PDA

View Full Version : Austrija

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9]

Rajnus
30.11.2013., 10:42
moze pitanje, idem u austriju u nedjelju kod rodbine sa nadom da cemo mi nac posao, preveo sam svjedodzbu i sad me zanima dali trebam nositi domovnicu/drzavljanstvo sa sobom tj dali ce me to traziti na njihovom birou?!
nemogu ju nac pa zato pitam, hvala
btw
kad vec pisem, sto mi je sve od dokumentacije potrebno za radnu dozvolu?

- Medjunarodni rodni list (i clanova obitelji)
- Medjuanrodni vjencani list (ako si ozenjen)
- Putovnica
- Potvrda o nekaznjavanju ti mislim ne treba jer vise ne trazis vizu, ali izvadi da budes siguran...
- Prijava iz Hrvatske takodjer mislim da ti ne treba, nego iz Austrije

Uglavnom, morat ces izvaditi Freizügigkeitbestätigung (slobodan pristup trzistu rada) pa pogledaj sto od dokumenata traze, a iste papire ti manje vise traze svagdje...
http://www.ams.at/sfu/14186_4635.html

Zatim Anmeldebescheinigung (potvrda o registraciji)
https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/content/12/Seite.120810.html

Pogledaj pod "Erforderliche Unterlagen" sto se od dokumenata trazi...

Ovo sto sam napisao je moje nahodjenje tako da to ne uzmes zdravo za gotovo :)

Rajnus
30.11.2013., 10:44
Jos jedan zanimljiv dokument na hrvatskom o Anmeldebescheinigung...
Tice ce se i ljudi koji vec zive Austriji...

http://www.wien.gv.at/verwaltung/personenwesen/pdf/eu-beitritt-kroatien-bks.pdf

Dr.Akula
30.11.2013., 19:34
ok, hvala svima i drz˙te mi fige, pozdrav ;)

tomislav12345
02.12.2013., 16:42
imam jedno pitanje nadam se da nije problem...neki dan je tu Putovnica stavila neke dokumente korisne u pdfu gdje pise da u austriji postoje neki poslovi koji se mogu raditi bez radne dozvole i sad su tu nabrojani neki visoko kvalificirani poslovi kao npr. znastvenici istrazivaci diplomati itd. ali i neki sljakerski poslovi kao npr. dostavljaca reklamnih materijala pa sad mene zanima dali je to istina i kako to funkcionira evo ako netko moze malo pojasniti bio bih zahvalan...lp

Scept
04.12.2013., 21:14
šta meni treba ako želim studirati u austriji na sveučilištu?
imam C1 diplomu jezika i hrvatsku putovnicu... trebam li upisati fax u BH/HR pa se prebaciti ili mogu direktno kod njih, kao EU građanin?

putovnica
05.12.2013., 14:23
Google

Rocchetta
05.12.2013., 18:14
Tražim posao u Austriji, sobarica, čuvanje djece, čišćenje. Molim pomoć. Hvala.

maki17
09.12.2013., 15:38
Pozdrav,
Zanima me šta mi treba za izdavanje RWR karte za rad u Austriji? Dali ja trebam prije si pronaći poslodavca pa onda zatražim tu RWR kartu? Ili mogu doći tamo u taj ured (u mojem slučaju u Graz) zatražiti RWR kartu ( uz predočavanje papira tj. dokumenata koji su za to već potrebni) i da si onda tražim posao u mojoj branši? Imam završenu srednju tehničku drvnu školu, a imam i završeni fakultet te iste struke. Tako da sam si dao prevesti i svjedođbu i diplomu na hrvatski jezik (tako mogu tražiti posao kao tehničar i kao inžinijer). Slao sam molbe preko AMS-a, ali nije baš bilo uspješno (zavla me djelatnica za AMS-a i veli mi da ja kao Hrvatski državljanin budem teško dobio posao preko njihovog zavoda i da mi je bolje da šaljem zamolbe direktno na adresu firme). Sad neki mi vele da ako ja nađem poslodavca da mi on sredi te papire, ali ja do sada takvog nisam našao (mada se nudi dista poslova u toj branši). A sad opet mi je jedan poznanik koji radi u Austriji rekao da idem gore u Austriju da zatražim tu RWR kartu i ako zadovoljim uvjete (to se boduje po nekakvim pravilima, uglavnom ako imaš višu stručnu spremu dobijaš više bodova, pa opet ovisi dali de deficitarno zanimanje,...) I sad neznam koja je od ove dvije varijante točna? Glupo mi je sad doći u Graz tražiti zahtjev za izdavanje RWR karte i onda mi bude žena na šalteru rekla: A gdje vam je dokument od poslodavca??
Pa sad ako neko ima iskustva sa time, molim za savjet !

Ermin
09.12.2013., 17:55
Ekipa,moze pitanje.Recite mi dali je sad vec kasno za dobiti sezonski posao u Austriji,Dali je to vec sve popunjeno ili se to tek sada zahuktava?

binkyy
09.12.2013., 18:06
Pozdrav,
Zanima me šta mi treba za izdavanje RWR karte za rad u Austriji? Dali ja trebam prije si pronaći poslodavca pa onda zatražim tu RWR kartu? Ili mogu doći tamo u taj ured (u mojem slučaju u Graz) zatražiti RWR kartu ( uz predočavanje papira tj. dokumenata koji su za to već potrebni) i da si onda tražim posao u mojoj branši? Imam završenu srednju tehničku drvnu školu, a imam i završeni fakultet te iste struke. Tako da sam si dao prevesti i svjedođbu i diplomu na hrvatski jezik (tako mogu tražiti posao kao tehničar i kao inžinijer). Slao sam molbe preko AMS-a, ali nije baš bilo uspješno (zavla me djelatnica za AMS-a i veli mi da ja kao Hrvatski državljanin budem teško dobio posao preko njihovog zavoda i da mi je bolje da šaljem zamolbe direktno na adresu firme). Sad neki mi vele da ako ja nađem poslodavca da mi on sredi te papire, ali ja do sada takvog nisam našao (mada se nudi dista poslova u toj branši). A sad opet mi je jedan poznanik koji radi u Austriji rekao da idem gore u Austriju da zatražim tu RWR kartu i ako zadovoljim uvjete (to se boduje po nekakvim pravilima, uglavnom ako imaš višu stručnu spremu dobijaš više bodova, pa opet ovisi dali de deficitarno zanimanje,...) I sad neznam koja je od ove dvije varijante točna? Glupo mi je sad doći u Graz tražiti zahtjev za izdavanje RWR karte i onda mi bude žena na šalteru rekla: A gdje vam je dokument od poslodavca??
Pa sad ako neko ima iskustva sa time, molim za savjet !

Nema vise RWR karte za hrvatske drzavljane,tebi sa fakultetom ne treba niti radna dozvola,nadjes poslodavca koji te hoce zaposliti i to je to,sa ugovorom u AMS ili ti oni srede sve.100% je tako.Pozdrav

Mortiis
09.12.2013., 18:39
u njemačkoj ne treba, isto kao i za sezonce..dok je u austriji drugačija stvar
čak su odbijane radne dozvole i ljudima s fakultetom...

putovnica
09.12.2013., 19:00
Pozdrav,
Zanima me šta mi treba za izdavanje RWR karte za rad u Austriji? !

rwr vize vise ne vrijede za nas.

Sada prijavis boravak u magistratu, a od ams-a trazis dozvolu za rad. Za koju ti treba otprilike iste stvari kao i za rwr, mozda manje komplikacija za tvoju partnericu i dijete.

znaci, nadjes tko te zeli zaposliti, nadjes svoje zanimanje na listi deficitarnih, odes u ams, predas zahtjev.
napomena: kao dokaz radnog iskustva u struci radna knjizica se ne trazi, nego prevedena preporuka bivseg poslodavca.

putovnica
09.12.2013., 19:03
Nema vise RWR karte za hrvatske drzavljane,tebi sa fakultetom ne treba niti radna dozvola,nadjes poslodavca koji te hoce zaposliti i to je to,sa ugovorom u AMS ili ti oni srede sve.100% je tako.Pozdrav

ma kakvi.
i dalje ti zanimanje mora biti deficitarno. I na burzi, tj ams-u ne smije biti ni jedan nezaposlen s tvojim kvalifikacijama.

putovnica
09.12.2013., 19:05
Ekipa,moze pitanje.Recite mi dali je sad vec kasno za dobiti sezonski posao u Austriji,Dali je to vec sve popunjeno ili se to tek sada zahuktava?

nisam upucena u sez posl, ali mozda da pitas na hrv zavodu?
jednom je samjom u vlaku putovala zena koja je preko burze isla raditi u at, cini mi se da je bila iz cakovca

Ermin
10.12.2013., 13:06
nisam upucena u sez posl, ali mozda da pitas na hrv zavodu?
jednom je samjom u vlaku putovala zena koja je preko burze isla raditi u at, cini mi se da je bila iz cakovca

Ma ne,mislio sam nako iz nekog iskustva dali ko zna koji je sad stupanj sezonskih poslova na skijalistima itd...dali je kao kod nas u dalmaciji sad 15.6 i pocetak ili mozda 10.7 sredina ili 15.9 kraj sezone ako me razumijete.znaci kad se najvise traze poslovi tamo?

putovnica
10.12.2013., 13:49
Ma ne,mislio sam nako iz nekog iskustva dali ko zna koji je sad stupanj sezonskih poslova na skijalistima itd...dali je kao kod nas u dalmaciji sad 15.6 i pocetak ili mozda 10.7 sredina ili 15.9 kraj sezone ako me razumijete.znaci kad se najvise traze poslovi tamo?

iz iskustva, ta zena je isla raditi oko 15.12., i to vec trecu godinu za redom u isti hotel.

Znaci, nije kasno, sezona skijanja tek pocinje!

london-vienna
10.12.2013., 21:21
https://jobroom.ams.or.at/jobsuche/FreieSuche.jsp

Ermin
11.12.2013., 17:50
iz iskustva, ta zena je isla raditi oko 15.12., i to vec trecu godinu za redom u isti hotel.

Znaci, nije kasno, sezona skijanja tek pocinje!

E to me zanimalo.hvala puno!

buba777
25.12.2013., 14:14
Željela bih studirati u Beču za magistra farmacije. Živim u Hrv. i sad sam 2 razz gimnazije. pa kao 1. dali je to moguće? uopce tamo studirati da me prime.

2. problem mi je njemacki jezik ucila sam ga ali ga ne znam jer je tezak j. a i bas ga ne volim, e sad dali je ikako moguce polagati međunarodni ispit da znam jezik ali engleski j.??? i da mi na faxu daju eng. knjige? jer eng. znam al njem. mi malo predstavlja problem! :504::503:

hvala, pozdrav:cerek:

london-vienna
25.12.2013., 14:26
Željela bih studirati u Beču za magistra farmacije. Živim u Hrv. i sad sam 2 razz gimnazije. pa kao 1. dali je to moguće? uopce tamo studirati da me prime.

2. problem mi je njemacki jezik ucila sam ga ali ga ne znam jer je tezak j. a i bas ga ne volim, e sad dali je ikako moguce polagati međunarodni ispit da znam jezik ali engleski j.??? i da mi na faxu daju eng. knjige? jer eng. znam al njem. mi malo predstavlja problem! :504::503:

na tvom mjestu bih čim budem imao pauzu od najmanje mjesec dana na gimnaziji išao kod nekoga koga znam dobro i koji bi me primio u stan, period od mjesec dana koliko traje kurs za njemački a košta te 250€ a onda s tom potvrdom ići dalje. Ovo za engleski ne znam, ne vjerujem da može, mislim da moraš imati znanja njemačkog što ti ovi kursevi daju evo npr jedan http://www.eurasya.at/de/story.asp?story_id=23

Brkchey
25.12.2013., 14:49
evo jos jedan koristan link

http://www.studiraj.eu/ba/

ima najvise informacija za austriju a imaju i forum pa mozes direktno pitati :mig:

buba777
25.12.2013., 15:08
puno vam hvala :cerek:

uglavnom bih zeljela studirati u Švicarskoj, Austriji ili Njemačkoj, pa posto mi u svakoj drzavi treba njemacki.. preko praznika cu ic na neki kurs njem. jezika.. imam tamo i neku rodbinu pa cu bolje naucit j. u takvom okruzenju gdje ga svi govore kad i odem tamo..

pozdrav :):mig:

buba777
25.12.2013., 15:25
dali je ikako moguce polagati međunarodni ispit da znam jezik ali engleski j.??? i da mi na faxu daju eng. knjige? jer eng. znam al njem. mi malo predstavlja problem :504::503:

ako netko zna odg. na ovo pitanje molim vas recite mi. hvala :cerek: pozz

Pelosami
03.01.2014., 13:01
Pozdrav ljudi....imam pitanje u vezi trazenja posla u Austriji..moj šogor se planira zaputiti u Austriju u potragu za poslom..sjesti u auto i pravac Austrija bez odredenog cilja vec ici od mjesta do mjesta u potrazi za poslom,od poslova zna stvarno svasta raditi,knauf,keramika,struja,voda opcenito majstorske poslove..pa me zanima kakvi su vasi komentari i savjeti? unaprijed hvala....:):)

DrSigmundFreud
03.01.2014., 17:49
ako netko zna odg. na ovo pitanje molim vas recite mi. hvala :cerek: pozz

kako ne, u uk bi to moglo funkcionirat

DrSigmundFreud
03.01.2014., 17:49
Pozdrav ljudi....imam pitanje u vezi trazenja posla u Austriji..moj šogor se planira zaputiti u Austriju u potragu za poslom..sjesti u auto i pravac Austrija bez odredenog cilja vec ici od mjesta do mjesta u potrazi za poslom,od poslova zna stvarno svasta raditi,knauf,keramika,struja,voda opcenito majstorske poslove..pa me zanima kakvi su vasi komentari i savjeti? unaprijed hvala....:):)

šteta vremena i goriva

Milionce
05.01.2014., 16:08
Veliki pozdrav za sve clanove!
Ovo je moj prvi post. Dugo vas pratim i citam, ali sad mi je potrebna pomoc!
Vec neko vreme gledam kako da pronadjem posao u nekim severnijim zemljama. 8 godina sam zivela u Spaniji i gledajuci unazad zao mi je sto tad nisam odabrala neku drugu zemlju. Opet sam na pocetku i istrazujem. Pre neki dan sam konkurisala za jedan posao u Becu a iskreno ne znam koji status imaju hrvatski drzavljani u Austriji. Znam da postoji zabrana za rad ali u nekim slucajevima je ipak moguce zaposliti se.
Zena tj. menadzer te firme me je kontaktirala i rekla da se raspitam i da joj se obavezno javim. Zainteresovana je za mene zbog mog prethodnog iskustva i poznavanja jezika.
Jos uvek ne znam bolje mesto da se raspitam osim ovog foruma. Mogla bih da vam kopiram sta mi je ona napisala pa da vidite.
Puno vam hvala!

DrSigmundFreud
05.01.2014., 16:23
Vec neko vreme gledam kako da pronadjem posao u nekim severnijim zemljama. 8 godina sam zivela u Spaniji i gledajuci unazad zao mi je sto tad nisam odabrala neku drugu zemlju. Opet sam na pocetku i istrazujem. Pre neki dan sam konkurisala za jedan posao u Becu a iskreno ne znam koji status imaju hrvatski drzavljani u Austriji. Znam da postoji zabrana za rad ali u nekim slucajevima je ipak moguce zaposliti se.
Zena tj. menadzer te firme me je kontaktirala i rekla da se raspitam i da joj se obavezno javim. Zainteresovana je za mene zbog mog prethodnog iskustva i poznavanja jezika.
Jos uvek ne znam bolje mesto da se raspitam osim ovog foruma. Mogla bih da vam kopiram sta mi je ona napisala pa da vidite.
Puno vam hvala!

dosta šuplja i prozirna priča, pokušaj kod tvojih na nekom srpskom forumu :kava:

Brkchey
05.01.2014., 16:30
Puno vam hvala!

Pozdrav!
Hrvatski drzavljani nemaju jednaka prava pri trazenju posla u Austriji jos najmanje dvije godine, u smislu ravnopravnosti sa ostalim evropljanima.
Moguce je naci posao za bilo koju struku koja je deficitarna i ako je imas, dobices dozvolu, tj. ako poslodavcu odgovaras kao radnik. Znaci sve zavisi od tvojih vjestina i struke.

Nationals of Croatia
Your right to work as an employee in another EU country may be restricted by transitional arrangements until 30 June 2020.
http://europa.eu/youreurope/citizens/work/job-search/work-permits/index_en.htm

Usput, mene je zanimalo vec duze vrijeme sta se desava u Spanjolskoj, s obzirom da si tamo zivjela. Ja sam razmatrao opciju da idem tamo, jer mi klimatski odgovara zbog zdravstvenog stanja. Sve su prilike da se tamo necu usreciti, pa molim te napisi nesto o tome kakav je zivot i kakve su prilike za mlade ljude.

Milionce
05.01.2014., 17:06
Hvala Brkchey!
Moja struka ne spada u listu deficitarnih zanimanja. Ja sam obicni pravni tehnicar ali u pitanju je neka firma gde im treba sekretarica tj. licni asistent (gde imam dugogodisnje iskustvo), poznavanje engleskog i spasnkog jezika. Plus znanje nemackog im nije skoro uopste potrebno jer se firma bavi izvozom u Srbiju. Zato mi se ucinilo kao velika sansa, obzirom da ne govorim nemacki. Uz to napisala sam da imam i spansku radnu dozvolu ali taj menadzer ne zna sta moze u mom slucaju, a ne znam ni ja.
Evo iskopiracu sta mi je napisala:
" Hrvastka nije postala punopravna clanica eu Austrija kao je to podrzala i zabranila rad drzavljanima Hrvatske. Pod izgovorom da bi to bilo lose po ekonomiju i da bi doslo do pada plata i doseljenja velikog broja ljudi.

Sto se tice spanse dozvole nije mi poznato da moze da se pretvori u at. Molim Vas proverite to pa ako je tako javite mi se. Meni je receno da radne dozvole vaze samo u zemlji u kojoj su izdate. I da jedino eu drzavljani imaju pravo rada osim hrvata i slicnih zemalja koje imaju nizak standard."

Brkchey
05.01.2014., 17:28
Hvala Brkchey!
Moja struka ne spada u listu deficitarnih zanimanja. Ja sam obicni pravni tehnicar ali u pitanju je neka firma gde im treba sekretarica tj. licni asistent (gde imam dugogodisnje iskustvo), poznavanje engleskog i spasnkog jezika. Plus znanje nemackog im nije skoro uopste potrebno jer se firma bavi izvozom u Srbiju. Zato mi se ucinilo kao velika sansa, obzirom da ne govorim nemacki. Uz to napisala sam da imam i spansku radnu dozvolu ali taj menadzer ne zna sta moze u mom slucaju, a ne znam ni ja.
" Hrvastka nije postala punopravna clanica eu Austrija kao je to podrzala i zabranila rad drzavljanima Hrvatske. Pod izgovorom da bi to bilo lose po ekonomiju i da bi doslo do pada plata i doseljenja velikog broja ljudi.

Sto se tice spanse dozvole nije mi poznato da moze da se pretvori u at. Molim Vas proverite to pa ako je tako javite mi se. Meni je receno da radne dozvole vaze samo u zemlji u kojoj su izdate. I da jedino eu drzavljani imaju pravo rada osim hrvata i slicnih zemalja koje imaju nizak standard."

To je tacno da dozvola ne moze da se prenosi, jer vrijede lokalni zakoni, ali poslodavcu mnogo znaci radno iskustvo iz jedne evropske zemlje + poznavanje dva strana jezika, prvenstveno srpskog, jer je to njegovo ciljano trziste. Stoga, smatram da imas velike sanse za dobiti taj posao jer poslodavcu treba osoba koja moze da poveze dva trzista. Jos ako poznajes srpsko poslovno pravo, to je vjerovatno dodatni plus (ako si tamo zavrsila skolu).
U svakom slucaju, nemoj jos da odustajes od te ponude, sigurno postoji rjesenje. Ja nisam strucan za pravo pa ne mogu detaljnije da ti protumacim, ali znam da u Becu postoji savjetodavna sluzba za pravne poslove koji se bave ovom problematikom. Ako je poslodavac zainteresovan za tvoje usluge on bi trebalo da te uputi kako i sta dalje.
Sve najbolje!

Milionce
05.01.2014., 17:28
Brkchey, sto se tice Spanije, ne znam sta bih ti rekla osim da se meni smucila i da gledam da se preselim u apsolutno bilo koju severnu zemlju da se preselim. Ono sto je u Spaniji savrseno je klima, zima je divna, sad u decembru si mogao preko dana u kratkim rukavima i sorcu da budes. Ja sam zivela na COSTA DEL SOL tako da 320 dana godisnje se budis a nebo plavo i vedro, svaki dan isti. Opet, velika je vlaznost (pomenuo si zdravlje) i uopste ne utice dobro na ljude koji imaju probleme sa kostima, reumatoloska oboljenja, a vremenom i potpuno zdrav dobijes probleme i bolove u zglobovima, ljudi se na to najvise zale.

Sto se tice zaposlenja, NEMA GA! Na celom tom potezu od Malage do Marbelle posla osim vezano za turizam nema. Znaci ili Rent a car ili hoteli i ugostiteljstvo, butici, radnjice...ili sto Englezi najvise rade - to su firme koje se bave investicijama ili prodaju razne stvari bogatasima u Britaniji (i ja sam bila zaposlena u jednoj takvoj firmi skoro 4 godine) i nudili smo da investiraju u nase projekte. Jedno vreme je to bilo super ali posle se gasilo i malo je takvih firmi ostalo.
Moj poslednji posao je bio na recepciji u jednoj Dental klinici ali nije bas najbolje proslo. Moj muz je radio par godina u firmi koja se bavi ugradnjom onih zavesa od stakla, zidova od stakla, zastakljivanjem bez aluminijumskih profila i kao majstor se mucio sa gazdama i trazio svake nedelje svoj novac Tu muje pukao film i odlucili smo da krenemo ispocetka u nekoj drugoj zemlji gde posao ne moras da trazis godinama.
Plate su oko 1000 - 1500 eur za ove poslove koje sam ti sad navela. I to sve je uglavnom na gurku. Socijalnih pomoci nema, deciji dodatak ne postoji, znaci zemlja te apsolutno nikako ne stiti. Ako izgubis posao kao sto se nama desavalo nadrljao si dok pronadjes drugi. Stan moras da placas oko 500 eur, hranu i ostalo a posla nema.
Uvek postoje neki drugaciji primeri ali to je stvarno retko. Cak da mi neko poznat da tako dobar posao i odlicnu platu i osigura me na neki nacin ne bih isla jer nije mesto za zivot, za decu...bar sa moje tacke gledista i iz mog iskustva.
Malo sam opsirnija, cak sam skratila, vidim da jedina pisem kilometarske postove. Izvinite!

Milionce
05.01.2014., 17:39
I ja mislim da imam sansu, ali ne znam ni sta bih rekla tom menadzeru - da se on raspita negde.?!
Ja znam da je u Spaniji isto bilo vazno da se napomene zasto bas zelis nekog odredjenog, jer ako postoji spanac ili neki drugi legalni gradjanin sa istim kvalifikacijama sigurno ce odbiti zahtev.
Da li znas koji bi bio prvi korak, gde bi trebala zena da ode da pita, da probamo da predamo za tu dozvolu sa svim ovim papirima sto imam, da navede da hoce bas mene jer im treba srpski i spanski jezik sa bas tom skolom (uvek moze da se navede nesto karakteristicno), ne znam da li bi pomoglo da predam npr. dokumente mog sina koji ima spansko drzavljanstvo (on valjda ima pravo da se upise u skolu odmah), i da sacekam da vidim. Koliko se ceka na dozvolu? Ne znam da li se firmi isplati da ceka?

Milionce
05.01.2014., 17:51
Dr. Sigmund, da li biste mogli da mi pojasnite sta je to tacno suplje i prozirno u mojoj prici?

Brkchey
05.01.2014., 18:03
Milionce, hvala na detaljnom pojasnjenju za Spanjolsku.

P.S. Imas privatnu poruku :)

monfalcone
10.01.2014., 19:49
dosta šuplja i prozirna priča, pokušaj kod tvojih na nekom srpskom forumu :kava:

Što je tebi tu šuplje i prozirno?

Nula plus
11.01.2014., 08:55
Dobar dan,

da li se priznaju naše diplome u Austriji?

I ako ima nekoga iz Graza,koliko ima naših gore?:D

blablica
13.01.2014., 19:07
Hvala Brkchey!

Dakle, ti si tajnica s iskustvom i znanjem španjolskog i srpskog jezika? Može li tvoj poslodavac na temelju toga iskamčiti od AMS-a radnu dozvolu? Ne. Zašto? Jer tajnica s iskustvom i znanjem stranih jezika ima dovoljno na tržištu rada (austrijskom, tj. cjelokupnom europskom).

I menadzer, bolje receno firma koja ne zna na koji način i gdje tražiti radnu dozvolu mi se ne čini pretjerano ozbiljnom.

Sorry :mig:

Vito12
15.01.2014., 11:00
Pozdrav svima,

molim vas informaciju vezanu za prebacivanje HR registarskih oznaka na automobilu na Bečke. Rečeno mi je da nakon 6 mjeseci provedenih u Beču moram napraviti navedeno. Saznao sam da bi trebao i platiti nekih 9% poreza prilikom prebacivanja. Da li mi netko može dati neki savjet iz osobnog iskustva?
Čini mi se popirlično tih 9% iako ne znam kolko bi moje vozilo vrijedilo prema AT tabelama za procjenu vozila ali ne možemo biti neka veća razlika od realne vrijednosti tako da cca 1.500 EUR mi ne gine. Nema mi to smisla jer sam i dalje državljanin RH i imam privremeno boravište u inozemstu ali koliko razumijem u AT toga nema, kod njih si turist 3 mjeseca a nakon toga imaš prebivalište u AT...
Koliko sam upoznat ljudi prodaju automobil u RH i kupe u AT drugi što baš i ne želim.
Svaki savjet je dobro došao...

MaliZeleni10
15.01.2014., 20:38
Tko ti je reako da moras prebaciti tablice?

Odi tamo gdje se obavlja registracija auta i pitaj, oni to moraju tocno znati.

Rajnus
15.01.2014., 21:29
Pozdrav svima,

molim vas informaciju vezanu za prebacivanje HR registarskih oznaka na automobilu na Bečke. Rečeno mi je da nakon 6 mjeseci provedenih u Beču moram napraviti navedeno. Saznao sam da bi trebao i platiti nekih 9% poreza prilikom prebacivanja. Da li mi netko može dati neki savjet iz osobnog iskustva?
Čini mi se popirlično tih 9% iako ne znam kolko bi moje vozilo vrijedilo prema AT tabelama za procjenu vozila ali ne možemo biti neka veća razlika od realne vrijednosti tako da cca 1.500 EUR mi ne gine. Nema mi to smisla jer sam i dalje državljanin RH i imam privremeno boravište u inozemstu ali koliko razumijem u AT toga nema, kod njih si turist 3 mjeseca a nakon toga imaš prebivalište u AT...
Koliko sam upoznat ljudi prodaju automobil u RH i kupe u AT drugi što baš i ne želim.
Svaki savjet je dobro došao...

- Prvo ti treba CoC za tvoj auto koji mozes dobiti tamo gdje si ga kupio.
- Zatim sa tim ides na TÜV da napravis typschein cca 120€, mozda i vise ako se radi pregled vozila
- Sa tim ides u finanzamt da ti odrede NOVA tax http://www.nova-rechner.at/index.php/rechner-menu mene je izasao 0€ posto moj proizvodi 119g i nov
- Zatim ides u bilo koje osiguranje napraviti policu i podignuti tablice cca100€. Prakticki mozes sve napraviti u jednom danu. Jos ce ti trebati iz Hrvatske potvrda koliko godina imas osiguranje bez udesa, to ce ti prizati ovdje.

Sent from mobile

wanda101
25.01.2014., 16:51
Ima li radnik u Austriji pravo na božićnicu i regres ako ima ugovor na određeno vrijeme?

MaliZeleni10
25.01.2014., 23:54
Valjda mu to pise u radnom ugovoru.

blablica
26.01.2014., 09:21
Ima li radnik u Austriji pravo na božićnicu i regres ako ima ugovor na određeno vrijeme?

Ovisi o kolektivnom i/ili ugovoru o radu . U kojoj si struci?

Laison
14.02.2014., 19:25
Koja su prava na zapošljavanje koja ima gluha/nagluha osoba koja traži posao vani, posebno u Austriji?

kudjah
16.02.2014., 13:32
23 11 2013 sam uhvacen za rad na crno u Austriji, nisu ni zabrane ni izgoni samo sve zapisano. Zanima me posto sam sada predao papire za radnu dozvolu hoce li mi odobriti ili imaju neke sankcije, ako neko zna molim odgovor sto prije, hvala....

marko1913
28.02.2014., 16:06
pozdrav! diplomirani sam ing. strojarstva i dobio sam posao u jednoj firmi u austriji, predstoji jos samo potpisivanje ugovora s firmom. medjutim, oni nemaju pojma o tome kakav je proces sto se tice radnih dozvola za hrvate (cak su se zacudili da mi uopce treba jer sam EU-gradjanin).
Moze li me netko od vas uputiti koji mi je prvi korak, sto trebam napraviti, kome se javiti i koje dokumente prikupiti? I trebam li strahovati u vezi radne dozvole ili je to vec skoro pa sigurno (jer imam poslodavca koji me zeli zaposliti, a mislim da strojarstvo spada u deficitarna zanimanja)? koliko obicno traje proces dobivanja radne dozvole?

Brkchey
28.02.2014., 17:15
Pozdrav,
u sustini, ako sam dobro shvatio, hrvati imaju pravo raditi bilo gdje u EU ravnopravno ali je uslov da sami traze posao (Austrija, Njemacka, Svajcarska). U ostalim drzavama je moguce da se ravnopravno konkurise na biroima za zaposljavanje kao i domaci gradjani. Znaci, ako je poslodavac spreman da zaposli tebe kao stranca jer nema boljeg u svojoj zemlji, drzava nece praviti apsolutno nikakve probleme ako je sve legalno i regularno. Austriji je bitno da ti placas svoj porez i to je otprilike koliko se njih tice sta se stobom tamo desava.
Iz toga dalje slijedi da imas sva prava kao i bilo koji zaposleni u drzavi, glede raznoraznih osiguranja.
Ako sam nesto pogresno protumacio, molim upucenije da me isprave, ali mislim da sam sve dobro shvatio. Posebice jer je tvoja struka deficitarna, nece biti apsolotno nikakvih problema. Srecno

DrSigmundFreud
28.02.2014., 20:41

za pravilan odgovor trebaš staviti točnu definciju ugovora na njemačkom po austrijskom pravu :kava:

ne vjerujem da će ti ponuditi ugovor na hrvatskom jeziku :D

sve drugo je rekla-kazala

DrSigmundFreud
28.02.2014., 20:43
23 11 2013 sam uhvacen za rad na crno u Austriji, nisu ni zabrane ni izgoni samo sve zapisano. Zanima me posto sam sada predao papire za radnu dozvolu hoce li mi odobriti ili imaju neke sankcije, ako neko zna molim odgovor sto prije, hvala....

nemoj nam više dolaziti... :kava:

DrSigmundFreud
28.02.2014., 20:49
Koja su prava na zapošljavanje koja ima gluha/nagluha osoba koja traži posao vani, posebno u Austriji?

kod zapošljavanja nemaš nikakva prava, ali kad si zaposlen nemreš dobiti otkaz ni pod razno, zato firme većinom rađe plaćaju kaznu (pönale) nego da zaposle "invalida"... neznam točno ali mislim da na 20 zaposlenih mora biti jedan "invalid "i za njega se prima dobar poticaj...

wanda101
01.03.2014., 15:18
za pravilan odgovor trebaš staviti točnu definciju ugovora na njemačkom po austrijskom pravu :kava:

ne vjerujem da će ti ponuditi ugovor na hrvatskom jeziku :D

sve drugo je rekla-kazala

a ja mislila tražit i na ćirilici, za svaki slučaj...:rofl:

marko1913
04.03.2014., 19:37
pozdrav! diplomirani sam ing. strojarstva i dobio sam posao u jednoj firmi u austriji, predstoji jos samo potpisivanje ugovora s firmom. medjutim, oni nemaju pojma o tome kakav je proces sto se tice radnih dozvola za hrvate (cak su se zacudili da mi uopce treba jer sam EU-gradjanin).
Moze li me netko od vas uputiti koji mi je prvi korak, sto trebam napraviti, kome se javiti i koje dokumente prikupiti? I trebam li strahovati u vezi radne dozvole ili je to vec skoro pa sigurno (jer imam poslodavca koji me zeli zaposliti, a mislim da strojarstvo spada u deficitarna zanimanja)? koliko obicno traje proces dobivanja radne dozvole?

da budem malo precizniji - trebam li ja osobno zatražiti radnu dozvolu u AMS-u (i s kojim dokumentima) ili to poslodavac odrađuje za mene?

Mortiis
04.03.2014., 19:48
poslodavac ti popuni antrag,ti ga odneses u AMS...ili ako se poslodavcu da zajebavat s tim pa ti ga on odnese..

Laison
05.03.2014., 18:19
kod zapošljavanja nemaš nikakva prava, ali kad si zaposlen nemreš dobiti otkaz ni pod razno, zato firme većinom rađe plaćaju kaznu (pönale) nego da zaposle "invalida"... neznam točno ali mislim da na 20 zaposlenih mora biti jedan "invalid "i za njega se prima dobar poticaj...

Kako misliš nemam nikakva prava? Ja ne čujem i tražim posao u Austriji iako nemam radno iskustvo. Naviknuo sam se tražiti posao kao normalna, čujuća osoba ali čuo sam da to nije isto pa sam se odlučio potražiti kolike šanse imam kao osoba sa invalid. da se zaposlim u inozemstvu, posebno u Austriji i kolika će to biti prepreka. Imam jednog prijatelja u Austriji što ne čuje i radi a u pet godina rada nekoliko otkaza je dobio no svaki put se s lakoćom zaposlio iako prije nije bio prijavljen na AMS. Čini mi se da je npr. u BiH lakše zaposliti se kao invalid jer na svakih 16 zaposlenika mora se zaposliti jedan invalid.

wanda101
14.03.2014., 18:38
Molim savjet. Imam auto, a selim uskoru u austriju. Koliko me košta sport oko prijave auta u austrji, što je sa osiguranjem i slično. Mogu li tri mjeseca voziti auto, iako ću biti prijavljena u Austriji (dakle, nisam turist).
U dilemi sam prodati ili ne prodati auto..
Hvala.

Rajnus
15.03.2014., 10:45
Auto moras u roku od 30 dana registrirati u AT. U iznimnim situacijama jos 30 dana. Treba ti CoC koji mozes napraviti u HR.
Sa time ides napraviti datenauszug ili typenschein (cca 120€ bez tehnickog). Sa time ides u finanzamt da ti izracunaj koliki NOVA tax moras platiti. Ako ti auto nije skup i previse star to bi trebalo biti par stotina eura. Kada to dobijes ides u osiguranje po tablice (cca 150€) Prodala auto ili ne u Hrvatskoj si izvadi potvrdu od svog osiguranja da nisi imala potrazivanja sa police i to ce ti ovdje priznati kao popust. Ovdje je auto osiguranje jako skupo, ali mozes placati mjesecno pa ti to nece biti neki veliki financijski izdatak. Jedino sto ne znas koliko ce te izaci NOVA tax, ovo ostalo nije strasno i sve napravis u jednom danu.
Ja na svoj auto nisam cak nista platio jer je bio novi i malu emisiju CO2 i sve me kostalo cca 350€.

Ako ti auto nije previse prirastao srcu, mozda ipak da ga prodas. Sa tim novcem das polog za auto i uzmes nesto na leasing.

wanda101
15.03.2014., 11:55
Auto moras u roku od 30 dana registrirati u AT. U iznimnim situacijama jos 30 dana. Treba ti CoC koji mozes napraviti u HR.
Sa time ides napraviti datenauszug ili typenschein (cca 120€ bez tehnickog). Sa time ides u finanzamt da ti izracunaj koliki NOVA tax moras platiti. Ako ti auto nije skup i previse star to bi trebalo biti par stotina eura. Kada to dobijes ides u osiguranje po tablice (cca 150€) Prodala auto ili ne u Hrvatskoj si izvadi potvrdu od svog osiguranja da nisi imala potrazivanja sa police i to ce ti ovdje priznati kao popust. Ovdje je auto osiguranje jako skupo, ali mozes placati mjesecno pa ti to nece biti neki veliki financijski izdatak. Jedino sto ne znas koliko ce te izaci NOVA tax, ovo ostalo nije strasno i sve napravis u jednom danu.
Ja na svoj auto nisam cak nista platio jer je bio novi i malu emisiju CO2 i sve me kostalo cca 350€.

Ako ti auto nije previse prirastao srcu, mozda ipak da ga prodas. Sa tim novcem das polog za auto i uzmes nesto na leasing.

Hvala puno. Auto je 6 god star, dakle, nije ni u cvjetu madosti, a ni stari konj, koštao je 15oooeu, u dobrom stanju..dakle, sport košta oko 400-500Eu
E sad, mogu li ja kupiti auto ako npr nemamstalni posao? Mogu li dignuti kredit. U stvari, postoji leasing. ja mogu ma leasing kupiti iako nemam stalni posao? Stalni ću imati za godinu dana negdje..?
Mislim da bi ga ipak trebala prodati.
Hvala za inf o osiguranju, to nisam znala.
Vozačka se samo prevede, mislim? Imam li neki rok u kojem je moram prevesti?

Hvala puno

Rajnus
15.03.2014., 12:11
Za leasing i posao ne znam. Vozacku ne moras mijenjati.

Sent from mobile

ZaruljaZelena
16.03.2014., 13:25
Pitanje.. jel netko mozda probao traziti zaostatke za Familienbeihilfe za dijete?

Znaci, malena je rodjena u AT,osigurana od rodjenja samo ovdje, hauptwohnsitz joj je u AT od rodjenja, kao i meni od kad sam dosla ovdje (2007god), ali sam ja imala studentsku vizu, pa nisam imala pravo nit na mutterkindgeld, kao ni na familienbeihilfe.

I sad od kad je Hrvatska u EU imam pravo na familienbeihilfe, al sam cula od par ljudi da ima sanse da se dobiju i zaostatki od prije, znaci od kad smo ovdje. Nema mi bas smisla, ali mi 2 osobe tvrde da su neki njihovi prijatelji dobili zaostatke.

Pa da pitam dal netko mozda zna sto o tome?

Rajnus
17.03.2014., 08:24
Mislim da mozes dobiti zaostatke, ali vjerovatno od trenutka kad si ostvarila pravo (01.07.2013)
Najbolje ti je pitati u Finanzamtu.

djole333
02.04.2014., 07:32
imam pšitanje ovako... bio sa prošle godine u Austriji da prijavim prebivalište zbog radne dozvole... ali nisam bio kvalificiran za zavarivača,a to je deficitarno zanimanje... pa je firma zvala u magistrat pa su rekli da bez strke su šanse male. Firma nije tada ni slala zahtjev za radnu dozvolu nego sa se vratio i završio sam kvalifikaciju za zavarivača pa me zanima kakve su šanse...još malo će se to riješiti... što se tiče firme tu imam potporu 100 % :) a sad ?? znači što se tiče firme nemam problema...

MaliZeleni10
03.04.2014., 22:14
Firma ti mora podnijeti zahtjev za radnu dozvolu, ako je zanimanje dificitarno ne bi smjelo biti problema.

Mortiis
04.04.2014., 11:57
itekako problema u austriji imaju i oni koji su deficitarno zanimanje...90% ih dobivalo odbijenice,iako su imali i deficitarno zanimanje a neki i fakultete..(puno primjera se moglo vidjet na grupi idemo u austriju)
nefunkcionira to vamo bas tako lako kao u njemackoj...

putovnica
04.04.2014., 14:44
Obavezno pripremi preporuku od bivseg poslodavca, u kojoj ce taj detaljno opisati sto si sve tocno radio i kako si fanstastican radnik. Tu preporuku, s potpisom i pecatom firme, daj na sluzbeni prijevod na njem.
ako tako ne uspijes, a sanse ti nisu velike(nezaposlenost u at je jako narasla i paranoja prema stranim radnicama raste!), raspitaj se da li s tom kvalifikacijom mozes otvoriti obrt i na taj nacin legalno raditi.
Mozda ti kontakti na ovom linku mogu pomoci
https://www.wko.at/Content.Node/branchen/w/Bau/Startseite_-_Bau,_Landesinnung.html

brijac
04.04.2014., 18:56
Obavezno pripremi preporuku od bivseg poslodavca, u kojoj ce taj detaljno opisati sto si sve tocno radio i kako si fanstastican radnik. Tu preporuku, s potpisom i pecatom firme, daj na sluzbeni prijevod na njem.
ako tako ne uspijes, a sanse ti nisu velike(nezaposlenost u at je jako narasla i paranoja prema stranim radnicama raste!), raspitaj se da li s tom kvalifikacijom mozes otvoriti obrt i na taj nacin legalno raditi.
Mozda ti kontakti na ovom linku mogu pomoci
https://www.wko.at/Content.Node/branchen/w/Bau/Startseite_-_Bau,_Landesinnung.html

ja sam otvorio obrt i ozbiljno razmišljam da ga zatvorim....dobro se raspitaj o davanjima.....nije da su velika,već ogromna....

Cobra024
09.04.2014., 09:25
Interesira me kakva je situacija u graditeljstvu traže li se radnici konkretno KV tesar , zidar ili suha gradnja ? Koja je procedura oko dobijanja radne dozvole . Imam strica u Beču sa kojim baš i nisam u nekom kontaktu ali on ima svoju firmu i može li ako hoće srediti sve oko papira i posla ? Nemam pojma koja je procedura zapošljavanja stranih radnika iz EU koji su pod moratoriju trenutačno pa ako neko zna više molio bih da malo pojasni .

brijac
09.04.2014., 09:39
To ovisi od regije do regije....meni su za suhu gradnju u tirolu odbili zahtjev...receno mi je da pravnih zapreka nema,al u tirolu nezna za nijedan slucaj da su za trockenbau izdali dozvolu....

jaksicstjepan
11.04.2014., 09:17
Pozdrav, zanima me ako netko zna kakva se to provizija placa, ili maklerprovision kod iznajmljivanja stanova u Beču. Čemu služi i kada se plaća.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Rajnus
11.04.2014., 09:59
Ako najmodavac izdaje stan preko agencije onda toj agenciji moras platiti proviziju obicno u visini od 2-3 stanarine. Isto tako ako ti unajmis da ti nadju stan. Vecina ih nazalost ide preko agencije, ali se moze naci i privatno sto bih ti savjetovao da izbjegenes tu proviziju posto nije jedini izdatak. Morat ces dati i polog 2-3 stanarine. Taj novac dobijas nazad ali ga svejedno moras izvaliti. Ja sam uspio sa svojim gazdom rijesiti bankovnu garanciju pa ne moras izvaliti toliki cash, ali placas banci oko 100eur godisnje.
Stan ce ti vjerovatno biti prazan pa ti savjetujem za pocetak da si kupis najosnovnije a sve ostalo kupis polovno. Neki doslovno daju djabe stvari u vrlo dobrom stanju.

jaksicstjepan
11.04.2014., 20:04
Hvala na brzom odgovoru. Tako sam i pretpostavio :/

putovnica
12.04.2014., 07:30
Pozdrav, zanima me ako netko zna kakva se to provizija placa, ili maklerprovision kod iznajmljivanja stanova u Beču. Čemu služi i kada se plaća.

provisionfreie.at
bazar.at
Willhaben.at

Nazalost, ponuda je dosta limitirana i tesko se nadje pristojan stan bez placanja agenciji.
Pazi i kakav ugovor potpisujes, neki limtiraju boravak na npr max godinu, to ti se ne isplati jer znaci da ces morati seliti i opet placati sve ispocetka.

DrSigmundFreud
12.04.2014., 11:32

čemu?? :D pa da se čovjek brzo obogati :D

provizija je 2x3 stanarine, jedino u austriji makler bere a obije strane :504:

ajmoplavi
15.04.2014., 22:01
Nisam citao temu od početka al me zanimaju neke stvari pa ako nesto može ponudit brzinske odgovore :D
Otac mi planira ici u Austriju,konkretno Beč i okolica bi bili najpovoljniji.Inače je po struci stolar za preko 20 godina radnog staža,u svojoj struci ali i jos nekim drugim zanimanjima.Ne poznaje njemački.Ne mora biti konkretno posao stolara mogu biti i ostala građevinska zanimanja.
Zanima me kolike su mogucnosti da nađe posao,odnosno koliko je takav posao i radnik tražen tamo,kolika bi otprilike bila plaća i koliko bi mogao uštedjeti nekim normalnim zivotom.I ukoliko nađe posao jel ima puno prepreka u dobivanju papire i koliko se čeka..

znaci ako ko ima iskustva cisto okvirno,bilo bi od pomoci :)

Simunonuno
17.04.2014., 23:17
Nisam citao temu od početka al me zanimaju neke stvari pa ako nesto može ponudit brzinske odgovore :D
Otac mi planira ici u Austriju,konkretno Beč i okolica bi bili najpovoljniji.Inače je po struci stolar za preko 20 godina radnog staža,u svojoj struci ali i jos nekim drugim zanimanjima.Ne poznaje njemački.Ne mora biti konkretno posao stolara mogu biti i ostala građevinska zanimanja.
Zanima me kolike su mogucnosti da nađe posao,odnosno koliko je takav posao i radnik tražen tamo,kolika bi otprilike bila plaća i koliko bi mogao uštedjeti nekim normalnim zivotom.I ukoliko nađe posao jel ima puno prepreka u dobivanju papire i koliko se čeka..

znaci ako ko ima iskustva cisto okvirno,bilo bi od pomoci :)

Nemogu ti sve odgovorit ali evo odprilike nesto.
Posao opcenito moze naci na gradjevini, kazes da je stolar...to moram reci da i nije bas najbolje placeno jer taj smijer ima jako lose ugovore. Ali kao zidar nece moci radit ako nije bas za zidara zavrsio. Baustelske place uvijek sadrze prekovremenske sate pa zbog toga ispadnu visoke. Inace preko palca racunato dobije izmedju 1500 do 1900 eura (netto) na bausteli pa cak i kao pomocni radnik ako uz to imas jos dodatke. (Zbog prasine staklene vune napr. ili rad na kisi) stanovi nisu bas jeftini ako su privatni, racunaj privatnu garsonjeru i do 400eura (zvisi). Sto se tice radne dozvole nista tu nemogu reci kakvi su sad zakoni. Cuj nece biti lako pogotovo ako stvarno dolazi sam, a inace baustele nema nigdje bez Jugosa.

Tutankhamon
19.04.2014., 21:19
Ekipa, hi! Molim malu pomoć- što je baptismal certificate i koje su posljedice predavanja budućem poslodavcu? Pada mi na pamet da se time deklariram kao rimokatolik i plaćam porez kao vjerska zajednica.

Kako ne prakticiram vjeru, a imam krsni list, ako je posljedica plaćanje poreza, onda bi radije prešutila, to jest ne predavala krsni list. Samo nisam sigurna da li je to rodni list možda. Što je to točno i za koju namjenu.

Hvala.

Tutankhamon
19.04.2014., 21:21
I imate li možda kakav link koji eventualno uspoređuje hrvatski i austrijski porezni sustav? vezano uz porez na dohodak, prebacila bi se tamo ako je povoljnije.

Hvala.

Tutankhamon
19.04.2014., 21:41
I još jedno pitanje, mogu li se uopće prebaciti na njihov porezni sustav ako nisam austrijanac?