PDA

View Full Version : Studentski krediti

Ariston
14.08.2006., 20:23
Pozdrav :)

Postavih ovakav topic na KZŠ-u, ali mi se nekako čini da bih ovdje mogao dobiti više informacija.

Danas samo obišao nekoliko banaka i ( trenutno ) samo u zagrebačkoj banci dobio pozitivan feedback. Uvjeti su relativno dobri i sve štima, samo ima jedan problem koji je nadam se riješiv i zbog kojeg ovdje otvaram topic: Jamci i sudužnici.

Postoji li negdje mogućnost dobivanja studentskog kredita bez jamaca i sudužnika?

Ili je ovo pitanje zaista Sizifov posao?

Hvala.

obiwan
14.08.2006., 20:31
jesi probao u HPB-u, oni također reklamiraju studentske kredite

Ariston
14.08.2006., 20:35
Nisam, bio sam u Erste, PBZ-u, raiffeisen ( ako se tako pise ) i u Zagrebačkoj. Dok dođem u zg ( trenutno sam u bj ) ću više prošetati..

*leona*
05.11.2007., 12:48
Poštovani forumaši,

najljepše bih molila što je moguće brži odgovor onih koji pouzdano znaju ispravan odgovor :) . Naime, hitno moram podići kredit za poslijediplomante (vremenski sam ograničena, kredit mora biti realiziran kroz najviše desetak dana).

Osiguranje studentskog kredita za pokrivanje troškova školarine čine ili kreditna sposobnost građana ili sudužništvo. Znam što oba pojma u globalu znače, no zanima me ŠTO SVE ULAZI U KREDITNU SPOSOBNOST GRAĐANA odnosno kako se određuje kreditna sposobnost? Ulazi li broj djece (troje, maloljetni, osigurana su preko supruga) u kreditnu sposobnost, odnosno smanjuje li istu?

Zaposlena sam temeljem ugovora na neodređeno vrijeme, a trenutno sam na porodnom dopustu do 3. godine starosti 3. djeteta (do proljeća 2009. godine). Nisam korisnik niti jednog kredita, kao niti jamac/sudužnik ičijem kreditu. Suprug je također zaposlen, stalni prihodi, no korisnik je kredita i jamac za nekoliko kredita i djeca su, kako napomenuh, osigurana preko njega. Narušava li to moju kreditnu sposobnost za podizanje studentskog kredita za poslijediplomante?

Najljepše molim odgovor.

Unaprijed od srca hvala na informacijama :five:.

Lavica02
05.11.2007., 15:45
djeca smajuju sposobnost, ali s obzirom da su prijavljena na supruga, u tvom slučaju NE smanjuju...

ako nemaš nikakvih kreditnih zaduženja primanja (prije porodiljskog) trebaju ti biti 2400+rata novog kredita ...

*leona*
05.11.2007., 16:09
djeca smajuju sposobnost, ali s obzirom da su prijavljena na supruga, u tvom slučaju NE smanjuju...

ako nemaš nikakvih kreditnih zaduženja primanja (prije porodiljskog) trebaju ti biti 2400+rata novog kredita ...

Izvrsno! Puno, puno hvala :kiss: !

poklon
05.06.2008., 13:16
ovako korisnik sam studentskog kredita na 5 godina. sada završavam preddiplomski studij i tražio sam aneks ugovora na 3 godine jer ne planiram na diplomski studij. žena koja je zaslužna za to rekla mi je neka donesem zamolbu i ja sam joj donio, te sam dobio rješenje od banke da su mi skratili korištenje kredita na 3 godine, točnije do 10.2008. i godina dana odgode vraćanja! no tu je problem jer je meni ta žena rekla da se preddiplomskim studijima daje kredit 3 godine i dodatnih 6 mjeseci, ako slučajno ne stigneš dati u roku( znači meni bi bilo to korištenje do 04.2009. i odgoda vraćanja godinu dana). I mene sad zanima da li je problem ponovo poslati banki da promijene korištenje kredita na još dodatnih 6mjeseci jer se ta nesposobna glupača na mene derala da sam neozbiljan, kako mogu mijenjati odluke, a ja sam samo radio po njezinim uputama. i opće ne mijenjam odluke jer ne planiram na diplomski samo želim da dobijem tih dodatnih 6mjeseci jer ako ne stignem završiti u roku, tada moram odma početi vraćati kredit, a ne želim riskirati...
ja sam samo dobio odluku da su mi odobrili korištenje kredita na 3godine, ali nisam još potpisao nikakav aneks ugovora ni ništa.. odnio sam toj ženi ponovo gdje piše točno do kojeg datuma želim kredit,pa me zanima da li ona može to ponovo poslati ili je stvarno problem?? :eek:

kokoshka
08.06.2008., 14:36
ja ne znam odgovor na tvoje pitanje, ali bi te pitala kako si uspio dobiti studentski kredit i u kojoj banci?

larazg
08.06.2008., 17:41
mislim da zaba daje i hpb...ali nisma sigurna..

daju ti to banke, uz uvjete naravno

poklon
15.06.2008., 11:57
VABA d.d. banka Varaždin.. Roditelji su mi bili jamci i uvjet je da daješ redovno godinu.. kamata je 4.99% godišnja...

Lavica02
15.06.2008., 12:00
ispravi me ako griješim :)

no na njihovim stranicama stoji da su ti krediti za srednjoškolce i studente Varaždinske županije, Krapinsko zagorske županje i grada Nove Gradiške ...

znači za druge ništa ... ili

poklon
15.06.2008., 12:11
mislim da je samo za te županije.. u pravu si..

Black_Hawk
19.09.2008., 21:45
Zanima me dali je moguce dignuti nekakav kredit ako si student???
ja sam nezaposlen (citaj studiram), na prvoj godini sam, i htjeo bih kupiti laptop, koji mi je stvarno potreban, a nemam novaca za to.... skolarinu sam platio, radio sam citavo ljeto, no sad posto sam poceo tudirat nemogu radit da zaradim za laptop....
znaci dali ijedna banka oce dat kredit, ja bi placao mjesecno do 300 kn, nebi neki pretjerano skup laptop (nesto do 3500 kn)???
ako postoji neki nacin da dobijem pare molim vas da mi napisete...

Onaj koji luta.
20.09.2008., 12:33
ja sam nezaposlen (citaj studiram), na prvoj godini sam, i htjeo bih kupiti laptop, koji mi je stvarno potreban, a nemam novaca za to.... skolarinu sam platio, radio sam citavo ljeto, no sad posto sam poceo tudirat nemogu radit da zaradim za laptop....
znaci dali ijedna banka oce dat kredit, ja bi placao mjesecno do 300 kn, nebi neki pretjerano skup laptop (nesto do 3500 kn)???

Bok,

Nema banke koja ce ti dati kredit, njima trebaju garancije koje im ti vjerojatno ne mozes pruziti.

ali mozes pokusati sa:

Amex Start ( http://www.pbz.hr/default.asp?ru=751&sid=&akcija=&jezik=1 )

Uostalom bolje ti je da se zaposlis preko student servisa, zaradis lovu... to ti je moj savjet...

Pozdrav

Black_Hawk
20.09.2008., 22:11
Bok,

Nema banke koja ce ti dati kredit, njima trebaju garancije koje im ti vjerojatno ne mozes pruziti.

ali mozes pokusati sa:

Amex Start ( http://www.pbz.hr/default.asp?ru=751&sid=&akcija=&jezik=1 )

Uostalom bolje ti je da se zaposlis preko student servisa, zaradis lovu... to ti je moj savjet...

Pozdrav

ma ja se necu zaposljavat preko student servisa zato sto su place ocajne....
ja sam preko ljeta za 35 radnih dana zaradio 10500 kn, a preko student servisa nebi zaradio ni 6000 kn.... a i sada pomalo radim taj posao koji sam radio...
zato trazim neki kredit da dobijem... lako to otplacujem.... a da ustedim (uz ostale troskove) .... nemogu..... a za kredit cu moc odvajat....
btw mogao bi ja istedit za godinu dana al meni treba odmah....

keana
21.09.2008., 10:47
Možeš dignuti kredit, ali uz sudužnika.
I erste je imao neki kredit za studente za kupnju informatičke opreme. Provjeri imaju li ga još :)
Iako, najbolje bi bilo da nađeš nekog tko ima amex ili neku drugu karticu, starci ili možda netko od prijatelja, pa da ti kupi na rate. Hg spot daje na 12 rata beskamatno recimo.
Ovako ćeš se nazajebavat sa traženjem sudužnika, plaćanjem naknade za obradu kredita, kamatom itd. I to za kredit od 400-500 eura.

Onaj koji luta.
21.09.2008., 17:27
ma ja se necu zaposljavat preko student servisa zato sto su place ocajne....
ja sam preko ljeta za 35 radnih dana zaradio 10500 kn, a preko student servisa nebi zaradio ni 6000 kn.... a i sada pomalo radim taj posao koji sam radio...
zato trazim neki kredit da dobijem... lako to otplacujem.... a da ustedim (uz ostale troskove) .... nemogu..... a za kredit cu moc odvajat....
btw mogao bi ja istedit za godinu dana al meni treba odmah....

Aha, uz ostale troskove ne mozes ustediti ali za kredit bi imao. Zanimljiva logika nema sta!
Uostalom nije moje da popujem ali ovako ces se jako brzo naci u problemima.

Da li si raznisljao da kupis neki stacionarni komp za 100€ (posjeti pcekspert forum) a za lap ustedi neku konkretniju lovu. Znas onu staru "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino"

Pozdrav

Baron Samedi
22.09.2008., 15:10

Imas neke nove specijalizirane kredite u Splitskoj banci, ja sam se prosli tjedan raspitivao. Jedan je samo za upise, drugi je za dzeparac, knjige, pizde materine i slicno.

Ono kaj je privlacno je da kredu ne otplacujes za vrijeme studija, nego nakon toga, kad se zaposlis. Tad vracas glavnicu.

Ima jos nekakvih popusta, ali moras otvoriti racun kod njih. :) Banka...

Gospođica Ivana
11.02.2009., 20:20
Bok!!Imam jedno pitanje...završavam četvrti razred srednje škole i planiram upisati Zagrebačku školu ekonomije i menadžmenta. Kao što znate, taj fakultet je privatan, i košta 4.260 eura na godinu. Roditelji mi to na žalost ne mogu financirati pošto su prije par mjeseci digli stambeni kredit u iznosu od 100.000 eura na rok otplate 12ipo godina. Počela sam se raspitivati za studentske kredite koji se počnu otplaćivati tek nakon završetka faksa, i tako sam došla do Zagrebačke banke koja u svojoj ponudi nudi taj kredit po vrlo povoljnim uvjetima. No, zanima me da li ja taj kredit mogu dobiti a da mi banka pristane biti sudužnik, jer mi roditelji ne mogu biti sudužnici pošto su oni sami kreditno opterećeni? Inače sam bila odlična učenica tijekom cijelog školovanja, osvajala sam prva mjesta na županijskim natjecanjima iz raznih predmeta. Da li to može utjecati na odluku banke? Jer ja kao takva zasigurno imam više predispozicija za kasnije uspješno vraćanje tog kredita od nekog vrlo dobrog ili dobrog učenika koji nije dosada pokazivao tako uspješne rezultate kao ja.

Unaprijed hvala.

Lavica02
12.02.2009., 14:05
ne znam baš previše o tim kreditima no znam da ti banka sigurno neće biti sudužnik ... sudužnika moraš naći sama

@anasib :misli:
@lucas :misli:

KILLERDOG
12.02.2009., 14:27
pogledaj i kod splitske banke za takav kredit,imala je jedna moja kolegica (drugi faks je u pitanju)

jamac moa biti netko od tvojih,ali najbolje ti je provjeriti u banci možda pristanu da ti roditelji budu jamci

mokry
12.02.2009., 15:43
I Erste (http://www.erstebank.hr/erste_club_krediti.asp) nudi kredite za školovanje.

c/p:
Instrumenti osiguranja

* do 10.000,00 EUR bez dodatnih instrumenta osiguranja
* od 10.000,01 do 20.000,00 EUR kreditno sposoban jamac ili polica osiguranja života uz 10% depozita ili hipoteka u omjeru 1:1,5
* od 20.000,01 do 40.000,00 EUR hipoteka u omjeru 1:1,5

Iako, iskreno, ja ne znam koliko je pametno uzimati takav kredit. Znam da je vani to dosta često, ali kod nas, sa takvom situacijom u zemlji + tko zna što će biti kad završiš fakultet te hoćeš li uspjeti naći posao.
S obzirom na ocjene i rezultate na natjecanjima, mislim da ti ne bi trebao biti problem upasti na neki fax "na teret ministarstva". Inače, županijska natjecanja nisu previše bitna. Gledaju se samo prva tri mjesta na državnim natjecanjima. ;)

KILLERDOG
12.02.2009., 15:51
pogledaj da li dotični faks nudi možda kakve stipendije,ili možda oni ti mogu preporućiti banku
najbolje ti je njih pitati

tssime
20.02.2009., 20:39
Bok!!Imam jedno pitanje...završavam četvrti razred srednje škole i planiram upisati Zagrebačku školu ekonomije i menadžmenta. Kao što znate, taj fakultet je privatan, i košta 4.260 eura na godinu. Roditelji mi to na žalost ne mogu financirati pošto su prije par mjeseci digli stambeni kredit u iznosu od 100.000 eura na rok otplate 12ipo godina. Počela sam se raspitivati za studentske kredite koji se počnu otplaćivati tek nakon završetka faksa, i tako sam došla do Zagrebačke banke koja u svojoj ponudi nudi taj kredit po vrlo povoljnim uvjetima. No, zanima me da li ja taj kredit mogu dobiti a da mi banka pristane biti sudužnik, jer mi roditelji ne mogu biti sudužnici pošto su oni sami kreditno opterećeni? Inače sam bila odlična učenica tijekom cijelog školovanja, osvajala sam prva mjesta na županijskim natjecanjima iz raznih predmeta. Da li to može utjecati na odluku banke? Jer ja kao takva zasigurno imam više predispozicija za kasnije uspješno vraćanje tog kredita od nekog vrlo dobrog ili dobrog učenika koji nije dosada pokazivao tako uspješne rezultate kao ja.

Unaprijed hvala.

Predlažem ti da odeš u ZABA-u na razgovor,postoji takva varijanta..

shteva
22.02.2009., 02:18
Upisi ti regularnu ekonomiju za djabe....

besplatno a bolji fakultet.

miss blondie
09.08.2009., 13:22
bok svima,
vrlo je izgledno da se selim u inozemstvo zbog studija (europa - MBA) i razmisljam o student loan jer ipak nisam toliko materijalno osigurana da trosak sama podnesem i tolko novaca namaknem :(
gledam po bankama, zasad je najpovoljnija Erste...

jel netko od vas ima/o studentski kredit, kakva su vam iskustva s bankama itd?

da napomenem, poslije magisterija se nebih vracala u cro nego bi ga otplacivala vani sa nadam se, puno boljom placom.
jos jedan problem, nisam stalno zaposlena :(

unaprijed hvala na savjetima/smjernicama

barbie_girl333
04.09.2009., 12:46
ljudi ispričavam se ako je ovo već bilo spominjano, al preletila sam preko postova i nisam ništa našla. Možda je pitanje glupo, al iskustva s kreditima na žalost, ili na sreću, apsolutno nemam.

Pokušavam shvatit kako da dođem do studentskog kredita iduće godine i koliko sam saznala ne trebaju jamci, ali se treba biti kreditno sposoban. Neznam kako od mene oćekuju da budem kreditno sposobna kad prelazim iz srednje ravno na fakultet i zahvaljujuć bolonji nema šanse da radim, ergo zarađujem.

please help,
thanks

miss blondie
05.09.2009., 16:32
ljudi ispričavam se ako je ovo već bilo spominjano, al preletila sam preko postova i nisam ništa našla. Možda je pitanje glupo, al iskustva s kreditima na žalost, ili na sreću, apsolutno nemam.

Pokušavam shvatit kako da dođem do studentskog kredita iduće godine i koliko sam saznala ne trebaju jamci, ali se treba biti kreditno sposoban. Neznam kako od mene oćekuju da budem kreditno sposobna kad prelazim iz srednje ravno na fakultet i zahvaljujuć bolonji nema šanse da radim, ergo zarađujem.

please help,
thanks

krivo si saznala

KILLERDOG
07.09.2009., 07:52
nekad (valjda je i sad tako) kredit za studiranje se davao na ime studenta, jamci su ti bili roditelji (ili nekakva imovina),a ti si plaćao po završetku fakulteta (ili odustajanja)
znači bio je neki poček

BB-
26.10.2009., 16:01
Hello!

Ovako, ja imam par pitanja vezana za ove studentske kredite ..
Koji su uvjeti (osim jamca) za podizanje, tj.:
-jel istina da moraš rješavati sve ispite u roku? ako je, onda što se dešava ako ti ostane koji ispit?
-jel treba donijeti neku potvrdu da ti treba kredit baš za troškove školovanja? jer bi ja npr. digla studentski kredit za adaptaciju i uređenje stana.. a nemam nikakvu osnovu po kojoj bi trebala financijsku pomoć za troškove studija, tipa prebivalište izvan zagreba, visoka školarina, itd.

Trenutno sam druga godina preddiplomskog studija u Zg..

unaprijed puno hvala na pomoći!

Smoker00
29.10.2009., 21:21
Da se nadovežem da ne otvaram novu temu o kreditima...
Kod gotovinskog kredita bez jamaca,znači kreda do 10000 eura kakvo osiguranje banka ima što se mog plaćanja tiče,recimo ostanem bez posla i nemam za plaćat rate,a kreda je bez jamaca,tko tu onda snosi odgovornost??
I ako može malo detaljnije vezano za taj got.kredit do 10k eura bez jamaca

Lavica02
30.10.2009., 16:37
ček ... jel riječ o studenskom krediti ili gotovinskom kreditu .... no i kod jednog i kkod drugog kredit moraš plaćati imao posao ili neimao posao ... o tome kako ćeš ako ... treba razmišljati prije realiziacije ... banku nećeš zeznuti, ona će se kad tad naplatiti, ali uvećano za obavijesti, opomene, kamate i .....

blasph
16.11.2009., 10:55
Planiram uzeti kredit za studiranje u inozemstvu - tocnije u SAD-u.

Zanima me da li itko ima kakvih iskustva, da li postoji poček od 2 godine za otplatu takvog kredita, kakvi su zahtjevi za osiguranje sto se tice banke?

Iznos kredita je poprilicno velik ($160.000) jer za dobivanje studentske vize u SAD-u je potrebno imati dokaz da si u stanju platiti cjelokupnu skolarinu i troskove boravka, prijevoza, hrane itd.

Trenutno sam zaposlen i vanredni sam student ako to ista pomaze.

Misljenja, iskustva, komentari.. sve je dobrodoslo.:mig:

snjeska
16.11.2009., 13:44
iskreno ne znam,a i iskreno sumnjma da ces moci dobiti
jer ak covjek koji radi ne moze toliko svotu za stan dobit kredit ne znam kak ces ti najiskrenije
neka ti je sa srecom

Gramzon
15.01.2010., 05:31
Zanima me što se dešava ako nakon završenog počeka od 1 godine nakon završetka studiranja student ne uspije naći posao?

voda00
15.01.2010., 05:38
pa nadjes si nekavi bilo kakav posao da imas za ratu kredita :ne zna:

purple_haze
15.01.2010., 12:06
je li tko dizao studentske kredite u zadnje vrijeme? ima li tko kakvih svježih iskustava?
meni treba neka minimalna svota novca za troškove studiranja i života. da je bolje stanje u hr vjerojatno bi mi neko mogao i posuditi, ovako nema nitko.
navodno je u nekoj banci bilo da ne trebaju ni jamci, zaboravila sam o kojoj banci je riječ.

blablabla01
26.01.2010., 11:44
mene zanima ista stvar, samo sto studiram u inozemstvo (graz) redovni student, 2godina, i imam malu bebu..dal mi to umanjuje neke kreditne sposobnosti? i da li uopce mogu dobit studentski kredit kod nas ako studiram u inozemstvo i ako imam malo dijete?

ubiti mi treba kredit vise za dijete, nego mene..

Lavica02
26.01.2010., 21:16
koliko shvaćam kod studenskih kredita, student je dužnik (koji je u većini slučajeva bez kreditne sposobnosti) ali je zato potreban sudužnik koji mora imati kreditnu sposobnost ... krediti su namjenski i moraju se upotrijebiti za studiranje ( u rh ili izvan) i to na način da banka po odobrenju sredstva uplaćuje na račun fakulteta ... znači ne možeš taj kredit upotrijebiti za svakodnevni život i bebicu

zdenkoooo
27.01.2010., 15:33
molim vas zna li netko koji je TRENUTNO najisplativiji studentski kredit?

...krediti su namjenski i moraju se upotrijebiti za studiranje ( u rh ili izvan) i to na način da banka po odobrenju sredstva uplaćuje na račun fakulteta ... znači ne možeš taj kredit upotrijebiti za svakodnevni život...

da li to znaci da ne mogu dobiti kredit ako sam oslobođen placanja (na temelju uspjeha na prijemnom ispitu)?

zdenkoooo
27.01.2010., 19:37
HYPO alpe adria banka, studenstski kredit

http://www.hypo-alpe-adria.hr/bank/prikaz.asp?txt_id=1776

Iznos kredita:: 500 - 20.000 EUR
u protuvrijednosti kuna prema srednjem tečaju HAAB

Rok otplate: 1 - 5 godina za iznose do 10.000 EUR
1 - 7 godina za iznose od 10.001 EUR

Kamatna stopa: Redovna kamatna stopa: 7,50% bez depozita.
Kamatna stopa je godišnja; primjenjuje se dekurzivna metoda obračuna, proporcionalni kamatnjak.

Interkalarna kamata: Interkalarna kamatna stopa istovjetna je redovnoj kamatnoj stopi. To je kamata koja se obračunava na iznos glavnice za period od isplate (korištenja) do početka otplate kredita. Interkalarna kamata se obračunava i naplaćuje prilikom isplate kredita.

Efektivna kamatna stopa (EKS): EKS za kredite s rokom otplate od 5 godina iznosi 8,20%.
EKS za kredite s rokom otplate od 7 godina iznosi 8,09%.
Izračun EKS temelji se na nominalnoj kamatnoj stopi uključujući sve troškove kredita koje korisnik kredita plaća Banci (interkalarna kamata, naknada i sl.).

U izračun EKS nije uključen trošak police osiguranja nekretnine i police životnog osiguranja / riziko police, međutim korisnik kredita je obavezan podmiriti troškove polica ukoliko su iste instrument osiguranja kredita.Korisnik kredita snosi i sljedeće troškove koji ne ulaze u izračun efektivne kamatne stope: javnobilježničke pristojbe, te, ukoliko je nekretnina instrument osiguranja sudske troškove izdavanja ZK izvatka i uknjižbe založnog prava u korist Banke, trošak procjene vrijednosti nekretnine.

Naknada: 1,00% od iznosa kredita
Naknada se obračunava i naplaćuje jednokratno prilikom isplate kredita.

moze li mi netko reci da koliko je ovaj kredit isplativ, jer stvarno se ne razumijem u ove stvari:b
i na temelju ovih podataka kako točno mogu izračunati koliko novaca moram vratiti ako bih recimo dvije godine dobivao po 1000kn mjesečno? samo nadodam kamatnu stopu 7.50% ili?

Drizzt61
13.02.2010., 22:58
Diste :s

Imam par pitanja :mig:

Dakle, gdje su najbolji?
Jel mogu negdje dobit recimo nekih 500 evra samo za novi komp (pošto je ta šema u hypoa da veći dio ide na račun fakulteta što mi ne treba jer sam bez plaćanja)? :mig:
Šta se dogodi ako zamrznem godinu? Moram počet plaćat ili se računa kao da još studiram?

hvala, voli vas puno drizzt :grli:

third eye
14.02.2010., 22:51
pozdrav,

nedavno sam ostala u zbunjujućoj situaciji. Naime, školarina mi je trebala biti 5500 eura (studiranje u Nizozemskoj), i planirala sam uzeti kredit od 20 000 eura. Studij traje 3 godine.
Ali nedavno su mi povećali školarinu na prokletih 9000 eura. Sada mi treba veći kredit,moram platiti školarinu,vizu i sve ostale gluposti. Ja bi lako mogla dobiti stipendiju u iznosu od 4000 eura,ali opet treba mi jako puno novaca. Za otplaćivanje kredita se ne brinem jako jer se tamo posao dobije jako brzo.
Jedino mi tata može biti sudužnik,ali od muke još mu nisam rekla za kredit od nekih 30 000 do 40 000 eura. Same brojke me plaše.
Kakve su kamate u slučaju ovolikog kredita? da li se šta mjenja?
Da li je uopće pametno to učiniti...?

discoza
15.02.2010., 20:20
Pozdrav!
Želim na studij u Englesku gdje bi me prva godina koštala oko 8000 eura, a nakon toga tri godine po 4000 eura. Koji bi bio najpovoljniji kredit za ovakav studij? :/

zdenkoooo
18.02.2010., 18:51
ovdje ba samo pitanja a nitko ne odgovara. (:

bankolitic
22.02.2010., 14:21
Pozdrav!
Želim na studij u Englesku gdje bi me prva godina koštala oko 8000 eura, a nakon toga tri godine po 4000 eura. Koji bi bio najpovoljniji kredit za ovakav studij? :/

pbz ti ima dosta povoljne kredite za skolarine. pogledaj na moj-bankar.hr imas i kredite za troskove zivote itd..

maton
04.03.2010., 17:33
pozdrav,dal neko znal jel moguce da vanredan student dobije studenski kredit?

falcon007
07.03.2010., 18:58
Moje pitanje je sljedece, da li je uvjet dizanja studentskog kredita da se taj novac iskljucivo uplati na racun fakulteta ili se recimo moze kupit auto? :D

Anasib
07.03.2010., 19:45
novac ide na račun faksa po predračunu koji ti faks da :mig:

falcon007
07.03.2010., 20:16
Auh, gadno :) hvala na odgovoru u svakom slucaju!

California
02.04.2010., 10:20
čiji vam se krediti čine najpovoljniji?

coala
13.05.2010., 19:18
u OTP banci su trenutno jako povoljni studentski krediti: max iznos 10000€ do 7 god otplate uz kamatu od 6,99%. Do 8000€ ne treba nikakvo osiguranje, samo ovjera kod javnog bilježnika, a iznad 8000€ ide jedan jamac ili polica osiguranja. To je za studente koji su u radnom odnosu, a za one koji ne rade se uzimaa jedan od roditelja kao sudužnik

lovački
26.05.2010., 11:25
ček pod šta je ono šta se daje mogućnost za studnente nešto u vrijednosti od 1000 kn? pa onda to lagano vratiš na kraju faksa ili tako nešto?

Rebbit
04.07.2010., 12:07
Pozdrav,
evo ovako, meni je malo doslo u glavu da ja sebi dignem ovaj kredit, kada upisem 3. godinu redovno u 9mj.
mozda ne bih imao jamstva (suduznika), a a mozda bih (tatu), on je suduznik koji ima hajmo rec dobra primanja pa ne bi bilo nekih vecih problema ja mislim. (a i drugi roditelj je u radnom odnosu).
htio bih dici kredit za normalno zivljenje, znaci vjerojatno ono u anuitetima da dobivam cca 500-800kn mjesecno.. ali opet bi htio npr sebi platiti tecaj od 4k kn na net akademiji.. (za to mi treba keš 4k kn, tj 1 semestar 2k, i drugi 2k),
a i htio bih si ovako jos nesto kupiti do nekog iznosa od 2-3t kn... znaci trebao bih cca 1000€ kredit u anuitetima, i cca 1000€ gotovine...
pa me zanima, sto mislite, kako bi bilo najbolje to ostvariti, u kojoj banci ako postoji mogucnosti i tako..

i nigdje nisam procitao kada pocinje otplata kredita:?
-po zavrsetku zadnje diplomirane akademske godine
- dobivanjem diplme u ruke
-pocetkom zaposlenja (naravno uz potvrde s burze rada da do onda nisam bi ou radnom odnosu)

Hvala!

mokry
04.07.2010., 18:56
Koliko znam nigdje ne možeš dobiti novce na ruke. Ukoliko dižeš kredit da platiš školarinu moraš im donijeti potvrdu faksa/učilišta i oni im uplaćuju novce; dakle ti ih niti ne vidiš.
A ako dižeš kredit za troškove studiranja dobivaš mjesečnu rentu koja je svaki mjesec ista (a niti jedna banka ne nudi višu od 300-400 eura mjesečno max., koliko se sjećam).

EDIT:

Evo ti npr. PBZ index krediti (http://www.pbz.hr/Default.aspx?art=3219&sec=88), za troškove studiranja:

- kredit se odobrava za plaćanje troškova smještaja, prehrane, nabave udžbenika, plaćanja studijskih putovanja...
- studenti dodiplomskog studija ostvaruju pravo na kredit ukoliko su završili prvu godinu studija
- iznos kredita od 2.000 – 18.000 EUR u kunskoj protuvrijednosti koristi se u jednakim mjesečnim tranšama
- max. iznos mjesečne tranše iznosi 300 EUR u kunskoj protuvrijednosti
- korištenje kredita jednako je trajanju studija, max. do 6 godina

Rebbit
05.07.2010., 00:03
školarina i tto mi ne treba, znaci samo za potrebe zivotarenja :)

nasao sam prije par mjeseci kad sam isto gledao u erste ako se ne varam, mozes birati isplati - mjesecno, kvartalno, polugodisnje, sve na ruke....

nekak mi se cini da cu se morati zadovoljjiti mjesecnim anuitetima pa skupljat za ono sto zelim :)

mokry
05.07.2010., 00:53
nasao sam prije par mjeseci kad sam isto gledao u erste ako se ne varam, mozes birati isplati - mjesecno, kvartalno, polugodisnje, sve na ruke....

Ne, isto samo mjesečno ili kvartalno, u jednakim iznosima. Nitko ti neće dati sve na ruke.

Ali koliko vidim, Erste ima u ponudi Erste Club potrošački kredit (http://www.erstebank.hr/erste_club_krediti.asp), iznos do 10000 eura, na rok do 5 godina. Samo ne piše ništa kakvi su uvjeti, instrumenti osiguranja i sl.

Btw, jesi li baš 100% siguran da ti je to neophodno potrebno?! Početi život kreditom...hm...

Rebbit
05.07.2010., 01:46
Ne, isto samo mjesečno ili kvartalno, u jednakim iznosima. Nitko ti neće dati sve na ruke.

Ali koliko vidim, Erste ima u ponudi Erste Club potrošački kredit (http://www.erstebank.hr/erste_club_krediti.asp), iznos do 10000 eura, na rok do 5 godina. Samo ne piše ništa kakvi su uvjeti, instrumenti osiguranja i sl.

Btw, jesi li baš 100% siguran da ti je to neophodno potrebno?! Početi život kreditom...hm...

bila je i mogucnost sve na ruke pa radi sto hoces, ali je vise nema, znam tocno jer sam o tome razmisljo (a ne bi razmisljao da nisam procito na stranicama od banke) :)

ne smatram bas da je neophodno, mogu malo objasniti situaciju..
sad kada dam ispit, bit cu sluzbeno 3. godina faksa (ujedno i zadnja), protekle 3 godine (da, jednu sam pao :) ) zivim mjesecno od parsto kn,
znaci cca 500-600 (a razmisli da moram jest svaki dan, kupit nekad materijale za fax, za higijenu, potrepstine za stan) i tako to....
starci mi bas ne mogu davati 3k mjesecno, pa dobivam 2k (4/5 odu na stan i rezije)

pa si zelim kao neku zaslugicu, nakon zavrsene 2. godine i upisane 3. godine ipak priustiti malo lagodniji zivot, jer mi se neda svaki dan razmisljat hocu li potrosit 10kn za ručak ili cu potrosit 20 pa sutra necu imat za jest :)
tj. zelim zivjeti nekim donekle normalnim zivotom ovih godinu dana bez nekog opterecenja (briga o financijama mi oduzima brdo zivaca i jos vise kalkulacija kako prozivit mjesec, da tolko kalkuliram na faxu dobio bi rektorovu nagradu).

eto, nadam se da sam objasnio potrebu za kreditom, a i kao sto sam rekao, jedan dio bi vjerojatno bio i ulozen u neko znanje (certifikati i sl, dok jos imam popust zbog faxa na kojem studiram). :)

p.s. da se zna, zelim podici kredit do maxx 12 000,00 kn :) tj. 1000 mjesecno ce biti i vise nego dovoljno... znaci variram izmedju 1000 i 1700€, nisu neki bogovski iznosi od desetak tisuca € i sl, i samo za jednu godinu koristenja :)

shokica_:)
18.09.2010., 01:37
Znači, redovni sam student s osobnim potrebema (iliti, plaćam faks), željela bih dignuti studentski kredit koji ne bi bio namjenjen za plaćanje školarine, već za neke moje druge potrebe (ne tipa stanarina, odjeća i sl., već za pokretanje posla)?! Mogu li ga dobiti ili da tražim poticaje i kredite za mlade poduzetnike (točnije, otvorila bih d.o.o.)?! Da pojasnim, trebalo bi mi oko 100000 - 150000kn za izgradnju (dogradnju) nekretnine koju bih kasnije iznajmljivala.. Što Vi mislite o tome? Budući da nemam nikakve prihode, mogu li isposlovati hipoteku na tu istu nekretninu ili..?? :confused:
U potpunosti sam neupućena, pa bih Vas molila za svaki savjet!!

mokry
18.09.2010., 09:23
Postoje studentski krediti za troškove studiranja, ali koliko znam oni su manji od tih iznosa koji tebi trebaju i isplaćuju se u ratama tijekom cijelog studija.
Postoje i stud. potrošački krediti, ali su oni do 10000 eura.

Hipoteku možeš (a za toliki iznos vjerojatno i moraš) staviti na nekretninu ako imaš čisti vlasnički list, ali svejedno trebaš dokazati primanja. Ili eventualno ponuditi sudužnika sa redovnim primanjima.
Uglavnom, studentski kredit za to nećeš dobiti.

18.09.2010., 12:57
Imam čisti vlasnički list, ne bih se ni upuštala u nešto sl. da ga nemam. Znači hipoteka ne bi bila problem. :mig:
Što se tiče redovotih primanja, nula.. Što se tiče sudužnika, ma može mi to biti cijela obitelj.. No, htjela sam ovo izvesti u potpunosti sama, da se napokon osamostalim.. Budući da sam na parcijali ove godine (dovršavam 2. godinu), imala bih taman vremena za potrebne radove.. Kasnije, preporučili su mi da prvu godinu iznajmljujem uz pomoć agencije, a kasnije.. Svi imamo net, relativno se dobro služim stranim jezicima (ako i zaškripi s komunikacijom, imamo danas i ˝google prevoditelj˝ :D).

Uglavnom, može li još samo jedno pitanje? Ima li na forumu neka tema o tim poduzetničkim kreditima za mlade, samo da me uputiš linkom (jer sam ovdje sada već zaglibila u off topic) ili.. Unaprijed hvala! :)

mokry
18.09.2010., 14:06
To ti ne bih znao. Prođi malo ovaj pdf, a možda imaš nešto i na Posao i karijera.

18.09.2010., 18:41
To ti ne bih znao. Prođi malo ovaj pdf, a možda imaš nešto i na Posao i karijera.

Ma išla sam na trežilicu pa ništa nije konkretno, pa ni slično tome što ja tražim. Pogledat ću na Posao i karijera. :top:

sarkazam
23.09.2010., 10:06
kad se zatraži studenski kredit za školovanje, za koliki je vremenski period do isplate novca na račun fakulteta?

indeed
28.09.2010., 10:18
Zanima me,student sam ali nemam radnu knjizicu nego radim kao sezonac oko 3 mjeseca te do kraja 10.pa me zanima ako zelim nesto kupiti recimo LCD TV od 3000kn i zelim ga uzet na neke rate ili cekove ili karticu pa otplacivat narednih neznam koliko mjeseci dali ja to mogu i dali ce mi neka banka to odobrit?

Ili ja jos nisam u mnogucnosti? Hvala unaprijed

mokry
28.09.2010., 10:27
PBZ nudi redovnim studentima 2. ili više godine studentsku American Express karticu, s mjesečnim limitom od 2000kn i mogućnošću kupovine na rate (to ovisi o prodajnom mjestu), te tekući račun s dopuštenim prekoračenjem od 1000kn i dodatan limit od 1000kn za kupnju na rate Maestro karticom tekućeg računa (ti limiti se, naravno, ne zbrajaju).

Inače, i Diners nudi studentsku karticu kod koje možeš dobiti viši limit, ali ti za nju treba pristanak jednog roditelja i njihova platna lista pa ti na temelju nje daju limit. :)

gka14
05.10.2010., 10:52
kad se zatraži studenski kredit za školovanje, za koliki je vremenski period do isplate novca na račun fakulteta?

ZABA oko 2 tjedna od zaprimanja zahtjeva.

nk1986dz
25.10.2010., 15:46
bok,
zanima me sad taj studentski kredit, jel treba imat jamca za nekih od 1500-2000 eura ili kakva primanja?jel tko dizao od vas koji pisete ovdje i koji su uvjeti?i dali odmah dobijes pare na ruke i pocnes vracati kad se zaposlis posto sam po bolonji i nemam vremena za raditi zbog predavanja i zadnja sam godina diplomskog studija?

hvala

mokry
25.10.2010., 18:44
Znam da ne dobiješ novce u ruke. Imaš nekoliko vrsta stud. kredita; ako uzmeš onaj za plaćanje školarine, banka sama novce uplati na račun fakulteta.
Ako uzmeš kredit za troškove života tijekom studija, novce ne dobiješ odmah, nego ti se isplaćuju u jednakim mjesečnim iznosima, na rok (i iznos) koji zatražiš.
Znam da Erste nudi i potrošački studentski kredit, ali koliko sam skužio, trebaš donijeti predračun iz trgovine gdje nešto želiš kupiti. Dakle, ni u jednoj varijanti ne dobiješ cijeli iznos na ruke.

Ako nisi kreditno sposoban, trebat će ti sudužnik (npr., jedan od roditelja). Obzirom da se radi o malom iznosu, mislim da je to dovoljno. No najbolje ti se raspitati u banci (možeš im i poslati mail; svi odgovaraju u roku od maksimalno 24 sata).

mala_kc
26.10.2010., 18:05
Da li netko zna kako treba izgledati zahtjev za mirovanje studentskog kredita? Hvala :)

taradma
31.10.2010., 18:46
Ljudiiiii... trebam pomoć :(

ukratko: upisala sam vern čija godina dođe gotovo 30 000kn,moram uskoro platiti prvu ratu od otprilike 12 000kn,a roditeljima sam rekla da sam već to sredila,budući da sam ljetos puno radila. istina jest da nisam ništa sredila,jer sam njima dala novce da im pomognem,htjela sam im smanjiti brige jer su oboje bolesni,stari i imaju svoja 2 kredita zbog kojih teško izlaze na kraj svaki mjesec i sa sestrom srednjoškolkom... kako da dignem studentski kredit,a da njih ne uplićem,zbog jamaca i slč.? molim vas pomagajte s bilo kakvim savjetima... :s

mokry
31.10.2010., 18:55
Za studentski kredit ti treba kreditno sposoban sudužnik dakle, netko tko je zaposlen (i to vjerojatno na neodređeno).

anati
04.11.2010., 07:01
Ljudiiiii... trebam pomoć :(

ukratko: upisala sam vern čija godina dođe gotovo 30 000kn,moram uskoro platiti prvu ratu od otprilike 12 000kn,a roditeljima sam rekla da sam već to sredila,budući da sam ljetos puno radila. istina jest da nisam ništa sredila,jer sam njima dala novce da im pomognem,htjela sam im smanjiti brige jer su oboje bolesni,stari i imaju svoja 2 kredita zbog kojih teško izlaze na kraj svaki mjesec i sa sestrom srednjoškolkom... kako da dignem studentski kredit,a da njih ne uplićem,zbog jamaca i slč.? molim vas pomagajte s bilo kakvim savjetima... :s

zasto si uopce isla upisivati vern u takvoj situaciji dijete drago

zar nije bilo jeftinijih opcija?

Ali eto jedino rjesenje bi ti bilo da nadjes nekog prijatelja da ti bude suduznik, ako imas nekog tko bi ti vjerovao da ces moci sama vratit novce inace ne znam sto bi ti pomoglo

Ne postoje krediti bez jamaca koji ti mogu iskesirati toliku svotu odjednom bez ikakve garancije, a ako slucajno naidjes na njih na kojekakvom letku u tramvaju, zaobidji nasiroko inace ces zavrsit u duznickom ropstvu

addenda20
31.01.2011., 16:33
Budući da namjeravam upisati studij u Zagrebu ove godine, a nisam u mogućnosti studirat i radit, mislim da ne bih mogla uskladit učenje i nekakav redovan posao koji zahtjeva dnevne smjene od 8 do 10 sati, [barem ne u početku] , razmišljam o dizanju kredita u Zagrebačkoj banci za troškove života. (http://www.zaba.hr/home/wps/wcm/connect/zaba_hr/zabapublic/mladi/financiranje/studentski+krediti/cd9aef804c7ae0c5912ef9809e570dec)
Na financijsku pomoć roditelja ne mogu računati pa mi se dizanje kredita trenutno čini kao jedino dobro rješenje.

Zanima me ima li tko kakav savjet u vezi toga, je li to zaista isplativo kako se čini ovak na prvi pogled po činjenicama koje su oni iznijeli na web stranici, (budući da se i ne razumijem baš,da budem iskrena..), je li već netko od forumaša korisnik takvog kredita i slično?

Eto, svaki savjet je dobrodošao! :D

mokry
31.01.2011., 17:46
Za dizanje tog kredita ti treba kreditno sposoban sudužnik i/ili jamac dakle, netko sa stalnim primanjima.

addenda20
31.01.2011., 18:14
Za dizanje tog kredita ti treba kreditno sposoban sudužnik i/ili jamac dakle, netko sa stalnim primanjima.

Jamac mi može bit bilo tko, ne mora nužno roditelj? Jer su mi neki rekli da mi roditelji trebaju bit sudužnici za studentski kredit?! :ne zna::confused:

mokry
31.01.2011., 18:44
Da, jamac ti može biti bilo tko tko je kreditno sposoban. Na njihovim stranicama piše:

"Kredit je bez instrumenata osiguranja. Potrebno je samo udovoljiti uvjetima kreditne sposobnosti tražitelja kredita (moguće sudužništvo)."

Znači, treba ti sudužnik. Sumnjam da ti sudužnik može biti samo roditelji. Najbolje ti je poslati mail u Zabu.

Nego, jesi li sigurna da ti je taj kredit baš nužno potreban, i još bolje pitanje, jesi li sigurna da ćeš se odmah nakon završetka fakulteta uspjeti zaposliti i da ćeš ga moći vraćati?

addenda20
31.01.2011., 19:14
Aha, tako sam i pretpostavljala... :mig:

Pa prema trenutnoj situaciji,mislim da mi je nužan, jer mi roditelji nisu u mogućnosti slati novce za stan,režije i hranu, a kao redovan student ne mogu raditi po 8 sati dnevno. Osim možda vikendom, ili neki sitni usputni poslovi za đeparac,koliko toliko...
Naravno da nisam sigurna da ću se zaposliti nakon završetka fakulteta,to nikome nije sigurno, ali je stvar u tome da trenutno vodimo sudski spor sa nekom stranom firmom, koji će se odužiti na još maksimalno 3 godine. Završetkom tog spora, trebali bi dobiti poveću svotu novca kojim bi onda otplatila taj kredit. Malo je zamršena priča oko tog suda i ne bih to iznosila na forum u detalje.
Znam da je rizik da se tako zadužujem ovak mlada, dižem kredit i trošim novac unaprijed , ne znajući 100% hoću li ga moći vratiti odmah po završetku,ili ranije kako planiram.
Zato pitam jel se to uopće isplati ako nemam drugog izbora!? :( :ne zna:

BMT
01.02.2011., 06:48
Dizanje kredita, ako ga ne trebaš, se nikad ne isplati.

Ti znaš da li ga uistinu trebaš.

To ti je odgovor na zadnje pitanje.

panjina
05.02.2011., 18:59
c/p sa http://www.erstebank.hr/ErsteClub/ErsteClubkrediti01012010.pdf

II. KREDITI ZA TROŠKOVE TIJEKOM ŠKOLOVANJA

Kredit je namijenjen korisnicima Erste Club paketa za financiranje troškova školovanja na dodiplomskim i
poslije diplomskim studijima u RH i inozemstvu (smještaj, prehrana, studijska putovanja, udžbenici i oprema)

Iznos kredita: do 40.000,00 eura u kunskoj protuvrijednosti, uz valutnu klauzulu
Rok povrata: do 7 godina uz mogućnost počeka do 12 mjeseci
Način korištenja: mjesečni ili kvartalni obroci do završetka studija (max. 7 godina)

Instrumenti osiguranja
- do 10.000,00 eura bez dodatnih instrumenta osiguranja
- od 10.000,01 do 20.000,00 eura kreditno sposoban jamac ili polica osiguranja života uz 10%
depozita ili hipoteka u omjeru 1:1,5
- od 20.000,01 do 40.000,00 eura hipoteka u omjeru 1:1,5

Sudužnik je obvezan kod kredita za financiranje studiranja u inozemstvu
Ukoliko je korisnik kredita stariji od 25 godina ili je u stalnom radnom odnosu, nije obvezno korištenje Erste
Club paketa.

pa me zanima sljedeće pošto je naglašeno da sudužnik je obavezan kod kredita za financiranje studiranja u inozemstvu i da za kredite do 10000€ netrebaju dodatni instrumenti osiguranja, dal to znači da za dizanje studentskog kredita za troškove života ne treba niti sudužnik niti jamac?

Hvala...

mokry
05.02.2011., 20:34
Obzirom da student vjerojatno nije kreditno sposoban (zaposlen na neodređeno), treba mu netko tko je dakle, sudužnik.

marcelus
09.02.2011., 14:41
Zanima me koliko dana treba da se realizira kredit za troškove studija? Dali banka može već isti dan uplatiti novce na faks ili?

niko1983
10.02.2011., 11:09
pa me zanima sljedeće pošto je naglašeno da sudužnik je obavezan kod kredita za financiranje studiranja u inozemstvu i da za kredite do 10000€ netrebaju dodatni instrumenti osiguranja, dal to znači da za dizanje studentskog kredita za troškove života ne treba niti sudužnik niti jamac?

Hvala...

ne treba ti ni sudužnik ni jamac jedino ako si stalno zaposlen u RH.

Zanima me koliko dana treba da se realizira kredit za troškove studija? Dali banka može već isti dan uplatiti novce na faks ili?

realno, od predaje zahtijeva do realizacije kredita traje izmedu 1 i 3 tjedna.

NAJBOLJA
14.05.2011., 14:05
Koliko sam načula, ima u pbz povoljnih kredita :kava:

diadora17
22.06.2011., 21:35
bokić..imam pitanje..ove godine namjeravam na fakultet i uzela bi studentski kredit,ali ne za školarinu nego za plaćanje autoškole..da li to pokriva taj kredit ili je obavezno vezan uz školarine?

je veux87
25.06.2011., 23:13
hahahahhahaha, jel ovo neka šala?? ja bi digla studentski kredit ali bih ga spiskala na troškove pijančevanja kad diplomiram. to je tu negdje u rangu s tim. ovo moje je bliže i više ima veze sa studentskim životom. kakva fucking autoškola? stud. krediti služe za troškove STUDIRANJA

niko1983
27.06.2011., 12:51
bokić..imam pitanje..ove godine namjeravam na fakultet i uzela bi studentski kredit,ali ne za školarinu nego za plaćanje autoškole..da li to pokriva taj kredit ili je obavezno vezan uz školarine?

možeš, imaju neke banke kredite za studente pa za troškove življenja, pa onda uzmes kredit od kojeg dobivas recimo 250eura mjesecno i otplacujes si vozacki par mjeseci i super. Erste banka ti ima kao klub za mlade, http://www.erstebank.hr/erste_club_krediti.asp
jedino mislim da nećes uspjeti pronaci nekog da ti isplati punu cijenu vozackog ispita, jer kao što je kolega rekao, teško da će ti dati kredit za nesto ne vezano za faks. ali ovo je super opcija da u par mjeseci otplatis vozacki.

Junebug993
28.06.2011., 21:22
Jel mi može itko reći da li sudužnik za studentski kredit može biti roditelj koji je u mirovini i nije kreditno zadužen?

diadora17
29.06.2011., 20:58
možeš, imaju neke banke kredite za studente pa za troškove življenja, pa onda uzmes kredit od kojeg dobivas recimo 250eura mjesecno i otplacujes si vozacki par mjeseci i super. Erste banka ti ima kao klub za mlade, http://www.erstebank.hr/erste_club_krediti.asp
jedino mislim da nećes uspjeti pronaci nekog da ti isplati punu cijenu vozackog ispita, jer kao što je kolega rekao, teško da će ti dati kredit za nesto ne vezano za faks. ali ovo je super opcija da u par mjeseci otplatis vozacki.

hvala puno :)

enigmus_hr
03.07.2011., 16:06
U kojoj banci je najpovoljnija kamata za stroškove studija (školarinu)?

Trebat će mi za sljedeću godinu cca 20000 kuna (nije neka cifra i sad mi je žao što nisam uštedio al šta je tu je), pa ne bi htio da me odrape previše za kamatu

DarkStar
04.07.2011., 16:18
Ne znam gdje je najniza kamata, Erste nudi najvise toga u paketu studentskih kredita, vidi na njihovom sajtu ili im posalji mail.
RBA nudi kredit za skolarinu (dakle ne za troskove zivota) i to samo za neke fakseve s kojima ima ugovor.
Za ostale banke ne znam, vidi na njihovim stranicama sve ti tamo pise.

Običan
06.07.2011., 09:29
Pozdrav!
Zna li netko mogu li realizirati studentski kredit sada u 7. mjesecu (ili eventualno u osmom)?

Radi se o onim mjesečnim isplatama, neznam kak se točno zove ta vrsta kredita.
Da mi svaki mjesec banka šalje određeni iznos na račun, a ja vračam nakon faksa.

Sad završavam drugu godinu a u 10. mjesecu upisujem treću.

DarkStar
06.07.2011., 09:46
To bio bio studentski kredit za troskove zivota.
Probaj poslati mail u banku pa vidi sto ce ti reci, mozda ga mozes sada ugovoriti ali neces dobiti lovu prije pocetka akademske godine, dakle 10. mjesec.
Erste banka ima i potrosacki kredit za studente pa pogledaj i tu opciju ako ti treba lova bas sad-odmah.

Običan
06.07.2011., 11:01
To bio bio studentski kredit za troskove zivota.
Probaj poslati mail u banku pa vidi sto ce ti reci, mozda ga mozes sada ugovoriti ali neces dobiti lovu prije pocetka akademske godine, dakle 10. mjesec.
Erste banka ima i potrosacki kredit za studente pa pogledaj i tu opciju ako ti treba lova bas sad-odmah.

puno ti hvala :top:

znaš možda na koji mail šaljem? tj koja je banka najpogodnija u vezi tog studentskog kredita za troškove života?

enigmus_hr
06.07.2011., 12:55
Ne znam gdje je najniza kamata, Erste nudi najvise toga u paketu studentskih kredita, vidi na njihovom sajtu ili im posalji mail.
RBA nudi kredit za skolarinu (dakle ne za troskove zivota) i to samo za neke fakseve s kojima ima ugovor.
Za ostale banke ne znam, vidi na njihovim stranicama sve ti tamo pise.

ma za školarinu mi treba (kad će konačno država početi subvencionirati i privatne fakultete, barem one kvalitetne?), oko 20000 kn, pa gledam da najjeftinije prođem

DarkStar
06.07.2011., 19:12
puno ti hvala :top:

znaš možda na koji mail šaljem? tj koja je banka najpogodnija u vezi tog studentskog kredita za troškove života?Nemam pojma gdje je najjeftinije, mozda najbolje da obidjes banke oni ce ti rado sastaviti ponudu.
Naravno trebat ce ti netko biti suduznik ili jamac (brat/sestra/roditelj/prijatelj) netko tko je zaposlen na neodredjeno.
Erste ima najvise tih ponuda za studente, cak i potrosacki kredit, a ovo za zivotne potrebe imaju skoro svi, Erste,RBA,PBZ,ZABA..
Mozda ima cak na njihovim stranicama kolika je kamata i ostali uvjeti pa prouci malo.

Sretno!

khalia
08.07.2011., 15:19
Zna li netko daju li se studentski krediti i apsolventima?
Naime, meni ne treba neka velika cifra, možda nekih 1000 - 1500€ za troškove studiranja, dok ne završim diplomski i eventualno upišem koji strani jezik.
Daju li se uopće studentski krediti apsolventima?!

gawran
15.09.2011., 14:41
Moze li mi netko objasniti taj studentski kredit?
Da li ga ja mogu dic iako sam nezaposlen, na odgodu, i otplacivat nakon 4 godine?

Hvedica
02.11.2011., 12:52
Ovako studiram fakultet gdje nisam u mogucnosti raditi studentski posao osim preko ljeta sto i radim.medjutim preko godine kada mi novci stvarno trebaju ne mogu. Roditelji mi nedaju niti kune,uglavnom potrebni su mi novci za prezivjeti jos 4 godine. Polazem sve u roku,imam dosta dobar prosjek.e sad zanima me kako se otplacuje studentski kredit tj. Kada pocinje otplata?

The Perkins
27.12.2011., 15:36
Ovako studiram fakultet gdje nisam u mogucnosti raditi studentski posao osim preko ljeta sto i radim.medjutim preko godine kada mi novci stvarno trebaju ne mogu. Roditelji mi nedaju niti kune,uglavnom potrebni su mi novci za prezivjeti jos 4 godine. Polazem sve u roku,imam dosta dobar prosjek.e sad zanima me kako se otplacuje studentski kredit tj. Kada pocinje otplata?

To i mene zanima jer su nam u srednju došli s jednog od privatnih fakulteta i pričali nam za studentske kredite (to da se otplaćuju nakon završetka studija)... I ja se otišla u banku raspitat za to da bi na kraju ispalo da je poček 12 mjeseci i da se to zapravo nakon godinu dana mora počet otplaćivat! Tak su mi barem one žene tam rekle, a i vidim da ni one baš nemaju prevelikog pojma o tome... :ne zna:
Jel može itko išta više o tome svemu reć? Jel ima kakva odgoda ili nešto već?
Pomoć!:503:

anamaria0811
30.12.2011., 08:59
u banci se dogovoriš o vremenu u kojem ćeš koristiti kredit (1,2,3,4 godine) oni ti isplaćuju iznose prema dogovoru (mjesečni, kvartalni). vrijeme počeka se odnosi na vrijeme nakon završetka korištenja kredita - znači ako ćeš kredit koristiti godinu dana, nakon tih godinu imaš još pravo na godinu dana počeka otplate kredita.
Nemojte se samo previše zanositi sa svime time, kamate su dosta visoke, potrebno je dobro odlučiti koju svotu uzeti i kako ju otplaćivati poslije. Ja sam uzela u Erste, kamata mi je 7,2%, ali počela sam odmah s otplatom na 5god (odnosno zasad mi jamac otplaćuje - blaženi moj tata :) )
Potreban je bar jedan jamac koji mora imati slobodno min. 4000kn od plaće, prosjek ocjena vam nije bitan (vidim da je netko i to spomenuo), već su vam potrebni svi dokumenti da ste upisali godinu (i svake godine im morate donositi potvrdu da ste upisali novu ak. godinu), potvrdu o visini školarine, te potvrdu za troškove, npr. prijevozne karte za vlak, bus ako putujete, itd. Na odobrenje kredita čekate bar tjedan dana, jer ovisi o iznosu koju uzimate. Ja sam čekala neka 2 i pol tjedna.

The Perkins
30.12.2011., 20:55
u banci se dogovoriš o vremenu u kojem ćeš koristiti kredit (1,2,3,4 godine) oni ti isplaćuju iznose prema dogovoru (mjesečni, kvartalni). vrijeme počeka se odnosi na vrijeme nakon završetka korištenja kredita - znači ako ćeš kredit koristiti godinu dana, nakon tih godinu imaš još pravo na godinu dana počeka otplate kredita.
Nemojte se samo previše zanositi sa svime time, kamate su dosta visoke, potrebno je dobro odlučiti koju svotu uzeti i kako ju otplaćivati poslije. Ja sam uzela u Erste, kamata mi je 7,2%, ali počela sam odmah s otplatom na 5god (odnosno zasad mi jamac otplaćuje - blaženi moj tata :) )
Potreban je bar jedan jamac koji mora imati slobodno min. 4000kn od plaće, prosjek ocjena vam nije bitan (vidim da je netko i to spomenuo), već su vam potrebni svi dokumenti da ste upisali godinu (i svake godine im morate donositi potvrdu da ste upisali novu ak. godinu), potvrdu o visini školarine, te potvrdu za troškove, npr. prijevozne karte za vlak, bus ako putujete, itd. Na odobrenje kredita čekate bar tjedan dana, jer ovisi o iznosu koju uzimate. Ja sam čekala neka 2 i pol tjedna.

Jaaaaaooo! Puno ti hvala! :D

chonki
27.02.2012., 11:26
Pozdrav svima te imam pitanje u vezi kredita za studiranje u zabi.
Dali ga je netko uzimao i kakva su iskustva sa zabom? (inače sam zaposlen i netreba mi nikakav sudužnik)

chonki
09.03.2012., 18:36
imam koga?

Čokolinka
31.03.2012., 00:57
Mene zanima da li se studentski kredit moze dobiti za studiranje u inozemstvu?

Anasib
31.03.2012., 11:09
c/p sa Zabine stranice: Korisnici kredita Studenti svih preddiplomskih, diplomskih i poslijediplomskih studija u RH i inozemstvu.

znači, može. link http://www.zaba.hr/home/wps/wcm/connect/zaba_hr/zabapublic/gradjani/krediti/studentski+krediti/kredit_za_skolarinu

ninili_
12.07.2012., 18:21
Oprostite što vadim temu iz naftalina, ali imam jedno pitanje.
Dakle, za ove studentske kredite. Je li moguće uzeti kredit da si platim školarinu samo za jednu godinu? Upisat ću sada 3. i malo sam se prevarila s ovim ljetnim poslovima (čitaj, radim, ali to neće biti dovoljno, a starce ne mogu tražiti jer imaju kredit za adaptaciju stana). Pročitala sam da ako uzmeš kredit svake godine trebaš nositi potvrdu da si redovan student. Meni bi trebalo oko 900 eura za školarinu, onda bi si za 4.godinu još popravila prosjek da mogu sama bez kredita platiti tu 4.godinu.
Dakle, je li moguće dobiti kredit za plaćanje jedne godine studija? I kada se onda počinje s otplatom kredita? I budući da školarina nije točno 900 eura (oko 860 je, što bude s ostatkom kredita?)
Puno Vam hvala na odgovorima!

dolcegabbana
02.01.2013., 13:01
pozdrav svima

sve najbolje u novoj godini

naime,zanima me

jel moguce podici studentski kredit ali da on ne bude direktno uplacen kao skolarina ili slicno vec ja dobijem te novce na ruke tj ziro racun

i naravno dalje normalno otplacujem ?

primjerice da recimo dizem kredit za putovanje u ameriku i boravak mjesec dana i trebam par tisuca eura kao student ^^

hvala na pomoci

Dareedevil
01.08.2013., 22:32
Jel itko probao Educa kredit PBZa?

Vidim da su uvjeti odlični, no sve to lijepo uvijek izgleda na papiru, kako je baš koristit taj kredit iz prve ruke me zanima :) Uvijek banke imaju nekakvu caku.

Caution757
29.10.2013., 11:52
Meni jedna stvar nije jasna kod studentskih kredita.

Ukoliko netko uzme studentski kredit za studiranje u inozemstvu i nakon faxa nadje posao u inozemstvu te ne zeli vracati kredit, na koji se nacin banka moze naplatiti, s obzirom da ne mogu raditi ovrhe na racunima u drugim zemljama.

:ne zna:

lorip
09.12.2013., 20:34
samo da vam kazem za zabu...
ako imate suduznika, tj.ako ne radite i niste kreditno sposobni, suduzniku se gleda 3000 i nesto x 2 jer kao mora pokrivat troskove zivota i sebi i vama, znaci 6000 i nesto mu se gleda za troskove zivota + ako ima kakvo terecenje po racunu (kredit, jamac...), a ostatak mu je kreditna sposobnost
Nadam se da sam dobro objasnila

lorip
09.12.2013., 20:36

Ukoliko netko uzme studentski kredit za studiranje u inozemstvu i nakon faxa nadje posao u inozemstvu te ne zeli vracati kredit, na koji se nacin banka moze naplatiti, s obzirom da ne mogu raditi ovrhe na racunima u drugim zemljama.

pa ima suduznika od kojeg ce se naplatit, ili ce moza trazit nekakvo osiguranje kredita :ne zna: ...ne boj se, osiguraju oni dobro sebe :mig:

voditeljica1
10.12.2013., 18:45

Postoje instrumenti osiguranja i procjena kreditnog rizika tražitelja kredita.
U svakom slučaju, banka se osigura.

naturalmystic
30.01.2014., 10:57
Pozdrav! Mene zanima što se dogodi ako uzmemo studenstki kredit koji otplaćujem tek nakon šta završim fakultet i npr prekinem studij iz nekih dobrih opravdanih razloga(nije mi to namjera, ali nikad se ne zna što se može dogoditi) ili da pauziram godinu, ne završim u roku i što ako se meni nešto dogodi npr smrt ko će to otplaćivati? moji roditelji nemaju i ne želim im to napravit, zato i pitam jer se želim informirat o svemu tako da me ništa ne može iznenadit, nadam se da razumijete. :)

Lord of Terror
26.05.2014., 15:57
Biti cu prisiljen ovih dana uzeti kredit, pa me zanimaju iskustva ljudi koji su ga vec uzeli. Koja banka daje najpovoljnije uvjete? Da li jos uvijek ima pocek, tj. odgoda placanja?

Marlis
11.07.2014., 19:32
Napisat ću moje iskustvo traženja studentskog kredita pa možda nekome pomogne.

Radi se o financiranju postdiplomskog studija u inozemstvu, htjela sam dignuti kredit na 5000€ za plaćanje školarine s počekom od 12 mjeseci (maksimum koji postoji u hrv. bankama) te rokom otplate na 5 godina.

PBZ - Educa kredit
Ukupna godišnja kamatna stopa (promjenjiva):6,13%
EKS: 6,74%
5000€ na 60 rata: 96,97€
Ukupni iznos kamata za otplatiti: 817,95€

Međutim, ostali troškovi su:
1) Naknada za obradu kreditnog zahtjeva (1%), što je u mom slučaju: 375 kn (cca 50€)
2) Troškovi ovjere kod javnog bilježnika (budući da nisam u radnom odnosu, jedan od roditelja bi mi bio solidarni sudužnik, stoga ugovori idu u 2 primjerka - na mene kao tražitelja i na roditelja kao sudužnika): cca 2 x 350 kn (cca 92€)
3) Trošak prijevoda i sudske ovjere od strane sudskog tumača papira koji dokazuju da sam primljena kao student te predračun, 3 stranice; ne priznaju se nikakvi papiri koji nisu na hrvatskom jeziku :504:: cca 360 kn (cca 47€)
4) *Interkalarna kamata (kamata koju plaćate za vrijeme počeka, ne mogu vam ju točno izračunati, meni je ovako ispalo u okvirnom proračunu): 336€ (cca 28 € mjesečno)
5) *Konverzija (vidi napomenu): cca 60€
= cca 525€ troškova koje morate podmiriti prije uopće davanja zahtjeva, odnosno s interkalarnom kamatom prije otplate kredita.
6) Trošak prebacivanja novca na račun fakulteta, internet bankarstvom: 30kn (cca 4€)
(** ako nemate internet bankarstvo, onda je 300kn)

Ukupno glavnica + kamata + "ostali troškovi" = cca 6407,32€

ZABA
Ukupna godišnja kamatna stopa (promjenjiva): 6,65%
EKS: 6,65%
5000€ na 60 rata: 98,03€
Ukupni iznos kamata za otplatiti: 1167,40€

"Ostali troškovi":
1) Naknada za obradu kreditnog zahtjeva (1%), što je u mom slučaju: 375 kn (cca 50€)
2) Troškovi ovjere kod javnog bilježnika (isto obrazloženje): cca 2 x 350 kn (cca 92€)
3) Trošak prijevoda i sudske ovjere od strane sudskog tumača (isto obrazloženje): cca 360 kn (cca 47€)
4) *Interkalarna kamata (kod njih se plaća kvartalno, meni su izračunati sljedeći obroci 51,85€, 77,78€, 77,78€, 77,78€, 51,85€): 337,04€
5) *Konverzija (vidi napomenu): cca 60€
6) Trošak prebacivanja novca fakultetu -ne sjećam se točno pa neću iznijeti podatak.

Ukupno glavnica + kamata + "ostali troškovi" = cca 6753,44€

NAPOMENA (obje banke): iako je kredit u eurima, vama se isplaćuje iznos u kunama ("jer je to valuta plaćanja u RH") što doslovno znači da vi onda morate s tim novcima kupiti eure i onda uplatiti školarinu. :503::504:
U ZABI je to po prodajnom tečaju, a PBZ kaže da (navodno) daju po srednjem tečaju. Tih 60€ je ta razlika koju gubite na tečaju i koju morate sami još pokriti (nadodati).

Sudužnik je sposoban biti onaj kojem slobodni dio plaće nakon što se odbiju kreditna i druga opterećenja (npr. uzdržavana djeca i druge osobe) iznosi cca 5500 kn (takav je iznos ispao u obje banke).

Dokumentacija u obje se sastoji od:
1) zahtjev za kreditom (ispunjava solidarni sudužnik)
2) potvrda poslodavca (njihov obrazac potrebno ispuniti)
3) platne liste 3 posljednje plaće, ovjerene i potpisane od strane poslodavca
4) potvrda s fakulteta i predračun, originali na uvid, prijevod ovjeren od strane sudskog tumača

Erste nema uopće počeka (štoviše, naknada za obradu zahtjeva i prva rata se isplaćuju iz kredita :kava:), HPB daje maksimalno poček do 6 mjeseci. Zbog toga nisam ni išla dalje u raspitivanje, a ostale banke nisam posjetila.

Generalni zaključak - uvjeti su preloši za tzv. "studentski kredit". Nevjerojatno je da je najveći mogući poček 12 mjeseci. Za usporedbu, u Njemačkoj je poček do zaposlenja, s EKS-om od cca 3,3%.

U svakoj banci su mi službenice rekle da su i prema njihovom mišljenju nepovoljni uvjeti te da ni nemaju takvih kredita u praksi (štoviše, do te mjere da su morale provjeravati sve na internetu ili zvati kolegice nekoliko puta tijekom sastanka). Sve su rekle i da roditelji prije koriste neke druge brze, ovakve i onakve kredite.

Na kraju cijele balade u kojoj sam ja naivno mislila kako ću podizanjem kredita biti manji teret roditelja, jednostavno smo odlučili sami sklepati tu školarinu.

Anna Luiza
15.07.2014., 02:37
Napisat ću moje iskustvo traženja studentskog kredita pa možda nekome pomogne.

Hej puno hvala na researchu, tak da ja ne moram sad kad dođem u RH u 9. Meni bi trebalo oko 4000 eura, no čini se da ću morat zamolit familiju da prodaju obiteljsko srebro i isplate mi nasljedstvo unaprijed :(
Banke uopće više nemaju izgovor zbog Erasmus+ programa - gdje EK garantira kredite, a banke zauzvrat moraju dati znatno povoljniju kamatu (oko 3% sounds about right), no ne znam kaj sam to univerzumu skrivila da sam se rodila na hrvatskoj prčiji gdje nitko nije sigurno ni podnio zahtjev da pruža takvu uslugu iako je ona trebala zaživjet od ak. god. 2014/15. :503:
Gro drugih EU država em što nudi 10x kvalitetnije obrazovanje od hrvatskih sveučilišta em što svojim studentima nudi realne mogućnosti za studiranje.
Fakat jedva čekam dan kad ću majčici rvatskoj isplatit finalnih 3600 kn za odricanje državljanstva.