PDA

View Full Version : Šivaće mašine

stranice : [1] 2

jeronim
03.08.2006., 22:50
da li mi netko može reci koje su bagatove mašine dobre za šivanje...
da li je to danica, slavica ili višnja...(koje bodove imaju)
s obzirom da niti jednu nemogu naci na netu...a nude se u oglasniku...
ili je mozda najbolje otici u ducan i kupiti novu toyotu....
e da dali ima neka dobra knjiga o krojenju i sivanju...da je detaljna

Donata
03.08.2006., 23:06
Ja imam Ruzu electronic i zadovoljna sam, ali nisam nikakva krojacica, ogranicena sa samo na male popravke necega sto se rasije, skratim hlace i sl.
Danica i Slavica su ili kopije ili radjene po licenci Necchi masina, mislim da Slavica ima vise radnih opcija od Danice. Za razliku od modernih Toyota i sl. koje su sve od plastike, Bagatice su napravljene od solidnijih materijala.

jeronim
04.08.2006., 09:33
hvala donata...znam da su toyota i te slicne cista plastika...ali kad ove babe u oglasniku za jednu višnju traže od 600-1000 kn.nisu normalne...a nova toyota kosta 1000-1200..a posto se jako puno slavica nudi zanima me koje bodove ima salvica...za višnju i ružu (to je ona smedja u koferu..jel tako?!)znam al bas za slavicu ne znam...i nigdje da nadjem neku knjigu o krojenju i sivanju...jer kao i ti i ja sam ogranicen na kracenje i krpanje...a htjeo bi vidjeti kako bi mi islo i krojenje i sivanje... a burde ne kuzim..

Donata
04.08.2006., 09:46
..a posto se jako puno slavica nudi zanima me koje bodove ima salvica...za višnju i ružu (to je ona smedja u koferu..jel tako?!)znam al bas za slavicu ne znam...i nigdje da nadjem neku knjigu o krojenju i sivanju...jer kao i ti i ja sam ogranicen na kracenje i krpanje...a htjeo bi vidjeti kako bi mi islo i krojenje i sivanje... a burde ne kuzim..

Slavica je cisto pristojna masina, imam i jednu slavicu doma, nasljedjenu od mame, ali bi ju trebalo servisirati. Na slavici imas bodova i vise nego ce ti trebati, malo je nezgodno sto se programiraju preko diskova koje dobijes uz nju. Ako ti uleti prilika radije kupi ruzu electronic (zadnji Bagatov model koji su stavili na trziste, poslije mislim da nista novo nisu ponudili), jednostavna je za rad, bodova k'o u prici, radi lijepo rupice, mozes i "heftati" s njom...
Sto se tice knjiga, sjecam se jednog starog izdanja "Mladinske knjige", u antikvarijatu ces sigurno pronaci tu knjigu, a i knjiga "Burde" o osnovama sivanja je jako zgodna. Zurnali koje danas mozes naci na trzistu jako su dobro prilagodjeni i pocetnicima, imas od modela koji su vrlo jednostavni do onih kompliciranih, samo se treba uhvatiti posla. Evo ja se vec godinama pripremam;)

jeronim
04.08.2006., 10:07
Slavica je cisto pristojna masina, imam i jednu slavicu doma, nasljedjenu od mame, ali bi ju trebalo servisirati. Na slavici imas bodova i vise nego ce ti trebati, malo je nezgodno sto se programiraju preko diskova koje dobijes uz nju. Ako ti uleti prilika radije kupi ruzu electronic (zadnji Bagatov model koji su stavili na trziste, poslije mislim da nista novo nisu ponudili), jednostavna je za rad, bodova k'o u prici, radi lijepo rupice, mozes i "heftati" s njom...
Sto se tice knjiga, sjecam se jednog starog izdanja "Mladinske knjige", u antikvarijatu ces sigurno pronaci tu knjigu, a i knjiga "Burde" o osnovama sivanja je jako zgodna. Zurnali koje danas mozes naci na trzistu jako su dobro prilagodjeni i pocetnicima, imas od modela koji su vrlo jednostavni do onih kompliciranih, samo se treba uhvatiti posla. Evo ja se vec godinama pripremam;)

znaci slavica je isto sto i visnja sto se bodova tice...ma nije mi to problem..posto mi se vecina sivanja osniva na traperu ruža mi nije izbor jer ljudi kazu da nece sivati traper dok za višnju znam ne samo da siva traper vec i satorska krila,tepihe i osale cudarije...hvala na odgovorima..pogledati cu u antikvarijatu...

Tija
04.08.2006., 16:54
Ja imam Bagatovu Višnju i kad sam jednom serviseru rekla da bi ju zamjenila sa nekom novom, modernijom, fensi šmensi, rekao je da sam luda i glupa i svašta nešto:D i da nema bolje mašine od Višnje. Eto.;)

jeronim
04.08.2006., 22:28
Ja imam Bagatovu Višnju i kad sam jednom serviseru rekla da bi ju zamjenila sa nekom novom, modernijom, fensi šmensi, rekao je da sam luda i glupa i svašta nešto:D i da nema bolje mašine od Višnje. Eto.;)

da znam...:)višnja je zvjerka...ali ima jedan mali problemčić vezanj za nj...nitko je ne prodaje...
danas sam cijeli oglasnik nazvao i nis...

Tija
05.08.2006., 00:42
Nema ni u bagatovom dućanu? Ti bi novu ili polovnu?
Budući da svoju ne prodajem :D mogu pitat svog servisera ima'l on šta na lageru:D

jeronim
05.08.2006., 08:13
Nema ni u bagatovom dućanu? Ti bi novu ili polovnu?
Budući da svoju ne prodajem :D mogu pitat svog servisera ima'l on šta na lageru:D

imas poruku...

Martinka
06.08.2006., 10:07
Ja već par godina imam toyota mašinu i potpuno sam zadovoljna.

Stari Zeke
26.02.2007., 12:26
Singer, Pffaf, Bagat, Toyota .... gdje mogu pogledati u Zagrebu? Hvala!

kem
26.02.2007., 12:40
imas vec topic o masinama, pogledaj malo okolo.

Stari Zeke
26.02.2007., 14:10
imas vec topic o masinama, pogledaj malo okolo.

Vidio sam, no bas nema nesto o ducanima...

kem
26.02.2007., 14:20
Vidio sam, no bas nema nesto o ducanima...

Ilica, preko puta Trga francuske republike, kad vec ne vidis.

Azrijel
26.02.2007., 14:22
Imaš jedan mali dućan s pfaff mašinama u šoping centru prečko, mislim da je na prvom katu, nisam ziher, prodavačice su zapravo šnajderice i šivaju tamo (samo popravke kolko sam skužila) tak da ti mogu iz prve ruke reći koja ti je mašina najbolja. Ali samo pfaff.

Imaš i jedan na ilici preko puta trga francuske republike, tam imaju svega, toyote, bernine, brother mislim da i pfaff ali se više ne sjećam. Veliki izbor ali prodavač (muški) nema pojma o mašinama, tak da moraš točno znati kaj tražiš, nemoj se nadati nekom savjetu. Uglavnom dućan jako jadno i neupadljivo izgleda tak da pazi da ne profulaš.

Eto..
Nadam se da sam pomogla. Ak nađeš još neki dućan obavezno napiši ovdje, ja sam isto u potrazi :D

Azrijel
26.02.2007., 14:24
E da znam da je preko puta importane galerije bio bagatov dućan, pokraj mustangovog dućana, nemrem se sjetiti kak se uličica zove, uglavnom nije ni vlaška ni draškovićeva, pa ti sad pogodi na kaj sam mislila :D
Ali tam nisam dugo bila tak da ne znam jel još postoji.

Stari Zeke
26.02.2007., 14:30
E da znam da je preko puta importane galerije bio bagatov dućan, pokraj mustangovog dućana, nemrem se sjetiti kak se uličica zove, uglavnom nije ni vlaška ni draškovićeva, pa ti sad pogodi na kaj sam mislila :D
Ali tam nisam dugo bila tak da ne znam jel još postoji.

Super ljudi hvala! Ima li jos???

crtica
26.02.2007., 14:32
Nisu šivaČe, već šivaće :rolleyes:

Azrijel
26.02.2007., 14:43
E Zeke, ak nađeš negdje singerice, obavezno javi ovdje. Ja ih nisam baš nigdje vidjela, ne znam ni dal ih ima kod nas.

Stari Zeke
26.02.2007., 14:46
E Zeke, ak nađeš negdje singerice, obavezno javi ovdje. Ja ih nisam baš nigdje vidjela, ne znam ni dal ih ima kod nas.

Azrijel, zastupnici Singera su navodno http://www.metex.hr/ - to sam nasao na Intu....

Azrijel
26.02.2007., 15:04
Vidi, vidi... thanks!

pupetta.maresca
28.02.2007., 19:43
no kakvu trebaš, kućnu ili industrijsku

ak kućnu za popravke,šivanje suknjica, znači neš sitno, zaboravi na paff, singer jer su preskupe, tada ti preporučam da uzmeš polovnu u bagatovom dučanu na kaptolu (popravljene su i imaju garanciju) i vjeruj mi za te potrebe su najidealnije, posebeno jer su dovoljno jake za skratit trapke.
a ak ti treba za nešto više, onda ide druga priča...i druga kalkulacija

tanja1230
28.06.2007., 13:13
Kao što i sam naslov kaže. Trebaju mi ustvari samo za onaj kotačić za izbor programa, po brojevima koji je za što. (Valjda sam dobro objasnila) :confused: :)

meg
28.06.2007., 14:11
ja nemam pojma o čemu ti pričaš, kao da na turskom melješ... :zubo:

amber
28.06.2007., 14:20
šivaća mašina I guess;)

tanja1230
28.06.2007., 14:21
šivaća mašina I guess;)

You guessed right.

kem
28.06.2007., 14:27
pokusaj sa Bagatovim servisom.

Hestia
08.07.2007., 18:18
Hej tanja1230... molim te ako nabaviš uputatva za Višnju Bagat, javi mi se na pp, pa bih nekako kopirala ili da mi mejlaš ta uputstva... evo baš jučer sam dobila od jedne gđe na poklon Višnju Bagat... kaže da je ispravna... a meni se ne da pristupati tom stroju bez uputstva.
Hvala :) :) :)

teniska loptica
09.07.2007., 16:01
ja imam doma ružu i ništa ne znam:o ...antitalent rođeni...brat je s 10 godina više znao od mene

tanja1230
23.07.2007., 13:29
Hej tanja1230... molim te ako nabaviš uputatva za Višnju Bagat, javi mi se na pp, pa bih nekako kopirala ili da mi mejlaš ta uputstva... evo baš jučer sam dobila od jedne gđe na poklon Višnju Bagat... kaže da je ispravna... a meni se ne da pristupati tom stroju bez uputstva.
Hvala :) :) :)

Nisam nabavila uputstva za Višnju, ali imam upute za Slavicu. U principu je potpuno isti stroj, samo Višnja ima još jedan kotačić (saznala sam da je to za automatsko pravljenje rupica za dugmad), koji Slavica nema. To me je najviše zanimalo. Jedino ako ti može pomoći to što imam, a čak sam jednom uspjela pronaći i preko googla, za Višnju (doduše na srpskom), jedino što je to nešto noviji model nego moj.

Cats
23.07.2007., 13:31
Imam ja Višnju doma, pogledat ću večeras ako imam i upute pa sutra skeniram. ;)

Cats
23.07.2007., 21:08
Evo, imam upute za Višnju 726; ova moja je kupljena 88me. Sutra ću skenirat nacrt mašine pa reci koji gumb ti treba.

Cats
25.07.2007., 09:44
Slika (http://img338.imageshack.us/img338/3742/visnjaqe6.jpg) iz knjižice. Koji gumb je problematičan?

tanja1230
26.07.2007., 11:45
E, vidiš, tamo gdje je ona rupa kraj koje prolazi konac (naprijed), moja mašina ima kotačić koji izgleda kao lepeza, ima brojeve od 1-5...

Cats
26.07.2007., 22:38
Na mojoj je tamo kod slova F na slici (ne vidi se baš dobro) jedna polugica s brojevima od 0 do 5, to je regulator širine cik-caka.

tanja1230
31.07.2007., 08:46
Vjerojatno su nam različiti modeli ili godišta mašine. I ja imam tu polugicu za širinu cik-cak boda, ali ovaj lepezasti kotač je u onoj crnoj rupi na slici lijevo gore od te polugice.

tanja1230
31.07.2007., 08:55
Ma, ne moraš se zamarati, hvala svejedno na trudu. :kiss:

Hestia
06.08.2007., 21:58
tanja1230, molim te ako ti nije tesko stavi link za Višnju, ja ne uspijevam izguglati. Nema veze što je na srpskom. Hvala ti puno.

Tija
06.08.2007., 23:52
Vjerojatno su nam različiti modeli ili godišta mašine. I ja imam tu polugicu za širinu cik-cak boda, ali ovaj lepezasti kotač je u onoj crnoj rupi na slici lijevo gore od te polugice.

to ti je za radit rupice:mig:

tanja1230
06.09.2007., 13:29
tanja1230, molim te ako ti nije tesko stavi link za Višnju, ja ne uspijevam izguglati. Nema veze što je na srpskom. Hvala ti puno.

Sorry što mi je ovoliko trebalo. Pošalji mi mail na PM pa ti pošaljem. Ne mogu više pronaći tu stranicu na netu, ali imam spremljeno.

ivagljiva
13.12.2007., 19:42
može li netko reći gdje je taj dućan na kaptolu?

Boris_RI
02.01.2008., 17:54
Tema je malo zamrla al imam pitanje. Cura mi se želi naučiti šivati i kupiti šivaču mašinu.Pošto nikad nije šivala zanima je koju da mašinu kupi (da ne bude presofisticirana) da se može učiti al da ne bude ni bez veze. naravno još i da nije preskupa - da znam previše želja pa ako joj ko može pomoć bilo bi super. Hvala!

jojne
02.03.2008., 08:21
Bok

molim vas ako neko ima upute za staru Bagat Slavicu. Dobila sam ju na poklon, kuzim osnove, ali ipak bi mi upute jaaaako pomogle

Lamb Of God
02.03.2008., 12:52
kaj to je???

jojne
02.03.2008., 13:01
Masina za sivanje :)

Marakana
02.03.2008., 13:39
Pa nazovi direktno u tvornicu, mislim da su jako susretljivi i ljubazni, budu ti poslali upute..
:)

:D

Lamb Of God
02.03.2008., 15:18
i mislila sam si da je to to.. hehe.. je ri moja stara ima tu bagat mašinu za šivanje.. :lol

tonya
20.04.2008., 20:04
I ja trebam upute za Višnju. Treba budućoj sveki. :o Ima netko?

tonya
20.04.2008., 20:06
Trebam i ja! Odnosno, za Višnju, po mogućnosti. ;)

Ivanicapeca
21.04.2008., 08:39
Pitajte u Šivanolu (http://www.sivanol.hr/).
Servisiraju sve žive mašine, pa vjerojatno imaju i uputstva za njih.

natašša
10.07.2008., 20:40
Evo, imam upute za Višnju 726; ova moja je kupljena 88me. Sutra ću skenirat nacrt mašine pa reci koji gumb ti treba.

Molim te ako imaš još ove upute da mi barem po nešto pošalješ. Treba mi skoro sve jer ništa ne znam. Pokušavala sam ali teško ide, pogotovo ono namotavanje kolutića i ostalo šivenje. :s

Majda
11.07.2008., 11:27
Evo bi se i ja ponizno predbilježila za bilo koji dio uputa(ili sve ako je moguće).

Imam mašinu postavljenu valjda na veću debljinu tkanine, ali kad sam pokušala podrubiti tanku trenirku: katastrofa.

Zahvaljujeeeeem

Veda
12.07.2008., 00:08
Evo bi se i ja ponizno predbilježila za bilo koji dio uputa(ili sve ako je moguće).

Imam mašinu postavljenu valjda na veću debljinu tkanine, ali kad sam pokušala podrubiti tanku trenirku: katastrofa.

Zahvaljujeeeeem

ako je materijal trenerke tanji i rastezljiv,neće ti moći porubiti ravnim bodom,jer će pucati,moraš lagano namjestiti na cik-cak..
i bitna je nategnutost gornjeg i donjeg konca,gornji obično oko 2,a donji regluliraš popuštajući ili stežući konac u špuli..
eto ako nekom pomogne,imam višnju S elektronik

Majda
17.07.2008., 09:33
ako je materijal trenerke tanji i rastezljiv,neće ti moći porubiti ravnim bodom,jer će pucati,moraš lagano namjestiti na cik-cak..
i bitna je nategnutost gornjeg i donjeg konca,gornji obično oko 2,a donji regluliraš popuštajući ili stežući konac u špuli..
eto ako nekom pomogne,imam višnju S elektronik

:D špulu sam namotavala na ruke, mada sam jednom vidjela da se to radi na samoj mašini.
Gornji konac na 2? gdje? što? I pojma nemam gdje prebaciti na cik-cak.

upravo zato mi trebaju upute, ali hvali ti svejedno

AurelijaB.
25.07.2008., 12:47
Tema je malo zamrla al imam pitanje. Cura mi se želi naučiti šivati i kupiti šivaču mašinu.Pošto nikad nije šivala zanima je koju da mašinu kupi (da ne bude presofisticirana) da se može učiti al da ne bude ni bez veze. naravno još i da nije preskupa - da znam previše želja pa ako joj ko može pomoć bilo bi super. Hvala!

I ja namjeravam kupiti šivaću mašinu.Otprilike iste želje.
Gledala sam ove u Neckermanna, na pr. Toyota.Kupnja preko kataloga mi se čini praktična jer sam daleko od grada.Ali...ne želim biti brzopleta.
Zanima me da li je netko kupio Toyotinu mašinu preko Neckermannove kataloške prodaje i kakva su vam iskustva?

Ruralna
27.07.2008., 13:59
Novije mašine su uglavnom plastične pa se može dogoditi da i djelovi brže odu, pa se svakako raspitajte za servise i tako to.
Ja sam htjela nabaviti novu mašinu,jer doma imam Slavicu staru bar 25g , ali me gospođa koja mi je vodila tečaj šivanja razuvjerila i rekla da su te stare Bagatove bolje od većine danas na tržištu. Ja nemam toliko iskustvas mašinama, ali vjerujem tome.

Leona81
27.07.2008., 14:12
imam tu slavnu Bagat Slavicu, ali s onom velikom kutijom-ormarićem pa me zanima jel se samo mašina može umetnuti u prenosivu kutiju...inače mašina je korištena ukuno možda 50 puta, meni čak i traper šivala bez problema..doduše trebao bi ju majstor poštimati, jer ja sam antitalent, a stara je ju hu hu..izgleda ko nova...mislila sam je čak i prodati, ali vidim da su cifre visoke..pa tko bi ju htio :D tak skupu..
jel u Bagatu otkupljuju?

meni bi idealna bila mala prenosiva koja ima i endlericu sa 4 konca

AurelijaB.
27.07.2008., 22:46
Novije mašine su uglavnom plastične pa se može dogoditi da i djelovi brže odu, pa se svakako raspitajte za servise i tako to.
Ja sam htjela nabaviti novu mašinu,jer doma imam Slavicu staru bar 25g , ali me gospođa koja mi je vodila tečaj šivanja razuvjerila i rekla da su te stare Bagatove bolje od većine danas na tržištu. Ja nemam toliko iskustvas mašinama, ali vjerujem tome.

Ah...bagatice.Svi ih hvale.Ja imam loše iskustvo.Ili sam jednostavno imala peh.Imam Danicu( kabinet ) 30 god.Ta nije sašila 100 dužinskih metara.Nikad nije valjala.Ja sam laik ali probali su s njom i pravi meštri šivanja.Jednostavno nije išlo.Još je ko nova.Ali što mogu s njom učiniti?Da li uopće postoje bagatovi servisi?Da li odustati, kao što sam namjeravala, ili nešto pokušati s ovom?

serenity
28.07.2008., 03:15
ja imam isto tu, danicu, takodjer ta u tom ormaricu. isto stara, iz maminih mladih dana i meni ta masina presavrseno siva. ne znam zasto ti imas losa iskustva. i svasta sam s njom sivo, od laganih materijala do koze.
da ti nije krivo nesto narihtano?

inace sto se tice tih masina, da se sad moram prebacit na jednu od onih manjih meni bi uzasan problem bio sivat na njima jer sam naviknut bas na taj ormaric koji se rastvori pa masina ima veliku plohu za rad. a kod rada s tima obicnima mi uvijek nekako fali bas ta ploha. al dobro, to je sve navika.
ali danica meni osobno savrseno radi

AurelijaB.
28.07.2008., 16:23
Očigledno na mojoj nešto ne štima od samog početka.Napravila sam pogrešku što još davno nisam pozvala bagatov servis da se vidi što je u pitanju.Sada više ne znam postoje li pravi servisi ( serviseri ) za njihove strojeve?

Ruralna
28.07.2008., 19:40
Očigledno na mojoj nešto ne štima od samog početka.Napravila sam pogrešku što još davno nisam pozvala bagatov servis da se vidi što je u pitanju.Sada više ne znam postoje li pravi servisi ( serviseri ) za njihove strojeve?

Ne znam od kud si. U St ima jedan tip koji servisira te mašine, dođe ti i doma ako hoćeš.

Nisam neka velika šivalica, ali meni je Slavica skroz ok. Šivala sam i tanje i deblje materijale, neke pamučne rastezljive za koja sam mislila da nema šanse da fino ostane i bilo je ok.

Ruralna
28.07.2008., 19:47
inace sto se tice tih masina, da se sad moram prebacit na jednu od onih manjih meni bi uzasan problem bio sivat na njima jer sam naviknut bas na taj ormaric koji se rastvori pa masina ima veliku plohu za rad. a kod rada s tima obicnima mi uvijek nekako fali bas ta ploha. al dobro, to je sve navika.
ali danica meni osobno savrseno radi

Ah da, i ja obožavam taj ormarić. Cili mi je retro. Kad ga otvorim, super mi je osjećaj-kao da sam otvorila vrata kreativnosti i onda sam u transu pola dana:cerek:. Počnem nešto šivati i kad dignem glavu, vani mrak i onda skužim da je prošlo 4-5 sati.
Ali dobro, ja ne šijem često, pa sam zato valjda i tako uživljena.

araneablack
28.07.2008., 20:40
Imala sam loše iskustvo sa Bagatovom Danicom. Starci su mi je kupili (polovnu) i platili je kao suho zlato, dali je servisirat da bi ona meni crkla nakon 2 tjedna. Neka glupost je u njoj pukla i nabavljanje tog zamjenskog komada bi koštala ko pola mašine. Pošto sam tada bila 1.razred srednje i tek sam učila šivati htjeli su mi uvaliti jeftinu plastičnjavu pa ako mi nebude išlo da im nije toliko žao.
Nagovorila sam ih da mi kupe malo bolju mašinu.
Dobila sam husqvarna scandinavi-u 100.
Drndam po njoj duge 4 godine (šivam korzete=puno slojeva materijala) i drži se ko velika.
To je srednja klasa kućne šivaće mašine. Nema Bog zna koliko uboda, ali ovako i onako koristim samo trećinu njenih.

Moja najbolja frendica je prošle godine dobila šivaću mašinu Bernina(neznam koji model) koja je zapravo šivaći kompjutor(koštala je cca 9500kn) i to čudo jede. Od Bernine imam i mašinu za obamitanje (endlericu) i jako sam zadovoljna.

Za osobe koje neće šivati mnogo su toyote genijalne. Porubi maju, zavjese, malo skrati hlače...sašij suknjicu, bluzu. Za ozbiljnije kreativce su dobre Bagatice i novije kućne mašine 'pristojnih' marki (industrijske ni ne gledat iako znaju bit jeftinije od kućnih).
Mašine poznatih proizvođaća mašina iziskuju mnoga financijska sredstva, ali si kasnije na miru, veliki je broj dodatnih papučica koje se naknadno mogu naručiti, zamjenski dijelovi su pristupačniji i jednostavno dulje traju.

Progoogle-ajte malo Brother, Husqvarna i Bernina. Možda nađete nešto zanimljivo.

AurelijaB.
28.07.2008., 22:32
[QUOTE=Ruralna;15212480]Ne znam od kud si. U St ima jedan tip koji servisira te mašine, dođe ti i doma ako hoćeš.

Bliži mi je Dubrovnik.Ne znam da li takav tip ima i u Dbk-u?
Možda bi ipak bilo pametnije da probam servisirati Danicu?!

serenity
29.07.2008., 00:34
Ja bih je na tvome mjestu servisirao ako mozes. Jer koliko sam cuo servis bagatovih masina dodje par stotina kuna. Drugo je ako je nesto crklo, pa tog dijela nema ili tako nesto, ali ako ti se masina moze popravit onda popravi, jer je danica zakon masina.

serenity
29.07.2008., 00:43
Imala sam loše iskustvo sa Bagatovom Danicom. Starci su mi je kupili (polovnu) i platili je kao suho zlato, dali je servisirat da bi ona meni crkla nakon 2 tjedna. Neka glupost je u njoj pukla i nabavljanje tog zamjenskog komada bi koštala ko pola mašine. Pošto sam tada bila 1.razred srednje i tek sam učila šivati htjeli su mi uvaliti jeftinu plastičnjavu pa ako mi nebude išlo da im nije toliko žao.
Nagovorila sam ih da mi kupe malo bolju mašinu.
Dobila sam husqvarna scandinavi-u 100.
Drndam po njoj duge 4 godine (šivam korzete=puno slojeva materijala) i drži se ko velika.
To je srednja klasa kućne šivaće mašine. Nema Bog zna koliko uboda, ali ovako i onako koristim samo trećinu njenih.

Moja najbolja frendica je prošle godine dobila šivaću mašinu Bernina(neznam koji model) koja je zapravo šivaći kompjutor(koštala je cca 9500kn) i to čudo jede. Od Bernine imam i mašinu za obamitanje (endlericu) i jako sam zadovoljna.

Za osobe koje neće šivati mnogo su toyote genijalne. Porubi maju, zavjese, malo skrati hlače...sašij suknjicu, bluzu. Za ozbiljnije kreativce su dobre Bagatice i novije kućne mašine 'pristojnih' marki (industrijske ni ne gledat iako znaju bit jeftinije od kućnih).
Mašine poznatih proizvođaća mašina iziskuju mnoga financijska sredstva, ali si kasnije na miru, veliki je broj dodatnih papučica koje se naknadno mogu naručiti, zamjenski dijelovi su pristupačniji i jednostavno dulje traju.

Progoogle-ajte malo Brother, Husqvarna i Bernina. Možda nađete nešto zanimljivo.

A vjerojatno, da, kad nesto unutra pukne pa se mora zamijenit to je druga stvar, jer je i tesko nabavit sada dijelove za te stare masine, ali ovako ako se moze servisirat bez da se dijelovi dodatnu kupuju onda se isplati jer evo ja sam doista sve sivo s njom, i kozu, i to po 4 sloja koze, bez problema, ali dobro, nije da bas konstanto na njoj sijem kozu. Mozda nekom tko bi na njoj redovito sivao tako nesto debelo ona ne bi bila dobra.Ja kozu vecinom ipak sivam na profesionalnoj masini za kozu.

Ali ovo da su ove poznatije i novije masine kvalitetnije i bolje ne bih rekao. Mislim da su samo ulickanije, i mozda bogatije bodovimna ili sadrzajem. Narocito te kod nas razvikne firme bernina i tih jos jednu, dve ostale. To su zapravo i jedine koje se i mogu nabavit. Radio sam kod jedne kostimografkinje na tim masinama, bas kompjuteriziranim, i izgleda ona super sa svim tim gumbicima i nebrojivim bodovima i dodatnim ukrasnim savovima, ali to svejedno meni ne lezi. Masina je super, da, ali ne moze se meni to mjerit sa starijim masinama koje nisu napravljene cijele od plastike. Na kraju krajeva pola tih bodova ni ne koristis, a i kada se jednom takva masina pokvari, a sto god oni rekli, pokvari se, bas kao i svaki kompjuter, em je duplo skuplje ju popravljat, a bome i zeznutije. Ne vjerujem ja bas puno tim elektricnim kompjuteriziranim masinama s kojima se svakih par mjeseci natjecu da izadje jos bolja i sa jos vise bodova, sve mi je to nekako too much sminke radi. A ako cemo o papucicama i slicnom, ja u uz danicu imam sve one papucice koje se navode sa tim novim masinama, tako da, ne bih bas davo 10 000 kn za masinu sa brdo bodova od kojih cu koristit malen postotak, a u radu mi je skoro ista kao i bagatica. To je naravno, moje misljenje samo

araneablack
29.07.2008., 01:38
A vjerojatno, da, kad nesto unutra pukne pa se mora zamijenit to je druga stvar, jer je i tesko nabavit sada dijelove za te stare masine, ali ovako ako se moze servisirat bez da se dijelovi dodatnu kupuju onda se isplati jer evo ja sam doista sve sivo s njom, i kozu, i to po 4 sloja koze, bez problema, ali dobro, nije da bas konstanto na njoj sijem kozu. Mozda nekom tko bi na njoj redovito sivao tako nesto debelo ona ne bi bila dobra.Ja kozu vecinom ipak sivam na profesionalnoj masini za kozu.

Ali ovo da su ove poznatije i novije masine kvalitetnije i bolje ne bih rekao. Mislim da su samo ulickanije, i mozda bogatije bodovimna ili sadrzajem. Narocito te kod nas razvikne firme bernina i tih jos jednu, dve ostale. To su zapravo i jedine koje se i mogu nabavit. Radio sam kod jedne kostimografkinje na tim masinama, bas kompjuteriziranim, i izgleda ona super sa svim tim gumbicima i nebrojivim bodovima i dodatnim ukrasnim savovima, ali to svejedno meni ne lezi. Masina je super, da, ali ne moze se meni to mjerit sa starijim masinama koje nisu napravljene cijele od plastike. Na kraju krajeva pola tih bodova ni ne koristis, a i kada se jednom takva masina pokvari, a sto god oni rekli, pokvari se, bas kao i svaki kompjuter, em je duplo skuplje ju popravljat, a bome i zeznutije. Ne vjerujem ja bas puno tim elektricnim kompjuteriziranim masinama s kojima se svakih par mjeseci natjecu da izadje jos bolja i sa jos vise bodova, sve mi je to nekako too much sminke radi. A ako cemo o papucicama i slicnom, ja u uz danicu imam sve one papucice koje se navode sa tim novim masinama, tako da, ne bih bas davo 10 000 kn za masinu sa brdo bodova od kojih cu koristit malen postotak, a u radu mi je skoro ista kao i bagatica. To je naravno, moje misljenje samo

Svaka čast starim mašinama...imam jednu staru skoro 80 godina na nožni pogon ukrašenu viticama (singerova mašina), ali ju moja pokojna prabaka nije nešto pretjerano čuvala i sad je u banani. Nemogu je koristiti jer dijelova nema i sad samo lijepo izgleda i skuplja prašinu, a toliko je jaka da bi mogla šivati kevlar na njoj.

Moja mašina je došla 3500 kn i bodovi koje dobijem s njom ne koristim jer ne šivam donje rublje i elastične odjevne predmete (veliki izbor bodova za elastične materijale).
Šivaći kompjutor kojeg ima moja frendica je toliko eksploatiran od njene strane da se ja divim toj mašini što je još živa.
Ona (frendica, mašina nije toliko napredna) uzme plain materijal i ukrasi ga raznobojnim koncima s mašnicama, viticama... s tim čudom može pisati u tri različita fonta. Ona non-stop drnda po njoj. Dođem ja do nje (živi 3 ulice od moje kuće) pa i ja drndam po njoj.
Juki i Brother su jedni od vodećih proizvođaća industrijskih šivaćih strojeva raznih vrsta i zaista vjerujem da su njihove mašine genijalne čak i u kućnoj izvedbi.

Svatko treba kupiti mašinu koja daje ono što on sam traži. Ako misliš porubljivat zavjese i ništa osim zavjesa kupi dječju igračku za 2oo-tinjak kuna i bit će ti dovoljna. Ako misliš dizajnirati motive i štancat ih po majicama, torbama itd. itd. pljuni 22oookn i kupi 'embrojdericu'. Ako želiš izrađivati odjeću od pletiva (jersey) nabavi 'endlericu' i 'iberdekicu' jer s običnom mašinom koja izrađuje zrnčani nemožeš to kvalitetno sašit...

AurelijaB.
30.07.2008., 15:41
Treba mi mašina za šivanje zavjesa, prekrivača, plahti,popravke odjeće, promjena patent-zatvarača, šivanje jednostavne odjeće...
Čak i Danica za mene ima previše mogućnosti.Ali ja ih ionako ne bih koristila.

Ruralna
30.07.2008., 20:09
Bliži mi je Dubrovnik.Ne znam da li takav tip ima i u Dbk-u?
Možda bi ipak bilo pametnije da probam servisirati Danicu?!

Joj, za Dubrovnik ti ne znam. Pada mi na pamet jedino da probaš nazvati predstavništvo Bagata, pa se raspitati za servis negdje bliže tebi. Valjda imaju neku svoju mrežu podrške.

Hestia
30.08.2008., 19:54
tanja1230... šta da kažem... dosta vremena sam pratila temu, a onda poslije postadoh čitač foruma nelogirana, tako da nisam vidjela tvoju poruku... Svejedno puno hvala...

Cats
30.08.2008., 19:56
Ajme cure, oprostite, nisam vidjela topic :D

Sad nisam u mogućnosti ali u dogledno vrijeme ću onda sve skenirati i staviti negdje na net, ok?

michellemabelle
24.09.2008., 22:44
stari topic ali evo za neke koji ce mozda ovo citat sad, kao ja.
Naime, imala sam priliku vidjeti sto je sve sasila LIDLOVA 600 kunska mašina sašila- i vise nego zadovoljava. Naravno, krojačica je bitan stavak u tome, iako šije samo za hobi, odlicna je. Upravo dobih prsluk-jaknu od tvida- mrak :)))) Inace sam izbirljiva sto se tice robe.
I sad bih i ja naucila sivat. Nemam pojma nista o tome, ali prvi korak je- cekam da opet u lidlu budu sivace masine. Cekat cu i ja ujutro u 7 da je zgrabim...:top::top:

tinar
26.09.2008., 23:37
Moja stara kaže da dobra šivaća mašina može visoko dići iglu pa možeš šivati jako debele stvari. Kaže da jeftine to ne mogu.

Jel izmišljava il je u pravu?

Mutti
28.09.2008., 07:30
molim za pomoc.... imam bagatovu visnju i jednostavno je pretvrda.... stalno trga konac i s doljnje strane zapetljava konac ko luda..
s obzirom da sam izgubila sva uputstva, ne znam kako da rijesim problem prevelike napetosti konca....
anybody???

TNX,
Mutti

Pješčani sat
28.09.2008., 12:04
stari topic ali evo za neke koji ce mozda ovo citat sad, kao ja.
Naime, imala sam priliku vidjeti sto je sve sasila LIDLOVA 600 kunska mašina sašila- i vise nego zadovoljava.

ček, jel ti to ozbiljno da u Lidlu ima šivaćih mašina i još su dobre? :D
upravo sam našla razog da i ja odem u taj Lidl napokon!!
i koliko je koštala ta mašina ako znaš možda?

M Renata
29.09.2008., 08:34
Odlučila sam se za kupovinu nove šivaće mašine, jer je stara počela štekati.
Ali budući da većinom imam posla sa jeansom, molila bih iskusne da mi objasne razliku između ova 2 tipa stroja.

Kada sam pitala u Emecetti da mi pojasne razliku, rečeno mi je da se model zove "Jeans"?!?

Help!!!

araneablack
29.09.2008., 09:07
Moja stara kaže da dobra šivaća mašina može visoko dići iglu pa možeš šivati jako debele stvari. Kaže da jeftine to ne mogu.

Jel izmišljava il je u pravu?

Ne vrijedi ti puno ako igla ode visoko, a papučica ostane niže tako da to nema smisla.
Pod iglu možeš strpat onoliko materijala koliko ti papučica dopušta, a ne igla. Ako ti papučica i dopusti da staviš 9 slojeva trapera ne znači da ima dovoljno snage da će ih uspješno prošiti.

araneablack
29.09.2008., 09:15
Odlučila sam se za kupovinu nove šivaće mašine, jer je stara počela štekati.
Ali budući da većinom imam posla sa jeansom, molila bih iskusne da mi objasne razliku između ova 2 tipa stroja.

Kada sam pitala u Emecetti da mi pojasne razliku, rečeno mi je da se model zove "Jeans"?!?

Help!!!

Nema veze sa mozgom. Očito se radi o neinformiranom prodavaču.
Postoji mogućnost da neka firma ima model specijaliziran za šivanje trapera, ali pitanje je koja je marka toga čuda.

U industriji se traperice velikim dijelom ne šivaju zrnčanim ubodom nego lančanim...pitanje je šta ta mašina, od milja 'Jeanska', zapravo radi. Ako misliš šivati traperice i samo traperice...šivači stroj koji radi dvostruki lančani ubod je stoj za tebe no ako želiš šivati i ostale odjevne predmete u stilu jaknica, suknjica, bluzi i sl. ti je bolje kupiti dobar stroj sa dvostrukim zrnčanim ubodom, ali malo skuplji.
Strojevi sa bilokakvim lančanim ubodom su obavezno skuplji od strojeva sa zrnčanim cca ok lančani = izuzetno dobar zrnčani. Zašto? Složenija i skuplja izrada.

M Renata
29.09.2008., 10:50
Nema veze sa mozgom. Očito se radi o neinformiranom prodavaču.
Postoji mogućnost da neka firma ima model specijaliziran za šivanje trapera, ali pitanje je koja je marka toga čuda.

U industriji se traperice velikim dijelom ne šivaju zrnčanim ubodom nego lančanim...pitanje je šta ta mašina, od milja 'Jeanska', zapravo radi. Ako misliš šivati traperice i samo traperice...šivači stroj koji radi dvostruki lančani ubod je stoj za tebe no ako želiš šivati i ostale odjevne predmete u stilu jaknica, suknjica, bluzi i sl. ti je bolje kupiti dobar stroj sa dvostrukim zrnčanim ubodom, ali malo skuplji.
Strojevi sa bilokakvim lančanim ubodom su obavezno skuplji od strojeva sa zrnčanim cca ok lančani = izuzetno dobar zrnčani. Zašto? Složenija i skuplja izrada.

Hvala na odgovoru, ali sada sam se zbunila... Naime, na deklaraciji ispod Jeans Toyote, piše da šiva sve tkanine+jeans. Da li je moguće da je to ipak šivaća mašina samo za jeans ili nije?!?

araneablack
01.10.2008., 16:00
Hvala na odgovoru, ali sada sam se zbunila... Naime, na deklaraciji ispod Jeans Toyote, piše da šiva sve tkanine+jeans. Da li je moguće da je to ipak šivaća mašina samo za jeans ili nije?!?

Sve mašine Toyota Jeans koje sam našla na netu mi ne izgledaju kao mašine kojima možemo šivati traper, a da se ona nakon toga ne raspadne. Svojim izgledom i cijenom mi više liči na prodavannje magle nego na kvalitetnu mašinu uzrađenu za drndanje po debelim materijalima.
Možda sam u krivu...mislim da je to obična kućna mašina (osnovni model kakav bi svaka kućanica trebala imati za sitne prepravke i porube te početnici u svijetu šivanja).

M Renata
02.10.2008., 11:54
Lijep pozdrav!

Molila bih iskusne sa Bernina šivaćim mašinama da mi prenesu iskustva da li su zadovoljne sa svojim mašinama. Naime, dvoumim se između Toyote JS 121 i Bernine E 55. Kod Bernine me privlači mogućnost automatskog uvođenja konca, kao i prisutan servis, dijelovi itd.

Molim Vas za savjete.
Hvala.

M Renata
02.10.2008., 11:55
Lijep pozdrav!

Molila bih iskusne sa Bernina šivaćim mašinama da mi prenesu iskustva da li su zadovoljne sa svojim mašinama. Naime, dvoumim se između Toyote JS 121 i Bernine E 55. Kod Bernine me privlači mogućnost automatskog uvođenja konca, kao i prisutan servis, dijelovi itd.

Molim Vas za savjete.
Hvala.

LadyNefertiti
12.10.2008., 15:19
cure zanima me ako koja od vas ima ivonu,ja sam je nedavno kupila i kao šivalica početnica šivam jednostavne stvari za početak..uglavnom zanimaju me sitnice tipa kako smanjiti napetost gornjeg konca,jer mi često puca,jel to normalno il postoji caka koju nisam prokužila..

inače mašina je super..za nekog ko nije išao na tečaj i želi sve sam naučiti na jednostavnim primjerima

araneablack
14.10.2008., 16:17
cure zanima me ako koja od vas ima ivonu,ja sam je nedavno kupila i kao šivalica početnica šivam jednostavne stvari za početak..uglavnom zanimaju me sitnice tipa kako smanjiti napetost gornjeg konca,jer mi često puca,jel to normalno il postoji caka koju nisam prokužila..

inače mašina je super..za nekog ko nije išao na tečaj i želi sve sam naučiti na jednostavnim primjerima

Postoji mogućnost da si neispravno provukla konca kroz vodilice pa da ti negdje zapinje, a ako nije to...onda samo trebaš namjestiti napetost gornjega konca pomoću regulatora koji se inaće nalazi kod davača konca (ona kukica koja ide gore-dolje dok šivaš). Ok napetost ti je 3-4 za većinu materijala no ako ti je mašina strara moguće da su ti se vodilice nakupile prašine i vlakanaca pa teže ide...onda napetost konca treba biti manja jer ga same 'vodilice koče'.

bubazu
14.12.2008., 20:28
Imam neku čudnovatu mašinu i na njoj jednu capicu koju sam zagubila. Mašina model 424-s SUPER ZZ. Odlično šije. Nemogu pripasati capicu od Ruže. Zna li tko dučan u Zgb gdje ima veći izbor capica.

bmw048
16.01.2009., 20:02
najbolja vam je masina lervia ima 24 programa i u pakiranju dobijes nastavke za vise oblika sivanja.Ja sam i kz.mama mi je snajderica upravo je takvu masinu kupila danas.Kosta samo 555 kuna i jako je dobra,tiha je i brza je.Dobijes i druge igle i cd na kojemu su upute kako se masina koristi.Moja je mama jako zadovoljna za ovu cjenu to je i vise nego dobro.kupila ju je u lidlu.Ako vas jos sto zanima javite mi se sve znam o njoj...ako imate u svom gradu ducan lidel pitajte dali jos toga ima na zalihi ,al vjerujem da ima??...:):mig::)

sretno!!

bijela.
11.02.2009., 08:58
jel zna neko mozda di se moze nabaviti ovakva masina i kolko kosta?

mala rucna:

http://cdn.overstock.com/images/products/3/P11255315.jpg

Varla
11.02.2009., 09:44

mala rucna:

ako je i nadjes, ne bih preporucila. iako su uglavnom jeftine, to je i dalje bacen novac. jednom davno sam takvu dobila na poklon, i...sa tim ne mozes nista posteno napraviti, ako nesto i uspije sasiti, sanse su da bude traljavo, neuredno, i sve skupa lose.
mislim da je to napravljeno da zgodno izgleda na kutiji i na televizijskoj reklami, ali ne i za sivanje.

Jolanda
11.02.2009., 12:35

mala rucna:

Imam je doma, upotrijebila je 2 put iz zafrkancije, nešto ne štima, ne šije dobro.

Špranja
12.02.2009., 02:07
najbolja vam je masina lervia ima 24 programa i u pakiranju dobijes nastavke za vise oblika sivanja.Ja sam i kz.mama mi je snajderica upravo je takvu masinu kupila danas.Kosta samo 555 kuna i jako je dobra,tiha je i brza je.Dobijes i druge igle i cd na kojemu su upute kako se masina koristi.Moja je mama jako zadovoljna za ovu cjenu to je i vise nego dobro.kupila ju je u lidlu.Ako vas jos sto zanima javite mi se sve znam o njoj...ako imate u svom gradu ducan lidel pitajte dali jos toga ima na zalihi ,al vjerujem da ima??...:):mig::)

sretno!!
:lol:
Mama šnajderica...kupila mašinu za 555 kn... jako je zadovoljna... :rofl:

Tu je mašinu kupila poznanica, početnica u šivanju, i pozvala me daj pogledam. Mašina je možda OK za onoga tko se želi igrati pokušajima šivanja koji mjesec, pa ju ostaviti da skuplja prašinu, kad ti dosadi...:rolleyes:
Za svakog drugog, pa i za početnika koji želi naučiti šivati i misli šivati dulje u životu, to je čisto bacanje novca.
Nema mašine za taj novac koja bi bila imalo dobra na duži rok, zato ne pričaj bajke i ne navlači ljude (koji je tvoj interes u tome, to ti znaš)!
Čak ni početniku, ako misli u životu dalje šivati, ne preporučujem da ide logikom "naučit ću na jeftinoj mašini, pa ću onda kupiti nešto bolje". Bolje je odmah kupiti nešto kvalitetnije i ne bacati novac na "igračku". Jer kvalitetnijoj mašini ništa neće biti ako se na njoj u početku i uči!

Ja sam svoju prvu mašinu (Singer) kupila prije 26 godina, učila na njoj (i ja i moja prijateljica!), sašila gomilu odjeće, kaputa, torbi (i od tanje kože...), i još je uvijek izvanredna (i bez ijednog ozbiljnog popravka, osim održavanja, uštimavanja, jedne slomljene capice i zamjene one pedale za nožni pogon).

Možda su današnje mašine manje kvalitetne, ali sasvim sigurno da i dalje vrijedi "koliko para, toliko muzike".

kiko41
11.03.2009., 18:10
U Lidlu je ovih dana na ponudi šivaća mašina singer edition 1120 za 999 kn.

AurelijaB.
30.03.2009., 12:08
Špranja, znači i ti bi mi sigurno savjetovala da Danicu staru 30 (vrlo malo upotrebljavanu ) koja loše radi, rađe servisiram nego da kupim neku od tih jeftinih portablica?!
Da li Bagat uopće ima više svoje servise?

kem
30.03.2009., 12:14
Špranja, znači i ti bi mi sigurno savjetovala da Danicu staru 30 (vrlo malo upotrebljavanu ) koja loše radi, rađe servisiram nego da kupim neku od tih jeftinih portablica?!
Da li Bagat uopće ima više svoje servise?

naravno da ima. (http://www.burza.hr/poslovni_subjekti/subjekt/13714/?PHPSESSID=)

malo su produžili ime, ali to je to.

kerry m
26.04.2009., 11:17
Ja sam Danicu servisirala i masno platila a za nista...dodje mi da je hitnem u smece! I dalje steka, preskace, kupi konac a dok prosijem 20 cm stanem 20 puta. Odustala sam od nje.
Nakon toga sam kupila Brother masinu u Bagata i prezadovoljna sam. Vrlo je jednostavna za koristenje! :top:

Špranja
04.05.2009., 00:10
Ja sam Danicu servisirala i masno platila a za nista...dodje mi da je hitnem u smece! I dalje steka, preskace, kupi konac a dok prosijem 20 cm stanem 20 puta. Odustala sam od nje.
Nakon toga sam kupila Brother masinu u Bagata i prezadovoljna sam. Vrlo je jednostavna za koristenje! :top:
Evo me tek sad ponovo na ovoj temi...
Moj odgovor oko dileme: stara servisirana mašina ili nova, bio bi "pitijski": u nekim slučajevima jedno, a u nekim drugim slučajevima - drugo...:D

Sve ovisi o stanju mašine i "marki" mašine. Vjerojatno se ne isplati popravljati neku nekvalitetnu marku, pa još staru, pa još u lošem stanju... Ali jednu Singericu npr. sigurno da (osim ako nije pala s 5. kata...)
A sve to skupa ipak može procijeniti samo stručni serviser.
Moje iskustvo s njima (ne prebogato, doduše...) je da oni ipak realno savjetuju isplati li se mašinu servisirati ili ne.

Tako da me pomalo čudi to što se tebi dogodilo da nakon servisa mašina ne funkcionira ispravno. Pogreške u šivanju koje opisuješ su u rangu neispravnosti, i ja bih svakako reklamirala taj "servis" (osim ako ti je unaprijed rečeno da rezultati možda i neće biti zadovoljavajući, a ti si svejedno inzistirala da se pokuša napraviti što se može...).

A istina je vjerojatno i da nisu svi serviseri jednako dobri, zapravo bolje je reći - strpljivi da se dovoljno dugo posvete "uštimavanju" mašine koja je u lošem stanju...
Jer - u principu bi se svaka mašina trebala moći relativno dobro "obnoviti". Slomljeni ili istrošeni dijelovi se zamijene novima, "uštimaju" se i usklade neki odnosi pojedinih dijelova, mašina se podmaže - i to je to! Nema tu prevelike mudrosti za servisera koji zna svoj posao i želi ga pošteno obaviti.
(Samo o stanju u kojem je mašina, tj. cijeni potrebnih radova i eventualno novih dijelova ovisi isplati li se to za pojedinu mašinu ili ne...)

kerry m
04.05.2009., 07:20
Sta je najgore do svega, ta ista Danica je bila u odlicnom stanju i jako malo koristena, doslovce kao nova! :(

Špranja
04.05.2009., 13:01
Čekaj - jesi ju baš bacila, ili ti stoji negdje...?
Ako nisi, nađi dobrog servisera... Jer ovaj prošli nije ju mogao uništiti, samo je "raštimana".
Pa ju onda "uređenu" možeš prodati, ili odnijeti u vikendicu (moj slučaj, jer u vikendici provodim puno vremena), ili .... što već hoćeš...

kerry m
04.05.2009., 13:04
Čekaj - jesi ju baš bacila, ili ti stoji negdje...?
Ako nisi, nađi dobrog servisera... Jer ovaj prošli nije ju mogao uništiti, samo je "raštimana".
Pa ju onda "uređenu" možeš prodati, ili odnijeti u vikendicu (moj slučaj, jer u vikendici provodim puno vremena), ili .... što već hoćeš...

Nisam, jer je ona fiksirana sa ormaricem!

petunija
09.05.2009., 17:14
Nisam, jer je ona fiksirana sa ormaricem!

Ja imam Bagaticu Danicu 40 godina. S vremena na vrijeme malo zašteka i onda je pošaljem u servis, a to je u Splitu. Oni još rade za Bagat, a vjerojatno i za druge šivaće mašine. Nisu skupi cca 200 kn i još ti je cijelu očiste i podmažu. Možda nije bio veći kvar. Mogu ti poslati broj telefona, ako si Ti u Splitu.

Nego mene nešto drugo zanima, odnosno trebam. Imam priliku dobiti jednu Bagaticu, ali ona je kabinet (u ormariću). Znam da se Bagatice mogu izvaditi i staviti na postolje kao portabl mašine (takva je ova moja prva), ali me zanima gdje mogu dobiti to postolje ili kofer,(da mogu staviti na stol ) tako nekako, ako me razumijete. Možda nekome ne treba, pa neka javi.

ance
15.05.2009., 16:36
sto mislite o novim masinama? citala sam sto se tu pisalo, ugl da su starije puno kvalitetnije.. ali, treba mi za poklon pa mi je malo bezveze kupiti polovnu...

vidjela sam u neckermanu singericu tradition 157 za 1300kn, a u http://www.metex.hr/singer.php je 1960kn...
sto mislite?

jasmina1969
23.05.2009., 19:10
Otvorila sam nakon godinu dana šivaču mašinu staru dobru Bagaticu Višnja. Sve posložila kako treba; gonji i donji konac ali ne radi. Neće da šiva. Htjela sam samo porubiti hlače, jednostavno mi ne uzima donji konac. Da li mi može neko reći nekakvu ideju što bi moglo biti? Sve sam provjerila, čak sam ponovo iskopala uputstvo i točno išla ponovo po njemu i neće. Help!

jasmina1969
24.05.2009., 17:07
Evo mene natrag, skužila sam u čemu je štos.:) Pa zanemarite gornji post.

djurdjica
13.07.2009., 17:11

sretno!!

JJa kupila Lerviu,pred skoro godinu dana, jos je pod garancijom..... danas ju zvadila valjda 3.il 4. puta.... isla podrubiti haljinu, jedva sam dosla do kraja ruba...sve sporija i sporija...a smrrrrrdii...smrdi po topljenju motora...il tak nekaj... !!! Zadnji put se dimilo iz nje..

Uzasavam se sada ici u Lidl il na servis.... gubiti vrijeme sa tim jer ni nakon servisa ako ga uopce ima, vjerujem da nece biti OK...

Bačen novac,izgleda..

Dal netko zna gdje je servis za Lerviu pod garancijom??

hvala

tinatiky
13.07.2009., 19:29
Znate li sta se treba napravit da mašina (Višnja) kroji ali na mjestu (kao za ušit dugme)???
TnX

djurdjica
13.07.2009., 20:21
Znate li sta se treba napravit da mašina (Višnja) kroji ali na mjestu (kao za ušit dugme)???
TnX

hoces da siva na mjestu, sivanje gumbiju ili vezenje??

moras staviti na cik cak kad sivas gumbe i zubci ispod capice koji transportiraju materijal moraju biti spusteni.

to to???

tinatiky
14.07.2009., 22:55
hoces da siva na mjestu, sivanje gumbiju ili vezenje??

moras staviti na cik cak kad sivas gumbe i zubci ispod capice koji transportiraju materijal moraju biti spusteni.

to to???

znm ali kako spustit zupce

Dustflower
15.07.2009., 00:53
JJa kupila Lerviu,pred skoro godinu dana, jos je pod
Dal netko zna gdje je servis za Lerviu pod garancijom??

kontaktirajte lidl, oni bi trebali znati.
navodno ih za njih ekskluzivno proizvodi pfaff. :ne zna:

ja imam lerviu i jako sam zadovoljna. šije i deblje materijale i jako je jednostavna za korištenje.

djurdjica
15.07.2009., 09:25
kontaktirajte lidl, oni bi trebali znati.
navodno ih za njih ekskluzivno proizvodi pfaff. :ne zna:

ja imam lerviu i jako sam zadovoljna. šije i deblje materijale i jako je jednostavna za korištenje.

Je, hvala, raspitala sam se u Lidlu, dobila adresu servisa,

ostavila ju i za dva tjedan da pitam kak mi masinica, rekli mi. :) :)

djurdjica
15.07.2009., 09:31
znm ali kako spustit zupce

Ja imam i ruzu bagat kojoj isto treba "dr" a i lervija mi od jučer na popravku

Svaka masina mora imat polugicu, jednim pokretom zubci se stave u mirovanje...

Leona81
26.07.2009., 20:25
netko je od cura malo poviše pitao jel se može mašina izvaditi iz kabineta i staviti u kofer, da bude stolna..i voila, može se..ja pitala u trgovini gdje se prodaju i servisiraju mašine i striček to napravi za manje od 300kn, samo se treba mašina dofurati k njemu :s

Bogu fala, jer ja sam planirala svoju prodati i kupiti novu, ali bila bi u minusu definitvno, a sad će moja Bagatica imati novu kućicu, a ja pola balkona slobodno :rofl: :cerek:

cosmic girl
01.08.2009., 14:02
Molim vas da mi pomognete trazim gdje je u zagrebu
singer servis za model masine 7102

hvala

mozete odgovoriti i porukom

Helga75
30.10.2009., 14:53
Pozdrav svima:)
Molim pomoć oko odabira šivaće mašine :s. Htjela bi srednje dobru mašinu koja će živjeti što dulje.
Cjenovno i po performansama sam se ograničila na ova dva modela
Singer 7463 ili PFAFF Hobby 1142.
Molim savjete iskusnih šivaćica

VaPA
06.11.2009., 12:49
servis ingera u zg:
Koturaška 41 Tel: 01/ 6170 493, za više vidi na http://www.metex.hr/servis.php,

a mene zanima gdje se za Singericu mogu kupiti dodatne "šapice" ili "capice" za razne oblike šivanja???? Zna li tko???? vidim da je to pitanje već bilo postavljeno ali nisam vidjela odgovor.

chichita
07.11.2009., 10:14
jel ima tko Anker mašinu? nemam uputstva i uopće ne znam kako ju uštimati, konstatno ili puca konac ili ga petlja, došla je sa servisa i oni tamo uštimali ali sad nešto stalno fantazira...

Nesi
07.11.2009., 10:53
Malo googlanja vodi k tome da je to prilicno stara masina? tako da ne znam hoces li naci kakve upute

anyway, gledah threading help - uvodjenje konca
pa ti mozda nesto od ovoga pomogne
prvo link (http://sewing.about.com/od/sewingmachineindex/ht/threadmachineht.htm)
drugi link (http://www.ehow.com/how_5839_thread-sewing-machine.html)

pucanje i petljanje dolaze od prestegnutog odnosno prelabavog konca, najcesce.... pa se treba igrati sa postavkama zatezaca konca ili kako god da se to cudo zove :) a i provjeriti jel konac ide putem kojim bi trebao, ili si fulala i slozila ga kracim putem ili da sjece neku plohu koju ne bi trebao sjeci i tak.... trivijalno je provuci kroz krivu rupu, tako da, ne treba se uzrujavati, vec pogledaj linkove i trazi takve dijelove kod sebe....

ako ne uspijes - probaj napraviti kvalitetnu fotku masine, gdje ce se dobro vidjeti kako izgledaju 'sarafi' i kud ide konac, pa ti mozda netko strucniji pomogne kad vidi konkretan primjer

ehda, i bobina (donji konac) moze biti prestegnuta ili preopustena.... to testiras tako da ju izvadis van, znaci metalno kuciste + plasticni kolut s koncem unutra, copis konac i lagano cuknes, kao jo-jo
ako tresne na pod - preslabo je, ak ne mrda - prejako je :D
trebalo bi laganim cukanjem po malo padati prema podu :mig:

isto tako, taj show natezanja konca treba provoditi na svakoj kombinacji konca i materijala s kojim radis (osim ako radis s istim, dakle, kad izmijenis - treba postelati)

i pucanje konca moze doci i jer je konac losh.... ako puca kad ga ruzno pogledas - nije dobar :)
ono, primi ga i povuci, ako pukne prije nego se krene zarezavati u ruku - vjerojatno ne valja

i materijal ne smije biti prekrut.... da ne puca konac
ako je pak premekan - moze se konac zbog njega petljati...

ma ima 100 kombinacija....
ja sam sivala jednu suknju od pamuka i potrosila ne znam koliko krpica dok nisam ustelala konac.... tako da, to je prilicno dugi proces pokusaja i pogresaka (valjda kad covjek stekne iskustvo to napravi brze - ali savjet je uvijek napraviti probnih par uboda na komadicu tkanine da ne bi bilo problema)

ono, ne znam kojim pojmovima baratas, al zvuci mi kao da jos nisi sivala na toj ili nekoj drugoj masini... ili da je to bilo davno..... pa zato krenuh sa 'najcescim greskama'
za teze slucajeve, trazi nekog iskusnijeg ili u servis....

druga verzija je da odmah odes u servis i zamolis ih da ti pokazu kako se ustelava - ako ne bude valjalo moze se potegnuti i pitanje jesu li oni to sredili.....

bljakfujkaka
07.11.2009., 19:59
ja imam slavicu.stara je oko 2 godine i imam krtake upute koje sam dobila s njom (neki prospekt od 5-6 stranica).ako nekome treba jos uvijek neka javi.
ta slavica ima sa sobom diskove za vesti.a mene do danas nikad nije zelja uhvatila za tim.gledam u tom prospektu i nema apsolutno nista o tome.bilo bi mi zao nesto zafrknuti pa ako netko ima slavicu voljela bi da mi kratko u crticama opise postupak.
hvala :)

tinar
08.11.2009., 01:33
Hmm... ja imam isto Slavicu, i baš sam htjela pitati jel tko ima upute za nju! Ali sam malo zbunjena, moja Slavica ima 40-tak godina, kak je tvoja stara samo dvije? Jel to ista Slavica? Evo slika moje:

http://img194.imageshack.us/img194/3407/slavica.jpg

Ak je to to, rado bih nekako kopirala tvoje upute :)

Na žalost o vezenju ne znam ništa. :(

tinar
08.11.2009., 01:48
Btw, kak se radi onaj štep koji s jedne strane ide kao cik-cak, a s druge izgleda samo kao dvije linije? Mislim na ovo:

http://img692.imageshack.us/img692/5287/step.jpg (http://img692.imageshack.us/i/step.jpg/)

Jel za to treba endlerica ili...? Jel to može nekom čarolijom Slavica? Sorry ak je pitanje kretensko, ja sam totalni newbie.
Na Slavici šivam tek par mjeseci, znam kak se radi ravno i cik-cak, no ona ima nekoliko pločica i posebnih držača za igle, čak jedan za dvije igle, pa ne znam jel se to možda radi s nekim od tih, ili to ta mašina ne može...

Nesi
08.11.2009., 05:21
Slavica stara 2 godine i ona stara 40 godina nemaju veze jedna s drugom.
Ova stara je prava bagatova masina.
Ova nova - netko je zakljucio da je bas kul iskoristiti ime bagat i modele bagat jer je to u hrvatskoj pojam dobre izdrzljive masine - i onda ljudima prodaje nesto za sto je upitno koliko sivanja moze izdrzati.

Ja sam nadobudno otisla u taj 'novi' bagatov ducan (tamo iznad kaptola) pogledati famozne masine (moja majka ima Ruzhu i masina je :s), no, te masine su pune plastike, krckaju ako ih malo stisnes, i totalno da prostite jadno izgledaju u odnosu na stare masine. I preskupe su za to kakav je dojam. I nisu _the_ bagat, vec se rade negdje vani.... bagat je propao prije ponesto godina. Servis je u vlaskoj. I u servisu mozes kupiti Toyotu. Ni te mi nisu bile nesto, jer ono, sram me bilo, htjela sam novu masinu koja ima mogucnosti kao sto ima Ruzha moje majke stara skoro 30 godina - da mogu regulirati i sirinu i duljinu boda, da moze regulirati brzinu sivanja.... i jos neke 'strashno nemoguce zahtjeve' sam imala, i masine koje to imaju su ili nebulozno skupe, ili izgledaju kao da ce se svaki cas raspasti. Recimo, zahtjev da ima tvrdu kutiju u koju ju mozes spremiti je bilo mission impossible.... anyway, kupih huskystar c10, kostala je oko 5kkn, ali uboga zvjerka ceka da dodje na red, fax mi se ugurao prije nje.... al ta je bila jedina po nekoj normalnoj cijeni koja je imala sve sto ima ruzha stara skoro 30 godina + sto ima bitno veci izbor bodova... i jos neke kerefeke...
Ahda, htjela sam da dodje sa vise od jednom stopicom....

Anyway, ako ih netko ima, te nove 'bagate', sretno mu :)
Meni nisu ulijevale povjerenje. Stare desetljecima rade besprijekorno. Al mama mi nije htjela dati svoju na dulje od 2-3 tjedna, vec mi je kupila moju.

Sto se ovog shava tice, treba ti endlerica koja i shiva, to mislim da radi ona s 4 igle, ali nemoj me drzati za rijec. Imala sam priliku raditi s onom s 3 igle, i ta je rezala visak tkanine i nije se spominjalo da se s njom moze sivati (jer mislim da se nozh za rezanje tkanine ne moze iskljuciti)
Dakle, stara slavica moze samo sanjati o tako nekom sivanju :)

Igla s dva vrha je za ukrasavanje, moze se cak staviti i dva konca razlicite boje.

Sto se biti newbie tice, ako iole baratate engleskim, da se naci jako dobrih sajtova sa raznim tips&tricks, recimo, kao ovi na koje sam stavila link, a ima i you tube kanal, threadbanger gdje sivaju jednostavne stvari i iako brzo, zapravo moze pomoci za vidjeti neki stuff :)

E, a sto se igala tice, mozes ih pofotkati pa ih mozda netko prepozna.

tinar
08.11.2009., 11:02
wow koji reply :)

Slavica stara 2 godine i ona stara 40 godina nemaju veze jedna s drugom.
Ova stara je prava bagatova masina.
Ova nova - netko je zakljucio da je bas kul iskoristiti ime bagat i modele bagat jer je to u hrvatskoj pojam dobre izdrzljive masine - i onda ljudima prodaje nesto za sto je upitno koliko sivanja moze izdrzati.A tako dakle! Svašta, pa kak ih mogu prodavat s istim imenom.
Onda niš od onih uputa bljakfujkaka!

Ja sam nadobudno otisla u taj 'novi' bagatov ducan (tamo iznad kaptola) pogledati famozne masine (moja majka ima Ruzhu i masina je :s), no, te masine su pune plastike, krckaju ako ih malo stisnes, i totalno da prostite jadno izgledaju u odnosu na stare masine. I preskupe su za to kakav je dojam. I nisu _the_ bagat, vec se rade negdje vani.... bagat je propao prije ponesto godina. Servis je u vlaskoj. Ja sam svoju Slavicu nosila u servis na Kaptolu. Tamo isto prodaju mašine, sve su plastične. Tip u dućanu mi je rekao da nek mi ne pada na pamet kupovat novu, jer da je ovo kaj ja imam sto puta bolja mašina. Trebali su samo zamijeniti ono za napinjanje konca, 200kn i ko nova je.
To me se fakat dojmilo, da mi frajer u dućanu koji prodaje mašine kaže da ne kupujem novu. Mora da je ozbiljno.
:eek:

I u servisu mozes kupiti Toyotu. Ni te mi nisu bile nesto, jer ono, sram me bilo, htjela sam novu masinu koja ima mogucnosti kao sto ima Ruzha moje majke stara skoro 30 godina - da mogu regulirati i sirinu i duljinu boda, da moze regulirati brzinu sivanja.... i jos neke 'strashno nemoguce zahtjeve' sam imala, i masine koje to imaju su ili nebulozno skupe, ili izgledaju kao da ce se svaki cas raspasti. Recimo, zahtjev da ima tvrdu kutiju u koju ju mozes spremiti je bilo mission impossible.... Ma da? Nemrem vjerovat!! :eek:
Pa i prastara Singerica na nožni pogon ima regulaciju duljine boda!!!

Sto se ovog shava tice, treba ti endlerica koja i shiva, to mislim da radi ona s 4 igle, ali nemoj me drzati za rijec. Imala sam priliku raditi s onom s 3 igle, i ta je rezala visak tkanine i nije se spominjalo da se s njom moze sivati (jer mislim da se nozh za rezanje tkanine ne moze iskljuciti)
Dakle, stara slavica moze samo sanjati o tako nekom sivanju :)A scheisse, to sam si i mislila. :( Uff... a endlerice su jebeno skupe. Šteta.

anyway, THANKS!!!

Nesi
08.11.2009., 11:24
apropo duljine boda - da, vecinom imaju 'nesto' - tipa kratko - srednje - dugo, ali ono sto NEMAJU je sirina boda... to Ruzha ima

endlerice.... ha cuj, ovisno koliko si spremna novaca dati... recimo, toyotine endlerice su navodno ok.... mene se obicne njihove masine nisu dojmile (ono, mozes posebno nadoplatiti, tipa 100 kn il tako nesto da dobijes KARTON omotan tkaninom da to bude kao 'hard cover'.... )
ali mislim da bi ih se naslo izmedju 3.5 - 5 kkn

evo, ima za 2.5 kkn (http://www.nana-san.hr/strojeviOpis.aspx?masina=21&vrsta=2) i to pfaff.... sto je koliko sam pohvatala ipak klasu bolje od toyote...

ako se odlucis za kupnju masine - prouci reviewove po netu, nadje se uistinu korisnih stvari - sto treba gledati, sto je ok, sto nije ok i tak :)

tinar
08.11.2009., 11:30
Da, baš sam maloprije gledala na tom Nana Sanu, te jeftine nemaju baš taj bod kojeg ja hoću. Ima za 7 i pol soma... haha.

chichita
08.11.2009., 15:37
ono, ne znam kojim pojmovima baratas, al zvuci mi kao da jos nisi sivala na toj ili nekoj drugoj masini... ili da je to bilo davno..... pa zato krenuh sa 'najcescim greskama'
za teze slucajeve, trazi nekog iskusnijeg ili u servis....

druga verzija je da odmah odes u servis i zamolis ih da ti pokazu kako se ustelava - ako ne bude valjalo moze se potegnuti i pitanje jesu li oni to sredili.....

tnx na odgovoru! :D
tek sam se uhvatila šivanja i konac ide definitivno kako sam stavila ali to uštimavanje mi ne ide... jako malo je šila a stalno se nešto petlja ili puca... došla je iz servisa i oni su šili, ali meni nešto ne ide... probat ću malo još štelati... a koje su od bagatovih dobre, od onih starijih modela mislim, Slavica ili Višnja ili?

jel zna tko jel daju u Bagatu mašinu pod cijenu, tj. da im daš svoju i nadoplatiš za drugu, polovnu?

araneablack
08.11.2009., 16:30
Btw, kak se radi onaj štep koji s jedne strane ide kao cik-cak, a s druge izgleda samo kao dvije linije? Mislim na ovo:

http://img692.imageshack.us/img692/5287/step.jpg (http://img692.imageshack.us/i/step.jpg/)

Jel za to treba endlerica ili...? Jel to može nekom čarolijom Slavica? Sorry ak je pitanje kretensko, ja sam totalni newbie.
Na Slavici šivam tek par mjeseci, znam kak se radi ravno i cik-cak, no ona ima nekoliko pločica i posebnih držača za igle, čak jedan za dvije igle, pa ne znam jel se to možda radi s nekim od tih, ili to ta mašina ne može...

Taj šav nije izrađen od kao cik-cak već je složen od lančića.
Postoji mašina koja je endlerica i iderdek u jednom ( cca 8,5 ooo kn) no moguće je kupiti je kupiti samo iberdek stroj koji ti treba za izradu tih šavova.
http://www.siva-prom.hr/Bernina1300mdc.htm

Tvoja Slavica šiva ravan zrnčani ili cik cak zrnčani. Endlerica i iberdekica šivaju složene lančane šavove. Endlerica služi za obamitanje rubova tkanina kako se rubovi krojnih djelova nebi raspali, ali nije pogodna za spajanje komada tkanine( tkanina se u pravilu šiva ravnim zrnčanim). Endlericom se spajaju tj. izrađuju pletene tvorevine (i jersej/đersej/žersej je isto pletivo, a ne tkanina) jer je sam šav elastičan. Iberdekom se izrađuju porubi na elastičnim tkaninama, pletivima i čipkama pa se često vidi na trenirkama, donjem rublju i sličnim odjevnim predmetima.
Cijena jedne kvalitetnije endlerice ili iberdekice je cca 4,5 ooo kn i isplativa je investicija ako netko jako puno šiva pletiva i jako elastične materijale.
U slučaju da netko svake prijestupne sašije trenirkicu pa ju treba nečim porubiti postoji alternativa koja dolazi sa velikom večinom kućnih mašina, a to je http://www.whatthecraft.com/pics/tut/guides/lingeriepicot.gif
Može se izraditi porub sa našivenom lastikom ili bez ovisno o željenom efektu. Ne izgleda kao da je iz dućana, ali je funkcionalan.

araneablack
08.11.2009., 17:22
Bolna točka svih početnika. Šivanje se zaista čini lako od kako je izumljen šivaći stroj no kao i sa svim strojevima potrebno je znati kako funcioniraju te kako i za što ih koristiti.
Šivaću mašinu nije dovoljno odfurat na servis da ju nanovo opogone ili ju glanc novu izvuć iz kutije i uštekat u struju pa ispljunut 5 suknji i 3 bluze odmah u prvom tjednu.
Svi koji nisu upoznati sa principom rada šivaće mašine koju imaju na raspolaganju za rad mrzit će ju iz dna duše jer će uvijek raditi ono što nebi trebala. Ili će drndat, kidat konce, žvalat materijal, stvarat čvorove umjesto urednog ravnog šava, nabirat materijal, ostavljat čudne pruge i mrlje.
Uzmite u obzir da je to stroj, a ne osoba pa ako ju opsujete neće promjeniti način rada.
Uz svaku šivaću mašinu proizvođać prilozi i upute za uporabu koje svakako treba dobro proučiti i spremiti kako bi uvijek bila pri ruci ako zapnete. U uputama je objašnjen i princip uvođenja konca u model mašine koji imate, korištenje papučica, način čišćenja i održavanja te najčešći "kvarovi" i kako ih otkloniti.
Mnogi početnici na raspolaganju imaju stare mašine čija su uputstva izgubljena no to ne znači da je mašina u banani. Sve mašine rade na više manje istu foru i razlika je u detaljima. Uvijek je moguće posuditi od nekog ili s neta skinut uputstva neke druge mašine i njih malo proučiti i usporedit sa svojom mašinom.

Mašine treba redovito čistiti i uljiti. Nakon šivanja treba otvoriti dio mašine gdje joj se nalazi čahura s donjim koncem i očistiti svu prašinu, komadiće konca i vlakanaca koji se zavuku u taj dio mašine. Ako je mašinu siluje iz dana u dan treba ju češće nauljiti, ali ne pretjerati. Isto tako nakon što se nakapa ulje na dijelove čahure (svaka mašina ima označeno mjesto gdje se kapa ulje) treba pustiti mašinu da radi malo "na prazno" kako bi se ulje nanjelo na odgovarajuće mjesta i ne umrlja materijal.
Šivaće mašine se ne podmazuju bilokojim mašinskim uljem kao što je WD40 već posebnim uljem za finu mehaniku šivačih mašina koje je moguće kupiti u servisima i prodavaonicama šivaćeg pribora. Korištenjem neprikladnog ulja ućinit će više štete nego dobra.
Ako pak mašinu ne uljite redovite očekujte da će rondat, škripuckati i proizvoditi ostale netipične zvukove. Kada mašina dugo radi na suho mehanizmi se od trenja izglodaju i potrebno je zamijeniti uništene dijelove.
Vrlo je bitno koristiti odgovarajuće igle pošto tanka igla neće probiti jako debel materijal (ili debelu naslagu materijala) već će igla puknut i završit vama u oku (u najgorem slučaju, ali dešava se dosta često pošto je glava jako blizu letećim djelovima igle). Loš odabir igle ili nepotrebno natezanje materijala mogu isto tako uzrokovati i oštećenje unutarnjih dijelova šivaće mašine.

Nepravilno uveden konac kroz vodilice mašine je čest uzrok petljanja ili prezatezanja konca pri izradi šava. U slučaju da je konca pravilno uveden, a šav idalje kenja kvake te se neispravno povezuje potrebno je promjenit napetost donjeg tj. gornjeg konca.
Kada izradite šav te pregledavanje ustanovite da se na licu tkanine ne vide male petljice donjeg konca, a da se na naličju ne vide male petljice gornjeg konca znate da ste izradili ispravan šav.
To se najbolje skonta ako za donji konac uzmete npr. izrazito plav konac, za gornji konac uzmete jarko crveni konac i šivate na presavijenom komadu tamne (bez uzorka) tkanine. Evo i slikice da pobliže dočara kako izgledaju neispravni, a kako ispravni šavovi. http://www.threadsmagazine.com/assets/uploads/posts/4302/78-thread-tension-03_lg.jpg
Ovisno o tkanini koju šivate treba promjeniti i napetost konca.
Napetost gornjeg konca se najčešće regulira kotačićem koji je smješten oko davača konca (ona kukica koja skaće gore-dolje dok šivate). Donji konac se regulira okretanje malenog vijka na čahuri.
http://www.threadsmagazine.com/assets/uploads/posts/4302/78-thread-tension-02_lg.jpg
Bilo bi super kada biste imali nekoga tko je iskusniji po pitaju uporabe šivačih mašina da vam objasni i pokaže na vašoj mašini pred vama, ali ako to nije moguće morate sami eksperimentirati na komadu probne tkanine. Zezajte se malo sa napetostima pa vidite što se desi.

garizla
24.11.2009., 19:07
Molba: ukoliko netko ima uputstva za upotrebu za Bagat Danicu ili Slavicu bio bih više nego zahvalan ako bi mu/joj se dalo to skenirat ili pofotkat pa bacit na rapidshare ili slično. unaprijed zahvalan :)

VesnaSK
07.12.2009., 19:08
Zna li netko savjetovati koju mašinu treba kupiti da bi se šivao pamučni (mako) donji veš, trenirke, elastične majice... pa i badići možda.
I u čemu je razlika što se tiče funkcija od najjeftinije endlerice prema skupljima?
I što može iberdek za razliku od obične mašine i endlerice?

Tek učim... ;) Hvala unaprijed.

maksica71
07.12.2009., 19:11
Ovako sto se tice ovoga lancanog stiha moye se napraviti i sa starom singer masinom ,singer 740 jer sam i sam isprobavao i rekao serviseru da se moye napraviti,on me je gledao i nije mi vjerovao,dok mu nisam pokayao na masini,imam jednu novu bagat ruzu ,nije radila 2 sata to je vrhunska masina,znadem jednu djevojku koja svaki dan na takvoj radi vec 20 godina. Ja imam od masina ovu bagat ruzu,3 singerice i sve u vrhunskom stanju.Inace ne sivam ali volim imati vrhunske masine

Nesi
07.12.2009., 23:49
ovo prvo ne znam

I u čemu je razlika što se tiče funkcija od najjeftinije endlerice prema skupljima?

to ti je najbolje pogledati u uputama od onih modela koji te zanimaju za usporediti
ili pogledas reviewove po netu :)

ako sam ja dobro shvatila:
- iberdek odjednom porubljuje i siva, ne znam da li moze samo porubljivati ili samo sivati (mozda moze ako joj ne das dovoljan broj konaca)
- endlerica SAMO porubljuje i to tako da odrezuje visak materijala (opet, ne znam da li se taj nozh za rezanje moze maknuti - provjeri se u manualu i mislim da ne moze sivati)
- obicna masina siva, i 'glumi' porubljivanje koristeci neki cik-cak bod (porubljivanje bi bilo da se medjusobno preplicu barem tri konca, od toga jedan ide po onom tankom bridu tkanine i sve je gusto ispleteno)

opet, sve je 'kako sam ja to pohvatala'

b_for_brownie
08.12.2009., 14:37
Djevojke imam pitanje, nemojte me kamenovat :D

Elem, pokusavam majci kupit masinu ovih dana i gadam bagaticu koju je imala kad sam ja bila mala i koju je ful voljela. That being said, masina je stari model bagatice (20+godina) pa ju trazim preko oglasnika.

Naisla sam na divnu tetu koja ju prodaje, sutra cu ju ic pogledat. However, priupitah tetu kolko je funkcionalna i jel sve s njom ok, na sto mi je ona vrlo iskreno rekla, i citirat cu "sve je ok, OSIM sto ne spaja gornji i donji konac".

Buduci da je priznala da nema pojma kolko je to bitno jer ne siva i masinu je naslijedila, a ja sam takoder potpuni laik - jel bi mi netko ovo mogao prevesti? :D

Opcije koje dolaze u obzir idu od
a. zena ne zna stavit konac, radi se o ljudskom faktoru
b. to se popravi doma nogom
c. to se nosi u servis da stricek popravi
d. masina je za staro zeljezo, a ja sam idiot :D

Hvala unaprijed! :top:

Nesi
08.12.2009., 16:47
spajanjem gornjeg i donjeg konca se postize sivanje :)

dakle - to zapravo znaci da masina NE radi, a ne da sve radi osim 'jedne sitnice' :)

e sad, zasto se to desava
ako ne zna postaviti konac, to bi djelovalo na napetost, a zapravo ne znam da li moze biti toliko losa napetost da se uopce konci ne spoje

spajanje konca se desava tako sto donji konac 'plese' oko igle koja dovodi gornji konac, koristeci vrlo preciznu mehaniku koja se suludo brzo vrti
tako da, meni ovo zvuci kao da je masina u prilicnom kvaru, ali zbilja ne znam da li je takva stvar popravljiva

nastavak - obizrom da masina NE siva, zapravo je tesko vidjeti STO je sve u kvaru

mozda nije lose otici u servis i vidjeti s njima sto sve mogu biti uzroci (znaci, kazes da kupujes masinu i zanima te savjet)

alternativno - sa prodavacicom se dogovris da se masina odnese u servis na procjenu, znaci, ne popravak, vec procjenu troskova eventualnog popravka

bagat servis je u vlaskoj, tamo negdje izmedju petrove crkve i importanne galerije

i najbitnija stvar - ako kupujes bagat masinu - obavezno neka bude stara jedno 15 godina, moze i vise.... za ovo mladje je vrlo upitno da li su to prave bagatice, ili masine plasticnog oklopa radjene 'po licenci' u kini ili tako negdje (citaj: to mozda jesu ok masine, ali to nisu bagatice, ma kakav god da znak stavili na nju :) )

stare bagatice su izvana metalne, i zapravo prilicno neugledne masine (slavica, danica), ruzha je ljepsa, bijela masina, kofer, hrpa dodataka
vidjeh obje i slavicu i danicu (originale) al ne znam razliku u boji
jedna je sivo-zelena, siva ravno i cikcak - na njoj sam radila, heavy duty masina - ima regulaciju sirine boda, ali ne i duljine (znaci, kod cik cak boda, visinu jednog V-a mozes mijenjati, ali ne i udaljenost krakova jedno od drugog), mislim da nema sivanje unazad, al se to zbilja ne sjecam
ruzha ima jedno 20tak bodova na raspolaganju, i moze regulirati sirinu i duljinu boda, brzinu sivanja, ima sivanje unazad
za onu trecu ne znam (bila sam premala kad sam ju vidjela da bih znala te finese)

napetost konca trebaju sve masine moci regulirati
svjetla imaju ruzha i ova sivo zelena, ali to hoce i krepati pa se ljudima ne da popravljati

ehda, kuciste u kojem lezi bobina u kojoj se vrti donji konac je metalna, toyote koje sam gledala sve od reda imaju to kuciste neki plasticni/teflonski polimer ili sto li vec, al nije metalno
toyotu mozes kupiti u bagat servisu, nove 'bagatice' se mogu kupiti u onoj iznad katedrale, kaptol valjda

mislim da sam ovak nabrzinu rekla sve sto je bitno znati o bagaticama u hrvatskoj :)

od toyoti koje su bile iole prihvatljive cijene (mislim da do 3.5 k kn) prije 2 godine, NIJEDNA nije imala regulaciju duljine boda i brzine sivanja, a zapravo ne znam ni je li ijedan model imao uopce :/

model koji je dostojna kopija ruzhe po speckama (nisam jos dovoljno isprobala masinu da sad tu mogu nesto pametnije reci) je husqvarna, huskystar c 10 :D i kostala je :/ al vise ne znam koliko, mozda oko 3.5 a mozda i vise....

no, sve ovisi sto zelis od masine, ja sam htjela bolju kopiju ruzhe (koju moja majka ima), i ovo je bila jedina masina koja je bila dobrih recenzija a da je imala sve sto i ruzha moze, pa i vishe i da nije kostala puno previse (mislim da sigurno nije bila preko 5000 kn)
kupljena je u ducanu nana-san po narudjbi, jer ju nemaju u ponudi

no ja sam samo trazila specke i recenzije, u hrvatskoj takvih masina ima valjda 11, i to 10 u jednoj firmi, a ova jedna je kod mene :lol:
ostale nabavljive u hrvatskoj (toyota najcesce, i ove 'bagat' i ne znam sto sam jos gledala) jednostavno nisu imale specke koje sam ja htjela

ne, ne znam koliko cu neke stvari koristiti, ali kako nemam namjeru kupovati svako malo masinu, htjela sam imati sto vise opcija odmah

a brzina sivanja je kul za pocetnike - jer kazes joj 'sivaj polako' i ti stisnes pedalu do kraja, ali ona siva polako :D to dok se ne naucis malo stisnuti pedalu ili ako ti za nesto treba zbilja velika preciznost

Ruralna
08.12.2009., 18:15
Opcije koje dolaze u obzir idu od
a. zena ne zna stavit konac, radi se o ljudskom faktoru
b. to se popravi doma nogom
c. to se nosi u servis da stricek popravi
d. masina je za staro zeljezo, a ja sam idiot :D

Ne znam toliko puno o mašinama, ali možda ne zna ni ta gospođa kada za taj problem govori da je sitnica.:D
Evo da nadodam još dva razloga zbog kojih se "konci ne spajaju" :
e) donji konac loše namotan (dakle nema potrebnu napetost jer zeza onaj kotačić za namotavanje)
f) prevelika razlika u debljini gornjeg i donjeg konca
To su neke stvari koje sam oprobala na svojoj staroj bagatici.

Ruralna
08.12.2009., 18:22
Zna li netko savjetovati koju mašinu treba kupiti da bi se šivao pamučni (mako) donji veš, trenirke, elastične majice... pa i badići možda.

Tek učim... ;) Hvala unaprijed.

Od svega toga sam probala šivati samo elastične majice i tu mi je jedini problem bio naći odgovarajući konac. Čula sam da treba imati i posebnu iglu za taj materijal (ja nisam ništa posebno stavljala).
Šivala sam bez problema na Bagatovoj super Slavici starijoj od mene, u obitelji je preko 30 godina:D
Nedavno smo skužili neki dućan u St sa dijelovima, pa smo je malo pomladili.

b_for_brownie
08.12.2009., 18:37
Nesi & Ruralna - hvala vam puno puno!
Mislim da sam pocela lovit konce :D :D

(realno, zaletit cu se do Bagatovog ducana sutra jer skuzih da i oni prodaju rabljene + ne moram govoriti sveljsko-kineski pritom :D)

Jos jednom - puno hvala! ;)

Nesi
08.12.2009., 19:27
@Ruralna: meni je nesto drugo cudno - ako kaze da se konci ne spajaju, onda to znaci da se donji uopce ne oplete oko gornjeg
ako je kriva napetost, onda se oni spletu ali ili se ucvore ili pucaju ili tako nesto - nije dobro, ali jesu skupa.... tj. jos nisam naletila (a mucila sam masinu dok sam probavala) da bi se dogodilo da uopce nisu skupa...... :/
ovo mi zvuci kao da donji konac uopce ne proviri iz svoje spule :/

zato mi stvar zvuci kao ozbiljan kvar, a ne needuciranost pri baratanju masinom....

tako da - servis :D

@b_for_brownie: sretno u potrazi :) i samo pazi da masina mora biti izvana od metala, ako je prava & stara bagatica :D i neugledna :D (osim ako je ruzha, ta je cist obicna)
i preporucam ipak servis u vlaskoj :)

ovi iznad kaptola su rekli 'evo vam letak pa si vi vidite sto masina ima'.... hmda....
ok, tak je bilo prije 2 godine, mozda su se doeducirali :)

al recimo, ne bi ti bilo lose uzeti letke pa ih pofotkati ovdje pa ti kazemo jel to staro ili novo :)
ili pofotkas masinu :D

znam da je meni kod tih novih bagatica bilo 'hoce ovo puknuti ako se ja naslonim na nju' :/
i da, prvo sam isla gledati bagat masine, jer, mama ima ruzhu i masina me odusevila i htjela sam takvo nesto za sebe... i onda su krenula razocaranja.... od onoga sto dobijes za pristojne novce (1000-1500 kn), pa da toga sto se sve prodaje pod kakvim imenima, pa kvalitete izrade.... uf.... od 'mama ja bi neku jeftinu masinu koja radi sve sto i tvoja i zbilja nema potrebe da to bude skupo' (gdje mi se ona cerila i pustila me da si sama nadjem sto zelim i govorila mi da sam uzela premali iznos novaca) sam dosla do toga 'sorry majko, al ovo je najjeftinija koja radi ono sto i tvoja i ima dobre recenzije' i onda sam majku opljackala za kojih par kila kuna :D

ehda.... kofer.... poklopac... uobicajeno je sada da to budu platna, u toyoti s nadoplatom mozes dobiti karton (s dvije strane) prekriven platnom
ovo moje cudo ima tvrdi plasticni poklopac s rupom na vrhu gdje proviruje drska od masine....

tako da - zbilja ima puno stvari koje se mogu gledati i ono najbitnije je da NE kupis odmah i NE slusas slijepo prodavaca, vec si lijepo zabiljezis sto te zanima, pokupis letke i informacije, sjednes doma i napises si sto ti je bitno i malo kopas i po netu :D

sretno

Libertango
08.12.2009., 20:11
Od svega toga sam probala šivati samo elastične majice i tu mi je jedini problem bio naći odgovarajući konac. Čula sam da treba imati i posebnu iglu za taj materijal (ja nisam ništa posebno stavljala).
Šivala sam bez problema na Bagatovoj super Slavici starijoj od mene, u obitelji je preko 30 godina:D
Nedavno smo skužili neki dućan u St sa dijelovima, pa smo je malo pomladili.

Bok svim djevojkama na temi.
Trebala bih savjet.
Zanima me šivanje i htjela bih si sama početi šivati jednostavnije komade (tipa ljetne haljine i možda majice), pitanje isplati li se ići na tečaj šivanja ili se može pohvatati i solo ono najbitnije. Radila sam u tekstilnoj firmi (ne na šivanju), kopala malo po tim burdama i ne čini mi se toliko komplicirano da si ne bih mogla nešto sašiti uz malo vježbe.
Imam staru mašinu višnja od bake, je li tečaj bacanje novca ili se tamo mogu naučiti dobre stvari za početnike, vidjela sam da ima neki tečaj na Trešnjevci?
Znam da ovo nije tema o tečajevima pa ako neka tema već ima neka modovi prebace.
Hvala unaprijed na savjetima.

Nesi
08.12.2009., 20:16
Pa - uvijek mozes probati sama, pa ako ti nejde - odes na tecaj :)

Ruralna
08.12.2009., 22:17
@Ruralna: meni je nesto drugo cudno - ako kaze da se konci ne spajaju, onda to znaci da se donji uopce ne oplete oko gornjeg
ako je kriva napetost, onda se oni spletu ali ili se ucvore ili pucaju ili tako nesto - nije dobro, ali jesu skupa.... tj. jos nisam naletila (a mucila sam masinu dok sam probavala) da bi se dogodilo da uopce nisu skupa...... :/
ovo mi zvuci kao da donji konac uopce ne proviri iz svoje spule :/

zato mi stvar zvuci kao ozbiljan kvar, a ne needuciranost pri baratanju masinom....

tako da - servis :D

Da, slažem se se tobom, jako je čudno da se mašina tako ponaša.
Teško je ovako zaključiti o čemu se točno radi. Bio bi spas da je netko iz servisa pogleda prije kupnje.

Iako često ljudi neke stvari baš ne znaju namjestiti na mašini, pa misle da je pokvarena , a neka glupost bude u pitanju.

Ruralna
08.12.2009., 22:23
Bok svim djevojkama na temi.
Trebala bih savjet.
Zanima me šivanje i htjela bih si sama početi šivati jednostavnije komade (tipa ljetne haljine i možda majice), pitanje isplati li se ići na tečaj šivanja ili se može pohvatati i solo ono najbitnije. Radila sam u tekstilnoj firmi (ne na šivanju), kopala malo po tim burdama i ne čini mi se toliko komplicirano da si ne bih mogla nešto sašiti uz malo vježbe.
Imam staru mašinu višnja od bake, je li tečaj bacanje novca ili se tamo mogu naučiti dobre stvari za početnike, vidjela sam da ima neki tečaj na Trešnjevci?
Znam da ovo nije tema o tečajevima pa ako neka tema već ima neka modovi prebace.
Hvala unaprijed na savjetima.

Ja sam išla na tečaj. Ali ja sam bila totalna neznalica.
Ono baš ništa nisam znala o krojevima ni ičemu, a nije mi bilo nikoga u blizini da mi pokaže. Kad bi vidila kroj iz Burde, u glavi bi mi bilo:zvrko:
Znam cura koje su samouke i tako po Burdi kopaju i snalaze se i rade super stvari.
Probaj:top:( uvijek možeš ići na tečaj ako zapne)

Ima tema o tečajevima ;)- http://forum.hr/showthread.php?t=131718

Nesi
08.12.2009., 22:55
Ako netko zna njemacki, burda je ok, za one koji ga ne znaju, vjerujem da je burda problem.
A knjiga o sivanju bas i nema. :/
Tu i tamo se moze na netu naci neka 'piratka', ali ima jako puno stranih foruma gdje je ekipa uistinu voljna pomoci. No naravno, tu pak treba engleski.

Za covjeka koji ne barata nijednim jezikom, mislim da je tecaj zapravo jedino dobro rjesenje za pocetak, jer je uistinu lakse ako ti netko pokaze, a ne da samo gledas slicice.

TheProvense
09.12.2009., 06:13
nije pitanje o šivaćoj mašini, ali mi vi ovdje, nadam se možete pomoći..
gdje u zg ima za kupiti plavi baršun? tamnoplavi..hvala unaprijed
pregledala sam većinu dućanu, ali ga nikako nemogu naći.

Nesi
09.12.2009., 06:32
imas topic materijali za sivanje, tamo imas i popis raznih ducana gdje se sve isplati gledati, pa vidi jel ti nesto promaklo

TheProvense
09.12.2009., 06:41
hvala :) mislila sam s obzirom da ste u tome, da ste možda naišle na takav materijal nedavno..tako da odmah znam iz prve ruke gdje ga ima

beno009
24.01.2010., 10:12
Mašina sve radi samo ne može konce da sastavlja odnosno da šije..Neznam šta je problem??

Dali je možda greška dole u donjem koncu??

I kako otkloniti kvar ???

Ruralna
24.01.2010., 12:38
Jesi provjerila sve ovdje napisane stvari?
Tj da nije velika razlika u debljini gornjeg i donjeg konca, da je pravilno namotan, da pravilno leži u onoj čahurici.

beno009
24.01.2010., 15:26
Jesi provjerila sve ovdje napisane stvari?
Tj da nije velika razlika u debljini gornjeg i donjeg konca, da je pravilno namotan, da pravilno leži u onoj čahurici.

debljina konca je ista a ja mislim da je praivlno namotan kada konac vučem ručno okreće se u kontra smijeru kazaljke na satu...

Sve je dobro radilo dok mi nije nestalo gornjeg konca i poslije kad sam zamijenio konac mašina više nije htjela da šije.

Dita Von Teese
24.01.2010., 17:58
debljina konca je ista a ja mislim da je praivlno namotan kada konac vučem ručno okreće se u kontra smijeru kazaljke na satu...

Sve je dobro radilo dok mi nije nestalo gornjeg konca i poslije kad sam zamijenio konac mašina više nije htjela da šije.

Inace ide to ovako...
Ako gore nije sav ok, to znaci da dolje nesto nije ok sa koncem, i obrnuto.
Provjeri, dal si dobro stavio konac, pogotovo oko dijela za napetost konca.
Pogledaj dali se ti je mozda igla malo spustila ili okrenula...

Mozda najbolje, da uzmes obadva konca van (gornji i donji) i ga ponovo stavis unutra. :ne zna:

beno009
24.01.2010., 20:41
Inace ide to ovako...
Ako gore nije sav ok, to znaci da dolje nesto nije ok sa koncem, i obrnuto.
Provjeri, dal si dobro stavio konac, pogotovo oko dijela za napetost konca.
Pogledaj dali se ti je mozda igla malo spustila ili okrenula...

Mozda najbolje, da uzmes obadva konca van (gornji i donji) i ga ponovo stavis unutra. :ne zna:

probo sam sve to i mjenjo sam iglu al opet neradi :confused:

araneablack
24.01.2010., 22:19

Koliko je stara ta mašina? Kada je zadnji put kompletno servisirana? Kada je zadnji puta čišćena? Koju iglu koristiš (da li je batić igle okrugao ili polukružni)? Kakav konac koristiš? Da li si pravilno namotao donji konać na špulicu? Da li si dobro pozicionirao špulicu u čahuru? Da li si čahuru ispravno postavio u kućište čahure u mašini? Da li si ispravno provukao gornji konac?

Meni se čini, pošto si rekao da je mašina počela zajebavat tek nakon što je ponestalo gornjeg konca kojeg si morao promijeniti, da je upravo problem u lošem provlačenju gornjeg konca...moguće da si kroz dio zaboravio provući ili si na krivi način provukao konac...ili su npr. tanjurići na regulatoru napetosti toliko prljavi da zadržavaju konać na sebi pa se petlja nemože formirati.

Ako je mašina jako stara i često korištena moguće da su se neki djelovi i pohabali (pogotovo ako mašina nije pravilno održavana, čišćena i uljena) pa treba promijeniti pokoji dio ili kupiti novu mašinu no to se ne dešava često.

Zap
28.01.2010., 04:06
Bok

molim vas ako neko ima upute za staru Bagat Slavicu. Dobila sam ju na poklon, kuzim osnove, ali ipak bi mi upute jaaaako pomogle
Ima li netko, molim vas? Pitala sam u Bagatovom servisu, nemaju. Srce me boli dok je gledam zatvorenu u ormarić, a ja s nje samo prašinu mogu obrisati. Bilježim se sa štovanjem. :D :D

Ruralna
28.01.2010., 18:05
Ima li netko, molim vas? Pitala sam u Bagatovom servisu, nemaju. Srce me boli dok je gledam zatvorenu u ormarić, a ja s nje samo prašinu mogu obrisati. Bilježim se sa štovanjem. :D :D
Ja ti imam super Slavicu:cerek:
Nemam pojma, jedino kad uhvatim vremena da ti skeniram i prebacim u pdf upute ako ne nađeš nigdje drugo:mig:

tinar
29.01.2010., 03:17
Ja imam staru Slavicu iz 60-tih. Ovu:

http://img194.imageshack.us/img194/3407/slavica.jpg

Ali nemam upute. Ako je i tvoja takva stara, mogu ti ako hoćeš probat poslikati kako da navedeš konac i pokazati osnovno šta je koji gumb. Možda ti pomogne.

Peek
01.02.2010., 07:45
Bok svima, trebala bi savjet - kupila bi mašinu do 3000 kn, našla sam Singer kod Metexa, Pfaff kod Nane san i Berninu kod Sive prom. Pregledala sam njemačke forume, uglavnom se za sve strojeve nađe nekakav prigovor, Pfaff se proizvodi u Tajlandu, Singer više nije top kvaliteta, Bernette niš ne valja, i tako... Imala sam Ružu dok se nije raspala, sad imam Toyotu koja je bila poklon (rabljena), nažalost nije za pohvaliti, a šivam na Singeru Futuri 2000, staroj izvrsnoj mašini koja nije moja i koja već polako odlazi. Stroj mi treba za normalnu kućnu upotrebu, od laganih jakna do haljina, hlača, ništa profesionalno... ako netko nešto može preporučiti...

Zap
01.02.2010., 11:16
tinar, hvala :cerek: ovo je golema dobra volja i hvala ti na njoj :)
dobila sam upute mejlom, hvala tanji. :)

Mojne_me
01.02.2010., 17:44
Moja ti je preporuka da malo pozujiš oglasnicima. Nekada, davnih 70-tih, 80-tih, ljudi su kupovali mašine. Običaj je bio da domaćinstvo ima mašinu. I tako su ljudi kupovali mašine a nisu ih koristili. Sada ih se rješavaju za male pare. Ja sam kupila Danicu, proizvedenu 1980.. Ako je propustila 50m konca. A za sitne pare.
Podmazala sam je, razradila i eto, imam novu mašinu.

Nesi
01.02.2010., 21:21
Iskreno, ja ne znam sto ti radis masinama da one odlaze. Obicno ljudi odnesu masinu na servis, a ne bace ju.
Znam zenu koja siva vec desetljecima i to vrlo aktivno, ne samo za sebe vec i za druge, i jos nijednu masinu nije bacila, iako su neke povremeno posjetile servis. I ima ih mislim svega 3. Svaku za neki posao.

Pa ti mozda nije opcija za zanemariti - servisirat umjesto bacati.

araneablack
01.02.2010., 22:48
Iskreno, ja ne znam sto ti radis masinama da one odlaze. Obicno ljudi odnesu masinu na servis, a ne bace ju.
Znam zenu koja siva vec desetljecima i to vrlo aktivno, ne samo za sebe vec i za druge, i jos nijednu masinu nije bacila, iako su neke povremeno posjetile servis. I ima ih mislim svega 3. Svaku za neki posao.

Pa ti mozda nije opcija za zanemariti - servisirat umjesto bacati.

Da, da ...mislim da mašine nikako ne baciti pa makar bile ne popravljive. Uvijek ju možeš prodati (ako ti baš smeta u kući/stanu) kao ukrasni predmet za neku sitnu lovu ili ju koristiti kao ukrasni predmet. Što je starija mašina to je vrijednija kao ukrasni predmet.

tinar
02.02.2010., 01:21
tinar, hvala :cerek: ovo je golema dobra volja i hvala ti na njoj :)
dobila sam upute mejlom, hvala tanji. :)

Jesu za tu staru singericu? Hej pa daj mi ih proslijedi ak ti nije bed!!! :D

Zap
02.02.2010., 02:50
bagatica. :) daj mi samo mail adresu i šaljem. :)

upravo sam se zaljubila u tvoj avatar. :cerek:

Peek
02.02.2010., 08:02
Pa i nemam baš običaj bacati mašine ravno u smeće :) , Ruža je šivala 24 godine kod mene, servisirana 5-6 puta u Vlaškoj i kad više nije mogla raditi uredne bodove poklonjena je dalje u obitelj, singerica nije moja, razmrdanu toyotu staru 20-tak godina ima mama... nadala sam se nekom konstruktivnom mišljenju o novim strojevima...svejedno hvala i pozdrav

Nesi
02.02.2010., 12:31
Iskreno, za novce koje si rekla, sumnjam da mozes naci ne znam kako kvalitetnu masinu. Barem ja nisam nasla nesto sto bi meni ulijevalo povjerenje.
Nadalje, nisi napisala sto je tebi bitno da masina ima.

IMO preporuke 'uzmi ovo jer ja to imam i meni je super' su beskorisne, pa ih ja nastojim ne davati. Jer ja imam svoje razloge zasto je meni nesto super, a tebe mogu zanimati skroz druge stvari.

Samo sam komentirala na ono sto si ti napisala. Ako napises sto te kod masine zanima - znaci njene specke, onda ti mozda netko bude i mogao pomoci. Ovako samo mozes slusati osobna 'hvalisanja' neke masine, a da zapravo ne znas niti sto je osobi bitno, niti sto osoba na masini radi.

Ja kad sam kupovala masinu sam si takve stvari popisala, onda malo obilazila 'poznate' ducane - 'bagat' na kaptolu, ono u vlaskoj sto ima toyote, mislim i namu da sam gledala, zakljucila da mi nista ne odgovara i sjela za komp, kopala danima po revieowima, onda po netu kod nas, trazila kakve se masine jos nude, i nasla ono sto mi odgovara, al sam to platila oko 5000 kn, uz posebnu narudjbu jer ih uvoze po potrebi.

Ja imam huskystar c10, ne znam sto aranea ima, a od ostalih ne znam jel se javlja neka cura koja ima novu masinu. S time da ona siva ko sashava, a ja sam pocetnik. ;)

Peek
03.02.2010., 07:24
Ma nisam ja neznam kako zahtjevna, niti profesionalac. Šiva se od jakni i kaputa, sakoa, do košulja, hlača i šoseva, ali to je sve normalno i relativno jednostavno. Što se tiče bodova trebam osnovne stvari, ništa ukrasno, uz to bi htjela par bodova za elastične materijale, to se isto može pristojno šivati bez posebnih strojeva. I to sve imaju strojevi do 3000 kn, jedino se radi o kvaliteti mehanike/elektronike. Zadnjih 25 godina nisam kupila novu mašinu i zanimalo me je li se neka marka srozala ili je posebno dobra. Ove tri koje ja gledam su uvijek bile posebno kvalitetne i mislila sam da netko zna nešto o tome...Inače, ovo su trenutni favoriti:
http://www.singermachines.co.uk/Machines/Singer/singer-confidence-7463.htm
http://www.nana-san.hr/strojeviOpis.aspx?masina=1&vrsta=1
http://www.siva-prom.hr/Bernette82e.htm

morgana le fay
04.02.2010., 11:56
tko voli, nek izvoli... OGLAS OBRISAN

inače, moja mama ima Bagat Višnju, ne znam po čemu se razlikuje od modela koje ste vi naveli, ali sudeći po manualu ima sve moguće bodove, podesivu duljinu i širinu cik-caka, dvije brzine.
ima navodno i "nevidljivi" bod ali i ja i moja mama zajedno smo bile nesposobne da ga namjestimo.
mašina je glomazna i teška i to je jedini razlog zašto mi se ne sviđa, ove modernije su tako kompaktne i lagane... naravno, postoji razlog zašto ova radi preko 20 godina sa povremenim servisom, a ove nove teško da bi toliko trajale. no eto ja se iskreno dvoumim.

tinar
04.02.2010., 21:05
bagatica. :) daj mi samo mail adresu i šaljem. :)

upravo sam se zaljubila u tvoj avatar. :cerek:Ma da, BAGATICU, joj šta je meni, kakvu singericu :facepalm: Bagatica slavica...

PM poslan.

Mijau! :mig:

morgana le fay
04.02.2010., 23:13
pa nije moj oglas, pobogu. što se ne smije nigdje spomenuti da netko negdje nešto prodaje :rolleyes:

tinar
05.02.2010., 01:03

inače, moja mama ima Bagat Višnju, ne znam po čemu se razlikuje od modela koje ste vi naveli, ali sudeći po manualu ima sve moguće bodove, podesivu duljinu i širinu cik-caka, dvije brzine.
ima navodno i "nevidljivi" bod ali i ja i moja mama zajedno smo bile nesposobne da ga namjestimo.
mašina je glomazna i teška i to je jedini razlog zašto mi se ne sviđa, ove modernije su tako kompaktne i lagane... naravno, postoji razlog zašto ova radi preko 20 godina sa povremenim servisom, a ove nove teško da bi toliko trajale. no eto ja se iskreno dvoumim.
Za te stare masivne Bagatice mi je frajer u Bagat servisu rekao da ih se treba čuvat ko oko u glavi jer su nezamjenjive, jer je sve novo spram njih bofl koji se raspadne jer je od plastike. A pazi, on u servisu i prodaje te nove mašine od plastike.

Meni je Slavica super, jedino što mi fali su stvari koje rade endlerice i iberdekerice. Eh da mi je jedna od tih. Kakve bih onda rubove radila! Uff.

Nesi
05.02.2010., 04:31
Ma nisam ja neznam kako zahtjevna, niti profesionalac. Šiva se od jakni i kaputa, sakoa, do košulja, hlača i šoseva, ali to je sve normalno i relativno jednostavno. Što se tiče bodova trebam osnovne stvari, ništa ukrasno, uz to bi htjela par bodova za elastične materijale, to se isto može pristojno šivati bez posebnih strojeva. I to sve imaju strojevi do 3000 kn, jedino se radi o kvaliteti mehanike/elektronike. Zadnjih 25 godina nisam kupila novu mašinu i zanimalo me je li se neka marka srozala ili je posebno dobra. Ove tri koje ja gledam su uvijek bile posebno kvalitetne i mislila sam da netko zna nešto o tome...Inače, ovo su trenutni favoriti:
http://www.singermachines.co.uk/Machines/Singer/singer-confidence-7463.htm
http://www.nana-san.hr/strojeviOpis.aspx?masina=1&vrsta=1
http://www.siva-prom.hr/Bernette82e.htm

boldano - zapravo ne

ja sam mislila da se neke stvari podrazumijevaju pa se grdo razocarala

recimo - podesavanje i sirine i duljine boda - to nije default, samo duljina je ako se dobro sjecam
pa onda - regulator brzine sivanja - da podesis kojom brzinom masina maximalno siva - ovisno o iskustvu to ti mozda ne treba, al ako stavis na sporo, doslovno mozes citati sastane nesto dok se siva duuugi ukrasni potez lol

recimo, opazih da jedna od ovih tvojih ima 'sivanje bez noznog regulatora' - to je recimo kul stvar koju ja nisam uocila niti na jednom modelu kad sam ja trazila masinu ;) (trazila sam ju ima 2-3 godine sad vec)

meni se pak ne svidja namatanje donjeg konca automatski iz gornjeg - jer to ide kroz iglu, sto znaci da ga blago cufa dok ga tom brzinom mota dolje.... ja sam to izbjegla jer mi nije zvucalo ok, tebi mozda bas to bude super

prozirni poklopac da vidis koliko ima donjeg konca - sad vidim da je to u ovima koje si navela, kad sam ja uzimala to su imale svega 2-3 masine
od njih valjda 30tak modela koje sam pregledavala, ako ne i vise

mogucnost sivanja rukava je isto nesto sto treba provjeriti - ako se box sa alatom i moze maknuti ne znaci da mozes progurati tkaninu ispod, pa provjeri po fotkama ;)
ova singerica mi je sumnjiva (a ovu iz nana-san ne mogu otvoriti trenutacno)

sto se tice sivanja unatrag - to je default
no, nemaju sve masine i posebnu 'lock stitch' funkciju - neki to poistovjecuju, ali nije isto ;)

moze ti biti bitno npr i broj stopica koji dolazi s njom (te s njima moze i raditi)

thread cutter - je komad zileta namonitran na cosak masine :rofl:
koliko sam do sada to uocila

takodjer, isplati se gledati po stranim sajtovima sto ljudi kazu i procijeniti koliko ti je to bitno

da, i spustanje transportera - koja to nema - bjez od nje

e da, i ovo 'komforno svjetlo' - kod mene je to neka skupina led lampi koja meni coravijusu ama bas nista ne znaci :rofl:
moje prvo je bilo dovuci postenu rasvjetu

i pogledaj si poklopac od masine, ovisno kakav ti treba - da se ne bi iznenadila ako nema svoj 'kufer' ili nesto tvrdo ako ti tako nesto treba
meni je bio i uvjet da ima i tvrdi plasticni poklopac, da bude zasticena sto vise

rekoh, najbolje je da si popishes sto ti se sa koje svidja i gledas jel to i one ostale imaju, pa ako nemaju, krizas ih ako ti je to nesto bitno

a ovo sto si navela za sto ti masina treba - dijete drago, to uopce nije 'mala i jednostavna kucanska upotreba' :)
to je vec, za danasnje pojmove kad malo tko siva doma, heavy duty koristenje :P
'kucna upotreba' ti je porub predugih hlaca, porub zavjese...
malo nadobudniji odu na sivanje torbi/vrecica, jastucnica
jos nadobudniji suknji, hlaca
iduci su kosuljasi i kaputashi :)
i to sve pricam o kucoj upotrebi, ne 'zanimanje: izrada odjevnih predmeta'

jako malo ljudi se uopce koristi masinom, a mali dio njih producira odjevne predmete u vecoj kolicini (tipa, 1 mjesecno ili vise)
znas, to ti nije in ;)

e da, vjerujem da si cula da singer sada nema veze sa singerom prije ohoho godina
bernette je low brand od bernine - pogledas li cijene bernina masina, bit ce ti jasno ;)
ne znam koju si trecu linkala (ne radi sajt jel)
moj huskystar je low brand od husqwarne
ehda, i nove 'bagat' masine izbjegavaj u sirokom luku.... to je kineski proizvod na kojeg su zalijepili natpis bagat

a toyota.... to me se uopce nije dojmilo :/

ti low brandovi - to ti je ko skoda za volkswagen :)
koriste zajednicke dijelove, ali je to i dalje skoda = ne placa se ime, i ne ocekuje se ime (iako, auti su odlicni)

mislim da nije izraz low brand, al shvatit ces na sto mislim

inace, trazi specke, trazi garanciju, a onda kopaj po netu za iskustvima s konkretnom masinom
koliko vidjeh, nitko od nas se nije sreo sa nekom koju si ti linkala, pa su savjeti ovdje beskorisni iz aspekta konkretnog iskustva sa konkretnom masinom

Peek
05.02.2010., 08:16
Nesi, baš ti hvala na trudu! Slažem se da su ove mašine koje ja gledam u segmentu jeftinijih, ali stvarno za to što ih ja trebam su sasvim dovoljne. To nisu najjeftinije, moglo bi se reći da su dobre amaterske (ona treća je Pfaff hobby 1142). Sve imaju tih par bodova koje meni trebaju, a ipak su kvalitetnije od najjednostavnijih - Škoda, upravo kako si ti rekla. A ja cijenim škode :)
Pfaffa sam isprobala, uskoro idem gledati Singericu, našla sam je na popustu za 2100 kn, to se isplati. Inače je 2900 kn. Još si priuštim capicu za uski porub, i ja sretna! :cerek:

Jolanda
05.02.2010., 09:08
Ja sam singericu kupila kod veleprodaje i bila mi je puno jeftinija nego u trgovini,preskočila sam posrednika i uštedjela.Usput sam tu kupila i singer nožice za ljevake(koji spas) kutiju za konce, a poslije i endlericu (overlovku)..i još na poklon dobila više pakiranja ulja i igala..sve obavila internetom i telefonom a poslano mi autobusom.

Nesi
05.02.2010., 09:56
btw, ja upravo naletila pa sam malo slinila..... ;)
link na sajt (http://crafts-sewing.hsn.com/singer-futura-ses-2000-all-in-one-sew-embroider-and-serge-machine_p-5589714_xp.aspx?web_id=5589714&ocm=sekw|items_recently_aired)

ja pogledala i video i ono :s

volim digitalizaciju ;)

a sto se tice cijene - ne kazem da treba uzeti skuplje pa da je bolje, vec je moj jedini naglasak da ih treba dobro pregledati, specke, i onda birati - jer se nista ne podrazumijeva, nazalost... i na masinama od 5000+ mozes skuziti da ima nesto da ti fali.... samo to sam htjela JAKO istaknuti, jer znam koliko sam dana provela trazeci svoju masinu ;)

ja sam htjela novu, a kopiju ruzhe sto moja majka ima i rekla mami da ma nece davat novce za to, sta, do 1000 kn je ok ne treba mi nista veliko...
na kraju je dala oko 5000 jer sve jeftinije koje smo gledali nisu imali sve te stvari koje ruzha ima, a koje su meni kul :) (neke sam vec nabrajala)
ok, ova moj ima jos i gumbice, lcd displej, blago je digitalizirana, moze preslikavati gotove bodove i tak, malo igranja :)

rekoh, i moja je 'skoda' :) husqvarna bi vjerojatno bila jos suludo vise novaca
ja sam gledala pfaff i uopce mi se nisu svidjele, ono, vizualni dojam 0 bodova.... imala je neke direktne gumbe za bodove, nesto sitno njih.... ne znam, znam da mi je bilo 'puno para, malo bodova, vizualni dojam mi nije bio neki' a ne sjecam se da li je imala sve trazene specke :)
al pesek i ja - to je bila ljubav na prvi pogled :)

al ono, ja sam pocetnik, i to teski pocetnik, no sa puno iskustva u citanju specki :)

Peek
05.02.2010., 15:47
Jolanda, gdje si to nabavila mašinu? Možeš mi reći koja je i koliko je koštala?

Nesi, tvoja Husqvarna je ipak malo finija škoda, to je više nego što sam si ja smislila, ima display i svakakva čuda...Našla sam firmu u Rijeci koja prodaje Husqvarne, Singere i slične divne stvari pa čekam da mi pošalju cjenik. Valjda me neće srce kad vidim cijene...

araneablack
05.02.2010., 18:17
Bok svima, trebala bi savjet - kupila bi mašinu do 3000 kn, našla sam Singer kod Metexa, Pfaff kod Nane san i Berninu kod Sive prom. Pregledala sam njemačke forume, uglavnom se za sve strojeve nađe nekakav prigovor, Pfaff se proizvodi u Tajlandu, Singer više nije top kvaliteta, Bernette niš ne valja, i tako... Imala sam Ružu dok se nije raspala, sad imam Toyotu koja je bila poklon (rabljena), nažalost nije za pohvaliti, a šivam na Singeru Futuri 2000, staroj izvrsnoj mašini koja nije moja i koja već polako odlazi. Stroj mi treba za normalnu kućnu upotrebu, od laganih jakna do haljina, hlača, ništa profesionalno... ako netko nešto može preporučiti...

Normalna kućna uporaba je porubljivanje odjeće, zavjesi, šivanje posteljine, mijenjanje patenata, krpanje i ponekad sašit torbicu ili koji komad oblekice za klince i to je to. Za šivanje odjeće tu i tamo je već kategorija hobi šivanja za što se kupuje mašina 2.500-3.500 kn no to se podrazumijeva da se neće šivati srednje teški i teški trašer, teške tkanine (za kapute i jakne), puno slojeva materijala i sl. pošto će to pojest mašinu i jako joj skratiti životni vijek pa za šivanje tih zahtjevnijih odjevnih predmeta i težih tkanina treba kupiti skuplju mašinu 3.500- 5.500 kn. Nakon toga šivaće mašine kod kvalitetnijih marki šivaći kompjutori sa posebnim opcijama i dodatcima.
Ponekad se ljudi znaju odlućiti i za kupovinu nove industrijske mašine (većinom sa stolom) koja šiva ravnim zrnčanim jer ih ima već po 1500 kn nekih lošijih marki no one nemaju različite bodove, imaju ogranićenu količinu dodatnih papučica i nezgrapne su za držanje u kući/stanu ako se živi u malom prostoru.

Moje osobno iskustvo s mašinama nije ogromno, ali sam šivala na različitim markama i tipovima mašini pa možda nekom ovdje pomogne pri odabiru buduće mašine.

Prvu kućnu mašinu mi roditelji kupili od obiteljske prijateljice koja ju nije koristila godinama. Jako stara mašina, Bagatova Danica ako se ne varam. Servisirali su je i očistila, ali se od starosti uništio dio namata konac na špulicu za donji konac i nisam uspjela pronaći zamjenski dio koji odgovara i nakon toga je mašina postala neuporabljiva. Sama po sebi nije bila loša, ali kako je bila polovna falilo je jako puno dijelova, savršena za početnicu da ju malo siluje i vježba na njoj...ali je malo prebrzo riknula. Tada se nisam nimalo kontala u šivaće mašine i nisam znala što trebam i želim.
Pred kraj prvog razreda srednje starci su mi odlučili kupiti novu mašinu kada su vidjeli da sam zainteresirana za odabrano zanimanje i da mi je mašina kod kuće potrebna.
Ni tada nisam znala što zapravo želim kod mašine pa je moja stara prosurfala netom i pronašla koje marke mašini trenutno slove kao najkvalitetnije. Husqvarna, Pfaff i Bernina i meni se u dućanu dopala Husqvarna Scandinavia 100. Najslabiji model Limited Edition linije Scandinavia i bila je skoro 4.000kn ako se ne varam.
http://www.husqvarnaviking.com/ko/598_713.htm

Scandinaviu sam koristila gotovo svakodnevno gotovo 5 godina na šivanje stvari za koje nije namjenjena (kao što su korzeti, slojevi i slojevi baršuna, samta i pliša i sl.) i ona je još uvijek u super stanju no za moje potrebe je postala preslaba i skontala sam što mi se sve ne sviđa kod nje, ali i kod same marke. Pri kupnji druge mašine sam odabrala sasvim drugu marku. Zašto? Zato jer Husqvarna imam plastične špulice koje sam s vremenom pokidala, špulica leži u plastičnom čahuri u šivaćoj mašini umjesto da stoji okomito, konstrukcija nožice i papućice je (iako praktična) jako nestabilna. Sama šlapica je metalna, ali je nožica plastićna i šlapica se samo utakne u taj procjep u plastici koji je nakon 5 godina malo olabavio.
http://www.sewingpartsdirect.com/images/view.aspx?productId=865
To su ti detalji koju su mi smetali kod Husqvarna mašini i zato nisam kupila bolju Husqvarnu. Kupila sam (zapravo dobila za bday od dragog) Berninin šivaći kompjutor.
http://www.berninausa.com/product_detail-n2-i244-sUS.html
Bernina aurora 450 je super mašina za ono što radim i šivam. Izrazito tiha i jaka, veliki izbor različitih papućica koje se dobije uz nju (ja sam uzela još 4 dodatne papućice koje često koristim), ogroman izbor šivaćih i ukrasnih šavova, 4 vrste abecedi (s brojevim i nekim rečeničnim znakovima), 4 različite vrste rupica koje se izrađuju automatski i može ih ponavljat (stil, duljinu i sl. za redom)... Regulacija brzine šivanja je zakon jer se namješta na samoj mašini i ako se postavi na sporo ti možeš gazit po papučici koliko ti srce želi, ali ona šiva sporo, ima koljenjaću što je rijetko da jeftinije mašine imaju. Koljenjaća je poluga koja se upikne u mašinu kako bi se sa koljenom podigla ili spustila papućica. Iglu se može namjestiti da svaki put kad se zaustavi igla završava dolje (u materijalu) ili gore (izvan materijala). Svi mehanički dijelovi su metalni, špulica i čahura su petalne, cijela nožica s papućicom je metalna i u jedno komadu, namatanje donjeg konca je odvojeno gornjeg konca, kofer koji sam dobila za spremanje je zapravo jako fancy putna torba, čvrsta, ali opet mekana da se mašina ne ošteti prilikom transporta.
http://www.berninausa.com/product_detail-n2-i244-sUS.html
Sve te dodatne điđe na novoj mašini mi olakšavaju rad tako da su rezultati kvalitetniji i brže gotovi nego prije sa starom mašinom, ali ono što mi je najbitnije da je mašina sama po sebi mnogo jača i da može žvakati tolike slojeve materijala koje koristim.
Imam i Bernininu endlericu s kojom sam isto tako jako zadovoljna( ne šivam često elastičnu odjeću, ali ju jako često koristim za obamitanje rubova tkanina)
http://www.berninausa.com/product_detail-n5-r3-i8-sUS.html

Bernette je linija mašina za kućnu uporabu za najosnivnije šivanje, porubljivanje i krpanje. Bernette 92C je mašina prikladna za hobi šivanje no Bernina je sama po sebi jako kvalitetna marka tako da su njeni najslabiji modeli jači, kvalitetniji i dugotrajniji (uz ispravno korištenje) od novih Singer mašina (koji su opali na kvaliteti) pa su i skuplji. Nije suplja za bezveze.

Peek
06.02.2010., 07:07
Nesi, Araneablack, puno puno hvala na trudu i savjetima...javim se s iskustvima, što god da kupim...dotada vas redovno čitam :cerek:

Isusinka
08.02.2010., 12:12
pozdrav. ja sam završila za krojača i znam šivati svašta od ruba hlača do kaputića i radnog odjela ali moj problem su malo više rastezljivi materijali za koje sam uskraćena. mene zanima,
araneablack, koliko si platila ovu endlericu
želim i bod koji radi iberdekica ali šta će mi trajati jer volim šivati.
sutra idem u zg pa mogu tamo pogledati samo gdje? a mogu i u rijeci pošto sam skoro svaki drugi tjedan tamo.
zahvaljujem na odgovoru :)

Nesi, tvoja Husqvarna je ipak malo finija škoda, to je više nego što sam si ja smislila, ima display i svakakva čuda...Našla sam firmu u Rijeci koja prodaje Husqvarne, Singere i slične divne stvari pa čekam da mi pošalju cjenik. Valjda me neće srce kad vidim cijene...

možeš li i meni poslati cjenik?

Ako netko zna njemacki, burda je ok, za one koji ga ne znaju, vjerujem da je burda problem.
A knjiga o sivanju bas i nema. :/
Tu i tamo se moze na netu naci neka 'piratka', ali ima jako puno stranih foruma gdje je ekipa uistinu voljna pomoci. No naravno, tu pak treba engleski.

Za covjeka koji ne barata nijednim jezikom, mislim da je tecaj zapravo jedino dobro rjesenje za pocetak, jer je uistinu lakse ako ti netko pokaze, a ne da samo gledas slicice.

pogledajte u antikvarijate! u zg ih bar ima na svakom koraku:)

Jolanda
08.02.2010., 13:39

MFA d.o.o.
POLJIČKIH KNEZOVA 7 021/333-791 -
DADO ŠKORPUT
Bili su mi za skoro tisuću kuna povoljniji od posrednika,a na kraju nisam dobila tu, već digitalnu,ne znam ni model:D meni bitno da šije :D
Imaju i šivaće lutke,ma svašta...

Ruralna
08.02.2010., 17:24
MFA d.o.o.
POLJIČKIH KNEZOVA 7 021/333-791 -
DADO ŠKORPUT
Bili su mi za skoro tisuću kuna povoljniji od posrednika,a na kraju nisam dobila tu, već digitalnu,ne znam ni model:D meni bitno da šije :D
Imaju i šivaće lutke,ma svašta...

I lutke:D
Jel znaš kako se kreću cijene lutki?

araneablack
08.02.2010., 19:29
pozdrav. ja sam završila za krojača i znam šivati svašta od ruba hlača do kaputića i radnog odjela ali moj problem su malo više rastezljivi materijali za koje sam uskraćena. mene zanima,
araneablack, koliko si platila ovu endlericu
želim i bod koji radi iberdekica ali šta će mi trajati jer volim šivati.
sutra idem u zg pa mogu tamo pogledati samo gdje? a mogu i u rijeci pošto sam skoro svaki drugi tjedan tamo.
zahvaljujem na odgovoru :)

Endlerica koju ja imam je kupljena u Rijeci u prodavaonici Gović u F.Račkoga 10 za skoro 4.500 kn (mislim da je to bilo sa popustom na gotovinu, ali imaju i opciju plačanja na rate) i kupljena je prije 1.5-2 godine. Imali su i endlericu koja se zamjenom nekih dijelova pretvara u iberdeck mašinu, ali taj je bila skoro 9000 kn što je gotovo ista cijena da kupiš odvojeno endlericu i iberdekicu, a nemoraš provesti niti 5 minuta da iz jedne funkcije prebaciš mašinu u drugu funkciju nego samo promijeniš stroj.
Najnoviju mašinu nisam kupila baš u samom Zagrebu nego u ili kod Samobora i bilo nam je dosta teško pronaći to mjesto pa preporućam samo uz auto i kartu u ruci. Imaju u cijeniku istu mašinu po 4.000 kn, ali neznam da li ju imaju kod sebe. To je firma u obiteljskoj kući.
http://www.siva-prom.hr/Bernina800dl.htm. Mašina je odlična, lako se čisti i lako se uvlače konci, ono što mi je zakon kod nje da radi onaj gusti uski porub za lepršave tkanine za porube i nož je izrazito oštar i nije mi se dosad nimalo istupio.

Pingvinia
08.02.2010., 23:45
Bok! Pročitala sam sve vaše postove o mašinama i imam par pitanja.
Prvo, kad kažem da sam nova u svijetu šivanja, onda to znači da ne znam apsolutno ništa, nisam prije čak ni gledala nekog dok šiva. Tek nedavno sam saznala da mašina šiva pomoću dva konca :facepalm:
Nova sam, ne znam ništa i nisam sigurna hoću li se ozbiljnije pozabavit time ili ne. Al bih si htjela kupit neku jednostavnu, a dobru mašinu na kojoj ću za start moći skraćivat hlače, šivat zavjese i jastučnice i takve jednostavne stvari. Pa ću tek onda zaključit želim li se ozbiljnije prihvatit šivanja.
S obzirom da nisam sigurna u svoje namjere :D, ne bih htjela baš dati puno novaca pa da mašina skuplja prašinu.
Ova mašina http://www.siva-prom.hr/Bernette56.htm mi se čini ok za te osnove koje su meni potrebne pa me zanima vaše stručno mišljenje. I naravno, svaki savjet je dobrodošao!

tinar
09.02.2010., 01:22

Jao, lutke! To i mene zanima! Kolko to košta?

Jolanda
09.02.2010., 08:27

Oko cca 1500kn,u dvije veličine,tj manja se može širiti do veličine 40 (ili 42 nisam sigurna) a veća se može širiti preko toga,a kako sam ja taman tu između ne mogu odlučiti koju da uzmem,i tako čekam da se udebljam ili smršavim :D

Ruralna
09.02.2010., 10:16
Oko cca 1500kn,u dvije veličine,tj manja se može širiti do veličine 40 (ili 42 nisam sigurna) a veća se može širiti preko toga,a kako sam ja taman tu između ne mogu odlučiti koju da uzmem,i tako čekam da se udebljam ili smršavim :D

Hm, kod mene ista stvar, gore 40, dolje 42 i sad koja lutka je najbolja?:ne zna:
Joj, pa tek sad sam skužila kad sam vidila br telefona, pa taj dućan je u Splitu:cerek:

Jolanda
09.02.2010., 11:46
Hm, kod mene ista stvar, gore 40, dolje 42 i sad koja lutka je najbolja?:ne zna:
Joj, pa tek sad sam skužila kad sam vidila br telefona, pa taj dućan je u Splitu:cerek:

joj,iste smo građe:D ,pa to je i meni problem zato je i nisam kupila. Tip je super,sve sam telefonski dogovorila(za mašinu i za endlericu),uplatila na račun i poslao mi je autobusom.

Isusinka
10.02.2010., 10:49
Endlerica koju ja imam je kupljena u Rijeci u prodavaonici Gović u F.Račkoga 10 za skoro 4.500 kn (mislim da je to bilo sa popustom na gotovinu, ali imaju i opciju plačanja na rate) i kupljena je prije 1.5-2 godine. Imali su i endlericu koja se zamjenom nekih dijelova pretvara u iberdeck mašinu, ali taj je bila skoro 9000 kn što je gotovo ista cijena da kupiš odvojeno endlericu i iberdekicu, a nemoraš provesti niti 5 minuta da iz jedne funkcije prebaciš mašinu u drugu funkciju nego samo promijeniš stroj.
Najnoviju mašinu nisam kupila baš u samom Zagrebu nego u ili kod Samobora i bilo nam je dosta teško pronaći to mjesto pa preporućam samo uz auto i kartu u ruci. Imaju u cijeniku istu mašinu po 4.000 kn, ali neznam da li ju imaju kod sebe. To je firma u obiteljskoj kući.
http://www.siva-prom.hr/Bernina800dl.htm. Mašina je odlična, lako se čisti i lako se uvlače konci, ono što mi je zakon kod nje da radi onaj gusti uski porub za lepršave tkanine za porube i nož je izrazito oštar i nije mi se dosad nimalo istupio.
kupljena :lol: sad moram čekat ponedjeljak da dođem doma da ju isprobam.. joj jedva čekam :cerek::cerek::cerek:

Mg.Aloisis
10.02.2010., 16:07
ja imam hobby pfaff1122, koštala me oko 1900kn i super sam zadovoljna za sada,a šivam otprilike 1 stvar mjesečno, našla sam je u medulićevoj u dućanu specijaliziranom za šivanje. inače to je bila najjeftinija tamo, jer kao nema elastičnu iglu (to mi uopće ne treba), jedino jeftinije sam vidjela u neckermann za 700-800kn, ali oni mi nikada nisu ulijevali puno povjerenja i komplicirano mi je to za servis. tako da preporučam da si prije nego što kupite mašinu provjerite gdje su ovlašteni servisi.

araneablack
10.02.2010., 17:52
ja imam hobby pfaff1122, koštala me oko 1900kn i super sam zadovoljna za sada,a šivam otprilike 1 stvar mjesečno, našla sam je u medulićevoj u dućanu specijaliziranom za šivanje. inače to je bila najjeftinija tamo, jer kao nema elastičnu iglu (to mi uopće ne treba), jedino jeftinije sam vidjela u neckermann za 700-800kn, ali oni mi nikada nisu ulijevali puno povjerenja i komplicirano mi je to za servis. tako da preporučam da si prije nego što kupite mašinu provjerite gdje su ovlašteni servisi.

Ja sam malo zbunjena sad...što je elastična igla? Nikada nisam čula za tako nešto...znam da postoje igle za šivanj elastičnim materijala, savijene igle za mašine posebne najmene, ali nikada za elastične igle. Tip igle uopće ne ovisi o marci i cijenovnoj kategoriji mašine već o proizvođaću igala. Ili prodavač/ica nije znao/la o čemu prića ili si ga/ju možda krivo shvatila.

araneablack
10.02.2010., 18:05
Što se tiće lutki za krojaće ima onih u jednom broju i onih koje se rasjećene na dijelove pa ih se može namještati kao npr. ova > http://www.nana-san.hr/lutka.aspx?id=2. Skupa je, ali je super za ozbiljnije krojaće i osobe sa "problematičnim" figurama. Nije savršena i neće moći simulirati neke krivulje na vašem jedinstvenom tijelu, ali će idalje biti od velike pomoći.
Ja još uvijek nemam lutku, ali želim kupiti upravo tu (ili jako sličnu njoj) sa linka. Za sada imam torzo koji sam sama izradila.
http://th06.deviantart.net/fs71/300W/i/2010/024/3/4/Blue_roses_1_by_AraneaBlack.jpg
Lutka je izrađena od slojeva papirnatog selotejpa, napunjena ostatcima tkanina i starom odjećom kako bi bila mekana da ju korzet može utegnuti. Koristim ju za isprobavanje krojeva korzeta, slikanje gotovih korzeta i izradu odjeće koju nosim preko korzeta. Izradila sam ju za cca 150 kn i trebalo mi je 6 sati uz pomoć dragoga da ju izradim. Za fotkanje ju prekrijemkomadom tkanine da se nevidi ružan selotejp. Ovaj način izrade lutaka je super i za osobe koje nemaju toliko novca za izdvojit za jednu profi lutku koju njihova figura zahtjeva pa ju mogu izraditi za mnogo manje novca. Neće biti savršena, ali će biti prilično vjerna kopija njihova torsa. Postavi se na stolicu ili stol.

tinar
10.02.2010., 18:58
Auuff, skupe su te lutke.

araneablack - svaka čast na torzu! Wow pa ti imaš talenta!

morgana le fay
20.02.2010., 15:40
kompletan video tutorial kako se takva forma može napraviti je ovdje: http://www.threadbanger.com/episode/THR_20090403

čekam da uhvatim malo više vremena i nekog asistenta :)

tinar
21.02.2010., 03:12
Izgleda super ali... ne znam kakva im je to traka?? Koja se lijepi vodom? Kak se to kod nas zove, jel ima to gdje za kupit?? :confused:

araneablack
21.02.2010., 03:40
Izgleda super ali... ne znam kakva im je to traka?? Koja se lijepi vodom? Kak se to kod nas zove, jel ima to gdje za kupit?? :confused:

Mislim da ti takve trake kod nas ni nema za kupit. Ja sam jedva našla smeđi kartonski široki selotejp koji na sebi ima normalno ljepilo i kada se obljepiš onda namočiš karton izvana i posušiš se fenom...slično onom u filmiću s linka prije. Kod nas je to eko tape i rola od 25 metara je 60 kn i našla sam ga kod kasi (a ne sa ostalim selotejpovima i duck tape-ovima) u Bauhausu ili Baumaxx (ne sjećam se u kojem točno), ali ta lutka je kruta i nemožeš upiknut pribadače na nju tako da nije toliko svestrana kao mekana napunjena lutka.

tinar
21.02.2010., 03:59
hmph.. :tuzni:

25m 60kn.... jebote, kod njih materijal za cijelu lutku košta $10, što je manje od toga. :(

araneablack
21.02.2010., 10:44
hmph.. :tuzni:

25m 60kn.... jebote, kod njih materijal za cijelu lutku košta $10, što je manje od toga. :(

Za lutku od tog eko selotejpa (barem u dva sloja da bude lijepo čvrsta) odjevne veličinu cca 38 treba oko 300 kn, ali je idalje mnogo jeftinije od poluprofi ili profi lutke i ono što je cool kod nje je to što se torzo da tako lijepo kopirat što je po meni zakon.
Ovaj žuti masni papirnati selotejp koji sam ja koristila za svoju lutku se neda namočit jer ne upija vodu, ali je PUNO jeftiniji. Mislim da se isplati eksperimentirati.

tinar
21.02.2010., 15:56
A zašto bi uopće morao biti taj koji upija vodu, to ne kužim. Ne znam jel to nešto posebno čvrsto ili... možda postoji nekakva druga traka koja je čvrsta.... hmm.

araneablack
21.02.2010., 16:13
A zašto bi uopće morao biti taj koji upija vodu, to ne kužim. Ne znam jel to nešto posebno čvrsto ili... možda postoji nekakva druga traka koja je čvrsta.... hmm.

Kako kartonska traka u sebe upije puno vode kada po njoj tapkaš mokrom spužvom, karton se razmoći i onda ga dobro osušiš fenom kako bi se stvrdnuo. Kada se tako stvrdne puno bolje drži oblik pa kopiju netreba naputnit nečime da bi ona održala svoj oblik.
Ovaj žuti papirnati selotejp ima neki premaz na sebi radi čega je vodootporan jer inaće služi da zaštitiš stakla na prozorima kada bojaš okvire. Kako je taj žuti sam po sebi tanji od tog eko selotejpa treba ga malo više, a kako ga nemožeš očvrsnuti tako da ga namočiš pa osušiš moraš napunit lutku da stoji.
Duck tape je isto opcija, ali on jače smrdi po ljepilu od ove žute trake i ljepilo se stvarno jako hvata na pribadaće i nemožeš ih dalje koristit jer ti useru materijal. Još ako se približiš toj flekici od ljepila glačalom zagarantiraš si katastrofu.
Može se isto tako koristiti i gips u kombinaciji s gazama pa napraviti kalup koji se onda ispuni purpen pjenom ili nekim sličnim proizvodom pa se dobije izrazito čvrsta lutka koja izgleda kao profi lutka, ali to je puno zajebancije, treba ti netko tko zna raditi s gipsom jer se treba brzo sušiti tako da sam postupak rađenja negativa u gipsu nesmje trajat jako dugo i treba ti npr. garaža di se bez beda možeš zajebavat sa smrdljivim pjenama i sl. koje su nepraktične za korištenje u stanu.

tinar
21.02.2010., 17:56
Aaaaa "žuti selotejp", pa to je pikband! :D Ma joj. Znam šta je pikband. Ma to je tanko i niš ne drži.

A je probao netko sa štirkom? Ja se sjećam da je meni stari kad sam bila mala napravio mickey mouse uši od štirke za maškare. To je... ne znam, jaja, brašno, stare novine? Tako nešto? Znam da su bile stare novine u pitanju, i neki domaći sastojci. No isto se jako stvrdne, ne bi se dalo pikat iglama po njemu.

morgana le fay
21.02.2010., 19:31
žuta traka = krep traka

ma što se gipsa tiče ja sam s njime maske radila, za tako manje stvari ima smisla, ali ne znam baš da bi se baš cijela njime omotala, bojim se da bi se lomio kod rezanja.
ako se kome da s time zezati, ima gotovih gipsanih zavoja u trgovinama medicinskom opremom, rolica od 3m je oko 7 i pol kuna.

papir je i meni pao na pamet, radi se s njime tako da se trakice novinskog papira namaču u razrijeđeno ljepilo (drvofix) i slaže u 2-3 sloja po formi, osuši, opet 2-3 sloja, osuši... do željene čvrstoće, ne znam koliko bi slojeva bilo potrebno za lutku. malo je veća gnjavaža od gotove trake na kojoj je već ljepilo.

tinar
21.02.2010., 20:16
Krep traka... *google*
aha
pa da
http://www.texo.hr/upload/shop_products/163825-644-25-krep.jpg

pikband! :D

Tog imam punu kuću.

Hmm da, imaš pravo, štirka se treba sušit, morala bih nositi to na sebi ko zna kolko... a i teško se reže, ne bih mogla skinuti! haha. Isto doduše vrijedi i za gips...hmm...

morgana le fay
22.02.2010., 16:18
ma nije toliko problem rezati papir jer on ipak ostane dovoljno fleksibilan da se ne lomi (bar ovo što sam ja radila - do 6-7 slojeva), a gips je krut.
ne znam koliko bi trebalo da se fenom osuši cijeli oklop, nisam probavala, gips se suši dosta brzo - 2-3 sloja su gotova za 10-15 min dovoljno da se mogu odlijepiti, pa se još mora pustiti preko noći da se kompletno suši.

araneablack
22.02.2010., 17:28
Fora je da nesmiješ stavit previše slojeva jer tako povećaš dimenzije lutke pa bude prevelika. Nisam probala sa novinama i drvofiksom...to je malo prekomplicirano za mog dragog asistenta koji se jedva snašao sa krep trakom. Moja lutka ima samo dva sloja tog tankog žutog čuda naljepljenog preko stare najuže majice koju sam imala.
Poanta krojačke lutke je ta da nebude toliko kruta površina da nemožeš u nju upiknut pribadaće...to je onda izložbena lutka, one su tvrde.
Koliko sam skontala kada radiš negativ u gipsu onda osobu/dio osobe/predmet premažeš vazelinom ili uljem (neznam točno čime) da se gips ne zaljepi za osobu.
Ali kada napraviš gipsani negativ to nije gotova lutka jer kalup treba ispuniti purpen(ili kako se već zove to čudo) pjenom pa od nje dobiješ lutku.
Neznam, meni je napunjena lutka od žutog selotejpa bila najjeftiniji i najuredniji izbor za prvi put. Ne zakenjaš se ljepilom ili gipskom i prije si gotov. Malo je naporno dva sata stajat mirno...

Ivanilla
22.02.2010., 19:46
evo ja sam nova ovdje tako da vas sve pozdravljam.
ja sam nadobudno kupila rabljenu mašinu (super slavica) i to sam onda neš prčkala po tom. i sad imam glupo pitanje. kako promijenit donji konac? :confused:

araneablack
22.02.2010., 21:35
evo ja sam nova ovdje tako da vas sve pozdravljam.
ja sam nadobudno kupila rabljenu mašinu (super slavica) i to sam onda neš prčkala po tom. i sad imam glupo pitanje. kako promijenit donji konac? :confused:

Ok. Predpostavljam da znaš di je i što je papučica na tvojoj novoj, a opet staroj mašini. To nije ono šta stišćeš nogom da mašina šiva, to je gazilo. Ispod papučice se nalazi ubodna ploča koja ima rupe po sebi kroz koji viri zubčani prijenos i ima rupu kroz koju igla prolazi u unutrašnjost mašine gdje se gornji i donji konac petljaju kako bi se izradio bod. E sad, ta ubodna pločica je većinom iz dva dijela kod starijih mašini, dio koji je direktno ispod papučice je fiksiran šrafima, a drugi dio se da izvuć van i skinuti sa mašine. Unutra je metalni držać, u držaću je čahura koja se izvadi van, a u čahuri špulica na kojoj je namotan donji konac. ako se pločica neda maknuti tj. izrađena je od jednog dijela onda u području te pločice negdje na mašini moraju postojat vratašca koja se daju lako otvoriti. Mogu biti okrenuta prema vama, na suprotnoj strani (leđima mašine) ili na lijevo od papučice.
Ovisno o modelu sve šivaće mašine koje šivaju jednostrukim zrnčanim bodom mora postojati nekakav otvor za pristup čahuri s donjim koncem.
Čahura se vadi tako da se palcem i kažiprstom na čahuri napipa jezičak koji povuće prema van. http://images.google.com/imgres?imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/Sewing_machine_bobbin_case.jpg&imgrefurl=http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sewing_machine_bobbin_case.jpg&usg=__wj0qRvBTI2hRHn-p7oiAmHcPWiA=&h=1166&w=1555&sz=245&hl=en&start=3&um=1&itbs=1&tbnid=0ZLM11M1KttlqM:&tbnh=112&tbnw=150&prev=/images%3Fq%3Dbobbin%2Bcase%2Bsewing%26um%3D1%26hl% 3Den%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DX%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official%26tbs%3Disch:1
Kada se jezičak tako povuće prema van čahura se odvaja od držača, koji je unutra i ne vadi se prilikom mijenjanja donjeg konca, i onda se čahuru da lako izvuć iz mašine. Iz čahure treba izvadit špulicu i napiknut je na "izraslinu" koju svaka mašina ima, kratki "štapič, na kojem se namata donji konac. Ovisno o mašini taj sistem namatanje je nešto drugačiji, kakav god bio bitno je da se konac ravnomjerno i lagano zategnuto namota na špulicu. Tako napunjenu špulicu treba skinut sa čudesnog štapića i upiknut natrag u čahuru, ali imat na umu da jezičak ne potežete prema van kad stavljate špulicu u čahuru.
http://visual.merriam-webster.com/images/arts-architecture/crafts/sewing/bobbin-case.jpg
Kada je špulica u čahuri onda treba potegnut jezičak i provest konac ispod pločive na boku čahure. Ta pločica je regulator napetosti donjeg konca i ima maleni šrafić na sebi kojeg se da zategnut i odtegnut. Tako napunjenu čahuru treba upiknut natrag u držač čahure (hvatač konca). Zatvorit vratašca ili vratit dio ubodne ploče i uz pomoć gornjeg konca izvuć donji konac kroz rupicu na ubodnoj ploči.

Jolanda
26.02.2010., 11:25
Za sve koje zanima kako napraviti šivaću lutku ima u Burdi 3 /2010. Napravljena je od majice,sive ljepljive trake i ispuna od jastuka
Još bolje objašnjeno i popraćeno slikama na njihovoj stranici
http://www.burdastyle.de/trends/tipps-tricks/wie-geht-eigentlich-eine-massbueste_aid_2704.html

tinar
27.02.2010., 23:33
Za sve koje zanima kako napraviti šivaću lutku ima u Burdi 3 /2010. Napravljena je od majice,sive ljepljive trake i ispuna od jastuka
http://www.burdastyle.de/trends/tipps-tricks/wie-geht-eigentlich-eine-massbueste_aid_2704.html

Thanks! Da, sličan princip ko i u onom videu.

No ono što mene najviše muči kod tih lutki od ljepljivih traka je da nekako nisam uvjerena da su čvrste. Imam feeling da se to lako izobliči. A cijela poanta je da proporcije odgovaraju mojima...

hmm ne znam...

Haha, raspravljala sam sa starim o tome, on je rekao - "najbolje da odeš u traumu i tražiš da te zagipsaju na jedno dvadesetak minuta." :rofl:

Ivanilla
28.02.2010., 13:54
Ok. Predpostavljam da znaš di je i što je papučica na tvojoj novoj, a opet staroj mašini. To nije ono šta stišćeš nogom da mašina šiva, to je gazilo. Ispod papučice se nalazi ubodna ploča koja ima rupe po sebi kroz koji viri zubčani prijenos i ima rupu kroz koju igla prolazi u unutrašnjost mašine gdje se gornji i donji konac petljaju kako bi se izradio bod. E sad, ta ubodna pločica je većinom iz dva dijela kod starijih mašini, dio koji je direktno ispod papučice je fiksiran šrafima, a drugi dio se da izvuć van i skinuti sa mašine. Unutra je metalni držać, u držaću je čahura koja se izvadi van, a u čahuri špulica na kojoj je namotan donji konac. ako se pločica neda maknuti tj. izrađena je od jednog dijela onda u području te pločice negdje na mašini moraju postojat vratašca koja se daju lako otvoriti. Mogu biti okrenuta prema vama, na suprotnoj strani (leđima mašine) ili na lijevo od papučice.
Ovisno o modelu sve šivaće mašine koje šivaju jednostrukim zrnčanim bodom mora postojati nekakav otvor za pristup čahuri s donjim koncem.
Čahura se vadi tako da se palcem i kažiprstom na čahuri napipa jezičak koji povuće prema van. http://images.google.com/imgres?imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/Sewing_machine_bobbin_case.jpg&imgrefurl=http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sewing_machine_bobbin_case.jpg&usg=__wj0qRvBTI2hRHn-p7oiAmHcPWiA=&h=1166&w=1555&sz=245&hl=en&start=3&um=1&itbs=1&tbnid=0ZLM11M1KttlqM:&tbnh=112&tbnw=150&prev=/images%3Fq%3Dbobbin%2Bcase%2Bsewing%26um%3D1%26hl% 3Den%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DX%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official%26tbs%3Disch:1
Kada se jezičak tako povuće prema van čahura se odvaja od držača, koji je unutra i ne vadi se prilikom mijenjanja donjeg konca, i onda se čahuru da lako izvuć iz mašine. Iz čahure treba izvadit špulicu i napiknut je na "izraslinu" koju svaka mašina ima, kratki "štapič, na kojem se namata donji konac. Ovisno o mašini taj sistem namatanje je nešto drugačiji, kakav god bio bitno je da se konac ravnomjerno i lagano zategnuto namota na špulicu. Tako napunjenu špulicu treba skinut sa čudesnog štapića i upiknut natrag u čahuru, ali imat na umu da jezičak ne potežete prema van kad stavljate špulicu u čahuru.
http://visual.merriam-webster.com/images/arts-architecture/crafts/sewing/bobbin-case.jpg
Kada je špulica u čahuri onda treba potegnut jezičak i provest konac ispod pločive na boku čahure. Ta pločica je regulator napetosti donjeg konca i ima maleni šrafić na sebi kojeg se da zategnut i odtegnut. Tako napunjenu čahuru treba upiknut natrag u držač čahure (hvatač konca). Zatvorit vratašca ili vratit dio ubodne ploče i uz pomoć gornjeg konca izvuć donji konac kroz rupicu na ubodnoj ploči.

e puno ti hvala. nisam baš imala vremena ovaj tjedan da to pogledam ali sad sam uspjela, tako da :cerek:

svrakica
28.02.2010., 15:18
drage, jel može jedna mala pomoć?

evo danas sam izrazila mužu želju da bi ja mašinu za šivanje i svekrva mi odmah donila svoju bagatin ružu step electronic koju nije koristila 2 puta u životu! ja sreitna ko prase, samo šta nemam pojma šivati...
jel ima ko slučajno upute za tu mašinu? jel je ko od vas ima i kakva su iskustva? koliko sam ja do sada čula svi je hvale!

Ywannah
17.03.2010., 16:47
Zna li netko od vas je li ova mašina dobra i koliko bi bila njena vrijednost? :)
http://img213.imageshack.us/img213/5004/69240251.jpg

kem
17.03.2010., 16:54
drage, jel može jedna mala pomoć?

evo danas sam izrazila mužu želju da bi ja mašinu za šivanje i svekrva mi odmah donila svoju bagatin ružu step electronic koju nije koristila 2 puta u životu! ja sreitna ko prase, samo šta nemam pojma šivati...
jel ima ko slučajno upute za tu mašinu? jel je ko od vas ima i kakva su iskustva? koliko sam ja do sada čula svi je hvale!

imam je ja već 20 godina, puno se toga na njoj sašilo. :cerek:
u zadnje vrijeme malo konac zateže, valjda joj je vrijeme za servis.
uputstvo je izgubljeno, nažalost.

ali možeš probati u ZG, u Vlaškoj ti ima njihov servis, možda imaju i kopiju uputa.

shtakinaath
18.03.2010., 13:22
Ne znam više di je tema o tečaju krojenja i šivanja, al ja bi malo izreklamirala svoj, tj onaj na koji sam se prošli tjedan upisala...tečaj je zakon, održava se u Gajnicama, 2 puta tjedno, jeftin je, a gdja Ljiljana koja ga drži je prava maherica...Organizira firma Šivanol...može se još netko ubaciti...ja sam prošli tjedan prvi puta u životu vidjela mašinu, a jučer sam već sašila dvije ukrasne jastučnice...malo,al čovjeka veseli:) Inače su tamo cure jako ljubazne, uz letak sam dobila i 20% popusta (dakle sve skupa 1200 kn za 2 mjeseca, 2xtjedno po 4 sata)...hoće vam sve objasnit,a rekli su i da donesem tu svoju još nekupljenu mašinu da mi je njihov majstor pogleda i da mi objasni kak se na njoj radi..zakon:mig:

Što se tiče mašina-našla sam tu na forumu da na Kaptolu ima Bagatov servis, i slučajno sam jučer tamo naišla i kaparila jednu staru mašinu, Vesna se zove....nadam se da se nisam zaje...:D Imaju još jednu, mislim Slavicu, po 900 kn...pa ako nekoga zanima...adresa je Kaptol 24.

shtakinaath
18.03.2010., 13:26
A ovo što se tiče lutke...nije tvoj stari ni tako lud...:) Možda bi je mogla napraviti (barem gornji dio) tako da na samu sebe nalijepiš iskaširani papir, čekaš da se osuši, prerežeš na dva dijela, skineš sa sebe i opet nekako spojiš....hmmmm....mislim da bi proporcije tada bile vjerne:)

nilly
23.03.2010., 07:21
Pozdrav!
Trebala bi pomoč oko šivače mašine. Dakle, planiram kupit mašinu koja bi vjerojatno služila samo za kračenje hlača ili možda za šivanje nekih poderotina...znači samo ono osnovno. Na šta bi trebala obratit pozornost i kolko bi otprilike takva "najobičnija" mašina mogla koštat? Vidla sam da imaju u Konzumu nekih za 400-500 kn, samo kaj fakat neznam dal se to isplati i šta bi trebala pagledat prilikom kupnje?
Hvala :)

araneablack
23.03.2010., 16:30
Pozdrav!
Trebala bi pomoč oko šivače mašine. Dakle, planiram kupit mašinu koja bi vjerojatno služila samo za kračenje hlača ili možda za šivanje nekih poderotina...znači samo ono osnovno. Na šta bi trebala obratit pozornost i kolko bi otprilike takva "najobičnija" mašina mogla koštat? Vidla sam da imaju u Konzumu nekih za 400-500 kn, samo kaj fakat neznam dal se to isplati i šta bi trebala pagledat prilikom kupnje?
Hvala :)

U Konzumu, Kaufu, Neckermanu i sl. zna bit jeftinih mašina nekih žblj marki koje kod nas nemaju ovlašteni servis. Te jeftinije mašine vrlo često znaju bit i jednokratne tj. kada se pokvari velika je šansa da neće biti zamjenskim dijelova za kupiti. To je dobra strana poszatijih kvalitetnijih marki. Sigurno postoji servis u većim gradovima i ima rezervnih dijelova.

Opet, na drugu stranu znam za slučaj kada je žena u jedan servis (i dućan mašina, pozamenterija i sl. pa sam bila redoviti posjetioc njihovih prostora) šivaću mašinu...za djecu. Onu na baterije malenu. Kada su joj rekli da oni ne servisiraju igračke velevažno se uvrijedila i napomenula da je suknju koju je nosila na sebi sašila na toj mašini. Tako da i ta igračka može šivati. Neznam, ja bih preporučila jeftiniji model neke kvalitetne marke pa ako se ne koristi može ju se prodati.

arta
03.04.2010., 10:33
dobila sam od svekra Singericu, al bez uputa...kako sam na čuvanju trudnoće, a sama doma stalno, trebam si nekako ispunit vrijeme....
molit ću ako netko ima bilo kakve upute na hrv. jeziku :s da se javi....
tražila sam na netu al samo na engl sam našla...ili ću ipak morat do servisera molit kopiju ako uopće ima kakvu...:D

milenka
10.05.2010., 10:01
pozdrav može li netko staviti link ili štogod na uputstva za ružu electronic ili barem da mi otkrije koji bod na njoj je najbolji za pletivo, sve sašivene majice su mi nakon par mjeseci rasparane po šavu kad je običan bod

hvala

brar
13.05.2010., 09:14
Sudeći prema svemu, možda bi bilo najbolje da krenem po Toyotinu endlericu. Ono što me zanima, znate li možda kakva je kvaliteta ovih endlerica?

http://www.nana-san.hr/strojeviEndlerice.aspx

:ne zna:

brar
13.05.2010., 09:17
I još pitanje, gdje ima za kupiti Toyotinih endlerica u Zgbu?

"friška mama"
13.05.2010., 20:43
bok cure...
evo danas sam izvukla staru bakinu mašinu bagat jadranka1...vjerujem da više nitko živ ne šije na to,ali ok...:rofl:
složim konac,ali kada pustim iglu dolje,ostavlja gornji konac dolje ispod i gužva ga,a ne povlači donji gore...što bi mogao biti problem??
da li koja zna...da li je problem u mašini ili sam ja nešto krivo konac provukla??

araneablack
13.05.2010., 22:29
bok cure...
evo danas sam izvukla staru bakinu mašinu bagat jadranka1...vjerujem da više nitko živ ne šije na to,ali ok...:rofl:
složim konac,ali kada pustim iglu dolje,ostavlja gornji konac dolje ispod i gužva ga,a ne povlači donji gore...što bi mogao biti problem??
da li koja zna...da li je problem u mašini ili sam ja nešto krivo konac provukla??

Možda si krivo provukla gornji konac, možda je igla krivo okrenuta, možda si pogrešno namotala donji konac ili krivo umetnula kalem ili ...najvjerojatnije je to...ti napotost gornjeg konca nevalja...prelabav je i davač konca daje preveliku duljinu konca na iglu pa ti ga donji konac hvata i petlja jer ga je previše.

"friška mama"
14.05.2010., 07:25
Možda si krivo provukla gornji konac, možda je igla krivo okrenuta, možda si pogrešno namotala donji konac ili krivo umetnula kalem ili ...najvjerojatnije je to...ti napotost gornjeg konca nevalja...prelabav je i davač konca daje preveliku duljinu konca na iglu pa ti ga donji konac hvata i petlja jer ga je previše.

ah...hvala ti...danas sam pozvala susjedu švelju da mi pomogne i objasni neke stari...
čovjek pomisli da je šivanje lako,a nije,fakat je teško...

marrinella
19.06.2010., 11:53
Hi cure. Vidim dosta ste pisale o masinama ali nigdje mog problemcica,cak sta vise osjecam se kao idiot sto cu vas ovo pitati. Imam ruzu selektronik i pri pokusaju mijenjanja igle ispao mi je sarafic i matrica koji ju drze i sad nikako ne mogu da vratim sarafic na svoje mjesto,tacnije ne moze da prodje kroz rupicu. Ako mi ko moze pomoci bila bih vam zahvalna. Ako ne kontate o cemu je rijec postavicu sliku drugi put.

blalla
22.07.2010., 11:16
ima li tko onu šivaću mašinu iz lidla, 500kn
treba m iza sitne prepravke, porubljivanje.....

limitedpearl
22.07.2010., 12:37

Ne preporučam, nikako.. krojačke lutke imaju čvrstu stiropornu podlogu.

buhica1
20.08.2010., 11:13

Drage dame,

ja sam lutku napravila od papirnate trake koja ima ljepilo (princip ko ljepilo na markama) al se mora namočiti da bi se ljepilo "aktiviralo". Tu traku sam kupila u papirnici kraj kina Europa (mislim da je rola cca 30 kuna) i "skrivaju" ih iza širokih selotejp traka u boji :mad:.

Potrebno je traku nanositi u nekoliko slojeva s tim da je pojedini sloj u dugom smjeru.

Do sad sam radila 3 lutke (vrat , ramena, torzo.. do bokova... i potrošila 2-3 role (mislim da mi je još toga ostalo).. dok se ljepe slojevi na običnu pamućnu majcu iste sušite fenom.. i traje cca 4-6 sati...

ako koga zanima.. objasnim detaljnije :)

i lutke su ful čvrste :)

lik iz bajke
20.08.2010., 12:46
zanima me dal netko zna mogu li stare singerice sivati kožu?

MaryAnn
20.08.2010., 16:53
zanima me dal netko zna mogu li stare singerice sivati kožu?

Zavisi kolika je visina stopice, a pretpostavljam da misliš na baš staru koja je sva od metala, tako da se neće ništa slomiti. Davno sam nešto od kože radila na bakinoj.

lik iz bajke
21.08.2010., 19:47
ja imam ruzu koja je jako njeznja i za nju znam da nemre ni dva sloja trapera prosit. ova singerica nije moja neg je u podstanarskom stanu u kojem trenutno zivim. djeluje metalno, ima zlatne ukrase po sebi i nalazi se na postolju.
i još jedno mozda glupo pitanje, jel njoj treba struje?

SmallG
22.08.2010., 10:46
ja imam ruzu koja je jako njeznja i za nju znam da nemre ni dva sloja trapera prosit. ova singerica nije moja neg je u podstanarskom stanu u kojem trenutno zivim. djeluje metalno, ima zlatne ukrase po sebi i nalazi se na postolju.

Ak je metalna, ta šiva sve. Jel izgleda slično ovima (http://www.google.hr/images?um=1&hl=hr&rlz=1R2HPNN_enHR377&biw=1259&bih=627&tbs=isch%3A1&sa=1&q=singer+old+sewing+machines&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=)?
Ne treba joj struja ako ima kolut sa strane i ovo metalno postolje za noge. Staviš noge dole i stišćeš i otpuštaš i mašina šiva. Samo treba neko vrijeme da se uđe u štos. Kojim brzinom micat noge i to. Što je jednoličnija brzina to su ljepši šavovi.
I da, prije moraš stavit remen na taj kolut (valjda je negdje u mašini) da poveže mašinu sa tim mehanizmom dole. :)
Ja sam svojedobno probavala tak šivat ali mi nije baš išlo. :(

MaryAnn
22.08.2010., 15:17
Ak je metalna, ta šiva sve. Jel izgleda slično ovima (http://www.google.hr/images?um=1&hl=hr&rlz=1R2HPNN_enHR377&biw=1259&bih=627&tbs=isch%3A1&sa=1&q=singer+old+sewing+machines&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=)?
Ne treba joj struja ako ima kolut sa strane i ovo metalno postolje za noge. Staviš noge dole i stišćeš i otpuštaš i mašina šiva. Samo treba neko vrijeme da se uđe u štos. Kojim brzinom micat noge i to. Što je jednoličnija brzina to su ljepši šavovi.
I da, prije moraš stavit remen na taj kolut (valjda je negdje u mašini) da poveže mašinu sa tim mehanizmom dole. :)
Ja sam svojedobno probavala tak šivat ali mi nije baš išlo. :(

Kod bake je bila slična i ova je mogla baš debele komade šivati. Isto na nožni pogon. Ne znam da li je uopće bilo struje kad je proizvedena. Ako slučajno nema remen, može se improvizirati.

kem
22.08.2010., 15:22
ova singerica nije moja neg je u podstanarskom stanu u kojem trenutno zivim. djeluje metalno, ima zlatne ukrase po sebi i nalazi se na postolju.

u jbt, to je muzejski primjerak. takve sam ja viđala kao dijete.
ali vrlo vjerojatno šiva bolje od nove plastične. :top:

lik iz bajke
23.08.2010., 12:26
da, to je ta sa slika. pogledala sam i ima cak i tu gumicu.
jedva cekam da ju isprobam. morat cu zicat da mi ju prodaju kad cu selit :D
hvala puno cure!

Effiecass
19.09.2010., 10:01
hej ekipa.. trebala bi pomoć..

treba mi mašina koja može šivat debele materijale, direktno primjerice gurtnu na duplo. treba mi mašina SAMO za to, najjednostavnije, ne trebaju mi nikakve kerefeke, samo da može najnormalnije zašit debeli materijal. ako bi kupovala novu, što da uzmem? jel ima uopće neka takva koja je specijalizirana za takve stvari? neka industrijska možda?

imam staru singericu, plastična, od moje bake još.. navodno da je bila dobra mašina al naravno da su njeni papiri zagubljeni, a mama se nemre sjetit dal je baka na njoj šivala takve stvari. trenutno, nakon sto godina stajanja, prilikom šivanja petlja donji konac tako da bi ju furala servisirat, malo očistit i to sve skupa.. jel imate možda ideju kako da saznam da li ta mašina može šivat tako debele materijale? gledala sam na netu, nisam ništa našla.

poanta je da bi staru furala servisirat ako može šivat gurtne. ako ne, onda mi se ne isplati davat novce na servis stare nego bi kupovala neku koja to može. eto, pomagajte, molim vas..

fallen star
25.10.2010., 17:50
meni bi puno pomogli ako bi mi netko rekao gdje u zadru postoji servis za bagatovu ružu staru oko 15 god??

puno hvala

SmallG
15.11.2010., 14:41
bok, trebam pomoć, imam doma bagat ružu koja uzalud stoji jer je draga mama posudila zamašnjak (metalni dio u koji ide donji konac) koji nikad nismo dobili natrag. jel netko zna di ih ima za kupiti i jel ih uopće više ima!!!
hvaaaala do neba, lp
Tara

Da nazoveš neki servis i pitaš? Recimo njih (http://bagat-cikcak.hr/index.php?option=com_contact&Itemid=3)? Ili ako si u Zagrebu ima na Kaptolu Bagatov servis (tel. 4812 081). Oni bi trebali znati. :)
Iako ne vidim zašto ne bi bilo za kupiti, to je dosta popularan model. Imam i ja jednu doma. :)
Uostalom ak sam ja za Slavicu (to je ona stara u drvenom ormariću) u Medulićevoj našla kučište za donji konac onda se i ovo tvoje može naći. :)
Ili sigurno u nekom oglasniku. Možda netko prodaju dijelove ili neku neispravnu :) ‎

zrinka18
16.11.2010., 15:23
Ako nekoga zanima, imam uputstva za Bagat mašine - Vesnu, Slavicu, Ružu i Višnju. Cijena je 10kn. U uputstvima ima sve, od navodjena konca do podmazivanja uljem, različitih bodova, poruba, vrste konaca po tkaninama, šivanja po primjerima.. javljati se na zrinka18@gmail. com

mobing
26.12.2010., 23:31
Molim vas ako itko zna koji od ovih Bagatovih modela može šivati deblji štof:
Danica
Slavica
Ruža Selectronic Bagat tip 807e

črni
16.01.2011., 10:25
Pozdrav ljudi...
za pretpostaviti je da ste mrvu iskusniji od mene pa da pitam ovdje koliko peneza vrijedi ova mašina za šivanje...singer 327k http://www.google.hr/imgres?imgurl=http://syddean.co.uk/sewing%2520machine%2520008.jpg&imgrefurl=http://syddean.co.uk/for_sale.html&usg=__3bhtKVbIk4uIwyTJ5qZmsaZWBGs=&h=1200&w=1600&sz=373&hl=hr&start=0&zoom=1&tbnid=JxW1zY0ydFtqsM:&tbnh=159&tbnw=214&ei=O8YyTdL7BsyfOp3otbUC&prev=/images%3Fq%3Dsinger%2B327k%26um%3D1%26hl%3Dhr%26cl ient%3Dfirefox-a%26sa%3DN%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official%26biw%3D1280%26bih%3D642%26tbs%3Disch: 1&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=988&vpy=99&dur=361&hovh=161&hovw=214&tx=136&ty=103&oei=O8YyTdL7BsyfOp3otbUC&esq=1&page=1&ndsp=15&ved=1t:429,r:4,s:0
rabljena naravno no vrlo malo, redovito servisirana i potpuno ispravna...mislim da ima oko 40godina otprilike. Hvala svima i ako ima zainteresiranih za kupnju - slobodno se javite...thnx

Lain
20.01.2011., 12:07
Krenula sam na tečaj šivanja i našla Super Slavicu 555 u oglasniku ali nemaju upute, možete li mi ih poslati? Hvala

*tamara*
05.02.2011., 18:35
treba mi savjet - jel mi pametno kupiti toyotinu šivaću mašinu, odnosno postoji li u zagrebu uopće servis za njih?

pupetta.maresca
06.02.2011., 14:19
Nikako nepreporucujem kupovati jeftine sivace masine, mislim na akcije za 100 eura u Metoru. Vecina djelova su plasticni, te imaju vrlo slabe i pekmezaste motore. Povrh svega popravak je cesto skup, jer proizvodaci racunaju na to da cete ju morati cesto popravljati jer su sranje.
Stare bagatice, singerice koje imaju sada 30-40 i vise godina je potrebno samo odnjeti na servis da se ociste od zapecenog smeca i eventualno zamjene pojedini djelovi. One sivaju sve! Od koze do svile. Popravak je izmedu 50 i 100 eura. Imate garanciju na te djelove i mirne ste.

Mnoge misle da im masine ne stimaju a cesto neznaju kako treba nastelat opor konca, jerbo svaki materijal vodi svoju politiku.
Ak ste u bagatu na Kaptolu ptajte servisera bu vam objasnio :D
Kaj se tice toyote, imam od njih samo endlericu i dobra je. Do sada sam samo imala problema sa nozevima jer su se brzo otupili.

Sto se tice jacih masina kada sam kupovala svoju Pfafficu expression ubila sam u pojam prodavaca (naseg covika, al ne da taj popust, nema sanse, prebrzo se prilagodio njemackom sistemu) sa pitanjima. Za deblje materijale preporucio mi je Select, ali seriju 3.0 , 4.0, jer ima poseban sistem koji olaksava sivanje (i fakat pomaze). No ja sam se odlucila na expression zbog automatske izrade rupica i bila mi je bas fensy sa lcd monitorom.
Isto sam kod njega kupila krojacku lutku vel. 36-42 i nisam bas zadovoljna. Tesko ju je nastelat i nije bas stabilna i kaj je najgore vijci su plasticni pa me frka posteno zaserafit stalak.

LaStar*
20.03.2011., 12:07
Bok :)
Ovako, ja sam potpuna početnica što se tiče šivanja. Ponekad zašijem gumb, zakrpam nešto kad je to potrebno ( ponekad šijem goblene ) i to je sve. No, volim dizajniranje odjeće, preciznije, dizajniranje haljina. Haljine su moja strast i zaista bi htjela početi ih izrađivati. No nisam nikad. Ono što ja vas zapravo molim jest da mi sugerirate koju da mašinu za šivanje kupim. Dakle treba mi ne previše komplicirana mašina za početnike koja je ujedno pogodna za šivanje haljina i sličnog.
Razmišljala sam o PFAFFovom hobby 1142. Što mislite?
Hvala vam svima jako puno unaprijed:)

pupetta.maresca
20.03.2011., 20:45
Bok :)
Ovako, ja sam potpuna početnica što se tiče šivanja. Ponekad zašijem gumb, zakrpam nešto kad je to potrebno ( ponekad šijem goblene ) i to je sve. No, volim dizajniranje odjeće, preciznije, dizajniranje haljina. Haljine su moja strast i zaista bi htjela početi ih izrađivati. No nisam nikad. Ono što ja vas zapravo molim jest da mi sugerirate koju da mašinu za šivanje kupim. Dakle treba mi ne previše komplicirana mašina za početnike koja je ujedno pogodna za šivanje haljina i sličnog.
Razmišljala sam o PFAFFovom hobby 1142. Što mislite?
Hvala vam svima jako puno unaprijed:)

naj se sekirat...Pfaff je pfaff...:cerek:

detlic
23.03.2011., 13:57
evo gde se mogu naci upute za Bagatove masine u pdf http://www.sivalnistroji.com/index.php?p=1_10_Navodila-za-uporabo-BAGAT

jelena2105
02.04.2011., 00:04
cure molim vas, nova san u pokušaju šivanja pa me zanima ako mi možete preporučiti neku "dobru" mašinu do 1000 kuna pošto san početnik mislim da mi netreba ništa bolje,da radi cik cak bod i onaj obični ravni....fala van puno unaprid.
usput ako je ko iz splita da mi kaže di su najbolje do te cijene za kupiti?

Glavni frajer kaže:
08.04.2011., 20:49
znači ovdje se skrivaju prave cure :cerek:

lady007
12.04.2011., 19:52
Evo još jedne početnice :rofl: Ovako htjela bi si šivat torbe,a možda i još koje sitnice.Danas sam bila u dućanu prodaju malo jače mašine.Model koji se meni svidio dosta je skup 3.300kn,a čitala sam po furumima da nisu loše toyotine mašine.Našla sam malo povoljniju http://www.neckermann.hr/hr/nm2/tehnika_racunalo/uredaji-za-domacinstvo/sivaci-strojevi//m-272072/z-0/f-572536/index.html?nfh_action=zoom&EMBPERL_UID=:b9f5656d247d0f15986638751d3ac4de ova je za šivanje trapera tako da mislim da bi mi bila ok za malo jače matrijale....ajde mi molim vas sad pomozite sve znate...hvala vam :)

sbabic568@gmail
10.05.2011., 19:17
da li moze neko da mi da bilo kakve instrukcije povodom kvara na bagatovoj Super Slavici555,a kvar je taj da igla nemoze proci kroz doni kalem kao da je pomjerena a nemam pojma kako da je centriram.hvala

pupetta.maresca
12.05.2011., 14:10
da li moze neko da mi da bilo kakve instrukcije povodom kvara na bagatovoj Super Slavici555,a kvar je taj da igla nemoze proci kroz doni kalem kao da je pomjerena a nemam pojma kako da je centriram.hvala

Odnesi je u servis. Servis starih bagatica nije skup, mene dode oko 50eura na Kaptolu u Bagatovom servise.

Nemora bit problem u kalemu, mozda mehanizam za iglu nije centriran.

sarari
17.05.2011., 18:08
Što mislite o Bagat Visnji, u Pevecu ce biti snizena za koji dan, sa 1599kn na 999kn.

Citala sam ovdje nesto da to nisu ''prave stare bagat'', a moja mama ima visnju staru vise od 15g i jos je odlicna pa me zanima jel to to i jel se isplati kupiti tu ili u nekom bagatovom servisu ili?.

Jel se za tu cijenu moze dobiti nesto drugo bolje obzirom na ranije receno o kini i slicno?

pupetta.maresca
18.05.2011., 07:21
skoro sve masine su radene u Kini ili imaju barem djelove proizvedene u Kini, a sklapane su u maticnoj zemlji.
Ono sto se ne ne preporuca jest kupovati jeftine masine no name proizvodaca.
Mozda su super, mozda ne, ali ako si aktivna u sivanju masina se mora pokvarit i onda dolazi do problema oko servisa, djelova.

Kaj se tice visnje...naravno ako je novo da nije u rangu kvalitete kao masine od prije 20 god. Mislim da danasnja rijetko koja je i to misljenje temeljim na cinjenici da danas masine imaju strasno puno elektornike, dok su nekada bile samo mehanicke. A i sama znas koliko je ona pekmezasta i kvarljiva i koliko kosta popravak jer sigurno imas auto.

Za nju nisam cula nista lose. Jos je na popustu! Imas ovlasteni servis i za kucnu masinu je cist ok.

bettyboop333
18.05.2011., 07:52
Pročitala sam ovaj forum od početka do kraja, i sve što mogu zaključit je da se na kraju ispostavi da ništa nevalja osim mašina starih 20 god pa na dalje....ili mašine koje se plaćaju ko suho zlato.....
neugodno mi je i pomislit da sam ja kao laik za šivalje i šivaće mašine nadobudno namjeravala dat za nju do 1500 kn...ah...ubijena sam u pojam...

bellla
18.05.2011., 08:33
Ja sam kupila prosle godine u ovo vrijeme novu Singericu Divu.. Bila sam totalno razocarana kad sam dosla u trgovinu sva u euforiji kako cu napokon imati svoju masinu(a mama ima doma staru Višnju) i skuzila da su sve plasticne. Sva se trese dok šivam, što je u biti jako zalosno, s obzirom na to da sam je platila 3400..:( Zasad je sve ok, ali svaki dan cekam da mi neki dio pukne, grozno..
Sad razmisljam o kupnji endlerice, pa neznam ni sama sto bi.. mozda bolje naci u oglasniku i dati na veliki servis, pa sam mirna, jer i one su plasticne u trgovini, a kosta 3600!:eek: uh..:flop: