PDA

View Full Version : Dječja imena

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

petra593
09.08.2008., 09:48
meni je Ajša ili Aiša prekrasno ime (ima i lijepa pjesma), imam dva dečkića, a da je bila koja curica sigurno bi se zvala Mona ili Luna. još su mi lijepa imena za curice -Taša, Maša, Nina, Neda, Nika... A muška..ja imam Vitu i Filipa i većina su za Vitu pitali jeli mu ime Vitomir:mad:....kad je bio mali zvali smo ga kumić:cerek:...od muških "neutralnih" su mi lijepa Fabijan, Sebastijan, Toni...sad imam inspiracije za imena, a dok sam bila trudna, nikako...

Victoria 08
09.08.2008., 10:47
Sinoć gledam na tv-u,8500 djece jučer rođeno u Kini dobilo je ime Olimpijske Igre,ja i dragi smo se zgražali,da mi je samo znat kako to zvuči na kineskom

Nova0303
09.08.2008., 10:58
:eek::eek::eek:
katastrofa...
kao da mi nekog nazovemo Snježna kraljica... :lol:

MalaLola
09.08.2008., 11:11
i kad pomislim što sve žene prolaze i u trudnoći i na porodu i kako i u brakovima one uvijek više pruže djetetu od očeva - nije mi jasno zašto se uopće daje očevo, a ne majčino prezime djetetu :ne zna:

Jednostavno, očevo se prezime daje djetetu jer se uvijek zna tko je djetetu majka, ali se nikada sa sigurnošću (a njima je barem neka dok nije bilo dnk analize trebala:D valjda) ne može tvrditi tko je otac, tako su djeca dobila prezime oca da se znaju čija su:D

niina25
09.08.2008., 11:59
:lol: :lol: :lol: :lol:,ovo je fora sa prezimenom,vidiš nisam razmišljala nikad o tom zašto očevo,ali vidiš
ima tu ipak logike :lol:
jadni ti naši muški,pa nije njima bilo lako..:lol:

MariaDelMar
09.08.2008., 13:52
@mala lola - aha, nisam znala da je to zbog "očinstva".
pa, vrijeme je da se to počne mijenjati - i prvu ženu koja nije uzela muževo prezime su sigurno čudno gledali, pa se danas ljudi ne snebivaju.
tako isto će biti i sa prezimenom djeteta, mamino :s

sorry, ja ga nosim 9 mjeseci, žrtvujem se u milijun pogleda, na kraju krajeva, riskiram i svoj život da ga rodim i onda očevo prezime - e pa, neće moći ove noći :nono:

to je nama naša borba dala :gitara: - i posao i kuća i djeca - sve na ženi. prije žene bar nisu rintale na poslu. ok, posao nam omogućava neovisnost. a sve ovo drugo, kuća i djeca?:nono: e, cijena toga svega je da neće nosit njegovo prezime :kava:

odjebaus miki maus:buum:

VuXs
09.08.2008., 14:15
JA BI' sina Ladislava.. a mozhe i Vatroslav..ili Ognjen

Victoria 08
09.08.2008., 14:19
JA BI' sina Ladislava.. a mozhe i Vatroslav..ili Ognjen

Moj pradjed je bio Ladislav,svi su ga zvali Lajček,i lijepo mi je to ime!

Br2B
09.08.2008., 14:43
Petra (definitivno internacionalno ime), u sve varijante, a lat.znači stijena,

puno sam putovala i u romanskim zemljama sam nailazila na poteškoće sa svojim imenom, svi su me navek spitavali kak se to čita itd...tak da mislim da je Petar ili Peter internacionalno ime,ali mislim da Petra nije...:(:(:(:( a osim toga, to je čisto katoličko ime..muslimani nemaju Petra...

kajkavka
09.08.2008., 15:41
md: Nikša & Mirna [I](ipak)[I]:rolleyes:
ja: Janja & Dorijan:Dmoram priznati da sam za ovo ime dobila inspiraciju čitajući ovaj podforum-curke(i pokoji dečkovi;)zakon Ste:cerek:krenula sam strpljivo od prve stranice i stigla sam do čak 79. uz stanku za ručak:rofl:ne mogu više:lol:oči su mi... ...:eek:ha, ha!!! Sutra nastavljam dalje uz :kava: možda mi se i posreći dojti [B]do kraja[B]:ne zna:Eh, sada mene / nas zanima kaj Vi mislite o ovim imenima? Budite iskreni, slobodno! :mig: Čim sam ugledala ime Dorijan, sjetih se knjige "Slika Doriana Graya" Oscara Wildea, a moje buduće prezime će započinjati s Gre..... dakle Dorijan Gre.....
mmmmmmm:-)

Br2B
09.08.2008., 15:46
[I]:rolleyes:
ja: Janja

znam jednu predivnu curu,janju..i ti ime mi je prekrasno:cerek::cerek::cerek::cerek:

kajkavka
09.08.2008., 15:48
znam jednu predivnu curu,janju..i ti ime mi je prekrasno:cerek::cerek::cerek::cerek:

mmmmm:)hvala ti:mig:sad sam:jumping:ono
thanks

MariaDelMar
09.08.2008., 17:02
@ bride - ma ekipica ti je malo zabrijala u krivom smjeru ovdje, jer je naslov "međunarodna imena",a zapravo cakana pita za neutrana imena - pa otud i petra i sve ostalo ovdje ;)

larazg
09.08.2008., 18:15
Imala sam radnu koleginicu, pakistanku, muslimanku Mona ..meni bas prelijepo ime...

Mona... na talijanskom slengu...khm khm..vagina :lol:

larazg
09.08.2008., 18:18
za kombinaciju tvoju internacionalno ime za vas dvoje (iako potječete od nekadašnje iste nacije Jugoslovena) bi bilo nešto neutralno tipa:

Muško: Denis, Omar (lijepo mi je to ime onog glumca Omara Sharif-a), Dino, Edo (može biti samo Edo i skraćenica od Edin)
Žensko: Aida (zaista ga ima u kod Hrvata i Muslimana), Jasmina, Sanela

larazg
09.08.2008., 18:19
Janja... je lijepo ime. I Jana je također lijepo.

Br2B
09.08.2008., 18:19
@ bride - ma ekipica ti je malo zabrijala u krivom smjeru ovdje, jer je naslov "međunarodna imena",a zapravo cakana pita za neutrana imena - pa otud i petra i sve ostalo ovdje ;)

da..primjetila sam:mig::mig::mig:
ne želim sgvarati neke vjerske predrasude ili raditi razlike,ali Petar/Petra deifinitvno nije neutralno ime gledajući iz vjerskog aspekta...to je otprilike moja poanta bila...kak su me lupili hormoni,sve teže izražavam kaj mislim:rofl::rofl::rofl:

Br2B
09.08.2008., 18:21
nedavno sam se prvi put susrela s imenom Andrina...i baš mi je cakano

larazg
09.08.2008., 18:23
bride...vidiš kako su ukusi različiti...
zaista sto ljudi sto ukusa :cerek:

meni ta imena su totalno bezveze...

Br2B
09.08.2008., 18:29
bride...vidiš kako su ukusi različiti...
zaista sto ljudi sto ukusa :cerek:

u toj različitosti je ljepota ljudskog roda..kud bi došli da se svima sviđa ime Lola,pa da se svi zovemo Lola i Zara ,ili Vito i Roko...
sve je dobro dok smo različiti:D

fl0yd g!rL
09.08.2008., 18:31
za decke su mi super: luka, filip, rocco, mateo...

fl0yd g!rL
09.08.2008., 18:32
za cure: lana, layla, andrea...

alapača
09.08.2008., 20:13
i kad pomislim što sve žene prolaze i u trudnoći i na porodu i kako i u brakovima one uvijek više pruže djetetu od očeva - nije mi jasno zašto se uopće daje očevo, a ne majčino prezime djetetu :ne zna:

apsolutno se slažem :top:
ali moje djete (fala bogu) ima prekrasnog oca pa mi je drago što se sve poklopilo.
ali sebi nikad ne bih dala muževo prezime. rekoh - wtf, rođena sam s prezimenom svog oca, nosit ću ga do kraja života!

Leonee... mila... jedino što TEBI mogu reći je - :buum:

:D

kajkavka neću ti reći :p

alapača
09.08.2008., 20:21
za decke su mi super: luka, filip, rocco, mateo...
luka me uvijek podsjeti na nekoga tko je rekao da će djecu nazvat Luka i Špeka pa kad ih zove na igralištu da se svi smiju, i na onu pjesmu Luka i Borna :cerek: jer fakat su danas svi Luka i Borna i to je totalni hit :cerek:
rocco i mateo mi zvuči :cerek: za dva mala talijana

Janja me podsjeća na ribara starog kći i to mi je suuuuper al ne bih nikad tak nazvala kćer jer me podsjeća i na janje :D

ali Sava ipak...

moonyena
09.08.2008., 21:23
Sinoć gledam na tv-u,8500 djece jučer rođeno u Kini dobilo je ime Olimpijske Igre,ja i dragi smo se zgražali,da mi je samo znat kako to zvuči na kineskom

AOJIN.

I meni se ime Janja sviđa, baš šteta što je tako rijetko. Ali slažem se s alapačom - ne znam baš da bih ga dala curici. :)

A kad smo već kod Vatroslava - Ignac? Ili Gašo (Gašpar)... Sve stara i zaboravljena imena...

Inače, negdje sam čula da je na Islandu običaj (ili je tako bilo prije??) da ženska djeca dobiju prezime po majci, a muška po ocu. :top:

alapača
09.08.2008., 21:26
Doria jes ti to rodila il sam (opet) nekaj krivo shvatila? :confused:

Azaleja
10.08.2008., 08:43
puno sam putovala i u romanskim zemljama sam nailazila na poteškoće sa svojim imenom, svi su me navek spitavali kak se to čita itd...tak da mislim da je Petar ili Peter internacionalno ime,ali mislim da Petra nije...:(:(:(:( a osim toga, to je čisto katoličko ime..muslimani nemaju Petra...

Možda griješim za Petru, ali Zaru imaju Hrvati i Muslimani, a što je onda sa imenom Fedra?

Azaleja
10.08.2008., 10:17
Evo ovako: moja prijateljica je rodila kćer, dala joj je ime Maria Magdalena. Međutim, ne bi ništa čudno rekla da joj se većina ženske strane ne zove Marija.

pink5
10.08.2008., 10:21
md: Nikša & Mirna [I](ipak)[I]:rolleyes:
ja: Janja & Dorijan:

pobjegla Janja s panja:lol:

kajkavka
10.08.2008., 12:14
pobjegla Janja s panja:lol:

ok
fakat ste mi ju sad zgadile (Janju) šmrc:(
Zakaj se sjetite na ovcu čim čujete ime Janja, a na košutu ne dok čujete ime Lana??? ???:ne zna::confused:

onda ništ - ostaju Nikša, Dorijan ili Damijan & Mirna ili Mirta za sada:rofl::lol::kava:

Br2B
10.08.2008., 12:54
ok
Zakaj se sjetite na ovcu čim čujete ime Janja, a na košutu ne dok čujete ime Lana??? ???:ne zna::confused:

onda ništ - ostaju Nikša, Dorijan ili Damijan & Mirna ili Mirta za sada:rofl::lol::kava:

muška su mi okej..pogotovo Damijan,samo mi je bolja verzija Damjan(podsjeća me na jednog drago čovca=)
ali ni Mirna ni Mirta mi se ne sviđaju:ne zna::ne zna:
Janja mi je 100% bolje

Br2B
10.08.2008., 13:05
Možda griješim za Petru, ali Zaru imaju Hrvati i Muslimani, a što je onda sa imenom Fedra?

Nisam ja ništ rekla za Zaru ni za Fedru...ak se ne varam Fedra je iz grčke mitologije,Tezejeva žena..tak da mislim da bi to bilo neutralno ime :ne zna::ne zna::ne zna:

Azaleja
10.08.2008., 13:39
Nisam ja ništ rekla za Zaru ni za Fedru...ak se ne varam Fedra je iz grčke mitologije,Tezejeva žena..tak da mislim da bi to bilo neutralno ime :ne zna::ne zna::ne zna:

Naime, sa mnom je u s.š. išla djevojka koja se zvala Fedra. Svi su mislili da je Muslimanka, a ona iz Dalmacije.
Mislim da je puno lakše naći neutralno ime za curu, nego za dečka. I malo neobično ime.
A ime Fedra nije često ime.

moonyena
10.08.2008., 18:37
ok

Neeemoj se tužiti... Pa Janja je lijepo ime... :bicedobro:

I da -meni je na Lanu asocijacija lane, pa vidiš koliki roditelji se nisu obazirali na moje asocijacije... :rofl: Svejedno mi je i to ime lijepo...

Ova imena su mi OK (dobro -Dorijan i Mirna nešto manje)... :five:

lukas
11.08.2008., 11:15
meni je prekrasno ime za curicu Iman, ali naravno da mužić neželi ni čuti

nninnchi
11.08.2008., 13:12
nisam trudna, al imam najljepša potencijalna imena
kristijan, luka, matija
mirta, gita, ema, tajana, ramona

arci 21
11.08.2008., 17:44
Ima dobra varijanta za curicu. . U mjesecu maju se nalazi ime Imelda i Fatima, a znace jedno te isto.
Ima i Irma-njemacko koje daje islamski svijet, pa i moje ime ima u obje vjere ,sa J i bez J.(vidi se u potpisu)
Za djecaka mi je Deny najljepse ili kao ime ili nadimak.
Naravno cvjetna imena . Iris, Melisa iil po drvetu Jasenka, po dobu Jesenka, narodna Jasna,Gorana,Zeljana,Mirna(cak po rijeci) i
po rijeci Rajna.
Izbora koliko vam dusa hoce. . . (za curicu)
a za decka :Leon turski Arslan,Ajnur- mjeseceva svjetlost. . .Ajdin ? ili Miro, Dario, Dino. . . :mig:

Da dopunim za curicu Sajra i Soraja
a decke Nadan i Nidal

arci 21
11.08.2008., 18:00
Sad pisah na medjunarodnim imenima a sad o ovim sto se meni svidjaju:
Anastazija,Anja
,Dora,
Klara, Karla,
Lara,Leona, Lea, Livia,Leonarda =jeste vise sa L
Morena,
Nikolina
Romana i Ramona
:ne zna:

mafri
11.08.2008., 19:45
Soraja mi je super!:cerek:

Azaleja mi je bas cool!!!

Doria26
12.08.2008., 09:30
Doria jes ti to rodila il sam (opet) nekaj krivo shvatila? :confused:

Ma jok draga moja,još punih 8 tjedana.Bilo bi ipak malo prerano ,još nisam počela ni stvarčice prati.Samo smo mu promjenili ime nakon podužeg vremena..Sad svi sretnii zadovoljni...:cerek:

Doria26
12.08.2008., 09:38
ok

Nemoj da ti netko zgadi ime koje se tebi sviđa sa nekim svojim asocijacijama ili komentarima,pa toga će uvijek biti koje god ime odabrala.Nikad se neće baš svima sviđati.Uostalom,koga briga,bitno da je tebi i tvom dragom sjelo a ostali će se naviknuti ili ne moraju,kako ih volja..Pa to je vaše dijete...Meni se živo fućkalo kad sam slušala komentare na Dorijan,nama je to ime i dalje slatko ali nam je u međuvremeno ovo postalo ljepše.Da se razumijemo,ni sad ne izostaju nadimci ali me to ne dira...:kava:

sdbelanc
12.08.2008., 11:27
Selma

Doria26
12.08.2008., 12:58
Sjetih se još nekih imena ne baš tako česta:

Dunja,Beata,Magda,Irina,Morana,Asja,Mare,Franka,Ir ma,Nadja,Lota,Ingrid-Inga,Klea,Maša,Alka.
Vid,Juraj,Marcel,Vili,Matko,Darin,Arsen,Pavao,Bart ol,Vjeran.
U razredu sam imala blizance brata i sestru-Navarona i Marlon.
Nisu mi sva ova imena lijepa ali pala su mi na pamet,ne čuju se sad tako često.

anna01
12.08.2008., 17:42
ja bi ako bude dečko bude duje, roko ili david
a curica kiara nekako mi je to zlatna sredina izmedu chiare, i kjare

MonicA:-)
12.08.2008., 18:47
Meni ako bude dečko Antonio, Gabrijel, David mi je isto lijepo ali mi kuma ima malog Davida, a cura Tia, Monica , Petra:):)

kjava
13.08.2008., 09:00
kaja mi se sviđa,ali tako mi se zove svekrva,pa ne bi baš....
znam dečka koji se zove Jadran! odlično mi je ime!!!

MalaLola
13.08.2008., 09:05
E da jučer sam se sjetila da sam ko mala bila zaljubljena u Arijana Komazeca i da sam bila uvjerena da će mi se sin ako ću ga imati zvati Arijan:D Fora mi je ime još uvijek, ali ne znam bi li se odlučila za njega:ne zna:

lopticica
13.08.2008., 10:22
Meni ako bude dečko Antonio, Gabrijel, David mi je isto lijepo ali mi kuma ima malog Davida, a cura Tia, Monica , Petra:):)

:cerek:

PiaLolla
14.08.2008., 16:01
Evo par imena koje smo chuli dok smo bili na moru (ljudovi chija djeca nose ta imena nisu stranci, nego nashki) :mig:

Lorea.....Renzo......Maura.....Lilika.....Pero.... .Flavio.....Tiana

MonicA:-)
14.08.2008., 16:03
Tiana se sviđa mom dragom :) Lijepo ime!

lopticica
14.08.2008., 16:50
Znam jednu Tijanu.

sdbelanc
15.08.2008., 17:24
meni se u zadnje vrijeme jako sviđa ime Loren, a za curicu ostaje i dalje Leni :cerek: mada je susjeda tako nazvala svoju :tuctuc:(još ne mogu vjerovat di je iščupala baš to ime).
....a i ja opet o imenima a tek rodila.... a šta ću...jedva čekam drugu trudnoću i još jednog malog anđelića:cerek:

Lady_X
16.08.2008., 17:30
Bok curke!
Evo mi tek čekamo ponedjeljak da vidimo da li će M ovaj mjesec doći ili ipak neće. Ali, imena su izglasana, pa kad T dođe - dobro došla! Dakle ako bude cura bit će Petra a ako bude dečko bit će Jan ili Kai. :)

valneahana
16.08.2008., 20:43
Bok curke!
Evo mi tek čekamo ponedjeljak da vidimo da li će M ovaj mjesec doći ili ipak neće. Ali, imena su izglasana, pa kad T dođe - dobro došla! Dakle ako bude cura bit će Petra a ako bude dečko bit će Jan ili Kai. :)

kai :top::top::s:s

Lady_X
17.08.2008., 08:42
I MM je Kai favorit, tako da će Jan na čekanje za opciju od dva dečka. :mig:

Zmijica
17.08.2008., 11:39
Na moru sreli klinca koji se zove Darvin :)
Ni ja ni mm nismo fanovi cudnih imena, al na ovo smo se zamislili...
I islo bi nam uz prezime :D

moonyena
17.08.2008., 21:18
Sad sam se sjetila jedne emisije "Maja" talk show-a kada je tema bila o imenima - jedna curica je dobila ime Dante, po jednom također ženskom liku osebujne naravi iz nekog književnog djela. A mama od te malene ima isto originalno ime - staro hrvatsko Domnena. :cool: :traca:

vista
17.08.2008., 22:15
E da jučer sam se sjetila da sam ko mala bila zaljubljena u Arijana Komazeca i da sam bila uvjerena da će mi se sin ako ću ga imati zvati Arijan:D Fora mi je ime još uvijek, ali ne znam bi li se odlučila za njega:ne zna:

vidi vraga, i ja isto :D
varijanta B je - Adrian. Muž napravija neku žblj gadnu facu na prijedlog. Al, njega se ionako ništa ne pita :D.

Leonee
17.08.2008., 22:48
Leonee... mila... jedino što TEBI mogu reći je - :buum:

Oli mi je promaklo kad si nesto rekla..?..

Cemu mogu zahvaliti ovaj smajlic? :cerek:
Time sto se meni mozda ne svidjaju imena koja se tebi svidjaju? Rogovati..:rolleyes:

pink5
17.08.2008., 22:56
sad sam se sjetila da je frendica rekla da će malom dati ime Foresst,po Foresstu Whitakeru:rofl:,popizdila je skroz:lol:

Anna_maca
18.08.2008., 09:05
moji će biti lara i josip

zeebra
19.08.2008., 17:14
(hahaham i ja sam bila zaljubljena u Komazeca)

Imam odavno spremno ime za curicu - Minja, ali nikome se ne svidja.Jedva sam dragog uspjela uvjeriti da je to prekrasno ime koje super pase uz prezime.

kinki
19.08.2008., 17:16

Imam odavno spremno ime za curicu - Minja, ali nikome se ne svidja.Jedva sam dragog uspjela uvjeriti da je to prekrasno ime koje super pase uz prezime.

šta si utekla sa wannabe, al sam te pripala?

alapača
19.08.2008., 19:47
Leonee ja tebe :cerek: i :grli:i :kiss: tako to i sad sam :tuzni: jer si me krivo shvatila :tuzni:

sdbelanc
19.08.2008., 22:08

Umjesto riječi mala, neki koriste riječ minja, e sad, ne znam točno u kojem djelu Istre. :)
Npr.- di si minja iliti di si mala, di si komad....? :mig:

disleksicar
19.08.2008., 23:28
Sanjao sam jučer da mi se rodila curica, s dugom kosom boje meda,i jantarnim očima, dugih prstiju...ona je nešto gugutala a ja sam pomislio kako me podsjeća na posljednje zrake sunca babljeg ljeta, i lišće koje poprima zlaćanu boju, te da bi bio grijeh nazvat je ikako drugačije nego Jesen :cerek:
Pričao sam to jutros ženi, bila je oduševljena, pa ako bude cuica :cerek: zvat će se Jesen. Spremam se sad odsanjat ime za sina :cerek:

Vesper Lynd
19.08.2008., 23:46

Damijan i Mirta :top:

Vesper Lynd
19.08.2008., 23:46

Hmmm... meni se osobno ne svida... nikako, ali to je moje misljenje... :ne zna:

moonyena
20.08.2008., 01:37

Meni se evo sviđa, i nama bi super pasalo uz prezime, pa sam se malo zamislila... :misli: ...dok nisam skužilla kako bi ga engleski čitali... :mama: :hebemu:

vista
20.08.2008., 01:40
Meni se evo sviđa, i nama bi super pasalo uz prezime, pa sam se malo zamislila... :misli: ...dok nisam skužilla kako bi ga engleski čitali... :mama: :hebemu:

:lol::lol::lol: dobar

moonyena
20.08.2008., 01:47
Ma ne zezam se, ozbiljno mi je muka, jer oko imena za curice se baš ne slažemo, pa je svaki novi prijedlog dobrodošao kao mogući korak prema sporazumu, ali bojim se da ovo otpada.

Leonee
20.08.2008., 06:21
Leonee ja tebe :cerek: i :grli:i :kiss: tako to i sad sam :tuzni: jer si me krivo shvatila :tuzni:

Ondak, molim te, budi pazljivija ubuduce u odabiru smajlica :raspa:
:usama: inace ce bit svasta.. : skida remen sa hlaca:

Lali Puna
20.08.2008., 08:25
Damijan i Mirta :top:

oba imena su predivna
samo što je, khm, damjan, bez 'i'
(mislim, svatko će dat ime kako hoće, ali to mi je k'o kad se netko zove 'marijo')

Mrs B.
20.08.2008., 21:43
uvjek je zanimljivo procitat ovu temu.
Procitala sam da se nekome svida ime Arijan, nikad nisam prije cula to ime.
I nekako mi skroz ljepo, moram upamtit. Nisam ljubitel neobicni imena ali mi totalno guba.
Fina su meni imena jos uvjek Gabrijel, Filip, Bartol, Karlo, Jakov, Marin, Lovro
a kod curica moram rec rjetko kojo mi je fino, sat mi se svida Paula, Leonarda, Magdalena.

Jeli netko zna skroz stara hrvatska imena, koje se rjetko cuje?

pink5
20.08.2008., 21:50
kakvo vam je ime Emilija?

Lali Puna
20.08.2008., 22:01
Jeli netko zna skroz stara hrvatska imena, koje se rjetko cuje?

tuga i buga, nemreš starija i hrvatskija

ovak sad iz glave na pamet mi padaju i - janja, ruža, jaga...

MariaDelMar
20.08.2008., 22:41
@ pink - sasvim ok - internacionalno (mene to pere :D ), melodiozno. znam jednu pa meni otpada :)

bubaspara
21.08.2008., 06:35
Neko spomenuo Arijan, znam jednu bebu s tim imenom, i mogu ti reći da je nekima dosta teško za upamtit pa znaju reć Ariel i sl......koma!

Meni se sviđa još Niko, Tino, Fran, a nama samo što nije stigo Fabijan, seka ga već odmilja zove Fabi.

Žensko: Hana, Mia

pink5
21.08.2008., 07:32
Neko spomenuo Arijan, znam jednu bebu s tim imenom, i mogu ti reći da je nekima dosta teško za upamtit pa znaju reć Ariel i sl......koma!

Meni se sviđa još Niko, Tino, Fran, a nama samo što nije stigo Fabijan, seka ga već odmilja zove Fabi.

Žensko: Hana, Mia

ne kužim zašto je teško upamtiti Arijan,normalno ime ko i svako. Fabijan mi se ne sviđa,podsjeća me na pavijana,a i u okolici Zadra je Fabijan prezime

Nolina
21.08.2008., 09:03
ne kužim zašto je teško upamtiti Arijan,normalno ime ko i svako. Fabijan mi se ne sviđa,podsjeća me na pavijana,a i u okolici Zadra je Fabijan prezime

Di ćeš bolje - Fabijan Fabijan :rofl::rofl:

winter day
21.08.2008., 21:14
meni će se ako bude muško zvat Adrian,a žensko Morana

Leonee
21.08.2008., 22:37
interesantno koliko ima tu mama sa bebacima ...na ovoj temi, jel... :zubo:

zasto?
a) razmisljate o imenima za drugu bebu
b) dvoumite se da li ste odabrali pravo ime za svoju bebu pa ćirite da li je jos kome favorit?

ja sam A (nisam trudna :rolleyes::D), a sto ste vi sve?

btw, nikada prije nisam isla na ovakve teme,.. jer me nisu interesirale :raspa: :D

foresst
21.08.2008., 22:43
kakvo vam je ime Emilija?

pre-kra-sno!!! :cerek:
a tebi?

Girasole
21.08.2008., 23:01
interesantno koliko ima tu mama sa bebacima ...na ovoj temi, jel... :zubo:

zasto?
a) razmisljate o imenima za drugu bebu
b) dvoumite se da li ste odabrali pravo ime za svoju bebu pa ćirite da li je jos kome favorit?

ja sam A (nisam trudna :rolleyes::D), a sto ste vi sve?

btw, nikada prije nisam isla na ovakve teme,.. jer me nisu interesirale :raspa: :D

I ja sam A :mig:

Drugi bebo/lina je u planu za slijedeću godinu, ali već imamo spremna imena; za dječaka Luka, a za djevojčicu Marijeta :cerek:

Mama se nada djevojčici :cerek:

pink5
22.08.2008., 08:31
pre-kra-sno!!! :cerek:
a tebi?

ne sviđa mi se nikako,da smo dobili curicu zvala bi se Iva:raspa:

pink5
22.08.2008., 08:35
I ja sam A :mig:

Drugi bebo/lina je u planu za slijedeću godinu, ali već imamo spremna imena; za dječaka Luka, a za djevojčicu Marijeta :cerek:

Mama se nada djevojčici :cerek:

dobra si:D,leonee,gledam ime za drugu bebu,ustvari što te briga:p

bubaspara
22.08.2008., 09:32

Ja sam sa sjevera, i prvi put čujem da postoji i prezime, kod nas valjda nema - tak da nema brige, a i prezime koje imamo je jedno od najčešćih u RH -tak da....

ma ovo što se tiče pamćenja to mislim na ove malo starije generacije koje nisu navikle na ta današnja moderna imena...

Lali Puna
22.08.2008., 10:07
ne sviđa mi se nikako,da smo dobili curicu zvala bi se Iva:raspa:

iva je tako jednostavno, a opet prekrasno ime da mi dođe žao što ga se uopće nisam sjetila!
i, iako važi za preobično, u mori silnih lorena, leona, laura i lara, je zapravo baš neobično tj. osvježavajuće...

pink5
22.08.2008., 10:13
to mi je lijepo ime,više nitko ne daje to ime. Što je,je prije 20,30 god je bilo aktualno i često ime,mislim da sad netko da curici ime Iva,bila bi jedinstvena.

milkica
22.08.2008., 12:11
A meni je Iva,uz Petru, jedno od najmanje lijepih ženskih imena... Bez uvrede ikome, ali stvarno tako mislim.

bugaboo
22.08.2008., 12:29
Mani je Nika:top:, ali MM nece niti cut. No buduci da tek radimo na bebacu imam jos vremena za obraditi ga:bicedobro:

Nova0303
22.08.2008., 12:35
ako bude curica bit će definitivno Petra...a za dečkića ne znamo...
sviđa mi se Borna...tu je netko napisao Adrian...to mi nije loše...

istina da se jako malo Iva rađa u zadnje vrijeme...

foresst
22.08.2008., 12:37
iva je tako jednostavno, a opet prekrasno ime da mi dođe žao što ga se uopće nisam sjetila!
i, iako važi za preobično, u mori silnih lorena, leona, laura i lara, je zapravo baš neobično tj. osvježavajuće...

gledala sam neki dan onaj crtić Wall-E i tako dobro mi je zvučalo kako je mali Wall-E zvao svoju dragu Evu: Iva Iva iva iva ivaaaaaa :cerek:

PiaLolla
23.08.2008., 11:02
Damjan je definitivno bez I :mig:

Ako bash zelite da bude mrvu specijalo, onda je po meni lijepshe Damian, nego Damijan (chak mi "zvuchi" nepismeno)

Kao shto Lali kaze, to je kao - Marijo, Marja, Benijamin, Marjan/Marijan/Marian......taj I negdje pashe, a negdje jednostavno chini ime seljachkim (po meni, neka se nitko ne uvrijedi) :ne zna:

Leonee
23.08.2008., 13:37
dobra si:D,leonee,gledam ime za drugu bebu,ustvari što te briga:p

vjerujem da nas ima dosta koji skoro planiramo jos jednu (bar) bebicu.. No ima I onih koji jos vazu jel ime koje su dali ok :E..

Emilija mi je preeeekrasnooooo ime.... :cerek: :cerek: ..a Iva mi je jos ljepse ;) :cerek:

Ja imam nekakav popis favorite imena.. No na kraju ce, kao I kako je sada bilo, izabrati mm.. :rolleyes: :D

Fida
24.08.2008., 11:08
Meni je najbolje ime Zita i nikako mi nijedno drugo ime ne odgovara.Prezime počinje sa Z, ime se čita jednostavno u svim dijelovima svijeta i drukčije je od hrpe kratkih imena koja mi se inače sviđaju (Mia, Lara-što sam uvijek planirala-po Lari Croft :D al sad je stvarno prečesto ili Sara, Nika).Nekako mi ta imena ukazuju malo na nedostatak mašte i pretjerani konformizam roditelja...Samo moje mišljenje nhf:mig:.
Moj izbor se dosad ne sviđa nikom (pa ni dečku :D)-osim alex k. :mig:, svi su zgroženi al nekako si mislim da je možda prije desetak godina ista stvar recimo bila s Klarom ili Dorom (govorim bezveze-znam da postoje već dugo) pa su to sad superpopularna imena.Drago mi je da smo dosad na cijelom ovom forumu samo Alex.k i ja izabrale to ime!

alex k.
24.08.2008., 11:32
Meni je najbolje ime Zita i nikako mi nijedno drugo ime ne odgovara.Prezime počinje sa Z, ime se čita jednostavno u svim dijelovima svijeta i drukčije je od hrpe kratkih imena koja mi se inače sviđaju (Mia, Lara-što sam uvijek planirala-po Lari Croft :D al sad je stvarno prečesto ili Sara, Nika).Nekako mi ta imena ukazuju malo na nedostatak mašte i pretjerani konformizam roditelja...Samo moje mišljenje nhf:mig:.
Moj izbor se dosad ne sviđa nikom (pa ni dečku :D)-osim alex k. :mig:, svi su zgroženi al nekako si mislim da je možda prije desetak godina ista stvar recimo bila s Klarom ili Dorom (govorim bezveze-znam da postoje već dugo) pa su to sad superpopularna imena.Drago mi je da smo dosad na cijelom ovom forumu samo Alex.k i ja izabrale to ime!

:top: :kiss: Nemam što dodati, sve si rekla.

vanjaa
24.08.2008., 11:40
Nataša :cerek::top:

Lali Puna
24.08.2008., 12:24
Meni je najbolje ime Zita i nikako mi nijedno drugo ime ne odgovara.

zita je super :top:
imma rodbine u baranji, tamo je dosta često, kod mađara

sjetila sam se jučer :bonk: zašto mi iva nije bila u užem izboru - od MM-a bivša...
ima tako još par imena koja su mi krasna, ali su sva imena nekih cura koje mi nisu u lijepom sjećanju (pa i gore spomenuta nataša), tak da mi automatski ne dolaze u obzir

Azaleja
24.08.2008., 14:08
to mi je lijepo ime,više nitko ne daje to ime. Što je,je prije 20,30 god je bilo aktualno i često ime,mislim da sad netko da curici ime Iva,bila bi jedinstvena.

Nekada davno su to bila česta imena, uključujući i Ivanu,te Petru.
Kada je 90 i neke mi netko iz bliže rodbine, rodila se cura, tada su popularna imena kod cura bile: Nikolina.
Danas su jako in moderna imena, tipa za muške i ženske: Noa, Lukas, Karlos, Korina, tako da ono što je nekada bilo rijetko danas je često, a ono što je nekada bilo često, tada je bilo rijekto. Vremena se mijenjaju.

Ani4
25.08.2008., 16:47
A meni je Iva,uz Petru, jedno od najmanje lijepih ženskih imena... Bez uvrede ikome, ali stvarno tako mislim.

Joj, i ja se jezim od Ive... Losa uspomena.

mafri
25.08.2008., 22:53
Da Zita mi je super!!!Bas je super!
A Iva mi je isto ljepo dok mi se Petra nikad nije svidjalo!Kad sam ja bila klinka bile su one plasticnjace ko fol barbike koje su se zvale Petra!Bile su toliko ruzne,a ja svaki put jako razocarana kad bi dobila tu Petru a ne pravu barbiku da mi se valjda zgadilo to ime preko te lutke!:rofl:

I nevidim nist cudno da neko ko vec ima jedno,dvoje,troje... djecice da gleda i pise na ovoj temi :ne zna: !?
Ja uvjek kad se rodi neko dijete prvo pitam kako se zove!

PiaLolla
26.08.2008., 07:12
Ja izgleda imam neki fetish na imena :rofl:
Josh od malena dok sam sa frednicama izmishljala kak se zovemo.....do odabira krsnog/krizmanog imena (to je trajalo mjesecima), pa evo do rodjenja nashe bebe........

I mislim si....ma da imam 20 klinaca i da sam na njih ispucala sva svoja najdraza imena....garant bi smislila ili chula neko novo! :top:

magaly
26.08.2008., 07:27
da sam imala kćer kojim slučajem bila bi ....

Lucija :cerek::cerek::cerek: i još uvijek mi je to želja...:D

Br2B
26.08.2008., 07:57
čitala sam u bolnici prošli tjedan neku knjigu i klinac se zvao Jošua..mene je oduševilo...ali mm neće čutgi pa ostajemo kod Pavla

cvijetić
26.08.2008., 08:22

lijep ti je odabir. Imala sam pratetu s tim imenom...

enigmatic
26.08.2008., 10:47
da sam imala kćer kojim slučajem bila bi ....

Lucija :cerek::cerek::cerek: i još uvijek mi je to želja...:D

To mi je predivno ime.Poznajem 3 Lucije (jedna ima 2g,jedna je u 30ima,a treća ima oko 60g) i sve su super.
Još stigneš roditi:D

Fida
27.08.2008., 21:18
lijep ti je odabir. Imala sam pratetu s tim imenom...

:) drago mi je da ima još simpatizera Zite :cerek:.....

mini.
28.08.2008., 18:45
bok cure! ja sam nova! još nisam trudna, ali radimo na tome :)
meni se svidjaju od zenskih imena una, lea, lada, mona. musko ime nemam nijedno! baš mi se nijedno ne sviđa! ali vjerojatno je to zato jer si jako prizeljkujem curicu pa ni ne zelim razmisljati o muskim imenima...

winter day
29.08.2008., 01:39
ja toliko priželjkujem curicu još od kad sam i sama bila dite da sam sad uvjerena kako nosim muškića :D
i uvik sam imala 10 imena za curicu a nijedno muško
onda me nešto opralo u trudnoći da će bit sin pa sam skroz prestala i mislit da je moguće da bude curica

Br2B
29.08.2008., 16:00
bok cure! ja sam nova! još nisam trudna, ali radimo na tome :)
meni se svidjaju od zenskih imena una, lea, lada, mona. musko ime nemam nijedno! baš mi se nijedno ne sviđa! ali vjerojatno je to zato jer si jako prizeljkujem curicu pa ni ne zelim razmisljati o muskim imenima...

nadam se da ti dijete neće puno putovat po italiji ako joj daš ime Mona

mini.
29.08.2008., 17:14
nadam se da ti dijete neće puno putovat po italiji ako joj daš ime Mona

Šta znači na talijanskom Mona? :ne zna:

Br2B
29.08.2008., 19:58
Šta znači na talijanskom Mona? :ne zna:

budimo pristojni- v agina:kava::kava: (zanemari razmak između v i a)

mini.
31.08.2008., 13:50
budimo pristojni- v agina:kava::kava: (zanemari razmak između v i a)

hm da....stvarno bi onda to bilo nezgodno :D onda jedno potencijalno ime za bebu manje, al moglo bi proći za psa :lol:

larazg
31.08.2008., 14:00
je mona je vagina ali mona je baš onako ružno p.... na talijanskom

mini.
31.08.2008., 14:19
hehhe, al baš bi mi bilo fora da mi se pas zove p...... tj mona

pink5
01.09.2008., 14:15
sad ću ja opet o deklinacijama,zašto se neka imena svrstavaju ko ženska,npr. Vito,Bruno,Ivo.. Sad ću navesti ime npr. Rajko,zašto se onda ne kaže nema Rajke nego se kaže nema Rajka. Samo objasnite odakle ste to izvukle

alex k.
01.09.2008., 14:55
sad ću ja opet o deklinacijama,zašto se neka imena svrstavaju ko ženska,npr. Vito,Bruno,Ivo.. Sad ću navesti ime npr. Rajko,zašto se onda ne kaže nema Rajke nego se kaže nema Rajka. Samo objasnite odakle ste to izvukle
To ti se stručno zove gramatika hrvatskoga jezika, haha! U hrvatskom jeziku postoji više vrsta deklinacija, pa se u skladu s tim ne dekliniraju sve riječi/imena na isti način. To što završavaju na isto slovo, ne znači da se i isto dekliniraju. To je jednostavno tak! Jasno je meni da vama u Dalmaciji zvuči ok Ivo, Iva, Ivu... ali to je jednostavno gramatički neispravno. Vjeruj mi, neki od nas ovdje su studirali hrvatski pa ti mogu potvrditi.

pink5
01.09.2008., 15:41
Sve je počelo s Linom Červarom,otkad se u novinama piše Line Červara,a ne ispravno Lina Červara. Nađi mi taj link gdje se tvrdi da je hrvatski pravopis takav,inače,već sam o tome diskutirala s profesoricom hrvatskog jezika,ona tvrdi suprotno od tebe. Ti oćeš reći da se pojedina imena drugačije dekliniraju:rofl:

pink5
01.09.2008., 15:48
To ti se stručno zove gramatika hrvatskoga jezika, haha! U hrvatskom jeziku postoji više vrsta deklinacija, pa se u skladu s tim ne dekliniraju sve riječi/imena na isti način. To što završavaju na isto slovo, ne znači da se i isto dekliniraju. To je jednostavno tak! Jasno je meni da vama u Dalmaciji zvuči ok Ivo, Iva, Ivu... ali to je jednostavno gramatički neispravno. Vjeruj mi, neki od nas ovdje su studirali hrvatski pa ti mogu potvrditi.

Protiv tako jakog argumenta ne mogu ništa:rofl:

Leonee
01.09.2008., 16:04
ako stoji ime uz prezime, sto se onda u tom slucaju ne deklinira samo prezime (tipa Lino Cervara)? :misli:.. novinari isto svasta pisu.. :rolleyes:.. a cini se i da profesori hrv. nisu u svemu ziher :zubo:

pink5
01.09.2008., 16:20
ne,ne deklinira se samo prezime. Otkud sad to? Ne bi rekla "vidjela sam Dino Dvornika,nego vidjela sam Dina Dvornika ili (Dinu Dvornika):rofl:

alex k.
01.09.2008., 16:33
Sve je počelo s Linom Červarom,otkad se u novinama piše Line Červara,a ne ispravno Lina Červara. Nađi mi taj link gdje se tvrdi da je hrvatski pravopis takav,inače,već sam o tome diskutirala s profesoricom hrvatskog jezika,ona tvrdi suprotno od tebe. Ti oćeš reći da se pojedina imena drugačije dekliniraju:rofl:
Prvo, radi se o hrvatskoj gramatici, a ne o pravopisu. Drugo, nisam ja to izmislila ili našla na 'linku'. Naravno da se pojedina imena drukčije dekliniraju! Treće, ispravno je Line Červara, a ne Lina Červara (čovjek se zove Lino, a ne Lin!). Četvrto, ispravno je Dinu Dvornika, a ne Dina Dvornika.
Ne znam koji bi tebe odgovor zadovoljio - upiši kroatistiku, pa proučavaj hrvatsku gramatiku, iako su ovo stvari koje se uče u osnovnoj školi. Najlakše je derati po svom i misliti da si u pravu i popljuvati ljude koji o tome možda znaju malo više.

pink5
01.09.2008., 16:57
s toliko puno linkova i izvora za potvrdu tvojih teza,ne mogu se obraniti. Ne znam u čemu si ti različita od mene,tjeraš na svoje bez ikakvih dokaza:rolleyes:.Nikog ne pljucam

alex k.
01.09.2008., 17:09
s toliko puno linkova i izvora za potvrdu tvojih teza,ne mogu se obraniti. Ne znam u čemu si ti različita od mene,tjeraš na svoje bez ikakvih dokaza:rolleyes:.Nikog ne pljucam
Znači li ti nešto ako ti napišem a-deklinacija, e-deklinacija...?
Nisam rekla da sam različita od tebe, nego vidim da što god napisala, tebi neće biti dovoljno dobar argument. Ovo što ti smatraš da je ispravno (G: Iva, Dina, Lina...) je očiti utjecaj dijalekta na standardni hrvatski jezik. Ja ti odgovorno tvrdim da je pravilno reći Nema Ive Sanadera jer je to po hrvatskom standardu i hrvatskoj gramatici tako i ako ti to nije dovoljno dobar argument, onda nemamo o čemu raspravljati. Argumentiraj ti meni po čemu je ispravno reći Nema Iva Sanadera.

Smajliii
01.09.2008., 17:12
ovo zadnje potpuno potpisujem. daj o tome uopce ne treba raspravljat.. naravno da je u hrv gramatici ispravno Ive S., a ne Iva S.
ali kad meni netko kaze Anjoooo, fraz dobijem :mad:

alex k.
01.09.2008., 17:21
ovo zadnje potpuno potpisujem. daj o tome uopce ne treba raspravljat.. naravno da je u hrv gramatici ispravno Ive S., a ne Iva S.
A, čuj, teško se boriti sa svim tim doktorima znanosti koji su uvijek u pravu - jer, eto, oni misle da je to tak! Ima nešto u onoj izreci: Teško starog konja novim trikovima naučiti...
:rofl:
I, da - jasno mi je da popi... na ovo 'Anjooooo!' Ja imam isto ime, samo s jednim slovcem dodatka ispred. :mig:

pink5
01.09.2008., 17:27
činjenica je da ni sami profesori hrvatskog jezika ne znaju više što je pravilno napisano.Zašto uspoređujete ime,tipa Anja s imenima o kojima smo dosad raspravljali? Da, baš ću reći Anjooo:rolleyes:

škorpionka_
01.09.2008., 17:36
Onda bi bilo Franja Tuđmana...

Ovoj skupini pripadaju i hipokoristička muška imena na -o, -e i -a. Sklonidba tih imena po a-sklonidbi (Ivo - Iva - Ivu) ili kako drukčije (proširivanjem osnove: Ante - Anteta - Antetu) ne idu u standardni jezik i smatra se pokrajinskim obilježjem.

izvor: http://www.barka.com.hr/barka71/jezicni%20savjetnik.htm

škorpionka_
01.09.2008., 17:36
činjenica je da ni sami profesori hrvatskog jezika ne znaju više što je pravilno napisano.Zašto uspoređujete ime,tipa Anja s imenima o kojima smo dosad raspravljali? Da, baš ću reći Anjooo:rolleyes:

Bez vrijeđanja, molim!

Leonee
02.09.2008., 08:27
ne,ne deklinira se samo prezime. Otkud sad to? Ne bi rekla "vidjela sam Dino Dvornika,nego vidjela sam Dina Dvornika ili (Dinu Dvornika):rofl:

od profesorice talijanskog i spanjolskog :zubo: i drage mi prije :cerek:
ona mi je nesto takvoga spomenula u razgovoru.. :misli:

a mozda sam ja zabrijala :ne zna:

Agata1979
02.09.2008., 11:24
Ja nikak nemrem smislit ime za dečka, za curu imamo već ime, ali za dečka mi ništa ne pada na pamet, iako mi se puno imena sviđa, ali...MM-u se sviđa ime Karlo i meni je jako lijepo, ali od susjeda mali se tak zove i uvijek mi on padne na pamet kad se spomene to ime.Meni se još sviđa ime Bartol, ali opet nema onog klika kao recimo za žensko ime za koje sam (barem za sada) sigurna.

Lola_05
02.09.2008., 15:09
Sta kazete za ime Walter ili Valter, svejedno? ;-)

Burmanska mačka
02.09.2008., 19:52
Sta kazete za ime Walter ili Valter, svejedno? ;-)

Kažem Walter brani Sarajevo.:cerek:
Ukoliko neće imati i neko šik njemačko prezime tipa: Wagner ili Mayer, ne preporučujem.

pink5
02.09.2008., 19:58

:lol::rofl:

Leonee
02.09.2008., 20:09
Lola, ne svidja mi se.

Agata, koje je ime za curu? :D Bartol mi je :cerek: :cerek:... Sad si me sjetila.. Di nam je Weding.. Dugo je nema.. :)

colbert
02.09.2008., 23:47

Ajme pink, ne das se ti... :rofl:
Simpaticna si mi, znas? Al stvarno!

Vidim da ti se ne moze dokazati. :ne zna:
A nishta, ti onda govori "nema Iva Sanadera", "cijenila sam Franja Tudjmana" "podrzavamo Anta/Antea Gotovinu" i sve ce bit ok, dok ne pozelis raditi kao TV ili radio-novinarka. Ne znam sto da ti drugo kazem... :mig:

colbert
02.09.2008., 23:48
Ukoliko neće imati i neko šik njemačko prezime tipa: Wagner ili Mayer, ne preporučujem.

Il Wolf... :ne zna:

Abyssus
02.09.2008., 23:56

Očito si ga loše studirala. Strahota.

Može i jedno i drugo, nositelj imena odlučuje hoće li se raditi o stsl. o-deklinaciji (Ivo, Iva) ili o a-deklinaciji (Ivo, Ive), odnosno o današnjoj a-deklinaciji i e-deklinaciji muških neapelativa. Recimo, i u hrvatskoj je književnoj historiografiji tradicija da se dubrovačka imena uvijek sklanjaju "po dubrovački" - nema Dživa Gundulića i prilazim Maru i Dundu (a ne Džive te Mari i Dundi).

teniska loptica
03.09.2008., 00:01

Može i jedno i drugo, nositelj imena odlučuje hoće li se raditi o stsl. o-deklinaciji (Ivo, Iva) ili p a-deklinaciji (Ivo, Ive), odnosno o današnjoj a-deklinaciji i e-deklinaciji muških neapelativa. Recimo, i u hrvatskoj je književnoj historiografiji tradicija da se dubrovačka imena uvijek sklanjaju "po dubrovački" - nema Dživa Gundulića i prilazim Maru i Dundu (a ne Džive te Mari i Dundi).

:s:s:s

hvala bogu da više ne moramo slušati ova sranja. naravno da nositelj odlučuje. zato je nema dina dvornika, ali nema dine merlina :D

Abyssus
03.09.2008., 00:13
To je valjda svima jasno osim nedoučenim kroatistima (koji bi, nota bene, trebali malo naučiti razmjestiti enklitike)...

Dalje, ako baš hoćete razlog zašto se štogod kako sklanja, evo vam ga: ako se neapelativima hipokorističkog podrijetla osnova pod dugouzlaznim akcentom završava na konsonant prije bezvučnog velarnog okluziva, onda se sklanja prema a-deklinaciji (Slavko - Slavka, Marko - Marka, Rajko - Rajka), a ako ne, sklanja se prema e-deklinaciji (colbert, zato je Franjo - Franje, Ante - Ante; usput budi rečeno, u nekim dijalektima postoji i (sekundarna) opreka prema duljini nominativa i genitiva, vjerojatno inducirana diferencijacijom duljine u ženskoj sklonidbi gdje je genitivni dočetak uvijek pod duljinom). No, sve više postoje težnje izjednačivanju tako da se prihvaćaju obje inačice (usp. navedenu dubrovačku tradiciju gdje će svaki iole pismeniji književni povjesničar govoriti o Dundu).

Babe. :rolleyes:

Leonee
03.09.2008., 06:42
:rofl: :rofl:.. Majketi... :rofl:...

Agata1979
03.09.2008., 09:48
Lola, ne svidja mi se.

Agata, koje je ime za curu? :D Bartol mi je :cerek: :cerek:... Sad si me sjetila.. Di nam je Weding.. Dugo je nema.. :)

Za curu imamo ime još od prve trudnoće-Agata.
Nekako mi se čini da je ovaj put lakše naći ime za curu jer mi se masa imena sviđa koja bi došla u obzir: Magda, Anera, Greta, Geta...
a za muška imena vlada praznina, ali i za sina smo ime odabrali nenadano i samo nam je došlo, pa će valjda opet biti tako-ima vremena.

Leonee
03.09.2008., 20:22
Agata je fora.. A Magda I Greta su mi :cerek: :cerek:..

Doria26
04.09.2008., 17:33
Ajme pink, ne das se ti... :rofl:
Simpaticna si mi, znas? Al stvarno!

Vidim da ti se ne moze dokazati. :ne zna:
A nishta, ti onda govori "nema Iva Sanadera", "cijenila sam Franja Tudjmana" "podrzavamo Anta/Antea Gotovinu" i sve ce bit ok, dok ne pozelis raditi kao TV ili radio-novinarka. Ne znam sto da ti drugo kazem... :mig:

:lol::lol::lol:

pink5
04.09.2008., 20:41
:lol::lol::lol:

a ipak neće biti Dorijan:rofl:

MAJAMAMA
04.09.2008., 22:29

Može i jedno i drugo, nositelj imena odlučuje hoće li se raditi o stsl. o-deklinaciji (Ivo, Iva) ili o a-deklinaciji (Ivo, Ive), odnosno o današnjoj a-deklinaciji i e-deklinaciji muških neapelativa. Recimo, i u hrvatskoj je književnoj historiografiji tradicija da se dubrovačka imena uvijek sklanjaju "po dubrovački" - nema Dživa Gundulića i prilazim Maru i Dundu (a ne Džive te Mari i Dundi).

kolegice, odobravate li moju sklonidbu Krsto/Krsta :D
svaka čast, lijepo sročeno, ali ne valja govoriti drugim kolegicama kako su loše studirale; studirale su unutar vlastitih mogućnosti je politički ispravno (nedao bog većeg zla nego se vraćat na korektno) reći :mig:

da, Relja je prekrasno staro ime, Ilija je prekul, a Juraj uvijek ubija zmajeve (ili zmajice kad naraste

MAJAMAMA
04.09.2008., 22:39
[QUOTE=Abyssus;15832637]To je valjda svima jasno osim nedoučenim kroatistima (koji bi, nota bene, trebali malo naučiti razmjestiti enklitike)...

Dalje, ako baš hoćete razlog zašto se štogod kako sklanja, evo vam ga: ako se neapelativima hipokorističkog podrijetla osnova pod dugouzlaznim akcentom završava na konsonant prije bezvučnog velarnog okluziva, onda se sklanja prema a-deklinaciji (Slavko - Slavka, Marko - Marka, Rajko - Rajka), a ako ne, sklanja se prema e-deklinaciji (colbert, zato je Franjo - Franje, Ante - Ante; usput budi rečeno, u nekim dijalektima postoji i (sekundarna) opreka prema duljini nominativa i genitiva, vjerojatno inducirana diferencijacijom duljine u ženskoj sklonidbi gdje je genitivni dočetak uvijek pod duljinom). No, sve više postoje težnje izjednačivanju tako da se prihvaćaju obje inačice (usp. navedenu dubrovačku tradiciju gdje će svaki iole pismeniji književni povjesničar govoriti o Dundu).

vidim da si lingvouragan, ali me zanima taj moment kada hipokoristik i dočetak zajedno obitavaju u istome izrazu? nije li to pomalo neuravnoteženo? ili je to posljedica prek/lapanja različitih izvorišta osnovnoga iskaza...

mnogomu je to nejasno kad otvori naše štovane udžbenike, savjetnike, -tike i -čnike...

inače, svaka čast i bilježim se sa štovanjem

surlica
05.09.2008., 06:58
već imamo jednu curicu i zove se Dora... ak rodim dečka bit će Fran, a ako opet bude cura onda Jana ili Vita

MalaLola
05.09.2008., 07:52

Aj hev a kveščn iliti dilemu.
Kako ja ili ti možemo znati što je odlučio nositelj imena:ne zna:
Možda Dino Dvornik baš želi da ga se deklinira po a-deklinaciji, otkud ti to možeš molim te znati ili se svaki put potrgaš dok ne nabaviš nečiji br. telefona da bi priupitala sviđa li vam se više o- ili a-deklinacija.. misilim malo je smiješna ta postavka koju očito i očigledno nisi ti smislila, ali ko god da je brat bratu u najmanju ruku je smiješan.
I kako je onda prema hrvatskom standardnom jeziku, koja se deklinacija koristi, koju bi deklinaciju trebali koristiti medijski djelatnici koji trebaju/moraju govoriti hrvatskim standardnim jezikom, osobito oni koji rade u medijima na državnoj razini, jer ih drugačije neće cijela nacija razumjeti.
Neki standard da ga jebeš mora postojati.
Npr. ja svog sina mislim nazvati Miho, ali ne želim da se deklinira po o-deklinaciji jer smo iz Zagreba, a kako će netko tamo sa strane jednoga dana (kad on postane poznati sportaš i osvoji zlato na OI:D:rofl::lol:) znati da moj sin nema veze s Dubrovnikom i da ga se ne treba zvati i deklinirati po o-deklinaciji ili na kraju krajeva da on to ni ne želi ili želi.

Leptiric
05.09.2008., 09:19
Kako ja ili ti možemo znati što je odlučio nositelj imena:ne zna:
Možda Dino Dvornik baš želi da ga se deklinira po a-deklinaciji, otkud ti to možeš molim te znati ili se svaki put potrgaš dok ne nabaviš nečiji br. telefona da bi priupitala sviđa li vam se više o- ili a-deklinacija.. misilim malo je smiješna ta postavka koju očito i očigledno nisi ti smislila, ali ko god da je brat bratu u najmanju ruku je smiješan.
I kako je onda prema hrvatskom standardnom jeziku, koja se deklinacija koristi, koju bi deklinaciju trebali koristiti medijski djelatnici koji trebaju/moraju govoriti hrvatskim standardnim jezikom, osobito oni koji rade u medijima na državnoj razini, jer ih drugačije neće cijela nacija razumjeti.
Neki standard da ga jebeš mora postojati.
Npr. ja svog sina mislim nazvati Miho, ali ne želim da se deklinira po o-deklinaciji jer smo iz Zagreba, a kako će netko tamo sa strane jednoga dana (kad on postane poznati sportaš i osvoji zlato na OI:D:rofl::lol:) znati da moj sin nema veze s Dubrovnikom i da ga se ne treba zvati i deklinirati po o-deklinaciji ili na kraju krajeva da on to ni ne želi ili želi.

za to se ne trebas brinuti, mico dusanovic i ini znaju izgovarati imena iz cijelog svijeta pa ce znati i tvoga sina... :rofl::rofl::rofl:

surlica
05.09.2008., 09:49
za to se ne trebas brinuti, mico dusanovic i ini znaju izgovarati imena iz cijelog svijeta pa ce znati i tvoga sina... :rofl::rofl::rofl:

mićo je zakon... ne dirajte čovjeka! :top::mig:

Abyssus
05.09.2008., 11:36
kolegice, odobravate li moju sklonidbu Krsto/Krsta :D
Ako se tako zoveš, zašto ne. :mig:

vidim da si lingvouragan, ali me zanima taj moment kada hipokoristik i dočetak zajedno obitavaju u istome izrazu? nije li to pomalo neuravnoteženo? ili je to posljedica prek/lapanja različitih izvorišta osnovnoga iskaza...
Ne oslanjam se na izvore, imam dovoljno znanja da ih mogu sama formirati. :cerek: Mogla bih reći da 10 godina grčkog i latinskog čine svoje, ali nije u tome stvar - dočetak je stručni termin jednako kao i hipokoristik, dočim odmilica ne mora biti jezična jedinica, razumiješ? A dočetak i sufiks/nastavak opet nisu istoga značenja. I pritom ne mislim na sinonime. :mig:

A što se kroatista tiče, smijat ću se i matematičaru koji ne zna zbrajati dvoznamenkaste brojeve jednako kao i kroatistu koji je nepismen, i to čisto principa radi ako osoba ide soliti pamet drugima ili, božesačuvaj, predaje drugoj djeci, a sama nije sposobna za iole pravilniji diskurs.

inače, svaka čast i bilježim se sa štovanjem
Štuje se Boga, ljude se poštuje, ali hvala na počasti. :D

Kako ja ili ti možemo znati što je odlučio nositelj imena
Pa napisah ti početno stanje ovisno o naglasku koje je "defaultno", a nositelj ga može mijenjati ako želi. Nema tu nikakvih pretjeranih dilema.

E, sad, to bi podrazumijevalo da ti ljudi na televiziji znaju razlikovati naglaske, ali to je već kvantna mehanika. :D

fjaka02
05.09.2008., 12:02
ma dajte zene skulirajte se malo. ovo je tema o djecjim imenima na pdf-u trudnice a ne na kritikama tv emisija pa da raspravljate o proslotjednim savjetima tomislava ladana

MalaLola
05.09.2008., 12:39
Pa napisah ti početno stanje ovisno o naglasku koje je "defaultno", a nositelj ga može mijenjati ako želi. Nema tu nikakvih pretjeranih dilema.

E, sad, to bi podrazumijevalo da ti ljudi na televiziji znaju razlikovati naglaske, ali to je već kvantna mehanika. :D

Meni je to smiješno, jer mislim da jezik treba imati (a do sad sam mislila i da ima) neki standard, ono ko što je u matematici 2+2 uvijek 4, tako da i postoje i pravila u jezikoslovlju, pravopisu i sl. koja su takva i gotovo, a ne da se modeliraju prema tome da netko treba znati iz kojeg je kraja koji čovjek, pa da prema tome deklinira njegovo ime. Jer svaki kraj ima svoj dijalekt i baš zbog toga treba (ja mislim) postojati neki standard koji nije vezan za dijalekt.
I ovo prema naglasku, pretpostavljam da misliš prema dijalektu:confused:

MalaLola
05.09.2008., 12:45
ma dajte zene skulirajte se malo. ovo je tema o djecjim imenima na pdf-u trudnice a ne na kritikama tv emisija pa da raspravljate o proslotjednim savjetima tomislava ladana

Ma mene zanima kako se deklinira koje ime i kako će mi ko prema vlastitom nahođenju i pretpostavkama podneblja otkud bi moje djete moglo biti deklinirati njegovo ime.
Malo mi to neozbiljno za jedan jezik da se oslanja na dijalekt:ne zna:

Burmanska mačka
05.09.2008., 13:04
Ma mene zanima kako se deklinira koje ime i kako će mi ko prema vlastitom nahođenju i pretpostavkama podneblja otkud bi moje djete moglo biti deklinirati njegovo ime.
Malo mi to neozbiljno za jedan jezik da se oslanja na dijalekt:ne zna:

Naravno da je neozbiljno. Ja vjerujem kroatistima, a i zdravom razumu.
I nitko me neće uvjeriti da ljudi sami odlučuju kako će im se ime deklinirati.
Hrpa gluposti. 10 godina latinskog i grčkog ipak ne kvalificira osobu da filozofira o deklinacijama u hrvatskom jeziku. I inače me živcira kad se ljudi bez adekvatne diplome nađu pametovati i još se rugati onima koji su taj studij ipak završili.
Znam koliko je to težak si zahtjevan studij i sad ovako omalovažavati i sprdati se je u najmanju ruku neukusno.:kava:
I da, ne može se reći Dina Dvornika niti se može reći Krsta Frankopana.:D

MAJAMAMA
05.09.2008., 14:04

prva pametna...:s

ispričavam se na upadu...gade mi se nepismeni kroatisti, kao i oni oni "prepismeni" koji kroatiziraju na bazazlenim temama...

može i Krsta, može kako ja hoću, može bilo kako, glavno je da ih volimo i da ne pravimo od njih debile koji previše filozofiraju...

odoh ja, a bilježim se sa štovanjem, kolegice abyssus, je pitanje iz opće kulture na prijemnom :D

Abyssus
05.09.2008., 14:09
I ovo prema naglasku, pretpostavljam da misliš prema dijalektu:confused:

Ne, mislim prema naglasku kao što i napisah. Dakle, pročitaj opet o dugouzlaznim naglascima ispred skupine suglasnika i glasa k, da pojednostavim. Opreke kratkih naglasaka i dugih naglasaka, da ponovimo gradivo: kratkosilazni i kratkouzlazni naspram dugosilaznom i dugouzlaznom. Ispred okluziva združenog s konsonantom u skupinu.

Poanta nije u filozofiranju nego ste napali jadnu ženu i optužili je da bulazni, a sasvim je u pravu. Ili alergijom na to da danas svaka šuša misli da zna sve o jeziku pa predbacuje majci da ne smije dijete dozivati kako želi. Nazovimo to moralnim kodeksom. :cerek:

10 godina latinskog i grčkog ipak ne kvalificira osobu da filozofira o deklinacijama u hrvatskom jeziku.
Naravno. Ali to je samo osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje plus par godina na faksu i odnosilo se na riječ hipokoristik, koja je, ne bi čovjek rekao, grčka. Pa, eto, pokušaj shvatiti o čemu se govorilo - o tome da mi se sugovornik požalio na grecizam. ;)

A kvalificira li me moj studij lingvistike i kroatistike? :rolleyes:

MalaLola
05.09.2008., 14:31
Ne, mislim prema naglasku kao što i napisah. Dakle, pročitaj opet o dugouzlaznim naglascima ispred skupine suglasnika i glasa k, da pojednostavim. Opreke kratkih naglasaka i dugih naglasaka, da ponovimo gradivo: kratkosilazni i kratkouzlazni naspram dugosilaznom i dugouzlaznom. Ispred okluziva združenog s konsonantom u skupinu.

Malo je pretežak taj vaš lingvističko/kroatistički riječnik za nas obične smrtnike.. Ok, kako god, ja sam tebe skužila da ovisi o tome iz kojeg podneblja (dakle vezano uz dijalekt) dolazi osoba i da se prema tome određuje koja deklinacija ide.
Znam što su naglasci i znam da kod naglasaka postoji standard koji je nepromjenjiv (išla sam na govorne vježbe, pa sam ih poprilično dobro naučila:mig:), osim da kod prezimena i očito kod imena, ali se uvijek ta ista prezimena i mislila sam imena dekliniraju po nekom standardu. Ali očito ja ne znam dovoljno (a ti znaš i previše:rofl::D), pa mi nije jasno kakve veze naglasci imaju sa deklinacijom:ne zna: al daj pliz na nekom jeziku koji bi i moja baba razumjela:D
Dakle, opet jel postoji neki standard kod imena za one koji ne znaju i ne mogu znati za koju se točno soluciju odlučila dotična osoba. Dakle, jel bi to značilo da recimo svi griješe kad kažu Ive Sanadera, jer bi se prema onome kako ga je majka zvala trebalo reči Iva Sanadera?

Abyssus
05.09.2008., 14:50
Evo, ocrtat ću, zapravo nije teško. Da vidimo što ja napisah:

Super. Dakle, to je za sve ove personice koje misle da imaju pravo pljuvati po ženi i da su svi kompetentni. Ne boj se, nisu ni oni shvatili, ali vrlo je jednostavno.

Dakle, ab ovo. U hrvatskom jeziku imaš četiri deklinacije: tzv. a-deklinaciju, e-deklinaciju, i-deklinaciju i nultu deklinaciju. Dobile su ime prema genitivnom nastavku. Dakle, grad - grada, žena - žene, radost - radosti, Nives - Nives. Obično su u prvoj deklinaciji imenice muškog roda, u drugoj imenice ženskog roda (ali ne mora biti tako, npr. sluga i tata muškog su roda, a idu po e-deklinaciji), u trećoj isključivo ženskog roda, a u četvrtoj uglavnom posuđenice. Jesmo to apsolvirali? E, super. Idemo dalje.

Obično su imena s kojima postoje problemi odmilice, odnosno nastale su od nekih drugih imena kao ime odmilja: Ivo od Ivana, Ante od Antuna, Zvonko od Zvonimira itd.

U hrvatskom standardnom jeziku postoje četiri naglaska: kratkosilazni (k``iša), kratkouzlazni (nòga), dugouzlazni (prúga) i dugosilazni (mâjka). Najlakše vam je razlikovati dugi naglasak od kratkog, usporedite kako kažete pruga, a kako šuga. :D Ako ste čakavci i kajkavci, problem zadaje razlikovanje kratkosilaznog od kratkouzlaznog, a ako ste u urbanim središtima, obično nemate opreke po naglascima, ali možete razlikovati.

E, sad, razvojem hrvatskog jezika i njegovih dijalekata iz praslavenskog (prajezika iz kojeg su se razvili svi slavenski jezici), dolazilo je do različitih promjena, kako deklinacija, tako naglasaka i tvorbe riječi. Imenice koje su bile odmilja i završavale na -o imale su najčešće dug naglasak: zeeeeko, braaaaco, nooooono i sl. Jednako su se tako počela ravnati i imena: Aaaante, Iiiiivo, Džiiiiivo, Zvooonko, Braaaanko itd. No, sad kad smo većinom imali slične duge naglaske, kako se što sklanjalo, a sve završava na isto slovo, hm... Onda su Slaveni zaključili (a i starohrvati recimo) da im je lakše fonetski izgovoriti neke stvari ovako, neke onako, neke skloniti ovako, neke onako (to sad ima veze s analogijama i nepredvidljivim jezičnim mijenama :cerek:). Pa se došlo do toga da su se imena koja imaju ispred glasa k neki suglasnik sklanjala prema prvoj, "muškoj" deklinaciji, a druga ne. Dakle: Slavko - Slavka (a ne Slavke), Marko - Marka, Rajko - Rajka itd. Usporedi Slavko s imenom Zvonko, taj mali lutak vozi auto pravi... :cerek: Naglasak u Slaaaavko dulji je od Zvonko, zato se na Zvonka to pravilo ne odnosi, nego se on sklanja prema "ženskoj" deklinaciji.

Gdje je nastao problem? U tomu što pravilo nije obuhvaćalo imena s otvorenim slogovima (slog je otvoren kad završava samoglasnicima, npr. ma-ma, ali zatvoren ra-dost) tipa Ivo i Dživo. Onda je usuglašeno da nema smisla dirati tradiciju (na posljetku, normativnost nam se uvijek temelji i na tradiciji jezika i naroda) pa ćemo Dunda, Dživa i Mara sklanjati kako ih sklanjaju tamo. A onda su došli problemi seobe. :D

Dakle, poanta je u tome da u javnoj komunikaciji imaju ta zadana pravila i nekakav kanonski oblik. Ali nositelj je taj koji za sebe daje posljednju riječ. Tako se Prince prozvao simbolom, što ćeš mu. :D Ako lektor (jadna nam majka) dobije ime UgaBugaJacaca, on ga ne smije dirati zato što u hrvatskom jeziku ne postoje velika slova unutar iste riječi naizmjence - to nije argument za ime koje je najosobnija stvar. U morfologiji postoje odrednice i to je što se krivo shvatilo - naravno da će na televiziji biti Ivo, Ive (pazite, to nije propisano!) jer je tako usustavljeno. Ali pogrešno je reći da je Ivo, Iva pogrešno.

Pokušala sam biti što jasnija, nadam se da si shvatila. :)

MalaLola
05.09.2008., 15:04
:s:s
Mislim da je sad svima jasnije...
Svaka čast tvom znanju, ali kao i u svakoj struci, neki izrazi, pogotovo kad krenu rečenice pune izraza koji nisi svima usustavljeni:D nije lako pratiti, a još manje shvatiti:mig:
Tenks..
I jel smijem na televiziji reči Iva Sanadera, bez da me pola Hrvatske popljuje?
Mogu.. hehe

fjaka02
05.09.2008., 21:14
a da vas dvije sebi otvorite temu ili da ovu temu preimenujemo u Djecja imena u nominativu
deklinirajte svojoj dici imena kako god ocete i ja cu tako svome
Otkad ste pocele pametovat s deklinacijama ubile ste svu prethodnu diskusiju na temi i samo copy-pastate recenice iz gramatickih prirucnika

Abyssus
05.09.2008., 21:28
Otkad ste pocele pametovat s deklinacijama ubile ste svu prethodnu diskusiju na temi i samo copy-pastate recenice iz gramatickih prirucnika

Molim te da mi ne vrijeđaš znanje, hvala. :) Smatram krajnje niskim u diskusiji govoriti o kopipejstanju. Dokaži, molim te, ili me testiraj prije nego što počneš iznositi takve optužbe izvan granica bilo kakve rasprave.

Ako žena želi nešto naučiti, neka, što je u tom loše? Dapače, smatram to zgodnim doprinosom temi da mati jednog dana zna objasniti zašto dijete tako isto smije zvati. Jednako kao što meni, ne znam, neće ići kemija i o njoj neću diskutirati, tako neki ne bi trebali o jeziku. Vi ste sve graknule na... pink (ako se ne varam, a lijena sam ići tražiti), dapače, ženu se izvrijeđalo da nema pojma i onda, kad se dokaže da ima, najlakše je bacati optužbe iz rukava. Ako imaš dokaza za svoju tvrdnju (a ovo ako čisto je reda radi jer valjda ja najbolje znam da možeš tražiti koliko želiš), samo daj. Čekam. Ugodno traženje. :mig: :W

fjaka02
05.09.2008., 22:01
Zaboga :eek:
Lijena sam iti citat ovo
Htjela sam rec da je tema postala necitljiva i krajnje dosadna otkad ste se poceli prepucavat sa stvarima koje su siroj javnosti - osim nekolicine kroatista i njima slicnih - potpuno nezanimljive
sirokoj masi nepismenih, ukljucujuci i kemicare, sigurno je zanimljivije citat je li meni lipse ime Ante ili Ivan a ne sta o tome kaze literatura, broj ljudi koji pise na ovoj temi otkad ste je vi dohvatile potvrdjuje moj stav :amen:

moonyena
05.09.2008., 22:26
E, fjaka, pretekla si me. Upravo si im napisala ono šta sam i ja baš krenula postati. :top:

Boooooring! :flop:

MAJAMAMA
05.09.2008., 22:32
a da vas dvije sebi otvorite temu ili da ovu temu preimenujemo u Djecja imena u nominativu
deklinirajte svojoj dici imena kako god ocete i ja cu tako svome

:s:s:s:s:s:s:s:s

mene majka zove sine, ajmo sad jednu feminističku raspravu :rofl:

zamisli da s takvim ljudima ideš na faks. i da, svatko se može baviti jezikom jer se dotični također bavi svime i svakime ...

ajd pustite trudnjače da se užive u slatka imena

p.s. ajnštajn (uh, kako to volim napisati) je pao fiziku

rontu77
05.09.2008., 22:54
ima jedno slovensko muško ime koje mi se sviđa.

Tilen
malo je neobično,ali baš mi je napeto..
inače David,Jan,Antonio,Petar,Gabriel,Sebastijan....

teniska loptica
05.09.2008., 22:55
I da, ne može se reći Dina Dvornika niti se može reći Krsta Frankopana.:D

a) uzmi udžbenike hrvatskog jezika za osnovnu školu
b) nazovi dina dvornika i pitaj ga
c) nazovi filozofski fakultet i pitaj
d) nemoj nazvati dijete dino ni krsto

erm, ovaj.... a kako ćete, vi cure i žene (i pokoji tata), nazvati svoje dijete?

Abyssus
06.09.2008., 13:15
p.s. ajnštajn (uh, kako to volim napisati) je pao fiziku

Urbana legenda. :rolleyes: I ne radi se o fizici nego o matematici. I ne radi se o padu nego o dvojci tipa zalaganja i slično. Naravno da mu je bilo dosadno. A s obzirom da studiram i fiziku, valjda sam kompetentna i za to. :cerek:

Što se teme tiče: kći bude Neva. :cerek:

surferica em
06.09.2008., 14:34
Jan
super :cerek:
ali meni još bolje u verziji Ian...:cerek:

Neva. :cerek:

prekrasno ime :cerek: (asocira me na djetinjstvo kada sam čitala bajke I.B.Mažuranić - Sunce djever i Neva Nevičica) :)

Vesper Lynd
06.09.2008., 14:35
već imamo jednu curicu i zove se Dora... ak rodim dečka bit će Fran, a ako opet bude cura onda Jana ili Vita

Vita mi je lijepo, bilo mi je i Fran ful lijepo, ali onda sam upoznala jednog uber dosadnjakovica koji se tako zove :bonk:

larazg
07.09.2008., 08:49
evo citiram jednu forumašicu sa ŽK oko imena Franjo!

Tko može uopće tako malenoj slatkoj i bespomočnoj bebici dati ime Franjo???

valneahana
07.09.2008., 10:09
evo citiram jednu forumašicu sa ŽK oko imena Franjo!

Tko može uopće tako malenoj slatkoj i bespomočnoj bebici dati ime Franjo???

ja isto nikad nebi dala ime franjo,to me nekako podsjeća na svinju,neznam zašto,i nekako mi je starinski a nevolim ta starinska imena

dok mi je fran odlično:top:

škorpionka_
07.09.2008., 10:54
Isto kao i Ilija i Andrija.
To jesu stara imena, ali mi nikako ne štimaju..... :ne zna:

Ammarie
07.09.2008., 11:55
Meni se osobno isto bas nekako ne sviđaju stara imena,ali opet kad cujem da se neko dijete tako zove,drago mi je,jer lijepo je da se stara hrvatska imena ocuvaju. :)

MAJAMAMA
07.09.2008., 14:02
ja isto nikad nebi dala ime franjo,to me nekako podsjeća na svinju,neznam zašto,i nekako mi je starinski a nevolim ta starinska imena

dok mi je fran odlično:top:

fran je potpuno isto ime kao franjo :)

surlica
07.09.2008., 14:48
Vita mi je lijepo, bilo mi je i Fran ful lijepo, ali onda sam upoznala jednog uber dosadnjakovica koji se tako zove :bonk:

a meni se ime Fran sviđa još iviše jer sam imala učenika koji se tako zvao... dijete je predivno... :rofl:

moonyena
07.09.2008., 15:22
fran je potpuno isto ime kao franjo :)

:confused: Pa baš i nije. Fran je lijepo, a Franjo mi zvuči... :bang: Pogotovo ono "nj". (I uopće sva imena koja imaju te naše znakove :D-lingvistice, gdje ste? -nj, lj, š, ž, đ, dž, č, ć su mi uglavnom :flop:)

fjaka02
07.09.2008., 16:14
:D-lingvistice, gdje ste? -nj, lj, š, ž, đ, dž, č, ć su mi uglavnom :flop:)

ne zazivaj ......

Burmanska mačka
07.09.2008., 20:37
a) uzmi udžbenike hrvatskog jezika za osnovnu školu
b) nazovi dina dvornika i pitaj ga
c) nazovi filozofski fakultet i pitaj
d) nemoj nazvati dijete dino ni krsto

erm, ovaj.... a kako ćete, vi cure i žene (i pokoji tata), nazvati svoje dijete?

a) nisam znala da se u udžbenicima za hrvatski jezik za osnovnu školu danas ide u takve detalje kakvi su opisani u gornjoj raspravi
b) nažalost to više nije moguće
c) slučajno sam i sama diplomirala na tom fakultetu, ali ipak mi ne pada na pamet da zovem Odsjek za kroatistiku
d) to nije bila niti opcija

Zadovoljna?

Nije mi lijepo ni Franjo ni Fran.

pink5
07.09.2008., 20:50
koja ironija,nedavno smo koristili ime Dina Dvornika za deklinacije,a danas ga više nema...:(

Burmanska mačka
07.09.2008., 21:02
koja ironija,nedavno smo koristili ime Dina Dvornika za deklinacije,a danas ga više nema...:(

Da, tužno:(:(:(

škorpionka_
08.09.2008., 07:10
Nema više DinE Dvornika..

Burmanska mačka
08.09.2008., 09:40
Nema više DinE Dvornika..

Potpisujem.

A što se tiče samog njega, još ne mogu vjerovati.:(

moonyena
09.09.2008., 00:48
ZazvaH ih. . :rolleyes: . :rofl:

vejanka
09.09.2008., 08:56
je mona je vagina ali mona je baš onako ružno p.... na talijanskom

koliko znam onako ružno p.... na talijanskom je figa, a mona znači budala :ne zna:

Burmanska mačka
09.09.2008., 10:29
Mene Mona asocira na Mormone:ne zna:
I baš mi dođe kao neko tipično ime za Amere iz unutrašnjosti.

Leonee
09.09.2008., 19:41
,ali opet kad cujem da se neko dijete tako zove,drago mi je,jer lijepo je da se stara hrvatska imena ocuvaju. :)

Potpisujem :)

PiaLolla
10.09.2008., 20:56
Vech dugo nisam chula ova imena kod klinaca.....Julijan....Lucijan....Sebastijan...... .a bash mi nekak zvuche IN sada :D

škorpionka_
11.09.2008., 05:23
Mene Lucijan odmah podsjeti na slučaj Ane Magaš.. :D

Lindsay
11.09.2008., 07:01
Mene Lucijan odmah podsjeti na slučaj Ane Magaš.. :D

uzela si mi riječ iz usta...
ali zato mi je Sebastijan super ime, ali mm ne želi ni čuti..

MalaLola
11.09.2008., 07:05
uzela si mi riječ iz usta...
ali zato mi je Sebastijan super ime, ali mm ne želi ni čuti..

E bogme i meni uze riječ iz usta:D Lucijan=Ana Magaš:p
A i ovo drugo potpisujem, da Sebastijan je cool, ja bi ga vjerojatno zvala Seb :D

Burmanska mačka
11.09.2008., 08:21
E bogme i meni uze riječ iz usta:D Lucijan=Ana Magaš:p
A i ovo drugo potpisujem, da Sebastijan je cool, ja bi ga vjerojatno zvala Seb :D

Ima onaj mačak Sebastijan iz crtića:cerek:

lopticica
11.09.2008., 08:41
Ja kad cujem Lucijan sjetim se svoje srednjehttp://www.smilies-smilies.de/smilies/beleidigte_smilies/sauer2.gif (http://www.snukk.de)

Lindsay
11.09.2008., 09:14
Meni je i dalje na prvom mjestu za dečka ime Matija:cerek: mm-u Frane a zajedničko favorite ime nam je Dominik . ta tri su nam :cerek::cerek::cerek:

penelope1
11.09.2008., 15:17
a sto mislite o 2 imena za dijete tipa domagoj-ivan....?

Lindsay
11.09.2008., 15:23

Ja osobno patim na to da dam djetetu dva imena , to mi je super , pogotovo za curke, za dečke još kako tako.
međutim, svi mi govore da je to bezveze jer ionako kao neću nikad dijete zvati po oba dva imena nego samo po jdnom pa kao onda, čemu uopće drugo?
šta ja znam, možda je malo nepraktično:ne zna:

moonyena
11.09.2008., 15:30
Kad smo već kod Matije, (ali kao ženskog imena), kod nas je ono u igri uz Miu i Milu koje su ušle u najuži izbor. MM i ja smo napokon blizu dogovora! :lux:
Što se mene tiče, sad možemo i iz šešira izvlačiti, jer su mi sva tri podjednako lijepa, i ni samoj mi se nije lako opredjeliti. :D

Plavooka Sanja
11.09.2008., 18:01
meni ok, jer ako bude sin, zvat će se Leo Ivan (Leo jer mi tako želimo i Ivan iz poštovanja prema svekru - dalmatinski običaji), ali, da zvat ćemo ga samo Leo :cerek:

PiaLolla
11.09.2008., 18:37
Meni su ok dva imena......josh ako je drugo ime ujedno i krsno - pun pogodak :top:

Al ako se klinka zove npr. Ana Tena i krsno Marija......to mi je :flop:

Chak mi je fornije chut dva imena za curku nego za dechka.
Ja sam imala jednog klinca koji se zvao Ivan Karlo....i tako ga fakat i zovu.....prvo mi je glupo zvuchalo, a kasnije nisam mogla izgovorit Ivan da ne dodam Karlo :D

penelope1
11.09.2008., 18:54
drago mi je sto vam se svidja.ja kad sam rekla da cu svojoj djeci dati po dva imena svi su me ismijavali.no meni je to lijepo,iako ce samo tako pisati u krsnom listu,moj odabir tj nas(mm)je curica:Lana-Teuta,a decko:Borna-Anton

penelope1
11.09.2008., 19:08
neznam kaj se ovdje gore dogodilo s ovim smajlicem(komp je poludio) napisala sam borna-anton

moonyena
11.09.2008., 19:13
Meni dupla imena nisu baš nešto, premda ima nekih stvarno dobrih, ali ima bome i onih koja spojena zvuče ko drveno željezo. :rolleyes:

Čula sam negdje ime Alan-Zvonimir. Grozno mi zvuči, jedno starinsko i domaće, a drugo strano i... recimo suvremeno.

Dijete Cvijeća
11.09.2008., 19:25
drago mi je sto vam se svidja.ja kad sam rekla da cu svojoj djeci dati po dva imena svi su me ismijavali.no meni je to lijepo,iako ce samo tako pisati u krsnom listu,moj odabir tj nas(mm)je curica:Lana-Teuta,a decko:Borna-Anton

Moraš stavit razmak iza dvotočke. :mig:

Burmanska mačka
11.09.2008., 21:22
neznam kaj se ovdje gore dogodilo s ovim smajlicem(komp je poludio) napisala sam borna-anton

Ali baš je fora ispalo:rofl::rofl:

Agata1979
12.09.2008., 09:21
Meni su isto fora 2 imena, kad sam prvi put bila trudna razmišljali smo da dijete ima 2 imena, osobito jer se nismo slagali baš oko ženskog imena pa smo našli kompromis da dobije obadva, a i lijepo su pasala jedno s drrugim.Za dečkića smo jedno vrijeme čak razmišljali da bude Fran Luka, ali mi je kasnije to zvučalo kao FraLuka, pa smo odustali.
Meni se sviđaju ta dupla imena kod nekih naših pisaca i ostalih povijsnih ličnosti jer kroz školovanje ti uđu u uho, a i baš im paše uz prezimena npr Silvije Strahimir Kranjčević, Ivan Goran Kovačić, Antun Branko Šimić, Antun Gustav Matoš, Fran Krsto Frankopan ...

MalaLola
12.09.2008., 09:48
Nekad prije mi se jako sviđalo ime Tena Lena:cerek: mislim još uvijek mi je jako nice:cerek:
Dakle, dva imena, ovisi u kojoj kombinaciji, nije mi svako super, ali zna biti super kombinacija:)

Lindsay
12.09.2008., 10:12
Ko što sam već rekla, meni su dva imena superiška ali mislim da znači biti nepraktično. samo zamisli da ga zoveš preko cijelog igrališta Alaaaaane Zvonimireeeeee!!! zato mislim da najčešće to bude ipak samo jedno ime koje se koristi u svakodnevnom životu a ovo drugo postoji ali ga se ne upotrebljava tako često...štajaznam, možda i nije tako...:ne zna:
uglavnom, mislim da ću ako budem imala curku njoj dati dva imena a dečku jedno..

Agata1979
12.09.2008., 10:14
Slažem se da se ta dva imena trebaju slagati. Nedavno sam u dobili imena pročitala ime Mirko Leonardo.

Burmanska mačka
12.09.2008., 12:09
Slažem se da se ta dva imena trebaju slagati. Nedavno sam u dobili imena pročitala ime Mirko Leonardo.

:rofl::rofl:

KatarinaRi
12.09.2008., 12:26
Linda...bez konkurencije.

Inica
12.09.2008., 12:31
MM i ja smo se davnih dana dogovorili da ce cura biti Lucija, a decko Bruno. Kad sam ja to sva sretna rekla najboljoj frendici, ona se odvalila smijati jer se ona sa svojim dragim isto usuglasila oko Lucije. Pao je dogovor da ona koja prva dobije curu ju nazove Lucija. To je bilo prije 5 godina. Danas smo obje trudne, ona u 4. mjesecu, ja u drugom i ona zna da nosi curu, a meni je jos prerano. Tako je ostao u igri Bruno, a ako bude curka, ja navijam za Laru (mm jos to nije do kraja prihvatio, no ima jos 7 mjeseci za navikavanje). :cerek:

Mama male Sandi
12.09.2008., 14:01
Nasa ljepotica će bit Sandi a da je muško bia bi Marin

Abyssus
12.09.2008., 14:37
Katarina. :cerek:

agni
12.09.2008., 15:50

Moja se sestra zove Linda i uvijek sam joj zavidila na tom krasnom imenu :cerek:
To joj je ime dala najstarija sestra koja je tada imala 4 godine jer je upravo tada dobila lutku s tim imenom...i nije bilo šanse da seka dobije drugo ime :D

enigmatic
12.09.2008., 16:41
MM i ja smo se davnih dana dogovorili da ce cura biti Lucija, a decko Bruno. Kad sam ja to sva sretna rekla najboljoj frendici, ona se odvalila smijati jer se ona sa svojim dragim isto usuglasila oko Lucije. Pao je dogovor da ona koja prva dobije curu ju nazove Lucija. To je bilo prije 5 godina. Danas smo obje trudne, ona u 4. mjesecu, ja u drugom i ona zna da nosi curu, a meni je jos prerano. Tako je ostao u igri Bruno, a ako bude curka, ja navijam za Laru (mm jos to nije do kraja prihvatio, no ima jos 7 mjeseci za navikavanje). :cerek:

Imena su mi super,pogotovo Lucija,sviđa mi se i Lara.Bruno mi je super i za bebu i za odraslu osobu,znam jednog Brunu,jako dobar dečko:)

Inica
12.09.2008., 18:05
Imena su mi super,pogotovo Lucija,sviđa mi se i Lara.Bruno mi je super i za bebu i za odraslu osobu,znam jednog Brunu,jako dobar dečko:)

Ja jako povezujem imena s osobama. Da bude veći urnebes, ginekolog koji mijenja moju ginekoligicu koja je na porodiljnom se zove Bruno. I totalno je super.:top:

seven_
13.09.2008., 12:11

:top:

Vesper Lynd
13.09.2008., 13:56
meni ok, jer ako bude sin, zvat će se Leo Ivan (Leo jer mi tako želimo i Ivan iz poštovanja prema svekru - dalmatinski običaji), ali, da zvat ćemo ga samo Leo :cerek:

Ivan-Leo mi ljepse zvuci nego Leo-Ivan... iako iskreno, dva imena po meni nemaju smisla!

Dijete Cvijeća
14.09.2008., 01:50
Katarina. :cerek:

Kolko ja znam, tvoje dite :zubo: bu se zvalo Rutvica, a sin Jaglenac. :D

Dijete Cvijeća
14.09.2008., 01:57
Ivan-Leo mi ljepse zvuci nego Leo-Ivan... iako iskreno, dva imena po meni nemaju smisla!

Ima onaj striček Ivan Leo Lemo.

winter day
14.09.2008., 02:22
meni je isto lipo 2 imena i tila sam to oduvik al bilo bi malo preblesavo sad
jer će imat i 2 prezimena...

Plavooka Sanja
14.09.2008., 11:00
s našim prezimenom bolje zvuči Leo Ivan, a objasnila sam i zašto dajemo :top:

katarina
14.09.2008., 21:25
mojoj curici je ime Samantha, to mi je oduvijek bilo jedno od najljepših imena. :D

MAJAMAMA
19.09.2008., 10:04
ja sam svoga (frana-u crkvi) krsta dovela kući! :)

Lindsay
19.09.2008., 11:49
Baš sam htjela ovu temu, meni vjerojatnu najdražu, malo podignuti ali netko me preduhitrio...
MAJAMAMA, čestitam...
ima puno novih pluseva pa da vas čujem buduće mame- koja su imena u igri?

babybum
24.09.2008., 08:05
ja se priključujem ovom veselom društvu iako sam tek na početku 7 tj. treba razmislit o imenima, meni se sviđaju Arsen i Lukas da dečke i Elena i Tara za curicu ali još su sve opcije otvorene:kava::kava::zvrko::zvrko:

Fida
24.09.2008., 19:42
Ja sam danas čula da je jednom tipu pravo ime Kremenko!!!:rofl:

zaskia
24.09.2008., 19:59
ja se priključujem ovom veselom društvu iako sam tek na početku 7 tj. treba razmislit o imenima, meni se sviđaju Arsen i Lukas da dečke i Elena i Tara za curicu ali još su sve opcije otvorene:kava::kava::zvrko::zvrko:

Sva imena krasna osim Tara, to mi ime nekako ko za porno glumicu :zubo: Bez uvrede...;)

Burmanska mačka
24.09.2008., 20:44
Meni je Tara baš lijepo ime i podsjeća me na rijeku Taru.

Lindsay
25.09.2008., 07:09
meni je isto Tara baš superiška ime, kao i Lara jedino mi se ne sviđa Zara.
a od ovih drugih imena što je rekla babybum, dobro mi je Lukas...Arsen nije loše al me jednostavno asocira na arsen a Elena...ne znam, nije mi leglo....

moja top 3 su Matija,Frane i Dominik ....a onda i Borna....a za curku stalno mjenjam..šta mislite o tim imenima?

Plavooka Sanja
25.09.2008., 07:15
meni je isto Tara baš superiška ime, kao i Lara jedino mi se ne sviđa Zara.
super su mi sva tri imena, a Zara, meni osobno, super zvuči - mi se premišljali između Zara i Luna, pa je Luna prevagnula :cerek:

a od ovih drugih imena što je rekla babybum, dobro mi je Lukas...Arsen nije loše al me jednostavno asocira na arsen a Elena...ne znam, nije mi leglo....
Lukas mi je :top:
Elena mi nije nešto :ne zna:
Arsen, znam jednog, smišnog i dragog tipa, pa mi je ok :D

moja top 3 su Matija,Frane i Dominik ....a onda i Borna....a za curku stalno mjenjam..šta mislite o tim imenima?
Frane mi je super, ali mm nije niti htio čuti za to :rolleyes:
Dominik - znam dva preslatka klinca, a kažu da Dominik znači "dar Božji" :s
Matija i Borna ok, ali ništa posebno :ne zna:

pastela
25.09.2008., 11:24
Kako vam se sviđa Maja Helena i Veronika za curke a Ernest, Edi i Dorijan za dečke? Tek sam počela pratiti ovaj post, a i nova sam, pa ne znam što se je do sad odigravalo, ali meni su ta imena u igri. MM još ne zna, a kad sazna, tko zna...?:ne zna:

MalaLola
25.09.2008., 11:35
Maja i Veronika su mi super imena, potpuno drugačija, sviđaju mi se:mig:
A od nabrojanih muških mi je Ernest fora.. ono kao važno je zvati se Ernest..cool:mig:

pastela
25.09.2008., 11:37
Zapravo je Maja-Helena, a za Veroniku ja navijam. Ernest mi je isto baš cool, iako ne znam što će reći MM.

UMOR
25.09.2008., 12:53
Joj meni je bilo tako teško izabrati ime:kava:.Malac sad ima 8 mj. i zove se Stjepan:p.Ja am imala fiksne ideje kao Jan,Gabrijel i tako, a onda je tata odabrao ime.Ima puno ljepih imena ali mi ide na živce kad se svako drugo djete zove Ivan,Luka,Nika,Tea,Lea...,a nismo htjeli neko strano.Da je bila curku bila bi Dora što dolazi od grčke riječi doron a znači dar

Mirkkaa
25.09.2008., 13:34
Meni je Luna super ime, da cekam curicu najvjerojatnije bi se tako zvala ili Srna, iako je tata predlagao Sara. S obzirom da cekamo decka, nismo se puno svadjali jer smo oboje navijali za Davida, pa ce se tako i zvati:)

Ana80
25.09.2008., 15:06
Ja jos nisam trudna, ali vec sada sanjam o imenima za moju buducu bebu, za koju se nadam da ce se brzo primiti :D:cerek:
Eto, za decka su mi lijepa imena: Teo, Luka, Julian, Max.
Curica, hmm: mozda Emily, Julia, Lina. Nekak imam samo za decke... :mig:
Uglavnom bez R, jer sam u Njemackoj i ovdje izgovaraju onaj odvratan R iz grla, tako da imena sa R ne dolaze u obzir!

Victoria 08
25.09.2008., 15:35
Meni je Luna super ime, da cekam curicu najvjerojatnije bi se tako zvala ili Srna, iako je tata predlagao Sara. S obzirom da cekamo decka, nismo se puno svadjali jer smo oboje navijali za Davida, pa ce se tako i zvati:)

Imala sam priliku upoznat jednu curu koja se zove Srna,i meni je baš fora ime:top:

Kad ima Lana i Jelena,zašto nebi bila i Srna?

Mirkkaa
25.09.2008., 15:55
Imala sam priliku upoznat jednu curu koja se zove Srna,i meni je baš fora ime:top:

Kad ima Lana i Jelena,zašto nebi bila i Srna?

Pa da, i ja sam poznavala jednu djevojcicu tog imena i jako mi se jos kao curici svidjelo njeno ime. Ljudi su me malo cudno gledali kada sam rekla da je Srna moj favorit za zensko ime, Lana je dosla kao kompromis sa suprugom ukoliko bih rodila djevojcicu. U igri je bilo i zensko ime Azra (najfiniji pjesak u Sahari i ime naseg omiljenog benda:). Kao sto sam rekla, cekamo decka, tako da zasad ne moramo razbijati glavu koje ime izabrati:)

Lady_dawn
26.09.2008., 10:46
Emiliy,Anani,Loare....Benjamin,Emil,Luis,Mihael... .

Tatsha
26.09.2008., 10:55
mi imamo zasad dva u dvojbi, u prednosti je Ivano, a malo zaostaje Hrvoje

Nolina
27.09.2008., 13:11
Hej!
Mi imamo problem sa ženskim imenom...uffff.....
Ali ionako još nisam trudna, pa se ne žurimo.
Što se tiče muških, mom dragom su predobra Ernest i Eduard. Meni su isto ok, ali vidjet ćemo još. U igri su i Teodor i Mihael.
Od ženskih mi se sviđaju Klara i Lena, a predobro mi je Ramona! Ali mom dragom su grozna...pih
Bit će problema...

sweet sugar
27.09.2008., 14:05
ja samo sto nisam rodila a nemamo pojma kako ce se mala zvati, mm bi htio da se zove Lucija, a ja sam skroz neodlucna...
razmisljala sam o Antonija, Magdalena...ma stvarno ne znam..za decka smo odmah znali kako ce se zvati, a sad nikako da se dogovorimo

aleta
28.09.2008., 07:15
Zapravo je Maja-Helena, a za Veroniku ja navijam. Ernest mi je isto baš cool, iako ne znam što će reći MM.

ovo Maja Helena mi je stvarno super jer su mi oba ta imena mraaak!! :top:
mi smo tek jaako friško trudni, ali već imamo 100% za dečka - Jakša, mm-u se sviđa i Roko, a za curu još dvojimo.. Ja bi Ena ili Leni, a on bi Alani (šta ću mm mi je fan slavena bilića...:lol::lol::lol:)...

Burmanska mačka
28.09.2008., 23:22
A od nabrojanih muških mi je Ernest fora.. ono kao važno je zvati se Ernest..cool:mig:

Točno to. Mene je duže vrijeme držala ideja da ću potencijalnog sina nazvati Ernest zato da ako me netko pita: Zašto Ernest? ja mogu odgovoriti: Zato što je važno zvati se Ernest:cerek:
Evo sad me opet hvata:D

Agata1979
29.09.2008., 12:19
Hej!
Mi imamo problem sa ženskim imenom...uffff.....
Ali ionako još nisam trudna, pa se ne žurimo.
Što se tiče muških, mom dragom su predobra Ernest i Eduard. Meni su isto ok, ali vidjet ćemo još. U igri su i Teodor i Mihael.
Od ženskih mi se sviđaju Klara i Lena, a predobro mi je Ramona! Ali mom dragom su grozna...pih
Bit će problema...

Ako se dobro sjećam mislim da se sinovi onog što je pobijedio u prvom Big Brotheru zovu tako.

aleta
29.09.2008., 14:18
Ako se dobro sjećam mislim da se sinovi onog što je pobijedio u prvom Big Brotheru zovu tako.
pa daaa, od saše the rokera... i mislila sam da mi je odnekud poznato...:)

Soon Li
30.09.2008., 12:11
nika ili patrik.

patrik će biti zbog patrika ćavara,slavnog bivšeg rukometaša.....

a nika mi je bila drugi izbor, prvo mi se sviđalo leona i to jako dugo,a onda sam čula za niku i odmah se zaljubila...