroz promijenilo,izgubila apetiti( s tim da sam se u to vrijeme kolko ih pijem udebljala nekoliko kila,a do tad nikako dobit na kilaži), i počelo mi je biti muka pomalo.
zatim je uslijedila ona pauza od 7 dana,menga dosla..ja popila još tri tablete zadnjeg paketića i odlučila prestat. kad bi nakon 3 dana opet dobila mengu..skroz sam se uplašila. odlučila sam pričekat neko vrijeme da vidim kak će bit..pa onda na pregled idem.
Dal se nekom dogodilo nešto tako slično?

huskybucka
19.08.2010., 08:48
Pijem bromergon zbog povisenog prolaktina.
E sad, trebala bi ici obaviti papa test za vrijeme uzimanja bromergona.
Sad me zanima dal uzimanje bromergona utjece na rezultat papa-testa?

sunset-266
20.08.2010., 13:33
Bok, moze jedno pitanje u vezi nalaza...Vadila sam progesteron, prolaktin, LH, FSH i estradiol 3-6 dan ciklusa, mislim da je bio 4. dan...Mislim da je to folikularna faza.. E sad cini se da su ok ali sve mi je na donjoj granici...Npr progesteron mora biti izmedu 0,2 i 1,5 a meni je 0,581... Ili estradiol koji treba biti od 46-607 a meni je 95.93...da ne pisem sad sve tako je sa svima...da li u tom slucaju treba provoditi neku terapiju..
Sve to sam vadila zbog multicisticnih jajnika, predugog ciklusa ( najmanje 36. dana) i dlaka..:(

SelmaMjau
21.08.2010., 16:47
Drage djevojke, molim vas za savjet.
Imam 22 godine, i naravno inam PCOS :rolleyes:
Pila sam 3 mjeseca Utrogestan i jajnici su mi se smanjili, hormoni smirili. Desni jajnik je još uvijek uvećan ( 35x28mm), te mi je ginekolog propisao Diane 35 naredna 3 mjeseca. Danas sam uzela prvu tabletu. Međutim, prije prije 2 dana sam radila UVZ dojki, i na lijevoj dojci mi je otkriven "dobroćudni" tumor. Doktorica je rekla da to nije ništa strašno, da nisu potrebne nikakve intervencije, ništa slično ( za 6 mjeseci na kontrolu). Doktorica je imala uvid u moj nalaz od ginekologa, i nije ništa rekla u vezi Diane tableta, u smislu da ih ne bi trebala piti radi ovog otkrivenog tumora. Ali ja nisam sigurna.
Molim pomoć,
unaprijed hvala.

Loading0
21.08.2010., 20:59
pozdrav :)
imam 19 godina, i pcos. prvu mjesečnicu sam dobila s 15 godina, i otad je neredovita, dobijem svaka 3-4 mjeseca. prve dvije godine je to bilo tako, mislila sam da je normalno da je u početku neredovito. nakon što se ništa nije mijenjalo, otišla sam kod ginekologa, obavila ultrazvuk, i prepisao mi je diane. pila sam ih skoro dvije godine, i ginekolog mi je rekao neka neko vrijeme prestanem piti da vidi hoću li dobiti i bez njih, tj. je li se stanje popravilo. naravno, nisam dobila. ne pijem ih već neka 4 mjeseca, a ni m od mjesečnice. planiram promijeniti ginekologa, ne zbog toga, nego zbog toga što mi on nije ni rekao ništa o policističnim jajnicima, naime, nije mi ni rekao da ih imam, nego sam vidjela što piše na nalazu i pronašla na internetu. nisam ni vadila krv, nije mi gledao krvnu sliku, hormone i to... niti mi govorio išta o tjelovježbi i prehrani. uglavnom, malo sam i razočarana jer se to nakon 2 godine opet nije uspjelo unormaliti. ne znam ni ima li smisla piti te tablete, ako mi u dvije godine nisu uspjele pomoći. mislim, sve je ok dok ih pijem, ali čim prestanem - problemi. i da, što se simptoma tiče, kosa mi jakoo opada, ostalo je okej. planiram otići u ljekarnu i kupiti neki šampon protiv opadanja kose, ali nisam sigurna hoće li to pomoći, budući da je pcos zaslužan za to? eto, to bi bilo sve :)

Ereshkigal
23.08.2010., 08:29
pozdrav :)
imam 19 godina, i pcos. prvu mjesečnicu sam dobila s 15 godina, i otad je neredovita, dobijem svaka 3-4 mjeseca. prve dvije godine je to bilo tako, mislila sam da je normalno da je u početku neredovito. nakon što se ništa nije mijenjalo, otišla sam kod ginekologa, obavila ultrazvuk, i prepisao mi je diane. pila sam ih skoro dvije godine, i ginekolog mi je rekao neka neko vrijeme prestanem piti da vidi hoću li dobiti i bez njih, tj. je li se stanje popravilo. naravno, nisam dobila. ne pijem ih već neka 4 mjeseca, a ni m od mjesečnice. planiram promijeniti ginekologa, ne zbog toga, nego zbog toga što mi on nije ni rekao ništa o policističnim jajnicima, naime, nije mi ni rekao da ih imam, nego sam vidjela što piše na nalazu i pronašla na internetu. nisam ni vadila krv, nije mi gledao krvnu sliku, hormone i to... niti mi govorio išta o tjelovježbi i prehrani. uglavnom, malo sam i razočarana jer se to nakon 2 godine opet nije uspjelo unormaliti. ne znam ni ima li smisla piti te tablete, ako mi u dvije godine nisu uspjele pomoći. mislim, sve je ok dok ih pijem, ali čim prestanem - problemi. i da, što se simptoma tiče, kosa mi jakoo opada, ostalo je okej. planiram otići u ljekarnu i kupiti neki šampon protiv opadanja kose, ali nisam sigurna hoće li to pomoći, budući da je pcos zaslužan za to? eto, to bi bilo sve :)

Nažalost, tako radi većina ginekologa. Meni je pcos dijagnosticiran sa 17 godina (na temelju ultrazvuka, nikakve simptome tada nisam imala, niti vadila hormone, ništa!) i (tadašnja) ginekologica mi je rekla oh, pa da, imate policistične jajnike, ma nije to ništa, to ima jako puno žena, evo vam pilule, one će vam to izlječit. Ja naivna, povjerovala, jer kome ćeš vjerovati, ako ne doktoru?
Nakon 10 godina uzimanja pilula sam prestala i nikada mi nije bilo gore. Tako da pilule ne liječe, već prikrivaju simptome!
Imaš dosta na ovoj temi, i na netu (pogledaj stranice polikilinike Harni) o prehrani kod pcosa i tjelovježbi....
Što se kose tiče, meni je jako pomogla sljedeća kombinacija: šampon protiva opadanja kose od čička, čaj od korijena koprive (nakon pranja kose bih s njm dobro namočila tijeme) i tinkrura za kosu od mb travara (imaš na njihovoj stranici).
Sretno i ne brini!:) (Stres ti odmaže)

nastasja25
26.08.2010., 08:58
Ukratko kao i većina vas i moj su problem policistični jajnici, interesira me samo
da li se netko riješio tih cista i nakon što ih se riješio, da li i ostali popratni problemi kao ispadanje kose, dlakavost, akne kroz neko vrijeme se stabiliziraju ili ništa od tog:ne zna: tnx na nekoj informaciji da se utješim....:confused:

Loading0
26.08.2010., 12:01
Nažalost, tako radi većina ginekologa. Meni je pcos dijagnosticiran sa 17 godina (na temelju ultrazvuka, nikakve simptome tada nisam imala, niti vadila hormone, ništa!) i (tadašnja) ginekologica mi je rekla oh, pa da, imate policistične jajnike, ma nije to ništa, to ima jako puno žena, evo vam pilule, one će vam to izlječit. Ja naivna, povjerovala, jer kome ćeš vjerovati, ako ne doktoru?
Nakon 10 godina uzimanja pilula sam prestala i nikada mi nije bilo gore. Tako da pilule ne liječe, već prikrivaju simptome!
Imaš dosta na ovoj temi, i na netu (pogledaj stranice polikilinike Harni) o prehrani kod pcosa i tjelovježbi....
Što se kose tiče, meni je jako pomogla sljedeća kombinacija: šampon protiva opadanja kose od čička, čaj od korijena koprive (nakon pranja kose bih s njm dobro namočila tijeme) i tinkrura za kosu od mb travara (imaš na njihovoj stranici).
Sretno i ne brini!:) (Stres ti odmaže)

hvala ti :)
nego, zaboravila sam spomenuti i da sam išla i kod bioenergetičara, i pila sam i kojekakve čajeve...al ništa to ne pomaže, barem meni. uglavnom, jedino me sad zanima, može li mi tko savjetovat - da nastavim s tabletama ili ne? mislim, ako svejedno nema koristi, čemu se onda trpati tolikim hormonima :S

nastasja, koliko sam ja čitala, čini mi se da se toga ne može riješiti :S vidiš da je Ereshkigal 10 godina bila na tabletama, pa je stanje nakon prestanka terapije još gore.

Ereshkigal
26.08.2010., 12:16
Ukratko kao i većina vas i moj su problem policistični jajnici, interesira me samo
da li se netko riješio tih cista i nakon što ih se riješio, da li i ostali popratni problemi kao ispadanje kose, dlakavost, akne kroz neko vrijeme se stabiliziraju ili ništa od tog:ne zna: tnx na nekoj informaciji da se utješim....:confused:

Pa, ja bih rekla da je to stanje o kojem moraš brinut doživotno. Ne , bolest, nego stanje.
Ja nekako držim pod kontrolom od kad sam prestala s pilulama, a ima već dvije godine...(nalazi hormona uredni, na ultrazvuku nema cista). Stoga kontrola prehrane, tjelesna aktivnost, redukcija stresa, biljni pripravci... Već sam pisala o tome, riješila sma se svih popratnih problema, osim dlakavosti, ali mi se čini da više ne napreduje, šta je naraslo je tu, ali novo ne raste.

Loading0 - ja sam odustala od pilula zbog loših nalaza zgrušavanj krvi, da nije bilo toga možda bi ih još uzimala jer dok sam bila pod njima, nije bilo nikakavih simptoma pcosa (tipa dlakavosti...)
Sad nekako mislim a ih nikad nisam ni trebala počet uzimat...ali šta je tu je...uglavnom nadam se d ase više nikad neću morat vratiti na njih. A hoćeš li ih ti uzimati ili ne - moraš sama odlučiti!

nastasja25
26.08.2010., 14:40
joooj....već me to ispadanje kose i te aknice koda nisam prošla pubertet iritiraju, da ne pričam o ostalim simptomima, šopanje tabletama mi je zadnja
opcija, prije bih pokušala neke druge solucije, vidim da su neke djevojke spominjale bioenergiju...ja znam neke koje su uspješno na taj način riješile
problem.....voljela bih i ja biti jedna od njih...inače si idem po periku :D
najviše me strah neplodnosti...možda se nakon trudnoće stvari poprave...
:confused:

Predivan :)
31.08.2010., 22:12
dugo sam se borila sa problemom policističnih jajnika i jedini lijek koji mi je pomogao jest (link maknut)

inače sam skeptik al ovaj put se dokazalo da priroda liječi jer vodila sam
žestoki rat sa hormonima i svim popratnim tegobama policističnih jajnika

također ako želiš nešto izlječiti prirodom naravno da je vremenski period duži al učinkovit ( bar mogu reć iz svog iskustva)

ginekologica mi kaže što god da piješ nastavi tak i dalje :D

cure nadam se da sam Vam pomogla ako trebate kakv savjet il pitanje slobodno mi javite

bjelovarcanka
31.08.2010., 22:51
dugo sam se borila sa problemom policističnih jajnika i jedini lijek koji mi je pomogao jest ...
inače sam skeptik al ovaj put se dokazalo da priroda liječi jer vodila sam
žestoki rat sa hormonima i svim popratnim tegobama policističnih jajnika

također ako želiš nešto izlječiti prirodom naravno da je vremenski period duži al učinkovit ( bar mogu reć iz svog iskustva)

ginekologica mi kaže što god da piješ nastavi tak i dalje :D

cure nadam se da sam Vam pomogla ako trebate kakv savjet il pitanje slobodno mi javite

ajme super....daj mi reci koliko si ga platila...jesi se rijesila i dlakavosti....gdje se moze to naruciti....ma ja ti imam sve simptome vezane za policisticne jajnike...vec sam luda..a pogotovo od tih dlakavosti:( i koliko si dugo to koristila ..i primjetila poboljsanje...

Silvery
31.08.2010., 23:24
Curke, ajde to rješite preko PM-a. Slučajno znam za tu firmu jer sam imala prilike 2 godine i raditi za nju i koristiti sve njene proizvode i znam kako im marketing funkcionira. To NISU lijekovi već dodaci prehrani, a sve ostalo u vezi toga ide preko privatnih poruka.

Predivan :)
01.09.2010., 14:17
Curke, ajde to rješite preko PM-a. Slučajno znam za tu firmu jer sam imala prilike 2 godine i raditi za nju i koristiti sve njene proizvode i znam kako im marketing funkcionira. To NISU lijekovi već dodaci prehrani, a sve ostalo u vezi toga ide preko privatnih poruka.

ispričavam se ako sam reklamirala , nije mi to bila namjera ja ni ne prodajem to ali da me izlječilo je a i ne samo mene . Htjela sam samo pomoći iskustvom i savjetom

Silvery
01.09.2010., 16:55
Naravno da možeš pomoći i to je poželjno :), samo please: zbog pravila podforuma naziv firme i ostale podatke u vezi toga slobodno pošalji preko PM-a.
A sve ostalo možete slobodno razmjeniti ovdje.

nivesa
02.09.2010., 00:39
hvala ti :)
nego, zaboravila sam spomenuti i da sam išla i kod bioenergetičara, i pila sam i kojekakve čajeve...al ništa to ne pomaže, barem meni. uglavnom, jedino me sad zanima, može li mi tko savjetovat - da nastavim s tabletama ili ne? mislim, ako svejedno nema koristi, čemu se onda trpati tolikim hormonima :S

nastasja, koliko sam ja čitala, čini mi se da se toga ne može riješiti :S vidiš da je Ereshkigal 10 godina bila na tabletama, pa je stanje nakon prestanka terapije još gore.

PCO te prati cijeli život,ti si samo možeš pomoći sa redovitim pregledima i malo samo da promijeniš način ishrane i to je to.A niti jedan dr.ti nebi smjeo prepisat tablete,pogotovo ne takve bez jetrenih proba i provjere hormona.Moji jajnici su 7 i 8 cm puuuni folikula i cista,i ne pijem nikakve tablete jer tako samo ublažiš simptome,to su ti već cure rekle.Prije svega promijeni doktora jer će ti ovaj zadat još veće muke.A prava borba počinje kada odlučiš imati djete jer bez dr.je to gotovo nemoguče i zato ti dr.mora bit dobar i pričljiv...

Silvery
02.09.2010., 00:53
Slažem se dobrim dijelom, posebice u vezi pilula (možda od mene malo subjektivno s obzirom da nisam baš neki pobornik odsm kad se zaista mora), ali mišljenja sam da je PCOS jaaako individualan do žene do žene.

Ima onih sa PCOS-om koje su iz prve bez ičega zatrudnile, ima onih koji su malo duže pokušavale, a ima i onih koji su uz pomoć MPO ostale trudne. Recimo npr. ja sam graničan slučaj, ali pratim svoje tijelo i cikluse i evo već par mjeseci ovuliram i ciklusi su se lagano ustalili. Recimo meni je pomoglo dosta što sam neke stvari i navike promijenila u svom životu počevši od prehrane, čajeva i bavljenja sportom, a nikad nisam bila deblja ili debela niti mi je ciklus poprilično plesao. S druge strane, ovdje ima cura kojima nije pomoglo ovo što je meni, pa se muče. Ima onih koje su bile deblje, pa su skinule par kg i sve se vratilo u normalu. Ima svakakvih primjera i ne bismo se smjele povoditi jedna za drugom, tj. poistovjećivati jer nije svakoj isto. :)

Slažem se, potreban je dobar i pristupačan doktor koji će pacijenticu uputiti na sve potrebite pretrage jer se radi o vrlo kompleksnoj stvari koja je prilično individualna jer nema svaka od nas isti hormon povišen ili snižen, kao ni uzrok istog.

Što je tu je, ovo je sindrom i treba to znati i pokušati držati pod kontrolom, redovito pratiti i nema druge nego pokušati prirodnim putem utjecati, makar to bilo samo preko prehrane i sl. :mig:

nivesa
02.09.2010., 01:14
Slažem se ,jedno je sigurno,doktora treba mijenjat dok god nisi zadovoljan.Ovo u vezi trudnoče i tableta govorim iz svog iskustva.Ja se sa svojim jajnicima borim već neko vrijeme,i skoro dvije godine pokušavam ostat trudna,prirodnim putem, ali ništa od toga....Da sam odmah imala pravog doktora i da sam znala barem pola što sada znam već bi to drugačije izgledalo.Samo na žalost nije mi nitko ništa znao,ili htjeo reći o ovakvim forumima gdje dobiješ skoro sve informacije koje te zanimaju....

Silvery
02.09.2010., 01:17
Hej nivesa žao mi je jako što se mučite, iskreno i mene je strah što će biti sa mnom jer u skoro vrijeme planiram raditi na bebi, nekako to odgađam, ali svakako planiram početi.
Odlučila sam se dobro informirati i ići na više mjesta, kod više doktora i obaviti sve moguće pretrage. Također sam prikupila dosta informacija oko prehrane, čajeva i ostalog. Nadam se da će sve biti OK.
U kakvoj si sad fazi, što kaže doktor? :grli:

nivesa
02.09.2010., 01:25
U fazi pikaj di stigneš!!!!Provjera šečera u krvi,konačno danas obavila,hormoni 3 i 21 dan ciklusa,papa pa brisevi pa opet papa ...Ali žalosno je da se svaki od tih nalaza (izuzev šečera)čeka po mjesec dana,neke duže neke krače al to je od prilike to.Jajnici jedan 7 drugi 8 cm...fooooolikulice posvuda!Ovulacije nemam nažalost nikakve a još čekamo nalaz spermiograma,tamo negdje do 10 mj.bude.
Ako misliš usoro imati djete a imaš problema sa ovulacijom,ili on ima sa s.ŠTO PRIJE kreni rješavat jer to traaaaje u nedogled

nivesa
02.09.2010., 01:28
Svi hvale dr.Alebiča i dr.Lučingera na VV.Joj ni ne znam dali ovdje smijem spominjati imena dr.i bolnica ako ne ....sorry!!!Bila sam prvo u Petrovoj kod jednog dr.koji mi se nikako nije svidio i odlučila sam se prebacit na Vuk Vrhovec,sad skupljam što više tih koje kakvih nalaza da im odma sve uvalim.

Silvery
02.09.2010., 02:10
Ma možeš spomenuti, ako baš ih ima dosta za tu problematiku možeš ina topicu Zagreb-ginekolozi. Ja sam u Splitu kod Vladimira Šparca, inače je bio i u ZG i zasada sam zadovoljna. Ja imam ovulaciju, mjerim, pratim, osluškujem i nemam toliko folikula, više klasika, s tim da jedan jajnik ima jaaako malo, skoro pa ništa, pa vjerojatno redovito preuzima funkciju na sebe.

Vadila sam sve hormone, i malo mi je LH povišen (3. dan ciklusa), tj. omjer FSH-LH nije baš najbolji i androstendion mi je tek blago povišen. Ostali nalazi: papa i brisevi OK. Barem zasad, sad na jesen idem opet ne generalku (nakon vrućeg ljeta :p) i onda ćemo vidjet kakvo je stanje. Jedino što bih voljela napraviti jest test tolerancije na glukozu, mada kažu da i nije baš najpouzdaniji. Ali kako to često dovode u vezu s PCOS-om, volila bi napraviti. Šećer mi je OK, ali to ne mora značiti da je i ovo u redu.

Meni je ovo još uvijek novina s obzirom da godinama prije nikad ništa nije bilo u tom pogledu, UZV uvijek čist, ciklusi točni ko švicarski sat (30 dana), ten i u pubertetu čist ko suza. Onda su mi se ciklusi malo produljili, međutim i dalje ništa na UZV, i evo tek unatrag 8 mjeseci PCO. :eek: Priznajem, prije toga sam imala užasno stresan period života i pred kraj tog stresnog razdoblja sam naglo nabacila par kila, pa mi je ginekolog savjetovao da ih pokušam skinuti polako jer i taj stres i naglo povećanje kilaže zna remetiti normalnu komunikaciju među hormonima. Nisam nikad bila deblja, nego mršavica i te kile su mi super stajale, sad kad je većina down stanje je bolje, moram priznati.

Nadam se da ćeš uspjet konačno ostati u drugom stanju. Držim ti palčeve :moli:

nivesa
02.09.2010., 22:59
Ma možeš spomenuti, ako baš ih ima dosta za tu problematiku možeš ina topicu Zagreb-ginekolozi. Ja sam u Splitu kod Vladimira Šparca, inače je bio i u ZG i zasada sam zadovoljna. Ja imam ovulaciju, mjerim, pratim, osluškujem i nemam toliko folikula, više klasika, s tim da jedan jajnik ima jaaako malo, skoro pa ništa, pa vjerojatno redovito preuzima funkciju na sebe.

Vadila sam sve hormone, i malo mi je LH povišen (3. dan ciklusa), tj. omjer FSH-LH nije baš najbolji i androstendion mi je tek blago povišen. Ostali nalazi: papa i brisevi OK. Barem zasad, sad na jesen idem opet ne generalku (nakon vrućeg ljeta :p) i onda ćemo vidjet kakvo je stanje. Jedino što bih voljela napraviti jest test tolerancije na glukozu, mada kažu da i nije baš najpouzdaniji. Ali kako to često dovode u vezu s PCOS-om, volila bi napraviti. Šećer mi je OK, ali to ne mora značiti da je i ovo u redu.

Meni je ovo još uvijek novina s obzirom da godinama prije nikad ništa nije bilo u tom pogledu, UZV uvijek čist, ciklusi točni ko švicarski sat (30 dana), ten i u pubertetu čist ko suza. Onda su mi se ciklusi malo produljili, međutim i dalje ništa na UZV, i evo tek unatrag 8 mjeseci PCO. :eek: Priznajem, prije toga sam imala užasno stresan period života i pred kraj tog stresnog razdoblja sam naglo nabacila par kila, pa mi je ginekolog savjetovao da ih pokušam skinuti polako jer i taj stres i naglo povećanje kilaže zna remetiti normalnu komunikaciju među hormonima. Nisam nikad bila deblja, nego mršavica i te kile su mi super stajale, sad kad je većina down stanje je bolje, moram priznati.

Nadam se da ćeš uspjet konačno ostati u drugom stanju. Držim ti palčeve :moli:

A nadam se !!!!Za sad sam strpljiva,i imam veliku potporu od bolje polovice.:)
Ali da mrcvare ljude mrcvare,ja sam radila taj test za glukozu GTT baš jučer pa to ti je gotovo za 2-3 sata.To ti rade da vide da li ti mogu dati gluformin,to štainače piju dijabetičari ali na to te šalju ako si rizična,ako ne onda samo na kontrolu šečera a ovo kad ostaneš trudna.A pošto moja sestra ima Dijabetes tip1(inzulin)ja sam morala.

nivesa
02.09.2010., 23:04
I da,i ja sam išla nekoliko puta kod ginekologice na pregled zato kaj mi je kasnila po 50-80 dana(ako to mogu nazvati kašnjenjem)a ona je meni gurnula nekakve tablete da dobijem i to je to.Onda me frendica tražila da odem sa njom kod neke privatno ali da jenjoj bed pošto je išla prvi put pa sam išla,i tad sam eto sasvim slučajno za to saznala....I od tada sam kod te dr.Žena je zakon i nisam do sad vidjela tako dobru dr.Sve objasni pa i 100 puta ako ti nije jasni!!!!

bembo69
03.09.2010., 11:48
Pozdrav svima, nova sam tu kolko vidite.Zapravo sam se registrirala jer mi očajnički treba netko s istim problemom.Dijagnosticirane su mi ciste na jajnicima, makar mi nitko nije točno rekao da se radi o sindromu policističnih jajnika ili o blažem obliku.Moj najveći problem je pojačana dlakavost (uz to još imam zbrda-zdola ciklus i povremeni spotting), tj muški tip dlaka na svim mogućim mjestima gdje ih ne bi trebala imati.:(:(:(Još bi ove po tijelu bile izdržive da nema čekinja po licu koje sve više i više rastu.Bila sam kod svoje ginekologice i još jedne koja me poslala u Zg u Petrovu prof. Vrčiću.Baš sam neki dan bila 3. put tamo.Stvarno su se zainteresirali za moj problem i vadila sam sve moguće hormone, jetrene probe, itd. On mi je preporučio Diane-35 i budući da sam čula dosta negativnih iskustava na njih, zanima me da li je ikoja od vas uspjela riješiti taj problem s njima ili možda s nekim drugim tabletama ???????:(

enne21
04.09.2010., 14:10
Imam potrebu podijelit sa svima ovaj zastrašujući članak o SOJI!:eek: Mislila sam je unijet u prehranu, al nakon ovih istraživanja, ne da neću, nego ću striktno pazit i šta kupujem da nema ni traga soje u njima.

Evo jedan mali dio veelikog članka:

Dodavanje otrova samo po sebi dovoljno je grozno, ali ubojita grahorica jedva da ih i treba za igranje svoje smrtonosne uloge. Ona je već krcata potencijalnim kancerogenim tvarima i velikom količinom drugih biljnih kemikalija koje jamče stvaranje pustoši u ljudskom organizmu.

Ipak, unatoč uvjerljivim dokazima o katastrofalnim posljedicama koje dugoročna upotreba soje izaziva kod ljudi i životinja, zagovornici soje i dalje tvrde upravo suprotno - da sve ove tvari ne samo što nisu štetne već su zapravo dobre za vas!

Stvar je u tome što zrno soje sadrži brojne fitoestrogene - opisno ime za kemikalije koje se nalaze u biljkama, a imaju estrogensko djelovanje. U prirodi oni se javljaju kako bi pomogli regulaciju ciklusa parenja kod životinja, a u sintetskom se obliku u istu svrhu koriste u stočarstvu.

Posvuda raširene tablete za kontrolu začeća njihova su, razumije se, sintetska verzija namijenjena ljudima. U velikim dozama ili ukoliko ih se koristi tijekom dugih vremenskih razdoblja fitoestrogeni počinju davati protu estrogenski učinak. Znatno veće doze koriste se u kemoterapiji za ubijanje stanica raka.

Svi koji žele pročitat cijeli članak nek idu na val.hr pod zdravlje. Prezanimljiv članak potkrijepljen znanstvenim dokazima.

nivesa
05.09.2010., 02:02
Pozdrav svima, nova sam tu kolko vidite.Zapravo sam se registrirala jer mi očajnički treba netko s istim problemom.Dijagnosticirane su mi ciste na jajnicima, makar mi nitko nije točno rekao da se radi o sindromu policističnih jajnika ili o blažem obliku.Moj najveći problem je pojačana dlakavost (uz to još imam zbrda-zdola ciklus i povremeni spotting), tj muški tip dlaka na svim mogućim mjestima gdje ih ne bi trebala imati.:(:(:(Još bi ove po tijelu bile izdržive da nema čekinja po licu koje sve više i više rastu.Bila sam kod svoje ginekologice i još jedne koja me poslala u Zg u Petrovu prof. Vrčiću.Baš sam neki dan bila 3. put tamo.Stvarno su se zainteresirali za moj problem i vadila sam sve moguće hormone, jetrene probe, itd. On mi je preporučio Diane-35 i budući da sam čula dosta negativnih iskustava na njih, zanima me da li je ikoja od vas uspjela riješiti taj problem s njima ili možda s nekim drugim tabletama ???????:(

Svaki organizam reagira drugačije na tablete tako da svako radi jetrene probe i po tome (naravno i hormonima) znaju,bar bi trebali znat,koje tablete će ti dat,koliko tvoj organizam može podnjet.Moja prijateljica je imala sličan problem i uspijela ga je riješit baš uz Diane....

bembo69
05.09.2010., 16:27
Svaki organizam reagira drugačije na tablete tako da svako radi jetrene probe i po tome (naravno i hormonima) znaju,bar bi trebali znat,koje tablete će ti dat,koliko tvoj organizam može podnjet.Moja prijateljica je imala sličan problem i uspijela ga je riješit baš uz Diane....

Sad mi je odmah lakše,ima nade za mene :D:D

nivesa
05.09.2010., 17:08
Uvijek ima neko drugo rješenje.Hvala Bogu pa ima svakakvih načina lječenja pa se nemoraš brinut.Nešto će ti pomoć,možda baš to!!!

lila_887
12.09.2010., 09:59
pozdrav svima!

evo neki dan bijah kod svoje gin. koja je na temelju nalaza spolnih hormona meni rekla da vjerojatno imam policistične jajnike.. i po neredovitim mensturacijama... a kvaka je da ja ni ne znam kad mi je bio redovit ciklus a kad nije.. al u zadnje vrijeme uglavnom nije redovit.. i poslala me još da izvadim Ogtt-inzulin na tašte i kad to obavim da joj se javim.. pa da ona meni prepiše terapiju - drugim riječima da mi uvali pilule... bez da me znači pošalje na jetrene probe!!!

E sad, obavit ću ja tu pretragu i doć k njoj i onda ću je baš pitati za jetrebne probe, al jel bi mi mogao netko malo pojasniti o kakvoj se tu pretragi radi (znam da sam sad kao padobranac al stvarno ne stignem to sve istražiti jer učim za ispite i svaka minuta je dagocijena) i koji su simptomi policističkih jajnika... plus još moram sa nalazima štitnjače do svog dr. opće prakse da me šalje dalje jer mi je hormon štitnjače TSH povišen...

ona je meni lijepo objasnila da je to stanje a ne bolest i da se to ne može izlječit kad se ima... uvijek sam slušala kak tam neka cura ima policističke jajnike.. al nikad nisam mislilal da ću ih i ja (možda) imat...

Silvery
12.09.2010., 20:25
Pa nije bolest, već je sindrom, ali se može držati pod kontrolom ili barem pokušati.

martina_SB
14.09.2010., 00:04
Citam vase postove i vidim kako svi spominjete dlakavost, akne, ispadanje kose...
meni je dijagnosticiran PCOS prije cca godinu dana, i apsolutno nemam niti jedan od ovih problema. Kad citam sto vi sve pisete dode mi da se zapitam da nije mozda moja gin dala krivu dijagnozu.:rolleyes:
Godinama sam imala normalnu mengu, mozda cak i malo preobilnu i bolnu i odjednom je nestala...na 6 mjeseci...pa sam pila Estrofem i Duphastone i onda me dr prebacila na Cilest jer navodno one malo pomazu kod PCOS-a. Meni su ok, ko da ih i ne pijem.
Probala sam piti neki caj protiv cista, kad nisam krepala od bolova i izljeva krvi. Uzas...doduse pila sam caj u isto vrijeme kad i duphastone, mozda se to ne smije. Naravno, uplasila sam se i prestala piti.
Sad, dali netko zna jel se ti cajevi smiju piti zajedno sa pilulama? Moja gin kaze...zasto ne...pa sta ima lose u caju...:ne zna:

enne21
14.09.2010., 12:49
A moguće, ali ne mora značiti... Koje si čajeve pila, jer ako su jaki kao npr. marulja još u kombinaciji s tabletama, nije isključeno. Znam jedino da se gospina trava ne smije koristiti zajedno sa kontracepcijskim, to piše i na uputama:)

Silvery
14.09.2010., 19:49
Citam vase postove i vidim kako svi spominjete dlakavost, akne, ispadanje kose...
meni je dijagnosticiran PCOS prije cca godinu dana, i apsolutno nemam niti jedan od ovih problema. Kad citam sto vi sve pisete dode mi da se zapitam da nije mozda moja gin dala krivu dijagnozu.:rolleyes:
Godinama sam imala normalnu mengu, mozda cak i malo preobilnu i bolnu i odjednom je nestala...na 6 mjeseci.

Ne moraš imati uopće sve te simptome, tj. popratne sadržaje koji obično ili neobično, zajedno ili odvojeno dolaze u paketu, ne moraš uopće ništa imati, zato je i riječ o sindromu.

To je ono nešto unutra što ne vidimo, funkcionalne prirode, veza između pojedinih hormona odgovornih za normalan rad jajnika i ne mora uopće rezultirati ničim od ovoga. :mig:

I meni je sve bilo super, nije ih čak bilo uopće na UZV-u, ali su mi se bili ciklusi lagano produljili. Nikad u životi nisam imala problema sa tenom, ni dlakavošću, onda se odjednom sve pogoršalo prošlu zimu. Od izrazito policističnih, preko blagih, dogurala sam do čistih. Nadam se da će tako i ostati, barem onoliko koliko mi je potrebno. :moli:

Evo curke da se i službeno pohvalim: današnji nalaz UZV-a - oba jajnika potpuno čisti, na jednom od njih veliki folikul koji će svaki-čas "ekplodirati" iliti počet će ovulacija i tako je meni već 5. mjesec zaredom, ciklus točno 30 dana. :lux:.

Zdrava ishrana, samokontrola, tjelovježba, redukcija stresa, malo sam smanjila na kilaži, biljni čajevi kao što je vrkuta i zeleni čaj, puno dobrog prirodnog zdravog pića, glavno da nije umjetno - i eto me! Nadam se da ću uspjet ovo držati pod kontrolom i da neće biti prepreka trudnoći :) Još jedino bih trebala ponovno vaditi hormone, jer mi je zadnji put LH bio povišen, tj. nije valjao odnos FSH i LH što je jako bitno

Jednako želim svima Vama, iako sam svjesna da je ovo sindrom i da može sve biti po starom, opet sam sretna jer sam se zaista potrudila iz petnih žila, a ovom prilikom zahvaljujem svima vama, blaženom internetum svim iskustvima koje sam pročitala, pozitivnim razmišljanjima, a najviše AnnieW.

Pusa svima :kiss:

enne21
14.09.2010., 21:04
Silvery baš mi je drago šta si i ti našla svoj način borbe protiv ovog čuda koje nas sve muči i nadam se da ćemo i mi svi nać način koji nam najbolje odgovara:top:

dea88
15.09.2010., 11:22
pozdrav svima...
evo da i ja podjelim svoju pricu s vama.
prije malo vise od 3 godine saznala sam da imam policisticne jajnike. od ovih vanjskih simptoma PCOS-a ja sam imala akne, jako bolne menstrucije, ali redovite s kracim ciklusom (21 dan).

kao terapiju sam dobila diane-35. pila sam ih 9 mjeseci i bilo mi je grozno. ali GROZNO!!!
kao prvo, ciste nisu nestale, a akne pogotovo. niti malo pomaka na bolje. a plus to, imala sam strasne promjene rasplozenja i preveliku potrebu za hranom. tako sam uz veeelike napore suzdrzavanja nabacila "samo" 8 kg. :facepalm:
e, sad nakom tih 9 mj bila je pauza nakom koje sam opet otisla kod ginekologice i ona je tvrdila da bi trebala pokusati opet s dianama...

odbila sam daljnu terapiju s dianama. akne sam rjesavala odlaskom kozmeticarki, a ciklus je i dalje bio redovit, ali kraci.

prije nekih 6 mjeseci dosta drasticno sam promjenila prehranu. izbacila sam sve ugljikohidrate (secer, brasno, tjesteninu, hruh, peciva i sl) i mogu vam reci da je poboljsanje stvarno jako vidljivo. akne su u potpunosti nestale!!! ciklus se normalizirao, sad je gotovo tocno 28 dana. i plus to rjesila sam se onih viska kilograma koje sam nabacala s dianama. :jumping:
neznam bas to medicinski tocno objasnit, ali znam da ima veze s inzulinom koji utjece na divljanje hormona. i sad kad je inzulin pod nadzorom nema divljanja hormona i nepozeljnih posljedica.

kakva je situacija danas sa cistama, neznam, narucena sam sljedeci mjesec na pregled pa cu vidjeti, ali svi simptomi PCOS-a koje sam ja imala prosli su kad sam izbacila ugljikohidrate.

ovaj nacin prehrane zove se LCHF pa mozete i to razmotriti kao opciju ili kao pomoc u ljecenju. meni je stvarno pomoglo...

enne21
15.09.2010., 15:40
Evo mislim da na ovom forumu nije spomenuto, na nekim drugima jest pa evo:)

Dvije nevezane studije utvrdile su da čaj od paprene metvice (mente) utječe na androgene koji stimuliraju folikule dlaka po cijelom tijelu.
U ispitivanja su bile uključene žene koje su se borile s hirsutizmom i nisu reagirale na hormonsku terapiju, pri čemu je polovina od njih imala dijagnosticiran sindrom policističnih jajnika (PCOS), a druga polovina nije.

Njihova je nova terapija bila i više no jednostavna - trideset su dana svakodnevno pile dvije šalice čaja od paprene metvice. Na kraju ispitivanja kod svih je žena zabilježeno značajno smanjenje razine androgena u krvi.

Smanjenje razine androgena i tjelesne dlakavosti primijećeno je i kod žena koje su pile dvije šalice čaja od paprene metvice svega pet dana prije ovulacije.

Ereshkigal
15.09.2010., 16:16
Evo mislim da na ovom forumu nije spomenuto, na nekim drugima jest pa evo:)

Dvije nevezane studije utvrdile su da čaj od paprene metvice (mente) utječe na androgene koji stimuliraju folikule dlaka po cijelom tijelu.
U ispitivanja su bile uključene žene koje su se borile s hirsutizmom i nisu reagirale na hormonsku terapiju, pri čemu je polovina od njih imala dijagnosticiran sindrom policističnih jajnika (PCOS), a druga polovina nije.

Njihova je nova terapija bila i više no jednostavna - trideset su dana svakodnevno pile dvije šalice čaja od paprene metvice. Na kraju ispitivanja kod svih je žena zabilježeno značajno smanjenje razine androgena u krvi.

Smanjenje razine androgena i tjelesne dlakavosti primijećeno je i kod žena koje su pile dvije šalice čaja od paprene metvice svega pet dana prije ovulacije.

Spomenuto je. Ali ja osobno tu metvicu nisam mogla nabaviti nigdje jer to nije ona obična menta iz dućana.

Silvery
15.09.2010., 16:51
E taman sam htjela to spomenuti, znam da su curke pisale ovdje kako je teško doći do te prave "metvice". :ne zna:

Korni21
15.09.2010., 17:52
Pozdrav svima,
već sam se jednom bila oglasila na ovoj temi, proljetos ja mislim....da sad to ponovno ne prepričavam (ako vas bude zanimalo, iskopat ću taj post pa ga opet staviti tu :) ), također imam pcos, ali i malo delikatnu situaciju sa ginekologom...
Stoga me zanima možete li mi preporučiti nekog dobrog ginekologa u Rijeci ili Zagrebu? U Rijeci bi mi možda više odgovaralo, ali u Zagrebu studiram pa može i tamo....

Hvala :mig:

Nefertiti111
15.09.2010., 23:43
Ne moraš imati uopće sve te simptome, tj. popratne sadržaje koji obično ili neobično, zajedno ili odvojeno dolaze u paketu, ne moraš uopće ništa imati, zato je i riječ o sindromu.

To je ono nešto unutra što ne vidimo, funkcionalne prirode, veza između pojedinih hormona odgovornih za normalan rad jajnika i ne mora uopće rezultirati ničim od ovoga. :mig:

I meni je sve bilo super, nije ih čak bilo uopće na UZV-u, ali su mi se bili ciklusi lagano produljili. Nikad u životi nisam imala problema sa tenom, ni dlakavošću, onda se odjednom sve pogoršalo prošlu zimu. Od izrazito policističnih, preko blagih, dogurala sam do čistih. Nadam se da će tako i ostati, barem onoliko koliko mi je potrebno. :moli:

Evo curke da se i službeno pohvalim: današnji nalaz UZV-a - oba jajnika potpuno čisti, na jednom od njih veliki folikul koji će svaki-čas "ekplodirati" iliti počet će ovulacija i tako je meni već 5. mjesec zaredom, ciklus točno 30 dana. :lux:.

Zdrava ishrana, samokontrola, tjelovježba, redukcija stresa, malo sam smanjila na kilaži, biljni čajevi kao što je vrkuta i zeleni čaj, puno dobrog prirodnog zdravog pića, glavno da nije umjetno - i eto me! Nadam se da ću uspjet ovo držati pod kontrolom i da neće biti prepreka trudnoći :) Još jedino bih trebala ponovno vaditi hormone, jer mi je zadnji put LH bio povišen, tj. nije valjao odnos FSH i LH što je jako bitno

Jednako želim svima Vama, iako sam svjesna da je ovo sindrom i da može sve biti po starom, opet sam sretna jer sam se zaista potrudila iz petnih žila, a ovom prilikom zahvaljujem svima vama, blaženom internetum svim iskustvima koje sam pročitala, pozitivnim razmišljanjima, a najviše AnnieW.

Pusa svima :kiss:

Silvery aj pliz ako ti nije problem pošalji mi na pp detaljan plan svoje prehrane i sve za što misliš da ti je pomoglo to dovesti u red. meni kaže endokrinolog da po hormonima nemam policistične jajnike,ali uvijek su mi vodene ciste po jajnicima i na bebi bezuspješno radim već godinu i pol,imam akne(osobito područje čeljusti i vrata) i kosa mi otpada,tako da se ja i ne uzdam baš previše u tu njegovu dijagnozu. A LH mi je uvijek bio veći od FSH, osim na zadnjem nalazu gdje su potpuno isti,a negdje sam pročitala da je to jedan od simptoma za pco(sad ne znam koliko je to istina). Pa mislim da nije naodmet pokušati. Hvala

enne21
16.09.2010., 21:27
Spomenuto je. Ali ja osobno tu metvicu nisam mogla nabaviti nigdje jer to nije ona obična menta iz dućana.

Mislim da je spomenuta samo klasasta metvica, jedino ako to nije ista. Probaj na placu potražit. Navodno da je ima kupit kao biljku pa je možeš doma držat u pitaru i imat koliko hoćeš:D

Zana2
19.09.2010., 12:23
pozdrav svima. nedavno sam imala ginekoloski pregled te mi je dijagnosticiran sindrom policistickih jajnika. Kako nemam kome da se obratim, nasla sam spas u ovom forumu. Ta informacija me je potresla i prepala. Pitala sam ginekologa da li sindrom ima veze sa sterilitetom na sto mi je ona odgovorila da i nije bas tako. Citala sam vase postove, pa me bas zanima sta vi o ovome mislite. :ne zna:
Pozdrav. :)

malaodradara
19.09.2010., 14:24
hej, cure!

evo i ja sam nova na ovom forumu. dakle, borim se sa policističnim jajnicima već godinama. kao i silvery, čini mi se, u pubertetu nikad nisam imala problema s aknama. niti s menstruacijama. doduše, otkad sam prvu dobila, bile su nenormalno bolne, ali redovito sam radila ultrazvuk i testove hormona i uvijek je bilo sve ok. i bio mi je redovit ciklus.
e, a onda, uz faks i gomilu osobnih problema sa 20 godina sve se okrenulo naopačke... a glavni indikator promjena su bile akne. ee, vi si to ne možete predočit (većina barem) - to su bili čirevi po licu, ne akne. nije bilo centimetra četvornog na licu gdje si mogao vidjeti čistu kožu. nicale su te akne jedna na drugoj, strašno. bilo je dana (tj. noći) kad sam se budila jer me lice na jastuku boljelo. dakle - zbilja gadno. i tako ja kod ginićke, a kad tamo - jajnici puni folikula! nigdje čistog dijela jajnika. i oba su takva bila. e, da spomenem, tamo u teen godinama sam nešto malo pila pilule (triquilar 8 mjeseci), kao zbog tih bolnih mengi. al sam odustala jer mi nije to bilo toliko neophodno, a pilule su mi štetile (živčana, depresivna, zdebljala se).
e tak. i onda meni veli ginićka - gle, zbog tih akni najbolje bi bilo uzimat diane. nakon testa hormona pokazalo se da mi je odnos LH - FSH dobar, testosteron je na gornjoj granici, a DHEA (koji je zapravo prekursor stvaranja svih muških hormona) je probio gornju granicu. moram reći da osim tih groznih akni nikakvih drugih simptoma nisam imala - ni opadanje kose, ni dlakavost, ništa. i tako ja od neke 22-e godine pijem diane. skroz su mi ok, tj. nikakvih nuspojava nisam imala. žao mi je dee88 koja ih nije dobro primila. i ja sam isto bila čitala stotine loših iskustava o njima, ali evo, mene već godinama drže u ''normali''.
e, al onda sam ja prošlo ljeto odlučila - kao, mogla bih napraviti pauzu od pilula. uh... loš potez. prvo - uhvatila me takva depra par dana nakon skidanja. dva dana sam samo plakala. rekla sam dečku milijun groznih stvari i ne znam kak je uspio to sve prežvakat... :) sve mi je bilo grozno i strašno. eh. onda sam imala dva mjeseca normalnu mengu, super, i onda je opet krenula kasniti, rastegnuli se ciklusi... i vratile se akne :( i onda sam ih opet počela piti...
ja oduvijek pazim na prehranu, nemam velikih oscilacija u težini, obožavam i pijem čajeve, redovito se bavim sportom, ali bojim se ostaviti se tih nesretnih pilula jer će se akne gotovo sigurno vratiti... a to je užas. još sam prirodno svijetle puti (točnije, blijeda :D ) i sve se te akne taaaako ističu, tako crvene i upaljene na mom blijedom licu... ;(
iza nove godine ću najvjerojatnije ipak probati bez pilula. dakle - molim vas, ovako javno ili prekom PM-a, cure, javite mi kakvi su to super produkti te neke firme što je silvery rekla da ne reklamirate prek postova, i dajte savjete što vam je još pomoglo. e, i jel netko zna gdje se onda nabavi ta super metvica? već se sad bojim na šta će mi lice ličit kad se skinem s pilula, ali moram jednom i to....

enne21
19.09.2010., 14:42
Već smo puno pisali o tome, pa bi ti bilo dobro krenit čitat forum od početka, stić ćeš jednog dana sve:rofl:
Ali ukratko za cikluse probaj pit čaj vrkutu svaki dan, jest lanene sjemenke i malo pripazit na prehranu izbacit ugljikohidrate, šećer, masno to bi ti trebalo pomoć za ten, teško je, ali puno njih je pomoglo.

U krajnjem slučaju jedna je cura preporučila za ten tablete blemish guard, ona se tako riješila akni, to ti je neki b vitamin, skupe su dođu oko 150 kn i treba ih pit 6 mj. Ali probaj prvo sa prehranom. Eto nadam se da sam malo pomogla:mig:

enne21
19.09.2010., 14:50
pozdrav svima. nedavno sam imala ginekoloski pregled te mi je dijagnosticiran sindrom policistickih jajnika. Kako nemam kome da se obratim, nasla sam spas u ovom forumu. Ta informacija me je potresla i prepala. Pitala sam ginekologa da li sindrom ima veze sa sterilitetom na sto mi je ona odgovorila da i nije bas tako. Citala sam vase postove, pa me bas zanima sta vi o ovome mislite. :ne zna:
Pozdrav. :)

To je stanje koje se drži pod kontrolom, naravno ako se ne liječi može dovesti do neplodnosti, ali ne brini, sad kad znaš za to tvoj će te ginekolog uputit u daljnje liječenje, nije ti to neka bolest neizlječiva samo trebaš otkrit način koji ti najbolje paše preko tableta, čajeva, prehrane, sve je to individualno, svi se mi borimo sa sličnim problemom:) Tebi također preporučujem da ti forum postane novi najbolji prijatelj, tako svaki dan malo pomalo:top:

SPOT
20.09.2010., 07:34
Pozdrav cure, evo da se i ja pridružim. Moj nalaz je sitnocistični jajnici, mislim da je to isto što i policistični samo su ciste manje? Inače imam oduvijek neredovite M i akne, uz niz ostalih muka koje su svima vama vjerujem dobro poznate. Sada me najviše muči sljedeće: u zadnjih dva mjeseca mi je počela dosta ispadati kosa, ne primjećujem da ispada u pramenovima ali je bude cijeli kup, imam osjećaj da se prepolovila, a krajem godine se udajem i bojim se da ću do tada biti ćelava kako je krenulo. Kakva su vaša iskustva, što koristite od preparata da se pokazalo dobro,vrijedi li čičkovo ulje i čičkov šampon, molim pomoć jer sam očajna. Može i privatna poruka ako je problem zbog reklame preparata.

Silvery
20.09.2010., 14:24
Hm, ne znam kako to ide s ispadanjem kose, meni ispada kad i većini - na jesen :cerek:.
Možda se ovo razdoblje uklapa u to, možda nije samo od hormona.
Uvijek kada dođem u salon, frizerke pričaju kako je sad "sezona opadanja kose". :ne zna:
Za preparate prošvrljaj malo netom ili će se netko javiti na PM, ja moram priznat nisam tražila.

ajetam
20.09.2010., 21:21
spot- meni isto kosa dosta pada,neznam tocno zbog cega,mozda jesen ,mozda hormoni...dosta njih mi je reklo koristi koprivu,kao napraviš sam tinkturu od nje ..ok nikako da je napravim nego se jos uvijek zalim samo..a kupila sam si neke ampule za jačanje kose u onim ducanima di prodaju friz opremu.... inace čičak je isto super za jačanje kose i ružmarin jer posješuje cirkulaciju

enne21
20.09.2010., 21:48
Meni kosa isto nenormalno opada, sa svakim tuširanjem po dobar pramen, ali to je meni sigurno zbog hormona, tableta. Utrljam čičkovo ulje kad se sjetim, svaki drugi dan valjda, ali nisam primjetila neko poboljšanje:ne zna: A ko zna možda bi mi i više ispadala da ga ne koristim, ali inače kažu da je to jako dobro za kosu, meni je npr. prijateljica rekla da je njenom OCU to jako pomoglo spasilo ga od jakog ispadanja kose:)

enne21
21.09.2010., 13:59
Evo pronašla sam: Podravkina metvica u dućanu piše sastojci: list paprene metvice. Također pravi čaj (koliko to može biti tj. nije u filter vrećicama) ima od Holyplanta, mislim da ima kupit u dm-u, na kutiji piše menta, ali zapravo je paprena metvica u sastavu. Također sam saznala da klasasta i paprena metvica nisu isto, tj. paprena je nastala križanjem klasaste i zelene metvice, a kao biljku, sadnicu se može kupit u specijaliziranim trgovinama:D

WhateverCupcake
21.09.2010., 19:53
Evo, curke, radila sam hormone na 4. DC pa ako mi to možete malo rastumačiti (ako tko zna) dok ne odem do svoje ginekologinje. Svaka pomoć je dobrodošla. :)

estradiol - 161.9 (ref. vrijednost od 110-1100)
LH - 4.8 (r.v od 3-12)
FSH - 3.5 (r.v. od 2-12)
prolaktin - 26.7 (r.v od 4-23)
testosteron ukupni - 1.2 (r.v od 0.2-2.6)
testosteron slobodni - 14.1 (r.v. od 3.5-30)
SHBG - 63 (r.v od 15-120)
DHEAs 4.0 (r.v od 2-10)

Navodno prolaktin koji je kod mene neznatno povišen, može sugerirati pojačani stres. Također, LH i FSH mi jesu u blago inverznom odnosu. No ti nalazi ipak nisu toliko loši i ne objašnjavaju činjenicu da mi menstruacija uvijek kasni po mjesec dana, tj. dođe svaki drugi mjesec. :confused:

Je li moguće da mi je jedan jajnik otkazao jer mi menga u relativno pravilnim intervalima dolazi, samo ne svaki mjesec, već svaki drugi?

Imam zdravu tjelesnu težinu, pravilno se hranim, vježbam, nemam akne, nemam čak ni muški tip dlakavosti, no ta menstruacija nikako ne dolazi. Trenutno mi kasni 30 dana i sve si mislim da će doći svaki tren te stoga nikako ne odlazim ginekologu (u tih mjesec dana sve dane imam napete grudi, zadržavam tekućinu, osjećam povremeno "javljanje" jajnika, imam predmenstruacijski iscjedak).... Dapače, sad umjesto da dobijem menstruaciju sam dobila ono probojno krvarenje, tj. pronalazim krv i sluz na toaletnom papiru. :eek:

TincH
21.09.2010., 19:59
Pa, ja bih rekla da je to stanje o kojem moraš brinut doživotno. Ne , bolest, nego stanje.
Ja nekako držim pod kontrolom od kad sam prestala s pilulama, a ima već dvije godine...(nalazi hormona uredni, na ultrazvuku nema cista). Stoga kontrola prehrane, tjelesna aktivnost, redukcija stresa, biljni pripravci... Već sam pisala o tome, riješila sma se svih popratnih problema, osim dlakavosti, ali mi se čini da više ne napreduje, šta je naraslo je tu, ali novo ne raste.
Potpisujem boldano. :top:
Glede dlakavosti, tako je kako je. Što naraste, to i ostane i kad se stanje smiri.
Može se eventualno malo popraviti situacija stalnim depilacijama, a dobro je rješenje i trajna. I sama razmišljam o njoj.

TincH
21.09.2010., 20:11
pozdrav svima...
evo da i ja podjelim svoju pricu s vama.
prije malo vise od 3 godine saznala sam da imam policisticne jajnike. od ovih vanjskih simptoma PCOS-a ja sam imala akne, jako bolne menstrucije, ali redovite s kracim ciklusom (21 dan).

kao terapiju sam dobila diane-35. pila sam ih 9 mjeseci i bilo mi je grozno. ali GROZNO!!!
kao prvo, ciste nisu nestale, a akne pogotovo. niti malo pomaka na bolje. a plus to, imala sam strasne promjene rasplozenja i preveliku potrebu za hranom. tako sam uz veeelike napore suzdrzavanja nabacila "samo" 8 kg. :facepalm:
e, sad nakom tih 9 mj bila je pauza nakom koje sam opet otisla kod ginekologice i ona je tvrdila da bi trebala pokusati opet s dianama...

odbila sam daljnu terapiju s dianama. akne sam rjesavala odlaskom kozmeticarki, a ciklus je i dalje bio redovit, ali kraci.

prije nekih 6 mjeseci dosta drasticno sam promjenila prehranu. izbacila sam sve ugljikohidrate (secer, brasno, tjesteninu, hruh, peciva i sl) i mogu vam reci da je poboljsanje stvarno jako vidljivo. akne su u potpunosti nestale!!! ciklus se normalizirao, sad je gotovo tocno 28 dana. i plus to rjesila sam se onih viska kilograma koje sam nabacala s dianama. :jumping:
neznam bas to medicinski tocno objasnit, ali znam da ima veze s inzulinom koji utjece na divljanje hormona. i sad kad je inzulin pod nadzorom nema divljanja hormona i nepozeljnih posljedica.

kakva je situacija danas sa cistama, neznam, narucena sam sljedeci mjesec na pregled pa cu vidjeti, ali svi simptomi PCOS-a koje sam ja imala prosli su kad sam izbacila ugljikohidrate.

ovaj nacin prehrane zove se LCHF pa mozete i to razmotriti kao opciju ili kao pomoc u ljecenju. meni je stvarno pomoglo...
Low carb high fat je garantirano izvrsna prehrana za kontrolu pcos-a. Ja fino menstruiram već skoro 2 godine bez pilula, uz takvu prehranu. Težina je više-manje ista, pokoji kg manje čak, a nemam ni akne, osim tu i tamo poneka prije menstruacije, klasika.
Ten je masan oduvijek i zauvijek, ali ne znači to da mora biti reljefan :D I masna koža može izgledati pristojno.

Već sam pisala ovdje puno puta, i ne mogu dovoljno naglasiti važnost spomenute prehrane. :s :s A otvorila sam ovu temu davnih dana, u očaju, sva izgubljena :D
Nisu čak bitne ni količine, ne mora se biti na dijetama, samo treba paziti da su masnoće zdrave, i UH nerafinirani. Svaki obrok kvalitetan, maksimalno živa hrana, minimalno prerađena. Nezdrava hrana rijetko, za lakše psihičko podnošenje, ali nama s pcosom se bolje najesti 1500 kalorija iz badema, nego duplo manje iz npr. lisnatog peciva.

Btw, glede pilula, probaj Yasmin ili Yaz. Prve sam pila dosta kratko, prije skidanja, no došle su mi kao melem nakon 9 godina na Dianama. Nisam ni bila svjesna koliko me Diane napuhuju, koliko mi je problematično kontrolirat apetit, i uvijek sam na njima imala 3-5 kila više, navezane tekućine :rigo:
Yasmin su fenomenalne pilule, na kojima nisam imala skoro nikakvih problema.
Zbog medijskih napisa ne treba paničariti, jer su zapravo vrlo slične Dianama, nema nikakve razlike, samo bez svih neželjenih nuspojava.
Ali to su moja iskustva.

Trenutno razmišljam piti pilule zbog kontracepcije (konačno normalan razlog :lux: ), i mislim da ću uzeti Yaz.

sunset-266
21.09.2010., 23:17
Evo pronašla sam: Podravkina metvica u dućanu piše sastojci: list paprene metvice. Također pravi čaj (koliko to može biti tj. nije u filter vrećicama) ima od Holyplanta, mislim da ima kupit u dm-u, na kutiji piše menta, ali zapravo je paprena metvica u sastavu. Također sam saznala da klasasta i paprena metvica nisu isto, tj. paprena je nastala križanjem klasaste i zelene metvice, a kao biljku, sadnicu se može kupit u specijaliziranim trgovinama:D

Ne znam ako sam kupila dobru metvicu..pise menta-paprena metvica (Menthae pip. folium),u listu...Proizvodac je Agristar..Jesu paprena i zelena metvica ustvari isto ili? jer negdje pise da pomaze zelena metvica, a negdje paprena pa vise nisam sigurna...

Silvery
21.09.2010., 23:29
....
Navodno prolaktin koji je kod mene neznatno povišen, može sugerirati pojačani stres. Također, LH i FSH mi jesu u blago inverznom odnosu. No ti nalazi ipak nisu toliko loši i ne objašnjavaju činjenicu da mi menstruacija uvijek kasni po mjesec dana, tj. dođe svaki drugi mjesec. :confused:

Je li moguće da mi je jedan jajnik otkazao jer mi menga u relativno pravilnim intervalima dolazi, samo ne svaki mjesec, već svaki drugi?

Imam zdravu tjelesnu težinu, pravilno se hranim, vježbam, nemam akne, nemam čak ni muški tip dlakavosti, no ta menstruacija nikako ne dolazi. Trenutno mi kasni 30 dana i sve si mislim da će doći svaki tren te stoga nikako ne odlazim ginekologu (u tih mjesec dana sve dane imam napete grudi, zadržavam tekućinu, osjećam povremeno "javljanje" jajnika, imam predmenstruacijski iscjedak).... Dapače, sad umjesto da dobijem menstruaciju sam dobila ono probojno krvarenje, tj. pronalazim krv i sluz na toaletnom papiru. :eek:

Odnos LH i FSH može vrlo lako remetiti pravilan rad jajnika. S tim da se ja ne bih baš onako strogo poslužila rječju "jajnik otkazao" :eek::), šalim se malo :mig:.

U pitanju može biti stres ili pak nešto drugo, ali svakako je dobro što se pravilno hraniš i vježbaš. Ne moraš imati nikakve ostale simptome PCOS-a, a to što ti kasni su vrlo vjerojatno anovulatorni ciklusi, pa je tako i ovo zadnje probojno krvarenje mogući znak da je i ovog puta ovulacija izostala.

Probaj malo stati na loptu, tj. reducirati stres, pronađi nešto super za opuštanje. Nije svakoj od nas isto i često se ni samo uzroci ne znaju. Može biti rezistencija na inzulin, rad nadbubrežne žlijezde, hipofiza, hipotalamus ili pak obična reakcija organizma na stres, povećanu kilažu, masnoću ili pak nezdravi način života. :ne zna:

Možda malo proširiti ovu pretragu ili kod endokrinologa. Vidim da nisu rađeni hormoni kao što je androstendion ili progesteron. To bi možda dalo malo jasniju sliku. Kažem, možda. :mig:

WhateverCupcake
22.09.2010., 11:42
Da, ovo su bili početni nalazi tek toliko da se dobije uvid u stanje stvari. Doduše, ovo što se tiče inzulinske rezistencije... ne znam na koji način se utvrđuje postojanje iste... primjerice, ja si doma svako malo izmjerim šećer iz krvi, i uvijek je ok. Tjelesna težina također, 55 kg na 171 cm. No to doduše ne znači da nemam inzulinsku rezistenciju, ako sam dobro shvatila? Znam da curke uzimaju gluformin ili metformin kad imaju hiperinzulinizam, na koncu i moja mama ga uzima, ali zbog povišenog šećera? :ne zna:

Inače, sredinom ciklusa imam nekakav tip iscjetka kakav bi se mogao smatrati ovulacijskim, onako proziran, ljepljiv i rastezljiv. Zatim kad trebam dobiti menstruaciju imam nekakav tip iscjetka kakav bi se mogao smatrati predmenstruacijskim - gušći, bijele boje, obilan. I onda prokleta menga ne dođe, ne dođe, pa ne dođe još malo. :( A i svi simptomi su tu. Tko je od vas cura ikad imao pms *ebenih mjesec dana, i to svaki drugi mjesec, zna o čemu pričam.

E i još jedna stvar da vas pitam... uvijek dan - dva prije menge imam stravične bolove u nogama (vene). Toliko su bolovi izraženi da imam osjećaj kao da ću dobiti gripu. Ima li netko iskustva s tim?

SPOT
22.09.2010., 12:13
spot- meni isto kosa dosta pada,neznam tocno zbog cega,mozda jesen ,mozda hormoni...dosta njih mi je reklo koristi koprivu,kao napraviš sam tinkturu od nje ..ok nikako da je napravim nego se jos uvijek zalim samo..a kupila sam si neke ampule za jačanje kose u onim ducanima di prodaju friz opremu.... inace čičak je isto super za jačanje kose i ružmarin jer posješuje cirkulaciju

Ja sam za početak kupila Fitoval šampon protiv ispadanja i prorjeđivanja kose u DM-u. Imaju i ulje čička Olival ali se bojim da će mi kosa biti još masnija. U petak idem kod frizerke pa ću je malo preispitati što ona misli da je dobro.

SPOT
22.09.2010., 12:17
Pozdrav svima,
već sam se jednom bila oglasila na ovoj temi, proljetos ja mislim....da sad to ponovno ne prepričavam (ako vas bude zanimalo, iskopat ću taj post pa ga opet staviti tu :) ), također imam pcos, ali i malo delikatnu situaciju sa ginekologom...
Stoga me zanima možete li mi preporučiti nekog dobrog ginekologa u Rijeci ili Zagrebu? U Rijeci bi mi možda više odgovaralo, ali u Zagrebu studiram pa može i tamo....

Hvala :mig:

Ja sam nedavno bila na poliklinici u KBC Rijeka kod dr. Saftića, imam samo riječi pohvale. Napravio mi je kompletan pregled, ultrazvuk i dao uputnicu za vadit hormone iako me mogao i lijepo poslat kod moje doktorice da sve to obavim pa da dođem kod njega jer sam bila naručena samo za endokrinološku ambulantu gdje se pretpostavlja da sve nalaze doneseš sa sobom.

Silvery
22.09.2010., 12:34
Da, ovo su bili početni nalazi tek toliko da se dobije uvid u stanje stvari. Doduše, ovo što se tiče inzulinske rezistencije... ne znam na koji način se utvrđuje postojanje iste... primjerice, ja si doma svako malo izmjerim šećer iz krvi, i uvijek je ok. Tjelesna težina također, 55 kg na 171 cm. No to doduše ne znači da nemam inzulinsku rezistenciju, ako sam dobro shvatila? zna o čemu pričam.

Inzulinska rezistencija se ne mjeri kao što se utvrđuje šećer u krvi, a isto tako možeš imati normalan šećer (i normalnu težinu), a da ipak postoji rezistencija kojom kasnije, u starijoj dobi i ovisno o genima, može doći i konačno do šećerne bolesti.

Riječ je o smanjivanju broja receptora na inzulin, dakle smanjeno je iskorištavanje glukoze što može kasnije dovesti do niza poremećaja, od hormonalnih do krvožilnog sustava. Testovi se rade u laboratoriju i kombinacija su pa se uspoređuju. Nije to ono što možeš doma, i ja sam par puta to probala jer mi je majka šečeraš.

Neki kažu da čak i ako pretrage ne pokažu rezistenciju na inzulin, ona nije u potpunosti isključena, pa se čak (posebice ako se želi raditi na bebi) daju terapija kao kod inzulinske rezistencije.

enne21
22.09.2010., 13:48
Ne znam ako sam kupila dobru metvicu..pise menta-paprena metvica (Menthae pip. folium),u listu...Proizvodac je Agristar..Jesu paprena i zelena metvica ustvari isto ili? jer negdje pise da pomaze zelena metvica, a negdje paprena pa vise nisam sigurna...

Paprena i zelena nisu isto, objasnila sam gore da je paprena nastala križanjem zelene i klasaste, sad koja je dobra za to.. neke studije su pokazale da je paprena.:mig: Mislim da ti je ta Agristar mješavina obične i paprene, od Holyplanta ti je čista paprena.

Dorja
23.09.2010., 11:51
lijep pozdrav svima .. molim vas ako netko ima sličan problem da me ohrabri...
desni jajnik 6 sa 4 cm ... na njemu cista 4 sa 2 cm ... unutar ciste nekakva izraslina 2 sa 1 u kojoj je vidljiv krvožilni sustav ... doktor je spominjao laparoskopiju ...

i još nešto ... može li ta cista pući i kada obično pukne .. za vrijeme menge ili ovulacije ... ništ ne znam o tome .. prvi put se susrećem s tim ... imam 29 god i nikakve bolove i ništa slično ni kad trebam dobit mengu ni inače .. eto moja "situejšn"

Silvery
23.09.2010., 13:33
Tvoj problem je općenito cista na jajniku (ne znam kojeg sadržaja i što ti je ginekolog rekao) ili pak vezano za endometriozu.
Ti nemaš sindrom policističnih jajnika - kod njih se radi da to nisu ciste, već folikuli i uvijek ih ima više na janicima.
Bitno je da znamo o kakvoj se cisti radi i što su ti rekli stručnjaci.

Ja te jedino mogu uputiti na ove topice: Jajnici/ciste i slični problemi (http://www.forum.hr/showthread.php?t=261344&page=6) ili pak klikni na top-temu Endometrioza.

tamarelica23
27.09.2010., 11:44
upala sam,sorry....
evo ovako prestala sam piti triqular jer sam htijela probati prirodnim putem stabilizirati moje stanje...cula sam a i stalno se ovdijde pise o tome da smanjenje tjelesne mase ili kila bar 4 do6 posto moze dovesti do samoga povratka menge,imam policisticne jajnike....skinula sam 7 kila bez dijeta i to sad odrzavam uopce nije tako tesko kad naviknes organizam na to...jela sam dorucak i rucak a veceru izbijegavala,sva sreca pa radim pa i zaboravim na jelo...jedem zadnji put oko 5 ili 6 i to je to vise me netrazi jesti i to mi je super...skinute su kile al menge ni odakle...sta sam a da nekazem kako me vec par dna jajnici rasturaju...kao da se nest dogada dolje...neznam...sta dalje.....[/QUOTE]

Silvery
27.09.2010., 16:36
Nije samo u skidanju kila i problem rješen. Jako ovisi o tome što jedeš, kakva je to hrana, jeli prevladavaju tjestenine, kruh, slatko, jesu li u manjku voće i povrće, pogotovo zelenjava, općenito vitamini i minerali, cjelovite žitarice .... Ok je skinuti kile, ali ako i dalje prevladavju loši ugljikohidrati onda baš i nema nekog učinka.

Uz prehranu je potrebno vježbati jer je vježba ključan i bitan faktor, a di je još i stres kojeg bi kao trebalo izbjegavati što je više moguće.

Mayalenna
29.09.2010., 08:25
Dobila sam uputnicu za vađenje spolnih hormona,imam osnovno osig i participaciju,zanima me da li plaćam analizu i koliko?:kava:Za koliko dana dođu nalazi?:ne zna:

enne21
29.09.2010., 16:02
Mislim da ne plaćaš ništa ako imaš participaciju, a za nalaze, kako gdje, meni stignu za 2 tjedna.

malaodradara
29.09.2010., 21:25
Dobila sam uputnicu za vađenje spolnih hormona,imam osnovno osig i participaciju,zanima me da li plaćam analizu i koliko?:kava:Za koliko dana dođu nalazi?:ne zna:

hej, mayalenna,

ja sam prije nekoliko dana išla u petrovu vadit hormone na uputnicu, FSH, LH, testosteron, DHEA-S i kortizol. platila sam 130 kn bez dopunskog zdravstvenog. znači, s dopunskim, ako se i išta plaća, ne bi trebalo biti puno.
FSH i LH (i mislim testosteron) bi trebali bit brzo gotovi (tjedan dana), a DHEA-S i kortizol se čeka dulje. ženskice kaj tam rade su mi se nešto žalile da im fali reagens za kortizol i da se nadaju da će bit za mjesec dana gotov nalaz... :rolleyes:
inače, ne znam je li ti doktor rekao, ovi hormoni se vade trećeg do petog dana od početka ciklusa, s tim da se kortizol obično vadi dva puta dnevno, ujutro i popodne.

Mayalenna
30.09.2010., 08:33
hej, mayalenna,

ja sam prije nekoliko dana išla u petrovu vadit hormone na uputnicu, FSH, LH, testosteron, DHEA-S i kortizol. platila sam 130 kn bez dopunskog zdravstvenog. znači, s dopunskim, ako se i išta plaća, ne bi trebalo biti puno.
FSH i LH (i mislim testosteron) bi trebali bit brzo gotovi (tjedan dana), a DHEA-S i kortizol se čeka dulje. ženskice kaj tam rade su mi se nešto žalile da im fali reagens za kortizol i da se nadaju da će bit za mjesec dana gotov nalaz... :rolleyes:
inače, ne znam je li ti doktor rekao, ovi hormoni se vade trećeg do petog dana od početka ciklusa, s tim da se kortizol obično vadi dva puta dnevno, ujutro i popodne.Rekli su mi 3 dan da dođem a za ovaj kortizol dva puta dnevno nisu..:confused::ne zna:

malaodradara
30.09.2010., 22:31
Rekli su mi 3 dan da dođem a za ovaj kortizol dva puta dnevno nisu..:confused::ne zna:

pa dobro, strogo gledajući, kortizol nije spolni hormon :rolleyes: pa ti to možda nisu smatrali potrebnim. ja sam vadila te hormone prije dvije godine, ali bez kortizola. sad je ginićka rekla, hajmo i to vidjeti, jer očekuje odstupanja, pa da vidi kolika su točno. a i ja sam pod štresom već duže vrijeme :s :rofl: živo me zanima kakvi nalazi će doć. javim :mig:

tamarelica23
01.10.2010., 11:46
cure u posljednje vrijeme me tako bole jajnici desni pogotovo...osijetim kako me citava utroba boli od toga...onako neka podmukla bol,neugodna ,onako cisto da ih osijetis da su tu dolje....smrsavila sam 7 kg...uz ne veceranje....ostavila sam se tableta da pokusam na prirodni nacin,al nist od toga jer mi je prehrana ista....kosa opada da nekazem koliko,mislim da bi trebala ici doktoru...3mj.nepijem tablete triqular....htijela sam probati...e sad neznam sta se dogada,mozda se sve zakompliciralo a mozda se sve regulira,jedino sto znam jest da imam bijeli gusti iscijedak al stalno a to znaci neplodnost ...sta da radim...jel ima koga da je u slicnoj situaciji...

Silvery
01.10.2010., 20:00
Gusti bijeli iscjedak ne znači neplodnost. Postoji milijun uzroka, možda se jajnici upravo bude :ne zna:
Nemoj samo mršaviti, tj. raditi samo na kvantiteti, već probaj uraditi na kvaliteti prehrane. Znam da ne zvuči sada ništa ohrabrujuće, ali vrijedi pokušati na sve moguće načine, uostalom uvijek imaš opciju pilule :mig:

RUBI80
02.10.2010., 19:55
Imam policistične jajnike i uglavnom nemam ovulaciju. Ciklus mi traje od 34-44 dana. Molim vas da mi pomognete i objasnite što treba koristiti od biljnih ili farmaceutskih pripravaka. I što kažete na homeopatske pripravke ili jogu.

Hvala!:confused:

Silvery
02.10.2010., 23:32
Pa prvo nam opiši malo svoj slučaj. Koji hormoni ne štimaju, jesu li obavljene sve pretrage, težina, prehrana, način života i ostalo.

Za bilje - neke čajeve ti možemo preporučiti kao npr. sveprisutnu i poznatu vrkutu, zatim marulju, a ima još tih mješavina koje se piju od pamti vijeka, no bitnu ulogu igra i način života, posebno prehrana i redukcija stresa.

Što se tiče farmacije - znaš kako to ide: pilule. zasad njihov jedini "odgovor" iako nije pravi odgovor je one ništa ne liječe već prikrivaju, ali je velika šansa nakon pauze od pilula ostati trudan.

A za ovo drugo, sigurno ćeš odgovore naći na alternativi jer je taj podforum namijenjen tomu. :mig:

TincH
04.10.2010., 14:40
cure u posljednje vrijeme me tako bole jajnici desni pogotovo...osijetim kako me citava utroba boli od toga...onako neka podmukla bol,neugodna ,onako cisto da ih osijetis da su tu dolje....smrsavila sam 7 kg...uz ne veceranje....ostavila sam se tableta da pokusam na prirodni nacin,al nist od toga jer mi je prehrana ista....kosa opada da nekazem koliko,mislim da bi trebala ici doktoru...3mj.nepijem tablete triqular....htijela sam probati...e sad neznam sta se dogada,mozda se sve zakompliciralo a mozda se sve regulira,jedino sto znam jest da imam bijeli gusti iscijedak al stalno a to znaci neplodnost ...sta da radim...jel ima koga da je u slicnoj situaciji...Prvi put čujem da iscjedak znači neplodnost :confused:
Otkud to??

tina2701
05.10.2010., 15:28
cure u posljednje vrijeme me tako bole jajnici desni pogotovo...osijetim kako me citava utroba boli od toga...onako neka podmukla bol,neugodna ,onako cisto da ih osijetis da su tu dolje....smrsavila sam 7 kg...uz ne veceranje....ostavila sam se tableta da pokusam na prirodni nacin,al nist od toga jer mi je prehrana ista....kosa opada da nekazem koliko,mislim da bi trebala ici doktoru...3mj.nepijem tablete triqular....htijela sam probati...e sad neznam sta se dogada,mozda se sve zakompliciralo a mozda se sve regulira,jedino sto znam jest da imam bijeli gusti iscijedak al stalno a to znaci neplodnost ...sta da radim...jel ima koga da je u slicnoj situaciji...

...hm.....mislim da je vrijeme da ti ipak posjetiš ginekologa...posebno ako si triqular koristila na svoju ruku...pošto znam da ga u ljekarnama prodaju i bez recepta iako nebi smjeli......jer taj tvoj iscjedak može značiti i da imaš samo gljivice koje se s kremom ili vaginaletama koje ti prepiše ginekolog jako učinkovito riješava i to nije ništa tako strašno.......
...ne znam odakle ti samo da svaki iscjedak znači neplodnost.....to je totalna glupost.....informiraj se malo bolje...no ipak ti je najbolje i najučinkovitije posjetiti ginekologa.....

malaodradara
05.10.2010., 19:13

hej, tamarelica,
nadam se da si dosad već bila kod ginekologa. podijeli s nama svoja saznanja ako jesi, zanimljivi su ovi tvoji simptomi pa da i mi nešto dodatno naučimo.
inače, ovo meni liči na potencijalno svašta. jesi sigurna da te baš jajnici bole? možda je upala zdjelice. možda je ipak upala jajnika. možda uopće nije ginekološki, već urinarno ili vezano za probavni trakt. jesi se možda ipak malo izgladnjivala? značajan pad težine u kratko vrijeme može poremetiti ciklus, a bome između ostalog i uzrokovati opadanje kose i bolove u trbuhu.
glede iscjetka - tko zna je li to sad baš povezano ili je možda neovisno o ovoj boli iscjedak drugačiji nakon prestanka uzimanja pilula. ja se sjećam (mutno, haha, jer sam godinama na pilulama) da mi je prirodni iscjedak drugačiji od onog koji imam kad se hranim umjetnim hormonima. :lol: ti najbolje znaš je li se bol pojavila skupa s iscjetkom ili ipak ne. ako je povezano, onda bi iscjedak mogao upućivati na upalu nekom bakterijom (to bi moglo uzrokovati i bolove ako je uznapredovala upala). možda je neka gljivica. možda su u šumi... :rofl:
uglavnom, sigurna sam da će te svaki iole sposoban i brižan ginekolog uputiti na sve briseve koje smatra potrebnima, a ti bi mogla napraviti nalaz krvi i urina. iz tog se da dosta nekad iščitati, ili barem napraviti neke smjernice šta i kako dalje. ja to napravim jednom godišnje. zbog sebe prvenstveno. ako se pokaže neka anomalija, odmah djelujem :top:
i nek ti posjet (dobrom i od povjerenja) ginekologu bude jedna rutina, bar jednom godišnje, i bez srama pitaj šta god ti je nejasno.

good luck, keep us informed :w

tamarelica23
05.10.2010., 21:34
oprosti ali nisam ja to izmislila negdije sam procitala na stranici da osobe koje imaju pcos kad imaju iscijedak da to znaci da su neplodne nemam zasto izmisljati...tako je pisalo a triqular mi je prepisao ginic,nebi nikada isla na svoju ruku....u biti zato i postoji forum da se razmijene informacije i da si medusobno pomognemo....zar ne....:top:

tamarelica23
05.10.2010., 21:40
meni se ipak cini da bolovi dolaze u vrijeme kad bih trebala dobiti mengu al nikako neide...evo sad sve ok osim opadanja kose...ginicka mi je rekla evo ti ove tablete i pij ih dok nebudes htijela imati djecu onda stani i to ti je to...kako je to jednostavno reci....:mig:vidjet cemo sta ce biti narucena sam kod dok....pa se javim ....

geronima
12.10.2010., 10:00
Pomozite mi savjetom. Nisam dugo vadila hormone ali zadnje koje jesam bili su dobri, osim nešto povišenog progesterona i smanjenog estradiola (moj 52 a minimum je 110). Imam neredovite menstruacije. Nekoliko puta sam bila na ultrazvuku i jednom sam imala cistu na jajniku, a sad na zadnjem hrpu malih cista na oba. Kad sam ih pitala imam li PCOS, rekli su da mi ne mogu reći. I sve to tako nebi bilo loše da nema ogroman problem ispadanja kose. Što da radim. Uzimala sam pilule 3 mjeseca no prestala sam jer su mi bile katastrofalne nus pojave, a uz to krvna slika je pokazivala očajno povišene trigliceride i masnoće tak da sam prestala. Ima neko nekakav savjet?

Silvery
12.10.2010., 10:07
Pa nije baš da su ti hormoni dobri jer utječu na tvoj ciklus, a time se i ovaj sindrom PCO-a budi. Ako je hrpa malih cista na oba jajnika uz sve ovo što opisuješ - onda se vrlo vjerojatno radi o tom sindromu. Ne razumijem kako ti ginekolog na osnovi nalaza i UZV slike nije mogao apsolutno ništa reći?
Probaj nekako to rješiti, tj. staviti pod kontrolom zdravim načinom života. Dosta cjelovitih žitarica, što manje prerađene hrane, puno povrća posebno zelenog, izbjegavati sve od bijelog brašna i od bijelog šećera - ukratko izbjegavaj loše ugljikohidrate. Nastoj vježbati, ako imaš koji kg viška - skinuti, ali ne naglo i ne sigurno izgladnjivanjem. Dosta vitamina i minerala, zdravih prirodnih nezaslađenih čajeva, detoksikacija organizma i što je najbitnije izbjegavati stres, nastojati naći neki ispušni ventil. Ni ja ne mogu na pilule, pa sam ovo svoje stanje na taj način dovela u red i zadnji UZV je bio poptuno čist, a ciklusi ponovno točni ko švicarski sat. Sretno :)

geronima
12.10.2010., 11:22
silvy, hvala ti na odgovoru. Ma, već godinama pokušavam prirodno se izliječiti. Homeopatija, akupunktura, prehrana (OK nisam na nekoj rigoroznoj ishrani), puno čajeva (menta, kopriva, vrkuta, stolisnik)no teško je u svemu tome naći pravi omjer. Nekad osjetim da mi je previše, nekad prmalo nečeka da me pokrene. Zadnje što sam mislila je da mi kosa opada od stresa, no nakon dugog vremena i to sam rješila, no problem ispadanja i dalje je isti. Sad već pomišljam na neke tablete, no pomisao na to mi se gadi, ali bojim se da ću očelaviti do kraja ako i dalje budem lutala i tražila alternativno rješenje

Belle
12.10.2010., 12:53
Curke, vidim ima nas...

Meni je danas na ultrazvuku receno da imam policisticne jajnike. Nisam jos bila kod doktora s nalazima, samo sam na internetu malo citala sto bi to uopce znacilo, i moram priznati da sam malo uplasena jer se dosad nisam susrela s ovim...

TincH
14.10.2010., 10:57
Curke, vidim ima nas...

Meni je danas na ultrazvuku receno da imam policisticne jajnike. Nisam jos bila kod doktora s nalazima, samo sam na internetu malo citala sto bi to uopce znacilo, i moram priznati da sam malo uplasena jer se dosad nisam susrela s ovim...Nemaš se čega bojati, uz male prilagodbe živiš normalno, imaš normalne cikluse, beba dolazi uz možda malo više truda, ali znam i žene koje su zatrudnjele samo tako.
U tom stanju je bitno ne zapustiti se, dakle, zdrava hrana, umjerena vježba, i pozitivan sklop :top:

TincH
14.10.2010., 10:58
silvy, hvala ti na odgovoru. Ma, već godinama pokušavam prirodno se izliječiti. Homeopatija, akupunktura, prehrana (OK nisam na nekoj rigoroznoj ishrani), puno čajeva (menta, kopriva, vrkuta, stolisnik)no teško je u svemu tome naći pravi omjer. Nekad osjetim da mi je previše, nekad prmalo nečeka da me pokrene. Zadnje što sam mislila je da mi kosa opada od stresa, no nakon dugog vremena i to sam rješila, no problem ispadanja i dalje je isti. Sad već pomišljam na neke tablete, no pomisao na to mi se gadi, ali bojim se da ću očelaviti do kraja ako i dalje budem lutala i tražila alternativno rješenjeU tvojoj fazi nije loše razmisliti o pilulama, ne znam zašto forsiraš prirodno liječenje ako nema efekta? Ne pomaže svima ista stvar.
Ja sam se stabilizirala prirodno na kraju, no prije toga sam 10 godina pila pilule i ništa mi se strašno nije dogodilo.

TincH
14.10.2010., 11:08
Probaj nekako to rješiti, tj. staviti pod kontrolom zdravim načinom života. Dosta cjelovitih žitarica, što manje prerađene hrane, puno povrća posebno zelenog, izbjegavati sve od bijelog brašna i od bijelog šećera - ukratko izbjegavaj loše ugljikohidrate. Nastoj vježbati, ako imaš koji kg viška - skinuti, ali ne naglo i ne sigurno izgladnjivanjem. Dosta vitamina i minerala, zdravih prirodnih nezaslađenih čajeva, detoksikacija organizma i što je najbitnije izbjegavati stres, nastojati naći neki ispušni ventil. Ni ja ne mogu na pilule, pa sam ovo svoje stanje na taj način dovela u red i zadnji UZV je bio poptuno čist, a ciklusi ponovno točni ko švicarski sat. Sretno :)Ja sam sa samo 5 kg više nego sada već imala probleme sa ciklusima. Znači, nisam trebala puno mršavjeti. No činila sam nešto drugo.
Nisam se koncentrirala toliko na mršavljenje, već sam jela normalne (pa čak i nakon vježbanja povećane) količine zdrave hrane, kako i pišeš. Puno zdravih proteina, skoro ništa rafiniranih UH, i što je jako bitno, i mislim da je nužno - izbacila sve rafinirane masti, margarine biljne, biljna ulja, sojina ulja. Prešla sam na maslinovo, bučino ulje, maslac u manjim količinama, mliječne masti, riblje ulje. Već 3 godine unosim samo to. I uredno menstruiram već 2 godine :top:

Od zdravih žitarica pripremam quinou, kuskus, heljdu, amarant, zobene doručkujem godinama, pečem od njih i palačinke. Kruh rijetko i samo raženi. Prefino je sve, brzo se navikneš i odjebeš sva peciva, tijesto, bijelu rižu. Uopće mi ne fale.

Silvery
14.10.2010., 11:32
To je to, samo treba biti dosljedan! :top:

TincH
14.10.2010., 11:51
Da, kužim da je dosljednost nekad problem. Ja sam se godinama borila, pokušavala, pa odustajala itd.
Onda sam se samo jedno jutro probudila, odlučila, i krenulo je, kako i zašto nemam pojma :D Valjda su planeti tako bili složeni :rofl:
Da se razumijemo, pojedem ja i sendvič i kolač, ali stvarno rijetko, tipa za rođendane, blagdane, ili ako zaglavim negdje na terenu bez normalnog obroka. (a e kao prije skoro svakog dana :lol: )
No, nije to problem ako je ostatak vremena prehrana tip-top.

Svjesna sam da sam imala sreće, jer mnogim ženama to neće pomoći budući da moj pcos nije baš prejak. No, pokušati uvijek vrijedi :top:

Mayalenna
14.10.2010., 12:11
Molim tumačenje,želja mi je uskoro da postanem majka,molim Silvery i sve ostale koji se razumiju da mi kažu da li je ovo dobar i uredan nalaz,protumaćite mi što znače ove faze,da li je sve sa mnom u redu,od srca vam svima zahvaljujem na pomoći.:):)...TSH 3.17(ref inter. 0.27-4.2),PROLAKTIN 430.0 (ref inter. 102-496),FSH 6.6 (folikularna faza 3.5-12.5,sredina ciklusa 4.7-21.5,luteinska faza 1.7-7.7,postmenopauza 25.8-134.8),LH 3.1 (folikularna faza 2.4-12.6,sredina ciklusa 14.0-95.6,luteinaska faza 1.0-11.4,postmenopauza 7.7-58.5),ESTRADIOL 328.2 (folikularna faza 46-607,sredina ciklusa 315-1828,luteinska faza 161-774,postmenopauza >201),DHEA-S 7.05 (ref inter 2.68-9.23),TESTOSTERON 1.63 (0.29-1.67),SHBG 74.9 (24.6-122),FAI (TTEST/SHBG x100) 2.18 (0.297-5.62)

tina2701
14.10.2010., 15:27
Molim tumačenje,želja mi je uskoro da postanem majka,molim Silvery i sve ostale koji se razumiju da mi kažu da li je ovo dobar i uredan nalaz,protumaćite mi što znače ove faze,da li je sve sa mnom u redu,od srca vam svima zahvaljujem na pomoći.:):)...TSH 3.17(ref inter. 0.27-4.2),PROLAKTIN 430.0 (ref inter. 102-496),FSH 6.6 (folikularna faza 3.5-12.5,sredina ciklusa 4.7-21.5,luteinska faza 1.7-7.7,postmenopauza 25.8-134.8),LH 3.1 (folikularna faza 2.4-12.6,sredina ciklusa 14.0-95.6,luteinaska faza 1.0-11.4,postmenopauza 7.7-58.5),ESTRADIOL 328.2 (folikularna faza 46-607,sredina ciklusa 315-1828,luteinska faza 161-774,postmenopauza >201),DHEA-S 7.05 (ref inter 2.68-9.23),TESTOSTERON 1.63 (0.29-1.67),SHBG 74.9 (24.6-122),FAI (TTEST/SHBG x100) 2.18 (0.297-5.62)

...koliko sam uspjela vidjeti tvoj nalaz mi se čini ok....naravno ako je vađen početkom ciklusa od 2-5dc....

Mayalenna
14.10.2010., 16:02
...koliko sam uspjela vidjeti tvoj nalaz mi se čini ok....naravno ako je vađen početkom ciklusa od 2-5dc....Treći dan sam vadila,dakle misliš da je sve ok sa jajnicima i sa ostalim,reci mi jel znaš što znače te faze,ajd molim te podijeli sa mnom ako znaš jel meni ništa nije jasno?:ne zna:

tina2701
14.10.2010., 17:39
Treći dan sam vadila,dakle misliš da je sve ok sa jajnicima i sa ostalim,reci mi jel znaš što znače te faze,ajd molim te podijeli sa mnom ako znaš jel meni ništa nije jasno?:ne zna:

Najvažniji hormoni menstrualnog ciklusa:

GnRH (gonadotropin realising hormon) je oslobađajući hormon iz hipotalamusa. Veže se na receptore gonadotropnih stanica prednjeg režnja hipofize i potiče sintezu gonadotropnih hormona FSH i LH.

FSH - folikulstimulirajući hormon hormoni hipofize

LH - luteinizirajući hormon kontroliraju funkcije gonada i reprodukciju čovjeka

GnRH se oslobađa u skokovima (pulsativno), što utječe i na skokovito oslobađanje FSH i LH. Skokovitost GnRH stvara se u hipotalamusu međusobnom reakcijom neurotransmitera i neuromodulatora: dopamin, endorfini, GABA, acetilkolin...

FSH i LH potiču proizvodnju spolnih hormona u jajnicima.
Spolni hormoni jajnika su:

* estrogeni - estradiol (najvažniji estrogen), estron i estriol (slab estrogen, jajnik ga proizvodi 20-30 posto), dominantni hormon 1. faze ciklusa
* progesteron - dominantni hormon 2. faze ciklusa
* androgeni - androstendion i testosteron (prekursori estrogena).

Ciklus ima 2 faze:
1. faza :

Folikularna faza menstrualnog ciklusa u kojoj se zbiva rast i sazrijevanje folikula i jajne stanice. Počinje prvim danom menstruacije, a završava sazrijevanjem jajne stanice i ovulacijom. U svakom ciklusu sazrije samo 1 folikul do stadija dominantnog folikula i 1 jajna stanica.

U 1. fazi ciklusa izlučuje se FSH koji stimulira rast folikula. Folikul tijekom sazrijevanja izlučuje hormon estrogen.

Estrogen, među ostalim, potiče:

* Daljnje sazrijevanje folikula
* Zadebljanje sluznice maternice u smislu proliferacije (bujanja)
* Promjene vrata maternice: ušće se otvara, cervikalna sluz je obilna, prozirna i elastična (fenomen paprati pri ovulaciji)
* Šalje povratnu informaciju u mozak o zbivanjima na razini jajnika

U trenutku kad koncentracija estrogena dosegne određenu razinu, hipofiza pojačano izlučuje hormon LH (i nešto manje FSH) te ovaj skok u izlučivanju dovodi do ovulacije.

Ovulacija je rasprsnuće dominantnog folikula i oslobađanje jajne stanice. Najčešće se događa između 10. i 16. dana prije sljedeće menstruacije. Jajna stanica sada putuje kroz jajovod prema maternici i čeka oplodnju.

Slijedi
2. faza ili luteinska faza:

Folikul koji je prsnuo i oslobodio jajnu stanicu pretvara se u žuto tijelo pod utjecajem LH (luteinizirajući hormon), hormona prednjeg režnja hipofize. Žuto tijelo proizvodi progesteron, dominantan hormon ove faze, i estrogen koji je sada 30 posto niži od predovulacijske razine. Progesteron i estrogen sinergistički djeluju na transformaciju endometrija i pripremu za implantaciju.

Zbivanja u 2. fazi pod utjecajem su prije svega progesterona i estrogena:

* sekretorna transformacija sluznice maternice (endometrija);
* šalje povratnu informaciju u mozak o zbivanjima na razini jajnika;
* promjene na vratu maternice: ušće se zatvara, cervikalna sluz postaje oskudna i gusta.

Ako ne dođe do oplodnje, pada razina hormona progesterona i estrogena, a sluznica maternice se ljušti. Nastupa nova menstruacija i započinje novi ciklus.

Silvery
14.10.2010., 21:14
@Mayalenna - sve ti je u granicama normalnih vrijednosti, tako da se možeš opustiti i planirati dijete (nemoj zaboraviti napraviti ostale pretrage: papa i brisevi itd.) :mig:

@tina2701 - thanks na trudu. :)

Mayalenna
14.10.2010., 21:57
Najvažniji hormoni menstrualnog ciklusa:

GnRH (gonadotropin realising hormon) je oslobađajući hormon iz hipotalamusa. Veže se na receptore gonadotropnih stanica prednjeg režnja hipofize i potiče sintezu gonadotropnih hormona FSH i LH.

.....

Ako ne dođe do oplodnje, pada razina hormona progesterona i estrogena, a sluznica maternice se ljušti. Nastupa nova menstruacija i započinje novi ciklus.Hvala puno sad mi je jasnije....:)

Mayalenna
14.10.2010., 21:59
@Mayalenna - sve ti je u granicama normalnih vrijednosti, tako da se možeš opustiti i planirati dijete (nemoj zaboraviti napraviti ostale pretrage: papa i brisevi itd.) :mig:

@tina2701 - thanks na trudu. :)Papa uredan,ultrazvuk isto,brisevi ok.:)

Silvery
14.10.2010., 22:28
Super, sad samo preostaje da čekamo tvoj post kad ćeš nam propćiti radosnu vijest :)

tina2701
15.10.2010., 07:27

@tina2701 - thanks na trudu. :)

..i ja sam bila neuka kad sam počela dolaziti ovamo..... :rofl: :cerek:
....al nažalost morala sam neke stvari skontati......jer neke žene ostanu trudne a da ni ne znaju što je ovulacija...a mene neće li ga neće.....:(

Mayalenna
15.10.2010., 10:16
Tina,jesi probala uz pomoć nekih čajeva,ja sam čula da je dobar jedan čaj zove se eliksir zdravlja i ima još jedan za iste probleme,u Višnjanu-Istra se prave,ima u pojedinim lijekarnama u Hr,evo ti kontakt ....

Cure nije dopušteno reklamiranje tvrtki. Kontakte telefona i imena tvrtki razmjenjujte preko privatnih poruka. Hvala! :)

Mayalenna
15.10.2010., 10:18
Super, sad samo preostaje da čekamo tvoj post kad ćeš nam propćiti radosnu vijest :)Eee da,nadam se da ćemo se svi uskoro šepuriti na RiD-u....:cerek:

Silvery
15.10.2010., 10:30
..i ja sam bila neuka kad sam počela dolaziti ovamo..... :rofl: :cerek:
....al nažalost morala sam neke stvari skontati.....
Sve smo mi jednom počele od nule i bile neuke. neke silom prilika nauče, a neke slučajno. Dobro se uvijek informirati. Želim ti što prije plusić na testu :moli:

Eee da,nadam se da ćemo se svi uskoro šepuriti na RiD-u....:cerek:
Eto, nadamo se svi tom ishodu, he he :cerek:

tina2701
15.10.2010., 12:41
Tina,jesi probala uz pomoć nekih čajeva,ja sam čula da je dobar jedan čaj zove se eliksir zdravlja i ima još jedan za iste probleme,u Višnjanu-Istra se prave,ima u pojedinim lijekarnama u Hr,evo ti kontakt ....

Cure nije dopušteno reklamiranje tvrtki. Kontakte telefona i imena tvrtki razmjenjujte preko privatnih poruka. Hvala! :)
..ma probala sam i sa čajevima i sa svime.....a progesteron pijem već dvije godine.......
Sve smo mi jednom počele od nule i bile neuke. neke silom prilika nauče, a neke slučajno. Dobro se uvijek informirati. Želim ti što prije plusić na testu :moli:

..joj...i ja se tome molim.....da bude što prije....idući mjesec šaljem mm na spermio a onda krećemmo dalje...nema smisla više čekati....3,5 godine...ak se nije dosad dogodilo prirodno...ni neče..... :tuzni:

SPOT
15.10.2010., 12:49
Zanima me ima li tko iskustva s ovim: imala sam M ove dane, prekjučer samo lagani trag i jučer još malo a popodne i navečer ništa, izgledalo je kao da je gotova napokon jer mi je već 8.dan bio, da bi mi jutros krenuo kao neki crvenkasti spotting. I inače sam ponekad imala spottinge ali nikad ne dan nakon završetka M nego kasnije kroz ciklus. Sad me brine koji vrag se događa. Inače imam PCOS (sitnocistične), zadnji nalaz hormona mi je pokazao prevagu LH nad FSH oko 2:1, imam blage akne i mašćenje kose oduvijek, a od nedavno i opadanje kose koje postaje zabrinjavajuće. Cca mjesec i pol uzimam kapi vitexa i pijem čaj vrkutu, trudim se izbaciti "loše ugljikohidrate" iz prehrane.

Mayalenna
15.10.2010., 15:13
Fala vam cure:),nadam se da će svima biti sve ok.By the way,nije mi namjera bila nikoga reklamirati već Tini što više informacija napisati kad se već ona potrudila meni dati odgovore na moja pitanja.:s:)

leeloo27
15.10.2010., 15:21
Znam da ti nije bila namjera reklamirati, ali navela si ime firme i telefon a to nije dopušteno.

Sve pet, samo takve informacije ubuduće razmjenjujte preko PP-a. :mig:

tina2701
15.10.2010., 16:58
Fala vam cure:),nadam se da će svima biti sve ok.By the way,nije mi namjera bila nikoga reklamirati već Tini što više informacija napisati kad se već ona potrudila meni dati odgovore na moja pitanja.:s:)

pošalji na PP...baš da vidim..... da vidim šta još nisam probala :)

Mayalenna
15.10.2010., 17:39
pošalji na PP...baš da vidim..... da vidim šta još nisam probala :)Imaš pp..:top:

irena1512
21.10.2010., 11:28
Ja polako ludim s mojim jajnicima,naime policisticni su,menstruacije nema bez Duphastona.Zelim bebu i vec drugi put u pola godine mi se dogodi da prokrvarim 22 dan ciklusa dok jos pijem Duphastone.To nije smeckasto krvarenje,nego obilno.Bole me jajnici,a grudi ne smijem ni dotaknuti od boli.Doktorica kaze da ih i dalje pijem,da menstruacija prava dolazi kad prestanem piti Duphaston,no krvarenje je konstanto obilno i nemogu skuziti kad zapravo pocinje menstruacija.Sad sam svasta tu napisala,al vec me polako panika hvata.Ima li tko kakvo iskustvo,savjet!Hvala

tina2701
21.10.2010., 13:37
Ja polako ludim s mojim jajnicima,naime policisticni su,menstruacije nema bez Duphastona.Zelim bebu i vec drugi put u pola godine mi se dogodi da prokrvarim 22 dan ciklusa dok jos pijem Duphastone.To nije smeckasto krvarenje,nego obilno.Bole me jajnici,a grudi ne smijem ni dotaknuti od boli.Doktorica kaze da ih i dalje pijem,da menstruacija prava dolazi kad prestanem piti Duphaston,no krvarenje je konstanto obilno i nemogu skuziti kad zapravo pocinje menstruacija.Sad sam svasta tu napisala,al vec me polako panika hvata.Ima li tko kakvo iskustvo,savjet!Hvala

Ni ja ti menstruaciju nemam bez progesterona...samo što ja ne pijem Duphaston nego primolut-nor...isti klinac-drugo pakiranje....i pijem ih od 16-25 dc i nakon 2-3 dana dobijem...nikad mi se nije dogodilo ovakvo krvarenje kao tebi....iako sam na netu našla da je moguće...

irena1512
21.10.2010., 13:55
Ni ja ti menstruaciju nemam bez progesterona...samo što ja ne pijem Duphaston nego primolut-nor...isti klinac-drugo pakiranje....i pijem ih od 16-25 dc i nakon 2-3 dana dobijem...nikad mi se nije dogodilo ovakvo krvarenje kao tebi....iako sam na netu našla da je moguće...

I ja sam cula da je smeckasti iscjedak i malo krvarenje normalno,odnosno moguce,no kod mene je obilno,kao kad je i menstruacija.A doktorica mi je rekla da sve dok pijem tablete,nema prave menstrucije,tek terapija kad zavrsi.A ne znam sto je onda kod mene?U pocetku sve ok,a sad vec drugi put u kratko vrijeme mi se dogadja ova situacija.Trebala bih krenuti i s klomifenima,no nakon ovoga ne znam kako i kad

Nefertiti111
24.10.2010., 09:27
Cure kakvo je vaše iskustvo sa Vitexom? Jel to isto kao i agnus castus? Postavila sam pitanje na forumu o tome ali mi nitko ne odgovara. Naime,ja nemam dijagnozu policističnih jajnika,jer su mi kao hormoni ok i nisam "debela i dlakava" kao šta mi je troje doktora reklo(iako ne znam kakve to veze ima),ali svejedno imam svaki mjesec ciste(vodene zasada) i ozbiljnih problema s tenom i aknama,za koje čak i ja koja nisam stručnjak vidim da su povezane s ciklusom,hormonima i tim prokletim cistama kojih nikako da se riješim. One stalno pucaju i stalno rastu nove :rolleyes: više ne znam šta da probam,proobala sam čajeve i dijetu,meni ne pomaže. Isto tako ni bavljenje sportom. Preostaju mi jedino tablete,a za njih znam da nisu trajno rješenje i da često znaju izazvat puno lošije stanje kad se prestanu koristit i njih ću stvarno ostavit za zadnju opciju. Moje akne su na pretežno na području vrata i lijije čeljusti(tu i tamo došeta koja i na lice)i to je užasno bolno,a da ne govorim ružno,a za to sam čitala da je povezanos jajnicima i cistama,pa me zanima jel koja od vas možda s tim vitexom (ili agnus castus,ne znam jel to ista stvar)uspjela malo popravit situaciju s cistama ili ih nekako držat pod kontrolom.

Ereshkigal
24.10.2010., 10:54
Meni je vitex bio odličan. Pila sam ga godinu dana s povremenim prekidima i da nisam ostala trudna pila bih ga i dalje. Regulirao mi je cikluse i (uz sve ostalo što sam koristila) mi je pomogao u rješavanju cista.

Nefertiti111
24.10.2010., 11:15
Uz što sve ostalo šta si koristila? Meni nije problem neredovit ciklus,on je koliko-toliko redovan od 26 - max 32 dana. Meni su problem te ciste koje se stalno iznova stvaraju i očito mi utječu na ten koji je ajme sa ovim bolnim aknama,a ni od trudnoće nema ništa(al to mi se ne žuri,već ono ako se desi-desi,samo šta se ništa ne dešava već 2 god,šta je čudno jel?),a nalazi hormona uredni,bar mi tako kažu.

Ereshkigal
24.10.2010., 12:23
Svašta. Tinkturu konopljike, čaj za zaštitu žena, razne vitamine i minerale (cink, kalcij, vitamini b skupine) - ne sve odjednom nego povremeno, sikavicu (za čišćenje jetre od starih hormona) + puno malih obroka na dan, 5-6, puno voća i povrća, cjelovitih žitarica,ništa mesa ni mliječnih prozvoda (umjesto toga sojine zamjene) sve integralno i cjelovito, ništa šećera i većinom hranu sa niskim gi (imaš o tome temu na prehrani - montignac), uglavnom organski uzgojeno. Svaki dan hodanje do posla ili sl, minimalno po sat, sat i pol.
I meni je dalo razultate, zadnja dva puta na ultrazvuku su mi jajnici bili čisti, nalazi hormona uredni i (Bogu hvala) ostala trudna!:)

Nefertiti111
24.10.2010., 14:01
Super,baš mi je drago radi tebe da si uspjela,jel znaš možda gdje mogu nabaviti tinkturu vitexa? Jel ima netko da to pravi ili u biljnoj ljekarni? Jer čula sam da ima dosta i tih proizvoda u prodaju koji kao spominju vitex a zapravo nemaju nikakve veze s njim i ne pomažu

Silvery
24.10.2010., 14:01
a nalazi hormona uredni,bar mi tako kažu.
A koje si hormone vadila? Možda su ti dali samo par, a neke su izostavili. Možda baš ti neki ne štimaju. Često vidim ovdje po nalazima da se neki hormoni izostavljeni posebno ukupni testosteron i androstendion :ne zna:

Ne znam, meni se ovo čini kao PCO. Ne moraš biti debela, niti dlakava ni uopće imati mnogo ovih simptoma. Ako imaš nalaz hormona - aj please stavi ovdje pa da vidim jeli sve rađeno. :mig:

@Ereshkigal, bravo :top: Same thing here, samo što još ne radimo na bebi, ali UZV je super čist i ciklusi su ko švicarski sat, da ne pričamo o ovulaciji :D

irena1512
24.10.2010., 15:24
Super,baš mi je drago radi tebe da si uspjela,jel znaš možda gdje mogu nabaviti tinkturu vitexa? Jel ima netko da to pravi ili u biljnoj ljekarni? Jer čula sam da ima dosta i tih proizvoda u prodaju koji kao spominju vitex a zapravo nemaju nikakve veze s njim i ne pomažu

Evine kapi su zapravo tinktura konopljike.Suban je proizvodjac tih kapi,preporucio mi je njih jedan fitoaromaterapeut.Ja sam ih pila,ali nazalost nisu imale ucinka.Pocela sam s Duphastonima,a uz njih se ne smije kombinirati konopljika.Tebi sretno!

irena1512
24.10.2010., 15:30
Drage moje,ima li tko iskustvo s uzimanjem Inofolica,kazu da je to spas za osobe s pcos?Ima ga navodno samo u Italiji,a kod nas se moze nabaviti inozitol i folna kiselina koje su zapravo sastav Inofolica.Ove informacije sam samo cula,nemam iskustva s tim,ali ako netko ima nek podjeli s nama.Probala bih sve jer muku mucim s jajnicima,menstruacijom,a samim time i trudnocom.
Javite se

Ereshkigal
24.10.2010., 16:25

Kupovala sam u biljnoj ljekarni. Specchiasol - agnus castus. Oko 80-90 kn, puno skuplje od Subana, ali meni su odgovarale i bile su mi prihvatljivije okusom.

@Ereshkigal, bravo :top: Same thing here, samo što još ne radimo na bebi, ali UZV je super čist i ciklusi su ko švicarski sat, da ne pričamo o ovulaciji :D

Hvala!:) :mig: I tebi bravo! Vidiš da se može!:)

someproblems
24.10.2010., 18:12
cure drage,
što biste napravile da imate posc, a gin vas nagovara da i dalje pijete logest bez obzira na glavobolju?
hvala

Silvery
24.10.2010., 18:29
Pa tražila bih promjenu pilula kad ih već moram uzimati i za svaki slučaj kontrolirala krvnu sliku i ostalo.
Sve ovisi koliko dugo ih piješ, ako je nešto kratko onda možda bolje da počekaš dok se tijelo ne privikne.
Ako pak traje već dugo onda traži neke druge u dogovoru s ginekologom, nema smisla da se patiš ako su glavobolje baš jake.

Ereshkigal
24.10.2010., 18:42
cure drage,
što biste napravile da imate posc, a gin vas nagovara da i dalje pijete logest bez obzira na glavobolju?
hvala

Mene je ginekologica vrlo nervozno uvjeravala da obavezno moram nastaviti s pilulama, mada mi je nalaz na zgrušavanje krvi bio loš i mama mi je upravo imala ugrušak u oku.
Još mi je rekla da se bez veze brinem i da dođem kad me počne stezati u prsima pa da ćemo ondar azgovarat. Poslušala sam sama sebe i promijenila ginekologa.
Naravno, ako ti želiš nastaviti s pilulama možeš tražiti i da isprobaš neke druge, koje ti možda više odgovaraju.

someproblems
24.10.2010., 19:14
ma,ti gin kao da su poludili ponekad.
promijenjeni gin mi tvdi isto,nastaviti s pilulama.
promijenit ću i ovoga bez obzira na to što me šalje na neke pretrage.
odlučih to više ne konzumirati.
...kao to nije velika glavobolj s obzirom na tablete koje pijem protiv nje,ali mene jako boli dok ne popijem.
prestat ću pa što bude...
što vi kažete?

leeloo27
24.10.2010., 20:02
Mene je ginekologica vrlo nervozno uvjeravala da obavezno moram nastaviti s pilulama, mada mi je nalaz na zgrušavanje krvi bio loš i mama mi je upravo imala ugrušak u oku.
Još mi je rekla da se bez veze brinem i da dođem kad me počne stezati u prsima pa da ćemo ondar azgovarat. Poslušala sam sama sebe i promijenila ginekologa.
Naravno, ako ti želiš nastaviti s pilulama možeš tražiti i da isprobaš neke druge, koje ti možda više odgovaraju.

:eek::eek:

Ja ne znam šta je s njima svima u zadnje vrijeme, to ko da su svi pošadnrcali. Evo i moja legica sa svojim ginom isto vodi ratove, na kraju je jedva od doktorice opće prakse ižicala uputnice da ide vadit krv i u bolnicu na kontrolu. I to je nije poslala na hematologiju nego kod vaskularnog, al dobro barem ima odakle krenuti.

tina2701
24.10.2010., 21:37
,pa me zanima jel koja od vas možda s tim vitexom (ili agnus castus,ne znam jel to ista stvar)uspjela malo popravit situaciju s cistama ili ih nekako držat pod kontrolom.

Vitex,agnus cactus i konopljika su ti sve jedno te isto....

cure drage,
hvala

promjenila ginekologa....

leeloo27
24.10.2010., 22:04
Cure molim vas još jednom da ne stavljate linkove na preparate, da ne navodite imena tvrtki, brojeve telefona i sl. Za takve stvari koristite privatne poruke.

Nefertiti111
24.10.2010., 22:23
A koje si hormone vadila? Možda su ti dali samo par, a neke su izostavili. Možda baš ti neki ne štimaju. Često vidim ovdje po nalazima da se neki hormoni izostavljeni posebno ukupni testosteron i androstendion :ne zna:

Ne znam, meni se ovo čini kao PCO. Ne moraš biti debela, niti dlakava ni uopće imati mnogo ovih simptoma. Ako imaš nalaz hormona - aj please stavi ovdje pa da vidim jeli sve rađeno. :mig:

Nalazi hormona 7. dan ciklusa:

FSH 4.9
LH 4.9
Estradiol 0.537
Prolaktin 106
Testosteron 2.4
Sl. Testosteron 7.0
Dhea-SO4 7.2
Androstendion 9.6

Progesteron 21. dan ciklusa 51.6

Imam stare nalaze još otprije par godina - meni ti hormoni nikad nisu isti. Prije mi je uvijek LH bio veći(ne puno) od FSH,sad su se nekako ujednačili :confused: I na dva nalaza mi je bio blago uvećan 17-OH progesteron,a sad kad sam ga vadila bio je normalan(njega sam naknadno vadila,nije mi sad nalaz tu,al znam da je bio ok).
Čula sam da se vitex ne može uvijek ni uzimat,da dosta ovisi o hormonskoj slici jer on navodno povećava progesteron :ne zna:
Tako da ne znam bi li ga i ja smjela uzimat,znaš kako se kaže ništa na svoju ruku.
I meni sve ovo miriše na PCO ali ne znam zašto mi onda troje ginekologa i endokrinologa uporno tvrdi da nije to. Kako se onda zove svaki mjesec iznova imat ciste,kako koja pukne tako se stvara nova,akne na području vrata i čeljusti i nemogućnost trudnoće,mislim ništa mi nije jasno,ako nemam PCO onda od čega mi sve ovo nastaje i kako da se izliječim??

Silvery
25.10.2010., 00:07
Hm, mogla ti je napisat i za štitnjaču, obično i to ide u paketu. Otići dalje kontrolirati rad hipofize, nabubrežne žlijezde, test tolerancije na inzulin.
Ako želiš bebu, onda svakako kopat dublje da se nađe barem dijelom odgovorni krivac (dijagnoza) koja je dovela do lančane reakcije i kao rezultat toga - ciste koje pucaju.

Možda ti spadaš u one žene koje imaju jajnike nalik na policistične (PAO - polyscystic appearing ovaries). Jer u cijeloj priči tu su još i akne na tipičnom području (vrat, čeljust).

Svaka terapija puno ovisi kako izgledamo mi same, kakvi su nam ciklusi, jeli imamo ovulacije - koliko često/rijetko, koje sve simptome imamo (otpada li kosa, dlakavost, prekomjerna težina, neuredan stil života, pušenje, alkohol, akne, masno čelo i ostlo) i kakvi su nam hormoni, tj. što je povišeno i zašto je to tako, postoji li uzrok tome, istražiti to.

Zato bi kod tebe bilo možda najbolje da napraviš mali rez i počneš mjesec dana (nastojiš barem) jesti što manje ove puste industrijske hrane, izbaciš šećer, vježbati i slično onome što se već stranicama govori na ovom topicu. Čisto za probu pa ako bude kakvih rezultata onda samo nastaviti. Jer zaista ne znam što bih ti drugačije savjetovala :ne zna:

Nefertiti111
25.10.2010., 15:43
Hm, mogla ti je napisat i za štitnjaču, obično i to ide u paketu. Otići dalje kontrolirati rad hipofize, nabubrežne žlijezde, test tolerancije na inzulin.
Ako želiš bebu, onda svakako kopat dublje da se nađe barem dijelom odgovorni krivac (dijagnoza) koja je dovela do lančane reakcije i kao rezultat toga - ciste koje pucaju.

Možda ti spadaš u one žene koje imaju jajnike nalik na policistične (PAO - polyscystic appearing ovaries). Jer u cijeloj priči tu su još i akne na tipičnom području (vrat, čeljust).

Svaka terapija puno ovisi kako izgledamo mi same, kakvi su nam ciklusi, jeli imamo ovulacije - koliko često/rijetko, koje sve simptome imamo (otpada li kosa, dlakavost, prekomjerna težina, neuredan stil života, pušenje, alkohol, akne, masno čelo i ostlo) i kakvi su nam hormoni, tj. što je povišeno i zašto je to tako, postoji li uzrok tome, istražiti to.

Zato bi kod tebe bilo možda najbolje da napraviš mali rez i počneš mjesec dana (nastojiš barem) jesti što manje ove puste industrijske hrane, izbaciš šećer, vježbati i slično onome što se već stranicama govori na ovom topicu. Čisto za probu pa ako bude kakvih rezultata onda samo nastaviti. Jer zaista ne znam što bih ti drugačije savjetovala :ne zna:

Ma štitnjaču su mi uvijek prije gledali i uvijek je bila ok,a ove iste probleme imam od 15. godine tako da ne vjerujem ni da je sad do štitnjače. Jednostavno nkad nisu našli uzrok,osim 2 puta blago povišenog 17-oh prog ali on je sad ok. A i akne su mi sada blaže nego u periodu od 15.-20. godine. Zapravo ne blaže već su "preselile" na područje vrata i čeljusti. Rezistenciju na inzulin sam radila i to je ok

Silvery
25.10.2010., 17:55
Onda stvarno ne znam što je uzrok ovome. :ne zna:
Ne znam je li trenutno radiš na bebi, ali ako ne uspjevaš ostati trudna, onda jedino da se naprave još neke dodatne pretrage.
I stvarno mi je čudno da nitko od specijalista ti ne može kazati što je to i zbog čega je to tako.

Nefertiti111
25.10.2010., 21:06
Onda stvarno ne znam što je uzrok ovome. :ne zna:
Ne znam je li trenutno radiš na bebi, ali ako ne uspjevaš ostati trudna, onda jedino da se naprave još neke dodatne pretrage.
I stvarno mi je čudno da nitko od specijalista ti ne može kazati što je to i zbog čega je to tako.

Ma kod troje različitih(privatnih) specijalista sam bila, i svi kažu isto - nisu policistični jajnici jer su mi hormoni ok i progesteron pokazuje ovulaciju(koju ja nikad ni ne primjetim ni ne osjetim,niti ju ikakvi testovi pokazuju,osim lh trakica koje mi pokazuju ovulaciju cijeli mjesec :eek:) i nemaju blage veze od čega mi ciste i akne,zapravo kažu da su akne od cista al s obzirom da ne znaju od čega ciste znači da ne znaju ni za ovo drugo i tako se ja vrtim u krug. Više mi je loše od svega majke mi,a kad počnu spominjat stres i stanje psihe tek onda znam da pojma nemaju šta je,to obično govore kad više ne znaju šta bi.

Silvery
25.10.2010., 22:54
Mora postojati uzrok svemu, cijeloj ovoj lančanoj reakciji organizma. Ovo i jest inače jako kompleksan pojam.
Nego sad me malkice ova situacija sa LH trakicama podsjetila na mene. Naime, meni je LH bio povišen (vjerojatno je još, ali manje) i znam da su mi te LH trakice pokazivale da imam non-stop ovulaciju što naravno nije bila istina već posljedica povišenog LH.

Nema druge nego da ti obave još pretraga. Često se zna dogoditi usred dodatnih pretraga da se otkrije skroz drugi uzrok na kojeg čovjek ne bi nikad ni pomislio da je povezan, zapravo sve je to povezano. Ako želiš bebu ja ti uistinu želim da se to dogodi čim prije, ali i da otkriješ uzrok.

Nefertiti111
26.10.2010., 13:13
Mora postojati uzrok svemu, cijeloj ovoj lančanoj reakciji organizma. Ovo i jest inače jako kompleksan pojam.
Nego sad me malkice ova situacija sa LH trakicama podsjetila na mene. Naime, meni je LH bio povišen (vjerojatno je još, ali manje) i znam da su mi te LH trakice pokazivale da imam non-stop ovulaciju što naravno nije bila istina već posljedica povišenog LH.

Nema druge nego da ti obave još pretraga. Često se zna dogoditi usred dodatnih pretraga da se otkrije skroz drugi uzrok na kojeg čovjek ne bi nikad ni pomislio da je povezan, zapravo sve je to povezano. Ako želiš bebu ja ti uistinu želim da se to dogodi čim prije, ali i da otkriješ uzrok.

Meni nikad LH nije bio povišen - po onim referentima sa strane,ali mi je na dosta nalaza bio veći od FSH,ne sad u onom omjeru 3:1 već je to bilo manje,ali kad god ih pitam oni mi govore da je to ok :ne zna:
A na zadnjem nalazu su mi LH i FSH jednaki. I to za LH trakice sam pitala pa su mi rekli da to nije pouzdano,bla bla bla....:rolleyes:
I da ako sam već jednom ostala trudna da oni ne vide zašto ne bi opet(da,da,al ja vidim nakon dvije godine). A šta se tiče mog tena i tih cisti stavili su mi pilule na raspolaganje,a to me ne zanima baš,ne radi djeteta već i bez toga bi se teško odlučila na pilule jer znam da iza njih često bude gore(sa 15 god su mi prepisali Dinane 35,to je bila katastrofa iza tableta,oporavljala sam se godinama).
Tako da ću probat s vitexom pa šta bude

malaodradara
26.10.2010., 21:22
cure, bok!

čujte, koja je pak sad to biljka, taj vitex? mislim, čitala sam, vitex = agnus castus = konopljika, poznato i kao nekakva fratarska biljka (jer se davno sadila oko samostana, smanjuje muški libido :rofl: ), ali prvi put čujem za nju kao nekakav prirodni lijek za pcos?! ima li netko da je to probao i da stvarno funkcionira?! ja sam sad prestala malo piti pilule, evo danas je drugi dan... računam da imam dva mjeseca prije nego jajnici opet zaštekaju i ten se pogorša. želim nešto prirodno probati, ali iskreno, već me malo strah eksperimentirati s tim biljkama... mislim, za ovu čitam da prije svega regulira prolaktin i povećava progesteron. ne znam ima li to za mene koristi, s obzirom da je moj najveći problem višak muških hormona. na prvu mi zvuči kao da bi moglo biti od pomoći, ali ipak....
i uzela sam sad nativni propoliš pa ću i to pit. mjesecima pijem beta glukan (premda on nije baš vezan za pcos, ali eto, zbog imuniteta). i za neku homeopatkinju sam čula pa ću i kod nje otić, kao, jako je dobra... zbilja, ALI ZBILJA JAKO želim unormaliti svoje jajnike.... :( smirena sam, riješila sam se stresa bar zasad i barem u najvećoj mjeri, sretna sam, sve je ok, sad bi bio pravi tren da se pokušaju smiriti... :( dala bih toliko toga da ne moram piti pilule, da imam svoj normalan ciklus (mada su me normalne menge oduvijek ubijale bolovima prva dva dana.. al sad mi to fali, radije bih to i svoj normalni prirodni ciklus nego pcos...)...
cure, pliz, ako imate provjerene recepte, pliz preko osobnih poruka mi javite (da ne ljutimo silvery :) ), jako sam tužna zbog svojih jadnih jajničića.... :(

punica
26.10.2010., 21:26
Ja sam jos cula od mog doktora da ako si nepusac, kontraceptivne pilule mozes uzimat bez straha puno duze nego zene koje su pusaci.
Naravno, uz redovno kontroliranje krvne slike, etc...

Tjah, to su sve hormoni kaj se petljaju pri nama? Nije tak bez rizika uzimati hormone. Pogotovo na duge staze! A kaj si ih mislite piti celi život? A kad bute dete štele, ne bute ga mogle imeti. To si je za razmisleti!:confused:
Da nam je Bog namenil dodatnu hormonalnu terapiju bi je već dal Evi :s:cerek:

punica
26.10.2010., 21:30
cure, bok!

čujte, koja je pak sad to biljka, taj vitex? mislim, čitala sam, vitex = agnus castus = konopljika, poznato i kao nekakva fratarska biljka (jer se davno sadila oko samostana, smanjuje muški libido :rofl: ), ali prvi put čujem za nju kao nekakav prirodni lijek za pcos?! ima li netko da je to probao i da stvarno funkcionira?! ja sam sad prestala malo piti pilule, evo danas je drugi dan... računam da imam dva mjeseca prije nego jajnici opet zaštekaju i ten se pogorša. želim nešto prirodno probati, ali iskreno, već me malo strah eksperimentirati s tim biljkama... mislim, za ovu čitam da prije svega regulira prolaktin i povećava progesteron. ne znam ima li to za mene koristi, s obzirom da je moj najveći problem višak muških hormona. na prvu mi zvuči kao da bi moglo biti od pomoći, ali ipak....
i uzela sam sad nativni propoliš pa ću i to pit. mjesecima pijem beta glukan (premda on nije baš vezan za pcos, ali eto, zbog imuniteta). i za neku homeopatkinju sam čula pa ću i kod nje otić, kao, jako je dobra... zbilja, ALI ZBILJA JAKO želim unormaliti svoje jajnike.... :( smirena sam, riješila sam se stresa bar zasad i barem u najvećoj mjeri, sretna sam, sve je ok, sad bi bio pravi tren da se pokušaju smiriti... :( dala bih toliko toga da ne moram piti pilule, da imam svoj normalan ciklus (mada su me normalne menge oduvijek ubijale bolovima prva dva dana.. al sad mi to fali, radije bih to i svoj normalni prirodni ciklus nego pcos...)...
cure, pliz, ako imate provjerene recepte, pliz preko osobnih poruka mi javite (da ne ljutimo silvery :) ), jako sam tužna zbog svojih jadnih jajničića.... :(

Ta ideja o homeopatiji ti ni loša ideja! Reiki, EFT tehnika su bolji način od hormonalne terapije! Treba brinuti o budućnosti a ne tražiti instant rešenja koja buju pokvarila sve dobro kaj pri nas postoji!

Suey
26.10.2010., 21:35
Tjah, to su sve hormoni kaj se petljaju pri nama? Nije tak bez rizika uzimati hormone. Pogotovo na duge staze! A kaj si ih mislite piti celi život? A kad bute dete štele, ne bute ga mogle imeti. To si je za razmisleti!:confused:
Da nam je Bog namenil dodatnu hormonalnu terapiju bi je već dal Evi :s:cerek:

To uopće nema veze, čim ih prestaneš piti, možeš ostati trudna. Tu je veći problem kako pilule utječu na jetru i krvožilni sustav.

Pa Bog nam ni dal ni Internet ni Forum na početku, pa eto ipak tebe ovdje:)

leeloo27
26.10.2010., 21:43
PUNICE prestani trolati. Još jedna ovakva provokacija i ideš na hlađenje. Ako nemaš nikakav pametan savjet suzdrži se od komentara!

nivesa
26.10.2010., 23:34
lijep pozdrav svima .. molim vas ako netko ima sličan problem da me ohrabri...
desni jajnik 6 sa 4 cm ... na njemu cista 4 sa 2 cm ... unutar ciste nekakva izraslina 2 sa 1 u kojoj je vidljiv krvožilni sustav ... doktor je spominjao laparoskopiju ...

i još nešto ... može li ta cista pući i kada obično pukne .. za vrijeme menge ili ovulacije ... ništ ne znam o tome .. prvi put se susrećem s tim ... imam 29 god i nikakve bolove i ništa slično ni kad trebam dobit mengu ni inače .. eto moja "situejšn"

Evo draga malo ohrabrenja...Moji jajnici su jedan 8cm drugi nešto malo manji.ali možda pola cm.Moje ciste su znale prekrit TOLIKI jajnik i kroz idući ciklus ili dva jednostavno nestanu,dakle sa svakom menstruacijom ode,obično pucaju za vrjeme menstruacije,ali ima svakakvih cista tako da nije to baš "bezopasno" uvijek...Trebaš obavit laparo da se vidi točno o ćemu se radi pa će ti bit lakše jer ćeš znat na ćemu si

tina2701
27.10.2010., 09:50
Cure koje zanima vitex...bilo bi najbolje da pročitate temu Vrkuta, marulja & Co (http://www.forum.hr/showthread.php?t=479433) ovdje na forumu...tu ćete naći stvarna iskustva onih koji su je već koristili.......

malaodradara,probaj...ništa te ne košta...nekome je pomoglo nekome ne...sve zavisi kakva je situacija kod tebe..na nikoga je djeluje jednako....

leeloo27
27.10.2010., 10:04
Već sam mislila da je link na nekog travara. :azdaja:

Čitala sam ja tu temu na trudnicama, kažu curke da im pomažu ti čajevi.

tina2701
27.10.2010., 10:47
Već sam mislila da je link na nekog travara. :azdaja:

Čitala sam ja tu temu na trudnicama, kažu curke da im pomažu ti čajevi.

...ma neću biti tako zločesta....:mig:

...i sama se borim s pcos i mnogo čime pa istražujem.....zašto ne pomoć ostalim curama da se informiraju.....:ne zna:

leeloo27
27.10.2010., 10:55
Ma sve pet, znam ja da si vi ovdje međusobno pomažete. :mig:

Smijete spominjati čajeve, preparate koji su vam pomogli ili za koje mislite da bi vam mogli pomoći samo si imena proizvođača, njihove adrese i brojeve telefona, linkove na njihovu stranicu šaljite na pp jer se takve stvari smatraju reklamiranjem. :mig:

malaodradara
27.10.2010., 14:40
...ma neću biti tako zločesta....:mig:

...i sama se borim s pcos i mnogo čime pa istražujem.....zašto ne pomoć ostalim curama da se informiraju.....:ne zna:

hvala puno!
danas idem u nabavku pa u kuhinju čarobirati... kaže dečko da ko vještica postajem. samo te neke pripravke kuham i kuhinja smrdi za popi.... :lol:

javljat ću vam!

nemo st
27.10.2010., 14:54
hvala puno!
danas idem u nabavku pa u kuhinju čarobirati... kaže dečko da ko vještica postajem. samo te neke pripravke kuham i kuhinja smrdi za popi.... :lol:

javljat ću vam!

ja sam pila 3 mjeseca caj za jajnike od rade marusica, starog poznatog travara iz mostara. kada sam isla u ginekologa 3 mjeseca kasnije ciste su se jos vidjele mada menstruacija mi je poslala redovita svakih 28-29 dana a prije je bila oko svakih 38-40 sto je bilo nevjerojatno. taman sam htjela pocet jos jednu turu caja kada sam zatrudnila iako je dr. rekla da nece biti tako lako zbog pcos-a :top:

cajevi za probleme sa mokracnim mjehurom su mu isto jako dobri i jeftini oko 80kn za veliku kesu koja traje oko 5 mjeseci samo sto treba otici do mostara :)

sretno svima!!

ema_zg
28.10.2010., 12:08
ja sam pila 3 mjeseca caj za jajnike od rade marusica, starog poznatog travara iz mostara. kada sam isla u ginekologa 3 mjeseca kasnije ciste su se jos vidjele mada menstruacija mi je poslala redovita svakih 28-29 dana a prije je bila oko svakih 38-40 sto je bilo nevjerojatno. taman sam htjela pocet jos jednu turu caja kada sam zatrudnila iako je dr. rekla da nece biti tako lako zbog pcos-a :top:

cajevi za probleme sa mokracnim mjehurom su mu isto jako dobri i jeftini oko 80kn za veliku kesu koja traje oko 5 mjeseci samo sto treba otici do mostara :)

sretno svima!!

nemo gdje ima tih čajeva za kupiti?
i jel se možda sjećaš koji su sve sastojci bili u tom čaju?

sorry, tek sad vidjela da treba ić do mostara, a ja se ponadala da to ima i tu negdje

nemo st
28.10.2010., 13:19
nemo gdje ima tih čajeva za kupiti?
i jel se možda sjećaš koji su sve sastojci bili u tom čaju?

sorry, tek sad vidjela da treba ić do mostara, a ja se ponadala da to ima i tu negdje

a joj nema nazalost, on je bas poznat travar jos odavno tako da znam dosta osoba koji idu k njemu, meni iz st-a se nije previse daleko zaletit. imam doma negdje listu svih sastojaka u caju sto mi je dao pa ti mogu poslati, koji te interesira za PCOS ili mokracni mjehur?

a valjda ima neki hercegovac u zg da ti svrati po caj :)

xxx

Sashica
28.10.2010., 15:04
Cure, molim vas da razgovor o dotičnom travaru nastavite preko PM-a :mig:

malaodradara
29.10.2010., 22:44
ej, curke, pitanje:

negdje u ovom obilju tema na forumu naišla sam nedavno na spomen inositola, kao preparata koji je mnogima jako pomogao s pcos-om. e sad - pročitala sam i da se to ne može naći kod nas (u kroejši, jelte :D ), da je najbliža italija itd. ima li neka cura da je to koristila i da mi može reći kako je to nabavila i u kojoj dozi uzimala? čitam po američkim nekim forumima da je super ta stvar. kod nas u par ljekarni sam pitala, nemaju, ali navodno se može naručiti na dolcu.
inače, počela sam piti vrkutu i stolisnik, i nadam se, jaaaako se nadam, barem kakvom-takvom poboljšanju...

Silvery
30.10.2010., 00:41
Bilo je nekih forumašica koje su to još prije spominjale.
Ima negdje unatrag na ovoj temi.
Baš je jedna govorila o tome kako ih naručuje iz Italije ili ide po njih, tako nešto :misli:
Prolistaj malo, znam da je topic velik, ali vrijedi potražiti iskustva :mig:

Belle
30.10.2010., 20:04
Curke, koji su najcesci problemi/pojave kod policisticnih jajnika?

tina2701
30.10.2010., 20:32
Curke, koji su najcesci problemi/pojave kod policisticnih jajnika?

Žene sa sindromom policističnih jajnika mogu imati neke od slijedećih simptoma:

* Amenoreja (produženi izostanak menstruacije), rijetka menstruacija, i/ili oligomenoreja (neredovita krvarenja) – ciklusi su često duži od šest tjedana, sa osam ili manje menstruacija na godinu. Neredovito krvarenje može biti i sa produženim krvarenjem, slabašnim ili teškim krvarenjima ili čestim točkastim krvarenjima (spotting).
* Oligo ili anovulacija (rijetka ili odsutna ovulacija) – dok žene sa sindromom policističnih jajnika proizvode folikule – tekućinom ispunjene vrećice na jajnicima koje sadrže jajašce – folikuli često ne sazrijevaju i ne oslobađaju jajašce što je potrebno za ovulaciju. Ti nezreli folikuli stvaraju ciste.
* Hiperandrogenizam – povišena razina muških hormona, posebice testosterona, androstenediona i dehidroepiandrosterona sulfata (DHEAS).
* Neplodnost – neplodnost je nepostizanje trudnoće u roku od 6 do 12 mjeseci nezaštićenih odnosa, ovisno o dobi. Kod sindroma policističnih jajnika do neplodnosti dolazi zbog disfunkcije ovulacije.
* Cistični jajnici – klasični policistični jajnici imaju izgled «nanizanih bisera» ili «biserne ogrlice» sa mnogim cistama (tekućinom ispunjenih vrećica). Teško je dijagnosticirati sindrom policističnih jajnika bez prisutnosti cista ili uvećanih jajnika, ali poneke suptilnije alternativne nisu zabilježene ili priznate kao abnormalne na ultrazvučnoj slici.
* Povećani jajnici – policistični jajnici su često 1,5 do 3 puta veći od normalnih.
* Kronična bol u donjem dijelu trbuha – točan uzrok ovih bolova nije poznat, ali to mogu biti uvećani jajnici. Bol se smatra kroničnom kada se pojavljuje duže od šest mjeseci.
* Pretilost ili dobivanje na težini – često žene sa sindromom policističnih jajnika imaju tzv. oblik jabuke gdje se povećanje težine koncentrira na trbuhu, slično načinu na koji se muškarci debljaju, usporedno sa užim ramenima i nogama. Omjer bokova: struk je sličan kao u žena sa oblikom kruške. Treba naglasiti da je većina žena sa sindromom policističnih jajnika pretilo, ali ne sve.
* Otpornost na inzulin, hiperinzulinemija i dijabetes – otpornost na inzulin je stanje kada je tijelo nesposobno koristiti inzulin. To je često praćeno izjednačavanjem sa hiperinzulinemijom – prevelikom proizvodnjom inzulina. Ta stanja često nastupaju sa normalnom razinom glukoze i mogu dovesti do dijabetesa u kojem se nepodnošenje glukoze dalje smanjuje, a glukoza u krvi može biti povišena.
* Dislipidemija (abnormalnost lipida) – neke žene sa sindromom policističnih jajnika imaju povišen LDL i smanjen HDL - razinu kolesterola, kao i povišene trigliceride.
* Hipertenzija (visoki krvni tlak) – krvni tlak preko 140/90.
* Hirzutizam (prekomjerna dlakavost) – prekomjeran rast dlaka na licu, bradi, grudima, abdomenu, palcima ili nožnim prstima.
* Alopecija (muški tip ćelavosti ili stanjivanja kose) – ćelavost je češća na vrhu glave nego na slijepoočnom dijelu.
* Akne/masna koža/seboreja – proizvodnja masti je stimulirana prevelikom proizvodnjom androgena. Seboreja je prhut – dijelovi kože poput pahuljica na tjemenu zbog pretjerane masti.
* Akantosis nigrikans (tamne mrlje na koži, koje su smeđe, gotovo crne) – često na vratu sa stražnje strane ali isto i na pregibima ruku, grudi i između bedara, povremeno na šakama, laktovima i koljenima. Tamnija koža je često baršunasta ili gruba na dodir.
* Akrohordoni (znakovi na koži) – sitni znakovi na koži koji obično nemaju nikakvih simptoma osim ako su potaknuti ribanjem.

Sashica
30.10.2010., 20:55
ej, curke, pitanje:

negdje u ovom obilju tema na forumu naišla sam nedavno na spomen inositola, kao preparata koji je mnogima jako pomogao s pcos-om. e sad - pročitala sam i da se to ne može naći kod nas (u kroejši, jelte :D ), da je najbliža italija itd. ima li neka cura da je to koristila i da mi može reći kako je to nabavila i u kojoj dozi uzimala? čitam po američkim nekim forumima da je super ta stvar. kod nas u par ljekarni sam pitala, nemaju, ali navodno se može naručiti na dolcu.
inače, počela sam piti vrkutu i stolisnik, i nadam se, jaaaako se nadam, barem kakvom-takvom poboljšanju...

Baci pogled na str. 85. ovog topica :mig: (a ubuduće možeš koristiti i Tražilicu :D)

Belle
30.10.2010., 22:17

* Amenoreja (produženi izostanak menstruacije), rijetka menstruacija, i/ili oligomenoreja (neredovita krvarenja) – ciklusi su često duži od šest tjedana, sa osam ili manje menstruacija na godinu. Neredovito krvarenje može biti i sa produženim krvarenjem, slabašnim ili teškim krvarenjima ili čestim točkastim krvarenjima (spotting).

..........

* Akrohordoni (znakovi na koži) – sitni znakovi na koži koji obično nemaju nikakvih simptoma osim ako su potaknuti ribanjem.

Sve me to prilicno zastrasuje :eek:

tina2701
31.10.2010., 08:08

* Amenoreja (produženi izostanak menstruacije), rijetka menstruacija, i/ili oligomenoreja (neredovita krvarenja) – ciklusi su često duži od šest tjedana, sa osam ili manje menstruacija na godinu. Neredovito krvarenje može biti i sa produženim krvarenjem, slabašnim ili teškim krvarenjima ili čestim točkastim krvarenjima (spotting)...jedan od no.1 siimptoma pcos-a
* Oligo ili anovulacija (rijetka ili odsutna ovulacija) – dok žene sa sindromom policističnih jajnika proizvode folikule – tekućinom ispunjene vrećice na jajnicima koje sadrže jajašce – folikuli često ne sazrijevaju i ne oslobađaju jajašce što je potrebno za ovulaciju. Ti nezreli folikuli stvaraju ciste....kod mene je ovulacija jako rijetka,,,,,zato stalno pijem progesteron...
* Hiperandrogenizam – povišena razina muških hormona, posebice testosterona, androstenediona i dehidroepiandrosterona sulfata (DHEAS)....kod mene je na gornjoj granici....
* Neplodnost – neplodnost je nepostizanje trudnoće u roku od 6 do 12 mjeseci nezaštićenih odnosa, ovisno o dobi. Kod sindroma policističnih jajnika do neplodnosti dolazi zbog disfunkcije ovulacije....sve jedno drugo veže...a ja ne uspijevam već 3,5 godine :tuzni:
* Cistični jajnici – klasični policistični jajnici imaju izgled «nanizanih bisera» ili «biserne ogrlice» sa mnogim cistama (tekućinom ispunjenih vrećica). Teško je dijagnosticirati sindrom policističnih jajnika bez prisutnosti cista ili uvećanih jajnika, ali poneke suptilnije alternativne nisu zabilježene ili priznate kao abnormalne na ultrazvučnoj slici.---sve gore pojađšnjeno...od čega dolaze...
* Povećani jajnici – policistični jajnici su često 1,5 do 3 puta veći od normalnih.[/QUOTE]...:confused: za to samo znam da jesu...
* Kronična bol u donjem dijelu trbuha – točan uzrok ovih bolova nije poznat, ali to mogu biti uvećani jajnici. Bol se smatra kroničnom kada se pojavljuje duže od šest mjeseci...o...da.....čim M zakasni...bolovi počinju...a leđa me ubijaju koliko bole.....
* Pretilost ili dobivanje na težini – često žene sa sindromom policističnih jajnika imaju tzv. oblik jabuke gdje se povećanje težine koncentrira na trbuhu, slično načinu na koji se muškarci debljaju, usporedno sa užim ramenima i nogama. Omjer bokova: struk je sličan kao u žena sa oblikom kruške. Treba naglasiti da je većina žena sa sindromom policističnih jajnika pretilo, ali ne sve.:rolleyes::rolleyes: bolna točka....
* Otpornost na inzulin, hiperinzulinemija i dijabetes – otpornost na inzulin je stanje kada je tijelo nesposobno koristiti inzulin. To je često praćeno izjednačavanjem sa hiperinzulinemijom – prevelikom proizvodnjom inzulina. Ta stanja često nastupaju sa normalnom razinom glukoze i mogu dovesti do dijabetesa u kojem se nepodnošenje glukoze dalje smanjuje, a glukoza u krvi može biti povišena....meni sve ok....
* Dislipidemija (abnormalnost lipida) – neke žene sa sindromom policističnih jajnika imaju povišen LDL i smanjen HDL - razinu kolesterola, kao i povišene trigliceride....redovito to kontroliram sa kks...
[QUOTE] * Hipertenzija (visoki krvni tlak) – krvni tlak preko 140/90...imam nizak tlak ko mrtvac 90/60
* Hirzutizam (prekomjerna dlakavost) – prekomjeran rast dlaka na licu, bradi, grudima, abdomenu, palcima ili nožnim prstima...kod mene je malo na bradi al riješi se i to :top:
* Alopecija (muški tip ćelavosti ili stanjivanja kose) – ćelavost je češća na vrhu glave nego na slijepoočnom dijelu....opada...al je duga pa se čini da opada i više neg je stvarno stanje...ništa zabrinjavajuće...
* Akne/masna koža/seboreja – proizvodnja masti je stimulirana prevelikom proizvodnjom androgena. Seboreja je prhut – dijelovi kože poput pahuljica na tjemenu zbog pretjerane masti...akne nemam....sam masna koža a s tim se da nositi....
* Akantosis nigrikans (tamne mrlje na koži, koje su smeđe, gotovo crne) – često na vratu sa stražnje strane ali isto i na pregibima ruku, grudi i između bedara, povremeno na šakama, laktovima i koljenima. Tamnija koža je često baršunasta ili gruba na dodir....to nemam...
[/COLOR]...ništa od toga
...eto malo sam ti pojasnila al uglavnom glavni simptomi su ti izostanak M,debljina,i neplodnost(teško začeće)

Silvery
31.10.2010., 18:04
Tina, hvala još jednom na trudu.
Belle, nema te što zastrašivat sve ovo, osim toga postoje brojni procesi koje mi nevidimo (funkcionalne prirodne), a koji su pet puta gori i opasniji. Mene nikad osobno nisu zastrašivali nikakvi simptomi već samo mogućnost da ću eventualno teže ostvariti trudnoću.

Ja bih još samo pojasnila da je sve ovo jaaako individualno i da se itekako simptomi razlikuju od žene do žene.
Ne moraju se ni imati većina ovih simptoma. Ovo je jako kompleksan sindrom i zapravo ne znaš gdje počinje uzrok svoj toj lačnanoj reakciji, ali možeš poraditi na tome definitvno.

Recimo, meni je bila blaga oligomenoreja (a 87% žena/cura s oligomenorejom ima PCOS). Ciklus je bio od cca 33 do 38/9 dana.
I to je trajalo dulje vrijeme, a UZV je bio čist. Onda su najednom nastupile akne (koje nikad nisam imala) i to na donjoj desnoj strani čeljusti.
Onda su dalje uslijedile pretrage, vašenje hormona i UZV.

Moram napomenuti da većinu simptoma nisam imala, čak mi jajnici nikad, ali nikad nisu bili uvećani. Nisam nikad bila debela ili deblja, mada je bilo nešto nabačenih kila u to vrijeme (pa je moćda i to), imam oduvijek nizak tlak.

Isto tako prvi puta su bili izrazito policistični (rekao ginekolog da sam primjerak za udžbenik), drugi put blaže, ali još uvijek baš PCO izgleda, treći put blagog PCO izgleda, a sada zadnji put čisti ko suza. I to sam bila taman usred ovulacije i vidio se veliki folikul.

Poradiš na sebi s prirodne strane koliko možeš uz dobar liječnički nadzor i nadaš se najbolje ishodu. Nema razloga za bediranje. Ovo su simptomi od kojih te može dopasti jedan, dva ili tri, a možda i većina. Sve to ovisi, a i o radu određenih hormona u organizmu. :mig:

Nefertiti111
01.11.2010., 12:05
Ja sam prije par godina kad sam imala taj teži slučaj akni i doslovno jajnike prepune cista išla kod psihologa na razgovor. I znam da nisam niti dva puta bila da je nastupilo povlačenje. Jer mi je moj gin rekao da holistička medicina policistične jajnike povezuje sa unutarnjim nezadovoljstvom žene,traumama,potiskivanjem osjećaja itd. Pa da nemam šta izgubit ako odem. I stvarno mi je pomoglo. Nije situacija iza toga bila idealna,ali mi je sigurno za 80 posto bilo bolje. Akne i prištići su bili na minimumu,ciklus mi je bio do 30 dana,a prije toga 40-50 dana. A da ne govorim da mi je i psihički bio drugačiji osjećaj. To je sve bilo prije nekih 7-8 godina,čak i sad razmišljam da opet odem na razgovor čisto da se rasteretim,jer žena najčešće nije ni svjesna da je neke stvari muče i da se toliko toga skupilo. A ruku na srce i sami jajnici i akne i sve šta ide uz to su dovoljan stres bez ičeg drugog s čime se susrećemo svaki dan,a kad se sve to spoji mislim da nastaje jak stresni koktel.
Jer meni čak ni jajnici ni hormoni nisu uvijek isti,možda to varira s količinom stresa i načinom na koji se nosim sa stresom tih dana. U zadnje vrijeme mi je nastupilo pogoršanje pa mislim da mi možda opet bilo vrijeme da se nekom malo izjadam :mig: Normalno,uz sve ostalo šta već radim, tjelovježba,izbjegavanje određene hrane i vitex.

Belle
01.11.2010., 19:53
Hvala curke na pomoci i savjetima. Tek sam saznala da imam policisticne jajnike, i svi ti tekstovi na internetu su me uspjeli samo zastrasiti. No ocito je sve individualno, jer u dosta ovih simptoma se ne pronalazim. Na primjer, nisam predebela (imam mozda koju kilicu koju bih skinula, nista strasno), nemam visok tlak, mislim da mi kosa ne ispada (imam gustu kosu), nikada nisam imala posebnih problema s kozom (akne nikada, cak ni u pubertetu)...
Iako, da, bez pilula imam jako neredovite menstruacije... i npr. na bradi mi redovito nikne nekoliko crnih, ostrih dlaka, koje uspjesno uklonim pincetom, no nije da sam ektra dlakava po ostalim dijelovima tijela. Dakle, nisu neki ekstra simptomi.
I ja se najvise bojim kako ce biti kada cu htjeti dijete... hoce li biti problema s tim i slicno... iako jos nisam razmisljala o tome.

Silvery
01.11.2010., 23:31
Uvijek možeš poraditi na sebi - u svakom pogledu: od prehrane i tjelovježbe do psihe, tj. izbjegavanja stresa.
Hoće li djelovati to i u kojoj mjeri ovisi o tebi, ali i o stanju, tj. kakvi su hormoni i koliko je PCOS uopće izražen.

Koliko je to kod tebe "jako neredovite mentruacije" bez pilula?
Jeli to nešto tipa: ne dobivaš ih po dva tri mjeseca ili?

Belle
02.11.2010., 13:03
Uvijek možeš poraditi na sebi - u svakom pogledu: od prehrane i tjelovježbe do psihe, tj. izbjegavanja stresa.
Hoće li djelovati to i u kojoj mjeri ovisi o tebi, ali i o stanju, tj. kakvi su hormoni i koliko je PCOS uopće izražen.

Koliko je to kod tebe "jako neredovite mentruacije" bez pilula?
Jeli to nešto tipa: ne dobivaš ih po dva tri mjeseca ili?

Da, tocno tako ;)

Inace, trudim se zdravije jesti, upisala sam i fitness (tocnije zumbu tri puta tjedno), iako mi je tesko zivjeti bez stresa s obzirom na posao koji radim, no trudim se sto manje nervirati. Za moju kondiciju definitivno nije dobro ni to sto gotovo cijeli dan sjedim na poslu i nemam bas neki izbor sto se hrane tice, no trudim se ;)

Linea Exclusive
02.11.2010., 13:21
Belle, a na temelju čega ti je postavljena dijagnoza PCOS?

Jer i ja imam oligomenoreju (cikluse 40-60 dana), a nemam PCOS.
Potrebno je više od samo ciklusa da se postavi ta dg.

Silvery
02.11.2010., 14:46
Da, tocno tako ;)

Inace, trudim se zdravije jesti, upisala sam i fitness (tocnije zumbu tri puta tjedno), iako mi je tesko zivjeti bez stresa s obzirom na posao koji radim, no trudim se sto manje nervirati. Za moju kondiciju definitivno nije dobro ni to sto gotovo cijeli dan sjedim na poslu i nemam bas neki izbor sto se hrane tice, no trudim se ;)

Ista stvar kod mene, samo moram napomenuti da je meni oligo bila mnogo duže, ali je sve bilo super - dakle bez PCOS-a, a onda odjednom PCOS. Tako da ti ništa ne mora značiti.

Evo i mene zanima kao i Lineu - jeli ti doista imaš PCOS ili samo misliš na osnovi simptoma? Za potvrdu trebaš obavezno vaditi hormone + UZV + možda još neke pretrage, kao i način života. :mig:

Belle
02.11.2010., 15:04
Bila sam na ultrazvuku i kod ginekologa, te vadila krv... rekao mi je da nema potrebe za daljnjim pretragama.

Nemam kod sebe nalaze, cim dodem kuci bas cu vam ih prepisati, ja iz njih nisam uspjela puno zakljuciti jer se ne razumijem uopce u to, mislila sam malo proguglati.

Hvala curke, javim veceras.

Nefertiti111
02.11.2010., 16:56
Jel se kome dogodilo da je nastupilo pogoršanje nakon početka uzimanja vitexa? Ja ga uzimam par dana,i ten mi je lošiji,boli me onaj jajnik gdje je cista(jel još uvijek tamo ili je pukla jer je vodena,to ne znam),imam ogromnu želju za slatkim :eek: i ogromnu želju za seksom :cerek: A sve to zadnjih par dana otkad ga uzimam.Najviše mi smeta pogoršanje tena,jel to sve normalno?

Belle
02.11.2010., 17:21
Joj, pa meni su nalazi ostali kod ginica, u kartonu, ja sam mislila da ih imam...

Uglavnom, dijagnoza mi je postavljena na ultrazvuku- doktor mi je odmah rekao da se radi o policisticnim jajnicima, da su ociti.
Otisla sam ginekologu sa slikom i nalazima, potvrdio mi je to, ali rekao da nije nista strasno, da se ne zabrinjavam, da se savjetuje zdravije hraniti, vise kretati, zivjeti bez stresa, i ponovno smo dogovorili uzimanje kontracepcije.

Javila sam se ovdje u nadi za jos kakvom informacijom iz prakse, da cujem kako ostale zene zive s tim i imaju li vecih poteskoca...

Silvery
02.11.2010., 18:09
Ajde ako budeš mogla iskopaj ili nekako se domogni nalaza da vidimo koji hormoni nisu u zadanim vrijednostima i koliko je to blago/jako.

Evo ja bez pilula uredno ovuliram i menstruiram :cerek:, a zadnji UZV je pokazao da su jajnici čisti ko suza.
Tako da se sve može :)

malaodradara
02.11.2010., 20:07
silvery, majke mi, postajem ljubomorna.. kak si sve te ženske probleme uspjela riješit?! :eek:
no dobro - bar nam ulijevaš kakvu-takvu nadu... :p

čitam ovih par zadnjih postova, od belle i slično, i nemrem vjerovat zapravo koliko su specifični simptomi svake cure kod tih jajnika zapravo. recimo, ja sam se godinama mučila s tim aknama, i radila svakakve pretrage - osim ginekoloških... jer sam bila uvjerena da nije do jajnika. naime, meni je menga bila jako točna. nikad nisam patila od oligo ili amenoreje. uvijek je bila oko trideset dana. i obilna, i bolna (od prve menge u životu su me mučili strašni bolovi prva dva dana). i ovulacije sam kužila, tj. bila sam prilično sigurna kad ovuliram. i nije mi palo na pamet da imam policistične jajnike dok nisam iscrpila sve opcije za rješavanje tena, bezuspješno.
kad sam otišla na ultrazvuk jajnika, skoro sam se onesvijestila na kaj je to ličilo. onda pretrage hormona i otkrili smo krivca - višak androgena.
dakle, fascinantno mi je kako su individualni ti simptomi.
htjedoh reći za belle - glede prehrane: ja radim prilično stresan posao, i imam svakakvo radno vrijeme (tipa dva dana ujutro, pa treći od 11, pa onda ne radim dan-dva, pa radim popodne tri dana, i tak..), ali sam si stvorila naviku da navečer napravim što ću si sljedeći dan ponijet za doručak i marendu, ili doručak i ručak, i tak. uglavnom, da mi bude dosta dok ne dođem doma. da se ne šopam pecivima i sličnom lošom hranom. i nije tak naporno kad se navikneš. nekad si napravim veće porcije pa imam za dva dana ručak (tipa rižoto neki il tak). doručak su mi neke žitarice ak idem na posao. one su najlakše za ponijet, u nekoj maloj posudi. treba ti samo još 2dcl mlijeka ili jogurt. marenda uvijek neko voće. i tak. da se, samo treba malo volje i mašte.

živjele vi meni, ja pijem čaj od vrkute i stolisnika zadnjih tjedan dana, otkako sam uzela pauzu od pilula, i čekam razvoj situacije! :mig:

Silvery
02.11.2010., 20:25
A nije da sam ih baš uspjela rješit, samo ih držim pod kontrolom jer je to tako da moraš držati pod kontrolom ili opet sve ispočetka. Ali zato sam sklona infekcijama, tj. nikako se otarasiti nekih beštija. :mad:

Nije baš i da mi se lice skroz očistilo (uvijek se zna na donjoj čeljusti pojaviti koja aknica, ali barem ih na čelu nema). A eto imam možda sreću da mi nije tako oduvijek i da sam neki blaži slučaj pa imam ovulacije (uglavnom), no sve to ovisi jako puno.

Želim vam svima puno puno sreće i uspjeha i da sve bude onako kako doista želite :grli:. Možete vi to i ne zaboravite - dosta toga je i u glavi :mig:

Nefertiti111
03.11.2010., 22:39
Jeli policistični jajnici uvijek moraju biti popraćeni viškom(ili manjkom??) nekog hormona? Meni su hormoni ok,ciklusi koliko-toliko uredni,a opet imam te proklete vodene ciste koje se stalno stvaraju i probleme s tenom(normalno,vrat i linija čeljusti u aknama). A ni ovulaciju nikad ne primjećujem. Jer ako su mi stalno vodene ciste i navedeni problemi onda ne znam više u čem je problem,jer mi radi urednih hormona svi kažu da nisu pol. jajnici. Inače sam mršavije građe i nemam nekih problema s dlakavošću,imam dlačica ali ništa stašno,jedino ten ajme i vodene ciste. Jel ja moram imat i hormonski nalaz koji mi potvrđuje dijagnozu? Ili mogu biti i policistični jajnici a da su hormoni ok?

Silvery
04.11.2010., 01:54
Hm, iskreno ni sama ne znam. :ne zna:
Možda postoji neki dublji problem, a možda si jednostavno blag slučaj pa su ti neki hormoni u donjim ili gornjim granicama normale, pa im je i to eventualno dovoljno da njihovi međusobni odnosi nisu tip-top.
Govorim laički, iako je zaista sve moguće, ako su stručnjaci složni da nije PCOS onda ne znam što bi moglo biti.
A da probaš narednih 4-5 mjeseci, tj. ciklusa pratiti ovulaciju npr. mjerenjem bazalne temperature i osluškuješ malo tijelo, simptome?
Bar da vidiš jeli ovulacija tu ili ne i jeli redovita. :ne zna:

Nefertiti111
04.11.2010., 16:45
Hm, iskreno ni sama ne znam. :ne zna:
Možda postoji neki dublji problem, a možda si jednostavno blag slučaj pa su ti neki hormoni u donjim ili gornjim granicama normale, pa im je i to eventualno dovoljno da njihovi međusobni odnosi nisu tip-top.
Govorim laički, iako je zaista sve moguće, ako su stručnjaci složni da nije PCOS onda ne znam što bi moglo biti.
A da probaš narednih 4-5 mjeseci, tj. ciklusa pratiti ovulaciju npr. mjerenjem bazalne temperature i osluškuješ malo tijelo, simptome?
Bar da vidiš jeli ovulacija tu ili ne i jeli redovita. :ne zna:

Pa nalazi hormona šta sam ih radila prošli mjesec po progesteronu ukazuju na ovulaciju. E sad jel to naletilo tako baš taj mjesec ili šta već ne znam. Inače ja NIKAD nisam osjetila ni primjetila ovulaciju - ni p od plodne sluzi,nikakvo povećanje temperature,maybe baby nikako ne pokazuje da imam plodne dane,lh trakice ili stalno negativne ili cijeli mjesec pozitivne. Svaki mjesec je obavezno cista ili na lijevom jajniku ili na desnom ali obavezno je tu. To su vodene ciste koje su stalno tu i mislim da mi one otežavaju sve od ovulacije do tena. Ali nalazi hormona ispadaju ok pa nitko tome ne pridodaje veliku važnost bez obzira na moju stalnu muku s tim beštijama.
Sad pokušavam s vitexom,ne pijem ga dugo,možda 10-ak dana najviše,ali primjetila sam pogoršanje tena i bol u jajniku gdje mi je ta cista.

Francesca
08.11.2010., 16:21
Probaj jedan mjesec sa folikulometrijama pratiti kako ti folikuli rastu i da li pucaju

Meni moji ne pucaju, jednostavno se pocnu susiti i nestanu

Nefertiti111
08.11.2010., 16:58
Probaj jedan mjesec sa folikulometrijama pratiti kako ti folikuli rastu i da li pucaju

Meni moji ne pucaju, jednostavno se pocnu susiti i nestanu

Moji se ne suše već postaju ciste :rolleyes: Onda sam uzimala Duphaston pa su mi kao bile ovulacije(koje isto nikad nisam primjetila) i opet bi bila cista obavezno na jednom jajniku i ten katastrofa. Ali hormoni ne pokazuju ništa šta bi bilo uzrok lošem tenu i nastajanju cisti,tako da opet ne znam gdje sam sa svim time. Ne nalazim rješenje u tome da stalno pijem kontracepciju da bi izbjegla ciste i loš ten. Još pogotovo ako ne znam od čega mi ciste nastaju. Mislim,meni genetski u obitelji žene imaju probleme s cistama,ali nijedna nema loš ten niti izostanak ovulacije,tako da mislim da mi mora biti još neki problem uz te ciste(a možda čak da je to i uzrok cista)

Eshyy
10.11.2010., 17:16
Jedno pitanjce:

Može li se imati policistične jajnike iako je menstruacija redovita.

Ispadanje kose, mastan ten, višak kilograma, prištići po bradi, na vratu, čak i na leđima, dlakavost (ne pretjerano, čak i na dojkama)..

Štitnjača OK.

Silvery
10.11.2010., 23:22
Mogu se imati redoviti ciklusi.

Ovi simptomi su uglavnom svi vezani za PCOS mada ne moraju i nužno to značiti.
Npr. ispadanje kose zna mnogima u jesenjsko doba biti samo, a ostatk godine OK.
Ako konstantno otpada cijele godine i to jako puno (izuzev samo ovog razdoblja) onda bi moglo upućivati na neki disbalans, tj. znakove eventualnog PCOS-a.
Dlakavost isto tako - mada se kod ovoga dlakavost očituje prije svega na nepoželjnim mjestima, ne toliko u prisutnosti koliko u količini (brada, oko bradavica, stomak (oko pupka)..
Mada ni to ne treba biti neko pravilo.

Francesca
11.11.2010., 09:12
Jedno pitanjce:

Može li se imati policistične jajnike iako je menstruacija redovita.

Ispadanje kose, mastan ten, višak kilograma, prištići po bradi, na vratu, čak i na leđima, dlakavost (ne pretjerano, čak i na dojkama)..

Štitnjača OK.

možeš imati redovite menstruacije

najbolje bi ti bilo izvaditi hormone 2-5 dana ciklusa i po tome će ti se najbolje vidjeti

just.me
11.11.2010., 11:37
Pozdrav svima :w

Evo ja sam se upravo vratila od ginekologa koji mi je rekao da imam lagano policistične jajanike i maleni miom na maternici :confused:

Nije mi radio nikakve hormonalne pretrage, samo ultrazvuk i markere, markeri su ok, vrijednost je 21.2 a na ultrazvuku je zaključio da su mi jajnici policistični, može li se to tako, samo s ultrazvukom? :ne zna:

Inače, menstruacije su mi redovite, pojačano sam dlakava, i kosa mi dosta ispada tokom cijele godine. Trebalo mi je godinu dana da zatrudnim, nisam imala ovulaciju svaki mjesec.
Bwt, nije mi odredio nikakvu terapiju, rekao je da je to sve ok samo da mi ne preporučuje spiralu

Francesca
11.11.2010., 17:51
just.me - ako imaš niske malih cistica one se vrlo lako vide na uzv tako da može i tako dijagnosticirati

pcos i je bolest koja se ne može izliječiti, može se samo olakšati simptome i naučiti živjeti s njom

just.me
13.11.2010., 08:42
Hvala na odgovoru :)

Znam da se ne može izlječiti ali znam cure koje su dobile Diane zbog toga, ali kod njih je problem bio izraženiji, nisu imale menstruaciju po nekolko mjeseci....

tina2701
13.11.2010., 08:52
Hvala na odgovoru :)

Znam da se ne može izlječiti ali znam cure koje su dobile Diane zbog toga, ali kod njih je problem bio izraženiji, nisu imale menstruaciju po nekolko mjeseci....

Diane ti mogu biti riješenje ako ćeš ih koristiti i kao kontracepciju....no ako želiš dijete onda se one ne piju.....nego se traži neko drugo riješenje...u obliku progesterona najčešće.....

Dita Von Teese
14.11.2010., 13:08

* Oligo ili anovulacija (rijetka ili odsutna ovulacija) – dok žene sa sindromom policističnih jajnika proizvode folikule – tekućinom ispunjene vrećice na jajnicima koje sadrže jajašce – folikuli često ne sazrijevaju i ne oslobađaju jajašce što je potrebno za ovulaciju. Ti nezreli folikuli stvaraju ciste.
* Hiperandrogenizam – povišena razina muških hormona, posebice testosterona, androstenediona i dehidroepiandrosterona sulfata (DHEAS).
* Neplodnost – neplodnost je nepostizanje trudnoće u roku od 6 do 12 mjeseci nezaštićenih odnosa, ovisno o dobi. Kod sindroma policističnih jajnika do neplodnosti dolazi zbog disfunkcije ovulacije.
* Cistični jajnici – klasični policistični jajnici imaju izgled «nanizanih bisera» ili «biserne ogrlice» sa mnogim cistama (tekućinom ispunjenih vrećica). Teško je dijagnosticirati sindrom policističnih jajnika bez prisutnosti cista ili uvećanih jajnika, ali poneke suptilnije alternativne nisu zabilježene ili priznate kao abnormalne na ultrazvučnoj slici.
* Povećani jajnici – policistični jajnici su često 1,5 do 3 puta veći od normalnih.
* Kronična bol u donjem dijelu trbuha – točan uzrok ovih bolova nije poznat, ali to mogu biti uvećani jajnici. Bol se smatra kroničnom kada se pojavljuje duže od šest mjeseci.
* Pretilost ili dobivanje na težini – često žene sa sindromom policističnih jajnika imaju tzv. oblik jabuke gdje se povećanje težine koncentrira na trbuhu, slično načinu na koji se muškarci debljaju, usporedno sa užim ramenima i nogama. Omjer bokova: struk je sličan kao u žena sa oblikom kruške. Treba naglasiti da je većina žena sa sindromom policističnih jajnika pretilo, ali ne sve.
* Otpornost na inzulin, hiperinzulinemija i dijabetes – otpornost na inzulin je stanje kada je tijelo nesposobno koristiti inzulin. To je često praćeno izjednačavanjem sa hiperinzulinemijom – prevelikom proizvodnjom inzulina. Ta stanja često nastupaju sa normalnom razinom glukoze i mogu dovesti do dijabetesa u kojem se nepodnošenje glukoze dalje smanjuje, a glukoza u krvi može biti povišena.
* Dislipidemija (abnormalnost lipida) – neke žene sa sindromom policističnih jajnika imaju povišen LDL i smanjen HDL - razinu kolesterola, kao i povišene trigliceride.
* Hipertenzija (visoki krvni tlak) – krvni tlak preko 140/90.
* Hirzutizam (prekomjerna dlakavost) – prekomjeran rast dlaka na licu, bradi, grudima, abdomenu, palcima ili nožnim prstima.
* Alopecija (muški tip ćelavosti ili stanjivanja kose) – ćelavost je češća na vrhu glave nego na slijepoočnom dijelu.
* Akne/masna koža/seboreja – proizvodnja masti je stimulirana prevelikom proizvodnjom androgena. Seboreja je prhut – dijelovi kože poput pahuljica na tjemenu zbog pretjerane masti.
* Akantosis nigrikans (tamne mrlje na koži, koje su smeđe, gotovo crne) – često na vratu sa stražnje strane ali isto i na pregibima ruku, grudi i između bedara, povremeno na šakama, laktovima i koljenima. Tamnija koža je često baršunasta ili gruba na dodir.

Evo, i ja sam jedna od "vas"...

Ovo sto sam podebljala u gornjem postu, to i mene jako muci.

Ovi bolovi me vec uvbijaju u pojam, a to traja vec nekih 10 - 12 godina...

Dva puta sam to vec operirala, prvi put i pregradu na maternici.
Od zadnje op. proslo je tek par mjeseci, i ja sam na istome. Opet gadni bolovi u donjem dijelu trbuha. To sad vec boli za poludit, i tako da cesto izlezim van u nekim hlacama na gumu, jer nema sanse da sam u nekim trapkama ili nesto, jer me previse stisce.
Ti bolovi idu ovako po inervalima. Neki dan sam skroz ok, drugi se nemozem ni dici iz kreveta.

Tablete potut Diane, i sl. ne dolaze u obzir, jer sam jih vec imala, a izazvale su mi infarkt :(, tako da nista od dodatnog hormona.

Nesto sam citala i o prehrani.
Jedna cura je spominjala nesto o soji, a vidjela sam negdje i nesto sa secerom (na netu, ne tu na forumu).
Ja soju konzumiram, posto sam vegetarijanka (imam alergiju na meso i mjecne proizvode), a secer, bolje receno slatkisi isto ponekad :mig:.
Molila bi, ako neko vise zna o prehrani, da mi napise, i ispricam se, ako negdje sve to vec pise. Trazila sam, ali nisam nasla.

Havala i lp :)

tina2701
14.11.2010., 15:02
Evo, i ja sam jedna od "vas"...

Ovo sto sam podebljala u gornjem postu, to i mene jako muci.

Ovi bolovi me vec uvbijaju u pojam, a to traja vec nekih 10 - 12 godina...

.....

Havala i lp :)
imaš pp....

Silvery
14.11.2010., 17:15
Dva puta sam to vec operirala, prvi put i pregradu na maternici.
Što si točno operirala?
Nesto sam citala i o prehrani.
....
Molila bi, ako neko vise zna o prehrani, da mi napise, i ispricam se, ako negdje sve to vec pise. Trazila sam, ali nisam nasla.

Na ovom topicu se već jako puno pričalo o prehrani i izbjegavanju šećera, općenito loših ugljikohidrata. Imaš dosta o tome, a između ostalog imaš i na podforumu Gastronomija. Bitna je hrana s niskim ili srednjim glikemijskim indeksom, što manje ove "industrijske" hrane, a što više zdrave, cjelovite, prirodne, tj. izvorne hrane. ;)

Francesca
14.11.2010., 19:13
Ne znam kolike od vas planiraju djecu u skoro vrijeme, pa eto da ja napišem svoje iskustvo

Već od kad sam dobila mjesečnicu, dakle sa nekih 15 godina, dijagnosticiran mi je PCOS
On se manifestira tako da mjesečnice dobivam u duljim razmacima 35- 45 - pa do najduljih 70 dana, tada obično odem kod ginice koja mi da neke tablete da prokrvarim jer inače tko zna kad bi.
Uz to imam masiju kožu i tjeme i povećanu kilažu
Od ostalih simptoma ništa
Godina 35

Prije godinu i nešto smo počeli raditi na bebi, odmah sam išla kog ginekologice jer sam znala da prirodnim putem neću moći ostati trudna, to mi je ginekologica rekla prije par godina kad sam počela ići u polikliniku Harni.
Prošle godine sam dakle otišla kod nje i pitala što da radim, da bi ja najradije odmah na IVF jer mi se sve ostalo čini smao gubljenje vremena.
Ona se složila, pa smo otišli u Sloveniju (zbog onog glupog zakona) na konzultacije. Doktor je rekao da obzriom da nismo do sad još ništa pokušavali da probamo 3 mjeseca sa Klomifenima i štopericom pa da vidimo, i to je prošlo i ništa se nije desilo

Prvi ICSI - stimulacija Puragonom i Dipherelinom - dobiveno 19 folikula, 14 zrelih, sve oplođene i dobivena 1 blastica koja se nije primila
Drugi ICSI - stimulacija Gonalima i Decapeptylom - dobiveno opet 19 folikula (valjda moj sretan broj :rolleyes: ) i 3 blastice, jedna se primila ali je otišla u biokemijskoj u 5. tjednu
Oba puta sam dobila hiperstimulaciju i to gadnu

Eto, ako još netko ima slična iskustva ili bilo kakva iskustva sa IVF postupcima, pls nek mi se javi jer ne znam nikoga sa svojom dijagnozom a da mu se ovo sve događa

Što se tiče prehrane od sutra krećemo i muž i ja (tak mi je lakše) na djetu, izbacujemo sva bijela zla a posebno slatko, i pojačavamo tjelovježbu
Počela sam piti beta glukane zbog imuniteta jer mi je skroz otišao zbog svih ovih hormona koje sam uzimala proteklih tjedana.
Planiram uvesti i omega 3
Otići ću provjeriti razinu minerala i vitamina i prema tome uzimati od toga što mi je potrebno
Željezo mi je isto dosta kritično stalno, pa ću i to pokušati dovesti u red i stvoriti dovoljne zalihe u organizmu.

Ako još netko ima neki pametan savjet - samo dajte :)

Silvery
14.11.2010., 19:27
Vitamini i minerali su jako korisni kod PCOS-a, to svakako ispitaj.
Postupno skinuti kile (dakle, ne naglo), ali zdravim načinom prehrane, nikako ne izgladnjivanjem. Naravno skinuti kile do razumne granice.
Dobar početak je izbacivanje ona 3 bijela zla: brašno, šećer, masti.
Probaj više ubaciti ribe i to plave, manje mesa, a ako i jedeš onda radije bijelo meso.
Mlijeko probaj zamijeniti sojinim npr.
Puno cjelovitih žitarica i naravno - mnogo povrća. Sve što je svježe, posebno zelenog. Izbaci konzervirano.
Vježba je super stvar za to - samo umjereno. :top:
Ne znam kako stojiš sa čajevima, jesi probala piti neke jedno vrijeme?
Nađi neke vježbe za relaksaciju.

Što se tiče tvojih pretraga, kakvo je stanje od zadnji put s hormonima?

Francesca
14.11.2010., 19:49
Kila namjeravam skinuti 10 u roku 3 mjeseca, mislim da je to realno i da nije prenaglo
Od prehrane sam točno ovo namjeravala napraviti što si ti napisala jer ne mogu bez ugljikohidrada iako mnogi preporučuju visokoproteinsku djetu za pocs...

Na kakve čajeve misliš?

Od hormona mi je poremećen jedino androstendion i to mi je bio 18 što i nije tako strašno ali eto, sve se smrčkalo

leeloo27
14.11.2010., 22:32
Fran jesi možda kontrolirala i hormone štitnjače? Naime štitnjača ti isto može praviti probleme pri začeću, ak nisi provjeri i to.

Nadam se da ćeš uskoro ugledati svoj plusić. :grli:

Silvery
14.11.2010., 23:53
Na kakve čajeve misliš?
Evo imamo topic o tome baš na ovom pdf-u. Vrkuta i marulja su super stvari. Postoje i razne druge čajne mješavine (naravno sve bez šećera). Sve je to prirodno, nisu to oni čajevi sa umjetnim aromama i sl. Imaš ih kupiti u biljnim ljekarnama. Mnogima su bili dobar vjetar u leđa, nekima su stvarno pomogli. I ja ih pijem i super mi je s njima, PCOS pod kontrolom maksimalno (mada se zadnjih mjesec dana nisam štedila u pogledu prežderavanja svega i svačega:brukica:).
Od hormona mi je poremećen jedino androstendion i to mi je bio 18 što i nije tako strašno ali eto, sve se smrčkalo

Hm, pa i nije nešto strašno, ali s obzirom da je to sve povezano ne znam jesi li kontrolirala rad nadbubrežne žlijezde i uradila MR hipofize. Možda upravo tamo leži problem. Ako pak nije, onda nemaš što izgubiti nego probati prehranom i regulacijom tjelesne težine. Jedino mi napamet padaju još te pretrage i ove što ti je leeloo napisala. Držim ti palčeve, možeš ti to i vjerujem da ćeš uspit, a feeling me rijetko kad prevari :grli:

slronhill
15.11.2010., 01:30
Fran i meni je rečeno u utorak ( treće mišljenje ) da bez potpomognute nemamo šansu za trudnoćom :(

Meni su sa 17 utvrdili PCOS obzirom da sam mengu imala svaka 3 mjeseca. probala puno kontraceptiva, ali su svi djelovali kratko jer sam bila niskodozažnim hormonima.
Počeli su problemi sa štitnjačom koje nitko nije dijagnosticirao jer su hormoni bili u referentnim vrijednostima.
Zatim sam potpuno izgubila mengu te sam nakon mjeseci dobila dabrostone za izazivanje krvarenja i započela kuru sa Diane 35.
Na lijevom jajniku cista 9x9, za operaciju. Trebala sam prije napraviti gin uzv al mi se nije bas zurila pa se otegnulo na mjesec i pol. otišla sam par dana nakon što sam se skoro srušila pod tušem od iznenadnih bolova. Gin uzv potvrdio da je ista sama pukla.
Svake 1-2 g napravim pauzu sa Dianama i ako menge nema (a nema je) onda opet Dabroston.
Našla privat endokrinca koji me stavio na terapiju Euthyroxom zbog hipotireoze ( iako su reference do 4, žene reproduktivne dobi trebaju TSH imati oko 1-2 ).
Stanje se stabiliziralo, hormoni ok ( ginekološki i od štitnjače), uzv uredan.

Iako sam na th koja je odgovarala, hormoni štitnjače su ponovno povišeni. Usprkos Dianama izbugila sam mengu, endometrij veoma tanak, oba jajnika puna cista ( 6-7).

E sad obzirom da je th i za štitnjaču i za ciste bila uspješna dosta dugo i endokrinolog i ginić ( dvojica ) potvrdila da bi pod ovom th trebala imat mengu.

Sad me čekaju još konzultacije sa ginekologom-endokrinologom pa ćemo vidjeti što dalje tj koje me sve pretrage čekaju.

Ereshkigal
15.11.2010., 10:36
Evo, cure, da vas malo utješim. Imam pcos (kao što sam već dosta pisla). Dijagnosticiran mi je sa 17. god na prvom gin pregledu. Sada imam 29. Već skoro 2 godine pazim što jedem I Fran otprilike sma kao i što je tvoj plan u prva 3 mjeseca skinula 10 kg i sadsa to održavam. NAkon što sam godinu i pol pazila što jedem, jako puno pješačila, pila razne vitamine i minerale te čajeve ostala sam trudna prirodnim putem!:)
Tako da svima želim isto i da svi koji želite uskoro ugledate svoj plus - osobito Fran!:)

irena1512
15.11.2010., 15:52
Evo, cure, da vas malo utješim. Imam pcos (kao što sam već dosta pisla). Dijagnosticiran mi je sa 17. god na prvom gin pregledu. Sada imam 29. Već skoro 2 godine pazim što jedem I Fran otprilike sma kao i što je tvoj plan u prva 3 mjeseca skinula 10 kg i sadsa to održavam. NAkon što sam godinu i pol pazila što jedem, jako puno pješačila, pila razne vitamine i minerale te čajeve ostala sam trudna prirodnim putem!:)
Tako da svima želim isto i da svi koji želite uskoro ugledate svoj plus - osobito Fran!:)

Draga Ereshkigal,koje si pila vitamine i cajeve?

Francesca
15.11.2010., 16:11
Eto ima i dobrih vijesti :cerek:

Svakako ću tražiti sve ove pretrage da mi naprave, iako sa štitnjačim nisam nikad imala problema, ali kad se već kontrolira :D

Ereshkigal
15.11.2010., 16:24
Draga Ereshkigal,koje si pila vitamine i cajeve?

Što se biljka tiče uzimala sam tinkturu konopljike i čaj za zaštitu žena (čajna mješavina). Obavezno mljeveni lan. Povremeno bih uzimala i neke vitamine, b kompleks, cink, sikavicu (za čišćenje jetre od starih hormona) i na kraju folnu.
+ tinktura konopljike

tina2701
15.11.2010., 16:28

Svakako ću tražiti sve ove pretrage da mi naprave, iako sa štitnjačim nisam nikad imala problema, ali kad se već kontrolira :D

..možda nebi bilo loše.....jer i meni varira...nije ništa strašno....prvi nalaz bio trunčicu tsh povišen a drugi nalaz bio ok....sad idem za koji dan ponovno....meni to moja gin daje da skupa s ostalim hormonima kontroliram....

ema_zg
15.11.2010., 17:46
Što se biljka tiče uzimala sam tinkturu konopljike i čaj za zaštitu žena (čajna mješavina). Obavezno mljeveni lan. Povremeno bih uzimala i neke vitamine, b kompleks, cink, sikavicu (za čišćenje jetre od starih hormona) i na kraju folnu.
+ tinktura konopljike

ta čajna mješavina, jel je to evin čaj?
i ja isto jedem lan s jogurtom, al na jednom drugom topicu su mi rekli cijeli lan
da mljeveni nije dobar, pa ne kužim koji je na kraju dobar? :ne zna:

Ereshkigal
15.11.2010., 17:50
I ja sam bila zbunjena oko toga mljeveni ili ne pa sam uzimala oba!:)
Ne znam za tu mješavinu, moja se baš zvala tako, čaj za zaštitu žena od mb travara.

leeloo27
15.11.2010., 18:00

Onda obavezno izvadi hormone štitnjače. :mig:

Baš smo na štitnjačama raspravljale neki dan o štitnjači i trudnoći i neke curke su pisale kako znaju cure koje su išle na MPO i nikako nisu mogle zatrudniti i onda su povadile hormone štitnjače, dobile terapiju i ostale trudne od prve bez problema. :top:

ema_zg
15.11.2010., 18:01
hvala :)
baš bum pogledala za taj čaj i molim neku curu da nam riješi nedoumicu oko lana ako zna :D

leeloo27
15.11.2010., 18:06
Joj kako ću vas isprašiti za navođenje imena travara. :azdaja:

Lan treba inače biti mljeveni jer kad se uzima cijeli od se ne može probaviti i izlazi van u stanju u kakvom je i ušao. :mig: Najbolje je uzeti lan koji nije samljeven i samljeti ga u mikseru (ne sa štapnim, nego u multipraktiku)

Silvery
15.11.2010., 18:44
NAkon što sam godinu i pol pazila što jedem, jako puno pješačila, pila razne vitamine i minerale te čajeve ostala sam trudna prirodnim putem!:)
kako sam ponosna na tebe i neopisivo mi je drago zbog tebe :grli:
Naravno, štitanjču obavezno. Meni je odmah to moj napisao uz sve ostale moguće hormone. Popis je bio poprilično dugačak :D

Go Fran go, držimo ti palčeve :moli:

Francesca
15.11.2010., 18:58
Naravno, štitanjču obavezno. Meni je odmah to moj napisao uz sve ostale moguće hormone. Popis je bio poprilično dugačak :D

Hvala i tebi i svima ostalima :)

Mislim da će i moj popis biti duuuugačak :rofl:
Jedino se na to bacam iza nove godine jer mi sad i treba malo pauze a i gužva je na poslu do nove a onda ide laganini tempo :)

Silvery
15.11.2010., 19:09
Samo take it easy....zapamti da je dobar dio toga i u glavi, smirenosti i malkice usporenijem ritmu života.
Svakako nam javi u kojim si fazama :)

Ereshkigal
15.11.2010., 19:10
kako sam ponosna na tebe i neopisivo mi je drago zbog tebe :grli:

:kiss: Hvala draga!:)

I ja sam vadila štitnjaču, meni je bila u granicama normale, ali na gornjoj granici. Tako da nije na odmet provjeriti.

Da te što prije vidim na trudnicama!:grli:

Dita Von Teese
15.11.2010., 19:57
Što si točno operirala?

Na ovom topicu se već jako puno pričalo o prehrani i izbjegavanju šećera, općenito loših ugljikohidrata. Imaš dosta o tome, a između ostalog imaš i na podforumu Gastronomija. Bitna je hrana s niskim ili srednjim glikemijskim indeksom, što manje ove "industrijske" hrane, a što više zdrave, cjelovite, prirodne, tj. izvorne hrane. ;)

Operirala sam maternicu i jajnike.

Trazila sam to o hrani, naisla sam samo kad cure spominjaju, ali ne i tocno sta, kako.
Poslala mi je jedna forumasica sve na email (jako lijepo od nje, puno zahvaljujem:)) sve o prehrani.
A za ostalo, kako vec sve pise, se ispricavam sto nisam nasla...
(postoji velika vjerojatnost, da neznam najbolje upotrebit trazilicu)

Sutra sam narucena kod gin., jer su bolovi isli preko granice, i nemogu izdrzat vise... :(
Toliko je to vec postalo grozno, da sam spremna i da mi sve pocupaju van, samo da vise to prestane :cry:

tina2701
15.11.2010., 21:09
..ja bila daas kod gin...i rekao mi da na mojimjajnicima više nema cisti,,,,i da ne izgledaju ružno...samo mi kasni...vjerojatno mi hormoni nisu....stoga me slijedi vađenje hormona ovih dana,prikupljanje nalaza i u ozbiljnije vode po bebu :top:

Dita Von Teese
15.11.2010., 21:25
..ja bila daas kod gin...i rekao mi da na mojimjajnicima više nema cisti,,,,i da ne izgledaju ružno...samo mi kasni...vjerojatno mi hormoni nisu....stoga me slijedi vađenje hormona ovih dana,prikupljanje nalaza i u ozbiljnije vode po bebu :top:

Eto super!
mic po mic... :top:

tina2701
15.11.2010., 22:23
Eto super!
mic po mic... :top:

...danas sam malo bolje volje zbog toga.........samo se isplakala na latinicu ajme......:(

Silvery
15.11.2010., 22:43
Operirala sam maternicu i jajnike.

....Sutra sam narucena kod gin., jer su bolovi isli preko granice, i nemogu izdrzat vise... :(
Toliko je to vec postalo grozno, da sam spremna i da mi sve pocupaju van, samo da vise to prestane :cry:
Jesi sigurna da nije i endo u pitanju?

Dita Von Teese
17.11.2010., 21:12
Jesi sigurna da nije i endo u pitanju?

Nisam sigurna vise u nista..
Sad moram napraviti UZ trbuha, onda ce me pod hitno uzet unutra, i otvarat, da vide sta je sa jajnikom, jer mi krenula trenut lijeva noga, do nekih 10 cm iznad koljena.
Skuzili su, da nest gadno ne valja, ali nemogu skuzit sta, samo ide iz dana u dan na gore...
Bas sam rekla dokotrici da nek nest vise naprave, jer ja progutam i po par (6 - 10) ketonala na dan (kad bas strasno boli), sto znaci, da ce mi raspast zeludac.
Znam, da je to sranje, ali mogu birat, ili zeludac, ili da poludit od bola...
Mislim, da kod mene vec krece "veseli december"... :(