PDA

View Full Version : Stitnjaca-ne mogu vise!

stranice : [1] 2

Bina
16.12.2004., 21:09
pozdrav svima!

ima li netko dobra iskustva u liječenju hipertireoze, bolesti štitnjače?

meni je otkrivena prije nekih pola godine i liječenje mi se bar zasada čini dosta neuspješnim, odnosno čini se da mi nikako ne mogu pronaći odgovarajuću dozu lijeka, mada mi se čini da mi je doktorica u redu i da se trudi. je li to redovno stanje kroz koje moram proći?

zato molim sve koji su dobro prošli da mi daju savjet, podijele iskustva

za sve one koji ne znaju o kakvoj se bolesti radi - pitajte, prepoznaje se po simptomima - nervoza, stalno vam je vruće, imate energije za sto ljudi, uopće vam se ne spava i što je bilo najbolje - mršavite, koliko god i što god da jedete....

trebor
16.12.2004., 21:47
Hipertireoza kad se izdijagnosticira uglavnom se počinje liječiti tireostaticima ( athyrazolom ). Može se liječiti kirurški odstranjivanjem cijele ili dijela štitnjače. I treći način je pomoću radioaktivnog joda koji je uglavnom rezerviran za starije ili one koji ne namjeravaju imati djece.
Uz to osnovno liječenje možeš koristiti kao simptomatsku terapiju sedative i beta blokatore koji usporavaju rad srca ukoliko je prisutna tahikardija.

Liječenje Athyrazolom traje recimo godinu do godinu i pol. Naime, dok se čovjek hormonski ustabili treba vremena. S hormonima ne ide preko noći ili za par dana. Nerijetko dođe do predoziranja pa iz hipertireoze uletiš u hipotirozu pa još moraš piti i Eutirox ( hormon štitnjače. Cilj liječenja je da se uspostavi i održi ravnoteža između fT3 i fT4 ( hormona štitnjače ) s jedne strane i TSH ( hormona hipofize ) s druge strane.
Vjerojatno si primjetila da ti je na početku bolesti fT3 i fT4 bili izrazito visoki a TSH izrazito nizak. TSH govori štitnjači koliko da izlučuje T3 i T4. Kod hipertireoze štitnjača nekontrolirano luči previše hormona T3 i T4, organizam to prepoznaje i bitno smanjuje lučenje TSH i tako pokušava smanjiti nivo viška hormona. S druge strane ako imaš hipotireozu štitnjača slabo luči T3 i T4. Opet to organizam prepoznaje i značajno poveća lučenje TSH da pokuša potaći štitnjaču na proizvodnju T3 i T4 hormona.
Ovo je mehanizam negativne povratne sprege za koji treba vremena organizmu da ga ponovno uspostavi. Budi strpljiva još godinu dana.
Obično "nuklearci" ( nadam se da se liječiš kod specijalista nuklearne medicine ) nakon godinu dana Athyrazola razmišljaju o operaciji. Meni se to recimo nije sviđalo pa sam još godinu - dvije gutao minimalne doze Athyrazola a sad sam eutireotičan i bez terapije.
Ovo nije baš preporučljivo jer gutati Athyrazol dugo vremena nije baš bezopasno ( može uzrokovati oštećenja miokarda ili pad leukocita u krvi ).
Ak te još šta zanima, pitaj. Ne da mi se sad više pisati.
:W

Studentica
16.12.2004., 21:54
oke. ovak... ima hipertireozu, a to znaci da ti je sve ubrzano....e sad je pitanje koji je uzrok toj tvojoj hipertireozi?
jel znas to?
inace, ak zelis da ti preporucim jednog strucnjaka za stitnjacu, javi se na pm...

a sto te tocno zanima o bolesti?

Bina
17.12.2004., 09:20
evo me ponovno!

da trebor, imala sam užasno visoke T3 i T4, sad je nešto bolje, ali me zapravo najviše muči upravo to "skakanje" iz hiper u hipo koje se događa zadnja tri mjeseca od ukupno šest koliko pijem Athyrazol (doza se stalno mijenja, ovisno o stanju - 3x2 tbl, pa kad padnem u hipotireozu spušta se na 1/2 tbl dnevno) betablokatore pijem po potrebi, vrlo rijetko, možda jednom mjesečno uzmem pola tablete, a sedative ne pijem uopće (bih li uistinu trebala?)
inače se liječim na KBC Rebru, na nuklearnoj

kad smo već kod operacije - bila sam kod još jednog liječnika, u Vinogradskoj, da bih saznala kakvo je "drugo mišljenje" o mom stanju - rekao mi je da neka pijem još veću dozu dva mjeseca i jodne kapi, pa da će mi operirati štitnjaču, i to cijelu, jer "lakše je kontrolirati hipo nego hipertireozu" okrenula sam se i otišla, nije mi se baš dopao takav stav jer mi se ipak čini da se lijekovima može nešto riješiti.

trebor, jesu li i tebi tako mijenjali dozu i nakon koliko vremena se ustalilo stanje?

što se saznanja o bolesti i uzrocima tiče, uspjela sam pronaći samo jednu knjigu nekog amerikanca koji govori i o prehrani, suplementima i slično, dok su naši doktori dosta šturi u pričanju o tome.... da ne spominjem da mi je 32 g i da bih rado planirala trudnoću u neko dogledno vrijeme, ali po svemu sudeći, to nije baš preporučljivo u ovom mom stanju

što se uzroka tiče, pretpostavljam da su problemi na poslu bili "okidač" da štitnjača poludi, jer kada sam promijenila radno mjesto i počela se smirivati, tada se stanje i pogoršalo.

primam sve sugestije oko liječenja, hvala na odgovorima, gnjavit ću još s pitanjima

:w

trebor
17.12.2004., 20:42
Da, skakanja iz hiper u hipotireozu pod utjecajem lijekova su stvarno nezgodna. Ja sam recimo prije početka terapije izgubio 12 kila na težini. Počeo sam uzimati 3x2 tbl i za mjesec dana sam dobio 15 kg. Gotovo vidiš preko noći kako gubiš ili dobivaš na težini.
Doza 3x2 tbl. je zbilja "konjska" doza i mislim da se s njom nećeš usrećiti nego ćeš samo otići u hipotireozu.

Ja sam recimo nakon par mjeseci skužio da stanje hormona prilično precizno mogu ocjeniti svakodnevnim vaganjem i to ti toplo preporučujem.
Kada počinjem gubiti na težini doza tableta je u pravilu slaba i obrnuto kad se debljam dozu sam smanjivao jer je očito prevelika. Malo je to bilo neodgovorno ali čuj, kontrola je bila svakih 4 - 6 tjedana. Liječnik napiše "doza takva i kontrola za 6 tjedana". I sad ja vidim po kilaži da neće štimat jer gubim na težini, postajem tahikardan pa umjesto preporučenih 2x1 gutnem još jednu i dođem do 3x1. I iako ti nikako ne mogu reći da to radiš, iduće kontrole su pokazale da sam više-manje eutiroidan.
Ono za što mi je trebalo vremena je TSH koji je uglavnom bio na niskoj razini.
Nekakve mini doze od pola tablete - tabletu dnevno sam uzimao godinu dana. Znači kad sve zbrojim od početka liječenja do prestanka uzimanja athyrazola prošlo je...hm, hm...oko 3 godine.

Beta blokatori jednom mjesečno nemaju nikakav učinak stoga bolje ih ni nemoj nikako uzimati.
Sedative uzimaš ako si ekscitirana, nervozna, imaš drhtavicu, nesanicu i to. Ako to nemaš nemoj ih ni uzimati.

Ovo što ti "vinogradar" reče je istina, lakše je kontrolirati hipotireozu supstitucijskim uzimanje samog hormona ( Euthyrox ) nego hipertirozu.
I ja se nisam dao nagovoriti na operaciju, a koliko ovako vidim po napisanom ti sigurno još nemaš razloga srljati "pod nož".
Al čuj, sve je individualno pa se ti ipak više drži liječnika nego ovakvih ad hoc savjeta na forumu.

Bina
18.12.2004., 08:18
upravo je tvoj stav mišljenje o kojem sam i ja razmišljala. očito je da mi doza odgovara dva tjedna, a iduća dva tjedna do kontrole i sama osjećam pogoršanje. dok izvadim krv, odem na kontrolu... stanje je već blaga katastrofa. zato sam i htjela saznati je li se netko usudio sam kontrolirati. vidim da jesi i da si uspio.

da, mislim da čovjek najbolje poznaje svoje stvarno stanje nakon nekog vremena što osjeća stalne simptome i promjene. ne čini mi se da ima smisla vaditi krv svaka dva tjedna da bi se točno odredilo stanje.

naravno, slušat ću doktore, ali - hvala ti puno na objašnjenju :)
radioaktivnog joda me strah, iako mi ljudi kažu da se odlično osjećaju nakon toga. dat ću si vremena i redovno kontrolirati, pa se nadam da će nekako - proći samo od sebe

Denys
09.01.2005., 23:55
Bina kaže:
upravo je tvoj stav mišljenje o kojem sam i ja razmišljala. očito je da mi doza odgovara dva tjedna, a iduća dva tjedna do kontrole i sama osjećam pogoršanje. dok izvadim krv, odem na kontrolu... stanje je već blaga katastrofa. zato sam i htjela saznati je li se netko usudio sam kontrolirati. vidim da jesi i da si uspio.

da, mislim da čovjek najbolje poznaje svoje stvarno stanje nakon nekog vremena što osjeća stalne simptome i promjene. ne čini mi se da ima smisla vaditi krv svaka dva tjedna da bi se točno odredilo stanje.

naravno, slušat ću doktore, ali - hvala ti puno na objašnjenju :)
radioaktivnog joda me strah, iako mi ljudi kažu da se odlično osjećaju nakon toga. dat ću si vremena i redovno kontrolirati, pa se nadam da će nekako - proći samo od sebe

Evo tek sad sam vidila topic.
Pejstam samu sebe sa ovog topica http://www.forum.hr/showthread.php?s=&postid=2274954#post2274954

I jos jedan link http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=32869&perpage=15&pagenumber=1

"Osobno bolujem od Gravesove bolesti a otkrila sam je dok sam bila na ljetovanju u Hrvatskoj. Sa hitne (120-140 otkucaja srca u minuti) direktno su me poslali na vadjenje krvi i scintigrafiju.
Ovo su rezultati mojih prvih nalaza:
T3 7,63 nmol/l 1,29-2,60 nmol/l
T4 201,1 nmol/l 71,2-161,0 nmol/l
TSH 0,016 mlU/l 0,465-4,68 mlUl
Godinu dana sam bila na thiamazol-u (koji blokira stitnjacu da proizvodi hormon) i levothyroxinenatrium-om (hormon stitnjace koji je potreban organizmu za normalno funkcioniranje).

Na prvoj scintigrafiji nije mi nista nadjeno osim povecanja desnog reznja. Na drugoj su primjecena dva dobrocudna cvorica 2 i 4 mm.
Sad sam vec 4 mj. bez ljekova, puno se bolje osjecam, razina hormona je u normali. Kontroliram krv svaka 3 mj., problemi s ocima su se povukli ali jos uvijek nisu i nestali."

U toku godine i nesto sama sam sebe dozirala sa ljekovima, prije toga je jako bitno da znas sve simptome hipo/hipertireoze.
Prateci te simptome (kod mene su bili slabljenje i poboljsanje vida, dobivanje na kilazi, umor, pospanost, otpadanje kose ili nervoza, ubrzano lupanje srca) tocno sam znala u kojoj sam fazi i po tome sam regulirala dozu ljekova. Sve je bilo i pod ljecnickom kontrolom uz vadjenje krvi.
Super je sto planiras trudnocu!
Kod stitnjace je skoro pa fenomen da se hormoni sami od sebe dovedu u normalnu razinu tokom trudnoce, poslije uz izbjegavanje stresa ima velike sanse da ti se bolest vise i ne vrati (rijeci moga ginekologa).
Ako ne moras ne moj pod noz a bome ni na terapiju sa jodom jer postoji velika mogucnost da poslije moras piti ljekove do kraja zivota.

Bina
10.01.2005., 08:17
Denys, jako mi je drago da si se javila.
naime, ja sam vidjela prije mjesec, dva tvoj post i zapravo me to potaknulo da otvorim novi, jer nisam tvoj više mogla pronaći. Sad sam na poslu pa ne stignem puno pisati, a niti sve pročitati, pa ću to kod kuće u miru.

što se tiče liječenja, ja sam tokom prošlog mjeseca (to mi je bio sedmi mjesec liječenja) sama regulirala dozu prema simptomima i nalaz je bio odličan. i dalje uzimam lijekove (Athyrazol - koji je zapravo tiamazol), ali stanje se vidljivo poboljšava. Osim naravno težine. Nije da sam se enormno zdebljala, ali i nekoliko kilograma ne djeluje na psihu baš najbolje. srećom, kosa je prestala opadati i raste nova, što je već super poboljšanje.
uglavnom, hvala na odgovoru, javim se čim uhvatim vremena i pročitam tvoje postove!

pozdrav svima :W

Denys
10.01.2005., 10:18
Kao sto ti je Trebor vec napisao, strpljivo i minimum godinu dana terapije.
Kad su mi zadnja 3-4 nalaza pokazala normalnu razinu hormona pocela sam sa postupnim smanjivanjem kolicine lijeka, da bi na kraju skroz prestala.
Sad se dobro osijecam i trudim se sto manje razmisljati o bolesti.

Najveci problem mi je kilaza. Vise se ne debljam ali niti ne mrsavim, tj. ostala sam na 15-ak kg viska i ne znam kako da ih se rijesim. Ako tko ima iskustva, Trebor?, molim ga da napise crtu, dvije.

Jos dva linka:
http://www.plivazdravlje.hr/?section=prirucnik&section_menu=bolesti&section_menu2=&bid=34-142

http://www.plivazdravlje.hr/?section=prirucnik&section_menu=bolesti&section_menu2=&bid=137-0

Denys
21.08.2006., 00:27
Skoro pa cetri godine borbe, zelje, nade... iza mene su ali vise ne ide.
Prvo ljecenje je trajalo nesto manje od godinu dana.
Razno razne doze tableta. Izgledalo je da sam uspjela.
Dvije godine sve je bilo u redu da bi se ponovo prije sest mjeseci zljezda probudila i opet pocela praviti probleme.
Sad mi je jos i natekla te mi stvara probleme pri gutanju, iritira mi zeludac, osjecam se malaksalo i bez snage,... jednostavno ne mogu vise ziviti normalnim zivotom.
Mislim da mi je jedino jos preostala operacija, izvaditi je vani i rijesiti se toga za cijeli zivot.

Vas koji ste prosli sve to molila bi da napisete rijec, dvije, te kakav vam je sadasnji zivot sa nadomjesnim hormonom.
Hvala!

ZakS
21.08.2006., 07:25
obican.. uobicajen.. ne brini brigu previse...
malo se vise znojim mozda, malo lakse zamaram (mada to kod tebe ne mora biti slucaj, ja bijah malo jace izrezuckan)..
pijem teblete redovito (barem se trudim) ko ti mozda pilule i idem na kontrole da se kolicine tableta usklade sa nalazima...
bez straha, rijesi to... ¤

Denys
21.08.2006., 09:32
Kako je iza operacije, kolko dana se ostaje u bolnici?
Jedna cura mi je pricala da nije mogla nista raditi sa rukama 2 tjedna poslije (zbog oziljka sto joj je zatezao kozu), da joj je cak trebala pomoc za oblacenje, kupanje, cesljanje...
Kolko vremena je potrbno da se uskladi doza tableta sa nalazima?
Hvala!

ZakS
21.08.2006., 09:43
zavisi sto ce ti sve raditi/vaditi..
meni su vadili stitnjacu i limfne cvorove pa ostah malo duze..
uobicajeno je oko 7 dana.. zavisi i kolko dugo ti se dren(ovi) prazne.. mene je to najvise zadrzalo..
kako je onima koji su samo stitnjacu vadili- znam samo iz pricanja drugih..
meni je bilo slicno ko i onoj curi koja ti je opisivala to.. ali prezivi se, i mislim da ti nemas brige s time..
doza se zna koja se dobiva - vjerovatno Euthyrox 100 za tebe, a poslije su samo kontrole.. nemoze se tu fulat nest..
ako ce ti radit nesto vise (cvorove micat, veci sav radit.. itd) mozes mi se javit posebno da ne napravis neke greske u tretmanima i terapiji poslije ko sto sam ja pogrijesio jer nisam znao, a DRi mi nisu rekli (nisu znali ili htjeli)..
al mislim da bez veze bauljam, tebe ce caknut 7 cm i pjevat ces za 7 dana.. a rana ce nestat ubrzo.. ¤

Rajčica
21.08.2006., 13:34
moja frendica operirala pred par mj., bila u bolnici 5-6 dana prije operacije i tjedan poslje. mogla je normalno s rukama micat, jedino je kod gutanja osjetila laganu bol i nije bas mogla micat vratom, sto je logicno. ali sve to je rel.brzo proslo i uspjela je skoro sve nadoknadit na faksu...

prije je imala hipertireozu, a nakon operacije pala u hipo. nisu joj vadili limfne cvorove nego samo stitnjacu i to ne cijelu, ostao joj je dio desnog reznja. sad pije euthyrox i sasvim je ok. jedino sta ju muci je oziljak na vratu, ali dobro ga njeguje i mislim da ni on nece jos dugo potrajat ;)

sad, ovisi koja je tvoja dijagnoza i sta ce ti tocno radit, ali znam jos par zena koje su pred par godina isto operirane i sad su skroz dobro uz euthyrox. bas su neki dan nahvalile taj lijek :)

drz se :top:

btw.jesi uopce razgovarala s doktorima o operaciji?

Denys
21.08.2006., 15:45
sad, ovisi koja je tvoja dijagnoza i sta ce ti tocno radit, ali znam jos par zena koje su pred par godina isto operirane i sad su skroz dobro uz euthyrox. bas su neki dan nahvalile taj lijek :)

drz se :top:

btw.jesi uopce razgovarala s doktorima o operaciji?

Hipertireoza, Gravesova bolest i jos par cvorica koji mjenjaju volumen.
Stvar je u tome sto mi je u zadnja dva mjeseca toliko natekla, da mi otezava gutanje, daje mi podrazaj za povrcanje, boli me zeludac od pustih ljekova, oci su mi se pogorsale...
Ma da sam bila pametnija rijesila bi se toga i prije kad me je na to nagovarao jedan lijecnik, inace porodicni prijatelj.
Moj lijecnik mi kaze da izdrzim jos par mjeseci na terapiji pri kojoj ne zamjecujem poboljsanje, vec suprotno. Tog inace placam 100€ po pregledu i pocimam sumnjati.
Ovih dana cu ponovo napraviti ekografiju, pricekati da padnu malo vrucine a onda dogovoriti kompletni pregled u jednoj privatnoj klinici gdje bi inace trebala biti i operirana.

ZakS
21.08.2006., 15:54
zašto u privatnoj poliklinici ?
kaj fali klinici u kojoj je lječena Janica ili drugoj di je bila Vlašička ?
ili ja ?? :-)
višak para ? čuvaj ih za rehabilitaciju poslije...
imaš toliko majstora u ZGu da je milina... i to na teret zdravstva..
a ako baš želiš platiti - plati si na ORL klinici apartman, pa da imaš svoj WC.. ¤

Denys
21.08.2006., 15:58
ZakS, ne zivim u HR a troskove operacije pokriva mi osiguranje ;)

Denys
21.08.2006., 16:02
višak para ? čuvaj ih za rehabilitaciju poslije...

Zasto rehabilitaciju :confused: , sta ne dodjes sebi vec za dva-tri tjedna?

ZakS
22.08.2006., 07:25
(aha, nisam cesto ovdje pa nisam tvoju lokaciju skuzio...)
dodjes k sebi, nemoj se mucit...
za "obicnu" operaciju stitnjace ni nemas neke terapije i rehabilitacije..
a narocito je ako ako nisi "tu" ili pak jesi ali imas para pa fizikalnu terapiju nakon "neobicne" operacije radis u nekom od centara koji znaju kako (i u kom ruku moraju reagirati) da ti gibanja, zivce i misice vrate da normalno funkcioniraju...
ali- prvo ih moraju morati (pazi- morati, jer ne sjeckaju DRi bez veze) zajebat, da prostis, pa ce ih onda popravljat..
a kod tebe nece to tako biti..
zato- opusti se i rijesi tog nametnika kod grkljana sto prije da ti ne kenja po kvartu i oko njega (ko sto je meni) .. ¤

Denys
22.08.2006., 09:46
(aha, nisam cesto ovdje pa nisam tvoju lokaciju skuzio...)
dodjes k sebi, nemoj se mucit...
za "obicnu" operaciju stitnjace ni nemas neke terapije i rehabilitacije..
a narocito je ako ako nisi "tu" ili pak jesi ali imas para pa fizikalnu terapiju nakon "neobicne" operacije radis u nekom od centara koji znaju kako (i u kom ruku moraju reagirati) da ti gibanja, zivce i misice vrate da normalno funkcioniraju...
ali- prvo ih moraju morati (pazi- morati, jer ne sjeckaju DRi bez veze) zajebat, da prostis, pa ce ih onda popravljat..

Pretpostavljam da su tebi uspjeli zakomplicirati :( , nadam se da si se dobro oporavio. Kod "obicne" operacije su glasnice u riziku, rijetko ali moguce.

zato- opusti se i rijesi tog nametnika kod grkljana sto prije da ti ne kenja po kvartu i oko njega (ko sto je meni) .. ¤

..e to si dobro napisao "nametnik" tocno tako to i osjecam jer napada na sve strane; srce, oci, zeludac, misici, probava... i ono sto je najgore PSIHA. Jedan dan gori drugi doli, samo sta je svakim danom sve vise onih losih dana.
Da nisu godisnji odmori i ovakve vrucine isti tren bi otisla da mi "to" izvade.:(

ZakS
22.08.2006., 09:58
nest malo mi jesu zakomplicirali, a nest je bilo neminovno..
gle- ako ti vade cvorove vrata MORAJU razrezat neke zivce i misice..
i onda se operater trudi da napravi sto manju stetu..
problem je kod mene bio sto su mi ostavili previdom jednu metastazu u vratu..
i zbog toga ne mogu i nisam mogao na elektrostimulacijsku terapiju, a ova obicna se i traljavo radi u drzavnim bolnicama, a i ne pomaze bas, narocito ako se prekasno (greskom DRa opce prakse) pocne radit (do kao 6 mjeseci nakon operacije zivci se formiraju natrag itd..) ..
o psihi mi nemoj ni pricat - kad dodjem k DRu nekom na kontrolu i kad me pita kako sam - ja ga pitam Psihicki ili fizicki...
jer imam filing da ovaj preostali smrad samo cuci i ceka u meni..
gle.. samo nas 2 se dopisujemo, ocito to druge ne interesira..
ako imas jos koje pitanje mozes ga postavit na PM ili neki drugi oblik komunikacije da ne maltretiramo javnost..
bit ce mi drago da (ako) ti mogu pomoci kako.. ¤

Denys
22.08.2006., 10:39
Imas PM.

Bina
02.09.2006., 19:36
bok Denys, bok ZakS!
da vam ne bude dosadno evo i mene
Denys sam već "upoznala" po pitanju štitnjače, puno si mi pomogla svojim opisom bolesti i često sam te se sjetila i držala sama sebi fige da se i meni hormoni reguliraju od lijekova kao i tebi.
I nekako je išlo nabolje, doza lijekova se ipak malo ustaljuje ali nikako da se smanji. Dođem do jedne tablete Athyrazola dnevno i onda se opet stanje pogorša...
I tako da ne duljim, pridružujem se čavrljanju jer vidim da nekako "posustajemo" u isto vrijeme.
Sve više razmišljam o operaciji, razgovarala sam prošli tjedan s dr (Rebro, Zg) i vjerojatno bi mi radili subtotalnu, ostavili četvrtinu jednog režnja i pila bih euthyrox. Uglavnom, već mi je ova stalna borba dojadila... Najviše zato što bih htjela planirati trudnoću a s ovolikom dozom lijekova mi je ne preporučuju.

Nego, samo pričam a ne postavljam pitanja...
Ono što me zanima, pa se nadam da mi Zaks može malo opisati:
kako se osjećaš nakon operacije? da li je to stvarno samo umor ili se i psihički drugačije osjećaš? Nekako mi se čini da više zapravo ne znam kad sam "sva svoja". Inače sam brzo pričala, brzo mislila, bila vrtirep što bi se reklo... Mislim, i prije hipertireoze.
Sada mi se čini da su me lijekovi usporili, ništa mi se ne da, najradije bih samo ležala , stalno sam nekako premorena, glava mi je sva spora... A raditi se mora, brzo misliti se mora. Pa se pitam: kako će tek biti kad a vjerojatno hoću - padnem u hipo? Sama sebe više neću moći prepoznati. Hoću li uopće imati snage za djecu, posao i sve ostalo?
Zaks, pomagaj. Piši please :)

Bina
02.09.2006., 19:38
toliko pišem i još opet zaboravim...
počela sam prije nekoliko mjeseci piti neke biljne pripravke (kapi, čaj, med) i moram priznati (mada baš u to ne vjerujem pretjerano) da su se nalazi prilično ustalili od tada. Da li od toga ili od lijekova, ne znam, ali ako ništa drugo - puno bolje i čvršće spavam. Što mi je ipak već uspjeh nakon više od dvije godine liječenja.
tako da razmišljam da probam još neke "alternative" prije nego se upustim u akciju operacije. Što mislite o tome, imate li kakva iskustva?

ZakS
02.09.2006., 20:24
nazalost, u alternativu ne vjerujem.. probao sam neki caj davno, ali ustanovih da samo pare bacah..
no - nekima i psiha popravi stanje totalno pa zasto nebi i ti probala :-)
osobno mi se ne svidja to ostavljanje dijela stitnjace, u vecini slucajeva za par godina ides na vadjenja ostatke, jer je ona ipak dobila po nosu, a i tako krnja ne moze raditi posao kak spada.. pa ces imati dodatne probleme, rezove, ostecenja tkiva.. cut ces takve sudbine u bolnici..
umora ima, dosta, ali ne znaci da ces past u krevet i ne migat se..
ja preplivam jos uvijek bez problema, i relativno redovito, 2,5km ili provozam bajkom 10km..
jesam umoran, jesam malo sjeb... ali sto je tu je.. izvadili mi stetocinju i ja sam hepi sto je ona ostala samo u tom kvartu (zasad)..
snage i volje za posao imat ces i vise nego prije.. dokazivat ces nesvjesno i sebi i drugima da si ok, da te ne trebaju (a budu te, makar iza ledja, ali primjetit ces) sazaljevat..
pitaj.. nije problem odgovarat..

frenchkiss
03.09.2006., 09:16
meni su na štitnjači pronašli nekakve 2 male cistice koje su kao bezopasne i stvaraju se od tekućine koju proizvodi štitnjača. ali čim je bilo kakva cista u pitanju, ja sam u panici. jel netko imao nešto slično?

koko
03.09.2006., 21:53
Znam da "dosta" ljudi ima ciste koje im uopće ne smetaju pa ako nemaš nikakvih
simptoma vjerojatno nije ništa. Jesu ti punktirali?
Ja imam jednu cistu koja se povećava kad sam izložen toplini ili hladnoći.
Imam sve simptome hipertireoze, ali hormoni su mi u redu. Svi ti simptomi se javljaju po ljeti i zimi već oko 20 godina. Na nekim forumima sam vidio da je moguće da štinjača ne radi u redu iako su hormoni ok. Ima neko sličnih problema?
Može preporuka dobrog privatnog endokrinologa u Zagrebu koji ima iskustva sa sličnim.
Okulistica mi je preporučila doktoricu Štiglmajer (valjda se ovako piše). Je li netko
bio kod nje?

ZakS
04.09.2006., 08:58
meni su SVI nalazi hormona (kao i scintigrafija stitnjace) ispadali super..
najsuperastije.. a stitnjaca karcinomna bila...
tek USG (UZV) i punkcija pokazali su pravo stanje..
no, ako su vama nasli da je to cista- mislim da brige nema...

koko
04.09.2006., 12:36
Scintigrafiju sam isto radio i bilo je u redu. Radio sam više puta ultrazvuk kada mi se javljaju simptomi i vidi se da se ta cista skoro duplo poveća.
Punktirao nisam i ne namjerava mi endokrinolog punktirati jer kaže da ako su hormoni ok da mora bit u redu.
Pa ako neko zna dobrog endokrinologa (najbolje privatnog) u Zagrebu molim preporuku.
btw. Ja sam iz Rijeke.

ZakS
04.09.2006., 12:44
a zašto privatnog ?
pa odi do Rebra ili Vinogradske (tu sam ja hodao), naruči se preko telefona prije, lijepo preko fonda..
jedino neces dobit putne jer imas u Rijeci "izucene" lijecnike..

koko
04.09.2006., 13:32
Brz odgovor. :)
Ma nije mi ustvari toliko bitno. Najviše zbog toga da ne moram "molit" liječnika
opće prakse uputnicu.
Najbitnije mi je da ne naletim ponovo na nekog tko razmišlja isto kao ovaj u Rijeci
da ne dolazim bezveze u Zagreb. (ovo možda ne zvuči dobro :) )

ZakS
04.09.2006., 14:16
mane ti zaboli za to sto cu traziti (trazit, ! a ne moliti) za uputnicu..
trazio sam, trazit cu opet ako treba i kad treba..
i DR da je u nasoj situaciji isao bi na 10 mjesta..
ja sam htio cut drugo misljenje od onog iz Vinogradske - i dobio ga sa Rebra..
sad cu trazit trece - jer se ova 2 razilaze u osnovi- jedni vele operiraj, drugi vele cekaj, a oba strucnjaci, bez pogovora..)

(PS, za brz odgovor "zasluzna" je "pretplata" na ovu temu, pa mi obavijest o necijem odgovoru dodje kao SMS na mobitel..)

Denys
04.09.2006., 21:41
meni su na štitnjači pronašli nekakve 2 male cistice koje su kao bezopasne i stvaraju se od tekućine koju proizvodi štitnjača. ali čim je bilo kakva cista u pitanju, ja sam u panici. jel netko imao nešto slično?

Ako si napravila scintigrafiju i ako se pokazalo da su hladni, ako ultrazvuk pokazuje da su manji od 15mm, te ako su ti nalazi krvi O.K. ne bi trebala imati razloga za paniku.
Punkcija se ne radi ako su cvorici manji od 15 mm.
Moji dolaze i odlaze, prvo sam imala samo jedan, pa dva, pa je jedan narastao na 14 mm u medjuvremenu dok sam dosla na red za punkciju, cvorici nestali, pa opet dva, sada jedan od 4 mm.
Da skratim, treba ih drzati pod kontrolom, tj, svakih 6 mj. ultrazvuk i paziti da ne pocnu rasti preko 15mm.

Denys
04.09.2006., 23:26
bok Denys, bok ZakS!
da vam ne bude dosadno evo i mene
Denys sam već "upoznala" po pitanju štitnjače, puno si mi pomogla svojim opisom bolesti i često sam te se sjetila i držala sama sebi fige da se i meni hormoni reguliraju od lijekova kao i tebi.

Bok Bina! :kiss:
Na zalost, nakon skoro dvije godine bez ljekova moji hormoni su opet podivljali. Sad sam opet na terapiji i ne osjecam se bas sjajno. Svakim danom sve manje optimizma.

I nekako je išlo nabolje, doza lijekova se ipak malo ustaljuje ali nikako da se smanji. Dođem do jedne tablete Athyrazola dnevno i onda se opet stanje pogorša...

Ja sam u isto vrijeme uzimam Athyrazol da uspori rad stitnjace (da se zljezda odmori) i Eutirox da nadoknadi hormon, koji je potreban organizmu. Ako uzimas samo Atyrazol zljezda se usporava a tijelo i dalje trazi svoju dozu hormona tako da se ta usporena stitnjaca i dalje napreze za stvoriti ga, prakticki ni ne moze se smiriti.

Sve više razmišljam o operaciji, razgovarala sam prošli tjedan s dr (Rebro, Zg) i vjerojatno bi mi radili subtotalnu, ostavili četvrtinu jednog režnja i pila bih euthyrox. Uglavnom, već mi je ova stalna borba dojadila... Najviše zato što bih htjela planirati trudnoću a s ovolikom dozom lijekova mi je ne preporučuju.

Da li si potrazila strucno misljenje od vise lijecnika ili samo jednog?
Kazem ti, procitala sam a i jedna lijecnica mi je potvrdila da trudnoca moze pomoci normalizaciji hormona stitnjace. Samo da ti sad uspije da ih smiris.

kako se osjećaš nakon operacije? da li je to stvarno samo umor ili se i psihički drugačije osjećaš? Nekako mi se čini da više zapravo ne znam kad sam "sva svoja". Inače sam brzo pričala, brzo mislila, bila vrtirep što bi se reklo... Mislim, i prije hipertireoze.

To i mene zanima jer ni ja vise nisam "sasvim svoja". Hipertireoza moze uzrokovati i depresiju! Meni su utjeha Janica i Blanka. Da li si procitala intervju sa Blankom u Jutarnjem? Zenska se nakon operacije skroz promjenila, na pozitivno!

Sada mi se čini da su me lijekovi usporili, ništa mi se ne da, najradije bih samo ležala , stalno sam nekako premorena, glava mi je sva spora... A raditi se mora, brzo misliti se mora. Pa se pitam: kako će tek biti kad a vjerojatno hoću - padnem u hipo? Sama sebe više neću moći prepoznati. Hoću li uopće imati snage za djecu, posao i sve ostalo?

Ti vec jesi u hipo, ali ako ti se smire hormoni imas sanse da sve dobro zavrsi. Koliko mi se cini, tebi je ovo prvo ljecenje i imas dosta sanse da ti se nikad vise i ne vrati. Kod mene se radi o drugom ljecenju i sanse su mi dosta manje.

Denys
04.09.2006., 23:32
toliko pišem i još opet zaboravim...

Samo ti pisi :)

počela sam prije nekoliko mjeseci piti neke biljne pripravke (kapi, čaj, med) i moram priznati (mada baš u to ne vjerujem pretjerano) da su se nalazi prilično ustalili od tada. Da li od toga ili od lijekova, ne znam, ali ako ništa drugo - puno bolje i čvršće spavam. Što mi je ipak već uspjeh nakon više od dvije godine liječenja.
tako da razmišljam da probam još neke "alternative" prije nego se upustim u akciju operacije. Što mislite o tome, imate li kakva iskustva?

Ja sam isto pri kraju prvog lijecenja pila neke homeopatske tablete od alga i bilo mi je bolje a sad imam krsni aquamarin :cerek: . Moje misljenje je da je kod alternative bitno vjerovati ali i paziti da nije stetno to sto unosis u organizam;)

Denys
04.09.2006., 23:41
osobno mi se ne svidja to ostavljanje dijela stitnjace, u vecini slucajeva za par godina ides na vadjenja ostatke, jer je ona ipak dobila po nosu, a i tako krnja ne moze raditi posao kak spada.. pa ces imati dodatne probleme, rezove, ostecenja tkiva.. cut ces takve sudbine u bolnici....

dio stitnjace se ostavlja i zbog paratiroidnih zljezda koje su zenama posebno bitne zbog izgradnje kalcija.

ja preplivam jos uvijek bez problema, i relativno redovito, 2,5km ili provozam bajkom 10km..

...pa umorija bi se i najzdraviji :D ..

koko
05.09.2006., 00:13
Ako si napravila scintigrafiju i ako se pokazalo da su hladni, ako ultrazvuk pokazuje da su manji od 15mm, te ako su ti nalazi krvi O.K. ne bi trebala imati razloga za paniku.
Punkcija se ne radi ako su cvorici manji od 15 mm.
Moji dolaze i odlaze, prvo sam imala samo jedan, pa dva, pa je jedan narastao na 14 mm u medjuvremenu dok sam dosla na red za punkciju, cvorici nestali, pa opet dva, sada jedan od 4 mm.
Da skratim, treba ih drzati pod kontrolom, tj, svakih 6 mj. ultrazvuk i paziti da ne pocnu rasti preko 15mm.

Meni je cista bila najmanje 14 mm, a zadnji na zadnjem ultrzvuku 22 mm i svejedno mi ne namjeravaju punktirat. :(

tough_cookie
05.09.2006., 08:04
Imam sve simptome hipertireoze, ali hormoni su mi u redu. Svi ti simptomi se javljaju po ljeti i zimi već oko 20 godina. Na nekim forumima sam vidio da je moguće da štinjača ne radi u redu iako su hormoni ok. Ima neko sličnih problema?
Može preporuka dobrog privatnog endokrinologa u Zagrebu koji ima iskustva sa sličnim.
Okulistica mi je preporučila doktoricu Štiglmajer (valjda se ovako piše). Je li netko
bio kod nje?

stiglmayerica je oftalmolog, ja sam bila njezin pacijent (oko, nevezano uz stitnjacu), al dok sam lezala u bolnici, imala je hrpu pacijenata koji imaju problema s ocima zbog stitnjace ... pa se valjda bavi i time paralelno. ali nisam cula da je endokrinolog. :confused:

(iako, godinama nisam bila kod nje, tako da je moguce da je zena specijalizirala na neki nacin)

ZakS
05.09.2006., 08:11
Denys kaže:
dio stitnjace se ostavlja i zbog paratiroidnih zljezda koje su zenama posebno bitne zbog izgradnje kalcija.

ja nemam problema sa kalcijem, mada su mi izvadili tuto u vrato !
vjerovatno su mi parat. zlijezde ostavili..
a, kalcije je bitan i - muskarcima ..

Denys
05.09.2006., 09:20
Meni je cista bila najmanje 14 mm, a zadnji na zadnjem ultrzvuku 22 mm i svejedno mi ne namjeravaju punktirat. :(

:eek:
koliko ja znam, sve povise 15mm se punktira.

Denys
05.09.2006., 09:24
ja nemam problema sa kalcijem, mada su mi izvadili tuto u vrato !
vjerovatno su mi parat. zlijezde ostavili..
a, kalcije je bitan i - muskarcima ..

..tesko, da su ti ostale paratiroidne zljezde. Drugi put kad budes isao po uputnicu za vaditi krv, pitaj da ti prekontroliraju i kalcij.

ZakS
05.09.2006., 09:31
provjeravao ja to niz puta... sve mi u redu sa kalcijem...
u pocetku, par dana nakon operacije, dobivao sam ga jer ga tada svi dobivaju, mada je DR koji me operirao rekao da mi nije potrebno davati kalcij jer "zna sto radi" (nije dirao ni ostetio zlijezde)..
no njegov nadredjeni rekao je da nek mi par dana daju..
nakon ko zna koje kontrole - prestali su..
nema tu zezancije - kalcij se strogo i jednostavno kontrolira...
preporucam ti mog operatera, ako ce te rezuckat..

Denys
05.09.2006., 09:44
provjeravao ja to niz puta... sve mi u redu sa kalcijem...
u pocetku, par dana nakon operacije, dobivao sam ga jer ga tada svi dobivaju, mada je DR koji me operirao rekao da mi nije potrebno davati kalcij jer "zna sto radi" (nije dirao ni ostetio zlijezde)..
no njegov nadredjeni rekao je da nek mi par dana daju..
nakon ko zna koje kontrole - prestali su..
nema tu zezancije - kalcij se strogo i jednostavno kontrolira...
preporucam ti mog operatera, ako ce te rezuckat..

ako ti je uspio ostaviti paratiroidne uz vadjenje cijele stitnjace, svaka mu cast! Malo ih to radi jer je dosta komplicirano, pa obicno sve izvade.

Sta se tice rezuckanja :mad: cim mi je malo bolje, odmah to nastojim izbaciti iz glave.
Sve mi izgleda kao horror film, znas ono kad alien udje u osobu i njegova snaga volje se bori sa tvojom u svrhu prezivljavanja :E :o
Jedan dan se sluzim sa svojim a drugi dan sa nekim drugim mozgom, sta je Bina napisala "nisam svoja" :zubo:

ZakS
05.09.2006., 09:48
e vidis- a ja to kaj je bilo u meni gledah ko Aliena, koji samo ceka da iskoci ili se prosece tijelom mi, i rodi negdje u mom tijelu nest zlocesto..
i zato ne razmisljah ni trena- cupah odmah cim mi predlozili..
i opet cu kad mi/ ako mi ovaj operater to predlozi..

koko
06.09.2006., 10:45
stiglmayerica je oftalmolog, ja sam bila njezin pacijent (oko, nevezano uz stitnjacu), al dok sam lezala u bolnici, imala je hrpu pacijenata koji imaju problema s ocima zbog stitnjace ... pa se valjda bavi i time paralelno. ali nisam cula da je endokrinolog. :confused:

(iako, godinama nisam bila kod nje, tako da je moguce da je zena specijalizirala na neki nacin)

Možda sam krivo skužio okulisticu. Idem uskoro na kontrolu pa ću provjeriti.
Uz ostale simptome imam problema i s očima.
Suze mi dosta, crvene su, smeta mi svjetlo i imam protruziju očnih jabučica.
To mi se sve javlja zajedno sa drugim simptomima, a u proljeće i jesen se smiri.
Toliko mi se izboče da spavam s otvorenim očima.
Kada su mi jače izbočene onda mi nateknu i limfni čvorići na vratu i bude mi
toliko slabo od toga da mi ide na povraćanje. :(

tough_cookie
06.09.2006., 20:26
Možda sam krivo skužio okulisticu. Idem uskoro na kontrolu pa ću provjeriti.
Uz ostale simptome imam problema i s očima.
Suze mi dosta, crvene su, smeta mi svjetlo i imam protruziju očnih jabučica.
To mi se sve javlja zajedno sa drugim simptomima, a u proljeće i jesen se smiri.
Toliko mi se izboče da spavam s otvorenim očima.
Kada su mi jače izbočene onda mi nateknu i limfni čvorići na vratu i bude mi
toliko slabo od toga da mi ide na povraćanje. :(

mislim da je onda ipak za okice preporuka ;)

ne sjecam se vise kakve su im bile terapije, al nekim tetama koje su bile samnom na odjelu je bilo dosta bolje dok su bile tamo.

koko
06.09.2006., 22:43
mislim da je onda ipak za okice preporuka ;)

ne sjecam se vise kakve su im bile terapije, al nekim tetama koje su bile samnom na odjelu je bilo dosta bolje dok su bile tamo.

Ona je na Rebru? ;)

sanjo
06.09.2006., 23:28
...evo da se nakratko ukljucim u temu posto i ja cini se imam problema sa stitnjacom,al tek moram otic kod endokrinologa da vidimo dali ce se sta poduzimat,pa vezano uz to da spomenem kliniku Vuk Vrhovac u Zgb,specijalizirana iskljucivo za endokrinologiju,dijabetes i bolesti metabolizma,malo sam se raspitivala i dobila samo pozitivne reakcije na doktora Žmiru na spomenutoj klinici,strucnjak endokrinolog pa se i ja ovih dana pokusavam tamo narucit ali tesko je uopce dobit vezu,ili su zauzeti il se nitko ne javlja,vec par dana zovem...uglavnom to je za one koji su pitali za nekog dobrog doktora,pogotovo zato jer se ta klinika bavi iskljucivo time...eto samo toliko,pozdravcic!

Bina
08.09.2006., 07:45
bok društvo... evo i mene opet

mislim da moja prijateljica štitnjača nije danas baš najbolje jer sam navukla neku prehladu, pa mi je cijelo tijelo slomljeno. Pa ću eto danas raditi od kuće i iskoristiti vrijeme da vam napišem još par rečenica. Što obično potraje, kad ja krenem napisati par rečenica :rofl:

Ja sam u isto vrijeme uzimam Athyrazol da uspori rad stitnjace (da se zljezda odmori) i Eutirox da nadoknadi hormon, koji je potreban organizmu. Ako uzimas samo Atyrazol zljezda se usporava a tijelo i dalje trazi svoju dozu hormona tako da se ta usporena stitnjaca i dalje napreze za stvoriti ga, prakticki ni ne moze se smiriti.

Da li si potrazila strucno misljenje od vise lijecnika ili samo jednog?

Denys, čitala sam već davno u tvojim postovima da su tebe liječili ovom kombiniranom terapijom. Kod nas su to koliko znam barem na Rebru gdje se liječim - napustili i daju samo jedan lijek. Navodno je do prije nekoliko godina i kod nas bila takva praksa. Nisam uspjela od dr-ova iskamčiti informaciju zašto je tome tako.

A da zbrojim - bila sam kod tri doktora (uz Rebro gdje se liječim - Vinogradska i Vuk Vrhovec-slavni dr. Žmire).

Muški su za operaciju, žene nisu. zgodno :confused:

Zaks, mislim da bi mi bilo super da malo uključim drugi prekidač u glavi i počnem smatrati tu poludjelu žlijezdu neprijateljicom zbog toga što divlja i ne da mi mira... Taman počnem tako razmišljati i onda opet nešto pročitam o povezanosti rada žlijezda, radu hipofize itd itd i onda naravno da mi pukne film :eek: i pomislim si - pa kvragu nisu to mandule ili slijepo crijevo da bez toga možeš! Vjerojatno glupo, ali što se može. A nije da se bojim doktora ili operacije...

Ono što kažeš za paratiroidne žlijezde - dr. Žmire mi je ispričao da Janica očito ima problema s kalcijem i imunitetom (sjećate se konstantne prehlade za vrijeme zadnjeg natjecanja) upravo zbog toga što su joj izvadili cijelu š. Kaže on da se dio treba ostaviti da bi se paratiroidne imale na čemu držati. Inače, one se "naslone" uz drugo tkivo, ali budući nemaju snažno uporište kao ranije na štitnjači, počnu slabije raditi.

Meni je inače najgore razdoblje bilo u akutnoj fazi kad su mi se grčili mišići. Ispadanje kose da ne spominjem. Sad je to ipak sve ok. Još da se ti hormoni smire...ČIni mi se da ću ipak na koncu konca završiti na operaciji...:flop:

polly
08.09.2006., 08:02
...pa vezano uz to da spomenem kliniku Vuk Vrhovac u Zgb,specijalizirana iskljucivo za endokrinologiju,dijabetes i bolesti metabolizma,malo sam se raspitivala i dobila samo pozitivne reakcije na doktora Žmiru na spomenutoj klinici,strucnjak endokrinolog pa se i ja ovih dana pokusavam tamo narucit ali tesko je uopce dobit vezu,ili su zauzeti il se nitko ne javlja,vec par dana zovem...!

direktni broj za naručivanje je 2353904, a naručuju od 13-14,30
bar je prije mjesec, dva tako bilo
od zagreba naručuju općine centar, trnje i još neku, zaboravih koju

ima još dobrih endokrinologa u gradu

kemik
08.09.2006., 08:14
ČIni mi se da ću ipak na koncu konca završiti na operaciji...:flop:

ja ipak ne razumijem, uz sav trud, zasto odmah ne odes na operaciju i ne skratis si muke koje trenutno prolazis? ako ti je tesko (a tesko ti je), znas da ces na kraju otic na operaciju, znas da ce ti nakon operacije bit bolje, znas da je to rutinska operacija...

Zasto ne???

ZakS
08.09.2006., 08:28
slažem se sa - idi na operaciju..
i da mi se ponovno dešavaju tegobe- isto bih postupio- čupanje..
i isto ću napravit opet- čupanje previdom ostavljenih zaostataka ...
jer ako ne radi dobro, ako imas problema zbog tog u zivotu - cemu ju ostavit u sebi..

polly
08.09.2006., 08:32
ima kemik praf

pisala sam već prije, pa mi se ne da ponavljati svako malo
uglavnom, moja mama je operirala štitnjaču prije nekoliko godina
izvadili su joj cijelu
prvih 3 mjeseca je imala malo problema dok joj se nisu hormoni regulirali
pije tabletice i bolje joj je bez štitnjače nego sa njom

fakat se nema smisla patit jer to nije nužno

polly
08.09.2006., 08:35
Ono što kažeš za paratiroidne žlijezde - dr. Žmire mi je ispričao da Janica očito ima problema s kalcijem i imunitetom (sjećate se konstantne prehlade za vrijeme zadnjeg natjecanja) upravo zbog toga što su joj izvadili cijelu š. Kaže on da se dio treba ostaviti da bi se paratiroidne imale na čemu držati. Inače, one se "naslone" uz drugo tkivo, ali budući nemaju snažno uporište kao ranije na štitnjači, počnu slabije raditi.

i to se rješava lijekovima
nije mi jasan doktorov komentar, mislim shvaćam ga :D ali mu nije trebala takva izjava

strangelove
08.09.2006., 08:44
koja izjava mu nije trebala? :confused:
priznajem, ofrlje čitala topik.. :o

Bina
08.09.2006., 08:54
Slažem se i ja s vama, u velikoj mjeri no ipak se nekako ne mogu othrvati tome da to ipak nije rutinska operacija. Sigurno je lakše kad to ljudi tako prihvate i razmišljaju o tome, meni to još nikako ne ide od ruke.
Ima argumenata za i protiv - kod starijih žena ne razmišljaju puno o načinu liječenja, ako je stanje loše: radiojod, pa operacija. Ili odmah operacija.
Kod muškaraca isto tako - ako vide da će morati piti veliku dozu lijeka: operacija.
Ja sam u onoj tzv. prelaznoj fazi što se žena tiče - imam 34 godine, inače sam prilično dobrog zdravlja, nemam nikakvih drugih tegoba i liječnici se ipak u većoj mjeri nadaju da bi organizam to uz lijekove mogao prevladati sam, jer je to bila posljedica velikog stresa. Stoga su i mišljenja o operaciji podijeljena, a radiojod mi ne preporučuju obzirom na godine. I tako vrijeme prolazi u nadi da će biti bolje.

Slijedeća kontrola mi je u studenom, kad ću ponovno na UZV, obzirom da nisam dugo bila, a dosta osjećam desnu stranu. Mislim da ću do tada odlučiti što i kako ako se hormoni ne primire...

Inače - za sve one koji se isto s tim muče - mene je grozno živciralo što doktori ništa ne savjetuju kako se ponašati, treba li mirovati, treba li piti vitamine dodatno obzirom da ih organizam troši previše, što sa natečenošću, treba li izbjegavati hranu koja sadrži veće količine joda....
Sama sam čitala, istraživala i zapitkivala na kontrolama. Baš da sam puno saznala i nisam.

Bina
08.09.2006., 08:56
koja izjava mu nije trebala? :confused:
priznajem, ofrlje čitala topik.. :o
rekla bih ova koja se ticala konkretno Janice...

polly
08.09.2006., 09:20
Inače - za sve one koji se isto s tim muče - mene je grozno živciralo što doktori ništa ne savjetuju kako se ponašati, treba li mirovati, treba li piti vitamine dodatno obzirom da ih organizam troši previše, što sa natečenošću, treba li izbjegavati hranu koja sadrži veće količine joda....
Sama sam čitala, istraživala i zapitkivala na kontrolama. Baš da sam puno saznala i nisam.

nažalost to je jako raširena pojava
ima i krasnih liječnika koji ti posvete svoje vrijeme
a opet razumijem ih kako im je iz dana u dan, nekoliko puta dnevno ponavljati istu priču, ja bi podivljala

meni je jedna neurologica na pitanja odgovorila: Isuse :rolleyes: pa sve vam to piše na internetu, dajte se potrudite malo
onda sam bila ljuta, danas mi je :rofl:

a što se tiče operacije, imaš puno mlađih žena od tebe koje su bez štitnjače
konačna odluka je tvoja

ZakS
08.09.2006., 09:29
he, meni DR rekao: radi sve što si i do sada...
ludilo..

car_je_gol
08.09.2006., 20:26
Inače sam brzo pričala, brzo mislila, bila vrtirep što bi se reklo... Mislim, i prije hipertireoze.
Zaks, pomagaj. Piši please :)

hipotireoza i trudnoća ne idu zajedno. nije preporučljivo održati trudnoću, ako je razina tiroksina ispod normalne. može negativno utjecat na razvoj mozga i cjelokupnog CNS-a kod embija u ranoj fazi, dok još nisu formirani vlastiti organi, pa ovisi o majčinim hormonima.
hipotireoza u fetalnoj i ranoj dječjoj dobi može uzrokovati težu retardaciju.
optimalno je normalno funkcioniranje štitnjače, majke i djeteta.
obratno, zbog povišene razine tiroksina djeca su nervozna i mršava, ali i inteligentnija.
moglo bi se zaključiti da je umjerena hipertireoza čak preporučljiva u toku trudnoće. samo, problem je što iscrpljuje organizam, a osobito negativno utječe na rad srca, koje je ionako preopterećeno u trudnoći. poremećaji štitnjače često izgledaju kao začarani krug. tu bi svaki pacijent trebao imati krajnje individualni tretman. ali to je veoma teško dobiti.

pjegava i prgava
11.09.2006., 11:47
Slažem se i ja s vama, u velikoj mjeri no ipak se nekako ne mogu othrvati tome da to ipak nije rutinska operacija. Sigurno je lakše kad to ljudi tako prihvate i razmišljaju o tome, meni to još nikako ne ide od ruke.
Ima argumenata za i protiv - kod starijih žena ne razmišljaju puno o načinu liječenja, ako je stanje loše: radiojod, pa operacija. Ili odmah operacija.
Kod muškaraca isto tako - ako vide da će morati piti veliku dozu lijeka: operacija.
Ja sam u onoj tzv. prelaznoj fazi što se žena tiče - imam 34 godine, inače sam prilično dobrog zdravlja, nemam nikakvih drugih tegoba i liječnici se ipak u većoj mjeri nadaju da bi organizam to uz lijekove mogao prevladati sam, jer je to bila posljedica velikog stresa. Stoga su i mišljenja o operaciji podijeljena, a radiojod mi ne preporučuju obzirom na godine. I tako vrijeme prolazi u nadi da će biti bolje.

Slijedeća kontrola mi je u studenom, kad ću ponovno na UZV, obzirom da nisam dugo bila, a dosta osjećam desnu stranu. Mislim da ću do tada odlučiti što i kako ako se hormoni ne primire...

ja bila na operaciji u četvrtak i superbrzo sam se oporavila. jedino mi je otečen povratni grkljanski živac koji omogućuje gibanje glasnica jer operacija nije bila na mjestu na kojem se inače radi nego malo iznad. inače, rutinski se pazi da se ne ošteti taj živac, a kako meni štitnjaču na kraju nisu uopće ni vadili, jedino su makli čvor i mali dio štitnjače na kojem se čvor nalazio, tako da najvjerojatnije neću trebati nikakve tablete. to oštećenje živca se očituje u prolaznoj promuklosti. nikad nisam imala tako sexy glas kao sad ;) .

sad si još mlada i računaj na to da bi lakše podnijela operaciju nego za 10-tak god., a vjerojatno je da ćeš ipak morati to obaviti.

Bina
11.09.2006., 20:27
hvala vam svima na savjetima i odgovorima :kiss:
zaintrigiralo me ovo što piše car_je_gol - meni se također čini da je liječnicima vrlo teško umjetno održavati razinu tiroksina. nedavno sam također pročitala da hipo u trudnoći uzrokuje retardaciju, ali to se užasno rijetko gdje spominje i navodi nekako "uzgred". Pa bi možda ipak bilo bolje da se još neko vrijeme liječim i pokušam "izgurati" prvu trudnoću kao hiperica :)
Uh, sama sebi zvučim neodlučno, a uopće nisam takva. Ovo je vjerojatno jedina "stvar" u mom životu koja nikako da se popravi ma koliko se ja trudila, pa nikako nisam sigurna što bi bilo bolje.
Uglavnom kad kod mene dođe do nekih promjena, računajte na to da ću opet daviti :rolleyes:

No, nikako da sretnem nekog tko se liječio od hipertireoze i uspio izliječiti...
Ima li tko kakvih iskustava s akupunkturom i homeopatijom...

Denys, kako si ti?

strangelove
12.09.2006., 10:04
ovo što je car napisao odnosi se na neliječenu hipotireozu za vrijeme trudnoće. tj. nadam se da je na to mislio.

car_je_gol
13.09.2006., 00:30
ovo što je car napisao odnosi se na neliječenu hipotireozu za vrijeme trudnoće. tj. nadam se da je na to mislio.

na hipotireozu općenito, bez obzira kako je uzrokovana, hereditarno ili jatrogeno.
manjak tiroksina (vrijednosti ispod normale) loše se odražava na razvoj mozga.

Ona007
13.09.2006., 00:39
Vidim da na ovom topiku ima puno znalaca..
Moze li mi netko objasnit sto znace povecana antitjela stitnjace..naime kod mene je ( receno mi je ) s funkcijom stitnjacom sve u redu ali cesto imam povecana antitjela stitnjace .. ne pijem nikakve lijekove ali moram ic na provjeru tih antitjela svako 6 mjeseci ( st ja bas i ne radim) ..
Inace patim od slabog imuniteta i pretjeranog umora a cesto mi otekne vrat i od obicne gripe i ove godine sam imala gripu 4 puta.. razbolim se zacas.. ko da nemam nikakvog otpora u tijelu protiv bolesti..
Postoji li ikakva veza izmedju rada stitnjace i pretjeranog pusenja?

strangelove
13.09.2006., 02:08
The New England Journal of Medicine - Maternal Thyroid Deficiency during Pregnancy and Subsequent Neuropsychological Development of the Child

velika studija iz 1999.

valjda mislimo isto, ako se razumijemo :)
jer liječena hipotireoza, odn. screening prije trudnoće sprječava razvoj djeteta sa niskim IQ.

nick40
13.09.2006., 22:42
odličan naslov...štitnjača-ne mogu više !!!!
hmmmmmmm da......a moraš....i ja moram

ja sam dvije godine liječila hipertireozu lijekovima...i ništa nije pomoglo....odnosno simptomi bi pod lijekovima bili gotovo nestali.....ali recimo tsh nikad nije bio uredan...uvijek snižen.....a čvorovi su rasli.....i na kraju sam otišla na operaciju....prije pola godine...izvadili su 3/4 štitnjače
i sad se mučim s hipertireozom i hipotireozom....jaaaako zabavno....nikako da mi pogode dozu.......fizički simptomi nisu pretjerani...imam male oscilacije u kilaži....i male probleme sa probavom...ponekad povišen tlak i ubrzan puls....nekad mi je hladno a nekad vruče.....stalno sam umorna
ali to se sve da izdržati.....mene muče psihički simptomi....ne znam da li sam više nervozna ili više tužna....a nitko me ne shvaća ozbiljno u vezi toga.....kad se požalim kažu: to je od štitnjače....proči će kad se hormoni uravnoteže....čak moja liječnica smatra da mi ne treba ništa za smirenje....a ja ludim.....i osječam se psihički gore nego prije operacije....pokušala sam sa kapima za smirenje i sa persenom....ali to meni uopće ne pomaže....
i sad se pitam...kako da preguram dok oni pogode dozu...jer ovo je strašno....najradije bih se zatvorila u zamračenu sobu i plakala...plakala...od muke i tuge za koju nemam objašnjenje
dvijema ženama s kojima sam u kontaktu nakon operacije pogodili dozu iz prve....a meni nisu ni iz trećeg puta....hebem ti sreću !

pjegava i prgava
14.09.2006., 16:19
Moze li mi netko objasnit sto znace povecana antitjela stitnjace..naime kod mene je ( receno mi je ) s funkcijom stitnjacom sve u redu ali cesto imam povecana antitjela stitnjace .. ne pijem nikakve lijekove ali moram ic na provjeru tih antitjela svako 6 mjeseci ( st ja bas i ne radim) ..
Inace patim od slabog imuniteta i pretjeranog umora a cesto mi otekne vrat i od obicne gripe i ove godine sam imala gripu 4 puta.. razbolim se zacas.. ko da nemam nikakvog otpora u tijelu protiv bolesti..

naš obrambeni mehanizam reagira ukoliko se poremeti rad štitnjače, pa će tijelo tako pokušati smiriti štitnjaču. pa se stvore antitijela, ali ona mogu postati opasnost za druge organe, odnosno, mogu početi uništavati samu štitnjaču i slabjeti njenu funkciju. metabolizam se usporava. to se zove Hashimoto sindrom. i spada pod funkcionalne poremećaje štitnjače, pa potraži malo više o tome.

papavero
15.09.2006., 23:27
A hormoni lete ko baloni!

Anyway, meni je teta doktorica ( prilichno histerichna endokrinologica ) dala propiltiuracil za tyrotoxicosis! :o

Alo! Zeno! Meni je 25! Dje ce mi zivot! :confused:

No, nije mi to uspjela objasniti. :flop:

ZakS
16.09.2006., 13:56
nisk40, da se malo osvrnem na tebe:

lakše je kad se tako tužno i svakako žena osjeća..
a što ćemo reći kad je muškarac u takvom j... stanju ?
njima se to ne priliči... jel tako..

što se tiče terapije i pogađanja - tebi mislim da će se stanje popravit kad ti izvade ostatak štitnjače.. tad će možda lakše kalibrirat hormonske tablete..

frenchkiss
16.09.2006., 16:01
bio kod nje?
doktorica Benco, poliklinika Medikol

polly
16.09.2006., 20:42
lakše je kad se tako tužno i svakako žena osjeća..
a što ćemo reći kad je muškarac u takvom j... stanju ?
njima se to ne priliči... jel tako..
..

tak je
uvijek su tuđi problemi lakši :D

nemoj se ljutit ali tvoj mi je upis baš :cerek:

koko
16.09.2006., 20:53
doktorica Benco, poliklinika Medikol

Hvala frenchkiss. Pogledao sam malo na njihovim stranicama, ali osim adrese, telefona i nešto fotki nemaju nikakvih informacija.
Imaš možda ti ili netko koga znaš sličan problem da su hormoni u redu, a da vjerojatno sa štitnjačom nešto nije u redu?
Iz Rijeke sam pa ne bi volio naletit opet na nekog kao u Rijeci ko će pogledat
samo hormone i poslat me doma.
Znaš možda, ako se kod njih može punktirat i cista?

pjegava i prgava
17.09.2006., 23:08
Hvala frenchkiss. Pogledao sam malo na njihovim stranicama, ali osim adrese, telefona i nešto fotki nemaju nikakvih informacija.
Imaš možda ti ili netko koga znaš sličan problem da su hormoni u redu, a da vjerojatno sa štitnjačom nešto nije u redu?
Iz Rijeke sam pa ne bi volio naletit opet na nekog kao u Rijeci ko će pogledat
samo hormone i poslat me doma.

meni su hormoni uvijek bili u redu, ali sam imala čvor koji sam godinama kontrolirala ultrazvučno, punkcijom i scintigrafski. pa mi dozlogrdilo i otišla ga izvaditi. a i s godinama je prijetio da postane maligan. na kraju mi štitnjaču nisu dirali, samo mali komad na koji je čvor bio vezan, ali to je zato što sam imala sreće jer je bio na samom rubu.

koko
17.09.2006., 23:56
meni su hormoni uvijek bili u redu, ali sam imala čvor koji sam godinama kontrolirala ultrazvučno, punkcijom i scintigrafski. pa mi dozlogrdilo i otišla ga izvaditi. a i s godinama je prijetio da postane maligan. na kraju mi štitnjaču nisu dirali, samo mali komad na koji je čvor bio vezan, ali to je zato što sam imala sreće jer je bio na samom rubu.

I meni su hormoni ok, ali simptome hipertireoze imam više od 20 godina.
Prvi ultrazvuk sam napravio tek pred par mjeseci i našli su mi cistu 20mm.
Scintigrafski sam napravio na nuklearnoj u Rijeci, a punktirat mi ni ne namjeravaju. Ti si u Zagrebu? Kod koga si bila?
btw. Da li nekome još natiču limfni čvorići na vratu?

pjegava i prgava
18.09.2006., 18:51
I meni su hormoni ok, ali simptome hipertireoze imam više od 20 godina.

to je možda psihološki, možda si po prirodi nemiran tip, pa ti je od tog i stradala štitnjača.

Prvi ultrazvuk sam napravio tek pred par mjeseci i našli su mi cistu 20mm.
Scintigrafski sam napravio na nuklearnoj u Rijeci, a punktirat mi ni ne namjeravaju. Ti si u Zagrebu? Kod koga si bila?
btw. Da li nekome još natiču limfni čvorići na vratu?

najprije sam bila u vinogradskoj u zg, ali su me tamo toliko izludili da jednom nisam otišla 3 god. na kontrolu, pa je dr. M.Solter vikao na mene.:)
sad sam se prebacila na Kliniku za tumore, njima tamo svaka čast.

vjerojatno imaju razlog zašto ne punktiraju, ako je cista onda je to poprilično bezopasno. limfni čvorovi mogu nateći od bilo čega i takvi ostati. meni su isto dugo bili natečeni, ali to vjerojatno nije imalo veze sa štitnjačom, jer nije bilo nikakve upale, a niti malignog procesa. znam da se čovjek uplaši. ako ti limfni čvorovi ne mijenjaju veličinu i oblik i ako su manji od 1 cm, ne bi trebalo biti ništa.

koko
18.09.2006., 23:45
to je možda psihološki, možda si po prirodi nemiran tip, pa ti je od tog i stradala štitnjača.

najprije sam bila u vinogradskoj u zg, ali su me tamo toliko izludili da jednom nisam otišla 3 god. na kontrolu, pa je dr. M.Solter vikao na mene.:)
sad sam se prebacila na Kliniku za tumore, njima tamo svaka čast.

vjerojatno imaju razlog zašto ne punktiraju, ako je cista onda je to poprilično bezopasno. limfni čvorovi mogu nateći od bilo čega i takvi ostati. meni su isto dugo bili natečeni, ali to vjerojatno nije imalo veze sa štitnjačom, jer nije bilo nikakve upale, a niti malignog procesa. znam da se čovjek uplaši. ako ti limfni čvorovi ne mijenjaju veličinu i oblik i ako su manji od 1 cm, ne bi trebalo biti ništa.

Limfni čvorovi meni nateknu, ali se kad prespavam obično vrate na normalno.
Skužio sam da mi smeta kada je pretoplo i prehladno, a posebno promjene npr. iz klimatiziranog kad izađem van. Onda mi se i oči izboče i javljaju se i drugi simptomi. Sve se to smiri na proljeće i jesan. Čak mi se onda i ginekomastija skroz povuče. btw. Prolaktin mi je u redu .
Ne vjerujem da je psihički jer bi onda isti simptomi bili tokom cijele godine. Psihički simptomi (nervoza i depresija) se jave onda kad mi je fizički loše. Išao sam i kod psihijatrice provjerit pred 5-6 godina za svaki slučaj da nisam hipohondar :) pa mi je žena rekla da nisam za nju i poslala me kod endokrinologa.

pjegava i prgava
19.09.2006., 15:34
Ne vjerujem da je psihički jer bi onda isti simptomi bili tokom cijele godine. Psihički simptomi (nervoza i depresija) se jave onda kad mi je fizički loše. Išao sam i kod psihijatrice provjerit pred 5-6 godina za svaki slučaj da nisam hipohondar :) pa mi je žena rekla da nisam za nju i poslala me kod endokrinologa.

jedna od uloga štitnjače, između ostalih, jest i reguliranje psihičkih procesa. ja sam znala biti često nervozna, naročito ljeti bi mi taj čvor stvarao pritisak ( na dušnik, glasnice).
otkad sam bila na operaciji, ne skidam osmijeh s lica. :)

baš jučer sam srela ženu koja ima ciste na š. i jednu veću je akupunkturom riješila.
budući da je ovo tvoje isto cista, i 2 cm vjerujem da stvara i tebi pritisak poput knedle u grlu, možda nije naodmet probati. meni to doduše, ne bi pomoglo, jer sam imala očahureni čvor.

koko
19.09.2006., 17:43
jedna od uloga štitnjače, između ostalih, jest i reguliranje psihičkih procesa. ja sam znala biti često nervozna, naročito ljeti bi mi taj čvor stvarao pritisak ( na dušnik, glasnice).
otkad sam bila na operaciji, ne skidam osmijeh s lica. :)

baš jučer sam srela ženu koja ima ciste na š. i jednu veću je akupunkturom riješila.
budući da je ovo tvoje isto cista, i 2 cm vjerujem da stvara i tebi pritisak poput knedle u grlu, možda nije naodmet probati. meni to doduše, ne bi pomoglo, jer sam imala očahureni čvor.

Malo sam kasno i na brzinu čitao post pa nisam skužio . :)
Znam da štitnjača djeluje i na reguliranje psihičkih procesa. Mislio sam da misliš
da mi je uzrok svih simptoma psihički.

pjegava i prgava
19.09.2006., 18:02
Malo sam kasno i na brzinu čitao post pa nisam skužio . :)
Znam da štitnjača djeluje i na reguliranje psihičkih procesa. Mislio sam da misliš
da mi je uzrok svih simptoma psihički.

ma nisam, ne brini.:)

clarity
21.09.2006., 19:09

jesili napravila ultrazvuk? antitjela antistitnjace pokazuju na kronicnu hashimotovu upalu . trebas kontrolirat se jer mozez postati hipo. buduci da je haschimotov tiroiditis automiuna bolest nesto ne funkcionira u imunoloskom sistemu , on pocne proizvoditi 'losa' antitjela koja umjesto da te brane napadaju tvoj organizam, u ovom slucaju stitnjacu. vjerovatno zbog toga imas gripu i virose, ja mogu nabrojati na prste dane u kojima nisam imala povisenu temperaturu i grlobolju ove godine (inace se cjepim da to izbjegnem, lani sam zaboravila ) iako vidim da mnogi ljudi imaju ove probleme endokrinolozi uglavnom kazu da to nema veze sa bolescu.ne znam kako djeluju cigarete uglavnom kazu da treba prestat.

haschimotov tiroiditis je autoimuna bolest. postoji genetska predispozicija i postoji nesto sto je pokrenulo tu disfunkciju imunoloskog sistema. godinama su govorili da je virus mononukleose uzrok, sad kazu da nije. mene je zadnja prof dr endokrinolog poslala da vidim dali sam alergicna na metale (merkurij nalazi se u zubnim plombama u nekim ribama itd)dali imam ili sam imala gastritis, celiacku bolest (koja je u biti alergija na glutin ali je isto jos jedna bolest autoimune, u zadnje vrijeme kazu da se u vecini slucajeva ima vise od jedne bolesti auto imune)jer bi to mogli biti uzroci :confused:
ako nades na netu nesto zanimljivo (mene zanimaju antitjela dali je njihov broj promjenjiv i zasto ) javi mi :) sretno

Astrice
08.10.2006., 13:25
Vidim da je ovaj topić zamro,a ja ću morat na operaciju. Odstranit će mi ako se ne varam desni režanj. 18-og idem kod otorinolaringologa na pregled. Jedino mi nije jasno zašto su mi radili drugu punkciju kad mi je dr. opće prakse nakon prve punkcije rekla da ću morati na operaciju.

Astrice
09.10.2006., 16:31
Bože kak ste bezosjećajni. I baš nitko nema ništa za reći.

ZakS
09.10.2006., 16:36
a kaj da ti velim... ja bio na punkciji 5 puta valjda, ko sir izbušen, bio plav po vratu ko da sam rubac imao...
trebaju oni potvrdu, da ne vade bez veze i što treba i što ne..
a i ako si bila u dvije bolnice na punkciji- to je uobičajeno jer jedni drugima na vjeruju...
a di si se pikala ? i kamo ideš na operaciju...
PS
već sam dosadan vjerovatno - ali probaj ih nagovorit da ti sve izvade jer će ti za 3 godine vadit i drugu polovicu...

Astrice
09.10.2006., 18:28
Ne ja sam sve obavila u Vinogradskoj,naime tamo mi bratić radi pa mi dođe kao veza. Oba puta su me pikali na ista mjesta mada kao na drugoj strani. Dakle na operaciju idem u istu bolnicu i izvadit će mi taj režanj. Meni je poslije prve punkcije bilo još kako tako a sad hm ne smijem ni plakat a da me ne zaboli o drugom da ne govorim. Tako da nema potrebe za nagovaranjem. Meni na živce ide što me svi tješe za tu operaciju kak nije strašna i to a ja samo želim da mi to odstrane.

ZakS
09.10.2006., 20:46
mislio sam na nagovaranje da ti vade cijelu stitnjacu, a ne samo jednu polovicu.. jer neki dr-i to ne zele raditi..
tko ce te operirati ? mozda se i vidimo - ja sam bio isto tamo prije 2,5 godina i sad radim na tome da mi izvade jednu metastazu koju su mi ostavili previdom..
a da ce bit ko prije, i da je lako - nije..
nije bog zna kako tesko, ali nije ni lako..
tesko je pogodit kolicinu hormone, nadomjestit stitnjacu - jer ona sara sa kolicinama, a ti pijes svaki dan istu kolicinu .. pa popijes vise neg tijelo treba, ili premalo.. i tako se osjecas taj dan..
pa ce bit znojenja, umaranja, nespavanja, podloznost klimatskim promjenama.. ali sve u podnosljivoj kolicini, i nije to sve obavezno..
poslije ti slijedi malo samice na brdu (jodiranje), niz kontrola i - cijeli zivot vezanost na tablete i pikanje kontrole radi..
ali - sve je to za ljude..

Astrice
09.10.2006., 21:11
Puno pitaš,tek 18-og idem kod dr.-a Petrića na pregled. Ja sam sve to počela 13.07,a valjda i sam znaš da to ne ide brzinom munje. Samo se pitam kolko će mi se obiti o glavu što sam čekala 2 mjeseca da odem kod dr. opće prakse. Tješim se da sam dobro prošla jer me ne boli pri gutanju i tak. Za tablete sam se već pomirila. Al pikanje joj ne opet ,jedva sam se navikla na injekciju za vađenje krvi jer ih se bojim. Stara će sa nalazima još ići kod endokrinologa da čuje i drugo mišljenje.

Astrice
08.11.2006., 20:29
Sljedeći tjedan se naručujem za operaciju pošto su svi nalazi koje sam napravila dobri.

Ćarli
08.11.2006., 20:54
Turbo sranje:
Jucer sam dobila UZ nalaz stitnjace u kojem pise sljedece:
Parehnim oba reznja je inhomogenije tek nesto hipoehogenije euhostrukture sa traccima visih odjeka te u sredini donje trecine desnog reznja vidi se inhomogena cista sa kalcifikatom dimenzija 6x4x3.
Zakljucak: struma cystica,vrs.colloides sup.glandulae thyreoidae
Cista je nepravilnog oblika i rubova ,zbog cega je dr. bila zabrinuta i poslala me na analizu krvi na antitijela,te slijedi scintigrafija i punktiranje.

Zna li tko ima li mi spasa?

Astrice
08.11.2006., 21:16
Ima ako čvor nije tolko velik da ti ga moraju vadit. Sretno na punkciji,meni je to bio najgori dio.U svakom slučaju morat ćeš piti tablete.

ZakS
08.11.2006., 21:23
meni su punkcije bile OK, mada je bilo i onih koji su se skljokali par minuta nakon nje..
budjenje nakon narkoze mi je bilo daleko neugodnije..
i 5 noci nakon toga..
a to cu opet prolazit - srecom valjda u 7 puta manjem omjeru jer 18.12. idem u Vinogradsku da mi vade zaboravljenu metu.. ¤

Astrice
08.11.2006., 21:29
E ne bumo se sreli,ja ću nadam se ovaj mjesec. Ipak ja imam vezu. Nego ja se tek navikla na injekciju za vađenje krvi a ova za punkciju je kolko sam pročitala tanja od nje.

lirofila
13.12.2006., 12:08
hi, da se i ja prijavim u skupinu štitnjačaša.
Prije 18 godina mi je odstranjena desna strana štitnjače-folikularni adenom i sad prije 20-ak dana lijevi. Eto, nisam se nadala da ću ponovo pod nož po istom pitanju, ali šta je tu je.
Moje pitanje za početak je da od operacije mi je glas totalno promuknut i danas nakon 20-ak dana ne vidim pomaka. Dr. je rekao da glasnice nisu oštećene (bar ona dva živca koja se vide).Imate li kakava iskustva, savjete, bilo šta.:)

Pozdrav svima:top:

Astrice
13.12.2006., 12:39
Ja nemam iskustva s tim ali mislim da je to zato jer si sad bez štitnjače. Mojoj cimerici su izvadili cijelu pa je šaptala poslije operacije. Sad si me baš utješila da ću i ja morati vaditi ostatak.

Bina
13.12.2006., 17:12
Moje pitanje za početak je da od operacije mi je glas totalno promuknut i danas nakon 20-ak dana ne vidim pomaka. Dr. je rekao da glasnice nisu oštećene (bar ona dva živca koja se vide).Imate li kakava iskustva, savjete, bilo šta.:)

znam čovjeka koji je operirao štitnjaču (hipertireoza) i oko 2 mjeseca je bio promukao. Glas mu je sad sasvim u redu, no nadam se da će se tebi dobar glas što prije vratiti ;)

inače, obzirom da sam i ja iznosila svoje žalopojke na ovom topicu - da kažem i kakve su novosti kod mene i moje hipertireoze...
dakle, nakon 2,5 godine liječenja, stalnih oscilacija hormona (nisam uspjela spustiti dozu lijeka na manje od jedne tbl dnevno) dogovorila sam termin za operaciju. Štitnjača se povećala, smeta mi, čak je postala i bolna na dodir.

Tako da - unatoč svim mukama, boljim i lošijim danima, nadama da će lijekovi pomoći - ako sve bude ok s pretragama, krajem siječnja ode ona pa-pa...
Nadam se da će s pretragama biti sve u redu jer mi se stanje sada ipak može ustabiliti s odgovarajućom dozom lijeka, što se za početak liječenja (kad su me neki totalno iscrpljenu htjeli odmah poslati na operaciju) nije moglo reći - stalno sam išla iz hiper u hipo i obratno...

pa tko ima iskustva s operacijom zbog hipertireoze, molim nek javi :moli:

lirofila
14.12.2006., 13:55
Astrice i Bina hvala na odgovorima :)

Pjegava i prgava-čitam da si i ti bila promuknuta nakon operacije pa mi molim te kaži koliko dugo, jesi li nešto koristila za glasnice i sl.

Niko me nije upozorija na ovu nuspojavu i računala sam za max. 20 dana na posao, a ovo je već suludo. Nije da je glazbena scena zakinuta mojom promuklošću ali 3/4 radnog dana sam na telefonu a to mi je za sada nemoguće:mad:
pozdrav

Denys
14.12.2006., 21:07
Evo i mene :)
Moja se nesto smanjila, ne smeta mi vise pri gutanju, smanjila sam dozu na 5 mg athyrazola dnevno, jos malo pa cu pokusati i bez toga. Puno se bolje osjecam. Ja inace sama pratim simptome, mjerim puls, osluskujem sto mi tijelo kaze i po tome znam kad smanjiti dozu ljekova.
Drzat' cu je i dalje pod kontrolom, po potrebi na ultrazvuk, na kontrolu hormona u krvi i vjerovati cu u cuda!

pupetta.maresca
14.12.2006., 21:59
zanima me koji su simptomi poremečaja štitnjaće...mene je doktorica poslala na pretrage (čekaam nalaze) pa me zanim onak čist informativno?

Denys
15.12.2006., 08:20
http://www.plivazdravlje.hr/?section=arhiva&acat=t&cat=t&id=8994&show=1
http://www.plivazdravlje.hr/?section=arhiva&acat=t&cat=t&id=5248&show=1
http://www.cybermed.hr/index.php/pbl/portal_za_pacijente/centri_za_edukaciju/bolesti_stitne_zlijezde/hipotireoza

Bina
15.12.2006., 09:21
Evo i mene :)
Moja se nesto smanjila, ne smeta mi vise pri gutanju, smanjila sam dozu na 5 mg athyrazola dnevno, jos malo pa cu pokusati i bez toga. Puno se bolje osjecam. Ja inace sama pratim simptome, mjerim puls, osluskujem sto mi tijelo kaze i po tome znam kad smanjiti dozu ljekova.
Drzat' cu je i dalje pod kontrolom, po potrebi na ultrazvuk, na kontrolu hormona u krvi i vjerovati cu u cuda!

Denys, drago mi je da ti je bolje.
Ja sam se stvarno nadala da će se to kod mene izregulirati, ali prođe par dobrih mjeseci, pa hormoni opet polude... Držim ti fige da imaš više sreće od mene. Ja ću ipak - pod nož :bang:
Tješi me to da će me najvjerojatnije operirati onom novom metodom, puno manje invazivnom. Nije da me brine da li mi je ožiljak četiri ili dva cm, ali navodno je i oporavak puno brži.
ako kog zanima... http://www.vecernji-list.hr/freetime/lifestyle/ona/591934/index.do

spoznaja-obnova
15.12.2006., 18:32
Ukoliko vas zanima porijeklo smetnje koju osjećate i kako ga riješiti bez radikalnog zahvata napišite osobno isti email s opisom smetnje u nekoliko rijeći na adresu spoznaja-obnova@net.hr
Vaš email to ste Vi. On je ogledalo Vašeg stanja i iz njega se uvijek dade isčitati:
fizička i spoznajna cjelovitost, a time i uzroci koji su doveli do trenutnog stanja. Zvući neobično ali je u biti radi se o jednostavnom pristupu na bazi spoznajno-biološke osjetljivosti. Uzroci leže uvijek na memorijskom planu tijela u svim njegovim dijelovima a njihovo otklanjanje ovisi o spoznaji. Moja analiza vam može pružiti detaljnu informaciju o cjelovitosti pojedinih djelova tijela, tkiva i organa a potom opis uzroka. Konačno ćete primiti i upute kako da otklonite uzrok i to sami. Naknada za usluga nije uvjetovana nikakvom tarifom i prepuštam ju Vašoj slobodnoj volji. u mailu navedite i svoje ime i adresu na koju ću poslati nalaz i savjete.
Napomena: problemi s štitnjačom nisu izolirani. Uzrok se nalazi drugdje i sama operacija neće riješiti izvor problema koji će kasnije izbiti negdje na drugom mjestu.
U slučaju potrebe mogu pratiti i razvoj vašeg ocijelovljenja, nestanka smetnje i u slučaju potrebe predlagati Vam dodatne mjere.
Sa štovanjem
Boris Cypryn

sidora
15.12.2006., 22:35
moze li mi molim vas netko pomoci? citam vase odgovore i pitanja, ali nema odgovora na ono sto me zanima.
koji su znaci da nesto nije u redu sa stitnjacom? i kako odem to provjerit?
inace sam rodila prije 15 mjeseci, jako smrsavila, vise nego koliko sam imala prije trudnoce. znojim se dosta cesto. tresu mi se ruke. i nemam snage ni za šta (tu morate uborojit i cinjenicu da radim i imam malu bebu)
moze mi netko odgovoriti?

Astrice
15.12.2006., 22:48
Rekla bi ti da si hiper jer to su neki od simptoma.

Denys
16.12.2006., 09:41
moze li mi molim vas netko pomoci? citam vase odgovore i pitanja, ali nema odgovora na ono sto me zanima.
inace sam rodila prije 15 mjeseci, jako smrsavila, vise nego koliko sam imala prije trudnoce. znojim se dosta cesto. tresu mi se ruke. i nemam snage ni za šta (tu morate uborojit i cinjenicu da radim i imam malu bebu)

Silent thyroiditis

The least common of the three major types, silent thyroiditis is characterized by rigidity and slight enlargement of the thyroid gland. Postpartum thyroiditis, a form of silent thyroiditis, develops in 5-9% of all women who have recently given birth. Postpartum thyroiditis develops within a year of the baby's birth and disappears within six months.

Denys
16.12.2006., 11:04

Ti si u hiper fazi.
Tako je i meni sve pocelo, s tim da uopce nisam povezivala nista sa stitnjacom, mislila sam da je od dojenja i iscrpljenosti. Otislo samo od sebe i ponovo se pojavilo nakon 3-4 god. povezano sa stresom.
Otidji kod doktora da ti da uputnicu da ti prekontroliraju anti-tijela i hormone. Napravi i scintigrafiju da prekontroliraju imas li kakav cvoric.
A najvjerovatnije od svega imas "silent thyroiditis".
Sretno!

Denys
16.12.2006., 11:28
Denys, drago mi je da ti je bolje.
Ja sam se stvarno nadala da će se to kod mene izregulirati, ali prođe par dobrih mjeseci, pa hormoni opet polude... Držim ti fige da imaš više sreće od mene. Ja ću ipak - pod nož :bang:
Tješi me to da će me najvjerojatnije operirati onom novom metodom, puno manje invazivnom. Nije da me brine da li mi je ožiljak četiri ili dva cm, ali navodno je i oporavak puno brži.
ako kog zanima... http://www.vecernji-list.hr/freetime/lifestyle/ona/591934/index.do

Cekanjem si bar malo profitirala jer ova nova metoda mi izgleda dosta bolja. :kiss:

lirofila
16.12.2006., 15:13
Bina, ova nova metoda koju radi tim dr. Bure mi zvuči "primamljivo":cool: Bar nešto dobro u svemu ovom.
Sidora, i ja mislim da ti je to postporođajna hipertireoza, odi u svog lječnika opće prakse po uputnicu za hormone (vađenje krvi) i onda ćeš znati. U međuvremenu, pokušaj da ti okolina pomogne koliko može, a da se ti odmaraš i družiš sa svojim bebačom:cerek:
Denys, drago mi je da se osjećaš buno bolje i moran ti čestitati na hrabrosti kad ti sama sebi reguliraš dozu. Ja iman super dr. pa se ja i ona dogovorimo ili licitiramo dozu, ali nebi se usudila sama dirati dozu.
Ja sam počela piti Ca s C vitaminom da mi sluznica grla smiri ako je otečena, pa da glasnicama bude što lakše i idem na neki pregled glasnica ovaj tjedan pa da vidim da li su mi oštećene ili ne. Držite fige:top:

sidora
16.12.2006., 15:18
hvala vam ljudi,
idem u ponedjeljak kod doktora.
moze li mi netko reci kakav je nacin lijecenja za to? noz?
i kakve su nupojave?
koliko je to lose od svih bolesti stitnjace?

Astrice
16.12.2006., 15:24
Pa sad mislim da su tablete u pitanju,a tek ako nema druge onda pod nož. Ja ti tu ne mogu pomoći kod mene je bio čvor u pitanju te sam morala pod nož.

Denys
16.12.2006., 15:30
hvala vam ljudi,
idem u ponedjeljak kod doktora.
moze li mi netko reci kakav je nacin lijecenja za to? noz?
i kakve su nupojave?
koliko je to lose od svih bolesti stitnjace?

Kod Silent thyroiditis-a se cak ne daju nikakve kure, samo beta-blockeri da uspore rad srca. Ako ti i daju sta, onda ce to biti athyrazol.
Za pocetak, noz zaboravi ali ne zaboravi da ti trebaju prekontrolirati imas li koji cvoric. Dobro pogodjena doza lijeka skoro pa da i nema nuspojave, mozda ti se bude malo vise spavalo i koji kilogram vise.
Ako je Silent ili postporodjajni, onda je to najblazi i najlaksi oblik tiroiditisa, te postoje velike sanse, kad ode da se vise nikad ne pojavi. :top:

sidora
16.12.2006., 15:33
hvala denys
sada sam na internetu procitala sve simptome.
od lake stolice, do suzenja ociju, pa do toga da se nemrem iz cucnja podic bez pomoci.
ne vjerujem jos sta mi se desava.
hvala jos jednom svima,
idem kod kusica najbolje u vinogradsku odmah.
javit cu se s nalazima

Denys
16.12.2006., 15:48
Denys, drago mi je da se osjećaš buno bolje i moran ti čestitati na hrabrosti kad ti sama sebi reguliraš dozu. Ja iman super dr. pa se ja i ona dogovorimo ili licitiramo dozu, ali nebi se usudila sama dirati dozu.

A cuj, kad te godinama muci ista boljka i kad promjenis 6-7 doktora (najcesce zbog selidbe) i svi ti pricaju jedno te isto, na kraju i sam shvatis.
Ta stitnjaca je moja i najbolje ja znam kako se osjecam, testovi krivi ne moraju svaki put dati realno stanje. Ovisi da li si uzeo tablete i isao na vadjenje krvi ili tek poslije, da li imas menzes, stres....
S vremenom naucis slusati sto ti tijelo kaze.

Denys
16.12.2006., 15:52
hvala denys
sada sam na internetu procitala sve simptome.
od lake stolice, do suzenja ociju, pa do toga da se nemrem iz cucnja podic bez pomoci.
ne vjerujem jos sta mi se desava.
hvala jos jednom svima,
idem kod kusica najbolje u vinogradsku odmah.
javit cu se s nalazima

Bit' ce sve u redu.
Udri po slatkisima dok jos mozes :klopa:

Astrice
03.01.2007., 14:06
Uglavnom ja danas dobila nalaze od hormona i usput bila na kontroli. Ko je bio u Vinogradskoj zna da ima ambulanta di se odlazi na kontrolu. Uglavnom zasad ne trebam piti ništa. Sljedeća kontrola za 6 mjeseci.

sidora
04.01.2007., 13:06
dragi ljudi, prije svega hvala vam.
dobila sam nalaze, koma, uznapredovala faza hipertiroze.
ft4 77,2 usporednice 10,3-24,5
ft331,6 usporednice 2,3-6,3
tns 0,002 usporednice 0,36-4,20
htjeli su me zadrzati u bolnici. no, imam malo dijete, nisam udana. obecala sam bit disciplinirana i pit sve te tablete.
psihijatra imam sutra ujutro.
cekam vase komentare.

kemik
04.01.2007., 13:09
cekam vase komentare.

odi to pod hitno operiraj.
neces se u takvom stanju moc brinut za malo dijete ;)

sidora
04.01.2007., 13:20
a joj kemik. nije to tako jednostavno.
ne znam zasto smjesko na brinut za dijete?
ipak,
hvala na dobrim zeljama

kemik
04.01.2007., 13:23
ne znam zasto smjesko na brinut za dijete?
ah, zasto?

zato sto je to sto ti imas gadna kronicna bolest, kod koje lijekovi nece puno pomoci. bolest stitnjace utjece na cijeli organizam, na snagu, na volju, na psihu, na cijelog covjeka. covjek je sam sebi tezak i sam se sa sobom tesko nosi kada su mu hormoni tako posemereni kao tebi, a kamoli jos odgajati dijete, sto je uzasno odgovoran i tezak zadatak.

zato ide smajlic, koji hoce reci da ce tvom djetetu vjerojatno biti lakse u zivotu ako mama ode na operaciju, njega ostavi tjedan-dva-tri sa bakom, oporavi se, pocne pit zamjensku terapiju...

ali, :grli:, drzim fige i tebi i klincu kaj god da se odlucis! :)

sidora
04.01.2007., 14:14
kao prvo, nemam kronicnu bolest.
dobila sam je nakon sto sam rodila, negdje je mala imala 7 mjeseci.
koliko sam cula, operacija nije konacno rjesenje. mnogi ljudi su ponovno dobili tu bolest iako su isli na operaciju.
zadrzavam pravo i smatram kako sama osobno znam sto je najbolje za moje dijete. vjeruj mi, nije mi bilo nista lakse kada sam rodila sekcijom i bila sama s malom i bolesnom bebom.
iako sam svjesna svih posljedica moje bolesti, uvjeravam te kako imam dovoljno snage, volje i najvaznije ljubavi da odgajam svoje dijete. imala problema sa stitnjacom ili ne.

Autosjedalica
04.01.2007., 15:04
dobila sam je nakon sto sam rodila, negdje je mala imala 7 mjeseci.
koliko sam cula, operacija nije konacno rjesenje. mnogi ljudi su ponovno dobili tu bolest iako su isli na operaciju.

Kako to misliš "nemam kroničnu bolest"? Koliko shvaćam problem, imaš hipertireozu i trebaš doživotno piti lijekove da ti drže hormone u normali, ispravi me ako griješim. Prema tome, to je kronična bolest. To što si je dobila kasnije, znači samo da nije urođena, ne i da nije kronična. A operirati ili ne, najbolje da pitaš doktore. Više njih. :)

kemik
04.01.2007., 15:48
ok.
povlacim se iz svakog daljnjeg razgovora sa osobom koja me spremna uvjeravati da hipertireoza nije kronicna bolest i da se nakon operacije uklanjanja stitnjace moze vratiti.

:(

sidora
04.01.2007., 15:55
oprosti kemik,
krivo sam te shvatila.
mislila sam da mislis kako to imam oduvijeka.
nismo se razumijeli.
po onome sto su meni rekli, shvatila sam kako to mogu izlijeciti. nitko mi naime nije rekao kako cu dozivotno biti na lijekovima.
hvala na toj informaciji.
odmah se osjecam bolje.

:kiss:

tough_cookie
04.01.2007., 17:56
ali ... ja sam negdje procitala da postoji neka bolest stitnjace (sad ne znam jel hipo ili hiper) koja se javlja nakon poroda. ta se, navodno, moze lijeciti.

idem sad probat nac tu stranicu ...

sidora
05.01.2007., 07:09
na to sam i mislila cookie, ali je kemik previse drven za bilo sto drugo osim po ps-u.
hvala bogu, nemam posla s takvim ljudima.
cookie znam na sto mislis, vec su mi objasnilil. thnx :)))))))

-NIK-
05.01.2007., 07:41
hmmm.. supruga mi ima hipotireozu a koja nije ništa "bolja" bolest od hipertireoze.... tako da ako izvadiš štitnjaču opet ćeš morat trošiti lijekove i boriti se s mnogobrojnim nuspojavama te boleštine.... slušaj doktora, redovno pij lijekove, redovno se kontroliraj i radi sve da bi se bolje osjećala... mislim da na kraju ipak nećeš proći bez operacije... i sretno ti bilo...

Denys
05.01.2007., 09:05
odi to pod hitno operiraj.
neces se u takvom stanju moc brinut za malo dijete ;)

Sve i da stvarno zeli izvaditi stitnjacu to joj niti jedan Dr. nece napraviti kod prve pojave hipertireoze. Operacija jedino dolazi u obzir ako ima zlocudni cvor.
Sto se tice dijece,....brinula sam se ja od dvoje ;)

Denys
05.01.2007., 09:33
ah, zasto?

zato sto je to sto ti imas gadna kronicna bolest, kod koje lijekovi nece puno pomoci.

..a kazu da je jedna od najlaksih kronicnih bolesti :confused:
Lijekovi pomazu, itekako, umiru je nakon cega je moguce nastaviti zivot bez ikakvih problema. Nakon prve pojave hipertireoze ja sam imala period 4god. bez ikakvih simptoma i da nije bio jedan veliki stres u pitanju to bi potrajalo i duze.

a kamoli jos odgajati dijete, sto je uzasno odgovoran i tezak zadatak.

Kemik, da li si ti roditelj?
Odgajati dijete je tako prirodno, lijepo i lako jer ono sto se radi s ljubavlju ne moze biti "uzasno tesko". Ovakvu recenicu moze napisati samo onaj tko to nikad nije provao ili onaj kome bi bilo bolje da nikad nije ni imao dijecu:flop:

zato ide smajlic, koji hoce reci da ce tvom djetetu vjerojatno biti lakse u zivotu ako mama ode na operaciju, njega ostavi tjedan-dva-tri sa bakom, oporavi se, pocne pit zamjensku terapiju...

ali, :grli:, drzim fige i tebi i klincu kaj god da se odlucis! :)

Sto mislis, da zamjenska terapija sve probleme rijesava?

kemik
05.01.2007., 09:38
Sto mislis, da zamjenska terapija sve probleme rijesava?

da. znam nekoliko ljudi (ukljucujuci i osobu s kojom sam provela veci dio zivota u istom domacinstvu) koji su se preporodili nakon pocetne faze titracije i dobro pogodjene doze zamjenske terapije.
u mojoj obitelji hipotireoza je vrlo, vrlo cesta i niti jedna od osoba koja ju ima nema gotovo nikakvih problema sa zamjenskom terapijom

sidora
05.01.2007., 09:56
velika pusa denys.
zbog ljudi poput tebe i pisem uopce to na forumu.
hvala na svim rijecima.
bila sam kod psihijatra. dao mi gomilu praxitena i za spavanje nesto. uopce mi se ne svidja. nije cuo ni jednu jedinu rijeci sto sam mu rekla. u petak sam se narucila kod jednog privatnog. :)
pocela sam pit tablete, vise mi se ne tresu ruke i mogu gutati lakse.
roditeljima sam rekla sto se desava.
nadam da ce biti sve ok.
pusa svima

Denys
05.01.2007., 09:59
ok.
povlacim se iz svakog daljnjeg razgovora sa osobom koja me spremna uvjeravati da hipertireoza nije kronicna bolest i da se nakon operacije uklanjanja stitnjace moze vratiti.

:(

MOZE I NE MORA BITI KRONICNA BOLEST!

http://www.medicina.hr/clanci/hipertireoza.htm

"Rjeđe se u pozadini poremećaja nalazi jedan ili više čvorova ili kvrga u štitnjači koji postaju pretjerano aktivni te izlučuju višak hormona, a nazivaju se toksična nodularna ili multinodularna struma ili guša (nodulus, lat. = čvor). Nije poznato zašto pojedini čvorovi postaju hiperaktivni.
Hipertireoza može nastati zbog povećanog stvaranja TSH, tiroid-stimulirajućeg hormona hipofize koji potiče stvaranje hormona štitnjače. Uzrok ovog stanja često je tumor, adenom hipofize.
Trofoblastni tumor, koriokarcinom ili hidatiformna mola, također mogu uzrokovati prekomjernu proizvodnju ovih hormona. "

"Općenito, dužim uzimanjem lijekova veća je mogućnost dobrog stanja bolesnika nakon prestanka. Općenito se liječenje provodi 12-24 mjeseci nakon čega 35-50% bolesnika ostaje bez tegoba duže vrijeme ili neograničeno."

Pogledaj koliko ima uzroka hipertireoze:

Visoka akumulacija radioaktivnog joda u štitnjači i visok titar stimulirajućih antitijela u cirkulaciji
Gravesova bolest (difuzna toksična guša);
Neprimjereno lučenje TSH;
Molarna trudnoća;
Koriokarcinom;
Hiperemesis gravidarum.
Visoka akumulacija radioaktivnog joda u štitnjači bez stimulirajućih antitijela u cirkulaciji
Plumerova bolest (toksična solitarna ili multinodularna guša);
Ne-autoimuna autosomno dominantna hipertireoza;
Guša izazvana litijem.
Niska akumulacija radioaktivnog joda u štitnjači
Upalne bolesti (tireoiditis);
Tireotoksikozis fakticija;
Unos joda;
Metastatski rak štitnjače;
Ovarijska struma.

Denys
05.01.2007., 10:04
da. znam nekoliko ljudi (ukljucujuci i osobu s kojom sam provela veci dio zivota u istom domacinstvu) koji su se preporodili nakon pocetne faze titracije i dobro pogodjene doze zamjenske terapije.
u mojoj obitelji hipotireoza je vrlo, vrlo cesta i niti jedna od osoba koja ju ima nema gotovo nikakvih problema sa zamjenskom terapijom

Pricamo o samo jednoj vrsti hipotireoze (prenosi se genetskim putem) i ne sumnjam da nemaju problema sa zamjenskom terapijom ali isto tako ja sam upoznala osobe kojima je na zamjenskoj terapiji gore nego sto je prije bilo.

Denys
05.01.2007., 10:09
velika pusa denys.
zbog ljudi poput tebe i pisem uopce to na forumu.
hvala na svim rijecima.
bila sam kod psihijatra. dao mi gomilu praxitena i za spavanje nesto. uopce mi se ne svidja. nije cuo ni jednu jedinu rijeci sto sam mu rekla. u petak sam se narucila kod jednog privatnog. :)
nadam da ce biti sve ok.
pusa svima

Meni su isto htjeli uvaliti ljekove za smirenje medjutim ja sam im lijepo objasnila i obrazlozila zasto to nikad nece uci na moja usta.
Kamilica sa medom isto djeluje :top:
:kiss:

sidora
05.01.2007., 10:13
ma to denys.
pa ne trebaju mi lijekovi za smirenje. bolesna sam, nisam luda.
rekla sam mu da to necu pit. ako budem trebala nes za smirenje, onda cu se bacit u kadu sa svojim andjelom i stavit cvjetove kamilice unutra.
mislim da nije razumio ni jednu rijec kaj sad mi rekla.
denys sori na pitanju, ali nisam shvatila - od cega bolujes? isto kao i ja? koliko traje? kako je?
jako me zanima. ako ti se da pisat

Denys
05.01.2007., 10:33
http://www.forum.hr/showthread.php?t=142812
http://www.forum.hr/showthread.php?t=75858
Da bi tocno znali od cega bolujemo treba napraviti testove krvi za razlicite vrste antitjela. Kod mene se radi o jednoj vrsti tireoiditisa i Grawes-ovoj bolesti. Sve je pocelo nakon druge trudnoce, nisam ni znala sto mi se dogadja, mislila sam da mrsavim zbog dojenja. To je otislo samo od sebe i ponovo se pojavilo nakon 4-5 godina. Lijecila sam se, imala 2 god. pauze bez lijekova a onda se opet vratilo, jos jedno lijecenje i sad sam opet bez ljekova.
To bi bilo ukratko, vecina je vec napisana na gornja dva linka. :)

sidora
05.01.2007., 11:10
ufff
pazljivo sam ovo procitala.
i mene je stavio na athyrazol. sada drugi dan mi se povraca. odnosno dize mi se zeludac nakon dva sata uzimanja lijeka. pijem dvije tablete tri puta na dan.
sto mislite? nalaz t3 i druge sam napisala.
ima li mucnina veze s lijekom?
ne ispada mi kosa. i ok vidim.
hoce li i kada doci do toga?
denys svaka cast. jako si hrabra. drz' se. vidim da nisi pukla od toga svega. a i meni je nekako to najvaznije.

Astrice
05.01.2007., 14:56
Ustvari meni to nije rekao endokrinolog već spec. nuklearne medicine.
@ Denys meni nije bio zloćudni al je bio 20 mm i sumnjam da bi ga mogla trpiti.

Denys
05.01.2007., 14:57
ufff
i mene je stavio na athyrazol. sada drugi dan mi se povraca. odnosno dize mi se zeludac nakon dva sata uzimanja lijeka. pijem dvije tablete tri puta na dan.

Ja sam imala nalaz slican tvome i dobila sam istu terapiju + beta-bloker (zbog lupanja srca 130 otkucaja u minuti). Kad trebas ponovo vaditi krv? Za mjesec- dva ce ti smanjiti kolicinu lijeka. Mucnina ti moze biti od athyrazola, posto se lako otapa, moj dojam je bio da jedan dio zastane u jednjaku, zato sam ja obavezno jela nesto poslije uzimanja lijeka, komadic kruha, kesa,...
Ako i dalje budes imala mucninu, obrati se ljecniku, mislim da postoji i zamjenski lijek.

denys svaka cast. jako si hrabra. drz' se. vidim da nisi pukla od toga svega. a i meni je nekako to najvaznije.

Kosa ne ispada od hipertireoze vec od hipotireoze u koju ces sigurno uci nakon par mjeseci ljecenja. Ocekuj i povratak dijela izgubljenih kilograma, pazi sto i kako jedes da ne dobijes i visak.
Sto se tice vida, ako ti se do sad nisu pojavile nikakve promjene na ocima, najvjerovatnije ni nece. :top:

Nego...negdje sam procitala da otezano gutas,.... da li su te poslali na nuklearnu da ti naprave scintigrafiju? Ako nisu, obavezno zatrazi taj pregled!

Denys
05.01.2007., 15:07
Ustvari meni to nije rekao endokrinolog već spec. nuklearne medicine.
@ Denys meni nije bio zloćudni al je bio 20 mm i sumnjam da bi ga mogla trpiti.

Kog su te vraga uopce boli, kad su ga i onako odlucili vaditi :confused:
A isto tako, tokom vremena poneki dobrocudni zna postati i zlocudni.
Ovisi i gdje se nalazi ako je u blizini jednjaka onda stvarno smeta pri gutanju, inace, ti cvorovi znaju rasti pa se smanjivati itd. kao i u mom slucaju.

Astrice, koliko si dana provela u bolnici, kako je poslije operacije, da li puno boli i koliko dana traje ta bol?

baka
05.01.2007., 15:14
MOZE I NE MORA BITI KRONICNA BOLEST!

http://www.medicina.hr/clanci/hipertireoza.htm

"Rjeđe se u pozadini poremećaja nalazi jedan ili više čvorova ili kvrga u štitnjači koji postaju pretjerano aktivni te izlučuju višak hormona, a nazivaju se toksična nodularna ili multinodularna struma ili guša (nodulus, lat. = čvor). Nije poznato zašto pojedini čvorovi postaju hiperaktivni.
Hipertireoza može nastati zbog povećanog stvaranja TSH, tiroid-stimulirajućeg hormona hipofize koji potiče stvaranje hormona štitnjače. Uzrok ovog stanja često je tumor, adenom hipofize.
Trofoblastni tumor, koriokarcinom ili hidatiformna mola, također mogu uzrokovati prekomjernu proizvodnju ovih hormona. "

"Općenito, dužim uzimanjem lijekova veća je mogućnost dobrog stanja bolesnika nakon prestanka. Općenito se liječenje provodi 12-24 mjeseci nakon čega 35-50% bolesnika ostaje bez tegoba duže vrijeme ili neograničeno."

Pogledaj koliko ima uzroka hipertireoze:

Visoka akumulacija radioaktivnog joda u štitnjači i visok titar stimulirajućih antitijela u cirkulaciji
Gravesova bolest (difuzna toksična guša);
Neprimjereno lučenje TSH;
Molarna trudnoća;
Koriokarcinom;
Hiperemesis gravidarum.
Visoka akumulacija radioaktivnog joda u štitnjači bez stimulirajućih antitijela u cirkulaciji
Plumerova bolest (toksična solitarna ili multinodularna guša);
Ne-autoimuna autosomno dominantna hipertireoza;
Guša izazvana litijem.
Niska akumulacija radioaktivnog joda u štitnjači
Upalne bolesti (tireoiditis);
Tireotoksikozis fakticija;
Unos joda;
Metastatski rak štitnjače;
Ovarijska struma.Od svih nabrojenih ne nađoh svoju dijagnozu.Možda toksična solitarna...
Pa eto mojeg iskustva.Sad imam 69 godina. S 34 godine su mi dijagnosticirali (nuklearna, scintigram) toksični adenom. Kako je adenom tumor žljezdanog tkiva, dileme nije bilo. Odnosno jedna je endokrinologica (Riječki KBC) navalila s lijekovima, pa apaurinima, pa...(napominjem da su mi nalazi hormona bili potpuno u granicama normale)i odoh ja po drugo mišljenje (Rebro Zg), koje je glasilo: tumor van. Toksični odmah sad dok nije stradalo srce i psiha, živci. Simptomi su bili čisto mehanički: kuglica u grlu problemi s gutanjem i tahikardije.
Operirala i sve o.k.
15 godina kasnije, dakle s 49 godina na rutinskoj kontroli opet čvor, na istom krilu. I to dva. Jedan vrući (kažu benigni) i jedan hladni(kažu taj je sklon prelasku u carcinom). I ovaj put odmah na operaciju uputio me endokrinolog. Pretpostavljam radi tog hladnog čvora. Kirurg zafrknuo s nosom kad je vidio da mora ponovno rezati. Ali je ovaj puta operacija prošla još bolje. Oporavak doslovno ekspresni. I od tada pa do danas pijem svaki dan eutirox 50 mg kao nadopunu ,jer su mi ostavili premali komadić za normalno funkcioniranje(nažalost dovoljan da mi se "zalomi" i treći put! Neće valjda!). Jednom godišnje kontroliram hormone, nemam nikakvih smetnji i idem sad koncem mjeseca nakon toliko godina na nuklearnu. I to samo zato jer me je na jednom usputnom internističkom pregledu, internistica "oprala" kako nisam bila 20 godina na kontroli. A nisam jer se osjećam dobro.
Dakle, po mom iskustvu ako je jedna od opcija operacija (nisu sve "guše" za operaciju) svakako otići i izvaditi "vraga", dok nije stradalo srce, živci i još koješta.

Denys
05.01.2007., 15:27
Dakle, po mom iskustvu ako je jedna od opcija operacija (nisu sve "guše" za operaciju) svakako otići i izvaditi "vraga", dok nije stradalo srce, živci i još koješta.

Ako je "vrag" u pitanju, sto prije to bolje.
Bako, drago mi je da je s vama sve O.K. :top:

baka
05.01.2007., 15:36
Ma zato sam i napisala svoje iskustvo, da dignem moral mladima koji se muče s tom nesretnom štitnjačom. No u svemu uvijek ima jedan ali.... a to je da ako čovjek nije siguran da je kod pravog liječnika, treba ga mjenjati.Jednostavno zatražiti i drugi savjet. Jer ja se često pitam gdje bih danas bila da sam slušala prvu endokrinologicu, koja je bila prof. dr.spec. dakle stručnjak, ali od onih koji nisu baš za operaciju....Tada sam se prvi puta susrela sa situacijom da ju je zagrebački kolega iskritizirao i to još lijepo objasnio prisutnim studentima. A ja poslušala njega!

sidora
05.01.2007., 21:33
Ja sam imala nalaz slican tvome i dobila sam istu terapiju + beta-bloker (zbog lupanja srca 130 otkucaja u minuti). Kad trebas ponovo vaditi krv? Za mjesec- dva ce ti smanjiti kolicinu lijeka. Mucnina ti moze biti od athyrazola, posto se lako otapa, moj dojam je bio da jedan dio zastane u jednjaku, zato sam ja obavezno jela nesto poslije uzimanja lijeka, komadic kruha, kesa,...
Ako i dalje budes imala mucninu, obrati se ljecniku, mislim da postoji i zamjenski lijek.

DRAGA, DOBILA SAM I TE BLOKERE. PRIJEM JEDNU NA DAN ZA SADA. MUKA MI JE OPET BILA KADA SAM GA U 5 POPILA. POJELA SAM GA S MRKVOM U JUHI, JER SAM ODMAH NAKON TOGA RUCALA. OPET ME TJERALO NA ZLO I NA POVRACANJE. KRV VADIM PONOVNO U PONEDJELJAK, ODNOSNO ZA TRI DANA. IMAM ZBILJA DOBROG DOKTORA. DA MU VELIM DA MI JE MUKA OD OVOGA? MOJE SRCE JE OTKUCAJ BIO 188.MISLIS DA CE MI ONDA U PONEDJELJAK SMANJITI DOZU LIJEKA?

Kosa ne ispada od hipertireoze vec od hipotireoze u koju ces sigurno uci nakon par mjeseci ljecenja. Ocekuj i povratak dijela izgubljenih kilograma, pazi sto i kako jedes da ne dobijes i visak.
Sto se tice vida, ako ti se do sad nisu pojavile nikakve promjene na ocima, najvjerovatnije ni nece. :top:
SIGURNO ULAZIM U TO? ZASTO? KADA TO MOGU OCEKIVATI? KAKVO JE TO STANJE? POVRATAK KOLIKO KILOGRAMA?

Nego...negdje sam procitala da otezano gutas,.... da li su te poslali na nuklearnu da ti naprave scintigrafiju? Ako nisu, obavezno zatrazi taj pregled!
ZASTO? NE SJECAM SE JE LI STO SPOMENUTO. ALI SADA KADA RAZMISLIM, NISAM NIKOM REKLA DA OTEZANO GUTAM. ZABORAVILA SAM NA TO. DA IM TO VELIM U PONEDJELJAK? PA ONDA DA ODEM NAPRAVITI TU SCINTIGRAFIJU? JA SE I LIJECIM NA NUKLEARNOJ U VINOGRADSKOJ, TAK DA TAM MOGU TO I OBAVIT.
HVALA DENYS, ČEKAM ODGOVORE. NEKAKO IMAM POVJERENJA U TEBE. NE ZNAM ZASTO. MOZDA JER RAZUMIJES STO TI GOVORIM :kiss:

sidora
05.01.2007., 21:34
Na tablete u pet sam mislila ovaj drugi lijek kaj pijem 2 tablete 3 puta na dan

Denys
05.01.2007., 23:05
@sidora
Reci lijecniku za mucnine ustvari reci mu sve simptome koji te muce i ne zaboravi OTEZANO GUTANJE. Otkucaj srca 188??? pa dobro da nisi pala u komu! Dozu lijeka ti sigurno nece smanjiti, to je maksimalna doza, ja sam imala nesto bolje nalaze i bila sam na toj kolicini lijeka vise od mjesec dana, nakon toga doza je smanjivana, malo po malo, trajalo je oko godinu dana.
Dobro je da ides na kontrolu vec za tri dana :top:
Otezano gutanje moze znaciti da imas cvor ili vise njih, ti cvorovi mogu biti zlocudni i dobrocudni, zlocudni se odmah vade te ponekad i dobrocudni ako su veliki i ako smetaju. Otezano gutanje moze biti i posljedica difuznog povecanja cijele zljezde. U svakom slucaju scintigrafijom ce vidjeti o cemu se radi.
Ljekovi koje sad pijes usporavaju rad tvoje zljezde, prelazenje u "hipo" fazu je cak i pozeljno da bi se zljezda odmorila. Tebi je sad najbitnije zdravlje i da se sve vrati u normalu.

baka
06.01.2007., 07:48
Sidora, osim dobrih savjeta od Dennis, svakako traži scintigrafiju! Čudi me da te već nisu poslali!

sidora
06.01.2007., 10:09
ma baka, nije da me nisu poslali, tu sam napisala post prosli tjedan, ljudi mi rekli da odem to vidjetm i ja u utorak bila prvi put kod doktora. dobila sam nalaze za jedan dan! tak da su zbilja bili super. i sada idem u ponedjeljak opet vadit krv. nisam im rekla za otezano gutanje jer sam zaboravila.
naravno da cu im to reci baka, u ponedjeljak. lijece me naime tek 5 dana.

denys cuj, kaj se tice otkucaja srca, morala sam se penjat stepenicama do ravnatelja gore, tak da kad me je mjerio, nisam imala daha! i inace nemrem uz stenge, ubija me to. mislim da sam jedva 10 stepenica prosla. zbog toga mi inace srce jako lupa.
a kaj da te velim? i inace sam mrtva, pod stresom, dodjem doma i onda mala udri po meni. tak da mi stalno lupa srce jako jel stalno trcim za njom.
p.s. danas sam popila lijek u 9, jos mi nije bilo zlo.
jupiiiii :)
p.s.s. gladna sam za popiz.... why?

Astrice
06.01.2007., 16:40
Ovisi i gdje se nalazi ako je u blizini jednjaka onda stvarno smeta pri gutanju, inace, ti cvorovi znaju rasti pa se smanjivati itd. kao i u mom slucaju.

Astrice, koliko si dana provela u bolnici, kako je poslije operacije, da li puno boli i koliko dana traje ta bol?

Pa nije bilo u blizini jednjaka al je gušilo strašno. Ja sam imala dva tak da su mi odstranili cijeli desni režanj i ovaj drugi od 9 mm. Službeno sam bila 8dana,a neslužbeno 5 jer su selili djecu zbog radova na dječjem odjelu ORL-a .
Ja se ne sjećam da me nešto bolila glava ili nešto drugo od operacije. Jedino kičma od cjelodnevnog ležanja u šok sobi poslije operacije. Najviše me boljelo dok sam imala dren,drugo se dalo istrpit. I sad me zaboli al samo povremeno i rijetko al mislim da to ima veze i sa meteoropatijom. Mada sad će uskoro i 2 mjeseca od operacije.

Astrice
06.01.2007., 16:40

Pa nije bilo u blizini jednjaka al je gušilo strašno. Ja sam imala dva tak da su mi odstranili cijeli desni režanj i ovaj drugi od 9 mm. Službeno sam bila 8dana,a neslužbeno 5 jer su selili djecu zbog radova na dječjem odjelu ORL-a .
Ja se ne sjećam da me nešto bolila glava ili nešto drugo od operacije. Jedino kičma od cjelodnevnog ležanja u šok sobi poslije operacije. Najviše me boljelo dok sam imala dren,drugo se dalo istrpit. I sad me zaboli al samo povremeno i rijetko al mislim da to ima veze i sa meteoropatijom. Mada sad će uskoro i 2 mjeseca od operacije.

Bina
06.01.2007., 19:35
pozdrav svima

evo moj datum operacije (26.1.) se bliži, počinjem raditi pretrage idući tjedan. Malo, ali samo malo me hvata panika ponekad. A štitnjača (ko da zna da ide van :D ) natekla je kao nikad u ove 2,5 godine liječenja. Za ne povjerovati.

No da ne davim dalje s mojim objektivno-subjektivnim saznanjima, evo zbog čega se javljam:

nadam da ce biti sve ok.
pusa svima

moram reći da se niti meni ovo uopće ne sviđa.
Ako ti mogu nešto savjetovati - meni kad je bila najgora faza bolesti, kad bih radije u pola noći išla trčati oko zgrade, a ne spavati jer spavala nisam gotovo uopće - dakle kad sam već uspjela prepoznati "takav dan" (a bio je to gotovo svaki drugi, nažalost) - ja bih već oko 7 navečer popila Persen. Najbolje s čajem od kamilice. Kavu koju obožavam pila sam samo ujutro. (ne kažem da kava uopće ima i sa čim veze, ali kod nas hipertireotičnih bolje je ne izazivati vraga)

Obzirom da su to biljne tablete činilo mi se to kao najbolji način da prebrodim takve krize. A stvarno me fino opustilo...

Što se mučnine od Athyrazola tiče, pokušaj se strpiti malo. Meni je bilo grozno svako jutro nakon što bih popila tablete (isto sam pila u početku 3x2). Mislim da je to trajalo oko 2, 3 tjedna. Nakon toga ništa - kao da je niti ne popijem.

Negdje sam pročitala, sad se više stvarno ne sjećam gdje - da je Athyrazol dobro odnosno korisno popiti na prazan želudac, pa tek nakon pola sata jesti. Držala sam se toga, ali mislim da je to sve individualno.

Bina
06.01.2007., 19:40
Ja se ne sjećam da me nešto bolila glava ili nešto drugo od operacije. Jedino kičma od cjelodnevnog ležanja u šok sobi poslije operacije. Najviše me boljelo dok sam imala dren,drugo se dalo istrpit.

iako je Denys ovo pitala, i ja se zahvaljujem na informacijama :kiss:

Astrice, ako ti se da, napiši malo detaljnije kako to izgleda - zapravo imam jedno glupasto pitanje :confused: , ali tko pita ne skita...
ja sam bila samo jednom na operaciji koja nije bila teška no ipak pod punom anestezijom. No tada nisam bila u šok sobi, a me zanima kako to izgleda, npr. da li smiješ ustajati na wc, da li si cijeli dan pod infuzijom itd.

mirta
06.01.2007., 23:34
pozdrav svima
Ako ti mogu nešto savjetovati - meni kad je bila najgora faza bolesti, kad bih radije u pola noći išla trčati oko zgrade, a ne spavati jer spavala nisam gotovo uopće - dakle kad sam već uspjela prepoznati "takav dan" (a bio je to gotovo svaki drugi, nažalost) - ja bih već oko 7 navečer popila Persen. Najbolje s čajem od kamilice. Kavu koju obožavam pila sam samo ujutro. (ne kažem da kava uopće ima i sa čim veze, ali kod nas hipertireotičnih bolje je ne izazivati vraga)

Obzirom da su to biljne tablete činilo mi se to kao najbolji način da prebrodim takve krize. A stvarno me fino opustilo...

Ja sam isto imala takve faze, a kulminacija bolesti mi je bila prije 3.5 godine u vrijeme onih najgorih ljetnih vrucina, tad sam jos bila bez terapije i uglavnom sam noci provodila na balkonu.

Po savjetu moje drage prijateljice (hvala alle :)) sam si znala skuhati vrlo jaki caj od kamilice prije spavnja i pomagalo je.
Najgori umor sam osjecala nakon jedno mjesec dana terapije athyrazolom i beta blokatorima, jedva sam se drzala na nogama, mogla sam spavat 15 sati dnevno, nakon nekog vremena se i to sredilo.

Ja imam difuzno povecanje stitnjace bez cvorica, nakon 7 mjeseci na athyrazolu hormoni su mi se uravnotezili i od tad, vec 3 godine sam bez terapije.Oci su mi se isto oporavile, ali ne potpuno i vjerojatno ce ovako i ostati.

sidora
07.01.2007., 09:25
vidm da nas tu ima zbilja jako mnogo.
koliko god mi je drago da nisam sama, toliko mi je zao jer nas toliko boluje...
dobila sam kilogram i pol, iako zapravo uopce ne jedem koliko mi je lose. pocela sam sada piti tablete na prazan zeludac, jos gore.
sinoc sam popila po prvi put tablete za spavanje, jer nisam mogla oka sklopiti. smatram to osobnom predajom jer to nisam uopce zeljela..
bila sam kod privatnog psihijatra, i on mi veli da ta bolest nije za zezanje, da moram ici u bolnicu se lijeciti, i prepise mi jos sredstava za smirenje. neke konjske doze. tak da nermem vjerovat kaj mi se desava.
cekam iskustva kod koga ste isli? preporuke doktora.
jer kljukat tabletama sam se vec mogla odavno.
kolko sada vidim, skoro svaki drugi covjek je na praxitenu, normabelu... ne kuzim tu tabletomaniju. ali ne zelim zavrsit kao oni..
sutra odlazim vadit krv, nadam se da ce biti bolje.
skoro nista vise nemrem gutat. samo jogurt hladni.
ljubim vas sve, drz'te se. kak ja velim, prezivjele smo i mnogo gore..
kiss

:)

Denys
07.01.2007., 10:14
pozdrav svima

evo moj datum operacije (26.1.) se bliži, počinjem raditi pretrage idući tjedan. Malo, ali samo malo me hvata panika ponekad. A štitnjača (ko da zna da ide van :D ) natekla je kao nikad u ove 2,5 godine liječenja. Za ne povjerovati.

Kad se meni povecala stitnjaca Dr mi je rekao da je to zbog toga sto je zaustavljena proizvodnja hormona a organizam ih i dalje trazi a zljezda ih pokusava proizvesti i zbog toga povecava volumen, sto tebe uopce ne mora vise optrecivati jer ionako ide vani.

Bina, sretno, drzim ti fige i napisi par rijeci poslije operacije.:kiss:

Denys
07.01.2007., 10:21
sinoc sam popila po prvi put tablete za spavanje, jer nisam mogla oka sklopiti. smatram to osobnom predajom jer to nisam uopce zeljela..
bila sam kod privatnog psihijatra, i on mi veli da ta bolest nije za zezanje, da moram ici u bolnicu se lijeciti, i prepise mi jos sredstava za smirenje. neke konjske doze. tak da nermem vjerovat kaj mi se desava.

Osobno, nikad nisam imala problema sa snom, po prirodi sam mirna i stalozena pa nije bilo nikakve potrebe za tabletama za smirenje, dapace, kao sto je Mirta vec napisala: " najgori umor sam osjecala nakon jedno mjesec dana terapije athyrazolom i beta blokatorima, jedva sam se drzala na nogama, mogla sam spavat 15 sati dnevno, nakon nekog vremena se i to sredilo."

Doktora ti ne mogu preporuciti jer sam u Hr. tek 3 mjeseca.

Astrice
07.01.2007., 16:00
iako je Denys ovo pitala, i ja se zahvaljujem na informacijama :kiss:

Astrice, ako ti se da, napiši malo detaljnije kako to izgleda - zapravo imam jedno glupasto pitanje :confused: , ali tko pita ne skita...
ja sam bila samo jednom na operaciji koja nije bila teška no ipak pod punom anestezijom. No tada nisam bila u šok sobi, a me zanima kako to izgleda, npr. da li smiješ ustajati na wc, da li si cijeli dan pod infuzijom itd.

Pa naravno da smiješ na wc to se podrazumijeva. Šok soba je zamračena prostorija sa 4 kreveta. I imaš infuziju cijelo vrijeme pričvršćenu na ruku. A ako skužiš kako skinuti ono di je pričvrščeno možeš i sama na wc,tak sam ja zadnja dva puta. I naravno dobiješ čaj ali tek nekih 2 sata nakon buđenja. I dobiješ inekciju "Voltarena". A inekciju protiv tromboze dobiješ svaku večer.

mirta
07.01.2007., 16:13
p.s.s. gladna sam za popiz.... why?

Zato sto ti je metabolizam ubrzan, konstantno si gladan i jedes ali gubis kilazu :)

To se sredi s terapijom isto, treba vremena. Drzi se.

mirta
07.01.2007., 16:22
vidm da nas tu ima zbilja jako mnogo.
koliko god mi je drago da nisam sama, toliko mi je zao jer nas toliko boluje...
dobila sam kilogram i pol, iako zapravo uopce ne jedem koliko mi je lose. pocela sam sada piti tablete na prazan zeludac, jos gore.
kolko sada vidim, skoro svaki drugi covjek je na praxitenu, normabelu... ne kuzim tu tabletomaniju. ali ne zelim zavrsit kao oni..
sutra odlazim vadit krv, nadam se da ce biti bolje.
skoro nista vise nemrem gutat. samo jogurt hladni.
ljubim vas sve, drz'te se. kak ja velim, prezivjele smo i mnogo gore..
kiss

:)

Nemoj se brinuti sad zbog sedativa, ako ti trebaju uzmi ih, i nije to nikakva predaja, medikamenti su tu da nam pomognu.

Sto se doktora tice, ja sam bila kod doktora Huica na nuklearnoj na Rebru i bila sam zadovoljna. Kako sam u vrijeme neposredno nakon postavljene dijagnoze morala na duze vrijeme u inozemstvo, i ovdje sam si nasla lijecnicu, endokrinologa. Nakon mjesec i pol, dr Huic i ona su se razisli u pristupu lijecenju, ona mi je osim tireostatika htjela dati i hormone stitnjace jer sam bila pocela lagano klizit u hipotireozu. Dr. Huic se nije slozio s tim, jer po njegovim rijecima nakon takve terapije se vise ne bi znalo sto mi je primarna bolest, poslusala sam ga i nakon 6 ili 7 mjeseci me potpuno skinuo s athyrazola i od tad je sve ok. Sad kontrolu radim svakih 6 mjeseci.

Bina
07.01.2007., 16:32
Pa naravno da smiješ na wc to se podrazumijeva. Šok soba je zamračena prostorija sa 4 kreveta. I imaš infuziju cijelo vrijeme pričvršćenu na ruku. A ako skužiš kako skinuti ono di je pričvrščeno možeš i sama na wc,tak sam ja zadnja dva puta. I naravno dobiješ čaj ali tek nekih 2 sata nakon buđenja. I dobiješ inekciju "Voltarena". A inekciju protiv tromboze dobiješ svaku večer.

hvala ti na uputama, bila mi je novost ovo s inekcijama, valjda se ne sjećam više koliko sam ih dobivala. a ako se dobro sjećam, "štift" za infuziju se treba odvrnuti i onda sam slobodna za izlazak i provod u bolničkom hodniku :zubo:
sam pojam šok sobe mi zvuči koma, pa sam mislila da je to bogznašto. Jer su me prošli put nakon operacije strpali odmah u moju matičnu sobu. No obzirom na to kako su žene u sobi hrkale, vjerojatno bih se bolje naspavala da sam svih pet dana bila u šok sobi...

Bina
07.01.2007., 16:55
....nakon 6 ili 7 mjeseci me potpuno skinuo s athyrazola i od tad je sve ok. Sad kontrolu radim svakih 6 mjeseci.

eeeh, da se bar i meni to dogodilo... ali što se može. mirta, sidora, denys... i svi ostali, nadam se da ćete imati dobar napredak u liječenju.

što se preporuka tiče, ovako izgleda moja top lista :)

1. dr. Bračić na rebru - njen sam pacijent već 2,5 godine. Stvarno nije loša, ali ima brdooooooo pacijenata, tako da mi se čini da joj je jako teško pratiti što se s kime događa. Laknulo joj je kad sam se odlučila za operaciju jer joj baš s mojim liječenjem nije išlo na zelenu granu.

2. dr. Soltar - Vinogradska
kod njega sam išla po drugo mišljenje odmah na početku liječenja, čim mi je postavljena dijagnoza. Išla sam u ordinaciju, ali privatno nakon radnog vremena. Ne sjećam se dobro, mislim da mi je razgovor od 6 minuta naplatio 200 ili 250 kn.
No, nije to bitno. Mnogi ga hvale, a meni je bio katastrofalno odbojan. Prvenstveno vjerojatno iz razloga što sam tada (lipanj 2004) bila užasno slaba, mršava, počela sam piti athyrazol 3x2 tbl., bilo mi je mučno od njih, tek sam se privikavala, psihički sam sva bila rastrojena, neispavana, a on mi je htio još povećati dozu kako bih bila spremna za operaciju početkom rujna.
Činio mi se to ogroman šok za organizam i nisam pristala. Osim toga sam htjela dati šansu liječenju jer mi je to bio tek prvi nalaz hormona koji sam napravila i nije još niti mogao znati kako ću reagirati na lijek.
Neki će reći da je očito mogao znati jer tako i tako završavam na operaciji, ali mislim da za operaciju moraš biti i psihički i fizički spreman, ako je to ikako moguće.
eh da, inače mi je prva asocijacija na Soltara smrad na cigarete. Stvarno je grozno kad ti netko prepipava vrat, a ti samo suzbijaš poriv na povraćanje zbog ruku u koje se nikotin uvukao još valjda prije dvadeset godina...

3. dr. Žmire - Vuk Vrhovac
kad sam se odlučila na operaciju, odnijela sam mu nalaze da pogleda, bez spominjanja operacije, da vidim što će mi reći - što bi on s mojim liječenjem. Rekao mi je da sam kandidat za operaciju...
Njega svakako preporučam - smiren, umjereno pričljiv, sve će objasniti što te zanima, objasniti što će biti ubuduće...

eto, jesam malo odužila, ali možda nekom pomogne. Niti jedan od njih nije mi preporučivao sedative, pitala sam jednom dr. Bračić treba li to meni, pa mi je rekla da mi ne treba. Inače, ako ikako fizički možete - svakako preporučujem vježbanje - pilates, jogu, aerobic.... Meni se činilo da jedino tada "otpustim" mozak da se može odmoriti.

sidora
07.01.2007., 18:17
curke hvala vam tolko puno kaj ste se ukljucile.
bina veeeeliku pusu ti saljem :) super si i obozavam te.
to ukljucuje i denys. al ona mi je vec stara dobra koka .:)
hvala bina prije svega na info. ja sam kod dr. kusica na rebru. on je predstojnik onkologije. za sada mi se svidja. iako, nije mi uopce spomenuo operaciju? :confused:
prije svega su me zanimali dobri psihici. prosla sam isto kao i ti bina. trazim nekog tko ce me slusat. a ne bit velika velicina i samo kucat na masinu bez ijedne rijeci.
popila sam popodne tablete, vidite vi kaj meni radite i vasa autosugestija - nije mi bilo muka popodne!!! inace sam isto mrsava, kost i koza. tak da mi je fakat bilo zlo od tableta.
rado bi isla na fitness i slicno. al...ne mogu se dici iz cuceceg polozaja. da ti ne velim kak nemam snage stajat duze od 10 minuta na nogama. pocnem se tresti.
rado bi isla, al za sada secem psa. nemam snage za vise.
nadam se da me razumijes.
htjela sam vas jos nesto pitat - mislite da je operacija neizbjezna?
kiss
s

Bina
07.01.2007., 20:49
sidora, sve razumijem :)
samo što i ja zbrzam s pisanjem, pa sam nedorečena. Vježbanje sam spomenula kao dobar ventil, ali potpuno mi je jasno što pišeš - ja sam se za laganije vježbanje mogla odlučiti tek nakon što sam šest mjeseci bila na terapiji, kad sam malo došla sebi.
Super je da imaš psa, to je već terapija i pol! Ja se tebi divim... posao, malo dijete, pas...svaka čast.
Vjerujem zato da ti je i ova hiper faza prolazna i da će ti uskoro biti bolje. Nemoj razmišljati o operaciji, to je sve individualno, vidiš da se neki oporave za nekoliko mjeseci.
To što ja pišem o operaciji je samo zato da usporedim na koji način doktori reagiraju, nikako ne želim nikoga uspaničariti.

htjedoh reći da je najbolje što sam mogla napraviti za svoj oporavak, da sam se puno bolje osjećala i mogla funkcionirati je sljedeće - redovno spavanje, dakle svaku večer u približno isto vrijeme odlazak na spavanje, više truda oko zdravije prehrane, pila sam vitamine i minerale (savjetujem svakako b complex, zato što ih organizmu nedostaje u hiper fazi, a uz to sam pila i antioksidanse), smanjila sam slatko i kavu...Na bolovanju nisam bila.

Bina
31.01.2007., 08:44
pozdrav svima s ovog topica

samo da prijavim da je operacija prošla i da sam nakon što je obavljena u petak, jučer puštena kući. Što zbog dobrog stanja, a što zbog gužve u bolnici. odstranili su mi oko 3/4 štitnjače, pa ćemo vidjeti kakvo će dalje biti stanje. Imam sve pohvale za osoblje na Šalati, svi su bili više nego divni.

Astrice
31.01.2007., 11:23
Ah dobro je. Bila si u bolnici isto dugo ko i ja. Jesi dugo čekala red il si bila ko ja drugi dan na redu?

Kakadu
31.01.2007., 13:33
Prijavljujem se u klub!
Prije desetak dana zavrsila sam na hitnoj zbog slabosti i lupanja srca i dijagnosticirana mi je hipertireoza.
Sad sam na athyrazolu, byolu i nekakvim antdepresivima koje su mi smanjili jer sam od njih bila uzasno pospana.
Malo me je ovo sto sam procitala bacilo u bed. Kako to da se nitko od vas nije izlijecio?
Ja sam ovih dana naisla na dva suprotna primjera koji ce mozda sve vas utjesiti.
Jedna cura mojih godina (30) nakon godinu i pol vise ne uzima nikakve tablete (athyrazol su joj smanjivali do cetvrtine tablete).
Drugi primjer je moja buduca svekrva. Njoj je negdje u sezdesetoj dijagnosticirana Gravesova bolest (cini se da i ja imam isto). Nakon dvije godine terapije sama je predlozila da prekine lijecenje i vidi sto ce biti. Doktor se smijao na njenu ideju jer je navodno bila prestara za to. Proslo je 10 godina, jos uvijek se kontrolira svake godine godine, ali njezina stitnjaca uvijek je normalna.

Kakadu
31.01.2007., 13:37
ufff

Imala sam slican problem, ali sam nasla rjesenje - jogurt! Prije tableta nesto pojedes i popijes sto vise jogurta. I ne boli te zeludac.

Bina
01.02.2007., 07:51
Ah dobro je. Bila si u bolnici isto dugo ko i ja. Jesi dugo čekala red il si bila ko ja drugi dan na redu?

sva sreća bila sam odmah drugi dan na redu, shvatila sam da tako naručuju bolesnike - danas dođu, uzimaju im anamnezu, daju tbl za spavanje navečer i ujutro cap! Nekima se ipak dogodilo da zbog raznoraznih razloga moraju čekati, ali ipak je to bilo čini mi se rijetko.

Obzirom da rana dobro zarasta, bolje spavam, kalcij je bio u redu, a i glas je koliko toliko dobro, sad mi je trenutno najveći problem kako oprati kosu obzirom na to da baš ne mogu mrdati glavom, a i moram paziti da ne smočim ožiljak...
Astrice, kako se ti sad osjećaš? Piješ li kakve lijekove?

Bina
01.02.2007., 08:06
Ja sam ovih dana naisla na dva suprotna primjera koji ce mozda sve vas utjesiti.
Jedna cura mojih godina (30) nakon godinu i pol vise ne uzima nikakve tablete (athyrazol su joj smanjivali do cetvrtine tablete).
Drugi primjer je moja buduca svekrva. Njoj je negdje u sezdesetoj dijagnosticirana Gravesova bolest (cini se da i ja imam isto). Nakon dvije godine terapije sama je predlozila da prekine lijecenje i vidi sto ce biti. Doktor se smijao na njenu ideju jer je navodno bila prestara za to. Proslo je 10 godina, jos uvijek se kontrolira svake godine godine, ali njezina stitnjaca uvijek je normalna.

Kakadu, pozdrav i tebi! Bilo bi bolje da se možemo pozdraviti zbog neke druge prigode, ali što se može...
No, nemoj da te obeshrabre ovi primjeri, ja isto znam dosta ljudi kojima se hipertireoza i Gravesova stišala i sve je bilo u redu. Nažalost, ja nisam bila od tih i moja se doza nije nikad spustila ispod jedne tbl dnevno. A i kad bih pila tako "malu" dozu, hormoni bi podivljali već nakon mjesec-dva.
Sad je teško znati što bi bilo kad bi bilo... Da sam bila cijelo vrijeme na bolovanju možda bi se stvari brže i bolje rješavale, ali eto nije to moglo ići tako.
Ja ti držim fige da se tebi doza regulira i da budeš dobro!

dobardan
02.02.2007., 15:05
Bok ljudi!

Nisam čitala sve postove, samo neke zadnje dvije stranice ali obećajem da kad uhvatim vremena pročitati ću sve da ne postavljam već 100 % postavljena pitanja.
Ovak, meni su hormoni normalni, čvor na štitnjači koji se stalno povećava je tu već nekih 3 godine. Nemam problema s gutanjem, malo ga osjećam ali ništa posebno. Najveći problem mi je lupanje srca, tresu mi se ruke, znoje mi se dlanovi i stopala ( doslovce mi se noge skližu u cipeli) i moj najveći problem je ANKSIOZNOST! Katastrofa kako me stalno trese. Simptomi anksioznosti su počeli kada se počeo raditi i čvor tako da sam ja uvjerena da je to povezano iako moja doktorica stalno viče da to nema veze jedno s drugim i da sam ja živčana i da trebam liječiti živce. Stalno joj objašnjavam da anksioznost nije žičanost ali ona je očito preglupa da shvati.
Jedva sam izborila da mi da uputnicu za punkciju, idem 20.2. dr. Težak, Rebro.
Nemam pojma kako će to sve zajedno ispasti samo znam da više ovako ne ide. Konstantan umor, lupanje srca, infarkt me hoće lupit dok se popnem do stana na 3. katu, koncentracija 0, spavam loše,pijem praxitene svakodnevno i već sam na izmaku snage i volje. Kvaliteta života:flop:

Begemotica
02.02.2007., 15:10
Bože, kja glupača ta tvoja doktorica! Naravno da ima veze, kod mene hvala bogu svi simptomi nestali nakon redovite terapije (ali moram piti tablete do kraja života), osto je samo tremor (to je ono što kažu, tresu se ruke). Čak mi jednom pretresli cijeli auto na granice jer su mislili da nešto švercam, pa sam nervozna :zubo:

baka
02.02.2007., 15:45
Bok ljudi!

Nisam čitala sve postove, samo neke zadnje dvije stranice ali obećajem da kad uhvatim vremena pročitati ću sve da ne postavljam već 100 % postavljena pitanja.
Ovak, meni su hormoni normalni, čvor na štitnjači koji se stalno povećava je tu već nekih 3 godine. Nemam problema s gutanjem, malo ga osjećam ali ništa posebno. Najveći problem mi je lupanje srca, tresu mi se ruke, znoje mi se dlanovi i stopala ( doslovce mi se noge skližu u cipeli) i moj najveći problem je ANKSIOZNOST! Katastrofa kako me stalno trese. Simptomi anksioznosti su počeli kada se počeo raditi i čvor tako da sam ja uvjerena da je to povezano iako moja doktorica stalno viče da to nema veze jedno s drugim i da sam ja živčana i da trebam liječiti živce. Stalno joj objašnjavam da anksioznost nije žičanost ali ona je očito preglupa da shvati.
Jedva sam izborila da mi da uputnicu za punkciju, idem 20.2. dr. Težak, Rebro.
Nemam pojma kako će to sve zajedno ispasti samo znam da više ovako ne ide. Konstantan umor, lupanje srca, infarkt me hoće lupit dok se popnem do stana na 3. katu, koncentracija 0, spavam loše,pijem praxitene svakodnevno i već sam na izmaku snage i volje. Kvaliteta života:flop:

Nevjerojatno, kako su liječnici opće prakse (meni se to doduše dogodilo i s endokrinologicom) sigurni da treba liječiti - posljedice a ne uzrok, t.j. štitnjaču.
Traži uputnicu za nuklearnu i tamo će ti sigurno preporučiti scintigram ,JEDINI način da se vidi što se zbiva. Pogotovo što čvor raste.Punkcija je dobra ali nedovoljna, jer ubode u jednu točku a do nje može biti neko drugo tkivo, staničje kako ga već nazvati.

Da ne pišem opet, jer već jesam na drugoj temi o štitnjači, poslala sam tim PM o mojem iskustvu s dvije operacije, pa čitaj "dobardan"!
.

Astrice
02.02.2007., 17:52
Poslije ultrazvuka se ide na scintigrafiju. Jer onda se vidi točno što je. Punkcija je više za čvorove. A scintigrafija u Zg je samo u Vinogradskoj. Mene je baš dr. opće prakse poslala na uzv.Uz vađenje krvi naravno i to klasično.
@ Bina dobro sam i začudo ne trebam ništa piti zasad.

baka
03.02.2007., 18:44
Poslije ultrazvuka se ide na scintigrafiju. Jer onda se vidi točno što je. Punkcija je više za čvorove. A scintigrafija u Zg je samo u Vinogradskoj. Mene je baš dr. opće prakse poslala na uzv.Uz vađenje krvi naravno i to klasično.
@ Bina dobro sam i začudo ne trebam ništa piti zasad.

Ne znam kako sad punktiraju, da li "od oka" ili pod utzv. Jer kad su mene punktirali 1985. nalaz je ukazivao na odumiranje štitnjače, da kažem narodski.Obzirom da sam imala dva čvora lijevo i gotovo odumrli dio desnog krila(prva operacija 1970), endokrinolog je vidjevši scintigram (utzv nisu tada ni radili) zaključio doslovce: Dr. xy (specijalist inače) je ubo napamet u prazno, odnosno u desno.
Inače ja sam se nakon 20 g javila na riječku nuklearnu na kontrolu, reda radi!:cerek: i specijalistica me poslala vaditi hormone i na utzv. Što znači da ti imaš pametnu doktoricu opće prakse.:top:
A što se tiče scintigrama i Vinogradske, pa zar nema Nuklearna i na Rebru?

dobardan
03.02.2007., 19:19
bako, punktiraju uz ultrazvuk, ništa više ne rade na pamet pa bodu dok na nešto ne nalete;)

P.S. hvala za savjete pute p.m.-a :)

Z e t t a
03.02.2007., 22:52
imala je hrpu pacijenata koji imaju problema s ocima zbog stitnjace ...

Kakvi se sve problemi s očima mogu imati radi štitnjače? I mogu li se imati isti problemi bez obzira radi li se o hipotireozi ili hipertireozi?

clarity
03.02.2007., 23:43
@zetta kod hipertireoze :)

acqua
04.02.2007., 19:53
Imala bih jedno pitanje za sve vas koje nažalost muči štitnjača na ovaj ili onaj način.Pred desetak mjeseci imala sam prve probleme sa anksioznošću i napadima panika kojoh sam se uspiješno riješila.Tad sam vadila TSH koji je bio uredan,druge pretrage nisam ništa radila osim kardiološkog i tu sam doznala za lagani prolaps ali ništa strašno..U zadnje vrijeme mi se događa da odjedanput kao neki nemir uđe u mene ali nisam nešto panična,srce radi normalno ali taj unutrašnji nemir ne mogu opisati.Imam osjećaj da mi je neka slabost u nogama kao da će mi noge klecat ali opet nije tako jaka slabost,baš neki nemir i sve prođe za par minuta.Doslovce kao da u tom momentu nastupi poremećaj hormona, nekad mi tad zna čak biti hladno.Nekih drugih većih simptoma nemam.Kosa mi ne opada, ne znojim se tahikardije su pod kontrolom malih beta-blokatora.Da li da odem provjerit hormone?Čitajući sve o Hashimotu nekako mi se čini da mi je blizak.Koliko košta privatno analiza hormona? Ili mislite da je anksioznost?

Astrice
05.02.2007., 11:56
Što ja znam to su tvrdile žene dok su čekale pregled. A nisu bile samo iz Zagreba.Tako da može i ne mora biti. Ja sam tamo ponavljam išla jer imam vezu. Osim toga dr. me pitala koju ću bolnicu.Mada ipak mislim da je bolje ić na scintigrafiju prije punkcije.
@ acqa većina anksioznih prvo provjeri svoje zdravstveno stanje pa bi ti to savjetovala. A da odeš na uzv.

baka
05.02.2007., 14:36
Vidim da svatko ima različita iskustva. Naročito u lutanju do dijagnoze. Mislim da ne bi bilo na odmet da svatko tko misli da mu je problem štitnjača ode napraviti pregled. Hormoni mogu i ne moraju biti izvan okvira (moji su uvijek bili normalni, uprkos adenomima i sl. Ali živci, tahikardija...
Eto danas sam na PM poslal poruku "dobardan",ali možda će još kome koristiti. Slučajno, tražeći nešto sasvim drugo, došla sam do privatne polklinike Medikol u Zagrebu. I povirila na njihov web. Imaju doista svašta čak i nuklearnu medicinu. Pa tko može neka nazove i vidi. Bar jedan pregled kod specijaliste, koji ne bi smio puno koštati. Ne pravim im reklamu (moderatori!:cerek: ) jer sam ja iz Rijeke. Ovdje (u Ri) privatni pregled stoji kod specijaliste od 250 do 300 kn. Zagreb je sigurno skuplji, ali tko pita ne skita i to od nemila do nedraga. Dakle Googlajte i pitajte. Možda si netko "skrati" muke našeg zdravstvenog sustava.

nina7
05.02.2007., 15:45
Sada dok ovo pišem jedva desnom rukom pomičem miš jer mi se ruka užasno trese, kao da uopče nemam snage u njoj. Inače već godinama patim od anksioznosti, lupanja srca, nekontroliranog znojenja, mokrih dlanova i stopala, a u zadnje vrijeme i od te slabosti u mišićima. Danas sam vadila fT3, fT4 i TSH ali nalazi su tek za 10-ak dana. Jal bi mi netko, molim vas, mogao reći da li su to simptomi hipertireoze? Već sam 2 puta prije nekoliko godina vadila T3 i T4 i bili su povišeni, ali doktori su mi rekli da je to zbog toga što pijem kontracepcijske pilule. Nebi vas sad sve tu gnjavila s pitanjima ali izluđuje me to kako se osjećam, imam ojećaj kao da svi misle da izmišljam. Hvala unaprijed svima!

vered
05.02.2007., 18:26
evo i ja se pridruzujem svima koji pate od stitnjace. meni su nedavno otkrili 3 cvora, od kojih je jedan "hladniji" i za 20 dana idem na operaciju. ovdje gdje zivim, u slucaju hladnih cvorova, odstranjuju citavu stitnjacu. zanima me kakva ste iskustva sa hormonima imali vi kojima je odstranjena citava zlijezda. citala sam svakojake horor-price, ljudi pricaju kako su se po 10 i vise kila udebljali poslije operacije. koliko je kod vas trajalo dok su vam pronasli pravu dozu?

Bina
06.02.2007., 07:24
bok cure

@ nina7 - rekla bih po ovome što pišeš da imaš simptome hipertireoze jer sam se i ja slično osjećala. Međutim, to može biti i štošta drugo, zato ćeš sve najbolje saznati kad ti stignu nalazi. Da li si, otkad si počela osjećati ove simptome, smršavjela? Kakav ti je tlak i puls?

i još jedna informacija ostalima da ne lutaju od nemila do nedraga - scintigrafija i punkcija se radi i na odjelu nuklearne medicine na Rebru.

Inače, ja sam maloprije skinula svoj zavoj s ožiljka. Još je malo natečeno, ali zapravo dobro izgleda. Ožiljak ima cca. 2,5 cm i izgleda kao tanka, tanka crta. Imam sve pohvale za šivanje :top: Još samo da se na to malo naviknem....

Zna li netko kada mogu početi mazati ožiljak kremom za ožiljke?

nina7
06.02.2007., 07:41
Bina, kao prvo hvala ti na odgovoru! :kiss: Da, smršavila sam 4 kg ali hranila sam se fakat zdravo pa mislim da je to utjecalo na težinu. Možda je bitnije to što sam oduvijek bila mršava, visoka sam 1,74 a imam 53, 54 kg. A jedem puno, ali stvarno puno. Zadnjih mi je dana i probava ubrzana, stalno sam na wc-u i imam mekanu stolicu. Nije mi jasno zašto ako su mi ti hormoni bili povišeni već prije i nitko nije na to reagirao a simptome kao što su znojenje, mokri dlanovi i stopala, nervoze, promjene raspoloženja i sl. imam već godinama. Jedino je nova ta slabost u mišićima i ovo s probavom.

Što se tvog ožiljka tiče - ja sam operirala tumor na žlijezdi slinovnici - imala sam vodoravni šav na vratu od neka 3cm i kad su mi 7 dana nakon operacije skinuli konce počela sam ga mazati Contratubexom i sad se gotovo i ne vidi. Ali u svkom slučaju bi trebala pitati doktora kad smiješ početi s tim kremicama.

nina7
06.02.2007., 07:44
E da, zaboravila sam napisati - tlak mi je gotovo uvijek povišen, negdje 90/145 a za puls ne znam točno. Svaki put kad napravim neku radnju malo težu o običnog hodanja jedva dišem. Međutim ja sam to oduvijek pripisivala kondiciji tj. nedostatku kondicije. Ne znam dal ima veze s time ali pijem već 6 godina kontracepcijeske pilule jer imam policistične jajnike.
Bina, tko te operirao na Šalati? Otorinolaringolog ili endokrinolog?

Bina
06.02.2007., 08:22
nina7, ja bih na tvom mjestu pričekala ove nalaze i inzistirala da mi dr opće prakse uputi endokrinologu ili specijalistu nuklearne medicine. Čitala sam da kontracepcijske pilule mogu utjecati i na razinu ovih hormona, no znam i za slučaj da su djevojci koja je imala povišene hormone štitnjače najprije dali kontracepcijske pilule (diane) da bi joj se regulirao ciklus, a time i ostali hormoni.
Zbunjujuće, ali nisam doktor. Oni znaju zašto.

Mislim da i nije stvar u tome da ti razina hormona bude povišena u odnosu na referentne vrijednosti, nego se hipertireoza očituje u neravnoteži hormona. T3 se prilično poveća, a tsh se u odnosu na njega dosta snizi. Smanjenje težine od 4 kg ne čini mi se pretjerano. kod mene se dogodilo stvarno rapidno, vidljivo smanjenje od oko 7 kg u 2-3 mjeseca. Nije to bilo normalno mršavljenje, nego sam se baš "istopila". A jela sam troduplo više nego inače.

operirao me otorinolaringolog. Ispravite me ako griješim, ali mislim da samo oni rade kirurške zahvate.

nina7
06.02.2007., 08:28
Ja sam te 4 kile skinula u 3 tjedna. Ali imaš pravo, pričekat ću nalaze pa šta bude...
Ne znam tko operira, zato i pitam. Već sm dobila uputnicu za uzv štitnjače i pregled endokrinologa a s obzirom da me operirala krasna doktorica (orl) na šalati mislila sam kod nje otići na ultrazvuk.

U svakom slučaju hvala puno na odgovorima!:)

Denys
06.02.2007., 16:43
@nina7
Sve sto si navela su simptomi hipertireoze, koja cini mi se, vec malo duze traje. 53 kg na 1,74 :eek: Ja sam 7cm niza i s tom kilazom bila sam kost i koza. Pricekaj nalaze i sto prije kod endokrinologa, ne cekaj dugo jer ti moze doci i do promjene na ocima, kosi, noktima...

dobardan
06.02.2007., 16:47
Denys, kad kažeš promjene na kosi, jet to uključuje groznu perut?
Već nekih 1,5 godina se ne mogu riješiti peruti,doslovce mi otpadaju " krpice" a ne samo male ljuskice, kosa mi se stalno masti i rijeđa je. Znači i to je kriva štitnjača:eek:
A ja potrošila cijelo malo bogatstvo na razne šampone protiv peruti i ništa...
Jedino kaj sam se ja zdebljala a ne smršavila:rolleyes:

baka
06.02.2007., 16:48
evo i ja se pridruzujem svima koji pate od stitnjace. meni su nedavno otkrili 3 cvora, od kojih je jedan "hladniji" i za 20 dana idem na operaciju. ovdje gdje zivim, u slucaju hladnih cvorova, odstranjuju citavu stitnjacu. zanima me kakva ste iskustva sa hormonima imali vi kojima je odstranjena citava zlijezda. citala sam svakojake horor-price, ljudi pricaju kako su se po 10 i vise kila udebljali poslije operacije. koliko je kod vas trajalo dok su vam pronasli pravu dozu?Prije nekih dvadesetak godina je operirala štitnjaču jedna, tada, vrlo mlada cura. Skinuli joj cijelu.I izdozirali hormon (tada Vobenol, sada Eutirox) i naravski uz redovite kontrole, postala je čak i mama sa preko 40 godina starosti i samo s umjetnim hormonom, što je kod trudnoće "šugavo". Dakle više nego optimistička priča.
Drži se. Slušaj doktore i bit će sve o.k.:top:
Izdoziranje ne bi trebalo trajati dugo.Doktori već znaju početnu dozu a onda se kontrolom hormona ili smanjuje ili povećava ili ostaje već određeno.Debljanje je samo "od zuba" (klope) ili onda nekad, kad nije bilo umjetnog hormona.

Denys
06.02.2007., 16:53
Jedan :kiss: Bini :)
Molim te ako mozes napisati, da li puno boli poslije operacije, koliko dana traje ta bol te da li ti je bila potrebna necija pomoc u kuci nakon povratka iz bolnice?

Denys
06.02.2007., 16:58
Denys, kad kažeš promjene na kosi, jet to uključuje groznu perut?
Već nekih 1,5 godina se ne mogu riješiti peruti,doslovce mi otpadaju " krpice" a ne samo male ljuskice, kosa mi se stalno masti i rijeđa je. Znači i to je kriva štitnjača:eek:
A ja potrošila cijelo malo bogatstvo na razne šampone protiv peruti i ništa...
Jedino kaj sam se ja zdebljala a ne smršavila:rolleyes:

Ja nisam imala problema sa peruti vec sa ispadanjem, izgubila sam oko pola skalpa :E , sad se stanje nesto popravilo. Medjutim procitala sam negdje da hipertireoza isusuje kozu (jos jedan od simptoma ;) ), sad ne znam da li je to povezano sa prhuti.

nina7
06.02.2007., 18:38
Denys,
hvala na odgovoru.:kiss: Naručena sam za pregled kod endkrinologa 15.02. a do tada će mi valjda i nalazi hormona biti gotovi. S kožom nemam problema, jedino što primjećujem da je što sam starija ona sve prozirnija. Nokti su mi tako mekani da ih mogu savijati a kosa mi je kao bebina. Najgore od svega mi je sad to čekanje jer ne znam jel je štitnjača ili nije...padaju mi na pamet svakakve druge bolesti... :flop:

Bina
06.02.2007., 18:41
Jedan :kiss: Bini :)
Molim te ako mozes napisati, da li puno boli poslije operacije, koliko dana traje ta bol te da li ti je bila potrebna necija pomoc u kuci nakon povratka iz bolnice?

heeeeeej Denys :grli:

evo izvještaja o bolovima.
ne mogu reći da jako boli, više si nekako ukočen jer si u neprirodnom položaju malo pognute glave.
operirana sam u petak, u ponedjeljak su mi izvadili dren, u utorak me pustili kući. Dakle u bolnici sam bila čet-uto, pet dana. Tjedan dana od operacije su mi skinuli konce.

Tablete protiv bolova ne pijem, u bolnici sam primila nakon operacije sredstva protiv bolova, a nakon toga su mi nudili, ali nije mi trebalo. Pila sam dosta velike doze paracetamola, što me iznenadilo, ali očito mi je koristilo jer se dobro oporavljam.

Malo sam slaba i brzo se umaram, ali mislim da ću dva tjedna od operacije biti sasvim dobro. Što se pomoći tiče, mama i muž su mi na raspolaganju tako da ja uglavnom odmaram. Da moram, mogla mislim da bih mogla sama jedino ti je prvih par dana kada dođeš iz bolnice (recimo do kad prođe tjedan do deset dana od operacije) teško duže stajati na nogama ako bi morala kuhati, dobro ti dođe da ti netko pomogne pri tuširanju. Jedini problem koji mi se čini kao veći je ići u nabavku i nositi neke teže predmete. Čim uzmem u ruke nešto teže od dva kg osjećam kao da to dižem mišićima vrata, a ne rukama.

Denys samo pitaj dalje

Bina
06.02.2007., 18:49
Denys,
hvala na odgovoru.:kiss: Naručena sam za pregled kod endkrinologa 15.02. a do tada će mi valjda i nalazi hormona biti gotovi. S kožom nemam problema, jedino što primjećujem da je što sam starija ona sve prozirnija. Nokti su mi tako mekani da ih mogu savijati a kosa mi je kao bebina. Najgore od svega mi je sad to čekanje jer ne znam jel je štitnjača ili nije...padaju mi na pamet svakakve druge bolesti... :flop:

evo i mene opet, potaknulo me čavrljanje o promjenama na kosi i noktima.

Ja imam užasno gustu kosu, a počela mi je padati kad sam par mjeseci pila terapiju za hipertireozu. Tako da više nisam bila sigurna da li mi je to od lijeka (jer piše kao nuspojava) ili mi je to od hipertireoze. Uglavnom, palo mi je jako puno kose, no to i ne bi bio toliki problem da mi kosa nije postala nekako tanka, svilenkasta. Kao da se prema vrhovima sva istanjila. Što mogu, ošišala sam je, trpila nikakvu frizuru i uporno prala Fitoval šamponom. mislim da je usporio ispadanje i vratio je u normalu. Uz to sam svaki dan pila i b complex odnosno plibex.

nokti su mi također bili mekani, a dva nokta su mi se čak počela odvajati od vrha prema korijenu, no i to je brzo prošlo. ta se pojava zove oniholiza, pronašla sam na internetu o čemu se radi.

eh, a koža mi je zapravo bila divna. Prirodno mi je malo masna, a s hipertireozom se potpuno unormalila. Bila je čak malo i suha, meka na dodir.

nina, jako mi je drago da tako uskoro imaš pregled, što prije saznaš o čemu se radi, to bolje! Voljela bih da nisi bolesna, no i ako jesi riješit će se sve to, vidiš da nas ima još u istoj koži, a opet smo čile i vesele :kiss:

nina7
06.02.2007., 18:55
Hvala ti Bina! Lijepo je kad možeš s nekim podijeliti iskustva, strahove i sl. Nadam se da si se oporavila od operacije i da će ti ožiljak lijepo zacijeliti ( Krema Contrtubex je zakon).:top:

clarity
06.02.2007., 19:13
Ja nisam imala problema sa peruti vec sa ispadanjem, izgubila sam oko pola skalpa :E , sad se stanje nesto popravilo. Medjutim procitala sam negdje da hipertireoza isusuje kozu (jos jedan od simptoma ;) ), sad ne znam da li je to povezano sa prhuti.

znam da se koza isusi kod hipotireoze. znaci i kod hiper se dogadja ista stvar?

clarity
06.02.2007., 19:18
evo i mene opet, potaknulo me čavrljanje o promjenama na kosi i noktima.

Ja imam užasno gustu kosu, a počela mi je padati kad sam par mjeseci pila terapiju za hipertireozu. Tako da više nisam bila sigurna da li mi je to od lijeka (jer piše kao nuspojava) ili mi je to od hipertireoze. Uglavnom, palo mi je jako puno kose, no to i ne bi bio toliki problem da mi kosa nije postala nekako tanka, svilenkasta. Kao da se prema vrhovima sva istanjila. Što mogu, ošišala sam je, trpila nikakvu frizuru i uporno prala Fitoval šamponom. mislim da je usporio ispadanje i vratio je u normalu. Uz to sam svaki dan pila i b complex odnosno plibex.

nokti su mi također bili mekani, a dva nokta su mi se čak počela odvajati od vrha prema korijenu, no i to je brzo prošlo. ta se pojava zove oniholiza, pronašla sam na internetu o čemu se radi.

eh, a koža mi je zapravo bila divna. Prirodno mi je malo masna, a s hipertireozom se potpuno unormalila. Bila je čak malo i suha, meka na dodir.

nina, jako mi je drago da tako uskoro imaš pregled, što prije saznaš o čemu se radi, to bolje! Voljela bih da nisi bolesna, no i ako jesi riješit će se sve to, vidiš da nas ima još u istoj koži, a opet smo čile i vesele :kiss:

imama iste probleme s kosom i narocito s noktima a imam hipotireozu

clarity
06.02.2007., 19:25
Imala bih jedno pitanje za sve vas koje nažalost muči štitnjača na ovaj ili onaj način.Pred desetak mjeseci imala sam prve probleme sa anksioznošću i napadima panika kojoh sam se uspiješno riješila.Tad sam vadila TSH koji je bio uredan,druge pretrage nisam ništa radila osim kardiološkog i tu sam doznala za lagani prolaps ali ništa strašno..U zadnje vrijeme mi se događa da odjedanput kao neki nemir uđe u mene ali nisam nešto panična,srce radi normalno ali taj unutrašnji nemir ne mogu opisati.Imam osjećaj da mi je neka slabost u nogama kao da će mi noge klecat ali opet nije tako jaka slabost,baš neki nemir i sve prođe za par minuta.Doslovce kao da u tom momentu nastupi poremećaj hormona, nekad mi tad zna čak biti hladno.Nekih drugih većih simptoma nemam.Kosa mi ne opada, ne znojim se tahikardije su pod kontrolom malih beta-blokatora.Da li da odem provjerit hormone?Čitajući sve o Hashimotu nekako mi se čini da mi je blizak.Koliko košta privatno analiza hormona? Ili mislite da je anksioznost?

provjeri antitjela i napravi uzv. ne znam kako to ide privatno, mozes provati vidjeti i pitati na temi hipotireoza.

nina7
08.02.2007., 06:29
Clartity,
privatno hormoni dođu oko 60 kn/hormon (Petričićev trg) ili 240kn (Dežmanova) svi zajedno. Ja sam ih vadila na Vuku Vrhovac uz uputnicu i platila sam cca 46 kn pretrage i 3 kn poštarinu jer oni nalaze šalju poštom. U medikolu pregled + uzv 380kn. Znam da to rade i u poliklinici Sunce ali ne znam cijenu. To je Zagrebu, ne znam odkud si ti...

Ona007
08.02.2007., 09:28
Jel moze netko ukazat na listu hormona koji se ispituju?
Meni su prije par godina rekli da sam na granici i da mi je funkcija stitnjace OK al imala sam antitjela i rekli su da svako par mjeseci trebam radit nalaze..
sto ja nisam napravila..
Sad se najednom osjecam grozno, spava mi se stalno.. ono usred necega sto radim ja odjednom osjetim ogromnu pospanost i moram lec, nemam energije za nista, samo za par stvari dnevno..
Zanima me sto je uobicajena procedura u Hrvatskoj, sto se u biti testira da bi se ustanovila neregularna funkcija stitnjace?

nina7
08.02.2007., 15:16
Ona007,
Ja nisam dugo u ovoj priči ali znam da su mene zbog sumnje na hiperfunkciju štitnjače slali vaditi krv (hormoni fT3, fT4 i TSH - inače se vade T3 i T4 ali ne znam točno koja je razlika, valjda zato kaj pijem pilule), na pregled kod endokrinologa i ultrazvuk štitnjače. Procedura je takva da odeš kod doktora opće prakse koji ti za sve to da uputnicu a onda moliš Boga da te u nekoj bolnici prime ili iskeširaš par sto kuna kod privatnika. U svakom slučaju mislim da cure kojima je hipertireoza već dijagnosticirana puno bolje znaju gdje, što i kako napraviti. Nadam se da sam ti bar malo pomogla.

Passenger_57
08.02.2007., 16:37
mene zanima,ako vam je nalaz krvi i urina 100% zdrav,ima li brige za nekakvu bolest štitnjače?

clarity
08.02.2007., 17:58
@nina7 hvala za cijene ali nisu bile za mene neko za @acqua.

ft3 i ft4 nemaju veze sa kontracepcijom, jer je ne koristim a uvijek mi prepisuju ft3 i ft4 kao i maloj djeci i muskarcima. nisam bas u stanju napisati razliku provat cu; ft3 i ft4 su slobodni hormoni stitnjace,oni koje organizam upotrebljava za svoje funkcioniranje dok su t3 i t4 oni koje stitnjaca proizvodi ali ne moraju biti iskoristeni. znam da je nalaz ft3 i ft4 vjerodostojniji , odnosno da nalaz t3 i t4 je cesto uredan i kad je rad stitnjace poremecen, pa se ravnaju po TSH.

clarity
08.02.2007., 18:01
mene zanima,ako vam je nalaz krvi i urina 100% zdrav,ima li brige za nekakvu bolest štitnjače?

ako imas koji simptom naravno da mozes posumnjati na poremecaj stitnjace. za stitnjacu su potrebni specificni nalazi hormona kao i uzv stitnjace, tako da nalazi krvi i urina ne znace nista.mada se moze posumnjati na poremecaj stitnjace ako imas povisene vrijednosti masnoca npr.

clarity
08.02.2007., 18:05
Jel moze netko ukazat na listu hormona koji se ispituju?
Meni su prije par godina rekli da sam na granici i da mi je funkcija stitnjace OK al imala sam antitjela i rekli su da svako par mjeseci trebam radit nalaze..
sto ja nisam napravila..
Sad se najednom osjecam grozno, spava mi se stalno.. ono usred necega sto radim ja odjednom osjetim ogromnu pospanost i moram lec, nemam energije za nista, samo za par stvari dnevno..
Zanima me sto je uobicajena procedura u Hrvatskoj, sto se u biti testira da bi se ustanovila neregularna funkcija stitnjace?

vjerovatno imas hipotireozu. da trebala si pravit nalaze, ali ne brini se ne bi ionako mogla sprijeciti tok bolesti. sad ponovno napravi sve: ft3 ft4 tsh i antitijela pa ako ti se stanje pogorsalo dat ce ti tableticu. a napravi i uzv. sretno

ps ne znam o uobicajenoj proceduri u hrv , ali mislim da je ona manje vise jednaka. jedino sto u hrvatskoj endocrinolozi rade ultrazvuk kad ides na pregled sto mislim da u drugim zemljama nije tako.

Passenger_57
08.02.2007., 18:48
ako imas koji simptom naravno da mozes posumnjati na poremecaj stitnjace. za stitnjacu su potrebni specificni nalazi hormona kao i uzv stitnjace, tako da nalazi krvi i urina ne znace nista.mada se moze posumnjati na poremecaj stitnjace ako imas povisene vrijednosti masnoca npr.

osjećam se nekako napeto baš,ne znam...sve je ostalo ok,ali također pod velikim sam stresom u zadnje vrijeme,i prije sam primjećivao kad bih bio pod stresom znalo bi mi idućih dan-dva još držati tako neka nervoza,ali bi prošlo.ne znam u biti,možda sam si umislio tu nervozu,možda mislim samo da se mogu osjećati bolje,a sad imam i neku virozu pa je možda i od toga.inače,nemam ostalih baš simptoma,ne umaram se nešto posebno,ali nemam baš ni kondicije,imam viška kila,nemam nekih oteklina ni čvorova ni ništa,ni opadanje kose ni što ja znam.

hm,a možda je to,budući da još imam 17g.,nešto s onim poznatim promjenama raspoloženja...

Astrice
09.02.2007., 11:58
Pa sad mora i ne treba bit Passenger. Cura koja je sa mnom bila u sobi ikoja je izvadila cijelu štitnjaču je baš počelo u 17-oj godini.

nina7
09.02.2007., 15:22
Clarty sorry, zabunila sam se... misli su mi na drugom mjestu...:o

clarity
09.02.2007., 18:51
Clarty sorry, zabunila sam se... misli su mi na drugom mjestu...:o

ma ne brini se. to sam napisala da bi acqua eventualno mogla bolje uociti tvoj post.

baka
09.02.2007., 18:54
osjećam se nekako napeto baš,ne znam...sve je ostalo ok,ali također pod velikim sam stresom u zadnje vrijeme,i prije sam primjećivao kad bih bio pod stresom znalo bi mi idućih dan-dva još držati tako neka nervoza,ali bi prošlo.ne znam u biti,možda sam si umislio tu nervozu,možda mislim samo da se mogu osjećati bolje,a sad imam i neku virozu pa je možda i od toga.inače,nemam ostalih baš simptoma,ne umaram se nešto posebno,ali nemam baš ni kondicije,imam viška kila,nemam nekih oteklina ni čvorova ni ništa,ni opadanje kose ni što ja znam.

hm,a možda je to,budući da još imam 17g.,nešto s onim poznatim promjenama raspoloženja...:cerek: Zdrav si dijete kao dren. Samo ti treba malo fizičkog rada ili umaranja. Imaš vrt? malo radi u njemu. Nemaš? Trči nekud okolo.... toliko da se dobro umoriš. Proći će te nervoza. O štitnjači ni ne razmišljaj a ni o drugim bolestima....
Ako si pod stresom, onda je nervoza i smetnje od toga. Pokušaj ga izbjeći. Ne znam o čemu se radi... ako je škola... odbaci stres i uči i zdravorazumski misli: ako ide ide, ako ne ide opet će nekako biti. Ako su neke ozbiljne stvari u obitelji, onda je to druga stvar, naravski.
Ako je ljubav? O joj bit će toga još u životu, nedaj da ti takve stvari izazivaju stresove.

Passenger_57
09.02.2007., 20:35
ima svega sad stvarno...baš se potrefilo sve-škola,matura,uskoro faks,odlazak od kuće,ljubav,i zabrinutost zbog zdravlja...iz vaših usta u Božje uši-da mi nije ništa:)

acqua
09.02.2007., 20:52
Clartity,
privatno hormoni dođu oko 60 kn/hormon (Petričićev trg) ili 240kn (Dežmanova) svi zajedno. Ja sam ih vadila na Vuku Vrhovac uz uputnicu i platila sam cca 46 kn pretrage i 3 kn poštarinu jer oni nalaze šalju poštom. U medikolu pregled + uzv 380kn. Znam da to rade i u poliklinici Sunce ali ne znam cijenu. To je Zagrebu, ne znam odkud si ti...

Hvala vam cure puno,morat ću otići bar da skinem tu brigu s glave.samo da pitam još jednu stvar kako se pregledava štitnjača,mislim na pregled opipom jer recimo vizuelno mi se ne čini da je povečana ali kad rukom pređem preko vrata čini mi se da je točno osjećam poviše one jamice na dnu vrata (ako joj je tu mjesto).E sad nisam sigurna jel to tako mora biti ili..Baš osjećam neki lagani prijelaz.

clarity
09.02.2007., 21:04
Hvala vam cure puno,morat ću otići bar da skinem tu brigu s glave.samo da pitam još jednu stvar kako se pregledava štitnjača,mislim na pregled opipom jer recimo vizuelno mi se ne čini da je povečana ali kad rukom pređem preko vrata čini mi se da je točno osjećam poviše one jamice na dnu vrata (ako joj je tu mjesto).E sad nisam sigurna jel to tako mora biti ili..Baš osjećam neki lagani prijelaz.

i tvoj doktor opce prakse moze ti provjeriti stitnjacu opipavanjem kao i dati ti uputnice za kontrolirati hormone tako da ne moras placati.
trebala bi zabaciti glavu unazad sto vise mozes, staviti prste ispod grkljana i progutati i onda vidjeti dali osjecas nesto zadebljano ili neki cvoric. ali mislim da je bolje da te pregleda doktor.

nina7
09.02.2007., 21:29
Jel netko od vas kojima je bašdijagnosticirana neka bolest štitnjače iamo povečane limfne čvorove? Jer tek mi je danas palo na pamet kako ja već duže vrijeme na desnoj strani vrata imam povečani lim. čvor veličine lješnaka... Ima li to dvoje kakve veze?

clarity
09.02.2007., 21:35
Jel netko od vas kojima je bašdijagnosticirana neka bolest štitnjače iamo povečane limfne čvorove? Jer tek mi je danas palo na pamet kako ja već duže vrijeme na desnoj strani vrata imam povečani lim. čvor veličine lješnaka... Ima li to dvoje kakve veze?

ljudi koji imaju upalu stitnajce, ovu ili onu, obicno se zale na bolove u vratu i na limfne cvorove. meni su oni uvijek malo povecani ali nisu uvijek iste velicine.vjerujem da kad te pregledava endonkrinolog pregleda i vrat, isto i kad radis ultrazvuk.

nina7
10.02.2007., 12:25
A dobro onda...jer pročitala sam negdje da su povečani kod zločudnih tumora štitnjače pa sam se prepala. Ja ću ispi...ti do četvrtka kad mi je pregled. Baš sam pravi hipohondar:mad:

clarity
10.02.2007., 14:21
A dobro onda...jer pročitala sam negdje da su povečani kod zločudnih tumora štitnjače pa sam se prepala. Ja ću ispi...ti do četvrtka kad mi je pregled. Baš sam pravi hipohondar:mad:

nina ja to nisam htijela napisati. i kod nekih leukemija su povecani :cerek: potpuno te shvacam i ja sam u komi jer za 10 dana imam ugovoren ultrazvuk i tko zna sto ce mi naci :D

clarity
10.02.2007., 14:46
@acqua http://www.cybermed.hr/index.php/pbl/portal_za_pacijente/centri_za_edukaciju/bolesti_stitne_zlijezde/samopregled_stitne_zlijezde

samopregled stitne zlijezde

acqua
10.02.2007., 18:10
Hvala ti puno za ovu stranicu clarity!!!:kiss:
Ne čini mi se da imam nešto ali..ma muka mi je više ići u doktorice jer ona sve moje smetnje tumači blagom anksioznošću iako ne mogu reći pošalje me na sve pretrage nije da me ne shvaća ozbiljno.Zato bi možda radije išla to privatno pogledat mislim hormone.Zadnji put sam ih kontrolirala tj. samo TSH lani u 4mjesec kad su mi počeli svi ovi problemi.Nemam više onih paničnih napada ali taj neki nemir u meni koji nitko ne primjeti ali je uvijek prisutan me izluđuje.Nemam nekih problema s gutanjem ali stalno mi se čini kao da mi je suho grlo i to baš ono u donjem dijelu vrata.Ma ja znam da tu ima i anksioznosti ali možda je netko od vas imao iste simptome na početku bolesti.

clarity
10.02.2007., 18:30
Hvala ti puno za ovu stranicu clarity!!!:kiss:
Ne čini mi se da imam nešto ali..ma muka mi je više ići u doktorice jer ona sve moje smetnje tumači blagom anksioznošću iako ne mogu reći pošalje me na sve pretrage nije da me ne shvaća ozbiljno.Zato bi možda radije išla to privatno pogledat mislim hormone.Zadnji put sam ih kontrolirala tj. samo TSH lani u 4mjesec kad su mi počeli svi ovi problemi.Nemam više onih paničnih napada ali taj neki nemir u meni koji nitko ne primjeti ali je uvijek prisutan me izluđuje.Nemam nekih problema s gutanjem ali stalno mi se čini kao da mi je suho grlo i to baš ono u donjem dijelu vrata.Ma ja znam da tu ima i anksioznosti ali možda je netko od vas imao iste simptome na početku bolesti.

moze biti da si i anksiozna. ali svejedno prije trebas iskljuciti druge stvari koje mogu dovesti do anksioznosti, stitnjaca, tlak, secer itd.kazes da si mjerila samo tsh, mislim da to nije dovoljno ako sumnjas na stitnjacu jer neke bolesti stitnjace ne mjenjaju njenu funkciji. zato ako si napravila ovaj samopregled napravi i onaj koji sam ti opisala gore da vidis dali nesto mozes osjetiti pod prstima ne mora sve biti vidljivo golim okom.a da budes potpuno sigurna napravi sve nalaze. ja bi na tvom mjestu ipak trazila uputnice za hormone i antitjela, pa ako su u redu isla bi privatno na uzv, a ako nisu u redu nastavila bih s uputnicama. sretno

booo
10.02.2007., 18:57
da li je nekome od vas poznato što znači toksična nodozna struma?

Astrice
11.02.2007., 09:40
Mislim čvorovi u štitnjači.

diavoletta
11.02.2007., 11:03

http://www.plivazdravlje.hr/?section=qa2&qa=21&id=4668&nocpp=1&offset=200#4668

pročitaj pitanje i odgovor pod brojem 209.. :top:

vered
11.02.2007., 13:19
od proslog vikenda mi je lijeva strana grla jako crvena. bila sam kod lijecnika, kaze da imam upalu grla i dao mi antibiotike. evo, vec 4 dana ih pijem i nikakvog poboljsanja. da li bi to crvenilo moglo doci od stitnjace ili imam i jos neku desetu bolest????:confused:

vered
11.02.2007., 14:35
da....zaboravila sam reci da idem na operaciju za 10 dana

diavoletta
11.02.2007., 18:18
da....zaboravila sam reci da idem na operaciju za 10 dana

operaciju čega?

p.s. ako sumnjaš na štitnjaču nema ti druge nego uzet uputnicu napravit nalaze hormona štitnjače.. dakle, TSH, F3, F4..tadad češ sve znat.. :top:

vered
11.02.2007., 19:14
operaciju stitnjace. vec sam bila na svim pretragama, nasli mi 3 cvora i sad moram na operaciju

diavoletta
11.02.2007., 21:53
operaciju stitnjace. vec sam bila na svim pretragama, nasli mi 3 cvora i sad moram na operaciju

hormoni su ti u redu?? :confused:

vered
11.02.2007., 22:15
da, hormoni u redu...samo ta 3 cvora i stitnjaca mora van

baka
12.02.2007., 12:44
Yes. Nodus čvor, struma-guša.Ja imala 1971. Toksični adenom. Što bi značilo tumor (dobroćudni!!!!!) žlijezdastog tkiva (štitnjače). Toksični pa sama riječ kazuje, truje na neki način, srce, živce.... to ja onako laički tumačim. I ne daj se navući na liječenje tabletama. Operacija i samo operacija. Van s njim (ne vade cijelu) dok si mlada, srce i živci zdravi. Takav sam ja savjet dobila tada na Rebru, nakon što me u Rijeci endokrinologica neko (sreća kraće) vrijeme šopala Favistanom i Apaurinima. Operacija super i zdrava kao dren.

baka
12.02.2007., 12:45
da, hormoni u redu...samo ta 3 cvora i stitnjaca mora van
:top: Sretno. Preporodit ćeš se!

Kakadu
12.02.2007., 12:59
Nakon što sam se malo oporavila od saznanja da imam ovu ružnu bolest (upravo u trenutku kad smo se dečko i ja odlučili za bebu :() zelim podijeliti s vama nešto vrlo optimistično što mi je brat mog dečka (inače endokrinolog i doktor znanosti u Nizozemskoj) rekao na ovu temu.
Athyrazol ne djeluje na plod žene koja je trudna. Šansa da će nešto poći po zlu zbog athyrazola je 1:10 000. Pritom, kako kaže on, nije bitna količina tableta koje žena uzima; bitno je da ta količina drži hormone u normali. A kad žena jednom zatrudni, uglavnom se hormoni sami izbalansiraju i terapija se ukine sve do poroda.
Ovaj zadnji dio potvrdio mi je i dr. Žmire, nevjerojatno drag i pristupačan čovjek - a izvrstan stručnjak (kombinacija za koju sam mislila da je u Hrvatskoj nemoguća ;)). On mi je rekao da već 15 godina nije imao trudnu pacijenticu - kad njegova pacijentica zatrudni, hormoni se izbalasniraju i ona se skine s terapije. Vrati mu se kad rodi.

diavoletta
12.02.2007., 15:39
:top: slažem se.. dr. Žmire je genijalac.. (al mislim da je inače porijeklom slovenac) :D zato je ta kombinacija moguća u Hr.. :rofl:

supertruper
13.02.2007., 13:58
e a koji su vam to simptomi da imate problema sa stitnjacom? meni zna nekad biti ko knedla u grlu, nekad mi iritira zeludac, al nikakve bas nikakve druge simptome nemam? kaj to mogu povezati sa stitnjacom?
tnx!

Skoro pa cetri godine borbe, zelje, nade... iza mene su ali vise ne ide.
Prvo ljecenje je trajalo nesto manje od godinu dana.
Razno razne doze tableta. Izgledalo je da sam uspjela.
Dvije godine sve je bilo u redu da bi se ponovo prije sest mjeseci zljezda probudila i opet pocela praviti probleme.
Sad mi je jos i natekla te mi stvara probleme pri gutanju, iritira mi zeludac, osjecam se malaksalo i bez snage,... jednostavno ne mogu vise ziviti normalnim zivotom.
Mislim da mi je jedino jos preostala operacija, izvaditi je vani i rijesiti se toga za cijeli zivot.

Vas koji ste prosli sve to molila bi da napisete rijec, dvije, te kakav vam je sadasnji zivot sa nadomjesnim hormonom.
Hvala!

Denys
13.02.2007., 17:21
e a koji su vam to simptomi da imate problema sa stitnjacom? meni zna nekad biti ko knedla u grlu, nekad mi iritira zeludac, al nikakve bas nikakve druge simptome nemam? kaj to mogu povezati sa stitnjacom?
tnx!

Ne mozes, zdrav si 'ko dren bar sto se stitnjace tice.

Simptomi i znakovi hipertireoze
Hipertireoza je rijetko asimptomatska bolest (najčešće kod lakših oblika bolesti). Gotovo u pravilu povećana razina cirkulirajućih tiroidnih hormona odražava se na cijelom tijelu kao posljedica ubrzanja cjelokupnog metabolizma, uzrokujući niz znakova i simptoma. Bolesnici se žale na:
•nervozu, nemir i emocionalnu nestabilnost, nemogućnost spavanja, tresavice;
•pretjerano znojenje i slabo podnošenje vrućine;
•ubrzan rad i lupanje srca, a moguća je i pojava nepravilnosti rada srca (aritmije);
•krvni tlak obično umjereno povišen;
•stolice su učestale, te oboljele osobe, unatoč dobrom ili čak povećanom teku, gube na tjelesnoj težini;
•koža je topla, vlažna i meka, a ponekad se javlja crvenilo dlanova i depigmentacija ograničenih područja kože (vitiligo);
•kosa je tanka, svilenkasta, prorijeđena i često opada, a nokti su krhki, lako pucaju i odvajaju se od ležišta;
•otežano penjanje uz stepenice uslijed slabosti i gubitka snage u mišićima natkoljenice i nadlaktice;
•česte nepravilnosti menstrualnog ciklusa -žene imaju manji broj mjesečnica ( oligomenorea) ili one u potpunosti izostaju ( amenorea)
•kod Basedowljeve bolesti je vrlo čest (iako ne i uvijek prisutan ) nalaz egzoftalmusa na očima: karakterističan pogled s razmaknutim kapcima, rijetko treptanje, zaostajanje kapaka pri pogledu prema gore, a oči često suze. Smanjena oštrina vida može upućivati na oštećenje očnog živca.

Simptomi i znakovi hipotireoze
Simptomi kod osoba s hipotireozom razvijaju se postupno i često su nespecifični. Budući su sve stanice u tijelu zahvaćene nedostatkom hormona štitnjače, prisutni su simptomi i znakovi koji potječu iz različitih organa i organskih sustava:
•koža je suha i perutava, sklona upalnim poremećajima (akne, impetigo, ekcemi, erizipel i sl.), te svrbežu (naročito zimi);
•zadržavanje tekućine u tkivima: žućkasti miksedem kože, podbuhlo lice, otok kapaka, uvećan jezik, glas postaje dublji, češće grlobolje, poremećaj sluha, oticanje potkoljenica (pretibijalni edemi);
•kosa je tanka, kosa opada i prorjeđuje se, pojava ćelavosti;
•kroničan umor i iscrpljenost je jedan od najčešćih simptoma (oboljele osobe često se žale da su iscrpljene, iako dovoljno i dobro spavaju, te ne postoji neki očiti razlog zbog kojeg bi se trebale tako osjećati), osjećaj iscrpljenosti dodatno stvara napetost i razdražljivost.
•psihomotorna usporenost, nesposobnost koncentracije i zaboravljivost; mogući različiti poremećaji raspoloženja, od razdražljivosti, poremećaja spavanja (pretjerana pospanost i spavanje), depresije, pa do pravih psihotičnih simptoma (deluzije, halucinacije, paranoja) zbog kojih osoba s hipotireozom može zabunom završiti čak i na psihijatriji.
•usporen metabolizam koji se očituje smanjenom potrošnjom kisika u tkivima i smanjenom aktivnošću oksidacijskih enzima; niža bazalna tjelesna temperatura i nepodnošenje hladnoće; smanjeno znojenje; usporen rad srca (bradikardija); povećana razine kolesterola, LDL i triglecirida u krvi; tjelesna težina povećana ili bez promjena; apetit smanjen ili normalan; stalnom umoru pridonosi i često prisutna anemija unatoč dostatnoj količini željeza i vitamina (normokromna, normocitna anemija).
•pojava gušavosti;
•povišen krvni tlak;
•opstipacija;
•poremećaji menstrualnog ciklusa, najčešće u obliku nepravilnih, obilnih krvarenja (menoragija);
•neplodnost;
•mišićna slabost, grčevi, bolovi u mišićima i zglobovima, ponekad nestabilnost hoda (ataksija);
•usporeno cijeljenje, pa tako manjim porezotinama i ranicama koje inače gotovo ne bi ni primjetili, treba više vremena da zacijele.

nefretiti00
14.02.2007., 10:08
Molila bih informaciju radi li netko od spomenutih endokrinologa sa Rebra, V.Vrhovca ili S.Milosrdnica privatno i gdje (može na PM), budući se na pregled u bolnici dugo čeka?
Thanx.

Kakadu
14.02.2007., 11:31
:top: slažem se.. dr. Žmire je genijalac.. (al mislim da je inače porijeklom slovenac) :D zato je ta kombinacija moguća u Hr.. :rofl:
Meni je rekao da je Dalmatinac. ;)

nikanikanika
14.02.2007., 12:29
ja sam nova medju vama sa slicnim problemima. hipertireoza mi je dijagnosticirana prije 7 dana. dobila sam terapiju i to propiltiouracil i propranolol kao dodatak. da li neko ima iskustva u primjeni ovih lijekova ?
prvo sam otisla oftamologu i on mi je odmah rekao da imam problema sa stitnom. problemi sa ocima su mi najgori, jer sam sve ostale simptome uzimala kao nesto prirodno: nervoza, pretjerano znojenje,lupanje srca 110 do 120 u minuti, inace sam mrsava, stolice ceste itd. rekli su mi da cu se vjerovatno morati lijeciti najmanje godinu dana. mnogo ste mi pomogli savjetima i iskustvom. trenutno me zanima kad ce prestati problemi sa ocima i da li neko od vas ima iskustva. najgore od svega je sto sam procitala da je u opisu nezeljenih efekata lijeka koji mi je doktorica prepisala ima i egzoftalamus ili kako se to vec zove. :flop:
pa se plasim da ce se to pogorsati primjenom lijekova. please pomozite mi.

Denys
14.02.2007., 15:53
ja sam nova medju vama sa slicnim problemima. hipertireoza mi je dijagnosticirana prije 7 dana. dobila sam terapiju i to propiltiouracil i propranolol kao dodatak. da li neko ima iskustva u primjeni ovih lijekova ?
prvo sam otisla oftamologu i on mi je odmah rekao da imam problema sa stitnom. problemi sa ocima su mi najgori, jer sam sve ostale simptome uzimala kao nesto prirodno: nervoza, pretjerano znojenje,lupanje srca 110 do 120 u minuti, inace sam mrsava, stolice ceste itd. rekli su mi da cu se vjerovatno morati lijeciti najmanje godinu dana. mnogo ste mi pomogli savjetima i iskustvom. trenutno me zanima kad ce prestati problemi sa ocima i da li neko od vas ima iskustva. najgore od svega je sto sam procitala da je u opisu nezeljenih efekata lijeka koji mi je doktorica prepisala ima i egzoftalamus ili kako se to vec zove. :flop:
pa se plasim da ce se to pogorsati primjenom lijekova. please pomozite mi.

Ja sam imala problema sa ocima ali s uzimanjem ljeka za usporavanje rada stitnjace ti problemi su se pomalo povlacili. Cak sam imala i dioptriju, naocale nisam htjela nositi tj. nosila sam ih samo dok sam vozila jer nisam mogla citati table po auto-cesti. Nakon otprilike godinu dana polako su se vratile na normalu ali ne sasvim i sad mi je jedno oko ne znatno otvorenije od drugog, ponekad mi prolaze ispred ociju oni crni koncici i tockice, kad sam pod stresom malo slabije vidim. Ako pusis provaj prestati jer sam negdje procitala da se oci nepusaca 7 puta bolje oporavljaju od ociju pusaca. I obavezno odi na kontrolu kod okuliste. Kazu da stitnjaca i egzoftalamus napreduju ne ovisno jedno o drugom. Sretno!

Denys
14.02.2007., 16:08
Cure i momci, mene strasno kopka sto je to sto uzrokuje sve cesce poremecaje u radu stitne zljezde.
Ta posast ne vlada samo kod nas. Zasto prije nije bilo tako puno ljudi koje muci stitnjaca??? I sto je najgore, po statistikama, svaki dan nas je sve vise.
Sto bi moglo biti zajednicko svima nama da imamo bas ovaj problem?
Kazu, stres...ali sta ljudi kroz povjest (robovi, kmetovi, sluge) nisu imali i gorih zivotnih problema nego sto ih mi danas imamo?
Ja sam cak posumnjala na amalgamske plombe imamo ih skoro svi mozda na nekog djeluju a na nekog ne. Ja ih imam "puna usta" i cak razmisljam da ih pocnem polako mjenjati sa porculanskim. Da li je mozda netko od vas nesto slicno procitao ili promislio? Ako imate kakvih ideja napisite dvije-tri rijeci.

baka
14.02.2007., 16:15
Molila bih informaciju radi li netko od spomenutih endokrinologa sa Rebra, V.Vrhovca ili S.Milosrdnica privatno i gdje (može na PM), budući se na pregled u bolnici dugo čeka?
Thanx.
Vidi malo Medikol privatnu polikliniku na Šalati. Virni na njihov web.Nema što nema! I koliko čujem kako su organizirani vabe samo vrhunsku kvalitetu!Ništa te ne košta nazvati.

ZakS
14.02.2007., 20:02
Denys: Ja sam cak posumnjala na amalgamske plombe ...

di si ovo nasla ?? istina bog- i ja imam podosta tog crnila u ustima, za prodat !
posto su "olovne" tezi sam 10kg zbog njih :-)
mijenjam ih redovito, ali badava sad - stitnjace vise nemam.. :-(

Denys
14.02.2007., 21:51
Denys: Ja sam cak posumnjala na amalgamske plombe ...

di si ovo nasla ?? istina bog- i ja imam podosta tog crnila u ustima, za prodat !
posto su "olovne" tezi sam 10kg zbog njih :-)
mijenjam ih redovito, ali badava sad - stitnjace vise nemam.. :-(

Bok, ZakS :grli:
Ma nisam na to do sada nigdje naisla,...onako, palo mi na pamet.:o

ZakS
15.02.2007., 07:33
Bok, ZakS :grli:
Ma nisam na to do sada nigdje naisla,...onako, palo mi na pamet.:o

smetalo il ne za stitnjacu - ja ih cupam van.. izkorjenit cu ja to...
moj (sad vec bivsi) stomatolog imao je na 10 postera u cekaoni napisano da su te blombe stetne (isjecke iz vanjskih novima poljepio po panou) i da ih u njegovoj ordinaciji ne mozete dobiti..
valjda ga je netko ukorio jer je to skinuo...
a mozda je samo htio vise zaradit - jer bijele naplacuje... :o

nikanikanika
15.02.2007., 08:18
denys hvala najljepsa na informacijama.
sto se amalgama i plombi tice i ja sam ih imala dosta. prosle godine sam ih sve zamijenila sa bijelim, jer su me nervirale. mislim da to nije puno pomoglo glede hipertireoze. ili sam ja pojacan rad stitnjace vukla sa sobom odavno.

navikavam se na ideju da ce mi uskoro poceti opadati kosa brrrrrrrrr za sad su mi oci najveci problem :eek: haha

nikanikanika
15.02.2007., 08:22
da i strastveni sam pusac. to je sigurno doprinjelo problemima. sad moram prestati :confused: jizs

Denys
15.02.2007., 11:38
navikavam se na ideju da ce mi uskoro poceti opadati kosa brrrrrrrrr za sad su mi oci najveci problem :eek: haha

Mozda kod tebe nece doci do toga.
I kod mene se uopce nisu pojavili neki simptomi tipicni za hipertireozu npr. visoki tlak. Oduvjek sam imala niski pa je tako i ostalo cak i u najgorim "hiper" krizama.

nina7
15.02.2007., 20:26
Evo da se i ja javim...bila sam danas kod endokrinologa i na uzv štitnjače i kažu da je s njom sve u redu a da za ove porbleme koji me muče (prvenstveno slabost u mišićima) odem kod neurologa. TSH mi je 1.22 (0.24 - 4.2), fT3 5.34 (3,1-6.8) a fT4 19.08 (12 - 22). Hvala Bogu da je sve ok ali ja se svakim danom sve lošije osjećam a nemam pojma kaj se dešava... Svima vama s tim problem želim sve najbolje i da što prije ozdravite!:kiss:

diavoletta
15.02.2007., 20:39
Evo da se i ja javim...bila sam danas kod endokrinologa i na uzv štitnjače i kažu da je s njom sve u redu a da za ove porbleme koji me muče (prvenstveno slabost u mišićima) odem kod neurologa. TSH mi je 1.22 (0.24 - 4.2), fT3 5.34 (3,1-6.8) a fT4 19.08 (12 - 22). Hvala Bogu da je sve ok ali ja se svakim danom sve lošije osjećam a nemam pojma kaj se dešava... Svima vama s tim problem želim sve najbolje i da što prije ozdravite!:kiss:

drago mi je da ti je štitnjača ok.. :lux: dat ču ti jedan savjet..ako se ne budeš osječala bolje, napravi ponovo kontrolu hormona štitnjače za 3-4 mjeseca, za svaki slučaj.. pozdrav :p

nina7
15.02.2007., 22:33
drago mi je da ti je štitnjača ok.. :lux: dat ču ti jedan savjet..ako se ne budeš osječala bolje, napravi ponovo kontrolu hormona štitnjače za 3-4 mjeseca, za svaki slučaj.. pozdrav :p

Diavoletta,
jesi li i ti imala slična iskustva? Ako sam dobro shvatila moguće je da nešto sa štitnjačom nije ok a da su hormoni u redu?

clarity
15.02.2007., 22:59
@nina7 si, iako su hormoni u granicama moze biti stitnjaca. tim vise sto tvoji hormoni su blizu gornje granice a tsh je nizak, dakle naginjes hipertireozi. takvi su i meni bili prvi simptomi i nalazi.jesi li kontolirala antitjela? a zasto te poslao neurologu tvoj doktor? na sto sumnja?