PDA

View Full Version : Kiretaža

Tochkica
08.09.2006., 21:05
Dragi moji eto to me ceka, imate kakve savjete, znate mozda kako to izgleda, jel boli, ima posljedica, koja su vasa iskustva? :confused:

nordea
08.09.2006., 21:06
Dragi moji eto to me ceka, imate kakve savjete, znate mozda kako to izgleda, jel boli, ima posljedica, koja su vasa iskustva? :confused:

Sta ti je kiretaza?
mislis abortus?

Kent
08.09.2006., 21:07
ajme. brrr. pa jel te mogu uspavati?

nordea
08.09.2006., 21:10
Prisustvovala sam ciscenju jedne zene koja je imala spontani pobacaj...trazi da te uspavaju...

Tochkica
08.09.2006., 21:19
nije kiretaza abortus

zasto da me uspavaju? sta je tako grozno?

nordea
08.09.2006., 21:23
nije kiretaza abortus

zasto da me uspavaju? sta je tako grozno?

Nije abortus ali je procedura ista...necu te lagati, boli.

Tochkica
08.09.2006., 21:25
a postupak je potpuno isti kao u abortusu? rade s vakuumom? boli i pod lokalnom? jel to boli isto ko kad bi se pobacaj radio jer sam cula da kao pobacaj nista ne boli!

nordea
08.09.2006., 21:30
a postupak je potpuno isti kao u abortusu? rade s vakuumom? boli i pod lokalnom? jel to boli isto ko kad bi se pobacaj radio jer sam cula da kao pobacaj nista ne boli!

Pobacaj boli ako je bez anestezije. Ako je sa anestezijom onda nista ne osjetis naravno. Poslije malo imas bolove kao da imas menstruaciju-kontrakcije materice ustvari.
Menstruacije vjerovatno nece biti u slijedecih 4 sedmice. Imat ces krvarenje nakon kiretaze do 14 dana. Ako se pojavi temperatura i jaki bolovi, onda trk doktoru.
Mislim da se ne radi kiretaza niti abortus u lokalnoj anesteziji vec u opstoj. to znaci da te potpuno uspavaju.
I mislim da se ne radi anestezija ako je obicna kiretaza bez komplikacija.

Zmijica
08.09.2006., 22:40
Ovak.
Kiretaza je isto sto i pobacaj. To i jest nacin na koji se rade artificijelni pobacaji, a u tvom slucaju ciscenje maternice da ne razvijes infekciju.
Radi seu lokalnoj anesteziji, ne u opcoj, nije to neka velika operacija, ne rezu ti nis.
Nekad se radilo bez anestezije, al nekad su se i zubi vadili "nazivo".

Prosiri se grlic maternice i instrumentom (kiretom, kao neki tupi nozic) ostruze unutrasnjost. Dobijes lokalnu anesteziju i osjetis samo nesto kao grebuckanje, al te nece nis bolit. Boli 5-6 sati poslije, i to ti je kao jaka bol od menge. Kupi si voltarene, vjerojatno ce ti trebat.
Ides doma odmah isti dan, kiretaza se obicno radi ambulantno, al mozda te i zadrze dan-dva.
Nakon toga krvaris 3-4 dana. BTW, upala je najgora moguca komplikacija i prakticki jedini razlog zasto neke zene vise ne mogu imat djece nakon AB.
Zato lezi, odmaraj se, nemoj izlazit. Preventivno ti prepisu antibiotike i preporucam da ih uzmes, pa makar morala sama kupit.
Ako slucajno primjetis krupne ugruske ili se krvarenje 2-3 dan pojaca, HITNO u bolnicu.
Sretno :kiss:, i ne boj se nista - zene s tvojom dijagnozom uredno imaju djecu kasnije. Samo se brini o sebi i bit ce sve OK.

Tochkica
08.09.2006., 23:01
Ovak.
Kiretaza je isto sto i pobacaj. To i jest nacin na koji se rade artificijelni pobacaji, a u tvom slucaju ciscenje maternice da ne razvijes infekciju.
Radi seu lokalnoj anesteziji, ne u opcoj, nije to neka velika operacija, ne rezu ti nis.
Nekad se radilo bez anestezije, al nekad su se i zubi vadili "nazivo".

Prosiri se grlic maternice i instrumentom (kiretom, kao neki tupi nozic) ostruze unutrasnjost. Dobijes lokalnu anesteziju i osjetis samo nesto kao grebuckanje, al te nece nis bolit. Boli 5-6 sati poslije, i to ti je kao jaka bol od menge. Kupi si voltarene, vjerojatno ce ti trebat.
Ides doma odmah isti dan, kiretaza se obicno radi ambulantno, al mozda te i zadrze dan-dva.
Nakon toga krvaris 3-4 dana. BTW, upala je najgora moguca komplikacija i prakticki jedini razlog zasto neke zene vise ne mogu imat djece nakon AB.
Zato lezi, odmaraj se, nemoj izlazit. Preventivno ti prepisu antibiotike i preporucam da ih uzmes, pa makar morala sama kupit.
Ako slucajno primjetis krupne ugruske ili se krvarenje 2-3 dan pojaca, HITNO u bolnicu.
Sretno :kiss:, i ne boj se nista - zene s tvojom dijagnozom uredno imaju djecu kasnije. Samo se brini o sebi i bit ce sve OK.

hej thanx na opsirnom odgovoru :)
samo mi jedno nije jasno
kazes da je kiretaza isto kao pobacaj
ali ja sam mislila da se pobacaj radi vakuumom?! kolko znam davno prije se strugalo...

Mariette
09.09.2006., 00:37
Ja sam morala imati kiretazu zbog zadebljanja ovoja maternice.
Bila sam pod punom anestezijom. Nista nisam osjetila. Poslije je sve bilo u redu.

Katie
09.09.2006., 00:44
ja sam isto uradila ali bez anestezije i ljekova. Bolilo je par minuta i onda je bilo o.k. Nista strasno. Nisam ni krvarila poslje. Ali kad mi je dosla menga prva 2 mjeseca je isla kao luda. Znaci nemoj se prepasti kad ti dode i bude mnogo vise krvi. Srecno! I nemoj da se plasis! Pokusaj da lezis i odmaras prvih par dana. Ne radi i ne dizi nista tesko i ne kupaj se u vrucoj vodi.

AFRODITA69
09.09.2006., 02:18
ajme. brrr. pa jel te mogu uspavati?

tu u usa te uspavaju.za abortus.a koja je razlika izmedu kir. i ab-a???
kaj nije kiretaza,'struganje'nakon sto si pobacila a ab je kad namjrno pobacis?
na zivo-oboje je gadno,zasto zavaravati tochckicu...ali ako spavas,nemas pojma kaj se zbiva.ja sam svoje ab-e obavila pod anestezijom totalnom.to mi je bilo prvo da se raspitam...inace,neznam sta bi.fakat.znam da kod privatnjaka rade pod anestezijom doma...a po bolnicama i to-bas i ne.a sad kolka je cjena-neznam...

AFRODITA69
09.09.2006., 02:22

tocka,5 tjedni fetus je kao zrno graska..tako da mozda ne boli kao netko kome vade djete od 20 tjedni...u komadima.ili pak induciranim porodom.ali da je ugodno-vakum ili ne-nije,vakumom se i radi svaki abortus do 10 tjedni.ja sam svoje imala sa 7 tjedni-to je bilo jedno zrno zapravo...ali ne mogu ti reci dal boli jer sam spavala.sto prije obavis-to bolje za tebe.kiretaza,cini mi se je struganje stjenki...e sad kak to rade,neznam.nisam nikad spontano pobacila.

AFRODITA69
09.09.2006., 02:25
hej thanx na opsirnom odgovoru :)
samo mi jedno nije jasno
kazes da je kiretaza isto kao pobacaj
ali ja sam mislila da se pobacaj radi vakuumom?! kolko znam davno prije se strugalo...

vakumom se radi abortus.
kiretaza se radi nakon spontanog pobacaja.
jest da je i jedno i drugom pobacaj ali je ciscenje drugacije.kao i procedura.

AFRODITA69
09.09.2006., 02:29
ja sam isto uradila ali bez anestezije i ljekova. Bolilo je par minuta i onda je bilo o.k. Nista strasno. Nisam ni krvarila poslje. Ali kad mi je dosla menga prva 2 mjeseca je isla kao luda. Znaci nemoj se prepasti kad ti dode i bude mnogo vise krvi. Srecno! I nemoj da se plasis! Pokusaj da lezis i odmaras prvih par dana. Ne radi i ne dizi nista tesko i ne kupaj se u vrucoj vodi.

dobro se pripaziti ali nije ni to 'da moras'
ja sam drugo jutro posle ab-a isla na posel,stajala cjeli dan a sljedeci dan imala sex.nisam uopce krvarila do menge.a od bolova ni m.
znam,znam...debilno malko ali imala sam razlog za to!ali...da pokucam o drvo-nikad ni jednog problema...posle toga sam imala jos jedan ab i onda dvoje djece za redom.
cuvat se treba ali jebiga...ja sam i kod poroda(od 3 dana)dan nakon vec bila u kupovini...sama med sestra me isto popodne natjerala da se idem kupati i setati po hodniku...i hvala joj.:top:

Katie
09.09.2006., 03:51
Afro, Afro, kako si mogla da imas odnose poslje 2 dana? Pa zar nisi imala rane? Mogla si da dobijes infekciju! Svida mi se da si se brzo opravila od poroda.

AFRODITA69
09.09.2006., 04:28
pa kazem ti nisam uopce krvarila.nista.nikakvi bolovi.kao da se nikad nije desilo.znam...mogla sam ali na srecu nisam.i kako rekoh imala sam veliki razlog za ono sto sam napravila ali nebi u detalje.danas kad na to gledam-mogu samo reci-mlado/ludo..sta ces?
bitno je da je sve ok.

tadukepa
11.09.2006., 10:59
imala sam kiretažu jer mi je placenta ostala unutra nakon poroda.uspavali su me.....

nordea
11.09.2006., 20:47
Prvi put cujem da postoji lokalna anestezija za kiretazu!
Ono sto sam ja vidjela, bilo je bez anestezije, a drugi slucaj, sa anestezijom. Ali opstom.
Ne znam gdje bi se lokalna i dala. Da je moguce, onda bi i trudnice kad poradjaju to dobivale. Ovako treba epiduralna.
Kiretaza jeste isti postupak kao i za abortus. Samo sto abortus radis jer zelis da uklonis trudnocu, a kiretazu da ocistis ono sto je ostalo nakon spontanog pobacaja.
A vakum se radi da bi se uklonili ti ostaci trudnoce. To je vakum. Prije toga trebaju uci kanilom(zavisno od trudnoce i sirine cervixa) da izgrebu ono sto je ostalo.
Pa onda to pokupe vakumom. Skraceno receno.
To isto rade i sa abortusom, samo sto time izazivaju kraj trudnoce, a tebi je trudnoca sama od sebe zavrsena.
Proces je isti a razlog ulaska u proces je razlicit.

baja
12.09.2006., 10:38
draga tochkica, jako mi je žao čuti kako je završila tvoja priča.
o kiretaži su ti već dovoljno rekli...
ja ću ti samo poželjet sreću :kiss:

studentica21
12.09.2006., 23:49
Prvi put cujem da postoji lokalna anestezija za kiretazu!
Ono sto sam ja vidjela, bilo je bez anestezije, a drugi slucaj, sa anestezijom. Ali opstom.
Ne znam gdje bi se lokalna i dala. Da je moguce, onda bi i trudnice kad poradjaju to dobivale. Ovako treba epiduralna.

daje se lokalna za pobacaje.ne znam gdje se daje jer sam ja primila opcu al zene koje su bile sa mnom u sobi su primile lokalnu anesteziju.zbog toga postoji razlika u cijeni pobacaja.sa opcom anestezijom pobacaj je 500kuna skuplji.

Dora K
13.09.2006., 15:56

Postoji nakoliko načina da se da lokalna anestezija kako bi smanjila bol u tom slučaju. Injekcija moze biti ubrizgana u vaginu ili grlic materice (cervix). Ova vrsta anestezije traje oko 45 minuta.

Točkice, sretno!!! Pazi na sve na kaj te Zmijica upozorila. Držim fige da sve bude OK. :grli: :kiss:

nordea
13.09.2006., 16:45
daje se lokalna za pobacaje.ne znam gdje se daje jer sam ja primila opcu al zene koje su bile sa mnom u sobi su primile lokalnu anesteziju.zbog toga postoji razlika u cijeni pobacaja.sa opcom anestezijom pobacaj je 500kuna skuplji.

Nisam znala za to. Konkretno u Skandinaviji, znam da rade sa opstom anestezijom ili medicinski (mifepriston). Da sam ja u toj situaciji, licno bi vise zeljela parcijalnu onda.

kotulica
02.03.2008., 20:27
prije par dana, mojoj bliskoj osobi je u 9 tjedanu trudnoće utvrđen spontani pobačaj te je, po uobičajenoj praksi u takvim slučajevima, upućena u bolnicu po drugo mišljenje koje je potvrdilo prvobitni nalaz. odmah je dogovorena i kiretaža za sljedeći dan. :cry:

e sad, ono što mene dodatno šokira i zbog čega još uvijek ne mogu doći k sebi jest činjenica da se žene u tom postupku izlažu takvim bolovima i traumama da mi se čini da živimo u petom stoljeću a ne u vremenu suvremene medicine a da su liječnici u tom postupku teški "zlostavljači".

naime, u gore spomenutom slučaju žena je prije samog zahvata dobila dvije injekcije (ali ne zna za što, jer joj nisu rekli koja je njihova svrha pa vam istu ni ja ne mogu reći). no, zbog hitnog carskog reza koji je u međuvremenu iskrsnuo, ostavljena je da čeka 2 sata do samog zahvata. kada je konačno do njega i došlo, tijekom kiretaže je bila pri punoj svijesti i izložena užasnim bolovima. s obzirom da sam čitala slična, ali i još gora traumatična iskustva i drugih žena (na podforumu trudnice, doduše, tema je iz 2004. godine gdje neke žene nisu čak dobivale nikakve injekcije protiv bilo kakvog ublažavanja ili otklanjanja bolova, a kamoli opću anesteziju), interesira me stav struke po ovom pitanju.

zašto se žene izlažu takvim bolovima i traumama? je li bi se ovaj zahvat trebao obavljati pod općom anestezijom? ako se primaju neke injekcije prije samog zahvata, čemu one služe? koliko vremenski traje injekcija protiv bolova ako se koristi kao alternativa općoj anesteziji? koliko takve injekcije uopće pomažu u ublažavanju bolova a slijedom toga, koliko su one dobra alternativa općoj anesteziji? Ustvari, svako objašnjenje ovog zahvata i svaka informacija je dobrodošla.

hvala

Miladojkica
03.03.2008., 12:56
prije par dana, mojoj bliskoj osobi je u 9 tjedanu trudnoće utvrđen spontani pobačaj te je, po uobičajenoj praksi u takvim slučajevima, upućena u bolnicu po drugo mišljenje koje je potvrdilo prvobitni nalaz. odmah je dogovorena i kiretaža za sljedeći dan. :cry:

e sad, ono što mene dodatno šokira i zbog čega još uvijek ne mogu doći k sebi jest činjenica da se žene u tom postupku izlažu takvim bolovima i traumama da mi se čini da živimo u petom stoljeću a ne u vremenu suvremene medicine a da su liječnici u tom postupku teški "zlostavljači".

naime, u gore spomenutom slučaju žena je prije samog zahvata dobila dvije injekcije (ali ne zna za što, jer joj nisu rekli koja je njihova svrha pa vam istu ni ja ne mogu reći). no, zbog hitnog carskog reza koji je u međuvremenu iskrsnuo, ostavljena je da čeka 2 sata do samog zahvata. kada je konačno do njega i došlo, tijekom kiretaže je bila pri punoj svijesti i izložena užasnim bolovima. s obzirom da sam čitala slična, ali i još gora traumatična iskustva i drugih žena (na podforumu trudnice, doduše, tema je iz 2004. godine gdje neke žene nisu čak dobivale nikakve injekcije protiv bilo kakvog ublažavanja ili otklanjanja bolova, a kamoli opću anesteziju), interesira me stav struke po ovom pitanju.

zašto se žene izlažu takvim bolovima i traumama? je li bi se ovaj zahvat trebao obavljati pod općom anestezijom? ako se primaju neke injekcije prije samog zahvata, čemu one služe? koliko vremenski traje injekcija protiv bolova ako se koristi kao alternativa općoj anesteziji? koliko takve injekcije uopće pomažu u ublažavanju bolova a slijedom toga, koliko su one dobra alternativa općoj anesteziji? Ustvari, svako objašnjenje ovog zahvata i svaka informacija je dobrodošla.

hvala

ja ti ovo pišem iz iskustva koje sam vidjela, ali ne i doživjela na sebi.
d&c koliko znam rade pod općom anestezijom. tako da ne bi trebala ništa osjetiti. ako rade po lokalnom, to istina, boli, pogotovo ako ne primi dobro anestezija. a mislim da boli i sami ubodi jer se anestezija aplicira na više mjesta oko vagine, oko rodnice, a tu ima dosta živaca pa boli.

Prije 8 godina AB (namjerni) su se radili pod lokalnom, ali sada ih rade sa općom. Pa ne vidim zašto bi i D&C radili pod lokalnom.
također u institutu za tumore to rade pod kratkom općom anestezijom.
A ne znam, valjda ovisi od bolnice do bolnice.
Npr. institut i sv duh rade u humanijim uvjetima.
Neka me netko ispravi ako sam pogriješila.
Ja sam bila na Sv. Duhu i nikakvu bol nisam osjetila. Bili su stvarno super i nemam nikakve traume. Ali za porođajni odjel sam čula svašta. ne znam razliku koja je razlika od obične ginekološke operacije i od carskog reza i čiščenje maternice. Imam osjećaj da kad dođe rodilja da samo kolutaju očima. Ali ne znam zašto. To se stalno pitam. :confused:

kotulica
04.03.2008., 23:28
miladojkica, hvala ti. čula sam jučer da to jedan privatnik u mom gradu radi pod anestezijom. eto, nažalost se nismo sjetile na vrijeme. sve se brzo odigralo i pod velikim stresom.

sada sam pročitala na jednom topicu da lokalna traje 45 minuta. u gore navedenom slučaju, ako je i bila data lokalna, prošlo je 2 sata pa kao i da nije. :cry:

budući da se nitko više nije javio, za kraj ću navest dva linka koja sam uspjela na forumu pronaći a na kojima cure mogu pročitati nešto više o kiretaži. radi se većinom o lošim i traumatičnim iskustvima.

tebi hvala još jednom.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=162318
http://www.forum.hr/showthread.php?t=42488

purplequeen
05.03.2008., 15:21
Sudeći po iskustvima dosta cura i žena, koje su pisale o kiretaži na raznim forumima, ispada da je jedino opća ok, jer puno ih kaže da im je lokalna jedva ili ništa pomogla! Kad idem nekako laički zamislit, kod toga se struže noževima cijela maternica, čini mi se da i 10 injekcija možda ne bi imalo dovoljan efekt. A i mama mi je to prošla, i potvrdila ovakvu horor priču, a dobila je 5,6 inekcija:confused:

nordea
05.03.2008., 18:19
Ovaj topic sam tek sad vidjela.
Dakle, u humanijim uslovima to se radi pod opstom anestezijom. Mislim da je lokalna anestezija ustvari zamajavanje. U Skandinaviji se recimo daje po opstom anestezijom i nisam cula da je iko radio abortus pod lokalnom. Ne znam na sta mi to licilo uopste, pogotovo u 9.sedmici trudnoce. Strasno je da se kod nas tako zene podvrgavaju takvim nehumanim uslovima i nehumanim ponasanjem, na kraju krajeva.
Znam djevojaka koje su, uz stelu, uradile abortus pod opstom anestezijom, a ove ostale...strasno.
Ja sam prisustvovala tri abortusa i to gledala i prosto me jeza prolazila kad sam gledala a mogu samo zamisliti kako je to bilo zenama kojima je radjen abortus. Mislim da se na kraju svi moramo zapitati sta bi to muskarci uradili da je njima priroda namijenila da zatrudne. I da moraju na abortus.

nipsy
07.03.2008., 12:25
ja vam se moram javiti s lijepom pričom o kiretaži. Prije tjedan dana bila sam u vinogradskoj kod dr.hermana i uspavali su me tako da ništa nisam osjetila. Pitali su me oće me uspavat il mi samo dati injekciju rotiv bolova, ja sam tražila spavanje.- Probudili su me nakon nekin pola sata i ležala sam još u bolnici 2h i išla doma, nikakvih bolova nisam imala, čak me bolilo manje nego kad bih dobila mengu.

Nadam se da će u buduće biti sve više ovakvih priča i iskustava s kiretažom kao što je moja:)

nordea
07.03.2008., 17:36
ja vam se moram javiti s lijepom pričom o kiretaži. Prije tjedan dana bila sam u vinogradskoj kod dr.hermana i uspavali su me tako da ništa nisam osjetila. Pitali su me oće me uspavat il mi samo dati injekciju rotiv bolova, ja sam tražila spavanje.- Probudili su me nakon nekin pola sata i ležala sam još u bolnici 2h i išla doma, nikakvih bolova nisam imala, čak me bolilo manje nego kad bih dobila mengu.

Nadam se da će u buduće biti sve više ovakvih priča i iskustava s kiretažom kao što je moja:)

svaka cast. uradili su sve upravo po najnovijim pravilnicima koji vrijede svugdje u svijetu. Pola sata anestezije+2h lezanja i kuci.

Arabea
07.03.2008., 19:44
I ja sam prošla kiretažu prije 5 godina. Prestrašno! Tolike bolove sam imala nakon zahvata, da sam se bacala po krevetu. Pomogla mi je žena koja je ležala krevet do mene, uspjela me je nekako smiriti. Bolovi su bili toliki da mi je tijelo doživjelo šok i grčenje svih mišića, pa su me naknadno morali staviti i na infuziju, da mi se opuste mišići. Srećom sam bila u bolnici još par dana jer mi je beta hcg skakao nenormalno, pa su se uplašili da je još jedna vanmaternična trudnoća u pitanju. Srećom, samo im je aparat bio u kvaru:)

yasmine
10.03.2008., 20:42
U Rijeci se kiretaža radi pod općom anestezijom. Ja sam ih imala dvije. Lijepo te uspavaju, naprave, probude i drugi dan puste iz bolnice. Bez trauma što se tiče zahvata. :top:

larazg
12.05.2008., 08:41
Moja draga prijetljica je imala 6 spontanih pobačaja. Svaki put su je i kiretirali.
Kiretiraju kod svih milih mogućih situacija..jer u maternici ništa ne smije ostati.

E sad mene zanima, da li postoji opasnost za maternicu od učestalih kiretaža?? Da li je uopće opasno kiretiranje?

Koliko poslije kirataže treba da se stijenke marenice oporave te da li kiretažom se ugrožava maternica od eventualnih komplikacija

Obzirom da je ipak Kiretaža invazivna metoda

valneahana
12.05.2008., 11:27
Moja draga prijetljica je imala 6 spontanih pobačaja. Svaki put su je i kiretirali.
Kiretiraju kod svih milih mogućih situacija..jer u maternici ništa ne smije ostati.

E sad mene zanima, da li postoji opasnost za maternicu od učestalih kiretaža?? Da li je uopće opasno kiretiranje?

Koliko poslije kirataže treba da se stijenke marenice oporave te da li kiretažom se ugrožava maternica od eventualnih komplikacija

Obzirom da je ipak Kiretaža invazivna metoda

normalno je da su je kiretirali jer je to jedan od načina šta se radi kad se desi spontani,mora se sve ukloniti da nebi došlo do sepse,opasnost od kiretaža je ta da netko više nemože zatrudnjeti ili može ali jako teško,to ti je isto kao i kod abortusa jer se i abortus radi kiretiranjem ali ima i drugih metoda i neke žene onda više nemogu zatrudnjeti.nakon kiretaže treba sigurno mjesec dana da se maternica skroz oporavi i epitelizira

any_222
19.05.2008., 20:23
pozdrav!moja kolegica je trudna 3 tjedna i odlučila je pobaciti.zanima ju postupak u vinogradskoj,jel se dugo čeka,dođeš tamo i naručiš se ili kako to funkcionira?i koja je cijena?

mililica
19.05.2008., 20:37
U jednoj našoj bolnici, sa krasnim liječnicima, u provinciji, kiretaža kod art. ab se radi :1300 kn (diazepam se daje i još nešto), bez opće ansestezije, opća anestezija je 1500 ili 1600, na ženi je da odluči, ne znam kako je kod spontanog

Zvjezdica86
19.05.2008., 20:40
ja sam nakon spontanog bila podvrgnuta kiretazi...i...:(
dobila sam i lokalnu i opcu...i bolilo je ko sam vrag...znam da nisam bila svjesna nicega, al znam da su mi suze isle koliko je boljelo..
u mom lsucaju ja mislim da nisu dovoljno dugo pricekali da poce djelovati..
mene je opca odma bacila pod stol, a ova protiv bolova nie ni uhvatila..
tako da sam bespomicno u bolovima lezala na stolu i buljila u onaj sat na kojem je pisalo...9.30...
srecom, sve je trajalo pet minutaé...al mislila sam da cu umrijeti..
al to sve nije ravno onim traumama koje sa prolazila prije svega toga..o tom bi se dalo pisati..
i o djelatncima i doktorima na odjelu rodilja u varazdinu..
al nekad je bolje sutit,...

any_222
19.05.2008., 21:17
znam da su neki u Varaždinu vrlo neprofesionalni,ali za vinogradsku sam čula puno pozitivnih iskustva.i neki doktor Hreman ili tako nekako je navodno dobar.

Maslina
20.05.2008., 07:39
Žena koja radi sa mnom je imala samo lijepa iskustva. Radila joj je njezina ginekologica, pod lokalnom, ali polako i pažljivo tako da ništa nije osjetila. Ovisi dakle i o pristupu liječnika. Loša vijest je da je to bilo u Beogradu prije 20 godina.
Mislim da je većina tih ginekologa nesposobni mesari koji znaju o ženskom tijelu ko i prosječan klaonički radnik pa se zato i događaju te srednjovjekovne priče. Nije da to ne može biti bolje, nego ih nije briga i nemaju nimalo sućuti. Sam čin kiretaže koji ima jako ružan naziv, a ružno je i to što rade (odstranjuju ti, stružu dijete iz maternice) i onda još čuješ te horor priče. Obje moje sestre imaju takvo ružno iskustvo.

valneahana
20.05.2008., 07:57
znam da su neki u Varaždinu vrlo neprofesionalni,ali za vinogradsku sam čula puno pozitivnih iskustva.i neki doktor Hreman ili tako nekako je navodno dobar.

tako je dr. herman,on je ravnatelj vinogradske bolnice(bar je bio prije osam mjeseci kad sam rađala ali vjerujem da je još) i ujedno je ginekolog i radi na ginekologiji,najbolje je da nazove vinogradsku bolnicu i da se raspita dali se treba naručiti i to broj bolnice je 3787111(to je centrala)kad ih dobijete tražite da vas spoje sa ginekološkom ambulantom ili odjelom pa se raspitajte,na svetom duhu radi isto jedna jako draga,stručna i dobra doktorica a zove se dr. sirovec pa ako želite se raspitajte kojim danom ona ima ambulantu da dođe na pregled i da se s njom dogovori kako i kad i šta dalje,za sirovec se netreba naručivati nego se samo dođe s uputnicom za pregled onaj dan kad ona ima ambulantu i onda nek se dogovori s njom za dan i vrijeme abortusanisam ziher dali sama sirovecka radi abortus(vjerojatno da) ali ako ne staviti će ju u prave ruke

CosmaShiva
20.05.2008., 14:53
moja mama jer dva puta bila na kiretaži,dobila je opću.
poslije ju je normalno boljelo(izdržljivo) ali više joj je kaže bilo zlo od anestezije.

Zvjezdica86
20.05.2008., 15:57
da, vrlo su gadovi prema pacijentima..
ponasali su se prema meni ko da sam ja svaki dan tu kod njih na kiretazi i ko da je to sasvim normalno...svakodnevica...
ja skoro zavrsila na stolu i onda su se sjetili da mi nisu krv izvadili, i mjesto da to obave na neki drugaciji nacin..mene su stjerali da se natrag obucem i odem sama na vadjenje krvi...
a najbolje od svega....bila sam narucena u 8 sati ujutro...
cekali smo do 12 sati ...
i na kraju je ispalo to sa krvi...i kad smo muz i ja otisli da mi izvade, zgrada 10 min udaljena od rodilista...cekali tamo sat vremena...nalaz naravno...
kad smo se vratili, nisu me htjeli vise primiti na kiretazu jer se mjenjala smijena, i jer me doktor iz sljedece smjena nije mogao primiti..
ne moram pisati kako nam je bilo..
ja milsim da je muz imao pusku, da bi sad sjedio iza resetaka...a bome i ja s njim...
jebote, porodila bi se skoro vec...

i tak da sam morala doc sljedeci dan..a i na taj dan sam iskustvo napisala...
neznam sta rec,..osim da...sad mi dodje da odem tamo i podavim lijene gadove...ufff....
joj zato smo bili budale i nismo ih tuzili??
ima tu vise stvari..al nebi sad iznosila...
mogli smo dobro proci za sve ono sto su mi napravili...ako nista drugo sa suda nebi izvukla, izvukla bi barem da ih osramtim sve kolko ih god ima i kolko ih se god "brinulo" o meni...
sad gorim kad se toga sjetim..

znam da ovaj post nema veze sa topicem...al morala sam napisati..
nista nije traumaticno ako dodjes u ruke pravim osobama, odnosno doktorima koji te razumiji, daju podrsku itd...
a ne ko sto sam ja dosla..mesarima...

any_222
20.05.2008., 17:38
da, vrlo su gadovi prema pacijentima..
ponasali su se prema meni ko da sam ja svaki dan tu kod njih na kiretazi i ko da je to sasvim normalno...svakodnevica...
ja skoro zavrsila na stolu i onda su se sjetili da mi nisu krv izvadili, i mjesto da to obave na neki drugaciji nacin..mene su stjerali da se natrag obucem i odem sama na vadjenje krvi...
a najbolje od svega....bila sam narucena u 8 sati ujutro...
cekali smo do 12 sati ...
i na kraju je ispalo to sa krvi...i kad smo muz i ja otisli da mi izvade, zgrada 10 min udaljena od rodilista...cekali tamo sat vremena...nalaz naravno...
kad smo se vratili, nisu me htjeli vise primiti na kiretazu jer se mjenjala smijena, i jer me doktor iz sljedece smjena nije mogao primiti..
ne moram pisati kako nam je bilo..
ja milsim da je muz imao pusku, da bi sad sjedio iza resetaka...a bome i ja s njim...
jebote, porodila bi se skoro vec...

i tak da sam morala doc sljedeci dan..a i na taj dan sam iskustvo napisala...
neznam sta rec,..osim da...sad mi dodje da odem tamo i podavim lijene gadove...ufff....
joj zato smo bili budale i nismo ih tuzili??
ima tu vise stvari..al nebi sad iznosila...
mogli smo dobro proci za sve ono sto su mi napravili...ako nista drugo sa suda nebi izvukla, izvukla bi barem da ih osramtim sve kolko ih god ima i kolko ih se god "brinulo" o meni...
sad gorim kad se toga sjetim..

znam da ovaj post nema veze sa topicem...al morala sam napisati..
nista nije traumaticno ako dodjes u ruke pravim osobama, odnosno doktorima koji te razumiji, daju podrsku itd...
a ne ko sto sam ja dosla..mesarima...

a di si ti to bila?i možeš mi reći molim te koji je postupak prije toga?jel se mora još nešto osim krv vaditi?ako tko ima iskustva konkretno sa vinogradskom neka javi.frendica je dobila informaciju da se ne trebaš naručivati nego samo dođeš tamo,veliš šta trebaš i to je to,

Zvjezdica86
20.05.2008., 18:24
ja u varazdinu,,,
milsim da je prije svega vazno da znas svoju krvnu grupu...ako si ono nekaj RH negativna da ti daju injekciju neku prije...
al ako imas neki papir sa svojom k. grupom, ne trebas na vadjenje...
sve u svemu....brz postupak(smao kod mene nije tako ispao)
kazu ti sta c bit(iako meni nisu rekli)...daju ti injekciju...u ruku i u maternicu((koja je jako neugodna i bolna)...eto, ja sam dobila tri...doktor mi je reko...a mogo mi je i deset dati kad nisu pocele djelovati ka dje on poceo...:(

sve prodje jako brzo..svejsna si svega al lezis ko mrtva...i to je to...prebacete kasnije na kolica, pa u sobu i ostave te tam...kad si spremna ides doma...i mora neko bit s tobom da te odveze.jer nisi sposobna sama voziti..
ja sam lezala oko jedan sat...
na pocetku mi je bilo sve mlitavo, muzu ni poruku nisam znala poslati da dodje u sobu, pa je to sestra napravila...al polako dolazis k sebi..
kanije osjecas dosta tupu bol a prodje za dan dva..

any_222
20.05.2008., 21:46
a jel je istina da se do 6.ili 7.tjedna ne radi kiretaza neko neka druga metoda aspiracije ili tako nesto?

alemka
20.05.2008., 22:18
2 puta bila...oba dva sa lokalnom koja i nije bas nesto zahvatila podrucje koje je trebala, nije mi je dao kako treba....bolilo katastrofa, kombinirali vakum i struganje....krvarenje tjednima nakon...prvi put je bio spontani i nakon kiretaze dobila temperaturu...ostao komadic....onda sve ispocetka....sve u svemu katastrofalna iskustva....nadam se da ih necu ponovit vise nikad

Zvjezdica86
21.05.2008., 06:23
radi se, rad...
bila ti jedan tjedan il deset trudna...radi se kiretaza...
tak su meni rekli...
i ja sam se tjesila s tim da mozda nece, al uzalud...

Zenabr1
21.05.2008., 06:52
:rolleyes:Ako ima vezu neka trazi epiduralnu,nece osjetiti nista,ja sam je dobila na porodu

dersu
22.05.2008., 12:09
nek tvoja prijateljica uradi briseve i pocne pit folnu kiselnu. kako je moguce imati toliko spontanih pobacaja?

Ivanicapeca
23.05.2008., 19:49
Isto tako neka ode kod nekog dobrog specijaliste koji će je pregledati UZV i otkloniti sumnju da ima septum. Kad sam ja bila na operaciji jajnika, samnom je ležala djevojka koja je isto imala masu spontanih i onda su joj na Sv. Duhu otkrili da ima septum.

snježana0301
24.05.2008., 01:53
Čitam sada tu vaša iskustva, zaista mi je žao što su sve neke od vas morale proći. Evo mog iskustva. Prije nekih dvanaestak godina ja sam morala obaviti abortus. Čula sam i otprije sve sama neugodna iskustva baš u toj bolnici i možete si misliti kako mi je bilo otpremiti se tamo. Odlučila sam se na čin očajnika. Nije za pohvaliti se time, ali pišem vam svoje iskustvo, ma kakvo ono bilo, uglavnom stavila sam ondašnjih 100 DEM u kovertu i potražila jednu liječnicu ginekologicu, za koju sam znala da i ona, između ostalih radi abortuse. Nisam znala hoće li mi baš ona to raditi, ali otišla sam ju u bolnicu potražiti nekoliko dana prije nego što sam imala zakazan abortus. Objasnila sam joj situaciju i zamolila ju da bih htjela da mi to baš ona napravi, da se užasno bojim, da sam čula kako je ona dobra liječnica i sl. i tutnula joj kovertu u džep i rekla da je to malo da joj se odužim. Znam da to nije lijepo, ali razmislite i same, nakon svih stravičnih priča o abortusu, biste li i vi to napravile? Ona je pristala i odredila mi točno u koje vrijeme da dođem. Došla sam taj dan, smjestili su me u sobu sa još pet žena koje su također došle na abortus. Po mene je prvu došla sestra. Liječnica je već čekala u sali, uz nju je bila sestra valjda anesteziologinja, liječnica mi je dala negdje u maternici dvije injekcije, tako mi je rekla, cijelo vrijeme je pričala sa mnom (injekcije uopće nisam osjetila), a sestra mi je ubola injekciju u venu. Osjetila sam dolje samo kao neki mali pritisak, ništa bolno, ništa neugodno, samo neki neobičan osjećaj. Poslije toga, opet neki čudan osjećaj, nešto je radila unutra, nikakva bol, nikakva neugodnost, samo čudan osjećaj. Svo vrijeme injekcija mi je bila u veni, sestra mi je nešto puštala u venu, da li protiv bolova ili nekakvu laganu anesteziju, ne znam i obje su pričale sa mnom. Sjećam se svega, sjećam se svega šta smo razgovarale, bila sam potpuno pri svjesti, ali ništa me nije boljelo. Nije dugo trajalo. Kad sam bila gotova, sama sam sišla sa stola, sjela u kolica i sestra me odvezla u krevet natrag u onu sobu. Rekli su mi neka odležim barem dva sata. Ja nisam bila niti troma, niti mamurna, niti pospana, ništa, htjela sam odmah otići kući, digla sam se, odjenula, ali me nisu pustili. Još sam dva sata sjedila na krevetu i čekala da prođe tih dva sata da me puste kući. Sama sam se autom odvezla doma. Ali, ima i ružan dio priče. Ostale žene koje su sa mnom čekale u sobi na abortus nisu imale te sreće (čitaj, vjerojatno, zapravo sigurno nisu "dodatno doplatile"). Jedna po jedna, kako su ih dovozili natrag sa zahvata, doslovno su urlale, plakale, cvilile, grozno za reći, ali bile su tako izmučene i ispaćene. Očito da su njih "izmesarili", jer su sirote žene vjerovale liječnicima koji bi trebali biti humani i ljudski postupati s njima. Žao mi je zbog njih i zbog svih koje su to morale proći na tako traumatičan način. Nadam se samo, da danas, nakon toliko godina, žene ipak imaju malo bolji tretman, a ovo moje iskustvo je pokazalo da su i liječnici samo ljudi i da su za novac spremni napraviti neke stvari i malo drugačije nego što to inače čine.

dersu
24.05.2008., 08:25
sta je septum?

Desiree
24.05.2008., 12:52
sta je septum?Septum je pregrada u maternici. Navodno to ima 4-8 posto zena.

Sto se tice originalnog pitanja, da, mislim da puno kiretaza moze nastetiti maternici (ili lose obavljena jedna). :(

nordea
24.05.2008., 19:08
U jednoj našoj bolnici, sa krasnim liječnicima, u provinciji, kiretaža kod art. ab se radi :1300 kn (diazepam se daje i još nešto), bez opće ansestezije, opća anestezija je 1500 ili 1600, na ženi je da odluči, ne znam kako je kod spontanog

diazepam je za smirenje ali nece ublaziti bolove...

Het
24.05.2008., 20:05
diazepam je cisto za opustanje..ako ne grijesim

valneahana
24.05.2008., 21:38
diazepam je cisto za opustanje..ako ne grijesim

tako je ali i za smirenje te djeluje tako da opušta i mišiće

Het
24.05.2008., 22:09
tako je ali i za smirenje te djeluje tako da opušta i mišiće

nisam bila sigurna..znam da za endoskopiju i kolonoskopiju kod nas daju diazepam..vidjet na izvjescu procedure koju sam jednom morala kopirat..ali kako me pamcenje neki put zezne nisam bila sigurna

any_222
25.05.2008., 22:26
evo,ovako.frendica je danas abortirala.hvala svima koji su mi proteklih dana pisali svoja iskustva i savjet.da vam napišem kako je to prošlo.došle smo mi u bolnicu oko pola 10.doktor je divan čovjek.došao je dok smo još bile u čekaoni,pružio ruku,upoznao se...ona je u 10 bila već u sobi.dobila je lokalnu anesteziju plus još jednu injekciju u venu za opuštanje.sestra ju je cijelo vrijeme držala za ruku,doktor je pričao sve što radi i bila je gotova za 3 minute.onda je još 2 sata odležala tamo i pustili su je doma.s tim da je doktor došao još barem 5 puta pitati kako je,jel nešto treba...stvarno jedno prekrasno iskustvo što se doktora tiče.nije je boljelo baš ništa,ni tad ni kasnije.dobila je tablete protiv krvarenja i bolova i to je to.i da,doktor je nakon što smo došle doma zvao nju na mobitel da još jednom pita dali je sve u redu,rekao neka se odmara...za tjedan dana ju je naručio na kontrolu. eto,ovo je dokaz da to može proći bez bolova i trauma ako se nađeš u rukama jednom pravog profesionalca koji zna kako se postupa sa pacijentima.definitivno ću sad promjenit ginekologa.tip ima i privatnu polikliniku i također radi u bolnici.i jedan je od rijetkih koji jednako postupa sa pacijentima bilo da mu dođeš privatno i platiš ili bilo da dođeš u bolnicu i ne platiš ništa. :top:

mililica
27.05.2008., 02:27
znam, to mi je struka:)

Self-portrait
29.05.2008., 16:20
any - a šta frendica nije htjela opću ili joj nisu dali?

Evo vam sadašnju situaciju u Zg : pobačaje NE RADE : Petrova i Vinogradska.
Na Sv. Duhu i Merkuru gužva s čekanjem od preko 7 dana. Sv. duh se ograničio samo na 3 ab dnevno uz detaljni pregled i procjenu je li ili nije žena za ab :rolleyes: Bez obzira što je već imala razgovor sa svojim ginekologom, i pregled.
Čovječe, il se vraćamo u srednji vijek il se tu traži da ih se dodatno potplaćuje :eek:

Zenabr1
29.05.2008., 17:12
Potrudite se da nemorate ici na pobacaje,a ako netko i mora na kiretazu treba dobru vezu ako misli proci bez bolova jer se jos uvijek prema zenama ponasaju kao da su zivotinje:flop::flop:

any_222
29.05.2008., 18:58
frendica radila u vinogradskoj.došla tamo,ginekolog obavio pregled i odmah je bez ikakvog čekanja došla na red.sve u jednom danu.pa radilo se o ranoj trudnoći,pa vjerojatno nije bila ni potrebna opća anestezija mada je ova injekcija bila dosta jaka šta ju je u venu dobila,a neki zaspe od nje,neki ne,ali ne osjećaju ništa previše.i ginekolog se ponašao predivno prema njoj,a i ostalim pacijenticama koje su bile u čekaoni.samo je žalosno da je takav jedan od njih ne znam koliko.

valneahana
29.05.2008., 22:08
any - a šta frendica nije htjela opću ili joj nisu dali?

Evo vam sadašnju situaciju u Zg : pobačaje NE RADE : Petrova i Vinogradska.
Na Sv. Duhu i Merkuru gužva s čekanjem od preko 7 dana. Sv. duh se ograničio samo na 3 ab dnevno uz detaljni pregled i procjenu je li ili nije žena za ab :rolleyes: Bez obzira što je već imala razgovor sa svojim ginekologom, i pregled.
Čovječe, il se vraćamo u srednji vijek il se tu traži da ih se dodatno potplaćuje :eek:

jesi ti ziher za vinogradsku?znam da rade jer sam radila u vinogradskoj kao sestra,a i jedna je cura nedavno tamo bila,baš joj je frendica tu sad na forumu spomenula to

Self-portrait
30.05.2008., 06:38
jesi ti ziher za vinogradsku?znam da rade jer sam radila u vinogradskoj kao sestra,a i jedna je cura nedavno tamo bila,baš joj je frendica tu sad na forumu spomenula to

jesam, ziher. Radili jesu, ali ne rade već 5 mjeseci :ne zna:

valneahana
30.05.2008., 08:02
jesam, ziher. Radili jesu, ali ne rade već 5 mjeseci :ne zna:

pročitaj par postova gore gdje any piše da joj je frendica 25.05.08. abortirala a onda par postova niže od tog piše u vinogradskoj,znači da rade.

Het
30.05.2008., 08:13
koja je legalna granica za abortus u hr?

valneahana
30.05.2008., 08:29
koja je legalna granica za abortus u hr?

kako misliš legalna,sa 18 ti možeš sama abortirati a ako imaš manje potreban je pristanak roditelja

Het
30.05.2008., 08:34
kako misliš legalna,sa 18 ti možeš sama abortirati a ako imaš manje potreban je pristanak roditelja

mislila sam na termin ..do koliko tjedana trudnoce?

valneahana
30.05.2008., 08:35
frendica radila u vinogradskoj.došla tamo,ginekolog obavio pregled i odmah je bez ikakvog čekanja došla na red.sve u jednom danu.pa radilo se o ranoj trudnoći,pa vjerojatno nije bila ni potrebna opća anestezija mada je ova injekcija bila dosta jaka šta ju je u venu dobila,a neki zaspe od nje,neki ne,ali ne osjećaju ništa previše.i ginekolog se ponašao predivno prema njoj,a i ostalim pacijenticama koje su bile u čekaoni.samo je žalosno da je takav jedan od njih ne znam koliko.

vjerovatno je dobilA dolantin,to je narkotik koji smanjuje bol a neke zna i uspavati,inače ga daju ženama koje imaju turudove,tako sam ga i ja dobila,nisam zaspala ali me tak ošamutio,neki guba osjećaj

valneahana
30.05.2008., 08:36
mislila sam na termin ..do koliko tjedana trudnoce?

čini mi se da je do 10 tjedna,možda čak i do 8 ali tu je negdje,frendica je bila u 12. pa joj nisu htjeli ali kad je platila napravili su joj i zaboravila sam kaj su joj rekli koliko je zakasnila,uglavnom oko 2 mjeseca imaš fore

Het
30.05.2008., 08:38
čini mi se da je do 10 tjedna,možda čak i do 8 ali tu je negdje,frendica je bila u 12. pa joj nisu htjeli ali kad je platila napravili su joj i zaboravila sam kaj su joj rekli koliko je zakasnila,uglavnom oko 2 mjeseca imaš fore

zanimalo me onako informativno posto kod nas nema uopce abortusa..

valneahana
30.05.2008., 08:48
zanimalo me onako informativno posto kod nas nema uopce abortusa..

ma daj?pa gdje onda idu na abić,nije valjda da ga rade nelegalno?to mi je malo bezveze kad se zabrani pobačaj jer to više vodi smrtnosti žena i komplikacijama jer one koje se žele rješiti djeteta će bilo šta napraviti a onda im se desi sranje tako da sam ja za abortus a već ako ga baš nežele nisu ga trebali ukinuti nego onda masno naplatiti.

Het
30.05.2008., 09:18
ma daj?pa gdje onda idu na abić,nije valjda da ga rade nelegalno?to mi je malo bezveze kad se zabrani pobačaj jer to više vodi smrtnosti žena i komplikacijama jer one koje se žele rješiti djeteta će bilo šta napraviti a onda im se desi sranje tako da sam ja za abortus a već ako ga baš nežele nisu ga trebali ukinuti nego onda masno naplatiti.

idu u uk jer je tamo legalan do 24 tjedna trudnoce

In the UK it is legal for termination to be carried out up to 24 weeks

to za mene nije abortus vec ubistvo (ili kako se vise kaze pravilno) ali to je posebna tema

valneahana
30.05.2008., 12:31
idu u uk jer je tamo legalan do 24 tjedna trudnoce

In the UK it is legal for termination to be carried out up to 24 weeks

to za mene nije abortus vec ubistvo (ili kako se vise kaze pravilno) ali to je posebna tema

do 24.?????????svašta,pa to je već zbilja ubojstvo jer je plod već formiran

Het
30.05.2008., 14:16
do 24.?????????svašta,pa to je već zbilja ubojstvo jer je plod već formiran

naravno da je..radila sam kratko vrijeme na odjelu za ranorodjenu djecu..curice i deckici rodjeni u 23-24 tjednu trudnoce..sad su tamo njihove slike nakon otpusta iz bolnice..svi zdravi..sta tjelesno sta mentalno..a ta ista dob je legalna za abortus u uk:ne zna:

Self-portrait
30.05.2008., 14:21
Mislim da je kod nas granica 12 tjedana.
A ta koja je 25.5. abortirala u Vinogradskoj, pretpostavljam da joj je neki privatnik to tamo obavio, ili je nekome specijalno platila....:ne zna:
Uglavnom, ova moja informacija je od jučer.

Self-portrait
30.05.2008., 14:25
naravno da je..radila sam kratko vrijeme na odjelu za ranorodjenu djecu..curice i deckici rodjeni u 23-24 tjednu trudnoce..sad su tamo njihove slike nakon otpusta iz bolnice..svi zdravi..sta tjelesno sta mentalno..a ta ista dob je legalna za abortus u uk:ne zna:

Da da, meni se dogodila smrt ploda u maternici u 24 tj. trudnoće, morala sam normalno rađati mrtvu bebu. Bila je skroz formirana, i bilo je strašno žalosno to vidjeti.
A mogu mislit koji bi to bio užas da neko to tada, u tako kasnoj dobi, namjerno napravi. Nema valjda te žene koja bi to podnijela psihički bezbolno...

Het
30.05.2008., 14:44
Da da, meni se dogodila smrt ploda u maternici u 24 tj. trudnoće, morala sam normalno rađati mrtvu bebu. Bila je skroz formirana, i bilo je strašno žalosno to vidjeti.
A mogu mislit koji bi to bio užas da neko to tada, u tako kasnoj dobi, namjerno napravi. Nema valjda te žene koja bi to podnijela psihički bezbolno...

zao mi je da si to prosla:(..i jedna moja kolegica je isto bila tako rodila znajuci da je djete preminulo..ako ne grijesim proslo je 4-5 god od tad..jos nije dosla sebi ..sama kaze da je to nesto sta se neda lako prebolit
osobno mislim da je to prekasno doba za abortus..ja sam svog sina osjetila kako se mice sa 16 tjedana (izgubila sam dosta kilaze i bilo je lako osjetit leptirice cim bi legla na ledja)..ne pojmljivo mi je da bi ga tako dva mjeseca osjecala kako se mice sve jace i jace i onda na abortus..

any_222
30.05.2008., 16:00
Mislim da je kod nas granica 12 tjedana.
A ta koja je 25.5. abortirala u Vinogradskoj, pretpostavljam da joj je neki privatnik to tamo obavio, ili je nekome specijalno platila....:ne zna:
Uglavnom, ova moja informacija je od jučer.

nikome nije specijalno platila.nazvala je centralu vinogradske,prespojili ju na ginekološki,rekla sestri zbog čega zove i ova joj dala doktora i sve dogovorili bez ikakvog problema.

valneahana
30.05.2008., 22:06
nikome nije specijalno platila.nazvala je centralu vinogradske,prespojili ju na ginekološki,rekla sestri zbog čega zove i ova joj dala doktora i sve dogovorili bez ikakvog problema.

ja isto mislim da i dalje rade i da je ovo gore dezinformacija.

Self-portrait
31.05.2008., 08:52
ja isto mislim da i dalje rade i da je ovo gore dezinformacija.

Nije. Moja susjeda pitala dvije sestre (na šalteru i odjelu) i obje su joj rekle da se to više ne radi kod njih. E sad jedino da im je to neka fora za odvraćanje žena od ab-a, ili su podijeljeni na one za i one protiv, i svako da odgovor koji mu paše, pa na koga naletiš...Stvarno mi je tu nešto mutno :ne zna:
Na Sv. duhu ju je sestra gledala ko ubojicu i rekla joj : šta ti hoćeš, imaš samo dvoje djece, a neke žene rađaju i šesto :eek:
U bolnici Merkur su imali jedino normalnu reakciju.

mmb1003
14.06.2008., 17:49
u vinogrdskoj imam poznanica, ne smijem tamo. isla bi na sveti duh, no znali itko da li mogu nekako nagovoriti da to obavim u roku dana ili dva?
ginekologica mi je rekla da moram doci s nalazima se naruciti, cu ih doiti tek u utorak, a u ponedjeljak bi se narucila da mi se sve uskladi i da oko srijede budem gotova

suzysue
02.07.2009., 12:18
Mislila sam da mene ovo nikad nece zadesiti,ali eto desilo se.
Treba mi savet od nekoga ko je to uradio,jer me strah ,trema i sve to ubija polako,a moram da abortiram

OOOOOOO
02.07.2009., 15:26
suzysue ne brini,puno nas je to proslo,znam da ti je grozno i strah te,to je sve normalno.u kojem si mjesecu trudnoce,kad ides na kiretazu?
ja sam pred tocno godinu i pol imala spontani i kiratazu,isto kad mi je dr rekao da moram ici,poludila sam,imala sam neopisiv strah.ali eto i to je proslo,....uspavat ce te,kiretirat,sam zahvat kratko traje.,oko20-30min,mene nije apsolutno nista boljelo poslije,a ako da dobijes nesto protiv bolova.nakon 3-6mj sta ce ti reci i dr mozes opet radit na bebici.sretno!

deedee555
02.07.2009., 15:37
opca anestezija, kratko traje, mozda 10 min, isti dan ides doma.. poslije imas bolove ko kod menstruacije.. nesmijes 7 mj. ostat trudna.. i to je to!

abondazieri
02.07.2009., 15:45
u splitu zadržavaju oko 3 dana u bolnici. nisam osobno imala kiretažu, znam po cimericama iz bolničke sobe, sve su bile zadržane više dana

OOOOOOO
02.07.2009., 21:29
da ostaje se u bolnici i ja sam,jedino na svoju odgovornost mozes ici isti dan ako potpises...

Mancy
02.07.2009., 22:10
Pozz svima !:mig:

Dobro da se otvorila ova tema jer sam i ja sama trebala ici na tu kiretazu prije mjesec dana jer sam imala velika krvarenja i jos vece ugruske ali nisam bila trudna niti imala nikakve pobacaje dapace imam decka ali korsitimo zastitu vec jako dugo, imam endometriozu i dva puta sam op. jajnike, za sad cista od 8 cm tako da mi se sprema i treca op.u 9.mj. Naime kod mene je bio slucaj da prije nisam imala velika krvarenja i od prije par mjeseci krvarim ko luda cak sam pretprosli mjesec zavrsila na hitnoj. Doktor me htio poslati na kiretazu, no dao mi je neke Metergin kapi i time mi se zaustavi jako krvarenje koliko toliko, takodjer pijem i Duphastone tablete prvi put, sad cekam stvari pa cemo vidjeti kako ce biti nadam se da nece biti potrebno ici na to jer sad citajuci ovo sve nije mi bas svejedno:(:(

tejka.
29.07.2009., 16:37
Ja sam išla prošlo ljeto. Fetus nije više bio unutra, prestalo srce kucat. Petrova, Zagreb.

Dobila sam lokalnu u maternicu, osjetila nista, nista kasnije nije bolilo

zrinka18
22.09.2009., 18:38
molim vas za pomoc, ali prije svega da vam kazem cijelu pricu. pocinje ovako: imam uzasno bolne i obilne menstruacije (padanje u nesvjest, povracanje itd.), koje su u razmaku oko 23 dana. dogodilo mi se ovaj put da sam prokrvarila 8 dana nakon menstruacije (zadnjega dana menge) i krvarenje mi traje danas 17 dan i svaki dan trpim bolove. bila sam kod ginekologa (javnog) koji mi je rekao da me ne moze pregledati jer krvarim i da bi trebala napraviti ultrazvuk. ja ni pet ni sest, otisla privatnom, doktorica mi je rekla da imam 14mm debelu ovojnicu na maternici i da je to prouzrokovalo disfunkcijsko krvarenje. dala mi je Cileste (kontracep. od kojih sam povracala prvi dan, ali moze biti jer nikada nisam imala nikakvu hormonsku terapiju, prve kontracepcijske ikada), 2×1, i dala mi je rok od 3 dana da prestane ili hitna kiretaza (dosla sam joj kad mi je bio vec 10 dan krvarenja). cekala sam 4 dana i otisla svom ginekologu kojeg nije bilo nego neki na zamjeni koji je rekao da je to ok i da nastavim tako piti da ce biti ok za 3 dana. no posto pricam pricu - nije prestalo. danas sam bila kod ginekologa opet, moj se vratio od neznam kud i popi* jer sam njega dosla traziti misljenje i neka si idem pvt doktorici koja mi je uopce dala misljenje jer se on ne slaze s njom i dao mi je tablete Dabroston 10mg 2×1 i rekao da za 3 dana mora prestati. imam 21 godinu. ne znam sta da radim. jos mi je ostala opcija da odem na kiretazu, ali su mi sva 3ginekologa rekla da jer sam tako mlada nema potrebe i da postoji mogucnost ostecenja. ja vise stvarno ne znam. ocajna sam, ne mogu vise izdrzati, izgledam ko' smrt sa smedjim podocnjacima, stalno sam zivcana i teroriziram ljude oko sebe ako ne placem u tom trenutku. molim vas da mi kazete koje je rjesenje ako netko ima iskustva, ako se ide javno koliko se ceka, koliko dodje ako se ide privatno, jel to opasno i sta da radim. molim vas. kad se ne mogu osloniti na doktore koji se ne mogu dogovoriti u misljenjima a iste su struke, onda molim one koji su to prosli da me vode... hvala unaprijed

Eyecandy
22.09.2009., 19:02
O, siroče malo.:grli:

Baš mi te je žao, na žalost, ne znam ništa o ovome. :ne zna:
Jedino , ja osobno ne bih tako mijenjala liječnike, ako ti je jedan rekao da se javiš kroz tri dana, onda si tako i trebala.

U svakom slučaju, sretno!
Htjela sam te samo utješit'.:kiss:

djevojka-broj-8
23.09.2009., 12:03
gdje se u zg-u može napravit ab i po kojoj cijeni?

stihaa
23.09.2009., 13:09
molim vas za pomoc, ali prije svega da vam kazem cijelu pricu. pocinje ovako: imam uzasno bolne i obilne menstruacije (padanje u nesvjest, povracanje itd.), koje su u razmaku oko 23 dana. dogodilo mi se ovaj put da sam prokrvarila 8 dana nakon menstruacije (zadnjega dana menge) i krvarenje mi traje danas 17 dan i svaki dan trpim bolove. bila sam kod ginekologa (javnog) koji mi je rekao da me ne moze pregledati jer krvarim i da bi trebala napraviti ultrazvuk. ja ni pet ni sest, otisla privatnom, doktorica mi je rekla da imam 14mm debelu ovojnicu na maternici i da je to prouzrokovalo disfunkcijsko krvarenje. dala mi je Cileste (kontracep. od kojih sam povracala prvi dan, ali moze biti jer nikada nisam imala nikakvu hormonsku terapiju, prve kontracepcijske ikada), 2×1, i dala mi je rok od 3 dana da prestane ili hitna kiretaza (dosla sam joj kad mi je bio vec 10 dan krvarenja). cekala sam 4 dana i otisla svom ginekologu kojeg nije bilo nego neki na zamjeni koji je rekao da je to ok i da nastavim tako piti da ce biti ok za 3 dana. no posto pricam pricu - nije prestalo. danas sam bila kod ginekologa opet, moj se vratio od neznam kud i popi* jer sam njega dosla traziti misljenje i neka si idem pvt doktorici koja mi je uopce dala misljenje jer se on ne slaze s njom i dao mi je tablete Dabroston 10mg 2×1 i rekao da za 3 dana mora prestati. imam 21 godinu. ne znam sta da radim. jos mi je ostala opcija da odem na kiretazu, ali su mi sva 3ginekologa rekla da jer sam tako mlada nema potrebe i da postoji mogucnost ostecenja. ja vise stvarno ne znam. ocajna sam, ne mogu vise izdrzati, izgledam ko' smrt sa smedjim podocnjacima, stalno sam zivcana i teroriziram ljude oko sebe ako ne placem u tom trenutku. molim vas da mi kazete koje je rjesenje ako netko ima iskustva, ako se ide javno koliko se ceka, koliko dodje ako se ide privatno, jel to opasno i sta da radim. molim vas. kad se ne mogu osloniti na doktore koji se ne mogu dogovoriti u misljenjima a iste su struke, onda molim one koji su to prosli da me vode... hvala unaprijed

Najbolje ti je da odeš u Petrovu. Tvoj doc. ti MORA dati uputnicu. A ako ga baš ne želiš tražiti odi na hitnu u Petrovu. Bolje ti je da ideš preko uputnice i da se prije toga malo raspitaš u čiju ambulantu u Petrovoj da odeš. Sretno!

zrinka18
23.09.2009., 15:48
hvala puno, ako mi sutra do 10 sati ne prestane sve, idem po uputnicu da probam prije vikenda rjesiti to. ocajna sam.

think.pink34
24.09.2009., 10:45
hvala puno, ako mi sutra do 10 sati ne prestane sve, idem po uputnicu da probam prije vikenda rjesiti to. ocajna sam.

Odes u bolnicu koja ima hitnu ginekolosku ambulantu, tamo te nitko ne moze poslati doma, vjeruj mi. Ja bih to na tvome mjestu napravila bez obzira na to kako bi se osjecala. Da na kraju svega budes sigurna da je sve ok. Ja sam prosla kiretazu prije 2 tjedna pa znam o cemu pricam. Nedaj se vozati okolo, te stvari se stvarno daju bez veze zakomplicirati na kraju te doktor jos pita gdje si bila do sada.

djurizg
12.11.2009., 16:03

Citam vec jako dugo o tome, i mogu ti reci da si me jedina ohrabrila, svi samo lose pricaju o tome...
Nego, koliko si platila?? kako je izgledalo? :ne zna::confused: meni kasni menga par dana, i vrlo lako moguce da sam trudna...no, nisam jos spremna za dijete.. :flop: san mi je imati veliku sretnu obitelj s mnogo klinaca i sigurno ce jednoga dana i biti tako, ali ne sada...premlada sam... hvala unaprijed!:)

Ivons@
13.11.2009., 00:07

Meni se isto ovo dogodilo (smrt ploda)i bilo mi je to prestrašno iskustvo,ali je bio osamnaesti tjedan i dr,je napravio porođaj na vakum(bez trudova)I nakon toga kiretaža,bila sam očajna grozno.:(
A u tako kasnoj dobi namjerno napraviti ab meni je to prestrašno,pa to je već bebica......

stvz
13.11.2009., 06:34
Ja sam kiretazu imala prije nesto manje od 3 tjedna. Dobila sam inekciju u ruku koja me uopce nije uspavala, nego mi se samo ljuljalo od nje i inekcije dole koje bole kad te ubodu i zali Boze tih inekcija jer sama kiretaza isto boli.

stvz
13.11.2009., 06:35
Ja sam kiretazu imala prije nesto manje od 3 tjedna. Dobila sam inekciju u ruku koja me uopce nije uspavala, nego mi se samo ljuljalo od nje i inekcije dole koje bole kad te ubodu i zali Boze tih inekcija jer sama kiretaza isto boli.

lana79
13.11.2009., 06:41
Meni su rekli da imam endometrial polyp (neznam kako zovete to na hrvatskom, ja sam iz makedonije a trenutno u kanadi) znaci polipe u maternici, kao sumnjaju da imam jedan=3 mm,...pa vrlo sam uplashena i citala sam na internetu da moze da se to rijesi kiretazom ili histeroskopija...jer ima neko tu takvo iskustvo sa polipe? ako ima ako moze da pise kako je to rijesilo...ja imam 30 god, udata sam i hocu da imam decu, dali je ovo opasno?

Hvala puno.

ciganche
13.11.2009., 21:36

ja sam dobila injekciju u ruku i u bok - niti me uspavalo niti mi se ljuljalo, samo me tjeralo na povraćanje. A kiretaža.....bolovi su katastrofalni :eek::(

stvz
15.11.2009., 15:01
ja sam dobila injekciju u ruku i u bok - niti me uspavalo niti mi se ljuljalo, samo me tjeralo na povraćanje. A kiretaža.....bolovi su katastrofalni :eek::(

Boli, boli. A, dovoljno ti je tesko sto moraju izvadit tvoju bebu koja je prestala rast. Odumiranje ploda. To se meni desilo. Beba prestala rast u 6 tjednu trudnoce.

Melpina
17.11.2009., 00:09
Opću anasteziju sigurno neces dobit u splitu. cula sam od dosta žena, grozno. :( nisam nikad to radila, al mogu zamislit.
maternica je histerničava, puno živaca. jao! isto kao da smo u 5.st! podcjenjuje se ženska bol, kakvi su to humani doktori, bolnica??

stvz
17.11.2009., 06:17
Sta da vam kazem. Prije kiretaze sam isla na pregled i doktorica kaze da sam upravo pobacila i izadi ona to pincetom prije kiretaze i pokaze mi. Pokaze mi sto sam pobacila. Kao da je zub izvadila, a ne nesto sto je raslo u meni i sto sam obozavala otkad sam vidila plus na testu i jos uvijek volim bez obzira sto bebe vise nema.

Mila593
09.01.2010., 11:51
Pozdrav. Ove godine bila sam na kiretaži u Petrovoj,abortus missed 8tj. Prvi put,prva trudnoća. Strah,strah,strah a na kraju niti je bolilo niti je bilo srašno(fizički). Lokalna u venu i u vrat maternice,malo je neugodno osjetiš da se nešto događa ali niša bolno. Dobila sam prvo i nešto za smirenje u venu tako da si svjestan šta se događa ali te nije strah a traje par minuta.Svi su jako ljubazni i obazrivi,odjel je novi i nemam nikakvog prigovora.Morom naglasiti da nisam imala nikakvu vezu niti sam išta ikome platila. Pitajte me ako vas još nešto zanima.

ciganche
13.01.2010., 18:50
Pozdrav. Ove godine bila sam na kiretaži u Petrovoj,abortus missed 8tj. Prvi put,prva trudnoća. Strah,strah,strah a na kraju niti je bolilo niti je bilo srašno(fizički). Lokalna u venu i u vrat maternice,malo je neugodno osjetiš da se nešto događa ali niša bolno. Dobila sam prvo i nešto za smirenje u venu tako da si svjestan šta se događa ali te nije strah a traje par minuta.Svi su jako ljubazni i obazrivi,odjel je novi i nemam nikakvog prigovora.Morom naglasiti da nisam imala nikakvu vezu niti sam išta ikome platila. Pitajte me ako vas još nešto zanima.

ista stvar, 8 tj. missed ab, prvi put, prva trudnoća, lokalna, antibiotik i apaurin u venu, i u vrat maternice, a boljelo je vraški, kao da mi netko čupa organe :eek: tih pet minuta sam ostala bez svijesti, umalo povratila i par puta vrisnula od bolova. Kako tebe ništa nije boljelo nije mi jasno? Mislim, super zbog toga i ne ponovilo se nikad, al ne razumijem, po opisu je ista vrsta anestezije :ne zna:

Mila593
13.01.2010., 21:07
Možda ti anestezija dolje nije počela djelovati,ili te ono u venu nije dosta ošamutilo.Jesi bila na tašte? Možda je i do doktora... mene je dr.Gašparović.Žao mi je što te pored svega još i bolilo ja neznam kako bi... a nekako bi

Victoria88
13.01.2010., 21:56
da ostaje se u bolnici i ja sam,jedino na svoju odgovornost mozes ici isti dan ako potpises...

nisam jos cula da se ostaje u bolnici, u splitu tri dana :eek: ja sam isti dan isla doma (kiretirana, blighted ov.)....u biti od jutra sam bila u bolnici, u salu isla oko 11,30h...nije bilo ni 14h kad sam izasla iz bolnice....

Mila593
14.01.2010., 15:14
Možda ti anestezija dolje nije počela djelovati,ili te ono u venu nije dosta ošamutilo.Jesi bila na tašte? Možda je i do doktora... mene je dr.Gašparović.Žao mi je što te pored svega još i bolilo ja neznam kako bi... a nekako bi

Malo sam razmišljala i pretpostavljam da ti je anestezija u venu bila prejaka,od toga ti je nesvjestica i mučnina a ova dolje preslaba.Uglavnom šta je bilo bilo je,ne ponovilo se

anthony9906
23.01.2010., 13:32
nisam jos cula da se ostaje u bolnici, u splitu tri dana :eek: ja sam isti dan isla doma (kiretirana, blighted ov.)....u biti od jutra sam bila u bolnici, u salu isla oko 11,30h...nije bilo ni 14h kad sam izasla iz bolnice....

datako i kod mene prije 4 godine,nakon spontanog,kretaža,lokalna,boljelo,al ne strašno.
nakon par sati me pustili doma,dobila ergometrin za stezanje maternice i antibiotik.

nakon toga,dva poroda,prvi 6 mj nakon kiretaže.

nakon drugog poroda također kiretaža,ostala je posteljica,ali sa općom,i u tom slučaju nakon poroda uvijek ide opća.

u splitu katkad i za spontane pobačaje,kod kiretaže daju opću,ali jako rijetko.

megyyy
24.01.2010., 15:44
U Rijeci uvijek kod kiretaže daju opću anesteziju i hvala bogu da je tako,inače ne znam kako bi to preživjela-više psihički,nego fizički.U bolnici se ostaje do sljedećeg dana,ako želite ići isti dan,može se,ali treba potpisati da se ide na vlastitu odgovrnost.Mislim da je to ok,ipak je to zahvat i postoji uvijek opasnost od upale,pogotovo sad kad je hladno.

hici
13.04.2010., 11:23
Cure, možda je neka imala nešto slično...
Prije dva tjedna bila sam na kiretaži, dobila neki antibiotik u venu u bolnici i krenula na mirovanje.
Temperatura mi je stalno bila između 37-37,5 i krvarila sam 10 dana (slabo), kad su se na sreću preko noći pojavile gljivice!!!
Tako sam završila kod ginekologa, krcata gljivica,a ana utz je vidjela da je sve ok, tj. da sluznica uterusa nijeupaljena.
Dobila sam Diflucan 1 kapsulu i Rojazol vaginalete.
Bilo mi bolje 2 dana, da bi se stanje pogoršalo, temp digla na 37,8, gljivice i dalje bile tu i eto me opet kod gin!
Sada mi je dala Klavocin (to je u početku nastojala izbjeć zbog gljivica) i Canesten.

Pročitala sam svašta o upalama i prijetećoj neplodnosti.

Bila sam malo duža...
Hvala!

Feng Šui master
17.07.2010., 12:40
prije pet dana napravljena mi je kiretaza, imala sam polip na maternici. od nikoga nisam dobila pravu informaciju u vezi kupanja u moru. ZANIMA ME KADA BI SE MOGLA POCETI KUPATI U MORU.
Pozdrav

danci1980
18.07.2010., 19:59
prije pet dana napravljena mi je kiretaza, imala sam polip na maternici. od nikoga nisam dobila pravu informaciju u vezi kupanja u moru. ZANIMA ME KADA BI SE MOGLA POCETI KUPATI U MORU.
Pozdrav

ja sam se kupala 8 dana nakon kiretaže ali najviše sunčala i mjenjala kupaći. Jer sunce brzo liječi upalu.

purplequeen
20.07.2010., 13:56
Da li netko zna odgovor,zasto u nekim literaturama ili kad lijecnici odgovaraju,npr. na cybermedu,kazu da za postupak pobacaja,bilo da je namjerni ili spontani,vise boli dilatacija,od same kiretaze i da se bol zadrzi tokom zahvata pa da zene imaju dojam da je kiretaza bolnija a zapravo nije??ja znam na svojoj kozi za vakum kiretazu,da stvarno deset puta vise boli to sirenje grlica nego sami vakum,ali mi nije jasno za klasicnu kiretazu,zasto doktori kazu jedno,a po pisanju puno zena na forumu i iz zivota,kiretaza je bolna...:ne zna:?

iva_4
13.08.2010., 20:17
ja sam se kupala 8 dana nakon kiretaže ali najviše sunčala i mjenjala kupaći. Jer sunce brzo liječi upalu.

aa??? stvarno? pa jesi krvarila, koliko?
ja san radila kiretažu i izričito san tražila da me uspavaju da ne gledam koje instrumente koristi.. spavala san nekih 4 sata kasnije san puštena kući. prva dva dana uopće nisan krvarila nego san počela treći i obilnije krvarenje san imala nekih tjedan dana a zatim još tjedan dana (pa i duže) onaj iscjedak ko zadnji dan menstruacije, smeđe.. jedan dag ima pa drugi nema i tako...
uglavnom, meni je preporučeno isključivo mirovanja, nikakvo kupanje, stala san doma dva tjedna i nisu mi ništa dali da radim, nisan mogla sidit prvih tjedan dana jer bi me počelo probadati u maternici, tri tjedna bolovanja...

silver.mouth
20.08.2010., 19:40
Meni se isto ovo dogodilo (smrt ploda)i bilo mi je to prestrašno iskustvo,ali je bio osamnaesti tjedan i dr,je napravio porođaj na vakum(bez trudova)I nakon toga kiretaža,bila sam očajna grozno.:(
A u tako kasnoj dobi namjerno napraviti ab meni je to prestrašno,pa to je već bebica......

ja sam takoder imala slicno iskustvo ...doduse beba je bila ziva ,ali joj je mozak plutao u plodnoj vodi....odnosno nisu se dobro razvile kosti lubanje ...pa sam morala na prekid trudnoce.....

e taj dio je bio bolan kolko fizicki jer je bio prisilan porod ,tolko i psihicki....

nakon toga imala kiretrazu ,dobila inekciju , i za 10 min gotovo....nikakve boli tokom postupka niti nakon ...

iva_4
23.08.2010., 10:53
pozdrav cure...
zanima me koliko nakon kiretaže se može ponovno planirati trudnoća te da li ima nekih preparata koji pomažu pri obnavljanju maternice

Leda
25.08.2010., 17:37
Da li netko zna odgovor,zasto u nekim literaturama ili kad lijecnici odgovaraju, npr. na cybermedu, kazu da za postupak pobacaja, bilo da je namjerni ili spontani,vise boli dilatacija, od same kiretaze i da se bol zadrzi tokom zahvata pa da zene imaju dojam da je kiretaza bolnija a zapravo nije?? ja znam na svojoj kozi za vakum kiretazu, da stvarno deset puta vise boli to sirenje grlica nego sami vakum,ali mi nije jasno za klasicnu kiretazu, zasto doktori kazu jedno, a po pisanju puno zena na forumu i iz zivota, kiretaza je bolna...:ne zna:?

dilatatio ( lat.) širenje
dilatacija je sirenje grlica maternice, tako da ustvari i ti i doktori govorite isto.

zanima me koliko nakon kiretaže se može ponovno planirati trudnoća te da li ima nekih preparata koji pomažu pri obnavljanju maternice
nema jednoznacnog odgovora, najbolje pitaj svog lijecnika, al najcesci savjeti su: ili toliko pauze koliko je trajala trudnoca ili otprilike 3-6 mjeseci pauze. Najvaznije je kada ces ti biti spremna.

mala rija
30.08.2010., 09:51
Danas je točno dva tjedna kako sam izgubila bebicu u 12-om tjednu. :( Učinjena mi je kiretaža pod općom anestezijom i nakon toga nisam osjećala nikakve bolove,osim što imam krvarenje cijelo vrijeme skoro istog inteziteta i od jučer bolove u jajnicima,osobito u desnom i imam osjećaj kao da mi je cijela trb.šupljina pod upalom. Temperatura ne ide iznad 37! Zanima me kolika je krajnja granica krvarenja? Danas ujutro sam popila zadnje tablete ergometrina i antibiotik hiramicin. Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima!

OOOOOOO
30.08.2010., 09:57
najbolje da ides kod ginek,meni se cini da ti to malo predugo traje,jos i ti bolovi sad.ja sam iza kiretaze samo dan,dva krvarila i onda tek sljedeci mj kao stvari dobila.

mala rija
30.08.2010., 10:02
Zovem cijelo jutro,a imaju takav sistem rada da ne primaju ako se ne naručiš tel. Čekam MM da dođe sa posla pa ćemo otići,a do tada ću izdržati. Sada se već jako brinem da li je sve učinjeno kako treba!:( Hvala!

pikova mama
30.08.2010., 15:35
Ja sam imala krvarenje nekih tri tjedna, ali jače je bilo možda tri dana. Ovo ostalo se može više protumačiti kao iscjedak, i imala sam bolove dva dana nakon same kiretaže, koji su trajali tri ili četiri dana. Ne znam, ako te tak jako boli trbuh, idi doktoru što prije, čisto da budeš mirna.

mala rija
31.08.2010., 09:41
Eto,naručena sam za sutra u 15h pa ćemo vidjeti do tada. Gin je vjerojatno procijenila da može čekati! Hvala vam na odgovorima!

suzazg
01.09.2010., 00:12
prije svega pozdrav...

7.6.2010. bila sam na kiretaži u 5 tjednu trudnoće kako su doktori rekli da se ne vide otkucaji srca...
7.7.2010.dobila sam menstruaciju tj blago krvarenje,zatim opet 25.7.2010. isto tako blago.
spolni odnos imala sam početkom 7 mj te 20.7.
29.8. je krenuo vrlo vrlo lagan smeđi iscjedak 2 dana nakon krvarenje...

zanima me dal to mogu povezat s trudnoćom (bez obzira na neg test) ili neredovitom menstruacijom nakon kiretaže i u slučaju da je trudnoća dali imam razloga za zabrinutost?
napravila sam kućni test koji je bio negativam međutim doktorica mi je savjetovala da učinim betu...prije bete i pregleda, jako sam zabrinuta pa me zanima na što se mogu pripremiti.
unaprijed zahvalna:
jako zabrinuta

Cura_22
01.09.2010., 19:29
prije svega pozdrav...

7.6.2010. bila sam na kiretaži u 5 tjednu trudnoće kako su doktori rekli da se ne vide otkucaji srca...
7.7.2010.dobila sam menstruaciju tj blago krvarenje,zatim opet 25.7.2010. isto tako blago.
spolni odnos imala sam početkom 7 mj te 20.7.
29.8. je krenuo vrlo vrlo lagan smeđi iscjedak 2 dana nakon krvarenje...

zanima me dal to mogu povezat s trudnoćom (bez obzira na neg test) ili neredovitom menstruacijom nakon kiretaže i u slučaju da je trudnoća dali imam razloga za zabrinutost?
napravila sam kućni test koji je bio negativam međutim doktorica mi je savjetovala da učinim betu...prije bete i pregleda, jako sam zabrinuta pa me zanima na što se mogu pripremiti.
unaprijed zahvalna:
jako zabrinuta

Smeđi iscjedak ima puno žena, javlja se i prije i poslije menge,
postoji i naziv za njega - Spotting. No, ukoliko je iscjedak i
neugodna mirisa moguće je da se radi o upali. Točnije će
ti ginekolog reći.
Krvarenje je vrlo lako moguće zbog samog spolnog odnosa,
puno žena koje su radile ab(ili imale spontani) znaju imati
krvarenja izvan menstrualnog ciklusa, najviše poslije sexa.
A to krvarenje se nastavlja nekoliko dana.
Ako se ne možeš strpiti, budem pitala na poslu nekog od
ginića da mi malo više o tom kaže, pa ti javim.

suzazg
02.09.2010., 00:05
u principu ja nisam nikad imala smeđi iscjedak tj samo njega osim to kad sam bila trudna zato i brinem sada...ne znam ni sama bi li išla na betu ili ne:ne zna: :(

ichiruki
10.09.2010., 09:51
Ukratko juce sam na privatnom uzv saznala da bebi srce ne kuca ...

Pitanje : se placa kiretaza i u ovakvim slucajevima???

I koliko ???

stihaa
10.09.2010., 10:53
Ukratko juce sam na privatnom uzv saznala da bebi srce ne kuca ...

Pitanje : se placa kiretaza i u ovakvim slucajevima???

I koliko ???

Naravno da ne. Zar te liječnik koji te pregledao nije uputio što trebaš učiniti?

ichiruki
10.09.2010., 12:07
moram danas po uputnicu za hormonsku pretragu, ali nakon toga sljedi kiretaza koliko sam shvatila doktora.

tnh na odg

zlatnica
24.11.2010., 13:42
Evo, ja sam jučer bila na kiretaži u koprivničkoj bolnici, pod lokalnom anestezijom + analgetici intravenozno
- zaspala sam 5 sekundi nakon što mi je sestra ubrizgala analgetski koktel
- osjetila ništa :s
- bolovi nikakvi
- krvarenje stalo danas

Očito je da cijeli doživljaj postupka jaako ovisi o doktoru koji vas "kiretira"

Ako možete, raspitajte se o tom analgetskom koktelu koji se daje u venu, meni su dali normabel + fortral.

Uz to, opća anestezija (uz sve rizike koje nosi) je stvarno nepotrebna.

rintintina
08.12.2010., 16:46
Sutra idem na kiretažu radi hiperplazije endometrija maternice. Da li netko zna da li mogu sutra odmah kući? (Rijeka)

_bejb_
14.03.2011., 09:50
ja sam bila uspavana i nisam tada ništa osjećala,iza toga je par dana jakoo me boljelo...

Marcella_00
06.07.2011., 17:26
Pozdrav svima, danas smo saznali tuznu vijest, mama je trebala na redoviti pregled kod ginekologa, danas bi bila vec u 11 tjednu trudnoce, zadnji put kad je bila na pregledu bilo je tocno prije mjesec dana tada je i saznala da je trudna i bilo je sve ok, i bebica ok. danas ginekolog kaze da srce ne kuca i da je plod odumro, tek je danas i prokrvarila a ginekolog na ultrazvuku kaze da je plod umro prije 3 tjedna, te je rekao za dva dana da ce biti ciscenje, dali je nornalno da toliko dugo se ceka, mislim 3i nesto tjedana...

VeryFrustrated
23.07.2011., 13:53
Bila sam prije 3 mjeseca na kiretaži i kao sve je ok prošlo, ali ja od onda osjetim jajnike stalno, već sam imala i upalu i trbuh me zna malo grčit tokom cijelog ciklusa(sad mi je počelo već 7. dan ciklusa) kao da trebam dobit, i zadnju sam menstruaciju dobila 5 dana prije, i poprištavila sam unazad 2 mjeseca i gljive me napadaju i već mi je dosta..jel ima tko sličnih problema iskustava?
Jel su mi samo hormoni zmrdani pa bi trebala pilule ili što? :(
Idem na uzv i papu privatno ovaj mjesec jer socijalac mi je samo htio pilule utovarit. A obično mi pomognu u 2 stvari, a odmognu u 3..
Zašto me grči i osjetim jajnike.. Su mi maternicu sje.... možda?

BabyBuzz
05.12.2011., 21:03
Drage cure,
evo da se i javim sa svojim iskustvom - nakon missed ab. kojeg nikad neću prežaliti, upućena sam na kiretažu u riječku bolnicu i moja iskustva su isključivo dobra. Dr. Frančišković je vrlo strpljivo i toplo razgovarao sa mnom, što je jedino što mi je trebalo s obzirom na stanje u kojem sam bila, objasnio da se to događa i da će (barem se nadamo) sve drugi puta biti ok.

Sama kiretaža je rutinski postupak koji se odvija pod potpunom anestezijom, ali doza je nekako umjerena pa sam vrlo brzo nakon operacije došla k sebi i nisam se osjećala onako mamurno. Istu večer možete doma, iako vas upute da to ne činite (pro forma), no većina cura ide jer je apsolutno u stanju za to. Krvarila sam još cca 7 dana, bolovi su usporedivi sa slabijom menstruacijom, no stvarno ništa strašno. Odnosi su zabranjeni do prve menstruacije, a trudnoća se ne savjetuje još 3 mjeseca (iako su po tom pitanju malo podijeljeni, neki doktori kažu da je sasvim ok krenuti i nakon prve menstruacije).
Sve u svemu, doktori i drugi djelatnici bolnice stvarno daju sve od sebe da olakšaju tu mučnu situaciju i zbog toga svake pohvale, ali nadajmo se da to niti jedna od nas više neće morati proživjeti i da ćemo konačno dočekati te male zamotuljke...:-)

SINA 78
08.12.2011., 17:42
Drage cure,
evo da se i javim sa svojim iskustvom - nakon missed ab. kojeg nikad neću prežaliti, upućena sam na kiretažu u riječku bolnicu i moja iskustva su isključivo dobra. Dr. Frančišković je vrlo strpljivo i toplo razgovarao sa mnom, što je jedino što mi je trebalo s obzirom na stanje u kojem sam bila, objasnio da se to događa i da će (barem se nadamo) sve drugi puta biti ok.

Sama kiretaža je rutinski postupak koji se odvija pod potpunom anestezijom, ali doza je nekako umjerena pa sam vrlo brzo nakon operacije došla k sebi i nisam se osjećala onako mamurno. Istu večer možete doma, iako vas upute da to ne činite (pro forma), no većina cura ide jer je apsolutno u stanju za to. Krvarila sam još cca 7 dana, bolovi su usporedivi sa slabijom menstruacijom, no stvarno ništa strašno. Odnosi su zabranjeni do prve menstruacije, a trudnoća se ne savjetuje još 3 mjeseca (iako su po tom pitanju malo podijeljeni, neki doktori kažu da je sasvim ok krenuti i nakon prve menstruacije).
Sve u svemu, doktori i drugi djelatnici bolnice stvarno daju sve od sebe da olakšaju tu mučnu situaciju i zbog toga svake pohvale, ali nadajmo se da to niti jedna od nas više neće morati proživjeti i da ćemo konačno dočekati te male zamotuljke...:-)

nažalost,rijetko koja žena to ne prođe i još će mnoge biti u toj situaciji. ja sam imala missed ab 2008 sa 10 tt,2010 sam izgubila bebu sa 20 tt,sad sam trudna 23 tt i čekam da se moja princeza rodi u ožujku 2012. ne okreći se natrag,teško je,ali sve dođe na svoje. pozzz

kukumka
29.12.2011., 11:34
Bila sam na kiretaži prošli tjedan jer je plodu prestalo kucati srce u devetom tjednu trudnoće.
Sama kiretaža je prošla u redu, ništa nisam osjetila, spavala sam tijekom postupka, a dva sata kasnije su me pustili kući.
Rekli su mi da ću nakon zahvata krvariti nekoliko dana. Međutim, ja uopće nisam krvarila, imala sam samo blagi svijetloružičasti iscjedak, skroz malo, dovoljni su mi bili tanki dnevni ulošci.
Međutim, prokrvarila sam jučer, šest dana nakon kiretaže, pa se sad malo brinem jer tu na forumu vidim da su žene poslije kiretaže odmah krvarile, ili nisu uopće. Nigdje ne vidim da su prokrvarile 6 dana poslije. Krvarenje nije obilno, izgleda kao obična menstruacija, možda malo tamnije nego inače. Nemam nikakve bolove. Šta vi mislite?

lehaha
02.01.2012., 20:19
koliko je normalno krvarenje nakon kiretaže?
mene ovo izluđuje. sutra će biti 2 tjedna od kiretaže, ja krvarim na preskokce. jedan dan uložak, dva dana niš, treći dan dnevni s tri kapi i tak do sad...
naravno da je moj gin na GO, naručena sam privat na kontrolu tek u ponedjeljak idući... jer ni privat nema termina prije :rolleyes:....
da zovem bolnicu?
niš ne boli, nema nikakvog mirisa čudnijeg od klasik menge, sve u svemu da nema tog zbrčkanog krvarenja ne bih ni znala da nekaj je.
popila sam onih 5 dana antibiotika, popila i ergometrin :ne zna:...

mirnaborna
04.03.2012., 19:10
drage moje...imam 21g i sutra idem 2 put na kiretazu....znam da boli uzasno jer su me prvi put cistili bez da su mi dali inekciju.....imam sina 3g,udana sam i od njegova rođenja ja do sada nisam ostala trudna a nismo se pazili...i prva kir je bila nakon poroda...mislite li da cu ja ipak moc ostat trudna?

lulala
06.03.2012., 13:27
Bog drage moje.....Ja sam bila na kiretaži 22.3. znači prije 12 dana i još krvaruckam i sad više ne znam jel to normalno ili nije....Čistili su me zbog dugog krvarenja i ja sam mislila da ću ja nakon toga konačno prestati sa krvaruckanjem ,ali to se nastavilo isto kao i prije...Molim vas koliko ste vi krvarile nakon kiretaže,može li mi netko reći....Mirnaborna-ti ćeš moći ostati trudna ,ništa se ne sekiraj....

pantera27
06.03.2012., 17:11
Bog drage moje.....Ja sam bila na kiretaži 22.3. znači prije 12 dana i još krvaruckam i sad više ne znam jel to normalno ili nije....Čistili su me zbog dugog krvarenja i ja sam mislila da ću ja nakon toga konačno prestati sa krvaruckanjem ,ali to se nastavilo isto kao i prije...Molim vas koliko ste vi krvarile nakon kiretaže,može li mi netko reći....Mirnaborna-ti ćeš moći ostati trudna ,ništa se ne sekiraj....

to ti je u vecini slucaja normalno.ja vec dva puta bila na kiretazi.

jelena mia
04.05.2012., 16:15
hej lulala,zao mi je da se tek sad javljam jer ti je vec proslo 1.5 mj.pa se nadam da je sve gotovo
Ja sam imala isto 2 kiretaže zbog endometrijalnog polipa u razmaku od 2 godine.Krvarila sam bez reda a pila sam i dabroston koji mi nije pomogao-sa mnom je lezala i moja prijateljica (sasvim slucajno) koja je prije kiretaze rodila a ta joj je kiretaza vec bila druga u tjedan dana.Dugo je krvarila i obilno a to se ipak smirilo ali i dalje je krvarila--dobila je dabroston a onda celest da je na kraju ipak na stedirilu i bolje joj je.
Ja sam nakon kiretaze krvarila oko 7 dana a ona jako dugo-mjesecima.I ipak joj je bolje.
Sretno

Marta 9
11.05.2012., 16:47
Bok cure ja sam imala kiretažu 21.02 i malo sam krvarila i nekih dva tjedna mi je išla kap po kap tek toliko i onda sam čekala kako mi je gin rekao i ona nije dolazila već sam se uplašila i otišla ne pregled i rečeno mi je da bi trebala doć uskoro da je sve u redu da je sve to od stresa i sutradan je došla(12.04)..bila je bolna prva dva dana i jako obilna i sad sam trebala dobit 9 ali još ništa malo se plašim i pod stresom sam zbog toga...molim vas pomagajte :(

last day
27.05.2012., 23:36
Moja pak mama morala bi na "frakcioniranu kiretažu", a ima 84 godine - zbog povećanog uterusa i sumnje na tumor....Da li netko zna kako to ide? Hvala.:confused:

leeloo27
28.05.2012., 13:55
Evo c/p sa jedne stranice:

Poseban vid kiretaže je frakcionirana eksplorativna kiretaža koja se koristi u diferencijalnoj dijagnozi između promjena na grliću materice i na sluznici same šupljine materice. Princip kiretaže je uobičajen, samo se izvodi u dva akta, od kojih u prvom dobijamo materijal iz cervikalnog kanala, a u drugom aktu iz šupljine materice. Dobijeni materijali se odvojeno šalju na patohistološki pregled.

yaya
07.08.2012., 14:22
Moja pak mama morala bi na "frakcioniranu kiretažu", a ima 84 godine - zbog povećanog uterusa i sumnje na tumor....Da li netko zna kako to ide? Hvala.:confused:

da to sam ja radila jer su mi odstarnjivali cervikalni polip i moram priznat , iako je doktor bio izrazito njezan i dobar, da je bolilo dosta, radili su mi pod lokalnom anestezijom, al bez obzira na to,ne ponovilo se , sad sam dobila antibiotike i proveru, mislim da su mi radili vakumom , kolko sam cula razgovor, al ja sam vec bila ustrašena zbog svega, pa mi je zato mozda bilo jo si gore, opcu anesteziju nisu ni imali, mislim da za to ni ne treba i da se to moze izdrzat,al bas izdrzavas ko pas...najgore mi je kaj moram sad lezat bar 4, 5 dana misslim odmarat..al cure ne bojte se , sve se izdrzi.

Lola Velvet
14.08.2012., 12:28
Bok cure ja sam imala kiretažu 21.02 i malo sam krvarila i nekih dva tjedna mi je išla kap po kap tek toliko i onda sam čekala kako mi je gin rekao i ona nije dolazila već sam se uplašila i otišla ne pregled i rečeno mi je da bi trebala doć uskoro da je sve u redu da je sve to od stresa i sutradan je došla(12.04)..bila je bolna prva dva dana i jako obilna i sad sam trebala dobit 9 ali još ništa malo se plašim i pod stresom sam zbog toga...molim vas pomagajte :(

Kašnjenje menstruacije je čest slučaj nakon kiretaže, vjerojatno od stresa skočio prolaktin, gin. ti može dati odgovarajuću terapiju didrogesteronom da izazove menstruaciju, međutim, sve se s vremenom treba stabilizirati, ja ti savjetujem da se opustiš, ne razmišljaš o tome i bit će sve u redu.

juxebox
25.08.2012., 11:27
Pozdrav
Da li zna netko da li se za kiretažu u Rijeci dobiva opća anestezija?
Trudnoća mi ne ide na dobro i po savjetu doktora vjerovatno mi slijedi kiretaža,jel to jako boli i koliko dugo se nakon toga ne može ići na ivf?
Ako netko zna....ja već sad umirem od straha.

nenarena
18.09.2012., 09:15
Drage žene, trebam utjehu, pomoć, savjet.... ma ni sama ne znam što! Uglavnom, točno prije mjesec dana saznala sam da mi je u 16. tjednu trudnoće djetetu prestalo kucati srce i odmah idući dan išla sam na kiretažu. No, postupak je radila specijalizantica koja očito nema pojima što radi pa mi nije sve očistila, tj. u meni je ostao komad od 4*2 cm koji se u prvih tjedan dana nakon kretažu (zbog lijeka) smanjio za trećinu, a ostatak bi trebao izaći s menstruacijom. (Tako su me barem svi uvjeravali!) Uglavnom, prošlo je već više od 4 tjedna, a još nema menstruacije. Užasno se bojim da se nešto ne zakomplicira i strepim čitavo ovo vrijeme da ne dodje do nekakve infekcije. Jedva čekam menstruaciju! Ima li tko kakav pametan komentar????

mimi_ri
18.09.2012., 10:42
Drage žene, trebam utjehu, pomoć, savjet.... ma ni sama ne znam što! Uglavnom, točno prije mjesec dana saznala sam da mi je u 16. tjednu trudnoće djetetu prestalo kucati srce i odmah idući dan išla sam na kiretažu. No, postupak je radila specijalizantica koja očito nema pojima što radi pa mi nije sve očistila, tj. u meni je ostao komad od 4*2 cm koji se u prvih tjedan dana nakon kretažu (zbog lijeka) smanjio za trećinu, a ostatak bi trebao izaći s menstruacijom. (Tako su me barem svi uvjeravali!) Uglavnom, prošlo je već više od 4 tjedna, a još nema menstruacije. Užasno se bojim da se nešto ne zakomplicira i strepim čitavo ovo vrijeme da ne dodje do nekakve infekcije. Jedva čekam menstruaciju! Ima li tko kakav pametan komentar????

jesi primjetila da kroz krvarenje si imala da ti je izašlo nešto?
UTZ nisi radila pretpostavljam?
neznam dali je to isto, ali ja sam nakon prve kiretaže dobila menstruaciju nakon 36 dana, znači dosta mi je prošlo, kažu da zna i više proći.
kasnije se to više reguliralo, došlo na svoje kako je bilo, samo su bile puno obilnije menstru. prva kiretaža, sve super krvarila samo jedan dan. bez ikakve boli.ugl, neko zna dobit nakon 30 netko nakon 40 dana. ako te strah bilo čega , odi do svoje ginekologice.
ova druga kiretaža, totalna suprotnost evo već tjedan dana prošlo krvarim, bolovi su me budili po noći, neznam kada će stati.

nenarena
18.09.2012., 11:42
jesi primjetila da kroz krvarenje si imala da ti je izašlo nešto?
UTZ nisi radila pretpostavljam?
neznam dali je to isto, ali ja sam nakon prve kiretaže dobila menstruaciju nakon 36 dana, znači dosta mi je prošlo, kažu da zna i više proći.
kasnije se to više reguliralo, došlo na svoje kako je bilo, samo su bile puno obilnije menstru. prva kiretaža, sve super krvarila samo jedan dan. bez ikakve boli.ugl, neko zna dobit nakon 30 netko nakon 40 dana. ako te strah bilo čega , odi do svoje ginekologice.
ova druga kiretaža, totalna suprotnost evo već tjedan dana prošlo krvarim, bolovi su me budili po noći, neznam kada će stati.

Ma je, izašlo je nešto, tj. smanjilo se za trećinu, nakon što sam pila ergometrin 5 dana. Onda su mi napravili UTZ i to se vidlo. No, u međuvremenu ništa nije izašlo, ali sad bi s menstruacijom trebalo sve izaći (barem su mi tako doktori rekli) i ne mogu dočekati. Iako zadnja 2-3 dana osjećam nekakve bolove kao da se sprema, ali nikako da krene. Stvarno sam već jadna...

mimi_ri
18.09.2012., 13:21
Ma je, izašlo je nešto, tj. smanjilo se za trećinu, nakon što sam pila ergometrin 5 dana. Onda su mi napravili UTZ i to se vidlo. No, u međuvremenu ništa nije izašlo, ali sad bi s menstruacijom trebalo sve izaći (barem su mi tako doktori rekli) i ne mogu dočekati. Iako zadnja 2-3 dana osjećam nekakve bolove kao da se sprema, ali nikako da krene. Stvarno sam već jadna...

vjerujem da jedva čekaš da krene.
meni ti je prva menstruacija nakon kiretaže, došla, pa da nisam ni osjetila da će doći.
i jedva sam dočekala da dođe. da sve opet krene nekako normalno.
eto samo sam ti htjela reći da uvijek kasne te prve menst. nakon kiretaže.

rona
24.09.2012., 17:36
pozz..jel netko zna kako ide to s kiretažom na sv.duhu?jel u slučaju da me zadrže može beba ostati samnom..isključivo dojim i bebač ima 1mj i 20dana..baš sam zabrinuta

Quaoar
18.06.2014., 10:50
Dio 1/2

Ključne riječi: prekid trudnoće, pobačaj, abortus, abortivna tableta, abortivnim tabletama, RU 486, RU486, RU-486, Hrvatska, Slovenija, mifepriston, misoprostol, methotrexat

Zdravo svima.

Dogodilo se pa sam bliskoj osobi morao pomoći riješavati neplaniranu trudnoću. Ona ne želi više djece (dvoje joj je dovoljno, a i bez muža je) i u proteklih nekoliko dana sakupio sam informacije i uspostavljao razne kontakte, neke i na osnovu informacija sa ove teme (za što sam izuzetno zahvalan, i evo pa da se odužim). Potrošio sam skoro 2 dana da se malo educiram (jer ona je na rubu živaca i nije za ništa sposobna), sakupim informacije i praktično provjerim „stanje na terenu”, jer stariji forumski zapisi skoro redovito nisu korisni zbog neprestane promjene uvjeta u medicini. Sve što pišem su dakle saznanja, informacije, tel. brojevi i linkovi na datum 16./17.6.2014. Pošto smo svi skupa iz malog mjesta u okolici Zagreba i relativno blizu Slovenije, ona želi otići van obaviti prekid trudnoće, tj. definitivno van mjesta u kojem živi.

BRZE INFORMACIJE za sve koji ste u panici (no obavezno pročitajte i drugi dio tj. drugi post koji slijedi iza ovoga):

1.) PRIVATNO: KLASIČNI PREKID TRUDNOĆE u klinici Podobnik u Zagrebu (http://www.podobnik.hr/ , Ginekološka i trudnička ambulanta - naručivanje: tel 01 639 8000) – susretljivi, diskretni, prebukirani, skuplji, ali kvalitetni. 3.000 kn, ako ste RhD- tada je 4.000 kn, čeka se 2-3 tjedna.

2.) JAVNO ZDRAVSTVO: KLASIČNI PREKID TRUDNOĆE u Općoj bolnici Varaždin (http://www.obv.hr/ , zovete Ginekološku ambulantu 042 393 115, objasnite o čemu se radi, pa zovete naručivanje za dogovor termina 042 393 121) – prijazna gospođa, možete i bez uputnice pa tamo obavite sve prethodne pretrage, 1.500 kn zahvat, dodatno se plaća ultrazvuk, laboratorij, RhD-. Rok čekanja tjedan dana.

3.) PREKID TRUDNOĆE TABLETOM: Ispravnije rečeno MEDIKAMENTOZNI PREKID TRUDNOĆE ili prekid trudnoće metodom RU 486 – ne izvodi se nigdje u Hrvatskoj, ali se zato izvodi u Sloveniji, Opća bolnica Ptuj (Splošna bolnišnica Ptuj, http://www.sb-ptuj.si/, ginekološka ambulanta +386 2 7491 461) – prijazni, susretljivi, po njihovim informacijama cijena postupka je oko 500 eura (oko 3.800 kn), rok čekanja oko tjedan dana. Naravno, morate dodati još i 2 x troškove povratnog puta do Ptuja. Oni kojima je bliže Novo mesto (Splošna bolnišnica Novo mesto, http://www.sb-nm.si/1/oddelki/ginekolosko-porodniski-oddelek.aspx) ili Koper (Splošna bolnišnica Izola, http://www.sb-izola.si/index.php?page=static&item=58&tree_root=56) , neka probaju tamo (u te gradove nisam zvao).

Više o svemu, dakle detaljnije o sve 3 varijante, pročitajte u mom sljedećem postu, jako će vam pomoći pri odlučivanju i razmišljanju.

Kraj dijela 1/2

Quaoar
18.06.2014., 10:52
Dio 2/2

Ključne riječi: prekid trudnoće, pobačaj, abortus, abortivna tableta, abortivnim tabletama, RU 486, RU486, RU-486, Hrvatska, Slovenija, mifepriston, misoprostol, methotrexat

Nastavljam sa 2. dijelom/postom i opširnije opisujem 3 opisane mogućnosti iz prvog posta.

PRIVATNO
1.) Klasični prekid trudnoće u klinici Podobnik u Zagrebu obavlja se diskretno, tako se i ponašaju preko telefona, susretljivi su, skuplji od javnih bolnica i prebukirani, no po opisanim zadnjim iskustvima iz ove teme očito su kvalitetni u svim aspektima. Dakle cijeli postupak (UZ pregled za potvrđivanje trudnoće, laboratorij, prekid trudnoće, oporavak) kod njih košta 3.000 kn, a ako je žena RhD- tada košta 4.000 kn (usmena informacija djelatnice 16.6.2014.). 16.6.2014. rečeno mi je da je mogu naručiti tek 4.7.2014. (skoro 3 tjedna čekanja!), što bi bilo na granici roka kada se postupak može izvesti bez birokratskih zapleta (do 8. tjedna, iznad toga treba se sastati neka komisija ili tako nešto, uglavnom kompliciraniji postupak).

JAVNO ZDRAVSTVO
2.) Klasični prekid trudnoće u Općoj bolnici Varaždin obavlja se na sličan način kao i u drugim bolnicama, opisanima u ovoj temi (Sv. Duh, Merkur, Vinogradska). Na broju navedenom prije javit će vam se prijazna gospođa (nadam se da ćete naletjeti na nju), i ako je tonom i pristupom uvjerite da ste zrela osoba, brzo ćete se dogovoriti. Najprije je tražila da se donese ultrazvuk ginekologa, ali ja sam pitao može li se UZ obaviti kod njih “jer znate kako je to u malom mjestu, odmah se sve sazna”. Razumjela je i rekla da može, ali treba k njima doći sa službenim rezultatom pretrage krvi tj. uvjerenjem o krvnoj grupi. Rekao smo OK, ići će u laboratorij i to će vam donijeti. Za ostale pretrage (UZ,...) možete se dogovoriti da se to obavi na isti dan kada i postupak, s tim da treba tamo doći već u 7 ujutro. Cijena i rok čekanja napisani su gore. Savjet: pokušajte isto u nekom drugom manjem gradu u Hrvatskoj ako niste blizu Varaždina.

MEDIKAMENTOZNI PREKID TRUDNOĆE (PREKID TRUDNOĆE TABLETOM)
3.) Prekid trudnoće po metodi RU 486 ili medikamentozni prekid (abortivnom tabletom) NE PROVODI se nigdje u Hrvatskoj, definitivno. Gledajte http://www.libela.org/sa-stavom/4126-medicinski-abortus-jos-jedan-doprinos-slobodi-izbora/ , tekst je od 22.8.2013. Znači u HR ostaje samo klasični način. Za sve koji još niste upoznati s tim načinom – to je postupak prilikom kojeg žena prvi dan popije jednu tabletu koja sadrži antiprogesteron i znači djeluje kontra hormona trudnoće i time je zaustavlja, a kroz točno dva dana aplicira još 4 tablete vaginalno pod nadzorom osoblja u bolnici i time potiče kontrakcije za izbacivanje oplođene jajne stanice. Nije nipošto isto kao i „tableta za dan poslije”. I ne može se raditi samostalno doma, mada ćete to negdje pročitati. Pogledajte lani objavljenu magistarsku radnju jedne slo studentice na točno tu temu: http://dkum.uni-mb.si/Dokument.php?id=56067 , zatim odaberite gumb „se strinjam” (slažem se) i otvorit će vam se pdf radnje, koju možete i pohraniti.

U Općoj bolnici Ptuj, kako sam gore i naveo, dakle provode i medikamentozni prekid trudnoće. Na navedenom telefonu najprije se morate s njima dogovoriti o tome, zatim ćete morati razgovarati sa samim predstojnikom (šefom) Ginekološkog odjela, koji će vam postaviti nekoliko neophodnih pitanja prije samog naručivanja. Iznimno su prijazni i kooperativni.

U Mariboru na Klinici za ginekologiju, Odjelu za opću ginekologiju NE OBAVLJAJU više prekide trudnoće za strane državljane, niti klasično, niti medikamentozno. Nemojte ni zvati, živce sam izgubio pokušavajući doprijeti do njih, pa i mailom.

U Ljubljani mi je bilo doprijeti do osoblja još teže, bio sam brzo otpravljen rečenicom "Gospodine, taj postupak započinje pregledom kod ginekologa, a ne ovdje kod nas". Nisam više ni pokušavao glede na iskustvo iz Maribora.

Zaključit ću ovako. Ako ikako možete, naručite se na medikamentozni prekid trudnoće. To je neinvazivni način prekida, zdravstveno je manje riskantan i puno elegantniji. Nuspojave su praktički nikakve, a šanse da ponovno možete zatrudnjeti izuzetno su velike, puno veće nego nakon klasičnog postupka. Ako ste jako mladi i/ili ako još niste imali djece, tada obavezno odaberite taj postupak. Ako želite potencijalne komplikacije smanjiti na minimum – opet odaberite taj postupak. Nemojte žaliti novaca, izgubljena plodnost i zdrav trbuh nemaju cijene.

Nadam se da sam ovime bar nekima pomogao.

Pozdrav i puno sreće i zdravlja vam želim.
Q.

Kraj dijela 2/2