PDA

View Full Version : Svedska

stranice : 1 2 3 [4] 5 6 7 8

Septembar
17.12.2011., 15:29
http://www.svenskfast.se/Templates/ObjectView.aspx?objectid=3UTBGV6F60KDNGMF

Dali je stvarna cijena ove kuće 45 ojra?Moze neki razlog zasto su te kuće tako jeftine?

zato sto je to u selu od 500 stanovnika i to gore kod sjevernog pola
http://www.hitta.se/LargeMap.aspx?z=2&mp=%3Cpts%3E%3Cpt%20x%3D%221748551%22%20y%3D%22726 2904%22%20i%3D%22http%3A//www.hitta.se/images/point.png%22%3E%3Ct%3E%28ny%20punkt%29St%E4ng%3C/t%3E%3C/pt%3E%3C/pts%3E

MaliZeleni10
20.12.2011., 22:32
Imas i jeftinije na sjevernom djelu,,ono,,sest mjeseci kompletnog mraka,do picerije i ducana dva sata voznje,,mislim da je bolje u zatvoru ali na nekom normalnom mjestu.

Ti bi barem trebao znati da je notorna glupost pricati o sest mjeseci totalnog mraka.

Ja sam bio jos sjevernije u Norveskoj (Tromsø) pa nemaju niti dva mjeseca apsolutnog mraka.

pattie_boyd
25.12.2011., 23:24
Nije mi jasno zakaj uciti Svedski?Pa bolje je uciti njemacki,engleski,esperanto,,kaj ces u Svedskoj?Ja zivim tu skoro osam godina i razmisljam se vratiti u Hr,,,nisu mi jasni ljudi koji mastaju o zivotu u ovoj zemlji,,USA,Kanada,Australija,,to je vec ok,,ali Svedska,,totalni promasaj.

a SAD je kao obećana zemlja...daj molim te...ni zdravstveno nemaju:rolleyes:
Švedska je jedna lijepa bogata socijalistička kraljevina s lijepim ljudima(ovo mislim u svim pogledima :D),jezikom i kulturom i zato je privlačna ljudima(bar meni :)

spacemoose
26.12.2011., 18:39
a SAD je kao obećana zemlja...daj molim te...ni zdravstveno nemaju:rolleyes:

SAD itekako imaju zdravstveno osiguranje. Ne širi dezinformacije.

Švedska je jedna lijepa bogata socijalistička kraljevina s lijepim ljudima(ovo mislim u svim pogledima :D),jezikom i kulturom i zato je privlačna ljudima(bar meni :)

Sva sreća da moderati malo-pomalo demontiraju taj predivni socijalizam, a rejting socijaldemokrata nikad nije bio niži.

parademann
26.12.2011., 21:43
SAD itekako imaju zdravstveno osiguranje. Ne širi dezinformacije.

Sva sreća da moderati malo-pomalo demontiraju taj predivni socijalizam, a rejting socijaldemokrata nikad nije bio niži.

nisu dezinformacije...on je mislio na onih 49 milijuna ljudi u SAD-u...
http://money.cnn.com/2011/09/13/news/economy/census_bureau_health_insurance/index.htm

za ovo drugo si u principu u pravu....ali i dalje je pitanje da li i ako ta stranka propadne, da li će netko u Švedskoj ostaviti bolesnog bez osiguranja da umre. Vjerujem da neće, isto kao što će i svi dalje imati besplatno školovanje.
http://en.wikipedia.org/wiki/Swedish_Social_Democratic_Party

pattie_boyd
26.12.2011., 23:07
http://money.cnn.com/2011/09/13/news/economy/census_bureau_health_insurance/index.htm

za ovo drugo si u principu u pravu....ali i dalje je pitanje da li i ako ta stranka propadne, da li će netko u Švedskoj ostaviti bolesnog bez osiguranja da umre. Vjerujem da neće, isto kao što će i svi dalje imati besplatno školovanje.

a u Americi dal toga ima?...NEMA
uvjerljivo jedna od najgorih zemlja za život

spacemoose
26.12.2011., 23:23

Činjenica je da u SAD-u nema obaveznog zdravstvenog osiguranja u smislu u kojem ga mi u Europi poznajemo, što i dovodi do pojave koju opisuje gornji link, da značajan dio stanovništva nije pokriven zdravstvenim osiguranjem. Međutim, pattie_boyd je jednostavno napisala "daj molim te...ni zdravstveno nemaju", na što sam reagirao zato što je naprosto neistinito.

Oprosti što pitam, ali živiš li u Švedskoj? Znaš li koliko se dugo čeka na specijalističke preglede i da ljudi nerijetko prije umru od raka prije nego što dočekaju termin za pregled? I sad mi reci kakva je korist od takvog "besplatnog" zdravstva, u kojem je zbog nedostatka kapaciteta i pretrpanosti bolnica nemoguce doci na red?

Još samo da naglasim da me neopisivo iritira kad netko počne pričati o "besplatnom" zdravstvu, "besplatnom" školovanju i tako dalje. Živim u zemlji s najvišim porezima na svijetu gdje mi država otima preko jedne trećine bruto prihoda i zato odbijam slušati o tome kako mi ista ta država išta pruža "besplatno".

Ne treba mi engleska verzija Wikipedije da bih se informirao o lokalnoj političkoj sceni, ali ipak hvala.

spacemoose
26.12.2011., 23:35
a u Americi dal toga ima?...NEMA
uvjerljivo jedna od najgorih zemlja za život

Besplatnog školovanja i zdravstva nema ama baš nigdje.

nacafaca
27.12.2011., 16:13
Kakve su sanse postati taxi vozac bez znanja svedskog ali sa eu pasosem i uz znanje engleskog?

Scandinavian
27.12.2011., 16:56
Pozdrav.

Zanima me proces kupnje auta iz Njemačke ako živite i radite u Švedskoj.
Koliki porez morate platiti pri uvozu i trebaju li se proći još neki procesi.
(podrazumijevam da auto zadovoljava norme Švedske)
Ja sam trenutno u Austriji i ovdje to funkcionira ovako. Znači ima neki "nova" porez, iznosi 7-10% i to treba platiti pri uvozu. Kad se malo bolje pogleda to nije uopće puno jer su uštede dosta velike. Recimo jedan auto koji me interesira u Njemačkoj novi mogu kupiti za 14000€, a u Austriji dođe 20000€. S time da bi pri kupnji u Njemačkoj morao na cijeno dodati oko 1500€, što mi znači u odnosu na kupnji u Austriji ušteda od 4500€.
Zanima me dali u Švedskoj isto tako to funkcionira i dali se isto tako zove taj porez?

MaliZeleni10
27.12.2011., 21:01
Kakve su sanse postati taxi vozac bez znanja svedskog ali sa eu pasosem i uz znanje engleskog?

Tesko.

Sa EU putovnicom mozes doci u Svedsku bez problema ali ne znam kako bi te zaposlili kao taxi vozaca ako ne znas svedski jezik.

Zato, prvo u skolu i nauci jezik, za 6 mjeseci bi ga morao tecno govoriti i onda mozes sta god hoces.

MaliZeleni10
27.12.2011., 21:08
Pozdrav.

Zanima me proces kupnje auta iz Njemačke ako živite i radite u Švedskoj.
Koliki porez morate platiti pri uvozu i trebaju li se proći još neki procesi.
(podrazumijevam da auto zadovoljava norme Švedske)
Ja sam trenutno u Austriji i ovdje to funkcionira ovako. Znači ima neki "nova" porez, iznosi 7-10% i to treba platiti pri uvozu. Kad se malo bolje pogleda to nije uopće puno jer su uštede dosta velike. Recimo jedan auto koji me interesira u Njemačkoj novi mogu kupiti za 14000€, a u Austriji dođe 20000€. S time da bi pri kupnji u Njemačkoj morao na cijeno dodati oko 1500€, što mi znači u odnosu na kupnji u Austriji ušteda od 4500€.
Zanima me dali u Švedskoj isto tako to funkcionira i dali se isto tako zove taj porez?

Posto je Svedska u EU nema nikakvih problema uvesti auto iz druge EU drzave.

Mozda bi bilo najbolje da nazoves svedsku ambasadu u Austriji i njih pitas koliki porez bi trebao platiti.

Reci im da selis i da se predomisljas da li da vozis svoj auto koji sad imas u Austriji ili da ga prodas pa kupis gore drugi pa te zato zanimaju kolika su davanja.

pattie_boyd
27.12.2011., 23:11
Besplatnog školovanja i zdravstva nema ama baš nigdje.

ali sigurno da je negdje bolja,a negdje lošija situacija...u SAD-u je sigurno lošija...ne mogu se oni mjeriti sa dobrom starom Europom,a-a

Sharkaat
28.12.2011., 08:00

IMHO tesko ako nisi na "ti" sa svedskim. Plus, moras zavrsiti vozacki ovdje ako se ne varam.

nacafaca
28.12.2011., 08:32
A EU vozacka dozvola vazi u svedskoj???ili mora da se menja za njihovu?Bas mi skoro rece drugarica koja je bila u stochkolmu da je vozi taksista neki paki valjda tako nesto a nije znao svedski nego samo engleski mada ni taj engleski nije bas nzao najbolje,e sada mozda je jednostavno posao dobio preko neke veze.

spacemoose
28.12.2011., 19:16
A EU vozacka dozvola vazi u svedskoj???ili mora da se menja za njihovu?

EU vozačka vrijedi i možeš je (ili čak moraš, nisam siguran) zamijeniti švedskom kad stekneš dozvolu za stalni boravak. Više detalja možeš saznati ovdje: http://korkortsportalen.se/andra-sprak/.

spacemoose
28.12.2011., 19:17
ali sigurno da je negdje bolja,a negdje lošija situacija...u SAD-u je sigurno lošija...ne mogu se oni mjeriti sa dobrom starom Europom,a-a

Naprosto sam pokošen silnim argumentima.

MaliZeleni10
28.12.2011., 20:34
EU vozačka vrijedi i možeš je (ili čak moraš, nisam siguran) zamijeniti švedskom kad stekneš dozvolu za stalni boravak. Više detalja možeš saznati ovdje: http://korkortsportalen.se/andra-sprak/.

Koliko ja znam, po EU regulativi domicilna vozacka je vazeca bilo gdje i ne mora se mijenjati za lokalnu.

nacafaca
29.12.2011., 08:45
Hvala na pomoci :)

pattie_boyd
30.12.2011., 23:18
Naprosto sam pokošen silnim argumentima.

gle,imam rođake u Švedskoj i oni se tu ne kane vraćati jer im je tam daleko bolje...također,bila sam tam i oduševila sam se zemljom...to je jednostavno zemlja mojih snova:cerek:

nacafaca
31.12.2011., 13:31
IMHO tesko ako nisi na "ti" sa svedskim. Plus, moras zavrsiti vozacki ovdje ako se ne varam.
Vozacka moze iz grcke mislim iz bilo koje eu zemlje ali taxi dozvola mora biti njihova,a vidim da i kurseve organizuju besplatne za obuku vozaca al opet ne verujm da neko ima sanse vece bez znanja jezika.Grci masovno odlaze ali masovno i to najvise za Nemacku i Svedsku,vecina ide bez znjanja jezika pa neka im je Bog u pomoci u nalazenju poslova.

Sharkaat
31.12.2011., 15:37
Vozacka moze iz grcke mislim iz bilo koje eu zemlje ali taxi dozvola mora biti njihova,a vidim da i kurseve organizuju besplatne za obuku vozaca al opet ne verujm da neko ima sanse vece bez znanja jezika.Grci masovno odlaze ali masovno i to najvise za Nemacku i Svedsku,vecina ide bez znjanja jezika pa neka im je Bog u pomoci u nalazenju poslova.

Mislio sam na nase vozacke iz HR. Dobili smo info kako ih mozemo koristiti tek godinu dana nakon ulaska u zemlju, nakon toga moramo polagati njihov vozacki.

nacafaca
01.01.2012., 22:00
ja ima jos jedno pitanje za ljude koji su u svedskoj:) da li ja sa mojom dozvolom boravka u grckoj koja je dobijena na psnovu braka sa grckim drzavljaninom imam parava kao i da imam eu pasos?znam i da se sa eu pasosem ne moze ostati duze od 3 meseca ako se ne nadje posao ali isto tako im ne treba radna dozvola pa eto bas me kopka da li imam ista prava,zvali smo mi vec svedsku amasadau ovde ali gle cuda pojma nemaju o tome.

MaliZeleni10
01.01.2012., 23:22
Nemas.

Ali, ako se tvoj supruznik seli u bilo koju EU drzavu ti na osnovu njega imas sva prava kao i on.

nacafaca
02.01.2012., 09:35
To u stvari znaci da ja ne mogu sama da idem bilo gde u eu da radim nego mora prvo moj muz pa posle i ja sa njimu paketu?

MaliZeleni10
02.01.2012., 20:17
Bas tako.

Ali, ako tebe tvoja firma salje u drugu EU drzavu raditi neko vrijeme ne treba ti niti radna niti boravisna dozvola u toj drzavi jer ih vec imas u toj u kojoj si.

nacafaca
03.01.2012., 08:17
OK hvala ti :) MOj muz bi onda isao sam u Svedsku za pocetak ali ne mozemo da se odlucimo u koji grad,mislim ne znam od ta 3 grada Stockholm Malmo i Geteburg koje je industrijski jer ce traziti poslove tipa magacin sta znam prozivodnja i ako je profesinalni vozac kamiona to tesko da ce raditi bez njanja Svedskog :(

a1exa
05.01.2012., 10:23
Postoji šansa da dobijem stažiranje u Švedskoj. Moram obavit intervju sa ljudima iz firme. I to me malo brine.
Jel ima neka nepisana pravila što izbjegavati, što ne?
Svaki savjet je dobrodošao :mig:

Lent11
05.01.2012., 11:10
Postoji šansa da dobijem stažiranje u Švedskoj. Moram obavit intervju sa ljudima iz firme. I to me malo brine.
Jel ima neka nepisana pravila što izbjegavati, što ne?
Svaki savjet je dobrodošao :mig:

Nisam shvatio; misliš li na poslovnu etiku sa Šveđanima, ako da: http://www.infostud.com/diskusije/viewtopic.php?f=51&t=5023&p=28016

a1exa
05.01.2012., 11:40
Nisam shvatio; misliš li na poslovnu etiku sa Šveđanima, ako da: http://www.infostud.com/diskusije/viewtopic.php?f=51&t=5023&p=28016

I to da, ali i kako da se što bolje prikažem na razgovoru.

Evo primjer: vrlo je bitno ne pokazivati emocije tokom pregovora, već smirenost, sabranost i kontrolu. Kod nas je jedna doza emocija plus, jer ono, pokazuje jednu dozu žara za određeno područje.

tsh
05.01.2012., 18:16
Pitat ce te sigurno koje su ti vrline i mane, tj jake i slabe strane, ne samo sto se posla tice vec uopceno karakterne osobine

a1exa
06.01.2012., 10:03
Pitat ce te sigurno koje su ti vrline i mane, tj jake i slabe strane, ne samo sto se posla tice vec uopceno karakterne osobine

To se očito svugdje pita:rofl:
Baš mi je zeznuto to pitanje al ok, i nije takav bed.

tsh
06.01.2012., 16:16
Bed je, jer na osnovu toga sto odgovoris slede potpitanja i zamke, e tu nastaje pravi bed al ne daj se obeshrabriti :)

Lent11
06.01.2012., 16:44
@a1exa držimo fige, da razgovor uspije :)

a1exa
06.01.2012., 22:44
Bed je, jer na osnovu toga sto odgovoris slede potpitanja i zamke, e tu nastaje pravi bed al ne daj se obeshrabriti :)

Mislim da je bolje biti iskren. najgluplji i najčešći odgovor na pitanje bude prepedantan sam ili nešto sl. :rolleyes::D

@a1exa držimo fige, da razgovor uspije :)

Hvala :)

Septembar
06.01.2012., 23:01
I to da, ali i kako da se što bolje prikažem na razgovoru.

Evo primjer: vrlo je bitno ne pokazivati emocije tokom pregovora, već smirenost, sabranost i kontrolu. Kod nas je jedna doza emocija plus, jer ono, pokazuje jednu dozu žara za određeno područje.

zavisi od posla za koji apliciras
ako ces raditi sa ljudima u stresnim situacijama, bitno je da se znas kontrolirati i da si blag i prijatan valjda :)

isto vazi za "dobre i lose osobine" moraju biti prilagodjene profesiji

a1exa
07.01.2012., 16:13
zavisi od posla za koji apliciras
ako ces raditi sa ljudima u stresnim situacijama, bitno je da se znas kontrolirati i da si blag i prijatan valjda :)

isto vazi za "dobre i lose osobine" moraju biti prilagodjene profesiji

Uff već sad sam nervozna a ima skoro mjesec dana do razgovora :D
Kakav je dress code gore? Ako sam dobro shvatila oni nisu previše uniformirani, prolazi casual ali uredan i pristojan naravno?

zikac
09.01.2012., 14:45
Uff već sad sam nervozna a ima skoro mjesec dana do razgovora :D
Kakav je dress code gore? Ako sam dobro shvatila oni nisu previše uniformirani, prolazi casual ali uredan i pristojan naravno?

tocno.

inace sto se tice razgovor prije zaposljavanja, na pitanju kako bih se opisao tri rijecima samo odgovori da si fleksibilan, motiviran i drustven ili nesto slicno. nije to tesko, vec formalno da vidi da si OK, jer inace sto pise na papirima vrijedi.

murga112
09.01.2012., 22:40
zanima me jel neko uspio otici i ostati u Svedskoj, dakle zaposliti se, a da nije u pitanju zenidba/udaja,,,nedavno sam zavrsio fax(visoka zdravstvena skola i imam diplomu bachelor zdravstva)al spremam sam raditi bilo koji posao,ionako sam radio sve i svasta,,, i Svedska se cini kao idealna zemlja,,,jel neko pokusao otici, uspio ostati,,,jel ima na forumu neko nas ko je u Svedskoj pa da je spreman pomoci nekim savjetom ili slicno,,,

vec sam nasao informacije da je potrebno naci poslodavca koji ce dati poslovnu ponudu i onda s tom ponudom preko ambasade dobiti potrebne papire za rad u svedskoj,,,jel ima neko iskustva s ovim,,jel vec neko prosao ovaj put????

jel zna neko kako se rangiraju zdravstveni radnici u svedskoj, dakle ja sam zavrsio 4 godine srednje medicinske skole i 3 godine visoke zdravstvene skole, pa me zanima gdje bih se ja uklopio u hijerarhiju zdravstvenih radnika u svedskoj???

Hvala

PS ne radi se ovdje o tome da zelim otici negdje i zaraditi neke pare i onda doci kuci i glavni u selu,,,ipak je tamo zivot ono sto zivot treba da bude,,

kuvi
09.01.2012., 23:50
ee zna netko neka ženska imena u švedskoj koja se najvise koriste?pa da probam nac neke djevojke na fejsu da vidim kakve su:D

Maranz
10.01.2012., 11:16
zanima me jel neko uspio otici i ostati u Svedskoj, dakle zaposliti se, a da nije u pitanju zenidba/udaja,,,nedavno sam zavrsio fax(visoka zdravstvena skola i imam diplomu bachelor zdravstva)al spremam sam raditi bilo koji posao,ionako sam radio sve i svasta,,, i Svedska se cini kao idealna zemlja,,,jel neko pokusao otici, uspio ostati,,,jel ima na forumu neko nas ko je u Svedskoj pa da je spreman pomoci nekim savjetom ili slicno,,,

vec sam nasao informacije da je potrebno naci poslodavca koji ce dati poslovnu ponudu i onda s tom ponudom preko ambasade dobiti potrebne papire za rad u svedskoj,,,jel ima neko iskustva s ovim,,jel vec neko prosao ovaj put????

jel zna neko kako se rangiraju zdravstveni radnici u svedskoj, dakle ja sam zavrsio 4 godine srednje medicinske skole i 3 godine visoke zdravstvene skole, pa me zanima gdje bih se ja uklopio u hijerarhiju zdravstvenih radnika u svedskoj???

Hvala

PS ne radi se ovdje o tome da zelim otici negdje i zaraditi neke pare i onda doci kuci i glavni u selu,,,ipak je tamo zivot ono sto zivot treba da bude,,

Mislim da se nebi mogao uklopiti u zdrastveni sistem,,prvo nisam siguran da bi priznali kvalifikaciju koju imas,,nadalje problem jezika,,mislim da ne mozes nigdje raditi bez jezika.Trece,,zbog vec nabrojanih argumenata,,ne znam tko bi pokusao ishoditi radnu dozvolu za tebe?Na trzistu rada ovdje ima kadrova tvoje struke pa nema potrebe uvoziti takvu radnu snagu,,,jedino mozda neki vlasnik privatne bolnice ili privatnog starackog doma bi mogao tu pomoci,,no takvi ljudi nisu bas susretljivi sto se tice toga.
Moj savjet;potrazi svoju srecu tamo gdje jesi,,imas mladost,zavrsenu skolu,,,i zaista ne vidim vecu prednost za gradenje nekog ljepog zivota,,,a sto se tice onog sto si napisao u PS,,U Svedskoj novac neces zaraditi,,a zivot je onakav kakav si sam stvoris,,neovisno o zemlji.

murga112
10.01.2012., 14:40
Mislim da se nebi mogao uklopiti u zdrastveni sistem,,prvo nisam siguran da bi priznali kvalifikaciju koju imas,,nadalje problem jezika,,mislim da ne mozes nigdje raditi bez jezika.Trece,,zbog vec nabrojanih argumenata,,ne znam tko bi pokusao ishoditi radnu dozvolu za tebe?Na trzistu rada ovdje ima kadrova tvoje struke pa nema potrebe uvoziti takvu radnu snagu,,,jedino mozda neki vlasnik privatne bolnice ili privatnog starackog doma bi mogao tu pomoci,,no takvi ljudi nisu bas susretljivi sto se tice toga.
Moj savjet;potrazi svoju srecu tamo gdje jesi,,imas mladost,zavrsenu skolu,,,i zaista ne vidim vecu prednost za gradenje nekog ljepog zivota,,,a sto se tice onog sto si napisao u PS,,U Svedskoj novac neces zaraditi,,a zivot je onakav kakav si sam stvoris,,neovisno o zemlji.

zanimljivo da se na svim svedskim listama deficitarnih zanimanja nalazi zdravstvena struka!!!

hvala na savjetu, al zasto ti svoju srecu nisi trazio tamo otkud si?...ako si ti nasao srecu u swe zasto nebi mogli i drugi...

hvala jos jednom

Maranz
10.01.2012., 16:29
zanimljivo da se na svim svedskim listama deficitarnih zanimanja nalazi zdravstvena struka!!!

hvala na savjetu, al zasto ti svoju srecu nisi trazio tamo otkud si?...ako si ti nasao srecu u swe zasto nebi mogli i drugi...

hvala jos jednom
Ja sam se ozenio i ljubav je bila moj motiv dolaska.Inace nebih nikada napustio HR.

a1exa
10.01.2012., 16:43
tocno.

inace sto se tice razgovor prije zaposljavanja, na pitanju kako bih se opisao tri rijecima samo odgovori da si fleksibilan, motiviran i drustven ili nesto slicno. nije to tesko, vec formalno da vidi da si OK, jer inace sto pise na papirima vrijedi.

ok, da ima smisla. hvala :mig:

Ja sam se ozenio i ljubav je bila moj motiv dolaska.Inace nebih nikada napustio HR.

Isuse kriste, jel ti možeš shvatit da nisu svi ti i da svatko ima razloge kuda ide i zašto :503:
Nije pitanje bilo da li bi vi išli, nego konkretno pitanje na konkretan problem pa ako ne znaš ili ne želiš reć ok, ali jbt već vrapci na grani znaju kaj misliš o Švedskoj i kak ti je grozno gore i već si bogu i vragu dosadan s tim :rolleyes:

murga112
10.01.2012., 22:00
ok, da ima smisla. hvala :mig:

Isuse kriste, jel ti možeš shvatit da nisu svi ti i da svatko ima razloge kuda ide i zašto :503:
Nije pitanje bilo da li bi vi išli, nego konkretno pitanje na konkretan problem pa ako ne znaš ili ne želiš reć ok, ali jbt već vrapci na grani znaju kaj misliš o Švedskoj i kak ti je grozno gore i već si bogu i vragu dosadan s tim :rolleyes:

ma dok sam procitao post skontao sam da je ljubomoran na pomisao da jos neko uspio otici tamo,,,idu mi takvi ljudi na zivce, ako ne zele pomoci zasto se uopste javljaju,,,

PITAM SE AKO MU JE TAMO LOSE I AKO JE SITUACIJA LOSA ZASTO SE IZ LJUBAVI NIJE OZENIO I TU ZENU (SVOJU LJUBAV) DOVEO U HRVATSKU, PA U HRVATSKOJ ZIVIO OD LJUBAVI, HRANIO SE OD LJUBAVI, PLACAO RACUNE OD LJUBAVI ITD ITD

murga112
10.01.2012., 22:02

i ja bih se rado ozenio iz ljubavi sa svedjankom, al nece da mi naleti,,,

Sharkaat
10.01.2012., 23:11

Ja sam s dragom dosao ovamo. Ne pada nam na kraj pameti vracati se natrag i ne razumijemo tko bi se uopce *htio* vratiti natrag odavde... Eventualno i iskljucivo silom prilika (gubitak posla, etc.).

murga112
11.01.2012., 00:18
Ja sam s dragom dosao ovamo. Ne pada nam na kraj pameti vracati se natrag i ne razumijemo tko bi se uopce *htio* vratiti natrag odavde... Eventualno i iskljucivo silom prilika (gubitak posla, etc.).

podijeli s nama iskustvo kako je bilo pronaci posao, kako je nauciti jezik, jel ti trebalo puno novca da se uspijes stabilizirati u svedskoj???

Maranz
11.01.2012., 12:40
ma dok sam procitao post skontao sam da je ljubomoran na pomisao da jos neko uspio otici tamo,,,idu mi takvi ljudi na zivce, ako ne zele pomoci zasto se uopste javljaju,,,

PITAM SE AKO MU JE TAMO LOSE I AKO JE SITUACIJA LOSA ZASTO SE IZ LJUBAVI NIJE OZENIO I TU ZENU (SVOJU LJUBAV) DOVEO U HRVATSKU, PA U HRVATSKOJ ZIVIO OD LJUBAVI, HRANIO SE OD LJUBAVI, PLACAO RACUNE OD LJUBAVI ITD ITD
Prvo,ljubomoran nisam,,nemam razloga biti,plus tema ove rasprave nisam ja nego tvoj pokusaj preseljenja iz Hr.Drugo,nisam nigdje opisivao situaciju nego mogucnosti koje imas za preseljenje.Ja sam zivio dobro u HR i danas zivim dobro ovdje,,,a to nema veze sa osjecajima nego sposobnoscu hvatanja u kostac sa zivotom bez obzira gdje se nalazis.Ja sam ti samo zelio reci kako je jako tesko nauciti jezik,srediti boravisnu dozvolu,znaci integrirati se u novo drustvo.To zahtjeva zivaca,vremena,novaca,znanja,sposobnosti,,i ako toliko mozda ulozis u zivot tamo gdje vec jesi,,mozda bi bilo bolje?O tome sam pisao,,nisi me shvatio,,no eto,ja ti zelim srecu da ostvaris svoje naume!

Sharkaat
11.01.2012., 14:01
podijeli s nama iskustvo kako je bilo pronaci posao, kako je nauciti jezik, jel ti trebalo puno novca da se uspijes stabilizirati u svedskoj???

Oboje smo dosli tu s prijavama na magisterij komunikologije i trenutno smo u samom finalu, pisanju znanstvenog rada koje bi trebalo trajati do svibnja. Ja pisem za jedan domaci ICT blog, a draga je pronasla posao koji je isto vezan uz nas jezik, ne mogu ici u detalje. ;)

Jos je to daleko od neceg sto bih mogao nazvati "stabilnim" (iduce produzenje radnog ugovora ce biti kriticno), ali s obzirom na to da je prva godina naseg boravka ovdje bila puna straha, neizvjesnosti i opcenitih upitnika, mislim da ce to postati stabilno u vrlo kratkom periodu od sada... Sto se tice integracije, nema apsolutno nikakvih problema, dosadasnje iskustvo mi je pokazalo kako su Svede pristupacniji ljudi nego oni koji nisu "domaci". Jedino sto apsolutno ne podnosim jest birokracija koja ima vise rupa nego...pa kada zapne, na svom si i cistim guranjem treba pokusati iznijeti situaciju na cistac (posebnih problema je bilo kada bakice iz uprave izgube neke tvoje dokumente pa tebe okrive da ih nisi poslao etc.). Uglavnom, sretni smo tu, sa potencijalom da postanemo potpuno i krajnje sretni ako nas zdravlje i mrvicu srece posluzi. :)

pattie_boyd
12.01.2012., 23:20
ee zna netko neka ženska imena u švedskoj koja se najvise koriste?pa da probam nac neke djevojke na fejsu da vidim kakve su:D

probaj sa Anna,Linda,Pernilla...al više ti je ključ u prezimenima :)

pattie_boyd
12.01.2012., 23:24
btw mene ovo isto zanima sa ženidbom...Šveđani su tako ufff :)
sljedeći put kad odem tamo,nastojat ću se spetljat s nekim :D

Bondage Animal
13.01.2012., 01:31
Tesko.

Sa EU putovnicom mozes doci u Svedsku bez problema ali ne znam kako bi te zaposlili kao taxi vozaca ako ne znas svedski jezik.

Zato, prvo u skolu i nauci jezik, za 6 mjeseci bi ga morao tecno govoriti i onda mozes sta god hoces.

Matore hoces reci da svedski moze naucit za sest mjeseci solidno preko nekog tecaja?:eek:

Meni se to cini kao jezik kojeg je teze svladat, mozda grjesim.:D

Scandinavian
13.01.2012., 12:37
Matore hoces reci da svedski moze naucit za sest mjeseci solidno preko nekog tecaja?:eek:

Možeš u Švedskoj pošto si okružen tim jezikom i na taj način ga jako brzo svladaš pošto ga moraš koristiti svaki dan.
U Hrvatskoj vjerovatno treba par godina za naučiti.

mazz
14.01.2012., 13:52
http://www.svenskfast.se/Templates/ObjectView.aspx?objectid=3U430AJ1RP608665

sta bi trebalo ovo značit? Pris
450 000 kr / högstbjudande
(≈ 51 000 euro)

Ako je to cijena kuće(nadam se da nije neka aukcija)isplati se kupit.Prava vikendica na sjeveru švedske.Nego dali je istina da se na sjeveru švedske govori drugačiji jezik od Švedskog?pročitao sam da se govori saamijski?Jer sjever švedske spada pod Laponiju.

Sharkaat
14.01.2012., 15:16
http://www.svenskfast.se/Templates/ObjectView.aspx?objectid=3U430AJ1RP608665

sta bi trebalo ovo značit? Pris
450 000 kr / högstbjudande
(≈ 51 000 euro)

Ako je to cijena kuće(nadam se da nije neka aukcija)isplati se kupit.Prava vikendica na sjeveru švedske.Nego dali je istina da se na sjeveru švedske govori drugačiji jezik od Švedskog?pročitao sam da se govori saamijski?Jer sjever švedske spada pod Laponiju.

U pitanju je aukcija. ;)

Brynhild
14.01.2012., 17:31
Avgift je pristojba, nemamo mi tako nešto. U to je uključeno održavanje zgrade i to što udruga koja je gradila zgradu vraća kredit kojim ju je izgradila.

Brijem da se svi stanovi ondje tako kupuju, imaš cijenu za stan i još svaki mjesec iskesaš svotu kao za podstanarstvo. :rolleyes:

Doduše, nisam nikad kupovala stan u Švedskoj, niti mislim, možda ima netko pametniji.

Znam da je post malo stariji, ali sam čitajući naišla i morala sam se nadovezati.
Neznam u kojem gradu živiš i da li si u Hrvatskoj, no u tu se u svim zgradama plaća pričuva, bezobzira na vlasništvo. Kod mene je nešto manja jer je stara zgrada, no ići će gore jer trebamo sanaciju, plaća se mjesečno ovisno koliko kvadrata stan ima, i to sve ide na zajednički račun Gradsko stambenog. Novac iz pričuve je namjenjen za popravke zajedničkih dijelova zgrade i sanacije iako se kod nas u praksi zna dogodit da si ljudi renoviraju neke dijelove stana na teret pričuve. Plus sve silne režije. Moja mama u manjem HR gradu plaća pričuvu plus osnovne režije(voda,struja,grijanje,smeće,komunalno) cca 1700 kuna. Ja imam nešto manje jer sam u manjem stanu, moje je negdje oko 1000, jer imam drugačije grijanje pa mi je jeftinije.

Ja isto pomalo gledam gdje bi mogla odseliti, najviše me nekako Švedska privlači i kad vidim cijene kuća, još mi se više sviđa, jer tak i tak nepatim na život u velikom gradu. Al dečko bi na Novi Zeland, a meni je to malo ipak predaleko.

mazz
14.01.2012., 20:01
U pitanju je aukcija. ;)

Pa ima koja kuća na prodaji gdje nama aukcije?Nači nemoze se bas nać neka kuća na sjeveru za neki 50-60€:rolleyes:

tsh
14.01.2012., 21:29
Evo, totalni sjever ilitiga Norrbotten, pa trazi

http://www.blocket.se/kiruna?q=&cg=3100&w=1&ca=1_8&l=0&md=th

murga112
15.01.2012., 22:48

Hvala

nienna
21.01.2012., 16:47
Oh well...podji u Södretälje, tamo ne trebas znati svedski :D

btw mene ovo isto zanima sa ženidbom...Šveđani su tako ufff :)
sljedeći put kad odem tamo,nastojat ću se spetljat s nekim :D
Stvarno? Joj, meni su oni posve bzvz xD
Sva sreca pa sam dosla sa svojim muskim...vjerojatno bi ostala usiđelica ovdje u Svedskoj xD

Mi (Sharkaat i ja) smo uspijeli doci na caku da ovdje upisemo MA nakon BA, naravno s ciljem da u medjuvremenu nadjemo posao, naucimo jezik i ostanemo. Birokracija je ubitacna te trebas imati finu svotu sa strane spremljenu ako zelis doci ovamo studirati (barem dok ne udjemo u EU, onda je sve puno lakse sto se tice dolaska na studiranje ali i ostanka)

Na zalost,trebam ti razbiti iluzije. Tesko ce te netko iz Svedske primiti te se zafrkavati sa papirima i svime, a moze dobiti domaceg covjeka ili nekoga iz EU. Trebas imati PUNO srece, ili biti izuzetno strucan u svom podrucju ili imati neku debelu vezu u Svedskoj pa da iz Hrvatske gore dobijes posao.
Mi smo dosli u Svedsku puni iluzija pa smo sami otkrili kakvo je stvarno stanje.

Nisam sigurna kako bi se igdje uklopio :/ Kao sto su vec rekli, vjerojatno bi trebao polagati neke razlike ili slicno za njihov sustav. (Ne mogu biti tocna u detaljima, ne znam ih za zdrastvo, ali sam poprilicno sigurna kako ne mozes samo poci gore sa nasom skolom i naci posao tek tako :/)

el_mariachi
21.01.2012., 16:55
Oh well...podji u Södretälje, tamo ne trebas znati svedski :D

il runkaby il rinkeby..kak se vec kaze:o

sto se tice svedjana ..zesce mlakonje..jedino su danci gori od njih.

edit:
murga113: ne mogu ti bas pomoci ali da bi se radilo kao med. sestra/brat obavezno se mora ici tri godine na fax
uglavnom koliko sam cuo da place nisu bas nesto posebno dobro pa osoblje bjezi za norvesku..a neki idu tamo preko vikenda ili na godisnjem raditi

edit II:
mazz: naravno da nije isti jezik..samijski ti pripada tzv. ugro-finskim jezicima (ista obitelj kao finski, madjarski, estonski i neki sibirski jezici)..konkretno ti mislis na oko 30 000 osoba koje se sluze tim jezikom kao materinskim ali pazi ne govori se u toj cijeloj oblasti samo taj jezik..to je jedan od jezika kojim se sluze minoritetne grupe u svedskoj koji je priznat.. takvih jezika ima 5 ili 6..negdje procitah da postoji jos jedan jezik u svedskoj kojim se sluzi oko 50-60 osoba

a1exa
21.01.2012., 19:56
Na zalost,trebam ti razbiti iluzije. Tesko ce te netko iz Svedske primiti te se zafrkavati sa papirima i svime, a moze dobiti domaceg covjeka ili nekoga iz EU. Trebas imati PUNO srece, ili biti izuzetno strucan u svom podrucju ili imati neku debelu vezu u Svedskoj pa da iz Hrvatske gore dobijes posao.
Mi smo dosli u Svedsku puni iluzija pa smo sami otkrili kakvo je stvarno stanje.

Opiši što misliš sa ovim, što te razočaralo?
Kakvi su oni po pitanju stažiranja ,tj., moje pitanje je da li olako daju poslovne ponude ili ako ponude nešto da li se može smatrat da su ozbiljni?

nienna
23.01.2012., 13:01
il runkaby il rinkeby..kak se vec kaze:o
Rinkeby & Tensta ;)

Opiši što misliš sa ovim, što te razočaralo?
Kakvi su oni po pitanju stažiranja ,tj., moje pitanje je da li olako daju poslovne ponude ili ako ponude nešto da li se može smatrat da su ozbiljni?
Nije sve divno, krasno i bajno. Ima i Svedska svojih problema i nedostataka (dosta njih ;)) Prvo me razocarao faks :/ Sva sreca, upisala sam ga samo radi nacina dolaska (i ostanka) u Svedskoj te radi imena na papiru. :kava:
Nije da nema posla, ali ga nije ni lako naci ako nisi svedski drzavljanin...pogotovo u mojoj struci. Na kraju mi je pomogla cista sreca...tako to valjda ide. :)
Birokracija im je super dok sve stima, ako je nesto van uobicajenog oni se posve izgube :504:
Ima tu puno sitnica :) Ja sam prva mislila, evo doci cu gore, ne bojim se rada, zelim raditi, znam engleski imam zavrsene skole pa valjda ce me netko primiti. Mmmm, na zalost, ne ide tako. :(

a1exa
23.01.2012., 18:42
Rinkeby & Tensta ;)

Nije sve divno, krasno i bajno. Ima i Svedska svojih problema i nedostataka (dosta njih ;)) Prvo me razocarao faks :/ Sva sreca, upisala sam ga samo radi nacina dolaska (i ostanka) u Svedskoj te radi imena na papiru. :kava:
Nije da nema posla, ali ga nije ni lako naci ako nisi svedski drzavljanin...pogotovo u mojoj struci. Na kraju mi je pomogla cista sreca...tako to valjda ide. :)
Birokracija im je super dok sve stima, ako je nesto van uobicajenog oni se posve izgube :504:
Ima tu puno sitnica :) Ja sam prva mislila, evo doci cu gore, ne bojim se rada, zelim raditi, znam engleski imam zavrsene skole pa valjda ce me netko primiti. Mmmm, na zalost, ne ide tako. :(

Kužim. A jezik učiš ili?misliš švedski državljanin ili ako ne znaš jezik? :eek:
Koja si struka ako nije preosobno pitanje?

nienna
24.01.2012., 10:16
Kužim. A jezik učiš ili?misliš švedski državljanin ili ako ne znaš jezik? :eek:
Ucim...ali ne kako bi trebala. Kako mi je faks na eng, doma pricam na eng, na poslu pricam na eng...malo sam se ulijenila u ucenju Svedskog :D

Trebas, naravno, znati jezik. Ali ovo moje je vise bilo namjenjeno vecoj birokraciji koja te prati ako te netko hoce uzeti na posao a nisi iz EU ili Svedo :) Logicno kako ce odabrati onog kandidata s kojim imaju manje peglane oko papira. :ne zna:

Koja si struka ako nije preosobno pitanje?
Komunikacije/Novinarstvo/PR :503:

Grupa Queen
24.01.2012., 11:21
Rinkeby & Tensta ;)

Nažalost to je zaista tako, i mnogi se razočaraju kada očekuju da će im se u slučaju problema izaći u susret i probati riješiti problem. Ako problem ne mogu riješiti po unaprijed naučenih nekoliko koraka otkantaju te i kažu da "tu više ništa ne mogu napraviti". Ne smatram da su zli ili pokvareni, ali definitivno im fali određene kolegijalnosti i uslužnosti. Jedna švedska firma mi je napravila sranje s naplatom kreditne kartice (označili su hotelu da mi odmah naplati boravak za koji sam imao samo rezervaciju i možda ga ne bih ni iskoristio). Kada sam poslao mail sa detaljnim objašnjenjem što se dogodilo i da sam na njihov stranici dao podatke kreditne kartice i da mi pokušaju pomoći, odjebali su me doslovno sa riječima "mi tu više ništa ne možemo, obratite se hotelu". Ni sorry, ni da se potrude imalo da izvide zašto se to dogodilo. I to nije prvi put, pošto sam zbog posla gore živio dvije godine imao sam dosta takvih situacija u bolnicama ili sa firmama za iznajmljivanje stanova. S kakvim god problemom došao, neće se nitko previše potruditi da ti pomogne.

a1exa
24.01.2012., 16:13
Ucim...ali ne kako bi trebala. Kako mi je faks na eng, doma pricam na eng, na poslu pricam na eng...malo sam se ulijenila u ucenju Svedskog :D

Trebas, naravno, znati jezik. Ali ovo moje je vise bilo namjenjeno vecoj birokraciji koja te prati ako te netko hoce uzeti na posao a nisi iz EU ili Svedo :) Logicno kako ce odabrati onog kandidata s kojim imaju manje peglane oko papira. :ne zna:

Komunikacije/Novinarstvo/PR :503:

Pa što fali, to je lijepo zanimanje :D
Uff sad me strah da me ne otkantaju za stažiranje ako će im to biti birokratska zavrzlama :rofl:
Ja sam počela učit jezik preko livemoche i sviđa mi se, ali isto sam sad malo stala zbog drugih obaveza :D

pattie_boyd
30.01.2012., 20:41

učim ti ga ja...sad za tj dana polažem 1.stupanj :D
ma nije ti jezik pretežak,mislim kako se uzme...sigurno ćeš imati malo problema sa izgovaranjem...gramatika je lakša neg u njemačkom,rekla bih da je neki miks engleske i njemačke(malo je specifična jer imaju 5 grupa imenica,4 grupa glagola)...padeža nemaju:mig:
jedino kaj ćeš ga tu više naučiti na onoj razini razumjevanja,malo manje govorenja,iako se u školama stranih jezika dosta forsira govor,ali nije baš od prevelike koristi jer tu nemaš s kime pričati:rolleyes:
ako ga odlučiš učiti,čitaj što više švedskih stranica,slušaj švedske pjesme...dosta pomogne :)

Scandinavian
30.01.2012., 21:30
učim ti ga ja...sad za tj dana polažem 1.stupanj :D
ma nije ti jezik pretežak,mislim kako se uzme...sigurno ćeš imati malo problema sa izgovaranjem...gramatika je lakša neg u njemačkom,rekla bih da je neki miks engleske i njemačke(malo je specifična jer imaju 5 grupa imenica,4 grupa glagola)...padeža nemaju:mig:
jedino kaj ćeš ga tu više naučiti na onoj razini razumjevanja,malo manje govorenja,iako se u školama stranih jezika dosta forsira govor,ali nije baš od prevelike koristi jer tu nemaš s kime pričati:rolleyes:
ako ga odlučiš učiti,čitaj što više švedskih stranica,slušaj švedske pjesme...dosta pomogne :)

U kojoj školi ga učiš?

pattie_boyd
31.01.2012., 22:13
U kojoj školi ga učiš?

u sokratu :)

Scandinavian
01.02.2012., 18:47
I kako si zadovoljan načinom i kvalitetom predavanja?
Ja ga učim samostalno na livemochi, ali nema to smisla, treba pričati sa nekim i usavršavati te vokale, a onda se kao pomoć, osloniti i na stranicu tipa livemocha.

pattie_boyd
01.02.2012., 22:36
I kako si zadovoljan načinom i kvalitetom predavanja?
Ja ga učim samostalno na livemochi, ali nema to smisla, treba pričati sa nekim i usavršavati te vokale, a onda se kao pomoć, osloniti i na stranicu tipa livemocha.

ja sam zadovoljna s time...atmosfera je opuštena,ima nas 10-ak,dosta forsiramo konverzaciju,ali radimo i dosta gramatike...teksove i zadatke dobivamo kopirano,budući da tih knjiga nema za kupiti tu kod nas,tj.ima u Algoritmu,ali se predhodno treba naručiti i čekati ohoho
što se tiče internetskih portala,ja sam prije isto učila na taj način,a kada sam krenula na tečaj skužila sam da je tam dosta toga netočno,prvenstveno gramatika i izgovor,tako da ako baš voliš taj jezik,rađe ga odi učiti u školu stranih jezika :)

Scandinavian
02.02.2012., 13:11
Super, mislim da budem upisao to, ali negdje u jesen.
Jesi dobila možda neki papir ili pravila kako se čita švedski i njihova slova.
Ako imaš to, dali mi možeš skenirati i poslati na mail?

pattie_boyd
02.02.2012., 23:12

da,imam toga,ali na žalost nemam skener :(

nienna
07.02.2012., 20:53
Nažalost to je zaista tako, i mnogi se razočaraju kada očekuju da će im se u slučaju problema izaći u susret i probati riješiti problem. Ako problem ne mogu riješiti po unaprijed naučenih nekoliko koraka otkantaju te i kažu da "tu više ništa ne mogu napraviti". Ne smatram da su zli ili pokvareni, ali definitivno im fali određene kolegijalnosti i uslužnosti. Jedna švedska firma mi je napravila sranje s naplatom kreditne kartice (označili su hotelu da mi odmah naplati boravak za koji sam imao samo rezervaciju i možda ga ne bih ni iskoristio). Kada sam poslao mail sa detaljnim objašnjenjem što se dogodilo i da sam na njihov stranici dao podatke kreditne kartice i da mi pokušaju pomoći, odjebali su me doslovno sa riječima "mi tu više ništa ne možemo, obratite se hotelu". Ni sorry, ni da se potrude imalo da izvide zašto se to dogodilo. I to nije prvi put, pošto sam zbog posla gore živio dvije godine imao sam dosta takvih situacija u bolnicama ili sa firmama za iznajmljivanje stanova. S kakvim god problemom došao, neće se nitko previše potruditi da ti pomogne.
E to! "Ne mozemo mi nista".
A kako Balkanska agresiva i upornost probijaju put :D
(Zadnja pi*darija mi je bila sa kupnjom novog moba u 3 :503:)

Pa što fali, to je lijepo zanimanje :D
Uff sad me strah da me ne otkantaju za stažiranje ako će im to biti birokratska zavrzlama :rofl:
Ja sam počela učit jezik preko livemoche i sviđa mi se, ali isto sam sad malo stala zbog drugih obaveza :D
Ma super je zanimanje...samo sto u Svedskoj ti za njega svedski treba biti kao materinji :D
Drzim fige za staziranje :)

Mislim kako bi ti za trebao audio a ne na papiru :ne zna:
Ja jos uvijek imam gadnih problema s njihovim sju...h...hhhhh :504: (za to h treba audio...ali zvuci kao da se davis s ribljom kosti :D)

Lent11
08.02.2012., 14:50

Imam knjigu (priručnik), ali nemam skener, evo koja je: http://www.korisnaknjiga.com/sa-svedskim-u-svet-naslov-4233

PS: knjiga je na srpskom, ali sve je potpuno razumljivo, ima oko 5-6 stranica, samo čitanje, tematski je slagano, rječnik, kao i ispod svake rečenice na švedskom nalazi se prijevod i izgovor.

pattie_boyd
08.02.2012., 23:45
E to! "Ne mozemo mi nista".
A kako Balkanska agresiva i upornost probijaju put :D
(Zadnja pi*darija mi je bila sa kupnjom novog moba u 3 :503:)

Ma super je zanimanje...samo sto u Svedskoj ti za njega svedski treba biti kao materinji :D

Mislim kako bi ti za trebao audio a ne na papiru :ne zna:
Ja jos uvijek imam gadnih problema s njihovim sju...h...hhhhh :504: (za to h treba audio...ali zvuci kao da se davis s ribljom kosti :D)

zanimljivo je kak zapravo puno ljudi ima problema sa tim vokalom,i kod mene u grupi...neki kažu šu,a neki obično hu...meni je to jedan od dražih vokala i mislim da nemam problema s njegovim izgovorom:D
kad sam ove ostale kaj ne uče švedski pokušavala naučiti taj vokal,samo jedan od njih 10 ga je znao izgovoriti

Scandinavian
09.02.2012., 10:35
Imam knjigu (priručnik), ali nemam skener, evo koja je: http://www.korisnaknjiga.com/sa-svedskim-u-svet-naslov-4233

PS: knjiga je na srpskom, ali sve je potpuno razumljivo, ima oko 5-6 stranica, samo čitanje, tematski je slagano, rječnik, kao i ispod svake rečenice na švedskom nalazi se prijevod i izgovor.

Hvala, budem probao nabaviti.

a1exa
09.02.2012., 13:59

Eh to, ima rasplet al je bome čudan:D

Dakle ženska je prvo rekla da generalno može ali mi zasad ne znaju reći kada dok ne vide plan radova i kad dođem gore da se javim pa da dođem na razgovor.
Ja sam došla i poslala njoj mail da sam tu i da mogu doći kada im odgovara.
Pet dana nikakav odgovor i dođe mail da mora se konzultirat sa kolegicom i da će mi se javit. Isti dan predvečer dođe mail koji je totalni odjebitis, i nekako baš "grubo" sročen a dotada je komunikacija bila baš ok, pristojna i srdačna. :ne zna: Isto da apsolutno nema vremena da se nađemo.

I ja ok, onak žao mi je bilo ali šta je tu je.:ne zna: Odgovorim da mi je žao i zahvalim se na svemu. Na to mi ona odg da je i njoj žao i da nek ipak dođem sljedeći utorak:confused:

Ne kužim ništa sada. :rofl: Otići ću naravno tamo, al opet mi je to sve nekako proforme :D

trazimstan
12.02.2012., 20:56
Ne znam gdje bih točno pitao pa ću ovdje... :D
Trenutno sam poslovno u Stockholmu i okhrnula mi se plomba na zubu i počinje me boliti zub... E sad, trebao bih neku preporuku koliko toliko normalnog zubara, dakle da me ne izmasakrira. :zubo: Socijalno naravno nemam, pa me zanima i otprilike cijena za popravak zuba (+ pregled?), nadam se da neću morati bubreg dati u zamjenu za plombu. Mogu tražiti povrat love od firme tako da nije preveliki problem...

Unaprijed hvala!

Maranz
16.02.2012., 12:49
Ne znam gdje bih točno pitao pa ću ovdje... :D
Trenutno sam poslovno u Stockholmu i okhrnula mi se plomba na zubu i počinje me boliti zub... E sad, trebao bih neku preporuku koliko toliko normalnog zubara, dakle da me ne izmasakrira. :zubo: Socijalno naravno nemam, pa me zanima i otprilike cijena za popravak zuba (+ pregled?), nadam se da neću morati bubreg dati u zamjenu za plombu. Mogu tražiti povrat love od firme tako da nije preveliki problem...

Unaprijed hvala!
Cijena pregleda(Basundersökning och diagnostik,tandläkare),,,650
Saniranje plombe(Fylling av en yta på molar eller premolar),,,,,695
Na vijenu uracunaj porez 25%

Toliko sam ja platio nedavno kod zubara,doduse radi se o Göteborgu.
Skup sport.

Alkemicharka
25.02.2012., 20:44
Zanima me zna li tko da li su u Švedskoj stvarno tako ogromne kazne za prebrzu vožnju i izazivanje sudara sa materijalnom štetom da koštaju kao pola boljeg Volva?

Zahvaljujem:)

MaliZeleni10
26.02.2012., 10:12
Jesu, jos ako je alkohol u igri, ode dozvola na par godina a ode i sloboda (zatvor).

a1exa
26.02.2012., 10:21
Primjetila sam da gore nitko ne juri sa autom, i pješake se propušta na zebri, ne moraš se bacit na cestu da stanu :D

Alkemicharka
26.02.2012., 10:40
Jesu, jos ako je alkohol u igri, ode dozvola na par godina a ode i sloboda (zatvor).

Nije srećom i alkohol, ali magla, poledica i prebrza vožnja je. Tnx, nisam znala da ću i tebe naći ovdje:D

MaliZeleni10
27.02.2012., 14:30
Ima mene svugdje, prosle godine sam npr jedno vrijeme proveo u Norveskoj, prijatelj je za prekoracenje brzine od 12 km/h (zona 60 a njega uslikali da vozi 72 km/h) u Norveskoj platio 2.900 kruna kaznu.

Koliko sam cuo od ljudi, u Svedskoj je otprilike slicna situacija, za prevelika prekoracenja se dobije i zatvor a za alkohol ode dozvola na najmanje godinu dana+masna kazna+zatvor.

a1exa
01.03.2012., 07:13
Išla sam jučer u ambasadu. dečko je dobio stalan posao i ja sam pronašla posao, razgovor je prošao super :D
Uglavnom žena na ambasadi mi je rekla da je bolje da ja apliciram za dozvolu preko obrasca spajanje obitelji, iako nismo vjenčani. Koliko su liberalni po tom pitanju? Ili da se oženimo?:D

Sharkaat
02.03.2012., 07:26
Išla sam jučer u ambasadu. dečko je dobio stalan posao i ja sam pronašla posao, razgovor je prošao super :D
Uglavnom žena na ambasadi mi je rekla da je bolje da ja apliciram za dozvolu preko obrasca spajanje obitelji, iako nismo vjenčani. Koliko su liberalni po tom pitanju? Ili da se oženimo?:D

Ne bi smjelo biti problema ako idete i kao "sambo". :)

a1exa
02.03.2012., 07:58
Ne bi smjelo biti problema ako idete i kao "sambo". :)

ok, jer nisam tak zamišljala vjenčanje :zubo:
svi nas savjetuju da se oženimo, registriramo zajednicu kaj god to bilo :D
čak sam čula savjet da zatrudnim :rofl:

iznenadilo me da mi je žena rekla da ne pokušavam preko poslodavke koja bi jamčila za mene jer tek tada vjerovatno ne bi dobila boravišnu:confused:

adidasfan
03.03.2012., 13:52
Kako svi ti ljudi dođu u Malmoe. čitam forum, ne mo'š doć' bez jamstva o zaposlenju i puno para.

A opet Malmoe vrvi imigrantima iz siromašnih sredina, neki niti ne znaju švedski. Kako oni dođu? Zašto smiju ostati?

Kako da ja završim u Malmoeu?

a1exa
03.03.2012., 14:42
da, to ni meni nije jasno baš.:ne zna:
isto tako ak poslodavac jamči za tebe, ne vidim zašto bi to bio problem. radiš, ne misliš na socijalu past i bok.

tiho1977
02.04.2012., 11:39
Dobar dan.
Liječnik sam, specijalist u RH. Volio bih emigrirati u svedsku. Medicarrerra.org je organizacija koja nudi pronalazenje posla, ucenje jezika, kako za mene, tako i za partnera, takodjer i stambeno zbrinjavanje u iznajmljenom stanu, bar za prvo vbrijeme. Zvuci nerazumno dobro. Da li netko ima informacije o takvoj organizaciji? koliko je potrebno za savladavanje svedskog jezika?Kakva je situacija u zdravstvu svedsnke? Ima li koji od kolega tamo...
uno hvala na svim odgovorima i pomoci.

Lent11
02.04.2012., 11:45
Dobar dan.
Liječnik sam, specijalist u RH. Volio bih emigrirati u svedsku. Medicarrerra.org je organizacija koja nudi pronalazenje posla, ucenje jezika, kako za mene, tako i za partnera, takodjer i stambeno zbrinjavanje u iznajmljenom stanu, bar za prvo vbrijeme. Zvuci nerazumno dobro. Da li netko ima informacije o takvoj organizaciji? koliko je potrebno za savladavanje svedskog jezika?Kakva je situacija u zdravstvu svedsnke? Ima li koji od kolega tamo...
uno hvala na svim odgovorima i pomoci.

Pogledaj ovdje: http://www.forum.hr/showthread.php?t=373237

rozi5
03.04.2012., 09:45
Pozdrav !

Ima i ova agencija ... http://www.paragona.com/healthcare-jobseekers/paragona-work-for-doctors-work-for-pharmacists-work-for-dentist/norway/

Ja sam isto medicinar i nedavno sam pricala bas sa agencijom koju ti spominjes ...
No , mislim , da oni ne primaju ove , van EU ... a, mozda grijesim ...ali , ti vidi ...
Ja sam nostrificirala svoju hrv diplomu u Slov ...

tiho1977
03.04.2012., 13:07
Hvala ti rozi.
nadam se da ce poteskoce s nostrifikacijom prestati kroz godinu dana kada postajemo punopravna clanica, tj. da ce drzave clanice skinuti zabranu zaposljavanja za lijecnike iz hrvatske, obzirom na deficit liječničkog kadra.

frida0231
29.04.2012., 01:26
Molim vas, ne dolazite. Imamo svoje doktore i dobro nam je.
Dok vas se film u glavi promjeni i ocisti procice 5 godina, a za to vrijeme mozete steci nesto i u Hrvatskoj.
Ovdje nema mita, prevara, nerada, itd sto svakodnevno rade ljekari sirom Hrvatske.

Molim vas ostanite tu gdje jeste i ne dolazite u Svedsku, sve ce te upropastiti.

Hermina-
03.05.2012., 15:45
Molim vas, ne dolazite. Imamo svoje doktore i dobro nam je.
Dok vas se film u glavi promjeni i ocisti procice 5 godina, a za to vrijeme mozete steci nesto i u Hrvatskoj.
Ovdje nema mita, prevara, nerada, itd sto svakodnevno rade ljekari sirom Hrvatske.

Molim vas ostanite tu gdje jeste i ne dolazite u Svedsku, sve ce te upropastiti.

U RH se slabo može steći, pogotovo sada. I pogotovo ako ćemo pošteno. Obzirom da se ne služe svi mitom i prevarom kako ti misliš, ovdje nemaju šta i idu ljudi trbuhom za kruhom. Imaju potpuno pravo na to. Zamisli čuda...

Ovo tvoje je malo bezobrazno. :kava:

Fuerteventura
04.05.2012., 17:48
Zasto bi hrvatski lijecnici isli u Svedsku, kad i svedski bjeze u Norvesku jer je dva puta veca placa, a manja satnica i bolji uvjeti zivota. :ne zna:

Evo bas citam da je Svedska prva po broju silovanja na 1000 zena u Europi. :ne zna:

frida0231
07.05.2012., 22:50
Zasto bi hrvatski lijecnici isli u Svedsku, kad i svedski bjeze u Norvesku jer je dva puta veca placa, a manja satnica i bolji uvjeti zivota. :ne zna:

Evo bas citam da je Svedska prva po broju silovanja na 1000 zena u Europi. :ne zna:

Ma kazem ti….ovo je zemlja bljak, totalno
Mi se medjusobno silujemo kad nam je dosadno
I sve ostalo sto god vam padne na pamet
I zato ne dolazite jer cemo vas sve silovati

hahahahaha….

Gortyna
09.05.2012., 05:44
Ma kazem ti….ovo je zemlja bljak, totalno
Mi se medjusobno silujemo kad nam je dosadno
I sve ostalo sto god vam padne na pamet
I zato ne dolazite jer cemo vas sve silovati

hahahahaha….

Ti si dosla u Svedsku i sad bi najradije zabranila dolazak svima drugima. Neki stranci su veci nacionalisti nego mnogi svedjani.

Sharkaat
10.05.2012., 01:41
Neki stranci su veci nacionalisti nego mnogi svedjani.

Oh da. Posebno pripadnici populacija koje formiraju getoe. U sred Stockholma, npr.

a1exa
11.05.2012., 08:56
Prijava na imigracijskoj odobrena :cerek:
Stockholm here I come :mikrocerek:

parademann
11.05.2012., 15:14
Hrvati mogu do posla u osam država, ostale uvode ograničenja

Hrvatski radnici već sad mogu početi tražiti posao u najmanje osam država članica EU čija će im vrata – nakon što Hrvatska postane punopravna članica 1. srpnja sljedeće godine – biti širom otvorena, potvrdili su za Večernji iz veleposlanstava Finske, Litve, Letonije, Rumunjske, Slovačke, Švedske i Portugala.
http://www.vecernji.hr/vijesti/hrvati-mogu-posla-osam-drzava-ostale-uvode-ogranicenja-clanak-408157

frida0231
13.05.2012., 23:51
smrc

bloomberg
14.05.2012., 11:34
frida pripremi se, stižemo :Sex:

MaliZeleni10
14.05.2012., 12:31
Hrvati mogu do posla u osam država, ostale uvode ograničenja

Hrvatski radnici već sad mogu početi tražiti posao u najmanje osam država članica EU čija će im vrata – nakon što Hrvatska postane punopravna članica 1. srpnja sljedeće godine – biti širom otvorena, potvrdili su za Večernji iz veleposlanstava Finske, Litve, Letonije, Rumunjske, Slovačke, Švedske i Portugala.
http://www.vecernji.hr/vijesti/hrvati-mogu-posla-osam-drzava-ostale-uvode-ogranicenja-clanak-408157

Ima posebna temo o tome.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=720977

nienna
14.05.2012., 17:50
zanimljivo je kak zapravo puno ljudi ima problema sa tim vokalom,i kod mene u grupi...neki kažu šu,a neki obično hu...meni je to jedan od dražih vokala i mislim da nemam problema s njegovim izgovorom
kad sam ove ostale kaj ne uče švedski pokušavala naučiti taj vokal,samo jedan od njih 10 ga je znao izgovoriti
Ma ja i taj vokal nikako. Vec se sprdamo svi na to (iako sam nasla fantastican odgovor: "Hajd ti reci čačkalica" :rofl:)

Cijena pregleda(Basundersökning och diagnostik,tandläkare),,,650
Saniranje plombe(Fylling av en yta på molar eller premolar),,,,,695
Na vijenu uracunaj porez 25%

Toliko sam ja platio nedavno kod zubara,doduse radi se o Göteborgu.
Skup sport.
Jako skup sport. Ja i dalje svoje zube uredujem u HR.

Zanima me zna li tko da li su u Švedskoj stvarno tako ogromne kazne za prebrzu vožnju i izazivanje sudara sa materijalnom štetom da koštaju kao pola boljeg Volva?

Zahvaljujem
Vidis, u Svedskoj ti jos ima caka ako si preko ogranicenja na cesti di je ogranicenje 80 km/h ili u mjestu s ogranicenjem 40 km/h.
Kod ovog drugog ti se oduzima dozvola i puno veca je kazna.

Sve u svemu strogi su po tom pitanju. ;)

Primjetila sam da gore nitko ne juri sa autom, i pješake se propušta na zebri, ne moraš se bacit na cestu da stanu :D
Ooo da. Onda ja dojdem u MA i umalo me pokupi auto na zebri xD A da ni ne spominjem sokove koje sam dozivila prije koji tjedan dok sam vozila po Dubrovniku :kava:

ok, jer nisam tak zamišljala vjenčanje :zubo:
svi nas savjetuju da se oženimo, registriramo zajednicu kaj god to bilo :D
čak sam čula savjet da zatrudnim :rofl:

iznenadilo me da mi je žena rekla da ne pokušavam preko poslodavke koja bi jamčila za mene jer tek tada vjerovatno ne bi dobila boravišnu:confused:
WTF :eek:

Sambo (nevjencani parovi) ovdje imaju posve jednak status kao i vjencani parovi. Sve ostalo je kenja*a nepismenih ljudi :rolleyes:

nienna
14.05.2012., 17:52
A opet Malmoe vrvi imigrantima iz siromašnih sredina, neki niti ne znaju švedski. Kako oni dođu? Zašto smiju ostati?

Kako da ja završim u Malmoeu?
Trazi azil. Onda ti sve daju i jos te docekaju rasirenih ruku :D

nienna
14.05.2012., 17:54
Prijava na imigracijskoj odobrena :cerek:
Stockholm here I come :mikrocerek:

:jumping:

a1exa
15.05.2012., 17:05
Sambo (nevjencani parovi) ovdje imaju posve jednak status kao i vjencani parovi. Sve ostalo je kenja*a nepismenih ljudi :rolleyes:

:jumping:

Ipak još nisam dobila :(
Prijavili smo se zajedno na isti obrazac i kad je došao mail od imigracijske da je predmet riješen pretpostavili smo da je to to. Kad ono, dečku su odobrili a za mene još vijećaju. Žena me poslikala ipak pa sad čekam. :503:

trbuhomzakruhom
15.05.2012., 19:27
Pozdrav svima,mene zanima koja zanimanja su deficitarna u svedskoj?

parademann
15.05.2012., 21:32
http://www.youtube.com/watch?v=ztFCo2QrSUc&feature=fvst

Gortyna
16.05.2012., 05:50
Pozdrav svima,mene zanima koja zanimanja su deficitarna u svedskoj?

ucitelji

Marino15
17.05.2012., 19:22
Ima tu neko ko razumije švedski?dali je ovo konačna cijena ili je aukcija u pitanju?

http://www.svenskfast.se/Templates/ObjectView.aspx?objectid=40RB66CJKD04L69N

Sharkaat
17.05.2012., 19:47
Ima tu neko ko razumije švedski?dali je ovo konačna cijena ili je aukcija u pitanju?

http://www.svenskfast.se/Templates/ObjectView.aspx?objectid=40RB66CJKD04L69N

Aukcija...

nienna
18.05.2012., 01:24
Ipak još nisam dobila :(
Prijavili smo se zajedno na isti obrazac i kad je došao mail od imigracijske da je predmet riješen pretpostavili smo da je to to. Kad ono, dečku su odobrili a za mene još vijećaju. Žena me poslikala ipak pa sad čekam. :503:
To radite preko ambasade u Zagrebu?

Ako je on trazio radnu dozvolu, ona se puno brze dobiva od "spajanja obitelji" koje se zna cekati i do 9 mjeseci (u najgorim slucajevima :( )

Tolkien
23.05.2012., 10:42
imam konkretno pitanje, zanima me kolko može zaraditi fizički radnik u švedskoj. znači ono, skladišta, bauštela isl poslovi. student sam u hrv i sve je to divno i krasno, al kad odem gore teško da ću nači nešto pametnog odma. i kolko je teško takav posao nači? kolko je minimalno potrebno za normalan život bez luksuza(najam neke male garsonjere, bez auta, hraniti se doma, bez pljugi i alkohola). ak mi može baš netko iz švedske odg, netko tko iz prve ruke ima te info

nienna
23.05.2012., 17:21
imam konkretno pitanje, zanima me kolko može zaraditi fizički radnik u švedskoj. znači ono, skladišta, bauštela isl poslovi. student sam u hrv i sve je to divno i krasno, al kad odem gore teško da ću nači nešto pametnog odma. i kolko je teško takav posao nači? kolko je minimalno potrebno za normalan život bez luksuza(najam neke male garsonjere, bez auta, hraniti se doma, bez pljugi i alkohola). ak mi može baš netko iz švedske odg, netko tko iz prve ruke ima te info
Fizicki radnik zaradi fine pare. Prijatelj radi na bausteli, mjesecna placa mu je oko 17 000 kn.

Ja i dragi (doista skromno) ali mozemo mjesecno izdurati s 6000-7000kn.

Naci posao iz HR (bez znanja svedskog jezika?) dok nije EU...ne znam kako to mislis izvesti? :ne zna:
Kada se da oglas za posao; prvo prednost imaju Svedje, pa onda osobe iz EU...tek onda ako se nitko ne nadje, imaju pravo zaposliti nekoga van EU. (Ovo je info s Migration Board)

parademann
23.05.2012., 21:19

Private, manual workers, Average monthly salary 23 800 SEK u 2010.g. (mislim da je ovo brutto kruna)
http://www.scb.se/Pages/TableAndChart____149078.aspx

Scandinavian
25.05.2012., 19:08
Super mi je pjesma Euphoria od Loreene koja predstavlja Švedsku na ovogodišnjem Eurosongu u Azerbajdžanu.
Nadam se da će pobijediti. :)))))

http://www.youtube.com/watch?v=t5qURKt4maw

forumas4ever
28.05.2012., 14:29
Scandinavian je predvidio pobjednika Eurosonga, morat ću se zapisati za njegova predviđanja za narednu godinu. :D
Inače moram reći da sam bio nedavno u Švedskoj, lijepa zemlja, nije bila baš toliko zelena krajem travnja jer proljeće još nije stiglo ali je bilo ok.
Stockholm kao grad prekrasan, skup ali hrana i ne previše, a opet ukusno jaaaako.
Mislim da neću baš tako brzo gore jer nisam preoduševljen ostao da bih se češće vraćao. Jedino zbog hrane i svježeg zraka. :rofl:

enkronan
29.05.2012., 14:07
halo svi!
čuo sam da Švedska neće imati ograničenja za rad Hrvata kada uđemo u EU...ako može da mi netko kaže sljedeće:

1. kakve su mogućnosti općenito za zapošljavanje što se tiče poslova tipa raznošenje novina, konobarenje, pomoćni radnik na građevini...pošto mi samo takvi poslovi padaju sa malim znanjem švedskog?
2. koje su stranice za iznajmljivanje stanova/soba/kuća u Švedskoj, posebno Stockholm
3. koje su web stranice za traženje posla

Hvala unaprijed.
Veliki pozdrav.

Silentt
30.05.2012., 08:10
1. kakve su mogućnosti općenito za zapošljavanje što se tiče poslova tipa raznošenje novina, konobarenje, pomoćni radnik na građevini...pošto mi samo takvi poslovi padaju sa malim znanjem švedskog?
2. koje su stranice za iznajmljivanje stanova/soba/kuća u Švedskoj, posebno Stockholm

Ovo bi i mene zanimalo, slobodno odgovorite, nemojte se sramiti.

nienna
05.06.2012., 22:12
Posao:
Svedski HZZZ: http://www.arbetsformedlingen.se/
http://www.academicwork.se/
http://www.metrojobb.se/
http://www.monster.se/
http://manpower.se/MPNet3/startContent.asp?Ref=SWEDEN_NORDIC

Iznajmljivanje stanova:
http://www.blocket.se
http://www.bostaddirekt.com/
http://www.andrahand.se/
http://www.bopunkten.se/annonser/
http://www.huge.se/index.asp

Na ostalo je vec nekoliko puta odgovoreno kroz ovu temu :raspa:

Marino15
06.06.2012., 10:22
kako da znam koja je cijena kuće konačna?i koja je aukcija?
http://www.svenskfast.se/Templates/ObjectSearchResult.aspx?loc=Norrbotten+%28l%C3%A4n %29&karta=1&Type=Villa

Silentt
07.06.2012., 12:23
Iznajmljivanje stanova:
http://www.blocket.se
http://www.bostaddirekt.com/
http://www.andrahand.se/
http://www.bopunkten.se/annonser/
http://www.huge.se/index.asp

Malo sam gledao ovaj prvi, blocket.se i pitam se jel ovo moguce:

http://www.blocket.se/ostergotland/Bianchi_Rc_928_3D_Technology_Carbon_40423292.htm?c a=14&w=1
- taj bicikl je 13 500 SEK sto izadje 1500€

http://www.blocket.se/ostergotland/BMW_Z3_Cab__Mycket_fin___40852474.htm?ca=14&w=1
- BMW Z3 je 80 000 SEK sto je nekih 8900€

Jel moguce da je taj bicikl 1/6 cijene ovakvog BMW-a?
Sta je jos bolje, ovakav BMW u hr je nekih 9500€ (iz plavog oglasnika), a gdje su hrvatske place od svedskih.

Vidio sam i nekakve kucice u sumi, 60-ak kvadrata, 2 sobe - 16 000€. Za svedske place to mi se cini kao nista, odnosno nesto sta se ustedi za godinu-dvije. U hr bi za to trebalo stediti jedno 15-ak godina.
Pa nek mi neko kaze da je bolje ostati u hr nego doci u Svedsku samo iz financijskih razloga.

Sharkaat
07.06.2012., 18:55
Malo sam gledao ovaj prvi, blocket.se i pitam se jel ovo moguce:

http://www.blocket.se/ostergotland/Bianchi_Rc_928_3D_Technology_Carbon_40423292.htm?c a=14&w=1
- taj bicikl je 13 500 SEK sto izadje 1500€

http://www.blocket.se/ostergotland/BMW_Z3_Cab__Mycket_fin___40852474.htm?ca=14&w=1
- BMW Z3 je 80 000 SEK sto je nekih 8900€

Jel moguce da je taj bicikl 1/6 cijene ovakvog BMW-a?
Sta je jos bolje, ovakav BMW u hr je nekih 9500€ (iz plavog oglasnika), a gdje su hrvatske place od svedskih.

Vidio sam i nekakve kucice u sumi, 60-ak kvadrata, 2 sobe - 16 000€. Za svedske place to mi se cini kao nista, odnosno nesto sta se ustedi za godinu-dvije. U hr bi za to trebalo stediti jedno 15-ak godina.
Pa nek mi neko kaze da je bolje ostati u hr nego doci u Svedsku samo iz financijskih razloga.

Taj bajk u novom izdanju kosta mnogo vise, nista neuobicajeno.

Silentt
08.06.2012., 11:35
Taj bajk u novom izdanju kosta mnogo vise, nista neuobicajeno.

Poanta je ta da mi se svedske cijene ne cine toliko razlicite od hrvatskih (osim alkohola i takvih stvari), neke stvari su cak jeftinije, a koliko su puta svedske place vece od hrvatskih...nije ni cudo da im je standard toliko visi.
Hrvatska je nabila cijene svega i svacega, a place su iste ko i prije 10 godina, ako ne i manje. Pa se ti onda snadji. Da ne govorim o pronalasku normalnog posla bez dobre veze.
I onda se javi netko na ovom forumu tko zivi vec niz godina u Svedskoj i kaze: "pa ne isplati se otici u Svedsku samo iz financijskih razloga, neces nista moci ustediti, spajat ces kraj s krajem, bolje ti je onda ostati u Hrvatskoj" - pa se ja zapitam a zasto onda takvi ljudi ne dodju zivjeti u Hrvatsku par godina da vidim hoce li onda istu pricu pricati.

a1exa
08.06.2012., 11:50
Poanta je ta da mi se svedske cijene ne cine toliko razlicite od hrvatskih (osim alkohola i takvih stvari), neke stvari su cak jeftinije, a koliko su puta svedske place vece od hrvatskih...nije ni cudo da im je standard toliko visi.
Hrvatska je nabila cijene svega i svacega, a place su iste ko i prije 10 godina, ako ne i manje. Pa se ti onda snadji. Da ne govorim o pronalasku normalnog posla bez dobre veze.
I onda se javi netko na ovom forumu tko zivi vec niz godina u Svedskoj i kaze: "pa ne isplati se otici u Svedsku samo iz financijskih razloga, neces nista moci ustediti, spajat ces kraj s krajem, bolje ti je onda ostati u Hrvatskoj" - pa se ja zapitam a zasto onda takvi ljudi ne dodju zivjeti u Hrvatsku par godina da vidim hoce li onda istu pricu pricati.

potpis
Ja sam stvarno puno čudnih stvari ovdje pročitala koje su jednostavno bile pogrešne pa sam se iznenadila kad sam otišla gore i stekla neko iskustvo. ima nekoliko forumaša koji su vjerodostojni ali većinu treba jednostavno uzeti sa rezervom.

Sharkaat
08.06.2012., 17:27

To je tocno. Jeftinije zivim ovdje nego nekad kao studos u Dubrovniku.

Silentt
08.06.2012., 19:18
Jeftinije zivim ovdje nego nekad kao studos u Dubrovniku.

Ti si iz suncanog grada, jel bilo tesko naviknuti se na svedsku klimu? Jesi vec dugo tamo?

Sharkaat
08.06.2012., 19:51
Ti si iz suncanog grada, jel bilo tesko naviknuti se na svedsku klimu? Jesi vec dugo tamo?

Godinu i pol, a vrucine jednako lose podnosim i ovdje. :D Zima je moje doba. To ovisi od osobe do osobe, makar ovdje nista nije ekstremno.

Caprice
09.06.2012., 20:25
Mali ulet - jučer se vratila s jednotjedne turneje po Švedskoj, u kojoj smo naravno skoknuli i do Stockholma. Što reći, zelena sam od zavisti :D Grad je uistinu divan, kao i zemlja općenito (barem ovo što vidjeh). "Zamjerke" idu klimi (jbt ga i kišurdi i 13 stupnjeva u lipnju) i jeziku (zvuče mi kao da staklo mrve zubima, doduše Švedi koji su nas ugostili tvrde da je nizozemski još gori :D). Obzirom da idem ove jeseni u Amsterdam, baš me zanima i taj fenomen.

Pitanje - stanuju li kralj, kraljica i pripadajući u onoj palači u starom gradu? Mi im mahali, pa da znamo jesu li nas vidjeli :cerek:

Silentt
12.06.2012., 14:03
http://www.blocket.se/kalmar/Fin_2a_centralt_Torsas_40960991.htm?ca=18&w=1

Jel mi moze netko od svedjana potvrditi da vidim jesam dobro shvatio:

- ovo Pris je cijena kvadrata kod kupnje stana, a Månadsavgift mjesecna pricuva, odnosno ono sto se placa svaki mjesec pored cijene samog stana, u slucaju da se stan kupi?
- kakva je onda situacija sa iznajmljivanjem stana, kolika bi otprilike bila cijena najma ovog istog stana, jel pricuva ostaje ista bez obzira da li se stan kupi ili samo unajmi?
- kako se otprilike krecu cijene najma jednosobnog ili dvosobnog stana u predgradju Stockholma, znaci cijena najma i pricuve ako nije bas sami grad nego okolica?
- jel postoje jos kakvi dodatni troskovi osim tog Avgifta?

pattie_boyd
12.06.2012., 14:45
Mali ulet - jučer se vratila s jednotjedne turneje po Švedskoj, u kojoj smo naravno skoknuli i do Stockholma. Što reći, zelena sam od zavisti :D Grad je uistinu divan, kao i zemlja općenito (barem ovo što vidjeh). "Zamjerke" idu klimi (jbt ga i kišurdi i 13 stupnjeva u lipnju) i jeziku (zvuče mi kao da staklo mrve zubima, doduše Švedi koji su nas ugostili tvrde da je nizozemski još gori :D). Obzirom da idem ove jeseni u Amsterdam, baš me zanima i taj fenomen.

Pitanje - stanuju li kralj, kraljica i pripadajući u onoj palači u starom gradu? Mi im mahali, pa da znamo jesu li nas vidjeli :cerek:

šta fali jeziku?jezik je nadasve prekrasan,baš kao i nizozemski...doduše,ako voliš njemački,bit će ti vjerojatno ružan baš kao što je i meni njemački ružan
a to da je zemlja divna,u potpunosti se slažem:cerek:

Silentt
13.06.2012., 08:59

Ako bi netko mogao odgovoriti na ova pitanja bilo bi mi jako drago :durica

Caprice
13.06.2012., 13:08
šta fali jeziku?jezik je nadasve prekrasan,baš kao i nizozemski...doduše,ako voliš njemački,bit će ti vjerojatno ružan baš kao što je i meni njemački ružan
a to da je zemlja divna,u potpunosti se slažem:cerek:

Meni je njemački drugi materinji jezik i obožavam ga, premda donekle mogu razumijeti da je mnogima "ružan", jer zvuči pomalo grubo u odnosu na recimo talijansko pjevuckanje (tu u RH većina mojih prijatelja i poznanika misli da je njemački grozno težak). Ali švedski mi je koma, medvjeđe mumljanje :D Mogu razumijeti neke riječi ili dijelove rečenica kad govore onako jaaaako polako ili kad ih vidim napismeno, ali u svakodnevnom govoru se jednostavno pogubim.

Doduše, ja se pogubim i kad mi doleti netko fetivi s juga, najte zameriti :D

pattie_boyd
13.06.2012., 14:46
Meni je njemački drugi materinji jezik i obožavam ga, premda donekle mogu razumijeti da je mnogima "ružan", jer zvuči pomalo grubo u odnosu na recimo talijansko pjevuckanje (tu u RH većina mojih prijatelja i poznanika misli da je njemački grozno težak). Ali švedski mi je koma, medvjeđe mumljanje :D Mogu razumijeti neke riječi ili dijelove rečenica kad govore onako jaaaako polako ili kad ih vidim napismeno, ali u svakodnevnom govoru se jednostavno pogubim.

Doduše, ja se pogubim i kad mi doleti netko fetivi s juga, najte zameriti :D

meni grublje čak i od švedskog zvuči,valjda zato što nije tako ritmičan:ne zna:
a lakši je švedski u pismu neg u govoru jer u govoru svaki priča svojim dijalektom,pa se ti snađi...najviše volim kad mi pričaju onim skonskim: på mi čitaju peu i sl.:504:

Caprice
13.06.2012., 15:31
meni grublje čak i od švedskog zvuči,valjda zato što nije tako ritmičan:ne zna:
a lakši je švedski u pismu neg u govoru jer u govoru svaki priča svojim dijalektom,pa se ti snađi...najviše volim kad mi pričaju onim skonskim: på mi čitaju peu i sl.:504:

Dijalekti i narječja su uvijek priča za sebe, meni je uvijek bila želja na nekom neutralnom terenu spojiti recimo jednog izvornog Međimurca i jednog oriđiđi Istrijanca, baš me zanima kak bi to zvučalo :D

Nego, da se vratim na temu - htjela bih se vratiti u Stockholm s dečkom, razmišljala sam za Božić, ali ne znam je li pametno na onu zimu, plus kakva je atmosfera? Kad sam bila u Danskoj početkom 4.mjeseca na cesti nije bilo žive duše, rečeno mi je da Danci po "zimi" ne izlaze puno iz kuće osim na posao :confused: Ne bih htjela prevaliti cijeli taj put i onda bauljati praznim ulicama.

Gortyna
13.06.2012., 17:06

Ne, ne stanuju u tom dvorcu. To im je "radna palaca". Zive u Drottningholm-u, dvorcu koji je na popisu svjetske bastine, a nalazi se malo izvan grada. Ak si to propustila pogledati, eto ti razloga da opet "skoknes" do Svedske :)

Caprice
14.06.2012., 10:32
Ne, ne stanuju u tom dvorcu. To im je "radna palaca". Zive u Drottningholm-u, dvorcu koji je na popisu svjetske bastine, a nalazi se malo izvan grada. Ak si to propustila pogledati, eto ti razloga da opet "skoknes" do Svedske :)

Hm, pokušavam si zamisliti kako je to imati radnu palaču, pa palaču za stanovanje, a valjda imaju i neku palaču za odmor... oćem i ja tako kad odrastem :D

Gortyna
14.06.2012., 17:57
Hm, pokušavam si zamisliti kako je to imati radnu palaču, pa palaču za stanovanje, a valjda imaju i neku palaču za odmor... oćem i ja tako kad odrastem :D

Za odmor se ima vise dvoraca, ali bez obzira na sve ja se ne bih mijenjala s njima.

Silentt
14.06.2012., 18:00

- ovo Pris je cijena kvadrata kod kupnje stana, a Månadsavgift mjesecna pricuva, odnosno ono sto se placa svaki mjesec pored cijene samog stana, u slucaju da se stan kupi?
- kakva je onda situacija sa iznajmljivanjem stana, kolika bi otprilike bila cijena najma ovog istog stana, jel pricuva ostaje ista bez obzira da li se stan kupi ili samo unajmi?
- kako se otprilike krecu cijene najma jednosobnog ili dvosobnog stana u predgradju Stockholma, znaci cijena najma i pricuve ako nije bas sami grad nego okolica?

Odgovor please :503: Tack så mycket.

pattie_boyd
14.06.2012., 23:28

dakle,ono u Gamla stanu je samo radni dvorac,kako fora:)
moram se i ja zaputiti do Stockholma,nadam se sljed god na Eurosongu

Gortyna
15.06.2012., 16:41

Danas sam ovaj oglas pokazala svojim kolegicama na poslu i one ne smatraju da je to cijena kvadrata nego cijena stana. Zasto je tako niska, nemam pojma. Mozda nije aktualno mjesto. Ali ipak neobicno niska cijena. Ja inace ne pratim trziste nekretnina tak da nisam sigurna da li je ovo tocan odgovor.
Unajmit stan nije bas jednostavno. U Stockholmu ces na stan cekati godinama ak ne nadjes nesto iz druge ruke. Cijena najma takvog stana isto ovise o tome gdje se nalazi. U Stockholmu ce cijena takvog stana biti izmedju 4000-7000 kruna. Obicno su voda i grijanje ukljuceni u cijenu. Struja se najcesce placa posebno.

Silentt
15.06.2012., 17:30
Danas sam ovaj oglas pokazala svojim kolegicama na poslu i one ne smatraju da je to cijena kvadrata nego cijena stana. Zasto je tako niska, nemam pojma. Mozda nije aktualno mjesto. Ali ipak neobicno niska cijena. Ja inace ne pratim trziste nekretnina tak da nisam sigurna da li je ovo tocan odgovor.

15 000 kruna je 1700€, ne znam kako cijeli stan moze tako malo kostati bez obzira na lokaciju :ne zna:
Pogledao sam par tih oglasa, evo ovaj npr http://www.blocket.se/kalmar/Mellangatan_9_B__Nybro_40985857.htm?ca=18&w=1
Tu je cijena 135 000 kruna, znaci 15 000€ sto mi se isto cini izuzetno malo za takav stan. Nesto mi tu ne stima...

Unajmit stan nije bas jednostavno. U Stockholmu ces na stan cekati godinama ak ne nadjes nesto iz druge ruke. Cijena najma takvog stana isto ovise o tome gdje se nalazi. U Stockholmu ce cijena takvog stana biti izmedju 4000-7000 kruna. Obicno su voda i grijanje ukljuceni u cijenu. Struja se najcesce placa posebno.

Ma da znam da je jako tesko naci stan u tim vecim europskim gradovima, ali nisam ni mislio bas sami Stockholm, nego znaci nekakvo predgradje ili uza okolica, tipa Sesveta ili Dugog Sela ovdje u Zg.
Ali opet, 4000-7000 kruna mi se ne cini tako puno za svedske place, s obzirom da je ipak glavni grad i jos su uracunate neke rezije. Definitivno sam ocekivao vecu cifru, ali dobro kad se doda jos ovaj Avsgift i struja, telefon, internet, pretpostavljam da ispadne ipak neka malo postenija cifra :D

tsh
15.06.2012., 20:11
To su cijene stana, cijelog stana a ne kvadrata.
Cijena je niska zato sto je lokacija totalno neatraktivna, ili se radi o ponudi (pa ko da vise tako se cijena napuse).
Obicno ako je aukcija, kod oglasa stoji hbj ili högstbjudande

Gortyna
16.06.2012., 09:59
15 000 kruna je 1700€, ne znam kako cijeli stan moze tako malo kostati bez obzira na lokaciju :ne zna:
Pogledao sam par tih oglasa, evo ovaj npr http://www.blocket.se/kalmar/Mellangatan_9_B__Nybro_40985857.htm?ca=18&w=1
Tu je cijena 135 000 kruna, znaci 15 000€ sto mi se isto cini izuzetno malo za takav stan. Nesto mi tu ne stima...

Ma da znam da je jako tesko naci stan u tim vecim europskim gradovima, ali nisam ni mislio bas sami Stockholm, nego znaci nekakvo predgradje ili uza okolica, tipa Sesveta ili Dugog Sela ovdje u Zg.
Ali opet, 4000-7000 kruna mi se ne cini tako puno za svedske place, s obzirom da je ipak glavni grad i jos su uracunate neke rezije. Definitivno sam ocekivao vecu cifru, ali dobro kad se doda jos ovaj Avsgift i struja, telefon, internet, pretpostavljam da ispadne ipak neka malo postenija cifra :D

Gle, sto se ove cifre tice stvarno ne znam, i meni je jako cudna. A u okolici Stockholma je jednako tesko naci stan kao i u gradu. Ako iznajmis stan onda se taj iznos koji placas zove hyra, a u slucaju da kupis stanarsko pravo avgift. Znaci ako iznajmis stan, ne placas i jedno i drugo. Ja zivim u predgradju Stockholma i ovdje su trosobni stanovi izmedju 7000-10000 kruna. Ja ne mislim da je to jeftinio, isto kao ni jednosoban stan koji dodje oko 5000.

nienna
18.06.2012., 10:30
Nope, inace nisu tamo.

Ako se ne varam, oni zive u Drottningholm palaci :)

Koliko ja shvacam, postavljena cijena je pocetna cijena (znaci rijec je o bidingu).
Månadsavgift jest mjesecna pricuva. U ovom ful losem i sumnjivom oglasu :kava: nije uopce receno sto ide pod to. Imas opcija kada je u to ukljucena pricuva, komunalije, kabelska, grijanje i voda. Ponekad je i ukljucena i struja.

Uglavnom, kada iznajmljujes stan ne placas pricuvu. Placas samo stanarinu. Kao sto je vec receno moze biti od 4000-7000kr, zavisi o mjestu stanovanja i iznajmljivacu.

Najam takvog stana: 5000 - 9000 kr

Kada kupis stan; struja, ako nije ukljucena.

Nego, da se vratim na temu - htjela bih se vratiti u Stockholm s dečkom, razmišljala sam za Božić, ali ne znam je li pametno na onu zimu, plus kakva je atmosfera? Kad sam bila u Danskoj početkom 4.mjeseca na cesti nije bilo žive duše, rečeno mi je da Danci po "zimi" ne izlaze puno iz kuće osim na posao :confused: Ne bih htjela prevaliti cijeli taj put i onda bauljati praznim ulicama.
Zadnja dva Bozica sam ovdje provela i grad je predivan :cerek: Tijekom zimskih blagdana je bilo dosta dogadanja i ljudi (koliko sam ja primjetila).

Obozavam Stockholm tijekom zimskih blagdana, predivno je ukrasen svjetlima :cerek:

nienna
18.06.2012., 10:45
Obzirom kako je rijec o "middle of nowhere" lokaciji...mislim kako je to razlog cijene tog stana. :ne zna:

Grupa Queen
22.06.2012., 20:00
Već 3 tjedna ne spavam, ovo grozno, neumorno, rano i uporno sunce... Ali od danas trend kreće nabolje. :D

bulthaup
22.06.2012., 22:57
Roletne koje blokiraju sunce mogu puno pomoci . Ikea sigurno nije daleko. :)

Marino15
22.06.2012., 23:17
Već 3 tjedna ne spavam, ovo grozno, neumorno, rano i uporno sunce... Ali od danas trend kreće nabolje. :D

U kojem si gradu?Meni stari javlja iz nykopinga da kod njega počne dan već u 2,a oko 23,30 je mrak.

nienna
22.06.2012., 23:20
Crne debele zavjese? :p

Meni je najgore prvi tjedan, sada sam se vec navikla :D

Grupa Queen
22.06.2012., 23:55
Zavjese su debele, ali nažalost sunce ulazi iznad njih i skroz pokraj. Ne mogu prekriti s njima cijeli zid, rolete ne mogu ugraditi jer nije moj stan, a prozor spavaće sobe gleda na istok. :D

Grupa Queen
22.06.2012., 23:55
U kojem si gradu?Meni stari javlja iz nykopinga da kod njega počne dan već u 2,a oko 23,30 je mrak.
U Stockholmu. Ma koji mrak, sad sam u 00:00 bio na vidikovcu iznad Sodermalma, u daljini žuto kao da je predvečerje.

nienna
25.06.2012., 05:00
Zavjese su debele, ali nažalost sunce ulazi iznad njih i skroz pokraj. Ne mogu prekriti s njima cijeli zid, rolete ne mogu ugraditi jer nije moj stan, a prozor spavaće sobe gleda na istok. :D
A u PM :bonk:

deanposavec
28.07.2012., 20:15
pozdrav :) imam jedno pitanje. naime, namjeravam u zagrebu na filozofskom fakultetu upisati engleski i švedski jezik. pa me sada zanima, kada hrvatska postane članica EU, dali ću ja moći otići živjeti i raditi u Švedsku? koja zanimanja bi ja s time mogao raditi i kolika je plaća otprilike? :)

parademann
29.07.2012., 08:57
evo ih...465000 nezaposlenih...
http://www.scb.se/Pages/Product____23276.aspx

para yok
29.07.2012., 10:12
pozdrav :) imam jedno pitanje. naime, namjeravam u zagrebu na filozofskom fakultetu upisati engleski i švedski jezik. pa me sada zanima, kada hrvatska postane članica EU, dali ću ja moći otići živjeti i raditi u Švedsku? koja zanimanja bi ja s time mogao raditi i kolika je plaća otprilike? :)

pa engleski i švedski ni nakon fakulteta nećeš govoriti tako dobro ko prosječni englez ili šveđanin tako da... nisi baš konkurentan po pitanju struke(barem u tim dvjema zemljama) :D

Mupovac
29.07.2012., 12:30
pa engleski i švedski ni nakon fakulteta nećeš govoriti tako dobro ko prosječni englez ili šveđanin tako da... nisi baš konkurentan po pitanju struke(barem u tim dvjema zemljama) :D

Moja g-đa je diplomirala englesku književnost i IZGUBILA akcenat. Doduše, studirala je u UK!

Mupovac
29.07.2012., 12:34
Nekoliko nedoumica...
1) Da li osobe koje rade na malo rizičnijim poslovima (sa međunarodno prihvaćenom liencama) mogu lakše doći do radne dozvole - industrijski alpinizam, odnosno rad sa užeta?
2) Da li je moguće da neko (fizičko ili pravno lice) angažuje moju firmu koja registrovana u HR ili SRB i da moja firma tamo radi bez nekakvih većih začkoljica, problema? Nije nužno da se firma bavi industrijskim alpinizmom - može bilo koja druga oblast.
3) Da li je pametno staviti putovnicu u džepić i samo zapucati u SWE, pa šta mu Bog da?

para yok
29.07.2012., 12:42
Nekoliko nedoumica...
1) Da li osobe koje rade na malo rizičnijim poslovima (sa međunarodno prihvaćenom liencama) mogu lakše doći do radne dozvole - industrijski alpinizam, odnosno rad sa užeta?
2) Da li je moguće da neko (fizičko ili pravno lice) angažuje moju firmu koja registrovana u HR ili SRB i da moja firma tamo radi bez nekakvih većih začkoljica, problema? Nije nužno da se firma bavi industrijskim alpinizmom - može bilo koja druga oblast.
3) Da li je pametno staviti putovnicu u džepić i samo zapucati u SWE, pa šta mu Bog da?

ovo pod 2) će biti jednostavno nakon ulaska u EU. ali naravno postoji problem sa percepcijom nas balkanaca i našeg poslovanja, tako da ti je možda bolje otvoriti firmu u UK, i onda preko nje poslovati..

Mupovac
29.07.2012., 14:13
A kako da otvorim firmu u UK? Da li, ukoliko otvorim firmu u UK, mogu sa njom da radim i u UK ili je u pitanju neka "muljaža" sa firmama? Ukoliko se ne varam mislim da sam pročitao da nerezidednti mogu otvoriti firmu u UK, ali moraju zaposliti dva UK rezidenta?!

para yok
29.07.2012., 14:31
nije nikakva muljaža. samo otvaranje firme je jako jeftino, i pošto vjerojatno nemaš poslovni prostor u npr. Londonu, "adresu", poštanski sandučić, prostor za sastanke i sl. možeš dobiti kod firmi koje se bave iznajmljivanjem istih koje to nude u paketu, za par stotina eura(ili više naravno) godišnje.
sad.. treba dobro proučiti to sa zapošljavanjem nerezidenata, vođenjem knjiga, plačanje poreza, razni zakoni itd. ali koliko sam čuo, mnogo je jednostavnije i manje papirologije nego kod nas.

MaliZeleni10
29.07.2012., 16:28
Ako bilo gdje u EU otvoris firmu i zaposlis se u toj firmi tj dobijes radnu i boravisnu dozvolu, mozes raditi bilo gdje u EU i za druge drzave ti ne treba niti radna niti boravisna dozvola jer ih vec imas u jednoj od drzava EU a u druge drzave ides samo obavljati poslove.

Scandinavian
29.07.2012., 20:28
@Mupovac, neznam jesi li možda o Danskoj razmišljao. Slična je to država kao Švedska, a koliko sam čuo (nadam se da je info točan), tamo je najjednostavnije i najjeftinije za otvoriti firmu u Europi i općenito bilo kako poslovati (naravno za EU države).

Mupovac
30.07.2012., 15:21
A šta HR državljane sprečava da otvore firmu, recimo, u UK i da tamo obavljaju poslove sa svojom firmom i na taj način regulišu svoj boravak tamo? Da li sam dobro shvatio - tamo se mogu pojaviti, reći "Stig'o sam." i otvoriti firmu i sasvim normalno raditi?

para yok
30.07.2012., 15:34
A šta HR državljane sprečava da otvore firmu, recimo, u UK i da tamo obavljaju poslove sa svojom firmom i na taj način regulišu svoj boravak tamo? Da li sam dobro shvatio - tamo se mogu pojaviti, reći "Stig'o sam." i otvoriti firmu i sasvim normalno raditi?

tek nakon ulaska u EU ćeš moči "sam sebe" zaposliti tamo. ne znam kako je točno sad, ali nerezidenti EU vjerojatno moraju uložiti minimum par stotina tisuća da bi to mogli

nienna
30.07.2012., 20:54
Kada Hrvatska postane clanica EU moci ces zivjeti i raditi u Svedskoj (naravno ako nadje posao tamo).

Zanimanja su slicna kao i u HR. Placa moze biti od 20 000 kr pa na vise.

:kava:

Crni1911
03.08.2012., 21:10
upisao sam sada 1. godinu odrzavanje racunalnih sustava,to traje 3 godine. Kakve su mi sanse za dobivanje posla,eng znam solidno,ali ga stignem usavrsit =)

kidcudi
06.08.2012., 09:00
ako ima itko od ljudi gore da je naš i da zna kako se upisati na fakultet u švedskoj, hrvatska ulazi u EU iduće godine, pa me zanima kako upisati fakultet u švedskoj, smještaj imam jer mi baka i tetka žive gore u arlovu, pokraj malmoa, a htio bih u lund studirati, pa ako itko može pomoći, ili dati neki koristan savjet bit će od pomoći !!! HVALA :DD

-sandokan-
06.08.2012., 11:54
Pozzzz... zanima me dali je lako naci posao na crno u svetskoj ako je koji su to poslovi. Ako ima iko kakvu informaciu dobro bi mi doslo,a koliko je moguce naci posao na papire posto trenutno neznam jezik i jos me zanima kako je moguce dobiti papire i radnu dozvolu. Unaprid hvala na informaciama

a1exa
06.08.2012., 11:58
ZAšto se svi kloniraju na ovom topicu?
Aha, da, jer pitate gluposti :D

RedBaron91
12.08.2012., 20:57
Uvjet vam je svedski jezik, koji nije tezak. No vecinavas nebu izdrzala prvu zimu :D Bez zafrkancije, imam nekoliko prijatelja gore, koje sam upoznal u Spanjolskoj i neke obiteljski prijatelje u Finskoj :)
Ti iz Finske su mi rekli da je zima kao filter, pocisti zemlju od bolesnih, beskucnika i stranaca :D

Sharkaat
12.08.2012., 23:37
Ti iz Finske su mi rekli da je zima kao filter, pocisti zemlju od bolesnih, beskucnika i stranaca :D

Znam nekoliko Sveda koji bi ti na ovo rekli: "Na zalost, ne pali." Inace, tipicno "karakteristican" (humoristican, da ne bi bilo hejtanja sada...) komentar Finaca :lol:

diogen1984
22.08.2012., 14:17
Pozdrav ekipo.

Može li mala pomoć od nekoga tko živi u Švedskoj ili možda zna odgovor na ovo pitanje? Trebaju mi nazivi kina u Švedskoj. Znači od velikih lanaca, do malih kina koje mozda imaju jednu dvoranu. Bilo gdje u Švedskoj! Treba mi za posao. ajde budi dobro da i ja ne dobijem otkaz pa da i ja moram na burzu sa ostalih 300,000. Jedva sam i ovaj posao dobio :-)

otvarac
22.08.2012., 15:30
evo ovaj link ce ti u principu pronaci 90% biografa sa adresama u Svedskoj

http://gulasidorna.eniro.se/hitta:biografer

MaliZeleni10
22.08.2012., 16:15
Pozdrav ekipo.

Može li mala pomoć od nekoga tko živi u Švedskoj ili možda zna odgovor na ovo pitanje? Trebaju mi nazivi kina u Švedskoj. Znači od velikih lanaca, do malih kina koje mozda imaju jednu dvoranu. Bilo gdje u Švedskoj! Treba mi za posao. ajde budi dobro da i ja ne dobijem otkaz pa da i ja moram na burzu sa ostalih 300,000. Jedva sam i ovaj posao dobio :-)

Danas barem ima sve na internetu, samo treba znati naci.

Koliko sam ja za pola minute nasao, jedno kino u Stockholmu se zove RIO.

Kino se na svedskom kase BIO, a kino Rio ima i web stranicu www.biorio.se

diogen1984
23.08.2012., 08:42
Danas barem ima sve na internetu, samo treba znati naci.

Koliko sam ja za pola minute nasao, jedno kino u Stockholmu se zove RIO.

Kino se na svedskom kase BIO, a kino Rio ima i web stranicu www.biorio.se

Istina, ali nije baš sve tako lako za naći. Ne znam otkud si, ali zamisli da netko iz Stockholma pokusava naci kino u zagrebu. Dajem ruku u vatru da nece naci nista osim Cinestara i Kaptol centra.

diogen1984
23.08.2012., 08:51
evo ovaj link ce ti u principu pronaci 90% biografa sa adresama u Svedskoj

http://gulasidorna.eniro.se/hitta:biografer

Thanks!

Marino15
14.09.2012., 18:12
sad sam si nabavio iphone pa me zanima(vi koji zivite u švedskoj)dali je ljudima otvoren internet da se mogu spojit preko wifi?ja ću se probat spojit preko susjeda ali neznam ako mu je otključan internet:rolleyes: dali je vama koji zivite gore otvoren internet da se svako moze spojit preko wifi ili imate šifru?neznam kako to gore funkcioniše.:ceka:

Gortyna
14.09.2012., 19:08
sad sam si nabavio iphone pa me zanima(vi koji zivite u švedskoj)dali je ljudima otvoren internet da se mogu spojit preko wifi?ja ću se probat spojit preko susjeda ali neznam ako mu je otključan internet:rolleyes: dali je vama koji zivite gore otvoren internet da se svako moze spojit preko wifi ili imate šifru?neznam kako to gore funkcioniše.:ceka:

imamo sifru

tsh
16.09.2012., 18:04
To "gore" je kao i ostatak svijeta, ljudi imaju zamisli sifre za internet koji placaju, a takodje ima i besplatnih wi fi tacki po gradu, kaficima, stanicama itd itd.
A ti kad dodjes kupi sebi prepaid karticu za mobilni i bus dobio i free surf. Prosto kao i u ostatku svijeta.

Dynna
16.09.2012., 20:42
Evo link to se valjda moze naci na net-u. :D

http://www.sf.se/

Marino15
17.09.2012., 15:58
To "gore" je kao i ostatak svijeta, ljudi imaju zamisli sifre za internet koji placaju, a takodje ima i besplatnih wi fi tacki po gradu, kaficima, stanicama itd itd.
A ti kad dodjes kupi sebi prepaid karticu za mobilni i bus dobio i free surf. Prosto kao i u ostatku svijeta.

http://www.youtube.com/watch?v=iudynMV9eoo&feature=related

Marino15
01.10.2012., 20:28
Ovo je švedski katastar http://www.lantmateriet.se/
zna li netko tko razumije švedski kako da pronađem kuću i broj čestice:ne zna:

MaliZeleni10
01.10.2012., 21:37
Instaliraj Chrome, ima integriran google translate pa si prevedi stranicu i naci ces.

Leonn
02.10.2012., 12:20
Pozdrav,

zanima me da li možda ima u Stockholmu Hrvata koji bi mi bili spremni iznajmiti nekakav smještaj na određeno vrijeme. Imam EU putovnicu i cilj mi je pronaći posao u Švedskoj.

Hvala!

forumhrusername
02.10.2012., 21:20
di ste svedjani? :)

evo se zena i ja spremamo kroz koji dan zapicit za svedsku. idemo na 14-30 dana, vidjet cemo kakve ce bit okolnosti. idemo poslovno, a ostatak cemo naravno utuc u turizam.
odsjedamo u Skane region, a planiramo a few days trip to stockholm.

culi smo sve i sva i o tome da je jeftino i o tome da je skupo pa bi nas zanimalo iz prve ruke, koliko vam je potrebno gore za jedan normalan dan? dakle, hrana iz trgovine ili neki normalni restorani (nista fancy), kava, eventualno neki muzej, palaca. bez nocnih izlazaka, skupih alkohola i takvih stvari. i bez smjestaja, naravno. dakle, cisto ono, 'za trosit', koliko je realna potrebna cifra za dvoje ljudi po danu?

veselimo se stockholmu ko mala djeca jer idemo prvi put a fotke izgledaju spektakularno :)

tnx svima

PS.
ako ima ko od nasih za popit kavu na hrvatskom i provest nas stockholmom, dapace :)

PS2.
koliko kosta npr. mobilni interne za po svedskoj?

Ming Yang
03.10.2012., 14:18
E ljudi zanima me kakav je stav Šveđana prema muslimanima (preciznije pokrivenim muslimankama)? Uskoro bih se trebala preseliti gore, ali jako me plaši reakcija ljudi... Help! Hvala :))

pattie_boyd
05.10.2012., 09:07
jao,svi ste nešto u zadnje vrijeme navalili na Švedsku,kao da tamo teče med i mlijeko...bez jezika apsolutno nemate na što računati,a jezik nije težak(meni),al sam se susrela sa ljudima kojima jednostavno ne ide u glavu

forumhrusername
11.10.2012., 12:16
Evo i prvih dojmova...

svedjani su fascinantni. kultura, maniri, nacin zivota...nevjerojatno zrelo drustvo, kulturno i sto je najzanimljivije, unatoc svim predrasudama - izuzetno obazrivo (iza cega, ja tumacim, mora stajati toplina). u svakodnevnom ponasanju, povrsnom promatracu, njihovo ponasanje izgleda vrlo distancirano i nezainteresirano za ikog. medjutim, kad covjek bolje razmisli, upravo obazrivost prema drugom cini ih vrlo nenametljivima. s druge strane, kad ih covjek nesto pita, zamoli - izuzetno, izuzetno susretljivi i ljubazni.

trenutno smo u malmou...cast svakome, ali o muslimanima ovdje sve najgore. takav bezobrazluk, nekultura i nepostivanje sredine koja im je pruzila takvu dobrodoslicu - to je jednostavno za povracanje.
primjer, jedini auti iz kojih se po cesti moze cuti da tresti muzika su oni koje voze muslimani. bez iznimke. naravno, to nikako ne znaci da svedjani ne slusaju muziku :) ali ljudi zatvore prozor ili stave slusalice jer znaju da ako se nesto njima svidja ne mora se svidjati i drugome. muslimani jednostavno nisu jos dosegnuli tu razinu. netko moze tumaciti to kako god hoce medjutim, to je fakt. nesto sto pristaje u teheran jednosavno ne pristaje u svedsku.

nienna
14.10.2012., 20:32
E ljudi zanima me kakav je stav Šveđana prema muslimanima (preciznije pokrivenim muslimankama)? Uskoro bih se trebala preseliti gore, ali jako me plaši reakcija ljudi... Help! Hvala :))
Nije Balkan.

nienna
14.10.2012., 20:36
trenutno smo u malmou...cast svakome, ali o muslimanima ovdje sve najgore. takav bezobrazluk, nekultura i nepostivanje sredine koja im je pruzila takvu dobrodoslicu - to je jednostavno za povracanje.
primjer, jedini auti iz kojih se po cesti moze cuti da tresti muzika su oni koje voze muslimani. bez iznimke. naravno, to nikako ne znaci da svedjani ne slusaju muziku :) ali ljudi zatvore prozor ili stave slusalice jer znaju da ako se nesto njima svidja ne mora se svidjati i drugome. muslimani jednostavno nisu jos dosegnuli tu razinu. netko moze tumaciti to kako god hoce medjutim, to je fakt. nesto sto pristaje u teheran jednosavno ne pristaje u svedsku.
Cisto mali ispravak, nisu muslimani nego imigranti s Bliskog Istoka (uglavnom). I da svugdje je tako. ;)

a1exa
15.10.2012., 08:40
Evo i prvih dojmova...

svedjani su fascinantni. kultura, maniri, nacin zivota...nevjerojatno zrelo drustvo, kulturno i sto je najzanimljivije, unatoc svim predrasudama - izuzetno obazrivo (iza cega, ja tumacim, mora stajati toplina). u svakodnevnom ponasanju, povrsnom promatracu, njihovo ponasanje izgleda vrlo distancirano i nezainteresirano za ikog. medjutim, kad covjek bolje razmisli, upravo obazrivost prema drugom cini ih vrlo nenametljivima. s druge strane, kad ih covjek nesto pita, zamoli - izuzetno, izuzetno susretljivi i ljubazni.

Definitivno prvi dojam :rofl:
Takav je bio i moj prvi dojam.
Ne kažem da nema Šveda koji su iskreni i dragi, ima ih jako puno ali ima i onih koji se smiješe i obazrivi su ali si zapravo misle nešto stoto, a ako te mogu zeznuti zeznut će te. Bez brige ima i tu kriminala, a nisu za sve krivi balkanci i muslimani. Ima i dosta diskriminacije ako si stranac.
Ljudi ko ljudi, svugdje su isti ili jako slični. :ne zna:

forumhrusername
18.10.2012., 14:56
Definitivno prvi dojam :rofl:
Takav je bio i moj prvi dojam.
Ne kažem da nema Šveda koji su iskreni i dragi, ima ih jako puno ali ima i onih koji se smiješe i obazrivi su ali si zapravo misle nešto stoto, a ako te mogu zeznuti zeznut će te. Bez brige ima i tu kriminala, a nisu za sve krivi balkanci i muslimani. Ima i dosta diskriminacije ako si stranac.
Ljudi ko ljudi, svugdje su isti ili jako slični. :ne zna:

siguran sam da nisu nikakvi andjeli, to je jasno, kao sto je jasno da cemo u svakoj populaciji naci primjerke ama bas svega. (nisam vise dovoljno mlad da gledam svijet ruzicasto :) )
medjutim, postoji i neka tendencija, nesto sto kroz dugi niz godina stvara mentalitet....da sad ne ulazimo previse u sociologiju i filozofiranje.

sto se svedjana kao svedjana tice, ovo nam je prvi susret s njima na njihovom terenu, ali inace dugo radim s njima tako da sto se ljudi tice, mislim da sam ih poprilicno upoznao. i definitivno mi se svidja taj mentalitet.

diskriminaciju nismo vidjeli nigdje. upravo suprotno, vidjeli smo veliku samozatajnost. do te mjere da mi je i falilo vidjeti dozu diskriminacije. way too much tolerance za moj ukus :)

PS.
Stockholm nam je apsoluno fascinantan i mislim da mu treba posvetiti barem jedan posten godisnji od 10ak dana.

Frigg
21.10.2012., 15:47
Pozdrav svima!

Bila bih zahvalna ako bi mi netko mogao pružiti pokoju informaciju. Trenutno sam na diplomskom studiju arheologije i lingvistike i pohađam intenzivne sate švedskog. Do kraja studija trebala bih ga solidno znati :)

Zanima me ima li itko bilo kakva saznanja o doktorskim stipendijama u Švedskoj? Područja kojima se mislim baviti u okviru arheologije i lingvistike znanstveno su bitna i koliko sam dosad čula, mogla bih naći stipendiju negdje vani, ali voljela bih čuti nešto konkretno o mogućnostima u Švedskoj. Kako njihova sveučilišta stoje sa zapošljavanjem znanstvenih novaka na projektima? Kod nas je po tom pitanju stanje katastrofalno kao malo gdje.

Unaprijed hvala :)

a1exa
21.10.2012., 21:41
siguran sam da nisu nikakvi andjeli, to je jasno, kao sto je jasno da cemo u svakoj populaciji naci primjerke ama bas svega. (nisam vise dovoljno mlad da gledam svijet ruzicasto :) )
medjutim, postoji i neka tendencija, nesto sto kroz dugi niz godina stvara mentalitet....da sad ne ulazimo previse u sociologiju i filozofiranje.

sto se svedjana kao svedjana tice, ovo nam je prvi susret s njima na njihovom terenu, ali inace dugo radim s njima tako da sto se ljudi tice, mislim da sam ih poprilicno upoznao. i definitivno mi se svidja taj mentalitet.

diskriminaciju nismo vidjeli nigdje. upravo suprotno, vidjeli smo veliku samozatajnost. do te mjere da mi je i falilo vidjeti dozu diskriminacije. way too much tolerance za moj ukus :)

PS.
Stockholm nam je apsoluno fascinantan i mislim da mu treba posvetiti barem jedan posten godisnji od 10ak dana.

Grad je lijep da, ali 10 dana je premalo da se dobije prava slika grada. pogotovo za vidjeti ne tako lijepe stvari.
Meni se recimo ovdje ne sviđa snobizam oko toga gdje stanuješ. :D
Znaš kako je u većini zemlja statusni simbol auto ili menakenka žena, e ovdje moraš živjeti u centru, na otoku. Ako nemaš para za to e onda moraš negdje na jug i putovati dugo na posao. Inače nisi baš :rofl:
I fakat kada vidiš puno njih je natiskano u užasno male stanove u centru koje zapravo nikad neće otplatiti ili su stanovi iz Q-a, jer im to nije ni važno ali oni su u centru. Malo sjeb prioriteti ako mene pitaš ali ok, neću se petljati u nečije odluke. Zato me smeta taj snobizam.
Bitno je od kuda si došao, kakvo imaš obrazovanje, gdje živiš, koliko zarađuješ....
Samozatajnost koju spominješ je često njihova užasna potreba da budu pristojni, pa makar i u situacijama kada bi se trebalo malo posvađati jasno i iskreno sve reći. Ironično, ali pristojnije je lagati nego iskreno reći istinu ako će ta istina dovesti do čudnih situacija. :rofl:
I sad ćeš reći pa ok briga me kaj on misli dok god mi to ne kaže u lice. I ok, možeš to i tako gledati ali nisu toliko tolerantni i liberalni kako si vole priznavati. Oni imaju svoje prioritete i nije im jasno kada ti imaš drugačije i ne želiš plaćati nekoliko miliona stančić od 45-50 kvadrata.
Evo ja sam na poslu imala problema, i moja kolegica iz Njemačke jer je moja šefica malo preolako shvatila jezičnu i kulturološku barijeru.

I tako....ali ima i super stvari u zemlji. :D

U nekom poslovnom smislu, su zbilja ok. Opet ima i tu svega ali generalno su stvarno ok i tržište rada funkcionira.

Slaven22
26.10.2012., 17:00
VAZNA INFO.

Danas mi je potvrdjeno iz ambasade da ce Svedska staviti blokadu hrvatskim radnicima na 5 godina a mozda i vise, vlada je donijela odluku.

Zanima me jedno, zasto hrvatski mediji sute da su nam Britansi, Svedjani, Francuzi donijeli odluke o blokadama za rad a to ce uciniti i ostatak zemalja EU.

Zalosno imamo manji ugled od Bugara i Rumunja u EU...

Sharkaat
26.10.2012., 18:17
VAZNA INFO.

Danas mi je potvrdjeno iz ambasade da ce Svedska staviti blokadu hrvatskim radnicima na 5 godina a mozda i vise, vlada je donijela odluku.

Zanima me jedno, zasto hrvatski mediji sute da su nam Britansi, Svedjani, Francuzi donijeli odluke o blokadama za rad a to ce uciniti i ostatak zemalja EU.

Nigdje ne vidim info o tome u Swe novostima.:confused: Tek prije par dana bijase informacija kako je sustav za imigrante potpuno zacepljen jerbo azil trazi tona ljudi iz Srbije, BiH, Hrvatske - jer im je netko rekao kako je to moguce napraviti. What. The. Fuck.

spishka
26.10.2012., 20:08
baci samo pogled na temu o kanadi, hrvatski azilanti su se specijalizirali za kanadu. u švedsku idu uglavnom bosanci i srbi. samo problem je što hrpa tih ljudi ima hrvatske putovnice (ja ne znam nikog da živi u bosni ili srbiji, koje god narodnosti bio, da nije imao nekakvu osnovu za tražit hrvatski pasoš, koju je onda i iskoristio jer je bilo lakše putovati prije 2009. za one rođene u ex-yu, bilo je dovoljno da izraziš želju da budeš hrvat i problema nije bilo).
http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/222294/Europa-zeli-prekinuti-priljev-balkanskih-trazitelja-azila.html#.UIrd4G92weg

dosta njih, bar trećina, ti ima hrvatske pasoše. tako da, ako ovima vrate vize, onda će ti isključivo hrvati biti u toj super ekipi. san snova :rofl::rofl:

exception
26.10.2012., 22:48
Npr, imam bruto placu 20000 kruna, neto je 15800. (za ovo sam koristio neki kalkulator)
Da li su tu vec oduzet iznos koji se izdvaja za mirovinsko i zdravstveno, ili se to u Svedskoj naknadno placa?

Nadam se da je ova gore informacija netocna i da cemo ipak nakon ulaska RH u EU moci slobodno raditi u Svedskoj.

tsh
27.10.2012., 21:59
Bilo je prije nekoliko dana na vijestima/novinama da Njemacka, Svedska i jos par zemalja pregovara o ponovnom uvodjenju viza za zemlje Balkana.
Odluka jos nije donijeta ali sve su prilike da se se vize ponovo uvesti.
Tome je najvise doprinjeo preveliki broj osoba koje traze azil u ovim zemljama, bez ikakvih osnova za dobijanje azila, sto je potpuno zacepilo administraciju. (ovo samo prenosim ono sto je bilo na vijestima)

trivial
28.10.2012., 12:55
Nigdje ne vidim info o tome u Swe novostima.:confused: Tek prije par dana bijase informacija kako je sustav za imigrante potpuno zacepljen jerbo azil trazi tona ljudi iz Srbije, BiH, Hrvatske - jer im je netko rekao kako je to moguce napraviti. What. The. Fuck.

Iz Hrvatske sigurno ne. Hrvatskih azilanata gotovo i nema. U 2012. samo je 7 azilanata iz Hrvatske tražilo azil u Švedskoj što je zanemarivo. To je tona ljudi?
U Švedskoj prednjače Srbija i BiH.

Sharkaat
28.10.2012., 14:02
Iz Hrvatske sigurno ne. Hrvatskih azilanata gotovo i nema. U 2012. samo je 7 azilanata iz Hrvatske tražilo azil u Švedskoj što je zanemarivo. To je tona ljudi?
U Švedskoj prednjače Srbija i BiH.

Lijepo sto uzimas stvari van konteksta; Srbija, BiH te Hr (kao i opcenito naveden pojam Balkana) su navedeni u novostima - a dodatak bi eventualno mogao biti da je nekolicina njih i sa dvojnim drzavljanstvima. No to je sve skupa u ovoj temi nebitno - bitno je to sto nigdje jos nisam nasao potvrdu ovoga sto Slaven rece.

xfaktor
28.10.2012., 21:10
Bok! imam pitanje za vas koji živite u Švedskoj, dali postoji potražnja za medicinskim osobljem? i kolika je otprilike plaća za med.sestru/med.tehničara sa VSS i sa SSS? ne znam dali u swe sestre imaju VSS ili sss. unaprijed hvala....

Mozda je bolje da trazis Norvesku trazi se medicinsko osoblje. u svedskoj se traze vise doktori, danas sam cuo na vijestima ako ostanes samo da radis u jednom manjem mjestu mislim malo sjevernije godinu dana dobijes bonus 300000 kruna plus normalno placu za jos jednu godinu 200000 kruna .

otvarac
02.11.2012., 08:34
Evo malo info o stipendijama za medicinske Dr i za posao medicinskog osoblja:

Za stipendije pogledaj:

www.researchresearch.com
http://www.e-nytt.se/en/

Moze se dobiti kao strani student, ali sve moras sam da ganjas. Ovo je prijemjer za Sahlgrensa Univerzitetska bolnica u GBG-u, a ovo je za Karolinska u STHLM-u:

http://ki.se/ki/jsp/polopoly.jsp;jsessionid=amRD818uOXlbiB8eaR?l=en&d=480

Sto se tice medicinskog osoblja, laboranti i medicinske sestre, Svedska nije zemlja prosperiteta. Kao prvo rijetko daju stalni posao, kao drugo plate su ocajne, na nivou McDonalds-a(mozda malo pretjerujem, ali nisam daleko od istine). Sto se tice znanja, Med. setra i laborant (BMA - Bio medicinski analiticar), najmanje 3 godine fakulteta (180 Bolonja poena) + prevod dokumenata i jos neke ispiti za kompletiranje (ako nisi zavrsio u Svedskoj), a sto se tice plate:

BMA: 24000SEK/mjesecno bruto (i to je dobra plata, prosjek je oko 23500 zan nekoga ko je 35 godina star i ima 9 godina iskustva u GBG-u vidi: http://www.lonestatistik.se/loner.asp/yrke/Biomedicinsk-analytiker-1634 u STHML neto vise, ali zivot puno skuplji) ~ 17000 neto (reklo bi se, wow pa nije tako lose) ali treba u Svedskoj i zivjeti.

Osnovni izdatci:

Stanarina ca: 100SEK på kvadratnom metru, mjesecno dakle neki normalan 2-sobni (spavaca i dnevna) stan 60KM2 = 6000SEK
Struja mjesecno: ca. 400SEK
transport min. 550SEK (ne auto [odrzavanje auto mjesecno porez, osiguranje + gorivo i service ~ 2000-2500SEK])
TV: 150SEK
Tele+internet:400SEK
osiguranje za stan:150SEK (u biti moras imati)
a-kassa(osiguranje za nezaposlene):300SEK (moras imati)
Hrana + higijena (stedljiva racunica) ~ 3000SEK po osobi , ali za drugu osobu bi se moglo proci u pola jeftinije (veci paketi, veca usteda)
Jedan rucak u restoranu je 80SEK (rucci su subvencirani, tako da vecernji izlazak u restoran je od 200SEK pa nadalje)

1 Karlovacko = 17SEK
piva u pivnici od 50SEK pa nadalje
paket cigara (19 komada) = 50 SEK
prosjecna cijena kruha = 20SEK
mlijeko = 8SEK/l
Rajcica = 15SEK/KG u sezoni
krompir = 7SEK/KG

Odjecu necu navoditi, ali cu reci da se isplati uvoziti iz njemacki, dakle ovdje je skuplje.

Eto pa baci racunicu. Ako jos koja informacija treba, slobodno pitajte...

PS. Cijene su iz GBG-a i naravno mogu varirati, ali ovo su neki tako reci normalni prosjeci DS.

zaboky
03.11.2012., 13:00
VAZNA INFO.

DOBIJU KARTU I DŽEPARAC
Nezaposlenima plaćaju da odsele u 'obećanu zemlju'
Pod pokroviteljstvom švedske vlade i zavoda za nezaposlene, švedski je grad Soderham počeo plaćati mladim nezaposlenim stanovnicima da se isele iz grada u susjednu Norvešku i tamo pokušaju dobiti posao.

"Broj je nezaposlenih doista golem, 25 posto, i morali smo naći neko rješenje. Odlazak u Norvešku ionako je san većine u našem gradu", kaže Magnus Nielsen koji uime grada vodi ovaj projekt.
http://danas.net.hr/svijet/nezaposlenim-svedjanima-placaju-da-odsele-u-norvesku
:troll:

deisler
10.11.2012., 09:26
kolika je socijalna pomoc za samca u svedskoj? da li dobije uz to i smjestaj?

trivial
11.11.2012., 23:50
Lijepo sto uzimas stvari van konteksta; Srbija, BiH te Hr (kao i opcenito naveden pojam Balkana) su navedeni u novostima - a dodatak bi eventualno mogao biti da je nekolicina njih i sa dvojnim drzavljanstvima. No to je sve skupa u ovoj temi nebitno - bitno je to sto nigdje jos nisam nasao potvrdu ovoga sto Slaven rece.

Već je demantirano to njegovo. Nikakva ograničenja za hrvatske radnike neće biti ni u Švedskoj ni u Finskoj. To su potvrdili veleposlanici tih država, a i imaš na stranicama švedskog parlamenta. Njemu je to navodno potvrdila neka žena u veleposlanstvu. :rofl:

Nevermore94
19.11.2012., 11:19
Citan po forumu i svak svoje govori pa bi rade ako mi ko moze odgovorit na par pitanja.

Znaci gledan razne drzave i stanja al mi se cini da je u Svedskoj "najbolje" pa bi tija cut neka misljenja ljudi koji trenutno tamo zive...
Znaci koliko je tesko nac posao tamo ako se tek doselis
Jel moguce ista sa samo Srednjom Školom nac?
Kolike su Minimalne place? Kolika je renta Stanova?
Jel tesko dobit papire za rad i život tamo?
Kako je za učit jezik?
Kako se odnose prema strancima, pogotovo nama balkancima?
Ima li ikakve sanse za bolji zivot tamo nego ode u RH opcenito za nekog mladog ko se odluci odselit...

exception
19.11.2012., 20:15
@ Nevermore94

Ne znam da li Svedska ima minimalnu placu odredenu zakonom. Uglavnom ovo je link gdje mozes naci okvirne brutto place po zanimanjima http://www.lonestatistik.se/

Ovo je link gdje mozes vidjeti kolike su cijene rentanja http://www.blocket.se/index.htm

Radne dozvole nece biti potrebne kad RH udje u EU.

Za ostala pitanja mozda ce ti odgovorit netko drugi.

a1exa
19.11.2012., 20:31
Citan po forumu i svak svoje govori pa bi rade ako mi ko moze odgovorit na par pitanja.

Znaci gledan razne drzave i stanja al mi se cini da je u Svedskoj "najbolje" pa bi tija cut neka misljenja ljudi koji trenutno tamo zive...
Znaci koliko je tesko nac posao tamo ako se tek doselis
Jel moguce ista sa samo Srednjom Školom nac?
Kolike su Minimalne place? Kolika je renta Stanova?
Jel tesko dobit papire za rad i život tamo?
Kako je za učit jezik?
Kako se odnose prema strancima, pogotovo nama balkancima?
Ima li ikakve sanse za bolji zivot tamo nego ode u RH opcenito za nekog mladog ko se odluci odselit...

Što se tiče posla, teško mi je reći. ja sam ga našla za mjesec dana a opet znam ljude koji su tražili po 6 mjeseci a dosta su bili onako poslovi za koje bi čovjek pomislio da će brzo naći, najviše human resources poslovi. :ne zna:
Sa srednjom školom ti nije baš najbajnija situacija, možeš u građevini :misli:
za uslužna zanimanja trebaš jezik. Kuhara jako fali, čak zavod za zapošljavanje nudi tečaj. Sad, kolike su plate i radni uvjeti, nemam pojma.
Jezik nije težak, barem se meni tako čini. Dobiješ besplatan tečaj.
Prema tebi će se odnositi onako kako se sam ponašaš.

Leanes
20.11.2012., 14:44
Buni me ovo s tečajem jezika...
ne znam jesam nešto krivo spojila... da bi imao pravo na taj besplatan SFI moraš već imati posao? ili ponudu za posao? ili je ipak nešto treće...
ti si to vjerojatno prošla, pa pliz pojasni
Hvala

a1exa
20.11.2012., 18:26
Buni me ovo s tečajem jezika...
ne znam jesam nešto krivo spojila... da bi imao pravo na taj besplatan SFI moraš već imati posao? ili ponudu za posao? ili je ipak nešto treće...
ti si to vjerojatno prošla, pa pliz pojasni
Hvala

Ne, SFI (swedish for immigrants) je besplatan. Pravo na njega imaju sve osobe koje imaju švedski osobni broj. Osobe van EU moraju imati dozvolu boravka/radnu karticu, UT karta. A sad za osobe koje su u EU nisam sigurna kako to ide, pretpostavljam da se prijaviš za osobni broj i kreneš na tečaj ako želiš. Posao nije uvjet za tečaj.

babarej
20.11.2012., 20:45
Ne, SFI (swedish for immigrants) je besplatan. Pravo na njega imaju sve osobe koje imaju švedski osobni broj. Osobe van EU moraju imati dozvolu boravka/radnu karticu, UT karta. A sad za osobe koje su u EU nisam sigurna kako to ide, pretpostavljam da se prijaviš za osobni broj i kreneš na tečaj ako želiš. Posao nije uvjet za tečaj.

Cekaj, kad bih ja zelio emigrirati u Svedsku dobio bih besplatan kvalitetni tecaj svedskog? Koliko taj tecaj otprilike traje i da li se stvarno nauci kako treba? Koliko je Svedski zapravo tezak za nauciti?

Leanes
21.11.2012., 11:07
Koliko sam ja skužila čitajući naše forumaše koji su u Švedskoj, manji je problem koliko je jezik težak i koliko je tečaj kvalitetan - naravno da je kvalitetniji od svakog tečaja ovdje i da ćeš jezik bolje i brže naučiti u matičnoj zemlji. Puuuno je veći problem kako doći do onog što a1exa kaže - švedskog osobnog broja :)

Gortyna
21.11.2012., 11:50
Koliko sam ja skužila čitajući naše forumaše koji su u Švedskoj, manji je problem koliko je jezik težak i koliko je tečaj kvalitetan - naravno da je kvalitetniji od svakog tečaja ovdje i da ćeš jezik bolje i brže naučiti u matičnoj zemlji. Puuuno je veći problem kako doći do onog što a1exa kaže - švedskog osobnog broja :)

Do tog broja dodjes ako imas boravisno,a onda automatski i radnu dozvolu. Sto se tice SFI-a, koliko se tamo nauci ovisi najvise o samoj osobi. Trajanje tog tecaja je individualno, ali moze se racunati okvirno godina dana. Medjutim, to je samo pocetak, nakon toga je dobro nastaviti sa SAS (svenska som andra språk) koji ima pocetni A i B nivo (zapravo ove su godine nesto mijenjali pa su se i nazivi tih nivoa promijenili).

Leanes
21.11.2012., 18:28
Da, znam to da broj dobiješ ako imaš boravišnu. Upravo sam na to i mislila kad sam rekla da je to veći problem... jer boravišnu vjerojatno ne možeš dobiti ako nemaš posao, a da bi dobio posao treba ti švedski...
Nisam sigurna kako će biti kad uđemo u EU

xfaktor
27.11.2012., 23:49
Arbetsförmedlingen.se
sasrecom:

čuo sam da Švedska neće imati ograničenja za rad Hrvata kada uđemo u EU...ako može da mi netko kaže sljedeće:

Hvala unaprijed.
Veliki pozdrav.[/QUOTE]

Leanes
04.12.2012., 16:42
Zna li netko postoji li za Švedsku nekih imigracijskih savjetnika ili agencija koje posreduju u traženju posla i smještaja kao što je to za npr. Kanadu, NZ, Australiju...?

stitch9
15.12.2012., 19:37
ZOVEM SE ZORAN IMAM 30 GOD I OZENJEN SAM.IMAM TROJE MALE DJECE I RADIO SAM KAO KUHAR ALI SAM OSTAO BEZ POSLA.ZENA MI JE TRENUTNO JOŠ NA PORODILJNOM I JA STVARNO NE VIDIM BUDUCNOST ZA NAS TU U HR.IMAM JOS ZA PLACATI KREDIT ZA STAN OD 4200KN I SADA MI PRIJETI DA CU IZGUBITI STAN.JA I ZENA SMO RAZGOVARALI PA SMO ODLUCILI DA BI ISLI VAN RECIMO SVEDSKA JER SAM CUO DA JE TAMO OK AKO MI MOZETE POMOĆI DA NESTO MI POBLIŽE OBJASNITE I DA MI POMOGNETE JER ME TU STVARNO CEKA SAMO PROPAST A TO NE ZELIM SVOJOJ DJECI STVARNO SAM DOBAR KUHAR I VOLIM RADITI ALI TU U ZG VISE NE MOGU UOPCE ZARADITI.NE ZELIM OVAKAV ZIVOT SVOJOJ DJECI ZELIM IM BOLJE A NE OVO PREZIVLJAVANJE POMOZITE MI AKO MOZETE.HVALA OBITELJ JURISIC

Valsimot-
16.12.2012., 04:12
najlakše bi ti bilo da odeš do swe ambasade, tamo u frankopanskoj, mislim da ti oni sve osnovne info mogu dati, nebi trebalo biti problem što se tiče zapošljavanja, ja se isto raspitujem bas cu sad kroz kojih par dana otic na razgovor pa ti javim kak prošlo

GLAVATAR
16.12.2012., 17:19
u sezoni ful fali kuhara, a koliko cujem i plaće su im dobre....

Johnny 99
16.12.2012., 19:10
Može li tko iz S napraviti breakdown zarade i troškova za posao IT stručnjaka, ili i neki drugi posao - čisto da vidimo koliko porez uzima i koliko bi se dalo staviti na stranu?

vladi
17.12.2012., 07:49
Pozdrav, imam i ja jedno pitanje. Moja supruga je Rummunjka, i recimo da odemo u Svedsku nadjemo stan, i ona kao gradjanin EU dobije boravak i ja s njom, Kako sam razumio imamo pravo na besplatan tecaj svedskog jezika. Usput bi pokusao i naci nesto posla. Ako ne najdemo posla, recimo nakon jednog mjeseca, moje je pitanje imamo li mi pravo na neku novcanu pomoc dok ne naucimo jezik i ne snadjemo se, ili oni ocekuju od nas da imamo neku ustjedevinu. To znaci ako ne nadjes posao vrati se odakle si dosao.

Rip Hymen
27.12.2012., 20:41
Kakav je ZAISTA švedski "zakon o seksu bez pristanka"?

Vlada uvjerenje da je hrvatski Sabor prihvatio zakon da je
"seks bez pristanka" kazneno djelo po uzoru na Švedsku.
Dakle, da je Švedska u slučaju tog kaznenog djela već
odustala od presumpcije nevinosti i na optuženog stavila
teret dokaza nevinosti, i time "skrivila" ovu sadašnju
situaciju s takvim zakonom u Hrvatskoj:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=753788
http://www.forum.hr/showthread.php?t=756200

Pokušao sam izguglati taj švedski zakon koji je Hrvatskoj
navodno bio uzor, ali nisam baš bio uspješan.

Našao sam sljedeće:
http://www.thelocal.se/19296/20090507/
Taj link iz 2009. godine samo kazuje o prijedlozima u tom smislu,
koji prijedlozi se uglavnom pripisuju paru pravnika-aktivista
Evi i Christianu Diesenu i njihovim sljedbenicima:
("Eva Diesen, a lawyer and researcher, and Christian Diesen, a professor of criminal law at Stockholm University ...")
Oni i njihovi sljedbenici su zgroženi činjenicom što, po gornjem linku
iz 2009, od 1965 je broj osuđenih silovatelja godišnje između 100 i 200.
Ali, dok je broj prijavljenih silovanja 1965 bio oko 300, do 2009. je
narastao na oko 5000, a broj osuđenih je ostao konstantan.
Diesenovi i njihovi sljedbenici naravno ne vjeruju da je to povećan
broj lažnih prijava "silovanja", nego vjeruju da su to sve zaista prava
silovanja, i da se niti ne prijavljuju sva. Zato su predložili da se
teret dokaza prebaci na optuženog. Ali nisam našao ništa o tome da bi
švedski parlament zaista donio takav zakon.
Samo sam našao link koji izražava zgražanje nad mahnitošću tih aktivista:
"Leading Swedish Radfem academics, Professor Christian Diesen and Eva Diesen from Stockholm University published a book calling, not for 200 men to be convicted of rape each year but 25,000. “The average Swedish man should ideally spend a year of his life in gaol [jail] due to poor sexual interaction with women.”

http://mypostingcareer.com/forums/topic/5884-why-sweden-sucks/
http://www.avoiceformen.com/feminism/government-tyranny/the-radfem-conquest-of-sweden/

Je li moguće da su kokoš Kosorica i cijeli naš Sabor nasjeli na dezinformaciju
da u Švedskoj već jest tako,
i prihvatili kao zakon nešto što je i za švedski parlament bilo previše ekstremno?

Juden
02.01.2013., 18:30
Svi bi u Švedsku, i to najradije da dignu sve četiri uvis i da ništa ne rade. Ne ide to tako. :D

Danas doći i živjeti u Švedsku je poprilično mučenje osim za deficitarna zanimanja. Ovdje država ne treba raznorazne pravnike, psihologe, filozofe svih vrsta i podvrsta već medicinske radnike, ETFovce, mašince i hemičare i ostalo. Država je bila na ivici kolapsa 90tih godina baš zbog toga zato što je primila razni ljudski ološ sa Balkana, Afganistana, Somalije, Turske, Kurdistana i ostalih atraktivnih destinacija.

Porezi veliki, plate su solidne. Recimo ja kao radnik sa friškim fakultetom koji sam tek završio u svojoj struci moja plata nakon poreza je 3100 eura. Ako vi imate nekoga ovdje, možete vi doći i kao neko sa suficitarnim zanimanjem, ali će traženje posla ići teže. Rođak mi je ovdje došao sa srednjom mašinskom školom, prvo išao na švedski kurs da se integriše, pa na neke dodatne kurseve i onda dobio posao. Nije nešto, ali opet nakon što sve poplaća, ostanu mu neki novci za njega,u glavnom zasigurno bolje nego u HR. Ali za to svo vrijeme, mi smo ga izdržavali, a ne država.

Opet ovo ja govorim iz svoje perspektive jer sam rođen u Švedskoj, imam njihove papire i u stvari sam više Šved nego Balkanac, pa je moje iskustvo vjerovatno drugačije.

Zaključak je da ako ste vrijedni radnici, ako bi ste se mogli uklopiti u liberalno švedsko društvo, ako ste (najbitnija stvar) neko od zanimanja koje oni traže, može biti nešto od toga.

lynqzie
03.01.2013., 15:26
Ovdje država ne treba raznorazne pravnike, psihologe, filozofe svih vrsta i podvrsta već medicinske radnike, ETFovce, mašince i hemičare i ostalo.

Jel mozes navesti par gradova gdje su trazeni kemicari?

Juden
03.01.2013., 17:19
Uppsala, Linköping, Lund, pretpostavljam i Stockholm.

Sad ti guglaj o ovim gradovima i računaj da što je grad manji i što je recimo "zabačeniji" na mapi, prije ćeš dobiti posao nego u naprimjer jednoj metropoli Stockholmu gdje bi svi da žive i rade, ili nekom od drugih većih gradova na jugu (Malmo, Goteborg i ostali..)

zoki-25
03.01.2013., 18:11
Jel mozes navesti par gradova gdje su trazeni kemicari?

no krasno onda nemam nikakve šanse

lynqzie
03.01.2013., 18:54
Uppsala, Linköping, Lund, pretpostavljam i Stockholm.

Sad ti guglaj o ovim gradovima i računaj da što je grad manji i što je recimo "zabačeniji" na mapi, prije ćeš dobiti posao nego u naprimjer jednoj metropoli Stockholmu gdje bi svi da žive i rade, ili nekom od drugih većih gradova na jugu (Malmo, Goteborg i ostali..)

Ma ne moram guglati, vec znam gdje se sva ta mjesta nalaze, Lund i Uppsala su sveucilisni gradovi, pretpostavljam da tamo nije ni tako lose. Samo sta to sto cu ja naci ta mjesta na karti ili vidjeti par slika ne moze docarati zivot tamo. Velis da si odrastao u Svedskoj, slobodno ti napisi neke svoje dojmove o cemu god, ako ti se da pisati.

Juden
03.01.2013., 23:53
Rođen sam 1990 godine, u dijelu glavnog grada Štokholma u kom je bilo dosta imigranata, naravno većinom iz zemalja trećeg svijega, tada su bili zastupljeni veoma Turci, Srbi, Sirijci,, Iranci.. a kasnije su tokom ratnih dešavanja 90-tih u velikom broju došli Bošnjaci i Albanci. Recimo da sveukupno Balkanaca sa HR-SR govornog područja ima sigurno 350 000.

Moji roditelji su ovdje došli kao jeftina radna snaga, ljudi sa srednjom školom iz tadašnje Jugoslavije su se prijavili na konkurs za posao, rekoše im da idu u bolji život. Oni su ovdje došli kao vrlo mladi 80 i neke godine, tata se zaposlio kao mašinski pomoćnik, zatim je napredovao, danas je šef odjeljenja jedne jake firme. Majka došla sa medicinskom školom iz tadašnje YU, vremenom je i ona imala neka unaprijeđenja. Tamo neposredno poslije mog rođenja prešli smo u bolji kvart, moj brat pun žalosti morao da napusti drugare sa svih kontinenata i da pređe u jedan mirniji i uštogoljeniji kvart, u kojem su većinom živjeli Šveđani gdje smo mi prešli da živimo kao porodica, odnos je uvijek bio 65-35 u korist šveđani:imigranti.

Odrastao sam uz mnoge nacije, možda je to jedna od boljih prednosti života tamo. Došlo vrijeme za osnovnu školu, u razredu uvijek bio među najboljima. Po završetku osnovne škole tada (a vjerovatno i sada) ideš pred komisiju koja utvrđuje tvoje kvalitete gledaju za šta si dobar, kojoj oblasti težiš pa te prema tome usmjeravaju. Meni tada rekoše da sam tipični društvenjak, sa naglaskom na istoriju i dijelom umjetnost. Da ne dužim, prođe osnovna, prođe srednja škola, kasnije i fakultet.

Običaj je ovdje da pri polasku na fakultet osoba dobije šut kartu iz kuće, nema života kod roditelja. Dakle roditelji ti daju nešto novca, ti drugu polovinu izvoli si sam nekako zaraditi čime plaćaš život i sve ostalo. Protestanstski odgoj je jedan od razloga što su šveđani vrlo štedljivi ljudi. Švedska se privredno uzdigla iz više stvari, ulaganje u najvrijedniji resurs-obrazovanje, mentalitet naroda kojem je bitnije kolektivno dobro od ličnog dobra, 200 i više godina bez rata, te mentalni sklop koji od Balkanaca je razvijeniji sigurno za nekih 100 godina, možda i više.

Švedska je jedna sekularna država, izuzetno liberalnih pogleda, sa humanim ljudima, neki bi rekli anti socijalnim ljudima, ali ja se ne slažem već samo kažeš da su Šveđani malo uzdržani i gledaju svoja posla. Trenutno se slavine zatvaraju, stanje nije baš najbajnije jer švedski sistem funkcioniše kada je mnogo onih koji doprinose, a malo onih koji oduzimaju i ništa ne daju (socijalni slučajevi i ostalo). Danas vam pola Bosne ima švedske papire :D Socijalna pomoć cilj raznoraznog šljama iz Afrike, Balkana, Iraka, Irana i ostalih egzotičnih sredina.

Ja sve ovo govorim iz svoje perspektive jer sam uvijek imao sva moguća prava (rođen sam ovdje), a onima koji tek dolaze je teže jer neka prava tek trebaju steći.

Danas je mnogo teže, jer je priliv imigranata veliki, ali švedska je i danas jedna otvorena zemlja, zemlja od 10 miliona stanovnika koja ima gomilu poznatih i priznatih brendova. Posla za ljude sa švedskim papirima ima, za ljude koji dolaze sa strane sve zavisi, prije svega od njihove želje i njihovog obrazovanja. Mogućnosti su velike, to je ogromna prednost. Moji roditelji su došli kao osobe sa srednjom školom i bojim se pomosiliti šta bi radili da su ostali i dalje na Balkanu. Ovako su se dodatno školovali, vrijedno radili i doprinosili društvu, pa sam ja imao još bolje uslove za rad i obrazovanje od njih.

To bi ukratko bilo to, ako vas šta zanima pitajte, samo nemojte neke stvari oko papira i aplikacija za vize, jer sa tim nisam imao iskustva i ne razumijem se u to.

Sharkaat
04.01.2013., 01:05
izrezano

Sa svime sto si napisao sam suglasan u potpunosti, iako sam tu nepune tri godine. Svaka cast na trudu i polucenom uspjehu. :)

Juden
04.01.2013., 02:01
Pozdrav za komsiju. :) Uspjeh ne dolazi preko noci. Dio ljudi koje znam je ostao u getu, ljudi nece da rade nista iako im je pruzena prilika, pa sad predstavljaju najnizi drustveni sloj. Stvarno nisam rasista, nisam odgajan u tom duhu i ne zelim generalizovati ali Somalci unistise Svedski socijalni sistem. Ne mogu sebi da pojmim u glavi da je neko toliko lijen, bezobrazan i da je toliko obuzet ljenosti da nece nista da radi..

Sreca pa se takvi slucajevi polako procesljavaju i tjeraju da na neki nacin doprinose zajednici, ali oni uvijek nadju nacina da izvrdavaju sistem.

Sent via Tapatalk

Sharkaat
04.01.2013., 10:29
Pozdrav za komsiju. :) Uspjeh ne dolazi preko noci. Dio ljudi koje znam je ostao u getu, ljudi nece da rade nista iako im je pruzena prilika, pa sad predstavljaju najnizi drustveni sloj. Stvarno nisam rasista, nisam odgajan u tom duhu i ne zelim generalizovati ali Somalci unistise Svedski socijalni sistem. Ne mogu sebi da pojmim u glavi da je neko toliko lijen, bezobrazan i da je toliko obuzet ljenosti da nece nista da radi..

Sreca pa se takvi slucajevi polako procesljavaju i tjeraju da na neki nacin doprinose zajednici, ali oni uvijek nadju nacina da izvrdavaju sistem.

Poz susjed :)

Koliko sam skopcao, za getoiziranje najvise treba kriviti vlasti. Umjesto da rastrkavaju imigrante posvuda po Swe, oni su ih stali grupirati - "kako bi se bolje aklimatizirali". I tako nastadose getoi. To je dovelo do toga da mi prijatelja koji (stereotipizirano) izgleda i govori kao rodjeni Sved love i gadjaju kamenjem u Stockholmskim rupama poput Rinkebya. Nisam niti ja rasist - daleko od toga, no primitivnost je ocigledna u nekim segmentima. I ja sam imigrant pa se ne ponasam kao da sam pobjegao iz ere od prije dvije tisuce godina.

Prva (i pokazalo se, najpametnija) stvar koju smo napravili ovdje jest pobjegli ka Svedima da naucimo njihove "nacine". :D

avid
04.01.2013., 10:35
Je li se prijavljivao tko u zadnje vrijeme za vizu za spajanje obitelji? Koliko ste čekali, ikakva pametna iskustva? Jeste li mogli ići u Švedsku u međuvremenu (dobivam sasvim oprečne informacije, od toga da je zabranjeno putovati tamo do toga da je sasvim nebitno dok se držiš uobičajenih Šengen ograničenja)? Zanimaju me iskustva, prijavili smo se prije par dana i ja već ludim od pomisli da ćemo se sad mjesecima potucati po vikendima u Europi?

Juden
04.01.2013., 11:16
Poz susjed :)

Koliko sam skopcao, za getoiziranje najvise treba kriviti vlasti. Umjesto da rastrkavaju imigrante posvuda po Swe, oni su ih stali grupirati - "kako bi se bolje aklimatizirali". I tako nastadose getoi. To je dovelo do toga da mi prijatelja koji (stereotipizirano) izgleda i govori kao rodjeni Sved love i gadjaju kamenjem u Stockholmskim rupama poput Rinkebya. Nisam niti ja rasist - daleko od toga, no primitivnost je ocigledna u nekim segmentima. I ja sam imigrant pa se ne ponasam kao da sam pobjegao iz ere od prije dvije tisuce godina.

Prva (i pokazalo se, najpametnija) stvar koju smo napravili ovdje jest pobjegli ka Svedima da naucimo njihove "nacine". :D

Ne pamtim koliko je proslo a da nism bio u Rinkebyju, kad udjes tamo upitas se jesi na sjeveru Evrope ili negdje drugo. :D Jesi bio kada u Tensti?

Sent via Tapatalk

Gortyna
04.01.2013., 12:03
Je li se prijavljivao tko u zadnje vrijeme za vizu za spajanje obitelji? Koliko ste čekali, ikakva pametna iskustva? Jeste li mogli ići u Švedsku u međuvremenu (dobivam sasvim oprečne informacije, od toga da je zabranjeno putovati tamo do toga da je sasvim nebitno dok se držiš uobičajenih Šengen ograničenja)? Zanimaju me iskustva, prijavili smo se prije par dana i ja već ludim od pomisli da ćemo se sad mjesecima potucati po vikendima u Europi?

Poslije intervjua u ambasadi sam cekala 3 mjeseca i od tada nisam smjela putovati. Od prijave do intervjua sam bila u Svedskoj.

Gortyna
04.01.2013., 12:15

Sent via Tapatalk

Nisam nikad zivjela u podrucju gdje su vecina stranci, tako da imas sigurno vise iskustva sa Somalijcima od mene. Ali isla sam u skolu sa nekoliko zena iz Somalije i ne bih se slozila da su ljeni i bezobrazni. Ja vecu krivicu pronalazim u sustavu. Dok nisu dosle u Svedsku potucale su se po pustinji i civilizacija im je bila nepoznati pojam. U Svedskoj su na SFI-u naucile citati, pisati i neke osnove jezika. Mislim da to nije dovoljno. Po mom misljenju su trebale proci sve gradivo osnovne skole da bi stekle neko minimalno obrazovanje. Greska je da se nakon SFI-a mogu upisati u gimnazijske programe koje zavrsavaju jer skolu u Svedskoj moze svatko zavrsiti. Ali tko ce ih nakon toga zaposliti. Ja prva ne bih. Tim ljudima je puno teze prilagoditi se nego nama koji dolazimo, ajd recimo, iz slicnih zivotnih uvjeta koje srecemo i u Svedskoj.

Sharkaat
04.01.2013., 12:17
Ne pamtim koliko je proslo a da nism bio u Rinkebyju, kad udjes tamo upitas se jesi na sjeveru Evrope ili negdje drugo. :D Jesi bio kada u Tensti?

Yep tamo sam proveo prva dva mjeseca zivota u Swe. :D Neki koje znam su jos uvijek tamo i na zalost se nikad nece maknuti. Ipak, koliko sam skuzio manje getoizirano od Rinkebya. Rissne je valjda jos najbolje susjedstvo u tom kraju. :D Ja sam inace dobrano juzno od centra.

Juden
04.01.2013., 12:36
Yep tamo sam proveo prva dva mjeseca zivota u Swe. :D Neki koje znam su jos uvijek tamo i na zalost se nikad nece maknuti. Ipak, koliko sam skuzio manje getoizirano od Rinkebya. Rissne je valjda jos najbolje susjedstvo u tom kraju. :D Ja sam inace dobrano juzno od centra.

Što je najgore ni neće da se maknu iz te sredine, pretenzije na nešto veće jednake nuli. Brat od bivše djevojke se zakačio za socijalu tamo i kaže da mu je super. Ima porodicu, ali mu nije problem izigravati duševnog bolesnika pred djecom kad dođe komisija za kontrolu. :504: Ja živim u Hammarby Sjöstadu (http://sv.wikipedia.org/wiki/Hammarby_sj%C3%B6stad). Mirno, poprilično lijepo naselje.

Nisam nikad zivjela u podrucju gdje su vecina stranci, tako da imas sigurno vise iskustva sa Somalijcima od mene. Ali isla sam u skolu sa nekoliko zena iz Somalije i ne bih se slozila da su ljeni i bezobrazni. Ja vecu krivicu pronalazim u sustavu. Dok nisu dosle u Svedsku potucale su se po pustinji i civilizacija im je bila nepoznati pojam. U Svedskoj su na SFI-u naucile citati, pisati i neke osnove jezika. Mislim da to nije dovoljno. Po mom misljenju su trebale proci sve gradivo osnovne skole da bi stekle neko minimalno obrazovanje. Greska je da se nakon SFI-a mogu upisati u gimnazijske programe koje zavrsavaju jer skolu u Svedskoj moze svatko zavrsiti. Ali tko ce ih nakon toga zaposliti. Ja prva ne bih. Tim ljudima je puno teze prilagoditi se nego nama koji dolazimo, ajd recimo, iz slicnih zivotnih uvjeta koje srecemo i u Svedskoj.

Između ostaloga i to, Somalci nisu isti kada su u manjini i kada su većina. Mnoge neugodnosti sam doživjeo, kako ja, tako i ljudi koje poznajem. Šta tek reći za Somalce koji su stigli 90tih tokom ratnog stanja, ovdje završili školu, dobili posao i bježe sa posla. U životu sam vidio svašta, ali još nisam vidio da neko bježi sa posla koji je solidno plaćen i od koga može živjeti, vraća se u svoj geto i hoće da bude sa "svojima". Ne ide to tako ;) Nije ovo usamljen primjer, mnogo takvih ima.

Ne volim generalizirati ali oni me natjeraše da to radim. Naravno, postoje i Somalci koji su sasvim u redu, radni i sposobni ljudi, ali takvi su mala, mizerno mala manjina.

Dukkai
04.01.2013., 14:55
S obzirom da vidim da se ovdje javilo par ljudi kaj zive tamo, imam pitanje. Koliko sam skuzio, dipl. ing. elektrotehnike su kod njih deficitarna struka? Ali, nisam bas vidio previse oglasa po njihovim stranicama za tu struku, a i ono kaj sam nasao se trazio fluent swedish. :ne zna:
Moguce da trazim na krivom mjestu. :ne zna:
Ima li tko ideju na kaj bi se trebao fokusirati i gdje mozda bolje pogledati? (osim baciti se na ucenje svedskog) :D

lynqzie
04.01.2013., 15:56
To bi ukratko bilo to, ako vas šta zanima pitajte

Vise me zanima da cujem bas o Svedjanima, kakvi su kao susjedi, kako je raditi sa njima, kakvi su kad se izadje, kakve su im zene i takve stvari.
Kako je npr. raditi sa njima ako ne znas jezik, jel se trude objasniti ti stvari na engleskom, znaci jesu li kolegijalni i takve stvari me zanimaju.

Juden
04.01.2013., 16:27
Vise me zanima da cujem bas o Svedjanima, kakvi su kao susjedi, kako je raditi sa njima, kakvi su kad se izadje, kakve su im zene i takve stvari.
Kako je npr. raditi sa njima ako ne znas jezik, jel se trude objasniti ti stvari na engleskom, znaci jesu li kolegijalni i takve stvari me zanimaju.

Kao susjedi = neprimjetni. Nekome to odgovara, nekome ne. Moj tata je navikao da u YU stalno imaju neke kvartovske roštilje, da su svi vezani, dok ovdje toga nema. Najviše što ćeš od susjeda dobiti je dobar dan za dobar dan, par puta godišnje kad imaju neko slavlje stave proglas da će ostati malo duže i da će muzika biti glasnija. Po tom pitanju nema nikakvih problema, svako radi svoje, svak se brine za svoje i u tuđe ne gleda.

Što se rada tiče sve u redu, uzdržani su, pripravni, formalni tokom rada nema zajebancije. :) Kad se izađe, ne zna se ko je gori, Šveđani ili Šveđanke. :lol: Izlazi se samo petkom i subotom, ja sam dugo vremena bio u fazi da kad odem u grad na primjer petkom, ne vraćam se kući ponoći već noćim u kafani ili negdje u blizini i onda sutra lagano kad se naspavam krenem kući. Naveče već oko 8-9 vikendom možeš vidjeti sve uzraste (14-84) kako se vuku polupijani po ulicama. Manje više to je neka tradicija pogotovo kod ovih što su mlađi i još nisu zaplovili u bračne i roditeljske vode.

Šveđanke su dobre, samostalne žene. Možda na 5 plavuša, dođe jedna tamnijeg tena. Dosta naših ljudi za brak uporno izbjegava njih, kažu mi da su hladne, ne slažem se sa tim, ali dobro. Međutim stoji činjenica da dijete koje odgajaju Šveđanke nije isto kao dijete koje odgajaju Balkanke, ne aludiram na ništa loše, samo dijete poprima drugačije osobine. :p

Što se engleskog i rada sa njima tiče, nisam imao iskustva sa time. Nije problem objasniti, pa još jednom pojasniti, ali onda od tebe očekuju da treći put ti znaš šta treba raditi. Što se privatne konverzacije tiče, svi oni znaju engleski, pogotovo u većim gradovima jer se to u školama baš forsira. Nije problem njima pričati na engleskom, ali su sa švedskim na svome i mnogo im se lakše izražavati. Isto kao meni hrvatski i švedski. Nije problem pričati ni na jednom, ali ja razmišljam na švedskom, pa sebi u glavi prevedem i ovdje napišem šta mislim na HR jeziku.

Pitaj ako imaš neku nedoumicu.

a1exa
04.01.2013., 18:11
Kao susjedi = neprimjetni. Nekome to odgovara, nekome ne. Moj tata je navikao da u YU stalno imaju neke kvartovske roštilje, da su svi vezani, dok ovdje toga nema. Najviše što ćeš od susjeda dobiti je dobar dan za dobar dan, par puta godišnje kad imaju neko slavlje stave proglas da će ostati malo duže i da će muzika biti glasnija. Po tom pitanju nema nikakvih problema, svako radi svoje, svak se brine za svoje i u tuđe ne gleda.

.

Vjeruj mi u hrv susjedi nisu vezani, možda mržnjom i zabadanjem nosa, ali inače ne. :D
I da, ja ne vidim te silne pijane Švede po ulicama, pa di vi to izlazite? :misli:
Ok, ima vikendom pijanih ljudi po ulicama ali ništa da bi mi sad upalo u oči. :ne zna:

I puno ŠveCkinja :D se farba, pogledaj izrast. :D

mirelici
04.01.2013., 20:25
Dragi moji Šveđani, imam i ja pitanjce, dva, još dok ste raspoloženi za tipkanje:D
Vidjela sam na službenim stranicama Švedske vlade da su stolari (vrata i prozori) deficitarno zanimanje, da li je to samo na papiru ili bi se moglo naći posla? Naime, moj muž ima 7 godina iskustva kao stolar. Švedski počinjemo učiti, ali nema kod nas tečajeva u školama stranog jezika nego preko on line tečajeva pokušavamo učiti (preporučite dobar tečaj ako znate!), išli bi u tamo tek za nekih godinu dana pa se nadam da bi se mogli barem sporazumjevati (engleski dobro znamo, ali koliko kužim za raditi ipak treba što bolje švedski znati). A sada pitanja:
1. Da li bi se u roku 2 - 3 mjeseca moj muž mogao zaposliti kao stolar, i da li mu je radno iskustvo iz Hrvatske ikakva prednost ( a recimo da neće baš tečno pričati švedski)?
2. Da li bi ja mogla naći bilo kakav posao sa tim lošim švedskim kada dođemo (čišćenje, pranje suđa u kuhinji, vrtlar u holtikulturi...), po strucima sam agronom, ali to nije deficirtarno zanimanje, a ne znam ni da li bi mi diplomu priznali pa bi za početak radila bilo šta, dok se ne uhodam i naučim jezik dobro.
3. Kako je teško dobiti mjesto u vrtiću?
Sve ovo pod uvjetom da zaista nas iz HR puste u Švedsku bez ograničenja nakon što uđemo u EU, nemamo rodbine koja bi nam pomogla, imamo samo ušteđevinu koju ubrzano povećavamo upravo zbog namjere da emigriramo. Hvala unaprijed :D

softplaytime
05.01.2013., 12:27
Studentica sam preddiplomskog studija sestrinstva, imam još godinu i pol za odraditi.
Razmišljam o selidbi nakon faksa, al pojma nemam koje kvalifikacije moram imati.
Kako to ide? Engleski znam dosta dobro, dal bi treba neka diploma i iz švedskog?
Dal pihvaćaju diplome hrvatskih fakulteta?
Koliki mi je potreban početni kapital?
Gdje mogu naći takve informacije?
Hvala unaprijed!