PDA

View Full Version : Životopis, zamolba, pismo namjere i sl. - skupna tema

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8

OPTi Mystic
25.04.2003., 09:50
Molim neke primjere, linkove, ...

Hvala

Billi
25.04.2003., 13:50
www.moj-posao.net

ima i o molbama

Madame Hooch
29.04.2003., 17:21
Molim specificiraj - trazis POSAO ili KARIJERU ?

molbe ili zivotopisi jako se razljikuju ovisno o tome ........

FANCY
04.05.2003., 20:33
Ovisi od posla. Ali uvijek ama BAŠ UVIJEK svi gledaju isto. Ako pišeš molbu u neku firmu koja traži zaposlenike preko oglasa uvijek imaj na pameti da ti nisi jedina(i) koji traži taj posao.
A osoba koja pregleda molbe i sve to gleda istu najviše 5 sekundi i ako nadje negdje neki detalj koji joj zapane za oko dakako pozitivan nastavi gledati dalje baš tu zamolbu ili je stavi sa strane za daljnje razmatranje a ako je imalo neuredno ili što ja znam zaboravi daljnje gledanje otpadaš. A da ne spominjem otvaranje drugih listova gdje stoje drugi podaci.
Zapamti 5 sekundi traje čitanje tvoje zamolbe.

praktikanti
19.05.2003., 16:07
Fancy, pretjerujes sa 5 sekundi. 2 je dovoljno.
Znas sto trazis (najcesce to i pise u oglasu, samo ljudi misle da je pametnije napisati da su bili u pionirima i sl.), i ako ne nadjes, adioooo.
Idealno bi bilo da se napise samo 5-6 kljucnih rijeci, ali nekako mislim da bi to bilo odbaceno kao sturo. Dakle, boldaj najvaznije, ali ne pretjeruj.
A test je, pogledaj na pola sekunde papir i vidi sto si zapazila (ili jos bolje daj nekom drugom.

NikaZg
22.05.2003., 10:42
je, nedavno smo gledali hrpu molbi
meni se nije dalo
pa sam odbacila sve koji su imali mail na yahoo-u, za početak :)
pa onda čudne fontove pa onda polu-pismene
i fino se smanjila hrpica

slafko
27.05.2003., 21:23
yahoo? hm... ukusi su različiti. ja bi diskvalificirao škvadru koja ima mejl na hinetu... :)

praktikanti
28.05.2003., 09:16
Nika, a gdje ces imati mail nego na Yahoo ili slicnim servisima? Mozda i mozes poslati s posla, al da je preporucljivo i nije. Ostali razlozi su mi OK.

Ame®icano
28.05.2003., 13:07
Pronadji program koji se zove: Resume.

Ili se javi preko PM-a da se dogovorimo oko downloada.

aragorn797
04.06.2003., 01:04
OPTiMystic kaže:
Molim neke primjere, linkove, ...

Hvala

hoče li neko???:)

05.06.2003., 12:58
ddd

nea
11.06.2003., 04:03
Nika zasto si odbacila one koji stavljaju yahoo adresu ??????

NIPPON
22.09.2003., 12:29
Forumaši treba mi vaša pomoć,savjet.
Naime zanima me kako uspješno napisati životopis ili molbu za posao.
U vezi teme imam nekolicinu podpitanja: kaj je bolje pisati u natuknicama ili u obliku eseja,navoditi prvo zadnji posao koji sam radio prema prvom ili obrnuto,planiram navesti poslove koje sam radio preko student servisa(tak sam do sad jedino i radio) ali za to nemrem predočit nikakve dokaze pa me zanima kolko mi je to pametno i dali če mi to potencijalni poslodavac uopće uvažavati.......
i na kraju ako neko ima neki dobar link sa savjetima na temu ili predlšcima :s

Vanilla
22.09.2003., 14:48
odi na

www.moj-posao.net

cammy
22.09.2003., 17:24
Ovo je bilo na starom forumu. Obrati paznju na Princezine postove, meni je pomoglo.

Crow Jane
23.09.2003., 07:08
Najbolje ti je pisati u obliku natuknica, od zadnjeg posla koji radiš, prema prvome + svaki posao koji si radio mora sadržavati opis poslova. Tako su meni savjetovali head-hunteri. :frajer:
Ja sam kao predložak uzela vulgaris Resume word document. ;)

Terkeš
23.09.2003., 07:33
ja sam mislio da je svejedno pišeš li od prvog ili od zadnjeg... a savjetovali su me da krenem od boljeg prema slabijem... odnosno, ak mi je zadnji bil upečatljiviji od prvog, onda da krenem od zadnjeg...

Gazda
23.09.2003., 21:50
Obicno se krece od zadnjeg posla, a to je vjerojatno zato sta je poslodavcu najrelevantnije ono sta si zadnje radio, a osim toga, sanse su da je taj zadnji posao bio i najvise kvalitete (kriva rijec, ali ne pada mi sad prava na pamet).

Student-servis poslove mozes grupirati u jednu natuknicu tipa: "Razni poslovi koje sam radio kao student, ukljucujuci..(onda navedes te poslove)". Ako je neki od tih poslova vezan uz sadasnju struku, onda ga izdvojis.

Kako CJ kaze, svaki posao opises: dakle, radio sam to i to, stekao iskustvo u tome i tome, itd. Ako navodis neki posao tipa rad u ducanu, mozes recimo srat kako te je to naucilo osnovnim radnim navikama, nosenju sa vise zadataka odjednom (multitasking, kada sjeckas mortadelu i u isto vrijeme posluzujes musteriju :D) itd. Zivotopis je kako izvuci sto vise iz cinjenica. :rolleyes:

Sto se tice izgleda, svakako u natuknicama, paziti na gramatiku i pravopis, neka bude pregledno i sve u jednom stilu.

NIPPON
24.09.2003., 14:37
OK ljudi puno hvala nadam se da će biti nešto od job hunta
sad moram biti kreativan ko sto je gazda rekao iz shit poslova na papiru stvarat vrlo korisna radna iskustva
valjda me nebu okinula kreativna blokada:D

Imam još jedno pitanjce po vašem mišljenju koliko se ozbiljno shvaća radno iskustvo preko student servisa (jel o dotičnom nemogu prezentirat nikakve dokaze) malo mi je frka ako mi se to baš ne doživljava jel je to jedino radno iskustvo koje imam

Vojky
24.09.2003., 14:45
NIPPON kaže:
Imam još jedno pitanjce po vašem mišljenju koliko se ozbiljno shvaća radno iskustvo preko student servisa (jel o dotičnom nemogu prezentirat nikakve dokaze) malo mi je frka ako mi se to baš ne doživljava jel je to jedino radno iskustvo koje imam

Shvaća se pozitivno, jer to znači da se ne plašiš rada, odn. da više voliš radit nego kukat kod kuće kako nemaš para.

bSh
02.03.2004., 13:36
Trenutno jos uvijek studiram (izvanredno, ostalo mi je jos 15 ispita i gotova sam) i odlucila sam pokusati naci kakav-takav posao i po mogucnosti otici od kuce prije zavrsetka faksa.
Imam nekoliko pitanja i molim pomoc.

Kako treba izgledati moja molba za posao?
Citala sam topic S onu stranu natjecaja i vidjela tamo puno korisnih savjeta koji ce mi vjerojatno zatrebati kada budem trazila posao "za ozbiljno" (sa zavrsenim faksom). Za sada mislim da mi molba ne treba biti puna kojekakvih hvalospjeva jer ipak trazim posao trgovkinje/konobarice/eventualno cistacice/nesto slicno.

Mislim da nema potrebe pisati zivotopis po onim kraticama jer nemam apsolutno nikakvog radnog iskustva i zivotopis bi mi izgledao (u najmanju ruku) zalosno i siromasno. Zato bolje da ga izostavim.

Moja molba sadrzi uvod tipa: Javljam se na vas oglas, objavljen tad i tad tu i tu za posao taj i taj.

Zatim u sljedecem odlomku dolazi nekoliko rijeci o meni: ime i prezime, mjesto i datum rodjenja, koju srednju sam zavrsila, na kojem faksu trenutno izvanredno studiram.

I to je, po meni, to. Nemam vise sto pisati.

No, reda radi sam napisala da mi je njihova ponuda zanimljiva jer smatram da na osnovi dosadasnjeg obrazovanja odgovaram navedenim zahtjevima, da sam dinamicna, komunikativna i fleksibilna i da sam nepusac.

Na kraju dolazi zavrsni odlomak gdje sam napisala kako se nadam da ce me pozvati na razgovor i dati mi priliku da se predstavim.

Ta molba mi izgleda poprilicno jadno. Ali nemam sto vise pisati.

Da li da to tako posaljem?
Imate li kakav savjet?
Mozda kakva dopuna ili nesto slicno?

Hvala unaprijed!

Cats
02.03.2004., 13:39
Dodaj da iako nemaš puno iskustva rado učiš i brzo se prilagođavaš novim situacijama.

Sretno! :top:

Winona
02.03.2004., 14:06
zivotopis je jedno a tekst molbe nesto drugo.

Nije dobro podcjenjivati ni jednog poslodavca, bilo je slucajeva da se osoba javila za neki honoraran posao ali je i molbom i razgovorom ostavila takav dojam da su joj dali preporuku za jedno mnogo bolje mjesto.

Ja bi svakako prilozila sliku, to je danas norma, u tekstu molbe napisala zasto se javljas, kad mozes poceti, eventualno napises da si fleksibilna sto se radnog vremena tice ( ako zaista i jesi)

Nemoj pisati ono iza cega ne stojis jer ako zaista dobijes posao to bi ti se moglo obiti u glavu.

Svakako bi dodala tabelarni zivotopis bez obzira kako kratak bio.

Dakle datum i mjesto rodjenja pa onda jedno ispod drugog - osnovna skola, srednja skola, faks

Ako si radila bilo kakve sitne poslice ( pises da studiras izvanredno i da si pri kraju) a predpostavljam da jesi u svom zivotu, spomeni ih svakako.

Nema veze sto nisu vezani uz ono sto studiras ili za ono za sto se trenutno oglasavas.

Oni potencijalnom poslodavcu daju znak da znas sto je rad.

bSh
02.03.2004., 14:47
Stvar je u tome sto cu molbu slati putem maila i voljela bih kada bi sve to ispalo u obliku nekakvog maila. Nekoliko odlomaka i to je to. Ne znam kako bih sliku zgurala u sve to, a da to na nesto lici. Oglase sam nasla na moj-posao.net.

Nazalost, fleksibilna nisam jer studiram pa mi bi povremeno trebao slobodan dan da mogu otici na ispit. To ce mi vjerojatno puno otezati zaposljavanje, ali tko zna, mozda i nadjem nesto.

I, nazalost, nisam radila nikakve sitne poslice. Nikada. Ni honorarno, ni sezonski ni nista. Mislim da je bolje da to presutim. :D

Cats, hvala, trebat ce mi sreca.

RobiKa
02.03.2004., 16:10
bSh kaže:
Stvar je u tome sto cu molbu slati putem maila i voljela bih kada bi sve to ispalo u obliku nekakvog maila. Nekoliko odlomaka i to je to. Ne znam kako bih sliku zgurala u sve to, a da to na nesto lici. Oglase sam nasla na moj-posao.net.

Evo pridruzujem se sa dobrim zeljama. :)

Sto se tice izgleda - nek izgleda dobro, makar bilo 'suho'. Dakle vizualno i jezicno ispeglano i onda exportiraj u PDF. Ako nisi sigurna da ce poslodavac moci citati Acrobat format dodaj txt verziju uz napomenu.

bSh
02.03.2004., 16:15
A to bas moram slati kao nekakav Attach?

Nikada mi nije islo slanje attacha, nisam nikada sigurna da li sam dobro poslala.

Hoce biti jako lose ako to posaljem u obliku najobicnijeg maila?
Tako sam prije slala. Istina, nikada nije bilo nikakvog odgovora.

Jel mi za taj pdf treba kakav program?
Mislim da to ni nemam na svom kompu.

Winona
02.03.2004., 21:35
bSh kaže:

Nazalost, fleksibilna nisam jer studiram pa mi bi povremeno trebao slobodan dan da mogu otici na ispit. To ce mi vjerojatno puno otezati zaposljavanje, ali tko zna, mozda i nadjem nesto.

I, nazalost, nisam radila nikakve sitne poslice. Nikada. Ni honorarno, ni sezonski ni nista. Mislim da je bolje da to presutim. :D

Cats, hvala, trebat ce mi sreca.

sliku dodas kao Anhang iliti dodatak ( Attachment)

Ispiti su radnim danom. U bransi u kojoj trazis posao ( a slicni sam i ja radila jednu sezonu, za vrijeme studija) je lakse dobiti slobodan dan u tjednu nego za vikend ;)

Nikada mi nije islo slanje attacha, nisam nikada sigurna da li sam dobro poslala.

nemoj se uvrijediti ali ti ipak studiras.

Ja si zamisljam da se takva osoba zna osnove compa. Pod osnove spada poslati e mail s dodatkom.

A malo mi je tesko i zamisliti osobu na kraju studija bez dana honorarnog posla, no vjerujem da to ovisi i o vrsti studija.

pdf ti treba jer sam se ja jednom tako zahebala i ispao sasvim deseti format kad je osoba primila e mail, zivotopis nije bio tabelaran nego se sve pomjesalo :rolleyes: pa je nekako sigurnije pridrzavati se opcih normi.

A da pitas nekog od studijskih kolega, sigurno se netko kuzi u to pa posaljete s faksa ?

Sretno :)

kocka222
03.03.2004., 06:54
Imas dosta toga objasnjeno ovdje
http://www.moj-posao.net/jseeker_wiki?wikiName=AdvicesPage

bSh kaže:
Trenutno jos uvijek studiram (izvanredno, ostalo mi je jos 15 ispita i gotova sam) i odlucila sam pokusati naci kakav-takav posao i po mogucnosti otici od kuce prije zavrsetka faksa.
Imam nekoliko pitanja i molim pomoc.

Kako treba izgledati moja molba za posao?
Citala sam topic S onu stranu natjecaja i vidjela tamo puno korisnih savjeta koji ce mi vjerojatno zatrebati kada budem trazila posao "za ozbiljno" (sa zavrsenim faksom). Za sada mislim da mi molba ne treba biti puna kojekakvih hvalospjeva jer ipak trazim posao trgovkinje/konobarice/eventualno cistacice/nesto slicno.

Mislim da nema potrebe pisati zivotopis po onim kraticama jer nemam apsolutno nikakvog radnog iskustva i zivotopis bi mi izgledao (u najmanju ruku) zalosno i siromasno. Zato bolje da ga izostavim.

Moja molba sadrzi uvod tipa: Javljam se na vas oglas, objavljen tad i tad tu i tu za posao taj i taj.

Zatim u sljedecem odlomku dolazi nekoliko rijeci o meni: ime i prezime, mjesto i datum rodjenja, koju srednju sam zavrsila, na kojem faksu trenutno izvanredno studiram.

I to je, po meni, to. Nemam vise sto pisati.

No, reda radi sam napisala da mi je njihova ponuda zanimljiva jer smatram da na osnovi dosadasnjeg obrazovanja odgovaram navedenim zahtjevima, da sam dinamicna, komunikativna i fleksibilna i da sam nepusac.

Na kraju dolazi zavrsni odlomak gdje sam napisala kako se nadam da ce me pozvati na razgovor i dati mi priliku da se predstavim.

Ta molba mi izgleda poprilicno jadno. Ali nemam sto vise pisati.

Da li da to tako posaljem?
Imate li kakav savjet?
Mozda kakva dopuna ili nesto slicno?

Hvala unaprijed! :top: :top:

bSh
03.03.2004., 08:09
Hvala sviam na odgovorima.

Jucer sam poslala 10-ak molbi bez zivotopisa. Zivotopis mi ionako stane u 3 recenice, a to sam nekako srocila u tu molbu.
Ako ne bude nikakvih rezultata nakon nekoliko mjeseci, preuredit cu molbu da malo ljepse izgleda, a vjerojatno i zivotopis ubaciti(kakav takav). :)

Lilly
03.03.2004., 08:55
Nemoj misliti da ti je zivotopis jadan jer nemas iskustva.

Vec prema tome kakav je posao ili firma izdvoji najvaznije predmete/projekte sa faksa pa napisi nesto o njima. Ili sta se radilo kroz te predmete ili sta si ti za sebe naucila/usavrsila kroz rad na tom predmetu/projektu ili oboje.

Ako si srednju zavrsila nekim super pismenim radom i on je relevantan za posao, opisi.

Uostalom, skoro pola stranice ti treba samo za tvoje osobne podatke. Zbilja nije problem ispuniti jednu stranicu zivotopisa:
1.red: Curriculum Vitae (naslov)
2.red: Osobni podaci (isto naslov ali moze manji)
3. red: Ime
4. red: Prezime
5. red: Adresa
6. red: Adresa nastavak
7. red: Telefon
8. red: e-mail
9. red: Nacionalitet
10. red: Mjesto rodenja
11. red: Datum rodenja
12.red: Kako se pak to zove na hrv.? (udata ili ne)

Ovakva je podjela samo prvog dijela cv-a (Osobni podaci) kod 'nizozemskog' cv-a. Uz 10 pt na mom cv-u to je negdje trecina stranice. Stavis 12 pt i garant je vec oko pola stranice. ;) :D Pa jos ponegdje red prazan da bi bilo bolje citljivo....

Sretno!

tegla
03.03.2004., 09:08
Ovaj format zivotopisa mi je otvorio vise vrata nego sam se i nadala.
Evo ti ovdje link, pogledaj ga, snimi si ga na svoj komp, ak hoces prevedi s engleskog na hrvatski, ali nije ti uglavnom potrebno prevodit ak se javljas na MojPosao. Ak posaljes ovak na engleskom, odma im das do znanja da znas engleski. Ako znas :)
Dalje - izbaci sve kategorije koje ti ne trebaju, al probaj ih iskoristiti sto vise, cak i one koje ti se na prvi pogled cine besmislene.
Odlican zivotopis na engleskom - obrazac (http://www.cedefop.eu.int/download/transparency/cv_format_en.doc)

To je za pocetak to.

Posto sam citala tvoje price, a i sama trazim opet posao pa znam kako to ide, stvarno bi ti htjela pomoci. Ako mislis da ti nece ici samoj napraviti stvarno dobru molbu i zivotopis, javi mi za koje se mjesto javljas (das mi link oglasa) i posalji mi svoje podatke(osobne,obrazovanje, vjestine,...) na PM. Znam da nije ugodno slati strancu takve podatke, al namjera mi je zaista iskrena.

Nadam se da sam pomogla.
Sretno! :)

tegla
03.03.2004., 09:26
Ovo sad sam napravila copy/paste jedne molbe koju sam ja slala, tek toliko da vidis kako to moze izgledati(ali i ne mora, moze i krace i dulje, i naravno drugacije), ali preporucam ti definitivno da svaku molbu prilagodis pojedinoj firmi(onome cime se ona bavi, onome sto trazi, raspitaj se, surfaj, kopaj, trazi, pitaj) i jos vazno da je prilagodis SEBI(svoje vrline i znanja, razlog trazenja posla, itd.)

Izvoli :

TVOJE IME I PREZIME
Kućna adresa
E-mail adresa
Broj telefona
(neka bude u sredini npr.)
Mjesto, DATUM
(neka bude desno npr.)

NAZIV FIRME
Adresa firme
N/R: Kontakt osoba
(neka bude lijevo npr.)

Predmet : Molba za posao - "Naziv radnog mjesta"(boldaj ovo)

Postovani g./gdjo. PREZIME KONTAKT OSOBE,

ovim putem se javljam na Vas oglas, objavljen DATUM na web stranicama "Moj posao"(ili negdje drugdje), za radno mjesto NAZIV RADNOG MJESTA.

Smatram da ispunjavam sve(ili vecinu) preduvjete koji su potrebni za uspjesno obavljanje gore navedenog posla, a koje ste i sami djelomicno naveli u oglasu, te se nadam da cete razmotriti moju molbu.

Nakon sto sam pregledala Vasu internet stranicu(ili dobila informacije negdje drugdje - napisi gdje), stekla sam dojam okruzenja u kojem je kvalitetnim radom moguce napredovati i usavrsavati se, pa mi je iz tog razloga Vasa ponuda vrlo primamljiva(interesantna).

Detalje vezane uz moje osnovno, te dodatno obrazovanje, dosadasnje radno iskustvo i vjestine mozete pronaci u kracem zivotopisu koji Vam dostavljam u prilogu. (prilagodi kako imas)

Zbog RAZLOG TRAZENJA POSLA intenzivno trazim posao koji ce mi omoguciti usavrsavanje vec stecenih znanja, te stjecanje novog iskustva.
Ukoliko trazite osobu mog profila rado cu se odazvati na interview u kojem cete Vi imati priliku uvjeriti se u moje karakterne osobine tipa komunikativnost, te u kojem cemo obostrano imati priliku dobiti odgovore na dodatna pitanja.

Ocekujem Vas skori odgovor.

S postovanjem,

IME I PREZIME

U prilogu :
 Zivotopis na hrvatskom jeziku
 CV in english

tegla
03.03.2004., 09:57
Sjetila se ja jos nekih sitnica :zubo:

Nalov e- maila:
Molba za posao - Naziv radnog mjesta - Kandidat : Ime i prezime
Zato sto poslodavcu mailom stigne stotine molbi sa nepotpunim naslovom, a prvo sto ce vidjet je upravo taj naslov, pa nek bude potpun.

Naziv dokumenata (zivotopisa) koje prilazes:
Zivotopis - Ime i prezime.doc
CV - Ime i prezime.doc
Nikako ne samo cv.doc, jer takvih dobiju na stotine, neka se vidi ciji je zivotopis.

Tvoj e-mail:
Neka sadrzava tvoje ime i prezime, a ne neki nadimak ili nesto neprepoznatljivo.
npr. ime.prezime@hinet.hr

Mislim da je to sad stvarno to, ak je neko sve to vec napisao, sad ces sigurno zapamtit :zubo:

bSh
03.03.2004., 10:09
Lilly i tegla hvala vam puno!

Svidja mi se ovaj zivotopis na engleskom, stvarno dobro izgleda. (ja to tako nikada ne bih znala sama sastaviti, uopce nemam iskustva s tim molbama i zivotopisima).

Da pocnem te molbe slati obicnom postom ili moze preko maila?
Obicnom postom mi se cini jednostavnije buduci da nikada nisam sigurna da li sam taj attach dobro poslala ili ne. Osim toga, sada bi trebala biti dva attacha (na jednom molba, na drugom zivotopis), a na kompu nemam nikakvog programa za pisanje (cak ni worda :() i nikada nije sigurno imaju li oni taj program za pisanje ili ne. Znate na sto mislim?

Opet, s druge strane, ako cu slati obicnom postom (sto mi se cini boljom opcijom unatoc novcima koje cu potrositi na kuverte i markice), moram paziti i na kuvertu (koliko velika treba biti? format A4? ili moze ona duplo manja pa papire presavinem jednom na sredini?) i na papir. Vidim da se na onom topicu "S druge strane natjecaja" pisalo o tezini i kvaliteti papira. Nazalost, doma imam samo onaj papir za printer koji ima zubce sa strane koji se odkinu pa se vidi da su otkinuti. No, to se da rijesiti. Otici cu u knjizaru i traziti ih neki kvalitetni papir. :D

Sto mi savjetujete? Da saljem preko maila (molim vas onda i nekakav link za program u kojem cu pisati te molbe, buduci da na kompu trenutno nemam cak ni worda) ili cu ozbiljnija ispasti ako saljem obicnom postom (tada vas molim savjet oko velicine i boje kuverte (moze roza? zuta? znate one kuverte u bojama?) i kvaliteti papira?

Tegla, ovaj dio u molbi gdje navodis zasto bi htjela bas kod njih raditi pase za svaku firmu. Svi vjerojatno rade kvalitetno i moguce je napredovati. :) Mogu i ja to tako onda poslati?

Razlog trazenja posla i zasto sam izabrala bas njih me muci. Ne mogu im reci iskren razlog (ocajna sam, trazim bilo kakav posao, dajte sto imate :)). A i ne mogu im reci iskren razlog zasto sam izabrala bas njih (saljem redom molbe, tako mi je svejedno koja firma ce me primiti, samo neka me neka PRIMI :)). Kako to srociti? I kako molbu prilagoditi pojedinoj firmi?

I jos nesto. Mislim da ce mi trazenje posla dosta otezati cinjenica da sam student. Ali ja sam IZVANREDNI student koji je na parcijali i ima predavanja jednom tjedno. Eventualno dva puta tjedno. I to popodne, od 15:00. Studiranje uz rad je na mom faksu najnormalnije. Mislim da ih vise od pola radi. Osim toga, ostalo mi je jos 15 ispita (a ispiti zaista nisu teski, za jedan ispit imam nauciti 100-tinjak stranica, nekada malo vise, cesce puno manje). Ako sve dam u roku, faks savrsavam na ljeto/jesen 2005. Trebam li i to nekako spomenuti? Mozda nekako posebno naglasiti da sam izvanredni student koji ima predavanja jednom do dva puta tjedno i to popodne? Uz napomenu da mi predavnaja nisu obavezna. Kako da to pak skombiniram? Mislim da im odmah padne mrak na oci kada vide da im se javlja STUDENT.

Jos jednom svima zahvaljujem na pomoci. Jos vas malo savjeta i dobre volje molim. ;)

tegla
03.03.2004., 10:33
QUOTE]bSh kaže:

Svidja mi se ovaj zivotopis na engleskom, stvarno dobro izgleda. (ja to tako nikada ne bih znala sama sastaviti, uopce nemam iskustva s tim molbama i zivotopisima).

Nitko nije imao iskustva od prve, sto vise stvari vidis i cujes i zapamtis, vise ces znati, i imati tog famoznog iskustva :D

Obicnom postom mi se cini jednostavnije buduci da nikada nisam sigurna da li sam taj attach dobro poslala ili ne. Osim toga, sada bi trebala biti dva attacha (na jednom molba, na drugom zivotopis), a na kompu nemam nikakvog programa za pisanje (cak ni worda :() i nikada nije sigurno imaju li oni taj program za pisanje ili ne. Znate na sto mislim?

Opet, s druge strane, ako cu slati obicnom postom (sto mi se cini boljom opcijom unatoc novcima koje cu potrositi na kuverte i markice), moram paziti i na kuvertu (koliko velika treba biti? format A4? ili moze ona duplo manja pa papire presavinem jednom na sredini?) i na papir. Vidim da se na onom topicu "S druge strane natjecaja" pisalo o tezini i kvaliteti papira. Nazalost, doma imam samo onaj papir za printer koji ima zubce sa strane koji se odkinu pa se vidi da su otkinuti. No, to se da rijesiti. Otici cu u knjizaru i traziti ih neki kvalitetni papir. :D

Sto mi savjetujete? Da saljem preko maila (molim vas onda i nekakav link za program u kojem cu pisati te molbe, buduci da na kompu trenutno nemam cak ni worda) ili cu ozbiljnija ispasti ako saljem obicnom postom (tada vas molim savjet oko velicine i boje kuverte (moze roza? zuta? znate one kuverte u bojama?) i kvaliteti papira?

Tegla, ovaj dio u molbi gdje navodis zasto bi htjela bas kod njih raditi pase za svaku firmu. Svi vjerojatno rade kvalitetno i moguce je napredovati. :) Mogu i ja to tako onda poslati?

Razlog trazenja posla i zasto sam izabrala bas njih me muci. Ne mogu im reci iskren razlog (ocajna sam, trazim bilo kakav posao, dajte sto imate :)). A i ne mogu im reci iskren razlog zasto sam izabrala bas njih (saljem redom molbe, tako mi je svejedno koja firma ce me primiti, samo neka me neka PRIMI :)). Kako to srociti? I kako molbu prilagoditi pojedinoj firmi?

I jos nesto. Mislim da ce mi trazenje posla dosta otezati cinjenica da sam student. Ali ja sam IZVANREDNI student koji je na parcijali i ima predavanja jednom tjedno. Eventualno dva puta tjedno. I to popodne, od 15:00. Studiranje uz rad je na mom faksu najnormalnije. Mislim da ih vise od pola radi. Osim toga, ostalo mi je jos 15 ispita (a ispiti zaista nisu teski, za jedan ispit imam nauciti 100-tinjak stranica, nekada malo vise, cesce puno manje). Ako sve dam u roku, faks savrsavam na ljeto/jesen 2005. Trebam li i to nekako spomenuti? Mozda nekako posebno naglasiti da sam izvanredni student koji ima predavanja jednom do dva puta tjedno i to popodne? Uz napomenu da mi predavnaja nisu obavezna. Kako da to pak skombiniram? Mislim da im odmah padne mrak na oci kada vide da im se javlja STUDENT.

Jos jednom svima zahvaljujem na pomoci. Jos vas malo savjeta i dobre volje molim. ;) [/QUOTE]

Nitko nije imao iskustva od prve, sto vise stvari vidis i cujes i zapamtis, vise ces znati, i imati tog famoznog iskustva :D

Da li ces molbe slati postom ili mailom, ovisi od oglasa do oglasa. Dobro prouci svaki oglas. Na moj posao obicno napisu da se molbe salju na mail. Na stranicama zavoda za zaposljavanje daju adrese, itd. Gledaj koji je format za zivotopise, ako pise .doc - onda pisi molbu i zivotopis u wordu, i tako ih i salji. Ne brini, svaka normalna firma ce imati barem word. Ako saljes postom(samo kad oni to izricito traze, sto je jako rijetko), slozi u takvu kuvertu da ne bude prevelika, ne premala, taman srednja neka(bemumisa ne znam format). Mislim da ak presavines na pol to bude cisto uredno.
Nabavi word! Ako imas komp, a ocito imas, i hoces slati molbe mailom moras imati barem word. PDF isto nije problem, al word ti je baza koju bi trebala imati i znati ga koristiti. Pitaj bilo koga ko ima komp nek ti da bilo koji OFFICE cd, nek ti instalira osnovno.

Sto se papira tice, pretpostavljam da imas onaj za matricni printer. Nabavi papir za obican(npr. laserski printer), moze biti bijeli, pusti sad boje(ak bas hoces boju nek bude jako svijetla i nek ne bode oci, neka bez lagana mozda).

Ovak, ja ti preporucam da saljes putem maila.
Attach nije nikakav problem. Klik na attach, pa na browse, pa nadjes dokument koji trebas, klik na njega, pa na OK i dovrsis kako ti vec ponudi opcije. Ne moras se bojat da ce nestat, pogotovo ne u outlook-u.

Ali, ja molbu nikako ne bih stavljala kao attachment, nego kao glavno tijelo e-maila. Napises je u wordu, tamo spremis, otvoris i fino iskopiras u novi mail.
Kao attacment bi stavljala samo zivotopise, zbog toga jer molba stavljena u attach izgleda kao nesto sto se samo prosljedjuje svakoj firmi, a ne kao nesto sto si posebno pisala BAS ZA TU FIRMU.

Sto se studiranja tice i radnog vremena - to ostavi za eventualni razgovor koji je druga stepenica pa im tamo sve lijepo objasni. Nemoj odmah u molbi pisati kako te nece biti, kako ne mozes u ovo ili ono doba, ostavi to za razgovor. Ali da, napisi da si izvanredni student, ali da mozes i ZELIS raditi.

Ak sam nest zaboravila, sorry, predugacki su ovo postovi za moju koncentraciju. :):w

Lilly
03.03.2004., 10:46
bSh kaže:

u'r welcome. ;)

Da, fakat je dobar s tim sto bih ti dodala da pazis na red kojim unosis podatke. Na vrh stavljaj ono sto je novije, zadnji posao pa ispod onaj prije njega,... isto tako i za skolu. Pojedine 'skills' mozes izbaciti ako nisu relevantne za posao. Pokusaj razmisljati o funkciji za koju reagiras i smisliti koje tvoje osobine su + za taj posao. Njih naglasi.

Stavi stvari u perspektivu. Kakav posao trazis? Kakva je firma kojoj pises? Ja ne saljem mailom, previse mi je vazno svako pismo i svaki cv i previse sam vremena ulozila u svaki pa ne zelim riskirati nego saljem postom. Jedino kad bih se bavila programiranjem moooozda bih birala da saljem mailom.

Ja saljem u velikoj koverti ali mislim da je i ona u koju mozes ubaciti na pola savijen papir isto ok. Manje od toga bolje ne. Uvijek pazi da si stavila dobru markicu, da nije premalo.

Kvaliteta papira tebi nije bitna. Mislim da postaje bitna kasnije, kad imas dosta iskustva i kad se zelis izdvojiti iz mase. Obzirom da nemas iskustva, tebi je bitnije da izvuces najvise moguce iz sadrzaja zivotopisa i molbe.

Keep it simple. Radije ulozi trud u dobar zivotopis i molbu, a papir i koverta jednostavni. Bez iskustva ces vjerovatno morati poslati jako puno pisama dok nesto ne uspije. Gdje bi zavrsila da svako 'napucavas' kovertama u boji? :D

Meni je ovo isto prilicno teska stvar za srociti i kad god pricam s drugim ljudima cujem poneku dobru stvar koja meni nikad ne bi pala na pamet. Ispituj svijet dakle. :)

Ja uvijek prvo dobro prekopam internet site firme, procitam cim se bave, kako rade, jako volim dijelove gdje puste radnike da nesto kazu o firmi ili o svom poslu. :top:

Za kraj ostavim mission statement i ostale formalnije stvari jer me to onda ubacuje u 'vise razine' ;) i tako tu nadem sta mi se svida, sta odvaja tu firmu od drugih slicnih,... bla bla... zapravo je i meni jos malo pa daj sta das ali iz pisma se ne smije vidjeti...

Ne, iskoristi to kao svoju prednost. Definitivno si fleksibilna ako su ti obaveze takve na faksu. Mozes daklem to napisati, traziti full time posao s tim da povremeno uzmes vremena za faks. Ne znam gdje su u Hrvatskoj granice za full time. Ovde mozes raditi full time i imati jedan dan slobodan. Mislim, jos uvijek se zove full time.

Winona
03.03.2004., 11:56
12.red: Kako se pak to zove na hrv.? (udata ili ne)

bracni status :confused:

te se nadam da cete razmotriti moju molbu.

psiholozi bi ovo forumulirali ovako - zahvaljujem se sto cete razmotriti moju molbu.

Jedno je ( po njima) molecivi stav a drugo je sigurnost u sebe i svoje kvalitete - dakle polazis od toga da ce sigurno razmotriti tvoju molbu.

Isto umjesto " nadam se pozivu za intervju" - zahvaljujem se sto cete mi dati mogucnost osobno se predstaviti.

moram paziti i na kuvertu (koliko velika treba biti? format A4? ili moze ona duplo manja pa papire presavinem jednom na sredini?) i na papir.

nikad ali NIKAD ne presavijati papire i slati molbe u manjim kuvertama. Boja - bijela.

buduci da na kompu trenutno nemam cak ni worda)

:confused:

koje programe imas na compu ? Word je ono sto dolazi kao standardna oprema.

Razlog trazenja posla i zasto sam izabrala bas njih me muci. Ne mogu im reci iskren razlog (ocajna sam, trazim bilo kakav posao, dajte sto imate

zasto ne ?

Napises da uz studij trazis dodatni izvor zarade kako bi odteretila kucni budzet i napravila prvi korak ka osamostaljivanju.

Takav RAZLOG za trazenje posla ce vecina poslodavaca cijeniti.

Winona
03.03.2004., 12:01
, ja molbu nikako ne bih stavljala kao attachment, nego kao glavno tijelo e-maila. Napises je u wordu, tamo spremis, otvoris i fino iskopiras u novi mail.
Kao attacment bi stavljala samo zivotopise, zbog toga jer molba stavljena u attach izgleda kao nesto sto se samo prosljedjuje svakoj firmi, a ne kao nesto sto si posebno pisala BAS ZA TU FIRMU.
.

slazem se

Sto se studiranja tice i radnog vremena - to ostavi za eventualni razgovor koji je druga stepenica pa im tamo sve lijepo objasni. Nemoj odmah u molbi pisati kako te nece biti, kako ne mozes u ovo ili ono doba, ostavi to za razgovor. Ali da, napisi da si izvanredni student, ali da mozes i ZELIS raditi.

tocno.

Da, fakat je dobar s tim sto bih ti dodala da pazis na red kojim unosis podatke. Na vrh stavljaj ono sto je novije, zadnji posao pa ispod onaj prije njega,... isto tako i za skolu.

stil koji opisujes se u Europi zove "americki"

jednako prezentan je i stil kojim se zivotopis ispisuje kronoloski

Kvaliteta papira tebi nije bitna. Mislim da postaje bitna kasnije, kad imas dosta iskustva i kad se zelis izdvojiti iz mase. Obzirom da nemas iskustva, tebi je bitnije da izvuces najvise moguce iz sadrzaja zivotopisa i molbe.

slazem se

Paragalactic
03.03.2004., 12:39
Winona kaže:
Ja bi svakako prilozila sliku, to je danas norma...
Za neke fotke koje sam ja dobijao uz CV mogu samo reć da bi im bolje bilo da ih nisu slali... Ono: fotka snimana noću prikazuje cijelu figuru naslonjenu na nekakav stup a faca ima naceren pijano-šeretski smiješak. Strašno!

Kaj se tiče ostalih stvari na koje sam osjetljiv kao poslodavac:
- pismenost (vidi se razlika između tipfelera i č-ć, ije-je i inih grešaka. Osobito konstrukcijsko logičkih nespretnosti...)
- boli me kita jel CV presavinut al popizdim kad mi slože epsku sagu o svojoj tužnoj životnoj priči i o tome kak su promjenili 23 poslodavca u 2 godine jer su svi lopovi i gulikože
- sumnjivo mi je kad se netko ko je očito prekvalificiran prijavi na natječaj - taj će čekat prvu priliku da zbriše
- gadno bude i kad ukebam nekog da laže ili maže o svojim kvalifikacijama: "Imam vozačku od 1999"... a nije vozio od ispita
...

Lilly
03.03.2004., 13:00
Winona, ne znam bas za taj 'americki'. Prije bih rekla da je kronoloski ili obrnuti kronoloski red.

"Americki" me asocira na nesto sasvim drugo, na americki nacin pisanja cv-a koji se totalno razlikuje od europskog, ali zbilja puno vise nego da li su stvari u kronoloskom ili obrnutom redu i ne zove se curriculum vitae nego resume.

U raznim primjerima americkih resume-a sam vidjela da se sa vise rijeci opisuje, da je stil pisanja nesto slobodniji, da nema dijela sa osobnim podacima, neki od njih stoje na resume-u ali je lay out drugaciji tako da ti se cini da resume odmah pocinje sa "Education" ili "Working experience".

Ne slazem se da je kronoloski jednako dobar nacin. Zadnja stvar na vrhu cini sve puno preglednijim.

Winona
03.03.2004., 14:05
ne moras se sloziti, na kraju krajeva ti si svojim stilom pisanja nasla posao a ja svojim - svoj :)

Zamisli osobu koja je igrom slucaja godinu dana nezaposlena i to napise kao PRVO u zivotopisu, ostatak teksta cita se s negativnim stavom.

Lilly
03.03.2004., 14:46
U tom slucaju malo rastegnes period studiranja. :D

Ovo sto pises sam i prije cula ali ne razumijem kakav bi to recruter bio kojem bi takva informacija promakla time sto je stavis na dno. Cak i na kraju dijela o obrazovanju valjda moze izracunati i skuziti koliko vremena osoba nije radila i onda, jednako kao i da je ta informacija na vrhu, donositi sud.

Winona
03.03.2004., 15:44
Ovo sto pises sam i prije cula ali ne razumijem kakav bi to recruter bio kojem bi takva informacija promakla time sto je stavis na dno

poanta nije u tome da nekome informacija - promakne. Nego da mu "sjedne" kad je vec krenuo stvarati neku pozitivnu sliku i tad mu eto lakse sjedne.

Slicna tome je i psihologija pregovaranja- vazno je dobiti prvi "da".

crtica
18.03.2004., 13:13
Jedna od priča iz Iskonovog natječaja za kratku priču... :lol: :lol:

NATJEČAJ ZA POSAO

Poštovani gospodine A. B. (firma ")!

Javljam se na Vaš oglas objavljen u dnevnom tisku u kojem tražite više djelatnika u stalni radni odnos. S obzirom da ne navodite o kakvom se poslu radi, niti čime se Vaša cijenjena firma bavi, dopustite mi da Vam se u nekoliko redaka predstavim i ujedno prijavim kao kandidat. Uz osnovnu imam završenu i srednju školu (Zagreb) sa zvanjem – ekonomski tehničar, što sam u više položenih tečajeva i prekvalifikacijama upotpunio zvanjima – krojač, monter centralnog grijanja, kuhar, tehnički crtač, programer-administrator, te dekorater-designer. Nakon završenog pravnog fakulteta (London) kao redovni student, upisao sam, te završio medicinski fakultet (Pariz), gdje sam i doktorirao. Stručne prakse i stažiranje odrađivao sam dijelom u Madridu, a dijelom u Moskvi, nakon čega sam u Frankfurtu asistirao na priznatom Institutu za atomsku fiziku i biologiju. Pri tome sam objavio desetke stručnih članaka u svjetskim časopisima i literaturama što se danas koriste u praksi. U međuvremenu sam odslužio vojni rok i položio sve kategorije za upravljanje motornim vozilima, te volontirao pri Udruzi za skrb starijih i nemoćnih osoba. Kao velemajstor imao sam zapažene rezultate na šahovskoj olimpijadi, a igrajući golf i vaterpolo, te s folklornom sekcijom obišao gotovo cijeli svijet. Poslove koje sam dosad obavljao bili su uglavnom fizičko-intelektualne, konzultantsko-revizorske i telekomunikacijske prirode. U slobodno vrijeme pratim razne tribine i predavanja iz područja genetike, poljoprivrede, šumarstva i porezne politike, a kao hobi ističem numizmatiku i esperanto. Uvijek je teško govoriti o sebi, ali moram naglasiti da me krasi skromnost, poštenje i humanost, a kao ljubitelj životinja i prirode više puta sam za svoje aktivnosti dobivao priznanja raznih udruga i organizacija od kojih mi je najdraža nagrada UN-a. Razlog zbog kojeg se javljam na Vaš natječaj je, da sa svojih 25 godina života sudjelujem u razvitku Vaše firme i našeg društva u cjelini, što za mene predstavlja novi izazov. U nadi pozitivnog odgovora srdačno Vas pozdravljam.

P.S. Ukoliko se negativno izrazite prema mojoj prijavi, molio bih Vas da o tome izvijestite i HZZ (Burzu rada) kako ne bi izgubio stečena prava.

Unaprijed zahvalan,

Dr mr sc doc Emilio B., dipl. ing.

link (http://ekran-price.iskon.hr/index.php)

cudim_se
18.03.2004., 15:06
Gle, to je taman pravi oblik dopisa koji bi ja poslala na oglas gdje nije specificiran tocan posao, struka, odgovornosti, placa i sl. Na one koji pisu - trazim radnike, odlicna zarada. AHA

crtica
18.03.2004., 15:29
cudim_se kaže:
Gle, to je taman pravi oblik dopisa koji bi ja poslala na oglas gdje nije specificiran tocan posao, struka, odgovornosti, placa i sl. Na one koji pisu - trazim radnike, odlicna zarada. AHA

Najveći je bed, kaj je većina oglasa u nas vrlo "detaljna". Pa tako oglasi za trgovačke putnike/akvizitere izgledaju kao da traže znanstvenike za NASA-u...

Ili još bolje kad, obično "internacionalne" kompanije, idu preko head-huntera, pa se čovjek treba javiti, a da ne zna ni identitet budućeg poslodavca?! Zanima me koliko je ljudi poslalo oglas vlastitoj firmi? :zubo: Možda je u takvom slučaju najbolje niš' napisati, samo opće baljezganje, kao u priči gore...

Vojky
18.03.2004., 19:52
cudim_se kaže:

A kontakt telefon spada u SIMPA seriju brojeva... :)

medenjak
01.06.2004., 15:58
je li netko vidio ovo čudo od stranice: http://www.molbaonline.com/ ???

neki veliki marketinški stručnjak odlučio je podijeliti s nama svoje životno iskustvo i ustupiti ga za jeftine novce (navodno jeftine. nemam pojma koliko je to u kunama).

već od naslova biseri:
"Da Li Je Moguće, Da Vas Od Idealnog Posla
Djeli Samo Jedna Pisna Molba
Pridobite bolji posao – uspjeh je 100% zagarantiran!"

ok. čovjek je slovenac pa recimo da mu hrvatski i ne ide najbolje. ali pogledajte ostalo: stil pisanja, životnu "filozofiju", logiku...

izdvajam par daljnjih mudrosti. prvo moj apsolute favourit:

"Znam kako je sramotan i neugodan osjećaj, kada si već tako zadužen, da radije po stanu tražiš sitniš, i isprazniš kasicu u koju si godinama ubacivao kovanice (tako više za foru), nego da bi roditelje opet molio za malo sitniša. Onda punu vreću toga sitniša (onu plastičnu, koju dobiješ u trgovini) nosiš promijeniti u banku. Puno vas si može samo zamisliti kakvi osjećaji prolaze tobom, kada u banci dođeš na red, stojiš sam pred zastakljenim prozorčićem, pa te blagajničarka na drugoj strani živčano ispituje, da joj kažeš već jednom što bi htio? U tom trenutku, najviše od svega na svijetu želiš, da postaneš malen kao miš i pobjegneš. Ili barem da propadneš duboko u zemlju."
:lol: :lol: :lol:

a zatim i ostalo:

ako niste sposobni sakupiti 13.980 SIT, onda s vama nešto nije u redu i vama ne mogu pomoći niti Harry Potter, niti David Cooperfield. S takvim ljudima ne želim imati nikakve veze i želim vam puno sreće, jer će vam krvavo trebati. Svi sanjari, strašljivci, lijenčine i oni koji žalite same sebe, odmah prestanite čitati, jer vama jednostavno nema pomoći.
:lol: :lol:

Zaboravite na curriculum vitae, životopis i sve ostale ne znam kakve gluposti, koje su vas učili u školi. Ova stvar je bolja od svega toga zajedno.

Te tajne, koje poznaju samo najveći majstori psihologije marketinga i prodaje, imaju takvu moć, da se morate zakleti da ćete ih upotrijebiti samo u etične namjere. S njima ćete vaše potencijalne poslodavce "uhvatiti za vrat" i prisiliti ih, da vam daju posao, a bez da bi oni uopće znali za to. :D :D :lol:

Vjerovatno ste se do sada već zapitali, zašto vam sva ta iznimna pomagala želim ponuditi po tako niskoj cijeni (6.990 SIT), kada je njihova stvarna vrijednost tako velika? Zapravo razloga su dva. Prvo, da bi ih izradio nisam potrošio zadnju kunu. Nisam se opterećivao s grafički lijepo oblikovanim stranicama i slikama a' la Picasso. Više sam se koncentrirao na njihov kvalitetan sadržaj i praktičnu upotrebljivost. Stvarno nisu lijepi - ali su zato toliko više učinkoviti.

Te informacije vam sada nudim po izuzetno niskim cijenama zato, da bi vi poslije raširili glasine o njihovim kvalitetama i na taj način prodat ću još puno, puno svojih proizvoda i uradaka. Znate već. Najjeftinija i najučinkovitija reklama je od usta do usta.

Prije nego što se pozdravimo, dati ću vam na razmišljanje samo još jedno pitaje: Čini li vam se bolje, da sada odete u najbližu gostionicu ili kafić i za 13.980 SIT (pardon 6.990 SIT) se onako napijete, trujete jetra i plačete nad svojom sudbinom, a krivicu svaljujete na sve druge osim na sebe; ili konačno dođete k sebi i taj novac, bez ikakvog rizika, investirate u nešto, što će vam već idući mjesec - i zatim svaki slijedeći - početi donositi najmanje 20 puta toliki iznos (vjerovatno još i više) i svako jutro veliki osmjeh na vašem licu?

JEL' OVO NEŠTO NAJSMJEŠNIJE NA SVIJETU ILI SE SAMO MENI TAKO ČINI???!!!

traxdata
01.06.2004., 20:17
to sam ja jucer gledala i nisam mogla vjerovati..
:bljak:
nadam se da nitko ne nasjeda na te glupe fore.

i to je jos na dobardan.hr:flop:

eena_
01.06.2004., 21:17
još jedno ispiranje mozga

Leeloo
04.06.2004., 09:37
Jutros sam dobila drugu lekciju...

radije pocnite s
pripovjedanjem vase zivotne price na taj nacin:

"Bilo je oko 8:30 dopodne, kada sam zacuo zvonjenje telefona u
kuhinji."

Takav nacin pocetka molbe je svakako vrlo neobican. I tocno to
je garancija, da ce citatelj (poslodavac) stvar zgrabiti i s
radoznaloscu citati dalje. Pitat ce se: "Sta se dogodilo? Tko je
zvao? I zasto mi sada pripovjeda, da je zvonio telefon u
kuhinji?".

medenjak
04.06.2004., 15:02
Leeloo kaže:
Jutros sam dobila drugu lekciju...

radije pocnite s
pripovjedanjem vase zivotne price na taj nacin:

"Bilo je oko 8:30 dopodne, kada sam zacuo zvonjenje telefona u
kuhinji."

Takav nacin pocetka molbe je svakako vrlo neobican. I tocno to
je garancija, da ce citatelj (poslodavac) stvar zgrabiti i s
radoznaloscu citati dalje. Pitat ce se: "Sta se dogodilo? Tko je
zvao? I zasto mi sada pripovjeda, da je zvonio telefon u
kuhinji?".

prijavila si se za "priliku života"?? daj, izvještavaj nas kako ide!!

nema sumnje da će svaki poslodavac ići čitati takvu molbu dalje - da vidi s kakvim to pacijentom ima posla :D :D

(ovo je presmješno: 8,30 dopodne )

cicap
05.06.2004., 18:39
stvarno pravi show!!
ne znam što bih rekao na to.
kao nekakvo multi level marketing ispiranje mozga.
ali mislim da ce i ovo proći dosta dobro kod naših ljudi, kao i ostala ispiranja.
:eek:

khophe
05.06.2004., 20:59
Netko se bavi šibicarenjem, a netko radi web ;)

Sve je to porez na budale :-))

ttc
10.10.2004., 04:56
Baš sam gledao neke ponude za posao i zaintrigriralo me je što neke tvrtka traže dan, godinu i točno vrijeme rođenja, ok kontam godinu i dan, ali zašto i sat rođenja??

eena_
10.10.2004., 07:56
možda izrađuju tvoj natalni horoskop, pa im je bitno.

ttc
10.10.2004., 14:36
U domu za starije ljude i u informatičkoj tvrtci...
Bote pa to plaši moguće kandidate za zaposlenje i pokazje ozbiljnost njihova posla

hulio
10.10.2004., 23:14
ttc kaže:
Baš sam gledao neke ponude za posao i zaintrigriralo me je što neke tvrtka traže dan, godinu i točno vrijeme rođenja, ok kontam godinu i dan, ali zašto i sat rođenja??

Kaj ne odeš na razgovor i pitaš ih koj če im to? Ponekad nije stvar u tome da dobiješ posao, već da upoznaš egzotične likove - može biti zabavno.

Uostalom, možda shvatiš da i ti možeš biti dirketor ako mogu i takvi frikovi:D

eena_
11.10.2004., 01:54
hulio kaže:
Kaj ne odeš na razgovor i pitaš ih koj če im to? Ponekad nije stvar u tome da dobiješ posao, već da upoznaš egzotične likove - može biti zabavno.

Uostalom, možda shvatiš da i ti možeš biti dirketor ako mogu i takvi frikovi:D

lol
take off the edge(hm...?)

za ovu zadnju, uzmi šaku soli;)

brzi
11.10.2004., 13:50
ponekad se takve stvari stavljaju u oglase samo radi provjere da li dotični čita oglas do kraja.

ako niti običan oglas nije u stanju proučiti cijeli taj......

samo suncheko
02.11.2004., 18:22
evo jedno ozbiljno pitanje, jel postoji negdje na netu neka špranca za pisat životopis ili cv, a da nije ona iz worda?

Guru
09.11.2004., 06:28
Imas primjere i savjete na http://www.moj-posao.net/jseeker_wiki.php?wikiName=kat1ZivotopisMolba

Tu ti je samo dio, a vise imas u knjizi
http://www.moderna-vremena.hr/novisajt/shop/prikazknjige.asp?Pid=26707

Pink Lemon
20.02.2005., 18:08
Obicno mi je pismo motivacije najgori dio prijave za posao, a vama?

Uvijek mi se cini kao da trkeljam bezveze i da prevrcem neke kliseje, naravno ciljajuci na to da kazem ono sto znam da bi "mjerodavni" zeljeli cuti.

sad sam bas sjela napisat jedno (doduse, za prijavu na stipendiju) i tako mi se ne da. Mislim da cu uzet jedno staro (od stipedije koju sam svojedobno dobila :D ), malo preformulirat i prilagodit.

Blesavo se osjecam u tim konstrukcijama da je bas to sto nude, nesto neponovljivo i neopisivo savrseno i po cemu sam idealna osoba za to.

Kak vama ide po tom pitanju?

cp.tar
20.02.2005., 21:53
glavni razlog zašto želim vašu stipendiju jest činjenica da dajete najviše love i najpovoljnije uvjete[1]; ja sam siromašni student kojem treba lova bez truda e da bi mogao studirati što želi punom parom, punim plućima... a ne punim qrcem drugog posla koji mi plaća račune, ali i zaustavlja studij... iako nakon nekoliko mjeseci pažljive štednje mogu kupiti i udžbenike.
ako ste kojim slučajem sotona i u ugovoru tražite i moju dušu, ljudi smo[2], dogovorit ćemo se.

vi dajete lovu.
ja želim lovu.
motivacija je prilično jasna, ne?

hvala na pažnji.
a i na lovi.

[1] eventualno precrtati nepotrebno.
[2] ako ste sotona, barem ja jesam.

p.s. možda ću poslovati i sa sotonom, ali ako je stipendija microsoftova, ne zanima me kolika je. lova je lova, ali neke granice postoje.

Bare
22.02.2005., 08:14
Pink Lemon kaže:

Kak vama ide po tom pitanju?

Joj koliko sam samo ponuda za posao poslao...Uvijek lijepo natrkeljat svašta, uvijek prilagoditi konkretnom poslu, fakat sam se i ja umorio od toga.
Jer baš neki dan rekoh idem malo oglase gledati, i tako nađem nešto interesantno, rekoh ajde da pošaljem svoju ponudu, sjednem pisat CV, Zamolbu...ajme Bože ubitačno komplicirano, kako to sad sročiti, već milionti put, jeza me uhvatila. Iako mislim da dobro to radim jer sam masu ponuda za posao glatko odbio (a nekad sam i uredno odbijenicu dobio, ne kažem).
Ovo za stipendiju, vjerojatno je tvoje pismo eliminacijski faktor pa se moraš prisiliti :D
Kod razgovora za posao mislim da treba težište staviti na interview a ne na dobar životopis, on mora samo zadovoljati standarde forme.

MissT
22.02.2005., 19:29
Pink Lemon kaže:

sad sam bas sjela napisat jedno (doduse, za prijavu na stipendiju) i tako mi se ne da. Mislim da cu uzet jedno staro (od stipedije koju sam svojedobno dobila :D ), malo preformulirat i prilagodit.

probaj razmisliti o drukcijoj motivaciji.

kad pises prijavu za posao, molis ih i ugadjas da bi ti mogao raditi kod njih i donositi im profit.

Kod stipendije, neki ljudi/drzave/institucije zele TEBI dati novac da se TI obrazujes.
Ne traze da im ga zaradis, vec da razvijes svoje potencijale u smjeru kojem TI zelis, naravno ako je isto sukladno sa njihovim interesima (filantropskim ili pozadinsko interesnim).

Upravo zbog toga mislim da bi ljudi trebali i mogli moci pisati prijave tako dobrim ljudima :D u mnogo vecem opsegu nego kod ovih kapitalistickih molbi da im doneses profit te obrazlozenja mogucnosti da ucinis isto.

Kevin
27.02.2005., 20:12
Obično to biva tako da prvo trkeljaš,ushićen si,naučiš,navikneš se i smiješ se onima koji prolaze isto :D

ruspy
18.03.2005., 18:40
Imaš primjer na www.prospero.hr

banderas
18.03.2005., 20:42
Ovo je za forum "Posao i karijera"

eena_
19.03.2005., 06:26
NikaZg kaže:
meni se nije dalo

zašto:confused:

cp.tar
20.03.2005., 15:46
Nika, drugi put prvo odbaci nepismene i polupismene.

Uštedjet ćeš si trud s ostalim filterima.

DarthFlake
21.03.2005., 09:04
ja bi odbacila sve sa e-mailom drugacijim od

ime.prezime@nesto. nesto
ili
iprezime@nesto.nesto

ne bi bila drasticna toliko s tim jel provajder ht ili vip ili iskon ili yahoo ili hotmail... svatko ima svoje razloge

al ak dobim e-mail sa princeza@hotmail.com ..e pa covjece ..ono kaj ti trazis posao ili "prijatelja za dopisivanje"

i ak mi zivotopis ne pise "ime prezime.rtf" e i to ignoriram.
a tek zivotopisi koji idu na 5 stranica..ma da..
ili kad mi pola molbe sadrzi TZP "tuznu zivotnu pricu" jer tata joj je umro i onda je ona morala napustiti srednju skolu, i raditi za svoje 5-oro mladje brace, a i mama se nekad tad razbolila i baka je umrla, a i pas, a onda je i ona obolila od leukemije i uz sve to je uspjela odhraniti i susjedovu macku...:rolleyes:

joj ima togaaaaa...al sve tako lijepo piše na moj posao..da se sad ne ponavljam..

MindeR
12.05.2005., 12:41
HAHA, svaka čast!

Mr Spiker
16.05.2005., 08:10
a email xyz@hotmail.com

golum
15.03.2006., 14:46
ako neko možda zna kako napraviti dobar životopis ili neki link, bio bih jako zahvalan.:)

bubica
15.03.2006., 21:03
Probaj na www.moj-posao.net i na www.posao.hr Možda ima i na www.hzz.hr ali nisam sigurna.
Sretno :)

XeiX
21.03.2006., 00:08
golume, jel ti to ozbiljno? Pa kaj je tak tesko poguglat? Utipkaj resume, resume examples, resume sample(s), dobit ces tonu informacija. Za boga miloga.

XeiX
21.03.2006., 00:09
Evo na google, resume examples vraca 10,200,000 rezultata.

Melita8
30.03.2006., 09:43
baš maloprije čitam članak o tome, pa ako te još uvijek zanima:

http://www.covermagazin.com/karijera.php?NID=164

golum
30.03.2006., 11:59
pa OK ljudi, šta ste se zapalili toliko?
tek sam se prijavio, pa sam više iskušavao kakve su reakcije.
drago mi je da ste tako brzi.

owen
12.04.2006., 19:51
U jednom natječaju za posao kažu da uz svoju ponudu pošaljemo kratak životopis, dokaze o ispunjavanju uvijeta itd. Da li je u ovom kontekstu ponuda isto što i molba za posao? Ako nije, molim one koji znaju kako se piše ponuda za posao da mi odgovore. Hvala

Vojky
12.04.2006., 21:58
Uvijek se šalje ponuda za posao. Rad je jedan dvostrano obvezujući ugovor, a ne traženje milostinje, nikog ništa ne moliš.

danaye
12.04.2006., 23:08
Nikog ne moliš,nudiš se. ;)

Blue
12.04.2006., 23:21
...a dobro sad, ponuda, zamolba, popratno pismo... Obično to ima više veze s onim tko sastavlja oglas nego s bilo čim drugim :p

Običaj je poslati životopis a uz njega popratno pismo adresirano na poslodavca. U pismu se kratko predstavljaš, referiraš na oglas za posao, izražavaš svoj interes za radno mjesto, upućuješ na kvalifikacije navedene u životopisu i što već treba s obzirom na vrstu posla ili sam oglas. Tehnički, to nije ni zamolba (jer ne tražiš milostinju, kao što je Vojky rekao) niti ponuda (ipak niste jednaki, koliko god se pravili da jeste), nego pristojan i neutralan način osobnog obraćanja potencijalnom poslodavcu.

tzar
12.04.2006., 23:44
to vam je deca prijava ili ti na ingliš application:kava:

owen
14.04.2006., 21:25
nikad nisam mislio da zamolbom molim za posao, ali ste u pravu.
hvala na odgovorima

georgeWtheNuclear
15.04.2006., 15:36
Kao rijec - zamolba je uvrijezena u Hrvata kada se govori o prijavi, molbi ili opcenito dokumentu koji sastavlja onaj tko se na posao javlja i kao termin sigurno ne oznacava prosnju ili trazenje milostinje.

Ponuda nije najsretniji naziv jer ponuda je u biznisu ime dokumenta koji sastavlja onaj koji nudi neku robu ili uslugu. Ponuda za obavljanje posla ima smisla kada se na primjer freelancer programer obraca voditelju kajaznam racunovodstva u nekoj firmi da ce mu za tu i tu cijenu odrzavati software.

Prijava je cini mi se zgodan naziv.

No, zasto mi o ovome tu raspravljamo? Je li to zato da se utvrdi kakav naslov staviti na zamolbu ili prijavu?

Ako je tako, osobno nisam nikada stavljao naslov. Moze se napisati predmet ili RE: Voditelj Prodaje (Vecernji List, 10. 10. 2003) ili sto vec cime se dokument povezuje s drugim dokumentom (oglasom).

zeks
20.05.2006., 12:58
Već neko vrijeme se pokušavam zaposliti i kopam na sve moguće strane. U većini slučajeva gledam na moj-posao. Poslala sam do sada brdo zamolbi da više neznam ni gdje. Javljam se na natječaje za moju struku, obrazovanje i naravno ispod mog obrazovanja, ne prijavljujem se na preambiciozne natječaje.
U ti bezbroj zamolbi (preko moj-posao stranice) odgovorilo mi je njih par sa odbijenicom, a još manji broj pozvao na razgovor. Oni koji mi nisu odgovorili su dakle njih 90%.

Zanimaju me vaša iskustva i koji je vrag tim ljudima pa jeli barem razmišljaju kakvu sliku o sebi šalju sa tim? Kada mi pošalju odbijenicu dođe mi da im kažem hvala jer bar znam da su mi životopis pročitali ili su dovoljno uredu da ti odmah daju do znanja na čemu si.

Počinjem sumnjati da su ti natječaji samo objavljeni za neke ljude koji već tamo rade ili da im je to jeftinija opcija reklamiranja jer redovito stave svoj logo i napišu hvalospjeve o sebi.

Dario126
20.05.2006., 17:01
Koje si struke ?

Donkey Rulz
20.05.2006., 18:37
Mozda su neki poslovi namjesteni no ima i onih koji nisu.
Znam tocno kak ti je ali nemoj odustati.
Ja sam preko moj-posao nasao dva posla od kojih zadnji jos uvjek radim.
Dok sam trazio posao slao sam tjedno barem na 3 oglasa i tak skoro 8 mjeseci, od tih silnih oglsa odgovorile su mi 4 firme od kojih je bila i jedna drzavna (tome se nisam uopce nadao).
Tak da ti je to uobicajno. Uostalom te nis ne kosta da pošaljes CV, zato nemoj odustat!

Donkey Rulz
20.05.2006., 18:44
Shema ti je u mojoj firmi da kad se trazi novog covjeka da se prvo pita jel netko ima nekog svog pa ako nema onda se trazi ekipa preko oglasa.
Jer ce ti sef uvjek uzet nekoga za koga netko garantira nego napr. nekog preko oglasa. Bar je tak kod mene.
Ja sam u svojoj firmi inače među malobrojnima koji su dosli preko oglsa. Svi ostali se nekak znaju tj. povukli su jedno drugog.

Oblak14
20.05.2006., 20:07
I kod mene je bila ista situacija. S tih oglasa na moj-posao i posao.hr nitko mi se skoro nije javio. :flop:
Poslala sam brdo zamolbi a dobila možda na njih 5% odgovore. I to ne samo ja, ima nas....
Probaj osobno nositi otvorene zamolbe, bez obzira što nisu dali oglas, meni je to upalilo i sad radim! :D

MicaMaca
20.05.2006., 20:29
Meni uvijek odgovore, desilo mi se u godinu i pol skoro radovnog slanja molbi da mi mozda par firmi nije odgovorilo, ali uglavnom dobijem povratnu informaciju, bilo poziv na razgovor bilo odbijenicu. jednom sam se i zaposlila preko moj-posao.net-a. neznam dali gledate sada oglase i na www.hzz.hr, na njihovim stranicama se zalomi cesto oglas koji nije ni na moj-posao niti na posao.hr.
bitno je samo napisati dobar CV i molbu i mislim da se tada uvijek jave.

getriba
20.05.2006., 21:24
Meni uvijek odgovore, desilo mi se u godinu i pol skoro radovnog slanja molbi da mi mozda par firmi nije odgovorilo, ali uglavnom dobijem povratnu informaciju, bilo poziv na razgovor bilo odbijenicu. jednom sam se i zaposlila preko moj-posao.net-a. neznam dali gledate sada oglase i na www.hzz.hr, na njihovim stranicama se zalomi cesto oglas koji nije ni na moj-posao niti na posao.hr.
bitno je samo napisati dobar CV i molbu i mislim da se tada uvijek jave.

točno to, isto tako vrlo je bitno da se zna da ne postoji unikatni CV! Za svaku firmu kojoj ga šaljete trebate ga prilagoditi toj firmi...

Meni je omjer bio negdje oko 50% što se tiće odgovora... i zanimljivo je to da uglavnom manje firme nisu ništa vraćale... velike najčešće pozovu na testiranje, ili bar pošalju odbijenicu... to je barem moje iskustvo!

Na kraju sam se zaposlio preko faxa... tamo je bio jedan oglas, javio se, i posao je na kraju ispao puno bolji od svih onih na šta sam se javljao preko moj-posao!!!

Eto puno sreće u daljnjem traženju posla!

zeks
21.05.2006., 12:44
Pretpostavila sam da i drugi imaju slična iskustva ali htjela sam se uvjeriti. Prilagodim ja zivotopis i napisan je dobro, osobito jer sam radila poslove vani i imam stvarno iskustva. Nego jednostavno nekada nemas pojma sta vise napraviti kada dodješ do zida.
Na jednom razgovoru su mi rekli (inače sam turizam završila) u hotelu da nemam iskustva (žena iz kadrovske), a ja od srednje škole radim u turizmu.Nisam mogla sebi doć tko odlučuje o zapošljavanju.

KILLERDOG
21.05.2006., 14:01
ja sam recimo našo poso prek moj-posao al slažem se s donke rulz tak je i kod mene bio slučaj

samo živi po onoj

strpljen-spašen

sretno

te@
21.05.2006., 18:28
Moj je dragi našao zadnji posao preko moj-posao.net-a.
Poslao je par molbi i svi su mu odgovorili.
Tri firme su ga pozvale na razgovor, na kraju je u jednoj dobio posao.

A možda to ima i veze s tim što je on IT-ovac sa podužim stažem u struci, vjerujem da je njima puno lakše naći posao nego nekom, na primjer, tko je društvene struke. Nažalost.

Billi
21.05.2006., 19:56
I kod mene je bila ista situacija. S tih oglasa na moj-posao i posao.hr nitko mi se skoro nije javio. :flop:
Poslala sam brdo zamolbi a dobila možda na njih 5% odgovore. I to ne samo ja, ima nas....
Probaj osobno nositi otvorene zamolbe, bez obzira što nisu dali oglas, meni je to upalilo i sad radim! :D

mi smo za zadnje radno mjesto dobili preko 150 molbi i nije nam palo napamet odgovarat na sve

getriba
21.05.2006., 22:10
mi smo za zadnje radno mjesto dobili preko 150 molbi i nije nam palo napamet odgovarat na sve

hmmm... da je baš tako teško bilo poslat jedan mail na 149 adresa:rolleyes:

Donauschwabe
22.05.2006., 08:37
Konkretan primjer:

Na 4 poslane ponude za posao pronađene na moj-posao svi su mi odgovorili.
Na razgovoru su me na jednom poslu odbili, a na ostala 3 ja sam odbio posao.

Zeks: Možda je problem u tome što se neselektivno javljaš na previše oglasa.

te@
22.05.2006., 09:00

Nije. Dovoljno je samo uključiti auto-response sa mailom: "Hvala što ste aplicirali za poziciju xy. Ukoliko Vam se ne javimo u roku od xy dana - znači da Vaša ponuda nije u užem krugu. Samo će kandidati izabrani u užem krugu primiti obavjest sa datumom testiranja/razgovora..." :)

snowleopard
22.05.2006., 09:26

Pa da. Kaj bute slali toliko odgovora. Najprofesionalnije je reci jedan drugome ko ih jebe kaj su se javili na nas natjecaj. Ali zato ako se tim "seficima" kojima je problem poslati 150 odbijenica ne javi agent u nekoj SzK za 10 sekundi ili ako je nedaj boze prodavacica u ducanu malo sporija na blagajni, ili ako djelatnica za salterom u banci ne zna u sekundi izracunati kamatu, onda nastupa jebanje majki takvom poslovanju.

Lali Puna
22.05.2006., 09:37
točno to, isto tako vrlo je bitno da se zna da ne postoji unikatni CV! Za svaku firmu kojoj ga šaljete trebate ga prilagoditi toj firmi...
:rofl: :rofl: :rofl:

Billi
22.05.2006., 09:38
u oglasu je pisalo kome cemo se javiti. s druge strane, danas svatko zna neka nepisana pravaila, tj ako ti se ne jave u par tjedana nako isteka oglasa, nis od toga.
bilo bi lijepo dobiti odbijenicu, ali ja ju nebi ocekivala kao nesto sto se podrazumijeva .

zeks
22.05.2006., 09:38
Meni je jasno kada netko dobije 200 ponuda za posao da mu baš i nije usput tog trena poslati odbijenicu, ali u velikim firmama ima cijeli odjel kadrovske gdje radi više ljudi. Ako nisu ustanju poslati odbijenicu onda se pitam šta ti ljudi rade, pa nije baš da su svaki dan zatrpani sa traženjem novi kandidata.

Za mene svaka ozbiljna firma koja misli na svoj ugled trebala bi to ozbiljno svatiti jer nikada neznaš tko će od tih kandidata jednom sa tobom surađivari na bilo koji način.

zeks
22.05.2006., 09:39
Ne tvrdim ja da je moj-poso loš, već naprotiv napokon ne moramo kupovati oglasnike i svake novine da nam šta ne promakne.

zeks
22.05.2006., 09:45
Evo recimo sutra imam razgovor u jednoj firmi koja me je pozvala (preko moj-posao) i nadam se pozitivnom ishodu. Ja recimo o njima imam već pozitivno mišljenje jer kada sam poslala mail dobila sam odgovor da je mail primljen. To recimo za njih nije bio neki problem napraviti, a da ne spominjem da sam ih kontaktirala putem maila prije nego je natječaj izašao jer sam vidjela da se otvara nova firma i direktor pravnih poslova mi je odgovorio i dao sve informacije. Bravo svaka čast

Zeljko81
22.05.2006., 09:49
može li mi iko navesti primjer CVa za osobu koja nije imala iskustva na radnom mjestu ili nije radila u struci...

kako ni iz čega napraviti prihvatljiv CV

apliciram s fakultetskom diplomom na posao u općini i predajem tajnici CV i papire a ona kaže ti nemaš iskustva... (CV mi ima 6 -7 redova)

pa maku mu kao da cijepaju atome u općini :(

zeks
22.05.2006., 09:55
Ako nemaš iskustva možda imaš onaj vaučer što ti možda pomogne. Navedi neke projekte koje si radio na faksu i istakni znanje jezika, komp programa i itd.
Inače to što ti kažu da nemaš iskustva uopće nije čudo. Ja imam iskustva u svojoj struci pa su mi opet neke budale znale reći da nemam iskustva, a za to isto iskustvo vani su mi govorili da sam prekvalificirana. Tako da ipak ispada da cijepaju atome

zeks
22.05.2006., 10:02
Juče ja pričam sa jednom zenskom xy prvi put je vidila u životu. I naravno pita ona mene gdje radim i ja kažem trenutno nigdje jer tražim poso ali eto nekako zpinje malo, blababla...

Kada će meni ona kako sam ja ljena i ne želim raditi pa neka radim na kasi u trgovini ili ko konobar pa ćeme neko primjetiti ako sam dobra, blabla

E sada ja se malo zamislila pa kontam da ja imam svoju firmu i da dodjem na kasu u trgovini i da ta kasirka bude čudo nekako sumnjam da bi mi palo napamet ponuditi joj posao recimo u marketingu.

te@
22.05.2006., 10:08
može li mi iko navesti primjer CVa za osobu koja nije imala iskustva na radnom mjestu ili nije radila u struci...

apliciram s fakultetskom diplomom na posao u općini i predajem tajnici CV i papire a ona kaže ti nemaš iskustva... (CV mi ima 6 -7 redova)

Probaj uz CV priložit nekakvo pismo (ne predugačko - 10-15 rečenica) u kojem ćeš naglasit neke svoje afinitete koji mogu bit povezani uz posao za koji apliciraš. ;)
Good luck!

Musatom
22.05.2006., 10:09

Moj CV ima daleko manje od stranice i ima osobne podatke, podatke o školovanju, i par pizdarija koje su po mom mišljenju opća kultura (rad u Officeu i sl) i to je to.

Firmi u kojoj sam dogovorio početak rada CV sam slao tek par tjedana nakon je već dogovoreno da počinjem.

O tajnicama, pravnim službama i slično ne znam dal bi plako il se smijao zbog uvjerenja da bi i ljudi sa poteškoćama u razvoju mogli jednako efikasno ne obavljat taj posao i dobivat pristojnu plaću za nerad :D

zeks
22.05.2006., 10:16
Ja se stvarno nadam da će i kod nas doći trend da kadrovske, pravne itd. službe koje određuju zaposlene će napokon skužiti potencijal u mladim ljudima.
Jasno mi je da se za rukovodeće pozicije traži iskustvo ali za ulazne pozicije mislim da bi prije svega firme trebale pružati neki vid obuke jer niti jedna firma nije ista ili se bar nadam da se trude biti bolji i orginalniji.

zeks
22.05.2006., 10:20
Da još nešto ljudi sa iskustvom ne moraju i nužno biti dobri, npr. naučili su raditi neki posao na određeni način i teško ih je okrenuti na nešto novo i modernije. "Svjež" kadar ti možeš prilagoditi svojoj firmi na način kako želiš.

te@
22.05.2006., 10:30
O tajnicama, pravnim službama i slično ne znam dal bi plako il se smijao zbog uvjerenja da bi i ljudi sa poteškoćama u razvoju mogli jednako efikasno ne obavljat taj posao i dobivat pristojnu plaću za nerad :D

Ne znam za tu ekipu kod tebe, al brate naše tajnica drži tri kantuna kuće, tj. firme. I jedna je od najbitnijih karika u timu. :top:

zeks
22.05.2006., 10:37
Ne znam za tu ekipu kod tebe, al brate naše tajnica drži tri kantuna kuće, tj. firme. I jedna je od najbitnijih karika u timu. :top:

Vidim da ti radiš u t-comu i to je velika firma u kojoj sigurno rade sposobni ljudi i u mnogim drugim ima odličnih tajnica, ali vjeruj mi šta sam ja vidjela to je strašno. Ne treba nikoga pocjenjivati ali jednstavno kada te pozovu na razgovor i onda ti čitaju životopis pred tobom i onda te u čudu pita "pa zašto ste vi došli" pomisliš da ta osoba ima problema ako se ne sjeća da te je sama zvala.

zeks
22.05.2006., 10:38
Usput većina tajnica radi poslove od svog šefa ili direktora tako da su nerjetko i sposobni/je od samih

Musatom
22.05.2006., 10:42
Tajnica ravnatelja da :s :s :s

U firmi di sam sad honorarno da nje nema otišlo bi sve na Jupiter, al u istoj firmi PR, pravna, kadrovska...prejadno, ja ne znam ko bi to lošije radio al najozbiljnije, brijem da i to ona napravi a ove kokoši se samo potpišu.

Šef nabave je feminizirani lik koji ne znam dal je završio novinarstvo, počeo je radit prije 3 godine, za prijevod par kartica teksta sa engleskog mu je trebalo mjesec i pol... Malo nepotizma i sad naručuje robu u milijunskoj vrijednosti :rolleyes:

Interpol
22.05.2006., 10:46
Ne boj se tajnica, njihov posao je da testiraju karakter, izmedu ostalog :mirko:

zeks
22.05.2006., 10:48
Eto vidis uvijek jedna osoba čupa stvar, a onda toj osobi niko ne daje zasluge jer bi onda oni potonuli i došlo bi do izražaja koliko su nesposobni. Te vrjedne ljude na kraju i rijetko promoviraju jer ko bi onda radio za neradnike

zeks
22.05.2006., 10:50
Znam da u većini firmi sa tajnicom moraš biti najbolji jer inače do šefa nemožeš ni preko interpola pogotovo ako treba nešto progurat na potpis.

Živjele tajnice i tajnici!

te@
22.05.2006., 10:58
Vidim da ti radiš u t-comu i to je velika firma u kojoj sigurno rade sposobni ljudi i u mnogim drugim ima odličnih tajnica, ali vjeruj mi šta sam ja vidjela to je strašno. Ne treba nikoga pocjenjivati ali jednstavno kada te pozovu na razgovor i onda ti čitaju životopis pred tobom i onda te u čudu pita "pa zašto ste vi došli" pomisliš da ta osoba ima problema ako se ne sjeća da te je sama zvala.

Ne radim u t-comu, bez brige. :D

Znam da ima svega i svačega, ali isto tako sam protiv generaliziranja - zato sam i napisala ono o našoj tajnici.

Musatom
22.05.2006., 11:00
Ne radim u t-comu, bez brige. :D

Znam da ima svega i svačega, ali isto tako sam protiv generaliziranja - zato sam i napisala ono o našoj tajnici.A zaposli se tamo, prošle godine recimo :zubo:

te@
22.05.2006., 11:04
A zaposli se tamo, prošle godine recimo :zubo:

A znaš da me zanima samo mjesto predsjednika uprave, pa čekam da Mudrinić frkne. :zubo:

te@
22.05.2006., 11:06
Znam da u većini firmi sa tajnicom moraš biti najbolji jer inače do šefa nemožeš ni preko interpola pogotovo ako treba nešto progurat na potpis.

!

Ključne su ti osobe s kojima uvijek moraš bit na "ljubim ruke": tajnica, kadrovska, računovodstvo. :s :zubo:

Musatom
22.05.2006., 11:07
A znaš da me zanima samo mjesto predsjednika uprave, pa čekam da Mudrinić frkne. :zubo:

:nono: To je moje, možeš mi bit zamjenica :D

zeks
22.05.2006., 11:08

Vidim da si ambiciozan to je dobro ali ti ljudi na položaju nikako da frknu mora biti da im je pre dobro a isto dako mala bara puno krokodila a svi gladni. Gadno je danas.
Ne treba generalizirati to stoji.

te@
22.05.2006., 11:12
:nono: To je moje, možeš mi bit zamjenica :D

Aha, tvoje je za 20 godina. Kad odem u penziju. A možda ću i ja ko Mirko Barišić Tutankamon drmat nekom firmom do Mirogoja... :D :D

zeks
22.05.2006., 11:15
Neznam šta se više isplati gospoda iz uprave kada odu u mirovinu dobiju tolike otpremnine da je to strašno, od prilike onoliko koliko jadna radna rulja zaradi u cijelom svom radnom vijeku.

Ris
26.05.2006., 15:27

A što ste radili do kraja radnog vremena?
Koliko vremena i novaca bi vas to koštalo?
I jeste li odgovorili uopće na koju molbu negativno (ako baš niste htijeli na 149)?

getriba
27.05.2006., 23:14

ja sam uspio bez konkretnog iskustva napuniti 2 stranice CV-a...
u CV ti neide samo iskustvo, piši tko si šta si, čime se baviš, šta znaš radit... isto tako je bitno da u wordu lijepo kreiraš dokument da je lako čitljiv i pregledan!
uglavnom sereš šta sve znaš raditi, kakvog konkretnog iskustva imaš u radu s nekim aplikacijama ili tak neš... konkretno meni je bilo lakše jer sam iz IT sektora, pa se može puno srat!
piši šta si radio dosad ko student, normalno ako si radio u skladištu a javljaš se za nekog bankara to nećeš navesti... no ako si radio neš u prodaji, ili neš gdje si radio s ljudima, to ćeš naravno navesti!

mooony
30.05.2006., 16:18
Meni uglavnom ne odgovaraju

Vincent V
01.06.2006., 14:54
Iole ozbiljna firma ce ti odgovoriti.danas to nije tesko poslat odbijenicu mailom

Dasha
02.06.2006., 08:34

hahaa..istina..s dva klika ..rijesis sve ..ali to je ocito problem ! :)

Dasha
02.06.2006., 08:37
I meni uglavnom NE odgovaraju. Iako mi je obrazovanje iznad HR prosjeka...iako baratam s stranim jezikom ..iako sam informaticki educirana..ali eto ...ocito -nije dovoljno !

talia
04.06.2006., 20:22
Pretpostavila sam da i drugi imaju slična iskustva ali htjela sam se uvjeriti. Prilagodim ja zivotopis i napisan je dobro, osobito jer sam radila poslove vani i imam stvarno iskustva. Nego jednostavno nekada nemas pojma sta vise napraviti kada dodješ do zida.
Na jednom razgovoru su mi rekli (inače sam turizam završila) u hotelu da nemam iskustva (žena iz kadrovske), a ja od srednje škole radim u turizmu.Nisam mogla sebi doć tko odlučuje o zapošljavanju.
Ne kuzim, kako su ti rekli da nemas iskustva, ako ti u zivotopisu pise, da radis u turizmu od srednje skole?
Pozvali su te na razgovor, bez da su procitali tvoj zivotopis, ili sta?:confused:
Inace, mislim, da bi trebala slati zivotopis i na ambicioznije poslove, nista te ne kosta, a moze ti ispasti bolje...

talia
07.06.2006., 17:43
I meni uglavnom NE odgovaraju. Iako mi je obrazovanje iznad HR prosjeka...iako baratam s stranim jezikom ..iako sam informaticki educirana..ali eto ...ocito -nije dovoljno !
Moras promjeniti pristup.
Nemoj samo slati zivotopis, kreni s drukcijim metodama, otidji u firme koje te zanimaju, u kadrovsko, predstavi se, upoznaj se i daj im svoj zivotopis osobno.

Tinchi
07.06.2006., 18:48
bitno je samo napisati dobar CV i molbu i mislim da se tada uvijek jave.Također :)
u gotovo svim slučajevima su me pozvali na intervju, što mailom što telefonski. Samo jednom nisam bila pozvana na razgovor jer su već uzeli drugog kandidata i o tome su me uredno obavijestili mailom :)
I mislim da to nema veze s dobrim/lošim CV-jem već jednostavno s profesionalnošću firme.

LadyInRed
08.06.2006., 08:10
U 80% slučajeva sam bila pozivana na testiranje ili razgovor kad god sam slala zamolbe. To pripisujem činjenici da sam vrlo pažljivo birala oglase na koje sam slala CV i zamolbu na način da nikad nisam slala CV na oglas u kojem ne zadovoljavam min.90% uvjeta. I kad pošaljete CV odgovarajući svim stavkama koje se traže i ako uz to imate i nešto iskustva u toj branši, gotovo je sigurno da će vas zvati. Od onih koji nisu zvali, u većini slučajeva sam dobivala pismene odbijenice.

Gianluca Vialli
25.06.2006., 14:03
Da, odgovaraju. :zubo: U petak sam dobio (ne, zaradio) prvi posao u struci. Sve dogovore i pozive na testiranja i razgovore su ispoštavali, sve javili u roku koji su dogovorili sa mnom.

Sreća, nisam imao potrebe imati iskustva s ostalim poslodavcima. Prvo pa muško...:) :zubo:

Herzeg Bosanac
08.07.2006., 13:31
M aimas sve o CV na netu, samo izgooglaj.. posebno i za diplomirane bez iskustva...
Nego, i meni se malo ko javlja na oglase ali mi je najbolja fora bila jedna drzavna institucija koja mi je na moju prijavu emailom poslala odbijenicu pismeno u Bec! Uzas, koji troskovi, jer u zaglavlju je stajalo 'svim kandidatima'!! Toliko o stednji u drzavnoj upravi!

Vojky
08.07.2006., 14:23
Nego, i meni se malo ko javlja na oglase ali mi je najbolja fora bila jedna drzavna institucija koja mi je na moju prijavu emailom poslala odbijenicu pismeno u Bec! Uzas, koji troskovi, jer u zaglavlju je stajalo 'svim kandidatima'!! Toliko o stednji u drzavnoj upravi!

Naravno, pa ni ne smiju ti odgovoriti nego pismeno, preporučenom poštom. U pitanju je upravni postupak.

Leia
19.07.2006., 11:21
Ne znam u kakvoj to firmi Bili radi, ali za zadnji natječaj u mojoj smo primili preko 250 molbi i odgovorili na apsolutno sve.

Slala sam 3 vrste odbijenica:

- za ženske kandidate
- za muške kandidate (razlike u Poštovani / poštovana, da ipak bude malo osobnije)
- i određeni broj odbijenica, za kandidate koji su se uistinu potrudili (molba, CV...), sam pisala koristeći ime osobe i obaviještavajući da ćemo ih imati u vidu za neki budući natječaj, da će nam ostati u bazi itd.

Stvarno mi je blesav stav koji je Bili izrazila - kao "nitko ni ne očekuje da ga se obavijesti" i "to se tako radi" itd... Mislim da jako puno HR ljudi svoj posao obavlja automatski i ne shvaća da im kandidati za posao dolaze puni nade, ambicija i u ruke im stavljaju nešto strasno vazno, njihovu budućnost!

Ponekad mi dode da nekim od kandidata odgovorim sa sugestijama o tome kako napisati molbu i CV i sto ne raditi... :)

Čini mi se da neki ljudi jako lako zaboravljaju kako je to tražiti posao - ili ga pak nikada nisu ni morali tražiti...

Pozdrav svima koji neumorno šalju svoje CVs, idu po razgovorima, testiranjima... to ponekad može izgledati kao da nema kraja, ali s malo ustrajnosti nešto se uvijek promijeni. Najbolj savijet koji mogu dati jest da neprestano radite na sebi (razni tečajevi, usavršavanja, jezici...) i ne smetnete s uma ono što želite postići.

plaza
21.07.2006., 16:26
...
Počinjem sumnjati da su ti natječaji samo objavljeni za neke ljude koji već tamo rade ili da im je to jeftinija opcija reklamiranja jer redovito stave svoj logo i napišu hvalospjeve o sebi.

Upravo tako.

zeks
21.07.2006., 19:13
Ja sam dobila posao juhu...
U svojoj struci i ne preko veze. Bila sam pet puta na razgovoru i bilo je super. Moram reći da nisam radila ništa no inače ali mislim da sam malo imala sreće jer je bilo jako puno kandidata.
Od kada sam poslala zamolbu znala sam da je to to jer su mi se odmah javili i ostavili su jako dobar dojam o sebi pa sam imala još veću želju tu se zaposliti.

xantippa
14.08.2006., 22:44
Ovako...
odlučila sam se da želim raditi iako još nisam diplomirala... tražit ću posao u školama (osnovnim i srednjim) i trebat će mi zamolba, svakako. Da li bi netko bio toliko ljubazan da mi proslijedi svoj primjerak zamolbe za neki posao ili da mi netko kaže što se piše u SADRŽAJU zamolbe. Znam sve o formi i gdje se što piše, samo ne znam ŠTO bi se moglo napisati a da zvuči lijepo i da se da čitati.
Ako netko ima primjerak, može mi se javiti privatnom porukom na forum.hr pa ćemo vidjeti dalje.
Hvala unaprijed!

silly_me
16.08.2006., 08:11
Ovako...
odlučila sam se da želim raditi iako još nisam diplomirala... tražit ću posao u školama (osnovnim i srednjim) i trebat će mi zamolba, svakako. Da li bi netko bio toliko ljubazan da mi proslijedi svoj primjerak zamolbe za neki posao ili da mi netko kaže što se piše u SADRŽAJU zamolbe. Znam sve o formi i gdje se što piše, samo ne znam ŠTO bi se moglo napisati a da zvuči lijepo i da se da čitati.
Ako netko ima primjerak, može mi se javiti privatnom porukom na forum.hr pa ćemo vidjeti dalje.
Hvala unaprijed!

Molba za zaposlenje (http://www.moj-posao.net/jseeker_wiki.php?sessionId=d1e11b24d3a7dafed83d0eb e2dc0b212&wikiName=s3primmol)

snowleopard
16.08.2006., 09:51
A jesi joj dala primjere :rofl:

vukovarac69
17.08.2006., 09:09
na linku imaš nekoliko dobrih, naravno da ih treba modificirat..ne treba bit dugačka, opširna jer se ostali podaci nalaze u CV...puno sreće

lavinia*
05.09.2006., 17:07
Ovo mi je prvi post..:)
I prvo pitanje u svezi pisanja molbe.
Kako početi pisati molbu (životopis) kad nije objavljen natječaj? Kome se obratiti u molbi? Općenito na firmu? Nemam baš iskustva u tome i nikako da sročim taj početak .. Zapravo želim poslati CV na nekoliko firmi i ponuditi svoje usuge.

pumpkin pie
06.09.2006., 18:07
Ovo mi je prvi post..:)
I prvo pitanje u svezi pisanja molbe.
Kako početi pisati molbu (životopis) kad nije objavljen natječaj? Kome se obratiti u molbi? Općenito na firmu? Nemam baš iskustva u tome i nikako da sročim taj početak .. Zapravo želim poslati CV na nekoliko firmi i ponuditi svoje usuge.
Ovo i mene brine.

reggie
06.09.2006., 18:26
pa probaj sastavit nešto slično onome primjeru na MojPosao. i da obrati se općenito firmi. napiši im da si zainteresirana za rad kod njih te istakni one informacije o sebi koje bi tu firmu posebno interesirale. dakle klasična molba u principu. mislim da se to čak i zove otvorena molba ili tako nešto. dakle ''ako ste zainteresirani (ili ćete biti...) za suradnju'' ili ''ako će se pojaviti nova pozicija bit će mi zadovoljstvo osobno Vam se predstaviti''. :D tako nešto?!

deyooo
13.09.2006., 23:20
trebas biti sto kraca i sto konkretnija (znam da glupo zvuci), sto vise nadrobis u tu molbu, manje su ti sanse da ce ju netko procitati do kraja.
najvise u 4-5 odlomaka. ne trebas pisati esej o sebi nego se ukratko predstavis (s aspekta edukacije i iskustva), napisi sto bi htjela raditi u blizoj i daljoj buducnosti, obrazlozi zasto se javljas bas u tom trenutku i povezi s ovim prethodnim, napisi zasto te interesira BAS njihova firma (zasto su oni super a ne netko drugi), zahvali se i gotovo...

nije poanta da slijedis propisanu formu...zar ti zbilja mislis da ljudi koji to citaju znaju kako se pravilno (ako to uopce postoji) pise molba???...dostavi im ono sto zele cuti i nastoj da im ne oduzmes vise od 30 sekundi da to dobiju, molba je samo kratki uvod u CV, a to je vec druga prica...

SaveAss
16.09.2006., 12:58
Primjeri molbe i životopisa su dati na www.mojposao.hr

Elvenking
22.11.2006., 12:37
.

Blue
22.11.2006., 12:39
Ne da ti se ni pročitat naslov susjednog topica koji govori o zamolbama? :rolleyes:

Elvenking
22.11.2006., 12:47
Ne da ti se ni pročitat naslov susjednog topica koji govori o zamolbama? :rolleyes:

Zaboravi....

MicaMaca
22.11.2006., 16:25
eto, mene su naucili da se to zove prijava:D

a dva primjera molbe naci ces tu:

http://www.moj-posao.net/jseeker_wiki.php?sessionId=d323a59f42d49851bffd567 461de35c8&wikiName=s3primmol

antest
02.01.2007., 09:05
Dobar primjer... www.na-posao.com (http://www.na-posao.com/index.php?option=com_content&task=view&id=214&Itemid=130)

Eli_jana
06.01.2007., 09:58
meni se nije dalo

životopis i molba moraju biti sastavljeni kako treba jer način sastavljanja, pravopis i druge stvari puno govore o osobi koja se javlja za posao.

NoWa
06.01.2007., 18:09
meni se nije dalo

Koja bezvezarija...

osobno, ne volim sterilne i uniformirane zivotopise i molbe. Al kad vidim gramaticke greske u prijavi, popizdim automatski. kao i kad vidim da netko stavlja "Nacionalnost" kao stavku:rolleyes:

Vojky
06.01.2007., 21:59
Kada se odbace oni s pravopisnim i gramatičkim greškama broj padne za trećinu...

zlocestoca
06.01.2007., 22:39
filteri za eliminaciju:
prvi - gramaticke greske
drugi - bracno stanje, nacionalnost
treci - fotka u CVu :zubo:

Vojky
06.01.2007., 23:15
Inače, sve ovisi i gdje se šalje - moj ima 5 stranica, koje se krate ovisno o potrebi (pun ide samo u company profile), jer stranica i pol znanstvenih i stručnih radova su bitne ako se šalje na faks, iskustvo u promociji samo za kakvu firmu s jakom prodajom...

Lali Puna
07.01.2007., 02:49
iako je tema stara, žena je pitala za molbu(koju ja uvijek nazivam prijavom jer ako sam zainteresirana za posao ne znači da molim), a ne za CV.

dakle, moja prijava nikad nema pet stranica, ima do karticu, maksimalno karticu i pol teksta. ja ne koristim fraze (mislim da bi u vašoj tvrtki moja znanja i iskustva mogla doći do izražaja bla bla ili kako volim izazove i mislim kako je to radno mjesto na kojem bih se mogla najbolje iskazati) nego na početku prijave kratko napišem zašto se uopće javljam za posao i zašto mislim da bih ga dobro radila. Ostatak koristim da detaljnije pojasnim što sam sve točno radila, koje dužnosti i odgovornosti imala na mjestima koja se u CV-ju samo šturo navode kao radno iskustvo - primjerice, ako napišem da sam bila novinarka u xy redakciji onda napišem da je to uključivalo odlaske na teren, istraživanje, izvještavanje s događaja i slično; u CV-ju mi stoji da sam bila urednica toga i toga pa napišem što sam točno na tom uredničkom poslu naučila, koje su mi bile svakodnevne i izvanredne dužnosti i slično. Pred kraj napišem neke generalnije stvari tipa da sam navikla raditi pod stresom, pritisnuta rokovima (ah, kad moraš rušiti stranicu 45 minuta prije roka za tisak!), raditi u timu i takve stvari.

Prijave ne sastavljam po nekom modelu ili preporuci, vodila sam se dosad zdravim razumom. Jednostavno napišem ono što ja potencijalnom poslodavcu želim poručiti i čime mu se želim predstaviti. Dosad je bilo prilično uspješno.

clive
07.01.2007., 03:07
filteri za eliminaciju:
prvi - gramaticke greske

A sto molim te fali fotki u CV-u?

clive
07.01.2007., 03:12
Ovo je za forum "Posao i karijera"

a u kojem si ti filmu....... banderas

adamm
07.01.2007., 03:19
Stvarno, da li je dobro u Zivotopis (CV), recimo gore u uglu imati malu fotku, ili je bolje to priloziti posebno?

Ronin555
07.01.2007., 08:30
totalno mi je debilno odbaciti neku molbu zato sto ima mail na yahoo-u...

ako mi telefonski priključak glasi npr. na starog sta onda ja moram zasnovati još jednu pretplatu na internet da bi dobio e-mail tima ime.prezime@zg.t-com.hr

naravno kao sto je netko naveo, e-mail tipa slatkica@yahoo.com ne dolazi u obzir..

nadalje, zasto se odacuju molbe koju su na vise stranica, meni se na jednu i pol proteze opis poslova koje trenutno obavljam i opisi edukacija na kojima sam bio,

bio sam u situaciji da sam zaprimao molbe za posao, treao nam je čovjek koji moze odmah ili u roku mjesec dana poćet samostalno raditi, nisam gledao ni obrazovanje, ni životopis, samo iskustvo, ko je radio na takvim poslovima, posto je posao specifićan i nema puno filozofije te koji su se nazivali sistem inženjerima, sto sam ja i tražio sam pozvao na testiranje i u suradnji sa kadrovskom u testiranje ubacio i mali ispit znanja, vrlo brzo se iskristliziralo ko moze uletjeti na to radno mjesto.... izbor se sveo na dva čovjeka, na testiranje pozvana 5 kandidata, ipak nema puno nezaposlenih sistemaša

mada vjerujem da je u nekim drugim zanimanjima puno teze odabrati gdje stigne na stotine molbi

MilkyWay
07.01.2007., 09:03
Idiotski i bezveze je odbaciti molbu / CV kandidata samo na temelju nekih bezveznih elemenata, kao mail na yahoo-u. Bio sam u poziciji da radim taj posao i znam da sam si dao truda pročitati sve molbe i životopise.

Za CV su najbitnije reference. Što si ti to tak fantastično do sad radio u životu.... to će prvo privući potencijalnog poslodavca.

Tinchi
07.01.2007., 09:12
Milky :top:
I meni je idiotski raditi glupe selekcije. Ako ti je povjeren posao čitanja molbi obavi ga kak se spada, barem bi ja tako.
S tim da mi se one nepismene vjerojatno ne bi dalo čitati, ali oko ostalih bi se potrudila.

to0sam0ja
07.01.2007., 09:42
Jel neko zna koji posao mogu raditi 13-15 godišnjaci??

Lali Puna
07.01.2007., 13:59
Stvarno, da li je dobro u Zivotopis (CV), recimo gore u uglu imati malu fotku, ili je bolje to priloziti posebno?

najbolje je ne priložiti ju uopće. koji će im vrag moja fotografija?

Tinchi
07.01.2007., 14:17
Neki ju traže ;)

adamm
07.01.2007., 14:33

Da, mozda ce me u tom slucaju zvati na razgovor samo da bi me vidjeli. Buduci da je u mojoj okupaciji nastup, prezentacija i izgled bitna stavka.

kotulica
07.01.2007., 15:05
cover letter (http://www.google.hr/search?q=cover+letter&start=0&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official)

kotulica
07.01.2007., 15:12

Ja ne smatram nedostatkom ili promašajem staviti svoju sliku (bez obzira tražio poslodavac ili ne) osobito ako se radi o radnom mjestu gdje je poželjnije bolje izgledati (npr. kontakti s klijentima i sl.) i naravno, ako dobro izgledaš. :)
A ako ti je prijava zanimljiva, prije će te, u moru kandidata prepoznati i zapamtiti.
Meni je svaki put upalila.

Blue
07.01.2007., 15:14
Jel neko zna koji posao mogu raditi 13-15 godišnjaci??Šivanje najkica u Tajlandu.

Blue
07.01.2007., 15:15
caver letter (http://www.google.hr/search?q=cover+letter&start=0&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official)cOver letter :lali:

antest
07.01.2007., 15:23
Šivanje najkica u Tajlandu.

Zabranjeno je zapošljavati radnike mlade od 16...

kotulica
07.01.2007., 15:36
cOver letter :lali:

Oooo, anglistu, hvala ti. :D

Blue
07.01.2007., 15:37
Oooo, anglistu, hvala ti. :DČuj, bolje da te ja nego Lali :D

Vojky
07.01.2007., 17:55

Ako je u pitanju npr. državna uprava gdje moraš pozvati na prvi krug sve koji su se javili - nakon nekih 7-8 ljudi počinješ gubiti vezu osoba-CV, pa je dobro ako postoji fotka.

kotulica
07.01.2007., 18:33
Čuj, bolje da te ja nego Lali :D

Možda bi ona prije tebe skontala da se radi o lapsusu. :mig:

NoWa
07.01.2007., 18:45
Možda bi ona prije tebe skontala da se radi o lapsusu. :mig:
i dobila epileptički napad koji se manifestira kao hrpa uskličnika, upitnika i pokoja uvreda:zubo:

kotulica
07.01.2007., 18:48
Što je Lali neki frik ? :confused:

Meni izgleda normalnija od Blue-a. :D

Lali Puna
07.01.2007., 20:35
oh, pa ja imam svoj smajlić : Blush :

Ja ne smatram nedostatkom ili promašajem staviti svoju sliku (bez obzira tražio poslodavac ili ne) osobito ako se radi o radnom mjestu gdje je poželjnije bolje izgledati (npr. kontakti s klijentima i sl.) i naravno, ako dobro izgledaš.
A ako ti je prijava zanimljiva, prije će te, u moru kandidata prepoznati i zapamtiti.
Meni je svaki put upalila.

gle, ako će me zvati na razgovor i zapamtiti, zvat će me zbog toga što znam raditi, a ne zbog mojih krasno napravljenh pramenova. niti bi željela da me netko zove na razgovor jer me zapamtio po slici.

mislim da je čak diskriminirajuće tražiti fotku u prijavi ili CV-u (naravno, izuzimam poslove hostesa, fotomodela i slično, al za takve se niti ne prijavljujem tak da ne znam).

uglavnom, to kako izgledam nije moja kvalifikacija pa to nema šta tražiti u prijavi za posao ili CV-u. kao ni šetnje por prirodi, skupljanje salveta ili pomaganje starijima : Blue :

kotulica
07.01.2007., 20:55
oh, pa ja imam svoj smajlić : Blush :

gle, ako će me zvati na razgovor i zapamtiti, zvat će me zbog toga što znam raditi, a ne zbog mojih krasno napravljenh pramenova. niti bi željela da me netko zove na razgovor jer me zapamtio po slici.

mislim da je čak diskriminirajuće tražiti fotku u prijavi ili CV-u (naravno, izuzimam poslove hostesa, fotomodela i slično, al za takve se niti ne prijavljujem tak da ne znam).

uglavnom, to kako izgledam nije moja kvalifikacija pa to nema šta tražiti u prijavi za posao ili CV-u. kao ni šetnje por prirodi, skupljanje salveta ili pomaganje starijima : Blue :

Sliku u CV-u ne smatram nikakvim oblikom diskriminacije.
Nisam nikakva feministica niti padam na sve njihove spike.

Postoje poslovi na kojima je poželjnije da kandidat bolje fizički izgleda i poslodavci, uz kvalifikacije, preferiraju takve kandidate. Hoćeš li je ti staviti ili ne, ovisi samo o tebi. Ja još nisam čula da je neki poslodavac odbio nekog kandidata zato što je stavio svoju sliku u CV ali sam čula da osobu koja je svoju sliku stavila u CV prepoznaju na testiranju, oslovljavaju je imenom i prezimenom te zažele toplu dobrodošlicu.

Vojky
07.01.2007., 21:18
Ja još nisam čula da je neki poslodavac odbio nekog kandidata zato što je stavio svoju sliku u CV ali sam čula da osobu koja je svoju sliku stavila u CV prepoznaju na testiranju, oslovljavaju je imenom i prezimenom te zažele toplu dobrodošlicu.

Ja ponavljam - jedno je ako je neki posao s tri kandidata ili privatna firma koja će pozvati 3-5 zanimljivih ljudi.

Ali, ako primaš npr. vježbenika u državnoj službi dođe ih 30 na razgovor i nakon desetog više ne možeš povezati CV s dojmom koji si stekao o toj osobi... I kada nakon svih 30 kandidata komisija priča tko je ostavio dobar dojam - onda slika pomaže.

kotulica
07.01.2007., 21:36
Ja ponavljam - jedno je ako je neki posao s tri kandidata ili privatna firma koja će pozvati 3-5 zanimljivih ljudi.

Ali, ako primaš npr. vježbenika u državnoj službi dođe ih 30 na razgovor i nakon desetog više ne možeš povezati CV s dojmom koji si stekao o toj osobi... I kada nakon svih 30 kandidata komisija priča tko je ostavio dobar dojam - onda slika pomaže.

Pa normalno. To sam već u svom drugom postu rekla.
I ne samo ako se radi o državnoj službi, naravno.

Lali Puna
07.01.2007., 21:38

a ti zapiši! mislim, što bi sad još ljudi koji se rpijavljuju za posao trebali raditi sve kako bi olakšali onima kojima je POSAO odabrati najboljeg kandidata? ak se komisiji ne da propisno posvetiti kandidatima i odabiru, to nije moj problem.
mislim, ako ću se voditi tom logikom, onda ću stavljat sliku u toplesu uz CV - nema šanse da me ne zapamte. i ne zaposle :D
a nije u tom poanta, i ti to znaš.

Nisam nikakva feministica niti padam na sve njihove spike.
al dopusti da ima ljudi koji misle drugačije od tebe.

Postoje poslovi na kojima je poželjnije da kandidat bolje fizički izgleda
rekoh već da se na takve poslove ne referiram jer se za takve poslove niti ne prijavljujem. referiram se na - i radim - poslove u kojima je poslodavcima bitno što ja mogu i znam svojom glavom. bez obzira kako ona izgledala.
vjerujem da su za poslove prodavačice u butiku kriteriji drugačiji.

Vojky
07.01.2007., 21:44
a ti zapiši! mislim, što bi sad još ljudi koji se rpijavljuju za posao trebali raditi sve kako bi olakšali onima kojima je POSAO odabrati najboljeg kandidata? ak se komisiji ne da propisno posvetiti kandidatima i odabiru, to nije moj problem.
mislim, ako ću se voditi tom logikom, onda ću stavljat sliku u toplesu uz CV - nema šanse da me ne zapamte. i ne zaposle :D
a nije u tom poanta, i ti to znaš.

A zbog čega ne bi olakšao posao komisiji, kojoj je ionako puna kapa toga, jer im to nije primarni posao (neko dovuku nekog iz pravne, kadrovske i odjela gdje bi osoba trebala raditi, a redovni posao čeka)?

Ako ti možeš bez problema upamtiti 30 osoba koje prvi put vidiš - svaka čast!

U praksi se prije događa lovljenje CV-eva po stolu i pokušaj rekonstrukcije tko je tko, posebno kod vježbenika gdje nemaš neko različito radno iskustvo pa se zapamte specifičnosti.

alexxx
07.01.2007., 21:52
Jel neko zna koji posao mogu raditi 13-15 godišnjaci??
nijedan legalno.

kotulica
07.01.2007., 21:53

Po meni, poanta nije samo olakšavanje kadrovnjacima već stvaranja prednosti pred drugim kandidatima. Hoćeš li ti svoj CV na neki način personalizirati, povezati ga sa stvarnom osobom, ponavljam, ovisi samo o tebi.

Dopuštam, naravno. Samo vi furajte svoj film pa dokle stignete...:mig:

rekoh već da se na takve poslove ne referiram jer se za takve poslove niti ne prijavljujem. referiram se na - i radim - poslove u kojima je poslodavcima bitno što ja mogu i znam svojom glavom. bez obzira kako ona izgledala.
vjerujem da su za poslove prodavačice u butiku kriteriji drugačiji.

Ti si novinarka je'l da ? Pa ne govorim ja samo o prodavačicama. Postoje i druga radna mjesta npr. bankarska ili televizijska/novinarska....ima ih krcato...:mig:

Vojky
07.01.2007., 22:31
Po meni, poanta nije samo olakšavanje kadrovnjacima već stvaranja prednosti pred drugim kandidatima. Hoćeš li ti svoj CV na neki način personalizirati, povezati ga sa stvarnom osobom, ponavljam, ovisi samo o tebi.

Posebno kod pripravnika... Imaš 10-20-30 ljudi sa skoro jednakim karakteristikama, i koga uzeti? Obično prođe netko tko ima neka dodatna znanja ili djeluje recimo odlučno i zainteresirano za posao.

Druga je stvar kada imaš 5 ili 10 godina iskustva i dolaziš s fasciklom sa svojim projektima. Ali, onda obično ni ne ideš na razne komisije.

MilkyWay
08.01.2007., 07:16
Milky :top:
I meni je idiotski raditi glupe selekcije. Ako ti je povjeren posao čitanja molbi obavi ga kak se spada, barem bi ja tako.
S tim da mi se one nepismene vjerojatno ne bi dalo čitati, ali oko ostalih bi se potrudila.

U IT-u "nepismenost" nije rijetka pojava. Što opet ne znači da čovjek ne može biti odličan programer. Posebno ovdje u SZ RH gdje pola ljudi ne zna razliku između č - ć, ije - je, itd...
Uopće više ne obraćam pažnju na to. Nisam ni ja baš 100% pismen i ne uzrujavam se zbog toga. A ako neki poslodavac to smatra velikom falingom, onda mu poručujem nek si zaposli dipl. kroatistu, a ne programera.

MilkyWay
08.01.2007., 07:20

Za to si vodiš bilješke na razgovoru. Napraviš križaljčicu s pitanjima i upišeš dojmove, pa čak i neke ocjene u stilu od 1-10. Tak sam ja radio. Javilo se X ljudi, od kojih neki nisu znali odgovoriti na osnovna pitanja. Jednostavno sam im pometao ocjene i šansu je dobio onaj s najboljim ocjenama - kak god već on izgledao. Simple as that.

Vojky
08.01.2007., 09:27
U IT-u "nepismenost" nije rijetka pojava. Što opet ne znači da čovjek ne može biti odličan programer. Posebno ovdje u SZ RH gdje pola ljudi ne zna razliku između č - ć, ije - je, itd...

Mislim da ne govorimo o zapošljavanju programera... Oni moraju znati dobro pisati - kod. Ali, ekonomista, pravnik, turistički radnik, netko iz prodaje - jednostavno mora znati jezik kako treba, jer mu je dio posla.

sad but true
08.01.2007., 09:41

a kaj ak ja imam firmu i hoću ženu koja zna raditi svoj posao, ali istovremeno ne želim da je gabor?
ili općenito, i muškarci i žene koje primam, ne želim da budu gabori?

čak i nije stvar u izgledu samo, sjećam se epiozde Pravde za sve gdje je tip dobio otkaz jer je gledao u križ i to je zbilja čudno izgledalo. da ga jebeš, bolje ne primit nekog od kojeg će ostale bit strah. možda je nepoišteno, al bigaje, nisam ja dobrotvor.

sad but true
08.01.2007., 09:45

glup ti je odgovor, ona ničim nije tebi branila mišljenje :rolleyes: :rolleyes:

kaj nisi imala niš pametnije za napisati? :rolleyes:

Lali Puna
08.01.2007., 10:02
a kaj ak ja imam firmu i hoću ženu koja zna raditi svoj posao, ali istovremeno ne želim da je gabor?
ili općenito, i muškarci i žene koje primam, ne želim da budu gabori?

tvoje pravo. al ja ga smatram diskriminirajućim (ne znam kako zakon gleda na poslodavca koji traži sliku u CV-ju. netko zna?).
jer mali je korak do toga da ti ne želiš da muškarci i žene koje primaš budu srbi, ateisti ili crvenokosi. if you get the point.

ne znam kak sam ja sad opet ispala bad guy ovdje, samo htjedoh reći da ja sliku nikad ne šaljem uz prijavu za posao i nikad ne bih jer moj izgled (koliko god dobar bio :D) nije nešto čime sam manje ili više kvalificirana za obavljanje tog posla.

na argumente da je tako lakše zapamtit nekog od kandidata jednostavno rekoh nek si komisija zapisuje dojmove, ako ne može zapamtiti. ili nek prije no što ih se stavi u tu komisiju lijepo kažu da oni to ne mogu.

i to je to. zakaj ste se obrušili na me - ne znam. al tko želi nek šalje sliku, ja mu ne branim. moje su prijave za posao bile vrlo uspješne i bez nje. i ja samo držim do svojih prava i ne pada mi na pamet slati sliku ili odgovarati na pitanja o bračnom statusu i djeci (al vidjeh na ovom podforumu da ima onh kojima je i to normalno).

no, budući da je izgled vrlo često u kontekstu obavljanja posla irelevantna kategorija, biste li s jednakom lakoćom pristali u CV-ju navesti neke druge irelevantne stvari - primjerice, biste li naveli nacionalnost, vjeroispovjest ili što ste po horoskopu(ima ludih poslodavaca koji i to traže)? biste li pristali na to da vas netko zaposli ili ne na temelju toga koja vam je omiljena boja?

MilkyWay
08.01.2007., 10:05
Mislim da ne govorimo o zapošljavanju programera... Oni moraju znati dobro pisati - kod. Ali, ekonomista, pravnik, turistički radnik, netko iz prodaje - jednostavno mora znati jezik kako treba, jer mu je dio posla.

Ja sam mislil da govorimo općenito. Ak uzmeš područje kojim se firma bavi, onda je jasno da ne moraju vrijediti isti uvjeti. Normalno je da će u takvim situacijama netko gledati pravopis, a netko ne.

Lali Puna
08.01.2007., 10:08
Ali, ekonomista, pravnik, turistički radnik, netko iz prodaje - jednostavno mora znati jezik kako treba, jer mu je dio posla.

i ovom rečenicom bi ti bio izbačen iz konkurencije.....

Vojky
08.01.2007., 11:01
na argumente da je tako lakše zapamtit nekog od kandidata jednostavno rekoh nek si komisija zapisuje dojmove, ako ne može zapamtiti. ili nek prije no što ih se stavi u tu komisiju lijepo kažu da oni to ne mogu.

Čuješ, ti kao kandidat za posao nisi osoba koja će u svojoj mogućoj budućoj firmi unaprijed određivati kako će sastavljati komisije...

Ako dolaziš kao stručnjak to je jedno, a ako dolaziš kao pripravnik u državnu službu, s još 30 takvih - onda neka specifičnost ili prepoznatljivost CV-a jako dobro dođe. Jer poslije komisija mora razaznati kakav je tko bio. Ja ti govorim iz iskustva - jer sam u takvim komisijama sjedio. E, sada ti možeš 10 stranica objašnjavati kako to nije dobro, fer, i sl., ali je tako - jer nemaju svi odjele za razvoj ljudskih potencijala, već prijam pripravnika dobiješ kao jedan od x usputnih i neplaćenih poslova koji mora biti gotov u jako kratkom roku.

Za pripravnika u takvom slučaju CV mora biti jasan i prepoznatljiv. Drugo je netko s 20 godina iskustva kojeg uzimaš na projekt, taj može priložiti i 15 stranica svojih projekata i prepruka, ali tada se ide na sasvim drugi način.

I da - prilaganje fotografije nije ograničeno, jednostavno jer tvoj izgled nije tajna kategorija za poslodavca. Vidi te čim se pojaviš na razgovoru.

sad but true
08.01.2007., 12:21
no, budući da je izgled vrlo često u kontekstu obavljanja posla irelevantna kategorija, biste li s jednakom lakoćom pristali u CV-ju navesti neke druge irelevantne stvari - primjerice, biste li naveli nacionalnost, vjeroispovjest ili što ste po horoskopu(ima ludih poslodavaca koji i to traže)? biste li pristali na to da vas netko zaposli ili ne na temelju toga koja vam je omiljena boja?
ti si možda u poziciji da možeš birati, većina hrvata nažalost nije, i većina bi pristala na kojekakve uvjete i pitanja samo da dobije posao. a na kraju krajeva, ako sam ja vlasnik firme, zašto ne bih mogao zapošpljavati ljude po svom kriteriju, ma kakav god on bio? zašto ja ne bih smio zapošljavati ljude po kriteriju izgleda, nacionalnosti, spola, horoskopa i slično?

Lali Puna
08.01.2007., 13:30
zašto ja ne bih smio zapošljavati ljude po kriteriju izgleda, nacionalnosti, spola, horoskopa i slično?

jer ti to brani zakon?

sad but true
08.01.2007., 13:54
jer ti to brani zakon?
kako? zašto ja u svoju privatnu firmu ne smijem zaposliti ljude koji meni odgovaraju? npr, zašto bih ja kao katolik morao zaposliti nekog tko nosi pentagram oko vrata i deklarira se kao satanist? koji zakon meni može narediti da ja njega uzmem? državne firme i javne ustanove su nešto drugo, ali zašto ja ne smijem zaposliti ljude koji meni odgoaraju, ma po kojem kriteriju?

kotulica
08.01.2007., 13:59
jer ti to brani zakon?

Zakon možda brani postavljanje pitanja kandidatu koje si nacionalnosti ali ne vjerujem da zabranjuje zapošljavanje npr. čistih Hrvata. Ili ćemo se pri zapošljavanju voditi nacionalnošću pa obavezno zapošljavati po jednog Srbina, Muslimana itd....

KILLERDOG
08.01.2007., 14:02
slažem se sa sadom aj ti mene kao privatnika prisili da uzmem strijelca kad sam ja odlučio da će biti riba :)

Natch
08.01.2007., 14:05
zasto imam dejavu dok citam ovu temu?

Vojky
08.01.2007., 14:09
zašto ja ne bih smio zapošljavati ljude po kriteriju izgleda, nacionalnosti, spola, horoskopa i slično?

Zakon o radu:

Zabrana diskriminacije

Članak 2.

(1) Zabranjena je izravna ili neizravna diskriminacija osobe koja traži zaposlenje i osobe koja se zaposli (radnik, namještenik, službenik ili drugi radnik (u daljnjem tekstu: radnik) na temelju rase, boje kože, spola, spolnog opredjeljenja, bračnoga stanja, po*ro*dičnih obveza, dobi, jezika, vjere, političkog ili drugog uvje*re*nja, nacionalnog ili socijalnog podrijetla, imovnog stanja, rođe*nja, društvenog položaja, članstva ili nečlanstva u političkoj stran*ci, članstva ili nečlanstva u sindikatu te tjelesnih ili duševnih poteškoća.

(2) Izravna diskriminacija, u smislu ovoga Zakona, znači svako postupanje uvjetovano nekim od temelja iz stavka 1. ovoga članka kojim se osoba iz stavaka 1. ovoga članka stavlja ili je bila stavljena ili bi mogla biti stavljena u nepovoljniji položaj od druge osobe u usporedivoj situaciji.

(3) Neizravna diskriminacija, u smislu ovoga Zakona, postoji kada određena naizgled neutralna odredba, kriterij ili praksa, osobu iz stavka 1. ovoga članka, zbog njenoga određenog obilježja, statusa, opredjeljenja, uvjerenja ili vrijednosnog sustava koji čine temelje za zabranu diskriminacije iz stavka 1. ovoga članka, stav*lja ili bi stavila u nepovoljniji položaj u odnosu na druge osobe.

(4) Diskriminacija iz stavka 1. ovoga članka zabranjena je u odnosu na:

1. uvjete za zapošljavanje, uključujući kriterije i uvjete za izbor kandidata za obavljanje određenog posla, u bilo kojoj grani djelatnosti i na svim razinama profesionalne hijerarhije,

2. napredovanje u poslu,

3. pristup svim vrstama i stupnjevima stručnog osposobljavanja, dokvalifikacije i prekvalifikacije,

4. uvjete zaposlenja i rada i sva prava iz radnog odnosa i u svezi s radnim odnosom, uključujući jednakost plaća,

5. otkaz ugovora o radu,

6. prava članova i djelovanje u udrugama radnika ili poslodavaca ili u bilo kojoj drugoj profesionalnoj organizaciji, uklju*ču*jući povlastice koje proizlaze iz toga članstva.

(5) Odredbe kolektivnog ugovora, pravilnika o radu i ugovora o radu kojima se utvrđuje diskriminacija na nekom od temelja iz stavka 1. ovoga članka ništave su.

(6) Uređivanje kolektivnim ugovorom obveze radnika na pla*ćanje doprinosa solidarnosti prema odredbama članka 197. ovo*ga Zakona ne smatra se diskriminacijom na temelju ne*član*stva u sindikatu iz stavka 1. ovoga članka.

Izuzeci od zabrane diskriminacije

Članak 3.

(1) Ne smatra se diskriminacijom pravljenje razlike, isklju*če*nje ili davanje prvenstva u odnosu na određeni posao kada je pri*roda posla takva ili se posao obavlja u takvim uvjetima da karakteristike povezane s nekim od temelja iz članka 2. stavka 1. ovoga Zakona predstavljaju stvari i odlučujući uvjet obavljanja posla, pod uvjetom da je svrha koja se time želi postići opravdana i uvjet odmjeren.

(2) Sve mjere predviđene ovim ili posebnim zakonom i odred*be ovoga ili posebnih zakona, kolektivnih ugovora, pravilnika o radu i ugovora o radu koje se odnose na posebnu zaštitu i pomoć određenim kategorijama radnika, a posebice one o zaštiti invalida, starijih radnika, trudnica i žena koje koriste neko od prava iz zaštite majčinstva, kao i odredbe koje se odnose na posebna prava roditelja, posvojitelja i skrbnika ne smatraju se diskriminacijom niti smiju biti temelj diskriminacije.

No, to s temom topica nema veze - jer ono što vidiš na fotki vidiš i kod prvog razgovora s kandidatom.

antest
08.01.2007., 14:20
sad but true kaže:

naravno da možeš....

to je ista shema, jed dozvoljeno poslovati s minusom..

sad but true
08.01.2007., 14:40
(1) Zabranjena je izravna ili neizravna diskriminacija osobe koja traži zaposlenje i osobe koja se zaposli (radnik, namještenik, službenik ili drugi radnik (u daljnjem tekstu: radnik) na temelju rase, boje kože, spola, spolnog opredjeljenja, bračnoga stanja, po*ro*dičnih obveza, dobi, jezika, vjere, političkog ili drugog uvje*re*nja, nacionalnog ili socijalnog podrijetla, imovnog stanja, rođe*nja, društvenog položaja, članstva ili nečlanstva u političkoj stran*ci, članstva ili nečlanstva u sindikatu te tjelesnih ili duševnih poteškoća.

hmmmm, a kak ti planiraš dokazati da sam ja nekog diskriminirao? uzmimo npr da ne volim budiste. sad ja u firmu primim katolika, pravoslavca, muslimana i ateista, ali ne želim primiti budista. kako će on znati da je bio diskriminiran zbog vjer i kako ćeš ti kao zakon znati da sam ga ja diskriminira, pogotovo ako sastav moje firme izgleda vrlo tolerantnan?

svi mi imamo neke predrasude (ni ne pokušavajte ovo pobiti, nema osobe koja nema barem malo predrasuda) i čisto sumnjam da na one koji odlučuju o zaposlenju barem malo ne utječu faktori koji nemaju veze s profesionalnom sposobnošću.

sad but true
08.01.2007., 14:48

Zakon možda brani postavljanje pitanja kandidatu koje si nacionalnosti ali ne vjerujem da zabranjuje zapošljavanje npr. čistih Hrvata. Ili ćemo se pri zapošljavanju voditi nacionalnošću pa obavezno zapošljavati po jednog Srbina, Muslimana itd....

ajd, još je shvatljiv ak imaš veliku firmu pa su ti svi zaposlenici pripadnici iste nacije, mao je čudno ak imaš 300 ljudi i svi su Hrvati, al ak imaš firmu od 5 ljudi i svi su Hrvati, tko može tu govoriti o diskriminaciji, gledano samo po brojčanom udjelu pripadnika manjina?:confused:

dk1
08.01.2007., 15:24
ako pišete molbu za posao kod privatnika bilo bi dobro početi sa:

imam jaka leđa ( ili ne treba mi radno vrijeme), šutim, radim šta mi se kaže

ako mislite primati plaću iz proračuna onda počnite sa:

moj ujak,pomoćnik ministra...

Lali Puna
08.01.2007., 16:06
ajd, još je shvatljiv ak imaš veliku firmu pa su ti svi zaposlenici pripadnici iste nacije, mao je čudno ak imaš 300 ljudi i svi su Hrvati, al ak imaš firmu od 5 ljudi i svi su Hrvati, tko može tu govoriti o diskriminaciji, gledano samo po brojčanom udjelu pripadnika manjina?:confused:

ti ovo stvarno ne kužiš ili se praviš da ne kužiš?
ne, nismo u americi, zemlju apsurdne političke korektnosti i nitko ti neće doći pobrojavati koje je nacionalnosti tvojih pet zaposlenika. i o tome se uopće ne priča na ovoj temi.

ALI, ako ti raspišeš natječaj, na njega ti se javi budist koji ima sve potrebne kvalifikacije, ti ga na razgovoru pitaš koje je vjeroispovjesti(na što ti onm usput budi rečene, ne mroa odgovoriti i ti NEMAŠ PRAVO znati vjeruje li on u kršćanskog boga, Alaha, Budu ili Teletabise) - ako ga en zaposliš on ima pravo prijaviti te i tražiti da objasniš nadležnim institucijama zašto ga nisi zaposlio. i da platiš kaznu ako onaj kojeg si zaposlio nije ni po čemu kvalificiraniji i bolji kandidat od njega.

kad bismo se vodili vašim kriterijima, otkaz koji je ona prevoditeljica na jezik gluhonijemih dobila na hTV-u jer je razvedena je sasvim okej. a baš me zanima koliko vas odobrava taj otkaz. a zašto pater trstenjak ne bi zaposlio samo one u crkvenim brakovima?
(ne, nemojte mi o tome kako njega plaća HRT koju plaćaju porezni obveznici jer princip je isti. ako zagovaraš diksriminaciju onda bar budi soljedan i nemoj ju zagovarati selektivno)

ono o čemu ja ovdje pokušavam pisati jest da poslodavac NEMA PRAVO mene pitati što sam po horoskopu, koja mi je omiljena boja, skupljam li pokemone, nosim li suknje, koje sam vjere ili planiram li se možda ofarbati u crveno.

Tinchi
08.01.2007., 16:09
Uopće više ne obraćam pažnju na to. Nisam ni ja baš 100% pismen i ne uzrujavam se zbog toga. A ako neki poslodavac to smatra velikom falingom, onda mu poručujem nek si zaposli dipl. kroatistu, a ne programera.Jasno ;)
Ipak, da biram cv-je za svoju struku to bi bio vrlo bitan faktor.
I jedini eliminacijski :)

sad but true
08.01.2007., 16:27
t
kad bismo se vodili vašim kriterijima, otkaz koji je ona prevoditeljica na jezik gluhonijemih dobila na hTV-u jer je razvedena je sasvim okej. a baš me zanima koliko vas odobrava taj otkaz. a zašto pater trstenjak ne bi zaposlio samo one u crkvenim brakovima?
(ne, nemojte mi o tome kako njega plaća HRT koju plaćaju porezni obveznici jer princip je isti. ako zagovaraš diksriminaciju onda bar budi soljedan i nemoj ju zagovarati selektivno)

ono o čemu ja ovdje pokušavam pisati jest da poslodavac NEMA PRAVO mene pitati što sam po horoskopu, koja mi je omiljena boja, skupljam li pokemone, nosim li suknje, koje sam vjere ili planiram li se možda ofarbati u crveno.
opet sereš Puna. izuzeo sam državne firme i javne ustanove.

zašto ja ne bih smio znati da li osoba koju želim zaposliti ima stajališta potpuno drugačija od mojih? zašto bih si morao priuštiti godine patnje s osobom koja predstavlja sve ono što ide protiv mojih uvjerenja samo zato jer ne smijem pitati koje je vjere? zašto bih ja morao biti osuđen na zaposlenika koji je satanist?

da prevedem stvari na tebi razumljiv jezik - da imaš svoju firmu, da li bi željela zaposliti nekoga tko je protivnik pobačaja ili smatra da je ženama mjesto u kuhinji? zašto ja nemam pravo zaposliti ljude u čijoj okolini će mi biti ugodno?

na radnom mjestu si prisiljen na interakciju s ljudima koja ne spada uvijek u čisto poslovne i zašto ja nemam pravo odabrati ljude koji meni odgovaraju po profesionalnim osobinama, ali i po nekim drugim koje mi pašu?

sad but true
08.01.2007., 16:29
i da platiš kaznu ako onaj kojeg si zaposlio nije ni po čemu kvalificiraniji i bolji kandidat od njega.

zašto ne bih smio odabrati lošijeg kandidata u svoju privatnu firmu?

kao što su nam prijatelji ljudi koji nam odgovaraju po određenim kriterijima, zašto nam takvi ne mogu biti i zaposlenici?:confused:

Lali Puna
08.01.2007., 16:29
odgovore na svojih tisuću zašto, sad but true, potraži kod zakonodavca. pa nisam ja donosila zakon o radu, šta mene prozivaš!

zašto ja ne bih smio znati da li osoba koju želim zaposliti ima stajališta potpuno drugačija od mojih?

zato što stajališta, u principu, nisu presudna za obavlanje posla.

Lali Puna
08.01.2007., 16:31
zašto ne bih smio odabrati lošijeg kandidata u svoju privatnu firmu?

smiješ.
al onda nećeš raspisivati natječaj. što ni ne moraš.
uoči riječ natječaj u mom odgovoru.

sad but true
08.01.2007., 16:33
smiješ.
al onda nećeš raspisivati natječaj. što ni ne moraš.
uoči riječ natječaj u mom odgovoru.
nis ni ti uočila da sam ja govorio isključivo o privatnim firmama :o

Lali Puna
08.01.2007., 16:34
pa i privatne firme raspisuju natečaje za posao kad traže nove djelatnike :confused:

sad but true
08.01.2007., 16:35
zato što stajališta, u principu, nisu presudna za obavlanje posla.
ok. al zar ti ne bi, kad bi imala svoj biznis, birala ljude koji ti odgovaraju i kao ljudi, a ne samo kao zaposlenici?

Lali Puna
08.01.2007., 16:56
ok. al zar ti ne bi, kad bi imala svoj biznis, birala ljude koji ti odgovaraju i kao ljudi, a ne samo kao zaposlenici?

bih, naravno. ali meni kao ljudi odgovaraju i ljudi koji imaju stajališta i mišljenja različita od mojih.
i, ne, kad bih imala svoj biznis, ne bih gledala da zaposlim uglavnom ljude koji imaju stajališta slična/ista mojima. baš me brga šta moji zaposlenici misle o smrtnoj kazni ili pobačaju.

al nekak mi se čini da smo predaleko otišli u offtopik.

sad but true
08.01.2007., 17:07
pa dobro, nisam mislio doslovno na to, to sam naveo čisto kao primjer, al bit je bila da svi želimo na poslu ljude koji nam odgovarju i kao ljudi a ne samo kao radnici.

cp.tar
09.01.2007., 19:59
Kada se odbace oni s pravopisnim i gramatičkim greškama broj padne na trećinu...Ispravak netočnog navoda ;)

ameba
12.01.2007., 22:19
[QUOTE=DarthFlake]ja bi odbacila sve sa e-mailom drugacijim od

ime.prezime@nesto. nesto
ili
iprezime@nesto.nesto

ne bi bila drasticna toliko s tim jel provajder ht ili vip ili iskon ili yahoo ili hotmail... svatko ima svoje razloge

al ak dobim e-mail sa princeza@hotmail.com ..e pa covjece ..ono kaj ti trazis posao ili "prijatelja za dopisivanje"

Potpisujem!

ovisnica
13.01.2007., 15:50
meni se nije dalo

ovo je pretragično :flop: :eek:
Ne bi si nikad poželjela takvu poslodavku...zašto odbaciti mail na yahoo, kad je (info za informatički polupismene) yahoo do prije nekoliko godina bio najveći i najpoznatiji, najpristupačniji mail provider u svijetu/hr, kako god. Razlikovat na temelju toga???
Šta bi tek rekla na gmail?
To je sramota?!??! Nije dostojno nekakvog pristojnog posla? :rolleyes:
Eto..onda se pitamo zašto nam je gospodarstvo u kurcu :E

cp.tar
13.01.2007., 16:17
ovo je pretragično :flop: :eek:
Ne bi si nikad poželjela takvu poslodavku...zašto odbaciti mail na yahoo, kad je (info za informatički polupismene) yahoo do prije nekoliko godina bio najveći i najpoznatiji, najpristupačniji mail provider u svijetu/hr, kako god. Razlikovat na temelju toga???
Šta bi tek rekla na gmail?
To je sramota?!??! Nije dostojno nekakvog pristojnog posla? :rolleyes:
Eto..onda se pitamo zašto nam je gospodarstvo u kurcu :EA čuj... posao zaslužuju samo oni koji imaju mail adresu kod nekog hrvatskog providera.

Iako ne znam koji je točno u hrvatskom vlasništvu.

Ako mijenjaš providere kad ti se drugi učini povoljnijim, pa ti više odgovara mail adresa neovisna o provideru, valjda ćeš tako htjeti mijenjati i radno mjesto ako ti se na ovom ne svidi, pa nema smisla da te uzmu.

salvatore
13.01.2007., 16:22
Jedan od sigurnijih pocetaka molbe za posao:

Dragi rodijace,...

antest
13.01.2007., 16:26
bolje preporuka od Jadrake Kosor

naiva
14.01.2007., 21:04
dugo me nitko nije ovako nasmijao...

NikaZg
03.02.2007., 22:59
Hi, I'm back again, nakon godina nepostanja, jer dobih privatne poruke da "dabogda neko mojoj djeci tako odbacivao molbe"... spooky :D

Da pojasnim kako to (nažalost) ide u stvarnom svijetu kad se otvori natječaj za pripravničko ili juniorsko mjesto u firmama koje su na glasu kao dobri poslodavci, a recimo ne postoji čovjek/ili odjel koji se zaista bavi selekcijom i zapošljavanjem novih ljudi kao osnovnim poslom ->

nakon osnovne eliminacije (stručna sprema, relevantna znanja, npr. engleski, MS Office, blabla, itd.) opet ostane barem 50-ak molbi + CV-ova.

Početna pozicija: svi imaju istu kvalifikaciju, nemaju iskustva (jer takve bi već probrali u prvom krugu) i zapravo nemate pojma ni tko su ni kakvi su. Jasna uputa od šefa je da ima vremena popričati s 3 kandidata.
Dakle - 47 molbi moramo odbaciti.
U mojoj bivšoj firmi nas troje smo ocjenjivali kandidate, s 0-nema šanse, 1-možda, 2-OK. Naravno, svaka ocjena je potpuno subjektivna, jer su u startu svi isti, ako gledamo objektivne razloge (VSS, znanja koja tvrde da imaju, itd.). Ocjenjivali smo svako za sebe, nakraju bi zbrojili dojmove, prokomentirali izjednačene i na kraju bi on/ona s najviše bodova upali na razgovor s big bossom.

Za sav ovaj posao imali bi 1 radni dan, unutar kog naravno moraš obaviti i svoj "normalni" posao. Zato se pri odabiru prijava primjenjuju neki kriteriji, smisleni (duboko promišljanje o onom što je napisao kandidat(kinja) ili besmisleni (yahoo je trebao poslužiti ironiji, i ukazati na to da je i sreća bitan faktor, a da je onaj koji čita "samo čovjek", i pomalo mi je (oprostite) smiješno što ste se njega uhvatili :confused: ).

Na kraju se svelo da su i dvoje kolega koje su izgubili cijeli dan na čitanje (i zato ostali raditi do sitnih noćnih sati) i ja koja sam tome posvetila 1 sat (i otišla doma u 5), dolazili do istih ljudi - jer dobre prijave zapinju lako za oko. I puno su važnije od CV-a, ako pretpostavimo da je puno "istih" kandidata.

Savjet glasi:
prijave koje prolaze imaju ideju u sebi o tome zašto se čovjek javlja baš na ovaj posao i zašto baš u ovu firmu, jasne su, pismene, pokazuju informiranost (često pali i iskrenost, izbjegavanje fraza; upućenost u djelatnost firme, itd.).

Hope it helps; puno sreće!

Tehničar
30.05.2007., 23:49
Evo na ovom linku na Posao.hr sam pronašao zanimljivih savjeta: http://www.posao.hr/savjeti.php

Možda će ti pomoći.

Pozdrav.

Ris
31.05.2007., 06:20
filteri za eliminaciju:
prvi - gramaticke greske

osim prvoga, inače 2 i treće se traži kao bitno

rianne
04.07.2007., 10:27
Ja ne znam u čemu je problem, ali od kad sam diplomirala poslala sam ma jedno sigurno 100-injak molbi za posao i nitko mi ne odgovara apsolutno ništa. Po struci sam profesor hrvatskog i filozofije, ali imam još i sa strane hrpu tečajeva, a nekako mi se čini da bih mogla dobiti puno prije posao sa mojom srednjom školom, nego sa ovim. Ok, nisam baš slala za profesore, ali sam slala molbe za sve živo i neživo i ne znam gdje je problem. Da li mi životopis nije dobro napisan pa zato ili? Uglavnom,to je nevjerojatno. Na razgovor sam bila pozvana svega dva puta. Prvi put je to bila neka čista glupost, koju može raditi svatko sa srednjom školom, a drugi put mislim da su isto naveli SSS. I opet nisam ušla u drugi krug, a sebi sam bila super na tom razgovoru. Ok, posao je bio izvan moje struke, ali koliko je "zahtjevan", mislim da bi to i svraka naučila za par dana! Znači, ne znam gdje je problem! Jer uistinu kad šaljem mailove, trudim se da ih sjajno sročim, čak pomalo i pjesnički i u njima sve lijepo napišem i pokažem veliki trud u njima i opet ništa!

Privatizator
04.07.2007., 11:31
Ja ne znam u čemu je problem, ali od kad sam diplomirala poslala sam ma jedno sigurno 100-injak molbi za posao i nitko mi ne odgovara apsolutno ništa. Po struci sam profesor hrvatskog i filozofije, ali imam još i sa strane hrpu tečajeva, a nekako mi se čini da bih mogla dobiti puno prije posao sa mojom srednjom školom, nego sa ovim. Ok, nisam baš slala za profesore, ali sam slala molbe za sve živo i neživo i ne znam gdje je problem. Da li mi životopis nije dobro napisan pa zato ili? Uglavnom,to je nevjerojatno. Na razgovor sam bila pozvana svega dva puta. Prvi put je to bila neka čista glupost, koju može raditi svatko sa srednjom školom, a drugi put mislim da su isto naveli SSS. I opet nisam ušla u drugi krug, a sebi sam bila super na tom razgovoru. Ok, posao je bio izvan moje struke, ali koliko je "zahtjevan", mislim da bi to i svraka naučila za par dana! Znači, ne znam gdje je problem! Jer uistinu kad šaljem mailove, trudim se da ih sjajno sročim, čak pomalo i pjesnički i u njima sve lijepo napišem i pokažem veliki trud u njima i opet ništa!

Bok!

Ja imam potpuno ista iskustva, vec negdje oko godinu dana. A nisi sam/a. Osim mene cijela generacija frustrirane rulje koja ne moze nac posao, ikakav od kojeg bi se moglo pristojno zivjet, a kamoli u struci.

Mislim da se radi o tome da posla jednostavno nema. Pada potraznja za radnom snagom, ljudi se otpustaju, a profiti i dobici ubiru. Jako me podsjeca na situaciju 1929. Izgleda da ce trebat jos jedan krah na burzi da se kapitalisti opamete da ne mogu ubirat lovu, ne zaposljavat ljude, a trazit ih da kunzumiraju kao blesavi.

Zivim na Zapadu (EU) i diplomirani sam prevoditelj. Imam slicne kvalifikacije kao i ti. Cesto mi se desava, da idem na razgovor (i to natjecaj za fakultetski obrazovane), pa nesta seru da idem radit 2 tjedna zabadava da vidim kak bi mi se svidalo radit kod njih. To se sad radi sve vise u EU, nema veze koje kvalifikacije ljudi imaju ili nemaju, svi samo imaju namjeru nekog ogulit, oni koji imaju posao, rintaju ko ludi, i za dvojicu, trojicu, a ostali, kak znaju i umiju (kaze im se da su si sami krivi, zato sto su nesposobni).

Molim te, nemoj padat na takve fore, sta god ti kazu. Znam da ta situacija ubija u pojam, ali greska je u sistemu, ne u tebi. Dok to skuzis, bar sacuvas samopouzdanje.

rianne
04.07.2007., 11:38
Bok!

Ja imam potpuno ista iskustva, vec negdje oko godinu dana. A nisi sam/a. Osim mene cijela generacija frustrirane rulje koja ne moze nac posao, ikakav od kojeg bi se moglo pristojno zivjet, a kamoli u struci.

Mislim da se radi o tome da posla jednostavno nema. Pada potraznja za radnom snagom, ljudi se otpustaju, a profiti i dobici ubiru. Jako me podsjeca na situaciju 1929. Izgleda da ce trebat jos jedan krah na burzi da se kapitalisti opamete da ne mogu ubirat lovu, ne zaposljavat ljude, a trazit ih da kunzumiraju kao blesavi.

Zivim na Zapadu (EU) i diplomirani sam prevoditelj. Imam slicne kvalifikacije kao i ti. Cesto mi se desava, da idem na razgovor (i to natjecaj za fakultetski obrazovane), pa nesta seru da idem radit 2 tjedna zabadava da vidim kak bi mi se svidalo radit kod njih. To se sad radi sve vise u EU, nema veze koje kvalifikacije ljudi imaju ili nemaju, svi samo imaju namjeru nekog ogulit, oni koji imaju posao, rintaju ko ludi, i za dvojicu, trojicu, a ostali, kak znaju i umiju (kaze im se da su si sami krivi, zato sto su nesposobni).

Molim te, nemoj padat na takve fore, sta god ti kazu. Znam da ta situacija ubija u pojam, ali greska je u sistemu, ne u tebi. Dok to skuzis, bar sacuvas samopouzdanje.

nemoj zezati! diplomirani prevoditelj! pa zar ni za prevoditelje nema posla? to znači da znaš dva jezika? sa hrvatskim tri. i opet ništa? ne znam koji se k.. dešava. mislim da bi bilo najpametnije nama nezaposlenima da otvorimo svi neku svoju firmu.. :)

rianne
04.07.2007., 11:52
meni se čini da kod nas koji smo u zanimanjima koja nisu na traženoj listi, bilo bi najbolje se još prekvalificirati na deficitarna zanimanja. ja volim informatiku i upisala bi i informatički fakultet ponovo, ali kad sam vidjela šta oni rade u informatici, mislim da bi crkla sa tim.. meni je to dosadno, ono da ne može biti gore. koliko god volim informatiku, to mi se zbilja ne bi dalo ići.. nekakva programiranja, pa neki jezici informatički.. ma užas, niti malo kreativnosti. svaka čast onom kome se to da!

smoothjazz
04.07.2007., 12:01
meni se čini da kod nas koji smo u zanimanjima koja nisu na traženoj listi, bilo bi najbolje se još prekvalificirati na deficitarna zanimanja. ja volim informatiku i upisala bi i informatički fakultet ponovo, ali kad sam vidjela šta oni rade u informatici, mislim da bi crkla sa tim.. meni je to dosadno, ono da ne može biti gore. koliko god volim informatiku, to mi se zbilja ne bi dalo ići.. nekakva programiranja, pa neki jezici informatički.. ma užas, niti malo kreativnosti. svaka čast onom kome se to da!

Ima tu kreativnosti na kile, nije programiranje dosadno, pogotovo ako postoji veza izmedju programa i stvarnog svijeta.

rianne
04.07.2007., 12:17
Ima tu kreativnosti na kile, nije programiranje dosadno, pogotovo ako postoji veza izmedju programa i stvarnog svijeta.meni je super išla matematika, ali fizika niti najmanje, a čula sam da se oboje traži. koliko na Fer-u ima sve skupa ispita? Da li se može dobiti posao u informatičkoj struci, sa završenom višom informatičkom školom iz Amerike? ili baš Fer, Fer, Fer ili FSB i ništa drugo? hvala
brijem si da si upišem neku višu informatičku i to negdje vani, jer kod nas nema. da li poslije sa tim šta mogu ili to nema smisla? sve mi se čini, da to baš i nema. u nekoj jačoj firmi me ne bi zaposlili, a u ovim slabijima isto imaju masu ljudi sa završenim informatičkim baš fakultetom.

Privatizator
04.07.2007., 12:21
Evo, upravo sam dobio odbijenicu za posao lektora preko maila. Razlog: ne zivim u Becu (a oni trebaju nekog tko bi radio direktno iz Beca) a treba im netko sa visegodisnjim iskustvom na tom i tom ppdrucju. Inace nemam problema da se preselim u Bec, jer imam tamo poznanike, a i namjeravam se tam preselit, jer u ovoj pripizdini gdje zivim jos manje posla. Svi nesta seru kak se treba bit mobilan, a onda kad jesi, ne daju ti ni sansu. Mislim ja samo saljem molbe u Bec. Na burzi su mi rekli da posla za prevoditelje nema, jer se zaposljava ljude iz Hrvatske, koji Austrijancima dodu jeftinije, i po placi, a i po tome sto zaobilaze radne zakone i usparaju porez. Tako vec godinu dana.
Bio sam spreman radit i kao telefonist (trazilo se samo poznavanje hrvatskog, engeskog i kompjuter), a onda su mi uvalili (u Becu) neki ugovor (Leasing firma) da u slucaju da dam otkaz ili dobijem otkaz leasing firmi isplatim iznos od 3 bruto place!!! i vratim troskove za skolovanje za telefonista u slucaju da promijenim posao. Radni ugovor je imao 13 stranica! Mislim ni medunarodni ugovor nema toliko. Al kad si ocajan za posao.... Ja sam jednostrano raskinuo ugovor i nisu mi mogli nista. Sad vidim, traze jos uvijek nekog. A Hrvata, Srba i Bosanaca u Becu vise nego dosta.

To su ti njihove fore sa Zapada, koje ce se bojim, se uvest i u Hrvatskoj, ako ljudi ne pripaze. Samo ljudi to na zalost ne vjeruju. Misle da bljezgaram. Vjerujte mi, i ja nisam vjerovao dok nisam osjetio na vlastitoj kozi te pizdarije. Sestra mi je diplomirana pravnica, pa znam kak se u Hrvatskoj zakoni sve vise urusavaju, i pod pritiskom Zapada prilagoduju Europskim interesima, zato mislim da ce nam svima bit jos gore, bilo u Hrvatskoj, bilo gdje, jer cilj je svugdje ogulit narod.

rianne
04.07.2007., 12:25
Evo, upravo sam dobio odbijenicu za posao lektora preko maila. Razlog: ne zivim u Becu (a oni trebaju nekog tko bi radio direktno iz Beca) a treba im netko sa visegodisnjim iskustvom na tom i tom ppdrucju. Inace nemam problema da se preselim u Bec, jer imam tamo poznanike, a i namjeravam se tam preselit, jer u ovoj pripizdini gdje zivim jos manje posla. Svi nesta seru kak se treba bit mobilan, a onda kad jesi, ne daju ti ni sansu. Mislim ja samo saljem molbe u Bec. Na burzi su mi rekli da posla za prevoditelje nema, jer se zaposljava ljude iz Hrvatske, koji Austrijancima dodu jeftinije, i po placi, a i po tome sto zaobilaze radne zakone i usparaju porez. Tako vec godinu dana.
Bio sam spreman radit i kao telefonist (trazilo se samo poznavanje hrvatskog, engeskog i kompjuter), a onda su mi uvalili (u Becu) neki ugovor (Leasing firma) da u slucaju da dam otkaz ili dobijem otkaz leasing firmi isplatim iznos od 3 bruto place!!! i vratim troskove za skolovanje za telefonista u slucaju da promijenim posao. Radni ugovor je imao 13 stranica! Mislim ni medunarodni ugovor nema toliko. Al kad si ocajan za posao.... Ja sam jednostrano raskinuo ugovor i nisu mi mogli nista. Sad vidim, traze jos uvijek nekog. A Hrvata, Srba i Bosanaca u Becu vise nego dosta.

To su ti njihove fore sa Zapada, koje ce se bojim, se uvest i u Hrvatskoj, ako ljudi ne pripaze. Samo ljudi to na zalost ne vjeruju. Misle da bljezgaram. Vjerujte mi, i ja nisam vjerovao dok nisam osjetio na vlastitoj kozi te pizdarije. Sestra mi je diplomirana pravnica, pa znam kak se u Hrvatskoj zakoni sve vise urusavaju, i pod pritiskom Zapada prilagoduju Europskim interesima, zato mislim da ce nam svima bit jos gore, bilo u Hrvatskoj, bilo gdje, jer cilj je svugdje ogulit narod.

jadan! nije ti lako vidim. nego zašto ti sam ne otvoriš nešto svoje? pa šta čekaš na burzi toliko kad posla nema? otvori nešto svoje. otvori prevoditeljsku firmu? zašto ne radiš sam za sebe? pa barem to prevoditelji mogu! zašto čekaš da ti netko drugi da posao? pa lijepo otvori svoju firmu, prevodi okolo nešto od raznih ljudi i mirna Bosna! evo, otvorit ću ja nešto i zaposliti te. može?

smoothjazz
04.07.2007., 13:11
meni je super išla matematika, ali fizika niti najmanje, a čula sam da se oboje traži. koliko na Fer-u ima sve skupa ispita? Da li se može dobiti posao u informatičkoj struci, sa završenom višom informatičkom školom iz Amerike? ili baš Fer, Fer, Fer ili FSB i ništa drugo? hvala
brijem si da si upišem neku višu informatičku i to negdje vani, jer kod nas nema. da li poslije sa tim šta mogu ili to nema smisla? sve mi se čini, da to baš i nema. u nekoj jačoj firmi me ne bi zaposlili, a u ovim slabijima isto imaju masu ljudi sa završenim informatičkim baš fakultetom.

Baza FER-a je elektrotehnika, dakle fizika. Na racunarstvu ima dosta ne-elektrotehnickih kolegija, ali sveukupno cisto software-skih stvari debelo ispod 50%. Sa FER-om se moze naci posao, ali kod pronalazenja "pravog" posla postoje problemi kao i inace.

rianne
05.07.2007., 00:48
ja uopće ne znam kako ja mogu raditi kao profesor bez i truna samopouzdanja? sve su do sad radili moji roditelji za mene. pa razred će me pokopati! kad skuže, da sam nezrelo derište. ja sam posve izvan životne stvarnosti i nemam niti dana radnog staža. kako to izvesti? najradije bih radila na nekom mjestu okružena knjigama gdje me nitko živ ne bi niti vidio. ali kako?

Hana_
05.07.2007., 01:33
daj se skuliraj, nabavi samopouzdanja i postuj sebe
odi za pocetak svaku nedjelju u crkvu ili na tecaj joge ...moras se malo opustit :zubo:

...

smoothjazz
05.07.2007., 06:29
ja uopće ne znam kako ja mogu raditi kao profesor bez i truna samopouzdanja? sve su do sad radili moji roditelji za mene. pa razred će me pokopati! kad skuže, da sam nezrelo derište. ja sam posve izvan životne stvarnosti i nemam niti dana radnog staža. kako to izvesti? najradije bih radila na nekom mjestu okružena knjigama gdje me nitko živ ne bi niti vidio. ali kako?

Kad dodjem u tu situaciju (a imam u planu u starijim godinama), najvaznije je pokazati klincima da si im prijatelj... bez klecanja na kukuruzu i ostalog. Isto tako, umjesto tupljenja kako je to sto im predajes najvaznije u zivotu (a zapravo, nece im trebat 99%), pokusati iz gradiva izvuci ono sto ce im biti najzanimljivije, i to fino upakirati. Predavanje pred gomilom ljudi nije jednostavno, pogotovo ako si ne-drustveni tip, ali nakon par dana se covijek privikne.

Electra8472
05.07.2007., 16:08

a na to si trebala prije mislit. ali sa svojom strukom ne moras nuzno radit kao profesor. recimo, ja ne bi nikad mogla radit u skoli, niti volim djecu - al sam to uzela u obzir kod izbora zanimanja.

sta se tice neodgovaranja, na molbe u mene je situacija malo bolja - od 18 zavrsenih natjecaja 10 ih se javilo. al ima gospode koji se niti ne udostoje poslat mejl da su uzeli drugog kandidata - to da. i kao i svima koji traze posao, i meni to ide na zivce. al sta ces.
evo bas mi je danas, nakon skoro 5 tjedana od kraja natjecaja Ericsson poslao mejl da "nisam usla u uzi krug" bla bla bla.....

rianne
05.07.2007., 17:58
a na to si trebala prije mislit. ali sa svojom strukom ne moras nuzno radit kao profesor. recimo, ja ne bi nikad mogla radit u skoli, niti volim djecu - al sam to uzela u obzir kod izbora zanimanja.

sta se tice neodgovaranja, na molbe u mene je situacija malo bolja - od 18 zavrsenih natjecaja 10 ih se javilo. al ima gospode koji se niti ne udostoje poslat mejl da su uzeli drugog kandidata - to da. i kao i svima koji traze posao, i meni to ide na zivce. al sta ces.
evo bas mi je danas, nakon skoro 5 tjedana od kraja natjecaja Ericsson poslao mejl da "nisam usla u uzi krug" bla bla bla..... da, ali šta si ti završila? ja kad sam to upisivala, nekako sam to upisivala samo radi ljubavi i jer me to zanimalo. ionako sam si brijala da tu sto posto neće biti posla i da ću na kraju najvjerojatnije raditi sa srednjom strukovnom školom, jer sam završila strukovnu. budući je ta srednja bila za drek i užasno zatupljujuća sam upisala poslije faks čisto malo da si dam oduška u svom pjesničkom bistvovanju. znala sam da će poslije biti teško naći posao, a pogotovo što bih ja htjela. ali sad kad sam ovo ipak završila ne da mi se vraćati na struku iz srednje, iako to uopće nije loša struka, dapače vrlo lijepa i zanimljiva. i kad sam čula da bi sad kao početnik u struci iz srednje primala plaću 2 tisuće kuna, došlo mi zlo. ali na kraju, ako ne nađem posao koji mi paše sa fakultetom, mislim da mi drugo neće preostati nego pokušati naći posao sa onim iz srednje. šta se može