PDA

View Full Version : Austrija

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10

Rajnus
30.11.2013., 10:42
moze pitanje, idem u austriju u nedjelju kod rodbine sa nadom da cemo mi nac posao, preveo sam svjedodzbu i sad me zanima dali trebam nositi domovnicu/drzavljanstvo sa sobom tj dali ce me to traziti na njihovom birou?!
nemogu ju nac pa zato pitam, hvala
btw
kad vec pisem, sto mi je sve od dokumentacije potrebno za radnu dozvolu?

- Medjunarodni rodni list (i clanova obitelji)
- Medjuanrodni vjencani list (ako si ozenjen)
- Putovnica
- Potvrda o nekaznjavanju ti mislim ne treba jer vise ne trazis vizu, ali izvadi da budes siguran...
- Prijava iz Hrvatske takodjer mislim da ti ne treba, nego iz Austrije

Uglavnom, morat ces izvaditi Freizügigkeitbestätigung (slobodan pristup trzistu rada) pa pogledaj sto od dokumenata traze, a iste papire ti manje vise traze svagdje...
http://www.ams.at/sfu/14186_4635.html

Zatim Anmeldebescheinigung (potvrda o registraciji)
https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/content/12/Seite.120810.html

Pogledaj pod "Erforderliche Unterlagen" sto se od dokumenata trazi...

Ovo sto sam napisao je moje nahodjenje tako da to ne uzmes zdravo za gotovo :)

Rajnus
30.11.2013., 10:44
Jos jedan zanimljiv dokument na hrvatskom o Anmeldebescheinigung...
Tice ce se i ljudi koji vec zive Austriji...

http://www.wien.gv.at/verwaltung/personenwesen/pdf/eu-beitritt-kroatien-bks.pdf

Dr.Akula
30.11.2013., 19:34
ok, hvala svima i drz˙te mi fige, pozdrav ;)

tomislav12345
02.12.2013., 16:42
imam jedno pitanje nadam se da nije problem...neki dan je tu Putovnica stavila neke dokumente korisne u pdfu gdje pise da u austriji postoje neki poslovi koji se mogu raditi bez radne dozvole i sad su tu nabrojani neki visoko kvalificirani poslovi kao npr. znastvenici istrazivaci diplomati itd. ali i neki sljakerski poslovi kao npr. dostavljaca reklamnih materijala pa sad mene zanima dali je to istina i kako to funkcionira evo ako netko moze malo pojasniti bio bih zahvalan...lp

Scept
04.12.2013., 21:14
šta meni treba ako želim studirati u austriji na sveučilištu?
imam C1 diplomu jezika i hrvatsku putovnicu... trebam li upisati fax u BH/HR pa se prebaciti ili mogu direktno kod njih, kao EU građanin?

putovnica
05.12.2013., 14:23
Google

Rocchetta
05.12.2013., 18:14
Tražim posao u Austriji, sobarica, čuvanje djece, čišćenje. Molim pomoć. Hvala.

maki17
09.12.2013., 15:38
Pozdrav,
Zanima me šta mi treba za izdavanje RWR karte za rad u Austriji? Dali ja trebam prije si pronaći poslodavca pa onda zatražim tu RWR kartu? Ili mogu doći tamo u taj ured (u mojem slučaju u Graz) zatražiti RWR kartu ( uz predočavanje papira tj. dokumenata koji su za to već potrebni) i da si onda tražim posao u mojoj branši? Imam završenu srednju tehničku drvnu školu, a imam i završeni fakultet te iste struke. Tako da sam si dao prevesti i svjedođbu i diplomu na hrvatski jezik (tako mogu tražiti posao kao tehničar i kao inžinijer). Slao sam molbe preko AMS-a, ali nije baš bilo uspješno (zavla me djelatnica za AMS-a i veli mi da ja kao Hrvatski državljanin budem teško dobio posao preko njihovog zavoda i da mi je bolje da šaljem zamolbe direktno na adresu firme). Sad neki mi vele da ako ja nađem poslodavca da mi on sredi te papire, ali ja do sada takvog nisam našao (mada se nudi dista poslova u toj branši). A sad opet mi je jedan poznanik koji radi u Austriji rekao da idem gore u Austriju da zatražim tu RWR kartu i ako zadovoljim uvjete (to se boduje po nekakvim pravilima, uglavnom ako imaš višu stručnu spremu dobijaš više bodova, pa opet ovisi dali de deficitarno zanimanje,...) I sad neznam koja je od ove dvije varijante točna? Glupo mi je sad doći u Graz tražiti zahtjev za izdavanje RWR karte i onda mi bude žena na šalteru rekla: A gdje vam je dokument od poslodavca??
Pa sad ako neko ima iskustva sa time, molim za savjet !

Ermin
09.12.2013., 17:55
Ekipa,moze pitanje.Recite mi dali je sad vec kasno za dobiti sezonski posao u Austriji,Dali je to vec sve popunjeno ili se to tek sada zahuktava?

binkyy
09.12.2013., 18:06
Pozdrav,
Zanima me šta mi treba za izdavanje RWR karte za rad u Austriji? Dali ja trebam prije si pronaći poslodavca pa onda zatražim tu RWR kartu? Ili mogu doći tamo u taj ured (u mojem slučaju u Graz) zatražiti RWR kartu ( uz predočavanje papira tj. dokumenata koji su za to već potrebni) i da si onda tražim posao u mojoj branši? Imam završenu srednju tehničku drvnu školu, a imam i završeni fakultet te iste struke. Tako da sam si dao prevesti i svjedođbu i diplomu na hrvatski jezik (tako mogu tražiti posao kao tehničar i kao inžinijer). Slao sam molbe preko AMS-a, ali nije baš bilo uspješno (zavla me djelatnica za AMS-a i veli mi da ja kao Hrvatski državljanin budem teško dobio posao preko njihovog zavoda i da mi je bolje da šaljem zamolbe direktno na adresu firme). Sad neki mi vele da ako ja nađem poslodavca da mi on sredi te papire, ali ja do sada takvog nisam našao (mada se nudi dista poslova u toj branši). A sad opet mi je jedan poznanik koji radi u Austriji rekao da idem gore u Austriju da zatražim tu RWR kartu i ako zadovoljim uvjete (to se boduje po nekakvim pravilima, uglavnom ako imaš višu stručnu spremu dobijaš više bodova, pa opet ovisi dali de deficitarno zanimanje,...) I sad neznam koja je od ove dvije varijante točna? Glupo mi je sad doći u Graz tražiti zahtjev za izdavanje RWR karte i onda mi bude žena na šalteru rekla: A gdje vam je dokument od poslodavca??
Pa sad ako neko ima iskustva sa time, molim za savjet !

Nema vise RWR karte za hrvatske drzavljane,tebi sa fakultetom ne treba niti radna dozvola,nadjes poslodavca koji te hoce zaposliti i to je to,sa ugovorom u AMS ili ti oni srede sve.100% je tako.Pozdrav

Mortiis
09.12.2013., 18:39
u njemačkoj ne treba, isto kao i za sezonce..dok je u austriji drugačija stvar
čak su odbijane radne dozvole i ljudima s fakultetom...

putovnica
09.12.2013., 19:00
Pozdrav,
Zanima me šta mi treba za izdavanje RWR karte za rad u Austriji? !

rwr vize vise ne vrijede za nas.

Sada prijavis boravak u magistratu, a od ams-a trazis dozvolu za rad. Za koju ti treba otprilike iste stvari kao i za rwr, mozda manje komplikacija za tvoju partnericu i dijete.

znaci, nadjes tko te zeli zaposliti, nadjes svoje zanimanje na listi deficitarnih, odes u ams, predas zahtjev.
napomena: kao dokaz radnog iskustva u struci radna knjizica se ne trazi, nego prevedena preporuka bivseg poslodavca.

putovnica
09.12.2013., 19:03
Nema vise RWR karte za hrvatske drzavljane,tebi sa fakultetom ne treba niti radna dozvola,nadjes poslodavca koji te hoce zaposliti i to je to,sa ugovorom u AMS ili ti oni srede sve.100% je tako.Pozdrav

ma kakvi.
i dalje ti zanimanje mora biti deficitarno. I na burzi, tj ams-u ne smije biti ni jedan nezaposlen s tvojim kvalifikacijama.

putovnica
09.12.2013., 19:05
Ekipa,moze pitanje.Recite mi dali je sad vec kasno za dobiti sezonski posao u Austriji,Dali je to vec sve popunjeno ili se to tek sada zahuktava?

nisam upucena u sez posl, ali mozda da pitas na hrv zavodu?
jednom je samjom u vlaku putovala zena koja je preko burze isla raditi u at, cini mi se da je bila iz cakovca

Ermin
10.12.2013., 13:06
nisam upucena u sez posl, ali mozda da pitas na hrv zavodu?
jednom je samjom u vlaku putovala zena koja je preko burze isla raditi u at, cini mi se da je bila iz cakovca

Ma ne,mislio sam nako iz nekog iskustva dali ko zna koji je sad stupanj sezonskih poslova na skijalistima itd...dali je kao kod nas u dalmaciji sad 15.6 i pocetak ili mozda 10.7 sredina ili 15.9 kraj sezone ako me razumijete.znaci kad se najvise traze poslovi tamo?

putovnica
10.12.2013., 13:49
Ma ne,mislio sam nako iz nekog iskustva dali ko zna koji je sad stupanj sezonskih poslova na skijalistima itd...dali je kao kod nas u dalmaciji sad 15.6 i pocetak ili mozda 10.7 sredina ili 15.9 kraj sezone ako me razumijete.znaci kad se najvise traze poslovi tamo?

iz iskustva, ta zena je isla raditi oko 15.12., i to vec trecu godinu za redom u isti hotel.

Znaci, nije kasno, sezona skijanja tek pocinje!

london-vienna
10.12.2013., 21:21
https://jobroom.ams.or.at/jobsuche/FreieSuche.jsp

Ermin
11.12.2013., 17:50
iz iskustva, ta zena je isla raditi oko 15.12., i to vec trecu godinu za redom u isti hotel.

Znaci, nije kasno, sezona skijanja tek pocinje!

E to me zanimalo.hvala puno!

buba777
25.12.2013., 14:14
Željela bih studirati u Beču za magistra farmacije. Živim u Hrv. i sad sam 2 razz gimnazije. pa kao 1. dali je to moguće? uopce tamo studirati da me prime.

2. problem mi je njemacki jezik ucila sam ga ali ga ne znam jer je tezak j. a i bas ga ne volim, e sad dali je ikako moguce polagati međunarodni ispit da znam jezik ali engleski j.??? i da mi na faxu daju eng. knjige? jer eng. znam al njem. mi malo predstavlja problem! :504::503:

hvala, pozdrav:cerek:

london-vienna
25.12.2013., 14:26
Željela bih studirati u Beču za magistra farmacije. Živim u Hrv. i sad sam 2 razz gimnazije. pa kao 1. dali je to moguće? uopce tamo studirati da me prime.

2. problem mi je njemacki jezik ucila sam ga ali ga ne znam jer je tezak j. a i bas ga ne volim, e sad dali je ikako moguce polagati međunarodni ispit da znam jezik ali engleski j.??? i da mi na faxu daju eng. knjige? jer eng. znam al njem. mi malo predstavlja problem! :504::503:

na tvom mjestu bih čim budem imao pauzu od najmanje mjesec dana na gimnaziji išao kod nekoga koga znam dobro i koji bi me primio u stan, period od mjesec dana koliko traje kurs za njemački a košta te 250€ a onda s tom potvrdom ići dalje. Ovo za engleski ne znam, ne vjerujem da može, mislim da moraš imati znanja njemačkog što ti ovi kursevi daju evo npr jedan http://www.eurasya.at/de/story.asp?story_id=23

Brkchey
25.12.2013., 14:49
evo jos jedan koristan link

http://www.studiraj.eu/ba/

ima najvise informacija za austriju a imaju i forum pa mozes direktno pitati :mig:

buba777
25.12.2013., 15:08
puno vam hvala :cerek:

uglavnom bih zeljela studirati u Švicarskoj, Austriji ili Njemačkoj, pa posto mi u svakoj drzavi treba njemacki.. preko praznika cu ic na neki kurs njem. jezika.. imam tamo i neku rodbinu pa cu bolje naucit j. u takvom okruzenju gdje ga svi govore kad i odem tamo..

pozdrav :):mig:

buba777
25.12.2013., 15:25
dali je ikako moguce polagati međunarodni ispit da znam jezik ali engleski j.??? i da mi na faxu daju eng. knjige? jer eng. znam al njem. mi malo predstavlja problem :504::503:

ako netko zna odg. na ovo pitanje molim vas recite mi. hvala :cerek: pozz

Pelosami
03.01.2014., 13:01
Pozdrav ljudi....imam pitanje u vezi trazenja posla u Austriji..moj šogor se planira zaputiti u Austriju u potragu za poslom..sjesti u auto i pravac Austrija bez odredenog cilja vec ici od mjesta do mjesta u potrazi za poslom,od poslova zna stvarno svasta raditi,knauf,keramika,struja,voda opcenito majstorske poslove..pa me zanima kakvi su vasi komentari i savjeti? unaprijed hvala....:):)

DrSigmundFreud
03.01.2014., 17:49
ako netko zna odg. na ovo pitanje molim vas recite mi. hvala :cerek: pozz

kako ne, u uk bi to moglo funkcionirat

DrSigmundFreud
03.01.2014., 17:49
Pozdrav ljudi....imam pitanje u vezi trazenja posla u Austriji..moj šogor se planira zaputiti u Austriju u potragu za poslom..sjesti u auto i pravac Austrija bez odredenog cilja vec ici od mjesta do mjesta u potrazi za poslom,od poslova zna stvarno svasta raditi,knauf,keramika,struja,voda opcenito majstorske poslove..pa me zanima kakvi su vasi komentari i savjeti? unaprijed hvala....:):)

šteta vremena i goriva

Milionce
05.01.2014., 16:08
Veliki pozdrav za sve clanove!
Ovo je moj prvi post. Dugo vas pratim i citam, ali sad mi je potrebna pomoc!
Vec neko vreme gledam kako da pronadjem posao u nekim severnijim zemljama. 8 godina sam zivela u Spaniji i gledajuci unazad zao mi je sto tad nisam odabrala neku drugu zemlju. Opet sam na pocetku i istrazujem. Pre neki dan sam konkurisala za jedan posao u Becu a iskreno ne znam koji status imaju hrvatski drzavljani u Austriji. Znam da postoji zabrana za rad ali u nekim slucajevima je ipak moguce zaposliti se.
Zena tj. menadzer te firme me je kontaktirala i rekla da se raspitam i da joj se obavezno javim. Zainteresovana je za mene zbog mog prethodnog iskustva i poznavanja jezika.
Jos uvek ne znam bolje mesto da se raspitam osim ovog foruma. Mogla bih da vam kopiram sta mi je ona napisala pa da vidite.
Puno vam hvala!

DrSigmundFreud
05.01.2014., 16:23
Vec neko vreme gledam kako da pronadjem posao u nekim severnijim zemljama. 8 godina sam zivela u Spaniji i gledajuci unazad zao mi je sto tad nisam odabrala neku drugu zemlju. Opet sam na pocetku i istrazujem. Pre neki dan sam konkurisala za jedan posao u Becu a iskreno ne znam koji status imaju hrvatski drzavljani u Austriji. Znam da postoji zabrana za rad ali u nekim slucajevima je ipak moguce zaposliti se.
Zena tj. menadzer te firme me je kontaktirala i rekla da se raspitam i da joj se obavezno javim. Zainteresovana je za mene zbog mog prethodnog iskustva i poznavanja jezika.
Jos uvek ne znam bolje mesto da se raspitam osim ovog foruma. Mogla bih da vam kopiram sta mi je ona napisala pa da vidite.
Puno vam hvala!

dosta šuplja i prozirna priča, pokušaj kod tvojih na nekom srpskom forumu :kava:

Brkchey
05.01.2014., 16:30
Puno vam hvala!

Pozdrav!
Hrvatski drzavljani nemaju jednaka prava pri trazenju posla u Austriji jos najmanje dvije godine, u smislu ravnopravnosti sa ostalim evropljanima.
Moguce je naci posao za bilo koju struku koja je deficitarna i ako je imas, dobices dozvolu, tj. ako poslodavcu odgovaras kao radnik. Znaci sve zavisi od tvojih vjestina i struke.

Nationals of Croatia
Your right to work as an employee in another EU country may be restricted by transitional arrangements until 30 June 2020.
http://europa.eu/youreurope/citizens/work/job-search/work-permits/index_en.htm

Usput, mene je zanimalo vec duze vrijeme sta se desava u Spanjolskoj, s obzirom da si tamo zivjela. Ja sam razmatrao opciju da idem tamo, jer mi klimatski odgovara zbog zdravstvenog stanja. Sve su prilike da se tamo necu usreciti, pa molim te napisi nesto o tome kakav je zivot i kakve su prilike za mlade ljude.

Milionce
05.01.2014., 17:06
Hvala Brkchey!
Moja struka ne spada u listu deficitarnih zanimanja. Ja sam obicni pravni tehnicar ali u pitanju je neka firma gde im treba sekretarica tj. licni asistent (gde imam dugogodisnje iskustvo), poznavanje engleskog i spasnkog jezika. Plus znanje nemackog im nije skoro uopste potrebno jer se firma bavi izvozom u Srbiju. Zato mi se ucinilo kao velika sansa, obzirom da ne govorim nemacki. Uz to napisala sam da imam i spansku radnu dozvolu ali taj menadzer ne zna sta moze u mom slucaju, a ne znam ni ja.
Evo iskopiracu sta mi je napisala:
" Hrvastka nije postala punopravna clanica eu Austrija kao je to podrzala i zabranila rad drzavljanima Hrvatske. Pod izgovorom da bi to bilo lose po ekonomiju i da bi doslo do pada plata i doseljenja velikog broja ljudi.

Sto se tice spanse dozvole nije mi poznato da moze da se pretvori u at. Molim Vas proverite to pa ako je tako javite mi se. Meni je receno da radne dozvole vaze samo u zemlji u kojoj su izdate. I da jedino eu drzavljani imaju pravo rada osim hrvata i slicnih zemalja koje imaju nizak standard."

Brkchey
05.01.2014., 17:28
Hvala Brkchey!
Moja struka ne spada u listu deficitarnih zanimanja. Ja sam obicni pravni tehnicar ali u pitanju je neka firma gde im treba sekretarica tj. licni asistent (gde imam dugogodisnje iskustvo), poznavanje engleskog i spasnkog jezika. Plus znanje nemackog im nije skoro uopste potrebno jer se firma bavi izvozom u Srbiju. Zato mi se ucinilo kao velika sansa, obzirom da ne govorim nemacki. Uz to napisala sam da imam i spansku radnu dozvolu ali taj menadzer ne zna sta moze u mom slucaju, a ne znam ni ja.
" Hrvastka nije postala punopravna clanica eu Austrija kao je to podrzala i zabranila rad drzavljanima Hrvatske. Pod izgovorom da bi to bilo lose po ekonomiju i da bi doslo do pada plata i doseljenja velikog broja ljudi.

Sto se tice spanse dozvole nije mi poznato da moze da se pretvori u at. Molim Vas proverite to pa ako je tako javite mi se. Meni je receno da radne dozvole vaze samo u zemlji u kojoj su izdate. I da jedino eu drzavljani imaju pravo rada osim hrvata i slicnih zemalja koje imaju nizak standard."

To je tacno da dozvola ne moze da se prenosi, jer vrijede lokalni zakoni, ali poslodavcu mnogo znaci radno iskustvo iz jedne evropske zemlje + poznavanje dva strana jezika, prvenstveno srpskog, jer je to njegovo ciljano trziste. Stoga, smatram da imas velike sanse za dobiti taj posao jer poslodavcu treba osoba koja moze da poveze dva trzista. Jos ako poznajes srpsko poslovno pravo, to je vjerovatno dodatni plus (ako si tamo zavrsila skolu).
U svakom slucaju, nemoj jos da odustajes od te ponude, sigurno postoji rjesenje. Ja nisam strucan za pravo pa ne mogu detaljnije da ti protumacim, ali znam da u Becu postoji savjetodavna sluzba za pravne poslove koji se bave ovom problematikom. Ako je poslodavac zainteresovan za tvoje usluge on bi trebalo da te uputi kako i sta dalje.
Sve najbolje!

Milionce
05.01.2014., 17:28
Brkchey, sto se tice Spanije, ne znam sta bih ti rekla osim da se meni smucila i da gledam da se preselim u apsolutno bilo koju severnu zemlju da se preselim. Ono sto je u Spaniji savrseno je klima, zima je divna, sad u decembru si mogao preko dana u kratkim rukavima i sorcu da budes. Ja sam zivela na COSTA DEL SOL tako da 320 dana godisnje se budis a nebo plavo i vedro, svaki dan isti. Opet, velika je vlaznost (pomenuo si zdravlje) i uopste ne utice dobro na ljude koji imaju probleme sa kostima, reumatoloska oboljenja, a vremenom i potpuno zdrav dobijes probleme i bolove u zglobovima, ljudi se na to najvise zale.

Sto se tice zaposlenja, NEMA GA! Na celom tom potezu od Malage do Marbelle posla osim vezano za turizam nema. Znaci ili Rent a car ili hoteli i ugostiteljstvo, butici, radnjice...ili sto Englezi najvise rade - to su firme koje se bave investicijama ili prodaju razne stvari bogatasima u Britaniji (i ja sam bila zaposlena u jednoj takvoj firmi skoro 4 godine) i nudili smo da investiraju u nase projekte. Jedno vreme je to bilo super ali posle se gasilo i malo je takvih firmi ostalo.
Moj poslednji posao je bio na recepciji u jednoj Dental klinici ali nije bas najbolje proslo. Moj muz je radio par godina u firmi koja se bavi ugradnjom onih zavesa od stakla, zidova od stakla, zastakljivanjem bez aluminijumskih profila i kao majstor se mucio sa gazdama i trazio svake nedelje svoj novac Tu muje pukao film i odlucili smo da krenemo ispocetka u nekoj drugoj zemlji gde posao ne moras da trazis godinama.
Plate su oko 1000 - 1500 eur za ove poslove koje sam ti sad navela. I to sve je uglavnom na gurku. Socijalnih pomoci nema, deciji dodatak ne postoji, znaci zemlja te apsolutno nikako ne stiti. Ako izgubis posao kao sto se nama desavalo nadrljao si dok pronadjes drugi. Stan moras da placas oko 500 eur, hranu i ostalo a posla nema.
Uvek postoje neki drugaciji primeri ali to je stvarno retko. Cak da mi neko poznat da tako dobar posao i odlicnu platu i osigura me na neki nacin ne bih isla jer nije mesto za zivot, za decu...bar sa moje tacke gledista i iz mog iskustva.
Malo sam opsirnija, cak sam skratila, vidim da jedina pisem kilometarske postove. Izvinite!

Milionce
05.01.2014., 17:39
I ja mislim da imam sansu, ali ne znam ni sta bih rekla tom menadzeru - da se on raspita negde.?!
Ja znam da je u Spaniji isto bilo vazno da se napomene zasto bas zelis nekog odredjenog, jer ako postoji spanac ili neki drugi legalni gradjanin sa istim kvalifikacijama sigurno ce odbiti zahtev.
Da li znas koji bi bio prvi korak, gde bi trebala zena da ode da pita, da probamo da predamo za tu dozvolu sa svim ovim papirima sto imam, da navede da hoce bas mene jer im treba srpski i spanski jezik sa bas tom skolom (uvek moze da se navede nesto karakteristicno), ne znam da li bi pomoglo da predam npr. dokumente mog sina koji ima spansko drzavljanstvo (on valjda ima pravo da se upise u skolu odmah), i da sacekam da vidim. Koliko se ceka na dozvolu? Ne znam da li se firmi isplati da ceka?

Milionce
05.01.2014., 17:51
Dr. Sigmund, da li biste mogli da mi pojasnite sta je to tacno suplje i prozirno u mojoj prici?

Brkchey
05.01.2014., 18:03
Milionce, hvala na detaljnom pojasnjenju za Spanjolsku.

P.S. Imas privatnu poruku :)

monfalcone
10.01.2014., 19:49
dosta šuplja i prozirna priča, pokušaj kod tvojih na nekom srpskom forumu :kava:

Što je tebi tu šuplje i prozirno?

Nula plus
11.01.2014., 08:55
Dobar dan,

da li se priznaju naše diplome u Austriji?

I ako ima nekoga iz Graza,koliko ima naših gore?:D

blablica
13.01.2014., 19:07
Hvala Brkchey!

Dakle, ti si tajnica s iskustvom i znanjem španjolskog i srpskog jezika? Može li tvoj poslodavac na temelju toga iskamčiti od AMS-a radnu dozvolu? Ne. Zašto? Jer tajnica s iskustvom i znanjem stranih jezika ima dovoljno na tržištu rada (austrijskom, tj. cjelokupnom europskom).

I menadzer, bolje receno firma koja ne zna na koji način i gdje tražiti radnu dozvolu mi se ne čini pretjerano ozbiljnom.

Sorry :mig:

Vito12
15.01.2014., 11:00
Pozdrav svima,

molim vas informaciju vezanu za prebacivanje HR registarskih oznaka na automobilu na Bečke. Rečeno mi je da nakon 6 mjeseci provedenih u Beču moram napraviti navedeno. Saznao sam da bi trebao i platiti nekih 9% poreza prilikom prebacivanja. Da li mi netko može dati neki savjet iz osobnog iskustva?
Čini mi se popirlično tih 9% iako ne znam kolko bi moje vozilo vrijedilo prema AT tabelama za procjenu vozila ali ne možemo biti neka veća razlika od realne vrijednosti tako da cca 1.500 EUR mi ne gine. Nema mi to smisla jer sam i dalje državljanin RH i imam privremeno boravište u inozemstu ali koliko razumijem u AT toga nema, kod njih si turist 3 mjeseca a nakon toga imaš prebivalište u AT...
Koliko sam upoznat ljudi prodaju automobil u RH i kupe u AT drugi što baš i ne želim.
Svaki savjet je dobro došao...

MaliZeleni10
15.01.2014., 20:38
Tko ti je reako da moras prebaciti tablice?

Odi tamo gdje se obavlja registracija auta i pitaj, oni to moraju tocno znati.

Rajnus
15.01.2014., 21:29
Pozdrav svima,

molim vas informaciju vezanu za prebacivanje HR registarskih oznaka na automobilu na Bečke. Rečeno mi je da nakon 6 mjeseci provedenih u Beču moram napraviti navedeno. Saznao sam da bi trebao i platiti nekih 9% poreza prilikom prebacivanja. Da li mi netko može dati neki savjet iz osobnog iskustva?
Čini mi se popirlično tih 9% iako ne znam kolko bi moje vozilo vrijedilo prema AT tabelama za procjenu vozila ali ne možemo biti neka veća razlika od realne vrijednosti tako da cca 1.500 EUR mi ne gine. Nema mi to smisla jer sam i dalje državljanin RH i imam privremeno boravište u inozemstu ali koliko razumijem u AT toga nema, kod njih si turist 3 mjeseca a nakon toga imaš prebivalište u AT...
Koliko sam upoznat ljudi prodaju automobil u RH i kupe u AT drugi što baš i ne želim.
Svaki savjet je dobro došao...

- Prvo ti treba CoC za tvoj auto koji mozes dobiti tamo gdje si ga kupio.
- Zatim sa tim ides na TÜV da napravis typschein cca 120€, mozda i vise ako se radi pregled vozila
- Sa tim ides u finanzamt da ti odrede NOVA tax http://www.nova-rechner.at/index.php/rechner-menu mene je izasao 0€ posto moj proizvodi 119g i nov
- Zatim ides u bilo koje osiguranje napraviti policu i podignuti tablice cca100€. Prakticki mozes sve napraviti u jednom danu. Jos ce ti trebati iz Hrvatske potvrda koliko godina imas osiguranje bez udesa, to ce ti prizati ovdje.

Sent from mobile

wanda101
25.01.2014., 16:51
Ima li radnik u Austriji pravo na božićnicu i regres ako ima ugovor na određeno vrijeme?

MaliZeleni10
25.01.2014., 23:54
Valjda mu to pise u radnom ugovoru.

blablica
26.01.2014., 09:21
Ima li radnik u Austriji pravo na božićnicu i regres ako ima ugovor na određeno vrijeme?

Ovisi o kolektivnom i/ili ugovoru o radu . U kojoj si struci?

Laison
14.02.2014., 19:25
Koja su prava na zapošljavanje koja ima gluha/nagluha osoba koja traži posao vani, posebno u Austriji?

kudjah
16.02.2014., 13:32
23 11 2013 sam uhvacen za rad na crno u Austriji, nisu ni zabrane ni izgoni samo sve zapisano. Zanima me posto sam sada predao papire za radnu dozvolu hoce li mi odobriti ili imaju neke sankcije, ako neko zna molim odgovor sto prije, hvala....

marko1913
28.02.2014., 16:06
pozdrav! diplomirani sam ing. strojarstva i dobio sam posao u jednoj firmi u austriji, predstoji jos samo potpisivanje ugovora s firmom. medjutim, oni nemaju pojma o tome kakav je proces sto se tice radnih dozvola za hrvate (cak su se zacudili da mi uopce treba jer sam EU-gradjanin).
Moze li me netko od vas uputiti koji mi je prvi korak, sto trebam napraviti, kome se javiti i koje dokumente prikupiti? I trebam li strahovati u vezi radne dozvole ili je to vec skoro pa sigurno (jer imam poslodavca koji me zeli zaposliti, a mislim da strojarstvo spada u deficitarna zanimanja)? koliko obicno traje proces dobivanja radne dozvole?

Brkchey
28.02.2014., 17:15
Pozdrav,
u sustini, ako sam dobro shvatio, hrvati imaju pravo raditi bilo gdje u EU ravnopravno ali je uslov da sami traze posao (Austrija, Njemacka, Svajcarska). U ostalim drzavama je moguce da se ravnopravno konkurise na biroima za zaposljavanje kao i domaci gradjani. Znaci, ako je poslodavac spreman da zaposli tebe kao stranca jer nema boljeg u svojoj zemlji, drzava nece praviti apsolutno nikakve probleme ako je sve legalno i regularno. Austriji je bitno da ti placas svoj porez i to je otprilike koliko se njih tice sta se stobom tamo desava.
Iz toga dalje slijedi da imas sva prava kao i bilo koji zaposleni u drzavi, glede raznoraznih osiguranja.
Ako sam nesto pogresno protumacio, molim upucenije da me isprave, ali mislim da sam sve dobro shvatio. Posebice jer je tvoja struka deficitarna, nece biti apsolotno nikakvih problema. Srecno

DrSigmundFreud
28.02.2014., 20:41

za pravilan odgovor trebaš staviti točnu definciju ugovora na njemačkom po austrijskom pravu :kava:

ne vjerujem da će ti ponuditi ugovor na hrvatskom jeziku :D

sve drugo je rekla-kazala

DrSigmundFreud
28.02.2014., 20:43
23 11 2013 sam uhvacen za rad na crno u Austriji, nisu ni zabrane ni izgoni samo sve zapisano. Zanima me posto sam sada predao papire za radnu dozvolu hoce li mi odobriti ili imaju neke sankcije, ako neko zna molim odgovor sto prije, hvala....

nemoj nam više dolaziti... :kava:

DrSigmundFreud
28.02.2014., 20:49
Koja su prava na zapošljavanje koja ima gluha/nagluha osoba koja traži posao vani, posebno u Austriji?

kod zapošljavanja nemaš nikakva prava, ali kad si zaposlen nemreš dobiti otkaz ni pod razno, zato firme većinom rađe plaćaju kaznu (pönale) nego da zaposle "invalida"... neznam točno ali mislim da na 20 zaposlenih mora biti jedan "invalid "i za njega se prima dobar poticaj...

wanda101
01.03.2014., 15:18
za pravilan odgovor trebaš staviti točnu definciju ugovora na njemačkom po austrijskom pravu :kava:

ne vjerujem da će ti ponuditi ugovor na hrvatskom jeziku :D

sve drugo je rekla-kazala

a ja mislila tražit i na ćirilici, za svaki slučaj...:rofl:

marko1913
04.03.2014., 19:37
pozdrav! diplomirani sam ing. strojarstva i dobio sam posao u jednoj firmi u austriji, predstoji jos samo potpisivanje ugovora s firmom. medjutim, oni nemaju pojma o tome kakav je proces sto se tice radnih dozvola za hrvate (cak su se zacudili da mi uopce treba jer sam EU-gradjanin).
Moze li me netko od vas uputiti koji mi je prvi korak, sto trebam napraviti, kome se javiti i koje dokumente prikupiti? I trebam li strahovati u vezi radne dozvole ili je to vec skoro pa sigurno (jer imam poslodavca koji me zeli zaposliti, a mislim da strojarstvo spada u deficitarna zanimanja)? koliko obicno traje proces dobivanja radne dozvole?

da budem malo precizniji - trebam li ja osobno zatražiti radnu dozvolu u AMS-u (i s kojim dokumentima) ili to poslodavac odrađuje za mene?

Mortiis
04.03.2014., 19:48
poslodavac ti popuni antrag,ti ga odneses u AMS...ili ako se poslodavcu da zajebavat s tim pa ti ga on odnese..

Laison
05.03.2014., 18:19
kod zapošljavanja nemaš nikakva prava, ali kad si zaposlen nemreš dobiti otkaz ni pod razno, zato firme većinom rađe plaćaju kaznu (pönale) nego da zaposle "invalida"... neznam točno ali mislim da na 20 zaposlenih mora biti jedan "invalid "i za njega se prima dobar poticaj...

Kako misliš nemam nikakva prava? Ja ne čujem i tražim posao u Austriji iako nemam radno iskustvo. Naviknuo sam se tražiti posao kao normalna, čujuća osoba ali čuo sam da to nije isto pa sam se odlučio potražiti kolike šanse imam kao osoba sa invalid. da se zaposlim u inozemstvu, posebno u Austriji i kolika će to biti prepreka. Imam jednog prijatelja u Austriji što ne čuje i radi a u pet godina rada nekoliko otkaza je dobio no svaki put se s lakoćom zaposlio iako prije nije bio prijavljen na AMS. Čini mi se da je npr. u BiH lakše zaposliti se kao invalid jer na svakih 16 zaposlenika mora se zaposliti jedan invalid.

wanda101
14.03.2014., 18:38
Molim savjet. Imam auto, a selim uskoru u austriju. Koliko me košta sport oko prijave auta u austrji, što je sa osiguranjem i slično. Mogu li tri mjeseca voziti auto, iako ću biti prijavljena u Austriji (dakle, nisam turist).
U dilemi sam prodati ili ne prodati auto..
Hvala.

Rajnus
15.03.2014., 10:45
Auto moras u roku od 30 dana registrirati u AT. U iznimnim situacijama jos 30 dana. Treba ti CoC koji mozes napraviti u HR.
Sa time ides napraviti datenauszug ili typenschein (cca 120€ bez tehnickog). Sa time ides u finanzamt da ti izracunaj koliki NOVA tax moras platiti. Ako ti auto nije skup i previse star to bi trebalo biti par stotina eura. Kada to dobijes ides u osiguranje po tablice (cca 150€) Prodala auto ili ne u Hrvatskoj si izvadi potvrdu od svog osiguranja da nisi imala potrazivanja sa police i to ce ti ovdje priznati kao popust. Ovdje je auto osiguranje jako skupo, ali mozes placati mjesecno pa ti to nece biti neki veliki financijski izdatak. Jedino sto ne znas koliko ce te izaci NOVA tax, ovo ostalo nije strasno i sve napravis u jednom danu.
Ja na svoj auto nisam cak nista platio jer je bio novi i malu emisiju CO2 i sve me kostalo cca 350€.

Ako ti auto nije previse prirastao srcu, mozda ipak da ga prodas. Sa tim novcem das polog za auto i uzmes nesto na leasing.

wanda101
15.03.2014., 11:55
Auto moras u roku od 30 dana registrirati u AT. U iznimnim situacijama jos 30 dana. Treba ti CoC koji mozes napraviti u HR.
Sa time ides napraviti datenauszug ili typenschein (cca 120€ bez tehnickog). Sa time ides u finanzamt da ti izracunaj koliki NOVA tax moras platiti. Ako ti auto nije skup i previse star to bi trebalo biti par stotina eura. Kada to dobijes ides u osiguranje po tablice (cca 150€) Prodala auto ili ne u Hrvatskoj si izvadi potvrdu od svog osiguranja da nisi imala potrazivanja sa police i to ce ti ovdje priznati kao popust. Ovdje je auto osiguranje jako skupo, ali mozes placati mjesecno pa ti to nece biti neki veliki financijski izdatak. Jedino sto ne znas koliko ce te izaci NOVA tax, ovo ostalo nije strasno i sve napravis u jednom danu.
Ja na svoj auto nisam cak nista platio jer je bio novi i malu emisiju CO2 i sve me kostalo cca 350€.

Ako ti auto nije previse prirastao srcu, mozda ipak da ga prodas. Sa tim novcem das polog za auto i uzmes nesto na leasing.

Hvala puno. Auto je 6 god star, dakle, nije ni u cvjetu madosti, a ni stari konj, koštao je 15oooeu, u dobrom stanju..dakle, sport košta oko 400-500Eu
E sad, mogu li ja kupiti auto ako npr nemamstalni posao? Mogu li dignuti kredit. U stvari, postoji leasing. ja mogu ma leasing kupiti iako nemam stalni posao? Stalni ću imati za godinu dana negdje..?
Mislim da bi ga ipak trebala prodati.
Hvala za inf o osiguranju, to nisam znala.
Vozačka se samo prevede, mislim? Imam li neki rok u kojem je moram prevesti?

Hvala puno

Rajnus
15.03.2014., 12:11
Za leasing i posao ne znam. Vozacku ne moras mijenjati.

Sent from mobile

ZaruljaZelena
16.03.2014., 13:25
Pitanje.. jel netko mozda probao traziti zaostatke za Familienbeihilfe za dijete?

Znaci, malena je rodjena u AT,osigurana od rodjenja samo ovdje, hauptwohnsitz joj je u AT od rodjenja, kao i meni od kad sam dosla ovdje (2007god), ali sam ja imala studentsku vizu, pa nisam imala pravo nit na mutterkindgeld, kao ni na familienbeihilfe.

I sad od kad je Hrvatska u EU imam pravo na familienbeihilfe, al sam cula od par ljudi da ima sanse da se dobiju i zaostatki od prije, znaci od kad smo ovdje. Nema mi bas smisla, ali mi 2 osobe tvrde da su neki njihovi prijatelji dobili zaostatke.

Pa da pitam dal netko mozda zna sto o tome?

Rajnus
17.03.2014., 08:24
Mislim da mozes dobiti zaostatke, ali vjerovatno od trenutka kad si ostvarila pravo (01.07.2013)
Najbolje ti je pitati u Finanzamtu.

djole333
02.04.2014., 07:32
imam pšitanje ovako... bio sa prošle godine u Austriji da prijavim prebivalište zbog radne dozvole... ali nisam bio kvalificiran za zavarivača,a to je deficitarno zanimanje... pa je firma zvala u magistrat pa su rekli da bez strke su šanse male. Firma nije tada ni slala zahtjev za radnu dozvolu nego sa se vratio i završio sam kvalifikaciju za zavarivača pa me zanima kakve su šanse...još malo će se to riješiti... što se tiče firme tu imam potporu 100 % :) a sad ?? znači što se tiče firme nemam problema...

MaliZeleni10
03.04.2014., 22:14
Firma ti mora podnijeti zahtjev za radnu dozvolu, ako je zanimanje dificitarno ne bi smjelo biti problema.

Mortiis
04.04.2014., 11:57
itekako problema u austriji imaju i oni koji su deficitarno zanimanje...90% ih dobivalo odbijenice,iako su imali i deficitarno zanimanje a neki i fakultete..(puno primjera se moglo vidjet na grupi idemo u austriju)
nefunkcionira to vamo bas tako lako kao u njemackoj...

putovnica
04.04.2014., 14:44
Obavezno pripremi preporuku od bivseg poslodavca, u kojoj ce taj detaljno opisati sto si sve tocno radio i kako si fanstastican radnik. Tu preporuku, s potpisom i pecatom firme, daj na sluzbeni prijevod na njem.
ako tako ne uspijes, a sanse ti nisu velike(nezaposlenost u at je jako narasla i paranoja prema stranim radnicama raste!), raspitaj se da li s tom kvalifikacijom mozes otvoriti obrt i na taj nacin legalno raditi.
Mozda ti kontakti na ovom linku mogu pomoci
https://www.wko.at/Content.Node/branchen/w/Bau/Startseite_-_Bau,_Landesinnung.html

brijac
04.04.2014., 18:56
Obavezno pripremi preporuku od bivseg poslodavca, u kojoj ce taj detaljno opisati sto si sve tocno radio i kako si fanstastican radnik. Tu preporuku, s potpisom i pecatom firme, daj na sluzbeni prijevod na njem.
ako tako ne uspijes, a sanse ti nisu velike(nezaposlenost u at je jako narasla i paranoja prema stranim radnicama raste!), raspitaj se da li s tom kvalifikacijom mozes otvoriti obrt i na taj nacin legalno raditi.
Mozda ti kontakti na ovom linku mogu pomoci
https://www.wko.at/Content.Node/branchen/w/Bau/Startseite_-_Bau,_Landesinnung.html

ja sam otvorio obrt i ozbiljno razmišljam da ga zatvorim....dobro se raspitaj o davanjima.....nije da su velika,već ogromna....

Cobra024
09.04.2014., 09:25
Interesira me kakva je situacija u graditeljstvu traže li se radnici konkretno KV tesar , zidar ili suha gradnja ? Koja je procedura oko dobijanja radne dozvole . Imam strica u Beču sa kojim baš i nisam u nekom kontaktu ali on ima svoju firmu i može li ako hoće srediti sve oko papira i posla ? Nemam pojma koja je procedura zapošljavanja stranih radnika iz EU koji su pod moratoriju trenutačno pa ako neko zna više molio bih da malo pojasni .

brijac
09.04.2014., 09:39
To ovisi od regije do regije....meni su za suhu gradnju u tirolu odbili zahtjev...receno mi je da pravnih zapreka nema,al u tirolu nezna za nijedan slucaj da su za trockenbau izdali dozvolu....

jaksicstjepan
11.04.2014., 09:17
Pozdrav, zanima me ako netko zna kakva se to provizija placa, ili maklerprovision kod iznajmljivanja stanova u Beču. Čemu služi i kada se plaća.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Rajnus
11.04.2014., 09:59
Ako najmodavac izdaje stan preko agencije onda toj agenciji moras platiti proviziju obicno u visini od 2-3 stanarine. Isto tako ako ti unajmis da ti nadju stan. Vecina ih nazalost ide preko agencije, ali se moze naci i privatno sto bih ti savjetovao da izbjegenes tu proviziju posto nije jedini izdatak. Morat ces dati i polog 2-3 stanarine. Taj novac dobijas nazad ali ga svejedno moras izvaliti. Ja sam uspio sa svojim gazdom rijesiti bankovnu garanciju pa ne moras izvaliti toliki cash, ali placas banci oko 100eur godisnje.
Stan ce ti vjerovatno biti prazan pa ti savjetujem za pocetak da si kupis najosnovnije a sve ostalo kupis polovno. Neki doslovno daju djabe stvari u vrlo dobrom stanju.

jaksicstjepan
11.04.2014., 20:04
Hvala na brzom odgovoru. Tako sam i pretpostavio :/

putovnica
12.04.2014., 07:30
Pozdrav, zanima me ako netko zna kakva se to provizija placa, ili maklerprovision kod iznajmljivanja stanova u Beču. Čemu služi i kada se plaća.

provisionfreie.at
bazar.at
Willhaben.at

Nazalost, ponuda je dosta limitirana i tesko se nadje pristojan stan bez placanja agenciji.
Pazi i kakav ugovor potpisujes, neki limtiraju boravak na npr max godinu, to ti se ne isplati jer znaci da ces morati seliti i opet placati sve ispocetka.

DrSigmundFreud
12.04.2014., 11:32

čemu?? :D pa da se čovjek brzo obogati :D

provizija je 2x3 stanarine, jedino u austriji makler bere a obije strane :504:

ajmoplavi
15.04.2014., 22:01
Nisam citao temu od početka al me zanimaju neke stvari pa ako nesto može ponudit brzinske odgovore :D
Otac mi planira ici u Austriju,konkretno Beč i okolica bi bili najpovoljniji.Inače je po struci stolar za preko 20 godina radnog staža,u svojoj struci ali i jos nekim drugim zanimanjima.Ne poznaje njemački.Ne mora biti konkretno posao stolara mogu biti i ostala građevinska zanimanja.
Zanima me kolike su mogucnosti da nađe posao,odnosno koliko je takav posao i radnik tražen tamo,kolika bi otprilike bila plaća i koliko bi mogao uštedjeti nekim normalnim zivotom.I ukoliko nađe posao jel ima puno prepreka u dobivanju papire i koliko se čeka..

znaci ako ko ima iskustva cisto okvirno,bilo bi od pomoci :)

Simunonuno
17.04.2014., 23:17
Nisam citao temu od početka al me zanimaju neke stvari pa ako nesto može ponudit brzinske odgovore :D
Otac mi planira ici u Austriju,konkretno Beč i okolica bi bili najpovoljniji.Inače je po struci stolar za preko 20 godina radnog staža,u svojoj struci ali i jos nekim drugim zanimanjima.Ne poznaje njemački.Ne mora biti konkretno posao stolara mogu biti i ostala građevinska zanimanja.
Zanima me kolike su mogucnosti da nađe posao,odnosno koliko je takav posao i radnik tražen tamo,kolika bi otprilike bila plaća i koliko bi mogao uštedjeti nekim normalnim zivotom.I ukoliko nađe posao jel ima puno prepreka u dobivanju papire i koliko se čeka..

znaci ako ko ima iskustva cisto okvirno,bilo bi od pomoci :)

Nemogu ti sve odgovorit ali evo odprilike nesto.
Posao opcenito moze naci na gradjevini, kazes da je stolar...to moram reci da i nije bas najbolje placeno jer taj smijer ima jako lose ugovore. Ali kao zidar nece moci radit ako nije bas za zidara zavrsio. Baustelske place uvijek sadrze prekovremenske sate pa zbog toga ispadnu visoke. Inace preko palca racunato dobije izmedju 1500 do 1900 eura (netto) na bausteli pa cak i kao pomocni radnik ako uz to imas jos dodatke. (Zbog prasine staklene vune napr. ili rad na kisi) stanovi nisu bas jeftini ako su privatni, racunaj privatnu garsonjeru i do 400eura (zvisi). Sto se tice radne dozvole nista tu nemogu reci kakvi su sad zakoni. Cuj nece biti lako pogotovo ako stvarno dolazi sam, a inace baustele nema nigdje bez Jugosa.

Tutankhamon
19.04.2014., 21:19
Ekipa, hi! Molim malu pomoć- što je baptismal certificate i koje su posljedice predavanja budućem poslodavcu? Pada mi na pamet da se time deklariram kao rimokatolik i plaćam porez kao vjerska zajednica.

Kako ne prakticiram vjeru, a imam krsni list, ako je posljedica plaćanje poreza, onda bi radije prešutila, to jest ne predavala krsni list. Samo nisam sigurna da li je to rodni list možda. Što je to točno i za koju namjenu.

Hvala.

Tutankhamon
19.04.2014., 21:21
I imate li možda kakav link koji eventualno uspoređuje hrvatski i austrijski porezni sustav? vezano uz porez na dohodak, prebacila bi se tamo ako je povoljnije.

Hvala.

Tutankhamon
19.04.2014., 21:41
I još jedno pitanje, mogu li se uopće prebaciti na njihov porezni sustav ako nisam austrijanac?

DrSigmundFreud
20.04.2014., 17:26
Ekipa, hi! Molim malu pomoć- što je baptismal certificate i koje su posljedice predavanja budućem poslodavcu? Pada mi na pamet da se time deklariram kao rimokatolik i plaćam porez kao vjerska zajednica.

Kako ne prakticiram vjeru, a imam krsni list, ako je posljedica plaćanje poreza, onda bi radije prešutila, to jest ne predavala krsni list. Samo nisam sigurna da li je to rodni list možda. Što je to točno i za koju namjenu.

Hvala.

što? gdje? kako?
da nisi slučajno pala s marsa, a? :D
pa koga danas u austriji interesira krsni list? a?
odkuda ti to??

Tutankhamon
21.04.2014., 07:44
što? gdje? kako?
da nisi slučajno pala s marsa, a? :D
pa koga danas u austriji interesira krsni list? a?
odkuda ti to??

mog budućeg poslodavca i izdavatelje RWR karte:)

Rajnus
21.04.2014., 08:12
RWR je za Hrvate povijest.

Sent from mobile

Tutankhamon
21.04.2014., 11:05
RWR je za Hrvate povijest.

Sent from mobile

još nije, ali hvala na pomoći.

DrSigmundFreud
21.04.2014., 17:50
mog budućeg poslodavca i izdavatelje RWR karte:)

pitanja koje poslodavac u a ne smije postavit, znači smije se i lagati bez poslijedica

članstvo u sindikatu
trudnoća
invaliditet
religija

putovnica
22.04.2014., 11:56
još nije, ali hvala na pomoći.

je. sad ti treba prijava boravista u magistratu https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/content/118/Seite.1180200.html i dozvola ams-a za rad(koju moze predati firma, a mozes i osobno) http://www.ams.at/sfu/14186_4635.html

kod prijave na magistratu izjasnjavas svoju religiju i ako ne zelis placati porez kao katolik, stavis iksis kod skracenice Ohne Religion(? nisam sigurna za tocan naziv!). ako ostavis prazno, mislim da te moze kaciti porez.

tvoj poslodavac nema veze s ovim porezom i jako je cudno da te to pita--

MaliZeleni10
22.04.2014., 13:33
Vjerojatno poslodavac odbija taj porez na placi pa treba knjigovodstvu proslijediti tocen podatke da mogu tocno obracunati placu.

putovnica
22.04.2014., 14:13
Ne. Porez se placa direktno crkvi, odredjeni postotak nakon sto im dostavis na uvid ugovor o radu iz kojeg je vidljiva placa. Ako ne dostavis, "odoka" ti odrezu iznos.
Naravno, bez problema se mozes i ispisati iz kat crkve, bas kao i velik broj austrijanaca u zadnjih par godina.

Rajnus
22.04.2014., 14:13
To nije drzavni porez, zapravo nema veze sa porezom samo se tako zove. Inace ga zovu i Hitlerovim porezom jer ga je on i uveo, a crkvi se omililo...

http://www.geldmarie.at/steuern/kirchensteuer.html

Za njega dobijes racun na kucnu adresu.

ssebastijan
22.04.2014., 15:52
Pozdrav,
Da ne pretrazujem sada cijelu temu, postavio bih pitanje pa se ispricavam ako je vec bill postavljeno.

Dakle ja se trenutno nalauim u alpama u potrazi za posao jer mi ovdje radi brat. Pronasao sam posao u hotelu kao abwasher za ljetnu sezonu. Direktor mi je rekao da treba cekati dva do tritjedna odgovor od AMS-a da li uopce mogu dobiti radnu dozvolu, a ja sam nestrpljiv pa me zanima da li netko ima iskustva s dobivanjem? Kolika bi bila vjerojatnost da ju dobijem. Rekao mi je da je da je puno lanse za zimsku sezonu.

Svaki komentar dobrodosao.

Hvala

Rajnus
22.04.2014., 16:20
Mozes, moj poznanik je dobio za konobara. Tirol.

Sent from mobile

DrSigmundFreud
22.04.2014., 17:56
je. sad ti treba prijava boravista u magistratu https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/content/118/Seite.1180200.html i dozvola ams-a za rad(koju moze predati firma, a mozes i osobno) http://www.ams.at/sfu/14186_4635.html

kod prijave na magistratu izjasnjavas svoju religiju i ako ne zelis placati porez kao katolik, stavis iksis kod skracenice Ohne Religion(? nisam sigurna za tocan naziv!). ako ostavis prazno, mislim da te moze kaciti porez.

tvoj poslodavac nema veze s ovim porezom i jako je cudno da te to pita--

korrektno: o.B = ohne Bekenntnis :kava:

marko1913
22.04.2014., 18:04
vrijedi li u austriji hrvatska 'papirnata' vozačka dozvola i mogu li s njom voziti auto s austrijskim tablicama (npr. službeni auto od firme)?

DrSigmundFreud
22.04.2014., 18:07
Ne. Porez se placa direktno crkvi, odredjeni postotak nakon sto im dostavis na uvid ugovor o radu iz kojeg je vidljiva placa. Ako ne dostavis, "odoka" ti odrezu iznos.
Naravno, bez problema se mozes i ispisati iz kat crkve, bas kao i velik broj austrijanaca u zadnjih par godina.

1% od neto plaće, ali samo ako se deklariraš kao vjernik (RK, ev.AB; ev.HB; AK;), ako se ne deklariraš nikom ništa :D
inače, crkva ubira direktno, država i poslodavci nemaju nikave veza sa tim haračom :D

ispis ide lagano, uzmeš krstni list i ideš u mjesnu zajednicu (u gradovima tvoj magistrat) i oni ti udaru pečat na krsni list da si tvoju vjersku zajednicu odjebal - i to je to :D
dopis ide u tvoju župu aktualnog prebivališta i u župu krštenja :kava:

Rajnus
22.04.2014., 18:27
vrijedi li u austriji hrvatska 'papirnata' vozačka dozvola i mogu li s njom voziti auto s austrijskim tablicama (npr. službeni auto od firme)?

Mislim da vrijedi, nova vrijedi sigurno.

Sent from mobile

DrSigmundFreud
22.04.2014., 18:41

6 mjesca, u tom roku moraš je prepisati na austrijsku, inače ti slijedi novo polaganje

ssebastijan
22.04.2014., 18:57

Sent from mobile

Iskreno se nadam.. :)

Tutankhamon
22.04.2014., 18:59
Imate pravo RWR karta mi ne treba jer smo u EU, a na kraju im ne treba moj krsni list. Očito imaju standardizirane dokumente koje svi popunjavaju, pa ne spremaju za svakoga pojedinačno.

Bog zna koliko ću još krivih stvari napraviti :( hvala anyhow

Rajnus
22.04.2014., 19:27
6 mjesca, u tom roku moraš je prepisati na austrijsku, inače ti slijedi novo polaganje

Jok, to je bilo prije 01.07. Sad ne moras prepisivati, a polagat se nije moralo ni neposredno prije. Sve pise na webu.

Sent from mobile

Tom010
23.04.2014., 01:02
1% od neto plaće, ali samo ako se deklariraš kao vjernik (RK, ev.AB; ev.HB; AK;), ako se ne deklariraš nikom ništa :D
inače, crkva ubira direktno, država i poslodavci nemaju nikave veza sa tim haračom :D

ispis ide lagano, uzmeš krstni list i ideš u mjesnu zajednicu (u gradovima tvoj magistrat) i oni ti udaru pečat na krsni list da si tvoju vjersku zajednicu odjebal - i to je to :D
dopis ide u tvoju župu aktualnog prebivališta i u župu krštenja :kava:

I onda si lijepo ispisan iz crkve, i nemožeš biti kum na vjenčanju, krštenju, krizmi ni ništa zbog tih par stotina eura godišnje. :kava:

Rajnus
23.04.2014., 06:33
I onda si lijepo ispisan iz crkve, i nemožeš biti kum na vjenčanju, krštenju, krizmi ni ništa zbog tih par stotina eura godišnje. :kava:

Au stete....

Sent from mobile

brijac
23.04.2014., 08:59

na vjenčanju možeš,tamo si samo svjedok a ne kum,možeš biti i budist ako hoćeš.... ;)

quadzilla
23.04.2014., 09:03

Još više eura u đepu, di ćeš bolje.

Rajnus
23.04.2014., 09:37
na vjenčanju možeš,tamo si samo svjedok a ne kum,možeš biti i budist ako hoćeš.... ;)

Al ne crkvenom. Danas je tesko i naci kuma, ili su razvedeni ili zive nevjencano...
Kumstvo je i tako precjenjeno...:kava:

brijac
23.04.2014., 10:54
Al ne crkvenom. Danas je tesko i naci kuma, ili su razvedeni ili zive nevjencano...
Kumstvo je i tako precjenjeno...:kava:

možeš ,vjeruj mi....meni je vjenčani kum razveden,a njegova cura kuma....zato kažem,oni su samo svjedoci,a ne ''kumovi''...kod pričesti i krizme nemožeš,al na vjenčanju bez problema

Rajnus
23.04.2014., 11:08
Ne mozes imati dva kuma. To sto je razveden nije zapreka da bude kum. Naravno da se moze svasta jer papir trpi sve, ali postoje crkvena pravila koja to definiraju.
Ne mozes recimo biti kum ako zivis sa nekim nevjencano, no ako se par dana prije odselis tehnicki gledano mozes :)

putovnica
23.04.2014., 13:03
Au stete....

:rofl:
Makar, kako je krenulo u hr, mogli bi nam trazit papir da smo clanovi katolicke crkve prilikom ulasku u domovinu. Tocnije, potvrdu o uplacenom crkvenom porezu. Jer to je najbitnije:kava:

Mortiis
23.04.2014., 14:06

nije istina...
nemora se ništa..stara hrvatska crvena papirnata vrijedi jednako kao da imas austrijsku..

DrSigmundFreud
23.04.2014., 17:31

baš tako, to me je spasilo da ne budem kum na krštenju :D

ma tko još jebe te arhaične rituale, kumova ima više-manje samo još kod mafijaša i turbokatolika :D

neobuzdan
23.04.2014., 18:52

Sent from mobile

Na koliko dugo je dobio? I za koju sezonu?

Rajnus
23.04.2014., 19:01
Nemam pojma jel ima ogranicenje, ali ugovor je na neodredjeno. Radi cijele godine.

Sent from mobile

lettow
23.04.2014., 20:52
Ima itko od vorumaša da živi u Innsbrucku ?

quadzilla
23.04.2014., 21:27
Ovaj iznad tebe:D

Rajnus
23.04.2014., 21:55
Ima itko od vorumaša da živi u Innsbrucku ?

Prisutan :-D

Sent from mobile

lettow
23.04.2014., 22:04
Evo vako;

Primilo me na Master studiju u Innsbruk.
Njemački znam loše, no studija je na engleskom.

Imam dio para potrebnih za život kroz te dvi godine, ali jedno 2,5 do 3000€ mi fali.

Jel realno moguće zaradit tri soma eura kroz dvi godine, sa lošim njemačkim i sa studentskim ugovorom ?
Imam 1.82m, 80kg, nemam problema sa fizičkim poslovima.

Računam da će mi se njemački popravit s vremenom, ali recimo da ostane loš prvu godinu. (znači konobaranje otpada)

I ima li rvata po Innsbrucku ? Beč i Graz su ih puni, ali za Innsbruck slabo čujem.

Rajnus
23.04.2014., 22:24
Evo vako;

Primilo me na Master studiju u Innsbruk.
Njemački znam loše, no studija je na engleskom.

Imam dio para potrebnih za život kroz te dvi godine, ali jedno 2,5 do 3000€ mi fali.

Jel realno moguće zaradit tri soma eura kroz dvi godine, sa lošim njemačkim i sa studentskim ugovorom ?
Imam 1.82m, 80kg, nemam problema sa fizičkim poslovima.

Računam da će mi se njemački popravit s vremenom, ali recimo da ostane loš prvu godinu. (znači konobaranje otpada)

I ima li rvata po Innsbrucku ? Beč i Graz su ih puni, ali za Innsbruck slabo čujem.

3k€ zaradis za 3mj. Za par mjeseci naucis dovoljno za konobarenje. Prijatelj mi je student pa je on bolje upucen u studentske poslove. Hrvata ima ali iz Bosne s kojima se ne druzim. Iz Hrvatske ima ljudi ali puno puno manje i do sada sam ih sreo samo par.
Za baustelu pitaj brijaca, mozda on ima nesto posla. Uglavnom ne sekiraj se, posla ima... Ako sto trebas slobodno pitaj...

Sent from mobile

lettow
23.04.2014., 22:44
Ok, hvala na informacijama.

jaksicstjepan
28.04.2014., 14:11
Koliko je zakonski sati dopušteno studentima da rade? I koliko se toga drže tamo?

lettow
28.04.2014., 15:43
Mislim 10h tjedno ako si na Bachleros studiju, 20h na Master studiju.

putovnica
30.04.2014., 11:43
Ali prvo moras naci poslodavca koji ce ti ispuniti papire za radnu dozvolu koju nosis na ams.
i mislim, ali nisam sigurna, da si onda tom dozvolom vezan za tog poslodavca.

lettow
30.04.2014., 12:18
Imaš ti pravo, to iz iskustva ili ?

Znači li to da za studentski posao konobara nemrem konkurirat ako se netko iz stare europe za njega prijavi ?

Hoće li me potencijalni poslodavac otkantat odmah po spomenu AMSa i te dozvole, ili je taj Beschäftigungsbewilligung koji mora slat u AMS samo mala gnjavež za poslodavca, ali ništa više ?

P.S
Otkud vam to za vezanje za poslodavca ?

Gledam vamo (http://www.oead.at/welcome_to_austria/legal_practical_issues/working/employment_with_employment_contract/EN/) i ne piše ništa.

Mortiis
30.04.2014., 12:29
Ali prvo moras naci poslodavca koji ce ti ispuniti papire za radnu dozvolu koju nosis na ams.
i mislim, ali nisam sigurna, da si onda tom dozvolom vezan za tog poslodavca.

točno

soe4
04.05.2014., 13:39
Jednogodisnja dozvola se izdaje i vrijedi iskljucivo samo za navedenog poslodavca. U slucaju neprekidnog rada tokom cijele godine, bit ce ti produzena i naredne godine u slucaju da te poslodavac treba, a onda se vremenom izboris za onu stalnu petogodisnju mislim s kojom mozes aplicirat za sve u cijeloj drzavi.

Sta bi sve dao da govorim iz licnog iskustva...

kika nikola
04.05.2014., 22:50
pozdrav trebala bih neke informacije ako netko moze pomoci.muz mi je otvorio geverbe u becu sada bi ja i djeca htjeli njemu se preseliti pa nas zanima dali mi uopce mozemo dobiti pravo boravka i gdje se treba javiti da to sredimo:504:malo smo izgubljeni od svega:504:

Woman Yoya
04.05.2014., 23:25
itekako problema u austriji imaju i oni koji su deficitarno zanimanje...90% ih dobivalo odbijenice,iako su imali i deficitarno zanimanje a neki i fakultete..(puno primjera se moglo vidjet na grupi idemo u austriju)
nefunkcionira to vamo bas tako lako kao u njemackoj...

Poštovanje, dugo već pratim ovu temu i nailazim na dosta ovakvih odgovora; da je veliki postotak odbijenica pa me zanima što je s onih ostalih 5-10% koji su dobili radne dozvole? Je li to bila puka sreća ili veza,vezica?

brijac
05.05.2014., 19:03
pozdrav trebala bih neke informacije ako netko moze pomoci.muz mi je otvorio geverbe u becu sada bi ja i djeca htjeli njemu se preseliti pa nas zanima dali mi uopce mozemo dobiti pravo boravka i gdje se treba javiti da to sredimo:504:malo smo izgubljeni od svega:504:

ja sam donedavno imao gewerbe...obitelj može doći živjeti bilo kamo u EU,morate se prijaviti na općini i to je to....suprug neka se u knjigovodstvu raspita za detalje oko zdravstvenog ,dječjeg itd...problem je jedino što se zaposliti možete isto kao i svako drugi,dakle jedino ako ste deficitarno zanimanje i poželjno bi bilo da znate njemački....

kika nikola
05.05.2014., 21:14
ja sam donedavno imao gewerbe...obitelj može doći živjeti bilo kamo u EU,morate se prijaviti na općini i to je to....suprug neka se u knjigovodstvu raspita za detalje oko zdravstvenog ,dječjeg itd...problem je jedino što se zaposliti možete isto kao i svako drugi,dakle jedino ako ste deficitarno zanimanje i poželjno bi bilo da znate njemački....
Ma suprug perfektno prica njemacki ja sa malo vise muke.on radi ja vjerovatno neko vrijeme nebih ni radila je imamo male klince pa nam sada valja i upis u skolu gore sredjivat.imate li preporuku za nekoga tko vodi geverbe jer on trenutno nema nikoga za to:D

putovnica
06.05.2014., 06:12
Imas buchhaltera na svakom cosku, dosta variraju u cijeni. A i nisinapisala koji grad.Najbolje otici kod njih par i zatraziti ponudu na godisnjoj bazi. Kod cijene ti je bitna procjena godisnjeg prometa, broj izdanih racuna za knjizenje.
suprugov prihod mora biti dostatan za uzdrzavanje svih vas, mislim da je oko 1400eur mjesecno, za troclanu obitelj. U suprotnom vam mogu odbiti pravo boravka.

Koliko znam, supruznik/ca bi trebao dobiti pravo rada bez posebnih zahtjeva, ali nisam sigurna.
djecji doplatak predajete sami, nije komplicirano. Sve ima na netu, svi formulari...

Rajnus
06.05.2014., 07:43
Bracni partner ne moze raditi 18 mjeseci osim ako od prije posjeduje jednu od viza.

Mortiis
06.05.2014., 09:05
i osim ako mu je meldezettel stariji od datuma 01.07.2013.

wanda101
06.05.2014., 09:36
Pitanje - ako je zenska osoba dobila ugovor na godinu dana, ostala u drugom stanju nako 4-5 mj, otisla na porodiljni i ostala godinu dana, znaci li to da joj je ugovor automatski produzen na varijantu stalnog posla? moze li joj poslodavac odbiti dati novi ugovor, ukoliko nije zadovoljan njezinim radom? dakle, po povratko sa porodiljnog? koliko igra ulogu trudnoca u tim stvarima i koliko je posliodavac u pat poziciji?:rolleyes:

kika nikola
06.05.2014., 14:09
Imas buchhaltera na svakom cosku, dosta variraju u cijeni. A i nisinapisala koji grad.Najbolje otici kod njih par i zatraziti ponudu na godisnjoj bazi. Kod cijene ti je bitna procjena godisnjeg prometa, broj izdanih racuna za knjizenje.
suprugov prihod mora biti dostatan za uzdrzavanje svih vas, mislim da je oko 1400eur mjesecno, za troclanu obitelj. U suprotnom vam mogu odbiti pravo boravka.

Koliko znam, supruznik/ca bi trebao dobiti pravo rada bez posebnih zahtjeva, ali nisam sigurna.
djecji doplatak predajete sami, nije komplicirano. Sve ima na netu, svi formulari...

Grad je Bec.tip za kojeg radi mislim da mu jedan racun mj ispisuje od oko 1500 eur tek toliko zbog pravdanja.uletjeli smo u ovo nespremni sada se valja borit kako god znam.zato HVALA svima na informacijama svaka pomoc nam je dobrodosla:)

zajebzesci
06.05.2014., 16:12
djevojka mi je na PhD-u u becu i ima sve rjeseno...ja bi rado otisao do nje zaradit koji euro ak je ikak moguce. Ne trazim stalni posao iako bi bilo i to super ali, naravno da neznam zucnut rijec njemackog osim Heineken i Marlboro :) Radio sam tu po doma u skladistima, kao vozac, CNC operater 3 godine i jos neke takve poslove pa me zanima imam li ikakve sanse nac ista? Sa engleskim sam ok...

DrSigmundFreud
06.05.2014., 18:46
djevojka mi je na PhD-u u becu i ima sve rjeseno...ja bi rado otisao do nje zaradit koji euro ak je ikak moguce. Ne trazim stalni posao iako bi bilo i to super ali, naravno da neznam zucnut rijec njemackog osim Heineken i Marlboro :) Radio sam tu po doma u skladistima, kao vozac, CNC operater 3 godine i jos neke takve poslove pa me zanima imam li ikakve sanse nac ista? Sa engleskim sam ok...

ni heineken ni marlboro nisu njemačke riječi, što znači da nemaš nikave budućnosti kod nas :D

zajebzesci
06.05.2014., 18:48
al me svi razumiju kad to kazem...(:

brijac
06.05.2014., 20:48
Grad je Bec.tip za kojeg radi mislim da mu jedan racun mj ispisuje od oko 1500 eur tek toliko zbog pravdanja.uletjeli smo u ovo nespremni sada se valja borit kako god znam.zato HVALA svima na informacijama svaka pomoc nam je dobrodosla:)

s takvim primanjima sumnajm da ćete dobiti dozvolu....

kika nikola
06.05.2014., 21:37
s takvim primanjima sumnajm da ćete dobiti dozvolu....

Danas smo rjesili da suprugu rc idu na 2200eur tako da se toplo nadamo da cemo dobit dozvolu koji dio beca je najpovoljniji za najam stanova za cetveroclanu obitelj:)

putovnica
06.05.2014., 23:22
Ni jedan.
racunaj na min 600 eur stanarine, za oko 50-60m2. Plus polog plus provizija agenciji.

soe4
07.05.2014., 17:25
Da li ima neko na forumu ko bi bio susretljiv u nekoj pomoci za posao u Austriji. Reci cu da nemam mnogo znanja s njemackim jezikom, znam se sporazumit osnovno, engleski 5, i da imam dosta iskustva u hotelijerstvu ( recepcija, sobarica, portir, ispomoc u kuhinji, restoransko osoblje... )
Cijenio bih bilo kakav savjet, pomoc ili preporuku, nevezano samo za ovaj posao.
Suvisno je da pisem da bih bas, bas volio da se zaposlim gore, ali ovo uporno slanje mailova ne pije bas vode :503:

putovnica
08.05.2014., 10:14
Zar nije hrv zavod za zaposlj slao organizirano ljude u vrijeme sezone? Da pitas kod njih?

putovnica
08.05.2014., 10:18
https://jobroom.ams.or.at/jobsuche/FreieSuche.jsp

Pogledaj malo ovdje, ako se negdje uklopis, zovi, pitaj, sjedni u auto..

soe4
08.05.2014., 16:54
Ma prerovio sam hrpu stranica, slao hrpu mailova, al nisam se nesto usrecio. Sezona bi zvucala dobro takodje, al svi se nesto kuce. Dosta hotela trazi znanje Eng, te osnovno Njem sto odgovara savrseno, ali uvijek odbijenica, ko da im je mrsko. 'Uprkos vasim iznimnim kvalitetama i iskustvu, odlucili smo se za nekog drugog' ( vjerovatno domaceg )
A fakat bi bio presretan da spojim koji mjesec gore, na meni je da se izborim za nesto dalje i nesto vise. Hvala vama u svakom slucaju :)

MaliZeleni10
08.05.2014., 21:01
Ako ti je engleski odlican zasto ne bi otisao u Irsku?

Koliko cujem, Irska ekonomja se oporavlja i posla ima sve vise.

Woman Yoya
08.05.2014., 23:08
Poštovanje, dugo već pratim ovu temu i nailazim na dosta ovakvih odgovora; da je veliki postotak odbijenica pa me zanima što je s onih ostalih 5-10% koji su dobili radne dozvole? Je li to bila puka sreća ili veza,vezica?

Nema nikog da bi odgovorio na pitanje? :D

putovnica
09.05.2014., 05:20
Odgovor je jednostavan:
Papir/diploma koja je deficitarna, radno iskustvo od najmanje 5 godina, preporuka od poslodavca.
ili naravno privatno, udaja, zenidba, posvojenje, azil.
I za jedno i za drugo se znaju pravila i uvjeti koji su transparentni. To sto vecina ljudi ne zna citati, je najveci problem.

skblzzzz
13.05.2014., 17:26
Imaš ti pravo, to iz iskustva ili ?

P.S
Otkud vam to za vezanje za poslodavca ?

Gledam vamo (http://www.oead.at/welcome_to_austria/legal_practical_issues/working/employment_with_employment_contract/EN/) i ne piše ništa.

pogledaj vamo (http://www.migration.gv.at/en/types-of-immigration/permanent-immigration-red-white-red-card.html)

lettow
13.05.2014., 21:19
pogledaj vamo (http://www.migration.gv.at/en/types-of-immigration/permanent-immigration-red-white-red-card.html)

Pa tu ne piše ništa vezano za to da je student vezan za jednog poslodavca.

Tu piše korisnih informacija za graduates tj. ljude koji imaju diplomu i završen faks.

Kao student jedino si ograničen tjednom satnicom, ali poslodavca možeš mijenjat koliko hoćeš.

putovnica
13.05.2014., 22:48
Pupils and students from third countries as well as from Croatia are subject to the Act Governing the Employment of Foreign Nationals and require an employment permit(Beschäftigungsbewilligung). The application for the permit has to be filed with the Public Employment Service (Arbeitsmarktservice - AMS) by the employer.

lettow
14.05.2014., 08:20
I di tu piše da si kao student vezan za jednog poslodavca ?

Nemojte krivo informirat ljude, mene ste prestrašili s tim.

putovnica
14.05.2014., 08:43
The application for the permit has to be filed with the Public Employment Service (Arbeitsmarktservice - AMS) by the employer.

ako on predaje za tebe, onda si za njega i vezan.
ako zelis promijeniti poslodavca, novi poslodavac mora opet predati za tebe papire.
ali to je jednostavna procedura, ne vidim razlog zasto bi poslodavcu ili tebi kao posloprimcu to bio problem.

lettow
14.05.2014., 09:01
To što ti poslodavac vadi radnu dozvolu Beschäftigungsbewilligung u AMS-u, nema veze sa tim da si vezan za tog poslodavca jednu godinu.

Ono gdje se javlja situacija vezanosti za jednog poslodavca jest u Permanent Immigration (http://www.migration.gv.at/en/types-of-immigration/permanent-immigration-red-white-red-card.html) (nema veze sa studentima)

Red-White-Red Card

The Red-White-Red Card is issued for a period of twelve months and entitles the holder to fixed-term settlement and employment by a specified employer.

Kao student jedino te kači tjedna satnica, ali poslodavce realno možeš mijenjat svaki dan. (s time da novi poslodavac šalje novu dozvolu)

putovnica
14.05.2014., 10:44
(s time da novi poslodavac šalje novu dozvolu)

kome salje? mislis trazi od AMS-a? ajde, kad prodjes proceduru iz prve ruke, napisi ovdje da i drugi znaju.

PS: RWR karta za drzavljane Hrvatske vise ne postoji ni u kojem obliku!

lettow
14.05.2014., 11:16
Pardon, ispunjava u AMS-u.

Svakako hoću.

P.S znam, ja RWR i ne gledam, ali netko je valjda od tamo uzeo taj podatak o vezanosti za točno jednog poslodavca jednu godinu. Pa samo navodim otkuda možda ta (dez)informacija dolazi.

Znači za studente to ne vridi. Potrebna je dozvola (Beschäftigungsbewilligung) i to je to.

Mortiis
14.05.2014., 20:42
Beschäftigungsbewilligung je također vezan samo za jednog poslodavca..ako želite mjenjat firmu morate pravit novi Beschäftigungsbewilligung

Brkchey
16.05.2014., 11:20
Oprostite sto idem blago offtopic, ali ovdje mi je najjednostavnije pitati: zanima me koliko vlasnici hrvatske putovnice imaju pravo ostati u Austriji. Zanimaju me licna iskustva i da li ste imali problema sa probijanjem ogranicenja od 3 mjeseca. Ovdje u Becu su mi i u magistratima i u Cro ambasadi rekli da je sluzbeno 3 mj. dozvoljeno u komadu. Medjutim, takodje je cinjenica da ja nisam dobio nikakav pecat, niti su mi skenirali putovnicu pri ulasku tako da nigdje nisam registrovan i niko ne zna koliko sam ja tu. Neki ljudi su mi rekli da su tu vec i vise od godinu dana i da ih je cak policija legitimisala ali ih nisu deportovali.

Ovo se sve odnosi naravno na ljudi koji nemaju prijavu boravka na osnovu zaposlenja, kao ni ja. Dakle zanima me da ostanem tu kao gost duze od 3 mjeseca.

putovnica
16.05.2014., 11:34
svi stanovnici EU nakon 3 mjeseca moraju prijaviti u Magistratu prijavu boravista, inace te mogu kazniti.
uvjet za prijavu nije posao, ali je zdravstveno.
tj ako nemas posao, moras si sam uplacivati kod nekih od osiguravatelja(50 Eur mj? 100? ne znam..)

Mortiis
16.05.2014., 11:43
Oprostite sto idem blago offtopic, ali ovdje mi je najjednostavnije pitati: zanima me koliko vlasnici hrvatske putovnice imaju pravo ostati u Austriji. Zanimaju me licna iskustva i da li ste imali problema sa probijanjem ogranicenja od 3 mjeseca. Ovdje u Becu su mi i u magistratima i u Cro ambasadi rekli da je sluzbeno 3 mj. dozvoljeno u komadu. Medjutim, takodje je cinjenica da ja nisam dobio nikakav pecat, niti su mi skenirali putovnicu pri ulasku tako da nigdje nisam registrovan i niko ne zna koliko sam ja tu. Neki ljudi su mi rekli da su tu vec i vise od godinu dana i da ih je cak policija legitimisala ali ih nisu deportovali.

Ovo se sve odnosi naravno na ljudi koji nemaju prijavu boravka na osnovu zaposlenja, kao ni ja. Dakle zanima me da ostanem tu kao gost duze od 3 mjeseca.

oko prolaska granice neces imat problema jer zigova vise nema (ako ostanes duze od 3 mjeseca...)
problem je ako te slucajno policija zaustavi na cesti pa ti trazi dokumente (meni se dogodilo 2 put i to rutinska kontrola na ubahn stanici) i pita te koliko si dugo u austriji i dali imas anmeldebescheinigung...i onda uzme svoj ''telefon'' ili kako god se to zvalo i provjerava u policijskoj upravi ili gdje već dali imaš taj papir ili nemaš...

svi stanovnici EU nakon 3 mjeseca moraju prijaviti u Magistratu prijavu boravista, inace te mogu kazniti.
tj ako nemas posao, moras si sam uplacivati kod nekih od osiguravatelja(50 Eur mj? 100? ne znam..)

sluzbeno je oko 300€ ali kao posto si nezaposlen ima neka šema da plaćaš oko 95€

Brkchey
16.05.2014., 12:09
Prije par dana su me legitimisali u parku. Valjda su neki Ceceni silovali neku djevojku tu pa su redom sve provjeravali. Uzeli su mi putovnicu i on je nazvao centralu da provjeri da li imam dosije. Nisu mi trazili Meldezettel niti bilo kakav drugi dokument o prijavi boravka. sad me grize da li su me tamo upisali u bazi da sam legitimisan tog datuma, i bojim se da ako me sljedeci put legitimisu ne mogu slagati da sam tu dva dana ako ima podatak o prethodnom legitimisanju.

Rajnus
16.05.2014., 12:37

A hrvatsko zdravstveno?

Sent from mobile

putovnica
16.05.2014., 14:39
Vrijedi za hitne slucajeve, ali koliko znam, ne mozes s hr zdravstv iskaznicom npr popravit plombu..

enivej, mislim da sam negdje procitala da nije dozvoljeno unutar eu imati zdravstvenu iskaznicu na dva mjesta. Da li provjeravaju, poznavajuci nas hzzo, nema sanse za ovu razinu protocnosti informacija

Rajnus
16.05.2014., 14:54
Vrijedi za hitne slucajeve, ali koliko znam, ne mozes s hr zdravstv iskaznicom npr popravit plombu..

enivej, mislim da sam negdje procitala da nije dozvoljeno unutar eu imati zdravstvenu iskaznicu na dva mjesta. Da li provjeravaju, poznavajuci nas hzzo, nema sanse za ovu razinu protocnosti informacija

Ne smijes oba imati, ali sam negdje citao da mozes traziti da ti pokrivaju sva lijecenja ali samo do iznosa koliko kosta u Hrvatskoj. Citao sam dosta o tome, ali nisam nista konkretno zakljucio.

Sent from mobile

putovnica
16.05.2014., 17:32
Poznanica madjarica je nakon 3 mj provedenih u at morala prijaviti u magistratu privremeni boravak, a za to joj je trebalo zdravstveno. Kako nije bila u radnom odnosu, placala si je sama policu. U madjarskoj je naravno imala zdravstveno, ali joj nije vrijedilo u austriji nakon 3 mjeeeca provedenih ovdje.

U isto vrijeme poznanica koja se spremala na par godina u SAD, dosla u hzzo u zg se odjaviti, s rijecima da je nece biti par godina i da nema smisla da lijecnici dobivaju pausale na njeno ime, pa su je otkantali sa saltera s rijecima da pravo na zdravstveno mozes izgubiti, ali se ne mozes sam odjaviti. Osim kad umres..
pa tako recimo za moju malu obitelj, mjesecno ukupno 6 razlicitih lijecnika dobiva participaciju, a nas ni blizu...

Rajnus
16.05.2014., 18:27
Koja glupost, naravno da se mozes odjaviti. Ima cak i formular cini mi se...

Sent from mobile

Mortiis
21.05.2014., 12:46
jel ima nekakva caka da se ikako smanji osiguranje na novi automobil?
izac ce me 183€ mjesecno sa fullcasco...74kw/100konja...
uzasno uzasno puno...posto je to prvi auto na meni..9.stuffa sam...

staff
21.05.2014., 13:58
Pozdrav, molio bih vas ako imate iskustva da pomognete.

https://oglasnik.hr/oglasi/posao/ponuda/ostalo/poslovi-u-eu-m-z-majstori-pomocni/oglas-14976106.html

U pitanju je ovaj oglas. Vecć sam se čuo sa osobom, dobio sam formulare za dva dana. Stvar je u tome da mi to sve izgleda previše kao muljaža. Ti formulari su odvratno fotokopirani, morao sam dat poštaru 200 kn, ovaj mi preko telefona nije reko ništa u vezi posla, ime firme, poslodavac, ništa. Jedino šta je reko da je to u Klagenfurtu i da počinje posao polovicom šestog mjeseca. Na početnoj stranici formulara piše Acorn Venture LTD. , employment form. Na netu sam našo stranicu njihovu koja izgleda legitimno, ali on mi ne izgleda. Predstavio se kao Denis Perić, iz Zadra, a na omotnici u kojoj su došli papiri za radnu dozvolu i prijavnica, piše Amor. Kolko znam Amor je ona tvrtka s kojom se povezuje Damir Bucić, onaj šte je krao ljude na istu tu foru, obećavo poslove na platformama, uovaj oglas zme ti 200 kn i onda na kraju ništa. Zbilja ako je netko vec kontaktirao ili tu osobu, neka mi da malo više informacija, da se ne nadam bezveze.

Rajnus
21.05.2014., 15:22
jel ima nekakva caka da se ikako smanji osiguranje na novi automobil?
izac ce me 183€ mjesecno sa fullcasco...74kw/100konja...
uzasno uzasno puno...posto je to prvi auto na meni..9.stuffa sam...

Kasko preko ÖMTC je nesto jeftiniji. I ja sam prije 2g krenio sa 9 :504:

drasko2002
21.05.2014., 15:29
mozda postoji mogucnost da mi se nadje posao u austriji. ima li poslodavac pravo zaposliti koga on zeli, te da na temelju toga dobijem radnu dozvolu ili...? radi se o velikoj tvornici koja proizvodi strojeve.

BLR
21.05.2014., 21:09
mozda postoji mogucnost da mi se nadje posao u austriji. ima li poslodavac pravo zaposliti koga on zeli, te da na temelju toga dobijem radnu dozvolu ili...? radi se o velikoj tvornici koja proizvodi strojeve.

Molim te probaj malo sam istraziti (procitati ranije postove na temi) prije nego sto postavis ovakvo pitanje posto je isto postavljeno i odgovreno vec par puta.

*Aria*
22.05.2014., 13:49

https://oglasnik.hr/oglasi/posao/ponuda/ostalo/poslovi-u-eu-m-z-majstori-pomocni/oglas-14976106.html

U pitanju je ovaj oglas. Vecć sam se čuo sa osobom, dobio sam formulare za dva dana. Stvar je u tome da mi to sve izgleda previše kao muljaža. Ti formulari su odvratno fotokopirani, morao sam dat poštaru 200 kn, ovaj mi preko telefona nije reko ništa u vezi posla, ime firme, poslodavac, ništa. Jedino šta je reko da je to u Klagenfurtu i da počinje posao polovicom šestog mjeseca. Na početnoj stranici formulara piše Acorn Venture LTD. , employment form. Na netu sam našo stranicu njihovu koja izgleda legitimno, ali on mi ne izgleda. Predstavio se kao Denis Perić, iz Zadra, a na omotnici u kojoj su došli papiri za radnu dozvolu i prijavnica, piše Amor. Kolko znam Amor je ona tvrtka s kojom se povezuje Damir Bucić, onaj šte je krao ljude na istu tu foru, obećavo poslove na platformama, uovaj oglas zme ti 200 kn i onda na kraju ništa. Zbilja ako je netko vec kontaktirao ili tu osobu, neka mi da malo više informacija, da se ne nadam bezveze.

Na FB grupi idemo u At se vec raspravljalo o tome, rijec je o prevari, navodno neki tip iz Zd tako mulja vec godinama s raznim shemama...

DrSigmundFreud
23.05.2014., 07:56
Kasko preko ÖMTC je nesto jeftiniji. I ja sam prije 2g krenio sa 9 :504:

mora se pregovarati sa osiguranjima, it works!
ja sam prije 2 godine imo kartko privatni auto (inče vozim uvijek poslovne) i upo sam odmah u 5icu (generali)

Rajnus
23.05.2014., 08:31
Ma zapravo ti te stufe ne znace previse, bitna je cifra na kraju. Ja imam osobu za osiguranja i stvarno mi je dao ispod svih ponuda koje sam dobio. U Austriji je to sve stvar poznanstva...

Mortiis
23.05.2014., 12:06
mogu se ja odmah prebacit u 4. ili 5...ali moras se onda zajebavat za zivotnim osiguranjima itd..sto nemam zivaca(a i nevolim kad mi bilo sta mjesecno uzima nekakve pare)
nesto sam si izgleda uspio spustit..vidjet ćemo na kraju na koliko će doć...

MaliZeleni10
23.05.2014., 21:22

Prevara, popusio si 200 kuna, drugi put ne placaj nista unaprijed, samo nakon sto dobijes prvu placu.

dodo1974
25.05.2014., 19:51
Pozdrav,moze li mi tko dati informaciju.Ja imam radnu dozvolu u Austriji do 8 mj ove godine nakon cega navodno imam slobodan pristup radnom trzistu,zanima me dali na temelju moje dozvole moja zena takodjer moze raditi.

Rajnus
25.05.2014., 19:59
Ako je bila prijavljena prije 01.07 onda da, ako nije onda mora cekati 18 mjeseci.

Sent from mobile

dodo1974
25.05.2014., 20:53
Hvala,sad smo nasli firmu koja ju zeli zaposliti,znaci morat ce ta firma traziti radnu dozvolu za nju.Nadam se da na ams-u gledaju na to da ja vec imam radnu dozvolu.Moze li mi tko reci koliko je djecji doplatak u Austriji i koliko se ceka nakon predaje dokumenata.

dodo1974
25.05.2014., 21:06
Jebiga ljudi novi sam,dajte savjete ,na sta moram paziti koja su mi prava,jos uvijek vozim auto sa Hr tablicama,koliko dugo smijem itd.

Rajnus
25.05.2014., 21:32
Visina djecijeg doplatka ovisi o starosti djeteta, ali najmanji je 327€ za 2 mjeseca. Dobijas ga odmah cim predas papire. Auto smijes voziti mjesec dana.

dodo1974
25.05.2014., 21:48
Predao sam papire prije 5 tjedana i jos nista a klince sam prijavio u 2 mj.Auto cu morati tu kupiti,koliko sam cuo ne previse konja.Ima li kakva zajednica ili okupljanje Hrvata u Bregenzu ili Dornbirnu zna li tko.

wanda101
26.05.2014., 11:43
[QUOTE=Rajnus;50186783]Visina djecijeg doplatka ovisi o starosti djeteta, ali najmanji je 327€ za 2 mjeseca. Dobijas ga odmah cim predas papire.Auto smijes voziti mjesec dana. [QUOTE]

Ja sam zivjela u zabludi o roku od tri mjeseca..sad sam u problemu..gdje tocno se moram javiti vezano za tablice i ostalo vezano za vozacku i sl? U Policiju ili drugdje? Hvala puno!!

Mortiis
26.05.2014., 11:44
ne previse konja,a i ako ces kupiti nesto novo i uzet full kasko,pripremi se na masakr od cijene..

@wanda

za vozacku nemoras nikom,ako imas hrvatsku ili bilo ciju od drzava iz EU,mirna si...

Rajnus
26.05.2014., 12:04
Ja sam zivjela u zabludi o roku od tri mjeseca..sad sam u problemu..gdje tocno se moram javiti vezano za tablice i ostalo vezano za vozacku i sl? U Policiju ili drugdje? Hvala puno!!

Ako imas auto sa HR tablicama onda:
1. ÖMTC (Datenauszug i pickel), za Datenauszug ce ti trebati CoC
2. Finanzamt (platit NOVA Tax)
3. Osiguranje (polica i tablice)

Sve mozes odraditi u jednom danu i ne vjerujem da ce ti pravit problem. Ako te tko sto pita, sad si ga dovezla.

wanda101
26.05.2014., 13:26
Ako imas auto sa HR tablicama onda:
1. ÖMTC (Datenauszug i pickel), za Datenauszug ce ti trebati CoC
2. Finanzamt (platit NOVA Tax)
3. Osiguranje (polica i tablice)

Sve mozes odraditi u jednom danu i ne vjerujem da ce ti pravit problem. Ako te tko sto pita, sad si ga dovezla.

Hvala puno! Ma, to sam i mislila, sto oni znaju kada je auto dosao. A i nema mi druge..OK, pretpostavljam da ce me ta radost kostati nekoh 500eu..al, ok auto mi je dobar, jos se bogu fala nije kvario, pa neka ga. :)
Evo, ovo je moment kada me prvi puta lagano zaljepila nostalgija..ostat cu bez svojih tablica..smrc..:confused:

dodo1974
26.05.2014., 16:48
Zna li netko dali me jednogodisnja radna dozvola veze za poslodavca ili samo za vrstu posla,poceo je gazda da sereka,ne drzi se iznosa place koji pise u radnoj dozvoli i zadnju placu mi je dao na ruke a ne na racun.

Mortiis
26.05.2014., 17:49
vezana je uz poslodavca..
ako zelis mjenjat firmu,moras vadit novu dozvolu...

dodo1974
26.05.2014., 18:21
Onda cu izdrzati jos par mjeseci.Ja sam rodjen u Austriji i zivio skoro sedam godina kao dijete,moze li mi to u cemu pomoc.

putovnica
27.05.2014., 09:43
Zna li netko dali me jednogodisnja radna dozvola veze za poslodavca ili samo za vrstu posla,poceo je gazda da sereka,ne drzi se iznosa place koji pise u radnoj dozvoli i zadnju placu mi je dao na ruke a ne na racun.

hm, koliko znam, zbog ovoga njegova firma moze popusiti vrlo veliku kaznu.
na ruke ti moze isplatiti placu bez problema, austrija je tu puno fleksibilnija nego hr. mora te jedino traziti potpis ispod sume koja moze biti napisana rukom na najobicnijem papiru.
mislim da trebas provjeriti da li ti uplacuje doprinose i iznose, nazoves SV i pitas, vjerojatno mozes i online.

ne vidim razloga zasto bi se netko isao zezati s ovim :ne zna:

putovnica
27.05.2014., 09:45
Onda cu izdrzati jos par mjeseci.Ja sam rodjen u Austriji i zivio skoro sedam godina kao dijete,moze li mi to u cemu pomoc.

mislim da da, nazovi, pitaj..
ili izdrzi par mjeseci, produzi kod AMS pravo rada(na kojem ce pisati da imas neograniceni pristup radu) i daj otkaz!

dodo1974
27.05.2014., 15:42
Hvala ti,zanima me 1839 eura bruto,koliko je to neto,ispod tog iznosa nesmije ici tako pise u radnoj dozvoli.

DrSigmundFreud
27.05.2014., 18:22
Hvala ti,zanima me 1839 eura bruto,koliko je to neto,ispod tog iznosa nesmije ici tako pise u radnoj dozvoli.

1.325,92

možeš i sam izračunati, ubaci brutto-plaću

http://onlinerechner.haude.at/bmf/brutto-netto-rechner.html

dodo1974
27.05.2014., 18:31
Vjerujem da bi dobio paprenu kaznu,stvar je u tome sto sam nasao isti posao za doslovce duplo bolju placu,mogao bih otici na ams i reci uz dokaze da se ne pridrzava uvjeta koji su navedeni u radnoj dozvoli da imam drugog poslodavca,vjerujem da bi mi automatski odobrili novu radnu dozvolu ali mislim da necu jer nije los kao covjek,pomogao mi je u pocetku oko stana i papirologije ali sam sve tanjih zivaca,nedam se zajebavat a to mu ne odgovara.Ispocetka med i mlijeko i kad je skuzio da necu ostat kod njega godinama onda se poceo drugacije ponasati.U Austriji su velike mogucnosti sto se tice posla i zarade da bi se zajebavao sa njim i da njegovoj mami kopam bastu kad on nema posla ha ha.

dodo1974
27.05.2014., 18:35
13 I 14 placa je obavezna ili volja poslodavca?

dodo1974
27.05.2014., 21:52
Molio bih ove ljude sta mi salju privatne poruke da mi posalju nadimak za skype pa da se cujemo ,jednostavnije je....

Mortiis
28.05.2014., 06:11

nisam 100% siguran ali rekao bih obvezna..

DrSigmundFreud
28.05.2014., 07:46

obavezno, imaju sve branše po kolektivnom ugovoru (nije zakon!)

Rajnus
28.05.2014., 07:56
Meni je shef HRa rekao da moze i isplata na 12 placa. Bitan je godišnji brutto. Jel me lagao ili nije pojma nemam...

Sent from mobile

wanda101
28.05.2014., 09:01
Meni je shef HRa rekao da moze i isplata na 12 placa. Bitan je godišnji brutto. Jel me lagao ili nije pojma nemam...

Sent from mobile

Kod nas se dobiju ta dva iznosa podijeljeno na 4 rate, dakle, svaka 3 mjeséca dobije se jos oko 1/2 iznosa place. meni se cini da su pravila od firme do firme, al bitan je ukupni iznos.

Neg, ovo za trajnu radnu..ja sam mislila da mogu trajnu, a ni nju odmah, nego na 5 godina, dobiti samo kod poslodavca koji mi je dao ovaj prvi ugovor, na godinu.
Jel to znaci, da nakon godinu dana imam pravo na trajnu radnu kod bilo kojeg poslodavca za ovo zanimanje u Austriji? Meni to zvuci predobro da bi bila istina..:confused:

Mortiis
28.05.2014., 11:27
nakon godinu dana neprekidnog rada kod istog poslodavca,imas pravo na freizügigkeitsbescheinigung

Rajnus
28.05.2014., 11:41
Rekao bih da se tako zove u DE. "unas" se zove Freizügigkeitsbestätigung :)

Mortiis
28.05.2014., 11:43
ups,točno ;)

Mladenac
28.05.2014., 12:33
Koliko sam prelistao forum piše da ne treba RWR karta.
Samo je trik moraš imati uvjete da bi zadovoljio kartu (tako sam danas shvatio pretražujući Internet)

A bez RWR karte nema posla u Austriji.

wanda101
28.05.2014., 12:35
nakon godinu dana neprekidnog rada kod istog poslodavca,imas pravo na freizügigkeitsbescheinigung

U tom slucaju, zivjela Austrija!!! :cerek:

Rajnus
28.05.2014., 12:57
Koliko sam prelistao forum piše da ne treba RWR karta.
Samo je trik moraš imati uvjete da bi zadovoljio kartu (tako sam danas shvatio pretražujući Internet)

A bez RWR karte nema posla u Austriji.

Za drzavljanje RH RWR je proslost. Treba ti samo radna dozvola i ne treba tu neki posebni uvjet. 2 poznanika su dobila papire(AMS). Jedan za konobara, a drugi za pomocnog radnika. Tako je barem kod mene u Tirolu. Ako vam je netko voljan ponuditi posao ne bi trebao biti neki problem, kod mojih poznanika je islo vrlo glatko. Jedan nesto natuca njemacki, a drugi ne zna ni pivo narucit :)

DrSigmundFreud
28.05.2014., 13:05

Sent from mobile

ne ide na 12 nikako (znači laže) jer je porez an 13u i 14u plaću niži (6% ako si samac, 4 % sa 1 djetetom, 2% sa 2, sve iznad 0%)
a imaš i godišnji "freibetrag" od nekih 600.-€

a to se računa ovako: 5a &13a plaća kao i 11a & 14a se zborje zajedno, odbije se socijalno i na to se obračuna porez (6 - 0%) tu uvijek dobiješ proporcijalno neto više nego u drugim mjesecima.

Rajnus
28.05.2014., 13:38
Znam da je nizi porez, no opet ne znaci da te drzava ogranicava da platis vise poreza. Znam da me je on cimao jer smo se zapravo dogovarali oko place, ali opet velika smo firma da bi se bas koristio lazima, no i to je moguce. U konacnici se porez obracunava na godisnjoj razini pa se na 12 mozda dobije veci povrat poreza. Uglavnom praksa je 14 placa i dogovara se godisnja brutto placa, a ne mjesecna i onda nema previse filozofije.

Meni bez i sa jednim djetetom uvijek istu cifru izbaci...
http://onlinerechner.haude.at/bmf/brutto-netto-rechner.html

dodo1974
28.05.2014., 16:09
Ja sam dozvolu dobio bez problema,bitno je da imas poslodavca,mene zanima kad ja dobijem slobodan pristup radnom trzistu dali ga dobiva i moja zena i obrnuto,i koliko sam uspio procitati bitno je da odes dva-tri tjedna prije isteka dozvole i trazis slobodan pristup .

Mortiis
28.05.2014., 18:54
Za drzavljanje RH RWR je proslost. Treba ti samo radna dozvola i ne treba tu neki posebni uvjet. 2 poznanika su dobila papire(AMS). Jedan za konobara, a drugi za pomocnog radnika. Tako je barem kod mene u Tirolu. Ako vam je netko voljan ponuditi posao ne bi trebao biti neki problem, kod mojih poznanika je islo vrlo glatko. Jedan nesto natuca njemacki, a drugi ne zna ni pivo narucit :)

zato su npr u beču šanse za dobit radnu dozvolu 0.01%

Ja sam dozvolu dobio bez problema,bitno je da imas poslodavca,mene zanima kad ja dobijem slobodan pristup radnom trzistu dali ga dobiva i moja zena i obrnuto,i koliko sam uspio procitati bitno je da odes dva-tri tjedna prije isteka dozvole i trazis slobodan pristup .

ako je prijavljena poslije 01.07.2013. onda mora cekat 18 mjeseci...

dodo1974
28.05.2014., 19:45
Zena je navjerovatnije dobila posao, sad ide ta procedura sa radnom dozvolom a ja vec radim jos malo imam pravo na slobodno radno trziste pa sam mislio da ce ga I ona automatski dobiti.Koliko sam skuzio cak se I na temelju boravka bez rada moze dobiti nakon izvjesnog vremena pristup radnom trzistu.

dodo1974
28.05.2014., 19:54
Sta mislite o kupovini nekretnine u Austriji, kakve su kamate, dali je tesko dobiti recimo 200000 eura, jer ovo sa najmom je po meni bacanje novaca I punjenje tudeg depa.Ima li kakvih olaksica za obitelji sa djecom.....

Rajnus
28.05.2014., 20:28
Sta mislite o kupovini nekretnine u Austriji, kakve su kamate, dali je tesko dobiti recimo 200000 eura, jer ovo sa najmom je po meni bacanje novaca I punjenje tudeg depa.Ima li kakvih olaksica za obitelji sa djecom.....

Jako tesko...

Sent from mobile

lordara
29.05.2014., 11:36
Ja sam došao u Austriju prije nekih pola godine, suradnik sam u financijskoj agenciji Fisam. Ako netko od vas želi postati suradnik može mi se javiti na broj koji ću ostaviti malo niže ili na stranicu:
https://www.facebook.com/eurozlatousluge?ref=hl

Među ostalim nudimo i kredite preko većine austrijskih banaka, uključujući i stambene...ako niste sigurni možete li dobiti kredit (ako dobijete odbijenicu od banke ne možete dizati kredit narednih pola godine) javite se nama i mi ćemo vam sve provjeriti.

To je jedan od načina suradnje, vi dovede nekoga koga znate da treba kredit i dobijete svoju proviziju, tako sam i ja krenuo kad sam tek došao u Beč, nije neki ogroman novac od 300-600 eura(može i više ako znate mnogo ljudi u Austriji, ja nisam), ali s obzirom da je to za nekih 10ak sati posla nije ni loše...Za početak pogotovo dok se ne snađeš malo i ne nađeš stalni posao.

Slobodno se javite ako vas zanima bilo što, radimo i s osiguranjima, vizama, štednjom i naravno sve je legalno, registrirana smo firma u Beču.

Moj kontakt broj:

0043 6766148759

lordara
29.05.2014., 11:38
Jako tesko...

Sent from mobile

Za takvu količinu novca moraš ostaviti depozit, bez toga nema šanse. Minimalno 20 tisuća eura depozita plus naravno stalni posao i minimalno pola godine zaposlenja za takve kredite. Za manje iznose dovoljno je 3 mjeseca rada.

Mladenac
29.05.2014., 12:24
zato su npr u beču šanse za dobit radnu dozvolu 0.01%

Kakve su šanse za dobit dozvolu u IT sektoru?

Rajnus
29.05.2014., 12:38
Kakve su šanse za dobit dozvolu u IT sektoru?

Ako si tester rjesit cu ti i posao :-)
Za IT ne bi trebao biti problem. Cak za neke sektore mislim da ni ne treba.

Sent from mobile

dodo1974
29.05.2014., 17:49
Zna li netko kakve informacije vezano uz otvaranje obrta,koliki su doprinosi za vlasnika i za radnika,opcenito mjesecni troskovi....

brijac
29.05.2014., 18:22
Zna li netko kakve informacije vezano uz otvaranje obrta,koliki su doprinosi za vlasnika i za radnika,opcenito mjesecni troskovi....

zavisi od branše,u građevini su ogromni....

dodo1974
29.05.2014., 18:52
To znaci ide po bransama,mene zanima pruzanje usluga montaze stolarije za vece firme,trazi se dosta i posla ima.

redchilli
29.05.2014., 23:52
Ja sam došao u Austriju prije nekih pola godine, suradnik sam u financijskoj agenciji Fisam. Ako netko od vas želi postati suradnik može mi se javiti na broj koji ću ostaviti malo niže ili na stranicu:
https://www.facebook.com/eurozlatousluge?ref=hl

Među ostalim nudimo i kredite preko većine austrijskih banaka, uključujući i stambene...ako niste sigurni možete li dobiti kredit (ako dobijete odbijenicu od banke ne možete dizati kredit narednih pola godine) javite se nama i mi ćemo vam sve provjeriti.

To je jedan od načina suradnje, vi dovede nekoga koga znate da treba kredit i dobijete svoju proviziju, tako sam i ja krenuo kad sam tek došao u Beč, nije neki ogroman novac od 300-600 eura(može i više ako znate mnogo ljudi u Austriji, ja nisam), ali s obzirom da je to za nekih 10ak sati posla nije ni loše...Za početak pogotovo dok se ne snađeš malo i ne nađeš stalni posao.

Slobodno se javite ako vas zanima bilo što, radimo i s osiguranjima, vizama, štednjom i naravno sve je legalno, registrirana smo firma u Beču.

Moj kontakt broj:

0043 6766148759
svakako neka ti cilj bude naci drugi posao. Taj posao = muke i pranje mozga :mig:

putovnica
30.05.2014., 06:18
To znaci ide po bransama,mene zanima pruzanje usluga montaze stolarije za vece firme,trazi se dosta i posla ima.

vjerojatno Tischlerei nije na popisu Freiegewerbe, pa se stvari kompliciraju s licencama..
najbolje da nazoves wko

lordara
30.05.2014., 10:52
svakako neka ti cilj bude naci drugi posao. Taj posao = muke i pranje mozga :mig:

Pa i nije baš, dobio sam stalni ugovor, fiksna plaća + bonusi na kraju svakog mjeseca ovisno od toga kakav sam mjesec imao. :)

brijac
30.05.2014., 10:58
vjerojatno Tischlerei nije na popisu Freiegewerbe, pa se stvari kompliciraju s licencama..
najbolje da nazoves wko

Tischlerei sigurno nije,ali Montage von Fertigelementen je ;)

dodo1974
30.05.2014., 12:10
Tischlerei sigurno nije,ali Montage von Fertigelementen je ;)

Tu sam informaciju trazio i guglao ali nista,stari uljepsao si mi dan...

wanda101
31.05.2014., 09:12
Dragi esterajheri. ....ja sad vidim da mi nije jasno kako se ovdje placa isplacuje. ...dobila sam 15.5. placu i sad vidim da je to placa za maj...i ne kuzim kako mogu 15.dobiti placu za cijeli mjesec...kontam da je to osnovica, al ja se mogu razboliti i sl. ..ocekujem li 15.6.onda lovu za prekovremene i sl i osnovicu za 6.mj?pitala kolegicu, ona veli da sam ja nova pa mi ko zna kako racunaju. .jer ima vise varijanti isplate. ..ako je kako sam shvatila, onda je ok,ako ako u 6mj dobijem samo osnovicu, onda i nije. ..

MaliZeleni10
31.05.2014., 11:56
Pitaj svog poslodavca, on ce ti najbolje objasniti.

dodo1974
31.05.2014., 12:52
Zna li tko?Rodjen sam u Austriji,krsten u njihovoj crkvi,zavrsio prvi razred,boravio oko 7 godina.Nakon dugo godina sam se vratio u At (sad sam tu 6mj)i radim,zena i klinci su takodjer tu.Imam li pravo na At drzavljanstvo?Hrvatski sam drzavljanin.

DrSigmundFreud
31.05.2014., 19:51
Zna li tko?Rodjen sam u Austriji,krsten u njihovoj crkvi,zavrsio prvi razred,boravio oko 7 godina.Nakon dugo godina sam se vratio u At (sad sam tu 6mj)i radim,zena i klinci su takodjer tu.Imam li pravo na At drzavljanstvo?Hrvatski sam drzavljanin.

nemaš pravo

a to da si kršten možeš objesit mački o rep :D
mi smo ovdje sekularna država i nitko ne hebe spodobe a la hrvatske kardinale :D

DrSigmundFreud
31.05.2014., 19:55
Dragi esterajheri. ....ja sad vidim da mi nije jasno kako se ovdje placa isplacuje. ...dobila sam 15.5. placu i sad vidim da je to placa za maj...i ne kuzim kako mogu 15.dobiti placu za cijeli mjesec...kontam da je to osnovica, al ja se mogu razboliti i sl. ..ocekujem li 15.6.onda lovu za prekovremene i sl i osnovicu za 6.mj?pitala kolegicu, ona veli da sam ja nova pa mi ko zna kako racunaju. .jer ima vise varijanti isplate. ..ako je kako sam shvatila, onda je ok,ako ako u 6mj dobijem samo osnovicu, onda i nije. ..

sve je moguće, meni je žena državni činovnik (beamter/beamtin) i prima plaću više od 35 dana unaprijed (ca. svakog 25og u mjesecu), to još car uveo za svoje ljude da mu uvijek budu vjerni :)

dodo1974
31.05.2014., 20:23
Ima li koji hrvat u Bregenzu ili Dornbirnu,pa nije valjda da sam jedini....

putovnica
01.06.2014., 08:14
mi smo ovdje sekularna država i nitko ne hebe spodobe a la hrvatske kardinale :D

u vrticu se slave svi katolicki vjerski praznici.
neradnih dana vezanih za katolicki kalendar vise nego u hr.
vjeronauk u skolama od prvog razreda(da, nije obavezan, ali...).

U svakom slucaju, ne bih se slozila s tvojom tvrdnjom. Istina, manje me to u at nervira nego u hr, ali mozda samo zato jer je to kod njih tradicija u kontinuitetu, a kod nas kako trenutni vjetrovi pusu

dodo1974
01.06.2014., 10:49
Pozdrav ljudi, trebam informaciju.Podnesao sam zahtjev za familienbeihilfe misleci da je to djecji doplatak, frend me uvjerava da je to pomoc kad imas mala primanja, dali je u pravu I ako je moram li podnesti novi zahtjev za kindergeld ili to ide automatizmom.

Rajnus
01.06.2014., 10:59
Pozdrav ljudi, trebam informaciju.Podnesao sam zahtjev za familienbeihilfe misleci da je to djecji doplatak, frend me uvjerava da je to pomoc kad imas mala primanja, dali je u pravu I ako je moram li podnesti novi zahtjev za kindergeld ili to ide automatizmom.

Familienbeihilfe je dj.doplatak i isplacuje se svaki 2mj.

Sent from mobile

Mortiis
02.06.2014., 12:09

nije u pravu...kad imas mala primanja,ta novcana pomoc se zove wohnbeihilfe...

thief321
05.06.2014., 18:03

Danas sam isto našla taj oglas i nazvala sam, javio mi se čovjek pod imenom Denis Perić,rekao je da je iz Zadra da se radi u Klagenfurtu! Meni je rekao sve uvjete o poslu..plaća je 1800 eura,stan i hrana su osigurani.radi se 8 sati dnevno,jedan dan imaš slobodan.uvjeti su dobri ako je to istina :confused: formulari mi trebaju stići uskoro ali isto mi je malo sumnjivo sve to.. :ne zna:

jaksicstjepan
05.06.2014., 23:28
Radi se o prevari...

wanda101
06.06.2014., 11:46
Kakvi formulari i 200kn, cista prevara. Mene je agent nazvao, dogovorili, otisla. Ugovorila. Kupila mu 0,5l mineralne. Nikom nisam lipe dala.

wanda101
06.06.2014., 11:50
sve je moguće, meni je žena državni činovnik (beamter/beamtin) i prima plaću više od 35 dana unaprijed (ca. svakog 25og u mjesecu), to još car uveo za svoje ljude da mu uvijek budu vjerni :)

Hvala na odgovoru. E, to su stvari koje mene zbunjuju, ta sigurnost i transparentnost. U Lijepoj Nasoj placa kasni, neki je i ne dobiju..To je nas car uveo da ljudi budu preplaseni i tihi..

magdalena 1980
11.06.2014., 21:03
Hej, ako ima tu koji Becanin, moze li mi reci, di mogu pogledati otvaranje svjetskog prvenstva sutra.
Znam da ima dosta public viewinga po Becu, ali me zanima ima li neki lokal di se skupljaju bas Hrvati.

Rajnus
11.06.2014., 21:41
Balkan Straße :)

jaksicstjepan
11.06.2014., 23:47
Ili tocnije Otakringer Strasse, U6 stanica Allserstr. ako se ne varam... Cijela ulica su 'jugo' kafići :)

Brkchey
12.06.2014., 09:03
Juce mi je palo na pamet, jer imam par prijatelja koji se bave kreativnim pisanjem. Da li znate da li je moguce da recimo ja otvorim firmu tog tipa i da prijavim prijatelje tamo pa radimo legalno i da placamo porez.
Jedini je problem sto te zarade nisu tako visoke i kad bih oduzeo porez, pitanje je da li bi mogli da se izdrzavamo od tih primanja.
Da li postoji kakva stimulacija za kreativna zanimanja u AT ili bar oslobadjanje od poreza za startupe ovog tipa?

ninaba4
12.06.2014., 09:29
pozdrav..

kako mogu poslati novac iz Beča u Hrvatsku poštu, a ne u banku (tekući račun).
Idem raditi tamo i htjela bih novac poslati roditeljima a budući da su njim računi u blokadi htjela bih to ako je moguće putem pošte. Znam da postoji western union,ali neznam kako to funkcionira točno i ima li u Beču.

Pa ako ima netko da je tamo pa da mi to malko pojasni.
Njemački znam no ne savršeno pa se nebi baš snašla u njihovoj pošti bez male pomoći :D

hvala

putovnica
13.06.2014., 09:55
Juce mi je palo na pamet, jer imam par prijatelja koji se bave kreativnim pisanjem. Da li znate da li je moguce da recimo ja otvorim firmu tog tipa i da prijavim prijatelje tamo pa radimo legalno i da placamo porez.
Jedini je problem sto te zarade nisu tako visoke i kad bih oduzeo porez, pitanje je da li bi mogli da se izdrzavamo od tih primanja.
Da li postoji kakva stimulacija za kreativna zanimanja u AT ili bar oslobadjanje od poreza za startupe ovog tipa?

E.P.U. je vjerojatno pravni oblik koji trazis-otprilike kao samostalno zanimanje u hr, s tim da ovdje prvo zaposlis sebe(prvih godinu dana placas minimalna izdvajanja za mir i zdravstveno(oko 150eur mjesecno)), a ako ti krene, i druge(to isto drzava potice).
https://www.wko.at/Content.Node/Interessenvertretung/EPU/Die_EPU-Beauftragten_in_den_Bundeslaendern.html

porez se ne placa do mislim 30 000 eur(prihoda?). slicno kao u hr, samo je granica zarade veca.

za poticaje vidi http://departure.at, a na toj stranici mislim da su ti i drugi linkovi.

putovnica
13.06.2014., 09:57
Znam da postoji western union,ali neznam kako to funkcionira točno i ima li u Beču.

WU imas u poslovnicama Erste banke na bankomatima na kojima inace mozes poloziti novce i placati racune.

poslovnica same WU imas po gradu, vidjela sam jednu u Lugner Citiju u prizemlju kod lifta za garazu.

a mozes i direktno preko njihove stranice http://www.westernunion.at/at/Home.page

druide
13.06.2014., 14:10
pozdrav..

kako mogu poslati novac iz Beča u Hrvatsku poštu, a ne u banku (tekući račun).
Idem raditi tamo i htjela bih novac poslati roditeljima a budući da su njim računi u blokadi htjela bih to ako je moguće putem pošte. Znam da postoji western union,ali neznam kako to funkcionira točno i ima li u Beču.

Pa ako ima netko da je tamo pa da mi to malko pojasni.
Njemački znam no ne savršeno pa se nebi baš snašla u njihovoj pošti bez male pomoći :D

hvala Odes tamo i pones novce i ili putovnicu ili osobnu, i kazes hoces toliko i toliko novca poslati, i ona ce utipkati tvoje podatke i koliko saljes, i uzet ce podatke od recimo tvog oca, ime, prezime, postanski broj i grad , i kad uplatis , ona ce ti dati racun i jos jedan cod , e taj cod das svom ocu i on ode sa tim codom i osobnom u banku gdje ima WU ( to mozes pogledati na WU stranici , ukucas mjesto gdje ti roditelji zive , i pokazat ce ti koje su te banke) , kaze tamo , hocu da podignem novce , kaze koji je kod i pokaze osobnu, i dobit ce novce. On moze odmah podici novce, kad ti to uplatis.

DrSigmundFreud
13.06.2014., 17:54

zaboravi :kava:
nije problem u porezu (koji je za umjetnike itd. niži) nego u socijalnim dažbinama. a i ostalo što si naveo je vrlo komplicirano i skupo
...jedino ako ne misilš krupno muljati :D ali onda nemoj to raditi za sitniš :mig:

evo malo literature o umjetnicima kod nas
http://www.boeg.org/download/vortrag_voegl_evta_krems.pdf

Dawar
13.06.2014., 20:26
Listam po temi i vidim da uglavnom ovdje pišete o tome kako naći posao ili dobiti radnu dozvolu.
Ono što mene zanima kakav je život u Austriji u usporedbi s npr. Njemačkom ili skandinavijom.
Također me zanimaju dojmovi od visoko-obrazovanih. Da li se može napredovati kao stranac ili su vrlo osjetljivi na to? Imam recimo rodbinu u Danskoj i žena je završila farmaciju ovdje, a tamo je jedan od viših managera u jednoj poznatoj njihovoj kompaniji.

ninaba4
14.06.2014., 10:26
Putovnica i druide hvala na informaciji :mig:
Pomogli ste :mig:

Rajnus
14.06.2014., 13:33
Putovnica i druide hvala na informaciji :mig:
Pomogli ste :mig:

WU je preskup. Sigurno imas nekog od povjerenja kome mozes poslati na racun pa dati svojima. Troskovi su oko 2eur. Kod WU na vecu sumu sumnjam da ces proci ispod 50eur.

Sent from mobile

wanda101
14.06.2014., 17:10
Listam po temi i vidim da uglavnom ovdje pišete o tome kako naći posao ili dobiti radnu dozvolu.
Ono što mene zanima kakav je život u Austriji u usporedbi s npr. Njemačkom ili skandinavijom.

Život je u Austriji bolji nego u Njemačkoj. Barem za medicinare. A Skandinavija..mentalitet koji sa našim veze nema, klima koja bi mene barem odaslala na psihijatrju...troškovi života su urnebesni, a Austrija je npr osjetno jeftinija od Hrvatske..

Također me zanimaju dojmovi od visoko-obrazovanih. Da li se može napredovati kao stranac ili su vrlo osjetljivi na to? Imam recimo rodbinu u Danskoj i žena je završila farmaciju ovdje, a tamo je jedan od viših managera u jednoj poznatoj njihovoj kompaniji.

Fućka im se što si ako znaš jezik i posao i ako si normalan. U Hrvatskoj je puuuuuno teže biti stranac nego u Austriji..nemjerljivo..

wanda101
16.06.2014., 10:11
Hitnoca!
Koliko je veliki problem ako je covjek radio par mjeseci bez radne dozvole, dakle na crno, greskom administracije prakticki, ne nekom svojom voljom..greska je ispravljena. Moze li taj mirno spavati? Radi se o medicinskoj sestri u drzavnoj bolnici.
Fala puno!

putovnica
16.06.2014., 10:34
opusti se.
duboko udahni. :kava:

wanda101
16.06.2014., 11:16
opusti se.
duboko udahni. :kava:

Ha, ja sam svoju fazu vec prosla..dobila ugovor nakon 2,5 mjeseca,,meni je to bilo pregenijalno...al ovo ne kuzim..kakko zena moze raditi bez radne dozvole? A sad, pitanje je imam li je i ja hahahahah