PDA

View Full Version : Hans Christian Andersen - mislite na djecu!

Synodo
03.09.2006., 10:54
Zanimljiva cinjenica koja mi je saopcena tvrdi da je, dok je pisao svoje dnevnike i djecje knjige, Hans Christian Andersen stavljao biljeske pored teksta na grckom alfabetu.

Ti simboli su oznacavali gdje je izdrkao.
Masturbirao.
Nateg'o pitona.
Poigrao se desankom.
Itd.

:eek:

Naravno, grcka slova su uklonjena iz svih kasnijih izdanja no eto, dok je pisao o ruznom pacetu Hans je zdusno natezao svoju jednooku zmiju. Do danas se ocito izgubio bukakke odlomak gdje svi labudovi facijalno ponize ruzno pace. :rolleyes:

Postavlja se pitanje i glede male sirene. Radi li se o nekakvoj podvodnoj seksualnoj fantaziji? Kako je Hans zamisljao koitus sa sirenom? Kako se poseksati s ribom?

Mozda je i ocjenjivao price ovisno o tome kakav su materijal za drkanje...

Palcica (5 omega)

Kraljevna na zrnu graska (dvije alfe)

Kraljevo novo ruho* (hot stuff! - 8 beta!!!)

*HCA se zapravo palio na frajere

Nemruth Dagi
03.09.2006., 11:03
Zanimljiva cinjenica koja mi je saopcena tvrdi da je, dok je pisao svoje dnevnike i djecje knjige, Hans Christian Andersen stavljao biljeske pored teksta na grckom alfabetu.

[/SIZE]

Hansić Hristić Anderson, genije...

Najbolju definicuju tog pisca sam čula u Kopenhagenu..." To je najveći pisac za djecu, koji je mrzio djecu":rofl:

Usto mala sirenica je bila zapravo mala balerinica...gdje je papučice zamijenila repićem.

OkatoZlo
03.09.2006., 11:03
O boze.

dhr°
03.09.2006., 12:06
Ajde Kraljevo novo ruho, čak i Mala sirena, ali za, recimo, Djevojčicu sa šibicama ne mogu zamisliti što bi... osim možda...

Oh. :O

Hanse, majka bi te se posramila.

Constantine
03.09.2006., 13:47
Je, lako je ponižavati i pljuvati po onome koji je dva metra pod zemljom. :rolleyes:

dhr°
03.09.2006., 13:50
Nije zato.

To je samo olakotna okolnost.

Vjestica pripravnik
06.09.2006., 17:17
Blj, blj... Zanimljivo... Uvijek sam znala da bajke ne uticu bas pozitivno na djecu... pune su rasizma i diskriminacije... Npr. ruzo pace je moralo postati najljepsi labud ba bi ga svi zavoljeli... Cisti rasizam.... Blj, blj...

unspeakable
06.09.2006., 17:20
Blj, blj... Zanimljivo... Uvijek sam znala da bajke ne uticu bas pozitivno na djecu... pune su rasizma i diskriminacije... Npr. ruzo pace je moralo postati najljepsi labud ba bi ga svi zavoljeli... Cisti rasizam.... Blj, blj...

Il možda realnost :zubo:

Vjestica pripravnik
06.09.2006., 17:24
Il možda realnost :zubo:

Pa da... Naravno da je realnost kad djecu od rodjenja trujemo rasizmom na neki cudan profinjen nacin... :eek:

unspeakable
06.09.2006., 17:31
Ja mislim da Hans uopće nije pisao svoje bajke i priče za djecu. Pisao ih je odraslima koji su dovoljno glupi da ne shvate da su namjenjene njima i da ih idu čitat klincima prije spavanja :zubo: To što je drkao dok ih je pisao je zato jer se rajcao na zlo u svijetu i to kak je nadmudrio jadnike. Pa 90% "dobrih" likova umre na kraju, a oni koji ostanu živi su direktno ili suptilno ismijani.

Sudden Sid
06.09.2006., 18:31
Je, lako je ponižavati i pljuvati po onome koji je dva metra pod zemljom. :rolleyes:

A da je HC Andersen zivuci pisac i da sad piskara po Danskoj ne mareci za ovaj forum, bilo bi u redu pljuvati po njemu? A i po cemu je ovo pljuvanje? Drkao je po svojim papirima, to je cinjenica. I zbog toga mu djela nisu nista manje vrijedna.

Sta se ruznog paceta tice, mislim da se ne mora doslovce shvacati ta bajka. Bajka govori o tome kako, dok si mlad, mislis da si u banani i da se situacija nikad nece popraviti. A onda porastes i bude bolje. Ove kritike o rasizmu u "Ruznom pacetu" mi je ko ono, da netko kaze da je Orwell promovirao klanje svinja.

Synodo
06.09.2006., 19:18
Rasizam u "Ruznom pacetu" je pitanje interpretacije. Oni koji smatraju da je poruka price prerasisticka nece tu pricu citati svojoj djeci. Oni koji smatraju da je poruka da izgled nije bitan jaca od ove rasisticke (ako uopce postoji) ce pricu citati svojoj djeci.

Vrlo jednostavno.

Hans ne mora biti ziv da bi izazvao kontroverzu i negativan stav o njemu se ne moze kontraargumentirati pozivom na pijetet mrtvih ili moralnu (ne)opravdanost "pljuvanja".

No i dalje ostaje glavno pitanje: sto je napaljujuce u "Ruznom pacetu" da potakne nekog na drkicu? :confused:

Constantine
06.09.2006., 19:24
A da je HC Andersen zivuci pisac i da sad piskara po Danskoj ne mareci za ovaj forum, bilo bi u redu pljuvati po njemu? A i po cemu je ovo pljuvanje? Drkao je po svojim papirima, to je cinjenica. I zbog toga mu djela nisu nista manje vrijedna.

Mislio sam na to da je lakše pljuvati po njemu kada je mrtav. A kada je bio živ, onda su ga svi hvalisali, kako je krasan pisac, dječji pisac i sve najbolje. A sada kada je mrtav, svi govore da je peder, da je drkao na papire i sve to. Ma koga vas to jebe? To su njegove privatne stvari koje bi trebale ostati u tajnosti.

Sudden Sid
06.09.2006., 19:30
Oni koji smatraju da je poruka da izgled nije bitan jaca od ove rasisticke (ako uopce postoji) ce pricu citati svojoj djeci.

Ali zasto bi jedina poruka price bila vezana uz izgled?

No i dalje ostaje glavno pitanje: sto je napaljujuce u "Ruznom pacetu" da potakne nekog na drkicu?

Tko kaze da je drkao bas zbog "Ruznog paceta"? Mozda mu se, nevezano uz pricu, naprosto drkalo?

Mislio sam na to da je lakše pljuvati po njemu kada je mrtav. A kada je bio živ, onda su ga svi hvalisali, kako je krasan pisac, dječji pisac i sve najbolje. A sada kada je mrtav, svi govore da je peder, da je drkao na papire i sve to. Ma koga vas to jebe? To su njegove privatne stvari koje bi trebale ostati u tajnosti.

Hans Christian Andersen zivio je do 1875. godine. Mislim da je svima nama sto danas zivimo bilo tesko pljuvati po njemu dok je bio ziv. Mislim da je jos teze tebi reci da smo ga hvalili dok je bio ziv :D

I zasto bi konstatacija da je drkao bilo pljuvanje po Andersenu? A ako je drkao po pricama i to jos obiljezavao prigodnim slovima, onda mu to i nije neka privatna stvar :\

walter
06.09.2006., 20:09
Pisac koji ne drka na svoje djelo jest pisac koji ne vjeruje u svoje djelo.

(izlišno je napomenuti da ću sljedećih tri mjeseca drkati samo na ovu izjavu...)

Vjestica pripravnik
06.09.2006., 20:19
Hahahahhahahhahhahahhahhaha....................

Ispade sad da se smije pricati samo o zivim piscima.........

Hahahhahahhahhahhahahhahahhahahhahahhahahhaha..... .....

Bas sam se nasmijala....

Navikli smo na tradicionalnu interpretaciju bajki, pa sam i ocekivala negativne reakcije na moju interpretaciju... Naravno da na djelo ne utici cinjena da je pisac drkao na te price, ipak mi se cini da je vama ovdje bitnije sta ga je napalilo da drka na price nego knjizevnost uopce...

U svakom slucaju, bas sam se nasmijala....

Synodo
06.09.2006., 20:23
ipak mi se cini da je vama ovdje bitnije sta ga je napalilo da drka na price ...Dobro ti se cini. Thread je upravo o tome.

I? Sto ti mislis?

Vjestica pripravnik
06.09.2006., 20:27
Dobro ti se cini. Thread je upravo o tome.

I? Sto ti mislis?

Iskreno ne mislim nis o tome, vise volim razgovarati o njegovim djelima, nego o onom sta je on radio...

Ako bas moram reci od cu reci da je bio sexsualno frustriran....

unspeakable
06.09.2006., 20:48
Možda je bio ružan kao ružno pače :(

walter
06.09.2006., 20:51
Možda je bio ružan kao ružno pače :(
A možda je on bio kraljevna, a zrno graška je bilo spolovilo njegovog pijanog strica ...

Vjestica pripravnik
06.09.2006., 20:53
Sta god da je bio, bio je...
Mozda kad vaskrsne odgovori na vasa smjesna pitanja... :rofl:

unspeakable
06.09.2006., 20:55
A možda je on bio kraljevna, a zrno graška je bilo spolovilo njegovog pijanog strica ...

:rofl:

Imaš li teoriju o Postojanom kositrenom vojniku? :zubo:

emergence
06.09.2006., 21:17
a kaj se mešate ...mene apsolutno ne zanima tko na kog drka

Constantine
06.09.2006., 21:20
a kaj se mešate ...mene apsolutno ne zanima tko na kog drka

Pa zanimalo bi te da lizeš prste poslije listanja stranica. :lol: :lol: :lol:

unspeakable
06.09.2006., 21:25
Npr. ruzo pace je moralo postati najljepsi labud ba bi ga svi zavoljeli... Cisti rasizam.... Blj, blj...

Uostalom ovo uopće nije istina. Problem ružnog pačeta je bio taj što se on rodio kao mali labudić ali u krivom gnijezdu, s patkama. One su mislile da je ružan jer je bio drugačiji. Kad se prvi put našao među labudovima shvatio je da nije nikakva ružna patka. Bio je labud od početka, nije postao labud.

On topic - bio je gay :lux:

Sudden Sid
06.09.2006., 23:07
Uostalom ovo uopće nije istina. Problem ružnog pačeta je bio taj što se on rodio kao mali labudić ali u krivom gnijezdu, s patkama. One su mislile da je ružan jer je bio drugačiji. Kad se prvi put našao među labudovima shvatio je da nije nikakva ružna patka. Bio je labud od početka, nije postao labud.

Ti to nama zelis reci da Andersen nije drkao na patke? :D

Potala
07.09.2006., 00:13
Zanimljiva cinjenica koja mi je saopcena tvrdi da je, dok je pisao svoje dnevnike i djecje knjige, Hans Christian Andersen stavljao biljeske pored teksta na grckom alfabetu.[/SIZE]
A ono, tko ti je to saopćio i otkud mu/joj to?

Da ti pravo kažem, baš me briga i ako je to radio, ali me zanima izvor informacije.

diadora
07.09.2006., 02:46
Pisac koji ne drka na svoje djelo jest pisac koji ne vjeruje u svoje djelo.

vjerujem dakle drkam?

ili mu drkanje sluzi da djelu udahne novi zivot?

diadora
07.09.2006., 02:48

nekako se ne sjecam da se crno pace pretvorilo u bijelog labuda ili se mozda varam? Je li pace bilo crno?:confused:

unspeakable
07.09.2006., 08:50
Ti to nama zelis reci da Andersen nije drkao na patke? :D

Pokušao je, al mu je lakše išlo na labudove :s

Synodo
07.09.2006., 10:25
A ono, tko ti je to saopćio i otkud mu/joj to?Osoba koja mi je to priopcila sigurno nece uzivati neko tvoje vece povjerenje, ali google ima 10 100 rezultata za "hans christian andersen" + masturbation. :)

Patricia Garfield (http://www.patriciagarfield.com/publications/anderson_2004IASD.pdf), PhD spominje njegove masturbatorske navike i grcki alfabet na stranici 29, recimo.

Vjestica pripravnik
08.09.2006., 09:52

On topic - bio je gay :lux:

Sve sto si upravo napisala je samo potvrda da niko nije spreman da o bajkama razgovara na drugaciji nacin, najlakse je pricati pricu koju svi znamo... U tome i jeste problem...

Vjestica pripravnik
08.09.2006., 09:53
nekako se ne sjecam da se crno pace pretvorilo u bijelog labuda ili se mozda varam? Je li pace bilo crno?:confused:

Nije bitno je li bilo crno pace, bio je ruzan i morao je postati lijep da bi bio prihvacen, ako se ne varam na kraju je on bio najljepsi labud...

Drago mi je sto sam izazvala ovoliko polemike...

Razislite jos malo....

Potala
08.09.2006., 13:04
Osoba koja mi je to priopcila sigurno nece uzivati neko tvoje vece povjerenje, ali google ima 10 100 rezultata za "hans christian andersen" + masturbation. :)
Je da, samo ni na jednom ne nalazim da je masturbirao na svoje bajke :D
Patricia Garfield (http://www.patriciagarfield.com/publications/anderson_2004IASD.pdf), PhD spominje njegove masturbatorske navike i grcki alfabet na stranici 29, recimo.
Spominje da je označavao grčkim alfabetom u dnevnik kad je drkao ;) Kao i svi ostali upisi na koje sam kliknula.

Daklem, iz ove teme smo naučili da i pisci dječjih bajki drkaju :zubo:

Potala
08.09.2006., 13:10
A što se ružnog pačeta tiče, poanta je da su ljudi odvratni gadovi koji odbacuju one koji su različiti i da ti nema druge nego pronaći "svoje gnijezdo".

Evo, ima i na Netu - http://hisar.free.fr/price/ruzno_pace.html
Valjda je točno preneseno.

hasselbaink
08.09.2006., 13:14
[QUOTE=Vjestica pripravnik]Nije bitno je li bilo crno pace, bio je ruzan i morao je postati lijep da bi bio prihvacen, ako se ne varam na kraju je on bio najljepsi labud...
[QUOTE]

i sto tocno je tu rasizam?

newcomer
08.09.2006., 14:20
A što se ružnog pačeta tiče, poanta je da su ljudi odvratni gadovi koji odbacuju one koji su različiti i da ti nema druge nego pronaći "svoje gnijezdo". Malo ekstremno za moj ukus... :zubo: ... mada, moze se promatrati i kao slucaj 'mobbing'-a koje nazalost jedino vijeme moze razrjesiti... nekako slaba utjeha za zrtve 'mobing'-a. Nadam se da ona dva tipa iz americke Columbine skole nisu citali ovu pricu...

Meni se vise cini da je Ruzno Pace nekakva metafora iskustva odrastanja i procesa samo-spoznaje i samo-uvazavanja, spoznaja vrijednosti kao zivoga bica i uvazavanje sopstvene specificnosti. Djetinjstvo je ispunjeno potragom za priznavanjem sebe kao entiteta na vise razina a posebno na razini fizickoga izgleda -- treba li uopce elaboracija na temu tinejdzerskih, a i ranije, komplekse ciji su korijeni u neposrednoj blizini.

Vjestica pripravnik
08.09.2006., 14:32
Bajke su pune diskriminacije, bilo kakve vrste, pisane su sa ciljem da podsvjesno zatruju djeciji um... Zbog toga i imamo djecu od pet-sest godina koja vide razliku medju ljudima...

newcomer
08.09.2006., 14:48
Bajke su pune diskriminacije, bilo kakve vrste, pisane su sa ciljem da podsvjesno zatruju djeciji um... Zbog toga i imamo djecu od pet-sest godina koja vide razliku medju ljudima... Eto, srecom, ti se izvukla... ;)

Vjestica pripravnik
08.09.2006., 14:52
Eto, srecom, ti se izvukla... ;)

Srecom... Mada je bilo tesko... Jer sam sad ja ona drugacije koja bi se trebala prilagoditi masi da je prihvate...:eek:

unspeakable
08.09.2006., 20:33
Srecom... Mada je bilo tesko... Jer sam sad ja ona drugacije koja bi se trebala prilagoditi masi da je prihvate...:eek:

Ovo bi moglo lako na psihologiju. Ja bih se zabrinula za sebe da sam ti :zubo:

Vjestica pripravnik
08.09.2006., 21:48
Ovo bi moglo lako na psihologiju. Ja bih se zabrinula za sebe da sam ti :zubo:

Sva sreca pa ti nisi ja...

Sudden Sid
09.09.2006., 00:03

Kako kul. Napisi bajku o tome.

Potala
09.09.2006., 00:46
Meni se vise cini da je Ruzno Pace nekakva metafora iskustva odrastanja i procesa samo-spoznaje i samo-uvazavanja, spoznaja vrijednosti kao zivoga bica i uvazavanje sopstvene specificnosti.
Zvuči lijepo, ali ne znam baš da je tako. Naime, on je spoznao svoju vrijednost u trenutku kad je shvatio da postoje i drugi njemu slični, a ne kad je prihvatio svoju specifičnost.
I meni se više sviđa tvoja interpretacija jer je optimističnija i bliža mojem poimanju svijeta, ali ne bih je mogla primijeniti na ovu bajku. Tj. izvući iz nje. Nažalost.

diadora
09.09.2006., 01:05
Nije bitno je li bilo crno pace, bio je ruzan i morao je postati lijep da bi bio prihvacen, ako se ne varam na kraju je on bio najljepsi labud...

bitno je
da je Andersen pretvorio crno pace u bijelog labuda onda bi mu mogla pripetati rasizam, a kako nije onda ne mozes.

Dakle rasist nije bio.

Prije bih rekla da je newcomer bio blize istini kad je spomenu gay issues.

Osim toga da li je itko spomenu da je Andersen sam sebe vidio kao ruzno pace i da je cijela ta bajka autobiografskog karaktera?

Vjestica pripravnik
11.09.2006., 12:00
bitno je
da je Andersen pretvorio crno pace u bijelog labuda onda bi mu mogla pripetati rasizam, a kako nije onda ne mozes.

Dakle rasist nije bio.

Prije bih rekla da je newcomer bio blize istini kad je spomenu gay issues.

Osim toga da li je itko spomenu da je Andersen sam sebe vidio kao ruzno pace i da je cijela ta bajka autobiografskog karaktera?

Uzmi bajku i procitaj je ponovo....

Vjestica pripravnik
11.09.2006., 12:14
RUŽNO PAČE
Jednog dana, na seoskom imanju izleglo se iz jaja nekoliko lepih žutih pačića. Mama patka ih je sa ponosom gledala, čekajući da se iz poslednjeg, velikog jajeta izleže još jedno. Koliko je njeno razočarenje bilo kada se pojavilo veliko, nezgrapno pače, potpuno drugacije od ostalih. Oh, kako je ružno"! uzdahnula je patka. Ipak, kao i svaka majka, ubrzo je zavolela svje veliko, ružno pače, pa ga je vodila i hranila kao i ostalu decu. Međutim, to nije bilo dovoljno. Susedi su se svi redom smejali ružnom pačetu, rugali su mu se, zlostavljali ga i tukli, sve dok ga jednog dana, u odsustvu patke, nisu oterali od kuće.

Jadno, uplakano pače bežalo je sve dalje od nevaljalaca i od svog doma, gladovalo i skrivalo se. Nekako se ipak snalazilo, ali onda je počeo da pada gusti beli sneg. Uskoro je prekrio polja i šume, voda se zaledila, a hrane nigde. Promrzlo i gladno pače ugledalo je pred sobom nečiji dom.
Jedva je našlo snage da priđe vratima i zakuca. Srećom, domaćini su ga čuli i otvorili. Pred njim se ukazala topla soba, sa vatrom na ognjištu i hranom u kotliću.
Pusti to siroče, neka uđe! reče domacin svojoj ženi. Nahrani ga i utopli, vidiš da je sasvim promrzlo! Deco, odnesite ga u postelju", reče gazdarica. "Pokrijte ga i nahranite, možda će preživeti"! Deca poslušaše. Odnesoše klonulo i promrzlo pače, pokriše ga i čim je otvrilo oči, nahraniše ga toplom kašom.
Pače se brzo oporavilo i tu bi zauvek ostalo, ali ga gazdarica otera kad je shvtila da pače ne leže jaja i od njega nema koristi. "Pođi dalje", reče, "ince si ružno"!
Do kraja zime jadno pače se nekako snalazilo. Dočekalo je da grane sunce i otopi se sneg.

A onda je, na plavoj vodenoj površini, ugledalo predivne bele ptice dugih vratova. "Šta bih dao da sam i ja takav, a ne ružan tako da me svi teraju"! uzdahnu.
U tom času prišla mu je divna labudica. Pače je od stida saglo glavu i ugledalo u vodi svoj lik: divnog belog labuda!
Tokom teške zime ružno pače beše poraslo i pretvorilo se u prekrasnu pticu. Okružiše ga mnoge, isto tako lepe ptice, a najlepša labudica zaklikta i dade mu znak da pođe za njom. Ponosni mladi labud glasno kliknu i snažno zapliva.
Njegovim patnjama beše došao kraj.

Mozda nema rasne diskriminacije ( rasnu diskriminaciju sam vidjela u animranoj bajci ), ali diskriminacije ima... U svakoj bajci ruzan mora postati lijep da bi bio sretan... Zar ne mislite da je to diskriminacija ruznih ljudi... Ovo jadno malo pace mora postati najljepsi labud od svih da bi bilo prihvaceno... Ako je neko rodjen u drugacijoj sredini, greskom, ono mora biti bolje od svih drugih i ljepse od svih da bi bilo prihvaceno... Ako cemo vec ici u detalje, mozemo se sjetiti bajke Ljepotica i Zvjer... Zvojr takodjer mora postati princ da bi zivio sretno sa princezom... Ako neko ne misli da sam upravu, onda ga molim samo da dobro razmisli o svemu...
Da u djecijoj literaturi i crticima ima diskriminacije kao primjer moze posluziti crtani film Shrek, koliko me pamcenje sluzi na kraju princeza postaje Shrekica da bi mogi njih dvoje zivjet zajedno u sreci i veselju...
Da li jos uvijek nekom nije jasno o cemu pricam??????? Ako nije rado cu vam jos pojasniti...

Sudden Sid
11.09.2006., 15:12
U svakoj bajci ruzan mora postati lijep da bi bio sretan... Zar ne mislite da je to diskriminacija ruznih ljudi... Ovo jadno malo pace mora postati najljepsi labud od svih da bi bilo prihvaceno...

Pa istina je da ostale ptice u bajci diskriminiraju ruzno pace, ali ne vidim kako je to autorova greska? Sta, svi likovi bajke bi trebali biti dobri i jednako vrednovati ljudska prava? Jer to nije tako u zivotu. Da li jadno malo pace mora postati lijepo da bi bilo prihvaceno? Da. Je li to krivica autora? Ne.

Vjestica pripravnik
11.09.2006., 15:34
Pa istina je da ostale ptice u bajci diskriminiraju ruzno pace, ali ne vidim kako je to autorova greska? Sta, svi likovi bajke bi trebali biti dobri i jednako vrednovati ljudska prava? Jer to nije tako u zivotu. Da li jadno malo pace mora postati lijepo da bi bilo prihvaceno? Da. Je li to krivica autora? Ne.

U zivotu nije tako upravo zbog nacina interpretacije oviih i slicnih prica... djeca ne mogu postati bolja ako im podsvjesno ubacujemo negativne stavove... Da li je ika i jedan roditelj objasnio svom djetetu zasto je ruzno pace zanemareno? Jeste, ali kako... Djeci se govori da je to zbog toga sto je rodjeno u drugoj porodici, a ne u onoj kojoj pripada... Je li vidis nelogicnost svega?

Sudden Sid
11.09.2006., 15:45
U zivotu nije tako upravo zbog nacina interpretacije oviih i slicnih prica... djeca ne mogu postati bolja ako im podsvjesno ubacujemo negativne stavove... Da li je ika i jedan roditelj objasnio svom djetetu zasto je ruzno pace zanemareno? Jeste, ali kako... Djeci se govori da je to zbog toga sto je rodjeno u drugoj porodici, a ne u onoj kojoj pripada... Je li vidis nelogicnost svega?

Posto sam jos dosta balav, tocno se sjecam kad sam citao "Ruzno pace" i sjecam se kakav sam stav imao - bilo mi je zao ruznog paceta i razmisljao sam da mu ja nikad ne bih takvo sto radio. Djeca ne zauzimaju stav zlostavljackog drustva nego promatraca sa strane.
Sto se kraja tice, to je samo kompenzacija za sve sto je pace propatilo jer bajke moraju zavrsiti lijepo.
Mislim da je to dosta korisna prica o tome kako drustvo moze zajebavati nekog neprilagodenog.

Sta se tice ovog "kako roditelji objasnjavaju" djeci, odakle ti to da roditelji tako objasnjavaju djeci bajku?

unspeakable
11.09.2006., 16:13

Da, već vidim kako bi ti svom djetetu išla objašnjavat kako je svijet pun rasista i patkomrzitelja i kako će se napatit u životu kao pače, umjesto da ga pustiš neka samo shvati kao što i svako normalno razvijeno dijete shvati da nije bilo u redu napadati i rugati se pačetu jer je bilo drugačije. Pouka priče nije namijenjena toliko labudićima rođenim u pačijem gnijezdu koliko pravim patkama koje će možda jednoga dana susresti nekog zalutalog labuda u svom dvorištu - ako me kužiš ;)

newcomer
11.09.2006., 16:20
Zar ne mislite da je to diskriminacija ruznih ljudi... Ok... sad kuzim tvoje upise ;) :D

To ipak nije diskriminacija nego zivot i sasvim prirodna stvar.

Zaozbilj.. svrha bajke kao sto je Ruzno Pace je da jednostavnom fabulom i skoro uvijek fantasticnim razvojem konflikta ili razrjesenja price odslika vjekovne ili moderne moralne aksiome u crno-bijeloj tehnici.

Svako vrijeme ima svoje bajke a neke su dozivjele i preinake za koje se malo zna. Bajke su dosta bezopasne jer ciljaju na uvjetno receno ugradjene ili temeljne psiholoske mehanizme kao sto su empatija, suosjecanje, humor ili ljubav.

Za djecje shvacanje svijeta koje je i inace ispunjeno nadnaravnim elementima (bilo iz nuzde bilo svjesno -- npr. imaginary friend) jednostavnost bajke je dostatna i oni nakon prozivljena osjecaja ne traze neko dodatno, skriveno znacenje -- koje neka odrasla osoba mozda trazi -- a do vremena kad takva potraga otpocne bajke su zaboravljene i dokazano nedostatne. Ili, mozda, za neke i nisu ;)

diadora
13.09.2006., 13:40

Nadam se da ne tvrdis da su diskriminacija i ostala zla posljedica djecijih bajki.

Djeca se uvjek , ali bas uvjek kad im se cita Ruzno pace poistovjecuju sa karakterom paceta i njima je, za razliku od odraslih, savrseno jasno zasto pace nije prihvaceno od strane okoline - zato sto je drugacije, a djece vrlo dobro znaju da su iz njihovih igara i druzenja vrlo cesto iskljucena djeca koja su drugacija iz ovog ili onog razloga.

Ovakve bajke pomazu da se razvije empatija kod djece i da im se pokaze da biti drugaciji ne znaci biti zao, los ili zlocest i da svako bice, bez obzira na vanjski izgled nosi u sebi nesto dobro i lijepo.

diadora
13.09.2006., 13:45
...
Djeci se govori da je to zbog toga sto je rodjeno u drugoj porodici, a ne u onoj kojoj pripada... Je li vidis nelogicnost svega?

Ako dopustas pa cijela se zavrzlama i dogodila upravo zato sto se pace rodilo u drugo, "krivoj" obitelji, uz napomenu da ga je majka patka ipak voljela.;)
Da se pace, koje zapravo uopce nije pace "rodilo" tamo gdje je i trebalo tj u obitelji labudova cijela se frka ne bi ni dogodila.

Vjestica pripravnik
13.09.2006., 19:23
Sve vrijeme govorim o uticaju bajki na podsvjest djeteta...
PODSVJEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!

unspeakable
13.09.2006., 20:41
Daj saberi se. Previše si gledala Pokemone kao mala.

Sudden Sid
14.09.2006., 10:39
Sve vrijeme govorim o uticaju bajki na podsvjest djeteta...
PODSVJEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!

Uuuu, ti si ona odabrana koja moze uci u podsvijest djeteta! :eek: I am too weak, ne mogu vise raspravljati :o

Vjestica pripravnik
14.09.2006., 17:38
Ali ja nisam ni trazila da se raspravljamo... Ja sam samo iznjela svoje misljenje... Dala argumente, a vi ste samo prespali iz supljeg u prazno...jos ste na kraju poceli da me vrijedjate... I ako niste primjetili uspjela sam skrenuti pricu sa onog odvratnog pocetka kad ste poceli na forumu knjizevnost pricati o sex-u...

unspeakable
14.09.2006., 18:08
Argumente? Kojim si to argumentom potkrijepila tvrdnju da Ružno pače negativno utječe na podsvijest djeteta?

I još si sretna što si skrenula topic u offtopičarenje. Hans je drkao dok je pisao bajke. To je tema. Oh odvratnog li čina pisati na književnosti o tome.

Sudden Sid
14.09.2006., 19:03
Ali ja nisam ni trazila da se raspravljamo...

A nego sta bi to radili na forumu ako ne raspravljali? Drkali, ko Andersen?

newcomer
14.09.2006., 19:24
A nego sta bi to radili na forumu ako ne raspravljali? Drkali, ko Andersen? A razlika je.... u cemu tocno? :zubo:

diadora
14.09.2006., 19:44
A nego sta bi to radili na forumu ako ne raspravljali?

Pretakali iz supljega u prazno

unspeakable
14.09.2006., 20:21
A razlika je.... u cemu tocno? :zubo:

:rofl:

Aj priznajte svi sad, kolko ste puta na ovaj topic?! :mad:

newcomer
14.09.2006., 20:33
Aj priznajte svi sad, kolko ste puta na ovaj topic?! :lol:

Netko propituje tamo na informaticarskom podforumu koju kemikaliju da uzme za ciscenje LCD-a... nece da kaze sto 'oce obrisat :confused:

greta
18.11.2006., 21:44
citam ove rasprave i ne mogu vjerovati kako se iz nicega moze izfilozofirati svasta...:confused:
gluposti!:cool:
meni je andersen super:top: bez suvisnih objasnjenja! imam komplet od 6 svezaka njegovih bajki i fantasticne su mi bile i u djetinjstvu tako i danas...
da nam je samo mali djelic takve mastovitosti :klap: