PDA

View Full Version : Stitnjaca-ne mogu vise!

stranice : 1 [2]

nina7
15.02.2007., 23:07
Nemam pojma - doktorica opće prakse me poslala vaditi fT3 i fT4 a endokrinologica nije ništa rekla protiv toga. Pitala me koji su mi simptomi, ja sam joj nabrojala sve kaj me muči (slabost, znojenje, lupanje srca (puls mi je između 80 i 90), povišeni tlak, gubitak na težini, intenzivne promjene u raspoloženju) a ona mi je za pola toga rekla da to nisu simptomi bolesti štitnjače. I čim je vidjela nalaze od hormona izjavila je kako ja nemam problema sa štitnjačom i da će mi uzv napraviti samo zato jer sam za to naručena. Moram priznati da je bila jako neugodna i nebi više nikad išla kod nje.

clarity
15.02.2007., 23:09
@nina napravi ultrazvuk kod radiologa i provjeri antitijela. i meni je endokrinolog tvrdio da mi je stitnjaca ok jer nije bila u stanju vidjeti po ultrazvuku da imam problema sa stitnjacom.i nastavi se kontolirati t4 ti je blizu gornje granice

mogla si je pitati koji su to po njoj simptomi bolesti stitnjace kad si vec isla... nemam rijeci :D

nina7
15.02.2007., 23:10
Neurlogu me poslala zbog te slabosti u mišićima. Zaboravila sam napisati da je uzv trajao nekih 15 minuta a cca12, 13 minuta od toga je gledala jedan te isti dio na desnom režnju, nešto je mjerila i pisala da bi mi na kraju rekla kako je sve u redu. Bila je tako "simpatična" da je se nisam usudila ni pitati kaj je to toliko gledala.

nina7
15.02.2007., 23:13
Kad sam se naručivala za pregled rekli su mi da je ednokrinolog da bi kasnije na njenom pečatu pročitala da je dr. nuklearne medicine.

clarity
15.02.2007., 23:20
joj isto tako i meni je gledala i mjerila nesto 15min da bi na kraju rekla da je sve u redu. onda sam isla kod radiologa koji me odmah pitao jesam li pravila nalaze za antitjela jer da imam upalu.

nina7
15.02.2007., 23:21
Clarity, hvala ti na odgovorima, puno mi to znači. Hvala i Bini i Denys i Diavoletti. Ako ja ikome mogu nešto pomoći bilo bi mi drago

nina7
15.02.2007., 23:24
joj isto tako i meni je gledala i mjerila nesto 15min da bi na kraju rekla da je sve u redu. onda sam isla kod radiologa koji me odmah pitao jesam li pravila nalaze za antitjela jer da imam upalu.

A kako si došla do radiologa? Jer čisto sumnjam da ći mi moja dr. dati uputnica za njega kad vidi ove nalaze a teško mi je opet dati 650 kn za sve to(toliko sam danas platila pregled, hormone i uzv - užas)...

clarity
15.02.2007., 23:29
nina privatno . 650kn? znaci isla si privatno?

nina7
15.02.2007., 23:36
dobila sam uputnicu ali nisu me htjeli primiti V. Vrhovac, ni na Šlati a na Rebru mi se dva dana nitko nije javljao pa sam ja odlučila to ovako riješiti. ali opet iskeširati tolike nove stvarno ne mogu.

clarity
15.02.2007., 23:38
mogla si barem izvaditi hormone preko uputnice.
pricekaj mjesec dva pa onda ponovi nalaze. u medjuvremenu idi i kod neurologa.. jer to sve skupa mogu biti i simptomi anksioznosti..

nina7
15.02.2007., 23:46
vadila sam hormone preko uputnice ali sam se u međuvremenu naručila za pregled a hormoni nisu stgli poštom kad su trebali pa sam mogla ili otkazati termin ili ih izvaditi još jednom. zbrkano, znam...

clarity
15.02.2007., 23:47
sad imas obadva nalaza?

nina7
15.02.2007., 23:51
nemam, ovaj s vrhovca mi uopče nije stigao. Rekli su za 7 do najkasnije 10 dana a još ništa od toga.

clarity
15.02.2007., 23:57
strpi se jos malo. ako je taj nalaz bolji od ovog usredoci se na druge stvari a stitnjacu ponovno pregledaj za nekoliko mjeseci. iako ti od srca zelim da nemas vise nijedan od ovih simptoma u buducnosti :)
i javi kako ti ide

nina7
16.02.2007., 00:02
hvala! nadam se da ćeš i ti biti ok!:)

duda
16.02.2007., 07:47
Dobro jutro svima, evo i mene sa problemom štitnjače.
Prije mjesec dana počela sam imati probleme sa gutanjem (kao da imam jaje u grlu). Doktorica je nakon pregleda posumnjala na štitnjaču i dala mi je uputnice za hormone i antitjela, UZV štitnjače, RTG jednjaka te za kompletnu krvnu sliku i urin. U međuvremenu mi je i kosa počela pojačano opadati. Napravila sam pretrage hormona i antitijela u Zavodu (čekam nalaze), krvnu sliku i urin a jutros i RTG jednjaka i očito da im je nešto bilo sumnjivo jer su me odmah pitali da li imam nalaze hormona i UZV-a. Rekla sam im da čekam nalaze hormona a da sam za UZV naručena tek u 4. mjesecu. Odmah su mi napravili i UZV i našli su mi dva adenoma. Nalaze ću dobiti tek u ponedjeljak popodne. Doktor mi je rekao da će najvjerojatnije trebati napraviti punkciju i uzeti uzorak tkiva. Sva sam još u šoku :(

polly
16.02.2007., 07:55
Sva sam još u šoku :(

vidim poznato ime, pa sam pogledala

duda, nadam se da bu sve u redu :kiss:
još samo jedno autoimuno sranje
evo moja se raspada (seljačka dijagnoza endokrinologa :zubo: ) već preko 20godina, al' još radi zadovoljavajuće
nemoj se bojati, od svih zla štitnjaču je najlakše liječiti
u mojoj obitelji ima puno štitastih bolesnika, a i par kolegica na poslu i stvarno koliko vidim da se nju jako fino držat pod kontrolom
držim fige da ipak ne bu nekaj strašno :grli:

duda
16.02.2007., 08:14
Nas dvije nikako da se maknemo sa zdravlja :kiss:
Taman kad mi se malo stanje sa menopauzom sredilo (konačno su mi našli pravu hormonalnu terapiju) a MS mi je u fazi mirovanja i kad sam tek počela normalnije psihički i fizički funkcionirati, sad opet problemi :(
Jednostavno mi je dosta svega... ali ja sam ti borac, ne dam se ja tek tako zaplašiti ;)
Samo neka oni naprave sve pretrage, nek mi daju terapiju ili neka naprave ono što treba i idem ja hrabro dalje :top:

diavoletta
16.02.2007., 18:30
nina, ne kužim, zašto te nisu htjeli primit na Vuk Vrhovcu?? Pa ja sam s normalnom uputnicom se tamo naručila i došla u Zgb. iz Rijeke.. I doktor me pregledao i napravio ultrazvuk i izvadili mi hormone.. Za 2 tjedna sam dobila doma nalaze..

šta su ti rekli? zašto neče?? :confused:

polly
16.02.2007., 18:35
nas ti iz zagreba primaju po općinama
npr. ja sam na trešnjevci i mene neće primit na vuk vrhovec
vas iz vana primaju

diavoletta
16.02.2007., 18:43
vas iz vana primaju

MOLIM!!? Pa zar je to moguće?? Doduše mi u Ri, imamo samo dvije bolnice i jednu dječju, ali nemamo po dvije vrste specijalizacije, nego u jednoj bolnici se radi jedna vrsta liječenja i ostalog, a u drugoj druga.. Al ovo šta ti pišeš je totalno apsurdno.. Uvijek se možeš vadit na to da tražiš drugo liječničko mišljenje..i na to imaš pravo po zakonu.. Ja znam da mi je doktorica rekla da s njenom uputnicom (opće medicine), mogu raditi bilo koju pretragu bilo gdje u Hr.

nina7
16.02.2007., 19:57
nina, ne kužim, zašto te nisu htjeli primit na Vuk Vrhovcu?? Pa ja sam s normalnom uputnicom se tamo naručila i došla u Zgb. iz Rijeke.. I doktor me pregledao i napravio ultrazvuk i izvadili mi hormone.. Za 2 tjedna sam dobila doma nalaze..

šta su ti rekli? zašto neče?? :confused:

Hej!
Kada sam došla tamo vaditi krv htjela sam se i usput naručiti za pregled ali gospodična na šalteru mi je rekla kako moram ići na Šalatu jer ne spadam kod njih. Na uputnici koju mi je napisala dokotorica opće prakse piše da me pućuje u kliniku vuk vrhovac. ZVala sam i šalatu a oni su me pak poslali na rebro. Na rebru se nitko nije javljao par dana pa sam odustala. No sve si mislim opet otići u vrhovac i inzistirati na tome da prime. Iako prema mišljenju doktorice koje me pregledala ja sam 100% zdrava - bar što se štitnjače tiče.

diavoletta
16.02.2007., 20:16
nina, ne znam..sačekaj neko vrijeme pa probaj ponovit hormone i ultrazvuk..nadam se svejedno da češ bit ok.. :p

Astrice
17.02.2007., 20:09
vas iz vana primaju
Neznam ja. Po tome bi trebala na Šalatu,a ja otišla u Vinogradsku jer mi tamo radi bratić.

dobardan
17.02.2007., 21:04
Ovak, samo da pitam nešto.
Stigli mi nalazi hormona rađeni prije par dana.
Prije su svi hormoni bili ok a sad ovako

t3 - 2,65 ( narmalno do 3,14)
t4 - 143,2 ( narmalno do 142)
tsh - 4,41 ( normalno do 4,2)

Ovaj t4 je povišen a tsh na blizu gornje granice.
Jel kuži netko šta to sve znači, jel to nešto zbog čega bi se trebala zabrinuti ( osim čvora na štitnjači i svim popratim pojavama koje sam spomenula u prošlim postovima)
Moja doktorica je rekla da nema veze šta je to povišeno da je to sve dobro ali ja njoj više ništa ne vjerujem jel je par puta dokazala da je nesposobna i da nema pojma...

diavoletta
17.02.2007., 21:32
nije ništa strašno, al nije ni u redu..ponovi nalaze kroz 2-3 mjeseca, ili se naruči kod endokrinologa pa ga pitaj za savjet, jer čim je netko na nekoj granici, lako je i prijeđe (kako u hypo tako i u hyper)..

a zbog čega si vadila hormone? nečeg određenog ili?

dobardan
17.02.2007., 22:52
nije ništa strašno, al nije ni u redu..ponovi nalaze kroz 2-3 mjeseca, ili se naruči kod endokrinologa pa ga pitaj za savjet, jer čim je netko na nekoj granici, lako je i prijeđe (kako u hypo tako i u hyper)..

a zbog čega si vadila hormone? nečeg određenog ili?

trebaju mi zato jel u utorak idem na pregled kod endokrinologa, imam čvor na štitnjači koji raste pa će mi valjda raditi punkciju i tak.
Ma znam da će mi sve u vezi povišenih hormona reći doktor ali eto, zanimalo me prije utoka jel to nešto zabrinjavajuće.

polly
17.02.2007., 23:04
Neznam ja. Po tome bi trebala na Šalatu,a ja otišla u Vinogradsku jer mi tamo radi bratić.

boldano je ključno :mig:

Astrice
18.02.2007., 14:58
Ma znam to. A žena mu radi baš na nuklearnoj. Ona me naručila za uzv i vađenje hormona.
Živjeli bratići doktori!!!

vered
19.02.2007., 09:44
drage moje, ja polako pakiram stvari za bolnicu. operacija je u cetvrtak, citava stitnjaca ide van:flop: . strah i nervoza su neiopisivi. strah od narkoze, od operacije, od mogucih komplikacija, i znam da zvuci glupo, ali i strah od debljanja. najradije bih prespavala ovo vrijeme i probudila se za par dana kada je vec sve gotovo

tough_cookie
19.02.2007., 09:54
drage moje, ja polako pakiram stvari za bolnicu. operacija je u cetvrtak, citava stitnjaca ide van:flop: . strah i nervoza su neiopisivi. strah od narkoze, od operacije, od mogucih komplikacija, i znam da zvuci glupo, ali i strah od debljanja. najradije bih prespavala ovo vrijeme i probudila se za par dana kada je vec sve gotovo

:kiss: :grli:

drzim fige.
bit ce sve ok, dobit ces hormonceke i prebrodit ces to :top:
narkoza te uspava, operaciju tak i tak neces osjetit a komplikacija nece bit. za debljanje bi se isto trebale pobrinut tabletice, plus jos pazi kaj papas i bavi se rekreacijom cim se oporavis. ;)

samo misli pozitivno!

baka
19.02.2007., 14:44
Ovak, samo da pitam nešto.
Stigli mi nalazi hormona rađeni prije par dana.
Prije su svi hormoni bili ok a sad ovako

t3 - 2,65 ( narmalno do 3,14)
t4 - 143,2 ( narmalno do 142)
tsh - 4,41 ( normalno do 4,2)

Ovaj t4 je povišen a tsh na blizu gornje granice.
Jel kuži netko šta to sve znači, jel to nešto zbog čega bi se trebala zabrinuti ( osim čvora na štitnjači i svim popratim pojavama koje sam spomenula u prošlim postovima)
Moja doktorica je rekla da nema veze šta je to povišeno da je to sve dobro ali ja njoj više ništa ne vjerujem jel je par puta dokazala da je nesposobna i da nema pojma...
Eto mene!:) Ma nalazi su gotovo u granicama normale. Ali je jako dobro da imaš već dogovor kod endokrinologa! Pitaj ga malo za scintigram, baš radi čvora.

baka
19.02.2007., 14:47
:top: Sve će biti o.k. Misli pozitivno!:)
Zaboravi na debljanje. Izdozirat će ti umjetni hormon (pretpostavljam Eutirox) i živjet ćeš dalje sretno kao u bajci! Vjeruj mi!:)

ZakS
19.02.2007., 18:10
ih sad, bas ko u bajci...
nije koma, al nije ni bajka...

baka
19.02.2007., 21:51
ih sad, bas ko u bajci...
nije koma, al nije ni bajka...
Kako tko! Eto ja već 20 godina živim s Eutiroxom 50 mg, baš kao u bajci! Što se tiče štitnjače naravski:cerek: Redovita kontrola hormona i život ide dalje.
Kod nekih jest malko dulje vrijeme potrebno za izbalansiranje.... ali... nije tako strašno kako se neki boje!

vered
19.02.2007., 22:15
@tough cookie & baka: hvala puno na podrsci:)

citala sam da se thyroxin najcesce dozira tako sto se tjelesna tezina pomnozi sa 2,2 mikrograma. ima li netko iskustva s tim?

tough_cookie
20.02.2007., 03:54

citala sam da se thyroxin najcesce dozira tako sto se tjelesna tezina pomnozi sa 2,2 mikrograma. ima li netko iskustva s tim?

nisam cula za to, valjda je to u slucajevima kad stitnjace vise nema. moje iskustvo je da doktor krene od minimalne doze pa namjesta do trenutka kad razina hormona dodje do zadovoljavajuce, odnosno, pacijent se pocne osjecati bolje.

baka
20.02.2007., 07:58

Ne mogu reći svoj slučaj jer ja ipak imam još komadićak štitnjače, koji nadopunjen umjetnim hormonom zadovoljava. Obzirom da su mi nalazai o.k. u sredini vrijednosti (zadnji baš koncem siječnja) a vagao me nije nitko. (I bolje!:zubo: al' to "bolje" nije zbog štitnjače, nego zbog zuba. košem li košem, odnosno jedem li jedem.Cijeli život!:cerek: )
Ali znam da je ona poznata, mlada, mršava cura, kad su joj skinuli cijelu štitnjaču, dobila trostruku dozu od mene. Tada je bio Vobenol, pa su mg drugačiji. Mislim da oni imaju neku osnovnu dozu za početak, kad nema više vlastite... i onda se kontrolom eventualno korigira. Nemoj se opterećivati, bit će sve o.k. Problem je na pr. izdozirati u trudnoći... pa i to ide bez problema. Imam, sad, dvije mlade mame , koje su iznijele trudnoću bez problema uz umjetni hormon. I linija im je zavidna....a dječica super.Jednoj su izvadili cijelu a druga boluje od Hašimoto-a, što je još problematičnije za doziranje, jer št. radi, ali se pomalo gasi. Pa je i to riješeno dobro.

clarity
21.02.2007., 01:19

da, jedan endokrinolog me vagao, pa sam se i uvrijedila jer mi je stavio dva kila vise, vagao me s odjecom :D

kazu od 2 do 2,5mcg po kilu za odrasle. ako ti potpuno odstrane stitnjacu vjerovatno ces poceti sa 100mcg i onda podesiti ako treba.

@tough_cookie ne pocinju svi s minimalnim dozama ako je tsh visok pocne se odmah s 100mcg i vise a tako i kad se odstrani stitnjaca.

clarity
21.02.2007., 01:27
Tada je bio Vobenol, pa su mg drugačiji.

a koja je razlika izmedju vobenola i eutiroxa? :confused:

vered
21.02.2007., 06:24
hvala svima na odgovorima:)
za sad vremena idem u bolnicu, sutra operacija
javim se cim budem mogla pisati

baka
21.02.2007., 07:03
a koja je razlika izmedju vobenola i eutiroxa? :confused:
Nikakva. Oba su umjetni hormon štitnjače.
Vobenol je Slovenski proizvod, no u jednom trenutku su naši "drugovi" koji odlučuju koji lijekovi idu na listu HZZO-a počeli tiho eliminirati Slovenske lijekove i zamjenjivati ih onima drugih proizvođača. Što ja nekako tumačim nekim punjenjem džepova. Na pr. za tlak Amlopin je potisnut od Pfizerovog Norvasca, a oba su amplopidini. Samo je u HR bila neka afera, koja je utihnila, da Pfizer plaća neke liječnike i tome slično.
Tako je i Vobenol zamijenjen Eutirox-om koji proizvodi Merck (mislim da je američki). I to je to.Mene je osobno začudilo jer je u prijelaznom periodu kad je jedan skidan s liste a drugi stavljan, Eutirox bio znatno skuplji. Al' to je politika.
Ja sam prešla bez problema i bez posebnih isprobavanja s 1/2 Vobenola na cijeli Eutirox 50mg.

Da, ona poznata što su joj izvadili cijelu štitnjaču je odmah dobila 1 i 1/2 tbl. Vobenola(Postojala je samo jedna "težina" u mg, ne sjećam se koliko).Kod Eutiroxa je drugačije jer ima i od 50mg i od 100 mg i mogu se lomiti na polovice, pa se možda može još preciznije izdozirati.Možda je i u tome "kvaka" zamjene jednog drugim na našem tržištu.

ZakS
21.02.2007., 15:56
Kako tko! Eto ja već 20 godina živim s Eutiroxom 50 mg, baš kao u bajci! Što se tiče štitnjače naravski:cerek: Redovita kontrola hormona i život ide dalje.
Kod nekih jest malko dulje vrijeme potrebno za izbalansiranje.... ali... nije tako strašno kako se neki boje!

da, drago mi je da je tebi ko u bajci.. ja pijem 125.. i nije mi ko u bajci.. imam sve hipo i hiper nuspojave, sa kojima se, naravski, zivi, ali nisu ugodni..
npr nikad me panika nije lovila u zatvorenim (bilo kako velikim) toplim prostorima, nikad se nisam tolko znojio bez razloga (nocu, danju, sa naporom i bez posebnih napora..), tlak mi je bio redovit, a sad pijem tablete ujutro i navece, srce mi lupa ko indijanski tam-tam, secer mi se pokvario (ne drasticno, na 6,2 cca, ali ipak..) ....
najbolje je ne obracat paznju na sve to, ako mozes, i zivjet dalje normalno..
mislim da tebi ide OK..
Tyrox se daje u skladu sa nalazima, a vagaju te za pocetnu dozu.. pa onda dignu il spuste, kako pokazu nalazi.. da je umnozak sam u igri ja bih pio skoro 200 !! :zubo:

diavoletta
21.02.2007., 16:03
da, drago mi je da je tebi ko u bajci.. ja pijem 125.. i nije mi ko u bajci.. imam sve hipo i hiper nuspojave, sa kojima se, naravski, zivi, ali nisu ugodni..
npr nikad me panika nije lovila u zatvorenim (bilo kako velikim) toplim prostorima, nikad se nisam tolko znojio bez razloga (nocu, danju, sa naporom i bez posebnih napora..), tlak mi je bio redovit, a sad pijem tablete ujutro i navece, srce mi lupa ko indijanski tam-tam, secer mi se pokvario (ne drasticno, na 6,2 cca, ali ipak..) ....
najbolje je ne obracat paznju na sve to, ako mozes, i zivjet dalje normalno..
mislim da tebi ide OK..
Tyrox se daje u skladu sa nalazima, a vagaju te za pocetnu dozu.. pa onda dignu il spuste, kako pokazu nalazi.. da je umnozak sam u igri ja bih pio skoro 200 !! :zubo:

Ja imam otpočetka hypo.. I TSH mi je skočio naglo od normale na 69,5..i šibnuli mi odmah dozu od 100..bez vaganja :D

clarity
21.02.2007., 16:13
baka ali ti si napisala da je ''jednom bio vobenol i mg su bili drugaciji'' pa si me zbunila :)

baka
21.02.2007., 17:34
baka ali ti si napisala da je ''jednom bio vobenol i mg su bili drugaciji'' pa si me zbunila :)
Ma mislila sam naglasiti da nije isti mg-težina, količina (kemijske supstance umjetnog hormona) u jednoj tableti Vobenola i u jednoj Eutiroxa. Oni JESU kemijski isto, umjetni hormon štitnjače, ali svaki proizvođač ima svoje dodatke i sl. Pa tako Vobenol se moglo piti 1/4 na više tablete a Eutirox imaš tablete od 50 mg i od 100 mg, koje se također mogu djeliti na pola. Ajme nisam sigurna da sam bila baš jasna!:cerek:

Zaks nešto očito nije uredu s izdoziranjem. Ja poznajem dosta osoba koje su na umjetnom hormonu i nemaju nikakvih problema. Osim jedne.... e to je ovako. žena ima Hašimoto, bila trudna i sve bilo o.k. s doziranjem za vrijeme trudnoće, nakon poroda je počela s blagim smetnjama, ali ne kao tvoje, jer Hašimoto usporava rad, dakle suprotno. Pa krenula na silne pretrage,čak do hipofize, pa našli da ni nadbubrežna žlijezda ne radi kako treba. I konačno amo/tamo a pomalo je sličilo i na posporođajnu depresiju, sve se unormalilo. S time što kod Hašimota kako se štitnjača gasi (a ne ide to baš tako ekspresno) vjerojatno se pomalo povisuje unos umjetnog hormona.
Kod nas operiranih bi po svim pravilima trebalo(ako ne dolazi do naglog mjenjanja težine na pr.) jednom određeni mg unos štimati. Naravno da svako pravilo ima izuzetaka. Ali meni,naravski nisam liječnik, to kod tebe sa smetnjama koje imaš izgleda kao da su te (ipak) predozirali.
Kažeš i šećer skočio.Pa koja je bila tvoja dijagnoza štitnjače?Scintigram prije toga?
Jesi li operirao , djelomično ili cijelu?
Ne bi li bilo dobro pogledati i ostale žlijezde (funkciju) s unutrašnjim lučenjem gušteraču- šećer,nadbubrežnu i t.d.

clarity
21.02.2007., 18:17
baka da, sad je malo jasnije. vobenola je bilo samo od 100mcg dok eutiroxa ima od 25,50,75,100,125 ... ali oni su isti,100mcg vobenola je isto sto i 100mcg eutiroxa.

ZakS
21.02.2007., 21:24
...
Kod nas operiranih bi po svim pravilima trebalo(ako ne dolazi do naglog mjenjanja težine na pr.) jednom određeni mg unos štimati. Naravno da svako pravilo ima izuzetaka. Ali meni,naravski nisam liječnik, to kod tebe sa smetnjama koje imaš izgleda kao da su te (ipak) predozirali.
Kažeš i šećer skočio.Pa koja je bila tvoja dijagnoza štitnjače?Scintigram prije toga?
Jesi li operirao , djelomično ili cijelu?
Ne bi li bilo dobro pogledati i ostale žlijezde (funkciju) s unutrašnjim lučenjem gušteraču- šećer,nadbubrežnu i t.d.

no ovak.. stitnjacu nije lako zamjeniti tabletama tyroxa.. Jer stitnjaca je ko racunalo - kolko fali ona zna pa tolko luci.. Kuzis ? Jedan dan tijelo treba malo hormona, pa ona luci, stimulira (hipofiza i ostalo) malo. Drugi dan vise - pa ona potegne.. Teoretski najbolje bi bilo kad bi svaki dan, po izmjerenoj potrebi uzimali moguce razno-potrebne kolicine tabletica..
sad ja: sve izvadio nakon papilarnog karcinoma, prosirenog u vratnoj regiji, i sve limfne cvorice vrata i kvarta, ko frankestajn sam.. Pregledane sve zljezde u mahovima - nigdje nisu nadjeni neki bitni problemi .. Uzgred- mnome se bavi akademik Kusic, ako ti je poznata ta osoba, u ZGu, savjete dobivam i od Huica sa Rebra, a lokalno sam kod 2 internista na paski..

clarity
21.02.2007., 22:42
no ovak.. stitnjacu nije lako zamjeniti tabletama tyroxa.. Jer stitnjaca je ko racunalo - kolko fali ona zna pa tolko luci.. Kuzis ? Jedan dan tijelo treba malo hormona, pa ona luci, stimulira (hipofiza i ostalo) malo. Drugi dan vise - pa ona potegne.. Teoretski najbolje bi bilo kad bi svaki dan, po izmjerenoj potrebi uzimali moguce razno-potrebne kolicine tabletica..
sad ja: sve izvadio nakon papilarnog karcinoma, prosirenog u vratnoj regiji, i sve limfne cvorice vrata i kvarta, ko frankestajn sam.. Pregledane sve zljezde u mahovima - nigdje nisu nadjeni neki bitni problemi .. Uzgred- mnome se bavi akademik Kusic, ako ti je poznata ta osoba, u ZGu, savjete dobivam i od Huica sa Rebra, a lokalno sam kod 2 internista na paski..

ZakS kako te razumijem . nisam se operirala nego su mi antitjela unistila stitnjacu(bas mi danas rekli da mi ostao samo komadic desnog reznja). neki ljudi nemaju nikakvih problema bez stitnjace , uzmu eutirox i sve im je ok. meni je manje vise kao tebi , jedan dan imam simptome hypo, drugi dan hiper... ali sto ces kad nadjes neku barem priblizno dobru dozu naucis se ziviti s tim simptomima, nema ti druge. ja sam vec nekoliko dana na podvojenoj dozi (pola ujutro, pola popodne) i osjecam se bolje

baka
22.02.2007., 12:50
Zaks i Clarity, ipak očito sve ovisi od pacijenta do pacijenta. Odnosno od slučaja do slučaja. Sad mi je jasno i za Vobenol 1/2 tbl, odnosno cijeli Eutirox 50 mg.
Ali sam i ja išla računati po kilaži i dobila 200 mg dnevno... a očito mi je dosta samo 50.
I to da štitnjača radi prema potrebi organizma znam, ali eto u praksi (a nisam jedina) ima nas koji funkcioniramo o.k. i s istim dnevnim unosom iako su potrebe dnevno različite.
Važno je biti "u dobrim rukama" kad postoje problemi.
Eto Clarity je, nadajmo se, riješila svoj problem.
Držim ti fige Zaks da ti uspiju srediti stanje i s hormonima. Ostalo sve što si prošao:top: sreća te ipak pratila, pa nadajmo se da će i ove smetnje pomalo nestati.

dobardan
22.02.2007., 14:35
Evo bila ja kod endokrinologa:flop:
Prvo sam 1,5h čakala u redu koji se protezao do podruma na Rebru, onda kada sam predala uputnicu još 1h čekanja pred ordinacijom.
Kada sam napokon ušla unutra ljutiti dr. Težak je uzeo moje papire, piskarao nešto na papir, malo prepipao vrat i naručio me za punkciju za 2 mjeseca.
Kada sam ga pitala zašto su mi hormoni povišeni nije ništa odgovorio, pitam ga jel anksioznost povezana s problemima s štitnjačom, samo je kratko odbrusio "ne" i prozvao sljedećeg pacijenta.
Bila sam u ordinaciji možda 4 minute sve skupa.
Eto, šta sam obavila-ništa, šta sam saznala-ništa:flop:

Moj savjet je da tko god može iskešira lovu i ode kod privatnika ( što sam trebala na kraju napraviti i ja ali eto, ubuduće ću znati...)

baka
22.02.2007., 15:49
Što reći!Čekaš satima i danima i onda nisi unutra ni koliko treba za reći "dobar dan"!
I izvaliti ako hormoni nisu uredu da anksioznost nije od toga.... pa svaka mu čast. Jer je ekspresno postavio dijagnozu. Za Nobelovu nagradu!
Probaj ti ostatak pretraga obaviti privatno. Samo se dobro raspitaj kod koga. Jer nažalost ni svi privatnici nisu kvaliteteni i tamo ima šarlatana, samo ih još plaćaš.

ZakS
22.02.2007., 16:14
Evo bila ja kod endokrinologa:flop:
Prvo sam 1,5h čakala u redu koji se protezao do podruma na Rebru, onda kada sam predala uputnicu još 1h čekanja pred ordinacijom.
Kada sam napokon ušla unutra ljutiti dr. Težak je uzeo moje papire, piskarao nešto na papir, malo prepipao vrat i naručio me za punkciju za 2 mjeseca.
Kada sam ga pitala zašto su mi hormoni povišeni nije ništa odgovorio, pitam ga jel anksioznost povezana s problemima s štitnjačom, samo je kratko odbrusio "ne" i prozvao sljedećeg pacijenta.
Bila sam u ordinaciji možda 4 minute sve skupa.
Eto, šta sam obavila-ništa, šta sam saznala-ništa:flop:

Moj savjet je da tko god može iskešira lovu i ode kod privatnika ( što sam trebala na kraju napraviti i ja ali eto, ubuduće ću znati...)

Zalosna prica.. 2 mjeseca ?!?..
Ja nisam i mislim da nebih isao k privatniku..
Uz tolko dobrih strucnjaka u bolnicama.. Samo treba nekim cudom doci do njih...
Na Rebru recimo mene pregledava(o) DR Huic, on pise (pisao, dok nisu ukinuli) sve clanke za PlivaHR, za novine i td o stitnjaci. Izuzetno je ljubazan, u jednom danu napravio mi pregled, UZV i punkciju i to bez poznanstva i bez LIPE, slike, ni kave.. Nisam dao ni Kusicu ni Zeljki Labar ni ostalima u Vinogradskoj..
Bitno je samo doci do njih.. K njima ne pustaju njihove sestre kod narucivanja, jer se drze reda i redoslijeda..

nina7
22.02.2007., 19:22
Danas su mi konačno stigli nalazi s v. vrhovec, može li mi ih netko pojasniti:
Tsh 2.38 (0.63 - 4.19), T4 158.4 (70-150), T32.5 (1.3 - 2.5), antitijela negativna.

nina7
22.02.2007., 19:28
Evo da se i ja javim...bila sam danas kod endokrinologa i na uzv štitnjače i kažu da je s njom sve u redu a da za ove porbleme koji me muče (prvenstveno slabost u mišićima) odem kod neurologa. TSH mi je 1.22 (0.24 - 4.2), fT3 5.34 (3,1-6.8) a fT4 19.08 (12 - 22). Hvala Bogu da je sve ok ali ja se svakim danom sve lošije osjećam a nemam pojma kaj se dešava... Svima vama s tim problem želim sve najbolje i da što prije ozdravite!:kiss:

Ovo su nalazi od prije nekih 7 dana a ovi s vrhovca su rađeni 2 jedna ranije.

diavoletta
22.02.2007., 21:59
Danas su mi konačno stigli nalazi s v. vrhovec, može li mi ih netko pojasniti:
Tsh 2.38 (0.63 - 4.19), T4 158.4 (70-150), T32.5 (1.3 - 2.5), antitijela negativna.

otiđi s tim nalazima kod endokrinologa..al probaj na V. Vrhovec ić. ;)

duda
23.02.2007., 07:08
Ovo su nalazi od prije nekih 7 dana a ovi s vrhovca su rađeni 2 jedna ranije.

Ja sam vadila hormone 08.02. i još mi nalazi nisu stigli, kad si ih ti točno vadila ?

nina7
23.02.2007., 09:48
Hello!
Već sam se naručila za 22.03. na Vrhovac.
Duda, krv su mi vadili 05.02. a jučer su mi stigli nalazi. Tamo su mi rekli da dođu za najkasnije 10 dana a potrajalo je malo duže. Tako će i tebi vjerovatno stići početkom idućeg tjedna.

duda
23.02.2007., 09:55
Da i meni su rekli za 10 dana a evo već je prošlo 15 dana i ništa :(
Kod kojeg doktora ideš (ako nije indiskretno) ?

nina7
23.02.2007., 12:22
Iskreno da ti kažem nemama pojma, nitko mi ništa nije rekao. Znam samo da sam 23.03. naručena u 9 sati i to je to.

nefretiti00
23.02.2007., 13:46
Budući se već cijeli tjedan pokušavam bezuspješno naručiti za pregled na Rebru, a vidim da spominjete i V.Vrhovec - treba li najprije tamo izvaditi hormone i da li se za to naručuje, a onda naručiti kod endokrinologa ili (kakav je postupak općenito - moja dr ne zna!)? :flop:

nina7
23.02.2007., 14:40
Budući se već cijeli tjedan pokušavam bezuspješno naručiti za pregled na Rebru, a vidim da spominjete i V.Vrhovec - treba li najprije tamo izvaditi hormone i da li se za to naručuje, a onda naručiti kod endokrinologa ili (kakav je postupak općenito - moja dr ne zna!)? :flop:
Tek sam sad vidla tvoj post...za vađenje krvi se ne trebaš naručiti (pon - pet od 8 do 10) a za pregled moraš, i to nekih mjesec dana unaprijed (broj telefona je 2353904 a zvati možeš samo između 14 i 15 sati iako se ni tada nitko ne javlja, ja sam ih dobila nakon 6 dana uzastopnog zvanja po 10 puta u tih sat vremena. Stoga,moja ti je preporuka se odmah naručiš kada ideš vaditi krv). I kada sam se naručivala rekli su mi da će me primiti samo ukoliko mi nalazi hormona nisu ok.

deep in the sun
23.02.2007., 22:30
zanima me zbog čega sad navodno češće nego prije preporučuju operativno vađenje cijele štitnjače, a ne samo jednog režnja, u slučaju recidivirajuće hipertireoze?

naime, jedan bih još dala da mi se makne, ali cijelu mi se čini mrcu prefinalno..

zna li tko više o tome?

tnx

hugo
24.02.2007., 11:58
Moze pitanjce?

Nalazi hormona:

t3 - 3,5 (1,3 do 3.1)
t4 - 170 (59 do 154)
tsh - 3,71 (0,27 do 4,20)
ft3 - 6,1 (3,9 do 6,8)
ft4 - 13,9 (12 do 22)
anti TPO - 52,6 (do 34,0)

Na ultrazvuku pronadjena 2 manja cvora. Kolesterol mi je snizen (a nisam bas mrsava), puls mi u mirovanju 80-90, a dok se popnem na 3. kat polagano, onda je oko 140. Inace vozim biciklu svaki dan i igram kosarku jednom tjedno. Sad sam skuzila da se sve vse i vise umorim na kosarci.

Bila kod dr. Tezaka, nije me nista pitao, pogledao nalaze i rekao da mi je stitnjaca ok, a da za srce pijem Normabel (?!?!?!?!?!?!). Ima li tko kakav komentar?

beka
24.02.2007., 15:24
za težaka kolege u struci kažu da je izvrstan endokrinolog. što ne znači da ne bi bilo loše uvijek konzultirati i nekog drugog, pogotovo ako ti ovaj nije ostavio dojam ili osjećaš da nemaš povjerenja.
valjda ti je normabel rekao za živce...ako se radi o srčanoj neurozi.
tvoji nalazi su negdje granični i liječniku valjda ok, ali osjetljiviji ljudi reagiraju i na male oscilacije, pa ako ti nije dobro, nemoj se zadovoljiti doktorovim sve je u redu, već potraži pomoć na nekoj drugoj strani. ako je smatrao da bi ti apaurin pomogao, vjerojatno je primjetio da imaš nekih problema na neurovegetativnoj razini, pa možda da se konzultiraš i s dobrim psihoterapeutom jer većina bolesti na tjelesnoj razini uzrokovane su na psihičkoj.
i bit će sve ok:)

baka
24.02.2007., 15:26
Moze pitanjce?

Nalazi hormona:

t3 - 3,5 (1,3 do 3.1)
t4 - 170 (59 do 154)
ft3 - 6,1 (3,9 do 6,8)
ft4 - 13,9 (12 do 22)

Na ultrazvuku pronadjena 2 manja cvora. Kolesterol mi je snizen (a nisam bas mrsava), puls mi u mirovanju 80-90, a dok se popnem na 3. kat polagano, onda je oko 140. Inace vozim biciklu svaki dan i igram kosarku jednom tjedno. Sad sam skuzila da se sve vse i vise umorim na kosarci.

Bila kod dr. Tezaka, nije me nista pitao, pogledao nalaze i rekao da mi je stitnjaca ok, a da za srce pijem Normabel (?!?!?!?!?!?!). Ima li tko kakav komentar?Imam ja. Taj dr. Težak mora biti neki teški idiot! I slaže pacijente za vlastito groblje!
Par postova iznad, koja stranica, vidi malo još jednu sirotu je tako "otkantao". Samo što je njoj rekao da anksioznost nema veze sa štitnjačom a tebi za srce propisao sedativ!!!!

Ljudi, ne zezajte se. Tko ima hormone s brda s dola ili pogotovo kakve čvorove, MORA ustanoviti kakvi su. A to se može samo scintigramom sigurno. Punkcijom, ajmo reći 99 posto.
Skupite pare i idite privatno.
Ja sam već ovdje dojadila Bogu i ljudima: ali imala sam DVA puta čvor. Prvi topli, ali toksični adenom (stradava srce, živci...) i operirala. 15 godina kasnije dva čvora, topli i hladni.Hladni je onaj koji može postati gadan. Opet operacija, brzo i bez razmišljanja. Karcinom štitnjače se užasno brzo metastazira.... zato idite i vidite ŠTO vam je to na njoj!Pišem u množini, jer vas ima.A dobro bi bilo i pročitati malo cijelu temu.

baka
24.02.2007., 15:33
za težaka kolege u struci kažu da je izvrstan endokrinolog. što ne znači da ne bi bilo loše uvijek konzultirati i nekog drugog, pogotovo ako ti ovaj nije ostavio dojam ili osjećaš da nemaš povjerenja.
valjda ti je normabel rekao za živce...ako se radi o srčanoj neurozi.
tvoji nalazi su negdje granični i liječniku valjda ok, ali osjetljiviji ljudi reagiraju i na male oscilacije, pa ako ti nije dobro, nemoj se zadovoljiti doktorovim sve je u redu, već potraži pomoć na nekoj drugoj strani. ako je smatrao da bi ti apaurin pomogao, vjerojatno je primjetio da imaš nekih problema na neurovegetativnoj razini, pa možda da se konzultiraš i s dobrim psihoterapeutom jer većina bolesti na tjelesnoj razini uzrokovane su na psihičkoj.
i bit će sve ok:)Pretekla si me u postiranju!:D
I meni ja kad mi je dijagnosticiran toksični adenom (molim hormoni bili skoro pa odlični, ali čvor je skakutao po grlu, pa su mi načinili scintigram), endokrinologica, prof.dr. dakle.... je l' propisala: apaurin i favistan (tada 1970 godine).Pa sam otišla po drugo mišljenje u Zg i tamo doživjela da je taj drugi endokrinolog studentima predamnom ispričao što ja imam, i što je prof.dr. pogriješila. jer čvor se neće "razvezati" njega treba identificirati i izrezati! I još mi je rekao: učinite to sad odmah (imala sam neke 32 godine) dok vam nisu stradali živci i srce. Težak očito spada u istu kategoriju kao moja prof.dr. tada predstojnica klinike. ... čekati, ne rezati... pa tko čeka možda i dočeka, samo pitanje što!

baka
24.02.2007., 15:44
zanima me zbog čega sad navodno češće nego prije preporučuju operativno vađenje cijele štitnjače, a ne samo jednog režnja, u slučaju recidivirajuće hipertireoze?

naime, jedan bih još dala da mi se makne, ali cijelu mi se čini mrcu prefinalno..

zna li tko više o tome?

tnx
Ima cijela tema Štitnjača, ne mogu više... ali....
Odluka o operaciji ovisi o dijagnozi.
Ako postoji sumnja da bi se čvor mogao pretvoriti u nešto gadno, vadi se cijela,ako je čvor drugačijeg tipa vadi se parcijalno.
Nadam se da iz one teme neće nitko stoti put čitati moj primjer!:cerek:
1970. toksični adenom, izvađeno jedno "krilce"lijevo.Do 1985. nisam trebala ništa dodatno uzimati. Tada su mi dijagnosticirana na lijevom režnju (onom operiranom, al' se oporavio) dva čvora od koji jedan hladni. E taj već nije zgodan... i odrezali mi "opet" samo to krilce. I ostavili desnu stranu koja je, Bog zna od kad gotovo sasvim odumrla, dok su se stvarali, valjda ovi novi čvorovi lijevo. I od tada pijem svaki dan 50 mg umjetnog hormona štitnjače.
Dakle, ako je nakon dijagnosticiranja (utzv,punkcija, scinitgram i t.d. lab)preporučeno vađenje cijele, vaditi bez razmišljanja, čim prije.

deep in the sun
24.02.2007., 17:19
hvala puno...

pitanje je koliko uopće imati povjerenja u te naše endokrince, naime zna se da je sve to oko štitnjače prilično zajebano za shvatiti studentima medicine, nekad se "čudno", neočekivano ponaša štitnjača:)

meni su recimo dvije različite endokrinologinje rekle sasvim suprotne stvari u vezi eventualnog zatrudnjivanja s hipertireozom, jedna da dapače, trudnoća bi sve normalizirala, a druga nikako, regulirati ili operirati prije trudnoće. mislim, ne ulijevaju baš povjerenje, jel, pa to je bitna tema, bilo bi simpatično da znaju tko pije a tko plaća..

a u vezi operacije, meni je baba rekla da se vadi sve bez obzira što imam samo jedan, navodno bezopasni čvor, ali da je to danas praksa (?!)

btw, da je bezopasan su zaključili samo na temelju uzv-a, bez scintigrafije

p.s. baka, jel ti taj umjetni hormon teško sjeda na želudac ili izaziva bilo kakve nuspojave? je li bilo problema s glasnicama nakon operacije?

baka
25.02.2007., 15:29
hvala puno...

pitanje je koliko uopće imati povjerenja u te naše endokrince, naime zna se da je sve to oko štitnjače prilično zajebano za shvatiti studentima medicine, nekad se "čudno", neočekivano ponaša štitnjača:)

meni su recimo dvije različite endokrinologinje rekle sasvim suprotne stvari u vezi eventualnog zatrudnjivanja s hipertireozom, jedna da dapače, trudnoća bi sve normalizirala, a druga nikako, regulirati ili operirati prije trudnoće. mislim, ne ulijevaju baš povjerenje, jel, pa to je bitna tema, bilo bi simpatično da znaju tko pije a tko plaća..

a u vezi operacije, meni je baba rekla da se vadi sve bez obzira što imam samo jedan, navodno bezopasni čvor, ali da je to danas praksa (?!)

btw, da je bezopasan su zaključili samo na temelju uzv-a, bez scintigrafije

p.s. baka, jel ti taj umjetni hormon teško sjeda na želudac ili izaziva bilo kakve nuspojave? je li bilo problema s glasnicama nakon operacije?
To da dva endokrinologa kažu sasvim suprotno uopće nije čudno. Nažalost.
Ja bih tražila scintigram prije operacije.Meni su prije druge vadili antitijela i štojaznam što već. Ipak je scintigram bio taj, koji je "presudio".To da je to danas praksa vaditi sve, čujem prvi put i baš mi ne zvuči jako logično.Jer zlatno pravilo medicine je: ne operirati ako baš nije nužno, a još manje vaditi nešto "jer je to praksa".Ako malo prolistaš ovu temu vidjet ćeš da nekima, iako im je dijagnosticiran čvor ili dva,nisu preporučili operaciju (dvije forumašice, isti endokrinolog - dr. Težak na Rebru).Koliko ja znam, ako postoji "osnovana sumnja" da je čvor i t.d. za vrijeme operacije se napravi grubi patohistološki, a nakon operacije svakako. I tad se dogodi (jedan moj znanac) da ga zbog lošeg patohistološklog pozovu na "jovo na novo", t.j. uklone cijelu štitnjaču.
Dakle po mom isustvu kao pacijenta: treba utvrditi prirodu, sastav čvora , smetnje koje izaziva i onda donijeti odluku operacija ili ne i koliko odrezati.
Glasnice. Ma ja pjevam kao ptičica!:zubo: Ali to ti nažalost nije garancija. Živac koji napaja glasnice prolazi vrlo blizu štitnjače i tu se onda može, rijetko, desiti da se skalpel "osmakne", pa...Ali na to ne treba uopće misliti, jer konačno i vađenje zuba može biti kobno, ako si baš pehist.
Trudnoća. Beba u razvoju zahtijeva svoju "porciju" hormona. Ne znam puno o tome detalja ali znam da kad majka nema, (nekad se baš nije tako na to sve obraćala pažnja) da to utječe na razvoj ploda itekako. Dakle, prema tome bi trebalo izregulirati i srediti sve prije.
Hormon, Eutirox, bar meni, a ja imam inače problema sa želucem, ne pravi nikakve smetnje. To znam pozitivno jer ga uzimam ujutro prije doručka, uz kavu, nema žgaravice, težine i sl. nuspojava kao na pr. kad uzmem Voltaren ili neki drugi "jači" analgetik!

deep in the sun
26.02.2007., 12:04
puno ti hvala...

što bi ti rekla, koji su endokrinolozi onda najbolji u zg?
ja se liječim u vinogradskoj, al rado bih second opinion

glede eventualnog oštećenja glasnica, horror, na poslu moram stalno pričati, bilo bi prestrašno da mi zajebu taj sektor

vered
27.02.2007., 09:02
drage moje, dragi moji..
upravo sam izasla iz bolnice. u cetvrtak mi je izvadjena citava stitnjaca, operacija je protekla bez komplikacija (tako kazu doktori), prva dva dana sam imala bolove pri gutanju, ali sada je puno bolje. jedino sto se jos uvijek osjecam jako slabo i umorno, i imam nesvjestice. hormone jos nisam dobila. u ponedjeljak idem kod endorinologa da mi izvadi krv, pa cemo vidjeti.

nina7
27.02.2007., 09:11
Vered,
nadam se da ćeš se brzo oporaviti:)

Maya_78
27.02.2007., 11:05
CITIRAM:
Nalazi hormona:

t3 - 3,5 (1,3 do 3.1)
t4 - 170 (59 do 154)
ft3 - 6,1 (3,9 do 6,8)
ft4 - 13,9 (12 do 22)

koliko ja znam, postojanje antitijela dokazuje autoimuni proces. To bi reći, a obzirom da ti je TSH veći od 3.0 (što Ameri uzimaju kao gornji limit), pretpostavljam da si počela biti "hipo". Ni slobodni T4 ti nije baš super.
Čvorići obično impliciraju "hiper" (ako su "toksični")... a znam da antitijela mogu i jedno i drugo (ili malo jedno malo drugo). Uglavnom, što ej da je, trebala bi dodatne pretrage (scintigrafija, možda i punkcija) pa da vidiš na čemu si. Ne vjerujem da je ništa strašno...
Pozdrav

moon83
27.02.2007., 19:42
Vered i Bina,

na početku vam zelim brz oporavak!:top: I par pitanja vezano za operaciju. Posto imam problema sa hipertireozom od 2002. godine doktor me planira poslije sljedece kontrole (za mjesec dana) uputit na operaciju. Inace sam iz Splita, ali sam naisla na netu na ovu vrstu operacije sto radi dr.Bura na Salati. Pa me zanima jel rade to oni standardno tako, odnosno jeste vas dvije operirane tom metodom ili standardnom? Postoji li neka posebna procedura prijave za tu operaciju i kako to uopce ide? Sto moram napravit? Koje uputnice, koliko se ceka i opcenito koji je postupak otkad te dr. uputi do operacije? I kako sama opearcija tece, oporavak, sok soba,...?

ma u biti sve me zanima. malo sam nervozna i strah me svega, same operacije i mogucih komplikacija. pa je svaka informacija dobrodosla... mozete i na pm ako vam je lakse... hvala svima unaprijed :kiss:

vered
27.02.2007., 23:09
moon, hvala na lijepim zeljama...
kako ja ne zivim u hrvatskoj, ne mogu ti reci kako se tu rade operacije. ali cu ti ipak napisati svoje iskustvo. moji cvorovi su otkriveni 10.01. ove godine, tjedan dana poslije scintigram i punkcija. tada sam se vec bila odlucila za operaciju. na termin sam cekala 3 tjedna.
dan prije operacije sam otisla u bolnicu, uradili su mi EKG i izvadili krv da utvrde vrijednost kalcija(sto je jako bitno).
operacija je trajala sat i pol, citava stitnjaca odstranjena standardnom metodom, u sok sobi sam bila jos 3 sata i onda su me prebacili na normalni odjel.
bolova nisam imala previse, naravno dobijala sam dovoljno lijekova, pricati sam mogla cim sam otvorila oci. glas mi je kao sto je bio i prije operacije. jedino mi je bilo tesko gutati, ali i to je svakim danom bolje.
ja sam se bila zbilja uspanicila prije operacije, ali nije bilo tako strasno kako sam zamisljala. danas sam dosla doma iz bolnice i osjecam se prilicno ok. jedino sto sam jos uvijek jako umorna, ali to je i zbog toga sto jos nisam pocela sa umjetnim hormonima.
glavu gore, bit ce sve ok. kad sam ja to uspjela, onda stvarno moze svatko.
ako te jos nesto zanima, slobodno pitaj

Astrice
28.02.2007., 11:25
bLago tebi kod nas se u šok sobi ostaje do sljedećeg dana bez obzira što operiraš. Meni je tako bilo.
A za vrijeme operacije ionako si pod narkozom pa ne kužim odakle strah osim možda da doktori ne pogriješe. Ja nisam operirana tom novom metodom al on valjda ima prakse u tome. E i ja nisam bila na Šalati već u Vinogradskoj.

moon83
01.03.2007., 09:42
cure hvala vam puno na odgovorima!!:kiss: jos kad bi se bina javila sa iskustvima sa salate... ;)

@Astrice
ma nije me strah operacije kao takve vec bas toga da doktori ne pogrijese. uf!:(
Koji doktor te operirao u Vinogradskoj?? i ako ti nije problem da mi kazes koliko se ceka na operaciju i kako ide narucivanje, koje pretrage i te stvari?

Astrice
01.03.2007., 11:06
@ Moon83 ja sam tamo išla preko veze (rodbinske) tako da ne mogu reć kolko se čeka. Pretrage su: hormoni vađenje,krvna grupa,slikanje pluća i srca. Operirao me je dr. Petric koji je otorinolaringolog.

Bina
01.03.2007., 22:04
čujem da ste me tražile, pozdrav svima :mig:
počela sam raditi pa nisam baš puno na forumu. ne znam zašto ali ne dobijam mejlove o novim porukama na topicu... no nema veze.
evo kratki izvještaj mog operativno-postoperativnog stanja :)

operirana sam na šalati 26.01., nisam uopće bila u šok sobi već su me nakon operacije odmah smjestili u "moju" sobu. izvadili su mi dren za par dana i već sam četvrti dan nakon operacije bila kod kuće (gužva, pa sve iz zg šalju kući čim im bude dovoljno dobro). nakon operacije sam dobila lijekove protiv bolova i infuziju. nakon toga sam pila triput dnevno paracetamol. e to me baš iznenadilo, ali sam onda pročitala kad sam došla kući da se plicet daje baš nakon operacija, za brži oporavak zacjeljivanje što li već. uglavnom baš mi je bio dobar taj plicet, nisam uopće pila ništa protiv bolova.

u bolnici su mi vadili krv zbog kalcija svako malo, srećom sve je bilo u redu. Glasnice isto u redu, malo sam tiše pričala, štedila sam ih nakon operacije.

oko dva tjedna sam bila bez terapije - umorna, boljela me rana još uvijek... ali bila sam kod kuće i znala da to mora proći. mada mi je nakon nekih tjedan dana bilo već prilično teško.

Dr. Bura koji me operirao mi je rekao da dolazim kod njega na kontrolu za dva tjedna s nalazima hormona. Dakle - prvo vađenje krvi dva tjedna nakon operacije - TSH viši od 18,5. Ostali u normali koliko toliko. Dr. mi odmah određuje euthyrox 100, sada nisam toliko umorna jedino malo trpim reakcije. Prvih par dana mučnina, a sad su nastupile glavobolje. Zaboli me pola sata nakon što popijem tabletu i drži do popodneva.

Inače se puno bolje osjećam, rana više ne boli samo malo zateže, a ono zbog čega sam se preporodila - nema više lupanja srca kad legnem u krevet i puno mirnije spavam!
Radim već dva tjedna i sve je u redu. Čak bih rekla da su mi i reakcije nekako mirnije... To je možda još umor :)

Odužio se ovaj moj raport. Nego, ono što me zbunilo (možda sam već o tome pisala?) je to da mi je doktorica s Rebra kod koje se inače liječim rekla da dođem k njoj šest tjedana nakon operacije i da do tad ne pijem euthyrox jer je sve prije toga prerano, treba dati organizmu da se navikne. Zvučalo mi je to tad logično, no kako sam se osjećala desetak dana nakon operacije, mislim da sam čekala još mjesec dana da ne bih ni mogla doći do nje koliko bih potonula. No o tom potom, baš me zanima što će reći kad dođem.
Uglavnom, kontrola opet idući tjedan pa vam javim novosti.

Inače, mislim da dr. Bura operira sve tom novom metodom, naravno tko se pokaže kao kandidat za takvu operaciju, jer se to ni ne može na svakom izvesti koliko sam shvatila. Moj rez je dug nekih 2,5 do najviše 3 cm i vjerujem da je i to razlog brzog oporavka. Nisam imala vezu da dođem k njemu, samo sam bila jako uporna. Gnjavila sam sestre sve dok me nisu zapisale za pregled :) ali koliko sam razgovarala s ljudima, bili su zadovoljni sa svim doktorima na šalati

uh što sam se raspisala, pitajte ako vas što zanima.

Vered, šaljem ti veliku pusu, drži se! Znam da je teško i da boli, ali bit će bolje!

diavoletta
02.03.2007., 08:41
*BINA* bez uvrede, samo mali prijedlog ;)
ja sam hypo, i isto sam zbog TSH od 69,5 morala počet pit euthyrox od 100.. i nakon pol sata kad bi ju popila, počele su me jako bolit ruke u stilu (musculfibera), i imala bi laganu temperaturu i to bi trajalo do navečer..2 tjedna sam se žalila doktoru da mi nije dobro s tim tabletama i da mi je možda doza prejaka za početak..a onda mi je tek rekao neka uzimam po pola tablete ujutro i drugu polovicu navečer..i to se sad upraksiralo kod mene i več godinu dana ih tako pijem..i sve je u redu.. :p
pitaj doktore za savjet.. vjerujem da bi ti ovako u podijeljenoj dozi bilo puno bolje.. :top:

Bina
02.03.2007., 08:57
*BINA* bez uvrede, samo mali prijedlog ;)
.. :p
pitaj doktore za savjet.. vjerujem da bi ti ovako u podijeljenoj dozi bilo puno bolje.. :top:

draga diavoletta, već sam ja tvoj primjer i prijedlog stavila na popis pitanja za doktora kad ću ići u srijedu. svaki prijedlog, primjedbu i kritiku rado prihvaćam, pa te samo molim da izostaviš sljedeći put ovo "bez uvrede" :)
i hvala još jednom svima koji pomažu svojim savjetima, doktori su stvarno škrti na riječima...
inače sam bila jučer i kod dermatologa zbog fleka od sunca, odlučila sam obići sve doktore, pisat ću vam čim uhvatim vremena ;)

vered
02.03.2007., 12:17
evo, danas sam pocela sa hormonima. dobila sam jucer od doktora L-Thyroxin 100, i rekao mi je da prvi tjedan pijem samo po pola tablete i tek osmi dan da predjem na cijelu. ne znam da li sam si samo umislila, ali sam sat vremena nakon sto sam uzela tableticu bila nekako nervozna, tj. nemirna i znojila sam se. valjda tijelu treba vremena da se navikne na sve to. ali mi se 100 mikrograma ipak cini premala doza, obzirom da ja vise uopce nemam stitnjace. trenutno imam 53 kg i pazim koliko jedem i nadam se da se necu udebljati.

@bina, jesu li i tebi odstranili cijelu stitnjacu ili samo dio?

Bina
02.03.2007., 15:51
vered, pričekaj malo vidjet ćeš kako ćeš za par dana reagirati. još si umorna od operacije, pa su vjerojatno i reakcije drugačije, treba vremena da se to regulira. ja to ovako laički, ali dobronamjerno ;)
meni su ostavili pola jednog režnja pa tako sad imam 1/4 štitnjače. nije baš neki luksuz :rofl:

Denys
02.03.2007., 16:09
inače sam bila jučer i kod dermatologa zbog fleka od sunca, odlučila sam obići sve doktore, pisat ću vam čim uhvatim vremena ;)

:kiss: Bina!
Daj pisi ako se uspijes rijesiti tih fleka. Mene su skroz unakazile :mad: . Ja koristim kremu od La Roche-Posay zove se MELA-D sa spf 15 uvaII ppd i cini mi se da su malo posvjetlile.

Bina
02.03.2007., 19:15
heej Denys, pa kako si? jesi li bolje? što kažu kontrole?

a fleke... imam ih već nekoliko godina (vjerojatno se poklopilo sa štitnjačom). prilično sam flekava po licu, ali kako imam dužu, valovitu kosu to se ipak malo prikrije. Zimi me toliko ne smeta, ipak posvijetle. Ali ljeti se sva šarenim. Ne budi lijena, uzela ja uputnicu i otišla u ambulantu za medicinsku kozmetologiju na šalati. Koristila sam avene faktor 30 čini mi se i vichy neki stick čini mi se faktor 60. No malo mi je bilo teže svaki dan to koristiti jer mi je ipak bilo malo premasno - koža mi je mrvicu masnija po t zoni, a uglavnom je osjetljiva. a te kreme masne....pa sam koristila za svaki dan avene s 15. očito premalo.

I kaže meni dr-ica ovako:
- SVAKI DAN koristiti kremu s faktorom 50
- negdje već u 6 mjesecu početi koristiti faktor 90 ili 100. naravno, štititi naočalama, šeširom, ne ići na sunce bla bla. ako mi se pogorša da dođem najesen pa ćemo kao nešto tretirati pilinzima i tak... mislim da sad neću inzistirati na izbjeljivanju već da ću samo pokušati paziti da se stanje ne pogorša tokom ljeta.
smiješno, ali sjećam se da su mi se fleke prošle godine pogoršale nakon što sam jedan dan u trećem mjesecu hodala neko vrijeme po suncu bez zaštite. Pojavili se tokom dana neki sitni prištići, već sutra osvanule fleke. :(

sad mi je najveći problem naći neku odgovarajuću kremu... i kad da to sve mažem - već bih se trebala malo posvetiti i prevenciji bora, a kako da to sve iskombiniram? dr-ica mi je preporučila uriage, a ja sam je pitala za bioderminu liniju photoderm, kaže da je isto dobra. Po opisu koji sam našla taj photoderm nije baš masan, ima nemasni fluid s faktorom 100.

joj, stalno neke peripetije... znam da je ovo zapravo off topic, ali sve je to zbog prijateljice štitnjače, pa eto. morat ćemo otvoriti podtopice - kako se ne udebljati, koliko i što vježbati, je li kome pomogao homeopat, ide li neka na akupunkturu, kako rješavate natečenost, kako se smirujete... :ceka:

tough_cookie
02.03.2007., 23:25
joj, stalno neke peripetije... znam da je ovo zapravo off topic, ali sve je to zbog prijateljice štitnjače, pa eto. morat ćemo otvoriti podtopice - kako se ne udebljati, koliko i što vježbati, je li kome pomogao homeopat, ide li neka na akupunkturu, kako rješavate natečenost, kako se smirujete... :ceka:

kao prvo, nekako mislim da su nam se teme pocele preklapati ("ne mogu vise" i "hipo") tako da bi nas prvo mozda trebalo spojiti. a onda nam otvoriti zasebni podforum (stvarno, cini se da je sve vise bolesti stitnjace :eek: ).

pa ja sad (dok se to ne desi), ovdje (jer si ti, bina, to na neki nacin "pokrenula" ;) ) pitam: koje su vam "nuspojave" oboljenja stitnjace i kako ih rjesavate? (naravno, uzimam u obzir da su neke bile prije, neke poslije, neke istovremeno, neke mozda uzrok, mozda posljedica).

ja sam hipo-hashimoto. dijagnosticirana lani u listopadu.

umorna pola svog zivota. nesto sam mrvicak zivnula otkako sam na terapiji, ali bojim se da jos nisam dosla u neku povoljnu fazu. valjda cekam svoju dozu. slicno je i s prazninom u glavi, poremecajima koncentracije i pamcenja.

anksioznost i "pred-depresiju" drzim pod kontrolom citanjem self-help literaturu, knjige o pozitivnom razmisljanju i ponasanju, povremenim savjetovanjima kod psihologa i - najnovije - jogom.

zeludac (gastritis) pokusavam drzati pod kontrolom cajekima i smirenjem zivceka (vidi gore).

usporenu probavu sam regulirala tako da ujutro odmah cim ustanem popijem neki probiotik - super mi pomaze. i, naravno, pazim kroz dan da ne jedem previse suhe hrane i da pijem sto vise tekucine.

eto, sad citam da i seboreja na kozi moze biti povezana sa stitnjacom. ali ovo nikako da dovedem u red, a cini se da mi se u zadnje vrijeme lice sve vise pogorsava. :(

i najgore trenutno (sve ostalo jos kako-tako podnosim) - zucni kamenac. mali je ali stalno zeza. stisce i boli 24/7, sto god radila, pojela, svejedno, "on je tu"). trebala bih (jos) vise paziti sto jedem, ali ne mogu - hrana mi je najbolji lijek u zivotu. a i operaciju bih htjela izbjeci dokle god mogu. :tuzni:

sto mi preostaje? i topic o seboreji dovodi sve u vezu sa psihom i mozgom pa se pokusavam rijesiti stresa i smiriti koliko god mogu. planiram i na akupunkturu ali nikako da odem (ali budem!). homeopatija mi je sljedeca ...

sad vi :kiss:

baka
03.03.2007., 18:57
Drage "cure", pogotovo friško operirane, pročitala sam vaše postove sa zanimanjem od str. 13 gdje je Vered objavila svoj povratak!:top: :top: :top:
Ja sam malo otsutna preko tjedna (rehabilitacija iza operacije kuka....:zubo: ako vas bude zanimalo!:cerek: šalim se još ste premlade!), pa se kompa dočepam samo vikendom.
Drago mi je da je sve o.k. i da dajete jedna drugoj ohrabrenja. Tako treba!Eto nikad vrag nije tako crn kako izgleda:)
:W

Taroth
03.03.2007., 20:04
......

si mi ti izgubljena sestra?

tough_cookie
03.03.2007., 20:21
si mi ti izgubljena sestra?

nadam se da nisam izgubljena :cerek:

ajde, malo vise podataka :kiss:

Toma77
04.03.2007., 20:31
Ne znam zašto ali mi se čini da većinom cure oboljevaju od bolesti ili poremećaja u radu štitnjače. Osobno nemam (na svu sreću) s tim problema ali znam da je moja teta, koja sada ima 45 godina, često ležala u bolnici zbog štitnjače-ne znam točno o čemu je riječ ali me je krajem godine tražila da joj u Zagrebu nabavim neki sok- skup o,la,la,- kad sam ga nabavio počela ga je piti i sada kaže da joj je super, i da joj je od tog soka štitnjača puno bolje?? Ne znam jel netko od vas to probao?

Denys
04.03.2007., 23:26
Ne znam jel netko od vas to probao?

Ne, nikad cula, daj pitaj tetu kako se zove, od cega je napravljen te gdje ga ima za kupiti.

mislim...
04.03.2007., 23:34
vjerojatno je rijec o noni soku

mislim...
04.03.2007., 23:38
imam jednu poznanicu pa iz njenog iskustva bi svima koje muci stitnjaca
preporucio proci tecaj art of living tj umijeca zivljenja, inace u splitu je besplatan tecaj jer ga sponzorira grad i ministarstvo
radi se ugl o tecaju vjezbi disanja iako je dio sireg svjetonazora

drugo - podjite u klub prijatelja bruna groeninga
isto besplatno, isto iz iskustava drugih znam da su se neki doslovno preporodili

bez obzira koje lijekove uzimate, uzmite ovo u obzir

pozdrav

mislim...
04.03.2007., 23:40
nisu samo iskustva drugih
osobno sam sve ovo prosao , samo nemam zdr, problema pa zato navodim druge. inace, svima toplo preporucujem bez obzira na psihofizicko stanje

Taroth
05.03.2007., 07:08
nadam se da nisam izgubljena :cerek:

ajde, malo vise podataka :kiss:

pa ono, kad si opisivala sebe, kao da si opisala mene ;)

doduše, nemam baš toliko velike te probleme, ali slično...

duda
05.03.2007., 13:17
Evo došli i moji nalazi...
hormoni:TSH 1,16, FT-4 11,2, FT-3 5,1, antitijela neg
UZV: u oba režnja po jedan hipoehogeni nodus lijevo 7x7x9, desno 6 mm, Lijevi režanj 12x13x44, desni 14x16x48, istmus 18x3 mm
Tek sam za 14 dana naručena kod doktorice pa ako mi netko može reći nešto o tim nalazima, bila bih zahvalna.

hugo
05.03.2007., 19:53
Hvala svima na odgovorima. Narucila sam se za novi ultrazvuk i pregled u 4. mjesecu pa cemo viditi sto ce biti... U medjuvremenu mi moja dok. dala uputnicu i za kardiologa da za svaki slucaj provjerimo je li srce ok...

Toma77
05.03.2007., 20:15
Ne, nikad cula, daj pitaj tetu kako se zove, od cega je napravljen te gdje ga ima za kupiti.

Bravo, mislim! To je taj sok, radi se o stablu billjke koja ima plod - noni ( slično zelenom kvrgavom krumpiru), od kojeg se radi juice. ALI- to nije onaj sok koji se kupuje u ljekarnama jer su to plagijati, već se mora naručiti od te firme koja je inače iz Amerike a u Hrvatskoj ima predstavništvo- morao sam se učlaniti da bih kupio 4 L soka, i cijena prava sitnica 1.520,00 kn. Iako mislim da nije to tako strašno jer se uzima u malim količinama.

Moje iskustvo; popio sam jednu bocu, kako nemama nikakvih zdravstenih poteškoća moja doza je bila 0,3 dL u jutro natašte, pa boca soka koja me koštala 415 kuna je trajala mjesec dana. Rezultat; više energije, bolje raspoloženje i najbitnije- poslije nogometa koji traje 2 sata nisam imao nikakve upale mišića- inače rijetko igram i nemam nekih drugih fizičkih aktivnosti pa redovito dobijem upale ali tih mjesec dana ništa. Imam negdje i linkove o tome ak nađem...

http://selcom.hr/noni/

http://www.mojblog.hr/tagcloud.aspx?tag=Tahitian%20noni%20sok

http://www.noni-sok.savjeti.com/news.htm

nina7
06.03.2007., 09:07
Hej!
Evo mene opet....
Može još jedno pitanjce: da li je uobičajeno da se problemi vezani uz prekomjeran rad štitnjače javljaju s vremena na vrijeme ili su stalno prisutni? Jer, meni je zadnja dva, tri tjedna bilo super a jučer i danas sam luda - idem po 3-4puta dnevno na wc, sva se tresem i ovo sad jedva pišem... Znam da moram kod doktora ali naručena sam tek za 23.3..

diavoletta
06.03.2007., 11:36
[QUOTE=tough_cookie;7601791]
zeludac (gastritis) pokusavam drzati pod kontrolom cajekima i smirenjem zivceka (vidi gore).
eto, sad citam da i seboreja na kozi moze biti povezana sa stitnjacom. ali ovo nikako da dovedem u red, a cini se da mi se u zadnje vrijeme lice sve vise pogorsava. :(
i najgore trenutno (sve ostalo jos kako-tako podnosim) - zucni kamenac. mali je ali stalno zeza. stisce i boli 24/7, sto god radila, pojela, svejedno, "on je tu"). trebala bih (jos) vise paziti sto jedem, ali ne mogu - hrana mi je najbolji lijek u zivotu. a i operaciju bih htjela izbjeci dokle god mogu. :tuzni

i mene zeza gastritis i na zadnjem ultrazvuku abdomena se vidi žučnog pijeska i sedimenta.. a gastrolog dr. Ivaniš, vjerojatno si čula za njega (i političar), za gastritis mi je prepisao ULTOP tablete i več nakon par dana da vidiš koje olakšanje., nema više žgaravice ni težine u želucu a i stolica se normalizirala :top: .. a za žuč mi je rekao da kupim u biljnoj ljkarni ČAJ ZA JETRU I ŽUČ.. pa eto, možda ako bi ti to pomoglo.. :p :D

vered
09.03.2007., 08:58
jao, poludit cu:mad:
danas je deseti dan otkako sam pocela uzimati l-thyroxin. prvih 5 dana sam pila 50, 3 dana 75 i sad sam na 100 mikrograma. problem je u tome sto sam primjetila da sam se vec udebljala :eek: . nije puno, ali ne zelim da to ide dalje. otkako sam izasla iz bolnice, vagam se svaki dan (znam da je to bolesno). i svaki dan vaga pokazuje 100 gr vise, iako ne jedem puno, tj. jedem manje neko prije operacije.
razmisljam da si sama postepeno povisujem dozu. je li netko pokusao sam bez konsultiranja sa lijecnikom povisiti dozu? i ima li kakvih posljedica ako se krace vrijeme uzima malo vise hormona?:confused

tough_cookie
09.03.2007., 17:42
i mene zeza gastritis i na zadnjem ultrazvuku abdomena se vidi žučnog pijeska i sedimenta.. a gastrolog dr. Ivaniš, vjerojatno si čula za njega (i političar), za gastritis mi je prepisao ULTOP tablete i več nakon par dana da vidiš koje olakšanje., nema više žgaravice ni težine u želucu a i stolica se normalizirala :top: .. a za žuč mi je rekao da kupim u biljnoj ljkarni ČAJ ZA JETRU I ŽUČ.. pa eto, možda ako bi ti to pomoglo.. :p :D

diavoletta, hvala sto si podijelila svoje iskustvo i preporuke svojih doktora :kiss:

tough_cookie
09.03.2007., 17:49
jao, poludit cu:mad:
danas je deseti dan otkako sam pocela uzimati l-thyroxin. prvih 5 dana sam pila 50, 3 dana 75 i sad sam na 100 mikrograma. problem je u tome sto sam primjetila da sam se vec udebljala :eek: . nije puno, ali ne zelim da to ide dalje. otkako sam izasla iz bolnice, vagam se svaki dan (znam da je to bolesno). i svaki dan vaga pokazuje 100 gr vise, iako ne jedem puno, tj. jedem manje neko prije operacije.
razmisljam da si sama postepeno povisujem dozu. je li netko pokusao sam bez konsultiranja sa lijecnikom povisiti dozu? i ima li kakvih posljedica ako se krace vrijeme uzima malo vise hormona?:confused

ne znam sto bi rekla da dobivas skoro 1 kg svaki dan :eek: kao ja.

cula sam na forumu da su neke cure probale na svoju ruku eksperimentirati s dozom hormona i navodno im se nije nista strasno desilo, ali ja osobno se ne bih igrala s tim. tim prije sto vjerujem da doktor koji me kontrolira zna sto radi i zasto.

isto tako mi je jasno da za ovo treba jako puno strpljenja, da nekima prilagodjavanje traje mjesecima i vise, i iako je moje strpljenje skoro pri kraju, ne zelim riskirati da nesto zabrljam.

vered
09.03.2007., 18:03
tough cookie, koliko dugo si ti vec na hormonima i kako se osjecas? koliko si vec dobila na tezini? jesi li promijenila nacin prehrane?

tough_cookie
09.03.2007., 22:37
tough cookie, koliko dugo si ti vec na hormonima i kako se osjecas? koliko si vec dobila na tezini? jesi li promijenila nacin prehrane?

oko 4 mjeseca, s tim da idem na kontrole svakih 6 tjedana i svaki put mi digne dozu (jer sam pocela s najmanjom, 12,5 mikrica), a sad sam na 75.

osim onih problem(cic)a koje sam vec "spomenula" zapravo me najvise muci strasan umor i iscrpljenost, onak sva sam si usporena i kuzim da sam "ojacala" (ne puno, ali bila sam svojedobno bas vitka pa ja jako primijetim; zadnjih dana mi se cini da dobijem pol kile do kilu, iako sam tek odnedavno pocela zaozbiljno pratiti).

inace muku mucim s niskim tlakom, probavom, pms-om i sl. pa nekad nisam sigurna smijem li za sve optuziti "prijateljicu" ili ne.

inace, sad kad si pitala, tek sad kuzim kako sam ja zapravo kratko na terapiji i kako zapravo ne bih smjela zanovijetati, ali svejedno mi treba mjesto gdje se mogu s vremena na vrijeme izjadati.

nacin prehrane svako malo pokusavam dovesti u neku "zdravu" opciju (iako se ja oduvijek trudim jesti raznovrsno i nastojim pojesti nesto svjeze svaki dan), ali uvijek se vratim na one brze i jednostavne stvari koje mogu spremit nakon posla i koje ce me zasititi (od "prezdrave" hrane sam gladna cijeli dan - i stalno ceznem za masnim i slanim - doduse, takva sam oduvijek).

vered
10.03.2007., 08:36
dobro jutro cookie:kiss:
nadam se da si se naspavala. otkako sam na hormonima, slabije spavam, i nisam umorna, stolica normalna. apetit mi je oslabio, tako da malo jedem. stoga ne razumijem kako se od te kolicine koju pojedem mogu udebljati. zbilja je frustrirajuce stati na vagu i vidjeti da vagam svakim danom vise. ako ovako nastavi, plasim se da ne zavrsim u nekoj klinici za anoreksicarke. jos uvijek sam jako vitka, ali tko zna koliko dugo...:o

Bina
10.03.2007., 18:41
vered, stvarno ne bih htjela zvučati kao da ti solim pamet, ali brineš me malo s ovom opsjednutošću (ne)hranom. Ako se budeš zdravo i pametno hranila i uz to vježbala, ostat ćeš vitka. Imam prijateljicu koja boluje od hašimota, vitka je i super izgleda unatoč hipo.
vjerujem da ti je teško, ali pokušaj se malo strpiti da ti se organizam vrati u normalu, bila si tek nedavno na operaciji. da te ohrabrim, ja ću ti se pohvaliti kako se kod mene unatoč euthyroxu (prvo doza 100, a sada 50) primjećuje puno bolje stanje nego prije. Kilogrami stoje, ali se nekako pravilnije raspoređuju, čini se kao da sam smršavjela a zapravo nisam.
Baci pogled na topice o montignacu, vjerujem da bi ti takva prehrana sada dobro došla, a sasvim sigurno ne bi dobivala na težini
pa pa

vered
10.03.2007., 18:58
bina, hvala na savjetima:kiss:
svaki savjet je dobrodosao, naravno da ne mislim da bilo tko soli pamet. znam da sam mozda:rolleyes: , previse opsjednuta tezinom, ali je zbilja porazavajuce da sam se u samo tjedan dana udebljala 1 kg iako sam vrlo malo jela. nekako mi je nelogicno. danas cijeli dan izgledam nekako oteknuto, kao da mi se voda nakupila u cijelom tijelu, najvise u licu i oko ociju. jednostavno ne zelim da to ide dalje.
ja se divim svima vama koji ste vec duze na hormonima:s :s :s treba sve to i psihicki izdrzati. nadam se samo da ovo sve ne traje predugo......
velika pusa svima

kemik
10.03.2007., 19:53
dragi moji hipertireoticari, dolazim sa jednim prijedlogom:

kao sto se vec nekoliko puta primijetilo, ovaj topik se pocesto poklapa sa onim hipotireoticnim, pa iako povijesno postoje dva, mozda ne bi bilo lose otvoriti jedan topik, za sve vas koje muci ista zlijezda, bila ona hiperaktivna ili ulijenjena

Naravno, ova bih dva zatvorila, a taj novi otvorila i u prvi post stavila linkove na ove topike, jer sam sigurna da cete trebat postove koje ste tu (i tamo) pisali.

Imate li nekih gadnih primjedaba na tu ideju? :)

Ćarli
11.03.2007., 10:55
Mene stitnjaca bukvalno ispizdjuje
gusi me u stanju mirovanja
gusi me kad sam hiperaktivna

Nemerem vise normalno funkcionirat
a moram se strpit jos koji tjedan za napravit nove nalaze
da vidimo jel cista raste

Grozan osjecaj :(

ZakS
11.03.2007., 13:09
ma daj, charlietice, kak se ti mozes grdo osjecat ?? gledajuc te na slikici, kak se ljubujes, sumnjam u to... :-)
zezam se...
ja mrzim ta duga cekanja neceg, narocito kad iscekujes nest bitno..
zato se uvijek probam nekud ugurat prek neke veze.. jasno - kad se radi o (meni) bitnoj npr zdravstvenoj temi..
ti bas moras tako dugo cekat ? (sorry - mozda si prije opisala tvoju sitjuesn, ali nisam isao u povijest)..

Ćarli
11.03.2007., 21:45
ma daj, charlietice, kak se ti mozes grdo osjecat ?? gledajuc te na slikici, kak se ljubujes, sumnjam u to... :-)
zezam se...
ja mrzim ta duga cekanja neceg, narocito kad iscekujes nest bitno..
zato se uvijek probam nekud ugurat prek neke veze.. jasno - kad se radi o (meni) bitnoj npr zdravstvenoj temi..
ti bas moras tako dugo cekat ? (sorry - mozda si prije opisala tvoju sitjuesn, ali nisam isao u povijest)..

Ukratko:imala Hashimoto koji mi je "jeo" stitnjacu,
rubovi su "pojedeni" i neravni
sad imam neku blentavu cistu i prate joj rast
od 11.mjeseca do 1. narasla je 1 mm.

Ali mene gusi :(
Gusi li jos koga?

clarity
11.03.2007., 23:19
Ukratko:imala Hashimoto koji mi je "jeo" stitnjacu,
rubovi su "pojedeni" i neravni
sad imam neku blentavu cistu i prate joj rast
od 11.mjeseca do 1. narasla je 1 mm.

Ali mene gusi :(
Gusi li jos koga?

ako si imala hashimoto imas ga i sada, jer je to kronicna autoimuna bolest.
jesu li ti punktirali tu cistu? ako se dobro sjecam pisala si da je velika. ako imas prilican broj antitijela moguce je da ta cista nestane zajedno sa stitnjacom.
uglavnom svi koji imaju bolesnu stitnjacu imaju osjecaj gusenja ali iz razlicitih razloga.

Ćarli
12.03.2007., 08:46
ako si imala hashimoto imas ga i sada, jer je to kronicna autoimuna bolest.
jesu li ti punktirali tu cistu? ako se dobro sjecam pisala si da je velika. ako imas prilican broj antitijela moguce je da ta cista nestane zajedno sa stitnjacom.
uglavnom svi koji imaju bolesnu stitnjacu imaju osjecaj gusenja ali iz razlicitih razloga.

Nisu mi punktirali,rekla je da dodjem za 3 mj. da vidi koliko i da li je narasla.

Znaci,nisam jedina koju gusi :(

hooray
12.03.2007., 12:52
...
inace muku mucim s niskim tlakom, probavom, pms-om i sl. pa nekad nisam sigurna smijem li za sve optuziti "prijateljicu" ili ne...

slobodno okrivi stitnjacu, ja sam imala faze i kad su mi dali preveliku dozu i premalu, kad mi fali hormona imam takve smetnje, niski tlak, pms za vola ubit i debljanje, nakuplja mi se tekucina cak i oko lica (dobijem 'zgodni' mali podbadak)

...
nacin prehrane svako malo pokusavam dovesti u neku "zdravu" opciju (iako se ja oduvijek trudim jesti raznovrsno i nastojim pojesti nesto svjeze svaki dan), ali uvijek se vratim na one brze i jednostavne stvari koje mogu spremit nakon posla i koje ce me zasititi (od "prezdrave" hrane sam gladna cijeli dan - i stalno ceznem za masnim i slanim - doduse, takva sam oduvijek)...

sama cinjenica da imas potrebu za kaloricnom (nezdravom) hranom je znak da ti fali hormona, meni su se recimo jako jele krafne :zubo:
problem je u tome sto ti je metabolizam usporen pa ti se ne apsorbira sve korisno iz ovih zdravih vrsta hrane kao sto bi se to normalno desavalo

inace super je ovo sto svakih 6 tjedana ides na kontrolu, kroz par mjeseci ce ti naci dobru dozu i onda ces imati manje problema,

nije uvijek ni rjesenje da odmah daju vecu dozu jer ponekad pretjeraju u procjeni i opet traje dok nadju dobru varijantu

Bina
13.03.2007., 21:01
kad mi fali hormona imam takve smetnje, niski tlak, pms za vola ubit i debljanje, nakuplja mi se tekucina cak i oko lica (dobijem 'zgodni' mali podbadak)

uh ovo mi zvuči poznato... naročito s nakupljanjem tekućine na licu. imala sam duuuugo vremena obraze kao neki tužni pas. moram priznati da je stanje s natečenošću nakon operacije puno bolje. sve više ličim na samu sebe. :rofl:

sidora
14.03.2007., 10:36
evo dragi moji da vam se javim, nije me bilo dosta dugo al bilo je problema pa onda predugo zadrzavanje u bolnici, pa onda sada opet..al idem ispocetka.
otisla sam na sve preglede kako ste mi i savjetovale, galopirajuca hipertiroza. nakon 4 mjeseca lijecenja alergija na sve hormone. hitno vadjenje.
izvadili su mi cijelu. zbog enormnog pada kalcija padam u komu i grcim se. nakon 21 dan infuzije pustaju me. odnosno rekla sam im da idem.
nisam mogla vise biti gore.
pijem eutyrox i caco3 i at10. ne vidim nikakve promjene. lose mi je. al nemam simptome hipera. tak da ne znam dal je ovo sada bolje ili gore. mislim zaboravila sam kak je ono bilo lose. jer ovo je fakat koma. oduzme mi se noga i ne osjecam je. ukljesti ruka. i tome slicno..
najgore valjda u svemu tome je kaj sam dobila 8 kila!!!! i vaga ide prema gore!!! ubija me to. dosla sam do toga da razmisljam o prosirenju traperica. a to nemrem nikako napravit. to je ne ne. veliko ne.
tak da osim kaj izgledam ko priklana svinja i hodam okolo s maramama oko vrata jos imam i onaj tupfer pa nema sanse da me fulate. fuj..
al po onome sto sam cula svima je isla van, prvo dio pa onda cijela stitnjaca tak da su zene i vise puta dolazile, i to upravo one sa simptomima poput mojeg. kak sam srela i janicu koja je imala istu bolest rekla mi je da je ona dobila 12 kila!!! nakon tri mjeseca i da je onda pukla i otisla kod doktora i onda se pobrinuo i dodavao, oduzimao dozu i k tome slicno. sad mi izgleda ok. mislim vidi joj se da je operirana al nije fakat ogromna. mislim pored mene s 8 kila dobivenih izgleda ko kate moss na njujorskom tjednu mode.
rekla mi je da ne brinem i da ce sve biti ok. mislim znam da kenja, tak se i ona osjecala nakon svega. al valjda ce biti bolje..
eto. tolko od mene.
izrezali su me u vinogradskoj..

moses
15.03.2007., 06:04
ja sam se operirala nakon hipretireoze prije nekoliko godina, izvadili su mi 3/4 štitnjače u vinogradskoj, nakon toga odredili dozu od 100 mg euthyroxa dnevno, i sve je bilo super osim što sam dobila 15 kg u dva mjeseca. kako se ne želim izgladnjivati i preskakati obroke samoinicijativno sam prije par mjeseci povisila sebi dozu na 150 mg euthyroxa, uskoro idem vaditi hormone pa ću vidjeti jesu li previše skočili - više se ne debljam ali sad imam problema sa nesanicom..... ah ta štitnjača....

kemik
15.03.2007., 17:11
Evo, prema najavi, pozivam vas sve skupa na jedan topik o poremećajima rada štitnjače, da se prestanemo odvajati prema tome imamo li je previše ili premalo :mig:, ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?p=7748141).

Ovaj će topik biti zatvoren, a link na njega ostat će u prvom postu novog topika, ako vam za nešto zatreba.

:)