PDA

View Full Version : Austrija

stranice : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10

Pištolj doktor
13.12.2006., 01:54
Das je prevesti u Austriji, das je striceku na upisu i to je to. Moras imati maturu. Znaci trogodisnja srednja ti nije dovoljna.

Niko Nikic
13.12.2006., 10:28
Das je prevesti u Austriji, das je striceku na upisu i to je to. Moras imati maturu. Znaci trogodisnja srednja ti nije dovoljna.

Moja skola je cetverogodisnja, znaci sa maturom. Koliko ja kontam, taj proces nije bas tako jednostavan.

Pištolj doktor
15.12.2006., 00:26
Moja skola je cetverogodisnja, znaci sa maturom. Koliko ja kontam, taj proces nije bas tako jednostavan.

Ne znam, jebiga. Ja sam vec imao papire kad sam upisivo i bilo mi je dovoljno da donesem prevedenu maturu. Kako ide sad i kako ide kod studentske vize, ne znam. Jbg.

StarGirl
22.12.2006., 14:17
Evo zanimljive teme bas i za moj slucaj.
Ja sam u austriju dosla malo starija od 18 godina i automatski sam bila prestara za familijarnu vizu, brat i tata imali vizu. U mejduvremenu mi brat ima i drzavlajnstvo.
Ja sam se krvnicki namucila crnim poslovima, radila kao konobarica u boljim i gorim mjestima, imala pare i pare, koje su dosle i otsile. Razne ruzne scene sam dozivjela radeci taj job i usudim se reci da nikad vise necu raditi kao konobarica jer me to unistilo i kostalo puno zivaca, zdravlja, stresova i sve ruznog.
E, i prije skoro dvije godine sam otvorila firmu nadajuci se da cu time dobiti vizu kao privatna osoba. Ali, NE iDEEEEEEEEEE i aus. AMS znaci zavod za zaposljavanje odlucuje o toj vizi i oni traze da ja zaposljavam najmanje 5 ljudi s punim radnim vremenom.
Znaci, ja imam i shop i stan i kupila sam ovo, i naplacala masu racuna i kazni i p.m u ovom vremenu ali me ne smatraju "kljucnom radnom snagom" i aus.

I, sad cu najvjerovatnije ici na faks. Sta da drugo radim? Brak, za lovu? Moozda, jako mozda? Prikazati ti pare nije problem jer imam para ali eto, ja samo zelim status, a ne stresove i odjave boravka svaka tri mjeseca.

london-vienna
08.01.2007., 14:35
Mozemo li produziti u Vienni u nasoj ambasadi rok trajanja hr. putovnice?
Sto ponijeti s nama?

DrSigmundFreud
08.01.2007., 17:56
Mozemo li produziti u Vienni u nasoj ambasadi rok trajanja hr. putovnice?
Sto ponijeti s nama?

Konsulat d Republik Kroatien,
Konsularabt,
Operng 20B
1040 Wien

+ 43 1/ 585 48 42
+ 43 1/ 585 48 43
+ 43 1/ 585 48 44
FAX + 43 1/ 585 48 45

Za Austriju 43
može... ali teški su u 3pm :zubo:
(bosanci & ercegovci) :top:

london-vienna
09.01.2007., 07:40
Idem danas probati, gledacu da vam javim kako sam prosao.:)

DrSigmundFreud
12.01.2007., 17:59
...ajme, čojek se nije više javljo :rolleyes:
valjda je nejebo :zubo:

možda su u konzulatu dobili novu turu Hercegovca :) :cool:

london-vienna
13.01.2007., 10:59
Nisam se javio jer nisam ucinio sve.
Hoce sve original dokumente koje nemam ovdje a sto se njih tice za sada sve ok.
Ne pretjerujmo

DrSigmundFreud
14.01.2007., 18:39
Za sve u Beču, Gradišću, okolici i Austriji ...i susjede :)

Kod nas je počela Bal-sezona, mislim ću ove godine nekoliko balova oderati :cool:
počnimo sa hrvaškim :cool:

Jubilarni 60. Hrvatski bal / Jubiläumsball
otvaranje / Eröffnung:
Zagrebački folklorni ansambl "Ivan Ivančan"
mužika / Musik:
velika dvorana / Grosser Saal:
"Kužiš stari moj" i Wiener Damenkapelle "Tempo di Valse"
zimski vrt / Wintergarten:
"Tambećari" i "Tamburaški sastav FA "Ivan Ivančan"
Maria Theresien-Saal:
Cimbalova kapela Bratov Kuštarovcov i "Dubrovački kavaljeri"

Ulaz / Eintritt: 19.30
Otvaranje / Eröffnung:20.30

http://www.hrvatskicentar.at/

.. a poslije što bude :)

jimmy jazz
16.01.2007., 13:35
cul sem nekaj da si bil na skijanju (http://wcm.krone.at/krone/S25/object_id__61043/hxcms/index.html) :D
top vijest u Kroni :D

DrSigmundFreud
16.01.2007., 18:13
ajme, nisam znao da to smeće čitaš :zubo:

...außerdem, ich nix Jugo ..nix šifarn :cool:

je si li čito da su Mörtl & Mausi pozvali Paris Hilton na Opernball???
ja sam odmah vrnul moje karte nazad :cool:

ne bi htio da se ta drolja zajedno s menom fotografira :zubo: :rolleyes:

jimmy jazz
16.01.2007., 18:43
a cuj sad je gotovo odkad su te vlovili na skijanju :D

DrSigmundFreud
18.01.2007., 17:05
nemre mene uloviti na skijanju :zubo:
ali slijedeći tjedan sam opet u Grazu :trio: pa prati novine :zubo:

nikad se nezna :rolleyes:

Seminom
19.01.2007., 18:01
ajme, nisam znao da to smeće čitaš :zubo:

...außerdem, ich nix Jugo ..nix šifarn :cool:

je si li čito da su Mörtl & Mausi pozvali Paris Hilton na Opernball???
ja sam odmah vrnul moje karte nazad :cool:

ne bi htio da se ta drolja zajedno s menom fotografira :zubo: :rolleyes:

pozdrav Sigmunde, kaj nisi na putu po Europi ?

Kada spominjes karte, evo naletio ja na sljedece http://cgi.ebay.de/Tanz-der-Vampire-Wien-PARKETT-MITTE-FREIE-SICHT_W0QQitemZ180075629383QQihZ008QQcategoryZ5766 7QQrdZ1QQcmdZViewItem

jeli to tvoj novi biznis? :D :D

el_mariachi
19.01.2007., 18:42
Hm... Jucer dodjoh iz Austrije pa jel moze konkretno nekoliko pitanja...

Da neko napise ako je vec siguran u to kako funkcionira politicki sustav u AT, kako se placa porez, malo o skolstvu i sl.
Vama koji zivite tu je to mozda sve poznato ali ja o tom nemam pojma.
Poz

DrSigmundFreud
19.01.2007., 20:21
pozdrav Sigmunde, kaj nisi na putu po Europi ?

Kada spominjes karte, evo naletio ja na sljedece http://cgi.ebay.de/Tanz-der-Vampire-Wien-PARKETT-MITTE-FREIE-SICHT_W0QQitemZ180075629383QQihZ008QQcategoryZ5766 7QQrdZ1QQcmdZViewItem

jeli to tvoj novi biznis? :D :D

ovaj tjedan sam tu ali se ne tužim, dosta sam u điru :)
nisam ni znao za te Vampire, ali sa kartama je je zbilja koma U Beču,
uvijek sve što nešto vrijedi mjesecima unaprijed rasprodano :rolleyes:

DrSigmundFreud
19.01.2007., 20:29
Hm... Jucer dodjoh iz Austrije pa jel moze konkretno nekoliko pitanja...

Da neko napise ako je vec siguran u to kako funkcionira politicki sustav u AT, kako se placa porez, malo o skolstvu i sl.
Vama koji zivite tu je to mozda sve poznato ali ja o tom nemam pojma.
Poz

:rolleyes: ...koja pitanja :s

pa biramo redovito ali nije važno jer je uvijek ÖVP na vladi :rolleyes:
porezi se plaćaju, i to masno :cool:
škola isto ima dosta :top:

ustvari slično ko u švabiji - ali bolje, i nismo tako oštri, ipak je Austrija balkanska zemlja :zubo:

jimmy jazz
20.01.2007., 21:16
glasanje je gradjanska duznost, odnosno dobar nacin ako oces iskazati svoj revolt. Gestapa vishe nema.

al postoji Zentrum für geistige Landesverteidigung, i takvi nemaju milosti prema eventualnim novim pridoslicama gleda integracije.
porezi ovise o visini brutto place. vishe dobijash, vishe poreza placas. godisnji je dosta dugi, kolko ono, 5 tjedni?
Njemacka je puno hladnija od Austrije, a seljaka imash sigdi.

stara becka skola je skoro izumrla jer se sad svi rivaju v nju, a ima i dosta Alpentrottela.

vojska se more sluzhiti sve do 35.

skolstvo je ok, a sve zavisi o skoli.
visoko skolstvo je jedno 20 godina ispred hrvatskog. 'ladno, ali standard.
zdravstvo isto tak. gospodarstvo 30.

no, nema mora(imaju josh samo Abbaziu :|), i stara becka skola je ko sto napisah skoro nestala, valjda tam negdi u kasnim 30ima, dok su nadvladali ratari, a intelektualci i umjetnici su se morali iseliti. :|

u zadnje vreme su becki arhitekti dosta jaki (coop&himmelblau, Delugan&Meisl, pa evo i "nash" Podreka koji bu sad gradil na Cvjetnom, a i Zaha Hadid je sim doshla) , ali to je mali dashak onoga kaj je Bec negda bil u stvaranju i umjetnosti.

DrSigmundFreud
23.01.2007., 14:02
Tako, Ball je bio :top:
Bio i naš novi ministar obrane, gradišćanski Hrvat Norbert Darboš
pa kad budemo opet ratovali evo nam Austrijska vojska u pomoć :zubo:
Osim toga čovjek je original :cool: nije služio vojsku nego civilnu službu :)

Dr Kurt Ostbahn je isto bija i zapivo sa muškom klapom :s
Dottore ima novi novcati komad :top: 30 godina je mlađa :)

2.Veljače opet Hrvatski Ball, u Hübners Kursalonu :rolleyes:

jimmy jazz
25.01.2007., 15:39
Daraboš. znal sam mam da taj vojske nije videl.

kak opet kod Hübnera?

Maska
27.01.2007., 12:01
Tako, Ball je bio :top:
Bio i naš novi ministar obrane, gradišćanski Hrvat Norbert Darboš
pa kad budemo opet ratovali evo nam Austrijska vojska u pomoć :zubo:
Osim toga čovjek je original :cool: nije služio vojsku nego civilnu službu :)

Dr Kurt Ostbahn je isto bija i zapivo sa muškom klapom :s
Dottore ima novi novcati komad :top: 30 godina je mlađa :)

2.Veljače opet Hrvatski Ball, u Hübners Kursalonu :rolleyes:

Hrvatski Bal je 04.02. u Wimbergeru, Wien 1070.

Seminom
18.02.2007., 20:51
Hej Sigmunde!
vidim da se zafrkavas ovdje po netu, da te pitam nesto. Kako prosao ovaj veliki Bal u Becu sa Hiltonovom ? - kaj prije polnoci napustila Logu ? - joj kakav skandal !

DrSigmundFreud
19.02.2007., 19:34
Opernball je bio :top: :top: :top:
..prava Bečka Operetta :) ...ali samo jer raja ovdje nama pravih problema :)

Paris je otišla oko 0,30h (po ugovoru sa Mörtl-om je trebala biti do 1,00h)
dosađivala se, pogotvo jer je zvijezda večeri (oprvadano) bila Ana Netrebko :cice: :cheer:
nova ljubav Bečlija :mudri: :frajer: :top:

DrSigmundFreud
19.02.2007., 19:49
...evo još malo multikulti iz Beča :)
zadnje ime je "nativ" :zubo:

http://tinyurl.com/2oadpu

Prebo
20.02.2007., 16:37
Opernball je bio :top:

Jesi bio?

..prava Bečka Operetta :) ...ali samo jer raja ovdje nama pravih problema :)

Paris je otišla oko 0,30h (po ugovoru sa Mörtl-om je trebala biti do 1,00h)
dosađivala se, pogotvo jer je zvijezda večeri (oprvadano) bila Ana Netrebko :cice: :cheer:
nova ljubav Bečlija :mudri:

Izgleda da sam ja jedini koji se ne pali na nju - preljepa je za opernu pjevacicu, vokalno je daleko od savrsenstva a i previse se smije, a ono sto je najbitnije vec ima tipa :). Nama obozavateljima Becke opere nema do Lucie Popp i ostalih diva osamdesetih i devedesetih. Ovo sada se fura samo na nekakve modele (Garanca, Netrebko...) i show :).

malicka
21.02.2007., 14:41
kad smo kod balova..

ja sam bila na multikultiball-u u grazu, super je bilo, jedino je u indijskoj sali previse smrdjelo po njihovim zacinima. ak se mene pita zeznuli su jer su stavili dj i kuhinju u jedan hörsaal. (bilo je to na kf uni graz).
bilo je dosta politicara, par crnaca, kosookih i naravno eklipe iz cijele ex-yu. naplesali smo se, to je najvaznije.

ima koji hrv ball u blizini graza il u grazu?

DrSigmundFreud
21.02.2007., 19:41
pa da šjora Netrebko nebi znala pjevati - opet joj ništa ne fali :zubo:
to je pravi komad :)

bio sam jučer u Grazu (skoro sam svaki tjedan doli) :)
u Pensionu gdje uvijek noćim je bio Gschnas - joj glava.... :) :top:

Prebo
21.02.2007., 20:45
pa da šjora Netrebko nebi znala pjevati - opet joj ništa ne fali :zubo:
to je pravi komad :)

bio sam jučer u Grazu (skoro sam svaki tjedan doli) :)
u Pensionu gdje uvijek noćim je bio Gschnas - joj glava.... :) :top:

Ma da je Sjora Nebretko komad i po je cinjenica.
No ja sam malo nostalgican prema onim starijim vremenima... no ta ljubav Beclija o kojoj govoris nece dugo trajat. Danas pjevaci imaju svoje agente i sam ogledaju kako ce namlatit sto vise para. Oni se ne vezu za neko mjesto, radi se o najobicnijim gastarbajterima (nista negativno). Ja osobno mislim da ta politika da se drzavljanstvo djeli sakom i bradom svim tim rusima, turcima, jugosima i ostalima koji uopce ne znaju nit uce jezik drzave u kojoj borave nece dobro zavrsit. Kad "obradi" Bec otici ce negdje dalje (ne zamjeram joj :) ). No prije je bilo drugacije - prije nije bilo agenata i u Becku operu je mogao doc na audiciju tko god je mogao (dolazili su ljudi i s ulice) i onda se nisu angazirali pjevaci koji dobro izgledaju vec koji dobro pjevaju i imaju dobar scenski nastup. Vec desetak godina gledam kako se svake dvije godine pojavi neka nova Netrebko (a onda stara padne u zaborav). Ne znam... prije je to sve bilo nekako romanticnije. Sad na operu dolaze ljudi koji zele da tamo budu vidjeni. Oprosti sto sam otisao OT ali sam prilicno emocionalan po tom pitanju :). No ko sro rekoh, dobar je komad.

BTW, sto ti je "Gschnas"?

DrSigmundFreud
23.02.2007., 21:29
Gschnas - austrijacizam, to je nešto kao Faschings-Party, prije je toga bilo u svakoj biritiji u sezoni :)
ali nema smisla biti nostalgičan "za dobrim starim vremenima"
Beč iz 70ih se nemože mjeriti da Bečom danas,
onda je bio duboka provincija a danas je otvoren i bogat grad

Prebo
24.02.2007., 00:55
Gschnas - austrijacizam, to je nešto kao Faschings-Party, prije je toga bilo u svakoj biritiji u sezoni :)
ali nema smisla biti nostalgičan "za dobrim starim vremenima"
Beč iz 70ih se nemože mjeriti da Bečom danas,
onda je bio duboka provincija a danas je otvoren i bogat grad

Nisam mislio na 70te vec pije na 90te i 80te, barem sto se operne scene tice. Da, danas je bogat i otvoren grad (barem sto se bogatih Rusa tice :) ) i najveca mu je mana vjetar koji zna biti pain in the ass.

DrSigmundFreud
25.02.2007., 20:08
pa baš neznam gdje te vjetar jebe, stanuješ u 10om???
ili 11om??
inače ne bi znao gdje je ovdje opasan vjetar :rolleyes:
intersantno je su ovdje skoro svi iz Beča
u utorak ću do Tirola, vraćam se preko Salzburga

puffko
25.02.2007., 22:00
evo mene zanima bas Oesterreich online...
mozda mi moze netko pomoci?
bit cu u Becu zbog nekog istrazivanja jedno 3-4 mjeseca u proljece.
Nasla sam preko poznanika stan idealne velicine i pozicije (7.) po izvrsnoj cijeni, medjutim nema internet.
Ima telefonski prikljucak, kablovski tv.
Gazda je suglasan da uvedem sto hocu medjutim upc trazi 12-mjesecni ugovor, a to mi je predugo.
Ima li tko kakvu ideju sto da radim?
Mislim u najgorem slucaju cu se slepati na one silne wireless hotspotove po gradu :D ali bih ipak nesto stabilnije i legalnije.

Prebo
26.02.2007., 13:54
evo mene zanima bas Oesterreich online...
mozda mi moze netko pomoci?
bit cu u Becu zbog nekog istrazivanja jedno 3-4 mjeseca u proljece.
Nasla sam preko poznanika stan idealne velicine i pozicije (7.) po izvrsnoj cijeni, medjutim nema internet.
Ima telefonski prikljucak, kablovski tv.
Gazda je suglasan da uvedem sto hocu medjutim upc trazi 12-mjesecni ugovor, a to mi je predugo.
Ima li tko kakvu ideju sto da radim?
Mislim u najgorem slucaju cu se slepati na one silne wireless hotspotove po gradu :D ali bih ipak nesto stabilnije i legalnije.

Os imat prijavljen boravak u Austriji i vizu dulju od 6 mjeseci?
Ako oces onda mozda mozes uzet Sim-only od nekog providera (Drei, T-Mobile, One ili A1).
Kolika ti brzina treba i koliko volumena?
Mislim da se za tako kratko vremena isplati jedino preko GSMa jer ovi drugi (UPC, Inode, Silverserver...) mislim da traze i lovu za prikljucak (~100 Eura) pa se ne isplati na krace razdoblje. Predlazem da se pokusas svercat na WLanu, ako ne upali onda mozda da uzmes neko GSM/UMTS rjesenje ako ti je dovoljno parstotinjak MB mjesecno i ako vec imas neki UMTS modem.

jimmy jazz
26.02.2007., 14:04
kakvo istrazivanje? cega? ko to placa? jel to na akademskoj instituciji? onda zamoli da ti tam daju internet-acount, a na veksim faksovima se moresh prek modema spojiti.

puffko
26.02.2007., 23:24
Os imat prijavljen boravak u Austriji i vizu dulju od 6 mjeseci?
Ako oces onda mozda mozes uzet Sim-only od nekog providera (Drei, T-Mobile, One ili A1).
Kolika ti brzina treba i koliko volumena?
Mislim da se za tako kratko vremena isplati jedino preko GSMa jer ovi drugi (UPC, Inode, Silverserver...) mislim da traze i lovu za prikljucak (~100 Eura) pa se ne isplati na krace razdoblje. Predlazem da se pokusas svercat na WLanu, ako ne upali onda mozda da uzmes neko GSM/UMTS rjesenje ako ti je dovoljno parstotinjak MB mjesecno i ako vec imas neki UMTS modem.

Da, mislim da je to to... zapravo mi je trebala potvrda da ne ganjam upc.
A mislim da cu srediti i nesto od ovoga sto Jimmy kaze.

Prebo
28.02.2007., 16:54
Da, mislim da je to to... zapravo mi je trebala potvrda da ne ganjam upc.
A mislim da cu srediti i nesto od ovoga sto Jimmy kaze.

Da, rekla si da imas telefonsku liniju u stanu. Ako je aktivna onda ces od fakulteta dobit dialin broj kojeg mozes koristit. Ako ce ti to bit presporo ili zelis bit mobilnda onda nisu losa ni ova GSM/UMTS rjesenja na trzistu. Ako recimo imas hardware za laptop (<80tak Eura) onda si pogledaj HUI na www.one.at. Za 10 Eura dobijes spor flatrate (prvih 250MB je brzo), UMTS brzina za 1GB = 20 EUR, 20GB = 50 EUR. Mozes "ugovorit" i na 3, 4 mjeseca i aktivacija nista ne kosta (do 9/4/07).

puffko
01.03.2007., 06:55
Da, rekla si da imas telefonsku liniju u stanu. Ako je aktivna onda ces od fakulteta dobit dialin broj kojeg mozes koristit. Ako ce ti to bit presporo ili zelis bit mobilnda onda nisu losa ni ova GSM/UMTS rjesenja na trzistu. Ako recimo imas hardware za laptop (<80tak Eura) onda si pogledaj HUI na www.one.at. Za 10 Eura dobijes spor flatrate (prvih 250MB je brzo), UMTS brzina za 1GB = 20 EUR, 20GB = 50 EUR. Mozes "ugovorit" i na 3, 4 mjeseca i aktivacija nista ne kosta (do 9/4/07).

Tocno sam o toj kombinaciji razmisljala, ali nisam znala ove detalje--puno ti hvala, ovo mi je sve jako korisno.

jimmy jazz
01.03.2007., 09:30
Da, rekla si da imas telefonsku liniju u stanu. Ako je aktivna onda ces od fakulteta dobit dialin broj kojeg mozes koristit.

zavisi na kojem si faxu ;)

Prebo
01.03.2007., 14:24
Tocno sam o toj kombinaciji razmisljala, ali nisam znala ove detalje--puno ti hvala, ovo mi je sve jako korisno.

Kod potpisivanja ugovora ce trazit pojedine stvari (po sjecanju govorim):

- prijavu boravka (Meldezettel)
- pasos sa vizom za Austriju koji vaze najmanje 6 mjeseci (dakle i viza!!!)
- baknovni racun (iako mozda mozes i sa uplatnicom a ne trajnim nalogom placat, nisam ziher)

Ak odolazis preko faksa i sve lege artis mislim da ces bez problema dobit sve ovo sto ti je potrebno. Ako ti se ne da sa svim time zaebavat onda zamolis nekog poznatog da to uzme na svoje ime, rizika za tu osobu prakticki ne postoji jer ne mogu nastat dodatni troskovi, mora jedino na vrijeme raskinut ugovor (~6 tjedana prije kraja tvog boravka).

Jel imas hardware? Koji si paket mislila uzet?

puffko
01.03.2007., 14:36
Kod potpisivanja ugovora ce trazit pojedine stvari (po sjecanju govorim):

- prijavu boravka (Meldezettel)
- pasos sa vizom za Austriju koji vaze najmanje 6 mjeseci (dakle i viza!!!)
- baknovni racun (iako mozda mozes i sa uplatnicom a ne trajnim nalogom placat, nisam ziher)

Ak odolazis preko faksa i sve lege artis mislim da ces bez problema dobit sve ovo sto ti je potrebno. Ako ti se ne da sa svim time zaebavat onda zamolis nekog poznatog da to uzme na svoje ime, rizika za tu osobu prakticki ne postoji jer ne mogu nastat dodatni troskovi, mora jedino na vrijeme raskinut ugovor (~6 tjedana prije kraja tvog boravka).

Jel imas hardware? Koji si paket mislila uzet?

Hardware nemam, ali mi nije problem nabaviti.

Pakete jos nisam ni pogledala, budem prek vikenda.

Ja sam u humanities, ali dolazim iz Engleske, raditi nesto za sebe i moj engleski department--tako da mi zapravo institutional affiliation ne treba. Ali izgleda da cu ga imati jer mi ga sami Austrijanci nude, i ured i internet itd, no zivi bili pa vidjeli.

jimmy jazz
01.03.2007., 15:52
humanitarka?

puffko
01.03.2007., 15:56
humanitarka?

molim :confused:

jimmy jazz
01.03.2007., 16:08
humanities, humanitarna pomoc i to.

puffko
01.03.2007., 16:10
humanities, humanitarna pomoc i to.

valjda se (lose) salis. Humanities, kao znanstveno podrucje, nemaju naravno veze s humanitarnom pomoci.

jimmy jazz
01.03.2007., 16:11
pa kaj ti se ti sad pravish englezom, ak idesh v austriju izrazavaj se da te ceo svet razume.

puffko
01.03.2007., 16:15
pa kaj ti se ti sad pravish englezom, ak idesh v austriju izrazavaj se da te ceo svet razume.

Ajde molim te nemoj sad svoju blamazu prebacivati na druge ;)

jimmy jazz
01.03.2007., 16:17
:rofl:

glamour
07.03.2007., 07:58
http://www.gustloff-online.de/selbsthilfegruppen/jugo.htm

:lol: :lol: :rofl:

DrSigmundFreud
13.03.2007., 15:06
Počela je sezona na Naschmarktu :) :top:

danas je bilo genijalno 20°, a na suncu ko u ljetu, svi kafići, restorani, birtije su bile pune
i došla je televizija snimati kako ljudi uživaju tako sam se u tren maknuo da me nebi tko iz firme večeras na televiziji gledo kako "radim" :cool: :zubo:

jimmy jazz
13.03.2007., 15:16
joj idem vun, malo planinariti na Wienerberg josh dok ima sonca!?

nisam bash bil produktivan na poslu :rofl:

mozda skoknem denes v aromat :top: hrana

zrilce
29.03.2007., 21:12
hej..
tko zna kak je u Becu ili Grazu za zaposliti se-med sestra.
koliko su okvirno place,podstanarstvo...

golubica28
30.03.2007., 21:48
beci li se tko tu veceras iz beca?:p

Francikus
10.04.2007., 12:46
Pozdrav svima,
postoje neke šanse da dobijem posao kao inženjer (Verfahrensingenier) u Austriji.
Sad, molim vas za podatak kolike su tu plaće? Da znam u pregovorima.

DrSigmundFreud
10.04.2007., 18:51
... a što verfahruješ?
koja branša :confused:

mislim, ako si Inšinör ona bi i titulu trebo zanti i pisati, barem za privatnu potrebu

Francikus
11.04.2007., 06:06
Dipl.Ing. Verfahrensingeneur =dipl. ing. kemijske tehnike, posao projektiranja u projektnom timu

DrSigmundFreud
11.04.2007., 19:21
o kemiji i cijeloj braši nemam pojima, niti o lovi koja se okreće
neke Austrijske firme su u expanziji pa je javi na ...Jobs & Karriere

OMV
http://www.omv.com/smgr/portal/jsp/index.jsp?p_site=AT

Borealis je prošle godine preselio centralu u Austriju (sad je susjed OMV-u)
http://www.borealisgroup.com/public/

Alpla su isto Austrijanci, ove godine grade 10 novih fabrika (imaju ih preko 100)
http://www.alpla.com/start.asp?lang=2

ili se javi na Kunststoff-cluster, tu su 388 firma učlanjeni
http://www.kunststoff-cluster.at/
Moja iskustva sa Austrisjkim Clusterima su dobri

DrSigmundFreud
19.04.2007., 21:13
ecola ... danas u 11 je pala povijesna jebačina :Sex:

Yang Yang i Long Hui su napokon ... znači stiže prinova bit će sigurno popularnija od Knuta-a :)

http://www.oe24.at/zeitung/oesterreich/wien/article126685.ece

°~Snoopafella~°
03.06.2007., 23:34
i austrijanci ;-) je netko navratil na ö3 piknike ( http://oe3.orf.at/aktionen/stories/189836/ )? ja sam danas prosla tako reci pokraj toga...nis posebno, ok za klince

jimmy jazz
05.06.2007., 16:10
nigdar cul. probaj bolje fm4.

°~Snoopafella~°
05.06.2007., 20:39
nigdar cul. probaj bolje fm4.

sprobano i jako kul :D

duda09
06.06.2007., 14:02
i austrijanci ;-) je netko navratil na ö3 piknike ( http://oe3.orf.at/aktionen/stories/189836/ )? ja sam danas prosla tako reci pokraj toga...nis posebno, ok za klince

nisam bila..izbjegavam te guzvare

hedomaza
26.06.2007., 14:15
evo,ljudi,zadnja ste mi nada.:) ja sam jedna cura jako zainteresirana za studiranje engleskog/španjolskog/francuskog (bilo koja kombinacija) u grazu. evo mojih pitanja;
1.) kolika je školarina za hrvatske studente?
2.) kakve su šanse da ću dobiti dom?
3.) ako sam prošle godine već upisala fax (bez plaćanja) u Hrvatskoj,a želim krenuti ispočetka u Grazu,imam li svejedno pravo na oslobađanje od školarine?
4.) kakvi su uvjeti za upad na recimo engleski/španjolski kombinaciju? moram li te studije upisati u Hrvatskoj da bih se mogla prebacivati u Graz?

Hvala unaprijed svim dobrim ljudima koji će mi pomoći.
Ivana:cool:

°~Snoopafella~°
26.06.2007., 16:20
1.) skolarina ti je 379,22 po semstru

2.) sanse da dobijes dom su relativno velike, samo se prijavi na vrijeme
evo ti lista: http://www.info-graz.at/phpmain.php?catid=5068

3.) nemas, i provjeri si mozda mozes neke ispite prebaciti

4.) ima ti odradena kvota kolko "ausländera" primaju, al u principu svi upadaju, jedino moras obavezno bas te odredene studije koje mislis i u grazu studirati biti upisana kod nas, jer inace nista

DrSigmundFreud
19.07.2007., 20:45
...dobro rajo, kak vam ide po ovim afričkim temperaturama :confused:
danas je četvrti dan na 37-38°,
sutra idemo na 39° :eek:

Ja potrošim navečer .... pa po nekeliko špricera :zivili:
...ide i butelja i po Veltlinca, zelenog, svaki dan :eek:

... i opet vruće :rolleyes:

°~Snoopafella~°
19.07.2007., 23:11
jednom rjecju "prekuhavam"

DrSigmundFreud
20.07.2007., 16:45
...evo, bio sam dans uru i po na Donauinsel (FKK)
izglada da u Beču niko ne dela, svi su na kupanju :rolleyes:
sad idem u Stadtheurigen u 8om, rezerviro sam na vrijeme
...Loimer Grüner Velltliner
...Gelber Muskateller
...Grammlschmalz
...Bradlfettn
...Faschierte Laberl
...Sterisches Verhackerts

:cool: :zivili: :klopa: :cool:

Doberman
23.07.2007., 07:41
...pod kojim uvjetima se moze raditi u Austriji sto se tice njihovih zakona? (radna dozvola, viza... ili neki drugi nacin za legalan boravak)

koliki je iznos place potreban za mjesecni zivot... pokusavao sam pronaci nekve parametre prosjecne place, al naisao sam na svasta tako da mislim da bi bilo jednostavnije cut to iz necijeg "pera" koji to na vlastitoj kozi osjeti...
postoji opcija place... a isto tako postoji opcija place plus stan-hrana...

koji su lose strane rada u Austriji... ako ih ima... ili su sve samo prednosti?

;-)
toplo se nadam da ovaj moj post nece ostat nezamjecen i bez odgovora...

hvala

DrSigmundFreud
23.07.2007., 09:19
...

koji su lose strane rada u Austriji... ako ih ima...

....jako tesko do radne dozvole :rolleyes:

a struka ti je...?

Doberman
26.07.2007., 05:55
....jako tesko do radne dozvole :rolleyes:

a struka ti je...?

... za ono sto bih radio struka mi je apsolutno nebitna... jer za te poslove na zalost nije stvoren sluzbeni sustav skolovanja ili stjecanja zvanja...

meni je presudan odgovor na pitanje koji su to novci s kojima bi covjek moga zivjeti u Austriji... tipa toga u Hrvatskoj se moze zivjeti s 5-7k, lagodno od 7-10k a iznad 10 postajes car...

jer svijestan sam da cu bit potplacen mozda i cijelo vrijeme... npr... u tom zanimanju imas 4-6 stupnjeva poslova, imam informacije da
1. imaju placu od 800-1000 + stan i moguce nesto hrane
2. od 1000-1200 plus smjestaj, troskovi vezani uz posao i moguci bonus 10%
3.oko 1500 plus smjestaj, troskovi i moguci bonus 10%
4.iznad 2000 plus smjestaj, troskovi, bonus koji moze biti i jako velik.

DrSigmundFreud
26.07.2007., 17:50
Dobra, znači bez pametne kvalifikacije nema radne dozvole ni pod razno,
a onda su sve druge diskusije više akademskog karaktera :rolleyes:

Pametno možeš ovdje preživjeti od 1500.- netto ako imaš jeftin smještaj...

Stan (zapravo sobu ili krevet) imaju samo sezonci u uostiteljstvu (tzurizmu)
plaće se tu kreću oko 1200.- netto, ali isto treba radnu dozvolu

Teško je na crno jer sve više poslodavaca to izbjegava, kazu su masne :zubo:

jimmy jazz
26.07.2007., 21:29
lose strane sve je opjeval Stulic, austrija zemlja teska za perace sivih cesta, suzy f. nije mi se dopao tvoj grad.

ak nisi perac cesti cist se fajn zhivi a najbolje u dvoje ;) cela jedna placa ide na stranu, a to je ono, recimo minimalno 1500€ ak imash fax. placa ima najmanje 14 na godinu, ak si namjesthtenik ili radnik, ak si samostalan onda kolko si sam dash.
ak sam zivish, onda ti je dosta 1300 netto minimum za neki polu-pristojan zivot, ovisi o potrebama, sve iznad je bolje.
2000 netto je super, dej bog! ne zaboravi da ima najmanje 14 placa, od kojih su dve dosta vece nego nego normalnih 12. jedna na ljeto, druga za Bozic, i to je cist ljepo. funkcionirajuca socijalna drzhava, standard jedno 20-30 let ispred Hrvatske - ali stegnutije; i jako velika rupa izmedju jako kul ljudi i onih drugih. ovi jako kul se vecinom ocu iseliti u toplije predjele :D
ovih drugih ima malo vishe i morbidni su.
Njemci sve vishe dolaze - oni nemaju 14 placa i slobodni fax.

i na kraju da zavrshim, Austrija zemlja teeshka..

jimmy jazz
26.07.2007., 21:36
radnu dozvolu treba za tebe zatrazhiti firma, i nije sigurno da bush dobil jer postoji kvota, il sam osnujesh svoju firmu ko Zagorec.
stranci jako tesko sad dolaze, ima dosta azilanti ionak, a Bec cini mi se ima vec jedno trecinu ljudi s immigration backgroundom, tak da prakticki niko vishe ne dolazi, izvan EU. cak ni Bugari ni Rumunji nemru dojti sam tak, iako su u EU. al Rumunji dolaze anyway, pa prose po vulici ili dojdu dok nikog nema doma. :| velika vecina ostalih pridoslih stranci su ruralni - turci, cigici, bosanci koji su se josh najbolje integrirali (jer nemaju o cem vec sanjati tam dolje), pa ti sad zamisli tenzije.

kast
21.09.2007., 09:35
Molim vas za pomoć!!!!!
Kćer i ja tražimo informacije o studiranju u Beču ili Gratzu.Ona bi studirala ili medicinu ili veterinu.Gdje polaže prijemni,ovdje u Hr. ili tamo?Gdje je bilji studij u Gratzu ili Beču?Koji stupanj njemačkog jezika mora položiti?
Ona je tek sada maturantica ali krećemo svaka na svoju stranu tražiti informacije,stoga vas još jednom molim za pomoć.

red_shrike
21.09.2007., 19:36
Prijemini se ne polažu jr to ne postoji. Treba ti prijepis ocjena i buduči da ima HR diplomu vjerojatno i nostrifikacija. Njemački joj treba biti ne na govornoj razini ali vrlo blizu toga. Ako nije, spremi te se na to da može past godinu (ali za žrtvu učenja jezika nije loše). Život će te cijenovno koštati oko 600 € pa na više. Pazi s time se da preživjet relativno ugodno ako dijeliš stanarinu i paziš što jedeš. Profesori su slični našima, al ije nastava bolje izvedena skupa sa korekcijama ispita. Recimo, ispite ne korigiraju oni nego strojevi, te, za razčliku od naših fakulteta ljudi imaju sav potreban materijal i knjige za učit. Za najbolje informacije odi u Autrijsku ambasadu.

labude jezero
22.09.2007., 16:30
Bok ekipo,

Imam jednu ponudu: raditi u Beču (u prodaji - a kupci su mi u Hrvatskoj, tako da bi 50% vremena putovala do njih). Nude mi 1650 Bruto, X 14, + bonus koji je otprilike još 2 plaće....dakle, maksimalno (ako se uzme porez od 18%???) mi ostane oko 1,600 Eura.

Pitanje oko stana: postoji li nači da se u kratkom vremenu nađe pristojan (ništa pretjerano, može i shared) stan za max 400 Eura kraj Ubana, bez da se agenciji plate 3 rente, i bez da se plati 3-mjesečni deposit (dali se mora platiti i jedno i drugo?)

Općenito pitanje: dali se takav posao isplati raditi za tu plaću, naime već kad selim htijela bi staviti na stranu barem 300 Eura...znaći, trebala bi živjeti sa 500-600 Eura na mjesec (jer uvijek će biti nepredvidljivih troškova, zar ne).

Pitanje oko posla? Kakva je općenito govoreći radna kuptura u Beču (odnos poslodavac-zaposlenik, ima li lčijepog odnosa i podrške ili samo ono radi i postiži targete?, dali se kolege na poslu (mladi) druže izvan radnog vremena, dali su mentori/šefovi spremni pružiti podršku i pomoć kada je potrebno (u početku)?

I na kraju...dali se je relativno "lako" ukomponirati u Bečki način života, tj. što je Bečki način života zapravo? Ne pričam o emigrantskom načinu života, već "Bečkom" - koliko god to rijetko bilo...dakle, mene više zanima kazalište, koncerti, kultura, eventualno Bečka kava, skijanje i ostale Austrijske navike i stil života..:) Mind you, ne pričam Njemački ali bi malo "pohvatala", (na poslu mi neće trebati), uostalom živjela sam u već 5 zemalja a ova mi je nekako još i najbliža radi blizine i naših ljudi tamo..

Hvaal vam puno, bit će mi jaaako drago ako mi netko odgovori!!

Lijep pozdrav,

Labuđe jezero

todaytonight
22.09.2007., 17:51
ne mozes li raditi za njih i zivjeti doma u HR? i ne placati nikakvu taksu (jer zaradjeno unosis izvana)?

mozes sjedjeti u Australiji npr i raditi za Austriju tj imati trziste po cijelome svijetu?

kad lijepo zaradis, nije problem skoknutu do Beca kad god hoces!

btw da li ti je to osnovna placa na koju dodajes po ucinku tj koliko prodas/koliko napravis utrska?
je l to nedjeljno ili fortnight (dvotjedno) 1650 E?

DrSigmundFreud
22.09.2007., 18:11
Lova je smiješno mala i zato zaboravi to, s tom lovom nemreš ovdje preživjeti

Ovako ti to kod nas funkcionira
1) trebaš radnu dozvolu
2) dogovoriš posao i sve uvijete, poslodavac ti pošalje potpisan ugovor doma, ti pregledaš i pristaješ ili tražiš još neke izmjene, onda stiže novi potpisan ugovor i to je to. Bez potpisanog ugovora nemoj ni početi raditi niti daj otkaz u starom poslu. Usmena obećanja su većinom za qurac.

Nezam u kojoj si branši jer su razlike prilične ali postoje minimalci
Za provadače-terenece važi fixum plaća plus provizija, sve zajedno nebi smijelo biti za ispod 3000.-€ brutto (minimalc za početnike)
Obavezno službeni auto, mobitel i Laptop sa Internet-karticom
Dnevnice, idu do 35.- 40.-€ netto na dan, neke firme ne plaćaju a ja za takve nikad nebi radio.
Dogovor koliko Hotel smije koštat, to je meni jako važno da se plaćaju pametni Hoteli, inače ja redovito prekoračujem gornju granicu tako de se ne priviknu na jeftine destinacije :)

Inače je Beč prva liga za živit, Austrijanci su pola Balkanci pa ćeš se brzo priviknut

BROTHERS
22.09.2007., 18:15
Bok ekipo,

Imam jednu ponudu: raditi u Beču (u prodaji - a kupci su mi u Hrvatskoj, tako da bi 50% vremena putovala do njih). Nude mi 1650 Bruto, X 14, + bonus koji je otprilike još 2 plaće....dakle, maksimalno (ako se uzme porez od 18%???) mi ostane oko 1,600 Eura.

Pitanje oko stana: postoji li nači da se u kratkom vremenu nađe pristojan (ništa pretjerano, može i shared) stan za max 400 Eura kraj Ubana, bez da se agenciji plate 3 rente, i bez da se plati 3-mjesečni deposit (dali se mora platiti i jedno i drugo?)

Općenito pitanje: dali se takav posao isplati raditi za tu plaću, naime već kad selim htijela bi staviti na stranu barem 300 Eura...znaći, trebala bi živjeti sa 500-600 Eura na mjesec (jer uvijek će biti nepredvidljivih troškova, zar ne).

Pitanje oko posla? Kakva je općenito govoreći radna kuptura u Beču (odnos poslodavac-zaposlenik, ima li lčijepog odnosa i podrške ili samo ono radi i postiži targete?, dali se kolege na poslu (mladi) druže izvan radnog vremena, dali su mentori/šefovi spremni pružiti podršku i pomoć kada je potrebno (u početku)?

I na kraju...dali se je relativno "lako" ukomponirati u Bečki način života, tj. što je Bečki način života zapravo? Ne pričam o emigrantskom načinu života, već "Bečkom" - koliko god to rijetko bilo...dakle, mene više zanima kazalište, koncerti, kultura, eventualno Bečka kava, skijanje i ostale Austrijske navike i stil života..:) Mind you, ne pričam Njemački ali bi malo "pohvatala", (na poslu mi neće trebati), uostalom živjela sam u već 5 zemalja a ova mi je nekako još i najbliža radi blizine i naših ljudi tamo..

Hvaal vam puno, bit će mi jaaako drago ako mi netko odgovori!!

Lijep pozdrav,

Labuđe jezero

idi ako hoćeš, ali sa 600 eura mjesečno za život ja ne bih...dali bi išta uštrdio uopće?

labude jezero
23.09.2007., 11:51
ne mozes li raditi za njih i zivjeti doma u HR? i ne placati nikakvu taksu (jer zaradjeno unosis izvana)?

mozes sjedjeti u Australiji npr i raditi za Austriju tj imati trziste po cijelome svijetu?

kad lijepo zaradis, nije problem skoknutu do Beca kad god hoces!

btw da li ti je to osnovna placa na koju dodajes po ucinku tj koliko prodas/koliko napravis utrska?
je l to nedjeljno ili fortnight (dvotjedno) 1650 E?

Bok, to i nije opcija, tamo je centrala pa bi tamo sjedila, a ovdje (u HR) bi dolazila na putovanja jer su mi ovdje kupci moje bi morsala poslećivati (cca 50% vremena). Plaća je mjesečno TOLIKA..DAKLE OČITO PRE-MALA ZA ok ŽIVOT U bEČU...
hVAAL NA SAVJETIMA!!!!!!!!!

labude jezero
23.09.2007., 11:55
Lova je smiješno mala i zato zaboravi to, s tom lovom nemreš ovdje preživjeti

Ovako ti to kod nas funkcionira
1) trebaš radnu dozvolu
2) dogovoriš posao i sve uvijete, poslodavac ti pošalje potpisan ugovor doma, ti pregledaš i pristaješ ili tražiš još neke izmjene, onda stiže novi potpisan ugovor i to je to. Bez potpisanog ugovora nemoj ni početi raditi niti daj otkaz u starom poslu. Usmena obećanja su većinom za qurac.

Nezam u kojoj si branši jer su razlike prilične ali postoje minimalci
Za provadače-terenece važi fixum plaća plus provizija, sve zajedno nebi smijelo biti za ispod 3000.-€ brutto (minimalc za početnike)
Obavezno službeni auto, mobitel i Laptop sa Internet-karticom
Dnevnice, idu do 35.- 40.-€ netto na dan, neke firme ne plaćaju a ja za takve nikad nebi radio.
Dogovor koliko Hotel smije koštat, to je meni jako važno da se plaćaju pametni Hoteli, inače ja redovito prekoračujem gornju granicu tako de se ne priviknu na jeftine destinacije :)

Inače je Beč prva liga za živit, Austrijanci su pola Balkanci pa ćeš se brzo priviknut

Bok, i hvala na odgovoru!!

Da, plaća je užas, slažem se, i odlučila sam ne ići. Ugovor i radnu dozvolu bi dobila, to bi oni kao napravii, naravno nebi išla dok to nije gotovo. Ali kada sam sve zbrojila i oduzela...ne isplati se, pogotoov zato što posao i nije pre-visokog profila. Jedini i glavni razlog zbog kojeg bi išla je taj da se osamostalim (ne živim kod staraca), pa makar u nekoj rupi u Beču za 400 Eura..ali, mislim da ipak neće biti ništa.

Hvala još jednom i pozdrav iz Zagreba!!!

Denka
25.09.2007., 14:37
Ja živim u Mostaru (Hercegovina) i imam jedno pitanje.
Mislio sam studirati arhitekturu u Beču.Državljanin sam BiH i Hrvatske.Neki su mi rekli da postoji nekakav austrougarski 100-godišnji ugovor koji daje nekakve povlastice za studiranje.Zanima me je li taj ugovor još u funkciji i ako jest koje su to povlastice.
Hvala

red_shrike
25.09.2007., 16:14
To ti se odnosi na sve države pra-bivše države (austro ugarske) i znači da imaš pravo na besplatni fakulet. Nažalost, to ti većinom pije vodu samo u Grazu, a u Beču samo na par mjesta. Za detalje kontaktiraj fakultt koji te zanima.cijena faksa u Austriji i HR ti je ista inače (ok, približno ista).

°~Snoopafella~°
28.09.2007., 15:23
Prijemini se ne polažu jr to ne postoji. Treba ti prijepis ocjena i buduči da ima HR diplomu vjerojatno i nostrifikacija. Njemački joj treba biti ne na govornoj razini ali vrlo blizu toga. Ako nije, spremi te se na to da može past godinu (ali za žrtvu učenja jezika nije loše). Život će te cijenovno koštati oko 600 € pa na više. Pazi s time se da preživjet relativno ugodno ako dijeliš stanarinu i paziš što jedeš. Profesori su slični našima, al ije nastava bolje izvedena skupa sa korekcijama ispita. Recimo, ispite ne korigiraju oni nego strojevi, te, za razčliku od naših fakulteta ljudi imaju sav potreban materijal i knjige za učit. Za najbolje informacije odi u Autrijsku ambasadu.

od kad to da netreba prijemni??? malo krivi odgovor

treba prijemni, al ga moras poloziti u hrv i onda se prebaciti u aut
jos za nikog nisam cula da se upisao bez prijemnog, bar na KF Uni Graz, jedino ak su roditelji radili u aut duze od 7 godina

°~Snoopafella~°
28.09.2007., 15:41
pogledaj si na http://www.tugraz.at/

i za domove: http://www.info-graz.at/phpmain.php?catid=5068

red_shrike
28.09.2007., 22:41
Prepričavam što mi je prijatelj rekao. Ja sam e u međuvremenu upisao na PMF matematika. Njemu nije trebao šrijemni ispit (imao je IB diplomu). Tu je ograničeno moje znanje jer znam samo međunarodne standarde (mo0je i njegove), nisam 100% siguran za hr situaciju, ali nemože biti predaleko.

°~Snoopafella~°
28.09.2007., 23:16
cuj, dok vec jednu diplomu imas, tj bakk onda nije bad, onda naravno da mozes bez prijemnog nastaviti mag, al ak si "friski" student onda se moras u hrv upisati i tako reci prebaciti, inace ne primaju

red_shrike
28.09.2007., 23:24
To neznam, zanm da se sa IB direktno upisao i to bez nostrifikacije, samo uz prijevod diplome (engleski na njemački). Meni bi bilo isto, smao sam se ja na kraju odlučio ostat ovdje. Loša odluka. Jako loša, špto se može vidjet po nedavnim demonstracijama na mojem faksu.

°~Snoopafella~°
28.09.2007., 23:32
a cuj, i kod nas, mislim u aut, je sad sranje s tim novitetima.. stalno nes mjenjaju, nikak se nemogu dogovoriti, a mi studenti ispastamo

pa vidi jedan semestar pa ako ti bude lose u hrv, mozes i ljetni semestar tu upisati, jer ti nema veze dal pocinjes s ljetim il zimskim, bar kod vecine fakulteta

maja1987
04.10.2007., 16:04
ja sam sad upisla pravo u salzburgu, prvi semestar... morala sam se prvo upisati u hrv. i tamo sam odma pri upisu trazila potvrdu da sam upisana, tu potvrdu i svjedodzbu s mature sam prevela i predala ovdje. to je sve sto ti je potrebno za upis ako si udana/udan za austrijanaca... zapravo ja se nisam morala ni upisati u hrv,jer mi je muz austrijanac, ali sam svejedno to napravila..
njem. sam ucila u srednjoj, morala sam prije upisa proci neki test da vide da li sam spremna za faks... polozila sam ga, a uopce nije bilo tesko. tako da sam upisala redovno. u slucaju da nisam prosla njem.morala bi ga uciti na na faksu i paraleno VANREDNO studirati , kada se polozi njem.moze se prebaciti na redovno. pri upisu su mi jos rekli, ako zelim mogu uciti njem. s tim da ne moram polagati nikakve ispite jer sam svoje sto me sljeduje vec polozila...
za osobe koje dolaze studirati iz hrv. moraju imati na racunu neku cifru ILI im se netko tko zivi u aust. mora potpisati da ce vas uzdrzavati, to je u slucaju da vam rod. ne zive u aust. faks svi moraju platit oko 375 eurica

red_shrike
05.10.2007., 12:47
Nemoj mi reć da imaš 19 godina i već si se udala? Znam da pomaže kod upisa, ali ipak... nadam se da si sretna sa tim odabirom. Ja ću definitivno vidjet kakve će mi ocjene biti ovaj semestar, ap ako sve bude kako treba mogu počet razmišljat o idućem koraku

maja1987
05.10.2007., 15:18
Nemoj mi reć da imaš 19 godina i već si se udala? Znam da pomaže kod upisa, ali ipak... nadam se da si sretna sa tim odabirom. Ja ću definitivno vidjet kakve će mi ocjene biti ovaj semestar, ap ako sve bude kako treba mogu počet razmišljat o idućem koraku

sa 20 sam se udala, ali ne radi faksa... zbog njega sam i dosla u austr. inace nebi NIKADA ni pomislila da dodem ovdje studirati... ja bi vise volila da sam u hrv.na faksu... eto, sutra pocinjem i raditi u mcdonaldsu, danas sam isla na dogovor i vec sam dozivila neugodnosti :confused:
sva sam u nekom strahu, da necu uspjeti, bojim se a nemam nikoga tko me razumije... :ne zna:

red_shrike
05.10.2007., 15:26
Razumijem te ja. U stranoj zemlji si uvjek stranac i nema ti spasa. Radiš u McDonaldsu za đeparac ili nije na faksu najbolje prošlo.

California
05.10.2007., 21:22
Nešto sam zaboravio reći; iako sam iz RH nemama hrvatsku diplomu već IB (international baccalaureat). Zna li tko kako idu takve diplome? Možeš li pitati na faksu prevoditeljice (u slučaju da sam ja nešto fulao)?

hej ja sam trenutno u myp-u.
kakve si ocjene imao, kaj gledaju 3. i 4. raz ili i 1. i 2. te jesu li ti priznali ib diplomu na našem faxu?
znam da je dosta ib-ovca planiralo na webster, ali je fax preskup =S
pozdrav :)

red_shrike
07.10.2007., 18:53
Naši ti ne priznaju diplomu bez nostrifikacije. Nakon nje, bez obzira na predmete bit će ti priznata kao opća gimnazija, s time da se ocjene neće prevodit. Gledali su samo ocjene iz 3. i 4 razreda što se IB tiče, i prva dva iz američke diplome. Ni pod razno da ti ne padne na pamet ići na europski faks sa US diplomom, nego samo IB.
Sad sam u ZG, ako što rekoh velika greška. Razlog je jednostavan, a taj je da IB diploma daje međnarodno znanje koje nije prilagođeno hrvatskim potrebama. To znači da nečeš učiti isto što i hrvatski kolege. Sad se sigurno pitaš kako je to moguće, pa povjest je povjest i matematika matematika. Štos je da IB uči razmišljat i zaključivat te se koristi moderna tehnologija za praktične svrhe.

U hrvatskim školama i fakultetima ti se radi više o štreberaju, teoretskom znanju bez puno praktičnih primjera i slično tome. Recimo, iz povjesti nečeš raditi hrvatsku povjest (što je oko 50% nacionalnog programa), pa iz matematike radiš vjerojatnost i statiskitku, diferencijalni račun i jako malo planimetrije, stereometrije i geometrije općenito. Isto, metode su ne-algebarske prirode.

Iz povjesti se isto uči analizirat događaje, a puno se manje inzistira na znaju kada je Hitler jeo grah a više na tome kako je što izvedeno i analiza korak po korak. Hrvatski na primjer (ko i ostali A jezici) su ti čista književnost. Ja sam imao bilingual diplomu sa engleskim i hrvatskim kao A2 i A1 diplomu pa recimo nemoram polagat TOEFEL i slične testove (jer sam imao 5 na english SL) za anglo-saksonske fakultete.
Vani ti je puno lakše jer će ti metode i znanje priznat, a ovdje ti je to problem. Sistem je veoma nazadan i ne-fleksibilan.

Sad, zašto sam ja ostao? Zbog niza problema koji su me spriječili da odem, a privatne su prirode. Tek se sada otvara mogučnost da izmigoljim. MOja preporuka ti je, ako si možeš to priuštit, je da odeš u UK, negdje izvan Londona. To ću bar ja učinit iduće akademske godine. Što se tiče europskih fakulteta nije ti potrebna nostrifikacija već samo prijevod. Austrijski te upišu samo na bazi te diplome, bez bilo kakvih dodatnih zezancija (recimo gore opisanih prebacivanja i slično ili nostrifikacija). Ak hočeš možemo se jednom i nać pa da ti to malo podrobnije objasnim.

maja1987
07.10.2007., 20:08
Razumijem te ja. U stranoj zemlji si uvjek stranac i nema ti spasa. Radiš u McDonaldsu za đeparac ili nije na faksu najbolje prošlo.

ma za deparca, danas i jucer sam radila, umorna sam ko konj :(
nisam jos naucila onako pravo njem. znam samo po skolski, u tudoj sam zemlji, i onako nade te se jedna osoba koja te zajeb..( neki turkis)...
tek sam krenila s faksom... tesko je u tudoj zemlji, upznala sam par ljudi u mcdonaldu koji su prosli ovo sto i ja sad prolazim(isto strani studenti), znam da nisam jedina, to me tjesi :eek:

California
07.10.2007., 20:33
poslala sam ti pp.
koje si predmete izabrao u dip-u, high ili standard level?

a kaj se tiče studiranja zagreb mi je zadna opcije. čak je i dubrovnik prije zagreba jer naši fakulteti mi se čine preteškim za znanje koje nude, tj. ne sviđa mi se način rada.

maja što stuidraš? na njemačkom ili engleskom?
drž se ;)

lijepi pozdrav :)

red_shrike
07.10.2007., 21:53
U HL matematika, fizika i njemački (B1), a SL: engleski A2, hrvatski A1 i povjest. EE mi je bio iz psihologije na temu subliminalnih poruka.

California
08.10.2007., 09:30
U HL matematika, fizika i njemački (B1), a SL: engleski A2, hrvatski A1 i povjest. EE mi je bio iz psihologije na temu subliminalnih poruka.

hmm nisam znala da se može uzeti tri jezika.
jeli bi mogla ići ova kombinacija: hrv, eng, fra, psihologija, ekonomija, matiša, fizika (ak se mora?)...
kak si prošao u dip-u jer nam svi profači, a pogotovo raska (kos) govori kak su 3. i 4. puuuno teži, kak ćemo morati konstantno učiti, blablabla...

maja1987
08.10.2007., 11:05
ma za deparca, danas i jucer sam radila, umorna sam ko konj :(
nisam jos naucila onako pravo njem. znam samo po skolski, u tudoj sam zemlji, i onako nade te se jedna osoba koja te zajeb..( neki turkis)...
tek sam krenila s faksom... tesko je u tudoj zemlji, upznala sam par ljudi u mcdonaldu koji su prosli ovo sto i ja sad prolazim(isto strani studenti), znam da nisam jedina, to me tjesi :eek:

studiram na njem...

red_shrike
08.10.2007., 13:19
Ne bi ti išla ta kombinacija jer imaš 7 predmeta a dip dozvoljava samo 6. To značiu da bi jedan od tih morala uzeti kao dodatni certifikat što bi ti pomoglo tijekom upisa ali i otežalo učenje. Što se tiče toga da je teže, neznam jer nisam bio u myp da bih mgao usporedit. Generalno ti je kao na faksu, treba učiti redovito i ne si dozvolit da te zatrpa previše stvari. Obavezno napisat extended essay, historical investigation i ostala čuda u prvoj godini diploma programa. Nemoj si niti luda i/ili pijana i drogrirana dopustiti da ti to ostane za drugu godinu. Mislim, te dvije gosdine nisu tako teške, al imogu biti. Ovisi o tebi i kako se postaviš prema tome, ali i jaaaako ovisi o tvojim profesorima. Vidjet češ da većina ljudi kod istih profesora ima slične ocjene. Recimo, kod mene smo iz njemačkog svi imali 6-7. Prosjek je bio iz njemačkog 6.5 kada sam ja otišao, a iz matematike je bio 3.3. Sad, štos je da se tipu iz matiše jebalo živo pa se nije trudio sve pokazat i nama proddavao basne, a ravnatelju govorio kako smo mi svi retardirani. Iz njemačkog je recimo bilo obrnuto, žena se jako trudila i radil ismo više nego što trebapa je bilo dobro. Nakon pra generacija sigurno nisu svi retardirani ili ekstra pametni! Znači, ako vidiš da neki profesor ima loš prosjek (kod mene su dvojca dobila otkaz zbog toga), počni paničarit i tražit literaturu.

California
08.10.2007., 19:49
kužim ;D
ček, ti si završio aisz ili mioc?

red_shrike
08.10.2007., 21:55
AISZ. MIOC nije bila opcija. Nisam htio imati veze sa hrvatskim edukativnim sustavom.

°~Snoopafella~°
08.10.2007., 23:50
studiram na njem...

hej nis se ne badiraj, sve je to za ljude, a i normalno da ti je na pocetku malo teze, priviknula budes se i prije nego kaj mislis, svi smo mi to prosli..

s vremenom budes nasla i nasu i austrijsku ekipu, lagano budes se uklopila.. a naravno to kaj imas muza uz tebe ti je velika prednost..nisi sama

kad sam ja stigla, bila sam bas jadna..prvi put sama od doma, totalni heimweh... a sad :top: ajd, drz se

:cheer: viel glück :cheer:

red_shrike
09.10.2007., 08:03
To je istina. BAr je netko uz tebe i nemoraš biti u 10 becirku ko moj frend sa nekim ludim bosancima.

maja1987
09.10.2007., 11:55
To je istina. BAr je netko uz tebe i nemoraš biti u 10 becirku ko moj frend sa nekim ludim bosancima.

a ha muzeva familija je iz bosne pa sam takvima vec okruzena :)
pomogne on meni dosta ali me pusti da sam vecinu oko faksa napravim sama (sama sam se isla upisati i sl.) , to je za moje bolje, prije cu se snaci...
a svi mi kazu da je pocetak tezak, nadam se da ce biti sve ok...

red_shrike
09.10.2007., 14:00
U svakom slučaju siguran sam da ti muž nije militantan! Dakle, puno sreće sa faksom i predavanjima. Obrati pozornost na moj potpis.

California
09.10.2007., 14:47
AISZ. MIOC nije bila opcija. Nisam htio imati veze sa hrvatskim edukativnim sustavom.

hmmm bez uvrede, ali prema par ljudi koji su išli u aisz i mioc ib te koji su išli van u američke škole, svi se kunu da su am škole za *ura* te da mioc-u nisu ni do koljena + za 20 000 dolara obrazovanje bi trebalo biti na razini najboljih svjetskih škola, a ne na razini ''glupih amera''. to je samo što ljudi koji su tam išli pričaju. :ne zna:
nemoj me krivo shvatiti :top:

red_shrike
09.10.2007., 15:09
pa, američki program i je za kurac. Ne priznaje ga niti jedan europski fakultet, ali zato je tu IB. Meni se jednostavno nije dalo baktati sa degeneričnim profesorima koji ne vide dalje od svojeg nosa, i da ti budem iskren i toliko arogantan, meni je moje mentalno zdravlje (a bome i drugačije mogučnosti za napredovanje) vrijedno 20000 $ godišnje. Znam da hrpa ljudi otišla iz AISZ u MIOC zbog toga jer im se ne sviđa američki program, ali je češče to izlika da nemoraju reći kako im je škola pre skupa (čast iznimkama).

California
09.10.2007., 15:46
pa, američki program i je za kurac. Ne priznaje ga niti jedan europski fakultet, ali zato je tu IB. Meni se jednostavno nije dalo baktati sa degeneričnim profesorima koji ne vide dalje od svojeg nosa, i da ti budem iskren i toliko arogantan, meni je moje mentalno zdravlje (a bome i drugačije mogučnosti za napredovanje) vrijedno 20000 $ godišnje. Znam da hrpa ljudi otišla iz AISZ u MIOC zbog toga jer im se ne sviđa američki program, ali je češče to izlika da nemoraju reći kako im je škola pre skupa (čast iznimkama).

ljudi nemaju problema reći s time da im je škola preskupa zato jer ja znam da moji starci ne mogu izdvojiti 80 000 dolara + sitno za srednju školu kada mogu dobiti dobru za 10 000 eura ili možda čak i bolju besplatno.
sve ljude koje ja znam veleposlanstvo ili tvrtka je im plaćala škole, tako da ne vidim razloga zašto bi netko krio nešto :confused:

maja1987
09.10.2007., 15:57
U svakom slučaju siguran sam da ti muž nije militantan! Dakle, puno sreće sa faksom i predavanjima. Obrati pozornost na moj potpis.

a kada bi preveo potpis... ja ne znam citati cirilicu,:ne zna: nismo to ucili u skoli

red_shrike
09.10.2007., 16:02
Hm nije baš istina da je sviam plačana škola, ali večini i je. Štos je koliko djece je firma voljna financirat školu! kako ima puno ljudi sa braćom i sestrama ovdje i ondje, firma odbije plačat sve to jer onda ispadne da košta 80000 po godini, pa se ostali troškovi prenesu na roditelje i onda im ispadne preskupo. Nemoj me krivo shvatiti, ne kažem da je to uvjek ili često uzrok, ali ih znam više kojima je to bio pravi uzrok. to, i jedna jednsoptavna činjenica: u AISZ ima jako malo ljudi i društveni život može biti pakao! Tu ih je bilo dosta, i apsolutno ih ne krivim.

potpis je na bugarskom i znači: um umuje, car caruje a snaga klade valja!

maja1987
09.10.2007., 16:14
Nije sreća u tome da se čini ono što se želi činiti, već u tome
da se voli ono što se mora činiti.

California
09.10.2007., 17:15
Hm nije baš istina da je sviam plačana škola, ali večini i je. Štos je koliko djece je firma voljna financirat školu! kako ima puno ljudi sa braćom i sestrama ovdje i ondje, firma odbije plačat sve to jer onda ispadne da košta 80000 po godini, pa se ostali troškovi prenesu na roditelje i onda im ispadne preskupo. Nemoj me krivo shvatiti, ne kažem da je to uvjek ili često uzrok, ali ih znam više kojima je to bio pravi uzrok. to, i jedna jednsoptavna činjenica: u AISZ ima jako malo ljudi i društveni život može biti pakao! Tu ih je bilo dosta, i apsolutno ih ne krivim.

potpis je na bugarskom i znači: um umuje, car caruje a snaga klade valja!

jep kužim te. dotična cura o kojoj smo pričali ima i buraza u aisz-u.
haha i u ib-u je na početku bio život koma. na početku nas je bilo 11. ja i još dvije cure :(
hvala bogu sada nas ima 17 :D inače bih se ispisala jer ne bih htjela potratiti 4 godine sama :rolleyes:
ali ib je sada super! :top:
jedva čekam da se riješim glupih predemta te smatram da bi i naše škole trebale malo rasteretiti učenike s predmetima, a pogotovo u gimnazijama. :kava:

red_shrike
10.10.2007., 08:18
zamisli tek moje iznenađenja kad sam došao u AISZ i cijela srednja je imala 6 učenika a u mojem je razredu bilo 3 i to skupa sa mnom. ja pitam, di su ostali? A ova dva počnu se valjat po podu od smjeha i kažu koji ostali?! Doduše, ti imaš i ostatak mioca ali koliko sam shvatio oni se baš i ne žele družiti sa vama.

California
11.10.2007., 21:15
zamisli tek moje iznenađenja kad sam došao u AISZ i cijela srednja je imala 6 učenika a u mojem je razredu bilo 3 i to skupa sa mnom. ja pitam, di su ostali? A ova dva počnu se valjat po podu od smjeha i kažu koji ostali?! Doduše, ti imaš i ostatak mioca ali koliko sam shvatio oni se baš i ne žele družiti sa vama.

hahahahah 6 ljudi! :eek:
pa ono nie da se ne druže, ali znam da neki iskompleksirani miočani imaju negativno mišljenje o ib-u :rolleyes:

jumika
27.10.2007., 00:28
Pozdrav,
Imam priliku poći za boljom polovicom u Austriju,Klagenfurt pošto je dobila tamo posao na nekih par godina(oboje smo iz Hrvatske),pa me zanima kakva je mogućnost da ja odem za njom po pitanju posla,radne dozvole,priznavanja diplome fakulteta...engleski govorim izvsno a njemački sam učio u srednjoj školi i ovih dana sam krenio na dodatne instrukcije ...eto unaprijed hvala i svaka pomoć je dobordošla

Vlatkac
27.10.2007., 12:14
Ja namjeravam iduće godine u Beč pa me zanima jel ima netko savjet šta je ovdje najbolje upisati a da tamo priznaju

Tupko Glupkovic
27.10.2007., 23:36
Pozdrav,
Imam priliku poći za boljom polovicom u Austriju,Klagenfurt pošto je dobila tamo posao na nekih par godina(oboje smo iz Hrvatske),pa me zanima kakva je mogućnost da ja odem za njom po pitanju posla,radne dozvole,priznavanja diplome fakulteta...engleski govorim izvsno a njemački sam učio u srednjoj školi i ovih dana sam krenio na dodatne instrukcije ...eto unaprijed hvala i svaka pomoć je dobordošla
Nekih par godina su vjerojatno dvije ili tri.
Najbolje je da sacekas dok ona provede par mjeseci tamo, pa da odlucite gdje biste ubuduce htjeli zivjeti. Jer ako niste sigurni i odlucni da zelite zivjeti stalno u Austriji, ne isplati ti se zafrkavati sa zaposljavanjem i sl.

U tom slucaju vam se lakse strpiti tih dvije tri godine. Jedan vikend ti odes tamo, drugi ona dodze u Zagreb i sl. Tri sata ti treba autom preko Ljubelja (Loibel), a tri i po kroz tunel Karavanke. A ako ste iz Osjeka onda na to jos dodas samo razliku od Zagreba do Osijeka.

A ako se njoj svidi miran mali grad i zivot tamo, onda mozes razmisljati o nacinu kako da se tamo prebacis. Prica se da su pravila jako poostrena i da vizu radnu mozes dobiti samo kao kljucna radna snaga (Schlüsselkraft). A da bi tu vizu dobio mora firma u kojoj zelis raditi podnjeti zahtjev da joj trebas, mora ti biti spremna dati placu iznad odredzenog limita, mora dokazati da joj trebas, odnosno da ne moze naci takvu osobu i tako nesto. Zbog toga bi bilo prakticno da se pretvaras da si informaticar i da se kuzis u racunare (npr. kazes da si guru, iz djepova ti vire procesori, oko vrata okacen mini DVD, a na ruci sat sa USB prikljuckom i sl.).

Druga ti je opcija da ne radis nista nego samo da dodzes s njom kao clan obitelji i da statiras u kukuruzu dvije godine dok ona dobije normalnu radnu dozvolu bez ogranicenja pristupa trzistu rada. Ti onda dobivas istu takvu vizu i mozes raditi bilo kakav posao (nema onih ogranicenja o visini place i sl.)

Zapravo ovu situaciju mozete jako korisno iskoristiti. Ti mozes te dvije godine do dobijanja normalne radne vize, biti kuci, brinuti se o vasem djetetu/ci i uciti jezik. Ako vec nemate djete mladje od dvije godine, mozete napraviti jedno novo nabrzaka. Ne samo dakle da bi onda to vrijeme koje ne mozes raditi korisno utrosio sa stanovista planiranja obitelji, nego bi zapravo za to jos i primao odredzenu novcanu pomoc od drzave (tzv. Kinderbetreuungsgeld).

Kakav posao mozes naci? Mala i relativno siromasna pokrajina. Razvijeni turizam, trgovina i poljoprivreda. Vrlo malo velikih firmi. Mozda mozes naci posao u nekoj tvrtki koja ima predstavnistva/ulaganja/partnere na podrucju ex-Yu, ali to onda znaci da ces puno putovati i najmanje ces biti u Austriji.
A pretpostavljam i da nisi studirao, da bi sada u tudjini prao prozore na zgradi ili u klaonici podove.

Za diplomu ne bi trebao biti problem. Naravno ako nadjes posao za koji ti treba diploma.

Engleski je uvijek korisno znati. Nije lose ni to sto znas njemacki, jer ce ti biti dobra podloga da naucis kaerntnerisch (http://www.bol.de/shop/buecher/mehrvonartikel/sprechen_sie_kaerntnerisch/beatrix_schoenet/ISBN3-8000-7022-7/ID4588789.html;jsessionid=fdc-1emq5qpnyn1.fdc61?jumpId=129304)

Eto. Unaprijed nema na cemu. Nemoj me drzati za rijeci i provjeri sve sam po nekoliko puta.

P.S.:"I ne brini. Nije sve crno kao sto se cini. Jezera su plava, sume i livade zelene, planine bijele. Slovenci su manjina, a Talijani susjedi bez granica. A ako si i dalje u crnjaku, onda skoknes u Minhen (3,5 sata), popijes litrence na Oktoberfestu i vratis se kuci. "

sogor31
27.10.2007., 23:59
evo ovako,nesto iz iskustva mojih prijatelja koji su otisli tamo zivjeti,zavrsili su faks tamo a sada se hoce vratit u hrvatsku!zivot u austriji je realno losiji nego u hrvatskoj,place su nikakve,austrija nije njemacka,a i njemacka vise nije sto je nekad bila,inace imam sestru u ch,jedino bi tamo isao raditi i zivjeti,drugo nista ne dolazi u obzir,tamo sam i nesto vremena proveo radeci,i nijedna austrija nebi dosla u obzir jer kad ti sam covjek koji zivi u austriji i radi kaze da mi hrvati bolje zivimo sve ti je jasno!radi se po 12 sati na dan,to su ljudi koji zive u 4 zida,place su slabe.......vjeruj mi da tamo neces ostati,a to radno iskustvo koje steknes tamo ce ti biti fantasticna stvar za tvoju kareijeru+jezik koji ces brzo svladati,kad odradite taj poslic tamo,nazad u hrvatsku i birajte si posao koji zelite raditi.......to su mi kolege napravili,zavrsili becke fakultete,stekli iskustvo i sad se za njih otimaju ko ce ih zaposlit kod nas

jumika
28.10.2007., 08:26
hm, moram priznati da sam ocekivao malo pozitivnije odgovore,inace ima nekoliko stvari koje me drže u cijeloj prici a to je da bi cura tamo svakako morala odraditi tih dvije,tri godina da bi dobila posao u Hrvatskoj tako da bi i ja svakako isao. Druga je sto sam informaticki/programerski prilicno pismen pa eto ako je to trazeno zanimanje...a trece sto ne mogu zamisliti da mi situacija po pitanju nekih uvjeta na poslu i standarda zivota moze tamo biti gora nego ovdje, osim ako je tamo gore nego na divljem zapadu kojeg pozivljavam ovdje :)

sogor31
28.10.2007., 09:42
place su ti nikakve tamo,neki prsjek bi bio oko 1500 eura,prijateljica mi radi kao poslovna tajnica,zna se koje potrebno znanje nosi taj posao,placa joj je 1300 eura(radi vec 6 godina)....kolega mi je diplomirao ekonomiju na beckom universitetu,radi od 12 do 14 sati na dan,placa 2000 eura.....svi zive u iznajmljenim stanovima jer si je nemoguce priustit jedan......oduzmi od tih 2000 eura troskove zivota i ostane ti za kupovinu u H&M i C&A ali na snizenju......u svakom slucaju najbitnija stvar je to radno iskustvo koje cete vas dvoje dobiti,(ako ste fakultetski obrazovani)gledaj stvari dugorocno

vilinska musica
28.10.2007., 10:22
place su ti nikakve tamo,neki prsjek bi bio oko 1500 eura,prijateljica mi radi kao poslovna tajnica,zna se koje potrebno znanje nosi taj posao,placa joj je 1300 eura(radi vec 6 godina)....kolega mi je diplomirao ekonomiju na beckom universitetu,radi od 12 do 14 sati na dan,placa 2000 eura.....svi zive u iznajmljenim stanovima jer si je nemoguce priustit jedan......oduzmi od tih 2000 eura troskove zivota i ostane ti za kupovinu u H&M i C&A ali na snizenju......u svakom slucaju najbitnija stvar je to radno iskustvo koje cete vas dvoje dobiti,(ako ste fakultetski obrazovani)gledaj stvari dugorocno

Ja ne znam kakav je lifestyle tih tvojih drugova i kad si ti zadnji put zivio u Hrvatskoj, ali 2000 eura, i da ti ostane samo pol place nakon stana i rezija, dakle, 1000 eura, s tim se novcima da lijepo zivjet. Kakav H&M na snizenju, nemoj ljude strasit. Ovdje ce se u svakom slucaju jeftinije (i bolje i ljepse) nego u Hrvatskoj, jedino je hrana malo skuplja, al ne sad toliko da moras svaki dan jest jogurt i bakete :rofl:
A kupit stan je jednaki SF i u Hrvatskoj, bez brige.
Uostalom, sta fali H&Mu? :kava:

jumika
28.10.2007., 11:03
da, nisam napomenio da ce nam smjestaj biti placen a stvarno mislim da od trenutnih 400 € koliko imam u Hrvatskoj pa mjesec zavrsavam u dugovima,ne moze biti gore...a i mislim da ce mi elektrotehnicki fakultet koji imam zavrsen otovoriti vise vrata nego da imam pravni ili ekonomski koji se razlikuju od drzave do drzave...

DrSigmundFreud
28.10.2007., 11:14
Pozdrav,

Kärnten/Koruška najnazdnija Republika u Austriji sa najviše nezapolenosti i najnižim plaćama u Austriji, nije ni čudo kad se zna da su tu Jörg Haider i njegovi desni kretenčići na kormilu.
Inače se u Austriji izvrsno živi i uživa :top:
nebi vjerovao raji koje se nije snašla, oni će valjda u svakoj državi biti u qurcu :rolleyes:

Tupko Glupkovic
28.10.2007., 19:11
da, nisam napomenio da ce nam smjestaj biti placen a stvarno mislim da od trenutnih 400 € koliko imam u Hrvatskoj pa mjesec zavrsavam u dugovima,ne moze biti gore...a i mislim da ce mi elektrotehnicki fakultet koji imam zavrsen otovoriti vise vrata nego da imam pravni ili ekonomski koji se razlikuju od drzave do drzave...
Mislim da bi ti najbolje bilo, ako bi ti cura polako uspijela srediti da dobijes posao u njenoj firmi.
Sa tim fakultetom, znanjima o racunarima i jezicima koje si naveo, mozda bi uz malo srece i mogao naci pristojan posao. Nazalost ne ide ti na ruku sto je tamo jedna malo veca informaticka tvrtka pred bankrotom. Ne samo jer ti neces moci u njoj traziti posao, nego zato sto ce biti iz te firme domacih ljudi sa iskustvom koji ce traziti slican posao u drugim tvrtkama.

Ako vec nadzes dakle neki pristojan posao u toj struci, onda ces vjerojatno raditi sa pristojnijim i obrazovanjim ljudima, pa ces imati puno manje problema sa neumjesnim komentarima o strancima, maltretiranjima ili iskoristavanjima od strane sefova (nego sto bi imao da radis u nekom restoranu, tvrtki za ciscenje, tvornici ili da trazis posao preko tvrtke koja iznajmljuje radnu snagu). Svugdje ima raznih ljudi, ali to ti je neko generalno pravilo, i to ne samo za Klagenfurt, Kaernten ili Austriju.

Vjerojatno ces morati raditi dugo, ali ne znam gdje se danas na svijetu ne radi dugo (naravno osim ako ne radis u drzavnim institucijama, koje su svudje slicne). Ali ces barem imati solidnu i redovnu placu, uz malo srece normalnog sefa i korektne kolege, pa ces onda moci uzivati i u pravnoj drzavi, prirodnim ljepotama i imat ces neki osjecaj reda, mira i urednog zivota (osobito ako budes jeo samo bio hranu i imao urednu stolicu). Na dobro se lako naviknuti.

A ako to onda vec sve bude tako, neces se htjeti vratiti u Hrvatsku, zapocinjati iznova, privikavati se na malo veci nered, korupciju i sl. (bez obzira sto Hrvatska svakog dana u svakom pogledu napreduje i za par godina ce biti jos bolja nego sada).

Osim naravno, ako nisi od onih koji kukaju na takav nered, a ne znaju zivjeti bez njega. To su oni ljudi koji se nasekiraju jer ne mogu sada podici telefon i dogovoriti se s nekim da se vide u centru grada na kavi za pola sata. Takvima je nepojmljivo da se vrijeme planira i da se za neke susrete/dogadzaje dogovara danima, tjednima ili mjesecima unaprijed.

Kärnten/Koruška najnazdnija Republika u Austriji sa najviše nezapolenosti i najnižim plaćama u Austriji,
Tocno.

....nije ni čudo kad se zna da su tu Jörg Haider i njegovi desni kretenčići na kormilu.
Netocno. Bila je takva i prije nego se rodio Haider. Koji baj d vej, nije uopce iz Koruske, i koji je po pricanjima nekih ucinio dosta za tu pokrajinu. Sto je i razlog zasto je toliko dugo nedodirljiv na celu te pokrajine.

Inače se u Austriji izvrsno živi i uživa
nebi vjerovao raji koje se nije snašla, oni će valjda u svakoj državi biti u qurcu Tocno.

DrSigmundFreud
28.10.2007., 19:23
Koruška nikad nije bila toliku u qurcu kao pod Haiderom, pa taj tip se bavi samo sa Janzima i ničim drugim:D zato su tamo svi koji spadaju pod Ex-Yugo u najmanju ruku nepopularni, da ne kažem nepoželjni :rolleyes:
govorim iz iskustva :flop:

vavi
28.10.2007., 19:33
Ja ne znam kakav je lifestyle tih tvojih drugova i kad si ti zadnji put zivio u Hrvatskoj, ali 2000 eura, i da ti ostane samo pol place nakon stana i rezija, dakle, 1000 eura, s tim se novcima da lijepo zivjet. Kakav H&M na snizenju, nemoj ljude strasit. Ovdje ce se u svakom slucaju jeftinije (i bolje i ljepse) nego u Hrvatskoj, jedino je hrana malo skuplja, al ne sad toliko da moras svaki dan jest jogurt i bakete :rofl:
A kupit stan je jednaki SF i u Hrvatskoj, bez brige.
Uostalom, sta fali H&Mu? :kava:

heheh 2000€ je dovoljno za zivot u östereichu , njemackoj da jeste sa tom placom mozes zivjeti kao da imas u hrvatskoj 400€ ista realna usporedba..
neznam sta jedete i pijete dali odlazite u restaurants da jedete dali ste pusaci ima dosta stvari sta treba da se uzme u obzir...
dali mislite imati auto ili koristiti javni prevoz dali se hraniti sa salamom marke JA i kuhati virzing spagete praziluk i ostale stvari i kada odete u hrvatsku donijeti sa sebom vrecu dvije krompira speka mesa suhog heheh.... da ovo su ti stvarni zivoti nasih po zapadu ovako se hrane i ovako zive mislim sta imaju primanja od 2000€.
ja imam svoj obrt i 10-tak radnika i pogledam njihove obitelji i njihov zivot a i moj dok se nisam osamostalio treba biti iskren i ne lagati druge a i samog sebe to je sve jad bjeda i sirotinja ....
pa pogledajte ljude sta su po 30-40 godina vanka sta imaju zgrudjali kucu na 2-3 sprata i to je to dolazio ljeti na odmor i das wars sta je vidio sta je prozivio....
samo se okrenite oko sebe sve sta poznate koi su bili vanka koliko su zivjeli kada su otisli u penziju naj duze 3-5 godina i to je to a sada su podigli u njemackoj do 67 godina moras hrmbat da bi dobio penziju heheheheh od nasi ce je malo tko uzivati.....
pa pogledajte koje poslove obavljaju stranci po tudjim zemljama nema nemoze nitko tu starosnu dob docekati...
samo nas narod je jako ponosan i voli da se hvali...
primjer jedan radnik od mene na godisnji ode uvijek uzme akontaciju pa nam je par puta donosio snimke sa svoga godisnjega da pogledamo kako se on proveo....
i kada sam slusao kako laze i petlja svoje mjestane kako on zaradjuje kako zive kako uziva heheh bilo me stid samog sebe takve lazi slusati i ostavio je utisak na te svoje susjede malte ne da je ministar ANGELE MERKEL...!!!
e tu problem lezi sta volimo se hvaliti ne priznati poraz i istinu da mozda skromnije zivimo vez ovi u hr.
a ko na zapadu neradi 6- tage in woche i po 10 sata nadan nece niti 1500€ zaraditi o netto placi pricam a o 2000 moze ako je doktor na uni klinici u essenu.... imam kucnog prijatelja fach artzt für inere medizin netto placa mu je 1800€ stime da mora wocheende da radi i nocne smjene da tuce...
e ovo vam je istina o tudjini...!!!!!!!!:ne zna: :ne zna: :ne zna: :ne zna:

DrSigmundFreud
28.10.2007., 19:49
@ vavi

daj sastavi barem jednu rečenicu s glavom i repom, tu tvoju spiku se nemre razumjeti :rolleyes:
jedino što kužim je da si polupismen :mig:

Yazz
28.10.2007., 20:01
iznajmljenim stanovima jer si je nemoguce priustit jedan......

:lol:
prosječna cijena kvadrata u beču je niža nego u zg.
da ne pričam o klagenfurtu.

u klagenfurtu mi je tata radio, i dan danas mi tamo žive dva strica sa svojim obiteljim, odrasla su im djeca gore - i svi su kupili stanove, ali to debelo ima veze sa lifestylom osobe.

ono što je objektivno, to je niža prosječna cijena kvadrata nego u hr.
:amen:

pokretaču topica:
ako ti je ovdje plaća 400 eura, odi van za curom, takav posao ćeš naći i kad se vratite. zapravo, ne takav nego bolji, jer ćeš imati iskustvo i govoriti jedan jezik više :top:

haidera i ostalih baba roga kojima te plaše se ne boj, ne moraš s njim svaki dan kavu ispijati.

klagenfurt je divan mali gradić, miran, prekrasna priroda, jezero, super smješten (dreilaendreck!), kući si za tri sata.
ja sam jako voljela rolati uz rječicu glan i oko jezera:s
ako ti nije do sporta nego do glamura odeš u velden:rofl:
uglavnom, drugačije žive od nas i nadam se da ćeš pokupiti ono poztivno i donijeti sa sobom nazad :)

sretno :)

vavi
28.10.2007., 20:47
@ vavi

daj sastavi barem jednu rečenicu s glavom i repom, tu tvoju spiku se nemre razumjeti :rolleyes:
jedino što kužim je da si polupismen :mig:

Sigurno si pohadjao SPECIALNU skolu pa si postao tako pismen sta sam zakljucio iz tvoih BRDO napisanih postova...:kava: :kava:

vidim imas dosta vremena da pises sigurno si arbeitslos pa se opismenjavas...:rofl:

Shurik
28.10.2007., 20:55
heheh 2000€ je dovoljno za zivot u östereichu , njemackoj da jeste sa tom placom mozes zivjeti kao da imas u hrvatskoj 400€ ista realna usporedba..

e ove su mi priče najjače , da u hrvatskoj sa 400 eura možeš živjeti kao austriji/njemačkoj/ negdje drugo u eu sa 2000 eura. mislim, moguće je da su životni troškovi negdje 10-20-30 % veći ali sasvim sigurno nisu 400 % veći, kako bi se dalo shvatiti iz ovakvih upisa.

i da, nije stvar u tome da ćeš tamo morati više raditi više da bi zaradio više.

satnica će ti biti viša, i to značajno viša.

a što nekima to nije dovoljno pa opet rade 60 sati tjedno zato što žele imati skuplje auto ili veću kuću pa se onda jadaju da na zapadu nemaju vremena nizašto drugo nego za posao, to je njihova stvar

vavi
28.10.2007., 21:32
e ove su mi priče najjače , da u hrvatskoj sa 400 eura možeš živjeti kao austriji/njemačkoj/ negdje drugo u eu sa 2000 eura. mislim, moguće je da su životni troškovi negdje 10-20-30 % veći ali sasvim sigurno nisu 400 % veći, kako bi se dalo shvatiti iz ovakvih upisa.

i da, nije stvar u tome da ćeš tamo morati više raditi više da bi zaradio više.

satnica će ti biti viša, i to značajno viša.

a što nekima to nije dovoljno pa opet rade 60 sati tjedno zato što žele imati skuplje auto ili veću kuću pa se onda jadaju da na zapadu nemaju vremena nizašto drugo nego za posao, to je njihova stvar

ako su 30% skuplji troskovi znaci rekao si ono sta sam sam rekao a ako ces zivjeti onaj sistem sastavljati kraj sa krajem onda zasto napustati hr.

Shurik
28.10.2007., 22:01
ako su troškovi života 30 % veći a zarada 200% veća nije teško shvatiti zašto napustiti hrvatsku.

vavi
28.10.2007., 22:08
ako su troškovi života 30 % veći a zarada 200% veća nije teško shvatiti zašto napustiti hrvatsku.

procitaj gore napisao sam sta mi freend naplati kao dokror u uni klinici u essenu...!!!!
a ja zivim u toj drzavi i kazem ti da je to novac da se moze kraj sa krajem ito jako racionalan moras bit...!!!:top: :top:

Shurik
28.10.2007., 22:44
gdp per capita (ppp)

hrvatska 13 400 $
austrija 34 700 $
njemačka 31 900 $

stvar je u tome da mnogim ljudima nikad nije dosta novca.

zarađuje 2.5 ili 3 puta više nego bi zarađivali za isti posao u hrvatskoj samo što je taj novac u njemačkoj prosječan ili ispodprosječan i on se ne osjeća posebno bogato . osobni doživljaj je subjektivan i varljiv, čvrste brojke su puno pouzdanije.

vilinska musica
29.10.2007., 00:50
gdp per capita (ppp)

hrvatska 13 400 $
austrija 34 700 $
njemačka 31 900 $

stvar je u tome da mnogim ljudima nikad nije dosta novca.

zarađuje 2.5 ili 3 puta više nego bi zarađivali za isti posao u hrvatskoj samo što je taj novac u njemačkoj prosječan ili ispodprosječan i on se ne osjeća posebno bogato . osobni doživljaj je subjektivan i varljiv, čvrste brojke su puno pouzdanije.

Upravo tako. Vavi, mislim da ti trosis na drugacije stvari od mene. Ja ne jedem nesto ludo po restoranima, povrce kupujem na placu i ne gledam mu koje je marke, vozit ne znam, i bogme ne mogu rec da mi je lose.

vavi
29.10.2007., 01:18
Upravo tako. Vavi, mislim da ti trosis na drugacije stvari od mene. Ja ne jedem nesto ludo po restoranima, povrce kupujem na placu i ne gledam mu koje je marke, vozit ne znam, i bogme ne mogu rec da mi je lose.

da upravo tako sam i mislio ako cu zivjeti bez auta i gledat sta cu pojest i koliko to kosta i hranit se iskljucivo doma onda je puno bolje u hr. zivjeti!!! unajmiti komad vrta ili ako imas svoj posaditi povrce i jesti ekolosku hranu--
a ove brojke sta je naveo gospodin su ok ali brojke ostaju brojke a iskustva i onako kako nam je jeste stvarnost...
:top: :top: :top:

jumika
29.10.2007., 07:29
Moram priznati da nisam ocekivao takvu raspravu ali mi je drago zbog toga, ne znam da li svi zivite vani ili u Hrvatskoj,ali pogotovo situacija ovdje u Slavoniji mislim da se ne moze usporedjivati sa jednom Koruskom i Haiderom pogotovo ako znamo kakva je ovdje politicka situacija i kako se tesko dolazi do posla, i ako se vec dodje do posla onda se u vecini slucajeva mora racunati sa kasnjenjem place(cak i nekoliko mjeseci),svakodnevnim neplacenim prekovremenim satima i drugim problemima.Osobno sam na posao nakon zavrsetka elektrotehnickog fakuleta cekao skoro godinu dana i onda se jos sasvim slucajno zaposlio kada sam vec izgubio svaku nadu (shvatio da bez protekcije ne mogu nista) i spremao se krenuti put Zagreba ili nekog drugog grada. Eto cijenim sve odgovore ali stvarno mislim da se objektivno ne moze usporedjivati Hrvatsku i Austriju a pogotovo Korusku i Slavoniju...Jel znate mozda koliko mi u cijeloj ovoj prici moze pomoci hrvatska zajednica u Austriji,poslao sam vec nekoliko mailova ali nisam dobio niti jedan odgovor...

dzvon
31.10.2007., 16:19
Ja imam srecu pa spadam u nužno potrebnu radnu snagu (informatika) -
dobio sam 2 pozivna pisma (invitation letter odnosno Einladung) od njemačkog principala i austrijske podružnice da sam im neophodan u Austriji.
Po informacijama iz austrijske ambasade u ZG treba mi Endsendebewilligung (ESB).
Zanima me tko traži taj dokument - ja ili austrijska firma? Navodno da oni trebaju u lokalnom uredu u Austriji podnijeti zahtjev i da ga mora odobriti austrijsko ministarstvo rada i tek onda idem po vizu u austrijsku ambasadu.
Da li je ovo točan postupak ili ima još? Mogu li ja sada već podnijeti zahtjev za vizu u ambasadi i navesti da čekam ESB?
Žena u ambasadi nije bila pretjerano ljubazna ni razgovorljiva, a i govori hrvatski kao onaj Crabtree iz Allo allo engleski.
hvala

Tupko Glupkovic
01.11.2007., 07:03
Ja imam srecu pa spadam u nužno potrebnu radnu snagu (informatika) -
dobio sam 2 pozivna pisma (invitation letter odnosno Einladung) od njemačkog principala i austrijske podružnice da sam im neophodan u Austriji.
Po informacijama iz austrijske ambasade u ZG treba mi Endsendebewilligung (ESB).
Zanima me tko traži taj dokument - ja ili austrijska firma? Navodno da oni trebaju u lokalnom uredu u Austriji podnijeti zahtjev i da ga mora odobriti austrijsko ministarstvo rada i tek onda idem po vizu u austrijsku ambasadu.
Da li je ovo točan postupak ili ima još? Mogu li ja sada već podnijeti zahtjev za vizu u ambasadi i navesti da čekam ESB?
Žena u ambasadi nije bila pretjerano ljubazna ni razgovorljiva, a i govori hrvatski kao onaj Crabtree iz Allo allo engleski.
hvala
Srecko, probaj dogovoriti sa tom svojom firmom u Austriji da ti oni srede sve papire i da ti onda samo odes u veleposlanstvo po vizu. Objasni im kakve probleme imas i sl. Njima ce to biti puno lakse nego tebi. Vjerojatno ces im trebati poslati potpisan prazan obrazac, sliku i sve potrebne papire (diplomu, potvrde razne i sl.). Mozes napraviti i tako da im prvo faksiras potrebne papire, oni popune obrazac (ili vise njih) i posalju ti ga da potpises. Ti onda pregledas je li sve korektno popunjeno, potpises i posaljes im to nazad zajedno sa originalima tvojih papira.

maja1987
03.11.2007., 20:17

de dobro je, ja zivim i studiram pravo u austriji. srednju sam zavsila u hrv. udala se u austriju. muz mi je hrvatskog podrijetla, ali je rodjen ovdje, ovdje zavrsio srdnju skolu nesto kao kod nas strojarstvo. zaradiva mjeceno a par prekovremenih sati 2000 eura neto, dobro on radi u jednoj od najbolje placenih firmi u nasoj okolici, ali recimo u drugim firmama je placa oko 1500 eura. kupili smo stan na kredit... a sada sto su tvoji prijatelji nesposobni to je vec druga stvar... nama nitko nije dao ni centa za stan. ako imas dobru skolu, moze se lijepo zivjeti, ako ti ne pase jedna firma mozes u drugu (to naravno vrijedi za one koji su ovdje zavrsili neke skole)....
osobno ja bih se odma vratila u hrv.(iz osobnih razloga - nedostaje mi svi moji) ali muz ne zeli ni cuti za to.

vavi
03.11.2007., 21:04
de dobro je, ja zivim i studiram pravo u austriji. srednju sam zavsila u hrv. udala se u austriju. muz mi je hrvatskog podrijetla, ali je rodjen ovdje, ovdje zavrsio srdnju skolu nesto kao kod nas strojarstvo. zaradiva mjeceno a par prekovremenih sati 2000 eura neto, dobro on radi u jednoj od najbolje placenih firmi u nasoj okolici, ali recimo u drugim firmama je placa oko 1500 eura. kupili smo stan na kredit... a sada sto su tvoji prijatelji nesposobni to je vec druga stvar... nama nitko nije dao ni centa za stan. ako imas dobru skolu, moze se lijepo zivjeti, ako ti ne pase jedna firma mozes u drugu (to naravno vrijedi za one koji su ovdje zavrsili neke skole)....
osobno ja bih se odma vratila u hrv.(iz osobnih razloga - nedostaje mi svi moji) ali muz ne zeli ni cuti za to.

Nije sreća u tome da se čini ono što se želi činiti, već u tome
da se voli ono što se mora činiti.

Da upravo tako...!!!!

plavusa
14.11.2007., 12:00
bok svima...
dakle zanima me u "okrsaju" ova dva grada - prednosti i nedostatci
za zivot dvoje mladih ljudi, koji zele raditi, lijepo zivjeti, i tak to.. :D :cerek:

(ne zanimaju me trenutno informacije o radnim dozvolama, placama, blabla
recimo da nebi bio problem sa svim tim tehnickim stvarima )

samo osobna ili tudja iskustva misljenja i sl. o kvaliteti zivota, ljudima,
mogucnostima...

hvala unaprijed

jimmy jazz
14.11.2007., 13:42
ah...bash ljepo...
ali...

okrshaj? :lol:

kakof okrshaj izmedju jedne skoro pa metropole s provincijom?

i jedno i drugo je siva Austrija. jedino kaj Bec ima puno vec mogucnosti.

plavusa
14.11.2007., 13:51
pa da, okrsaj. da li je ravnopravan ili ne pitam one koji
imaju iskustva sa zivotom u avstriji, ne

koliko sam cula neki kazu da su u grazu ljudi malo pristupacniji,
da je mozda bolji za mlade, od beca...

however, zato i pitam za misljenja

jimmy jazz
14.11.2007., 13:56
pa jesu malo pristupacniji, Becani su hochnäsig..dosta komplexirani jer imaju svi slavenska prezimena (ceska), i tak..
al v Becu ima svega, i stranci, dok je v Gracu feeling ipak vec provnicijski..

citanova
15.11.2007., 10:31
graz je bolji za stranca. Veličina grada ne čini grad provincijskim ili ne. osim toga bio je proglasen i gradom kulture. Tako da ovisi sto gledas

joyamaster
15.11.2007., 10:48
zivim i radim u Njemackoj, moja zena ima Njemacko drzavljanstvo, a ja Hrvatsko ali sa neogranicenom dozvolom boravka i neogranicenom radnom dozvolom.

Da li sa tim papirima je moguce dobiti radnu dozvolu i dozvolu boravka u Austriji?

Ima tu netko iskustva?

Razlog, pomalo mi je dosta Njemacke (najvise zbog udaljenosti do doma), a Austrija bi bila puni pogodak (pogotovo Graz).

Hvala na konstruktivnim odgovorima

joyamaster
15.11.2007., 12:36
ako se pogledaju place i cijena zivota na relaciji hrvatska-austrija-njemacka , nema tu bas nekih prevelikih razlika. u hrvatskoj mozes isto dobro zivjeti ako imas pristojan posao, jednako kao i u njemackoj.

RAZLIKA je ta da ako si u Njemackoj, nemoras znati za politiku, necujes svaki dan tko je koga pokrao, koja tvornica ce u stecaj, dali ces dobiti placu sa prosli ili tek pretprosli mjesec, bozicnica, uraubsgeld je u hrvatskoj vecinom nepoznanica, ako u hrvatskoj sredjujes neke papire treba ti 5 dana dopusta i na svakom jeb... salteru te oderu sa nekvom pristojbom, korupcija od najmanjeg biljeznika do suca na sudu, moras imati srece da te netko vidi kada hoces preci preko zebre na cesti, skoknut kod doktorra znaci u hrvatskoj izgubljen dan i provod dana po cekaonicama, cekanje autobusa je cesto avantura (a jos veca ako ispadnes iz njega ko ona jadna djeca....)

kao sto rekoh, nije stvar samo u placi ima tu jos milion stvari koje u hrvatskoj guse covjeka, ali su ih ljudi silom prilika prihvatili za zdravo-gotovo i misle da je to tako normalno.....

miloshz
15.11.2007., 13:44
u evropi jedino UK, irska, shvica i norveska imaju jache plate.

jimmy jazz
15.11.2007., 13:53
graz je bolji za stranca. Veličina grada ne čini grad provincijskim ili ne. osim toga bio je proglasen i gradom kulture. Tako da ovisi sto gledas

naravno da ne velicina, nego ponuda - kulturna, mogucnosti obrazovanja, zaposljavanje, itd. Bec je ipak jedan od centara UNa, ima i dosta stranih firmi..imas Lycee Francais, americke i ostale engleske gimnazije. centar je Austrije i shire za trzhista u jugo-istocnoj Evropi..

Grac je bil proglashen gradom kulture, to malo da zakurlblaju te stvari tam, to je EU projekt..dobil je par novih stvari, al to je to. imao auto i strojnu industriju, i po tom je poznat.

Hrvoje66
16.11.2007., 08:38
a ja Hrvatsko ali sa neogranicenom dozvolom boravka i neogranicenom radnom dozvolom.

Da li sa tim papirima je moguce dobiti radnu dozvolu i dozvolu boravka u Austriji?

Nije, ne postoji automatizam po kojem ti njemacki papiri garantiraju austrijske papire. Neograniceno pravo rada vazi samo za EU drzavljane tako da tebi njemacki organi ne mogu izdat potvrdu za rad koja vazi u austriji.
Al lako moguce da je u praksi vjerojatnost da dobijes papire nesto laksa iako u formalnom smislu vjerojatno nemas neke prednosti.

No ima i drugih nacina da dobijes papire za austriju. kazes da ti zena ima njemacko drzavljanstvo, mislim da ako se prijavi u austriji da i ti mozes lako do papira preko nje.

°~Snoopafella~°
16.11.2007., 08:46
naravno da ne velicina, nego ponuda - kulturna, mogucnosti obrazovanja, zaposljavanje, itd. Bec je ipak jedan od centara UNa, ima i dosta stranih firmi..imas Lycee Francais, americke i ostale engleske gimnazije. centar je Austrije i shire za trzhista u jugo-istocnoj Evropi..

Grac je bil proglashen gradom kulture, to malo da zakurlblaju te stvari tam, to je EU projekt..dobil je par novih stvari, al to je to. imao auto i strojnu industriju, i po tom je poznat.

e daj mi reci si ti provel kad malo duze vremena u grazu da znas kakva je sve ponuda kaj se tice skolovanja, kulturnih dogadanja i tak toga svega?

StarGirl
18.11.2007., 18:48
Situacija u Austriji je dosta teza nego ranije i to se vidi u svim sferama zivota. Cijene skazu po 20-30% a plate stoje iste, penzije su povecali mislim 4% i stojari su isto dobili povecanje od 3%. Prije su soferi kamiona imali masne plate a odkad je dosla jeftina radna snaga iz Poljske i drugih zemalja, plate su masovno pale. Isto tako u gastronomiji i konobarstvu, na baustelama takodjer. Moj brat vozi bus u jakoj firmi i bas mi neki dan kaze da je situacija uzas, moraju ici na dobrovoljno stemplovanje a ako ne onda dobiju otkaz. Prijavljeni su svi na minimum a razliku dobiju na ruke, samo prekovremenim ili baksisem se malo bolje pokrivaju.

Koje 2000E? Ko ima platu cistih 2000E? Sta pricate, koga lazete?
Ja sam privatnik pa nemam na kraju 2000E cistih para. Imam cca 2000E racuna ali sta meni ostaje na kraju je jako malo. Moja ginekologica, privatnica, specijalista za horm. poremecaje i teske trudnoce bi pjevala kad bi joj na kraju mjeseca ostalo 2000E za nju. Ona naplacuje pregled 75E ali od tih para njoj , za nju ne ostaje 10E.
Ko se jos hrani svaki dan po restoranima?

Ja sam predala za vizu, za Schlüsselkraft i normalno dobila sam negativ jer to nisam u ovom jobu koji radim i djaba im ja placam poreze i svaki jebeni racun ali mi vizu ne daju i aus.
Sta mi preostaje? Sve mogucnosti su ukinuli, sve sanse makli, sva vrata zatvorili? Sad i da se udas ili ozenis za nekog moras ici u svoju zemlju i tamo predati i cekati za svoju vizu. Djeca? sta mozes od tih 450E mjesecno napraviti?

Vidim jedna cura pise da su kupili stan na kredit a od nikoga ni cenata nisu dobili? pa jeste, osim od banke sto su uzeli kredit, lako je to, das Anzahlung od 4-5-6000E i ostatak na kredit od 20 godina, jebes takvu kupovinu i takav stan i taj pritisak da moras svaki mjesec 800E odvojiti za ratu.

Jedina sansa jeste da si mladji pa ides u neku skolu ili faks. za faks moras znati njemacki i imati neku sumu novaca na banci i normalno moras od necega zivjeti sve te godine sto se skolujes. A, sta ako moras i raditi, sta ces arditi, gdje, od cega ces zvijeti i placati raune.
Ja imam stan od oko 60 kvadrata, A kategorija, vec duze godina, atd je moj stan bio kao jako skup, 450E, no sad je to bagatela, 2-sobni stan imati za 450E je zicer jer su jednosobni oko 300 ili 400E a da ne pricamo o 2-sobnim.

Kriza je svuda dosla i kako je situacija, ne vodi se na bolje negop na jos gore.

Sta ces ti u austriji raditi? Sta, nemas job, ni papire ni status ni nista? Nemojte se zanositi da ce biti lako ili jednostavno jer uopce nije tako

PREDSJEDNIK
20.11.2007., 23:00
U Grazu hodaju u lajbekima,dok u Beču dijapazon ljudi svih društvenih slojeva i subkultura pa možeš birati gdje ćeš se kretati i s kim ćeš se družiti.Ali opet kao što je netko naveo da veličina grada nije toliko presudna ali u svakom slučaju Graz i Salzburg su gospodskiji od Zagreba makar su manji.

DrSigmundFreud
25.11.2007., 20:35
Graz je duboka provincija a štarjerci su teške seljačine :D
...radio sam 2 godine u okolici Graza :)

u Austriji prolaze jedino Beč i Salzburg :mig:

jimmy jazz
29.11.2007., 00:37
hehe...a si cul kaj je tretjina Becana? ojdi na turizem.

°~Snoopafella~°
02.12.2007., 20:11
pa svakom pase nes, ili?

mislim da su prepucavanja graz-bec totalno nepotrebna..
ja nikad nebi u becu zivela, u salzburgu vec bi..

al ipak mi je nekak graz najdrazi..

kak si slozis tak ti je, ne?

a curi kaj je postavila topic nismo bas nekve posebne odgovore dali, ni grazeri ni becani... svi smo odma krenuli s "okrsajem"

dr.kronja is back
03.12.2007., 00:53
ajde gastrabajteri jel imate koji stan za iznajmit kad pocme ep:ne zna:

DrSigmundFreud
04.12.2007., 07:42

nima udi gastarbajtra :mig:

http://www.fancamp.eu/

TigerLilly
07.12.2007., 14:09
pa da, okrsaj. da li je ravnopravan ili ne pitam one koji
imaju iskustva sa zivotom u avstriji, ne

koliko sam cula neki kazu da su u grazu ljudi malo pristupacniji,
da je mozda bolji za mlade, od beca...

however, zato i pitam za misljenja

austija je mala iskompleksirana drzavica koja
a) zavidi njemackoj do bola
b) pokusava odrzati rating na racun stare k&k slave..

to sto se becani furaju da su nesto posebno..mogu izmedju sebe :D
niko drugi u europi ih bas ne uzima pretjerano ozbiljno..
no u odnosu na selo zagreb(gdjer pretpostavljam sada zivis) je i graz valjda neki pomak

jimmy jazz
07.12.2007., 21:35
:D
samo..kaj je Austrija jedna od najbogatijih drzhava na svetu
Bec med prva 3 grada s najvekshim standardom na svetu
ima najboljshii zdrastveni sustav unutar EUa

pa kak to uspiju Austrijanci?

jimmy jazz
07.12.2007., 21:37

ja znam iznajmljivati stan po ljetu..zensko, studirash, ne pushish?

TigerLilly
07.12.2007., 21:56
:D
samo..kaj je Austrija jedna od najbogatijih drzhava na svetu
Bec med prva 3 grada s najvekshim standardom na svetu
ima najboljshii zdrastveni sustav unutar EUa

pa kak to uspiju Austrijanci?

ajde:lol: ja mislim da to Austrijanci uspiju zato sto prikupljaju ogromnu lovu od Mauta..ti si sigurno neki Siemensas iz Zagreba ??? koji se uspio docepat "zapada"..ali Austrija je tek pocetak zapada..sto se zapadnije ide ..vidi se vise i vise od zapada..pa se onda ne formiraju tako naivna misljenja bazirana na nevidjenju svijeta:kava:

jimmy jazz
07.12.2007., 23:20
ajde:lol: ja mislim da to Austrijanci uspiju zato sto prikupljaju ogromnu lovu od Mauta..ti si sigurno neki Siemensas iz Zagreba ??? koji se uspio docepat "zapada"..ali Austrija je tek pocetak zapada..sto se zapadnije ide ..vidi se vise i vise od zapada..pa se onda ne formiraju tako naivna misljenja bazirana na nevidjenju svijeta:kava:

ovo nisu misljenja vec cinjenice curica.
koje ti josh niko nije povedal. a zapadniji? Njemci dolaze sim masovno delati, vec su 2. ili 3. gastarbeiterska grupa..

nisam Siemensash koji se docepal Zapada, daleko od toga, nigdar se nisam nicega moral docepavati :raspa: mozda ti jesi :rofl:
morem ti samo reci da tvoje zakljucivanje govori o tvom kulturnom krugu :rofl: koji ima ozbiljnih deficita u nekim stvarima i josh poneshto

a videl sam "nekaj" Zapada dok su ti josh nosa brisali i morem reci, slabo je to. vec se covek nafci na Istoku.

TigerLilly
08.12.2007., 09:35
ovo nisu misljenja vec cinjenice curica.
koje ti josh niko nije povedal. a zapadniji? Njemci dolaze sim masovno delati, vec su 2. ili 3. gastarbeiterska grupa..

nisam Siemensash koji se docepal Zapada, daleko od toga, nigdar se nisam nicega moral docepavati :raspa: mozda ti jesi :rofl:
morem ti samo reci da tvoje zakljucivanje govori o tvom kulturnom krugu :rofl: koji ima ozbiljnih deficita u nekim stvarima i josh poneshto

a videl sam "nekaj" Zapada dok su ti josh nosa brisali i morem reci, slabo je to. vec se covek nafci na Istoku.

Vau, oprosti ne zelim nikog osobno toliko pogadajti pa da mi uzvraca uvredama..ti naravno moras dokazati da je Alpenrepubik najobolja - jer ti tu zivis-sve u redu stari - (mala digresija - ja mislim da sam ja ipak starija od tebe- just for the record)..mozda nisi Siemensas al si (ovo sam gotovo sigurna) Zagorec ili Medjimurec koji se docepao zapada..o tome ko je kolko svijeta vidio se moze raspravljati na temelju nekih razmisljanja ali u principu dok god se osobno ne upoznamo - ne znamo

Ja ne znam sta tebe drzi na forumu u pola jedan petkom navecer- mozda tu ipak postoji neki drustveni deficit- ja sam bolesna i moram sjedit kod kuce :mig: ..thats my excuse..

Ako hoces da ti ozbiljno odgovorim..postoji bezbroj metoda i studija o odredjivanju blagostanja, bogatstva i kvalitete zivota.sve je to relativno i sto je za nekog dobro nije za drugog..ne postoji neki sistem koji bi obuhvatio sve.koliko se sjecam Bec je uvijek plasiran pri vrhu kad se mjeri kvaliteta zivota u gradovima ali tako su i Vancouver i Oslo i bog te pito visesenesjecam jkoji gradovi..da je austrija dobrostojeca drzava u kojoj se da lijepo zivjeti o tome nema rasprave- ali dobrostojece je pola europe..

ali Austrija je mala i ne moze biti "global Factor" da se na glavu postavi.ni unatoc svoj njihovoj Übermütigkeit..a to njih boli..to sto ti pricas da ima Nijemaca koji rade u Austriji..to su vecinom Ozziji ili nekvalificirani koji nalaze posao u turizmu i popratnim usluznim djelatnostima..u Njemackoj u IT sektoru sve vrvi od Austrijanaca..ono podignes kamen - iskoci Austrijanac..a zasto..sigurno ne zato sto u Austriji dobivaju vece rates nego u Njemackoj..uostalom oni to i priznaju..

zasto se ja uopce ovdje s tobom raspravljam..ne zato sto mi je njemacka nesto posebno prirasla srcu...nego mi se jednostavno lagano gadi neokolonijalisticki odnos Austrije prema Hrvatskoj..koja nas patronizora po principu : stick and carrot : kao ono mi cemo zastupati vase interese u europi ali zato vi nama morate prodati vase banke, tvornice i prirodna bogatstva..
ja nisam precesto u zagrebu ali stvarno upada u oci (ako i mom partneru koji nema nista s hrvatskom) kako recimo u finijim zagrebackim restoranima sve vrvi od austrijanaca a tako je malo hrvata...kako se vidi da su vazni jer konobari tiptoaju oko njih ...kako cujem od kolega koji su dole ostali da austrijanci na vodeca mjesta odmah dovlace svoj kadar..makar postoje hrvati koji su daleko kvalificiraniji..
super Austrijanci - iako ste mala zemljica od 8 miliona i vi imate svoje kolonije gdje se mozete bahatiti ..

kad se sjetim sredine devedesetih kad su ljudi u Siemensu u Zagrebu slinili da ih posalju na secondment u Bec..jer bi dobili dobre dnevnice i mogli proviriti na "zapad" i usput raditi na dozlabogadosadnom "embedded system programming"..a jadni nisu skuzili da ih se zapravo iskoristava (pod najnovije cujem da FER-ovici vise uopce ne zele ici u sweatshop Siemens nego redove popunjavaju prometovci - s onog smijera komunikacije gdje su se uvijek upisivali oni sto su pali na svim ostalim tehnickim prijemnim)

I da ne zaboravim - tu je Maut- koja pljacka - toliko placati da bi se mililo po autocestama 130 na sat ili sad po zimi 100 - kao zbog smoga..e to je stvarno previse :(

jimmy jazz
08.12.2007., 20:38
haha..nije mala nije mala s Prusijom jer ratovala.
a je..tak je..i moja firma ima celo hrvatska trzishte. a nije Siemens :rofl:
je siemshashi su onomad ishli v Bec i bilo im je dobro, jer su v Hrvatskoj dobijali puno manje! njima je to bil glavni zgoditak, kak je i tebi kaj ja znam kaj sto zapadnije :D al to je sve zato jer je Hrvatska u puno stvari jadna i siromashna zemlja..tak da je lako razmeti te siemeshashe i tebe.
no da se vrnem Austriji, ta mala zemlja, a ipak po svim indikatorima jedna od najbogatijih zemlji na svetu. v Evropi je pretekla vecinu "dobrostojecih" i more se usporedjivati samo s nordijskim zemljama ili nekim zemljama Beneluxa. IT je puno bolje placen v Njemackoj, al ko josh oce v Njemacku iti? slabiji standard..ladno..da ne spominjem Bec koji si navek djeli prva 3-4 mesta najboljih gradova na svetu(s Vancouverom i Zürichom)..IT ne odlucuje sam o pozicioniranju jedne zemlje...ljudski kapital, ekoloski, kulturni, znanje..zato je Austrija jedna od najbogatijih Zemlji na svetu.

eberlin
08.01.2008., 13:23
ima li ovdje netko tko zivi u austriji i tko mi moze nesto malo napisati o zivotu u austriji??
zanimaju me troskovi, cijene stanova i opcenito zivota?
postoji mogucnost da se tamo uskoro preselim, a apsolutno nemam pojma sta me tamo ceka...
pliz, pliz netko sa iskustvom neka me prosvjetli;)
hvala

DrSigmundFreud
08.01.2008., 16:26
ovdje ti je raj na zemlji :cerek:

Beč? ... ili koja vukojebina? :D

jimmy jazz
09.01.2008., 13:06
ceka te zemlja teshka za perace sivih cesta.

°~Snoopafella~°
10.01.2008., 09:52
e jedno pitanjce.. vi koji zivite u esterajhu, ste dobili pozive za glasanje?

ja sam hrv drzavljanka, al imam hauptwohnsitz u austriji, i eto dobila sam poziv na glasanje.. malo mi je to cudno.
i dva dana nakon toga, dobila sam pismo od neznam koga, al na hrv koje kaze da zaokruzim - allgemeine kroatische europaliste :-)

zbog cega sad odjemput da i mi glasamo??

DrSigmundFreud
10.01.2008., 11:37
a koji kurac biraš??? :rolleyes:
gdje? zašto? koga? šta?

...osim toga, odkad smiju Čužen birati? :D

°~Snoopafella~°
10.01.2008., 12:20
e pa da to je i meni cudno bilo, al gle ovak pise:

Sehr geehrte Wahlberechtigte!
Sie wurden in das Wählerverzeichnis der Stadt Graz für die Wahlen des Migrantinnen- und Migrantenbeirates 2008 aufgenommen und sind zur Stimmabgabe berechtigt.

i onda dalje di, kad i te opcenite stvarcice..

to je od grazerskog stadtverwaltunga, al ipak..pa kaj ja imam tu glasati, i jos ko migrant!?

jimmy jazz
10.01.2008., 19:41
pa ak zivish u Grazu mogla bi znati da budu uskoro lokalni izbori. posto si tam ocito prijavljena, imash pravo glasa za Migranebeirata.

tvoja je lista 2 (http://www.graz.at/cms/beitrag/10084057/906358/)
nemoj da nas razocaras.

°~Snoopafella~°
11.01.2008., 08:38
pa ak zivish u Grazu mogla bi znati da budu uskoro lokalni izbori. posto si tam ocito prijavljena, imash pravo glasa za Migranebeirata.

tvoja je lista 2 (http://www.graz.at/cms/beitrag/10084057/906358/)
nemoj da nas razocaras.

pa to mi je sve jasno, al vec sad relativno dugo tu, a sad mi prvi put to salju, zato mi je i bilo cudno..

ma nema veze, bum vidla kakve bum volje taj dan pa mozda i otidem

maja1987
13.01.2008., 21:07
ima li ovdje netko tko zivi u austriji i tko mi moze nesto malo napisati o zivotu u austriji??
zanimaju me troskovi, cijene stanova i opcenito zivota?
postoji mogucnost da se tamo uskoro preselim, a apsolutno nemam pojma sta me tamo ceka...
pliz, pliz netko sa iskustvom neka me prosvjetli;)
hvala

e sad kako ce ti bit, to ovisi o tebi.... ako odma krenes na tecaj jezika, ako ti ne priznaju hrvat.diplomu, polozi nesto, bit ce ti dobro.... ako se odma zabijes u neku firmu u ulozi obicnog radnika, e onda nece biti bajno,em sto neces nauciti njem. + mala placa s obzirom na standard i sl....
reci konkretno radi cega ides u austriju?

jumika
14.01.2008., 07:34
Ja isto idem u Austriju,Klagenfurt...cura je dobila tamo premještaj u Hypo banku pa ja idem za njom.Imam završenu elektrotehniku pa se nadam da bi mogao naći neki poslić jer vjerujem da je to tamo kao i svuda deficitarno...

Tvrtko1995
14.01.2008., 11:09
http://amac.hrvati-amac.com/images/stories/sl001.jpg

S T E L I U M
16.01.2008., 19:40
Imam završenu elektrotehniku pa se nadam da bi mogao naći neki poslić jer vjerujem da je to tamo kao i svuda deficitarno...

U Becu je ,po zadnjim procjenama , nekih 500 elektricara(iliti elektrotehnicara :) ) na "cekanju" ...e sad ,ne bih da djelujem demoralizirajuce ali jedinu ti sansu dajem ako si allrounder ,na vise polja osposobljen(mehanika,mehatronika,elektronika...).

Kako god da je- sretno!
:)

DrSigmundFreud
16.01.2008., 19:45
...a sto cekaju??? ... bolja vremena?

jumika
17.01.2008., 08:23
U Becu je ,po zadnjim procjenama , nekih 500 elektricara(iliti elektrotehnicara :) ) na "cekanju" ...e sad ,ne bih da djelujem demoralizirajuce ali jedinu ti sansu dajem ako si allrounder ,na vise polja osposobljen(mehanika,mehatronika,elektronika...).

Kako god da je- sretno!
:)

hm mislim da elektricar nema veze sa diplomiranim inzinjerom elektrotehnike, uostalom jedno je SSS a drugo VSS :mad:

weg_nach_glück
17.01.2008., 14:26
hm mislim da elektricar nema veze sa diplomiranim inzinjerom elektrotehnike, uostalom jedno je SSS a drugo VSS :mad:

da, da... to se ne smije brkati....
koliko ja znam srednje skola za elektricara traje 3 god. i poslje nje se ne moze na studiji elektroteknike. postoji cetverogodisnja elektrotehnicka skola nakon koje se moze studirati elektrotehika, i koja ima veze s elektrotehnikom....

_malicka_
26.01.2008., 14:32
Jedno pitanjce, zasto kazete da je radnu dozvolu nemoguce dobiti? Mislim, skoro pa je nemoguce tamo prezivjeti uz tolike troskove ako ne radis pa pitam... :ne zna:

angelina39
27.01.2008., 07:53
Ja živim u Mostaru (Hercegovina) i imam jedno pitanje.
Mislio sam studirati arhitekturu u Beču.Državljanin sam BiH i Hrvatske.Neki su mi rekli da postoji nekakav austrougarski 100-godišnji ugovor koji daje nekakve povlastice za studiranje.Zanima me je li taj ugovor još u funkciji i ako jest koje su to povlastice.
Hvala

postoji do 2008.godine.,najbolje pitat na biskupiji ili se raspitat u nekom franjevačkom samostanu,a možda i koji prof.povijesti zna pobliže.

tomislav16os
08.02.2008., 17:46
imam pitanje za vas koji ste iz beca,trebao bi nekako doci do nekoga iz neusiedela,ako mi mozete dati stranicu njihovog chata ili nesto hvala vam

jamesbond
08.02.2008., 18:06
imam pitanje za vas koji ste iz beca,trebao bi nekako doci do nekoga iz neusiedela,ako mi mozete dati stranicu njihovog chata ili nesto hvala vam

Probaj ovdje :

http://forum.becka-raja.at/

I meni su bili nesto trebali. Jako uljudni.

tomislav16os
08.02.2008., 18:10
hvala jamesbond

DrSigmundFreud
08.02.2008., 18:37
http://forum.becka-raja.at/

jeli to neki Jugo-Balija Forum??? :mig:

jamesbond
08.02.2008., 18:43
jeli to neki Jugo-Balija Forum??? :mig:

Nemam pojma, trebalo mi je nesto, naletio na njih, pitao i ljudi odgovorili.
Nisam pitao za nacionalnost i vjeroispovjed, a niti me zanima.
Imas nekih problema s tim? :kava:

DrSigmundFreud
09.02.2008., 13:20
nemam problema jer nemam nikakvih kontakta s Jugićima... :D

dinodelfin
27.02.2008., 10:35
Zna li itko dali postoji mogucnost studiranja u becu bez znanja njemackog jezika?ß
Znaci neki international univerzitet i kakvo je tu stanje sa placanjem .
Stan je rijesen, samo jos trazim univerzitet.

Hvala,

red_shrike
27.02.2008., 10:53
Webster univerzitet ti je na engleskom. To je privatni faks, večinom orijetniran prema ekonomiji i slično.
Vidi cijenik:
http://www.webster.ac.at/vienna/w/pros_008.html

dinodelfin
27.02.2008., 12:20
u boga ti....cijenu su paprene!!
a sta je sa ovim??
jel to isto engleski??
http://www.iuvienna.edu/257_EN

ima li neko ikakvae informacije o tome??

red_shrike
27.02.2008., 12:48
http://www.iuvienna.edu/464_EN-Admissions-Tuition-Costs.52DE5F0d3566ebe98f28d1e79a3d80d35d5bb1

Nije jasno jel mjsečno ili godišnje. U svakom slučaju, svi fakulteti na engleskom su privatni. Hm, za webster zanm da je OK, nmišta spektakularno ali sasvim u redu. Za uvaj tu neznam ništa specijalno, no mogu se raspitat.

dinodelfin
27.02.2008., 18:56
aj molim te raspitaj se!!A webster je pre skup!!njemacki jezik mi bas ne lezi pa mi je tesko uzet nesto na njemackom..

PetBorut
27.02.2008., 19:24
http://www.iuvienna.edu/464_EN-Admissions-Tuition-Costs.52DE5F0d3566ebe98f28d1e79a3d80d35d5bb1

Nije jasno jel mjsečno ili godišnje. U svakom slučaju, svi fakulteti na engleskom su privatni. Hm, za webster zanm da je OK, nmišta spektakularno ali sasvim u redu. Za uvaj tu neznam ništa specijalno, no mogu se raspitat.

jasno je.
navedene su cijene po kursu/tecaju/predmetu. studij se sastoji od vise predmeta.

novozelanđanka
01.03.2008., 15:51
Ovo moje je 30ak kvadrata, ali je dobar polozaj i stvarno lijepo uredjeno, osjecam se ugodno. Uz to, u 500 EUR je ukljuceno sve.

:D ma jel si ti to mozda u neue donau neboderu kod kaisermühlen stanice?

red_shrike
04.03.2008., 09:56
Veli mi frend da taj faks ima cijenu ispita od 800€ tako da se počni molit. No, veli i da zan žensku koja je dobila jeben posao kad ga je završila pa mu se čini da je dobar. Isto kaže da je čuo dosta oprečnih mišljenja. A sad, ja ti kažem ovako: ako plačaš, budi 101% siguran da želiš baš taj faks (ili bilo koji drugi).

majda_rijeka
08.03.2008., 15:10
Mene također zanima studiranje u grazu.ako se nemoze upisati gore ako nisi upisan u RH,dali mogu upisati ovdje neki sličan fakulteti tome pa se prebaciti gore i polagati razliku.??Želim upisat farmaciju ali je dosta teško to upisati u zagrebu ili u ljubljani.

°~Snoopafella~°
12.03.2008., 08:57
Mene također zanima studiranje u grazu.ako se nemoze upisati gore ako nisi upisan u RH,dali mogu upisati ovdje neki sličan fakulteti tome pa se prebaciti gore i polagati razliku.??Želim upisat farmaciju ali je dosta teško to upisati u zagrebu ili u ljubljani.

moras se upisati kod nas i mora biti isti fax nema druge

xces
14.04.2008., 16:07
a sta je s onon šemon da hrv. gradani ne tribaju placat austrijski fax 150 godina nakon raspada austro-ugarske..

ili je to samo fama cudna ?

ja studiran strojarstvo u rijeci inace i bas gledam kako bi se pribacija gori na isto to ili nesto drugo, ima li tko kakve informacije koje bi mogle pomoci ?

zečica
18.04.2008., 11:51
za 2 tjedan selim se u beč... ovdje sam 4.godina, znači da ću do 6. mjeseca odslušat ta predavanja. i onda mi ostaju još samo ti ispiti s četvrte (njih 7 - jer sam neke u međuvremenu položila). kaj da ja sad radim? dal se mogu prebacit nekak? jer, ne znam baš da će mi se dat stalno putovat zbog tih par ispita (i još s malim djetetom)... neke ideje, savjei?

jimmy jazz
18.04.2008., 11:54
moresh se prebaciti, al onda je to novi studij i mozda bush morala polagati nove ispite, zavisi kaj ti sve priznaju. samo zbog 7 ispita se ne isplati upisivati novi studij, ak ti ne priznaju sve do sad.

zečica
18.04.2008., 12:15
moresh se prebaciti, al onda je to novi studij i mozda bush morala polagati nove ispite, zavisi kaj ti sve priznaju. samo zbog 7 ispita se ne isplati upisivati novi studij, ak ti ne priznaju sve do sad.

to sam i mislila, ak mi proznaju sve ispite do sad, onda ok, ali ako ne...onda samosuđena na putovanja zbog 7 ispita i upisivanja ocjena...a daj mi reci, ak bi se prebacila, koja je priča s radnom dozvolom onda?

jimmy jazz
18.04.2008., 12:38
u to je strashno 7 ispita putovanja :rofl:
kakva radna dozvola. dobish studentsku vizu..tu smesh nekaj delati, al ne prevec. radnu dozvolu nemash. moresh dobiti mozda jedino ak si ozenjena za Austrijanca. :raspa: il ak neka firma bash za tebe trazhi, al tu ima onda kvota i tak. dosta je to sve restriktivno.

jimmy jazz
18.04.2008., 12:41
a sta je s onon šemon da hrv. gradani ne tribaju placat austrijski fax 150 godina nakon raspada austro-ugarske..

ili je to samo fama cudna ?

ja studiran strojarstvo u rijeci inace i bas gledam kako bi se pribacija gori na isto to ili nesto drugo, ima li tko kakve informacije koje bi mogle pomoci ?

ajde da i tebi odgovorim, mislim da je tih 150 godina austrougarske mit.
za upis na fax ti treba to isto mestu na hr-faxu, onda upishesh bez problema. mislim da lujdi iz Hrvatske placaju isto ko i Austrijanci po semestru, ~360€. uz to morash josh imati na kontu po semestru cin imi se 5000€, il 10000€ za celu godinu, tak nekak, tak da dokazesh da nisi fukara i da imash od cega ziveti, to jest da nebush iskal posel. :kava:

btw, fali im apsolventi strojara..neznam tocno koji smjer, al znam da fale, i austrijska industrija mashina je jaka..ak te bash to nekaj zanima, more biti da dobish placeni diplomski...naravno treba nekaj tu i napraviti konkretnoga za neku firmu..al prek toga ljudi znaju dobiti posel ;)

zečica
18.04.2008., 12:41
u to je strashno 7 ispita putovanja :rofl:
kakva radna dozvola. dobish studentsku vizu..tu smesh nekaj delati, al ne prevec. radnu dozvolu nemash. moresh dobiti mozda jedino ak si ozenjena za Austrijanca. :raspa: il ak neka firma bash za tebe trazhi, al tu ima onda kvota i tak. dosta je to sve restriktivno.

ma dosta je meni i studentska viza :mig:

Noirod
18.04.2008., 13:08
ajde da i tebi odgovorim, mislim da je tih 150 godina austrougarske mit.
za upis na fax ti treba to isto mestu na hr-faxu, onda upishesh bez problema. mislim da lujdi iz Hrvatske placaju isto ko i Austrijanci po semestru, ~360€. uz to morash josh imati na kontu po semestru cin imi se 5000€, il 10000€ za celu godinu, tak nekak, tak da dokazesh da nisi fukara i da imash od cega ziveti, to jest da nebush iskal posel. :kava:

btw, fali im apsolventi strojara..neznam tocno koji smjer, al znam da fale, i austrijska industrija mashina je jaka..ak te bash to nekaj zanima, more biti da dobish placeni diplomski...naravno treba nekaj tu i napraviti konkretnoga za neku firmu..al prek toga ljudi znaju dobiti posel ;)

Ovisi na kojem sveučilištu. Naime, na Hauptuniju iliti Glavnom sveučilištu, plaća se nekih 16 eura po semestru, dok je na drugim razlika. Svako imaju svoju politiku.

Tko je iznad 24 godine mora na kontu imati točno 6700 €(slovima: šest tisuća i sedam stotina eura). Oni ispod, nešto manje.

kast
18.04.2008., 18:21
Evo još jedno pitanje.Moja kći želi upisati Biologiju u Beču.Zna li netko treba li polagati prijemni i gdje? U ZGB. na PMF-u ili u Beču.Inače je odlična i neće polagati maturu.Broji li se to?

jimmy jazz
18.04.2008., 18:33
svakako samo nju su cekali na celom svetu :rofl:
ak stvarno oces nekaj znati probaj citati odgovore na forumu :kokice:

miss blondie
28.04.2008., 13:27
bok svima,
zanima me koliko je objektivno tesko dokopati se pristojnog stana u becu...
pod pristojno mislim za dvoje mladih ljudi, nekih 50-60ak kvadrata u nekom
nice bezierku (1-5, 16, itd) no nista fensi šmensi. decko je 20 godina zivio
i radio tamo, dvije god je vec u hrv. no mislimo se preseliti nazad. ljudi me uvjeravaju da se stanovi traze po godinu dana, blabla, znam da treba imati koju tisućicu sa strane za polog i tako to...ali mi nemamo vremena sto godina. ili godinu dana :D
ili je cak slucaj da ako mene firma uzme gore odn sredi mi vizu - da se mogu
ogrebati za neki smještaj - ili da se ne nadam?

ali realno, dokopat se stančića, zar je zaista nemoguce? :rolleyes:

hvala svima na misljenju/odgovorima/savjetima :D:top:

jimmy jazz
28.04.2008., 13:32
zakaj pak nazaj? :confused: nisi cula onu pesmu Austrija zemlja teska..ustajala zabokrecina..ajd dobro sad je i Hrvatska juznoamericki kapitalizam pa unda...

bash sem nekaj gledal u Die Presse, 45q, 2 sobe, oko 500€. ima i skuplje.
v 1. okrugu zaboravi :D osim ak nemash penez za razbacivanje; al ti 1. i ne treba ak si blizu metroa.

ne isce se stan leto dni, za 2-3 meseca moresh nekaj dobroga najti.

miss blondie
28.04.2008., 14:27
ma nisam ni misla se preseravat u 1 bezirku, ne ;)
metro/motor (ili auto za moju finu guzicu) i svugdje si brzo...

zakaj nazad? veca placa, brusenje jezika, zivot s dragim, bolja infrastruktura itd.
nemam djece, kredita i ostalih "utega" hehe i fala lijepo rado bi odlepršala do beca..

back OT: kako je uopce najpametnije stan trazit? oglasnici, preko rekla-kazala ili... :)
vec sam se spremila na cinjenicu da ispod 500 ojra nema šanse nesto naci, no eto
da pitam tebe iskusnog - koliko cca ispadne rezija dodatno uz rentu svaki mjesec?

jimmy jazz
28.04.2008., 14:42
je to je super u Becu, da ak dvoje rade, moresh jednu cjelu placu na stranu, pa nemash na kraju ni prevelke kredite. ak si sam onda se i manje isplati zivjeti :D
socijalni sustav je dobar. al posel-vec se dela, i sustav je treten&getreten werden.

ha cuj, 500€ za 45mq boljeg stana, ak imash sretje. za tu lovu imas i dosta rupa. trazhi kak mozhes,online, prek novina-Presse, Kurier itd.
ja sam svoj nashel prek novina, slucajno, bash u Presse, i imal sretje, sad za 2 sobe placam 370€..onda, pred 5-6 let je bilo oko 350€. super lokacija, mirna, puno svjetla. sad jedan usporedivi stan skuplji za oko najmanje 100€. a to je josh daleko nije 60-70mq.

rezije, struja+plin ti je od oko 50€+ na mesec. zavisi dal je novogradnja. moja je starogradnja pa od ove zime placam 70€ na mesec, i to sam za 45q. inace ljudi znaju placajti 50e po 100q novogradnje. voda i komunalije to placas vecinom skupa s najamninom. tak da je moja najamnina zapraf dosta manja od 370e, jer je u toj svoti i voda i komunalije.

miss blondie
28.04.2008., 15:13
hvala ti na informacijama, no mene brine kako uopce izvesti to trazenje stana iz zagreba ...
ok, deckova familija je gore no nemozemo bas racunati da ce oni umjesto nas hodati okolo
i gledati... no mislim da je par mjeseci jos jedno pristojno vrijeme za naci prostor...
realno, spremna sam na i na 600 do 700 eura rente (ako propadnu jeftinije opcije), no kao
sto rekoh nismo nesto zahtjevni, trebat ce nam jedan lijepi u ugodan stančić za zivot, obavezno
dvosoban - da imamo gdje za "pobjec" kad se posvadjamo hehe

jimmy jazz
28.04.2008., 15:34
600-700e ti je realno za 60 mq. ;) pa cak i premalo za malo bolji stan.
http://www.willhaben.at/iad/immobilien/mietwohnungen/
ili
http://derstandard.at/
i gore imas Imobilllien, i odaberes si kaj oces unda.

evo ovo dobro zvuci sa Standardove stranice
16 Bez. Nähe Wilhelminen-Spital, Top-sanierte ablösefreie, unbefristete AB-
1160 Wien 28.04.08 544,50e 58qm
to je blizu U3 stanice, a sam 5 minut busom iznad je Wienerwald..:top:

miss blondie
28.04.2008., 15:52
eto sad si mi vratio nadu i mogu mirne duse zacepit usta svima koji kukaju kako nema šanse da stan nadjemo ;)

sta mislis je li bolje uzimati stan sa golim zidovima ili vec donekle namjesten? ili uopce nema izbora...
i ustvari kad covjek razmisli kaj nije bolje sve te novce ulagati u vlastitu nekretninu a ne citav zivot
biti u rentanom?
jebate jesam se u pitanja zaplela, a jos uvijek djelujem u zagrebu hihihi

jimmy jazz
28.04.2008., 16:00
pa najbolje je kaj se tebi svidja. meni se ne svidjaju sasvim namjesteni stanovi, to si unda ko podstanar.
iako je ok ak je vec neka kuhinja unutra vec i to..to je dobro.

naravno puno vishe ti se isplati ulagati u svoj stan, al za to ti treba neki startni ulog, inace kredit zna biti preveliki ;) tak da je za start bolja opcija unajmljivanje, a kad se financijski sredish, onda uzet stan.
a dvije sobe, to ti vec pocinje od 45mq..za to ti ne treba 60-70..za to onda trazhi vec 3 sobe. ;)
al morash biti u Becu, kretati se po gradu, upoznati kvartove, i naravno-vidjeti stanove.

evo meni sad upravo pticice pjevaju u stan iz dvorista, sunce sja..3. kat, na vanjskoj strani mi je jednosmjerna mirna ulicica..2 metro stanice iza vugla..najde se v Becu ljepih stanova..samo treba iskati ;)

barica103
29.04.2008., 06:01
mislim da bi ti bilo najbolje obratiti se nekakvoj agenciji i svakako zamoliti familiju za savjet. svuda na svijetu ima svakakvih likova pa je pametno biti oprezan da ne ostanes bez pologa.

miss blondie
29.04.2008., 10:15
vjerujem da je najsigurnije preko agencije ali vjerujem da oni uzimaju jos masni profit na racun toga... a nismo neki
bogatasi pa da svaki cas imam u dzepu par tisuca eura viska :(

branimirr
29.04.2008., 21:54
imam pitanje slicno onome iz prvog posta

u listopadu idem u bec i ostajem 5 mjeseci. da li je moguce iznajmiti namjesten stan na tako kratko vrijeme? koliku najamninu+rezije mogu ocekivati?

jimmy jazz
30.04.2008., 16:54
JobWohnen (http://www.jobwohnen.at/index.php?id=172)

v Becu su dosta popularni WG's-Wohnungsgemeinschaften

Beclijka
01.05.2008., 18:02
imas sanse naravno da nadjes lijep stan...vremena i novca moras imati...evo ovdje gore si dobila lijepe prijedloge...
ja sam u 17 bezirku...vec dugo...stan sam nasla preko agencije...jako je mali 30 kvadrata(dakako da mi to smeta) ali lijep i siguran...
placam ga 320 e mjesecno ,struju posebno a i vlasnik mi godisnje salje uvijek neke iznose da ih doplatim...prvi bezirk zaboravi..nebih bacala novac
na to jer ima jos lijepih dijelova grada...sretno!

miss blondie
05.05.2008., 13:29
a kolika se provizija ostavlja agenciji ako preko nje covjek odluci naci nesto?

snjeguljičica
10.05.2008., 18:44
Kakve su plaće za medicinske sestre u Austriji? Zna li netko treba li ići u još neku školu da bi se tamo zaposlila? Hvala.:)

francis_
12.05.2008., 20:32
U austriji sam oko 5 mj.i planiram u Klagenfurtu upisati faks,posto ne znam njem.idem na tecaj ,ali ne vjerujem ni u snovima da cu ga nauciti pa cu studirati na eng.!

Jel ima netko tko ima veze sa klagenfurtom jer imam hrpu pitanja!

by the way:pusek svima :rolleyes:

miss blondie
16.05.2008., 13:37
a zakaj si ti vec 5 mj u austriji + zelis tamo studirati a mislis kako ni u snu neces njemacki nauciti?!

MOLOKAI
16.05.2008., 14:41
sta ima nova u austriji? neki novi psihopat mozda? :lol:

Kleine
20.05.2008., 00:27
U austriji sam oko 5 mj.i planiram u Klagenfurtu upisati faks,posto ne znam njem.idem na tecaj ,ali ne vjerujem ni u snovima da cu ga nauciti pa cu studirati na eng.!

Jel ima netko tko ima veze sa klagenfurtom jer imam hrpu pitanja!

by the way:pusek svima :rolleyes:

ma ajde molim te, kad sam ja naucila njemacki, onda more svaki!
ja sam u Klagenfurtu, tj par km. do. ( ne studiram, al ti mozda nekako ipak mogu pomoc):mig:

miss blondie
20.05.2008., 09:12
jel istina da se mora dobiti certifikat od goethe inst. odnosno poloziti kod njih njemacki
da bi mogao otici u autriju?
ili ako ides preko radne dozvole nije potrebno?
njemacki znam dost dobro ali jasno misla sam u austriji odmah upisati dodatnu poduku

francis_
20.05.2008., 19:53
ma studirat cu na eng...:mig:...iako su mi rekli da ce ipak biti par predmeta na njem.ali ajd prezivit cu ici cu jos dva semestra na tecaj pa valjda cu i nauciti...:confused:
ma koga hebe,meni se svidja klagenfurt...,svidja mi se faks jer su ljudi iz cijelog svijeta...:top:

Jeanny
23.05.2008., 23:25
ma studirat cu na eng...:mig:...iako su mi rekli da ce ipak biti par predmeta na njem.ali ajd prezivit cu ici cu jos dva semestra na tecaj pa valjda cu i nauciti...:confused:
ma koga hebe,meni se svidja klagenfurt...,svidja mi se faks jer su ljudi iz cijelog svijeta...:top:

a de mi reci na koju foru ti možeš upisati fax tamo?? mislim jel ti upisuješ sada 1. godinu ili vec studiraš kod nas pa se samo prebacuješ??
koji su uvjeti??

novozelanđanka
28.05.2008., 02:40
@ miss blondie

idi ovdje: http://www.zuwandererfonds.at

pa si pogledaj. imas vecih i manjih stanova, koje je uzasno jednostavno dobiti - odes u agenciju i kazes koji te interesira i vec taj isti ili iduci dan ih mozes ici sve razgledati.

ja sam u jednoj zgradi u 22. bezirku, po kojem svi pljuju a meni nije jasno zasto. preko puta metro stanice sam, imam 5 stanica do centra, u ulici su mi ducani s hranom, apoteka i ine pizdarije, rijeka ti je blizu za rekreaciju, UN headquarters je tamo, i uopce nije opasno.....

nema provizije, samo kauciju platis, koju kad se jednom odselis, dobijes nazad jel.....

zgrade su ok, neke imaju i gym i saune i portire ukljucene u cijenu stanarine, i laundry service.....

i nebenk. su ti ukljucene u stanarinu, pa trosis kolko hoces....

sretno :top:

novozelanđanka
28.05.2008., 02:43
sta ima nova u austriji? neki novi psihopat mozda? :lol:

je je ima onaj vic

koja je razlika izmedju hrvata i austrijanca?
hrvat u podrumu drzi vino.

oh well. valjda nebu vise takvih.....

nero
04.06.2008., 23:58
osterajh švajn:usama:

Očekujem da ovog drznika malo išamarate po ovim forumima zbog ovoga :kava:

branimirr
09.07.2008., 22:38
u listopadu idem na 5 mjeseci na studij u Bec. imam mogucnost zivjeti u studentskom domu. da li netko zna nesto o studentskim domovima: ÖAD-Gästehaus Molkereistraße i Albert Schweitzer-haus? alternativa je stan, pa....koliko je cijena najma stana od 25-35 m2? da li je tesko naci namjesten stan u kojem bi bio kratko (samo 5 mjeseci)?

unaprijed hvala :s

MISSY:)
11.07.2008., 18:13
:ne zna::ne zna:ljudiiiiii trenutno se nalazim u Becu i tu cu biti slijedecih mjesec dana SAMA !
uglavnom htjela sam se malo odmaknuti od Hrv vreve i eto me u Becu!
moze li mi itko reci neke cool stvari koje bih mogla da radim i posjetim and so on. tnxxxxxxxxxxxx
kissi

ekonomistica5
12.07.2008., 19:45
hehe, i ja sam sama, vec 11.mj. u jednom drugom gradu.

ako imas novaca, preporucam ti soping jer je sezona rasprodaja, a u Becu je raj.
Šenbrun je preeeedivan i tamo mozes provoditi prekrasna popodneva i predveceri, u setnji, imas zoloski, slikaj, uzivaj.
imas srba i pokojeg hrvata na svakom koraku, pricaj s nekim, pokusaj se upoznati.
ima i za izaci, sad sam zaboravila imena...
citaj knjige
uci njemacki
setaj
uzivaj
...

12.07.2008., 20:01
he he tnx na odgovoruu:)
da vec sam shopingirala, hm pa nije bas tek tako uci sa ljudima u spiku pogotovo kad neznaas gdje se krecu, ma budem se ja vec snasla, danas sam bila na dunavu i bljaka sve je tak cudno i prljavo :flop:

uglavnom hvala na odg i poz i uzivaj gdje god bila, heh

Frish
12.07.2008., 21:44
Ne vjerujem da u jednoj europskoj metropoli sa tako bogatom povijesti pitaš što da radiš. Mislim da kamo god da kreneš u Beču, da ćeš imati i za vidjeti i za doživjeti. Bio sam davno kao klinac, i svejedno mi je ostao u živopisnom sjećanju.

13.07.2008., 11:24
eeeeeeeee a sto ako nisam luda za povjesti vec za dobrom casicom :))
?

mya_7920
13.07.2008., 11:32
Onda ćeš si ipak morat naći društvo. :zubo:

Thea_333
14.07.2008., 11:29
Zanima me zna li tko kakve su mogućnosti zapošljavanja u bečkim umjetničkim institucijama,npr. kazališta i slično?
Kakve su plaće i to? Ima li tko iskustva?
Završavam teatrologiju pa me zanima što ću uskoro :):ne zna:

jimmy jazz
14.07.2008., 11:32
Beč je grad mogućnosti, al ti treba neko vreme dok se ufurash, navcish njemacki i tak.
a unda, sve ti je otprato. ne kak v Zagrebu ;)
kaj se tice teatrologije, od tog se nemre na pocetku super zivjeti..obicno ide tak da delash projekte for free il sicu, dok ne dobish reference. ak se oces zaposliti bash v beckim/gradskim kazalistima, trebash dobro znati njemacki i pokazati zakaj da zemu bash tebe umjesto svojih-kojih ima dosta. al ak to uspesh onda ide. samo treba nekaj imati.

Thea_333
14.07.2008., 13:35
da da,istina ali nigdje nemrem na pocetku odmah imat plaću 10 000 eura(karikiram). poslovi u kulturi i to? kak to stoji?

Thea_333
14.07.2008., 13:41
za missy-u becu mozes jako lako izgubit vrijeme :) slazem se za schönbrunn i shopping(mariahilferstrasse ;) - sve u jednoj ulici)
predlazem i hundertwasserhaus, odi u kazaliste, na koncerte.barem u becu ima dogadanja ako nigdje drugdje. a za izaci...ovisi kakvu glazbu volis. nazalost ima tamo hrpa 'hrvatskih' birceva. probaj upisat neku radionicu pa nac tamo ekipu :)

Frish
14.07.2008., 13:44
Ne vidiš da ju zanimaju bircevi. I nešto mi veli da nema ni 19 godina.

Thea_333
14.07.2008., 13:50
jel zna netko kaj je s onim da mozes trazit da te oslobode placanja fakulteta, npr na univie? valjda prema onom ugovoru jos...jel zna ko kaj o tome?

Thea_333
14.07.2008., 13:52
a onda ak nema ekipu,moze uvijek sama nekam zalutat i nac nekog... ne znam