PDA

View Full Version : Svedska

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9

margoth
31.08.2008., 21:12
moj dragi živi u švedskoj, u malmu, godinama....voli je i mrzi istovremeno; taj osjećaj vjerojatno većina u dijaspori dobro razumije.
u nekoliko navrata se pokušavao vratiti u hrvatsku, ali na kraju uvijek prevladaju plusići za švedsku. kako nam razdvojenost dosta teško pada sad smo počeli razmišljati i o tome da ja odem gore....
i sad sam bila dva tjedna u inspekciji...:)
i još uvijek sređujem dojmove.:confused:
moram priznati da sam doživjela veći kulturološki šok nego što sam očekivala.
u malmu me kao prvo iznenadio broj stranaca, svih boja, rasa, religija.....i njihova izmješanost; parovi u svim kombinacijama, roditelji šveđani sa "raznobojnom djecom"...
nešto u hrvatskoj nezamislivo...i sad su mi tek potpuno apsurdni ovi naši domaći razgovori o nacionalizmu na nivou 19. stoljeća.....
druga stvar koja me je jako iznenadila u švedskoj je skromnost, jednostavnost, nepretencioznost...
sad sam se potpuno uvjerila kakvi smo mi hrvati hohštapleri ....
kod nas je sve izvana gladac, iznutra jadac....
a gore sve potpuno obrnuto. naoko skromno, a kad malo bolje pogledaš shvatiš da se iza krije velika lova.
većina hrvatica bi se iskreno zgrozila nad modnim stilom šveđanki, a kuće su im za naš pojam malo bolje barake.
kafići i dućani su također nepretenciozno uređeni.
da ne govorim kak se svi voze biciklima...i na posao i na špicu:D
iznenadio me i broj staretinarnica....kod nas nema šanse da takvi dućani uopće postoje....
inače, cijene odjeće, kućanskih potrepština, namještaja su kao i kod nas ili čak i relativno niže....
kod nas su najjeftinije stvari smeće i po kvaliteti i po izgledu dok je kod njih i jeftino dobro dizajnirano i pristojne kvalitete.
ispijanje kave i piva po kafićima je za naše pojmove vrlo skupo....ali kome to nije svakodnevna "društvena obaveza"
može podnijeti i taj trošak.
ukratko, čini mi se da je švedski sustav vrijednosti poprilično drukčiji nego naš....meni osobno, vrlo prihvatljiv....
ali ovo naše more, sunce, plavo nebo....ko to more platit?!
šmrc!....

Maranz
01.09.2008., 17:31
moj dragi živi u švedskoj, u malmu, godinama....voli je i mrzi istovremeno; taj osjećaj vjerojatno većina u dijaspori dobro razumije.
u nekoliko navrata se pokušavao vratiti u hrvatsku, ali na kraju uvijek prevladaju plusići za švedsku. kako nam razdvojenost dosta teško pada sad smo počeli razmišljati i o tome da ja odem gore....
u malmu me kao prvo iznenadio broj stranaca, svih boja, rasa, religija.....i njihova izmješanost; parovi u svim kombinacijama, roditelji šveđani sa "raznobojnom djecom"...
nešto u hrvatskoj nezamislivo...i sad su mi tek potpuno apsurdni ovi naši domaći razgovori o nacionalizmu na nivou 19. stoljeća.....
druga stvar koja me je jako iznenadila u švedskoj je skromnost, jednostavnost, nepretencioznost...
a gore sve potpuno obrnuto. naoko skromno, a kad malo bolje pogledaš shvatiš da se iza krije velika lova.
većina hrvatica bi se iskreno zgrozila nad modnim stilom šveđanki, a kuće su im za naš pojam malo bolje barake.
iznenadio me i broj staretinarnica....kod nas nema šanse da takvi dućani uopće postoje....
inače, cijene odjeće, kućanskih potrepština, namještaja su kao i kod nas ili čak i relativno niže....
kod nas su najjeftinije stvari smeće i po kvaliteti i po izgledu dok je kod njih i jeftino dobro dizajnirano i pristojne kvalitete.
ispijanje kave i piva po kafićima je za naše pojmove vrlo skupo....ali kome to nije svakodnevna "društvena obaveza"
ukratko, čini mi se da je švedski sustav vrijednosti poprilično drukčiji nego naš....meni osobno, vrlo prihvatljiv....
šmrc!....

Odlican opis,,,stvarno je tako osim onog djela koji predpostavlja da se "velika"lova skriva iza vidljive skromnosti.
Ovdje nije nitko jako bogat niti siromasan,,no ekonomske prilike su za vecinu dobre sto generira ljep zivot.
Dodi.Nakon pet sest godina ti nista vise nece smetati cak ni ako jedno jutro u pidami dodes na posao.Ovdje je to normalno.
Svedani za razliku od nas znaju svoje govno prodati pod cokoladu.
Mi pak(Hrvati)smo majstori za upropastiti sve.
To je jedina razlika.

margoth
01.09.2008., 20:01
znaš,"velika lova" je vrlo relativan pojam u zemlji gdje je prosječna plaća 4000-5000 kn, i to u metropoli.
bit je u tome što će hrvatica speglat sve kartice / i još na kredu/ kako bi se što bolje obukla i zabljesnula sjajem bez pokrića, a šveđanka majicu od 1000 kn nosi ko staru štracu....
ali mi smo južnjaci, slični talijanima i to samo po sebi ne mora biti loše. lijepo je vidjet zrihtanu ženu na cesti.
ali ja sam se u životu bavila poslovima bliskima modi i dizajnu, i moram priznat da su mi se u zgadile
sve te isprazne umišljene face, opterećene bedastoćama, koje sam sretala u životu....
tako da mi je sad zaista bliska faza da u pidžami dođem na posao.:mig:
svakako jedan plus za švedsku.:top:

Maranz
06.09.2008., 11:13
znaš,"velika lova" je vrlo relativan pojam u zemlji gdje je prosječna plaća 4000-5000 kn, i to u metropoli.
bit je u tome što će hrvatica speglat sve kartice / i još na kredu/ kako bi se što bolje obukla i zabljesnula sjajem bez pokrića, a šveđanka majicu od 1000 kn nosi ko staru štracu....
ali mi smo južnjaci, slični talijanima i to samo po sebi ne mora biti loše. lijepo je vidjet zrihtanu ženu na cesti.
ali ja sam se u životu bavila poslovima bliskima modi i dizajnu, i moram priznat da su mi se u zgadile
sve te isprazne umišljene face, opterećene bedastoćama, koje sam sretala u životu....
tako da mi je sad zaista bliska faza da u pidžami dođem na posao.:mig:
svakako jedan plus za švedsku.:top:

samo dodi,,ovdje umisljene face ne postoje,,.
nitko kartice ne pegla,,a lova raste na drvecu.
jedini je problem dizajn.izdizajnirati zivot.

el_mariachi
06.09.2008., 13:05
Vidimo se jednom Sweerige ich komme ( il tak nekej)

eh stari ...to se moze protumaciti jos na jedan nacin:zubo:
margoth: poprilicno dobar opis ...samo malo je svedjanki koje daju 1000kn za majice...prije ce to stuci na pivo:zubo:

Pali_andjeo
06.09.2008., 16:33
Švedska zakon :lux:...tam bi htio ić živit,iako,svagdje je skoro bolje neg na balkanu :kava:

margoth
06.09.2008., 19:25
ajde, baš mi je drago da sam dobro snimila situaciju....
inače, nisam se baš puno družila sa šveđanima, više sa našima i "našima" :mig: pa mi zato slika baš nije potpuna...
a što da se radi u švedskoj?!
naravno, morala bih najprije naučiti jezik....ufff....ništa ih nisam razumjela.
mislila sam da će mi njemački pomoći...
ma kakvi, švedski mi zvuči više ko japanski....ok, svi govore engleski, nije se problem snaći, ali za posao ipak treba znati dobro jezik....
moj dragi je čitav život u poduzetništvu; on misli da bi bilo najbolje da otvorimo neki dućančić ili kafić....
meni to baš nije nešto privlačno....
ja sam ovdje radila u prosvjeti, bavila se graf. dizajnom, interijerima, marketingom....
kako kotiraju takva zanimanja?...
zapravo, trenutno sam u fazi da bih najrađe radila s djecom /u pidžami :)/, ali za tako nešto moram znati savršeno jezik pa otpada....

La Havre
11.09.2008., 10:40
Malin Aronson from Uppsala,Sweden

http://www.uppsalavimmel.se/images/scaled/75948.jpg

Aryan
16.09.2008., 08:11
Gornja slika je još jedan ogroman plus za moj odlazak u Švedsku. nego nitko mi nije odgovorio na moju gornu poruku, za nastavak studija sumarstva u Švedskoj . Našo sam nešto na netu za Uppsalu, ali trebao bih malo jače informacije.

Festis-swe
19.09.2008., 10:54
Pozdrav,

Zelio bi da mi napisu par rijeci osobe koje su prosle ili prolaze slicnu pricu (neka svoja iskustva posao, zivot...)

Imam curu u Svedskoj duze vrijeme i napokon je dosla odluka da se ja preselim gore. Poslije nove godine ostavit posao i sve i otici gore.
Ona kaze da prvih 6 mjeseci necu moci raditi nego ici na kurs Svedskog jezika i tek nakon toga mogu dobiti radnu dozvolu i boravisnu i pocet raditi. Ona ima stan i radi tako da je to olakotna situacija ali svejedno mi nije drago da 6 mjeseci budem na njenoj grbaci. Zanima me da li se moze raditi nesto usporedno s tecajem a da je legalno. U Hrvatskoj sam bio IT suport i radio u Projektnom menadzmentu (ukupno 7 godina iskustva) sada mi je 28. godina. Da li se covjek moze tokom vremena (na to mislim do 2 godine) dokazat i dobiti konkretan posao. Upisati fakultet koji su preduvjeti ?
Znam kazete pitaj curu pitao sam ali volio bi cuti ipak koji neutralan odgovor.

Lp,
Jag

Svarta
20.09.2008., 00:57
Spapes, odgovor ti u je privatnoj poruci.

La Havre
22.09.2008., 10:45
http://www.youtube.com/watch?v=PLjN5y7SYh0&feature=related

Septembar
24.09.2008., 13:16
šmrc!....veoma fino zapazeno ;)

a malmö ti je najevropskiji grad svedske, budi sretan da ti dragi ne zivi u kiruni ,)

btw evo malo slika mog stockholma :cerek:

Stockholm, Stockholm, Stockholm stad... tak te imam rad ;) (http://septy.blog.hr/2008/09/1625376312/stockholm-stockholm-stockholm-stad-tak-te-imam-rad.html)

Festis-swe
25.09.2008., 09:10
veoma fino zapazeno ;)

a malmö ti je najevropskiji grad svedske, budi sretan da ti dragi ne zivi u kiruni ,)

btw evo malo slika mog stockholma :cerek:

Stockholm, Stockholm, Stockholm stad... tak te imam rad ;) (http://septy.blog.hr/2008/09/1625376312/stockholm-stockholm-stockholm-stad-tak-te-imam-rad.html)

Moj put je pravac Falkenberg... :) More plaza divota.. :)
Bio sam tamo 3-4 puta i uzivao bio preko zime i preko ljeta... Zime hladne ljeta topla i dan dug. Ali more je koma..:) sjever što ćeš. Sada pokušavam naći najjeftiniji put avionom za Švedsku. Ako netko zna neka kaže do sada što sam našao do Budimpeste vlakom a onda avionom do Gbg. Kako vi putujete rečacija Cro - Sve - Cro?

Septembar
25.09.2008., 09:30
za split/zgb-stockholm/gbg

www.sas.com

split i dubrovnik za sthlm
www.norwegian.com

margoth
25.09.2008., 21:10
http://i36.tinypic.com/mw3xvs.jpg

margoth
25.09.2008., 21:26
http://i37.tinypic.com/29vnw2u.jpg

slikice iz stockholma su predivne...
evo i dvije iz malma. mene zanima arhitektura pa sam zaista uživala u malmu. tamo se nevjerojatno puno gradi, a ima i prekrasne tradicionalne gradnje.
turning torso je zbilja fascinantan, ali meni je najdraža ova gore fotka: stara biblioteka sa nadograđenim modernističkim dijelom i sve to u parku, okruženo vodom i zelenilom.
na donjoj fotki nova "riva" u malmu (bo01-grad budućnosti) s pogledom na oresundski most. nije čarobno kao jadran, ali vrlo impresivno na svoj način.

st.kilda
26.09.2008., 16:35
HEJ DO Evo da se i ja javim,bio sam gore 2003god.i stvarno sam ostao ugodno iznenadjen,bio sam kod rodbine nekih mjesec dana,i stvarno me se dojmilo kako svi briju biciklama i to svugdje.Zemlja je stvarno uredjena za moje ukuse malo i preuredjena,jednostavno tamo je sve na svome mjestu i kako treba biti.Posjetio sam Linkoping,a boravio u Halmstadu i okolici.Jedino me to njihovo sjeverno more nije impresioniralo:flop:.Sve ostalo 5:top:

miloshz
04.10.2008., 18:18
baltik nije more ;)

Elysium
07.10.2008., 17:13
ima tko pretplatu na Globus tu u Švedskoj? :D
to mi je trenutno najaktualnije i važnije u ovoj lijepoj državi :frajer:

ocean_wind
10.10.2008., 21:17
Jel ima tko u Katrineholm da odemo na kavu :) :) ?

Septembar
10.10.2008., 23:29
ima tko pretplatu na Globus tu u Švedskoj? :D
to mi je trenutno najaktualnije i važnije u ovoj lijepoj državi :frajer:

http://www.tt-magasinet.se/ttmag.php?region=sth&sprakId=kro

kazu da imas globus u haninge biblioteci

Elysium
11.10.2008., 11:13
Jel ima tko u Katrineholm da odemo na kavu :) :) ?
ispijanje kava je upravo to što mi nedostaje ovdje u Stockholm..

Elysium
11.10.2008., 11:28
http://www.tt-magasinet.se/ttmag.php?region=sth&sprakId=kro

kazu da imas globus u haninge biblioteci
bio sam u biblioteci na Vasastanu, tamo se učlanio, imali su Globuse prije, tamo ih dobivali. ali, to je ionako samo za pročitati tamo, ili se može i posuditi?
jer mene više zanima da si uzmem pretplatu ako nije preskupa i da dobijam globus na kućnu adresu

miloshz
11.10.2008., 13:54
ja sam im'o pretplatu na ''feral'', dok je izlazio i ja zivio u SWE... bez frke stizalo.

katrineholm? uhh... zalim slucaj... katrineholm, flen, gnesta, ... meni najnesimpaticnija mesta u okolini stokholma.

Septembar
12.10.2008., 14:58
bio sam u biblioteci na Vasastanu, tamo se učlanio, imali su Globuse prije, tamo ih dobivali. ali, to je ionako samo za pročitati tamo, ili se može i posuditi?
jer mene više zanima da si uzmem pretplatu ako nije preskupa i da dobijam globus na kućnu adresu

mislis u internacionalnoj na odenplanu?
a mislim mogu se posudjivati STARIJI brojevi
nego kad cemo na kahvicu ;)

Elysium
12.10.2008., 17:23
eh, stariji brojevi, pa moram biti u toku :frajer:
već nekoliko dana nisam u Stockholmu, vracam se sutra ujutro pa ćemo se dogovoriti

smedjišećer
23.10.2008., 20:15
kakav je odnos švedjana,prema svojoj djeci i svojim roditeljima? živjela sam u njemačkoj,a tamo,kod protestanata,gotovo da i nemaju kontakata s roditeljima,nakon što napuste dom.
povremeno im se jave,slabo se posjećuju.nakon što roditelji ostare ili obole,nije običaj,da ih se primi kod sebe i njeguje.:confused:
djeca napuštaju roditeljski dom s 18 godina.
ne idu na kave,ne poznaju prvog susjeda,žive u svoja četiri zida.:flop:

miloshz
23.10.2008., 20:36
u SWE jos gore. :(

i englezi su protestanti, pa su po odnosima s okolinom i familijom slicniji nama nego svedima i nemcima.

ledenizg
29.10.2008., 21:23
Prije svega pozdrav svima :)

Planiram napustiti Hrvatsku i preseliti se u Svedsku, pa bih zamolio nase Svedane koji su tamo da mi pomognu sa nekim korisnim informacijama. Imam 1001 pitanje, necu sad sve odmah pisat tu, eto htio bih za pocetak zamoliti ljude koji su u Svedskoj i koji mi mogu pomoci savjetom, da se jave na PM.

Zelim otici iz Hrvatske jer... sta da kazem, ova drzava je katastrofa. Volim Hrvatsku i ponosan sam sto sam Hrvat, kad se sjetim rata 90ih dode mi jako tesko, zao mi je sto su Hrvatskom zavladali mafijasi i sto danas covjek postenim radom ne moze dostojno zivjeti. Zalosno je sto su ljudi ginuli za Hrvatsku i slobodu, ginuli su za jednu bolju drzavu u kojoj ce vladati blagostanje, a danas nemaju posla i ubijaju se, dok se mafijasi, lopovi, sverceri oruzjem vozikaju u skupim autima, gaze nas... No necu sad o svom nezadovoljstvu sa ovom vladom i ovakvom Hrvatskom jer ne zelim o tome pisati.

Meni su 23 godine, apsolvent sam na Tehničkom Veleučilištu, ostalo mi je 8 ispita da zavrsim visu skolu. U slobodno vrijeme se bavim programiranjem i web dizajnom. Nemam nista, nemam stana, auta, nista od nikoga necu nasljediti, nista me ne veze za Hrvatsku (nazalost). I svejedno mi je hocu li zivot poceti graditi tu u Hrvatskoj ili u nekoj drugoj zemlji u kojoj cu imati vise sanse za uspjeh, pod uspjeh mislim staviti krov nad glavu, bit zdravstveno osiguran, vozit siguran auto i pruzit svojoj obitelji dostojan zivot. Realan sam i znam da se necu samo pojavit u Svedskoj i obogatit. Moj motiv odlaska nisu novci vec normalan zivot. Dosta mi je drzave u kojoj ne mogu doktoru ako ga ne potkupim, gdje ne mogu zavrsit faks ako ne kupim ispit, gdje "zlatna mladez" gazi ljude po cesti i ne odgovara, gdje te policajac trazi da mu platis 200kn da ti ne napise kaznu, u drzavi gdje samo podobni dobivaju dobro placene poslove i ne zelim sa zavrsenom visom skolom raditi za mizerne novce od kojih cu jedva spajati kraj sa krajem.

Evo za pocetak samo par pitanja:

1. Kolike su sanse za pronalazak stalnog posla u Svedskoj za mene kao stranca?
2. Koje poslove bi mogao raditi? Koliko sam saznao najbolji su zanatski poslovi?
3. Koliko je dobro placeno web programiranje i web dizajn? Znam da bih se time mogao baviti tek kasnije kad dobro savladam jezik i uklopim se, ali spreman sam raditi fizicke poslove 6 mjeseci, godinu pa i dvoje dok ne savladam jezik, i ne pronadem si posao koji volim i zelim radit i koji je nadam se dobro placen.

Eto toliko za sad. Imam tetku i tetka u Svedskoj, tako da bih se kod njih mogao biti u pocetku dok se ne snadem. Mogli bi mi pomoci i oko pronalaska posla. Ali prije nego njima ista spomenem da zelim doci zelim se prvo dobro raspitati i vidjeti kako stvari stoje.

Pa eto ako mi moze netko odgovorit na ova gore pitanja i jos me zanimaju neke stvari.

4. Koliko kosta prosjecan stan u Svedskoj, mislim na mjesecno iznajmljivanje?
5. Koliki su zivotni troskovi(hrana, obuca...)?
6. Koliko su prosjecne place?
Mislim na normalan, prosjecan stan, znam da ima skupljih i jeftinijih stanova i obuce i hrane, ali eto koliko cu moci zaradit u pocetku radeci fizicke poslove? Koliko cu odprilike trositi na hranu i koliko cu placati stan?

I jos nesto, koliko su tamo trazeni web programeri, mislim da sam negdje prije naletio na post gdje kazu da web dizajnera ima previse i da to zanimanje nije trazeno?

Eto hvala svima unaprijed na odgovorima i molim vas nemojte mi reci ova tema je bila koristi search, zelim saznati svjeze informacije.

Hvala.

Festis-swe
30.10.2008., 10:09
Pozdrav,
možda ti neću biti najbolji izvor informacija ali eto nakon 6 godina čitanja i dopisivanja po forumima a i sada što dobivam od informacije od cure (Šveđanke) mogu ti reci par stvari.

U Švedsku je jako teško doći i raditi ako nisi SWE ili EU državljanin čitaj gotovo nemoguće (ali uvijek se nađe neka iznimka).
Turistički možeš doći na 3 mjeseca i onda u tih 3 mjeseca probat naći nekoga tko će garantirat za tebe i dati ti posao. U protivnom vračanje nazad u Hrv i nakon par dana odeš opet gore probat.
Traženje Azila - gotovo nemoguće. Naša država više nema status država pod ratnim okruženjem izbjeglištvo.... Teško možeš tražiti politički azil jer smo kao demokratska država i nisi neki na crnoj listi... Možda da si gay i da te strah za život to bi još moglo proći ali možda netko drugi bolje napiše.

Najlakši je način kao ja imati curu gore koja će te pozvat gore poslat garantno pismo za tebe i na temelju nje možeš dobiti boravišni radnu i na kraju državljanstvo...(makar koliko sam shvatio da oni priznaju i sambo zajednicu ne moraš se ženiti da bi dobio papire ali ti pomaže).

Istina je da traže više radnike za postrojenja tvornice i takve stvari... toga uvijek fali. Ja sam isto IT struka s tim da sam se zadnjih godina orijentirao na Projektni menadžment ali iskreno teško da ću za početak naći posao koji bi ja želio u struci. (Morat ću još završit kurs Švedskog jezika).

Na crno raditi - ima tamo dosta ljudi koji rade na crno po gradilištima ili nekim čudnim poslovima. Naravno tamo su se ugurali naši balkanci na neke više poslove pa na crno dovode nas i onda ti uzimaju dio plaće i tako si pune djep...
Tako da ti to ne bi savjetovao jer bježiš od tuda da si u pandžama drugoj mafiji... ne bi bilo bash nice...

Na netu ima stranica sa poslovima u Švedskoj pa možeš slati CV i probati tako dobiti posao ali iskreno ne znam nikoga osobno da je to uspio pa nisam ni čuo tako nešto....

http://www.arbetsformedlingen.se/
http://www.syoguiden.com/sokajobb/
http://jobb.eniro.se/?&click_id=googlewordse

bio je još neki stone.se ili tako nešto ali sam zaboravio.

E sada život.... u prijašnjim postovima ti je fino objašnjeno sve .. kako je..
Imaš naše naši se druže sa našima. Šveđani se drže sa strane makar ima i opet iznimka pozitivnih. Izlasci su dosta skupa zanimacija jer je kod njih alkohol i restorani neki normalni malo skuplja privilegija. Osobno kad sam ja bio gore hrana je imala istu cijenu čak i manju nego u hrvatskoj (nisam mogao vjerovat) zdrava hrana riba jeftinije nego kao kod nas ali grickalice ili neko voće van sezonsko dobrano platiš...

Sviđaju mi se njihovi shopping centri imaju sniženja (rea bar mislim da je tako nekako) a onda oko nove godine lupe popust na popust (rea pa rea) onda stvarno možeš kupit jeftino robu (J.C,H&M, Diesel).... ne govorim o markiranoj odjeci jer za to nemam ni ovdje a ni tamo (HUGO BOSS , D&G...).

Stanovi vidiš to nisam još ni ja skužio do kraja. Cura mi je kupila gore stan ali oni kupe ubiti stanarsko pravo i onda još svaki mjesec plaćaju ovisno o gradu lokaciju veličini stana neku rentu (valjda je to kao nešto gradski fond porez i za održavanje zgrade mislim da u to ide i voda tako nešto volio bi da me netko ispravi) znaći uz stan što kupiš, svaki mjesec plaćaš bar ona 2000 kr.
to. U njenom gradu je rentanje stana od nekih 65 kvadrata oko 6000 kr. ali opet kažem ovisi od kvarta do kvarta. Primanja ehhhh ovako ona je friško završila faks i radi u banci i ima 15000 na ruke... S tim da gore kod njih ostaneš 20 minuta više sve ti se piše i plaća...
Uglavnom da skratim u 2-oje kad se živi može se fino živjeti imat normalan život. Nema toliko stresa. Ako nisi alkić možeš si kupiti stan, auto ići na more i imati obitelj.

Ali znaj još ovo po ljeti... istina je da sam došao iz Švedske crniji nego ikad (a ljetujem na Hvaru najviše sunca i vručine:D) ali gore kad te dan dugi opiči sa suncem gotov si... Ja sam imao velike pješčane plaže sto je ok i sve ali more 0... za mene je to jezero tamno... nije gust... nije ništa ali opet imaš zvuk mora (to govorim ako si u gradu nekom koji je na obali)

Nakon što sam gore bio koliko puta zaljubio sam se u tu državu jako jako jako jako jako.. jer ima tempo života koji meni pashe i zakonodavstvo i socijalnu brigu zdravstvo sve... i ipak puno puno manje mafijaša.

I zato za 4 mjeseca idem gore 4 ever.

Nadam se da ti je nešto pomoglo

Good luck

ledenizg
30.10.2008., 11:27
Hvala ti puno spapes, jako puno si mi pomogao :)

Sve sto si rekao stoji. I meni se u Svedskoj svidaju iste stvari kao i tebi. Bio sam tamo jednom kao mali ali vidio sam i zapamtio kako je. No onda jos nisam ni razmisljao o odlasku i ostanku tamo. Zelim zivjeti kao sto kazes, u drzavi gdje dvoje ljudi koje rade mogu normalno zivjeti, stavit si krov nad glavu, kupit siguran auto, sparati za ljetovanja...

Hvala jos jednom :)

Znaci jako tesko je doci do boravisne i radne dozvole tamo za stalno :(

A daj mi recite, moja tetka je ima Svedsko drzavljanstvo, jel mi to pomaze? Jeli tesko da mi ona nade posao i da dobijem radnu dozvolu? Znaci ja kao Hrvat zelim se preseliti svojoj tetki u Svedsku, a ona ima Svedsko drzavljanstvo. Jel mi to pomaze?

I znaci kad bi mi oni mogli naci bilo kakav poslic tamo dobio bi radnu dozvolu i boravisnu?

Dajte mi molim vas recite koliko je tesko za njih tamo meni naci posao? A u najgorem slucaju mogu otici na 3 mjeseca kao sto kazes gore pa pouksati samo, ako ne ide vratim se i opet...

st.kilda
30.10.2008., 12:57
Zamolio bih nekoga od vas koji ste gore da mi kazete kako se zove mjesto na putu izmedu Huskvarne i Mjolbya uz samo jezero,radi se o nekakvom starom zamku ili gradu od kojeg su ostali samo rusevni kameni zidovi.Kada sam bio u swe bio sam na tom mjestu ali nisam zapisao ni zapamtio ime te lokacije.Putujuci od juga prema sjeveru sparkao sam sa desne strane uz nekakav restoran,a potom pjeske prosao ispod ceste mislim do te stare utvrde koja gleda na samo jezero.Hvala na info.unaprijed.skal:kava:

Zabar
30.10.2008., 13:39
Zamolio bih nekoga od vas koji ste gore da mi kazete kako se zove mjesto na putu izmedu Huskvarne i Mjolbya uz samo jezero,radi se o nekakvom starom zamku ili gradu od kojeg su ostali samo rusevni kameni zidovi.Kada sam bio u swe bio sam na tom mjestu ali nisam zapisao ni zapamtio ime te lokacije.Putujuci od juga prema sjeveru sparkao sam sa desne strane uz nekakav restoran,a potom pjeske prosao ispod ceste mislim do te stare utvrde koja gleda na samo jezero.Hvala na info.unaprijed.skal:kava:

To ti je odmaraliste Brahehus a nalazi se u blizini mjesta Gränna.

st.kilda
01.11.2008., 19:25
Tack sa mycket:top:

miloshz
02.11.2008., 13:34
za porodicne ljude, SWE je super! ako si mlad i ambiciozan, zaobidji. papiri se sem preko braka tesko resavaju. diskriminacije stranaca na poslu i ovako ima suvise za moj ukus.

La Havre
03.11.2008., 08:31
Piše još tko blog iz Swe osim Rujanke?

http://septy.blog.hr/2006/08/index.html

majaazdaja
03.11.2008., 23:18
evo da se i ja predstavim nedavno doselila u swerige..sad u Svibnju....imam sambo swedjana , a swedski neznam beknit...koza se sa 28 godina nasla zaljubit u swedjana...bas pametno :D..nije bilo tesko dobiti boravisnu i radnu ,trajalo je sve skupa 2 mjeseca...10.3.2008 intervju , 10.5.dobila putovnicu na ruke...ali naravno u pitanju je veza/brak...mada mi se svidja mentalitet , drzava i sve , ama bas sve..tesko se tu snalazim jer nemam nikog svog...to mozda i nije cudno za prvo vrijeme , valjda ce proci...aj da ne kukam...budite mi pozdravljeni..e da i ja pijem festis , al od lubenice :D

dalmacija77
05.11.2008., 09:58
Imali netko da živi ili je bio u Uppsali? To je studentski centar zar ne?
I napišite malo o vremenu. Kolike su najniže a kolike najviše temperature, prosjek neki, koliko traju godišnja doba i to.

zguljo
22.11.2008., 17:12
Pozdrav svima!

Otvaram ovu temu jer ne znam nista o tome a nazalost nemam vremena istrazivati.

Moj problem je slijedeci:

Nalazim se u Svedskoj vec neko vrijeme i biti cu to jos dosta vremena (cca 5 mjeseci). Koji su uvijeti za stjecanje prava na povrat poreza? (Minimalna cijena na racunu, moraju li se neki obrasci uzimat, koje su procedure na granici i sve sto mislite da je bitno)

Ovaj topic moze posluziti i za sve ostale zemlje naravno, mozemo li prvo razjasniti Svedsku... :)

Lijep pozdrav,

Vedran

Elysium
24.11.2008., 09:02
Piše još tko blog iz Swe osim Rujanke?

http://septy.blog.hr/2006/08/index.html
ja pišem iz švedskih kafića..
ali i dalje staromodno koristim samo papir i olovku

freyja ^^
25.11.2008., 02:12
khm..trebaLe bi mi neke osnowne informacije o shwedskoj poshto uskoro idem gore..a owdje mi je wishe swe zbrkano..swak swoju poLitiku wodi..pa bih moLiLa da mi se netko jawi na pm ;D
chisto da me uputi u neke stwari ;D
hwaLa :))))))))

Winter
26.11.2008., 16:47
khm..trebaLe bi mi neke osnowne informacije o shwedskoj poshto uskoro idem gore..a owdje mi je wishe swe zbrkano..swak swoju poLitiku wodi..pa bih moLiLa da mi se netko jawi na pm ;D
chisto da me uputi u neke stwari ;D
hwaLa :))))))))
Ti to trazis ozbiljan odgovor? Po tvom pisanju se ne bi reklo :rolleyes::bonk::bang:

Festis-swe
30.11.2008., 17:49
Pozdrav,

volio bih da mi se osobe koje zive u Svedskoj jave na PM.

Hvala

Gortyna
30.11.2008., 19:19
Imali netko da živi ili je bio u Uppsali? To je studentski centar zar ne?
I napišite malo o vremenu. Kolike su najniže a kolike najviše temperature, prosjek neki, koliko traju godišnja doba i to.

Ja sam bila u Uppsali. To je 4. grad po velicini u Svedskoj, nalazi se sjeverno od Stockholma i tamo je najstarije sveuciliste u Svedskoj. To je i grad svedskog botanicara Carl von Linné-a pa ima dosta parkova i botanicki vrt. Jedan lijepi gradic, mene je odusevio.

A sto se tice vremena tamo je valjda podjednako kao i u Stockholmu sto ce reci, duge, hladne zime i kratka, prohladna ljeta. Temperatura se ljeti zna popesti i do 30 stupnjeva, ali to bude par dana. Zimi temperature nekad budu kao i u Zg, nekad je ovdje cak i koji stupanj toplije, a nekad i 10 stupnjeva hladnije, tak da je to tesko reci.

Gortyna
30.11.2008., 19:22
evo da se i ja predstavim nedavno doselila u swerige..sad u Svibnju....imam sambo swedjana , a swedski neznam beknit...koza se sa 28 godina nasla zaljubit u swedjana...bas pametno :D..nije bilo tesko dobiti boravisnu i radnu ,trajalo je sve skupa 2 mjeseca...10.3.2008 intervju , 10.5.dobila putovnicu na ruke...ali naravno u pitanju je veza/brak...mada mi se svidja mentalitet , drzava i sve , ama bas sve..tesko se tu snalazim jer nemam nikog svog...to mozda i nije cudno za prvo vrijeme , valjda ce proci...aj da ne kukam...budite mi pozdravljeni..e da i ja pijem festis , al od lubenice :D

sretno sa ucenjem skånskog svedskog :)

miskelin
02.12.2008., 21:02
Da, da se nadovezem na par stvari koje sam uocila ziveci sa Svedjankom i njezinim stalnim projateljicama koje bi dolazile na min.3 tjedna- a za rezije nikada nebi dale u zajednicku kasu. Vesele jesu, stalno izlaze, stalno mijenjaju frajere, PIJU- casa vina uvijek u ruci, muzika uvijek nabijena bez obzira sto drugi zele uciti ili se odmoriti. Ali zanimljiva stvar- ne vole zavjese i bez obzira sto se sve vidi u zgradu preko puta i obrnuto- one se presvlace kraj otvorenog prozora, a po ljeti kad je vruce- hodaju u donjem vesu po stanu- i nis ih ne dira kaj se sve vidi van ili sto netko pokuca na vrate- ono, meni dodje moj decko- a ona se prosece pored njega u donjem vesu- kao treba nesto iz kuhinje. Ali su takve bile i njezine frendice- nadam se da nisu sve Svedjanke takve i da sam ja samo imala bed luck:ne zna:

Takav sam i ja stekao dojam.

Kvartet Gubec
02.12.2008., 21:44
stizem:s

La Havre
06.12.2008., 23:20
Goteborg, tako da znate šta možete očekivat ako vas put slučajno dovde nanese. Dakle, to van je grad sa 480 iljada ljudi i 50 iljada stabala, 28 kazališta, 53 umjetničke galerije i muzeja, 193 kafića, 670 restorana, dva aerodroma, liti je prosječna temperatura 18 stupnjeva, a zimi -1 ...

Imate tu i Liseberg, ogromni zabavni park s najvećin „toboganon smrti” na svitu, pa onda imate i ušće rijeke Gota Alv koja čini mini deltu po čitavome gradu, pa arhipelag s mali milijun sika šta ih oni otoci zovu, pa najveću luku u Skandinaviji, a tu je i Haga, stari grad s uskin ulicama, skoro pa kalama, pa najživopisnija peškarija na kojoj san ikad bija, pa Rosenkafeet s kažu najboljon kavon na svitu koju nišan proba jer ne pijen kavu, ali san zato isprid njega gleda u vrtal s pet iljada ruža...

Svega ima, šta je da je, i sve je lipo, pogotovo Šveđanke, ali ja isto iden doma... Tack och lov!

Heja Sverige

U Goteborgu nema puno mišance. Sve je plavo i pigavo ka u Pipi dugoj čarapi. Može se naletit i na domaćega crnca, Arapina ili Bosanca, nije da ne može, ali to je ništa u usporedbi s evropskin metropolama.

E sad, je li van to paše ili ne, odlučite sami. Šveđanima očito nije mrsko, oni su se u ove dane od atletike čili okitili u državnu pituru i ko in šta more. Od dičurlije sa papirnatin zastavicama priko cura sa pripijenin majicama do starčadi sa krpnenin kapicama, sve je žuto-plavo i sve viče Heja Sverige.

Našeg čovika ćete ovde teško srist, ako ne računan nas šta smo poslon došli. Daleko je, ladno je, kasno se smrkava, ne smiš pušit, ne smiš pljunit, ne smiš nikoga poslat tamo di bi ga najrađe posla, ne smiš prić priko crvenoga, balun in je gori od našega...

Šta će tu onda naš čovik radit. Može samo propast. Znan da, šta se toga tiče, neće ni doma bolje proć, ali kod nas baren možeš propast sa stilon, dostojanstveno, tresnin o pod i ka malo dite činit fintu da ti nije ništa.

Zašto Šveđani drmaju glavom?

Šveđani su muzikalna nacija, na televiziji se svako malo zavrti neka pisma, spot, koncert, a po česti malo ko da ne oda sa utakanin slušalicama u ušima. Pa onda drmaju glavon, a ti misliš da te pozdravljaju, i dok svatiš, već si ispa glup. Pristojan, ali glup.

A opet, da van pravo rečen, bolje bit i glup neko slušat ono šta oni slušaju. Ovde prištavci još uvik svršavaju na Kelly „Scary” Family, a tate i mame in se pale na Evroviziju gore nego Ksenija Urličić.

Da ne bi ispalo da lažen, mogu van pokazat službeni vodič šta nan ga je organizator podilija u kojen lipo piše kako se Goteburg posebno ponosi šta se u njemu prije 24 godine rodila Elena Paparizou. A to van je ona Grkinja šta je lani pobijedila s pismon „My Number One”. A od nje je još popularnija Carola koja je ove godine u Ateni pivala „Invisable”. Nema novine, a da baren u ćoši naslovnice nije njena slika sa zubalon od po metra.

Bočica iz škartoca, kad nitko ne gleda

Mi se u Splitu sami sa sobon uvik rugamo kako niko ništa ne radi, pa uvik za primjer uzimamo Rivu na kojoj se od jutra do mraka sidi uz jedan makijato i dvi čaše vode. I onda ovi šta se taru od posla za dvi iljade kuna s pravon ispaljuju na živce. A u Goteborgu, niti ko radi, niti ko ispaljuje. Sve in je laganini, s noge na nogu, pa di ko stigne. Još ako imaš biciklu, kuš lipše, otpedaliraš di oćeš, a ako dikod i opizdiš, pokupi te hitna, ka šta san svojin očima jučer svjedočija. Kad se, međutin, čovik malo bolje zagleda, onda u biti svati kako to uglavnon starčad zuji gradon.

Dosadni su ka naše breculje. Ali zato lipo izgledaju. Nećete ovde naletit na gobavoga dida ili zgrišpanu babu, svi se pare ka da su iz vojnog eksperimenta izašli. Zaledilo ji prije jedno petnest godina, pa ji sad pustilo da bauljaju.

Dok se naši penzioneri kraj kontejnera karaju oko dvi prazne boce od fante, ovi „moji” u žutin puloverićima mumaju kobase i ližu slaje.

Ma, isto mi se nisu mogli sakrit, cuclaju i oni, ne bojte se, bočice u škartoc pa zalij kad niko ne gleda. Nije to njima od stresa, ali je od mrtvila...

Reka san van prvi dan da je ovde skoro pa zimina. I da znate da san laga, a opet nisan skroz jer se čas kuvamo, pa čas mrznemo. Našin domaćinima to ka da ne smeta, oni lipo navuku đemper, šugaman pod ruku, pa na plažu. Goteborg je na moru ako niste znali, ustvari na ušću rijeke Gota Alv u more (meni se prije pari da je ocean u pitanju) pa tu imate mali miljun mista za okupat se. Ima i jedna plaža, onako po naški velika sa salbunon. A na njoj sve načičkano, suncobran do suncobrana, ležaljka do ležaljke, guzica do guzice ...

E, ali zato u moru (mome oceanu) nema ni pasa, ni morskoga ni kopnenoga. Kažu da kad staviš prst u more da si povezan s cilin sviton, a ovde kad staviš prst u more krv ti pristane teć cilin tilon. Živi led!

Ali, zato je sve krcato brodica. Šta bi moj prijatelj Mario gusta gledat, on voli ove malo batastije, šta se šire u boku. Još kad udari vitar, pa se napnu jidra, čini van se ka da će zrak isparat. Ma, nema jedrilice do Šveđanke...

Grad iz bajke

„Na svetu postoji jedno carstvo, u njemu caruje drugarstvo”, piva je u davna vrimena Branko Kockica, pa bi onda posli doda i kako su u tome carstvu kuće od marmelade, a prozori od čokolade. Ili je možda bilo obrnuto? Nema veze, bitno je da je kockasti Branko to piva ka da se u Goteborgu rodija. Jer ovde je baš tako, čudo jedno: kocka, kocka, kućica; cigla, cigla, zgradica. Sve nekako šareno i veselo, srića da nije jestivo jer ovaj smišni neveliki grad (500 iljada ljudi, kad pribrojimo i nas šta smo in se prikrpili ovu sedmicu) sa smišnin plavin ljudima bi jadan odma strada, smazalo bi ga ka šta moja Luce žlicon smaže cilu Nutelu. I onda viče još, pa bi tako i mi vikali još sve dok ne bi Stockholm slistili jer mora bit da je cila Švedska ovaka ...

Zemlja iz bajke. Uostalon, jučerašnja storijica o princezi Sisi najbolja je potvrda toj tezi. Stvarno, koji lipi grad, a cili od matuna. Baš ka i Split. Samo šta ovde matun označava građevinski materijal, a ne karakternu osobinu ...

Odlikašice

Ima nešto u ovoj švedskoj odnosno geteborškoj vodi. Ili je to ili su im cure, djevojke i žene strašno nervozne pa sve kupe u prsi. S obziron da se stalno smijulje, ne virujen da je nervoza u pitanju, pa mi dopustite zaključit kako je u vodi tajna.

Nema šta drugo bit. Na svakon koraku ih čovik može srist, šetaju i plešu ponosne jedna do druge i vesele se životu. A i mi se veselimo skupa s njima. Grud do grudi, a grudobrana nigdje. Velike i male, jako puno velikih i skoro nimalo malih, nema gore ocjene od trice, a petica ko u bajci.

Sve same odlikašice. Blago profesorima, a ni nama nije mrsko.

Sad će me doma napast da san muška šovinistička svinja, ali neka, pritrpit ću i nastavit guštat još ovih nekoliko dana. Sudjelovanje na festivalu sisa jedino je šta je u Goteborgu besplatno. Uz vodu, naravno. Eh, voda, mora bit da je ovdašnje izvore osobno dragi Bog blagoslovio...

La Havre
07.12.2008., 19:30
http://www.youtube.com/watch?v=yhQjjCZR2ik&feature=related

hogar1
12.12.2008., 20:21
Mene zanima da li netko od vas zivi u Svedskoj?
Veoma sam zainteresovan da se preselim tamo da zivim i radim.
Da li bi mi netko napisao o svojim iskustvima o zivotu u Svedskoj?

Lijep pozdrav

Festis-swe
22.12.2008., 09:50
Uhhh sto bi volio da sam sada gore :) H&M J.C B.J DM... Rea pa rea :)
:s Kad mene nema gore nema vam ni snijega za Bozic (to se odnosi na gradove ispod Gbg) tako da predvidjam Vam bozic bez snijega.

Jag lysnna Kent - 747, men du?

Festis-swe
24.12.2008., 14:02
:mig:

Bolji od tebe
28.12.2008., 15:39
http://www.birgerjarl.nu/ULgallery/317/_MG_7478.jpg
http://www.birgerjarl.nu/ULgallery/316/_MG_7260.jpg
http://www.birgerjarl.nu/ULgallery/315/_MG_7142.jpg
http://www.birgerjarl.nu/ULgallery/314/_MG_6770.jpg
http://www.birgerjarl.nu/ULgallery/313/_MG_6189.jpg
http://www.birgerjarl.nu/ULgallery/313/_MG_6157.jpg
http://www.birgerjarl.nu/ULgallery/313/_MG_6295.jpg
http://www.birgerjarl.nu/ULgallery/310/_MG_5665.jpg
http://www.birgerjarl.nu/ULgallery/321/16.jpg

dinekzg
28.12.2008., 22:26
Bok ljudi, mene zanima kako doci do posla u svedskoj, radne dozvole, koje su place i jeli tesko se zaposliti kao strancu?

Festis-swe
28.12.2008., 22:33
Mislim da ti je sve u postovima prije napisano...
Tesko gotovo nemoguce.
Brak / sambo ili porodica jedina ako ne i najveca mogucnost. Jedino ako si neki genije koji im je potreban.
Kod njih je prvenstveno sved pa drzavljanin EU-a a onda ostali..
Place solidne ali ne previsoke solidan zivot. Ali zato socijalna sigurnost zakonodavstvo i josh neke stvari su visoki sto je meni bitnije od visokih primanja...

Bolji od tebe
29.12.2008., 10:15
na ništa probaj se oženiti,u Stockholmu ima oko 20,000 više žena nego muškaraca.

http://www.birgerjarl.nu/ULgallery/302/_MG_4113.jpg
http://www.birgerjarl.nu/ULgallery/300/_MG_3821.jpg
http://www.birgerjarl.nu/ULgallery/297/_MG_3501.jpg
http://www.birgerjarl.nu/ULgallery/296/_MG_3421.jpg
http://www.birgerjarl.nu/ULgallery/293/_MG_3004.jpg
http://www.birgerjarl.nu/ULgallery/291/_MG_2627.jpg
http://www.birgerjarl.nu/ULgallery/290/_MG_2524.jpg
http://www.birgerjarl.nu/ULgallery/333/_MG_5875.jpg
http://www.birgerjarl.nu/ULgallery/278/_MG_0691.jpg

Festis-swe
29.12.2008., 10:27
Ako ti nije bitna ljubav i ne marish za druge tamo ima stvarno puno zena. Inace veliki je plus ako si dalmosh tamnoputo visoko crnoko bice.. I stvarno cure prave svedjanke su "malo lude" otvorene veze pa cak i taj sambo....ne losha stvar ali oni malo pretjeruju....
Mislim ja sam sa curom gore slavio novu godinu. Nisam mogao vjerovat ona ode za sank a cure koje su cijelo vrijeme bile do mene i vidjele me da sam sa njom odmah te ko zivotinje pocnu capavat... Mislim to sam vidjao samo da muskarci rade... gore zena te moze zavest unistit sve sto hoce.. :)

Aryan
01.01.2009., 11:56
Ajme svaki post koji pročitam i vidim samo još više pali želju da odem gore! Ah kaj ću kad ne znam jezik, a i fax sam upiso... Ostaju samo želje... Nego ima puno šuma gore, pa jel tko ima iskustva ili poznanstva za šumarsko zanimanje, kakva je plaća, odnos i sve to. Dal je rad ko kod nas (ono bude bolje drugi put) ili sve mora bit po špagi?
Ajd pozdrav Šveđani doći ću i ja jednog dana

Blixa
07.01.2009., 21:52
Evo da i ja nesto "pametno" napisem na ovoj temi.
Zivio sam u Svedskoj nekih 15 godina pa preselio nedavno u Austriju za stalno.

Svedska? Nije nikad lako u par recenica definirati jednu zemlju i narod.

Kad tek dodjes mislis da taj svedski jezik neces nikad nauciti. Ja sam ozbiljno mislio da se osoblje u prihvatilistu za strance samo zajebava sa nama tim nacinom pricanja a da doma pricaju skroz drugacije. Ubrzo sam vidio da nisu.
Ali ne dajte se obeshrabriti, iako zvuci beznadezno u pocetku za par godina se jezik vrlo lijepo svlada. Razlog tome je i sto te tjeraju u skole svedskog inace nema socijale i primanja. Bar tako je bilo nekad davno, vjerujem da je i danas. Svedjani naime razmisljaju malo dalje u buducnost pa vide da nemaju koristi od stranca koji slabo zna jezik. Njima te skole nisu trosak vec dobra investicija, bar vjerujem.

Ljudi, narod?
Budite sigurni da ce vas Svedska dosta oblikovati. Sve to ide polako godinama, podsvjesno. I nije svako "oblikovanje" na bolje. Bar ne da odgovara nekome tko nije rodjen gore, od svedskih roditelja.

Jedan banalan primjer. Dosao sam u Austriju (znaci puno juznije i temperamentnije) i uhvatis sam sebe kako ostanes lagano sokiran kad ti Austrijanci pruze ruku da se pozdrave s tobom. Svedjani to vrlo rijetko rade.
Ili kad te Austrijanci koji te par puta prije sreli zovu na veceru. Naravno svako sebi placa i ovdje ali nezamislivo u Svedskoj. Gore treba kisa Bozja vremena da se s nekim Svedjaninom sprijateljis, i nisu to prijateljstva na nas nacin, vise nasa poznanstva. Nista cudno da osoba koju godinama poznajes preseli u drugi grad da ti uopce ne kaze da seli.

Na radnim mjestima su ok, znaju se zajebavati kad se vec opuste uz nekoga. Ali im ne postavljaj previse osobna pitanja. Uvijek se nekako povuku u sebe kad im previse intimu diras. Znaju raditi zajedno godinama da pojma nemaju puno o kolegama, osim sto vide koju marku auta voze, na parkingu.

U biti su brbljavi i komunikativni bez da ti kazu previse o sebi. I bez da kazu ista konkretno opcenito. Neutralna prica. :) Mozes slobodno Miss Sweden prici za sankom i zapoceti komunikaciju ona ce s tobom, bontona i kulture radi, pricati sat vremena i fino se smjeskati ali to bas nista ne znaci. Sutra ce te na ulici pogledati u oci nece ni glavom klimnuti. I to vrijedi za dosta osoba neovisno.

Radio sam sa Norvezanima, cak i oni su malo drugaciji od Svedjana. Kad ih nesto zanima pitaju te direktno "u glavu". I kad ti njih pitas odgovore odmah nazad, Danci isto.

Svedjana kad nesto upitas (neovisno je li previse osobno) uvijek ima tih sekund-dva zadrske prije odgovora. Strasne su diplomate i politicki korektni pa uvijek valjaju u glavi sto ce odgovoriti. Sve je to ok, ali se i previse gubi na spontanosti.
Austrijanci recimo me pitaju direktno sto ih zanima i brzo odgovore, puno su spontaniji od Svedjana.

Zemlja je super uredjena. Kad dodjes kao turist obicno se svakom svidi. Birokracija i institucije isto. U banci ti nitko ne dise za vratom, zna se kad dolazis na red. Birokracija tu i tamo, znao sam pizditi na njih kako su spori i precesto izgube neki tvoj papir ali na kraju ti uvijek daju/urade to sto moraju po zakonu.

Sto mi nedostaje iz Svedske? Za divno cudo nedostajalo mi pricanje na svedskom, mada sam mislio da ce mi to najmanje faliti. Drago mi kad s nekim ovdje pricam svedski, ne zelim ga zaboraviti. Ipak sam se namucio da ga naucim i svaki jezik je vrijedan.

Klima?
Jeseni i zime uglavnom kisne, rijetko ispod nule. Bar dolje na samom jugu. Utjecaj golfske struje je solidan. Puno su jace zime ovdje u Austriji.

Proljeca onako fina. Poslije dosadne, mracne i tmurne zime svako proljece gore ti fino.

Ljeta losa, vrlo losa. Puno ovisi o sreci i slobodnom vremenu. Moze se desiti da imas mjesec dana kupanja (iako rijetko, 2 tjedna je neki prosjek) a moze se desiti i samo par dana za kupanje. Ceste su kise koje rashlade jezera i more.
More na zapadnoj obali je prozirnije, na istocnoj obali skroz mutno.
Nedostaju mi ona lezanja po citav dan na suncu a da ne izgoris. Mada ce toga biti i ovdje.

Prihodi, novac? Kako kome i kako gdje. Kako se covjek snadje. Od socijale svi normalni ljudi bjeze jer je bezveze. Arapi i cigani sa puno djece uzivaju u blagodatima socijale.

Ovi sto su pitali za neke poslove. Znam nesto ljudi iz Hrvatske i Srbije koje su neke firme dovele direktno u stan i sredili im papire i prije nego sto su dosli.
Ericsson i slicno. Ali mora covjek biti onda nesto specijalno na fakultetu ili u toj firmi da ga ovi dovedu. Ne znam ima li Koncar suradnju sa Ericssonom.

Uglavnom u ovo vrijeme krize i otpustanja tesko da ce vas netko zvati radi posla. Znam da traze ljekara opce prakse. Sve je to od grada do grada.

Svi pricaju engleski, vrlo cisto i jasno.
Strasno su ljubazni kad moraju pruziti neku pomoc u nekoj ustanovi ili bilo gdje.
Lijecenje je besplatno (skoro), ako vec covjek ima papire. Lijekovi na recept kostaju. Dok je covjek na socijali ne placa ni to, mozda nesto malo.

Mozda je Svedska jedna od najmanje dinamicnih drzava u EU. Znam da Danci i Norvezani malo drugacije zive.

Dosta je sve ravnodusno, ide nekim svojim laganim tempom. Nije zemlja za samce.
Kazem, nisam ni znao koliko me Svedska "oblikovala" dok nisam u Austriju dosao. Zanimljivo da to nikada nisam primjetio kad odem dolje na odmor. Valjda se covjek kako je rodjen i zivio dolje brzo prebaci na taj nacin zivota.

Oni sto zele doci za Svedsku na Jadran i trazite svedske tablice auta. Kad vam se neki/neka svidi odmah u akciju. Samo pozovete doma na veceru i napijete par puta i vec imate papire, ako nista polovicu. :)

Nisam zazalio sto sam preselio. Iako imam razumijevanja da je nekome bez ikakve perspektive u Hrvatskoj Svedska sasvim ok.

Svedska je sasvim ok, ako covjek nema bolje. Poslije koju godinu u Svedskoj su samo beskonacna ponavljanja. Nista novo se ne moze desiti zbog nacina zivota.
I da, pripremite se na to da mozete (mada ne mora) mjesecima ne vidjeti sunce. Jedne godine sam racunao i nisam sunce vidio mjesec i pol, u komadu.
A i kad izadje nije nesto osim sto ga lijepo vidjeti poslije onog tmurnog vremena.

Danas me zove prijatelj odozgo i pita jeli mrak kod mene, ja mu govorim da nije, sunce sija i pravi dan. On kaze da se kod njega vec smracilo pravo.

Problem jeseni i zimi je naoblaka, vrlo slabo sunca izlazi.
Zemlja je zimi mracna i statistike pokazuju da se u tom periodu ljudi najvise rastaju i prekidaju veze. Depresivno vrijeme, na koje se covjek navikne ali utjece podsvjesno.

Onda sto me zivciralu su puste ulice gradova. Oni veci su onako zivi, ali to je samo dok se ljudi dobauljaju kuci poslije posla, pa i moraju napuniti grad.
Inace je ludo petak, subotu (neki znaju srijedom navece otici na pice, obicno stariji sto rade da im radni tjedan brze prodje).

Puno piju, puno plesu vikendom. Kad su pijani urlaju kao idioti. Brzo se napiju ali mogu poslije popiti kisu Bozju. Piju Vodku, povrate i nastave salijevati Vodku opet. Meni to nezamislivo da bi ja bio u stanju uraditi kad povratim.
Ne mogu 3 dana poslije primirisati alkohol

I tako. Jedna od posljedica mog zivota je da sad previse diplomatski razmisljam sto bi napisao, umjesto da samo napisem. :)

Sve u drzavi je super uredjeno i ima svoju logiku, osim samih Svedjana.
Previse hladni, premalo spontani, previse se plase svega (osim kad popiju, tad su jebeni lavovi).

U biti idu iz krajnosti u krajnost. U toku radnog tjedna su toliko hladni da se prepadnes a vikendom (pijani) su toliko hrabri da se opet prepadnes. Nikako neke sredine nema. Mislim da oni alkoholom lijece svoj kukavicluk i nesposobnost da budu spontani. Onda se previse izive vikendom kad piju. Ali onako sa strane gledano sve to izgleda dosta usiljeno i izvjestaceno. Nisu spontani cak ni kad piju, sto je cudno.

Alkohol je curama vjeciti izgovor za sex. Mogu otici pijane sa bilo kim u krevet, osobu vidjele prvi put u zivotu. I sutra same sebi a i prijateljicama imaju izgovor da su bile pijane i nisu znale sto rade. Ne vjerujem bas u to da nisu toliko bile svjesne.

Uglavnom sve to dosadi za koju godinu, i to dobro dosadi. Izlasci po diskotekama, plesanje. A kad ti to dosadi onda ti ne ostane nista vise nego one kave sa prijateljima po danu. U njima sam uzivao do zadnjeg dana, ali to valjda ovisi vise o drustvu.
Lijepo je ljeti sjediti na terasama na suncu. Sunce nije jako pa bukvalno uzivas i pijes kavu. Samo ako je srece pa da imas puno takvih suncanih dana.
Uglavnom i oni dani ljeti kad kise rashlade more i jezera je ugodno sjediti na terasama, bude umjereno toplo.

Stanova imaju jos uvijek viska, jer su 60-ih i 70-ih, kad su bili najbogatiji, gradili za puno vise stanovnika nego ih imaju. To je ono sto sam pisao da misle malo dalje u buducnost.
U velikim gradovima su cekanja po 1-3 godine jer ih nema slobodnih dok u srednjim i manjim gradovima skoro uvijek ima slobodnih stanova.
Stanarine nisu toliko velike, ovisi o prohtjevima.

Zavidni su dosta, bar tako sami za sebe znaju reci ponekad.

I tako odprilike, moje "mudrosti". :)
Uglavnom lagana je zemlja za snaci se i zivjeti gore. Bas zato sto se sve zna unaprijed i sto je vrlo malo spontanosti. Ne treba neka velika pamet za snaci se gore. Poslije je sve do covjeka, netko se snadje bolje, netko losije.

Ovim curama i muskarcima sto planiraju veze sa Svedjanima/Svedjankama mogu dati samo jedan savjet. Oprez i pamet u glavu i sacekajte dugo do prvog djeteta.
Oni imaju sasvim drugacije poglede na brak i djecu i moze se lako desiti da poslije 8 godina samo vam kazu "Ja te napustam". Pa se ti misli zasto. Njima cim malo dosadi oni odose svojim putem, ne znaju sto znaci "zrtva" za nekoga.

Glupo generalizirati ali samo da vas upozorim da to nije kao u Hrvatskoj.

Ima toga za pisati puno ali sam se umorio.

majaazdaja
21.01.2009., 09:22
ovo sto covjek naprica zive je istina...mene UBI sto se nemam s kim druzit...koji su to smjesni ljudi

Festis-swe
21.01.2009., 12:09
A ja se ne bi sa ovm slozio. Je da ne zivim gore ali sam bio cesto gore kod cure.. i uglavnom svaki dan smo bili kod nkoga u gostima malo picha muzika... naruci se klopa... Cak i kod svedjana smo isli :)
I svi su radi mene imali Festis Cactus lime :)

majaazdaja
21.01.2009., 13:01
A ja se ne bi sa ovm slozio. Je da ne zivim gore ali sam bio cesto gore kod cure.. i uglavnom svaki dan smo bili kod nkoga u gostima malo picha muzika... naruci se klopa... Cak i kod svedjana smo isli :)

mhm..kad sam ja dolazila u posjete bilo je isto tako...svima si interesantan pa se oche druskat...medjutoa , kad se preselis ....onda bljak

Festis-swe
21.01.2009., 16:43
A cuj ne znam imam osijecaj oni koji su duze gore i okupili se u drustvo da se druze i to cesto... U gradu gdje sam ja bio ima dosta nasih i dosta ih se smjestilo u istom kvartu i doslovice non stop odu jedan kod drugoga... dricka cider eller Festis... :top: Salu na stranu bio sam gore negdje 8 puta i to znash ostajat skoro mjesec dana i stvarno fina iskustva..
Sad samo cekam da udjemo u EU ucim doma Svedski.. i onaj dan kad udjemo u EU prodajem stan i pravac gore... :s.... Nadam se da ce to biti u 2 godine:ne zna:

Blixa
22.01.2009., 09:48

Pa isao sam i ja kod njih godinama i oni dolazili kod mene. Samo mi dosadilo da se sa nekim druzim, festam i pricam godinama i da poslije svega toga bude kao na pocetku, bas nista. Nikakvo dublje prijateljstvo.

Donekle su dobri za zajebanciju na poslu kao radne kolege.

Ja sam ih poslije dosta godina provedenih gore jednostavno, sto bi rekao nas narod, odjebao totalno. Naravno uvijek sam mogao s njima brbljati o svim tim glupostima kao i oni bez nekog dubljeg upoznavanja.

Ustvari to je ironicno, tek tad kad sam ih odjebao i kad su mi postali vazni kao lanjski snijeg shvatio sam da sam se "posvedio" i postao kao i oni.
Zanimljivo, zar ne?

Festis-swe
22.01.2009., 10:39
Ali iz vaših prica imam osjecaj da se samo druzite sa svedima ono "pravim" ja govorim o druzenju sa nasim "svedima"..... a ipak vi zivite gore a ja bio putnik tj skoro svedo ali prst sudbine je pokazao u drugi smjer:(.
Ali kad tad... kad tad....

Blixa
22.01.2009., 10:50
Ali iz vaših prica imam osjecaj da se samo druzite sa svedima ono "pravim" ja govorim o druzenju sa nasim "svedima"..... a ipak vi zivite gore a ja bio putnik tj skoro svedo ali prst sudbine je pokazao u drugi smjer:(.
Ali kad tad... kad tad....

Nasi ljudi su druga stvar.
Pamet u glavu kad budes prodavao stan dolje da bi mogao zivjeti u Svedskoj.
Dobro razmisli.

Festis-swe
22.01.2009., 11:45
To je bilo metaforicki receno normalno da necu prodavat stan odmah.. nego jedino ako budem jednom "svedjanin". Ali poanta je da me tu stvarno nista ne drzi...
Vidjet cemo...inace imali koji site za poslove koji bi se mogao preporucit osim www.ams.se www.sokajobb.net. da si covjek malo pogleda stanje trzista...
Da li znate nekoga tko je bez samba, braka ili azila dobio posao. Samo na temelju poslodavcevog garantnog pisma i ostale dokumentacije? Ili je to SF.

Pozz

Blixa
22.01.2009., 12:33
To je bilo metaforicki receno normalno da necu prodavat stan odmah.. nego jedino ako budem jednom "svedjanin". Ali poanta je da me tu stvarno nista ne drzi...
Vidjet cemo...inace imali koji site za poslove koji bi se mogao preporucit osim www.ams.se www.sokajobb.net. da si covjek malo pogleda stanje trzista...
Da li znate nekoga tko je bez samba, braka ili azila dobio posao. Samo na temelju poslodavcevog garantnog pisma i ostale dokumentacije? Ili je to SF.

Pozz

Ne znam za te stranice. Na tim privatnim stranicama za zaposljavanje se mozes registrirati pa te oni zovu ako im treba tvoja struka.
Ali ne nadaj se bez papira.

Tesko je gore dobiti posao i kad imas sve papire. Koliko znam jedino da te neki nas privatnik zaposli. On onda mora uzeti stan na njegovo ime za tebe, dok se tvoj status ne rijesi. Bar mislim da je tako.

Moze te neka jaka svedksa firma zovnuti i onda te cekaju i gotovi papiri i stan.
Znam da je Ericsson tako sredjivao ljudima jer znaju koje brojeve nazvati.
Ali onda je pitanje da li im trebas.

Trazi neku nasu na Iskrici i slicnim stranicama. :) Onda se sve lako sredi.

Festis-swe
22.01.2009., 13:08
Hahhaa ma pusti price imao sam curu gore radi nje sam i upoznao sve cari drzave Svedske i zaljubio se u tu drzavu... Da nije bilo nje sada bi zivio ovdje u Hrvatskoj u uvjerenju da je tu najbolje...

Festis-swe
22.01.2009., 13:12
Eh sada onako malo musko razmisljanje.... ali imam osjecaj da mi koji dolazimo iz ovih "mediteranskih krajeva" dobro prolazimo kod skandinavki...dosta vole tamnpute crnokose decke...Osjetih to kad odesh van makar si sa curom njih nije briga samo navaljuju + je da su mrtve pijane ali....
Ili je to neki moj zakljucak...

margoth
09.03.2009., 22:34
da vratimo malo švedsku na prvu stranu:D

švedi,što ma novoga gore?
osjeća se recesija?

malin
13.03.2009., 22:31
Sverige, hur mår du??Gdje ste Šveđani, kako je na sjeveru?Što ima u Stochkolmu, Uppsali, fešta li se?
Čujem da je snijeg pao neki dan, a kod nas proljeće.....jedino što vam ne valja, je vrijeme!I nogomet!:)Saknar dig värme?:)

Aryan
19.03.2009., 14:29
Eh sada onako malo musko razmisljanje.... ali imam osjecaj da mi koji dolazimo iz ovih "mediteranskih krajeva" dobro prolazimo kod skandinavki...dosta vole tamnpute crnokose decke...Osjetih to kad odesh van makar si sa curom njih nije briga samo navaljuju + je da su mrtve pijane ali....
Ili je to neki moj zakljucak...

kak si našo curu? Mislim šveđanku? Lako ću ja dalje s njom, al di je nađeš u Zagrebu?

KOSOVAR
01.04.2009., 17:22
Ma bija san prošle godine u 5. misec u Švedskoj.
Vidija san Stockholm,lip grad,sa znamenitostima,ali je hladan grad.
onda u Norrkoping,koji je nekako 'topliji' od Stockholma.
Žene su apsolutne lipotice.
ljudi su baš kulturni i nema brze vožnje ka u nas i svi staju na pješaćkim prelazima.
sve je nekako čisto,uredno,al one kućice u kojima žive Švedi su nekavalitetne.
ljudi iz ex-yu koji žive gori,rekli su mi da nije neki standard.plaća misečna oko 1500 eu,a užasno je skupo.

a najgore je zdravstvo kažu,čista katastrofa.kažu da su naši dr genijalci usporedbo sa Švedskim.sve u svemu,lipo je doć gori ka turist,ali živit gori ja nikad ne bi.

KOSOVAR
01.04.2009., 17:28
a oni tvrdoglavi koji misle da u Švedskoj teče med i mliko,zaželija bi in baš sudbinu da žive u Švedskoj,da vide kakvi je standard i da vide je Hrvatska za Švedsku
Pink Floyd u 90%slučajeva!
ljudi,nećete se najist mesa gori baš!

malin
01.04.2009., 18:06
Hm, ne znam baš o čemu ti pričaš, istina možda je da kada dođeš k'o grom iz vedra neba gore po prvi puta , a da si dotada živio u HR, da će ti biti teško dok se ne snađeš......ali ljudi koji su gore otišli za vrijeme rata, koje osobno znam, sada žive više nego dobro......a kamoli onda pravi Šveđani.....svi Hrvati koji gore žive više od 10 godina, voze aute za popizdit, imaju super opremljene stanove, djeca su im sretna, putuju po svijetu, svake godine cijela obitelj ima para da plate avionske karte za Hrvatsku i još dva tjedan hotela, ide se znači i na ljetovanje i na skijanje bez kredita (HA!U Hrvatskoj mi baš putujemo,moš' si mislit), uspješno studiraju, veseli su, ne more ih brige o ratu u 2009., o aferama, o KRA-DE-ZEU, korupciji i sl......sve u svemu imaju jedan lijep život!Naravno da im to ne pada s neba, ali kada hoćeš raditi, i još ako imaš faks, posao ćeš naći, i imat ćeš para za pristojan život, koji je kao takav kvalitetniji od života kod nas.....Od mladih koga god znam gore, to se putuje samo tako.....frendica bila u New Yorku, Parizu, Berlinu, Grčkoj...da ne nabrajam....oni svi uz pristojan život, puno lagodniji nego kod nas, još si obavezno priušte barem dva putovanja godišnje!
Svima je jasno da med i mlijeko ne teče NIGDJE.Ali i svima je jasno da je ova Rvacka NEUSPOREDIVA sa Švedskom!
Pa nemoj mi molim te pričati o nekom dobrom životu ovdje.Dobro je iz konteksta kada iz maminog krila, i od mame koja kuha, pere, pegla odeš sam u tu nepoznatu Švedsku, pa kao pridošlica naravno da si na nuli......ali život njihovih ljudi, i naših se razlikuje kao dan i noć, u njihovu korist...
A to da su ljudi ljepši gore, jebeno stoji!Žene su im prezgodne....dečki ne toliko, ali generalno baš su lijepi ljudi!
Jedan Stochkolm je hladan, jbg takva je klima, ali molim te lijepo, usporediti naš oh-tako zanimljiv narodnjački Zagreb, sa ponudom zabave, kulture, obrazovanja jednog Stockhloma, je smiješno!
Ali čuj negativnih iskustva naših ljudi koji su otišli gore sigurno ima, no zaista je smiješno govoriti o Rvackoj kao zemlji u kojoj se bolje živi.To naprosto nema veze s vezom.
Pa da ti vidiš kakve tamo stanove STUDENTI iznajmljuju, u kakvim se stanovima u Stockholmu živi, kakve se vikendice imaju......kakvi se auti voze, kakvi se koncerti (bez seljačkog spavanja na cesti da bi se karte dobile ko zadnja sirotinja) održavaju, infrastruktura, zabava mladih, dobro ograniziran obrazovni sustav, mladi imaju mogućnosti uključiti se na sto aktivnosti na faksu, imaju organizirane fešte u Snerikes Nation i ostalim Nationima, kaj mi, imamo pijanke u stanovima, jebote.Sama činjenica da Švedska nije ratovala od 1814.godine je više nego očiti pokazatelj gdje su oni sa standardom,a gdje mi....moji frendovi kada dođu ovdje sablažnjavaju se nad našim gelerima ispucanim zgradama..ali to je to, mi smo zemlja u začetku, pa kod nas ni demo kracija još ne postoji, premijer nam lovi klince po Facebooku...haha, ma smijeh, da ne duljim!
Ali kome Švedska ne paše, lycka till i Kroatien, min vän!:)

KOSOVAR
01.04.2009., 20:33
Hm, ne znam baš o čemu ti pričaš, istina možda je da kada dođeš k'o grom iz vedra neba gore po prvi puta , a da si dotada živio u HR, da će ti biti teško dok se ne snađeš......ali ljudi koji su gore otišli za vrijeme rata, koje osobno znam, sada žive više nego dobro......a kamoli onda pravi Šveđani.....svi Hrvati koji gore žive više od 10 godina, voze aute za popizdit, imaju super opremljene stanove, djeca su im sretna, putuju po svijetu, svake godine cijela obitelj ima para da plate avionske karte za Hrvatsku i još dva tjedan hotela, ide se znači i na ljetovanje i na skijanje bez kredita (HA!U Hrvatskoj mi baš putujemo,moš' si mislit), uspješno studiraju, veseli su, ne more ih brige o ratu u 2009., o aferama, o KRA-DE-ZEU, korupciji i sl......sve u svemu imaju jedan lijep život!Naravno da im to ne pada s neba, ali kada hoćeš raditi, i još ako imaš faks, posao ćeš naći, i imat ćeš para za pristojan život, koji je kao takav kvalitetniji od života kod nas.....Od mladih koga god znam gore, to se putuje samo tako.....frendica bila u New Yorku, Parizu, Berlinu, Grčkoj...da ne nabrajam....oni svi uz pristojan život, puno lagodniji nego kod nas, još si obavezno priušte barem dva putovanja godišnje!
Svima je jasno da med i mlijeko ne teče NIGDJE.Ali i svima je jasno da je ova Rvacka NEUSPOREDIVA sa Švedskom!
Pa nemoj mi molim te pričati o nekom dobrom životu ovdje.Dobro je iz konteksta kada iz maminog krila, i od mame koja kuha, pere, pegla odeš sam u tu nepoznatu Švedsku, pa kao pridošlica naravno da si na nuli......ali život njihovih ljudi, i naših se razlikuje kao dan i noć, u njihovu korist...
A to da su ljudi ljepši gore, jebeno stoji!Žene su im prezgodne....dečki ne toliko, ali generalno baš su lijepi ljudi!
Jedan Stochkolm je hladan, jbg takva je klima, ali molim te lijepo, usporediti naš oh-tako zanimljiv narodnjački Zagreb, sa ponudom zabave, kulture, obrazovanja jednog Stockhloma, je smiješno!
Ali čuj negativnih iskustva naših ljudi koji su otišli gore sigurno ima, no zaista je smiješno govoriti o Rvackoj kao zemlji u kojoj se bolje živi.To naprosto nema veze s vezom.
Pa da ti vidiš kakve tamo stanove STUDENTI iznajmljuju, u kakvim se stanovima u Stockholmu živi, kakve se vikendice imaju......kakvi se auti voze, kakvi se koncerti (bez seljačkog spavanja na cesti da bi se karte dobile ko zadnja sirotinja) održavaju, infrastruktura, zabava mladih, dobro ograniziran obrazovni sustav, mladi imaju mogućnosti uključiti se na sto aktivnosti na faksu, imaju organizirane fešte u Snerikes Nation i ostalim Nationima, kaj mi, imamo pijanke u stanovima, jebote.Sama činjenica da Švedska nije ratovala od 1814.godine je više nego očiti pokazatelj gdje su oni sa standardom,a gdje mi....moji frendovi kada dođu ovdje sablažnjavaju se nad našim gelerima ispucanim zgradama..ali to je to, mi smo zemlja u začetku, pa kod nas ni demo kracija još ne postoji, premijer nam lovi klince po Facebooku...haha, ma smijeh, da ne duljim!

jesi ti ikad bila gori u Švedskoj?
ja jesan i vidija san njihove kuće i stanove i auta.kuće su nekvalitetne,auta ista ka i u nas.istina je da oni više putuju od nas,al to nije stvar love,već navike.
oni samo koriste jeftine letove i štede svaku krunu.
to šta oni nisu ratovali od 1814. ne znači ništa.pa njemačka je bila razorena 1945. pa su 1960. bili ekonomska sila.
ja ti preporučan da ideš živit gori,jednu pola godine,godinu da vidiš.
ja ne kaženm da u hRVATSKOJ TEČE MLID I MLIKO,ali nije ništa bolje u Švedskoj,a tako je i u fINSKOJ,a tamo san bija i duže.
btw,iman rođaka koji živi u Melbourneu,dipl ing građevine po zanimanju,a on je mora godinama konobarit suboton i nediljon da kupi kuću.
nemoj pričat ako nigdi nisi bila,pa čak nisi ni priča sa ljudima od gori.
ti si tipična ženska,raspričala si se tu,a ništa nisi rekla niti išta znaš.
idi,putuj,imaš jeftine letove,pa povratna karta od dubrovnika do barcelone ti je 50 EU,a sobe u hotelu su 20-30 eu u Barceloni,a imaš van sezone u Valencii 19 EU kraljevski apartman.
Prvo putuj pa onda piši o zemlji u kojoj si bila.
preporučan da pročitaš postove prijašnje o ljudi koji žive gori.na drugoj ,trećoj stranici ćeš vidit šta pričaju

KOSOVAR
01.04.2009., 20:41
i meni nemoj pričat da meni mama kuha ni pere.
meni je plaća 12 000 kuna, al ja se dobro pomučin za to.
a šta se tiče Švedske i sretnog života gori,pa znaš li koliko je gori ljudi na antidepresivima i koliko je samoubojstava.
idi,putuj,živi vani,to vaik moš,pa onda govori,a ne rekla kazala.

KOSOVAR
01.04.2009., 21:10
svi koji kažu da je živit super u Švedskoj,a tamo gori nikad nisu bili,da odu gori živit bar na godinu dana,da gori rade godinu dana pa nek nam pišu odi na forumu.
ljudi moji,pa standard u Švedskoj je isti ka i u Hrvatskoj.a ta putovanja njihova su preko jeftinih letova i preko ušteđenih kruna.
sićan se kad je meni davno prika priča za Belgiju,da je tamo isto sranje ka i u nas,ja san reka da priča gluposti,al eto,nisan bija u Belgiji al ssan bija u drugim zemljama EU,i uvjerija san se.najbolje je svima da idu gori i da se sami uvjere.
ako baš kažu da je gori super,nek onda odu gori živit.mislin,ko in brani

el_mariachi
02.04.2009., 18:03
.Sama činjenica da Švedska nije ratovala od 1814.godine je više nego očiti pokazatelj gdje su oni sa standardom,a gdje mi....moji frendovi kada dođu ovdje sablažnjavaju se nad našim gelerima ispucanim zgradama..
Ovo mi upade u oci...
Dok su norvezani ratovali protiv hitlera svedjani su njemcke vlakove pustali preko svedske na putu za norvesku. Zato su i imali izgradjenu infrastrukturu mada su bili vrlo siromasni do WWII. 3-4 grada su mogu smatrati europejskim a ostalo je selo. Ubijes premijera pa te ne mogu naci 23g ali ako ne platis porez ne treba im mjesec dana...ne kazem da je hr. idealna i dapace da je dobra za zivot...nije..ali zasigurno nije ni svedska..1Euro je bio 9,2SEK pred jednu godinu..od tad je pao 20%..vidjeces kad budes isla u njemacku kupovati alkohol..
studenti imaju dobre stanove i fino zive...to je istina... uzimaju kredite od drzave pa kad zavrse fax to vracaju (neki i cio zivot)... proslo je zlatno doba svedskog sustava...saab pao, ericsson isto, volvo isto, stor enso los, IKEA relativno dobra al je to sitno, A Zeneca radi zato sto ljudi u krizi kupuju lijekove...svedska je predivna za otici na godisnji..ako neko voli mir i zivot bez stresa sa dobrim standardom i za to je dobra...ali u svedskoj nema para...

MARKOSIS
22.05.2009., 20:44
Zdravo svima

Ja imam jedno pitanje za sve one koji nesto znaju o intervjuima koji se daju u ambasadi prilikom dobijanja vize. Da budem jasniji ja imam vjerenicu u Svedskoj, imam zakazan razgovor uskoro u ambasadi na kome cu biti intervjuisan pa me zanima da li neko zna da mi kaze koja pitanja se postavljaju? Meni bi mnogo pomoglo ako je neko vec to prosao da mi prenese svoje iskustvo.
Unaprijed zahvalan

murtela
23.05.2009., 02:48
Iz koje zemlje dolazis? To jest s kojom putovnicom?

MARKOSIS
23.05.2009., 13:10
[QUOTE=murtela;20713240]Iz koje zemlje dolazis? To jest s kojom putovnicom?

[/Dolazim iz Bosne i Hercegovine i imam njihov pasos.

Bolji od tebe
23.05.2009., 14:37
moraš znati da si bez jezika funkcionalno nesposoban a jezik je kompliciran

http://www.youtube.com/watch?v=LCSTF85EiQI

murtela
23.05.2009., 15:26
Nemoj ga plasiti, uz dosta dobre volje i truda jezik se može savladati ( ja sam u dk al na isto ti dodje, svedski je jos malo laksi) No koliko sam ja shvatila Markosisa on samo traži vizu za dolazak u posjetu ili...?
Nadam se da ce se javiti netko od bosanaca jer nama iz hr ne treba viza tako da ti ne možemo baš biti od koristi.

freakingfreak
23.05.2009., 16:39
za turisticku vizu je za sve zemlje EU isti postupak,zbog Schengen-a.
glavno je garantno pismo,i pita te koliko ces ostat,gdje ides i tak...nis posebno,cesto nit ne pitaju nista.

ak je turisticka viza samo za posjetu,nemoj spominjat da ste vjereni,tj. da se spremate za brak.

turisticka viza se onda u pravilu odbija.

ak je viza za vjencanje,onda mozes ocekivat svakakva pitanja

MARKOSIS
23.05.2009., 18:40
Intervju se odnosi na spajanje porodice!
Ne, ja ne trazim turisticku vizu, ja tamo imam vjerenicu sa kojom cu stupiti u brak, ali je problem u tome sto se dobro ne poznajemo, pa mi pitanja prilikom intervjuisanja, zakazanog u ambasadi, koja ce mi biti postavljena stvaraju problem jer i ja i moja djevojka cemo odgovarati na ista pitanja a vaznost u podudaranju price je mnogo bitna.
Pa mene interesuje da mi neko ko je vec prosao tu proceduru prenese to iskustvo koje je stekao tom prilikom i ako moze navede neka pitanja koja su njemu postavljena.
Hvala svima!!!

freakingfreak
23.05.2009., 18:57
Ne, ja ne trazim turisticku vizu, ja tamo imam vjerenicu sa kojom cu stupiti u brak, ali je problem u tome sto se dobro ne poznajemo, pa mi pitanja prilikom intervjuisanja, zakazanog u ambasadi, koja ce mi biti postavljena stvaraju problem jer i ja i moja djevojka cemo odgovarati na ista pitanja a vaznost u podudaranju price je mnogo bitna.
Pa mene interesuje da mi neko ko je vec prosao tu proceduru prenese to iskustvo koje je stekao tom prilikom i ako moze navede neka pitanja koja su njemu postavljena.
Hvala svima!!!

bilo bi ti puno jednostavnije da se vjencate u bosni,jer onda neces morat odgovarat na ta pitanja.

ali ako bas mora biti vjencanje u svedskoj

saznaj kako joj se zove najbliza rodbina,mati otac i sl. koju skolu je zavrsila,sta voli,sta ne voli. i tako to.

zapravo,ti tu ne pomaze priprema,jer sve odgovore normalno znas.osim ako je rijec o braku zbog papira.

tomahawk1980
28.05.2009., 18:27
Pozdrav ekipa! Imam nekoliko pitanja pa bih volio da mi netko na njih odgovori.Naime,imam curu koja je rođena i živi u Sverige i zove me tamo kod nje živjeti(naša je).Ja sam po struci profesionalni vatrogasac i time se bavim.Osim toga završavam ekonomski fax po bolonji.Dosta dobro govorim Engleski.Zanima me ako neko zna,kakve su šanse da se gore zaposlim kao vatrogasac i jeli to uopće moguće? Unaprijed hvala:-)

Festis-swe
29.05.2009., 06:35
Nepomena ako se zenish za papire u Svedskoj:
Ako sam dobro upoznat sa zakonom sve što si ikad imao prije braka i tokom braka djeliš nakon rastave. Ako se oženiš gore. tako da oprez :).
I samo da napomenem nije med i mlijeko gore istina je. Iako još dosta ljudi živi na socijali tako im je jak standard. Ali to mene ne zanima. Meni je gore najdraze kako je gore zakonski socijalno sredjeno. Ovdje non stop ali svaki dan neka afera maznuo milju dvije trideset. Toliko ti je na zalost vech normalno da me to plasi. Plasi me da zivim u tkavoj zajedinici. I jeste naradi se covjek gore za placu od 12000-15000kr (govorimo na ruke). Ali kod Vas su placeni prekovremeni zakon vas u svemu stiti. E sad ti meni reci u hrvatskoj radish za 3500 kn dnevno 10-12 sati (a po ugovoru bi trebao 8) agore znam dosta nasih koji rade na komunalnim firmama gradjevinskim u halama na viljuskarima i imaju placu 14000 kr a pošto to ipak nisu ljudi koju samo odrade i u 16 sati sidju i odu kuci. To su ljudi koji ce uvijek po potrebi ostati duze doci nedjeljom ili kad god treba i takvom radniku je da se napati i radi ali zaradi na ruke 18-20000 kr. I kako se onda osijeca ovaj u Hrvatskoj koji radi za 3500 12h a ovaj gore 18000 za 12h umorno oboje ali ovaj gore ipak miran jer zna da ce imati za rezije za hranu za odjecu i za ljeto da ce skupiti za more. Nije vishe da je mogao nakon godinu dana razmisljat kaok ce kupiti novi Volvo 80. I znash sta govorite da je kod nas jeftinije ????? A gdje i što kupujes? Ako kupujes brendiranu odjecu ok jeftinije je (ponajvise jer u vecini nasih brendiranih ducana je fake odjeca ali to nitko nesmije kao znati)
Ja gore kad kupujem kad je Rea ili još bolje Rea på Rea odeš u dućane J.C H&M , Dressmann....... kupish si hrpu odjece koja je moderna i traje koliko traje a ovdje bi za takvu odjecu platio 3 puta vise.
Hrana sto jest jest ne sezonsko voce i povrce sto nazalost je u Svedskoj non stop jako skupo... Pa i kruh nije bas pre jeftin (ni ukusan). Ali kad pogledash ribu piletinu i ostale osnovne namirnice... cak su neke stvari ne iste nego i jeftinije. Ja inace jedem dosta zdravo tako da od mesa samo ribu i piletinu rijetko ostalo meso i gore za to nisam puno placao.

E ali druga su prica izlasci... to je skup sport i luksuz.. ali nije ni u Hrvatskoj u nekim klubovima puno bolja situacija ali gore je alkohol extra skup. Mada kad odes u Systembolaget mozes naci finih vina a da su po cijeni kao u Hrvatskoj (dobro gore neces naci Ribara).

I nije sve u placi, ne misle svi Hrvati koji bi isli gore da ce se ko nekad gore obogatiti i to je to... Ima nas kojima smeta politika vodstvo drzave (pod to ne mislim desno ili lijevo) nego nesposobnost ljudi.... Radim ovdje uredski posao odgovoran imam stan i ne moram se brinuti da li cu jesti sto danas (a ima mnogo ljudi koji nemaju to a i nemaju sto jesti) ali svejedno sam deprimiran.

Procitajte ovaj clanak pa molim Svedjane neka kazu je li ovo u tolikom broju moguce u Svedskoj moze jedna dvije ali ovoliko:

http://www.net.hr/crnakronika/page/2007/08/02/0083006.html

To covjeka muci....
Covjeka muci da ljudi nemaju posla, nemamo tvornice nemamo sto izvoziti a sve ono malo sto imamo za izvoz radi loshe politike drzave ne mozemo plasirati.
Jer politici je bitno da u ovoj krizi idu raditi most od ne 1% državnog proračuna nego če na kraju ispast 4% i to u najboljoj računici. To je tako tužno (je ok građevinski radnici ce imati posla) 3 godine koliko će graditi most.
A nakon toga???? S tim da napomenemo da taj most neće raditi hrvatski radnici jer koliko puta su rekli na TV-u da nemamo dovoljno građevinara i da ih moramo uvoziti davatio radne dozvole. Umjesto da su napravili ulozili u nase ekoloske proizvode tvornice mala eko gospodarstva nesto što ne bi trajalo 3 godine nego godinama i sve te tvornice ako bi se pametno otvarale i vodile a ne princip rodjo evo ti kljuc od kata uprave svake godine bi mogla širiti povećavati kapacitete.

Ok sada je recesija kriza rezanje troskova svugdje ali kad je vech u planu ta izgradnja i bacanje 4 mlrd kn onda most nije to što nam trenutno treba.

ne znam kako je na sjeveru svedske jer dalje od Gbg nisam isao ali jug nije losh. Ima dana ima sunca ima mora ima plaza nisu kao Hrvatska ali ima. Ali znajuci da dijete mozes skolovati da mozes naci posao i imati primanja i jednom otici na more a da radi toga necesh gladovati da ti netko nece uci u stan sa krivotvorenim ugovorom i reci ovo je moj stan.. E to je dragi moji "Svedi" neprocijenjivo

Pozz

tomahawk1980
01.06.2009., 18:03
Ma jebeš papire,nije meni do toga. U Hr živim dosta dobro. Stvar je da tamo gore nebi baš volio kopat kanale sa svojom školom i uskoro faksom. Jebeš socijalno,od toga žive oni koji nemaju ni trunku morala ili su teške ljenčine.

Gortyna
06.06.2009., 11:58
Ne sjecam se bas vise dobro svih pitanja na intervju ali su pitanja na koja uglavnom moras znati odgovor ako se radi o osobi s kojom ces zivjeti. Npr. koliko dugo zivi u svedskoj, gdje radi, koliko zaradjuje, u kakvom stanu ili kuci zivi, koliko stan ima soba, koje su joj boje oci, omiljeno voce, imena najboljih prijatelja, gdje ste bili zajedno (dobro je da imas koju zajednicku fotku), imena roditelja, ima li brace i sestara, sta radi u slobodno vrijeme, ima li neki hobi... To je to sto se sjecam.

I svedski jezik nije kompliciran za nauciti. Gramatika je jednostavna kao i u engleskom.

Gortyna
06.06.2009., 12:08
Pozdrav ekipa! Imam nekoliko pitanja pa bih volio da mi netko na njih odgovori.Naime,imam curu koja je rođena i živi u Sverige i zove me tamo kod nje živjeti(naša je).Ja sam po struci profesionalni vatrogasac i time se bavim.Osim toga završavam ekonomski fax po bolonji.Dosta dobro govorim Engleski.Zanima me ako neko zna,kakve su šanse da se gore zaposlim kao vatrogasac i jeli to uopće moguće? Unaprijed hvala:-)

Otvorila sam sad stranicu svedskog biroa za zaposljavanje. Trenutno se u cijeloj svedskoj trazi jedan vatrogasac i to u Stockholmu.

http://vakanser.se/tagg/brandman/
na ovoj stranici ima vise slobodnih radnih mjesta. najbolje nek ti se cura raspita u mjestu gdje zivi kakve su ti sanse da se zaposlis kao vatrogasac

MARKOSIS
07.06.2009., 11:31
Ne sjecam se bas vise dobro svih pitanja na intervju ali su pitanja na koja uglavnom moras znati odgovor ako se radi o osobi s kojom ces zivjeti. Npr. koliko dugo zivi u svedskoj, gdje radi, koliko zaradjuje, u kakvom stanu ili kuci zivi, koliko stan ima soba, koje su joj boje oci, omiljeno voce, imena najboljih prijatelja, gdje ste bili zajedno (dobro je da imas koju zajednicku fotku), imena roditelja, ima li brace i sestara, sta radi u slobodno vrijeme, ima li neki hobi... To je to sto se sjecam.

I svedski jezik nije kompliciran za nauciti. Gramatika je jednostavna kao i u engleskom.

Hvala ti "Gortyna".
A mozes li mi reci koliko od prilike vremenski traje intervju?
Pozdrav

Gortyna
07.06.2009., 18:04
Hvala ti "Gortyna".
A mozes li mi reci koliko od prilike vremenski traje intervju?
Pozdrav

Ne sjecam se tocno, ali od prilike pola sata jer sve sto ti kazes osoba s kojom razgovaras zapisuje.

MARKOSIS
07.06.2009., 20:21
Ne sjecam se tocno, ali od prilike pola sata jer sve sto ti kazes osoba s kojom razgovaras zapisuje.

Hvala ti!

gatto52
19.06.2009., 10:25
Intervju se odnosi na spajanje porodice!
Hvala svima!!!

Evo neka od pitanja koja sam ja imao :

Što voliš da jedeš ?

Šta voliš da piješ uz ručak žestoko ili vino: Vino (koje vino ? bijelo/crno)

Koje voćke voliš ?

Dali bi istukao partenicu kada bi se posvađali ?

Dali Vaši roditelji znaju sto vi smjerate ?

Gdje partenerica radi ?

GDJE JE ona SADA ?

Dali je partnerica prije tebe imala kakvu duzu vezu ?

Dali si ti uzrok toga prekida ?

Gdje ste se upozali ?

Koliko ste sveukupno bil u zajedničkome kućanstvu , zajedno sa putovanjinjima ?

Koje su partenricine prijateljice : ?

Dali smo ikada razgovarali o vjenčanju ?

Koja bi od partenericinih prijateljica bila najvjerovatnija kuma lani na vjenčanje ?

Koje je tvoj najbolji prijatelj koliko se cesto vidas sa njim i dali bi on bio kum na tvome vjenčanju

Dali smo razmisljali i razgovarali o djeci:?

Koje partnerica filmove voli ?
Koje filmove ti voliš ?

Sta mene zanima ?

šta partnerica voli da pije ?

Šta partnerica voli od slatkog ?

Šta ti voliš od slatkog ?

Dali li partnerica ima vozačku dozvolu ?

Dali si upoznao njene roditelje i kad?

kako se slazes sa njima ?

Dali je partnerica upoznala tvoje ?

Pitanje dali si partnerici platio za papire?

Dali voliš partnericu ?

Dali ona voli tebe ?

Koje partnerica voli voćke ?

Dali je partnerica Radila negdje prije i gdje ?

Koju partnerica hranu voli ?

Koju hranu najviše voli kuhati ?

Kada ste zadnji put bili zajedno što ti je partnerica spremila za rucak ?
(ja sam odgovorio da smo bili u restoranu)

Koje partnerica povrce voli/nevoli?

Mozda se sjetim jos kojega ali nemogu ovako na brzinu ,neznam kada ti je intervju ukoliko nije vec prosao nadam se da ce ti ovo posluziti. Ja sam prezentirao i neke dokaze o tome da se znamo dakle fotografije,SMS,e-mailove , karte od putovanje eventualno i sl.

Razgovaras direktno sa osobom koja govori nas jezik al tvoje odgovore salje direktno u swe odmah i ponekad u toku interview-a dobijes jos neka dodatna pitanja koja nisu na sluzbnom spisku nego ih postavlja direktno sluzbenik iz imigacijskog u swe.

SRETNO

MARKOSIS
20.06.2009., 12:14

Što voliš da jedeš ?

Šta voliš da piješ uz ručak žestoko ili vino: Vino (koje vino ? bijelo/crno)

Koje voćke voliš ?

Dali bi istukao partenicu kada bi se posvađali ?

Dali Vaši roditelji znaju sto vi smjerate ?

Gdje partenerica radi ?

GDJE JE ona SADA ?

Dali je partnerica prije tebe imala kakvu duzu vezu ?

Dali si ti uzrok toga prekida ?

Gdje ste se upozali ?

Koliko ste sveukupno bil u zajedničkome kućanstvu , zajedno sa putovanjinjima ?

Koje su partenricine prijateljice : ?

Dali smo ikada razgovarali o vjenčanju ?

Koja bi od partenericinih prijateljica bila najvjerovatnija kuma lani na vjenčanje ?

Koje je tvoj najbolji prijatelj koliko se cesto vidas sa njim i dali bi on bio kum na tvome vjenčanju

Dali smo razmisljali i razgovarali o djeci:?

Koje partnerica filmove voli ?
Koje filmove ti voliš ?

Sta mene zanima ?

šta partnerica voli da pije ?

Šta partnerica voli od slatkog ?

Šta ti voliš od slatkog ?

Dali li partnerica ima vozačku dozvolu ?

Dali si upoznao njene roditelje i kad?

kako se slazes sa njima ?

Dali je partnerica upoznala tvoje ?

Pitanje dali si partnerici platio za papire?

Dali voliš partnericu ?

Dali ona voli tebe ?

Koje partnerica voli voćke ?

Dali je partnerica Radila negdje prije i gdje ?

Koju partnerica hranu voli ?

Koju hranu najviše voli kuhati ?

Kada ste zadnji put bili zajedno što ti je partnerica spremila za rucak ?
(ja sam odgovorio da smo bili u restoranu)

Koje partnerica povrce voli/nevoli?

Mozda se sjetim jos kojega ali nemogu ovako na brzinu ,neznam kada ti je intervju ukoliko nije vec prosao nadam se da ce ti ovo posluziti. Ja sam prezentirao i neke dokaze o tome da se znamo dakle fotografije,SMS,e-mailove , karte od putovanje eventualno i sl.

Razgovaras direktno sa osobom koja govori nas jezik al tvoje odgovore salje direktno u swe odmah i ponekad u toku interview-a dobijes jos neka dodatna pitanja koja nisu na sluzbnom spisku nego ih postavlja direktno sluzbenik iz imigacijskog u swe.

SRETNO

Pozdrav "GATTO 52"! Ja tek sada ovo procitah, jer sam bio u nekim obavezama, pa nisam posjecivao forum tako da ti se ranije nisam mogao ni zahvaliti.
Mnogo ti, neizmjerljivo hvala na ovim pitanjima koja si ovdje otkucao, ne moram ti reci koliko mi to puno znaci!
Ne bih da te mucim ali ako se sjetis jos nekog pitanja koje ti je bilo postavljeno i budes imao vremena otkucaj jer meni bi to mnogo pomoglo, a termin za intervju je zakazan za pocetak avgusta, tako da ne moras da zuris jednostavno ako se sjetis i nadjes malo vremena ti posalji.
Jos jednom mnogo hvala!

POZDRAV

Septembar
29.06.2009., 10:55

...

Ja sam prezentirao i neke dokaze o tome da se znamo dakle fotografije,SMS,e-mailove , karte od putovanje eventualno i sl.

SRETNO
dzizis
kad je to bilo?
ja sam isla na razgovor za mog tadasnjeg zarucnika prije 5-6g, nije ni pola tih pitanja bilo, pogotovo ne tipa omiljenoo jelo ili boja ili slicno
nego opecinito o familiji, statusu, zanimanju...
najbitniji su bili dokazi, slike, i to sto vise slika iz RAZLICITIH situacija, sa PORODICIOM/PRIJATELJIMA, na raznim lokacijama, da se vidi da ste se srtali i putovali skupa, a ne ono ti i on sami u nekoj sobici
avionske karte, pecati u putovnici isto bitno

ananikol
30.06.2009., 01:38
Pozdrav svima.....

pratim vas ali ono sto mene zanima nisam nasla,mislim da mi mozete pomoci.
Ja i moj muz smo bili pre neku godinu u Svedskoj i isli smo na tu kartu da nadzemo (platimo) SAMBO.Kako nismo nasli odgovarajuce osobe osim sto smo radili i naucili jezik nismo nista drugo uspeli pa smo se vratili nazad,E.... sad ce moja zemja uci u taj bezvizan rezim i mi ozbiljno razmisljamo da se "vratimo" u Svedskoj.Kako je to Hrvatska odavno vec u bezviznom rezimu molim vas svako ko ima takvo iskustvo koji se doselio tamo na taj nacin nek mi kaze kako to ide...
Iskreni topli pozdravi na site Hrvati kade i da ste na planetata Zemja:top:

Elektra
12.07.2009., 17:39
svi koji kažu da je živit super u Švedskoj,a tamo gori nikad nisu bili,da odu gori živit bar na godinu dana,da gori rade godinu dana pa nek nam pišu odi na forumu.
ljudi moji,pa standard u Švedskoj je isti ka i u Hrvatskoj.a ta putovanja njihova su preko jeftinih letova i preko ušteđenih kruna.
sićan se kad je meni davno prika priča za Belgiju,da je tamo isto sranje ka i u nas,ja san reka da priča gluposti,al eto,nisan bija u Belgiji al ssan bija u drugim zemljama EU,i uvjerija san se.najbolje je svima da idu gori i da se sami uvjere.
ako baš kažu da je gori super,nek onda odu gori živit.mislin,ko in brani

Meni se čini da ti dugo nisi bio u Hrvatskoj. Dođi ti malo ovdje 'doli' pa da vidiš što je naš standard. ;)

Živjela sam u Švedskoj, gore mi živi hrpa rodbine i ne vidim da im išta fali, a kamoli da im je standard imalo sličan onom u Hrvatskoj. Švedska je ispred Hrvatske o-ho-ho godina i to po svemu - Zakoni, standard, mentalitet... sam odaberi. :o

tommy tominjo
23.07.2009., 09:22
Ma jebeš papire,nije meni do toga. U Hr živim dosta dobro. Stvar je da tamo gore nebi baš volio kopat kanale sa svojom školom i uskoro faksom. Jebeš socijalno,od toga žive oni koji nemaju ni trunku morala ili su teške ljenčine.

može li mi tko reći kakve su mogućnosti za doći živjeti i raditi u Švedsku. dolazim iz Hrvatske. ja i supruga smo visoko obrazovani i htjeli bi poći za boljim životom. javite se tko nešto zna o tome.

Bolji od tebe
25.07.2009., 12:32
Švedski pandani ovom forumu

Našao sam ovaj,ima li još neki?

https://www.flashback.info/index.php

Prevelik image, maknut.

Bolji od tebe
01.08.2009., 16:41
Made in Sweden

http://www.plutomatsalobar.com/vimmel/2009-07-18/bilder/256.jpg
http://www.plutomatsalobar.com/vimmel/2009-07-04/bilder/img_0669.jpg
http://www.plutomatsalobar.com/vimmel/2009-06-27/bilder/img_0109.jpg
http://www.plutomatsalobar.com/vimmel/2009-06-27/bilder/img_0074.jpg
http://www.plutomatsalobar.com/vimmel/2009-06-26/bilder/img_0016.jpg
http://www.plutomatsalobar.com/vimmel/2009-06-26/bilder/img_0054.jpg

A poanta je? Takodjer, procitaj pravila, max sest slika po postu. Visak je izbrisan. Kiki

ella...
24.08.2009., 22:25
Dolaze mi 4 prijateljice za 2 tjedna.Imam problem.Gdje ih izvesti??Bas ne izlazim po nocnim klubovima.Molila bih pomoc.Koji nocni klub u Stockholmu bi preporucili za izlazak drustvanca iznad 35 godina?? Ima li dobar neki nas ex Juga klub??
Hvala!!!

Bolji od tebe
28.08.2009., 11:11
Dolaze mi 4 prijateljice za 2 tjedna.Imam problem.Gdje ih izvesti??Bas ne izlazim po nocnim klubovima.Molila bih pomoc.Koji nocni klub u Stockholmu bi preporucili za izlazak drustvanca iznad 35 godina?? Ima li dobar neki nas ex Juga klub??
Hvala!!!

http://www.cafeopera.se/ :top:

ella...
28.08.2009., 11:33
http://www.cafeopera.se/ :top:

:top::top::top:Hvala!!!

eddielexx
01.09.2009., 10:57
Zelim da stupim u gay brak, s momkom kojeg nisam jos vidio uzivo, koliko treba nasa veza trajati, da bih ja imao vece sanse da dobijem vizu. Na ova sva pitanja gore mogu odgovoriti, jer znam sve, samo se brinem za slike i mailove, pošto mi samo pricamo preko facea, a nismo se nikada vidjeli i uslikali zajedno. zato planiram da odem u oktobru tamo do njega, da se vidimo, i da se uslikamo i slicno, a onda u dcembru da se vjencamo u svedskoj. Mogu li ja doci u obicnu posjetu, i vjencati se tamo odmah... ne kontam kako to fukncionise.

ella...
01.09.2009., 13:43
Zelim da stupim u gay brak, s momkom kojeg nisam jos vidio uzivo, koliko treba nasa veza trajati, da bih ja imao vece sanse da dobijem vizu. Na ova sva pitanja gore mogu odgovoriti, jer znam sve, samo se brinem za slike i mailove, pošto mi samo pricamo preko facea, a nismo se nikada vidjeli i uslikali zajedno. zato planiram da odem u oktobru tamo do njega, da se vidimo, i da se uslikamo i slicno, a onda u dcembru da se vjencamo u svedskoj. Mogu li ja doci u obicnu posjetu, i vjencati se tamo odmah... ne kontam kako to fukncionise.

Ako bas sve znas,nema problema.Vjencajte se.Bilo bi dobro da imate fotose jedan od drugoga sa posvetama i sa razlicitim datumima.Mada je ovdje i opcija sambo jednakovrijedna kao brak.Ali ukoliko se zivi odredjeni vremenski period.Jos si stignete napisati koji mail i poslati pokoje pismo sa slikom.Stavite ranije datume na slike i pisma.Koverte ne trebate cuvati.

eddielexx
01.09.2009., 17:23
Ako bas sve znas,nema problema.Vjencajte se.Bilo bi dobro da imate fotose jedan od drugoga sa posvetama i sa razlicitim datumima.Mada je ovdje i opcija sambo jednakovrijedna kao brak.Ali ukoliko se zivi odredjeni vremenski period.Jos si stignete napisati koji mail i poslati pokoje pismo sa slikom.Stavite ranije datume na slike i pisma.Koverte ne trebate cuvati.

Sambo?? Mollim te ako možeš da mi pojasniš, i šta treba za to, hvala ti puno...

ella...
01.09.2009., 23:25
Sambo?? Mollim te ako možeš da mi pojasniš, i šta treba za to, hvala ti puno...

sambo znaci zajednicki zivot na istoj adresi,ali ne znam tocno nakon kojeg perioda se to racuna.Propitaj se u ambasadi.To se ovdje vodi isto kao brak.

eddielexx
05.09.2009., 17:02
kako dobiti azil? Kako ga traziti kad bih dosao u svedsku, sta da kazem? Moze li mi ko reci?

ella...
06.09.2009., 01:08
kako dobiti azil? Kako ga traziti kad bih dosao u svedsku, sta da kazem? Moze li mi ko reci?

To se ne isplati.Uz pomoc azila je rijetko tko dobio boravak.

ishamael
06.09.2009., 23:38
eo mene na zadnjem semestru Mastersa u Lundu (osim ako ne kapne neka stipendijica, pa ostanem malo duze). Tu sam tek tjedan i pol dana, i svidja mi se. Obisao sam malo susjedni Malmo, i stvarno je predivan grad. Lund je najstarije ili drugo po redu sveuciliste u Svedskoj, atmosfera je genijalna. Upoznao sam nesto Sveda, i svi su ostavili super dojam na mene. Ljudi su voljni pomoci i porazgovarati. Tako da nisam bas dozivio svedsku stereotipnu hladnocu (doduse i nisam dugo ovdje). Ja mislim da njih jedino unisti preduga noc (i sam sam meteropat, pa ih razumijem). Uglavnom, Svedska, palac gore, prvi dojmovi! Ne bih imao nista protiv ostati raditi ovdje godinu dana, recimo.

L'orange
07.09.2009., 21:36
Potpis na ova dva posta...

Pa da ti vidiš kakve tamo stanove STUDENTI iznajmljuju, u kakvim se stanovima u Stockholmu živi, kakve se vikendice imaju......

Ja sam provela mjesec dana u Svedskoj u Malmo-u (imam rodbinu tamo) Niko ne kaze da je tamo savrseno al uvjeti zivljenja i standard su mnogo bolji nego ovdje.Posebno isticem boldani dio. Jer moji su npr. bili zimus na skijanje 7 dana, zatim u lipnju 2 tjedna u Solarisa (avionom do splita), i potom u srpnju opet na ljetovanje u Hrvatskoj.
Ovo za studente - to kupe preko kredita ali ih moraju vracati gotovo cijeli zivot ... Iako ocito da im place to mogu podnjeti...

eo mene na zadnjem semestru Mastersa u Lundu (osim ako ne kapne neka stipendijica, pa ostanem malo duze). Tu sam tek tjedan i pol dana, i svidja mi se. Obisao sam malo susjedni Malmo, i stvarno je predivan grad. Lund je najstarije ili drugo po redu sveuciliste u Svedskoj, atmosfera je genijalna. Upoznao sam nesto Sveda, i svi su ostavili super dojam na mene. Ljudi su voljni pomoci i porazgovarati. Tako da nisam bas dozivio svedsku stereotipnu hladnocu (doduse i nisam dugo ovdje). Ja mislim da njih jedino unisti preduga noc (i sam sam meteropat, pa ih razumijem). Uglavnom, Svedska, palac gore, prvi dojmovi! Ne bih imao nista protiv ostati raditi ovdje godinu dana, recimo.

Lund je na prvi pogled super. Iako mi se cini malko skup. Odusevio me nacin proslave prvog dana faksa za brucose. Nesto kao maskembal kod nas xD.

ishamael
08.09.2009., 00:03
ma Lund je ko Hogwarts!:D

dewin123
08.09.2009., 15:35
ljudi kakav je zivot hrvata u svedskoj????

ella...
08.09.2009., 17:37
ljudi kakav je zivot hrvata u svedskoj????

Sto se tice druzenja medju Hrvatima to je koliko cujem i vidim prilicno slabo.Po tom pitanju bi mogli puno toga nauciti od Bosnjaka i Srba.Oni su nekako vise okrenuti jedni drugima.Cini mi se da je i ovdje prisutan onaj dobro poznati hrvatski jal.Steta.Zalosno mi je to.

Zivot po kvaliteti zivota je daleko ispred zivota u Hrvatskoj.Od place si mozes npr kupiti novi tv 106 cm a da niti ne osjetis da si ga kupio.Cijene svega su iste ili nize nego u HR.Kava i pice u kaficu su 100% skuplji a tako i cigarete.Prosjecna placa 400% veca od prosjecne place u HR.

timijan
05.10.2009., 18:49
ja eto imam mogucnost da odem u neku od skandinavskih zemalja,zena mi je iz evropske unie, pa razmisljam o svedskoj, ali neznam kako je sad u ovoj krizi, za naci posao, i kazu da je jako tesko za stan.mislimo da odemo pa da ona uzme bilo kakav posao, da dobie papire, personal numer, dozvolu boravka, I.D, a onda i ja mogu dobit papire, ako neko moze da pomogne sa konstruktivnim prijedlozima.

Maranz
06.10.2009., 09:54
Sto se tice druzenja medju Hrvatima to je koliko cujem i vidim prilicno slabo.Po tom pitanju bi mogli puno toga nauciti od Bosnjaka i Srba.Oni su nekako vise okrenuti jedni drugima.Cini mi se da je i ovdje prisutan onaj dobro poznati hrvatski jal.Steta.Zalosno mi je to.

Zivot po kvaliteti zivota je daleko ispred zivota u Hrvatskoj.Od place si mozes npr kupiti novi tv 106 cm a da niti ne osjetis da si ga kupio.Cijene svega su iste ili nize nego u HR.Kava i pice u kaficu su 100% skuplji a tako i cigarete.Prosjecna placa 400% veca od prosjecne place u HR.

Prosjecna placa nije 400% veca,,to je neistinit podatak.

Maranz
06.10.2009., 09:58
ja eto imam mogucnost da odem u neku od skandinavskih zemalja,zena mi je iz evropske unie, pa razmisljam o svedskoj, ali neznam kako je sad u ovoj krizi, za naci posao, i kazu da je jako tesko za stan.mislimo da odemo pa da ona uzme bilo kakav posao, da dobie papire, personal numer, dozvolu boravka, I.D, a onda i ja mogu dobit papire, ako neko moze da pomogne sa konstruktivnim prijedlozima.

Stan je tesko naci,posao bez znanja jezika jos teze,,ne znam,,ja bih probao negdje drugdje,,Svedska je bila nekad(sezdesetih i sedamdesetih)godina kada se moglo poceti sa odlukom o pocetku,,danas treba puno muke i truda da se covjek snade a takvi koraci se po mom misljenju ne isplate.

ella...
06.10.2009., 12:15
Prosjecna placa nije 400% veca,,to je neistinit podatak.

21.07.2009. / 13:36
Autor:Hina

Prosječna plaća u Hrvatskoj 5.326 kuna, nezaposlenost 14%U lipnju ove godine na burzu rada prijavile su se 15.442 osobe, što je 8,3 posto više nego u svibnju, te čak 42,8 posto više nego u lipnju 2008. Istodobno su iz evidentirane nezaposlenosti otišle ukupno 24.564 osobe, odnosno 12,8 posto više nego prethodnog mjeseca, te 15,4 posto više nego u istom mjesecu lani.
.
Foto: IlustracijaProsječna neto plaća u Hrvatskoj za svibanj ove godine iznosila je 5.326 kuna, pokazuju danas objavljeni prvi podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS). U odnosu na prosjek za travanj, koji je iznosio 5.295 kuna, prosječna je neto plaća za svibanj nominalno viša za 0,6 posto, ili za 31 kunu.

Na godišnjoj razini, u usporedbi s prosjekom za svibanj prošle godine, prosječna neto plaća za peti mjesec ove godine nominalno je viša za 2,9 posto, ili za 152 kune. Po prvim podacima DZS-a, prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenom u pravnim osobama za svibanj ove godine iznosila je 7.749 kuna. Na mjesečnoj razini, prema prosjeku za travanj koji je iznosio 7.700 kuna, svibanjska je prosječna bruto plaća bila viša za 49 kuna ili nominalno za 0,6 posto. Na godišnjoj razini, prosječna je bruto plaća za ovogodišnji svibanj bila nominalno viša za 1,6 posto, ili za 124 kune.

Stopa registrirane nezaposlenosti za lipanj ove godine u Hrvatskoj je iznosila 14,0 posto.To je za 0,4 postotna boda manja stopa registrirane nezaposlenosti nego za svibanj ove godine, kada je stopa iznosila 14,4 posto.

Tako je i u lipnju nastavljen pad stope registirane nezaposlenosti na mjesečnoj razini započet u travnju, ali se na godišnjoj razini i dalje bilježi viša stopa nego u istom mjesecu lani. Naime, stopa registrirane nezaposlenosti za lipanj prošle godine iznosila je 12,5 posto, pa je stopa u ovogodišnjem lipnju viša za 1,5 postotnih bodova. Prema nedavno objavljenim podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, krajem lipnja ove godine na Zavodu je bilo evidentirano 247.147 nezaposlenih osoba. Na mjesečnoj razini to je 3,6 posto, ili 9.122 osoba manje nego u svibnju.

No, na godišnjoj je razini broj nezaposlenih bio viši za 11,2 posto, odnosno krajem lipnja ove godine na Zavodu je bilo registrirano 24.857 osoba više nego krajem lipnja prošle godine. Lipanj je bio peti mjesec zaredom da nezaposlenost raste na godišnjoj razini te istodobno treći mjesec zaredom da nezaposlenost pada u odnosu na prethodni mjesec, i to zbog porasta sezonskog zapošljavanja. U lipnju ove godine na burzu rada prijavile su se 15.442 osobe, što je 8,3 posto više nego u svibnju, te čak 42,8 posto više nego u lipnju 2008. Istodobno su iz evidentirane nezaposlenosti otišle ukupno 24.564 osobe, odnosno 12,8 posto više nego prethodnog mjeseca, te 15,4 posto više nego u istom mjesecu lani.
KomentariOvaj članak nema komentara.
Nije moguće komentirati članke starije od mjesec dana.
Najnovije
06.10.2009. / 12:52

Nisam se htjela opterecivati izracunavanjem tocnog postotka.Ukoliko bas zelis znati tocan postotak izmedju 370 i 400 posto izracunaj sam.Meni bi bilo puno da je placa i "samo" 100 posto veca a cijene iste ili nize (osim alkohola i cigareta).
Ne kazem da svatko treba razmisljati ovako.
Pozdrav!!

Maranz
06.10.2009., 15:13
21.07.2009. / 13:36
Autor:Hina

Prosječna plaća u Hrvatskoj 5.326 kuna, nezaposlenost 14%U lipnju ove godine na burzu rada prijavile su se 15.442 osobe, što je 8,3 posto više nego u svibnju, te čak 42,8 posto više nego u lipnju 2008. Istodobno su iz evidentirane nezaposlenosti otišle ukupno 24.564 osobe, odnosno 12,8 posto više nego prethodnog mjeseca, te 15,4 posto više nego u istom mjesecu lani.
.
Foto: IlustracijaProsječna neto plaća u Hrvatskoj za svibanj ove godine iznosila je 5.326 kuna, pokazuju danas objavljeni prvi podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS). U odnosu na prosjek za travanj, koji je iznosio 5.295 kuna, prosječna je neto plaća za svibanj nominalno viša za 0,6 posto, ili za 31 kunu.

Na godišnjoj razini, u usporedbi s prosjekom za svibanj prošle godine, prosječna neto plaća za peti mjesec ove godine nominalno je viša za 2,9 posto, ili za 152 kune. Po prvim podacima DZS-a, prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenom u pravnim osobama za svibanj ove godine iznosila je 7.749 kuna. Na mjesečnoj razini, prema prosjeku za travanj koji je iznosio 7.700 kuna, svibanjska je prosječna bruto plaća bila viša za 49 kuna ili nominalno za 0,6 posto. Na godišnjoj razini, prosječna je bruto plaća za ovogodišnji svibanj bila nominalno viša za 1,6 posto, ili za 124 kune.

Stopa registrirane nezaposlenosti za lipanj ove godine u Hrvatskoj je iznosila 14,0 posto.To je za 0,4 postotna boda manja stopa registrirane nezaposlenosti nego za svibanj ove godine, kada je stopa iznosila 14,4 posto.

Tako je i u lipnju nastavljen pad stope registirane nezaposlenosti na mjesečnoj razini započet u travnju, ali se na godišnjoj razini i dalje bilježi viša stopa nego u istom mjesecu lani. Naime, stopa registrirane nezaposlenosti za lipanj prošle godine iznosila je 12,5 posto, pa je stopa u ovogodišnjem lipnju viša za 1,5 postotnih bodova. Prema nedavno objavljenim podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, krajem lipnja ove godine na Zavodu je bilo evidentirano 247.147 nezaposlenih osoba. Na mjesečnoj razini to je 3,6 posto, ili 9.122 osoba manje nego u svibnju.

No, na godišnjoj je razini broj nezaposlenih bio viši za 11,2 posto, odnosno krajem lipnja ove godine na Zavodu je bilo registrirano 24.857 osoba više nego krajem lipnja prošle godine. Lipanj je bio peti mjesec zaredom da nezaposlenost raste na godišnjoj razini te istodobno treći mjesec zaredom da nezaposlenost pada u odnosu na prethodni mjesec, i to zbog porasta sezonskog zapošljavanja. U lipnju ove godine na burzu rada prijavile su se 15.442 osobe, što je 8,3 posto više nego u svibnju, te čak 42,8 posto više nego u lipnju 2008. Istodobno su iz evidentirane nezaposlenosti otišle ukupno 24.564 osobe, odnosno 12,8 posto više nego prethodnog mjeseca, te 15,4 posto više nego u istom mjesecu lani.
KomentariOvaj članak nema komentara.
Nije moguće komentirati članke starije od mjesec dana.
Najnovije
06.10.2009. / 12:52

Nisam se htjela opterecivati izracunavanjem tocnog postotka.Ukoliko bas zelis znati tocan postotak izmedju 370 i 400 posto izracunaj sam.Meni bi bilo puno da je placa i "samo" 100 posto veca a cijene iste ili nize (osim alkohola i cigareta).
Ne kazem da svatko treba razmisljati ovako.
Pozdrav!!

Opet netocni navodi.Ako je znaci prosjecna placa u Hr 5326 kuna to je preracunato u krune(Forex.se) cca 8000 svedskih kruna.
Sad te ja pitam,,odkud podatak da je prosjecna svedska placa 32 000 kruna?
Gdje se navode takvi podaci?
U Svedskoj je nezaposlenost presla 12%,,to je iznio neki dan premijer na tv.
Pisimo realno,,i tocno!!Ovako,,netko bi mogao pomisliti da ovdje tece mlijeko a peceni pilici padaju sa grana a lova raste na drvecu.
Upoznao sam mnoge ovdje koji su Svedsku digli u nebesa,,koji je opisuju kao raj ili obecanu zemlju.Ja ipak pokusavam biti realan,,a 32000 kruna je ovdje velika placa koja zasigurno nije prosjecna.

ella...
06.10.2009., 23:16
Opet netocni navodi.Ako je znaci prosjecna placa u Hr 5326 kuna to je preracunato u krune(Forex.se) cca 8000 svedskih kruna.
Sad te ja pitam,,odkud podatak da je prosjecna svedska placa 32 000 kruna?
Gdje se navode takvi podaci?
U Svedskoj je nezaposlenost presla 12%,,to je iznio neki dan premijer na tv.
Pisimo realno,,i tocno!!Ovako,,netko bi mogao pomisliti da ovdje tece mlijeko a peceni pilici padaju sa grana a lova raste na drvecu.
Upoznao sam mnoge ovdje koji su Svedsku digli u nebesa,,koji je opisuju kao raj ili obecanu zemlju.Ja ipak pokusavam biti realan,,a 32000 kruna je ovdje velika placa koja zasigurno nije prosjecna.

Budimo realni.Ovi podatci su isto tako netocni.Uzima se cjelokupni prosjek populacije sto ne daje sliku o vecini.
Prosjecna placa u HR je 300-500 eura i tu mislim na vecinu.
Ne uzimam u racunicu place lijecnika,saborskih zastupnika,direktora- nego vecine ljudi sa srednjom strucnom spremom.
A ako ides racunati koliko ovdje dobivaju ljudi sa istom spremom dobiti ces 370-400 posto vece place.
Ali nemam namjeru prepirati se.

Maranz
07.10.2009., 15:31
Budimo realni.Ovi podatci su isto tako netocni.Uzima se cjelokupni prosjek populacije sto ne daje sliku o vecini.
Prosjecna placa u HR je 300-500 eura i tu mislim na vecinu.
Ne uzimam u racunicu place lijecnika,saborskih zastupnika,direktora- nego vecine ljudi sa srednjom strucnom spremom.
A ako ides racunati koliko ovdje dobivaju ljudi sa istom spremom dobiti ces 370-400 posto vece place.
Ali nemam namjeru prepirati se.

Mi smo govorili o prosjecnoj placi koju si sama navela i ona je tocan podatak.
Da,,reci tko u Svedskoj zaraduje netto 32000 kruna sa srednjom strucnom spremom??

ella...
07.10.2009., 23:54
Mi smo govorili o prosjecnoj placi koju si sama navela i ona je tocan podatak.
Da,,reci tko u Svedskoj zaraduje netto 32000 kruna sa srednjom strucnom spremom??

300x4=12000 500x4=20000
Hajde reci sad da to nije prosjecna placa ljudi sa SSS??
U onom clanku sam u zurbi izbrisala greskom jedan vazan dio koji se odnosi na ovo o cemu govorim.Nema smisla da ga sad ponavljam u cijelosti,ali ako inzistiras....
Ne zelim ratovati sa tobom.U svakom slucaju upoznala sam jako puno ljudi kojima "nije dobro" ali ipak ostaju ovdje.Ne razumijem te nihilisticke porive.
A upoznala sam isto tako puno ljudi kojima je jaaaako dobro i ne zale se.
Slazem se sa ovim drugima.

Svarta
07.10.2009., 23:56
Prosječna BRUTO plaća u Švedskoj 2008. godine bila je 27 100 SEK. Izvor: www.scb.se

Maranz
08.10.2009., 12:44
Prosječna BRUTO plaća u Švedskoj 2008. godine bila je 27 100 SEK. Izvor: www.scb.se

Da,,nakon placenog poreza to iznosi cca 13550 kruna neto sto dokazuje netocne navode onih koji pisu da je placa ovdje 400% veca nego u Hrvatskoj.
Matematika ne laze.

Maranz
08.10.2009., 12:49
300x4=12000 500x4=20000
Hajde reci sad da to nije prosjecna placa ljudi sa SSS??
U onom clanku sam u zurbi izbrisala greskom jedan vazan dio koji se odnosi na ovo o cemu govorim.Nema smisla da ga sad ponavljam u cijelosti,ali ako inzistiras....
Ne zelim ratovati sa tobom.U svakom slucaju upoznala sam jako puno ljudi kojima "nije dobro" ali ipak ostaju ovdje.Ne razumijem te nihilisticke porive.
A upoznala sam isto tako puno ljudi kojima je jaaaako dobro i ne zale se.
Slazem se sa ovim drugima.

Da,,nekome je nesto dobro a nekome nije,,gladnome je korica kruha super a sitome ni skampi ne cine zadovoljstvo.
Materijalno je ovdje zasigurno bolje nego u Hr ali ukupna slika zivota je koma,,ovo ovdje je zivotarenje,,ne u materijalnom smislu ali u svakom drugom zasigurno.Ratovati zbog razlicitog pogleda i mentalnog sklopa zasigurno necemo.

ella...
08.10.2009., 15:05
Da,,nekome je nesto dobro a nekome nije,,gladnome je korica kruha super a sitome ni skampi ne cine zadovoljstvo.
Materijalno je ovdje zasigurno bolje nego u Hr ali ukupna slika zivota je koma,,ovo ovdje je zivotarenje,,ne u materijalnom smislu ali u svakom drugom zasigurno.Ratovati zbog razlicitog pogleda i mentalnog sklopa zasigurno necemo.

Covjek si sam stvara preduvjete da bude zadovoljan i u drugom pogledu osim financijskom.U zivotu katkada postoje krize,kad covjek nije zadovoljan ali to bi trebala biti samo faza a nikako ne bi smjelo biti stanje.
Po tome ja imam napredniji mentalni sklop.Moras doraditi svoj.Jer u suprotnom ces ostariti nezadovoljan.A to nije dobro.
"Nemoj da na kraju svog zivota shvatis da nisi ni zivio!"

ella...
08.10.2009., 15:08
Da,,nakon placenog poreza to iznosi cca 13550 kruna neto sto dokazuje netocne navode onih koji pisu da je placa ovdje 400% veca nego u Hrvatskoj.
Matematika ne laze.

Ne razbacuj se znanjem iz matematike.Ponovi pod hitno postotni racun pa nam onda ponovo izracunaj ovo isto:kava:.

Maranz
08.10.2009., 16:02
Covjek si sam stvara preduvjete da bude zadovoljan i u drugom pogledu osim financijskom.U zivotu katkada postoje krize,kad covjek nije zadovoljan ali to bi trebala biti samo faza a nikako ne bi smjelo biti stanje.
Po tome ja imam napredniji mentalni sklop.Moras doraditi svoj.Jer u suprotnom ces ostariti nezadovoljan.A to nije dobro.
"Nemoj da na kraju svog zivota shvatis da nisi ni zivio!"

Odlicno,,to smo htjeli da napises,,kako si napredna.
Pokoja procitana knjigica,,socijala svaki mjesec,da,,to je zivot.
Napredniji od mog u svakom slucaju.
A ja sam shvatio kako sam u Hr jako sretno zivio.Nisam trebao docekati kraj,,,

Svarta
08.10.2009., 20:36
Matematika ne laze.

Nakon poreza to je između 18 000 i 22 000 SEK, ovisi o komuni i još nekim faktorima (www.skatteverket.se). Naravno, to i dalje nije 400% hrvatske prosječne plaće, ali ne možemo poreći da je standard u Švedskoj daleko bolji, nego u Hrvatskoj.
Zapravo, važnija je činjenica da ovdje nije tako velika razlika između siromašnih i bogatih, kao u Hrvatskoj. Mislim da je Ella više aludirala na to. Ali, s tobom se apsolutno slažem da ne treba širiti neistine i da ovo nije zemlja u kojoj ćeš se obogatiti.
U "mentalne sklopove" neću ulaziti jer mislim da je to individualno. Nekome više paše ova "hladnoća", a nekome južnjačka "toplina".

ella...
08.10.2009., 20:52
Odlicno,,to smo htjeli da napises,,kako si napredna.
Pokoja procitana knjigica,,socijala svaki mjesec,da,,to je zivot.
Napredniji od mog u svakom slucaju.
A ja sam shvatio kako sam u Hr jako sretno zivio.Nisam trebao docekati kraj,,,

Ahhhh....sto te drzi ovdje??
Spakiras se i put pod noge.
Zivi zivot.Nemoj zivotariti.Budi pozitivan.Zivot brzo prodje.
Ljudi nezadovoljni samim sobom su svugdje nezadovoljni.Ne bi ti bio zadovoljan ni u Hr.Zavaravas se.
Ti si izgleda takav tip.Cangrizav i sitnicav.Tebi nista nije dobro.A to zahtjeva duboko kopanje po mozgu.Zasto je to tako??

ella...
08.10.2009., 21:02
Nakon poreza to je između 18 000 i 22 000 SEK, ovisi o komuni i još nekim faktorima (www.skatteverket.se). Naravno, to i dalje nije 400% hrvatske prosječne plaće, ali ne možemo poreći da je standard u Švedskoj daleko bolji, nego u Hrvatskoj.
Zapravo, važnija je činjenica da ovdje nije tako velika razlika između siromašnih i bogatih, kao u Hrvatskoj. Mislim da je Ella više aludirala na to. Ali, s tobom se apsolutno slažem da ne treba širiti neistine i da ovo nije zemlja u kojoj ćeš se obogatiti.
U "mentalne sklopove" neću ulaziti jer mislim da je to individualno. Nekome više paše ova "hladnoća", a nekome južnjačka "toplina".

Ma daj.On se uhvatio 400 posto i to mu je glavno za seciranje.
Nisam mislila na bogacenje ovdje.Ali se u svakom slucaju daleko bolje zivi nego u Hr.A u Hr se zna tko se i kako obogatio i raslojio narod.Osiromasio.Svi to znamo.
Lijepo je otici dolje sa novcem koji si zaradio ovdje.I biti na godisnjem odmoru.I biti faca.I uzivati.Ali trebas tamo zaraditi za godisnji odmor i da ne grcas cijelu godinu zbog toga.
Ja sam vidno razocarana sa svime sto se desava dolje.Hr je divna zemlja i mogli smo imati bolji standard nego Sv da su nas pravi ljudi vodili.

Svarta
08.10.2009., 21:38
Ma daj.On se uhvatio 400 posto i to mu je glavno za seciranje.
Nisam mislila na bogacenje ovdje.Ali se u svakom slucaju daleko bolje zivi nego u Hr.A u Hr se zna tko se i kako obogatio i raslojio narod.Osiromasio.Svi to znamo.
Lijepo je otici dolje sa novcem koji si zaradio ovdje.I biti na godisnjem odmoru.I biti faca.I uzivati.Ali trebas tamo zaraditi za godisnji odmor i da ne grcas cijelu godinu zbog toga.
Ja sam vidno razocarana sa svime sto se desava dolje.Hr je divna zemlja i mogli smo imati bolji standard nego Sv da su nas pravi ljudi vodili.

Znam da ti nisi mislila na bogaćenje. ;) To se odnosilo na ono sto je Maranz napisao da mnogi žive u zabludi i misle da u Švedskoj lova pada s neba.
Za Hrvatsku se slažem s tobom, ali imam osjećaj da Maranza više muči ovaj tu mentalitet. No, ništa ga ne spriječava da se vrati dolje i vidi hoće li tamo pronaći svoju sreću.

Maranz
09.10.2009., 07:53
Znam da ti nisi mislila na bogaćenje. ;) To se odnosilo na ono sto je Maranz napisao da mnogi žive u zabludi i misle da u Švedskoj lova pada s neba.
Za Hrvatsku se slažem s tobom, ali imam osjećaj da Maranza više muči ovaj tu mentalitet. No, ništa ga ne spriječava da se vrati dolje i vidi hoće li tamo pronaći svoju sreću.

Da,,htio sam slomiti misljenje kako je ovdje sve bajno,,kako su svi bogati i sretni.Nisam mislio a niti zelim da raspravljamo o mojoj osobnoj sreci,,
Interesantno je da sam vodio slicne polemike sa stotinjak ljudi ovdje i da muskarci misle ili se osjecaju otprilike u duhu moga pisanja ovdje,,no zene,,za njih je Svedska raj.Nije mi to jasno,,vjerojatno zato sto drustvena hijerarhija ovdje izgleda ovako;
na prvom mjestu su svakako djeca i sve oko djece
na drugom mjestu su zene i sva moguca njihova prava
na trecem su mjestu kucni ljubimci,,
na cetvrtom okolina,priroda,,
na petom homosexualci
na sestom vjerojatno muskarci

Tito
09.10.2009., 08:07
Nije mi to jasno,,vjerojatno zato sto drustvena hijerarhija ovdje izgleda ovako;
na petom homosexualci

Uh covek. Nije mi ova lista bas po volji....mislim djeca da, ali ostalo ...:D

ella...
09.10.2009., 08:13
Da,,htio sam slomiti misljenje kako je ovdje sve bajno,,kako su svi bogati i sretni.Nisam mislio a niti zelim da raspravljamo o mojoj osobnoj sreci,,
Interesantno je da sam vodio slicne polemike sa stotinjak ljudi ovdje i da muskarci misle ili se osjecaju otprilike u duhu moga pisanja ovdje,,no zene,,za njih je Svedska raj.Nije mi to jasno,,vjerojatno zato sto drustvena hijerarhija ovdje izgleda ovako;
na petom homosexualci

Dok ti budes sanjao o idealnom drustvu i idealnom svijetu oko sebe proci ce ti zivot.Meni se to ne isplati.Zato sam si napravila da mi je lijepo u zivotu.A imam puno vecih briga od ovih koje tebe lome pa se nedam.
Dok covjek ima zdravlje treba biti sretan cim otvori oci ujutro.

Maranz
09.10.2009., 09:24
Dok ti budes sanjao o idealnom drustvu i idealnom svijetu oko sebe proci ce ti zivot.Meni se to ne isplati.Zato sam si napravila da mi je lijepo u zivotu.A imam puno vecih briga od ovih koje tebe lome pa se nedam.
Dok covjek ima zdravlje treba biti sretan cim otvori oci ujutro.

Super,,,ok,,nema potrebe da raspravljamo kako je nekome,,zelim ti da budes i ti bezbrizna,,bas kao i ja,,koji nastoji biti realan u zbilji u kojem zivi.

Svarta
09.10.2009., 15:04
Interesantno je da sam vodio slicne polemike sa stotinjak ljudi ovdje i da muskarci misle ili se osjecaju otprilike u duhu moga pisanja ovdje,,no zene,,za njih je Svedska raj.

To je vjerojatno zato što žene u većini država svijeta imaju manje prava, nego ovdje. No, ja sam npr. doživjela upravo suprotno - da su muškarci vrlo zadovoljni ovdje, a žene baš i ne. Zato mislim da je to opet individualno.

Uglavnom, mislim da je važno poručiti svima koji se žele odseliti iz Hrvatske (ne nužno u Švedsku) da ne postoji idealna država, da se na Zapadu isto puno radi i nema bogaćenja preko noći, da standard jest bolji, ali da nije sve u novcu. Dakle, ne selite se radi novca (tj. isključivo materijalnog), nego radi boljeg života. :D

ella...
09.10.2009., 22:17
Super,,,ok,,nema potrebe da raspravljamo kako je nekome,,zelim ti da budes i ti bezbrizna,,bas kao i ja,,koji nastoji biti realan u zbilji u kojem zivi.

Stvarno se tvoja bezbriznost vidi:rofl:,a opustenost osjeti:rofl:!!Upravo covjeku bude krivo sto nije sretan i zadovoljan svojim zivotom poput tebe!!

Daj probudi se:kava:!!!

Bolji od tebe
15.10.2009., 22:54
Nema zemlje za starce

http://www.youtube.com/watch?v=3yYohRpmQeY&feature=related

Tito
19.10.2009., 04:56
http://www.spiegel.de/international/zeitgeist/0,1518,654916,00.html

eddielexx
29.10.2009., 17:06
EEE raja moja, sve sam sredio s momkom, volimo se stvarno puno, i stvarno zelimo da budemo zajedno, on mene zeli da izvuce iz Bosne, i sad, imamo plan, posto je ovo preko ambasade viza za vjencanje preeekomplikovano, mi smo kontali da meni on posalje garantno i znate vec kako to ide, da ja dodjem kao da ga posjetim, medjutim cim ja dodjem da se mi vjencamo. I sad, kad bismo se vjencali, da li bih ja mogao odmah ostati u svedskoj? Da se kuci ne vracam? Mozemo li se uopste mi vjencati? Pozuuriteee. hvalaaa svim Svedjanima koji ce mi help. Pusss

Maranz
29.10.2009., 17:21
EEE raja moja, sve sam sredio s momkom, volimo se stvarno puno, i stvarno zelimo da budemo zajedno, on mene zeli da izvuce iz Bosne, i sad, imamo plan, posto je ovo preko ambasade viza za vjencanje preeekomplikovano, mi smo kontali da meni on posalje garantno i znate vec kako to ide, da ja dodjem kao da ga posjetim, medjutim cim ja dodjem da se mi vjencamo. I sad, kad bismo se vjencali, da li bih ja mogao odmah ostati u svedskoj? Da se kuci ne vracam? Mozemo li se uopste mi vjencati? Pozuuriteee. hvalaaa svim Svedjanima koji ce mi help. Pusss

Da,,dva muskarca(ako sam dobro shvatio pitanje) se mogu vjencati.
No nakon vjencanja moras natrag u maticnu zemlju i opet traziti putem ambasade postupak za spajanje bracnih partnera.
Sretno,,.

eddielexx
29.10.2009., 18:23
Ne moze nikako drukcije, ajoj, a ja zelim da ostanem sa njim, necu se moci onda od njega rastati :(. Koliko dugo to traje? taj proces? Ikakav drugi nacin?

eddielexx
30.10.2009., 08:30
Meni je ovo b ash hitno, pa zato molim smao da mi kazete koliko traje to spajanje ili kako vec. Samo da mi neko to potanko razjasni. Hvala

Svarta
30.10.2009., 23:55
Meni je ovo b ash hitno, pa zato molim smao da mi kazete koliko traje to spajanje ili kako vec. Samo da mi neko to potanko razjasni. Hvala

Imaš privatnu poruku.

miloshz
31.10.2009., 11:42
@eddie ranije je sambo/sammaboende/zajednicki zivot bio osnov za dobiti papire odma', ali se duze cekalo na PUT (permanent uppehallstillstaand) tj. stalni boravak. ali, verovatno su nesto menjali. preko braka u ambasadi vizu cekas nekoliko meseci. pazi ti azil mozes traziti na foru da te ugnjetavaju kao gaya, ali sumnjam da ga mozes dobiti. mislim, azil. ;) jedino sto ce ti dati mogucnost da duze budes s voljenim ti i da eventualno promenis status bez napustanja svedske.

@timijan i ostali... plate u svedskoj definitivno nisu kao sto su bile a ni u hrvatskoj vise nisu mizerne. ukoliko idete u svedsku iz iskljucivo ekonomskih razloga, razocaracete se. pa i sami svedi odlaze vani zbog dosta niskih plata. no, zivot u SWE ima drugih prednosti, koje se ne mogu bas kupiti parama.

eddielexx
01.11.2009., 12:33
@eddie ranije je sambo/sammaboende/zajednicki zivot bio osnov za dobiti papire odma', ali se duze cekalo na PUT (permanent uppehallstillstaand) tj. stalni boravak. ali, verovatno su nesto menjali. preko braka u ambasadi vizu cekas nekoliko meseci. pazi ti azil mozes traziti na foru da te ugnjetavaju kao gaya, ali sumnjam da ga mozes dobiti. mislim, azil. ;) jedino sto ce ti dati mogucnost da duze budes s voljenim ti i da eventualno promenis status bez napustanja svedske.

Meni je Svarta rekla da je pametnije da se opet vratim u BiH, da ne trazim zahtjev za spajanjem u Swe nego u BiH. Ali, jel' moguće da ostanem odmah, bez vracanja. I btw, pošto mi momak živi od socijale, jel' mogu i ja dobiti tu socijalu, kako to već ide?

miloshz
01.11.2009., 12:53
moraces se vratiti u bosnu. pazi... ukoliko imas schengen na duze ili hrvatski ili srpski pasos (sad kad ukinu u januaru schengen vize), mozes otici u SWE na neko vreme, pa da on dodje kod tebe opet na neko vreme i taman tad hopefully dobijes vizu.

neces imati pravo na socijalu prve 2 ili 3 godine, a posto je on na socijali nije iskljuceno da mozda uopste ni vizu neces moci dobiti! imaju sasvim dovoljno ljudi koji su na benefits, ne moraju uvoziti. ;)

eddielexx
01.11.2009., 13:44
Sigurno????? jao Bože, pa kako ćemo, ima li ikakav način??? Mogu li ista izganjat???

miloshz
01.11.2009., 13:47
vizu svakako moras traziti u bosni. za socijalu nisam siguran da li ce smetati.

eddielexx
01.11.2009., 13:50

Gdje živiš, možeš li se malo raspitati za to???

eddielexx
01.11.2009., 21:10
Hello, htio bih da pitam sve ove Hrvo-Srbo-Bosno- Šveđane da li postoji bilo kakav pa i najmizerniji posao za 19 godišnjaka, koji bi radio bilo šta, samo da dobije vizu za Švedsku? Apsolutno bilo šta. (Prostitute included hahha). Čuo sam da je u Švedskoj potražnja za njegovateljima starijih velika, pa bih mogao i to.l engleski pričam veoma fluidno. BTW iz BiH sam. Please help. Bilo kako, ako se iko moze raspitati, molim Vas... Hvala Vam.

Kiki
01.11.2009., 21:31
Eddie, ne otvaraj mi nove teme kad jedna, sasvim odgovarajuca, vec postoji. Hvala.

ella...
02.11.2009., 22:00

Bez trena razmisljanja tvrdim - DA, socijala ce smetati!

kipili
08.12.2009., 13:22
može mi netko reći za obrazovanje fizioterapeuta u švedskoj?? ono nikako da nađem te informacije pa...

ishamael
09.12.2009., 01:46
Brko, od Master's level programa, na englesko, iz Health podrucja imas ovo:

http://www.studyinsweden.se/Course-search/

nijedno nije fizioterapeutsko. ali ako znas svedski, vjerujem da ces pronaci ono sto te zanima.

Haznadar
11.12.2009., 15:32
http://www.studyinsweden.se/

IMa neko da studira Svedskoj priupito bi ga nesto malo, kvaliteta uverziiteta i zivota , viza mi ne treba, imam kod koga biti samo jos skolarina.
Jedno glupo retoricko pitanje imali i jedna univ. da mu je minorna skolarina ili da je nema, master dg. bih ganjo cak i od 60 bodova sad imam 180.
Skoro sve ima na ovom linku al eto, slucajno ako neko studira

Hvala unapred

Festis-swe
14.12.2009., 18:15
A bogami nakon godinu dana fali mi svedska... :( Rea på rea... ona mirnoca a opet zabava... od putovanja gore ah.....Morat cu skoro za GBG ...

Gortyna
16.12.2009., 16:48
Hello, htio bih da pitam sve ove Hrvo-Srbo-Bosno- Šveđane da li postoji bilo kakav pa i najmizerniji posao za 19 godišnjaka, koji bi radio bilo šta, samo da dobije vizu za Švedsku? Apsolutno bilo šta. (Prostitute included hahha). Čuo sam da je u Švedskoj potražnja za njegovateljima starijih velika, pa bih mogao i to.l engleski pričam veoma fluidno. BTW iz BiH sam. Please help. Bilo kako, ako se iko moze raspitati, molim Vas... Hvala Vam.

Nisam bas sigurna da bi mogao dobiti radnu dozvolu osim ako se ozenis. Jer i ovdje je nezaposlenost velika i nisu bas ludi za uvozom radne snage. Engleski pomaze puno, ali bez znanja svedskog se tesko zaposliti i onima koji zive ovdje

Gortyna
16.12.2009., 16:49
http://www.studyinsweden.se/

IMa neko da studira Svedskoj priupito bi ga nesto malo, kvaliteta uverziiteta i zivota , viza mi ne treba, imam kod koga biti samo jos skolarina.
Jedno glupo retoricko pitanje imali i jedna univ. da mu je minorna skolarina ili da je nema, master dg. bih ganjo cak i od 60 bodova sad imam 180.
Skoro sve ima na ovom linku al eto, slucajno ako neko studira

Hvala unapred

Ja ne studiram, ali koliko mi je poznato ovdje je studiranje besplatno za sve pa tako i za strane studente. Samo ne znam da li postoji neki cijeli program na eng jeziku ili bi prije morao savladati svedski

Haznadar
17.12.2009., 10:45
Ja ne studiram, ali koliko mi je poznato ovdje je studiranje besplatno za sve pa tako i za strane studente. Samo ne znam da li postoji neki cijeli program na eng jeziku ili bi prije morao savladati svedski
Ide nesto ovakvo ako nekome bude zatrebalo:

-Ni za SWE-e nije dzabe vec dizu kredit za isto koji otplacuju kad pocnu raditi
- za "komsije" swe daje 40 stipendija za 17 zemalja tj 1 stip. na 2.5 covjeka
[s'tim da prednost imaju one zemlje i oni univerziteti koji vec saradjuju sa swe i swe unv. tipa Pakistan, Turske i etc.]
-Raditi se moze [legalno] ali kad se zavrsi jedan semestar ili 30ETC bodova kursa SWE koji je obvazean onom nazovi sretnmiku ko se upise i to placa oko 2000 kruna per/sem ako je na I g master std. ako je na 2g. ulazi u stipendiju naravno ako je dobijes. NAstava knjige studiranje je na ENG al se kursevi tj. ispiti i etc polaze na svedskom :rofl: [PRVA ono krasna zamisao ali to je najmanji problem mozes zavrsiti i prije roka sve je individualno tj koliko se potrudis da bi finalni ispit bio reda radi]
-i da moras imati njih ne zanima kako ako ne dobijes jel'te stipendiju. na racunu oko 8000 k ili ti oko 800e po mjesecu studiranja, da bi uopste mastao o bilo cemu.
-DRUGA nelogicnost koja licno mene koci jeste TOFEL ili IELTS jer ide ovako konkurs za stipendije pocinje 1 dec. krajnji rok 15 jaunar 2010 a resavanje prijema kandidata tek pred pocetak upisa jun jul 2010, problem je u vremenu i sl. treba mi TOFEL ili IELTS i to academic naravno koji kosta oko 300 e i narvno vremena da malo to spremim koje ocigledno nemam jer traze dokaz o polozenom istom da i ostale papire posaljem i polozen IELTS sa najamnaje grade A sva druga documenta imam A nepotpune prijave se nece razmatrati.
-Odem ja na pomenuti site i da posljem blanko obrazac kad ono medjutim samo neki "ljevi" univerziteti dostupni a prestiz u startu citaj NEMA > tipa Uppsala i sl. to je stvarnost.

sve u svemu polozen acad.IELTS i 800 e per/m za pocetak + troskovi zivota pa da se prica nastavi

Svarta
19.12.2009., 01:49
Ide nesto ovakvo ako nekome bude zatrebalo:

-Ni za SWE-e nije dzabe vec dizu kredit za isto koji otplacuju kad pocnu raditi
- za "komsije" swe daje 40 stipendija za 17 zemalja tj 1 stip. na 2.5 covjeka
[s'tim da prednost imaju one zemlje i oni univerziteti koji vec saradjuju sa swe i swe unv. tipa Pakistan, Turske i etc.]
-Raditi se moze [legalno] ali kad se zavrsi jedan semestar ili 30ETC bodova kursa SWE koji je obvazean onom nazovi sretnmiku ko se upise i to placa oko 2000 kruna per/sem ako je na I g master std. ako je na 2g. ulazi u stipendiju naravno ako je dobijes. NAstava knjige studiranje je na ENG al se kursevi tj. ispiti i etc polaze na svedskom :rofl: [PRVA ono krasna zamisao ali to je najmanji problem mozes zavrsiti i prije roka sve je individualno tj koliko se potrudis da bi finalni ispit bio reda radi]
-i da moras imati njih ne zanima kako ako ne dobijes jel'te stipendiju. na racunu oko 8000 k ili ti oko 800e po mjesecu studiranja, da bi uopste mastao o bilo cemu.
-DRUGA nelogicnost koja licno mene koci jeste TOFEL ili IELTS jer ide ovako konkurs za stipendije pocinje 1 dec. krajnji rok 15 jaunar 2010 a resavanje prijema kandidata tek pred pocetak upisa jun jul 2010, problem je u vremenu i sl. treba mi TOFEL ili IELTS i to academic naravno koji kosta oko 300 e i narvno vremena da malo to spremim koje ocigledno nemam jer traze dokaz o polozenom istom da i ostale papire posaljem i polozen IELTS sa najamnaje grade A sva druga documenta imam A nepotpune prijave se nece razmatrati.
-Odem ja na pomenuti site i da posljem blanko obrazac kad ono medjutim samo neki "ljevi" univerziteti dostupni a prestiz u startu citaj NEMA > tipa Uppsala i sl. to je stvarnost.

sve u svemu polozen acad.IELTS i 800 e per/m za pocetak + troskovi zivota pa da se prica nastavi

Studiranje ovdje je besplatno (još uvijek za sve, dakle i za strane studente), tj. nema školarine, ali knjige nisu besplatne. Šveđani dobivaju oko 250 eura mjesečno, a mogu i uzeti kredit, ako žele. Većina uzima kredit jer rijetko tko živi s roditeljima za vrijeme studija pa se onda, pomoću kredita, sami uzdržavaju.

Postoji hrpa programa koji su na engleskom jeziku i tad je sve na engleskom, dakle i ispiti.
Često se ispiti mogu pisati i na engleskom iako su predavanja i knjige na švedskom, ali za obratnu opciju nisam još čula.

IELTS imaš svaki mjesec, koliko znam (doduše, nisam sto posto sigurna kako je u dolje jer ja sam ga polagala u Švedskoj) i košta oko 200 eura.
Ovdje imaš detalje za Hrvatsku (oprosti, ne znam živiš li tamo):
http://www.britishcouncil.org/croatia-exams-ielts.htm

Prijave za studij u Švedskoj su do 15.01., ali dokumente moraš poslati do 01.02. pa teoretski još stigneš položiti IELTS ili TOEFL, ako ima neki termin sredinom siječnja.

Inače, sve vezano uz studije (informacije, tražilica i prijave) je na ovoj stranici:
https://www.studera.nu/studera/1374.html

Ako te još nešto zanima, samo pitaj, možeš i na PM. :)

koal@
01.01.2010., 18:49
nako vrijeme cu provesti u stockholmu pa imam par pitanja.
zanima me kako se zovu trgovacki lanci u stockholmu tipa ovih nasih konzum,tommy?gdje je najbolje kupovati hranu?
moram se hraniti po posebnom rezimu prehrane pa me zanimaju
okvirne cijene sljedecih proizvoda bila bi vam jako zahvalna ako
mi ih napisete:s

zobene pahuljice(npr.za 500g)
zobeno mlijeko(1l)
rizini krekeri
tucet jaja
pola kg piletine
pola kg ribe (npr.bakalar,tunjevina)
jabuke(1 kg)
grejp(1 kg)
blitva(1 kg)
brokula(1 kg)
cvjetaca(1 kg)
kupus(1 kg)
grah(1 kg)
leca(1 kg)
slanutak(1kg)
mrkva(1 kg)
luk(1 kg)

hvala unaprijed:s:s:s

SvedskiHrvat
10.01.2010., 17:59
Pozdravljam svih Svedani tu!
Hälsningar till alla svenskar på forumet ;)

zoky777
10.01.2010., 21:17
Pozdrav svima! Nadam se da mi neko može pomoći.
Imam veliku želju otić živjet u Švedsku.Znam da je to jako teško,gotovo nemoguće.Imam 22 god, završio sam ekonomski fakulet, govorim engleski jezik (švedski planiram polako učit).Imam tamo prijatelje koji tamo već dugo žive.Zanima me postoji li mogućnost da odem tamo nekako, da dobijem njihovo državljanstvo?kome bi se trebao obratit za pomoć i koje su mi šanse za to?

Bolji od tebe
12.01.2010., 10:38
Pozdrav svima! Nadam se da mi neko može pomoći.
Imam veliku želju otić živjet u Švedsku.Znam da je to jako teško,gotovo nemoguće.Imam 22 god, završio sam ekonomski fakulet, govorim engleski jezik (švedski planiram polako učit).Imam tamo prijatelje koji tamo već dugo žive.Zanima me postoji li mogućnost da odem tamo nekako, da dobijem njihovo državljanstvo?kome bi se trebao obratit za pomoć i koje su mi šanse za to?

Probaj kao exchange student na Uppsalu ili Lund sveučilište :ne zna:

http://www.uppsalavimmel.se/images/scaled/105391.jpg

me3000
26.02.2010., 12:40
pozdrav!
molila bih za jednu informaciju.. kolika je šansa zaposliti se kao liječnik u švedskoj i tamo dobiti specijalizaciju? hvala

ishamael
27.03.2010., 18:33
http://www.uppsalavimmel.se/images/scaled/105391.jpg

Odgovorno tvrdim da su Šveđanke najprecjenjenije i najmulavije žene na svijetu. Nisu ni približno toliko lijepe (zgodne i utegnute da, ali lijepe ne) (uostalom, vidi sliku gore) koliko se priča, a komunikacija s dotičnima se svede na to da se doslovce uvrijede kad im s obratiš. Ovo ovdje je vrlo plitka i površna komunikacija ispod koje, čini mi se, tinja rasizam...sve skupa je to nekakva tekovina feminističkog ispiranja mozga...na jednom mjestu sam vidio kad je AxMi napisao da se radi o harpijama, pa mi je štošta prošli kroz glavu...nažalost, ispostavilo se da čovjek zna o čemu govori.

trudni_tiramisu
28.03.2010., 16:49
Odgovorno tvrdim da su Šveđanke najprecjenjenije i najmulavije žene na svijetu. Nisu ni približno toliko lijepe (zgodne i utegnute da, ali lijepe ne) (uostalom, vidi sliku gore) koliko se priča, a komunikacija s dotičnima se svede na to da se doslovce uvrijede kad im s obratiš. Ovo ovdje je vrlo plitka i površna komunikacija ispod koje, čini mi se, tinja rasizam...sve skupa je to nekakva tekovina feminističkog ispiranja mozga...na jednom mjestu sam vidio kad je AxMi napisao da se radi o harpijama, pa mi je štošta prošli kroz glavu...nažalost, ispostavilo se da čovjek zna o čemu govori.

ma zgodne su šveđanke mmmm
jel ima koga da živi u malmeu imam strica tamo
možda jednog dana odem pa me zanima kakvo je stanje tamo i to

ishamael
28.03.2010., 20:01
ja sam ti u Malmu skoro svaki drugi vikend...ako si pokupio kakvu Svedjanku na Jadranu nemoj po tome suditi...unutar vlastite drzave pravila su vrlo stroga...ma glupave zene do bola

medunce
29.03.2010., 15:02
Pozdrav svima!

Ja sam iz Zagreba i životna želja mi je živjeti i raditi u Švedskoj!
Zanima me da li ima netko na ovome forumu ko je i Švedske ko bi mi mogao pomoči na bilo koji način na ostvarivanju moga životnog sna?

Unaprijed hvala!

Magnus
:top:

ozeni se nekom svedjankom:D, tebi je pak lakse da odes u svedsku iz hrvatske nego nekima iz bosne, pa jaa. prijavi se na studij tamo, besplatno je koliko sam upucena, www.swedenabroad.com , izaberi drzavu hrvatsku i naci ces sve informacije koje te zanimaju kako da boravis ili studiras. :))) :top:

medunce
29.03.2010., 15:10
nako vrijeme cu provesti u stockholmu pa imam par pitanja.
zanima me kako se zovu trgovacki lanci u stockholmu tipa ovih nasih konzum,tommy?gdje je najbolje kupovati hranu?
moram se hraniti po posebnom rezimu prehrane pa me zanimaju
okvirne cijene sljedecih proizvoda bila bi vam jako zahvalna ako
mi ih napisete:s

zobene pahuljice(npr.za 500g)
zobeno mlijeko(1l)
rizini krekeri
tucet jaja
pola kg piletine
pola kg ribe (npr.bakalar,tunjevina)
jabuke(1 kg)
grejp(1 kg)
blitva(1 kg)
brokula(1 kg)
cvjetaca(1 kg)
kupus(1 kg)
grah(1 kg)
leca(1 kg)
slanutak(1kg)
mrkva(1 kg)
luk(1 kg)

hvala unaprijed:s:s:s

ICA SUPERMARKET, ICA MAXI ( jedno te isto, samo je ovaj MAXI), WILLY'S ( ja najvise sam voljela kupovati tamo kad sam boravila) , LIDL, HEMKÖP ( malo je skuplji od ostalih) , CITY GROSS, itd, ne mogu se sad sjetit, ali ovi su onako najbolji.

pa cijene nekih prozivoda su dosta jeftiniji i kvalitetniji nego na balkanu. ako pozelis nekih balkanskih proizvoda nadjes neku arapsku ili albansku radnju i tamo ces naci dosta balkanskih proizvoda, vegeta, sve od podravke, fructal sokovi itd. mada u CITY GROSS-u mozes naci takodjer puno balkanskih proizvoda.

ok, pokusacu da priblizno napisem cijene nekih proizvoda koje sam zapamtila dok sam boravila tamo:

kg jabuka oko 25 kruna = 2,5 eura.

zobene pahuljice isto tako je cijena, samo cini mi se da su to za 1000 grama.,

zgibbb
29.03.2010., 22:31
ICA SUPERMARKET, ICA MAXI ( jedno te isto, samo je ovaj MAXI), WILLY'S ( ja najvise sam voljela kupovati tamo kad sam boravila) , LIDL, HEMKÖP ( malo je skuplji od ostalih) , CITY GROSS, itd, ne mogu se sad sjetit, ali ovi su onako najbolji.

pa cijene nekih prozivoda su dosta jeftiniji i kvalitetniji nego na balkanu. ako pozelis nekih balkanskih proizvoda nadjes neku arapsku ili albansku radnju i tamo ces naci dosta balkanskih proizvoda, vegeta, sve od podravke, fructal sokovi itd. mada u CITY GROSS-u mozes naci takodjer puno balkanskih proizvoda.

ok, pokusacu da priblizno napisem cijene nekih proizvoda koje sam zapamtila dok sam boravila tamo:

kg jabuka oko 25 kruna = 2,5 eura.

zobene pahuljice isto tako je cijena, samo cini mi se da su to za 1000 grama.,

balkanskih proizvoda? :rofl:

ishamael
30.03.2010., 14:13
Willy's i Netto su dosta jeftiniji od ICE i Coop-a. Za usporedbu, jabuke su cca 15 SEK-a, dakle euro i pol..al cijene variraju ovisno o sezoni. Mesina je okej, piletina 3 eura/kg svjeze, smrznuto jeftinije, dakle kao u Hrvatskoj...

Sto se skolovanja tice, Masters (nisam siguran za Bachelor) ce imati samo 1. godinu besplatno za medjunarodne studente. O tome se razmislja i mislim da ce od nagodine biti tako. Ostale godine ce ici na placanje, ali samo za strane studente.

Septembar
31.03.2010., 21:13
Pozdravljam svih Svedani tu!
Hälsningar till alla svenskar på forumet ;)
Hällsar tillbaka ;)

koal@, gdje ces biti u Stockholmu, da vidimo kakvih prodavnica imas u blizini.
Inace Lidl je najjeftiniji generalno.

Septembar
31.03.2010., 22:07

na bijelo nemas nista tak samo se pojaviti, moras imat poznate koji ce te uvaliti u neku firmu za ciscenje/krecenje ili slicno
a o vizi mozes sanjati samo. osim ako ne sarmiras neku svedjanku pa da ti ona dadne papire (ili proda)

Elysium
11.04.2010., 22:54
cafe Albert u Stockholmu..
gotovo svaki put kada sam tamo, čujem "naš" jezik
da vas i ovdje nema, istih tih?

svoga srcadavac
17.04.2010., 15:55
Na jednom forumu sam naišao na informaciju da je olakšano primanje imigranata u Švedsku. Navodno funkcionira na način da ako npr. imaš ponuđen ugovor za posao i ako ti je ta plaća dostatna za život u Švedskoj dobit ćeš radnu dozvolu bez obzira što nisi iz zemalja EU. Znam za učenje švedskog ali ono što me zanima je to da li bi dobio vizu ako mi bi rodbina sredila posao npr. za soboslikara (ako bi to bilo izvedivivo). Ne bih išao radi novca i neke extra zarade nego radi boljeg života. Znači moći imati dovoljno za hranu, stan, djecu i godišnji odmor.

Gortyna
18.04.2010., 19:29
Na jednom forumu sam naišao na informaciju da je olakšano primanje imigranata u Švedsku. Navodno funkcionira na način da ako npr. imaš ponuđen ugovor za posao i ako ti je ta plaća dostatna za život u Švedskoj dobit ćeš radnu dozvolu bez obzira što nisi iz zemalja EU. Znam za učenje švedskog ali ono što me zanima je to da li bi dobio vizu ako mi bi rodbina sredila posao npr. za soboslikara (ako bi to bilo izvedivivo). Ne bih išao radi novca i neke extra zarade nego radi boljeg života. Znači moći imati dovoljno za hranu, stan, djecu i godišnji odmor.

Da, ako bi ti oni sredili da dobijes posao, onda su ti mogucnosti dobivanja radne i boravisne dozvole veci.

majaizoran
23.04.2010., 20:37
Dobar dan svima.Evo sve postove smo pročešljali,a o Švedskoj smo čuli sve naj bolje. Tako da sad razmišljamo o mogućem preseljenju,s vremenom. Ko prvo ja sa bavim sljedećim poslovima:rad na zaštiti i sanaciji pokosa,rad na visinama,postavljanje čeličnih mreža protiv odrona na pokos usjeka,injektiranje kaverni,izvedba zaštitne ograde za prihvat odrona,radovi u izgradnji i rekonstrukciji cesta,postavljanje gabiona,postavljanje zaštitnih zidova(buka i sl.).
Imam više od 3 godine iskustva u ovom poslu,a prije toga sam radio u građevini kao pkv zidar. I tamo sam radio 4 godine. Supruga je kemijski tehničar bez iskustva. Imamo dvoje djece. Naj više me zanima kako stoji moja profesije u Švedskoj,i da li se tako nešto uopće radi tamo.Ako netko zna kakvu firmu tamo kojoj bi se mogao javiti nek stavi link.... Hvala svima unaprijed ps.engleski odlično znamo oboje

beautifullcat
12.05.2010., 22:09
OVAJ LINK PREPORUCUJEM SVIMA DA PROCITAJU PRIJE NEGO POMISLE ICI ZIVJETI U SVEDSKU ILI BITI U VEZI S PARTNEROM IZ SVEDSKE!!!!!

http://lostinstockholm.com/2010/03/20/the-a-to-z-guide-on-dating-swedish-men/

I posebno obrate paznju na prvi i drugi post!

beautifullcat
12.05.2010., 22:16
Bila sam u vezi s deckom iz svedske i koliko je on bio dobar decko i jedan od najboljih meni je to bilo najmracnije iskustvo.
susret s njihovim mentalitetom me je baco u ozbiljnu depresiju, sada kad se sjetim te veze mucno mi je od pomisli na taj mentalitet
a ne na mog bivseg partnera.
zao mi je tih zena sto tamo zive... mislim da u toj zemlji je poceo kraj civilizacije... no to su ipak samo moji dojmovi:)

evo jos jednog zanimljivog linka koji je na temu datinga ja sam ga tu stavila da bolje upoznate taj mentalitet:
http://lostinstockholm.com/2007/10/10/dating-in-swedenwe-americans-need-a-guide/

ishamael
13.05.2010., 22:42
za muskarce ne znam, ali ponavljam, Svedjanke su...pfffffff:flop::flop:
Nemam rijeci za taj mentalitet. Recimo, sad je proljece, i pored mene hladno moze proci copor plavusa savrsenih nogu i dupeta, u visokim petama, a ja cu se jedva okrenuti. Ja ih jednostavno vise ne dozivljavam kao ljudska bica...totalno je sve nesto izokrenuto:flop:

trustno1
14.05.2010., 18:24
ha ha zanimljivo mi je citati ove postove o Svedankama i Svidanima.. ja sam u UK.. od muzevog vjencanog kuma zena je svedanka..
inace nije losa kao prijateljica, je ok, ali nikada ama bas nikada nisam vidjela ljeniju osobu od nje..kad se dode kod nas, onda bi i jela i pila i bila pocascena i posluzivana a kad se dode kod njih ( i oni su u UK)..onda samo sjedi, i ceka da joj muz sve napravi..
kad dode kod nas onda idemo uvijek nekud van.. gledamo da idemo na dobra mjesta (na veceru) a ona ama bas nikada nije obukla nesto OK za takvu prigodu, hoda u koznim sandalama vec 3 godine jednim te istim,jeans i OBAVEZNO prugasta moreplovac majica kratkih rukava.. u tome doputuje vlakom, i u tome navecer ide van.. ne mogu to skuziti pa da me ....

trustno1
14.05.2010., 18:26
Sigurno????? jao Bože, pa kako ćemo, ima li ikakav način??? Mogu li ista izganjat???
ja ne kuzim "kako cete" i ako uspijes doci.. pa kako to da ti decko ne radi?? od socijale je jako tesko zivjeti, a i mentalno se zatupi... to je meni neki 5ti sloj ljudi koji su na socijali (ono redovno mislim, ne na nekoga tko je trenutacno ostao bez posla)..meni je to straaasno...
:flop:

trustno1
14.05.2010., 18:52
http://jobview.monster.co.uk/Customer-Service-Advisor-Job-Sheffield-Yorkshire-UK-87634623.aspx

eto jednog poslica za pocetnike u UK koji pricaju svedski i hrvatski..;0)

majaizoran
15.05.2010., 20:11
jel bas nitko ne moze odgovoriti na nas post??? :(

yeehawyaw
15.05.2010., 21:51
jel bas nitko ne moze odgovoriti na nas post??? :(

ja nemam pojma o švedskoj, ali tražite preko interneta koje se firme bave time tj. izvode te ili slične radove.. sumnjam da itko ovdje ima pojma što je injektiranje kaverni ili postavljanje gabiona, razumijete? nije da vam nitko ne želi pomoći nego jednostavno ne znaju niti koga ili što da traže..
ako imate problema sa prevođenjem tih termina na engleski ili švedski, dakle da biste uopće preko interneta našli firme koje to rade, pitajte na građevinskom fakultetu u zagrebu za prijevod.. www.grad.hr

sretno

majaizoran
16.05.2010., 12:56
ja nemam pojma o švedskoj, ali tražite preko interneta koje se firme bave time tj. izvode te ili slične radove.. sumnjam da itko ovdje ima pojma što je injektiranje kaverni ili postavljanje gabiona, razumijete? nije da vam nitko ne želi pomoći nego jednostavno ne znaju niti koga ili što da traže..
ako imate problema sa prevođenjem tih termina na engleski ili švedski, dakle da biste uopće preko interneta našli firme koje to rade, pitajte na građevinskom fakultetu u zagrebu za prijevod.. www.grad.hr

sretno

hvala na trudu da odgovorite bar nesto....da ne mislimo da nas ignorirate

el_mariachi
17.05.2010., 10:58
Nemam rijeci za taj mentalitet. Recimo, sad je proljece, i pored mene hladno moze proci copor plavusa savrsenih nogu i dupeta, u visokim petama, a ja cu se jedva okrenuti. Ja ih jednostavno vise ne dozivljavam kao ljudska bica...totalno je sve nesto izokrenuto:flop:
uh... evo ja bio nedavno u svedskoj i zaljubio sam se 300 puta:zubo:
prije su mi bile bljakave ali sada:cerek:
ne govorim o mentalitetu vec o fizickom izgledu..ipak vecinom imaju svijetlu put i stare brze nego osobe iz drugih krajeva europe... a opet duze zive:zubo:
mentalitet je takav kakav je..ili se pomiri ili bjezi

majaizoran: hold yr horses... mozda niko nije naisao ko zna dati nekakav odgovor pa je bolje presutiti..ti i sam znas da hr nije u eu i samim tim nemas dozvolu za rad u svedskoj...na crno te tak i tak niko nece primiti..mozda da skocis/nazoves svedsko veleposlanstvo u zg-u i da se konkretnije informiras

edit: tek sad vidjeh da je yeehawyaw odgovorio na pitanje otprilike onako kako i ja mislim:top:

Gortyna
24.05.2010., 20:10
Dobar dan svima.Evo sve postove smo pročešljali,a o Švedskoj smo čuli sve naj bolje. Tako da sad razmišljamo o mogućem preseljenju,s vremenom. Ko prvo ja sa bavim sljedećim poslovima:rad na zaštiti i sanaciji pokosa,rad na visinama,postavljanje čeličnih mreža protiv odrona na pokos usjeka,injektiranje kaverni,izvedba zaštitne ograde za prihvat odrona,radovi u izgradnji i rekonstrukciji cesta,postavljanje gabiona,postavljanje zaštitnih zidova(buka i sl.).
Imam više od 3 godine iskustva u ovom poslu,a prije toga sam radio u građevini kao pkv zidar. I tamo sam radio 4 godine. Supruga je kemijski tehničar bez iskustva. Imamo dvoje djece. Naj više me zanima kako stoji moja profesije u Švedskoj,i da li se tako nešto uopće radi tamo.Ako netko zna kakvu firmu tamo kojoj bi se mogao javiti nek stavi link.... Hvala svima unaprijed ps.engleski odlično znamo oboje

Ako nemas neku vezu za posao onda ti je nemoguca misija dobiti ga, a ako nemas posao ne mozes dobiti ni radnu dozvolu. Znaci, ono sto vam treba je netko tko bi vam nasao posao. A to je opet tesko jer je nazaposlenih i ovdje previse.

Studentica
30.05.2010., 15:44
Mene zanima da li ima lijecnika koji su iz hrv otisli u svedsku i da li je to moguce?

strcbrc78
02.06.2010., 08:48
Pozdrav! Imam zarucnika u Svedskoj i zatrazila sam boravisnu dozvolu na osnovu zapocinjanja zajednickog zivota. Rekli su mi da cu morati obaviti intervju, pa me zanima da li je netko vec tako nesto prosao i kakva su pitanja na intervjuu..
Puno hvala!

Grupa Queen
02.06.2010., 09:09
Joj, imao sam i ja jednu Šveđanku. Koliko je lijepo bilo, toliko je bilo i komplicirano. Ne znam, nisam se mogao 100% opustiti uz nju, uvijek nekako osjećaš da s druge strane dolazi hladnoća i nezainteresiranost, čak i kada se čini da je luda za mnom.

beautifullcat
03.06.2010., 23:00
Joj, imao sam i ja jednu Šveđanku. Koliko je lijepo bilo, toliko je bilo i komplicirano. Ne znam, nisam se mogao 100% opustiti uz nju, uvijek nekako osjećaš da s druge strane dolazi hladnoća i nezainteresiranost, čak i kada se čini da je luda za mnom.

Znam taj osjecaj jer sam hodala sa svedaninom, koliko god je on bio super frajer to mi je zbilja bilo jedno od depresivnijih iskustava, meni se taj mentalitet nesvida i neznam zasto uopce sebe uvlaciti u taj mentalitet.

EnaLucas
07.06.2010., 08:17
Jel ima netko iz Helsingborga

EnaLucas
07.06.2010., 11:02
Alo ljudi, nije bas da zivim u Svedskoj, vise sam privremeno ovdje (5 mjeseci), nego zanima me jel zna netko za kakvu calling card s kojom mogu s mobitela (comviq) zvat hrvatsku jeftinije?

Tack

Ako imas stan mozes preko Comhema naruciti uslugu utlandet kosta 19 kruna mjesecno i onda ti je stvarno jeftino
mozes i preko skpya
a mozes i u arapskim trgovinama kupiti za 100 kruna karticu zvati HR i tamo pise koliko minuta
preko mobitela imas amigos koji je isto jeftinije

EnaLucas
07.06.2010., 11:04
Pozdrav! Imam zarucnika u Svedskoj i zatrazila sam boravisnu dozvolu na osnovu zapocinjanja zajednickog zivota. Rekli su mi da cu morati obaviti intervju, pa me zanima da li je netko vec tako nesto prosao i kakva su pitanja na intervjuu..
Puno hvala!

Meni je taj osjecaj bio grozan.
Pitaju gdje ste se upoznali,o planovima,koliko ga poznas,o vasoj vezi
Ja inace mrzim pricati o svom privatnom zivotu sa nepoznatim ljudima.Sretno

Gortyna
15.06.2010., 11:17
Meni je taj osjecaj bio grozan.
Pitaju gdje ste se upoznali,o planovima,koliko ga poznas,o vasoj vezi
Ja inace mrzim pricati o svom privatnom zivotu sa nepoznatim ljudima.Sretno

Dobro je i da poneses neke zajednicke fotke. Postavit ce ti brdo pitanja. Kakve on ima oci, koje voce voli jesti, kako mu se zovu prijatelji, gdje radi, koliko je veliki stan gdje zivi itd...

Zli Mali Medo
01.07.2010., 22:04
Bok

Koliko kosta mjesecni najam pristojnog stana, nista fensi-šmensi, od cca 40 kvadrata? Koliko kosta 50 kvadrata ako bih cimerio? I koliki su mjesecni troskovi za hranu?

Kakvo je sad stanje u IT sektoru, posebno u razvoju softvera? Zna li netko kolike su place? Inace sam dipling elektrotehnike. Jezik jos uvijek ne znam.

Sebastion
07.07.2010., 20:19
Istina je da smo malo `rezervirani`, ali to: `hladnoca` i `nezainteresitanost`... nije to bas tako. Jednostavno su malo drugacija pravila i drugaciji obicaji. Ne mozes nekome samo tako doci i poceti razgovarati s njime kao sto je to obicaj u Hrvatskoj. Ok, mozda nije, ali imam takvih iskustava - ljudi jednostavno pridu i zapocnu razgovor o zubima, protezama i sl. :ne zna: Nije mi to bas normalno, i u Svedskoj za takav pokusaj uglavnom dobijes hladan pogled i mozes biti sretan ako uopce dobijes odgovor.

Znam sto vecina Europljana misli o Svedanima, ali nije tako kako ljudi tvrde. Priznajem da bi osoba koja mi se obrati na svedskom, iako joj to nije materinski jezik, dobila vise simpatija nego ona koja bi uporno nabadala rijeci na engleskom. Ne zato jer ne volim engleski vec zato jer mislim da je znanje bar pozdravne recenice na jeziku zemlje kojoj si u posjeti nekakav znak postovanja. Naravno, to ne znaci da bi svaki Svedanin odgovorio na isti nacin.
Ali cak i uz savrsen svedski, rezerviranost uvijek postoji - sto nikako ne znaci da na taj nacin zelim iskazati nezainteresiranost i `hladnocu`. A i sto vam uopce ta `hladnoca` znaci?

Bolji od tebe
08.07.2010., 08:05
Istina je da smo malo `rezervirani`, ali to: `hladnoca` i `nezainteresitanost`... nije to bas tako. Jednostavno su malo drugacija pravila i drugaciji obicaji. Ne mozes nekome samo tako doci i poceti razgovarati s njime kao sto je to obicaj u Hrvatskoj. Ok, mozda nije, ali imam takvih iskustava - ljudi jednostavno pridu i zapocnu razgovor o zubima, protezama i sl. :ne zna: Nije mi to bas normalno, i u Svedskoj za takav pokusaj uglavnom dobijes hladan pogled i mozes biti sretan ako uopce dobijes odgovor.

Znam sto vecina Europljana misli o Svedanima, ali nije tako kako ljudi tvrde. Priznajem da bi osoba koja mi se obrati na svedskom, iako joj to nije materinski jezik, dobila vise simpatija nego ona koja bi uporno nabadala rijeci na engleskom. Ne zato jer ne volim engleski vec zato jer mislim da je znanje bar pozdravne recenice na jeziku zemlje kojoj si u posjeti nekakav znak postovanja. Naravno, to ne znaci da bi svaki Svedanin odgovorio na isti nacin.
Ali cak i uz savrsen svedski, rezerviranost uvijek postoji - sto nikako ne znaci da na taj nacin zelim iskazati nezainteresiranost i `hladnocu`. A i sto vam uopce ta `hladnoca` znaci?

opet zavisi, pijani fjortisi će ti se obratiti,neće biti stuck up :ne zna:

http://www.youtube.com/watch?v=owSmFCs7eNk&feature=related

Phoebos Apollon
08.07.2010., 12:32
Sebastion, ti si Šveđo?!
Koliko sam primjetio gledajući Milića, gore svi super govore engleski...
Švedski čak i nije potreban. Švedski je neki mix između njemačkog i engleskog,
jelda? Barem se meni tako čini...

Maranz
09.07.2010., 09:59
Mene zanima da li ima lijecnika koji su iz hrv otisli u svedsku i da li je to moguce?

Ima,,no mnogi lijecnici odlaze raditi negdje drugdje.
Zivotni stil ovdje mnoge natjera ili bolje reci pogura promjeniti zemlju.
Ne bih Svedsku preporucio za to,,ovo je zemlja raj za one koji zele socijalu,,nerad i iskoristavanje socijalnih prava.

majaazdaja
13.07.2010., 01:43
Bok

Koliko kosta mjesecni najam pristojnog stana, nista fensi-šmensi, od cca 40 kvadrata? Koliko kosta 50 kvadrata ako bih cimerio? I koliki su mjesecni troskovi za hranu?

Kakvo je sad stanje u IT sektoru, posebno u razvoju softvera? Zna li netko kolike su place? Inace sam dipling elektrotehnike. Jezik jos uvijek ne znam.

stanovi se jaaaaaakooooo tesko nalaze...mjesecima se ceka stan jer imaju strogo uredjen sistem iznajmljivanja
obzirom da nisi registriran u swedskoj , nemas osobni broj , ne mogu provjeriti tvoje ekonomiju , dugovanja itd , firme koje se bave iznajmljivanjem stanova ce ti tesko iznajmiti stan + sto imaju sistem bodovanja..ukoliko ti i nekim cudom odobre ugovor moras se nadjebavat za stan do preksutra..obicno u vecim gradovima imas po 20 30 ljudi prijavljenih za isti stan..onaj s najvise bodova je prioritet...bodove skupljas tako da svaki dan sto si clan na stranici od firme koja iznajmljuje dobijes jedan bod--...znaci ako nakon sto dana nemas stan , imas 100 bodova :P
najbolja sansa ti je..naci posao..izraditi boravisnu i radnu dozvolu na osnovu posla(rijesiti swedski osobni broj(jmbg kao)) a poslodavac neka ti izradi stan..sam ,tesko..jako tesko
osim ako se ne ubacis u sistem tako da privatno iznajmis stan a za to ces vjerovatno morati lupiti polog i to zesci

da..cijene variraju ovisno gdje i kako
predpostavka da ides u veci grad
jednosoban stan 3-4000,dvosoban 3-5000+,trosoban4-6000+ itd
troskovi....jedna osoba ,skroman zivot...radi/jedi/spavaj oko 1000 kruna tjedno
sve ovo grubo je
ako pusis kutiju pljugi dnevno , racunaj na 1500 kruna mjesecno za pljuge :P
ako pijes..prestat ces :))

Sebastion
22.07.2010., 21:58
Sebastion, ti si Šveđo?!
Koliko sam primjetio gledajući Milića, gore svi super govore engleski...
Švedski čak i nije potreban. Švedski je neki mix između njemačkog i engleskog,
jelda? Barem se meni tako čini...

"Šveđo"? To ti meni od milja, jel?
Hm da. Svi super govore engleski, ali ne znaci da svedski nije potreban.
Hoces li u Hrvatskoj bolje proci ako cijelo vrijeme govoris na engleskom? I ne mislim sad na to znate li engleski dobro ili lose, vec hoce li ti turist npr. slavna osoba u posjeti Dubrovniku, biti drazi ako ti se obrati na engleskom ili hrvatskom? :D Nemam nista protiv onih koji mi se obrate na engleskom, ali da su mi simpaticniji oni koji mi dodu s "Hej" ili "God morgon" - jesu. No to i dalje ne znaci da ce svi Svedani odgovoriti isto. Mene osobno smeta sto nasi svake godine na Eurosongu pjevaju na engleskom i zato se divim vasoj zemlji sto ustraje na pjevanju na materinskom jeziku.

Svedski, mix? Ne.

Phoebos Apollon
24.07.2010., 11:09
Pa dobro ne kažem da je mix, nisam lingvist, nego mi tako zvuči. Nekako tvrdo
njemački, a opet na momente lagano engleski. I mogu razumijet neki pisani tekst makar 15-ak posto. Je li jezik po tvom mišljenju težak? Koje su njegove "specijalne" karakteristike ako ih ima?
Švedska je lijepa, iako na momente izgleda presterilno, razmišljao sam i o studiranju na engleskom gore, ali me strah upustit se u to...

NIQOR
26.07.2010., 12:12
Pa svedski jako ovisi o mjestu, ovi iz Stokholma se bune da ne mogu razumjeti ljude s juga Svedske (iz Malmö-a). :rofl:

majaazdaja
27.07.2010., 22:05
svedski na prvo slusanje(stokholmski svedski) znaci svedski koje normalno ljudsko uho moze razumjeti zvuci kao mix njemackog i engleskog ali totalno nije
i to je ono zbunjujuce! gramatika im je uzasna , pricaju ko madafaka indijanci
juzni dio svedske je blago receno strava...oni ne da slova gutaju oni grgolje cijele rijeci..uzas , ja njih nist skoro ne razumijem

Phoebos Apollon
28.07.2010., 08:32
A što radiš u Švedskoj? Studiraš?ž
Oni vjerojatno imaju neku svoju "spiku"
pa ih je malo teže razumijet, ali se i to
vjerojatno da naučit...

rozi5
31.07.2010., 12:43
Pozdrav !
Mene zanima dali netko zna kako se može naći posao za liječnike , dali priznaju diplome odavade i slično....

Greven
01.08.2010., 13:24
Pozdrav !
Mene zanima dali netko zna kako se može naći posao za liječnike , dali priznaju diplome odavade i slično....Pošto nema nikoga, evo, ja ću da ti odgovorim prije nego što nestanem.

1. Nikako, ako nemaš neko EU državljanstvo ili Islandsko ili Norveško. (za CH ne znam kakva su pravila)

2. Ne priznaju

Greven
01.08.2010., 13:33
...Švedski je neki mix između njemačkog i engleskog...To nije nikakav miks, vec jezik nastao (razvio se) paralelno sa njemackim, engleskim i ostalim germanskim jezicima.

Isto k'o sto taj tvoj jezik nije nikakav miks izmedju, recimo, ruskog i bugarskog, vec zaseban jezik nastao iz nekada zajednickog slavenskog jezika (http://hr.wikipedia.org/wiki/Slavenski_jezici).

Greven
01.08.2010., 13:57
-...a da ne misliš da nešto petljam, evo ti link na migracioni ured. Imaš gore na engleskom i srpskohrvatskom (tzv. bosanskom/hrvatskom/srpskom) Pod «Andra språk» (ostali jezici)

http://www.migrationsverket.se/

Phoebos Apollon
01.08.2010., 17:16
Kad sam rekao da je mix, mislio sam na moj subjektivni dojam, naravno da
jezik ne znam, niti sam lingvist, ali sam ga imao priliku slušati i tako mi je
"zazvonio". Ne me odmah napasti.

Greven
01.08.2010., 21:59
Ma jok bolan nap'o.

Zvući tako jer su istog porijekla. Ima samo dva padeži, dakle isto k'o i engleski, a i dosta sličnih rijeći sa njemačkim. (prozor = fönster, npr.)

Lisa Ekdal - otvori tvoj prozor (http://www.youtube.com/watch?v=WQwLp0jDoak)

Što se tiče ovog jezika, u ušima ovim odže domorocima, njima srpskohrvatski zvući isto k'o ruski. Misle da smo Rusi kad' laprdamo.

rozi5
05.08.2010., 14:57
Ma , imam EU državljanstvo ...( slovensko )

Sebastion
09.08.2010., 20:55
Pa ovako, svedski je relativno lak jezik za govornike engleskog jezika jer npr. Britanci lako mogu prepoznati odredene rijeci, ali to niposto ne znaci da netko tko nije Britanac ne moze savladati svedski ako dobro zna engleski. Naravno, uvijek postoji mogucnost da i oni koji ne znaju engleski nauce svedski. S obzirom da svedski ide i pod germanske jezike, njemacki nije daleko od svedskog. I razumljivo da ti mozda zvuci kao mix kada svedski ima podosta rijeci srodnih engleskim i njemackim, ali kada bi krenuo s gramatikom, vidio bi kako zapravo nisu ni slicni. Svaki jezik ima `specijalne` karakteristike, pa tako i svedski. Npr. u francuskom, njemackom i engleskom stavis prefiks (jel to tako kazete? dodatak pred riječ?) kao `The`, dok u svedskome dodas nastavak na rijec - ne isti na svaku imenicu vec jednostavno moras upamtiti koji ide na koju (postoji mala pomoc oko toga, ali cemu te zamarati time? :D). Takoder, nastaje zabuna i kad treba staviti imenicu u mnozinu, gdje engleski govornici dodaju samo `s`, no u svedskome postoje neka druga pravila koja je cesto lakse zaobici i jednostavno upamtiti mnozinu za pojedinu imenicu nego ih se drzati. :D Ali ne, svedski nije tezak za onoga tko ima volje nauciti ga, isto kao sto nije lak onome tko nema volje. A i kako ti mogu reci je li tezak ili ne kada je nesto sto ucim od malena? :ne zna: Tezi od engleskog sigurno je.

Sterilna? :D
Kako ces znati ako ne probas? Kako ce Svedanin znati moze li studirati juznoslavenske jezike u Hrvatskoj ako ne proba? :mig:
Ipak, moras imati neku podrsku, najcesce materijalnu. (:
Pa dobro ne kažem da je mix, nisam lingvist, nego mi tako zvuči. Nekako tvrdo
njemački, a opet na momente lagano engleski. I mogu razumijet neki pisani tekst makar 15-ak posto. Je li jezik po tvom mišljenju težak? Koje su njegove "specijalne" karakteristike ako ih ima?
Švedska je lijepa, iako na momente izgleda presterilno, razmišljao sam i o studiranju na engleskom gore, ali me strah upustit se u to...

Upravo tako. Svaki kraj ima svoj dijalekt ... kao i u Hrvatskoj, ne?
Pa svedski jako ovisi o mjestu, ovi iz Stokholma se bune da ne mogu razumjeti ljude s juga Svedske (iz Malmö-a). :rofl:

e da, tako ti je to. Al znas, zargon svugdje postoji
Ljudi, ako ste mislili da mozete nauciti svedski samo slusajuci Svedane, jako se tu varate jer rijetko tko govori svedski u Svedskoj ... hocu reci, gramaticki pravilan svedski. :zubo:
svedski na prvo slusanje(stokholmski svedski) znaci svedski koje normalno ljudsko uho moze razumjeti zvuci kao mix njemackog i engleskog ali totalno nije
i to je ono zbunjujuce! gramatika im je uzasna , pricaju ko madafaka indijanci
juzni dio svedske je blago receno strava...oni ne da slova gutaju oni grgolje cijele rijeci..uzas , ja njih nist skoro ne razumijem

Sebastion
09.08.2010., 20:59
Ma jok bolan nap'o.

Zvući tako jer su istog porijekla. Ima samo dva padeži, dakle isto k'o i engleski, a i dosta sličnih rijeći sa njemačkim. (prozor = fönster, npr.)

Lisa Ekdal - otvori tvoj prozor (http://www.youtube.com/watch?v=WQwLp0jDoak)

Što se tiče ovog jezika, u ušima ovim odže domorocima, njima srpskohrvatski zvući isto k'o ruski. Misle da smo Rusi kad' laprdamo.

ett fönster, molim lijepo. :D

ishamael
09.08.2010., 21:20
Hoces li u Hrvatskoj bolje proci ako cijelo vrijeme govoris na engleskom?

Ako je pitanje ovako: hoce li stranac koji govori cijelo vrijeme na engleskom biti bolje primljen u RH ili u Svedskoj, odgovor je u Hrvatskoj. Imam prijatelja Nizozemca koji je proveo godinu ili dvije u RH, radeci za jednu NGO, i ima vise prijatelja u Osijeku od mene skoro. Ja sam bio u Svedskoj godinu dana i sprijateljio sam se s 3 (rijecima: tri) Svedjanke koje su studirale sa mnom. I sto je najbolje i one same se slazu u ocjeni sa mnom.

Meni je jasno da se Svedjanima od malena puni glava kako im je drzava najbolja i kako su oni najbolji, ali nije mi jasno da, bez obzira sto toliko putuju po svijetu, i dalje ostaju zarobljeni u tom stereotipu. Cast iznimkama.

Sebastion
09.08.2010., 22:05
Ako je pitanje ovako: hoce li stranac koji govori cijelo vrijeme na engleskom biti bolje primljen u RH ili u Svedskoj, odgovor je u Hrvatskoj. Imam prijatelja Nizozemca koji je proveo godinu ili dvije u RH, radeci za jednu NGO, i ima vise prijatelja u Osijeku od mene skoro. Ja sam bio u Svedskoj godinu dana i sprijateljio sam se s 3 (rijecima: tri) Svedjanke koje su studirale sa mnom. I sto je najbolje i one same se slazu u ocjeni sa mnom.

Meni je jasno da se Svedjanima od malena puni glava kako im je drzava najbolja i kako su oni najbolji, ali nije mi jasno da, bez obzira sto toliko putuju po svijetu, i dalje ostaju zarobljeni u tom stereotipu. Cast iznimkama.

Pitanje je bilo hoće li stranac koji govori engleski biti bolje primljen u Svedskoj od onoga koji se obrati na svedskom, i hoće li stranac koji govori na engleskom, a ne na hrvatskom bolje proći u Hrvatskoj. A na tvoje pitanje, `hoce li stranac koji govori cijelo vrijeme na engleskom biti bolje primljen u RH ili u Svedskoj, odgovor je u Hrvatskoj.`, je odgovor, koji si napisao, pretpostavljam tocan. Da, i ja se slazem s time.
A vezano uz drugi dio poruke ... :D izgleda da ti ipak tu puno toga nije jasno. Nitko ne `puni glavu` o tome da smo najbolji, ne. Varas se.

el_mariachi
10.08.2010., 08:15
Ako je pitanje ovako: hoce li stranac koji govori cijelo vrijeme na engleskom biti bolje primljen u RH ili u Svedskoj, odgovor je u Hrvatskoj.

ako se radi o englezu, ameru ili australijancu on bi prosao bolje u svedskoj...
opet ako se radi o strancima iz nekih lijevih zemalja onda oni zasigurno ne bi kotirali visoko u svedskoj cak iako bi se sluzili dobrim engleskim

jel se neko sjeca slucaja od prije jedno 10-tak godina kad je onaj amer povalio oko 1000 svedjanki... na kraju se ispostavilo da je imao aids... svedjanke su se lijepile doslovice za njega jer je cool govoriti engleski sa amerom...da je bio iranac ne bi sigurno...
na kraju kad je bilo na vjestima da se sve zene jave koje su spavale sa njim prijavilo se oko 200... ispostavilo se da je tip uistinu bio iranac koji je zivio u usa i kasnije dosao u svedsku...kasnije ga nisu spominjali kao amera vec kao iranca ..

graven: ako vec imaju EU drzavljanstvo zasto bi lijecnici dolazili i radili u svedskoj kad mogu duplo bolje zaraditi u norveskoj?

lisa ekdahl:cerek:
uh onaj prvi album mi se izlizao..znam da je pjevala sa winnerbäckom..ima li sto novo ...kasnije je zvuk promjenila

ishamael
10.08.2010., 13:51
@Sebastion...moze meni biti puno toga nejasno, ja govorim iz vlastitog iskustva, a jos vise od onoga sto sam cuo direktno od domicilnog stanovnistva.

Nego, naisao sam na ovaj video, ovo je pljunuta slika i prilika Svedjanki bas onako kako sam ih ja upoznao, 99% njih:D..pa tko i dalje misli kako su one vrhunac seksepila, nek se ode i sam uvjeri:D:D

http://www.youtube.com/watch?v=owSmFCs7eNk&feature=player_embedded

el_mariachi
11.08.2010., 07:13
Nego, naisao sam na ovaj video, ovo je pljunuta slika i prilika Svedjanki bas onako kako sam ih ja upoznao, 99% njih:D..pa tko i dalje misli kako su one vrhunac seksepila, nek se ode i sam uvjeri:D:D

jag skrattade ihjäl mig:zubo:
zbilja dobro napravljeno...samo jedna stvar je interesantna...da je stranac bio na "smokljinom" mjestu....bi li se tako nesto desilo...mislim da ne
Nego ima jedan drugi film "Torsk pa Tallinn" kad svedjanima prekipi ponasanje njihovih sunarodnjakinja pa idu dalje traziti svoje zenke koje znaju kuhati

izgled svedjanki: govorim sada o zgodnima..boginje...kad su mladje..ali stare puno brze od crnki ili drugih...i onda kad je vidis sa 40g mislis ima 50..ona od 50 mislis kako je ova izasla iz groba...no i to se mijenja...mijesa se krv tako dako da ce i one potamniti

ishamael
11.08.2010., 12:14
ma svedjanke treba pomnoziti sa nulom. po meni je to jedan od najvecih mitova i marketinga, posebno taj njihov izgled. Prosjek JEST visok, ali onih bombasticnih bas i nema. covjece, kad se prosetas Ilicom u svibnju, kad onako malo zaprzi...pa kad te zapljusnu dekoltei i parfemi, a tebi ocnjaci porastu: nikad nista slicno nisam dozivio u toj Svedskoj, zemlji sa najljepsim zenama na svijetu (my ass)

I onda imas ovako ponasanje kao u videu:D:facepalm::Snajper::Snajper:

The Whistler
29.09.2010., 15:47
Hej ljudi, pitanjce jedno o vizi za Švedsku.

Uglavnom, prijateljica i ja planiramo u četvrtom mjesecu provesti par dana u Stockholmu, pretpostavljam da za to treba turistička viza. Probala sam googlat, ali dobijem jedino adrese švedskog veleposlanstva i neki dokument iz 2006. u kojem piše da hrvatski državljani ne moraju podnositi zahtjev za vizu za privremeni boravak. Zanima me jel zna netko možda vrijedi li to još ili ne?

I da, off topic, koliko je istina da šveđani više vole pričati engleski s turistima nego švedski? Čitala sam da je tako, a ja bih baš htjela isprobat svoje mizerno znanje švedskog kad sam već tamo... ;) (preljep mi je i učim ga sama, pa ono...)

murtela
29.09.2010., 20:15
Ne treba ti turisticka viza za svedsku. Ne treba ti niti za jednu europsku zemlju osim ako ne namjeravas ostati duze od tri mjeseca.

sun.shine
29.09.2010., 20:21
Ne treba ti turisticka viza za svedsku. Ne treba ti niti za jednu europsku zemlju osim ako ne namjeravas ostati duze od tri mjeseca.

Kako ne, treba schengenska. Samo je schengenska viza zapravo onaj pečat na putovnici koji dobiješ kad uđeš u schengensko područje, tako da nema brige. :)

The Whistler
29.09.2010., 21:35
E super, hvala puno. :)

el_mariachi
29.09.2010., 22:45
I da, off topic, koliko je istina da šveđani više vole pričati engleski s turistima nego švedski? Čitala sam da je tako, a ja bih baš htjela isprobat svoje mizerno znanje švedskog kad sam već tamo... ;) (preljep mi je i učim ga sama, pa ono...)

cure su ti vec tocno odgovorile za vizu.. ako se dobro sjecam svedska nije nikad ni trazila vizu za hrvatske drzavljanine za razliku recimo danske

sto se tice engleskog.. pa da..svedjani ga vole govoriti ..i vjerojatno je nekad njihov engl. bio najbolji u europi ako ne racunamo engl. govorno podrucje.. danas to vise nije tako ali to je druga prica..

svedjani prvenstveno vole govoriti engl. sa osobama koje su iz engl. govornih zemalja.. ako zelis pokusati govoriti svedski sa njima reci im jednostavno da se ne sluzis engl. jedino malo svedskim i to je to
4.ti mjesec je jedan solidan mjesec za posjet stockholmu..lijep provod:top:
ha det bra

murtela
30.09.2010., 08:31
Kako ne, treba schengenska. Samo je schengenska viza zapravo onaj pečat na putovnici koji dobiješ kad uđeš u schengensko područje, tako da nema brige. :)
Nije to viza. Pecat je pecat, viza je viza. Pecat je dokaz da si usao u neku zemlju ili podrucje kao u slucaju schengena. Ako si iz npr Bosne onda moras otici u svedsko veleposlanstvo i traziti vizu, dozvolu ulaska u zemlju. Ako ti viza ne treba onda samo dodjes s valjanom putovnicom bez da si ikoga unaprijed ista pitao.

Mija123
30.09.2010., 12:25
Da li je neko radio postdiplomske studije u svedskoj i kakva su iskustva?Da liu je tesko dobiti stipendiju na njihovim fakultetima?

The Whistler
30.09.2010., 12:40
sto se tice engleskog.. pa da..svedjani ga vole govoriti ..i vjerojatno je nekad njihov engl. bio najbolji u europi ako ne racunamo engl. govorno podrucje.. danas to vise nije tako ali to je druga prica..

svedjani prvenstveno vole govoriti engl. sa osobama koje su iz engl. govornih zemalja.. ako zelis pokusati govoriti svedski sa njima reci im jednostavno da se ne sluzis engl. jedino malo svedskim i to je to
4.ti mjesec je jedan solidan mjesec za posjet stockholmu..lijep provod:top:
ha det bra

Dobro, ja se nadam da ce se moj švedski bar koliko-toliko poboljšati do četvrtog mjeseca, ako ne, sreća pa volim i engleski budući da mi je to struka, a i namjeravam ga nastaviti studirati, ni manje ni više nego u Švedskoj, ako uspije, naravno. :)

Što se četvrtog mjeseca tiče, odabrale smo ga jer je već proljeće, a i jedino za uskršnje praznike imam slobodno od posla.

Jedino što sam čula da u Švedskoj postoji nešto što mi je poznanica (Šveđanka iz Malmöa) opisala kao "April-weather phenomenon", gdje se zna desiti da se temperature spuste s 20 stupnjeva na toliko niske da pada snijeg, pa me malo brine danas ne uhvati tako nešto, ali dobro, neće smetati ni to.
Tack så mycket! :)

Kad smo već kod faksa, zna netko kakva je sad situacija s plaćanjem/neplaćanjem studenata koji nisu iz EU? Slala sam mail na Uppsala Uni gdje se navodno mogu prijaviti kao asistent i ići na doktorat na temelju te plaće, bez da dobijem četverogodišnji grant koji mi treba inače za Stockholms Uni, ali nisu još rekli ništa. Probat ću još Lund ovih dana, iako nisam previše optimistična...

Da li je neko radio postdiplomske studije u svedskoj i kakva su iskustva?Da liu je tesko dobiti stipendiju na njihovim fakultetima?

Eh, pretekla me :) To i mene zanima, ne znam uopće možeš li budući da nemaš državljanstvo, ali ako hoćeš mogu potražiti mail koji sam dobila sa Stockholms Uni za postdipl. iz engleskog pa ti kopipejstat, možda ti pomogne?

sun.shine
30.09.2010., 17:39
To i mene zanima, ne znam uopće možeš li budući da nemaš državljanstvo,

Možeš.

The Whistler
02.10.2010., 11:00
Hm, jedina stipendija koju sam našla za Hrvatsku je ova za Phd (http://www.studyinsweden.se/Scholarships/SI-scholarships/Guest-Scholarship-Program/PhD-and-post-doctoral-studies/), ali to je samo za posjete. Način na koji bi ja otišla tamo je kao redovan student njihovog fakulteta, jer ne planiram PhD upisivati uopće u Hr, i ako mi ne uspije Švedska, morat ću polagati GRE i slati za USA... Ako imaš link na stranicu na kojoj si vidjela drugu stipendiju za koju se mogu prijaviti, bila bih ti jako zahvalna kad bi ga postala, jel bi puno radije išla sjeverno, nego preko bare. :)

IVAANAA
02.10.2010., 11:41
idem na pravni fakultet,trenutno sam 4 godina,jos peta i kraj......imam rodbinu u stockholmu baku,dedu,ujko,ujna..baka i dedo su u mirovini a ujko i ujna mi rade...vise od 10 god su tamo i imaju stalno prebivaliste....ja i moj decko namjeravamo zivjet tamo,pa me zanima kakve su mogucnosti da se dobije posao pravnika i ekonomista?
citala sam po raznim stranicama i nije mi jasno to oko drzavljanstva,kako dobiti radnu dozvolu i kako dobiti njihovo drzuavljanstvo...koliko se treba cekam,mjeseci ili godine?kakva je sad situacija?jel drugacije nego za vrijeme rata? dok cekam odgovor od svojih, volila bi da me barem vi uputite malo....

sun.shine
02.10.2010., 21:37
pa me zanima kakve su mogucnosti da se dobije posao pravnika i ekonomista?

Jadne.

el_mariachi
04.10.2010., 11:31
the wistler: koliko ja znam obicno te faks placa kad si na phd-u.. traje ca 4g i pola ides na faks kao student a pola su radovi.. placa ti je mozda nesto vise od 2 tisuce eura.. bruto naravno..to nije puno novaca.. inace svi koji studiraju jezike provedu bar 1g u zemlji koji jezik studiraju
ivana: ima vise nacina ali ne znam koliko ce ti se svidjeti.. kad hr udje u eu onda ces moci otici "gore" ako nadjes posao pa ces tako dobiti i boravisnu.. ili pak da se udas..poslije 3g imas drzavljanstvo..inace ako imas dozvolu (bez braka) onda je 5g
to ti je surova realnost i ne zelim te lagati kao sto neke osobe lazu same sebe na topiku o norveskoj..nego ako vec zelis vani onda njemacka..trenutno najmanja nezaposlenost od 1992 ..a racuna se da ce ekonomija rasti do 2014

The Whistler
04.10.2010., 11:56
the wistler: koliko ja znam obicno te faks placa kad si na phd-u.. traje ca 4g i pola ides na faks kao student a pola su radovi.. placa ti je mozda nesto vise od 2 tisuce eura.. bruto naravno..to nije puno novaca.. inace svi koji studiraju jezike provedu bar 1g u zemlji koji jezik studiraju

Hvala na odgovoru, evo baš mi je sad savjetnica sa Uppsale potvrdila u biti to što si rekao - ako imaju novaca za mene, prime me ovisno o kvalifikacijama.
Što se plaće tiče, meni ne trebaju ne znam kakvi novci budući da sam ovdje navikla itekako skromno živjeti (čitaj - životarenje sa 400kn za dom mjesečno i 100kn tjedno za hranu, nekad i manje, ak stisnem :P). Da imam za stan i hranu, nekad nešto od robe i koju knjigu i meni dobro :) Al moram ti priznati, ovako kad kažeš više od 2000 eura, čini se i više nego dovoljno ako računam da je stan oko 5000 sek mjesečno (prema onome što sam na ovoj temi pročitala), a 2000 eura bi bilo, koliko, oko 18500 sek? Neto da je i 15000, mislim da bi se snašla. Ovisi, naravno o cijeni hrane, računima i inim stvarima.

A što se ovog s jezicima i zremljama tiče, WOW, to nisam znala, pa to je divna vijest :D
Još samo da me prime pa čak mogu počet i razmišljati o tome ;)

el_mariachi
04.10.2010., 12:50
2000 eura je 18600 sek(kao sto si i napisala)..jucer sam se naime vratio iz svedske
ako si navikla tako asketski zivjeti (divim ti se) onda ne bi trebalo biti nikakvih problema.. naravno ako dobijes mjesto..svi faksovi isto ne placaju i postoje oscilacije..stockholm je poprilicno skup i kad su stanovi u pitanju ali ako ne zivis u centru moze se naci jeftinije.. mislim da bi ti mogla upasti i u studentski stan (koji su povoljniji a komplet. opremljeni).. prednost svedjana (po meni) nad vecinom ostalih naroda je sto im odjevanje ne znaci toliko puno... vise vole lovu utrositi na putovanja a to cesto i rade...
sto se tice jezika svedjani (opcenito skandinavci) govore najbolji engleski u europi (poslije nizozemaca)..ne racunam naravno irce i GB... nekad su bili dobri i u francuskom i njemackom ali opadaju... no spanjolski je postao hit jer je puno laksi ali i kao turisticka destinacija...
ha det:top:

sun.shine
04.10.2010., 13:41
Hvala na odgovoru, evo baš mi je sad savjetnica sa Uppsale potvrdila u biti to što si rekao - ako imaju novaca za mene, prime me ovisno o kvalifikacijama.
Što se plaće tiče, meni ne trebaju ne znam kakvi novci budući da sam ovdje navikla itekako skromno živjeti (čitaj - životarenje sa 400kn za dom mjesečno i 100kn tjedno za hranu, nekad i manje, ak stisnem :P). Da imam za stan i hranu, nekad nešto od robe i koju knjigu i meni dobro :) Al moram ti priznati, ovako kad kažeš više od 2000 eura, čini se i više nego dovoljno ako računam da je stan oko 5000 sek mjesečno (prema onome što sam na ovoj temi pročitala), a 2000 eura bi bilo, koliko, oko 18500 sek? Neto da je i 15000, mislim da bi se snašla. Ovisi, naravno o cijeni hrane, računima i inim stvarima.

Neto plaća znanstvenog novaka ti je ravno 1330 eur, bar kod onih za koje ja znam.
Studentski smještaj je 250-400 eur (s uključenim režijama).
Menze nema, u studentskim kafeterijama ručak 6-7-8 eura.
Javni prijevoz je skup (2-3 eura karta za gradski bus).
Hrana u prosjeku mrvu skuplja, piće&cigarete&klubovi&koncerti mnooogo skuplji.

The Whistler
04.10.2010., 14:06
el mariachi - mycket tack :)

Neto plaća znanstvenog novaka ti je ravno 1330 eur, bar kod onih za koje ja znam.
Studentski smještaj je 250-400 eur (s uključenim režijama).
Menze nema, u studentskim kafeterijama ručak 6-7-8 eura.
Javni prijevoz je skup (2-3 eura karta za gradski bus).
Hrana u prosjeku mrvu skuplja, piće&cigarete&klubovi&koncerti mnooogo skuplji.

Aha, prema tome znači:
1330 Eur = 12 280.15 SEK bi bila onda plaća
400 Eur = 3 693.27 SEK bi bilo za stan
7 Eur = 64.63 SEK bi bilo za hranu, 2 obroka dnevno je 129.26 SEK, puta (uzmimo) 30 dana je 3877.80 SEK mjesečno za hranu.

Ostane mi oko 4700SEK mjesecno, tj. oko 500 eura, da ne cjepidlačimo, znači malo više od 120 Eura tjedno.
Ne pušim, pijem rijetko, ako bude koji koncert, neću jesti.

Zaključak je da ću morati naučiti kuhati, i da ću uložiti u bicikl. :P

Jbg, kad me privlači ta Švedska, prelijep mi je jezik i imaju dobro školstvo, a ja volim studirati...

sun.shine
04.10.2010., 14:25
Jbg, kad me privlači ta Švedska, prelijep mi je jezik

Zamajkunebožju! :eek::eek:

Ja sam uvijek tvrdila da je njemački najružniji jezik. Dok nisam počela sa švedskim. :lol:

P.S. Zaboravila si ubrojiti zdravstvene troškove. Dobro prouči što ti osiguranje pokriva.

el_mariachi
04.10.2010., 14:40
Zaključak je da ću morati naučiti kuhati, i da ću uložiti u bicikl. :P

ako budes sama kuhala mozes i puno jeftinije proci...nemoj se iznenaditi ako vidis profesore da dolaze na fax biciklom ( cak i po najvecem minusu)...
studenti dobivaju (mislim) nesto ispod 8000 sek mjesecno pa prezive i jos se napijaju..

sunshine: oba jezika su lijepa svaki na svoj nacin.. i jos prije 400g (30-godisnji rat) su svedjani i njemci komunicirali bez prevoditelja

The Whistler
04.10.2010., 18:05
Zamajkunebožju! :eek::eek:

Ja sam uvijek tvrdila da je njemački najružniji jezik. Dok nisam počela sa švedskim. :lol:

P.S. Zaboravila si ubrojiti zdravstvene troškove. Dobro prouči što ti osiguranje pokriva.

:lol: Vjeruj mi, nisi prva od koje sam to čula, cura iz Švedske koja studira švedski misli da je jezik nenormalan, a meni se baš sviđa kako izgovaraju najobičnije stvari tipa i u vit i sk u skjorta. Učim ga sama samcata, tolko mi je super. S druge strane, francuski mi se ne sviđa, a to je većini ljudi lijep jezik, tako da nisam baš mjerodavna. :)

E da, vidiš, osiguranje... Dobro da si me podsjetila, morat ću i to pogledati, ali pošto predajem prijavu tek iduće godine u desetom mjesecu (fali mi još diplomski sad, a i radim), možda izmjene još nešto i u prijavama i osiguranjima, pogotovo zbog demokrata koji su dobili većinu na izborima, a oni nisu baš prijateljski nastrojeni prema strancima...

ako budes sama kuhala mozes i puno jeftinije proci...nemoj se iznenaditi ako vidis profesore da dolaze na fax biciklom ( cak i po najvecem minusu)...
studenti dobivaju (mislim) nesto ispod 8000 sek mjesecno pa prezive i jos se napijaju..

Ajde super, ovo me tješi barem malo. A što je zapravo s tim alkoholom? Kad vidim kako ljudi pišu o njemu, zvuči kao da je najveći luksuz koji si tamo možeš priuštiti, a opet s druge strane, Šveđani su "poznati" po tome da puno piju...

BTW, ispričavam se ako floodam temu, al hepi sam otkad sam saznala da ima realne šanse da odem tamo, koliko god mala ona bila :)