PDA

View Full Version : Svedska

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8

NoviSite
04.07.2003., 10:13
Svi oni koji zive u Svedskoj ovdje vasa razmisljanja.
Alla som bor i Sverige kan skriva vad dom vill.
Tack !

Greven
04.07.2003., 18:00
Ima nas samo nekoliko plus sto sam ja iz Bosne a mi ne razmisljamo.

Flemming
20.07.2003., 16:13
Hvordan lykkedes det dig at indstille dig derborte?
Hvad gør du?
Fortæl mig, om du kender nogen der er forbindet med VOLVO i Malmö. :cool:

Dr. Rudich
21.07.2003., 10:17
Alo ljudi, nije bas da zivim u Svedskoj, vise sam privremeno ovdje (5 mjeseci), nego zanima me jel zna netko za kakvu calling card s kojom mogu s mobitela (comviq) zvat hrvatsku jeftinije?

Tack

AgentScully
21.07.2003., 10:23
hsdz sdj sdu sdjfuzsdf sdö sdu sdut7wqw zudgd.?

:D

zucchera
25.07.2003., 08:51
Flemming kaže:
Hvordan lykkedes det dig at indstille dig derborte?
Hvad gør du?
Fortæl mig, om du kender nogen der er forbindet med VOLVO i Malmö. :cool:

Flemming, var i Danmark bor du?

Edea
10.08.2003., 13:17
Hej vi Šveđani....ima li koji da me nauči taj jezik....full mi se sviđa(a i jedan Sveđanin:D)!!!
Kako vam je tamo??? Voljela bi posjetit tu zemlju jedan dan (a možda se preselit i zastalno)???

Gazda
10.08.2003., 21:39
Fortæl mig, om du kender nogen der er forbindet med VOLVO i Malmö.

Mögen fjörd skalsk Saab bor var Volvo Götebörg Huskvarna.

Sori, djetinjasto od mene, al svedski mi je urnebesan..:D

Greven
11.08.2003., 02:28
Gazda kaže: Mögen fjörd skalsk Saab bor var Volvo Götebörg Huskvarna.

Sori, djetinjasto od mene, al svedski mi je urnebesan..:D To u citatu je Danski. Svedski i Norveski ne zvuce tako gadno. :D

Danski i Finski su mnogo grdi jezici.

Gazda
11.08.2003., 03:28
A sta sam rekao? :D

copy-paste svedskog: På söndagen utfärdades haverilarm på Axamo flygplats i Jönköping för fjärde gången på en vecka.

Bio sam u Jönköpingu, izgledao mi ko svedski Gospic. :D :D :D

VRBA
15.08.2003., 16:59
Mozes zvati jeftinije Hrvatsku preko. TeliaSoneraSverigeAB Box711 72120 Västerås

VRBA
15.08.2003., 17:03
Javise na ovaj emajl:
ivve-v@hotmail.com.

el_mariachi
15.08.2003., 17:05
VRBA kaže:
Mozes zvati jeftinije Hrvatsku preko. TeliaSoneraSverigeAB Box711 72120 Västerås

Koliko kosta minut ?

Moj najbolji prijatelj zivi u Svedskoj i placa 90 SEK za 125 min sa CRO.

Gazda: U Jönköpingu je izmisljena prva sibica.

VRBA
15.08.2003., 17:50
Minut razgovora sa Hrvatskom mobitel kosta1,67kruna

el_mariachi
15.08.2003., 19:01
Vrba: Imas kupiti kartice od 90 ili 100 sek po arapskim prodavnicama. Uporedi cijene i vidi koja ti je najjeftinija. Ako kupis jednu takvu mozes da sa fast telefona nazoves besplatan broj i onda ti se direktno skida sa racuna kartice. Ti neces dobiti nikakav racun za fast telefon. Ne znam kako cesto zoves ali ti je duplo jeftinije. Ako imas nekih pitanja slobodno mi se javi na PM da ne zacatavamo topic.

Greven
16.08.2003., 20:43
Samo za Gazdu iz Gospica. :D

Danasnji Aftonbladet...

Nytt haverilarm i Jönköping

På lördagen ljöd haverilarmet ännu en gång på Axamo flygplats i Jönköping. Det var femte varningslarmet på kort tid vid flygplatsen.

Ett mindre plan, en Cessna 172 med pilot och fyra passagerare ombord, varnade för haverifara vid sjutiden på lördagskvällen. Piloten kände röklukt ombord.

Det slutade helt odramatiskt. Piloten kunde landa utan problem. Någon brand var det aldrig frågan om ombord.

TT

Opet! Cudan grad taj Jönköping.

ANG3L
28.08.2003., 17:21
Born and raised in Göteborg, Sweden.. ali sam se doselio simo, sad cemo vidit kako to ide. Za sad je sve super! :top:

Om inte, så flyttar jag tillbax, eller vem vet var jag hamnar till slut. :rolleyes:

bronco
28.08.2003., 17:54
nis ne kuzim

Edea
31.08.2003., 03:57
Ja još manje.....i javim se ja tako onom Vrbi,a on ništa... buaaaaaaaaaa:(

miksha
26.10.2003., 10:55
ili mi se to samo cini.

ja sam nova i af.

ide li tko dolje za bozic??

Hrvoje
29.10.2003., 14:20
najjaci jezik na svitu

Öre möre Smörebröd

Gazda
29.10.2003., 20:15
Ni norveski nije za bacit

Norsk frisk fisk..

Flemming
31.10.2003., 17:08
hvad er i vejen med dansk? I den skriftlige henseende, er det det smukkeste.

S T E L I U M
29.12.2004., 11:25
...je pocetak gotovo svakog dijaloga dobrog dijela moje rodbine i prijatelja nastanjenih u Svedskoj(Göteborg,Karlstad,Stockholm,Malmö),kad se obracaju nekom ko nije stanovnik iste te se ja pitam(Wtf?) sta je to toliko carobno u toj Svedskoj.I sam sam dijasporac,potpuno integrisan u austrijsko drustvo ali mi je nekako ovo preseravanje neobicno dakle "iz der eni eksplenejshn?".;)

Septembar
29.12.2004., 11:30
kod mene u svedskoj nije tako :B

S T E L I U M
29.12.2004., 11:43
Septembar kaže:
kod mene u svedskoj :B

Ee vidis,za ovu varijantu jos nisam cuo:D ;)

Secundo
29.12.2004., 12:33
Dvije varijante
1. Istaknut ponos na Švedsku/bilokojudrugudijasporu. Tihi nacionalizam, indirektno davanje do znanja kako je kod njih sve veče/bolje/brže.
2. Bezazlena usporedba uvjeta doma i vani, osnova za plitku konverzaciju.

Septembar
29.12.2004., 19:40
Secundo kaže:
Dvije varijante
1. Istaknut ponos na Švedsku/bilokojudrugudijasporu. Tihi nacionalizam, indirektno davanje do znanja kako je kod njih sve veče/bolje/brže.
2. Bezazlena usporedba uvjeta doma i vani, osnova za plitku konverzaciju. e bas tako
a koja je od ove dvije- visdis od nastavlka recenice

a podgrupa 1A- napuhani seljaci koji misle da su uhvatili boga za jaja sto ih je sudbina odvela van, pa sad se pusu do besvjesti tudjim perjem :flop:
takvi su najjadniji

S T E L I U M
29.12.2004., 20:02
Secundo kaže:
Dvije varijante

Dobro,ovo vazi za dijasporu u globalu.
Ali onaj sjaj u okicama kad se"Sved-Balkanoid" pojavi u rodnom mjestu sa citavom ustedjevinom od proteklih 11 mjeseci mi je nekako poseban u odnosu na Austro-,Germano-,Franko- i ine Balkance.:)

Septembar
29.12.2004., 20:58
S T E L I U M kaže:
Dobro,ovo vazi za dijasporu u globalu.
Ali onaj sjaj u okicama kad se"Sved-Balkanoid" pojavi u rodnom mjestu sa citavom ustedjevinom od proteklih 11 mjeseci mi je nekako poseban u odnosu na Austro-,Germano-,Franko- i ine Balkance.:) jebiga mene tjeraju da pricam kako mi je
vele mi, ti ko da nsi vani, nis ne pricas

S T E L I U M
29.12.2004., 21:16
Meni je ostala u sjecanju jedna scena kad mom starom u posjetu dolazi jedan poznanik-sada veliki Sved,pun dojmova "te kod nas u Sw ovo te ono" a moj stari samo klima glavom a jednim okom prati desavanja na TV-u dok taj posjetioc nije popizdio(:mad: ) i sa rijecima "..kakav je to nacin?,bla-bla" napustio stan.
Rijetko sam imao priliku vidjeti tako blazen osmijeh:D kao tad na licu starog,sa izrazom na licu:"fala Bogu,rijesih ga se".:D

Secundo
30.12.2004., 09:32
Ma dobro, svaki cigo svojeg konja hvali, pa tako valjda i ovi novokomponvani Šveđani ;)

Inače, vidim tu zanimljivih kontroverzi, recimo kad bi uhvatio malo vremena i jednog rođaka, politički zainteresiranog, ljevičara, da malo usporedimo socijalističku radničku samoupravu i direktnu demokraciju u CH ... ne bi nam bilo dosadno :)

Kad malo prošvljate po ovom podforumu, možete naiči na masu tema baš o usporedbi kako je u Švedskoj, kako u USA ili bilogdje. Počevši od cijena vrtića (indikator vrijednovanja ženske radne snage i obitelji u nekoj državi) preko cijena za osiguranje (diskriminacija, rasizam) do kvalitete fakulteta. Skroz benigne rasprave, dok ne počne prepucavanje :D

Lea12
30.12.2004., 10:11
Citajuci ovako po forumu (cijene vrtica, duljina porodiljskog, bolovanje isl), meni stvarno zvuci da je Svedska zakon!!!

I ja bih u Svedskuuu !

Pa onda da pricam "kod nas u svedskoj ... super"

Lilly
30.12.2004., 11:29
I ja bih u Svedsku... da nisam ovako grozno zimogrozljiva. :zubo: Nl je top, hladnije od ovoga ne mogu. Zimi se tjesim jer je ovde zima blaza. Jest da vjetar odnese,... Ma ne znam ni ja sta pricam... jos par decenija pa onda penzija i na Bali. :D A do tada mozda i ovde otopli... kako je krenulo...

dalmoshica
02.01.2005., 14:13
Secundo kaže:
Dvije varijante

Bas zbog ovakovih misljenja, reagiranja kao kod Tebe, jako pazim sto kazem kad dodjem doma na more:(
Nije da je vani sve bolje, ali ima dosta boljih stvari, koje bi se lako mogle sprovesti i doma, ali neda im se!
Kad netko zivi van desetak godina, taj tolike razlike i nevidi, ali ako jednom zivis vani duplo duze nego ikad u Hrvatskoj, (pogotovo ako ode u mladim danima) neminovno dodjes do takvih izraza kao "kod nas", bez da pritom zelis vrijedjati Hrvatsku.
Gledaj, djeca se tu rode, radis tu, stvoris krug prijatelja, susjeda, naviknes se na ove zakone (koji se zaista brzo sprovode, kao i mnoge druge odluke da nenabrajam) i onda se osjecas jednim dijelom te cjeline! (bez da zelis vrijedjati svoju zemlju)
Zar je to cudno?
Nekako dolazis puno brze do svojih prava nego u Hrv. (znam o cemu pricam) a da negovorim o kokavim dozvolama, sudovima, ma znaju svi o cemu pricam.
Dakle, netreba nam zlonamjerne kritike, a ako se netko tako primitivno ponasa hmmmm... nazalost ima nas svakakvih!
(sto se tice love, zar niste primjetili, da onaj koji zaista ima dosta love, nikad o tom neprica!):kava:

Secundo
03.01.2005., 08:55
Dalmoshica, obračaš se meni koji ima duže CH putovnicu od HR putovnice. Pa jasno je meni da nam se potkrade neki put ono famozno "kod nas u [nekoj Dijaspori] ...", i dao sam dvije varijante daljnjeg toka, o kojima ovisi dali je to tek bezazlena konverzacija ili prezir prema domorodcima.

Međutim, čuvam se usporedbi CH i HR koje za Lijepu Našu obično završavaju velikom blamažom, i kad već kritiziram domaće uvjete, činim to bez CH konteksta. Jer, tko sam ja da ispravljam krive Drine, i šta bi ja nabijao mojim voljenim u HR neke komplekse zato što stvari tamo ne šljakaju kao ovdje u CH. Pa nisu ni oni krivi, niti precjednik ni neki utjecajni političari nisu u krugu mojih poznanika.

magnus
26.01.2006., 11:16
Pozdrav svima!

Ja sam iz Zagreba i životna želja mi je živjeti i raditi u Švedskoj!
Zanima me da li ima netko na ovome forumu ko je i Švedske ko bi mi mogao pomoči na bilo koji način na ostvarivanju moga životnog sna?

Unaprijed hvala!

Magnus
:top:

Tvrtko1995
26.01.2006., 20:17
Oladi od Svedske. Alkohol se prepisuje na recept. Svi hodaju k'o duhovi. Daju ti stan hranu i posao i onda cekas da ostaris.

Ako hoces negdje ici, bjezi u Irak. Tamo se uvijek nesto dogadja.

magnus
27.01.2006., 15:42
Ja ne pijem....tak da i dijele alkohol besplatno po cesti....ne zanima me.
Samo da mi je naci bilo kakav posao....za stan i ostalo bi se snasao i sam!

Pozdrav!

Secundo
27.01.2006., 16:09
A jel' znaš Švedski? Barem osnove? Ono, cura=blondie, namještaj = ikea i to. A što se tiće alkohola, kad čuješ za njihove porezne stope, propit ćeš se i ti ...

magnus
27.01.2006., 16:55
Znam nesto malo svedskog...zavrsio nekakav brzi tecaj.

cura=flicka :D
raditi=arbeta:D
jesti=ata(fale mi dvije tockice na prvom *a*):D
piti=dricka:D
piva=ol(opet dvije tockice na *o*)....a i to mi je najmanje vazno!!!

Pozdrav!

TomK
29.01.2006., 10:52
Magnus-e,

Ja zivim u Danskoj pa ti mozda mogu dati neke relevantne informacije o Svedskoj.

Najprije, Svedska je jedna krasna i lijepo uredjena zemlja koja brizno njeguje demokratske tradicije vise od 100 godina. Nije nikakvo cudo sto je upravo Svedska primjer cesto spominjanog "Skandinavskog drustvenog uredjenja" o kojemu se s vremena na vrijeme moze ponesto procitati i u hrvatskome tisku.

Mogucnosti za ostvarenje pristojnoga zivota su doista dobre. Jednako tako, ako imas ambiciju obrazovati se i uciti cijeli zivot, Svedska je odlicna zemlja. Nivo sigurnosti obicnog gradjanina (kako materijalnog tako i fizickog) je doista visoka.

Na zalost, ostvarenje trajnog boravka u Svedskoj nije lako. Ako nemas putovnicu neke od zemalja EU-a, sanse su ti jako male, cak i za privremeni boravak, ili privremeno zaposlenje. Cinjenica da hrvatska putovnica nije putovnica EU-a je zalosna posljedica hrvatske naivnosti, zaostalosti, primitivizma i neznanja koja je pripadnost europskoj zajednici naroda podredila bizarnim vrijednostima tipa "vazniji nam je general osumnjicen za zlocine na sudu kojeg smo i sami osnivaci", ili "hrvatska je domovina svih njenih gradjana, pod uvjetom da si hrvat", i sl.

Ipak mogucnosti postoje, osobito ako imas visoko obrazovanje. Ako pak nemas, valja ti cekati da se i Hrvatska ukljuci u zajednicu europskih naroda, a to mozda i potraje, sve dok imamo gradonacelnike tipa "magistar Djapic" kojima je jasno da mogu prosperirati samo u izoliranoj i zatvorenoj zemlji kakva je Hrvatska uglavnom bila do sada.

Budes li imao nekakva konkretna pitanja, javi se.

Lijepi pozdravi,

magnus
29.01.2006., 14:17
Hvala na odgovoru TomK.

Znam da je Svedska po kvaliteti zivota jedna od najjacih zemalja ne samo u Europi nego i u svijetu.Usporedba sa Hrvatskom bila bi suvisna.

Ja zivim u Zagrebu,imam stalan posao,rjeseno stambeno pitanje i po pricanjima vecine ljuDi trebao bih time biti zadovoljan.Ali eto...nisam.
Od malih nogu sanjam o preseljenju u Svedsku i vec godinama radim na tome ali neuspijesno.
Prvo sam pokusao potraziti pomoc preko Svedske ambasade ovdje u Zagrebu.Medutim,oni su mi rekli da mi ne mogu pomoci.Jedino bi bilo rjesenje naci nekoga u Svedskoj ko ce garantirati da ce mi dati stalan posao i minimalnu mjesecnu placu od 13000 kuna.
Posto tamo nemam nikoga,bacio sam se na potragu za poslom i preko Interneta.Posto sam zavrsio nekakav tecaj svedskog,nemam nekih vecih problema u snalazenju na njihovim stranicama...a i rijecnik mi je uvijek pri ruci.
Posalo sam na stotine mailova po firmama po cijeloj Svedskoj-od Malmo-a do Kirune.Na vecinu mailova sam i dobio odgovor,naravno negativan ili ...imamo vas u vidu.
Zanimljivo je da su se Svedi udostojili odgovoriti na te mailove bez obzira sto se ne radi o njihovim drzavljanima,....jer moji prijatelji ovdje u Zagrebu salju mailove u firme koje se nalaze u Zagrebu-pa nikad ne dobe nikakav odgovor.
Zalosno i jadno od "hrvatskih" poslodavaca,a frustrirajuce za mlade ljude koji su u potrazi za poslom.
Dva puta sam otisao i turisticki u Svedsku s nadom da cu na licu mjesta doci do nekakve prilike,ali moji posjeti su bili prekratki da bih uspio u svome naumu.
U pravu si sto se tice strucne spreme.Koliko sam skuzio,medicinske sestre,doktori i sl. zanimanja jako su trazena,pogotovo na sjeveru.

Jos jednom hvala na odgovoru i na iskazanoj zelji za pomoci.
Ja necu odustati i nadam se da ce se i meni negdje nesto otvoriti te da cu uspijeti u ispunjenu svoga sna.

Veliki pozdrav,
M.

goldietrickz
01.02.2006., 17:08
ako oces fuska-t(varati) mozes otic tamo i trazit azil kojeg naravno neces dobit ali sam proces traje i do 2 godine(barem je tako bilo do prosle godine).
socijalnu pomoc dobijes,kao i tecaj jezika i osnovno zdravstveno osiguranje.u nekim komuna dobijes i buskartu do skole a to je obicno dovoljno i za vozanje po cjelom gradu.
smjestaj ti na jugu svedske tesko mogu dati(osim kolektivnog a to ne zelis vjeruj mi) ali vec na sjeveru(gdje nitko od sveda ne zeli zivjeti) postoji sansa i za to.Kiruna je dobar izbor.
Naravno sve to NIJE u skladu sa zakonom ali prolazi.Znam ljude koji su tako cak i ostali u Svedskoj.Istina veoma rijetki ali postoje.
Naravno na intervju kod svedskih vlasti moras lagati sto opet nije u skladu sa zakonom.

Drugi nacin je ozeniti se u Svedskoj,mozda cak bolje ukoliko nadjes kandidatkinju sve to obaviti u Hrvatskoj onda brze ide.

Treci nacin je znati nekog tamo otic turisticki i radit na crno.

Cetvrtog nema osim ako nisi akademski obrazovan sa dugogodisnjim iskustvom i znanjem engleskog.Onda postoje sanse.

magnus
02.02.2006., 08:48
Bok i hvala na odgovoru.

Znam,uzasno je tesko doci do tamo.
Kiruna je bila super mjesto za pocetak zivota u Svedskoj.Na zalost,ni to vise ne prolazi samo tako.Posto je Kiruna na samom sjeveru Svedske,Svedi nisu bas bili ludi da tamo zive,pa su sansu imali novopridoslice.Znam neke ljude koji su otisli tamo,bez problema nasli nekakav posao,izdrzali raditi tamo nekoliko godina dok nisu dobili *normalne papire*,a onda su se i oni poceli seliti prema sredisnjoj i juznoj Svedskoj.Ali,sada se vise ni to ne moze.
Ja bih pristao zivjeti tamo..samo ko ce mi od Sveda povjerovati da se za par godina necu i ja nekud odseliti.
Bio bih zadovoljan bilo kakvim poslom...nije mi tesko raditi...ali ko ce mi to od Sveda povjerovati.
:confused: :confused:

Treba mi samo jedna prilika.....
;)

M.

AxMi-24
02.02.2006., 09:02
Kao prvo Švedska je u govnima. Sve (absolutno sve) ide prema gorem.
Hrpa nezaposlenih (naravno ne u državnoj statistici ali to je zato što se jako vara time).
Plaće su mizerne prema ostatku EU, porezi ogromni, dobiješ nazad gušt gledat kako premierova cijela obitelj ubire ogromne plaće od tvog poreza (baš ti drago bude oko srca).
Po zimi su svi u depri zbog mraka i tako dalje.
Nije švedska ono o čemu se priča i šta je na filmovima (ko što amerika nije baywatch). Bolje ti je da ostaješ di jesi nije ovdje trava niš više zelena nego u hrv.

Nego čime se ti baviš? Ako baš moraš doć i nešto si unutar medicine onda je već lakše za doć inače nemaš baš velike šanse (osim zavest kakvu harpiju A.K.A. šveđanku)

goldietrickz
03.02.2006., 11:06
a sta ja znam...ne bih se slozio ovo za place...place su im jos uvijek bolje nego u njemackoj kao standard(tu ne racunam bavarsku i baden w.).
kad vec nakupis staza i to onda nije problem raditi i samo 4 sata dnevno i dobiti oko 10000 seka.ono...mozda nije neka lova ali ni ne radis nista brate...:)

u malmou npr. nije tako lose ni zivjeti.nije nikad nesto posebno hladno(istina ni toplo),ima kina,ima brzog neta,ima vrtica,kebaba po 15 kuna,ima svega.:)

socijala je jos uvijek dostatna za troskove hrane,a sistem kreditiranja obrazovanja jos uvijek najbolji ikad i igdje(mozda ih norveska shisha).

samo zato se isplati otic zivjet u svedsku.

posto sam zivio i u munchenu nekih 5 godina znam koliki je tek tamo problem dobiti posao a i naci neki jeftiniji stan(to je vec nemoguce).
bez 2000 eura mjesecno po osobi tesko se moze normalno zivit u munchenu.

porezi ogromni, dobiješ nazad gušt gledat kako premierova cijela obitelj ubire ogromne plaće od tvog poreza

kao da je drukcije u njemackoj ili nedajboze kod nas...
porezi su ogromni ali se i vecinom trose na prave stvari.
isto tako tamo te policija nece odma stavit u lisicine za bilo kakav pa i minorni prekrsaj,a o azilu ili papirima se moze samo sanjati.

AxMi-24
03.02.2006., 21:40
A dobro je da znaš o čemu pričaš.
Da mi je vidjet di ćeš dobit radit 4 sata? A socijala se sve više kreše jer dolaze "genijalci" koji žive od nje i kriminala.

U minhenu ja sada živim na 1000€ i ide sasvim ok. Tako da 2000€ ako nemisliš živjet sam u nekom 3 sobnom stanu nikako nije obavezo.

Porezi se troše na socijalu da. Između hrpe stranca i hrpe šveđana koji se šlepaju (naravno ima i onih kojima za prave treba ali njih je nekako sve manje) i ta socijala će ili otjerat državu u stečaj ili se reže i to dobro (ovo drugo se već dešava).

Jedino je školovanje bolje. Ali na drugu stranu dobit vizu za školovanje je praktički nemoguće. Tako da ostane ili da si jebeno dobar u nečem i da firma može dokazat da nigdje u EU nema neko kao ti ili da se ženiš kakvom rošpijom odozgora.

el_mariachi
28.02.2006., 18:20
K vragu.... Svi hoce u Svedsku a nemaju pojma koliko je tamo dosadno. Pa to nije Europa.

Rita
28.02.2006., 19:48
Joj ,ja ne bi u Svedsku. TO mi je ko da sma u Canadi,;) Bez uvrede molim, ali mislim da naj bolje imaju ovi koji su na par sati voznje do HR. AU,I,D(BAvarska),SLO...
Ja da sad recimo biram di bi zivjela,osim tu di jesam a da bude dijaspora ili bi isla negdje tak blizu ili jos puno dalje di jesam ali da je klima kak mi pase. Sveriege jemeni too much. Hladno i daleko.
Ja sam ko Rujanka isto nis ne pricam dok me bas ne pitaju. Vise sam se bunila i pricala kad sam zivjela doma i putovala nego sad kad vise tam ne zivim.

TigerLilly
01.03.2006., 20:12
Međutim, čuvam se usporedbi CH i HR koje za Lijepu Našu obično završavaju velikom blamažom, i kad već kritiziram domaće uvjete, činim to bez CH konteksta. Jer, tko sam ja da ispravljam krive Drine, i šta bi ja nabijao mojim voljenim u HR neke komplekse zato što stvari tamo ne šljakaju kao ovdje u CH. Pa nisu ni oni krivi, niti precjednik ni neki utjecajni političari nisu u krugu mojih poznanika.
upravo tako..idu mi na jetra ti "iskusni" dijasporasi koji uvijek svima pametuju
i koji sve kritiziraju..lako je pametovati na daljinu..osim toga sve je relativno..
i razne zemlje imaju razne prdnosti i probleme..
npr. uvijek mi je smijesno kako se zapadna europa navodi kao primjer "nebirokracije" i "lakog ostvarivanja svojih prava"kad se svi mogu sakriti pred NZ ...
sto se tice svedske, ja tamo imam isto dosta prijatelja i poznanika i fakat se
hvale u prosjeku vise nego ostali dijasporasi :confused: ko bi znao zasto
ja bi tamo umrla od zime , tuge , depresije i nedostatka svjetlosti..

Una67
02.03.2006., 00:42
jedna gospodja, inace poznanica moje svekrve, cak ne kaze Svedska, nego SveCka :zubo: :cool:

FANCY
02.03.2006., 07:36
Sto vise svijet upoznajem, sve mi se manje svidja.
Nebitno, radi li se o nasim, njihovim postoje samo dobri i losi ljudi, nema sredine. Konverzacija se ponekad moze iskoristit i na onaj drugi nacin, kako mi kazemo, uvalit nekomu da je nesto rekao a da uopce nije mislio da to moze tako da ispadne na kraju.
I samim tim konverzaciske usporedbe i osobine diasporasa nebih bas ozbiljno shvatio.
Sad se mislim, dali se meni nekad otelo da kazem kod nas u CH jer u CH zivim duze nego u HR.:zubo:

KokuZ
02.03.2006., 17:09
Tako pocinjem i ja. Ne kad idem, nego kad pisem.
Odma im stavim do znanja da je to kod mene u Kanadi, a ne kod nas u Kanadi. Tako da odma skontaju da mi je bolje nego njima. I to im kazem. Doduse, ne direktno, da se nebi ko uvrijedio, vec onako, naokolo.

Ne pisem im kako sam ostvario skoro sve svoje snove, vec napisem kako mi je dobro krenulo. Da sam se zaposlio, i da puno putujem. Taki mi poso. Da sam placen svaki dan (e to im posebno natakarim na nos), i to kesom. A drzava ne zna koliko zaradim. Niti joj to prijavljujem. Usput im navedem da je kod mene u Kanadi svak zna svoj poso.
I to postuje. Musterija naruci proizvod, ja mu/joj donesem, dobijem lovu. Jos mi socijala kapne redovno. I oni znaju svoj poso. Znaju da Kokuzu stave na racun odredjenu sumu koju ja kasnije raspodijelim. Na mjesec dana.
U nastavku pisma im kazem kako sam do sada promijenio nekoliko auta, dok se oni jos i danas guzvaju po autobusima. Opet to ne kazem direktno, nego vako:" Dragi Meho, kod mene u Kanadi je obicaj da svak ima svoj auto. I ja, kao postovatelj tradicije sam se brzo i lako priviko na to. Autobusi idu, ali ja kao novoispeceni Kanadjanin ne koristim ih. Ispod casti mi je da se kao Kanadjanin guzvam sa Arapima, Pakistancima i onim Kanadjanima koji mi ne daju baksis kad im donesem picu.

Ovdje drzava ocekuje da se sto brze naviknes na nju. A ja, da bih opsto u Kanadi, moro sam se navic na ovdje obicaj. A obicaj ti je da svakog prvog dobijes lovu od drzave koju kasnije ne moras vratit. To ti je moj Meho nesto kao pomoc dok ne nadjes poso. A kad vidis koliko si para dobio, izgubis zelju da trazis poso. Posto ti mene poznajes kao osobu nemirnog duha, odlucih da nadjem gore napisani poso. Koji ne prijavljujem drzavi. A oni me ne ganjaju. Dupla lova moj Meho!"

Zavrsim pismo sa zeljom da se ubrzo cujem njihovu kuknjavu o tome kako nemaju para, kako su bubrezi otkazali, kako oni odazgo ne mare za njih na dnu.

Ali, opet ne kazem to direktno, nego napisem:"Pisi o svemu."

Tvrtko1995
03.03.2006., 02:01
Pa, jebo te vjetar, dje's ti, fukaro nijedna?

Nije valjda da je pica navalila, pa nemas vremena ni protaberiti koju s rajom?

Dajmo malo napretka!

KokuZ
03.03.2006., 03:32
Pa, jebo te vjetar, dje's ti, fukaro nijedna?

Nije valjda da je pica navalila, pa nemas vremena ni protaberiti koju s rajom?

Dajmo malo napretka!

Navalila raja ko luda. Valjda im hladno, a oni bi nesto toplo da jedu. Pa zovu nonstop.

Ma ova dijaspora skroz zamrla. Niko vise ni da se posvadja kako treba. E dobra stara vremena :tuzni:

Tvrtko1995
03.03.2006., 03:42
Zavladala globalna Nirvana i moderacija. Ne meres se vise ni popickarati k'o co'ek.

KokuZ
03.03.2006., 03:56
Zavladala globalna Nirvana i moderacija. Ne meres se vise ni popickarati k'o co'ek.

Ja ba. Skroz bezveze. Pravo mrtvilo zavladalo otkad su kokicu otjerali.

Una67
03.03.2006., 04:40
Ja ba. Skroz bezveze. Pravo mrtvilo zavladalo otkad su kokicu otjerali.

A zasto je zapravo kokica banovana?!

KokuZ
04.03.2006., 03:06
A zasto je zapravo kokica banovana?!

Izbila frka izmedju kokica i Hobta. Dobro obavijesteni izvori tvrde da je kokica razvalila ne samo Hobta nego i ostalu konkurenciju (vidi Svjetsko prvenstvo u svadjanju slobodnim stilom). Na SP-u kokica je pomela konkurenciju i osvojila prvo mjesto. Shvativsi da joj niko nije do koljena, kokica napusta dijasporu u potrazi za novim izazovima. Od tada dijaspora pada u zabokrecinu.

La Havre
12.07.2007., 21:25
Osvanuo je još jedan oblacan dan u Skandinaviji. Nebo je mutno i sivo, budim se mamuran iz sna i gledam krisom kroz prozor.
Imam šta da primetim: „ulice su natopljene vodom od dosadne kise koja je pala već danima.
Danas nisam bio na posao jer sam imao slobodan dan, supruga radi, deca su odavno na raspustu. Kao po starom obicaju deca idu kod drugarica da se igraju a poton na obliznji bazen gde se brckaju u sreći i radosti po ceo dan. Ja sam opet sam kuci sa samim sobom, samo ja i moja senka koja me veco svuda prati i od koje se nikud ne odvajam. Zao mi je što ne mogu vreme malo vise i brze da ubrzam pa da supruga dodje kuci sto pre da imam sa nekim malo da popricam, da podelim malo ovu moju modernu samocu. Imam dobar posao, supruga takođe ali primecujem da mi nedostaju neke mali stvari, neke male i neobične sitnice o kojima nikad nisam ranije razmišljao dok sam živeo u srbiji. Zanimljivo je da covek drugacije razmišlja do je u svojoj zemlji i nekako jedva ceka daa ode iz nje a kada je napolju srce pati u obrnutom smeru. Pošto radimo u razlicitm smenama najtezi period je prepodne kada cela država radi i nikoga nema oko vas. Pokusavam da dobro organizujem slobodno vreme i da se sto vise uposlim
necim da mi vreme sto brze prođe i da skrenem svoje misli na domovinu srbiju, tu ranu koja me boli i pece u grudima sve vreme.
Idem i u teretanu, dzogiram u prirodi, obavljam redovne setnje, družim se sa ljudima ali uvek mi se vraca onaj stari film nazad...
Primecujem da sve sto vise starim sve vise me misli odvode u moj zavicaj, u letnje tople lipe i još uvek osecam miris tuih lipa kada smo sedeli u hladu na vrucini od 30 stepeni. Zatim budjenje ranog proleca, prve ljubavne simpatije iz srbije, bezbroj ljubicica i lala,visibaba u prolecne vreme.
Šta mi fali ovde? Nedostaje mi sunce tokom godine da me malo vise ogreje, nekako je sunce uvek na kredit pa ima možda 15-20 dana sunca u toku leta, sve ostalo mutno i sivo. Ponekad sanjam da srećem nekog pricljivog Sveda koji ima jezicinu dugacku bas kao Italijan i kao da ceznem da čujem bar malo neki trac i ogovaranje, i to je bolje od samoce. To su samo puste zelje, pusti snovi.
Ništa nije kao u mojoj domovini, tudje je nebo, tudja zemlja, neki drugi ljudi obično vode i setaju kerove još u 03 ujutru sa bajle.
Dragi Boze da covek seta kucu i macu i da živi opasan sa toliko doamcih zivotinja a nema nikakvu potrebu da ima kontakt sa svojoj okolinom je prvo sto me je iznenadilo u ovoj zemlji. Lepo je neko vreme doslo. Obično ako mi komsija zakuca na vrata to je siguran znak da se nešto desilo i da mu nseto hitno treba i ja sam već kao onaj Dzeki spreman da mu pomognem.
Pokusavao sam godinama da nađemprijatelje na Zapadu dok na kraju nisam video da uzalud gubim vreme sa tim. Sretnem tu i tamo nekog Svedjanina na ulici, razmenis par recenica iz čiste kurtoazije i onda ides dalje. U početku sam verovao u iskrenost
ovih ljudi jer sam bio gorko naivan, to je bilo uglavnom 1-2 godine po dolasku na zapad, kasnije sam uvideo da narod živi svoje zivote krijuci se iza 2-3 maske na dan koje vesto menjaju ali rezultat je uvek isti, neka neprirodna izvestacenost u ponasanju, neka unapred spremljena rezija i gluma, a mi juznjaci imamo ipak dobar nos...

Obično izbegavam da gledam RTS, samo me misli još vise odvode i udaljavaju u srbiju, isto je ako pustim nasu muziku. Nostalgija vam je cudo jedno. Eh da mi je sad drug skloski iz srbije ovde, moj stari prijatelj iz detinjstva koga poznajem još od malih nogu pa da se lepo ispricamo 2 dana i 2 noćionako junacki.
Nedostaju mi bliza rodbina, prijatelji,braca,sestr koje nisam video 15 godina da se malo proveselimo. Imam utisak da smo se svi mi nekako utopili i uklopili u ovaj sistem i drustvo i da nam je to neizbezan i neminovan proces. Valjda tako mora da bude. Kad sretnem anseg coveka to je na zdravo, apr recenica i onda dovidjenja. Nasa udruzenja su većinom zatvorena i pod katancem jer ih vise niko ne posecuje.

Draga Majko!
Puno te Volim i ljubim i moram da iskreno priznam da sam te se uzeleo puno. Oprosti mi sto smo se nekad svadjali ranijih godina
u maldosti ali ipa vremena se menjaju, stare slike i uspomene vecno nam ostaju. zaboravio sam u tudjini kako izgledas i voleo bih da si ovde pored mene sa caletom da zajedno na miru posednemo i skupa popricamo i posednemo. Lepa je ova zemlja majko,
sumovita, puna zelenila i jezera ali dusa mi je vadan prazna , tako bih se radovao da odem ponovo sa caletom na pecanje.
Reci mi majko da li ti je još uvek kosa svetla i plava a ruke nezne i pune topline? Voleo bih da te snažno zagrlim oko struka i da čujem kako tvoje srce lagano kuca pripijeno uz moje.
Ako me pitas kako živim reci ću ti sledeće: Obično odem sa decom u MC Donalds na hamburger, ponekad odemo cela porodica na Shoping gde pazarimo odecu, ove nedelje su velika snizenja pa se roba prodaje upola cene. Jednom mesecno se deci jede pica pa odemo u obliznju piceriju. U pozoriste nismo nikako bili otkad sam dosao na zapad. Žena je dobila na poslu neke besplatne karte za bioskop pa smo iskroristili priliku da zajedno odemo u BIoskop na neki deciji film. To mi je bio prvi put da sam otisao u kino za svojih 12 godina boravka na zapadu. Obično kuci gledamo filmove i tv.

Ovde je standard veliki ali su i cene velike, sve je skupo pogotovu stanarina. Za stan ode gotovo pola plate. Sreća je da možemo da kupimo većinu stvari na kredite pa možemo nekako da se ksrpimo. Imamo puno kredite koje još moramo da otplatimo.
Ni ove godine nećemo moći da dodjemo u Srbiju jer ću celo leto morati da radim ali će mladji brat kada dodje kuci kod vas da mi donese DVD sa njihovog krstenja pa ću moći da vas sve vidim bar na DVD. Nemamo novaca da ovo leto odjemo u srbiju jer smo izracunali da nam u proseku treba najmanje 15-20 hiljada kruna da dodjemo dole i boravimo 4 nedelje.
Ako me pitas o Svedima nešto šta da ti kažem? Narod kao i svaki narod sa vrlinama i manama. Dosta su tolerantni, mirni,tihi i zatvoreni u sebe. Sreo sam i neke pricljive Svede ali ne mnogo, vise su im žene slobodnije u razgovoru od muzeva.
Dosta su čisti, pedantni i disciplinovani, pogotovu tačni na vreme u poslu. obično gledaju svoja posla i svoj zivot.
Petkom i subotom se obično prazne kad popiju alkohol po diskotekam i kaficima. Onda je sve dopusteno i nepredvidljivo.
kada su u pitanju žene one su dosta opustene i simpaticne i imaju kratak domet u razmišljanju. Vole i one da lepo popiju na sluzbenim zabavama kad obično u pola noćizena zove muza mobilnim da je vozi kuci jer je mrtva pijana. Obično na tim zabavama kada se svi zapiju nemas nikakvu temu pametnu pa da ti pravo akzem nie to za nas juznjake prava stvar.
Ipak sam ja Balkanac u dusi i mentalitetu. Ova Svedska je raj za razvod brakova i slobodan zivot, svaka druga žena je razvedena.

Draga Majko i Oce!
Puno Vas pozdravlja vas sin rođeni i jedini, poljubi mi caleta i za mene
Muka je majko živeti pod tudjim nebeskim Suncem i među tudjim narodom ali takva nam je sudbina šta se može.
Šta da radimo kad nemamo dovoljno novaca da živimo u svojoj zemlji ovako imam sve a u stvari nemam ništa.
Oni dole kukaju da imale plate, mi ovde nemamo nas narod i zemlju, na sve strane tuga i bol.
Ko to može da plati taj osecaj da si stranac vecito u tudjoj zemlji? Toliko za sada stara moja i ljubljena majko.
Neka Vas dobri andjeli cuvaju na nebu i zemlji Majko o Oce i neka vam Bog podari svima dobro zdravlje.
Pozdravi mi rodbinu i prijatelje!!!!!

chichonina
12.07.2007., 22:33
tuzna prica :cry: :mama:

el_mariachi
13.07.2007., 13:20
ej vi u svedskoj... jel onaj film made in yu dobro napravljen? meni se cini malo pretjerano iako mandu (Mandica) obozavam...

Maranz
13.07.2007., 14:23
Svedska.
Sivilo,vjetar,nigdje nikoga.
Sinoc sam setao oko 22 i nisam gotovo sat vremena nikoga vidio.
Kao da je pala atomska bomba.
Nisam cetri dana sa nikime progovorio.Supruga mi je odsutna i bez nje ne znam kako bih zivio ovdje sam.Internet,izlazak u nekakav birc kako bih vidio ljude.Nekoliko pica i ode cetristo kruna.Ovdje moras zaradivati minimalno 25 000 kruna ako zelis ponekad izaci,skociti u kazaliste i ako te pri tome ne smeta osjecaj kako ti nije mjesto jer si stranac.
Taj novac malo koji stranac zaraduje.Sa prosjecnim placama se pokriju troskovi i na kraju mjeseca ne ostaje nista.Jedino ako sparas na prehrani,ako nigdje ne izlazis,ako kupujes najjeftiniju garderobu tada mozes ustedjeti nesto sitno.
Nostalgija,sjecanje na ljepe dane zivota u mojoj Hrvatskoj!

FFE
13.07.2007., 18:16
@maranz

:( :( :(

vracaj se u zagreb!:)

DrSigmundFreud
13.07.2007., 19:17
... šta Srbi nemaju svoj forum za kukanje?????
dva puta su ratovali protiv nas i sad nam dolaze kukati... :rolleyes:

to bre mi je mnogo smešno :rolleyes:

FFE
13.07.2007., 21:54
^pa oni se uvijek prilijepe na sve kaj je hrvatsko.

Tvrtko1995
14.07.2007., 03:16
Svedska.
Sivilo,vjetar,nigdje nikoga.
Sinoc sam setao oko 22 i nisam gotovo sat vremena nikoga vidio.
Kao da je pala atomska bomba.
Nisam cetri dana sa nikime progovorio.Supruga mi je odsutna i bez nje ne znam kako bih zivio ovdje sam.Internet,izlazak u nekakav birc kako bih vidio ljude.Nekoliko pica i ode cetristo kruna.Ovdje moras zaradivati minimalno 25 000 kruna ako zelis ponekad izaci,skociti u kazaliste i ako te pri tome ne smeta osjecaj kako ti nije mjesto jer si stranac.
Taj novac malo koji stranac zaraduje.Sa prosjecnim placama se pokriju troskovi i na kraju mjeseca ne ostaje nista.Jedino ako sparas na prehrani,ako nigdje ne izlazis,ako kupujes najjeftiniju garderobu tada mozes ustedjeti nesto sitno.
Nostalgija,sjecanje na ljepe dane zivota u mojoj Hrvatskoj!

Imas tamo jednoga na drugom topicu sto hoce u Svedsku....

Cujem da je dosadno k'o u tunelu.

Al zato socijalizam i renesansa cvjetaju...

Maranz
14.07.2007., 11:13
Imas tamo jednoga na drugom topicu sto hoce u Svedsku....

Cujem da je dosadno k'o u tunelu.

Al zato socijalizam i renesansa cvjetaju...

Bolje mu je ostati tamo gdje je sada jer ovdje zasigurno nece rjesiti svoje materijalne probleme.
Dosada,losa klima(vec desetak dana kisa i vjetar),otudenost.U takvim situacijama procvjeta nostalgija i tako iz dana u dan.
Bolje mu je ici u pakao nego tu!

murtela
14.07.2007., 11:34
Joj, šveđani što vas je uhvatio blues :tuzni: Skoknite malo do Danske, iako smo južnije ovdje nije tužnije :)

Maranz
14.07.2007., 11:45
Joj, šveđani što vas je uhvatio blues :tuzni: Skoknite malo do Danske, iako smo južnije ovdje nije tužnije :)

Da Danska je nesto drugo.
Bar mozes popiti pivo u bircu.

dr.kronja is back
15.07.2007., 05:53
Da Danska je nesto drugo.
Bar mozes popiti pivo u bircu.

brate da vidis u kojoj sam ja vukojebini,nema birceva nema nicega:rofl: :rofl:

M3NT4L
30.08.2007., 11:45
Imam jaku želju poslije fakulteta otići živjeti u švedsku pa me zanima
koliko je teško dobiti švedsko državljanstvo i ostati tamo živjeti?
Ima li možda netko na forumu da se odselio u Švedsku pa da mi iz prve ruke da malo više informacija....
Unaprijed hvala

FFE
30.08.2007., 11:58
o svedskoj vec imas dosta tema, i nekoliko forumasa je vec pisalo o zivotu u svedskoj. zakaj ne ukucas u trazilicu "svedska" i dobiti ces sve topice na dijaspori?

M3NT4L
30.08.2007., 15:55
o svedskoj vec imas dosta tema, i nekoliko forumasa je vec pisalo o zivotu u svedskoj. zakaj ne ukucas u trazilicu "svedska" i dobiti ces sve topice na dijaspori?
Tipkao sam,ali sam označio za cijeli forum :o ...
No potražiti ću,hvala na savjetu...

Mod,može lock...

samantha--
31.08.2007., 18:29
aj ja cu biti dobra pa odgovoriti:) od svih zemalja na svitu ti bas vode os:confused: ukratko ne dolazi, pametnije ce ti biti

La Havre
01.09.2007., 10:08
clubbing scene

http://www.plutomatsalobar.com/visa_karta.asp?vimmelID=1148

Mr.H
01.09.2007., 22:41
Samo ti nama dodji.
Ako hoces drzavljanstvo moraces se ozeniti svedjankom ili dodji ovamo i reci da si homosexualac i da te proganjaju u Hrvatskoj i eto ti papira :)

Salu na stranu
Nije lose ovdje ko hoce da prezivljava tj.za neki normalni zivot je OK ali ako zamisljas da ces se obogatiti to zaboravi vec na putu ovamo.
Ako nemas nikoga tu u Svedskoj ubices se sam od dosade jer svedjani nisu bas zainteresovani za nova prijateljstva.

Pa dobrodosao ti nama...

azerty
03.09.2007., 08:49
aj ja cu biti dobra pa odgovoriti:) od svih zemalja na svitu ti bas vode os:confused: ukratko ne dolazi, pametnije ce ti biti

Zar je toliko lose?:confused:

samantha--
05.09.2007., 21:52
ajmo to vako reci....svedska je nekad bila zemlja snova...nasli ljudi jos uvik misle da je tako... vode neces nesto stici, mos biti sritan ako te zaposle ka stranca, jer mi smo im trn u oku. Svedani, hm...dalo bi se pisat o njima,. al najbitnije da znas., rasisti u rukavicama. kad dodes moras ici u skolu, pa na prakse, pa na itd., da bi poceja raditi ( ako imas veze, onda skratis taj postupak) ..
al paprie ces dobiti jedino na temlju tipa "spajanje obitelji" "braka" itd...
mos puno bolje drzave izabrati za zivit...primjerice norveska:top:

Maranz
06.09.2007., 09:34
Bolje ostani u Hrvatskoj.
Zemlja bez mirisa,ljudi bez osjecaja.
Financijski ako i nades jednog dana posao,zivotarit ces od prvog do prvog a popiti kavu ce ti biti veliki luxuz.
Zato,,,,nemoj ovdje niti kao turist!

trustno1
06.09.2007., 21:37
Bolje ostani u Hrvatskoj.
Zemlja bez mirisa,ljudi bez osjecaja.
Financijski ako i nades jednog dana posao,zivotarit ces od prvog do prvog a popiti kavu ce ti biti veliki luxuz.
Zato,,,,nemoj ovdje niti kao turist!
da slazem se, nisam osobno nikad bila u Svedskoj, ali dolazi u goste mojoj sestricni ona Hr.On Svedanin...pokopala im moja sestricna mamu,ugostili su ih na 2 tjedna sa troje djece, ni hvala im nisu rekli, a kamoli donjeli neke kekse i kakvu kavu kak Bog zapovjeda na selu..strasna sramota....a imam tu u Engleskoj(zivim),od moga muza vjencanog kuma cura, zive u Bristolu, dobra cura, down to earth,dobra prijateljica, al boze mili kad dodu kod nas ja kuham dorucak, pa rucak, pa sve po redu, a kad dodemo kod njih, ona samo sjedi, moramo van na dorucak, ak necemo umrijet od gladi...i tak:s

murtela
07.09.2007., 09:51
da slazem se, nisam osobno nikad bila u Svedskoj, ali dolazi u goste mojoj sestricni ona Hr.On Svedanin...pokopala im moja sestricna mamu,ugostili su ih na 2 tjedna sa troje djece, ni hvala im nisu rekli, a kamoli donjeli neke kekse i kakvu kavu kak Bog zapovjeda na selu..strasna sramota....a imam tu u Engleskoj(zivim),od moga muza vjencanog kuma cura, zive u Bristolu, dobra cura, down to earth,dobra prijateljica, al boze mili kad dodu kod nas ja kuham dorucak, pa rucak, pa sve po redu, a kad dodemo kod njih, ona samo sjedi, moramo van na dorucak, ak necemo umrijet od gladi...i tak:s
Di vi nađete sve te ljude? Živim u Danskoj i nikada mi ljudi ne dolaze u goste a da ne donesu bocu pića, cvijeće ili nešto slično. A kad god su nas posjećivali u hr donijeli bi nešto mojim starcima. Uostalom kažeš da je ona hrvatica što znači da nije stvar nacije već karaktera. ;) A ova engleska frendica je jednostavno lijena, il ne zna žena kuhati. :D

gatto
07.09.2007., 10:18
Di vi nađete sve te ljude? Živim u Danskoj i nikada mi ljudi ne dolaze u goste a da ne donesu bocu pića, cvijeće ili nešto slično.
Mislim da je vama koji ste isli van tako da vam je partner domaci integracija ipak osjetno laksa. A i za ocekivati je da su pogledi vasih partnera na druzenja i drustveni zivot dosta kompaktibilni s vasima. Zato valjda brzo i naidjete na ljude koji vam odgovaraju u tom smislu.

A kada covjek vani gradi drustveni zivot od nule, onda se nerijetko sretne s nekim mu neobicnim navikama domacih koje mu kao takve moraju sjesti. Ali dobro, uz nesto truda covjek kad-tad naleti na ljude na istoj valnoj duljini, pa onda takva prijateljstva valja zadrzati i njegovati. Vjerujem da se u svakoj zemlji mogu pronaci ljudi koji ti odgovaraju, :top: pa tako i u dalekoj Svedskoj.

Ono na sto nikako ne mozes utjecati je klima. :D :D

trustno1
07.09.2007., 19:00
Di vi nađete sve te ljude? Živim u Danskoj i nikada mi ljudi ne dolaze u goste a da ne donesu bocu pića, cvijeće ili nešto slično. A kad god su nas posjećivali u hr donijeli bi nešto mojim starcima. Uostalom kažeš da je ona hrvatica što znači da nije stvar nacije već karaktera. ;) A ova engleska frendica je jednostavno lijena, il ne zna žena kuhati. :D
ma imam ja svojih dobrih prijateja kolko hoces tu u UK, ovi su neko koga smo upoznali neposredno, znaci nismo ih mi birali, nego ih slucajno znamo, ma dobra je ta Svedanka u UK, mozda stvarno nezna kuhati?:zubo:
inace nemogu reci da je skrta...ali ovo od moje sestricne kumovi, su stvaaarno prevrsili, ona je Hrvatica, al odrasla tamo, mozda zato nezna reda...sprd ju bilo, puj puj:flop:

murtela
08.09.2007., 16:04
ali ovo od moje sestricne kumovi, su stvaaarno prevrsili, ona je Hrvatica, al odrasla tamo, mozda zato nezna reda...sprd ju bilo, puj puj:flop:
Slažem se :flop: Ja sam samo htjela reći da imam takvih neodgojenih svugdje, pa i u Lijepoj našoj;)

murtela
08.09.2007., 16:08
Mislim da je vama koji ste isli van tako da vam je partner domaci integracija ipak osjetno laksa. A i za ocekivati je da su pogledi vasih partnera na druzenja i drustveni zivot dosta kompaktibilni s vasima. Zato valjda brzo i naidjete na ljude koji vam odgovaraju u tom smislu.
Potpuno si u pravu. Ja sam došla na "pripremljen" teren. Mene susjedi ne gledaju kao imigranticu koja im se uselila i otela fini danski stan:D već kao Dančevu ženu. Nisam morala "dokazivati" da nisam jadno neodgojeno stvorenje s balkana.:cerek:

.

Ono na sto nikako ne mozes utjecati je klima. :D :D
ne spominji mi klimu:mad: Kad se sjetim one mrakače dođe mi da se razvedem ;)

La Havre
10.09.2007., 09:19
U Rusiju treba bezati iz ove Skandinavije ili otici u Srbiju i pronaći casnu pravoslavnu ženu, ovo je sine sve bezosecajno, neotesano i puno suludih namera i ideja. Javila mi se sinoć mailom jedna fina Ruskinja, trazi žena muza...ne može da ga nadje..
Naci bilo koju siromasnu srpkinju ili pak Ruskinju casnu samo ne ovaj proliv i sljam iz Skandinavije... Ovde je brak puko kao institucija, niko nikoga ne postuje 2 %, žena brise patos sa muzevima.. ...e se gde stigne,,,... Sve je nastrano i izopaceno..
...es ženu koja od svakog sporta i svake oblasti zivota najviše voli da siri noge a druga strana medalje je čist blam.. Meni treba žena, majka, saputnica a ne droca. Imao sam prilike da idem sa njima u mrak. ,riba mi se podsmeva, neću da gubim brak zbog smrdljive vagine pa makar onanisao svaki dan po wc...
One misle da su Srbi niza bica i vide samo onu stvar u tebi... ogaranicene žene i narod.. Ako castis devojku picem odmah ocekuje da hoće da je muvas i vadis interes od nje, riba ne shvata za kavaljerstvo, za muskost, odmah planira akciju, ovo je zemlja ili se zakaci za nju ili otkaci. Čak te i kuci zovu telefonom, uznemiravaju.. to je sve sljam od ljudi, daj mu alkohol u ruku, drogu pod nos, pola nacije je pod pederstvom, ala ...e medija ovde sine, dupe nam pomera propaganda tv, internet... :(

samantha--
10.09.2007., 20:07

svedani su inace "poznati" tj.ko njih je normalno da se nekome ne kupuje nesto ka se dode u posjete itd...jedino ako se useljavas prvi put u stan, onda ti kupe cvice:s al da imaju nesto u sebi ljudsko....no way:flop: cast iznimkama...

samantha--
10.09.2007., 20:10
telefonom, uznemiravaju.. to je sve sljam od ljudi, daj mu alkohol u ruku, drogu pod nos, pola nacije je pod pederstvom, ala ...e medija ovde sine, dupe nam pomera propaganda tv, internet... :([/QUOTE]
zalosno al istinito...
da ne kazen kako smo im mi balkanci...trn u oku:flop:

Mr.H
10.09.2007., 21:04
Obracam se onima sto se zale na ovu drzavu koja ih je primila objerucke a koji su dosli iz picke materine pa seru tu na forumu.

Nema nijednog od tih seratora da nije primio neku pomoc odavde.Pa vratite se odakle ste i dosli samo nemojte kenjati kako vam je lose.

Ili se navikavajte na ovaj nacin zivota ili zacepite usta i nazad u rodno selo.

Med vänligt hällsning Mr.H

Vasa Kojot
11.09.2007., 01:20
U Rusiju treba bezati iz ove Skandinavije ili otici u Srbiju i pronaći casnu pravoslavnu ženu, ovo je sine sve bezosecajno, neotesano i puno suludih namera i ideja. Javila mi se sinoć mailom jedna fina Ruskinja, trazi žena muza...ne može da ga nadje..
Naci bilo koju siromasnu srpkinju ili pak Ruskinju casnu samo ne ovaj proliv i sljam iz Skandinavije... Ovde je brak puko kao institucija, niko nikoga ne postuje 2 %, žena brise patos sa muzevima.. ...e se gde stigne,,,... Sve je nastrano i izopaceno..
...es ženu koja od svakog sporta i svake oblasti zivota najviše voli da siri noge a druga strana medalje je čist blam.. Meni treba žena, majka, saputnica a ne droca. Imao sam prilike da idem sa njima u mrak. ,riba mi se podsmeva, neću da gubim brak zbog smrdljive vagine pa makar onanisao svaki dan po wc...
One misle da su Srbi niza bica i vide samo onu stvar u tebi... ogaranicene žene i narod.. Ako castis devojku picem odmah ocekuje da hoće da je muvas i vadis interes od nje, riba ne shvata za kavaljerstvo, za muskost, odmah planira akciju, ovo je zemlja ili se zakaci za nju ili otkaci. Čak te i kuci zovu telefonom, uznemiravaju.. to je sve sljam od ljudi, daj mu alkohol u ruku, drogu pod nos, pola nacije je pod pederstvom, ala ...e medija ovde sine, dupe nam pomera propaganda tv, internet... :(

O jarane, pa kod vas je gore nego u Kanadi. Ma najbolje je otic na Kubu i kupis zenu za dvajst dolara. I to jos biras koju oces :top:
I posebno se cuvaj tih "finih i postenih" opajdara. Moze se lako desit da na kraju to bude musko, a ne nikakva zena. Ako ti bude lovu trazila za ovo ili ono, e to ti je to. Cista navlakusa.

Maranz
12.09.2007., 16:53
Obracam se onima sto se zale na ovu drzavu koja ih je primila objerucke a koji su dosli iz picke materine pa seru tu na forumu.

Nema nijednog od tih seratora da nije primio neku pomoc odavde.Pa vratite se odakle ste i dosli samo nemojte kenjati kako vam je lose.

Svedska je uistinu objerucke primila sve primitivce sa prostora bivse drzave koji danas uzivaju u finim stanovima i toploj vodi koju do jucer su mogli samo sanjati u svojim selendrama.

Isto tako,dana je svima sansa za skolovanjem i napretkom.Znaci mozes ovdje startati sa nulom i postici jako puno toga.

Svedani su izuzetno dobri ljudi,razumni i tolerantni sto nasi jarani i bolani iskoristavaju na sve moguce nacine.

U mojim prijasnjim odgovorima pisao sam kako nema nekih bitnih razloga za doseljenjem ovdje u ekonomskom pogledu jer se zivi prosjecnim zivotom kakvim zivi vecina u Hr.

Uglavnom ako zelis naprijed moras se jako potruditi ali to je svugdje tako.

Maranz
12.09.2007., 16:56

Dobro misle.U vezi nizih bica.

trustno1
12.09.2007., 23:21

ajd molim te, zakaj odma sve shvacas tak crno.. pa ne pljuje nitko po Svedskoj...mi samo pricmo o MENTALITETU ljudi...a i nisu svi ljudi isti.....ima i kod nas seratora...

dr.kronja is back
13.09.2007., 03:38

mene smeta sto vi tamo u svedskoj u pokrajni ninckof radite sranja s pigvinima pa dokle cete tako:rofl: :rofl:

Vasa Kojot
13.09.2007., 04:03
mene smeta sto vi tamo u svedskoj u pokrajni ninckof radite sranja s pigvinima pa dokle cete tako:rofl: :rofl:

Ma zdraaaavo Svecka, pigvini zdraavooooo, u Sveckoj nemiri zdraaavooooo

sace nas izbrisat garant

dr.kronja is back
13.09.2007., 04:13
Ma zdraaaavo Svecka, pigvini zdraavooooo, u Sveckoj nemiri zdraaavooooo

sace nas izbrisat garant

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

samantha--
13.09.2007., 07:40

slusaj ti...najprije promjeni balkan atitude:flop: drugo...ne laj ka nemas pojma, o kome il o cemu je ric.....ka seres, seri konkretne stvari...

Elysium
13.09.2007., 07:55
da slazem se, nisam osobno nikad bila u Svedskoj, ali dolazi u goste mojoj sestricni ona Hr.On Svedanin...pokopala im moja sestricna mamu,ugostili su ih na 2 tjedna sa troje djece, ni hvala im nisu rekli, a kamoli donjeli neke kekse i kakvu kavu kak Bog zapovjeda na selu..strasna sramota....
meni je divno u životu vidjeti primjerke koji mogu, pa i najmanji generalni zaključak o naciji donijeti, na osnovi jednog primjera.

pitam se, što bi jedan šveđanin, trebao misliti o hrvatu koji ima PTSP i odjebe neku gospođu na jednoj večeri oko neke sitnice

meni su takvi zaključci sramotni. ali to ovisi o karakteru i svijesti osobe koja tako razmišlja.

La Havre
13.09.2007., 10:54
šljam treba čistiti iz Skandinavije

http://www.stormfront.org/forum/forumdisplay.php/stormfront-baltic-scandinavia-44.html

MOLOKAI
13.09.2007., 11:53
kakva svedska, ili odi u SAD ili ostani kući
svedski mi je osim toga ruzan jezik, trebali bi mi platiti milijun dolara da ga naucim :) danski je isto ruzan
jedino je norveski lijep, ali s druge strane, norveska je superskupa za zivit

Vasa Kojot
13.09.2007., 15:02
Kako je pocelo i ovdje ce bit nemira. A lijepo Dr Crony-a i ja upozoravamo da tu Svecku treba samo zdraaaavoooo.

Tinach
13.09.2007., 17:57
nemam ama baš nikakvih saznanja o životu u Švedskoj :zubo: , ali poznam 3 cure od tamo i provodim ljeta s njima.
malo me ufrapirala jedna sitnica prošle godine...
dvije od njih su naše cure koje gore žive od rata,a treća je oriđiđi Šveđanka. i ta treća je bila tu s ove dvije manje više na njihov račun jer su bile u kući od familije ovih dviju..no da ne duljim...izašle smo jednu večer van, otišle popiti koji koktelčić...naravno svaka svoje plaća, kad najednom ''naša'' skuži da nije promijenila lovu, a ova joj na to odvrati- nema veze, vratit ćemo se sutra mi tu da i ti probaš koktel ovdje :eek:

el_mariachi
14.09.2007., 07:28
kakva svedska, ili odi u SAD ili ostani kući
svedski mi je osim toga ruzan jezik, trebali bi mi platiti milijun dolara da ga naucim :) danski je isto ruzan
jedino je norveski lijep, ali s druge strane, norveska je superskupa za zivit

svedski ruzan a norveski lijep ?
Jesi li ti to isao u skolu u USA?:zubo:

nego jel istina da su svedjani posteni... nesto zaboravis i kasnije nadjes...
znamo vec kakva je situacija kod nas:zubo:

MOLOKAI
14.09.2007., 09:27

nisam.
norveski mi zvuci kao engleski,
a svedski kao zagorski, kao da cujem babe s dolca :zubo:

La Havre
14.09.2007., 10:48
meni je predivan,cuj :kiss:

http://www.youtube.com/watch?v=lazcRyy1jN8&mode=related&search=

MOLOKAI
14.09.2007., 14:59
evo norveški: http://www.youtube.com/watch?v=szNN-W_iPOo

:)

Mr.H
14.09.2007., 20:24
slusaj ti...najprije promjeni balkan atitude:flop: drugo...ne laj ka nemas pojma, o kome il o cemu je ric.....ka seres, seri konkretne stvari...

Balkan atitude ne mogu a i ne zelim promijeniti jer sam i sam balkanac ali znam sta je pravo a sta krivo.

Boli me k.... o kome je rijec.
Nije ovo prvi put da vidim neke glupe izjave kao sto su "svedjanke su kurve,svedi su debili,skrti su,nemaju kulture itd,itd...

Kada takve textove vidim bas bih nekoga udavio!

A sto serem ne treba da te pogadja jedino ako nisi jedna od tih seratora gore navedenih.

Mr.H
14.09.2007., 20:32

nego jel istina da su svedjani posteni... nesto zaboravis i kasnije nadjes...
znamo vec kakva je situacija kod nas:zubo:

Jeste u pravu si.
Ali ako ga nedje neki novopeceni onda nista ne nadjes:zubo:

spalato_
14.09.2007., 20:47
evo ovako koliko ja znan jer zivin u norveskoj 3 ipo godine :)
koliko znan i koliko san cuja da je norvaska ne puno ali po prilicno bolja sta se tice placa itd.
znaci covik na kopnu nema placu ispod 1500€ a to mozes nac i u drugin EU drzava, jedino ako se ne najmeravas bavit ribarenjen, jer oni su ode najvise cjenjeni i vise nego dobro placeni.
a sta ce tice papira, e to ti je jedino problem ako nemas nekoga ode i ako si punoljetan tesko da ces ih uopce dobit ako ne ujebes kakvoj norvezanki dite pa se ozenis a bar u norveskoj to nije tesko jer se jebu ko zecice na svakon koraku :zubo:

a ima li jos ko sa foruma da zivi u novreskoj?
nebi bilo lose da na kavu svratin :zubo:

Maranz
15.09.2007., 11:01
Malo cu prokomentirati sto je napisano u ovoj temi.

Svedani su izuzetno kulturni i obrazovani ljudi.
Nikada nisam osjetio bilo kakvu diskriminaciju a sistem je zamisljen tako da svi koji ovdje zive imaju jednake sanse.

Ovdje nitko ne zivi u podrumima ili tavanima a drustvo vodi brigu o svakom pojedincu i smatram kako je Svedska uspjela biti zemlja u kojoj svaki covjek ima zivot dostojan covjeka.

Svedani se znaju zabavljati,izuzetnio su veseli,vole popiti,dobro pojesti,ne skrtare,znaju plesati,,,uglavnom mislim kako zive punim plucima.

Eto,,,a sto se zena tice,,one za razliku od "postenih"ne skrivaju svoje izlete,,i mislim da su izuzetno korektne u tom pogledu,,,,za razliku od nasih dvostrukoh moralistica,,,,

samantha--
15.09.2007., 14:35
[QUOTE=Mr.H;10252276]Balkan atitude ne mogu a i ne zelim promijeniti jer sam i sam balkanac ali znam sta je pravo a sta krivo.

Nije ovo prvi put da vidim neke glupe izjave kao sto su "svedjanke su kurve,svedi su debili,skrti su,nemaju kulture itd,itd...

A sto serem ne treba da te pogadja jedino ako nisi jedna od tih seratora gore navedenih.[/QUO

a ti si jedan od "velebitovaca"....niko vode nije spominja, da su kurve, nemaju kulture itd...jedino sto je navedno je da covik ode u neku drugu zemlju, jer su svedani rasisti u rukavicama...

i ne laj...bolje da ides kupus kiselit u podrumu...to svedani obozavaju...

samantha--
15.09.2007., 14:36
Svedani se znaju zabavljati,izuzetnio su veseli,vole popiti,dobro pojesti,ne skrtare,znaju plesati,,,uglavnom mislim kako zive punim plucima.

Eto,,,a sto se zena tice,,one za razliku od "postenih"ne skrivaju svoje izlete,,i mislim da su izuzetno korektne u tom pogledu,,,,za razliku od nasih dvostrukoh moralistica,,,,[/QUOTE]

hehehehheheheheehehehhehe....

ovo moran pokazat dalje....evala stari, stvarno si me nasmija...

Maranz
15.09.2007., 14:50

Eto,,,a sto se zena tice,,one za razliku od "postenih"ne skrivaju svoje izlete,,i mislim da su izuzetno korektne u tom pogledu,,,,za razliku od nasih dvostrukoh moralistica,,,,

hehehehheheheheehehehhehe....

ovo moran pokazat dalje....evala stari, stvarno si me nasmija...[/QUOTE]

Daj nam prevedi svoje pisanje.

KulinBan
15.09.2007., 15:53
pola nacije je pod pederstvom......,

Mislis na muskarce ili i zenske? Ako su samo muskarci,,,,,kaj onda rade sve one prelijepe zgodne plave Svedjanke.......imaju li dovoljno??? Da nisu frustrirane..???:)

Maranz
15.09.2007., 16:04
Mislis na muskarce ili i zenske? Ako su samo muskarci,,,,,kaj onda rade sve one prelijepe zgodne plave Svedjanke.......imaju li dovoljno??? Da nisu frustrirane..???:)

Svedanke su najljepse zene na svijetu.
Nisu frustrirane.Znaju sto zele i znaju kako doci do toga sto zele.

crta_spida
15.09.2007., 16:09
Svedanke su najljepse zene na svijetu.
Nisu frustrirane.Znaju sto zele i znaju kako doci do toga sto zele.

a mislin da si zajeba/la, skandinavkinje najlipse zene ??? i to na svitu :confused:
prika 60% je samo prasica, sta je vise od pola :zubo:
nekazen da nema lipih, daleko od toga al da su najlipse na svitu :s

P.S. da si reka da su najvece kurbetine to bi se slozia s tebon, jer se jebu ko kobile na svakon kantunu i to je jedino sta in vridi :top:

Maranz
15.09.2007., 16:21
a mislin da si zajeba/la, skandinavkinje najlipse zene ??? i to na svitu :confused:
prika 60% je samo prasica, sta je vise od pola :zubo:
nekazen da nema lipih, daleko od toga al da su najlipse na svitu :s

P.S. da si reka da su najvece kurbetine to bi se slozia s tebon, jer se jebu ko kobile na svakon kantunu i to je jedino sta in vridi :top:

No ovo sto ti pricas sa kantunima su produkt bujne maste.
Takve "legende"oko toga da su svedanke radodajke su produkt neznanja i cista glupost.

Isto tako nije ljepo ljude usporedivati zivotinjama ako ne dijelimo tuda misljenja.

La Havre
15.09.2007., 16:49
Osvanuo je još jedan oblacan dan u Skandinaviji. Nebo je mutno i sivo, budim se mamuran iz sna i gledam krisom kroz prozor.
Imam šta da primetim: „ulice su natopljene vodom od dosadne kise koja je pala već danima.
Danas nisam bio na posao jer sam imao slobodan dan, supruga radi, deca su odavno na raspustu. Kao po starom obicaju deca idu kod drugarica da se igraju a poton na obliznji bazen gde se brckaju u sreći i radosti po ceo dan. Ja sam opet sam kuci sa samim sobom, samo ja i moja senka koja me veco svuda prati i od koje se nikud ne odvajam. Zao mi je što ne mogu vreme malo vise i brze da ubrzam pa da supruga dodje kuci sto pre da imam sa nekim malo da popricam, da podelim malo ovu moju modernu samocu. Imam dobar posao, supruga takođe ali primecujem da mi nedostaju neke mali stvari, neke male i neobične sitnice o kojima nikad nisam ranije razmišljao dok sam živeo u srbiji. Zanimljivo je da covek drugacije razmišlja do je u svojoj zemlji i nekako jedva ceka daa ode iz nje a kada je napolju srce pati u obrnutom smeru. Pošto radimo u razlicitm smenama najtezi period je prepodne kada cela država radi i nikoga nema oko vas. Pokusavam da dobro organizujem slobodno vreme i da se sto vise uposlim
necim da mi vreme sto brze prođe i da skrenem svoje misli na domovinu srbiju, tu ranu koja me boli i pece u grudima sve vreme.
Idem i u teretanu, dzogiram u prirodi, obavljam redovne setnje, družim se sa ljudima ali uvek mi se vraca onaj stari film nazad...
Primecujem da sve sto vise starim sve vise me misli odvode u moj zavicaj, u letnje tople lipe i još uvek osecam miris tuih lipa kada smo sedeli u hladu na vrucini od 30 stepeni. Zatim budjenje ranog proleca, prve ljubavne simpatije iz srbije, bezbroj ljubicica i lala,visibaba u prolecne vreme.
Šta mi fali ovde? Nedostaje mi sunce tokom godine da me malo vise ogreje, nekako je sunce uvek na kredit pa ima možda 15-20 dana sunca u toku leta, sve ostalo mutno i sivo. Ponekad sanjam da srećem nekog pricljivog Sveda koji ima jezicinu dugacku bas kao Italijan i kao da ceznem da čujem bar malo neki trac i ogovaranje, i to je bolje od samoce. To su samo puste zelje, pusti snovi.
Ništa nije kao u mojoj domovini, tudje je nebo, tudja zemlja, neki drugi ljudi obično vode i setaju kerove još u 03 ujutru sa bajle.
Dragi Boze da covek seta kucu i macu i da živi opasan sa toliko doamcih zivotinja a nema nikakvu potrebu da ima kontakt sa svojoj okolinom je prvo sto me je iznenadilo u ovoj zemlji. Lepo je neko vreme doslo. Obično ako mi komsija zakuca na vrata to je siguran znak da se nešto desilo i da mu nseto hitno treba i ja sam već kao onaj Dzeki spreman da mu pomognem.
Pokusavao sam godinama da nađemprijatelje na Zapadu dok na kraju nisam video da uzalud gubim vreme sa tim. Sretnem tu i tamo nekog Svedjanina na ulici, razmenis par recenica iz čiste kurtoazije i onda ides dalje. U početku sam verovao u iskrenost
ovih ljudi jer sam bio gorko naivan, to je bilo uglavnom 1-2 godine po dolasku na zapad, kasnije sam uvideo da narod živi svoje zivote krijuci se iza 2-3 maske na dan koje vesto menjaju ali rezultat je uvek isti, neka neprirodna izvestacenost u ponasanju, neka unapred spremljena rezija i gluma, a mi juznjaci imamo ipak dobar nos...

Obično izbegavam da gledam RTS, samo me misli još vise odvode i udaljavaju u srbiju, isto je ako pustim nasu muziku. Nostalgija vam je cudo jedno. Eh da mi je sad drug skloski iz srbije ovde, moj stari prijatelj iz detinjstva koga poznajem još od malih nogu pa da se lepo ispricamo 2 dana i 2 noćionako junacki.
Nedostaju mi bliza rodbina, prijatelji,braca,sestr koje nisam video 15 godina da se malo proveselimo. Imam utisak da smo se svi mi nekako utopili i uklopili u ovaj sistem i drustvo i da nam je to neizbezan i neminovan proces. Valjda tako mora da bude. Kad sretnem anseg coveka to je na zdravo, apr recenica i onda dovidjenja. Nasa udruzenja su većinom zatvorena i pod katancem jer ih vise niko ne posecuje.

Draga Majko!
Puno te Volim i ljubim i moram da iskreno priznam da sam te se uzeleo puno. Oprosti mi sto smo se nekad svadjali ranijih godina
u maldosti ali ipa vremena se menjaju, stare slike i uspomene vecno nam ostaju. zaboravio sam u tudjini kako izgledas i voleo bih da si ovde pored mene sa caletom da zajedno na miru posednemo i skupa popricamo i posednemo. Lepa je ova zemlja majko,
sumovita, puna zelenila i jezera ali dusa mi je vadan prazna , tako bih se radovao da odem ponovo sa caletom na pecanje.
Reci mi majko da li ti je još uvek kosa svetla i plava a ruke nezne i pune topline? Voleo bih da te snažno zagrlim oko struka i da čujem kako tvoje srce lagano kuca pripijeno uz moje.
Ako me pitas kako živim reci ću ti sledeće: Obično odem sa decom u MC Donalds na hamburger, ponekad odemo cela porodica na Shoping gde pazarimo odecu, ove nedelje su velika snizenja pa se roba prodaje upola cene. Jednom mesecno se deci jede pica pa odemo u obliznju piceriju. U pozoriste nismo nikako bili otkad sam dosao na zapad. Žena je dobila na poslu neke besplatne karte za bioskop pa smo iskroristili priliku da zajedno odemo u BIoskop na neki deciji film. To mi je bio prvi put da sam otisao u kino za svojih 12 godina boravka na zapadu. Obično kuci gledamo filmove i tv.

Ovde je standard veliki ali su i cene velike, sve je skupo pogotovu stanarina. Za stan ode gotovo pola plate. Sreća je da možemo da kupimo većinu stvari na kredite pa možemo nekako da se ksrpimo. Imamo puno kredite koje još moramo da otplatimo.
Ni ove godine nećemo moći da dodjemo u Srbiju jer ću morati da radim ali će mladji brat kada dodje kuci kod vas da mi donese DVD sa njihovog krstenja pa ću moći da vas sve vidim bar na DVD. Nemamo novaca da ovo leto odjemo u srbiju jer smo izracunali da nam u proseku treba najmanje 15-20 hiljada kruna da dodjemo dole i boravimo 4 nedelje.
Ako me pitas o Svedima nešto šta da ti kažem? Narod kao i svaki narod sa vrlinama i manama. Dosta su tolerantni, mirni,tihi i zatvoreni u sebe. Sreo sam i neke pricljive Svede ali ne mnogo, vise su im žene slobodnije u razgovoru od muzeva.
Dosta su čisti, pedantni i disciplinovani, pogotovu tačni na vreme u poslu. obično gledaju svoja posla i svoj zivot.
Petkom i subotom se obično prazne kad popiju alkohol po diskotekam i kaficima. Onda je sve dopusteno i nepredvidljivo.
kada su u pitanju žene one su dosta opustene i simpaticne. Vole i one da lepo popiju na sluzbenim zabavama kad obično u pola noći zena zove muza mobilnim da je vozi kuci jer je mrtva pijana. Obično na tim zabavama kada se svi zapiju nemas nikakvu temu pametnu pa da ti pravo kazem nie to za nas juznjake prava stvar.
Ipak sam ja Balkanac u dusi i mentalitetu. Ova Svedska je raj za razvod brakova i slobodan zivot, svaka druga žena je razvedena.

Draga Majko i Oce!
Puno Vas pozdravlja vas sin rođeni i jedini, poljubi mi caleta i za mene
Muka je majko živeti pod tudjim nebeskim Suncem i među tudjim narodom ali takva nam je sudbina šta se može.
Šta da radimo kad nemamo dovoljno novaca da živimo u svojoj zemlji ovako imam sve a u stvari nemam ništa.
Oni dole kukaju da imale plate, mi ovde nemamo nas narod i zemlju, na sve strane tuga i bol.
Ko to može da plati taj osecaj da si stranac vecito u tudjoj zemlji? Toliko za sada stara moja i ljubljena majko.
Neka Vas dobri andjeli cuvaju na nebu i zemlji Majko o Oce i neka vam Bog podari svima dobro zdravlje.
Pozdravi mi rodbinu i prijatelje!!!!!

crta_spida
15.09.2007., 18:35
No ovo sto ti pricas sa kantunima su produkt bujne maste.
Takve "legende"oko toga da su svedanke radodajke su produkt neznanja i cista glupost.

Isto tako nije ljepo ljude usporedivati zivotinjama ako ne dijelimo tuda misljenja.

da nisan bia nebi govoria ono sta neznan,
nekazen ja da san ja jeba, ali dosta mi je bilo vidit.

dr.kronja is back
16.09.2007., 16:06
da nisan bia nebi govoria ono sta neznan,
nekazen ja da san ja jeba, ali dosta mi je bilo vidit.

pusti maranza on se ozenio s svedjankom:rofl: :rofl:

Maranz
16.09.2007., 20:58
pusti maranza on se ozenio s svedjankom:rofl: :rofl:

Maranzova supruga nije svedanka.

No,kao sto rekoh davno prije,besmislene su generalizacije ljudi.
Svedanke su kao i sve zene ovog svijeta.Majke,supruge,ima i ljepih ili ljepsih,,,i mislim kako nema potrebe dokazivati svoje glupe teorije o njihovim sexualnim apetitima,,,,,

Mr.H
17.09.2007., 00:43
[QUOTE=Mr.H;10252276]Balkan atitude ne mogu a i ne zelim promijeniti jer sam i sam balkanac ali znam sta je pravo a sta krivo.

A sto serem ne treba da te pogadja jedino ako nisi jedna od tih seratora gore navedenih.[/QUO

a ti si jedan od "velebitovaca"....niko vode nije spominja, da su kurve, nemaju kulture itd...jedino sto je navedno je da covik ode u neku drugu zemlju, jer su svedani rasisti u rukavicama...

i ne laj...bolje da ides kupus kiselit u podrumu...to svedani obozavaju...

Gdje bas kupus nadje......
Vidi se da si prava seljanka...a je li se kupus kiseli u podrumu ili??

Biti seljanka kao ti nije nista ponizavajuce zato nemoj se uvrijediti molim te.:)

La Havre
17.09.2007., 09:27
sve je vishe medjurasnih brakova ,bojim se da che nordijska rasa u buducnosti izumrjeti pod navalom imigranata i globalizacije

http://www.plutomatsalobar.com/vimmel/2007-09-12/bilder/img_6424.jpg

http://www.plutomatsalobar.com/vimmel/2006-05-26/bilder/_mg_3296.jpg

http://www.plutomatsalobar.com/vimmel/2007-04-05/bilder/img_7233.jpg

http://www.plutomatsalobar.com/vimmel/2007-07-14/bilder/img_2415.jpg

http://www.plutomatsalobar.com/vimmel/2007-08-11/bilder/img_4627.jpg

http://www.plutomatsalobar.com/vimmel/2006-04-26/bilder/img_1377.jpg

Elysium
17.09.2007., 09:32
da, Šveđani zbilja vole popiti
ali kod njih se zbilja obožava ići kući na pre-party, pa tek onda van
razumljivo, za razliku od hrvatske, gdje više pola "mlade" populacije i dalje živi s roditeljima
hladan narod, kako neki kažu, jer su sjeverno - zbilja nisu!

Kent
17.09.2007., 09:35
da, Šveđani zbilja vole popiti
ali kod njih se zbilja obožava ići kući na pre-party, pa tek onda van
razumljivo, za razliku od hrvatske, gdje više pola "mlade" populacije i dalje živi s roditeljima
hladan narod, kako neki kažu, jer su sjeverno - zbilja nisu!

vidim ljubav i dalje traje :D
btw, onaj gore s dvije plavuše je najbolje prošao :zubo:

DjipaloJunuz
17.09.2007., 13:48
Volim plavo makar i ofarbano :s :s :top:

samantha--
18.09.2007., 07:07
Gdje bas kupus nadje......
Vidi se da si prava seljanka...a je li se kupus kiseli u podrumu ili??

Biti seljanka kao ti nije nista ponizavajuce zato nemoj se uvrijediti molim te.:)[/QUOTE]

di ga nade?? pitaj tvoje...kako ih vi zovete "zemljake" il jarane kako os, pas viti di ga nade...

bsalopek
18.09.2007., 14:11

to je zato jer si se ti naucila kuhati a ne ici van na dorucak i rucak i sl.. ja bih radije vani jela umjesto da nakuhavam 100 godina .. ali sve je to svar navike..

succorosso
19.09.2007., 23:02
Pa nije stvar navike nego percepcije i obicaja. Sjevernjaci ne ocekuju da ih netko ugosti, a ako ih ugosti ne shvacaju da bi bilo u redu da vrate. Njihov obicaj je drugaciji.
Nema cascenja, odnosno reciprociteta. Odes s friendom van, svako plati svoje i OK. Cisti racuni, duga ljubav.

murtela
22.09.2007., 16:39
Pa nije stvar navike nego percepcije i obicaja. Sjevernjaci ne ocekuju da ih netko ugosti, a ako ih ugosti ne shvacaju da bi bilo u redu da vrate. Njihov obicaj je drugaciji.
Nema cascenja, odnosno reciprociteta. Odes s friendom van, svako plati svoje i OK. Cisti racuni, duga ljubav.
Ovo za plaćanje svak sebi stoji, no ovo s ugošćavanjem i reciprocitetom je , iz mog iskustva, potpuno krivo. Ako Dance pozoveš na večeru oni osjećaju obavezu da ti vrate istom mjerom. Meni ti to čak ide na živce jer imam osjećaj da se ljudi ovdje manje viđaju baš zato što ti uvijek "moraju" nešto skuhati a nemaju često volje i vremena.

el_mariachi
23.09.2007., 10:32
.
sve stoji

ovako ne funkcionira samo u skandinaviji vec i u nekim drugim drzavama... naviknes se... pri "nasem" nacinju placanja opet izadje tu na isto...bio sam jednom u svedskoj i trebalo ici tulumariti... nosis svoje pice i to i pijes... ako ti ostane odes za 10ak dana i pokupis svoje pice.... sto nije ni cudno s obzirom da litra zesce kosta oko 30€
malo mi je glupo kod nas da sestra ne moze otici kod sestre ako nema poklona... do vraga i poklon pa niko vise nije niceg zeljan...

ps
gdje nadjoste ove akrape na slikama gore?

labude jezero
24.09.2007., 20:23
ajmo to vako reci....svedska je nekad bila zemlja snova...nasli ljudi jos uvik misle da je tako... vode neces nesto stici, mos biti sritan ako te zaposle ka stranca, jer mi smo im trn u oku. Svedani, hm...dalo bi se pisat o njima,. al najbitnije da znas., rasisti u rukavicama. kad dodes moras ici u skolu, pa na prakse, pa na itd., da bi poceja raditi ( ako imas veze, onda skratis taj postupak) ..
al paprie ces dobiti jedino na temlju tipa "spajanje obitelji" "braka" itd...
mos puno bolje drzave izabrati za zivit...primjerice norveska:top:

U Norveškoj je identikus, bila:) Nebi rekla da su rasisti u rukavicama, ali ovo o fomalnim procedurama (učenje jezika, praksa, pa tek onda posao, i to rijetko u struci, a najlakše preko braka - je identično).

bsalopek
24.09.2007., 20:51
sve stoji

ovako ne funkcionira samo u skandinaviji vec i u nekim drugim drzavama... naviknes se... pri "nasem" nacinju placanja opet izadje tu na isto...bio sam jednom u svedskoj i trebalo ici tulumariti... nosis svoje pice i to i pijes... ako ti ostane odes za 10ak dana i pokupis svoje pice.... sto nije ni cudno s obzirom da litra zesce kosta oko 30€
malo mi je glupo kod nas da sestra ne moze otici kod sestre ako nema poklona... do vraga i poklon pa niko vise nije niceg zeljan...

ps
gdje nadjoste ove akrape na slikama gore?

ja volim: cist racun cista ljubav.. a ne da mi onda netko stalno nabacuje on/ona je meni ovo ili ono.. najbolje je "cist racun cista ljubav"

Cinnamon Girl
25.09.2007., 10:04
Kako se ovdje mogu postavljati fotke, a na Danskoj online ne mogu???

gatto
25.09.2007., 10:25
Kako se ovdje mogu postavljati fotke, a na Danskoj online ne mogu???
Zasto ne mogu i na Danskoj online? Ista stvar je.

Cinnamon Girl
25.09.2007., 11:09
Pa fino, ja sam probala da stavim fotku i nije izasla, nego samo link gdje se moze vidjeti.

gatto
25.09.2007., 11:16
Pa fino, ja sam probala da stavim fotku i nije izasla, nego samo link gdje se moze vidjeti.
Bitno da se fotka koju zelis postaviti nalazi negdje na webu. Kod pisanja posta kliknes na zutu ikonu "Insert Image" i otvori ti se prozor u koji trebas pejstati link slike "http://...".

Link (URL) fotke prethodno dobijes desnim klikom na fotku pa odaberes "Properties" i odonuda ga kopiras.

Eto, malo sam isao u detalje. Mozda jos nekome tko cita posluzi.

Cinnamon Girl
25.09.2007., 11:30
Covjece, sto si pametan! Pobogu, nisam bas tolika tikva da ne znam baratati ovim gorim ikonicama. No, iako sam radila kao na drugim forumima gdje nisam imala problema, na Danska online je nesto bilo pogresno ili sa tim topicom ili sa necim, ne znam, ali fotka se ne prikaze, prikaze se samo link koji sam ubacila u polje.

Fish and chips
09.10.2007., 14:44
Sto je vrijedno vidjeti ?
Kakve su cijene?

dr.kronja is back
09.10.2007., 14:45
Kakve su cijene?

a dje je to jaro:ne zna:

Fish and chips
09.10.2007., 15:03
a dje je to jaro:ne zna:

Svedska:rolleyes:

luca
09.10.2007., 15:09
Kakve su cijene?

Chalmers :no:

Fish and chips
09.10.2007., 15:57
Chalmers :no:

:confused:

wogboy
09.10.2007., 16:36
Kakve su cijene?

Ullevi..

Fish and chips
09.10.2007., 19:59
Ullevi..

Pretpostavljam da su ovo nek forum.hr fore:ne zna:

Postavila sam normalno pitanje a odgovori su :rolleyes:

choko_milk
09.10.2007., 20:04
pa ako volis slusati metal...ides u jedno od boljih mjesta u svedskoj :gitara: :headbang: :rozi:

Tvrtko1995
13.10.2007., 05:20
Jebo Svedsku. Ne mozes ni labudove klati!

http://www.youtube.com/watch?v=cvlLbPRhw60

murtela
13.10.2007., 12:25
Meni je Goteborg jedno od najdosadnijih mjesta na kojima sam bila. Bila je ljeto (neki kazu da je zimi bolje:ne zna: ) i zbog godisnjih odmora pola toga nije radilo. Dosada je jednostavno isijavala od svuda. Restorani su radili do deset navecer a mi smo bili na plazi do devet ( to je bilo super: kupanje na otocicima ispred G.-prekrasno) tako da smo nakraju zavrsili u 7 -11 na hrenovkama. :flop:

el_mariachi
16.10.2007., 08:03
murtela: ne znam bas puno o svedskoj ali sam cuo da svedjani imaju kolektevne godisnje i da jedan mjesec nista ne funkcionira tamo...mozda si bas u tom mjesecu bila tamo? ..vecinom oni koji posjecuju svedsku idu radi odmora i prirode... tako sam cuo
nego... sinoc sam razgovarao sa prijateljem koji zivi u .se i rece mi kako je na dnevniku bilo da su nekog studenta uhvatili kako prepisuje i da je dobio zabranu studiranja 2 mjeseca... to je bila jedna od udarnih vijesti... :zubo:

Mladen80
31.10.2007., 10:44
Pozdrav svima, imao bih par konretnih pitanja za forumashe iz Svedske ili koji imaju iskustva sa Svedskom.

Ponudjen mi je posao u Svedskoj i bio sam tamo prije par godina neko vrijeme i znam otprilike kako je. No tada sam bio privremeno i nisam se zabrinjavao sa cijenom stanova i poreznom politikom.

Da li mi mozete reci kolika bi bila dobra brutto placa (prije poreza) za Stockholm, od koje bi 2 osobe mogle normalno zivjeti. Dakle stan + hrana + ostalo...

Koliki je porez i kako se racuna, dakle koliko se dobije novaca na kraju mjeseca nakon oporezivanja.

Nasao sam neke cijene stanova za Stockholm, ako netko moze dati jos koji link gdje bih mogao potraziti cijene stanova (za najam).

Takodjer kako se krecu cijene auti, da li se vise isplati kupiti novi auto u Hrvatskoj ili gore?

hvala

tonnka
13.11.2007., 13:23
idući tjedan idem u Stockholm...i namjeravam si tamo kupiti sportski grudnjak i tenisice za trčanje...da li mi netko može reći imena sportskih dućana ili njihove linkove...

našla sam marku Hogengård of Sweden...ali ne mogu naći adrese njihovih dućana...

Cinnamon Girl
13.11.2007., 17:08
Zasto moras kupiti bas sportski bra od Hogengård, je li mislis da je to jedina dobra marka? Obidji radnje sa sportskom opremom, sigurna sam da ces naici na veoma dobar izbor.

tonnka
13.11.2007., 17:48
...Hogengård mi je samo jedan od izbora..(.drugi su mi Camphion, Shock Absorber i dr. kojih nema u Hrvatskoj).
Inače niti ne znam da li je Hogengård dobra marka :confused:
...na njihovoj stranici sam našla samo jedan grudnjak.
...ma, pretpostavljam da je fenomenalno...čim je švedsko

Uglavnom, ovo mi je jedinstvena prilika da nešto takvo probam i kupim....pa ću se kasnije upustiti u on line naručivanje.

Nekako sam si i zamislila da u gradu koji održava jedan od najpoznatijih maratona...sigurno ima super dućana sa sportskim stvarima. Da li mi može netko napisati njihova imena...da mogu malo guglati...

BTW imate li neke preporuke što je vrijedno vidjeti uz uobičajene turističke atrakcije...neki jeftiniji restorani...bilo što...postavila sam detaljnije pitanje na Turizmu (Švedska)
...bila bih jako zahvalna :s

miloshz
15.11.2007., 13:13
obe strane imaju pravo oko SWE.

la havre... ove ribice mora da su iz spybar. ;)

nench
20.12.2007., 12:58
Bok! imam pitanje za vas koji živite u Švedskoj, dali postoji potražnja za medicinskim osobljem? i kolika je otprilike plaća za med.sestru/med.tehničara sa VSS i sa SSS? ne znam dali u swe sestre imaju VSS ili sss. unaprijed hvala....

Maranz
20.12.2007., 14:01
Bok! imam pitanje za vas koji živite u Švedskoj, dali postoji potražnja za medicinskim osobljem? i kolika je otprilike plaća za med.sestru/med.tehničara sa VSS i sa SSS? ne znam dali u swe sestre imaju VSS ili sss. unaprijed hvala....

Koliko je meni poznato,,ne postoji potreba za medicinskim osobljem.
Posao se nudi za osobe koje zele brinuti o hendikepiranim osobama.Za to nije potrebno obrazovanje a neto placa je oko 10 000 do 12 000 sek ovisno o radu nocu ili praznikom.
To je ovdje mala placa i sa njom jedan covjek jedva prezivljava(dok plati sve obaveze i malo bolje pojede) tako da ne bih preporucio taj posao.
Naravno radna dozvola je obavezna kao i svedski jezik.

Ne bih preporucio dolazak u Svedsku sto se ekonomskih razloga tice jer ovdje se malo zaraduje(mislim na kapacitete stranaca) a malo tko se osjeca sretno ovdje.Cak i Svedani koji mogu odlaze zivjeti negdje drugdje,,,
Za sitnu lovu ti se ne isplati dolaziti ovdje.

Cinnamon Girl
20.12.2007., 16:00

Ja mislim da nije tako tesko dobiti posao kao medicinska sestra, ali u Danskoj je velika potraznja za medicinskim sestrama npr. Ne znam kolike su plate, mozda pocetna 12.500 kn na ruke? Onda poslije sa stazom raste i ta plata.

Maranz
20.12.2007., 16:08
Ja mislim da nije tako tesko dobiti posao kao medicinska sestra, ali u Danskoj je velika potraznja za medicinskim sestrama npr. Ne znam kolike su plate, mozda pocetna 12.500 kn na ruke? Onda poslije sa stazom raste i ta plata.

U Svedskoj a pitanje se odnoslilo na Svedsku nema potrebe za tim kadrom.
Prosjecna placa osoba koje se brinu o hendikepiranim osobama je do 12 000 i tu nema pocetnicke place.Posao je deficitaran jer ga vecina ljudi(Svedana)ne zeli raditi.Poanta je kako sa takvom placom ovdje jedva mozes izaci na kraj tj. zivotaris a onda je bolje zivotariti u vlastitoj domovini!

Cinnamon Girl
20.12.2007., 16:40
Kao sto rekoh, izgleda da me Maranz nije razumio:

U Svedskoj imam prijateljicu medicinsku sestru, pa sam je pitala kad sam procitala tvoj post. Kaze da nije velika potraznja, ali da nije tako tesko naci posao kao med. sestra/tehnicar, ako hoces.

Onda sam ja pridodala da je u Danskoj, onako kao primjer, velika potraznja za med. sestrama i pocetnicka placa je 20.000 kn prije poreza (to kad tek izadjes iz skole i pocnes raditi kao med. sestra), a onda ti to nakon nekoliko godina skoci, naravno.
Cisto, ako ti padne na um da mozda ovdje radis kao med. sestra.

nench
20.12.2007., 18:44
hvala na odgovorima..... da točnije pojasnim ja sam trenutno student za godina dana ću biiti med.tehničar sa diplomom(VSS) pa me interesira skandinavija kao moguća opcija za odlazak u inozemstvo.

Maranz
21.12.2007., 08:01
hvala na odgovorima..... da točnije pojasnim ja sam trenutno student za godina dana ću biiti med.tehničar sa diplomom(VSS) pa me interesira skandinavija kao moguća opcija za odlazak u inozemstvo.

Bolje nemoj ovdje.
Losa klima,zivotarenje(kad platis racune nemas nist),bolje brisi negdje drugdje!

Cinnamon Girl
21.12.2007., 08:43
Na zalost, izgleda da u cijeloj Skandinaviji med. sestre i tehnicari imaju poprilicno niske plate. Mozda je u Njemackoj bolje stanje?
No, ako si osoba koju radna klima ne potresa mnogo i koja umije da zivi dobro od novca koji dobija, onda pokusaj naci nesto ovdje. Uvijek mozes otici, ali si bogatiji za iskustvo vise.
Mislim da nije samo stvar u tome koliko se zaradjuje, nego kako se upravlja novcem. Meni se nekad cini da ja postizem svojim novcem duplo vise od mog prijatelja, koji ima duplo veca primanja.

Maranz
21.12.2007., 08:50
Na zalost, izgleda da u cijeloj Skandinaviji med. sestre i tehnicari imaju poprilicno niske plate. Mozda je u Njemackoj bolje stanje?
No, ako si osoba koju radna klima ne potresa mnogo i koja umije da zivi dobro od novca koji dobija, onda pokusaj naci nesto ovdje. Uvijek mozes otici, ali si bogatiji za iskustvo vise.
Mislim da nije samo stvar u tome koliko se zaradjuje, nego kako se upravlja novcem. Meni se nekad cini da ja postizem svojim novcem duplo vise od mog prijatelja, koji ima duplo veca primanja.

Draga Cinnamon Girl,,ne raspravljamo ovdje o raspodjeli novca nego o smislu dolaska autora pitanja,,,znaci nikakve ekonomske koristi svojim preseljenjem nece imati sve i da pronade posao u medicinskoj struci.
A ako mora svaki novcic pet puta okrenuti u depu prije nego sto ga potrosi a nazalost mora onda ne vidim razloga zasto napustiti vlastitu domovinu u potrazi za boljim zivotom kojeg nece naci?
To je bit rasprave!

nench
21.12.2007., 09:46
da, ne znam dal bi bilo pametno otići van zato se raspitujem, ali svakakve informacije sam dobio. Npr. čuo sam da plaća za med.sestru na Islandu je 2 800eura i to za onu koja ne govori islandski , kao to je početnička plaća..... mora se znati engleski jezik i oni te primaju.
Ne znam vidjet ću, uglavnom mislim otići van jer u Hrv za 5 000kn se ne isplati radit ,dok kolege sa istim vještinama i znanjem vani dobivaju 3-4puta više.......

nench
21.12.2007., 09:51
a i diploma će mi vrijediti u svim državam EU jer studiram po bolonjskom procesu. jer više u hrv. ne postoje "Više med. škole" nego "studij sestrinstva " u trajanju od tri godine kao i u zemljama EU-a. Pa se nadam da budem ravnopravan na europskom tržištu.

Maranz
21.12.2007., 10:09
da, ne znam dal bi bilo pametno otići van zato se raspitujem, ali svakakve informacije sam dobio. Npr. čuo sam da plaća za med.sestru na Islandu je 2 800eura i to za onu koja ne govori islandski , kao to je početnička plaća..... mora se znati engleski jezik i oni te primaju.
Ne znam vidjet ću, uglavnom mislim otići van jer u Hrv za 5 000kn se ne isplati radit ,dok kolege sa istim vještinama i znanjem vani dobivaju 3-4puta više.......

Sretno ali malo racunaj(Svedska);

Stan:5000 sek
Prehrana:3000 sek
Telefon,struja,benzin:1500 sek
Placa 12 000,,znaci ostane ti nesto sitno sto ces moci ustedjeti ako vrijeme provedes gledajuci tv ili surfas,,ne izlazis nigdje medu ljude i ako ne podignes nikakav kredit u banci.
Placu od 2800 eura rjetko tko ovdje ima,,,,
Ako zelis ustedjeti stotinjak eura mjesecno onda ti zelim dobrodoslicu.

Samsung2007
21.12.2007., 12:42
Dobra tema,

moglo bi se mnogo pisati o ovome, bas kao sto se onaj izjadao na pola stranice o svom zivotu u dijaspori..:)

Ja sam doao u Norvesku prije 2 godine ali ne direktno sa nasih prostora nego iz neke druge zemlje koja je opet sasvim drugaicja i od svega ovoga ali i od nasih prostora. Uglavnom bilo je sve novo.

Svedska i Norveska su skoro identicne i sve je isto jer imam familije i prijatelja u Svedskoj pa cesto idem tamo a i oni odlaze vamo u Norvesku. Stoji cinjenica da je Norveska malo bolja za zivjeti ekonomski jer su plate malo vise ali sve ostalo je u sustini isto..

Kao i svugdje postoji dosta pozitivnih i negativnih strana ovdje. Tako sam barem ja uocio do sada praveci komparaciju u odnosu i na nase prostore ali i zemlju u kojoj sam bio proteklih godina.

Ja sam dosao ovdje kao visokoobrazovan i to je najvise sto mi smeta jer zelim postao u struci na visokom nivou i ne zelim da crncim i radim neke bezveze poslove a u sustini njima ovdje bas takav kadar i ne treba (mislim na sebe). Njima trebaju fizicki radnici uglavnom i pojedine struke koje cu spomenuti. Toplo bih preporucio dolazak ovdje ljudi koji vole i zele raditi u sljedecim strukama, zdravstvo opcenito, fizicki poslovi, zanati (pogotovo recimo vodoinstalateri, elektricari, frizeri, stolari, ribari i slicno) i ove spomenute grupe najbolje prolaze jer veoma brzo nauce koliko toliko jezika i pice sa radom...
Eh sad za neke normalne struke kao sto su ekonomija, administraicja, marketing i slicno ovo i nije neka zemlja jer put do uspjeha je ogromno velik, Ja sam dosao prije 2 godine i jos se vrtim tu negdje. Nisam jos uspio ali zaista se trudim i ocekujem da ce se to desiti vrlo uskoro. Koliko sam se zrtvovao i kroz sta sam sve prosao u zadnje 2 godine ne zelim ni da se sjetim. Taj put je bio jebeno dug i naporan i nikome ga ne bih preporucio..Uglavnom ljudi sa gore spomenutim strukama daleko bolje prolaze od ovakvih kao ja..Naravno ovo sve vrijedi za ljude koji dolaze vamo kao punoljetni. Nasa djeca sto su odrasla ovdje nemaju nikakvih problema sa ovakvim stvarima i potpuno su ravnopravna..Najgore me pogadja kada se sjetim da vec 2 godine cekam na onaj neki pravi posao a da sam na nasim prostorima mogao dobiti super dobar posao na veoma visokom nivotu. To je ono sto mene najvise muci, no kao sto rekoh moj ce se trud uskoro isplatiti i sve ce to biti samo sjecanje...

Dakle ko samo misli doci vamo i poceti dizati pare moze komotno da zaboravi na to, sem ako nije klasicni kriminalac. Njima bi takodje ove zemlje toplo preporucio za zivot zbog mega naivnosti ovdasnjeg stanovnistva..

Zivot ovdje je..zajeban...Sta da kazem, ima dosta istine u do sada spomenutom ali polazim od toga da je sve individualno. Ako si zadrt i netolerantan (kakva je vecina Balkana nazalost) onda ces imati tezak zivot ovdje, psihicki prije svega jer se sigurno neces uklopiti, nema sanse..Ako si tolerantan i popustis i prihvatis dio njihove kulture i obicaja i ostalih njihovih glupih sranja onda ti moze biti cool..Nisu tako losi ljudi...

To da je kafa luksuz kao i izlaziti vani sto je spomenuto je obicno sranje...Alkohol je skup ali je ipak u odnosu na primanja jednako prihvatljiv kao i kod nas dole. Dakle poenta je da ko je navikao i dole da trosi pare na to, trosio bi i ovdje..Meni posto nikada nije bilo zao trositi na licna zadovoljstva tako nije ni ovdje..Pivo je u prosjeku oko 6 eura dok je kafa i sokovi oko 3-4 eura..Sasvim podnosljivo u odnosu na primanja.. Ostalo je sve manje vise jeftino jer ima jako dosta proizvoda gdje su cijene identicne kao i na nasim prostorima.....

Plate su dobre bez obzira na posao i struku, vazno je samo naci posao i raditi...Za klimu skoro svi kazu da je losa ali ja to ne primjecujem jer je istao kao i u Bosni odakle dolazim i to mi ne igra nikakvu ulogu, a i jebo klimu na kraju krajeva jer kod nas ima izreka koja kaze, ko nema para i u augustu mu je hladno....:)

Nostalgije ima, ali i to je individualno i ne toliko zastupljeno. Ukoliko covjek nadje snage, vremena i zelje za druzenje nakog radnog vremena i vikenda, moze da oko sebe organizuje drustvo uglavnom nasih ljudi tako da ce ta patnja i ceznja za nasim krajevima djelimicno biti ublazena..No kazem to je veoma individualno..No zeznuto je kada posao iscrpi pa se nema vremena ni zelje za druzenjem nego picis kuci da odmoris. Pa sutra opet novi radni dan pa dodje vikend...To je sad neki turbo tempo i tesko je pored toga naci mngo vremena za druzenja i zajebancije..Nema ono kao kod nas izidjes vani spontano i naidjes na drustvo u gradu..To je ovdje mega nedostatak.Ovdje se sve mora planirati i dogovarati i ukoliko nisi sklon tome bit ce izolovan...

Da skratim jebote vidi koliko sam napisao..Najbolje je odmah u pocetku poceti sa sportom jer odrzavas zdrav duh a kroz to dobijas mnogo raznih prijatelja koji su ovdje i te kako vazni...Sto vise biti upoznat sa realnom slikom naseg zivota dole a ne sa individualnim slikama sa interneta i TV-a jer to pomaze da se covjek drzi u nedoumici oko izbora zivjeti ovdje i dole..Ja znam neke koji du se vracali dole pa se opet vracali vamo..Sve je zeznuto i individualno...
Ekonomski standard je dobar. Sa prosjecnim platama je moguce mnogo napraviti, bas kao sto je bila situacija u bivskoj Jugoslaviji..No da ce se neko da prosjecnim platama obogatiti je velika iluzija jer ovdje se bas obogatiti mogu samo kriminalci....No tesko je isto tako i ne imati i biti siromasan...Ta dva pravca su jednako teska jer jednostavno moras biti veoma razlicit i imati suludu (ne)srecu da budes i ekstremno bogat ili siromasan...

Maranz
21.12.2007., 13:08
Samsung je dobro sve objasnio.
Ovdje neces biti gladan niti zedan,,gol nit bos.
Zbog toga ja mislim kako nema razloga netko ovdje emigrirati.

Samsung2007
21.12.2007., 13:16
Samsung je dobro sve objasnio.
Ovdje neces biti gladan niti zedan,,gol nit bos.
Zbog toga ja mislim kako nema razloga netko ovdje emigrirati.

Zaista ga ni ja ne vidim. Nije tolika razlika (sem na papiru) i sem onih grupa koje sam spomenuo:
zdravstveno osoblje, fizicki poslovi, zanati (pogotovo recimo vodoinstalateri, elektricari, frizeri, stolari, ribari i slicno) jer ipak kod nas dole ce jedan fizicki radnik biti u situaciji da kupi potpuno novi auto kada majmunu supak zaraste dok je to ovdje veoma realno i moguce, dovoljno je da to zeli....:)

Sve ostalo je veliko zavaravanje...

I jos nesto, neko je spoemuo da je ZDRAVSTVO ovdje dobro i kvalitetno..Ja ovdje lijecim samo gripu, toliko su strucni, kvalitetni i drze do higijene..Sreca pa sam zdrav da kucnem u drvo..U slucaju komplikacija pravac domovina jer svaki nas doktor je doktor nauka za vecinu ovih doktora...

E jos nesto moram pozitivno reci cega sam se sjetio a sto vazi za Norvesku ali mislim da je isto i za Svedsku..Prije svega nista ne rade na poslu i zaista su rijetki koji se stresaju ili nerviraju na poslu..Sve je mirno i lezerno i niko nista ne radi..Mozes non stop uzimati razno razne pauze sto vecina i radi tako da pola radnog vremena koje je ionako predugo prodje u tome....I pored toga imaju dobar smisao za humor (barem ovi norvezani koje sam ja do sada upoznao) ali da bi bio "in" moras poprilicno jezika znati da bi ti bilo zanimljivo...Ali stoji cinjenica da su malo "otkaceni" i imaju solidan smisao za humor...CIsta zajebancija non stop...

Maranz
21.12.2007., 14:19
Samsung potpisujem sve sto si napisao.
Doktori ovdje nemaju pojima i ako trebas nesto ozbiljnije pravac domovina!
Da,,nemoras crnciti previse,,,ali zato sa placom prezivljavas.

Poanta je kako ne vidim ekonomske razloge za emigriranje.
Ovdje nema love,,,,

nench
21.12.2007., 16:06
Samsung potpisujem sve sto si napisao.
Doktori ovdje nemaju pojima i ako trebas nesto ozbiljnije pravac domovina!
Da,,nemoras crnciti previse,,,ali zato sa placom prezivljavas.

Poanta je kako ne vidim ekonomske razloge za emigriranje.
Ovdje nema love,,,,

"kažeš ovdje nema love"
Al brojke govore drugačije, daleko je Švedska i norveška ispred drage nam Hrvatske i BiH po pitanju financija, nećemo se sad pravit da nije to istina.....

Maranz
21.12.2007., 16:18
"kažeš ovdje nema love"
Al brojke govore drugačije, daleko je Švedska i norveška ispred drage nam Hrvatske i BiH po pitanju financija, nećemo se sad pravit da nije to istina.....

Drzavna riznica je bogata to je istina ali kakve bi ti koristi imao od toga?

Znaci ako nekako dodes do radne dozvole,pa dok naucis jezik i sve ostalo,dok se zaposlis,,,imat ces placu da prezivis i platis racune,,zivis u getu sa ostalim strancima,,,sparat ces za godisnji odmor,,,zivot bez prijatelja,,,nostalgija,,.
Losa klima,,pa zar zbog toga i te sitne love treba emigrirati?

Brojke nece sa tobom imati nikakve veze.

Best Bride
21.12.2007., 19:00

Ima ipak nesto u tome- Studirala sam jezike vani i iznajmile smo veliki peterosobni stan (studentice-cimerice) Dakle-Ja Purgerica, Svedanka, Dankinja, Talijanka i Slovakinja. Ove zadnje dvije, uredne, odgojene, sve racune placale na vrijeme... Dankinja se sama financirala- pa je i radila uz sklovanje- divno bice- nikad se sa nikim posvadjala, uredna- iako nije imala love- prvo bi sve racune platila- pa onda i na hrani stedila. Svedjanka- arogantna, nikada nebi cistila stan kad je bio njen red, a po noci bi isla u kuhinju i bez pardona uzimala sto joj se svidja sa tudjjih polica (cokoladice, vino- mislim- ok ak ti zatreba secer ili ulje- ali se hraniti na tudji racun???) Na kraju je otisla niti ne ostavovsi sve novce za racune- struja, plin, i zadnja stanarina. A sto je najgore- njih drzava jedine nepovratno financira u privatnom skolovanju- dobiju placenu godinu i novce za zivot. Ok- podmirimo mi njezin dio i dojde Njemica- discipliniranijeg bica nismo vidjeli- ono mi se probudimo oko 9-10, a ona se vec vraca iz gimnasticke dvorane - soba joj je uvijek bila uredna kao muzej, a cappuccino si je uvijek pila u 8 i 15 i 30:cerek:
Kad sam ja otisla u moju sobu je dosla jos jedna Svedjanka- pogodite- ponovili se isti problemi:ne zna:

Best Bride
21.12.2007., 19:21
Da, da se nadovezem na par stvari koje sam uocila ziveci sa Svedjankom i njezinim stalnim projateljicama koje bi dolazile na min.3 tjedna- a za rezije nikada nebi dale u zajednicku kasu. Vesele jesu, stalno izlaze, stalno mijenjaju frajere, PIJU- casa vina uvijek u ruci, muzika uvijek nabijena bez obzira sto drugi zele uciti ili se odmoriti. Ali zanimljiva stvar- ne vole zavjese i bez obzira sto se sve vidi u zgradu preko puta i obrnuto- one se presvlace kraj otvorenog prozora, a po ljeti kad je vruce- hodaju u donjem vesu po stanu- i nis ih ne dira kaj se sve vidi van ili sto netko pokuca na vrate- ono, meni dodje moj decko- a ona se prosece pored njega u donjem vesu- kao treba nesto iz kuhinje. Ali su takve bile i njezine frendice- nadam se da nisu sve Svedjanke takve i da sam ja samo imala bed luck:ne zna:

Samsung2007
21.12.2007., 20:15
Best Bride,

to su individualni zakljucci i zapazanja doneseni na osnovu zivota i ponasanja opet samo jedne individue..Dakle kroz taj tvoj primjer ja ne zelim promatrati ni Italijane, ni Nijemce a ni Svedjane...

bluesshoes
21.12.2007., 21:15
Ali zanimljiva stvar- ne vole zavjese i bez obzira sto se sve vidi u zgradu preko puta i obrnuto- one se presvlace kraj otvorenog prozora, a po ljeti kad je vruce- hodaju u donjem vesu po stanu- i nis ih ne dira kaj se sve vidi van ili sto netko pokuca na vrate- ono, meni dodje moj decko- a ona se prosece pored njega u donjem vesu- kao treba nesto iz kuhinje. Ali su takve bile i njezine frendice- nadam se da nisu sve Svedjanke takve i da sam ja samo imala bed luck:ne zna:

sweden, here i come :cerek:

tiger12
22.12.2007., 22:28
Da, da se nadovezem na par stvari koje sam uocila ziveci sa Svedjankom i njezinim stalnim projateljicama koje bi dolazile na min.3 tjedna- a za rezije nikada nebi dale u zajednicku kasu. Vesele jesu, stalno izlaze, stalno mijenjaju frajere, PIJU- casa vina uvijek u ruci, muzika uvijek nabijena bez obzira sto drugi zele uciti ili se odmoriti. Ali zanimljiva stvar- ne vole zavjese i bez obzira sto se sve vidi u zgradu preko puta i obrnuto- one se presvlace kraj otvorenog prozora, a po ljeti kad je vruce- hodaju u donjem vesu po stanu- i nis ih ne dira kaj se sve vidi van ili sto netko pokuca na vrate- ono, meni dodje moj decko- a ona se prosece pored njega u donjem vesu- kao treba nesto iz kuhinje. Ali su takve bile i njezine frendice- nadam se da nisu sve Svedjanke takve i da sam ja samo imala bed luck:ne zna:
I onda Maranz i Samsung vele da ne treba emigrirati??? :eek:

dr.kronja is back
23.12.2007., 13:38

daj ti nama reci jesu li lijepe sta te svedjanke,evo nas par s foruma vec se pocelo pakirat i pravac svedska:rofl: :rofl:

Matej.M
23.12.2007., 21:20
Švedska je zakon! Puno dobre mjuze... :top:

Cinnamon Girl
24.12.2007., 13:25
daj ti nama reci jesu li lijepe sta te svedjanke,evo nas par s foruma vec se pocelo pakirat i pravac svedska:rofl: :rofl:

Prave ribe!:top:

Maranz
31.12.2007., 08:48
Prave ribe!:top:

Ribe ko ribe.
Ove je malo lakse uloviti.
S manje zajebancije.

La Havre
31.12.2007., 11:19
Svedice su izrazito zgodne upravo zbog rasnosti koju genetskim kodom posjeduju,snažnija građa,krupno lice s naglašenim jagodicama,velike izražajne oči,osmjeh od uha do uha,jaki zubi,buckaste obline,opuštenost.

http://www.uppsalavimmel.se/images/scaled/20142.jpg

Cinnamon Girl
31.12.2007., 17:23
Ove na fotografiji su gadne do bola, ne znam gdje si to iskopao. Svedjanke koje ja vidjam su mnogo ljepse.

dr.kronja is back
31.12.2007., 17:37
Ove na fotografiji su gadne do bola, ne znam gdje si to iskopao. Svedjanke koje ja vidjam su mnogo ljepse.

mi muski ne biramo:kava:

Sulejman Velicanstveni
31.12.2007., 18:07

Tako je care :s Jos pogotovo nakon osam piva. Tad je svaka ko avion :top:

Bio, vidio, probo. Kasnije lupo glavom i zataskavo stvar :frajer:

A djelovala je ceteres kila tanja nego sto jest.

Cinnamon Girl
31.12.2007., 18:26
Fino od vas. Sevap je. :cerek:

Maranz
02.01.2008., 09:10

Ima ih i ljepsih,,,dakako.
No Svedanke zene broj 1!!
Kad sve zbrojis i oduzmes,,,,najbolje zene u svakom smislu!!

bluesshoes
02.01.2008., 12:20
Koliko su norveški, švedski i danski jezik slični? Da li je razlika između norveškog i švedskog nešto kao hrvatski i srpski..ili?

Cinnamon Girl
03.01.2008., 09:58
Prije svega, postoje dva norveska jezika ("novi" i "stari") i sami po sebi su razliciti.
A razlika/slicnost izmedju norveskog, svedskog i danskog je kao kad bi poredio hrvatski, slovenski i ceski.
Nadam se da ti je to dovoljno slikovito.

Sweden
05.01.2008., 22:13
Hej!
Ja zivim u Svedskoj. Kazes da ides na faks to znaci da ces ovdje jako brzo adapt. Svedska jest predivna drzava. Mnogo nasih, cesto kao da si u Hrvatskoj. Ako imas neka pitanja slobodno pitaj odgovori cu ti koliko god mogla. Svedjani su divni i humana, sviju smatraju isto.
Na kraju Dobro si sosao!!!
Pozdrav:)

dalmacija77
06.01.2008., 09:52
Lijep pozdrav
imam 30 godina i spremam se za Švedsku. Putujem kroz par tjedana. Želim raditi poslove gdje se da zaraditi i to najteže, znači fizički poslovi, građevina pa i čistaći ulica dok se ne snađem. Zanima me mogu li to naći jer nemam papire i nadam se da ću uspjeti. Ako ima netko s foruma tko mi može dati koristan savjet bio bih zahvalan ili možda da odemo na kavu kada stignem. Također neke adrese gdje ima Hrvata koji mi mogu pomoći na samom početku. Unaprijed zahvaljujem.

No@
06.01.2008., 13:11
jedan moj poznanik je iz hrvatske otišao u švedsku da bi potom otišao u kanadu. rekao je kako bolju državu za život nije vidio i kako mu je dosadila ta silna dobrota pa je zato otišao u kanadu. naravno ima tu još jako puno drugih razloga ali taj volim često reći.

dalmacija77
08.01.2008., 17:22
evo svi se uspričali o Švedskoj , a kad ih pitaš nešto konkretno nitko ništa???

Osmi_Putnik
08.01.2008., 18:24
Svedska je najbolja bar za mene. Ja je obozavam posebno zbog zime mada je svede i ne vole bas toliko....:rofl:

Lijep pozdrav
imam 30 godina i spremam se za Švedsku. Putujem kroz par tjedana. Želim raditi poslove gdje se da zaraditi i to najteže, znači fizički poslovi, građevina pa i čistaći ulica dok se ne snađem. Zanima me mogu li to naći jer nemam papire i nadam se da ću uspjeti. Ako ima netko s foruma tko mi može dati koristan savjet bio bih zahvalan ili možda da odemo na kavu kada stignem. Također neke adrese gdje ima Hrvata koji mi mogu pomoći na samom početku. Unaprijed zahvaljujem.

Burazeru, tesko da ces naci nesto ovde u Svedskoj kao emigrant jer ovde vlada SOCIJALA. Veruj mi tesko je. Niko kao emigrant (a samac, bez porodice) nije prosperirao. Jedino ako nadjes neku BABU da kreses pa da se zenis... pozdrav!

Sulejman Velicanstveni
09.01.2008., 03:16
Mozda, ali ni kod babe nema dzabe.

dr.kronja is back
09.01.2008., 03:21
Mozda, ali ni kod babe nema dzabe.

ma sta ces u svedsku tamo su nemiri a bogami ima i pingvina zdravvvvooo:rofl::rofl:

La Havre
09.01.2008., 08:30
lakše ćeš dobiti posao u Norveškoj koja u ovom trenutku traži 55.000 radnika svih zanimanja.

www.nav.no

www.adeko.no

http://www.finn.no/finn/job/fulltime/browse1

http://jobbsok.sol.no/

dalmacija77
11.01.2008., 12:55
završio sam jezičnu gimnaziju

Maranz
11.01.2008., 13:10
Lijep pozdrav

Bolje ne pokusavaj takve korake,,usparaj putne troskove sebi.
Prvo,,jako je tesko naci posao bez radne dozvole.Cistac ulica ne mozes biti bez znanja jezika niti vozacke dozvole niti bez legalnog statusa.
Ako te ulove u radu na crno deportirat ce te uz zabranu dolaska.
Stan ne mozes dobiti,,,jedino ako te netko prihvati u svoj ali takvih je malo jer se ljudi ne zele zezati niti time upadati u probleme.
Moj koristan savjet ti je da ne dolazis dok ne sredis svoj legalan dolazak.

La Havre
11.01.2008., 13:19
rješenje bi mogla biti ljetna sezona u Dalmaciji i upoznavanje sa švedskom državljankom,ako sklopiš brak dobivaš pravo ostanka.

samo moraš prvo znati pričati sa njom. :mig:

http://www.youtube.com/watch?v=LCSTF85EiQI

Lucky Girl
16.01.2008., 19:38
Dragi moji susjedi Svedjani,

da li netko od vas zna da li je moguce kupiti brazilski produkt Acaí u Svedskoj? U Danskoj se nazalost jos uvijek ne prodaje ovaj produkt.

tarzanzg
08.04.2008., 17:36
Zanima me jel moguce otici u Svedsku i pronaci tamo posao sa SSS i zaraditi dovoljno novaca da se plati stan i hrana.

Kakva je situacija tamo sa poslom, jel se moze naci posao sa SSS bez velikih problema? Kolike su place? Kakve su cijene stanova? Hrane?

Zanimaju me informacije od ljudi koji znaju o tome i od ljudi koji su tamo?

Pisite sve sto znate...

Hvala...

Het
08.04.2008., 17:57
Zanima me jel moguce otici u Svedsku i pronaci tamo posao sa SSS i zaraditi dovoljno novaca da se plati stan i hrana.

Kakva je situacija tamo sa poslom, jel se moze naci posao sa SSS bez velikih problema? Kolike su place? Kakve su cijene stanova? Hrane?

Zanimaju me informacije od ljudi koji znaju o tome i od ljudi koji su tamo?

Pisite sve sto znate...

Hvala...

imas vise tema vec otvorenih o svedskoj..potrazi 'svedska zemlja snova'

STRATOS
10.04.2008., 22:51
Čitam na internetu da je zanimanje zavarivač postalo jako traženo u Švedskoj. Radnu vizu navodno nije nikakav problem dobit. Samo me zanima dali ja, koji nemam nikakve rodbine u Švedskoj imam kakve šanse da apliciram negdje za posao? Trenutno radim u Istri kao zavarivač.

tarzanzg
12.04.2008., 17:42
Dajte ljudi pisite jel se moze pronaci posao u Svedskoj i prezivjeti se od zaradenog, jel moguce nesto i usparati? Kakva je situacija sa poslom tamo, koliko se tesko zaposliti?

Imam rodbinu tamo i mogu otici na par mjeseci kod njih dok se ne snadem...

Citao sam onaj post "Svedska zemlja snova", al tamo ne pise nista pametno o zaposlenju, samo komentiraju o karakteru ljudi i prepiru se jel su im cure drolje ili ne :ne zna:

Zanima me koliko je tesko pronaci posao, iznajmiti stan i zivjeti u Svedskoj, koji su poslovi trazeni i koliko se zaraduje?

Kolike su im prosjecne place? Koliko kosta stanarina? Koliki su zivotni troskovi?

Jel se isplati ici tamo...

Ajde javite se tko je u Svedskoj? Kakav je zivot tamo?

Mrcho76
12.04.2008., 21:22
Dajte ljudi pisite jel se moze pronaci posao u Svedskoj i prezivjeti se od zaradenog, jel moguce nesto i usparati? Kakva je situacija sa poslom tamo, koliko se tesko zaposliti?

Imam rodbinu tamo i mogu otici na par mjeseci kod njih dok se ne snadem...

Citao sam onaj post "Svedska zemlja snova", al tamo ne pise nista pametno o zaposlenju, samo komentiraju o karakteru ljudi i prepiru se jel su im cure drolje ili ne :ne zna:

Zanima me koliko je tesko pronaci posao, iznajmiti stan i zivjeti u Svedskoj, koji su poslovi trazeni i koliko se zaraduje?

Kolike su im prosjecne place? Koliko kosta stanarina? Koliki su zivotni troskovi?

Jel se isplati ici tamo...

Ajde javite se tko je u Svedskoj? Kakav je zivot tamo?

I mene interesuje zivot u Skandinaviji, NO,DK, SWE, evo pogledaj link slicna tematika ( ima i cjirilichnih upisa ako znas citati) sigurno cje ti pomocji koliko toliko:

http://www6.serbiancafe.com/cir/diskusije/mesg/107/012078954/zivot_u_svedskoj.html?32

superpera
17.04.2008., 20:00
vala ti trazis odgovore ovde a kazes rodbina ti zivi u svedskoj....sta zar ta rodbina nezna odgovore na tvoja pitanja;))
u svedskoj nije lako naci poso gde hoces...lakse ces naci u vecem gradu al ces tamo tesko naci stan,a i kad ga nadjes bice preterano skup jel ga moras iznajmiti iz druge ruke
ocas posla mozes naci stan u nekoj selendri a da ni nemoras biti prijavljen ako mu das za kiriju 3 meseca unapred..al ces tamo tesko naci neki poso
mada sad sa novom partijom na vlasti je i malo lakse za poso jel su znizili takse kad neko nekog zaposli
da bi naso poso na crno treba uglavnom poznavati nekog pa da te preporucu...redje uzimaju nekog totalno nepoznatog
normalna plata je otprilike 1300-1500e...ako si stranac i radis u piceriji bez nekog znanja jezika oko 1000e...ako imas stan i hranu od gazde onda oko 600e
da isplati se biti tamo ako steknes dozvolu da ostanes jel imas mnogo bonusa tu i tamo
vako na crno samo sezonski
isto ima dosta sezonskih poslova leti....dok zimi zaboravi
nemam pojma o variocima nista
stanovi su inkluzive grejanje,frizider i masine za ves u zajednickoj perionici...sto znaci imas i manji trosak za struju i troskove za masine i tako i veci standard
posto nisu uveli euro nije dosla toliko kriza koliko u zemlje koje su uvele euro
tako da idi bilo gde gde nije euro
ako uspes da se prijavis tamo imas automatski zdrastveno osiguranje radio neradio
pazi se sta im pricas jel te vataju za rec,neces videti dal te mrze i dal oce da te zajebu.....smeskace ti se i zabice ti noz u ledja na finjaka..budi lukav

superpera
17.04.2008., 20:14
ah da ...ziveces ko u stakleniku...nista se nece desavati...sve ce biti mirno i tiho..ljudi ce te se plasiti..poceces da se opijas a mozda i drogiras od silne dosade ako ne provalis da su sume tvoji zivotni interes
ako to provalis..udarice te zelenilo u glavu pa ces furati bajsom po sumama,traziti pecurke,pecati ribe,loviti jelene,poceti skijati,mozda i kanu voziti rekama i jezerima i tako
poceces muvati i zenske koje ce te odma posto ih isilujes zaboraviti il poceti uvoditi neku emancipacijsku torturu u stilu mrss u cosak..ja idem da pravim karijeru a ti pocisti gajbu za to vreme...onda ces im zavaliti samarcinu pa ce te murjom iseliti u neku drugu sumu u kojoj su neke druge pecurke...ovog puta otrovne
da bi duze ziveo tamo moras da zavolis prirodu:)

California
23.04.2008., 21:24
plaće tako male?
zadnji put kada sam bila tamo, prije tri godina bila je preskupo. s time se plaćama nemre živjeti pogotovo ak je kava pedesetak kuna.
kada je milić imao seriju idemo na sjever, rekao je da su im plaće oko 20 000 do 30 000 kuna prosječne!

superpera
24.04.2008., 19:25
preskupo:confused:..neznam stvarno de si bila onda da ti je preskupo
i neznam sto ljudi misle da je svedska preskupa...idi u zemlje koje su uvele eure pa ces videti sta je preskupo
i taj milic... serija de ljudi mlate tolke pare ...prosecne..gde u nekoj bogataskoj okolini...ma daj nismo u diznilendu:p..osim ako nije mislio na bruto...a sta ti ostane posle takse u ruke je druga stvar
i de ti je sad pa kafa 50 kuna ili kruna nije mi sad jasno...mozda u stokholmu u nekom ekskluzivnom kaficu...vako oko 2-2,5e a na benzinskim pumpama 1e...u radnji 500g je 2e-3e

vodopad
25.04.2008., 07:35
Nadi sam/sama posao i dobices radnu dozvolu. Place su kao i svugdje u svijetu razlicite. Gore je lijepo napisano kolika je placa nize kvalifikovanih ili ako se radi na crno. zavarivaci, doktori, stomatolozi, veterinari zaraduju mnogo vise i lako nalaze posao. Naravno ne u centru St ili vecih gradova, ali ako ste spremni zivjeti izvjesno vrijeme u manjim mjestima to je ostvarivo.Mnoge struke moraju kompletirati svoje obrazovanje da bi mogli dobiti kvalifikovan posao, ali to je moguce uz posao.Kava ne kosta pedeset kruna ni u vrlo luksuznim restoranima. Hoce li i koliko , neko zaraditi, ustedjeti, zavisi od mnogo cega, a ne samo od prosjecne place. kako ce ko zivjeti zavisi od svakog pojedinca. Ne vjerujte onima koji zive godinama ( u nap. Svedskoj) a vama kazu kako je zivot grozan, odvratan. Oni su i dalje tamo!?

vodopad
25.04.2008., 07:39
http://www.ams.se/
Ovo je stranica zavoda za zaposljavanje.
Sa engleskim se moza mnogo uciniti, ali svedski se mora nauciti, ako se misli raditi i zivjeti

Maranz
25.04.2008., 18:51
Ja cu ti savjetovati samo jedno;
Ne isplati ti se zbog ekonomskih razloga seliti u Svedsku.Kad sredis stan,radnu dozvolu,naucis jezik,snades se malo,imat ces prihode koji su ti dovoljni da zivis od place do place,,stedis za godisnji odmor,pazis na svaku krunu.
To mozes isto i u svojoj domovini,,,zivotariti je ipak tamo ljepse.

California
25.04.2008., 20:23
superpera bila sam u geteborgu i malmou.
u kafiću je tada bilo tolka cijena.
roba je koštala kao i kod nas, čak mi se činila i jeftinija.
haha sjećam se da su sladoledi kaj kod nas dobiješ za dvie kune (oni vodeni) gore bili 14, 15 kruna : S

superpera
26.04.2008., 11:25
da se nizi zabunila i pila pivo.jel je to cena piva:mig:
neznam stvarno gde je kafa tolko..ja sam imo obicno i dorucak za te pare i to isto u malmu..
u pravu je Maranz sta ces tamo ako je samo ekonomski...meni se licno dopadao taj neki relaksiran zivot...ni neubijaju se tolko od rada...nemaju problem da stave do znanja da su neko i nesto...i priroda je super...sve ono sto bi negde drugde bilo luksuz tamo je nadohvat ruke:)

Maranz
26.04.2008., 11:43
da se nizi zabunila i pila pivo.jel je to cena piva:mig:
neznam stvarno gde je kafa tolko..ja sam imo obicno i dorucak za te pare i to isto u malmu..
u pravu je Maranz sta ces tamo ako je samo ekonomski...meni se licno dopadao taj neki relaksiran zivot...ni neubijaju se tolko od rada...nemaju problem da stave do znanja da su neko i nesto...i priroda je super...sve ono sto bi negde drugde bilo luksuz tamo je nadohvat ruke:)

Malo mi je nejasno sto smatras pod luxuzom?
Zivjeti us stanu sa WC-om ili topla voda?
Priroda?Ako usporedimo prirodne i klimatske ljepote Svedske i HR vjerojatno bi jedino samo sljepac dao prednost Svedskoj,,,da,,Svedska je idealna za neradnike i muljatore kojima se neda raditi pa zive na teret drzave,,ali ako zelis normalno raditi i zivjeti od svoje place kada podmiris racune i pristojno pojedes ne ostaje nista.

superpera
26.04.2008., 12:21
nisam se bas dobro izjasnio..pod s luksuzom sam smatrao vise raditi neke druge stvari..

-da normalni ljudi tamo igraju golf bez neke skupe opreme
-da se bave s konjima
-da dosta mesta imaju svoju skijasku planinicu s zicarom
-da se mozes pecati bez mase ljudi okolo i bez ometanja
-da mozes staviti tvoj sator bilo gde ako nije previse blizu stambenih objekata jer je dozvoljeno a bez da te neko ometa i zove murju ko sto mi se desilo recimo u nemackoj
-da mozes uzeti kucu pored jezera za sitne pare il u sumi ako hoces
-da vecina ima te neke letnje kucice okolo naokolo
-da mozes piciti s motorom za sneg tamo vamo
-isto s nekim motorom s cetiri tocka po sumi
sve u svemu iskoristavanje prirode na neki lako dostupan i opusten nacin sta ja u dosta drugih zemalja nevidim i sto smatram da se to u drugim zemljama tretira ko luksuz..ila da je zabranjeno

Maranz
26.04.2008., 12:47
nisam se bas dobro izjasnio..pod s luksuzom sam smatrao vise raditi neke druge stvari..

-da normalni ljudi tamo igraju golf bez neke skupe opreme
-da se bave s konjima
-da dosta mesta imaju svoju skijasku planinicu s zicarom
-da se mozes pecati bez mase ljudi okolo i bez ometanja
-da mozes staviti tvoj sator bilo gde ako nije previse blizu stambenih objekata jer je dozvoljeno a bez da te neko ometa i zove murju ko sto mi se desilo recimo u nemackoj
-da vecina ima te neke letnje kucice okolo naokolo
-da mozes piciti s motorom za sneg tamo vamo
-isto s nekim motorom s cetiri tocka po sumi
sve u svemu iskoristavanje prirode na neki lako dostupan i opusten nacin sta ja u dosta drugih zemalja nevidim i sto smatram da se to u drugim zemljama tretira ko luksuz..ila da je zabranjeno

Vole se kladiti na konje
Golf igraju advokati,politicari,doktori i direktori
Ostatak aluxuznih aktivnosti vjerojatno nikome tko zeli doci ovdje nisu potrebne,,,niti mu padaju napamet!

Keya
26.04.2008., 13:40
Ostatak aluxuznih aktivnosti vjerojatno nikome tko zeli doci ovdje nisu potrebne,,,niti mu padaju napamet!
zasto ne? :ne zna:

ja bi se, da se selim iz fr u svedsku raspitivala bas o takvim stvarima a nisam ni advokat ni direktor :ne zna:

ps. ovo sve gore nabrojano je moguce i u francuskoj osim kampiranja gdje ti padne napamet, a golf igralista imamo jako blizu, muz se totalno nabrijao a uoce nije neki luksuz, jedino sto nema snijega blizu, no zato su nam dani puno duzi :D

MOLOKAI
26.04.2008., 14:03

normalno kad je temperatura -20 oC :ne zna:

vodopad
26.04.2008., 14:06
Zivot izgleda najcesce onako kako ga mi sami uredimo i vidimo. Nisi u pravu kad kazes da je golf luksuz u Svedskoj. Otidi do nekog kluba i pogledaj ko igra golf. Naravno postoje i vrlo luksuzna igralista. Kao i mnogo sto drugo skupi auti i oni jeftiniju, bicikli koji kostaju cijelo bogatstvo, naocale za sunce za koje treba dati tri prosjecne placa.... Ali to imas i u svim drugim zemljama i medu svim ljudima.
Sa normalnom, prosjecnom placom u Svedskoj se moze pristojno zivjeti, platiti racuni, izici ponekad, otici na neko putovanje ( opet isto--prilagoditi se cijeni i materijalnim mogucnostima)naravno sve je jednostavnije ako su dvije place.
Zasto vi koji ste samo bili negdje nekoliko dana znate bolje sve ( pa i cijene ) od nas koji zivimo tu.
Cemu rasprave o lijepoti prirode--pa i u pustinji poneko uziva.

Maranz
26.04.2008., 15:23
Zivot izgleda najcesce onako kako ga mi sami uredimo i vidimo. Nisi u pravu kad kazes da je golf luksuz u Svedskoj. Otidi do nekog kluba i pogledaj ko igra golf. Naravno postoje i vrlo luksuzna igralista. Kao i mnogo sto drugo skupi auti i oni jeftiniju, bicikli koji kostaju cijelo bogatstvo, naocale za sunce za koje treba dati tri prosjecne placa.... Ali to imas i u svim drugim zemljama i medu svim ljudima.
Sa normalnom, prosjecnom placom u Svedskoj se moze pristojno zivjeti, platiti racuni, izici ponekad, otici na neko putovanje ( opet isto--prilagoditi se cijeni i materijalnim mogucnostima)naravno sve je jednostavnije ako su dvije place.
Zasto vi koji ste samo bili negdje nekoliko dana znate bolje sve ( pa i cijene ) od nas koji zivimo tu.
Cemu rasprave o lijepoti prirode--pa i u pustinji poneko uziva.

Ovdje se ne raspravlja o razinama golf igralista niti pustinjama.
Postavljeno je pitanje o placama tj. ekonomskom razlogu seljenja u Svedsku.
Ne isplati se preseliti,pribaviti potrebnu boravisnu dozvolu,nauciti jezik,,,sa tolikom kolicinom truda moze se i u vlastitoj domovini stvoriti pretpostavke da se sa dvije place plate rcuni,ponekad izade i otputuje na odmor.
To je bit pitanja,,a sumnjam da netko zeli doci ovdje igrati golf,zivjeti u sumi,kampirati ili se diviti konjskim utrkama sto neki dozivljavaju ovdje luxuzom.

vodopad
26.04.2008., 16:06
Ili jos jednostavnije-zasto napustiti svoju zemlju, jezik, prijatelje ukoliko nije neka velika potreba? (rat....) Ili ako se ne radi o usavrsavanju ili sl?
Ja znam da sa mojom zaradom mogu mnogo vise nego moje kolege u domovini. Da mi kupovina stana( mada sam samac) nije bio veci problem, da odlazim na nekoliko putovanja godisnje ( hobi) ,a moje kolege se guraju sa svojim roditeljima ili svojom odraslom djecom, da na godisnjem odmoru nisu bili godinama. Ne, ne kazem da svi zive tako.
Mladim ljudima uvjek savjetujem da odu na koju godinu negdje van zemlje, da uce, da vide i da odluce.
Najgore je ostajati negdje gdje mnogo sta ne valja a ne vratiti se tamo gdje je sve "potaman"

Maranz
26.04.2008., 16:24
Ili jos jednostavnije-zasto napustiti svoju zemlju, jezik, prijatelje ukoliko nije neka velika potreba? (rat....) Ili ako se ne radi o usavrsavanju ili sl?
Ja znam da sa mojom zaradom mogu mnogo vise nego moje kolege u domovini. Da mi kupovina stana( mada sam samac) nije bio veci problem, da odlazim na nekoliko putovanja godisnje ( hobi) ,a moje kolege se guraju sa svojim roditeljima ili svojom odraslom djecom, da na godisnjem odmoru nisu bili godinama. Ne, ne kazem da svi zive tako.
Mladim ljudima uvjek savjetujem da odu na koju godinu negdje van zemlje, da uce, da vide i da odluce.
Najgore je ostajati negdje gdje mnogo sta ne valja a ne vratiti se tamo gdje je sve "potaman"

Stan je pretpostavljam kupljen kreditom koji je ugovoren na 40 ili 60 godina?
Kolege se vjerojatno guraju u stanu na kojima ne postoji kredit.
Nitko nije rekao dali ovdje valja ili ne valja nego sam napisao kako se zbog ekonomije ne isplati doseliti se ovdje jer se nista nece time dobiti osim sto ce se izgubiti vrijeme.Sa tolikim ulogom energije kolika je potrebna za takvu akciju moze se ista uloziti u vlastitoj zemlji i time pokusati organizirati pristojan zivot.

superpera
26.04.2008., 20:19
Ovdje se ne raspravlja o razinama golf igralista niti pustinjama.
jeste u pravu si ..al je i to na neki nacin neka privlacnost za zivot tamo
drugo potsecas me na jednog tipicnog gastarbajtera koji samo misli kako da zaradi kintu..radi ko marva..stedi na svakom koraku..glavni dozivljaj izaci negde i gledati okolo dal ga neko gleda...mozda uzme neka kola koja pokazuje negde u domovini..i ono ko uspeli smo:p
kog nista nezanima,druzi se samo s nasim ljudima,ide samo u njihove klubove i prica kako je sve sranje
zato i izbegavam nase ljude kad sam preko jel je uglavnom tako
stedeti i odricati se i totalna nezainteresovanost za bilo sta
posto valjam tamo neku robu na festivalima gde naravno nema nasih ljudi jel je skupo i nepotrebno rasipanje:p,a posto mi roba nije ni jeftina ni nemam nasih kupca a i kad dodju uvek je prica kako je skupo..a cudo jedno kako za svedjane nije skupo i kako vole i da potrose za svoj provod
sigurno je da se neide u inostranstvo samo zbog zarade...ide se i da bi video nesto novo i naucio nesto drugo od onoga sto sad znas i mozda dobio neka nova interesovanja...

vodopad
27.04.2008., 07:29
Ne moze se suditi o svima prema istom obrazcu. Dosla sam prije petnaest godina ovamo ( tada 44 godine) Za manje od tri godine radila sam u struci. Otplacivati stan 40-60 god ne znaci nista vise nego da to ulazi u cijenu stanovanja(a i sa kreditom je vjerojatno manje nego "kirija") i da se ne moram brinuti o cistoci stubista, fasadi, krovu....Ne stedim svaku paru da bih "tamo daleko" imponirala nekoga skupim autom, galantnim placanjem racuna ili zidanjem mrtvog kapitala sto , na zalost, cini zivot teskim.
Ljudi moraju probati i utvrditi sami. Treba im predociti cinjenice, a na njima je da odluce. Kod tebe se osjeca mnogo gorcine. Pa i to je pokazatelj da razliciti ljudi zive razlicito. Razlicito obrazovanje, razlicita snalazljivost, razlicito placeni poslovi

Maranz
28.04.2008., 15:34
jeste u pravu si ..al je i to na neki nacin neka privlacnost za zivot tamo
drugo potsecas me na jednog tipicnog gastarbajtera koji samo misli kako da zaradi kintu..radi ko marva..stedi na svakom koraku..glavni dozivljaj izaci negde i gledati okolo dal ga neko gleda...mozda uzme neka kola koja pokazuje negde u domovini..i ono ko uspeli smo:p
kog nista nezanima,druzi se samo s nasim ljudima,ide samo u njihove klubove i prica kako je sve sranje
zato i izbegavam nase ljude kad sam preko jel je uglavnom tako
stedeti i odricati se i totalna nezainteresovanost za bilo sta
posto valjam tamo neku robu na festivalima gde naravno nema nasih ljudi jel je skupo i nepotrebno rasipanje:p,a posto mi roba nije ni jeftina ni nemam nasih kupca a i kad dodju uvek je prica kako je skupo..a cudo jedno kako za svedjane nije skupo i kako vole i da potrose za svoj provod
sigurno je da se neide u inostranstvo samo zbog zarade...ide se i da bi video nesto novo i naucio nesto drugo od onoga sto sad znas i mozda dobio neka nova interesovanja...

Kad si vec raspalila po meni ja cu se malo obraniti;nisam nikakav gastarbajter nego sam ovdje dosao sa novcem,nemam auto jer se vozim tramvajem,nemam potrebe za pokazivanjem u domovini jer imam oca kojeg materijalno ne mogu stici taman da sto godina radim niti imam potrebe za bilo kakvim pokazivanjem jer naposljetku ne dolazim iz primitivnih krajeva gdje je to u modi.Upravo zbog toga ne druzim se sa ljudima sa nasih priostora jer su ovdje dosli manje vise luzeri i primitivci.Nisam doso ovdje zbog novca nego zbog nekih drugih razloga(ozenio se sa osobom koju volim i koja zivi ovdje),a moji su interesi daleko iznad tvojih pojmova i uopce stvari za koje vjerojatno niti ne znas da postoje.

superpera
28.04.2008., 22:36
QUOTE]a moji su interesi daleko iznad tvojih pojmova i uopce stvari za koje vjerojatno niti ne znas da postoje.[/QUOTE]

da pa naravno je da su za vecinu ljudi njihovi interesi najvazniji,najbitniji najbolji i normalno iznad pojmova vecine:mig:
kao sto je i normalno da vecina ni nezna kakve sve stvari postoje u nekoj osobi:mig:
zvucis ko da si u nekoj sekti:p
kako te i nebi malo raspaljivo kad ti je pocetak naduvan:rolleyes:

el_mariachi
30.04.2008., 13:18
ja sam cuo da se u svedskoj ne treba raditi kad se sverca alkoholom i da se mogu cure zbariti ako petkom u 23.00 nosis bocu jägermeistera
jel to istina?
pa to su onda kroneri

Maranz
30.04.2008., 13:38
ja sam cuo da se u svedskoj ne treba raditi kad se sverca alkoholom i da se mogu cure zbariti ako petkom u 23.00 nosis bocu jägermeistera
jel to istina?
pa to su onda kroneri

da se dobro cuga je istina.

Aryan
07.05.2008., 07:01
Pozdrav svima našima u Švedskoj!

Ko drugo, zakaj vi likovi koji stalno pišete da je Švedska glupa, a da je norveška (pazi malo slovo, namjerno) mnogo bolja, posjećujete ovaj podforum? Mislim svima bi bilo bolje i mnogo više bi se moglo saznat kad ne bi bilo takvih glupih prepucavanja itd..

Da ne duljim, odmalena mi se sviđa Švedska, još od vremena kad sam se igrao vikinga itd. pa dugo i namjeravam otić` tamo gore. Zanima me da li bi se lako moglo nać` posao u zanimanju šumar? I dal se može ić studirat šumarstvo kao neki program razmjene ili kaj već? U kojem vremenskom razdoblju se mora/može naučit švedski? Dal se može pričat na njemačkom, ili na engleskom (mada ga znam samo iz filmova)?

Maranz
07.05.2008., 10:48
Pozdrav svima našima u Švedskoj!

Ko drugo, zakaj vi likovi koji stalno pišete da je Švedska glupa, a da je norveška (pazi malo slovo, namjerno) mnogo bolja, posjećujete ovaj podforum? Mislim svima bi bilo bolje i mnogo više bi se moglo saznat kad ne bi bilo takvih glupih prepucavanja itd..

Da ne duljim, odmalena mi se sviđa Švedska, još od vremena kad sam se igrao vikinga itd. pa dugo i namjeravam otić` tamo gore. Zanima me da li bi se lako moglo nać` posao u zanimanju šumar? I dal se može ić studirat šumarstvo kao neki program razmjene ili kaj već? U kojem vremenskom razdoblju se mora/može naučit švedski? Dal se može pričat na njemačkom, ili na engleskom (mada ga znam samo iz filmova)?

Svedski jezik ako ucis osam sati na dan i ako ides na tecajeve SFI moze u roku sest mjeseci nauciti za osnovnu komunikaciju.
Engleski ovdje svi govore.Suma ima koliko hoces pa sigurno i posla vezano za sumarstvo,,,
Najbolja stvar ovdje su ljudi,,,Svedani,,,izuzetni ljudi,,a Svedska svakom dosljaku pomogne(besplatno pravo ucenja jezika,socijalno osiguranje,),,ja sam kritican u nekim stvarima zivota vani ali Svedska je toliko toga ljudima dobroga i ljepoga dala,,,,.Izbori se nekako za dolazak.

Perun
12.05.2008., 20:22
U kojem vremenskom razdoblju se mora/može naučit švedski? Dal se može pričat na njemačkom, ili na engleskom (mada ga znam samo iz filmova)?

bok!
evo ja ucim nekih godinu dana svedski (ne studiram ga. studiram nesto sasvim osmo) i dogurao sam do treceg stupnja (od 6). ako si dobar u engleskom i ako imas bar malo dara za jezike, mislim da ti ne bi trebao biti problem. jos ako uz to znas i njemacki...
napominjem da ucim svedski u hrvatskoj. dakle, u svedskoj je to vjerojatno puno brze.

Best Bride
31.05.2008., 22:52
Bila sam par puta po ljeti i to mi je baš simpa kad se vidi mjeseci sunce u isto vrijeme. Ali po zimi - ono 3-4 sata danjeg svjetla- deprimirajuće:ne zna:

nench
04.06.2008., 21:50
Pozdrav!
Imam pitanje za vas koji živite u Švedskoj a imate informacije o obrazovanju medicinskog osoblja tamo i dali se isti traže...
Konkretno ja sam na nursing studiju u Zg po bolonjskom sistemu (baccalerus) pa me zanima dali je taj sistem i u švedskoj? jer ako je onda bi mogao tamo dobit posao bez nekih ispita osim ispit iz švedskoj jezika.....mislim da to tako nekako ide...
paralelano se raspitujem i za norvšku pa me zanima gdje su bolji uvjeti..plaće..slično...
hvala..

Goggy009
06.06.2008., 16:37
Bok svima, trenutno idem u medicinsku skolu (za laboratorijskog tehnicara) pa me zanima kako da dodjem u Svedsku. Konkretno: kakvi mi papiri trebaju, da li je poznavanje jezika neophodno, da li bih trebao polagati neke ispite iz struke itd. Pomozite!

Goggy009
06.06.2008., 16:39
Noć bi se nekako i izdržala ali dan, brijem da nikako ne bih mogao spavati!

profesoricarx
18.06.2008., 19:42
meni je divno u životu vidjeti primjerke koji mogu, pa i najmanji generalni zaključak o naciji donijeti, na osnovi jednog primjera.

pitam se, što bi jedan šveđanin, trebao misliti o hrvatu koji ima PTSP i odjebe neku gospođu na jednoj večeri oko neke sitnice

meni su takvi zaključci sramotni. ali to ovisi o karakteru i svijesti osobe koja tako razmišlja.
:lol::lol::lol::lol: ha ha. Svaka čast! Svaka strana ima dvije medalje! :mig:

Najgora od svega mi je neracionalnost Hrvata/ Hrvatina. On se žali na bezosjećajnost Šveđana , a ljudi su barem iskreni i ne lažu. A ovdje u Hrvatskoj, gdje god dođeš, samo čekaš ubod sa leđa ili kad će dreknuti na tebe netko tko je stao na lijevu nogu! Jer ovdje je sve dozvoljeno i najbolje je biti stalno nadrkan, jer te bar tad ti bolesnici ne diraju, kojih imaš posvuda u Hrvatskoj. Samo se izživljavaju, a od racionalnosti, ni r!

Maranz
28.06.2008., 16:03
Za sve koji zele uciti svedski eto korisne stranice;

www.kreativpedagogik.se

Moze se dosta toga nauciti i vjerujem kako ce mnogima biti od pomoci.

FLORENSE
31.07.2008., 10:20
Za sve koji zele uciti svedski eto korisne stranice;

www.kreativpedagogik.se

Moze se dosta toga nauciti i vjerujem kako ce mnogima biti od pomoci.

Hvala ovo je poučno i zanimljivo.Stari mi je davno živio u Švedskoj i imao je samo riječi hvale,s obzirom da dobivam njegovu mirovinu one papire što oni šalju niš ne kužim:ne zna:pa će mi sad biti ih lakše prevesti(jezik im je drugi svijet).Sad i meni stavljaju(obitelj)bubu u uho da idem tamo radit,ali...ma to je drugi svjet i mislim da bi mi se bilo teško priviknuti na toliku udaljenost iako u današnje doba interneta i svih ostalih čuda ništa nije udaljeno.,ali bez društva,mora(na koje idem svake 5-e god i to ako jer si nemogu priuštiti)obitelji...Uglavnom zanimljivo-zašto ne probati...a do tad doista se može dosta toga naućiti iz vaših postova....

Maranz
31.07.2008., 10:36
Hvala ovo je poučno i zanimljivo.Stari mi je davno živio u Švedskoj i imao je samo riječi hvale,s obzirom da dobivam njegovu mirovinu one papire što oni šalju niš ne kužim:ne zna:pa će mi sad biti ih lakše prevesti(jezik im je drugi svijet).Sad i meni stavljaju(obitelj)bubu u uho da idem tamo radit,ali...ma to je drugi svjet i mislim da bi mi se bilo teško priviknuti na toliku udaljenost iako u današnje doba interneta i svih ostalih čuda ništa nije udaljeno.,ali bez društva,mora(na koje idem svake 5-e god i to ako jer si nemogu priuštiti)obitelji...Uglavnom zanimljivo-zašto ne probati...a do tad doista se može dosta toga naućiti iz vaših postova....

Uzivaj tamo gdje jesi.
Bas kao sto predpostavljas,,tesko se privici.
Kad dobijes placu i poplacas sve sto moras zaraditi mozes jedino sparajuci.
Sad ako mozes bez ljudi,kavice,izlazaka,cigareta,ako mozes svaki dan samo spavati i raditi i sparati onda bi se nekako mogao uklopiti u ovaj smisao prezivljavanja.

FLORENSE
31.07.2008., 10:55
:rock::cice::Placebo::Placebo:P.S. LJunberg,LJunberg,LJunberg,Frediee,Frediee,a da imaju komada od muškaraca imaju-njamiiiii:klopa::Placebo::Placebo:

vik071
03.08.2008., 21:10
U Švedskoj problemi, ZDRAVO!:rofl:

xfairguy
05.08.2008., 20:20
U Švedskoj problemi, ZDRAVO!:rofl:

:s

Kasniš to je bilo 14.09.2007.
http://www.youtube.com/watch?v=ng6piDCQKto

Poginulo 25 ljudi i 18 pingvina.

AnteZinaKo
09.08.2008., 08:42
aj vi meni ljudi recite jel gore u Svedskoj ima posla za racunalne tehnicare za strojarstvo (programiranje i upravljanje cnc strojevima) ...

pozdrav

Maranz
11.08.2008., 16:10
aj vi meni ljudi recite jel gore u Svedskoj ima posla za racunalne tehnicare za strojarstvo (programiranje i upravljanje cnc strojevima) ...

pozdrav

Ima.
Moras znati jezik i imati radnu dozvolu.
Na crno taj posao ne hoda.

Aryan
26.08.2008., 10:36
Evo me ponovno, odgodio svoj odlazak u Švedsku na par godina, odlučio ovdje završit fax, bar prve tri za prvostupnika. Ali još uvijek se ne dam, Švedsko doći ću jednom. Al zato pitanje za one koji znaju; dal u Švedskoj važi Bolonjski proces, i koje sveučilište prima za nastavak školovanja s područja šumarstva. Mislim gdje i treba plaćat, koliko, ako ima tko kakve linkove...

Vidimo se jednom Sweerige ich komme ( il tak nekej)

E da i de u Zagrebu mogu naučit švedski?

Maranz
27.08.2008., 19:02
Evo jos jedna adresa gdje se svedski moze uciti,,super nesto,,

www.digitalasparet.se