PDA

View Full Version : Pletenje - kako naučiti plesti?

deedeedee
05.08.2006., 16:14
želim naučiti plesti, znala sam prije sa kukicom plesti, međutim, pozaboravljala. :D
sad bi naučila plesti iglama, da li možete preporučiti kako?

hvala.

Donata
06.08.2006., 09:25
Mogu ti samo reci kako sam ja naucila plesti - uz pomoc prirucnika. Ako odes do antikvarijata sigurno ces naci koje izdanje o pletenju, ako ti vec nema tko pokazati osnovne bodove. Sam rad s iglama nije problem, meni je bilo najteze "krojiti" pletenjem, odnosno izraditi otvore za rukave, oko vrata, oblik rukava... ali kako danas vise nije neophodno krojiti, manje-vise se plete ravno, tim je i jednostavnije isplesti komad odjece.
Inace na mrezi imas more stranica posveceno pletenju, ubaci knitting u Google i biraj, a ako te jako zanima najnovija pletena moda mozes i to naci.

deedeedee
25.08.2006., 19:39
meni ipak triba nešto tipa "pletenje for dummies" :D

crtica
26.08.2006., 20:19
U svojoj kreativnoj fazi, koristila mi je knjiga Marie Natter "Pletenje" u izdanju Mladinske knjige... :zubo:

Ljelja
27.08.2006., 08:21
Pa "pravo" i "krivo" je zapravo sve :zubo:

:eek: onda znam više nego što mislim. :zubo: ma neee, mislila sam na to da znam raditi samo jednu mustru. kako li se već nazivaju različite vrste "bodenja"....znam da profesionalke kuže. :D

Good evil
21.10.2009., 10:48
Errrm da!
Htjela bih naučiti plesti, pa me zanima dal postoji neki klub pletača or samting lajk det :lol:

Čudno mi je to proučavati iz knjige,
puno bolje i korisnije bi mi bilo kada bi mi to netko pokazao.. odvojio koji živac za mene :cerek:

Uz to, ako ima ovdje neka ženska duša (vjerujem da muške nema sigurno :zubo: ) da me uputi, di uopce nabaviti potreban pribor??
Pletivo/vunu (ili sto se vec koristi), igle.. i što je već potrebno :misli:

+ ako postoji neka pletačica ovdje, neka se pohvali svojim radovima :p

nina williams
21.10.2009., 11:20
Jel' bi ti to ručno il' strojno plela?
Za strojno ziher možeš naći neki tečaj, ali ručno....:ne zna:....možda da pitaš nekog starijeg?
Prije se to učilo u osnovnoj školi.

'Aj' da se okoristim temom i priupitam zašto se ovaj smajlić :hekla: zove hekla, kad smajlićka očito plete? Ha?

Good evil
21.10.2009., 11:30
Ručno, ručno :D
Nemam koga starijeg pitati, tj ovi koji su oko mene ne znaju :tuzni:
Razmislila sam i o toj opciji naravno.. eventualno cu se raspitati jos ako netko nekog zna :o

Upravo sam upratila ovaj blog (http://pletenje.blog.hr/2005/10/index.html),
svaka čast ženi.. stavila je masu svojih uputa za razlicite nacine i modele pletenja.. i puno svojih slika..
Ali sto mi to znaci kad ne znam osnove!
Ne kuzim te 'redove' pravo-krivo , očice..
Fakat bi trebala počet bas od samog početka....

:lol: viš, dobro si primjetila za ovaj hekla smajl :zubo:

Göttspöđä
21.10.2009., 11:37
Pletenje (a i heklanje) je dosta zanimljivo i zbilja nije teško. Jednom kad svladaš osnove, sve ostalo je samo nadogradnja. Gdje nešto kupiti u ZG, ne znam, ali sigurno negdje ima kakav Bagatov dućan koji često osim alata za šivanje drži i pletaći. Vune imaš 100% u Nami na Kvatriću.

Investiraj u dobre škare, igle (preporučujem Prym :cerek:), kupi nešto vune i probaj. Za početak ispleti šal. Najobičniji, jednobojni. Uzmi deblju vunu da lakše pratiš očice i uhodaš ruke. Na koncu, odakle si? Javi mi se na PM, nešto ćemo skemijati :D

BTW, obrati pažnju na Lidl. Nekad u onim hrpama stvari imaju i igle za pletenje, razne promjere. Nisam kupila (imam hrpetinu :zubo:), ali izgledaju skroz OK.

Good evil
21.10.2009., 11:50
Pletenje (a i heklanje) je dosta zanimljivo i zbilja nije teško. Jednom kad svladaš osnove, sve ostalo je samo nadogradnja. Gdje nešto kupiti u ZG, ne znam, ali sigurno negdje ima kakav Bagatov dućan koji često osim alata za šivanje drži i pletaći. Vune imaš 100% u Nami na Kvatriću.

Investiraj u dobre škare, igle (preporučujem Prym :cerek:), kupi nešto vune i probaj. Za početak ispleti šal. Najobičniji, jednobojni. Uzmi deblju vunu da lakše pratiš očice i uhodaš ruke. Na koncu, odakle si? Javi mi se na PM, nešto ćemo skemijati :D

Thx na mnoštvu korisnih informacija :five:
Probat cu izguglat nesto o tom Bagatovom ducanu, prvi put cujem za njega :misli:

A di si ti svoje igle nabavila :misli: (u tom bagatovom dućkasu ili?)

Ubiti i imam namjeru počet prvo sa jednostavnim/jednobojnim šalom... teško da bi počela sa puloverom :zubo:
Jaaako davno, kad sam imala cca 8 godina, kod oca u švabiji me jedna draga tetka bosanka kao 'učila' držanju tih igala, i osnovama.. sjecam se da sam počela plest kao šal, jednobojni.. ali nikad dovršen, vratila sam se kuci u hrv za koji mjesec - i nikad više nisam isprobavala nešto slicno..
Totalno sam zaboravila što me je uopce učila... jer nisam nikad 'ponavljala' ono što me podučila u tih tjedan-dva..
Moguce da bi se prisjetila kad bi počinjala :ne zna:

U koje svrhe se koriste deblje i tanje igle? (pretpostavljam da ima debljih i tanjih jer sam vidjela da je žena na blogu navodila s kakvim iglama je radila.. 4 , 5 )

Enivej.. iz Zagorja sam -.-'' al potegnula bi i do zagreba da tamo postoji kakav klub za početnika :lol:

Princess Leia
21.10.2009., 11:50
Slažem se sa gotterdamerung, polako počni sa osnovama, prvo šal pa kasnije je lako džemper isplesti. Ja baš počinjem ponovno se time baviti. :mig:

Ovaj meni je to super. Zanimljivo je. :)

I da nisam to naučila u školi već od mame i sa prijateljicama. :)

Ja bih ti preporučila da prvo počneš sa pletenjem. Pa onda sa heklanjem. nemoj sve odjedanput.

A kasnije vidi, ... i vezenje je zanimljivo. :cerek:

nina williams
21.10.2009., 11:54
Ma igle fakat možeš kupiti na svakom ćošku, to ti nije problem.
Imam jednu dobru knjižurinu, i evo sad sam malo guglala i vidim da se može naći i u knjižnicama i u antikvarijatima, zove se Enciklopedija ručnih radova. Stvarno ti objašnjavaju sve koračić po koračič, ne može ti se desiti da ne skužiš.

Peek-a-Boo!
21.10.2009., 11:55
:) evo jedne ex pletačice.

Stvarno kad naučiš osnove, nije teško; ja sam isto naučila kao mala, da bi kasnije štrikala uz film, skroz bez gledanja .

Imam jednu knjigu o pletenju, tamo je objašnjeno sa puno slikica, od osnova, pa sve do kompliciranih bodova.

Nemam pojma di mi je ta knjigica ali ako te interesira, idem ju pronaći pa ti je pošaljem.
Imam isto i raznih novih štrenica vune ( mama mi ima hrčak sindrom :rolleyes: ) pa ti i to pošaljem ako hoćeš :)

Good evil
21.10.2009., 11:57
Ma rado bi pocela s osnovama... kad bi ih znala :zubo:
Heklanje bi bilo too much 4 me, barem kako mi se čini!
A vezenje da ne govorim :lol:

Göttspöđä
21.10.2009., 11:58
Jao... šta je "Bagat?", majko mila :D
Bagat ti je (bio :cry:) zadarski gigant za vrijeme socijalizma, radili su šivaće mašine i svu prateću opremu. Njihovih dućana imaš u svakom gradu.

Za tanju vunu idu tanke igle, za deblju deblje. To je sva mudrost. Možeš i obrnuto, tanku vunu plesti debelim iglama ali ćeš dobijati vrlo velike očice, rupičaste. To esteCki nije baš onak... kuish? Sa druge strane, nisam jednom plela tanjim iglama deblju vunu. Dobijaš specifično debelo i gusto pletenje, ali kako ti tek počinješ, drž se standarda :mig:

Moraš samo probati. Mislim da će ti biti najkompliciranije "nametnuti" vunu na igle samoj. Ostalo je pjesma. Treba samo vježba, brzo se uči.

Ma rado bi pocela s osnovama... kad bi ih znala :zubo:
Heklanje bi bilo too much 4 me, barem kako mi se čini!
A vezenje da ne govorim :lol:

Pletenje će te naučiti da ne zatežeš vunu jako, što je za vezenje iznimno bitno (vez ne volim). Heklanje mi je prepipkavo i heknadlu koristim samo kad želim uredan rub na pletivu i slično.

Good evil
21.10.2009., 12:01
:) evo jedne ex pletačice.

Stvarno kad naučiš osnove, nije teško; ja sam isto naučila kao mala, da bi kasnije štrikala uz film, skroz bez gledanja .

Imam jednu knjigu o pletenju, tamo je objašnjeno sa puno slikica, od osnova, pa sve do kompliciranih bodova.

Nemam pojma di mi je ta knjigica ali ako te interesira, idem ju pronaći pa ti je pošaljem.
Imam isto i raznih novih štrenica vune ( mama mi ima hrčak sindrom :rolleyes: ) pa ti i to pošaljem ako hoćeš :)

Znači, knjiga ima baš ono , drito osnove OSNOVA? :D
od držanja igala nadalje? :misli:
Ako je u slikama, mozda bi jos i prokljuvila shemu, lol.

kad uloviš vremena, svakako je potraži.. zainteresirala si me :cerek:
(bilježim se i za vunu)

E da, a s kojim iglama početi za početak? :ne zna:

Göttspöđä
21.10.2009., 12:02
E da, a s kojim iglama početi za početak? :ne zna:

Debelim. Peticom.

Princess Leia
21.10.2009., 12:02
Jaaako davno, kad sam imala cca 8 godina, kod oca u švabiji me jedna draga tetka bosanka kao 'učila' držanju tih igala, i osnovama.. sjecam se da sam počela plest kao šal, jednobojni.. ali nikad dovršen, vratila sam se kuci u hrv za koji mjesec - i nikad više nisam isprobavala nešto slicno..
Totalno sam zaboravila što me je uopce učila... jer nisam nikad 'ponavljala' ono što me podučila u tih tjedan-dva..
Moguce da bi se prisjetila kad bi počinjala :ne zna:

Bez brige, to ti je kao voziti bicikl. Prisjetit' ćeš se brzo.

Jedino heklanje, ono je malo kompliciranije.

U koje svrhe se koriste deblje i tanje igle? (pretpostavljam da ima debljih i tanjih jer sam vidjela da je žena na blogu navodila s kakvim iglama je radila.. 4 , 5 )

Deblje se koriste za deblju vunu, tako da ne bude grubo ispleteno i da na kraju krajeva možeš provlačiti očice.

Tanje kod tanje vune, odnosno finih konaca, jedno vrijeme su bile moderne končane bluze.

A i one jako tanke male igle koje nemaju završeteka, špic na obje strane i male su, služe za pletenje čarapa. To ne znam, treba plesti sa četri igle da se dobije cilindar, tj. čarapa.

A onda imaš i one povezane sa plastičnim kao kablom.

Uzmi si obične igle za početak, neke srednje debljine. :mig:

Enivej.. iz Zagorja sam -.-'' al potegnula bi i do zagreba da tamo postoji kakav klub za početnika :lol:

Ovo je dobra ideja. Ali ne znam zašto me nasmijava :rofl:

Ne znam da li postoji. :D

Göttspöđä
21.10.2009., 12:03
Postoji. Zove se Pravi red ili tako nekako.

Princess Leia
21.10.2009., 12:13
Aha okay!
Nego da se nadovežem na gotterdamerung, u pravu je kad je rekla da uzmeš deblje igle. Ja sam počela sa nekom srednjim debljinom igala (ih kad je to bilo). Ali, sjećam se da su mi deblje bile lakše nekako. Tako da salažem se uzmi deblje. :mig:
Isto tako gotterdamerung ti je sve pojasnila za što idu koje igle... i da kasnije kad već uđeš u štos možeš raditi obrnuto neke stvari; tanje igle za deblju vunu, dobiješ tvrđe pletivo kao i tanka vuna debele igle ispleteš si fancy- schmancy bluzu ili šal velikih očica. :cerek:

To nije loša ideja da se sa knjigama pomogneš. Slažem se. Samo ja više volim uživo kada ti netko pojasni na licu mjesta. A onda kasnije tražiš mustre i ideje po priručnicima.

Tako da ako nemeš nikoga da ti pokaže onda, ovaj klub je odlična ideja. :hekla:

Oprostite na smjehu, nisam mislila ništa loše. :D

Göttspöđä
21.10.2009., 12:23
Leia, zašto se ispričavaš :ne zna: :D? Nisi rekla ništa loše.

Slažem se za lekciju uživo, imam neke časopise sa shemama i crtežima ali sve to jako čudno izgleda. Mene je učila baka :cerek: u podrumu. Bila nas je hrpa djevojčica koje je nečim trebalo okupirati pa su nam dali igle i male namote vune. Ispostavilo se da je to baš jednostavno i fora (a starci su znali gdje smo u svaki moment) i dobro mi je došlo kasnije kad sam nešto htjela napraviti. Novaca i novaca sam tijekom zadnjih cca 8 godina ostavila na vunu :cerek:
Sad baš tražim neku ekstremno debelu vunu koja će mi poslužiti za izradu štucni.

Good evil, prosjek je petica koju ćeš najlakše držati u rukama za probu. Moje najdeblje su devetka ali to je za stvarno debelu vunu. Kod nas još nisam vidjela toliko debelu vunu koja bi išla na njih po pravilima, svaka je tanja. Nemamo neko tržište vune, većina je češka i makedonska po našim trgovinama.

Good evil
21.10.2009., 12:46
Jao... šta je "Bagat?", majko mila :D
Bagat ti je (bio :cry:) zadarski gigant za vrijeme socijalizma, radili su šivaće mašine i svu prateću opremu. Njihovih dućana imaš u svakom gradu.
Opće me sram reći da mi mama ima krojački salon :brukica:
Al nisam znala ipak.. raspitaĆu se di ga se moze nac u Zg.

Za tanju vunu idu tanke igle, za deblju deblje. To je sva mudrost. Možeš i obrnuto, tanku vunu plesti debelim iglama ali ćeš dobijati vrlo velike očice, rupičaste. To esteCki nije baš onak... kuish? Sa druge strane, nisam jednom plela tanjim iglama deblju vunu. Dobijaš specifično debelo i gusto pletenje, ali kako ti tek počinješ, drž se standarda :mig:
Jel možes ikako s neta iskopat sliku, kako izgleda ovaj drugi primjer sto si navela? Ak ti se da :D

Princess Leia
21.10.2009., 12:48
Ja sam naučila prije podrumarenja :D
Ali isto sam jako puno plela za vrijeme rata. To me je zabavljalo kada se nismo mogli igrati vani. :)
Tada sam isplela hrpu malih džemperčića barbikama. I jako su lijepi. Još uvijek ih imam negdje. :cerek:

Good evil
21.10.2009., 13:01
Enivej, hvala puno na ovim korisnim postovima :cerek:

Da, lakše bi mi islo usvajanje 'gradiva' kad bi sve to uživo sa nekim mogla proći, časopisi i slike su uredu za nekog tko razumije kako to izvesti,
eventualno da nauči jos neke nove ideje (kao što žena na blogu koji sam stavila u drugi post, radi tutoriale za razne sheme i načine.. to naravno kuže žene
koje imaju vec dobrog iskustva ... kaj meni znači njen tutorial za izradu nekog predivnog šala, kad ne kuzim o kakvim to redovima priča..)
za primjer ovaj njen divan ''Filigranski šal''
http://static.flickr.com/117/272959040_153d7aee1f_m.jpg

Čije upute glase:
Prvih šest redova pletite svaki red sve očice pravo. Svaki sedmi red pletite ovako:
7. red
Namotajte nit triput na iglu, a sljedeću očicu pletite pravo. Ponavljajte to do kraja reda.
(Jedna očica pravo nakon namatanja:)
8. red
Sljedeći se red plete tako da se one niti koje smo namotali oprezno ispuste s igle, a očica se plete pravo. To se također ponavlja do kraja reda, dakle namotana nit se skine, očica se plete pravo.
(Skidanje namotane niti s igle:)

Vidjet ćete kako se pletivo spušta i kako dobivate lijepe okomite niti koje ovom bodu daju prozračnost.
Ovaj šal pleten je na 40 očica iglama br. 5.

preuzeto sa:
http://pletenje.blog.hr/2006/10/index.html

Princess Leia
22.10.2009., 14:04
'Aj' da se okoristim temom i priupitam zašto se ovaj smajlić :hekla: zove hekla, kad smajlićka očito plete? Ha?

Joj da!! To sam i ja htjela odavno pitati! :rofl:
Valjda je informatičarima heklanje i pletenje jedno te isto :ne zna: :lol:

Upravo sam upratila ovaj blog (http://pletenje.blog.hr/2005/10/index.html),
svaka čast ženi.. stavila je masu svojih uputa za razlicite nacine i modele pletenja.. i puno svojih slika..
Ali sto mi to znaci kad ne znam osnove!
Ne kuzim te 'redove' pravo-krivo , očice..
Fakat bi trebala počet bas od samog početka....

viš, dobro si primjetila za ovaj hekla smajl

Blog mi se sviđa. Odličan je. Ali. tebi treba netko pojasniti osnove.
Sorry ali, ja sam tek sad bacila oko malo na taj blog. Prije neki dan sam ti nabrzinu napisala one postove.
Ali dobro sam ti rekla. Najbolje bi bilo da ti netko uživo pokaže osnove za početak. I da te nauči terminologiji pletenja šta znači red, očica, tekstura, niz, bod ovakav onakav itd ...
Onda možeš koristiti priročnike i blogove.

:hekla: hekla :s :rofl:

I da baš mi je drago da si otvorila ovu temu i postala link na blog. Baš ti hvala na tome. :cerek:
Forum može služiti nekoj koristi osim spamanja začatavanjem. :D

Good evil
22.10.2009., 15:57
Hej :-)

Da, blog je fenomenalan.. jedva cekam ak cu jednog dana i sama skuzit te sve sheme, pa da mi bude i koristan :D

Uglavnom, što se tiče tog da mi netko uživo pokaže osnove...
Moram zahvalit gotterdamerung-ici koja mi ponudila da mi ih pokaže i objasni :cerek:
Tako da - jedva cekam kad cemo izrealizirati dogovor :lux:
A još jedno veliko hvala i Peek-a-Boo , koja se ponudila poslati knjigu i svoj lot različite vune :zubo:
i k tome ni ne želi da joj platim barem poštarinu :azdaja: :azdaja:

Nemam rijeci,
hvala cure :kiss:
Jedva cekam :hekla:

rh4ps0dy
25.10.2009., 11:27
Ja sam naučila ovako - na netu našla jednostavnu mustru i naprosto krenula. Kad sam zapela, otvorila sam Youtube i tamo našla tutorial kako se to radi. Preporučam ravelry.com za mustre, al se čeka članstvo, a ima i raznih knjiga za nać na netu. Ako se snalazite s engleskim, preporučam. :)

Igli i vune vam ima u Nami, iako bi se možda moglo naći i na Hreliću/Britancu jer su poprilično skupe. Probajte i u Lidlu, oni znaju imati jeftinih a dobrih igala na rasprodaji.

irem78
13.12.2009., 17:45
Bok, ja sam nova ovdje.

Super je što sam našla ovu temu. Baš me je uhvatila neka želja za pletenjem, pa bih htjela početi s nečim lakšim radom, za uhodavanje. Nisam pletivo uzela u ruke ima već godinama. Pa me zanima, ima li netko ideju kako napraviti dječju dekicu, ima li netko kakvu shemu ili kakvu ideju. Kako započeti? Koju vunu koristiti, s obzirom da bi dekica bila za bebu, jel neku koja ne pušta dlake ili nešto na pamučnoj bazi, tipa konac?!

addy.oreo
20.12.2009., 10:27
i, jesi napredovala? :D

tak je i meni danas palo na pamet da bi učila plesti, nisam ni znala da je to tako teško. mogu ja to pročitat deset puta, al mi svejedno nije jasno:(

svrcelle
01.01.2010., 02:35
Zdravo svima!

Ja sam ne samo nova na forumu, vec nova i u svetu pletenja...ali sam prepuna zelje da pletenje savladam koliko je god moguce....
Ipak, imam jedan problem vec u samom pocetku...Kupila sam diiiiiiiivnu vunicu da bih svom momku isplela sal za ovu zimu. Dala sam mu knjigu sa nekim pattern-ima i rekla da izabere koji zeli za svoj sal. Izabrao je jedan krajnje jednostavan, ali, ja nikako ne mogu da ga savladam. Evo u cemu je stvar. Knjiga koju sam mu dala je neko davnasnje hrvatsko izdanje pod nazivom "Sve o rucnim radovima". Medjutim, jedan bod mi je potpuno nerazumljiv. Ne shvatam kako se radi..a glasi ovako: "JEDNU PETLJU I JEDAN NAVIJUTAK PREDIGNITE OBRNUTO". Rad je jednostavan. Prvi red je sasvim obicna petlja, tzv. PRAVA PETLJA iliti KLOT, ali drugi red je naizmenicno PRAVA PETLJA, pa onda ova komplikovana....i tako redom...
Da li bi neko mogao da mi pomogne i resi mi dilemu kako se ovaj bod radi...?
Zima prolazi, a moj momak polako ostaje bez sala... :(
Kad mu ga vec nisam isplela za Novogodisnji poklon, da barem uspem da mu ga poklonim za rodjendan koji je u januaru....
Hvala svima unapred....

Svrcelle

rh4ps0dy
01.01.2010., 10:34
Pa na početku ili kraju knjige bi svi "zahvati" trebali biti objašnjeni.

draxy
05.01.2010., 22:31
Cao! Svrcelle, odmah da ti kazem da nisam nikakav strucnjak za strikanje, cak stavise, pocetnik sam ali bih rekla da je to sto si ti napisala bod koji mi je baka skoro pokazala i koji sam savrseno savladala... i ostrikala dva sala! :mig: Pokusacu da ti objasnim kao pocetnik pocetniku! :)
Dakle, prvi red radis onako kako se vec pocinje. Drugi red pocinjes tako sto ces 1.petlju uraditi a onda samo provuces iglu kroz sledecu petlju, prebacis konac preko nje, ali je ne uradis!! Samo je prebaci na desnu iglu! Sada, fakticki dobijas 2 petlje od prethodne jedne. Nastavi tako da radis do kraja reda. Videces da idu naizmenicno, jedna, dve, jedna, dve, itd.
Kad krenes 3.red radis isto s'tim sto sada te 2 petlje koje si malopre dobila radis kao 1 a ono sto je u prethodnom redu bila 1 sada se duplira na isti nacin.
Jako je jednostavno a inace izgleda potpuno identicno sa obe strane kada se uradi! I da, konac je uvek na zadnjoj strani!
Nadam se da sam ti pomogla!:)
PS. na ovaj forum sam sasvim slucajno nabasala jer ne mogu nikako da nadjem objasnjenje za ono sto meni treba! :(

fiva7
18.01.2010., 19:55
Drage moje pogledajte ovu divnu stranicu http://www.garnstudio.com/lang/en/video.php?sort=&thumbnails=&undercategoryid=3
Nadam se da će vam pomoći u izrađivanju pletenih čarolija :). Sretno!

Frog&Cat
05.02.2010., 15:11
Da je netko u Rijeci mogla bih mu pokazati kako se počinje plesti i štošta drugoga ...

Pletilja
16.09.2010., 14:48
Bok, društvo, evo me! http://stvaraonica.hr/components/com_kunena/template/default_ex/images/hrvatski/emoticons/hej.gif

Obavještavam sve zainteresirane (ako ih još ima) da u organizaciji Stvaraonice (http://www.stvaraonica.hr) planiram održati tečaj pletenja za početnike (da, da, i za apsolutne početnike) u subotu, 2. listopada, u poslijepodnevnim satima u Zagrebu. Zasad još nemam informaciju o točnoj lokaciji, ali svakako će biti negdje u centru.

Tečaj će trajati tri sata (od 17 do 20), a svaki polaznik dobit će vunu i igle te ćemo se počastiti kavicom (ili sokom ili čajem - po izboru). Polaznici će savladati osnove i na kraju tečaja bit će osposobljeni za samostalnu izradu jednostavnijih pletenih predmeta (primjerice šala).

Napredni tečaj održat će se vikend nakon toga bude li zainteresiranih.

Cijena trosatnog tečaja (u koji je uključeno klupko vune, par pletaćih igala te kava, čaj ili sok) je 200 kuna po polazniku, a prijaviti se možete na moj mail ili PP.

Cvrčak i Mrav
24.09.2010., 10:21
....i ja namjeravam naučiti uz pomoć priručnika, uz kvalitetnu knjigu ne bi trebalo biti problem, zar ne? nisam nikad pokušavala, ali određenu spretnost ipak posjedujem, kroz cijelo školovanje sam izrađivala sama svoj nakit. isto me nekako trta....

ally21
27.09.2010., 17:39
da li bi mi mogao netko preporučiti nekog tko se profesionalno bavi pletenjem?treba mi nešto isplesti, a već nekoliko puta sam dobila nešto slično,al ne ono što sam htjela! hvala svima unaprijed :D

GEISCHA
28.09.2010., 06:26
da li bi mi mogao netko preporučiti nekog tko se profesionalno bavi pletenjem?treba mi nešto isplesti, a već nekoliko puta sam dobila nešto slično,al ne ono što sam htjela! hvala svima unaprijed :D

pošalji na pp opis toga što bi htjela, dosta dobro se razumijem u pletenje pa ćemo vidjeti

delfina 2
04.10.2010., 20:00
Jel postoji negdje u Rijeci tečaj pletenja za početnike? plizzzzz

Cvrčak i Mrav
05.10.2010., 11:09
evo ti video upute, skini ih i garantiram ti da ćeš u tjedan dana biti ekspert:

http://www.youtube.com/watch?v=3uw-nUvGrBY&feature=fvsr
http://www.youtube.com/watch?v=s48DC7S2lSI&feature=channel
http://www.youtube.com/watch?v=xR2-23rOi0I&feature=channel

lijepo se vidi kako uopće započeti, kako ide pravo, krivo, rižin bod,....
onda skini s neta ili kupi knjigu o pletenju i to je to

Cvrčak i Mrav
05.10.2010., 11:15
a ja bih da mi netko stavi "kroj" (upute) za štucne s izradom na najjednostavniji mogući način

delfina 2
05.10.2010., 11:59
puno hvala cvrčak, odem probat, nadam se da neću dobiti slom živaca.

ako netko zna za neki tečaj svejedno nek mi javi.

Göttspöđä
12.10.2010., 20:17
OK, Deedeedee i Good evil, jeste naučile plesti :)?

Sheeva
16.10.2010., 18:54
Ja bi naučila plesti! :cerek:
Našla sam dobar tutorijal na youtubu (http://www.youtube.com/watch?v=G9hv44QwQ-A&playnext=1&videos=N6dfU_DTfnY&feature=mfu_in_order) (valjda je dobar :D), sad mi još samo treba pribor.

Koja je razlika između pletenja i heklanja? Jel heklanjem nastaju one pikave veste? :horor:
Ja bi nježne šalove, a to je pletenje, kolko sam uspjela pohvatat. :D

Sad me još zanima gdje u Zagrebu kupujete pribor? :moli:

Göttspöđä
16.10.2010., 19:04
Svaki grad ti ima Bagatov mali dućan. Tamo kupiš igle i vune. U ZG odi na Žitnjak, iznad Grafičke škole u trgovinu uz Unitas, gdje po tvorničkim cijenama možeš kupiti i igle i vunu.

Heklanje i pletenje nisu ista stvar. Pletenje se vrši pomoću ovakvih igala

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Knitting_needles_sizes_straight.png/250px-Knitting_needles_sizes_straight.png

gdje se očica po očica prebacuje na drugu iglu, a heklanje pomoću igle sa kvačicom

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e7/Uncinetto_particolare.jpg/100px-Uncinetto_particolare.jpg

ili "heknadle" kojom praviš niz omčica koje na karakterističan način oblikuju nekakvu formu.

Ne znam što smatraš pikavim vestama :D

Nježni šal možeš napraviti i pletući i heklajući. Bit je u tipu vune a ne metodi :mig:

Sheeva
17.10.2010., 09:42
E too, hvala! :s
Ma imam fobije od tih pikavih vesti, al da, tip vune je zaslužan. Nekak mi "heklanje" ide uz "pikavu vunu". :ne zna:
Dobro, to su neki moji problemi. :zubo:

Oke, dakle Žitnjak. :s

Sheeva
19.10.2010., 20:14
Dakle, žene, od danas pletem! :cerek:

Ak se tak može nazvat ovo jebanje s tutorijalima s neta :rolleyes:
Al dobro, imam volje. :D

aventa
19.10.2010., 22:24
da se priključim.i ja pokušavam sama naučiti plesti.:)

Sheeva
19.10.2010., 22:39
Od kud učiš?

Göttspöđä
20.10.2010., 07:54
Najlakši način je da angažirate nekoga koga poznate da vam pokaže. Zbilja nemate nikoga tko zna makar elementarni bod pravo i krivo :confused:?

Sreća pa postoji youtube, gledam neki dan nametanje očica koje je netko stavio u temu. Na jednostavan način je prikazan jednostavan pokret rukom, sa vunom i iglom. Knjiga je statična, meni to nije to.

BTW, osim Žitnjaka, preporučujem i Namu na Kvatriću, ima solidan izbor vune, često na akcijama. Tamo se komotno može opskrbiti svaki početnik u pletenju. Tamo sam slučajno našla najljepšu vunu ikad (posebno debela, nekakve čudne pomalo grube teksture, plela sam debelim iglama, devetkama), od nje sam si napravila grijače ruku:

http://img87.imageshack.us/img87/2926/64926127.jpg

Majko issova, kako to grije :cerek:

"friška mama"
07.12.2010., 12:23
ne mogu nigdje naći temu o kačkanju ili pletenju,pa bih molila neka me premjeste moderatori ako nije u redu...

evo,mene zanima koje je od ovog lakše naučiti i koje je bolje...
htjela bih naučiti plesti ili heklati kape,šalove,majice,tunike itd...
hvala najljepša

BlackBoy :)
07.12.2010., 13:02
Meni je u školi pletenje lakše i pletenje ima veću upotrebu.Upiši neki tečaj i naučićeš jako brzo. :) Ili nađi neki časopis xD

HepiHipo
11.12.2010., 13:47
Knjižnica :cerek:
Imaš knjiga sa tako predivno opisanim tehnikama, slika po slika, korak po korak... Predivno :cerek:

Cici
11.12.2010., 15:23
sve imaš na jubito :top:

http://www.youtube.com/watch?v=G9hv44QwQ-A

LornaD
08.01.2011., 21:34
Da i tu pozdravim.
Predstavila sam se na temi "Napravi sama", ali i tu se stavljam na raspolaganje za informacije.
Dosta dugo pletem i to mi je način relaksacije. Uz to i heklam, vezem, čipkam... sve kaj me fascinira ja uperm probati.

Glede pribora (ne zamjeri Götter :D) imate ga za kupiti u Zagrebu na nekoliko uobičajenih mjesta. Na zapadnom dijelu je najpopularniji LeoKlupko u Vrapču, Nana San negdje na Ozaljskoj na Remizi, ima i dućan u Meduličevoj, Nama na Trgu ima dobar izbor, a u Tkalči ima također Unitasov dućan (točan adresa i kontakti su objavljeni na njihovim službenim stranicama)....

Igle se kupuju u skladu s vunicom ili koncem kojeg ste odabrali, a koje igle odgovaraju najčešće piše na etiketi prediva.

Ako vas zanima više informacija, ili neki tečajevi i slično... jvite mi se slobodno na pm.

Za kraj nešto pleteno...

http://img829.imageshack.us/img829/1361/grudica.jpg

heklano....

http://img357.imageshack.us/img357/387/sesiryw3.jpg

vezeno....

http://img525.imageshack.us/img525/4650/gotovoac4.jpg

Vaša Lorna

jasmina1969
08.01.2011., 22:11
Ne mogu vjerovat da i takva tema postoji, odnosno, ne mogu vjerovat da ljudi još uvijek žele naučiti plesti.

Meni je pletenje uvijek bilo lakše od heklanja. Kod heklanja nikad nisam pogodila svaku očicu i nikad mi nije išlo ravno ili tam kam sam ja htela. :rofl: Niski štapić, pa visoki štapić.... nije mi išlo i nije.

Pletenje je vrlo lako za naučiti. U osnovnoj školi (još nije postojal niti kompjuter, a kamoli internet ili jubito) kolegica iz razreda mi je pokazala nametanje očica, pravo i krivo. Ostalo sam sve sama iz knjiga i časopisa naučila po uzorku. Moram napomenuti da su mi veste bile čak i na izložbama. Drugima sam štrikala za vrijeme faksa, čak nešto i zaradila. Sječam se da mi je stara stalno prigovarala u srednjoj školi kak mogu istovremeno štrikati i učiti. :D Ali eto, može se.

Cure, samo hrabro, uopče nije teško. Jedino mi se čini da je to u današnje vreme postal jako skup hobi.

LornaD
09.01.2011., 17:24
ne mogu nigdje naći temu o kačkanju ili pletenju,pa bih molila neka me premjeste moderatori ako nije u redu...

evo,mene zanima koje je od ovog lakše naučiti i koje je bolje...
htjela bih naučiti plesti ili heklati kape,šalove,majice,tunike itd...
hvala najljepša

HM, pletenje i heklanje je donekle objasnila Götter prikazujući igle.... Dakle, plete se prebacujući "očice" s lijeve igle na desnu (ako ste dešnjaci!) i rezultat je uglavnom meka tkanina pogodna za odjevne predmete kod kojih se zahtjeva mekoća i podatnost (šal, kapa, rukavice, čarape, puloveri...), a heklanjem se heklicom iliti kukicom petlja nit u nešto grublju, tvrđu i deblju tkaninu koja je zgodna za šeširiće, prsluke, tabletiće... ali, ovisno o mustri, može se dobiti mekaniji rezultat za dekice ili šalove.
Ne mogu reći da više volim ovo ili ono, nego se odlučujem za način izrade prema onom što želim dobiti.
Da li je lakše naučiti plesti ili kukićati (štrikati ili heklati)... ovisi kako kome "sjedne". Poučavam obje vještine duže vrijeme i sve ovisi o želji, volji i afinitetu osobe koja se suočava s vještinom.

Sacreus
10.01.2011., 09:18
Na ovaj site sam neki dan naisao kad sam proucavao problematiku :cerek:

http://www.knittinghelp.com/videos/cast-on

Ima filmica koji su dosta jasni i spori da se shvati i nauci :)

P.S.
Za one koji ce imat pitanja... :P ne mogu nac za kupit sal u duginim bojama, a nona trenutno nije u mogucnosti plest, pa sam proucavao kako to ide da si ga sam napravim :cerek:

Kashiopea
11.01.2011., 20:19
Bok svima!
Potpuna sam početnica kako na forumu, tako i u pletenju. Danas sam konačno nabavila svoje prvo klupko vune i uživam u pokušajima pletenja cijeli dan.
Najviše mi je pomogao ovaj video (mislim da ga je već netko linkao možda) http://www.youtube.com/watch?v=3uw-nUvGrBY , i sve je bilo okej dok nisam završila 1. red. Naime, ostalo mi je viška vune od onog čvorića kaj se napravi na početku. Nisam sigurna jesam nešto fulala ili se ipak može spasiti ovaj moj prvi prvcati red.
Ima netko ideju što s tim ili da naprosto krenem ispočetka?

LornaD
12.01.2011., 16:09
Kashiopea mila,
Nit koja ti ostane nakon namicanja očica miruje i ne treba ti više, pa ako je ostalo dovoljno, koristiš je za neko spajanje ili je pričvrstiš i višak odrežeš. Od te strane ti se ne može oparati!
Za daljnje pletenje se koristi ona nit koja ti ide iz klupka!

Ako trebaš neki dodatni savijet - pitaj... slobodno i fotkaj kaj se zakomplicira.

Možeš me kontaktirati i na
Sretno s očicama!!!

Zbunjevita :)
17.01.2011., 20:12
Mene ovih dana počela pucati želja za šivanjem i pletenjem :cerek: Nemam pojma zašto se nisam tog sjetila prije.. I želja za šivanjem me uhvati taman kad smo singericu odnijeli u vikendicu. :mad: Nisam godinama šivala i sad kad sam ostala bez šivaće mašine, evo meni inspiracije :bonk: Al' zato sam se opskrbila iglama od pokojne none, priručnicima, tutorijalima za početnike.. Čak i moj stari zna neke osnove :rofl: Stara zna i heklat.. Pa krećem s učenjem :Serek:
Doduše, učila sam daaavno, al se ničeg ne sjećam.

Hvala svima koji se trude objasniti i koji su ovdje postavili korisne linkove, sve sam ih bukmarkala! :cerek:

Kashiopea
19.01.2011., 13:35
Kako se lako navući na pletenje! Ne mogu prestati, pletem u svakom slobodnom trenutku, gledanje filma završi tako da ga slušam dok pletem (jer sam početnik pa moram gledati kaj radim), ne da mi se van jer bih radije doma plela, a i učenje malo pati zbog toga.
Hvala na savjetima :) Kad završim s ovim što će valjda biti šal, dolazim žicati upute za kapu. Do sljedeće zime očekujem da ću biti opskrbljena pletninom :)

19.01.2011., 13:47
hihi, i meni će trebati upute za kapu :D

21.01.2011., 21:38
Evo ja ga petljam i petljam i mučim se i jedva nekako ide.. Al ne odustajem :zubo:
Valjda ću brzo uhvatit grif.. :p
Mislim da mi trebaju deblje igle

abba
23.01.2011., 18:07
ovdje je tečaj (http://kulturniklub-ograda.com/tecaj-o%E2%80%99pleti-zbog-velikog-interesa-i-utorkom/) već počeo, no možda nije loša info za neki drugi put

24.01.2011., 22:48
Evo, ako nekom treba, našla sam super jasan tutorial :)

Ja sam imala problema s obrnutim čvorom budući da sam stalno radila istu grešku (gurala sam iglu na pogrešnu stranu omčice :zubo:).. I tek kad sam vidjela ovaj tutorijal uočila sam što radim krivo :zubo:

http://www.videojug.com/film/how-to-knit-the-purl-stitch

bljakfujkaka
25.01.2011., 00:38
joj kako vam zavidim :(
bila sam savladala pravo-krivo bod i islo me polako.ali nikako savladati kako vratit ocicu kad spadne s igle.to me stufalo pa sam stala.
ali ponukalo me ovo, skidam linkove...mozda ovaj put vise srece za ovo staro magare :)
ako pak kome treba kakva pomoc za heklanje.....to sam poprilicno savladala pa slobodno mozete pitati ako vam sto treba

žalfija
25.01.2011., 00:42
Pozdrav.:w

I ja pomalo otkrivam čari pletenja!

Evo jedan koristan link koji mi je proslijedila jedna naprednija forumašica, ja sam još na osnovnom bodu, ništa mi nije jasno osim da moram ići ravno.:rofl:

http://www.garnstudio.com/lang/en/video.php

bljakfujkaka
25.01.2011., 02:09
hvala žalfija :s
odlicni su

joj igle kad vas se docepam sutra :D

LornaD
29.01.2011., 20:50
Hvala abba za link, a ja iz prve ruke mogu reći da se slobodno informirajte na objavljene kontakte, pogotovo ako ste savladale osnova i trebate nadogradnju uz korisne savjete i praktičnu vježbu!!!
Ima kave, čaja, keksa, soka......

mala_fufica
12.09.2011., 07:19
Pozdrav.

Da ne otvaram novu temu poslužiti ću se ovom. Naime, zanima me gdje bih mogla naći uputstva za francuski bod.

Mama ga ne zna, a ja jako žekim dvije veste :D

Pixie777
04.10.2011., 10:47
Mene zanima ovo pravo-krivo. :D

Radila sam već nekoliko stvari, ali da me tko pita kako se što zove - nemam pojma. dakle, plela sam više po sjećanju iz djetinjstva.

Ovaj garn studio mi je odličan web. Ali me muči prijevod istih. Jel purl krivo ili? Mogu sve to slobodnim prijevodom si tumačiti ili mi baš imamo "svoje" nazive za tako što? :ne zna:

Hvala vam unaprijed :cerek:

LornaD
06.10.2011., 10:51
@mala fufica - hajde poslikaj ili postavi slikicu tog "francuskog boda" da znamo o čemu se priča jer ga možda znam pod drugim imenom.... onda nije problem ni uputa ;)

Link koji je stavila Zbunjevita:) me ljuti jer žena radi u svakom drugom redu okrenutu očicu i to nije to...

a kaj se tiće GarnStudio koljeg linka Žalfija ... čini mi se najs :)
purl je krivo
knit je pravo
i, da, imamo svoje nazive za većinu bodova, tehnika i sličnog

za nekakva konkretnija pitanja (eventualno objašnjenje u živo) javite mi se preko PP ili komentarom na Škrinjici (link je u potpisu) pa ćemo nešto dogovoriti ;)

Pixie777
12.10.2011., 17:48
Hvala ti puno. :cerek:

Uzela sam baš neki dan još par komada vune, malo se igram.
Isplela sam i rasparala dosta toga.
Zanimalo me kakve sve varijacije mogu napraviti. :rofl:

Želim se baciti na pletenje kapice uskoro. :D

marinella
06.03.2013., 07:47
juče sam dobila svoje prve igle! :cerek: ovo mi se čini odlično! http://www.garnstudio.com/lang/en/video.php?id=216&sort=2&thumbnails=on

e sad imate kakav savjet za teškog početnika? radna kolegica mi reče da pazim da ne pletem tvrdo..odo još malo gledat prvi video :D

joj pa ja ne znam ni terminologiju,odo od tog počet :brukica:

Fleurdefeu
06.03.2013., 08:15
Osobno, najteže mi je bilo napraviti prvi red.
Za početak, najlakši projekt-šal.
Ja ga još nisam dovršila, idem polako. Ali cijeli život sanjam da naučim plesti kapice i šlapice, nestrpljiva sam.

marinella
06.03.2013., 09:13
http://www.youtube.com/watch?v=RWLtMqP6Uz0 jel to ovo?:facepalm: meni je ovaj način nekako najlakši.

a buljit ću u ovaj video i pokušat plesti :D http://www.youtube.com/watch?v=MtPDKXoa7DM&list=UUmUsEKgozQdcFxm3_qgJ5iA&index=2&feature=plcp i to samo ravno dok ne uštosim :hekla:

Fleurdefeu
15.03.2013., 19:50
http://www.youtube.com/watch?v=RWLtMqP6Uz0 jel to ovo?:facepalm: meni je ovaj način nekako najlakši.

a buljit ću u ovaj video i pokušat plesti :D http://www.youtube.com/watch?v=MtPDKXoa7DM&list=UUmUsEKgozQdcFxm3_qgJ5iA&index=2&feature=plcp i to samo ravno dok ne uštosim :hekla:

daaa, cast on:p:p ajme, koliko sam videa pogledala...

inače, za početnike meni super stranica
http://www.thebestknittersguide.com/

sad mi samo malo vremena fali da počnem neki projektić.

sydney
02.04.2013., 12:18
ajme ja sam najsmotanija početnica na svijetu.nisam puno ni pokušavala al brate nije z amene :rofl: nikakao savladat prvi red,s jedne strane ok,kad okrenem na drugu sve spetljalano! :rofl:

Malena Mu
11.05.2013., 17:41
Ja imam onu knjigu Enciklopedija ručnih radova.

To je rucni rad for dummies.

Ako mozete kako doci do toga, to bi vam bilo najbolje za pocetak, od pletenja, kukicanj, sivanja, uzlanja - sve na jednom mjestu,

Ja imam skener, mogla bih skenirati, ali nemam knjigu uploadanje for dummies. :rolleyes:

HepiHipo
14.05.2013., 20:12
Ako ti se da skenirat (fotkat? meni je to brže ako netko ne printa baš :D) ja se nudim za objašnjavanje uploadanja :mig: :)
Garantiram da je lakše od pletenja :lol:

Pa možeš na PM ako ti se da :)

Malena Mu
23.05.2013., 19:37
tek sam sad vidjela, bacam se na posao, mozda potraje koji dan :P

Lijeha
24.07.2013., 10:25
Pozdrav ljudi :D
Dakle, odlučila naučiti plesti, ide nekako... :p
Zanima me gdje u Zagrebu naći povoljno vunu i neke deblje igle? Bila sam na Žitnjaku samo nije bio neki izbor boja.
I da, koja veličina je najbolja za početak? :confused:

Oprostite ako ponavljam pitanje :)

bricolage
24.07.2013., 14:34
Pozdrav ljudi :D
Dakle, odlučila naučiti plesti, ide nekako... :p
Zanima me gdje u Zagrebu naći povoljno vunu i neke deblje igle? Bila sam na Žitnjaku samo nije bio neki izbor boja.
I da, koja veličina je najbolja za početak? :confused:

Oprostite ako ponavljam pitanje :)
Unitas u Tkalči za vunu oko 7-8 kn 50g.
Za deblje igle ne znam baš. Znam da je bilo jeftinih plastičnih ultradebelih u Kiku u Martićevoj, ali više ih nema, nije sezona :)
Koliko ti debele igle trebaju? 5-6 debele ili više?

Lijeha
24.07.2013., 15:10
Unitas u Tkalči za vunu oko 7-8 kn 50g.
Za deblje igle ne znam baš. Znam da je bilo jeftinih plastičnih ultradebelih u Kiku u Martićevoj, ali više ih nema, nije sezona :)
Koliko ti debele igle trebaju? 5-6 debele ili više?
Hvala na info :cerek:
Ma znam, ali otprilike da znam pogledati kad se vratim u Zagreb.
Nisam baš upućena u veličine, početnik sam, vidjela sam da za početak preporučuju srednje debele :ne zna:

rh4ps0dy
24.07.2013., 16:31
Obično većinu toga možeš naštrikati s 3-4. Igala ima u Mulleru, al su skupe.

bricolage
24.07.2013., 17:56
Ja bih ti preporučila 4,5 ili 5 za početak. Ima ih i u Nami ali su također skupe. A imaš igala i u Unitasu, samo pretpostavljam da ni tamo nisu baš jeftine.

Donata
24.07.2013., 20:45
Hvala na info :cerek:
Ma znam, ali otprilike da znam pogledati kad se vratim u Zagreb.
Nisam baš upućena u veličine, početnik sam, vidjela sam da za početak preporučuju srednje debele :ne zna:

ako si početnica onda je najbolje da se učlaniš na Ravelry (http://www.ravelry.com/) imaš i grupu Croatia.

Kojim iglama ćeš plesti ovisi o projektu koji želiš realizirati, a kvalitetne i jeftine igle lako možeš kupiti online. Osobno, mrzim debele igle i smatram da je njima teže pkesti početnicima nego recimo iglama br 4 koje lakše "sjede" u rukama. Brojevi igala nisu ništa drugo nego promjeri istih u mm, dok se američke i japanske veličine drugačije izražavaju. Npr. standardna metrička četvorka je u USA u prodaji kao 6, a u Japanu kao 7.

Lijeha
31.07.2013., 16:24
Hvala na odgovorima :cerek:

jjadra
19.08.2013., 11:06
Jel netko od cura bio na tečaju pletenja O'pleti u Zagrebu? Kakva su iskustva?

Giulia
20.11.2013., 12:29
Errrm da!
Htjela bih naučiti plesti, pa me zanima dal postoji neki klub pletača or samting lajk det :lol:

Čudno mi je to proučavati iz knjige,
puno bolje i korisnije bi mi bilo kada bi mi to netko pokazao.. odvojio koji živac za mene :cerek:

Uz to, ako ima ovdje neka ženska duša (vjerujem da muške nema sigurno :zubo: ) da me uputi, di uopce nabaviti potreban pribor??
Pletivo/vunu (ili sto se vec koristi), igle.. i što je već potrebno :misli:

+ ako postoji neka pletačica ovdje, neka se pohvali svojim radovima :p

Mene tekođer zanim iam li udruga pletlija u Rijeci.

Možda se može nešto organirirati ako je netko zaintereszrai.

Gošća
20.11.2013., 13:22
Pletenje :cerek: :love: Došla mi je želja osim što volim raditi ručne radove i kad vidim da je vunene komade tako teško naći, a ako se i nađe skupi su. Mene je mama naučila kad sam bila dijete i od onda nisam takla igle i vunu, a nema je baš ni naći kao nekad. Inače znala sam samo plesti ravno, kao šal i plela sam pretvrdo, pa sam jedva skidala vunu s igle :504: :503: Našla sam engleske stranice gdje prodaju njihovu domaću vunu, čini mi se OK.

Galadriel
24.11.2013., 11:49
:w

Ne mogu vjerovati da nisam prije vidjela ovu temu ;)

Ja pletem vec oko dvije godine a kackam nesto krace. Stvarno uzivam u tome, i mislim da ako se ima volje svatko moze nauciti :)

Evo par tutorijala koji su meni pomogli kad sam pocinjala (sama sam sebe naucila vecinu toga)

Za tehniku sam gledala youtube. Pisati cu ti na engleskom nazive da ih kasnije lakše guglas ili pretražuješ youtube. ;)
Par osnovnih videa bi ti bili:
http://www.youtube.com/watch?v=3uw-nUvGrBY
U ovom se pokazuje
- Cast on sto bi značilo započinjanje
- Knit stich koji se još zove Garter stich što je jedan od osnovnih načina pletenja, ne znam da ali si kada čula nas naziv pravo i krivo pletenje,,ovo je pravo
- Binding off sto pokazuje kako završiti šal

http://www.youtube.com/watch?v=s48DC7S2lSI
Ovo je drugi način pletenja,,tj. Purl stich ili krivo kod nas

Možeš držati vunu u lijevoj ruci kao sto je pokazano u 2 videa iznad,,ili možeš držati u desnoj ruci sto se zove continental method . Dobiješ istu stvar samo je bitno kako je tebi lakše plesti tj. držati igle.
Evo continental method
Knit stich
http://www.youtube.com/watch?v=_9XImtoQmZ8
Purl stich
http://www.youtube.com/watch?v=9VGkXHsY59M&feature=plcp

To su ti recimo osnove,,sad možes plesti samo purl stich ,,ili samo knit stich pa dobiješ ovo (http://3.bp.blogspot.com/-LSZ3THcgz7A/Twdo3KxV9NI/AAAAAAAAATk/t01psmKq_rM/s200/107875.image0.jpg),,ili ih možeš miješati,jedan red jednog,jedan red drugog,,ili purl,purl,stich,stich,,igraš se,,

S tim da bi ti ja za početak preporučila da vidiš koji ti je lakši raditi i na koji način i ispleteš si šal samo na taj način,,ja sam recimo plela sa vunom u lijevoj ruci samo knit stich.

Opet imaš različite debljine igala,,sto su deblje pletivo će imati veće rupe ali će i biti brže gotovo a i trebati će ti deblja vuna.
Ovo (http://2.bp.blogspot.com/--5O7vi_Tlv8/TbWRarl6elI/AAAAAAAAAVA/dDbVYY_QLyg/s1600/004.JPG) je recimo šal sa iglama 10mm i debelom vunom a ovo (http://2.bp.blogspot.com/_lUxQJK32BrY/TQi-6l5HUSI/AAAAAAAAABk/ORQTMzIThBs/s1600/IMG_6724.JPG) je sa 5mm iglama.
-
Ako ti se da čekati ili za ako želis kasnije si kupiti još igala puno su jeftinije na netu,,ja sam uzimala ovdje (http://www.ebay.com/sch/Needlecrafts-Yarn-/160706/i.html?_ipg=&_sac=1&_from=&_nkw=&_armrs=1&_ssn=industryland) i ok su mi ;)
:D

md24
28.01.2014., 16:24
Pozdrav svima!
Imam Mašinu za pletenje marke bagat, zanima me zna li netko kako se ta mašina koristi?
Može li se prodati?

Hvala!