PDA

View Full Version : Žbukanje ili knauf

frka31
19.10.2005., 08:51
Molim Vas da podijelite iskustva i znanja u odabiru između ove dvije opcije (u pitanju pregradni zidovi), a poglavito u vezi zvučne izolacije i cijene!
Hvala

Juraj
19.10.2005., 09:01
frka31 kaže:
Molim Vas da podijelite iskustva i znanja u odabiru između ove dvije opcije (u pitanju pregradni zidovi), a poglavito u vezi zvučne izolacije i cijene!
Hvala

Zvucna izolacija nikakva kod oba, cijena li-la, s knaufom se brze i jednostavnije radi.

Heg
19.10.2005., 10:40
Radio sam s Ytongom jer sam na taj zid vješao kuhinju pa mi se činilo jednostavnijim zbog potkonstrukcije.
Preporučam Ytong.:top:

georgeWtheNuclear
20.10.2005., 00:50
Ako radis pregradni zid od gipsanih ploca tada izmedju metalnih nosaca (ili kak ih vec zovete) - studs na engleskom - stavis izolaciju. Na rubovima metalne trake na stropu i podu stavis akusticni silikon i to je to.

Obicno je to i vise nego prihvatljivo rjesenje za stambene prostore.

Moky
26.10.2005., 10:16
georgeWtheNuclear kaže:
Ako radis pregradni zid od gipsanih ploca tada izmedju metalnih nosaca (ili kak ih vec zovete) - studs na engleskom - stavis izolaciju. Na rubovima metalne trake na stropu i podu stavis akusticni silikon i to je to.

Obicno je to i vise nego prihvatljivo rjesenje za stambene prostore.
YTONG=Siporeks kocke
Ako na novo uređuješ cijeli stan i u tom trenutku ne živiš u njemu, onda ti je jeftinije i bolje raditi da siporeksom, ipak je to nekakav zid. Međutim, ako radiš neke manje preinake u stanu i ne želiš imati previše smeća, onda je knauf bolje rješenje, brže i čišće.
Ja sam sve radio sa siporeksom, iz razloga jer sam imao zidara koji mi je radio kompletni stan tak da nisam moral još tražiti i majstora za knauf. On mi je zazidal zidove, žbukal, postavljal pločice...

developer
26.10.2005., 10:25
hajde molim te se sjeti i napiši što više podataka o zidanju siporeksom (jel majstor koristio gotov mort ili je sam mješao, kako je nanosio žbuku, odnosno kolika je debljina, uopće kako ide završna obrada...)
ja to namjeravam sam, i isto dvojim ytong ili knauf. radi se novogradnji (kad jednom bude gotova).
možeš li otprilike reći koliko te došlo po kvadratu gotovog zida, (s i bez majstora)...
bit će od koristi što god napišeš

developer
26.10.2005., 10:28
btw, meni se čini da je za podkonstrukciju kod knaufa jednostavnije i jeftinije koristit drvo, iako nemam iskustva s kanufom pa ne znam...
ima li tu nekih negativnih strana u odnosu na matalnu podkonstrukciju?

Heg
26.10.2005., 10:58
Drvo radi pa su moguće pukotine kod većih površina bez obzira na ljepljenje traka po spojevima.
Kad sam sebi nešto radio s Ytongom koristi sam građevinko ljepilo,ali postoji originalni Ytongov mort.Nanosi se tanko,najbolje nazubljenom lopaticom(zubi oko 5mm) i kod ljepljenja svaki malo udari(slabo da ne pukne).Ako praviš pregradni zid ispod postoječeg stropa ostavi pri vrhu koji cent prostora i to zapuni purpenom.
Blokovi se režu pilom s vrlikim zubima.

Moky
26.10.2005., 11:19
developer kaže:
hajde molim te se sjeti i napiši što više podataka o zidanju siporeksom (jel majstor koristio gotov mort ili je sam mješao, kako je nanosio žbuku, odnosno kolika je debljina, uopće kako ide završna obrada...)
ja to namjeravam sam, i isto dvojim ytong ili knauf. radi se novogradnji (kad jednom bude gotova).
možeš li otprilike reći koliko te došlo po kvadratu gotovog zida, (s i bez majstora)...
bit će od koristi što god napišeš
Zidanje siporeksom i nije neki naročiti problem, ali ipak malo vještine bi trebal imati. Bitno je da si kod postavljanja svakog reda, stalno provjeravaš metrom i libelom da ti zid ne ode u qrac. Siporeks se vrlo lako reže i s njim je inače milina raditi. Za zidanje siporeksom se koristi posebno tkz. ljepilo. Izgleda ko mort, ali ima u sebi nešto malo smolasto što bolje očvršćuje zid. Miješa se sa vodom. Žbuku nije potrebno nanositi jer nije potrebna. Nanosi se samo glet masa i to samo da se izravnaju prorezi između kockica i eventualne rupice. Poslije se samo ofarba sa gušćom smjesom jupola da se ne bi eventualno vidle crte od kocki. U siporeks možeš vrlo lako, bez nekakvog razbijačkog alata praviti rupe za štekere, kanale za cijevi i sl. Ako se na zidu od siporeksa nalaze kakva vrata, najbolje je kupiti gotove bangere od cigle i želj. mreže radi učvršćivanja. To ti se prodaje u svim dućanima sa građ. materijalom u raznim dužinama i širinama, isto ko i siporeks. Iznad vrata staviš banger obavezno ako nećeš da ti sve padne dole. Ne znam kolko dođe zidanje po kvadratu jer mi je to radio prijatelj od mog tate, inače, zidar koji mi je radio cijeli stan.
Sretno!

Heg
26.10.2005., 11:25
Zaboravio sam napisati da se Ytong ne smije štemati(hvala Moky na podsječanju),nego samo stugati ili bušiti bez vibracija.
Kod sebe sam istim ljepilom navukao tanko žbuku.

Moky
26.10.2005., 11:29
Heg kaže:
Kod sebe sam istim ljepilom navukao tanko žbuku.
Može, ništa ne smeta. Meni je već bilo žao majstora koji mi radi za sitnu lovu pa ga nisam htel više s tim zajebavati, a imal sam već drugog malera koji je rekel da bu on to bez problema zgletal.
Uostalom, to uvijek možeš naknadno napraviti.

developer
27.10.2005., 09:57
Super, odluka je pala!
unutarnje pregradne zidove ću zidat od siporeksa/ytonga.
nadvoji za vrata mi neće trebati jer ću stavljati vrata do stropa (gore staklo)...
ali ako neko zna kako se rade lukovi (volte) i takve stvari?
vidio sam da ljudi rade čuda od siporeksa...

Heg
27.10.2005., 10:35
Poslažeš blogove na pod,nacrtaš na njih što želiš i reži pa slaži.Pošto je tankoslojni mort nema odstupanja od nacrtanog.

Aragorn
29.10.2005., 21:56
Heg kaže:
Drvo radi pa su moguće pukotine kod većih površina bez obzira na ljepljenje traka po spojevima.
Kad sam sebi nešto radio s Ytongom koristi sam građevinko ljepilo,ali postoji originalni Ytongov mort.Nanosi se tanko,najbolje nazubljenom lopaticom(zubi oko 5mm) i kod ljepljenja svaki malo udari(slabo da ne pukne).Ako praviš pregradni zid ispod postoječeg stropa ostavi pri vrhu koji cent prostora i to zapuni purpenom.
Blokovi se režu pilom s vrlikim zubima.

Ovo s pur-pjenom je jako bitno! Naime, na taj način odvojiš zidove od ytonga pd ostale konstrukcije i daš im da rade. U protivnom dolazi do pucaja istih.

developer
01.11.2005., 21:36
treba li ipak zidove od siporeksa na neki drugi način pričvrstiti za nosive zidove i strop, npr. ako ću na njega stavljat kuhinjske elemente i sl. pretpostavljam da treba pomoću klinova od željeza, or somethin'...

Heg
02.11.2005., 17:49
Samo sam ljepilom bočne stranice namazao i prislonio uz nosivi stup.Mortovi drže jače nego što je lomna čvrstoća bloka pa nemaš brige.Kuhinj visi na zidu i nema beda.

prometej
04.11.2005., 10:02
Aragorn kaže:
Ovo s pur-pjenom je jako bitno! Naime, na taj način odvojiš zidove od ytonga pd ostale konstrukcije i daš im da rade. U protivnom dolazi do pucaja istih.

Potvrđujem. Meni puk'o cijelom dužinom :D

jas41
18.09.2006., 21:29
Zanima me dali je bolje i jeftinije žbukanje ili postavljanje (ljepljenje) knauf ploča na zid, s tim da bi na vanjske zidove postavio i isover. Za žbukanje moram zvati majstora, a knauf postavljam sam, pošto imam nekakvog iskustva. Molim vas za komentare.:s

lego
18.09.2006., 22:02
Jeftinije ljepit knauf, brze i cisce.

zed_alive
21.09.2006., 11:57
Jeftinije ljepit knauf, brze i cisce.

jeftinije je žbukat ako žbukaš sam ;) no ako uspoređuješ lijepljenje knaufa, i da ti rade žbukanje, jeftinije je lijepljenje knaufa. sve zajedno troškovi ispod 4 eur/m2 za lijepljeni knauf.

naravno, onda nemaš izolaciju iznutra, i bitno ti je koristiti ravnalice prave dimenzije za potuči ploče, u protivnom bi ispalo sve samo ne ravno...

također, pametno je nacrtati crte na podu i na stropu kako bi ti sve ploče držale isti smjer tj. spajale se pod 180 stupnjeva.

jas41
21.09.2006., 14:27
izolaciju sam mislio stavljati na vanjske zidove. Naravno, tamo ploče ne bih lijepio nego postavljao profile. A kolika je cijena žbukanja sa materijalom? Da li je bolje staviti knauf ili žbukati. Mislim po kvaliteti, ne po cijeni.

cd_covers
21.09.2006., 15:07
izolaciju sam mislio stavljati na vanjske zidove. Naravno, tamo ploče ne bih lijepio nego postavljao profile. A kolika je cijena žbukanja sa materijalom? Da li je bolje staviti knauf ili žbukati. Mislim po kvaliteti, ne po cijeni.

Odluči se što želiš, toplinski izolirati ili ne....sa žbukom nemaš izolaciju, ali ako već imaš stiropor fasadu onda ti niti ne treba....
Knauf je puno skuplje i po meni lošije rješenje od žbuke, ali dobijaš dodatnu izolaciju (i sam sam radio tako da sam žbukao unutarnje zidove, a na zidove koji su vanjski sam stavljao knauf i izolaciju).
Imaš nekoliko dobrih rasprava na tu temu unatrag mjesec-dva na forumu , pogledaj malo.....

zed_alive
21.09.2006., 15:38
Odluči se što želiš, toplinski izolirati ili ne....sa žbukom nemaš izolaciju, ali ako već imaš stiropor fasadu onda ti niti ne treba....
Knauf je puno skuplje i po meni lošije rješenje od žbuke, ali dobijaš dodatnu izolaciju (i sam sam radio tako da sam žbukao unutarnje zidove, a na zidove koji su vanjski sam stavljao knauf i izolaciju).
Imaš nekoliko dobrih rasprava na tu temu unatrag mjesec-dva na forumu , pogledaj malo.....

na vanjske zidove knauf i izolaciju??
čuo sam da postoje vanjske knauf ploče i da to nisu ove zelene koje se koriste za kupaonicu. nemam pojma di se mogu nabaviti te vanjske...napiši pls što znaš o tematici

cd_covers
21.09.2006., 15:52
čuo sam da postoje vanjske knauf ploče i da to nisu ove zelene koje se koriste za kupaonicu. nemam pojma di se mogu nabaviti te vanjske...napiši pls što znaš o tematici

vanjski zidovi ali iznutra je knauf postavljen....sorry ako nisam bio dovoljno precizan....

zed_alive
21.09.2006., 15:52

jas41
21.09.2006., 21:15
Ne kužim kako je Knauf skuplja varijanta od žbukanja. Sistem sa ljepljenjem materijal me izađe do max 30 kn/m2 i postavljam ga sam. Žbukanje je navodno oko 13 Eura/m2, materijal i ruke. Našao sam onu temu od prije. Hvala!

zed_alive
22.09.2006., 15:02
Ne kužim kako je Knauf skuplja varijanta od žbukanja. Sistem sa ljepljenjem materijal me izađe do max 30 kn/m2 i postavljam ga sam. Žbukanje je navodno oko 13 Eura/m2, materijal i ruke. Našao sam onu temu od prije. Hvala!

kad uspoređuješ kruške i jabuke...žbukanje je jeftinije od knaufa ako ga radiš sam. kao da se to ne može. zamiješaš špric, hitiš špric. zamiješaš žbuku, napraviš stazice. zamiješaš žbuku, hitiš šbuku, letvom je povlačiš po stazicama. zamiješaš finu žbuku, zaribaš finu žbuku. zamiješaš glet masu, uzmeš gleter i zagletaš

materijal košta malo kod žbukanja, uglavnom plaćaš ruke

naravno, lijepljenje knaufa je lijep posao, žbukanje nije ;)

cd_covers
22.09.2006., 15:47

Sistem sa ljepljenjem ne ide na strop....a rekao si da i vanjske zidove želiš dodatno izolirati tako da niti tu ne ide sistem sa ljepljenjem.....
Žbukanje je oko 8EUR=60kn materijal i posao, knauf je 70-120 kuna sa materijalom i poslom ovisno da li se ljepi ili postavlja na profile...
I računaj da ima više posla sa knaufom nego se na prvi pogled čini..opet ne znam o kojoj kvadraturi se govori....

pozdrav

flakey
23.09.2006., 18:13
žbuka se dosta dugo suši, knauf pregletaš i farbaš. s tim da itolaciju možeš s unutarnje strane riješiti tako da prvo pričvrstiš letve na zid i onda na njhi vijcima pričvrstiš knauf a između staviš stiropor, 1 li 2 cm

jas41
23.09.2006., 21:17
definitivno sam odlučio žbukati. hvala na savjetima.

bombe
24.09.2006., 18:31
Zanima me dali je bolje i jeftinije žbukanje ili postavljanje (ljepljenje) knauf ploča na zid, s tim da bi na vanjske zidove postavio i isover. Za žbukanje moram zvati majstora, a knauf postavljam sam, pošto imam nekakvog iskustva. Molim vas za komentare.:s

Ja sam za knauf

zed_alive
25.09.2006., 10:02
I računaj da ima više posla sa knaufom nego se na prvi pogled čini..opet ne znam o kojoj kvadraturi se govori....
pozdrav

ovo je istina :s izgubio sam debele mjesece na oko 200 kvadrata knaufa. pogotovo s profilima ima više posla iako tako možda ne djeluje kad počneš radit. a kad polijepiš/pošerafiš, tek ide gletanje :mad: s kutevima poludiš, a 3 sloja često nisu dovoljna (iako je moja greška što nisam koristio uniflott na kraju, onaj fugenfiler previše gubi volumen. šparanje me koštalo vremena :zubo:)

stela25
30.10.2007., 10:23
Hop, dizem malo temu, jer sirimo kupaonu i zanima me, dali je bolje za pregradu izmedu kupaone i spavace sobe staviti ytong, knauf ili nesto trece. S obzirom na vlagu, buku i ostalo :)

elegant
30.10.2007., 13:53
Hop, dizem malo temu, jer sirimo kupaonu i zanima me, dali je bolje za pregradu izmedu kupaone i spavace sobe staviti ytong, knauf ili nesto trece. S obzirom na vlagu, buku i ostalo :)

mi imamo dupli knauf

tom2802
31.01.2008., 12:56
knauf 130 kn/m2
žbukanje 50 kn/m2

Renata
31.03.2008., 11:32
što je sad točno? neki od vas ovdje su naveli da je knauf jeftiniji, neki da je žbukanje jeftinije.
i koliko debeli knauf se najčešće upotrebljava za unutrašnje oblaganje, a koliko je najčešće debelo žbukanje?

Codegun
31.03.2008., 13:44
što je sad točno? neki od vas ovdje su naveli da je knauf jeftiniji, neki da je žbukanje jeftinije.
i koliko debeli knauf se najčešće upotrebljava za unutrašnje oblaganje, a koliko je najčešće debelo žbukanje?

knauf je zanimljiva i dobra solucija kad njime riješavaš pregradne zidove. Tada imaš i zid i već je "ožbukan"

zed_alive
31.03.2008., 15:03
renato, žbukanje je uvijek (deblje) jeftinije, osim kad uspoređuješ žbukanje koje ti netko napravi u odnosu na ljepljeni knauf koji ćeš ti sama zaljepiti i zagletati spojeve

tko želi knauf?

- onaj koji želi suhu gradnju (nema dugog vremena sušenja)
- onaj koji želi unutarnju izolaciju
- onaj koga zanimaju tanki pregradni zidovi jednostavni za montažu
- onaj kojeg zanimaju spušteni stropovi
- i na kraju, samograditelje poput mene, sa svim razlozima pomalo :)

što se tiče nekakve ravnoće i 'perfekcije' knaufa...loš knaufer napravit će neravan knauf jednako kao što će dobar žbuker napraviti savršeno dobru žbuku. ravnoća je posljedica pedancije rada, ne tehnologije

Renata
01.04.2008., 04:52
pitam za knauf jer planiramo useliti već ove godine, pa ako je to ok i brže, zašto ne?
stiropor će kod mene biti s vanjske strane, tako da nije pitanje izolacije sada bitno.
za pregradne zidove mi ne treba knauf, to će sve biti od cigle desetke.
s time da sam našla na netu da postoji knauf debljine 1 cm, pa bih taj (možda) stavila, koliko sam čitala unutarnja žbuka zauzima 3 cm. nije mnogo, ali je ipak više.

dakle, baš me zanima knauf umjesto žbukanja iznutra.

Codegun
01.04.2008., 08:08
pitam za knauf jer planiramo useliti već ove godine, pa ako je to ok i brže, zašto ne?
stiropor će kod mene biti s vanjske strane, tako da nije pitanje izolacije sada bitno.
za pregradne zidove mi ne treba knauf, to će sve biti od cigle desetke.
s time da sam našla na netu da postoji knauf debljine 1 cm, pa bih taj (možda) stavila, koliko sam čitala unutarnja žbuka zauzima 3 cm. nije mnogo, ali je ipak više.

dakle, baš me zanima knauf umjesto žbukanja iznutra.

iz vlastitog iskustva ti mogu reći da je desetka tanka cigla za pregrade, ja imam 12 i trebao sam staviti više. Najveći problem je u onome što je Bob opisao isto kao problem na svom blogu. Radi se o tome da kad staviš instalacije taj zid ima opasno malo "mesa". Razmisli staviti 15cm.
Unutarnja žbuka zauzima 1cm ako su zidovi ravni. Da danas idem ponovno raditi pregradne zidove, radio bi ih od knaufa jer bi za iste pare dobio i "žbukanje" tog zida.

zed_alive
01.04.2008., 08:13
standardni knauf ti je 1,25 cm debljine i savjetujem ti njega. tih dodatnih 2 i pol milimetra nećeš ni osjetiti jer gubiš ukupno pol cm po dimenziji ako računaš dvije strane, što je ništa. imaš neki knauf od 0,95 cm al nije ista čvrsoća.

s knaufom možeš dobiti brže useljenje jer je period sušenja puno kraći, knauf možeš čim ga nalijepiš/zašerafiš/zagletaš živjeti u njemu. naravno, uz uvjet da ostale potrebne radnje odradiš adekvatno brzo, osim toga, nije knauf jedini koji se suši, tu je i sušenje betona ukoliko postavljaš parkete. no kako betoniranje ide prije žbukanja, ovo i nije veliki problem

Renata
01.04.2008., 10:48
Radi se o tome da kad staviš instalacije taj zid ima opasno malo "mesa". Razmisli staviti 15cm.

Možda bi mi onda trebao samo jedan deblji zid za to, u prizemlju i u potkrovlju, kuhinja npr ima instalacije u nosivom, 30 cm debelom zidu.
Da li se instalacije mogu normalno provesti i u knaufu i koliko onda taj knauf treba biti debeo, za pregradne zidove?
Inače mi je sad došla ideja da ako bi zid bio pretanak (ovaj pregradni gdje idu instalacije) onda bi ga dodatno "udebljala" sa pločom knaufa. Pa se ne treba žbukati. Jel to dobra ideja?
Code, da li bi mijenjao svoje žbukanje za postavljanje knaufa na zidove?

zed_alive
01.04.2008., 11:49
renata, standardni knauf pregradni zid ti je debeo 7,5 cm. profili su 5 cm, i dođu dvije knauf ploče od 1,25, dakle ukupno ploče 2,5 cm i 5 cm profila daje tih 7,5 cm. imaš i profile od 8 cm tako da dobiješ ukupno 10,5 cm. iza u oba slučaja stanu sve instalacije koje god trebaš, jer je na mjestu profila šupljina, a sami profili imaju u sebi rupe kroz koje se provlače instalacije

za sve knauf zidove (i stropove) knauf od 1,25 cm je dovoljno dobar, i govorim to iz vlastitog iskustva

drugi je sad par rukava što se događa kad nešto šerafiš i vješaš za knauf:

- ako je lijepljeni knauf, uzmeš dublju tiplu i šerafiš u zid, ne u ploču
- ako je lakši teret, postoji nekoliko vrsta tipli za knauf
- ako je knauf na profilima na vanjskom zidu, tada možeš montirati u zid pomoću tzv 'puškica'
- na pregradne zidove (ili na knauf na profilima ako ne koristiš puškice), potrebni su ti u konstrukciji dodatni profili u konstrukciji, na koje šerafiš ono što vješaš; dakle kod knaufa se razmišlja unaprijed

Renata
01.04.2008., 11:55
renata, standardni knauf pregradni zid ti je debeo 7,5 cm. profili su 5 cm, i dođu dvije knauf ploče od 1,25, dakle ukupno ploče 2,5 cm i 5 cm profila daje tih 7,5 cm. imaš i profile od 8 cm tako da dobiješ ukupno 10,5 cm. iza u oba slučaja stanu sve instalacije koje god trebaš, jer je na mjestu profila šupljina, a sami profili imaju u sebi rupe kroz koje se provlače instalacije

za sve knauf zidove (i stropove) knauf od 1,25 cm je dovoljno dobar, i govorim to iz vlastitog iskustva

drugi je sad par rukava što se događa kad nešto šerafiš i vješaš za knauf:

- ako je lijepljeni knauf, uzmeš dublju tiplu i šerafiš u zid, ne u ploču
- ako je lakši teret, postoji nekoliko vrsta tipli za knauf
- ako je knauf na profilima na vanjskom zidu, tada možeš montirati u zid pomoću tzv 'puškica'
- na pregradne zidove (ili na knauf na profilima ako ne koristiš puškice), potrebni su ti u konstrukciji dodatni profili u konstrukciji, na koje šerafiš ono što vješaš; dakle kod knaufa se razmišlja unaprijed

a što kažeš na ovo: Inače mi je sad došla ideja da ako bi zid bio pretanak (ovaj pregradni gdje idu instalacije) onda bi ga dodatno "udebljala" sa pločom knaufa. Pa se ne treba žbukati. Jel to dobra ideja?

igoe-vk
01.04.2008., 11:58
još malo o cijeni žbuke i knaufa...
za strojno žbukanje mi traže 47 kn/m2 (i to zato što nisam iz njihovog mjesta i imam malu površinu) a za knauf na zidane zidove 100 kn/m2
btw, strojno žbukanje izgleda odlično, ravno kao staklo
jedino problem sušenja preostaje....

zed_alive
01.04.2008., 12:02
a što kažeš na ovo: Inače mi je sad došla ideja da ako bi zid bio pretanak (ovaj pregradni gdje idu instalacije) onda bi ga dodatno "udebljala" sa pločom knaufa. Pa se ne treba žbukati. Jel to dobra ideja?

objasni mi zašto (ili za što?) bi ti zid bio pretanak?
unutra imaš 5 cm prostora stavila ti jednostruke ili dvostruke ploče..a ako ti slučajno za išta treba više, uzmeš 8 cm profile umjesto 5 cm

zed_alive
01.04.2008., 12:05
još malo o cijeni žbuke i knaufa...
za strojno žbukanje mi traže 47 kn/m2 (i to zato što nisam iz njihovog mjesta i imam malu površinu) a za knauf na zidane zidove 100 kn/m2
btw, strojno žbukanje izgleda odlično, ravno kao staklo
jedino problem sušenja preostaje....

to je jako jeftino za strojno žbukanje, ne vjerujem da u zg možeš proći (ruke + materijal) ispod 8 eur/m2

knauf na zidove...da li bi cijena bila za lijepljeni knauf ili za profile + kamena vuna?

Renata
01.04.2008., 12:10
objasni mi zašto (ili za što?) bi ti zid bio pretanak?
unutra imaš 5 cm prostora stavila ti jednostruke ili dvostruke ploče..a ako ti slučajno za išta treba više, uzmeš 8 cm profile umjesto 5 cm

pa ne znam, ako ne treba - super, code je nešto pričao da je zid onda jako tanak ako je cigla debljine samo 10 cm a unutra idu instalacije.

igoe-vk
01.04.2008., 12:10
iz vinkovaca sam, i tako se ovdje kreću cijene otprilike
plus-minus 2-3 kn
cijena knaufa je bila sa profilima jer su zidovi grbavo nazidani
bio sam jako zagrijan za knauf ali sam se ohladio zbog cijene
za razliku u cijeni sam kupio 2 prozora

Codegun
01.04.2008., 12:18
pa ne znam, ako ne treba - super, code je nešto pričao da je zid onda jako tanak ako je cigla debljine samo 10 cm a unutra idu instalacije.

da, tanak je ako ga proštemaš za instalacije. No ako se radi o knauf zidu onda ga ne štemaš nego instalacije idu između profila. Pitala si gore da li bi mijenjao žbuku za knauf. Ne bi, jer mi je to skroz bezveze ideja da knauf mijenja žbuku. Žbukanje je oko 50kn a knauf valjda 100kn po m2. No kao što sam negdje prije rekao, mijenjao bih pregradne zidove kompletno, za zidove od knaufa jer su takvi zidovi jeftiniji i lakši za cijelu konstrukciju. Jeftiniji su kad uzmeš u obzir jednostavnost instalacija, žbukanje i cijenu ciglenog zida.

Renata
01.04.2008., 12:28
Žbukanje je oko 50kn a knauf valjda 100kn po m2. No kao što sam negdje prije rekao, mijenjao bih pregradne zidove kompletno, za zidove od knaufa jer su takvi zidovi jeftiniji i lakši za cijelu konstrukciju. Jeftiniji su kad uzmeš u obzir jednostavnost instalacija, žbukanje i cijenu ciglenog zida.

znači, knauf je duplo skuplji ako imitira žbuku. nema šanse da ga imam onda

zed_alive
01.04.2008., 13:21
da, tanak je ako ga proštemaš za instalacije. No ako se radi o knauf zidu onda ga ne štemaš nego instalacije idu između profila. Pitala si gore da li bi mijenjao žbuku za knauf. Ne bi, jer mi je to skroz bezveze ideja da knauf mijenja žbuku. Žbukanje je oko 50kn a knauf valjda 100kn po m2. No kao što sam negdje prije rekao, mijenjao bih pregradne zidove kompletno, za zidove od knaufa jer su takvi zidovi jeftiniji i lakši za cijelu konstrukciju. Jeftiniji su kad uzmeš u obzir jednostavnost instalacija, žbukanje i cijenu ciglenog zida.

knauf na profilima ti košta materijal oko 6-7 eur/m2, a cijena za mat + ruke, netko je spomenuo i 130 kn/m2. 100 kn/m2, to bi bilo jako povoljno. knauf ne štemaš nikad, ne kužim što je code htio reći time. štemaš zid ako se knauf lijepi, ako ne, osiguraš dovoljno prostora uz zid. da li će te koštati jeftinije instalacije? to treba pitati izvođače, ja bi se tu ogradio. znam da je jednostavnije za isvesti jer se može izvesti bez štemanja. neke stvari su i skuplje, npr razvodna kutija obična te košta do pol kune, a knauf razvodna te košta 5-6 kuna

Codegun
01.04.2008., 14:24
knauf ne štemaš nikad, ne kužim što je code htio reći time.

ja sam joj rekao da se knauf ne štema, ona misli da je knauf zid tanji pa je time još veći problem za instalacije u odnosu na cigleni zid.

zed_alive
01.04.2008., 15:48
ja sam joj rekao da se knauf ne štema, ona misli da je knauf zid tanji pa je time još veći problem za instalacije u odnosu na cigleni zid.

a, kužim

icebug
30.10.2008., 18:21
Planiram napraviti neke preinake u stanu, moram "pomaknuti" (citaj: srusiti i napraviti nove) neke pregradne zidove od knaufa.

Pitanje je, da li nove zidove ponovo napraviti od knaufa (dvostruki kakav je i sada) ili ici na siporeks debljine recimo 15cm? (trenutno su 12,5cm) :ne zna:

Molim one koje imaju iskustva u gradjevini da mi pomognu (i one koji su bili u istoj ili slicnoj dilemi), odabir ce pasti na ono sto ima bolju zvucnu izolaciju, ali i cijena mi igra ulogu.

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima,
d.

Marica Carica
03.11.2008., 17:58
ja bih preuredila stari stan
na zidovima je debeli sloj sa 20 godina kreca :D

kako se postupa u ovom mom slucaju?
brusenje zidova pa onda zbuka ili kanuf
ili moze zbuka direktno na postojeci zid? (ja dajem prednost zbuci pred knaufom)

kad smo vec kod zbukanja:
prilikom kupnje 1. kuce nas je majstor zaj... pa smo bili prisiljeni sami naucit zbukat (inace bi nam se useljenje otegnulo za 2 mj)
nijke to nikakav bauk
gotova smijesa pa razlijepi na zid, pa razmazi, pa zagladi - gotovo :D
zapamtite da KV zbuker nema fakultetsku diplomu
trebalo nam je ca 3 tjedna da sa 2 radnika (muz i ja) ozbukamo kucu pov. 120m2 (sto nije bas tako strasno)
rutina se brzo stijece
a i usteda je bila poprilicna

cak mi i mazanje torti odonda bolje ide :rofl:

project zwo
03.11.2008., 18:35
mi smo pregradne zidove u potkrovlju radili sa Ytongom i jako smo zadovoljni sa zvučnom izolacijom!!!:s
više-manje se to može sazidati i u "uradi sam" izvedbi i žbukati tako da su troškovi puno manji!!

udica
07.02.2009., 09:10

ili moze zbuka direktno na postojeci zid? (ja dajem prednost zbuci pred knaufom)

...ja sam isto skidao staru boju sa zidova, mehanički nekom strugaljkom (rašketom), zatim sam vibracionom brusilicom preletio zidove i skinuo neravnine, potom sam mokrim ručnikom pokupio svu prašinu sa zidova, osušeni zid sam namazao SN vezom pa kad se i ona osušila zidove sam izgletao s 2 ruke teranila exstra (nakon svake ruke površinu sam prebrusio-osobito nakon druge- ufino) zidove sam potom odprašio opet vlažnim ručnikom i na kraju obojao juplom...

... i to je to :)

marty77
25.12.2009., 08:24
Planiram napraviti neke preinake u stanu, moram "pomaknuti" (citaj: srusiti i napraviti nove) neke pregradne zidove od knaufa.

Pitanje je, da li nove zidove ponovo napraviti od knaufa (dvostruki kakav je i sada) ili ici na siporeks debljine recimo 15cm? (trenutno su 12,5cm) :ne zna:

Molim one koje imaju iskustva u gradjevini da mi pomognu (i one koji su bili u istoj ili slicnoj dilemi), odabir ce pasti na ono sto ima bolju zvucnu izolaciju, ali i cijena mi igra ulogu.

d.

Jesenas sam pregrađivala dnevni boravak, i muž mi se raspitivao s kojim materijalom sve to izvesti. Na kraju je odluka pala na knauf i mogu reći da sam jako, jako zadovoljna. Ne znam kako bi bilo da smo radove izvodili s ciglom ili siporeksom, ali s knaufom je zvučna izlolacija stvarno odlična. Ako ne zanš nikoga tko radi s knaufom, meni su napravili ovi www.interijeri-mladen.com

Triangl
26.12.2009., 10:59

d.

Ja prošlo ljeto pregrađivao boravak mami sa siporeksom (debljina 7,5 cm) i mogu reci da je milina raditi s tim materijalom. Blokovi su poprilično veliki tako da posao brzo napreduje (puno brže nego sa opekom).
Što se tiče izolacije mama je prezadovoljna, jedina mana zida je vibracija pri udarcu, ali to je zbog debljine samog zida. Ako staviš blokove od 15 cm toga ne bi smjelo biti.

Cijena: oko 800 kn , blokovi i ljepilo za zid od cca 7,5-8 m2

Triangl
26.12.2009., 11:09

Ako ćete žbukati obavezno skinuti sve slojeve do golog zida, jer može doći do otpadanja i runjenja žbuke.

kad smo vec kod zbukanja:
prilikom kupnje 1. kuce nas je majstor zaj... pa smo bili prisiljeni sami naucit zbukat (inace bi nam se useljenje otegnulo za 2 mj)
nijke to nikakav bauk
gotova smijesa pa razlijepi na zid, pa razmazi, pa zagladi - gotovo
zapamtite da KV zbuker nema fakultetsku diplomu
trebalo nam je ca 3 tjedna da sa 2 radnika (muz i ja) ozbukamo kucu pov. 120m2 (sto nije bas tako strasno)
rutina se brzo stijece
a i usteda je bila poprilicna

cak mi i mazanje torti odonda bolje ide

S knaufom nisam imao prilike raditi pa nemogu uspoređivati knauf i žbukanje, ali kad ste već naučili žbukati ja bi vam preporučio žbukanje

tomislav1203
29.12.2009., 12:24
knauf ili žbuka. žbuka je uvijek hladnija i nije neka izolacija. čvršća je, lako ju pokrpat ali opet trebaš nekoliko koraka da sve izgladiš. knauf je igračka samo treba znat. ako ideš na konstrukciju možeš između knaufa i zida stavit vune kao dodatnu izolaciju. za potrebe vješanja (uvjet je da znate kaj hoćete) stavite si lijepo drveno ojačanje i triput bolje drži od šuplje cigle. znači knaufom se radi brže, čišće i u slučaju preinake manje otpada, osim toga napravite strop kakav želite. spušteni sa nekakvim oblicima, pa se poigrate rasvjetom, ugradbene halogenke... evo mi radimo instalacije i u knaufu i u zidu ali odvode i dovode stavit u ciglu 75mm je teško da se ne probije zid. činjenica je da je zid od cigle čvršći ali sve ima svoje prednosti i mane

fiva7
06.08.2011., 07:57
ovo je istina :s izgubio sam debele mjesece na oko 200 kvadrata knaufa. pogotovo s profilima ima više posla iako tako možda ne djeluje kad počneš radit. a kad polijepiš/pošerafiš, tek ide gletanje :mad: s kutevima poludiš, a 3 sloja često nisu dovoljna (iako je moja greška što nisam koristio uniflott na kraju, onaj fugenfiler previše gubi volumen. šparanje me koštalo vremena :zubo:)

Prijatelju, izgubio si vrijeme isključivo zbog toga što nemaš iskustva u radu s knaufom. Ne mogu se ni ja pohvaliti da sam neki vrhunski majstor, ali nisam ni potpuni laik kad je o tom poslu riječ, i nikad mi nije trebalo više od 2 ruke na špahtlanju, a poslije špahtlanja praktički se nema što šmirglati, a ni kutevi nisu nikakav problem ako imaš malo vještine s gleterom. Ja bih volio vidjeti junaka koji bi ožbukao prije nego što bi ja postavio knauf, na bilo kojoj površini.

toni7
06.08.2011., 10:31
Prijatelju, izgubio si vrijeme isključivo zbog toga što nemaš iskustva u radu s knaufom. Ne mogu se ni ja pohvaliti da sam neki vrhunski majstor, ali nisam ni potpuni laik kad je o tom poslu riječ, i nikad mi nije trebalo više od 2 ruke na špahtlanju, a poslije špahtlanja praktički se nema što šmirglati, a ni kutevi nisu nikakav problem ako imaš malo vještine s gleterom. Ja bih volio vidjeti junaka koji bi ožbukao prije nego što bi ja postavio knauf, na bilo kojoj površini.
Vjerovatno si u pravu ako misliš na ručno žbukanje ali pošto većina danas radi strojno žbukanje mogu ti sa sigurnošću reći šta je brže . Ja ću danas sam ožbukati 60 m2 a knaufa puno manje

zanny
06.08.2011., 17:16

207 m2 u tri radna dana žbukanja

toni7
06.08.2011., 18:28
Nama troici je to lagana 2 dana

zanny
06.08.2011., 19:42
Nama troici je to lagana 2 dana

je, samo vi ne pijete sto litara piva ko ovi moji :)

nije bilo kur*enje nego čoviku pokazujem primjerom da žbukanje nije sporo, sušenje žbuke je sporo

toni7
06.08.2011., 20:29
je, samo vi ne pijete sto litara piva ko ovi moji :)

nije bilo kur*enje nego čoviku pokazujem primjerom da žbukanje nije sporo, sušenje žbuke je sporo

Slažem se,sušenje na ovim uvjetima je oko 15-20 dana tj. žbuka se brzo osuši problem je estrih,njemu treba puno više

fiva7
06.08.2011., 21:08
Vjerovatno si u pravu ako misliš na ručno žbukanje ali pošto većina danas radi strojno žbukanje mogu ti sa sigurnošću reći šta je brže . Ja ću danas sam ožbukati 60 m2 a knaufa puno manje

I koliko ćeš čekati na sušenje? I koliko ti treba da ogletaš? I okrečiš? Evo koliko meni treba za 40m2 knaufa na plafonu na metalnoj konstrukciji; ujutro iznio namještaj, naveče ga unio u friško okrečenu prostoriju s knaufom na plafonu... Pomogao kolega, ali posve malo jer ne zna to raditi (dodavao ploče :)...

V@is
08.08.2011., 12:54
Planiram žbukati stan, može li mi tko reći koju unutarnju žbuku izabrati i kakva je razlika između vapneno-cementne žbuke, gipsano-vapnene žbuke, mineralne,...

toni7
08.08.2011., 19:57
Planiram žbukati stan, može li mi tko reći koju unutarnju žbuku izabrati i kakva je razlika između vapneno-cementne žbuke, gipsano-vapnene žbuke, mineralne,...

Za žbukanje stana ili kuće većinom se koristi gipsano-vapnena žbuka osim sanitarnih čvorova ,tamo se koristi cementno vanena žbuka.Gipsana žbuka je završna žbuka koju u većini slučajeva je završna netreba ni gletati i samo valjak u ruke i udri.Što se tiče vrsta žbuke ,ja osobno koristim Knaufove žbuke ali i Samoborka,Baumit i Rofiks su takođe dobre žbuke.Mineralna žbuka to je završna žbuka tj. fasada. LP

V@is
14.08.2011., 21:00
Da li se prozorske klupčice stavljaju prije ili poslije žbukanja?

Soboslikar R
14.08.2011., 21:44
Za žbukanje stana ili kuće većinom se koristi gipsano-vapnena žbuka osim sanitarnih čvorova ,tamo se koristi cementno vanena žbuka.Gipsana žbuka je završna žbuka koju u većini slučajeva je završna netreba ni gletati i samo valjak u ruke i udri.Što se tiče vrsta žbuke ,ja osobno koristim Knaufove žbuke ali i Samoborka,Baumit i Rofiks su takođe dobre žbuke.Mineralna žbuka to je završna žbuka tj. fasada. LP

Svi koji se bave žbukanjem istu priču pričaju,da GV žbuku nije potrebno gletovat!

Ja koliko se bavim soboslikarijom još mi nitko nikada niije rekao da neče gletovati GV žbuku,tako da su to priče...

Soboslikar R
14.08.2011., 21:46

U 90 % slučajeva poslje žbukanja,tako je i bolje.

marion56
15.08.2011., 05:58
Svi koji se bave žbukanjem istu priču pričaju,da GV žbuku nije potrebno gletovat!

Ja koliko se bavim soboslikarijom još mi nitko nikada niije rekao da neče gletovati GV žbuku,tako da su to priče...

to nisu priče, jer ni jednu žbuku nećete lijepo izvući kao GV, tako da stvarno nije potrebno. E sad... to što ljudima nije nikad dovoljno glatko pa misle da će im biti bolje ako pogletaju...to je njihov krivi izbor, jer nakon toga tek se vidio dosta više crta na vjetu, ispadne lošije. Ja nebih nikad gletao na gv

Soboslikar R
15.08.2011., 09:43
to nisu priče, jer ni jednu žbuku nećete lijepo izvući kao GV, tako da stvarno nije potrebno. E sad... to što ljudima nije nikad dovoljno glatko pa misle da će im biti bolje ako pogletaju...to je njihov krivi izbor, jer nakon toga tek se vidio dosta više crta na vjetu, ispadne lošije. Ja nebih nikad gletao na gv

To je istina da se niti jedna žbuka neče zagladiti kao GV žbuka,ali da to izgleda (nakon šta se oboja) kao da je gletovano :rolleyes:
To jednostavno nije istina!

Nije mi baš jasna tvoja "teorija" da če biti lošije ako se izgletuje,je ako gletuje žbuker ili keramičar :lol:

Nikada mi se nije dogodilo da me netko zove samo na bojanje GV žbuke NIKADA uvjek su tražili da se i gletuje jedna ruka.

99,9% stambenih prostora je gletovano,ako ljudi žele takav izgled MORAJU gletovat nema te žbuke i ruku koje če napraviti da izgleda kao da je gletovano!

Ako je netko samo bojao GV žbuku neka podjeli svoja iskustva sa ostalima i reče dali je potrebno gletovati u odnosu na onu priču koju prodaju žbukeri.
Meni je jasno ali neka rzjasni drugima u koju zabludu ljude dovode žbukeri sa svojim pričama.

Aftermath
15.08.2011., 16:10
Zašto? Meni su prvo stavili klupčice pa onda žbukali, navodno ih je tako bolje poravnati sa žbukom.

Soboslikar R
15.08.2011., 20:06
Zašto? Meni su prvo stavili klupčice pa onda žbukali, navodno ih je tako bolje poravnati sa žbukom.

Lakše je žbukat ako se stave kasnije,ali i ako je treba izmjenit iz nekog razloga,manja se šteta napravi.Ali ista stvar kako tko hoče.

Dok se vanjske uvjek stavljaju prije žbuke ili šta se več radi s fasadom.

zanny
15.08.2011., 21:57
To je istina da se niti jedna žbuka neče zagladiti kao GV žbuka,ali da to izgleda (nakon šta se oboja) kao da je gletovano :rolleyes:
To jednostavno nije istina!

Nije mi baš jasna tvoja "teorija" da če biti lošije ako se izgletuje,je ako gletuje žbuker ili keramičar :lol:

Nikada mi se nije dogodilo da me netko zove samo na bojanje GV žbuke NIKADA uvjek su tražili da se i gletuje jedna ruka.

99,9% stambenih prostora je gletovano,ako ljudi žele takav izgled MORAJU gletovat nema te žbuke i ruku koje če napraviti da izgleda kao da je gletovano!

Ako je netko samo bojao GV žbuku neka podjeli svoja iskustva sa ostalima i reče dali je potrebno gletovati u odnosu na onu priču koju prodaju žbukeri.
Meni je jasno ali neka rzjasni drugima u koju zabludu ljude dovode žbukeri sa svojim pričama.

naravno da su to žbukerske priće !

ali opet postoje različiti kriteriji kod mušterija.... samo ja te kriterije kod adaptacije lako pobijem.... kad majstori ožbukaju i zaglade ja spustim rolete i stavim reflektor sastrane po najdužem zidu... onda gazda kaže "ipak vi to ogletajte"

zanny
15.08.2011., 21:59

mi obično stavljamo poslije iz razloga šta žbuka neki put zna odvuč na različitu debljinu sa obe strane prozora (ako su prozori krivo montirani ili ako je zid kriv pa ga se financijski ne isplati ravnat termo žbukom) i da se nebi dogodilo da klupica s jedne strane viri 3 cm a s druge 4 onad ih stavljamo posli

isto tako i za fasadu, napravi se stiropor, onda se stave klupice, pa mreža i završni sloj

Soboslikar R
16.08.2011., 19:31
mi obično stavljamo poslije iz razloga šta žbuka neki put zna odvuč na različitu debljinu sa obe strane prozora (ako su prozori krivo montirani ili ako je zid kriv pa ga se financijski ne isplati ravnat termo žbukom) i da se nebi dogodilo da klupica s jedne strane viri 3 cm a s druge 4 onad ih stavljamo posli

isto tako i za fasadu, napravi se stiropor, onda se stave klupice, pa mreža i završni sloj

Je ali trebalo je naglasit,šta smo zaboravili da je rječ o kamenim klupčicama.
Sve druge unutarnje klupčice stavljaju se isključivo poslje žbukanja.

Meni je čisto iz sigurnosti draže stavit prije fasade (još malo stavim silikona) ,onda je više slojeva kroz koje bi eventualno mogla proč voda,vlaga...ali u konačnici i nije neka razlika ako se napravi kako treba.Samo sam uvjerenja da je ovako bolje,pa tako i radim.

zanny
16.08.2011., 19:46
Je ali trebalo je naglasit,šta smo zaboravili da je rječ o kamenim klupčicama.
Sve druge unutarnje klupčice stavljaju se isključivo poslje žbukanja.

Meni je čisto iz sigurnosti draže stavit prije fasade (još malo stavim silikona) ,onda je više slojeva kroz koje bi eventualno mogla proč voda,vlaga...ali u konačnici i nije neka razlika ako se napravi kako treba.Samo sam uvjerenja da je ovako bolje,pa tako i radim.

gore sam ti napisao da stavim kad dobijem pravac stiropora, a onda svi slojevi uhvate klupicu, (silikon ide posli lipila a prije silikata)

Soboslikar R
16.08.2011., 21:17
gore sam ti napisao da stavim kad dobijem pravac stiropora, a onda svi slojevi uhvate klupicu, (silikon ide posli lipila a prije silikata)

Ako sam te dobro razumija staviš stiropor pa onda uzimaš mire za klupice.
Postavljaš klupice,u mm pa onda na to ljepilo...to mi je bespotrebna komplikacija,a po ničemu bolje.Iskreno još nikad nisam čuo da netko tako stavlja.
Druga je stvar ako stavljlaš aluminijske onda ti i ne preostaje ništa drugo,nego na taj način.Ali kamen postavljat tako,tvoj izbor.

Ili te ja nisam razumija :confused:

zanny
17.08.2011., 18:10
Postavljaš klupice,u mm pa onda na to ljepilo...to mi je bespotrebna komplikacija,a po ničemu bolje.Iskreno još nikad nisam čuo da netko tako stavlja.
Druga je stvar ako stavljlaš aluminijske onda ti i ne preostaje ništa drugo,nego na taj način.Ali kamen postavljat tako,tvoj izbor.

pa jednom sam se opeka zato tako radim, tj stavio sam klupice prije stiropora, pa sam 5 dana posli naručivao nove, stiropor se radi po špagu na ukupnu dužinu kuće (bar tako mi zahtjevamo) i onda špaga ne laže

a i kad uzmem mire za klupice kad se stavi stiropor, onda sve klupice isto vire šta je nama takožer strašno bitno

ali opet se vračamo na staru priću, postoje kriteriji i kriteriji kod investitora, mi jesmo skuplji ali i naše mušterije su zahtjevne a to onda košta :D

ivankeramicar
17.08.2011., 18:18

uvijek poslje zbukanja,na fasadu odmah kad se stiropor zaljepi

marion56
17.08.2011., 18:31
uvijek poslje zbukanja,na fasadu odmah kad se stiropor zaljepi

:top:

Soboslikar R
17.08.2011., 18:38
pa jednom sam se opeka zato tako radim, tj stavio sam klupice prije stiropora, pa sam 5 dana posli naručivao nove, stiropor se radi po špagu na ukupnu dužinu kuće (bar tako mi zahtjevamo) i onda špaga ne laže

a i kad uzmem mire za klupice kad se stavi stiropor, onda sve klupice isto vire šta je nama takožer strašno bitno

ali opet se vračamo na staru priću, postoje kriteriji i kriteriji kod investitora, mi jesmo skuplji ali i naše mušterije su zahtjevne a to onda košta :D

Možda neko i radi bez,ali ni meni ne pada na pamet radit bez špage.

Normalno da če sve klupice isto virit,podrazumjeva se.

Ako je prozor postavljen,klupica se ljepi do prozora,opet ti ispada da moraš prilagođavat stiropor klupici,tako da ne vidim baš neku korist od postavljanja poslje.Ma svak radi kako misli da je bolje.
Eto ja ih stavljam prije stiropora,meni je tako lakše i mislim da je bolje :D

Prijo nisam ni ja baš jeftin :top: pogotovo kad vidim kakvi se sve likovi bave koje kakvim poslovima,onda još više dižem cijenu :lol:

ivankeramicar
17.08.2011., 18:46

Ako je prozor postavljen,klupica se ljepi do prozora,opet ti ispada da moraš prilagođavat stiropor klupici,tako da ne vidim baš neku korist od postavljanja poslje.Ma svak radi kako misli da je bolje.

Prijo nisam ni ja baš jeftin :top: pogotovo kad vidim kakvi se sve likovi bave koje kakvim poslovima,onda još više dižem cijenu :lol:

jel lakse narucit i prilagodit klupcicu od 1m ili cijelu fasadu tj stiropor prilagodit klupcici

zanny
17.08.2011., 18:54

malo je hebeno prilagodot fasadu od recimo 16 m dužine koja u redu ima 4 prozora

ivankeramicar
17.08.2011., 18:59
malo je hebeno prilagodot fasadu od recimo 16 m dužine koja u redu ima 4 prozora

da nemoguce jos ako netko hoce prepust klupcice 3,4 cm van ,:D

Soboslikar R
17.08.2011., 19:09

Nije baš jednostavno,ali zato imamo špagu.

ivankeramicar
17.08.2011., 19:14
Nije baš jednostavno,ali zato imamo špagu.

a sta ako prozor nije dobro postavljen klupcica se zarotira bude na jednoj strani 3cm prepust a na drugoj 2 to je najveci problem pazi se prijatelju i uvijek narucuj klupcice kad stiropor stavis jer mozes grdo zabrljat a nisu jeftine

Soboslikar R
17.08.2011., 19:48
a sta ako prozor nije dobro postavljen klupcica se zarotira bude na jednoj strani 3cm prepust a na drugoj 2 to je najveci problem pazi se prijatelju i uvijek narucuj klupcice kad stiropor stavis jer mozes grdo zabrljat a nisu jeftine

Hebi ga radija sam u montaži stolarije i znan koji su kriteriji.
Vidin odma jeli prozor postavljen kako treba ili nije,imam to u malom prstu.
Hoče li firma koja je montirala ponovo postavljat ili ja (demontaža+montaža),ista mi stvar,neču valjda ja tuđe greške ispravljat i to besplatno.

Još mi se nije dogodilo ali kad bi se dogodilo tako bi postupija.

zanny
18.08.2011., 17:41
Hebi ga radija sam u montaži stolarije i znan koji su kriteriji.
Vidin odma jeli prozor postavljen kako treba ili nije,imam to u malom prstu.
Hoče li firma koja je montirala ponovo postavljat ili ja (demontaža+montaža),ista mi stvar,neču valjda ja tuđe greške ispravljat i to besplatno.

Još mi se nije dogodilo ali kad bi se dogodilo tako bi postupija.

demontirat prozore kad se radi fasada ?
jel ti čuješ sebe ?

ako su prozori minjani prije 7-8 godina a stanovi unutra uređeni ? ti bi isto vadio prozore ?

u ostalom da sam ja vlasnik zgrade ili kuće rekao bi da napraviš klupicu konusno i bog, nebi da sigurno da izbijaš prozore

ako je novogradnja onda nije problem skinit i stavit prozor

Soboslikar R
18.08.2011., 19:41
nakon svih konstrukcija koje si iznija tek si uzadnju svatija očemu govorim.

A ne mislija san na stolariju staru 100 godina,normalno na novogradnju.

Zna se kako se montira stolarija u starogradnji,barem bi trebali znat oni koji se bave adaptacijama

robertinoo
18.08.2011., 19:52

mi isto uvjek tako radimo(klupcice nakon stiropora),a i svi ostali kolege koje znam,i tesko da itko ima misljenje da bi bilo bolje radit drukcije,ali sto ljudi sto cudi..

Soboslikar R
18.08.2011., 19:56
pa jednom sam se opeka zato tako radim, tj stavio sam klupice prije stiropora, pa sam 5 dana posli naručivao nove,

Eto kad se več prodaje...jel ti čuješ sebe:confused:

Di neš bit skuplji kad moraš radit dva puta ist stvar,tako da je normalno da su ti mušterije "zahtjevne" to je valjda normalna pojava.

zanny
18.08.2011., 21:25
Eto kad se več prodaje...jel ti čuješ sebe:confused:

Di neš bit skuplji kad moraš radit dva puta ist stvar,tako da je normalno da su ti mušterije "zahtjevne" to je valjda normalna pojava.

te klupice nisam naplatio investitoru, jer nije bija kriv

ali zato nikad više nisam stavio klupicu ako žbuka ili unutarnja fasada nije gotova

pa šta se tiće zahtjevnosti mušterija to nije istina, ima mušterija kojima možeš prodati muda za bubrige, šta i većina meštara i radi i oni su još zadovoljni, a ima mušterija koje točno znaju šta hoće, recimo iz tvoje domene, 90% mojih mušterija zahtjeva zid ogletan na bočno svjetlo i piturano valjkom kratke dlake, aluminij na svim kantunima

dok ima mušterija koje traže samo da im se prevalja preko zafilcane žbuke (srećom takvih nemam već godinama)

zanny
18.08.2011., 21:30
nakon svih konstrukcija koje si iznija tek si uzadnju svatija očemu govorim.

A ne mislija san na stolariju staru 100 godina,normalno na novogradnju.

Zna se kako se montira stolarija u starogradnji,barem bi trebali znat oni koji se bave adaptacijama

dobro, samo šta je ne radim novogradnje, ili radim samo ako sam ih ja osobno zidao (obično nadogradnje)

a stolariju na adaptacijama kad mi ugrađujemo ona tih problema nema, ali opet ja naručujem klupice posli žbuke (meni osobno i 3-4 milimetra diference ide na živce)

a kad investitor naručuje prozore od drugoga ona se ja ne mješam jer ispada da sam ljubomoran šta nije uzeja moje, ali ga uredno upozorim na nedostatke kad je sve gotovo, i obično se ti prozori premontiravaju :D, pa neka neuka gamad dolazi dva puta kad ruše cijenu

zanny
18.08.2011., 21:32
i još jedna stvar koji treba pazit kod ugradnje prozora je ista visina prozora, kad mi vodimo montažu ona se stavi laser i svi prozori na etaži su na istoj visini, to bi trebalo bit pravilo, koje fušeri ne poštuju

Soboslikar R
20.08.2011., 20:04
i još jedna stvar koji treba pazit kod ugradnje prozora je ista visina prozora, kad mi vodimo montažu ona se stavi laser i svi prozori na etaži su na istoj visini, to bi trebalo bit pravilo, koje fušeri ne poštuju

Istina,ali nekad jednostavno nije moguče postić istu visinu,zbog zidarskih grešaka.

Pa onda kad se vidi konačni rezultat ispada da su fušeri radili,a ljudi ni krivi ni dužni.

zanny
20.08.2011., 21:10
Istina,ali nekad jednostavno nije moguče postić istu visinu,zbog zidarskih grešaka.

Pa onda kad se vidi konačni rezultat ispada da su fušeri radili,a ljudi ni krivi ni dužni.

i onda se opet vraćamo na onu priću da je gradnja kuće kopleksan posao i da u svakom momentu moraš mislit 10 koraka unaprid, i zato ga treba prepustit profesionalcima

Moo
14.10.2013., 20:11
Radimo adaptaciju stana/kuće od cca 100 kvadrata. Kakva su vaša iskustva sa pregradnim zidovima od knaufa (između ide kamena vuna). Kuća je na moru, e sad su me malo izludili razni savjeti sastrane, ono zid je zid, treba zid gradit od cigle bla bla...
Što vi mislite, kakva je zvučna izolacija u odnosu na klasičan zid, trajnost, nosivost, izdržljivost?
:504:
Hvala :)

Plavi-9
14.10.2013., 20:27
Radimo adaptaciju stana/kuće od cca 100 kvadrata. Kakva su vaša iskustva sa pregradnim zidovima od knaufa (između ide kamena vuna). Kuća je na moru, e sad su me malo izludili razni savjeti sastrane, ono zid je zid, treba zid gradit od cigle bla bla...
Što vi mislite, kakva je zvučna izolacija u odnosu na klasičan zid, trajnost, nosivost, izdržljivost?
:504:
Hvala :)

Vremenski je brže gotovo pregrade od knaufa debljina zavisi od Vas može biti 10 cm 12,5 15 cm od knaufa. Zvučna izolacija isto zavisi od debljine. ako je pregradni zid onda nije nosivi ako ga mislite koristiti kao nosivi onda bolje zidati od cigle. Trajnost ja ga imam već 15 godina na profilima nikakvih problema ne vidim. Sama procjena trajnosti zida nemoguće procijeniti ako nema vlage dosta dugo. Nisam previše pametan ali se dosta razumijem u taj sport.

Moo
14.10.2013., 20:34
Hvala na odgovoru. Debljina zidova od 10 cm i zid od cigle, gdje je bolja zvučna izolacija?
I što se tiče vješanja po zidu, kuhinjski elementi, police i slično, može li to podnit?

Plavi-9
14.10.2013., 21:08
Hvala na odgovoru. Debljina zidova od 10 cm i zid od cigle, gdje je bolja zvučna izolacija?
I što se tiče vješanja po zidu, kuhinjski elementi, police i slično, može li to podnit?

Naravno da je bolja zvučna izolacija zid od cigle. Ali treba zid zazidati ožbukati pogletati pofarbati i treba vremena. A zid od knaufa je brže gotov a unutra u zid od knaufa se stavljaju jače konstrukcije na mjesta gdje ide viseća kuhinja i nekakve police. Tako da bi trebali znat gdje dolaze ti elementi da se to ugradi prije zatvaranja zida sa knaufom.