PDA

View Full Version : Kaktusi

stranice : 1 2 3 4 [5]

mimi969
23.04.2011., 19:41
Mislim da ću ovih dana iznijeti kaktuse van. Muka mi je jedino kad ih moram sklanjati od kiše i pljuskova jer mi nemaju sve posudice rupe na dnu da ode nepotrebna voda. Ako su ti plastične posude u pitanju možeš zagrijati deblji odvijač na plinu i njime probušiti rupe bez da vadiš biljku iz tegle. Moji su već negdje dva tjedna vani krenuli su pupoljci na gimnocalyciumima, mamillariama i još nekima.

Orleanska I.
25.04.2011., 08:25
Ma nisu. Imam plastične s rupicama dolje i to nije problem, problem su mi ove keramičke. Već ću nešto smisliti.

Pozitron
30.04.2011., 16:05
Bok ekipa, molim vas brzu pomoć i savjete :-(

Imam jedan predivan kaktus, visok cca 80 cm 40ak u promjeru, star već 20 godina...mazio sam ga i pazio ali čini mi se da nešto sa njim ne štima...

pojavljuju se na njemu žute fleke...vidi sliku...i to već na nekoliko mjesta...na slici se vidi pri vrhu gore žuta fleka i dolje malo desno na dnu. Znači po sebi ima takve fleke koje izgledaju kao da je počeo truliti

http://www.disco-saturn.com/slika.jpg

da li se nešto može napraviti da ga spasim ???

mimi969
30.04.2011., 16:57
Bok ekipa, molim vas brzu pomoć i savjete :-(

Imam jedan predivan kaktus, visok cca 80 cm 40ak u promjeru, star već 20 godina...mazio sam ga i pazio ali čini mi se da nešto sa njim ne štima...

pojavljuju se na njemu žute fleke...vidi sliku...i to već na nekoliko mjesta...na slici se vidi pri vrhu gore žuta fleka i dolje malo desno na dnu. Znači po sebi ima takve fleke koje izgledaju kao da je počeo truliti

http://www.disco-saturn.com/slika.jpg

da li se nešto može napraviti da ga spasim ??? Probaj malo odrezati da vidiš jel trulo ispod tih fleka ali meni izgleda da ga je opržilo sunce i mog je lani malo isto ima fleke. Ako je od sunca to će samo biti ružno za vidjeti ali kako bude rastao neće se toliko primjećivati.

mimi969
30.04.2011., 16:59
Ma nisu. Imam plastične s rupicama dolje i to nije problem, problem su mi ove keramičke. Već ću nešto smisliti. Presadi što prije ja imam sve plastične a imam oko 100 komada izbjegavam glinene a pogotovo ove keramičke ukrasne bez rupica dolje u glinenima ti se rado smještaju vunaste uši.

AndorDrakon
13.05.2011., 07:26
Trebam savjet i to brzo, na kaktusu starom 6 godina, sirokom 4-5 cm i visokom 20tak cm je pozutio vrh. Promjenu boje sam primijetio prije par dana a jucer sam provjerio i taj zuti dio je mekan, na pritisak se povlaci.

Moj ne bas iskusni dojam mi kaze da je to trulo i da je potrebna amputacija. Ali cijenio bih misljenje nekoga strucnijega jer ne zelim ni sijeci ako nije potrebno.

Unaprijed zahvaljujem.

alisha
13.05.2011., 09:48
Hej kaktusari evo da se i ja priključim. jučer sam i ja postala vlasnica kaktusića. predivni su. Nadam se da nece biti problema, prolistala sam temu pa znam kako ih njegovati.Još su mali i radujem se gledati ih kako rastu i cvjetaju.Pozdravić

Orleanska I.
14.05.2011., 08:31
Je li moguće da neki kaktusi ne vole sunce? Iznijela sam sve kaktuse van, jednom su pokisli, ali uglavnom imaju posude iu kojih višak vode može otići pa tako i taj koji me zanima. Naime, on je požutio na dijelovima. Je li to od sunca ili kiše? Ostalima nije ništa. Kad budem uhvatila priliku, poslikat ću.

alisha
14.05.2011., 10:37
I ja sad imam pitanje- s čime se nadohranjuju kaktusi koliko često i u koje vrijeme????

mimi969
14.05.2011., 20:12
Je li moguće da neki kaktusi ne vole sunce? Iznijela sam sve kaktuse van, jednom su pokisli, ali uglavnom imaju posude iu kojih višak vode može otići pa tako i taj koji me zanima. Naime, on je požutio na dijelovima. Je li to od sunca ili kiše? Ostalima nije ništa. Kad budem uhvatila priliku, poslikat ću.
Kaktusi vole sunce ali nakon zimovanja ih treba oprezno izlagati suncu da ih ne sprži.

Orleanska I.
15.05.2011., 00:36
Moguće da je ove malo spržilo, a druge ne. Nadam se da će ostati na tome.

mimi969
15.05.2011., 12:28
Trebam savjet i to brzo, na kaktusu starom 6 godina, sirokom 4-5 cm i visokom 20tak cm je pozutio vrh. Promjenu boje sam primijetio prije par dana a jucer sam provjerio i taj zuti dio je mekan, na pritisak se povlaci.

Moj ne bas iskusni dojam mi kaze da je to trulo i da je potrebna amputacija. Ali cijenio bih misljenje nekoga strucnijega jer ne zelim ni sijeci ako nije potrebno.

Unaprijed zahvaljujem.
Pretpostavljam da je riječ o nekoj stupastoj vrsti možeš odrezati vrh jer ako je počeo trunuti to je gotovo kaktusi rastu od vrha.

panorama
20.05.2011., 08:34
Kaktusi vole sunce ali nakon zimovanja ih treba oprezno izlagati suncu da ih ne sprži.

Ne vole svi kaktusi direktno sunce, Gymnocalyciumi i Rebutie koji često rastu u travi, skloniji su lagano zasjenjenom položaju. zato je za držanje kaktusa vani, najbolje napraviti malu nadstrešnicu od najlona i obojiti je laganim premazom Jupola. Tako se postiže zaštita od sunca i padalina.
Važno je znati da su kaktusi po pitanju vode jako "proždrljive" biljke pa ih ne treba izlagati kiši. Imao sam slučajeve da su se "napili" i doslovce raspuknuli. Pod nastrešnicom možemo najbolje kontrolirati zalijevanje, ovisno o vrsti i veličini kaktusa.

žalfija
25.05.2011., 15:32
Istina, ja sam svoje stavila na terasu ispod nadstrešnice. Imaju jutarnjeg sunca i zadnjeg sunca :zubo: oko podna su zaštićeni.

I fala ti za ovo Gymnocalycium, kupila sam prije par mjeseci i nikako da otkrijem koja je to vrsta, rod...ovo me dovelo na pravi put. Moj novi mezimac se zove Ferocactus recurvus. :lux:

Ma nisu. Imam plastične s rupicama dolje i to nije problem, problem su mi ove keramičke. Već ću nešto smisliti.

Za te keramičke fino zamoli nekog muškog da uzme bušilicu i izbuši rupe. :raspa:

I ja sad imam pitanje- s čime se nadohranjuju kaktusi koliko često i u koje vrijeme????

Gnojivom za kaktuse. Imaš ga u vrtnim centrima. Ja koristim ovo. (http://www.gardenshoppasini.it/website//images/rsgallery/original/concime%20per%20piante%20grasse.jpg)

U ljetnim mjesecima cca svaka tri tjedna stavim jedan čepić na 5 l vode, ne pretjerujem.

Prvo gnojenje obavim kad ih stavim van, konkretno ove godine sam ih iznijela negdje nakon 1. aprila i pognojila, zadnje ću tamo negdje u 9. mjesecu.

Pretpostavljam da je riječ o nekoj stupastoj vrsti možeš odrezati vrh jer ako je počeo trunuti to je gotovo kaktusi rastu od vrha.

Da, samo bi još dodala da se na takvu "ranu" može staviti malo medicinskog ugljena, pročitala sam to negdje i primijenila. Uspješno.:)

frkalo
26.05.2011., 18:05
moji kaktusi su totalno izgubili zelenu boju i postali su smeđi :(
zasto? isti ti kaktusi su kod moje nevjeste jako lijepi i veliki i zeleni
sta ja pogresno radim?
presadila sam ih danas u vece posude, mozda im je bilo tijesno ja sve kontam da nije od sunca , jel se mogu oporaviti i postat opet zeleni ?
bas sam tuzna :(

žalfija
26.05.2011., 22:34
A o kojoj vrsti se radi? :misli:

Moguće je da ste ih previše zalila, premalo zalila, moguće da su posmeđili ako je u vodi bilo nekog gnojiva za drugu vrstu biljaka, moguće da ste ih premjestila na mjesto koji im ne paše, moguće da im ne paše zemlja....:ne zna:

Moja mama isto nema ruku za kaktuse i gotovo, evo jučer sam uzela jedan na samrti da vidim hoću li ga uspjeti spasiti, skroz je smeđi, ali vidim mrvu zelenog u sredini tako da ima nade, dobio je pijesak i malo gnojiva.

U svakom slučaju najbolje je kupiti pijesak za kaktuse, ima ga po vrtnim centrima,
ja ga miješam sa običnom zemljom iz vrta, posaditi ih u ne prevelike vaze, ako mu je vaza prevelika neće napredovati, odnosno rasti će samo korijen dok ne popuni mjesto,
staviti ih negdje gdje ima dovoljno sunca, malo sjene i zaštite od kiše npr. na prozorsku dasku i zaboraviti na njih.:D

frkalo
28.05.2011., 12:05
ne kuzima se ja bas u uzgoj kaktusa, kontam ako mojoj nevjesti rastu ko ludi i zdravi samo tako, a drzi ih u obicnoj zemlji i sve isto radi kao i ja zasto se meni onda bas suse i posmeđe ,
lijepo sam ih presadila u vece posude i sad cekam ,hoce li doci k sebi
kontam da im nije bio pretijesno

mimi969
29.05.2011., 13:10
ne kuzima se ja bas u uzgoj kaktusa, kontam ako mojoj nevjesti rastu ko ludi i zdravi samo tako, a drzi ih u obicnoj zemlji i sve isto radi kao i ja zasto se meni onda bas suse i posmeđe ,
lijepo sam ih presadila u vece posude i sad cekam ,hoce li doci k sebi
kontam da im nije bio pretijesno Može biti da je od sunca ako je to će se promijeniti inače kad kaktus presadiš bar 5 dana ga trebaš držati u hladovini bez zalijevanja da se korijen oštećen presađivanjem oporavi.

skratitilanac
04.06.2011., 13:34
Zna li netko gdje bih u Zagrebu mogao kupiti kaktus, veličine oko 50 cm. Po cvjećarnicama imaju samo one manje...

sunčica
04.06.2011., 14:15
imam problem s aloe verom :tuzni:

raste samo u visinu i onda joj nakon nekog vremena strune korijen. Tako da sad imam samo dvije "grane" koje su već jako visoke (poduprla sam ih) ali samo čekam kad će me i one napustiti :(

ima netko ideju?

mimi969
06.06.2011., 20:46
imam problem s aloe verom :tuzni:

raste samo u visinu i onda joj nakon nekog vremena strune korijen. Tako da sad imam samo dvije "grane" koje su već jako visoke (poduprla sam ih) ali samo čekam kad će me i one napustiti :(

ima netko ideju? Ne znam u kakvoj ih zemlji držiš umiješaj šljunka u zemlju i ne moj previše zalijevati moje dobro uspijevaju u zemlji za kaktuse sa dodatkom kamenčića i šljunka.

mimi969
06.06.2011., 20:49
Zna li netko gdje bih u Zagrebu mogao kupiti kaktus, veličine oko 50 cm. Po cvjećarnicama imaju samo one manje...Bauhaus, Lidl, Pevec, Baumax, MBM ili neki drugi vrtni centar znaju imati i velikih primjeraka ako nisi bio na floraartu.

panorama
07.06.2011., 21:39
Ne znam u kakvoj ih zemlji držiš umiješaj šljunka u zemlju i ne moj previše zalijevati moje dobro uspijevaju u zemlji za kaktuse sa dodatkom kamenčića i šljunka.

Mali dodatak : mnogi kaktusi ne vole vapnenačke stijene u supstratu ( a takav ćeš šljunak i kamenčiće najčešće naći ) pa bi trebalo umiješati šljunak za akvarije, kojeg ima za kupiti u ZOO dućanima.

mimi969
08.06.2011., 21:05
Mali dodatak : mnogi kaktusi ne vole vapnenačke stijene u supstratu ( a takav ćeš šljunak i kamenčiće najčešće naći ) pa bi trebalo umiješati šljunak za akvarije, kojeg ima za kupiti u ZOO dućanima.
Da točno ali kaktusi koji su nama dostupni uzgojeni su u staklenicima moji se ne bune na supstrat s običnim pijeskom i šljunkom i svi dobro napreduju a isto tako ni nekih mojih kolega od kojih neki imaju biljke starije od 20 godina recimo jedan ima ogromne astrophytume koje godinama uzgaja u običnoj mješavini za kaktuse iako bi oni kao trebali kiseliji supstrat i svi redom cvatu ko ludi.

mimi969
11.06.2011., 18:50
http://i676.photobucket.com/albums/vv127/mirjana_album/noviteti%20u%20mojoj%20zbirci/Picture472-1.jpghttp://i676.photobucket.com/albums/vv127/mirjana_album/noviteti%20u%20mojoj%20zbirci/Picture475.jpghttp://i676.photobucket.com/albums/vv127/mirjana_album/noviteti%20u%20mojoj%20zbirci/Picture574.jpghttp://i676.photobucket.com/albums/vv127/mirjana_album/noviteti%20u%20mojoj%20zbirci/Picture561-1.jpghttp://i676.photobucket.com/albums/vv127/mirjana_album/noviteti%20u%20mojoj%20zbirci/Picture558-1.jpghttp://i676.photobucket.com/albums/vv127/mirjana_album/noviteti%20u%20mojoj%20zbirci/Picture557-1.jpghttp://i676.photobucket.com/albums/vv127/mirjana_album/noviteti%20u%20mojoj%20zbirci/Picture556-1.jpghttp://i676.photobucket.com/albums/vv127/mirjana_album/noviteti%20u%20mojoj%20zbirci/Picture542.jpghttp://i676.photobucket.com/albums/vv127/mirjana_album/noviteti%20u%20mojoj%20zbirci/Picture579.jpghttp://i676.photobucket.com/albums/vv127/mirjana_album/noviteti%20u%20mojoj%20zbirci/Picture578.jpg]

alisha
13.06.2011., 18:27
Baš su ti lijepi kaktusići. Ja sam moje kupila ovog prolječa i lijepo mi rastu.upola su već narasli. morat ću i ja staviti slike

mimi969
14.06.2011., 19:40
Baš su ti lijepi kaktusići. Ja sam moje kupila ovog prolječa i lijepo mi rastu.upola su već narasli. morat ću i ja staviti slike ovo je mali dio onih koju trenutno cvatu ako nađem vremen poslikat ću cijelu zbirku.

mai107
19.06.2011., 14:10
Hej ekipa,imam jedno pitanje. Inace nisam fan kaktusa ali je zato moj kolega. Posjeduje ih jako jako puno. E sad, da prijedem na stvar. Gdje mogu kupiti SAGUARO i da li se on uopce moze kupiti. Onaj Bešlić mi je pre pre daleko od ZGB. Znate li nekog tko se bavi uzgojem i da je u ZGB? Takoder me zanima cijena....hvala vam puno. :)

mimi969
20.06.2011., 17:29
Hej ekipa,imam jedno pitanje. Inace nisam fan kaktusa ali je zato moj kolega. Posjeduje ih jako jako puno. E sad, da prijedem na stvar. Gdje mogu kupiti SAGUARO i da li se on uopce moze kupiti. Onaj Bešlić mi je pre pre daleko od ZGB. Znate li nekog tko se bavi uzgojem i da je u ZGB? Takoder me zanima cijena....hvala vam puno. :) Naravno da se može kupiti ja ga imam iako je još mali nekih 7cm kupljen kod Bešlića mislim da je bio nekih 16-20kn ne sjećam se više stručni naziv carnegia gigantea. Pošto nisam ljubitelj stupastih kaktusa poput toga rado ti ga prepustim i bez naknade nisam iz Zagreba ali radim u Zagrebu tako da se možemo dogovoriti ako baš imaš ludu želju za tim kaktusom.

DENNY
08.08.2011., 12:16
koja je razlika između zemlje za kaktuse i supstrata za kaktuse?
pozdrav

vlatkam
13.08.2011., 12:43
http://i54.tinypic.com/14lts3l.jpg
i iscekivanju sam :cerek:
prosle godine 2 pupoljka, a ove cak 5 :lux:

vlatkam
13.08.2011., 12:44
moja kaktus porodica
http://i51.tinypic.com/291yiqt.jpg

Zenabr1
13.08.2011., 15:57
moja kaktus porodica
http://i51.tinypic.com/291yiqt.jpg

Kaktusi su ti lijepi mada mi ovaj 1 sa lijeva izgleda kao krepana žaba :lol::lol::mig:

vlatkam
15.08.2011., 14:28
E to je "mačji ili mišji rep" :cerek: dobila sam ga proljetos. cekaj , cekaj kad se taj kod mene aklimatizira :mig:
Cvjetanje aporocactusa je uvjetovano njegovim zimovanjem-stoga tek iduce ljeto mogu ocekivati cvjetanje.

vlatkam
15.08.2011., 14:39
Disocactus flagelliformis (http://www.florafinder.com/Species/Disocactus_flagelliformis.php) ovakav ce biti kad naraste

Zenabr1
15.08.2011., 16:28
Disocactus flagelliformis (http://www.florafinder.com/Species/Disocactus_flagelliformis.php) ovakav ce biti kad naraste

jao super, ako uspije, pošalješ mi pelcer)):mig:

vlatkam
16.08.2011., 15:58
...kad ovaj moj malo naraste
http://i56.tinypic.com/htxngw.jpg]
evo fotka

piromanchy
18.08.2011., 15:58
Zdravo.. imam problem s položajem kaktusa.. terasa je na jugu i jako je direktno sunce koje šteti kaktusima,a druga terasa je na sjeveru na kojoj i nema tolko sunca,ali je toplo.. kamo je najbolje da ih stavim? I dal vi kupujete gotovi supstrat kada presađujete svoje kaktusiće ili miješate kod kuće? Ako kod kuće, što sve primješate? Hvala vam :D

Zenabr1
18.08.2011., 18:19
Zdravo.. imam problem s položajem kaktusa.. terasa je na jugu i jako je direktno sunce koje šteti kaktusima,a druga terasa je na sjeveru na kojoj i nema tolko sunca,ali je toplo.. kamo je najbolje da ih stavim? I dal vi kupujete gotovi supstrat kada presađujete svoje kaktusiće ili miješate kod kuće? Ako kod kuće, što sve primješate? Hvala vam :D

Moji su kaktusi cijelo ljeto na direktnom suncu i ništa im nije, još naprotiv rastu ko ludi :kava:

sputnjik
23.08.2011., 20:16
Koliko često zalijevate svoje kaktuse preko ljeta? i sad dok su paklene vrućine? I vole li kaktusi da ih se prska vodom?

Zenabr1
24.08.2011., 16:43
Koliko često zalijevate svoje kaktuse preko ljeta? i sad dok su paklene vrućine? I vole li kaktusi da ih se prska vodom?

Ja sada preko ljeta 2x tjedno, ujutro rano,ali direkt u zemlju.:mig:

sunčica
31.08.2011., 18:23
u prosjeku, koliko često bi ih trebalo zalijevati? strah me je da ih ne ubijem prevelikom brigom ...

kako sam baš bila nesretna kad mi je uginula aloa (koju sam zalijevala jednom mjesečno i izgleda da joj je to bilo previše :confused: ) kupila sam jedan od onih malih malih (za 8 kuna, još je bio snižen na 6) i evo ga baš fino raste, jedino što ga sticajem okolnosti nisam zalila cca mjesec i pol

btw, zaljubila sam se u kaktuse, totalno i potpuno :cerek:

beznicka
03.09.2011., 10:10
Evo mog macana

https://lh6.googleusercontent.com/-W4-NEy85HIo/TmHtQ3pFZwI/AAAAAAAAGAE/T8RCTl0cG5k/s720/IMG_8014.JPG

Kad sam ga kupio bio je visine pedlja, sad je 95cm. Do sada sam ga unosio/iznosio ali ovo mu je prva sezona da je zasadjen u zemlju. Da li moram sto poduzeti za zastitu preko zime? Na juznoj je strani , uz kucu, dosta zasticen

alisha
04.09.2011., 16:05
meni je jedan kaktus počeo truliti odozgor prema dole. zašto? baš pazim na njih. sve više i više truli se može to zaustaviti?

sunčica
04.09.2011., 16:41
meni je jedan kaktus počeo truliti odozgor prema dole. zašto? baš pazim na njih. sve više i više truli se može to zaustaviti?

hmmmm .. a da probaš odrezati taj truli dio :confused: :ne zna:

panorama
08.09.2011., 08:34
u prosjeku, koliko često bi ih trebalo zalijevati? strah me je da ih ne ubijem prevelikom brigom ...

kako sam baš bila nesretna kad mi je uginula aloa (koju sam zalijevala jednom mjesečno i izgleda da joj je to bilo previše :confused: ) kupila sam jedan od onih malih malih (za 8 kuna, još je bio snižen na 6) i evo ga baš fino raste, jedino što ga sticajem okolnosti nisam zalila cca mjesec i pol

btw, zaljubila sam se u kaktuse, totalno i potpuno :cerek:

Ne kužim zakaj toliko zalijevate kaktuse. Usporedbom klimatskih uvjeta zemlje gdje oni rastu u prirodi i naših temperatura i vlage zraka, spoznajete da je potpuno nepotrebno "nalijevati" vodu dva puta tjedno. Dovoljno je dva puta mjesečno u periodu od svibnja do rujna. Kasnije treba postupno smanjivati količinu i učestalost zalijevanja. Suvišak vode dovodi do mogućnosti za razvoj boleština i truleži korijenovog vrata, koji je najosjetljiviji dio kaktusa.
Racionalno zalijevanje neće nimalo umanjiti sposobnost cvatnje ako su zadovoljeni svi ostali uvjeti, tj. dob, količina svjetla i topline.
Naučih davno od svog kaktus-učitelja da je bolje zaboraviti jednom zalijati nego biti odveć revan.
Uostalom, kaktusi koje možete vidjeti kako rastu slobodno u prirodi u našem priobalju, slabo se naužiju kiše od svibnja-lipnja pa do polovice rujna. Unatoč tome redovito cvatu i normalno rastu.

Zenabr1
10.09.2011., 13:18
Ne kužim zakaj toliko zalijevate kaktuse. Usporedbom klimatskih uvjeta zemlje gdje oni rastu u prirodi i naših temperatura i vlage zraka, spoznajete da je potpuno nepotrebno "nalijevati" vodu dva puta tjedno. Dovoljno je dva puta mjesečno u periodu od svibnja do rujna. Kasnije treba postupno smanjivati količinu i učestalost zalijevanja. Suvišak vode dovodi do mogućnosti za razvoj boleština i truleži korijenovog vrata, koji je najosjetljiviji dio kaktusa.
Racionalno zalijevanje neće nimalo umanjiti sposobnost cvatnje ako su zadovoljeni svi ostali uvjeti, tj. dob, količina svjetla i topline.
Naučih davno od svog kaktus-učitelja da je bolje zaboraviti jednom zalijati nego biti odveć revan.
Uostalom, kaktusi koje možete vidjeti kako rastu slobodno u prirodi u našem priobalju, slabo se naužiju kiše od svibnja-lipnja pa do polovice rujna. Unatoč tome redovito cvatu i normalno rastu.
Slažem se sa tobom :top:

sunčica
10.09.2011., 16:48
Naučih davno od svog kaktus-učitelja da je bolje zaboraviti jednom zalijati nego biti odveć revan..

slažem se

Najbolje mi raste ovaj koji je ostao zaboravljen i preživio cijelo ljeto bez kapi vode :cerek:

Trolička
18.09.2011., 15:01
Trebala bi savjet nekog iskusnog :D zanima me da li kaktusi mogu prezimiti u podrumu? Nije temp problem vec osvjetljenje. Struja postoji, no da li je svjetlo zarulje dovoljno? Ako je koliko sati svjetla po zimi trebaju kaktusi dobivati? Hvala unaprijed

Zenabr1
18.09.2011., 22:39
Trebala bi savjet nekog iskusnog :D zanima me da li kaktusi mogu prezimiti u podrumu? Nije temp problem vec osvjetljenje. Struja postoji, no da li je svjetlo zarulje dovoljno? Ako je koliko sati svjetla po zimi trebaju kaktusi dobivati? Hvala unaprijed

pa večina ih drži u podrumu preko zime, moji su u dnevnom boravku, jer im drugi uvjeti ne odgovaraju, ali niš im neće biti.:kava:

Trolička
20.09.2011., 10:13
ok, ali kako se rijesava problem svijetla? ne mogu biti par mj u apsolutnom mraku. budem dobila veliku kolicinu kaktusa koju nikako ne mogu smjestiti po kuci

Zenabr1
21.09.2011., 21:10
ok, ali kako se rijesava problem svijetla? ne mogu biti par mj u apsolutnom mraku. budem dobila veliku kolicinu kaktusa koju nikako ne mogu smjestiti po kuci

Možemo ih, posložiti u kutiju i ostaviti u tamnom, hladnom haustorkom hodniku ili u podrumu. Važno je samo da vodimo računa da ih duže vrijeme ne izlažemo negativnoj temperaturi.

mammillaria
23.09.2011., 10:43

da ti ga nije napao crveni pauk? tako je i meni bilo, pospricala i sad se oporavlja.
@ panorama slazem se, nije ih potrebno toliko zalijevati, ali nije na odmet ih "pospricati po zraku" a osim toga sad pocinje "period" suse kad ih ne treba zalijevati, ali ih treba spremiti za zimu, dobro podnose hladnocu ali ne ih ostaviti vani. ja sam tek nova u tome al je zato dragi expert u tome (necu ni rec koliko ih ima:mig::D) preko 10000 nego,zanima me koliko bodljikavih ljubimaca imate i kojih? koji substrat koristite, kako ste se i zasto "zaljubili" u njih... :mig:

castanea
24.09.2011., 11:52
jel rano da unesem kaktuse? iako je danju toplo, noći su već dosta hladne. kad vi unosite svoje?

Zenabr1
25.09.2011., 18:25
jel rano da unesem kaktuse? iako je danju toplo, noći su već dosta hladne. kad vi unosite svoje?

Pusti ih vani do najave prvog mraza, još im ništa nećee biti vani, samo smanji zalijevanje :ne zna::mig:

Zenabr1
03.10.2011., 18:13
Još malo i ja ću svoje ljepotane pospremiti unutra, od četvrtka se očekuje pad temperature, i to za 20 st.
Dolazi kiša i snijeg. Tako da će kaktusići uživati u dnevnom boravku do proljeća.

alisha
06.10.2011., 07:09
ja sam svoje kaktusiće tek u 9. mj. stavila na sunce i to im je baš godilo.po ljeti mi ih je sunce bilo spalilo a sad su mi još malo narasli i nekako se oporavili. po zimi ću ih isto držati na porozoru gdje im neće biti pretoplo,a po ljeti ću probat im napraviti sjenu. Imam pitanje; na vrhu jednog kaktusa su se pojavile neke sitne bijele nakupine da li su to neki nametnici ,sa čime da ga poprskam?

Zenabr1
07.10.2011., 21:28
ja sam svoje kaktusiće tek u 9. mj. stavila na sunce i to im je baš godilo.po ljeti mi ih je sunce bilo spalilo a sad su mi još malo narasli i nekako se oporavili. po zimi ću ih isto držati na porozoru gdje im neće biti pretoplo,a po ljeti ću probat im napraviti sjenu. Imam pitanje; na vrhu jednog kaktusa su se pojavile neke sitne bijele nakupine da li su to neki nametnici ,sa čime da ga poprskam?

imaš u cvječarnama za kupiti prašak protiv paukića ili sitnih nametnika, ja ih 1-nom g pošpricam sa tim

Zenabr1
25.10.2011., 19:06
Moji kaktusi su svi unutra, osim čuvarkuće imam ih 3 i sve su na balkonu.
A ovi unutra rastu ko ludi,a zalijevam ih 1 mjesečno,nalaze se u dnevnom boravku.

alisha
28.10.2011., 12:04
i moji rastu ko ludi. sad su unutra na dasci od prozora. Tigrova usta su mi sad procvjetala.:)

Zenabr1
28.10.2011., 21:08
i moji rastu ko ludi. sad su unutra na dasci od prozora. Tigrova usta su mi sad procvjetala.:)

pa to je divno ako ti nije problem možeš li staviti sliku plizzzzzzzzz:mig:

alisha
05.11.2011., 15:14
Hej morat ću se naučit stavljat slike. Nisam još nikad stavljala slike.

pizza
12.11.2011., 12:25
Jel mi netko može reči jel ovo božićni ili uskrsni kaktus? To je sad procvalo:

http://i42.tinypic.com/vscsn4.jpg
http://i40.tinypic.com/20krf5i.jpg

Zenabr1
12.11.2011., 14:48
Jel mi netko može reči jel ovo božićni ili uskrsni kaktus? To je sad procvalo:

http://i42.tinypic.com/vscsn4.jpg
http://i40.tinypic.com/20krf5i.jpg

Pa to je božični kaktus, i moj cvijeta u ovo vrijeme, a za božić ostanu samo pupoljci:):)

tartaruga
16.11.2011., 16:34
A blaaago vamaaa :mama:
Zašto moj božićni nije cvao lani a sve mi se čini da neće ni ovu godinu? :tuzni:
Samo stvara nove "listiće" a od cvijeta ništa :ne zna:

Flower soul
20.11.2011., 10:24
Moj božićni je prošle godine imao samo 2-3 cvjetića, evo ga sada punog pupova, nadam se da će biti i cvjetića!!!! predivan je kada cvjeta

ellory
02.12.2011., 17:19
bok!

trebam pomoć oko crassule ovate, ne znam što da radim! Imam mladi primjerak, kojem je tek dno stabljike počelo odrvenjavati (jel se to tako kaže?), i u zadnjih par dana pomladci (mali novi listići) su se počeli se sušit, postali su skroz smeđi i otpali. To se dogodilo i sa nekoliko najdonjih starih listova :(:(:(
to me jako rastužilo jer mi je ta biljka jako draga, i rijetka koja mi je ovako uspijela. kupila sam je sa svega par listova i preko proljeća i ljeta je narasla u pravu ljepoticu. rasla je ko luda i sad ovo :(
držim je unutra, gdje grijem, iako ne cijeli dan, ali temp. ne pada ispod 19 stupnjeva. da joj nije možda prevruće?
zadnjih mjesec i pol je nisam zalijevala, kao ni sve kaktuse. možda sam trebala?

pomozite molim vas, jer ako mi ova crassulica umre neću više nikad uzet niti jednu jedinu biljku jer sam očito ubojica :(

unaprijed hvala!

g0g0
13.12.2011., 10:50
Pozdrav svim kaktusoljupcima.

Trebam pomoć..
Da li mi netko zna reći gdje u Zagrebu mogu kupiti veći kaktus??
točnije , zanimaju me neke od ovih vrsta:
-Aztekium ritterii
-Coryphantha macromeris
-Mammillaria grahamii
-Pelecyphora aselliformis
-Trichocereus pachanoi

Zenabr1
13.12.2011., 20:29

Trebam pomoć..
-Aztekium ritterii
-Coryphantha macromeris
-Mammillaria grahamii
-Trichocereus pachanoi

Zašto ne pokušaš u Botaničkom vrtu, 1 godišnje oni izlažu kaktuse koje možeš kupiti:mig:

žalfija
20.12.2011., 14:12
bok!

trebam pomoć oko crassule ovate ...

pomozite molim vas, jer ako mi ova crassulica umre neću više nikad uzet niti jednu jedinu biljku jer sam očito ubojica :(

unaprijed hvala!

http://www.millan.net/minimations/smileys/consoling2.gif

Crassula :cerek:, namučila me, ali skužila sam! :mudri:

Prvo, prevruće joj je i fali joj vode.:o

Kupila sam je prošlu jesen. Kad je stigla zima stavila sam je u dnevni boravak, ne blizu izvora topline doduše,
nego blizu prozora, ali na toplom tako kao kod tebe.

Malo sam je zalijevala, vodila sam se onime što znam o kaktusima. Ali neeeee...

Počeli su odpadati listovi, žutjeti...:(, mislila sam, ne treba je ni ovoliko zallijevati, valjda trune...još gore.

Onda sam je odnijela u hodnik, na hladno, došla je k sebi, vratila se boja, ali još su listovi bili mekani.
Onda sam je počela zalijevati, svaki drugi dan malo.

Cijelo ljeto je bila u polusjeni na terasi, dobivala je povremeno gnojivo za kaktuse, vodu svaki dan. Ogromna je došla. :cerek:

Sad sam se preselila u drugi stan, zimuje na dasci kraj kuhinjskog prozora, na sjeveru, tamo ne grijem, a zalijem je svako toliko, ali minimalno.

edit: nadam se da nisam zakasnila sa savjetom, žilavo je to malo drFce.

schumy21
25.01.2012., 14:46
Pozdrav

Zanima me da li netko zna kako da presadim male kaktuse-kupila sam kaktus mali.5,5 cm i u posudici ih ima 3-4 ja bi ih presadila svakog u posebnu malu posudicu pa ako netko ima koji savjet dobro bi mi došao
hvala :-))

mario_91
26.01.2012., 20:22
Pozdrav, imam nekolko kaktusa koji se nalaze u sobi na prozoru iznad radijatora i sad trenutno primjecujem da rastu. ja nisam znao da kaktusi u zimi trebaju biti na hladnijem i svijetlom mjestu, pa je sad moje pitanje da li da ih sad premjestim ili je vec prekasno za to, pa ih samo ostavim gdje jesu? :D

tuitam
27.01.2012., 11:38
info za sve koji tvrde da perlita nema za kupit u zgu... ima kolko hočeš.. jedino neznam jel slobodno tu napisem?

Zenabr1
27.01.2012., 20:16
Pozdrav

Zanima me da li netko zna kako da presadim male kaktuse-kupila sam kaktus mali.5,5 cm i u posudici ih ima 3-4 ja bi ih presadila svakog u posebnu malu posudicu pa ako netko ima koji savjet dobro bi mi došao
hvala :-))

Možda je bolje da ih pustiš sada preko zime, da miruju, a u proljeće ih presadi, mada meni ljepše izgleda da su zajedno, možeš ubaciti koji kamenčić u boji da ih oživiš malo.:mig:

panorama
29.01.2012., 19:51

Trebam pomoć..
-Aztekium ritterii
-Coryphantha macromeris
-Mammillaria grahamii
-Trichocereus pachanoi

Nemoj se truditi na ovom forumu. Ovdje pišu ljubitelji i uzgajivači kaktusa a ne oni koji ih konzumiraju u cilju promjene stanja svijesti. Kaj ti trava više nije dosta...:D
ps. nećeš ove kaktuse nigdje naći za kupiti. Ima ih u privatnim zbirkama i nema tih novaca za koje bi ti ih netko prodao.

sanjalica4
30.01.2012., 09:38

Trebam pomoć..
-Aztekium ritterii
-Coryphantha macromeris
-Mammillaria grahamii
-Trichocereus pachanoi

bolje se obrati na cvijet.info forumu...oni tamo imaju iskustva s kaktusima
takodjer posalji upit na http://www.cvjetnodrustvo.com/prodaja jer i oni prodaju kaktuse ali sjeme

sunčica
05.02.2012., 09:05
pokušavam uzgojiti kaktus iz odrezanog dijela :o

ALI,

naišla sam na netu na više teorija pa sam malo zbunjena .. treba li ih staviti na vlažno ili na suho? Trenutno su mi na vlažnom ...

Hvala :)

Zenabr1
05.02.2012., 18:42
pokušavam uzgojiti kaktus iz odrezanog dijela :o

ALI,

naišla sam na netu na više teorija pa sam malo zbunjena .. treba li ih staviti na vlažno ili na suho? Trenutno su mi na vlažnom ...

Hvala :)

Stavi ga na suho i kada se osuši donji dio posadiš ga:mig:

alisha
25.02.2012., 15:47
pa to je divno ako ti nije problem možeš li staviti sliku plizzzzzzzzz:mig:

Evo moja družina i procvjetali Tigrova usta od jesenihttp://img221.imageshack.us/img221/3366/p9200013.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/221/p9200013.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)http://img88.imageshack.us/img88/7173/p9270033.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/88/p9270033.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)http://img849.imageshack.us/img849/4710/p9200007.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/849/p9200007.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

alisha
25.02.2012., 15:58
evo još malo slikica
http://img59.imageshack.us/img59/9465/p9200010l.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/59/p9200010l.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)http://img826.imageshack.us/img826/4160/p9200012.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/826/p9200012.jpg/)

Zenabr1
01.03.2012., 08:54
A blaaago vamaaa :mama:
Zašto moj božićni nije cvao lani a sve mi se čini da neće ni ovu godinu? :tuzni:
Samo stvara nove "listiće" a od cvijeta ništa :ne zna:

bit će i cvjetova ne brini se, moj je obično cvjetao u 11 mj, a do NG više nije bilo cvjetova :rofl:

Zenabr1
01.03.2012., 08:59
evo još malo slikica
http://img59.imageshack.us/img59/9465/p9200010l.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/59/p9200010l.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)http://img826.imageshack.us/img826/4160/p9200012.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/826/p9200012.jpg/)

Preslatki su ti, ja sam ostala na 3 kaktusa koja su preživjela već 6g,, valjda su se udomaćili, na naše uvjete stanovanja, :cerek:još imam 2 puzavca, koja su odlično narasla, sada čekam cvjetove.:mig: Moram u nabavku novih kaktusa:mig::mig:

alisha
05.03.2012., 14:37
Kada bi bilo dobro kaktuse nadohraniti sa nekim preparatom da bolje rastu. Već sada ili da još pričekam?

Zenabr1
06.03.2012., 19:46
Kada bi bilo dobro kaktuse nadohraniti sa nekim preparatom da bolje rastu. Već sada ili da još pričekam?

Mislim da možeš već sad, neće im smetati:mig:

Lorraine
13.03.2012., 19:06
Udomila (:D) sam Hylocereus Undatus pa me zanima ima li tko iskustva s njim i nakon koliko procvjeta?

Idealni uvjeti su: 12-25 C, sunčano i polusunčano mjesto, zalijevanje jednom u dva tjedna i dohrana jednom mjesečno.

http://i41.tinypic.com/144a3pz.jpg

panorama
16.03.2012., 08:15
Udomila (:D) sam Hylocereus Undatus pa me zanima ima li tko iskustva s njim i nakon koliko procvjeta?

Idealni uvjeti su: 12-25 C, sunčano i polusunčano mjesto, zalijevanje jednom u dva tjedna i dohrana jednom mjesečno.

http://i41.tinypic.com/144a3pz.jpg

Nisam baš siguran da je to kaktus sa priložene fotke.
Vidi : http://www.cactus-art.biz/schede/HYLOCEREUS/Hylocereus_undatus/Hylocereus_undatus/Hylocereus_undatus.htm
Isti ima u pravilu trokutasti presjek mesnate stabljike i vrlo male rijetke bodlje.

Lorraine
16.03.2012., 12:52
Fotka je moja, a naziv sam prepisala s deklaracije :ne zna:

byMirou
29.03.2012., 13:04
molim vas može li mi netko pomoći oko kaktusa? (znm da je ovo dosadan i učestao post, ali tek se ufuravam, a neda mi se čitati preko 100 stranica postova)

zanima me:
Kolko ih zalijevati i kad?
Koje su česte pogreške (tj. zašto umiru kaktusi)?

Biljka112
29.03.2012., 15:14
Općenito pravilo o zalijevanju kaktusa je: ne zalijevati ujesen i zimi, a u proljeće i ljeti zalijevati obilno, jednom ili dva puta tjedno.
Česta pogreška je izostanak drenažnog sloja u loncu. Naime, za kaktuse je važno da se zemlja u lncu navlaži i da se višak vode ne skuplja na dnu. Otjecanje vode omogućuje drenažni sloj. Ako se višak vode skuplja na dnu lonca dolazi do truljenja korijena i propadanja cijele biljke.

byMirou
29.03.2012., 15:30
Općenito pravilo o zalijevanju kaktusa je: ne zalijevati ujesen i zimi, a u proljeće i ljeti zalijevati obilno, jednom ili dva puta tjedno.
Česta pogreška je izostanak drenažnog sloja u loncu. Naime, za kaktuse je važno da se zemlja u lncu navlaži i da se višak vode ne skuplja na dnu. Otjecanje vode omogućuje drenažni sloj. Ako se višak vode skuplja na dnu lonca dolazi do truljenja korijena i propadanja cijele biljke.

znači pravila su ista ko i za orhideje :D

btw drenažnog sloja. stari je kupio neku zemlju za kaktuse, makar meni to izgleda ko obična humusna zemlja za cvijeće (crno je i identičnog oblika humusne zemlje)

mimi969
31.03.2012., 16:42

http://i41.tinypic.com/144a3pz.jpgE cvijeta ćeš se načekati , hylocereus ti je ona podloga na kojoj kupiš one kaktuse u boji i inače se koristi za cijepljenje jer prilično ubrzava rast spororastućih kaktusa, kao odrasla biljka baš i nije mali nadam se da imaš mjesta.

profi-amater
09.04.2012., 10:28
Zdravo!
Volim mnogo kaktuse, a najvise oni koji cvetaju.
Zato molim vas kako se ovaj kaktus i kako se razmnozava?
Hvala!

ellory
13.04.2012., 17:45
umrijet ću od tuge....pomozite!!

upravo mi je umro još jedan kaktus, kojeg sam imala gotovo 8 godina, od malog svega 3 cm je narastao preko 20 cm visine. u proljće bi imao krunicu od malih rozih cvijetića!!!
i već neko vrijeme nije dobro, bile su ga napale uši svojedobno ali sam ih uspijela maknut. kad danas skužim da je pri korijenu skroz mekan, gotovo mlitav, i samo se prevalio mrtav :(:(:(:(

to mi se već dogodilo s jednim kaktusom, ali on ma više izboja, dva su tako skončala, ali pošto su drugi bili u redu (njih još tri) mislila sam da je to možda normalno.

isto su tako omlohavili pri korijenu i kad bi ih odvojila unutra su bili skroz truli, sluzavi, užas, horor...ovog danas nisam ni gledala koliko me duša boli.

što bi to moglo biti? umrijet ću od tuge...

Zenabr1
13.04.2012., 19:29
umrijet ću od tuge....pomozite!!

upravo mi je umro još jedan kaktus, kojeg sam imala gotovo 8 godina, od malog svega 3 cm je narastao preko 20 cm visine. u proljće bi imao krunicu od malih rozih cvijetića!!!
i već neko vrijeme nije dobro, bile su ga napale uši svojedobno ali sam ih uspijela maknut. kad danas skužim da je pri korijenu skroz mekan, gotovo mlitav, i samo se prevalio mrtav :(:(:(:(

to mi se već dogodilo s jednim kaktusom, ali on ma više izboja, dva su tako skončala, ali pošto su drugi bili u redu (njih još tri) mislila sam da je to možda normalno.

isto su tako omlohavili pri korijenu i kad bi ih odvojila unutra su bili skroz truli, sluzavi, užas, horor...ovog danas nisam ni gledala koliko me duša boli.

što bi to moglo biti? umrijet ću od tuge...

Možda si ga previše zalijevala:kava:

ellory
14.04.2012., 14:33
Možda si ga previše zalijevala:kava:

ma, ne sumnjam da je to razlog. imam puno kaktusa, tako da imam nekog iskustva. zalijevala sam ih kao i uvijek. prosjek: zimi jednom u mjesec dana, u doba rasta ćešće, ljeti do dva tjedna najčešće, ali sve ovisi o vrsti katusa i veličini. misliš da je to u redu?

nikad mi se ovo nije dogodilo. raspitivala sam se kod nekih ljudi, ali mi nitko nije znao reć. sad me strah da nije neka bolest, da se ne proširi i na druge.

jel ima netko kavu ideju?

Lorraine
15.04.2012., 09:22
E cvijeta ćeš se načekati , hylocereus ti je ona podloga na kojoj kupiš one kaktuse u boji i inače se koristi za cijepljenje jer prilično ubrzava rast spororastućih kaktusa, kao odrasla biljka baš i nije mali nadam se da imaš mjesta.

Super, hvala ti :) Trenutno je u tegli 15x15 cm, prebacit ću ga u veću kako bude rastao.

panorama
15.04.2012., 17:38
ma, ne sumnjam da je to razlog. imam puno kaktusa, tako da imam nekog iskustva. zalijevala sam ih kao i uvijek. prosjek: zimi jednom u mjesec dana, u doba rasta ćešće, ljeti do dva tjedna najčešće, ali sve ovisi o vrsti katusa i veličini. misliš da je to u redu?

nikad mi se ovo nije dogodilo. raspitivala sam se kod nekih ljudi, ali mi nitko nije znao reć. sad me strah da nije neka bolest, da se ne proširi i na druge.

jel ima netko kavu ideju?

Najčešće neka vrsta gljivica napadne upravo korijenov vrat, jer je biljka tu upravo najosjetljivija zbog prijelaza iz jedne vrste staničja u drugo. Osnovna prevencija je stavljanje sloja sitnog šljunka oko kaktusa u debljini od 3 cm( akvarijski je najbolji jer ne sadrži vapnenac ) pa se tako pri zalijevanju korijenov vrat održi suhim.
Kaktus nemoj otpisati. U rukavicama, oštrim nožem odreži glavno stablo do zdravoga dijela i to konusnog oblika ( kao ušiljena olovka kojoj je odrezan vrh ), ostavi 5-6 dana da se rez osuši pa onda stavi u suhi pijesak na toplo zasjenjeno mjesto, zatvori teglu u prozirnu foliju da se zadrži vlaga u zraku i pričekaj i do mjesec dana da prorastu korijenčići. Za to vrijeme ne smije se zalijevati. Kad se formira bar nekoliko korijenčića kaktus možeš presaditi u teglu sa supstratom za kaktuse i štedljivo zalijati dva puta mjesečno.

ellory
15.04.2012., 21:28
Najčešće neka vrsta gljivica napadne upravo korijenov vrat, jer je biljka tu upravo najosjetljivija zbog prijelaza iz jedne vrste staničja u drugo. Osnovna prevencija je stavljanje sloja sitnog šljunka oko kaktusa u debljini od 3 cm( akvarijski je najbolji jer ne sadrži vapnenac ) pa se tako pri zalijevanju korijenov vrat održi suhim.
Kaktus nemoj otpisati. U rukavicama, oštrim nožem odreži glavno stablo do zdravoga dijela i to konusnog oblika ( kao ušiljena olovka kojoj je odrezan vrh ), ostavi 5-6 dana da se rez osuši pa onda stavi u suhi pijesak na toplo zasjenjeno mjesto, zatvori teglu u prozirnu foliju da se zadrži vlaga u zraku i pričekaj i do mjesec dana da prorastu korijenčići. Za to vrijeme ne smije se zalijevati. Kad se formira bar nekoliko korijenčića kaktus možeš presaditi u teglu sa supstratom za kaktuse i štedljivo zalijati dva puta mjesečno.

ajme, hvala, ovo mi je prošlo već kroz glavu tako da ga nisam još bacila, hvala bogu :))))
probat ću kako si rekla, pa javim. jako bi da uspije, jako mi je drag, puno smo toga već prošli zajedno :)

bemmu
27.04.2012., 12:36
daklem smrznuo se kaktus ovu zimu. ima li spasa? (ako bolje pogledate vidjet cete jedan mali "zdravi" izdanak. kak to izvest?

http://i49.tinypic.com/mhx941.jpg

mimi969
29.04.2012., 17:33
daklem smrznuo se kaktus ovu zimu. ima li spasa? (ako bolje pogledate vidjet cete jedan mali "zdravi" izdanak. kak to izvest?

http://i49.tinypic.com/mhx941.jpg Prvo to nije kaktus nego euphorbia augerinosa znači nije smjela biti na niskoj temperaturi ispod 10 stupnjeva drugo odreži taj izdanak koji je živ pusti da se rez posuši i stavi u pijesak na svjetlo mjesto ali u da nije na suncu i prskaj. Trebao bi pustiti korijen.

bemmu
29.04.2012., 19:07
Prvo to nije kaktus nego euphorbia augerinosa znači nije smjela biti na niskoj temperaturi ispod 10 stupnjeva drugo odreži taj izdanak koji je živ pusti da se rez posuši i stavi u pijesak na svjetlo mjesto ali u da nije na suncu i prskaj. Trebao bi pustiti korijen.

joj zahvaljujem da identifikaciji! haha ja blesava mislila su euforbije one bozicne zvijezde:D

mislis da je dovoljno velik tak mali ficlek?

mimi969
30.04.2012., 11:54
joj zahvaljujem da identifikaciji! haha ja blesava mislila su euforbije one bozicne zvijezde:D

mislis da je dovoljno velik tak mali ficlek?
Sve je moguće, euphorbia ima jako puno vrsta neke su jako nalik na kaktuse.

alisha
12.05.2012., 20:56
meni je kaktus konačno procvjetao, baš mi je lijep:cerek:

crnka st
27.05.2012., 14:28
:cerek: http://i49.tinypic.com/2wgzo0p.jpg
http://i46.tinypic.com/f21zdi.jpg evo moja dva lipotana!!

Zenabr1
27.05.2012., 20:50
:cerek: http://i49.tinypic.com/2wgzo0p.jpg
http://i46.tinypic.com/f21zdi.jpg evo moja dva lipotana!!

OVAJ PRVI JE PREDIVAN :mig:

Holly G.
30.05.2012., 21:06
Crnka St - predivni su,očito im odgovara kod tebe.

crnka st
31.05.2012., 14:21
:cerek: a ovaj prvi je pun novih pupova.. ovu god. mi cvijeće podivljalo..al na dobro..

Zenabr1
31.05.2012., 15:19
:cerek: a ovaj prvi je pun novih pupova.. ovu god. mi cvijeće podivljalo..al na dobro..

Nemoj se žaliti, bar je na nečemu dobra godina a cvijeće je super, ja još nisam imala kaktus koji cvijeta :(

mali slon
01.07.2012., 14:56
Preletela sam topic i nisam nasla odgovor na ono sto me zanima, sorry ako ponavljam pitanje. Dakle imam jednu aloju koja je krenula da raste kao luda u maloj posudici pa sam je presadila u vecu i od tada ni da makne; hajde to, ali veci problem mi je sto raste ukrivo, kao da ne moze da podnese svoju tezinu. Isti problem imam i sa jednim drugim kaktusicem koga sam isto presadila, raste ukrivo (tj stoji ukrivo, kao toranj u Pisi... Smesno mi je sad da pisem ali ga ponekad ispravim, onda stoji pravo par dana pa opet padne).

Citajuci topic dosla sam na ideju da pospem sljunak oko njih, znaci odozgo na zamlju, da ih malo zakopam u taj sljunak i tako da probam da ih 'ustabilim', da li to ima smisla?

Help :(

antik
05.08.2012., 14:58
http://i23.servimg.com/u/f23/11/55/65/04/get_sl10.jpg

Molim neki savjet o održavanju kaktusa pejotl, o njezi, zalijevanju, i potrebama tog kaktusa?

Branwen
09.08.2012., 21:31
http://imageshack.us/photo/my-images/526/biljke001.jpg/
imal izgleda da ovo cudo procvjeta?

Zenabr1
10.08.2012., 04:00

Ima samo treba dosta strpljenja :mig::mig::mig:

Branwen
10.08.2012., 09:49
Stvarno? Koja je ovo vrsta, nekako mi je sav cudan? tetka ga je imala valjda desetak godina, pa joj je dosadio jer je poprilicno nezgodan za 'rukovanje'. Ona se ne sjeca da je cvjetao.

abba
16.08.2012., 18:26
imam viška sukulenata pa ako ih netko želi udomiti neka se javi na pm :mig:
radi se o krasulama, sedumu, havortii, gasterii...

žalfija
27.08.2012., 17:15
.. Dakle imam jednu aloju koja je krenula da raste kao luda u maloj posudici pa sam je presadila u vecu i od tada ni da makne; hajde to, ali veci problem mi je sto raste ukrivo, kao da ne moze da podnese svoju tezinu. Isti problem imam i sa jednim drugim kaktusicem koga sam isto presadila, raste ukrivo (tj stoji ukrivo, kao toranj u Pisi... Smesno mi je sad da pisem ali ga ponekad ispravim, onda stoji pravo par dana pa opet padne).

Citajuci topic dosla sam na ideju da pospem sljunak oko njih, znaci odozgo na zamlju, da ih malo zakopam u taj sljunak i tako da probam da ih 'ustabilim', da li to ima smisla?

Ima. :) sad ne mogu do fotke, ali staviti ću svoje kaktuse...ne samo šljunak, nego i kamenje (ako je morsko staviti u slatku vodu preko noći), grane i sl. da ih pridrži, okreću se prema izvoru svijetlosti.
Povremeno zarotiraj vaze, znam da kažu da se kaktuse ne smije premještati, ali ja sam se uvjerila da to nije tako.

Aloju isto podboči i podveži s nečime.. kao paradajz :zubo:
Imam velike aloje stare par godina, preselila sam ih u vrt, sad su jake pa se drže same, ali prije sam ih vezala.

Nema. :rofl:

To je tzv. monster cactus (Cereus Peruvianus Monstruosa), iz Perua je, ogroman div u prirodnom okruženju...
nekako čisto sumnjam da ove kućne mrve izbace pupoljak, imam ga godinama - ništa.

mali slon
27.08.2012., 17:29
Ima. :) sad ne mogu do fotke, ali staviti ću svoje kaktuse...ne samo šljunak, nego i kamenje (ako je morsko staviti u slatku vodu preko noći), grane i sl. da ih pridrži, okreću se prema izvoru svijetlosti.
Povremeno zarotiraj vaze, znam da kažu da se kaktuse ne smije premještati, ali ja sam se uvjerila da to nije tako.

Aloju isto podboči i podveži s nečime.. kao paradajz :zubo:
Imam velike aloje stare par godina, preselila sam ih u vrt, sad su jake pa se drže same, ali prije sam ih vezala.

:s Hvala ti. :)
Sasvim su mi poremetili koncepciju :D Imam neke sitne policice s kojima nisam znala sta drugo da radim, pa sam nakrcala te male kaktuse u malim saksijama, kad oni ni vise ni manje nego krenu da rastu :eek: :rofl: Sad kad ih budem presadila u jos vece saksije (a moracu zbog sljunka i supporta) nece vise moci da stanu tamo.
A dobro, nek rastu, sta cu im sad. :rofl:

Branwen
30.08.2012., 07:25
Hvala Zalfiji na identifikaciji, sad ga bar mogu progooglati

sweetypie
30.08.2012., 09:45
zna li netko gdje se u zagrebu može kupiti kameni cvijet? vidjela sam ga ovo ljeto na moru kod gospođe koja mi je iznajmljivala apartman i predivan mi je. ona mi je rekla da je iz porodice kaktusa. malo sam googlala, ali nigdje ga ne nalazim da je u ponudi za prodaju. zna li netko? :ne zna: hvala :cerek:

Zenabr1
30.08.2012., 13:42
zna li netko gdje se u zagrebu može kupiti kameni cvijet? vidjela sam ga ovo ljeto na moru kod gospođe koja mi je iznajmljivala apartman i predivan mi je. ona mi je rekla da je iz porodice kaktusa. malo sam googlala, ali nigdje ga ne nalazim da je u ponudi za prodaju. zna li netko? :ne zna: hvala :cerek:

http://s2.pticica.com/foto/0001253654_l_0_w7f0fg.jpg na ovo misliš?

to je čuvarkuča, i ima je u svakom dvorištu ili ispred njega, dođeš i ubereš :ne zna:

žalfija
30.08.2012., 19:15
Hmm, mislim da ona misli na ovo

http://cactiguide.com/graphics/x_noncacti_lithops_600.jpg

Lithops ili živi kamen, bilo ih je nekad u Bauhausu, ja sam tamo kupila svoj, nažalost smrznuo mi se prošle zime...i to u haustoru, bit će osjetljiv na hladnoću.

Ovo gore u linku je Echeveria, čuvarkuća spada u rod Semprevivuma, svo troje su sukulenti. :)

panorama
31.08.2012., 16:33

Ovdje ćeš naći : http://www.kaktusi-beslic.hr/hobi.php a najbolje ti je da sjedneš u auto i odeš do Bešlićevih staklenika.

sweetypie
31.08.2012., 18:37
Hmm, mislim da ona misli na ovo

http://cactiguide.com/graphics/x_noncacti_lithops_600.jpg

Lithops ili živi kamen, bilo ih je nekad u Bauhausu, ja sam tamo kupila svoj, nažalost smrznuo mi se prošle zime...i to u haustoru, bit će osjetljiv na hladnoću.

Ovo gore u linku je Echeveria, čuvarkuća spada u rod Semprevivuma, svo troje su sukulenti. :)

zenabr1 i žalfija, hvala vam..... da, to je živi kamen. skroz mi je neobičan i zanimljiv. ah, ništa, budem se bacila na traženje pa javim ak ga nađem :D

sweetypie
31.08.2012., 18:39
Ovdje ćeš naći : http://www.kaktusi-beslic.hr/hobi.php a najbolje ti je da sjedneš u auto i odeš do Bešlićevih staklenika.

panorama, thx i tebi. sad sam skužila tvoj post. hvala na savjetu, čim nađem vremena sigurno ću otići ondje u potragu!

sunčica
28.10.2012., 20:59
zenabr1 i žalfija, hvala vam..... da, to je živi kamen. skroz mi je neobičan i zanimljiv.

super je, ja sam imala mali, ali mi je ljetos krepao :(

btw, koliko često zalijevate kaktuse zimi? Je li jednom mjesečno puno, malo, dovoljno ...?

Zenabr1
28.10.2012., 23:01
super je, ja sam imala mali, ali mi je ljetos krepao :(

btw, koliko često zalijevate kaktuse zimi? Je li jednom mjesečno puno, malo, dovoljno ...?

ja ih zalijevam 1 u 2mj.pošto su mi u stanu, u dnevnom boravku, jer nem:mig:am kuda sa njima.

babyface87
10.12.2012., 21:46
Može li mi netko dati savjet kako tretirati kaktuse zimi? Znam da su kaktusi zimi u stanju mirovanja te da se ne zalijevaju i da im odgovaraju temperature do desetak stupnjeva. Mene zanima ako netko zna što napraviti ako se kaktusi drže u kući na temperaturama od 20-24 stupnja, kako ih onda tretirati?

Zenabr1
11.12.2012., 06:02
Može li mi netko dati savjet kako tretirati kaktuse zimi? Znam da su kaktusi zimi u stanju mirovanja te da se ne zalijevaju i da im odgovaraju temperature do desetak stupnjeva. Mene zanima ako netko zna što napraviti ako se kaktusi drže u kući na temperaturama od 20-24 stupnja, kako ih onda tretirati?

čitaj postove od početka sve je lijepo napisano:ne zna:

Zenabr1
12.12.2012., 09:41
kupila sam si božičnu zvijezdu predivna je

bubily:)
21.12.2012., 11:16
Kaj mi se događa sa zemljom oko kaktusa?

http://img542.imageshack.us/img542/8495/20121221121054.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/542/20121221121054.jpg/)

Može pomoć? :cerek:

Pegina
27.12.2012., 11:20
I ja sam imala kameni cvijet,ali uginuo je dosta brzo.
Inače su stvarno predivni i zanimljivi.Ne znam jel imaju oni neki rok trajanja ili što...:(

bibi193
01.04.2013., 17:25
može li mi netko tko se više razumije u kaktuse reci zasto mi jedan od njih smeđi (trune) samo na rubovima, sredina je zdrava i vrh je zdrav, kaktus je unutra cijelu zimu nije izlagan suncu ova vrsta baš i ne voli jako sunce, nisam ga zaljevala cijelu zimu tek prije 2 tjedna sam ga jako malo zalila, nije presađivan otkad je kupljen... a predivan je oko pola metra visok i baš bi mi žao bilo da istrune, ima li tko kakav savjet? :(:(
http://i126.photobucket.com/albums/p119/spike093/cvjetici/575928_10200514272090549_1577221540_n_zps3d3751c3. jpg

Madame Hooch
02.04.2013., 15:43
može li mi netko tko se više razumije u kaktuse reci zasto mi jedan od njih smeđi (trune) samo na rubovima, sredina je zdrava i vrh je zdrav, kaktus je unutra cijelu zimu nije izlagan suncu ova vrsta baš i ne voli jako sunce, nisam ga zaljevala cijelu zimu tek prije 2 tjedna sam ga jako malo zalila, nije presađivan otkad je kupljen... a predivan je oko pola metra visok i baš bi mi žao bilo da istrune, ima li tko kakav savjet? :(:(

ovo ti nije kaktus nego Euphorbia Ingens ; evo ti jedan od linkova sa uputstvima za njegu: http://www.gardenguides.com/104654-care-euphorbia-ingens-plant.html , a malo detaljnije poguglaj za savjete o liječenju (ja bih na prvi pogled rekla da joj je previše vode a premalo sunca)

sretno!

bibi193
03.04.2013., 08:47
znam da je Euphorbia al automacki svaki put napišem da je kaktus :)... nije bila poljevana cijelu zimu, polila sam ju s pola deci vode prije 2 tjedna i to je to... odrezala sam zdrav dio i ostavila da se sasuši par dana pa cu ju posadit ponovno, vidjet cemo sta ce biti na kraju.. :)

witch666
06.05.2013., 12:11
Pozdrav ljubitelji kaktusa & co.
Kao i svake godine tako i ove organiziramo burzu kaktusa u Klagenfurtu (Austrija-Koruska).
Dakle da ne duljim previse, ove godine se nasa burza odrzava 11.05. na istom mjestu kao i uvijek, tj. Schleppekurve u Klagenfurtu (Autocesta A2, izlaz Klagenfurt Nord onda smjer za u grad, direktno na ulazu u Klagenfurt, odmah iza table)
Ove godine je ponuda posebno velika, dolaze nam Rudi Knees/Kakteen Reppenhagen iz St. Veit an der Glan, Uhlig Kakteen iz Kernen-Rommelshausen iz Njemacke i Carlo Zanovello/Il Sole Rarità Botaniche iz Brendole/Provincija Vicenza iz Italije. Osim njih biti ce i privatnih izlagaca iz Koruske, Stajerske i Slovenije, specijalisti za Lithopse, Adenium, Mammillarie, Turbinicarpus,Sulcorebutia, Solanum, ma bit ce svega za svaciji ukus
Naravno i mi smo tamo, ukoliko trebate pomoc oko jezika i prijevoda, mene se moze naci na Info standu.
Osim toga bit ce i tombola gdje cete moci osvojiti predivne biljke bilo bi nam drago da nas posjetite :)