PDA

View Full Version : Austrija

stranice : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10

spishka
10.01.2012., 09:11
Kakvu onda vizu traže za mene ovi u pozivnom pismu?

traže da te austrija pusti da u miru ulaziš više puta u periodu od siječnja do svibnja, ali u biti, moraš to izvadit da ti ne bi ludi slovenci brojili štambilje ko ludi svaki put kad ideš doma :D

sammy z
10.01.2012., 19:38
Pozdrav svima,

trenutno se nalazim u austriji i radim kao Au Pair, imam vizu do 30.11. i htjela bih poslije ovog posla ostati ovdje, imam decka koji je austrijanac ali se ne planiramo jos zeniti, dali postoji neka druga viza koju mogu dobiti ali samo da zivim s njim? molim vas ako neko zna da mi odgovori

unaprijed hvala

blablabla01
17.01.2012., 09:09
imam jedno pitanje :D

ako se ne varam, ima zakon da ako drzavljanin EU zivi u nekoj drzavi EU duze od 4god, da moze zatraziti drzavljanstvo te drzave..

sada, dok mi udjemo u EU, sto mislite, ima sanse da se to vazi odmah za nas ili cemo trebat cekati da smo bas 4god u EU?

recimo, kcer je rodjena ovdje, onda ce taman biti 4god kad udjemo i od rodenja joj je ovdje boraviste.. ima sanse za drzavljanstvo ili barem boravisnu vizu? jer sada ima preko moje studentske..

FileExplorer
17.01.2012., 09:14
imam jedno pitanje :D

ako se ne varam, ima zakon da ako drzavljanin EU zivi u nekoj drzavi EU duze od 4god, da moze zatraziti drzavljanstvo te drzave..

:confused:
Otkud ti to?

https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/content/26/Seite.260422.html

Voraussetzungen
...
Mindestens sechsjähriger rechtmäßiger und ununterbrochener Aufenthalt in Österreich, sofern
...
Der Besitz einer EWR-Staatsangehörigkeit nachgewiesen wird oder
Die Antragstellerin/der Antragsteller in Österreich geboren wurde oder

Za Austriju je koliko vidim 6 godina.

recimo, kcer je rodjena ovdje, onda ce taman biti 4god kad udjemo i od rodenja joj je ovdje boraviste.. ima sanse za drzavljanstvo ili barem boravisnu vizu? jer sada ima preko moje studentske..

http://www.oegfe.at/cms/index.php?id=63&tx_ttnews[pointer]=6&tx_ttnews[backPid]=127&tx_ttnews[tt_news]=136&cHash=b6bfff2d1d

miss blondie
17.01.2012., 20:14
Pozdrav svima,

trenutno se nalazim u austriji i radim kao Au Pair, imam vizu do 30.11. i htjela bih poslije ovog posla ostati ovdje, imam decka koji je austrijanac ali se ne planiramo jos zeniti, dali postoji neka druga viza koju mogu dobiti ali samo da zivim s njim? molim vas ako neko zna da mi odgovori

unaprijed hvala

mozes boravisnu dozvolu dobiti samo kao student ili preko posla. lli zenidbom. Ili pricekaj do ljeta 2013 :D

miss blondie
17.01.2012., 20:16
Pozdrav svima,

unaprijed hvala

mozes boravisnu dozvolu dobiti samo kao student ili preko posla. lli zenidbom. Ili pricekaj do ljeta 2013 :D

ili nakon isteka van na 3 mjeseca, pa opet nazad na tri mjeseca i eto nam polovice 2013 pa biraj :D

ak se EU ne raspadne do tad i mi skupa s njom :raspa:

Nixe
21.01.2012., 10:30
Lijepo molim informaciju o glasackom mjestu u Becu povodom sutrasnjeg referenduma o pristupanju Hr u EU.
Potvrdu o glasanju izvan prebivalista sam podigla u Zg, ali nisam pitala gdje treba to obaviti:facepalm:.:bonk:
Na websitu ambasde nema info o adresi ili ja ne znam naci pa mi na isto dodje.:D

Unaprijed hvala!

FileExplorer
21.01.2012., 17:05
Lijepo molim informaciju o glasackom mjestu u Becu povodom sutrasnjeg referenduma o pristupanju Hr u EU.
Potvrdu o glasanju izvan prebivalista sam podigla u Zg, ali nisam pitala gdje treba to obaviti:facepalm:.:bonk:
Na websitu ambasde nema info o adresi ili ja ne znam naci pa mi na isto dodje.:D

Unaprijed hvala!

Pa vjerojano u konzulatu, tamo kod Naschmarkta.

http://at.mfa.hr/?mh=110&mv=2048

Nixe
23.01.2012., 10:08
Pa vjerojano u konzulatu, tamo kod Naschmarkta.

http://at.mfa.hr/?mh=110&mv=2048

Hvala, obavili gradjansku duznost a nakon toga podmirili dugovanja i prema svom trbuhu.:D
U all you can eat restoranu Bamboo, malo dalje od konzulata.
Dobar spoj ugodnog s korisnim.:)

Inace, ako koga zanima, nedavno je otvoren restoran Gasthaus zur Oper (http://www.plachutta.at/index.php?id=95).
"Podruznica" :D poznatog Plachutta restorana, samo je highlight teleci Wienerschnitzel ali i Tafelspitz nije za ne probat.:klopa:

Velvet_Dreams
23.01.2012., 11:33
Pozdrav svima! Evo čitala sam malo ovu temu, ali nisam se baš snašla. :D Ovako, radi se o mom prijatelju koji me zamolio da potražim malo informacija o životu i radu u Austriji. On ima bosansko državljanstvo i planira si uzeti hrvatsko. Htio bi na proljeće malo u Austriju sa onom 3.mj. vizom. Naki poslić i kako to već biva.
Ja sam razumijela da se ta viza od 3.mj daje na granici u obliku pečata, ali ne koliko i košta? Dali je potrebno da si prije sredi stvari posao i stan(sobu), ili to može kad stigne tamo? I za kraj prosječan život koliko košta odprilike na mjesec? Hvala Vam!

FileExplorer
23.01.2012., 12:02
Pozdrav svima! Evo čitala sam malo ovu temu, ali nisam se baš snašla. :D Ovako, radi se o mom prijatelju koji me zamolio da potražim malo informacija o životu i radu u Austriji. On ima bosansko državljanstvo i planira si uzeti hrvatsko. Htio bi na proljeće malo u Austriju sa onom 3.mj. vizom. Naki poslić i kako to već biva.
Ja sam razumijela da se ta viza od 3.mj daje na granici u obliku pečata, ali ne koliko i košta? Dali je potrebno da si prije sredi stvari posao i stan(sobu), ili to može kad stigne tamo? I za kraj prosječan život koliko košta odprilike na mjesec? Hvala Vam!

Na granici se izdaje samo turisticka viza (zapravo samo pecat dobijes).
Ako zeli radit legalno onda to nema veze s time i sasvim je druga i komplicirana prica.

Velvet_Dreams
23.01.2012., 12:39
Na granici se izdaje samo turisticka viza (zapravo samo pecat dobijes).
Ako zeli radit legalno onda to nema veze s time i sasvim je druga i komplicirana prica.

Aha, oke, nisam imala pojma, hvala na info. :)

James Dee
24.01.2012., 06:56
Dobar dan,

Da li je netko imao iskustva?

Dolazim u Austriju zivjeti i raditi (imam Rot-Weiss-Rot Karte) sa autom na kojem su hrvatske tablice, a u pretincu hrvatska vozacka dozvola.

Da li smijem voziti po Austriji sa hrvatskom vozackom dozvolom? Da li moram dati napraviti austrijsku vozacku dozvolu i da li postoji rok u kojem to treba odraditi? Npr. U rok godinu dana od dolaska u Austriju se mora napraviti austrijska vozacka dozvola.

Kakva je procedura s autom? Da li mogu auto registriran i osiguran u Hrvatskoj voziti po Austriji? I da li za to postoji neko ogranicenje?

Hvala i pozdrav!

DrSigmundFreud
24.01.2012., 08:34
Dobar dan,

Dolazim u Austriju zivjeti i raditi (imam Rot-Weiss-Rot Karte) sa autom na kojem su hrvatske tablice, a u pretincu hrvatska vozacka dozvola.

Da li smijem voziti po Austriji sa hrvatskom vozackom dozvolom? Da li moram dati napraviti austrijsku vozacku dozvolu i da li postoji rok u kojem to treba odraditi? Npr. U rok godinu dana od dolaska u Austriju se mora napraviti austrijska vozacka dozvola.

Kakva je procedura s autom? Da li mogu auto registriran i osiguran u Hrvatskoj voziti po Austriji? I da li za to postoji neko ogranicenje?

Hvala i pozdrav!

autom smiješ 3 mjeseca voziti a vozačku u roku od 6 mjesci moraš prepisati na austrijsku

FileExplorer
24.01.2012., 09:03
Dobar dan,

Mislim da imas 6 mjeseci da "prevedes" vozacku dozvolu, to na policiji mozes kolko znam.

Ako "zivis" u Austriji onda smijes vozit samo austrijske tablice (ne EU nego bas samo austrijske), inace si u prekrsaju.

DrSigmundFreud
24.01.2012., 12:07
Mislim da imas 6 mjeseci da "prevedes" vozacku dozvolu, to na policiji mozes kolko znam.

Ako "zivis" u Austriji onda smijes vozit samo austrijske tablice (ne EU nego bas samo austrijske), inace si u prekrsaju.

ti 10% znaš a ostalo nagađaš, tako da ti proporučiujem da se samo onda javljaš kad defintivno nešto znaš (ko i mi ostali) da se nebi ljudi ni krivi ni dužni zahebali

FileExplorer
24.01.2012., 13:35
ti 10% znaš a ostalo nagađaš, tako da ti proporučiujem da se samo onda javljaš kad defintivno nešto znaš (ko i mi ostali) da se nebi ljudi ni krivi ni dužni zahebali

Ne znam cemu svadljivi ton, jesam li te uvrijedio necime pa sad kao uzvracas? Sto sam to do sada pogresno napisao? Mozda da pristojno napises sto smatras netocnim, infantilnih provokacija i trollanja nas molim te postedi. :kava:

A i ne kuzim te bas, pa i sam si napisao sto i ja - da ima 6 mjeseci vremena da prevede dozvolu na austrijsku.
I za upravljanje stranim tablicama si napisao isto sto i ja, samo sto si naveo rok od 6 mjeseci a ja nisam bio siguran pa nisam ni napisao. Mozda da navedes otkud ti informacija o 6 mjeseci, jesil to samo onako lupio ili tvrdis da ti je informacija tocna? Zbog cega se na internetu govori o drugim rokovima, kolko znam zakon se nije mijenjao.

http://portal.wko.at/wk/format_detail.wk?angid=1&stid=503974&dstid=0

Wer als Inländer ein ausländisches Fahrzeug länger als einen Monat in Österreich verwendet, bei dem wird vermutet, dass das Fahrzeug einen dauernden Standort in Österreich hat.

Kome sad da vjerujemo, gospodarskoj komori ili svaljdivom forumasu?

Scotsman1
31.01.2012., 23:05
kak je situacija u austriji sa dozvolom boravka/rada na osnovi braka sa austrijankom... imam pajdaša iz makedonije, prije nekaj više od godinu dana mu je odbijen zahtjev za azil, u međuvremenu je oženil austrijanku... sad je već više od godinu dana s njom u braku, al postalo mu neizdrživo pa razmišlja o razvodu i sad ga zanima kak dugo mora bit s njom u braku da bi imal pravo ostati za stalno u austriji?

kontaktiral je nekakve "advokate" kaj su mu rekli da bi se već sad mogel rastati s njom i ostati trajno u austriji ak ima stalno zaposlenje... jel to istina?

bavarac6
03.02.2012., 23:47
postoje li kakve migracijske agencije za sredjivanje papira ili posla u austriji?

vega0103
06.02.2012., 22:19
dobila sam posao u Klagenfurtu, selim ubrzo :)jeee.
vezano za vozačku dozvolu, zanima me da li je mogu samo "prevesti" u austrijsku ili je potrebno polagati neke testove?

bavarac6
06.02.2012., 22:35
vezano za vozačku dozvolu, zanima me da li je mogu samo "prevesti" u austrijsku ili je potrebno polagati neke testove?

koja struka?

vega0103
06.02.2012., 22:37
IT

bavarac6
06.02.2012., 22:38
IT

kakve su sanse za ekonomista

vega0103
06.02.2012., 22:44
kakve su sanse za ekonomista
a iskreno, neznam ti odgovor.
ja sam osobno dosta molbi poslala i evo konacno pozitivan odgovor, intervju i ponuda za posao dosla.

bavarac6
06.02.2012., 22:49
na kojim stranicama

vega0103
06.02.2012., 22:52
na kojim stranicama
karriere.at, stepstone.at,monster.at

trešnjica
06.02.2012., 22:55
Zna li itko je li moguće naći kakav ljetni posao (recimo na mjesec dana), ništa određeno, možda turizam u Klagenfurtu :ne zna:

Clayton Yoy
08.02.2012., 16:23

...ja sam morala samo prevesti tj. Izdali su mi njihovu,a ponistili moju bez ikakovih testova...

vega0103
08.02.2012., 17:37
...ja sam morala samo prevesti tj. Izdali su mi njihovu,a ponistili moju bez ikakovih testova...

poništili našu.. :( .... al ja onda sa tom austrijskom ne smijem npr. vozit očevo auto kada dođem doma?

James Dee
09.02.2012., 07:11
>>>kako mogu ponistiti dokument koji nisu ni izdali?<<<<
ima smisla za sve one koji rade preko ljeta sranja po hrv cestama i pokazuju hrvatsku vozacku policiji, a poslije idu doma s austrijskom.

poništili našu.. :( .... al ja onda sa tom austrijskom ne smijem npr. vozit očevo auto kada dođem doma?

FileExplorer
09.02.2012., 07:44

Smijes naravno. Austrijska vozacka vazi u RH.
Ne vjerujem da su ponistili nasu nego su je samo pohranili.

trešnjica
10.02.2012., 15:47
Koja dokumentacija je potrebna za rad u Austriji od mjesec, mjesec i po dana? Namjeravam otići raditi kao dadilja ali ne razumijem kakve mi dozvole trebaju, viza :ne zna:

Neerp
13.02.2012., 12:57
Pozdrav, da li neko slucajno zna da li neki kafic/restoran/pub u Becu, pogotovo u 16. trazi neku studenticu za ispomoc u kuhinji/part-time konobarisanje? :D

DrSigmundFreud
16.02.2012., 09:27
Pozdrav, da li neko slucajno zna da li neki kafic/restoran/pub u Becu, pogotovo u 16. trazi neku studenticu za ispomoc u kuhinji/part-time konobarisanje? :D

cure se uvijek traže, nije baš konobarisanje ali slično... :cice: :cheer:

a i lova je bolja nego da vučeš pivo cijeli dan :mudri:

Clicky
18.02.2012., 08:05
Pozdrav,

Zanima me okvirno dali netko mozda zna kolika je prosjecna placa IT strucnjaka (programer) sa nekih 5 godina iskustva u Becu?

Imam jedan razgovor a uopce nemam ideju koliko da trazim, nebih volio ispast budala a nemam koga pitat. Sve informacije na netu su 2-3 godine stare.

Thanks,

FileExplorer
18.02.2012., 08:24
Pozdrav,

Zanima me okvirno dali netko mozda zna kolika je prosjecna placa IT strucnjaka (programer) sa nekih 5 godina iskustva u Becu?

Imam jedan razgovor a uopce nemam ideju koliko da trazim, nebih volio ispast budala a nemam koga pitat. Sve informacije na netu su 2-3 godine stare.

Thanks,

Vjerojatno u rasponu 3.000 - 4.000 bruto, ali ipak sve ovisi o kolicini strucnosti i prirodi posla. Ima programera koji rade i vise od samog programiranja (projektmanagement) pa i vise zaradjuju, ipak pak i onih koji su jako strucni, i oni vise zaradjuju. Pokusaj se sada negdje uvalit jer je relativan manjak, za 6 mjeseci ce vjerojatno bit otpustanja i bit ce visak programera.

P.S. racunaj za Bec oko 10-20% vise nego u ostatku Austrije.

Clicky
18.02.2012., 08:37
Vjerojatno u rasponu 3.000 - 4.000 bruto, ali ipak sve ovisi o kolicini strucnosti i prirodi posla. Ima programera koji rade i vise od samog programiranja (projektmanagement) pa i vise zaradjuju, ipak pak i onih koji su jako strucni, i oni vise zaradjuju. Pokusaj se sada negdje uvalit jer je relativan manjak, za 6 mjeseci ce vjerojatno bit otpustanja i bit ce visak programera.

P.S. racunaj za Bec oko 10-20% vise nego u ostatku Austrije.

Hvala na odgovoru :)

Ja sam vec radio za tu firmu, ali preko trece firme koja me naplacivala 600 Eura brutto/dan a meni davala normalnu placu u hrvatskoj.

Znanje je stvarno usko specificno i da uzmu nekoga sa trzista trebalo bi oko godine da postane full produktivan.

Sada traze ljude za interno zaposlenje pa me zanimalo koliko bih mogao traziti a da je u nekom rangu malo vise od prosjeka.

ako je ok nekih 4000 brutto onda bi ja trazio malo vise, pa di puklo :)

FileExplorer
18.02.2012., 11:18
ako je ok nekih 4000 brutto onda bi ja trazio malo vise, pa di puklo :)

OK, samo kad ces usporedjivat s onih 600 EUR/dan uzmi u obzir sljedece:

- 13 i 14 placa
- oko 200 efikasnih dana (godisnji, bolovanja, praznici...)
- bruto od 4.000 EUR je za poslodavca mjesecni trosak od 6,122.13 EUR, odnosno 73.465,56 godisnje. To je neto od 2,371.11, odnosno ako uracunas 13 i 14 placu izadje na 2,893.90 * 12 mjeseci.

Znaci u usporedbi sa starim modalitetom (600 EUR/dan) njemu je i ovo sa 4.000 bruto dosta jeftinije (sad dobije 200 radnih dana, prije 122), ali svejedno procjeni da ne pretjeras bas i da bude ravnomjeran win-win za obadvije strane jer je i on kao poslodavac manje fleksibilan ako te zaposli (ima prilicno obaveza i zna se kad mora platit, godisnji, planirat trosak...).

Clicky
18.02.2012., 20:55
- bruto od 4.000 EUR je za poslodavca mjesecni trosak od 6,122.13 EUR, odnosno 73.465,56 godisnje. To je neto od 2,371.11, odnosno ako uracunas 13 i 14 placu izadje na 2,893.90 * 12 mjeseci.

E ovaj mi dio nije jasan, kako 4000 eur brutto kosta poslodavca 6122.13 eur?

mislio sam da je brutto max trosak za poslodavca?

FileExplorer
18.02.2012., 21:21
E ovaj mi dio nije jasan, kako 4000 eur brutto kosta poslodavca 6122.13 eur?

mislio sam da je brutto max trosak za poslodavca?

Zato sto poslodavac mora mjesecno izdvojit i 666 Eura za 13 i 14 placu.
Ostalo je LNK, ima ovdje pojasnjeno sto sve u to ulazi:

http://www.gruendungswissen.at/gruendungswissen/blog-post/2011/04/06/gruenderlexikon-lohnnebenkosten/

Grob gesagt betragen die Lohnnebenkosten somit ca. 31 Prozent.

(u slucaju bruta od 4.000 EUR je to 1,455.47). I u RH poslodavac placa na bruto placu (zdravstveno), ali je to u Austriji puno "zesce". Bruto je ono sto pripada posloprimcu i on na to placa doprinose i poreze. Poslodavac dakle ima svoje dodatne troskove.

vega0103
26.02.2012., 20:25
prilikom zapošljavanja u Austriji, zna li itko što je sa godišnjim odmorom? Odnosno, hoće li mi gledati koliko imam iskorištenoga u Hrvatskoj u ovoj godini pa mi to oduzeti od njihovog?

DrSigmundFreud
27.02.2012., 16:57
prilikom zapošljavanja u Austriji, zna li itko što je sa godišnjim odmorom? Odnosno, hoće li mi gledati koliko imam iskorištenoga u Hrvatskoj u ovoj godini pa mi to oduzeti od njihovog?

??? prvi put čujem da se prenosi godišnji, koja je to glupost!

ovdje nakon 6 mjeseca imaš pravo ići na odmor, 5 tjedna na 12 mjeseca
ništa se ne prenosi, ako ti kod otkaza ostanu neiskorišteni dani imaš pravo na odštetu (urlaubsabfindung) za te dane
u novoj firmi ide opet sve iznova

James Dee
29.02.2012., 12:33
Dobar dan,
Jel postoje neke osobe ili agencije koje se mogu unajmiti za trazenje stanova? Naravno za neku pristupacnu cijenu od par sto eura. Unajmljujem stan u Linzu.
Pozz

hrvaticaa
29.02.2012., 23:14
pa bar kafica mos uvik nac,svaka cast ko ima zeludac za slusat,a i gledat nasu domacu zivad :D

nego,ima neko da je u feldbachu,ili closeby..

hrvaticaa
29.02.2012., 23:18
Dobar dan,
Jel postoje neke osobe ili agencije koje se mogu unajmiti za trazenje stanova? Naravno za neku pristupacnu cijenu od par sto eura. Unajmljujem stan u Linzu.
Pozz

za pristupacnu cijenu?kolko pristupacnu?
ako trazis povoljnije opcije bolje ne ic priko agencija nikakvih,guglaj,mos nac stanova vec od 600,700e. i jel oces stan na shemu di moras platiti polog,par stanarina unaprid,to izadje par tisuca eura,ova druga opcija bez pologa i iceg je jeftinija,ko ima u becu za 600injak misecno,ima i u linzu za manje sigurno.

guglaj guglaj :)

James Dee
01.03.2012., 10:54
a guglam, ali sta nije lakse pitati ako netko vec ima informaciju. pa zato i postoje ovakovi forumi da ljudi koji imaju informacije proslijede i drugima. a ne da ih salju na cika gugl.... :ne zna:

vidis pomogla si mi samo da ti velim. do sada sam nasao samo stranice gdje se placa polog ili/i provizija agenciji. nisam znao da se mogu iznajmiti stanovi bez pologa.

pitao sam ovo jer znam iz iskustva da ako zelis iznajmiti stan u svici postoje osobe koje platis nesto pristojno 50-100 chf i oni ti pronadju stan po tvojoj zelji. zato sam pitao jel postoji nesto tako u austriji.

za pristupacnu cijenu?kolko pristupacnu?
ako trazis povoljnije opcije bolje ne ic priko agencija nikakvih,guglaj,mos nac stanova vec od 600,700e. i jel oces stan na shemu di moras platiti polog,par stanarina unaprid,to izadje par tisuca eura,ova druga opcija bez pologa i iceg je jeftinija,ko ima u becu za 600injak misecno,ima i u linzu za manje sigurno.

guglaj guglaj :)

hrvaticaa
01.03.2012., 12:37
a guglam, ali sta nije lakse pitati ako netko vec ima informaciju. pa zato i postoje ovakovi forumi da ljudi koji imaju informacije proslijede i drugima. a ne da ih salju na cika gugl.... :ne zna:

vidis pomogla si mi samo da ti velim. do sada sam nasao samo stranice gdje se placa polog ili/i provizija agenciji. nisam znao da se mogu iznajmiti stanovi bez pologa.

pitao sam ovo jer znam iz iskustva da ako zelis iznajmiti stan u svici postoje osobe koje platis nesto pristojno 50-100 chf i oni ti pronadju stan po tvojoj zelji. zato sam pitao jel postoji nesto tako u austriji.

naravno da imas stanova koji se iznajmljuju na misecnoj bazi,to ti dodju ki apartmani,koji se inace daju na dnevnoj bazi,al bez problema ih iznajmis na kolko ti triba,sta duzi period,to veci popust.ako mos apartman koji inace po danu dodje 60e,dobit za 900 eura za misec.posebno danas,ljudi radije spuste cijenu nego da stoji prazno.
isto ki kod nas,ljudi iznajmljuju stanove kod kojih traze da in platis polog i stanarine unaprid,a imas one koji iznajmljuju -apartmane-(ista stvar sta se prostora tice,stan su svakako jedno i drugo).

sta se tice tog placanja da ti neko nadje stan,iskreno nisna cula,al obziron da se ljudi bave svacin vjerojatno ih ima da i to rade,al opet kazen,zasto davati nekon,kad mos i sam nac :)

ukucaj ne znan,apartmants in linz,bolje da probas s apartmants nego flats,wohnung..al garantirano mos nac bez problema,jedino ne znan kolko povoljno trazis.

music_man
01.03.2012., 17:09
Dobar dan,
Pozz

Pozdrav,

Evo link od najvece agencije za stanove u Linzu (cak imaju i hrv. verziju stranice): http://p110447.typo3server.info/bhs/poduze-263e.html

Ako trazis stan na duzi period, go for it. Ako ne, pregladaj oglase na austrijskom oglasniku (ukucaj Linz wohnung): http://www.flohmarkt.at/

Ako trebas jos neke informacije, slobodno mi se javi. Ja zivim u Linzu pa kolko - tolko znam situaciju

Pozdrav

DrSigmundFreud
05.03.2012., 09:56
pa bar kafica mos uvik nac,svaka cast ko ima zeludac za slusat,a i gledat nasu domacu zivad :D

baš tako :rofl: :D bacilo me sa stolice

btw ...pa taj feldbach je teška vukojebina, što radiš tamo :rolleyes:

hrvaticaa
10.03.2012., 13:22
baš tako :rofl: :D bacilo me sa stolice

btw ...pa taj feldbach je teška vukojebina, što radiš tamo :rolleyes:

a jbg,tajkuni valjda preferiraju vukojebine:cerek: u centru grada tesko mos imat kucerdu s bazencinon i pripadajucin okolisen :D

dalmacija77
10.03.2012., 14:06
dali ćemo ulaskom u EU moć raditi u Austriji ili će bit neki prijelazni period?

DrSigmundFreud
13.03.2012., 17:42
a jbg,tajkuni valjda preferiraju vukojebine:cerek: u centru grada tesko mos imat kucerdu s bazencinon i pripadajucin okolisen :D

...aha :cice::cheer: znači to :kava:
barem ti je zotter u blizini
ja sam prije 2 godine sam bio poslovno tamo i ušo u pogrešna vrata, najme umjesto u büro sam upo u ulaz "genußstraße" :D i sad uvijek kad sam u blizini navratim, ulaz nikto ne kontrolira, i na kraju tog žderanja si kupim uvijek 5-6 pakovanja "bruch-a"
nema boljih čokolada od zotter-a :mudri:

Brkchey
13.03.2012., 23:58
Pozdrav,

Situacija je sljedeca:
moj prijatelj (inace drzavljanin Bosne i Hercegovine a i Srbije) je prosle godine otvorio firmu u Sloveniji s namjerom da se bavi ugostiteljskim uslugama, jer je to bio jedini nacin da se zaposli u tom sektoru, prema njegovim rijecima.

Cilj mu je bio da pocne raditi u jednom restoranu u Becu, ali nije mogao firmu otvoriti kao Austrijsku jer su trazili mnogo vise novca kao polog u odnosu na Sloveniju, tako da se odlucio da otvori istu u Ljubljani.

S obzirom da su obje drzave u EU, moguce je bilo obavljati posao sa potpisanim ugovorom o pruzanju usluga izmedju njegove firme i doticnog restorana.

To je trajalo od srpnja 2011. do veljace 2012. nakon cega je Austrija odgovorila da je ugovor bio nelegalan i da nece moci nastaviti dalji rad na taj nacin.

Dakle ako neko zna kako i zasto i da li se tu moze sta napraviti jer ni ja ni on ne poznajemo radno pravo EU, a i preporucio sam mu da angazuje pravnika, jer izgleda da je to jedini nacin.

Da li se neko licno sreo sa slicnim slucajem pa da podjeli iskustva?

Hvala unaprijed...

FileExplorer
15.03.2012., 14:14
dali ćemo ulaskom u EU moć raditi u Austriji ili će bit neki prijelazni period?

Bit ce isto kao i do sada (prosirenje na istok), dakle formula: 2+3+2
Znaci najprije ide "blokada" od 2 godine, zatim nakon 2 godine se analizira situacija na trzistu rada te se odlucuje hoce li se ic na produzenje od jos 3 godine, pa onda nakon 3 godine se odlucuje o produzenju za jos 2 godine.
Dakle najranije 2015 najkasnije 2020.

zubo130
16.03.2012., 20:34
Pozdrav svima,
Kuhar sam po struci i zanima me dali je moguce zaposljenje preko oglasa vidio sam jedan oglas i nazvao,covjek trazi 300 eura i garantira mi da ce mi napraviti radnu dozvolu na godinu dana.Tvrdi da ce on samnom ici kod 2-3 poslodavca i kad dogovorimo kod poslodavca onda cekam vizu 3-4 tjedna..Šta vi mislite o tome,dali vrijedi riskirati??

FileExplorer
16.03.2012., 20:54
Pozdrav svima,
Kuhar sam po struci i zanima me dali je moguce zaposljenje preko oglasa vidio sam jedan oglas i nazvao,covjek trazi 300 eura i garantira mi da ce mi napraviti radnu dozvolu na godinu dana.Tvrdi da ce on samnom ici kod 2-3 poslodavca i kad dogovorimo kod poslodavca onda cekam vizu 3-4 tjedna..Šta vi mislite o tome,dali vrijedi riskirati??

Hm, ne znam bas. O kojoj bruto placi se govori? Pada mi na pamet samo RWR karta, znaci zarada preko odedjenog iznosa i trebas bodove. Nekidan su mi na minisarstvu rekli da je jos prilicno kaoticno i sa deficitarnim zanimanjima - nema niti popisa pa se i na taj dio RWR karte jos ceka. Ono sto mi je receno je i to da istice 7godisnji moratorij za drzave koje su u EU pristupile 2004-2005 tako da se sada ocekuje veci pritisak iz Rumunjske i Bugarske, Spanjolci i Grci su takodjer pojacali dolaske, tako da za Hrvate vjerojatno ni 2015 nece bit podignute granice za trziste rada.
Ako ti netko nudi da ti "sredi" vizu za 300 Eura, meni je to sumnjivo. Pokusaj saznat kakvu vizu ti navodno zeli sredit.

Brkchey
16.03.2012., 23:06
Slazem se sa FileExplorer, pogledaj moj post iznad, moj prijatelj je imao slicne probleme, a dobio je dozvolu na slican nacin...
Budi obazriv, sarlatani su svuda u ovim recesivnim vremenima...

pecasucidar
21.03.2012., 19:21
Oprostite, ali ima li u Austriji Marlboro Menthol cigareta?
I kakav je standard zivota?

DrSigmundFreud
22.03.2012., 09:44
Oprostite, ali ima li u Austriji Marlboro Menthol cigareta?
I kakav je standard zivota?

standard nam je prava pušiona

sa ili bez menthola :Pop:

pecasucidar
22.03.2012., 10:23
Pa jel ima gore Marlboro Menthola blizu tebe da uzmes i posaljes.
JA platim unaprijed. jer pljuge su VRH!

DrSigmundFreud
22.03.2012., 12:14
Pa jel ima gore Marlboro Menthola blizu tebe da uzmes i posaljes.
JA platim unaprijed. jer pljuge su VRH!

ostavi se lipo španjuleta, to ti jer grih i ni put va raj :mudri:

pecasucidar
22.03.2012., 20:50
jao, jao, hvala.

peter871
11.04.2012., 19:20
ja sam našao posao ali neću imati dovoljno veliku plaću da dobijem radnu dozvolu. da li postoji neko rješenje?

spishka
12.04.2012., 08:31
brak ili upis na studij ako se možeš dogovorit s poslodavcem da radiš na 20h (na papiru barem). s tim da i u tom slučaju treba posebna dozvola, al ljudi su je uglavnom dobivali ako ju je poslodavac bio spreman tražiti.

Ana So
14.04.2012., 10:56
Kakva su stanja s inženjerima medicinske radiologije,potražnja za poslom?
Da li priznaju hrvatsku diplomu?
Medizinisch-technische/r Radiologieassistent/in jel bi ovo bio točan prijevod za inženjere ili oni imaju neki drugi naziv?:confused:
I potrebno znanje njemačkog jezika u toj struci?

bkocka
17.04.2012., 05:52
ja sam našao posao ali neću imati dovoljno veliku plaću da dobijem radnu dozvolu. da li postoji neko rješenje?

Imaš PM

OCP
17.04.2012., 11:46
Evo ja dobih poziv za razgovor za posao... Klagenfurt, banka, IT sektor...

Jel zna netko kakve su plaće tamo, pošto su stanovi (za tročlanu obitelj)...

Idem idući tjedan na razgovor, pa ćemo vidjeti dal će se kockice posložiti... :)

Eysan
21.04.2012., 12:12
standard nam je prava pušiona

sa ili bez menthola :Pop:

:rofl::rofl::rofl::rofl:

AKo netko zna nekog dobrog naseg zubara u Becu neka mi posalje preporuku u PP... Hvala :zubo:

FileExplorer
21.04.2012., 12:32
AKo netko zna nekog dobrog naseg zubara u Becu neka mi posalje preporuku u PP... Hvala :zubo:

Sorry, ali ne mogu ne pitati sto fali ne-nasim zubarima?

Eysan
21.04.2012., 13:05
Da se bolje razumijem :D

...bila sam kod jednog Slaweka u 20 bez i svaki zub koji mi popravio sad me boli jos vise.. ne mogu ni jesti,pijem tablete protiv bolova vec danima ... 2 tjedna i vise ... :503:

Mislila sam da ce proci,medjutim nista ... a moje poznavanje njemackog jezika nije bas najbolje pa zato bi vise voljela otici kod nekog naseg :)

FileExplorer
21.04.2012., 15:03
Da se bolje razumijem :D

...bila sam kod jednog Slaweka u 20 bez i svaki zub koji mi popravio sad me boli jos vise.. ne mogu ni jesti,pijem tablete protiv bolova vec danima ... 2 tjedna i vise ... :503:

Mislila sam da ce proci,medjutim nista ... a moje poznavanje njemackog jezika nije bas najbolje pa zato bi vise voljela otici kod nekog naseg :)

S obzirom na to koliko zubar moze zakomplicirat neciji zivot (cini mi se da u medjuvremenu to i sama znas) i koliko je tesko nac dobrog zubara, jesi li zaista sigurna da zelis trazit zubara po tom kriteriju da zna nas jezik? Proguglaj preporuke (s dozom opreza), nazoves recimo ovog (http://www.die-zahnarztempfehlung.com/erfahrungsberichte/AT/Z430274_dr_jaroslav_belsky_wien/1/1/) i pitas ga ima li mozda u timu nekog tko zna nas jezik, ako nema onda ti je mozda bolje povest sa sobom nekog tko zna njemacki pa da prevodi nego da riskiras po "nacionalnom" kljucu. Uostalom, doktori u pravilu znaju i engleski.

Eysan
21.04.2012., 15:31
Nije da ja ne znam njemacki...znam ali ponekad se zbunim kada me bude strah...a mene je zubara jako strah :zubo:

Jel taj cika zubo dobar? Ne placas nista ako imas osiguranje?

Vidis ja sam uvijek mislila da su zubari ovdje bolji nego kod mene u Vinkovcima... medjutim ovaj me je jako razocarao ... i kazem da nikad nisam imala ovakve bolove nakon sto sam dole sredila neki zub... ovo je stvarno strasno ...:(

DrSigmundFreud
21.04.2012., 17:57
:rofl::rofl::rofl::rofl:

http://wr.zahnaerztekammer.at/page.php?katid=195

kod fremdsprachen: izabereš kroatisch, serbisch ili štogod hoćeš, a tko je od njih dobar, mesar ili ubojica i bijelom ja neznam.. :D :kava:

Eysan
21.04.2012., 18:08
Treba mi dobra preporuka a ne samo da zna nas jezik ... mozda zna pricati a ne zna popravljati zube :ne zna: necu opet kod loseg :mama:

Budem pogledala ovog sto mi je gospon FileExplorer dao link :mig:

Eysan
24.04.2012., 02:55
poziv za forumaše s austrijskim državljanstvom
podpišite obavezno zahtjev protiv crkvenih privilegija do 15.listopada :top:
http://www.kirchen-privilegien.at/

i svi pastafarijanci su na našoj strani :D
http://www.kirchen-privilegien.at/pimp-your-head

50% bečana su deklarirani bezvjernici ali ipak svi plaćaju za crkvu :rolleyes:

I nista od toga :503:

Postoji li kakav nacin da me izbrisu iz Crkve? Ja im ni slucajno to necu placati :503: Tim lopovima nedam ni 1 cent :mad:

FileExplorer
24.04.2012., 07:27

Postoji li kakav nacin da me izbrisu iz Crkve? Ja im ni slucajno to necu placati :503: Tim lopovima nedam ni 1 cent :mad:

Imas ovdje informacije:

http://www.kirchenaustritt.at/

U svakom slucaju, u Austriji je to ipak bolje uredjeno nego u Hrvatskoj, u Hrvatskoj niti nemas mogucnost ne-platit. Kad bi se placalo kao sto se u Austriji placa (samo deklarirani clanovi Crkve) onda bi im to bilo premalo novca.

DrSigmundFreud
24.04.2012., 08:13

ako da sada nisi uplatila ni jedan račun onda ni ne trebaš, jer za to ne postoji nikakva pravna podloga, krštenje na sudu ništa ne vađi kao pistupnica. jedino sa prvom uplatom priznaješ da si član te lopovske organizacije i onda te mogu tužiti za članarinu.
znači, sve račune i prijetnje direktno u smeće. :D

ako jesi nešto uplatila uputiš se sa krsnim listom u magistrat tvoga bezirka i tam dobiješ pečat na nisi više član, a oni to proslijede tvojoj bečkoj župi, hrv. župi u beču i ćupi gdje krštena.
ja sam nakon toga imal kompletan cirkus jer su svi poludili :D a najaviše moj poljski župnik u beču kojeg sam osobno uredno poslao u mp3, kao i nekoliko puta prije :D

Eysan
24.04.2012., 12:53
Kao da sam ih prizvala i danas dobijem jednu cestitku od njih 250 eura .. a prosla je bila 300 eura :o

Nisam nikad platila... cak i zadnjih par prijavljivanja uopce nisam vise pisala da sam katolkinja ... medjutim oni me ocito zapamtili od prvi put :503:

Doslo mi je da samo radi toga vjeru promjenim :lol:

Ja mislim da ni u Hr ne moras platiti.. znam da moji nisu placali,pa kad je baka umrla pop nije htio doci na sahranu jer nismo placali crkvu :ne zna:

DrSigmundFreud
24.04.2012., 15:20
Kao da sam ih prizvala i danas dobijem jednu cestitku od njih 250 eura .. a prosla je bila 300 eura :o

Nisam nikad platila... cak i zadnjih par prijavljivanja uopce nisam vise pisala da sam katolkinja ... medjutim oni me ocito zapamtili od prvi put :503:

Doslo mi je da samo radi toga vjeru promjenim :lol:

Ja mislim da ni u Hr ne moras platiti.. znam da moji nisu placali,pa kad je baka umrla pop nije htio doci na sahranu jer nismo placali crkvu :ne zna:

genijalno, tražili prije 300.- pa sada 250.- ..haha, love u mutom po sistemu daj šta daš :D bagra
ja sam mojoj rodbini zabranijo da mi se pojavi jedan takav na grobu kad prekoračim jordan :)

Eysan
24.04.2012., 16:29
A neka... stim da sam ja ovdje na privremenom radu...i cim se odjavim ti se racuni "brisu".
Tako su nam rekli kad smo zvali... Mi njima rekli da ja nemam stalna primanja i da je to previse za moj skroman dzep oni ne zele cuti...ili da napustim drzavu ili da paltim :rofl: ... sad za koji tjedan cu se odjaviti i ici na neko vrijeme kuci tako da se nadam da ce mi izbrisati te racune...
Ja se placim da ne dobijem neku gadnu kaznu... Moja prijateljica se tuzila sa njima radi 5000 eura ... toga je mene strah :rofl:

Mrzim ovu zemlju :503: a mrzim i onu dole :503:

spishka
24.04.2012., 17:21
a tko točno je tebe i tvoju prijateljicu natjerao da se deklarirate kao katolici (nisi račun dobila zato što se crkva tako sjetila, dobila si ga zato što si se deklarirala kao katolkinja kod prijave) ? u austriji se crkva ne financira tako što se otima svima iz poreza (kao u hrvatskoj) nego tako da vjernici financiraju svoju vjersku zajednicu. najpošteniji sustav na svijetu. :ne zna::ne zna:

Eysan
24.04.2012., 19:39
I ja se pitam gdje mi je bila pamet kad sam odlucila sa 13 godina da se krstim :kava:

Deklarirala i sad me prisiljavaju da im dam 3200 eura koje mozda nemam. Jel to ima smisla? Nema!
E pa ja imam 300 eura ali im NEDAM.

Prvom prilikom ici cu se ispisati.

DrSigmundFreud
25.04.2012., 07:43
a tko točno je tebe i tvoju prijateljicu natjerao da se deklarirate kao katolici (nisi račun dobila zato što se crkva tako sjetila, dobila si ga zato što si se deklarirala kao katolkinja kod prijave) ? u austriji se crkva ne financira tako što se otima svima iz poreza (kao u hrvatskoj) nego tako da vjernici financiraju svoju vjersku zajednicu. najpošteniji sustav na svijetu. :ne zna::ne zna:

toliko voljeni führer adolf schicklgruber (vulgo adolf hitler) je postavio taj praveden sistem u austriji i njjemačkoj :D
što je totalno protiv pravnog sistema, a država to tolerira, je da se svatko tko neće biti član te zajdnice mora odreći kad postane punoljetan, a standardna proceduru mora biti da kao punoljetnik pristupiš...

osim toga, u austriji katolička i protestanska crkva kroz razne subvencije ubiru od države i svih 9 republika ca. 1,2mrd € :mad: + država financira religisku nastavu u školama, ali su zato te crkve oslobđene od poreza i pdv-a

kao što sam piso, skroz zajebana organizacija...

spishka
25.04.2012., 08:30
ja ne znam točno, ali i dalje baš ne vjerujem da ti crkva to naplaćuje zato što si kršten. već ti naplaćuje zato što se kao katolik deklariraš u meldezettelu ili di već. niti ja niti nitko od mojih prijatelja, šta austrijanaca šta neaustrijanaca, ne plaća nikakve harače crkvi jer nitko nikad nije službeno izjavio da je katolik, iako smo svi kršteni voljom naših roditelja prije tridesetak godina.
kako je za one koji su se ovdje rodili roditeljima katolicima, to ne znam, ali sorry, svatko tko je u austriju došao kao punoljetan i osedlao se katoličkom crkvom učinio je to vlastitim izborom u trenu kad su te pitali koje si vjere.

DrSigmundFreud
25.04.2012., 11:33
[QUOTE=spishka;39138738]ja ne znam točno, ali i dalje baš ne vjerujem da ti crkva to naplaćuje zato što si kršten. QUOTE]

ali baš je tako! :503:
jedan dan nakon 18og rođendana imaš "čestitku" i poštanskom sandučiću :D

a nije normalno da ovima što se doselu i bez ikakvog razmišljanja napišu svoju vjeroispovjet katolik ili protestant stiže uplatnica u roku keks, a ovim ostalima, npr. muslimanima, klingonima, pederima, trofoznima i štajaznam nikom ništa

spishka
25.04.2012., 12:09
a ne, trebali bi muslimani valjda financirat katoličku crkvu u austriji, valjda u ime integracije.
oš bit katolik, plaćaj. ak nećeš, istupi. ko što smo već utvrdili, ili si se ukopao sam ili su te ukopali roditelji, što je predivan napredak u odnosu na hrvatsku, gdje te savršeno nitko ne pita želiš li da se iz tvojih poreza financira ta banda ili ne. dok čekamo da čovječanstvo evoluira dovoljno da se prestane uzdati u takve manipulatorske kolektivne tlapnje, ovo je sasvim ok sistemčić.

OCP
25.04.2012., 14:08
Na koji način oni to obračunavaju - mjesečno ili godišnje? I koje su cifre u pitanju? Jel to ide po osobi, ili po obitelji, jel se uzima u obzir imovinsko stanje, dal si zaposlen, dal ti žena radi, koliko djece imaš...

FileExplorer
25.04.2012., 17:41
Na koji način oni to obračunavaju - mjesečno ili godišnje? I koje su cifre u pitanju? Jel to ide po osobi, ili po obitelji, jel se uzima u obzir imovinsko stanje, dal si zaposlen, dal ti žena radi, koliko djece imaš...

Ovisi od regije do regije.
Recimo:

http://www.kath-kirche-vorarlberg.at/organisation/kirchenbeitrag/online-rechner

DrSigmundFreud
25.04.2012., 19:05

treba najprije napomenuti da samo katolička crkva u kranjem slučaju "članarinu" utjeruje preko državnog represivnog aparata (=eksekucija)
članarina za svakog katolika je 1% neto plaće; eh, sada, oni jedino znaju kada netko navrši 18 godina, bilo da je kršten u austriji ili je na prijavi kod doseljenja zaokružio "röm.kath."
onda dobiješ uplatnicu na neku xy-cifru jer love totalno u mutnom :D i čekaju da uplatiš ili da im se javiš i da deklariraš tvoje primanje, što samo totalni glupani ili hard-core-katolici rade :D
dok ne uplatiš bilo koju cifru oni namju šanse da ekskutiraju lovu, a čim prvi puta platiš si njihov... :D

Eysan
25.04.2012., 23:49
Koliko sam shvatila istupanje je jako zahebano :o Ono ne daju ti da odes.. velika procedura... Mislim nema uopce smisla :mad:

I npr kao turista ja sam dobijala te uplatnice ... Dodjem,prijavim se na 3 mj nakon mjesec dana stize uplatina iako nemam nikakva primanja ovdje...pa jel to ima smisla? :504:

Ufffff i sad ovo povecanje stanova...sto je drzava povisila za odredjeni postotak po kvadraturi...ne mogu vjerovati koliko placam svoj stan :503: dusa me zaboli kad uplacujem :504:

6 godina radim za istu placu a cijene svega sve vislje i vislje :503:

Ufff jesam se raspizdila :lol:

blablica
26.04.2012., 08:52
Koliko sam shvatila istupanje je jako zahebano :o Ono ne daju ti da odes.. velika procedura... Mislim nema uopce smisla :mad:

I npr kao turista ja sam dobijala te uplatnice ... Dodjem,prijavim se na 3 mj nakon mjesec dana stize uplatina iako nemam nikakva primanja ovdje...pa jel to ima smisla? :504:

Ufffff i sad ovo povecanje stanova...sto je drzava povisila za odredjeni postotak po kvadraturi...ne mogu vjerovati koliko placam svoj stan :503: dusa me zaboli kad uplacujem :504:

6 godina radim za istu placu a cijene svega sve vislje i vislje :503:

Ufff jesam se raspizdila :lol:

Cak ni u Hrvatskoj to nije nikakva strasna procedura, tako da...
Ako sam se ja u Hrvatskoj uspjela ispisati, muz takodjer, a i malu smo ispisali, onda to u Austriji ne bi trebao biti nikakav problem.

Ja sam se po dolasku u At deklarirala kao nevjernik/ateist/whatever ali sam se svejedno htjela ispisati iz te zlocinacke organizacije. Odes u svoju zupu, trazis ispis i to je to. Naravno da ce te pokusati odgovoriti, neki se i praviti glupi i tvrditi da ne znaju o cemu pricas , ali ako inzistiras na ispisu nema problema. Ako prave probleme, ides u biskupiju. Simple as that. Kod mene je trajalo ravno 5 minuta.

DrSigmundFreud
26.04.2012., 12:23

nema tu nikakvih problema jer ti istupaš na gradskom magistratu (bezirksamt-u, već sam opiso) a oni samo to proslijede crkvi, i to jo.
a da ti crvka nakon nekoliko tjedna šalje svoje neke šonje na vrata je druga priča... :D ti si onda u lijepoj situaciji da ih malo zajebavaš i onda fino ali jasno odjebeš :D

deklok
26.04.2012., 12:43
Mene zanima za one koji su u Austriji ili su isli kako vam je bio prvi odlazak jer planiram poslje srednje koja zavrsava za koji tjedan otic radit zimsku sezonu ali ne sam doduse imam rodjaka koji vec radi tamo, ali nece ni on bit stalno pokraj mene. Pa me zanima kakvo vam je je bilo znanje njemackog dali se isplati da mozda upisem neki tecaj?
Imao sam njemacki sve tri godine u srednjoj ali sve je to ono znate i sami kao i ostali predmeti.. Kakav vam je bio prvi dojam i zanima me ako slucajno neuspje sa tim rodjakom dali ima neka druga solucija radit kod nekog drugog a da je sa balkana posto ih takodjer u Austriji ima dosta?

Eysan
26.04.2012., 12:47
nema tu nikakvih problema jer ti istupaš na gradskom magistratu (bezirksamt-u, već sam opiso) a oni samo to proslijede crkvi, i to jo.
a da ti crvka nakon nekoliko tjedna šalje svoje neke šonje na vrata je druga priča... :D ti si onda u lijepoj situaciji da ih malo zajebavaš i onda fino ali jasno odjebeš :D

Znaci odem kod sebe u magistrat i fino im kazem ispisite me iz crkve? Ili sad kad budem isla u Hr da odem tamo di sam se krstila i da njih zamolim da me ispisu? :zubo:

Nek salju koga hoce... ja nikome ne otvaram vrata... a niti cujem kad tko kuca :lol:

Eysan
26.04.2012., 12:48
Kakav vam je bio prvi dojam

Moj dojam nakon par dana...

Boze sta je meni ovo trebalo :rolleyes:
I dan danas proklinjem dan kad sam dosla u ovu drzavu :)

deklok
26.04.2012., 13:23
Moj dojam nakon par dana...

Boze sta je meni ovo trebalo :rolleyes:
I dan danas proklinjem dan kad sam dosla u ovu drzavu :)

A nezezaj sada...:)
Baš da je toliko loše i nije.. kako si naucila njemacki jer bilo tesko ili si prije toga isa na neki tecaj?

Eysan
26.04.2012., 13:43
Ni dan danas ne znam dobro njemacki :zubo:
Samo zato sto sam stalno sa nasim ljudima :rolleyes:

...a kad sam dosla nisam znala bekniti ... na engleskom sam se sporazumljevala :lol:

DrSigmundFreud
26.04.2012., 14:23
Znaci odem kod sebe u magistrat i fino im kazem ispisite me iz crkve?

pa napiso sam, moraš uzet krsni list sa sobom, oni ti na magistratu onda udare pečat da nisi više član...

Eysan
26.04.2012., 14:58
To opet moram u Hr izvaditi ... Uffff mrzim onog naseg popa :rofl:

Sad cu kad budem isla dole sve izvaditi i bye bye crkva :zubo:

deisler
27.04.2012., 01:01
koliko zaradjuju ovi sto rade u becu u cistoci, cistaci ulica, ovi sto kupe smece kamionom i tako?

blablica
28.04.2012., 21:41
Mene zanima za one koji su u Austriji ili su isli kako vam je bio prvi odlazak jer planiram poslje srednje koja zavrsava za koji tjedan otic radit zimsku sezonu ali ne sam doduse imam rodjaka koji vec radi tamo, ali nece ni on bit stalno pokraj mene. Pa me zanima kakvo vam je je bilo znanje njemackog dali se isplati da mozda upisem neki tecaj?
Imao sam njemacki sve tri godine u srednjoj ali sve je to ono znate i sami kao i ostali predmeti.. Kakav vam je bio prvi dojam i zanima me ako slucajno neuspje sa tim rodjakom dali ima neka druga solucija radit kod nekog drugog a da je sa balkana posto ih takodjer u Austriji ima dosta?

Njemački mi je bio nikakav, prvi dojam užasan. Prošle su tri godine, njemački je dobar, dojam se uvelike popravio :D

A sad, ne znam koliko ti se isplati upisivati tečaj ako nećeš dugo ostajati. Osobno sam više naučila pričajući i prisiljavajući se da pričam svakodnevno o bilo kojim pizdarijama nego na tečaju.

Završila sam C1 i položila, trenutno privatno plaćam instrukcije za C2. Ali komunikacija s drugima je najbitnija. Na poslu pričam pola-pola, s nekima hrvatski, a s nekima njemački. S klijentima samo njemački. Brže učiš ako si svaki dan primoran komunicirati na njemačkom. Prisili se :mig:

A za posao i sređivanje preko rođaka, prijatelja - nemoj se previše nadati...

miss blondie
30.04.2012., 11:51
sad ste me s tim crkvenim nametima zainteresirali. Ja blesava (nije mi tko imao dat upozorenje da to ne radim) napisala da sam katolik na prvom meldezettelu (bar mislim da jesam, moram provjerit :D) no kuc-kuc u ovih godinu ipo nikakav racun, nikakva obavijest - nista sto ima veze s Crkvom nije stiglo na moju adresu (studenstkog doma jel). Jel to znaci da sam se izvukla? :D A ako ikad dobijem racun, jel dovoljno da ga ignoriram i ne platim - ili oni imaju pravo poduzet neke korake uslijed moje ignorancije?

Ako mogu izbjec odjavljivanje da ga izbjegnem... Iako imam internacionalni rodni list sa sobom, mogla bih se i odjavit just in case

FileExplorer
30.04.2012., 13:02
sad ste me s tim crkvenim nametima zainteresirali. Ja blesava (nije mi tko imao dat upozorenje da to ne radim) napisala da sam katolik na prvom meldezettelu (bar mislim da jesam, moram provjerit :D) no kuc-kuc u ovih godinu ipo nikakav racun, nikakva obavijest - nista sto ima veze s Crkvom nije stiglo na moju adresu (studenstkog doma jel). Jel to znaci da sam se izvukla? :D A ako ikad dobijem racun, jel dovoljno da ga ignoriram i ne platim - ili oni imaju pravo poduzet neke korake uslijed moje ignorancije?

Ako mogu izbjec odjavljivanje da ga izbjegnem... Iako imam internacionalni rodni list sa sobom, mogla bih se i odjavit just in case

Ja se ionako cudim da je to sa Kirchenbeitragom sukladno Ustavu, kao da nije moguce odvojit vjerska uvjerenja od pripadanju instituciji. No bilo kako bilo, koliko sam shvatio oni argumentiraju da si cinom krstenja ti (odnosno tvoji roditelji) i prihvatili uvjete, dakle da se za to veez i obaveza placanja. Po tome bi to znacilo da ako se deklariras kao Katolik ali nisi krstena u Austriji, da oni nemaju pravo samo na temelju tvojeg Mledezettela nakeljit ti i obavezu placanja Kirchenbeitraga. Ne znam, mozda da mi napises pismo da se nikad nisi smatrala clanom austrijske Crkve i da bi im za svaki slucaj to zeljela dat do znanja. S druge strane mozda je najbolje sutit i ne "provocirat". :ne zna:
Ne vjerujem da samo tvoje deklariranje kao Katolik za sobom povlaci i obavezu placanja, to bi mi zaista bio teski nonsens.

miss blondie
30.04.2012., 15:15
Ja se ionako cudim da je to sa Kirchenbeitragom sukladno Ustavu, kao da nije moguce odvojit vjerska uvjerenja od pripadanju instituciji. No bilo kako bilo, koliko sam shvatio oni argumentiraju da si cinom krstenja ti (odnosno tvoji roditelji) i prihvatili uvjete, dakle da se za to veez i obaveza placanja. Po tome bi to znacilo da ako se deklariras kao Katolik ali nisi krstena u Austriji, da oni nemaju pravo samo na temelju tvojeg Mledezettela nakeljit ti i obavezu placanja Kirchenbeitraga. Ne znam, mozda da mi napises pismo da se nikad nisi smatrala clanom austrijske Crkve i da bi im za svaki slucaj to zeljela dat do znanja. S druge strane mozda je najbolje sutit i ne "provocirat". :ne zna:
Ne vjerujem da samo tvoje deklariranje kao Katolik za sobom povlaci i obavezu placanja, to bi mi zaista bio teski nonsens.

e pa točno to. mislim, dodje čovjek studirat iz Cro u Beč i na običan Meldezettel upiše da je katolik u jednu od kategorija i sad bi kakti Crkva na temelju toga imala pravo tebi strancu slat racuna da placas doprinose. Neću provocirat i nadam se da će ostat ovako kao i do sada :D

Eysan
30.04.2012., 16:33

Pa da.. tako ni mene nije imao nitko da upozori ..
A vejruj mi ja sam svoj prvi racun dobila nakon par godina..u pocetku nista ni ja nisam dobijala kolik ose sjecam..a sad u zadnja 3 mjeseca 2 racuna... prvi 300,pa ona 250 .. cak su mi smanjili tu sumu...
Kao sto su nam ovdje rekli najbolje nista ne placati i cao .. ko ih hebe :)

Btw ja poslije vise niakd nisam upisivala da sam katolik ... mozda bi se trebala odjaviti i ponovo prijaviti i upisati da sam muslimanka :rofl::rofl:

FileExplorer
30.04.2012., 17:10
e pa točno to. mislim, dodje čovjek studirat iz Cro u Beč i na običan Meldezettel upiše da je katolik u jednu od kategorija i sad bi kakti Crkva na temelju toga imala pravo tebi strancu slat racuna da placas doprinose. Neću provocirat i nadam se da će ostat ovako kao i do sada :D

Evo malo sam proguglao i izgleda da nema veze gdje si krsten, uplatnice izgleda stizu svakome tko se deklarira kao Katolik. Npr:

http://www.auslaender.at/forum/allgemein/2516-kirchenbeitrag.html
http://www.auslaender.at/forum/auslaender-beratungsforum/83-kirchensteuer-beitrag-am-14-1-2003-um-15-54-a.html

Kolko dugo si vec u Austriji, odnosno koliko se vec godina obaveza placanja nakupilo? Moguce da su zlocesti pa cekaju da se nakupi par godina i tek onda salju uplatnice. Tako mozda kasiraju vise nego da odmah posalju uplatnicu i otjeraju ljude prije nego se nakupi pristojna suma. Isto tako mozes pokusat spustit, ako si student ili nesto slicno valjda imas dobre sanse.

quadzilla
30.04.2012., 17:14
Pa šta nije moguće izbjeći plaćanje?Mislim šta ti mogu?Otjerati te iz iznajmljenog stana,dati otkaz..nešto treće?

spishka
30.04.2012., 18:17
jesi čuo kad za ovrhu?

quadzilla
30.04.2012., 19:35
Ne žimku,sjest će ti na plaću ako ne daš im pare??

spishka
30.04.2012., 19:54
pa ne znam, jer katolici koje znam plaćaju to, a ostali nisu katolici ili se ispišu kad saznaju da moraju plaćat, al ne znam baš da je savjet nemojte plaćat idealan i provjeren, jer ti se čak i u hrvatskoj bez problema sjedne na primanja ako nešto ne platiš. frendici nedavno ovrhom naplatili 12 eura (+ sijaset troškova i kazni) za nekakvo sranje što nije znala da mora platit jer ne zna njemački, a dosta se ležerno odnosi prema pošti koju dobiva :D sumnjam baš da će crkva samo tako odustati ako je dovoljno dugo ignoriraš. možda ako ti se posreći, fluktuacija tih privremenih imigranata je golema (posebno studenata, ali kolko znam, njima je dovoljno bilo otić i reći da nemaju nikakva primanja i ovi ih pustili na miru), sumnjam da se njima da s tim zajebavati, ali ako ste se naumili trajno nastaniti u austriji i ako ostvarujete plaću, treba pitat za savjet nekog stručnijeg od foruma. ako ti se oni zainate, ne vjerujem da možeš pobijedit, jer tehnički, obveza da to plaćaš postoji ako si se deklarirao katolikom (i da, ne pitaju te tu koja su ti vjerska uvjerenja, nego kojoj vjerskoj zajednici pripadaš, ergo, ne kužim što fileexplorer želi reći).

FileExplorer
30.04.2012., 21:27
i da, ne pitaju te tu koja su ti vjerska uvjerenja, nego kojoj vjerskoj zajednici pripadaš, ergo, ne kužim što fileexplorer želi reći.

Evo Meldezettel:

https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/resources/documents/meldez.pdf

Pise: "RELIGIONSBEKENNTNIS" . Mozda ja pogresno tumacim, ali za mene to znaci "religijska opredjeljenost". Nikakva zajednica, institucija ili nista na temelju cega bi prosjecan covjek zakljucio da iz toga sto napise proizlazi i neka obaveza placanja. Ti to tumacis drugacije?

spishka
01.05.2012., 10:10
uzet ću si pravo da budem cinična - to je državni formular. dakle, šta god te pita, pita te s razlogom i ima formalnu težinu. kad te pita državljanstvo, ne pita te kako se ti osjećaš (vidi samo na temi poviše koliko ima ljudi koji se osjećaju jedno, a u dokumentima piše drugo) nego kojoj državi formalno pripadaš. kad te pitaju za vjeru, ne pitaju te kako se osjećaš u mračnim trenucima svojeg bića ili jesu li te roditelji krstili nego kojoj religijskoj zajednici želiš deklarirati pripadnost. meni nitko nije prije dolaska u austriju rekao za taj porez, pa mi opet nije bilo na kraj pameti napisati na neki formular da sam katolkinja samo zato što su me roditelji kao dijete u devedesetima provukli kroz taj cjelokupni cirkus. a austrija bi trebala još i naplaćivat kazne za laganje onima koji se iznenada sjete da nisu katolici kad im dođe prva uplatnica. sorry, al ak ovo ne ilustrira ukupni jad i bijedu katoličke crkve u hrvata, onda ne znam. da se crkva kod nas počne financirat ko u austriji, propala bi dakle za 2 mjeseca. nije čudo da su zasjeli državi za vrat i ne skidaju se.
mislim, nije vrag da misliš da u hrvatskoj, ako ne daješ dobrovoljne donacije, ne financiraš crkvu. pa milijuni i milijuni naših (well, sad više ne mojih) poreza odlaze tim cirkusantima.

FileExplorer
01.05.2012., 10:46
uzet ću si pravo da budem cinična - to je državni formular. dakle, šta god te pita, pita te s razlogom i ima formalnu težinu. kad te pita državljanstvo, ne pita te kako se ti osjećaš (vidi samo na temi poviše koliko ima ljudi koji se osjećaju jedno, a u dokumentima piše drugo) nego kojoj državi formalno pripadaš. kad te pitaju za vjeru, ne pitaju te kako se osjećaš u mračnim trenucima svojeg bića ili jesu li te roditelji krstili nego kojoj religijskoj zajednici želiš deklarirati pripadnost.

Pa pitanje nije "koj vjerskoj zajednici pripadas?" nego koliko ja vidim te pita za izjasnjavanje religije. Ideja da ne mozes vjerovati u Boga i tako se deklrarirat a bez da iz toga proizadje i obaveza placanja je po meni zadiranje u Religionsfreiheit, razdvajanje drzave i religije da niti ne spominjem. Drzavu moze iz jako puno razloga zanimat jel se ja deklariram/prijavljujem boravak kao Katolik ili Zidov. Tim prije sto su kao sto vjerojatno znas u Austriji uveli onaj kopmjuteriziran sustav popisa stanovnistva u kojem se na temelju vec prikupljenih informacija (dakle i Meldezettela) gleda koliko ima kojih vjernika u drzavi. Da se razumijemo, ja to u Austriji smatram puno korektnije nego ovo u Hrvatskoj gdje te nitko nista niti ne pita nego ti samo uzmu za tu i tu svrhu iako postoji i alternativa. No smatram vrlo nepravednim/nekorektnim/protuustavnim da te netko pita za vjeru i onda ti kaze da ne mozes bit vjernik bez da pripadas nekoj instituciji i ujedno financiras tu instituciju. To je mozda dobro za Crkvu ali nije dobro za religiju/vjernike i za drzavu. Da, naravno da to sto napises ima formalnu tezinu ali iz toga ne moze proizlazit vise od onog sto si u taj formular napisala. Ja osobno znam jako puno ljudi katolika koji nisu clanovi Crkve. Ako im drzava kaze ili sugerira da ne mogu biti katolici i da se ne mogu tako izjasnjavat bez da budu i clanovi Crkve (odnosno da je financiraju) onda je to direktno zadiranje u Religionsfreiheit. Religionsfreiheit se i temelji na tome da ti nitko ne bi smio naredjivat u sto da vjerujes ili da ne vjerujes, odnosno da tvoja uvjerenja ne bi smio uvjetovat nekakvim placanjima ili neplacanjima.
U formularu se pita za "Religionsbekenntnis", da se pita za "Zugehörigkeit zu einer Religionsgemeinschaft" ne bi u tome vidio nista sporno - ali ne pise to nego "Religionsbekenntnis". :ne zna:

meni nitko nije prije dolaska u austriju rekao za taj porez, pa mi opet nije bilo na kraj pameti napisati na neki formular da sam katolkinja samo zato što su me roditelji kao dijete u devedesetima provukli kroz taj cjelokupni cirkus. a austrija bi trebala još i naplaćivat kazne za laganje onima koji se iznenada sjete da nisu katolici kad im dođe prva uplatnica.

Ako sam te dobro shvatio, ti tvrdis da nije moguce bit Katolik bez da se bude i clan Crkve? Vjerski gledano, mozda si i u pravu ali ja znam jako puno ljudi koji su izvrsni Katolici, i po sustavu vrijednosti i po nacinu kako zive. Ali to sto ne zele financirat instituciju sa kojom se ne slazu u za koju smatraju da vodi losu politiku za mene uopce ne znaci da oni nisu Katolici. Dapace, bolji su vjernici od mnogih koji smatraju da se vjernikom biva tako da platis taj porez. Uvjetovanje deklariranja i clanstva placanjem totalno falsificira broj pravih vjernika. To dobro znaju i u nasoj Crkvi i zbog toga se ne zeli da se Crkva financira kroz "clanstvo". Tako da bih ja prije rekao da ako je netko Katolik i napise u Meldezettel da je Katolik - da to nije laganje. On je vise prisiljen da lazi time sto je prisiljen "ispisat" se iz Religije zato sto ju mora financirat Crkvu.

sorry, al ak ovo ne ilustrira ukupni jad i bijedu katoličke crkve u hrvata, onda ne znam. da se crkva kod nas počne financirat ko u austriji, propala bi dakle za 2 mjeseca. nije čudo da su zasjeli državi za vrat i ne skidaju se.
mislim, nije vrag da misliš da u hrvatskoj, ako ne daješ dobrovoljne donacije, ne financiraš crkvu. pa milijuni i milijuni naših (well, sad više ne mojih) poreza odlaze tim cirkusantima.

Naravno da mi je to itekako poznato i slazem se s tobom. Zato i kazem da je ovo u Ausriji jos super jer barem imas izbora. Ali ja govorim o tome da izbor koji ti se nudi nema veze sa mozgom i logikom i smatram ga protuustavnim. Kakva je to sloboda govora ako ne smijes rec koje si vjere bez da moras placat za nesto sto cak i nije direktno povezano s time u sto vjerujes. :ne zna:

Ovo o cemu ja pisem mi je kao da te u formularu pita jesi li hetero ili homo, ali ako kazes da si homo da onda moras placat to sto si se izjasnio da si homo, a citavo vrijeme te uvjeravaju da kao nema nikakve diskriminacije i da su svi ravnopravni te da imas slobodu seksualne orjentacije...

miss blondie
01.05.2012., 11:23
onaj tko nema prihoda oslobodjen je placanja nameta ;) (saznah guglanjem).
Aj bar sad znam da me nece teretiti ovih godinu ipo sto sam ovdje - bar zasada. Dok ne odlucim istupiti prije prve place :D

a evo i jedan informativan link o istupanju te raznim drugim informacijama oko kojih raspravljamo

http://www.kirchenaustritt.at/Austritt/austritt.html

spishka
01.05.2012., 13:24
Ako sam te dobro shvatio, ti tvrdis da nije moguce bit Katolik bez da se bude i clan Crkve? Vjerski gledano, mozda si i u pravu ali ja znam jako puno ljudi koji su izvrsni Katolici, i po sustavu vrijednosti i po nacinu kako zive. Ali to sto ne zele financirat instituciju sa kojom se ne slazu u za koju smatraju da vodi losu politiku za mene uopce ne znaci da oni nisu Katolici.

ma jel. šta to znači biti izvrsni katolik po vrijednostima i načinima kako žive? jel neki pravoslavac koji isto tak živi, a nejde u pravoslavnu crkvu isto katolik? i muslimani isto? ili ne daj bože tek filozofskog conundruma kad se radi o nekom tko nije kršten nikako! koje su to vrijednosti katoličke crkve, osim pripadanja istoj, koje ne spadaju u nekakav generalni moralni sklop? osim naravno krvoločnog huškanja na pedere i samohrane majke i takve mudrolije, al nekako imam dojam da nisi na to mislio kad si rekao da su ti ljudi izvrsni katolici. nitko ne mora biti katolik (pa se tako ne mora ni izjašnjavati u SLUŽBENIM dokumentima). svatko je slobodan živjeti moralne principe kakve god hoće, dokle god nisu protiv zakona.
fala bogu da je bar austrija uspjela stati na kraj tim rekreativnim katolicima kojih je puna hrvatska (a zapravo služe samo tome da bi terorizirali ostale, pa se tako umjesto parkova, škola i bolnica grade te crkvetine iz zajedničkog novca, jer eto, vidimo kakva bi im sudba bila da ovise o onima koji ih navodno trebaju) i poručila ljudima da iza svoje vjerske zajednice moraju i stati. srce mi se para :rolleyes:

i još pitanje. bi li se ovoliko uzbuđivao da se novac skida ljudima s plaće direktno, ovisno o izjašnjavanju? il bi i tad bila diskriminacija!? kako ovo u hrvatskoj nije diskriminacija, tko nekatolike pita žele li financirati katoličku crkvu!?!

blablabla01
01.05.2012., 15:47
Ne žimku,sjest će ti na plaću ako ne daš im pare??

mom tati su sjeli na placu.. doslo je do nekih 900e da mora platiti, isto je samo ignorirao i onda su mu sjeli na placu.. a prve uplatnice je poceo dobivat nakon nekih 18god u austriji..

i sad placa oko 50e godisnje za crkvu :rolleyes:

deisler
01.05.2012., 16:06
jesu li objavili popis onih zanimanja za rot weiss rot kartu?

miss blondie
01.05.2012., 16:21
mom tati su sjeli na placu.. doslo je do nekih 900e da mora platiti, isto je samo ignorirao i onda su mu sjeli na placu.. a prve uplatnice je poceo dobivat nakon nekih 18god u austriji..

i sad placa oko 50e godisnje za crkvu :rolleyes:

đizs kakva je to logika? :eek:

FileExplorer
01.05.2012., 17:46
ma jel. šta to znači biti izvrsni katolik po vrijednostima i načinima kako žive? jel neki pravoslavac koji isto tak živi, a nejde u pravoslavnu crkvu isto katolik? i muslimani isto? ili ne daj bože tek filozofskog conundruma kad se radi o nekom tko nije kršten nikako! koje su to vrijednosti katoličke crkve, osim pripadanja istoj, koje ne spadaju u nekakav generalni moralni sklop? osim naravno krvoločnog huškanja na pedere i samohrane majke i takve mudrolije, al nekako imam dojam da nisi na to mislio kad si rekao da su ti ljudi izvrsni katolici. nitko ne mora biti katolik (pa se tako ne mora ni izjašnjavati u SLUŽBENIM dokumentima). svatko je slobodan živjeti moralne principe kakve god hoće, dokle god nisu protiv zakona.

Joj curo, od svega sto sam napisao ti se primila onog najmanje bitnog. Uopce nije bitno tko je kakav vjernk, ja govorim o tome da smatram da bi nitko ne bi trebao kriti svoju vjeroispovjest ili se nikome samo izjasnjavanje vjere ne bi smjelo "naplacivat". To je moje misljenje, imam dojam da se ti s time nesto kao ne slazes ali nisam bas shvatio cime to neslaganje argumentiras. No kad vec pitas, za mene je vjernik osoba koja vjeruje u Boga - ni vise ni manje. Dapace, upravo sve te huskace stvari su stvari koje i mene distanciraju od Crkve i u tome ne prepoznajem nisto povezano sa vjerom u Boga i upravo zbog takvih stvari razlucujem religiju od institucije i zbog toga inzistiram na tome da se ne trpa sve u isti kos niti da se cim se izjasnis da si vjernik dobijes nekakav Erlagschein kojim se financira neka institucija koja za sebe tvrdi da ima veze sa religijom. Smatram da vjeroispovjest nije nesto sto se mora demonstrirat ili cime se ide paradirat ali nije ni nesto sto bi se trebalo krit (isti stav imam i za seksualnu orjentaciju buduci vec spominjes tu temu).

fala bogu da je bar austrija uspjela stati na kraj tim rekreativnim katolicima kojih je puna hrvatska (a zapravo služe samo tome da bi terorizirali ostale, pa se tako umjesto parkova, škola i bolnica grade te crkvetine iz zajedničkog novca, jer eto, vidimo kakva bi im sudba bila da ovise o onima koji ih navodno trebaju) i poručila ljudima da iza svoje vjerske zajednice moraju i stati. srce mi se para :rolleyes:

Ne znam jesi li shvatila sto ja smtram problemom jer iz ovog sto meni repliciras kao da imas dojam da ja nesto branim taj rekreativni oblik vjere. Ne, dapace - slazem se s tobom po tom pitanju. Ono s cime se ne slazem je da de facto ne mozes bit deklarirani vjernik bez da moras financirat i instituciju. Kao sto sam rekao, dobro je da barem postoji izbor koji uopce ne postoji u Hrvatskoj ali smatram pogresnim poistovjecivanjem vjere i institucije. Kao da ne mozes vjerovat u Boga bez da vjerujes (i podrzavas i placas) i ono sto Crkva radi.

i još pitanje. bi li se ovoliko uzbuđivao da se novac skida ljudima s plaće direktno, ovisno o izjašnjavanju? il bi i tad bila diskriminacija!? kako ovo u hrvatskoj nije diskriminacija, tko nekatolike pita žele li financirati katoličku crkvu!?!

Stvarno ne kuzim zasto meni tako repliciras. Pa napisao sam da me ovo u RH puno vise smeta, ali ovo je ipak topic o Austriji. I ne znam cemu to sugeriranje da ovo u Hrvatskoj ne smatram diskriminacijom, ja vec jako dugo zagovaram to da se u Hrvatskoj Crkva financira kroz neki oblik "clanstva" a ne prisilno kroz proracun. Mozda si htjela nekom drugom replicirat pa si zabunom meni? :ne zna:

FileExplorer
01.05.2012., 17:55
jesu li objavili popis onih zanimanja za rot weiss rot kartu?

Ne, nece jos neko vrijeme objavit. Iako meni uopce nije jasno cemu uopce sluzi ta treca kategorija. Danas objavili da Austrija ima najnizu stopu nezaposlenosti u EU, vec je velika stvar sto prakticki svaka osoba sa diplomom i znanjem jezika u deficitarnoj struci dobije radnu dozvolu, ovo bi kao trebalo biti bez propisanog minimuma za placu, ali ionako je ta placa cesto propisana kolektivnim ugovorom. Ta treca kategorija ("Fachkräfte in Mangelberufen") koja jos fali je valjda za losije placene poslove, ili sta? Onaj kalkulator/tablica izbacuje da 50 bodova skupis vec sa zavrsenim fakultetom i <30 godina, bez jezika, bez iskustva. Ako znas bazicni engleski ili njemacki cak ti niti fakultet nije potreban, opet imas preko 50 bodova.

Sad ce nesto intenzivnije pocet dolazit Bugari i Rumunji, vjerujem da cekaju da vide kako ce se to razvijat pa ce tek onda otkljucat i tu trecu kategoriju, cini mi se da je to za poslove placene nize od onih navedenih iznosa.

spishka
02.05.2012., 13:40
Kao da ne mozes vjerovat u Boga bez da vjerujes (i podrzavas i placas) i ono sto Crkva radi.

ja i dalje ne vidim kako ti vidiš znak jednakosti između vjerovati u boga i govorit okolo da si katolik. u mom jezično-konceptualnom svemiru riječ katolik nije moralna kategorija ili opis ponašanja nego znak pripadnosti određenoj crkvi. očito na isti način to shvaća i republika austrija, a i svi oni ljudi koji nisu na taj formular napisali da su katolici, neovisno o tome što misle o smislu života i postanku svemira.
to je ta neka hrvatska mantra iz devedesetih kad su svi preventivno postali katolici i do dana današnjeg ostali. u austriji to hvala bogu ne postoji (još samo to fali :rofl:) i tvoja kritika je meni potpuno besmislena. naravno da ne možeš biti katolik, a ne pripadati crkvi, to je dio definicije koncepta :rolleyes: a to jel ti vjeruješ u boga i misliš da ćeš u raj, to je tvoja privatna stvar.

FileExplorer
02.05.2012., 14:48
naravno da ne možeš biti katolik, a ne pripadati crkvi

OK, izgleda da se nas dvoje po tom pitanju ne slazemo. Za mene je religija pitanje vjere u Boga a za tebe je to pitanje pripadnosti instituciji. Slazem se ja da i Austrija to trenutacno tumaci tako kao sto i ti to tumacis, ali ja i govorim o tome da mi to nema veze sa mozgom ili sa vjerskim slobodama. :ne zna:

No zanimalo bi me sto mislis o ljudima koji zaista vjeruju u krscanski nauk i trude se biti dobro vjernici, ali ne podrzavaju (konkretno) djelovanje Crkve. Za mene je svoejvrsna iznuda stavit ljude pred izbor: Katolik/vjernik mozes biti samo ako i financiras instituciju sa kojom se mozda i ne slazes. :ne zna:

spishka
06.05.2012., 08:39
sorry, ali meni je ova sinonimnost između vjernik/katolik potpuno nejasna. šta tebi riječ katolik označava? sorry, ali opasno mi to vuče na onu neku briju o tome kako je katoličanstvo it vjera, a svi ostali će u pakao. jel svatko tko voli hrvatsku ili živi u njoj ili šta ti ja znam ujedno i hrvat? to je fakin kategorija nekakve proizvoljne pripadnosti isto ko i katolik, ne nosi nikakve posebne informacije o tvojim ljudskim kvalitetama, bar ne za mentalno zdrave.
ja nemam nikakvo posebno mišljenje o ljudima koji vjeruju u kršćanski nauk, ali ne vole crkvu, osim da to nisu katolici, eventualno da se takvima nazivaju kako bi izbjegli osudu svog licemjernog sela. mislim, šta oćeš reći, da mi koji se ne izjašnjavamo kao katolici nemamo nikakve moralne vrijednosti? ako kažem da me živciraju papa i bozanić, da nisam od djetinjstva ušla u crkvu (a nije da sam tad išla zbog iskrenih uvjerenja, nego zbog povampirenih roditelja na selu devedesetih), da ne vjerujem u tamo nekakve sulude bajke o jedenju isusovog mesa i da mislim da niti jedno kvalitetno ljudsko biće ne gleda drugima u maternicu i seksualni život s emancipiranim odraslima, svejedno sam katolik ako vjerujem u nečinjenje zla bližnjemu svome? wtf!? mislim, gdje po tebi počinje katoličanstvo ako ne počinje pripadanjem katoličkoj crkvi. a ako počinje imanjem moralnih vrijednosti, želiš li time poručiti nešto nama agnosticima i svim onim tamo muslimanima, budistima itd?

FileExplorer
06.05.2012., 09:26
sorry, ali meni je ova sinonimnost između vjernik/katolik potpuno nejasna. šta tebi riječ katolik označava? sorry, ali opasno mi to vuče na onu neku briju o tome kako je katoličanstvo it vjera, a svi ostali će u pakao.

Ne, ni blizu da mislim to sto si napisala. Moje misljenje je da religiju od institucije treba razlucit, barem u kontekstu ustavom garantiranih sloboda. Dakle da imas pravo vjerovat u Boga (bilokojeg) i tako se deklarirat, bez da iz toga proizlaze IKAKVE obaveze financiranja neke instituciji.

jel svatko tko voli hrvatsku ili živi u njoj ili šta ti ja znam ujedno i hrvat? to je fakin kategorija nekakve proizvoljne pripadnosti isto ko i katolik, ne nosi nikakve posebne informacije o tvojim ljudskim kvalitetama, bar ne za mentalno zdrave.

Ako se u Hrvatskoj netko po nacionalisto deklrarira kao marsijanac, srbin ili hrvat, smatram da to za sobom ne bi trebalo vic nikakve financijske posljedice. Pravo na opredjeljenje - vjersko, nacionalno... za mene su to slobode koje ne bi trrebalo "naplacivat" - ni direktno ni indirektno. Koliko sam shvatio ti se samnom ne slazes, iako nisam jos skuzio tvoju argumentaciju.

ja nemam nikakvo posebno mišljenje o ljudima koji vjeruju u kršćanski nauk, ali ne vole crkvu, osim da to nisu katolici, eventualno da se takvima nazivaju kako bi izbjegli osudu svog licemjernog sela.

Ja uopce ne govorim o tome sta ljudi drugima govore da su po vjeri ili nacionalnosti, ja govorim ono sto ljudi u sluzbenom dokumentu (dakle prema drzavi) napisu da su po vjeri/nacionalnosti.
Ja govorim o ljudima koji vjeruju u Boga ali ne podrzavaju ono sto Crkva radi. Po tebi su to licemjeri, po meni su to ljudi koji zbog odbacivanja Crkve ne bi trebali biti "kaznjeni" ili stavljeni pred izbor "ili ces smjet deklarirat se ko Krscanin i placat Crkvu ili se neces smjet deklrarirat ko Krscanin". Sorry, za mene je to cista iznuda.

mislim, šta oćeš reći, da mi koji se ne izjašnjavamo kao katolici nemamo nikakve moralne vrijednosti?

Ajme, stvarno ne znam na temelju cega si to zakljucila. U svakom slucaju, to je daleko od mojih svjetonazora. ne znam na temelju cega si to pomislila ali to definitivno nije moj stav. Meni se cini da si uprvo ti ta koja osudjuje ljude koji se izjasnjavaju kao Krscani a ne pozdravaju Crkvu i ne zele financirat takvu Crkvu, mozda sam i ja tebe pogrsno shvatio. :ne zna:

ako kažem da me živciraju papa i bozanić, da nisam od djetinjstva ušla u crkvu (a nije da sam tad išla zbog iskrenih uvjerenja, nego zbog povampirenih roditelja na selu devedesetih), da ne vjerujem u tamo nekakve sulude bajke o jedenju isusovog mesa i da mislim da niti jedno kvalitetno ljudsko biće ne gleda drugima u maternicu i seksualni život s emancipiranim odraslima, svejedno sam katolik ako vjerujem u nečinjenje zla bližnjemu svome? wtf!? mislim, gdje po tebi počinje katoličanstvo ako ne počinje pripadanjem katoličkoj crkvi. a ako počinje imanjem moralnih vrijednosti, želiš li time poručiti nešto nama agnosticima i svim onim tamo muslimanima, budistima itd?

Ti govoris o necem sasvim desetom, necim sto ni nema veze sa Austrijom ni sa problemom Meldezettela o kojem smo ovdje govorili. Da, puno se ljudi deklarira vjernicima bez da su zaista vjernici. Licemjerje, slazem se i to meni nije nista draze nego tebi. Ali mi ovdje ne govorimo o takvima. Ja sam prvi koji se zalaze da se i u Hrvatsku uvede barem ovo sto je u Austriji a ne da se Crkva financira iz proracuna (dakle od strane svakog poreznog obveznika). Ali to ne znaci da problem vidim i u toj svoejvrsnoj "iznudi" koja se u Austriji prakticira. Za potrebe cenzusa/Meldezettela smatram da je bitno koliko se ljudi smatra vjernicima a ne koliko ljudi je voljno financirat Crkvu. To su za mene dva ipak odvojena pitanja. Cim to pitanje povezes sa placanjem onda vec iskrivljavas rezultat tog cenzusa. U medjuvremenu se to pitanje o vjeroispovjesti pretvorilu o pitanje o placanju Crkvi a zapravo se vise uopce ne zna kolik ima vjernika, kojih vjernika ili koliko nevjernika. :ne zna:
A mogli su samo postavit jos jedno pitanej za vjernike ("smatrate li se clanom institucije vjere kojoj pripadate?", ili tako nesto).

spishka
06.05.2012., 09:59
sorry, ali po toj logici moraš pitati ljude jesu li voljni financirati državu, a ne im naplaćivat porez po defaultu :ne zna:

za slučaj da si me krivo shvatio, pa da sažmem - u slobodnom svijetu dvajsprvog stoljeća, pripadanjem kojem se diči i austrija, nitko od tebe ne traži da svoja vjerska uvjerenja nosiš u nekakvoj knjižici (ili listiću). ako pak smatraš da je opstanak crkve koja se naziva katoličkom sastavni dio tvojeg vjerovanja, odnosno, smatraš se katolikom, a ne tek osobom koja vjeruje u određene moralne vrednote, država ima svako pravo reći da ona nije odgovorna za opstanak te tvoje zajednice, već da je to između tebe i tvoje crkve. ta ista crkva je zapravo jedna bitno suradljivija crkva od crkve u hrvatskoj i ne znam nikog tko je išao moliti oslobođenje od tog plaćanja (imavši nekakav jebeni razlog, a ne tek "treba mi to za cigarete") da isto nije dobio. sve u svemu, jedini koji se protiv toga bune su rekreativni hrvatski (i talijanski, donedavno i španjolski, al mislim da su i oni odjebali crkvu iz državnih poslova) katolici koji su se naučili tako izjašnjavati jer je to eto tak, moderno, a financiraju to sve jadne budale šta pošteno rade i ne znaju kud im sve porezi idu.

a ovi tvoji argumenti o iznudama i diskriminacijama i inim mudrolijama su mi suludi u kontekstu činjenice da se radi o DOBROVOLJNOM izjašnjavanju. ako je to iznuda, šta li je pak obavezno financiranje crkve iz državnog proračuna, pa to je čisti terorizam.

jadni austrijanci, možda da ih hrvati poduče vjerskim pravima i slobodama, ipak je temeljno ljudsko pravo da ti netko drugi plaća popa dok ti propovijedaš svoju moralnu superiornost svuda okolo :bang::facepalm:

FileExplorer
06.05.2012., 10:30
sorry, ali po toj logici moraš pitati ljude jesu li voljni financirati državu, a ne im naplaćivat porez po defaultu :ne zna:

Nenene, sasvim je jasno koje su obaveze i prava gradjana. Ako zivis u nekoj drzavi, podrazumijeva se da placas neke stvari vezane za funkcioniranje sustava. To proizlazi iz toga gdje zivis, to nije isto sto i izjasnjavanje o nacionalnosti ili vjeroispovjesti - to je stvar osjecanja.

za slučaj da si me krivo shvatio, pa da sažmem - u slobodnom svijetu dvajsprvog stoljeća, pripadanjem kojem se diči i austrija, nitko od tebe ne traži da svoja vjerska uvjerenja nosiš u nekakvoj knjižici (ili listiću).

Vidis, ja pak smatram da je bitno da drzava (pa i republika Austrija) itekako dobro zna koliko u drzavi zivi ljudi koji se osjecaju homoseksualci, koliko je ljudi koji se osjecaju ateistima, koliko je ljudi koji se smatraju Katolicima, muslimanima... smatram da rjesenje nije u tome da ljudi skrivaju svoja uvjerenja nego da ljudi budu slobodni da prema drzavi deklariraju svoja ta svoja uvjerenja. Ideja da netko krije svoje seksualnu orjentaciju/vjeroispovjest/nacionalnost... samo zato sto to za tobom povlaci i neku financijsku stetu - to je po meni nonsens. Tebi nije?

ako pak smatraš da je opstanak crkve koja se naziva katoličkom sastavni dio tvojeg vjerovanja, odnosno, smatraš se katolikom, a ne tek osobom koja vjeruje u određene moralne vrednote, država ima svako pravo reći da ona nije odgovorna za opstanak te tvoje zajednice, već da je to između tebe i tvoje crkve.

Cekcek. Daj pogledaj sto si napisala, ispada da je dilema koja ti postaljvas da ili ne deklariras svoja uvjerenja ili da smatram da je opstanak Crkve bitan. A gdje je treca opcija o kojoj ja citavo vrijeme govorim? Opcija da imam pravo deklarirat se kao XXX bez da iz te slobode deklariranja prozlazi i obaveza financiranja institucije? Zajednica/institucija i vjeroispovjesti nisu jedna te ista stvar. Kazes "drzava nije odgovorna za opstanak te moje zajednice", ali sta ako to nije moja zajednica? Zasto smatras da je u redu da mi se taj "zajednica/institucija" namece i to na nacin da moram placat nesto sa cime se ne slazem? Razumijem ja ideju poreza ali ako je porez direktno povezan sa (navodnom) slobodom deklariranja kao vjernik. Ja od drzave zelim da dozvoli gradjanima da se po seksualnoj orjenaciji/nacionalnosti/vjeroispovjesti deklariraju kako god se osjecaju i da to mogu ucinit bez da im se posalje uplatnica u ovisnosti od odgovora koji daju. :ne zna:

ta ista crkva je zapravo jedna bitno suradljivija crkva od crkve u hrvatskoj i ne znam nikog tko je išao moliti oslobođenje od tog plaćanja (imavši nekakav jebeni razlog, a ne tek "treba mi to za cigarete") da isto nije dobio. sve u svemu, jedini koji se protiv toga bune su rekreativni hrvatski (i talijanski, donedavno i španjolski, al mislim da su i oni odjebali crkvu iz državnih poslova) katolici koji su se naučili tako izjašnjavati jer je to eto tak, moderno, a financiraju to sve jadne budale šta pošteno rade i ne znaju kud im sve porezi idu.

Vjerovala ili ne, u Austriji postoji jako velik broj ljudi koji nije zadovoljan sa Crkvom. Jedino sto tim ljudima preostaje je da im uskrate financijsku pomoc za to sto rade - e ali ne moze jer ako im zelis uskratit financijsku pomoc onda se vise ne smijes deklarirat kao vjernik (iako i dalje jesi). Ideja da moras biti clan institucije samim cinom vjerovanja je nesto sto po meni nema veze sa sekularnom drzavom.

a ovi tvoji argumenti o iznudama i diskriminacijama i inim mudrolijama su mi suludi u kontekstu činjenice da se radi o DOBROVOLJNOM izjašnjavanju. ako je to iznuda, šta li je pak obavezno financiranje crkve iz državnog proračuna, pa to je čisti terorizam.

Napisao sam vec sto mislim o financiranju Crkve u Hrvatskoj pa se necu ponavljat. Da, za mene je iznuda ako ti netko kaze da se smijes istinito izjasnit o vjeroispovjesti samo ako to i platis, upravo na to se svodi to u Austriji. Eto, i religiju su sveli na biznis, plati pa "smijes vjerovat u Boga".
Tebi je to izgleda OK, meni nije. :kava:

spishka
06.05.2012., 11:24
Ideja da netko krije svoje seksualnu orjentaciju/vjeroispovjest/nacionalnost... samo zato sto to za tobom povlaci i neku financijsku stetu - to je po meni nonsens. Tebi nije?

da me ubiješ ja tebe ne shvaćam. šta austriju ili bilo koju državu boli neka stvar koliki postotak ljudi u zemlji smatra da je katolik, ako je država odlučila da te gluposti neće financirati? zaš ne bi onda na taj formular stavili i pitanja poput koja vam je omiljena tv serija, omiljena boja i kolko često režete nokte? po čemu je važnije znati tko je voljan reći da je katolik, pod uvjetom da se to ne plaća as opposed to znati tko je voljan reći da je katolik i platit? i ponovno, podcjenjuješ prave katolike u austriji. ljudi to uredno plaćaju i ne seruckaju okolo. to što mi hrvati imamo problema s katolicima kojima je problem sudjelovati u financiranju svojih popova, to je nešto ovak dosta kulturno specifično i vezano uz veliki katolički bum devedesetih, kad su svi postali katolici samim time što su bili hrvati, pa se sad s tom istom crkvom osjećaju povezani otprilike ko i s obitelji tuđman, al popovi su se u međuvremenu toliko duboko zavukli u svaku poru društva da ih ne možeš istjerat nego tamjanom. i uvođenjem plaćanja kakvo postoji u austriji.

stvar je zapravo jako banalna. ne sviđa ti se katolička crkva? nemoj biti katolik. probaj pravoslavlje. probaj budizam. probaj fino i kulturno sjedenje doma i promišljanje kozmičkih pitanja u privatnosti svojeg doma, a ne hodaj okolo i ne soli pamet drugima. šta, da bi se ti osjećao vjernikom, moraš moći to napisat na neki papir, i to državni, s po mogućnošću nekakvim dalekosežnim društvenim implikacijama (kad si rekao da je državi bitno da zna koliko vas je, šta državu briga ak ne očekujete nekakve povlastice jer vas je kakti puno)? super ti je ta vjera, nema šta, zvuči baš jako ko autohtoni hrvatski katolicizam :rofl:

plati da smiješ vjerovati u boga, ha ha, daj me nemoj, zvučiš pametno iz ostalih postova. prije plati pa seri okolo da si član organiziranog štovanja tog boga, jer logistika koja ti je iz nekog razloga potrebna mora od nečeg živjeti. ako ti ne treba logistika, onda ti ne treba niti naziv katolik. uostalom, primjećujem da si i ti zapravo prestao koristit pojam katolik, i govoriš vjernik ili kršćanin. e pa, napiši lijepo vjernik u meldezettel i vjeruj mi, neće ti doć nikakva uplatnica od katolika, svi sretni, vuk sit i ovce na broju.

FileExplorer
06.05.2012., 12:16
da me ubiješ ja tebe ne shvaćam. šta austriju ili bilo koju državu boli neka stvar koliki postotak ljudi u zemlji smatra da je katolik, ako je država odlučila da te gluposti neće financirati?

Pa ako ih ne interesira onda neka izbace pitanje u Meldezettelu. Ja osobno smatram da bi drzava trebala znat KOLIKO ljudi u zemlji kako "dise". Ne radi nekakvog populizma vec zato sto je vlast ipak servis gradjanima. A kako ces servirat gradjane ako ne znas kako "disu"?

zaš ne bi onda na taj formular stavili i pitanja poput koja vam je omiljena tv serija, omiljena boja i kolko često režete nokte? po čemu je važnije znati tko je voljan reći da je katolik, pod uvjetom da se to ne plaća as opposed to znati tko je voljan reći da je katolik i platit?

Karikiras. Ustav je takav kakav je i vlada ima obavezu vodit racuan o tim stvarima. Omiljene serije i slicno nije nista sto je vezano za ljudska ili ustavna prava.

i ponovno, podcjenjuješ prave katolike u austriji. ljudi to uredno plaćaju i ne seruckaju okolo. to što mi hrvati imamo problema s katolicima kojima je problem sudjelovati u financiranju svojih popova,

Ma ne govorim o Hrvatima, govorim o Austrijancima (ne imigrantima). Ja sam zivio u Austriji i zaista ne lazem kad govorim da znam jako puno ljudi koji nisu zadovoljni Crkvom i koji je ne zele financirat. Neki su se ispisali, neki nisu jer im je nepojmljivo da moraju tajit da su vjernici.

stvar je zapravo jako banalna. ne sviđa ti se katolička crkva? nemoj biti katolik.

Ne znam jesi li vjernik ili nisi, ali cini mi se da ti poistovjecujes vjeru u Boga sa vjerom u instituciju. Za tebe je to jedno te isto ili barem nesto sto povlaci jedno za drugim. U tome grijesis.

Mnogim vjernicima je vjera u Boga nesto puno vece od institucije ili zajednice. Austrijski zakoni to ne razumiju i to poistovjecuju. Nase da niti ne spominjem.

šta, da bi se ti osjećao vjernikom, moraš moći to napisat na neki papir, i to državni, s po mogućnošću nekakvim dalekosežnim društvenim implikacijama (kad si rekao da je državi bitno da zna koliko vas je, šta državu briga ak ne očekujete nekakve povlastice jer vas je kakti puno)? super ti je ta vjera, nema šta, zvuči baš jako ko autohtoni hrvatski katolicizam

Gle Spishka, ja sam legalist i ako ti Ustav daje pravo da se opredjelis kao ateist, vjernik, homoseksualac, heteroseksualac... nije uopce bitno pitanje "zasto bi se netko uopce izjasnjavao" nego je bitno pitanje koliko je to izjasnjavanje zaista slobodno. Za mene je licemjerje da drzava pita nekog za vjeroispovjest/seksorjentaciju, govori ti da imas slobu rec sto god zelis a onda ako das "krivi" doc ti mahat sa uplatnicom. Ne znam cemu ta spika sa polvasticama, to niti nisam trazio niti ocekujem i ne kuzim cemu ta tvoja ratobornost. Napisao sto smatram losim i licemjernim i sto dovoim u pitanje iz konteksta ustavnosti, ti zabrijala na nesto sasvim deseto o cemu ja nisam ni pricao. Tako da zaisat ne vidim smisla pricat o nekakvom "autohtonom hrvatskom katolicizmu". Ja govorim o austrijskom Ustavu i slobodi izjasnjavanja. Tako svejedno jel se radi o vjeri ili seksualnoj orjentaciji. Ajde ti molim te zaboravi ovo sa vjerom nego mi iskreno odgovori jel bi ljudi u ovisnosti o svojoj seksualnoj orjentaciji trebali placat vise ili manje poreza? Ja se mozda i mogu slozit s tobom da bi bilo najbolje uopce ne postavljat pitanja vezana za vjeru ili orjentaciju, ali meni je suludo da ako ta pitanja vec postoje, da odgovori na ta pitanja za sobom povlace i nekakvu obavezu placanja.

plati da smiješ vjerovati u boga, ha ha, daj me nemoj, zvučiš pametno iz ostalih postova. prije plati pa seri okolo da si član organiziranog štovanja tog boga, jer logistika koja ti je iz nekog razloga potrebna mora od nečeg živjeti.

Bojim se da ti uopce ne razumijes o cemu ja govorim. Ja i govorim o tome da nikakva logistika nije potreba. Ama bas nikakva. Ako bih zelio koristit logistiku onda smatram da bih imao i obavezu financirat tu logistiku i ne bih imao nista protiv da se moram uclanit u takvu instituciju. Ali da meni netko sugerira jesam li ja "dobar" ili "los" vjernik jer financiram ili ne financiram tu logistiku - to je teski idiotizam, tim prije ako takvo vrednovanje dolazi od strane drzave koja za sebe tvrdi da je sekularna.

Skattemus
06.05.2012., 12:40
Molim vas da raspravu o religiji premjestite na odgovarajuci podforum.

spishka
06.05.2012., 12:45
gdje ti tu vidiš raspravu o religiji, raspravljamo o austrijskom sustavu naplaćivanja crkvenog poreza i tome krši li to nekakve ustavne slobode ili ne :ne zna:

FileExplorer
06.05.2012., 12:54
gdje ti tu vidiš raspravu o religiji, raspravljamo o austrijskom sustavu naplaćivanja crkvenog poreza i tome krši li to nekakve ustavne slobode ili ne :ne zna:

Spishka, ono sto ja govorim nije direktno vezano za religiju. Skatemuss ce vjerojatno ionako dozvolit diskusiju samo ukoliko se ne vrtimo oko religije nego upravo oko tih ustavom zagarantiranih sloboda. Dakle sto se mene tice mozemo govorit i samo o slobodi izjasnjavanja seksualne orjentacije prema drzavi. Ne govorim dakle o paradama ili o preseravanju prema susjedima.

Govorim o smislu da drzava zna koliko je u drzavi homoseksualaca - odnosno postoji li uocpe opravdana potreba Autrije da zna koliko u drzavi zivi homoseksualaca a koliko heteroseksualaca. Ko sto rekoh, mogao bih se slozit sa time da ta pitanja nemaju sta trazit u Meldezettelu.

No pored toga, pokrece se i pitanje ako vec postoji to pitanje od strane drzave, treba li odgovor na to pitanje za sobom povlacit i neke obaveze placanja. To je ono oko cega se nas dvoje ne slazemo. Za mene bi i odgovor homoseksualac trebalo biti besplatno a ne da mi drzava kaze da ako sam ja homoseksualac da ja zapravo moram financirat LGBT (ili kako se vec zovu) udruge iako ja te udruge mozda uopce ne podrzavam ili ne trebam.

Ja se zalazem za sekularnu i otvorenu drzavu i drzavu u kojoj postoji pravo izjasnjavanja (ne preseravanja) bez da se to pravo mora placat u odnosu na odgovor.

E sad, nase neslaganje se ocito svodi oko toga sto ja smatram da se pitanjem o seksualnoj orjentaciji (ili religiji) i iskreno izjasnjavanje po tom pitanju za sobom automatski automatski povlaci i obavezu/neobavezu placanja institucije/zajednice. To je za mene nonsesns, koliko sam shvatio to tebi nije nonsens, ili? Cenzus bi po meni trebalo biti nesto na sto ljudi mogu iskreno odgovarat, bez bojazni placanja jer je smisao censuza da se stekne iskrena slika o drustvu.

spishka
06.05.2012., 13:34
ja ću još samo reći da homoseksualci nemaju svoju zajednicu sa zgradama i zaposlenicima koje treba odnekud financirati i da mi i dalje nije ni izbliza jasno o čemu ti pričaš, a nije ni austrijskom zakonodavcu, tak da ovo baš i nema nekog smisla...

FileExplorer
06.05.2012., 13:43
ja ću još samo reći da homoseksualci nemaju svoju zajednicu sa zgradama i zaposlenicima koje treba odnekud financirati i da mi i dalje nije ni izbliza jasno o čemu ti pričaš, a nije ni austrijskom zakonodavcu, tak da ovo baš i nema nekog smisla...

Mislim da se ne razumijemo.

Ja se zalazem za sekularnu drzavu (dakle bez financiranja Crkve iz proracuna) i drzavu u kojoj svatko smije imat pravo izjasnit se o svojem vjerskom, seksualnom i nacionalnom opredjeljenju - bez da samo izjasnjavanje za sobom povlaci i obaveze placanja. Znaci bez obzira jel DRZAVI kazes da si homoseksualac, da si ateist, vjernik, hrvat... da ti ne posalju odmah uplatnicu.

Mene osobno nije briga jel LGBT ili vjerske udruge/institucije/zajednice imaju svoje zgrade ili zaposlenike. Mene se to uocpe ne tice jer se ja ne moram identificirat sa tim zajednicma i ne vidim da bi clanstvo moralo biti obavezno - mi govorimo o oorjenatciji a ne o clanstvu. Ja se jednostavno zalazem za apsolutnu slobodu orjentacije i misli i pod time podrazumijevam neobavezu placanja samo na temelju orjentacije ili vjere. Ti se sa mojim misljenjem ocito ne slazes, ne kuzim tocno kojim argumentima ali u duhu tolerancije se mogu pomirit s time da imamo razlicite svjetonazore i da se ne mozemo oko svega slozit. :ne zna:

spishka
06.05.2012., 13:49
meni je to tvoje ko da želiš biti član knjižnice, ali ne bi plaćao članarinu, a onda kad ti netko kaže isuse jednostavno nemoj biti član, nek ti prijatelji posuđuju knjige ili ih kupi u dućanu, onda kažeš da ti država ne dopušta da se izjasniš ko ljubitelj knjige.
i onda ti ja kažem nitko ti nije rekao da se ne smiješ izjašnjavat kao ljubitelj knjige, ali knjižnica ima svoje operativne troškove i red je da u njima sudjeluješ ako želiš koristiti usluge knjižnice, a ti veliš ne, to država iznuđuje novac od tebe na temelju tvoje ljubavi prema čitanju.

ti si iz nekog razloga uvjeren da je članstvo u knjižnici ključni aspekt ljubavi prema knjizi, toliko ključan da država mora o tome vodit statističke podatke i ne ih umjetno kvariti naplaćivanjem članarine :ne zna: iako država nema nikakve veze s knjižnicom, bogu fala :rofl: samo te lijepo kad dođeš pita koje knjižnice želiš biti član i onda lijepo proslijedi tvoje podatke tvojoj odabranoj knjižnici na daljnju obradu.

FileExplorer
06.05.2012., 14:01
meni je to tvoje ko da želiš biti član knjižnice, ali ne bi plaćao članarinu,

Nene, ja zelim moc volit knjizevnost ali da ne moram ujedno bit i clan knjiznice - to su za mene odvojene stvari. To bi bila ispravna usporedba.

a onda kad ti netko kaže isuse jednostavno nemoj biti član, nek ti prijatelji posuđuju knjige ili ih kupi u dućanu, onda kažeš da ti država ne dopušta da se izjasniš ko ljubitelj knjige.

Bojim se da namjerno ne zelis razumjet o cemu govorim. Ja govorim o slobodama definirane Ustavom, pravu na opredjeljenje/izjasnjavanje. Ja ne zelim bit clan ali ne postoji mehanizam da se odreknes clanstva bez da i sloboda opredjeljenja bude usutkana. Razumijes paradoks o kojem govorim? Drzava mi daje pravo da citam knjige koliko god ocu ali kad bi mi drzava propisala da ako kazes da citam knjige ujedno budem i clan knjiznice makar nemao veze sa knjiznicama - meni je to vrlo dubiozno.

i onda ti ja kažem nitko ti nije rekao da se ne smiješ izjašnjavat kao ljubitelj knjige, ali knjižnica ima svoje operativne troškove i red je da u njima sudjeluješ ako želiš koristiti usluge knjižnice, a ti veliš ne, to država iznuđuje novac od tebe na temelju tvoje ljubavi prema čitanju.

Ali ja uopce ne zelim koristit usluge knjiznice! Knjiznica nema nikakav trosak od mojeg citanja, ja knjige konzumiram na drugi nacin. Naravno da bi obaveza placanja bila opravdana kada bih ja zelio koristit usluge, ali govrim u pravo o slucaju da ne zelim i nemam potrebu.

ti si iz nekog razloga uvjeren da je članstvo u knjižnici ključni aspekt ljubavi prema knjizi, toliko ključan da država mora o tome vodit statističke podatke

Nenene, pogledaj jos jednom sto sam napisao. Napisao sam da bi mi bilo prijvatljivo da me drzava onda uopce ne pita jel volim knjizevnost ili ne. U totalno sekualrnoj drzavi bi zaista trebalo bit nebitno koliko je vjernika a koliko nevjernika, bojim se da je Austrija jos daleko od toga i smatram da bi za drzavu bila korisna informacija znati koliko ljud ne vjeruje u Boga (rekao bih da taj broj raste), ali koliko je clanova Crkve - to bi trebala biti stvar Crkve i clanova i ne vidim zasto bi se tu drzava trebala mijesat svojim zakonima.

BTW, ne znam jesi li ovo vidjela:

http://www.oe24.at/oesterreich/politik/Kirchensteuer-auch-bei-Austritt/51739627

spishka
06.05.2012., 14:08
sorry, ali sereš. sve se svodi na to da austriji, meni i vjerujem većini ljudi u civiliziranom svijetu riječ katolik znači "član katoličke crkve" a ne i "moralno superioran pojedinac" što se da zaključiti iz tvog inzistiranja na tome da postoji nekakvo bivanje katolikom nepovezano s članstvom u toj ORGANIZACIJI, to je organizacija pobogu, otprilike ko i političke stranke - ima istu egzistencijalnu opipljivost. jel netko hadezeovac ako se slaže s određenim točkama njihovog programa, nije, moraš se učlanit, i u fakin crkvu se moraš učlanit i eto, austriji je dosta da se prijaviš tako u meldezettel, u čemu ja ne vidim ništa sporno, to oš ti plaćat članarinu il ne dogovaraš se s crkvom pojedinačno, kako možeš to uopće uspoređivati sa seksualnom orijentacijom - seksualnu orijentaciju nekakvu imaš, biološki dano. ne moraš biti vjernik nikakve organizirane crkve. ako nisi vjernik koji je ujedno i član katoličke crkve, onda ne hodaj okolo i ne govori da si katolik i sve pet :ne zna: mislim, faakt ne kužim ni izdaleka kako si ti došao na ustavne slobode. imaš ustavnu slobodu ne bit katolik, šta u hrvatskoj jedva da imaš, ergo, 12 bodova za austriju.

a ovo što si linkao je logična posljedica ovakvog katoličanstva koje reklamiraš. svi bi bili katolici, a crkvu nek financira dragi bog. nas nekatolike savršeno boli neka stvar oće li oni sutra propast, ali zato nas je bog blagoslovio vama katolicima koji ste OGROMNI vjernici i treba vam ta crkva da biste se imali oko čega okupljati ali ne biste plaćali danak svojoj crkvi jer vam to krši nekakve ustavne slobode.

bottom line - oćeš se molit u golemom dvorcu, plaćaj za njegovo održavanje, oš se molit doma, odlijepi se od pojma katolik i živi sretno dalje. izvan hrvatske nije to nikakva sramota.

FileExplorer
06.05.2012., 15:07
sorry, ali sereš.

Ne znam cime sam te do uvrijedio, ali zamolio bih te za malo kulturniji nivo diskutiranja.

sve se svodi na to da austriji, meni i vjerujem većini ljudi u civiliziranom svijetu riječ katolik znači "član katoličke crkve" a ne i "moralno superioran pojedinac"

Na znam na temelju cega ti dajes sebi pravo da tumacis kome sta religija znaci, ali ja i govorim bas o tome da bi te stvari trebale biti predmetom slobodnog izrazavanja. Ne kuzim o kakvom "moralno superiornom pojedincu" govoris, zasto govoris o vjerniku kao moralno superiornom pojedincu? :confused: To kako se netko deklarira nema veze s time, pa cak ni to jel netko vjeruje u Boga ili ne. Medju moralnim i nemoralnim ljudima ces nac i vjernike i nevjernike.

što se da zaključiti iz tvog inzistiranja na tome da postoji nekakvo bivanje katolikom nepovezano s članstvom u toj ORGANIZACIJI, to je organizacija pobogu

Ne mogu ulazit u tvoju (ne)religioznost, ali za mene vjera u Boga nije vjera/clanstvo u organizaciji. "Vjera u Boga" je upravo ono sto te 3 rijeci znaci, ni vise ni manje. :ne zna:
Kao sto ni neciji ateizam ne znaci da je clan ateisticke organizacije, smatram da se ni u slucaju drugih religija to ne bi trebalo nametat - niti se ne namece.

, otprilike ko i političke stranke - ima istu egzistencijalnu opipljivost. jel netko hadezeovac ako se slaže s određenim točkama njihovog programa, nije, moraš se učlanit

Dobro da si spomenula taj primjer. Ustav naime propisuje slobodu izbora politicke stranke, bez da moras biti i clan te stranke (i placat clanarinu). A to je cak i ekstremniji slucaj jer na izborima biras stranku a ne nuzno svjetonazor.

, i u fakin crkvu se moraš učlanit i eto

OK, to je tvoj stav. Ja osobno vise zagvoaram sekularnu drzavu u kojoj se ne namece clanstvo u Crkvi. Mozda da se dogovorimo da se ne slazemo i svako svojim putem jer nemam dojam da cu ja tebe uvjerit u svoje misljenje niti ti mene u svoje.

, austriji je dosta da se prijaviš tako u meldezettel, u čemu ja ne vidim ništa sporno

Ako ne vidis nista sporno u sadasnjoj formulaciji, mozda da oggovors zasto smatras da je sadasnje pitanje u redu a ne recimo pitanje "jeste clan neke vjerske institucije/zajednice?". Meni je jasno zasto Crkva zeli da stoji ona forma koja stoji ali ne vidim smisla u tome sto te pitaju jedno a zapravo ti namecu nesto sasvim drugo.

, to oš ti plaćat članarinu il ne dogovaraš se s crkvom pojedinačno

:confused:
Ne, ne mozes dogovarat. Sta ti mislis da mozes napisat Crkvi pismo "postovani, ajmo se dogovrit da ja ne placam clanarinu"? Ne, Crkva u Austriji ima zakonsko pravo od tebe trazit clanarinu iako nikad nisi postao clanom te Crkve.

, kako možeš to uopće uspoređivati sa seksualnom orijentacijom - seksualnu orijentaciju nekakvu imaš, biološki dano.

Kakve veze ima sto ti je biloski dano a sto nije? Ustav o kojem ja govorim uocpe ne razlikuje po tome po cemu ti te kategorije razlikujes.

da se podsjetimo:

Die Religionsfreiheit ist ein Grund- und Menschenrecht. Sie besteht vor allem in der Freiheit eines Menschen, seine Glaubensüberzeugung oder ein weltanschauliches Bekenntnis frei zu bilden und seine Religion oder Weltanschauung ungestört auszuüben sowie ihren Gesetzmäßigkeiten entsprechend zu handeln, einschließlich dafür zu werben, einer Religions- oder Weltanschauungsgemeinschaft anzugehören. Hierzu gehört auch die Freiheit, kultische Handlungen frei auszuüben (Kultusfreiheit). Zur Religionsfreiheit gehört auch die Freiheit von Religion, somit die Freiheit eines Menschen, keiner Religion angehören zu müssen.

Znas Njemacki pa necu prevodit, ali obrati paznju da se govori o "slobodi da se pripada zajednici". Nigdje ne pise da se zajednici mora pripadat niti igdje pise da vjersko uvjerenje/prakticiranje za sobom povlaci i obavezu pripadanja zajednici.

ne moraš biti vjernik nikakve organizirane crkve. ako nisi vjernik koji je ujedno i član katoličke crkve, onda ne hodaj okolo i ne govori da si katolik i sve pet

Ma ne brini ti za mene, tim prije sto ja niti ne govorim okolo sto sam. Ja govorim o problemu sto ne smijes drzavi rec jel vjerujes u Boga bez da budes siguran da ti nece stic uplatnica. Za tebe je mozda rjesenje to da se vjerska orjentacija pocne skrivat (kao sto se i seksualna, barem donedavno, skrivala), ja problem ipak dozivljavam malo dublje.

a ovo što si linkao je logična posljedica ovakvog katoličanstva koje reklamiraš. svi bi bili katolici, a crkvu nek financira dragi bog.

Upravo suprotno. Smatram da bi se Crkva trebala financirast od strane ljudi koji Crkvu podrzavaju a ne onih koji je ne podrzavaju. Ako Crkva povuce neke pogresne poteze (pedofilija, homoseksualizam...) onda neka i snosi posljedice za svoje greske, ali neka sa sobom ne povlaci i ljude koji sa time nemaju apsolutno nista i koji te postupke osudjuju - ali zele i dalje moc rec da vjeruju u Boga.

nas nekatolike savršeno boli neka stvar oće li oni sutra propast,

A zasto mislis da je mene briga? Mozda ti je promaklo, ali ni ja nisam simpatizer ovakve Crkve.

ali zato nas je bog blagoslovio vama katolicima koji ste OGROMNI vjernici i treba vam ta crkva da biste se imali oko čega okupljati ali ne biste plaćali danak svojoj crkvi jer vam to krši nekakve ustavne slobode.

Gle, ovo mozda fakat najbolje da prebacis na prikladan forum jer imam dojam da imas problem sa onima koji se izjasnjavaju Katolicima. Ja mogu branit svoje stavove i svoja uvjerenja. Ne vidim smisao da ti budem nekakav ispusni ventil za nesto sa cime nemam veze. Ko sto rekoh, meni Crkva ne treba da bi bio vjernik. Ali treba mi ono sto mi Ustav kao garantira - slobodu da ne moram od skrivat svoje uvjerenje. Meni je jasno da su svi zakoni prilagodjeni tome i da drzava dokumetn koji sam ja potpisao i predao drzavi oni de facto prosljedjuju Crkvi, ali za mene je citava ta sheam u Austriji vrlo dubiozna, za mene to nije sekularizam kakav prizeljkujem.

bottom line - oćeš se molit u golemom dvorcu, plaćaj za njegovo održavanje, oš se molit doma, odlijepi se od pojma katolik i živi sretno dalje. izvan hrvatske nije to nikakva sramota.

Meni se cini da ti nikako ne mozes prihvatit moj stav da se mora moc vjerovat u Boga (bez da to moras krit od drzave) bez da budes clan neke institucije. Sve ove tvoje postapalice i karikiranja su neke varijacije na to neprihvacanje mojeg stava. Pokusavam ti objasnit svoju argumentaciju, ako ju ne mozes shavit il prihvatit, nista strasno. Ne moras mi govorit da serem i sprdat se na taj nacin. Mislim, valjda smo odrasli ljudi, ne moraju se svi slagat s tobom. Ja tvoja prava ne zelim ogranicit ali imam dojam da ti moja kao zelis i da mi uvjetujes vjeroispovjest nekakvmi clanstvom, kao da bi najradije da nitko u nista ne vjeruje i da svi odemo u podzemlje. :ne zna:

spishka
06.05.2012., 20:30
joj daj. onda piši u meldezettel "vjerujem u boga", a ne da si rimokatolik i ništa ti se neće dogoditi. ti tu sad u te traktate skrivaš činjenicu da imaš bitno veće probleme s ljudima koji misle da tko god treba državnu potvrdu da je rimokatolik može baš svojoj rimokatoličkoj crkvi plaćat i članarinu od eventualnih problema koje ja imam s katolicima. šta mene briga, meni su katolici jednako bitni u životu ko i jehovini svjedoci i sljedbenici siniše vuce, ja se nisam nikad izjasnila ko katolik i ne dolaze mi nikakvi računi doma, a dok ti tu pišeš čitave filozofske traktate, ja ti ispočetka ponavljam samo jedno i bitno:

kȁtolīk m
kat.
1. sljedbenik katoličke vjere, onaj koji je kršten u katoličkoj vjeri, pripadnik Rimokatoličke crkve
2. onaj koji živi u skladu s učenjem Rimokatoličke crkve

učenje katoličke crkve je da se daje novac istoj, tak da nemoj ni pokušat sad krenut u filozofiranje o razlici između 1 i 2.

nećeš bit član crkve, ne moraš. ustavna sloboda sam takva.

FileExplorer
06.05.2012., 21:06
joj daj. onda piši u meldezettel "vjerujem u boga", a ne da si rimokatolik i ništa ti se neće dogoditi.

Ti stvarno mislis da se ovdje radi o meni?

ti tu sad u te traktate skrivaš činjenicu da imaš bitno veće probleme s ljudima koji misle da tko god treba državnu potvrdu da je rimokatolik može baš svojoj rimokatoličkoj crkvi plaćat i članarinu od eventualnih problema koje ja imam s katolicima.

I stvarno mislis da se ovdje radi o tebi ili tvojim problemima? Ocito drugacije tumacimo slobodu vjeroispovjesti, za mene sloboda vjeroispovjesti ne bi smjela povlacit obavezu placanja, ti ocito u tome ne vidis problem. U tome se nas dvoje razlikujemo i ne vidim smisao da to ikako drugacije pokusas okrenut i pokazat. Stvarno smatram da nema smisla da ti mene napadas i da mi govoris da serem, pomiri se da imamo razliciti stav ili tumacenje ustavom garantiranih sloboda. :ne zna:

šta mene briga, meni su katolici jednako bitni u životu ko i jehovini svjedoci i sljedbenici siniše vuce, ja se nisam nikad izjasnila ko katolik i ne dolaze mi nikakvi računi doma, a dok ti tu pišeš čitave filozofske traktate, ja ti ispočetka ponavljam samo jedno i bitno:

učenje katoličke crkve je da se daje novac istoj, tak da nemoj ni pokušat sad krenut u filozofiranje o razlici između 1 i 2.

nećeš bit član crkve, ne moraš. ustavna sloboda sam takva.

E draga spishka, kada bi se samo ustavni i zakonski sporovi rjesavali citatom iz nekog rjecnika i kad bi rjecnik imao vecu tezinu od Ustava...
Evo ti literatura slucaja iz 2009 (doduse iz Njemacke) koji je cak i radikalniji jer taj strucnjak za crkveno pravo zeli istupit iz Crkve ali da ostane clan. Zvuci kao oksimoron ali slucaj je prilicno kompleksan i presudje jos uvijek nema:

http://de.wikipedia.org/wiki/Hartmut_Zapp#Kritik_an_der_Verwaltungspraxis_von_K irchensteuererhebung_und_Kirchenaustritt_in_Deutsc hland

spishka
07.05.2012., 11:44
imaš pravo, ovdje se radi o problemu od monumentalne kozmičke važnosti, oprosti što ga ni ja ni austrijsko zakonodavstvo nismo uspjeli shvatit dovoljno ozbiljno. suosjećam sa svima čija je prava austrija bezočno pogazila ne prepoznavši koliko strašne i nepovratne štete ovakav sustav čini onima koji su katolici, ali nisu katolici.
a formalističke svađe između popova i besposlene pastve, ajme, nema boljeg štiva, već hitam to proučiti. on želi istupiti, ali ostati član! ajme! mislim da je krajnji trenutak da međunarodni sud za ljudska prava obustavi sve drugo što radi i pozabavi se tim, jer dok ne dobijemo odluku o tome, nije jasno može li čovječanstvo dalje!
ima ljudi koji vjeruju da nas avioni zaprašuju kemikalijama. ne znači da se država mora posvetiti ama baš svakoj gluposti koje se netko negdje sjeti. jao, šta više čitam ovo, to više cijenim austriju što se ne zajebava s tim i što prepušta crkvi da se sama bavi svojim sljedbenicima i njihovim emocionalnim potrebama.

freedomboka
13.05.2012., 23:17
Bok svima

Nov sam ovdje imam jedno pitanje ili cak vise :D

Prije 6 mjeseci resio sam da se udam ja sam iz HR a cura iz AU rodjena ovde u KT , ima drzavljanstvo prije 3 dana sam saznao da cu biti tata :D :D :D

E sad krecu problemi zbog posla njenog ima oko 1400 eura ali posto ce sad nece raditi posao šefice morace nesto drugo stim i manje sati i placa manja ....
Znaci i ako polozim sad A1 na goethe-u mora ona imat placu netto 1221 da bi me mogla uzdrzavat sta ako nebude imala toliku placu ???? ŠTA ONDA :503:

Koje sve papire trebam ako neko tocno zna ???? :rolleyes:

A i neznam nista koliko je tezak A1 ucim sad dosta isao sam na 6 sati SAMO JBG kod profesorice njemackog , i ucio na www.livemocha.com.....

HVALA AKO NEKO MOZE POMOCI

imam ispit za 60 sati u ZG :(((((((((( i bojim se da nepadnem , mislim da znam dosta za ispit ali eto :(((((((((((((((((((((((((((((((

FileExplorer
14.05.2012., 08:02
Prije 6 mjeseci resio sam da se udam ja sam iz HR a cura iz AU rodjena ovde u KT , ima drzavljanstvo prije 3 dana sam saznao da cu biti tata :D :D :D

E sad krecu problemi zbog posla njenog ima oko 1400 eura ali posto ce sad nece raditi posao šefice morace nesto drugo stim i manje sati i placa manja ....
Znaci i ako polozim sad A1 na goethe-u mora ona imat placu netto 1221 da bi me mogla uzdrzavat sta ako nebude imala toliku placu ???? ŠTA ONDA :503:

Koje sve papire trebam ako neko tocno zna ???? :rolleyes:

Tesko je citat tvoj niz slova :D

Dao si jako malo informacija a i ne kuzim - kazes da "ima oko 1400 eura", pa ako zatrazite papire onda je bitno koliko trenutno ima placu a ne koliko ce imat kad ce ic u Karenz. Jesi li proucio:

http://www.migration.gv.at/de/formen-der-zuwanderung/dauerhafte-zuwanderung-rot-weiss-rot-karte/familienzusammenfuehrung.html

Ako u trenutku podnosenja zahtjeva zaradjuje preko € 1.221,68, problema mislim da ne bi trebalo bit. Uostalom, to se odnosi na "Drittstaatsangehörige", a Hrvatska to nece jos dugo bit (sto naravno ne znaci da ce se i radna dozvola dobivat automatizmom - nece vjerojatno do 2020).

freedomboka
14.05.2012., 09:21
Pa tesko citat niz slova kad nespavam dobro zbog A1 ispita :)) , zaspo sinoc u 5 i sad usto koma ..
Pa rekli su joj 3 zadnje place i moram A1 poloziti sutra :D nadam se da ocu ..

A sta ako nema toliku placu ????

HVALA FEXPLORER

FileExplorer
14.05.2012., 09:33
Pa tesko citat niz slova kad nespavam dobro zbog A1 ispita :)) , zaspo sinoc u 5 i sad usto koma ..
Pa rekli su joj 3 zadnje place i moram A1 poloziti sutra :D nadam se da ocu ..

A sta ako nema toliku placu ????

Ne znam, ne bih ti htio nista pogresno rec. Pise: "Drittstaatsangehörige... Die Richtsätze betragen für das Jahr 2012 für Alleinstehende € 814,82, für Ehepaare € 1.221,68". Meni sad nije totalno jasno, "Drittstaatsangehörige" si ti a ne tvoja supruga, onako na prvi pogled mi se cini da je dovoljno da ti nadjes posao kojim zaradjujes € 814,82 ili da vas dvoje zajedno zaradjujete € 1.221,68. Znaci trebalo bi bit dovoljno da onda ti nadjes neki posao (odnosno garanciju za posao) u iznosu koji bi pokrio razliku do € 1.221,68. Vjerojatno moze proc i geringfügig beschäftigt, takve poslove bi relativno lako mogao nac jer je brutto = netto. Znaci dovoljno bi bilo npr nac restoran u kojem bi prao tanjure 10 sati u tjednu po 9 eura po satu. Tako ja to nekako zamisljam ali stvarno nemam iskustva sa time.

freedomboka
14.05.2012., 12:45
Jel mi mozes reci sta za a1 fexplorer ???? ILI NEKO BITTE :D

FileExplorer
14.05.2012., 13:03
Jel mi mozes reci sta za a1 fexplorer ???? ILI NEKO BITTE :D

Ne kuzim tocno sto te zanima u vezi ispita, ali pogledaj malo na ovom forumu (ima valjda vise topica vezanih za ispit):

http://www.auslaender.at/forum/auslaender-beratungsforum/6735-a1-google-page-ranking%C3%BCfung.html

pera detlic
14.05.2012., 22:57
Zanima me dali je moguce doci do boravisne vize za austriju,vencan sam sa srpkinjom koja ima trajni boravak u sbg tacnije,posto su provere papira detaljne a pasos mi nije bas uredan dali je moguce doci drugim putem do boravisne vize tj da se zazmuri na pojedine stvari,ako ima neko ko je imao iskustva ili poznaje nekoga takvog da mi kaze kako i koliko se mora plaiti za tako nesto

hondacivic
18.05.2012., 17:50
Pozdrav svima,
Molio bih za savjet/pomoc oko unfall-versicherung u AT.Naime imao sam unfall u slobodno vrijeme,tocnije motorrad-unfall,slomio sam nogu pri tome unfallu.To sam sve prijavio kod RBK,jer kod njih mi je versicherung,e sad je pitanje:Sto dalje?Neki savjet ako mi neko moze preporuciti?

Pozzz svima...
Zahvaljujem na odgovorima

TimothyM
03.06.2012., 15:22
Da li netko zna koliko se mjeseci u Austriji smije voziti auto sa stranim registracijama? Kolega mi radi 6 mjeseci godišnje u Austriji, austrijsko osiguranje je skuplje, a pitanje je i dali ostalih 6 mjeseci taj auto smije koristiti u Hrvatskoj?

vega0103
03.06.2012., 16:22
Da li netko zna koliko se mjeseci u Austriji smije voziti auto sa stranim registracijama? Kolega mi radi 6 mjeseci godišnje u Austriji, austrijsko osiguranje je skuplje, a pitanje je i dali ostalih 6 mjeseci taj auto smije koristiti u Hrvatskoj?

Mjesec dana samo mozes vozit auto sa stranim registracijama.Ako imas hauptwohnsitz u austriji, a dokažu ti da imas auto tamo duze od mjesec dana mogu te globit.

FileExplorer
03.06.2012., 18:16

(dugorocna) pravila su slicna kao i u RH.
Napisao si da 6 mjeseci godisnje radi u Austriji, ali nije vidljivo jel drugih 6 mjeseci radi u Hrvatskoj. Imamo topic (http://www.forum.hr/showthread.php?t=440657) o voznji stranih tablica u Hrvatskoj. Ukratko, ako taj tvoj kolega radi 6 mjeseci u Austriji a 6 u Hrvatskoj (dakle placa doprinose i u jednoj i u drugoj drzavi, onda je jako komplicirano i napatit ces se da nadjes konkretan odgovor). Ako doprinose placa samo u Austriji i jos ako tamo zivi i zaradjuje za krih onda je jasno da mora prebacit auto na austrijske tablice ali takav auto onda i smije vozit po RH.

Nego, austrijanci bi trebali priznat nas "bonus" (ukoliko nije manipuliran), mozda razlika u cijeni osiguranja i nije toliko velika. Mozda je razlika u porezu. Pogledaj ova low-cost osiguranja, recimo ovo (https://www.zurich-connect.at/berechnung/autoversicherung).

Isto tako uzmi u obzir i to da su cijene poreza u RH razlicite od mjesta do mjesta, Zagreb je skuplji od Bjelovara i slicno. Po novom mozes prijavit auto u mjestu u kojem uopce ne zivis.

DrSigmundFreud
03.06.2012., 18:46
Zanima me dali je moguce doci do boravisne vize za austriju,vencan sam sa srpkinjom koja ima trajni boravak u sbg tacnije,posto su provere papira detaljne a pasos mi nije bas uredan dali je moguce doci drugim putem do boravisne vize tj da se zazmuri na pojedine stvari,ako ima neko ko je imao iskustva ili poznaje nekoga takvog da mi kaze kako i koliko se mora plaiti za tako nesto

sad sam tek ovo pročito i dolazim do zaključka da je nama ovdje bolje da figure ko ti ostanu u srbiji

takvih sa "neurednim pasošima" ima ovdje za izvoz :mad:

TimothyM
04.06.2012., 15:44
(dugorocna) pravila su slicna kao i u RH.
Napisao si da 6 mjeseci godisnje radi u Austriji, ali nije vidljivo jel drugih 6 mjeseci radi u Hrvatskoj. Imamo topic (http://www.forum.hr/showthread.php?t=440657) o voznji stranih tablica u Hrvatskoj. Ukratko, ako taj tvoj kolega radi 6 mjeseci u Austriji a 6 u Hrvatskoj (dakle placa doprinose i u jednoj i u drugoj drzavi, onda je jako komplicirano i napatit ces se da nadjes konkretan odgovor). Ako doprinose placa samo u Austriji i jos ako tamo zivi i zaradjuje za krih onda je jasno da mora prebacit auto na austrijske tablice ali takav auto onda i smije vozit po RH.

Nego, austrijanci bi trebali priznat nas "bonus" (ukoliko nije manipuliran), mozda razlika u cijeni osiguranja i nije toliko velika. Mozda je razlika u porezu. Pogledaj ova low-cost osiguranja, recimo ovo (https://www.zurich-connect.at/berechnung/autoversicherung).

Isto tako uzmi u obzir i to da su cijene poreza u RH razlicite od mjesta do mjesta, Zagreb je skuplji od Bjelovara i slicno. Po novom mozes prijavit auto u mjestu u kojem uopce ne zivis.
Hvala na odgovoru. Situacija je ovakva: Radi kao sezonski radnik 6 mjeseci u Austriji plus 7 tjedana je prijavljen tamo kao "pomoćnik u žetvi" ili tako nekako, uglavnom poslodavac iskorištava sve trikove da ga zadrži što dulje.
Znači njegov boravak u Austriji sa prekidom zbog godišnjeg odmora traje od 3. do 12. mjeseca tako da u Hrvatskoj boravi 3 mjeseca za vrijeme zimske stanke i mjesec dana ljeti.

Šef mu je već našao auto u Austriji i rekao da nema problema registrirati ga tamo, ali zabrinut je zbog povratka u Hrvatsku... Sad dolazimo do apsurdne situacije da svoj vlastiti auto, registriran u Austriji ne smije preko zime voziti u RH jer u to vrijeme nema austrijsku radnu i boravišnu dozvolu!?

Perca11
05.06.2012., 09:35
Bok zemljaci. Ima li tko informaciju da li je moguce regulisatí status u Austriji sa trajnom vizom druge Eu zemlje (konkretno Ceske).
Da li moze da se dobije pravo rada,registrira obrt...
Hvala.

VkciML
05.06.2012., 15:28
Ja sam odusto do Austrije još prije par godina jer je skoro nemoguće dobit vizu regularno.Jedino dok uđemo u EU onda tražit firmu tamo jer vjerujem da će bit lakše za vizu dok uđemo u EU.
Zabit se u neku vukojebinu na brdu tak da nemaš di novce trošit i brojat ojriće.

FileExplorer
05.06.2012., 15:55
Ja sam odusto do Austrije još prije par godina jer je skoro nemoguce dobit vizu regularno.

Po novom zakonu, dovoljno je imat univerzitetsku diplomu i poslodavca koji ce placat ~2450 Eura mjesecno.

Vidi ovdje imas li dovoljno bodova:

http://www.migration.gv.at/en/service-and-links/points-calculator.html

Jedino dok udemo u EU onda tražit firmu tamo jer vjerujem da ce bit lakše za vizu dok udemo u EU.

Po svemu sudeci, 2020 se otvara trziste rada za RH gradjane. "Po svemu sudeci" jer ne vidim razloga zasto bi se prema Hrvatskoj odnosili drugacije prema dosadasnjim novim clanicama. Samo Italija i Ceska su prije isteka 7 godina otvorila trzista rada za Rumunje i Bugare, ostali mogu najkasnije s istekom 2013 skinut "blokadu". S obzirom na stanje u EU i s obzirom da ubrzo navaljuju Rubunji i Bugari, nije realno ocekivat da ce ulazak u EU nesto promjenit po tom pitanju (barem u Austriji). No kao to rekoh, imigracija za kvalitetan kadar je vec olakasana, ubrzo i za manje kvalificiran kadar. Na onoj gornjoj stranici ti pise manje vise sve.

Perca11
05.06.2012., 16:27
Hvala ti na linku,dobio sam dovoljan broj bodova.Medjutim ja sam mislio da li neko ima informaciju da priznaju dugotrajne vize drugih EU zemalja,posto imam Cesku neogranicenu vizu. Da li je neko imao slucaj preseljenja iz jedne u drugu EU zemlju i da mu tamo priznaju radno pravo?

spishka
05.06.2012., 16:27
Po novom zakonu, dovoljno je imat univerzitetsku diplomu i poslodavca koji ce placat ~2450 Eura mjesecno.

Vidi ovdje imas li dovoljno bodova:

http://www.migration.gv.at/en/service-and-links/points-calculator.html

e nije. zvučalo je predobro da bude istinito, pa izgleda da i nije :D
svejedno se stvar šalje na provjeru zavodu za zapošljavanje, i oni mogu reći ne (i neće se puno ustručavati) ako postoji mogućnost da se radno mjesto popuni nekim tko je već u zemlji i ima dozvolu. moju frendicu su odjebali uz objašnjenje da njen posao (nekakva administracija) nije posao za osobu s fakultetom (iako su ovi u oglasu tražili faks). ja još uvijek čekam odgovor, već šest mjeseci. kog god znam da je odgovor dobio, bio je odjeb, tako da se i ne veselim puno :zubo::zubo: dakle, mora natječaj biti manje više napisan za tebe (:mig:) ili moraš biti neki posebno rijetki nuklearni fizičar. ili naletjet na flegmatičnu babu u AMS-u. ali daleko od toga da je posao gotov jednom kad skupiš bodove :ne zna:

VkciML
05.06.2012., 16:32
Od frenda šta živi u Austriji sam čuo da će se navodno odobrit sa 01.07.2013 Hr državljanima rad zbog navodnih zimskih i ljetnih sezona.Kao austrijanci bi radili kod nas prek ljeta a mi gore prek zime.Niti sam ne vjerujem u tu priču jer premalo nudimo tj standard u HR je nizak za austrijske prilike dok bi hrvati čoporativno navalili gore.

Kako god, vjerujem da će biti lakše za dobit vizu građanima EU neg sad (građanima NE-EU).

Nezz da li mi pomaže to šta sam živio i išao u školu 92-95 u Beču doduše kao izbjeglica bez ikakve vize, samo MZ.Ok jezik i to znam al da li pomaže kod eventualnog antraga za papire?

FileExplorer
05.06.2012., 16:49
e nije. zvučalo je predobro da bude istinito, pa izgleda da i nije :D
svejedno se stvar šalje na provjeru zavodu za zapošljavanje, i oni mogu reći ne (i neće se puno ustručavati) ako postoji mogućnost da se radno mjesto popuni nekim tko je već u zemlji i ima dozvolu.

Da, zaboravio sam napisat da govorim prije svega o (trazenim) tehnickim strukama. Naravno da u nedeficitarnim strukama to bas i ne ide tako lako. Mislio sam da se nekako podrazumijeva da se radi o deficitarnim zanimanjima, logicno je da ce sve drzave najprijej popunjavat mjesta svojim ljudima ako mogu.

moju frendicu su odjebali uz objašnjenje da njen posao (nekakva administracija) nije posao za osobu s fakultetom (iako su ovi u oglasu tražili faks).

ja još uvijek čekam odgovor, već šest mjeseci. kog god znam da je odgovor dobio, bio je odjeb, tako da se i ne veselim puno :zubo::zubo: dakle, mora natječaj biti manje više napisan za tebe (:mig:) ili moraš biti neki posebno rijetki nuklearni fizičar. ili naletjet na flegmatičnu babu u AMS-u. ali daleko od toga da je posao gotov jednom kad skupiš bodove :ne zna:

Ovo bas i nije tocno jer najvise ovisi upravo o onome sto si i sama rekla - o kojem se tipu posla radi. Firma za koju radim (manja firma) je u proslih mjesec dana "zatrazila" 3 RWR karte za kandidate iz Azije, 2 su odobrene, vjerojatno ce i treca proc. U odredjenim segmentima jednostavno fali kadra i AMS tu ne stvara nikakve probleme. :ne zna:

Za manje deficitarne struke je ionako problem taj sto se otvaranjem trzista rada za clanice koje su pristupile EU-u 2005 pojavila i odredjena konkurencija, stvar ce naravno eskalirat s istekom 2013 kad navale rumunji i bugari i onda cu vjerujem u mnogim zanimanjima i past cifra koju poslodavac nudi, vjerojatno ce past i ispod granice koju trazi RWR. A ako ce poslodavac imat Rumunja koji pristaje radit za 2000 bruto, naravno da mu je nas kojeg mora zaposlit za 2150 iili 2550 manje interesantan. Veci ce "problem" predstavljat ono sto je definirano kolektivnim ugovorima jer je granica definirana tamo cesto i veca on granice definirane RWR-om.

Perca11
05.06.2012., 16:57
Interesantno da niko nije mjenjao zemlju prebivalista i da neko zna da li je moguce da se prizna radna i boravisna viza. Ako znate nekog advokata naseg govornog podrucja dajte kontakt,ili ako znate nekog ko je to uradio dajte neku informaciju.

FileExplorer
05.06.2012., 16:57
Od frenda šta živi u Austriji sam čuo da će se navodno odobrit sa 01.07.2013 Hr državljanima rad zbog navodnih zimskih i ljetnih sezona.Kao austrijanci bi radili kod nas prek ljeta a mi gore prek zime.Niti sam ne vjerujem u tu priču jer premalo nudimo tj standard u HR je nizak za austrijske prilike dok bi hrvati čoporativno navalili gore.

Za sezonsko zaposljavanje i nas HZZ vec duze posreduje. To je jedna sasvim posebna kategorija. HZZ posreduje i kod deficitarnih zanimanja, puno je medicinskih sestara otislo u Njemacku preko HZZ-a.

Kako god, vjerujem da će biti lakše za dobit vizu građanima EU neg sad (građanima NE-EU).

Na primjeru Slovenije, Bugarske, Rumunjske... se vec vrlo precizno nazire sto nas ceka. Ceka nas to da s ulaskom u EU nije potrebna nikakva dozvola boravka ili prebivalista. Sto se rada tice, nas vjerojatno ocekuje jednako "prijelazno razdoblje" kao sto je cekalo i druge nove clanice:

http://www.bmask.gv.at/cms/site/attachments/7/8/3/CH2126/CMS1249542621527/uebergangsregelungen_fuer_bulgarien_und_rumaenien. pdf

Postojala je jedna "rupa" kroz to sto se mogao prijavit boravak/prebivaliste i otvorit obrt te kao samostalan obrtnik radit, al mislim da to vise ne prolazi (tako lako).

Nezz da li mi pomaže to šta sam živio i išao u školu 92-95 u Beču doduše kao izbjeglica bez ikakve vize, samo MZ.Ok jezik i to znam al da li pomaže kod eventualnog antraga za papire?

Prilicno sam siguran da ne pomaze u onom strogo formalnom smislu, ali kod subjektivne procjene integracije vjerujem da ti donosi neformalne bodove kod pitanja integracije. Netko tko je vec zivio u Austriji (cak i odrastao) ima odredjenu prednost, ipak se radi o diskrecijskoj odluci. Ali to samo tesko da je dovoljno.

trooly
05.06.2012., 17:05
Prilicno sam siguran da ne pomaze u onom strogo formalnom smislu, ali kod subjektivne procjene integracije vjerujem da ti donosi neformalne bodove kod pitanja integracije. Netko tko je vec zivio u Austriji (cak i odrastao) ima odredjenu prednost, ipak se radi o diskrecijskoj odluci. Ali to samo tesko da je dovoljno.

Provjerio sam preko onog linka što si okačio za rwr. Oke, imam 81 bod. Nije bed. Samo me zanima, ako si radio u Austrijskim tvrtkama (jedna od njih je državna tvrtka), u JI Europi (Balkan regija), da li se to računa kao njihova domaća tvrtka? Recimo, ugovori za pojedine projekte su mi bili između centrale u Austriji i mene (tipa najam voditelja projekta iz tvrtke kćeri u tvrtku centralu)?

Isto tako, imam potvrdu o ACLPT (American Language Course Placement Test). Nije baš British English. To vrijedi kaj za rwr? Jer mi je u tim firmama vrijedilo.

Perca11
Koja rupa? Daj kraci opis?

spishka
Da, zaboravio sam napisat da govorim prije svega o (trazenim) tehnickim strukama. Naravno da u nedeficitarnim strukama to bas i ne ide tako lako. Mislio sam da se nekako podrazumijeva da se radi o deficitarnim zanimanjima, logicno je da ce sve drzave najprijej popunjavat mjesta svojim ljudima ako mogu.

pa da, al već ptice na grani znaju da ako je neko zanimanje deficitarno, najmanji problem ti je koji pasoš imaš, dobit ćeš posao bilo gdje.

al ovaj zakon je na početku prikazan ko nešto što super pojednostavljuje cijelu priču (zato sam se i ja prijavila u toj kategoriji, iako imam inače vizu za znanstvenike, isti drek manje više :D), da bi na kraju ispalo da se nije promijenilo ama baš niš, samo su napravili šou i zakomplicirali sebi život, podsjeća me to na sve reforme koje je u zadnje vrijeme proveo zagrebački zet :D

VkciML
05.06.2012., 17:10

Ma da, i mislio sam da je tak.

Jasno mi je da ljudi sa faksom i raznim diplomama imaju bolje izglede tamo (a i u ostalim zemljama zapada) al i mi sa SSS moramo nekak doći do poštenih plaća i uvjeta.

trooly
05.06.2012., 17:12
pa da, al već ptice na grani znaju da ako je neko zanimanje deficitarno, najmanji problem ti je koji pasoš imaš, dobit ćeš posao bilo gdje.

Ne bih se baš složio. Meni je u Irskoj propao posao baš zbog lijenosti likova iz HR. Kad su skužili koja je komplikacija uposliti nekoga izvan EU (a radio sam već za njih na crno par mjeseci), lagano sam se vratio u RH. Da ne bi popušio zabranu ulaska.
Tak da ako su ubrzali i pojednostavili postupak (ne što se tiče mene, već ekipe iz HR koja obavlja posao ishođenja dozvole u ime poslodavca), je veliki plus.

spishka
05.06.2012., 17:24
u austriji zasad firma ne mora sama ići tražiti odobrenje za zapošljavanje visokokvalificiranog stranca. oni ti samo daju obvezujuću ponudu, a ti sam predaješ zahtjev. ali odbijanja ima dosta ako se ne radi o liječnicima i inženjerima. al ko što sam već rekla par puta, ja mislim da je, bar što se austrije tiče, daleko veći dio posla dobiti tu ponudu, papirologiju onda riješiš kako tako. nisu ovi koje znam da su dobili odjebe za RWR završili na cesti. ima tu kojekakvih rješenja alternativnih. možeš ti na privremenim radnim dozvolama ovakvim i onakvim raditi od sad do smrti, samo što to baš i nije atraktivno rješenje jer ti se odnedavno to ne računa u onih pet godina za trajni boravak.

trooly
05.06.2012., 17:28
u austriji zasad firma ne mora sama ići tražiti odobrenje za zapošljavanje visokokvalificiranog stranca. oni ti samo daju obvezujuću ponudu, a ti sam predaješ zahtjev. ali odbijanja ima dosta ako se ne radi o liječnicima i inženjerima. al ko što sam već rekla par puta, ja mislim da je, bar što se austrije tiče, daleko veći dio posla dobiti tu ponudu, papirologiju onda riješiš kako tako. nisu ovi koje znam da su dobili odjebe za RWR završili na cesti. ima tu kojekakvih rješenja alternativnih. možeš ti na privremenim radnim dozvolama ovakvim i onakvim raditi od sad do smrti, samo što to baš i nije atraktivno rješenje jer ti se odnedavno to ne računa u onih pet godina za trajni boravak.

Onda je to oke. U Irskoj je bio sistem da ti u trenutku kada firma traži u tvoje ime radnu dozvolu, moraš izaći iz Irske. I to ne kasnije od roka koji imaš u putovnici kao turist. Pa onda HR iz tvrtke odrađuje posao za papire.
Za Austriju ne bi trebao biti problem, jer sam radio za njih zadnjih 8 godina. Nedostaje mi samo da sam radio za njihovu treću po veličini tvrtku. Neće me primiti jer sam radio za njihovu konkurenciju. Čudna ekipa. :)
Budem pitao stare firme hoće li me primiti nazad :)

FileExplorer
05.06.2012., 18:01
Provjerio sam preko onog linka što si okačio za rwr. Oke, imam 81 bod. Nije bed. Samo me zanima, ako si radio u Austrijskim tvrtkama (jedna od njih je državna tvrtka), u JI Europi (Balkan regija), da li se to računa kao njihova domaća tvrtka? Recimo, ugovori za pojedine projekte su mi bili između centrale u Austriji i mene (tipa najam voditelja projekta iz tvrtke kćeri u tvrtku centralu)?

Ne. Ideja tog "pitanja" je imas li radnog iskustva u Austriji. Freelancer koji iz Indije radi za austrijskog narucitelja nema komparativnu prednostu u odnosu na freelancera koji radi za njemacku tvrtku.

Isto tako, imam potvrdu o ACLPT (American Language Course Placement Test). Nije baš British English. To vrijedi kaj za rwr? Jer mi je u tim firmama vrijedilo.

Pise:

The following diplomas and certificates are in particular recognised as evidence of proficiency in English: Cambridge Certificate, TELC, IELTS diploma, TOEIC diploma, TOEFL diploma.

E sad ono "in particular" malo zbunjuje. Znam za jednog od ona 3 sto sam prethodno nabrojao, zivio je godinama u drzavi sa engleskim maticnim jezikom pa mu je i to priznato te nije trebao poseban certifikat. Tako da valjda primjenjuju neku zdravu logiku.

FileExplorer
05.06.2012., 18:11
al ovaj zakon je na početku prikazan ko nešto što super pojednostavljuje cijelu priču (zato sam se i ja prijavila u toj kategoriji, iako imam inače vizu za znanstvenike, isti drek manje više :D), da bi na kraju ispalo da se nije promijenilo ama baš niš, samo su napravili šou i zakomplicirali sebi život, podsjeća me to na sve reforme koje je u zadnje vrijeme proveo zagrebački zet :D

U mojoj bransi je prilicno olaksalo stvari (i ubrzalo za manje od 5 tjedana dodje rjesenje).
Postoji i ona "jobseeker" (http://www.migration.gv.at/en/types-of-immigration/permanent-immigration-red-white-red-card/very-highly-qualified-workers.html) kategorija u kojoj se ne gleda ni placa ni znanje njemackog, bez poslodavca ili fiksnog radnog mjesta, bez radnog iskustva... ako si mladja/i od 35 godina, imas doktorat struke (bilokoje!), znas dobro engleski/njemacki to ti je vec 70 bodova koliko je potrebno i de facto automatizmom dobivas radnu vizu i imas godinu dana vremena da nadjes posao, dakle totalno si ravnopravan i Austrijancima i Nijemcima. Koliko znam ne vrse ni provjeru deficitarnost na AMSu (nemam isksutva sa tim tipom RWRa ali nigdje ne pise da provejravaju niti bi mi imalo smisla).

FileExplorer
05.06.2012., 18:15
Koja rupa? Daj kraci opis?

Pa ona rupa da se recimo Slovenac do nedavno nije smio zaposlit u Austriji ali je smio radit samostalno. Slovenske firme su relativno lako dolazili na austrijsko trziste i odradjivali poslove u Austriji, ne znam jel ima trebala dozvola ali znam da su morali postivat austrijske kolektivne ugovore (minimalna satnica i slicno). Tako nesto je bilo, i na forumu je netko pisao kako je sa slovenskim pasosem lako otvorio obrt u Austriji i tamo radio ko konobar ako se sjecam. Pa je onda rekao da se vise ne smije. Mozda je bilo bas na ovom topicu.

FileExplorer
05.06.2012., 18:20

Tocno je to sto pises. Ali koliko sam shvatio zivis u Austriji i vjerojatno ces se slozit da nakon katastrofalne imigrqacijske politike u kojoj su se uvozili samo ljudi nizeg drustvenog statusa (i obrazovanja) koja je pak rezultirala losem imageu imigranata i neprivlacenja stranih kvalitetnih mozgova (koji su odlazili u druge drzave)... razumljivo da se sada (panicno) pokusavaju popravit tu sliku (sumnjam da ce se to tako lako popravit). I ovo sa deficitarnim zanimanjima je logicno... i eto ti inzinjera i lijecnika (iako medicinari koje ja znam koji su cak zavrsili studij u Austriji, odlazili u Njemacku, jesi li sigurna da je lijecnicima "lakse"?)

spishka
05.06.2012., 19:23
nije austriji problem "imigracijska politika" nego je austriji problem generalna društvena klima i uređenje. ovo je obećana zemlja za socijalne slučajeve ovog svijeta, jer sve to o socijalnoj državi stoji, ovdje ćeš vrlo lako do socijalnog stana, do kojekakvih doplataka za čopor djece, radit možeš, ne moraš, kriminalom se bavit moš kolko ti srce poželi jer ovdje ko i u hrvatskoj, policija zna hvatat gruzijske azilantice u invalidskim kolicima, al malo pročešljat svu ovu balkansku mafiju, to je već izvan njihovog resora. u isto vrijeme, ako si doktor znanosti i stranac svaka će se baba na šalteru izdrkavati nad tobom i govoriti ti da ako ti nešto ne paše, nisi trebao dolazit, ako si ne daj bože tamnije kože doživljavat ćeš stravične ispade na dnevnoj bazi (otprilike ko da si rom u hrvatskoj, imam kolegu iz gane, čovjek ima dva magisterija i doktorat, svaka blagajnica ga maltene do golog skida u dućanu), radna kultura jako slična hrvatskoj, staž vrijedi više od sposobnosti, među mlađima nevjerojatna kompetitivnost, općenito sve jako konzervativno i tromo, za nekog tko može birati, stvarno baš nije neki ulov.

ja sam se dugo telila jer iako mi ide neizmjerno na živce austrija ima to da te plaćaju da sjediš i budeš politički korektan (moraju imat jednu balkanku na institutu) svoje prednosti, al sad sam počela aktivno pregovarat o poslovima drugdje, fakat mi se ne da više :D a nisu ni kolege baš oduševljeni, evo vratio se kolega iz engleske s neke konferencije i apdejto status na fejsu "back to the dungeon" :rofl: on isto traži posao od rujna. ima nas šest neaustrijanaca ovdje i petero nas traži posao negdje vani :rofl: ova šesta se zatelebala u nekog lokalca :D

FileExplorer
05.06.2012., 19:39
nije austriji problem "imigracijska politika" nego je austriji problem generalna društvena klima i uređenje. ovo je obećana zemlja za socijalne slučajeve ovog svijeta, jer sve to o socijalnoj državi stoji, ovdje ćeš vrlo lako do socijalnog stana, do kojekakvih doplataka za čopor djece, radit možeš, ne moraš, kriminalom se bavit moš kolko ti srce poželi jer ovdje ko i u hrvatskoj, policija zna hvatat gruzijske azilantice u invalidskim kolicima, al malo pročešljat svu ovu balkansku mafiju, to je već izvan njihovog resora. u isto vrijeme, ako si doktor znanosti i stranac svaka će se baba na šalteru izdrkavati nad tobom i govoriti ti da ako ti nešto ne paše, nisi trebao dolazit, ako si ne daj bože tamnije kože doživljavat ćeš stravične ispade na dnevnoj bazi (otprilike ko da si rom u hrvatskoj, imam kolegu iz gane, čovjek ima dva magisterija i doktorat, svaka blagajnica ga maltene do golog skida u dućanu), radna kultura jako slična hrvatskoj, staž vrijedi više od sposobnosti, među mlađima nevjerojatna kompetitivnost, općenito sve jako konzervativno i tromo, za nekog tko može birati, stvarno baš nije neki ulov.

Pa nije bas da je pogresno to sto pises, ali ja sam zivio na jos par mjesta na zapadu i Austrija po tome nije nesto posebno specificna. Socijala, ksenofobija, predrasude, losa imigracijska politika... zivot na staroj slavi, to je boljka citave Europe, cak se i za Norvesku pocinje slicno govorit.

ja sam se dugo telila jer iako mi ide neizmjerno na živce austrija ima to da te plaćaju da sjediš i budeš politički korektan (moraju imat jednu balkanku na institutu) svoje prednosti, al sad sam počela aktivno pregovarat o poslovima drugdje, fakat mi se ne da više :D a nisu ni kolege baš oduševljeni, evo vratio se kolega iz engleske s neke konferencije i apdejto status na fejsu "back to the dungeon" :rofl: on isto traži posao od rujna. ima nas šest neaustrijanaca ovdje i petero nas traži posao negdje vani :rofl: ova šesta se zatelebala u nekog lokalca :D

Zao mi je ako u Austriji nisi nasla srecu, ali isto tako je i dobro da se individualni "ukusi" razlikuju, ipak se radi o razlicitim kulturama. :ne zna:

spishka
05.06.2012., 19:56
Pa nije bas da je pogresno to sto pises, ali ja sam zivio na jos par mjesta na zapadu i Austrija po tome nije nesto posebno specificna. Socijala, ksenofobija, predrasude, losa imigracijska politika... zivot na staroj slavi, to je boljka citave Europe, cak se i za Norvesku pocinje slicno govorit.

ne znam, ja stvarno imam dojam da je austrija malo žešće zabrazdila, velim, nije to samo do ksenofobije, ima tu jako puno aspekata u radnoj kulturi za koje ljudi misle da su tipično hrvatski, a koji ti totalno ubiju volju za životom i radom ovdje. iako, moja struka je takva da je zapravo prvi logični korak probat dobit posao u nekoj od ovih golemih međunarodnih organizaciaj koje su aktivne ovdje. e za 6000€ neoporezive plaće, za to ću trpit austriju, drži mi fige :rofl:

FileExplorer
05.06.2012., 20:07
ne znam, ja stvarno imam dojam da je austrija malo žešće zabrazdila, velim, nije to samo do ksenofobije, ima tu jako puno aspekata u radnoj kulturi za koje ljudi misle da su tipično hrvatski, a koji ti totalno ubiju volju za životom i radom ovdje. iako, moja struka je takva da je zapravo prvi logični korak probat dobit posao u nekoj od ovih golemih međunarodnih organizaciaj koje su aktivne ovdje. e za 6000€ neoporezive plaće, za to ću trpit austriju, drži mi fige :rofl:

Da, Austrija i Hrvatska dijele mnoge lose stvari, od birokracije, zatvorenosti, korupcije... mentalitet se u nekim stvarima razlikuje, ali nije bas da se te dvije drzave nalaze na razlicitim dijelovima svijeta i da nisu imale dio zajednicke proslosti. Rekao bih i da je to da se ljudi zele dobro uhljebit u "javnom" sektoru i da placaju sto manje poreza, dakle to sto ti govoris, nesto sto je zajednicko i Hrvatskoj i Austriji. :ne zna:
Drzim fige ;).

Perca11
06.06.2012., 12:51
FileExplorer,htio si reci da mogu raditi samostalno (da li je to termin selstandige ili tako nesto),ako recimo u Ceskoj otvorim firmu pa radim kao podizvodjac u Austriji ili sta. Sta je uopste selbstanding?

FileExplorer
06.06.2012., 12:57
FileExplorer,htio si reci da mogu raditi samostalno (da li je to termin selstandige ili tako nesto),ako recimo u Ceskoj otvorim firmu pa radim kao podizvodjac u Austriji ili sta. Sta je uopste selbstanding?

Termin je "Einzelunternehmer", dakle obrtnik. "Selbstständig" samo znaci "samostalan". Ne bih htio spekulirat oko ovih ostalih pitanja, da ne kazem nesto pogresno. Mozda najbolje da pitas gospodarsku komoru (wko.at).

MaliZeleni10
06.06.2012., 15:03

Da, to moze funkcionirati, po EU principu, ako imas boravisnu i radnu dozvolu u jednoj drzavi i ako te firma salje raditi u drugu EU drzavu ne treba ti za tu drzavu ni radna ni boravisna dozvola, nema veze sto si ti vlasnik firme.

Samo, trebas biti jako pazljiv, trebas odluciti gdje ce firma placati porez, ako to bude u Ceskoj onda moras paziti koliko najvise vremena mozes raditi u drugoj drzavi da te ne kaci placanje poreza i drugih doprinosa u drzavi gdje radis.

Perca11
06.06.2012., 18:07
MaliZeleni10 tako nesto sam i mislio.Da posto imam radnu i boravisnu vizu Ceske,otvorim firmu tamo,a da radim u Austriji.Ne znam samo kako da saznam da li dolaze bukvalno svi oblici firme za koje bih ja imao posao u Becu ili sta...Na primer neki transport,neke usluzne delatnosti...i naravno mislim da je bolje da se odjavim iz Ceske i placam porez Austriji,mislim na kraju tu bih ziveo.

FileExplorer
06.06.2012., 18:21
Da, to moze funkcionirati, po EU principu, ako imas boravisnu i radnu dozvolu u jednoj drzavi i ako te firma salje raditi u drugu EU drzavu ne treba ti za tu drzavu ni radna ni boravisna dozvola, nema veze sto si ti vlasnik firme.

Kao sto rekoh, po iskustvu ovog kolege forumasa to ocito i nije (vise) bas tako jednostavno.

http://www.forum.hr/showpost.php?p=38474253&postcount=1303

Nismo saznali detalje, ali lako moguce da su austrijanci to prije par mjeseci prestali tolerirat. Mozda je ugovor samo bio na prenisku satnicu ili mozda nije imao radnu dozvolu za Sloveniju, ili je problem bio u necem trecem. :ne zna:
Jesil ti bas 100% siguran da to jos uvijek radi?

Perca11
08.06.2012., 11:12
Nisam 100% siguran,ali zato sam mislio da ce se ovde javiti neko ko ima neko iskustvo u vezi toga. Ima po Austriji raznih ljudi koji su nesto tako uspeli,ali verovatno niko nece da kaze kako je sta ostvario.

nur-xxl
08.06.2012., 22:22
Kao sto rekoh, po iskustvu ovog kolege forumasa to ocito i nije (vise) bas tako jednostavno.

http://www.forum.hr/showpost.php?p=38474253&postcount=1303

Nismo saznali detalje, ali lako moguce da su austrijanci to prije par mjeseci prestali tolerirat. Mozda je ugovor samo bio na prenisku satnicu ili mozda nije imao radnu dozvolu za Sloveniju, ili je problem bio u necem trecem. :ne zna:
Jesil ti bas 100% siguran da to jos uvijek radi?

Pa evo ja imam slovenski stalni boravak/vizu, i čuo sam svega i svašta.
Dosta firmi ide raditi u Austriju, Njemačku normalno.
Ali opet isto sam čuo da nije legalno da direktor firme koja je osnovana u Slo radi u Austriji, kao neki razlog vjerovatno da se odbije taj pristup.
Jer po njima direktori su u uredima.

Perca11
09.06.2012., 19:30
Pa evo ja imam slovenski stalni boravak/vizu, i čuo sam svega i svašta.
Dosta firmi ide raditi u Austriju, Njemačku normalno.
Ali opet isto sam čuo da nije legalno da direktor firme koja je osnovana u Slo radi u Austriji, kao neki razlog vjerovatno da se odbije taj pristup.
Jer po njima direktori su u uredima.

A reci mi kakva ti prava sa svojom vizom imas u drugim zemljama EU? Da li imas neke informacije ili licna iskustva u vezi boravka i rada?

nur-xxl
10.06.2012., 14:36
A reci mi kakva ti prava sa svojom vizom imas u drugim zemljama EU? Da li imas neke informacije ili licna iskustva u vezi boravka i rada?

Čuj, koliko sam ja upućen, imam neke povlastice. Ali opet nije jednostavno se probiti dalje negdje. Npr. u zadnje vrijeme su velike gužve pred Njemačkom ambasadom, jer je potražnja radnika i sl. Ja sam lično razgovarao ambasadom, i rekli su mi da je potrebna prijava i firma/pogodba, EU zdravstvena kartica, i preda se za odobrenje, e sad nisam skužio dali je to odobrenje viza ili neki papir, jer na mojoj slo vizi piše EU.
Austrija je malo zategnutija, ne daje olako, ali ako imaš firmu koja te prima 100%, u većini slučajeva je to riješen posao.
Ja pokušavam nešto iskopati pa vidjet ćemo šta će biti.
I najbolja varijanta je ako imaš ponudu da se zaposliš, odmah u toj općini ulažeš za odobrenje, jer je efikasnije.
A ako imaš Hr putovnicu, valjda bi trebalo to biti sve šengen zona kad uđe Hr u EU, jednostavno se ode i zaposli, tako bar idu iz Slo, onaj tko ima državljanstvo.

Ako te još šta zanima slobodno pitaj. pozz

MaliZeleni10
10.06.2012., 15:30
Brkate neke pojmove.

Ako recimo firma iz Slovenije ide odraditi neki posao u Austriju, radi to isto kao u Sloveniji.

Isto je sa bilo kojom drugom EU drzavom, pa to i je osnovna EU ideja o zajednickom trzistu.

U to ne ulazi ako netko tko nije EU drzavljanin ima vizu u jednoij drzavi a ide se zaposliti u drugu drzavu, to ne prolazi jer mu za tu drugu drzavu treba viza, neovisno sto vec ima vizu za jednu drzavu EU.

nur-xxl
10.06.2012., 16:32
Brkate neke pojmove.

Ako recimo firma iz Slovenije ide odraditi neki posao u Austriju, radi to isto kao u Sloveniji.

Isto je sa bilo kojom drugom EU drzavom, pa to i je osnovna EU ideja o zajednickom trzistu.

U to ne ulazi ako netko tko nije EU drzavljanin ima vizu u jednoij drzavi a ide se zaposliti u drugu drzavu, to ne prolazi jer mu za tu drugu drzavu treba viza, neovisno sto vec ima vizu za jednu drzavu EU.

Da ali npr. Njemačka trenutno odobrava vizu skoro svima koje sam ja čuo, a imaju Slo stalni boravak. Daleko više nego npr. netko iz Bosne da mu odobri...

A to za firmu upravu si, samo što su neke zemlje počele zabranjivati direktorima (jer su oni vlasnici firme) da rade npr. na građevini.

Perca11
11.06.2012., 09:01
Mene zanima najvise koja prava imamo mi sa stalnim boravkom u drugim Eu zemljama. Moj rodjak recimo ima Slovenacku vizu na 10 god.i nije mu odobreno da radi u Austriji. Zasto ne moze i da li je neko uspeo? Ja imam Cesku stalnu i probao bih negde. Ne razumem tu polítiku?

nur-xxl
11.06.2012., 11:29
Mene zanima najvise koja prava imamo mi sa stalnim boravkom u drugim Eu zemljama. Moj rodjak recimo ima Slovenacku vizu na 10 god.i nije mu odobreno da radi u Austriji. Zasto ne moze i da li je neko uspeo? Ja imam Cesku stalnu i probao bih negde. Ne razumem tu polítiku?

U principu je to isto kao i netko tko nije u nekoj EU državi, samo što oni koji su kao ti i ja imaju neke povlastice da mu se to lakše odobri.
Jer možeš naći firmu i sve srediti ali da ti to ne odobri npr. Austrija da radiš.

Skoro je bio slučaj, čovjek sa naših prostora ima firmu negdje oko Graza, i otišao je lično pitati šta treba da zaposli neke svoje rođake koji imaju stalni boravak u Slo, i rekli su mu da napravi pogodbe da ih prima, prijave, i da se to preda za odobrenje za rad. Oni su čekali odgovor, i došao im je Pozitivan odgovor, i oni kao mislili to je to, i odu raditi u Austriju. Zatim ih pohvata inspekcija i dobiju kazne i morali se javiti u roku 48h u ambasadi u Ljubljani.
Imali su sreću pa im nisu poništili to odobrenje, pa su dobili radne vize, tj. poslano im u ambasadu, pa su otišli normalno.

Najbolja je varijanta imati državljanstvo neke EU države, nikakvih problema.
Al treba čekati. čekati..., a vozovi odlaze...:D

Ima ih koji su uspjeli, najvažnija je firma da garantira ti posao, ostalo ti je kakve si sreće..

A reci mi kakva je to viza što ti rođak ima na 10 god. prvi put čujem za to,

tinna 30
11.06.2012., 11:31
mene interesira kolike su mi šanse da dobijem posao u struci u austriji,konkretno u beču-po struci sam dipl.uč.razredne nastave i njem j.,muž mi je dipl.ekonomisti imamo 2 male djece. do sada sam radila samo u školi-predavala njem. u beči imam tetu,bratića i sestričnu koji su gore 30 g i imaju državljanstva pa mi smještaj za početak ne bi bio problem.

nur-xxl
11.06.2012., 14:00
mene interesira kolike su mi šanse da dobijem posao u struci u austriji,konkretno u beču-po struci sam dipl.uč.razredne nastave i njem j.,muž mi je dipl.ekonomisti imamo 2 male djece. do sada sam radila samo u školi-predavala njem. u beči imam tetu,bratića i sestričnu koji su gore 30 g i imaju državljanstva pa mi smještaj za početak ne bi bio problem.

Ja mislim da nisi bez šansi.
Opet neka se jave oni koji bolje znaju...

Perca11
11.06.2012., 14:11
U principu je to isto kao i netko tko nije u nekoj EU državi, samo što oni koji su kao ti i ja imaju neke povlastice da mu se to lakše odobri.
Jer možeš naći firmu i sve srediti ali da ti to ne odobri npr. Austrija da radiš.

Skoro je bio slučaj, čovjek sa naših prostora ima firmu negdje oko Graza, i otišao je lično pitati šta treba da zaposli neke svoje rođake koji imaju stalni boravak u Slo, i rekli su mu da napravi pogodbe da ih prima, prijave, i da se to preda za odobrenje za rad. Oni su čekali odgovor, i došao im je Pozitivan odgovor, i oni kao mislili to je to, i odu raditi u Austriju. Zatim ih pohvata inspekcija i dobiju kazne i morali se javiti u roku 48h u ambasadi u Ljubljani.
Imali su sreću pa im nisu poništili to odobrenje, pa su dobili radne vize, tj. poslano im u ambasadu, pa su otišli normalno.

Najbolja je varijanta imati državljanstvo neke EU države, nikakvih problema.
Al treba čekati. čekati..., a vozovi odlaze...:D

Ima ih koji su uspjeli, najvažnija je firma da garantira ti posao, ostalo ti je kakve si sreće..

A reci mi kakva je to viza što ti rođak ima na 10 god. prvi put čujem za to,

Pa moj rodjak je to dobio i pise nesto kao licna karta za tujce...kartica je,sa njom ima prava da radi i zivi u SLO.On je tokom rata bio cini mi se proteran odatle,ali je tamo rodjen,isao u skolu itd...i sad je trazio nazad i dobio to. E sad njemu su rekli da ne moze da radi u Austriji sa tim...Jer mislis da je lakse u Nemackoj?

nur-xxl
11.06.2012., 21:01
Pa moj rodjak je to dobio i pise nesto kao licna karta za tujce...kartica je,sa njom ima prava da radi i zivi u SLO.On je tokom rata bio cini mi se proteran odatle,ali je tamo rodjen,isao u skolu itd...i sad je trazio nazad i dobio to. E sad njemu su rekli da ne moze da radi u Austriji sa tim...Jer mislis da je lakse u Nemackoj?

A to ti je kartica stalnog bivanja, al to što njemu vrijedi 10 god. to je samo trajnost te kartice, isto kao i sve druge kartice, kao lična, bankovna i sl. al on ima stalni boravak to mu nitko ne može uzeti osim ako ne napravi kriminal.
A s tim ne može raditi van slo, al ima neke povlastice da dobije lakše boravak neke druge zemlje EU.
Koliko sam ja čuo lakše se dobije boravak od Njemačke nego Austrije, jer je potražnja radne snage veća u Njemačkoj.

tinna 30
11.06.2012., 21:12
hvala ti nur-xxl,raspitat ću se malo i o mogucnosti da radim u nekoj hrv. dopunskoj školi ako to postoji u austriji-znam da ima u njemačkoj i švicarskoj,a to ide preko ministarstva...

nur-xxl
11.06.2012., 21:48
hvala ti nur-xxl,raspitat ću se malo i o mogucnosti da radim u nekoj hrv. dopunskoj školi ako to postoji u austriji-znam da ima u njemačkoj i švicarskoj,a to ide preko ministarstva...

nema na čemu... život je borba,,, upornost je najbitnija...

Perca11
12.06.2012., 13:07
Ja imam "trvaly pobyt" u Ceskoj,to je isto na 10 god.i sa tim sam ravnopravan sa Ceskim drzavljanima sem glasanja i vojske.To je kao green card u americi.I mene zanima da li je neko sa takvom vizom uspeo da ode u drugu EU zemlju i tamo postane legalan gradjanin.Nur-xxl kazes da moze da se zavrsi boravak,to i ja mislim,samo ne znam kako,jer kad kontaktiras ovlascene institucije (ambasade,vlade,magistrate itd.itd.) oni nece da ti daju informaciju nego imaju klasicne fore za izdrzljivost nerava,a to je: Mi nismo nadlezni za vas upit,probajte na ........i onda slede desetine adresa,telefona i web strana,na koje kad se obratis oni te prosledjuju na jos desetine strana od kojih si neke verovatno posetio.Tako da o toj EU i nemam neko misljenje,iskreno mislim da tamo moras samo da smutis nesto i onda nema problema.Jer po meni to kao,gradjani EU su svi isti,i trziste rada je otvoreno,firme,roba....teska je to zabluda i nije to tako.

FileExplorer
12.06.2012., 13:23
Ja imam "trvaly pobyt" u Ceskoj,to je isto na 10 god.i sa tim sam ravnopravan sa Ceskim drzavljanima sem glasanja i vojske.To je kao green card u americi.I mene zanima da li je neko sa takvom vizom uspeo da ode u drugu EU zemlju i tamo postane legalan gradjanin.Nur-xxl kazes da moze da se zavrsi boravak,to i ja mislim,samo ne znam kako,jer kad kontaktiras ovlascene institucije (ambasade,vlade,magistrate itd.itd.) oni nece da ti daju informaciju nego imaju klasicne fore za izdrzljivost nerava,a to je: Mi nismo nadlezni za vas upit,probajte na ........i onda slede desetine adresa,telefona i web strana,na koje kad se obratis oni te prosledjuju na jos desetine strana od kojih si neke verovatno posetio.Tako da o toj EU i nemam neko misljenje,iskreno mislim da tamo moras samo da smutis nesto i onda nema problema.Jer po meni to kao,gradjani EU su svi isti,i trziste rada je otvoreno,firme,roba....teska je to zabluda i nije to tako.

Pa dobro nemoj sada to tako relativizirat. Zna se da je EU ravnopravna za drzavljane EU-a + one restrikcije za trziste rada koje su poznate, i jos par sitnica. Ti jednostavno nisi drzavljanin EU-a i ne mozes ocekivat da ces imat ista prava kao i EU drzavljani niti ti je to itko ikad sugerirao. :ne zna:
Tako da ne, nisi ravnopravan sa EU drzavljanima osim glasanj i vojske, onaj tko ti je to rekao te je doveo u zabludu.

Zakoni vecine zemalja EUa razlikuju vlastite, EU i ne-EU drzavljane. Moguce je naravno da netko daje odredjene olaksice za ljude koji imaju radnu dozvolu za neku drugu EU drzavu, meni osobno takvi slucjevi medjutim nisu poznati, mozda se javi netko tko zna za nekakvu "iznimku".

java69
12.06.2012., 17:31
Pozdrav svima...ovako od početka 5.mj. radim za jednu firmu u Austriji.. (koja nije iz Austrije)...
Nisam njihov zaposlenik,nego radim kao freelancer,znači sve sam moram sređivat od plaćanja poreza,zdravstvenog,radne vize,doprinosa,smještaja i sl...
Trenutačno sam u Hrvatskoj na odmoru..Taj posao tj ugovor sam potpisao do kraja godine.S obzirom da mi sredinom 8.mj istjeće onih 3 mjeseca koja mogu provest u EU bez vize,krenuo sam u izradu iste...
Iz ambasade sam saznao da nemogu dobit radnu vizu jer to nije austrijska firma,a i oni ne mogu za mene plaćat doprinose,ishodovat mi dozvolu i sl. jer nisam njihov zaposlenik,nego samo freelancer...

E sad...ja sam razmišljao ostati do kraja godine bez izlaska iz eu,no na povratku me čeka kazna tj zabrana ponovnog ulaska u eu...dal tko znao koliko se dobiva godina zabrane(3-5god),da li je u pitanju i novčana kazna?
Znam da je to prilično glupo no zarada je velika... Vjerojatno iduće godine će biti još posla u nekoj drugoj državi eu-a,pa ipak ne bi išao na tu soluciju...
Da li postoji neki način drugi osim radne dozovle da mi se omogući još 3mj boravka u eu? Boravišna možda,il je to samo za studente-rodbinu?

spishka
12.06.2012., 17:51
ako je to nešto legalno (po tome kako si opisao, teško je reći) : http://www.wien.gv.at/amtshelfer/dokumente/personenwesen/einwanderung/aufenthaltsbewilligung/selbststaendiger.html

ak nisi u beču gledaj na stranicama dotične savezne države, zakon je manje više svuda isti

FileExplorer
12.06.2012., 18:18
Pozdrav svima...ovako od početka 5.mj. radim za jednu firmu u Austriji.. (koja nije iz Austrije)...
Nisam njihov zaposlenik,nego radim kao freelancer,znači sve sam moram sređivat od plaćanja poreza,zdravstvenog,radne vize,doprinosa,smještaja i sl...

Pa ta firma moze otvorit firmu-kcer, ili obrt/zweigniederlassung u Austriji.

http://portal.wko.at/wk/format_detail.wk?angid=1&stid=425099&dstid=678

Ta firma onda moze aplicirat za tebe. Sto su ti jace kvalifikacije/obrazovanje/deficitarnost/placa_visa, to je put laksi.

Ne znamo o kojim se sumama radi pa ces sam morat racunat jel ta konstrukcija uopce isplativa, ali u teoriji bi to tako islo.

Da li postoji neki način drugi osim radne dozovle da mi se omogući još 3mj boravka u eu? Boravišna možda,il je to samo za studente-rodbinu?

Cini mi se da tebi nije toliko problem boravak u Ausriji koliko mozda to sto radis a nemas radnu dozvolu. Ne znam tocno kako Austrijanci uopce kontroliraju koliko je tko u Austriji (a ne u nekoj drugoj zemlji Schengena).

nur-xxl
12.06.2012., 21:32

Ne razumijem to na 10 god. Ja sam nakon 5 god. boravka dobio pravo na stalni boravak, i dobio sam karticu/viza na neodređeno vrijeme. Ta kartica ističe 2022, i odem na općinu i dobijem drugu, kao i vozačku i sl.

Ja sam razgovarao ambasadom, i rekli su da se može uložiti, vjerovatno za bivanje na određeno vrijeme. Najbitnije je da imaš firmu koja stoji iza tebe da te prima,u većini slučajeva se dobija odobrenje, i kad dobiješ priliku za tu stalnu ulažeš i mirniji si.

Koliko dugo si u CZ kad se ima pravo na državljanstvo. A ako si HR državljanin mislim da bi dogodine moglo se normalno zapošljavati...
Opet možda netko zna više o tome....

FileExplorer
12.06.2012., 21:59
Ne razumijem to na 10 god. Ja sam nakon 5 god. boravka dobio pravo na stalni boravak, i dobio sam karticu/viza na neodređeno vrijeme. Ta kartica ističe 2022, i odem na općinu i dobijem drugu, kao i vozačku i sl.

Ne znam bas za CZ, ali mislim da se ovdje barata razlicitim pojmovima.
Rekao bih da se ovdje radi o dozvoli trajnog boravka sa neogranicenim vremenskim rokom. Ali ti vjerojatno kod svakog produzivanja moras pokazat da zadovoljavas odredjene kriterije. Tako da je to vjerojatno uvjetno trajna dozvola. Vjerojatno i kolega ima to sto i ti imas, mora svakih 10 godina produzivat, sto i ti vjerojatno moras.

nur-xxl
12.06.2012., 23:09
Ne znam bas za CZ, ali mislim da se ovdje barata razlicitim pojmovima.
Rekao bih da se ovdje radi o dozvoli trajnog boravka sa neogranicenim vremenskim rokom. Ali ti vjerojatno kod svakog produzivanja moras pokazat da zadovoljavas odredjene kriterije. Tako da je to vjerojatno uvjetno trajna dozvola. Vjerojatno i kolega ima to sto i ti imas, mora svakih 10 godina produzivat, sto i ti vjerojatno moras.

Da tako je, ali kod produžavanja nema nikakvih uslova, kao pogodba o zaposlenju i sl. Jednostavno je produžiš, tj. dobiješ drugu.

FileExplorer
13.06.2012., 07:43
Da tako je, ali kod produžavanja nema nikakvih uslova, kao pogodba o zaposlenju i sl. Jednostavno je produžiš, tj. dobiješ drugu.

Kao sto rekoh, ja znam samo za Austriju pa ne mogu tvrdit da je tako i za CZ, ali bilo bi mi cudno da nije. Za Austriju itekako postoje uslovi koje moras ispunit, odnosno postoje situacije u kojoj se dozvola za trajno naseljenje nece produzit. Znam osobnog jednog lika koji je mislio da nema nikakvih uslova pa je "izgubio" dozvolu jer je na 2 godine otisao zivjet u Njemacku. U Austriji postoji Aufenthaltsgesetz, §51 (9) koji definira te uslove za (ne)produljenje. Dakle protjerivanje i davanje laznih podataka se nekako podrazumijeva, ali puno ljudi ne zna da se dozvola gubi ako se na vise od 12 mjeseci u nizu napusti Austriju, ili pak na vise od 6 godina napusti Bundesgebiet. Dakle slicno kao i green-card, i oni ne dozvoljavaju da uzmes green-card i produzujes iako barem povremeno ne boravis u SADu. Jesi siguran da ni Cesi ne postavljaju neke slicne uvjete?

nur-xxl
13.06.2012., 21:50
Kao sto rekoh, ja znam samo za Austriju pa ne mogu tvrdit da je tako i za CZ, ali bilo bi mi cudno da nije. Za Austriju itekako postoje uslovi koje moras ispunit, odnosno postoje situacije u kojoj se dozvola za trajno naseljenje nece produzit. Znam osobnog jednog lika koji je mislio da nema nikakvih uslova pa je "izgubio" dozvolu jer je na 2 godine otisao zivjet u Njemacku. U Austriji postoji Aufenthaltsgesetz, §51 (9) koji definira te uslove za (ne)produljenje. Dakle protjerivanje i davanje laznih podataka se nekako podrazumijeva, ali puno ljudi ne zna da se dozvola gubi ako se na vise od 12 mjeseci u nizu napusti Austriju, ili pak na vise od 6 godina napusti Bundesgebiet. Dakle slicno kao i green-card, i oni ne dozvoljavaju da uzmes green-card i produzujes iako barem povremeno ne boravis u SADu. Jesi siguran da ni Cesi ne postavljaju neke slicne uvjete?

Dobro to stoji sve. Ja imam Slovenački stalni boravak. I nema nikakvih komplikacija. Neznam kako Česi rade, al mislim da je to manje više isto. Al vrijedi iskoristiti stalni boravak, i tražit državljanstvo kad dođe prilika.

Reci mi kakvi su uslovi u Austriji za porodicu, dječiji doplatak i sl. Postojil nešto kao pomoć u plaćanju stan.

Johnny 99
14.06.2012., 13:55
Zanima me je li zaživjela 'crveno-bijelo-crvena karta' - s popisom zanimanja ili bez toga ako se dogovori plaća kako je propisano? Gledao sam na službenoj stranici, ali još izgleda ništa (ali sam se ponadao da je možda neažurna)...
http://www.migration.gv.at/en/

markec1
14.06.2012., 20:02
molim informaciju
ovako: naletio sam na brzoj cesti s31 na zeca i napravio štetu na svom vozilu,vožnju sam nastavio,zanima me što veli zakon u austriji u vezi naleta na divlju životinju i nastanak štete na vozilu.
hvala

markec1
14.06.2012., 20:03
molim informaciju
ovako: naletio sam na brzoj cesti s31 na zeca i napravio štetu na svom vozilu,vožnju sam nastavio,zanima me što veli zakon u austriji u vezi naleta na divlju životinju i nastanak štete na vozilu.
hvala

DrSigmundFreud
15.06.2012., 09:35
molim informaciju
hvala

po zakonu:
moraš sve prijavit najbližoj policijskoj postaji, zeca nasmiješ pojest :mudri:

pragmatično:
ma ko ih .ebe, ako zec nijo totalno plosnat, onda... :klopa:

hondacivic
15.06.2012., 19:46
Pozdrav svima,
Molio bih za savjet/pomoc oko unfall-versicherung u AT.Naime imao sam unfall u slobodno vrijeme,tocnije motorrad-unfall,slomio sam nogu pri tome unfallu.To sam sve prijavio kod RBK,jer kod njih mi je versicherung,e sad je pitanje:Sto dalje?Neki savjet ako mi neko moze preporuciti?

Pozzz svima...
Zahvaljujem na odgovorima

Ako netko ima neki savjet sto se u ovom slucaju moze napraviti.

markec1
15.06.2012., 21:34
po zakonu:
moraš sve prijavit najbližoj policijskoj postaji, zeca nasmiješ pojest :mudri:

pragmatično:
ma ko ih .ebe, ako zec nijo totalno plosnat, onda... :klopa:

hvala doktore
ma od zeca nije ostalo ništa jer je 6 kotača prešlo prek njega,više me zanima dal bi mogao tražiti neku naknadu za štetu koja je nastala na vozilu u slučaju da prijavim policiji.

DrSigmundFreud
16.06.2012., 07:36
hvala doktore
ma od zeca nije ostalo ništa jer je 6 kotača prešlo prek njega,više me zanima dal bi mogao tražiti neku naknadu za štetu koja je nastala na vozilu u slučaju da prijavim policiji.

od koga naknadu??? od zeca? od murije? :D

jedino ako imaš u osiguranju dodatak za štetu od divljači, tj. "wildschaden versicherung", to se uvijek extra plaća

MaliZeleni10
16.06.2012., 10:57
On misli ima li pravo na popravak stete od lovackog drustva na cijem je podrucju zec prouzrocio stetu.

Barem je u Hrvatskoj tako, ali se mora tuziti lovacko drustvo.

Ali mislim da je to gotovo jer nije zvao Policiju da napravi uvidjaj, sad nemoze nista.

markec1
16.06.2012., 14:16
tako je mali zeleni
i naravno vozilo je sa hr tablicama
pitam za sljedeći put ako naletim na kakvu veču životinju i bude veča šteta

DrSigmundFreud
16.06.2012., 18:27
On misli ima li pravo na popravak stete od lovackog drustva na cijem je podrucju zec prouzrocio stetu.

Barem je u Hrvatskoj tako, ali se mora tuziti lovacko drustvo.

Ali mislim da je to gotovo jer nije zvao Policiju da napravi uvidjaj, sad nemoze nista.

aaaaaa ...toga nema :nono:
od lovačkog društva nikad nećeš vidit love. jedino ti se može dogodit da te tuže ako im satraš jednog masnog jelena :zubo:

nur-xxl
16.06.2012., 22:26
aaaaaa ...toga nema :nono:
od lovačkog društva nikad nećeš vidit love. jedino ti se može dogodit da te tuže ako im satraš jednog masnog jelena :zubo:

Ako nemaš dodatno osigurano auto za divljač bolje ti je da ne udariš na znaku
http://www.linea.hr/files/Image/Proizvodniprogram/pormetni_znakovi_PROIZVOD/ZNAKOVI_Opasnosti/A44Divljacnacesti.jpg
u protivnom platiš još i kaznu.
A ako se desi van znaka plaća lovačko društvo štetu....

A zeca ne smije nitko jesti (kažu lovačke priče) :D:D

VkciML
20.06.2012., 12:36
Guglajući netom stvorio sam otprilike neku sliku o mojim prilikama za vizom u Austriji al bih i dalje čuo mišljenja vas koji živite tam i koji se naravno malo bolje kužite u to.
Završio sam 6, 7 i 8 razred osnovne škole u Beču kao fluhtling te se vratio u BiH '95.
Ugl njemački mi je jako dobar a služim se još i engleskim aktivno.Srednja je ekonomska IV stupnja ako šta znači :D (mada nezz koji je točan prijevod te škole u Austriji) al nikad nisam radio u struci.Zato imam dosta iskustva kao vozač kamiona, te položen ADR (Gefahrgut transport).

Jel postoje šanse za nekakvom vizom ukoliko nađem poslodavca tj koliko znači sve to šta imam?

Nisam još našao tu famoznu listu sa deficitarnim zanimanjima.Neko zna možda jel objavljena?

DrSigmundFreud
20.06.2012., 18:14
Guglajući netom stvorio sam otprilike neku sliku o mojim prilikama za vizom u Austriji al bih i dalje čuo mišljenja vas koji živite tam i koji se naravno malo bolje kužite u to.
Završio sam 6, 7 i 8 razred osnovne škole u Beču kao fluhtling te se vratio u BiH '95.
Ugl njemački mi je jako dobar a služim se još i engleskim aktivno.Srednja je ekonomska IV stupnja ako šta znači :D (mada nezz koji je točan prijevod te škole u Austriji) al nikad nisam radio u struci.Zato imam dosta iskustva kao vozač kamiona, te položen ADR (Gefahrgut transport).

Jel postoje šanse za nekakvom vizom ukoliko nađem poslodavca tj koliko znači sve to šta imam?

Nisam još našao tu famoznu listu sa deficitarnim zanimanjima.Neko zna možda jel objavljena?

ne vjerujem da ćeš s ovom kvalifikacijom dobiti radnu dozvolu...
o tvojoj ekomskoj školi neznam koliko to vrijedi,
ovdje ima samo 2 stupnja
1) handelsschule, 4 godine bez mature, to su većinom "tipse" i slično :D
2) handelsakademie, 5 godina s maturom

DrSigmundFreud
20.06.2012., 18:17
... još bi vam htio javiti da je sa 4 tjedna zakašnjena počela sezona vrganja :cerek:
nabral sam danas nešto više od 3 kg :D

FileExplorer
20.06.2012., 21:11
Konacno

http://www.migration.gv.at/de/formen-der-zuwanderung/dauerhafte-zuwanderung-rot-weiss-rot-karte/fachkraefte-in-mangelberufen/mangelberufsliste-2012.html#c2816

Znaci ova zanimanja su proglasena deficitarnim i ne trazi se misljenje AMSa. Potrebno je naravno prikupit dovoljno bodova (50), znaci recimo dovoljno je imat zavrsenu strucnu skolu (20), natucat barem engleski (10) i bit mladji od 30 godina. Ili recimo do 40 godina starosti i 3 godine iskustva. Znaci bodove ne bi trebalo bit tesko skupit.

bavarac6
20.06.2012., 22:13
11. DiplomingeneurInnen für Maschinenbau
BetriebswissenschafterIn (DI),

sto im je ovo u prijevodu? BetriebswissenschafterIn (DI),

london-vienna
20.06.2012., 22:20
11. DiplomingeneurInnen für Maschinenbau
BetriebswissenschafterIn (DI),

sto im je ovo u prijevodu? BetriebswissenschafterIn (DI),

DiplomingeneurInnen strojarstva operativni znanstvenik

bavarac6
20.06.2012., 22:24
vidim , nista za ekonomiste, steta

vroko
21.06.2012., 20:47
.....hitno, hitno hitno..... lijepo molim ukoliko netko nešto zna o poslovima čuvanja i njege starijih i bolesnih osoba u Austriji (privatno) na način da si 15 dana gore , a 15 dana doma i kako pronaći takve obitelji odnosno ponudu, molim vas javite mi porukom (informacija mi je od nemjerljive važnosti), zahvaljujem unaprijed!

usagicha
22.06.2012., 23:03
nije ti at italija,nema toga :D
ako naletis na neke privatne oglase jedino,ili znas nekog.
mene je prije par miseci ka san bila u becu pitala jedna zena el znan nekog ko bi njegova kod jedne nase familije,jbg,sta nisi prije stavila oglas :)

i u svakon slucaju posebno opcije 15 tamo 15 doma bi iskljucila,ne kazen da je pravilo,ti kopaj naravno,ali osin u it ne znan da imaju takve sheme

vroko
26.06.2012., 06:37
nije ti at italija,nema toga :D
ako naletis na neke privatne oglase jedino,ili znas nekog.
mene je prije par miseci ka san bila u becu pitala jedna zena el znan nekog ko bi njegova kod jedne nase familije,jbg,sta nisi prije stavila oglas :)

i u svakon slucaju posebno opcije 15 tamo 15 doma bi iskljucila,ne kazen da je pravilo,ti kopaj naravno,ali osin u it ne znan da imaju takve sheme

hvala ti ali da, imaju takve sheme i to vrlo dobro plaćene

markec1
04.07.2012., 20:57
dal ima u austriji kaj austrijanaca?:rofl:,danas u svaku firmu u koju došao na istovar i na utovar,viču na daleko,gdje si zemoooooo šta ima...
austrija zakon,pozdravim na njemačkom a zemo odma pričaj po naši mi se razumijemo....

gogo0211
10.07.2012., 12:23
.....hitno, hitno hitno..... lijepo molim ukoliko netko nešto zna o poslovima čuvanja i njege starijih i bolesnih osoba u Austriji (privatno) na način da si 15 dana gore , a 15 dana doma i kako pronaći takve obitelji odnosno ponudu, molim vas javite mi porukom (informacija mi je eod nemjerljive važnosti), zahvaljujem unaprijed!

naravno da ima. imas agencije koje ti daju jednu osobu na cuvanje i ti tamo budes 15 dana a 15 dana frei. ili imas 24 sata cuvanje osobe na sistem 24 sata radis, 24 frei.
jedino sta trebas su papiri i skolu za heimhelfera ili pflegehelfer.
nema na crno bas nesta puto. osim oni nasi "zeme" koji oboje rade i onda dovuku nekog iz ex-yu da im cuva dijete al ako to dode do policije i porezne uprave onda si najebo i ti i oni i svi skupa :D:mad:

gogo0211
10.07.2012., 12:24
dal ima u austriji kaj austrijanaca?:rofl:,danas u svaku firmu u koju došao na istovar i na utovar,viču na daleko,gdje si zemoooooo šta ima...
austrija zakon,pozdravim na njemačkom a zemo odma pričaj po naši mi se razumijemo....

gotovo pak nigdje. sve firme di imaju nekake lagere, i malo "teze" poslove ima ex-yu radnika.
svabo ima samo da u büro sjedi i ceska jaja.:503:

Rajnus
16.07.2012., 08:34
Pozdrav,

jeli netko imam ikakvu informaciju ili iskustvo sa registriranjem auta koji je kupljen u HR na AT tablice.

Naime prosle godine sam kupio auto u HR i sad se preselio u AT.

zuzi666
19.07.2012., 19:32
može mi netko reći koje se beneficije na plaću uobičajeno pregovaraju u austriji.
koliko sam skužila, 13. i 14. plaća su obavezne. e sada, jel se tamo može tražiti npr. dodatak za putovanje na posao ili je to uračunato u plaću, ili nekakvo privatno stomatološko osiguranje ili.....
ili se takve stvari ne pregovaraju nego samo ukupna godišnja plaća se dogovara? i onda su dogovori u brutto ili netto?

hvala.

DrSigmundFreud
26.07.2012., 20:25
može mi netko reći koje se beneficije na plaću uobičajeno pregovaraju u austriji.
koliko sam skužila, 13. i 14. plaća su obavezne. e sada, jel se tamo može tražiti npr. dodatak za putovanje na posao ili je to uračunato u plaću, ili nekakvo privatno stomatološko osiguranje ili.....
ili se takve stvari ne pregovaraju nego samo ukupna godišnja plaća se dogovara? i onda su dogovori u brutto ili netto?

hvala.

dogovara se mjesečna brutto-plaća, podrazumjeva se 14x godišnje, možeš dogovoriti i premiju prema uspjehu - ito je to, više nema :rolleyes:

ako si u prodaji (b2b) onda su stvari mali opširnije i zahtjevnije za pregovarat
(...udio procenta, bonus, auto, itd..., mobitel i laptop se podrazumijeva)

Rajnus
27.07.2012., 17:39
Nedavno sam se preselio u Austriju i prijavio boraviste kao hauptwohnsitz, otkrio sam da mi to zapravo ne odgovara je auto sa hrvatskim tablicama mogu voziti samo 30 dana. Kada bih imao nebenwohnsitz mogao bih do godine dana.

Pitanje jest mogu li ja wohnqualität prebacit sa hauptwohnsitz na nebenwohnsitz, a da mi u Hrvatskoj ostane prebivaliste. Ipak sam dobio vizu samo na godinu dana.

joieNS
16.08.2012., 11:36
pozdrav iz NS-a.
da li neko zna koliko kostaju master studije ekonomije u becu ili grazu?
da li ih moram upisati u matici, pa se prebacivati ili mogu direktno.
puno uspeha svima zelim ...

daleosijek
16.08.2012., 12:14
Dali u Austriji postoji ikakva mogučnost zapošljavanja na crno...o čemu se radi trenutno sam nezaposlen po struci sam soboslikar lićilac do nedavno sam radio10god u građevinskoj firmi sve! sto znači vodio gradilište radio u proizvodnji i ugradnji pvc i alu stolarije obavljo unutarnje i vanjske radove na objektima itd...da nenabrajam ...trenutno radim na jedno svom građevinskom projektu u koji sam uložio oko 30000e a za dovršetak mi fali oko 20000e! E sad da zaradim te novce u hrvatskoj bi mi trebalo oko 2-3god, pa mi je u planu otič što prije van po mogučnosti sutra :) na nekih 10 mj zaradit te novce i vratit se nazad! E sad jel na forumu postoji neko ko radio u građevinskoj struci u austriji ko bi mi mogo dat neke informacije! bio bi zahvalan!

frida31
19.08.2012., 10:10
Pozdrav,

trebala bih savjet; suprug bi pokušao pronaći posao u Austriji. Po zanimanju je građevinski inženjer, problem je što njemački ne zna (nešto malo razumije, al zanemarivo), a engleskim se služi odlično. E sada, da li zamolbe za posao pisati na engleskom jeziku ili ih dati prevesti na njemački?

Hvala

Relictor
19.08.2012., 16:06
Pozdrav

Završio sam Tehničko Veleučilište u Zagrebu te sam sada stručni prvostupnik (inženjer informacijskih tehnologija). Tijekom studija sam radio na gradilištima i u pozivnim centrima tako da nemam iskustva u IT sektoru a znanje neću ni spominjati pošto sam više vremena proveo na gradilištu nego doma (informatičke stvari su mi uvijek išle samo što sam za vrijeme studija uzeo najbolje plaćene poslove koje sam mogao dobiti kako bi pokrio školarinu i troškove tako da nisam puno vremena proveo za računalom). Engleski mi je jako dobar.

Pokušavam naći posao u inozemstvu ali do sada sam jedino dobio odbijenice. Može li mi netko dati nekakve informacije (tko zapošljava informatičare bez iskustva te tko traži radnike na gradilištu) jer život u Hrvatskoj nema smisla. Čak ni tip posla nije bitan dokle god se mogu maknut pošto trebam pomoć obitelji.

Sabur
21.08.2012., 13:24
Pozdrav !!
Da li neko zna za jeftin smjestaj u Becu , na mjesec dana .Znaci nikakvi posebni uvjeti , krevet i kupatilo.

mad mike
29.08.2012., 13:23
pozdrav, je li ima neko da je u Salzburgu ? Treba mi smjestaj za jednog studenta pa ako ikako mozete pomoc bio bih vam zahvalan !

Trixy85
31.08.2012., 20:36
Pozdrav!
Ima li netko iz Graza da iznajmljuje kakvu garsonijeru studentu?
Molim Vas pomagajte.. Izludjeni smo od potrage! :503: :503: :503:

antt
04.09.2012., 14:10
imam tri pitanja:
koliko košta jednosoban stan u Grazu
koliko košta dječji vrtić u Garzu, otprilike
kolika je netto plaća od 4500 bruto
Hvala

DrSigmundFreud
05.09.2012., 16:14
http://bruttonetto.akwien.at/steuer-rechner.php

tu se izračunaj za cijelu godinu
(ca. 2.650.- netto, a 13. & 14. plaća ca.3.600.- netto)

london-vienna
07.09.2012., 18:06
Razlike izmedju muških i ženskih plaća u Austriji

http://www.krone.at/Wirtschaft/So_viel_verdient_Oesterreich-Einkommens-Check-Story-27110

:ne zna:

Kossuth Lajos
07.09.2012., 18:48
krone.at :cerek:

pazi samo komentare o hrvatima....:bljak:

http://www.krone.at/Oesterreich/Rotlichtbaron_aus_Wien_in_Kroatien_um_Luxusvilla_g ebracht-Boese_Ueberraschung-Story-332121

http://www.krone.at/Nachrichten/Fischer_ratifizierte_EU-Beitrittsvertrag_mit_Kroatien-Gruenes_Licht-Story-327200

jel im Krowod pogrdni naziv za nas?

meni je u at bilo čudno da nekako promijene facu dok skuže da sam iz hr, a dok pričam engleski su ko med i mlijeko :rolleyes:

Yilania
09.09.2012., 13:12
Bok svima!
Med.sam sestra i zanima me posao u Austriji... vjerujem da nas ima puno koji bi željeli naći posao vani,pa bi bilo dobro da udružimo snage izmjenjujući informacije. Teško je ovako sam tražiti,pa ako ima neko tko je već vani, il netko ovdje tko ozbiljno razmišlja o tome, bit će mi drago.

mail: petteo553@gmail.com

DrSigmundFreud
09.09.2012., 18:55
krone.at :cerek:

pazi samo komentare o hrvatima....:bljak:

http://www.krone.at/Oesterreich/Rotlichtbaron_aus_Wien_in_Kroatien_um_Luxusvilla_g ebracht-Boese_Ueberraschung-Story-332121

http://www.krone.at/Nachrichten/Fischer_ratifizierte_EU-Beitrittsvertrag_mit_Kroatien-Gruenes_Licht-Story-327200

jel im Krowod pogrdni naziv za nas?

meni je u at bilo čudno da nekako promijene facu dok skuže da sam iz hr, a dok pričam engleski su ko med i mlijeko :rolleyes:

tko ti je kriv da čitaš to smeće :D

"krone" je "opinion leader" i suodgovoran da su 50% austrijanca postali debili :D
...što je ipak manje nego u drugim državama :D

goran777
16.09.2012., 01:08
Bok svima!
Med.sam sestra i zanima me posao u Austriji... vjerujem da nas ima puno koji bi željeli naći posao vani,pa bi bilo dobro da udružimo snage izmjenjujući informacije. Teško je ovako sam tražiti,pa ako ima neko tko je već vani, il netko ovdje tko ozbiljno razmišlja o tome, bit će mi drago.

mail: petteo553@gmail.com

E ovo sam pisao na jednoj drugoj temi, al vrijedi i za ovu.

Neznam za Beč, a nije ovo ni tema.
Nego, da ti kažem za Njemačku, a možda je slično i za Austriju. Ovako, kao prvo njemački moraš znati barem B1 ili B2, nisam siguran, nije tako strašno naučiti. Dalje, prevesti sve svjedodžbe 123i4 razred, završnu i uvjerenje o položenom stručnom ispitu, na njemački. Napisati životopis i molbu. Moraš imati važeću putovnicu. Njemačka državna agencija za zapošljavnje, svake godine dolazi u hr i radi interviw sa zainteresiranim sekama i tehn.U 3.i9. mjesec je to.
A ako ti se ne čeka ili ti se neda tako, papire pod ruku i u Njemačku, odnosno Austriju, sama tražiti posao. A vjerujem da ćeš ga i naći!
Traženo zanimanje, pa frend u minčenu mi govori da autobusima uvoze sestre iz Bugarske i Rumunjske, strašno nešto. Frend uopće nije znao njem. nešto malo naučio za taj inerviw, i dobio posao u nekoj privatnoj bolnici u okolici munchena. A u njemačko ti priznaju po novome diplomu, bez polaganja njihovog državnog ispita.

trešnjica
17.09.2012., 18:23
Zna tko koji su uvjeti (i da li priznaju bakalarske diplome sa naših sveučilišta tek tako :zubo:) za prebacivanje na Uni Wien? Konkretno, radi se o Filozofskom (Zd) - jezici.

Dukkai
17.09.2012., 20:26
Zna tko koji su uvjeti (i da li priznaju bakalarske diplome sa naših sveučilišta tek tako :zubo:) za prebacivanje na Uni Wien? Konkretno, radi se o Filozofskom (Zd) - jezici.

Koliko ja znam, Hrvatska i Austrija imaju potpisan bilateralni sporazum pa je dovoljno da je diploma prevedena sa hrvatskog na njemacki kod ovlastenog sudskog tumaca.
A Bolonjski sustav je uveden upravo zato da studenti mogu lagano migrirati medju faksevima tako da ne bi trebalo biti problema kod prebacivanja. Barem koliko ja znam.