PDA

View Full Version : Austrija

stranice : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9

bachelor9
21.06.2010., 12:01
Gruess Gott!

Pozdrav svima, a naročito Austrijankama! znam da je ovo malo glupo, ali me zanima ima li ovdje slobodnih Austrijanki koje bi željele da se "skrase"? :)

ja sam zgodan, razuman, 27 godina, govorim njemački (ne savršena ali ne loše), završio faks....ne tražim princezu s austrijskog dvora, već nekog tko je normalan, razborit, prizemljen, optimističan, odgovoran i balansiran...ako je zgodna i simpatična to je veliki plus:)

Ova zemlja Rvacka mi je po mnogim pitanjima neslavna, pa bih htio da se iskrpam iz nje....i da živim u nekoj normalnoj državi...da, znam... nije zlato sve što sja... ali ne bih ja van zbog zlata nego zbog normalnijeg okruženja....

ako ima takvih, neka mi se jave putem privatne poruke...

Servus!

*mrtva_hladna*
21.06.2010., 12:31
cao svima iz diaspore vec 3 godine radim kao sezonska radnica u austriji zanima dali imam mogucnost dobit stalni boravak i kada bi mogla predat zahtjev imam jo jedno pitanje dali imam pravo kupit nekretninu i ako nemam austrijsko drzavljanstvo hvala na odgovorima:)

Jesi imala Unterbrechungen sve te godine ili ne ?
posalji mi pm, pa cu ti odgovorit

*mrtva_hladna*
21.06.2010., 12:37
Gruess Gott!

Pozdrav svima, a naročito Austrijankama! znam da je ovo malo glupo, ali me zanima ima li ovdje slobodnih Austrijanki koje bi željele da se "skrase"? :)

ja sam zgodan, razuman, 27 godina, govorim njemački (ne savršena ali ne loše), završio faks....ne tražim princezu s austrijskog dvora, već nekog tko je normalan, razborit, prizemljen, optimističan, odgovoran i balansiran...ako je zgodna i simpatična to je veliki plus

Servus!

Nema ovdje takvih :zubo:

Probaj na temi Njemacka :D

nosko5
21.06.2010., 15:28
Ova zemlja Rvacka mi je po mnogim pitanjima neslavna, pa bih htio da se iskrpam iz nje....i da živim u nekoj normalnoj državi...da, znam... nije zlato sve što sja... ali ne bih ja van zbog zlata nego zbog normalnijeg okruženja....

A da probaš nostrificirati diplomu ili tako nešto?:kava:

DrSigmundFreud
21.06.2010., 18:28
Gruess Gott!

ja sam zgodan, razuman, 27 godina, govorim njemački (ne savršena ali ne loše), završio faks....ne tražim princezu s austrijskog dvora, već nekog tko je normalan, razborit, prizemljen, optimističan, odgovoran i balansiran...ako je zgodna i simpatična to je veliki plus:)

Servus!

andere baustelle :mig:
pokušaj s pederima, to ti uvijek pali ako si zgodan... :cerek:

Piggy
22.06.2010., 21:01
Ako postoji netko sa glazbene akademije u Grazu ili Beču, pliz neka se javi! :)

.Ivana.
23.06.2010., 13:04
Ako postoji netko sa glazbene akademije u Grazu ili Beču, pliz neka se javi! :)

e sorry sto sam ti jucer onak pisala da mi je dosta svega :P
jucer sam stvarno bila na kraju zivaca i samo zelim otici iz graza :S
bilo je lijepo...ali stvarno je to previse za mene jer su se stvari zakomplicirale :S
uglavnom...znam ja jednu curu sa musik universitäta...
ali sad ti je kasno za sve..
mozes pokusati tek slijedece godine...
kad ovo moje sve zavrsi za neka 2 tjedna,javim ti se u pm i malo ti detaljnije objasnim..

Piggy
23.06.2010., 16:29
e sorry sto sam ti jucer onak pisala da mi je dosta svega :P
jucer sam stvarno bila na kraju zivaca i samo zelim otici iz graza :S
bilo je lijepo...ali stvarno je to previse za mene jer su se stvari zakomplicirale :S
uglavnom...znam ja jednu curu sa musik universitäta...
ali sad ti je kasno za sve..
mozes pokusati tek slijedece godine...
kad ovo moje sve zavrsi za neka 2 tjedna,javim ti se u pm i malo ti detaljnije objasnim..

Ma znam, da je sad kasno, nisam imala namjeru za ovu godinu, nego u malo daljoj budućnosti :) Hvala svejedno!

palam
02.07.2010., 01:55
Gruess Gott!

Servus!

Koji si ti faks zavrsio imbecilu,neznas niti ime drzave u kojoj zivis,al ok,bitno da si zgodan :rofl::lol:

*mrtva_hladna*
05.07.2010., 13:31
ma to je nas papa strumpf (ako se ne varam) :zubo:

Jane Eyre
05.07.2010., 22:07
Pozz ljudi, jel zna neko koji je najjeftiniji nacin za stici iz Beca do Makarske? :D

*mrtva_hladna*
06.07.2010., 01:02
Evo, Jane Eyre je zivi dokaz kako ni u Austriji ne tece med i mljeko.
Nema se ni za prijevoza :D

Jane Eyre
06.07.2010., 02:50
:D studentarija.

*mrtva_hladna*
07.07.2010., 18:17
Pozz ljudi, jel zna neko koji je najjeftiniji nacin za stici iz Beca do Makarske? :D

-stopom
-kao slijepi putnik vlakom :D

sad ozbiljno, vidi na ÖBB stranicama ili ih nazovi i pitaj jel ide kakav nocni vlak iz Beca do Splita :ne zna:
ako si ispod 26 imas popust

a od Splita do Makarske se snadji :D
sta ti je tih 60km to mozes i pjehe :D

http://hafas.bene-system.com/bin/query.exe/dn?L=profi&

nazif234
10.07.2010., 13:02
Budući da su upute na stranicama pojedinih sveučilišta (na primjer http://www.uni-graz.at/nawi/nostri/startnos.pdf ) prilično šture i općenite, bio bih vrlo zahvalan kada bi netko naveo svoja iskustva sa nostrifikacijskim procesom hrvatske diplome u Austriji. Koje bi dokumente trebalo prevoditi, što se sve službeno ovjerava kod javnog bilježnika, što se sve od domaćeg fakulteta treba dati prevesti, u kom obliku i koliko detaljno bi išlo "möglichst detaillierte Unterlagen über das ausländische Studium, z.B. Studienplan, Studienbuch, Studienführer,
Prüfungszeugnisse, wissenschaftliche Arbeiten, Abschlussbescheinigungen, ..." - i slično. Puno hvala svima!:)

mrachni hajduk!
30.07.2010., 10:22
Grüß gott ekipo!

Znate li mozda neki ducan u Becu gdje mogu kupiti Bajadere, Maraskino ili Pelinkovac? Trebao bi pocastiti kolege.

hanamontana
03.08.2010., 22:20
jel mi može netko reći na kojim mjestima u beču žive hercegovci iz širokog brijega,jesu raštrkani ili se drže skupa,tražim tetu s kojim se nitko nije čuo dugo godina.čavar se preziva,pokušavamo stupit u kontakt s njom,pa ako netko zna da se suzi malo područje,od nekud krene.hvala

signum
03.08.2010., 22:42
Evo trazi tetka : :D

Cavar Marin
1050 Wien, Schloßg 16

Cavar Marko
1070 Wien, Neubaug 17-19, Stg 2

Cavar Marko
1210 Wien, Fritz-Kandl-G 5 Stg 6

Cavar Miael
1080 Wien, Albertg 42

Cavar Mihael
1080 Wien, Albertg 42

Cavar Miljenko
1080 Wien, Albertg 42

TransAm.hr
06.08.2010., 11:22
Grüß gott ekipo!

Znate li mozda neki ducan u Becu gdje mogu kupiti Bajadere, Maraskino ili Pelinkovac? Trebao bi pocastiti kolege.

Bajadere imaš u merkuru, i jeftinije su nego u hr.
Za cugu ne znam.

ilda85
14.08.2010., 15:53
Bok svima,rodjena sam u austriji,ali nazalost ne zivim tamo,ali redovito odlazim u austriju-Gmunden,idem za koji dan tamo,i zbilja se tamo super provedem,pozdrav svima koji su blizu gmundena i okolice!!

iva001
16.08.2010., 09:26
pozdrav svima! studentica sam 3. godine ekonomije u hrvatskoj, konkretno osijek... zanima me je li moguće upisati 4. i 5. godinu u beču? i kakve su cijene studija? (jer se planiram tamo odseliti) ili bolje čekati da se završi faks pa onda kao magistar ekonomije otici tamo? mislila sam mozda je bolje upisati zadnje dvije, jer bi u tome upoznala grad i ljude pa bi bilo lakše..
hvala unaprijed

Jane Eyre
10.10.2010., 15:10
Pitanje - zna li netko gdje se u Becu mogu nabaviti nase (Hrv, BiH, Srb, CG, itd) novine, ili jos bolje, postoji li neki website na kojem ljudi stavljaju oglase, nude, traze studentske poslove, itd, ali na nasem jeziku? :D Hvala!

Majetta
10.10.2010., 16:56
Bok svima,
u kratko...skoro 10 godina vec zivim u Milanu, Italiji,
i sada se selim u Linz, Austrija.

Trebam naci stan u roku od 10 dana, znam vec pomalo kako to funkcinonira u EU radi iskustva u Italiji, ali nazalost ono sto nikad covjek ne zna i sto je tesko-naci stan!!!
Zamolila bih vas ako ima netko nekoga u Linzu tko bi mi mogao pomoci savjetom i u potrazi. Da li znate nekoga tko iznajmljuje stan/stanove?

Hvala puno svima na pomoci i trudu,

M.

*mrtva_hladna*
18.10.2010., 16:34
Willkommen in Linz! :D

Stan mozes trazit samo od privatnika ili da zivis u Studentenheim-u (odmah kod JKU ).
Privatni stanovi su skupi pa se uglavnom uzimaju kao WG iliti Wohngemeinschaft gdje se dijele troskovi. Na Genossenschaftswohnung nemas pravo jer moras biti mind. 5 god in OÖ.
Ja ne poznam nikog tko izdaje stanove tako da ti ne mogu pomoci.
Pripremi kauciju (ca. 3 mj stanarine) jer bez toga nema stana ni kod privatnika.

Mozda da pitas ovdje :

AREV Immobilien

Garnisonstraße 17

A-4020 Linz

Tel.: + 43 (0)732/605533

Fax.: + 43 (0)732/605533-100

Email: office.linzarev.at

*mrtva_hladna*
18.10.2010., 16:36
Pitanje - zna li netko gdje se u Becu mogu nabaviti nase (Hrv, BiH, Srb, CG, itd) novine, ili jos bolje, postoji li neki website na kojem ljudi stavljaju oglase, nude, traze studentske poslove, itd, ali na nasem jeziku? :D Hvala!

Prije ih je bilo samo na Bahnhofu a sad ih ima svaka Trafika (barem u mom selu :D )

LUSY983
28.10.2010., 14:37
Pozdrav ljudi,dali mi netko moze pomoci,medicinska sam sestra po struci,da li netko zna kako do posla u Becu,zivim u Zagrebu....hvala svima puno na odgovorima

LUSY983
12.11.2010., 09:57
Bok svima,rodjena sam u austriji,ali nazalost ne zivim tamo,ali redovito odlazim u austriju-Gmunden,idem za koji dan tamo,i zbilja se tamo super provedem,pozdrav svima koji su blizu gmundena i okolice!!

lijepi pozdrav i tebi,ja nisam rodena u Austriji ali imam seku koja se udala tamo i zivi vec 17 godina,ja se selim iduci mjesec poslije blagdana pocinjem raditi u AKH u Becu,,,gdje inace zivis??

LUSY983
12.11.2010., 09:59
Pozdrav ljudi,dali mi netko moze pomoci,medicinska sam sestra po struci,da li netko zna kako do posla u Becu,zivim u Zagrebu....hvala svima puno na odgovorima

dobila ja posao..juhuuuuuuuu:):):):):):)

diddldee
12.11.2010., 15:26
i ja sam! vec dva mjeseca u becu .... bec bec! schöne stadt! :)

miss blondie
15.11.2010., 13:04
lijepi pozdrav i tebi,ja nisam rodena u Austriji ali imam seku koja se udala tamo i zivi vec 17 godina,ja se selim iduci mjesec poslije blagdana pocinjem raditi u AKH u Becu,,,gdje inace zivis??

dobila ja posao..juhuuuuuuuu:):):):):):)

hoces nam napisati kako si dosla do posla tamo? to je cista lutrija

moze jedno pitanje:

kakva je sad procedura za izdavanje viza (studentska) za Austriju? Gdje se uopce izdaju?

naime, proslo ljeto sam osobno otisla do austrijske ambasade (tad je jos bila na Radnickoj cesti, ne znam jesu jos tamo) ali su bili toliko neljubazni, maltene su me istjerali kad sam dosla sa nekoliko pitanja oko same procedure i dokumentacije.

mislim, nekome se trebam za pomoc obratiti :ne zna:

sccorpio
18.11.2010., 21:49
pozz,

studentsku vizu mozes dobiti samo ako si primljena na faks, tj. moras imati papir koji ces priloziti uz zahtjev i sve ostale papire kad budes predavala.

za vizu mozes predat u gradu u kojem ces studirat, tako da ne moras uopce imati veze s veleposlanstvom u hrvatskoj.

pozz

miss blondie
19.11.2010., 10:04
pozz,

studentsku vizu mozes dobiti samo ako si primljena na faks, tj. moras imati papir koji ces priloziti uz zahtjev i sve ostale papire kad budes predavala.

za vizu mozes predat u gradu u kojem ces studirat, tako da ne moras uopce imati veze s veleposlanstvom u hrvatskoj.

pozz

primljena sam, izdat ce potvrdu fakultet ali mi nema smisla da ja s dokumentima dodjem u austriju i onda mi oni rade vizu?! Em mi je vrlo nesigurno ne imati vizu a seliti se gore na studij i onda tek u njihovoj ambasadi je raditi + gdje da saznam sta sve sadrzava potrebna dokumentacija :ne zna: logicnije bi mi bilo suradjivati sa austrijskom amabasadom u HR dok sam jos ovdje

*mrtva_hladna*
19.11.2010., 13:16
sccorpio ti je vec sve dobro napisao, ne znam sta opet cjepidlacis
ne dobivaju se vize samo u austrijskoj ambasadi u hr!

ako ima netko iz beca na ovom forumu neka ti napise broj tel od magistrata ili sta vec gdje se dobivaju vize pa nazovi i pitaj.

sccorpio
19.11.2010., 14:53
miss blondie,

nema tu stvar logicnije mi je ovako ili onako, ovo ima smisla ovo nema, to je tako, to su pravila, bila ti logicna ili ne, nemas apsolutno nikakve veze s veleposlanstvom u hr, svoj zahtjev predajes u gradu u kojem ces studirati i ne predajes u ambasadi nego nekakvom magistratu ili sl.kako se vec zove.....

ne selis se u austriju, nego dolazis studirat u austriju, a ti kao hrvatski gradanin u austriju imas pravo uci bez vize pa tako i boravit neko odredeno vrijeme bez vize, to ti apsolutno nije nikakav rizik

sa svim ostalim papirima koji su potrebni (a to potrazi negdje na internetu, ukljuci se malo, pogledaj neki magistrat ili nesto slicno, negdje mora pisati) a kljucna ti je potvrda od faksa da si primljena, vizu ces dobiti 99.99% i to sudentsku na godinu dana......

nemas ti tu sta suradivat s nekim, jasno pise sta ti treba sve za vizu, dodes u austriju, prijavis se, skupis papire tj poneses iz hr sto ti treba, odes predas, platis 90 € i za2-3 tjedna ti viza gotova, odes podignes plus jos 20€ i to je to....nema mudrosti, a sta je sve pogledaj negdje vec na netu....

pozz

miss blondie
20.11.2010., 14:43
hvala ti ;)

Eysan
23.11.2010., 02:46
Pozdrav :)

Dali netko zna nekog decka koji ima austrijsko drzavljanstvo i koji bi se htio zeniti da bi sredio nekome papire? Naravno brak samo iz interesa :mig:

buntspecht
23.11.2010., 03:21

Dali netko zna nekog decka koji ima austrijsko drzavljanstvo i koji bi se htio zeniti da bi sredio nekome papire? Naravno brak samo iz interesa :mig:

brak za papire kosta jako puno, 20-30 tisuca eur.:mig:

jedna moja poznanica se udala za papire za turcina, njegov brat je platio njoj 15000 eur u gotovini + kupio joj novi VW Polo

naravno mozes i jeftinije proci, ali ovo je bilo sigurno

*mrtva_hladna*
23.11.2010., 11:04
"Scheinehe" bi te kostala kao sv. petra kajgana (?). Brzo bi avstrijanci usli tome u trag, ta nisu ni oni vesla sisali

Austrijanci su "previse p****ce da bi pristali na takvo sto... pa, preostaju ti samo "auslenderi s aut drazvljanstvom".
Trece (ili cetvrto), zakoni su se poostrili sto se tice sklapanja braka izmedju "austrijanaca i ne-austrijanaca". Nije sve tako jednostavno kako ti se cini.

Najpametnije bi ti bilo da zavedes nekog austrijanca ili nekog naseg pa nek on tebe "ozeni" iz ljubavi a ti njega iz interesa... i svi sretni.

Eysan
23.11.2010., 12:59
Pretjerujete... Ja sam cula za 8 - 10 000 eura se moze nesto naci,a i neke kolegice su toliko dale...

Ja sam nasla jednog za 8 000 ali je odustao jer se usro..bas je pic*ica...Jucer sam cula za jedong trazi 10 000 al sve unaprijed..svinja nek se hebe...Nebi mu dala ni 3 ..

A sto se tice zaljubljivanja..vec sam zaljubljena i ne zanima me nitko drugi :p

munjeni
23.11.2010., 13:12
Pretjerujete... Ja sam cula za 8 - 10 000 eura se moze nesto naci,a i neke kolegice su toliko dale...

Ja sam nasla jednog za 8 000 ali je odustao jer se usro..bas je pic*ica...Jucer sam cula za jedong trazi 10 000 al sve unaprijed..svinja nek se hebe...Nebi mu dala ni 3 ..

A sto se tice zaljubljivanja..vec sam zaljubljena i ne zanima me nitko drugi :p

svi koji traze malo, poslije traze jos trust me....zato bolje platit vise i to u ratama svake godine po dio.inace ti koji traze malo su obicno neki socijalni slucajevi ,kod kojih dolazi i kontrola...a nerijetko traze i p...e.

*mrtva_hladna*
23.11.2010., 13:36
Zasto mislis da pretjerujemo?

Poznajem tri osobe s podrucja bivse nam drzave koje su se ozenili za "avstrijance" samo zbog papira.
Prosjecno su bili oko tri god u braku a kakvu su kalvariju sto financijsku sto dusevnu prosli za to vrijeme da i ne pricam.
Za dvoje znam da su jos uvijek u dugovima do guse.
Jedan je imao gadne probleme i s Fremdenpolizei, bio god. dana u neizvjesnosti ali se ipak nekako izvukao jer se vjencao sa svojo dugogodisnjom djevojkom koja je u medjuvremenu uzela drzavljanstvo. Ovaj drugi je platio tadasnjih 150 000 Schilling koje je posudio bio a avstrijanka je od njega svako malo izvlacila po nekoliko tisuca ucjenjujuci ga da ce otic na policiju i sve priznati.
Ova treca osoba je jedna zenska koja se udala za avstrijanca koji je kako netko gore rece bio maltene soc slucaj, duzan bogu i narodu... iz sve muke bila mu je i zirant, nadavala mu se novaca i novaca i isto tako u zadnji tren se spasila jer se zaljubila i udala za nekog normalnog tko je imao aut drzavlj.
Ovdje u mom gradu nije rijetko da policija upada u stanove i "kontrolira" sumnjive brakove.

scotty22
23.11.2010., 13:43
Wtf.... a "moja" (naša a ima austrijsko državljanstvo) s kojom imam dijete u austriji rekla da se ne želi udati da mi olakša nego da se sam provam snaći za papire...hebiga, ima svega. Naravno, nisam se snašao a još manje petljao s nekom drugom tamo...

Eysan
23.11.2010., 15:36
Ma razumijem ja tebe.. Da sam tako nesta htjela odavno bi se vec udala.. Nego zato pazim i biram :D Ako naidje netko dobar bit ce ok..ako ne pakujem prnje i vracam se u Hr...

postgarage
26.11.2010., 20:31
imam ja jedno pitanje :)
ovako, ja sam studentica u austriji, sad cu dobit 4tu vizu.. imam dijete od godinu dana, ona je dobila obiteljsku vizu po meni..

zanima me sad da se udam, decko isto dobiva obiteljsku vizu preko mene, jel?
ali kako mi se cini, on s tom vizom ne moze radit..
pa me zanima da li netko zna dal on onda moze upisat faks sa tom vizom ovdje i studirat, pa onda na temelju toga dobivat dalje svoju studentsku vizu? :D

al sam ga zakomplicirala :cerek:

miss blondie
05.12.2010., 15:23
miss blondie,

nema tu stvar logicnije mi je ovako ili onako, ovo ima smisla ovo nema, to je tako, to su pravila, bila ti logicna ili ne, nemas apsolutno nikakve veze s veleposlanstvom u hr, svoj zahtjev predajes u gradu u kojem ces studirati i ne predajes u ambasadi nego nekakvom magistratu ili sl.kako se vec zove.....

ne selis se u austriju, nego dolazis studirat u austriju, a ti kao hrvatski gradanin u austriju imas pravo uci bez vize pa tako i boravit neko odredeno vrijeme bez vize, to ti apsolutno nije nikakav rizik

sa svim ostalim papirima koji su potrebni (a to potrazi negdje na internetu, ukljuci se malo, pogledaj neki magistrat ili nesto slicno, negdje mora pisati) a kljucna ti je potvrda od faksa da si primljena, vizu ces dobiti 99.99% i to sudentsku na godinu dana......

nemas ti tu sta suradivat s nekim, jasno pise sta ti treba sve za vizu, dodes u austriju, prijavis se, skupis papire tj poneses iz hr sto ti treba, odes predas, platis 90 € i za2-3 tjedna ti viza gotova, odes podignes plus jos 20€ i to je to....nema mudrosti, a sta je sve pogledaj negdje vec na netu....

pozz

samo da dam kratki update ;)

nakon sto sam ovaj put naletila na vrlo ljubaznu gospođu u austrijskoj ambasadi, ista mi je sve objasnila i samo potvrđujem da si sve tocno napisao - naime oni u ambasadi su tu da nam "samo" pomognu sa informacija a tehnicki dio se odrađuje u austriji. I tako je ona meni sve lijepo objasnila osim jedne stvari (tu se spetljala niti sam ju ja razumjela, a bome ni ona bas nije bila jasna)

Naime, ima jedna točka "gegebenenfalls Nachweis des gesicherten Lebensunterhalts" - jasno mi je da im moraš predočiti određeni dokaz za pokriveno financiranje, no tu mi nije bas dobro objasnila sto tocno oni primaju kao pravovaljani dokaz. Ona se vrtila oko toga da ja moram na svom austrijskom racunu (kojeg btw tek otvaram kada stignem tamo) imati određen broj novaca (7 ili 8 soma eura).

No mene zanima, da li ja mogu donijeti potvrdu svoje zagrebacke banke o novcima koje imam pa da to prihvate kao nacin sponzoriranja?
Isto tako mi je druga opcija da familiji blizak prijatelj da garantno pismo (sa potvrdom svoje ušteđevine) za financiranje mojih zivotnih troskova?

Zenska je rekla da misli kako nece proci njegovo garantno pismo jer mi nije rod

Sorry na gnjavazi ali bitno mi je da tu tocku dobro shvatim, a ne da mi u austriji naprave problem kad dodjem predat papire jer nesto ne valja

Hvala unaprijed na pomoci :cerek:

BRUNA41
06.12.2010., 07:28
Pozdrav svima,

Molila bih da mi netko tko živi tu opiše točno školovanje - osnovno,koliko traje pa kako ide sa srednjom... Ustvari me zanima kako se tamo postaje medicinska sestra, kako teče školovanje,koliko godina traje....da bi se dobilo zvanje medicinska sestra.I da li postoji škola za njegovateljice. Tj. tko su tamo njegovateljice a tko medicinske sestre?
I na kraju, ako netko u RH završi medicinsku školu i želi se zaposliti tu kod vas, da li može konkurirati za radno mjesto njegovateljice ili medicinske sestre.
Malo sam opširna, ali puno bi mi pomogli detaljnim odgovorom.

Hvala puno unaprijed i pozdrav svima

tpi
06.12.2010., 16:00
Molim pomoć hitno!!

Ako netko zna za pekaru u Schladmingu koju drži jedan "stariji" bosanac.

Thx

Eysan
06.12.2010., 22:14
Zasto mislis da pretjerujemo?

Poznajem tri osobe s podrucja bivse nam drzave koje su se ozenili za "avstrijance" samo zbog papira.
Prosjecno su bili oko tri god u braku a kakvu su kalvariju sto financijsku sto dusevnu prosli za to vrijeme da i ne pricam.
Za dvoje znam da su jos uvijek u dugovima do guse.
Jedan je imao gadne probleme i s Fremdenpolizei, bio god. dana u neizvjesnosti ali se ipak nekako izvukao jer se vjencao sa svojo dugogodisnjom djevojkom koja je u medjuvremenu uzela drzavljanstvo. Ovaj drugi je platio tadasnjih 150 000 Schilling koje je posudio bio a avstrijanka je od njega svako malo izvlacila po nekoliko tisuca ucjenjujuci ga da ce otic na policiju i sve priznati.
Ova treca osoba je jedna zenska koja se udala za avstrijanca koji je kako netko gore rece bio maltene soc slucaj, duzan bogu i narodu... iz sve muke bila mu je i zirant, nadavala mu se novaca i novaca i isto tako u zadnji tren se spasila jer se zaljubila i udala za nekog normalnog tko je imao aut drzavlj.
Ovdje u mom gradu nije rijetko da policija upada u stanove i "kontrolira" sumnjive brakove.

Pa dobro ima i toga,ja znam neke koji su super prosli al nema veze..
Evo ja sam se snasla.. najeftinije sam prosla..naravno i decko mi je pripomogao.. Otvorila sam firmu i uzela kafic.Sad radim u njemu i sve oficijalno.. Ide mi radni staz i ako bog da dobit cu i vizu :)

*mrtva_hladna*
07.12.2010., 14:46
Pa dobro ima i toga,ja znam neke koji su super prosli al nema veze..
Evo ja sam se snasla.. najeftinije sam prosla..naravno i decko mi je pripomogao.. Otvorila sam firmu i uzela kafic.Sad radim u njemu i sve oficijalno.. Ide mi radni staz i ako bog da dobit cu i vizu :)

I sta je bilo kad si se probudila ? :kava:

Eysan
07.12.2010., 23:43
Budem te zvala na kavu da provjeris :D:D

blablica
09.12.2010., 08:33
Budem te zvala na kavu da provjeris :D:D

ok, ajde nam objasni kako ti točno ide radni staž i kako točno si otvorila firmu bez vize? :rofl:

Eysan
10.12.2010., 22:26
Pa eto,otvorila sam.. Nesto malo platis i otvoris firmu... Od prijateljice mama sa srpskom putovnicom jos dok se ulazilo sa vizom u Austriju otvorila je firmu...evo i dan danas radi u njoj i nema nikakvih problema.

Treba se samo malo raspitati i to je to.. sve se moze kad se hoce...

A radni staz ce mi ici tako sto cu raditi u svojoj firmi,sama za sebe...jucer su me zvali iz krank kase,sad cekam e-card.

Bas danas jedan iz financamta mi kaze da slijedeci tjedan pokupim sve papire i odem predati za vizu...samo moram nekoga voditi sa sobom jer ne znam dobro njemacki :( zato mislim bolje da uzmnem deckovog advokata i nek mi on to vija...

I meni ovo sve zvuci nevjerovatno,ali eto.. ovo je za mene cudo..nakon toliko godina na crno,kad sam skoro spakovala kufere i otisla kuci desi se nesto dobro..

Nista nije nemoguce...

...inace prije jedno 6,7 godina bila sam u jednoj firmi 1 posto. Imala sam dozvolu boravka citavo vrijeme dok sam u firmi i e-card..ali tada nisam smjela raditi.

*mrtva_hladna*
11.12.2010., 14:58
posto znam da nema vajde od "zalbi na kartone", palamudenja i preseravanja na pzk i kutku za banirane, evo ovako...

Strikuso jel ti opet ponestalo roze pilula ? vidim odma kreces u "ludjacki pohod"

ti si prava glupaca.... eto ti sad na pa mi daj karton onako kako spada za "grubo vrijedjanje psihoticne moderatorice strikalice"

ova eysan aka alisa u zemlji cudesa pise gluposti a ti joj ostavis post i sad ce svatko tko je bez mozga (kao ti i ona) povjerovati u njenu pricu

Omega A
11.12.2010., 15:53
posto znam da nema vajde od "zalbi na kartone", palamudenja i preseravanja na pzk i kutku za banirane, evo ovako...

Strikuso jel ti opet ponestalo roze pilula ? vidim odma kreces u "ludjacki pohod"

ti si prava glupaca.... eto ti sad na pa mi daj karton onako kako spada za "grubo vrijedjanje psihoticne moderatorice strikalice"

ova eysan aka alisa u zemlji cudesa pise gluposti a ti joj ostavis post i sad ce svatko tko je bez mozga (kao ti i ona) povjerovati u njenu pricu

Molim Vas lijepo.... ovo nema smisla, ovako se ponašati, a nema nikakve veze s temom. Austrija, Osterreich........ sinonim kulture, molim Vas HM nemojte tako...

Štrikalica
11.12.2010., 16:18
Uz ispriku Omegi i ostalim forumašima molim vas da preskočite standardni post standardne... autorice, a ja bih ga rado ostavila neobrisanim pa nek svijet vidi i divi se... zahvaljujem. :)

Nastavite u revijalnom tonu... :D

Eysan
11.12.2010., 17:24

Nitko te ne tjera da vjerujes,ali zato nemas razloga da vrijedjas.

buntspecht
11.12.2010., 17:44
Pa eto,otvorila sam.. Nesto malo platis i otvoris firmu... Od prijateljice mama sa srpskom putovnicom jos dok se ulazilo sa vizom u Austriju otvorila je firmu...evo i dan danas radi u njoj i nema nikakvih problema.

Treba se samo malo raspitati i to je to.. sve se moze kad se hoce...

A radni staz ce mi ici tako sto cu raditi u svojoj firmi,sama za sebe...jucer su me zvali iz krank kase,sad cekam e-card.

Bas danas jedan iz financamta mi kaze da slijedeci tjedan pokupim sve papire i odem predati za vizu...samo moram nekoga voditi sa sobom jer ne znam dobro njemacki :( zato mislim bolje da uzmnem deckovog advokata i nek mi on to vija...

I meni ovo sve zvuci nevjerovatno,ali eto.. ovo je za mene cudo..nakon toliko godina na crno,kad sam skoro spakovala kufere i otisla kuci desi se nesto dobro..

Nista nije nemoguce...

...inace prije jedno 6,7 godina bila sam u jednoj firmi 1 posto. Imala sam dozvolu boravka citavo vrijeme dok sam u firmi i e-card..ali tada nisam smjela raditi.

da sigurno ces dobit , mos si mislit

evo ti uvjeti za aufenthaltsbewilligung für selbsständige

http://www.jusline.at/60._Selbst%C3%A4ndige_NAG.html

§ 60. NAG Selbständige

(1) Drittstaatsangehörigen kann eine Aufenthaltsbewilligung als Selbständiger ausgestellt werden, wenn
1.sie die Voraussetzungen des 1. Teiles erfüllen,
2.sie sich zur Durchführung einer bestimmten selbständigen Tätigkeit vertraglich verpflichtet haben und diese Verpflichtung länger als sechs Monate bestehen wird und
3.die zuständige Landesgeschäftsstelle des Arbeitsmarktservice bei begründeten Zweifeln der Behörde am Vorliegen einer selbständigen Tätigkeit auf deren Anfrage festgestellt hat, dass auf Grund der vorgelegten Unterlagen eine selbständige Tätigkeit im Sinne der Z 2 vorliegt, die Bestimmungen des Ausländerbeschäftigungsgesetzes nicht verletzt werden und die Ausübung dieser Tätigkeit unter wirtschaftlichen und arbeitsmarktpolitischen Gesichtspunkten im Interesse Österreichs liegt.
§ 2 Abs. 4 AuslBG bleibt unberührt.
(2) Nach Erteilung einer Aufenthaltsbewilligung nach Abs. 1 hat die Behörde die Bewilligungen und jeweils eine Kopie des Vertrages und der Feststellung der regionalen Geschäftsstelle des Arbeitsmarktservice der für die Vollziehung des Ausländerbeschäftigungsgesetzes zuständigen Abgabenbehörde nach Maßgabe der Bestimmungen des Abgabenverwaltungsorganisationsgesetzes - AVOG, BGBl. Nr. 18/1975, zu übermitteln, in deren örtlichen Zuständigkeitsbereich der Auftraggeber seinen Sitz hat. Hat der Auftraggeber keinen Sitz im Inland, sind diese der nach dem Wohnsitz des Drittstaatsangehörigen zuständigen Abgabenbehörde nach Maßgabe der Bestimmungen des AVOG zu übermitteln. Die Behörde hat den Drittstaatsangehörigen bei der Antragstellung von dieser Übermittlung nachweislich in Kenntnis zu setzen.

dakle morat ces zaposlit kojeg austrijanca:lol:

Eysan
11.12.2010., 18:12
Koncesionar mi je austijanac,tj nas sa austrijskom putovnicom... i on je u firmi neki postotak :)

blablica
11.12.2010., 20:01
Koncesionar mi je austijanac,tj nas sa austrijskom putovnicom... i on je u firmi neki postotak :)

čekaj, čekkaj, ako sam dobro shvatila, ti tvrdiš da bez vize imaš radnu dozvolu? :kava:

Eysan
11.12.2010., 20:48
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Bez vize sam otvorila KG firmu kod notara,sve sam papire dobila (od magistrata) i pocela sam raditi u svojoj firmi ... brrrrrrrrrrrrr.... neda mi se vise raspravljati o tome...

Ivan_BEC
31.12.2010., 15:07
Evo da i ja malo progovorim o "Wien"

Bec mi je super grad. Mislim super je za sve. Cak imamo i skijaliste "Hohe-Wand-Wiese"...imamo Kahlenberg na kojem imas divan pogled nad Becom...a kad malo zatopli "Dunavsko ostrvo" Donauinsel ti pruza lijep odmor...ili ako se hoces malo aktivirati sportski ides na inlineskating...dugo je to...za mene pravi raj. Ali zivot nije samo uzivancija...

Zavrsio sam neku mjesavinu turisticke-ekonomske skole u Becu. Studiram sada. Ali jako lose mi ide jer uvijek imam volju da radim....naravno da radim i to mi omete koncentraciju kada trebam uciti. Ali radim i radio sam stalno poslove koje meni ne odgovaraju. Pricam pet jezika tecno i frustriran sam da to ne mogu pokazati na poslu. A sto se tice drugog posla tamo ako citam inserate navodno traze stalno nekog koji ima radno iskustvo u tom sektoru najmanje 3 godine. A ja to jednostavno nemam poslje zavrsene skole. I tako godine teku i teku a ja nikako ne napredujem i to je moj problem.

miss blondie
03.01.2011., 10:38
posveti se faksu kako bi ga napokon zavrsio i stekao diplomu

glock19.hr
03.01.2011., 10:44
Pozdrav svima,
molim vas ukoliko je tko iz Graza ili okolice da mi se javi porukom. Naime imam u planu pokrenuti posao vezan za Austriju (nadam se jako uspješan) pa mi je potreban netko na terenu :-). Detalji nakon uspostavljenog kontakta.

bkocka
12.01.2011., 08:15
Jel može netko nešto reći kako stoji građevina u Austriji? jel bolje nego kod nas?? Imam dvije diplome, dipl.ing.geoteh, i dipl.ing građ. Kakve su šanse za posao??
Ako možda neko zna di bi se na netu mogao nać popis građevinskih firmi u Austriji?

glock19.hr
20.01.2011., 12:08
Pozdrav svima,
molim vas ukoliko mi netko tko zna može poslati naslov novina, tipa Plavog oglasnika kod nas, a koje su jedne od čitanijih na području Graza, te također ime portala na kojem se objavljuju oglasi (tipa Njuškalo u RH).
Hvala svima

gogo383
16.02.2011., 17:54
ovo ti je najposjeceniji austrijski oglasnik willhaben.at

glock19.hr
18.02.2011., 15:44
Puno hvala Gogo!

guest1
28.02.2011., 09:41
Vec godinama saljem cv na razne austrijske firme koje oglasavaju na internetu i uvijek bez rezultata. Ima li netko od vas ideju sto da poduzmem? Interesira me posao u turizmu, zavrsila sam faks (jezici smjer) engleski i njemacki govorim tecno pa njemacki jezik nije prepreka. Gdje primaju Hrvate jer je ocito tesko doci do radne dozvole. Hvala na pomoci!

witch666
01.03.2011., 21:40
ps: ovo u vezi "modernih" austrijanki ...to su ti one asocijalne
citav zivot na grbaci drzave

oh wie wahr, samo i velika vecina pravih austrijanka je takva :o

glg

DrSigmundFreud
03.03.2011., 17:11
Vec godinama saljem cv na razne austrijske firme koje oglasavaju na internetu i uvijek bez rezultata. Ima li netko od vas ideju sto da poduzmem? Interesira me posao u turizmu, zavrsila sam faks (jezici smjer) engleski i njemacki govorim tecno pa njemacki jezik nije prepreka. Gdje primaju Hrvate jer je ocito tesko doci do radne dozvole. Hvala na pomoci!

http://www.hotel-miramar.info/

probaj kod Holleis-Hotels, hrvatski personal hotela miramra uvijek preko zime radi u nekih od njihovih austrijskih hotela.
obrati se martini riedl u miramaru
http://www.hotel-miramar.info/Miramar-Team.64.0.html

pupetta.maresca
03.03.2011., 17:34
Ja da mogu iz petnih zila bi se okrenula i vratila doma u Cro.

Guest1, zivim blizu Klagenfurta i tu je koma po pitanju placa i uvjeta u turizmu. Moja frendica se pretprosli tjedan vratila u Grcku jer tu nije mogla u godinu dana naci posao. Zapravo, nasla je jedan za placu od 560 eura na 2 tjedna. Dobila je otkaz jer kao nije dovoljno dobro znala njemacki (a b2b je), na kraju je ispalo da su nasli domacu curu i zaposlili je za duplo vecu placu. Sto je bilo nevjerovatno jest da je radila u Grckoj u hotelima samo sa 5*, da je diplomirala na svjetski priznatom engleskom sveucilistu gdje skolovanje kosta 70 000 eura. Zakaj je dosla, ako se netko pita, decko joj je imao jednu godinu faksa u At.
Kao i u Cro, tu bi svi da radis al da ne budes placen :D
Kaj se tice otvaranja tvrtki, ona nije uvijet za vizu. Ja sam vlasnica polovice firme i unatoc tome nisam imala pravo na boravisnu, a kamo li na radnu vizu.
I sto se tice otvaranja nemojte mislit da je to lako. Imam diplomu dizajnera. Htjeli smo mi otvoriti studio da "nekaj" radim (jer su mi sve molbe odbili,a pisao ih je moj muz).
Nazalost, nisam dobila potrebne dozvole, iako imam i vise nego zadovoljavajuce skolovanje i iskustvo. Dokumente koje sam morala predat smo naravno preveli i kostalo me ko jedan vrlo komotan godisnji odmor. Na kraju uz veze su mi jedva dali dozvoli da radim dizajn, ali ne i konstrukciju i sivanje. Pobogu, sto da radim sa svojim crtezima koej ne mogu( ne smijem) realizirati??? Na kraju sam zatvorila bravu. Proslo je pol godine i jos mi nisu dali odgovor kaj je sa dozvolom za "snajderaj". Kakti jos rade na tom.
Socijalizirala se nisam. Postala sam frustrirana kucanica na brdu na 800m.
Kaj se tice posla nema nista na vidiku...osim ako necu cistit ili peci snicle u Schnizl weltu.

bljak....
bas sam u depri :(

DrSigmundFreud
05.03.2011., 19:44
@ pupetta

pa plaće u turizmu i maloprodaji su (ne samo u austriji) grozno niske, iznimka ima malo, a uvijeti u turizmu nikad nisu bili bajni osim možda u komunističkoj jugi :mig:

ovo sa otvaranjem firme u austriji mi nije jasno jer za za otvaranje dizajnerskog posla ne trebaš nikakvu diplomu jer je to "slobodna" branša, ali ako hoćeš otvoriti neki šnajderei onda trebaš nekog vraga, mislim majstorsku diplomu ili "befähigungsnachweis", ili tako nešto

ako te stvari više interesiraju ja sam svaki tjedan u koruškoj pa se javi na pm :)

pupetta.maresca
10.03.2011., 20:40
@ pupetta

pa plaće u turizmu i maloprodaji su (ne samo u austriji) grozno niske, iznimka ima malo, a uvijeti u turizmu nikad nisu bili bajni osim možda u komunističkoj jugi :mig:

ovo sa otvaranjem firme u austriji mi nije jasno jer za za otvaranje dizajnerskog posla ne trebaš nikakvu diplomu jer je to "slobodna" branša, ali ako hoćeš otvoriti neki šnajderei onda trebaš nekog vraga, mislim majstorsku diplomu ili "befähigungsnachweis", ili tako nešto

ako te stvari više interesiraju ja sam svaki tjedan u koruškoj pa se javi na pm :)

Ni meni nije...mi otisli negdje (bezirkshauptmannschaft) i gda nam je dala listu koje dokumente trebam da otvorim firmu. Matura + diploma + potvrde da sam to radila. Jos smo dodali potvrdu iz srednje skole da sam tamo ucila sivati dvije godine, potvrdu dizajnerskog studija di sam dvije godine "volontirala" (citaj radila na crno) i ostala klasika, domovnica, viza...
I kazem ti dobila sam samo potvrdu da smijem dizajnirati. Sivati ne, a kamoli prodavati sasiveno.
Nemam pojma...ali ok..kako je tako je...kad vidim ekipu kak se tu nosi i da jos nisu dosli do 2005g. kaj se tice frizura i zaostali su sa modom tam oko 2000.g. znam da ak ne mislim sivati juhuluihu haljine da ne bum imala ni pol eura za kolica u ducanu. Imam svu opremu, skolu, znanje, ali sam stranac, niti jedna austrijanka nije dobra s menom, znam malo nasih ljudi...
u cro sam rasturala. Dizajn mi je bio drugi posao (kucni) i zaradivala sam duplu placu...a tu jedino gace popravljam susjedu. frustrirajuce....
Kad zavrsim sa ovim tecajem (za dva tjedna), moram trazit posao i nemam pojma kaj bum...nekako (jos uvijek ocito nije kriza sa parama) tesko prihvacam pad sa asistenta direktora na djelatnicu u Schnitzi Weltu i pecenje snicli.

witch666
10.03.2011., 21:33
http://www.hotel-miramar.info/

probaj kod Holleis-Hotels, hrvatski personal hotela miramra uvijek preko zime radi u nekih od njihovih austrijskih hotela.
obrati se martini riedl u miramaru
http://www.hotel-miramar.info/Miramar-Team.64.0.html

ja sam radila u jednom njihovom hotelu na rec. na nasoj obali po ljeti, znam da je nakon sezone dosta njih otislo u Austriju. meni je Hr. Holleis bio jako simpa i dobricina neka :top:

a da, schloss hotel Velden trazi recepcionere ako te zanima ;) da ne radim otisla bi tamo..

pupetta.maresca
13.03.2011., 19:56
ovo je treci put da pisem odgovor! Austrija? pih, u Mucu je bolja internet veza!

Ma, udala sam se. Kaj mislis da bi meni sam tak palo napamet otic u AT ili DE, a neznam beknut njemacki i nisam ga nikad ucila i jezik mi je ono...donedavno zvucao mi je ko neki zaboravljen jezik vikinga i to dijalekt sa nekog sela na krajnjem sjeveru.
Al ne nemoj past u nesvijesti jel sam se "uvalila", nije ovdasnji, roden je negdje kod Beca, gore-desno. Tu mu je bilo tak lijepo da si je kupio drvenu kucu na brdu..jos sam mu fali stado ovaca...i jednu je ocito nabavio.
To kaj ti kazes vezano uz porezni broj stoji, sam problem je kaj su ovdje preblizu Sloveniji pa ko i oni vole turat nos di im nije mjesto. Bec je ipak veliki grad, Klagenfurt je malen. I sve se tri put kontrolira.
Bec bi za mene bio idealan grad, znam, ima zivota, muzeji, kazalista, ima posla u mojoj struci, mogu naci posao u hobiju, ali nazalost nisam tamo, tu sam di jesam.

witch666
13.03.2011., 21:42
Pupetta :mig: ima i tu zivota vidit ces :mig:

witch666
14.03.2011., 20:59
što si i ti u koruškoj???
meni je firma u koruškoj ali fala q.... ja sam samo 1-2x tjedno u firmi :D

naravno da jesam :D, al meni je bas lijepo tu :nezna: a nis, mogli bi jednu kavu organizirat :mig:
ja sam u pocetku na engleskom komunicirala :rofl:

pupetta.maresca
15.03.2011., 07:53
ajme :rofl::lol:
čuj, di ljubav padne tu trava više ne raste :D

samo me još interesira kako komuniciraraš s mužem ako neznaš švapski?
...ili treba samo ono? :Sex: :cheer: :cice:
Sprehamo engleski, sad vise njemacki. Na prve spojeve sam isla sa rjecnikom cro-eng, sad pak idem u krevet sa de-cro rjecnikom. Jedan se cak nalazi u wc pored njemackog Vouga.

pika2711
21.03.2011., 09:48
jel mi moze netko pomoc :)
dolazim iz zg u graz vlakom, i trebam dalje do seiersberg-a. mi moze netko objasnit dali ima neki tramvaj ili bus koji vozi do tamo, dal direktno ili s presjedanjem i koliko su cijene za javni prijevoz? :D

_adriano
27.03.2011., 19:02
jel mi moze netko pomoc :)
dolazim iz zg u graz vlakom, i trebam dalje do seiersberg-a. mi moze netko objasnit dali ima neki tramvaj ili bus koji vozi do tamo, dal direktno ili s presjedanjem i koliko su cijene za javni prijevoz? :D

http://www.gvb.at/home/aktuelle_news_events/3-tages-ticket_Broschuere-2010.pdf

sa tramvajem 5 do Puntigama, a onda sa busom 630 ili 631 (mislim da taj bus prolazi i pored Bahnohof-a __ smjer Flughafen)

vedran87
04.04.2011., 17:27
Postovanje,
ako neko zna kakva je situcija u Austriju za posao, postoji li kakva mogucnost odlaska, ja i cura planiramo da probamo, ona ima zavrsenu ekonomiju smjer financije a ja sam geodetski tehnicar, ako ima tko iskustva da mi javi zuri mi se za informaciju

kockarica
05.04.2011., 13:06
:mig:Postovanje,
ako neko zna kakva je situcija u Austriju za posao, postoji li kakva mogucnost odlaska, ja i cura planiramo da probamo, ona ima zavrsenu ekonomiju smjer financije a ja sam geodetski tehnicar, ako ima tko iskustva da mi javi zuri mi se za informaciju

Koliko sam ja upoznata ( ipak ne zivim toliko dugo u becu) , jako tesko je pronaci neki solidan posao bez drzavljanstva austrijskog, osim ako ne zelis konobarit i sl. Al opet kazem, nisam bas upoznata. :mig:

vedran87
05.04.2011., 18:53
vise me zanima kakva je situacija sa ovim visoko obrazovanim, postoji li mogucnost upisa master studija u becu, priznaje li se ovaj studij gore (bolonja), i ima li ikakva shema da se papiri dobiju osim zenidbe, mozda je netko vec pitao o ovome ali nemam vremena sve citati

jägermeister
08.04.2011., 07:07
kockarica ja sam malo duze u becu, koj si bezirk? mozda smo susedi :D

on topic...izlazi sad neka rot weiss rot card, lakse ce papire dobit oni sa faksom, ali i sad dolazi moras znat njemacki i imat osiguran posao i to malo bolje placeni ...u glavnom ne zele ljude bez skole i koji ne znaju jezik...kaj se tice tih svih fakseva najbolje ti je da odes na austrijsku ambasadu i raspitas se...i mozda da probas u tvojoj struci poslat CV i tak slijepo na neke firme pa bus vidil..mozda upali, jer njima treba dosta ljudi koji sprehaju nase jezike,govorim iz osobnog iskustva...al velim njemacki ti je preduvjet za sve...

DrSigmundFreud
10.04.2011., 19:41
za sve bečlije, šjor leopold hawelka će 11.travnja navršiti 100 :)
čestitam :lux:
http://wien.orf.at/stories/508307/

tko stigne do beča treba obavezno u tu instituciju na kavu :kava:
http://www.hawelka.at/

bila nam je to u 70im omiljena kavana za švercanje nastave prijepodne
... +kleiner brauner & buchtl :D

zurocky
15.04.2011., 23:02
ima li raje iz Klagenfurta? da me malo uputi gdje se nasi ljudi( mislim na Srbe, Hrvate, Bosnjake) okupljaju...

za druženja... izlaske i sl...

trebam ako Bog da uskoro u Klagenfurt, pa da malo vidim kud naša raja zuji...

Bubosaur
03.05.2011., 13:39
Pozdrav!

Ja sam dosla u Austriju prije godinu i pol pa ako vas zanimaju informacije samo pitajte... ali konkretna pitanja... jer postoji dosta toga, ali nista neizvedivo :)

pupetta.maresca
03.05.2011., 15:01
ima li raje iz Klagenfurta? da me malo uputi gdje se nasi ljudi( mislim na Srbe, Hrvate, Bosnjake) okupljaju...

za druženja... izlaske i sl...

trebam ako Bog da uskoro u Klagenfurt, pa da malo vidim kud naša raja zuji...

Neki se tu uvrijede na to "nasi"! I to najcesce ovi kaj rata nisu vidli nit culi.
Klagenfurt ti nije neki grad u kojem ima zivota, mislim da je u Vrbovcu bolji nocni zivot, no ak si studos ili se vrtis oko tih divnih godina pravac Universität.
Za ostatak pitaj Witch666, ona je nocna macka i bolje je upucena. Ja glumim Heidi na 800m, bez prijevoza i imam izivljenog muza...jednino znam di su dobri restorani...i to sam u ljeti.

zurocky
06.05.2011., 00:23
ja smatram ex-yu našima...

isao bih kod tetke, ali bi volio i da nesto radim da mogu za izlaska imati barem i odjeću da nisam njoj na trošku barem u tome... kako to funkcionira? čišćenja kuća? ili branje nečega? ili..?? u Klagenfuru.

Antonio_20
18.05.2011., 14:15
Pozdrav!

Ja sam dosla u Austriju prije godinu i pol pa ako vas zanimaju informacije samo pitajte... ali konkretna pitanja... jer postoji dosta toga, ali nista neizvedivo :)

Ovako zanima me dali bi mogao naći zaposljenje u Beču preko ljeta završio sam za turističkog tehničara tako da bi volio raditi na recepciji ili hotelu.Što se tiče smještaj imam ga kod rodbine....pa me zanima bi li se mogao zaposliti..toliko od mene!!!

mbeber
06.06.2011., 10:05
Ljudi, booook!! :cool:

Evo i ja sam dobio sansu da radim u inozemstvu pa me zanima par pitanja...

Zanimaju me place u Austriji za bacc. ing. el.???? Koliko sam uspio saznati, placa za obicno elektro tehnicara u Austriji je 1300-1400 eura ali neznam koliko je za inzinjera??? :ne zna:

Poslodavac ce me 100% pitati koja su moja ocekivanja i normalno pitat ce me za placu a ja se vec dva dana trazim po netu neku listu brutto placa po stupnju obrazovanja (tako je u Hrv.). Kako to imaju Austrijanci?? :confused:

Jel netko zna za tu listu???

Molim Vas za pomoc!!! :moli: :moli: :moli:

DrSigmundFreud
07.06.2011., 09:10
ma koliku su austrijanci ludi za titulama ipak se ovdje plaće više određuju po
prakski, znači koliko prakse imaš i na kojoj poziciji, osim toga je baccalaureat ovdje dosta podcijenjen
početene brutto plaće se kreću od 1.400.- do 2.000.- , u redoslijedu elek.tehničar, ing., dipl.ing. (fh) i dipl.ing.

mbeber
08.06.2011., 07:51
ma koliku su austrijanci ludi za titulama ipak se ovdje plaće više određuju po
prakski, znači koliko prakse imaš i na kojoj poziciji, osim toga je baccalaureat ovdje dosta podcijenjen
početene brutto plaće se kreću od 1.400.- do 2.000.- , u redoslijedu elek.tehničar, ing., dipl.ing. (fh) i dipl.ing.

Hvala na odgovoru. Za sada u toj firmi imam 1god. radnog iskustva (firma je internacionalna pa sam bio dosta u Austriji u samom centru firme - pomagao sam im oko nekih stvari). Za sad sam na poziciji managera za cijelu Ex Yugoslaviju pa i sire (Bugarska, Turska, Grcka). Trebala mi je ta informacija jer ce me poslodavac 100% pitati za placu a sadasnji kolege u Austriji nece reci kolika im je placa.

Tu informaciju kriju kao zmija noge!!! :) :D

gdjesi
11.06.2011., 16:12
Hvala na odgovoru. Za sada u toj firmi imam 1god. radnog iskustva (firma je internacionalna pa sam bio dosta u Austriji u samom centru firme - pomagao sam im oko nekih stvari). Za sad sam na poziciji managera za cijelu Ex Yugoslaviju pa i sire (Bugarska, Turska, Grcka). Trebala mi je ta informacija jer ce me poslodavac 100% pitati za placu a sadasnji kolege u Austriji nece reci kolika im je placa.

Tu informaciju kriju kao zmija noge!!! :) :D

pogledaj na google berufe kolektivvetrag!!!!http://www.forum.hr/images/smilies/thumbs.gif

hercegovac_nino
18.06.2011., 20:48
Mene isto zanima Wien.

Zivim u NL tu zavrsavam faks, znao veoma dobro Engleski, Holandski, i naski :)

Njemacki razumijem i mogu ga pricati, samo pisat je malo teze.

Kakve su mi mogucnosti za posao, imali firmi gdje mozes sa znanjem Engleskog ili Holandskog naci posao.

Kakve su cijene stanova, hrana, itd.

Ako mi se neko moze javiti na PM, bio bi zahvalan!

shopgirl
19.06.2011., 10:24
u becu je sistem genossenschaftstswohnung u prvom planu gdje se treba ukupit.neki cudni sistem ali na duze staze se i isplati........wien nije jeftin ako hoces u centar,mozda pogledas za pocetak wohngemeinschft.mene ist int. bec.,mislim na duze staze je to za nas pravo mjesto,sve dobro tebi......

hercegovac_nino
19.06.2011., 20:12
u becu je sistem genossenschaftstswohnung u prvom planu gdje se treba ukupit.neki cudni sistem ali na duze staze se i isplati........wien nije jeftin ako hoces u centar,mozda pogledas za pocetak wohngemeinschft.mene ist int. bec.,mislim na duze staze je to za nas pravo mjesto,sve dobro tebi......

Evo gledam na internetu ima i za pocetak i soba za 250 eura.

Samo citam isto da je tesko dobiti posao i ako si zavrsio faks, posto tamo ide sve preko veze, i prednost imaju Austrijanci, jeli ovo istina????

shopgirl
25.06.2011., 05:39
austrijanci postali.......,ali ipak bih probala.nadji argumente zasto si bas ti za poduzece najbolji,mislim da je to najvaznije,kako se prodajes,takvog te ljudi vide,svejedno odakle si.......pozz.

hercegovac_nino
25.06.2011., 14:32
austrijanci postali.......,ali ipak bih probala.nadji argumente zasto si bas ti za poduzece najbolji,mislim da je to najvaznije,kako se prodajes,takvog te ljudi vide,svejedno odakle si.......pozz.

Imam obicni faks European Studies prednost mi je sto znam 3 jezika Engleski, Bosanski i Holandski perfektno, a znam isto Njemacki ali jos ne perfektno.

hercegovac_nino
25.06.2011., 14:34
I kako se dobija AT drzavljanstvo? Imam NL jeli mogu zamjenit ili se treba cekati 5 godina?

nikop
25.06.2011., 14:54
Ne moze se jednostavno zamjeniti drzavjanstvo.Sigurno ces morati ostati u AT nekoliko godina prije nego zatrazis njihovo drzavljanstvo.Ovdje u ITA za one koje imaju drzavljanstvo iz neke od drzava unutar EU moraju imati 4 godina neprekinut prestoj i zadnje sto su uveli je testiranje za jezik(prije nije bilo potrebno).Imas vremena o tome razmisljati naknadno a posto vec imas NL drzavjanstvo neces imati problema sa vizama i takvim zajebancijama.

Oću neki nick
28.06.2011., 12:53
I kako se dobija AT drzavljanstvo? Imam NL jeli mogu zamjenit ili se treba cekati 5 godina?

za državljane EU se dobiva nakon 4 godine neprekidnog boravka.

ovdje ti je ostalo
http://www.wien.gv.at/english/administration/civilstatus/citizenship/obtain.html

hercegovac_nino
18.07.2011., 18:55
Danke allen!

Jos jedno pitanje u vezi zdravstveno osiguranje, kolliko se on placa i kad placas to jeli ti zdrastvo/zubari sve dzaba kao ovdje u NL?

Inace mi to ovdje placamo +/- 120 eura.

lilly777
20.07.2011., 15:01
Pozdrav!

Planiram se uskoro preseliti u Bec pa bi me zanimalo par informacija. Zanima me da li postoji nacin kako ostati tamo dulje od 3 mjeseca ( udaja ne dolazi u obzir) te da li otvaranjem obrta dobivam pravo boravka na razdoblje dulje od 3 mjeseca i koliko cijela stvar kosta te da li je moguce registrirati obrt u nekoj drugoj zemlji EU? Ako ima neko iskustva sa ovim molila bih da mi odgovori i da malo vise informacija jer sto vise trazim po netu, manje znam :( Da li je neko upoznat sa RWR card? i kako je dobiti? Unaprijed se zavaljujem na odgovorima :Pivo:

paosmarsa
20.07.2011., 15:18
Pozdrav!
Da li je neko upoznat sa RWR card? i kako je dobiti?

RWR (http://www.bmsk.gv.at/cms/site/attachments/5/0/4/CH0020/CMS1306164706818/2011-05-20_de_info_-_rwr-karte.pdf) :kava:

lilly777
20.07.2011., 15:25
RWR (http://www.bmsk.gv.at/cms/site/attachments/5/0/4/CH0020/CMS1306164706818/2011-05-20_de_info_-_rwr-karte.pdf) :kava:

hehehehe hvala :D al mene vise zanima ovo ostalo :D e,da li neko ima popis deficitarnih zanimanja za AU? i kako se prijaviti za radnu vizu ako ste na popisu deficitarnih zanimanja?

paosmarsa
20.07.2011., 15:30
Da li neko može da protumači iz ovog dokumenta (http://www.bmsk.gv.at/cms/site/attachments/5/0/4/CH0020/CMS1306164706818/2011-05-20_de_info_-_rwr-karte.pdf) koji bi to nivo znanja nemačkog (A1-C2) bio Deutsch- oder Englischkenntnisse zur vertieften elementaren Sprachverwendung tj. koji nivo znanja je dovoljan za maximalan broj bodova?

spishka
20.07.2011., 18:10
Da li neko može da protumači iz ovog dokumenta (http://www.bmsk.gv.at/cms/site/attachments/5/0/4/CH0020/CMS1306164706818/2011-05-20_de_info_-_rwr-karte.pdf) koji bi to nivo znanja nemačkog (A1-C2) bio Deutsch- oder Englischkenntnisse zur vertieften elementaren Sprachverwendung tj. koji nivo znanja je dovoljan za maximalan broj bodova?

trenutno je uvjet za dobivanje stalnog boravka položen B1. to i otprilike odgovara ovom opisu. al za dobivanje ozbiljnog posla treba ti ivbitno više, tako da sumnjam da će to i u praksi biti dovoljno.

DrSigmundFreud
22.07.2011., 20:31
Danke allen!

Jos jedno pitanje u vezi zdravstveno osiguranje, kolliko se on placa i kad placas to jeli ti zdrastvo/zubari sve dzaba kao ovdje u NL?

Inace mi to ovdje placamo +/- 120 eura.

socijalno osiguranje (zdravstveno, penzija, radnička komora i nezgode, sve je u paketu) se automatski odbija od plaće, a doprinos je ovisan od visine plaće, mjesečno od 0.-€ do nekih maksimalnih 700.-€ (do brutoplaće od ca 4,150.-€) visina penzije onda ovisi o visine uplate kroz radni vijek
zdravstvena usluga je onda besplatna, osim kruna etc... kod zubara

hehehehe hvala :D al mene vise zanima ovo ostalo :D e,da li neko ima popis deficitarnih zanimanja za AU? i kako se prijaviti za radnu vizu ako ste na popisu deficitarnih zanimanja?

trebamo kuhara (samo u beču ca. 800), konobara, mašinskih inž., it-tehničara i šta ja znam još :ne zna:
ustvari, kvalificirane radne snage fali pun qurac, samo ovaj strache iz fpö-a hebe sve u zdrav mozak i šteti najviše austrijskoj privredi :D

hercegovac_nino
24.07.2011., 18:36
socijalno osiguranje (zdravstveno, penzija, radnička komora i nezgode, sve je u paketu) se automatski odbija od plaće, a doprinos je ovisan od visine plaće, mjesečno od 0.-€ do nekih maksimalnih 700.-€ (do brutoplaće od ca 4,150.-€) visina penzije onda ovisi o visine uplate kroz radni vijek

trebamo kuhara (samo u beču ca. 800), konobara, mašinskih inž., it-tehničara i šta ja znam još :ne zna:
ustvari, kvalificirane radne snage fali pun qurac, samo ovaj strache iz fpö-a hebe sve u zdrav mozak i šteti najviše austrijskoj privredi :D

Znaci kad radim automatski sam osiguran?

Ovdje u NL moras sam sebe osigurati, i ako ti uzimaju dio plate za osiguranje(ali to je samo kad ti se nesto desi na poslu).

Koliko odprilike dobijes netto kad ti je plata 1900 brutto?

deklok
25.07.2011., 15:57
Pozdrav svima!
Mene zanima dali ce se lakse moci dobit posao u Austriji ako hrvatska udje u EU.. 3. sam godina skole smjer konobar pa me zanima dali bi mogao dobit bar nekako sezonski posao ili bilo kako samo radit za malo vecu placu. Jer imam nekakav filing ako Hrvatska udje u EU da ce svi pohitat da idu vanka ili mi se samo tako cini?

DrSigmundFreud
25.07.2011., 17:29
Znaci kad radim automatski sam osiguran?

Ovdje u NL moras sam sebe osigurati, i ako ti uzimaju dio plate za osiguranje(ali to je samo kad ti se nesto desi na poslu).

Koliko odprilike dobijes netto kad ti je plata 1900 brutto?

http://bruttonetto.akwien.at/steuer-rechner-result.php

1.357.- netto, kod 13+14 plaće je netto iznos nešto viši :)
ovdje te firma mora odmah od prvog dana prijavit na socijalno osiguranje jer su kazne visoke, u tvom slučaju ide 345.- € na socijalno, a ca. istu svotu još i firma uplaćuje

http://bruttonetto.akwien.at/
tu se možeš sve cifre izračunati

Pozdrav svima!
Mene zanima dali ce se lakse moci dobit posao u Austriji ako hrvatska udje u EU.. 3. sam godina skole smjer konobar pa me zanima dali bi mogao dobit bar nekako sezonski posao ili bilo kako samo radit za malo vecu placu. Jer imam nekakav filing ako Hrvatska udje u EU da ce svi pohitat da idu vanka ili mi se samo tako cini?

za konobare ovdje nema zime, uvijek ćeš dobiti sezonske papire
po republikama ti je najbolje u salzburgu, pa beč, tirol, vorarlberg...

deklok
25.07.2011., 23:17
http://bruttonetto.akwien.at/steuer-rechner-result.php

1.357.- netto, kod 13+14 plaće je netto iznos nešto viši :)
ovdje te firma mora odmah od prvog dana prijavit na socijalno osiguranje jer su kazne visoke, u tvom slučaju ide 345.- € na socijalno, a ca. istu svotu još i firma uplaćuje

http://bruttonetto.akwien.at/
tu se možeš sve cifre izračunati

za konobare ovdje nema zime, uvijek ćeš dobiti sezonske papire
po republikama ti je najbolje u salzburgu, pa beč, tirol, vorarlberg...

aha... mada mene malo njemacki zeza ajmo rec da bi se jos nekako i snaso na engleskom ali njemacki...
A sto se tice web dizajna planiram zavrsit tecaj, a kad zavrsim dobijam priznatu međunarodnu diplomu, jer to sta vrijedi za vanka?

Auslanda
26.07.2011., 12:39
Imam pitanje u vezi procedure za dobijanje radne vize.

Procitaj temu za poctek. Katrin

lilly777
26.07.2011., 12:54

ja sam inace frizer po struci al nesto sam i konobarila tu preko sezone. inace imam i zavrsen fax, ali tesko da cu moci na racun faxa jer pretpostavljam da ima i previse ekonomista. nego zanima me da li ja mogu dobit radnu vizu ako spadam pod deficitarna zanimanja? ako da, di naci info o tome i koliko dugo se ceka? i jos me samo zanima da li postoji neka stranica di se mogu naci ponude za posao gore za strane drzavljane tj mogucnost zaposljavanja drzavljana izvan AU? zahvaljujem :)

paosmarsa
26.07.2011., 20:54
A jel može neko da nam rastumači šta praktično znači taj RWR karton?
Kada neko sakupi dovoljan broj poena, dobije karton, i... ? šta onda? da li je to ujedno i boravišna viza? dozvola za rad?
može li neko da pojasni malo...

Oću neki nick
26.07.2011., 23:12
ovdje je dobro objašnjeno (http://www.studiraj.eu/ba/zivot/austrija/560-izmjena-zakona-za-strance-u-austriji-rot-weiss-rot-karte)

ima i tu (http://portal.wko.at/wk/format_detail.wk?angid=1&stid=614834&dstid=0)

paosmarsa
28.07.2011., 09:51
ovdje je dobro objašnjeno (http://www.studiraj.eu/ba/zivot/austrija/560-izmjena-zakona-za-strance-u-austriji-rot-weiss-rot-karte)

ima i tu (http://portal.wko.at/wk/format_detail.wk?angid=1&stid=614834&dstid=0)

Hvala na linkovima... evo da ja na osnovu njih sam sebi odgovorim na gore postavljeno pitanje. :kava:

Ako sam dobro razumeo celu ovu priču oko RWR, ništa se u suštini nije promenilo, osim što sada neko ko planira da se zaposli u Austriji prvo treba da ispuni određene uslove tj. sakupi 70 bodova, prođe tu celu administrativnu proceduru oko dobijanja vize, pa kada to sve završi, onda mu predstoji traženje posla isto kao što je moglo i do sada... slanjem CVa odavde, jer šta mi vredi boravišna viza u Austriji kada nemam posao?! Dakle, samo su uveli kriterijume kojima su suzili krug potencijalnih imigranata. Do sada je npr. posao u Austriji mogao da nađe neko sa završenim faxom, 3 god. iskustva i dobrim znanjem nemačkog, a sada je to 66 bodova, pa ne vredi ni pokušavati. :ne zna:

Oću neki nick
28.07.2011., 16:56
da, ni ja nisam baš sigurna :/

čini mi se da ipak i sad možeš naći s tih 66 bodova posao jer rwr kartu možeš dobiti i nakon godinu dana, ili sam i ja krivo skužila? dakle svejedno nađeš posao i onda apliciraš za karticu.
a možda i nije tako.

pričala sam s prijateljicom koja živi u austriji i kaže da im je priličan pičvajz s tom rwr karte, da nitko ništa ne zna.

navodno će listu mangelberufe objaviti 1. 1. 2012., ovo je za sad samo za visoko obrazovane. valjda. :ne zna:

ima i ovaj dodatak još
Od 1. jula 2011 godine se takođe uvodi i „Blaue Karte EU", i to na osnovu pravila EU. Osobe koje imaju završeno više školsko obrazovanje od najmanje tri godine i koje nađu posao u svojoj struci sa mjesečnom zaradom od najmanje 3580 eura bruto, imaju pravo na podnošenje zahtjeva za „Plavu karticu EU", ukoliko na birou za zapošljavanje (AMS) nije prijavljena osoba koja bi odgovarala ovom radnom mjestu. Za detaljnije informacije se treba obratiti Magistartskim odjeljenjima ili državnim službama zaduženim za sprovođenje navedenog.

paosmarsa
28.07.2011., 18:53
da, ni ja nisam baš sigurna :/

čini mi se da ipak i sad možeš naći s tih 66 bodova posao jer rwr kartu možeš dobiti i nakon godinu dana, ili sam i ja krivo skužila? dakle svejedno nađeš posao i onda apliciraš za karticu.
a možda i nije tako.

meni se nekako čini da su taj RWR uveli kao prelazni status do neke dugotrajnije vize (Blaue Karte EU), pa ne znam da li bi baš bilo moguće ovo iz tvog citata da se odmah dobije BK ako si našao posao do te bruto sume... mada, kako su tu napisali deluje da može.

slažem se da je sve malo konfuzno.... :ne zna:

spishka
28.07.2011., 19:23
meni nije jasno što je vas točno zbunilo, to što opis RWR karte počne s vizom D za ulazak u zemlju? to se odnosi na ljude koji su državljani zemalja koji ne mogu samo tako ušetati u austriju (u austriju ući bez vize, a da nisu u eu ili s njom izjednačenim državama po pravima kao švicarska i norveška, može valjda 5-6 država sveukupno na svijetu, zainteresiranih imigranata ima više). zapravo uopće ne piše što bi omogućilo teoretski šestomjesečni boravak za traženje posla nekome tko tu vizu ne treba u ulasku, no s druge strane, malo kome odavde bi se isplatilo biti tamo šest mjeseci i tražiti posao umjesto odavde slati CVe. no samu RWR karticu dobivaš tek kad se krećeš zapošljavati, odnosno, kad već imaš za priložit ugovor.

to je prvo, a druga stvar, isto se se malo previše zagledali u tu prvu kategoriju koja je dosta mutna, to je istina, al u isto vrijeme, druge dvije kategorije, za ostale schlüsselkraft i za deficitarce, su manje više do u riječ jednakih uvjeta ko što su bili dosad.

promjena je sad u tome što su austrijanci pokušali stvorit način da izmišljanjem nekakve takve naoko napredne kategorije supervisoko kvalificiranih koji bi ionako vjerojatno upali u schlüsselkraft po starom prikriju da su dosta postrožili uvjete za sve druge tipove imigranata, protiv čega su od dana najave tog zakona do njegovog usvajanja stalno protestirale udruge, no zalud.

paosmarsa
29.07.2011., 08:49
hvala na pojašnjenju vezano za D-vizu... sada je malo jasnije.
znači, za RWR se aplicira tek kada pronađeš posao... ja sam bio to malo drugačije bio razumeo. :ne zna:

a reci mi znaš li koja je su to schlüsselkraft deficitarna radna snaga? znam da spisak tek treba da objave, ali koja su to zanimanja bila do sada koja su po ovim kriterijumimam mogla da se zaposle?

spishka
29.07.2011., 11:41
bile su dvije kategorije. schlüsselkraft I deficitarci. schlüsselkraft je bio bilo tko za kog je poslodavac mogao dokazati da ne postoji takva osoba u austriji na birou i kome je plaća minimalno nekih 2500 eura bruto (ne znam napamet točno ali ista je svota i sad,piše gore u linkovima). što je spadalo u deficitarna zanimanja, tom ne znam puno, osim što znam da je relativno javna tajna u beču (ne znam za ostatak države) da se te kvotne radne dozvole dobivaju čudnim kanalima (u stilu netko mora podmazati nekog, budući da su kvote puno manje od količine interesenata). al ako imaš završen fakultet, teško mi je zamisliti koje bi se to zanimanje moglo pojavit na listi deficitarnih, a da u isto vrijeme ne bi trebalo zadovoljavati i uvjete za vizu po schlüsselkraft osnovi.
osim toga, imaj na umu da je rad u znanosti i istraživanjima izuzet od zakona o radu stranaca i radne dozvole je lakše dobiti utoliko što ne moraš zadovoljavati nikakve posebne uvjete, samo imati posao u toj branši (ali može i na pola vremena i s manjom plaćom itd itd). tako da je to isto uvijek opcija za "visokokvalificirane".

paosmarsa
02.08.2011., 18:52
al ako imaš završen fakultet, teško mi je zamisliti koje bi se to zanimanje moglo pojavit na listi deficitarnih, a da u isto vrijeme ne bi trebalo zadovoljavati i uvjete za vizu po schlüsselkraft osnovi.
nekako mi deluje da je po schlüsselkraft osnovi najlakše dobiti RWR, dakle praktično se sve svodi na to da je samo uslov da na birou već nema radne snage tog profila... ostali uslovi za bodove po ovom kriterijumu su vrlo lako ostvarivi (fax+B1+do 40 god. starosti = 65 bodova, a min. je 50)... ili se varam da je to lak kriterijum?! možda je to "samo" ustvari vrlo nemoguć uslov tj. da uvek na birou ima radne snage svih profila? :confused:

spishka
04.08.2011., 15:34
postoji i minimalna plaća, al ona nije toliko visoka da bi bila nedostižna (za manje je ionako upitno koliko bi ti se isplatilo seliti).
ali da, u konačnici se svodi to na to - jesi li se ikad javio na oglas za neki posao, a da si bio jedini kandidat koji zadovoljava osnovne uvjete? ako imaš neki takav profil, otvorena su ti sva vrata svagdje gdje se takvo nešto traži. ako nisi stručnjak takvog profila, da bi dobio posao i radnu dozvolu u austriji ili moraš imati štelu (ako spadaš u one ljude koji misle da tog u austriji ili europi općenito nema, možda da odmah odustaneš jer ćeš se razočarati pri prvom susretu s realnošću) ili mora ne postojati niti jedna osoba s već postojećom radnom dozvolom koja taj posao može/želi raditi. taj potonji uvjet mi se čini dosta težak za zadovoljiti i kao što je netko već pričao ovdje na forumu, poslodavac uvijek može uvjete postaviti tako da će teško netko reći da postoji bolji kandidat ili raspoloživa osoba na birou, ali to dakle mora biti poslodavac koji unaprijed zna da želi zaposliti baš tebe, zato spominjem koncept veze.

iskreno, ono što je u austriji i vani općenito izazov za nekog s fakultetom nije dobiti radnu dozvolu nego dobiti posao. kad nađeš nekog tko će htjeti zaposliti baš tebe, za dozvolu ćete se snaći.

Scept
06.08.2011., 23:08
servus.
kolike su šanse, da kad završim fakultet (u austriji!) mogu tamo ostat i radit? ... znam da ima procedure oko papira...ali ko ima iskustva?
nisam rođen tamo ni ništa, al eto. znam njemački "fließend" :D

paosmarsa
08.08.2011., 20:04
@Scept
sa završenim faxom u AT ako imaš manje od 35 god. imaš dovoljno bodova za RWR, samo treba posao da nađeš :kava:

zigggy33
17.08.2011., 09:59
Pozdrav ljudi, evo imam par pitanja..ali prije svega ukratko moja situacija..

Zavrsio sam fakultet, i tijekom studiranja sam upoznao curu s kojom sam jos uvijek u vezi Moja cura je rođena u njemačkoj i ima njemačko državljanstvo a ja sam državljanin RH ali sam jos za vrijeme 90-ih bio 4 godine u njemačkoj i tamo isao prva 3 razreda u osnovnu te odlično pričam njemački jezik. Moja cura i ja smo se planirali ženiti te pokusati život u EU tj točnije Njemačka/Austrija.

A sada pitanja:
1. Dali vjenčanje možemo obaviti u RH te zatim otići u Njemačku kako bi ja tamo predao papire za Vizu.
2. Dali ja moram imati neku potvrdu o pznavanju njemačkog jezika(nesto sam cuo kao B2 stupanj njemačkog navodno)
3. Dali postoji ikakva mogucnost da odemo zivjeti u Austriju (to bi nam bila primarna opcija jer je puno bliže RH a imam jako puno rodbine tamo)

Unaprijed se zahvaljujem,i eto molio bi samo da mi stvarno odgovore oni koji znaju a ne nagađaju jer ja neznam kakav je sad zakon kod njih ali sumnjam da je isto kao i 1990 Svaki savjet je dobrodosao

Hvala

jimi_page
26.08.2011., 09:22
Lijep pozdrav svima!

Ispričavam se ako sličan post već postoji. Malo sam pretraživao, ali nisam ništa našao (barem na podforumu Austrija).

Kakve su šanse mag. ing . strojarstva i dr. medicine za pronalazak posla u Austriji te kakve bi bile moguće plaće? Da li se uopće isplati ići tamo? Koliko bi bili troškovi življenja za jedan mladi par?

Da li netko zna kakva je procedura za dr. medicine sa položenim državnim da bi pronašli posao? Da li trebaju odraditi staž opet ili položiti njihov državni ili tako nešto?

LongoMai
28.08.2011., 10:35
servus.
kolike su šanse, da kad završim fakultet (u austriji!) mogu tamo ostat i radit? ... znam da ima procedure oko papira...ali ko ima iskustva?
nisam rođen tamo ni ništa, al eto. znam njemački "fließend" :D

Dosta velike, pogotovo ako spadaš u deficitarna zanimanja.

Lent11
28.08.2011., 14:53
Lijep pozdrav svima!

Ispričavam se ako sličan post već postoji. Malo sam pretraživao, ali nisam ništa našao (barem na podforumu Austrija).

Kakve su šanse mag. ing . strojarstva i dr. medicine za pronalazak posla u Austriji te kakve bi bile moguće plaće? Da li se uopće isplati ići tamo? Koliko bi bili troškovi življenja za jedan mladi par?

Da li netko zna kakva je procedura za dr. medicine sa položenim državnim da bi pronašli posao? Da li trebaju odraditi staž opet ili položiti njihov državni ili tako nešto?

U austriji doktor medicine nikako, nećeš se moći zaposliti, idi bolje u DE.

Studentica
28.08.2011., 21:07
Lijep pozdrav svima!

odite u DE

DrSigmundFreud
29.08.2011., 14:59
poziv za forumaše s austrijskim državljanstvom
podpišite obavezno zahtjev protiv crkvenih privilegija do 15.listopada :top:
http://www.kirchen-privilegien.at/

i svi pastafarijanci su na našoj strani :D
http://www.kirchen-privilegien.at/pimp-your-head

50% bečana su deklarirani bezvjernici ali ipak svi plaćaju za crkvu :rolleyes:

ant1112
30.08.2011., 10:03
Ukoliko netko zna za neki hotel ili restoran u Austriji koji bi zaposlio kuhara iz Hrvatske molim vas da mi javite.Hvala

redchilli
02.09.2011., 14:36
Pozdrav svima,

dobio sam posao i selim se uskoro u Austriju (Beč), zanima me koju karticu za mobitel da uzmem, bitno mi je da je jeftino, pogotovo za inozemstvo jer ću uglavnom zvati Hrvatsku i Njemačku...nikakva pretplata, samo Prepaid!

tek sam malo počeo istraživat sve o Beču, pa ako imate bilo kakvih savjeta o životu u Beču za mene koji nikad nije bio u tom gradu slobodno recite :)

FileExplorer
02.09.2011., 15:27
zanima me koju karticu za mobitel da uzmem, bitno mi je da je jeftino, pogotovo za inozemstvo jer ću uglavnom zvati Hrvatsku i Njemačku...nikakva pretplata, samo Prepaid!

Mozda ovo:

http://telering.at/Content.Node2/tarife/muecke-zusatzpakete.php
(dake nadoplata 5 EUR mjesecno i zoves Hrvatsku za 0,04 fiksnu odnosno 0,20 mobilnu mrezu).

http://www.drei.at/portal/de/privat/tarife/zusatzpakete/Tarife_Zusatzpakete_Detail.html
(nadoplata 4 EUR mjesecno, minute po 0,05/0,20)

Ili koristis callthrough pa zoves fiksni broj u Austriji te onda dalje kamo god zelis, recimo ovo:
http://www.voipcheap.com/en/geo.html

redchilli
02.09.2011., 18:24
Mozda ovo:

http://telering.at/Content.Node2/tarife/muecke-zusatzpakete.php
(dake nadoplata 5 EUR mjesecno i zoves Hrvatsku za 0,04 fiksnu odnosno 0,20 mobilnu mrezu).

http://www.drei.at/portal/de/privat/tarife/zusatzpakete/Tarife_Zusatzpakete_Detail.html
(nadoplata 4 EUR mjesecno, minute po 0,05/0,20)

Ili koristis callthrough pa zoves fiksni broj u Austriji te onda dalje kamo god zelis, recimo ovo:
http://www.voipcheap.com/en/geo.html

hvala ti puno, super si mi pomogao :mig:

krimtim33
04.09.2011., 16:57
pozdrav ljudi!

pošto nisam našao prikladniju temu, evo ovdje ću vas pitati. dakle, početkom desetog mjeseca bi trebao ići u Beč na par dana. čime mi je najlakše i najjeftinije putovati do gore (autobus, avion, vlak...) nemam auto..

hvala!

london-vienna
04.09.2011., 17:06
busom 52 € povratna zg-beč

krimtim33
04.09.2011., 17:12
busom 52 € povratna zg-beč

može malo detaljnije? koji prijevonik, koliko traje put?

dobro bi došao još koji odgovor :mig:

london-vienna
04.09.2011., 17:25
http://www.autobusni-kolodvor.com/

http://www.autobusni-kolodvor.com/kolodvor.aspx?k=9&d=191&dat=05.09.2011

imaš u 6:00 h ujutro i u 23:00 uveče koliko vidim trebalo bi biti i onaj neki novi u 15h

http://www.akz.hr/vr/voznired.aspx

krimtim33
04.09.2011., 17:32
hvala!

Yuna
05.09.2011., 15:04
Pozdrav!

Ja jako želim upisati Master degree u Austriji, točnije u Beču, al može i drugdje samo da je Austrija. Dal znate vi koji tamo živite koji sve ekonomski univerziteti postoje u Austriji i Beču a da je nastava na engleskom?
Našla sam samo onaj popularni WU iliti Wirtschafts universitat, a nebi baš na njega, ne sviđa mi se previše i navodno je jako težak. Pa ako znate za neki drugi please podjelite samnom :moli:
Tu sam gledala (http://studentpoint.univie.ac.at/), to je njihova studentska stranica, ali mi nalazi samo taj WU ili sam ja čorava.

london-vienna
05.09.2011., 15:36
evo samo 115 mjesta pa pogledaj

http://www.masterstudies.com/MBA-MSc-Masters-Degree/Austria/

sve najbolje

Yuna
05.09.2011., 16:03
Gledala sam tu. U Beču nema baš neki izbor po ovome. A niš idem dalje onda tražit. Tnx

austrijaaaa
08.09.2011., 18:18
da li je itko imao iskustva sa dobijanjem rwr karte? Bas me zanima da li ju je iko uspio dobiti...

redchilli
08.09.2011., 22:54
da li je itko imao iskustva sa dobijanjem rwr karte? Bas me zanima da li ju je iko uspio dobiti...

frend bi ovih dana trebao dobit odgovor pa javim

redchilli
11.09.2011., 21:09
frend bi ovih dana trebao dobit odgovor pa javim

stiglo je frendu rješenje, zahtjev je odobren, tako da sad radi legalno, ali već kuka da ima Heimweh :D

kralj zivotinja
16.09.2011., 20:09
pozdrav, molim ako ima netko tko ide u nedjelju, ponedjeljak,utorak iz Austrije za Nizozemsku ili bar za podrucje Ruhra (Dusseldorf, Offenbach...) i htio bi me povesti neka mi se javi na pp... inace sam iz Zagreba i silom (ne)prilika sam se zatekao u Becu... hvala, pozdrav

a.rose
25.09.2011., 20:17
kakva je šansa za zaposlenje doktorima medicine u Austriji? Ja sam završila staž, a dragi je već specijalist.

ursula1000
02.10.2011., 14:34
Pozdrav svima :),

ovak zanima me ak mi neko može reći kad i gdje se u Grazu održava nekakav sajam starina, starih stvari (tipa Britanac u Zg-u,s knjigama, namještajem i sl.) Ako postoji, dal ide svaki tjedan ili?

Išli bi sad koji mjesec do Graza, pa razmišljam usput malo pogledati pošto volim takve sajmove..

Hvala unaprijed na odg. ;)

Lent11
02.10.2011., 14:48
Kunstmesse - 11.11.2011 - 13.11.2011 , Salzburg
http://www.sammeln.at/maerkte/antiquitaetenmesse
Ovo što sam naveo je sajam umjetnosti i antikviteta, sad da li ti to odgovara :ne zna:
Tschüß :)

Lent11
02.10.2011., 14:49
Ako si tražila nešto u vezi s knjigama, probaj ukucati "Buchmesse"...

ursula1000
03.10.2011., 08:19
@Lent, hvala, ali mislila sam nešto baš u Grazu, Salzburg nećemo pohoditi :D.

Budem malo guglala, sigurno nešto ima :)

Lent11
03.10.2011., 09:25
@Lent, hvala, ali mislila sam nešto baš u Grazu, Salzburg nećemo pohoditi :D.

Budem malo guglala, sigurno nešto ima :)

Ništa :)

FileExplorer
03.10.2011., 09:32
Ništa :)

Ma ima kolko oces:

http://www.flohmarkt-termine.at/

samo sto nije bas jako jeftino, al i kod nas je to dosta poskupilo. Al nadje se ako se trazi i cjenka :D.

Lent11
04.10.2011., 14:21
Ma ima kolko oces:

http://www.flohmarkt-termine.at/

samo sto nije bas jako jeftino, al i kod nas je to dosta poskupilo. Al nadje se ako se trazi i cjenka :D.

To ništa sam napisao u smislu "nema na čemu" - ništa.

Perca11
15.10.2011., 15:59
Pozdrav svima !!
Boravio sam u Austriji par godina,i imao sam uvek regularne vize tipa C,D...sada planiram da se vratim tamo (u Wien ).Posedujem Cesku dugotrajnu boravisnu i radnu dozvolu,i zanima da li mogu sa njom da sredim boravak i radno pravo u Austriji? Ima li nekog ko zna kakav je zakon za ovu situaciju?
Unapred hvala,pozdrav!

aa11
16.10.2011., 22:41
Slično pitanje. Tamo još 2002 g. sam tražio radnu dozvolu za Austriju. Postupak je trajao relativno dugo 8-10 mjeseci (ne sjećam se više točno) ali mi je radna dozvola odobrena. Nakon toga lik sa kojim sam dogovorio posao me počeo ucjenjivati za lovu (puno niže od dogovorenog) pa sam na kraju od cijele priče odustao - nisam tražio produženje radne dozvole koja je izdata na dan predaje zahtjeva (znači efektivno mi je bilo ostalo 2-4 mjeseca).

Da ne kompliciram. Ukoliko bi mi se suradnja sa jednom austrijskom firmom pokazala uspješnom imam li pravo na ubrzani postupak izdavanja radne dozvole budući da mi je ista jednom već bila izdata. Ima li netko slična iskustva?

Hypnotic
29.10.2011., 20:08
bok,
pretražila sam temu i nisam našla
zanima me klagenfurt
cijene stanova, mj najam za jednu osobu, možda spavaća i dnevni
kakav je grad,maleni? kakav je javni prijevoz ili se ide pješke (nemam uopće sliku o gradu)
sve informacije dobrodošle
puno hvala

Stamena
30.10.2011., 02:23
Cao ljudi,

Kratko cu Vas pitati nekoliko pitanja i nadam se konkretnim, objektivnim, i faktuelnim odgovorima:

1. Kakve su sanse za zaposlenje americkih drzavljana u Austriji koji ne govore njemacki?

2. Da li je moguce kao americki drzavljanin krenuti u skolu njemackog jezika u Becu i onda od toga dobit neki posao?

4. Koji nivo znanja njemackog je potreban za konkretan posao u Becu? (A, B, C?)

5. Koji nivo njemackog traze za uspisat postdiplomske? (A,B,C ?)

6. Da li je lakse naucit njemacki u Austriji ili van nje?

Nadam se da ce odgovorit neko sa stalnim poslom visoke strucne spreme ili netko tko poznaje nekog takvog.

Fala Vam puno!

LongoMai
30.10.2011., 09:39
1. U kojem području? Pogledaj malo po ovom siteu kakvi se poslovi traže
http://www.virtualvienna.net/main/

2. Moguće je. Ali ovisi koliko dugo će ti trebati da naučiš jezik i kako dobro ćeš ga govoriti.

4. Iako će neki reći da je i B1 i 2 dovoljno, ja se ne bih složila. Za bolji posao je, po meni, C1 potreba.

5. C1, negdje i C2, ovisi. Naravno, imaš postdiplomske i na engleskom jeziku.

6. Kako misliš lakše :) ? Mislim da ti je svejedno gdje ćeš učiti...

Stamena
30.10.2011., 10:14
\
Hvala puno Longo Mai!

1. Super sajt, provjerit cu sve.

2. Po tvom misljenju i iz tvog iskustva; ako prionem zestoko 30-40 ucenja tjedno koliko bi mi trebalo vremena da stignem do nivoa C1?

4 & 5. Dali se C1 trazi u profesionalnom i akademskom polju ? ( biznis, zdravstvo, menadzment, visoka tehnologija etc.). Narocito me zanima zdravstvo i farmaceutska industrija.

6. Pa lakse u smislu kad si okruzena ljudima koji ga govore; profesori, studenti, kolege, sve u prodavaonicama je na tom jeziku :) Cula sam da postoje velike razlike izmedju njemackog u Njemackoj i onog u Austriji. Kolike su razlike? Za banalnu usporedbu: dali se napr. razlikuju kao cakavski i kajkavski, ili kao napr. slovenski i hrvatski? Ja definitivno zelim naucit "austrijski".

Fala!!!

spishka
30.10.2011., 16:45
kad dođeš u beč, a da ne znaš njemački, vrlo lako ti se može dogoditi da živiš normalan život, a da ne govoriš uopće njemački osim u pošti i dućanu, gdje će ti često radit ljudi koji ni sami ne govore njemački baš dobro (zato što tamo ima puno stranaca i jednostavno stekneš prijatelje s kojima govoriš hrvatski i engleski i to se više ne miče s mjesta). to stvori malo začaran krug u kojem jezično napredovati stvarno možeš samo ako ideš baš na tečaj. njih imaš dobrih, ako te ima tko financirati za vrijeme dok ti učiš.
ako ideš ispočetka po stupnjevima trebat će ti nekoliko godina da dođeš do c1. ja osobno mislim da talentirana i motivirana osoba može doći do te razine za godinu dana u bilo kojem jeziku, ali trebaš imati a) jako puno vremena i b) jako puno prilike za vježbu. obično se u jeziku jako brzo napreduje kad se baciš u vatru i što više pričaš i čitaš, ali da bi to uopće mogla, moraš već imati neku malo veću bazu. tako da je to najkritičniji period, taj početni, kad se lako obeshrabriti.
za dobiti dobar (u smislu visoke stručne spreme) posao u austriji najbitnije ti je da si na njemačkom jeziku visokopismena, što će reći da ti je ionako bitnije koliko dobro poznaješ standardni jezik (gdje postoje neke razlike, ali prije bih rekla da je to u rangu natezanja hrvatski - srpski- bosanski, udžbenici po kojima ćete radit na tečaju će ionak vjerojatno biti iz njemačke), sporazumijevanje na cesti će ti ući u uho prije ili kasnije.
no, u tim nekim atraktivnijim branšama ne bi trebalo biti nemoguće naći posao i bez znanja njemačkog, ako imaš neku stvarno konkretnu stručnost. teže, sigurno, no ne i nemoguće, posebno kad kažeš da si američka državljanka (ili e raspituješ za nekog takvog). ako si izvorni govornik engleskog (ili možeš ljude uvjeriti da jesi), to je na mnogo mjesta poprilični plus.

Stamena
30.10.2011., 17:56
Hvala Spishka!

Slazem se da nema pojente doci u grad i uci u zacarani krug i ne nauciti jezik. To je gubitak vremena, prostora, i para.
Gledala sam na Wien univerzitetu kurseve jezika i poprilicno su skupi za europske standarde i imaju odredjene, nefleksibilne datume kad pocinju.
Dali znas za druge dobre i ugledne skole?
Takodjer je bitno da skola nudi ispit za certifikat na kraju svakog nivoa (A,B,C).
Nemam bazu u njemackom jziku ali mi je u "uhu", posto ga cio zivot slusam.
Nadam se stvarno da bi uz 40 sati rada tjedno ga mogla svladat za godinu dana, kao sto ti kazes.
Engleski mi nije materinji, ali kao da i je jer ga dugo, dugo, dugo govorim i zavrsila sam faksove na njemu i bila u radnom odnosu govoreci ga.

Zanima me farmaceutska struka i sve vezano za nju, na to mislim sve vrste posla. Ja sam cula i shvataila da Austrijancima kao poslodavcima ne predstavlja nista sta netko govori engleski i da iskljucivo zele govornike njemackog. Da li bi stvarno naparvili iznimku za visoku strucni spremu? I da li si ikad vidila ili cula za takav slucaj? Mozes li mi posalati imena vecih farmaceutskih kuca ili proizvodaca u Austriji, i zdravstvenih/akademskih ustanova. Tesko je van Austrije dobiti tu informaciju cak i uz pomoc tehnologije.

Unaprijed Hvala na tvom vremenu i savjetu - znam da je nedjelja navecer :)

DrSigmundFreud
30.10.2011., 18:18
moje iskustvo je da u austriji u int. koncernima od srednjeg managementa nije potrebno govoriti njemački, važniji je engleski a to je meni uvijek bilo muka na sastancima. oba koncerna su bila austrijska sa sjedištem u beču a zaposlenici u centralama su bili iz cijelog svijeta. ako je koncern dobar onda bez problema po kratkom postupku sređuju radne dozvole za visoko kvalificiranu radnu snagu.

spishka
30.10.2011., 21:45
postoji li šansa da se u austriji zaposliš bez znanja njemačkog i bez nekakvog unaprijed dogovorenog posla ne može ti ovako na slijepo reći nitko. jedino što možeš je pretražiti oglase za poslove na međunarodnim stranicama i vidjeti ima li tamo što što odgovara tvojem profilu. sav taj menadžerski kadar koji dolazi u beč uglavnom dolazi iz podružnica firmi i sigurno nije zaposlen s ceste. uletiti ovako izvana na nekakvu stvarno ključnu poziciju možeš samo ako imaš neku stvarnu rijetku kvalifikaciju koja će nekome tamo prijeko trebati. al vjerujem da se ne bi u tom slučaju raspitivala na forumu niti bi te uopće brinulo pitanje njemačkog, jer bi znala otprilike kakva je situacija u branši i kako kotiraš.
isto tako, prilično je općenito to "bilo što u farmaceutskoj industriji". što si ti zapravo po struci? kakvo radno iskustvo imaš? zapošljavanje u austriji ide ko i ama baš svagdje u razvijenom svijetu, po zakonu ponude i potražnje. nitko se neće zajebavat s tvojim neznanjem njemačkog i trebanjem radne dozvole ak mu taj isti posao može obaviti netko tko njemački zna i može raditi u austriji bez gnjavaže. no za većinu visokokvalificiranih poslova nema tolko izbora, tako da sigurno nije nemoguće naći posao, samo je to teško reći ovako na blef. ja znam par ljudi što su došli radit u austriju, svi su inženjeri, dio njih je došao po rodbinskim vezama. od onih koji nisu, nisu oni bili ni kruha gladni u domovini, već su bili super i radili na nekim projektima za firme u austrijskom vlasništvu i voila. ne znam nikog baš da se javio na oglas i dobio posao, ali ne znam nikog ni tko je pokušavao :D
znam i neke ljude koji su došli na kojekakve internshipe pa ostali. to po svemu sudeći uopće nije loš model dolaska za one koji si mogu isfinancirati takvu avanturu, a dovoljno su mladi.
iz druge ruke sam čula kojekakve priče. i o onima koji su došli s diplomom ekonomije ili etnologije ili boktepitaj pa se pred njima razvio crveni tepih u siemensu jer su "hrvati dobri i marljivi ljudi" i o onima koji su gladni otišli doma s doktoratom s MIT-a jer nisu mogli nać poštenog posla zato što su stranci. ja osobno mislim da su i jedne i druge urbane legende i preseračina kojom si ljudi racionaliziraju razne relativno nasumične događaje (uvijek će se negdje nekad nekoj totalnoj budaletini posrećit i uvijek će neki divan pametan čovjek negdje izvući deblji kraj) i da je sistem zapošljavanja u austriji za strance sličan ko i za sve ljude u kapitalizmu. ako imaš što prodat, prodat ćeš, ako ne, e jebiga.
ja osobno mislim da je njemački zapravo i manji problem, zato što ćeš kao strankinja koja je njemački počela učit s ko zna koliko godina dosta teško dobiti neki posao koji počiva na komunikaciji ili pismenom izražavanju, dok je za neke visokotehničke poslove zapravo ionak svejedno.

LongoMai
31.10.2011., 17:14
\
Hvala puno Longo Mai!

1. Super sajt, provjerit cu sve.

2. Po tvom misljenju i iz tvog iskustva; ako prionem zestoko 30-40 ucenja tjedno koliko bi mi trebalo vremena da stignem do nivoa C1?

4 & 5. Dali se C1 trazi u profesionalnom i akademskom polju ? ( biznis, zdravstvo, menadzment, visoka tehnologija etc.). Narocito me zanima zdravstvo i farmaceutska industrija.

6. Pa lakse u smislu kad si okruzena ljudima koji ga govore; profesori, studenti, kolege, sve u prodavaonicama je na tom jeziku :) Cula sam da postoje velike razlike izmedju njemackog u Njemackoj i onog u Austriji. Kolike su razlike? Za banalnu usporedbu: dali se napr. razlikuju kao cakavski i kajkavski, ili kao napr. slovenski i hrvatski? Ja definitivno zelim naucit "austrijski".

Fala!!!

Iz osobnog iskustva, godinu dana ti je dovoljno, ako se ozbiljno primiš posla i učiš. I komuniciraš što je više moguće isključivo na njemačkom.

Meni je trebalo otprilike toliko, iako sam upisala studij sa čisto solidnim znanjem njemačkog (barem sam tada tako mislila :) ). I zato je po meni nivo B2 koji se traži za mogućnost studiranja - totalna nebuloza, jer - to nije niti približno dovoljno znanje za slušanje nastave na njemačkom jeziku.

Ja mislim da bez C1 nivoa nemaš što niti tražiti na akademskom polju.

Ako si mislila je li lakše učiti jezik u zemlji u kojoj se govori - naravno da jest, upravo iz razloga koje si nabrojala! I ponavljam još jednom - jako je bitno komunicirati na njemačkom, ma koliko god teško bilo, bit će ti lakše kasnije i prije ćeš isklesati jezik do savršenstva :mig: .

Naravno, možeš komunicirati i isključivo na engleskom, ali to po meni nije uopće dobra ideja.
Kako radim u institucija koja se bavi pitanjima migranata i azilanata, vidjela sam dovoljno primjera koji idu u prilog mom savjetu - uči i pričaj njemački :mig: .

Što se tiče dijalekta - pa, u početku će ti sigurno biti teže, jer se standardni jezik razlikuje od dijalekta, razumljivo. "Austrijski njemački" i "njemački njemački" se razlikuju u standardnoj formi u nekim sitnicama (članovi se u pojedinim riječima koriste drukčije, u nekim situacijama posvojne zamjenice se koriste u različitim padežima i sl. , ali to su zaista minorne iznimke) ali načelno - nema nikakvog problema u komunikaciji.
Dijalekt je pak druga priča, uostalom kao i u svakoj drugoj zemlji :) Mislim da problema ne bi trebalo biti, to su stvari koje se uče u hodu i ne postoji nijedan tečaj koji će te naučiti komunicirati na dijalektu.

I opet iz iskustva, mogu reći da je i taj omraženi bečki dijalekt važan u svakodnevnom životu, barem neke osnove.

Za usporedbu ne bih baš uzimala primjer kajkavskog i čakavskog (jer su meni osobno čakavci ponekad skroz nerazumljivi), a niti hrvatskog i slovenskog jezika (to bi ipak bila prevelika razlika). Prije bih rekla da je sličnija situacija kao i hrvatski, srpski, bosanski (barem što se standardne forme tiče) :mig: .

daniels1001
31.10.2011., 19:57
imam pitanje za nekoga iz austrije.
davno, moglo se naci posla u skijalistima, hotelima, u kuhinji, kafićima, na crno.
kroz godine, znam da je to stegnuto. neki su moji prijatelji podobivali zabrane radi toga, ali neki su jos uvijek rasireni po austriji. a mene zanima, posto ja nemam nikakve veze nigdje tamo, dali ima nekakav ovako sličan forum, preko kojega bi mozda netko trazio radnika na crno. ili, bi se mozda mogla objaviti ponuda, mene kao radnika za honorarno (iliti Crno) pa da mi se netko javi unutar foruma s porukom.
kakve su sanse za to? ima li netko mozda vec iskustva ili je netko i od vas mozda na takav nacin tu gore. zima se prezimit mora, a u hr vec mjesec i pol dana intenzivno tragam i neuspjesno...i dodatnu skolu sam upisao, ali opet trazi se iskustvo.... znaci, sezonski posao u skijalistu, ili tako nesto bi me zanimalo...

Stamena
01.11.2011., 02:11
...

Hvala, Longo Mai, na korisnim i konkretnim podatcima.
Definitivno namjeravam ici na dobar kurs njemackog jezika i to full-time i uzimati jedan nivo za drugim u sekvenci. Ne namjeravam govoriti niti engleski niti hrvatski kad stignem, osim po potrebi. Takodjer cu pokusat sta vise naucit i taj becki dijalekt - kad vec budem tu zasto onda ne naucit bas ono izvorno.
Koje su najpoznatije i najuglednije austrijske novine? Volim njemacki Spiegel pa me zanima sta ima slicno u Austriji.
Po tvom misljenju, koje su najkvalitetnije skole njemackog jezika u Becu?

Tenkju:):):)

LongoMai
01.11.2011., 10:26
Hvala, Longo Mai, na korisnim i konkretnim podatcima.
Definitivno namjeravam ici na dobar kurs njemackog jezika i to full-time i uzimati jedan nivo za drugim u sekvenci. Ne namjeravam govoriti niti engleski niti hrvatski kad stignem, osim po potrebi. Takodjer cu pokusat sta vise naucit i taj becki dijalekt - kad vec budem tu zasto onda ne naucit bas ono izvorno.
Koje su najpoznatije i najuglednije austrijske novine? Volim njemacki Spiegel pa me zanima sta ima slicno u Austriji.
Po tvom misljenju, koje su najkvalitetnije skole njemackog jezika u Becu?

Tenkju:):):)

POgledaj na ovom linku http://www.wien.info/de/wien-fuer/deutsch-lernen, jedini ne znam kakve su prva i zadnja, ali ove ostale škole su odlične, barem koliko mi klijenti kažu :mig:

Što se tiče novina, po mom osobnom mišljenju - 1. Die Presse, 2. Der Standard, 3. Kurier.

Ma, ne moraš učiti bečki dijelekt, samo ne bi bilo zgorega razumijeti ga, to sam mislila.

U svakom slučaju, želim ti sreću i dobrodošla! :)

quadzilla
01.11.2011., 21:25
Kakva je to rot weiss rot viza?Zna netko?

James Dee
07.11.2011., 20:02
Pozdrav svima...
Imam priliku preseliti se u Austriju (sa obitelji) jer sam nasao vrlo zanimljiv posao. Kako me zanima hrpa stvari kako, gdje, sta... prije i nakon dolaska u Austriju, tako se nadam da cu na ovom forumu pronaci osobe koje su voljne podjeliti svoja iskustva i pruziti korisne informacije.
Pa idemo korak po korak. Za pocetak treba nam neki smjestaj. Da li mi mozete proslijediti stranice preko kojih ste trazili nekretnine za iznajmiti? Izgooglao sam neke stranice, ali htio bih cuti i vase prijedloge.

Lent11
07.11.2011., 20:56
Kakva je to rot weiss rot viza?Zna netko?

http://www.studiraj.eu/ba/zivot/austrija/560-izmjena-zakona-za-strance-u-austriji-rot-weiss-rot-karte

http://www.bmask.gv.at/cms/site/attachments/5/0/4/CH0020/CMS1306164706818/2011-07-22_de_info_-_rwr-karte.pdf

http://www.creativwirtschaft.at/document/RWR-Karte___berblick.pdf

quadzilla
08.11.2011., 21:09
Hvala lijepa:)

James Dee
09.11.2011., 07:07
Evo nasao sam jednu zanimljivu stranicu:
http://www.arev.at/immobilien/erweiterte-suche/

Pa vele ovako:
Preise
Miete: € 440,55 (€ 400,50 netto)
Betriebskosten: € 198,25 (€ 180,23 netto)
Gesamtbelastung: € 638,80 (€ 580,73 netto)

zanima me zasto je cijena najma izrazena kao brutto i netto? da li u "Betriebskosten" ulaze i "Nebenkosten" ili je cijena stana "Gesamtbelastung" plus "Nebenkosten"?

Pozdrav svima...
Imam priliku preseliti se u Austriju (sa obitelji) jer sam nasao vrlo zanimljiv posao. Kako me zanima hrpa stvari kako, gdje, sta... prije i nakon dolaska u Austriju, tako se nadam da cu na ovom forumu pronaci osobe koje su voljne podjeliti svoja iskustva i pruziti korisne informacije.
Pa idemo korak po korak. Za pocetak treba nam neki smjestaj. Da li mi mozete proslijediti stranice preko kojih ste trazili nekretnine za iznajmiti? Izgooglao sam neke stranice, ali htio bih cuti i vase prijedloge.

FileExplorer
09.11.2011., 07:36
Evo nasao sam jednu zanimljivu stranicu:
http://www.arev.at/immobilien/erweiterte-suche/

Pa vele ovako:
Preise
Miete: € 440,55 (€ 400,50 netto)
Betriebskosten: € 198,25 (€ 180,23 netto)
Gesamtbelastung: € 638,80 (€ 580,73 netto)

zanima me zasto je cijena najma izrazena kao brutto i netto?

Da se zna kome sta ide. Miete ide onome koji iznajmljuje (on na to placa placa 10% poreza), Betriebskosten ide za odrzavanje zgrade i slicno. Ti Betriebskosten se svake godine nanovo izracunavaju pa se obicno razluci kako bi Miete bila fiksna a ne da se odmah Gesamtbelastung stavi u ugovor.

da li u "Betriebskosten" ulaze i "Nebenkosten" ili je cijena stana "Gesamtbelastung" plus "Nebenkosten"?

Gesamtbelastung je ono sto ti moras platit (pitanje je jel "warm" ili "kalt", odnosno s grijanjem ili bez). Dakle mozda ide jos grijanje a sigurno ide jos struja.

James Dee
09.11.2011., 21:06
Da se zna kome sta ide. Miete ide onome koji iznajmljuje (on na to placa placa 10% poreza), Betriebskosten ide za odrzavanje zgrade i slicno. Ti Betriebskosten se svake godine nanovo izracunavaju pa se obicno razluci kako bi Miete bila fiksna a ne da se odmah Gesamtbelastung stavi u ugovor.

Gesamtbelastung je ono sto ti moras platit (pitanje je jel "warm" ili "kalt", odnosno s grijanjem ili bez). Dakle mozda ide jos grijanje a sigurno ide jos struja.

Super, hvala na odgovoru... Sada sam skuzio po oglasima da razdvajaju cijenu stana na Gesamtbelastung i Nebenkosten, ali nitko nigdje ne spominje vodu, svi govore o struji i grijanju. Sto je s njom?

I da li se mogu naci namjesteni stanovi? Sve koje sam pronasao nemaju namjestaj na slikama.

Evo jos dva sitea za trazenje nekretnina:
http://www.wohnnet.at/immobilien.htm
http://immoads.oe24.at/

James Dee
12.11.2011., 12:27
Ja cu imati radnu dozvolu. Zena i sin ce dobiti neku tzv. porodicnu vizu zbog obiteljske veze. Sin ce biti na mene prijavljen, tj. imati zdravstveno. Zena ce kada dodje u Austriju biti 2 mjeseca nakon poroda. Koja su njena prava, tj. da li se moze prijaviti na zavod za zaposljavanje i kako ce imati zdravstveno osiguranje?

James Dee
12.11.2011., 12:30
Da li je istina da auto s hrvatskim registraskim tablicama smijem voziti po Austriji samo mjesec dana nakon dolaska?

LongoMai
12.11.2011., 17:37
Ja cu imati radnu dozvolu. Zena i sin ce dobiti neku tzv. porodicnu vizu zbog obiteljske veze. Sin ce biti na mene prijavljen, tj. imati zdravstveno. Zena ce kada dodje u Austriju biti 2 mjeseca nakon poroda. Koja su njena prava, tj. da li se moze prijaviti na zavod za zaposljavanje i kako ce imati zdravstveno osiguranje?

Ne, nego će biti na porodiljnom. Raspitaj se u firmi kakva ima prava ili kakva ti imaš prava na porodiljnu naknadu.

Ne može se prijaviti na burzu jer nema radna prava, dobit će ih prilikom produženja vize, nakon godinu dana.

Zdravstveno je osigurana kao i dijete, preko tebe.

Ali, to bi ionako trebao znati iz zahtjeva za vizu, inače ju ne bi ni mogla dobiti :confused:

LongoMai
12.11.2011., 17:40
Super, hvala na odgovoru... Sada sam skuzio po oglasima da razdvajaju cijenu stana na Gesamtbelastung i Nebenkosten, ali nitko nigdje ne spominje vodu, svi govore o struji i grijanju. Sto je s njom?

I da li se mogu naci namjesteni stanovi? Sve koje sam pronasao nemaju namjestaj na slikama.

Evo jos dva sitea za trazenje nekretnina:
http://www.wohnnet.at/immobilien.htm
http://immoads.oe24.at/

Voda je uključena u cijenu.

Većina stanova je nenamještena. Tražiš li namješteni, upiši u tražilicu möbliert, ili uključi tu opciju u traženju.

James Dee
13.11.2011., 19:16
Voda je uključena u cijenu.

Većina stanova je nenamještena. Tražiš li namješteni, upiši u tražilicu möbliert, ili uključi tu opciju u traženju.

Hvala na odgovoru....

James Dee
13.11.2011., 19:21
Ne, nego će biti na porodiljnom. Raspitaj se u firmi kakva ima prava ili kakva ti imaš prava na porodiljnu naknadu.

Ne može se prijaviti na burzu jer nema radna prava, dobit će ih prilikom produženja vize, nakon godinu dana.

Zdravstveno je osigurana kao i dijete, preko tebe.

Ali, to bi ionako trebao znati iz zahtjeva za vizu, inače ju ne bi ni mogla dobiti :confused:

Sta cu imati pravo na porodiljnu naknadu bez obzira sto ce dijete biti rodjeno u Hrvatskoj?

Ne morate biti zbunjeni. Jos nismo podnijeli zahtjev za njenu vizu. Zato se i raspitujem da vidim jel negdje nesto nedostaje.

lamnadja
14.11.2011., 09:55
Pozdrav!
Završila sam faks i po struci sam dipl.ing.matematike. Ne mogu nac posao pa razmišljam da odem u Austriju jer imam tamo rodbine. Cula sam da je moje zanimanje kod njih jako cijnjeno i da se neka cura iz HR javila na natječaj i odmah je primili,platili joj tečaj njem i ima super plaču. Ne znam dal je to istina pa pitam ak netko nesto zna...Cak sam mislila otić radit neki bezveze posao pa onda krenut tražit u struci. Mislim,ne znam koliko je to pametna ideja otić van, ali ostanak ovdje mi isto tako ne garantira svijetlu budućnost...
Molim vaše misljenje.

Warlock
14.11.2011., 12:57
Pozdrav!
Završila sam faks i po struci sam dipl.ing.matematike. Ne mogu nac posao pa razmišljam da odem u Austriju jer imam tamo rodbine. Cula sam da je moje zanimanje kod njih jako cijnjeno i da se neka cura iz HR javila na natječaj i odmah je primili,platili joj tečaj njem i ima super plaču. Ne znam dal je to istina pa pitam ak netko nesto zna...Cak sam mislila otić radit neki bezveze posao pa onda krenut tražit u struci. Mislim,ne znam koliko je to pametna ideja otić van, ali ostanak ovdje mi isto tako ne garantira svijetlu budućnost...
Molim vaše misljenje.

...pa barem ti znaš zbrojiti 2 i 2 .....:rofl:......nego u vezi primjera..evo jednog "Gates je završio školu Lakeside 1973. godine. Osvojio je 1590 od 1600 bodova na maturi, nakon koje se prijavio na Harvardski fakultet u jesen 1973. godine. Prije sredine 1990-ih, 1590 bodova na maturi je bio ekvivalent kvocijentu inteligencije od 170 (što u grubo ima jedna od milijun osoba), brojka koja će se često spominjati u tisku. Od fakulteta je odustao kad je imao svega 19 godina. "...ne može se reći za tvoju prijateljicu da je to istina jer bi to tada bilo pravilo ..:confused:

lamnadja
14.11.2011., 13:49
Nije mi to prijateljica nego sam od frendice cula tu priču.Zanima me da li je istina to da te gore "jedva čekaju" odnosno da nije velik problem naći posao u struci. Ako ostanem u HR bojim se da nikad u struci necu ni radit...
Molim sve koji mi mogu dati neki savjet,da savjetuju. :)

spishka
14.11.2011., 14:03
pa što te sprečava da probaš naći posao i vidiš, bar austrija nije daleko, možeš se i zaletit na intervju ako te netko pozove. odi tu http://www.karriere.at/ i traži.

Mariozg3
23.11.2011., 15:33
Bok svima,nadam se da sam upal u pravu temu...prije dvije,tri godine sam u Rijeci upoznao jednu žensku osobu koja je u Beču instruktorica joge i pilatesa...htjeo bi doc do nje a kako nisam uzeo nikakav kontakt nemogu...ako netko misli da mi moze pomoc molim da mi se javi?Hvala!

blackaudi
29.11.2011., 20:33
zanima me sljedece..
zena je radila u austriji 12 godina i stekla neogranicenu dozvolu boravka, posto vise ne radi gore moze li njen sin dobiti dozvolu boravka a uz to i radnu dozvolu??

FileExplorer
29.11.2011., 20:57
zanima me sljedece..
zena je radila u austriji 12 godina i stekla neogranicenu dozvolu boravka, posto vise ne radi gore moze li njen sin dobiti dozvolu boravka a uz to i radnu dozvolu??

Buduci govoriso radnoj dozvoli za sina, pretpostavljam da je sin punoljetan, ili? Kolko ja znam ne moze. Drugo bi bilo da je maloljetan pa da zena ode zivjet/radit u Austriju pa povede i sina sa sobom. Al nadam se da ce ti netko drugi konkretnije odgovorit.

blackaudi
30.11.2011., 04:12
Buduci govoriso radnoj dozvoli za sina, pretpostavljam da je sin punoljetan, ili? Kolko ja znam ne moze. Drugo bi bilo da je maloljetan pa da zena ode zivjet/radit u Austriju pa povede i sina sa sobom. Al nadam se da ce ti netko drugi konkretnije odgovorit.

da, decko je punoljetan..

dakle ona vise ne radi gore ali jos uvijek ima papire a njen sin bi isao raditi al on nema papire a recimo da ima poslodavca koji bi ga zaposlio...

Krlja dbeat
05.12.2011., 04:55
evo da i ja postavim pitanje pa ako je netko voljan odg.
imam zavrzenu tehnicku prometnu i jos neka doskolovanja i tako to, vjerojatno cu sada preko zime da odem do tete u Baden na koj tjedan
usput bi pogledao dal se moze naci kakav "honorarac" neki sljakeraj,barem dok se situacija u hr ne sredi,naaravno valjalo bi platit i daljnje skolovanje,ovdje sam na burzi 2-3god ovo je postalo za popiz....zanima me samo kakva mi je sansa da odem "sa torobom na ledjima i kucat na vrata" moze li se ista naci za workanje taman bilo na crno...i u slucaju zaposlenja kako se dugo ceka ta boravisna/radna viza.... ima ko kakvu ideju?

Krlja dbeat
08.12.2011., 07:31
Austrijanci?

spishka
08.12.2011., 12:07
pa reci teti da se raspita može li ti negdje netko naći neki posao na crno, to ćeš ionako morati tražiti tim kanalima (nije da netko oglašava tražim radnike na crno u novinama). dani torbe na leđima i kucanja na vrata su odavno prošli u cijeloj europi. radnu dozvolu zaboravi, osim ako nemaš nekakvu deficitarnu struku (iako nisam sigurna jesu li još uopće objavili tu famoznu listu). al dosta ljudi ovdje radi na crno, to nije sporno, a kako su do tog došli, pojma nemam, no to će ti se lakše raspitati rodbina.
moj neki osobni dojam je da ti se za zarađivanje novca da se pregrmi neka crna faza u hrvatskoj europa, pogotovo ne ova tu bliska koja je pod golemim pritiskom ljudi sa sličnim idejama, baš i ne isplati. šanse da legalno počneš raditi negdje kao šljaker su skoro pa nikakve (ma zapravo, stvarno nikakve, osim ako se ne oženiš ovdje, a ni to nije što je nekoć bilo), a sumnjam da će ti zarada biti velika. plus, većina tog crnog i sivog tržišta otpada na graditeljstvo, što je usred zime mrtvo. po zimi možeš eventualno naći posao čišćenja snijega, jednom kad padne, za što ti mislim tih 90 dana koje si legalno ovdje neće trebat dozvola, al zapravo nisam sigurna (kad krene panika uvijek pišu da treba donijet meldezettel, al to možeš dobit i bez ikakve posebne dozvole, samo što se moraš odjaviti prije isteka 90dana il će ti najebat ko te prijavio kod sebe).
raspitaj se privatnim kanalima, ne znam što bi ti drugo čovjek mogao savjetovati. sumnjam da će ti na forumu netko znati nešto pametno reći, em što nemaju nekog razloga tražit posao nepoznatim likovima s interneta, em što jednostavno ne znaju (ja sam u austriji, ali u skroz nekom drugom filmu).

Krlja dbeat
08.12.2011., 14:09
hvala na savjetu!! raspitat cu se jos po tzv. kanalima , u najboljem slucaju ocekujem neki odg. gdje i kako neznam,vjerojatno oni znaju nesto vise...
no siguran sam da je opet bolje tamo zivjet od nekog minimalca nego ovdje uz prosjecna primanja... smjestaj mi je kolko tolko osiguran, pa nesto za hranu/rezije i toe to...

spishka
08.12.2011., 14:37
problem je što sanjariš, a ne znaš kako izgleda stvarnost. da se ovdje živjet od minimalca, ali da bi tvog poslodavca zakonski obvezivao minimalac, ti prvo moraš ovdje biti legalno. a tome se nemoj nadati. u ovom trenu zapravo niti ne postoji kategorija koja bi omogućila legalno zapošljavanje SSS šljakera vulgaris, dakle, čak i da imaš neku rodbinu koja bi ti osigurala posao, ne bi išlo.
ako znaš njemački, evo ti lijepa priča o tome kako danas izgleda to što je nekad bilo ruksak na pleća i u bolji život: http://www.dasbiber.at/content/arm-willig-billig

stalno i stalno se ovdje vrte iste priče, na svim temama, gdje ljudi odbijaju prihvatiti da priče emigranata iz sedamdesetih nemaju nikakve veze s onim što se događa danas. prosječni rumunji i bugari, koji čak nemaju nikakve zakonske prepreke za rad u austriji, spremni su raditi za manje novaca nego ti, jer je standard tamo lošiji nego kod nas.

ako imaš ikakvog afiniteta prema tome, možeš se u austriji upisati na neki studij. to će ti dosta promijeniti izglede, jer kao student smiješ raditi do 20h, od čega možeš preživjeti. ali ako te stvarno zanima samo nekakav vulgaris šljakeraj, bojim se da ćeš se razočarati. i jedna bitna stvar -ako misliš da je ovo nekakva uređena država, u kojoj nema veza i vezica, mita i kojekakvih čudnih načina dobivanja poslai/ili dokumenata, na to ti samo mogu reći ha ha. upravo zato ti i govorim nek ti se rodbina raspita. ovdje se, isto kao u hrvatskoj, svašta da srediti ako u pravo vrijeme na pravom mjestu znaš učiniti pravu stvar s pravim ljudima.

Krlja dbeat
08.12.2011., 15:40
zato uzimam cim vise info. da obuhvatim sliku u cjelosti. ne zanima me dal je taj posao legalan ili ne,kad stisne covjek ne bira ...isprobaje mogucnosti...
e sad sudeci prema tvojem, zar je bolje ostati kod kuce u hr? i cekati kad nesto osvane..mozda, a mozda i ne..nije to sanjarenje vec problem kod kojeg se suocava 80% danasnje mladezi u hr. bez obzira imali faks ili ne,sve je postalo trulo u ovoj lipoj nasoj .. aa sta se tice faksa neznam gdje ali namjeravam upisat iduce god. no volio bi prije sredit fin. stanje jel...

LongoMai
08.12.2011., 19:05
ako misliš da je ovo nekakva uređena država, u kojoj nema veza i vezica, mita i kojekakvih čudnih načina dobivanja poslai/ili dokumenata, na to ti samo mogu reći ha ha. upravo zato ti i govorim nek ti se rodbina raspita. ovdje se, isto kao u hrvatskoj, svašta da srediti ako u pravo vrijeme na pravom mjestu znaš učiniti pravu stvar s pravim ljudima.

Ne postoji zemlja u kojoj toga nema. Samo, ovdje sam dovoljno dugo ( 15 godina) da mogu potvrditi da situacija nije ni približno loša koliko je u Hrvatskoj.

Da se srediti, samo što - kad te ulove, budi siguran da će to i sankcionirati.

@ Krlja

Rad na crno nije isti kao i prije par godina, niti ga je tako lako naći kao prije nekoliko godina. Niti se ljudima s time da natezati.

Rad na crno ćeš naći preko "naših" ljudi u At, ali će te oni i najprije zeznuti.

Šanse za naći legalan posao (dugoročno), a prije toga radnu dozvolu su, nažalost - ravne nuli.

Možeš doći kao sezonski radnik, u pokrajinama gdje je zimski turizam jak i to možeš legalno organizirati, preko HZZ-a. I možeš pristojno zaraditi.

Kad bi mogao upisati studij, to bi ti bio pun pogodak. Studij uvelike pomaže - od učenja jezika, do boljih šansi kasnije.

Kako inače stojiš sa stranim jezicima?

blablabla01
09.12.2011., 09:10
da, decko je punoljetan..

dakle ona vise ne radi gore ali jos uvijek ima papire a njen sin bi isao raditi al on nema papire a recimo da ima poslodavca koji bi ga zaposlio...

ako nadje poslodavca i ako on trazi vizu za njega, onda ima sanse..ovako ne..

ja sam dosla pred 4god studirati u austriju, tata mi je ovdje vec 20god i ima boravisnu vizu i sve, ali kako sam bila starija od 18god, ja sam sada na studentskoj vizi..

blablabla01
09.12.2011., 09:13
ako imaš ikakvog afiniteta prema tome, možeš se u austriji upisati na neki studij. to će ti dosta promijeniti izglede, jer kao student smiješ raditi do 20h, od čega možeš preživjeti.

kao student mozes raditi max 12h/tjedno, nakon zavrsenog baca mozes raditi 20h.. :mig:

spishka
09.12.2011., 09:29
kao student mozes raditi max 12h/tjedno, nakon zavrsenog baca mozes raditi 20h.. :mig:

to je zanimljiva informacija, od toga baš ne zvuči moguće normalno živjeti bez financijske potpore roditelja.

LongoMai
09.12.2011., 10:07
ako nadje poslodavca i ako on trazi vizu za njega, onda ima sanse..ovako ne...

Eh, kad bi to barem bilo tako lako.
Poslodavac mora dokazati da na AMS-u trenutno ne postoji nitko s boljim kvalifikacijama od onoga za koga traži vizu.
Prije se čak i s tim informacijama dalo manipulirati, danas, pogotovo od 1.5. - teško.

Krlja dbeat
09.12.2011., 16:06
Ne postoji zemlja u kojoj toga nema. Samo, ovdje sam dovoljno dugo ( 15 godina) da mogu potvrditi da situacija nije ni približno loša koliko je u Hrvatskoj.

Da se srediti, samo što - kad te ulove, budi siguran da će to i sankcionirati.

@ Krlja

Možeš doći kao sezonski radnik, u pokrajinama gdje je zimski turizam jak i to možeš legalno organizirati, preko HZZ-a. I možeš pristojno zaraditi.

Kad bi mogao upisati studij, to bi ti bio pun pogodak. Studij uvelike pomaže - od učenja jezika, do boljih šansi kasnije.

Kako inače stojiš sa stranim jezicima?

to za sezonski cu se iduci tj. raspitati u HZZ... a jezici.. Engleski aktivno , Njemacki pasivno.

kao student mozes raditi max 12h/tjedno

pa koj im je onda smisao SS.a .. mozda dovoljno za gablec...:504:

music_man
12.12.2011., 19:48
Pozdrav !

Studiram u Austriji i jos mi nije gotova dozvola za boravak (viza). Planiram ici u Hrvatsku za bozicne praznike i zanima me da li cu imati problema na granici zbog vize? Poceo sam studirati u 10. mjesecu tako da nisam proveo u Austriji duze od 3 mjeseca.

Hvala unaprijed na odgovoru.

london-vienna
12.12.2011., 20:44
Pozdrav !

Studiram u Austriji i jos mi nije gotova dozvola za boravak (viza). Planiram ici u Hrvatsku za bozicne praznike i zanima me da li cu imati problema na granici zbog vize? Poceo sam studirati u 10. mjesecu tako da nisam proveo u Austriji duze od 3 mjeseca.

Ne boj se ništa, čak je i dobro što ćeš ići prije nepotrošenih 3 mjeseca boravka

miss blondie
13.12.2011., 20:03

s time da kao geringfuegig radnik smijes zaraditi 372 eura mjesecno.
realno to ti moze biti samo za dzeparac jer si s tim novcem ne bus platio ni smjestaj ni rezije a ni hranu.

miss blondie
13.12.2011., 20:05
Pozdrav !

ja u godinu dana nisam dozivjela (i kad sam sa vizom i kad sam bez vize putovala) da me netko na ikojoj granici pitao gdje idem, zasto idem, a kamoli da je vize trazio :rofl:

tako da bez brige

blablabla01
13.12.2011., 22:40
s time da kao geringfuegig radnik smijes zaraditi 372 eura mjesecno.
realno to ti moze biti samo za dzeparac jer si s tim novcem ne bus platio ni smjestaj ni rezije a ni hranu.

opet, moze se naci i da radis vise,a da si prijavljen na 12h/tjedno..
ja sam radila u jednom restoranu i preko ljeta sam imala i po 60h..tako da ono..
ostatak mi se isplacivao na ruke..

a i jako puno ljudi koje znam rade tako i sada..

ja u godinu dana nisam dozivjela (i kad sam sa vizom i kad sam bez vize putovala) da me netko na ikojoj granici pitao gdje idem, zasto idem, a kamoli da je vize trazio :rofl:

tako da bez brige

a mi smo recimo imali velike probleme..decko je bio dosta ovdje, prije nego sto je malena upala u jaslice je on bio s njom i isli smo svaki petak do ned u hrv..
i sad je prestao dolaziti jer smo imali sranja na granicama, na slovenskoj smo znali stati po 2h jer su imali milijun pitanja, pa pretnje da cemo kaznu platiti itd..
ali opet, on je imao i puno stambilja u putovnici jer smo puno putovali..

LongoMai
14.12.2011., 09:20
opet, moze se naci i da radis vise,a da si prijavljen na 12h/tjedno..
ja sam radila u jednom restoranu i preko ljeta sam imala i po 60h..tako da ono..
ostatak mi se isplacivao na ruke..

a i jako puno ljudi koje znam rade tako i sada..

Ima ih, ali ne tako kao prije.
I ovisi u kojoj branši radiš.
Želiš li malo bolji posao, na ovakvu soluciju možeš zaboraviti.

spishka
14.12.2011., 10:04
Ima ih, ali ne tako kao prije.
I ovisi u kojoj branši radiš.
Želiš li malo bolji posao, na ovakvu soluciju možeš zaboraviti.

želi li bolji posao, na studentskoj vizi može zaboraviti na bilo kakve solucije, zato što gdje će naći poslodavca kojem će se dat tražit i čekat rješenje AMS-a, kakav bi to vražji posao bio na kojem bi baš ona bila nezamjenjiva pa da mu se jednostavno ne isplati uzet nekog od par stotina tisuća studenata za koje to ne treba. ali ljudi se snalaze na razne načine, cura je samo iskrena. ja isto ne bih nikad nikome savjetovala da napusti posao/studij u hrvatskoj i ode se na blef zajebavat s austrijskom imigracijskom birokracijom, jer šanse da to ispadne na dobro i nisu neke, ako u igri nije neki konkretan posao ili neka konkretna obiteljska pozadina. ali ako ljudi nemaju bolje opcije, nek probavaju sami. posebno ak govorimo o odlasku na studij. ekipa koja misli da će otić tamo radit s NKV i vratit se s mercedesom gorko će se razočarati, ali studij u austriji nije baš najgluplja od svih opcija, a ljudi se, činjenica je, snađu. i nek se snalaze, austrija si je sama kriva s takvim zakonima i takvim društvenim ozračjem kakvo ima. čini mi se malo licemjerno da se sad naši ljudi koji su se iz ovog ili onog razloga skućili tamo idu postavljat kao čuvari austrijskog ustavnog poretka pred najezdom divljih imigranata. austrija ima uvjerljivo najrestriktivnija pravila za studentski rad u europi. tog bi ljudi prije nego odu trebali biti svjesni. ali tvrditi da se to ne rješava u sivoj zoni je čista laž. ja isto kao i gore citirana kolegica znam ogromne količine ljudi koji rade tako. jer šta drugo mogu, ništa. a potražnje ima ko u priči, posebno za kojekakve usluge čišćenja i ispomoći. jednom kad si uz studentsku vizu reguliraš boravak, rad ti ostaje manje više u sivoj zoni.

LongoMai
14.12.2011., 10:21
čini mi se malo licemjerno da se sad naši ljudi koji su se iz ovog ili onog razloga skućili tamo idu postavljat kao čuvari austrijskog ustavnog poretka pred najezdom divljih imigranata.

Meni nije licemjerno.
Ja sam ovdje također došla kao studentica, ali prije 15 godina, u međuvremenu uzela austrijsko državljanstvo.

Ne branim austrijski ustavni poredak jer mi se i samoj mnogo stvari ne sviđa.

Reagiram na napis "može se naći" , što sam pojasnila - da, naravno da možeš naći poslove gdje će ti se polovica ili većina plaće isplaćivati na ruke. Ali to, po meni, nisu nikakvi primamljivi poslovi.

A da ih je sve manje, govorim iz iskustva rada s imigrantima. Nažalost, kroz moj ured ih je prošlo tisuće i više, sa strašnim pričama, sudbinama i životima. Takvih priča naslušala sam se dovoljno da znam kako je situacija daleko od idealne i sama se zajedno s kolegama borim protiv pojedinih Zakon i propisa ove države.
Velik dio mojih klijenata je radio na crno i s njima sam otvoreno pričala o tome. I oni sami kažu kako je rad na crno sve manje zastupljen, pogotovo od otvaranje granice.

spishka
14.12.2011., 10:54
Meni nije licemjerno.
Ja sam ovdje također došla kao studentica, ali prije 15 godina, u međuvremenu uzela austrijsko državljanstvo.

Ne branim austrijski ustavni poredak jer mi se i samoj mnogo stvari ne sviđa.

Reagiram na napis "može se naći" , što sam pojasnila - da, naravno da možeš naći poslove gdje će ti se polovica ili većina plaće isplaćivati na ruke. Ali to, po meni, nisu nikakvi primamljivi poslovi.

A da ih je sve manje, govorim iz iskustva rada s imigrantima. Nažalost, kroz moj ured ih je prošlo tisuće i više, sa strašnim pričama, sudbinama i životima. Takvih priča naslušala sam se dovoljno da znam kako je situacija daleko od idealne i sama se zajedno s kolegama borim protiv pojedinih Zakon i propisa ove države.
Velik dio mojih klijenata je radio na crno i s njima sam otvoreno pričala o tome. I oni sami kažu kako je rad na crno sve manje zastupljen, pogotovo od otvaranje granice.

pa da, ali to ne znači da situacija ide na bolje, nego da ide na gore, odnosno, da traži sve više sreće/snalažljivosti da preživiš. koja je onda poruka? ne dolazite? za posao apsolutno, nema šanse da netko bez nekakvih traženih kvalifikacija dođe u austriju i dobije posao. u isto vrijeme taj netko može sigurno dobiti posao na nekom boljem mjestu, problem je nažalost to što kod nas postoji pomalo kriva slika austrije kao praktične opcije, ja prva priznajem da sam bila glupa i da sam namjerno otišla u austriju kraj nekih drugih opcija, i da to sad žalim, ali moram završiti projekt na kojem radim prije nego pobjegnem otamo glavom bez obzira. ali ako netko želi doći studirati u austriju, to nije toliko loša ideja (iako su, nota bene, njihova državna sveučilišta otprilike isto rasulo i jad ko i hrvatska, samo su besplatna (iako navodno neće još dugo) i isplati ti se a ono makar naučit njemački ako ništa drugo), i ti ljudi zavređuju iskrene informacije. a to je da im neće i ne može biti lako preživjeti, ali im neće ni biti nemoguće jer je sivo tržište (pritom namjerno kažem sivo jer je ogromna razlika između rada kad jednom jesi legalno u državi i rada kad nisi čak niti to) vrlo bogato. al da, nema tu primamljivih poslova, sve se svede na čišćenje, konobarenje i čuvanje razmažene djece.

DrSigmundFreud
14.12.2011., 18:19
....koja je to diskusija :rofl:

ljudi moji, pa normalo je da rad na crno nije dozvoljen i da država to kažnjava,
pa nismo u hrvatskoj :D

(znam, mi austrijanci smo jebena nacija :kava: :) )

blablabla01
20.12.2011., 20:32

pa da, moze se naci..kod nekog privatnika, da cistis, konobaris ili nesto slicno tome.. jer je u vecini slucajeva njima cilj da nadju tako nekog pa da ostatat odradis na "crno"
upravo kako je spishka rekla:

želi li bolji posao, na studentskoj vizi može zaboraviti na bilo kakve solucije, zato što gdje će naći poslodavca kojem će se dat tražit i čekat rješenje AMS-a, kakav bi to vražji posao bio na kojem bi baš ona bila nezamjenjiva pa da mu se jednostavno ne isplati uzet nekog od par stotina tisuća studenata za koje to ne treba.

nema sanse da netko ide za neki normalan posao se zezat s papirima, kad moze jos 100takvih naci za koje ne treba raditi papire..

pa mene nisu htjeli u jedan Lidl da slazem police jer bi mi trebali raditi dozvolu :rolleyes:
a za to sam definitivno kvalificirana :D

zmay
20.12.2011., 21:39
....koja je to diskusija :rofl:

ljudi moji, pa normalo je da rad na crno nije dozvoljen i da država to kažnjava,
pa nismo u hrvatskoj :D

(znam, mi austrijanci smo jebena nacija :kava: :) )

dozvolite ipak neko vrijeme za prilagodbu, Sigmunde. vi barem shvaćate kako su to delikatne stvari. oči su se navikle na mrak, kako ide pjesma :D

bavarac6
24.12.2011., 21:14
http://www.studiraj.eu/ba/zivot/austrija/560-izmjena-zakona-za-strance-u-austriji-rot-weiss-rot-karte

http://www.bmask.gv.at/cms/site/attachments/5/0/4/CH0020/CMS1306164706818/2011-07-22_de_info_-_rwr-karte.pdf

http://www.creativwirtschaft.at/document/RWR-Karte___berblick.pdf

a gdje mogu ispunjavati taj test da vidim koliko bodova imam?

http://www.migration.gv.at/de/service-und-links/punkterechner.html

Stamena
25.12.2011., 06:53
Meni nije licemjerno.

Takvih priča naslušala sam se dovoljno da znam kako je situacija daleko od idealne i sama se zajedno s kolegama borim protiv pojedinih Zakon i propisa ove države.

Sretan Bozic svima!

Longo Mai,

Kako si stekla austrijsko drzavljanstvo? Nadam se da ces ispricati.

Sta je to komplicirano, restriktivno, i tesko sa austrijskim zakonima? Ako mozes molim te pojasni.

Stamena
25.12.2011., 06:56
pproblem je nažalost to što kod nas postoji pomalo kriva slika austrije kao praktične opcije, ja prva priznajem da sam bila glupa i da sam namjerno otišla u austriju kraj nekih drugih opcija, i da to sad žalim,

Spishka,

Zasto zaslis sto si ostala u Austriji? Radi cega konkretno?

Zasto Austrija nije prakticna opcija? Sta smatras pod pojmom prakticna?

Hvala.

spishka
25.12.2011., 11:47
ne žalim što sam ostala jer nisam ostala (šta bi to značilo u ovom kontekstu, radim na projektu s rokom trajanja koji kad istekne, ćao đaci) nego žalim što se nisam bolje informirala o tome kakav je svakodnevni život u austriji i kako kotiraju austrijske institucije u međunarodnom kontekstu onog čim se ja bavim - i jedno i drugo je naime dosta jadno u odnosu na ono što sam si ja u svojoj naivnoj mladoj glavi zabrijala čisto na temelju nekakve reputacije beča, koja je primarno turistička, što nema veze s radom i životom u nekoj zemlji (tko bi se od nas oduševljeno odselio živit i radit na hvar, a nu ga divnog tamo dolje :D).

to što nisam momentalno dala otkaz i zbrisala glavom bez obzira mi je uopće i glupo pitanje, a) austrija se meni ne sviđa, to ne znači da je opasna po život, ljudi rade i u gorim uvjetima lol i b) tko si danas može priuštiti da daje otkaze zato što mu se eto ne sviđa baš sasvim u tom okruženju, posebno u nekoj branši poput moje, gdje se tolerancija na stresne uvjete rada smatra bitnom za rad na terenu (mogu totalno shvatit svakog potencijalnog poslodavca koji bi me u budućnosti slao na teren na mjesta na kakvima sam već prije bila bez problema kako se iskreno pita kako ću izdržat 2 tjedna tamo ako nisam mogla par godina u beču :D).

a iskreno, ja ne znam šta ti moj odgovor na pitanje zašto mi se austrija ne sviđa i kamo bih išla može pomoći za bilo kakve tvoje odluke. živcira me što se na kraju uvijek moram nekako opravdavati jer jao, drznula sam se ne biti oduševljena tim nedosanjanim snom tolikih nadobudnika. meni se eto beč ne sviđa. sama sam dobila posao tamo, sama ću ga dobit negdje drugdje. možda i u hrvatskoj, jer em sam ga uvijek lako nalazila prije, em mi materijalni apetiti nisu toliki da bih stvarno odluku o svojoj budućnosti zasnovala na tome koliku ću gdje imati plaću, a velik dio svog posla mogu radit međunarodno i po kratkoročnim projektima, a bazu imati negdje na moru.

meni u beču nije ugodno živjet, a to što tamo imaju dobre dječje vrtiće i subvencionirano stanovanje i šta ti ja znam nema nikakve veze sa mnom i mojim potrebama, ali ono ni mrvicu. ali znam da većina ljudi gleda za takvim stvarima kad bira mjesto života, tako da ja stvarno nisam nekakvi ogledni primjer ni za što.

nu, sretan vam svima božić koji slavite.

kiksy
27.12.2011., 00:07
Pozdrav,
zanima me posao konobara,restoran/pizzeria/caffe bar, u zimskom razdoblju,skijališta ili sl. znači siječanj,veljača,do cca 10.03.
Da li je teško dobiti takav posao,kakve su plaće,koliko se radi dnevno, zanimaju me samo istinita i provjerena iskustva ljudi koji su radili ili koji rade sada....
hvala

bago23
01.01.2012., 16:59
Pozdrav, maturant sam te sam zainteresiran za studij u Grazu i zanima što mi je sve potrebno za upis na njihovo sveučilište. Poznavanje njemačkoga je odlično i još koliki su mjesečni troškovi za jednog studenta u Austriji
Unaprijed hvala i svaka informacija je dobro došla

farmirzs
01.01.2012., 22:56
Schones Neues Jahr. Putujem u Njemačku richtung Graz - Liezen - Salzburg. Dobio sam informaciju da tu uopće ne treba vinjeta jel to točno?Malo nestvarno ali...

FileExplorer
02.01.2012., 08:24
Schones Neues Jahr. Putujem u Njemačku richtung Graz - Liezen - Salzburg. Dobio sam informaciju da tu uopće ne treba vinjeta jel to točno?Malo nestvarno ali...

Graz - Salzburg nema autoputa ako ides preko Liezena, ali vjerojatno trebas pazit da te ne baci na autoput pa drzi oci sirim otvorene.
Cestarine za austrijske autoceste u doduse smijesno niske u odnosu na hrvatske ali steta placat ako ne treba.

DrSigmundFreud
02.01.2012., 08:55

upit nije baš točan, ali vignettu trebaš obavezno kako god voziš
osim toga se plaćaju i tuneli gleinalm 7,50€ i bosruck 4,80€ :D

ako krećeš iz zagreba onda voziš A8 (pyhrnautobahn) maribor - graz -i kod st.micheala pravac linz sve do križanja sa A1 voralpenkreuz, onda imaš mogućnost A1 pravac salzburg ako ideš u münchen ili zapadnije pravac baden-würtenberg, a na A8 nastaviš prvac passau - nürnberg i sjevernije (frankfurt ili berlin)

vožnja liezen- schladming - taurenautobahn - salzburg nema smisla

Lent11
02.01.2012., 08:59
Pozdrav, maturant sam te sam zainteresiran za studij u Grazu i zanima što mi je sve potrebno za upis na njihovo sveučilište. Poznavanje njemačkoga je odlično i još koliki su mjesečni troškovi za jednog studenta u Austriji
Unaprijed hvala i svaka informacija je dobro došla

http://www.aai-graz.at/cms/uploads/M...z_Bosnisch.pdf
http://www.studieren.at/categories/U...t%C3%A4t/Graz/
http://www.graz.net/studieren-in-graz/

bago23
02.01.2012., 14:01
pročitao sam linkove, budući da me zanima studij medicine znači li to da moram polagati i njihov prijemni za faks
i hvala za linkove

Lent11
02.01.2012., 14:31
Nisam siguran, čuo sam informacije da je potrebno ovdje proći prijemni ispit i tamo se upisati, a opet neki govore da je dovoljno tamo položiti prijemni.
Na nekoliko stranica teme: studiranje u austriji, jedna od moderatorica je meni detaljno objasnila postupak pri studiranju medicine u beču, također sam zainteresiran, iako tek 1. razred gimnazije.

bago23
02.01.2012., 17:32
možeš li mi pojasniti koji je princip u Beču

Lent11
02.01.2012., 20:11
Evo post: http://www.forum.hr/showthread.php?t=362317&page=2
Znači prvo završiti ovdje srednju, položiti maturu, proći prijamni medicine u RH, odvesti papire na prijevod kod sudskog tumača, upisati se kao vandredni student u Beču, obaviti provjeru znanja njemačkog ili ako je potreban tečaj, za praćenje predavanja je potreban B2 stupanj (iako to osobno smatram da nije dovoljno). Taj tečaj ima nekoliko semestara, ako imaš dobro predznanje treba ti jedan 1 semestar (350 sati), onaj tko nema nikakvo predznanje (3 sem.) Kada položiš tečaj, i dokaže se da znaš njemački, počinješ pratiti predavanja u davati ispite. Probaj malo guglati, ovo je sve što ja znam... Ima i stranica med. fak. u Beču: http://www.meduniwien.ac.at/homepage/ - njemački
http://www.meduniwien.ac.at/homepage/homepage/en/ - engleski
http://www.meduniwien.ac.at/homepage/homepage/en/ - hrvatski

farmirzs
03.01.2012., 10:22
upit nije baš točan, ali vignettu trebaš obavezno kako god voziš
osim toga se plaćaju i tuneli gleinalm 7,50€ i bosruck 4,80€ :D

ako krećeš iz zagreba onda voziš A8 (pyhrnautobahn) maribor - graz -i kod st.micheala pravac linz sve do križanja sa A1 voralpenkreuz, onda imaš mogućnost A1 pravac salzburg ako ideš u münchen ili zapadnije pravac baden-würtenberg, a na A8 nastaviš prvac passau - nürnberg i sjevernije (frankfurt ili berlin)

vožnja liezen- schladming - taurenautobahn - salzburg nema smisla

Onda ću ovako: do Macelja starom kroz Slo do Šentilja također (našao sam neke upute kako izbjeći vinjete i čini mi se mogućim) a u Austriji se neću maltretirati sa tim, nego idem najbržim putem. Hvala i da idem u Minhen.

bago23
03.01.2012., 14:19
Hvala ti puno stvarno si mi pomogao, ja mislim da nije velika razlika između graza i beča raspitat ću se svakako

trešnjica
03.01.2012., 20:50
Ne znam jesam li na odgovarajućoj temi ali eto...Je li itko išao na nekakav povoljan ljetni tečaj njemačkog jezika (po mogućnosti da traje minimalno 3-4 tjedna) u bilo koji dio Austrije (u prednosti Beč i Graz te okolica). Voljela bih usavršiti jezik tj. natjerati se da više pričam a ne vidim bolje prilike od tog :zubo: što se tiče razine jezika, tečaj za koliko-toliko napredne govornike, B2 razina recimo. Iskustva i preporuke :) Ako sam fulala temu, usmjerite me :ne zna:

Lent11
03.01.2012., 21:14
Tema:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=385697 - "Ljetni tečajevi sj. u inozemstvu"
http://www.forum.hr/showthread.php?t=15182 - "Tečajevi stranih jezika u inozemstvu"

Preporuka: (prije odlaska na tečaj); pokušaj gledati njemačku televiziju na satelitskoj, nabaviti neke dnevne novine, časopise na njemačkom, pa to pokušati čitati, prevoditi...
No potrebno je imati i neko predznanje i fond riječi. Inače ovo je dobro zbog poboljšavanja govornih sposobnosti, intonacije, akzenta...Primjerice; izgovor kotrljajućeg "r" i sl...
Joj jedna kratka tema s foruma "Strani jezici - kako ih naučiti?" - http://www.forum.hr/showthread.php?t=201307
I da svakako probaj na "livemocha" stranici - http://www.livemocha.com/, to je jako dobra online stranica za učenje stranih jezika (tako sam ja počeo nizozemski i švedski)...

http://www.goethe-verlag.com/book2/HR/HRDE/HRDE007.HTM - za početnike
http://deutsch.lingo4u.de/ - gramatika nj

A za detalje oko gramatike i prijevoda obratiti se možeš moderatorici Lady D, na temi http://www.forum.hr/showthread.php?t=248183, na pdf-u "Jezikoslovlje".

blablabla01
05.01.2012., 18:28
Hvala ti puno stvarno si mi pomogao, ja mislim da nije velika razlika između graza i beča raspitat ću se svakako

moras se upisati kod nas, poloziti njemacki i onda proci jos njihov prijemni obavezno.. ne mozes bez njihovog prijemnog..

zurocky
06.01.2012., 23:13
pročitao sam linkove, budući da me zanima studij medicine znači li to da moram polagati i njihov prijemni za faks
i hvala za linkove

pitaj ovdje.

sve imaš vezano za studiranje u At.

ja sam dobio dosta podataka.

http://www.studiraj.eu/forum/index.php

Chariot
09.01.2012., 09:56
Dogovorio sam posao s jednom firmom u Austriji. Radi se o programiranju i
trebao bih doći kao konzultant na projekt od nekoliko mjeseci (s mogućim
ali ne i sigurnim produljenjima). Firma je ozbiljna svjetska korporacija i rad
je na nekakvim financijskim projektima, isto ozbiljne stvari.

Firmi se jako žuri (zato su valjda i pozvali mene iako nisam iz Austrije niti iz EU).
E sad, kako s papirima?

Poslali su mi službeni poziv naslovljen na ambasadu u ZG. Na pozivu piše da je
za "konferencije i edukacije", kao što rekoh, jer im se žuri da dođem što prije.
Međutim, ja ne želim riskirati da me neka inspekcija uhvati kako radim bez svih
potrebnih dozvola, pa sam odlučio čekati dok ih ne dobiju.

Zna li netko koliko to traje? Koliko sam shvatio mora ići preko AMS biroa za
zapošljavanje. Vjerojatnost da nađu nezaposlenog kandidata u Austriji je nikakva,
ali opet, koliko će im vremena trebati da izdaju potvrde? Mogu li ja na neku
foru doći raditi a da dozvole budu "u proceduri" dok radim?

I drugo pitanje, kako naplatiti rad? Iznos je dogovoren, ali zna li netko kako to
izvesti najpovoljnije s porezne strane? Ako idem kao fizička osoba, bojim se da me
ne odrape ogromni porezi na dohodak u HR. Ako idem osnivati d.o.o. samo zbog
jednog posla, puno mi je 20.000 kn + 7.000 odvjetničkih i drugih troškova.

Treće, koji je najbolji sajt za najam stanova u Beču? Trebao bih neki povoljan na
3 mjeseca s mogućim produljenjem.

FileExplorer
09.01.2012., 10:16
zapošljavanje. Vjerojatnost da nađu nezaposlenog kandidata u Austriji je nikakva,

Moje iskustvo... komisija u AMSu se sastaje jednom mjesecno (ili tako neki periodicki sustav imaju) i onda kao raspravljaju o zahtjevu. Mozes ih pitat kad imaju "Ausschusssitzung". Moje zadnje iskustvo je bilo unutar 5 tjedana (dakle od predaje zahtjeva pa do Beschäftigugnsbewilligung-a).
Ali isto tako je pitanje kako ce oni dokazati da nisu nikog nasli, moguce je da je to malo duzi proces. Ako su recimo vec dugo oglasavali (najbolje i preko AMSa) i zaista imaju dokaz da nikog nisu nasli a i AMS zna da se nitko preko njih nie javio - onda je dokaz vec prisutan. Ako pak tek tako ulete i kazu da nemaju nikog, da nikog nisu nasli a da im hitno trebas bas ti, moguce da im AMS kaze da im daju dokaze da su zaista trazili nekog (domaceg).

Ovo da dozvole budu u proceduri a da ti radis bez (pozitivnog) rjesenja, ne vjerujem da su tu tolerantni.

I drugo pitanje, kako naplatiti rad? Iznos je dogovoren, ali zna li netko kako to izvesti najpovoljnije s porezne strane? Ako idem kao fizička osoba, bojim se da me ne odrape ogromni porezi na dohodak u HR.

Porez (samo na taj iznos zaradjen u Austriji) mozes platit i u Austriji pa onda taj iznos prijavit u RH na nacin da ti ne bude oporezovan i u RH ali da ti podigne poreznu osnovicu, tako da se ne moras bojat da ces bit dvostruko oporezovan (postoji medjunarodni ugovor), ali porezi na rad su i u RH i AT visoki pa neces jeftino proc ali ako si zaposlen u Austriji onda ti placanje poreza na dohodak u barem jednoj drzavi ne gine.
AKo ne moras biti zaposlen u Austriji, najjeftinije je naravno preko poreza na dobit u RH (20%), ali niti tu ne smijes pretjerivat. Hipotetski: nadjes frenda koji mia firmu i djelatnost, zaposlis se kod njega na neku relativno nisku placu. Onda austrijska firma da posao toj hrvatskoj firmi, tebe hrvatska firma posalje/posudi austrijskoj, ausrijska plati hrvatskoj, hrvatska plati tebi placu, dobit oporezuje i isplati dobit vlasniku (pod pretpostavkom da ju ne optereti i porez na prinos iz kapitala ako ga donesu). Uz ovu nisku placu u Kunama sto si imao ti se moras dogovorit s vlasnikom firme, ali ti imas pravo i na dnevnice koje ti jos vise smanje porezno opterecenje. Ne znam isplati li se manevar i jel moguc, ali il platis 20% poreza na dobit ili porez na dohodak i doprinose. :ne zna:

Ako idem osnivati d.o.o. samo zbog

Imas prijatelja od povjerenja s firmom?

Treće, koji je najbolji sajt za najam stanova u Beču? Trebao bih neki povoljan na 3 mjeseca s mogućim produljenjem.

To ce vjerojatno Sigmund bolje znat. Mozda ovdje:

http://www.willhaben.at/iad/immobilien/mietwohnungen/wien/?
http://www.immobilien.net/

spishka
09.01.2012., 10:33
ne možeš početi legalno raditi dok ne dobiješ pozitivno rješenje (jedino kasnije možeš, prilikom produžavanja, raditi dok si u proceduri) i općenito, dobro se informiraj i pazi. ja sam došla u austriju naivno jer mi je moj jednako tak naoko respektabilni poslodavac rekao da nek dođem i poslao nekakvo pisamce kojim kakti garantira da me zapošljava na tri godine, da bi se onda tu na licu mjesta ispostavilo da dok mi se dozvola ne riješi ne smijem ni ući u zgradu, a to se ne rješava baš tako odmah :rofl:

ali, pazi, nije ni približno isto ako oni tebe zapošljavaju kao konzultanta, nemam pojma kakve dozvole za to trebaš, i ako ideš na nekakvo redovno radno mjesto. ne vjerujem da za tri mjeseca rada konzultantskih usluga morate ići na AMS provjeru, to mi nema baš smisla. posebno ako oni tebe ne misle zaposlit kao zaposlenika s ugovorom o radu nego kao nekakvog slobodnjaka, to je skroz druga procedura za dobivanje dozvola od one u kojoj ideš na neko radno mjesto s ugovorom o radu. da ne spominjem da su tri mjeseca dosta dubiozan period, drugačije se vize vade za boravke do šest mjeseci nego za preko šest mjeseci, to isto igra ulogu.

spishka
09.01.2012., 10:43
ima ti tu jedna paradoksalna diskriminacija nas, amerikanaca i državljana još par država, koji smiju uć u austriju bez vize ali ne smiju radit. da si indijac, za ulazak u zemlju dobio bi šestomjesečnu vizu i unutar tih šest mjeseci rješavao bi za dalje, al smio bi radit (po starom zakonu barem, sad imaju novi, možda više ne, ne garantiram) već na toj vizi legalno. dok ako si iz hrvatske, amerike, odnedavno srbije ili neke druge zemlje koja može uć u austriju bez vize, ne smiješ primirisat nikakvom poslu dok ne dobiješ rješenje.

FileExplorer
09.01.2012., 11:11
ima ti tu jedna paradoksalna diskriminacija nas, amerikanaca i državljana još par država, koji smiju uć u austriju bez vize ali ne smiju radit. da si indijac, za ulazak u zemlju dobio bi šestomjesečnu vizu i unutar tih šest mjeseci rješavao bi za dalje, al smio bi radit (po starom zakonu barem, sad imaju novi, možda više ne, ne garantiram) već na toj vizi legalno. dok ako si iz hrvatske, amerike, odnedavno srbije ili neke druge zemlje koja može uć u austriju bez vize, ne smiješ primirisat nikakvom poslu dok ne dobiješ rješenje.

Mislim da je to samo tehnikalija, jer i Hrvat i Amerikanac itekako trebaju vizu da bi usli u Austriju samo sto se ta turisticka 3mjesecna s kojom ne smijes radit viza izdaje na samoj sengenskoj granici u obliku stambilja na pasosu.
Koliko znam, ukoliko nemas posebnu vizu (recimo dozvolu boravka) onda ti policjac na granici mora lupit stambilj u pasos i bez tog stambilja i nisi legalno u Austriji. Ako tom istom policajcu pokazes onu karticu za dozvolu boravka, onda ti stambilj nece lupit (barem ne samovoljno).
Hrvati i Ameri su dakle povlasteni jer nam se 3mjeecne vize izdaju na samoj granici, ali kada bi zeljeli 6mjesecnu vizu onda bi vjerujem imali istu proceduru kao i Indijci i dobili bi istu vizu. :ne zna:

spishka
09.01.2012., 11:24
to sam mu ja u biti htjela savjetovati da pita u ambasadi. po iskustvu kolegice iz afrike, na temelju samo tog pozivnog pisma morao bi moći dobiti šestomjesečnu vizu s kojom može radit. al ne znam, to mora pitati. ja se bojim da neće to baš tak lako proć jer oni generalno preferiraju da se dokumentacija rješava u austriji. a vidi samo ovaj novi zakon o RWR, koji opet predviđa dvije procedure, jednu za one koji trebaju vizu za ulazak u zemlju, i drugu za one koji ne trebaju, di samo ludim austrijancima izgleda da je ova potonja permisivnija :rofl:

mene su tako eksplicitno sjebali i ambasada i poslodavac prije 2 godine. i jedni i drugi su mi rekli da je najbolje da se dokumentacija riješi u austriji. zaboravili napomenut da ću čekat dva mjeseca, a dotle nek si sama financiram život u austriji i nek se sama zabavljam, jer u ured ne smijem kročit.
al baš zbog tog je čovjek pametan šta se raspituje, jer postoji ogromna šansa da poslodavac zapravo ne zna šta njemu uopće treba. najbolje da proba prvo kod ambasade.

Chariot
09.01.2012., 13:20
Hvala puno na informacijama FileExplorer i spishka, cijenim to :)

Na pozivu piše "Trainings und Besprechungen" i da oni garantiraju za mene,
ali bojim se baš opisane situacije da ne zaglavim tamo dva mjeseca plaćajući
stan, režije i čekajući da se riješe papiri. Ili da počnem radit, jer u sklopu posla
će biti i dosta sastančenja, pa da me ćopi neka inspekcija i zabrani mi ulaz u
EU na 10 godina.

Usput, koliko da očekujem mjesečno cijenu jednosobnog stana (išao bih sam i
ne treba mi luksuz) u nekom kvartu koji je povezan podzemnom ili tramvajem?
Našao sam na netu od 200-1500 eura i sad ne znam koja je "normalna" cijena.

FileExplorer
09.01.2012., 13:39
stan, režije i čekajući da se riješe papiri. Ili da počnem radit, jer u sklopu posla će biti i dosta sastančenja, pa da me ćopi neka inspekcija i zabrani mi ulaz u EU na 10 godina.

Hm, ovo sa "Trainings und Besprechungen" mi ne zvuci bas najjasnije jer ne pise jel ti treniras druge ili se trenira tebe. :confused:
Ne bih ti htio dat krivu informaciju pa mozda da se raspitas negdje drugdje, ali meni ovo sto su ti poslali bas i ne zvuci kao poziv za sredjivanje radne dozvole nego nesto vise kao "Aufenthaltsbewilligung – Betriebsentsandter" (https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/content/12/Seite.120101.html#Aufenthaltsbewilligung__Betriebs entsandter) koje oni salju stranim firmama i obrtnicima kad trebaju doc u Austriju - recimo da poprave neki stroj koji je crkao ili slicno, jer koliko znam za to niti ne treba klasicna viza. Ako recimo crkne Boeing i doleti mehanicar iz SADa, to ide po nekoj drugoj shemi.

Procitaj na onom gornjem linku sto pise za:

"Aufenthaltsbewilligung – Betriebsentsandter" (kad bi bio zaposlen u RH pa te ta firma salje)
"Aufenthaltsbewilligung – Selbstständiger" (kad bi bio obrtnik u RH)
"Aufenthaltsbewilligung – Sonderfälle unselbstständiger Erwerbstätigkeit" (sumnjam da se tu mozes ugurat, Aupair i slicno)

Usput, koliko da očekujem mjesečno cijenu jednosobnog stana (išao bih sam i ne treba mi luksuz) u nekom kvartu koji je povezan podzemnom ili tramvajem?

Spishka ce ti valjda preciznije rec jer trenutno tamo zivi, meni su omiljeni za zivot 8-mi pa 7-mi ali i najskuplji. Ovako za kratko jeftinije je vjerojatno interesantnije nesto malo "perifernije".

spishka
09.01.2012., 14:02
Hvala puno na informacijama FileExplorer i spishka, cijenim to :)

stan, režije i čekajući da se riješe papiri. Ili da počnem radit, jer u sklopu posla
će biti i dosta sastančenja, pa da me ćopi neka inspekcija i zabrani mi ulaz u
EU na 10 godina.

Usput, koliko da očekujem mjesečno cijenu jednosobnog stana (išao bih sam i
ne treba mi luksuz) u nekom kvartu koji je povezan podzemnom ili tramvajem?

ja mislim da firma, ako je respektabilna, ne bi riskirala da oni najebu i valjda njihova pravna služba zna jel te mogu imati na nekom poslu tvrdeći da si došao na trening, i kako te mogu platiti. tako da se toga ne moraš bojati. mene moji nisu pustili da fizički uđem u zgradu, to su goleme kazne, ništa oni ne bi riskirali da ne misle da se mogu izvuć.
drugi problem je ako kod njih, kao što se dogodilo kod mene, postoji manjak u komunikaciji između onih koji te trebaju i onih koji vode pravne i kadrovske poslove. najbitnije je da osiguraš da firma zna šta radi kad te dovodi tam. moje iskustvo je da su oni ponekad stvarno jako naivni kad su u pitanju radne dozvole, posebno kad se radi o nekakvim fensi visokim branšama gdje se vrte veliki novci i fensi CVi i velikim organizacijama u kojima su pravni i kadrovski poslovi potpuno odvojeni i doživljeni kao obična administracija. moji se svake godine sablažnjuju šta ja moram to smeće produživat :rolleyes: ko da ja to tak iz zabave. a ne zato šta mi dva mjeseca prije isteka pravna služba počne slat prijeteće mejlove.
ako tvoja buduća firma ne zapošljava često strance izvan EU, budi spreman na svašta i provjeri svaku informaciju triput.

što se tiče stana, iskreno, ne znam baš koliko ćeš lako unajmiti stan na tri mjeseca, nije beč ko zagreb pa da onog trena čim imaš malo veći budžet od studoša možeš birati stanove, ovdje mali dobri stanovi brzo planu. nađi si neki provizorni smještaj, neki sobičak u WG-u, onda kad dođeš i vidiš kako će to sve proći kreneš tražit pošten stan. cijene ti dosta variraju i ne znam, moj je dojam da to sve ovisi o tome koliko će ti se posrećit. stan u kojem ja živim košta oko 500-600 eura mjesečno s režijama, nefensi kvart, pedesetak kvadrata, ok za dvije osobe kad se podijeli. znam ljude koji su našli jeftinije, znam ljude koji su morali uzeti skuplje. jeftinija su ti prizemlja i stanovi u kojima wc nije u sklopu stana (takvih zgrada pun beč). unajmiti mali stan za jednu osobu je vrlo zahtjevna misija zato što takvih ima najmanje, a najveća je potražnja.
moj dojam je da ako želiš iz hrvatske unajmit dobar stan, morat ćeš preko agencije, a njima moraš platit proviziju od oko 2-3 mjesečne stanarine, tak da ti se to za 3 mjeseca definitivno ne isplati.
ak si zgodan i single, možeš spavat kod mene dok si ne nađeš stan :D:D

DrSigmundFreud
09.01.2012., 19:31
Dogovorio sam posao s jednom firmom u Austriji. Radi se o programiranju i
trebao bih doći kao konzultant na projekt od nekoliko mjeseci (s mogućim
ali ne i sigurnim produljenjima). Firma je ozbiljna svjetska korporacija i rad
je na nekakvim financijskim projektima, isto ozbiljne stvari.

Firmi se jako žuri (zato su valjda i pozvali mene iako nisam iz Austrije niti iz EU).
E sad, kako s papirima?

Poslali su mi službeni poziv naslovljen na ambasadu u ZG. Na pozivu piše da je
za "konferencije i edukacije", kao što rekoh, jer im se žuri da dođem što prije.
Međutim, ja ne želim riskirati da me neka inspekcija uhvati kako radim bez svih
potrebnih dozvola, pa sam odlučio čekati dok ih ne dobiju.

I drugo pitanje, kako naplatiti rad? Iznos je dogovoren, ali zna li netko kako to
izvesti najpovoljnije s porezne strane? Ako idem kao fizička osoba, bojim se da me
ne odrape ogromni porezi na dohodak u HR. Ako idem osnivati d.o.o. samo zbog

Treće, koji je najbolji sajt za najam stanova u Beču? Trebao bih neki povoljan na
3 mjeseca s mogućim produljenjem.

sve zajedno zvuči dosta dubiozno i nelogično, nije mi ništa jasno :rolleyes:
javi mi detalje na pm :kava:

Chariot
10.01.2012., 08:29
Nije ništa dubiozno, radi se o svjetskoj korporaciji koja kotira na burzi i
prodaje usluge internacionalnim bankama. Projekt im kasni i očajno im
treba kvalitetnih ljudi da ga poguraju, zbog čega im se žuri i poslali su
mi ovakav poziv uz napomenu da rade i na dozvoli za rad preko AMS-a:

https://lh6.googleusercontent.com/-5i_QJTtLFPQ/Twv18G4KgMI/AAAAAAAAegA/WYG_U4dpags/s512/invitation.jpg

Ja sam im odgovorio da ću doći kad svi papiri budu gotovi, ali sufranjem sam
otkrio da to zna potrajati tjednima ili čak mjesecima pa se sad nećkam da li
da odem tamo, "sastančim" i da papire riješimo u hodu. Što se tiče firme ne
vjerujem da bi me prevarili za lovu, ali što se tiče zakona nije mi svejedno.

spishka
10.01.2012., 08:48
na temelju ovog ti ne možeš izvadit nikakvu radnu dozvolu, pitaj ti njih šta to oni uopće rade u AMS-u jer imam dojam da eto, imamo još jedan slučaj u kojem netko naumi zapošljavat egzotične strance, a da pojma nema kako izgleda austrijska birokratska stvarnost :504: sretno :)

Chariot
10.01.2012., 09:01
Poslao sam ovakav mail ambasadi u ZG:

Hi!

I'm a Croatian national arranging to work in Vienna in January, February and March 2012. Three months contract. Can you please give me more information about the work visa I need and which documents I need to get it?

I'm in Zagreb. The employer in Austria is ready to send the invitation letter.

Dobio sam od ZG ambasade ovakav mail:

Dear Mr.

An invitation letter will not be sufficient. The company in Austria has to announce your three months job at the relevant Austrian Arbeitsmarktservice (AMS). Once you have received the papers from AMS you may apply for Visum D together with the following documents:

Filled out visa application form (you can download from our website at www.bmeia.gv.at/zagreb)

2 biometric photos
Passport and copy of passport
Proof of insurance in Croatia
Proof of accommodation in Austria
AMS-certification
Copy of contract with Austrian company
Eventually copy of contract with Croatian company or University certification in case the above mentioned work is a praktikum.

Best regards,
Austrian Embassy Zagreb

Ovo valjda znači da tu vizu D mogu dobiti tek kad prođu AMS papiri?
Kakvu onda vizu traže za mene ovi u pozivnom pismu?

Evo iskopao sam i ovo čini mi se relevantno:

For issuing a national visa D for a work in Austria, we need a document named Entsendebewilligung/Secondment of competent issued by AMS (Arbeitsmarktservice Osterreich, www.ams.at) Public Employment Service in Austria (competent for the Austrian company) This can be Secondment usually issued for project work up to 6 months.

Details in German:

mit Bezug auf das eben geführte Telefongespräch darf ich Ihnen mitteilen, dass für die Erteilung eines nationalen Visums D für eine Arbeitsaufnahme in Österreich in derartigen Fälle die Ausstellung einer Entsendebewillig des zuständigen Arbeitsmarktservice in Österreich, AMS, (zuständig nach dem österr. Firmensitz) <http://www.ams.at> www.ams.at erforderlich wäre. Diese Entsendebewilligungen können in der Regel für Projektarbeiten bis zu 6 Monaten ausgestellt werden.

Für die Erteilung eines Visum D (bis zu 6 Monaten) sind nachstehend angeführte Unterlagen notwendig:

. ausgefülltes und unterfertigtes Antragsformular (kann auf
<http://www.bmeia.gv.at/zagreb> www.bmeia.gv.at/zagreb aufgerufen und ausgedruckt werden).

. 2 Fotos
. Original und Kopie des Reisepasses (erste Seite mit den
relevanten Daten)
. Entsendebewilligung des zuständigen AMS
. Kopie der gültigen kroatischen Versicherungskarte
. Nachweis über die gesicherte Unterkunft
. Schreiben der kroatischen Firma über die Entsendung mit
Namensliste
. Gebühren: derzeit Kuna 738,--
. Bearbeitungszeit: 2 Tage

Ne gine mi čekanje tog AMS papira?

Chariot
10.01.2012., 09:08
Je li možda problem u tome što sam pitao kao privatna osoba?
Da idem preko firme bi ili invitation letter bio dovoljan?