PDA

View Full Version : Dječja imena

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

Vesper Lynd
31.07.2008., 17:49
oprosti, ali u Podravini to nisu normalna imena...to su imena tipična za talijansko govorno područje, i područja bliža tome, tipa Istre,ali za kontinentalnu hrvatsku definitivno nisu

ajmee...kaj ja radim dok čekam kod zubara:lol::lol::lol:postala sam ovisna

Ok, ja zivim u tom djelu i meni je to normalno, onaj dio gore nebi ni znala pokazat na karti koliko mi je nepoznat :rofl: ali opet mislim da oni gore daju jos smjesnija imena!

MariaDelMar
31.07.2008., 18:55
Ovo sto si nabrojala su normalna imena kojih svuda ima po Hr...

ne, tih imena nema po svuda po hr, uobičajena su u istri :cerek:

Ali znam da ima 100 puta cudnijih, stranijih i bezveznijih imena koje roditelji daju!

to se slažem, kao neo, kia i sl.

Burmanska mačka
31.07.2008., 19:43
e da se tak zovem uopće se ne bih bunila, daj zabrijte kak bi mi nadgrobni spomenik bio genijalan :rofl::rofl::rofl:

:top: Zakon! :lol:

Br2B
31.07.2008., 19:58
Ok, ja zivim u tom djelu i meni je to normalno, onaj dio gore nebi ni znala pokazat na karti koliko mi je nepoznat :rofl: ali opet mislim da oni gore daju jos smjesnija imena!

je...ima svačega...od Marisol,Esmeraldi, Juanita, i tako dalje...a štaš...lokalpatriotizam nam je nula:flop::flop::flop:,čast iznimkama

Agata1979
01.08.2008., 10:45
Prošle godine gledam rubriku Dobili imena-ljudi se prezivaju Jordan a malom dali ime Michael.Možda neka nova košarkaška nada.

pink5
01.08.2008., 11:28
na dnevniku htv o nesrećama izvještava jedan novinar koji se zove Damir Smrtić:eek::rofl:,a na našem općinskom sudu glavni sudac se zove Marijan Bitanga:lol:

Victoria 08
01.08.2008., 11:35
Sječam se još kao dijete dok sam se igrala na igralištu dolazila je jedna mama sa blizancima od možda dvije godine,curica i dečko,zvali su se Svemirko i Banana,to je nešto najstrašnije što sam ikad čula.Baš me zanima danas kad ta djeca idu u školu dali im se ostala djeca rugaju?Inače u mom poslu susretala sam se sa svakakvim imenima,tako da me stvarno više ništa ne iznenađuje

Lake
01.08.2008., 11:54
Opce pravilo kod davanja imena djeci je da se da ime od kojeg se nece moci raditi nadimci! Meni je presmjesno kad si roditelji nesto umisle pa daju djeci neka debilna imena! Ako vec hocete dati neko posebno ime djetetu, pricekajte dok se ne rodi, imajte nekoliko favorita i prije nego ne pogledate i dozivite svoje djete nemojte mu davati ime nego tada odlucite!

Sa ovim se skroz slažem! Osim da se mora slagat s prezimenom mora bit ime koje se ne može ''iskrivit'' ili pridodat neki glupi nadimak, ili rugalica nedaj bože...

pink5
01.08.2008., 12:01
potpisujem

Agata1979
01.08.2008., 12:03
Sa ovim se skroz slažem! Osim da se mora slagat s prezimenom mora bit ime koje se ne može ''iskrivit'' ili pridodat neki glupi nadimak, ili rugalica nedaj bože...

Nadimci se nekada ne mogu izbjeći koliko god čovjek imao normalno ime ili prezime.Puno ljudi znam koji imaju nadimke po prezimenu, recimo jedan Perković ima nadimak Pera, a jedan poznanik ima savršeno lijepo ime a svi ga zovu Đuka iako nema veze ni s imenom ni s prezimenom.

Victoria 08
01.08.2008., 12:07
nedavno sam čitala u novinama,ili gledala na TV-u,ne sjećam se baš, o nekoj curi koja se zove Vesela Lešina..e ja bi te roditelje u zatvior dala

:lol::lol::lol:

Već sam napisala da sam u svom poslu čula svakakvih imena,npr.Divna,Krasna,Lijepa,Voljena,Zlatna,Trnor užica,Srna,Golubica,Gorka,Naranča,Venera,Sida,da ne nabrajam dalje....

Jedno ime mi je ostalo ekstra u pamčenju Planinka,nebi možda ni bilo toliko čudno da se ne preziva Pećina,sad koje su šanse da date djetetu takvo ime i da se uda za frajera sa takvim prezimenom?

Lake
01.08.2008., 12:12
Nadimci se nekada ne mogu izbjeći koliko god čovjek imao normalno ime ili prezime.Puno ljudi znam koji imaju nadimke po prezimenu, recimo jedan Perković ima nadimak Pera, a jedan poznanik ima savršeno lijepo ime a svi ga zovu Đuka iako nema veze ni s imenom ni s prezimenom.

to je istina...neke stvari nemoš izbjeć...ljudi će smislit svakakve gluposti ako im se hoće...tipa Cvita, Cvita ku*ca pita...velika joj rita...i td.

pink5
01.08.2008., 12:14
to je istina...neke stvari nemoš izbjeć...ljudi će smislit svakakve gluposti ako im se hoće...tipa Cvita, Cvita ku*ca pita...velika joj rita...i td.

meni je Cvita prekrasno ime,pa di si izvukla te rugalice:lol:

Lake
01.08.2008., 12:19
meni je Cvita prekrasno ime,pa di si izvukla te rugalice:lol:

meni su sva ta naša dalmatinska imena lipa, Marica mi je naj naj...:cerek:
a Cvitu jednu znam pa se znalo tako reć nažalost...prostaci jedni!!

rapadajz
01.08.2008., 12:37
jos jedan "svijetli" primjer - u mome kraju postoji jedan tip (prek 40) koji se zove Svemir, i jos jedan (istih godina) koji se zove Izvor.

pink5
01.08.2008., 13:06
meni su sva ta naša dalmatinska imena lipa, Marica mi je naj naj...:cerek:
a Cvitu jednu znam pa se znalo tako reć nažalost...prostaci jedni!!

meni Marica baš i nije lijepo,iz razloga što su i to ime "unakazili",Marica je sinonim za policijska kola,tj kombi i za marihuanu,bar je tako kod nas.Nije mi jasno zašto baš Marica:ne zna:

enigmatic
01.08.2008., 13:06
Mi još nismo izabrali ime.Dogovor je da ja napravim popis a onda ćemo izabrati.Moj dragi za svako ime prvo razmisli da li ima kakav ružni nadimak pa se onda izjasni. Ne ide nam baš najbolje,za sada se slažemo samo oko jednog imena ali imamo još dosta vremena.Inače,ime biram po tome kako mi se sviđa i da nije neko tipa Svemir,Izvor...,ali isto tako me uopće ne zanima koliko će ih sa tim imenom biti u razredu...U osnovnoj nas je 3 bilo u razredu sa mojim imenom,ali kad sam došla u srednju bila sam samo ja. Glupo mi je previše raspravljati o imenima jer svatko ima svoj ukus,ime koje je meni lijepo nekome se ne sviđa i obratno.

trapava
01.08.2008., 20:39
evo malo o imenima

http://www.youtube.com/watch?v=E71e4Z61GHY&feature=related

alapača
01.08.2008., 20:49
na dnevniku htv o nesrećama izvještava jedan novinar koji se zove Damir Smrtić:eek::rofl:,a na našem općinskom sudu glavni sudac se zove Marijan Bitanga:lol:

a kolika je vjerojatnost da će nam se ministar poljoprivrede prezivati čobanković a ravnatelj Uprave za veterinarstvo Brstilo :rolleyes::D

_Bea_
01.08.2008., 21:13
A, što mislite o imenima: Zoja, Zara za curicu, a za muškića Dominik, Noa, Saša?

alapača
01.08.2008., 21:18
ne ne ne i ne :kava:

babebabe
01.08.2008., 22:10
A, što mislite o imenima: Zoja, Zara za curicu, a za muškića Dominik, Noa, Saša?

Zoja nikako (naročito s tim "j"), ali Zara nije loše... A Saša mi je lijepo, ali za curicu..

pink5
01.08.2008., 22:29
frendica se zove Plavija,unikat jel da:raspa:

moonyena
01.08.2008., 23:45

Također -Zoja mi nije nešto, ni Saša mi se baš ne sviđa, ali ova druga imena su mi lijepa.

Nego, hmmm... krajnje vrijeme mi je za pregovore s mm. Ako je opet dečko, već smo nešto natuknuli za Matiju ili Martina. Za curu se nisam usudila još potezati pitanje, jer smo prošli put imali totalno razmimoilaženje oko imena -ja sam bila za Mia, Mila, Matija, Rina ili Riana, a on -Ivana, Marija, Lidija... :eek: :rolleyes: :no:

Any comments?

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/versace-i-armani-zive-u-osijeku.html

moonyena
01.08.2008., 23:59
Btw. sjetila sam se jedne cure iz škole, Amal (i još je imala neko strano prezime na "Q" koje valjda nitko nije znao pravilno izgovarati). Jedinstveno, nema šta. Ni prije ni poslije nisam čula to ime (jesam za Amaliju i Amalku).
Sviđa mi se, ali nije mi u užem izboru, jer mi se nekako baš ne slaže s prezimenom.

trapava
02.08.2008., 03:17
Btw. sjetila sam se jedne cure iz škole, Amal (i još je imala neko strano prezime na "Q" koje valjda nitko nije znao pravilno izgovarati). Jedinstveno, nema šta. Ni prije ni poslije nisam čula to ime (jesam za Amaliju i Amalku).
Sviđa mi se, ali nije mi u užem izboru, jer mi se nekako baš ne slaže s prezimenom.

Imala sam koleginicu s posla Amal, bila je iz Francuske ...

MariaDelMar
02.08.2008., 16:42

zoja mi je bezveze.
e sad, zara - volim tu marku, ali dati ime djetetu - pa ne znm baš... meni je lijepo ime iris i da ne živim u zg, možda bih ga i dala curici, ovako mi je glupo da mi se dijete zove kao lanac parfumerija.

saša mi je ok, ali to je zapravo nadimak za aleksandar, što je meni super ime, ali ako dijete odrasta malo istočnije, ne baš u hr, jelte... ali samo ime mi je fenomenalno - ima povijest, značenje - pravo čvrsto muško ime :s
noa mi niti ne zvuči kao ime.
dominik mi je ok! :top:

MariaDelMar
02.08.2008., 16:47
Nego, hmmm... krajnje vrijeme mi je za pregovore s mm. Ako je opet dečko, već smo nešto natuknuli za Matiju ili Martina. Za curu se nisam usudila još potezati pitanje, jer smo prošli put imali totalno razmimoilaženje oko imena -ja sam bila za Mia, Mila, Matija, Rina ili Riana, a on -Ivana, Marija, Lidija... :eek: :rolleyes: :no:

Any comments?

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/versace-i-armani-zive-u-osijeku.html

sva su mi tvoja predložena imena ok, samo mi je riana malo čudno - ima neko značenje? čije je to ime?
a prijedlozi tvoga muža su mi malo klasičnija imena, marija mi je preozbiljno, ivna prečesto, a lidija :ne zna: - iako treba misliti na to da će dijete i porasti i imati nekakav poslovni život i sl...

_Bea_
02.08.2008., 18:23
zoja mi je bezveze.
e sad, zara - volim tu marku, ali dati ime djetetu - pa ne znm baš... meni je lijepo ime iris i da ne živim u zg, možda bih ga i dala curici, ovako mi je glupo da mi se dijete zove kao lanac parfumerija.

saša mi je ok, ali to je zapravo nadimak za aleksandar, što je meni super ime, ali ako dijete odrasta malo istočnije, ne baš u hr, jelte... ali samo ime mi je fenomenalno - ima povijest, značenje - pravo čvrsto muško ime :s
noa mi niti ne zvuči kao ime.
dominik mi je ok! :top:

Iris je lijepo, mada mene osobno nebi bilo briga ni da mi se djete zove po lancu parfumerija, koji možda za 10 godina neće čak ni postojati više...

(Čak mi nije palo na pamet u tom trenu da je Iris lanac parfumerija):mig:

prigorka
02.08.2008., 18:38
Evo da vam se i ja pridružim..:top: Imam kcer Helenu i sina Tonija,želimo si još jednu bebicu, pa gledam imena.Za sad mi je Hana zapelo za oko..a za deckice su mi super Dino,Teo ali da ne povjeruješ moji susjedi tak zovu svoje pse..:eek:

alex k.
02.08.2008., 21:02
Za sad mi je Hana zapelo za oko..a za deckice su mi super Dino,Teo ali da ne povjeruješ moji susjedi tak zovu svoje pse..:eek:
Jako dobro mi je poznata ta priča... I ja sam za ime svoje buduće curice dobila komentar da je to ime za psa. :rolleyes: Sve me više ljuti to davanje ljudskih imena cuckima, mačkama i drugoj živini. Zamisli, rodiš dečka, daš mu ime Teo i onda će se ovi tvoji susjedi iščuđavati jer, Bože dragi, pa kak si mogla djetetu dati pseće ime?! :bonk:

alex k.
02.08.2008., 21:07
meni je lijepo ime iris i da ne živim u zg, možda bih ga i dala curici, ovako mi je glupo da mi se dijete zove kao lanac parfumerija.
Iris je baš lijepo i sve rjeđe ime. Nije mi pala na pamet parfumerija. :mig:

alapača
02.08.2008., 21:25

e al to mi stvarno nije jasno! pa u čemu je dovraga problem s tim imenom? :confused:
upravo i sama kažeš - aleksandar je ime najpoznatijeg svjetskog osvajača :top: pa zašto to onda (u zadnje vrijeme) svima zvuči "istočno" i kao nije primjereno za hr?

alapača
02.08.2008., 21:31
flinstonsi su imali kućnog ljubimca dina (koji je ipak dinosaur pa se zato zove dino, ali je i kućni ljubimac).
svi moji kućni ljubimci su imali ljudska imena. osim psa, koji je dobio ime po liku iz crtića :cerek: i mačka koji je dobio ime po liku iz knjige :cerek::cerek:

alex k.
02.08.2008., 21:50
flinstonsi su imali kućnog ljubimca dina (koji je ipak dinosaur pa se zato zove dino, ali je i kućni ljubimac).
svi moji kućni ljubimci su imali ljudska imena. osim psa, koji je dobio ime po liku iz crtića :cerek: i mačka koji je dobio ime po liku iz knjige :cerek::cerek:
:top: Ti si jedna od rijetkih koja kaže da su joj kućni ljubimci imali LJUDSKA imena, a ne da je netko dao svom djetetu pseće ili ne znam kakvo ime. Mene živciraju oni koji si psa, mačku, papigu... nazovu npr. Hana i onda tvrde da je to životinjsko ime.

moonyena
03.08.2008., 00:12
sva su mi tvoja predložena imena ok, samo mi je riana malo čudno - ima neko značenje? čije je to ime?
a prijedlozi tvoga muža su mi malo klasičnija imena, marija mi je preozbiljno, ivna prečesto, a lidija :ne zna: - iako treba misliti na to da će dijete i porasti i imati nekakav poslovni život i sl...

Riana je po onoj slatkoj pjevačici Rihanni.

A Lidija -to je mm bila prva simpatija i neostvareni san! :lol:

Ja se uopće ne bih obazirala na to jel ime koje mislim dati djetetu ima parfumerija, ili susjedov pesonja. Dajte bebačima ime koje vam se sviđa! :top:
(pod uvjetom da to ime nije nešto kao -Krumpirko, Versače ili sl. :rofl:)

prigorka
03.08.2008., 00:17
Zbog njih sam i eliminirala ta imena,kak da nazovem klinca dino kad onaj mamlaz:mad:naziva po cijele dane svog cucka tak....Leo je pudlica a Teo pekinezer,strašno.I onda ko je tu lud.....Jednom prilikom smo na jednom slavlju upoznali malog lea,nato je moja kcer rekla mama kaj se tak ne zove od susede pes,žena je popizdila da kaj ak joj budu klinca zezali zbog toga kad poraste....:D

MariaDelMar
03.08.2008., 10:26
@ moonyena - smijem pitati zapto onda ne ariana?
ok, lidija definitvno otpada :D

MariaDelMar
03.08.2008., 10:27
@ aleks k - baš mi je drago da ti se sviđa :)

a kad smo kod cvjetnih imena, iako mi je iris ljepše, kako vam se čini kala?

MariaDelMar
03.08.2008., 10:32
@ alapača - radi se o tome da se aleksandar jako često spominje u povijesti prvoslavnih zemljalja. kod istočnih susjeda je to jako popularno ime, imam dosta prijatelja u bg i svaki drugi je sinu dao ime aleksandar - a da ja tamo živim, vjerovatno bih i ja, jer mi je ime fenomenalno.

a kad smo na istoku :D, meni je lijepo ime i sofija (sad mislim na bugarski gl. grad, ne na povijest) - iako mi je to više za neku gospođu u godinama, ali mi je jako lijepo!

samy_=D
03.08.2008., 10:43
decko-florijan
cura-sara,lara,leona

kajkavka
03.08.2008., 14:21
Nikša & Mirna :eek:

moonyena
03.08.2008., 15:08
@ moonyena - smijem pitati zapto onda ne ariana?
ok, lidija definitvno otpada :D

Kala? Paaa... tak-tak.

Lidija? :buum:

A Arijana mi nije baš nešto... Riana mi nekako bolje zvuči. Sad bude mi netko otpisao da onda sigurno nemam sluha! :zubo:

@ samy_=D
Hmmmm... Florijan? Sorry -odmah si ga prevedem kao Cvjećko, da oprostiš -asocijacija mi sama skače na gay. Za curice imena su mi lijepa.

Doria26
03.08.2008., 18:25
Arijana,Kala-nije mi lijepo,
Iris:top:
Jel zna netko da li se muško ime Vito deklinira kao Marko,Ivan,Sven,Tino itd..ili u ženskom rodu kao Bruno,Ivo,Miro npr?:ne zna:

alapača
03.08.2008., 20:50
ja bih ga kao bruno, ali ja nisam kroatist.

mene florijan podsjeća na lončara iz nmk ne bih to podnjela al dobro ime za npr hrčka :top:

i meni bi dečko bio aleksandar, bez obzira na zapad-istok, ali kad bude dečko na repertoaru, mm će davati ime :(

MalaLola
04.08.2008., 07:33
Da malo kometiram:D
Kala - me previše podsjeća na cvijet i ne sviđa mi se za ime
Iris - mi je super, totalno mi je zvučno, jako, posebno i nije mi uopće pala na pamet parfumerija, a i šta onda ako se tako zovu parfumerije, ima i restorana i svačeg nečeg što se zove po ljudskim imenima, ne treba zbog toga eliminirati ime... isto ko i kad daju životinjama ljudska imena, taman posla da me to spriječi da dam djetetu ljudsko ime:p
Riana - hm, nije loše, čak mi je i fora, ali me previše podsjeća na pjevačicu, pa mi to spada u onu kategoriju ko kad daju djeci imena po likovima iz sapunica:ne zna:
Florijan - meni tako smiješno zvuči, podsjeća me na onaj crtić, a i na frendičinog muža koji se zove Fabijan, pa ga jedan frend stalno zove Florijan:ne zna: i ljepše mi je onda Fabijan..
Noa - mi je katastrofa.. nedorečeno, ne znam
Saša - super, i nama bi totalno pasalo uz prezime, ali dragi kaže pa da da ga zovu Srbineeeee:rofl::rolleyes:
Zoja me podsjeća kao da je netko izostavio slovo l pa da bude zolja:rofl::D iako ime je moderno i kužim da se dosta ljudi sviđa, a Zara mi je super i mm bi htio da se tako cura zove jer on obožava grad Zadar:D

kajkavka
04.08.2008., 09:36
Jel zna netko da li se muško ime Vito deklinira kao Marko,Ivan,Sven,Tino itd..ili u ženskom rodu kao Bruno,Ivo,Miro npr?:ne zna:

NOMINATIV tko? što? ovaj Vito
GENITIV koga? čega? (nema) Vite
DATIV komu? čemu? (se približavam) Viti
AKUZATIV koga? što? (vidim) Vitu
VOKATIV oj! Vito (dođi!)
LOKATIV o komu? o čemu? (govorim) o Viti
INSTRUMENTAL s kim? čim? (pričam) s Vitom

:mig:

alapača
04.08.2008., 12:39
a kak se deklinira bruno? a kako vita?

alapača
04.08.2008., 12:44
kakve veze ima zara sa zadrom? :confused:
baš si lijepo rekla ovo za nou! ni ja to ne bih tak dobro sročila :D
što se saše tiče, moram ponoviti, i to ne samo zbog broja postova, Aleksandar mi je najljepše muško ime, i mrzim kad ga se proziva srpskim jer zapravo se koristi baš svugdje u svijetu (pa tako ima barem jedan u baš svakoj mex ili španjolskoj sapunici) :mad:

Leonee
04.08.2008., 13:00
kakve veze ima zara sa zadrom? :confused:

:rofl: jebente tulavu.. Zadar se na talijanskom parla Zara.. :p:D

Lake
04.08.2008., 13:01
zara je na talijanskom zadar... a u španjolskim i mex sapunicama će prije bit alejandro (čitaj alehandro) negoli aleksandar...isto kao i u talijanskom alessandro...

alapača
04.08.2008., 13:07
a u španjolskim i mex sapunicama će prije bit alejandro (čitaj alehandro) negoli aleksandar...isto kao i u talijanskom alessandro...
a kaj to kao nije isto kao ime?

leonee :cerek: jel to poziv? :cerek:

Lake
04.08.2008., 13:10
a kaj to kao nije isto kao ime?

pa nije isto kao što nije isto jasna i chiara...isto je značenje ali je na drugom jeziku...ili vito i živko...ili ivan i john...

alapača
04.08.2008., 13:21
jao, lake, ja šumom ti drumom :bonk:
pustimo alehandra na miru, može? :top:

MalaLola
04.08.2008., 13:27
U svezi glede Aleksandra. Ma nije to srpsko ime, ali budući da je za njihovu povijest vezano ime Aleksandar i da oni jako veličaju tog svog kralja koji nama nije baš bio drag, onda se eto na ovim prostorima iskristaliziralo mišljenje da je eto to ime gotovo ekskluzivno njihovo, jer se svaki drugi Srbin zove Aleksandar, pa već počinje imati srpski prizvuk..
A da je internacionalno ime je:mig:

alapača
04.08.2008., 13:30
U svezi glede Aleksandra. Ma nije to srpsko ime, ali budući da je za njihovu povijest vezano ime Aleksandar i da oni jako veličaju tog svog kralja koji nama nije baš bio drag, onda se eto na ovim prostorima iskristaliziralo mišljenje da je eto to ime gotovo ekskluzivno njihovo, jer se svaki drugi Srbin zove Aleksandar, pa već počinje imati srpski prizvuk..
A da je internacionalno ime je:mig:
aha! :bonk: sad sam tek skužila :bonk:
meni je cijelo vrijeme makedonski na pameti, uopće se nisam sjeetila nekog tamo srpskog kralja :D

kajkavka
04.08.2008., 13:42
a kak se deklinira bruno? a kako vita?

:flop:ispričavam se:pajmo još jedanput:o

N Vito Bruno Vita
G Vita Brune Vite
D Vitu Bruni Viti
A Vita Brunu Vitu
V Vito Bruno Vito/Vita
L o Vitu o Bruni o Viti
I s Vitom s Brunom s Vitom

MalaLola
04.08.2008., 13:49

N Vito Bruno Vita
G Vita Brune Vite
D Vitu Bruni Viti
A Vita Brunu Vitu
V Vito Bruno Vito/Vita
L o Vitu o Bruni o Viti
I s Vitom s Brunom s Vitom

:misli:
Jesi sigurna:confused:
Ova deklinacija muškog Vite mi zvuči debilno i u najmanju ruku ko da su ju sricali dalmatinci na svom narječju..
Sorry, ne znam mislim da se Vito deklinira isto kao i Bruno, dakle, preklapa se u nekim padežima s ženskom Vitom
Dakle, ja bi rekla Vito, Vite, Viti, Vitu, Vito, o Viti i s Vitom za muško... za žensko Vita, Vite, Viti, Vitu, Vita, o Viti, s Vitom..

alapača
04.08.2008., 14:17

N Vito Bruno
G Vita Brune
D Vitu Bruni
A Vita Brunu
V Vito Bruno
L o Vitu o Bruni
I s Vitom s Brunom
Zašto je različito?

kajkavka
04.08.2008., 14:57
a jbga
to vam je to drage moje nažalost-hrvatska gramatika:flop:
nema objašnjenja
jednostavno se mora naštrebati koja imena po e-deklinaciji, a koja po a
ima više iznimaka nego pravila

alex k.
04.08.2008., 16:45
a jbga
to vam je to drage moje nažalost-hrvatska gramatika:flop:
nema objašnjenja
jednostavno se mora naštrebati koja imena po e-deklinaciji, a koja po a
ima više iznimaka nego pravila
Vito se deklinira isto kao i Bruno. Ne brkati lončiće! Po ovoj deklinaciji koju si napisala, ispalo bi da je u pitanju ime Vit, a ne Vito.

škorpionka_
04.08.2008., 16:52
Koga, čega nema- Vite, komu, čemu prilazim -Viti!!!!

alex k.
04.08.2008., 16:58
Koga, čega nema- Vite, komu, čemu prilazim -Viti!!!!
Ovaj se post odnosi na moj odgovor ili na onu krivu deklinaciju? Pravilna je ona koju je prvu napisala, a ta je istovjetna deklinaciji imena Bruno.

škorpionka_
04.08.2008., 17:08
;)

škorpionka_
04.08.2008., 17:13
Deklinacije
- rod, broj i padež gramatičke su kategorije koje nisu određene svaka svojim morfemom, već jedan morfem znači više toga – primjer: -a u Marija je lijepa žena znači ženski rod, jedninu i nominativ), -ima u Igram se s prijateljima znači muški rod, množinu i instrumental
- deklinacija je promjena imenice kroz padeže, određena rodom imenice i brojem (posebno se deklinira jednina, a posebno množina)
- osnovne deklinacije u hrvatskom jeziku vezane su uz morfeme kojima označavamo rod (točnije, imenicu određenog roda u nominativu jednine): -a, - Ø, -o/-e
- u tradicionalnim gramatikama deklinacije se nazivaju prema nastavku u genitivu jednine, dakle „ženska“ deklinacija naziva se e-deklinacija, „muška“ i „srednja“ a-deklinacija (nastavci su isti za srednji i muški rod, osim za imenice muškog roda koje znače živo i razlikuju se u akuzativu jednine)
- imenice muškog roda koje završavaju na –a dekliniraju se po „ženskoj“ e-deklinaciji, o one koje završavaju na –o, -e, -u i –i po a-deklinaciji (kako je često riječ o imenicama stranog podrijetla, ponekad one, da bi se prilagodile hrvatskom fonetskom sustavu, dobivaju razne umetke: žiri – s žirij-em)
- imenice ženskog roda koje završavaju na konsonant (ljubav, noć, radost…) dekliniraju se po posebnoj, takozvanoj i-deklinaciji

škorpionka_
04.08.2008., 17:20
I po ovome bi trebalo biti Vito, Vita, ali to bi bila a-deklinacija... međutim, treba malo pregledati živo i neživo... Vito je osobno ime.Po tomu bi trebalo biti Vito, Vite, Viti...
Zašto je hrvatski kompliciran???... hehehe ... :cerek:

škorpionka_
04.08.2008., 17:22
Ne vjerujem da će itko u Hrvatskoj reći .. Bio sam kod Bruna i Vita, već će reći ... Bio sam kod Brune i Vite.

Tučak
04.08.2008., 17:35
Ne vjerujem da će itko u Hrvatskoj reći .. Bio sam kod Bruna i Vita, već će reći ... Bio sam kod Brune i Vite.

Ja bih ovo prvo rekla da idem kod muškaraca (Bruno, Vito), a ovo drugo bih rekla da idem kod žena koje se zovu Bruna, odnosno Vita.

alex k.
04.08.2008., 17:39
Ja bih ovo prvo rekla da idem kod muškaraca (Bruno, Vito), a ovo drugo bih rekla da idem kod žena koje se zovu Bruna, odnosno Vita.
Ali to nije pravilno. Koliko god čudno bilo, Vito i Bruno se dekliniraju kao da su ženskog roda i to je jedino ispravno. :mig:

Tučak
04.08.2008., 17:45
Ali to nije pravilno. Koliko god čudno bilo, Vito i Bruno se dekliniraju kao da su ženskog roda i to je jedino ispravno. :mig:

Vjerovat ću ti samo ako si prof. hrv. jezika i ako mi kažeš gdje to mogu provjeriti. :mig:

Doria26
04.08.2008., 17:46
OK,zaključak je dakle da se muško ime deklinira kao i Bruno a ne kao Marko,jel?
Samo mi je totalno glupo imaš sina i kćer Vitu i Vitu,malo debilno,kad spominješ jednog od njih moraš napomenut jel pričaš o muškom ili o ženskom biću da bi taj netko shvatio o kom pričaš, po tome jer nema razlike kaj ne?.Nekaj mi tu ne štima.:confused:

Doria26
04.08.2008., 17:55
Ja ipak mislim da je pravilno da je GENITIV imenice muškog roda Vito ipak Vita.

Tučak
04.08.2008., 17:55
OK,zaključak je dakle da se muško ime deklinira kao i Bruno a ne kao Ivo,jel?
Samo mi je totalno glupo imaš sina i kćer Vitu i Vitu,malo debilno,kad spominješ jednog od njih moraš napomenut jel pričaš o muškom ili o ženskom biću da bi taj netko shvatio o kom pričaš, po tome jer nema razlike kaj ne?.Nekaj mi tu ne štima.:confused:

I meni je to čudno i voljela bih da mi kažu gdje to mogu provjeriti. Nikome ne vjerujem dok se sama ne uvjerim u suprotno. Zaista nisam čula da tako netko govori, a ne mogu vjerovati da baš nikad do sada nisam čula za to pravilo. Doduše, nisam prof. hrv jezika, ali se ni ne smatram nepismenom.

Doria26
04.08.2008., 18:01
Kopala sam nešto po nekom pravopisu ali nisam našla.MM je neki dan izjavio da mu je to super ime, da bi radije da se naš sin zove Vito nego Dorijan i već dva dana raspravljamo o gramatici.

Tučak
04.08.2008., 18:04
Kopala sam nešto po nekom pravopisu ali nisam našla.MM je neki dan izjavio da mu je to super ime, da bi radije da se naš sin zove Vito nego Dorijan i već dva dana raspravljamo o gramatici.

Nemojte da vas gramatika obeshrabri!:mig:

A ja se nadam da će se ovdje netko javiti s diplomom profesora hrvatskog jezika!

colbert
04.08.2008., 18:05

Potpisujem! :top:

Primijetila sam da ljudi s mora imaju tendenciju deklinirati Tko?Sto? Vito, Koga?Cega? Vita, ali cinjenica je da je to gramaticki neispravno.

Kaze se "Butkovic je dobio ekskluzivu Ive Sanadera", a ne "Iva Sanadera".

Razlika Ivo/Iva (musko/zensko ime) vidjet ce se u prezimenu, jer se zensko prezime nece deklinirati.

"Bili smo kod Ive Sanader (imaginarne zenske osobe), imenjakinje Ive Sanadera (THE hrvatskog premijera)"

Novi album Mise Kovaca (a ne Misa Kovaca).

MariaDelMar
04.08.2008., 18:06
cure, mislim da je na prošloj stranici kajkavka izdeklinirala muško ime vito, a na ovoj žensko ime vita - jer alapača je pitala kao se deklinira bruno i vita, ne vito.

meni je super naša primorska deklinacija npr. imena dino, mama ga pita di ideš, sin kaže: kod dinota :rofl: a bo :ne zna: :D

MariaDelMar
04.08.2008., 18:09
baš je maksim mrvica na rtl-u - jel mu to pravo ime, maksim, ili umjetničko?
lijepo mi je, ali malko pretenciozno. maksimilijan mi je malo predugačko.

Doria26
04.08.2008., 18:11
Ma da al onda je nešto ispravljala.Doduše ovo što je Colbert napisao/la ima smisla..Bit će da je onda možda ipak tako.

alex k.
04.08.2008., 18:23
I meni je to čudno i voljela bih da mi kažu gdje to mogu provjeriti. Nikome ne vjerujem dok se sama ne uvjerim u suprotno. Zaista nisam čula da tako netko govori, a ne mogu vjerovati da baš nikad do sada nisam čula za to pravilo. Doduše, nisam prof. hrv jezika, ali se ni ne smatram nepismenom.
Meni je hrvatski jezik i književnost struka, tako da ti GARANTIRAM da se Vito deklinira kao da je ženskog roda. :mig: Možeš provjeriti kod bilo kojeg prof. hrvatskog jezika. Probaj deklinirati ime Ivo (netko ga je već spomenuo) - ista stvar!

škorpionka_
04.08.2008., 18:26
Meni je hrvatski jezik i književnost struka, tako da ti GARANTIRAM da se Vito deklinira kao da je ženskog roda. :mig: Možeš provjeriti kod bilo kojeg prof. hrvatskog jezika. Probaj deklinirati ime Ivo (netko ga je već spomenuo) - ista stvar!

:top:

škorpionka_
04.08.2008., 18:30
Idem kod djevojčice Brune i idem kod dječaka Brune. Isto je!

Jedino bi Talijan rekao da ide kod Bruna, Vita, Iva, Kreša....

Tučak
04.08.2008., 18:31

A reci mi je li i druga verzija može biti točna (na stranu sad ime Ivo)? Jedna frendica koja je završila komparativnu književnost kaže da su obje verzije točne.

škorpionka_
04.08.2008., 18:33
koga, čega nema- Mate, Ive, Ante, Vite, Krune, Brune, Kreše....
Ali, koga, čega nema - Marka, Darka...

škorpionka_
04.08.2008., 18:34
U hrvatskom jeziku ima dosta iznimaka ili dualnosti (dvojnosti-da može i jedno i drugo), ali u osobnim imenima nema teorije da postoji dvojnost... Onda na to već utječe dijalekt.

Tučak
04.08.2008., 18:37
Evo jedno trik pitanje za vas!
Imamo dječaka koji se zove Darko i curicu koja se zove Darka.
Kažemo za dečkića idem kod Darka, a za curicu Idem kod Darke.
Zašto je onda netočno reči idem kod Bruna???

alex k.
04.08.2008., 18:38
A reci mi je li i druga verzija može biti točna (na stranu sad ime Ivo)? Jedna frendica koja je završila komparativnu književnost kaže da su obje verzije točne.
Ne može ova druga verzija biti točna.

alex k.
04.08.2008., 18:41
Evo jedno trik pitanje za vas!
Imamo dječaka koji se zove Darko i curicu koja se zove Darka.
Kažemo za dečkića idem kod Darka, a za curicu Idem kod Darke.
Zašto je onda netočno reči idem kod Bruna???
Samo zato što Darko i Bruno završavaju na isto slovo (-o), ne znači da imaju i istu deklinaciju. Škorpionka ti je već napisala da u hrvatskom jeziku ima jako puno iznimaka. Jbg, tak nam je suđeno - imamo jednu od težih gramatika, a pod utjecajem lokalnih govora (dijalekata) ljudi su skloni svakakve 'gramatike' izmišljati.

Tučak
04.08.2008., 18:48
ok.
Nisam prof hrv jezika, ali imam jedan primjer iz splita.
Jedna ulica se zvala ulica brune bušića, a zatim su tu tablu ispravili i napisali ulica bruna bušića.
zato me sve to tako zbunilo, pa sam pitala.

Leonee
04.08.2008., 18:50

..neznam od kuda mi to zvuci poznato... :raspa: :D

alex k.
04.08.2008., 18:52
ok.
Jedna ulica se zvala ulica brune bušića, a zatim su tu tablu ispravili i napisali ulica bruna bušića.
Ne mogu vjerovati da su to napravili! :eek: Ispravili - na krivo! Đizs, svašta... Iako, ništa me ne čudi, pravopis i pravogovor nam je u ku... Tako se na jednoj komercijalnoj televiziji neki dan moglo čuti 'izvješće sa hrvatskih cesata'. Ali, to je već deeeebeli offtopic. :lol:

Leonee
04.08.2008., 18:54
ok.

Mislim da je I jedno I drugo krivo.. Trebalo bi biti ulica Bruno Busica.. Ako se dobro sjecam,..ime se ne deklinira ako je iza njega prezime.. :misli:

Leonee
04.08.2008., 18:57
Ne mogu vjerovati da su to napravili! :eek: Ispravili - na krivo! Đizs, svašta... Iako, ništa me ne čudi, pravopis i pravogovor nam je u ku... Tako se na jednoj komercijalnoj televiziji neki dan moglo čuti 'izvješće sa hrvatskih cesata'. Ali, to je već deeeebeli offtopic. :lol:

:ne zna:.. Pa to je stara zajebancija jos sa 101-ce.. :kava:

škorpionka_
04.08.2008., 18:58
Mislim da je I jedno I drugo krivo.. Trebalo bi biti ulica Bruno Busica.. Ako se dobro sjecam,..ime se ne deklinira ako je iza njega prezime.. :misli:

Krivo...

OŠ ''Dragutin Tadijanović''
OŠ Dragutina Tadijanovića

Oboje pravilno, ali pazite na navodnike!!!

Tako treba biti Ulica Brune Bušića, Ulica Dragutina Tadijanovića, Ulica Matije Mesića...

Leonee
04.08.2008., 19:01
Ma naravski kada su navodnici onda se ne ispravlja.. No mislim da kada su ime I prezime u igri, samo se prezime mjenja..I svi, zapravo, grijesimo..
Trebalo bi pitati nasu mod tetu keksic sto je ispravno.. ;)

alex k.
04.08.2008., 19:14
:ne zna:.. Pa to je stara zajebancija jos sa 101-ce.. :kava:
Da, osim što je ovo bilo na središnjem dnevniku... Dupla :kava:

Leonee
04.08.2008., 19:19
Ae..al na komercijalnoj tv?.. ;):D

škorpionka_
04.08.2008., 19:24
No mislim da kada su ime I prezime u igri, samo se prezime mjenja..I svi, zapravo, grijesimo..
Trebalo bi pitati nasu mod tetu keksic sto je ispravno.. ;)

Griješiš.... Našli smo se kod Ive Marića.
Ako je žensko u pitanju: Našli smo se kod Ive Marić.

Leonee
04.08.2008., 19:37
Napisah da nisam ziher.. Al cini mi se da sam to cula od prof sa filozofije (istina, ne hrv.jezika)..
Mozes napisati I bili smo kod Ivo Marica ili kod Iva Marica..znam da malo debilno zvuci..al eto.. Mozda neko kompetentiji..:D..

škorpionka_
04.08.2008., 19:39
Mozes napisati I bili smo kod Ivo Marica ili kod Iva Marica..:D..

Definitivno netočno. I jedno i drugo netočno!!!

Ajmo se sad fino vratiti na temu dječjih imena!!!

alapača
04.08.2008., 22:14
ajmo radije otvorit topic na ovu temu :kava:
jer, nisam prof. hrvatskog ali mi se čini da je deklinacija u kojoj se Vito u genitivu kaže Vita obična dalmatinska izmišljotina :D ali ipak bih voljela vidjeti gdje je to pravilo zapisano te proglašeno službenim, kao, na kraju krajeva, i mnoga druga pravila koja se stalno u posljednje vrijeme podmeću, a želim i tračati javne face sa hrvatske estrade i njihovo bolno nepoznavanje vlastitog jezika :D

Br2B
05.08.2008., 09:51
ajmo radije otvorit topic na ovu temu :kava:
jer, nisam prof. hrvatskog ali mi se čini da je deklinacija u kojoj se Vito u genitivu kaže Vita obična dalmatinska izmišljotina :D ali ipak bih voljela vidjeti gdje je to pravilo zapisano te proglašeno službenim, kao, na kraju krajeva, i mnoga druga pravila koja se stalno u posljednje vrijeme podmeću, a želim i tračati javne face sa hrvatske estrade i njihovo bolno nepoznavanje vlastitog jezika :D

eh,u hrvatskom jeziku ima više iznimki nego pravila....i 99% sam sigurna da se ime Vito deklinira kao ženski rod-što ste već konstatirali...
a većina hrvatske estrade i "celebrtya" ne zna pravilnu upotrebu s i sa, k i ka, veznika, vjerojatno ije i je, ć i č, itd...

da se vratim na temu..kaj mislite o kombinaciji imena Maria Mia...jučer ja ležim na pljaži, a neka curica, max 4 godine radi nered po plaži...mama leži,ko da joj je djete anđeo, ali dok se digla i zderala Maria Mia, cijela plaža se stresla...
meni se to imeful ne sviđa...nekak mi je....anemično..:lol::lol::lol::lol:

lopticica
05.08.2008., 09:57
Nedavno mi je frend rekao da bi tako curku nazvao! Slatko mi je!

alapača
05.08.2008., 11:25
jednom je frendica rekla da će kćer nazvat Astrid Mara :cerek:
meni je to prekokrasno :cerek:
al frendica je rodila sina :D

Br2B
05.08.2008., 11:35
e Astrid Mara mi je baš:cerek::cerek::cerek::cerek:
Astrid mi je samo po sebi:cerek::cerek::cerek:

ta.ja
05.08.2008., 14:29
Imena za curice znam već odavno - Petra i Matea (odobreno od muške polovice bez imalo natezanja!)
Sad kad sam trudna, trebala bih početi razmišljati i o muškim imenima, ali sve mi se čini da ću pričekati vrijeme kada će se na ultrazvuku vidjeti spol djeteta ...

Tatsha
05.08.2008., 14:35
mi smo na početku veze- prije 10 i po godina odabrali ime -Nika, a sad nam se sviđa i Petra, a muško nemamo niti jedno "zajedničko", meni sa sviđa Andrej, a muškoj polovici ne, a nekako statistički- od troje djece u društvu- sve 3 su curice, lako je moguće da će sad doći na red dečko, ali u biti, imamo mi dosta imena koja nam se sviđaju, ali su "iskorištene" u bližoj obitelji, pa pokušavamo naći neko novo, ali ako ne- duplamo :D

ivana2904
05.08.2008., 14:37
Tako smo i mi imali sto ženskih imena, Taša nam je bila favorit :cerek: i bili uvjereni i mm i ja da je cura, a kad ono pimpač :lol:... Joj, koliko smo se napatili sa tim imenom :rofl:

Tatsha
05.08.2008., 14:39
Taša nam je bila favorit

to je moj nadimak od rođenja :D

Ins@ni@
05.08.2008., 14:55

:top: Vito je prekrasno ime. Mi smo malca nazvali Vittorio, a svi ga prozvali Vito i nije da se žalim:mig:

Br2B
05.08.2008., 15:18
mena za curice znam već odavno - Petra

:cerek::cerek::cerek::cerek:
meni se jako sviđa Petra...pitam se zakaj:rofl::rofl::rofl:

Kim.Novak
05.08.2008., 16:24
David.
Nismo imali velike dvojbe.
Par dana i nasli smo pravo ime. :mig:

Allexis
05.08.2008., 16:34
samo mi je riana malo čudno - ima neko značenje? čije je to ime?

kod nas u Istri nije baš čudno...znam nekoliko cura koje se tako zovu....a ima i dosta njih sličnog imena: Ariana, Oriana i Rina...

Riana --> http://babynamesworld.parentsconnect.com/meaning_of_Riana.html

Br2B
05.08.2008., 19:05
pročitah da se kćer nekog glumca(ne znam kojeg-nisam zapamtila) zove Sophia Rose...uz strano prezime mi je to baš:cerek::cerek::cerek:

škorpionka_
05.08.2008., 21:27
Čujem da su u Osijeku neki roditelji svoga sina nazvali Al Pacino!!!!!!!?????????

alapača
05.08.2008., 21:29
da pisalo je u novinama :rofl:
ma imamo i ramba i rokija i svakakvih još nevjerojatnih bića u rvackoj :cerek:

alapača
05.08.2008., 21:31
btw meni je i Nada lijepo ime al kad to kažem uglavnom su komentari da je to ime za tetku ili neku staru babu :rolleyes:
čini mi se da su ljudi nekad (i indijanci :top: ) imali puno više smisla za davanje imena, tad su imena barem nešto značila :rolleyes:

Tatsha
05.08.2008., 21:32
da pisalo je u novinama :rofl:
ma imamo i ramba i rokija i svakakvih još nevjerojatnih bića u rvackoj :cerek:

i napoleona, mislim isto neko dijete rom u osijeku

MalaLola
06.08.2008., 07:23
Nada mi je super ime, ono jedno od imena sa direktnim značenjem i baš sam razmišljala o njemu jer mislim da će moja trudnoća biti ispunjena nadom:D
Ovo Sophie Rose, mi je fora, a inače mi je u našoj inačici Rosa super ime:cerek:

larazg
06.08.2008., 07:49
Nada je super ime :top:

ima tako divnih starih imena..... Nada, Zora..

MariaDelMar
06.08.2008., 09:20
@ bride - a propos ove marie mie, meni je logičnije da kraće ime ide prvo, npr. ana marija, mia maria.

Nar
06.08.2008., 09:24
mi sa nekom sigurnošću znamo da će biti dečko....
i odlučili smo se za marka
meni je to lijepo ime

hm,a ako ispadne curica biti će mia!

enigmatic
06.08.2008., 09:30
mi sa nekom sigurnošću znamo da će biti dečko....
i odlučili smo se za marka
meni je to lijepo ime

hm,a ako ispadne curica biti će mia!

Naš popišanac će vjerovatno biti marko,još nije 100% sigurno,ali...

Leonee
06.08.2008., 09:48

Zora mi je predobro ime :D
puno bolje od zoe, zare i sl..

pink5
06.08.2008., 10:30
NOMINATIV tko? što? ovaj Vito
GENITIV koga? čega? (nema) Vite
DATIV komu? čemu? (se približavam) Viti
AKUZATIV koga? što? (vidim) Vitu
VOKATIV oj! Vito (dođi!)
LOKATIV o komu? o čemu? (govorim) o Viti
INSTRUMENTAL s kim? čim? (pričam) s Vitom

:mig:

a ja sam mislila da ide ovako
NOMINATIV-Vito
GENITIV-Vita
Dativ-Vitu
AKUZATIV-Vita
Vokativ-Vito
Lokativ- O Vitu
Instrumental-s Vitom
kad kažeš nema Vite,kao da si rekla u ženskom rodu,cijelo vrijeme ustvari spominješ Vitu,a ne Vita

kajkavka
06.08.2008., 10:52
:rofl:ne znam više niti ja sama:Dcijelu ste me zmotali:lol:
:cerek::confused::ne zna::kava:

MalaLola
06.08.2008., 10:58
a ja sam mislila da ide ovako
NOMINATIV-Vito
GENITIV-Vita
Dativ-Vitu
AKUZATIV-Vita
Vokativ-Vito
Lokativ- O Vitu
Instrumental-s Vitom
kad kažeš nema Vite,kao da si rekla u ženskom rodu,cijelo vrijeme ustvari spominješ Vitu,a ne Vita

Ne ide tako!
To tebi možda kao dalmatinki zvuči točno, ali nije, Vito se deklinira isto kao i ženska Vita, isto kao i Ivo i Bruno, a razlika se vidi, kao što je već netko rekao kod prezimene (npr. ž -Vite Markić, m - Vite Markića)

kajkavka
06.08.2008., 11:01
zajebite sklonidbu i hrvatsku gramatiku i pravopis:lol:

... ..., nego kaj ni'ko ne bude skomentiral moja imena?:(:eek:

Nikša & Mirna

:)

MariaDelMar
06.08.2008., 11:03
:rofl:ne znam više niti ja sama:Dcijelu ste me zmotali:lol:
:cerek::confused::ne zna::kava:

ti si dobro izdeklinirala, pink nije :eek:

MariaDelMar
06.08.2008., 11:05
i imena su ti lijepa, i nikša i mirna :)
nego, šta ako mirna bude malko nemirna? :D

kajkavka
06.08.2008., 11:09
i imena su ti lijepa, i nikša i mirna :)
nego, šta ako mirna bude malko nemirna? :D

haha,a ne znam
još se dvoumim i Mirta za curicu ako uopće bude (baj d wej-ja još nisam niti pregnet:)ali Mirtice mi nema u katoličkom kalendaru - šmrc
no i tak:cerek:

držim fige vama!!! !!! :top::):mig:

Leonee
06.08.2008., 11:16
haha,a ne znam
još se dvoumim i Mirta za curicu ako uopće bude (baj d wej-ja još nisam niti pregnet:)ali Mirtice mi nema u katoličkom kalendaru - šmrc
no i tak:cerek:

držim fige vama!!! !!! :top::):mig:

Mirta :top: :s :s

Rozika, lose brate dekliniras.. :D

MalaLola
06.08.2008., 11:17
Marina mi je lijepo, podsjeća me na more i ja bi toj curici odmah kupila mornarsku haljinicu:cerek::D
Nikša, nemam pojma kaj da mislim o tom imenu, puno bolje od nekih drugih, bar mi muški zvuči, čvrsto.
Mirta mi je slatko skroz, znam jednu Mirtu koja je stvarno simpa cura:mig:

pink5
06.08.2008., 11:17
to možda je pravilno,ali tako mi debilno zvuči kad vi gore kažete-koga,čega nema Antea:confused:,mi kažemo nema Ante:mudri:

MalaLola
06.08.2008., 11:21
to možda je pravilno,ali tako mi debilno zvuči kad vi gore kažete-koga,čega nema Antea:confused:,mi kažemo nema Ante:mudri:

Mi gore ne kažemo koga čega nema Antea, Bože sačuvaj, kažemo isto nema Ante, osim ako si čula to od nepismenih ljudi kojih i gore i dolje ima sasvim dovoljno da pomisliš da su svi gore ili dolje nepismeni:D
Ja mrzim kad netko kaže Antea i sl. deklinacije, čak gore nego koga čega nema Iva (muškog).
E kad smo kod deklinacija, meni se ova moderna imena tipa Mia i Tia grozno dekliniraju osobito u dativu Mii, Tii ... dobro kad je Mija ili Tija, ona je Miji ili Tiji, ali ako je bez j, Mii, Tii, ne znam meni je to urnebesno smiješno:lol::lol:

pink5
06.08.2008., 11:30
pazi,mi doli kažemo nema Iva(Ivo),ako kažeš nema Ive,odnosi se na Ivu(Iva) ili na Ivu(Ive). A jesam ga sad raskupusala:rofl:

alex k.
06.08.2008., 11:30
[QUOTE=MalaLola;15344439
E kad smo kod deklinacija, meni se ova moderna imena tipa Mia i Tia grozno dekliniraju osobito u dativu Mii, Tii ... dobro kad je Mija ili Tija, ona je Miji ili Tiji, ali ako je bez j, Mii, Tii, ne znam meni je to urnebesno smiješno:lol::lol:[/QUOTE]
I kod Mia, Tia i sl. imena se dodaje j u deklinaciji, isto kao i kod npr. imena Dario (napisat ćeš 'Bila sam kod Darija', a ne kod Daria). :top:

MalaLola
06.08.2008., 11:35
I kod Mia, Tia i sl. imena se dodaje j u deklinaciji, isto kao i kod npr. imena Dario (napisat ćeš 'Bila sam kod Darija', a ne kod Daria). :top:

Jesi sigurna, meni dodavanje tog j daje pretpostavku da i u nominativu to ime sadrži slovo j:ne zna: kako možeš biti sigurna koji je nominativ, ako dodaš slovo j?:confused:
Ne znam pa neću tvrditi ništa, ali mi nekako ne drži vodu:ne zna:

alex k.
06.08.2008., 11:37
Antea sigurno nije pravilno i fakat debilno zvuči, slažem se. :top: Ja živim u SZ Hrvatskoj i poludim kad naši ljudi govore 'Idem po Markoja (ili još gore - Markija!)'. :mad:
A što se tiče Dalmacije, danas mi je na pdf-u Roditelji na jednoj temi upala u oko jedna Dalmatinka koja ima sina koji se zove Roko pa je napisala (ne sjećam se točno konteksta ni teme): 'Ja svog Rokoa hranim...' Dakle, nema govora o tome da se samo 'gore' griješi kod deklinacije dalmatinskih imena. :mig:

alex k.
06.08.2008., 11:39
Jesi sigurna, meni dodavanje tog j daje pretpostavku da i u nominativu to ime sadrži slovo j:ne zna: kako možeš biti sigurna koji je nominativ, ako dodaš slovo j?:confused:
Ne znam pa neću tvrditi ništa, ali mi nekako ne drži vodu:ne zna:
Sigurna, sigurna! Baš zbog tog dupliranja slova (Tii, Mii...).

pink5
06.08.2008., 11:39
pa nije isto kao što nije isto jasna i chiara...isto je značenje ali je na drugom jeziku...ili vito i živko...ili ivan i john...

Vivante je Živko,Jasna je i Klara

pink5
06.08.2008., 11:41
koliko sam primijetila,Riječani kažu, eno Anteta (ante):flop:

Dlapek
06.08.2008., 11:44

Da .
ja sad malo čitam kaj sve buduće mame pišu i nije mi jasno da su prekrasna imena zaboravljena:Mira,Nada,Vjera,Nena,Danica,Dana,Sava ,Sena,Neda,Ana,Smilja...
I muška:Ilija,Dane,Jan,Janko,Lazar,Mijat...

alex k.
06.08.2008., 11:44
koliko sam primijetila,Riječani kažu, eno Anteta (ante):flop:
Istina! Sve se to još i može tolerirati u okvirima dijalektalnog govora, ali problem nastaje kad ljudi pod utjecajem dijalekta tvrde da je nešto i u standardnom (književnom, normiranom) jeziku ispravno.

alex k.
06.08.2008., 11:49
Da .
ja sad malo čitam kaj sve buduće mame pišu i nije mi jasno da su prekrasna imena zaboravljena:Mira,Nada,Vjera,Nena,Danica,Dana,Sava ,Sena,Neda,Ana,Smilja...
Dane se zove novorođeni sin moje dobre prijateljice. :D Istina, to i nije tako često ime, ali Jan i Ana su još uvijek dosta zastupljena imena.

MalaLola
06.08.2008., 11:51
Da .

Od ženskih gore nabrojanih Vera (bez j) mi je :cerek:, Ana je još uvijek jako često ime, za ime Sava nikad nisam čula osim onog srpskog sv. Save:ne zna:, a od muških Jan mi je totalno moderno ime i jako je često danas, Janko me uvijek podsjeti na onu groznu pjesmicu iz udžbenika osnovne škole, ne znam ono od 1 do 4 razreda, zbog koje nisam spavala tjedan dana jer sam se bojala smrti, ona jeste li vidjeli moga sinka Janka.. majka traži svoga sinka Janka i našla ga je mrtvog.. bla bla, grozno, naježim se idanas te pjesme.. iako ime nije loše. Lazar mi zvuči istočnjački, Dane mi je skroz ok, Mijat ne mam pojma, nije mi nešto, Ilija mi je lijepo:)

MariaDelMar
06.08.2008., 12:06
@kajkavka - mirta mi je jako lijepo, imam jednu frendicu mirtu, super cura :top:

ksenija_2
06.08.2008., 12:12
Tako se na jednoj komercijalnoj televiziji neki dan moglo čuti 'izvješće sa hrvatskih cesata'. Ali, to je već deeeebeli offtopic. :lol:

Jesi li sigurna da je to na tv-u bilo? To se čuje svaki dan na radiju 101 (hehe, ovo se rimuje :D), al to im je fora, tako da se ne ubraja u primjere neznanja.
Mene žalosti i da ljudi misle da je "Idem u Konzuma, kupio sam to u Konzuma" i sl. pravilno. Sve ok kad u neformalnoj komunikaciji govoriš u dijalektu, ali nije ok ako se ne poznaje standard, jer kad-tad će biti potreban, a onda se pokazuje (ne)pismenost. Padaju mi na pamet još kojekakvi primjeri kao "ovo auto", "ovo biciklo" itd...al već sam debelo u offtopičarenju :D

Postoji li ime Malina? Meni se sviđa :cerek: a bome ih volim i jesti :lol:

Ima netko tko je voljan objasniti zašto naši ljudi sve češće duplaju slova u imenima svoje djece, odnosno, zašto je Larissa, a ne Larisa, ili Stella, a ne Stela itd.? Još mi je jasno ako su roditelji stranog porijekla, al za ostalo :ne zna:
I netko je spomenuo ime Zoe: e sad, kako se to u rvackoj čita? Po Vuku ili po amerikenjski?

Dlapek
06.08.2008., 12:12
Od ženskih gore nabrojanih Vera (bez j) mi je :cerek:, Ana je još uvijek jako često ime, za ime Sava nikad nisam čula osim onog srpskog sv. Save:ne zna:, a od muških Jan mi je totalno moderno ime i jako je često danas, Janko me uvijek podsjeti na onu groznu pjesmicu iz udžbenika osnovne škole, ne znam ono od 1 do 4 razreda, zbog koje nisam spavala tjedan dana jer sam se bojala smrti, ona jeste li vidjeli moga sinka Janka.. majka traži svoga sinka Janka i našla ga je mrtvog.. bla bla, grozno, naježim se idanas te pjesme.. iako ime nije loše. Lazar mi zvuči istočnjački, Dane mi je skroz ok, Mijat ne mam pojma, nije mi nešto, Ilija mi je lijepo:)
Sava i Mijat su jako stara hrvatska imena.Bila su česta u Lici i nekim dijelovima Slavonije kao i npr:Đuka,Soka,Jeka,...
A Lazar je ime iz Novog zavjeta.

kajkavka
06.08.2008., 12:19
Leonee, MalaLola & MariaDelMar; svečano objavljujem da je Mirna upravo postala Mirta makar je nema u katoličkome kalendaru. Haha! Hvala Vam na svemu:)pusa velika:mig:

znači: Nikša i Mirta jednoga lijepoga dana:D

daj Bože:p:lol::rofl::cerek:

MariaDelMar
06.08.2008., 12:23
ah, čemu služe prijatelji :)

alex k.
06.08.2008., 12:23
Jesi li sigurna da je to na tv-u bilo? To se čuje svaki dan na radiju 101 (hehe, ovo se rimuje :D), al to im je fora, tako da se ne ubraja u primjere neznanja.
Da, sigurna sam (već sam nekom odgovorila na identično pitanje par stranica prije). Jezik mi je struka i zato mi upadaju u uho/oko i ostale receptorne organe ovakve gluposti i debilizmi. Da stvar bude gora, radilo se o informativnoj emisiji (dnevniku). Jest riječ o komercijalnoj TV, ali što je previše - previše je! (Dobit ćemo po riti zbog off topica, hehehhe!)

kajkavka
06.08.2008., 12:26
ah, čemu služe prijatelji :)

hvala Ti:s
baš si srce:)
vidi se da si mama vodenjaka:mig:
kako bude ime tvojemu malome sunašcu?

MalaLola
06.08.2008., 12:30
Sava i Mijat su jako stara hrvatska imena.Bila su česta u Lici i nekim dijelovima Slavonije kao i npr:Đuka,Soka,Jeka,...
A Lazar je ime iz Novog zavjeta.

Sva nabrojana imena su većinom imena koja u Hrvatskoj nose Srbi, a još su češća u samoj Srbiji, osim imena Mijat, to je vrlo često ime u Hrvata, čak mislim i puno češće nego kod Srba. I Srbi imaju isti Novi zavjet kao i mi, ali je eto činjenica da oni puno češće daju ime Lazar neko Hrvati.
A i sama činjenica koju navodiš da su to stara imena (ne bi baš rekla isključivo hrvatska) u Lici i dijelovima Slavonije govori u prilog tome da su to često upravo srpska imena, jer je poznato da je u Lici i dijelovima Slavonije živjelo i živi najveći broj Srba u Hrvatskoj.
I sad da zaključim, nemam ništa protiv, da ne bi bilo, ovo ili ono, daleko od toga da mi neka od tih imena nisu ok, ali je činjenica da je kao i sa Aleksandar stvar u tome da se takva imena češće pojavljuju u nekom podneblju i kod nekih naroda i automatski tako zvuče.
Kao i u Sloveniji npr. Tomaž ili Janez i činjenica je da će većina ljudi pomisliti da su ljudi koji se tako zovu Slovenci:ne zna:

Dlapek
06.08.2008., 13:32
Sva nabrojana imena su većinom imena koja u Hrvatskoj nose Srbi, a još su češća u samoj Srbiji, osim imena Mijat, to je vrlo često ime u Hrvata, čak mislim i puno češće nego kod Srba. I Srbi imaju isti Novi zavjet kao i mi, ali je eto činjenica da oni puno češće daju ime Lazar neko Hrvati.
A i sama činjenica koju navodiš da su to stara imena (ne bi baš rekla isključivo hrvatska) u Lici i dijelovima Slavonije govori u prilog tome da su to često upravo srpska imena, jer je poznato da je u Lici i dijelovima Slavonije živjelo i živi najveći broj Srba u Hrvatskoj.
I sad da zaključim, nemam ništa protiv, da ne bi bilo, ovo ili ono, daleko od toga da mi neka od tih imena nisu ok, ali je činjenica da je kao i sa Aleksandar stvar u tome da se takva imena češće pojavljuju u nekom podneblju i kod nekih naroda i automatski tako zvuče.
Kao i u Sloveniji npr. Tomaž ili Janez i činjenica je da će većina ljudi pomisliti da su ljudi koji se tako zovu Slovenci:ne zna:

I tako kažeš u Srbiji imaju Novi zavjet kao i mi...baš lijepo.
A što se tiče tvojih referenci da su nabrojana imena srpska ,možda jesu i srpska ,ali možda ti pomognu u kombinacij s prezimenima nekih poznatih Hrvata.
Đuka Begović
Lazar Merković
Lazar Berman...
A Soka ti je skraćenica za ime Sofija.
Ali ,čuj ti ipak pripazi kakvo ćeš ime dati djetetu - da ne bi bilo zabune.

MalaLola
06.08.2008., 13:41
Nisam rekla da su to isključivo srpska imena, već većinom srpska. pročitaj molim te pozorno.
To je statistički podatak, a ne moja osobna procjena, niti želja.
I vidim da unatoč mom upozorenju da me se krivo ne shvati, ti baš želiš krivo shvatiti.
Meni je isto tako među favoritima ime Mika koje je statistički većinom srpsko ime, i Miha koje je pak većinom slovensko ime. Ja ću dati ime koje će mi se svidjeti:) a ti opet shvati krivo ako hoćeš!

MariaDelMar
06.08.2008., 14:07
hvala Ti:s
baš si srce:)
vidi se da si mama vodenjaka:mig:
kako bude ime tvojemu malome sunašcu?

je, vodenjci su, navodno, najhumaniji znak :cerek:
i beba će se lijepo slagati s mamom, koja je isto zračni znak, a i s tatom, koji je vatra (dvostruka).

eh, a ime moga sunca - za sada vode una i helena, a za dečkića ian i (paz' sad :D ) luka, kao i cca pol hrvatskih dj. igrališta :rolleyes:. meni je lijepo viktor, patrik i sl. ali tati nije, pa tako, mozgam(o).
kako smo u dosta, ovaj, nesavršenim :rofl: odnosima otac bebe i ja, trudim se svim silama da dijete podižemo u bar prijateljskom ozračju, pa se, eto, trudim i oko imena da nam se oboma sviđa.

kad tata kaže: kako će dečkić imati dva prezimena?
ja mu odgovorim: problem riješen, onda nek ima samo moje :lol:

a "mali" je problem što se još nismo ni oko prezimena bebe složili - ja sam rekla tati bebe - ok, ajmo onda svi troje promijeniti prezime u novak meni je to super prezime, paše na sva imena, možeš putovati po svijetu i svi ga isto čitaju i tako - uglavnom, teško je odabrati ime, kad ne znamo ni prezime :lol:

MariaDelMar
06.08.2008., 14:17
A što se tiče tvojih referenci da su nabrojana imena srpska ,možda jesu i srpska ,ali možda ti pomognu u kombinacij s prezimenima nekih poznatih Hrvata.
Đuka Begović
Lazar Merković
Lazar Berman...

dlap, mislim da si ipak krivo shatio malulolu :)

slažem se ja s tobom da su to dobra stara karakterna imena, sa značenjem i poviješću iza sebe, ali... prije se i manje gledalo na to je li ime "srpsko", pravoslavno i sl.

a nije lako odrastati u postratnoj hrvatskoj sa "krivim" imenom :)

da i mene krivo ne shvatiš, ja se apsolutno nalazim u onom stihu ede maajke: rađe bi da mi dijete bude peder nego nacionalista :s

Burmanska mačka
06.08.2008., 14:18
Đuka BegovićLazar Merković
Lazar Berman...

Đuka Begović je poznati Hrvat koliko i kontesa Nera.
To je lik iz romana Ivana Kozarca, a ne poznati Hrvat.
Drugo, ime Sava je definitivno srpsko ime i netko ovdje ti je dobro rekao da si nabrojala krajeve u kojima većim dijelom obitava stanovništvo srpskog porijekla i da su to srpska imena. Nije da meni smeta. Dapače. Možeš ti djetetu dati ime i Nemanja i Nebojša. Što je gore imati srpsko ime nego imati njemačko ili talijansko,ali zaboga nemoj nas uvjeravati da su to hrvatska imena. To što neki Hrvat nosi sprsko ime ne znači da je to ime zato odmah hrvatsko. Ima puno Srba Tomislava pa je ime ipak hrvatsko.
A Đuka uopće niti nije srpsko.

Burmanska mačka
06.08.2008., 14:25
I netko je spomenuo pjesmu o Janku.
Ja volim to ime, a pjesmica mi je oduvijek bila draga.
To je pjesma o Sibinanjinu Janku iz narodne predaje.
Zapravo, radi se o stvarnoj osobi Janosu Hunyadiju, borcu protiv Osmanlija i ocu Matijaša Korvina.
I Janko u toj pjesmi nije umro.
Pjeva se o njegovom hrabrom držanju pred Turcima koji su ga tražili da skače u vodu, da bježi u šumu i da im se preda, a on to sve ponosno odbija.

Možda se zamijenila za pjesmu Senjanin Ive. Tamo sin umire.

A ime Jan mi je super. Zato mi je uvijek super zvučao Jan III Sobjeski, poljski kralj koji je došao spasiti Beč od Turaka potrkaj 17. st. I uvijek sam ga zamišljala kao nekog ljepotana. Ne znam zašto. Možda lijepo ime pa junački pothvat... I onda prošlo ljeto kolegica i ja službeno u Varšavi i u muzeju-palači ugledamo portret Jana Sobjeskog. Isuse, koje je to razočaranje bilo. Ona je isto bila u uvjerenju da je neki komad. I tako nas dvije obilazile oko te slike, čitamo, gledamo da nije to neki drugi Jan, ali ne baš je taj. :) Vrlo ružan.

MalaLola
06.08.2008., 14:42

To sam htjela napisati, ali nisam htjela razglabati još i o bome:D
Đuka je inače statistički, dakle prema statističkim podacima u Hrvatskoj puno češće ime kod Srba nego kod Hrvata.

E a ova pjesma, ja sam napisala, ali ja sam ti onu pjesmu Na kordunu grob do groba uvijek brijala da se tu spominje Janko i odmalena sam tako to povezivala, a tu pjesmu stvarno mrzim i strašna mi je, ali sad sam ju našla na netu i nema Janka, al meni dalje podsjeća na Janka:rofl::D

svastamorac
06.08.2008., 14:47
Nisam rekla da su to isključivo srpska imena, već većinom srpska. pročitaj molim te pozorno.
To je statistički podatak, a ne moja osobna procjena, niti želja.
I vidim da unatoč mom upozorenju da me se krivo ne shvati, ti baš želiš krivo shvatiti.
Meni je isto tako među favoritima ime Mika koje je statistički većinom srpsko ime, i Miha koje je pak većinom slovensko ime. Ja ću dati ime koje će mi se svidjeti:) a ti opet shvati krivo ako hoćeš!

Ime Miko ili Mika su izvedenice od imena Nikola. U Lici je Miko isto što i Nikola tj. skraćenica a isto tako je i na nekim otocima koa što je Vis...

Ja sam te shvatila samo sam željela da znaš i ovu informaciju :mig:

MariaDelMar
06.08.2008., 14:50
joooj, pa da - jel se sjećate onog filma: kapetan mikula mali :cerek:

MalaLola
06.08.2008., 14:54
Ime Miko ili Mika su izvedenice od imena Nikola. U Lici je Miko isto što i Nikola tj. skraćenica a isto tako je i na nekim otocima koa što je Vis...

A ko će ga više znat, ja sam našla da je Mika izvedenica od Tomislav:ne zna::D
Na stranim stranicama je to Japansko ili Finsko ime koje nije izvedenica od ničega:ne zna: A negdje se čak spominje da je to žensko ime koje je izvedenica od Dominique... I sad ga ti znaj:D
Ja znam za Miku Hakkinenea i Miku Tripala..

Burmanska mačka
06.08.2008., 14:55
Đuka je inače statistički, dakle prema statističkim podacima u Hrvatskoj puno češće ime kod Srba nego kod Hrvata.

E a ova pjesma, ja sam napisala, ali ja sam ti onu pjesmu Na kordunu grob do groba uvijek brijala da se tu spominje Janko i odmalena sam tako to povezivala, a tu pjesmu stvarno mrzim i strašna mi je, ali sad sam ju našla na netu i nema Janka, al meni dalje podsjeća na Janka:rofl::D

Eh da, i ta mi je pala na pamet, da si možda zamijenila. To je iz NOB-a.
Je, užasna je, sledi mi se krv u žilama od te pjesme.
Ali ima jedna još gora, baš dječja pjesmica, a ide nešto: Jedno dijete malo, bez majke ostalo.... U svakom slučaju djetetu umrla mama pa je dobilo mačehu koja ga je mrzila pa kad ga češlja krvca curi i tak sve nešto strašno i na kraju dijete ode majci na grob i moli je da se vrati, a mama odgovara neka ide doma jer sad ima drugu majku.:horor: Strašno nešto. Originalno češka pjesma, čak se spominje u Vojaku Švejku. Ali pjevali su je i kod nas. Zeko i potočić je u usporedbi s tom pjesmom komedija.

Br2B
06.08.2008., 17:56
@ bride - a propos ove marie mie, meni je logičnije da kraće ime ide prvo, npr. ana marija, mia maria.

meni je sasvim svejedno....možda mi čak bolje zvuči dok ide duže pa kraće.u ovom slučaju...iako mi ime nije baš nekaj:ne zna::ne zna::ne zna: ...
danas sam upoznala jednu malu Klaru..i ime mi je super,a i beba

Victoria 08
06.08.2008., 19:22

Da postoji ime Malina,isto kao i Višnja,Dunja,Jagoda,Naranča....Meni je to slatko ime

moonyena
06.08.2008., 23:22

Da postoji ime Malina,isto kao i Višnja,Dunja,Jagoda,Naranča....Meni je to slatko ime

Postoji, kako ne! Znam jednu knjižničarku koja se zove Malina.
Meni ta "voćna" imena nisu loša, ali čitala sam na drugom forumu dosta komentara da ih ne vole. :ne zna:

Apropos Đuke, sad ste me sjetili na mog srednjoškolskog profesora, koji se tako predstavljao, ali se zapravo zvao -Đurđevko! :rofl:
Sve bi bilo OK da nije bio na glasu kao veliki zavodnik (i učenica!), a ovako je to bilo malo u neskadu. :lol:
Da -otac mu je bio Srbin, a majka Hrvatica. Dakle, 0 : 0, nerješeno!

Odin335
06.08.2008., 23:23
Đurđa

alapača
07.08.2008., 00:07
Ima netko tko je voljan objasniti zašto naši ljudi sve češće duplaju slova u imenima svoje djece, odnosno, zašto je Larissa, a ne Larisa, ili Stella, a ne Stela itd.? Još mi je jasno ako su roditelji stranog porijekla, al za ostalo :ne zna:
jerbo ima drugačiju numerološku vrijednost :kava:

:D

zoranp
07.08.2008., 01:19
Nedavno sam na jednom spisku ljudi pročitala Bernarda Stoka. Zamislite.:p

Ljudi se prezivaju Glavica, a sinu dali ime Luka.

Ne zna m da li bi se smijao ili sažalio nad djetetom.

Glavica Luka. Prestrašno.

zoranp
07.08.2008., 01:20
Da li je netko čuo za ime Jedinko?

Žena vrag
07.08.2008., 06:25
Ljudi se prezivaju Glavica, a sinu dali ime Luka.

Ne zna m da li bi se smijao ili sažalio nad djetetom.

Glavica Luka. Prestrašno.

a mama mu se ziher zove Draga...Draga Glavica :lol::lol::lol:bila je takva jedna na Milijunašu prije nekog vremena

vitanova
07.08.2008., 07:24
A ko će ga više znat, ja sam našla da je Mika izvedenica od Tomislav:ne zna::D
Na stranim stranicama je to Japansko ili Finsko ime koje nije izvedenica od ničega:ne zna: A negdje se čak spominje da je to žensko ime koje je izvedenica od Dominique... I sad ga ti znaj:D
Ja znam za Miku Hakkinenea i Miku Tripala..

mika je finski mihael

niina25
07.08.2008., 07:31
dobro jutro..ajme Glavica Luka...:lol: :lol: :lol: :lol: STRAŠNO
mislim da su ipak trebali razmisliti,sva sreća pa kad odrasteš imaš si pravo sam promijenit ime...
al opet 100 ljudi 100 ćudi..meni se baš svidja Larisa,Melani,MIA,a za dečke nekako imam slab izbor,mada mi je
Petar i Alan onak nekak naj po mom,al naše sunce će biti Mihael,tata birao više neg mama...

MalaLola
07.08.2008., 07:39
Da li je netko čuo za ime Jedinko?

Ja sam čula. Moji su inače iz Bosne, pa su mi imena poput Jedinko, Venco, Mijo, Vinko, Nikica, Zlatan, Ljuban i ona uobičajena samo da završavaju na o Anto, Mato, Stipo.. mi totalno normalna u uhu, iako mi nisu baš nešto posebno lijepa:p

gama
07.08.2008., 08:33
ajde, molim vaša mišljenja;
1. Marin
2. Alan, Vito, Marko
3. Niko (bilo bi pod 1 da se trenutno pola novorođenčadi i onih do jedne godine ne zove tako)

nekako bi najrađe da je dalmatinsko..

valneahana
07.08.2008., 08:53
1. Marin
2. Alan, Vito, Marko
3. Niko (bilo bi pod 1 da se trenutno pola novorođenčadi i onih do jedne godine ne zove tako)

Alan,vito,niko,marko,marin moj redoslijed

valneahana
07.08.2008., 08:59
kako vam se sviđa Valnea? i dali ste čuli za to ime kada?

ja sam tako nazvala svoju curicu i svi kad čuju kako se zove prvo pitaju kako?,kao nisu dobro čuli a onda odmah pitanje od kuda mi to ime i to,meni je prelijpo ime ali me zanimaju vaša mišljenja,to ime sam zapamtila kad se jedna mala curica igrala u parku i majka ju je dozvala Valnea i od tada mi je to ostalo u uhu i od tada govorim kako će se tako zvati a tada sam išla još u osnovnu školu i eto ostalo do dan danas,išla sam guglati,značenja og imena nema ali piše da je to talijansko-hrvatsko ime i da ga najviše ima u istri i u sv. nedelji kod zg(kao da se tamo svaki petstoti stanovnik tako zove) a ja prvi puta čula onda u parku kao mala i nikad više.

slušam vaša mišljenja o Valnei

btw meni je predivno Kali ali mi je otac rekao da se neigram s tim imenom jer je to bila indijska božica smrti da bi negdje kasnije čula da je bila božica i smrti i rođenja,pa tko će ga znati ali meni je Kali broj jedan

lopticica
07.08.2008., 10:07
Ja sam cula ime Valnea,tako se zvala jedna curica koju sam vidjela na Krku prosle godine. Lijepo mi je.
Marin mi je super.

Dlapek
07.08.2008., 10:11

A di si pronašla taj statistički podatak?
baš me zanima ,htjela bih provjeriti nešto.

Dlapek
07.08.2008., 10:15
Drugo, ime Sava je definitivno srpsko ime i netko ovdje ti je dobro rekao da si nabrojala krajeve u kojima većim dijelom obitava stanovništvo srpskog porijekla i da su to srpska imena. Nije da meni smeta. Dapače. Možeš ti djetetu dati ime i Nemanja i Nebojša. Što je gore imati srpsko ime nego imati njemačko ili talijansko,ali zaboga nemoj nas uvjeravati da su to hrvatska imena. To što neki Hrvat nosi sprsko ime ne znači da je to ime zato odmah hrvatsko. Ima puno Srba Tomislava pa je ime ipak hrvatsko.
A Đuka uopće niti nije srpsko.
To što je jedan hrvatski pisac svoj glavni lik prozvao tim imenom - nešto znači.
A Sava je u Hrvatskoj žensko ime.Skoro zaboravljeno,ali žensko.Kao i Grube ili
Jere u Konavlima i Dubrovniku.
Tomislav se zvao jedan srpski princ...Hm,hm...
Pa ti sad opet traži kako se imena pojavljuju u nacionalnoj strukturi stanovništva Banovine Hrvatske.

moonyena
07.08.2008., 10:19
1. Marin
2. Alan, Vito, Marko

Jedino Marko mi se sviđa. Marin ne, ljepše mi je Martin.

Vito - odmah pomislim -Corleone, Alan -Ford, Niko - Kranjčar. :kava:

Athina
07.08.2008., 10:45
I ja sam cula za ime Valnea, tako se zvala unuka od mog gazde kod kojeg sam bila podstanar za vrijeme faksa. Unuk se zvao Nereo.
Meni su to isto bila neobicna imena, ali lijepa.Djeca su bila preslatka, pogotovo curica :)

babebabe
07.08.2008., 10:46
1. Marin
2. Alan, Vito, Marko

Niko, ali slažem se, jako često u zadnje vrijeme.... ima zgodna varijanta - Miko, ali naglasak na i (da ne kopam sad po simbolima) - dalmatinsko, da ne zaboravim naglasiti (od Mikula, tj. Nikola)

Vito nije loše i nije tako često, bar koliko ja znam..

sdbelanc
07.08.2008., 11:19
1. Marin
2. Alan, Vito, Marko

Marko :cerek::cerek::cerek:
inače sva imena koja si nabrojila su i meni bila u užem izboru osim Marina.
Dodala bi ime Antonio odnosno Toni to mi je uz ime Marko bilo:)

MalaLola
07.08.2008., 13:14
A di si pronašla taj statistički podatak?
baš me zanima ,htjela bih provjeriti nešto.

www.imehrvatsko.hr ali trebaš se registrirat da možeš pregledavat bazu imena.:mig:

niina25
07.08.2008., 13:30
marko :top: :top:
tako mi se brat zove,a drugi Marin,a Alan bi
ja svom djetetu dala...koje god ma sva su super..

Burmanska mačka
07.08.2008., 14:01
To što je jedan hrvatski pisac svoj glavni lik prozvao tim imenom - nešto znači.
A Sava je u Hrvatskoj žensko ime.Skoro zaboravljeno,ali žensko.Kao i Grube ili
Jere u Konavlima i Dubrovniku.
Tomislav se zvao jedan srpski princ...Hm,hm...
Pa ti sad opet traži kako se imena pojavljuju u nacionalnoj strukturi stanovništva Banovine Hrvatske.

Da, zvao se Tomislav u duhu proklamiranog narodnog jedinstva naroda Kraljevine Jugoslavije. I? Ali ima i drugih Tomislava u Srbiji. Npr. glavom i radom vođa radikala Tomislav Nikolić. No ime je i dalje hrvatsko.
A Sava kao žensko ime, moram priznati da nisam čula. Čula sam za Savku, ali Savu ne. Sava je ipak primarno srpsko muško ime i prvi za kojeg znamo je Sv. Sava (iz dinastije Nemanjića) pa tako imamo i poznatu srpsku: Četir slova, četir slova, sastavio Sv. Sava....

NitkoPoseban
07.08.2008., 17:44
www.imehrvatsko.hr ali trebaš se registrirat da možeš pregledavat bazu imena.:mig:
I bez da se registriraš možeš upasti unutra i to tako da na Google upišeš ime i "značenje imena". Ako to ime postoji u ovoj bazi izbaci ti link na koga možeš ući.

Ja sam se obradovala tom sajtu ali kada sam vidjela da imena (koja nam je netko drugi dao) dovode u vezu sa horoskopskim znakom :confused:, oprosti ali to je pomalo neozbiljno- isto tako podaci o tome da li je nekom imenu blisko čitanje knjiga ili bavljenje računima WTF?
Evo neki biseri na koje sam ja naišla.
Za ime Dijana piše da u Hrvatskoj živi "preko 600.000 ovakvih imenjaka" :eek:.
Za Vesnu piše da se jedna od deset žena u Hrvatskoj tako zove. E pa ja ne bih rekla. I da su većinom rođene 70-ih godina prošlog stoljeća iako se na grafikonu vidi da su to 50e i 60e.
Osobe s imenom Marta najviše vole slušanje glazbe. :rofl:
Najviše osoba nazvanih Mirko rođeno je šezdesetih godina prošlog stoljeća. - iako se vidi na grafikonu da su to 40e i 50e a ne 60e.
Itd, itd.

Nemojte mi zamjeriti ali ta je stranica više za zabavu.

alapača
07.08.2008., 20:03

je, vodenjci su, navodno, najhumaniji znak :cerek:
i beba će se lijepo slagati s mamom, koja je isto zračni znak, a i s tatom, koji je vatra (dvostruka).
tak je i kod nas :eek: slično zapravo - beba i ja smo zrakovi a tatica je vatra :cerek:
rekli su mi na astrologiji da ćemo mu žifčeke popiti na slamčicu :cerek:

btw i da se nisam udala ipak bih bebi dala samo tatino prezime. iako sam nekonvencionalni vodenjak, u nekim sam stvarima prokleto tradicionalna.

alapača
07.08.2008., 20:05
ime Sava je definitivno srpsko ime jel to morti znači da je i sava srpska rijeka?

alapača
07.08.2008., 20:07
Vito nije loše i nije tako često, bar koliko ja znam..
čak dvije moje prijateljice nazvale su sinove Vito. napominjem da ja imam jako malo prijateljica :kava:

Burmanska mačka
07.08.2008., 20:38
jel to morti znači da je i sava srpska rijeka?

Naravno da ne znači. Ali između ostalog je i srpska rijeka.:p

Leonee
08.08.2008., 06:13
Jedino Marko mi se sviđa. Marin ne, ljepše mi je Martin.

Vito - odmah pomislim -Corleone, Alan -Ford, Niko - Kranjčar. :kava:

Marko - Polo :kava:
Martin - Sv.Martin - Martinje - ubijanje u vinu..
...Za svako ime mozes naci asocijaciju.. :rolleyes:..

Gama, Marin mi je od tih imena sto si nabrojala, najljepse :top:
Vito I Niko su sada prepopularna imena, Marko I Alan su mi bezveze...

Leonee
08.08.2008., 06:15
Naravno da ne znači. Ali između ostalog je i srpska rijeka.:p

Jebalo vas ime Sava :hekla:

Cakana34
08.08.2008., 06:58
koje znate?svejedno dali za djecaka ili curicu.ja sam hrvatica,on sandzaklija,nebi dali dijetetu tipicno muslimansko ili hrvatsko ime nego nesto izmedju toga.

mozda ovdje ima nekoga koji ima neku ideju.:mig:

gama
08.08.2008., 07:26
Marko - Polo :kava:
Martin - Sv.Martin - Martinje - ubijanje u vinu..
...Za svako ime mozes naci asocijaciju.. :rolleyes:..

Gama, Marin mi je od tih imena sto si nabrojala, najljepse :top:
Vito I Niko su sada prepopularna imena, Marko I Alan su mi bezveze...

meni je Marin diiiiivno, naše, obično, a ne tako često ime.
Tako mi je i sa Alan, ali mislim da ima previše ljudi koji ga krivo naglašavaju; kao Alen samo sa a. A čini mi se da mi se ne da stalno za nekim ispravljati.
Slažem se za asocijacije, a i ovu pomodnost. Vito mi je uz Niko bilo najdraže ime, ali ne bi to sad djetetu dala nema šanse.
OK su mi još Dino, Roko, a evo na TVu upravo čujem Miron...
Volim dalmatinska imena, ali izbjegavam sve sa Š (Šime) ili tipa Jerko (zbog čitanja na ingleškom)..
eto..

Nova0303
08.08.2008., 07:27
samnom je u školu išao jedan Miron...
i to je jedini Miron kojeg znam...

gama
08.08.2008., 07:30
koje znate?svejedno dali za djecaka ili curicu.ja sam hrvatica,on sandzaklija,nebi dali dijetetu tipicno muslimansko ili hrvatsko ime nego nesto izmedju toga.

mozda ovdje ima nekoga koji ima neku ideju.:mig:

Ajme, meni je od muslimanskih imena Adnan divno za poludit. A Una (više po rijeci) isto, ali bi vas talijani mogli pitat gdje je druga?! Mada ja ovo drugo ne doživljavam kao muslimansko, ali vidim ekipa se na to pali.

A ne znam, od internacionalnih, gdje ćeš univerzalnije od Marko i Ana.
I gdje da god dođu u svijetu, svi znaju i reći i pročitati kako ti se dijete zove.
nek je ono tebi živo i zdravo, ime nikog nije nagrdilo, kaže stari svijet..

ksenija_2
08.08.2008., 07:36
Morena i Moreno... meni su baš smiješna imena (Brineta i Brineto :D), al vidim da ih ima u Istri dosta.

Meni je Alen ljepši od Alan.

Bruno, Andrej, Matija, Teodora, Sanja, Zora, Saša :cerek::cerek::cerek:

fjaka02
08.08.2008., 07:39
Miron - moron kad smo kod rugalica :rofl::rofl:

Nova0303
08.08.2008., 07:39
znam za Morenu ali za Brinetu i Brineta fakat nisam nikad čula...
nama če biti Petra ako bude curica...to znamo već 10 godina...
odnosno ja znam...on zna tek dvije godine odkad smo skupa...:rofl:
a za dečka nemamo blage veze...

ksenija_2
08.08.2008., 07:56
znam za Morenu ali za Brinetu i Brineta fakat nisam nikad čula...

Ma ne postoje... morena znači smeđokosa tj. brineta pa mi je zato smiješno :)

Nova0303
08.08.2008., 08:00
Ma ne postoje... morena znači smeđokosa tj. brineta pa mi je zato smiješno :)

aaaa... znam šta je brineta al ja mislila netko tako nazvao svoje dijete... :lol:

larazg
08.08.2008., 08:17
pa imaš cijelu temu dječijih imena.

Cakana34
08.08.2008., 08:40
@gama

Adnan je stvarno lijepo ime.:cerek: ima ih stotinu ali posto on zeli da i nesto dodje od moje strane cemo nesto izmedju toga morat nac...

@lara

ajme ko da procita one miljun stranice tamo:D povirila sam na brzinu malo i ono sve nekako imena koji nisu to sta trazim.ipak je lakse nesto nac kad ste oboje iste nacije... a bice to,ima dosta vremena.:)

larazg
08.08.2008., 08:43
ma meni ne smeta tvoja tema uopće :).... nego spojiti će ti ju moderator jer takva već ima.

nina-nl
08.08.2008., 08:44
jednostavno je-rodis dvoje djece (jedno za drugim :D) jedno tvoje ime..jedno njegovo i eto:D

npr.Ema,Ena,Dino,Denis,Damir......:)

rapadajz
08.08.2008., 08:50
Alina:cerek

Cakana34
08.08.2008., 08:51
hehe i to bi bila dobra ideja ali to nije ljepo je rekao.kod njih se isto pazi da u cijeloj obitelj i porodici svako ima svoje ime a ne da se npr dvi curice zovu emina.meni to nebi smetalo,u mojoj porodici je normalno ali eto.:mig:

imena koja si navela zvucu dobro... :)

nina-nl
08.08.2008., 09:04
pa nemoraju se zvat dvije istim imenom...imena ko u prici..;)

takodjer -Sara,prekrasno ime..a neodredjuej tko je i sta je..

MalaLola
08.08.2008., 09:08
aaaa... znam šta je brineta al ja mislila netko tako nazvao svoje dijete... :lol:

Seljanko:rofl::lol:

NitkoPoseban iako sam i sama skužila da ima grešaka na tom sajtu, tipa tog da je 600tisuća Dijana, što je očiti tipfeler, jer je prije 6000, ako je Ivana 20 tisuća, ipak mislim da je većina podataka točna. Što se tiče Vesne, ne piše da se svaka 10 osoba tako zove, već da je to među 10 najpopularnijih imena u HR. Ovo s horoskopom i hobijem je čisto razonode radi, iako je horoskop opet određen po datumu rođenja ljudi, pa je relevantan u tom pogledu kao podatak. Grafikoni su štajaznam, ja ih nisam ni gledala:ne zna: Nije svemoćna stranica, niti ju treba uzimati zdravo za gotovo, ali statistički opet ima barem neki značaj.
I da točna stranica je www.imehrvatsko.net sorry nije .hr :o

ivanna86
08.08.2008., 09:21
moj ce se deckic zvati Adrian i to je 100000%, a cura Karen (na to jos moram dragog nagovorit;) )

MalaLola
08.08.2008., 09:37
moj ce se deckic zvati Adrian i to je 100000%, a cura Karen (na to jos moram dragog nagovorit;) )

Znam jednu Karin, to mi čak i ljepše zvuči, a i cura je predivna, jako pametna i zgodna:cerek::mig:
Adrian mi je lijepo:top:

Dandelion_seed
08.08.2008., 09:48
Mi smo imali isti problem.. Tata je arapskog porijekla, prezime je arapsko, rodbina sva zivi tamo i ja sam htjela da beba ima arapsko ime, ali koje nece biti neobicno tu kod nas i opcenito u svijetu.

Za curicu je jako lagano: dvoumila smo se izmedju Nadia (sto znaci "prva" - buduci da nam je to prvo dijete bilo bi prikladno) i Hana (sto znaci sreca, veselje i radost). Na kraju smo se odlucili za Hanu.

Sto se tice muskih imena, e tu je vec zeznuto. Bas i nema takvih koja bi se mogla smatrati i arapskim i hrvatskim i internacionalnim.. A uglavnom su i ruzna (bar meni). Od lijepsih: Adnan, Anas, Idris i Yasin.

Nadam se da su doktori u pravu i da cekam curicu :lol:

MalaLola
08.08.2008., 09:48
@lara

ajme ko da procita one miljun stranice tamo:D povirila sam na brzinu malo i ono sve nekako imena koji nisu to sta trazim.ipak je lakse nesto nac kad ste oboje iste nacije... a bice to,ima dosta vremena.:)

Da najbolje bi bilo da svi otvorimo temu za ono što nama paše za imena:rofl:
Ako mogu svi čitat, možeš i ti.
Mogla si barem poštovati želju moderatorice koja velikim slovima moli ALO! ne otvarajte nove teme ako već postoje iste!
I sad ništa ajmo otvorit temu, španjolska ili ruska imena:flop:

MariaDelMar
08.08.2008., 10:31
pretpostavjam da ti je ovo NP iz lokacije novi pazar.
uglavnom, mislim da je dosta bitno di živite.

inače, internacionalno ime koje pokriva obje (sve tri, zapravo) nacionalnosti je po meni jasmina, dino i alan.

MariaDelMar
08.08.2008., 10:33
inače, adnan mi je super, i amar, ali rekla si da nećete muslimansko ime.
i lejla :cerek:

MariaDelMar
08.08.2008., 10:38
zapravo, ime teme bi trebalo biti ne međunarodna imena nego: nacionalno neutralna imena - i ja bih onda da se ta tema ne spaja sa temom "dječja imena"

MariaDelMar
08.08.2008., 10:48
btw i da se nisam udala ipak bih bebi dala samo tatino prezime. iako sam nekonvencionalni vodenjak, u nekim sam stvarima prokleto tradicionalna.

ja sam veliki tradicionlist u podznaku - jarac - recimo, volim klasični namještaj u bijeloj boji :D ali, ne mislim se udavati ni pod razno.
a prezime bih najradije dala samo svoje :kava:

i kad pomislim što sve žene prolaze i u trudnoći i na porodu i kako i u brakovima one uvijek više pruže djetetu od očeva - nije mi jasno zašto se uopće daje očevo, a ne majčino prezime djetetu :ne zna:

znam kroz povijest gdje su stvari krenule krivo, ali, ok, to je bilo, pa šta.
valjda ni ropstvo nije trebalo ukinuti ili ne dati ženama pravo glasa jer je to tako od uvijek :rolleyes:
mislim, nije da ćemo dijete i ja umrijeti bez mamutovog mesa i da će nas napasti neprijateljsko pleme za pola sata :misli: :D

MariaDelMar
08.08.2008., 10:50
meni je lijepo i karen i karin i karmen :cerek: u stvari super mi je ta opera, pa zato :)

MariaDelMar
08.08.2008., 11:09
sad nešto radim u kuhinji i palo mi na pamet :rofl: u vezi imena sava, meni je to uvijek asocijacija na savu kovačevića :cerek:
a sa mnom u školu je išao jedan savo (savo, nije greška).

Nova0303
08.08.2008., 11:12
Seljanko:rofl::lol:

I da točna stranica je www.imehrvatsko.net sorry nije .hr :o

seljanka ti u gaćama... :D
zašto daješ pogrešne stranice... :rofl:

Cakana34
08.08.2008., 13:33
Mi smo imali isti problem.. Tata je arapskog porijekla, prezime je arapsko, rodbina sva zivi tamo i ja sam htjela da beba ima arapsko ime, ali koje nece biti neobicno tu kod nas i opcenito u svijetu.

Za curicu je jako lagano: dvoumila smo se izmedju Nadia (sto znaci "prva" - buduci da nam je to prvo dijete bilo bi prikladno) i Hana (sto znaci sreca, veselje i radost). Na kraju smo se odlucili za Hanu.

Sto se tice muskih imena, e tu je vec zeznuto. Bas i nema takvih koja bi se mogla smatrati i arapskim i hrvatskim i internacionalnim.. A uglavnom su i ruzna (bar meni). Od lijepsih: Adnan, Anas, Idris i Yasin.

Nadam se da su doktori u pravu i da cekam curicu :lol:

hehe bilo bi vam bolje nego da "kaznite" djecaka sa ruznim imenom... :D

Cakana34
08.08.2008., 13:36
pretpostavjam da ti je ovo NP iz lokacije novi pazar.
uglavnom, mislim da je dosta bitno di živite.

inače, internacionalno ime koje pokriva obje (sve tri, zapravo) nacionalnosti je po meni jasmina, dino i alan.

hehe zeznuta sam ja,zivimo u njemackoj ali dijeca cu nam dole kod mene i kod njegovih bit pa zelimo nesto neutralno.

jasmina?hm,ljepo.dino mi je isto cakano.alen ima kod nas i kod njega,pa eto,kako vidim imam vec neke dobre primjere...

Doria26
08.08.2008., 13:45
Naša je mrvica ipak dobio ime Vito:cerek:
Svakim danom nam se sve više sviđa,ime nam je baš sjelo:cerek:

vista
08.08.2008., 13:47

I meni je Adrian opcija za dječaka :cerek:

valneahana
08.08.2008., 14:04
sad nešto radim u kuhinji i palo mi na pamet :rofl: u vezi imena sava, meni je to uvijek asocijacija na savu kovačevića :cerek:
a sa mnom u školu je išao jedan savo (savo, nije greška).

i samnom je išao u osnovnu školu išao savo,pa smo ga zezali(kako to djeca inače čine) pa su mu roditelji promijenili ime u sven

cdvita12
08.08.2008., 14:08
moja curka se zove TIA.

Victoria 08
08.08.2008., 14:47
Jednoj mojoj poznanici isto je otac musliman,a majka Hrvatica i dali su joj ime Emina,s time da je svi zovu Ema,tako da su obje strane zadovoljene

"ami"
08.08.2008., 15:20
Amira-po meni hehhe

sunny55
08.08.2008., 15:36
ja sam u sarajevu i ovdje ima jako cudnih imena
npr cura sa mnoom u sobi curica se zove Amna
djecak koji se rodio isti dan zove se Afan
u bolnici na kontroli curica se zove Taira(mm kaze da nemaju pojma nego se frljacaju arapskim rijecima kojima btw ne zznaju znacenje,tako je Afan prezima a Taira znaci leti znaci glagol je
djecak u bolnice se zove Naser(isto prezime)

"ami"
08.08.2008., 16:18
ja znam da moje ime znači "kraljica" u doslovnom prijevodu....prgavica, voli biti glavna u svemu, trvrdoglava i svojeglava....takva i jesam.....toliko sam drmala mamu u trbuhu i tukla ju da je znala da ću ispasti takva i baš je tražila ime u skladu s tim svim krasnim "epitetima"

Br2B
08.08.2008., 16:40
sjetila se ja još i Magdalene..to mi je prekrasno:top::top::top:
moja prof. klavira se zvala Magdolna,jakoo draga ženica, ali to ime mi se nikak ne sviđa:flop:

Cakana34
08.08.2008., 17:30
hehe a ima bas cudesna imena u sarajevu,za njizi ni ja nisam cula.:D decko ima malog rodjaka,zove se elvedin,to mi se stvarno dopada.cak jednu hrvaticu poznam koja se zove azra,uvijek svi mislu da je bosanka ili tako jer ima takvo ime.:D

Victoria 08
08.08.2008., 17:41
Sad sam se sjetila,bivša kolegica s posla se je zvala Sanela,a isto je bila Hrvatica,a roditelji joj uopće nisu bili muslimani,ma imaš hrpu imena

Cakana34
08.08.2008., 17:44
hehe cudi me to stvarno kako su roditelji doslo na takvo ime.ali eto,nekako bolje nego uvijek ista imena,marko,ana,ivana,ivica,dragan itd. :D

fl0yd g!rL
08.08.2008., 17:46
mislim da su edvin, farah, una, faruk(farookh) prilicno neutralna imena...a i simpa su...

trapava
08.08.2008., 17:54
Sad sam se sjetila,bivša kolegica s posla se je zvala Sanela,a isto je bila Hrvatica,a roditelji joj uopće nisu bili muslimani,ma imaš hrpu imena

Znala sam Sanelu Srpkinju

Cakana34
08.08.2008., 17:58
a sanela to nekako internacijonalno ime :D eto onda biram to,svejedno dali za curu ili djecaka,prakticno... :mig:

MariaDelMar
08.08.2008., 18:01
uh, to mi ime magdolna zvuči kao Mangold - na njem. to znači blitva :rofl:

MariaDelMar
08.08.2008., 18:03
e, sad sam se sjetila, sabina/sabine je internacionalno, iako se kod nas precipira kao muslimansko.
no, možda se predomislite kad ugledate svoju dječicu i odlučite ipak svi skupa živjeti u njemačkoj :)

MariaDelMar
08.08.2008., 18:04
i ervin :cerek: je baš internacionalno!

trapava
08.08.2008., 18:06
Imala sam radnu koleginicu, pakistanku, muslimanku Mona ..meni bas prelijepo ime...

Cakana34
08.08.2008., 18:09
oh sabina mi se svidja.eto mi cemo odmah sa djecom pocet cim se budemo vjencali.ali sada vec nemogu docekat pa razmisljam koje bi ime ljepo bilo.:) a da zivimo u njemackoj,hehe,bolje da neuzmemo komplicirano ime,inace ce to samo do "molim,kako se ono zovete?" ili "ajme,kako se vase ime pise?" dovest. :lol:

Cakana34
08.08.2008., 18:14
malo sam trazila po google i nasla sam ljepo ime,koje kod krscana i muslimanima ima,ako bude sin onda cemo ga benjamin zvat :cerek: cak i njemcima ce se to svidit jer barem znaju kako se ime mora izgovarat :rofl:

diamonds
08.08.2008., 18:30
hej..ja sam isto razmisljala ako bude decko da se zove Adrian..ali ne znam vise..cini mi se da mi se ni jedno musko ime ne svidja.. a za curicu imam cak 3 :)
inace, muz mi je englez,(eng. prezime) i trenutno zivimo u eng, ali posto se ipak jednom mozda vratimo u hrvatsku, htjela bi neko ime koje nebude cudno ni tu ni tamo.. :p

MariaDelMar
08.08.2008., 18:41
trapava mona je i meni lijepo, samo, znaš šta to znači na talijanskom?
well, kako da ti kažem - žensko međunožje :rofl:

Azaleja
08.08.2008., 19:44
Evo još nekih imena za cure: Daniela, Diana, Ema, Ena, Andrea (može biti i muško i žensko ime), Irena, Sabina/Sabin-postoji u Austriji i Njemačkoj, Ida, Karmen,Sara, Renata (lat.novorođeno), Petra (definitivno internacionalno ime), u sve varijante, a lat.znači stijena, Ina, Sandra, e sada ne znam za ime Lidia, Daria, Laura, Zara, Ivona ( u raznim varijantama)
a za dečke: Alan, Denis, Dino, Andrej, -teže je za odabrati a da zadovolji sve strane, zatim Luka, Luke, Lucas,u svim raznim varijantima.