PDA

View Full Version : Gubitak plodove vode

Violator
19.08.2006., 15:19
bili danas ženica i ja kod doktora i ustanovilo se na UZV-u da je izgubila puno plodove vode (nema je dovoljno) i da je posteljica totalno zrela (kao da je 40 tjedan trudnoće) iako je u 35 tjednu trudnoće... uz to sve ima male trudove..

u utorak ide ležati u bolnicu, najvjerovatnije do poroda... svaki dan će 2 puta dnevno ići na CTG i Color Doppler...

e sada, mene zanima koliko je to opasno što nema dovoljno plodove vode?! ako se netko razumije da mi malo bolje objasni... :confused:

hvala! :s

traxdata
19.08.2006., 16:01
ukucaj u gugl oligohidramnion ak je to dijagnoza, pa buš vidio. sam se nemoj plašiti, super je što je u bolnici.
ja sam imala dg polihidramnion i svaka 3-4 dana sam išla na protoke. to je bilo negdje početkom 37. tjedna...a bebica je aktivna, zdrava i prekrasna i sad bu mu 6 mjeseci..

Rita
19.08.2006., 21:58
Moja je bila zrela u 38. tjednu i stavili me na drip pa je bebici srce stekalo i zavrsila na carskom.
Sve sto proce 35 tjedana je ok i bebica moze van u svakom trenu, samo nek ju prati koliko je aktivna.Ja sam slucajno dosla na pregled i rekla im da se beba smirila i da sam se super naspavala tu noc, e to je odmah bilo sumnjivo i doslo je do cega je doslo. Sve je proslo super na kraju ali su mi rekli da te zadnje tjedne bebicu treba pratiti i pazit da je osjetis(micanje,stucanje i sl) barem svakih sat,dva.
Dobro da je u bolnici i da je prate ali ne bu tragedija ako se i sutra rodi;) Sretno.

Rita
19.08.2006., 22:01
BTW nemreju oni tocno ni odredit kolika je trudnoca a i sve je to individualno (trajanje trudnoce) pa su neke bebe zrelije ranije. Ne bih te plasila ali ja bi radije rodila ranije nego mucila bebicu ako nema dovoljno hrane u nutra.

Violator
19.08.2006., 22:51
dobila je trudove u međuvremenu... otišli u bolnicu i sada je tamo... dobija Prepare

traxdata
20.08.2006., 09:42
sve će biti u redu, u bolnici je pod nadzorom:)
ja sam isto prije završila u bolnici i bilo mi je drago, jer da se bilo što desilo, ne bi me hvatala panika.

traxdata
20.08.2006., 09:43
Ne bih te plasila ali ja bi radije rodila ranije nego mucila bebicu ako nema dovoljno hrane u nutra.

joj rita:rolleyes:
nemreš mi reći da znaš bolje od liječnika

Rita
20.08.2006., 21:27
Pa ne znam ali bi me bilo frka, ne vjerujem im bas pre vise;) isto tak je sa 35 tjedana Ok ako se beba rodi. A covijek kaze da je posteljica potpuno zrela pa mi je to onda cudno da drze bebicu u nutra. Moju su u toj situaciji HITNIM carskim odmah vadili van jer kazu da se svasta moze dogoditi.

koalica
21.09.2006., 21:25
Ja sam čula da nekim ženama zna pomalo curiti plodna voda tako da niti ne primjete. Jel se to vidi na uzv-u??? Mislim to koliko ima plodne vode i to.......Ja sada već idem svakih tjedan dana na pregled ali me hvata panika i paranoja od svega.......:D
I ako iscuri plodna voda koliko vremena beba još može izdržati unutra???

Rita
21.09.2006., 21:44
Obicno tu poradjdaju djecu u roku 24 sata nakon sto je iscurila plodna voda.

anon72
23.09.2006., 11:42
Obicno tu poradjdaju djecu u roku 24 sata nakon sto je iscurila plodna voda.
Sto jos uvijek ne znaci da je taj postupak ispravan.
Too little amniotic fluid (oligohydramnios) or too much (polyhydramnios or hydramnios) can be a cause or an indicator of problems for the mother and baby. However, in both cases the majority of pregnancies proceed normally and the baby is born healthy.

Rita
23.09.2006., 21:15
Ma da kuzim, ali samo pisem da je takvo pravilo ovdje.

magic blue
24.09.2006., 09:43
u hr, u svim bolnicama poradaju 24h nakon sto ti istekne plodna voda, a ponekad i prije (ako je maldi, strtareni doktor) te stavljaju na drip

anon72
24.09.2006., 11:50
u hr, u svim bolnicama poradaju 24h nakon sto ti istekne plodna voda, a ponekad i prije (ako je maldi, strtareni doktor) te stavljaju na drip
Ma ta pravila u hrvatskim bolnicama su nalik na pravila babe vracare koja kaze: ako pada kisa onda moras po pravilima otrcati 3 kruga oko stola i popiti caj od sismisevog krilca.
Ako pogledate bolje vidjet cete da su za porode pravila izmedju bolnica cesto proturijecna, ali vecinom formirana radi komocije doktora, a uz poprilicno bezobrazno ignoriranje prava, komocije i zdravlja pacijenta.

Recimo drip je vrlo osjetljiva metoda. Oxytocin ili pitocin koji se daje cesto ne dolazi ravnomijerno, pa kad dodje velika koncentracija onda nastupe nagle i izuzetno snazne kontrakcije, koje cesto dovode do povreda, jer se porodjajni kanal nije do kraja otvorio. Isto tako, davanje dripa u krivo vrijeme nepotrebno ce iscrpiti majku, sto moze rezultirati potrebom za hitnim carskih rezom kad ona vise ne moze tiskati. U tom slucaju mogli su joj predloziti odmah planirani carski, bez da je muce neizvjesnosti i satima na dripu.

Drugi primjer glupih propisa je vrlo cesto mjerenje koliko se zena otvorila. Izvodi se prstima i cesto je uzrok infekcija. Zena se otvori koliko se otvori, dirao je netko ili ne. Mjerenje sluzi cisto tome da doktorcici nesto mjere kako bi kao pratili napredak, koji se desava neovisno o njima.

Onda je glupost polozaj koji se zove litomija (lithomy). Zena na ledjima, noge u stremenima gore. Doktor sve lijepo vidi, ali ona tiska protiv sile teze. Glavno da gospodin doktor moze nadgledati. Dokazano je da je bolji polozaj na strani ili cuceci ili na koljenima i laktovima, ali tada gospon doktor ne moze nadgledati, a nije valjad bolnica tu da se ljudi porode bezbolno i sigurno, neee, bolnica je tu da se vidi kako je gospodin doktor vazan. Porodjaj u polozaju litomije je klasika, otezava i produzuje porod, a povecava i sanse da dodje do povreda kod majke. Da to ubrzaju onda daju drip, koji pozuri kontrakcije dok se porodjajni kanal nije otvorio, pa da kao kontroliraju pucanje porodjajnog kanala neki (dokazano stetno) rutinski izvode epiziotomiju (rezanje medjice). Onda zena bude u boli, pa joj daju neka sredstva protiv boli i svi se pitaju kako bi rodili bez lijecnika, a bez njih vecina bi prosla cijeli proces brze, bezbolnije i s sigurno s manje trauma.

Pa prisustvo oca pri porodu. Negdje moze, negdje ne moze, negdje mora proci tecaj, negdje vrijedi samo tecaj u odredjenoj ustanovi, koji, gle slucajnosti, masno kosta. To se namjerno ne regulira propisom tipa: pristustvo oca, na zelju rodilje i njenog partnera se mora omoguciti. Jer kad je otac pristuan onda se osoblje ne usudi tek tako otresati na zenu koja lezi i vristi u boli.

Pa onda sta se radi s bebama: da li su s majkom, ili nisu ,ili kad ih donose na podoj ili cime ih i kada hrane, i kako ih majka moze vidjeti, to je sve totalni kaos.

Ne kazem da medicinske metode nemaju smisla, nego da su ti propisi idiotizam. Medicina se treba prilagoditi zeljama pacijenta. Ako netko zeli porod na carski, neka joj bude. Ako netko zeli spinalnu, zasto ne? Ako netko zeli u kadi, cuceci, s monitoringom ili bez, lijecnik moze samo savjetovati, ali zelja zene bi morala biti presudna. Uostalom zena moze povuci svoju dozvolu za tretman u bilo kojem trenu, ali to je psiholoska igra u kojoj lijecnik zeli pacijenta uciniti ovisnim o sebi. Zalosno je kako su lijecnici cesto nehumani, pa porodi budu traumatsko iskustvo. U biti to nije samo zalosno nego i kriminalno, jer njihova idndolencija kosta HZZO sredstva za lijecenje stete ucinjene slampavo izvedenim porodom, ali posto su lijecnici kolegijalni onda se stite i nitko ih ne goni kako bi po zakonu i logici trebao. Zato je dobro da ih se povlaci po novinama i pribija na stup srama sto cesce, previse su se razbahatili.

magic blue
24.09.2006., 16:58
Ne kazem da medicinske metode nemaju smisla, nego da su ti propisi idiotizam.
svi se mi ovdje slazemo s time i bas zato i hodocastimo po ovom forumu da curke koje su prosle grozno iskustvo objasne nama neiskusnima da bas i ne mora biti tako

Cattleya
27.09.2006., 19:44
anon 72 ti si ga pretjerao. Pa nije rodiliste wellness centar! Niti jedna bolnica. Prestrasno!!!!!
Ak ti doktor veli da ne mozes dobiti epiduralnu ili carski rez- odma na stup srama jel se na sve ima pravo! Kako rodilja zeli.

alexxx
27.09.2006., 20:58
da, pretjerao je. stvarno je pretjerano očekivat da se pusti ženu da rodi, umjesto da zaposlenici bolnice rađaju umjesto nje, i to u slučajevima kad nisu ugroženi ni majka ni dijete, stvarno je pretjerano smatrat da žena i bez dripa može izgurat dijete van, pobogu, pa ostalo bi unutra :eek:, i stvarno je pretjerano mislit da bi žena trebala rodit u položaju u kojem je njoj najlakše, a ne u onom u kojem je najlakše doktoru, i stvarno je pretjerano mislit da se epiziotomija ne treba radit rutinski, i da bi trebali postojat standardizirani propisi koji dozvoljavaju prisutstvo oca na porodu, a još tamo one nebuloze o tome da bi mame i bebe trebale bit u nedajbože istoj sobi :rigo:, da se ne bi trebalo hranit na bočicu dijete prije nego se da mami da ga podoji, da se ne bi smjelo dešavat da ženi tri dana ne daju da vidi dijete koje je tek rodila, e, to je stvarno pretjerivanje! pa nije rodilište wellness centar pobogu!

anon72
27.09.2006., 22:03
Pa da Cattleya, nije rodiliste wellness centar nego dio bolnice, a za bolnice se zna: tko je jamio, jamio je, i jamit ce opet.

Jer premda se bolnice financiraju doprinosima stnovnistva = pacijenata, nije im svrha da sluze pacijentima, vec onima koji su u polozaju da kradu (ravnateljima, kirurzima). A tko se usudi zastupati prava pacijenata i humanost, ma udri po njemu, smeta. Cim je veca birokracija i misterija tim bolje se moze loviti u mutnom, pa zato udrimo nerazumne cijene tecajeva i zahtjeve za prisustvo oca, recimo uvedimo obavezno clanstvo u lovackom drustvu Drpiga, samo 3500Kn na tjedan, pa onda moze prisustvovati, osim ako se neka patronazna sestra ne smisli drugacije. Ali njoj se moze donjeti bajadere i kavu, da se ne ljuti. A uz put cemo pacijenticama zarezati nos, tek tako, da pokazemo da se moze, pricat cemo da to pomaze protiv bolova, jer kad ih boli nos manje osjete bolova od poroda. Bas si jadan Cattleya, ali alexxx ti je dobro dogovorio(la).

Rita
28.09.2006., 05:50
JOj, sto volim ove kojima je bas super u nasim bolnicama. Vec smo imali takvih ovdje.
Bas sam malo googlala i ima hrpa bolnica (u normalnim zemljama;) )u kojima su opisani postupci poroda i uvjeti, imaju slikice ljepih prostranih soba sa ekstra krevetima za tate, sa jacuzy kadama, sa prijaznim sestrama i babicama a o doktorima da i ne pricam kojima je jedino pacijentica i njena udobnost te zdravlje dijeteta na pameti. Gdje se epiziotomija ne radi rutinski, gdje te babica masira i gladi po guzici kad si u trudovima, gdje bebica ne napusta tvoj vidokrug ni na sekundu, gdje se postuju rodilja i njene zelje, gdje se dobi i carski i epiduralna i sve sta zazelis ako zazelis.MOzda bi ti bilo pametno da si to malo pogledas, i gle vidi vraga uglavnom ti sve zdravstveno osiguranje pokriva, nema nikakve mitologije i niko ne vice na tebe,hehe.

koalica
28.09.2006., 11:25
Ljudi moji, pa to je bolnica!!!!!!! Ne treba očekivat previše

kisikana
28.09.2006., 11:42
Mislim da je glavni problem to što se smatra da samo vaša žena rađa, i samo nju boli i samo ona ima privilegije da se oko nje skakuće. To što su nekada rađaonice toliko pune da se boxevi moraju improvizirati, ma, pa to nije apsolutno bitno. A da bolnice nisu wellness centri - hvala Bogu, jer bih umjesto bijele kute oblačila majice sa logom firme a stvarno mrzim takve majice... :zubo: . Poanta priče je da su uvjeti takvi kakvi jesu i ne može se očekivati čudo. A da sam doživjela svakakve budalaštine . jesam. Jedna trudnica je prije porođaja otišla na manikuru, pedikuru, frizuru i šminkanje jer ipak, otac je bio na porodu i sve slikavao fotićem.... a ona proizvodi bolne zvukove i namješta se u nekakve izazovno - žensteve poze sa kiselim smješkom na licu... Bože sačuvaj :rolleyes:

magic blue
28.09.2006., 11:45
kisikana, a ti si primalja?

Zmijica
28.09.2006., 11:45
Joj Rita, nemoj me opet bedirat sa stranim bolnicama jer cu proplakat :(
Sve sto amon kaze stoji.
A cak nije ni pitanje novca - koliko kosta 5-6 lopti za pilates i 2-3 stolcica za poradjanje? Zaposljavanje babica educiranih o prirodnom porodu, masiranju medjice i povezivanju mame i bebe odmah nakon poroda, a ne onih stare skole "vas da nije vidit ni cut, a djetetu flasicu u usta"? AJd babice jos kako naletis, al sestre s pedijatrije su redom :eek:
Jos manje kosta osmijeh i direktno obracanje pacijentu, a ne tipa "ona se ne otvara". Jel bi ih ubilo da utrose 5 min na objasnjenje zasto bi mi htjeli probit vodenjak? Tko je tu zbog koga?

A najgora stvar je bas ono sto amon prvo spominje - nema ujednacenih propisa. Svaka bolnica ima svoju politiku. Cak i svaki doktor u istoj bolnici! Ako nemas vezu - rulet.

kisikana
28.09.2006., 11:47
kisikana, a ti si primalja?

Sačuvaj Bože. Samo se prisjećam scena sa vježbi tokom studiranja. Klasika, od porođaja do seciranja.

magic blue
28.09.2006., 11:50
A cak nije ni pitanje novca
fakat nije, u primaljskoj skoli su prosle godine pokrenuli inicijativu za obrazovanje djevojaka i starijih primalja za porode u vodi. mislim da se to uvede u nastavu, kao sto sad uce o prokidanju vodenjaka, epiziotomiji i sl. naravno da hrpa birkracije to mora odobriti i sta mislite sta se dogodilo? nista, cak nikakvog odgovora nije bilo :flop:

kisikana
28.09.2006., 11:54
AJd babice jos kako naletis, al sestre s pedijatrije su redom :eek:

Ajde da i ovdje prokomentiram. Primjetila sam da je masa med. sestri koje doslovno mrze svoj posao. Ali opet, tu je zakazalo školstvo jer čujem od svojih susjeda kak im je mala upisala srednju medicinsku a u osnovnoj prolazila jedva sa 3... dijete nezainteresirano za išta, al eto, bolje zvuči med.sestra nego recimo kuharica (da naglasim da nijedno zanimanje ne podcjenjujem). A za taj posao, i medicinu uopće zaista treba imati interesa, volju, želju i na kraju ljubav.

magic blue
28.09.2006., 11:59
Sačuvaj Bože. Samo se prisjećam scena sa vježbi tokom studiranja. Klasika, od porođaja do seciranja.
pa dobro i kako je na kraju ta napirlitana zena zgledala :eek: mislim kad je fakat porod prosao i kad je shvatila sta joj se dogodilo

magic blue
28.09.2006., 12:02
A za taj posao, i medicinu uopće zaista treba imati interesa, volju, želju i na kraju ljubav.
potpisujem! radim na jednom projektu povezivanja svih medicinskih skola HR i ima divne djece koju biste si uvijek pozeljeli u ordinaciji, a ima i onih koje bi i na cesti izbjegla ako mogu

penelop@
28.09.2006., 12:04
Koliko vas cura trudnica bi potpisalo ali pod punom odgovornoscu da ce porod ici onako kako vi kazete? Da vodite porod korak po korak?

kisikana
28.09.2006., 12:05
pa dobro i kako je na kraju ta napirlitana zena zgledala :eek: mislim kad je fakat porod prosao i kad je shvatila sta joj se dogodilo

Žena je doslovno između trudova a kasnije i tiskanja gledala prema fotiću i smješkala se, make-up razmazan, ona znojna ali čitavo vrijeme drži podignutu glavu ne bi li joj se frizura pokvarila :rolleyes:

magic blue
28.09.2006., 12:07
ne bi potpisala da ja vodim porod, nego bi potpisala da me lijecnik mora usmeno obavijestititi i OBJASNITI svaki postupak neposredno prije izvodenja. ukoliko sam ja nesposobna rasudivati to mora uciniti s mm-om

magic blue
28.09.2006., 12:08
Žena je doslovno između trudova a kasnije i tiskanja gledala prema fotiću i smješkala se, make-up razmazan, ona znojna ali čitavo vrijeme drži podignutu glavu ne bi li joj se frizura pokvarila :rolleyes:
:rofl: a gle i to je motivacija! vise je mislila na frizuru nego na bol, kaj nije to dobro? jest da je :rofl: ali njoj je ocito to bilo puno bitnije od boli koju prozivljava

penelop@
28.09.2006., 12:28
ne bi potpisala da ja vodim porod, nego bi potpisala da me lijecnik mora usmeno obavijestititi i OBJASNITI svaki postupak neposredno prije izvodenja. ukoliko sam ja nesposobna rasudivati to mora uciniti s mm-om

Ja uopce ne branim lijecnike, puno sam se puta susrela i sa bahatim i sa bezobraznim. Uostalom s takvim ljudima sam se susrela u svim profesijama a ni lijecnici nisu sveci ;)
Kad god idem u bolnicu, a to na zalost nije tako rijetko, nekako mislim da ti ljudi ipak znaju sto rade. Nije bash da pacijenti umiru ko muhe :)
Koliko god da sam upoznala lijecnika, silom prilika sam upoznala i vise pacijenata i mogu vam reci da oni optimisticni, kojima ne smeta svaka dlaka, koji su spremni na suradnju a ne postavljaju se ko da su im sestre i doktori sluge puno bolje prolaze. Ne u smislu da dobiju bolju uslugu nego da lakse prebrode to vedrog duha.
Uvijek postoje ljudi koji se na sve zale i kojima nista nije dobro. Ako te rezu nije dobro, ako puknes nije dobro, ako ti da drip ne valja, ako ne da jos gore...

To o objasnjavanju postupaka... Da li ste ti ili tvoj muz medicinske struke pa da bi se usudili odbiti npr. predlozeni carski zato jer niste zadovoljni objasnjenjem?

magic blue
28.09.2006., 15:35
Koliko god da sam upoznala lijecnika, silom prilika sam upoznala i vise pacijenata i mogu vam reci da oni optimisticni, kojima ne smeta svaka dlaka, koji su spremni na suradnju a ne postavljaju se ko da su im sestre i doktori sluge puno bolje prolaze. Ne u smislu da dobiju bolju uslugu nego da lakse prebrode to vedrog duha.
e tak sam i ja zadnji put! stalno sam vikala da sam prestala krvarit da ne osjecam kontrakcije i da mi je bas super :) Pa su me poslali kuci da ne pocnu i drugi pacijenti, pa doktori ostanu bez posla :E
To o objasnjavanju postupaka... Da li ste ti ili tvoj muz medicinske struke pa da bi se usudili odbiti npr. predlozeni carski zato jer niste zadovoljni objasnjenjem?
nismo, ali recimo ako mi naprave epiziotomiju, hocu da cujem da izgovaraju "radim vam epiziotomiju zbog tog i tog....", ne zelim se osjecat kao komad mesa. Nije da im ne vjerujem, dapace, nego jednostavno zelim da im iz usta izlaze rijeci koje su upucene meni, a sluze za dijalog u civiliziranom drustvu izmedu pacijenta i lijecnika. Nisam krava iz koje izlazi tele, nego covjek zdravog razuma koji donosi novi zivot na ovaj svijet i ako se to doticnom ne svida, zvat cu drugog. necu da mi se dogodi da dode nadrkani doktor i nakon epi me instantno pocne sivat jer mu je kraj smjene, pa da pozuri, a meni jos nije pocela djelaovat anestezija i sl.
A o carskom necu ni razmisljat, ako dok kaze da treba onda treba! u ona 3 dana sam ih vidla svakakvih i ici cu rodit u istu bolnicu gdje sam i prije bila, pa cu vec u prvih 5min kod prijama znati koliko povjerenje u tog lijecnika mogu imati.:top:

Rita
28.09.2006., 16:24
Ma na kraju krajeva imati i mogucnost birat doktora koji ce ti voditi trudnocu i poroditi te. JA imam super odnos sa svojom dokicom, igramo tenis zajedno, bacimo kosaricu, vjerujem joj skroz i naravno da hocu nju na porodu. A ne da mi jedan vodi trudnocu(kojeg sam si izabrala) a drugi kojeg nikada u zivotu nisam vidla dodje porodit. Em ne zna on mene, ja ne znam njega. Sto se objasnjenja tice, pa ne moram ja biti lumen ili doktor po struci da znam neke stvari. Na kraju krajeva ja znam svoje tijelo bolje od bilo kojeg doktora. Ili one zene koje radjaju po n-ti puta. One bolje znaju sta im treba nego bilo koji doktor. Ili one price kad ostave trudnicu u boxu satima da je ni ne pogledaju, da joj nitko ne moze dat casu vode. Ma katastrofa, a puno toga(vecna) uopce nema veze sa novcima i uvjetima u bolnici.Uglavnom ljudski faktor.
Kisikana ovo ko da opisujes jednu moju frendicu:D:D

anon72
28.09.2006., 21:13
To ne mozes potpisati, nego za tako nesto ne potpises, pa se svadis da ti moraju pomoci, ali za svaki invazivni zahvat moraju traziti dopustenje. U osnovi imas na to pravo, premda onda te lijecnici mrze, jer ima kao narusavas povjerenje: naucili su se da su pacijenti komadi mesa koje oni handlaju kako god im puhne (ukljuceno i "kraj je smjene, tko ce sad cekati da anestezija pocne djelovati").

Cattleya
28.09.2006., 21:31
Ajde da i ovdje prokomentiram. Primjetila sam da je masa med. sestri koje doslovno mrze svoj posao. Ali opet, tu je zakazalo školstvo jer čujem od svojih susjeda kak im je mala upisala srednju medicinsku a u osnovnoj prolazila jedva sa 3... dijete nezainteresirano za išta, al eto, bolje zvuči med.sestra nego recimo kuharica (da naglasim da nijedno zanimanje ne podcjenjujem). A za taj posao, i medicinu uopće zaista treba imati interesa, volju, želju i na kraju ljubav.

Potpuno se slažem s tobom. Zakazao je za početak kućni odgoj jer se ljudi jedni prema drugima ne znaju ophoditi dok su zdravi, a kad obole to je posebna priča.

U svakom zanimanju ima kojekakvih ljudi, ponekad toliko taštih ( i sitnih duša da je to strašno) i nemogućih i neotesanih. No uz savtrud i muku nađu se " slavni i ponosni" koji provode pravdu svih pa se kao anon 72 nađu da ustvrde slijedeće:
Medicina se treba prilagoditi zeljama pacijenta. Ako netko zeli porod na carski, neka joj bude. Ako netko zeli spinalnu, zasto ne? Ako netko zeli u kadi, cuceci, s monitoringom ili bez, lijecnik moze samo savjetovati, ali zelja zene bi morala biti presudna. Uostalom zena moze povuci svoju dozvolu za tretman u bilo kojem trenu, ali to je psiholoska igra u kojoj lijecnik zeli pacijenta uciniti ovisnim o sebi. Zalosno je kako su lijecnici cesto nehumani, pa porodi budu traumatsko iskustvo. U biti to nije samo zalosno nego i kriminalno, jer njihova idndolencija kosta HZZO sredstva za lijecenje stete ucinjene slampavo izvedenim porodom, ali posto su lijecnici kolegijalni onda se stite i nitko ih ne goni kako bi po zakonu i logici trebao. Zato je dobro da ih se povlaci po novinama i pribija na stup srama sto cesce, previse su se razbahatili.
Medicina je struka ne da udovoljava željama pacijenata nego da pomogne u traženju dijagnoze bolesti te potom postoje pravila za liječenje te bolesti. Tako se meni čini. Svaki zahvat i primjena nekog postupka ili lijeka ima medicinski opravdan razlog, a želja pacijenta to nije.
Doktori su se razbahatili pa je dobro da im se (s)ruši ugled poimence po novinama i prije nego su osumnjičeni ili osuđeni za neko djelo. A ako netko siluje nekoga, ubije iz koristoljublja, dila drogu, bave se dječijom pornografijom, prodajom bijelog roblja- njih se ne razvlači po novinama, samo se inicijali objave da im se ne naruše prava. Još se očito nisu dosta razbahatili.

Svi imate pravo da su uvjeti u bolnicama loši. To svi znaju. To je stara novost. Idelano bi bilo da su sve bolnice standardizirane, ali nisu. Manevrira se u sustavu kakav je. I nije dobro. No, svi smo skrenuli s teme topica.....

Rita
29.09.2006., 08:48
Evo ti link pa citaj o medicinski opravdanim zahtjevima :rolleyes:
http://forum.mameibebe.net/phpBB2/viewtopic.php?t=11201&postdays=0&postorder=asc&start=30

magic blue
29.09.2006., 08:51
rita je bi procitala, ali.....jel jako grozno....ili je lijepa prica, po smajlicu bi rekla da bolje da ni ne klikam, jel mozes ukratko za panicare?

Rita
29.09.2006., 09:01
MA pitanje je bilo da li moze bez dripa i kako? PA su cure pricale o svojim iskustvima. Recimo dodje zena 8cm otvorena sa super trudovima a njima se neda cekat pa joj ipak daju drip bez objasnjenja i takve gluposti. Ma 90% njih je dobilo drip a ove koje su rodila sa i bez i vise puta onda napisu koja je i razlika u porodima. Puno njih je reklo da bi radije radjale duze nego trpile te muke od dripa. PA procitaj malo mozda ti pomogne da zauzmes stav kad dolazis u bolnicu.

magic blue
29.09.2006., 09:28
ok, bitno da nitko nije umro i da su svi bebaci ok, inace nema teoreske da citam :mig:

Dora K
29.09.2006., 09:48
Uh, jučer je MM tražio neku uspavanku za bebe na netu i sasvim slučajno naletio na stranicu koju su napravili roditelji mrtvorođene djece i rasplakao se pred kompom. Tak se jadan iznervirao da sam ga morala tješiti da će sve biti u redu. I još neka mi netko kaže da i tate sve to ne proživljavaju jednako intenzivno kao mi. :tuzni:

magic blue
29.09.2006., 10:16
o sirocek, pa sta jednostavno nije preskocio to? tak i ja, kad vidim da je nesto strasno, brzo zatvorim i mislim o necem drugom

Afrika paprika
29.09.2006., 18:10
a mica mala :cerek:

anon72
29.09.2006., 18:31
Medicina je struka ne da udovoljava željama pacijenata nego da pomogne u traženju dijagnoze bolesti te potom postoje pravila za liječenje te bolesti. Tako se meni čini. Svaki zahvat i primjena nekog postupka ili lijeka ima medicinski opravdan razlog, a želja pacijenta to nije.

Covjece, pa u kom crno-bijelom svijetu ti zivis? Cesto pitas 3 doktora za dijagnozu i dobijes 3 razlicite dijagnoze sa oprecnim savjetima tipa: treba X / ne treba X. :eek: Pitaj bilo kog lijecnika i reci ce ti da se saznanja mijenjaju te se tretmani mijenjaju ponekad 180 stupnjeva.
Nitko, ali bas nitko, ti ne moze garantirati uspjeh lijecenja, zato je pacijent, koji svojim zdravljem i zivotom snosi najvece posljedice pogresnog tretmana mora biti taj koji ce imati konacnu odluku. Lijecnik savjetuje, pacijent prihvaca savjet ili ga odbija, bez da mora ikome ista obrazlagati. Zelja pacijenta fs prihvati ili odbije tretman je najjaci razlog!:top:

Druga stvar koju ignoriras je dostojanstvo pacijenta. Recimo, zasto ne bi pacijenti lezali u mjesanim odjelima, tako je lakse organizirati krevete, muski i zene zajedno, zasto ne bi bili bez privatnosti, uvijek na vidiku osoblju. Zasto se pacijentima ista govori? Pa zato jer su ljudska bica, a ne stoka.

koalica
29.09.2006., 22:55
:rofl: a gle i to je motivacija! vise je mislila na frizuru nego na bol, kaj nije to dobro? jest da je :rofl: ali njoj je ocito to bilo puno bitnije od boli koju prozivljava
E tak, zato sam ja danas otišla na frizuru :zubo:

magic blue
30.09.2006., 05:23
:top:
morat cu i ja samo da me puste iz kreveta

Cattleya
30.09.2006., 12:27
Covjece, pa u kom crno-bijelom svijetu ti zivis? Cesto pitas 3 doktora za dijagnozu i dobijes 3 razlicite dijagnoze sa oprecnim savjetima tipa: treba X / ne treba X. :eek: Pitaj bilo kog lijecnika i reci ce ti da se saznanja mijenjaju te se tretmani mijenjaju ponekad 180 stupnjeva.
Nitko, ali bas nitko, ti ne moze garantirati uspjeh lijecenja, zato je pacijent, koji svojim zdravljem i zivotom snosi najvece posljedice pogresnog tretmana mora biti taj koji ce imati konacnu odluku. Lijecnik savjetuje, pacijent prihvaca savjet ili ga odbija, bez da mora ikome ista obrazlagati. Zelja pacijenta fs prihvati ili odbije tretman je najjaci razlog!:top:

Druga stvar koju ignoriras je dostojanstvo pacijenta. Recimo, zasto ne bi pacijenti lezali u mjesanim odjelima, tako je lakse organizirati krevete, muski i zene zajedno, zasto ne bi bili bez privatnosti, uvijek na vidiku osoblju. Zasto se pacijentima ista govori? Pa zato jer su ljudska bica, a ne stoka.

U svakoj je struci isto- i u pravnoj i u ekonomskoj što bi i kako trebalo učiniti, svak ima svoj stav i mišljenje.
Točno je da ne može nitko ništa garantirati. Ali zahtjevati da netko tvojoj ženi učini carski samo zato jer ona to želi da ju ne boli je izvan svake pameti.
Sam si rekao- ako žena želi carski neka joj je carski!
Ja se nisam osvrnula na dijagnostiku te daljnje mogućnosti liječenja bolesti, (predlaganje načina liječenja diskusija i konačna odluka) o čemu ti sad govoriš. Dobro znaš da je ono glupost i da na to nisam mislila kad sam ti odgovorila.
Ne znam u kojem segmentu ignoriram dostojanstvo pacijenta??? Molim te mi to objasni.

purna
01.10.2006., 13:19
Ja sam čula da nekim ženama zna pomalo curiti plodna voda tako da niti ne primjete. Jel se to vidi na uzv-u??? Mislim to koliko ima plodne vode i to.......Ja sada već idem svakih tjedan dana na pregled ali me hvata panika i paranoja od svega.......:D
I ako iscuri plodna voda koliko vremena beba još može izdržati unutra???

imas u nekim ljekarnama za kupiti nesto tipa ulozak koji nosis neko vrijeme ( ne znam ne vise od sat vremena ja mislim) koji ti se onda oboji ovisno da li ti curi plodova voda ili ne, pa ga odneses ginekologu. I isto tako imaju ulozak za određivanje imas li kakvu ifekciju ili ne. oko 70 kn kosta jedan ja mislim. skup je ali koristan.

koalica
01.10.2006., 19:50
Molim???? :eek: toga ima u hrvatskoj??? Koliko sam paranoična mogla bih to i kupiti :confused:

magic blue
01.10.2006., 21:10
koalica, smiri se! bez panike, jos ni jedna zena na ovom svijetu nije propustila svoj porod :mig:

dok te ne bole kriza ili dok nemas menstrualne bolove na refove sve ok :top: A plodne voda kad krene, ne mozes ne skuzit, nema sanse!

Rita
01.10.2006., 23:11
Koalice, pa kolko vidim ti jos imas skoro 2 tjedna do termina sto bi moglo biti i tri tjedna, zato ne panicari. Ako nesto krene(grcevi,bolovi...)mjeri kako cesto idu i to je to. Ako su u pravilnim razmacima i dodju na 5 minuta , e onda mozes panicarit:D:DPlodna voda moze curkati po malo da se tesko skuzi ali to je rjetko, obicno pukne i odcuri mlazu. MAkar je i to rjetko, cesce porod pocne bez pucanja vodenjaka. Drs se i samo se smiri. Bolje da bebica bude u busi sto duze i probaj odmarat,mozak na pasu.

Katie
01.10.2006., 23:16
plodna voda je pocela da curi mojoj prijateljici. Imala je i jake trudnove 3 dana ali nije mislila da je to pa nije isla nigdje. Na kraju je poslje puna 3 ili 4 dana patnje otisla u bolnicu gdje je morala na hitni carski jer je bebici otpao otkucaj srca. Beba se je napila plodne vode (ne znam kako) pa je morala da ostane u bolnici 7 dana. Zato ako vidite da vam izlazi polako plodna voda i uz to imate jake bolove u bolnicu odmah!

Rita
02.10.2006., 00:57
Bebe piju stalno plodnu vodu, problem je sto se pred porod bebica zna pokakt i onda proguta tu mekonijsku (zmazanu) plodnu vodu i to moze izazvat infekciju u plucima. Zato je panika i uvijek kad ti curi plodna voda moras vidjet kakva je,bistra,zelena,crna,krvava... i to te i pitaju kad dodjes roditi.

koalica
02.10.2006., 07:11
Lako je vama reć da ne paničarim :D Ovaj vikend sam imala baš grozne bolove u trbuhu, znala su me i križa boliti. Ali mi to izgleda više kao da se beba okrene u neki nezgodan položaj pa me pritišće. Ali mislim si ako me ovo tako boli kako će tek trudovi :eek: A ne znam. možda je i bilo trudova, bilo me par puta zašarafilo kao pred mengu po desetak sekundi, ali nije se ponavljalo pa ne dižem paniku. Idem sutra na pregled pa se nadam da ću se sjetit to spomenut doktoru. Inače kad dođem na pregled on me uvijek pita kako sam i jel ima problema, a ja se u tom trenutku osjećam super i totalno zaboravim ako je bila kakva frka. :D
A nadam se da je sve to normalno, ta panika, zato se i trudim zaokupit se preko dana s nekim poslom, samo da ne razmišljam o svemu. Nestrpljiva sam :D

purna
02.10.2006., 07:41
Molim???? :eek: toga ima u hrvatskoj??? Koliko sam paranoična mogla bih to i kupiti :confused:

ja sam iz karlovca i u jednoj ljekarni sam to nasla. pozam zenu koja tamo ardi inace je magistar farmacije pa je rekla da je to po prvi put doslo. a ak ima u karlovcu ima i u zgu :)
ak ne nađeš a bas zelis poslat cu ti poštom :zubo:

Zmijica
02.10.2006., 09:35
Ima, vidjela sam prospekt za to u apoteci na pocetku Jurisiceve.
Nisam znala da toliko kosta :eek:
Samo 1 zeni od 10 porod pocne s pucanjem vodenjaka. A sansa da nece otec nego lagano curkat pa da ne primjetis je... pa, jako mala. Vjerojatno cu bit ista kad dodjem u tvoj tjedan :zubo:, pa se nadam da ce i meni netko rec ovo sto ja tebi govorim - ne brini :kiss:

To sto te sarafi se maternica vjezba, i to je dobro :top:
Trudnice zapravo od 24. tj. stalno imaju kontrakcije maternice, jedina je razlika od trudova sto se ne otvaras od ovih kontrakcija i sto su blaze i nepravilne.
Nasla na netu da Braxton-Hickove mozes imat i svakih 15 min u zadnjem mjesecu :eek: Razlika je sto "neporodjajne" prodju kad se kreces, a porodjajne (koje vode otvaranju) kad lezis. I jos ima razlika, al sam zaboravila :zubo:

Dora K
02.10.2006., 09:54
koalica, smiri se! bez panike, jos ni jedna zena na ovom svijetu nije propustila svoj porod :mig:

:rofl: :rofl: :rofl:

A evo, ja baš si nešt mislim da muža pošaljem da zbavi to umjesto mene. Mislim, prvo mi zlo, pa se debljam, pa konkuriram Pameli i ostalim silikonskim porno divama, pa me uništi niski tlak, pa se teglim, pa sam si troma, glupa, grintava, teška, sad više se nemrem ni sagnut ko čoek, nemrem jest koliko bi htjela, uništi me gastritis, nemrem spavat, a nisam si baš nešto ni budna... pa jebemu.... može i on nekaj malo pridonijet.... :zubo:

Dora K
02.10.2006., 09:56
plodna voda je pocela da curi mojoj prijateljici. Imala je i jake trudnove 3 dana ali nije mislila da je to pa nije isla nigdje. Na kraju je poslje puna 3 ili 4 dana patnje otisla u bolnicu gdje je morala na hitni carski jer je bebici otpao otkucaj srca. Beba se je napila plodne vode (ne znam kako) pa je morala da ostane u bolnici 7 dana. Zato ako vidite da vam izlazi polako plodna voda i uz to imate jake bolove u bolnicu odmah!

Bebice stalno piške i piju u trbuhu. Što misliš, zašto štucaju toliko? :D Pa kad štuca, pije. I tak se ujedno priprema za disanje :mig:

Dora K
02.10.2006., 09:59
Ima, vidjela sam prospekt za to u apoteci na pocetku Jurisiceve.
Nisam znala da toliko kosta :eek:
Samo 1 zeni od 10 porod pocne s pucanjem vodenjaka. A sansa da nece otec nego lagano curkat pa da ne primjetis je... pa, jako mala. Vjerojatno cu bit ista kad dodjem u tvoj tjedan :zubo:, pa se nadam da ce i meni netko rec ovo sto ja tebi govorim - ne brini :kiss:

To sto te sarafi se maternica vjezba, i to je dobro :top:
Trudnice zapravo od 24. tj. stalno imaju kontrakcije maternice, jedina je razlika od trudova sto se ne otvaras od ovih kontrakcija i sto su blaze i nepravilne.
Nasla na netu da Braxton-Hickove mozes imat i svakih 15 min u zadnjem mjesecu :eek: Razlika je sto "neporodjajne" prodju kad se kreces, a porodjajne (koje vode otvaranju) kad lezis. I jos ima razlika, al sam zaboravila :zubo:

Ah, ovo je za koalicu...

Prave od lažnih trudova najlakše ćeš razlikovati tako da natočiš u kadu vodu od 37- 38 stupnjeva i legneš u nju. Pravi trudovi neće proći, lažni uvijek

Zmijica
02.10.2006., 10:36
pa jebemu.... može i on nekaj malo pridonijet.... :zubo:
:rofl: :rofl:
Odmah bi glasali za donosenje zakona o obaveznoj epiduralnoj i carskom :zubo:
I bilo bi vise doktora sa sljivom na oku (aj reci ti mrgi od 190 cm da ce ga bolit
jos najmanje 8 h i ostani ziv :E :zubo: )

E da - a sto je na kraju bilo s Violatorovom dragom, jel se sretno porodila? :)

magic blue
02.10.2006., 15:58
Na kraju je poslje puna 3 ili 4 dana patnje otisla u bolnicu
and I rest my case

magic blue
02.10.2006., 16:02
Vjerojatno cu bit ista kad dodjem u tvoj tjedan :zubo:, pa se nadam da ce i meni netko rec ovo sto ja tebi govorim - ne brini :kiss:
ja sam malo iza tebe, pa obecajem da cu te tupit i pilit dok se ne odnerviras :zubo:

Katie
02.10.2006., 18:57
Magic, to se je desilo ovdje u Americi! Valjda nije imala jake bolove ili ne znam sta. Znala je da joj curi voda. Sljedeci put ce bolje znati.

magic blue
02.10.2006., 20:19
ma ja sam to pisala koalici, da shvati porod nije tako jednostavan i bezbolan da ga nece skuzit

koalica
04.10.2006., 09:56
Ma mene već sad boli jako da više nisam sigurna - ili imam nizak prag boli ili trudove neću skužit jer me ovo jako boli.:confused:

magic blue
04.10.2006., 10:30
pa ak ti je doc reko da je ok, onda je ok! ak te frka odi na hitnu i oni na uzv vide da li su to trudovi ili nisu, a odmah i pogledaju da li se otvaras. i opet ponavljam, bolje biti paranoicna nego zaglavit bezveze ko ja!!!!!!

MarinkaD
04.10.2006., 12:16
Ma mene već sad boli jako da više nisam sigurna - ili imam nizak prag boli ili trudove neću skužit jer me ovo jako boli.:confused:

A mene opet brine da neću skužiti kad nešta ne valja jer imam jako visok prag boli.Ono,djete krene,a ja uvjerena da me malo muči porbava.
Mogu se samo nadati da će mi instinkt reći kad je trud,a kad nešta drugo.:kukuc:

tough_cookie
04.10.2006., 20:12
malo sale a propos mm-ova i njihove uloge u trudnoci i porodu:

dosao covjek (u originalnom vicu je pripadnik odredjenog naroda al necemo nikoga vrijedjati, reci cemo da je doso "duhovit" covjek) u bolnicu sa zenom gdje je ona trebala roditi.

i hajde da bude s njom u radjaoni. al mucilo ga to gledanje, i ne moze on to gledat, i ne moze, i padne on u nesvijest.

kad se osvijestio, rekli mu da je postao tata. a on pita jel curica il decko.

bila je curica.

"hvala bogu" rece on, "bar se nece jednoga dana ovako muciti!"

:rofl:

cula danas pa rekoh da podijelim s vama. bas mi nekak ide uz dorin post.

koalica
05.10.2006., 09:06
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Death-of-Art
14.04.2009., 11:12
jel zna netko na ovom forumu
koliko maksimalno dugo
beba smije biti bez plodne vode

u stilu kad pukne vodenjak
i sva voda iscuri u jedan ili dva navrata
ali recimo žena se sporije otvara svejedno

koliko dugo onda može beba biti bez plodne vode
12 sati, 24 sata ili 48 sati?

i koji su rizici? kakve infekcije?

zoro007
14.04.2009., 11:34
@DOA

meni je pukao vodenjak u 35.tjednu. rekoše mi doktori da bi najkasnije 12 sati nakon toga počeli trudovi da bi tijelo bebu izbacilo van - što bi bilo predugo zbog opasnosti infekcije.
kod mene su sačekali par sati da vide hoću li dobiti trudove. nakon pet sati se ništa nije dešavalo (unatoč trčkaranju, stepenicama itd..). stoga sam dobila gel za induciranje trudova i profilaktično antibiotike..
porod je prošao super, bebica je isto bila ok apgar 10/10

lizzzy
14.04.2009., 13:53
meni ti je vodenjak pukao u 2 sata ponoci 24.03.08. Rodila sam tek 25.03.08 u 21:47 znaci nakon 44 sata. I stime da mi je plodna voda iscurila u 3 puta 24.03. A rekli su kad sam dosla da ce ne porodit u roku 24 sata. Hvala bogu sve se dobro zavrsilo.

lizzzy
14.04.2009., 13:56
i da bed je bio kaj se nisam otvarala ni imala trudove.

mandy
15.04.2009., 08:50
jel zna netko na ovom forumu
koliko maksimalno dugo
beba smije biti bez plodne vode

u stilu kad pukne vodenjak
i sva voda iscuri u jedan ili dva navrata
ali recimo žena se sporije otvara svejedno

koliko dugo onda može beba biti bez plodne vode
12 sati, 24 sata ili 48 sati?

i koji su rizici? kakve infekcije?

koliko se sjećam
....u bolnicu treba odma...ne moraš trčat, stigneš se istuširat i polako kenut..mislim da je pisalo negdje da u roku 3 sata treba biti u bolnici..
u roku 24 sata beba mora biti vani...al opet ovisi koliko je vode iscurilo....
ako curi pomalo (visoko prsnuće) može i duže potrajat jer voda se obnavlja (do 14 dana)...sa UZV mogu vidjet koliko vode ima, pa prema tome procjenjuju..

rizik su infekcije...

zoro007
15.04.2009., 20:25
koliko se sjećam
....u bolnicu treba odma...ne moraš trčat, stigneš se istuširat i polako kenut..mislim da je pisalo negdje da u roku 3 sata treba biti u bolnici..
u roku 24 sata beba mora biti vani...al opet ovisi koliko je vode iscurilo....
ako curi pomalo (visoko prsnuće) može i duže potrajat jer voda se obnavlja (do 14 dana)...sa UZV mogu vidjet koliko vode ima, pa prema tome procjenjuju..

rizik su infekcije...

mojoj sestri rekoše da ako odjednom ode plodna voda kao što si rekla, da valja otići odmah u bolnicu i to u ležećem položaju..

lioness
18.03.2011., 12:28
pitanjce - kako razlikovat curenje plodne vode i mozda malo mokrace? gacice su mi vlaznjikave, no i cijelo vrijeme mi se pisa (vec od pocetka trudnoce, ali sada doslovo svakih 20 min idem na wc!)

charm
18.03.2011., 12:33
pitanjce - kako razlikovat curenje plodne vode i mozda malo mokrace? gacice su mi vlaznjikave, no i cijelo vrijeme mi se pisa (vec od pocetka trudnoce, ali sada doslovo svakih 20 min idem na wc!)

Koliko mi je poznato plodna voda nema mirisa i boje, pa pomiriši :ne zna:

maza1
18.03.2011., 12:34

ja sam imala manjak plodove vode pred kraj trudnoće i mjesec dana prije termina svako malo osjetim da su mi gaće vlažne, odem na wc i gaće mokre samo sastrane i vidi se da nisu žute da nije mokraća, nego je samo voda.
prvo sam mislila da sam se oznojila.
stalno sam mijenjala gaće i predvečer kad su par puta bile mokre gaće rekla sam sestri ( jer sam ležala u bolnici ) da mislim da mi curi plodova voda.
dobila sam neku debelu plavu krpetinu da stavim među noge i po toj krpi se vidi da li je plodova voda ili ne. ne kužim kak ta krpa kuži razliku između mokraće i vode :ne zna:

moja preporuka mijenjaj gaće u toku dana i ako svaki put budu vlažne možda je voda, a mogu biti i gljivice ako smrdi.

lioness
18.03.2011., 12:43
pa nema mi neki miris i npr dok se sjednem osjetim toplinu, kao da mi nesto curka. nista, idem se otusirat ponovno i onda cu vidjet. ako mi izmedju pisanja nesto procurka, zovem ginica

FIGICA
18.03.2011., 12:47
Mene je doktor na prvoj amnioskopiji dobro raščaćkao i valjda oštetio vodenjak,počela mi je polako curiti plodna voda i ispadati sluzavi čep,poklopilo se jedno i drugo a ja kao neiskusna prvorotka to nisam primjetila,bila je sluzava tekućina a meni je bilo logično da ako je voda da je vodenasto...i tako je to danima curilo(od 23-31.1),što je najgore nisu ni dr.primjetili na pregledima :rolleyes: ,tek na pregledu prije poroda su skužili da plodne vode više nema i zato se beba i zarazila,nije bila zaštićena i dobila je infekciju ali na sreću 7 dana liječenja antibiotikom je bilo dovoljno da skroz ozdravi

lioness
18.03.2011., 12:58
Mene je doktor na prvoj amnioskopiji dobro raščaćkao i valjda oštetio vodenjak,počela mi je polako curiti plodna voda i ispadati sluzavi čep,poklopilo se jedno i drugo a ja kao neiskusna prvorotka to nisam primjetila,bila je sluzava tekućina a meni je bilo logično da ako je voda da je vodenasto...i tako je to danima curilo(od 23-31.1),što je najgore nisu ni dr.primjetili na pregledima :rolleyes: ,tek na pregledu prije poroda su skužili da plodne vode više nema i zato se beba i zarazila,nije bila zaštićena i dobila je infekciju ali na sreću 7 dana liječenja antibiotikom je bilo dovoljno da skroz ozdravi

o f...

stvarno je stresno biti trudan :(

otusirala se, gledam gacice, nema nicega. skoro cu trebat piskit :rolleyes: i bojim se da iza toga necu imat realne podatke .. pocet cu se prat nakon svakog mokrenja

FIGICA
18.03.2011., 13:05
o f...

stvarno je stresno biti trudan :(

otusirala se, gledam gacice, nema nicega. skoro cu trebat piskit :rolleyes: i bojim se da iza toga necu imat realne podatke .. pocet cu se prat nakon svakog mokrenja

Još sam ja posumnjala da je to možda plodna voda i htjela pitati dr.ali sam odustala da ne ispadnem glupa

Postoje u ljekarni neki ulošci koji detektiraju plodnu vodu,promjene boju ako je plodna voda

lioness
18.03.2011., 13:08
Još sam ja posumnjala da je to možda plodna voda i htjela pitati dr.ali sam odustala da ne ispadnem glupa

Postoje u ljekarni neki ulošci koji detektiraju plodnu vodu,promjene boju ako je plodna voda

sad sam zvala poznanicu, navodno su to drzali u ljekarni prije par godina, ali vise ne drze, jer to nitko nije kupovao :ne zna:

FIGICA
18.03.2011., 13:13
sad sam zvala poznanicu, navodno su to drzali u ljekarni prije par godina, ali vise ne drze, jer to nitko nije kupovao :ne zna:

Šteta jel baš dobro dođe

Vjerojatno to drže samo veće ljekarne u većim gradovima...

lioness
18.03.2011., 13:15
Šteta jel baš dobro dođe

Vjerojatno to drže samo veće ljekarne u većim gradovima...

sad cu se raspitat kod frendica koje rade po ljekarnama

lioness
18.03.2011., 13:22
eto, sjedim vec par minuta za kompom, nema kapljice. mozda mi stvarno zaostaje mokrace, sva sam natecena. nista, budem pratila , prat cu se nakon svakog mokrenja, pa vidjet da li se nesto desava..

hvala cure na savjetima

marina.k.
06.10.2011., 07:09
dižem malo temu jer vidim da se ovdje dosta pisalo po principu čula sam,kažu i sl.
-u prvoj trudnoći su me u 29tj uhvatili neki blagi bolovi koji su se širili od zdjelice prema donjem dijelu kičme-trtici,otišla na hitnuSv.Duh stavili me na ctg ništa specijalno nisu vidjeli,blagi trudovi koji su se relativno brzo smirili i otpuste mene tu večer doma...
-u 30tj.na redovnom gin. pregledu je moj gin ustanovio manjak plodne vode tj.sa nekih AFI 15 je pala na AFI11 u razmaku od 3tj,što je njemu bilo sumnjivo,pitao me sjetim li ja kakvo curenje i sl. pa sam mu ja opisala-gačice su bile stvarno uvijek mokre(doduše ja sam imala iscjedak kroz cijelu trudnoću pa nisam išla za ti)rekao mi je da napravim vulgaris test sa nekakvom tamnijom krpom/gazom i ako unutar 2 sata količina tekućine(koja napominjem treba biti vodena/dakle ne sluzava,prozirna i bez nekog mirisa)bude veća od kovanice od 5kn da se javim na hitnu,tako je i bilo,navečer sam se javila na sv.duh gdje me dočekao dr.hafner koji je ustanovio da curi plodna voda.
kod mene je bilo visokoprsnuće vodenjaka i plodna voda je curila polako,ostala sam tamo ležati do 36tj(kada smo napravili inducirani porod)
-u bolnici su pratili razvoj bebe mjerili količinu plodne vode i najvažnije pratili crp(radi mogučnosti infekcija)jer je put do bebe bakterijama i svemu slobodan zbog "poderanog"vodenjaka,plodna voda se obnavljala ali i curila,na kraju sam išla roditi sa AFI3,tj. bilo je samo 3 "džepića" u kojima je bilo plodne vode-ugl. beba je bila velika na svu sreću pa je u 36tj imala 3280gr(predviđanja su bila da bi u terminu dosegla preko 4000gr)
-najbitnije od svega što ovo sve nije ostavilo nikakve posljedice na bebu...
-sad sam opet trudna i iako visokoprsnuće nije neka dijagnoza koja se ponavlja došla sam u tjedne gdje su se počele ponavljati neke stvari kao i u prvoj trudnoći...
-beba je naglo narasla on ima u 30tj skoro 2200gr(dakle veličina bebe u recimo 33tj)dakle hipetrofična beba,plodna voda je unutar 3tj sa AFI 15/16 pala na AFI 10,krvna slika je relativno ok,za sada se po ks ne može ništa ustanoviti,napravili crp(čekam nalaz) i ako je on povišen onda je to nekakva indikacija da se nešto događa pa ću opet na sv.duh da to pogledaju,ako je crp ok čekamo 5 dana da vidimo kako će se sve odvijati i imam dogovoreni pregled na sv.duhu pa ćemo više znati
-oprosite na duugom postu ali eto da i ovdje napišem stvarnu situaciju što i kako se događa kod curenja plodne vode/manjka plodne vode

obraščić
08.11.2011., 17:07
marina k, nadam se da je sa tvojom bebom sve u redu. javi se da nam kažes kako ste. mene osobno jako zanima kako postupaju prema tebi u bolnici,kakve su ti testove radili, da li uopće znaju što se dešava kod tebe da već drugi put imaš problema sa stvaranjem plodne vode. mislim na vas!!
ja sam svoju bebu izgubila iz tog razloga, nikakvih naznaka nije bilo prije samog događaja, trudnoca uredna, krvna slika, brisevi, crp i još ne znamo uzrok, vjerojatno nikada niti nećemo. strah u meni je ogroman za dalje i htjela bih izmjeniti iskustva sa nekim tko zna o čemu pričam a ne samo rekla/kazala.

marina.k.
10.11.2011., 07:27
marina k, nadam se da je sa tvojom bebom sve u redu. javi se da nam kažes kako ste. mene osobno jako zanima kako postupaju prema tebi u bolnici,kakve su ti testove radili, da li uopće znaju što se dešava kod tebe da već drugi put imaš problema sa stvaranjem plodne vode. mislim na vas!!
ja sam svoju bebu izgubila iz tog razloga, nikakvih naznaka nije bilo prije samog događaja, trudnoca uredna, krvna slika, brisevi, crp i još ne znamo uzrok, vjerojatno nikada niti nećemo. strah u meni je ogroman za dalje i htjela bih izmjeniti iskustva sa nekim tko zna o čemu pričam a ne samo rekla/kazala.

-hej draga eto me tek sad vidjela post,da,malo se zna o tom gubitku-nedostatku plodne vode,u ovoj drugoj trudnoći isto nemam normalnu količinu plodne vode ali je na granici pa me eto dogurala do 36tjedna(baš sam jučer bila na pregledu)i za sad je beba na sigurnom i za dva tjedna idemo u porod ako sve bude ok naravno.
-nisam znala da postoji i ovako teško iskustvo kao tvoje :(
-na žalost nema nekih testova koje bi ti mogli raditi jer ne postoji nigdje istraživanje da bi to moglo biti patološki i povezano,eto meni ovaj put prolazi puno bolje nego prije,samo su vodili više brigu o količini p.vode mjerili afi na svakom pregledu...
-jako je nezgodno ako ti ne curi plodna voda onako polako(visokoprsnuće vodenjaka-što je meni bilo u prvoj trudnoći i stvarno je to lako prepoznati)pa oni u stvari znaju da te moraju ostaviti pod bolničkim nadzorom,a sad ovako moram čekati pregled da vidim ima li kakvih promjena,i da,ne pregledavaju me vaginalno nego samo preko trbuha-uzv jer Dr.Hafner kaže da vjeruje da je kod nas vodenjak toliko "slab" da kad bi imalo "čačkao"dolje mogao bi puknuti..tako da ću ja gin. pregled imati tek sad za 2tj.
-jasan mi je tvoj strah prošla sam ga i ja u onim tjednima kad se meni dogodilo prsnuće,ali eto preživjeli smo i to i eto jedna pozitivna stvar koje se trebaš uhvatiti je da ne postoje indikacije da bi to moglo biti patološki i ponavljati se

obraščić
10.11.2011., 08:08
Tako jako mi je drago što napredujete dobro. još malo morate biti strpljivi i biti će to sve u redu. javi se ponekad da kažeš kako si, šta ti se mota po glavi, šta radi mala bebica. Bitno je da pozitivno misliš i još malo češ imati malu štrućicu u rukama. Ja osobno nisam imala pojma da ta plodna voda može samo nestati a ne iscuriti a sada spletom okolnosti znam puno više stvari. Nekad je to dobro a nekad od previše informacija samo šiziš od straha šta se sve može zakomplicirati. ja sam sada opet na početku, još je rano za sve ali nadam se da ću ti se javiti druge godine da smo krenuli dalje i da se opet imamo čemu nadati, jednoj maloj bebici.

mallema25
10.11.2011., 23:45
meni je manjak plodne vode ustanovljen u 30 tjednu na SV. Duhu, vodio me dr. Zudenigo, AFI mi je bio 5...plodna voda mi nije curila, gdje je nestala ili zašto se nije stvorila nemam pojma...svaki dan 2 ctg-a, jednom tjedno ultrazvuk i protoci...curka je dobro napredovala, AFI je stalno bio isti...sa 38+2 sam poslana na indukciju, porod prošao super, bebica super!

marina.k.
11.11.2011., 10:57
meni je manjak plodne vode ustanovljen u 30 tjednu na SV. Duhu, vodio me dr. Zudenigo, AFI mi je bio 5...plodna voda mi nije curila, gdje je nestala ili zašto se nije stvorila nemam pojma...svaki dan 2 ctg-a, jednom tjedno ultrazvuk i protoci...curka je dobro napredovala, AFI je stalno bio isti...sa 38+2 sam poslana na indukciju, porod prošao super, bebica super!

oo pa ti si došla do termina,odlično!! ja sam na indukciju išla sa AFI3,ali ok meni je curila,ali ubija me u pojam to što ako ne curi niko ti ne zna reći zašto kao povodom čega nestaje ili se ne obnavlja...

obraščić
11.11.2011., 11:33
baš se za to zalažem, istražujem ali uvijek isti odgovor, neke stvari, slučajevi oko 10% problema u trudnoći ostaju ne razjašnjene. nitko od liječnika ne garantira da se hoće/neće ponoviti idući put i zašto kod nekog mirovanje, infuzije pomažu a kod nekog kao u mom slučaju dovede do gubitka ploda

Roza28
20.05.2012., 14:30
Vidim ovdje svakakva iskustva ali me zanima ima li itko kome je dijagnosticiran PROM a da je potom prestala curit voda?
Naime, ja sam u bolnici već 2 tjedna i potvrđeno je curenje s pozitivnim Amnisure testom. Sada sam u 23. tjednu i doktor kaže da ima puno plodne vode i da je moguće da su se plodni ovoji zaljepili. Sutra će mi opet napraviti test i ako bude negativan pustiti me kući?! Ima li itko s takvim iskustvom?

LI LU
20.05.2012., 18:48
Vidim ovdje svakakva iskustva ali me zanima ima li itko kome je dijagnosticiran PROM a da je potom prestala curit voda?
Naime, ja sam u bolnici već 2 tjedna i potvrđeno je curenje s pozitivnim Amnisure testom. Sada sam u 23. tjednu i doktor kaže da ima puno plodne vode i da je moguće da su se plodni ovoji zaljepili. Sutra će mi opet napraviti test i ako bude negativan pustiti me kući?! Ima li itko s takvim iskustvom?

ne znam, i ja čačkam o plodnoj vodi,. ležim na SD-U AFI MI JE 4/5, nizak, nemam pojma šta mogu očekivati inače sam 21 tjedan, ima tko da se javi.,?itko???????????

Tarsis
24.05.2012., 13:30
Hej!

Tek sad vidim ovu temu.

Evo moje iskustvo. Rodila sam prije mjesec dana, inducirano, baš zbog manjka plodne vode. Dan danas ne znam, jel curkala polako da nisam ni skužila ili kaj, al na zadnjem uzv ustanovljeno je da imam manjak. I kao nije bilo strašno.

No ipak su me na kraju naručili na indukciju, jer su ustanovili da mi je i posteljica zrela i sve je bilo spremno, pa nisu htjeli riskirati ništa čekanjem prirodnih trudova. No dobro, olakotna okolnost je da su me porodili dan prije termina. Po uzv tjedan prije. I sve je završilo i više nego dobro. :mig:

LI LU
07.06.2012., 17:05
[QUOTE=Tarsis;39630298]Hej!
Opet postavljam pitanje., jel imao tko problema sa niskim afijem., znači imam 24 tjedna afi je sa 8 pao na 7., uputili su me na srebrenjak za pregled srca bebe nakon toga ide i pregled bubrega, koji se uredno vide i mjehur se prazni., panika mi je totalno ležim kad mogu i tankam se vodom., imali tko sa istom situacijom?ljudi????????:confused:

vexy315
09.06.2012., 05:58
Draga LI LU, ja nemam iskustva, al ovdje u petrovoj leži cura kojoj plodna voda curka od 23 tt, jučer je 37 tt napunila i bebo fino napreduje, za koji dan će upoznati svoju mamu...eto, nemam vise info jer nije samnom u sobi, al ak ju sretnem pitat cu, drzim ti fige!!

LI LU
09.06.2012., 08:47
Draga LI LU, ja nemam iskustva, al ovdje u petrovoj leži cura kojoj plodna voda curka od 23 tt, jučer je 37 tt napunila i bebo fino napreduje, za koji dan će upoznati svoju mamu...eto, nemam vise info jer nije samnom u sobi, al ak ju sretnem pitat cu, drzim ti fige!!

Vexy, hvala to mi ulijeva nadu da će maleni izdržati, možeš je pitati ako stigneš koliko joj je AFI- TO je količina plodne vode., meni je dosta nizak-7, zato sam u panici jer pluća nisu razvijena.. postoji nada , hvala ti uljepšala si mi i ovu tmurnu subotu meni i mom mužu., pozdrav

think.pink34
10.06.2012., 07:49
Vexy, hvala to mi ulijeva nadu da će maleni izdržati, možeš je pitati ako stigneš koliko joj je AFI- TO je količina plodne vode., meni je dosta nizak-7, zato sam u panici jer pluća nisu razvijena.. postoji nada , hvala ti uljepšala si mi i ovu tmurnu subotu meni i mom mužu., pozdrav

draga nadam se da će sve biti ok. razumijem strah i paniku jer sam i sama to prošla u zadnjih 10-tak dana. u tom razdoblju se afi sa 9 dignuo na 12. pij ogromne količine vode /meni se voda u ovim danima zgadila za cijeli život/ i samo miruj. kod mene je uspjelo i držim palčeve da tako bude svim curama na ovoj temi.

danas smo 30+1, sumnja na manjak vode se javila u 28-om tjednu.

Simple Fille
10.06.2012., 21:04
Meni je u 30-tom tjednu ustanovljen manjak plodne vode, AFI 8. U 32. tjednu sam završila u Petrovoj i dočekala 36. tjedan i napravljen je carski rez jer sam skoro ostala skroz bez plodne i bojali su se hipoksije,a i beba je bila na zadak.
Praćena sam UZV-om svakih sedam dana i svakodnevno CTG. Na kraju je sve OK bilo sa bebicom samo što je rođena sa manjom težinom.

FIGICA
10.06.2012., 22:54
To se vidi na uzv-u ili je neka druga pretraga?

vexy315
10.06.2012., 23:14
Ako ju vidim, svakako ću ju pitati koliki joj je AFI. Ti se samo drži i sve najbolje ti želim:)

LI LU
13.06.2012., 21:35
DANAS PUNIM 25 TJEDAN , i naravno da sma bila na hitnoj sa sunmnjom puknuća vodenjaka, po njima nije to to , afi je i dalje 7-8, samo što su ovaj put vidili kao neke ciste na lijevom bubregu bebe., šok za šokom., prvo što sam mislila da je gotovo, fakat mi je zapljusnilo vda puta kao balon vode i rekla da to je kraj, i sad čekam., Što se tiče Bolnice Sd., ne znam šta bi rekla, imala sam lijepo iskustvo sa prvim djeteteom ali sad ., umjesto da mi naprave sv epretrage u 21 tjednu oni menne puste doma,. sad šta ako sa bebom nije sve u redu' koga da ubijem od njih.' eto žene moje koje je to sranje taj manjak plodne vode., kako će ovo završiti ne znam, posijedila sam od brige i ja i svi oko mene., ma katastrofa svima hvala na podršci i informacijama

forumasica28
28.06.2012., 06:46
Pozdrav svima!
Trudna sam 21+5,bila jucer na pregledu i ultrazvuku,beba se dobro razvija.Spomenula sam doktorici da sam u predhodnih 10-15 dana primjetila u nekoliko navrata lagani mlaz nakon kojeg sam na gaćicama imala mokru mrlju (ne sluzavu nego kao vodu bez određenog specifičnog mirisa) veličine oko 3cm.Ona je na pregledu ustanovila da sve dobro izgleda ("zatvoreno"),ali i da unatoč tome to može doći do curkanja plodove vode.Na pregledu je ustanovljeno osim toga da beba ima dovoljno vode (zasada).Doc je preporučila da odmah idem na Sv Duh kako bi oni napravili test (Amnisure) kojim bi se potvrdila/odbacila sumnja na curenje plodove vode.Poslali me u rađaonu,tamo bila gužva i ja ležala na stolu 2-3 sata i čekala doc.Zatim su mi dali krpu da šetam 1h da se vidi hoće li biti vode.Nakon 1h nije ništa iscurilo i tek mi onda kažu da oni u biti NEMAJU Amnisure test (bolnica uopće ne naručuje te testove) nego izvode samo Kittrich test koji se može izvoditi tek nakon 30 tjedna i da pokušam u nekoj drugoj zg bolnici??Poludila sam na to,kažu mi to nakon 3h čekanja.Ugl,jel ima ko informaciju u kojoj zg bolnici se može izvesti AMNISURE??I gdje se mogu kupiti (koja ljekarna) oni indikatori za plodnu vodu??Hvala

larazg
28.06.2012., 07:02
U svakoj boljoj apoteci imas indikator a za zg bolnice to sto trazis ima podobnik,mene gledao

mom2be
28.06.2012., 07:51
forumasica, ne znam za bolnice ali znam da mozes napraviti privatno - pogledaj ovdje http://www.mckunaperic.hr/index.php/ginekologija-i-porodnitvo

forumasica28
28.06.2012., 12:57
forumasica, ne znam za bolnice ali znam da mozes napraviti privatno - pogledaj ovdje http://www.mckunaperic.hr/index.php/ginekologija-i-porodnitvo

Išla sam u polikliniku Vili,oni rade taj test za 200 kn.Gin uzme uzorak štapićem i to se stavi u nekakvu otopinu i onda se čeka 10min rez testa (1 crtica ili 2 crtice,slično kao test za trudnoću).Srećom,test je bio negativan.Inače,nikad prije nisam bila u toj poliklinici (u jednoj drugoj poliklinici vodim trudnoću) i poprilično mi je bezveze bilo što su doktor i sestra pred menom čitali upute o tome kako se obavlja taj test (AmniSure).Nekako mi to baš nije ulilo povjerenje.Vodenasti iscjedak se nakraju prepisao gljivicama i bakterijama.Zatim mi je taj isti stručni ginekolog u Viliju preporučio polygynax (za gljivice i bakterije) i ja sam ga pitala jel to OK koristiti u trudnoći.On kaže:Da,naravno,zato su i stvorene.Ja najviše vjerujem doc koja mi vodi trudnoću pa nakon Vilija odem do nje i ona kaže-NE polygynax u trudnoći.Dala mi je Rojazol i nakon toga Vagisan.
Zaključak današnjeg dana-uvijek traži dodatno mišljenje i pokušaj provjerit mišljenje svakog lječnika!

aniano
28.06.2012., 13:07
Pozdrav svima!
Trudna sam 21+5,bila jucer na pregledu i ultrazvuku,beba se dobro razvija.Spomenula sam doktorici da sam u predhodnih 10-15 dana primjetila u nekoliko navrata lagani mlaz nakon kojeg sam na gaćicama imala mokru mrlju (ne sluzavu nego kao vodu bez određenog specifičnog mirisa) veličine oko 3cm.Ona je na pregledu ustanovila da sve dobro izgleda ("zatvoreno"),ali i da unatoč tome to može doći do curkanja plodove vode.Na pregledu je ustanovljeno osim toga da beba ima dovoljno vode (zasada).Doc je preporučila da odmah idem na Sv Duh kako bi oni napravili test (Amnisure) kojim bi se potvrdila/odbacila sumnja na curenje plodove vode.Poslali me u rađaonu,tamo bila gužva i ja ležala na stolu 2-3 sata i čekala doc.Zatim su mi dali krpu da šetam 1h da se vidi hoće li biti vode.Nakon 1h nije ništa iscurilo i tek mi onda kažu da oni u biti NEMAJU Amnisure test (bolnica uopće ne naručuje te testove) nego izvode samo Kittrich test koji se može izvoditi tek nakon 30 tjedna i da pokušam u nekoj drugoj zg bolnici??Poludila sam na to,kažu mi to nakon 3h čekanja.Ugl,jel ima ko informaciju u kojoj zg bolnici se može izvesti AMNISURE??I gdje se mogu kupiti (koja ljekarna) oni indikatori za plodnu vodu??Hvala

indikator za plodnu vodu je zapravo obicni lakmus papir koji se koristi u kemiji. pitaj u ljekarni ili u nekom specijaliziranom ducanu trakice za mjerenje pH. od plodne vode ce postat jako plave-modre.

JustForFun
25.09.2012., 10:07
zanima me ima li tko još koje iskustvo sa curenjem plodne vode, ja sam u 22 tjednu i primjetila sam vlažne gaćice prije par dana, na uzv (jučer) sve izgleda normalno i ima dovoljno plodne vode, ali ipak ću raditi amnisure test ovih dana, već sam ga kupila, treba da odem do gina

Evil-smile
25.09.2012., 11:11
zanima me ima li tko još koje iskustvo sa curenjem plodne vode, ja sam u 22 tjednu i primjetila sam vlažne gaćice prije par dana, na uzv (jučer) sve izgleda normalno i ima dovoljno plodne vode, ali ipak ću raditi amnisure test ovih dana, već sam ga kupila, treba da odem do gina

ako je na uzvu sve super, nemaš razloga za brigu. ja stalno imam iscjedak, kroz cijelu trudnoću.. nekad vodenasti nekad "normalan"

JustForFun
25.09.2012., 11:41
ako je na uzvu sve super, nemaš razloga za brigu. ja stalno imam iscjedak, kroz cijelu trudnoću.. nekad vodenasti nekad "normalan"

time se i ja tješim, i ja sam od početka imala ovakav isjedak, vodenast, ali na početku se naravno nisam brinula jer nisam mogla ni posumnjati na taj problem, znala sam da je od povećanog lučenja hormona, onda jedno vrijeme ga nije bilo niti sam ga primjećivala, a sada kako je stomak veći i beba se mrda, i više mi je stalo (ako je to moguće) i svijesnija sam bebe kad sam vidjela u petak skroz mokre gaćice dolje pomislila sam da nije voda, pa sam čitala na netu o tome i vidim da to može biti i da nije bezopasno pa sam sva u grču,mada ja sumnjam da je inkontinencija jer više mi bude kad mirujem i kad beba lupa...

na uzv kaže jučer ima vode dovoljno, ali da se ne sekiram da uzmem taj amnisure test pa da dođem da mi napravi, uzela sam pa ću sutra ili sad koji dan otići da mi to napravi

nisam još počela 23. tjedan i rano je za takve stvari mada nikad nisu poželjne :rolleyes:

JustForFun
27.09.2012., 08:16
evo da se i ja javim - Amni Sure negativan :tulum: hvala Bogu
dobila Maxmiror kompleks neke vaginalete za iscjedak, trebam ih danas uzet

koje olakšanje :D

misscoco
29.09.2012., 19:30
evo da se i ja javim - Amni Sure negativan :tulum: hvala Bogu
dobila Maxmiror kompleks neke vaginalete za iscjedak, trebam ih danas uzet

koje olakšanje :D

i ja sam cijelu trudnoću imala vodenast iscjedak i u 29 tt sam išla na pregled zbog toga i sve bilo super,plodove vode bilo taman...koristila sam vaginalete al bez obzira sam imala vodenast iscjedak i dalje... u 32tt na redovnom pregledu se ustanovilo da imam jako malo plodove vode i da bebica i ne napreduje bas puno...amnisure negativan,brisevi pokazali ureaplazmu :504: :504:
mjesec dana cuvala trudnoću,svakodnevni ctg,pila antibiotike,i dalje vodenast iscjedak...i u 39tt išla na inducirani zbog manjka plodove vode,a beba uopće nije bila mala 3100gr...desna strana tijela bebe gdje je nedostajalo vode malo je bila ulegnuta al sve se popravila za 15 dana!! :D

ako primijetiš da i dalje imaš vodenast iscjedak bilo bi dobro da češće radiš amnisure i da izvadis briseve cerviksa da mozda nemas neku bakteriju koja ti grize cerviks...

matijacip
29.09.2012., 19:37
hmm ja imam iscjedak,ali je onak vodeno-bijeli nezz kak bi opisala :ne zna:
al većina trudnica ima takav iscjedak pa se do sada nisam zabrinula.
rečeno je da plodne vode ima dovoljno i beba je u tjednima.

misscoco
29.09.2012., 19:53
hmm ja imam iscjedak,ali je onak vodeno-bijeli nezz kak bi opisala :ne zna:
al većina trudnica ima takav iscjedak pa se do sada nisam zabrinula.
rečeno je da plodne vode ima dovoljno i beba je u tjednima.

mislim da nebi bilo normalno da trudnica uopće nema iscjedak..ako nesmrdi onda je to sasvim ok, a ako smrdi onda je najvjerojatnije u pitanju infekcija..najbolje je na pregledima obavijestit o svemu svoga ginića i obavezno raditi češće urinokulturu i briseve...bolje platiti privatnika koji će vam voditi trudnoću a ne ići kod socijalnog koji će štediti na uputnicama i pregledavat vas 2min a na svako vaše pitanje odmahivati rukom..čast izuzecima :)

matijacip
29.09.2012., 19:54
mislim da nebi bilo normalno da trudnica uopće nema iscjedak..ako nesmrdi onda je to sasvim ok, a ako smrdi onda je najvjerojatnije u pitanju infekcija..najbolje je na pregledima obavijestit o svemu svoga ginića i obavezno raditi češće urinokulturu i briseve...bolje platiti privatnika koji će vam voditi trudnoću a ne ići kod socijalnog koji će štediti na uputnicama i pregledavat vas 2min a na svako vaše pitanje odmahivati rukom..čast izuzecima :)

evo baš u pon.idem radit urinokulturu :mig:

JustForFun
01.10.2012., 10:10
ako primijetiš da i dalje imaš vodenast iscjedak bilo bi dobro da češće radiš amnisure i da izvadis briseve cerviksa da mozda nemas neku bakteriju koja ti grize cerviks...

za sada ne primejćujem posebno taj iscjedak, kako stavljam vaginalete maxmiror pa kad curi, curi žuto od tih vaginaleta i nije tolko vodenasto

radila sam briseve u prvom tromjeseječju i bili su svi uredni, inače sam prije trudnoće radila briseve dosta puta i na specijalne bakterije su uvijek bili uredni, ali bakterijski mi dugo nije bio u redu, imala sam streptokok koji sam dugo liječila, ali sigurno više od godinu dana prije trudnoće ga više nema

imala sam ešerihiju u urinu prije trudnoće i kao na početku trudnoće urinokultura uredna, pa 10 na 4 poslju, pa antibiotik, pa uredna, i nedavno nakon dužeg vremena ponovljena opet uredna, tako da je kao ok sada

kod tog amnisure je nezgodno jer ga treba stalno nosit doktoru da ti ga radi, ne možeš to baš sam radit, zato kontam valja naći te specijalne uloške i kad ti je sumnjivo nosat ih kojih dana za svaki slučaj

bride_to_be
13.12.2012., 08:50
Pozdrav svima!
Meni jucer ginekolog primijetio manjak plodne vode-AFI 9,8, inace sam u 35+5 tt danas.
Narucio me ponovno na kontrolu za tjedan dana, kaze da za sada nije zabrinjavajuce, ali da se pripremim na mogucnost hospitalizacije i ranijeg poroda. Tezina bebe je procijenjena na 2860g.
Moze me neko sa slicnim iskustvom umiriti ili pruziti neku dodatnu informaciju? Inace su prije 3 tjedna sumnjali na povecan lijevi bubreg kod bebe, ali se ispostavilo da je to ipak ok! Sad me muci da je nedostatak plodne vode mozda ipak povezan s tim.. :(
Do sad mi je trudnoca bila bez ikakvih poteskoca pa me ovo malo neugodno iznenadilo..

leonardal
13.12.2012., 15:16
Pozdrav svima!
Meni jucer ginekolog primijetio manjak plodne vode-AFI 9,8, inace sam u 35+5 tt danas.
Narucio me ponovno na kontrolu za tjedan dana, kaze da za sada nije zabrinjavajuce, ali da se pripremim na mogucnost hospitalizacije i ranijeg poroda. Tezina bebe je procijenjena na 2860g.
Moze me neko sa slicnim iskustvom umiriti ili pruziti neku dodatnu informaciju? Inace su prije 3 tjedna sumnjali na povecan lijevi bubreg kod bebe, ali se ispostavilo da je to ipak ok! Sad me muci da je nedostatak plodne vode mozda ipak povezan s tim.. :(
Do sad mi je trudnoca bila bez ikakvih poteskoca pa me ovo malo neugodno iznenadilo..

evo mene sa stupnjem zrelosti posteljice II/III i manjkom plodne vode tj.afi 10,ali je gin.reko da je to ok da je zabrinjavajuce sve ispod 5 tak da neznam i mi imamo mali zastoj u rastu.ugl.nije dizao nikakvu paniku.

think.pink34
13.12.2012., 15:41
Pozdrav svima!

ja sam takav nalaz imala u 28-om tjednu, nekako smo dogurali do 35+0 kad se vidio zastoj u rastu i završila sam na dogovorenom carskom. bebo je imao 2170g i sve je ok. dobri su ti tjedni, dobra je težina bebe, sada samo pojačan nadzor. bit će sve ok.

evo mene sa stupnjem zrelosti posteljice II/III i manjkom plodne vode tj.afi 10,ali je gin.reko da je to ok da je zabrinjavajuce sve ispod 5 tak da neznam i mi imamo mali zastoj u rastu.ugl.nije dizao nikakvu paniku.

u kojem si tjednu? koliko često imaš kontrole? u ovoj fazi o kojoj ti pišeš je važno da bude ultrazvuk barem jednom u 10 dana. ctg je isto važan, meni su ga na kraju radili 3 puta dnevno. kolika je procjena veličine bebe?

leonardal
13.12.2012., 16:13
u kojem si tjednu? koliko često imaš kontrole? u ovoj fazi o kojoj ti pišeš je važno da bude ultrazvuk barem jednom u 10 dana. ctg je isto važan, meni su ga na kraju radili 3 puta dnevno. kolika je procjena veličine bebe?

sad sam 36+3
zadnja kontrola mi je bila sa 35+3
a na iducu idem kad budem 37+2 ali samo kontrolu ne na uzv.
zadnja procjena je bila sa 35 tt oko 2450 g
ugl.mjere trbuha su manje za kojih 1-2 tjedna od ostatka,a i ja sam prebolila vodene kozice sa velikim dozama herplexa od 32 tt tako da možda je i to utjecalo neznam.ugl.ako gin.ne panicari necu ni ja pa valjda zna šta radi a zadnji ctg mi je rađen sa 33 tt u bolnici.ja se nadam da ce sve bit ok.

Saffron08
13.12.2012., 18:54
bride to be, evo malo umirenja. ja sam u prvoj trudnoći hospitalizirana s 36+5 zbog zastoja u razvoju, loših protoka i minimalne količine pl. vode (ne znam koji je točno AFI bio jer ne stoji na nalazu). Bebina težina tad je bila ptrocijenjena na 2150 g, ispod 5 centile. Dakle ako je tebi beba sad već procijenjena na 2800, to je fenomenalno. Ja sam ležala 10ak dana na patologiji, jedina stvarna terapija je bila ležanje na lijevom boku da se poboljšaju protoci. Svaki dan je bilo odvagivanje je li mu bolje unutra ili vani. Doktor koji me zaprimio u TA me za indukciju naručio s 38+0, to jutro ga procijenio na 2500, a rodio se sutra ujutro s 2800 i 48 cm, apgar 10/10. Zdrava beba sve u svemu, ali sitna. Imali smo dosta problema s dojenjem, malo je slabijeg imnuiteta, ali sve u svemu danas je to jedan predivan, pametan i relativno zdrav trogodišnjak. Kažem relativno zdrav samo jer je bronhitičar i na stalnoj terapiji, ali mnoge i terminske i dojene bebe imaju bronhitis. Ali ako je bronhitis najveće zlo od svega toga, ma neka.

bride_to_be
13.12.2012., 22:08
Joj, hvala vam puno! Odmah mi je lakše kad čujem da je kod vas sve ok prošlo!
Naručena sam na kontrolu u srijedu pa svakako javim kakva je situacija. Nadam se da ce biti sve ok :D
Do tad cu pokusat sto vise mirovat i lezati na lijevom boku, nema mi druge..

Saffron08
14.12.2012., 05:07
Do tad cu pokusat sto vise mirovat i lezati na lijevom boku, nema mi druge..

Upravo tako :) I zalijevaj se tekućinom koliko god možeš, vodom, čajem... Bit će to sve dobro!