PDA

View Full Version : Sindrom policističnih jajnika ili PCOS

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

Tinchi
05.03.2003., 11:20
...da se jave.

Pila sam Diane 4,5 godine s pauzama, sad pijem Triquilar uz neke sitnije nuspojave. Diane su mi se totalno zgadile, ponajviše zbog foruma....

Nezadovoljna sam svojom ginekologicom, ona kao da ne zna ili mi ne želi detaljno reći sve o tome... Ili ja pretjerujem? Kad god je pitam ona mi govori nešto neodređeno poput - 'liječiš se do daljnjega' ili 'to će ti bit tak do trudnoće' :eek: Ma krasno, hvala vam...

Ja ne mislim bit trudna još 10 godina!

Kaj je najbolje na Dianama piše da je to izlječivo i da se tretira od par mjeseci do dvije godine... Na netu isto tako... Znači, meni bi trebalo biti ok kad prestanem piti te tablete ali čim napravim pauzu menga mi opet šteka i ništa nije u redu... To mene muči budući da sam ja imala blaži oblik cisti (tzv. mikrocistične jajnike) što bi trebalo biti relativno izlječivo.

Jedino što mi se lice očistilo, to je ok.

Sad idem privatniku čisto da čujem drugo mišljenje... Moram reći da me niti jednom nije slala na kontrolu krvi dok sam pila Diane.

PITANJA za vas curke:

1. Je li ikoja to izlječila da više nikad ne mora piti tablete?
2. Je li se ikojoj išta pogoršalo od terapije?
3. Zna li itko više o tom fenomenu cista na jajniku i hormonalnog poremećaja...? Zašto do toga dolazi? Dr. mi ništa ne zna konkretno reći, možda netko od vas ima bolje doktore...

Hvala vam. :)

kinara
05.03.2003., 11:42
Hej Tinchi

Javljam se na raport! :D
1. jos ne znam

2. pa ovak..meni svaki put kad sam na pauzi sve podivlja, i jos se povecaju.. onak..dok pijem tablete, onda su ciste velicine graska, a kad sam na pauzi onda velicine grozdja pa i vece...arghh..
Mene je vec isto pun kufer toga svega, i pitala sam svoju dr. sta mi se u naaajgorem slucaju moze dogoditi ak prestanem. Naravno, sve je to individualno, nekima se moze toliko pogorsat stanje, da je onda bolje ih drzat pod kontrolom. Moglo bi npr. ti se totalno poremetiti ciklus (ofkors, to sve ovisi o hormonalnoj ravnotezi), pa da onda nemas ovulacije, sto i nije tako tragicno ako ne mislis zatrudniti :D

3. A to je isto kod svakog razlicito. Kao u principu, dolazi do cista kad dodje do hormonalnog poremecaja, stvaraju ti se vise muskih hormona (zato Diane imaju samo zenske hormone). Zato je cesti simptom pojacana dlakavost, pristici i sta sve ne. Al to npr. kod mene uopce nije bio slucaj. NIsam ni dlakava, a nemam ni pristice :confused:
Meni je moja dr. rekla da to moze sve biti posljedica stresa, jer kad si pod stresom, onda ti hipofiza pocne sumanuto radit, pa dodje do neravnoteze. Mislim, neko od stresa dobije chir na zelucu, nekog strefi infarkt, a neko dobije ciste na jajnicima...
Eto..nadam se da sam ti malo pomogla

Tinchi
06.03.2003., 20:22
kinara, hvala...

Moguće je da je od stresa, ustvari sve sam više uvjerena da je stres uzrok sve većeg broja poremećaja općenito...

Meni je doktorica rekla da to dođe od loše ishrane, nedostatka minerala i vitamina i sl.. Meni je to čudno jer je moja mama užasno pazila da mi jedemo sve vitamine, nikad nam nije davala kole, kinderlade i sl... Ja dandanas volim i jedem s guštom voće i povrće..
Jedino ak je problem u genetskoj hrani...

Onda smog, loš zrak, mama moja veli Černobil :D Meni je to smješno al opet.. Ne znaš...

Daj cure, di ste??? Toliko ste pisale na Dianama a sad vas nema!!! :( Ja idem privatniku tek u slijedeći četvrtak odnosno tjedan iza, kad prođe kaos na faxu...

teta mica
06.03.2003., 20:47
Ja imam PCOS. Doktor (privatnik) me ubijao sa Dianama 35 za koje kaže da su JEDINI izbor liječenja te bolesti. Međutim pila sam ih godinu dana i mislila sam da ću svisnuti. Inače nemam problema sa mengom niti aknama, nego još gorim - dlakama. Da toga nema po licu, ne vjerujem da bi uopće i liječila taj prilično naporan poremećaj, ali i jako neugodan. Dr. kaže važno je imati dijete što prije. Ali ja dijete još ne želim. Sada sam na pauzi te čekam nalaze hormona nakon jednogodišnje terapije. Onda ću vidjeti šta dalje. Prekinuti th ili nastaviti sa problemima koje mi stvara terapija. A s obzirom da na tržištu, navodno, nema ništa drugo za taj poremećaj, (po mom dr.) onda neznam da li ću ikada ozdravtit, jer Diane više ne želim piti. Makar svaki dan mislim da više neću biti "zdrava". Inače sam dosta optimistična. u forumu sam pročitala za jednu curu također sa PCOS-om koja bi svoje akne mjenjala za dlake, ali vjeruj mi, nema ničega gorega od brade i brkova. Niti akne nisu strašne. A nitko te ne shvaća ozbiljno (mislim na doktore)....

Tinchi
06.03.2003., 23:29
Čekaj mica, ti STVARNo pričaš o pravim dlakama na licu???

Ja se slabo sjećam, meni su dlake isto bile pojačane, na preponama i listovima najviše, i lagano brčići, ali otada to permanentno depiliram i istina, puno su rjeđe, tako da u biti ne znam jer je to depialcija oslabila korijen ili terapija stvarno pomaže...

Ne tješi me ovo što pišeš... Što prije ostat trudna, đizs, pa ovo me fakat bedira.. :( I ovo za Diane, nemoguće da je to jedini lijek...

Ja sam isto optimista, nema te sile koja će me pokolebati... Mora postojati rješenje..

magic
07.03.2003., 07:58
Odmah da vam kazhem da trudnoca i porod ne lijeche jajnike. Meni se stanje drastichno pogorshalo nakon trudnoce i poroda.

Sad sam dvije godine na cilestu i pit cu ga bez pauze uz redovne kontrole krvne slike i jetrenih proba, josh nekoliko godina.

polly
07.03.2003., 08:07
Tinchi kaže:
Što prije ostat trudna, đizs, pa ovo me fakat bedira..

Ja nemam takvih problema, ali imam 39 god. (vremensko iskustvo) i više (8) kolegica i prijateljica sa policističnim jajnicima i raznim problemima vezano uz to. Sve imaju djecu i niti jednoj se stanje nije popravilo nakon porođaja.
Znači da nema smisla forsirati djecu kao rješenje zdravstvenih problema jer od toga tak i tak slabo ima koristi.

rafaela
07.03.2003., 08:32
teta mica:
u forumu sam pročitala za jednu curu također sa PCOS-om koja bi svoje akne mjenjala za dlake,

Aha, ja sam ta. :D I još uvijek mislim tako. Eto, ja ne mislim da su dlake toliki problem, valjda zato što ih nikad u životu nisam imala. Da ih imam kao ti , sigurno bih i mislila kao ti. Svakome je njegov problem najgori. Da me vidiš, sigurno bi rekla 'Ma to ti nije ništa, jedva se primijeti'. Ali meni izgleda strašno.:(

Ne. A da ti pravo kažem, nisam niti čula da se neko Dianama izliječio.
Diane 35 daju dobar rezultat samo dok ih uzimaš, a kad prestaneš-paff, opet sve po starom.
Diane sam uzimala u tri navrata zbog akni (zadnji put konstantno 2 godine), ali i mikrocističnih jajnika
Da nisam mimala akne ne bih ih nikad uzimala jer mi je zdravlje u redu, menstruacije redovite.
Dok sam uzimala Diane , na ultrazvuku su se i dalje vidjele male cistice.

TIJEKOM terapije je bilo poboljšanje (manje cistica, akne nestale), ali POSLIJE svake terapije, akne su se vraćale još u gorem obliku, menge su se totalno poremetile. E onda mi je ginekologica preporučila još neke hormone 'da mi regulira ciklus'. Ja sam ju zamalo poslala u onu stvar.
Diane 35 ne uzimam već pol godine, koža mi je koma, ali već drugi mjesec uzimam Roaccutane (topic o Roaccutanu). Koža mi je i dalje koma, ljušti se , peče, vid mi se muti, krv iz nosa.
Sigurna sam da ću i od ovog osdustati.

Što se tiče Diana 35, jedino dobro što su mi donijele je čisti ten TIJEKOM njihovog korištenja.
A što su mi još donijele: opći umor, napuhnutost, pucanje kapilara, debljanje...(moja draga ginekologica je rekla da sam si sve to umislila) :rolleyes:

Trenutno tražim neki prirodniji oblik liječenja. Navodno vitamin B5 daje jako dobre rezultate.

3. Zna li itko više o tom fenomenu cista na jajniku i hormonalnog poremećaja...? Zašto do toga dolazi? Dr. mi ništa ne zna konkretno reći, možda netko od vas ima bolje doktore...

Ja sam čula da oko 10-15 % žena ima manje ili veće ciste na jajnicima, a isto tako dosta njih nema nikakve probleme oko toga.

Da nemam kožnih problema, uopće me mikrocistični jajnici ne bi brinuli. Meni je unatoč njima, hormonalni nalaz UREDAN.
Otkud onda akne? Bog zna.
Veli meni dermatolog: imate masnu kožu, lojne žlijezde luče previše sebuma. ?
'Koji bi mogao biti uzrok?' pitam ja.
'Policistični jajnici'. I tako sve u krug, ma niti doktori ne znaju točno zašto nastaju ciste na jajnicima.
Meni je ovaj isti rekao da imam tri mogućnosti za liječit akne:
1. Diane 35 (ili neki drugi hormosnki pripravak/
2. Roaccutane
3. Ostati trudna, jer trudnoća u dosta slučajeva izliječi kožne probleme.

I sad sam na Roaccutanu, ali mislim da sutra više neću biti.

magic
07.03.2003., 08:34
Ma shto je vama, nishta trudnoce ne lijeche...to je sluchajna podudarnost kod nekih zhena.

indian
07.03.2003., 11:20
Hm, svašta sam tu pročitala...
ko je ono rekao ciste ko grozdovi :D...teško, normalna veličina jajnika je 2(2.5)×2(2.5) cm!

Evo ja npr. isto imam policistične jajnike (srećom nemam problema s dlakama :D) ali meni moj ginekolog nije dao Dianu već Cilest. Pila sam ih lani 5 mjeseci (ja mislim), nakon toga na ultrazvuk i sve pet. Skroz su se povukle.
Međutim menstruacije su opet počele imat produljen ciklus pa ih sad opet pijem, evo treći mjesec. Mislim da ću tako još malo pa onda opet na pauzu. Valjda, moram pitat ginekologa :rolleyes:

A ovaj uzrok nastajanja, jedan od glavnih razloga je i genetski, nasljedno..tako je bar meni rečeno.

Meni je doktorica rekla da to dođe od loše ishrane, nedostatka minerala i vitamina i sl..

Ovo mi se čini totalno glup i besmislen razlog, ja sam ko i ti, primjer da to nema nikakve veze..količina vitamina i minerala u tijelu idealni :)

A onaj doktor na ultrazvuku isto mi je preporučio što prije rodit dijete...

Tinchi
07.03.2003., 11:22
Misliš da je ljuštenje kože posljedica prestanka uzimanja Diana? Ja već par mjeseci ne pijem Diane a lice mi je grozno - suho, perutavo, istina prištići su se smanjili, ali umjesto masne i mješovite kože doći na extra suhu - hvala lijepa.

Ista stvar je i s kožom tijela...

Magic, ti si žena u najboljim godinama... Reci mi kada ti je dijagnosticiran problem i koliko to traje?

I složila bih se s tobom glede trudnoće, sad sam se sjetila žene svog bratića, ona je imala sličan tip problema i nakon poroda je cijela bila u groznom stanju... Sad su dijeta i kozmetički tretmani učinili svoje i izgeda jako dobro, ali opet - nije zdrava. Ne znam ni može li imati još kojeg bebača jer je cijelu trudnoću jedva izdurala...

A glede trudnoće i kožnih problema... ma briga me za kožu, ionako nije toliko strašno, a i sve se da danas srediti, ja samo želim imati normalnu menstruaciju bez intervencije ikakvih tableta...

Razmišljam o alternativnim metodama liječenja...

magic
07.03.2003., 11:42
Tinchi kaže:

Magic, ti si žena u najboljim godinama... Reci mi kada ti je dijagnosticiran problem i koliko to traje?

Ja imam 40 godina.

Meni je to dijagnosticirano u ranim dvadesetima...tad su pocheli problemi s tenom, spotting pri ovulaciji i grozni bolovi te skracenje ciklusa...

Stanje je potrajalo do trudnoce, mirovalo je koliko i jajnici - trudnocu i josh nekih pet mjeseci.

A onda :rolleyes: katastrofa. Otpadanje kose, grozna kozha, svrbez, nekakve ekcematozne promjene, menstruacijski ciklus na petnaest dana uz grozna krvarenja, mrshavost ma shtojaznamshtosve ne. Kontracepcijske tablete nisu se usudili mi dati jer imam ciste i u grudima.

Prije neke tri godine stanje je bilo tako loshe da sam odluchila u dogovoru s ginekologom pocheti piti Cilest. 6 mjeseci sam imala sve nuspojave koje su navedene i josh poneke koje valjda medicina zabiljezhila nije ;)

Sad je ok. Pit cu ih josh tri-chetiri godine uz kontrolu krvi i mamografiju, a onda cu napraviti pauzu da vidim da li sam ushla u menopauzu. I nastaviti s Cilestom ili nadomjesnom hormonalnom terapijom ukoliko cu biti u klimakteriju.

Tinchi
07.03.2003., 11:48
A jesu li te upoznali s mogućim posljedicama digotrajnog uzimanja kontracepcije? Ako ih uopće ima...

Iz tebe izvire optimizam.. Super mi je to :)

Ja sam isto takva, idemo naprijed..! Jelda?

magic
07.03.2003., 11:54
Imam odlichnog ginekologa, vrlo razumnog chovjeka. Apsolutno su mi svi rekli da ni u kom sluchaju ne pijem kontracepciju u mojim godinama...a on mi je lijepo rekao da uz redovne kontrole nema straha :)

.

A optimizam...pa naravno, najljepshe su godine pred nama :)

I ne bojte se, zatrudnit cete vi bez problema, samo ne lijechite jajnike trudnocom, bebu imajte kad ju stvarno budete pozheljele :)

indian
07.03.2003., 11:58
magic kaže:
I ne bojte se, zatrudnit cete vi bez problema, samo ne lijechite jajnike trudnocom, bebu imajte kad ju stvarno budete pozheljele :)

Ne znam za druge, al tolko blentava nisam! :cool:

magic, šta je spotting pri ovulaciji?..iskreno, ja tu ovulaciju uopće ne registriram :rolleyes:

magic
07.03.2003., 12:06
spotting - flekanje. Ne bash kao menstruacija ali smeta.

A bolovi :rolleyes: :mad: :( znalo mi je pozlit. Prije dvadeset godina dok nije bilo uzv-a u tako shirokoj upotrebi mislili su da sam hipohondar. Zbir tako chudnih simptoma...

Kiki
07.03.2003., 12:18
polly kaže:
Ja nemam takvih problema, ali imam 39 god. (vremensko iskustvo) i više (8) kolegica i prijateljica sa policističnim jajnicima i raznim problemima vezano uz to. Sve imaju djecu i niti jednoj se stanje nije popravilo nakon porođaja.
Znači da nema smisla forsirati djecu kao rješenje zdravstvenih problema jer od toga tak i tak slabo ima koristi.

Cek, cek, ja sam skuzila da joj je lijecnik rekao da ima djecu sto prije jer moze doci do komplikacija s trudnocom ili cak do nemogucnosti imanja djece, a ne zato jer ce joj trudnoca popravit stanje.
Ovdje se u novinama puno pisalo o tome jer ona kretenusa Posh Spice ima policisticne jajnike i koliko se sjecam u svim novinama su spomenuli da je teze zanijet, a ponekad i nemoguce imat djecu ako se imaju policisticni jajnici.

magic
07.03.2003., 12:21
Ja sam imala zavaljenu i nerazvijenu maternicu + policistichne jajnike.

Zatrudnjela sam isti mjesec kad sam imala odnos bez zashtite (namjerno).

Ne kazhem da je to pravilo, ali bome nije ni ovo drugo :)

Kiki
07.03.2003., 12:21
magic kaže:
Imam odlichnog ginekologa, vrlo razumnog chovjeka. Apsolutno su mi svi rekli da ni u kom sluchaju ne pijem kontracepciju u mojim godinama...a on mi je lijepo rekao da uz redovne kontrole nema straha :)

Ja sam jos cula od mog doktora da ako si nepusac, kontraceptivne pilule mozes uzimat bez straha puno duze nego zene koje su pusaci.
Naravno, uz redovno kontroliranje krvne slike, etc...

magic
07.03.2003., 12:36
Ima puno stanja pri kojima se ne preporucha uzimanje tableta...zato treba razgovarati i s ginekologom i s lijechnikom opce prakse, napraviti kompletan check-up i onda vidjeti.

I naravno staviti na vagu - da li je vazhnije da se dobro osjecash i funkcionirash ili potencijalna opasnost koja vreba od sintetichkih hormona.

Meni se nije bilo teshko odluchiti :)

magic
07.03.2003., 12:47
Htje sam reci da djevojka/zhena mora sama odluchiti shto zheli sa svojim tijelom te biti jako dobro upoznata sa svim znanim nuspojavama i posljedicama. Kod ovakvih stvari nema nagovaranja.

Moja majka grozno teshko prolazi kroz klimakterij, i psihichki i fizichki - depresije, osteoporoza, valunzi, tlak....

Njena sestra uzima hormone, ja uzimam hormone, obratili smo se nashem ginekologu - igrom sluchja sve tri idemo istome, da pokusha s njom razgovarati, a on je rekao da kod osoba koje netko nagovori na hormonalnu terapiju nuspojave "nikad" ne prodju a i pozitivni efekti su puno slabiji. Eto, zna chovjek.

ankada
07.03.2003., 13:00
Vidim da si iz Zagreba. Ako ti se da otidji u Dom zdravlja u Swarcovoj , kod Kvatrica, doktor se zove Damir Blagojevic.
Jako je dobar dijagnosticar. Napipao mi je rukom mali miomic velicine zrna graska, a lijecnik na UZV- u, isto strucnjak u Petrovoj bolnici, ga nije nasao!
Drugi UZV, miomic tamo!
Nije bas jako pricljiv, strog je, ali je jako dobar strucnjak. Vise misljenja ti nece skoditi.
Obavio mi je skidanje polipa kojih je za moju dob bilo malo previse i u maternici i van nje.
Bojala sam se da necu moci ostati trudna, ali bilo je sve OK.
Jedino mu je medicinska sestra ziva koma. Azdaja od zene, troglava ala...:mad:

viky
07.03.2003., 13:18
magic kaže:
Ma shto je vama, nishta trudnoce ne lijeche...to je sluchajna podudarnost kod nekih zhena.

Upravo tako. Moj stari je ginic i uvijek kaze da onog trena kada ti ginekolog savjetuje da zatrudnis da bi rijesila neki problem to je pravo vrijeme da potrazis novog gonekologa.

kinara
07.03.2003., 15:46
Heheh..prvo nist, a sad u pol dana 20 postova... :D

indian - ono sam ja bial rekla za velicine grozdova...ofkors da nisam mislila na CIJELI grozd kao takav...:D Odnosilo se na to kak mi se te cistice povecaju kad sam na pauzi sa velicine graska na velicnu bobice grozda (ok, nisam bila bas precizna). vidla svojim ocima, na ultrazvuku... uzas. :(

Ono za trudnocu i to... pa normalno da teze dolazi do zaceca jer ipak ak postoji taj hormonalni poremecaj, kod nekih onda dolazi do izostanka ovulacije, ili bas ne dozrijeva jajna stanica ili tako nesto u tom stilu, pa onda normalno da je teze zanijeti. A kod nekih moze doci i do potpunog izostanka ovulacije, pa je onda vrlo vrlo vrlo tesko ili gotovo nemoguce zanijeti.

A ono s prehranom... :rolleyes: To je stvarno najlakse rec, i nekak mi je logicno da to bude razlog za akne al bas sad za ciste...hmmmm

Kiki
07.03.2003., 16:47
Ma to nije razlog ni za akne...prehrana mislim. Ovdje vec duze vrijeme pisu po novinama i magazinima i govore na TV da prehrana nema veze s aknama nego da su kozni poremecaji uzrokovani stresom ili s hormonalnim imbalance.
Dakle, mos pojest i tri kila cokolade i nes dobit aknu ako nemas vec predispoziciju. Ako pak imas kozni poremecaj (hormonalni ili na nervnoj bazi), imat ces ga, jeo ti cokoladu ili ne.

soks
08.03.2003., 21:09
evo znam ja jednu curu, imala je problema s policističnim jajnicima, a onda je počela redovito trčat, skinula jedno 7 kila i sad ih više nema, menstruacije uredne (pila je Dabroston). Treba tjelesnu težinu dovest u normalu, nie dobro ni biti premršav, koliko znam to isto utječe na menstruacijski ciklus.

Kiki
08.03.2003., 23:03
Mislim da tezina nema nikakve veze s policisticnim jajnicima. Osim toga, neke vanjske manifestacije istih (dlakavost, akne) se ne mogu rijesit trcanjem i tjelovjezbom.

Tinchi
09.03.2003., 10:09
Mislim da soks ima pravo, ali tiče se samo nekih žena... Meni je dr. još davno rekla da to može biti i povezano s masnim tkivom, ali ne kod svakoga... Ja sam otada skinula nešto kg, sad skidam još jer imam viška... Ma ako se ispostavi da je u tom stvar, dovraga i sve! Makar... to bi bilo najlakše i najbolje rješenje problema...

teta mica
09.03.2003., 10:52
Debljina ima puno veze sa razvojem dijabetesa, ali i u salu se "proizvodi" testosteron. To suneki biokemijski procesi koji se događaju u tijelu. tako da je prvo i osnovno ustvari smršaviti.

indian
09.03.2003., 14:17
kinara kaže:
indian - ono sam ja bial rekla za velicine grozdova...ofkors da nisam mislila na CIJELI grozd kao takav...:D Odnosilo se na to kak mi se te cistice povecaju kad sam na pauzi sa velicine graska na velicnu bobice grozda (ok, nisam bila bas precizna). vidla svojim ocima, na ultrazvuku... uzas. :(

Ma ženo cijeli jajnik je 2×2 cm..pa nema šanse da je SAMO JEDNA cista tolika..nemoguće :eek:

A i ovo s debljinom :rolleyes: ..prvi put čujem, al zvuči totalno besmisleno..i šta je najgore takve informacije od doktora dolaze :rolleyes:

soks
09.03.2003., 17:54
da, da, baš debljina

http://www.medicina.hr/clanci/policisticna_bolest_jajnika.htm

indian
09.03.2003., 18:06
Evo sam pročitala članak, max. što sam ja vidila da piše je 7-8mm, al dobro..mandarina :D

A ostatak, evo npr. ja nemam problema ni s debljinom, ni s dlakavošću, ni s ispadanjem kose..:rolleyes:
Pomalo navodi na krivi put..

Tinchi
09.03.2003., 18:55
Pročitah. I što mi je najgore - grozno da ovo sve saznam s interneta a da mi ni endokrinologica i ginićka nisu rekle ni riječ...

Nisam sad neznam kak debela, ali vidi se da imam par kg viška, a da me nitko ne upozori kako bi možda bilo nužno da to skinem??? Jedno je kad ti je motiv broj manje hlače (tad se ni ne uspjeva) ali zdravlje..??

Nitko me nije pitao pušim li i koliko?? Nitko mi nije rekao da me to može žestoko sjebati?? Ja sam sama smanjila cigarete, i to nakon onih Diana na forumu. Možda da više ne idem doktoru već da se počnem sama liječiti preko interneta???

Nitko me na alkohol nije upozorio?? (makar to mi se ne čini ne znam sad kako strašno)

Nitko me nije tjerao vaditi šećer (ne daj bože, ali opet, tko zna????)

I one sve opcije liječenja... Pa nisu to samo Diane, bar koliko ja vidim...

Mojoj ginićki je valjda svaki put dovoljno da me odmjeri i konstatira kako dobro izgledam, kako nemam ni akne i to je to... Sve što čujem od nje...

Sad sam stvarno u komi... :( A i dolazi sutra menga pa još ne mogu privatniku :( :mad: :( Osim toga cijelo vrijeme imam onaj 'spotting', skoro cijeli ciklus!

Puknut ću.... :mad:

Gdje mi je optimizam nestao??

kinara
09.03.2003., 19:22
indian kaže:
Ma ženo cijeli jajnik je 2×2 cm..pa nema šanse da je SAMO JEDNA cista tolika..nemoguće :eek:

indian hehehe...a zasto bih ja izmisljala??? Ili preuvelicavala uopce?? Stvarno ne vidim razloga za to.
Dakle, evo za svaki slucaj, citiram doslovce ono sto pise na mom nalazu ultrazvuka: "blablabla......desni jajnik 48x34x26 mm, sa nekoliko folikula 22x23mm..." To je bilo jednom kad mi je bilo najgore stanje, a vjerojatno je bilo pred megu ili sta vec da je jajnik bio toliki (inace je 30x20mm)
Malo mi je smijesno da moram to tak dokazivati al eto... :rolleyes:
Ak ipak jos slucajno ne vjerujes, mogu ti i skenirat... :D

indian
09.03.2003., 19:57
kinara kaže:
indian hehehe...a zasto bih ja izmisljala??? Ili preuvelicavala uopce?? Stvarno ne vidim razloga za to.
Dakle, evo za svaki slucaj, citiram doslovce ono sto pise na mom nalazu ultrazvuka: "blablabla......desni jajnik 48x34x26 mm, sa nekoliko folikula 22x23mm..." To je bilo jednom kad mi je bilo najgore stanje, a vjerojatno je bilo pred megu ili sta vec da je jajnik bio toliki (inace je 30x20mm)
Malo mi je smijesno da moram to tak dokazivati al eto... :rolleyes:
Ak ipak jos slucajno ne vjerujes, mogu ti i skenirat... :D

:eek: :eek:

Uuuuf, koliko jajnici :eek:

To je neka poodmakla faza, koliko su meni rekli prilično opasna situacija...

Tinchi, zašto si ti tako "prestrašena" time? Mislim, nije ni meni baš nadraže :rolleyes: al šta sad živi se....
Ko što sam rekla ja nemam pretjeranu težinu, mislim da ti skidanje tih par kilica viška neće puno pomoć..

teta mica
09.03.2003., 20:10
lijekovi koji potiskuju djelovanje muških spolnih hormona - ciproteron acetat, spironolakton, flutamid, finasterid

?!

:confused:

Tinchi
09.03.2003., 22:27
Ma nije meni zbog kila, cigareta i svega, ne, nego sam općenito ljuta na to naše zdravstvo i doktore koji ti ni jednu suvislu ne znaju o ničemu reći....

vesnakuša
10.03.2003., 06:43
Ma nije meni zbog kila, cigareta i svega, ne, nego sam općenito ljuta na to naše zdravstvo i doktore koji ti ni jednu suvislu ne znaju o ničemu reći....

To je najveća istina. Valjda doktori misle da svi imamo Internet i da informacije možemo saznati on-line. Ili svi imamo doma medicinske enciklopedije i pretplaćeni smo na medicinske časopise sa najnovijim novostima! Šta će nam onda on kada sve znamo!

magic
10.03.2003., 12:24
Ne bih se slozhila. Mislim da su zhene josh uvijek premalo upoznate sa svojom anatomijom te promjenama koje nastupaju. Chak i s uobichajenim, a kamo li sa nekim bolesnim stanjem.

magic
10.03.2003., 12:26
A i te kilazhe ste se uhvatile k'o pijan plota...ja sam najvecih problema s pc jajnicima imala s 47 kilograma. Je li i to previshe? Pravila ne postoje.

vesnakuša
10.03.2003., 13:03
Išla sam u medicinsku školu u kojoj PCOS ne da nije spomenut, nego nisam niti znala što je to (valjda tada to nije bilo tako često) Učili smo samo česte bolesti. Tak da nije ni čudo kaj o tome rijetko tko zna, a kada te to snađe onda se raspituješ.

Evo link na kojem je to lijepo opisano:

http://www.poliklinika-harni.hr/teme/neplodn/05pcos.asp

magic
10.03.2003., 13:09
Mozhda si bila bolesna kad su to uchili ;)

vesnakuša
10.03.2003., 13:30
Moš mislit. 10 stranica popunjenih u bilježnici kroz cijelo polugodište iz vrlo mi dragog predmeta - ginekologije!

Tinchi
10.03.2003., 13:35
Evo, pročitala sam i ovaj članak... Puno podudarnosti sa prošlim, uz neke dodatke... (liječenje svjetlom :confused: )

Uglavnom, smeta me što doktori ne razgovaraju s curama jer očito je da se svakoj treba posvetiti pojedinačno s posebnom pažnjom... baš zbog činjenice da svaka pokazuje određene simptome... Svaka od nas kombinira neke od navedenih na stranicama. Živcira me što smo većini njih samo brojke a ne imena i prezimena, osobe , individualci... Nadam se da su privatnici drukčiji, ako im već plaćaš...

Recimo, meni kosa baš ne ispada, dapače, s godinama je sve gušća, a i krvni tlak mi je snižen do normalan (češće normalan)

Osim toga, sad mi je sinulo da sam ja s negdje 16-17 god (otprilike vrijeme postavljanja dijagnoze) skinula 10 kg, pa poslije još 5 (bila sam stvarno buca) Nakon toga nisam bila na pretragama tako da ne znam je li se išta promijenilo, znam da mi se lice očistilo i dlačice su se smanjile. Je li to zbog tih kila ili tableta vrag zna...??

Dobila sam mengu danas i moram čekat da prođe, onda trčim tom prokletom doktoru.. Koristit će mi još jedno mišljenje. Cure, kaj mislite da mu isprintam ove članke i odnesem mu da ih prokomentira?

magic
10.03.2003., 13:40
Zaista ne znam kakav odnos imate sa svojim ginekolozima, no i oni se dadu nijenjati, bash kao i lijechnici opce prakse. Ja odlazim privatnome ginekologu i to je treci u 15 godina, chak nisam zadrzhala ni onoga koji mi je vodio trudnocu jer nije pokazao ama bash nikakvo razumijevanje za te moje vrazhje jajnike...ja bih se rushila od bolova, a on meni antibiotike...:rolleyes:

Ovome svome lijepo dodjem s isprintanim chlankom ili fotokopijom da ne bi bilo da sam neshto krivo razumjela ili interpretirala i onda razglabamo...i bash je odushevljan i mojim poznavanjem vlastitog tijela i zanimanjem :)

Tinchi
10.03.2003., 13:46
magic, misliš dakle da je ok da ja novom giniću sve to odnesem?

Idem kod njega po preporuci, moja dobra frendica je oduševljena njime i ja joj vjerujem, kaže da se s njim dade super razgovarati, a navodno je i dobar stručnjak, čovjek zna znanje..

Bumo vidli.

Tinchi
10.03.2003., 13:49
I još me jedna stvar nervira - gomila doktora kao da se boji reći 'ne znam što vam je' nego se prave pametni i rade pokuse na tebi...

Pa jebemu, više ću te cijeniti ako priznaš da nisi upućen u problem, istina odnijet ću svoj karton ali neću te se sjećati s gorčinom... Bolje tako nego da predstavljam još jednog dosadnog pacijenta kojeg se što prije treba riješiti...

magic
10.03.2003., 13:50
Ma kazhem ti da tako uchinish. Nisu ginekolozi vidovnjaci, odakle bi on znao koliko si ti informirana i koliko uopce zhelish znati o svojoj anatomiji.

Ima zhena shto ne znaju svoje spolne organe ni nabrojat ili pod to podrazumijevaju samo...jelte nju :)

Samo ti njemu odnesi.

Mozhesh ga chak pitat nek te naruchi samo na razgovor, naravno kad vec budesh njegov pacijent.

Tinchi
10.03.2003., 13:51
Dobro, krećem printat... :)

Tinchi
21.03.2003., 11:19
Evo, idem na ultrazvuk i razgovor (NAPOKON!) drugom dr.-u u ponedjeljak pa javim što mi reče...

ancica
21.03.2003., 12:24
Da, ja imam slicne-iste probleme već godinama (multicističnost janika, nedostatak ženskih hormona, menge svakih 45 dana ako ne pijem nista...) ... promijenila sam 3 ginekologa, ni ovaj posljednji ne valja, i najviše sam frustrirana jer ne znam što ja to imam, zašto, jel to bolest,...najgore od svega što mi je žena na ultrazvuku rekla da imam i SPUSTENU MATERNICU (??) te da bi mogla imati problema u trudnoći i bolne spolne odnose,te da moram izbjegavati određene poze... da, seks do sad mi je uglavnom bio grozno bolan, ja misla da je to od moje "nenapaljenosti", a kaj ja znam više, možda i je... samo se nadam da nisam samu sebe uništila kad sam sa 17 dosta smršavila,a sad sam skoro i vratila te kile...
ako netko zna nesto o "SPUSTENOJ MATERNICI", što to dovraga je i koje poze treba izbjegavati, please help!!!!
:)

Uranus
21.03.2003., 13:20

Evo da i ja ispricam svoju pricicu. Narasla mi je oooooogromna cista na desnom jajniku koja mi je ispunjavala cijeli trbuh. Naravno kad je to tako veliko mora se na operaciju. I ja u bolnicu. Tokom vizite grupa doktora mi lijepo isprepipa moj trbuscic, a jedan od tih 'neznamkakodaihnazovem' me stisne tako jako da sam vidjela sve zvijezde. Nitko se nije obazirao previse na moju bol, a cijele noci nisam mogla spavati od bolova. Valjda su mislili da umisljam da me nisu mogli tako jako stisnuti...ma pitaj boga ako su ti uopce i mislili....poslali su mi internistu koji nema blage veze o ginekologiji i on je skuzio da je sa mnom sve u redu.

I tek drugi dan ja na ultrazvuk- a ono PUKNUTA CISTA :eek:

Naravno odmah panika, mora me se odmah operirat i slicno...Citala sam da ako ti pukne tako velika cista to moze biti opasno i za zivot. Naravno nitko mi to nije od tih doktora rekao, dobro da su mi uopce rekli da je cista pukla tj, da su je oni puknuli.

I tako ja ostala bez ciste i bez desnog jajnika....operacija se radi laparaskopski tako da je oporavak brz a oziljci su gotovo neprimjetni.

Razlog nastajanja tih cisti se ne zna tocno. Neki kazu da je to od cestih promjena tjelesne tezine a moze nastati i od stresa.

Uranus
21.03.2003., 13:24
btw. kad idete kod ginekologa na pregled obavezno napravite i ultrazvuk jer to je najsigurniji nacin da se otkriju te ciste.

Corpus
22.03.2003., 16:01
Uranus kaže:
btw. kad idete kod ginekologa na pregled obavezno napravite i ultrazvuk jer to je najsigurniji nacin da se otkriju te ciste.

i marker-test CA125 !! To ginekolozi jako rijetko rade, sto zbog cijene, sto zbog tehnicke nemogucnosti da ga naprave. Test se vrsi ispitivanjem krvi. Vrlo je jednostavan, u priv. klinikama rezultati u roku od par sati, istina kosta oko 200kn, ali vam moze spasiti zivot! Procitajte malo na netu o tom testu! Otkriva maligne i benigne strukture u tijelu vrlo rano; dok su jos i na samom pocetku. Poslije bi moglo biti i kasno...

Tinchi
24.03.2003., 13:38
Izvještaj:

Dr. je simpa i vrlo razgovorljiv. Uglavnom - veli da su mi, htjela ili nehtjela Diane jedino rješenje koje moje stanje drži pod kontrolom. Osudio je moju staru ginićku jer me u ove 4 godine nije poslala niti na jedne krvne hormonske pretrage, s time da on forsira i još neke druge (jetra, bubrege - zlu ne trebalo)... Također, rekao je da nije ok što sam s Diana prešla na Triquilar i čudi se toj odluci moje ginićke.

Radio mi je ultrazvuk, cisti ima dosta, no sve drugo je ok...

Njegov prijedlog je da što prije napravim krvne pretrage jer mi on bez njih neće dati Diane (što je i logično).. Također, smirio me, veli da jednog dana s trudnoćom sigurno neću imati problema, pogotovo ako idem na redovite kontrole svake godine... Sviđa mi se što je forsirao da mi izbije iz glave sve negativnosti koje sam o Dianama pročitala jer je činjenica da sam se pijući ih - osjećala vrlo dobro. A to je valjda glavni pokazatelj. Dalje, uz te pretrage Diane se bez straha mogu piti još ohohoho godina.

Po njemu se glavni i stopostotni uzrok PCOS - geni... Ništa drugo, samo geni. Ni prehrana, ni zrak, ni dijete... Geni. Veli da gene ne mogu mijenjati, da ću s tim imati vječno problema, no tu je terapija da se to drži pod kontrolom..

Sviđa mi se što ne kenja, odmah je rekao da to što imam - doživotno imam, odmah je rekao da je neizlječivo (jedino operacija, ali čemu kad ću ionako jednog dana poželjeti imati djecu), nije seruckao, nije se izmotavao... Sve u glavu...

Ne sviđaju mi se neke druge stvari. On je prvi doktor koji nije urlao na mene zbog cigareta, dapače, rekao je da mi neće braniti ni u ludilu jer da ljudi od pamtivjeka uživaju u duhanu i da to apsolutno nema veze s ničim... Ista stvar za alkohol... Također, smatra da mi ni gubitak tih par kg neće rješiti stvar, ali da je dobro da to držim pod kontrolom jer bi se bez Diana vrlo lako opet dosta zdebljala (višak masti je posljedica poremećaja a ne njegov uzrok!)... Kad sam mu spomenula da sam izgubila 15 kg prije par godina rekao je da je to puka sreća -> s tim se ne mogu složiti.. Pa neću se pomiriti s XL guzom zato što mi je rekao da kod mene gubitak kg ide vrlo teško! Da, s tim se definitivno ne slažem... Ja ću se svejedno truditi i dalje, ako ništa drugo donijet će mi dobar osjećaj...

Ne znam, vidjet ćemo, očito je to stvar s kojom se moram pomiriti i izvući maksimum iz toga... Nije smak svijeta... Svi smo po nečem sjebani, neki su kratkovidni, neki su tlakaši, ja pijem hormone... Nije to razlog za očaj... Malo mi je lakše... Idem dalje!

teta mica
24.03.2003., 17:44
Diane sadrže jedan lijek koji se zove ciproteron acetat koji je antiandrogen. Inače se koristi kod tumora koji su ovisni o muškim spolnim hormonima. U nekim zemljama se uz Diane još dodatno koristi i te tablete, mislim od 50 mg i to do 15 dana ciklusa (zajedno sa Dianama) s tim da se Diane dalje nastavljaju koristiti i to tako do tzv. poboljšanja. A kada se th prestane koristiti opet isto.

Znači ništa. Diane 35 jedini izbor liječenja. Ja sam mjesec dana na pauzi od njih i osjećam se SUPERRRR. Osim što mi hormoni divljaju, faca koma. Ali kaj se može... Biti upran i optimističan!

Tinchi
24.03.2003., 19:27
Da, još nešto. Kad me pitao zašto sam s Diana prešla na Triquilar rekla sam da je žena rekla kako Triquilar ima manje hormona. Na to se ginić nasmijao i rekao da je uopće glupo raditi usporedbe u smislu više/manje hormona jer su Triquilar/Cilest i Diane sasvim drugačiji pripravci s drugačijim sastavom i drugačijim efektima... I da je uopće smješno supstituirati jedne drugima kada se ustvari uopće ne radi o srodnim lijekovima. Uglavnom, kao da umjesto jabuka počneš jesti čokoladu što apsolutno nema smisla..

indian
25.03.2003., 11:49
Na to se ginić nasmijao i rekao da je uopće glupo raditi usporedbe u smislu više/manje hormona jer su Triquilar/Cilest i Diane sasvim drugačiji pripravci s drugačijim sastavom i drugačijim efektima... I da je uopće smješno supstituirati jedne drugima kada se ustvari uopće ne radi o srodnim lijekovima.

Hm..a kako je meni moj dao Cilest za liječenje istih problema? :confused:

indian
25.03.2003., 11:51
Koje je bilo veoma uspješno nakon 5-mjesečnog pijenja Cilesta...

Pa ti sad budi pametan :confused: :rolleyes:

Tinchi
25.03.2003., 12:50
Glede Cilesta... E sad... Sjećam se da mi je još rekao da je logičnije (ako se već Diane zamjenjuju čistom kontracepcijom) dati pacijentici Cilest, a Triquilar nikako...

Izgleda da i obična kontracepcija može pogodovati PCOS-u, iako nije isto što Diane (Diane NISU konracepcija već isključivo lijek)... Možda je Cilest malo pogodniji za tu svrhu.. Ma tko će ga znati, ispada da svatko govori nešto drugo...

Ipak, treba uzeti u obzir da je on pregledavao mene kao mene, nije me trpo u isti koš sa drugim ženama već je uzeo u obzir moje simptome i probleme... U mom slučaju dakle zamjena Diana nečim drugim nema smisla. Možda je kod tebe indian malo drugačije, poremećaj nešto slabije izražen, ne znam...

Mislim da je najvažnije biti optimist i živjeti zdravo pa je sve nekako lakše...

Solaris
28.03.2003., 19:26
Ja ću opet biti dosadna, pa ću predložiti kao potpornu terapiju i alternativnu prirodnu medicinu, kliničko iskustvo kaže da je vrlo uspješna.

gigi
03.06.2003., 18:37
Odlučila sam dignuti ovaj topic da ne otvaram novi. Naime, dijagnosticirani su mi policistični jajnici. I kaj sad to znači? Ten mi je čist, kosa gusta, dlakava tak-tak.
Zanima me:
1. može li doći do spontanog samoizlječenja? (ono, cistice puknu i nestanu i sve ok)
2. uzrokuju li te ciste bolove? (često osjećam bolove koje sam do sad pripisivala debelom crijevu - s lijeve strane u struku pa i malo niže,a zna me i otraga probadat (možda bubrezi :eek: ); često imam "pritisak" na mjehur... sve skupa vrlo neugodno.

gigi
03.06.2003., 18:38
Solaris kaže:
Ja ću opet biti dosadna, pa ću predložiti kao potpornu terapiju i alternativnu prirodnu medicinu, kliničko iskustvo kaže da je vrlo uspješna.

Solaris na što konkretno misliš?

Tinchi
03.06.2003., 18:46
To što ti je ten čist i nisi dlakava... ma super :) Ne manifestira se kod svih jednako. Meni je isto kosa gusta i stalno raste nova tak da sumnjam da će mi otpast...

Ciste ne bole kolko ja znam. To što ti povremeno osjećaš nešto je drugo.

Ponekad ciste same puknu, ponekad ne. Od Diana-35 pucaju ciste - tj te tablete potiču pucanje.

Mama ej danas išla kod stare ginićke po tablete i ova sad zahtjeva nalaz od privatnika da vidi ''može li mi uopće dati Diane''

Sere mi se od te žene.

5 godina nije me slala ni na jednu kontrolu krvi a sad traži nalaze od privatnika jer nije sigurna dal mi može dat opet te tablete bez nalaza :eek: :eek: :rolleyes: Pa jebemu ni kad mi je naslijepo pripisala Triquilar nije mi vadila krv ni ultrazvuk radila!!!

Jooooj, doktora li....

gigi
03.06.2003., 18:59
Tinchi kaže:
5 godina nije me slala ni na jednu kontrolu krvi a sad traži nalaze od privatnika jer nije sigurna dal mi može dat opet te tablete bez nalaza :eek: :eek: :rolleyes: Pa jebemu ni kad mi je naslijepo pripisala Triquilar nije mi vadila krv ni ultrazvuk radila!!!

Jooooj, doktora li....

Da, razumijem te. Ali nisu ni svi privatnici zlato. Moj bivši (ginić mislim :) ) nije ni skužio moje policistične jajnike. A mojoj frendici sa hpv-om je rekao da ne mora uklanjat kondilome :eek: :eek: ak joj ne smetaju. Pa je ona otišla drugom. I ja skup s njom. I taj drugi mi veli za PCOS. A ja nemam pojma šta sad to znači i nemam pojma šta da pitam. Pa skupljam informacije za drugi put. I nije mi dao nikakvu terapiju, pa me to sad muči... Zašto ti Tinchi piješ tabletice? (možda zbog menge, meni je normalna)

rafaela
04.06.2003., 11:22
gigi, nemoj se samo dat navući na Diane ili nešto slično.
Meni one, osim dobrog tena, nisu ništa dobrog donjele.

Tinchi
04.06.2003., 18:53
Ja sam ti imala malo žešće probleme... Mislim, puno žena ima PCOS a da ni ne zna, menge normalno šljakaju i sve to. Nekima šteka krvarenje, al opet nije strašno..

Ja sam imala simptome poput popriličnog viška kila, prištića, dlakavosti i odvratno dugih ciklusa (po 6 mjeseci nisam krvarila)..

Sad imam tek manji višak kila, dlakavost nestala, ten dosta bolji, menge super.

Ne znam, mišljenja doktora su podjeljena. Ako nema velike potrebe pit tablete - nemoj. Ja sam bez tableta u komi... Bar još neko vrijeme.

rafaela, probala sam ja druge tablete i bile su mi koma, al doktor veli da ne vidi zašto ne bih pila Diane ako se od njih najbolje osjećam, bez obzira na to što tu svi pišu.

Uz kontrole nema straha :)

Oim toga, svaka od nas je drukčija i ne pašu svima iste tablete.

gigi
04.06.2003., 20:35
hvala :kiss:

Cinnamon Girl
05.06.2003., 00:22
javljam se rafaeli da je pitam kako je napredovala sa roaccutane.
nadam se da su ti pomogle. i da nisi odustala.

rafaela
05.06.2003., 11:46
javljam se rafaeli da je pitam kako je napredovala sa roaccutane.
odustala nakon, više se ni ne sjećam, jedno mjesec dana korištenja. Vid mi se zamutio, oči su mi bile strahovito suhe i pekle me do boli, usta suha... i u tih mjesec dane stanje kože se duplo pogoršalo.
I tako sam odustala.
Od tada, uzimam pojačane doze b-vitamina i mogu reći da se stanje poboljšalo. Čula sam za nevjerojatne uspjehe u liječenju kožnih problema vitaminom B5 (neškodljiv i u većim količinama), samo ga u HR nema za nabavit.

Tinchi, meni je drago što je tebi s Dianama ok. Meni je od njih (mada ginićka veli da nije sigurno) nekako naoticalo tijelo, dobila , rzaina trombocita u krvi mi je narasla. Osim toga, uzimala sam ih, s prekidima jedno 3-4 godine... i odlučila da je bilo dosta.

Solaris
06.06.2003., 08:39
gigi kaže:
Solaris na što konkretno misliš?

postoji jedna biljka, koja dobro može regulirati i uravnotežiti ženske hormone.

Vitex agnus castus, (konopljika)

gigi
06.06.2003., 15:59
Solaris kaže:
postoji jedna biljka, koja dobro može regulirati i uravnotežiti ženske hormone.

Vitex agnus castus, (konopljika)

Može li malo detaljnije?

U kojem obliku se uzima? (čaj. sirup, tablete...)
Gdje nabaviti?
Kome se obratiti?

Hvala! :)

Crow Jane
07.06.2003., 08:15
Kiki kaže:
Mislim da tezina nema nikakve veze s policisticnim jajnicima.

Vidiš, a meni ginić baš to tvrdi da ima.

Isto tak, za policistične jajnike mi je prepisao Cilest :s od kojih mi se lice skroz očistilo, i nestao mi je onaj osjećaj napuhnutosti.
Problema s dlakavosti nemam, pijem ih već 8 mjeseci i za 4 mj. se moram javit na pregled. Ali, rekao mi je da mi je vjerojatnost da ostanem trudna oko 60%. I još ja velim, OK...a on se čudi kak sam reagirala, jer, naime, cure s manjim problemom od mog su briznule u plač.:rolleyes: I tak...

Tinchi
07.06.2003., 09:04
rzaina trombocita u krvi mi je narasla

E vidiš, ovo bi eventualno mogao biti alarm...

Fino ću ja sad na kontroli tražiti doktora da mi pogleda trombocite... Čak nekako brijem da su mi i ove kapilarice iskočile zbog Diana.. Al dovraga nemreš imat sve.

Solaris
12.06.2003., 11:09
gigi, PM ;)

magic
12.06.2003., 13:29
gigi kaže:
2. uzrokuju li te ciste bolove? (često osjećam bolove koje sam do sad pripisivala debelom crijevu - s lijeve strane u struku pa i malo niže,a zna me i otraga probadat (možda bubrezi :eek: ); često imam "pritisak" na mjehur... sve skupa vrlo neugodno.

Hej :)

Moram se javiti sa svojim iskustvom koje je sve samo ne ugodno.

Godinama muku muchim s policistichnim jajnicima i mislila sam da sam svoje probleme rjeshila kad sam pochela uzimati Cilest.

Medjutim, jedna od mojih cisti :mad: na toj lijevoj strani koju jednako osjecam kao i ti, je podivljala, pochela rasti, lijepo se zarotirala oko sebe pukla i ja sam iskrvarila u trbuh.

Operirana prije 7 dana.

nea
12.06.2003., 14:21
Nisam citala sve postove,
Meni je doktor na temelju hormonskog pregleda rekao da imam policisticne jajnike, ali nije nikada nasao ni jednu cistu.
Doduse jednom me jako bolilo ispod stomka (nocu, nisam se mogla pomaknut ma i disanje je bolilo) i poslije mi je iscurila neka voda, ovaj canadski doktor opce prakse mi je reko da je to mozda bila cista i pukla, ali da nema potrebe za daljnjim pregledima ako me ne boli.
To je bilo prije 1 g izgleda je bio u prvu (nisam posla ko soraja).
Ali mi se ipak cini kad gledam ovaj magic slucaj da je doktor to shvatio olako.

Je li mi netko od cura koje piju cilest moze napisati sastojke.
Prije 2 godine sam ga pila, i posto cu ici na kontrolu kod ginekologa (pravog) htjela bih ga pitati da mi da neke sa istim sastavom.

cudim_se
12.07.2004., 18:51
Frendici su mi upravo otkrili PCOS pa sad i mene zanima kako se to liječi?
Znam da Diane 35 mogu pomoći da popucaju postojeće ciste, ali to ne znači da će postati plodna.
O čemu se to radi.

Ja sam osobno najsklonija liječenju biljem. Ima li tko info o tome?
Koja je dobra biljna ljekarna u Zagrebu, gdje vam ljudi mogu nešto i preporučiti? Da li ona u Zvonimirvojoj još uvijek postoji?

:)

indian
12.07.2004., 21:06
cudim_se kaže:
Ja sam osobno najsklonija liječenju biljem. Ima li tko info o tome?

mislim,
ustvari, skoro sam pa sigurna, da ti nikakvo bilje tu ne moze pomoc.

samo "sila" pomocu tableta.

Natch
12.07.2004., 21:32
ima jedan odlican forum o ljekovitom bilju, na stranicama www.herbateka.com, s dobrim i provjerenim receptima. ima i na googlu mnogo informacija inace, a informativne su i plivine stranice, i jos par virtualnih ordinacija.
u svakom slucaju, mislim da uz sluzbenu medicinu i promjenu nacina zivota, i travice mogu puno pomoci (iz vlastitog iskustva)

cudim_se
12.07.2004., 21:46
e, herbateku sam našla.

vjerujem da treba napasti sa svih strana, ne može odmoći, može samo pomoći

ne kužim koje su posljedice toga? to su, koliko ja shvaćam, ciste. kojih se je moguće riješiti medikamentima ili sl. i to je onda to ili ostaju posljedice?

ja to shvacam ko pubertetske pristice...dobrom kozmetikom i upornoscu ih se rijesis i to je to..zaboravis da si ih ikad imao

frendica totalno histerizira, meni nije jasno zasto?
ili ima zasto?
natch? jel to boli?

Natch
12.07.2004., 22:00
glej, to ti je sindrom, stanje, ko debljina ili glupost :) i od toga 'boluje' valjda 75% zena, danas je to vrlo pomodna boljka:) uglavnom, mislim da nema straha, moze se lijecit i kontrolirat i prodje s godinama, seksom, i najcesce, trudnocom :)
poruci frendici da se ne brine, nego da se bolje informira i sve ce biti ok;)

indian
12.07.2004., 22:13
Natch kaže:
, i travice mogu puno pomoci (iz vlastitog iskustva)

a jel, prvi out cujem? (a naslusala sam se)

onda se ispricavam zbog dezinformacije.

Natch
12.07.2004., 22:20
da.
recimo, mjesavina caja od nevena, stolisnika, preslice, gospine trave i kadulje izvrsno regulira bolne i obilne menstruacije. a reducira i ciste i miome.
postoje biljke koje se stoljecima koriste za poticanje menstruacije i obratno, za povecanje plodnosti i obratno, za nervozu, depresiju, nejebicu i ostale zenske boljke :)

Natch
12.07.2004., 22:27
a da ne budem pizda, kopi-pejstat cu vam i odlican recept s vec navedenog foruma:

Prije nekog vremena javio sam se ovdje jer je mojoj zeni otkriven bio miom na materici. Moja majka je imala cistu na jajnicima i izlijecila ju je mjesavinom za koju cu da ostavim recept. Moja zena je pila to samo jednu litru, juce je bila na kontroli i mioma vise nema! Da li je bas zbog toga ili neceg drugog, ne znam, ali vjerujem da je bas ovo pomoglo. Evo vam recepta:

Po 3 supene kasike
-kantariona
-hajducke trave
-preslice
sipati u litru bijelog vina. Ostaviti da stoji 10 dana, procijediti i piti svako jutro na prazan stomak malu rakijsku casicu 0,3 dl.
Sretno!

LadyInRed
13.07.2004., 07:27
ja sam napisala odgovor na Zdravlju, zašto duplaš topice?:rolleyes:
evo pejstam jer mi se ne da opet

meni su dijagnosticirani sa 17 godina plus vodenasta ("čokoladna") cista koja puca sama i obnavlja se, sa svakim ciklusom. počela sam sa Dabrostonom, nije pomogao. dapače, razbuktao je sve. sa 19. sa počela s pilulama (cilest, pa stediril M, pa triquillar) i nakon 5 godina kontrac.pilula jajnici su bili čisti.

tu i tamo se cista pojavi i pukne ali su jajnici zapravo čisti. mislim u najboljem stanju u kojem mogu biti jer se PCOS rijetko izlječe do kraja. evo meni se ciklus ustalio na 30 dana tek u 25. godini. problemi s kožom i ostalo se konačno smirilo. ali nije do kraja, sitni problemčići su još uvijek tu i svaki malo veći stres "stvari" kasne i tako......

ginekolog mi je rekao da prestanem misliti na to, da se prestanem opterećivati sa PCOS i nerviranjem "hraniti" bolest i proći će uz adekvatnu terapiju, a najbolja su pilule. i ne moraju biti Diane, dapače. ja ih uopće nisam pila. također mi je rekao da će sa trudnoćom sve to proći. nikada nije stavljao pod upitnik eventualnu trudnoću jednog dana. PCOS otežavaju trudnoću ali ne onemogućavaju u potpunosti. i moraju se liječiti.

prirodno-.....hm, meni su vježbe disanja i Tai Chi izgleda pomogli da se ciklus normalizira jer pilule ne pijem već 2 godine a od kada sam počela sa Tai Chi-em to se stabiliziralo. ali ipak sam provela kuru s pilulama 5 godina. ja sam osobno za kombinaciju jednog i drugog.

Crow Jane
13.07.2004., 08:52
I ja pijem Cilest upravo iz tog razloga [dobro, ne samo iz tog :cerek:], ali pročišćava se pomalo. :)

Silajn
13.07.2004., 10:30
Meni su se ustabilili/ciste su se povukle od pilseva. Ali pilsevi su me izludili po drugim zdravstvenim temama.
Nego, prvi ginekolog degenerik koji je primjetio ciste na mojim jajnicima, kad sam imala 16, rekao mi je da imam tumor i naručio me na ultrazvuk. Jebenih mjesec dana kasnije :mad: :mad: Malo sam snervala tih dana :zubo:
Meni zapravo još nitko nije kvalitetno objasnio zašto nastaju, pa onda baš ne vjerujem ni da ih znaju liječit. Jebiga. Odlučila sam ne razmišljat o tome i onda su nestale. Živjela ignorancija :lux: :lux: :lux:

fairy
13.07.2004., 10:45
Silajn kaže:
Živjela ignorancija :lux: :lux: :lux:

:top: I ja kažem tako!
Meni je isto moj ginekolog prije par godina rekao da imam policistične jajnike i da bi trebala zdravije jesti, više se kretati,(ovo dvoje sam i radila, kao i uvijek) manje pušiti i piti Cileste. No, nisam tome pridavala puno pažnje (da me to brinulo, nije) nego sam nastavila živjeti isto kao i prije, osim što sam pila te Cileste neko vrijeme(1. godinu) i zanemarila taj "problemčić" cista zvan i da vidiš- sad sam prije par mjeseci bila kod njega i niš. Kaže on, tvoji jajnici su divni i zdravi. MIRAKUL! Moš mislit, rješenje je kako ti Silajn kažeš : ignore the bastard!!!!
:w
A i ovo što kažeš za pilseve stoji, nikada ih više nebi pila! Ma da mi i neko kaže bit ćeš vječno mlada-zajebi!

Piarka
14.07.2004., 01:12
Evo i mene iza svih koje imaju policistične jajnike.
Kažu ginekolozi da je najbolji lijek za to trudnoća.
Međutim malo teže ostaneš trudna sa njima.
Apsolutno se slažem da su hormoni jedni od najboljih lijekova za to. No, tu treba paziti.
Meni osobno niti jedne kontracepcijske ne pomažu - krvarenje cijeli mjesec. Neki mali pomak je bio sa hormonima koji potiču na trudnoću - no ništa značajno.
Napokon sam ostala trudna - pod mengom - ali na žalost trudnoća nije uspijela. Da li zbog njih (cista ili krivih hormona) ili nečeg drugog ne znam. To je bilo nedavno - još skupljam hrabrosti za generalni servis kod ginića.
Preporučam prvo provjeru svih hormona pa tek onda hormonalnu terapiju. Da ne bi bilo kao kod mene.
Kod tih doktora ne znaš tko pije a tko plača, na nesreću svih žena.

cudim_se
14.07.2004., 08:54
Ostala si trudna za vrijeme menge? Cool. :cool:

Ja sam isto pobornik toga da se s tim hormonalnim terapijama malo ohane. Pročitala sam da žene koje su uzimale hormonalne terapije u menopauzu uđu puno ranije već s 40-tom.

To mi govori da baš ne treba prjetjerivati ako nije nužno.

Tko mi od vas može odgovoriti na to koja je razlika ako se za PCOS uzima Utrogestan, Diane 35 i Cileste. Jedan doktor joj je rekao jedan, drugi drugo, a oba su se na kraju, kad je pitala kako to, složila kod Utrogestana. Greda je jer ako uzima utrogestan -to nije kontraceptiv, a ako uzima Diane to je ujedno i kontraceptiv.

Ja sam sama imala nekih problema, ali sam nakon nekog vremena odustala od svih terapija i sranj..a. Beskrajno maltretiranje, a rezultata nigdje. Znam da ignoriranje problema nije zdravo, al nisam više mogla. Možda skupim hrabrosti pa krenem ponovno jer me muče i razne popratne pojave...kosa...koža..umor..bla bla....da mogu fakat bi ignorirala problem, zlo mi je od "dijagnoza" dijametralno suprotnih.

LadyInRed
14.07.2004., 13:21
koliko sam ja onako laički upućena u problem PCOS, bitno je da se "umiri" rad jajnika odnosno da gotovo ne rade. (ona menstruacija koju dobivaš dok piješ pilule nije "prava" menstruacija). u tom slučaju se ne stvaraju nove cistice i "umrtljivanje" jajnika se najbolje i najbrže postiže kontrac. pilulama, dakle nije potrebno da to budu Diane, nego bilo koje. e sad, ako ti doktor svjesno prepiše baš Diane koje glase za najopasnije, onda valjda ima razloga. ne znam, moj slučaj je bio dosta težak a posebno problemi s tenom kojima je rezultirao PCOS i kako sam na sve strane čitala o Dianama kako su najbolje za te probleme, predložila sam mom ginekologu ali on nije htio ni čut' za Diane!!!! ni čut'!
također nikada nije posebno inzistirao na lječenju istog, mene je više smetao problem s kožom a i htjela sam kontacepciju pa smo našli najbolje rješenje. mislim da PCOS kao vrlo čest problem u nekoj dobi nije opasan. i mislim da može proći sam od sebe, spolnom "zrelošću" organizma. ali ako se prođe 20.-ta a problem se pogoršava, mislim da to treba liječiti zbog eventualne trudnoće jednog dana.

DreamGirl
15.07.2004., 07:35
ja imam PCOS
nikad mengu ni dobila.

onda sam pila nekaj stranog uvoznog skupog ( zaboravila ime) i ono, krvarila sam normalno..i tako godinu dana...onda prestala i opet sve po starom
cista na sve strane..

onda sam zivjela tako par godina s pristevima i cistama..
i onda sam pocela piti Diane...e pristavi nestali ko rukom odneseni.
ciste ostale..
onda sam opet pila Diane..i sad upravo prozivljavam zadnju mengu pod Dianama i od subote opet vise nis ne pijem..

makar cista je bilo jos uvijek u nepromjenjenom broju i negdi na pol ovog zadnjeg tretmana Dianama.

i sad se nadam najboljem kao i uvijek..
a mogla bi bas i tu neku trudnocu izmisliti...al prvo cu pricekati jos koju godinu dvije pa ak ne bude promjene..budete me citali na RiD :)

Nikola alokiN
24.07.2004., 17:25
Cajevi kod tog sindroma nista ne pomazu. Sve ovisi kakvu dijagnozu osim toga ima. Da li ima prohodne jajovode, da li ima ovulaciju, itd.
Lako moguce da ce trebati biti operirana, pri cemu je za doktore lakse rez od laparaskopije.

Treba je pripremiti da ce ici na IVF.

Michaela
25.07.2004., 19:05
Eh. Ne bih nit ja razmisljala o toj bolestini da kad se pogledam u ogledalo ne izgledam ko vukodlak.
A sve ostalo - normalno. Menstruacija na sat normalna. Ten ok. Testosteron ko u muskarca. Koji put se pitam koji sam spol....

cudim_se
26.07.2004., 15:04
Kaj je IVF? Umjetna oplodnja?

Koja je razlika izmedju laparoskopije ili kak se već zove i klasike?

Inače, našla sam na

www.poliklinika-harni.hr

podatak da od toga boluje 3 posto žena....možda se nama samo čini da gotovo svi od toga boluju...

Michaela, ako je sve ostalo normalno, to se da preživjet. Doduše i ona je dlakava ko vukodlak, čak joj i kosa raste valjda do pola ledja...strava....nemre ni rep zavezat ko sve normalne žene....

To je fakat i estetski problem...

LadyInRed
26.07.2004., 15:12
svatko ima neki problem, ili dlakavost, ili loš ten, ili opadanje kose, ili debljanje. kod mene je bio loš ten ali opet u nekoj normali, hvala bogu. znam neke cure koje imaju PCOS i ciste, puno teže probeme nego sam ja imala i bez ijedne vanjske manifestacije, ni dlakavost, ni prištići, ništa!! očito nema pravila.

inače operacije ili laparaskopija se nikada ne radi (koliko sam upućena) kada je vodena cista u pitanju ili kada je prisutan PCOS bez jedne ili više većih cista. znam samo slučajeve operacije jajnika kada je cista bila "poput" tkiva, nešto kao benigna izraslina, pa se odstranjivala uz "obavezno" odstranjivanje i dijela jajnika ili cijelog.

Nikola alokiN
27.07.2004., 16:08
Laparaskopija je kroz sitne rupice, a rez je normalno rez duzine 10 cm. Rez je manje estetski (jer ostaje vidljiv), ali kod laparaskopije se moze javiti da ostane ostatak zraka unutar tijela, pa mogu nastati veliki bolovi poslije operacije koji mogu trajati nekoliko dana.

Operacije PCOS jajnika se radi kada im je "ovojnica" pre debela, pa folikul ne moze izaci van i kada je preveli zbog brojnih cista.

JustForFun
19.07.2006., 14:51
za one koji ne znaju

Sindrom policističnih jajnika (PCOS = engl. policystic ovary syndrom) je skup simptoma kojeg karakteriziraju jajnici (povećani ili normalne veličine) s brojnim folikularnim (vodenim) cistama, poremećaji menstrualnog ciklusa (produženi ciklusi ili potpuno izostali ciklusi), pojačana dlakavost, pretilost, akne, poremećena tolerancija glukoze, smanjena otpornost ciljnih organa na inzulin (inzulinska rezistencija).
Svi ovi simptomi ne moraju bit prisutni da bi se postavila dijagnoza
Obično se djevojka javi na pregled ginekologu zbog poremećaja menstruacijskog ciklusa, ili dermatologu zbog akni. Nakon osnovnog pregleda liječnik će ih uputiti na pregled hormonskog statusa i pregled kod interniste - endokrinologa. Kod svih pacijentica potrebno je odrediti razinu spolnih hormona ili tzv. bazalni hormonski status. Naziva se "bazalni" jer je vrijeme u koje se pretraga radi (3.-5. dan ciklusa) početak ciklusa, u kojoj još uvijek na neki način "miruje" funkcija jajnika (bazalna funkcija jajnika). U ovo vrijeme određuju se: folikulostimulirajući hormon (FSH), luteinizirajući hormon (LH), testosteron, prolaktin, androstendion, DHEAS, estradiol, TSH (hormon koji stimulira štitnjaču (evtl. još T3, T4), Potom potrebno je obaviti test opterećenja glukozom (OGTT), razinu inzulina prije i nakon OGTT, te vaginalni collor Doppler (pregled ultrazvučnom sondom koja se uvodi u rodnicu) u prvoj fazi ciklusa.
Nakon svih prikupljenih nalaza liječnik će odrediti terapiju.
Hormonske vrijednosti pokazuju značajne razlike kod bolesnica s PCOS i nepravilnim ciklusima. U odnosu na razinu inzulina razlikuje se skupina pacijentica s urednom razinom inzulina i skupina pacijentica s povišenom razinom inzulina.
Liječenje sindroma je vrlo individualno, što ovisi o dobi bolesnice, poremećaju ciklusa, razini inzulina, pretilosti, želji za trudnoćom itd.
Potrebno je učiniti dodatne pretrage da se vidi da li imate ovulacije što je preduvjet za trudnoću. Ako su ciklusi anovulatorni što je za pretpostaviti, biti će potrebno provesti dodatnu terapiju.

i sve ostalo sa interneta što se može progooglati mogu i sama naći, mada sam još u početku istraživanja o ovome, ali što me zanima, htjela bih upoznati osobe koje su se susretale sa ovim, kakva sa vaša iskustva i sa trudnoćom i ostalim..

unaprijed zahvalna

LadyInRed
19.07.2006., 16:15
Imaš odlične i opširne topice s PCOS temom gdje su pisali ljudi iz vlastitog iskustva (i ja, pa mi se ne da opet:D), samo pretraži ovaj podforum;)

Aca22
23.08.2006., 23:33
Ja imam policistične jajnie, odnosno desni jajnik, ali mi i na lijevom budu. E, nakon što sam sad ovo pročitala ne mogu vjerovat kako je ginekolog kod koje idem nezainteresirana za pacijente. Ja došla tamo- prvo 2mjeseca nisam dobila, onda sam imala mjesec i pol i nikako da stane i tako, a ona će mi na to, kad sam već skoro svaki mjesec dolazila- da li želim da mi prepiše kontracep. pilule da ne bih dolazila tako često. Ništa mi nije rekla kako to utječe na plodnost niti mi je rekla da li se to može liječit. Samo sam bila na ultrazvuku kod nje i to je to. Sada mi je već 3mjeseca sve normalno ali samo isčekujem pogoršanje i to me frustrira. Znači, može se liječiti?

Rajčica
24.08.2006., 15:14
ja isto ima policisticne jajnike i zbog toga pijem cilest vec 4 godine; ginekolog kaze da bi trebala pit do trudnoce... (dakle po tome plodnost mi valjda nije upitna, a jednom prilikom se na uzv vidio skoro zreli folikul...)
hormone sam sve provjerila i sve je ok s njima...
inace ne osjecam nikakve tegobe, otkad pijem cilest ciste su se smanjile. i evo bas drugi tjedan idem na kontrolu pa ti javim ako sta znacajno kaze gosn ginekolog.

creative
26.08.2006., 09:27
meni je dijagnosticirano bez hormonalnih pretraga, na temelju običnog pregleda. :rolleyes: uglavnom, pila sam diane hrpu godina. prestala sam prije godinu dana samoinicijativno. ciklus je opet poremećen, ali nemam problema sa težinom niti sa aknama. jedino opet imam očajne menstrualne bolove, no potrpim. puno se bolje osjećam otkad ne pijem pilule, ali to je stvar osobnog izbora. u tom jednom razdoblju života su mi stvarno pomogle.
meni je ginić rekao da će mi biti teže zatrudnjeti. ali, to je sve individualno.

momi
26.08.2006., 22:26
Evo i meni dijagnosticirali policistične jajnike (mikrocistični su mi jajnici) i ono osim neredovitih i bolnih mengi,veliki mi problem predstavlja i PMS koji zna trajati opako dugo...uglavnom počne oko 16 dana ciklusa i traje do menge i ono predstavlja mi poprilični problem(glad,nervoza,napuhnutost,masna koža,bolovi u leđima)...uglavnom kontracepcijske ne podnosim,a hormone mi ginići ne žele dati jer su štetni,eventualno mi ih daju po ljeti da si nekako mogu more izorganizirati...

kikakm
26.08.2006., 23:57
Meni je prije mjesec dana dijagnosticiran PCOS. Prije 5 godina sve je bilo u redu, a onda mi je ginekologinja dala diane radi prištića. Pila sam ih dulje vrijeme i nastao je kaos. Poremetili su mi se svi hormoni, udebljala sam se, stalno umorna, itd. Prije toga je sve bilo super, jajnici ok, imala sam tu i tamo koju cistu i onda kao šećer na kraju PCOS. Što je najgore, ginekologinja (druga) je grozna, neće ništa objasniti, samo požuruje. Rekla sam nikad više bilo kakve hormonske tablete.

cesma
27.08.2006., 00:09
meni je dijagnosticirano bez hormonalnih pretraga, na temelju običnog pregleda. :rolleyes: uglavnom, pila sam diane hrpu godina. prestala sam prije godinu dana samoinicijativno. ciklus je opet poremećen, ali nemam problema sa težinom niti sa aknama. jedino opet imam očajne menstrualne bolove, no potrpim. puno se bolje osjećam otkad ne pijem pilule, ali to je stvar osobnog izbora. u tom jednom razdoblju života su mi stvarno pomogle.
meni je ginić rekao da će mi biti teže zatrudnjeti. ali, to je sve individualno.
ne želim plašiti, ali postoji mogućnost težeg zatrudnjivanja.liječila sam se od neplodnosti,zbog cista sam išla 2 puta na laparoskopiju, ali ipak je nakon 3 godine stigla moja mala zvjezdica.

Night.Elf.
27.08.2006., 00:19
Meni je prije mjesec dana dijagnosticiran PCOS. Prije 5 godina sve je bilo u redu, a onda mi je ginekologinja dala diane radi prištića. Pila sam ih dulje vrijeme i nastao je kaos. Poremetili su mi se svi hormoni, udebljala sam se, stalno umorna, itd. Prije toga je sve bilo super, jajnici ok, imala sam tu i tamo koju cistu i onda kao šećer na kraju PCOS. Što je najgore, ginekologinja (druga) je grozna, neće ništa objasniti, samo požuruje. Rekla sam nikad više bilo kakve hormonske tablete.

to se i meni desilo
pila sam triquilar i diane-35, jedno vrijeme.. inace jajnici su mi uvijek bili ok,i eto nedavno, dosla kod ginekologinje..sve oslo uku*ac kao sto kikam kaze, poremeceni hormoni, udebljala se, samo bi spavala..
sad neznam sta da radim..vise vjerujem tableticama nego kurtonima.. a opet, nezelim bit napuhana ko balon.. :tuzni:

Flora
27.08.2006., 11:43
to se i meni desilo
pila sam triquilar i diane-35, jedno vrijeme.. inace jajnici su mi uvijek bili ok,i eto nedavno, dosla kod ginekologinje..sve oslo uku*ac kao sto kikam kaze, poremeceni hormoni, udebljala se, samo bi spavala..
sad neznam sta da radim..vise vjerujem tableticama nego kurtonima.. a opet, nezelim bit napuhana ko balon.. :tuzni:

Isti problem kao i kod mene.Osim što sam ja tri godine na Diane. Kad sam napravila pauzu problemi s aknama ponovno su se javili :( Sad sam ponovno počela s tabletama, ali me strah kako će to dalje biti. Imam osjećaj da je moje tijelo "zaboravilo" kako funkcionirati bez tableta. I što kad ih jednog dana prestanem uzimati, kad ću željeti zatrudniti?

momi
27.08.2006., 12:06
Eto za sve one koje zasada ne piju tablete nek probaju od 14 dana,jedno 10 dana piti čaj od kadulje/žalfije,2 x dnevno...meni je eto zadnja dva mjeseca menga došla 34 dan što je supeeeer :) pa probajte i vi...našla sam na netu pa probala :)

creative
27.08.2006., 12:40
meni sve ovisi o kilaži - sa 43-44 dobivam 2 puta mjesečno, sa 46 otprilike jedanput, a sa 48 nadalje kasni i po 20 dana. :tuzni:

(btw, ja sam 160 cm, prije nego me netko napadne zbog kilaže :D)

Night.Elf.
27.08.2006., 12:58
ja nisam nikad imala problema s aknama, tak da mi je to bilo cisto radi zastite.. sad sam pila dabrostone da dobijem mengu, popizdila sam, vec mi je dosta tableta, tabletica.. fuj
al sad stvarno nemam ideje sta da radim..
dobro flora kaze..kao da zaboravis funkcionirat bez njih..
ovisna sam :D

stvar je u tome, sto ja nikad prije, dok nisam pocela pit tabletice, nisam imala ama bas nikakvih bolova, dobijem i onak :confused: pa kad?
a kad pijem tabletice katastrofa, a tabletice daju onim curama s bolovima s namjerom da ih umanje..eto ja dobila zbog njih policisticne jajnike
super!:D

lala
27.08.2006., 20:20
a kad pijem tabletice katastrofa, a tabletice daju onim curama s bolovima s namjerom da ih umanje..eto ja dobila zbog njih policisticne jajnike
super!:D
hmmm...:confused: tko ti je to rekao?

emergence
27.08.2006., 20:22
hmmm...:confused: tko ti je to rekao?

znam za vise slucajeva kad su cure od toga dobile ciste.

Night.Elf.
27.08.2006., 20:27
ginekologinja...a ko drug hehe :zubo:

lala
27.08.2006., 20:38

Velika je razlika imati samo ciste i imati PCOS! U biti, meni je jedan vrstan ginić rekao da uopće to i nisu ciste (a da, imam PCOS sa svim komplikacijama:rolleyes: )

Night.Elf.
27.08.2006., 21:05
e vidis, meni je samo rekla da imam policisticne jajnike.. mislim da nije bas pcos.. je bi vjerovatno imala i prije problema,a nisam..tak da..

moja dobra kolegica..ima pcos..jadna ima takve bolove da je u nesvjest pala.. :(
imala je ogromnu cistu..morala joj je busit ginekologinja
uf..mora da je krasan osjecaj :horor:

cesma
27.08.2006., 21:11
osjećaj je prestrašan, ne želite znati, i onda nakon bušenja kontrola nakon mjesec dana i cista se opet napunila.shit, i onda na laparoskopiju.........

Night.Elf.
27.08.2006., 21:24
ne znam sta da kazem :tuzni:

berry
27.08.2006., 21:25
zašto nije prije bilo ovakvog foruma?....
ako vam šta pomaže, ja sam počela pit Diane s 18 god i pila ih s prekidima 10 god, pokušavala i s raznim drugim lijekovima po preporuci doktora (radi neredovitih ciklusa, prištića, dlačica...), obišla puno raznih doktora, i ginekologa i endokrinologa, neki su više znali, neki manje, neki se nisu ni trudili, neki su pretjerali.... Kažu da je u pubertetu normalno da tijelo "divlja" i da će se s vremenom samo normalizirati, ali meni nije, zato sam jedva dočekala Diane. I bila sam sretna jer se nisam udebljala, proljepšala sam se i psihički mi je bilo lakše. Ali! Ispostavilo se da imam otosklerozu (nasljednu bolest uha koja se spominje u kontraindikacijama lijeka) i sad osjetno slabije čujem na oba uha, morat ću na operaciju. Tako da se čudotvorni lijek ispostavio i otrov..... Zadnji, najbistriji doktor mi je objasnio da nema lijeka za polic. jajnike, da medicina zapravo liječi samo posljedice, a pravi uzrok je vjerojatno ono što jedemo i kako živimo. Ko zna čime hrane životinje i na čem rastu biljke koje jedemo... Ne želim pokrenut paranoju, ali ima nešto u tom. Negdje je na tv-u bio dokumentarac o životinjama neke zagađene rijeke, kako im se reproduktivni sustav mijenja kao reakcija na smeće. Zašto tako nebi bilo i s nama? Najbolje nam je pobjeć na npr. Susak, s komadom, po mogućnosti, bavit se poljoprivredom, imat par životinjica i ne uzrujavat se radi gluposti tipa "što ću obuć danas", nego hodat u istim hlačama cijelu sezonu :) ;)

P.S. evo, sad sam prestala pit Diane, živa sam i sve je ok, iako sam se tog bojala

Night.Elf.
27.08.2006., 21:37
dobit ces silikonske koscice :D (valjda ???)
imam ih i ja u jednom uhecu :D obicno se radi u lokalnoj.. doduse ja nisam imala otosklerozu, al majka mi to ima.. u stvari ja nisam ni imala koscice usred bolesti,, stalnih infekcija..al lijecnik mi je rekao da se u principu radi ista stvar. stave se te silikonske koscice i da, kaze da obcno to rade kroz zvukovod, a ovo sto sam ja operirala, rezali su mi slijepoocnu kost iza uha i naravno, opca anestezija

ok ovo je malo OT, al nadam se da mi nitko ne zamjera

berry
27.08.2006., 21:41
Imat ću silikon?! :) super, al neću nikom reć di ;)
ha, sve to spada u istu temu, i to se događa...... fala, N.E, sad mi je lakše

Night.Elf.
27.08.2006., 21:59
tak se ja zezam, imam silikone:D a oni :eek:
nista se nebrini, ja sam tri put isla po opcu..prvo da ociste, drugi put da stave silikon i treci put da mi izvade cjevcicu iz drugog uha koja je bila umentuta u bubnjic
usi, grlo, nos su moje jako jako slabe tocke..
uvijek kazem, moze i gore, heh

lala
27.08.2006., 22:06
zašto nije prije bilo ovakvog foruma?....
ako vam šta pomaže, ja sam počela pit Diane s 18 god i pila ih s prekidima 10 god, pokušavala i s raznim drugim lijekovima po preporuci doktora (radi neredovitih ciklusa, prištića, dlačica...), obišla puno raznih doktora, i ginekologa i endokrinologa, neki su više znali, neki manje, neki se nisu ni trudili, neki su pretjerali.... Kažu da je u pubertetu normalno da tijelo "divlja" i da će se s vremenom samo normalizirati, ali meni nije, zato sam jedva dočekala Diane. I bila sam sretna jer se nisam udebljala, proljepšala sam se i psihički mi je bilo lakše. Ali! Ispostavilo se da imam otosklerozu (nasljednu bolest uha koja se spominje u kontraindikacijama lijeka) i sad osjetno slabije čujem na oba uha, morat ću na operaciju. Tako da se čudotvorni lijek ispostavio i otrov..... Zadnji, najbistriji doktor mi je objasnio da nema lijeka za polic. jajnike, da medicina zapravo liječi samo posljedice, a pravi uzrok je vjerojatno ono što jedemo i kako živimo. Ko zna čime hrane životinje i na čem rastu biljke koje jedemo... Ne želim pokrenut paranoju, ali ima nešto u tom. Negdje je na tv-u bio dokumentarac o životinjama neke zagađene rijeke, kako im se reproduktivni sustav mijenja kao reakcija na smeće. Zašto tako nebi bilo i s nama? Najbolje nam je pobjeć na npr. Susak, s komadom, po mogućnosti, bavit se poljoprivredom, imat par životinjica i ne uzrujavat se radi gluposti tipa "što ću obuć danas", nego hodat u istim hlačama cijelu sezonu :) ;)

P.S. evo, sad sam prestala pit Diane, živa sam i sve je ok, iako sam se tog bojala

Je, nema sigurnog lijeka, operacija je zadnji korak ali ne radi se tu o jednoj cisti...najveći su problemi posljedice: u prvom redu neplodnost a i onda ostale komplikacije...sve ovisi i težini, o slučaju, da ne bih tu plašila žene...ima li koja problema sa šećerom ?(to su pravi PCOS-ovi:top: :zubo: )

Leda
28.08.2006., 01:03
a kad pijem tabletice katastrofa, ...eto ja dobila zbog njih policisticne jajnike

Svaki put se iznenadim koliko cura povezuje pojavu pcos-a s prethodnim uzimanjem kontracepcijskih tableta. Jako, jako puno. Raspitivala sam se o tome i odredjeni lijecnici su me uvjeravali da nema apsolutno nikakve sanse da uzimanje kontrac.tableta potencira razvoj pcos-a (u slucajevima gdje nikakvih tegoba nije bilo prije uzimanja kontrac.).
Ne znam da li su me uvjerili, ali svakako bi trebalo s oprezom uzeti izjave ovog tipa da kontrac.tablete uzrokuju pcos.
Ako ima koji lijecnik nek prokomentira...

Nda, nazalost je pcos puno vise nego ciste, akne i neredovita menstruacija :(

Night.Elf.
28.08.2006., 02:06
pardon, krivo sam se izrazila.., ne bih ni ja rekla da one uzrokuju pcos, al iz mog skromnog znanja medicine(bit ce s vremenog vise, heh) je indirektno povezano s tableticama, mislim, tabletice su hormoni, a pcos i nije nista drugo nego poremecaj hormona od kojega su posljedice dlakavost, akne, poremecen ciklus..
pocnes pit tabletice (cisti hormoni)..onda prestanes, naravno da moze se poremetit..zato mi i je ciklus neredovit (a prije nikad nije bio), imam ciste..itd..al sad ne bih znala dali se i to smatra pcos-om

JustForFun
24.10.2006., 14:48
Evo ljudi tek vidim da je netko odgovarao na ovu moju temu, mislila sam da nikoga ne zanima.
Postavila sam je u trenutku kada sam bila na putu da mi se dijagnosticira PCOS što se kasnije i desilo. Dijagnosticiran mi je kada mi menstrualno krvarenje nije moglo nikako stati skoro dva mjeseca, grozno, popila 3 kutije tog Dabrostona, i ništa, da bi mi na kraju samo od sebe stalo, ...nalazi hormona nisu bili tako loši, samo mi je testosteron povišen kao i još jedan hormon štitnjače, ne mogu se sjetiti sada koji točno, tako da me ginekolog uputio endokrinologu koji mi je dijagnosticirao Hashimotovu bolest, to je kao neka autoimuna bolest kada tijelo postaje kao "alergično" na nešto što se normalno nalazi u organizmu, tako uglavnom se ne luči adekatna količina nekog hormona itd itd....ne pamtim te nazive ali skontala sam uglavnom i dali su mi da pijem Letrox hormonske tablete za štitnjaču koj trebam piti valjda do kraja života, sad mi je doza pola tablete dnevno, ali će se pojačavati s godinama i eventualno u trudnoći itd.
Za testosteron mi nije dao ništa jer su svi ti hormoni u nekoj sprezi i ginekolog očekuje da će se razina testosterona sama od sebe normalizirati uzimanjem ovih za štitnjaču...sad čekam kontrolu kada ću opet vaditi te hormone i vidjeti kakva je situacija, mada mi na bradi ispod rastu neke lude dlačice za koje pretpostavljam da testosteron još uvijek jurca okolo po meni...hahaha...dobra stvar je jedino što sam negdje pročitala da je jedan od simptoma PCOS povišen libido, da se malo utješimo my ladies...
...dosta sam čitala, u biti kao nema lijeka i kao to je najviše genetski predodređeno...smanjenjem tjelesne mase čak 5% moguće je gotovo sve simptome stabilizirati...kod mene je srećom u redu taj FSH folikulstimulirajući hormon koji je kao odgovoran za proizvodnju jajašaca...nije da baš sad odmah želim dijete ali bila sam jako zabrinuta kada sam pročitala sve o čemu je riječ i to, točnije stalno sam plakala...
...u međuvremenu sam imala i neku infekciju pa smo je ja i muž liječili skupa, ništa posebno menstrualni ciklus mi i dalje nije baš ono ...odnosno otkad sam imala prošli put sve mi ponekad još malo ide, ja to podrazumjevam pod "stabilizacijom", evo sad sad sam opet kao dobila i toplo se nadam da će nakon maksimalno 7 dana prestati, ali više ništa ne znam, ginekolog mi je rekao da mu se obratim ako bude neurednosti u siklusu i to, ali ne znam šta će mi reći, mrsko mi stalno visiti kod njega...

grgica
25.10.2006., 13:24
Zadnji, najbistriji doktor mi je objasnio da nema lijeka za polic. jajnike, da medicina zapravo liječi samo posljedice, a pravi uzrok je vjerojatno ono što jedemo i kako živimo. Ko zna čime hrane životinje i na čem rastu biljke koje jedemo... Ne želim pokrenut paranoju, ali ima nešto u tom. Negdje je na tv-u bio dokumentarac o životinjama neke zagađene rijeke, kako im se reproduktivni sustav mijenja kao reakcija na smeće.

Ziva istina.

Pilula potiskuje/smanjuje simptome ali koliko znam još nikog nije izliječila...

Čitala sam da zagađenje i povećana koncentracija hormona (recimo iz mesa tretiranog hormonima) podiže razinu estrogena u organizmu, što se zbog poremećenog omjera hormona očituje kao nedostatak progesterona. Zbog toga je zadnjih godina sve veća pojavnost pcos-a i sličnih poremećaja.

Ja recimo imam problema s brojnim cistama u dojkama (gdje su li se smjestile u ove A košarice :) ), slabim krvarenjem nekoliko dana na početku mjesečnice i prištićima na licu i vratu. Ginićka kaže da se radi o nedostatku progesterona. Kako mi nije bila sklona dati pilulu zbog mogućeg rizika raka dojke (ionako ne bih ni uzela jer nisam sklona uzimanju umjetnih hormona), poučena iskustvom prijateljice otišla samo kod homeopata. Ona je, naime, homeopatskom terapijom izliječila policistične jajnike. :top:
Uzimam homeopatsku terapiju već 3 mjeseca. Najprije su nestali prištići, dojke su nakon 2 mjeseca prestale boljeti, a drugi ciklus nakon početka terapije i krvarenje se skoro pa normaliziralo. :D Nažalost prošli sam mjesec nakratko prekinula terapiju (dok sam nabavila novu dozu lijeka) pa je bilo malo gore, ali sad opet pijem redovito pa se nadam poboljšanju. Javim vam kako je bilo ovaj mjesec! ;)

berry
12.11.2006., 16:47
Pilula potiskuje/smanjuje simptome ali koliko znam još nikog nije izliječila...
;)

da, da, meni je to baš i doktor reko, da oni ne znaju i ne liječe uzrok, nego samo posljedice. btw, mislim da se niko ni ne trudi otkrit uzrok jer na nama zarađuju i farmaceutske tvrtke i komzmetička industrija i doktori, masno.
homeopatija? zanimljivo, zanimljivo, a šta je to što ti daju? de javi, pls, baš me zanima...
a mnogi doktori staaalno i uporno tvrde da će se sve to normalizirati s trudnoćom... ha, moguće, ne znam....
e, da! meni endokrinologica sad gleda glukozu i slične stvari iz krvi, ne hormone više, kaže da su policistični povezani sa šećernom bolesti, ali nisam baš sve shvatila.... ić ću skoro na kontrolu, pa kog bude zanimalo...
ajd sretno :)

Biserka32
12.11.2006., 18:32
PCOS su uglavnom nasljedna, genetska bolest. U mom slučaju se to i potvrdilo.

Ako se ne liječi može izazvati tumore (dobroćudne ili zloćudne). Mojoj mami su zbog toga izvađeni i maternica i 1,5 jajnika, a posljedice su u dugom roku katastrofa.

Meni liječnica nije preporučila nikakvu terapiju (jer je glupača) i samo se šokira kad ja dodjem i kad je debljina endometrija tolika kao da sam trudnica. Ako dobijem karcinom to ću moći zahvaliti prije svega njoj, a onda i sebi jer još nisam našla novog ginekologa.

To je puno ozbiljniji problem nego ga ginekolozi prezentiraju. Jer im se ne da zajebavati.

alexxx
12.11.2006., 19:35
evo ti misija za idući tjedan, nađi novog gienkologa, na ženskom kutku imaš top temu o ginekolozima. :)

JustForFun
16.11.2006., 13:37
I ja sam čula da je to uglavnom genetski, mada koliko ja znam u mojoj obitelji nije bilo toga, ali tko zna. baka s majkine strane je izvadila sve, ali ne znam je li imala PCOS prije, ali uzok je bio neki tumor ili tako nešto.

ovo je sa stranice:
http://www.poliklinika-harni.hr/teme/neplodn/05pcos.asp

Alternativne mogućnosti: Uvijek kada postoji problem u svezi nečega tako kompliciranog kao što je to proces ovulacije ili složena funkcija jajnika, uzroke tražimo u mehanizmima koji reguliraju menstruacijski ciklus u mozgu. Obzirom da najveći broj uzroka izostanka ovulacije i amenoreje potječe iz hipotalamusa, holistička medicina promatra ovaj problem u sklopu neuravnotežene izmjene energije kod finog usklađivanja razine neuropeptida u mozgu (hipotalamusu) pod utjecajem stresa. Stresovi koji dovode do poremećaja menstruacijskog ciklusa, izostanka ovulacije ili gubitka menstruacije i nastanka PCOS uključuju negativne emocije zbog osjećaja podređenosti ili inferiornosti u ulozi žene. Ponovno uspostavljanje ciklične funkcije jajnika zahtijeva analizu usvojenih negativnih poruka, kao i ponovnu uspostavu ciklične izmjene i protoka emocija. Dopustite sebi puni opseg emocionalnih reakcija na događaje u svom životu. Ovdje svakako spada i psihoterapija, koja izlazi iz okvira alternativnih mogućnosti, a koja sigurno nalazi dodirne točke s holističkim pristupom. Od drugih alternativnih postupaka u liječenju PCOS za spomenuti je i terapija svjetlom: izlaganje svjetlosti punog spektra dva sata svake večeri i svakog jutra. Provoditi što više vremena na prirodnom svjetlu, a preporuka je najmanje 3 dana tijekom jednog mjeseca ostaviti upaljeno svjetlo za vrijeme spavanja. Uporaba prirodne 2%progesteronske kreme (ProGest, Bio Balance, FemGest, Serenity) u količini 1/2 čajne žlice nanešene na kožu dva puta dnevno od 14. do 28. dana ciklusa neutralizirati će "estrogensku dominaciju" i uspostaviti uredan ciklus kod nepravilnih i dugih ciklusa. Zdrava prehrana podrazumijeva uporabu cjelovitih životnih namirnica, odnosno prehranu koja uravnotežuje eikosanoide i glukagon, odnosno inzulin. Normalizacija tjelesne težine povećava osjetljivost prema inzulinu i smanjuje razinu androgena.

JustForFun
16.11.2006., 13:41
http://www.soulcysters.net/

ovj site je posvećen samo pcos i imaju i forum i svašta nešto

lianne
30.11.2006., 22:11
danas mi je ginic na dopleru pokazao da mi je desni jajnik "policistican" i stvarno se vidi da je pun nekih bjelkastih cistica,ali surfajuci sam skuzila da sam totalno atipicna jer su mi menstruacije tocne u sat i nemam apsolutno nikakav simptom osim malo pojacane dlakavosti,ali to je tu i tamo koja dlacica.cak mi nisu ni povecani jajnici.on kaze da to nije nista strasno i da je genetski,ali sad sam nakon surfanja po sondromu policisticnih u badu jer nije to bas tako bezazleno...:tuzni:
jel netko isto imao tako mizerne simptome pa mu je to dijagnosticirano?kako se u buducnosti nosi s tim?

i sta je to zapravo ako mi je on rekao da to nisu ciste(jer sam ja vrisnula jao ciste-rekao je da to nisu vodene ni hormonske ciste :misli:)

lala
30.11.2006., 22:34
danas mi je ginic na dopleru pokazao da mi je desni jajnik "policistican" i stvarno se vidi da je pun nekih bjelkastih cistica,ali surfajuci sam skuzila da sam totalno atipicna jer su mi menstruacije tocne u sat i nemam apsolutno nikakav simptom osim malo pojacane dlakavosti,ali to je tu i tamo koja dlacica.cak mi nisu ni povecani jajnici.on kaze da to nije nista strasno i da je genetski,ali sad sam nakon surfanja po sondromu policisticnih u badu jer nije to bas tako bezazleno...:tuzni:
jel netko isto imao tako mizerne simptome pa mu je to dijagnosticirano?kako se u buducnosti nosi s tim?

i sta je to zapravo ako mi je on rekao da to nisu ciste(jer sam ja vrisnula jao ciste-rekao je da to nisu vodene ni hormonske ciste :misli:)
PCOS ti je cijeli skup sindroma, ono loše što si pročitala se odnosi na sliku kad imaš više od jednog jajnika s cistama...uostalom, nemoj previše razmišljat o tome jer i tako nema nekog lijeka a stres ih hrani. Nemoj se debljat i vježbaj, to ti je sve za sad, i naravno, ne odgađaj majčinstvo, ako si možeš priuštiti.;)

lianne
30.11.2006., 22:40
PCOS ti je cijeli skup sindroma, ono loše što si pročitala se odnosi na sliku kad imaš više od jednog jajnika s cistama...uostalom, nemoj previše razmišljat o tome jer i tako nema nekog lijeka a stres ih hrani. Nemoj se debljat i vježbaj, to ti je sve za sad, i naravno, ne odgađaj majčinstvo, ako si možeš priuštiti.;)
tnx.ma necu se nervirat,ali kad saznas nes takvo nije bas najugodnije.tu ko pobjesnjeli max kopam po netu i teroriziram ukucane i decka-vec su izludili :zubo:
ma nije strasno cim mi je sve ostalo ok(menga cijeli zivot tocna ko sat)-i da procitala sam sve mjere koje ga drze pod kontrolom-pridrzavati cu se.i planiram bebu za koju god,ali sad cu pozurit-pa cim mi se razcisti zivotna situacija odmah na bebu ;) :)

lala
30.11.2006., 22:50
tnx.ma necu se nervirat,ali kad saznas nes takvo nije bas najugodnije.tu ko pobjesnjeli max kopam po netu i teroriziram ukucane i decka-vec su izludili :zubo:
ma nije strasno cim mi je sve ostalo ok(menga cijeli zivot tocna ko sat)-i da procitala sam sve mjere koje ga drze pod kontrolom-pridrzavati cu se.i planiram bebu za koju god,ali sad cu pozurit-pa cim mi se razcisti zivotna situacija odmah na bebu ;) :)

E znam kako ti je, meni je tribalo 2 mjeseca da dođem sebi, i moji su prošli teror...tvoj slučaj mi se čini puuno lakši (evo prija mi je nekidan rodila bez problema a isti slučaj ka ti;) ), glavno da imaš redovan ciklus, a kad zapne nemoj samo ginekologu otići već i internisti endokrinologu i prekontroliraj cijeli hormonalni status. Shvati ovo kao priliku da se trgneš i počneš sa zdravim navikama (jer posljedice i ovise o njima-napr. dijabetes, kod mene se i šećer poremetija, vrlo brzo ali sam i promijenila stil života,nagore, pa se i ne čudim:p ) Proći će ti ta panika, makni se od neta.

lianne
30.11.2006., 23:00
E znam kako ti je, meni je tribalo 2 mjeseca da dođem sebi, i moji su prošli teror...tvoj slučaj mi se čini puuno lakši (evo prija mi je nekidan rodila bez problema a isti slučaj ka ti;) ), glavno da imaš redovan ciklus, a kad zapne nemoj samo ginekologu otići već i internisti endokrinologu i prekontroliraj cijeli hormonalni status. Shvati ovo kao priliku da se trgneš i počneš sa zdravim navikama (jer posljedice i ovise o njima-napr. dijabetes, kod mene se i šećer poremetija, vrlo brzo ali sam i promijenila stil života,nagore, pa se i ne čudim:p ) Proći će ti ta panika, makni se od neta.
vec jesam-necu cackati-sta treba sam shvatila,a gledanje po slikicama i citanje sto put istog samo razvija nervozu...
i bas sam isla vaditi hormone jucer-pa cu za mjesec dana znati na cemu sam,ali se ne bojim.kada gledam moje prijateljice ja sam najzdravija,a najstarija-tako dok god je tako sam sretna :)
i da-odlucila sam promijeniti neke navike,ali jos davno tako da je dijeta iza mene,cigarete isto,alkohol nije nikad ni bio puno tu,a trudim se hraniti sve zdravije(i trudit cu se sve vise)....
i rekao mi je ginic da je dobro iza 35 pocet kontrolirati masnoce i secer povremeno,te piti magnezij,folnu kiselinu i vit.B12 jer to u nekom obliku je potrebno u tom stanju(ne znam tocno zasto)te prevenira pojavu ateroskleroze i pov.kolesterola za sto imamo povecanu predispoziciju...
eto to je sto je rekao i da se ne brinem jer cu moci imati normalno i klince i normalan zivot,ali se moram malo ipak paziti i drzati to pod kontrolom ;) :top:

nisa
01.12.2006., 12:13
...da se jave.

PITANJA za vas curke:

1. Da, ne pijem ih već 2 godine, ponekad dobijem koju cistu, ali jako rijetko
2. Ne
3.Na žalost ne znam, niti moj nije baš previše znao reći o tome, iako mi je jako pomogao

Molim! :) Nije da sam baš nešto previše pomogla

lianne
01.12.2006., 13:35
ja ne mogu prestati misliti na onu slikicu janika od jucer...stalno gledam te svoje dlacice na prsima...u komi sam :cry:
koliko vam je trebalo da se pomirite s cinjenicom :tuzni:
danas imam osjecaj da me stalno boli jajnik-ali znam da je to psiholoski.uzas.zasto bas ja u tih 20% zena...zasto bas moj jajnik :mama:

vidim da ima cura kojima se to povuklo-zar je to moguce?po ovome sto sam ja procackala s tim se zivi cijeli zivot...

Kristina19
01.12.2006., 13:43
Imam 2 naj frendice i obje imaju ciste na jajnicima.
Ja ih također imam + hormonalni poremećaj i počet ću pit Diane (čekam menstruaciju a tko zna kad će...).

To je sindrom i u biti je neizlječivo, samo se drži pod kontrolom. Pazi da nemaš prekomjernu težinu, hrani se kvalitetno. Ako se ispostavi da su ti hormoni u redu, budi sretna! :kiss:

lianne
01.12.2006., 13:57
cekam taj nalaz krajem 12 i vec sam nestrpljiva...
sad sam sve ispovezala...mislim da je to pocelo negdje prije 3-4 god.kada su prve dlacice na prsima izbile.skuzio ih moj prijatelj(ja nisam jer su skroz bile sitne i gotovo nevidljive),a ja sam samo mislila daje to tako jer sam crnka i jer par dlacica nije tragedija.danas ih imam oko 30-ak i sad znam sta je i zasto je....
da sam bar ranije otisla-ali nije bilo drugih simptoma,pa sam zanemarila to jer na drugim djelovima tijela sam "zensko"sto se tice dlakavosti ;) :zubo:
i uvijek sve moje frencdice su imale neredovite menge,(jedna nema vec god.dana mengu i ogromne hormonalne disbalanse-sad se bori s doktorima oko dijagnoze),upale dole,bolove i sl.jedino ja imam mengu na sat tocnu,nikakvih vecih upala,problema,bolova-nista...a na kraju bolesna.
ma mene je najvise strah zbog klinaca.jos sam Rh negativna pa je i to rizicno i jos ovo,a ja bi 3-4 klinca...tog me strah.bojim se neplodnosti-jedino to...
ovo ostalo cu moci drzati pod kontrolom,ali zacece ne mogu kontrolirati...
cure jel mi ovuliramo uopce na taj janik?

Kristina19
01.12.2006., 14:03
Ako dobivaš redovito menstruaciju, nemaš nekog straha za djecu. Trudnoća nije upitna osim stvarno u nekim slučajevima kad cura nit dobiva menstruaciju, ima problema s hormonima i sl.
Ne znam zašto samu sebe mučiš? :kiss: I ja imam problema s dlačicama ali malo je gore stanje nego kod tebe.

Ovo za ovulaciju ne znam 100% ali znam žene koje su imale ciste na oba jajnika i imaju krdo dječice. Tak da ipak mislim da ovuliramo. :)

lianne
01.12.2006., 14:47
Ako dobivaš redovito menstruaciju, nemaš nekog straha za djecu. Trudnoća nije upitna osim stvarno u nekim slučajevima kad cura nit dobiva menstruaciju, ima problema s hormonima i sl.
Ne znam zašto samu sebe mučiš? :kiss: I ja imam problema s dlačicama ali malo je gore stanje nego kod tebe.

Ovo za ovulaciju ne znam 100% ali znam žene koje su imale ciste na oba jajnika i imaju krdo dječice. Tak da ipak mislim da ovuliramo. :)
joj utjesila si me :kiss: :kiss:
najgore sto sam ja maleni hipohondrek-iako sam realist i ne bojim se same bolesti,doktora i sl. bojim se posljedica...pa me brine i razmisljam sta ce bit u buducnosti,a to su takve gluposti s kojima se zamaram-a ne mogu si pomoci.:bang:
ma sve ce biti ok.
a sta te muce dlacice po drugim "muskim" zonama?kak ih se rjesavas?ja svoje posvijetljujem i poneku pincetom cupnem,ali izbjegavam to jer nekako kao da su tamnije poslije toga,a onda me sram :o
procitala sam da je popratna pojava pcosa i celavljanje...majko mila-pa moja kosa je moj zastitni znak.ma valjda nece(iako mi je nekako ove godine "jesensko linjanje" puno intenzivnije).zapravo kad saznas da nesto imas najbolje je da sto manje znas.ovaj internet je vrag jer sve saznas :zubo:

Kristina19
01.12.2006., 15:24
joj utjesila si me :kiss: :kiss:
najgore sto sam ja maleni hipohondrek-iako sam realist i ne bojim se same bolesti,doktora i sl. bojim se posljedica...pa me brine i razmisljam sta ce bit u buducnosti,a to su takve gluposti s kojima se zamaram-a ne mogu si pomoci.:bang:
ma sve ce biti ok.
a sta te muce dlacice po drugim "muskim" zonama?kak ih se rjesavas?ja svoje posvijetljujem i poneku pincetom cupnem,ali izbjegavam to jer nekako kao da su tamnije poslije toga,a onda me sram :o
procitala sam da je popratna pojava pcosa i celavljanje...majko mila-pa moja kosa je moj zastitni znak.ma valjda nece(iako mi je nekako ove godine "jesensko linjanje" puno intenzivnije).zapravo kad saznas da nesto imas najbolje je da sto manje znas.ovaj internet je vrag jer sve saznas :zubo:

Mene muče na licu, mada ih nemam puno, pa ih počupam pincetom. :o
Inače sam uvijek imala malo više dlačica nego ostale frendice ali ovo me počelo smetat.
Napravila sam neke hormone, nisu bili ok pa znam da je to uzrok. Sad samo da Diane pomognu bar malo pa ću preći na Yasmine. Joj:mad:
Ma joj, kad bi sve te popratne pojave uzimala ozbiljno...

lianne
01.12.2006., 15:35
ja se uzasavam tih hormonalnih tabletica...jedno vrijeme sam bila na njima,ali nekako si to nisam bila ja.cudno su mi sjele(triquilar)...
a jel ti pomazu?
ja samo zelim svoju prirodnu ovulaciju :p :cerek: :zubo:

jel se mozda osjecas nekako dominatnijom?malo glupo pitanje,ali ja sam uvijek bila nekako vise musko u glavi(mozda od tih hormona)...izgledom daleko od toga,ali bas nacinom razmisljanja kao neki deckic...hehe....

Kristina19
01.12.2006., 15:48
ja se uzasavam tih hormonalnih tabletica...jedno vrijeme sam bila na njima,ali nekako si to nisam bila ja.cudno su mi sjele(triquilar)...
a jel ti pomazu?

jel se mozda osjecas nekako dominatnijom?malo glupo pitanje,ali ja sam uvijek bila nekako vise musko u glavi(mozda od tih hormona)...izgledom daleko od toga,ali bas nacinom razmisljanja kao neki deckic...hehe....

Ja sam pila Cilest godinu dana. Pomogle su samo da dobivam redovito. Ali sad moram na Diane zbog hormona.

Ma nisi zbog hormona tako... to si ti umislila. ;)
A ja sam baš dosta sramežljiva inače. :o

lianne
01.12.2006., 15:59
Ja sam pila Cilest godinu dana. Pomogle su samo da dobivam redovito. Ali sad moram na Diane zbog hormona.

Ma nisi zbog hormona tako... to si ti umislila. ;)
A ja sam baš dosta sramežljiva inače. :o

ma ja sam fascinirana deckima odmalena.mama kaze da sam ko mala uvijek cekala da mi "naraste piso" :o :rofl: ...
te tabletice su super za redovite menge,ali zapravo znas da to nisu prave menge?ti pod njima nemas uopce ovulaciju...
zato ih ja ne volim,ali ako cu morati.morati cu.s tim da mogu pomoci u pcos-u pa se smanji broj cistica...
pa i ja sam nekad stramezljiva,ali za neke stvari imam tipicno musko razmisljanje.no to je valjda moja neka "vudrenost":o :D

Kristina19
01.12.2006., 16:14
ma ja sam fascinirana deckima odmalena.mama kaze da sam ko mala uvijek cekala da mi "naraste piso" :o :rofl: ...
te tabletice su super za redovite menge,ali zapravo znas da to nisu prave menge?ti pod njima nemas uopce ovulaciju...
zato ih ja ne volim,ali ako cu morati.morati cu.s tim da mogu pomoci u pcos-u pa se smanji broj cistica...
pa i ja sam nekad stramezljiva,ali za neke stvari imam tipicno musko razmisljanje.no to je valjda moja neka "vudrenost":o :D

Ja sam se isto dok sam bila manja družila stalno s dečkima. Ali mislim da je to fakat slučajnost. Da bi se počela osjećat ko dečko, mislim da bi se stvarno nešto abnormalno trebalo dogodit s hormonima! :kiss:

Znam da to nisu prave menge ali bolje tako nego da čekam mjesecima da dodje. :D

lianne
01.12.2006., 16:25
Ja sam se isto dok sam bila manja družila stalno s dečkima. Ali mislim da je to fakat slučajnost. Da bi se počela osjećat ko dečko, mislim da bi se stvarno nešto abnormalno trebalo dogodit s hormonima! :kiss:

Znam da to nisu prave menge ali bolje tako nego da čekam mjesecima da dodje. :D
to da...redovito je sigurno ;)
i ja sam stalno s deckima-ali imam ipar najboljih curkica koje ne bi mjenjala nikad.ma ne osjecam se ja uopce ko decko(ja sam komad od zenske sa svim zenskim adutima i preferanacama)neg sam malo bossy-ugnjetavam decka sa svim sitnicama,pa mi se nekad cini da sam musko u vezi.i cesto se znam uloviti da neku zenu promatram i razmisljam"gle kokoske-tipicno zensko" i nerjetko sa starim tracam-zene :o :zubo:
tako da to bas nije najuobicajnije zensko ponasanje,ali to je valjda stvar nekih drugih stvari.a ja bi to rado povezala s hormoncekima :zubo:

Kristina19
01.12.2006., 16:41
...

neg sam malo bossy-ugnjetavam decka sa svim sitnicama,pa mi se nekad cini da sam musko u vezi.i cesto se znam uloviti da neku zenu promatram i razmisljam"gle kokoske-tipicno zensko" i nerjetko sa starim tracam-zene :o :zubo:
tako da to bas nije najuobicajnije zensko ponasanje,ali to je valjda stvar nekih drugih stvari.a ja bi to rado povezala s hormoncekima :zubo:

Ma da, okrivi hormone kaj si :rospija:

Šalim se! ;) :grli:

lianne
01.12.2006., 22:51
Ma da, okrivi hormone kaj si :rospija:

Šalim se! ;) :grli:
ja rospija... ne nikada :angeleye:
to su moji hormoni krivi :zubo: ;)

:azdaja: :rofl:

Biserka32
02.12.2006., 19:32
Jel netko zna čega je znak smećkasti spotting? Navodno hormonalnog dizbalansa - predmenopauze???

MicaMaca
02.12.2006., 19:36
evo, pridruzujem se klubu:(

ja sam od 14e godine na dianama, doduse imala sam faze i od godinu dana kad nisam nista pila kao i faze kad sam diane zamijenila yasminom....sve mislim da me bas to pijenje tableta vec u tako ranoj dobi i kostalo sindroma policisticnih jajnika.
ginekologica mi ej rekla da ipak povremeno ovuliram, medjutim ja i po sest mjeseci ne dobijem stvari tako da sam sada opet na dianama, a onda cu opet malo prijeci na yasmin jer je laksi.
koza mi je katastrofa ali s dlakama srecom nemam problema.
mrzim pilule jer mi je na njima drugaciji personality nego inaca ali sto se moze.
pri kontroli hormona-a napravila sam ju dvaput u nekoliko godina mi je blago povisen prolaktin (to je hormon stresa koliko ja znam)

lianne, ja isto imam rh negativan, zasto bi to bio problem?
btw. ja sam - a negativna a ti?

Noemi
02.12.2006., 19:42
skinula se s tableta i krenula homeopatijom.

bila sam jako skepticna na pocetku, ali dosta mi je skokova raspolozenja i trovanja hormonima.

sad menstruiram kao sat:raspa:

micamaca, ako se odlucis za tu opciju, dam ti broj telefona od dr.ice

lianne
02.12.2006., 19:43
Jel netko zna čega je znak smećkasti spotting? Navodno hormonalnog dizbalansa - predmenopauze???
isto pcos-u simptomima su uredno nabrojane te smede mrljice...
a ako su to vec godine u pitanju i ako ste mozda mrsaviji i genetski vam koza stari moguce da se vec javljaju prve staracke pjege...
(znam za par takvih slucajeva)...ali uglavnom prva sumnja moze biti pcos...

lianne
02.12.2006., 19:55
evo, pridruzujem se klubu:(

ja sam od 14e godine na dianama, doduse imala sam faze i od godinu dana kad nisam nista pila kao i faze kad sam diane zamijenila yasminom....sve mislim da me bas to pijenje tableta vec u tako ranoj dobi i kostalo sindroma policisticnih jajnika.
ginekologica mi ej rekla da ipak povremeno ovuliram, medjutim ja i po sest mjeseci ne dobijem stvari tako da sam sada opet na dianama, a onda cu opet malo prijeci na yasmin jer je laksi.
koza mi je katastrofa ali s dlakama srecom nemam problema.
mrzim pilule jer mi je na njima drugaciji personality nego inaca ali sto se moze.
pri kontroli hormona-a napravila sam ju dvaput u nekoliko godina mi je blago povisen prolaktin (to je hormon stresa koliko ja znam)

lianne, ja isto imam rh negativan, zasto bi to bio problem?
btw. ja sam - a negativna a ti?

a cuj kada se moraju pilule piti moraju...samo sto koliko od njih koristi toliko i stete.
prolaktin ti je mozda bio povecan i zbog pilulica jer prolaktin je hormon koji se stvara u trudnoci(usprerzi je sa ostalim hormonima koji se u pilulama piju) i stimulira tvorbu mlijeka u cikicama.on je jedan od hormona zastitnika tudnoce-zato i kod hiperprolaktinemije isto nema ovulacije jer jednostavno on sprijecava da dode do nje...
jesi ikada imala kakav iscjedak iz cikica?
moze biti da ti se sve to i desava jer prirodno imas povisen prolaktin.onda si ti tzv.lazna mamica(to ja tako zovem jer u mojoj stuci-ja sam vet btw-to je kod kujica jako jako cesto)..a takvo stanje moze proizaci bas iz pcosa...
inace ako imas rezus faktor negativan to ti je dodatna komplikacija kod trudnoce.jer kako je negativan recesivan u genima i ima ga drasticno manje ljudi nego pozitivan-najvejerovatnije ces naletiti na decka koji ce ti biti +...i sad sta se desi...makon zaceca dijete ce naslijediti najvjerovatnije Rh + od oca i sve je dobro do poroda kada ce se tvoja i djetetova krv izmjestai-tada ce tvoj organizam stvoriti protutijela za Rh+ jer je to njemu "strano tijelo"...i kada dode do druge trudnoce automatski bi pobacila jer ako bi i drugo dijete(a vjerovatno bi)naslijedilo opet Rh+ tvoje tijelo i At bi ga prepoznali kao strano i odbacili bi ga tj.doslo bi do pobacaja...
ali da se ne brines nakon svakog poroda ces dobiti injekciju kojom se to rijesava(sprijeci se imunosna reakcija,zapravo se zbuni imunoloski sustav) i mozes slobodno imati koliko god klinaca zelis....
ali evo da znas u cemu je rizik nas negativki...
inace ja sam AB- najrijeda i najnezahvalnija krvna grupa na svijetu(tesko mi nadu krv u bolnici ako se mi nesto desi :zubo: )

MicaMaca
03.12.2006., 10:23
prolaktin ti je mozda bio povecan i zbog pilulica jer prolaktin je hormon koji se stvara u trudnoci(usprerzi je sa ostalim hormonima koji se u pilulama piju) i stimulira tvorbu mlijeka u cikicama.on je jedan od hormona zastitnika tudnoce-zato i kod hiperprolaktinemije isto nema ovulacije jer jednostavno on sprijecava da dode do nje...
jesi ikada imala kakav iscjedak iz cikica?

oba puta kad sam kontrolirala hormone nisam bila na piluli (cak ni neposredno prije toga), a iscjedak iz cicki nikad nisam imala.

moze biti da ti se sve to i desava jer prirodno imas povisen prolaktin.onda si ti tzv.lazna mamica(to ja tako zovem jer u mojoj stuci-ja sam vet btw-to je kod kujica jako jako cesto)..a takvo stanje moze proizaci bas iz pcosa...

ludilo usporedba:zubo: :kiss: :)
kujicama se to obicno desi kada prigrle tudje stene (ili cak mlado od neke druge zivotinje), a meni stvarno tudje djeca nisu ni najmanje zanimljiva (iako voljela bih svoju da je svijet bolje mjesto)

inace ako imas rezus faktor negativan to ti je dodatna komplikacija kod trudnoce.jer kako je negativan recesivan u genima i ima ga drasticno manje ljudi nego pozitivan-najvejerovatnije ces naletiti na decka koji ce ti biti +...i sad sta se desi...makon zaceca dijete ce naslijediti najvjerovatnije Rh + od oca i sve je dobro do poroda kada ce se tvoja i djetetova krv izmjestai-tada ce tvoj organizam stvoriti protutijela za Rh+ jer je to njemu "strano tijelo"...i kada dode do druge trudnoce automatski bi pobacila jer ako bi i drugo dijete(a vjerovatno bi)naslijedilo opet Rh+ tvoje tijelo i At bi ga prepoznali kao strano i odbacili bi ga tj.doslo bi do pobacaja...
ali da se ne brines nakon svakog poroda ces dobiti injekciju kojom se to rijesava(sprijeci se imunosna reakcija,zapravo se zbuni imunoloski sustav) i mozes slobodno imati koliko god klinaca zelis....
ali evo da znas u cemu je rizik nas negativki...
inace ja sam AB- najrijeda i najnezahvalnija krvna grupa na svijetu(tesko mi nadu krv u bolnici ako se mi nesto desi :zubo: )

bas smo zajebane ha?:zubo:
da, znala sam ponesto o komplikacijama s tim negativnim rh faktorom jer mi je i nona bila negativna a imala je dvoje djece, ali sam mislila kad to spominjes tu da nije mozda na neki nacin povezano sa sindromom policisticnih jajnika...

bilo bi super kada bi svaki covjek koji to zeli mogao pohraniti vlastitu krv u banku krvi za svaki slucaj ako mu zatreba, ja se uvijek grozim mogucnosti da mi se nesto desi i da mi onda daju neku zarazenu krv, popizdila bih, vec sam doma rekla da cu radije crknut nego uzet tudju krv, nebi im bilo ni prvi ni ko zna koji put da nekog sjebu, nemam ni najmanje povjerenja u nase zdravstvo:flop:

nego, super ti je studij:) sad znam koga cu gnjavit kad budem imala problem s macketinama:D
koliko jos do kraja?

lianne
03.12.2006., 14:46
samo zagnjavi-ja to volim i u tome uzivam(kad strastveno volim svoju struku :cerek: ) :) ...inace jos par ispita-ali sam u maloj defenzivi(citaj:ljenost) jer imam prava pa malo "svrludam"...ali budem :o :zubo: :rolleyes: ;)

jel ti prolaktin bio drasticno povisen kada su tiga vadili ili negdje oko gornje granice?jesi mirovala prije vadenja krvi?lazna trudnoca ti se javlja zbog disbalansa hormona gdje tvoje tijelo iako nije trudno proizvodi hormone cuvanja trudnoce medu kojima je i prolaktin.tada ne dolazi do ovulacije i moze doci do pojave "mlijeka" i promjena na cikicama,a psiholoski ne moras poluditi za dijecom nego si mozda malo vise depresivan,tuzan,cudljiv,promjenjivog raspolozenja,osjecajniji i sl.
kujuce znaju nosati igracke i stavljati pod sebe i biti maznije no inace.uglavnom nis strasno,ali kod njih moze doci do mastitisa(upala cikica)a on kao se ne lijeci moze biti opasan.
sad za zene bas ne znam tocno sta i kako,ali ovoliko koliko se kuzim mislim da je zeznuto radi zaceca i ovulacija.sad dok sam cackala procirala sam da i pcos ima neke veze sa prolaktinom i cijelim tim disbalansom...
i tebe gnjave depresivne misli io svijetu u koje donosis dijecu :zubo: ...koliko ja o tome razmisljam.najrade ih ne bi radi njih donosila na ovaj uzas,ali opet strasno volim klince...:tuzni:

nema Rh veze sa jajnicima vec sa krvi,ali bolje da znas koji su ti rizici i sta te ceka pa da se pripremis.
inace ne moras se bojati transfuzije-zakonski moraju kontrolirati krv na krvno prenosive bol.(posebice sidu i hep),ali nije ugodno-razumijem te jer ko zna kako se oni tog svega prodrzavaju posebice u manjim bolnicama-zdravstvo je u takvoj komi i rasulu da samo cekamo da pukne sve to skupa :flop: :zubo:

momi
04.12.2006., 07:54

Totalno se slažem...i meni se čini da sam nešto agresivnija, a razmišljanje više muško,nego žensko :zubo: ... šta činiti kad nemreš piti nikakve kontracepcijske,a menga svaka 2-3 mjeseca :flop: ??? meni moj ginić povremeno da dabroston(hormone) pogotovo ljeti čisto da si mogu izračunati kad na more :) , ali navodno se oni ne smiju piti dugo...

reckless_girl
04.12.2006., 13:38
..i uvijek sve moje frendice su imale neredovite menge,(jedna nema vec god.dana mengu i ogromne hormonalne disbalanse-sad se bori s doktorima oko dijagnoze),upale dole,bolove i sl.jedino ja imam mengu na sat tocnu,nikakvih vecih upala,problema,bolova-nista...a na kraju bolesna.

meni je bas suprotno, imam tipicne simptome policisticnih jajnika, ali su jajnici bez cista. Koliko god da sam zbog toga sretna, zbunjujuce je imat simptome bez ocitog uzroka, vjerojatno koliko i nemat simptome a imati uzrok same bolesti. :confused:

lianne
04.12.2006., 15:00
Totalno se slažem...i meni se čini da sam nešto agresivnija, a razmišljanje više muško,nego žensko :zubo: ... šta činiti kad nemreš piti nikakve kontracepcijske,a menga svaka 2-3 mjeseca :flop: ??? meni moj ginić povremeno da dabroston(hormone) pogotovo ljeti čisto da si mogu izračunati kad na more :) , ali navodno se oni ne smiju piti dugo...

a onda nas ima jos zenskomuskastih ;) :kiss: :zubo:

sta nije dabrostin za prokrvarenje?to je navodno dosta opasno i ne preporuca se vise od par puta godisnje.to se da da ti se jednostavno na umjetan nacin izazove menga koja i nije prava menga,ali oljusti sloj epitela vljada po jajnicima i po maternici,pa se poslije lakse dode do ovulacije.barem tako mislim(mozda lupetam,ali tako je nekako)...
jesi vadila krv za hormone ikada?

lianne
04.12.2006., 15:01
meni je bas suprotno, imam tipicne simptome policisticnih jajnika, ali su jajnici bez cista. Koliko god da sam zbog toga sretna, zbunjujuce je imat simptome bez ocitog uzroka, vjerojatno koliko i nemat simptome a imati uzrok same bolesti. :confused:
moras imati uzrok!nije samo pcos jedinstven s ovakvim simptomoma...
a sta ti se desava?

MicaMaca
04.12.2006., 15:59

bila sam jako skepticna na pocetku, ali dosta mi je skokova raspolozenja i trovanja hormonima.

micamaca, ako se odlucis za tu opciju, dam ti broj telefona od dr.ice

hvala noemi:)
ja se za sada ipak drzim tradicionalne medicine, mislim da ti za neke stvari u zivotu treba doci "klik" kao sto je ocito i tebi dosao kad si odbacila tablete.
meni trenutno pilule pasu i zbog kontracepcije ali ne kanim se trovati vjecno.

javim ti se kad me "klikne";)

samo jedno pitanje....koliko dugo su ti vec menstruacije redovite otkad ne pijes tablete?

reckless_girl
04.12.2006., 16:35
moras imati uzrok!nije samo pcos jedinstven s ovakvim simptomoma...
a sta ti se desava?
Menstruacije od 24-57 dana, povracanje od bolova, prakticki sam paralizirana tih nekoliko sati kada dobijem mengu. Smedji iscjedak izmedju menstruacija. Uz to, stanje koze je katastrofa, kao da sam u pubertetu, akne itd. Promjene raspolozenja u PMS-u da sam sama sebi nepodnosljiva, a mogu mislit okolini..(mislim imala sam ja i prije pms :zubo: , ali definitivno ne ovakvog intenziteta). Uz takve menstruacije svako malo mi se vraca anemija. Ukratko :flop: Jajnici su ok, stitnjaca ok, ali su zato hormoni cudnovati :rolleyes: Vecinu mojih simptoma su imale i frendice, koje su sve redom zavrsile na kontracepciji i imaju puno manje problema. Meni pak ginekologica ne zeli pripisat tabletice zbog kontraidiciranog povisenja prolaktina (do sad najveca vrijednost mi je bila preko 1500). Sad idem na MR hipofize, na koji cu se nacekat, osim ako ne skupim $ za privatni, jer sumnjam da cu doma sjedit 6 mjeseci cekajuci red "i ne zivcirat se previse oko svega, jer mi to moze samo pogorsat situaciju". Ful je jednostavno ne zivcirat se cekajuci na pregled koji ce ti eto mozda reci da imas NESTO na hipofizi. :flop:

(Ovaj tjedan mi traje pms, zato sam valjda toliko ogorcena :()

Skattemus
04.12.2006., 16:37
...da se jave.

pijem Yasmin 4 godine

1.da,ali ih pijem radi zastite
2.ne,sve ok,nisam ni povecala kilazu nit su mi pristici izbijali,nis
3.meni je nasljedno rekao je doktor,mama i baka su imale

lianne
04.12.2006., 16:44
@reckless girl
ti si onda slucaj nesto kao moja prijateljica.samo sto ona nema uopce menege,ima oba policisticna i nasla je vezui da ne ceka MR 6 mj...
jeli ti imas iscjedak iz cikica?
uglavnom-znaci stvar ti je u hormonima.to je uzrok.jajnik ne mora biti u patologiji da bi druge stvari bile poremecene.imas disbalans koji je uzrok svemu tome.e sad se postavlja pitanje-onda otkud taj disbalans.od jajnika nije-i logicno da ce ti ici sad snimiti hipofizu jer moguce da zapravo ona ne sljaka kako valja,pa otud cijeli zacarani krug.ali grdo-nije ti lako.
nisu kontraceptivi za svaku situaciju.vjerovatno nisi slucaj za njih jer zapravo moguce da je problem dublji.vidjeti ces kad napravis MR....
ali sve u svemu negdje je ocigledno problem,ali jos ga niste otkrili.
s tim da pms se moze s godinama pogorsavati-posebice poslije poroda(ne znam jesi rodila)...
smedi iscjedak se najnormalnije fizioloski moze javiti i u doba ovulacije-tako da ako je skroz blag i ako ti je u doba ovulacije-inda si jedna od sretnica koja tocno zan kada su joj plodni dani ;)
anemja bi se trebala lijeciti.jel pijes kakav sirup?i sumnjam da je povezana s tim(osim ako imas jako obilne menge)nego vjerovatno oduvijek naginjes anemiji.sta su ti doktori rekli?

reckless_girl
04.12.2006., 17:00
nemam iscjedak iz :cice:, nisam rodila. A anemiju imam u biti oduvijek, ali mi nikad nisu radili neke extra pretrage nego bi popila par kutija FerrumLeka i doktorica me posalje doma, i da joj se javim ako se opet pocnem rusit u nesvijest. Mislim da je u biti tu dio mojih problema, da me doktorica nije nikad slala na dodatne pretrage, niti da preventivno jednom godisnje popijem tablete, a ne da svaki put moram cekat da potrosim svo zeljezo i onda sve ispocetka :rolleyes:
Sta da kazem, ima svakakvih doktora, a ocito sam i ja malo paglu da do sad nisam trazila drugog doktora :bonk:
Motivirana sam tim vise sto su mi isto pitanje o podrijetlu moje anemije i dal uzimam zeljezo preventivno postavili i ginekologica i doktor nuklearne i endokrinologica.. Vrijeme za novu doktoricu, I would say :mudri:
Sad sam malo zaspamala ovu PCOS temu, sorry :hekla:

lianne
04.12.2006., 17:08
ma nije bad :zubo:
uglavnom-anemija nije jedinstvena-ima ih nekoliko po uzroku i posljedici i prema tome se odreduje terapija.
to je greska sto su te olako shvatili i sto su ti napamet dali lijek,jer nije svako Fe i preparat Fe isti..neki za neke anemije niti nemaju ucinka.a ako se ti "napumpas" sa Fe i ne prekontroliraju te da vide jesi se "napunila" ili ti se rezerve "isprazne" mozda je u drugoj stvari problem...rijesi to prije trudnoce da nemas jos gorih problema.
uvijek kada ti je doc. sumnjiv zatrazi drugo misljenje.kakve budale zavrsavaju fax sa mnom-pa ne bi im dala da mi ovce cuvaju,a kamoli lijece.i onda iskopaju vezu i nadu posao.tako ti je i s humancima.netko ili je za tu struku i kuzi neke stvari ili nije.tesko je to,ali motas malo ipak biti "nadaren" da shvatis kako organizam opcenito funkcionira.kad to skuzis puno je lakse naci kvar.uh koliko sam se ja puta srdila na doktore,a jos vise na svoje kolege.
svima preporuka:cim nesto ne valja-uvijek po drugo,pa i trece misljenje ako treba.netko ce znati otkriti problem.danas je zdravstvo u takvoj komi i rasulu-pa samo stose nije raspalo.zato su dokrori nemotivirani i aljkavi.ali za svoje zdravlje se uvijek treba potrudit.je da je tlaka,ali ja se drzim one:"cuvaj zdravlje u mladosti,da te sluzi u starosti"

i ja sam sad zaspamala do kraja topic :o :)

BLUE MARE
05.12.2006., 11:02
DR. kazu da se sa trudnoćom sve smiri!?e meni je sa trudnoćom sve počelo. prvi porod super, a nakon drugog podivljala mi štitnjača,tj.dobila sam hipertireozu ( hvala Bogu sve se smirilo samo od sebe bez ikakve terapije).Nakon toga, dijagnosticiran mi je PCOS (od simptoma samo akne). Kao terapiju pocela sam piti Yasmin al mi menzis ne prestaje vec 11 dana, pa me zanima tko ima iskustva s PCOS nakon poroda( prije toga bila sam super zdrava).

BLUE MARE
05.12.2006., 11:12
pozdrav
ja sam mama 2 djece i sve je bilo super do nakon drugog poroda ( zdrava ko dren ). Nakon drugog poroda dobila hipertireozu ( hvala Bogu smirila se bez ikakve terapije) pa mi je dijagnosticiran PCOS. za terapiju dobila Yasmin ali mi sad menstruacija traje već 11 dana i relativno je obilna. Pa me zanima ima li tko kakva iskustva s PCOS nakon poroda i kako se liječi .

grgica
05.12.2006., 13:03
da, da, meni je to baš i doktor reko, da oni ne znaju i ne liječe uzrok, nego samo posljedice. btw, mislim da se niko ni ne trudi otkrit uzrok jer na nama zarađuju i farmaceutske tvrtke i komzmetička industrija i doktori, masno.
homeopatija? zanimljivo, zanimljivo, a šta je to što ti daju? de javi, pls, baš me zanima...
a mnogi doktori staaalno i uporno tvrde da će se sve to normalizirati s trudnoćom... ha, moguće, ne znam....
e, da! meni endokrinologica sad gleda glukozu i slične stvari iz krvi, ne hormone više, kaže da su policistični povezani sa šećernom bolesti, ali nisam baš sve shvatila.... ić ću skoro na kontrolu, pa kog bude zanimalo...
ajd sretno :)

Evo vratila sam se na ovaj thread nakon duže vremena i vidim da sam dužna neke odgovore...:o

Ne znam što je točno moja frendica uzimala za terapiju. Homeopatska terapija se u principu određuje individualno.
Što se tiče osnovnih principa homeopatije preporučam malo googlanja, na svakom vezanom sajtu imaš nešto o povijesti i teoriji homeopatije. Tu se, uglavnom, radi o jako razrijeđenim i tresenjem potenciranim otopinama tvari koje inače izazivaju određene simptome, a njihovom aplikacijom u malim koncentracijama se postiže odgovor organizma i uravnoteženje te se polako takvi simptomi koje je organizam prije liječenja imao povlače. Dakle, slično se sličnim liječi. Te tvari su obično ekstrakti nekakvih biljaka, otopine nekakvih soli/kemikalija, pa čak i neke životinjske tvari (npr. zmijski otrov, a sa svojeg preparata za promjene na dojkama čitam: Funiculus umbilicalis bovis, Hypophysis bovis, Mamma bovis - to bi bili razni kravlji organi :D ). U te razrijeđene i potencirane tekućine se umaču šećerne granulice koje se otapaju u ustima, a preparati mogu biti i u obliku alkoholnih otopina - kapi...

Moja frendica kaže da joj se homeopatskom terapijom regulirala i plodnost, pa je pred kraj terapije ostala trudna :cerek: (koliko sam skužila imala je ranije problema i s ovulacijama). Sad ima preslatku curicu od 9 mjeseci, a koliko znam ginekološki no problem!

A što se mene tiče, zadnji ciklus je bio ok, a bolovi u dojkama manji. :top: Sljedeći mjesec idem na ultrazvuk prsa pa ćemo vidjeti...

boomy
05.12.2006., 13:06
Dijagnosticiran mi je PCOS... da li bi se trebala zabrinuti ako mi menga traje evo već 7 dana,nije obilna,ali onako umjereno...nije je bilo jedno 2 mjeseca :zubo: ...

zuzi666
05.12.2006., 14:28
uhh...svaki put me uhvati jeza kada počnem čitati o policističnim jajnicima. meni su dijagnosticirani prije 6 godina i od tada sam prošla puno doktora dok nisam pronašla doktoricu s kojom sam zadovoljna i koja je uvijek spremna samnom o tomepričati koliko god to meni treba.
kad sam imala 18 god i kad su mi to dijagnosticirali, bila sam kod jedne ginekologice-endokrinologice specijaliziran eza mlade. ta me je žena ubila u pojam. nakon posjeta k njoj bila sam u komi tjednima. ona mi je rekla da imam policistične jajnike i da mogu imati problema s neplodnošću, ali da se ja ne brinem, to tako i tako ima svaka treća cura danas. uz to, to se i ne može izliječiti pa.... točno tako hladno mi je rekla.... cijelu budućnost mi je smraćila! kao radi s mladima i onda ih ubi u pojam! treba ju :Snajper:
sve više cura ima danas takve probleme zbog hormona koji se stavljaju danas u hranu i oni zbunjuju naše prirodne hormone u organizmu. tako da sigurno ima nešto u homeopatiji i takvom izlječenju.
osim toga, istina je da smanjenje tjelesne težine od samo 5-10%, može smanjiti simptome vrlo jako! to polako doživljavam na vlastitom tijelu. a i moja ginekologica je na svojem. :s
ja pijem yasmin jer sma loše reagirala na dijanu i jako sam zadovoljna. do sada nisam otkrila niti jednu nus pojavu (valjda se nisam urekla! :( ). i meni je nekoliko doktora reklo da današnje kontracepcijske pilule (yasmin i neke koje su u pripremi dolaska) imaju izrazito nisku koncentraciju hormona i mogu se piti godinama bez problema, tako da ja ostajem na njima dok ne odlučim imati djecu.
tako da stvari nisu tako crne kako neki doktori kažu. samo treba pronaći najbolju moguću terapiju za sebe, a kad se radi o hormonima (neovisno kojima) to uvijek dugo traje.

lianne
05.12.2006., 15:14
Dijagnosticiran mi je PCOS... da li bi se trebala zabrinuti ako mi menga traje evo već 7 dana,nije obilna,ali onako umjereno...nije je bilo jedno 2 mjeseca :zubo: ...

jesi vadila hormonceke?
(vec sam dosadna s tim pitanjem :o -ali to je bitnije od pcosa)

Tinchi
05.12.2006., 15:24

micamaca, ako se odlucis za tu opciju, dam ti broj telefona od dr.icePM? :mig:

Čula sam svašta o tome i zainteresirana sam.

ramona24
05.12.2006., 16:22
pozdrav svima, nova sam na forumu i jako mi je drago da sam neletjela na ovu temu.. vec sam lagano ocajna i zbilja ne znam s kim bih pricala o tome..

dakle, imam 24 godine i prije nesto vise od godine i pol mi je ginekologica ustanovila da imam policisticne jajnike, bila sam na ultrazvuku, al to je bilo otprilike sve sto mi je rekla.. prepisala mi je diane koje sam ja odlucila ne uzimati jer mi zena nije apsolutno nista objasnila, iako sam joj rekla da sam vec uzimala kontracepcijske tablete i nakon duzeg uzimanja pala u depresiju... pa sam joj rekla da se bojim vise uzimati bilo kakve hormone da me opet ne zeznu... zena nije za to bas imala sluha, niti me poslala na ikakve krvne pretrage (stovise, prvi put kad sam prije nekih 5 godina otisla k njoj na prvi pregled i po kontracepcijske pilule mi je umjesto obicnih kontracepcijskih pilula - bez da mi je ista rekla prepisala diane jer je "vidjela da imam problema s aknama", tako "od oka", plus to kaj me uvjeravala da jel ja mozda njoj necu reci da sam sa svojih 50 kg anoreksicna i da niti ne mogu imati normalne cikluse s tom kilazom)... tak da sam bila poprilicno bijesna na to sto je bila tak nemarna i bezobrazna i odlucila fino pustit da vidim hoce li se to popravit samo od sebe (jer sam relativno na frisko bila prestala uzimat kontracepcijske pilule i nikako mi se ciklus nije htio vratiti u normalu)... inace sam u srednjoj skoli imala uvijek produljeni ciklus, bolne menge al je sve bilo vise manje ok...
e sad, stanje se u zadnjih godinu dana bilo malo popravilo, opet sam imala kolko tolko redovite produljene cikluse a i lice mi se smirilo, ali cim sam pod malo vecim stresom, sve krene ispocetka... zadnja menstruacija-prije nekih 2 tjedna je vec bila vise smedja nego crvena, a sad mi se jos unazad nekih 5 dana opet pojavio odvratni smedji iscjedak, i jos traje, osjecam bolove u jajnicima i napetost u donjem dijelu trbuha, ko kad dobijem mengu... pa sam se totalno izbezumila, pocela istrazivat po netu i saznala dosta stvari o kojima nisam imala pojma.. i dosta kontradiktornih podataka, tak da vise ne znam sta da radim...

inace frendica koja je imala slicnih problema mi je rekla da je od svog ginekologa saznala da pojava takvog iscjedka ustvari znaci da te cistice na jajnicima pucaju..

pa vas molim ako imate kakav savjet ili slicnih iskustava, pomozite, jer se stvarno, zbog prijasnjih depresivnih raspolozenja ne bih htjela trovat hormonima...

i znam, moram promijenit ginekologa :)

wannabenot
06.12.2006., 12:05

1. ja sam ih prestala piti jer me štitnjača počela alarmirati.
2. a kaj ja znam, mislim da sam bila puno depresivnija dok sam ih pila
3. nažalost, ne. moj savjet ti je da promijeniš doktora. ja se iso planiram seliti :hekla:

Tinchi
07.12.2006., 08:59
Ma tema je stara tri godine, ali svejedno mi je drago da ste je digli ;) Barem zbog drugih cura kojima može pomoći :)
Ja se spremam na novi UZV i ostalo. Stanje je i dalje dobro, pijem još uvijek Diane, jedino što me zna rasturati lijevi jajnik (u kombinaciji s bolovima u donjem dijelu leđa, pogotovo za menstrualnog krvarenja)
Novosti su da sam smanjila pušenje (gotovo prestala), ima tome već 10 mjeseci. Vježbam i pazim na ishranu već više mjeseci te se nadam izgubiti svo suvišno masno tkivo, kako bih bila sigurna ima li ikakve povezanosti.
Dr. kaže da bi mogla krenuti s Yasminom. :)

I dalje me zanima homeopatija (u ZG sam), čula sam zbilja dobra iskustva.
Manje sam opterećena i ne nerviram se. Bebu ne želim, u to sam sigurna i više se ne obazirem na komentare o obaveznoj trudnoći.

ramona24
07.12.2006., 18:00
pozdrav svima, nova sam na forumu i jako mi je drago da sam neletjela na ovu temu.. vec sam lagano ocajna i zbilja ne znam s kim bih pricala o tome..

dakle, imam 24 godine i prije nesto vise od godine i pol mi je ginekologica ustanovila da imam policisticne jajnike, bila sam na ultrazvuku, al to je bilo otprilike sve sto mi je rekla.. prepisala mi je diane koje sam ja odlucila ne uzimati jer mi zena nije apsolutno nista objasnila, iako sam joj rekla da sam vec uzimala kontracepcijske tablete i nakon duzeg uzimanja pala u depresiju... pa sam joj rekla da se bojim vise uzimati bilo kakve hormone da me opet ne zeznu... zena nije za to bas imala sluha, niti me poslala na ikakve krvne pretrage (stovise, prvi put kad sam prije nekih 5 godina otisla k njoj na prvi pregled i po kontracepcijske pilule mi je umjesto obicnih kontracepcijskih pilula - bez da mi je ista rekla prepisala diane jer je "vidjela da imam problema s aknama", tako "od oka", plus to kaj me uvjeravala da jel ja mozda njoj necu reci da sam sa svojih 50 kg anoreksicna i da niti ne mogu imati normalne cikluse s tom kilazom)... tak da sam bila poprilicno bijesna na to sto je bila tak nemarna i bezobrazna i odlucila fino pustit da vidim hoce li se to popravit samo od sebe (jer sam relativno na frisko bila prestala uzimat kontracepcijske pilule i nikako mi se ciklus nije htio vratiti u normalu)... inace sam u srednjoj skoli imala uvijek produljeni ciklus, bolne menge al je sve bilo vise manje ok...
e sad, stanje se u zadnjih godinu dana bilo malo popravilo, opet sam imala kolko tolko redovite produljene cikluse a i lice mi se smirilo, ali cim sam pod malo vecim stresom, sve krene ispocetka... zadnja menstruacija-prije nekih 2 tjedna je vec bila vise smedja nego crvena, a sad mi se jos unazad nekih 5 dana opet pojavio odvratni smedji iscjedak, i jos traje, osjecam bolove u jajnicima i napetost u donjem dijelu trbuha, ko kad dobijem mengu... pa sam se totalno izbezumila, pocela istrazivat po netu i saznala dosta stvari o kojima nisam imala pojma.. i dosta kontradiktornih podataka, tak da vise ne znam sta da radim...

inace frendica koja je imala slicnih problema mi je rekla da je od svog ginekologa saznala da pojava takvog iscjedka ustvari znaci da te cistice na jajnicima pucaju..

pa vas molim ako imate kakav savjet ili slicnih iskustava, pomozite, jer se stvarno, zbog prijasnjih depresivnih raspolozenja ne bih htjela trovat hormonima...:confused:

i znam, moram promijenit ginekologa:)

zuzi666
07.12.2006., 19:31
i znam, moram promijenit ginekologa:)

kreni od toga i sve bu polako postajalo bolje!!!!

jedna osnovna stvar za svako lječenje neke bolesti je imati doktora s kojim smo zadovoljni, u kojeg možemo imati povjerenja i s kojim možemo otvoreno o svemu pričati.
to je moje iskustvo u liječenju policističnih jajnika i obilažženju ginekologa zbog toga!

Biserka32
09.12.2006., 07:49
Tinci, daj mi reci iz prve ruke, po točkama, što se popravilo Dianama? Jesu ti se povisilie masnoće u krvi od njih? Pobroji pet mana i pet vrlina...

Shtefitza
09.12.2006., 10:18
Vježbam i pazim na ishranu već više mjeseci te se nadam izgubiti svo suvišno masno tkivo, kako bih bila sigurna ima li ikakve povezanosti.

:top:

VEliki broj zena sa policisticnim jajnicima ima problema sa rezistencijom na inzulin. Ove zene, kad smanje kilazu i pocnu redovito vjezbati, povecaju sansu za ovulacije i menstruacije im se reguliraju.

Ako se radi o rezistenciji na inzulin, lijek za dijabetes (metformin) takodjer pomogne u reguliranju policisticnih jajnika.

lala
09.12.2006., 13:17

VEliki broj zena sa policisticnim jajnicima ima problema sa rezistencijom na inzulin. Ove zene, kad smanje kilazu i pocnu redovito vjezbati, povecaju sansu za ovulacije i menstruacije im se reguliraju.

Ako se radi o rezistenciji na inzulin, lijek za dijabetes (metformin) takodjer pomogne u reguliranju policisticnih jajnika.

Evo ja sam ga uzimala zajedno s Cilestom, pa ćemo vidit:p

lala
09.12.2006., 13:18
1. ja sam ih prestala piti jer me štitnjača počela alarmirati.
:

Ovo me zanima. Jel tom štitnjača poludi od pilule? Meni je isto u kratkom roku skočio TSH!:confused:

Tinchi
09.12.2006., 13:34
Tinci, daj mi reci iz prve ruke, po točkama, što se popravilo Dianama? Jesu ti se povisilie masnoće u krvi od njih? Pobroji pet mana i pet vrlina...Masnoće u krvi? To mi nitko nikada nije spomenuo :confused:
Kolesterol - toga ti ja nemam uopće :zubo: Na zadnjoj krvnoj kontroli bio ispod donje granice.
Šećer normalan. Cijela krvna slika savršena, gotovo školski primjer fantastičnog nalaza. Reko doktor da si ga mogu na zid objesit :rofl:
Kažu da se i libido smanjuje al meni se to nije dogodilo :cerek:

Plusevi:
Nema dodatnog debljanja, kad jedem debljam se, kad ne jedem mršavim :) Laž je da tablete debljaju same po sebi.
Smanjila se dlakavost, dlačice su svjetlije i tanje.
Menstruacija svaki ponedjeljak ujutro (al to je normalno na pilulama)
Ten se popravio, sasvim nestali i sitni prištići po ramenima i sl. Koža krasna :cerek:

Minusi:
Kosa mi se iz normalne do masne pretvorila u suhu (općenito je reducirano izlučivanje masnoće na koži)
Bude i celulita, dobila sam ga iako mi nisam baš sklona :rolleyes:
Nadrkanost, živčanost, emocionalni usponi i padovi i česte promjene raspoloženja - ali za to nisam sigurna ima li direktne veze s tabletama. Može tu biti svašta.

Tinchi
09.12.2006., 13:39

Ma navježbala sam se ja kroz život, i natrenirala se sportova pa ništa.
Jedino kaj sam bucasta cijelo to vrijeme, manji ili veći višak uvijek je tu.
Ne znam, skidam to pa bum vidla, u svakom slučaju će mi zdraviji život koristit.

Tinchi
09.12.2006., 13:44
a jel ti pomazu?

jel se mozda osjecas nekako dominatnijom?malo glupo pitanje,ali ja sam uvijek bila nekako vise musko u glavi(mozda od tih hormona)...izgledom daleko od toga,ali bas nacinom razmisljanja kao neki deckic...hehe....Iskreno, držim da PCOS ima korijen u psihičkim problemima s vlastitom ženstvenošću, tj. našem odnosu spram nje.
Također, povezana je s blokadom kreativnog izražavanja te određenom vrstom odnosa s roditeljima. A to je opet povezano s ovim prvim.

Zapadna medicina nema lijeka za uzrok (koji je duhovno-psihičke prirode), zato tražim neke alternative. I rad na sebi vrlo je bitan :top:

Tinchi
09.12.2006., 14:46
Ako se radi o rezistenciji na inzulin, lijek za dijabetes (metformin) takodjer pomogne u reguliranju policisticnih jajnika.Ne vidim kako bi u tom slučaju direktno utjecao na jajnike?
I kako otkriti probleme s inzulinom? Ima li to veze s povišenim šećerom? Jer moj je recimo normalan.

lala
09.12.2006., 14:55
Ne vidim kako bi u tom slučaju direktno utjecao na jajnike?
I kako otkriti probleme s inzulinom? Ima li to veze s povišenim šećerom? Jer moj je recimo normalan.
I meni je šećer "odoka" bio o.k. (onako iz krvne slike općenito), jesi li radila OGTT test, pa svako po ure (ja sam čak nadoplatila po preporuci žene koja tamo radi) jer su sad radi štednje stavili samo dva mjerenja, a meni su 4 otkrili velike skokove pod opterećenjem (glukozom)...tako nekako, nisam stručnjak, to trudnice rade. Traži taj test.;)

Biserka32
10.12.2006., 10:09
Masnoće u krvi? To mi nitko nikada nije spomenuo :confused:
Kolesterol - toga ti ja nemam uopće :zubo: Na zadnjoj krvnoj kontroli bio ispod donje granice.
Šećer normalan. Cijela krvna slika savršena, gotovo školski primjer fantastičnog nalaza. Reko doktor da si ga mogu na zid objesit :rofl:
Kažu da se i libido smanjuje al meni se to nije dogodilo :cerek:

Plusevi:
Nema dodatnog debljanja, kad jedem debljam se, kad ne jedem mršavim :) Laž je da tablete debljaju same po sebi.
Smanjila se dlakavost, dlačice su svjetlije i tanje.
Menstruacija svaki ponedjeljak ujutro (al to je normalno na pilulama)
Ten se popravio, sasvim nestali i sitni prištići po ramenima i sl. Koža krasna :cerek:

Minusi:
Kosa mi se iz normalne do masne pretvorila u suhu (općenito je reducirano izlučivanje masnoće na koži)
Bude i celulita, dobila sam ga iako mi nisam baš sklona :rolleyes:
Nadrkanost, živčanost, emocionalni usponi i padovi i česte promjene raspoloženja - ali za to nisam sigurna ima li direktne veze s tabletama. Može tu biti svašta.

Mislim da si super nabrojala prednosti i mane. Ja sam mislila na isto to, ali nisam više sigurna jel si umišljam ili ne...To s debljanjem/mršavljenjem je fakat pomoć...meni inače kile idu gore i jako teško održavam težinu, a od kad sam počela piti pilule ne samo da ju održavam nego čak lakše idu dolje!!!! Mislila sam da sam luda...:):)

Što se tiče dlačica također su puno, puno rjeđe i svjetlije, a ten se isto malo osušio, što je s jedne strane dobro ali s druge strane mi je koža puno suša pa zahtjeva dodatnu njegu.

Što se tiče nadrkanosti isto mislim da ima veze s pilulama. Ja često osjećam i nadutost, kao trudnica, cijelog tijela.

Koliko ih dugo uzimaš? Imaš li problema sa smeđim iscjetkom? Ja imam i pretpostavljam da to znači da ću morati mijenjati pilule.....jel netko zna objasniti zašto do toga dolazi? Jel to dobar ili loš znak? :)

Biserka32
10.12.2006., 10:13
Što se tiče OGTT testa ja sam ga radila, ali ne s 4 mjerenja pod opterećenjem, nego očito neki ćelavi s dva mjerenja, bez opterećenja. Izvade ti krv i odrede šećer, a onda ti daju da popiješ šećerenu vodu i poslije ti opet vade krv da vide kako se reapsorbira taj šećer. Uglavnom kao ok, ali kazu da sve žene s policističnim jajnicima imaju problema sa šećerom, samo kad bi se napravio pošten test.

Meni su bili dali da pijem Metformin, ali nisam se nešto briljantno osjećala od njega, samo mi je apetit bio još veći. Jel to netko pio od vas, koji su efekti?
Kažu da je to najnovija metoda liječenja PCOS, umjesto pilula......?

Biserka32
10.12.2006., 10:13
Iskreno, držim da PCOS ima korijen u psihičkim problemima s vlastitom ženstvenošću, tj. našem odnosu spram nje.
Također, povezana je s blokadom kreativnog izražavanja te određenom vrstom odnosa s roditeljima. A to je opet povezano s ovim prvim.

Zapadna medicina nema lijeka za uzrok (koji je duhovno-psihičke prirode), zato tražim neke alternative. I rad na sebi vrlo je bitan :top:

S ovim se slažem, ali spoznaja da se slažem mi još nije pomogla da se izliječim. Ako nađeš nešto dobro javi.

Tinchi
10.12.2006., 16:03
Što se tiče nadrkanosti isto mislim da ima veze s pilulama. Ja često osjećam i nadutost, kao trudnica, cijelog tijela.

Koliko ih dugo uzimaš? Imaš li problema sa smeđim iscjetkom? Ja imam i pretpostavljam da to znači da ću morati mijenjati pilule.....jel netko zna objasniti zašto do toga dolazi? Jel to dobar ili loš znak? :)E da - nadutost! Da da da :mad:
Mrzim ju, baš osjećam kako sam puna prepuna vode, i to ne samo prije menstruacije, zna se dogoditi i tijekom ciklusa.
Sad jedem poprilično malo i često postim i to je jedino što mi pomaže protiv nadutosti. Za posta se izluči sva suvišna tekućina i budim se drugi dan ko perce laka :D

Uzimam ih... nekih 7 godina. :) I živa sam i zdrava :D
Smeđi iscjedak nemam, samo onaj normalni bijeli, "ovulacijski" (u biti, mi na pilulama nemamo pravu ovulaciju). Na Triquilaru sam ga imala, cijeli mjesec. :visi: Produžena menstruacija :D
U globalu se osjećam dobro, štoviše jako dobro na tim tabletama. Prešla bih na bilo koje druge s manje hormona ali samo ako mi budu dobre kao ove.

Tinchi
10.12.2006., 16:06
S ovim se slažem, ali spoznaja da se slažem mi još nije pomogla da se izliječim. Ako nađeš nešto dobro javi.A šta ja znam, ja recimo sad skidam kile jer sam spoznala da se s viškom osjećam neženstveno. Imam 10 viška.
I sad si mislim što se toga nisam prije sjetila :bonk: Ali ponekad treba čovjeku dosta dugo da zaroni unutar sebe, i to otvorenih očiju.

I polako se odvajam od roditelja, shvatila sam da je to nužno. :)

Tinchi
10.12.2006., 16:08
Što se tiče OGTT testa ja sam ga radila, ali ne s 4 mjerenja pod opterećenjem, nego očito neki ćelavi s dva mjerenja, bez opterećenja. Izvade ti krv i odrede šećer, a onda ti daju da popiješ šećerenu vodu i poslije ti opet vade krv da vide kako se reapsorbira taj šećer. Uglavnom kao ok, ali kazu da sve žene s policističnim jajnicima imaju problema sa šećerom, samo kad bi se napravio pošten test.

Ma, i to što kažu.. :D
Sami sebi trebamo biti najbolji doktori, to shvaćam kako vrijeme prolazi :top:

lala
10.12.2006., 16:14

Meni su bili dali da pijem Metformin, ali nisam se nešto briljantno osjećala od njega, samo mi je apetit bio još veći. Jel to netko pio od vas, koji su efekti?
Kažu da je to najnovija metoda liječenja PCOS, umjesto pilula......?

E i meni je isto bila uputnica na 2 mjerenja, pa mi je žena koja tamo radi rekla da bi mi preporučila još dva i bila je u pravu, nažalost. Metamorfin sam pila...ne znam šta da kažem, triba bi smanjit apetit, nikakvu razliku, Sad ću opet na neku pretragu (ne tu) pa ...;)

Shtefitza
10.12.2006., 17:03
Iskreno, držim da PCOS ima korijen u psihičkim problemima s vlastitom ženstvenošću, tj. našem odnosu spram nje.

Ne. Ako ista, onda obrnuto. PCOS promijeni omjer testosterona i estrogena u tijelu, sto rezultira promijenjenim izgledom, ali i promijenjenim psiholoskim karakteristikama (u smjeru - testosteron prevlada, zena od akcije ;) )

Tinchi
10.12.2006., 17:20
Ne. Ako ista, onda obrnuto. PCOS promijeni omjer testosterona i estrogena u tijelu, sto rezultira promijenjenim izgledom, ali i promijenjenim psiholoskim karakteristikama (u smjeru - testosteron prevlada, zena od akcije ;) )
Nisam mislila na to ;)
Ono o čemu govorim je uzrok, tj. odnos prema ženi unutar sebe koji uzrokuje PCOS.
U biti mislim da je to vrlo kompleksno i da je teško pojednostavljeno definirati. Čak bih i rekla da svaka žena s tim problemom zahtjeva individualni pristup.

lala
10.12.2006., 17:27
U biti mislim da je to vrlo kompleksno i da je teško pojednostavljeno definirati. Čak bih i rekla da svaka žena s tim problemom zahtjeva individualni pristup.

I ja tako mislim.Ne znaju oni još ni uzrok ni lijek. Mene je gin uvjeravala sa je to urođeno i da se ne može ništa puno promijeniti, međutim, kod mene definitivno nije taj slučaj, imam nalaze otprije koji su o.k. a zbog stresa je buknulo sve preko noći (u mjesec-dva).
Endokrinolog definitivno potvrđuje moje iskustvo (hipofiza, osjećaji itd). Brijem da bi mi nekakvo holističko rješenje pasalo, ali nisam još u tome...pogotovo što ne mogu za sad pod stakleno zvono zbog stresa.
To je cijeli skup poremećaja, a mi liječimo posljedice, za sad.

lala
10.12.2006., 17:30

A naravno i ovaj je odgovor točan.:zubo:
(Svaki hormon ima svoju funkciju i ako poremetiš i jedan, mijenja se 100 stvari i drugig hormona, tako nekako. )

Uglavnom, eto u kakvom smo krugu s time.
Isto je s debljinom: može biti uzrok ali i posljedica hormonalnog poremećaja. Pa ti to prekini.:p

Biserka32
10.12.2006., 18:33
Tinchi jesi radila pauze s tim Dianama? Koliko duge?

Tinchi
10.12.2006., 21:30
A naravno i ovaj je odgovor točan.:zubo:
(Svaki hormon ima svoju funkciju i ako poremetiš i jedan, mijenja se 100 stvari i drugig hormona, tako nekako. )

Uglavnom, eto u kakvom smo krugu s time.
Isto je s debljinom: može biti uzrok ali i posljedica hormonalnog poremećaja. Pa ti to prekini.:pPa nije loše skinuti višak u svakom slučaju :)
Nezdrav je zbog mnogo stvari, a ne samo zbog PCOS-a.

I nemoj mi o začaranim krugovima - iz svakog postoji izlaz, samo ga treba naći :)

Tinchi
10.12.2006., 21:33
I ja tako mislim.Ne znaju oni još ni uzrok ni lijek. Mene je gin uvjeravala sa je to urođeno i da se ne može ništa puno promijeniti, međutim, kod mene definitivno nije taj slučaj, imam nalaze otprije koji su o.k. a zbog stresa je buknulo sve preko noći (u mjesec-dva).
Endokrinolog definitivno potvrđuje moje iskustvo (hipofiza, osjećaji itd). Brijem da bi mi nekakvo holističko rješenje pasalo, ali nisam još u tome...pogotovo što ne mogu za sad pod stakleno zvono zbog stresa.
To je cijeli skup poremećaja, a mi liječimo posljedice, za sad.Ma i meni je to rečeno (napisah uostalom) ali me to ne zanima.
Najbolje odustati, yeah right.
Doktorima je najlakše ponuditi odgovor koji pacijenta ne navodi da postavlja dodatna pitanja :rolleyes: I sve je kakti ok.

Btw, nekad je PCOS povezan s hipofizom i štitnjačom, nekada ne (tj. problem je baš u jajnicima ili masnom tkivu samom), pričala mi frendica doktorica :)
A zašto - e opet nitko ne zna :zubo:

Jebalo ih neznanje, nekad se sam moraš liječiti, nema ti druge :p

Tinchi
10.12.2006., 21:36
Tinchi jesi radila pauze s tim Dianama? Koliko duge?
Pa baš i ne.
Jedno ljeto ih nisam pila 2-3 mjeseca. Ustvari dva ljeta, sad se sjetih.
Prvi put sam dobila mengu u tom periodu bez tableta, drugi put ne.
Treća pauza je bila kad sam prešla na Triquilar ali od njih mi je bilo baš loše pa sam se vratila Dianama.

Tinchi
10.12.2006., 21:45
i naravno, ne odgađaj majčinstvo, ako si možeš priuštiti.;)
Evo otišla malo unatrag i zapazila ovo.
I opet bih napisala da je to glupost. Već se pričalo o tome na prvim stranicama, imaš primjer magic koja je rodila i tek nakon toga dobila PCOS. Također, navedeni su primjeri žena kojima trudnoća nije ništa pomogla. Znam i ja jednu takvu, troje rodila a sve gore i gore. To s trudnoćom je čista dezinformacija :flop:

Ja sam recimo spoznala da ne želim bebu. I kaj sad? Što meni doktori mogu reći?

lala
10.12.2006., 21:59
Evo otišla malo unatrag i zapazila ovo.
I opet bih napisala da je to glupost. Već se pričalo o tome na prvim stranicama, imaš primjer magic koja je rodila i tek nakon toga dobila PCOS. Također, navedeni su primjeri žena kojima trudnoća nije ništa pomogla. Znam i ja jednu takvu, troje rodila a sve gore i gore. To s trudnoćom je čista dezinformacija :flop:

Stani malo.:D
Nisam ni mislila da je trudnoća lijek. Znam i ja podosta već o PCOS-u, viruj mi:( .
Nego, ako želi imat jednog dana dijete, a ima uvjete, nek si da vremena za pokušaje i raznorazne metode, da joj još i godine ne sjebu planove.
Naravno da je s PCOS-om teže zanijeti a i negdje pišu i o ranijem ulasku u menopauzu.
A to jest bolest s previše simptoma da bi kod sviju bilo jednaki. Pretpostavljam da će za neko vrijeme postojati i klasifikacija, jer mi se čini da sve više žena ima s PCOS-om i neplodnošću općenito.
Evo napr. ti si navela različite uzročnike, meni se s vremenom javljaju svi (dakle, ne može se govorit više o uzroku, nego o posljedici)...štitnjača napr i to s inzulinom.
A što se hipofize tiče, ja sam shvatila da je uvijek problem u njoj, ona je nadređena žlijezda, pa je preopćenito govoriti tako. (Nek me stručnjaci isprave;) )

lala
10.12.2006., 22:00

Dobro za tvoj PCOS da ne želiš bebu. Manje stresa i živciranja (manje lučenja nepovoljnih hormona):top: :zubo:

Tinchi
10.12.2006., 22:03
Uh, kako je lijepo ovakvo što pročitati :D :mig:

momi
11.12.2006., 11:10
Danas bila prvi dan kod novog ginića i pokažem mu ja sve nalaze i naravno onaj di mi dijagnosticiran PCOS i kaže on meni s obzirom da ne podnosim kontracepcijske,a OGTT mi ok,da idemo na trudnoću :horor:, kak da ne :zubo: ... kad me onda dijete pita jednog dana, a kad ste se odlučili ti i tata da me imate?ja bum mu rekla ;pa ono sine mama nije imala redovite menge i bila je preagresivna,napuhnuta i nabrijana pa su joj rekli da će joj biti bolje kad bude tebe imala :zubo: :rofl: !

JustForFun
15.12.2006., 14:31
Moj je ginekolog na glasu kao dobar i sigurno jest, ali nemam taj osjećaj da mogu sa njim tolko pričat o svemu što me muči, a muči me puno toga, kad sam mu rekla da sam na internetu čitala mnogo o pcos kaže on, bolje ti je da što manje čitaš na internetu o tome, jer kao ima razne literature, i tako...
sigurno je dobar, i to, ali pitam se da li bih mogla naći nekog sa njegovim znanjem i iskustvom ali pristupačnijeg za razgovor o onom što me tišti, posebno jer idem uvijek privatno i skupo plaćam preglede i sve...

Hard Candy
22.12.2006., 10:18
Zna li netko je li istina da ciste nastaju kao posljedica izostanka ovulacije?

lioness
26.12.2006., 09:32
... i na koje nacine ih se pokusavate rijesiti ili ste se doticnih rijesili?

Osobno ludim jer sam 5 godina bila na lijekovima, od toga 3,5 na dianama, 1,5 na yasmin. Prije par mjeseci sam prekinula s tabletama zbog konstantnog emocionalnog lunaparka, ali naravno, vratili su se drugi simptomi.

Ima li netko nekakav alternativan nacin izljecenja? Nedavno su me u prodavaonici zdrave prehrane uvalili glinu koja se pije :eek: al' na deklaraciji to nigdje ne pise! Jel' jos netko dobio taj naputak??

Pomozite

ciganche
30.12.2006., 11:23
ja imam policistične jajnike, a to je ginekolog vidio na ultrazvuku. inače, nikakvih simptoma nemam, super redovite menstruacije, čisto lice bez akni, normalna tjelesna težina i umjerena dlakavost. očito mi ne smetaju:rolleyes:

baboom
08.01.2007., 06:00
Eh, da sam malo ranije potražila jajnike na forumu ne bi novu temu otvarala. Nego dijagnoza je policistični jajnici, menga redovita, kao i upale i upalice, prištići kako kad i kako gdje s time da na njih još dodatno djeluje vesela seboreja!
Da nije tu kraj, pojačana dlakavost na prsima točnije oko bradavica, ostatak u normali možda malo pojačano, no to mi se više čini jer sam svijetle puti pa se sve vidi. Čim malo boje uhvatim i dlačice se pozlate ne bude toliko vidljivo čak ispadam iz prosjeka.
Ima još... smrdim ko mali tvor bez obzira na tuširanje, dezodranse nakon par sati robu bi mogla spalit, a ne oprat! To me bilo potaklo da provjerim štitnjaču, već ima koja godina, al tad je bilo sve ok. Nedavno sam saznala da imam nizak šećer (nisam baš shvatila povezanost pa bi molila pojašnjenje). Toliko o meni.

Nego sad mi nije jasno da li se za PCOS rade posebne pretrage ili ti ginić bubne dijagnozu?
OGTT?? Kaj je to dodatni krvni nalaz, samo za zgrušavanje ili?
Kaj pak s kolesterolom i mastima????
Ima li još testova koje bi bilo potrebno napravit?

Tinchi kako napreduješ s homeoptijom?? Kaj si čula?

Ah, da... da ne zaboravim ako imate savjet kod kojeg ginekologa javite!!!

Zahvaljujem na svim uputstvima unaprijed!:s :s :s

ciganche
08.01.2007., 09:23
PITANJA za vas curke:

Ja imam policistične jajnike, a desni mi je malo veći od lijevog i ponekad me boli.
Nisam dobila nikakvu terapiju jer nemam tegoba, menstruacije su mi redovite, nisu obilne i bolne, nemam akni ni pojačane dlakavosti, nemam viška kila ni hormona, uglavnom saznala sam za takve jajnike tek kad sam pošla na ultrazvuk. Samo ih moram kontrolirati svaka tri mjeseca.
A o fenomenu cista mi je ginekolog malo objasnio, uglavnom, javljaju se nakon što se jajnici počnu razvijati, a čitala sam da imaju veze s dijabetesom.

lianne
09.01.2007., 14:20
ja sam zbunjena-dobila sam nalaze hormona i svi su u redu :confused:
a kao imam na desnom jajniku pcos i to zesci(jajnik mi je ko grozd)...kako sad to?jel moguce da onda to nije pcos?ili je pcos,ali bez utjecaja na hormonalnu sliku(jel to moguce :misli:)

ciganche
09.01.2007., 19:19
ja sam zbunjena-dobila sam nalaze hormona i svi su u redu :confused:
a kao imam na desnom jajniku pcos i to zesci(jajnik mi je ko grozd)...kako sad to?jel moguce da onda to nije pcos?ili je pcos,ali bez utjecaja na hormonalnu sliku(jel to moguce :misli:)

da moguće je, isto tako možeš imati hpv, a papa je uredan...to se meni dogodilo

lianne
09.01.2007., 21:40
da moguće je, isto tako možeš imati hpv, a papa je uredan...to se meni dogodilo
ajoj...a sta sad-zivim s tim i dalje...bolje da nisu poremeceni,neg da jesu...
nego cackajuci po toj temi uvijek se spominje ta promjena hormonalnog statusa,pa sam mislila da je to obavezan simptom...
a kak to da ti se hpv ne skuzi na papi-to je neka pocetna faza,pa virus jos nije stigao napraviti promjene ili?

girlnextdoor
14.01.2007., 11:52
imala ih..pila diane 35, uništile su me..nisam ih podnosila, a imala sam sve simptome, od pojačane dlakavosti, akni (u 26 god!!), i policistične jajnike..išla od dr do dr-a..sve probala, i jednom sam išla na pregled hormona u Novoj Bolnici, i neka teta ,(sestra) vidla da su mi sve lađe već potonule, dosta mi je bilo i diana, i svega..i slućajno je bio došao neki dr ,s pecijalist na baš tom području, došao iz a Amerike sa nekakvih predavanja ili već..i on mene primio, i posjeo..o rekao, gle to ti je znak da nešto te mući..dok to ne rješiš , samo ćeš s dianama , popraviti , kad ih prestaneš, kroz par mjeseci, ponovo ista pjesma.isto mi je rekao za akne , prihvati da ti tijelo govori, da nešto promjeniš, ako ne , i samo tu posljedicu rješavaš, pijenjem diana, javit će ti se drugi problemi, štitnjaća, upale, tumor..moraš shvatiti što te smeta , i mjenjati to..ja sam tad prestala sa svime, rekla ok, imam prišteve, i prihvaćam da je to pd nervoze..i išla rješavati jednu po jednu stvar u životu.otišle su ciste i akne..ne pijem hormone nikakve više, hvala Bogu..

beloved
14.01.2007., 14:18
Ovo sam već negdje napisala, ali ponavljanje je majka znanja...Dr. Christiane Northrup: «Žensko tijelo, ženska mudrost» je knjiga koja mi je promijenila način na koji doživljavam... sebe, svoje tijelo, duh, sve. Autorica knjige je cijenjena ginekologinja, porodničarka i kirurginja koja povezuje konvecionalni način lječenja s holističkim pristupom. Sve je objašnjeno sa konvencionalnog medicinskog stajališta, i zatim su dani načini lječenja, i uobičajeni, i alternativni, te naravno iskustva iz prakse. U knjizi su obrađene razne teme- od menstrualnog ciklusa, maternice, jajnika, dojki, plodnosti, trudnoće i poroda, majčinstva, menopauze... i svima ju PREPORUČAM! Ima cijelo jedno poglavlje o jajnicima, i tamo ćete sigurno naći odgovore koje sve vi tražite.:top:

ciganche
14.01.2007., 17:12
ajoj...a sta sad-zivim s tim i dalje...bolje da nisu poremeceni,neg da jesu...
nego cackajuci po toj temi uvijek se spominje ta promjena hormonalnog statusa,pa sam mislila da je to obavezan simptom...
a kak to da ti se hpv ne skuzi na papi-to je neka pocetna faza,pa virus jos nije stigao napraviti promjene ili?

Ne, hpv se vidi na papi tek onda kada se pojave neke promjene, tamo te svrstaju u cin I, II i III. Kada virus miruje ne vidi se. Ali se na posebnom brisu na hpv vidi jesi li zaražena ili ne.

baboom
14.01.2007., 21:07
imala ih..pila diane 35, uništile su me..nisam ih podnosila, a imala sam sve simptome, od pojačane dlakavosti, akni (u 26 god!!), i policistične jajnike..išla od dr do dr-a..sve probala, i jednom sam išla na pregled hormona u Novoj Bolnici, i neka teta ,(sestra) vidla da su mi sve lađe već potonule, dosta mi je bilo i diana, i svega..i slućajno je bio došao neki dr ,s pecijalist na baš tom području, došao iz a Amerike sa nekakvih predavanja ili već..i on mene primio, i posjeo..o rekao, gle to ti je znak da nešto te mući..dok to ne rješiš , samo ćeš s dianama , popraviti , kad ih prestaneš, kroz par mjeseci, ponovo ista pjesma.isto mi je rekao za akne , prihvati da ti tijelo govori, da nešto promjeniš, ako ne , i samo tu posljedicu rješavaš, pijenjem diana, javit će ti se drugi problemi, štitnjaća, upale, tumor..moraš shvatiti što te smeta , i mjenjati to..ja sam tad prestala sa svime, rekla ok, imam prišteve, i prihvaćam da je to pd nervoze..i išla rješavati jednu po jednu stvar u životu.otišle su ciste i akne..ne pijem hormone nikakve više, hvala Bogu..

Može malo opširnije...
Vjerujem da se puno toga može riješit bez tableta i tabletica pogotovo hormonskih. Ali kad čujem StReSSSS kosa mi se digne na glavi jer ne znam kako ga izbjeć nije da ja njega tražim nego mi, ali me voli zaskočit!:E
Pa me zanima kako si se ti izborila za svoje zdravlje?:moli: :cerek:

zašto ne
15.01.2007., 11:48
hej cure!
evo mene od ginica,rekao mi je da imam neke ciste i poslao me na ultrazvuk
jel mi mozete malo reci koliko je neugodan,kolko traje...
thx puno!:kiss:

baboom
15.01.2007., 13:25
hej cure!
evo mene od ginica,rekao mi je da imam neke ciste i poslao me na ultrazvuk
jel mi mozete malo reci koliko je neugodan,kolko traje...
thx puno!:kiss:

Meni ga je odradio u sklopu pregleda tako da je trajalo svega par minuta, mislim da i tako trebalo biti no taj tzv doktor je inače površan pa možda netko ima i drugačija iskustva. Bolno je onoliko koliko se tvoj doktor potrudi da bude odnosno NE-bude, kao i običan pregled.

Nemoj se niš plašit nije niš strašno.. ako si bila već na kakvom ultrazvuku onda znaš da te natrackaju s gelom koji hladi i sa sondom "snima" željeno područje. U ovom slučaju sonda ide i unutra, ali pošto si bila na pregledu kod ginekologa već i sama znaš kakav je to lijepi osjećaj kad neko čeprka po tebi.:bang:

A ako nebudu dobri prema tebi javi pa će dobit:tuctuc: :D

zašto ne
15.01.2007., 13:35
hvala baboom!:D
meni je doktor dao uputnicu za bilo koju od 4 bolnice koje to rade i zvala sam sve,Sv. Duh jedina ima termin u 2. mjesecu,ostale tek u 3.:eek:
nadam se da ce biti ok,ako ima neka curka koja je tamo bila na ultrazvuku moze napisati svoje iskustvo!
fala jos jednom baboom:top: :kiss:

baboom
15.01.2007., 13:50
zašto ne imaš pm!

btw nisam bila, al sam čula da je ginekologija na sv Duhu ok!

baboom
16.01.2007., 03:14
evo za sve znatiželjne...

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/867/

http://www.medicina.hr/clanci/policisticna_bolest_jajnika.htm

girlnextdoor
16.01.2007., 23:50
Može malo opširnije...
Vjerujem da se puno toga može riješit bez tableta i tabletica pogotovo hormonskih. Ali kad čujem StReSSSS kosa mi se digne na glavi jer ne znam kako ga izbjeć nije da ja njega tražim nego mi, ali me voli zaskočit!:E
Pa me zanima kako si se ti izborila za svoje zdravlje?:moli: :cerek:

teško, fakat, puno promjena..prvo se sjećam da sam jednostavno rekla , ok imam akne, pa šta..zatim sam raskinula vezu, koja me dugo gušila, ali nisam raskidala..vratila se natrag doma..(tektonski poremećaji)..dala otkaz , na poslu koji me mučio dugo..počela ljudima govoriti, odmah ono šta ih ide..ne se žderati mjesecima, što nisam odmah rješila taj sukob, pa vukla to u sebi..počela raščišćavati odnose..prekrižila neke "prijatelje" koji su mi bili upitni prijatelji..smanjilo se to na dvoje prijatelja samo..ono kažem tada , kad sam to rješavala, koma..još veći stres, ali osjećaš da radiš konačno za sebe dobro, jer taj osjećaj da se meni tjelo počelo razboljevati jer krivo živim , ti da snagu..i dala sam otkaz:D ..uglavnom, išla nakon god opet na pregled, kod Harni, i ni jedna cista!? mislila sam da se šali, nisam pila godinu dana hormone, e da hranila se po Zoni, trčala, i otišle ciste..nisam se uopće nadala, mislila sam da ih imam..imala sam ih godinama, i akne, čim prestanem piti hormone..sada ti nemam ni akne , ni ciste.. sve je to stres, jer žena je zbilja osjetljiva na stres..

baboom
17.01.2007., 01:17
girlnextdoor hvala!

Sve o čemu govoriš sve mi je to apsolutno jasno, kad sam pročitala tvoj odgovor shvatila sam da sam ga zapravo tražila kako bi mi to netko još jednom potvrdio.
Mislim da sam na dobrom putu, ali daleko od kraja...odnosno psiho-fizičkog zdravlja. Ove godine sam napravila velike korake i sada tapkam u sasvim novoj životnoj situaciji. Trenutno imam osjećaj da sam se malo pogubila u tome i da je vrijeme za daljnje promjene. Znam da moram proć kroz ovo razdoblje kako bi kasnije mogla ubirat plodove, ali ponekad mi se čini da bi jedna mala rupa bila tako sigurna.:trk: Užas, zgrozim se kakva sam kukavica ponekad-što uopće nije u skladu sa svime što sam do sad prošla u životu.

A jel te netko vodio u smislu prehrane i rekreacije ili si solo skužila što bi ti najbolje odgovaralo? Pitam jer sam vidla na netu da su kod Harni puni raznih korisnih savjeta...

p.s. čak si mi dala volju da opet probam trčat! shvati to ko VELIKI kompliment;)

momi
17.01.2007., 13:07
Danas bila kod ginića i veli on meni da moram početi piti diane(iako sam mu rekla da kontracepcijske ne podnosim,a bome sam ih skoro sve probala)a ako ne da bu me poslao na operaciju :eek: ...ok mislim imam PCOS (već 8 godina), ciste su mikrocistične, hormoni ok kad sam ih kontrolirala,ali menge turbo neredovite,koža seboreična, ali dosad mi nitko nije govorio o operaciji???Prošli put mi rekao da je trudnoća najbolje rješenje...ono,odluči se...najgore je to što sam se nedavno kod njega prebacila i nahvalili ga tu na forumu :zubo:
Više mi je pun k... tih ginića, toliko su oprečnih mišljenja da je to za poluditi...jedan se baci na rješavanje candide,a zapostavi PCOS, a pak drugi candidu ne doživljava,ali rješava PCOS...

dafloydian
17.01.2007., 14:45
I ja sam promijenila nekoliko ginekologa u zadnjih par godina.
Dijagnosticirali su mi nesto cudno, jajnici su dosta povecani, posebno desni, ali imaju samo morfologiju policisticnih jajnika, a ne i funkcije. Kao, u redu su, ali nisu.
Naime, menstruaciju dobivam svaki mjesec, nije tocna na dan, ali uvijek stigne unutar razumnog odstupanja (2-3 dana). Nisam nesto pristava, a ni dlakava, simptoma prakticki nema. No moram na pregled svaka tri mjeseca, za svaki slucaj, sljedeci me ceka sad u veljaci. Prvi put sam kod zene ginekologa i vec mi je prosli put rekla da bi me ona rado na kontraceptive, "da budemo sigurni". Jedva sam je uvjerila da mi ne pada na pamet lijeciti stanje kojeg nemam, i to jos kontracepcijskim pilulama. Bas mi je los taj pristup.

wolworein
18.01.2007., 15:15
ja imam policisticne jajnike unazad 3-4god sam pocinjala pit diane i prestajala 2-3puta pa sam sama sebe sjebala.sad ih pijem god.dana i neplaniram ih prestat pit do eventualne planirane trudnoce! Inace kad bi prestala pit tab. mengu nisam imala po pola god. Ginekologm sam nezadovoljna prvo sto se jedanput izderala na mene kad sam osla po tablete isfrustirana crvena kucka sad vise neidem kod nje samo trazim da mi prepisu recept za njih.

ksena
20.02.2007., 20:04
Bok!

Imam 21 godinu a policistični jajnici su mi utvrđeni sa 17 godina. Tada sam također pila diane 35( dvije godine) koji su mi ujedno pomogli u riješavanju akni.. Čim su Yasmine došle na naše tržište, i dermatolog i ginekolog mi je preporučio njih. Diane su jaki hormoni, a tek poslije korištenja sam shvatila, koja razlika!
Već sam zaboravila sebe.. Poslije korištenja sam brzo smršavila 5 kg(tijekom korištenja sam ih nakupila puno više ni ne primjetivš da je to zbog hormona) ali pored svega me najviše smetalo moje psihičko stanje, bila sam jako osjetljiva, napeta, nervozna, gudi su me stalno boljele, sva sam bila NE JA.
Policističnih sam se jajnika uspjela riješiti, poslije toga sam imala samo jednu cistu koja se ubrzo nestala.
Što se akni tiče, kod mene to funkcionira, dok pijem hormonske piule, ten mi je čist, čim prestanem, opet se akne javljaju (doduše ne u jakim oblicima kao prije, Hvala Bogu)
Uvijek me brinulo, jer je pametno koristiti hormonsku terapiju tako dugo i od mladih godina, kako će to utjecati na moj organizam kasnije, da li postoje koje piule koje nemaju nikakvih nuspojava...(probala sam Logest, Triqilat..nikako mi nisu pasale, poludjela sam:-)

Yasmine nisu loše, nisam se zdebljala, ne mogu reć da nisam bila cmizdrva ali u normalnim okvirima....

Ovim putem držim fige i dajem podršku svim curama, damama, majkama koje se bore sa policističnim jajnicima....

Znam da to može bitoi bolno i dugotrajno.
Ja sam se znala po noći buditi u bolovima, a nisam znala šta je. Sestra mi je medicinska sestra, nikad neću zaboraviti šta je rekla, kakvo je stanje jajnika- "Tvoji jajnnici su sada skroz zgčeni i stisnuti"

Bljak!:o

..donata..
21.02.2007., 07:05
I ja imam policistične jajnike od 15-te godine. Menga mi je bila redovita dok sa 22 godine nisam počela piti Diane. Kad sam napravila pauzu menga mi nije dolazila par mjeseci. Prešla sam na Yasmine. Menga je opet bila redovita, ali se ciste nisu povukle. Išla sam kod više ginekologa i svi su mi preporučavali hormonsku terapiju, dok se ne odlučim za dijete. Ja nekako mislim da je možda bolje što prije (imam 27 godina i udana sam) se odlučiti, ali rado bi pričekala još godinu dana. Pitala sam i ginekologe (privatnog i socijalnog) i oni su mi rekli da se zbog toga ne moram žuriti, jer da postoji više načina izazivanja ovulacije, laparaskopija i sl. Iako oni govore da se ne moram brinuti, mene nekako strah.

Ja molim da mi svoja iskustva prenesu cure koje imaju policistične jajnike i koje su rodile. Da li ste imale problema sa začečem? Da li ste izazivale ovulaciju određenom terapijom? Da li su se ciste povukle nakon poroda?

Tinchi
21.02.2007., 08:34
Tinchi kako napreduješ s homeoptijom?? Kaj si čula?

Ma ništa od homeopatije zasad.
Puno sporta i zdrave hrane, u kombinaciji, pa ćemo vidjeti.

Ako ne upali, krećem na druge metode.

crknjica1
21.02.2007., 14:28
curke i ja imam policistične, simptomi-prištići, dlačice na licu, kratke menstruacije, pa sam pila prije koju godinu diane, samo 3-4 mjeseci, jer sam se udebljala, raširila u bokovima, guzicama, cickama strašno, pa sam odustala...s prištićima je malo bolje, ali dlačice i dalje muče...al ja se nadam da će proći kad se udam haha....rekla sam-ni za živu glavu više nikakve hormone!!!

k-a-t-y
24.02.2007., 12:50
Drago mi je a sam našla cure sa sličnim problemima. prije 2 godine otkrili su da imam policistične jajnike. trebalo im je godinu dana da otkriju šta mi je (jesu li samo nuspojave samo od PJ ili o nečeg drugog). kroz to vrijeme sam šizdila od akni, dlačica i debljine (udebljala sam se 13 kg). Prva ginekologica (privatna) me uvjeravala da je sa mnom sve super, a druga je ona našla hrpu cisti. pila sam Diane, ali sam ona prešla na Yasmin (zbog nekim drugih lijekova nevezanih uz PJ). Meni su i Diane i Yasmin bile odlične i sve se povuklo i nije bilo nikakvih nuspojava. Yasmin pridonosi jačem izlučivanju vode iz tijela, pa sam u vježbe uspjela skinuti 15 kg.
I meni ginekolog nije ništa rekao o policističnim jajnicima i sve sam saznala s interneta.
I meni govori da tablete moram piti dok ne zatrudnim (po mogućnosti čim prije). ali svugje sam pročitala da je ženama sa policističnim jajnicima ful teško zatrudniti (osim odmah nakon prestanka uzimanja terapije tj. kada cisti privremeno nema). čemu nam govore da moramo roditi, kad se to ionako ne može liječiti već samo držati pod kontrolom?

..donata..
26.02.2007., 11:51
Možda je već bilo govora o tome...

Ali, ja molim sve cure koje imaju policistične jajnike da mi prenesu svoja iskustva kako su zatrudnile(bez problema ili uz određenu terapiju?).

Meni liječnici govore kako se to danas uspješno liječi, možda uz teškoće i planirano izazivajući ovulaciju, ali moram priznati da me pomalo strah.

Hvala.

nerealizirana_cura
28.02.2007., 10:07
sta mislite o rjesavanju pcosa, kojeg prati anovulacija i dlakavost i debljine sa trakicom oko zeluca???debljina je visak od 35-40 kg. znaci nije neka "debljina od 5 kg".

svi ostali hormoni u redu, osim povisenog muskog, tj.smanjenog zenskog.

tammyy
28.02.2007., 12:54
Može mi netko malo opisati kak se radi hormonska obrada, gdje (Rebro?), da li se treba naručivati, koliko se čeka i kako izgleda sama obrada i kad su gotovi nalazi, dakle sve nekak otprilike. Ovi tu mi pišu za kontrolu: FSH, LH, E2, TSH, fT3, fT4, PRL, slobodni testosteron, FAI, SHBG, androstendion, DHEA-S, 17-OHP. Fala puno :D

Kristina19
28.02.2007., 13:07
Može mi netko malo opisati kak se radi hormonska obrada, gdje (Rebro?), da li se treba naručivati, koliko se čeka i kako izgleda sama obrada i kad su gotovi nalazi, dakle sve nekak otprilike. Ovi tu mi pišu za kontrolu: FSH, LH, E2, TSH, fT3, fT4, PRL, slobodni testosteron, FAI, SHBG, androstendion, DHEA-S, 17-OHP. Fala puno :D

Ja ram radila na Rebru, dođeš ujutro (čim ranije) i izvade ti krv. Ne trebaš se naručivati. Pa dosta se čeka, naravno ovisi koliko ljudi ima ali bude i par "teta" koje vade krv pa ide to dosta brzo. :D

Ja nisam te sve vadila tak da ne znam jel još nešto trebaš.
Inače, znam da se neki hormoni vade npr. ujutro pa opet popodne. Tak da računaj i na to.

Rezultate se čeka oko 3 tjedna. Nekad i duže. Osim ak nemaš vezu pa ti budu gotovi za 3 dana. ;)

Kristina19
28.02.2007., 13:09
sta mislite o rjesavanju pcosa, kojeg prati anovulacija i dlakavost i debljine sa trakicom oko zeluca???debljina je visak od 35-40 kg. znaci nije neka "debljina od 5 kg".

svi ostali hormoni u redu, osim povisenog muskog, tj.smanjenog zenskog.

Kaj mislim? :zubo:
Prvo skinut kile pa vidit jel se kaj popravlja.
Mada ja npr. nemam problema s kilama pa opet imam sve te probleme. I hormonska terapija.

nerealizirana_cura
01.03.2007., 10:29
Kaj mislim? :zubo:
Prvo skinut kile pa vidit jel se kaj popravlja.
Mada ja npr. nemam problema s kilama pa opet imam sve te probleme. I hormonska terapija.

pa to i ja znam, ali pitala sam za skidanjem kila pomocu vrpce na zelucu.ako se ne poprave hormoni, bar necu imati visak kila i znati cu da nema veze jedno s drugim. ha?

Kristina19
01.03.2007., 11:02
pa to i ja znam, ali pitala sam za skidanjem kila pomocu vrpce na zelucu.ako se ne poprave hormoni, bar necu imati visak kila i znati cu da nema veze jedno s drugim. ha?

Ček, ja sam mislila da već imaš tu vrpcu. :confused:
Prvo ti je da skineš kile, kak god to bilo, s vrpcom ili ne. Samo budi svjesna da poslije vrpce moraš jaaaaako paziti na prehranu. To ti je dvosjekli mač. Ako se nakon toga ne poprave hormoni, onda ti treba i hormonalna terapija.

tammyy
01.03.2007., 12:19
Pitanje, da li je svejedno kad se spolni hormoni vade ili postoje neki koji se moraju vaditi u neko određeno vrijeme, u vrijeme menstruacije i sl.?

Kristina19
01.03.2007., 12:28
Pitanje, da li je svejedno kad se spolni hormoni vade ili postoje neki koji se moraju vaditi u neko određeno vrijeme, u vrijeme menstruacije i sl.?

Ja sam vadila testosteron, andorostendion i za te je svejedno. Za neke druge ne znam, al znam da se neki moraju vadit 3-5 dan ciklusa, neki se vade dva put dnevno i tak. Najbolje da pitaš doktora opće prakse ili zvrcni ginića!

nova maja
03.03.2007., 10:31
jucer sam saznala da imam policisticne jajnike, oba dva. ja sam taj uzv radila vec par puta kod dva ginekologa i tek jucer mi je treci, privatnik otkrio da imam ciste.
rekao je da mogu doci kod njega, da on ima nacin na koji daje terapiju. ne znam koliko ce me to kostati, isla bih kod njega, jer nakon ovoga drugim ginekolozima ne vjerujem.
sta su to uopce policisticni jajnici i kako se "lijece"?

nova maja
03.03.2007., 10:46
hocu li moci imati djecu? nesto sam citala da dolazi do neplodnosti i veci su rizici pobacaja.

Ivanicapeca
03.03.2007., 11:43
Policistični jajnici su vrlo česta pojava danas među ženama, osobito mlađim. Iako se ne zna točan uzrok ovoj pojavi, najvjerojatnije se radi o hormonalnim disbalansima i velikim amplitudama u izmjeni hormona za vrijeme menstrualnog ciklusa, a pretpostavka je da je tome glavni krivac loša prehrana, tj. hrana koja je sve više puna hormona pa nas onda baca u disbalans, te određene genetske predispozicije.
Terapija se sastoji od pijenja kontraceptivnih pilula koje imaju učinak na jajnike takav da ih stave u potpuno stanje mirovanja, na način da blokiraju ovulaciju.Tu terapiju ćeš morati uzimati do trenutka kad ćeš željeti postati majkom, tj. zatrudnjeti. Ne bi trebalo biti većih problema, osim što će ti trebati poslije pilula možda godina dana da se opet vratiš u hormonalno pogodnu podlogu za primanje ploda. (to je prosjek, a neke odmah zatrudne). Problem o kojem si pisala se pojavljuje ako se stvar ne stavi pod kontrolu.
Ne brini, ima nas na 1000 s tvojim problemom.
Budi sretna, bar nemaš endometriozu.;)
Na forumu ti se već dosta pisalo o ovoj temi pa pogledaj na npr.
//www.forum.hr/showthread.php?t=184018 ili još malo proguglaj. Stvarno se puno o tome pisalo.
Druga pozitivna stvar je to što će ti se lice pročistiti od svih prištića i mitasera, menga (koja to ustvari i nije) će ti biti ko ispuh iz nosa, bezbolna i kraća nego inače i izgubiti ćeš masu celulita:top:
I još nešto, jako važno. Pijenje kontracepcije ovog tipa (yasmin, diane npr.) enormno smanjuje rizik karcinoma jajnika na minimum.

ciganche
03.03.2007., 13:08
:eek: Ja ih imam, a još mi je desni veći od lijevog. :eek:
Nikakvu terapiju nisam dobila samo kontrolu svaka 3 mj. Pila sam yasmin 6 mjeseci prije nego što sam otkrila da imam ciste. tko zna kakve su mi bile prije toga :eek: