PDA

View Full Version : Italija

stranice : 1 2 3 4 5 6 [7]

Skattemus
30.01.2013., 21:00
OK, please, bez svadanja. Ako nekome ne odgovara pitanje, moze ga preskociti.

goran357
31.01.2013., 09:23
Pozdrav,da li mi može tko pomoći oko pronalazka posla u Italiji ....po zanimanju sam cnc glodač ,tokar govorim talijanski...radio sam prije u Schiu. Zvao sam neke firme ,ali ih ne zanima rad stranaca,pa eto ako tko zna za neku firmu koja prima radnike preko hrvatskih firmi-BIO BIH JAKO ZAHVALAN DA MI JAVI!!!!
Pozdrav!!

mssuperhik
01.02.2013., 14:54
ne vidim u čemu je problem?? saznao sam za mogućnost zaposlenja tek prije par dana tako da je normalno da imam pitanja koja će možda "zgrozit" sveznadare :kava: Isto tako te ne bi trebao čuditi moj upit za jezik...navodno je lagan za naučit, stoga sam pitao dali ću moći "opast ko iz vedra neba" i učit ga u hodu na poslu, ili to baš i nije tako... Lako je ako će neko naručit colu, fantu, al ako počne s nečim zahtjevnijim dali se može snaći, ili ne... A sad se i na to slobodno prekriži od čuđenja :eek:

Stari,ne brigaj i ne slušaj nikoga.Odi ako možeš a jezik ćeš pohvatati vrlo brzo.Ja isto otišao i naučio jezik za tri mjeseca...:)

chico locco
15.03.2013., 06:32
Jedno pitanjce dragi ljudi. Ima nešto godina da radim za multinacionalku koja ima sjedište i u Italiji. Posao mi je šetnja po brodogradilištima što kod nas, u Italiji i ostatku Europe, da ne kažem svijeta ;). Taj posao sam odrađivao na na način da su imali ugovor samnom i na osnovu obavljenog posla bi me isplatili. E sad, u jednom trenutku su zagnojili da više ne mogu raditi u Italiji jer nemam permesso ali ostatak svijeta i dalje mogu?! Dakle jasno je da ovo što radim je neka vrsta konzaltinga i da je prilično nemoguće da dobijem radne dozvole za sve zemlje u kojima radim, ali mi je prilično nejasno zašto mi ne daju da radim u Italiji. Navodno da njima financi gledaju knjige i ako bi našli mene kao stranca da sam radio poslove u Italiji, pitali bi da li imam dozvolu. Ako ne, zna se što slijedi, nedobro i nemilost. Sada smo u situaciji da sam im potreban i da bi bilo dobro da radim u Italiji. Pitanje moje je:
- da li će samim ulaskom HR u EU biti lakše dobiti radnu dozvolu za rad u Italiju? Pretpostavljam da će talijani staviti neki moratorij na HR građane ali eto, pitam.
- Da li ima netko tko se bavi recimo konzultingom pa da mu nije potrebna radna dozvola za rad u Italiji, tj. da postoji nekakav drugi način da se može legalno obavljati djelatnost u Italiji.
- Gdje da se raspitam o mogučnosti dobivanja dozvole za rad? Kod nas u nekom konzulatu ili da prepustim talijanima da se oni raspitaju kod svojih?
Hvala puno na dobronamjernom savjetu :)

mssuperhik
17.03.2013., 17:38
Jedno pitanjce dragi ljudi. Ima nešto godina da radim za multinacionalku koja ima sjedište i u Italiji. Posao mi je šetnja po brodogradilištima što kod nas, u Italiji i ostatku Europe, da ne kažem svijeta ;). Taj posao sam odrađivao na na način da su imali ugovor samnom i na osnovu obavljenog posla bi me isplatili. E sad, u jednom trenutku su zagnojili da više ne mogu raditi u Italiji jer nemam permesso ali ostatak svijeta i dalje mogu?! Dakle jasno je da ovo što radim je neka vrsta konzaltinga i da je prilično nemoguće da dobijem radne dozvole za sve zemlje u kojima radim, ali mi je prilično nejasno zašto mi ne daju da radim u Italiji. Navodno da njima financi gledaju knjige i ako bi našli mene kao stranca da sam radio poslove u Italiji, pitali bi da li imam dozvolu. Ako ne, zna se što slijedi, nedobro i nemilost. Sada smo u situaciji da sam im potreban i da bi bilo dobro da radim u Italiji. Pitanje moje je:
- da li će samim ulaskom HR u EU biti lakše dobiti radnu dozvolu za rad u Italiju? Pretpostavljam da će talijani staviti neki moratorij na HR građane ali eto, pitam.
- Da li ima netko tko se bavi recimo konzultingom pa da mu nije potrebna radna dozvola za rad u Italiji, tj. da postoji nekakav drugi način da se može legalno obavljati djelatnost u Italiji.
- Gdje da se raspitam o mogučnosti dobivanja dozvole za rad? Kod nas u nekom konzulatu ili da prepustim talijanima da se oni raspitaju kod svojih?
Hvala puno na dobronamjernom savjetu :)

da si im jako potreban riješili bi ti oni papire...

jeleros
18.03.2013., 16:15
znam da se moze ostat 3mj maksimalno turisticki recimo.e sad,ako se nakon 3mj vratim u hr kad opet mogu nazad?

LaLaLaRa
20.03.2013., 14:55
voljela bih popiti kavicu s domacima :kava:!zivim blizu milana,moze i lodi,crema,traviglio.javite se!!!

Fenice
24.03.2013., 20:50
Pozdarv svima :mig:

Imam jedan ozbiljan problem oko carinjenja auta, pa ako netko ima iskustva s tim može par pitanja o tome preko poruka ? :(

Katherine Doll
03.04.2013., 17:43
Pozdrav, trebam pomoc.

Koliko bi dosao kostati vlak, relacija Trst-Milano? (povratna karta)
Sto mi se najvise isplati?

mssuperhik
03.04.2013., 20:24
Pozdarv svima :mig:

Imam jedan ozbiljan problem oko carinjenja auta, pa ako netko ima iskustva s tim može par pitanja o tome preko poruka ? :(

javi se na pp

need4speed
26.04.2013., 13:13
Dragi moji, ako netko zna, kako ce sada biti s regulacijom permessa kada mi uđemo u EU 1.7.?
Ja sam student u Ts i permesso mi vrijedi do 2.6., pa sad ne znam da li da ga obavljam za tih mjesec dana ili ne?
Ici cu tek sljedeci tjedan u TS pa cu pitat u Questruri, ali ako netko ima iskustvo ili je nesto cuo, neka podijeli.
Hvala :)

dalmacija77
29.05.2013., 20:08
pozdrav ima li koga od naših u Milanu kad naletim, za kavu?

mary max
31.05.2013., 14:41
pozdrav ima li koga od naših u Milanu kad naletim, za kavu?

Naravo zasto ne:) i izmjenit iskustva ..cisto ne obavezno!

Josip4
04.06.2013., 15:22
Može li mi neka dobra duša linkati neke linkove na talijanske forume, one veće, ti F. HR-a.

Vozio bi tamo otpad, metale i sl., pa me zanimaju firme koje to tamo otkupljuju.

parademann
04.06.2013., 16:53
jel mi imamo ovdje zabranu zapošljavanja ili ne??

igor091
21.06.2013., 14:02
Pozdrav svima. Ove godine idem na stručnu praksu u Bolognu u periodu od 15.10. - 15.05. pa bih trebao naći neki smještaj. Jeli netko bio u Italiji kao student? Možete li mi molim vas pomoći sa informacijama gdje i kako naći smještaj? Otprilike cijene stana, hrane i životu ako je moguće u Bologni, ali ako je netko bio u nekom drugom gradu nema veze, svaka informacija mi puno pomaže. Hvala svima unaprijed! :)

cukerina
24.06.2013., 19:53
Može li mi neka dobra duša linkati neke linkove na talijanske forume, one veće, ti F. HR-a.

Vozio bi tamo otpad, metale i sl., pa me zanimaju firme koje to tamo otkupljuju.

Valjda nije prekasno :D Talijani obicno imaju specijalizirane forume. Mozda ti netko moze pomoci ovdje:

http://www.energeticambiente.it/rifiuti-riutilizzo-riciclo/

Za otkup probaj ovdje: http://www.scraps.it/index_en.html

cukerina
24.06.2013., 19:59
Pozdrav svima. Ove godine idem na stručnu praksu u Bolognu u periodu od 15.10. - 15.05. pa bih trebao naći neki smještaj. Jeli netko bio u Italiji kao student? Možete li mi molim vas pomoći sa informacijama gdje i kako naći smještaj? Otprilike cijene stana, hrane i životu ako je moguće u Bologni, ali ako je netko bio u nekom drugom gradu nema veze, svaka informacija mi puno pomaže. Hvala svima unaprijed! :)

Ovdje mozes vidjeti cijene soba http://bologna.bakeca.it/offro-camera-0

Na hranu ide cca 150-200 eura mjesecno. Ako te zanimaju pojedinacne cijene, slobodno pitaj.

igor091
24.06.2013., 20:34
Ovdje mozes vidjeti cijene soba http://bologna.bakeca.it/offro-camera-0

I sam sam neki dan naisao na tu stranicu. Al hvala svejedno! :top: ako netko zna jos neku slicu stranicu neka javi! :)

viaggiatore
24.06.2013., 21:12
I sam sam neki dan naisao na tu stranicu. Al hvala svejedno! :top: ako netko zna jos neku slicu stranicu neka javi! :)

Imas u Bologni i ERGO (nesto kao nas SC za smjestaj) s nekoliko studentskih domova.
Ako si student, mozes probati rezervirati smjestaj kao "gost".
Ne znam tocno koja su pravila za dobiti smjestaj, ali poprilicno sam sigurna da moras imati neke veze s fakultetom (npr. Erasmus student).
Tu cak imas i opciju rezervacije soba:
https://servizionline.er-go.it/alloggi/borsino?SEDE_ERGO=bo

Cijene u ducanima u Bologni su otprilike kao u Hrvatskoj, ali u restoranima/kaficima je sve skuplje cca 30-40%.
Zato vecina studenata doma kuha. Čak ni menze nisu jeftine. Po barovima svaku večer oko 19h imaš Aperitivo, gdje platiš 5-7E (ovisno o baru) i za tu cijenu narucis bilo koje piće i jedeš koliko hoćeš (a obicno budu razne jednostavne pašte, salate od riže, pizzete i slicno).
Preporucam da se po dolasku ukljucis u Erasmus organizaciju (cak i ako nisi sluzbeno Erasmus student). Upoznat ces zanimljive ljude i naci drustvo koje kao i ti zeli upoznavati grad i okolicu, a organizacija ce ti pomoci doci do raznih informacija.
Imas sljedece: http://www.esnbologna.org/ i http://www.esegunibo.org/
Preporucam obe :)
I preko njih mozes probati naci smjestaj.

Eto, nadam se da sam pomogla...
I uzivaj u sladoledu, u Bologni su gelaterie božanstvene :)

viaggiatore

igor091
24.06.2013., 21:37
Imas u Bologni i ERGO (nesto kao nas SC za smjestaj) s nekoliko studentskih domova.
Ako si student, mozes probati rezervirati smjestaj kao "gost".
Ne znam tocno koja su pravila za dobiti smjestaj, ali poprilicno sam sigurna da moras imati neke veze s fakultetom (npr. Erasmus student).
Tu cak imas i opciju rezervacije soba:
https://servizionline.er-go.it/alloggi/borsino?SEDE_ERGO=bo

Cijene u ducanima u Bologni su otprilike kao u Hrvatskoj, ali u restoranima/kaficima je sve skuplje cca 30-40%.
Zato vecina studenata doma kuha. Čak ni menze nisu jeftine. Po barovima svaku večer oko 19h imaš Aperitivo, gdje platiš 5-7E (ovisno o baru) i za tu cijenu narucis bilo koje piće i jedeš koliko hoćeš (a obicno budu razne jednostavne pašte, salate od riže, pizzete i slicno).
Preporucam da se po dolasku ukljucis u Erasmus organizaciju (cak i ako nisi sluzbeno Erasmus student). Upoznat ces zanimljive ljude i naci drustvo koje kao i ti zeli upoznavati grad i okolicu, a organizacija ce ti pomoci doci do raznih informacija.
Imas sljedece: http://www.esnbologna.org/ i http://www.esegunibo.org/
Preporucam obe :)
I preko njih mozes probati naci smjestaj.

Eto, nadam se da sam pomogla...
I uzivaj u sladoledu, u Bologni su gelaterie božanstvene :)

viaggiatore

A neznam sta bi ti drugo rekao nego svaka cast sto si taka "ljudina", sto si se tak potrudila iako me ni neznas i ogromno hvala na svemu! :s Ja zapravo i idem preko ERASMUS-a al informacije koje sam dobio od svog sveucilista su jako slabe. Vise manje sve moras sam. Trenutno sam na moru pa cu kad se vratim pogledati detaljnije linkove (sad sam preko moba pa je mal nezgodno). O ERGO sam citao, da bi postao clan moram poslati hrpu dokumentacije o meni i mojoj obitelji (nekretnine,primanje, clanovi obitelji itd..) i to na talijanskom pa mislim da od toga nece biti nista. Za sada mi je najbitnije naci smjestaj. Za hranu cu se vec nekako snaci, hvala Bogu tjesteninu obozavam, a tamo bi trebala biti jeftina :).Ove udruge ce mi biti od ogromne pomoci da se snadem! Hvala ti jos jednom. Ako budem imao jos nekih pitanja i nejasnoca javim se u pm. Ako si iz OS-a onda imas cugu :)

viaggiatore
24.06.2013., 21:57
A neznam sta bi ti drugo rekao nego svaka cast sto si taka "ljudina", sto si se tak potrudila iako me ni neznas i ogromno hvala na svemu! :s Ja zapravo i idem preko ERASMUS-a al informacije koje sam dobio od svog sveucilista su jako slabe. Vise manje sve moras sam. Trenutno sam na moru pa cu kad se vratim pogledati detaljnije linkove (sad sam preko moba pa je mal nezgodno). O ERGO sam citao, da bi postao clan moram poslati hrpu dokumentacije o meni i mojoj obitelji (nekretnine,primanje, clanovi obitelji itd..) i to na talijanskom pa mislim da od toga nece biti nista. Za sada mi je najbitnije naci smjestaj. Za hranu cu se vec nekako snaci, hvala Bogu tjesteninu obozavam, a tamo bi trebala biti jeftina :).Ove udruge ce mi biti od ogromne pomoci da se snadem! Hvala ti jos jednom. Ako budem imao jos nekih pitanja i nejasnoca javim se u pm. Ako si iz OS-a onda imas cugu :)

Ma nema problema :)
Bila sam i ja u Bologni kao strani student (doduse ne preko klasicnog Erasmusa, pa ti u tom pogledu ne mogu puno pomoci).
Probaj vidjeti (ako vec nisi) mozes li preko njihovog Erasmus ureda dobiti neku podrsku u organizaciji smjestaja. Inace probaj ovako preko online oglasa.
Znam da je cesto problem sto je sve na talijanskome, ali sto da ti kazem - navikni se :)
Slobodno se javi na PM ako imas jos pitanja.

Nisam iz Osijeka, ali iz iskustva sam naucila da ovakve usluge obicno "vratis" tako da pomognes nekom drugom u slicnoj situaciji :)

v.

Cahit
25.06.2013., 13:43

www.subito.it
www.kijiji.it

Kad bi nasao nekakav privremeni smjestaj za pocetak, najbolje bi ti bilo onda obilazit zgrade kampusa, tamo obicno bude na tonu oglasa, koje ne moraju nuzno biti objavljeni na internetu.

Ne bi bilo lose kada bi ti faks pruzio podrsku u nabavci smjestaja, jer u listopadu (kad ti dolazis) vec pocinje slj. sveucilisna godina, tako da bi moglo bit malo zeznuto naci smjestaj, pogotovo u studenskom gradu kao sta je Bologna.

Ako te zanima jos kakav detalj, slobodno se javi na PM

smemy
01.07.2013., 13:25
Mogu li, sad odmah po ulasku Hrv u eu, hrvatski gradjani koji borave vise od 5 godina u Italiji dobiti trajnu dozvolu boravka?

rijeka53
01.07.2013., 13:29
... pise da more

http://www.poliziadistato.it/articolo/214-Permesso_di_soggiorno_CE_per_soggiornanti_di_lungo _periodo_Carta_di_soggiorno_per_cittadini_stranier i/

smemy
01.07.2013., 15:37
... pise da more

http://www.poliziadistato.it/articolo/214-Permesso_di_soggiorno_CE_per_soggiornanti_di_lungo _periodo_Carta_di_soggiorno_per_cittadini_stranier i/

Hvala Rijeka ali nisam pitala za 'carta di soggiorno' nego za 'permesso di soggiorno permanente' koji se radi u angarafe ne u questuri, jer smo gradjani eu sad Gotov je isti dan, ono das permesso di soggiorno koji ti je izdala questura i uruce ti ovaj za stalni boravak. Dakle permesso za gradjane eu koji borave u Italiji vise od 5 godina Od 2007 to imaju ovi koji su usli prije nas u eu pa me sad zanima jel to za nas vrijedi odmah, kao kod Rumuna i Bugara2007 ili nakon nekog vremena kao kod Poljaka, Slo i ostalih

rijeka53
01.07.2013., 16:42
... a da procitas malo i link, mozes i u posti to je tvoj izbor

p.s.
ocete maknuti sve te malware i tako to da se ne zarazimo saki put kad udjemo tu :503:

parademann
01.07.2013., 17:02
znači nema ograničenja za Italiju...
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1067&langId=en

smemy
01.07.2013., 18:05
... a da procitas malo i link, mozes i u posti to je tvoj izbor

A da ti pokusas shvatitit sto pitam?
Jel ti promaklo da je Hrvatska u EU ili sto?

Dakle ne pitam za 'carta di soggiorno', za koju si stavila link, koja je za 'cittadini extracomunitari' nego za 'permesso di soggiorno per i cittadini eu' s kojim 'polizia dello stato' i 'posta' nemaju nikakve veze!

Dakle zanima me mogu li Hrvati s vazecim 'permesso di soggiorno' koji su vise od 5 god 'residenti' u Italiji odmah, po ulasku Hrv u EU, traziti 'permesso comunitario all'anagrafe' ili je Italija stavila neka ogranicenja.
Sad sam citala, ovaj link http://www.poliziadistato.it/articolo/view/10387/ od PS per i cittadini comunitari, ali ni tu se ne kuzi, spominje cak i ''visti'' per i cittadini comunitari, svasta.
Sutra cu pitati u opcini pa cu javit

Parademann i ja sam shvatila da nema ogranicenja al ne mogu naci nista sluzbeno napisano na tal stranicama pa pitam ovdje

A nista prosetat cu do opcine pa cu pitat

smemy
01.07.2013., 18:39
Zvala sam sad prijateljicu, poljakinju, za tocan naziv.
Dakle zove se ''Attestazione di soggiorno permanente per i cittadini dell'UE''
Bila sam s njom 2009 kad ga je dobila, dakle u opcini je predala vazeci 'permesso di soggiorno' izdan u questuri i dobila ovaj papir

fac simile http://www.stranieriinitalia.it/anagrafe_e_autocertificazioni-fac-simile_attestazione_di_soggiorno_permanente_cittad ini_ue_4889.html

parademann
01.07.2013., 20:19
Parademann i ja sam shvatila da nema ogranicenja al ne mogu naci nista sluzbeno napisano na tal stranicama pa pitam ovdje

A nista prosetat cu do opcine pa cu pitat

pa nije li ovo iznenađenje za Italiju? postoji li neka fejsgrupa za Italiju?

smemy
01.07.2013., 23:30
pa nije li ovo iznenađenje za Italiju? postoji li neka fejsgrupa za Italiju?

Citam da lega nord i regija Veneto traze moratorij na dvi godine
Ne znam za face grupu

edit: http://www.stranieriinitalia.it/attualita-croati_nell_ue._restrizioni_per_i_lavoratori_in_it alia_ma_non_per_tutti_17400.html
ovdje je, izgleda mi, najbolje objasnjeno, ima nekih ogranicenja

smemy
02.07.2013., 11:04
Nakon opce panike jer ''Hrvatska je tek jucer usla u eu a ja vec danas pitam'' rekli mi u opcini, nakon sto je sluzbenik 35 minuta trazio informacije na sve strane, da Hrvati koji zive i rade najmanje 5 godina i Italiji od 1.7. imaju pravo na stalni boravak i time na tal drzavljanstvo ali da ne mogu izdat ''attestazione di soggiorno permanente..'' dok ne izadje u Gazzetta Ufficiale te treba cekati jos koji dan. Ne znam jel u svim opcinama isto tu kod mene treba vazeci permesso di soggiorno i dvije marke da bollo od 15 eura i za par minuta je gotovo

rijeka53
02.07.2013., 13:54
... kako su i dalje na snazi vazeci zakoni, svi oni koji imaju rekvizite po sadasnjem zakonu i koji su tu,
nemoraju cekati nikakvu novu regulativu ni sluzbeno izlazenje u GU. Kada izadje pojasnjenje, to ce se
odnositi i primjenjivati samo na novi val ulaska,.

Permesso di soggiorno CE per soggiornanti di lungo periodo.
(Carta di soggiorno per cittadini stranieri)

Dall'8 gennaio 2007, la carta di soggiorno per cittadini stranieri
è stata sostituita dal permesso di soggiorno CE per soggiornanti di lungo periodo.

Questo tipo permesso di soggiorno è a tempo indeterminato e può essere richiesto solo
da chi possiede un permesso di soggiorno da almeno 5 anni.
La domanda va presentata presso gli uffici postali oppure, senza utilizzare il kit, ci si può recare presso
i Comuni che offrono questo servizio o presso i Patronati.

smemy
03.07.2013., 01:54
... kako su i dalje na snazi vazeci zakoni, svi oni koji imaju rekvizite po sadasnjem zakonu i koji su tu,
nemoraju cekati nikakvu novu regulativu ni sluzbeno izlazenje u GU. Kada izadje pojasnjenje, to ce se
odnositi i primjenjivati samo na novi val ulaska,.

Permesso di soggiorno CE per soggiornanti di lungo periodo.
(Carta di soggiorno per cittadini stranieri)

Dall'8 gennaio 2007, la carta di soggiorno per cittadini stranieri
è stata sostituita dal permesso di soggiorno CE per soggiornanti di lungo periodo.

Questo tipo permesso di soggiorno è a tempo indeterminato e può essere richiesto solo
da chi possiede un permesso di soggiorno da almeno 5 anni.
La domanda va presentata presso gli uffici postali oppure, senza utilizzare il kit, ci si può recare presso
i Comuni che offrono questo servizio o presso i Patronati.

Rijeka poznajes li nekog iz eu tko ima to?
Ja nikog, gradjani europske unije imaju attestazione di sogg permanente o kojem sam pisala i o cemu pise tu http://www.stranieriinitalia.it/anagrafe_e_autocertificazioni-fac-simile_attestazione_di_soggiorno_permanente_cittad ini_ue_4889.html
Permesso di soggiorno CE je za strance, extracomunitari, a ne za europske gradjane.
Hrvati koji rade i zive u Italiji vise od 5 godina mogu izvadit attestazione di permesso permenente u opcini, bez policije, bez poste, bez copia della dichiarazione dei redditi, bez certificato casellario giudiziale e certificato delle iscrizioni relative ai procedimenti penali i ostalih stvari navedenih na tvom linku, znaci s ustedom vremena i novca.
I mogu ici i u druge europske drzave s osobnom, bez putovnice i bez vize
I odakle ti da ce se pojasnjenje u gazzetti odnositi samo na novi val ulaska? Pa bas za nove ce biti eventualno po starom, odn oni poslovi za koje postoje ogranicenja tretirat ce se i dalje kao extracomunitari http://www.stranieriinitalia.it/attualita-croati_nell_ue._restrizioni_per_i_lavoratori_in_it alia_ma_non_per_tutti_17400.html

Sad ti mozes nastaviti podebljavati i povecavati slova koliko hoces

rijeka53
03.07.2013., 09:12
I odakle ti da ce se pojasnjenje u gazzetti odnositi samo na novi val ulaska?

... jer starosjedioci imaju vec neke dokumente te ce ih po isteku azurirati po novoj normativi, isto kao i u HR.
U novinama je pisalo da ne treba traziti nove dokumente prije isteka istih.

smemy
03.07.2013., 11:20
... jer starosjedioci imaju vec neke dokumente te ce ih po isteku azurirati po novoj normativi, isto kao i u HR.
U novinama je pisalo da ne treba traziti nove dokumente prije isteka istih.

Hrvati u Hrvatskoj nisu isto sto i Hrvati u Italiji, pa ti usporedba ne stoji
Ne radi se o trazenju novih dokumenata nego o trazenju novih (novostecenih) prava.

dalmacija77
06.07.2013., 11:28
Italija je uvela restrikcije na 2 goine ali koliko sma razumio to ne važi za samozapošljavanje i otvaranje obrta i sl. te sezonske radnike oni mogu kao i drugi raditi u Italiji zar ne?

http://manovramonti.diritto.it/docs/5089775-accesso-al-mercato-del-lavoro-subordinato-dei-cittadini-croati-previsto-un-periodo-transitorio-di-due-anni-prima-di-liberalizzarlo-completamente?source=1&tipo=news

carlos caliente
07.07.2013., 20:13
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1067&langId=en

ja ne vidim italiju na ovoj listi

dalmacija77
07.07.2013., 20:18
uveli su, imaš na dnu ovog članka službeni dokument minstarstava :

http://www.stranieriinitalia.it/attualita-croati_in_italia._cosi_le_restrizioni_per_i_lavora tori_17431.html

mssuperhik
05.08.2013., 12:48
Trenutno sam na sjeveru Italije.Planiram prema jugu.Ima li šta naših dole?

vlad66
05.08.2013., 16:02
Pozdrav,zanima me dali je itko bio u gradu Recanatiu,kako je tamo,kakvi su ljudi,cjene,općenito,ako može koji info,bio bih jako zahvalan.

blue-bell
09.09.2013., 15:05
Dragi forumaši, u zadnje vrijeme gledam po netu oglase za moju struku u Italiji. Ima ih dosta a najčešće je vidljiv i broj kandidata koji se se prijavio, 5-10 ljudi max znači nije neka navala. Ne znam koliko je to mjerodavno ali ajde, recimo da je.
Znači taj posao se traži, iskustva imam, jezik govorim.
Zanima me da li se kao hrv. državljanin mogu javljati na te natječaje- znam nitko mi ne brani, ali ima li svrhe?
Za plaću navode 21000- 24000 lordi all'anno, to bi bilo oko 1200 e mjesečno?
Da li se može s tim preživjet, stan, hrana i to?
Hvala na odgovorima

Martina2010
21.09.2013., 21:00
Dragi forumaši, u zadnje vrijeme gledam po netu oglase za moju struku u Italiji. Ima ih dosta a najčešće je vidljiv i broj kandidata koji se se prijavio, 5-10 ljudi max znači nije neka navala. Ne znam koliko je to mjerodavno ali ajde, recimo da je.
Znači taj posao se traži, iskustva imam, jezik govorim.
Zanima me da li se kao hrv. državljanin mogu javljati na te natječaje- znam nitko mi ne brani, ali ima li svrhe?
Za plaću navode 21000- 24000 lordi all'anno, to bi bilo oko 1200 e mjesečno?
Da li se može s tim preživjet, stan, hrana i to?
Hvala na odgovorima
Probaj, ako ne probas neces znati koliko vrijedis.... place su nesto ece nego u Hr, ali su najmoi puuuuuno veci (pogotoo veci gradovi Rim, Milano)
najam sobe 500eurica... klopa je povoljnija, usluga skuplje

Martina2010
21.09.2013., 21:03
p.s. ako mozes birati izbjegavaj vece gradove jer ces jedva preziviti iako predivno iskustvo... manja mjesta su povoljnija po svemu...najam, speceraj, usluge, isl

Robierre
21.09.2013., 21:44
Ja živio za te pare u manjem gradu na sjeveru...i bila je divota. :cerek: Doduše, cimerstvo i špeceraj na akcijama, ali ne mogu reći da mi je nešto falilo. :D
Al dobro, zavisi o prohtjevima, s tom plaćom sigurno nećeš imati luksuz, ali s malo štednje oko smještaja i racionalnog trošenja oko hrane, mislim da nema problema. Meni se tamo hrana činila jeftinija nego u Hr, a i neke svakodnevne stvari tipa kave i brioša ili komada pizze su mi se činile jeftinije nego u Zagrebu. Ma čak ni režije kad podijeliš sa sustanarima, nisam ni osjetio. U velikim gradovima, malo teže.

Italico
15.10.2013., 18:33
Dakle uveli su reditometro s kojim kontroliraju
Zadnjih 5-6 godima sto si prijavio da zaradjujes i Sto SI POTROSIO.
Da...dobro ste procitali. Dakle ako u prvoj godini rada si zaradio
Nesto sitno...slijedece godine nesto vise pa si uspio dobiti kredi za koji
Treba naravno dati jedan dio depozita npr. Starci ti pomognu sa zivotnom ustedjevinom
I poklone ti ili posude npr 10-20000 eurica koje stavis na racun kao polog
Za kredit... STO SE DESI...KOMP IZBACI DA SI ZARADIO NPR 9000
A POTROSIO 20000 I PO NJIHOVOJ LOGICI SI TO ZARADIO NA CRNO.
Pa ti na tih 20000 dodaju istih dvadeset kazne...pa kamate unatrag
Pet godina i Agenzia delle entrate od tebe na kraju potrazuje oko 45000kazne
Koju mozes ako se ne zalis prihvatiti i platiti pola ili riskirati ...platiti masno odvjetnika
Nadajuci se da ces uspijeti dokazati da su ti te novce dali roditelji
Te da ih nisi zaradio na crno

monfalcone
16.10.2013., 01:55
Dakle uveli su reditometro s kojim kontroliraju
Zadnjih 5-6 godima sto si prijavio da zaradjujes i Sto SI POTROSIO.
Da...dobro ste procitali. Dakle ako u prvoj godini rada si zaradio
Nesto sitno...slijedece godine nesto vise pa si uspio dobiti kredi za koji
Treba naravno dati jedan dio depozita npr. Starci ti pomognu sa zivotnom ustedjevinom
I poklone ti ili posude npr 10-20000 eurica koje stavis na racun kao polog
Za kredit... STO SE DESI...KOMP IZBACI DA SI ZARADIO NPR 9000
A POTROSIO 20000 I PO NJIHOVOJ LOGICI SI TO ZARADIO NA CRNO.
Pa ti na tih 20000 dodaju istih dvadeset kazne...pa kamate unatrag
Pet godina i Agenzia delle entrate od tebe na kraju potrazuje oko 45000kazne
Koju mozes ako se ne zalis prihvatiti i platiti pola ili riskirati ...platiti masno odvjetnika
Nadajuci se da ces uspijeti dokazati da su ti te novce dali roditelji
Te da ih nisi zaradio na crno

u pravilu ja im ne prijavljujem ništa...

Italico
16.10.2013., 06:28
u pravilu ja im ne prijavljujem ništa...

Ono sto gledaju ...ako kupis auto....najmovi stanova ako su registrirani u opcini
Ili kupnja kuca....stanova....nekretnina opcenito.
Cim vide da nesto kupujes ( nisi ti ta koja prijavljujes...ro je automatski po ugovoru) oni ti pocnu " gledati u novcanik" tj.kako si do tih novaca dosao i ne prihvacaju cinjenicu da ti rodbima moze pomoci...posuditi.... I odmah donesu svoju presudu- zakljucak sa kaznom koja je dupla od cifre na koju sumnjaju plus kamate...pa se ti brani ak mozes i imas love za odvjetnike

Italico
16.10.2013., 06:36
Topli savjet svima...vezano uz reditometro.
Ako vam vasa obitelj moze i zeli nesto pokloniti....PRIMITE POKLONE I POMOC SAMO VIA BONIFICO i neka kao causale napomenu da je to POKLON ILI POMOC.
ako vam se zalomi da imate gotovine i zelite to poloziti na racun NI SLUCAJNO POLAGATI GOTOVINU CAK NITI RASCJEPKANU NA VISE DJELOVA...jer se danas ne moze poloziti vise od 1000 eura u got....Gotovinu trosite u gotovini jer smo Svi koji radimo legalno u It kontrolirani novim programom koji se zove Serpico i za svaki cudni versamento idu kazne u duploj vrijednosti..Cak ako vam te novce pokloni teta iz dijaspore u gotovini....riskirate kaznu...
Ako bas morate poloziti gotovinu na racun...zamolite svoje u Hr da vam iste posalju via Bonifico i naglase da je to pomoc ili poklon.
Samo tako ne riskirate kazne i nepotrebne paenice

monfalcone
16.10.2013., 19:05
tu sam nekoliko godina,imam papire ali nisam nikada za nikoga radio pa nisam ništa niti prijavljivao...

sara4
17.10.2013., 10:31
Molim pomoć...kako funkcionira neoporezivi dio plaće kad se dobije dijete? Da li u Italiji, kao kod nas, postoji mogućnost uvećanja istog? (kod nas kad imaš dijete ili nekog uzdržavanog člana, uveća ti se neoporezivi dio bruto plaće pa platiš manje poreza, tj. neto plaća bude veća). Hvala!

Italico
19.10.2013., 12:00
Molim pomoć...kako funkcionira neoporezivi dio plaće kad se dobije dijete? Da li u Italiji, kao kod nas, postoji mogućnost uvećanja istog? (kod nas kad imaš dijete ili nekog uzdržavanog člana, uveća ti se neoporezivi dio bruto plaće pa platiš manje poreza, tj. neto plaća bude veća). Hvala!
Da, na prosjecnu placu platis manje poreza za nekih 60eura, ako ste oboje rezidenti na istoj adresi- s tim da samo jedan od roditelja to moze iskoristiti ili ako imate jedno djete svaki po 50%:kava:

monfalcone
20.10.2013., 13:52
Da, na prosjecnu placu platis manje poreza za nekih 60eura, ako ste oboje rezidenti na istoj adresi- s tim da samo jedan od roditelja to moze iskoristiti ili ako imate jedno djete svaki po 50%:kava:

Italico...nisam nigdje pronašao koliko dugo si u IT,misliš li se vraćati,kako živiš...Ja sam u IT 4 dana u tjednu i trenutno dogovaram sa suprugom da i ona dođe i da ostanemo za stalno..u IT imamo vlastiti stan a kuću u RH bi prodali...Inače nemam stalni posao ali imam relativno dobre priljeve...Imamo malu 2 godine koja već natuca uz hrv i talijanski i mislim da je sd najbolje za otići...

sara4
20.10.2013., 15:05

Oboje - misliš na muža i mene ili na muža i dijete? Ja nisam u Italiji, kao ni dijete, da li to znači da muž nema pravo na manji porez?

Italico
21.10.2013., 15:05
Oboje - misliš na muža i mene ili na muža i dijete? Ja nisam u Italiji, kao ni dijete, da li to znači da muž nema pravo na manji porez?

Ne...ako vi niste na istoj adresi...vodi se kao da je single.
Zasto vas ne prijavi? Kaj zivite odvojeno????

Italico
21.10.2013., 15:23
Italico...nisam nigdje pronašao koliko dugo si u IT,misliš li se vraćati,kako živiš...Ja sam u IT 4 dana u tjednu i trenutno dogovaram sa suprugom da i ona dođe i da ostanemo za stalno..u IT imamo vlastiti stan a kuću u RH bi prodali...Inače nemam stalni posao ali imam relativno dobre priljeve...Imamo malu 2 godine koja već natuca uz hrv i talijanski i mislim da je sd najbolje za otići...

Pretpostavljam da ste u Monfalconeu ...visto il nick- name.
Ja sam vec dugo- predugo u It.. Nakon studiranja u Londonu iz nostalgije sam se prebacila u Milano kako bi se svaki drugi vikend mogla vratiti u lijepu nasu...Nisam planirala dugo ostati, ali sam se zaljubila u predivnog talijana.. Kojeg sam i nagovorila da se neko vrijeme prebaci u Hr , ostavi svoj posao i radi za jednu firmu u struci( barem je naucio tecno jezik)
Kad nam se trebao roditi sin inzistirao je da se vratimo u It....i tako je proslo jos deset godina u zemlji u kojoj nisam htjela provesti duze od godine dana.
Sto se tice nekretnina...oprez...talijani od kad zatrazis tj.dobijes rezidenciju traze da im se prijave sve nekretnine....pogotovo u najmu i tekuci racuni van it. Na kojima imate vecu svotu novca.
Ako i kad prodate nekretninu...NE donosite nista u gotovini...jer NECETE moci dokazati da su iz Hr....talijani to jedva docekaju da nabiju kazne...Npr.vide kolika ti je placa...najam...rata za auto i vide da kad si kupio vecu kucu si odnekud stvorio 15,000 Eur za depozit.
Agenzia delle entrate nabije duplu kaznu i kamate i kazu ti kazna je 34000, ako hoces placati bez da dizes tuzbu , oprostimo ti pola ili plati odvjetnika pa ako se ne obranis dobro placas sve i troskove parnica. Kaznjavaju i one koji donose kapital...za njih svi rade na crno i kako bi netko iz ex Yu mogao donijeti neku lovu.tu smo dosli u camcima jer nismo imali za egzistenciju ( nazalost mnogi nas talijani jos uvijek tako vide...ali ti to nece rec u facu)

sara4
21.10.2013., 16:41
Ne...ako vi niste na istoj adresi...vodi se kao da je single.
Zasto vas ne prijavi? Kaj zivite odvojeno????

:lol: Ovo mu neću reći (da se vodi kao da je single, da se ne bi zaigrao :lol: ).

Živimo odvojeno preko tjedna, udaljenost je (relativno) mala, 70-ak km. A prijava - radim u Hr. i sve nam je u Hr. pa ne znam kako bi to uopće išlo, može li se i ima li smisla...

Italico
21.10.2013., 16:59
:lol: Ovo mu neću reći (da se vodi kao da je single, da se ne bi zaigrao :lol: ).

Živimo odvojeno preko tjedna, udaljenost je (relativno) mala, 70-ak km. A prijava - radim u Hr. i sve nam je u Hr. pa ne znam kako bi to uopće išlo, može li se i ima li smisla...

Je...je...talijanke su ti opasne....i uvijek "gladne" .
Nis ih ne smeta vidjet prsten na ruci...dapace...manje obaveza ak je vec ozenjen:lol:
Moj muz je ostao zapanjen hrvaticama koliko imaju postovanja kad shvate da jo on ozbiljan i ozenjen...nisu nikad prelazile granicu( iskustvo dok je radio u Hr)... I uvijek mi kaze koliko mu se povraca od talijanki koje ne zaziru od nicega i nemaju postovanja prema ozenjenima...uvijek probaju

Italico
21.10.2013., 17:39

Je...je...talijanke su ti opasne....i uvijek "gladne" .
Nis ih ne smeta vidjet prsten na ruci...dapace...manje obaveza ak je vec ozenjen:lol:
Moj muz je ostao zapanjen hrvaticama koliko imaju postovanja kad shvate da jo on ozbiljan i ozenjen...nisu nikad prelazile granicu( iskustvo dok je radio u Hr)... I uvijek mi kaze koliko mu se povraca od talijanki koje ne zaziru od nicega i nemaju postovanja prema ozenjenima...uvijek probaju

Ermin
10.11.2013., 22:35
pozdrav,jel mi more neko reci otprilike koliko kostaju stanovi u padovi,znaci sto manji to bolje i da je sto blize cuvenoj veletrznici voca i povrca :D

Skattemus
10.11.2013., 22:36
Na kojim si stranicama koje prodaju stanove u Italiji do sada gledao?

Ermin
10.11.2013., 23:31
Na kojim si stranicama koje prodaju stanove u Italiji do sada gledao?

izvinjavam se na greski koju sam napiso,dakle nebih kupio nego iznajmio stan,tj cak ne ja nego prijatelj jedan pa je za njega informacija.dakle nisam nigdje gledao,ako bi me uputili na neke stranice bio bih vam zahvalan.

Skattemus
11.11.2013., 15:37
Google.com za pocetak.

rijeka53
11.11.2013., 21:37
pozdrav,jel mi more neko reci otprilike koliko kostaju stanovi u padovi,znaci sto manji to bolje i da je sto blize cuvenoj veletrznici voca i povrca :D

http://www.immobiliare.it/Padova/affitti-Padova.html?idMZona[]=100&gclid=CK7pt4PY3boCFctb3godZwUAUw

Ermin
12.11.2013., 09:36
http://www.immobiliare.it/Padova/affitti-Padova.html?idMZona[]=100&gclid=CK7pt4PY3boCFctb3godZwUAUw

Hvala kralju!

JohnnieWalker
27.11.2013., 14:57
Pozdrav,

zna li netko koje su najbolje stranice za pronaći stan za iznajmljivanje u Firenci? Neki manji, što jeftiniji, po mogućnosti bliže centru. Hvala.

Toma Sawyer
02.01.2014., 11:15
Jel netko ima kakvu informaciju za Lamezia terme?
što vidjeti u okolini?

Trebao bi na 2 dana skočiti do tamo.

chico locco
04.01.2014., 13:43
A baš nema ništa specijalno oko Lamezia Terme. Možeš komotno ta 2 dana meditirati. Tropea je turističko mjesto relativno blizu i relativno nešto za vidjeti isto kao i Vibo Valentia, ali ako i ne posjetiš, ništa nisi propustio.

Toma Sawyer
04.01.2014., 15:25
Mislim jednodnevni izlet do Reggio Calabria.

Sent from my HTC One using Tapatalk now Free ('http://tapatalk.com/m?id=10')

chico locco
04.01.2014., 21:11
Pa se lijepo vidi Sicilija i Etna..ok, bolja nego čubiti u Lameziji.

nasmijanazg
05.01.2014., 22:51
Sicilija - Palermo-Trapani-Favignana ... bila 10 dana u 10 mjesecu. ...prekrasno! Još uvijek sam zaljubljena :cerek:

mario3333
17.01.2014., 21:03
dali mi netko može pomoći šta je potrebno za radnu vizu u italiji,imam li veće mogućnosti za dobit vizu ako netko meni garantira posao i smiještaj,i dali Hrvati imaju sad neke olakšice pri zapošljavanju?

Toma Sawyer
18.01.2014., 14:51
Vidi Dijasporu.

Carsella
20.01.2014., 17:26
...ako ima netko sa Sicilije neka se javi...

hjk
07.02.2014., 22:24
dali mi netko može pomoći šta je potrebno za radnu vizu u italiji,imam li veće mogućnosti za dobit vizu ako netko meni garantira posao i smiještaj,i dali Hrvati imaju sad neke olakšice pri zapošljavanju?

http://www.poliziadistato.it/articolo/view/10387/, evo izvoli pa čitaj.

Sve je to indvidualno, važno je da si "ekspert" u nekom poslu odnosno da poslodavac ne pronalazi lako osobe tvog stručnog profila. Znači prvo trebaš pronaći nekoga tko ti želi dati posao.
Fizikalaca imaš koliko hoćeš. Iz italije je pobjeglo više od 250 000 Talijana sa završenim faksom. Uslijed visokih poreza poslodavci izbjegavaju zaposliti radnike na duži vremenski period, a isto tako ucijenjuju zaposlene da rade prekovremene sate koji često nisu plaćeni. Za Italiju ti ne treba viza.

hjk
07.02.2014., 22:55
Pretpostavljam da ste u Monfalconeu ...visto il nick- name.
Ja sam vec dugo- predugo u It.. Nakon studiranja u Londonu iz nostalgije sam se prebacila u Milano kako bi se svaki drugi vikend mogla vratiti u lijepu nasu...Nisam planirala dugo ostati, ali sam se zaljubila u predivnog talijana.. Kojeg sam i nagovorila da se neko vrijeme prebaci u Hr , ostavi svoj posao i radi za jednu firmu u struci( barem je naucio tecno jezik)
Kad nam se trebao roditi sin inzistirao je da se vratimo u It....i tako je proslo jos deset godina u zemlji u kojoj nisam htjela provesti duze od godine dana.
Sto se tice nekretnina...oprez...talijani od kad zatrazis tj.dobijes rezidenciju traze da im se prijave sve nekretnine....pogotovo u najmu i tekuci racuni van it. Na kojima imate vecu svotu novca.
Ako i kad prodate nekretninu...NE donosite nista u gotovini...jer NECETE moci dokazati da su iz Hr....talijani to jedva docekaju da nabiju kazne...Npr.vide kolika ti je placa...najam...rata za auto i vide da kad si kupio vecu kucu si odnekud stvorio 15,000 Eur za depozit.
Agenzia delle entrate nabije duplu kaznu i kamate i kazu ti kazna je 34000, ako hoces placati bez da dizes tuzbu , oprostimo ti pola ili plati odvjetnika pa ako se ne obranis dobro placas sve i troskove parnica. Kaznjavaju i one koji donose kapital...za njih svi rade na crno i kako bi netko iz ex Yu mogao donijeti neku lovu.tu smo dosli u camcima jer nismo imali za egzistenciju ( nazalost mnogi nas talijani jos uvijek tako vide...ali ti to nece rec u facu)

Fino kad na forumu ima tako kompetentnih osoba...
-Zna li netko do koje visine iznosa se ne plaća porez (do 5.000 €)?
-Ukoliko posjedujem devizni račun u Hrvatskoj na koji mi stižu uplate iz Italije (poduzeće koje vrši uplatu naravno posjeduje sve moje podatke), trebam li prijaviti promet s računa prilikom plaćanja poreza u Italiji, uzimajući u obzir da sam u Hrvatskoj boravio više od 6 mjeseci?
-Gdje platiti porez za primljeni novac? U Hrv. ili u Ital.?
-Traži li se još 10 godina rezidence i stalno radno mjesto za tal. državljanstvo?
-Kod odlaska iz Italije na rad u drugu eurposku državu, koji se problemi mogu pojaviti (CE permeso)?
Ta sada toliko.

hjk
10.02.2014., 13:28
[QUOTE=hjk;48703710]Fino kad na forumu ima tako kompetentnih osoba...
-Ukoliko posjedujem devizni račun u Hrvatskoj na koji mi stižu uplate iz Italije (poduzeće koje vrši uplatu naravno posjeduje sve moje podatke), trebam li prijaviti promet s računa prilikom plaćanja poreza u Italiji, uzimajući u obzir da sam u Hrvatskoj boravio više od 6 mjeseci?
-Traži li se još 10 godina rezidence i stalno radno mjesto za tal. državljanstvo?
-Kod odlaska iz Italije na rad u drugu eurposku državu, koji se problemi mogu pojaviti (CE permesso)?

Toma Sawyer
10.02.2014., 13:42
Može o tome na Dijaspori?

kucavac
10.02.2014., 21:02
pozdrav,
Nedavno je bio natječaj za posao u Italiji preko firme Energoinvest Hrvatska.Ima li koga s foruma da se prijavio na taj natječaj?

Crimson Moon
20.02.2014., 17:32
Kucavac, ja sam se bio prijavio i javio mi je se neki Dejan - koordinator i sve objasnio šta se radi i tako,rekao da će se javiti kroz tjedan ali naravno da nije

Italico
14.03.2014., 21:57
Fino kad na forumu ima tako kompetentnih osoba...
-Ukoliko posjedujem devizni račun u Hrvatskoj na koji mi stižu uplate iz Italije (poduzeće koje vrši uplatu naravno posjeduje sve moje podatke), trebam li prijaviti promet s računa prilikom plaćanja poreza u Italiji, uzimajući u obzir da sam u Hrvatskoj boravio više od 6 mjeseci? Ako si u HR mj i jedan dan...to dokazujes rezidenccijom...tamo gdje je imas prijavljenu , placas i poreze.. Ovo gore napisano se odnosi na one koji trajno zive u IT.
[/QUOTE]-Gdje platiti porez za primljeni novac? U Hrv. ili u Ital.?[/QUOTE] To moras ako zelis prijaviti u hr
[/QUOTE]-Traži li se još 10 godina rezidence i stalno radno mjesto za tal. državljanstvo?[/QUOTE] Cim dobijes mislim da se zove carta di soggiorno, ne moras imati vise stalnoo radno mj.jer ti odobre na duze
[/QUOTE]-Kod odlaska iz Italije na rad u drugu eurposku državu, koji se problemi mogu pojaviti (CE permeso)?[/QUOTE] Da, njihov permesso di soggiorno je vean za firmu za koju radis i naravno za tu drzavu...
Pa kaj vam nije jednostavnije otvoriti nekaj svojega?? Cekati na talijane da vas zaposle je kao cekati kisu u pustinji:504:

Italico
14.03.2014., 22:01
[QUOTE=hjk;48703710]Fino kad na forumu ima tako kompetentnih osoba...
-Kod odlaska iz Italije na rad u drugu eurposku državu, koji se problemi mogu pojaviti (CE permeso)?

Nino21
17.03.2014., 14:00
Potrebna mi je jedna informacija.
da li netko zna ako Hrvatska firma vrši uslugu u italiji (3 radnika na 10 dana) koje sve papire treba?
Da li potrebna radna dozvola za te radnike ili ne?
Hvala

solo mare
06.05.2014., 21:20
Cijenjeni forume moze li tko napisati, ako netko zna, koje slovo oko teme promjene prebivalista u Italiju.
Naime, zna li tko koji su talijanski propisi i regole za hrvatskoga pomorca sa hrvatskim licencama pri promjeni prebivalista u Italiju.
Nadam se odgovoru od kojeg pomorca Rijecanina koji ima neke informacije, kao sto su: prijava, odjava, promjena dokumenta, i porez u Italiji (da li vazi i kod njih zakon o izbjegavanju placanja poreza na dohodak ako ima vise od 183 dana navigacije)???

Lip pozdrav svima...

ladrona33
13.06.2014., 15:07
Gdje bi mogla potraziti neki sezonski posao u Italijo? Za zimsku sezonu. Jezik govorim na stupnju B2

sent via tapatalk

Toma Sawyer
13.06.2014., 22:23
Mogu li institucije prekinuti ovo silovanje Turizma?

Sent from my HTC One using Tapatalk