PDA

View Full Version : Sindrom policističnih jajnika ili PCOS

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26

tina2701
16.02.2011., 13:29
...ček sad....koliko piše..imaju kontracepsijsko djelovanje....

a do prije 10ak godina nije bilo ovoliko kontracepcije na izbor i svi su pili Diane....(to se sjećam još iz onih teen časopisa...:ne zna:

Nefertiti111
16.02.2011., 16:36
Hm, hm....pa tegobe nemam, mislim ovisi što se podrazumijeva pod tegobe: jer imam sve simptome, školski primjer, a nisam imala, odnosno nemam menstruaciju par mjeseci, pa su na UZV-u uočeni policistični. I kao, kaže on meni da nema smisla da mi sad daje Diane mjesec dva, ako nemam tegobe, nek čekam menstruaciju, a ako mi treba zaštita da bi mi dao Qlairu ili Yaz. I sad nek budem pametna...

Draga moja ja bi ti preporučila drugog ginekologa. Jer policistični jajnici se moraju liječiti,a ne čekaj menstruaciju pa kad dođe. Bilo da ti ih liječe terapijom ili uspiješ kao i Silvery i još neke cure to sama dovest u red prehranom i vježbom. Moji su bili neliječeni,tj. nitko nije prepoznao oblik koji ja imam,pa sam danas samo natovarila još više problema na glavu. Tako su i meni svi govorili nije to ništa,čekaj menstruaciju,pa evo danas samo šetam po doktorima

Sigurna
16.02.2011., 18:16
Draga moja ja bi ti preporučila drugog ginekologa. Jer policistični jajnici se moraju liječiti,a ne čekaj menstruaciju pa kad dođe. Bilo da ti ih liječe terapijom ili uspiješ kao i Silvery i još neke cure to sama dovest u red prehranom i vježbom. Moji su bili neliječeni,tj. nitko nije prepoznao oblik koji ja imam,pa sam danas samo natovarila još više problema na glavu. Tako su i meni svi govorili nije to ništa,čekaj menstruaciju,pa evo danas samo šetam po doktorima

Hm, hm...čekam nalaze PAPE. Kad budem zvala/išla po njih, naručila/tražila budem opet razgovor sa ginićem, pa ću nešto poduzeti po tom pitanju. Iskreno, već neko vrijeme razmišljam da ga promijenim....a ne znam, budući je ovo prvi put da mi je izostala menstruacija, možda je smatrao da je prerano za tretman (ili se dvoumio zbog toga što sam ja inače na lijekovima za tlak, što je neka vrsta kontraindikacije po nekim liječnicima) a tip je inače poznat kao "najbolji" u mojoj županiji - a hebeš to, meni se već neko vrijeme ne sviđa. E i da, i inače sam zbog toga na rekreaciji i popravljanju "linije", pa je možda i to utjecalo na njegov odgovor u vezi uzimanja Diane.

A hoće li Yaz/Qlaira imati kakav učinak na PCOS? Mislim, kao u pitanju gore, njih mi je preporučio za zaštitu, a Diane za kontrolu menstruacije.

Hvala.

tina2701
16.02.2011., 18:29
A hoće li Yaz/Qlaira imati kakav učinak na PCOS? Mislim, kao u pitanju gore, njih mi je preporučio za zaštitu, a Diane za kontrolu menstruacije.

Hvala.

ti planiraš piti oboje???:eek:

Sigurna
16.02.2011., 19:03
ti planiraš piti oboje???:eek:

Molim te, znak / ima svoje značenje i nije "i". A ako si mislila da li mislim piti Yaz/Qlairu + Diane, onda me podsjećaš na onu:

Imam dva dečka, trebam li piti za svakog po jednu pilulu? :lol:

Ali dobro, ima svačega na forumu, pa je netko, razumijem, mogao i to pomisliti - ne, ne mislim piti oboje, da si čitala moje prijašnje postove iznad ovog, to bi vidjela.

tina2701
16.02.2011., 19:43
pročitala sam sam sam to smetnula s uma....a ovaj post mi je tako izgledao....

...sorry ako si se našla uvrijeđenom....

Nefertiti111
17.02.2011., 10:06
Hm, hm...čekam nalaze PAPE. Kad budem zvala/išla po njih, naručila/tražila budem opet razgovor sa ginićem, pa ću nešto poduzeti po tom pitanju. Iskreno, već neko vrijeme razmišljam da ga promijenim....a ne znam, budući je ovo prvi put da mi je izostala menstruacija, možda je smatrao da je prerano za tretman (ili se dvoumio zbog toga što sam ja inače na lijekovima za tlak, što je neka vrsta kontraindikacije po nekim liječnicima) a tip je inače poznat kao "najbolji" u mojoj županiji - a hebeš to, meni se već neko vrijeme ne sviđa. E i da, i inače sam zbog toga na rekreaciji i popravljanju "linije", pa je možda i to utjecalo na njegov odgovor u vezi uzimanja Diane.

Hvala.

E ne znam baš. Znam za Yasmin,ovisi kakav tip pcos-a imaš. Tek mi je nedavno endokrinolog objasnio da postoji više tipova pcos-a,da se svaki liječi ovisno o simptomima kojima je popraćen. Meni osobno je ten najveći problem. Ja sam isto mislila pit neke tablete poput Yaz ili Qlaira,svaka čast Yasminu,ali uvijek mi odzvanja u glavi činjenica da je par cura umrlo radi njega,bez obzira šta sam ja prije uzimanja obavila sve pretrage da vidim mogu li ih uzimat. Na kraju mjeseca sam naručena u endokrinologa pa ću pitat za ove druge tablete,bi li mi i one pomogle,ako da,onda ću radije njih piti.

crazy chick
17.02.2011., 11:41
bog, evo vam se opet javljam. Nakon godinu ipo dana bez mjesečnice, moje mjesečnice su se vratile i sada imam svako 20'tak dana več tri mjeseca. Ali jedino mi nije jasno zašto mi se u zadnje vrijeme pogoršalo stanje sa aknama, brada mi je cjela osuta a dlakacost još i gore, tanke dlačise svih boja i veličina po cijelom donjem dijelu lica, ma grozno. Ponekad se osječam kao muškarac zarobljen u ženskom tjelu. Počela sam čak izbjegavati dnevne izlaske sa prijateljicama jer me onda svak ispituje što mi je s licem.....užas, a i meni bude ful neugodno.Imam dojam kao da mi svi gledaju samo u bradu.
Bila sam u dermatologice, dala mi je recept za tekućinu koju sam dala izraditi u ljekarni, od koje mi se jako isušilo lice, ali ona kaže da to tako ide. Sada mi lice izgleda još gore, perutavo a kad na to stavim puder, izgleda katastrofa. Bila sam ponovno na pregled i produžila mi tu istu terapiju, ma grozno. Kad samo pogledam kako moje prijateljice imaju lijepo lice, budem stvarno pretužna i upadnem u depresiju. Inače imam 28 godina, a kao da sam pubertetlija, još i gore :flop: :mad:

cesarmillanfan
17.02.2011., 12:19
hello people. ovako isla sam sa nekih 17,18 godina kod ginica koji mi je reko da iam policisticne jajnike. godinu dana sam hodala po bolnicama ko kreten, na kraju nisam dobila nikakvu terapiju jer je uvijek nesto falilo u nalazima. odustala sam bila na neko vrijeme jer smo se selili, pa sam staz trazila pa onda kasnije faks. i onda je bila ona glupost na tvu o onim curama sto su umrle od tableta. a znam da su nekim curama frendice nabavljale tablete na njihov recept. i onda je moja stara meni rekla da nema sanse da cu ja to ikada piti da cu umrijet od toga. sada iam 23 god. i dalje menge neredovite nisam pila nista uopce, s licem neam bas nekih problema iam par mitesera nist strasno. dlakavnost je pojacana, i endokrinolog mi je reko da je to zbog starog jer mi je stari ko majmun dlakav al ja bas ne vjerujem u to jer sam citala simptome. sada planiram ici bez toga da mi stara nezna jer nemogu vise to trpit. no problem je sto karticu za dopunsko cekam vec jebenih 5 mj. i uzasno sam zivcana od sveg toga. zanima me ako mi netko ikako moze pomoci koliko bi me otprilike to sve kostalo? znaci recepti( za sto sve da uzmem recept kod doktorice-znam da treba za vadjenje krvi ali za sto jos), kod kojih sve doktora je dobro otici? hvala vam svima jako puno na svim bitnim informacijama!!

Nefertiti111
17.02.2011., 13:38
bog, evo vam se opet javljam. Nakon godinu ipo dana bez mjesečnice, moje mjesečnice su se vratile i sada imam svako 20'tak dana več tri mjeseca. Ali jedino mi nije jasno zašto mi se u zadnje vrijeme pogoršalo stanje sa aknama, brada mi je cjela osuta a dlakacost još i gore, tanke dlačise svih boja i veličina po cijelom donjem dijelu lica, ma grozno. Ponekad se osječam kao muškarac zarobljen u ženskom tjelu. Počela sam čak izbjegavati dnevne izlaske sa prijateljicama jer me onda svak ispituje što mi je s licem.....užas, a i meni bude ful neugodno.Imam dojam kao da mi svi gledaju samo u bradu.
Bila sam u dermatologice, dala mi je recept za tekućinu koju sam dala izraditi u ljekarni, od koje mi se jako isušilo lice, ali ona kaže da to tako ide. Sada mi lice izgleda još gore, perutavo a kad na to stavim puder, izgleda katastrofa. Bila sam ponovno na pregled i produžila mi tu istu terapiju, ma grozno. Kad samo pogledam kako moje prijateljice imaju lijepo lice, budem stvarno pretužna i upadnem u depresiju. Inače imam 28 godina, a kao da sam pubertetlija, još i gore :flop: :mad:

Sorry,nisam upućena u tvoj slučaj,ali otiđi na uzv i vidi točno kakvo ti je stanje s jajnicima i traži da ti izvade hormone,onda ćeš najbolje znat. Meni su se akne pogoršale od jajnika i nijedna tekućina ni krema mi nije pomogla dok mi nisu dali terapiju. A šta se tiče terapija od strane dermatologa,sve sam ja to prošla,identična procedura,samo mi je kožu isušilo,nikakva druge rezultate nije dalo,akne su opet bile tu,samo u kombinaciji sa suhom kožom,šta je meni bilo još gore :(

Nora1709
17.02.2011., 23:14
hello people. ovako isla sam sa nekih 17,18 godina kod ginica koji mi je reko da iam policisticne jajnike. godinu dana sam hodala po bolnicama ko kreten, na kraju nisam dobila nikakvu terapiju jer je uvijek nesto falilo u nalazima. odustala sam bila na neko vrijeme jer smo se selili, pa sam staz trazila pa onda kasnije faks. i onda je bila ona glupost na tvu o onim curama sto su umrle od tableta. a znam da su nekim curama frendice nabavljale tablete na njihov recept. i onda je moja stara meni rekla da nema sanse da cu ja to ikada piti da cu umrijet od toga. sada iam 23 god. i dalje menge neredovite nisam pila nista uopce, s licem neam bas nekih problema iam par mitesera nist strasno. dlakavnost je pojacana, i endokrinolog mi je reko da je to zbog starog jer mi je stari ko majmun dlakav al ja bas ne vjerujem u to jer sam citala simptome. sada planiram ici bez toga da mi stara nezna jer nemogu vise to trpit. no problem je sto karticu za dopunsko cekam vec jebenih 5 mj. i uzasno sam zivcana od sveg toga. zanima me ako mi netko ikako moze pomoci koliko bi me otprilike to sve kostalo? znaci recepti( za sto sve da uzmem recept kod doktorice-znam da treba za vadjenje krvi ali za sto jos), kod kojih sve doktora je dobro otici? hvala vam svima jako puno na svim bitnim informacijama!!
ovako, što se dopunskog osiguranja tiče, to što nemaš karticu kod sebe, ne znači da ti ne vrijedi ako si dostavila hzzo-u potvrdu s faksa(pretpostavljam da još studiraš)... sad je to sve umreženo, znam da mojoj doc nije trebao broj dopunskog, rekla je da joj sve već piše u kompu (meni je kartica od osnovnog osiguranja istekla još u rujnu, čekam novu, ali sam svejedno osigurana) :mig:
a što se ostatka tiče... trebaš se prvo otići naručiti kod ginekologa, tamo će ti napraviti PAPA test, rutinski se radi, nije bitan za PCOS, ali i za njega moraš platiti uputnicu ako nemaš dopunsko
moj dragi ginekolog meni uvijek naplati UZV 100 kn, i svaki put se zakunem da je ovo zadnji put da sestru ne tražim račun...:mad:
od ostalih pretraga, sigurno će te slati na vađenje krvi i to za dvije stvari - hormone, koje vadiš u dva puta, 3-5 dan ciklusa za FSH, LH, prolaktin, testosteron, estradiol i 21. dan ciklusa se mjeri progesteron.
drugo na što će te poslati je ono standardno vađenje krvi, skupa sa testovima funkcije jetre("jetrene probe") tako da vidi je li tu sve u redu i da ti može odmah propisati pilule, ako bude potrebe, što ovisi o nalazu hormona
to je ono što bi obavezno trebao napraviti, ali bilo bi dobro, ako ispadne da imaš PCOS provjeriti i nadbubrežnu žlijezdu i štitnjaču, to je pak nešto u čemu moj ginekolog ne vidi potrebu :mad:
ako te još šta zanima o samom PCOS pogledaj ovdje (http://feminauniversalis.blogspot.com/2011/02/sindrom-policisticnih-jajnika-pcos.html) :)

Silvery
18.02.2011., 01:02
.....Ali jedino mi nije jasno zašto mi se u zadnje vrijeme pogoršalo stanje sa aknama, brada mi je cjela osuta a dlakacost još i gore, tanke dlačise svih boja i veličina po cijelom donjem dijelu lica, ma grozno.
Bila sam u dermatologice, dala mi je recept za tekućinu koju sam dala izraditi u ljekarni, od koje mi se jako isušilo lice, ali ona kaže da to tako ide. Sada mi lice izgleda još gore, perutavo a kad na to stavim puder, izgleda katastrofa.
Joj dear, potpuno te razumjem :grli:.
ne znam što da ti predložim, a da ti bude bolje. Kako sada stojiš sa prehranom, vježbom i ostalim?
meni ginekolog obično odredi svaka 4 mjeseca kontrolu jajnika (UZV), a svako 6 mjeseci kontrolu hormona, obavezno i štitnjača. Evo, nakon ovih silnih blagdana i svega slatkog, ovakvog, nikakvog vježbanja... i meni na licu naglo pogoršanje s aknama, a inače imam suhu kožu, a zadnjih par mjeseci se baš sve lijepo očistilo. Ako mažem s nečim što će mi ih isušiti znam da će mi samo totalno isušiti kožu i učiniti ju baš takvom - perutavom. A na takvu kožu nema smisla stavljati puder. Sad baš idem na kontrolu. Znam da je frustrirajuće, a pubertet davno prošao. Same here, a ni onda nisam imala takvih problema. Lice mi je uvijek bilo čisto ko suza. Od svih ovih preparata gotovo pa nikakve koristi. Jedne odlaze, druge dolaze, koža isušena i nikakva, a one i dalje tu. Radije onda ne koristim. :tuzni:
.... sada planiram ici bez toga da mi stara nezna jer nemogu vise to trpit. no problem je sto karticu za dopunsko cekam vec jebenih 5 mj. i uzasno sam zivcana od sveg toga. zanima me ako mi netko ikako moze pomoci koliko bi me otprilike to sve kostalo? znaci recepti( za sto sve da uzmem recept kod doktorice-znam da treba za vadjenje krvi ali za sto jos), kod kojih sve doktora je dobro otici? hvala vam svima jako puno na svim bitnim informacijama!!
Najjednostavnije: odeš u ginekologa, koji ti mora pogledati jajnike na UZV, objasniš svoju situaciju i on te šalje na vađenje hormona (uključujući štitnjaču). To jedino sve (zajedno sa spolnim hormonima) može on ili endokrinolog, a pošto ćeš usput provjeriti jajnike, onda svakako na prvom mjestu ginekolog. Nakon nalaza hormona (koji se vade od 2.-5. dana ciklusa) ćeš, ovisno, o rezultatima i potrebama - dobiti vjerojatno neke pilule ili već što te ginekolog bude savjetovao.

*forumašica*
18.02.2011., 22:19
Lijep pozdrav! Ja sam nova na forumu i drago mi je da postoji mjesto na kojem smo okupljene mi "PCOS-ovke" i da je ova tema aktualna.
E ovako, ja imam dijagnosticiran PCOS prije 6 god, imam ga i sad i imat ću ga valjda zauvjek (s tim sam se pomirila i prihvatila činjenicu da ću većinu života pit hormone). Od kad mi je dijagnosticiran PCOS pila sam diane pa sve do unazad 5 mj od kad pijem duphaston. E sad,ja sam zadnji pit vadila hormone prije cca 4 god a sad mi moja gin ništa ne spominje a vidim tu po forumu da bi se kod PCOS trebali pratit ti hormoni (pogotovo bi htijela znat jer planiram trudnoću) i vi cure se dosta razumijete u stanje svojih hormona. Pa me zanima dal mogu tražit uputnicu od dr opće prakse za vađenje tih hormona i o kojim se točno hormonima radi da mi napišete, molim vas... pozzz

tina2701
18.02.2011., 22:34
dr opće prakse ti može dati uputnicu samo za hormone štitnjače (TSH,FT3,FT4,antiTPO),a ostalo ti daje tvoj ginekolog (FSH,LH,PRL,ANDROS,DHEAS,E2,FTESTO,SHBG,TESTO)...j a sam ovaj put vadila i ACTH,KORTIZ i HGH što do sada nisam....

*forumašica*
19.02.2011., 12:01
Ove za štitnjaču sam vadila i oni su u redu, a sad kad budem išla tražit ću i ove što si napisala, sam mi nije jesno kak mi sama to nije dala da vadim, pogotovo što sam joj rekla da bi sad trudnoću. Ma i ti doktori, niš ti sami ne kažu sve moraš tražit.

tina2701
19.02.2011., 14:35
...a valjda misli...pošto ne pokušavaš dugo ostat trudna da ćeš ostat trudna i da ti neće trebat nalaz hormona...jer nekima sa pcos s lakoćom dolaze do trudnoće...a neki ne...:ne zna: a pošto je analiza hormona skupa nisu baš široke ruke po tom pitanju djeljenja uputnica...

*forumašica*
19.02.2011., 14:55
I ja se nadam da neće trebat nalaz po tom pitanju. :cerek:

*forumašica*
19.02.2011., 15:00
E da zaboravih napisat ni da mi UZV nije radila već više od god dana... valjda je i to "skupo"... ma nemar... kad god dođem samo mi nažbrlja recrept i izađem prije nego se snađem da nešta pitam...a nemogu se prebacit jer su tu kod nas svi dr zauzeti a privatno je skupo. Koliko vama često vaši doktori rade UZV? :bonk:

tina2701
19.02.2011., 15:04
E da zaboravih napisat ni da mi UZV nije radila već više od god dana... valjda je i to "skupo"... ma nemar... kad god dođem samo mi nažbrlja recrept i izađem prije nego se snađem da nešta pitam...a nemogu se prebacit jer su tu kod nas svi dr zauzeti a privatno je skupo. Koliko vama često vaši doktori rade UZV? :bonk:

kako kada...al kad mi je m kasnila...svaki puta....sad nemam puno pregleda kod nje jer imam 2 ginekologa...socijalnog i mpo...

theorema
20.02.2011., 20:55
Ja sam isto mislila pit neke tablete poput Yaz ili Qlaira,svaka čast Yasminu,ali uvijek mi odzvanja u glavi činjenica da je par cura umrlo radi njega,bez obzira šta sam ja prije uzimanja obavila sve pretrage da vidim mogu li ih uzimat
nisu umrle od yas, isto bi se dog. i s drugim kontraceocijskim, jer sve kao nuspojavu imaju potencijalno stvaranje krvnih ugrušaka

mene endokriolog opet skinuo s diana dok ne ispita sve hormone, šalje me na dva testiranja prolaktina, inzulin, kortizol... zapravo sve

mene nervira što ću se opet uneredit dok se to ispita
zvuči nevjerojatno, al nakon samo 2 tj uzimanja pilula kosa mi prestane ispadat, nije masna odmah drugi dan, vlasište me ne svrbi.. dlačice uspore rast.
samo aknama treba nešto duže da se povuku...tak sam hepi na tim hormonima, nisam cmizdrava i svadljiva
nemrem si zamisliti da se vratim u vrijeme prije 4 god dok ih nisam uzimala

Nefertiti111
20.02.2011., 22:00
nisu umrle od yas, isto bi se dog. i s drugim kontraceocijskim, jer sve kao nuspojavu imaju potencijalno stvaranje krvnih ugrušaka

mene endokriolog opet skinuo s diana dok ne ispita sve hormone, šalje me na dva testiranja prolaktina, inzulin, kortizol... zapravo sve

mene nervira što ću se opet uneredit dok se to ispita
zvuči nevjerojatno, al nakon samo 2 tj uzimanja pilula kosa mi prestane ispadat, nije masna odmah drugi dan, vlasište me ne svrbi.. dlačice uspore rast.
samo aknama treba nešto duže da se povuku...tak sam hepi na tim hormonima, nisam cmizdrava i svadljiva
nemrem si zamisliti da se vratim u vrijeme prije 4 god dok ih nisam uzimala

Ma pretpostavljam da ima veze i s drugim tabletama,al eto Yasmin je prozvan,pa spominjem njega. Meni je isto super na pilulama,a tek sam ih počela pit. Sve šta si opisala,meni je identično - i kosa, i dlačice i ten,a i raspoloženja bez pilula :flop:

cesarmillanfan
21.02.2011., 01:48
ovako, što se dopunskog osiguranja tiče, to što nemaš karticu kod sebe, ne znači da ti ne vrijedi ako si dostavila hzzo-u potvrdu s faksa(pretpostavljam da još studiraš)... sad je to sve umreženo, znam da mojoj doc nije trebao broj dopunskog, rekla je da joj sve već piše u kompu (meni je kartica od osnovnog osiguranja istekla još u rujnu, čekam novu, ali sam svejedno osigurana) :mig:
a što se ostatka tiče... trebaš se prvo otići naručiti kod ginekologa, tamo će ti napraviti PAPA test, rutinski se radi, nije bitan za PCOS, ali i za njega moraš platiti uputnicu ako nemaš dopunsko
moj dragi ginekolog meni uvijek naplati UZV 100 kn, i svaki put se zakunem da je ovo zadnji put da sestru ne tražim račun...:mad:
od ostalih pretraga, sigurno će te slati na vađenje krvi i to za dvije stvari - hormone, koje vadiš u dva puta, 3-5 dan ciklusa za FSH, LH, prolaktin, testosteron, estradiol i 21. dan ciklusa se mjeri progesteron.
drugo na što će te poslati je ono standardno vađenje krvi, skupa sa testovima funkcije jetre("jetrene probe") tako da vidi je li tu sve u redu i da ti može odmah propisati pilule, ako bude potrebe, što ovisi o nalazu hormona
to je ono što bi obavezno trebao napraviti, ali bilo bi dobro, ako ispadne da imaš PCOS provjeriti i nadbubrežnu žlijezdu i štitnjaču, to je pak nešto u čemu moj ginekolog ne vidi potrebu :mad:
ako te još šta zanima o samom PCOS pogledaj ovdje (http://feminauniversalis.blogspot.com/2011/02/sindrom-policisticnih-jajnika-pcos.html) :)

hvala ti!! ma jesam puno sam istrazivala i tako to!! hmmm.. sad kad vidim sto si ti sve napisala znam da sam hormone vadila i to svaki put.. rekla sam i sama godinu dana sam ko kreten hodala po bolnicama da bi svaki put ginekolog reko da mu nesto fali i da bez toga ne moze dat terapiju.. neznam mozda je moja doktorica samo za nesto napisala uputnicu recimo horomone a za ostalo nista. jer se ja vise sama ni ne sjecam.. al vidim iz svega sto sam istrazivala po netu da se vadi za horomne za stitnjacu i za neki test opterecenosti glukozom... ako me sjecanje sluzi...

Nora1709
21.02.2011., 16:00
hvala ti!! ma jesam puno sam istrazivala i tako to!! hmmm.. sad kad vidim sto si ti sve napisala znam da sam hormone vadila i to svaki put.. rekla sam i sama godinu dana sam ko kreten hodala po bolnicama da bi svaki put ginekolog reko da mu nesto fali i da bez toga ne moze dat terapiju.. neznam mozda je moja doktorica samo za nesto napisala uputnicu recimo horomone a za ostalo nista. jer se ja vise sama ni ne sjecam.. al vidim iz svega sto sam istrazivala po netu da se vadi za horomne za stitnjacu i za neki test opterecenosti glukozom... ako me sjecanje sluzi...

ma da, kod nas baš i ne šalju na taj test opterećenosti glukozom (OGGT), osim ako nisi pretila ili sama ne pitaš ili ako pokušavaš zatrudnit...
štitnjača i nadbubreg - ovisi o ginekologu... neki odmah šalju, a neke baš briga.
poanta svega ti je da se ginekolozi, osim ako ne planiraš trudnoću, ne zamaraju puno s PCOS, samo propišu pilule... tek kad planiraš trudnoću, e onda je opća frka...
budući da meni djeca nisu ni na kraj pameti, on je meni malo hormončiće izvadio(još čekam nalaze), provjerio jetru, ako su hormoni baš u totalnoj banani, onda mi misli dati diane(na što ja nikako neću pristati), a ako ne, neke druge tablete... nije me slao provjeriti ni štitnjaču ni nadbubrežnu žlijezdu, a o OGGT-u da ni ne pričam...
kada dobijem nalaze od hormona, idem do njega pa ćemo vidjet kako će dalje ići, ako vidim da se baš ne želi baviti previše mojim problemima tražit ću uputnicu za endokrinologa.

tina2701
21.02.2011., 16:13
za ogtt.. uputnicu možeš dobit i od dr opće prakse.... meni GUK na početku 4,6, nakon 2 sata 11, a nakon 5 sati 4,2....pa si ti misli....idem na metformin :p

Nora1709
21.02.2011., 17:19
za ogtt.. uputnicu možeš dobit i od dr opće prakse.... meni GUK na početku 4,6, nakon 2 sata 11, a nakon 5 sati 4,2....pa si ti misli....idem na metformin :p

znam ja sve to, zato i planiram otići kod ginekologa s nalazima, vidjeti malo što on kaže i onda, ako se ne prihvati toga kako treba, kod svog obiteljskog liječnika po uputnicu za endokrinu, tamo će mi sigurno sve pretrage napraviti

theorema
21.02.2011., 19:01
zapravo taj pco je jako čest, pa onda samo složenije slučaje šalju na detaljne pretrage.
moj ginx je dobar
al opet treba puno čitati po netu, jer oni samo pišu, al malo tko objasni o čem se zapravo radi...:rolleyes:

Bila sam u dermatologice, dala mi je recept za tekućinu koju sam dala izraditi u ljekarni, od koje mi se jako isušilo lice, ali ona kaže da to tako ide. Sada mi lice izgleda još gore, perutavo a kad na to stavim puder, izgleda katastrofa.

također imam suho lice koje ne podnosi agresivna sredstva. akne liječim jednim odličnim sredstvom!
aloe vera gel, ima antibakterijska, protuupalna i smirujuća svojstva + super vlaži kožu! najbolje ga je kupiti u što prirodnijem obliku, npr ja koristim čupko gel za poslije depilacije.
čak i umivanje s običnom vodom mi isuši kožu, te je zategnuta i ispuca. zato namažem podeblji sloj tog gela koji se lijepo posuši i nisam masna, a koža mi je gipka i svježa ujutro, a da ne pričam kolko ju umiri i smanji crvenilo.
još od srednje škole, ponekad koristim rosal clear face kremu, uspostavlja ravnotežu i nikad ne izgleda masno.
ostali preparati iz te linije su mi preagresivni, jedino intui mlijeko i vodica za lice...i ko nova sam!

pítā
22.02.2011., 13:24
Jel se u Petrovoj naručuje za vađenje hormona ili se može samo doći?

Edit: Ah, naručuje se. Svugdje se naručuje. Ne mogu vjerovat :(

activia
22.02.2011., 14:36
evo curke da se i ja priključim, imam 38 godina, znam za svoj PCOS godinama, ali ga nisam liječila. trebate ga liječiti i shvatiti ozbiljno jer osim neplodnosti s vremenom ta krvarenja postaju sve obilnija i duža i dodjete u fazu da skoro veći dio mjeseca krvarite, ovako ili onako. i postane sve bolnije i gore. zato, liječite se. mora to biti pod kontrolom. i definitivno mislim da prehrana i spavanje imaju veliki utjecaj. keep on good work! nemojte to pustit samo tako....

malaodradara
22.02.2011., 16:25
ej, curke!

pa nemrem vjerovat - čitam ove opise nefertiti i theoreme o lošem raspoloženju bez pilula i čudom se čudim... točno se sjećam kad sam ja bila napravila pauzu prije godinu i pol od pilula pa poludila od depre... dva dana sam plakala, dečko više nije znao šta bi radio, da me u vrapče odmah odvede il šta... nakon dva mjeseca sam ih opet počela pit. cijelo vrijeme diane, naravno. kao, pcos, nećete moć zatrudnit baš, bla bla... puko mi film pa sam ih lijepo prestala pit prije četiri mjeseca. dakle, mcure moje, kakva promjena... ja sretna žena!! depra me prestala pucat, tak se super osjećam, uredne menstruacije (zasad :D ), uredan ten (zasad :D ).. mislim, samo čekam da sve ode u krasni klinac, al dotad uživam :cerek: odustala sam trenutno od hodočašćenja po bolnicama kod endokrinologa jer hoću prvo napravit privatno ultrazvuk nadbubrežne žlijezde. u bolnici se čeka tri gladne godine i zbilja mi se ne da. i tak... tijelo je stvarno čudna stvar, a pogotovo žensko. dečko me gleda zadnjih mjeseci i ne može (opet) vjerovat - druga osoba sam! puno pozitivnija, nimalo paranoična... sve što sam bila zadnjih mjeseci na pilulama. ?!? :confused: ko je tu lud?!

ah, samo treba biti uporan, čitati i gnjaviti doktore... ja sam sebi sve uputnice maltene sama napisala. pročitala sam šta mi treba pa gnjavila doktorice da mi daju uputnice za to i to. tak da - samo budite dosadne!!

cesarmillanfan
23.02.2011., 18:27
Lijep pozdrav! Ja sam nova na forumu i drago mi je da postoji mjesto na kojem smo okupljene mi "PCOS-ovke" i da je ova tema aktualna.
E ovako, ja imam dijagnosticiran PCOS prije 6 god, imam ga i sad i imat ću ga valjda zauvjek (s tim sam se pomirila i prihvatila činjenicu da ću većinu života pit hormone). Od kad mi je dijagnosticiran PCOS pila sam diane pa sve do unazad 5 mj od kad pijem duphaston. E sad,ja sam zadnji pit vadila hormone prije cca 4 god a sad mi moja gin ništa ne spominje a vidim tu po forumu da bi se kod PCOS trebali pratit ti hormoni (pogotovo bi htijela znat jer planiram trudnoću) i vi cure se dosta razumijete u stanje svojih hormona. Pa me zanima dal mogu tražit uputnicu od dr opće prakse za vađenje tih hormona i o kojim se točno hormonima radi da mi napišete, molim vas... pozzz

draga moja frendica je dosla kod gin prije bekih cca 4 god. i rekla mu da zeli pocet pit pilule zbog spolnih odnosa sa deckom. on ih joj je dao bez ikakvih pretraga nije radila nikakve kontrole i to i za vikend joj je pozlilo i zavrsila je na hitnoj dobila je neko zgrusavanje krvi detaljnim pretragama je utvrdjeno da je to zbog pilula i zbog ne kontorle hormona i tih sranja tek nakon 4 god. je saznala da ima i policistične jajnike, tako da su ti meni svi rekli barem jednom godisnje odi vadit hormone i sve zivo. ljudi koji piju pilule radi jajnika, radi zastite od trudnoce svi su rekli ne zezaj se s time. eto nadam se da sam pomogla.

cesarmillanfan
23.02.2011., 18:40
ma da, kod nas baš i ne šalju na taj test opterećenosti glukozom (OGGT), osim ako nisi pretila ili sama ne pitaš ili ako pokušavaš zatrudnit...
štitnjača i nadbubreg - ovisi o ginekologu... neki odmah šalju, a neke baš briga.
poanta svega ti je da se ginekolozi, osim ako ne planiraš trudnoću, ne zamaraju puno s PCOS, samo propišu pilule... tek kad planiraš trudnoću, e onda je opća frka...
budući da meni djeca nisu ni na kraj pameti, on je meni malo hormončiće izvadio(još čekam nalaze), provjerio jetru, ako su hormoni baš u totalnoj banani, onda mi misli dati diane(na što ja nikako neću pristati), a ako ne, neke druge tablete... nije me slao provjeriti ni štitnjaču ni nadbubrežnu žlijezdu, a o OGGT-u da ni ne pričam...
kada dobijem nalaze od hormona, idem do njega pa ćemo vidjet kako će dalje ići, ako vidim da se baš ne želi baviti previše mojim problemima tražit ću uputnicu za endokrinologa.

hmmmm... daaaa to za diane sve cure koje znam da kao to imaju jer za neke nisam 100% sigurna dal imaju PCOS il ne sve su pile diane i nezadovoljne su uzasno. znam da su se sve udebljale zbog diana i hoce promjenit tablete al ginekolog neda. ni ja nebi pristala na diane jer sudeci po svemu vidim da nitko nije zadovoljan. jel se to moze trazit neke druge pilule jer dns ih na trzistu ima mali milijun ili su diane specificne za nas slucaj?ja sam kad su meni rekli da to iam mislila da sam jedina a tek kad sam dosla na faks sam vidila da svaka 3,4 cura ima to. btw zna li se uzrok tome? jer znam da u mojoj obitelji koliko ja znam nema nitko. neki kazu nasljedno neki da nije.

Nora1709
23.02.2011., 18:57
hmmmm... daaaa to za diane sve cure koje znam da kao to imaju jer za neke nisam 100% sigurna dal imaju PCOS il ne sve su pile diane i nezadovoljne su uzasno. znam da su se sve udebljale zbog diana i hoce promjenit tablete al ginekolog neda. ni ja nebi pristala na diane jer sudeci po svemu vidim da nitko nije zadovoljan. jel se to moze trazit neke druge pilule jer dns ih na trzistu ima mali milijun ili su diane specificne za nas slucaj?ja sam kad su meni rekli da to iam mislila da sam jedina a tek kad sam dosla na faks sam vidila da svaka 3,4 cura ima to. btw zna li se uzrok tome? jer znam da u mojoj obitelji koliko ja znam nema nitko. neki kazu nasljedno neki da nije.

ma diane su specifične... ali nisu jedine takve. međutim, to su jedine pilule koje se dobivaju na recept, dakle, besplatne su, pa ih dosta cura zato pije... međutim, baš zbog tih uglavnom loših iskustava, ne zvuče nimalo primamljivo (iako je s tim pilulama uvijek lutrija, nikome ne moraju odgovarati, a tebi mogu savršeno, baš zato što svatko ima različiti hormonalni status, ali i cijelo tijelo)
ti uvijek možeš razgovarati s ginekologom o drugim opcijama.
pilule većinom imaju isti estrogen, a varira im progesteron i doze tih hormona. tako npr. cilest i logest imaju male doze, diane visoke.
međutim, za PCOS je bitno da progesteron ima antiandrogeno, a ne proandrogeno djelovanje i u teoriji bi specifične trebale biti sve pilule koje imaju "antiandrogeni progesteron"... tu bi u obzir dolazili i primjerice yasmin, novynette i qlaira... s time da novynette imaju malu dozu hormona i ako je klinička slika PCOS-a jako loša nisu dovoljne... ali ako je klinička slika i nalaz hormona relativno dobar, može se upotrebljavati i te s niskom dozom, recimo... ništa od toga naravno ne ide bez konzultacije s ginekologom.
a uzrok se još sa sigurnošću ne zna, kažu inzulinska rezistencija... ako te još šta zanima, ja sam ukratko ovdje (http://feminauniversalis.blogspot.com/2011/02/sindrom-policisticnih-jajnika-pcos.html) pisala o tome, o onome što se dosad zna i kako neke stvari stoje.

Sigurna
23.02.2011., 20:35
Hm, hm....pa tegobe nemam, mislim ovisi što se podrazumijeva pod tegobe: jer imam sve simptome, školski primjer, a nisam imala, odnosno nemam menstruaciju par mjeseci, pa su na UZV-u uočeni policistični. I kao, kaže on meni da nema smisla da mi sad daje Diane mjesec dva, ako nemam tegobe, nek čekam menstruaciju, a ako mi treba zaštita da bi mi dao Qlairu ili Yaz. I sad nek budem pametna...

Nakon ovoga, razvoj događaja slijedeći: otišla ja ipak natrag giniću. Tražila Diane, poslao me vaditi krv i rekao da ako mi ne počne menstruacija slijedeća 2-3 tjedna (zadnja je bila 27.12.2010.) nek dođem da mi da tablete da ju izazovemo, pa onda na Diane.

cesarmillanfan
24.02.2011., 09:22
ma diane su specifične... ali nisu jedine takve. međutim, to su jedine pilule koje se dobivaju na recept, dakle, besplatne su, pa ih dosta cura zato pije... međutim, baš zbog tih uglavnom loših iskustava, ne zvuče nimalo primamljivo (iako je s tim pilulama uvijek lutrija, nikome ne moraju odgovarati, a tebi mogu savršeno, baš zato što svatko ima različiti hormonalni status, ali i cijelo tijelo)
ti uvijek možeš razgovarati s ginekologom o drugim opcijama.
pilule većinom imaju isti estrogen, a varira im progesteron i doze tih hormona. tako npr. cilest i logest imaju male doze, diane visoke.
međutim, za PCOS je bitno da progesteron ima antiandrogeno, a ne proandrogeno djelovanje i u teoriji bi specifične trebale biti sve pilule koje imaju "antiandrogeni progesteron"... tu bi u obzir dolazili i primjerice yasmin, novynette i qlaira... s time da novynette imaju malu dozu hormona i ako je klinička slika PCOS-a jako loša nisu dovoljne... ali ako je klinička slika i nalaz hormona relativno dobar, može se upotrebljavati i te s niskom dozom, recimo... ništa od toga naravno ne ide bez konzultacije s ginekologom.
a uzrok se još sa sigurnošću ne zna, kažu inzulinska rezistencija... ako te još šta zanima, ja sam ukratko ovdje (http://feminauniversalis.blogspot.com/2011/02/sindrom-policisticnih-jajnika-pcos.html) pisala o tome, o onome što se dosad zna i kako neke stvari stoje.

procitala sam tvoj blog svaka ti cast! vidim ja buduca uspjesna doktorica!!! a znas li mozda moze li se sa PCOS zatrudnjeti bez ikakvih terapija i tako toga? i zasto govore da uz to nikako nemozes ostat trudan i da si neplodna???barem su tako neke cure koje znam koje to imaju prepali doktori. nije da sad planiram dijete, al jednog dana sigurno.

tina2701
24.02.2011., 09:53
procitala sam tvoj blog svaka ti cast! vidim ja buduca uspjesna doktorica!!! a znas li mozda moze li se sa PCOS zatrudnjeti bez ikakvih terapija i tako toga? i zasto govore da uz to nikako nemozes ostat trudan i da si neplodna???barem su tako neke cure koje znam koje to imaju prepali doktori. nije da sad planiram dijete, al jednog dana sigurno.

...sa pcosom možeš zatrudnit ako imaš ovulacije...meni se recimo ovulacija događa 2-3 puta godišnje......unatoč progesteronu koji pijem već više od 2 godine svaki mjesec...al bebe nema....prošlo 4 godine a još ništa....
...jučer počela piti metformin koji bi me mogao dovest do O....a ak ne ostane trudna....idem na klomifen...a moram obavit i MR hipofize....:rolleyes:

Nora1709
24.02.2011., 11:29

hvala, hvala :cerek::cerek::cerek:
tina ti je sve rekla, sve ovisi kakvi su tvoji ciklusi. moj svaki treći, otprilike, je praćen ovulacijom... i to su mi najgori ciklusi, gadan PMS, sva nateknem, jedem sve što mi se nađe na putu, užasno bolne stvari, čak me i sama ovulacija zna boliti...
znam cure koje su imale PCOS i ostale trudne bez ikakvih problema, dok se neke brižne muče po nekoliko godina...
tina sretno s metforminom... :mig: MR hipofize? a jesu li ti hormoni hipofize u redu?

tina2701
24.02.2011., 12:47
tina sretno s metforminom... :mig: MR hipofize? a jesu li ti hormoni hipofize u redu?

hvala...nadam se da će pomoći...

da...MR na koji sam naručena 30.09. :rolleyes: sitnica....šta je 7 mjeseci....:raspa:

ACTH-ok
LH
FSH(za taj odnos lh:fsh koji je kod mene dosad bio 2:1 što je i karakteristika kod pcosa....sad nalaz mi došao LH 3,58 a FSH 6,92 :confused: i ta razlika se dogodila u 2 mj razlike....
TSH-iz gornje ref vrijednosti došao u najniže...
PROL-povišen...
HGH-ok

cesarmillanfan
26.02.2011., 13:54
hvala...nadam se da će pomoći...

da...MR na koji sam naručena 30.09. :rolleyes: sitnica....šta je 7 mjeseci....:raspa:

ACTH-ok
LH
FSH(za taj odnos lh:fsh koji je kod mene dosad bio 2:1 što je i karakteristika kod pcosa....sad nalaz mi došao LH 3,58 a FSH 6,92 :confused: i ta razlika se dogodila u 2 mj razlike....
TSH-iz gornje ref vrijednosti došao u najniže...
PROL-povišen...
HGH-ok

hhhhjjjjjjjooojjj tina jadna ti!! zelim da zatrudnis sto prije. i da nas obavijestis odmah!! mislila sam da sam jedina tim problemom kad se o njemu prije par god. nije bas puno pricalo i tak al sad vidim da nas ima jako jako puno!!ma neznam ni sama moje menge su cudne npr. dok su trajali ispitni rokovi negdje od sredine 6 do skoro kraja 7 mj. bila sam u jebenom stresu i od menge nist cim je to zavrsilo i otisla na more menga odmah dosla. i menga mi dolazi ne bas redovito al svakih 35, 40 dana dodje. a znam da vecina koja ima taj sindrom nema mengu po 3, 4 mj. menga mi traje 4,5 dana s tim da su 2 i 3 katastrofa nekada iam bolove da se nemogu ustat iz kreveta. a nekada zaboravim da uopce iam mengu jer neam nikakve bolove ni nist!! kakvo je stanje kod vas drage moje sto se menge tice?

tina2701
26.02.2011., 14:15
hhhhjjjjjjjooojjj tina jadna ti!! zelim da zatrudnis sto prije. i da nas obavijestis odmah!! mislila sam da sam jedina tim problemom kad se o njemu prije par god. nije bas puno pricalo i tak al sad vidim da nas ima jako jako puno!!ma neznam ni sama moje menge su cudne npr. dok su trajali ispitni rokovi negdje od sredine 6 do skoro kraja 7 mj. bila sam u jebenom stresu i od menge nist cim je to zavrsilo i otisla na more menga odmah dosla. i menga mi dolazi ne bas redovito al svakih 35, 40 dana dodje. a znam da vecina koja ima taj sindrom nema mengu po 3, 4 mj. menga mi traje 4,5 dana s tim da su 2 i 3 katastrofa nekada iam bolove da se nemogu ustat iz kreveta. a nekada zaboravim da uopce iam mengu jer neam nikakve bolove ni nist!! kakvo je stanje kod vas drage moje sto se menge tice?

..ja M bez duphastona ni nemam....zna proći i po 3-4 mjeseca...ovak duphaston pijem već više od dvije godine....i 2 dana nakon zadnje popijene tablete dobijem...i ja si želim da zatrudnim al vidiš da me neće....:ne zna: pijem metformin ...sad ću i klomifen u 4 mjesecu....

Sigurna
26.02.2011., 19:38
Hm....budući nemam mentruaciju od kraja prošle godine, prije nego počnem s Dianama zbog PCOS-a dal mi gyn Utrogestan. Kaže, 2x2 kroz 5 dana. A u uputstvima piše max. 3 tablete dnevno. Budući liječim i visoki tlak (to gyn zna), sve to mi je nekako puno, ispada da moram tih pet dana piti 7 tableta dnevno, puno previše za osobu mojih godina.

Ima netko neka iskustva sa ovim? Našla sam na nekim stranicama da su žene pile 2x1 kroz 10 dana. Kad je izazivanje menstruacije u pitanju. Trudnoća je druga priča.

tina2701
26.02.2011., 20:45
Hm....budući nemam mentruaciju od kraja prošle godine, prije nego počnem s Dianama zbog PCOS-a dal mi gyn Utrogestan. Kaže, 2x2 kroz 5 dana. A u uputstvima piše max. 3 tablete dnevno. Budući liječim i visoki tlak (to gyn zna), sve to mi je nekako puno, ispada da moram tih pet dana piti 7 tableta dnevno, puno previše za osobu mojih godina.

Ima netko neka iskustva sa ovim? Našla sam na nekim stranicama da su žene pile 2x1 kroz 10 dana. Kad je izazivanje menstruacije u pitanju. Trudnoća je druga priča.

Kako 7 tableta dnevno??' ako piješ 2x2 onda je to 4 komada...a utrogestani su slabiji od duphastona...valjda zato....

Sigurna
26.02.2011., 21:39
Kako 7 tableta dnevno??' ako piješ 2x2 onda je to 4 komada...a utrogestani su slabiji od duphastona...valjda zato....

Ah, pa napisala sam da pijem i tablete za tlak :D, pa je sveukupno 7.

tina2701
26.02.2011., 23:13
Ah, pa napisala sam da pijem i tablete za tlak :D, pa je sveukupno 7.

pa vjerojatno da ne smeta kad su iz različite skupine lijekova...:ne zna:

Sigurna
27.02.2011., 15:05
pa vjerojatno da ne smeta kad su iz različite skupine lijekova...:ne zna:

Ma, mene čudi općenito to 4 tablete dnevno, jer na upuststvima piše max. 3.

Evo, na cybermedu mi odgovorili da 3 tablete. :ne zna:

Budem ja menstruaciju pričekala još tjedan dana, ako ništa početi ću piti tu terapiju slijedeći petak navečer, da vidim reakciju preko vikenda. Jer piše da se od tih tableta rado vrti. Budući se rado vrti i od onih za tlak, bu mi se vrtilo samo tako :lol:.

BiljanaD
27.02.2011., 16:34
pozdrav svima! vidim da se puno vas bori sa pcos pa tako sam i ja se borila od svoje 16 dok se nisam napokon riješila tih odvratnih cista i to bez diana s kojima sam dobila 30 kg i tlak koji je išao u nebesa, pa raznorazni miomi..
uglavnom, u svom životu sam imala samo jednu svoju menstruaciju i to onu prvu, nakon nje bez tableta nikako..bila na pauzi godinu dana, godinu dana nisam imala menstruaciju, a endometrij mi je bio ko flis papir...na to se još i nadovezao i CIN II i ja sam sa 23 godine skoro pala u depresiju jer su mi svi govorili kako ja nikad neću bit majka jer uz sve moje probleme to bi bilo čudo.
onda sam se upoznala sa aloa verom i to ne bilo kojom jer ima svakakvih na tržištu, i nakon mjesec i pol ja sam dobila svoju prvu menstruaciju bez diana, dabrostona, cilesta i svih inih kontracepcija s kojima sam se trovala. CIN II se povukao, sve je čisto...samo ja još moram skinut svoje kile da bih ostala trudna jer s ovom kilažom koju imam sad bila bi tenk. ako nekoga zanima nek mi se javi na pp, ne pokušavam nikome ništa prodavat nego pomoć jer znam kako je teško riješit se svih tih problema...ali nije i nemoguće..nakon 10 godina borbe vjerujte mi znam to...
a i znam da ću napokon moći biti majka...to me najviše veseli :)

Sigurna
27.02.2011., 16:44
pozdrav svima! vidim da se puno vas bori sa pcos pa tako sam i ja se borila od svoje 16 dok se nisam napokon riješila tih odvratnih cista i to bez diana s kojima sam dobila 30 kg i tlak koji je išao u nebesa, pa raznorazni miomi..
uglavnom, u svom životu sam imala samo jednu svoju menstruaciju i to onu prvu, nakon nje bez tableta nikako..bila na pauzi godinu dana, godinu dana nisam imala menstruaciju, a endometrij mi je bio ko flis papir...na to se još i nadovezao i CIN II i ja sam sa 23 godine skoro pala u depresiju jer su mi svi govorili kako ja nikad neću bit majka jer uz sve moje probleme to bi bilo čudo.
onda sam se upoznala sa aloa verom i to ne bilo kojom jer ima svakakvih na tržištu, i nakon mjesec i pol ja sam dobila svoju prvu menstruaciju bez diana, dabrostona, cilesta i svih inih kontracepcija s kojima sam se trovala. CIN II se povukao, sve je čisto...samo ja još moram skinut svoje kile da bih ostala trudna jer s ovom kilažom koju imam sad bila bi tenk. ako nekoga zanima nek mi se javi na pp, ne pokušavam nikome ništa prodavat nego pomoć jer znam kako je teško riješit se svih tih problema...ali nije i nemoguće..nakon 10 godina borbe vjerujte mi znam to...
a i znam da ću napokon moći biti majka...to me najviše veseli :)

Nisi od Diana dobila 30kg, tak bi sve mi mogle govoriti - da jesi, otišli bi kad si ih prestala piti. U korist tvoje neupućenosti ide i to što izgleda smatraš da PCOS uzorkuje CIN. Napisala si hrpu gluposti, u neku svoju svrhu, i nije preporučljivo tu pisati kako treba ostaviti lijekove i piti aloe veru.

Ako već neće moderatorice izbrisati ovaj post (jer ja uvijek vičem brisati, brisati, brisati...:D), samo da napišem za ostale forumašice da nek ne nasjedaju na te fore: ostavite lijekove, priroda i Bog liječe. I raznorazne reklame i prodavače.

Edit: sad se sjetila...prije nego sam saznala da imam PCOS koristila neko vrijeme aloe veru prošle godine. Jer sam čula da ubrzava metabolizam, ja debela, pa...ajde....i zamisli, nakon toga ispalo da imam PCOS, hipertenziju i još svašta nešto. Po tome, meni je aloe vera UZROKOVALA moje bolesti. Zbilja sam ju koristila i zbilja su mi nakon toga sve te stvari dijagnosticirane.

Možda nisam koristila baš tu koju i ti, pa zato. :rolleyes:

tina2701
27.02.2011., 17:34
...da..isto tako bi i ja mogla vikati svima da piju metformin (glucophage,Siofor) da on pomaže....ne želim to..no svakako svima sa PCOS savjetujem a naprave OGTT test...da se ustanovi postoji li inzulinska rezistencija ili ne....a kod pcos je česta...

...pozelenila sam već od trava...vrkuta,marulja,kadulja..itd.. al ne mogu reći jel mi baš točno pomažu one...iako mi odnos LH:FSH nije više 2:1 :ne zna:

BiljanaD
27.02.2011., 18:17
Nisi od Diana dobila 30kg, tak bi sve mi mogle govoriti - da jesi, otišli bi kad si ih prestala piti. U korist tvoje neupućenosti ide i to što izgleda smatraš da PCOS uzorkuje CIN. Napisala si hrpu gluposti, u neku svoju svrhu, i nije preporučljivo tu pisati kako treba ostaviti lijekove i piti aloe veru.

Ako već neće moderatorice izbrisati ovaj post (jer ja uvijek vičem brisati, brisati, brisati...:D), samo da napišem za ostale forumašice da nek ne nasjedaju na te fore: ostavite lijekove, priroda i Bog liječe. I raznorazne reklame i prodavače.

Edit: sad se sjetila...prije nego sam saznala da imam PCOS koristila neko vrijeme aloe veru prošle godine. Jer sam čula da ubrzava metabolizam, ja debela, pa...ajde....i zamisli, nakon toga ispalo da imam PCOS, hipertenziju i još svašta nešto. Po tome, meni je aloe vera UZROKOVALA moje bolesti. Zbilja sam ju koristila i zbilja su mi nakon toga sve te stvari dijagnosticirane.

Možda nisam koristila baš tu koju i ti, pa zato. :rolleyes:

ti malo bolje čitaj postove jer ja nigdje nisam napisala da sam zbog pcos-a dobila cin nego uz sve to još sam i njega dobila. i da jesam se udebljala od njih jer sam ih pila 8 godina bez prestanka i bila sam puna vode i završila ne znam koliko puta na hitnoj. i sigurno ti znaš moju povijest bolesti i što sam sve prošla.
ja NISAM nigdje napisala da se prestane uzimat ikakva terapija ja sam samo iznijela svoje iskustvo i ono što je meni pomoglo, a moje kile nisu došle preko noći pa ne mogu ni otići preko noći...valjda si dovoljno pametna da znaš to...
i ja ne prodajem ništa, apsolutno ništa nego sam samo rekla ako koga zanima na koji način sam se riješila toga mogu napisat u poruci da bi izbjegla ovakve napade koje sam ni ne znam zbog čega zaslužila.
sorry ako si kaj krivo protumačila, al samo sam iznijela svoje islustvo.

Sigurna
27.02.2011., 18:50
Napisala si da si se trovala terapijom, a da si se izliječila aloe verom. Tvoja poruka je bila jasna.

No, svatko odlučuje o svom zdravlju, pa ako se tko odluči na takve korake, sam je izabrao.

Ja kažem: PCOS mi je dijagnosticiran nakon aloe vere. To je činjenica. Što sad, da tvrdim da mi je ona uzrokovala PCOS?

Bacila sam sve pripravke koje sam koristila u trenutku kad sam se razboljela od sveg i svačeg. I kad mi je nekoliko liječnika objasnilo da sam nasjela na foru na koju nasjeda i poneko medicinsko osoblje, na onu o pripravcima.

BiljanaD
27.02.2011., 19:52
Napisala si da si se trovala terapijom, a da si se izliječila aloe verom. Tvoja poruka je bila jasna.

No, svatko odlučuje o svom zdravlju, pa ako se tko odluči na takve korake, sam je izabrao.

Ja kažem: PCOS mi je dijagnosticiran nakon aloe vere. To je činjenica. Što sad, da tvrdim da mi je ona uzrokovala PCOS?

Bacila sam sve pripravke koje sam koristila u trenutku kad sam se razboljela od sveg i svačeg. I kad mi je nekoliko liječnika objasnilo da sam nasjela na foru na koju nasjeda i poneko medicinsko osoblje, na onu o pripravcima.

i ok tebi ne paše, meni paše, ti si iznijela svoje iskustvo i ja svoje, ili si ti očito neka uzvišena osoba pa tvoje iskustvo vrijedi a moje ne ili ja ne kužim!?

Silvery
27.02.2011., 22:44
Ajde nemojte se više prepirati, please.
PCOS je kompleksna stvar i sindrom za kojeg nema nekog službenog lijeka, a i svakome se pristupa drugačije. Na poslijetku nije bolest, barem ne u klasičnom smislu.
Nije isto nekom tko ima rezistenciju na inzulin ili onoj što ga nema. Nisu svima hormoni i njihovi međusobni odnosi isti, pa time i sam poremećaj.
Na kraju svega nemamo sve iste simptome, istu kilažu i iste prehrambene i životne navike, tako da neka svatko koristi što misli da mu dobro djeluje (a da nije štetno i papai lova bez učinka), da ovulira uredno i prirodno.

tina2701
27.02.2011., 22:51
..ma najviše bi voljela da ni ne znam šta je PCOS....i da se ne moram nositi s njim,...al šta je tu je...:ne zna:

Nora1709
27.02.2011., 23:06
ne deblja se od zraka, nego od hrane. ali da pilule mogu potaknuti apetit, mogu. i pospješuju nakupljanje vode u organizmu. zato se potrebno jako disciplinirati i paziti na unos kalorija tijekom uzimanja pilula...
Sigurna ove priče sa 7 tbl dnevno... ako dolaze iz različitih skupina, ne zbrajaju se i točka. a ako ti je ginekolog propisao 2x2, piješ 2x2, očito postoji razlog za to, jedino njega možeš pitati zašto se odlučio na tu dozu, kad već brineš, što je razumljivo, pogotovo ako u uputama piše max 3 dnevno. raspitivanjem po forumu teško ćeš dobiti dobru informaciju za takvo nešto jer nitko nema uvid u tvoj potpuni "status". za osobu tvoje dobi naravno da nije lijepo da piješ tolike količine lijekova.
općenito nije dobro piti puno lijekova, no oni su nužno zlo. ono čemu treba stati na kraj je tzv. samopropisivanje lijekova, kada se bez savjetovanja s liječnikom uzimaju razno razne tbl protiv bolova i sl. tu se mogu svrstati i svakakvi pripravci, gdje god da se prodaju.
tako npr. hrpa ljudi uzima vitamine bez ikakve potrebe. naime, čak ni za vitamin C nije dokazano da je koristan pri nekoj infekciji, a masovno se uzima u sezoni gripe, no jedini pravi razlog za uzimanje vitamina je hipovitaminoza, stanje u kojem taj vitamin nedostaje, opet, na preporuku liječnika.
što se pripravaka tiče, morate shvatiti da je farmaceutska industrija, skupa s vojnom, danas najunosnija na svijetu. i naravno da pokušavaju svašta prodati. međutim, treba razlikovati prave lijekove od onih koji to baš i nisu. pravi lijekovi moraju proći opsežna istraživanja ne bi li se ustvrdili svi njihovi učinci i nuspojave, dobivaju se receptom koji nakon ustanovljene indikacije potpisuje doktor, dok većina onoga što se ne dobiva na recept u ljekarni takve testove ne mora proći, prodaje se pod "lijek" iako na deklaraciji to ne piše, nego često piše nešto tipa "dodatak prehrani" i sl.
moja poruka bi bila: hranite se zdravo u optimalnim količinama, ne uzimajte nikakve pripravke, lijekove etc. osim onih nužno potrebnih
što se aloe verae tiče ne bih tvrdila niti da pomaže PCOS-u, niti da ga uzrokuje.
tina nažalost, OGGT testira netoleranciju na glukozu, a ne samu inzulinsku rezistenciju, međutim, trenutno je jedini dostupan neposredni pokazatelj inzulinske rezistencije, pa se zato koristi, no naišla sam na jedno mjesto gdje se navodi da 2/3 PCOS-a ima inzulinsku rezistenciju, a pozitivan OGGT samo 1/3...
sigurna ne volim se petljati u tuđe svađe, svejedno ću riskirati jer ne shvaćam zašto si odmah nakon biljaninog posta tako oštro krenula prema njoj, iako i meni zvuči kao neki prodavač (niti je napisala da je CIN posljedica PCOS-a, niti da se ostave svi lijekovi, a što se pilula tiče, mnoge cure kažu da su se od njih zdebljale, ali valjda im je jasno da neće dobiti 5 kg od 3g unesenih tbl, to je postao neki izraz koji se eto koristi, ja ga osobno čitam kao "zdebljala sam se zbog pilula, a ne od njih").
EDIT: potpisujem i sve ovo što je silvery rekla, svaki čovjek je jedinka sama za sebe i zahtjeva takav pristup. no ipak jedna ispravka, PCOS je bolest, odstupanje od normale, odnosno sindrom, klinički entitet, patološko stanje...

tina2701
27.02.2011., 23:37
tina nažalost, OGGT testira netoleranciju na glukozu, a ne samu inzulinsku rezistenciju, međutim, trenutno je jedini dostupan neposredni pokazatelj inzulinske rezistencije, pa se zato koristi, no naišla sam na jedno mjesto gdje se navodi da 2/3 PCOS-a ima inzulinsku rezistenciju, a pozitivan OGGT samo 1/3...

..ok...al od viška glava ne boli da se i to provjeri...kad je već jedan pokazatelj simptoma pcos-a....

Nora1709
27.02.2011., 23:48
ma u svakom slučaju, kad je praktički jedino mjerilo inzulinske rezistencije koje postoji :mig:

Silvery
28.02.2011., 00:12
PCOS je bolest, odstupanje od normale, odnosno sindrom, klinički entitet, patološko stanje...
Jest naravno, al ovo što sam napisala - ne u klasičnom smislu jer je ipak kronično stanje - sindrom čiji se uzrok u potpunosti ne zna, izuzev najnovijih istraživanja o inzulinu.

P-i-X-i-E
28.02.2011., 08:39
posto u ovoj temi ima preko 4000 postova neda mi se sve citati i traziti odg.
ja imam pcos, pocela sam prije mj dana piti yaz, samo me zanima, kako utjecu tablete na ciste, sto se s njima događa???

BiljanaD
28.02.2011., 12:23
ne deblja se od zraka, nego od hrane. ali da pilule mogu potaknuti apetit, mogu. i pospješuju nakupljanje vode u organizmu. zato se potrebno jako disciplinirati i paziti na unos kalorija tijekom uzimanja pilula...
Sigurna ove priče sa 7 tbl dnevno... ako dolaze iz različitih skupina, ne zbrajaju se i točka. a ako ti je ginekolog propisao 2x2, piješ 2x2, očito postoji razlog za to, jedino njega možeš pitati zašto se odlučio na tu dozu, kad već brineš, što je razumljivo, pogotovo ako u uputama piše max 3 dnevno. raspitivanjem po forumu teško ćeš dobiti dobru informaciju za takvo nešto jer nitko nema uvid u tvoj potpuni "status". za osobu tvoje dobi naravno da nije lijepo da piješ tolike količine lijekova.
općenito nije dobro piti puno lijekova, no oni su nužno zlo. ono čemu treba stati na kraj je tzv. samopropisivanje lijekova, kada se bez savjetovanja s liječnikom uzimaju razno razne tbl protiv bolova i sl. tu se mogu svrstati i svakakvi pripravci, gdje god da se prodaju.
tako npr. hrpa ljudi uzima vitamine bez ikakve potrebe. naime, čak ni za vitamin C nije dokazano da je koristan pri nekoj infekciji, a masovno se uzima u sezoni gripe, no jedini pravi razlog za uzimanje vitamina je hipovitaminoza, stanje u kojem taj vitamin nedostaje, opet, na preporuku liječnika.
što se pripravaka tiče, morate shvatiti da je farmaceutska industrija, skupa s vojnom, danas najunosnija na svijetu. i naravno da pokušavaju svašta prodati. međutim, treba razlikovati prave lijekove od onih koji to baš i nisu. pravi lijekovi moraju proći opsežna istraživanja ne bi li se ustvrdili svi njihovi učinci i nuspojave, dobivaju se receptom koji nakon ustanovljene indikacije potpisuje doktor, dok većina onoga što se ne dobiva na recept u ljekarni takve testove ne mora proći, prodaje se pod "lijek" iako na deklaraciji to ne piše, nego često piše nešto tipa "dodatak prehrani" i sl.
moja poruka bi bila: hranite se zdravo u optimalnim količinama, ne uzimajte nikakve pripravke, lijekove etc. osim onih nužno potrebnih
što se aloe verae tiče ne bih tvrdila niti da pomaže PCOS-u, niti da ga uzrokuje.
sigurna ne volim se petljati u tuđe svađe, svejedno ću riskirati jer ne shvaćam zašto si odmah nakon biljaninog posta tako oštro krenula prema njoj, iako i meni zvuči kao neki prodavač (niti je napisala da je CIN posljedica PCOS-a, niti da se ostave svi lijekovi, a što se pilula tiče, mnoge cure kažu da su se od njih zdebljale, ali valjda im je jasno da neće dobiti 5 kg od 3g unesenih tbl, to je postao neki izraz koji se eto koristi, ja ga osobno čitam kao "zdebljala sam se zbog pilula, a ne od njih").
EDIT: potpisujem i sve ovo što je silvery rekla, svaki čovjek je jedinka sama za sebe i zahtjeva takav pristup. no ipak jedna ispravka, PCOS je bolest, odstupanje od normale, odnosno sindrom, klinički entitet, patološko stanje...

he he znači zvučim ko prodavač, e da vas čuju ovi iz banke di sam radila prasnuli bi u smijeh jer sam baš zbog te prodaje otišla iz banke..al svejedno hvala :))
ja znam da se nisam od diana zdebljala al da su pripomogle tome jesu pogotovo jer mi nisu odgovarale a pila sam ih 8 godina bez dana pauze, moj dragi doktor se nije obazirao na moj tlak od 150/100-110 i na oticanje ruku, nogu, pa čak ni nakon što sam svakih nekoliko mjeseci išla na kiretažu..jer po njemu meni su samo one odgovarale...promijenio se doktor, promijenila se terapija na cilest, ja mislila super bit će bolje..da bi mi nakon 6 mjeseci uzimanja njih dr u petrovoj na uzv rekao da mi maternica izgleda kao da sam u menopauzi i nek odma prestanem piti cilest,prepisao mi gluformin (bez ikakvih pretraga,a meni šećer b.o.) koji sam pila nekoliko mjeseci i na kontrolnom uzv kaže on meni, gluformin nije ništa pomogao...onda sam pukla sterala sve k vragu i rekla da više nema šanse da pijem ikakve tablete..nisam nikakav pokusni kunić...i onda mi je frendica koja se bavi s tom aloa verom preporučila neke preparate za koje sam i ja bila skeptična al sam rekla da više nemam kaj izgubiti... eto nakon mjesec i pol sam dobila svoju prvu mengu (jer ja nisam nikad imala ovulaciju) i sad napokon mogu ostat trudna jer to mi je bio jedini cilj, i meni i suprugu jer smo već 4 godine u braku..
eto meni je pomogla aloa, nekome je pomogao gluformin, nekome nešto drugo...svi smo različiti i na svakog drugačije djeluje...

najviše mi je žao što PCOS postoji godinama i da još nisu našli nešto što stvarno djeluje je prežalosno...

Silvery
28.02.2011., 12:35
posto u ovoj temi ima preko 4000 postova neda mi se sve citati i traziti odg.
ja imam pcos, pocela sam prije mj dana piti yaz, samo me zanima, kako utjecu tablete na ciste, sto se s njima događa???
Nisu to ciste nego folikuli, a ti dok piješ pilule nemaš ovulacije, tj. jajnici i hormoni koji su zaduženi za O su u 'stand by modu', imaš krvarenja izazvana hormonima koje se nalaze u tabletama. Dakle, sve što se događa sa ciklusom nije izazvano tvojim hormonima, a samim time ne dolazi ni do stvaranja tih sitnih folikula nalik cistama, tj. do neravnoteže u produkciji hormona koji kontroliraju tvoje jajnike.

Inače ti folikuli kao takvi (maleni, najčešće 4-6 mm pa i više) nastaju zbog ne mogućnosti da sazriju i pretvore se u potencijal za ovulaciju, tj. dođu do veličine od 18 mm pa nadalje. Tako izostane ovulacija (najlčešće), samim time se i ciklus produlji (malo ili znatno). S obzirom da se za vrijeme pilula to neće dogoditi jer si na umjetnima, tako neće nastati ni ti mali folikuli. Iako je bilo slučajeva gdje ni pilule nisu posve uspjele ublažiti sliku, ali folikuli su ionako samo jedan mali dio cijele priče o PCOS-u.

Ukratko, dok piješ pilule to je tako, nakon prestanka je obično po starome jer se radi o vrlo složenom stanju gdje ne znaš gdje je početak, a gdje kraj, što je uzrokovalo što: od inzulina, nadbubrežne žlijezde, hipofize, masnog tkiva, gena, stresa, načina života, pa nadalje.

Silvery
28.02.2011., 12:47
najviše mi je žao što PCOS postoji godinama i da još nisu našli nešto što stvarno djeluje je prežalosno...
A to je zato što je to endokrinološki poremećaj. To je ne samo poremećaj rada jajnika (a opet i tomu treba znati uzrok), nego je i gena i različitih hormona, njihove komunikacije i enzimatskih aktivnosti. Zato i jest sindrom jer obuhvaća svašta i ne znaš gdje je rep, a gdje glava - što je prije: kokoš ili jaje, od čega početi, što prvo liječiti, kontrolirati.

Mnogi misle da je samo reprodukcijski poremećaj, ali nije - to je i metabolički poremećaj, tako da je ovo jedno kronično stanje kojemu prehrana i tjelesni indeks mase (BMI), posebno androidna debljina (trbušna mast) igraju jednu od ključnih uloga (a time i način života), a opet s druge strane i sami geni.

Zato i jest to ovako kako jest sa službenom medicinom, nažalost - ne postoji još uvijek lijek, niti će vjerojatno postojati neki univerzalni (pilule ovdje ne ubrajam) jer nije svakoj isto, nije svakoj isti uzrok i sklonost nečemu. U toj pustoj lančanoj reakciji treba dobro istražiti što je nečemu bilo uzrok, ako se ikako može. Nemamo svi inzulinsku rezistenciju, ni debljinu, pa samim time ni iste simptome.

Nora1709
28.02.2011., 12:56
he he znači zvučim ko prodavač, e da vas čuju ovi iz banke di sam radila prasnuli bi u smijeh jer sam baš zbog te prodaje otišla iz banke..al svejedno hvala :))
ja znam da se nisam od diana zdebljala al da su pripomogle tome jesu pogotovo jer mi nisu odgovarale a pila sam ih 8 godina bez dana pauze, moj dragi doktor se nije obazirao na moj tlak od 150/100-110 i na oticanje ruku, nogu, pa čak ni nakon što sam svakih nekoliko mjeseci išla na kiretažu..jer po njemu meni su samo one odgovarale...promijenio se doktor, promijenila se terapija na cilest, ja mislila super bit će bolje..da bi mi nakon 6 mjeseci uzimanja njih dr u petrovoj na uzv rekao da mi maternica izgleda kao da sam u menopauzi i nek odma prestanem piti cilest,prepisao mi gluformin (bez ikakvih pretraga,a meni šećer b.o.) koji sam pila nekoliko mjeseci i na kontrolnom uzv kaže on meni, gluformin nije ništa pomogao...onda sam pukla sterala sve k vragu i rekla da više nema šanse da pijem ikakve tablete..nisam nikakav pokusni kunić...i onda mi je frendica koja se bavi s tom aloa verom preporučila neke preparate za koje sam i ja bila skeptična al sam rekla da više nemam kaj izgubiti... eto nakon mjesec i pol sam dobila svoju prvu mengu (jer ja nisam nikad imala ovulaciju) i sad napokon mogu ostat trudna jer to mi je bio jedini cilj, i meni i suprugu jer smo već 4 godine u braku..
eto meni je pomogla aloa, nekome je pomogao gluformin, nekome nešto drugo...svi smo različiti i na svakog drugačije djeluje...

za gluformin(ili metformin) - u redu je što ti je to propisano iako je šećer u redu, postoje neki radovi koji pokazuju da se čak i kod normoinzulinemičnih pacijentica koje su na metforminu popravlja stanje jajnika, navodno u 80% slučajeva(ti si očito u onih 20% koji nemaju poboljšanja)
i shvaćam da se u situacijama kada postoji neka bolest, a zapadna medicina ne nudi lijeka, ljudi okreću alternativnim metodama i mogu reći da mi je to razumljivo. ja sam tek na početku borbe s PCOS, trudna ne želim biti, tako da sam zasad voljna isprobati sve konvencionalne načine, ali ne mogu tvrditi da ne bi prihvatila bilo šta ako bi se kroz par godina ovo isto stanje nastavilo, a sve druge metode iscrpile.
Pixie silvery ti je sve rekla, ako te još šta zanima, možeš ovdje (http://feminauniversalis.blogspot.com/2011/02/sindrom-policisticnih-jajnika-pcos.html) pročitati, ja bi još samo dodala da si provjeriš hormone štitnjače i nadbubrežne žlijezde (mogu uzrokovati PCOS, a onda se drugačije liječe) i evenutalno da napraviš OGGT test i ako ispadne pozitivan, kandidat si za metformin, a on zaista radi promjene na jajnicima (očisti folikule)...
Silvery ma shvaćam kako si ti mislila, nije to bolest za koju uzmeš bolovanje, 2 tjedna preležiš, i onda si kao nova... međutim, kronične bolesti, zapravo su "prave bolesti", one koje iscrpljuju bolesnike, uništavaju kvalitetu života, a ako ćemo i financijski gledati, iscrpljuju i zdravstveni sustav

Silvery
28.02.2011., 13:02
Silvery ma shvaćam kako si ti mislila, nije to bolest za koju uzmeš bolovanje, 2 tjedna preležiš, i onda si kao nova... međutim, kronične bolesti, zapravo su "prave bolesti", one koje iscrpljuju bolesnike, uništavaju kvalitetu života, a ako ćemo i financijski gledati, iscrpljuju i zdravstveni sustav
Erm, bolovanje :misli: ne znam na što si ti mislila, ali na ovo što si kazala sigurno nisam, tim više što ga imam, nego sam mislila na kronično stanje - multisistemski poremećaj.

Nora1709
28.02.2011., 13:04
Erm, bolovanje :misli: ne znam na što si ti mislila, ali na ovo što si kazala sigurno nisam, tim više što ga imam, nego sam mislila na kronično stanje - multisistemski poremećaj.

ma krivo si me skužila, baš sam rekla da na to nisi mislila :mig:

Silvery
28.02.2011., 13:16
Isuse :facepalm: oprosti molim te, zadnjih par dana sam stvarno ćorava. Sorry stvarno, morat ću se pozabavit i očima :zubo::(

Nora1709
28.02.2011., 14:34
Isuse :facepalm: oprosti molim te, zadnjih par dana sam stvarno ćorava. Sorry stvarno, morat ću se pozabavit i očima :zubo::(

ma sve ok :top: i meni se to non stop događa... :mig:

leeloo27
28.02.2011., 15:33
Jedno malo upozorenje, molim forumašice da ne komentiraju moderiranje ni na ovoj ni na drugim temama. Ako nekome nije nešto jasno uvijek nam može poslati pp i pitati ali komentiranje moderiranja na temama nije dopušteno.

activia
28.02.2011., 16:07
Meni je teta dala da vadim hormone 5. dana ciklusa, ali ne i progesteron 21. Nekak imam dojam da mi slika neće biti kompletna ili može i bez progesterona? Iako mi je progesteron bio nekad davno baš nizak...

Nefertiti111
28.02.2011., 18:39
..ok...al od viška glava ne boli da se i to provjeri...kad je već jedan pokazatelj simptoma pcos-a....

Ja sam danas dobila rezultate testa,glukoza normalna, inzulin u ogtt-u povišen nakon 120 min. A dosad su mi već radili ogtt i uvijek je bio ok,ali nitko mi nije inzulin gledao,a eto to bilo povišeno

tina2701
28.02.2011., 21:19
Ja sam danas dobila rezultate testa,glukoza normalna, inzulin u ogtt-u povišen nakon 120 min. A dosad su mi već radili ogtt i uvijek je bio ok,ali nitko mi nije inzulin gledao,a eto to bilo povišeno

..a koliko ti je povišen??? ..meni je gledan i inzulin i c-peptid....i više e vidi iz c-peptida....

activia
01.03.2011., 09:52
Bok cure,
mene muče dvije stvari. Peti dan ciklusa sam vadila hormone, ali mi nisu izvadili androstedion, jer kao ne rade u Vinograskoj. Sestra na šalteru mi je rekla da ne hodam po gradu i to ne tražim jer da se od tog hormona odustalo jer nije pouzdan. Eh, sad...ja bih bila u stanju otić i danas privatno ako mislite da je to bitno? Malo mi je čudno da je ginekologica to prepisala a da je "zastarjelo". Vidim po privatnim labaratorijima da se to radi...

Također, nije mi ginekologica napisala da radim progesteron 21. dana, a to sam nekad prije imala nisko. Da li da i to odem napravit na svoju ruku, jer čemu cijela jebada, ako mi na kraju bude pola toga falilo ili da opet moram ić u novom ciklusu sve ispočetka...radi progesterona...

Kaj vi mislite kaj imate iskustva, jesu li ta dva bitna ili da se držim ovog kaj mi je dala i bok?

activia
01.03.2011., 09:53
Jel zna netko od vas jel se smije uzimati oralna kontracepcija kod osoba koje su bolovale od karcinoma kože? Navodno - ne?

SekaSis
01.03.2011., 12:35
Bok cure,
mene muče dvije stvari. Peti dan ciklusa sam vadila hormone, ali mi nisu izvadili androstedion, jer kao ne rade u Vinograskoj. Sestra na šalteru mi je rekla da ne hodam po gradu i to ne tražim jer da se od tog hormona odustalo jer nije pouzdan. Eh, sad...ja bih bila u stanju otić i danas privatno ako mislite da je to bitno? Malo mi je čudno da je ginekologica to prepisala a da je "zastarjelo". Vidim po privatnim labaratorijima da se to radi...

Također, nije mi ginekologica napisala da radim progesteron 21. dana, a to sam nekad prije imala nisko. Da li da i to odem napravit na svoju ruku, jer čemu cijela jebada, ako mi na kraju bude pola toga falilo ili da opet moram ić u novom ciklusu sve ispočetka...radi progesterona...

Kaj vi mislite kaj imate iskustva, jesu li ta dva bitna ili da se držim ovog kaj mi je dala i bok?

Sto se tice androstendiona, ne slusaj sestru nego i njega izvadi, privatno ako imas mogucnosti. Meni su svi hormoni bili manje vise u redu osim njega, 1-12 je normalno, ja sam ga imala 22. Tako da ga nisam vadila nikad ni ne bih saznala zasto mi ispada kosa, dlacice itd...
Otkad uzimam Diane spustio se na 7.

Taj hormon, ako se ne varam, rade na Sv.Duhu i dosta se dugo ceka na nalaze, ili je reagens skup, uglavnom, ja sam ga vadila vise puta i uvijek drama oko njega :rolleyes:.

activia
01.03.2011., 13:20
Hvala ti, pomogla si mi da odlučim :top: Mislim da će meni biti dobar, ako se sjećam da sam ga jednom davno radila, ali tko zna...uglavnom on i progesteron nešto manje od 400 kuna. Odlučila sam napravit oboje, jer mi se ne da obavit stvar na pola...Hvala ti na infu :)

activia
01.03.2011., 13:21
Koji su simptomi, točnije, što ti je sad bolje od kad se spustio?

Nefertiti111
01.03.2011., 15:19
..a koliko ti je povišen??? ..meni je gledan i inzulin i c-peptid....i više e vidi iz c-peptida....

Navodno je granica normale od 17.6 - 173 pmol/L a meni je 369. Ne kužim se još ništa u to,ovo mi je prvi put da su mi gledali inzulin,a c-peptid nikad nisam radila. Šta se točno vidi iz toga c-peptida?

tina2701
01.03.2011., 17:27
Navodno je granica normale od 17.6 - 173 pmol/L a meni je 369. Ne kužim se još ništa u to,ovo mi je prvi put da su mi gledali inzulin,a c-peptid nikad nisam radila. Šta se točno vidi iz toga c-peptida?

C-peptid nastaje u ekvivalentnom omjeru sa inzulinom, njegove koncentracije u plazmi su veće zbog duljeg poluvijeka. Zbog toga njegova dijagnostička važnost zaostaje za onom koja pripada inzulinu, i pored toga ipak je bolji laboratorijski pokazatelj u praćenju liječenja šećerne bolesti ovisne o inzulinu.
Mjerenje koncentracije C-peptida u mokraći (al se mjeri i u krvi) pouzdani je pokazatelj proizvedenog inzulina, naročito kada se određuje ukupna dnevna ekskrecija hormona.

-po tim tvojim vrijednostima ne znam koliko bi bilo...al znam da je kod mene nakon 2 sata bilo 10,5 GUK.......a nakon 5 h se vratilo u početno stanje 4,2 :ne zna:

..a inzulin...
(ref.vrijednosti 4-16)
0h - 1,69
15´- 6,03
1h - 9,42
2h - 107,95
3h - 18,97
4h - 5,77
5h - 4,95

SekaSis
01.03.2011., 19:38
Koji su simptomi, točnije, što ti je sad bolje od kad se spustio?

Kosa mi puno, al stvarno PUNO manje ispada. Za usporedbu, prije mi je u pranju i susenju ispalo 150-200 dlaka, sad ni 20 :kava:. I dlacice mi puno sporije rastu i tanje su. Ne znam kakve ti simptome imas, ali meni su ova dva bila najgora i drago mi je da je zasad sve u redu.

tikky20
01.03.2011., 21:42
Evo jos jedne sretnice sa sindromom PCOS. Mucim se sa njim od kad sam usla u pubertet. Trenutno sam na Urogestanima zbog niske razine progesterona i vrlo visokog prolaktina. Pijem ga vec godinu dana, nuspojave su naravno sarolike i vise mi je dosta. Ali hormonska slika je ipak bolja. Samo sam vam svima htjela reci da znam da nije lako ali drzite se!!!:)

tikky20
01.03.2011., 21:47
....

Ja bi ti iz osobnog iskustva preporucila da odes do svoje doktorice i da trazis uputnicu za Vuk Vrhovec i napravis kompletnu endokrinološku sliku, dakle i spolne hormone i hormone štitnjače i OGTT. I sama sam isla iz jedne bolnice u drugu, izvadim svaki put jedan ili dva hormona a iz toga je bilo tesko sagledati cijelu sliku...

pítā
01.03.2011., 21:54
Kako vi uspijete tempirati vađenje hormona ako se mora naručiti? Trebala bih izvaditi a nemam mengu i ne zna kad ću je dobiti, naručili su me tek za kraj 3. mjeseca (Vuk Vrhovec). Koliko je bitno da baš budu 3-5 dan ciklusa?

tikky20
01.03.2011., 22:02
To je i meni brinulo kad sam isla na Vuk Vrhovec ovog ljeta. Uglavnom nazvala sam ih i rekli su mi da kada dobijem samo nazovem i kazem koje hormone vadim i dolazim po danima. Uvjerena sam da ce ti reci isto sto i meni dakle nece biti problema, datum kada si narucena u ovom je slucaju samo okviran. Za svaki slucaj nazovi ih...

Silvery
01.03.2011., 23:51
Hvala ti, pomogla si mi da odlučim :top: Mislim da će meni biti dobar, ako se sjećam da sam ga jednom davno radila, ali tko zna...uglavnom on i progesteron nešto manje od 400 kuna. Odlučila sam napravit oboje, jer mi se ne da obavit stvar na pola...Hvala ti na infu :)
Ta dva hormona su jako bitna. Konkretno i meni je androstendion bio povišen, ali mrvicu (kažem bio jer na svakoj kontroli su mi vrijednosti drugačije :lol:). Ista stvar s opadanjem kose, što ne mora značiti da će se ikako ili nekako ispoljiti nekom drugom, ali svejedno je bitno. Ne slušaj tu sestru i te izmišljene priče o 'zastarjelim i nepouzdanim' testovima. Kad se želi imati kompletan uvis u stanje i kad se već ispituju hormoni, onda svakako to treba napraviti temeljito.

tina2701
02.03.2011., 09:09
Kako vi uspijete tempirati vađenje hormona ako se mora naručiti? Trebala bih izvaditi a nemam mengu i ne zna kad ću je dobiti, naručili su me tek za kraj 3. mjeseca (Vuk Vrhovec). Koliko je bitno da baš budu 3-5 dan ciklusa?

Nemam veze sa tom bolnicom...al cure su na onoj temi ispod o vađenju hormona pisale da se to samo okvirno naručuje...
al ako ne dobiješ do tada..možeš mengu izazvati sa progesteronom (duphaston,primolut,utrogestan)to se ne odražava na hormone-to mi je rekao MPO ginekolog (potpomognuta oplodnja)...
..bitno je da bude 2-5 dan ciklusa jer su onda hormoni u mirovanju...no ja sam vadila hormone i u dugom ciklusu...i na 64 dc i na 52 dc..posavjetuj se sa svojim ginekologom pa vidi...dali ćete izazivati M ili da vadiš hormone u dugom ciklusu....

activia
02.03.2011., 10:07
Cure, hvala na poticaju :top:

Da, mislim da kad već radim sve to, treba sve napraviti! Uglavnom, u Suncu sam izvadila androsedion, a to planiram napraviti i za progesteron. Pa onda sve skupa će biti kompletna slika.

Ako nekoga zanima cijena anderstediona je 180 kn + 15 kn za vadjenje krvi. Nalaz šalju i mailom. Tako negdje je, mislim, i progesterona.

Što se tiče OGTT testa i štitnjače to sam radila u nekoliko navrata i uvijek je bilo dobro, tako da se tješim da će to biti dobro. Ja obično imam FH/LSH inverziju i nizak progesteron.

Ono što sam primjetila je da se organizam nekako po godinama/fazama sam regulira i da sve ide u fazama. U zadnje vrijeme je sve to čak redovitije, a po tenu osjetim da je nešto "proradilo" jer nikad nisam imala gori ten nego zadnjih mjeseci, a posebno pred menstruaciju. One velike prišteve po vratu :-) i bradi :-) fuj, ali nekako se tješim da to znači da su mi jajnici proradili kak treba :) Možda umišljam :):):):)

Nefertiti111
02.03.2011., 13:33
C-peptid nastaje u ekvivalentnom omjeru sa inzulinom, njegove koncentracije u plazmi su veće zbog duljeg poluvijeka. Zbog toga njegova dijagnostička važnost zaostaje za onom koja pripada inzulinu, i pored toga ipak je bolji laboratorijski pokazatelj u praćenju liječenja šećerne bolesti ovisne o inzulinu.
Mjerenje koncentracije C-peptida u mokraći (al se mjeri i u krvi) pouzdani je pokazatelj proizvedenog inzulina, naročito kada se određuje ukupna dnevna ekskrecija hormona.

-po tim tvojim vrijednostima ne znam koliko bi bilo...al znam da je kod mene nakon 2 sata bilo 10,5 GUK.......a nakon 5 h se vratilo u početno stanje 4,2 :ne zna:

..a inzulin...
(ref.vrijednosti 4-16)
0h - 1,69
15´- 6,03
1h - 9,42
2h - 107,95
3h - 18,97
4h - 5,77
5h - 4,95

Ajoj za mene je sve ovo još nepoznanica,koliko ja znam i vidim iz nalaza meni je glukoza super,jedino inzulin zeza. A kad sam pokušala nać nešto više na netu o tim referentnim vrijednostima ništa šta sam našla nije bilo opisano u vrijednostima pmol/L kako meni stoji na nalazu već po nekim drugim mjerilima. A kako se stvarno prvi put susrećem s ovim niti to znam preračunat ni ništa :confused: stvarno sam smotana,jbg nikad mi dosad nije trebalo

Ninna
02.03.2011., 17:18
Evo jos jedne sretnice sa sindromom PCOS. Mucim se sa njim od kad sam usla u pubertet. Trenutno sam na Urogestanima zbog niske razine progesterona i vrlo visokog prolaktina. Pijem ga vec godinu dana, nuspojave su naravno sarolike i vise mi je dosta. Ali hormonska slika je ipak bolja. Samo sam vam svima htjela reci da znam da nije lako ali drzite se!!!:)

piješ utrogestane i za prolaktin? :confused: šta nije Bromergon za to?

tina2701
02.03.2011., 20:02
piješ utrogestane i za prolaktin? :confused: šta nije Bromergon za to?

bromergon je za snižavanje prolaktina....a utrogestan je samo progesteron...

tikky20
02.03.2011., 20:08
Za sad samo utrogestane, to je važnije u mom slucaju, budem ja i do Bromergna došla...

tina2701
02.03.2011., 20:11
Za sad samo utrogestane, to je važnije u mom slucaju, budem ja i do Bromergna došla...

ako ti E2 nije nizak...možeš probati i s vitexom...on snižava prolaktin...ja bi ga uzimala al imam nizak E2 pa ništa od toga...

P-i-X-i-E
02.03.2011., 23:10
za gluformin(ili metformin) - u redu je što ti je to propisano iako je šećer u redu, postoje neki radovi koji pokazuju da se čak i kod normoinzulinemičnih pacijentica koje su na metforminu popravlja stanje jajnika, navodno u 80% slučajeva(ti si očito u onih 20% koji nemaju poboljšanja)
i shvaćam da se u situacijama kada postoji neka bolest, a zapadna medicina ne nudi lijeka, ljudi okreću alternativnim metodama i mogu reći da mi je to razumljivo. ja sam tek na početku borbe s PCOS, trudna ne želim biti, tako da sam zasad voljna isprobati sve konvencionalne načine, ali ne mogu tvrditi da ne bi prihvatila bilo šta ako bi se kroz par godina ovo isto stanje nastavilo, a sve druge metode iscrpile.
Pixie silvery ti je sve rekla, ako te još šta zanima, možeš ovdje (http://feminauniversalis.blogspot.com/2011/02/sindrom-policisticnih-jajnika-pcos.html) pročitati, ja bi još samo dodala da si provjeriš hormone štitnjače i nadbubrežne žlijezde (mogu uzrokovati PCOS, a onda se drugačije liječe) i evenutalno da napraviš OGGT test i ako ispadne pozitivan, kandidat si za metformin, a on zaista radi promjene na jajnicima (očisti folikule)...

vadila sam krv u 12 mj, sve je u granicama normale glukoza trigliceridi kolesterol... TSH mi je 1.58
uglavnom, bila sam na ultrazvuku stitnjace i nasli su mi 3 cvorica ( polinodozna eutiroidna struma) to sam slucajno bila na sistematskom, bila sam na rebru prije 10 dana kod dr.Dodiga s tim nalazima i reko mi je da stitnjaca radi normalno i da nije povezno to sa mojim jajnicima, jedino moram na kontrolu za 6 mj da vide dali to raste, al netrebam piti nikakve tablete :s, nisu me slali na nikakve dodatne pretrage, jedino me gin slao da radim mali koagulogram zbog obiteljske anamneze koji je isto uredu
sto se tice jajnika ja sam u 12 mj kad sam radila uzv imala ovulaciju iz ljevog janika d. jajnik 52x22 l. jajnik 48x20 mm ostalo je sve u redu, jedino sto me desni cesto boli, u pon sam dobila prvu mengu odkad pijem yaz i toliko me bolio da sam htjela vristati, bol je trajala nekih pola sata i odjednom samo nestala, to me je zanimala kad sam pitala sto se događa sa tim folikulima dal oni pucaju ili sta jer boliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i danas me isto boljelo al inace u zadnjih par mjeseci uvijek osjecam desni jajnik ali nikad ovako jako ko sad ova 3 dana

Nora1709
02.03.2011., 23:29
vadila sam krv u 12 mj, sve je u granicama normale glukoza trigliceridi kolesterol... TSH mi je 1.58
uglavnom, bila sam na ultrazvuku stitnjace i nasli su mi 3 cvorica ( polinodozna eutiroidna struma) to sam slucajno bila na sistematskom, bila sam na rebru prije 10 dana kod dr.Dodiga s tim nalazima i reko mi je da stitnjaca radi normalno i da nije povezno to sa mojim jajnicima, jedino moram na kontrolu za 6 mj da vide dali to raste, al netrebam piti nikakve tablete :s, nisu me slali na nikakve dodatne pretrage, jedino me gin slao da radim mali koagulogram zbog obiteljske anamneze koji je isto uredu
sto se tice jajnika ja sam u 12 mj kad sam radila uzv imala ovulaciju iz ljevog janika d. jajnik 52x22 l. jajnik 48x20 mm ostalo je sve u redu, jedino sto me desni cesto boli, u pon sam dobila prvu mengu odkad pijem yaz i toliko me bolio da sam htjela vristati, bol je trajala nekih pola sata i odjednom samo nestala, to me je zanimala kad sam pitala sto se događa sa tim folikulima dal oni pucaju ili sta jer boliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i danas me isto boljelo al inace u zadnjih par mjeseci uvijek osjecam desni jajnik ali nikad ovako jako ko sad ova 3 dana

sumnjam da su bolovi povezani s "pucanjem" folikula, budući da oni predstavljaju jajne stanice koje nisu uspjele ovulirati i uzimanje kontracep. pilula nažalost samo "zamrzne" jajnik u stanju u kojemu je trenutno... ako ti se ponovno javi baš tako jaka bol savjetujem ti da se javiš ginekologu, makar i samo preko telefona... pilule mogu uzrokovati bolne menstruacije, tako da je moguće da je zapravo to bol u maternici, a da ti se samo čini da je iz jajnika, iako i mene ponekad tako boli da baš mogu locirati točno mjesto... :ne zna:
bolovi su ti nakon onih pola sata prošli spontano, bez lijekova?
za ubuduće ti preporučam ketonal ili knavon (isti lijek) za bolove (čuda rade kod bolova u maloj zdjelici, ali pazi s količinom) jer nema smisla da toliko patiš
inače, moji su jajnici školskih dimenzija, ali je i UZV slika isto školski primjer policističnih jajnika, s onom "krunicom"...

Silvery
03.03.2011., 01:17
Ako nekoga zanima cijena anderstediona je 180 kn + 15 kn za vadjenje krvi. Nalaz šalju i mailom. Tako negdje je, mislim, i progesterona.
E tako se otprilike kreću cijene. Slično je i u ST u Analize.

P-i-X-i-E
03.03.2011., 09:27
sumnjam da su bolovi povezani s "pucanjem" folikula, budući da oni predstavljaju jajne stanice koje nisu uspjele ovulirati i uzimanje kontracep. pilula nažalost samo "zamrzne" jajnik u stanju u kojemu je trenutno... ako ti se ponovno javi baš tako jaka bol savjetujem ti da se javiš ginekologu, makar i samo preko telefona... pilule mogu uzrokovati bolne menstruacije, tako da je moguće da je zapravo to bol u maternici, a da ti se samo čini da je iz jajnika, iako i mene ponekad tako boli da baš mogu locirati točno mjesto... :ne zna:
bolovi su ti nakon onih pola sata prošli spontano, bez lijekova?
za ubuduće ti preporučam ketonal ili knavon (isti lijek) za bolove (čuda rade kod bolova u maloj zdjelici, ali pazi s količinom) jer nema smisla da toliko patiš
inače, moji su jajnici školskih dimenzija, ali je i UZV slika isto školski primjer policističnih jajnika, s onom "krunicom"...

bol je prosla sama od sebe, nisam htjela uzimat nista protiv bolova jer time samo prikrijes problem, odnosno uzrok je jos uvijek tamo, pricekat cu jos par dana, ako se nastavi bol kontaktirat cu gin
inace pijem lupocet ili ibuprofen 400 mg koji mi zaista pomaze, vec nakon 15 min, ne zelim se kljukat tabletama protiv bolova jer kao sto rekoh one samo uklone bol ne i uzrok

Nefertiti111
05.03.2011., 09:34
Jel normalno iza Yasmina da menstruacija i dalje bude bolna i da se osjećam tako malaksalo i pospano kao da mi je netko uzeo život iz mene? Zar kontracepcija ne bi trebala umanjit te nuspojave? Osjećam se tako šugavo već ima 2 dana,jutros sam dobila mengu a ovaj šugavluk mogu prepisat jedino ili menstruaciji ili magnetskoj otprije 2 dana kad sam 45 min bila u onom tunelu i dobila kontrast,dan iza sam se počela oslabljeno osjećat. Inače,na magnetsku sam išla najviše radi hipofize,da se vidi ima li veze s policističnim jajnicima. I dalje osjećam probadanje u jajnicima tako da sam uvjerena da su opet neke ciste tu,možda od prije. Ima li koja iskustva s ovim,jel ovo može bit normalno ili? Nikad se prije nisam ovako osjećala pa pitam. Sad bi trebala prestat s Yasminom i počet sa Sioforom

Nora1709
06.03.2011., 11:28
Jel normalno iza Yasmina da menstruacija i dalje bude bolna i da se osjećam tako malaksalo i pospano kao da mi je netko uzeo život iz mene? Zar kontracepcija ne bi trebala umanjit te nuspojave? Osjećam se tako šugavo već ima 2 dana,jutros sam dobila mengu a ovaj šugavluk mogu prepisat jedino ili menstruaciji ili magnetskoj otprije 2 dana kad sam 45 min bila u onom tunelu i dobila kontrast,dan iza sam se počela oslabljeno osjećat. Inače,na magnetsku sam išla najviše radi hipofize,da se vidi ima li veze s policističnim jajnicima. I dalje osjećam probadanje u jajnicima tako da sam uvjerena da su opet neke ciste tu,možda od prije. Ima li koja iskustva s ovim,jel ovo može bit normalno ili? Nikad se prije nisam ovako osjećala pa pitam. Sad bi trebala prestat s Yasminom i počet sa Sioforom

a koliko uzimaš Yasmin? ako si tek počela, to je normalno.
međutim, 2-3 moje frendice su nakon 6-7 mjeseci uzimanja Yasmina počele osjećati probleme, obično se jave jako obilne i bolne stvari (jer on djeluje na koagulaciju krvi)
što se kontrasta tiče, njemu možeš pripisati umor i malaksalost, no probleme oko ciklusa ne
javi kako budeš reagirala na Siofor... :mig:

Nefertiti111
06.03.2011., 13:01
a koliko uzimaš Yasmin? ako si tek počela, to je normalno.
međutim, 2-3 moje frendice su nakon 6-7 mjeseci uzimanja Yasmina počele osjećati probleme, obično se jave jako obilne i bolne stvari (jer on djeluje na koagulaciju krvi)
što se kontrasta tiče, njemu možeš pripisati umor i malaksalost, no probleme oko ciklusa ne
javi kako budeš reagirala na Siofor... :mig:

Za Siofor sam pročitala kakve nuspojave zna imat u početku,tako da se baš i ne veselim uzimanju :p a vidit ću kako će mi djelovat,trebala bi sutra počet s njima. Iako mi je endokrinolog već otprilike objasnio za šta će mi pomoć a za šta ne - da mi i neće imat prevelikog utjecaja na ten,eventualno na ciste,ciklus i ovulaciju jer su mi ustanovili povišen inzulin u ogtt-u. To mi je dao jer planiram trudnoću,a inače mi je sam rekao da bi mi on najprije preporučio antiandrogen,tj. Diane 35 radi testosterona kojeg izlučuju ovojnice cista,bez obzira šta mi nisu našli povišen testosteron,čim su ciste tu,znači to se događa i otuda mi problem s tenom i agresivnost i živčanost. Zaboravila sam ga pitat ako danas-sutra budem uzimala Diane 35 hoću li uz njih trebat uzimat i Siofor ili kako već.
Ali ja ovulaciju ovaj mjesec svakako očekujem jer mi je i zadnji put nakon Yasmina tako bilo,valjda mi on potakne ovulaciju,tako da ako mi se i dogodi ovulacija neću to moć baš pripisat Sioforu. I da,rekao mi je da ako ostanem trudna da ih prestanem piti :ne zna:

Nora1709
06.03.2011., 14:34
Za Siofor sam pročitala kakve nuspojave zna imat u početku,tako da se baš i ne veselim uzimanju :p a vidit ću kako će mi djelovat,trebala bi sutra počet s njima. Iako mi je endokrinolog već otprilike objasnio za šta će mi pomoć a za šta ne - da mi i neće imat prevelikog utjecaja na ten,eventualno na ciste,ciklus i ovulaciju jer su mi ustanovili povišen inzulin u ogtt-u. To mi je dao jer planiram trudnoću,a inače mi je sam rekao da bi mi on najprije preporučio antiandrogen,tj. Diane 35 radi testosterona kojeg izlučuju ovojnice cista,bez obzira šta mi nisu našli povišen testosteron,čim su ciste tu,znači to se događa i otuda mi problem s tenom i agresivnost i živčanost. Zaboravila sam ga pitat ako danas-sutra budem uzimala Diane 35 hoću li uz njih trebat uzimat i Siofor ili kako već.
Ali ja ovulaciju ovaj mjesec svakako očekujem jer mi je i zadnji put nakon Yasmina tako bilo,valjda mi on potakne ovulaciju,tako da ako mi se i dogodi ovulacija neću to moć baš pripisat Sioforu. I da,rekao mi je da ako ostanem trudna da ih prestanem piti :ne zna:
ma pazi, Siofor(isto metformin, za one koji ne znaju) se može uzimati sam i u kombinaciji s pilulama, obično se s pilulama uzima kod cura koje ne planiraju trudnoću, zato što se tako odmah umjetno normaliziraju hormoni, a uklone se i hormonski problemi poput akni, raspoloženja i sl.
naravno, možeš i samo pilule uzimati, ali one zamrzavaju stanje u jajniku, uređuju hormonski status toliko dugo koliko ih se pije, dok bi metformin trebao očistiti ciste s jajnika, samo ne djeluje odmah nego se postupno stanje poboljšava, tako da bi dugoročno čak i on trebao smanjiti dozu testosterona, ako nestanu ciste (to je tako u teoriji, nažalost ne djeluje kod svih, čak još nije ni objašnjeno kako točno djeluje)
bottom line, najvažnije je naći dobrog ginekologa ili endokrinologa koji će moći preporučiti najbolju moguću opciju u odnosu na stanje u organizmu...

tina2701
06.03.2011., 16:25
Za Siofor sam pročitala kakve nuspojave zna imat u početku,tako da se baš i ne veselim uzimanju :p a vidit ću kako će mi djelovat,trebala bi sutra počet s njima.
...i ja sam ga počela piti...imala sam mučnine par dana...a sad kad sam pojačala dozu..primjetila sam osip na ruci i licu...sad se povukao..morat ću pripazit da nije stvarno od njega....:ne zna:

..otkad pratim bazalnu temperaturu,,,nikad mi nije bio ovakav graf,,,miran...i sad imam već blago pozitivnu ovulacijsku trakicu...znam da nama sa pcos one baš nisu najpouzdanije....al i male stvari čovjeka vesele :mig:

tomolov
06.03.2011., 16:47
molim vas da mi odgoivorite koja je vjerojatnost trudnoće sa policističnim jajnicima

*forumašica*
06.03.2011., 16:50
...i ja sam ga počela piti...imala sam mučnine par dana...a sad kad sam pojačala dozu..primjetila sam osip na ruci i licu...sad se povukao..morat ću pripazit da nije stvarno od njega....:ne zna:

..otkad pratim bazalnu temperaturu,,,nikad mi nije bio ovakav graf,,,miran...i sad imam već blago pozitivnu ovulacijsku trakicu...znam da nama sa pcos one baš nisu najpouzdanije....al i male stvari čovjeka vesele :mig:

bravo tina :klap: i ja ću si nabavit te trakice....čist toliko da imam neku zanimaciju... a i da vidim jel imam o il nemam (nadam se da imam i da ovaj jeb...mikroskop točno pokazuje... ) da nisam badava tolike pare dala. Gdje vi naručujete trakice?

Nefertiti111
06.03.2011., 17:03

Uf meni je pretprošli mjesec bila takva ovulacija da je nisam mogla ne primjetit. Mjesec prije sam uzimala Yasmin pa je to valjda nekako potaklo ovulaciju,uglavnom jajnici su me rasturali,čak sam mislila na hitnu otić,sve kao neka glupa menstrualna bol,a kad sam vidjela skoro litru sluzi poslije(ispričavam se na gadljivosti) i skontala koji mi je dan ciklusa sve mi je bilo jasno. Jer odavno nisam imala ovulaciju i nikad mi nije tako intenzivna bila. I kasnija provjera progesterona je pokazala da je bila kvalitetna ovulacija(progesteron na gornjoj granici),bar mi je tako endokrinolog objasnio.
Samo mi je žao šta tada nisam išla na bebača,ali imala sam još hrpu pretraga za obavit pa sam to preskočila :(
Nadam se istom učinku nakon Yasmina i ovaj mjesec :s danas mi je drugi dan stvari,sad odbrojavam.
Držim i tebi fige,moja frendica isto ima pcos pa joj trakice za ovulaciju isto pokažu kada ovulira(doduše ne ovulira svaki mjesec,ali kada ima ovulaciju kaže da to uspije pratit sa trakicama)

tina2701
06.03.2011., 17:04
molim vas da mi odgoivorite koja je vjerojatnost trudnoće sa policističnim jajnicima
..pa zavisi kako kod koga...netko sa pcos ima ovulacije pa mu je vjerojatno i šansa veća...a onaj tko ih nema prvo do ovulacije mora doći...ili lijekovima za poticanje ovulacije ili prehranom il već nekim načinima...
bravo tina :klap: i ja ću si nabavit te trakice....čist toliko da imam neku zanimaciju... a i da vidim jel imam o il nemam (nadam se da imam i da ovaj jeb...mikroskop točno pokazuje... ) da nisam badava tolike pare dala. Gdje vi naručujete trakice?

poslala sam ti link....

tina2701
06.03.2011., 17:08
Držim i tebi fige,moja frendica isto ima pcos pa joj trakice za ovulaciju isto pokažu kada ovulira(doduše ne ovulira svaki mjesec,ali kada ima ovulaciju kaže da to uspije pratit sa trakicama)

---samo treba pazit koje trakice se uzimaju jer ove od 10IU i 25 IU nama ne vrijede jer kd pcos-a je svakako LH povišen...pa treba uzeti trakice koje su manje osjetljive...recimo 40IU...

Nefertiti111
06.03.2011., 17:08

Sve ovisi da li imaš ovulacije i koliko su ti česte. Ima cura koje i sa pcos-om zatrudne bez problema,a ima i onih koji se moraju malo više potrudit oko toga. Uglavnom,mislim da je uz dobrog liječnika i pravilno liječenje pol. jajnika jako dobra šansa za trudnoću.

Nefertiti111
06.03.2011., 17:10
---samo treba pazit koje trakice se uzimaju jer ove od 10IU i 25 IU nama ne vrijede jer kd pcos-a je svakako LH povišen...pa treba uzeti trakice koje su manje osjetljive...recimo 40IU...

Gdje ih uzimaš,ja kad god pitam u ljekarni jedva da i imaju,a kamoli još te osjetljivije

tina2701
06.03.2011., 17:14
Gdje ih uzimaš,ja kad god pitam u ljekarni jedva da i imaju,a kamoli još te osjetljivije

http://www.homehealth-uk.com/docs/links.htm

ili

http://www.saveontests.com/

Nefertiti111
06.03.2011., 17:18
Joj super hvala ti,ja sam do sada uzimala samo u našim ljekarnama,a nisu mi se nešto iskazale, ni kvalitetom ni cijenom

tina2701
06.03.2011., 17:34
..ma daj...u ljekarni su preskupi.....

Sigurna
06.03.2011., 18:46
Što točno bi Diane trebale napraviti "protiv" PCOS-a? Ne mislim na izazivanje menstruacije, i redovitih krvarenja nakon popijenog blistera, ni na to da se poboljšavaju simptomi (seboreja, akne...). Što one rade za moja jajašca :D, plodnost, ovulaciju, ciste....

Nora1709
06.03.2011., 18:50
Što točno bi Diane trebale napraviti "protiv" PCOS-a? Ne mislim na izazivanje menstruacije, i redovitih krvarenja nakon popijenog blistera, ni na to da se poboljšavaju simptomi (seboreja, akne...). Što one rade za moja jajašca :D, plodnost, ovulaciju, ciste....

apsolutno ništa
one ne liječe PCOS, kao i ostatak pilula, samo "zamrznu" stanje i ublažavaju popratne tegobe :mig:

Sigurna
06.03.2011., 18:56
apsolutno ništa
one ne liječe PCOS, kao i ostatak pilula, samo "zamrznu" stanje i ublažavaju popratne tegobe :mig:

Dakle, kao svaka druga kontracepcijska pilula, osim što ublažava i popratne pojave. Okeeee, dakle, ne čiste ciste? Da se tak blentavo izrazim? Ak me razumiješ kaj hoću reći - kroz krvarenje u pauzi ne rješavam se i cisti?

I nadalje....kak se uopće onda rješavaju te ciste? Ako sam na UZV-u prije mejsec dana imala oba jajnika policisitčna, dakle imati ću takva - zauvijek ili? ....tek sad vidim da ništa ne znam...iako, što god da sam pročitala, nigdje nisam našla odgovor na ovo što tu pitam.

Nora1709
06.03.2011., 19:31
Dakle, kao svaka druga kontracepcijska pilula, osim što ublažava i popratne pojave. Okeeee, dakle, ne čiste ciste? Da se tak blentavo izrazim? Ak me razumiješ kaj hoću reći - kroz krvarenje u pauzi ne rješavam se i cisti?

I nadalje....kak se uopće onda rješavaju te ciste? Ako sam na UZV-u prije mejsec dana imala oba jajnika policisitčna, dakle imati ću takva - zauvijek ili? ....tek sad vidim da ništa ne znam...iako, što god da sam pročitala, nigdje nisam našla odgovor na ovo što tu pitam.

ne, u principu pilule ne liječe ciste, samo hormonski status
metformin je jedan od lijekova koji bi trebao djelovati na same ciste...
kako nisu sve žene s PCOS neplodne, mnogima se bolest povuče nakon trudnoće
reklamiram samu sebe po 500-ti put i stvarno mi je više neugodno, ali ovdje (http://feminauniversalis.blogspot.com/2011/02/sindrom-policisticnih-jajnika-pcos.html) sam pisala o tome, stvarno ima puno informacija, pročitaj pa pitaj ako ti nešto nije jasno

Sigurna
06.03.2011., 19:45
Zanimljivo....svagdje čitam da žene sa PCOS-om kad dobiju menstruaciju imaju dugu i bolnu....a ja imam dva dana, normalnu i to je to. I tako već godinama. Jedino što se kod mene promijenilo zadnje dvije godine je da prije menstruacije imam dva dana spotting, valjda manjak progesterona, insuficijencija žutog tijela, što već god...

Nora1709
06.03.2011., 19:59
Zanimljivo....svagdje čitam da žene sa PCOS-om kad dobiju menstruaciju imaju dugu i bolnu....a ja imam dva dana, normalnu i to je to. I tako već godinama. Jedino što se kod mene promijenilo zadnje dvije godine je da prije menstruacije imam dva dana spotting, valjda manjak progesterona, insuficijencija žutog tijela, što već god...

a koje boje ti je krv u spottingu?
normalno trajanje menstruacije je 3-7 dana
a što se tiče dugih i bolnih - to su ugl one koje su praćene ovulacijom, a anovulatorne su u pravilu oskudne

Sigurna
06.03.2011., 20:08
a koje boje ti je krv u spottingu?
normalno trajanje menstruacije je 3-7 dana
a što se tiče dugih i bolnih - to su ugl one koje su praćene ovulacijom, a anovulatorne su u pravilu oskudne

Ja sam inače imala menstruacije od 3 dana + 2 dana još malo krvavog isjetka. Sad je obratno, s tim da je i menstruacija za dan kraća. Ne bih rekla da je slaba jako, normalna, ko i što je uvijek bila. Spotting je...hm...sad si me našla...pa glej, recimo kad mi se događal spotting na pilulala, bio bi smeđ, tamna krv...ovaj nije, svježa je, ali samo par kapljica kroz dva dana cca.
Dakle, upućuje na anovulatorne cikluse?

Nora1709
06.03.2011., 20:11
Ja sam inače imala menstruacije od 3 dana + 2 dana još malo krvavog isjetka. Sad je obratno, s tim da je i menstruacija za dan kraća. Ne bih rekla da je slaba jako, normalna, ko i što je uvijek bila. Spotting je...hm...sad si me našla...pa glej, recimo kad mi se događal spotting na pilulala, bio bi smeđ, tamna krv...ovaj nije, svježa je, ali samo par kapljica kroz dva dana cca.
Dakle, upućuje na anovulatorne cikluse?

ma čuj, ne želim ništa sa 100% sigurnosti reći, ali meni te kratke menstruacije djeluju kao anovulatorni ciklusi...
koliko ti ciklusi traju? normalno, cca. 28 dana ili?

Sigurna
06.03.2011., 20:17
ma čuj, ne želim ništa sa 100% sigurnosti reći, ali meni te kratke menstruacije djeluju kao anovulatorni ciklusi...
koliko ti ciklusi traju? normalno, cca. 28 dana ili?

Cijeli život između 28-34 dana. Zadnjih godinu dana 33, 34, pa prije tri mjeseca došlo na 38, a onda od 27.12. do prije par dana nisam imala. Dao mi već ginić Utrogestan, ako se sjećaš, pisala sam, no došla je menstruacija pa nisam pila.

Nora1709
06.03.2011., 20:36
Cijeli život između 28-34 dana. Zadnjih godinu dana 33, 34, pa prije tri mjeseca došlo na 38, a onda od 27.12. do prije par dana nisam imala. Dao mi već ginić Utrogestan, ako se sjećaš, pisala sam, no došla je menstruacija pa nisam pila.

da,da, to si ti bila, zaboravih.
a teško je bilo šta reći zato što svatko izgleda ima drugačiju kliničku sliku, ispričat ću ti kako je moje stanje, pa ti usporedi... po mojoj i tvojoj priči reklo bi se da uopće nemamo isti problem
ja imam par kratkih ciklusa, od cca 22 dana pa onda obično uslijedi jedan baš jako dugačak, čak i do 50-ak dana, ali mi je lako pratiti koji je ovulatoran, a koji nije baš po krvarenju, kod kratkih je oskudno, smeđe, a kod dugih je crvena krv, a traju mi više manje jednako, oko 5 dana. kod ovih dugih ciklusa čak ponekad imam i bolnu ovulaciju.
vodim si evidenciju sad već godinu dana kako mi ciklusi idu i u to vrijeme sam imala čak 7 s ovulacijom, samo 3 bez, ali prije nego što sam zapisivala je bilo i puno gore, znala sam po 6 mjeseci biti bez ijedne ovulacije. s time da su tada hormoni bili u redu, a sada više nisu, što je zapravo i logično jer svi ti folikuli koji nisu u svoje vrijeme "ovulirali" sad remete stanje (što se i na ultrazvuku vidi, sada je cistica puno više, prije ginekolog čak nije ni sa sigurnošću mogao reći da su jajnici policistični)
i ja sam svo to vrijeme nekako odgađala liječenje. prvi problemi su mi počeli u 3. srednje, tada mi se tu i tamo pojavio koji anovulatorni ciklus, da bi postajalo sve gore, pa sam na prvoj godini faksa dobila Cilest jer su mi svi hormoni bili uredni, a ciklus svejedno nepravilan, ali nisam se nikako mogla naviknuti na njega, uzimala sam ga samo 2 mjeseca, a imala sam svaku moguću od onih tzv. bezopasnih nuspojava i zdebljala sam se 4 kg (imala sam enormni apetit).
bila sam se prepala pilula i od onda pa do pred par mjeseci nisam ništa poduzela (što je 2.5 godine) i sad sam se malo uspaničila jer je stanje ipak sve gore i moram nešto poduzeti, sutra idem dati zadnji uzorak krvi, pa kod ginekologa po terapiju čim nalazi stignu, jer mi trenutni ciklus traje već 42 dana (a ti dugi ciklusi meni budu užasni, pms u njima traje puna dva tjedna, umjesto par dana)

Sigurna
06.03.2011., 20:43
Da, zvuči ko nešto totalno drugačije od moje dijagnoze. Ja nemam ni PMS, ni ne osjećam ovulacije po ničem (isjedak, bol), ništa...ja sam i nekad govorila, da, da ne vidim krv, ne bi znala da imam menstruaciju. Ja sam starija, bila sam 10 godina na Cilestu, uz neke pauze kad nisam imala partnera. Zadnji blister sam popila pred godinu i nešto. Kak veli ginić: te tablete su mi, u principu, činile dobro, sad se tek vidi pravo stanje. Dao mi i Diane, ali ovaj ciklus ih se nisam uhvatila. Zašto? Ah, zato kaj planiram - pazi, planiram ključna riječ - početi vježbati i mršaviti. Pa kao, možda se nešto popravi. To dvoje bi trebala i zbog toga što, ujedno, bolujem od hipertenzije i cervikobrahijalnog. Iako je hipertenzija na psihičkoj bazi, sasvim sigurno. Na terapiji antihipertenzivima sam, i na fizikalnoj zbog kralježnice, ali sama nikako da se pokrenem. Ne radim, pa....zbog toga još više jedem, manje imam volje za sve i tak...

tina2701
06.03.2011., 20:52
..kod mene je situacija...da su mi krvarenja dolazila svakih 35-40 dana...no nisam se tada zabrinjavala time...nisam tadni znala što je pcos...onda sam tri godine pila kontracepciju u svrhu zaštite...kad sam poželjela dijete prestala sam ih piti i onda je počelo..ciklusi od 60+ dana....prvo sam izazivala m kad bi dobrano zakasnila a onda sam počela Duphastone piti svaki mjesec od 16-25 dc...s tim da ovulaciju imam 2-3 puta godišnje...u prvom mjesecu sam imala biokemijsku trudnoću...sad ovaj mjesec mi je dosta čudan jer sam počela piti Siofor...i O bi trebala biti sada nekako...jučer na 10 dc (što je dosta rano) imala sam pozitivnu trakicu...sada je nema :ne zna:

Nora1709
06.03.2011., 20:54
Da, zvuči ko nešto totalno drugačije od moje dijagnoze. Ja nemam ni PMS, ni ne osjećam ovulacije po ničem (isjedak, bol), ništa...ja sam i nekad govorila, da, da ne vidim krv, ne bi znala da imam menstruaciju. Ja sam starija, bila sam 10 godina na Cilestu, uz neke pauze kad nisam imala partnera. Zadnji blister sam popila pred godinu i nešto. Kak veli ginić: te tablete su mi, u principu, činile dobro, sad se tek vidi pravo stanje. Dao mi i Diane, ali ovaj ciklus ih se nisam uhvatila. Zašto? Ah, zato kaj planiram - pazi, planiram ključna riječ - početi vježbati i mršaviti. Pa kao, možda se nešto popravi. To dvoje bi trebala i zbog toga što, ujedno, bolujem od hipertenzije i cervikobrahijalnog. Iako je hipertenzija na psihičkoj bazi, sasvim sigurno. Na terapiji antihipertenzivima sam, i na fizikalnoj zbog kralježnice, ali sama nikako da se pokrenem. Ne radim, pa....zbog toga još više jedem, manje imam volje za sve i tak...

ma razumijem te u potpunosti, za PCOS je posebno bitan zdravi lifestyle.
ja sam u srednjoj trenirala tenis, ali kao na faksu nemam vremena za to i sada se već 4 mjeseca natjeravam krenuti u teretanu i nikako da krenem(inače mrzim vježbati u zatvorenom prostoru s nedovoljno svježeg zraka, ali mi je to trenutno jedina opcija)
možeš fizikalnu računati kao tjelovježbu :D:mig:
a o prehrani da ni ne pričam, jedem hrpu slatkoga, što nikako ne bih smjela (pogotovo ako je inzulinska rezistencija u podlozi PCOS-a)
najteže je upravo to, mrdnuti se zbog svojeg zdravlja, a najlakše je uzimati tablete... s time da naravno zdravi način života neće sam izlječiti PCOS

a diane, oko njih sam posebno skeptična, moj ginekolog ih je meni najavio ako nalazi budu loši, ali što sve čujem o njima, iskreno me strah, radije bi neke novije pilule, pa makar se plaćale

Nora1709
06.03.2011., 20:56
..kod mene je situacija...da su mi krvarenja dolazila svakih 35-40 dana...no nisam se tada zabrinjavala time...nisam tadni znala što je pcos...onda sam tri godine pila kontracepciju u svrhu zaštite...kad sam poželjela dijete prestala sam ih piti i onda je počelo..ciklusi od 60+ dana....prvo sam izazivala m kad bi dobrano zakasnila a onda sam počela Duphastone piti svaki mjesec od 16-25 dc...s tim da ovulaciju imam 2-3 puta godišnje...u prvom mjesecu sam imala biokemijsku trudnoću...sad ovaj mjesec mi je dosta čudan jer sam počela piti Siofor...i O bi trebala biti sada nekako...jučer na 10 dc (što je dosta rano) imala sam pozitivnu trakicu...sada je nema :ne zna:

biokemijska trudnoća?? što to znači? povišeni hcg ali bez trudnoće? (prvi put čujem za pojam, a po ovome što si dalje napisala zaključujem da nisi trudna)
EDIT: guglala sam, vidim da to bazično znači rani pobačaj, baš mi je žao :(

Sigurna
06.03.2011., 20:57
Kod mene je u cijeloj priči dobro to što ja ne želim djecu. Mislim da uopće, nikad. Iako, nikad ne reci nikad, pa...me eventualna neplodnost ne zabrinjava. Više mi ide na živce to što ne znam ovuliram li ili ne i što očito ubuduće ne budem znala kada stiže menstruacija...iako se moja najavi dva dana prije, kao što sam pisala. :) Ispada da sam ja točno jednu preskočila, kak je ginić i prognoziral, jer mi je od prošlog ciklusa prošlo 66 dana.

tina2701
06.03.2011., 20:58
a diane, oko njih sam posebno skeptična, moj ginekolog ih je meni najavio ako nalazi budu loši, ali što sve čujem o njima, iskreno me strah, radije bi neke novije pilule, pa makar se plaćale

..ne znam jesam li ja iznimka...al ja sam u 6 mjeseci pijenja Triquilara smršavila nekih 10 kg dok sam ih pila....baš se ono drastično vidjelo na meni...imala sam idealnu kilažu...i kad sam prestala s njima kg sam vratila jako brzo....

Sigurna
06.03.2011., 21:00
biokemijska trudnoća?? što to znači? povišeni hcg ali bez trudnoće? (prvi put čujem za pojam, a po ovome što si dalje napisala zaključujem da nisi trudna)

E sram te bilo, čak i ja znam kaj je to :D. Ali to zato kaj sam ja jedna od onih koje su se uvijek jako bojale trudnoće, pa sam se i više nego informirala svagdje...sad ispada da sam se bezveze bojala, vi'š kak to bude.

Da, to je nešto kao rani pobačaj...menstruacija kasni i bude obično jača i bolnija...a test pokazuje pozitivno prije toga.

Kaj se debljanja na pilulama tiče, ne mogu argumentirati jer sam oduvijek debela. Ali evo, od mojih frendica, nijedna se nije udebljala...jedna tvrdi da su joj sise narasle na Cilestu, ali ja mislim da umišlja :).
Ako krenem na zdravi život, kao što planiram, a ujedno i na Diane, to će biti pokazatelj...ako ne budem mršavila ili se debljala recimo...

tina2701
06.03.2011., 21:01

da..nisam trudna iako mi je to velika želja...ßhcg mi je bila 23 a dva dana poslije je pala...a sve preko 5 se smatra trudnoćom...

Nora1709
06.03.2011., 21:02
Kod mene je u cijeloj priči dobro to što ja ne želim djecu. Mislim da uopće, nikad. Iako, nikad ne reci nikad, pa...me eventualna neplodnost ne zabrinjava. Više mi ide na živce to što ne znam ovuliram li ili ne i što očito ubuduće ne budem znala kada stiže menstruacija...iako se moja najavi dva dana prije, kao što sam pisala. :) Ispada da sam ja točno jednu preskočila, kak je ginić i prognoziral, jer mi je od prošlog ciklusa prošlo 66 dana.

meni dijete isto trenutno nije ni na kraj pameti, ali u svakom slučaju želim si omogućiti tu opciju jednoga dana, a glavni motiv za terapiju mi je taj dugi ciklus s odvratnim pms-om u kojem sva nateknem i žderem sve što mi se nađe pred očima :rolleyes:
ove kratke ni ne osjetim...

tina2701
06.03.2011., 21:05
meni dijete isto trenutno nije ni na kraj pameti, ali u svakom slučaju želim si omogućiti tu opciju jednoga dana, a glavni motiv za terapiju mi je taj dugi ciklus s odvratnim pms-om u kojem sva nateknem i žderem sve što mi se nađe pred očima :rolleyes:
ove kratke ni ne osjetim...

..ja nikad ne osjetim PMS....rijetko kada...

Nora1709
06.03.2011., 21:06
da se obranim, znala sam za pojam rani pobačaj, ali ne i za biokemijsku trudnoću, odnosno da je to ista stvar...
tina gledaj to ovako, rani pobačaj je prirodni način da se plod koji nažalost nije ispao u redu odstrani, a i normalno je, postoje čak neke statistike da svaka žena ima barem 5 takvih pobačaja u životu, a da ih nije ni svjesna, ti samo trenutno intenzivno pratiš svoje stanje pa si zato za to saznala...
koliko mi ostale znamo, moguće da nam se svima to isto već dogodilo :mig:
a što se pilula tiče, svatko zapravo mora naći sebi savršenu, nekome to uspije iz prve, a nekome tek nakon mnogo isprobavanja, baš zato što je svaka od nas jedinstvena.

EDIT: evo što je gugl još izbacio: "rezultati studije provedene u Sjedinjenim Američkim Državama pokazuju da je 54 posto pacijentica koje su prije umjetne oplodnje imale biokemijsku trudnoću, lakše zanijelo prilikom slijedećeg postupka oplodnje, suprotno od 46 posto pacijentica koje nikako nisu uspijele zanijeti"
tako da bi to čak mogao biti i jako dobar znak (nema veze što se ova rečenica odnosi na umjetnu oplodnju)

Nora1709
06.03.2011., 21:08
možda je zaključak za cure PCOS-ovke : 100 nas, 100 različitih kliničkih slika :D

tina2701
06.03.2011., 21:11
možda je zaključak za cure PCOS-ovke : 100 nas, 100 različitih kliničkih slika :D

baš tako...ja ću na klomifen samo dok dobijem zeleno svijetlo od endokrinologa i MPO doktora...

Sigurna
06.03.2011., 21:13
Ja inače imam sve vidljive simptome, na žalost. Debljina oko trbuha - ja izgledam ko trudnica iz profila, iako ovako, nisam taaaaaaak jako debela....seborejični dermatitis, dlakavost....to mi najgore još.

Nora1709
06.03.2011., 21:17
Ja inače imam sve vidljive simptome, na žalost. Debljina oko trbuha - ja izgledam ko trudnica iz profila, iako ovako, nisam taaaaaaak jako debela....seborejični dermatitis, dlakavost....to mi najgore još.

mah, ja imam malo pojačanu dlakavost, stvarno ništa strašno (s time da bi se moglo lako pogoršati)
ali isto sam tip "abdominalne debljine" (obožavam stručne izraze, zvuči puno ljepše nego imam trbušinu :D) s time da su mi noge ispod bokova i ruke poprilično mršave, tako da sam grozno građena
200 sisa... :lol: true, true
tina sretno s klomifenom i trudnoćom :mig:

tina2701
06.03.2011., 21:18

kod mene :debljina,dlakavost,opada mi kosa,inzulinska rezistencija,anovulacija,:ne zna:

tina2701
06.03.2011., 21:19
tina sretno s klomifenom i trudnoćom :mig:

..valjda će nakon 4 godine pokušavanja doći red i na mene :mig:

Sigurna
06.03.2011., 21:20
kod mene :debljina,dlakavost,opada mi kosa,inzulinska rezistencija,anovulacija,:ne zna:

E da, da, padanje kose....malo mi se popravilo to, ali kad je počelo ovu jesen, ništa mi nije bilo jasno. Fala bogu, imam kose ko crnac, ali kako je to padalo...sada znam od čega.

tina2701
06.03.2011., 21:24
E da, da, padanje kose....malo mi se popravilo to, ali kad je počelo ovu jesen, ništa mi nije bilo jasno. Fala bogu, imam kose ko crnac, ali kako je to padalo...sada znam od čega.

..i moja je gusta pa se ne primjeti...al to je bilo prvo što sam isto primjetila a nisam znala zbog čega...mislila sam da mi nekih vitamina fali :rolleyes:

Silvery
06.03.2011., 21:37
Na to pitanje se ne može odgovoriti jer svaka osoba s PCOS-om je različita. Evo baš moj graf i nedavni posjet gineologu su potvrdili da savršeno uredno ovuliram (a imam PCOS) što znači da bih mogla ostat bez problema u drugom stanju, kad bih naravno to sada i htjela. No, ne mora značiti da će 'slika' biti ista za par mjeseci niti da će se 'uhvatiti iz prve'.

leeloo27
07.03.2011., 21:07
Postovi o trudnoći su prebačeni na temu: Jesam li trudna (http://www.forum.hr/showthread.php?t=307578&page=193)

Nefertiti111
09.03.2011., 09:13
Uzela sam prvu tabletu(a čini mi se i zadnju) Siofora. Isuseeee pa šta je ovo :eek::horor: Najprije su me bolovi probudili,boli me želudac,trbuh,crijeva,ma čak me i lijevi jajnik boli,pa šta je ovo?! I to nisu blagi bolovi,več jaki grčevi,da ne govorim da nemam apetita za ništa i hrana mi je nekako promijenila okus. Ja ne mogu radit s takvim bolovima,ovo je užas. I to sve nakon samo jedne tablete,ne trebam niti govorit da nisam imala hrabrosti uzet drugu. Znam da u nuspojavama stoji da je sve ovo često,ali ja nemam luksuz da doma ležim dok ti bolovi ne nestanu,malo tko i ima. Jel postoji kakva zamjenska terapija sa manjim nuspojavama? Jer ovo je stvarno grozno,uz ovakve bolove neću ni znat kad mi je ovulacija jer neću osjetit,a kao ovo bi trebalo pomoć. Iako ne znam zašto me jajnik počeo bolit,to se nigdje u nuspojavama ne spominje

Nora1709
09.03.2011., 14:06
Uzela sam prvu tabletu(a čini mi se i zadnju) Siofora. Isuseeee pa šta je ovo :eek::horor: Najprije su me bolovi probudili,boli me želudac,trbuh,crijeva,ma čak me i lijevi jajnik boli,pa šta je ovo?! I to nisu blagi bolovi,več jaki grčevi,da ne govorim da nemam apetita za ništa i hrana mi je nekako promijenila okus. Ja ne mogu radit s takvim bolovima,ovo je užas. I to sve nakon samo jedne tablete,ne trebam niti govorit da nisam imala hrabrosti uzet drugu. Znam da u nuspojavama stoji da je sve ovo često,ali ja nemam luksuz da doma ležim dok ti bolovi ne nestanu,malo tko i ima. Jel postoji kakva zamjenska terapija sa manjim nuspojavama? Jer ovo je stvarno grozno,uz ovakve bolove neću ni znat kad mi je ovulacija jer neću osjetit,a kao ovo bi trebalo pomoć. Iako ne znam zašto me jajnik počeo bolit,to se nigdje u nuspojavama ne spominje
ajme :eek::eek:
a nema zamjenske(odnosno, postoji taj isti metformin ali pod drugim nazivima), ali ne znam koju dozu ti dobivaš, možda je prevelika... min. dnevna doza je 500mg i ako uzimaš jednom dnevno, najbolje je ujutro
obavezno je jesti uz tabletu i piti dovoljno vode...
ali svejedno :eek:

Nefertiti111
09.03.2011., 15:20
ajme :eek::eek:
a nema zamjenske(odnosno, postoji taj isti metformin ali pod drugim nazivima), ali ne znam koju dozu ti dobivaš, možda je prevelika... min. dnevna doza je 500mg i ako uzimaš jednom dnevno, najbolje je ujutro
obavezno je jesti uz tabletu i piti dovoljno vode...
ali svejedno :eek:

Moje su od 500 mg i trebala bi uzet jednu ujutro iza jela,a drugu navečer. Tu drugu nisam ni uzela,cijeli dan me izmučilo to sve skupa i taman kad me za nekih 30 posto manje počelo bolit( o da,kad me toliko boli i u postotcima računam koliko mi je lakše kad popusti :lol:) trebala sam uzet drugu. I jednostavno nisam mogla,još sam sljedeće jutro trebala ić radit,nisam mogla riskirat još i neprospavanu noć radi bolova. Sad ih 2 dana ne pijem i tek sam jutros došla sebi i normalno se najela,živi užas,ja ne znam šta ću sad

tina2701
09.03.2011., 16:05
Moje su od 500 mg i trebala bi uzet jednu ujutro iza jela,a drugu navečer. Tu drugu nisam ni uzela,cijeli dan me izmučilo to sve skupa i taman kad me za nekih 30 posto manje počelo bolit( o da,kad me toliko boli i u postotcima računam koliko mi je lakše kad popusti :lol:) trebala sam uzet drugu. I jednostavno nisam mogla,još sam sljedeće jutro trebala ić radit,nisam mogla riskirat još i neprospavanu noć radi bolova. Sad ih 2 dana ne pijem i tek sam jutros došla sebi i normalno se najela,živi užas,ja ne znam šta ću sad

..to je malo velika doza za početak,1000 mg dnevno....i šok za tijelo...

...ja pijem ovako:
-1 tjedan : 1x500 mg (1 tableta)-i to navečer da se organizam privikne...
-2 tjedan : 2x500 mg
-3 tjedan : 2x850 mg

--danas sam povećala dozu na 2x850 i meni je ok...a tebi ak je tako zlo...probaj prvi tjedan sa pola tablete (250 mg)

Nora1709
09.03.2011., 18:50
..to je malo velika doza za početak,1000 mg dnevno....i šok za tijelo...

...ja pijem ovako:
-1 tjedan : 1x500 mg (1 tableta)-i to navečer da se organizam privikne...
-2 tjedan : 2x500 mg
-3 tjedan : 2x850 mg

--danas sam povećala dozu na 2x850 i meni je ok...a tebi ak je tako zlo...probaj prvi tjedan sa pola tablete (250 mg)

ne smije prepolavljati tabletu, nikako, piše ti vj u uputama(meni nona pije glucophage zbog dijabetesa i isto je mislila prepoloviti jer joj je doktorica prvo dala od 850, ali nije, i onda je dobila od 500 mg), mijenjaju se uvjeti pod kojima se ona apsorbira, što onda mijenja farmakodinamiku i farmakokinetiku lijeka... ugl,to se smije kod određenih lijekova, a kod određenih ne.

tina2701
09.03.2011., 20:47
ne smije prepolavljati tabletu, nikako, piše ti vj u uputama(meni nona pije glucophage zbog dijabetesa i isto je mislila prepoloviti jer joj je doktorica prvo dala od 850, ali nije, i onda je dobila od 500 mg), mijenjaju se uvjeti pod kojima se ona apsorbira, što onda mijenja farmakodinamiku i farmakokinetiku lijeka... ugl,to se smije kod određenih lijekova, a kod određenih ne.

...meni je dijabetologinja rekla da pijem ove od 500 mg i sad kad sam povećala dozu pijem 1 i pol tabletu...=850 mg...a kad te potrošim...onda prelazim na one od 850 mg...

Nefertiti111
10.03.2011., 00:13
Ja sam popila samo jednu od 500 mg i odmah su mi uslijedile te nuspojave. Stvarno ne znam šta ću,znam da bi ih trebala pit,ali s ovakvim bolovima to je čisto neizvedivo. A dok dođem na red u endokrinologa proć će još mjesec dana,a i već čujem kako mi govori da nema druge već da to trpim :rolleyes:

tina2701
10.03.2011., 09:39
..probaj piti jednu tabletu pred spavanje...da ti se organizam navikne....

Nefertiti111
10.03.2011., 10:27
..probaj piti jednu tabletu pred spavanje...da ti se organizam navikne....

A probat ću tako....valjda me neće opet bolovi probudit :mad:

tina2701
10.03.2011., 10:53
A probat ću tako....valjda me neće opet bolovi probudit :mad:

ja nemam nekih posebnih nuspojava...sve su mi zamenarive....:ne zna:

Nefertiti111
10.03.2011., 14:29
ja nemam nekih posebnih nuspojava...sve su mi zamenarive....:ne zna:

Blago ti se :s Ja stvarno želim poradit na bebaču,a sad se osjećam krivom jer izgleda da ne mogu izdržat bolove radi cilja kojeg želim,a puno žena je i gore prošlo. Glupi pcos :mad:

tina2701
12.03.2011., 13:26
Nefertiti111,kako napreduješ???:kava:

..mene je par dana mučila ova doza 2x850mg al sad je ok...nakon par dana sam se naviknula...al ne zbog bolova neg nečeg drugog...

Nefertiti111
12.03.2011., 21:06
Nefertiti111,kako napreduješ???:kava:

..mene je par dana mučila ova doza 2x850mg al sad je ok...nakon par dana sam se naviknula...al ne zbog bolova neg nečeg drugog...

Loše,boli me ajme. Želudac,cijeli trbuh i crijeva grčevi. Mislila sam ljekarni upitat nešto za regulaciju probave jer ovi simptomi idu baš uz to,ali mislim da mi i neće baš pomoć jer su ovo nuspojave tableta. Pijem samo jednu iako mi je preporučeno 2 dnevno. Zbog čega drugog ako smijem pitat?

tina2701
12.03.2011., 23:07
Loše,boli me ajme. Želudac,cijeli trbuh i crijeva grčevi. Mislila sam ljekarni upitat nešto za regulaciju probave jer ovi simptomi idu baš uz to,ali mislim da mi i neće baš pomoć jer su ovo nuspojave tableta. Pijem samo jednu iako mi je preporučeno 2 dnevno. Zbog čega drugog ako smijem pitat?

prva dva dana sam imala mučninu kad sam ih počela piti....a sad kako pijem 2x850 mg..imala sam i proljev....al povračanje i to je kod ovih tableta normalno...naravno ak nije jako..baš jako izraženo,prvih dana....to mi je i endokrinologinja rekla...da ih prestanem piti ak mi bude loše....ili da smanjim sama sebi dozu kak mi odgovara...al sad je 4 dan kak ih tako pijem i osjećam se ok..nije mi loše...

Nefertiti111
13.03.2011., 13:55
prva dva dana sam imala mučninu kad sam ih počela piti....a sad kako pijem 2x850 mg..imala sam i proljev....al povračanje i to je kod ovih tableta normalno...naravno ak nije jako..baš jako izraženo,prvih dana....to mi je i endokrinologinja rekla...da ih prestanem piti ak mi bude loše....ili da smanjim sama sebi dozu kak mi odgovara...al sad je 4 dan kak ih tako pijem i osjećam se ok..nije mi loše...

Ma ja ih do ovulacije neću ni piti. Pa ako ne bude ništa ni ovaj mjesec onda startam sljedeći. Ovih dana bi mi trebala bit ovulacija(daj Bože :s ) a ja od bolova ništa ne osjećam,a i želja za seksom s ovakvim iritacijama trbuha i probave mi je nikakva,imam osjećaj da bi usred "posla" morala trčat na wc :rolleyes:
Uzela sam u ljekarni nekakav probiotik,valjda će mi to malo smirit ove nuspojave. Ali užasno me nešto boli s lijeve strane i to točno od prvog dana kad sam uzela Siofor,sad ne znam jel to jajnik ili ima veze s probavom,kako me sve bolilo zadnjih dana više ne mogu ni odredit ni šta me boli,ali me baš dobro probada na tom mjestu

Sigurna
13.03.2011., 13:58
Koliko su kojoj od vas Diane pomogle protiv dlakavosti?

Loading0
13.03.2011., 23:05
Sutra idem kod ginekologa, nakon više od godinu dana :/ I užasno me već strah, ne želim opet biti na pilulama, pogotovo jer znam da sam ih već pila i da mi nisu pomogle... Mjesečnicu nemam ako ih ne pijem, dobijem jedino uz pomoć njih. I već mi je dosta svih tih problema. Znam da je greška što toliko dugo nisam išla na pregled, ali stvarno mi je dosta te Diane. I da, jedini simptomi koje imam su opadanje kose i izostanak mjesečnice. Počela sam se i debljati, ali nekako to ne pripisujem tome, nego krivim svoj apetit. I nekako mi je lakše kad čitam ovo i vidim da nas ima dosta s istim problemima...

activia
18.03.2011., 11:53
Bok cure!
Evo da ispričam svoje iskustvo. Godinama imam problema s PCOS, ciste su svaki ciklus tu, ali uredno "odlaze" s menstruacijom. Imala sam i jako nizak progesteron i FSH/Lh inverziju. Nisam se liječila ničim.

Uglavnom, skinula sam 15-tak kila, puno, puno, puno više nego spavam i manje se nerviram. I kako bih htjela ostati u drugom stanju, išla sam napraviti pretrage, da vidim uopće situaciju. U zadnje vrijeme su menstruacije bolnije, PMS sindrom je jak, iako ga prije baš i nisam imala, ten mi se užasno pokvari pred mengu i sl. Zezala sam se s liječnicom da je organizam proradio sam od sebe :-) jer sam ja pozitivno razmišljala :-)

I danas sam pokupila nalaze. SVI HORMONI SUPER + OVULIRALA, što nisam valjda godinama :-)

Poanta govora? Ako počnete urednije živjeti, puno se zdravije hraniti, puno više spavati i manje se nervirati, situacija se može popraviti i bez lijekova. Naravno u dugom roku, ne preko noći. PREPORUČUJEM umjesto lijekova!!! Samo si uništavate jetru i dižete profit farmaceutskoj industriji! Psiha, um i tijelo. SKLAD :-)

Georgia_6
18.03.2011., 13:36
pozdrav, cure :)

slažem se potpuno s activiom.. nemam osobno nikakvih problema, pa niti pcos, hvala Bogu! , ali mi puno kolegica na faksu ima pcos kao i bliska prijateljica.. imam jako bolne menstruacije pa sam se pribojala da nemam i ja pcos, ali uzv i svi nalazi su super pa pripisujem bolove genetici... najsretniji dan mi je bio taj kad sam čula da neću morat pit to čudo jer to je zadnje što bih uzimala od lijekova, ajmo reć... savjetujem svima da, evo nakon i potvrde osobe koja je uspjela na taj način srediti probleme s menstruacijom, se okrenu zdravijem životu, a ne tabletama. danas ginokolozi isto imaju tzv. bolest zvanu lijenost. uopće se ne bave pacijenticama, nego na svaki problem naprave eventualno papu i uzv i odmah tutnu u ruke uputnicu za pilule. ja na to osobno ne bih samo tako "pala". sigurna sam da normalan ritam sna, zdrava prehrana, tjelovježba koja je danas vrlo rijetka u mladih cura, život bez fast food-a i održavanje optimalne tjelesne težine mogu skroz normalizirati rad jajnika. osim ako je riječ o genetski naslijeđenom problemu protiv kojeg se ne može. kako su prije ljudi živjeli, vjerujem da nije bilo pilula niti ikakvih kemijskih čuda kao danas, sve su rješavali probleme vezane uz zdravlje prirodnim lijekovima i zdravim životom. upravo je pomanjkanje istog te življenje "mordernim" životom stvorilo trenutačnu situaciju da (ako sam dobro upućena) svaka druga ženska osoba pati od pcos-a. tužno.
sretno svima koji se bore s ovim problemom ;)

Nefertiti111
18.03.2011., 14:10
Jel zna tko jel bol u jajniku i obilna prozirna sluz znače da je taj dan bila ovulacija ili ona tek slijedi,tj. to je najavljuje?

Sigurna
18.03.2011., 17:55
Tja, još nešto zaboravila....svakih 10-tak dana dobijem točkasto jednokratno krvarenje. Znači, onak, mrlja mala krvi i tako svakih 10-tak dana. Dakle, imam PCOS, ginić kaže da to nije ništa....ja čekam slijedeću menstruaciju da počnem sa Dianama....ima tko ideju što bi bila ta krv? Pucanje ciste možda? Ne ovuliram, pratila sam testovima. Nije da pokušavam ostati trudna, samo me zanimalo, pa sam našla jeftine na netu i kupila, reko baš da vidim.

Silvery
18.03.2011., 18:05
...ali uzv i svi nalazi su super pa pripisujem bolove genetici... najsretniji dan mi je bio taj kad sam čula da neću morat pit to čudo jer to je zadnje što bih uzimala od lijekova, ajmo reć... savjetujem svima da, evo nakon i potvrde osobe koja je uspjela na taj način srediti probleme s menstruacijom, se okrenu zdravijem životu
Da se nadovežem za bolove. To nije uopće nužni ni glavni simptom PCOS-a. Po tome bi većina mojih prijateljica i poznanica imale PCOS, a nemaju. Nema tu pravila. Dapače, ne mora uopće biti cista, tj. onih par (ili brojnih) folikula na UZV-u. Ne mora ni većina simptoma biti izražena. Razlikuje se od žene do žene. Pilule naravno imaju svoje prednosti dakako, ali lijek nisu jer nakon njih se sve opet vraća na staro. Ja ih ne mogu uzimati, ali i sama sam svoj PCOS stavila pod kontrolu, iako mi momentalno nalazi hormoni variraju - opet mojom krivicom jer se nisam baš pazila ove zime :D.

Što se tiče 'lijenih' ginekologa, tu ima neke sitine, ali dobar dio nje leži u činjenici da je PCOS sindrom, skup različitih simtpoma gdje su poremećaji i sa metaboličke i sa endokrinološke strane tako da je to malo širi opseg, osim toga nema nekog općeg super djelotvornog lijeka za sve PCOS-ovke izuzev zdravog načina života, primjerene težine u kojoj uvijek mora biti mjesta za zdravu, cjelovitu hranu, vježbu i što manje stresa.

Baš sam nedavno bila na UZV-u, imala sam ovulaciju, iako je na drugom jajniku bilo nekih 3-4 folikula (prošli pregled oba čista) na što je ginekolog rekao da je to tek jedva nalik PCO i da sam dosta 'napredovala' od lani (kad je bilo izrazito PCO). Rekao mi je da se pazim i da nastavim kako sam i započela, posebno neka se pazim masnog tkiva oko stomaka - najopasnije je jer stvara pomutnju u normalnoj 'komunikaciji' hormona zaduženih za ciklus, da od toga bježim ko od vraga. :E Eto, očito imam neku predispoziciju u startu i jednostavno se moram malo više paziti.

activia
18.03.2011., 19:14
@Sigurna, meni je ginekologica rekla da je spotting sredinom cilusa znak ovulacije (?) tj. naglog pada progesterona. Ne znam, mozda nisam dobro ubrala, jer meni nije logično. Može biti, po meni, i posljedica nekih spolnih bolesti i i upala. Ali te dvije opcije su u igri...

activia
18.03.2011., 19:15
Špekec oko sala je najopasniji za srčane i moždane udare...ja izgledam ko bure..nogice i ručice, a onda oko struka ko da ću upravo rodit :-) STRAVA

Sigurna
18.03.2011., 19:22
@Sigurna, meni je ginekologica rekla da je spotting sredinom cilusa znak ovulacije (?) tj. naglog pada progesterona. Ne znam, mozda nisam dobro ubrala, jer meni nije logično. Može biti, po meni, i posljedica nekih spolnih bolesti i i upala. Ali te dvije opcije su u igri...

Hvala ti na odgovoru, ali u mom slučaju je besmislen - napisala sam - ne ovuliram i imam ta krvarenja svakih 10 dana - po tvojem bi sa policističnima imala više ovulacija nego bez njih. Nije upala i nemam spolne bolesti, jer nemam ni odnose (a nakon zadnjih sam testirana), a kod ginića sam bila i rekel je da je to normalno, ali nije komentirao ništa više - sve sam to već napisala. Pad progesterona da, ali kako meni svakih 10 dana pada pa raste? Zato pitam ima li netko slična iskustva.

Špekec oko sala je najopasniji za srčane i moždane udare...ja izgledam ko bure..nogice i ručice, a onda oko struka ko da ću upravo rodit :-) STRAVA

I ja. Bez brige, i k tome imam visoki tlak - hart atek ili stouk vejting tu hepen.

Silvery
18.03.2011., 21:12
Ne mora uopće biti od spolnih bolesti, dapače vrlo češće je od ovog drugog. Znaju se probojna krvarenja, a posebno ako se radi o smeđem krvarenju, događati kad izostane ovulacija. Iako se zna i dogoditi u ovulaciji malo krvarenja.

Sigurna
19.03.2011., 11:00
Ne mora uopće biti od spolnih bolesti, dapače vrlo češće je od ovog drugog. Znaju se probojna krvarenja, a posebno ako se radi o smeđem krvarenju, događati kad izostane ovulacija. Iako se zna i dogoditi u ovulaciji malo krvarenja.

Tak sam si nekak i mislila - naime, meni se to događa upravo posljednjih mjeseci otkad mi menstruacija nije redovita, a PCOS dijagnosticirani pred cca mjesec dana, kad je ginić rekel da to nije ništa s obzirom da imam PCOS, ali ja nisam onda pitala kak to misli - trebala sam.

theorema
19.03.2011., 12:52
mene su bome pošteno izmučili na bromergonskom i sulpiridskom testu. nisam očekiva da će trajati 6 sati :eek:
sad idem na dvosatni OGTT.
kako to izgleda, da se opet ne iznenadim?

tina2701
19.03.2011., 15:36
Poanta govora? Ako počnete urednije živjeti, puno se zdravije hraniti, puno više spavati i manje se nervirati, situacija se može popraviti i bez lijekova. Naravno u dugom roku, ne preko noći. PREPORUČUJEM umjesto lijekova!!! Samo si uništavate jetru i dižete profit farmaceutskoj industriji! Psiha, um i tijelo. SKLAD :-)
..nemom pomogne a nekom i ne...probala sam sve..pozelinila od kjekakvih čajeva...probala sam sa svime...al ne pomaže....i nakon 4 godine pokušavanja da ostanem trudna...mislim da sam stvarno sve probala....tak da o umu i tijelu...i tom skladu...to nebi komentirala...
mene su bome pošteno izmučili na bromergonskom i sulpiridskom testu. nisam očekiva da će trajati 6 sati :eek:
sad idem na dvosatni OGTT.
kako to izgleda, da se opet ne iznenadim?
izvade ti krv odmah i onda popiješ glukoznu otopinu.../šečer+vodA/ i onda ti vade krv nakon sat i dva sata...kako koja bolnica...ja sam radila ogtt na 5 h.

Sigurna
20.03.2011., 08:58
Moguće je imati i ovulaciju i redovitu menstruaciju, a ipak PCOS, jel?

tina2701
20.03.2011., 11:43
Moguće je imati i ovulaciju i redovitu menstruaciju, a ipak PCOS, jel?

..da..moguće je....

activia
21.03.2011., 07:44
@tina, da, bojim se da ne pomogne svima, istina. ali mislim da postoji dio žena kojima bi moglo pomoći. ja osobno vjerujem da puno utjecaja ima stres i psiha, ali naravno da je to samo dovoljno pa onda bi svi bili zdravi! meni je dosta pomoglo, nije još sve "super" ali je napredak stvarno mjerljiv. problem je što je teško skinut kile kad imaš PCOS, stvarno je koma, a raspoloženje je ko na vrtuljku...

*forumašica*
21.03.2011., 11:21
Cure, nešto sam pronašla u jednom časopisu o zdravlju...pa evo:

Čaj- POLICISTIČNI JAJNICI
Pomješajte jednake dijelove osušenog stolisnika, nevena i koprive. Žlicu mješavine prelijte sa 2 dl vrele vode i pijte dva puta dnevno.

Eto, pa tko želi nek proba ja mislim da nemože škodit jer mi se sve ove biljčice čine ok... :zivili:

tina2701
21.03.2011., 13:10
@tina, da, bojim se da ne pomogne svima, istina. ali mislim da postoji dio žena kojima bi moglo pomoći. ja osobno vjerujem da puno utjecaja ima stres i psiha, ali naravno da je to samo dovoljno pa onda bi svi bili zdravi! meni je dosta pomoglo, nije još sve "super" ali je napredak stvarno mjerljiv. problem je što je teško skinut kile kad imaš PCOS, stvarno je koma, a raspoloženje je ko na vrtuljku...
..istina..treba sve pokušati...i nema šta nisam....i počela sam lagano mršavit uz metformin...iako ga pijem tek mjesec dana...
Cure, nešto sam pronašla u jednom časopisu o zdravlju...pa evo:

Čaj- POLICISTIČNI JAJNICI
Pomješajte jednake dijelove osušenog stolisnika, nevena i koprive. Žlicu mješavine prelijte sa 2 dl vrele vode i pijte dva puta dnevno.

Eto, pa tko želi nek proba ja mislim da nemože škodit jer mi se sve ove biljčice čine ok... :zivili:

za čajeve sam uvijek...već sam pozelenila od njih....pijem marulju,kadulju ,vrkutu i sad sam počela vitex agnus cactus....uz ova tri čaja sam uspjela okrenuti omjer LH i FSH...nije više 2:1 što je napredak...:top:

..ove biljčice što si napisala...one mogu pomoći za akne ,opadanje kose i grčeve za vrijeme M...al ne pomažu baš pri regulaciji ciklusa...za regulaciju ciklusa možda su ti bolje ove gore što sam ja napisala...čak možda je najbolji vitex jer on izjednačava LH i FSH i snižava prolaktin...

*soul*mate*
21.03.2011., 14:15
hej cure, rijetko kad sam na ovoj temi i nisam stigla sve pročitat što ste napisale, al ću se potruditi.

No, imam pitanje.
Imam 22 god i od 17te znam da imam policistične jajnike.
zbog problema s tenom su mi i dali Diane. dosad sam samo jednom radila pauzu s pilulama, od 3mj., u kojima mi je menstruacija potpuno izostala, a hormone nisam nikad kontrolirala. Nisu me uopće slali na pretrage :ne zna:

Nego.. što sam zapravo htjela pitati.
Ten mi je i dalje katastrofalan i htjela sam sada ponovno proći sve pretrage i da saznam koji hormoni točno mi nisu dobri.
Čula sam da nalaze hormona mogu napraviti tek kada napravim pauzu od 3 mjeseca s pilulama. jel to istina?

i što se dogodi kad konačno lječnici znaju koji mi hormon ne valja? kako izgleda lječenje-terapija? jel ga uopće ima ili će me svakako opet samo staviti na pilule pa ćemo se vrtit u krug :ne zna:

U Norinom postu o policističnim jajnicima sam vidjela da endokrinolog skupa s ginekologom igra bitnu ulogu, no na koji točno način endokrinolog pomaže?

activia
21.03.2011., 17:46
Ja sam svojim postom htjela ohrabriti one koji se trude na taj način pomoći sebi. Ja osobno nisam vjerovala da to može dati rezultata, ali daje. Pa cure samo naprijed, rezultat se vidi! :)

tonček333
21.03.2011., 18:34
imam 19 godina..u zadnjih par mjeseci često imam bolove u dojnjem dijelu trbuha čak i kada neman menstruaciju..također u to vrijeme imam problema sa masnom kožom(kose, leđa. prsa) ali nemam akne ni problema sa menstruacijom..inače menstruacije su mi uredne dolaze svako 20-ak dana i ne kasne te traju normalno kao i prije po 4-5 dana kako kad..inače sam bila kod ginekologa ima 6 mjeseci i tada je rekla da je sve u redu sa jajnicima i maternicom, također mi i kosa više otpada.inače imam nisko željezo i probleme sa štitnjačom (blago povišen TSH ali ne pijem nikoju terapiju jer smatraju da je zanemarivo te da ne može utjecati na zdravlje).ali čitajući ovdje po internetu čini mi se da bi to mogli biti pcos..ima li možda netko slične simptome ili savjet???

Nora1709
21.03.2011., 18:55
hej cure, rijetko kad sam na ovoj temi i nisam stigla sve pročitat što ste napisale, al ću se potruditi.

No, imam pitanje.
Imam 22 god i od 17te znam da imam policistične jajnike.
zbog problema s tenom su mi i dali Diane. dosad sam samo jednom radila pauzu s pilulama, od 3mj., u kojima mi je menstruacija potpuno izostala, a hormone nisam nikad kontrolirala. Nisu me uopće slali na pretrage :ne zna:

Nego.. što sam zapravo htjela pitati.
Ten mi je i dalje katastrofalan i htjela sam sada ponovno proći sve pretrage i da saznam koji hormoni točno mi nisu dobri.
Čula sam da nalaze hormona mogu napraviti tek kada napravim pauzu od 3 mjeseca s pilulama. jel to istina?

i što se dogodi kad konačno lječnici znaju koji mi hormon ne valja? kako izgleda lječenje-terapija? jel ga uopće ima ili će me svakako opet samo staviti na pilule pa ćemo se vrtit u krug :ne zna:

U Norinom postu o policističnim jajnicima sam vidjela da endokrinolog skupa s ginekologom igra bitnu ulogu, no na koji točno način endokrinolog pomaže?

ispravi me ako sam krivo skužila, ali ti dosad nijednom nisi vadila spolne hormone? u tom slučaju, mijenjaj ginekologa! pauza se preporuča kako bi se dobili što vjerniji rezultati bez utjecaja samih pilula, ali nisam sigurna koliko točno mora biti.
liječnici mogu vidjeti u kojoj mjeri su hormoni poremećeni, ne gleda se samo apsolutna količina, nego i međusobni omjeri(rijetko kad je baš samo jedan hormon "loš") i dobiveni rezultati bi trebali igrati ulogu u određivanju vrste pilula.

kod dg. PCOS-a sa strane ginekologa preporuča se i provjera šitnjače i nadbubrega zato što poremećaj rada tih endokrinih žlijezda može utjecati i na jajnike i uzrokovati PCOS, a ako uzrok dolazi od njih, th. je skroz drugačija.
a ono što se još provjerava jest tolerancija na glukozu tzv. OGGT testom, budući da je inzulinska rezistencija u podlozi 2/3 PCOS-a. Ukoliko taj test bude pozitivan, može se eventualno krenuti s terapijom bigvanidima (metformin) koji onda zaista čiste jajnike od folikula (iako ne kod 100% žena)
ono što se u praksi događa je to da sve do faze u kojoj policistična djevojka pokušava ostati trudna, a ne može, nitko ništa ne poduzima, ginekolog uvali pilule i riješen problem (čast izuzecima). uglavnom se daju diane (ono što je bitno je da je progesteronska komponenta antiandrogena)

to se upravo i meni dogodilo na zadnjim konzultacijama s ginekologom.
pogledao je moje nalaze u 2 sekunde, hormoni više manje u redu, progesteron jedino izrazito nizak jer sam imala produženi ovulatorni ciklus pa 21. dan nije odgovarao mojoj luteinskoj fazi (izjavio između ostalog da imam povišenu sedimentaciju, a na nalazima je nije ni bilo) i propisao mi Diane.
ono što sam ja odmah napravila jest - otišla sam kod svoje doc obiteljske medicine i zamolila je uputnicu za endokrinologa (budući da su oba specijalista jednako kompetentna za vođenje PCOS-a). sada sam naručena i čekam pregled.

Nora1709
21.03.2011., 19:00
imam 19 godina..u zadnjih par mjeseci često imam bolove u dojnjem dijelu trbuha čak i kada neman menstruaciju..također u to vrijeme imam problema sa masnom kožom(kose, leđa. prsa) ali nemam akne ni problema sa menstruacijom..inače menstruacije su mi uredne dolaze svako 20-ak dana i ne kasne te traju normalno kao i prije po 4-5 dana kako kad..inače sam bila kod ginekologa ima 6 mjeseci i tada je rekla da je sve u redu sa jajnicima i maternicom, također mi i kosa više otpada.inače imam nisko željezo i probleme sa štitnjačom (blago povišen TSH ali ne pijem nikoju terapiju jer smatraju da je zanemarivo te da ne može utjecati na zdravlje).ali čitajući ovdje po internetu čini mi se da bi to mogli biti pcos..ima li možda netko slične simptome ili savjet???

bolovi u donjem abdomenu mogu značiti mnogo toga, ako je pred 6 mj bilo sve UZV u redu s jajnicima, sumnjam da je PCOS u pitanju, ali se mogao razviti u međuvremenu. sumnjivi su mi ciklusi od 20 dana, ali opet, ginekolog mora procijeniti je li to za tebe normalno ili ne.
zato je jedini pametni savjet koji imam - ponovni pregled.

tonček333
21.03.2011., 19:07
prvu menstruaciju sma dobila sa 10 godina i od tada mi je oduvijek dolazilo nakon 20-ak dana(23-25) .rijetko kada bi mi kasnilo a tako je ostalo i danas.

Nefertiti111
21.03.2011., 21:07
Meni ovaj mjesec nakon Yasmina sve odlično. Ten besprijekoran,ovulacija točno 14. dan ciklusa,još uvijek se ne mogu naviknut na to da imam ovulaciju :lol: jer mi prije nisu bile baš česte. Nadam se da će ovaj mjesec dat neke rezultate šta se tiče bebača,ako ne onda opet mjesec dana na Yasmin pa iza čekat ovulaciju(inače mi se izgubi ta moja famozna ovulacija :rolleyes:valjda je Yasmin nekako potakne nakon prestanka). Od Siofora ću se pozdravit jer me doslovno uništio,povraćanje,bolovi u želucu,crijevima,proljev,grčevi...užas. Radije ću malo-pomalo s Yasminom. Do menge imam još 10-ak dana, a osjećam probadanje s lijeve strane i bolove,tako da mi i sada to više miriše na glupu cistu :mad:

theorema
22.03.2011., 17:48
izvade ti krv odmah i onda popiješ glukoznu otopinu.../šečer+vodA/ i onda ti vade krv nakon sat i dva sata...kako koja bolnica...ja sam radila ogtt na 5 h.

a ta 2 sata ću bit prikopčana na infuziju?

Sashica
22.03.2011., 18:04
Ma ne, izvade ti krv, popiješ otopinu šećera, onda dva sata moraš čekati (ponesi si neku knjigu za čitanje) i nakon 2 sata ti opet izvade krv i to je to.

*soul*mate*
22.03.2011., 19:58
ispravi me ako sam krivo skužila, ali ti dosad nijednom nisi vadila spolne hormone? u tom slučaju, mijenjaj ginekologa! pauza se preporuča kako bi se dobili što vjerniji rezultati bez utjecaja samih pilula, ali nisam sigurna koliko točno mora biti.

meni je jedan ugledan osječki privatnik (gin.) rekao kako nema potrebe za pauzama :o

Znači, ak budem htjela kontrolirati hormone, morat ću zbilja čekati još tri mjeseca?
I kada se kontroliraju hormoni, (koliko sam vidjela na temi o vađenju spolnih hormona), krv bi se trebala vaditi od 2. do 5. dana menstruacije. kako će oni to kod mene postići s obzirom da ja menstruaciju bez diana ne dobivam?

Silvery
22.03.2011., 22:47
Tako je. Hormone ne možeš vadit dok si na pilulama jer to onda neće biti ni blizu prava slika. Cilj je viditi tvoje prave hormone. :mig:
A to što bez Diana nećeš dobiti menstruaciju nije problem. Dat će ti Duphastone, za par dana ćešš procuriti i onda ćeš ići na pregled od 2. do 4/5. dana ciklusa.

Što se tiče tena i ostalog, morat ćeš napraviti pretrage. To te ginekolog trebao uputiti još davno, posebno kad si radila prvu pauzu.
Nakon što dobiješ rezultate, vidjet će se što ne štima i u kojoj mjeri. Pretpostavljam da je kod tebe u većoj mjeri budući da nemaš menstruaciju bez pilula.
Budući je PCOS kompliciran sindrom koji ima niz toga od uzroka do posljedica do te mjere da ne znaš što je kokoš, a što jaje - trenutno nema nekog lijeka.
Ne znam kako staojiš s opadanjem kose, težinom, kilažom i izgledom u trbuhu (jeli stomačić malo izraženiji) itd. Ako su akne trenutno najveći proble, onda je definitivno višak muških hormona koji opet remete ove druge i tako u krug, ali to sve ćeš saznati kad izvadiš hormone, a onda ili nastavak pilula ili probat nešto napraviti, staviti barem kako-tako pod kontrolu zdravom prehranom i sve ono što se ovdje uvijek iznova ponavlja.

*soul*mate*
23.03.2011., 07:49
Tako je. Hormone ne možeš vadit dok si na pilulama jer to onda neće biti ni blizu prava slika. Cilj je viditi tvoje prave hormone. :mig:
A to što bez Diana nećeš dobiti menstruaciju nije problem. Dat će ti Duphastone, za par dana ćešš procuriti i onda ćeš ići na pregled od 2. do 4/5. dana ciklusa.

Što se tiče tena i ostalog, morat ćeš napraviti pretrage. To te ginekolog trebao uputiti još davno, posebno kad si radila prvu pauzu.
Nakon što dobiješ rezultate, vidjet će se što ne štima i u kojoj mjeri. Pretpostavljam da je kod tebe u većoj mjeri budući da nemaš menstruaciju bez pilula.
Budući je PCOS kompliciran sindrom koji ima niz toga od uzroka do posljedica do te mjere da ne znaš što je kokoš, a što jaje - trenutno nema nekog lijeka.
Ne znam kako staojiš s opadanjem kose, težinom, kilažom i izgledom u trbuhu (jeli stomačić malo izraženiji) itd. Ako su akne trenutno najveći proble, onda je definitivno višak muških hormona koji opet remete ove druge i tako u krug, ali to sve ćeš saznati kad izvadiš hormone, a onda ili nastavak pilula ili probat nešto napraviti, staviti barem kako-tako pod kontrolu zdravom prehranom i sve ono što se ovdje uvijek iznova ponavlja.

za zdravu prehranu znam, iako je i to dosta komplicirano s obzirom da nam se preporučuje ograničeni unos ugljikohidrata, bez mliječnih proizvoda i mesa. ugljikohidrate i mlijeko sam već izbacila, ali jogurt i vrhnje :o i meso :o
Što vi jedete? ribu, voće, povrće?
Inače, kilaža mi je prema BMI-u idealna, iako ja ca. 4kg smatram viškom, i izraženiji mi je stomak.

theorema
23.03.2011., 14:16
Ma ne, izvade ti krv, popiješ otopinu šećera, onda dva sata moraš čekati (ponesi si neku knjigu za čitanje) i nakon 2 sata ti opet izvade krv i to je to.
tnx
to sam očekivala i na bromergonskom testu, pa me iznenadilo..

tonček333
23.03.2011., 14:37
ima li možda netko problem ispadanja kose? i u kojoj mjeri

Silvery
23.03.2011., 15:03
za zdravu prehranu znam, iako je i to dosta komplicirano s obzirom da nam se preporučuje ograničeni unos ugljikohidrata, bez mliječnih proizvoda i mesa. ugljikohidrate i mlijeko sam već izbacila, ali jogurt i vrhnje :o i meso :o
Što vi jedete? ribu, voće, povrće?
Inače, kilaža mi je prema BMI-u idealna, iako ja ca. 4kg smatram viškom, i izraženiji mi je stomak.
Ma ne trebaš baš skroz izbacivati meso i mliječne proizvode. Pazi samo da nisu to ove danas puste prerađevine. A to vrhnje za kuhanje smanjiš, ne mora se to stavljati u svako jelo, posebno ne sa mesom, pa sve bude duplo kaloričnije.
Ja ko prava Dalmatinka,: riba, povrće i malo manje voća - nikako se prisilit :p
Sad je idealno razdoblje za vježbe, hodanje, trčanje u prirodi, malo za skidanje kila. Tako da lagano istopi ta 4 kila i vidi ima li promjena za kojih 2-3 mjeseca. :top:

activia
23.03.2011., 15:08
Moje iskustvo kaže da ne treba izbacivati ugljikohidrate, jer su to gradivni elementi naših stanica. Ono što se meni pokazalo najboljim je izbacivati preradjenu, procesiranu hranu. Treba ono, što prirodniji oblik jesti, peć meso koje nije začinjeno, obradjeno, sam si spremat obroke, ne jest voćne jogurte nego obične+voće, ne konzerve, ono, u što "prirodnijem" stanju nabavljati hranu i sam ju pripremat. Sve što je procesirano ima dodatak soli, šećera i masti koji mi ne osjetimo, ali ga ima...i to nas truje...

Meni se osjet okusa bio toliko očistio da su mi one žitarice koje kao imaju dodano samo voće postale PRESLATKE, tek tad sam shvatila koliko šećera unutra šibaju. Sad kupujem žitarice, ali obične, vulgaris, u rinfuzi, jer one nemaju dodan šećer.

Evo, napisala sam isto ko Silvery :-) Ja sam probala jest ribu, ali kako ju cijeli život ne jedem, to je propalo :-)

croatiansen22
23.03.2011., 17:24

da, imam ja. ali u manjoj mjeri i kako kad.

nažalost, kad sam to rekla svojoj, gin samo mi je preporučila neki šampon :rolleyes: nikad me nije poslala na vađenje androgena iako je znala da imam pcos koji mi je ona dijagnosticirala (zbog LH/FSH inverzije).

tek sada kad sam polako u mpo vodama se vidjelo da imam povišene androgene i da je to najvjerojatniji razlog.

inače, može ti biti i štitnjača.

Silvery
24.03.2011., 00:27
.... one žitarice koje kao imaju dodano samo voće postale PRESLATKE, tek tad sam shvatila koliko šećera unutra šibaju. Sad kupujem žitarice, ali obične, vulgaris, u rinfuzi, jer one nemaju dodan šećer.
Slažem se sa svim što si napisala. Istina je zapravo da trebaš biti discipliniran u ovakvom načinu prehrane. Nekad se zaboravimo i svašta iz navike kuhamo, jedemo, a ni brži tempo život nerijetko to ne dopušta. Zato je ipak bitna neka disciplina za početak dok ne uđe u naviku, bar one osnovne sitnice. Volim kuhati i nastojim što prirodnije. Volim ja i začinit i svašta smiksat, al nastojim da je iz mog vrta ili da je provjereno, a ne da je iz konzerve (npr. grah, kukuruz, grašak, pelati, voće itd.). Je gastromanijak sam, znam. I picajzla. :p

Htjela sam samo prokomentirat ove žitarice i taj 'istančani okus na slatko'. Same thing here :top:. Žalosno je da u ovim žitaricama ima toliko smeća, toliko slatkog i nebitnog da se nerijetko pitam znaju li ljudi što jedu, jeli gledaju te puste sastojke. I ja nastojim što izvornije i prirodnije žitarice, jogurti najobičniji, nekoć Milsovi najprirodniji. Isto i za mlade sireve i meso. Pazim gdje kupujem. Volim krilate životinje jesti :D, pa eto kupim one naše zapakirane, ali isto nastojim nabaviti domaće koje su hranjene normalno.

Gdje god se okreneš - šećer i to u najgorem obliku - s pustim aditivima. Nije ni čudo da ima svakakvih sindroma, alergija kad godinama svašta trpamo u sebe, a da toga uopće nismo ni svjesni.
Ja sam probala jest ribu, ali kako ju cijeli život ne jedem, to je propalo :-)

Bar si probala :).

Sigurna
24.03.2011., 11:58

Meni ispadala 3x više nego uobičajeno. Mislila sam da ću oćelaviti, iako imam kose ko crnkinje. Doduše, ja imam i seborejični dermatitis, pa sad, Što je bilo prije kokoš ili jaje, PCOS ili dermatitis...opadalo par mjeseci, kupila Ducray Kelual DS premaa preporuci dermatologa i opadanje prošlo, seboreja ima faze.

Mene zanima da li se je nekome popravilo stanje sa dlakavošću, odnosno, jeli se ista smanjila na Dianama i za koliko vremena?

tonček333
24.03.2011., 18:59
Meni ispadala 3x više nego uobičajeno. Mislila sam da ću oćelaviti, iako imam kose ko crnkinje. Doduše, ja imam i seborejični dermatitis, pa sad, Što je bilo prije kokoš ili jaje, PCOS ili dermatitis...opadalo par mjeseci, kupila Ducray Kelual DS premaa preporuci dermatologa i opadanje prošlo, seboreja ima faze.

Mene zanima da li se je nekome popravilo stanje sa dlakavošću, odnosno, jeli se ista smanjila na Dianama i za koliko vremena?

meni je također dijagnosticiran seborejični dermatitis (iako nemam baš svrbež i prhut) ali zbog mašćenjea kose...kosa mi tako opda već zadnjih 5 mjeseci a tek od nedavno su mi prisutni bolovi u stomaku, također i jako mašćenje lica iako nemam akne ni pojačane dlakovosti..baš sma se naručila kod ginekologa ali se bojim da nije pcos najviše radi kose jer imam i uredne menstruacije..dali je moguće da ostanem bez kose? inače mi je i željezo nisko 5

theorema
25.03.2011., 09:45

popravilo se i to jako! već nakon mjesec dana dlačice koje čupam su sporije rasle. a one koje ne čupam smanjile se kroz god. dana.
ali isto tako brzo se i vraćaju kad prestaneš s D. :/

Sigurna
25.03.2011., 11:53
popravilo se i to jako! već nakon mjesec dana dlačice koje čupam su sporije rasle. a one koje ne čupam smanjile se kroz god. dana.
ali isto tako brzo se i vraćaju kad prestaneš s D. :/

Eh sad....budući si napisala da čušaš, ja iz toga zaključujem da ti i nisi bila jako dlakava....jer da ja idem svoje čupati, napravila bi si groblje od lica...tako da su mi krema za depilaciju i trakice (njima čupam samo nausnicu) najbolji prijatelj već dugo....nažalost....uh. Onda mi neki kažu: ne depilirati, samo ti još jače raste...eh, mislim, pa ne mogu ne dirati...mislim, mogu...možda čak neki i ne bi ništa rekli, nije možda drugima to tak strašno, ali meni je...

Eh, a koliko će me gyn držati na Dianama? Jer ono, tek sam počela, pakiranje je za 3 mjeseca, pa se očito nakon tog vremena moram opet javiti i ostaviti mu koju kunu za UZV jel...a ja bi radije njih jer su mi badava, a kontracepcija mi treba, odn. trebati će mi uskoro :). Jesam si ja to dobro protumačila? Jer nije mi ništa rekao, ja glupača se nisam sjetila pitati: što kad popijem kutiju? Jel će onda provjeravati na UZV-u jel se stanje popravilo sa cistama ili kaj?

enne21
27.03.2011., 15:14
Drage moje, ako mi netko tko zna može odgovoriti na pitanje:)
Dakle neredoviti menzesi, jedan mjesec dobijem normalno, a drugi u vrijeme menzesa smeđi spotting koji traje dana koliko i menzes.
Sad mene zanima jel se to može računati kao da sam dobila ili ne?:confused:

tina2701
27.03.2011., 19:26
Drage moje, ako mi netko tko zna može odgovoriti na pitanje:)
Dakle neredoviti menzesi, jedan mjesec dobijem normalno, a drugi u vrijeme menzesa smeđi spotting koji traje dana koliko i menzes.
Sad mene zanima jel se to može računati kao da sam dobila ili ne?:confused:

prvi dan pravog krvarenja je 1 dc...

enne21
28.03.2011., 20:25
prvi dan pravog krvarenja je 1 dc...

Aha, i mislila sam da je tako, mada moja gin kaže da se i ovo računa, ja mislim da nije, hvala:)

Silvery
29.03.2011., 13:18
Jeli se inače zna dogodit da imaš takav ciklus i jeli ti je ciklus manje-više uredan?

mufloncic
29.03.2011., 19:55
dobar dan... PCOS mi je dijagnosticiran prije desetak godina ali se njime nisam puno zamarala dok nisam pokušala ostati trudna. moj najduži ciklus ikada je 1 godinu i 22 dana... a najkraći je 42 dana. LH i FSH su više manje jednaki (LH je lagano viši), nemam pojačanu dlakavost, sklona sam debljanju i nemam akni. prije nego sam počela hodočastiti po ginekolozima :D imala sam menzes 3-5 puta godišnje. kada sam se malo počela baviti svim tim problemima i počela piti neke homeopatske čajeve uspjela sam svesti ciklus da bude redovit iako 45 dana.. i onda sam nakon propuhivanja jajovoda ostala trudna. :jumping:
mačić se rodio prije 13 mjeseci i 9 dana.... još uvijek dojim noću. prvi menzes od poroda sam dobila 12.2., nakon 1 godine, 9 mjeseci i 5 dana... i od taga ništa...
zanima me dali neka od vas ima iskustva s mengom poslije poroda... dali se to malo regulira ili će bit sve po starom...
hvala :)

enne21
29.03.2011., 21:28
Jeli se inače zna dogodit da imaš takav ciklus i jeli ti je ciklus manje-više uredan?

Je i inače mi je tako, jedan mjesec normalno, a drugi to umjesto krvarenja i sve tako, po tome onda imam ciklus svako 60 dana.
Nikad mi nije bio uredan ciklus. Prije mi se znalo događat redovito otkad znam za sebe da nemam dva mjeseca- bez ikakvog krvarenja, pa dobijem treći, a zadnjih pola godine ovako, čak su se i skratili ciklusi...:ne zna:
Pijem već 3 mj konopljiku u kapsulama, pit ću i dalje, dobro se osjećam od nje, a možda mi i postane ciklus uredan napokon:s

activia
29.03.2011., 22:12
@spotting - ginekolog mi je rekao da se to broji kao prvi dan, kap, kap....

@mufloncic, drago mi je da si uspjela...kad čitam tvoje komentare o tome da mengu nemas po godinu dana, moji problemi su svi zanemarivi :)

ja moram priznati da se tu i tamo potrefi neki ovulacijski cilus, u zadnje vrijeme čak i češće, ali sad više nisam sigurna kad, kako i zašto :)

u zadnje vrijeme menge su mi ubitačne i bolne, neredovite, a hormoni navodno bolji nego ikad...ujest ću nekog, tako se osjećam :)

Silvery
29.03.2011., 23:03
zanima me dali neka od vas ima iskustva s mengom poslije poroda... dali se to malo regulira ili će bit sve po starom...
hvala :)
Nemam iskustva s mengom nakon poroda (nadam se da ću imat :)), ali obično se sve vraća na staro, tj. hormoni se opet najčešće vrate kakvi su bili prije T jer je PCOS ipak sindrom koji te prati, ne možeš ga zauvijek eliminirati, ono što možeš jest držati ga nekako pod kontrolom. Višak kila lagano istopiti, taman kojiliko i treba, paziti na prehranu, izbjegavati slatko, vježbati, koliko-toliko nastojati imati neki pravilan dnevni ritam. Ako ti ne uspije i tako dovesti ciklus i hormone donekle na svoje mjesto, onda ćeš se morati posavjetovati s ginekologom i on će te vrlo vjerojatno staviti na pilule ili će ti davati Dubhastone da procuriš svaki mjesec redovito. Jer ovakvi dugi 'ciklusi' ti mogu jako naštetiti i voditi drugim težim bolestima u budućnosti. Kad se endometrij toliko dugo ne ljušti, to je jako ozbiljno. Jesi kako kontrolirala hormone i kakvi su ti?

E da, jako mi je drago da si uspjela ostati trudna i da sada uživaš u majčinstvu. :) :top:
Pijem već 3 mj konopljiku u kapsulama, pit ću i dalje, dobro se osjećam od nje, a možda mi i postane ciklus uredan napokon:s
Hm, onda vjerojatno nije M no opet ako toliko traje moguće je, teško je reći kad je svaki slučaj zaseban posebno kod PCOS-a. Moguće je da su to upravo ona krvarenja koja se događaju umjesto ovulacije, tj. događaju se u anovulatornim ciklusima i upravo se takvi ciklusi znaju dosta produljiti. Ne mogu napamet ništa pogađati, ali jesi li bila u ginekologa i jeli te ikako poslao na vađenje hormona da se vidi koje vrijednosti su in, a koje out?

snoopy07
31.03.2011., 10:49
Jer ovakvi dugi 'ciklusi' ti mogu jako naštetiti i voditi drugim težim bolestima u budućnosti. Kad se endometrij toliko dugo ne ljušti, to je jako ozbiljno. Jesi kako kontrolirala hormone i kakvi su ti?

E ovo mene zanima pa da li imaš neke linkove ili članke gdje mogu malo više pročitati o ovome?

girlofspring
31.03.2011., 13:18
cure drage, trebam vašu pomoć..
imam policistične jajnike već ohoho vremena.. baš neki dan bila na kontroli koja je potvrdila da se ništa nije promijenilo..već 2 mjeseca ne pijem diane, radila sam pauzu i menga sad nikako ne dolazi..
no, ono što me najviše muči je konstantna napuhnutost..već ujutro kad se probudim, bez da išta stavim u usta, trbuh mi je kao da sam u 5 mj.trudnoće.. i nekad me i jajnici znaju boljeti.. zdravo se hranim inače, vježbam i ne jedem navečer skoro pa nikad.. jel znate možda kako bi se toga riješila ili bar malo ublažila to? neki čaj ili slično? :(

p.s. je li netko probao s homeopatijom regulirati ciklus? čula sam da je to dobra stvar.. :ne zna:
hvala na bilo kakvoj info :mig:

tina2701
31.03.2011., 20:52
.evo da i vama javim da sam uspjela dobiti dva folikula na lijevom jajniku pod terapijom klomifena....desni jajnik nije uopće reagirao....sad slijedi AIH za koji dan...:mig:

Silvery
31.03.2011., 23:35
E ovo mene zanima pa da li imaš neke linkove ili članke gdje mogu malo više pročitati o ovome?
Evo ovdje (http://prirucnikbolesti.blogger.ba/arhiva/2009/04/04/2120832) imaš manje-više sve o poremećajima, a imaš još dosta toga na netu, pa vidi. Što se PCOS-a tiče, nisam shvatila jeli tebi on uopće dijagnosticiran?

Uglavnom, frka je što nemaš toliko dugo menstruaciju jer se endometrij mora ljuštiti koliko-toliko redovno i 'otići'. U protivnom nije dobro. Vjerojato ćeš morati na hormonsku terapiju (ovisno o nalazima) jer prirodno očito sada ne ide, tako da endometrij bude OK. Prije toga, hormone svakako provjeri jer je očito da nešto nije kako treba. Sretno :)
.evo da i vama javim da sam uspjela dobiti dva folikula na lijevom jajniku pod terapijom klomifena....desni jajnik nije uopće reagirao....sad slijedi AIH za koji dan...:mig:
:tulum: Draga, jako mi je drago zbog tebe. :top:
Držim palčeve i nadam se da ćeš nas u skoro vrijeme izvijestiti o još ljepšim vijestima! :grli:

Tajda
01.04.2011., 13:54
cure drage, trebam vašu pomoć..
imam policistične jajnike već ohoho vremena.. baš neki dan bila na kontroli koja je potvrdila da se ništa nije promijenilo..već 2 mjeseca ne pijem diane, radila sam pauzu i menga sad nikako ne dolazi..
no, ono što me najviše muči je konstantna napuhnutost..već ujutro kad se probudim, bez da išta stavim u usta, trbuh mi je kao da sam u 5 mj.trudnoće.. i nekad me i jajnici znaju boljeti.. zdravo se hranim inače, vježbam i ne jedem navečer skoro pa nikad.. jel znate možda kako bi se toga riješila ili bar malo ublažila to? neki čaj ili slično? :(

p.s. je li netko probao s homeopatijom regulirati ciklus? čula sam da je to dobra stvar.. :ne zna:
hvala na bilo kakvoj info :mig:

Ja sam čula dobrih stvari vezanih uz homeopatiju. Dosta cura i mojih prijateljica su uz reguliranje prehrane+homeopatiju(ili čajeve)+yogu/tai chi(ili slične vježbe) uspjele regulirat ciklus.

Ja još nisam počela s homeopatijom, ali držim pcos nekako pod kontrolom sa reguliranom prehranom i vitaminskim dodacima. No, iako se ciklus ustalio- dlake i opadanje kose se nastavljaju. Ne znam zašto je to tako :(
Slabo podnosim pilule(zbog jetre i vena) i zbilja ne znam što da radim. Izgleda da su Diane jedini lijek što se tiče popratnih simptoma:(.

girlofspring
01.04.2011., 17:02
Tajda- hvala na odgovoru :)

ma ja sam zadnjih nekoliko god. pila Diane i bilo mi je super, al sad evo dok ih ne pijem zadnja 2 mj. vidim da sam zapravo u totalnoj komi, a ne bih htjela cijeli život bit na tabletama, tako da ću probat sve da se nekako dovedem u red .. probat ću i bioenergiju ( čula sam da pomaže )..:ne zna:

Nefertiti111
02.04.2011., 12:12

Super draga :jumping:

snoopy07
02.04.2011., 13:50
Evo ovdje (http://prirucnikbolesti.blogger.ba/arhiva/2009/04/04/2120832) imaš manje-više sve o poremećajima, a imaš još dosta toga na netu, pa vidi. Što se PCOS-a tiče, nisam shvatila jeli tebi on uopće dijagnosticiran?

Uglavnom, frka je što nemaš toliko dugo menstruaciju jer se endometrij mora ljuštiti koliko-toliko redovno i 'otići'. U protivnom nije dobro. Vjerojato ćeš morati na hormonsku terapiju (ovisno o nalazima) jer prirodno očito sada ne ide, tako da endometrij bude OK. Prije toga, hormone svakako provjeri jer je očito da nešto nije kako treba. Sretno :)

ja imam od jedne ginekologice dijagnosticiran PCOs, od druge da nije. nisam imala stvari 9 mj., bila sam u bolnici na pretragama za hipofizu, hormoni, stitnjaca, sve je ok. kontracepcijske ne bih htjela piti, a i ne bi ih smjela jer sam prije imala problema s jetrom.

sad trenutno sam dobila duphastone koji trebam piti naredna 4 mjeseca, a pitala sam da li mogu nesto procitati jer sam ja otisla ginekologu nakon mjesec dana sto nisam dobila stvari, a eto do sad cu cekali da mi daju neku terapiju.
sad sam dobila stvari, ali zbog duphastona. nisam imala nikakve nuspojave, nervoza, slatko, cice, nista.

Silvery
02.04.2011., 17:38
PCOS se ne mora nužno vidjeti u obliku folikula na UZV-u. Osim toga znaju varirati, npr. kao meni - sad bi trenutno kod mene bili tek nalik na PCO. Ali kod tebe i ne mora to uopće biti.

Meni je iskreno malo čudno kako nemaš menstruaciju tako dugo, a hormoni su svi u redu. :ne zna:
Znaš li možda koji su ti sve hormoni vađeni, pa da vidimo barem jesu li apsolutno svi kontrolirani. Ne znam stvarno što bi još moglo biti uzrok ovako dugom izostajanju M ako je kod svih ovih pretraga sve u redu. :misli:

Srceta
02.04.2011., 20:17
Eh pitanjce....koliko dugo bez Diana-35 ??

Pila sam ih 9 mjeseci ( prestala sam na svoju ruku :) ....bila sam cesto bolesna zadnjih nekoliko mjeseci i na raznim lijekovima,...nakon Xiclava sam imala vrtoglavice....ranice koje kakve koje sporo zacjeljuju a posto nisam imala kada da radim nalaze krivi odlucila sam samo da prestanem piti bar diane. Imala sam 3 ciklusa od tada ,za divno cudo redovna :) ....ali stanje na licu se pogorsalo ( kao i prije diana sto je bilo) .... to me vec pocinje smetati :( Nazalost nemam kada da odem na pregled....

Tajda
02.04.2011., 20:57
Tajda- hvala na odgovoru :)

ma ja sam zadnjih nekoliko god. pila Diane i bilo mi je super, al sad evo dok ih ne pijem zadnja 2 mj. vidim da sam zapravo u totalnoj komi, a ne bih htjela cijeli život bit na tabletama, tako da ću probat sve da se nekako dovedem u red .. probat ću i bioenergiju ( čula sam da pomaže )..:ne zna:

Da, i ja sam čula za bioenergiju da pomaže, kao i čajevi(imaš temu Dobar čaj za ginekološke probleme, pa baci oko;)). Ali, eto ni bioenerg.nisam probala kao ni većinu drugoga što nam se preporuča, jer ne stignem. A i novčano sam iscrpljena od svega što isprobavam i čime saniram vanjske posljedice pcos-a:rolleyes:

Nego, jel imaš kakve popratne simptome pcos-a u vidu akni, dlakavosti i sl.? Kako ti je s tim sad nakon što si prestala pit Diane?

enne21
03.04.2011., 17:34
Hm, onda vjerojatno nije M no opet ako toliko traje moguće je, teško je reći kad je svaki slučaj zaseban posebno kod PCOS-a. Moguće je da su to upravo ona krvarenja koja se događaju umjesto ovulacije, tj. događaju se u anovulatornim ciklusima i upravo se takvi ciklusi znaju dosta produljiti. Ne mogu napamet ništa pogađati, ali jesi li bila u ginekologa i jeli te ikako poslao na vađenje hormona da se vidi koje vrijednosti su in, a koje out?

A moguće:ne zna: Vadila sam hormone, ali prije godinu dana, sad ću opet. Inače moja gin kaže da su nalazi u redu, samo mi je uvijek prolaktin malo povišen oko 600-650..

girlofspring
03.04.2011., 19:07
Da, i ja sam čula za bioenergiju da pomaže, kao i čajevi(imaš temu Dobar čaj za ginekološke probleme, pa baci oko;)). Ali, eto ni bioenerg.nisam probala kao ni većinu drugoga što nam se preporuča, jer ne stignem. A i novčano sam iscrpljena od svega što isprobavam i čime saniram vanjske posljedice pcos-a:rolleyes:

Nego, jel imaš kakve popratne simptome pcos-a u vidu akni, dlakavosti i sl.? Kako ti je s tim sad nakon što si prestala pit Diane?

Hvala za ovaj link za čajeve :mig:
S dlakavošću nemam problema, ali s prištićima da, no ne toliko po licu koliko na području dekoltea i vrata, i malo po leđima... dok sam pila diane koža mi je bila super :(

snoopy07
04.04.2011., 09:24
PCOS se ne mora nužno vidjeti u obliku folikula na UZV-u. Osim toga znaju varirati, npr. kao meni - sad bi trenutno kod mene bili tek nalik na PCO. Ali kod tebe i ne mora to uopće biti.

Meni je iskreno malo čudno kako nemaš menstruaciju tako dugo, a hormoni su svi u redu. :ne zna:
Znaš li možda koji su ti sve hormoni vađeni, pa da vidimo barem jesu li apsolutno svi kontrolirani. Ne znam stvarno što bi još moglo biti uzrok ovako dugom izostajanju M ako je kod svih ovih pretraga sve u redu. :misli:

Folikule na UZV-u sam imala, ali to mi je ginekologica rekla da ne mora nuzno znaciti da je PCOS.

evo napisat cu samo dio hormona, neznam da li ce se kome uopce to dati citati jer ih ima jako puno. bila sam 9 dana u bolnici i radili su mi puno provjera.

Proteinogram
TRH/TSH
TRH/Prolaktin
FT4
FT3
HGH
ACTH
Kortizol
Testosteron
Progesteron
Estradiol
LHRH
FSH

OSTALO
Test za celijakiju: NEG
Test koagulacije: b.o.
OGTT: normalan (4.4-4.9)

Krv mi je vađena za one "normalne" pretrage i tamo imam nekih snizenih i povisenih vrijednosti, ali su mi rekli da je to posljedica sto nemam stvari.

Nizak mi je:
Hemoglobin
Hematokrit
Leukociti
Feritin

Visok mi je:
CK
AST
Alfa-amilaza

Od krvi, sve vrijednosti su jako malo povisene osim ovog CK koji je 449 (normalno je 0-153). Za to su mi rekli da je to neki protein u mišićima te da nije povezan s ovime i da smije biti tako visok ako sam tjelesno aktivna osoba, a jesam.

Silvery
04.04.2011., 23:42
TRH/TSH
TRH/Prolaktin
FT4
FT3
HGH
ACTH
Kortizol
Testosteron
Progesteron
Estradiol
LHRH
FSH

Pokušat ću ti kazati iz svojih nalaza što bi možda trebalo provjeriti. Vidim da ti testosteron nije vađen na ukupni i slobodni. Što se neke opširne liste tiče, koliko vidim nema androstendiona i DHEAS-a. Također ni SHBG (globilin - vezuje spolne hormone).

Ne znam jeli ti na 21. ili 22. dan vađen progesteron (p4) pa da se vidi ima li tu kakvih značajnih odstupanja?

snoopy07
05.04.2011., 21:14
Pokušat ću ti kazati iz svojih nalaza što bi možda trebalo provjeriti. Vidim da ti testosteron nije vađen na ukupni i slobodni. Što se neke opširne liste tiče, koliko vidim nema androstendiona i DHEAS-a. Također ni SHBG (globilin - vezuje spolne hormone).

Ne znam jeli ti na 21. ili 22. dan vađen progesteron (p4) pa da se vidi ima li tu kakvih značajnih odstupanja?

kako mi moze biti vadjen 21. ili 22. dan kada 9 mjeseci nisam dobila stvari? vadjen mi je nasumicno!

od ovoga sta si nabrojala, slobodni testosteron idem vaditi privatno, to sam vec bila procitala da treba, a nitko mi to nije vadio. znaci i ovi ostali hormoni koje si nabrojala su isto bitni?

Silvery
05.04.2011., 22:51
Ovi ostali, isto, pogotovo DHEA-S.

No, ja sam skužila (očito sam te zamijenila s nekom drugom curom) da ti je dan Duphastone i da se čekalo da procuriš od njih i da si onda (kad si konačno procurila) vadila hormone od 2.-4./5. dana cilklusa.
To je standarna procedura kod cura/žena koje nikako ne mogu dobiti mjesečnicu, osim uz pomoć tableta, a potrebne su im pretrage koje moraju biti rađene striktno određenim danima ciklusa.
Ako su ti svi hormoni vađeni nasumično, dakle - van perioda menstruacije - onda to nije realna slika jer vrijednosti hormona se mijenjaju kroz ciklus, neki i drastično. Nisu iste njihove vrijednosti u prvoj ili u drugoj fazi ciklusa. Svaki hormon je zadužen za nešto i sve je to lančana reakcija, tako da je bitno ih izvaditi točno određenim danima.

Edit: evo vidila sam da su ti ipak dali Duphastone (nisam te zamijenila :D) i da si dobila M. E sad nije mi jasno, jesu li tebi te pretrage rađene za vrijeme menstruacije ili prije - u tom periodu suše? :ne zna: Jer, trebale bi biti rađene za vrijeme M.

sa-stilom
06.04.2011., 08:06
Cure zanima me vase iskustvo i vase misljenje.
Imam 26 godina, vec mi se po drugi put dogadja da mi M kasni. Prvi put je bilo prije 10 mijeseci, kasnila je dva tjedna, tada sam radila sve pretrage sto se tice hormona, kao i ultra zvuk i ostalo, bilo je sve u redu pa su mi rekli da je to od stresa, sto sam ja i pretpostavljala. Ovaj put kasni mi vec 16 dana, od menge ni m. radila sam testove za trudnocu i oba dva su ispali negativni, mislim da su oni prilicno pouzdani. Danas popodne idem kod ginekologa. Strah me je da se radi mozda o policisticnim jajnicima, iako sam ja uvijek imala redoviti cikluc, a kolko sam citala cure koje imajo policisticne jajnike imaju te probleme od prvog dana kad je M dosla ili ta promijena se dogodila za vrijeme puberteta. Sta vi mislite o tome?

Silvery
06.04.2011., 22:37
Ne moraju PCOS-ovke nužno uopće imati problema sa ciklusima. To je ipak sindrom koji uključuje mnogo nama vidljivih i 'nevidiljivih' simptoma.
Što se općenito PCOS-a i neurednih ciklusa tiče, također, ne mora to biti od samog početka menstruacije ni u kom slučaju. Na kraju svega, mi smo sve različite i nije se svakom pojavilo i ispoljilo u isto vrijeme, na istom mjestu s istim simptomima.

Meni su od 13. godine života, tj. od prve menstruacije ciklusi bili ko švicarski sat. I tako cijeli pubertet i godine nakon njega. Onda je uslijedio period produljenih ciklusa. Otprilike bi ciklusi bili od 32-37 dana. Prosjek neki: svaki 34. dan dobivala M. Ali od PCOS-a ni 'P', a jajnici savršeni.
Tek potkraj 20-ih godina sam 'dobila' dijagnozu PCOS (i to nakon što mi se na donjoj desnoj strani po prvi put ukazalo nekoliko akni :eek:). A i to varira. Od izrazito policističnih sam dogurala do 'sve super i čisto krasno', ista stvar sa hormonima i izgledom jajnika. Nikad nisam imala uvećane. Sad mi je trenutno dijagnoza 'nalik na PCO', ali ne i PCO. Samo par folikula na jednom jajniku, mali broj.

Naravno, ja sam imala neke gadne periode stresa, posao na sve strane uz to, malo sam varirala na težini i sve se to izokrenulo malo.

Tako da mislim da se kod tebe radi o klasičnom stresnom periodu, dogodi se svakoj ženi. No, nikad ne možeš isključiti ovo ni ovo drugo. Kontroliraj još jednom, ne škodi nikad. I čuvaj se. :)

sa-stilom
07.04.2011., 11:57
Jucer sam bila kod ginekologa. Hvala bogu nije tako strasno, bar za sad. Imam obicnu cistu koja bi trebala svaki tren puknut. Uzrok je stres, ona je nastala prije otprilike dva mijeseca i tocno znam kad i zasto. Dali su mi Duphaston i sad samo cekamo da se dogodi eksplozija :) , a ako se slucajno nedogodi onda cemo vidjet sta dalje

snoopy07
07.04.2011., 12:31
Ovi ostali, isto, pogotovo DHEA-S.

No, ja sam skužila (očito sam te zamijenila s nekom drugom curom) da ti je dan Duphastone i da se čekalo da procuriš od njih i da si onda (kad si konačno procurila) vadila hormone od 2.-4./5. dana cilklusa.
To je standarna procedura kod cura/žena koje nikako ne mogu dobiti mjesečnicu, osim uz pomoć tableta, a potrebne su im pretrage koje moraju biti rađene striktno određenim danima ciklusa.
Ako su ti svi hormoni vađeni nasumično, dakle - van perioda menstruacije - onda to nije realna slika jer vrijednosti hormona se mijenjaju kroz ciklus, neki i drastično. Nisu iste njihove vrijednosti u prvoj ili u drugoj fazi ciklusa. Svaki hormon je zadužen za nešto i sve je to lančana reakcija, tako da je bitno ih izvaditi točno određenim danima.

Edit: evo vidila sam da su ti ipak dali Duphastone (nisam te zamijenila :D) i da si dobila M. E sad nije mi jasno, jesu li tebi te pretrage rađene za vrijeme menstruacije ili prije - u tom periodu suše? :ne zna: Jer, trebale bi biti rađene za vrijeme M.

ma meni su sve pretrage radjene prije bilo kakvog duphastona, nasumicno.
kad mi je sve napravljeno i izvadeno, dobila sam duphastone. i sada ide 4 mjeseca pijenja i tek nakon 4 mj vadjenje hormona.

Silvery
07.04.2011., 19:27
Ajoj, onda baš i nije neko realno stanje, al dobro, - nadam se da će ovaj put naštimati da za 4 mjeseca to bude u prvim danima ciklusa, tj. da će ti vaditi hormone taj zadnji 4. ciklus izazvan tabletama.
Trebalo bi tako biti. :ne zna:
Jucer sam bila kod ginekologa. Hvala bogu nije tako strasno, bar za sad. Imam obicnu cistu koja bi trebala svaki tren puknut. Uzrok je stres, ona je nastala prije otprilike dva mijeseca i tocno znam kad i zasto. Dali su mi Duphaston i sad samo cekamo da se dogodi eksplozija :) , a ako se slucajno nedogodi onda cemo vidjet sta dalje
Da, ali to nije PCOS, tj. kod policističnih jajnika nema cista, to su folikuli (i uvijek ih je više) koji nalikuju cistama pa otuda dolazi naziv. Tebi je to nešto drugo čim je cista u pitanju. Što ti je ginekolog rekao, kakvu točno cistu imaš, jeli govorio kakva bi mogla biti, hoće li pucati i sl.?

sa-stilom
08.04.2011., 15:02
Ne, neradi se o policisticnih jajnika, hvala bogu, ja sam se toga najvise bojala. Radi se o Luteinskom cistom 39x50 mm . Trebala bi puknut, a ako nece onda neznam sta dalje...

Silvery
08.04.2011., 19:03
Što se tiče te teme, više iskustva i info možeš naći na jajnici/ciste i slični problemi - općenito (http://www.forum.hr/showthread.php?t=164691), da ne budemo off.

Mish mali.
12.04.2011., 20:36
Naime, 2006. mi je ustanovljeno da imam policisticne jajnike, nakon sto je cista pukla i razlila se. Od tada pijem kontracepcijske tablete, prvo yasmin (koje sam prekinula uzimati nakin afere sa curama onim), zatim logest i na kraju diane 35, koje sam uzimala do prije mjesec dana.
Od 2006. do prije mjesec dana nisam imala pauzu nikakvu, niti jedan mjesec.
Na raznoraznim pregledima, jedan ginekolog je rekao da imam policisticne jajnike, drugi da nalikuju...do zadnje dijagnoze, da mi je desni jajnik cist, a lijevi da nalikuje na policisticni. I nova ginekologica se iznenadila sto tako dugo pijem tablete i rekla da ih prekinem piti i da bi kroz 4 do 6 mjeseci trebala doci na kontrolu, da se vidi u kakvom su zaista stanju jajnici.
Naime, problem je u tome sto sam menstruaciju imala 22.2. do 1.3. i onda sam u jednom blazem obliku dobila opet 7.3. i trajala je 3 do 4 dana.
I odonda nista.
Sto se tice seksualnih odnosa, koristimo kondom, tako da trudnocu iskljucujem?

Ne znam sto se sad dogada, da li je to zbog toga sto su mi jajnici dugo bili "umrtvljeni" ili neki 3. razlog?
Netko slicno iskustvo imao? :)

Silvery
12.04.2011., 21:27
Imaš PCOS, sindrom koji te prati, ali se da držati pod kontrolom (manje-više). Dakle, ciklusi su ti neuredni i produljeni zbog toga. To je sindrom i zna varirati. Ista stvar i meni, bili su izrazito PCO, pa nalik na PCO, pa čisto ko suza, pa sad opet nalik na PCO, jedan jajnik skroz čist. Nisu to nikakve ciste, već folikuli. Nalikuju na ciste pa otuda i naziv. Ja se trudim bez pilula to držati pod kontrolom budući da ih ne smijem uzimati - trenutno. Diane se uglavnom i daju zbog PCOS-a.

Napravi pauzu, kako ti je ginekologica rekla, i u tom periodu svakako kontroliraj hormone. Negdje je 'kratki spoj', to je očito. Možda su blaža odstupanja. Samo nisam shvatila jeli ovaj sada ciklus ovalav nakon prestanka uzimanja pilula ili si još na njima?

Mish mali.
12.04.2011., 21:44
Ne, ne, od 2og mjeseca ne pijem nista. :)
A ni ne zelim, od diane sam psihicki bila rastrojena skroz, promjene raspolozenja, plakanje, nezadovoljstvo...stvarno ne zelim ponovno na njih.

Silvery
12.04.2011., 22:26
Onda ti je to vraćanje na staro. Nakon što se prestanu piti pilule, stanje se uglavnom vraća na staro postepeno ili odmah. Tako je to kod PCOS-a. Ako su ti i prije bili neredoviti ciklusi onda bi sada moglo biti opet isto. Ne znam što bih ti savjetovala. Ja nastojim prirodno to svesti na minimum, srećom PCOS nije toliko izražen kod mene, barem zasad ne, pa nekako uspijevam. Prolistaj malo temu, pronjuškaj po netu za prehranu i ostalo. ;)

Savjetujem ti u međuvrermenu da kontroliraš hormone.

Mish mali.
12.04.2011., 22:51
Krenula sam s citanjem cijele teme, ima brdo stranica...:)
Pricekat' cu do iduceg tjedna, pa cu zvati ginekologicu da mi kaze sto tocno da radim i koje hormone da vadim.
Ako do tad ne dode menga.
Cak razmisljam da kupim test na trudnocu, cisto da sebe umirim, iako je gotovo nemoguce, pazimo se, to jest, kondom se koristi od pocetka do kraja i svaki put poslije bacimo oko na kondom, citav je uvijek...nema mi smisla bacati 90-100kn na to, a opet...

Meni je najgore kaj je mene ginekologica pustila "da dodem na kontrolu za 4-6 mjeseci". Pa sta ako niti jedan ciklus nemam za tih 6 mjeseci?

Ne znam, mozda da pustim jos ovaj tjedan, pa da zovem polikliniku

Silvery
12.04.2011., 23:46
Pusti još par dana, tjedan do 10 dana, a onda otiđi. 4-6 mjeseci je puno ako pričamo o jednom ciklusu u kojem nikako da procuriš. Nije dobro da se endometrij ne ljušti redovito posebno ako su duži periodi pa onda svakako otiđi. Vjerojatno će ti onda dati Duphastone da procuriš.

theorema
13.04.2011., 20:38
na kraju je ispalo da imam problematičnu hipofizu
mislim si, mozda je ona i okidač pcos-a kod mene
sad me šalju na MR hipofize i morat ću uzimati bromergon :(
ima li netko iskustva s tim?

Silvery
15.04.2011., 01:02
Moguće itekako, a nisi ni prva ni zadnja s tim i kojoj se zbog toga 'dogodio' PCOS, odnosno dovelo do njega.
Jer hipofiza kontrolira lučenje hormona, tj. ovdje bitnih - spolnih hormona što znači da samim time nadzire i rad jajnika, a kad tu u startu nešto zakaže - događa se lančana reakcija. I tako u krug. Na Zdravlju imaš o tome temu, samo prvo vidi što će pokazati MR.

theorema
16.04.2011., 10:52
Moguće itekako, a nisi ni prva ni zadnja s tim i kojoj se zbog toga 'dogodio' PCOS, odnosno dovelo do njega.
Jer hipofiza kontrolira lučenje hormona, tj. ovdje bitnih - spolnih hormona što znači da samim time nadzire i rad jajnika, a kad tu u startu nešto zakaže - događa se lančana reakcija. I tako u krug. Na Zdravlju imaš o tome temu, samo prvo vidi što će pokazati MR.
ma, proučila sam sve o hipofizi još kad se na prvom horm. testu pojavio povišeni prolaktin, samo sam se do zadnjeg nadala da će biti neki drugi uzrok..
radi li se o adenomu ili ne, ne mogu izbjeći bromergon.
zanima me ima li tko pozitivno iskustvo s nuspojavama?
brinem se jer inače imam niski tlak i padnem u nesvijest ako duže vrijeme stojim.
kad su mi radili B. test nisam se mogla pol sata dići iz kreveta, sve dok nisam krafnu smazala :)))
brine me, kak ću se vozit svaki dan na posao 30 km...

tina2701
16.04.2011., 17:41
Theorema...ma to ti ovisi od osobe do osobe...nitko ne podnosi lijek jednako....tako sam čitala i o metforminu koji ja pijem..al meni on ne smeta i nikad mi nije bilo loše od njega...probaj...pa ćeš vidjet kako se osjećaš...:ne zna:

trien
17.04.2011., 20:05
Predlažem vam da pročitate moju preporuku za zdrav život koja se nalazi na stranicama ovog foruma.

Mislim da će mnogima od vas zasigurno pomoći.

tina2701
17.04.2011., 21:38
Predlažem vam da pročitate moju preporuku za zdrav život koja se nalazi na stranicama ovog foruma.

Mislim da će mnogima od vas zasigurno pomoći.

..nekima ni to ne pomaže...vjeruj...probala sam sve...:ne zna:

trien
17.04.2011., 22:02
Mislim da ćete na stranicama foruma koji raspravlja o atopijskom i drugim dermatitisima, naći zanimljivo štivo.

Imam velikog iskustva s problemima koje vi imate. Prvi tumor pojavio se u dvadesetima, nakon toga je bilo redanja. Sve sam ih pobijedila. Poslušajte moju priču, sigurna sam da će vam pomoći.

Silvery
17.04.2011., 22:28
Sve smo mi čitale i načitale se o prehrani, posebno američke knjige koje niču kao gljive poslije kiše u ovom stoljeću jer ih je sada zapljusnuo val zdravog života nakon što su shvatili da se nepravilno hrane desetljećima, a o šećeru da i ne govorimo. Nema gdje ga ne trpaju. PCOS je kod svakog različit i nisu svima isti uzroci, pa tako i na svakog ne djeluje sve isto. Netko ima problema sa hipofizom, netko s progesteronom, netko s omjerom FSH i LH, netko ima inzulinsku rezistenciju itd., da ne idem u nedogled. Činjenica je da je ovo endokrinološki i metabolički poremećaj, a ima tu i genetike, način života, debljina, način konzumacije hrane, stres, psiha - svašta!

Tema, kao što vidiš, ima 225 stranica i tu se već toliko toga nadrobilo o prehrani, čajevima, namirnicama, štetnostima, hormonima i sl., pa ako imaš koji dobar recept (bez upućivanja na knjige koje trebao kupiti ili na piratstvo) slobodno napiši. Dosta nas je tu sito više čitati te razne knjige da bi našli svega par korisnih informacija koje se opet na kraju svode na isto: jedi zdravo, puno povrća, cjelovite i prirodne hrane s nižim glikemijskim indeksom, umjereno vježbaj, raspoređuj pravilno obroke, žvači pravilno, uživaj u prirodi, ne nerviraj se itd.

Igraine
18.04.2011., 11:58
Cure vidim da vas dosta koristi konopljiku, meni nije odgovarala tako da sam prestala prije nekih 10ak dana, e sad, ostalo mi je pola otvorene bočice (cca.15ml) i još jedna neotvorena bočica tinkture od 30ml koje poklanjam :)

eto, pošaljite mi porukicu u inbox ;)

overburdened
18.04.2011., 15:38
imam pitanjce vezano za izazivanje mjesečnice, pred 2 mj dobila sam yaz kojeg sam trebala počet pit s prvim danom mjesečnice zbog regulacije iste, no kako imam duge cikluse (opet 100+ dana od zadnje menge) još ga nisam počela piti, pa sad počinjem razmišljati o izazivanju menge(nisam još našla na ovoj temi da je netko pisao). Kako nisam sigurna da li se uopće u to upuštati molila bih nekog s iskustvom da napiše koju riječ. (inače, imam povećan br. folikula na jajnicima, izrazito neredovite menge sa izostancima, no ne i akne, dlakavost, i sl.)

Ninna
18.04.2011., 17:37
nakon brdo pretraga napokon se bližim pravoj dijagnozi i terapiji vezano za PCOS, osim visokog prolaktina, endokrinolog me poslao na ogtt i inzulin u ogtt... vidim da vas tu ima par sa inzulinskom rezistencijom pa ako mi možete pomoći da li je to to...
nalazi za ogtt:
glukoza 0' 6.0 (ref.vr. 4,4-6,4)
glukoza 120' 6,7 ( 4,4-7,8)

inzulin 0' 14,02 (2,6-24,9)
inzulin 120' 68,7 ali mi tu ne piše nikakva referentna vrijednost... da li tu vrijedi isto kao inzulin 0' :confused:

Ninna
18.04.2011., 17:45
imam pitanjce vezano za izazivanje mjesečnice, pred 2 mj dobila sam yaz kojeg sam trebala počet pit s prvim danom mjesečnice zbog regulacije iste, no kako imam duge cikluse (opet 100+ dana od zadnje menge) još ga nisam počela piti, pa sad počinjem razmišljati o izazivanju menge(nisam još našla na ovoj temi da je netko pisao). Kako nisam sigurna da li se uopće u to upuštati molila bih nekog s iskustvom da napiše koju riječ. (inače, imam povećan br. folikula na jajnicima, izrazito neredovite menge sa izostancima, no ne i akne, dlakavost, i sl.)

ja sam za izazivanje mj. pila duphastone 10 dana dvije na dan, i nakon 2-3 dana prokrvarila, to ti je i ginekolog trebao preporučiti budući da imaš duge cikluse, a da bi mogla početi što prije sa yaz-om, tako sam bar ja napravila...jer sam isto imala jako duge cikluse a htjela sam što prije početi sa kontracepcijom

tina2701
18.04.2011., 21:43
nakon brdo pretraga napokon se bližim pravoj dijagnozi i terapiji vezano za PCOS, osim visokog prolaktina, endokrinolog me poslao na ogtt i inzulin u ogtt... vidim da vas tu ima par sa inzulinskom rezistencijom pa ako mi možete pomoći da li je to to...
nalazi za ogtt:
glukoza 0' 6.0 (ref.vr. 4,4-6,4)
glukoza 120' 6,7 ( 4,4-7,8)

inzulin 0' 14,02 (2,6-24,9)
inzulin 120' 68,7 ali mi tu ne piše nikakva referentna vrijednost... da li tu vrijedi isto kao inzulin 0' :confused:

...meni su iste ref.vrijednosti i za nulu i za 120:ne zna:

overburdened
18.04.2011., 22:41
ja sam za izazivanje mj. pila duphastone 10 dana dvije na dan, i nakon 2-3 dana prokrvarila, to ti je i ginekolog trebao preporučiti budući da imaš duge cikluse, a da bi mogla početi što prije sa yaz-om, tako sam bar ja napravila...jer sam isto imala jako duge cikluse a htjela sam što prije početi sa kontracepcijom

hvala ti:five: jesi imala nekakve nuspojave, tipa mučnine i sl. dok si to pila? Ginekologica mi je to spominjala,al nisam obraćala pažnju misleći (tj.nadajući se) da ću brzo dobit

Ninna
19.04.2011., 09:01
...meni su iste ref.vrijednosti i za nulu i za 120:ne zna:

onda je to to...što znači da mi je inzulin 120' dosta povišen, krasno, sad još i to :rolleyes: ali ajde, bar znam uzrok svemu tome i nadam se da ću odmah dobiti terapiju

Ninna
19.04.2011., 09:03
hvala ti:five: jesi imala nekakve nuspojave, tipa mučnine i sl. dok si to pila? Ginekologica mi je to spominjala,al nisam obraćala pažnju misleći (tj.nadajući se) da ću brzo dobit

nisam imala baš nikakve nuspojave :mig:

Sigurna
19.04.2011., 10:03
nisam imala baš nikakve nuspojave :mig:

Ja sam dobila Utrogestan. Piti 5 dana po 4 komada. Zadnju popila prekjučer, pa sad čekam. A nus-pojave su kao kod trudnica - sise su mi veće, bradavice me bole tak da mi i grudnjak smeta, trbuh mi je takav da prek njega ne vidim, i jedem ko da nisam jela mjesec dana. Nadam se da bu M došla uskoro, pa da ovo prestane. Samo me baš zanima kakva budem onda na Dianama. Godinama sam pila Cilest i bilo mi OK. Do prije tri godine. Kad sam počela imati neke nuspojave kao sad pod Utrogestanom, samo manje intenzivne.