PDA

View Full Version : Austrija

stranice : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10

Jagt
22.09.2012., 15:39
Razmisljam otici u inozemstvo kad Hrvatska udje u EU. Jedna od mogucih drzava je i Austrija. Dosta dobro razumijem njemacki, ali ga lose govorim. Engleski mi je puno bolji. Zato trazim zemlju u kojoj cu se moci sluziti engleskim. Nasao sam na internetu popis drzava po znanju engleskog i Austrija dosta dobro stoji. No pitam se kako je u praksi. Znaju li Austrijanci engleski ili je to samo statistika?

catrice86
25.09.2012., 13:36
Razmisljam otici u inozemstvo kad Hrvatska udje u EU. Jedna od mogucih drzava je i Austrija. Dosta dobro razumijem njemacki, ali ga lose govorim. Engleski mi je puno bolji. Zato trazim zemlju u kojoj cu se moci sluziti engleskim. Nasao sam na internetu popis drzava po znanju engleskog i Austrija dosta dobro stoji. No pitam se kako je u praksi. Znaju li Austrijanci engleski ili je to samo statistika?

ima ih sigurno dosta koji znaju dobro engleski ali se slabo u praksi koristi ... bar u okolici u kojoj ja zivim

Slaven22
28.09.2012., 08:06
EVO KO ZELI U AUSTRIJU

Na novinski upit hoće li Austrija 1. srpnja 2013., kada RH uđe u EU, otvoriti svoje tržište radne snage Hrvatima, austrijski je ministar odgovorio da Austrija neće inzistirati na prijelaznom roku od sedam godina, ali da ima dva okvirna uvjeta koja relativno pomažu Republici Hrvatskoj, uredbu o sezonskoj radnoj snazi na temelju koje mnoge osobe iz Hrvatske dolaze na sezonski rad u Austriju te popis nedostatne radne snage. Dodao je kako je pitanje želi li Hrvatska da se iz nje povlači kvalificirana radna snaga. „Nadam se da će Hrvatska i Austrija uz pomoć zakonske regulative naći adekvatno rješenje tog pitanja na dobro obiju zemalja“, rekao je Mrsić ustvrdivši kako je to i političko pitanje.

Lajme
28.09.2012., 18:11
Iznajmljuje li mozda netko stan ili sobu za dvije studentice?!?

svraka007
28.09.2012., 23:29
ima ih sigurno dosta koji znaju dobro engleski ali se slabo u praksi koristi ... bar u okolici u kojoj ja zivim

Prije ce se mozda moci na hrvatskom sporazumiti-isto iskustvo :D

serijski_broj21
01.10.2012., 15:25
Pitanje vezano za primanja...
Plaća od 2500-3000€ u Austriji je dobra plaća i koliko se od nje može uštedjeti, ukoliko je naravno čovjek razuman.
To je recimo 30k-35k€ godišnje, ako preračunam to u HRK i moju trenutnu plaću, trebalo bi mi otprikike 4 i pol godine da zaradim tolike pare.

Hvala za odgovor.

DrSigmundFreud
01.10.2012., 15:29
Plaća od 2500-3000€ u Austriji je dobra plaća i koliko se od nje može uštedjeti, ukoliko je naravno čovjek razuman.
To je recimo 30k-35k€ godišnje, ako preračunam to u HRK i moju trenutnu plaću, trebalo bi mi otprikike 4 i pol godine da zaradim tolike pare.

Hvala za odgovor.

brutto?
netto?

serijski_broj21
01.10.2012., 15:39
Brutto :)

tigor
12.10.2012., 11:16

Hvala za odgovor.
Tih 2500€ brutto ti dodje na 1850-1900€ netto.Sve ti ovisi da li si sam ili sa obitelji, ako imas dijecu i zenu sa sobom zaboravi na stednju. Ako si sam i uzmes si mali stan ili sobu mogao bi stavljat oko 600-700 eura na stranu.

brankobarac
15.10.2012., 13:58
Inžinjer sam mehatronike(prvostupnik) i uskoro idem na mjesec dana u Klosterneugburg kod Beča...Njemački znam za B1 i engleski za C1 stupanj.
Šta mi vi preporučate da tamo pokušam i kako da dođem tamo do posla?

hoor
24.10.2012., 17:36
Pozdrav...
Kao sto govori i sam naslov radi se o zaposlenju u Austriji.Naime procitao sam da im treba radne snage koje je kod njih u deficitu..izmedju ostalog traze i moju struku-strojarske tehnicare.Znaci kako da dođem do nekog naseg (citaj..ex YU) ko ima firmu u Austriji i bavi se poslovima vezanim uz strojarstvo i voljan mi je ponudit radno mjesto jer je to prvi i najveci uvjet dobivanja radne dozvole..pa ako ko slucajno zna nekog...bio bih vam jako zahvalan...inace imam preko 10.godisnje iskustvo u struci..razni poslovi vezani uz strojarstvo i građevinu.

kralj27
05.11.2012., 22:05
zanima me kakvo je stanje s bacc. fizioterapije u austriji, ako mi netko moze napisat kolko se radi,da li je trazeno zanimanje, ima li rada u 2 smjene,netto ili brutto place kakve su, te sto me najvise zanima koji je potreban stupanj njemackog jezika??
takoder ako netko ima sazanja za njemacku u usporedbi s austrijom neka napise...hvala

rogerswi
08.11.2012., 13:19
Pozvan sam na razgovor za posao u Beču gdje imam jako dobre šanse za dobiti ga ( VSS ekonomija za nepovjerovat:). Sad me zanima kako se kreću cijene stanova ako ima netko kakva iskustva?
I kolika je plaća dostatna mjesečno za život?

Hvala

*the lady
08.11.2012., 17:02
Koliko dobro ste znali njemački u trenutku kada ste se odselili u Austriju?

Jel nekakva B1 razina dovoljna za snaći se u početku?

I kako ste življenjem tamo, napredovali u korištenju istoga?

deisler
09.11.2012., 19:35
Pozvan sam na razgovor za posao u Beču gdje imam jako dobre šanse za dobiti ga ( VSS ekonomija za nepovjerovat:). Sad me zanima kako se kreću cijene stanova ako ima netko kakva iskustva?
I kolika je plaća dostatna mjesečno za život?

Hvala

kakav posao

darkoauscabuna
09.11.2012., 21:26
postovani, novi sam na ovom forumu. Ovako nasao sam posao u austriji kao kuhar u jednom hotelu kod schladminga, odneso sam tamo putovnicu za izradu sezonske radne dozvole 18.10, pa me zanima dali itko zna kolike su sanse za dobivanje radne dozvole? Hvala

DrSigmundFreud
10.11.2012., 12:20
postovani, novi sam na ovom forumu. Ovako nasao sam posao u austriji kao kuhar u jednom hotelu kod schladminga, odneso sam tamo putovnicu za izradu sezonske radne dozvole 18.10, pa me zanima dali itko zna kolike su sanse za dobivanje radne dozvole? Hvala

za kuhara ~100% :D

NećešRazbojniče
13.11.2012., 03:04
Ne znam ima li kakav podforum za strane jezike, pa mi se čini najprikladnije da probam ovdje.
Znali li netko što znači 'Gilest', na njemačkom odnosno austrijski dijalekat?
Pozdrav i hvala

DrSigmundFreud
13.11.2012., 21:35
Ne znam ima li kakav podforum za strane jezike, pa mi se čini najprikladnije da probam ovdje.
Znali li netko što znači 'Gilest', na njemačkom odnosno austrijski dijalekat?
Pozdrav i hvala

na svim austrijskim dijalektima - nema pa nema :kava:

NećešRazbojniče
14.11.2012., 01:31
na svim austrijskim dijalektima - nema pa nema :kava:

Doznao sam koji je prijevod, prsluk :cerek:
Ipak hvala.

shvabo_bech
14.11.2012., 10:47
Doznao sam koji je prijevod, prsluk :cerek:
Ipak hvala.

onda sigurno nije Gilest nego Gilet :B

NećešRazbojniče
14.11.2012., 16:59
onda sigurno nije Gilest nego Gilet :B

Da, bravo, ipak je Gilet.
A bit će da se žena zabunila. Tipfeller :D

DrSigmundFreud
14.11.2012., 19:26
Da, bravo, ipak je Gilet.
A bit će da se žena zabunila. Tipfeller :D

i nije dijalekt nego je riječ posuđena iz francuskog (izgovara se žilee)

NećešRazbojniče
14.11.2012., 21:40
i nije dijalekt nego je riječ posuđena iz francuskog (izgovara se žilee)

ok hvala puno

NećešRazbojniče
14.11.2012., 21:45
Uskoro treba da se javim na rad u Austriji.
Potpisao sam ugovor do kraja 4.mjeseca, a taman mi tada ističe rok valjanosti putovnice ( odnosno 7 dana ranije).

Moje pitanje je, da li ja moram izvadit novu putovnicu, iako mi je putovnica još važeća. A ima li smisla vadit novu, iako je putovnica još važeća pola godine?

Postoji li mogućnost da u hrvatskom konzulatu u austriji zatrašim izdavanje nove putovnice kada ovoj istekne rok važenja?

Pozdrav i hvala

Proser
19.11.2012., 19:17
Grüß gott ekipo!

Znate li mozda neki ducan u Becu gdje mogu kupiti Bajadere, Maraskino ili Pelinkovac? Trebao bi pocastiti kolege.

Imas to u Merkura.

Proser
19.11.2012., 19:21
Alo Bando. Di se ovde u Becu izlazi vani ako se zeli druziti sa nasima? Ima li neki Forumaski Pub ili neka birtija? Stvarno mi se ne da listati 77 strana da vidim jeli tko pisao o tome, ali onaj tko mi oda tajnu ima pivo i sendvich od 50cm u Centimetra!

MasterMan
20.11.2012., 17:42
Pozz svima...
Novi sam ovdje, registrirao sam se početkom ovog mjeseca. Ima dosta postova pa da ne čitam sve,
zanima me sljedeće:

1. Što sve treba za odlazak?
2. Koliko treba početnog "đeparca" dok se ne snađeš?
3. Na kojim stranicama trebam tražiti posao?
4. Jel potrebno izvrsno znanje njemačkoga?
5. Koje su prednosti/nedostaci života tamo?
6. Što je potrebno da dobiješ posao?
7. Kolika je min. plaća?
8. Jel potrebno imati vezu za posao?

To je za sad, ako se sjetim nečeg drugog napisat ću.
Molim pomoć.

DrSigmundFreud
27.11.2012., 15:20
aj ljudi..jel neko zna nekog?

naši ljudi se većinom bave birtijama i bauštelama :D

probaj kad zorana...
http://www.prajo.at
čovjek je porušio pola beča :D

Skattemus
27.11.2012., 16:20
Molim bez kvotanja samog sebe, ako pitanje nije odgovoreno, postoji razlog.

hoor
28.11.2012., 12:01

probaj kad zorana...

hvala..hvala:)

brankobarac
30.11.2012., 16:41
hvala..hvala:)

ja sam mu se već javio i ako nemaš papire,oni ti ništa nemogu sredit..

Sabrepulse
07.12.2012., 16:53

probaj kad zorana...

Prajo hoce pomoci tj. znao je pomoci svima iz bivse Juge, no sada tesko vise. A normalno, i njega jebu kontrole i nece vise da se zajebava ako nemas papire.

markec1
07.12.2012., 18:31
evo ljudi ako trebate kakve domače delicije iz hr,ja vam dofuram,nije problem,svaki tjedan sam u at i to dosta često u beču.
a dal je prajo gotov sa onim poslom di je rušio bahnhof?

Sabrepulse
07.12.2012., 18:38
evo ljudi ako trebate kakve domače delicije iz hr,ja vam dofuram,nije problem,svaki tjedan sam u at i to dosta često u beču.
a dal je prajo gotov sa onim poslom di je rušio bahnhof?

Koji, Südbahnhof? Jos je to u izgradnji. Zbilja nemam sta rec za covjeka, ali nije vise kao prije sto se tice zaposljavanja kod njega, jebiga, pogotovo za ove sto hoce iz HR doci bez papira ovamo raditi. Papire vise ne sredjuje, a na crno ne prima nikoga.

Sto se tice domacih stvari, lijepo od tebe, ali imam vec nekog, a i sam odem. Ima li uopce zainteresiranih opcenito, ako te smijem ovako pitati?

markec1
07.12.2012., 18:44
da mislim da je sud bahnhof,jer jednom sam pričao sa jednim čovjekom ,pa rekao da je to njihov najveći posao u beču.
a i svi hvale praju, ima firmu u hr u virovitici ili đurđevcu,manje bitno.
evo sad sam prvi put ponudil ovu opciju,i to samo zato jer do sad uvijek sam naišao sam na ljubaznost i pomoć od naših ljudi u beču.

Sabrepulse
07.12.2012., 19:07
da mislim da je sud bahnhof,jer jednom sam pričao sa jednim čovjekom ,pa rekao da je to njihov najveći posao u beču.
a i svi hvale praju, ima firmu u hr u virovitici ili đurđevcu,manje bitno.
evo sad sam prvi put ponudil ovu opciju,i to samo zato jer do sad uvijek sam naišao sam na ljubaznost i pomoć od naših ljudi u beču.

A cuj, Prajo je ok, samo sto su danas kontrole jebene, daleko od toga da njih dosta jos zaposljava ljude na crno, ali kad ti Prajo kaze "brate, nije vise ni vrijeme ni mjesto", onda znas koliko je sati, a zbilja je pomogao gdje je mogao.

Ja ti imam jednog tipa, ovdje u Becu, on em sto uvozi HR-proizvode, pravi po domacem receptu kobasice, kulen, kulenjace itd. u Gradiscu iako to nije 100% to jer uvijek mi je bolji kulen u Slavoniji nego ovaj koji on pravi od ovih svinja ovdje, no dosta je blizu. A kaze da mu posao dobro ide, da pogotovo pred Bozic ima narudzbi i narudzbi, jos mu zena pravi domace kolace i kekse bozicne, kilu prodaju za po 16,- EUR, a Austrijanci te domace kekse kupuju ko ludi.

markec1
07.12.2012., 19:38
a kakva je situacija sa prijevozničkim firmama u austriji,dal još uvijek mađari i slovaci i česi dominiraju ili su ih počeli lagano tjerat,jer nisu baš poznati ko neki vrli vozači i radnici,vidim firmu muller kod wr.neudorfa imaju hladnjače...jel bi imao kakve šanse da dobim papire i odem raditi ko vozač,jer i sad radim taj posao.

Sabrepulse
07.12.2012., 19:59
a kakva je situacija sa prijevozničkim firmama u austriji,dal još uvijek mađari i slovaci i česi dominiraju ili su ih počeli lagano tjerat,jer nisu baš poznati ko neki vrli vozači i radnici,vidim firmu muller kod wr.neudorfa imaju hladnjače...jel bi imao kakve šanse da dobim papire i odem raditi ko vozač,jer i sad radim taj posao.

Mozes li zakljuciti nesto iz slijedeceg => vozaci koji ti dostavljaju pizzu kuci, ovdje, su Slovaci, voze aute sa BA (Bratislava) tablicama jer su puno jeftiniji nego bilo koji drugi, hvala EU. ;-)

Niko njih ne tjera, jos su trazeniji nego prije jer rade za sitne pare, Cesi, Slovaci i Madjari. Ne znam jel ti ista govori firma LKW Walter kod Wr. Neudorfa? Vozaci su im vecinom Paveki, Dudeki, Zsoltani i slicni. Znas kakva je procedura, moras predati za papire, inace tesko.

Iskreno da ti kazem, koliko je meni poznato, sto se tice vozaca, ima i domacih koji ne mogu naci posao, tako da ti nebih stvarao neku nadu, osim ako mislis voziti za 1,- EUR po satu. :D

Sabrepulse
07.12.2012., 20:04
Nego mene zanima nesto drugo, da li cemo moci, ulaskom u EU, kao sada Poljaci, Cesi, Slovaci, Madjari, Rumunji i ostali, osigurati auto u HR, a vozati ga ovdje na HR tablicama, kao sto to navedeni rade.

Voze Bembaru od 300 ks, osiguranu u Rumunjskoj npr., placaju godisnju premiju osiguranja 300,- EUR dok bi ovdje godisnje platio, pa makar u najnizoj Stufe 2.000,- EUR.

No, kakave sam ja srece sa svim u zivotu, kad mi budemo na redu, to ce ukinuti. :D

markec1
07.12.2012., 21:07
znam waltera jako dobro,sad nam daje neke naloge za prijevoz prema hr,ima slabe cijene,ali nema puno izbora,pa se uzima sve šta se nudi...
vidim da je tako jer večinom imaju one tablice s imenima u kabini ili neko svoje nacionalno obilježje....
a budemo čekali do druge godine do 1.7 pa onda budem mogao i ja konkurirati ovima...
a ovo za auto nisam upoznat,trebalo bi vidjeti kako je to riješeno sad u pregovorima sa unijom,možda postoje neka ograničenja od 3-5-7 godina,sigurno ima neka kvaka u tome.

Sabrepulse
07.12.2012., 21:18
znam waltera jako dobro,sad nam daje neke naloge za prijevoz prema hr,ima slabe cijene,ali nema puno izbora,pa se uzima sve šta se nudi...
vidim da je tako jer večinom imaju one tablice s imenima u kabini ili neko svoje nacionalno obilježje....
a budemo čekali do druge godine do 1.7 pa onda budem mogao i ja konkurirati ovima...
a ovo za auto nisam upoznat,trebalo bi vidjeti kako je to riješeno sad u pregovorima sa unijom,možda postoje neka ograničenja od 3-5-7 godina,sigurno ima neka kvaka u tome.

Da, ehehe, te tablice, ajme. :D

A cuj, kad pogledam kolika je u HR godisnja premija auto osiguranja npr. u Croatia Osiguranju, covjece, pa dolje, u HR osigurati auto od 300+ ks je bagatela za mene. Jasno je meni da vama dolje nije, ali nama ovdje, nebo i zemlja, zato, samo cekam da vidim kako ce biti. :D

Ja bih ti preporucio da pricekas jos do ljeta pa da onda vidis kako ce biti, jer sada, tesko.

Bone7ord
07.12.2012., 23:05
Bok, da li znate gdje se mogu naći hotelski poslovi / sezonski kao npr. za sobar/ice. Gledao sam na par portalima ali nema nista za navedeno.

NećešRazbojniče
08.12.2012., 19:53
Bok, da li znate gdje se mogu naći hotelski poslovi / sezonski kao npr. za sobar/ice. Gledao sam na par portalima ali nema nista za navedeno.

znamo, a reci jel imaš papire kakve? jel imaš nekog gore?
ako ne, moj savjet je da ni ne pokušavaš ništa.

Nedavno sam zamalo otišao gore. Žena pristala me zaposlit, potpisali ugovor, i 2 sata prije nego što sam trebao otputovat žena me zove i kaže da ipak ne mogu dobit radnu dozvolu za mene.

Otada sam sam definitivno odustao od austrije. Okrenuo sam se njemackoj, veca zemlja, vise posla, moze se i na crno nesto nac. A kad udjedmo u eu svica majka .. :D

Rajnus
10.12.2012., 10:50
Nego mene zanima nesto drugo, da li cemo moci, ulaskom u EU, kao sada Poljaci, Cesi, Slovaci, Madjari, Rumunji i ostali, osigurati auto u HR, a vozati ga ovdje na HR tablicama, kao sto to navedeni rade.

Voze Bembaru od 300 ks, osiguranu u Rumunjskoj npr., placaju godisnju premiju osiguranja 300,- EUR dok bi ovdje godisnje platio, pa makar u najnizoj Stufe 2.000,- EUR.

No, kakave sam ja srece sa svim u zivotu, kad mi budemo na redu, to ce ukinuti. :D

Neces moci niti oni smiju to raditi, postoji jasan zakon da ako zivis i radis u Austriji moras imati AT tablice. Kazne su poprilicno velike i hvataju ljude po cestama. To sto ljudi voze na drugim tablicama ne znaci da je to dozvoljeno. Zapravo u roku od 30 dana moras platiti NOVA tax i registrirati ga na AT tablice.

Kolegicu iz moje firme su uhvatili iako auto nije bio njen, nego od njenog oca.
Prijatelj iz osiguranja mi je rekao da cak i policija prati ako se neki auto stranih tablica duze vozi po gradu. Mozda to nije bas tako u Becu, ali manjim mjestima vjerovatno jest.

http://www.ak-tirol.com/online/autos-mit-auslands-kennzeichen-67300.html

VkciML
10.12.2012., 14:22

Nije valjda da bi Markec iša za jodlere vozit?! :zubo:

Ja sam razmišljao isto i čak sam našao firmu koja vozi istočnu europu i to kroz HR, znači ideala, prolazim kraj kuće, odgovora im sve, imam adr, znam njemački, ma sve super.Znači u pitanju je velika firma sa preko 100 vozila i koja već ima strance u svojim redovima i lik mi je rekao da će vidit sa tim nekim svojim savjetnikom za strance koje su mogućnosti.Nakon par dana mi se javio i veli da nema trika da dobijem papire u AT.
I još sam par pregovora imao sa firmama iz AT i DE no kako su svi odgovori bili negativni promijenio sam kontinent :D

Sabrepulse
10.12.2012., 14:56
Neces moci niti oni smiju to raditi, postoji jasan zakon da ako zivis i radis u Austriji moras imati AT tablice. Kazne su poprilicno velike i hvataju ljude po cestama. To sto ljudi voze na drugim tablicama ne znaci da je to dozvoljeno. Zapravo u roku od 30 dana moras platiti NOVA tax i registrirati ga na AT tablice.

Kolegicu iz moje firme su uhvatili iako auto nije bio njen, nego od njenog oca.
Prijatelj iz osiguranja mi je rekao da cak i policija prati ako se neki auto stranih tablica duze vozi po gradu. Mozda to nije bas tako u Becu, ali manjim mjestima vjerovatno jest.

http://www.ak-tirol.com/online/autos-mit-auslands-kennzeichen-67300.html

Ima caka, malo prije sam saznao, naravno, vazi samo ako je ta zemlja u EU. Prijavis auto na nekog od rodbine u HR i mozes ga vozati po cijeloj EU. Rumunj jedan s posla, koji zivi u AT, nas dobavljac, je tako svoj auto "kao" prodao svojoj zeni u Rumunjskoj, napravili su ugovor, zena je prijavila auto na sebe u Rumunjskoj, on ga voza. Auto ima 306 ks, on tamo placa godisnju premiju od samo 300-injak EUR, standardno osiguranje, naj jednostavnije.

Sabrepulse
10.12.2012., 14:59
Nije valjda da bi Markec iša za jodlere vozit?! :zubo:

Ja sam razmišljao isto i čak sam našao firmu koja vozi istočnu europu i to kroz HR, znači ideala, prolazim kraj kuće, odgovora im sve, imam adr, znam njemački, ma sve super.Znači u pitanju je velika firma sa preko 100 vozila i koja već ima strance u svojim redovima i lik mi je rekao da će vidit sa tim nekim svojim savjetnikom za strance koje su mogućnosti.Nakon par dana mi se javio i veli da nema trika da dobijem papire u AT.
I još sam par pregovora imao sa firmama iz AT i DE no kako su svi odgovori bili negativni promijenio sam kontinent :D

Trenutno je zbilja jos zajebano, kad bude EU, mislim da bi trebalo biti lakse. Trenutno ne mozes ni cistacicu iz neke od zemalja bivse YU uzeti tako lako.

VkciML
10.12.2012., 15:55
Ma zato sam i odustao od AT.Znam da je idealno blizu a i jezik znam jer sam išo u školu u Beč no prilike, bar za sad, da se srede papiri su ravne nuli.A čekati dok uđemo u EU meni nije opcija jer niti mi niko ne jamči da ću dobit posao.

Sabrepulse
10.12.2012., 16:03
Ma zato sam i odustao od AT.Znam da je idealno blizu a i jezik znam jer sam išo u školu u Beč no prilike, bar za sad, da se srede papiri su ravne nuli.A čekati dok uđemo u EU meni nije opcija jer niti mi niko ne jamči da ću dobit posao.

Nekako steknes dojam kroz pricu sa nekim osobama da ipak jos uvijek mozes konobarit lako ovdje, ako si zensko i spremna dati guzice, sto ih zbilja i je dosta ili cuvat neciju djecu, no, ni to nije za svakoga pa neki pobjegnu kad uvide da uistinu treba raditi i da nije vise kao prije, a manje para.

Cujem tako neke price nedjeljom, pred crkvom ovdje, a ono, zalosno ali istinito, ako das, dobit ces.

Davor Farkas
10.12.2012., 18:23
Tih 2500€ brutto ti dodje na 1850-1900€ netto.Sve ti ovisi da li si sam ili sa obitelji, ako imas dijecu i zenu sa sobom zaboravi na stednju. Ako si sam i uzmes si mali stan ili sobu mogao bi stavljat oko 600-700 eura na stranu.

2500 eura brutto je tocno 1650 netto, s tim sto malo ko imao uopce toliku placu u austriji osim ako si vise strucne spreme ali kao obicni radnik (npr. trgovac,stolar,bravar i tomu slicno) onda moras biti sretan ako dobijes 1400 eura placu!! Sve ostalo su bajke i ljudi stojte gdje jeste vjerujte mi!

deutchland
10.12.2012., 18:39
bok, svima!
konkretno pitanje: da li je legalno poslati ljude iz hrvatske da po austrijskim turističkim središtima reklamiraju hrvatski proizvod ili se treba registrirati firma u austriji tj. dobiti neke dozvole?

Davor Farkas
10.12.2012., 18:41
Pozdrav,

trebala bih savjet; suprug bi pokušao pronaći posao u Austriji. Po zanimanju je građevinski inženjer, problem je što njemački ne zna (nešto malo razumije, al zanemarivo), a engleskim se služi odlično. E sada, da li zamolbe za posao pisati na engleskom jeziku ili ih dati prevesti na njemački?

Hvala

Poznavanje njemackog jezika je prvi i osnovni uvjet za dobivanje radne i boravisne dozvole!! Bez toga je ne mozete dobiti niti ako se udate za Austrijskog drzavljanina... Pozdrav!

Sabrepulse
10.12.2012., 18:54
2500 eura brutto je tocno 1650 netto, s tim sto malo ko imao uopce toliku placu u austriji osim ako si vise strucne spreme ali kao obicni radnik (npr. trgovac,stolar,bravar i tomu slicno) onda moras biti sretan ako dobijes 1400 eura placu!! Sve ostalo su bajke i ljudi stojte gdje jeste vjerujte mi!

Potpis. :top:

Bez uvrijede ikome, ali neki jos uvijek misle da ovdje novac raste po stablima i misle obrnut lovu, pa kad vide da se ovdje mora radit, ali zbilja radit, e onda je druga prica, odmah ne valja, idemo dalje ili bijeg kuci.

Osim ako si lopov, jebiga ili si pobrao pare kroz neke mutne poslove ili od osiguranja, udesa i sta ti ja znam ceg sveg, ima toga.

Ne znam tko se sjeca, onih likova sto su namjerno uzrokovali udese, znaci, svoje zdravlje i zivot dovodili u opasnost pa prikupili novce od odstete od tih udesa, eeeeeeeeeee. Srbi su bili (no offense), ne znam da li se itko sjeca, bilo je u novinama.

Rajnus
10.12.2012., 20:21
Ima caka, malo prije sam saznao, naravno, vazi samo ako je ta zemlja u EU. Prijavis auto na nekog od rodbine u HR i mozes ga vozati po cijeloj EU. Rumunj jedan s posla, koji zivi u AT, nas dobavljac, je tako svoj auto "kao" prodao svojoj zeni u Rumunjskoj, napravili su ugovor, zena je prijavila auto na sebe u Rumunjskoj, on ga voza. Auto ima 306 ks, on tamo placa godisnju premiju od samo 300-injak EUR, standardno osiguranje, naj jednostavnije.

Ta prica mi bas ne drzi vodu, kolegica koja radi samnom u firmi je vozila auto od oca sa njemackim tablicama, otac zivi u njemackoj. Svejedno su joj napisali prijavu te je morala na sud. Kako je prosla, ne znam. To su tako svi ovdje radili,
zato su i krenuli sa tim akcijama. To sto si ti napisao mozes ako u Austriji nemas hauptwohnsitz odnosno ako ne radis i ne zivis. Tako mozes auto voziti auto u bilo kojoj EU zemlji u kojoj ne zivis i ne radis. Ako privremeno radis u AT mislim da mozes 2 puta na 12 mjeseci dobiti dozvolu da vozis auto sa stranim tablicama.

Znam da su ljudi da izbjegnu peripetije vozili auto u maticnu drzavu te ga preprodali i ponovo vratili nazad da bi ga registrirali na AT tablice.

Kao sto sam napisao neki su vozili godinama i nikad nista. Ja da to nisam cuo od kolegice mozda ni dan danas ne bih preveo auto na AT tablice.

Rajnus
10.12.2012., 20:32
Poznavanje njemackog jezika je prvi i osnovni uvjet za dobivanje radne i boravisne dozvole!! Bez toga je ne mozete dobiti niti ako se udate za Austrijskog drzavljanina... Pozdrav!

Nit sam znao ja nit moja zena pa smo oboje dobili RWR.
Ona bi cak po propisima i trebala poloziti naknadno, ali su joj priznali to sto je ucila u skoli.

Ovdje pise na bosanskom:
http://www.studiraj.eu/ba/izmjena-zakona-za-strance-u-austriji-rot-weiss-rot-karte/

hoor
11.12.2012., 13:35
Nit sam znao ja nit moja zena pa smo oboje dobili RWR.
Ona bi cak po propisima i trebala poloziti naknadno, ali su joj priznali to sto je ucila u skoli.

Ovdje pise na bosanskom:
http://www.studiraj.eu/ba/izmjena-zakona-za-strance-u-austriji-rot-weiss-rot-karte/
Rajnus koja je procedura..odnosno kako upoce zapocinje taj postupak za dobivanje RWR katrice?

Rajnus
11.12.2012., 14:38
Rajnus koja je procedura..odnosno kako upoce zapocinje taj postupak za dobivanje RWR katrice?

Kod mene je to bilo poprilicno jednostavno.

Nakon sto sam bio na razgovoru za posao i dobio ga predao sam zahtjev u Magistratu za dobijanje RWR. Od papira mi je trebalo:

- diploma
- potvrda o nekaznjavanju
- rodni list
- putovnica
- ugovor o radu (sa novom firmom)
- ispunjeni formular

Firma je rjesavala jos ako se ne varam:

- pismo namjere (zasto bas mene trebaju)
- osiguranje
- i mozda jos neki papir ali nisam siguran

To sam sve predao u gradskom Magistratu i platio 100€.
naknadno su me jos trazili potvrdu da sam radio u jednoj od dvije firme koje su mi pisale u zivotopisu. Ja im zivotopis nisam slao, pretpostavljam da su to dobili od firme koja me je zaposlila.

Sva dokumentacija mora biti na njemackom ili engleskom. Vecinu toga mozete izvaditi na engleskom (rodni list, vjencani list, potvrda o skolovanju itd.)

Za 2 tjedna sam dobio odgovor da mi je viza odobrena. Par mjeseci kasnije sam se ozenio u HR i predao papire za zenu i ona je takodjer dobila RWR za 2 tjedna. Zapravo ona je dobila RWR plus karte sto znaci da imam pristup trzistu rada dok je moja viza vezana samo za firmu. Prva viza se izdaje na godinu dana, poslije se samo produzava. Mislim da ja od nagodinu isto dobivam RWR plus vizu tako da i ja onda mogu promijeniti posao ako bas zelim.

Kod mene je to islo sve glatko (osim poronalaska firme koja je bila voljna zaposliti me). Stvari su kod mene drugacije jer imam diplomu pa se gledam kao visoko kvalificirana radna snaga koje fali u Austriji (IT).

Vjerovatno je puno teze dobiti vizu ako trazis posao konobara ili kuhara. Medicinske sestre mislim da takodjer dosta lagano dobijaju vizu. Sve ovisi sto im treba jer prije svakog odobravanja vize oni konzultiraju AMS (njihov HZZ)
te ako ima netko za to radno mjesto da ceka posao onda vjerovatno nije moguce tako lako dobiti vizu.

To je mozda bolje pitati nekog tko je dobio vizu za takvo radno mjesto.

Iz mog iskustva ako netko ima diplomu i radno mjesto onda viza nije problem.

U zadnjih par mjeseci doslo nas je dvoje iz Hrvatske i jedan iz Srbije.

brijac
11.12.2012., 14:50
jel ima nekog na forumu ko je nedavno dobio vizu iako nema faks?

sarah80
12.12.2012., 14:44
jel ima nekog na forumu ko je nedavno dobio vizu iako nema faks?

Pa kako ces dobiti vizum ako nemas faksa :confused:

brijac
12.12.2012., 17:31
Pa kako ces dobiti vizum ako nemas faksa :confused:

mislim na završenu školu,vidim da se zapošljavaju ili ljudi sa studijem ili medicinsko osoblje,tu i tamo koji kuhar...što je s ostali običnim smrtnicima?jel ima za njih nade da dobiju radnu i boravnu vizu i koja je procedura?

Lent11
12.12.2012., 18:27
mislim na završenu školu,vidim da se zapošljavaju ili ljudi sa studijem ili medicinsko osoblje,tu i tamo koji kuhar...što je s ostali običnim smrtnicima?jel ima za njih nade da dobiju radnu i boravnu vizu i koja je procedura?

Uvjet je sigurno visoko znanje njemačkog potvrđeno nekom od diploma (DSD, Test-Daf...), pronaći poslodavca koji će biti voljan baviti se papirologijom, iako za to može uzeti bilo koga iz nekih tranzicijskih zemalja EU.
Googlaj "Jobsuche, Stellenangebote...).

brijac
12.12.2012., 19:06
Uvjet je sigurno visoko znanje njemačkog potvrđeno nekom od diploma (DSD, Test-Daf...), pronaći poslodavca koji će biti voljan baviti se papirologijom, iako za to može uzeti bilo koga iz nekih tranzicijskih zemalja EU.
gdje se mogu položiti ti testovi i koliko koštaju?

Lent11
12.12.2012., 20:27
gdje se mogu položiti ti testovi i koliko koštaju?

http://www.goethe.de/ins/hr/zag/hrindex.htm

brijac
12.12.2012., 21:25

hvala,kolko vidim i nije neka filozofija...al ne vidim nigdje cijene..jel zna netko il da šaljem upit?

NećešRazbojniče
13.12.2012., 01:43

Gotovo nemoguće. Nedavno sam zamalo otišao gore, ali ipak nisam uspio dobit radnu dozvolu. Također nemam završen studij, al' imam dvije škole. I kao razlog odbijanja su mi rekli da ne primaju radnike koji prvi put dolaze na rad.

Prije par tjedana sam kontaktirao austrijsku vladu ( ok, možda ne baš vladu, al' neki odbor/ povjerenstvo za pitanje zapošljavanja stranaca). Naveo sam sve, i rekli su mi da su mi šanse gotovo nikakve. Primaju državljane EU, a iznimka su ljudi koji su već bili gore. Znači koji si produžuju dozvolu.

Pokušaj sa onom famoznom RWR kartom, to je dosta aktualno, a i opisano je u prošlim postovima.

Rajnus
13.12.2012., 08:00

Ne bih rekao visoko jer 99.9% ljudi ne bi dobili vizu. Dovoljno je poznavanje njemackog jezika na razini A1. To otprilike odgovara III-IV stupnju u nasim skolama stranih jezika, no njihove diplome se ne priznaju. Onaj tko ima osnovno znanje njemackog uz malo truda ne bi trebao imati vecih problema.

Ovdje je opisan svaki stupanj:

http://en.wikipedia.org/wiki/Common_European_Framework_of_Reference_for_Languag es

Procedura je za sve ista, pitanje je samo hoce li ti je odobriti ili nece.

http://www.migration.gv.at/en/types-of-immigration/permanent-immigration-red-white-red-card.html

Ne znam kako to ide sa sezonskim radnicima, znam da za Njemacku to ide preko biroa ma da je i to lutrija. Mozda za sezonske radnike ide lakse.

spishka
13.12.2012., 08:25
tko dobije konkretnu ponudu za posao, dobije i RWR. problem je što ljudi dobivaju kojekakve poluponude koje ili rade dumping plaća, ili su previše neobvezujuće za poslodavca i općenito, kojekakve muljaže iz sive zone uglavnom za firme koje vode "naši" i onda kukaju kako je problem što ne mogu dobiti dozvolu, iako ih austrija zapravo tim odbijanjem štiti od eksploatacije. nisam još čula da je netko imao konkretnu ponudu za normalno radno mjesto s ugovorom o radu i plaćom iznad obaveznog minimuma koga su odbili :ne zna: štoviše, sad kad vadim papire u jednoj drugoj državi vidim koliko je austrija zapravo jednostavna.
minimalna plaća za RWR je 2200 eura bruto, to je 1500 neto, to stvarno nije spektakularna plaća za nekog tko je kvalificiran nešto raditi :ne zna::ne zna: u njemačkoj za plavu kartu trebaš skoro duplo više.

sarah80
13.12.2012., 14:40

hmm moja prijateljica je ovde zavrsila faks i preko posao je dobila vizum :ne zna:

on je pitao za austriju,a ti mu govoris za njemacku :confused:
te stranica koju si ti poslao to je iz njemacke :D

brijac
13.12.2012., 16:47
prolazi goetheinstitut i u austriji,al jezik je najmanji problem u cijeloj priči...

Lent11
13.12.2012., 17:57
prolazi goetheinstitut i u austriji,al jezik je najmanji problem u cijeloj priči...

Goethe testovi su priznati u svim zemljama njemačkog govornog područja, postoji i Österreichisches Sprachdiplom Deutsch (ÖSD). Samo ne priznaju one završene u nekoj hrvatskoj školi stranih jezika (osim ako i one ne nude Goetheove ispite).

hoor
13.12.2012., 20:17
Kod mene je to bilo poprilicno jednostavno.

Nakon sto sam bio na razgovoru za posao i dobio ga predao sam zahtjev u Magistratu za dobijanje RWR. Od papira mi je trebalo:

- diploma
- potvrda o nekaznjavanju
- rodni list
- putovnica
- ugovor o radu (sa novom firmom)
- ispunjeni formular

Firma je rjesavala jos ako se ne varam:

- pismo namjere (zasto bas mene trebaju)
- osiguranje
- i mozda jos neki papir ali nisam siguran

To sam sve predao u gradskom Magistratu i platio 100€.
naknadno su me jos trazili potvrdu da sam radio u jednoj od dvije firme koje su mi pisale u zivotopisu. Ja im zivotopis nisam slao, pretpostavljam da su to dobili od firme koja me je zaposlila.

Sva dokumentacija mora biti na njemackom ili engleskom. Vecinu toga mozete izvaditi na engleskom (rodni list, vjencani list, potvrda o skolovanju itd.)

Za 2 tjedna sam dobio odgovor da mi je viza odobrena. Par mjeseci kasnije sam se ozenio u HR i predao papire za zenu i ona je takodjer dobila RWR za 2 tjedna. Zapravo ona je dobila RWR plus karte sto znaci da imam pristup trzistu rada dok je moja viza vezana samo za firmu. Prva viza se izdaje na godinu dana, poslije se samo produzava. Mislim da ja od nagodinu isto dobivam RWR plus vizu tako da i ja onda mogu promijeniti posao ako bas zelim.

Kod mene je to islo sve glatko (osim poronalaska firme koja je bila voljna zaposliti me). Stvari su kod mene drugacije jer imam diplomu pa se gledam kao visoko kvalificirana radna snaga koje fali u Austriji (IT).

Vjerovatno je puno teze dobiti vizu ako trazis posao konobara ili kuhara. Medicinske sestre mislim da takodjer dosta lagano dobijaju vizu. Sve ovisi sto im treba jer prije svakog odobravanja vize oni konzultiraju AMS (njihov HZZ)
te ako ima netko za to radno mjesto da ceka posao onda vjerovatno nije moguce tako lako dobiti vizu.

To je mozda bolje pitati nekog tko je dobio vizu za takvo radno mjesto.

Iz mog iskustva ako netko ima diplomu i radno mjesto onda viza nije problem.

U zadnjih par mjeseci doslo nas je dvoje iz Hrvatske i jedan iz Srbije.

Rajnus...kako doc do firme koje je voljna to sve napravit da bi mogao zatrazit RWR.Posto si gore jel mozda znas neku firmu koju vode nasi ljudi preko koje bi se moglo lakse to resit odnosno dobit pismo namere?

Rajnus
14.12.2012., 08:05
Rajnus...kako doc do firme koje je voljna to sve napravit da bi mogao zatrazit RWR.Posto si gore jel mozda znas neku firmu koju vode nasi ljudi preko koje bi se moglo lakse to resit odnosno dobit pismo namere?

Meni je pomogla kolegica iz firme u kojoj sad radi. Pomogla u smislu da mi je ukazala da postoji radno mjesto i koji dobar savjet. Ne znam ja ovdje gotovo nikog od nasih, a i iskreno ne zelim imati posla previse sa njima.

Ne znam sto bih savjetovao ljude sa srednjom skolom, oni koji imaju neki tehnicki fakultet pucajte na internacionalne firme u kojima se aktivno govori engleski.
Takodjer bih im savjetovao da ako vec nemaju da otvore linkedin i xing profil.
Tamo se moze naci dosta ponuda za posao i headhuntera koji traze radnike

Ljudi koji su odlucili otici ako vec ne mogu rijesiti papire za Austriju probajte sa Kanadom. Za Kanadu se puno lakse dobivaju papiri, cak postoje programi za osobe do 35g koje dobivaju radnu dozvolu na godinu dana bez da imaju posao.

Mislim da je za ljude sa srednjom skolom to puno bliza opcija. Jbg jest puno dalje, ali po mome je bilo koja normalna drzava bolja od Hrvatske za ljude koji nemaju.

Za one koji ne znaju OK drzava koja ce Hrvatima omoguciti da rade nakon 01.07 jest Svedska pa ne bi bilo mozda lose da si tamo trazite nekog tko bi vam mogao naci neki posao.

Sto se tice Austrije pratim sto se dogadja jer nadam se da ce nam nakon 01.07 ako ne dozvoliti rad barem bitnije olaksati pristup njihovom trzistu rada.

bvb001
17.12.2012., 19:29
dal neko zna kako bi se firma iz hrvatske mogla povezati sa austrijskom da izvode gradevinske radove za njih u austriji..

dali se za takav nacin isto izdaju rwr karte?? ili postoji kakvo drugo rjesenje

Rajnus
17.12.2012., 19:46
dal neko zna kako bi se firma iz hrvatske mogla povezati sa austrijskom da izvode gradevinske radove za njih u austriji..

Mislim da se može, barem sam ja iz HR firme radio povremeno u Austriji i Njemackoj. Tu se ne radi o RWR ali nekakvu dozvolu moras ishodovati i po kukanju moje firme nit je brza nit jeftina.

Vise informacija od ovog ne znam.

brijac
18.12.2012., 12:35

RWR se uopće ne izdaje za građevinarce..ja pitao i za RWR i za klasičnu vizu...za SSS praktički nema mogućnosti da dobiju bilokakvu vizu ak ne misle oženit austrijanku :) samo deficitarna zanimanja i mozgovi...
kao firma pretpostavljam da trebaš kao i za njemačku zatražiti kontigent i detaširati radnike...naravno,to je neisplativo za jedan posao..ili imaš stalno posla u austriji ,ili uopće ne krećeš u te troškove...

Valentina F
18.12.2012., 14:18
pozdrav evo jedno pitanje..naime za par dana idem do Beča gdje ću biti možda 3 dana..zanima me kakve su cijene gore recimo za nešto osnovno kao da odem na kavu, neka sitnica za doma,neki suvenirčić i tako to :) neznam koliko da ponesem..
hvala na odgovoru

brijac
18.12.2012., 15:55
pozdrav evo jedno pitanje..naime za par dana idem do Beča gdje ću biti možda 3 dana..zanima me kakve su cijene gore recimo za nešto osnovno kao da odem na kavu, neka sitnica za doma,neki suvenirčić i tako to :) neznam koliko da ponesem..
hvala na odgovoru

kolko poneseš,tolko ćeš potrošit,ima kave po 2,al i po 10€ isto je i sa suvenirima...

bvb001
18.12.2012., 17:55
RWR se uopće ne izdaje za građevinarce..ja pitao i za RWR i za klasičnu vizu...za SSS praktički nema mogućnosti da dobiju bilokakvu vizu ak ne misle oženit austrijanku :) samo deficitarna zanimanja i mozgovi...
kao firma pretpostavljam da trebaš kao i za njemačku zatražiti kontigent i detaširati radnike...naravno,to je neisplativo za jedan posao..ili imaš stalno posla u austriji ,ili uopće ne krećeš u te troškove...

pozdrav,

u austriji bih imao posla za 5-6 ljudi za stalno

gdje bi trebalo zatraziti kontigent i dal znas da je neko vec dobio?

sarah80
19.12.2012., 09:02
hvala na odgovoru

ako ces bit 3 dana dovoljno je da poneses najmanje 250€
ovde nisu tako jeftinije ko kod vas u hr....

melange kava kosta 2.70€
capuccino 3€
idt...

Rajnus
19.12.2012., 12:43
250€ je malo pretjerano. 50€ dnevno za hranu i pice ce joj biti sasvim dosta, ako ne i manje. Nije to bas toliko skuplje nego u HR, zapravo ovisi gdje ides. I u HR te mogu itekako oplesti.

sarah80
19.12.2012., 15:40
250€ je malo pretjerano. 50€ dnevno za hranu i pice ce joj biti sasvim dosta, ako ne i manje. Nije to bas toliko skuplje nego u HR, zapravo ovisi gdje ides. I u HR te mogu itekako oplesti.

Ne znam da li ide sama il s deckom?! Pa ako zeli nesto drugo i kupiti npr. robe i sl. sitnice ako se njoj nesto svidja :D
ja ovde zivim i trosim u 5 dana 100€ :kava:

ado.omera
19.12.2012., 15:45
treba mi vaša pomoć i mišljenja
ovako,ja sam državljanin hrvatske i oženio sam se u austriji,žena mi je rođena ovdje,meni je 28 godina a ženi 20 i tu je problem jer ona tek za 10 mjeseci puni 21 godinu i onda ja imam pravo na vizu preko nje,tako da nemogu ni radit i ludim od dosade u stanu!dali neko od vas možda zna kakvo riješenje za moj problem...:504::503:

sarah80
19.12.2012., 15:48
treba mi vaša pomoć i mišljenja
ovako,ja sam državljanin hrvatske i oženio sam se u austriji,žena mi je rođena ovdje,meni je 28 godina a ženi 20 i tu je problem jer ona tek za 10 mjeseci puni 21 godinu i onda ja imam pravo na vizu preko nje,tako da nemogu ni radit i ludim od dosade u stanu!dali neko od vas možda zna kakvo riješenje za moj problem...:504::503:

Koliko dugo si u braku tj. zivis u austriji? Radi li ona?

ado.omera
19.12.2012., 20:13
Koliko dugo si u braku tj. zivis u austriji? Radi li ona?

8 mjeseci sam u beču a toliko i u braku,a ona radi to nas spašava

Rajnus
19.12.2012., 21:21
Ne znam da li ide sama il s deckom?! Pa ako zeli nesto drugo i kupiti npr. robe i sl. sitnice ako se njoj nesto svidja :D

Ako ide decko onda ce valjda i decko ponijeti nesto love :)
A potrosnja ovisi o zivotnim navikama.

zoki-25
20.12.2012., 14:29
Pitanjce jedno jer ne mogu i ne stignem sve čitati ispočetka pa ako netko je voljan odgovriti bio bih zahvalan, konkretno zanima me ako se nađe poslodavac u Austriji koji me voljan zaposliti da li je to dovoljno za dobivanje i sređivanje papira, i da li posao mora biti u struci?

Rajnus
20.12.2012., 16:42
Pitanjce jedno jer ne mogu i ne stignem sve čitati ispočetka pa ako netko je voljan odgovriti bio bih zahvalan, konkretno zanima me ako se nađe poslodavac u Austriji koji me voljan zaposliti da li je to dovoljno za dobivanje i sređivanje papira, i da li posao mora biti u struci?

Ako ne mogu naci nikog na zavodu za zaposljavanje onda mislim da imas dobre sanse dobiti posao. Prije nego sto tebi daju vizu za neki posao prvo gledaju jel ima netko u Austriji za taj posao.

Sabrepulse
20.12.2012., 20:00

Zavisi, ako ode u H&M moze naletjeti i na popuste sada, C&A takodjer, Orsey, New Yorker i sta ti ja znam sta jos.

E sad, ako hoce u G-Star ili Diesel, tih 250,- EUR potrosis na jedne hlace ili ako imas srece na hlace i majicu, eventualno 2 majice. :mig:

zoki-25
20.12.2012., 21:13
Ako ne mogu naci nikog na zavodu za zaposljavanje onda mislim da imas dobre sanse dobiti posao. Prije nego sto tebi daju vizu za neki posao prvo gledaju jel ima netko u Austriji za taj posao.

Pa kaj onda ne gledaju EU pa onda dalje?

Rajnus
21.12.2012., 15:52
Pa kaj onda ne gledaju EU pa onda dalje?

gledaju samo Austriju, mozda cak samo i pokrajinu u kojoj trazis posao.

Tek sam dosao u HR i na 100 sam strana. Kada budem stigao odgovorit cu ti na PM.

zoki-25
21.12.2012., 16:50
gledaju samo Austriju, mozda cak samo i pokrajinu u kojoj trazis posao.

Tek sam dosao u HR i na 100 sam strana. Kada budem stigao odgovorit cu ti na PM.

nema problema

Rajnus
22.12.2012., 17:50
Nakon koliko godina rada se ostvaruje pravo na mirovinu?

RedBaron91
22.12.2012., 18:46
hvala,kolko vidim i nije neka filozofija...al ne vidim nigdje cijene..jel zna netko il da šaljem upit?

I je i nije. Ja imam polozen B2 i jos cu izaci na ZD für den Beruf, nakoj kaj zavrsim studij. Moram priznati da se trazi visoka razina jezika i da je potrebno odredjena pismenost, odnosno poznavanje kulture,etc jer na kraju krajeva jezik je dio kulture.
B2 ispit ti dodje otprilike 110€.
Slijedece godine cu polagati DELE B2 (Spanjolski) koji dodje 500kn, koliko se sjecam. :)

brijac
22.12.2012., 19:13
I je i nije. Ja imam polozen B2 i jos cu izaci na ZD für den Beruf, nakoj kaj zavrsim studij. Moram priznati da se trazi visoka razina jezika i da je potrebno odredjena pismenost, odnosno poznavanje kulture,etc jer na kraju krajeva jezik je dio kulture.
B2 ispit ti dodje otprilike 110€.
Slijedece godine cu polagati DELE B2 (Spanjolski) koji dodje 500kn, koliko se sjecam. :)

ja sam osnovnu završio u austriji pa mi je jezik najmanja briga,al sam zavrsio samo srednju školu, i to u HR...kolko sam dosad shvatio za mene nema lijeka tako dugo ok ne postanemo punopravna članica EU

RedBaron91
23.12.2012., 11:24
ja sam osnovnu završio u austriji pa mi je jezik najmanja briga,al sam zavrsio samo srednju školu, i to u HR...kolko sam dosad shvatio za mene nema lijeka tako dugo ok ne postanemo punopravna članica EU

Aha,onda imas srece kaj se tice jezika, jer je jezik zaista tezak. Znam da sam se ja uvijek mucio s njemackim. A iskreno, zelio bih provesti odredjeno vrijeme u Austriji/Njemackoj da usavrsim jezik. Ali da je lagano, nije. :)

Rajnus
23.12.2012., 13:05

Ako ne uvedu privremenu zabranu rada na 2, 5 ili 7g

brijac
23.12.2012., 13:16
Ako ne uvedu privremenu zabranu rada na 2, 5 ili 7g
zato sam i napomenuo ''punopravna članica''

DrSigmundFreud
23.12.2012., 13:40
Nakon koliko godina rada se ostvaruje pravo na mirovinu?

15 godina i 65 godina starosti, za sada... :kava:

ali ti od 2005e vrijedi, koliko uplate - toliko muzike u penziji

Rajnus
24.12.2012., 08:57
Možda nisam bio jasan. Ako odradim recimo 7g u AT, kada steknem uvjete za mirovinu hocu li ja dobijati nesto? U 7g bih uplatio poprilicnu svotu novaca...

DrSigmundFreud
26.12.2012., 17:20
Možda nisam bio jasan. Ako odradim recimo 7g u AT, kada steknem uvjete za mirovinu hocu li ja dobijati nesto? U 7g bih uplatio poprilicnu svotu novaca...

nisam siguran, maksimalno 2 godine, ali moguće je i samo jednu godinu

ms_4ever
27.12.2012., 12:57
Zna li netko kolika je plaća medicinske sestre u Austriji? :D

ne(sretna)
27.12.2012., 18:49
pozdrav svima
zanima me ima li tu netko da živi i radi u austriji da bi bio voljan odgovoriti na 2-3 pitanja koja i nisu za javnu raspravu

molim da se javite na pp.

puno hvala

hondacivic
28.12.2012., 09:01
Pozdarv svim forumasima,

Naime kako ja sa poljskim drzavljanstvom mogu doci raditi i zivjeti u Austriju?Kome pokucati na vrata u AT drzavnih ustanova?Gdje se javiti?
Ako neko ima neka saznanja o tome da mi sa nekim savjetom odgovori.
Zahvaljujem unaprijed svakomu na svakom savjetu!

pozz, Kruno

DrSigmundFreud
28.12.2012., 13:32
Pozdarv svim forumasima,

Naime kako ja sa poljskim drzavljanstvom mogu doci raditi i zivjeti u Austriju?Kome pokucati na vrata u AT drzavnih ustanova?Gdje se javiti?
Zahvaljujem unaprijed svakomu na svakom savjetu!

pozz, Kruno

poljaci nemjau nikakva ograničenja = ravnopravni eu-građani :)

paosmarsa
28.12.2012., 20:53
Kada prijaviš boravište na nekoj adresi u Austriji, možeš se prijaviti na službu za zapošljavanje nadležnu za deo grada/grad u kom si se prijavio, ali ako prethodno nisi radio negde u EU duže od 6 meseci (ako se ne varam) onda nemaš prava na nadoknadu za nezaposlene (socijalnu pomoć), tako da im nisi na teretu, pa mislim da neće baš da budu previše "motivisani" da ti oni nađu posao... tako da vrata na koja treba najpre da pokucaš, mlislim da bi bila vrata nekog poslodavca koji će biti voljan da te zaposli. :ne zna:

nur-xxl
30.12.2012., 22:04
Može li netko reći dali ima varijanta da se naplata tunela plati kao npr. godišnja vinjeta ili da se do naplati s vinjetom.
Naime meni je potrebna godišnja vinjeta ali šta s tunelima.
Dali ima koji povoljniji način a ne da plaćam svaki put prolaz..

pozz

VkciML
31.12.2012., 00:40
Video maut!
Stanes na naplatnim i kupis GO box za auto.Cijena je uz godisnju vinjetu od 55,50 do 60,50 eur za odredjene dionice puta.Vazi samo za odabrani tunel i veze se uz tablice auta.Imas onu traku di pise VIDEO MAUT te ne moras stajati nego samo smanjis brzinu da bi se tablice mogle ocitati i rampa se digne!Vazi za sve tunele osim Karawanke tunela.
http://www.asfinag.at/maut/sondermaut-fuer-kraftfahrzeuge-bis-3-5t-hzg/bezahlung-der-sondermaut/videomaut
https://primaryserver.videomaut.at/webshop/JKSelection?lang=de

DrSigmundFreud
31.12.2012., 12:05
Video maut!
Stanes na naplatnim i kupis GO box za auto.Cijena je uz godisnju vinjetu od 55,50 do 60,50 eur za odredjene dionice puta.Vazi samo za odabrani tunel i veze se uz tablice auta.Imas onu traku di pise VIDEO MAUT te ne moras stajati nego samo smanjis brzinu da bi se tablice mogle ocitati i rampa se digne!Vazi za sve tunele osim Karawanke tunela.
http://www.asfinag.at/maut/sondermaut-fuer-kraftfahrzeuge-bis-3-5t-hzg/bezahlung-der-sondermaut/videomaut
https://primaryserver.videomaut.at/webshop/JKSelection?lang=de

dosta toga si pogodio ali i dosta toga fulo :D
za osobna vozila nema go-box, dobije se samo karta (važi 365 dana!)

plaća se 5 tunela (kombinacija), svaki extra

a9 - pyhrn autobahn, kombinacija gleinalm - bosrucktunnel
a10 - tauern autobahn, kombinacija tauern- i katschbergtunnel
a11 - karawanken autobahn, karawankentunnel
arlbergtunnel
felbertauerntunnel

a13 - brenner autobahn, tu se plaća autoput extra, vijneta ne vrijedi

i još cijeli niz brdskih cesta koje su samo u ljetnoj sezoni otvorene

nur-xxl
01.01.2013., 11:22
Hvala na odgovorima.

Koliko sam shvatio preko linka, kupiš godišnju vinjetu 80 eur i na cestarinama doplatiš 60 za Tauern tunel.

E sad ja ne vidim tu da karavanke spadaju u tih 60 eur.

A pošto meni treba ruta Karlovac-Minhen recimo 2 puta mjesečno, koju mi preporučujete dionicu, ova ruta preko Karavanka ili preko Graza, razlika u kilometrima je cca 25km (google maps).
Ako se ide Karlovac-Metlika-Novo Mesto tu je još 50 km manje.

Po meni je bolja ruta Zagreb Graz, ako karavanke ne spadaju u tunel s godišnjom kartom.

DrSigmundFreud
01.01.2013., 13:20
vozi kroz karavake, to ti je najkraći i pogotovo najbrži put, da se karavake extra plaćaju to sam već napiso, jedino dbiješ za prvu godišnju tunnel-kartu koju kupiš nekih 30% popusta (zaboravio sam koliko točno).
preko graza zaboravi...

markec1
02.01.2013., 13:38
možda bi bila i ok kombinacija,ako u sezoni (turističkoj) okrene na graz jer u sezoni onaj kraj karavanke i a10 znaju biti dosta u krkljancu,i a salzburg -munchen a8 u ljeti isto zna biti problematičan.

nur-xxl
02.01.2013., 22:41
Mene je nekako više zanimala matematička računica. Koja je isplativija. Išao sam sa obje rute, znam da je efikasnija preko karavanka, mada je ovo ljeto bilo gužve , radovi po 30 min čekaš pred karavankama, zastoje da i ne pričam.

Ova ruta Karlovac-Metlika-N.Mesto je bolja (ako si prazan), nego preko Zagreba autoputem, 50 Km više imaš, goriva malo više, plus cestnina, a vremenski isto dolaziš. Pogotovo ljeti kad su gužve.

E sad ako zanemarimo potrošnju goriva između Karavanka i Graza, koju vi smatrate da je na dugoročno isplativija varijanta.
Jer ako odaberem rutu Karavanke, imam
-godišnje vinjete Slo+At (80+95=175eur)
-godišnji tunel Tauern (60eur),
-morao bi karavanke exta platiti cca 48 prolaza/godinu X 6.5eur = 312eur

a ako idem preko Graza imam
-godišnje vinjete Slo+At (80+95=175eur)
-autocesta karlovac - macelj oko 290-300 eur/godišnje
-tuneli (Bosrucktunnel i Gleinalmtunnel) 55eur

Razlika je skoro zanemariva cca 20eur više na karavanke.

E treba biti pametan pa odabrati pravu rutu, jer tunele ne možeš mijenjati, koje kupiš s tim i vožiš.
Dali sam ovo dobro izračunao reci te mi vi iskusniji...

DrSigmundFreud
03.01.2013., 08:46
za karavanke isto imaš godišnju kartu, kao za sve tunele
ako voziš bosruckunnel i skreneš na a1 pravac salzburg onda imaš +100km
ako voziš bosruckunnel i dalje passau-deggendorf-münchen + 140km
ako skreneš prije tunela bosruck pravac liezen-radstadt-salzburg imaš +60km, ali liezen-radstadt nije autoput nego jako prometna cesta

Sabrepulse
03.01.2013., 14:22
Zna li netko kolika je plaća medicinske sestre u Austriji? :D

Znam koliko dobije medicinski brat, imam frenda koji radi, doduse u privatnoj bolnici. Cisto, na ruke 1.400,- EUR mjesecno + baksis. :D

markec1
03.01.2013., 18:45
doktore,jel stvarno ovo novi zakon da je zabrana za kamione u austriji svaki dan od 22-05 svaki dan na svim cestama,evo ovo piše na stranicama od asfina-ga link
http://www.asfinag.at/unterwegs/lkw-fahrverbote

ms_4ever
03.01.2013., 21:57
Znam koliko dobije medicinski brat, imam frenda koji radi, doduse u privatnoj bolnici. Cisto, na ruke 1.400,- EUR mjesecno + baksis. :D

Uf ... :D

DrSigmundFreud
04.01.2013., 16:46
doktore,jel stvarno ovo novi zakon da je zabrana za kamione u austriji svaki dan od 22-05 svaki dan na svim cestama,evo ovo piše na stranicama od asfina-ga link
http://www.asfinag.at/unterwegs/lkw-fahrverbote

....sve istina :D

i k tome ima još i zona (sektorales fahrverbot) gdje je generalno zabranjeno s kamionima :kava:

rijeka53
04.01.2013., 17:41

:eek:... baksis :ne zna::confused::503:

... ali treba dodati, smjene, nocni, praznike, nedjelje pa to postane nesto vece

markec1
04.01.2013., 21:09
....sve istina :D

i k tome ima još i zona (sektorales fahrverbot) gdje je generalno zabranjeno s kamionima :kava:

evo, ako se može još negdje provjeriti,jer sad neki govore da se asfinag zahebo,da vozilo koje ima L paket( larmschutz),da za njih ne vrijedi,da oni i dalje mogu voziti....

Sabrepulse
04.01.2013., 23:35
:eek:... baksis :ne zna::confused::503:

... ali treba dodati, smjene, nocni, praznike, nedjelje pa to postane nesto vece

Da, baksis/napojnica, ovdje i babe daju baksis ovima sto dodju po njih doma kad im nije dobro.

Tip o kojem pricam da je medicinski brat, radi u privatnoj bolnici, dolaze poznate osobe tamo, pacijenti iz Rusije sa privatnim avionima koje se doceka na aerodromu i vozi direkt u bolnicu, glavni sef poste, komentatori F1 itd. Svi oni ostavljaju baksis u jednu kasicu kad odlaze iz bolnice, onda se iz te kase djeli na njih koliko ih radi na tom katu. Uglavnom, kako mi je pricao, bude i do 300,- eurica mjesecno dodatno, naravno, bude i manje.

Radi 4 dana u tjednu po 12 sati, od 7 do 19, ponekada nocnu, praznike, Bozice, nove godine, nedjelje.

strošinčanka
06.01.2013., 20:38
poz imam pitanje rođena sam u beču i kao mala došla u hr. sa roditeljima dali imam kakve šanse za papire tamo

strošinčanka
06.01.2013., 20:41
:504:poz imam pitanje rođena sam u beču i kao mala došla u hr. sa roditeljima dali imam kakve šanse za papire tamo :504:

DrSigmundFreud
06.01.2013., 20:42
evo, ako se može još negdje provjeriti,jer sad neki govore da se asfinag zahebo,da vozilo koje ima L paket( larmschutz),da za njih ne vrijedi,da oni i dalje mogu voziti....

nada mi se sve čitati... :D
sam provjeri

http://portal.wko.at/wk/format_detail.wk?stid=500872&angid=1

VkciML
06.01.2013., 21:19
Sudeći po ovom linku zabrane je kak i do sad; od 22:00 do 05:00 osim vozila sa L paketom i ograničenjem brzine na 60 km/h.

markec1
06.01.2013., 22:27
hvala svima na provjerama,to je opet bila neka patka plasirana od neke udruge,pa reko da provjerim tam di ljudi znaju svoj posao.
znači i dalje se piči ko i do sada.

VkciML
06.01.2013., 22:43
Markec samo cepaj, sve po starom, kemijska i dozvola pri ruci :zubo:

skiki
07.01.2013., 01:27
Pozdrav,

Molio bih ako netko zna gdje i kako bi mogao raditi u Becu na crno u periodu od tri mjeseca dok mi traje turisticka viza, nije mi bitno kakav je posao, samo da se ne vracam doma do sezone!

Hvala!!

dsvbo
08.01.2013., 12:30
Die 25 Berufe

Im Jahr 2012 dürfen Ausländer in folgenden Mangelberufen zu einer Beschäftigung als Fachkraft zugelassen werden:

•Fräser
•Dreher
•Dachdecker
•Techniker mit höherer Ausbildung (Ing.) für Maschinenbau
•Schweißer, Schneidbrenner/innen
•Bautischler
•Techniker mit höherer Ausbildung (Ing.) für Feuerungs- und Gastechnik
•Bauspengler
•Elektroinstallateure, -monteure
•Landmaschinenbauer
•Diplomingenieure für Maschinenbau
•Zimmerer
•Sonstige Schlosser
•Sonstige Spengler
•Sonstige Techniker für Maschinenbau
•Techniker mit höherer Ausbildung (Ing.) für Starkstromtechnik
•Rohrinstallateure, -monteure
•Bau- und Möbeltischler
•Sonstige Bodenleger
•Platten-, Fliesenleger
•Techniker mit höherer Ausbildung (Ing.) für Datenverarbeitung
•Holzmaschinenarbeiter
•Techniker mit höherer Ausbildung (Ing.), soweit nicht anderweitig eingeordnet
•Werkzeug-, Schnitt- und Stanzenmacher
•Diplomingenieure, soweit nicht anderweitig eingeordnet

Lista je vazeca sa lipnjom 2013.
Ispricavam se ako ponavljam neciju, vec objavljenu listu.

ne(sretna)
08.01.2013., 14:06
Die 25 Berufe

Im Jahr 2012 dürfen Ausländer in folgenden Mangelberufen zu einer Beschäftigung als Fachkraft zugelassen werden:

•Fräser
•Dreher
•Dachdecker
•Bautischler
•Bauspengler
•Landmaschinenbauer
•Zimmerer
•Sonstige Schlosser
•Sonstige Spengler
•Bau- und Möbeltischler
•Sonstige Bodenleger
•Platten-, Fliesenleger
•Holzmaschinenarbeiter

to su sve muška zanomanja !?

ima li što za žene ??:confused:

mirelici
08.01.2013., 17:51
Die 25 Berufe

•Fräser
•Dreher
•Dachdecker
•Bautischler
•Bauspengler
•Landmaschinenbauer
•Zimmerer
•Sonstige Schlosser
•Sonstige Spengler
•Bau- und Möbeltischler
•Sonstige Bodenleger
•Platten-, Fliesenleger
•Holzmaschinenarbeiter

da li može link na stranicu s koje je lista skinuta?

DrSigmundFreud
08.01.2013., 17:53
to su sve muška zanomanja !?

ima li što za žene ??:confused:

tu poslovi nisu zabranjeni za žene, tj. oni su "gender-neutral" :mig:

london-vienna
08.01.2013., 19:03
da li može link na stranicu s koje je lista skinuta?

možda s ovog: :confused:

http://portal.wko.at/wk/format_detail.wk?angid=1&stid=685064&dstid=0

ne(sretna)
08.01.2013., 19:29
tu poslovi nisu zabranjeni za žene, tj. oni su "gender-neutral" :mig:

haha. slavonci se ne bi složili s Vama .
nije ni to meni strano :)

mirelici
08.01.2013., 20:12
možda s ovog: :confused:

http://portal.wko.at/wk/format_detail.wk?angid=1&stid=685064&dstid=0

da, s tog je, hvala :D

brankobarac
08.01.2013., 23:42
Bio sam u Beču 10 dana i tražio posao kao inžinjer mehatronike...ali svi su me odbili...govorim dobro njemački i odlično engleski...a i moje je zanimanje jako traženo u razvijenim zemljama...nek mi neko objasni.. :503:

brijac
09.01.2013., 11:03
Bio sam u Beču 10 dana i tražio posao kao inžinjer mehatronike...ali svi su me odbili...govorim dobro njemački i odlično engleski...a i moje je zanimanje jako traženo u razvijenim zemljama...nek mi neko objasni.. :503:

možda ti nešto ne valja u nastupu :ne zna:

tomasinka
09.01.2013., 14:02
Dakle drustvo, molio bih Vas za savjet.

Jucer sam se vratio iz Austrije, malo mjesto nadomak Beča. Bio sam na razgovoru za posao za jednu firmu koja se bavi proizvodnjom cijevi od nehrđajučeg čelika. Pozvali su me na temelju moje međunarodne diplome inženjera i inspektora zavarivanja. Ponuđena pocetna NETO placa je 1700e plus njihova obaveza da me dalje skoluju. Papirologiju oko radne dozvole i smjestaja oni su se obavezali obaviti.

Mene zanima sljedece... da li je ta cifra dovoljna za neki skroman pocetak za dvije osobe?

Također me zanima da li bračni status u smislu ako dolazim tamo sa djevojom ili ženom ima razlike?

putovnica
09.01.2013., 16:07
Mene zanima sljedece... da li je ta cifra dovoljna za neki skroman pocetak za dvije osobe?

rentanje stana-kuce je najveci izdatak(kao i svugdje) pa si izguglaj u tom gradu gdje ces zivjeti cijene, hrana je vise manje ista kao kod nas, kao i rezije.
ali mene samo cudi sto ako ce za tebe raditi r-w-r kartu, ta cifra je ispod minimuma koji propisuje drzava, a u tom slucaju automatski odbijaju radnu vizu(valjda ne zele "damping" cijene rada) :ne zna:

Rajnus
09.01.2013., 16:43
Ti mislis na brutto a on je napisao netto. A sto se tice djevojka /zena, zena jer tako ce dobiti automatski RWR+, a u slucaju djevojke nit bi mogla radit nit biti sa njim, 3+3mj u godini dana.

DrSigmundFreud
09.01.2013., 18:11
Dakle drustvo, molio bih Vas za savjet.

Jucer sam se vratio iz Austrije, malo mjesto nadomak Beča. Bio sam na razgovoru za posao za jednu firmu koja se bavi proizvodnjom cijevi od nehrđajučeg čelika. Pozvali su me na temelju moje međunarodne diplome inženjera i inspektora zavarivanja. Ponuđena pocetna NETO placa je 1700e plus njihova obaveza da me dalje skoluju. Papirologiju oko radne dozvole i smjestaja oni su se obavezali obaviti.

Također me zanima da li bračni status u smislu ako dolazim tamo sa djevojom ili ženom ima razlike?

za tvoju kvalfikaciju je plaća od ca. 2.600.- brutto daleko preniska (ako imaš nekoliko godina prakse!).
sa 1.700.- netto u dvoje = jako teško :kava:
Ako si oženjen onda ti je što se tiče poreza sve isto ako dođeš sa ženom ili ako ti žena ostane doma a s tobom ide prijateljica :cice: :cheer:

DrSigmundFreud
09.01.2013., 18:14

aha :confused: ...čudno :kava:

DrSigmundFreud
09.01.2013., 18:17
poz imam pitanje rođena sam u beču i kao mala došla u hr. sa roditeljima dali imam kakve šanse za papire tamo

ako si punoljetna mislim možeš do državjanstva, inače nemaš nikakve prednosti kod papirologije

Valentina F
11.01.2013., 16:50
Podrav,zanimalo bi me ako netko zna neku hrvatsku građevinsku firmu u Austriji da se mogu obratiti zbog zaposlenja,pitam za svog dečka on je dipl.inđenjer građevine.
Zahvaljujem puno unaprijed

DrSigmundFreud
11.01.2013., 18:18
Podrav,zanimalo bi me ako netko zna neku hrvatsku građevinsku firmu u Austriji da se mogu obratiti zbog zaposlenja,pitam za svog dečka on je dipl.inđenjer građevine.

jedino ako ima papire, inače teško
http://www.prajo.at/

ovoga kontakirati ili zorana praju
http://www.prajo.at/prajoco/geschaeftsleitung.html

brankobarac
11.01.2013., 20:04
aha :confused: ...čudno :kava:

gdje sam pogriješio?...jesam trebo prvo otić u austrijsku ambasadu i tražit zahtjev za vizu?...imal neko da mi pomogne oko toga? znam engleski i njemački..:confused:

krobar
13.01.2013., 14:50
hoće li austrija uvesti ograničenja za Hrvate 1.7. o.g.? jeli itko išta rekao?

Rajnus
13.01.2013., 18:04
gdje sam pogriješio?...jesam trebo prvo otić u austrijsku ambasadu i tražit zahtjev za vizu?...imal neko da mi pomogne oko toga? znam engleski i njemački..:confused:

Ne bi ju dobio. Prvo trazis posao pa onda vizu.

Rajnus
13.01.2013., 18:04
hoće li austrija uvesti ograničenja za Hrvate 1.7. o.g.? jeli itko išta rekao?

Jos se ne zna.

Rajnus
15.01.2013., 09:27
Nasao sam zgodnu stvar sto se tice jezika pa nekome moze posluziti kao primjer. Ne znam kako je kod drugih institucija, ali ovdje se fokus daje na stvarni zivot i komunikaciju, znaci nema ubijanja gramatikom clanovima itd...barem koliko sam do sada vidio.

http://www.osd.at/default.aspx?SIid=10&LAid=2

Dakle

Benefits of the ÖSD diploma

Since the ÖSD provides standardised proof of language competence, those who hold one of their diplomas enjoy considerable benefits:
in Austria:
counts as an additional qualification at the job centre (AMS) and other vocational institutions
accepted as proof of German language skills as required for access to Austrian universities (depending on the university: B2 Mittelstufe Deutsch, C1 Oberstufe Deutsch or C2 Wirtschaftssprache Deutsch)
accepted as proof of sufficient language competence to apply for Austrian citizenship, permanent residence in Austria or to obtain a visa (A2 Grundstufe 2).

worldwide:
- recognized and accredited in various countries (e.g. state-approved recognition in Hungary, the Czech Republic, Slovakia)
- family reunification in Germany (A1 Grundstufe Deutsch 1)
Find out more about international recognition of ÖSD diplomas at universities and colleges here.

Polaganje u HR

http://www.osd.at/default.aspx?SIid=64&LAid=1

Ovdje imate primjere ispita i za A1 i A2 stvarno nije tesko tko iole zna nesto njemackog.

http://www.osd.at/default.aspx?SIid=30&LAid=1

Rajnus
17.01.2013., 07:38
Vjerujem da ce nesto slicno biti i za Austriju...

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/njemacka-hrvatima-ogranicila-zaposljavanje-na-dvije-godine---270847.html

parademann
17.01.2013., 16:12
Vjerujem da ce nesto slicno biti i za Austriju...

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/njemacka-hrvatima-ogranicila-zaposljavanje-na-dvije-godine---270847.html

ja isto očekujem ograničenja za austriju (kao i za danas izrečeno ograničenje od strane njemačke)...pusićka izgleda nema pojma šta priča....

grvo
17.01.2013., 19:15
Gledam malo oglase za zapošljavanje na karriere, htio sam si napraviti profil ali ne kužim njihovo obrazovanje. Završio sam FER (dipl.ing.elektrotehnike) pa mi nije jasno što bi to bilo kod njih, predpostavljam da je universität, ali me opet buni Kolleg (zar to nije nešto kao universität?). Kad gledam neke poslove u struci najčešće piše da se traži HTL ili FH pa sam još više zbunjen :ne zna:
Može li netko opisati što je:
- HTL
- Kolleg,
- Universität

Skattemus
18.01.2013., 17:02
Niposto nije dozvoljeno raspitivati se o ilegalnim radnjama na pdf Dijaspora.

BracSurfer
18.01.2013., 20:52

Ciao Valentina, mislim da nema takve hrvatske tvrtke u Austrija nažalost...

DrSigmundFreud
20.01.2013., 09:49
Ciao Valentina, mislim da nema takve hrvatske tvrtke u Austrija nažalost...

??? odkuda ti to

pa napiso sam da je to "prajo" od velikih firma, a ima ih dosta i manjih :kava:

DrSigmundFreud
20.01.2013., 10:01
- HTL
- Kolleg,
- Universität

HTL = höhere technische lehranstalt, to su više tehničke 5-godišnje gimnazije gdje se uči zanat i maturira, nakon 2 godine prake dobiješ titulu "ing"

kolleg je doškolovanje nakon mature na jednom od HTL-a, većinom večernja škola, dobiješ "ing" po istom sistemu

fachhochschule (FH) je normalan studij (fakultet u hr?) i završa sa dipl.ing. (FH) ili mag.(FH) ...FH u zagradama uvijek ide ko dodatak na tituli

a što je u hrvatskoj FER?

grvo
20.01.2013., 10:17
FER = Fakultet Elektrotehnike i Računarstva
Nakon što završiš neku srednju školu (gimnaziju ili tehničku školu) studiralo se 5 godina i dobije se zvanje dipl.ing., danas se izjednačava se sa mag.
Danas je to studij po Bolonji 3+2 mislim.
Kod nas više različitih fakulteta (među njima i FER) spada pod Sveučilište (Univerzitet) u Zagrebu.
Prema ovome što si napisao to bi onda valjda odgovaralo FH.
A što je onda Universität?

krokodilkro
20.01.2013., 11:28
fachhochschule (FH) je normalan studij (fakultet u hr?) i završa sa dipl.ing. (FH) ili mag.(FH) ...FH u zagradama uvijek ide ko dodatak na tituli

a što je u hrvatskoj FER?Fachhochschule = University of Applied Sciences = Veleučilište

Universität = University = Sveučilište

Znači, "normalan studij" nije Fachhochschule nego Universität.

Diploma s FER, FSB itd. je Diplom-Ingenieur (Univ.), a ako je netko diplomirani inženjer s veleučilišta (ne znam je li to kod nas ikad postojalo) onda bi bio Diplom-Ingenieur (FH)

Rajnus
21.01.2013., 10:16
Fachhochschule = University of Applied Sciences = Veleučilište

Universität = University = Sveučilište

Znači, "normalan studij" nije Fachhochschule nego Universität.

Diploma s FER, FSB itd. je Diplom-Ingenieur (Univ.), a ako je netko diplomirani inženjer s veleučilišta (ne znam je li to kod nas ikad postojalo) onda bi bio Diplom-Ingenieur (FH)

Postojalo je i imao si zvanje ing. Danas se to prevodi kao Bachelor.
To je bilo zamisljeno kao i u AT da se kroz rad skolujes, no u principu je kod nas
to bilo klasicno studiranje samo manjeg opsega. Jako malo ljudi znam da su kroz posao zavrsavali fakultet.

Ferrari
26.01.2013., 21:49
Par brzopoteznih.
Dopisujem se sa Austrijancima. Ugodno sam iznenađen ponudom poslova i dosta su ljubazni(IT programerski poslovi za covjeka sa 10+ godina iskustva). Uglavnom nude mi cca 2500-3300€ brutto(za početak..13x plaća) . Sad me zanima koliko je to netto? točno u euro...nesto slično ovom linku

link na izracun place (http://www.inet.hr/~vvidovic/placa.html)

Kolike su olakšice za ženu i djecu? Jel žena i djeca moraju biti u Austriji da se može dobiti porezna olakšica??

Koji su uvjeti za mirovinu? Koliko godina minimalno? I kakav je sustav mirovina, vidim da su radili reforme..jel postoji minimalna, maksimalna,solidarna i sl..??

Kolike su cjene najma stanova u krajevima bližim HR npr. Graz, Klagenfurt..općenito hrana, stanovanje...?

Kakva je mogućnost zapošljavanja odvjetnika(žena) u Austriji(pretpostavljam nikakva u struci)?

Kakva je procedura ako bi ja radio u Austriji, žena u Hr...porezne olakšice i sl..npr. to bi možda bilo privremeno rješenje.

Čisto da se informiram.....ispipavam teren....načuo sam hrpu stvari al da to konkretiziram na forumu...

danniell
27.01.2013., 09:29
pozdrav ,također me interesira radu austiji. po zanimanju sam dipl.ekonomist, ali nedavno sam završio tečaj za cnc tokarenje/glodanje, i sad tim novostečenim ''znanjem'' bi htio iči raditi u austriji. istina je i žalosno što i hr sam več godinu dana bezupiješno pokušavam zaspoliti sa svojim VSS obrazovanjem i evo već mi je svega pomalo dosta :/ ..pošto kod kuće imam staru tokrailicu nšeto znam i sam tokariti ,. ..trenutno mi fali malo prakse na realnim cnc mašinama ,jer u školi smo radili na školskim primjerima, evo pa me zanima koliko je realno da postoji mogućnost da se zaposlim u austriji , pošto bi htio odraditi i praksi i zaposliti se? ..evo ako mi netko može pomoći, bio bih mu jako zahvalan? ..inače evo već mi je svjedožba na prijevodu na njemački, a njemački i sam nešto pričam, austrija mi bi pasala zbog blizine, al ako nebu išlo tu , može i švabija...

parademann
27.01.2013., 13:24
Par brzopoteznih.
Dopisujem se sa Austrijancima. Ugodno sam iznenađen ponudom poslova i dosta su ljubazni(IT programerski poslovi za covjeka sa 10+ godina iskustva). Uglavnom nude mi cca 2500-3300€ brutto(za početak..13x plaća) . Sad me zanima koliko je to netto? točno u euro...nesto slično ovom linku

.

2700 brutto je sa jednim djetetom 1807 EUR neto...
http://akbruttonetto.akwien.at/

redzone313
27.01.2013., 14:21
hello, razmisljam o doseljenu u austriju, tocnije u bec, hrvatski sam gradjanin, i imam hrvatske dokumenete. kakve su mi sanse za nekakav posao, ? poznajem njemacki jezik, imam i diplomu b1, to sam napravio u becu, vhs schule. ja sam zavrseni automehanicar, i imam dosta iskustva, imam 25 god. ako moze bilo tko pomoci, bilo bi mi jako drago. mozete mi se privatno javiti na email. juricakaurinovic@hotmail.com

Ensiferum7
28.01.2013., 17:13
pozdrav i hvala unaprijed na odgovorima

uskoro ću napuniti 30 godina,imam 10 godina staža u hrvatskoj u trgovačkim poslovima prodaje i nabave kao poslovođa....(po zanimanju sam građevinski tehničar ,ali nikad nisam radio u struci)
imam curu u beču i dogovarali smo se o mom preseljenju kod nje...e sad jel problem ako ona nema austrijsko državljanstvo iako je tamo od 1991? tj jel bi ja imao kakvih problema tamo oko zapošljavanja? nije mi uopće bitno kakav je posao u pitanju,za početak bio radio bilo što samo da nismo ovako daleko jedno od drugog...
što bih trebao napraviti da mogu tamo otići i zaposliti se? jel mi može netko tko se u ovo razumije malo pojasniti jer nisam se nikad informirao o ovakvim stvarima jer mi do negdiprije nije bilo ni na kraj pameti da bih živio izvan hrvatske

mogu odgovori i u inbox i vamo

hvala još jednom

Skattemus
28.01.2013., 17:30
Trebao bi procitati topic.

Ensiferum7
28.01.2013., 18:31
pročitao ali nisam baš pronašao adekvatne odgovore osim ovoga,što pojašnjava da austrija barem neće napravit blokadu pri zapošljavanju hrvata

Na novinski upit hoće li Austrija 1. srpnja 2013., kada RH uđe u EU, otvoriti svoje tržište radne snage Hrvatima, austrijski je ministar odgovorio da Austrija neće inzistirati na prijelaznom roku od sedam godina, ali da ima dva okvirna uvjeta koja relativno pomažu Republici Hrvatskoj, uredbu o sezonskoj radnoj snazi na temelju koje mnoge osobe iz Hrvatske dolaze na sezonski rad u Austriju te popis nedostatne radne snage. Dodao je kako je pitanje želi li Hrvatska da se iz nje povlači kvalificirana radna snaga. „Nadam se da će Hrvatska i Austrija uz pomoć zakonske regulative naći adekvatno rješenje tog pitanja na dobro obiju zemalja“, rekao je Mrsić ustvrdivši kako je to i političko pitanje.

Skattemus
28.01.2013., 18:56
Postoje hrpe postova o apliciranju, dobivanju papira i slicno.

DrSigmundFreud
28.01.2013., 19:26
pročitao ali nisam baš pronašao adekvatne odgovore osim ovoga,što pojašnjava da austrija barem neće napravit blokadu pri zapošljavanju hrvata

još nije oficijelno, ali austrija će 99% dignut rampu :kava:

DrSigmundFreud
28.01.2013., 19:31
Par brzopoteznih.

Kolike su olakšice za ženu i djecu? Jel žena i djeca moraju biti u Austriji da se može dobiti porezna olakšica??

Koji su uvjeti za mirovinu? Koliko godina minimalno? I kakav je sustav mirovina, vidim da su radili reforme..jel postoji minimalna, maksimalna,solidarna i sl..??

Kolike su cjene najma stanova u krajevima bližim HR npr. Graz, Klagenfurt..općenito hrana, stanovanje...?

Kakva je mogućnost zapošljavanja odvjetnika(žena) u Austriji(pretpostavljam nikakva u struci)?

Kakva je procedura ako bi ja radio u Austriji, žena u Hr...porezne olakšice i sl..npr. to bi možda bilo privremeno rješenje.

Čisto da se informiram.....ispipavam teren....načuo sam hrpu stvari al da to konkretiziram na forumu...

u austrijskim kolektivnim ugovorima nema 13 plaća, samo 14!

a što se penzije tiče, koliko uplate - toliko muzike :D

minimalna penzija je sada oko 720.-€
trebaš najmanje 20 godina uplate i sa 65 godina možeš...

DrSigmundFreud
28.01.2013., 19:39
Par brzopoteznih.

reforma se prilično sigurno zatvara slijedeće godine i onda će se moći i sa 62godine, ali gubiš po 5,1% za svaku godinu znači 15,3% za 3 godine - zauvjek. (sada 5% za sve 3 godine!)
iako je za očekivati da će za 5-10 godina opet nešto sjebat, recimo penzija sa 70 ili 75 - jebiga, ljudi žive sve duže i nikomu ne gre priko jordana :D

Ensiferum7
28.01.2013., 23:12
još nije oficijelno, ali austrija će 99% dignut rampu :kava:

na koliko,2 god?
a baš sma čuo da austrija neće stavljat blokadu..tko zna šta je sada istina

silvan
29.01.2013., 00:04
na koliko,2 god?

da kružile su glasine da nema zabrane jer im fali rali radne snage...očito ništa od toga...a tako lijepa i prije svega čista zemlja....i tako blizu Hrvatske...

bis bald Osterreich

Bongo
29.01.2013., 00:27
Par brzopoteznih.
.

Ljubazni su, ali bas i ne nude izdasnu placu :mig:

Ensiferum7
29.01.2013., 13:49
da kružile su glasine da nema zabrane jer im fali rali radne snage...očito ništa od toga...a tako lijepa i prije svega čista zemlja....i tako blizu Hrvatske...

bis bald Osterreich

zvao sam danas austrijsko veleposlanstvo i dobio odgovore na sva pitanja koja su me zanimala
pitao sma i za blokadu,kaze da austrijska vlada jos nije nista odlučila a ako slučajno i bude blokade da bi bila 2 god (jer im je njemačka to predložila tako)
i da će uskoro u medijima biti konačna austrijska odluka
a i ono dosta bitno(barem meni) nakon ulaska hrvatske u EU 01.07. prestaje onaj ''turistički zakon'' da u zemlji možete u 6 mjeseci najviše provesti 3 mjeseca...moći će se u njoj zadržati/živjeti koliko god hoćete

binkyy
29.01.2013., 22:41
Pozdrav svim forumasima i posijetiteljima foruma!Dugo pratim forum i sve pohvale.Imam par pitanja pa bih zamolio za odgovore i misljenja u vezi s tim.Ja i moja obitelj razmisljamo o odlasku u Austriju tj. Wien kada Hrvatska udje u EU.Ako ne bude ogranicenja za rad onda smo 99 % tamo.Ako bude ogranicenja moje je pitanje sljedece: Ja u Wienu imam baku (od majke) ima 78 g.Tamo je od 1973g ima mirovinu i zivi sa sinom (moj ujak).On je 57g jos dosta radi pa je ona vecinom sama.Njih 2 sami zive u stanu.Nemaju Aut drzavljanstvo samo CRO. DA LI ONA MOZE podnjeti zahtijev da ja kao njen unuk dodjem u Wien i brinem se za nju (neka vrsta njege)?Dobijem stalni boravak?Ako to moze, da li mogu da legalno radim i kasnije dovedem svoju obitelj u Wien,upisem klince u skolu itd.Ujak mi hoce pomoci i nasao mi je 2 poslodavca koja su voljna da me zaposle ali mi se cini da ta opcija da se tako zaposlim je moguca samo ako ne bude ogranicenja jer nasa zanimanja SSS nisu deficitarna u slucaju ogranicenja zaposljavanja.Imam 41g.Pozdrav i nadajmo se da nas barem Austrijanci postede ogranicenja.

slatkizg
01.02.2013., 07:55
koji ce biti uvijeti za zaposljenje u austriji ako nece biti blokade , zavrsavam informaticki studij, 3 godine, nisam programer nego odrzavanje sustava.. pa me zanima koja razina njemackog bi mi trebala, i jos koji uvijeti za pobjeci u austriju ako nece biti blokade?

Ferrari
01.02.2013., 18:47

reforma se prilično sigurno zatvara slijedeće godine i onda će se moći i sa 62godine, ali gubiš po 5,1% za svaku godinu znači 15,3% za 3 godine - zauvjek. (sada 5% za sve 3 godine!)
iako je za očekivati da će za 5-10 godina opet nešto sjebat, recimo penzija sa 70 ili 75 - jebiga, ljudi žive sve duže i nikomu ne gre priko jordana :D

Hvala na informacijama. Znao sam da je 13 i 14 plaća, brzo tipkam...

Ferrari
01.02.2013., 19:07
Ljubazni su, ali bas i ne nude izdasnu placu :mig:

Nisam problem ja, već moja djeca. Ne vidim budućnost za njih...
Što se tiće plaće vjerujem da bi bilo prema sposobnosti i znanju samo gore...

Danas sam dobio honorar za jedan posao(inače imam stalan posao)

Brutto__________________________11000 kn
Doprinosi iz bruto plaće 20,00% _____2200 kn

Porezna osnovica_________________8800 kn

Porez na plaću 40%_______________3520 kn
Prirez na na porez 18%___________633.60 kn
Netto__________________________4646.40 kn

Država je sebi u džep pospremila 58% prihoda . Inače na sve honorare lupaju maksimalnih 40%, pa onda ti iduće godine radiš poreznu prijavu da ti vrate jedan dio preplaćenog poreza..koje igre. Mogli su oni oporezovat po manjim stopama ali neće.... Znači za posao iz 1 mjeseca dobit ću povrat poreza za cca 18 mjeseci....a inflacija a kamate što meni oni otimaju?

Zbog ovakvih stvari mi se gadi naša država i ozbiljno razmišljam da im uskratim da im onemogućim da se bogate na mom znanju i iskustvu..
Ovo nije velik novac, al zorno prikazuje mentalitet vlasti..

Rajnus
01.02.2013., 19:26
Zasto mislis da je u Austriji manji porez? Isto deru porez da zubi trnu, no za razliku od Hrvatske imas puno veca socijalna prava...

Ferrari
01.02.2013., 19:49
Zasto mislis da je u Austriji manji porez? Isto deru porez da zubi trnu, no za razliku od Hrvatske imas puno veca socijalna prava...

http://onlinerechner.haude.at/bmf/brutto-netto-rechner.html

Za 23972 € netto godišnji je brutto 35000 €
Dobiješ 68.50% od bruto... 23792 na 12 mjeseci je 2000€ mjesečno..

http://www.inet.hr/~vvidovic/placa.html

U Hr za 15000kn netto ( cca 2000€ ) brutto je cca 33000 kn
Znači za 24000€ netto u HR moraš uplatiti 52000€
U HR Dobiješ 46.15% od bruto. Razlika je samo 22% brutto plaće..

Meni se to čini drastičnim da poslodavac za istu plaču u Hr plati 18000€ više..
A gdje je Hrvatski Mirovinski Sustav..njima ne bi dao ni da 2 ovce na Velebitu čuvaju...

Rajnus
01.02.2013., 20:35
Ne mozes usporedjivati brutto poslodavca u Hrvatskoj i brutto zaposlenika u Austriji. I u Austriji imas brutto 1 i brutto 2. Koliki je tocno, ne znam.
Klikni na Dienstgeber i vidjet ces da tu jos ima 10916€ koje poslodavac mora platiti drzavi. Nisam siguran jeli to bas to, ali sasvim sigurno poslodavac placa dio koji ti ne vidis.

Ferrari
01.02.2013., 20:54
Ne mozes usporedjivati brutto poslodavca u Hrvatskoj i brutto zaposlenika u Austriji. I u Austriji imas brutto 1 i brutto 2. Koliki je tocno, ne znam.
Klikni na Dienstgeber i vidjet ces da tu jos ima 10916€ koje poslodavac mora platiti drzavi. Nisam siguran jeli to bas to, ali sasvim sigurno poslodavac placa dio koji ti ne vidis.

Da vidio sam to bi bilo to brutto 2, ova sa bruto 1, bruto 2 je totalno zbunjujuće..rekao bih glupo...
U De koliko vidim imaju samo brutto..
http://www.nettolohn.de/

Rajnus
01.02.2013., 22:11
Na isti nacin se oporezuje placa u HR i AT, a vjerujem i DE. Razlika je samo u poreznim razredima. Austrijski porez na dohodak je medju najvecima na svijetu, no s druge strane imas velika socijalna prava što je u HR pusti san.

Sent from mobile

DrSigmundFreud
03.02.2013., 17:54

poslodavac plaća još isti iznos kao i posloprimac u socijalno osiguranje
+ plaća "lohnsummensteuer" - 3% od bruttoplaće - koja ide direktno komuni, to je nešto ko prirez jer u austriji inače nema prireza

DrSigmundFreud
03.02.2013., 18:09

Država je sebi u džep pospremila 58% prihoda . Inače na sve honorare lupaju maksimalnih 40%, pa onda ti iduće godine radiš poreznu prijavu da ti vrate jedan dio preplaćenog poreza..koje igre. Mogli su oni oporezovat po manjim stopama ali neće.... Znači za posao iz 1 mjeseca dobit ću povrat poreza za cca 18 mjeseci....a inflacija a kamate što meni oni otimaju?

Zbog ovakvih stvari mi se gadi naša država i ozbiljno razmišljam da im uskratim da im onemogućim da se bogate na mom znanju i iskustvu..

`bemti al vas deru
i ja sam u austriji jedno vrijeme bil samostalan pa znam koko bi to ovdje funkcioniralo.

ako si samostalan naplatiš 11.000.- + pdv
na kraju godine obračunaš cijelu godinu, ca 28% za socijalno idu obavezno a za porez kako tko ima što za odpisat, ali za prvih 11.000.-€ nema poreza, pa za slijedećih ide 10%...itd.

ako nisi samostalan onda obračunaš taj honorarni poso bez pdv i ako imaš muda (...i poslije sreće :D ) onda ne prijaviš ništa, prva kazna kad te uhvate nije visoka. ja sam tako prije šverco 1-2 honorara godišnje... i opet ću :D

zeko1980
03.02.2013., 18:11
Evo ja sam doselio ovi dana u austriju.
Pa evo imam jedno pitanje ...
Kad bolje razmislim imam ja njih više
Dali se može ostvariti povrat poreza u austriji, kao što ima razni mode u njemačkoj????:504::504::504:

Rajnus
03.02.2013., 18:30
Da, ja cekam da mi firma posalje u finanzamt da mogu prijaviti. Radim od 01.07. pa se nadam vecoj sumi.. Isto tako u Hrvatskoj..

Sent from mobile

DrSigmundFreud
03.02.2013., 19:20
Da, ja cekam da mi firma posalje u finanzamt da mogu prijaviti. Radim od 01.07. pa se nadam vecoj sumi.. Isto tako u Hrvatskoj..

Sent from mobile

firma mora prijaviti do 10.veljače...
ja to uvijek obavim preko interneta, još me nikad nisu izvukli za kotrolu :D

Rajnus
03.02.2013., 19:33
Znam. Imam online konto za finanzamt, samo cekam mail od firme da napravim klik :-)

Ne znam jel znas, ali sada postoji buergerkarte koja funkcionira preko e-carda ili mobitela.

http://www.buergerkarte.at

Sent from mobile

Ferrari
03.02.2013., 23:06
Na isti nacin se oporezuje placa u HR i AT, a vjerujem i DE. Razlika je samo u poreznim razredima. Austrijski porez na dohodak je medju najvecima na svijetu, no s druge strane imas velika socijalna prava što je u HR pusti san.

Sent from mobile

Meni je dobro u HR, solidno živimo recimo srednjim slojem. Uvijek volim imati drugu mogućnost, hvala Bogu da sam u branši gdje je to moguće..i da se ovo moje proučavanje, kodiranje do ponoći uz stalan posao može isplatiti. Znači ideja je da ako odem..odem tamo gdje mi je HR blizu. Najviše mi je stalo do budućnosti djece, a to sada u ovom trenutku ne mogu predvidjeti..

Rajnus
04.02.2013., 05:47
Meni je dobro u HR, solidno živimo recimo srednjim slojem. Uvijek volim imati drugu mogućnost, hvala Bogu da sam u branši gdje je to moguće..i da se ovo moje proučavanje, kodiranje do ponoći uz stalan posao može isplatiti. Znači ideja je da ako odem..odem tamo gdje mi je HR blizu. Najviše mi je stalo do budućnosti djece, a to sada u ovom trenutku ne mogu predvidjeti..

I ja sam zivio u Hr iznad prosjecnim zivotom i kroz posao putovao svijetom, no nije sve ni u novcima. Umorio sam se jednostavno od Hrvatske.

Sent from mobile

brankobarac
04.02.2013., 17:52
na koliko,2 god?

jel ovo "dignut rampu" znači da neće stavit zabranu?...jer ortaci pišu da će stavit na 2 godine,a dignuće rampu XD xaxaxaxaxa

Ferrari
05.02.2013., 19:17
I ja sam zivio u Hr iznad prosjecnim zivotom i kroz posao putovao svijetom, no nije sve ni u novcima. Umorio sam se jednostavno od Hrvatske.

Sent from mobile

Da definitvno umor, zamor, dosada od Hrvatske i nas samih Hrvata.....
Mislim da ću u drugom dijelu godine ozbilljnije konkretizirati odlazak...

Na početku karijere putavao sam po Njemačkoj, išao do Hannovera(radio sam za strance u Hr), to mi nije bilo ok tada. Sada osjećam da će doći za raspada sustava u Hr. treba navrijeme spakirati kofere

Bongo
07.02.2013., 12:53

A čime se bavis u ITju?

akcija1
10.02.2013., 16:44
Kako je raditi i kolike su place na ruke netto u farmaciji u Austriji i da li se priznaje nasa farmaceustka diploma, zvanje magistar farmacije 5 godina trajao studij ?

Lent11
10.02.2013., 17:24
Kako je raditi i kolike su place na ruke netto u farmaciji u Austriji i da li se priznaje nasa farmaceustka diploma, zvanje magistar farmacije 5 godina trajao studij ?

Znam samo da je i kod njih studij farmacije diplomski (9 semestara), (nije podijeljen na Bacc/Master), ali se kod njih polazu drzavni ispiti (Staatsexamen), naziv je takkođer Mag.pharm. http://portal.wko.at/wk/format_detail.wk?AngID=1&StID=348368&DstID=0&BrID=6.

Djibril
12.02.2013., 13:12
Da li mi može netko pomoći i reći kolika je okvirna (prosječna) plaća u Austriji za magistra inženjera građevinarstva (diplomirani inženjer) bez radnog iskustva?
Unaprijed hvala na odgovoru! ;)

bebimil
13.02.2013., 13:41
I ja sam se umorila od ove Hrvatske.
Nemam snage više.
Postruci sam magistra ekonomije, završen četverogodišnji studij dipl.oec. plus dvije godine poslijediplomski specijalizacija Marketing menadžment.
Imam malo dijete i ne želim da mi odrasta u ovakvoj državi.
Ima li šanse za ikakvim poslom u Austriji ili Njemačkoj? Priznaju li oni naše diplome?
Što bih trebala prvo napraviti po pitanju traženja posla? Da li trebam otići kod nas na testiranje da vidim kako plivam sa njemačkim jezikom?
Nije mi bed raditi i niže rangirane poslove...i u Hrvatskoj sam degradirana što zbog škole što zbog toga jer sam žena!

Rajnus
13.02.2013., 13:54
I ja sam se umorila od ove Hrvatske.
Nemam snage više.
Postruci sam magistra ekonomije, završen četverogodišnji studij dipl.oec. plus dvije godine poslijediplomski specijalizacija Marketing menadžment.
Imam malo dijete i ne želim da mi odrasta u ovakvoj državi.
Ima li šanse za ikakvim poslom u Austriji ili Njemačkoj? Priznaju li oni naše diplome?
Što bih trebala prvo napraviti po pitanju traženja posla? Da li trebam otići kod nas na testiranje da vidim kako plivam sa njemačkim jezikom?
Nije mi bed raditi i niže rangirane poslove...i u Hrvatskoj sam degradirana što zbog škole što zbog toga jer sam žena!

Za kljucnu radnu snagu za Austriju ti ne treba njemacki, ali je svakako veliki plus. E sad jel postoji deficit za ekonomistima ne znam. Znam par ljudi iz Hrvatske koji rade u bankama pa vjerujem da se to onda da rijestiti. Nize rangirani posao neces dobiti jer te nitko nece zaposliti sa tim zvanjem.

Prvi korak je da pocnes traziti poslove i slati zamolbe, ali ne genericke jer s tim neces nista postici. Moras si dati truda i napisati smislenu i ciljanu zamolbu sa dobro odradjenim CVom. MOj savjet ti je da probas hvatati i head huntere. Ako nemas profil registriraj se na linkedin i xing pa tamo lurkaj po interesnim grupama. Nije lako, ali eto u pola godine znam nas trojicu doduse iz IT btanse koji smo dobili poslove u AT. Glavu gore i hrabro! ;)

bebimil
13.02.2013., 14:06
Hvala Rajnus. Čestitam na poslu i novom životu. Drago mi je da je netko uspio.
I ja znam par ljudi koji su otišli raditi baš u banke, konkretno Hypo jer su tražili ljude koji znaju hrvatski baš zbog komuniciranja sa filijalama u Hr, Bosni i Srbiji. Znam i da Slovenci masovno bježe u Austriju, pogotovo visokoobrazovani. Krećem se u tim krugovima, naime radim u hotelskoj industriji godinama pa je dosta kolega slovenaca iz Grupacije u kojoj radim doslovno preko noći otišlo i vidim snašli su se.
Ništa, krećem u akciju!

gevera
13.02.2013., 14:35
Poštovani,imam pitanje u vezi posla--- radim kao policajac,sa sertifikatom,pa me zanima im li ikakve šanse za neku vrstu zaposlenja u Beču?Npr neko obezbedjenje.Papire nemam,a kurs nemačkog ću da pohadjam. Imam Preko 10 god iskustva.Hvala unapred

Skattemus
13.02.2013., 19:03
Evo ovdje mozes pogledati - http://www.forum.hr/showthread.php?t=645102

Rajnus
13.02.2013., 19:47
Hvala Rajnus. Čestitam na poslu i novom životu. Drago mi je da je netko uspio.
I ja znam par ljudi koji su otišli raditi baš u banke, konkretno Hypo jer su tražili ljude koji znaju hrvatski baš zbog komuniciranja sa filijalama u Hr, Bosni i Srbiji. Znam i da Slovenci masovno bježe u Austriju, pogotovo visokoobrazovani. Krećem se u tim krugovima, naime radim u hotelskoj industriji godinama pa je dosta kolega slovenaca iz Grupacije u kojoj radim doslovno preko noći otišlo i vidim snašli su se.
Ništa, krećem u akciju!

U Tirolu je dosta razvijen turizam pa ako baratas jezicima mozda bi ti tu bila sansa.

Filipus28
13.02.2013., 21:16
Dobra večer ljudi!

Zanima me kakve su šanse za pronaći posao u Austriji. Po struci sam dipl. ing. geodezije, 28 godina, bez radnog iskustva. Engleski odlično razumijem, što se izražavanja tiče i to je OK (mada više imam iskustva u korespodenciji budući da nemam s kime razgovarati :mig:), njemački hm... Učio sam ga ukupno 8 godina u osnovnoj i srednjoj ali ne mogu reći da je nešto ostalo od toga. Doduše imam osnove gramatike i neki jednostavan tekst razumijem, ali izražavanje je nula :D

Nadam se da ima tko s kakvim savjetom, zahvaljujem unaprijed!

Djibril
14.02.2013., 07:41
@ Rajnus

Vidim da ste Vi uspjeli dobiti posao i otići u Austriju, pa bih Vas htio pitati nešto...

Jel znate kakvo je stanje sa diplomiranim inženjerima građevine? Prošle godine sam završio faks i stekao naziv magistar inženjer građevinarstva. U struci nemam baš iskustva. Engleski znam dobro, njemački osnove. Pa me zanima da li se ja prijavljujem za Sonstige Schlüsselkräfte ili neko drugu kategoriju RWR Karte (kada nađem poslodavca)? A ako da za tu kategoriju, da li mogu s svojim sposobnostima dobiti plaću minimalno 2220 eura brutto?

Hvala unaprijed na odgovoru. ;)

Rajnus
14.02.2013., 08:10
@ Rajnus

Vidim da ste Vi uspjeli dobiti posao i otići u Austriju, pa bih Vas htio pitati nešto...

Jel znate kakvo je stanje sa diplomiranim inženjerima građevine? Prošle godine sam završio faks i stekao naziv magistar inženjer građevinarstva. U struci nemam baš iskustva. Engleski znam dobro, njemački osnove. Pa me zanima da li se ja prijavljujem za Sonstige Schlüsselkräfte ili neko drugu kategoriju RWR Karte (kada nađem poslodavca)? A ako da za tu kategoriju, da li mogu s svojim sposobnostima dobiti plaću minimalno 2220 eura brutto?

Hvala unaprijed na odgovoru. ;)

Kada nadjes poslodavca vjerovatno ce ti oni reci za koju kategoriju ces se prijaviti. Da budem iskren ja nisam ni znao u koju kategoriju upadam, samo sam predao papire. Sto se tice place ne znam kako se krecu u gradjevini, no pretpostavljam da bi kao inzinjer bez iskustva mogao dobiti toliko.

No vi sa diplomom strpite se do 01.07. donosno malo ranije gdje ce svaka drzava za sebe objaviti pravila za pristupanju njihovom trzistu rada. Kako je Njemacka nesluzbeno najavila za akademske gradjane vjerovatno nece biti potrebna viza. Pretpostavljam da ce onda nesto slicno biti i u Austriji.

Problem je sto trenutno prije nego tebi netko da posao mora poslati prvo upit u AMS (nas HZZ) tek ako nema nikog mozes dobiti vizu. Za neka cesta zanimanja tipa ekonomist pretpostavljam nije bas lako jer ih i ovdje ima. No ako tog ne bude moci ce te zaposliti bilo koji poslodavac bez da ikog ista pita. To uvelike olaksava situaciju i poslodavcu i vama.

Filipus28
14.02.2013., 11:31
@Rajnus

Ne znam ak si primjetio moj upit ali obzirom da je čovjek poslije mene pitao više-manje istu stvar primjenit ću to na sebe. Glede 1.7., znači najbolje bi bilo da do tada pronađenemo nekog poslodavca u Austriji ili?

Hvala.

Rajnus
14.02.2013., 12:42
@Rajnus

Ne znam ak si primjetio moj upit ali obzirom da je čovjek poslije mene pitao više-manje istu stvar primjenit ću to na sebe. Glede 1.7., znači najbolje bi bilo da do tada pronađenemo nekog poslodavca u Austriji ili?

Hvala.

Najbolje bi bilo da se odmah preselis :)
Pa trazi posao odmah, ako ga nadjes super, ako ne prepostavljam da ce nakon 01.07 biti nesto lakse dobiti papire.

Filipus28
14.02.2013., 14:41
Hvala na savjetu Rajnus, vjerojatno ću prvo poslati mailove firmama pa onda vidjeti što i kako dalje, ne znam ako njima pravi razliku upošljavaju li EU državljana ili ne. Što se tiče selidbe u Austriju odmah, vjerojatno bih i išao tako da imam familiju neku gore, sada bi mi to bio prevelik trošak tražiti gore posao plus hrana i stan (kužim ovo potonje me čeka u svakom slučaju ali nije isto kada znaš da ti posao ide).

Filipus28
14.02.2013., 21:41
Ej Rajnus ajd zagnjavit ću te (barem) još jednom :D Gledam ovu listu 25 zvanja za Austriju al kao što sam ranije rekao s njemačkim sam više na "vi" pa me zanima ako bi znao reći ima li tu i dipl. ing. geodezije (sumnjam da je ova zadnja stavka moja ali nisam ziher).

Ako ima tko drugi da kuži njemački nek' se slobodno uključi u dijalog

•Fräser
•Dreher
•Dachdecker
•Bautischler
•Bauspengler
•Landmaschinenbauer
•Zimmerer
•Sonstige Schlosser
•Sonstige Spengler
•Bau- und Möbeltischler
•Sonstige Bodenleger
•Platten-, Fliesenleger
•Holzmaschinenarbeiter

Unaprijed hvala :)

Rajnus
14.02.2013., 21:49
A mogla bi biti, niti moje zanimanje nije ovdje napisano.

Nego evo jedna informacija za ljude koji vec zive u Austriji. Danas sam cuo da od 01.01.2013 Hrvati koji imaju aufenthaltstitel nece vise morati produzavati vizu, znaci to vrijedi samo za ljude koji vec zive u AT. E sad.. isto tako to ne znaju u svakom büro-u pa su nekim ljudima naplatili produzivanje.

Osobno sam dozivio to iskustvo gdje su mi u jednom uredu rekli da mi zena ne moze dobiti vizu sljedecih godinu dana i dok ne nauci njemacki(po starom sustavu), dok su joj u drugom 20m dalje odmah dali vizu za 5 minuta.

Trazio sam po internetu, ali nisam nasao nista pametno. Ima netko mozda neku informaciju.

krobar
17.02.2013., 09:25
može li mi netko preporučiti koje su najbolje stranice za traženje stanova/soba za najam u Beču, tj. Austriji? Hvala.

exception
17.02.2013., 16:24
može li mi netko preporučiti koje su najbolje stranice za traženje stanova/soba za najam u Beču, tj. Austriji? Hvala.

http://www.immobilienscout24.at/

Ja znam samo za ovu.

Rajnus
18.02.2013., 12:26
http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/78923-cesi-i-slovaci-zele-nase-lijecnike-austrijanci-kuhare-i-konobare.html

Austrija, Češka i Slovačka samo čekaju službeni ulazak Hrvatske u EU u srpnju i slobodu kretanja radnika iz Hrvatske Unijom. Kako doznaje Poslovni dnevnik, Austrijanci su najviše zainteresirani za hrvatske ugostiteljske djelatnike. Već iduće zime, s krajem naše turističke sezone, a početkom skijaške, oko 300 hrvatskih ugostitelja s dobrim poznavanjem njemačkog jezika moglo bi se na nekoliko mjeseci zaposliti u austrijskim skijalištima. Interes za hrvatskim radnicima iskazale su i Češka i Slovačka, kojima su pak u fokusu interesa liječnici!

- Ni najave o ograničenjima iz Njemačke nisu stopostotne jer je ta zemlja već najavila da će hrvatski zdravstveni radnici, ICT inženjeri, tehničari, ugostitelji i hotelijeri te vodoinstalateri i električari biti dobrodošli.

miss blondie
18.02.2013., 13:29
A mogla bi biti, niti moje zanimanje nije ovdje napisano.

Nego evo jedna informacija za ljude koji vec zive u Austriji. Danas sam cuo da od 01.01.2013 Hrvati koji imaju aufenthaltstitel nece vise morati produzavati vizu, znaci to vrijedi samo za ljude koji vec zive u AT. E sad.. isto tako to ne znaju u svakom büro-u pa su nekim ljudima naplatili produzivanje.

Osobno sam dozivio to iskustvo gdje su mi u jednom uredu rekli da mi zena ne moze dobiti vizu sljedecih godinu dana i dok ne nauci njemacki(po starom sustavu), dok su joj u drugom 20m dalje odmah dali vizu za 5 minuta.

Trazio sam po internetu, ali nisam nasao nista pametno. Ima netko mozda neku informaciju.

otkud ti ova informacija?

nekim mojim prijateljima ovaj info bi bio zanimljiv ako je istinit (ja sam falabogu pokrivena Aufenthaltstitel dozvolom da kraja 7og 2013 :D)

Rajnus
18.02.2013., 14:04
Cuo sam od jedne zene koja poznaje ljude kojima su rekli da ne moraju. Poslao sam upit u HR od firme da mi ovo provjere.

miss blondie
18.02.2013., 16:32
ajde please napisi kada i ako saznas nesto provjereno ;)
(dok se ja ne docepam svoje Beraterice)

Rajnus
18.02.2013., 16:42
Kein problem :)

Sent from mobile

deisler
18.02.2013., 19:20
kad ce austrija donijeti odluku o uvijetima zaposljavanja od 1.7.2013. ?

NećešRazbojniče
18.02.2013., 22:11
http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/78923-cesi-i-slovaci-zele-nase-lijecnike-austrijanci-kuhare-i-konobare.html

Austrija, Češka i Slovačka samo čekaju službeni ulazak Hrvatske u EU u srpnju i slobodu kretanja radnika iz Hrvatske Unijom. Kako doznaje Poslovni dnevnik, Austrijanci su najviše zainteresirani za hrvatske ugostiteljske djelatnike. Već iduće zime, s krajem naše turističke sezone, a početkom skijaške, oko 300 hrvatskih ugostitelja s dobrim poznavanjem njemačkog jezika moglo bi se na nekoliko mjeseci zaposliti u austrijskim skijalištima. Interes za hrvatskim radnicima iskazale su i Češka i Slovačka, kojima su pak u fokusu interesa liječnici!

- Ni najave o ograničenjima iz Njemačke nisu stopostotne jer je ta zemlja već najavila da će hrvatski zdravstveni radnici, ICT inženjeri, tehničari, ugostitelji i hotelijeri te vodoinstalateri i električari biti dobrodošli.

ovo je bilo za očekivat, jer zabrana slobodnog kretanja radnika, znači da je zabrana za suficitarna zanimanja, dok će, logično je, ono bit olakšano za deficitarna zanimanja koja su navedena.
Uglavnom, jako lijepa vijet za sve mlade sa završenim traženim školama i znanjem njemačkog.

Rajnus
19.02.2013., 09:55
ajde please napisi kada i ako saznas nesto provjereno ;)
(dok se ja ne docepam svoje Beraterice)

Ako RWR istice nakon 01.07. onda se ne mora produzavati, ako istice onda se mora. Moja istice 06.06. :-/

miss blondie
19.02.2013., 12:00
Ako RWR istice nakon 01.07. onda se ne mora produzavati, ako istice onda se mora. Moja istice 06.06. :-/

ah steta, tako sam i mislila.

I moja savjetnica je rekla da ja ne moram nista produzavat s obzirom da mi vrijedi i iza 1.7. te da nakon 1og moj Meldezettel postaje moja "boravisna dozvola".

Mozda ce to ovisiti od magistrata do magistrata, mozda ce neki i "odbiti" produzivanje kad nema smisla nekog.. Najbolje pricekat jos par mjeseci i onda se opet raspitat na AMS-u / Magistratima

Eysan
19.02.2013., 15:19
Jel ima kakav nogometni kub u Becu koji zaposljava i trazi trenere sa diplomom iz ex juge? :)

parademann
19.02.2013., 15:48
Česi i Slovaci mame naše liječnike, Austrijanci kuhare i konobare

Osim Velike Britanije i Njemačke, niti jedna druga europska zemlja nije Zagrebu najavila da će nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju (EU) uvesti ograničenja na zapošljavanje hrvatskih građana. Štoviše, interes za hrvatskom radnom snagom već postoji: Austrija, Češka i Slovačka samo čekaju službeni ulazak Hrvatske u EU u srpnju i slobodu kretanja radnika iz Hrvatske Unijom.
http://www.poslovni.hr/hrvatska/cesi-i-slovaci-mame-nase-lijecnike-austrijanci-kuhare-i-konobare-230866

obzirom na izvor informacija, promatrao bih ovaj članak sa skepsom...ovdje nije riječ o službenoj izjavi austrijskog veleposlanstva...

NećešRazbojniče
19.02.2013., 18:59
Česi i Slovaci mame naše liječnike, Austrijanci kuhare i konobare

Osim Velike Britanije i Njemačke, niti jedna druga europska zemlja nije Zagrebu najavila da će nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju (EU) uvesti ograničenja na zapošljavanje hrvatskih građana. Štoviše, interes za hrvatskom radnom snagom već postoji: Austrija, Češka i Slovačka samo čekaju službeni ulazak Hrvatske u EU u srpnju i slobodu kretanja radnika iz Hrvatske Unijom.
http://www.poslovni.hr/hrvatska/cesi-i-slovaci-mame-nase-lijecnike-austrijanci-kuhare-i-konobare-230866

obzirom na izvor informacija, promatrao bih ovaj članak sa skepsom...ovdje nije riječ o službenoj izjavi austrijskog veleposlanstva...

baš me zanima koji liječnik je lud, pored njemačke i ostalih zemalja, otić u češku ili slovačku radit.. možda jedino njihovi šugavi sunarodnjaci koji žive u hrv.

lynqzie
19.02.2013., 22:33
Osim Velike Britanije i Njemačke, niti jedna druga europska zemlja nije Zagrebu najavila da će nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju (EU) uvesti ograničenja na zapošljavanje hrvatskih građana.

Vec po prvoj recenici se vidi koliko je clanak profesionalno napisan i koliko je truda ulozeno u njega, s obzirom da je Cipar jos prosle godine najavio uvodjenje restrikcija.

NećešRazbojniče
20.02.2013., 00:42
Vec po prvoj recenici se vidi koliko je clanak profesionalno napisan i koliko je truda ulozeno u njega, s obzirom da je Cipar jos prosle godine najavio uvodjenje restrikcija.

možd je za cipar isto neslužbena najava, al kome je on uopće interesantan.. :ne zna:
po meni je članak na mjestu, ono sve što je bilo za očekivat tu je samo potvrđeno tako da nemam zamjerki na vjerodostojnost.

Rajnus
21.02.2013., 07:26
http://danas.net.hr/hrvatska/iz-zemalja-eu-stizu-upiti-za-hrvatskim-radnicima?rss=2

Hrvatska bi 1. srpnja trebala postati punopravna članica Europske unije, a sa Zavod za zapošljavanje potvrđuju da su neke zemlje članice već iskazale interes za radnicima iz naše zemlje.

IMA IZUZETAKA!
Njemačka Hrvatima ograničila pristup tržištu rada

Otvorenost za zapošljavanje pokazale su Njemačka, Austrija, Švedska, a traži se sve od vodoinstalatera i konobara do inženjera i liječnika. Austrijanci, primjerice, trebaju radnike na skijalištima.

"U hotelijerstvu i ugostiteljstvu, u zdravstvu, kao što su medicinske sestre i tehničari, ali i u tehničkim djelatnostima, kao što su inženjeri informacijskih tehnologija, inženjeri građevinarstva, poljoprivrede. Isto tako električari, automehaničari, vodoinstalateri", kaže o traženim zanimanjima Vilma Mostahinić, rukovoditeljica EURESA i međunarodnog posredovanja.

mirelici
21.02.2013., 16:50
http://danas.net.hr/hrvatska/iz-zemalja-eu-stizu-upiti-za-hrvatskim-radnicima?rss=2

Hrvatska bi 1. srpnja trebala postati punopravna članica Europske unije, a sa Zavod za zapošljavanje potvrđuju da su neke zemlje članice već iskazale interes za radnicima iz naše zemlje.

IMA IZUZETAKA!
Njemačka Hrvatima ograničila pristup tržištu rada

Otvorenost za zapošljavanje pokazale su Njemačka, Austrija, Švedska, a traži se sve od vodoinstalatera i konobara do inženjera i liječnika. Austrijanci, primjerice, trebaju radnike na skijalištima.

"U hotelijerstvu i ugostiteljstvu, u zdravstvu, kao što su medicinske sestre i tehničari, ali i u tehničkim djelatnostima, kao što su inženjeri informacijskih tehnologija, inženjeri građevinarstva, poljoprivrede. Isto tako električari, automehaničari, vodoinstalateri", kaže o traženim zanimanjima Vilma Mostahinić, rukovoditeljica EURESA i međunarodnog posredovanja.

:D ja sam dipl. ing. agronomije, ovo mi se sviđa :D

misel11
22.02.2013., 14:51
pozdrav svima
zna li netko za neku hrvatsku firmu koja zaposljava građevinske radnike u austriji

skiki
23.02.2013., 14:19
Pozdrav.
I mene kao Misela u postu iznad zanima je li moguce da majstor građevinar sa preko 20 godina iskustva dobije posao u Becu sa rjesavanjem radne dozvole ukoliko Austrija stavi blokadu Hr nakon ulaska u EU!!

Hvala!!

shvabo_bech
23.02.2013., 15:51
@DrSigumundFreud:

pocisti malo Inbox, jer mi kaze da je pun :kava:

DrSigmundFreud
24.02.2013., 08:58
@DrSigumundFreud:

pocisti malo Inbox, jer mi kaze da je pun :kava:

...svašta :D

Milton Zulu
24.02.2013., 21:49
[QUOTE=Filipus28;43639112]Ej Rajnus ajd zagnjavit ću te (barem) još jednom :D Gledam ovu listu 25 zvanja za Austriju al kao što sam ranije rekao s njemačkim sam više na "vi" pa me zanima ako bi znao reći ima li tu i dipl. ing. geodezije (sumnjam da je ova zadnja stavka moja ali nisam ziher).

•Fräser
•Dreher
•Dachdecker
•ITD

Evo da se javim sa svojim slucajem, mozda nekom pomogne.
Od novembra 2012 zivim u Klagenfurtu, dobio sam RWR vizu na godinu dana nicim izazvan jer je zena dobila posao kao kljucna radna snaga, a imam diplomu. Nakon par mjeseci snalazaenja oko stana, auta, papirologije, polaska djece u skolu (6 i 10g), vise od mjesec dana trazim posao sa vrlo malo pozitivnih momenata. Imam 20 godina iskustva s kojim mogu uglavnom obrisati d... (rad kod stranaca, Key Account manager u prodaji, marketing manager, masinski inzinjer sa visom skolom bez iskustva). Na birou mi nude maltene fizicke poslove i nema tu nista od toga da mi zanimanje kao spada u ta deficitarna, eto imam i radnu dozvolu, pa cu valjda nesto naci. Naravno, trudim se ja sam i ne uzdam u biro, poslao sam siguno preko stotinu molbi dosada. Jezik (njemacki, naravno, za engleski te malo ko pita) mi je solidan s obzirom da sam ovdje kratko i da nemem konstantan kontakt i priliku da razgovaram, znaci mogu se solidno sporazumijevati ali zaista nije lako razumijeti lokalni dijalekt bilo gdje da odete cak i ako ste napredni poznavalac...
Ako nekome mozda treba jos neka info oko detalja prilokom dolaska, tu sam...

putovnica
26.02.2013., 08:09
Od novembra 2012 zivim u Klagenfurtu, dobio sam RWR vizu na godinu dana nicim izazvan jer je zena dobila posao kao kljucna radna snaga, a imam diplomu. ...

Miltone, mozda bi nekome bilo korisnije da objasnis kako je zena dobila posao?

A sto se tice tvoje price, meni se cini da je Austrijancima jako zbunjujuca nasa, nazalost vrlo cesta, praksa da ljudi zavrse jedna fakultet, a radno iskustvo imaju u nekoj sasvim drugoj bransi (obicno tamo gdje su imali vezu da se zaposle).

Rajnus
26.02.2013., 08:53
[QUOTE=Filipus28;43639112]Ej Rajnus ajd zagnjavit ću te (barem) još jednom :D Gledam ovu listu 25 zvanja za Austriju al kao što sam ranije rekao s njemačkim sam više na "vi" pa me zanima ako bi znao reći ima li tu i dipl. ing. geodezije (sumnjam da je ova zadnja stavka moja ali nisam ziher).

•Fräser
•Dreher
•Dachdecker
•ITD

Evo da se javim sa svojim slucajem, mozda nekom pomogne.
Od novembra 2012 zivim u Klagenfurtu, dobio sam RWR vizu na godinu dana nicim izazvan jer je zena dobila posao kao kljucna radna snaga, a imam diplomu. Nakon par mjeseci snalazaenja oko stana, auta, papirologije, polaska djece u skolu (6 i 10g), vise od mjesec dana trazim posao sa vrlo malo pozitivnih momenata. Imam 20 godina iskustva s kojim mogu uglavnom obrisati d... (rad kod stranaca, Key Account manager u prodaji, marketing manager, masinski inzinjer sa visom skolom bez iskustva). Na birou mi nude maltene fizicke poslove i nema tu nista od toga da mi zanimanje kao spada u ta deficitarna, eto imam i radnu dozvolu, pa cu valjda nesto naci. Naravno, trudim se ja sam i ne uzdam u biro, poslao sam siguno preko stotinu molbi dosada. Jezik (njemacki, naravno, za engleski te malo ko pita) mi je solidan s obzirom da sam ovdje kratko i da nemem konstantan kontakt i priliku da razgovaram, znaci mogu se solidno sporazumijevati ali zaista nije lako razumijeti lokalni dijalekt bilo gdje da odete cak i ako ste napredni poznavalac...

Posla ima samo je pitanje sto zelis raditi, njemacki je dakako najveca prepreka.
Moja zena nije pucala "visoko" pa je trazila poslove u hotelima i trgovinama za sto su isto trazili ili njemacki ili neko radno iskustvo. U AMSu su joj rekli da ni nema posla za nju. U jednom hotelu su je odbili jer nema radno iskustvo u kuhinji za posao pomocnog radnika. Mozes zamisliti to razocarenje... Na kraju je preko neke zene dobila posao u hotelu Hilton. Na kraju se ispostavilo da njeno znanje engleskog, spanjolskog i hrvatskog vrijedi vise nego njemackog posto je Tirol turisticki orjentiran. Puno poslova nasi ljudi i sa krnjim znanjem njemackog mogu raditi samo je pitanje tko ti zeli dati sansu, a njemacki ces najlakse i nauciti ako ga aktivno koristis kroz posao. Ja bih trazio da radim bilo sto samo da sto prije naucim jezik, a to ti onda otvara puno vrata. Jedna Spanjolka koja sada radi kod nas u marketingu je 1.5g radila ko cistacica u bolnici. Jedan poznanik iz Srbije je tamo radio kao bankar i to u corporate-u, a ovdje radi ko dostavljac. Moj savjet je svakome da zaborace svoje radno iskustvo i sto su radili i da gledaju poslove koji ce im donijeti najvise novaca, a da pri tome ne sjebu svoje zdravlje.

Svaki pocetak je tezak, ali kroz 1-2g sve to dodje na svoje mjesto.

Rajnus
26.02.2013., 12:55
Jedno pitanje za ljude koji zive u AT. Zena mi je trudna i prekjucer joj je doktor otvorio bolovanje do daljnjeg. Planirali smo doci u HR za Uskrs, ali dok je na bolovanju ne bi smjela ici van AT. Kolika je sansa da bi ju netko za mjesec dana iz krankasse provjeravao? Pretpostavljam da oni ne rade vikendom pa evenutalno zapalit u HR od petka do ponedjeljka, te dane se ne radi...

DrSigmundFreud
26.02.2013., 16:09
Jedno pitanje za ljude koji zive u AT. Zena mi je trudna i prekjucer joj je doktor otvorio bolovanje do daljnjeg. Planirali smo doci u HR za Uskrs, ali dok je na bolovanju ne bi smjela ici van AT. Kolika je sansa da bi ju netko za mjesec dana iz krankasse provjeravao? Pretpostavljam da oni ne rade vikendom pa evenutalno zapalit u HR od petka do ponedjeljka, te dane se ne radi...

ne radi pizdarije, možete puno izgubiti a ništa dobiti, kod krankenkasse nema šale kad je lova u pitanju, ja sam jednom popušil i nikad više :kava:

a slijedeća godina valjda opet ima neki uskrs u kalendaru... :D

putovnica
26.02.2013., 16:12
Kolika je sansa da bi ju netko za mjesec dana iz krankasse provjeravao? Pretpostavljam da oni ne rade vikendom pa evenutalno zapalit u HR od petka do ponedjeljka, te dane se ne radi...

hm, dovoljno da je traze na uvid putovnicu, a znas da ne mozes uci u EU da ne lupe pecat.
mislim da sve zavisi od vize na kojoj je supruga, ako je limitirana na godinu dana, a sad koristi "beneficije" au zdravstvenog sustava, ja se ne bih zezala.

ovo je naravno samo moje misljenje..

Skuli
27.02.2013., 14:34
Ljudi moji, ima koga iz Klagenfurta ovdje??
:D

DrSigmundFreud
27.02.2013., 18:58
Ljudi moji, ima koga iz Klagenfurta ovdje??
:D

bila 2 komada u okolici ... pa nestala :ne zna: bio s jednom na kavi :kava:

inače, ča delaš u toj vukojebini?

katra46
28.02.2013., 13:24
hm, dovoljno da je traze na uvid putovnicu, a znas da ne mozes uci u EU da ne lupe pecat.
mislim da sve zavisi od vize na kojoj je supruga, ako je limitirana na godinu dana, a sad koristi "beneficije" au zdravstvenog sustava, ja se ne bih zezala.

ovo je naravno samo moje misljenje..

Mozes preci granicu bez stambilja. Meni kad idem avionom nikad ne lupe stambilj, a kad idem autom ponekad da i ponekad ne.
Ako je bas bad putovnica se moze i (slucajno) ostetiti, npr. padne covijeku kecap na prvu papirnatu stranu, pa zamjeniti za novu u konzulatu.

Ne znam odakle vam da je problem ako je netko na bolovanju i otputuje izvan zemlje? Ako niste sigurni nazovite Krankenkasse pa pitajte lijepo: "bolestan sam i krankgerschrieben do tad i tad, deprimira me da sam tu sam, htio bi odletiti do mame / zene / kog vec, di ce se brinuti za mene bolje nego mogu tu sam. Molim da mi kazete da li je to pravno problem ili je OK. Ako im predstavite da cete tako brze i bolje ozdraviti cisto sumnjam da ce se netko buniti.

DrSigmundFreud
28.02.2013., 17:13
Mozes preci granicu bez stambilja. Meni kad idem avionom nikad ne lupe stambilj, a kad idem autom ponekad da i ponekad ne.
Ako je bas bad putovnica se moze i (slucajno) ostetiti, npr. padne covijeku kecap na prvu papirnatu stranu, pa zamjeniti za novu u konzulatu.

Ne znam odakle vam da je problem ako je netko na bolovanju i otputuje izvan zemlje? Ako niste sigurni nazovite Krankenkasse pa pitajte lijepo: "bolestan sam i krankgerschrieben do tad i tad, deprimira me da sam tu sam, htio bi odletiti do mame / zene / kog vec, di ce se brinuti za mene bolje nego mogu tu sam. Molim da mi kazete da li je to pravno problem ili je OK. Ako im predstavite da cete tako brze i bolje ozdraviti cisto sumnjam da ce se netko buniti.

vidim da nemaš iskustva sa krankenkassom i zato nemoj davati savjete da pošteni ljudi ne najebu....
u zadnje 3 godine postupaju rigorozno i sad su sve krankenkasse okrenule u suficit, baš radi takvog postupka :kava:

ako se šjori u hrvatskoj ni krivoj ni dužnoj nešto dogodi a da se nije ovdje odjavila onda mora snositi sve troškove sama, od 1.-€ do 1mio € ... i sada ti riskiraj

Kavurmija
28.02.2013., 17:18
Pozdrav. Imam samo jedno pitanje i zanima me dali mi netko može pomoći. Naime zbog uvijeta kakvi jesu u HR odlučio sam vidjeti što se nudi od poslova u EU i koliko vidim Austrija je zemlja koja prima radnike iz HR sa ovim mojim znanjem. Završio sam politehniku (dipl.ing. proizvodnje) kod nas po starom 4.g studiju i zanima me dali mi možete dati koje smjernice kome da se obratim u vezi zapošljenja i dr. stvari. Jedini (veliki) problem mi je nepoznavanje jezika. Engl znam

bubulea
28.02.2013., 19:09
Dragi Rajnuse, ulij mi malo nade.
Evo nakon 10 mjeseci provedenih u Austriji, ne znam dal ostati ili vratit se doma. Poslala sam masu zamolbi, bila na nekoliko razgovora, ali bezuspješno.Po struci sam dipl.ing.matematike, 29 godina. Iskustva imam svega 3 mjeseca (volontiranje u osiguranju), mislim, skustvo kaj se struke tiče.
Kod mene je problem što nemam radnog iskustva. Njemački ist kein Problem (položena razina B2 ) u 11.mj, a sad pričam puno bolje,mislim da sam na C1). Engleski isto C1.
Većinom vrte s nosom kad kažem da nemam vizu, onda kad objasnim da je za vizu (R-W-R kartu) lako ako mi ponude posao, onda,a di sad zivim, s kim, jesam udata, hoću se preselit,di ću iznajmit stan...
da, znam da je teško za stan kod njih,al brate mili potrudit cu se. neću valjda nakon 3 dana dat otkaz jer nisam uspjela nać stan po svom ukusu??
mislim,ne kuzim.
i da,jel se mislim vratit u hrv,čak i,dal imam dečka u A?Daj,ono.
mIslim,nebi ih sad htjela popljuvat,ali mislim da su ova pitanja sasvim suvišna.

Kod rodbine sam u Linzu, ali tu je više industrija. Najveće šanse za moju struku se u Beču. Tu sam i bila na najviše razgovora. Al bila ja u svim većim gradovima.

Sad kad sam vidjela kak zivot ovdje izgleda, koliko iznosi plaća za moju struku i kad sam njemački dovela na sasvim kulturnu razinu, jednostavno mislim da je grijeh da odustanem.

Imaš li koji savjet za mene?
A,da,probala sam i posao izvan struke potrazit. Radila sam pomoćne poslove u kuhinji, 3 mjeseca, na crno. gazda nije ni pokušavao dobit papire za mene. nakon toga, našla posao u drugom restoranu, gazda htio napravit sezonske papire,al nije uspio.
I eto,sad izgubila nadu. Ne znam šta da radim. A srce mi se kida kad samo pomislim da se vratim u Hrv...

Rajnus
28.02.2013., 21:11
vidim da nemaš iskustva sa krankenkassom i zato nemoj davati savjete da pošteni ljudi ne najebu....
u zadnje 3 godine postupaju rigorozno i sad su sve krankenkasse okrenule u suficit, baš radi takvog postupka :kava:

ako se šjori u hrvatskoj ni krivoj ni dužnoj nešto dogodi a da se nije ovdje odjavila onda mora snositi sve troškove sama, od 1.-€ do 1mio € ... i sada ti riskiraj

Ma necu riskirati, pametnom je dovoljno da ga 2-3 osobe opomenu. Samo sam
htio provjeriti kako to ide ovdje. Pricao sam veceras sa mamom i rekao kako vjerovatno necu doci ako zena ne dobije karenz zbog tih kontrola i kaze ona meni... pa da, tako je bilo i kod nas prije rata. Zanimljivo...

Rajnus
28.02.2013., 21:27
Dragi Rajnuse, ulij mi malo nade.
Evo nakon 10 mjeseci provedenih u Austriji, ne znam dal ostati ili vratit se doma. Poslala sam masu zamolbi, bila na nekoliko razgovora, ali bezuspješno.Po struci sam dipl.ing.matematike, 29 godina. Iskustva imam svega 3 mjeseca (volontiranje u osiguranju), mislim, skustvo kaj se struke tiče.
Kod mene je problem što nemam radnog iskustva. Njemački ist kein Problem (položena razina B2 ) u 11.mj, a sad pričam puno bolje,mislim da sam na C1). Engleski isto C1.
Većinom vrte s nosom kad kažem da nemam vizu, onda kad objasnim da je za vizu (R-W-R kartu) lako ako mi ponude posao, onda,a di sad zivim, s kim, jesam udata, hoću se preselit,di ću iznajmit stan...
da, znam da je teško za stan kod njih,al brate mili potrudit cu se. neću valjda nakon 3 dana dat otkaz jer nisam uspjela nać stan po svom ukusu??
mislim,ne kuzim.
i da,jel se mislim vratit u hrv,čak i,dal imam dečka u A?Daj,ono.
mIslim,nebi ih sad htjela popljuvat,ali mislim da su ova pitanja sasvim suvišna.

Kod rodbine sam u Linzu, ali tu je više industrija. Najveće šanse za moju struku se u Beču. Tu sam i bila na najviše razgovora. Al bila ja u svim većim gradovima.

Sad kad sam vidjela kak zivot ovdje izgleda, koliko iznosi plaća za moju struku i kad sam njemački dovela na sasvim kulturnu razinu, jednostavno mislim da je grijeh da odustanem.

Imaš li koji savjet za mene?
A,da,probala sam i posao izvan struke potrazit. Radila sam pomoćne poslove u kuhinji, 3 mjeseca, na crno. gazda nije ni pokušavao dobit papire za mene. nakon toga, našla posao u drugom restoranu, gazda htio napravit sezonske papire,al nije uspio.
I eto,sad izgubila nadu. Ne znam šta da radim. A srce mi se kida kad samo pomislim da se vratim u Hrv...

Ha ne znam kako da ti ulijem nade osim da pricekas 01.07 pa da vidis hoce li trebati viza za osobe sa diplomom. Uistinu je tesko dobiti vizu, no i kad dobijes nije lako dobiti posao. Moja zena nije mogla dobiti posao niti da slaze police u marketu, nitko se ne zeli sa tobom zajebavati, nitko ti ne zeli pruziti sansu, a mi radili bilo sto i bili bolji radnici od tih sto zaposljavaju jer se oni uglavnom povlace po bolovanjima. Jedna spanjolka iz moje firme je radila 1,5 ko cistacica da bi nakon sto je naucila njemacki se zaposlila kod nas u svojoj struci u marketingu. I to je vjerovatno zato sto je kod nas eng jezik sluzbeni.

U mojoj firmi u Tirolu njemacki nije neophodan, a stalno trazimo radnike pogotovo za rad u pogonu. Eto ako netko ima papire moze se uvijek javiti, a tebi mogu ako hoces dati link pa da napises neko motivacijsko pismo pa ako im se svidi mozda bi te i zvali na testiranje. Nama je za pogon stalno otvoren natjecaj. Posto tesko nalaze radnike mozda bi se i odlucili da pokrenu postupak za vizu za tebe jer kod nas vizu dobijes za 2 tjedna. Naravno morala bi se preseliti u Tirol, ali nakon sto odradis 1g imas rwr plus i mozes raditi gdje hoces u AT. Mislim da nemas sto izgubiti da pokusas, ako si zainteresirana javi mi se na PM pa cak mogu u HR pitati dali bi uzimali u obzir nekog tko nema vizu.

putovnica
01.03.2013., 08:10
Po struci sam dipl.ing.matematike, 29 godina. Iskustva imam svega 3 mjeseca (volontiranje u osiguranju), mislim, skustvo kaj se struke ..

bubulea, rwr kartu je moguce dobiti i nakon zavsrenog postdiplomskog-MA, phd itd..
ako ti to situacija omogucava, financijski i vremeski, mozda ti i to moze biti opcija ostanka i def ti pruza mogucnost jako, jako finog posla nakon zavrsetka.

bubulea
01.03.2013., 10:07
Ha ne znam kako da ti ulijem nade osim da pricekas 01.07 pa da vidis hoce li trebati viza za osobe sa diplomom. Uistinu je tesko dobiti vizu, no i kad dobijes nije lako dobiti posao. Moja zena nije mogla dobiti posao niti da slaze police u marketu, nitko se ne zeli sa tobom zajebavati, nitko ti ne zeli pruziti sansu, a mi radili bilo sto i bili bolji radnici od tih sto zaposljavaju jer se oni uglavnom povlace po bolovanjima. Jedna spanjolka iz moje firme je radila 1,5 ko cistacica da bi nakon sto je naucila njemacki se zaposlila kod nas u svojoj struci u marketingu. I to je vjerovatno zato sto je kod nas eng jezik sluzbeni.

U mojoj firmi u Tirolu njemacki nije neophodan, a stalno trazimo radnike pogotovo za rad u pogonu. Eto ako netko ima papire moze se uvijek javiti, a tebi mogu ako hoces dati link pa da napises neko motivacijsko pismo pa ako im se svidi mozda bi te i zvali na testiranje. Nama je za pogon stalno otvoren natjecaj. Posto tesko nalaze radnike mozda bi se i odlucili da pokrenu postupak za vizu za tebe jer kod nas vizu dobijes za 2 tjedna. Naravno morala bi se preseliti u Tirol, ali nakon sto odradis 1g imas rwr plus i mozes raditi gdje hoces u AT. Mislim da nemas sto izgubiti da pokusas, ako si zainteresirana javi mi se na PM pa cak mogu u HR pitati dali bi uzimali u obzir nekog tko nema vizu.
aj isprazni inbox, pliz