PDA

View Full Version : Dječja imena

stranice : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

Precious X
08.01.2008., 12:43
I meni je Ameli lijepo, a Amelija mi je više ime za baku :mig:
hehe :D totalno, za old spinster

veruschka
08.01.2008., 13:00
Bok
Pokusavam da smislim neko ime koje ce biti najbolje za bebicu.
Ja sam Cro,a on Arapin?
Moze biti strano,hrvatsko ili arapsko?
Svi prijedlozi su dobrodosli...
Ne znamo jos spol...

Ima krasnih arapskih/muslimanskih imena. Lejla i Ajša su mi predivna; bila bi mi u užem izboru bez obzira na prosvjede moje familije.
Zara, Zina, Zora, Fara, Asja... od ovih malo neutralnijih.
Elma - znači jabuka ali je ujedno i grčko ime i prilično internacionalno (jedino bi bilo malo problematično u UK, s obzirom da postoje slikovnice sa slonićem Elmerom, čije ime se baš tako izgovara :D ).

I da, vidim da se na stranicama o muslimanskim imenima uredno navodi Sarah.

veruschka
08.01.2008., 13:06
ista stvar
samo vito zvuči više fensi

To je ko da veliš da Karlo zvuči više fensi od Drago. Ako postoji u katoličkom kalendaru, ako se tradicionalno davalo, nije fensi, iako možda je spreseravanje.
Uostalom, postoji i vrlo nefensi ime Vitomir.

Ja samo čekam kad će Ljerka, Vlasta, Višnja, Zdenka i Jasna ponovo ući u modu, kad se svi zguštaju ovih ultraarhaičnih.

Lali Puna
08.01.2008., 13:16
Ja samo čekam kad će Ljerka, Vlasta, Višnja, Zdenka i Jasna ponovo ući u modu, kad se svi zguštaju ovih ultraarhaičnih.

i ja ;)
i kad se zguštaju lorena, leonarda, laura, emma, vita, roka i sličnih

zapravo, čini mi se da su najviše nestala ona 'srednja' imena, koja su ni vrit ni mimo - nisu nam ni jako odbojna i zastarjela poput ljerka, đurđa, snježana i sličnih, nisu ultraarhaična poput tena, dora i lada, a nisu ni fensi novovjekovna poput laura i lorena, ona sasvim normalna, uobičajena imena, koja više nikome nisu dovoljno atraktivna - nataša, sandra, kristina, petra, martina...

lopticica
08.01.2008., 13:48
i ja ;)

zapravo, čini mi se da su najviše nestala ona 'srednja' imena, koja su ni vrit ni mimo - nisu nam ni jako odbojna i zastarjela poput ljerka, đurđa, snježana i sličnih, nisu ultraarhaična poput tena, dora i lada, a nisu ni fensi novovjekovna poput laura i lorena, ona sasvim normalna, uobičajena imena, koja više nikome nisu dovoljno atraktivna - nataša, sandra, kristina, petra, martina...

Laura i Lorena su ceste bile i prije u dalmaciji zbog talijanskog utjecaja. Vita je hrv kraljica bila pa mi vito i nije tako strano, iako mi nije ni tako wow! Ova imena sa duplim slovima ko voli nek izvoli. Ali imena koja si navela mi ne zvuce tako preseravajuca kao sto kazes. Meni se manje recimo svidaju kod takvih slucajeva Lilian, Houbert i sl koja sam cula u poslijednje vrijeme. Roko je isto vec duuugo u dalmaciji aktualno. I meni je Natasa i Sandra i Petra... lijepo ime, dapace ali pola rodbine i prijatelja mi se tako zove.

Lali Puna
08.01.2008., 13:59
lilian :rolleyes:

Ivy4
08.01.2008., 13:59
meni se svidjaju zenska imena: Sara, Laura :cerek:
a muska: Gabrijel, Patrik, Karlo :cerek:

lopticica
08.01.2008., 14:01
Kada smo mislili da je cura bilo je da ce biti Laura, ovako je Gabriel. Jos ako malo urani mozda se i rodi na imendan. :)

lopticica
08.01.2008., 14:02
Ali radije bi da doceka termin.

sunny55
08.01.2008., 15:02
Mi smo se dogovorili da ime arapsko koje ima i kod nas.
Meni su fina imena Lejla,Sara,Tara,Ariana,Merjem,Nensi...
ako bude djecak prepustam mm.

MAJA155
08.01.2008., 16:12
Kada smo mislili da je cura bilo je da ce biti Laura, ovako je Gabriel. Jos ako malo urani mozda se i rodi na imendan. :)

Moje sunce se zove Gabrijel. :cerek:

Happily
09.01.2008., 08:11
moja frendica radi u vrticu i imala je u grupi dijete koje se zove jean paul....buduci da djeca ne znaju citati ni pisati i nisu nikad prije cula to ime, zovu ga onako kako cuju-šampon!( teta, teta, šampon me udario! - ko zna zasto?) :lol::rofl::rolleyes::lol:

:lol::lol::lol:

Pika225
09.01.2008., 09:47
i ja ;)

Petra je jako često ime. Nekoliko mojih frendica ima curice koje se tako zovu, a kažu da ih ima i puno u vrtiću.
Dijete sigurno ne bih nazvala Đurđa ili Ljerka, ne zato što nisu u modi već zato što mi se ta imena nikada nisu sviđala.
A o pomodnim imenima da ne govorim :rolleyes:

danka 29
09.01.2008., 10:00
Ja i dalje ostajem kod Zoje za curku (Živka mi se ne sviđa makar bilo 100 put hrvatskije :D), za dečka mi je teže, osim Vito (opet neću Živka!), sviđa mi se i Maksim i Janko (na što svi polude oko mene, ali baš me briga ima puno Janova danas a malih Janka baš i nema :cerek:!). Tko zna što će ispasti do ljeta :lol:

Pika225
09.01.2008., 10:07
Ja i dalje ostajem kod Zoje za curku (Živka mi se ne sviđa makar bilo 100 put hrvatskije :D), za dečka mi je teže, osim Vito (opet neću Živka!), sviđa mi se i Maksim i Janko (na što svi polude oko mene, ali baš me briga ima puno Janova danas a malih Janka baš i nema :cerek:!). Tko zna što će ispasti do ljeta :lol:

Stigneš se već 100 puta predomisliti. Meni su, npr. starci već dali ime i svi su im čestitali tj. njima i bebi toj-i-toj, i onda su se predomislili :rofl:

MalaLola
09.01.2008., 10:18
Stigneš se već 100 puta predomisliti. Meni su, npr. starci već dali ime i svi su im čestitali tj. njima i bebi toj-i-toj, i onda su se predomislili :rofl:

He.. i moji isto.. ja sam nekih mjesec dan bila tihana, čak imam i telegrame i knjižicu zdravstvenu prvu na to ime:D valjda sam bila preglasna pa su se predomislili:lol:

Lali Puna
09.01.2008., 11:11
Ja i dalje ostajem kod Zoje za curku (Živka mi se ne sviđa makar bilo 100 put hrvatskije :D),

a živa?
meni je to lijepo

Reina
09.01.2008., 11:18
meni je iskra neobično ime, a još mi se sviđaju i mona, una, tena, irma, bruna...:mig:

lopticica
09.01.2008., 16:02
a živa?
meni je to lijepo
Djeca znaju biti okrutna, i vrlo vjerojatno bi ju zafrkavala zbog imena.:ne zna:

Alica72
09.01.2008., 16:38
Ja ne volim poduplavanja slova i sl što služi samo za ukras,

Meni se starija zove Sibell, sa duplim L. Ja sam Bosanka, muz Madjar. Trazili smo zenska imena bez "A", jer se obicno "A" na madjarskom dosta drugacije izgovara nego kod nas. Dugo sam zivjela u Turskoj i imala sam dobru prijateljicu Sibel. I od tud ime za stariju. Odlucili smo se da dodamo jos jedno L ne iz pomodarstva, vec zbog lakseg izgovora u Austriji gdje ce dijete i odrasti. Inace bi postojala mogucnost da joj E progutaju i da je zovu Sibl.
Mladja je Noemi. Ime dosta cesto, izmedju ostalog i u Madjarskoj.

Znaci nikakvo pomodarstvo vec prilagodjavanje jedno drugom, uz postovanje ukusa i zelja. Oba imena su i mom muzu i meni predivna.:cerek:

Precious X
09.01.2008., 16:44
ajme, divnih posebnih imena! za ovo prvo nisam nikad dosad ni čula.... ja sam kao mlada cura razmišljala o imenu Arany, to ti vjerojatno znaš šta znači... a imena su daleko od pomodnih, pa u rh je moda kraćih, narodnih i sličnih imena, a ne stranih. npr. od 5 malih curica što znam nedavno rođenih, 3 (slovima:TRI) su Lucije. što, je lijepo ime, daleko od toga da ne...

Alica72
09.01.2008., 16:55
ajme, divnih posebnih imena! za ovo prvo nisam nikad dosad ni čula.... ja sam kao mlada cura razmišljala o imenu Arany, to ti vjerojatno znaš šta znači... a imena su daleko od pomodnih, pa u rh je moda kraćih, narodnih i sličnih imena, a ne stranih. npr. od 5 malih curica što znam nedavno rođenih, 3 (slovima:TRI) su Lucije. što, je lijepo ime, daleko od toga da ne...

iako nisam, na zalost :brukica: bas veliki ekspert iz madjarskog..slucajno znam sta znaci :D. Svidja mi se kao napisana rijec, ali bi rijetko ko izgovorio kako treba kad vidi napisano. inace je jako lijepo. Ja sam malo opicena na neobicna imena, pa nek kaze ko sta hoce :mig:

danka 29
09.01.2008., 17:00
a živa?
meni je to lijepo

Ne hvala, nekako mi prvo proleti glavom toplomjer, pa kemijski spoj....
Ukusi su različiti (meni je Zoja lijepo a mom bratu, budućem ujaku je katastrofa :rofl:,)

PiaLolla
10.01.2008., 08:31
Irma i Bruna :cerek:

A jel netko zna nekog po imenu Perla :cerek: Meni zvuchi tak nekak otmjeno :D Al neznam da li bi se usudila nazvati tak dijete!

A znam i jednu Srnu......i jedino je dobro shto ta curka fakat izgleda kao srnica, pa joj ime i nije neki bauk!

Lali Puna
10.01.2008., 08:37
Djeca znaju biti okrutna, i vrlo vjerojatno bi ju zafrkavala zbog imena.:ne zna:

bo :confused:

znam dvije žive, nikad ih nitko nije zezao zbog imena

PiaLolla
10.01.2008., 08:58
ak nitko ne zeza Jean Paula (osim shto ga krivo zovu :rofl:), neznam zake bi Živu netko zezao......chist normalno ime.......za razliku od mnogih (ukljuchujuchi Perlu :D)

Precious X
10.01.2008., 11:07
hehe, zato što je homonim, ako sam se dobro izrazila... dakle, ime, kem.element, pridjev... ima materijala a djeca će i iz ničeg smislit neku zezanciju..
(rizik je u biti kako god da nazoveš, osim ako ideš na nešto jako često, pa su 3 u razredu pa je bespredmetno za to se kačit)

Veronalona
10.01.2008., 13:38
Mi se nikako ne možemo odlučiti da li će se zvati Mauro ili Antonio. Mauro mi je baš nekako macho i pravo ime za jednog pravog muškarca, a i Antonio mi je baš lijepo. Tako da stvarno ne znamo. Što vi mislite? Koje vam je ljepše? Pomagajte, please!!!

Zmijica
10.01.2008., 13:47
Mauro.
Antonio mi je jako lijepo, imam i jednog u familiji, ali too much ih je u zadnje vrijeme.
Prepopularno ime postalo, nazalost.

sunny55
10.01.2008., 13:50
ja sanjala da sam dala bebi ime belma,a poslije mi bilo krivo sto nije elma.
fora je sto uopce nisam razmisljala o tim imenima.
kao sto neko rece ima vremena da se predomisli milijun puta.

Zmijica
10.01.2008., 13:53
Pliz, priti pliz - GabriJel.
Andjeo gabrijel, ne? :)
U duhu hrvatskog jezika je.

Malo mi je profesionalna deformacija, al ospice dobijem momentalno na Kiare, Cristine, Kristiane, Natalie i ostale mismase domace-strano.

MAX-factor
10.01.2008., 14:56
od kad sam ostala trudna nisam se mogla odluciti za ime i onda sam sanjala jedno ime i tako mi ušlo u glavu iako mi se nikad prije nije nešto posebno sviđalo. ime je žensko zato što sam ja bila uvjerena da je curica, a kad ono pišonja :D

žensko - tena
muško - sad ga trebam smislit, ali ne sviđa mi se niti jedno muško ime, možda borna :ne zna:

misiz S
10.01.2008., 14:59
MAX apsolutno te razumijem...
Isti problem :zubo:
Samo je žensko bilo Dora :cerek:

Izgleda da današni tateki rade samo dečke - ma nek - bolje nego da ja opet moram nositi mašinu na prvi kat :zubo:

MAX-factor
10.01.2008., 15:02
MAX apsolutno te razumijem...
Isti problem :zubo:
Samo je žensko bilo Dora :cerek:

Izgleda da današni tateki rade samo dečke - ma nek - bolje nego da ja opet moram nositi mašinu na prvi kat :zubo:

:top:
da mi je rekao da ce biti curica ne bi se uopce iznenadila, ovako sam skoro pala sa kreveta kad je rekao i pokazao pišonju :D

lopticica
10.01.2008., 17:02
Pliz, priti pliz - GabriJel.
Andjeo gabrijel, ne? :)
U duhu hrvatskog jezika je.

Malo mi je profesionalna deformacija, al ospice dobijem momentalno na Kiare, Cristine, Kristiane, Natalie i ostale mismase domace-strano.

Da, ali i u kalendaru (katolickom) pise Gabriel bez j. Ma tako svejedno, sto mi puhne taj dan to cu napisat... :)
P.S.Nisam rekla da Ziva ne valja samo da se djeca znaju ruzno zafrkavat sa imenima, pa im ne treba bas puno povoda. Ali dobro ljudi znaju dobiti nadimak bez obzira na ime. :mig: Ne kazem da netko nebi trebao tako nazvati djete. Ja stvarno volim puno imena, jedino ne ona jaaaako cudna ili turbo strana tipa Brittany ili sl. Ali ako netko voli...:cerek:

pink5
10.01.2008., 18:14
i mi čekamo Filipa :):):)

baš je lijepo ime,imate ukusa:mig:

indy
11.01.2008., 23:43
utipkajte na google "baby names+meanings" i otvorit će vam se stranica sa 26000 imena za djecu, fora je što za svako ime piše porijeklo i značenje.

i kak da budem zadovoljna sa svojim imenom kad ga nema na nijednoj tablici
zelite li i vi svom djetetu dati takvo ime?:lol:

lopticica
12.01.2008., 15:28
a kak se ti zoveš???

indy
12.01.2008., 20:45
hehe..ma nije bas tako strasno, al nikako mi se ne svidja i jos otkad sam vani stalno problemi s njim

lopticica
12.01.2008., 20:47
hehe..ma nije bas tako strasno, al nikako mi se ne svidja i jos otkad sam vani stalno problemi s njim

A sapni...:mig::D

sun.shine
12.01.2008., 20:57
Irma i Bruna :cerek:

A jel netko zna nekog po imenu Perla :cerek: Meni zvuchi tak nekak otmjeno :D Al neznam da li bi se usudila nazvati tak dijete!

A znam i jednu Srnu......i jedino je dobro shto ta curka fakat izgleda kao srnica, pa joj ime i nije neki bauk!

perla=biser

a "baš si perla" ima isto značenje kao i "baš si biser"

pa ono...

PiaLolla
13.01.2008., 11:55
heheheh.....Perla je fency Biserka :D

Neg....neznam zashto su mi danas na pamet pali Kuzma i Damjan :)

Nitko ih od pochetka nije spomenuo......ili je?

lopticica
13.01.2008., 12:01

Nisam sigurna ali mislim da je Damjan bio tu negdje...
Perla je Biba:D

marci
13.01.2008., 16:05
Perla je Biba:D

a biba je jajanova zena:D:D ;)

ma sa davanjem imena uvijek problem, ali vjerujem koje god ime dam uvijek ce biti onih kojima se to ime svidja ili pak ne svidja.. Nasa princeza ce se zvati Korina, ali npr. ujna od muza je rekla da je to ime pregrubo i da bi ona dala neko njeznije:eek: tak da joj je mm odgovorio da si rodi jednu i da joj da koje god oce ime pa bilo ono njezno ili ne..:rofl: ljubi ga zena pametnog:cerek::D

lopticica
13.01.2008., 16:10
:top::lol:

hany
13.01.2008., 16:25
najaktualnije nam je Rok, but we will see..:)

anaaaa-vk
13.01.2008., 16:39
meni su lijepa neka neobična imena i ona koja nisu svakidašnja...

Muško mi je najbolje BONO...
Žensko MILA...
trenutno ta...nedavno sam čula jedno neobično ali sam ga zaboravila, a bilo mi je lijepo jako...:misli:

sunny55
13.01.2008., 16:42
kako vam se cini ime Zarin.ime je arapsko i znaci zlato.

hany
13.01.2008., 16:49
meni su lijepa neka neobična imena i ona koja nisu svakidašnja...

Muško mi je najbolje BONO...
Žensko MILA...
trenutno ta...nedavno sam čula jedno neobično ali sam ga zaboravila, a bilo mi je lijepo jako...:misli:

mi smo se dvoumili oko ženskog mila ili hana i prevagnulo bi hana da je bila curka....uglavnom, simpa ime..

a znam i jednu Perlu...jako lijepa curica i profinjeno extra ime

panattha
13.01.2008., 17:06
Una:cerek: & Filip:cerek:

Jednog dana....
...jednog dana.....
:s

sun.shine
13.01.2008., 19:53

perla=biserka=margarita:)

PiaLolla
14.01.2008., 07:36
Evo Vam hreptina imena koja ovdje nisu bash bila IN.....a sasvim su ok! :D

Zarazile ste me sa idejom ak odluchim josh jednu bebu imat, kak je nazvat :)

Curke --> Eva, Leda, Doris, Sofija, Kruna, Erika, Karmen, Glorija, Olivia, Elena, Lukrecija, Dolores, Monika, Marijeta, Ariana, Brigita, Morana, Lucijana, Greta, Ines, Iris, Korana, Patricija, Domenika, Irena, Zora, Iva, Tamara, Tonka, Ozana

Dechki --> Oliver, Otokar, Dominik, Adrian, Eugen, Fabijan, Oskar, Lucijan, Simon, Bruno, Adam, Pavle, Pavao, Daniel, Bertol, Goran, Ozren, Gashpar, Grgur

panattha
14.01.2008., 08:26
Erika

:top::cerek::cerek:
Vidis, vidis.... ovo ime mi se jako svidja... :cerek:
A ni u muskoj verziji nije lose - Erik :top::top:

misiz S
14.01.2008., 08:28
Mi smo na Fabijanu :cerek:
Cura bi bila Dora, ali... :D

MalaLola
14.01.2008., 08:39
:top::cerek::cerek:
Vidis, vidis.... ovo ime mi se jako svidja... :cerek:
A ni u muskoj verziji nije lose - Erik :top::top:

:eek: ne znaš za onu Erika moga k..ca perika... uvijek kad čujem to ime (doduše to je rijetko) mi prvo to padne na pamet:rofl:

panattha
14.01.2008., 09:15
:eek: ne znaš za onu Erika moga k..ca perika... :rofl:

:lol::lol:
E pa sad znam, ali do sad nisam znala.
Ubojico svake radosti! :tuctuc:
Sad si me :flop:

MAJA155
14.01.2008., 10:07
:eek: ne znaš za onu Erika moga k..ca perika... uvijek kad čujem to ime (doduše to je rijetko) mi prvo to padne na pamet:rofl:

:lol: :lol: :D :lol:

Lali Puna
14.01.2008., 10:30

ja to nikad nisam prije čula
al, jebatga, za svako ime se može nać nešto pogrdno ili nešto ružno što se rimuje
(moj dečko nije htio lada jer da će ju zvat lada niva..:rolleyes::rolleyes:)

misiz S
14.01.2008., 10:32
Ja ne bi imena tipa Petar, Ivan...-automatski ga skraćuju na Pero, Ive/Ivo...
A lijepa su imena.
Fabijan mi se čini da nije jako često, pa možda nema baš automatski nadimak (a znam da će kad tad neki nadimak doći).
Ima vremena :zubo:

PiaLolla
14.01.2008., 12:09
Pretty.....ostaje ti Erik bar!

Makar.....za svako ime mozesh nachi nesh!

Zato ja i Malabudala znamo shto se rimuje sa gola! :mig: :cerek:

Leonee
14.01.2008., 12:17
Jan ili Jakov ili Donat ili Josip?

Na kraju ce biti Djuro.. :rofl:..

MalaLola
14.01.2008., 14:38
:lol::lol:
E pa sad znam, ali do sad nisam znala.
Ubojico svake radosti! :tuctuc:
Sad si me :flop:

:mama: oprosti samo sam se automatski sjetila i grozno mi ta rima zvuči:ne zna:
PiaLola... :)hm, da... ipak ja neću imati više Lolu tako da ju neće moći zadirkivati, mada bi mm htio ako budemo opet curu napravili da bude Lola, ali meni je to nekako preteško i onda ova Lola više ne bi imala ime.. tako da ne može.. jedna je Lola:cerek::angel:

kirshna
14.01.2008., 15:32
tko zna neku stranicu sa značenjima imena...
pošto planiramo da će nam danas-sutra dijete biti isključivo curica :) oboje smo za ime Patricija

blond lady
14.01.2008., 16:26
pošto planiramo da će nam danas-sutra dijete biti isključivo curica :) oboje smo za ime Patricija

http://www.imehrvatsko.net/

sun.shine
14.01.2008., 17:01

patricija = plemenita

najaktualnije nam je Rok, but we will see.

samo bih napomenula da vokativ tog imena glasi "roče" :D

Evo Vam hreptina imena koja ovdje nisu bash bila IN.....a sasvim su ok!

Zarazile ste me sa idejom ak odluchim josh jednu bebu imat, kak je nazvat

Curke --> Eva, Leda, Doris, Sofija, Kruna, Erika, Karmen, Glorija, Olivia, Elena, Lukrecija, Dolores, Monika, Marijeta, Ariana, Brigita, Morana, Lucijana, Greta, Ines, Iris, Korana, Patricija, Domenika, Irena, Zora, Iva, Tamara, Tonka, Ozana

eva =hebrejski živća, biblijsko ime
leda - žena iz grčke mitologije
doris = žena iz plemena dorana

sofija = mudra
kruna - < lat. corona - vijenac; kruna
erika - od švedskog dan

karmen, karmela - po brdu karmelu u palestini, općenito znači brdo.
glorija, lora - slava, dika
olivia (hrvatska verzija oliva!) - maslina

elena - Značenje imena dolazi od Helena (Helene - blistavost, sjaj) zamukivanjem glasa h
lukrecija - žena koja se ubila kada ju je obeščastio Seksto, sin posljednjeg rimskog kralja tiranina Tarkvinija Ohologa; to je dovelo do pobune Rimljana, rušenja monarhije i uspostavljanja republike
dolores (odmiljenica lola) = bol, tuga

monika - grčki monake - redovnica
marijeta = isto što i marijica; lat. Maria, grč. Mariám, hebr. Miryām
ariana (hrvatski arijana) - od latinskog Arianus - Arijev, arijevski, izvedeno od Aries < grčki Areios — junački, ratoboran.

brigita - švedska redovnica, hodočasnica, danas zaštitnica Švedske, hodočasnika i smrtnog časa
morana - staroslavenska božica zla, smrti, tame, podzemlja; personifikacija zime
lucijana - mučenica iz doba cara Dioklecijana, slavi se 13. prosinca u Dalmaciji, s posebnim ceremonijalom u Švedskoj kao početak božićnih svečanosti; zaštitnica je vida

greta - od Margareta
ines - od agneza, od grčki Hagne - čista; nevina
iris - grčka božica duge (u Ilijadi glasnica bogova) simbolizira vezu između neba i zemlje, bogova i ljudi

korana - hrvatska rijeka
patricija - pater: otac; u antičkom Rimu, pripadnik plemićkog staleža po rođenju, posjeduje posebna prava (različita od plebejaca)
domenika = nedjeljka

irena - lat. Irene ← grč. Eirḗnē ← eirḗnē: mir, Miroslava
zora - narodno
iva - preko grč. Ioánnēs, ne lat. Iohannes ← hebr. Yehohanan (Yohanan): Jahve (Bog) je milostiv

tamara - hebr. tāmār: palma, biblijsko ime
tonka - od antonija, (svetačkoga podrijetla; od rimskog gentilicijskog imena Antonius; ime se u Hrvatskoj širi kultom Sv. Antuna Opata i osobito Antuna Padovanskoga)
ozana - hosana->osana->ozana

Dechki --> Oliver, Otokar, Dominik, Adrian, Eugen, Fabijan, Oskar, Lucijan, Simon, Bruno, Adam, Pavle, Pavao, Daniel, Bertol, Goran, Ozren, Gashpar, Grgur

oliver - kao i oliva; oliva (olea): maslina
otokar - od njemačkog Ottokar - koji je oprezan na posjedu.
dominik = nedjeljko (napomena: vokativ: dominiče!!)

adrian, jadranko - po jadranskom moru; tal. Adria, naziv za Jadransko more ← Hadria: talijanski grad (osnovao ga rimski imperator Hadrijan), nekad uz obalu, po njemu naziv Mare (H)adriaticum
eugen - dobro rođen
fabijan - lat. Fabianus ← Fabius ≃ faba: bob

oskar - od engleskog Oscar od sengl. Osgar - božansko koplje.
lucijan - at. Lucia ← lux: svjetlost
simon, šimun, šime - od grčkog Simon - koji je tuponos

bruno - od njemačkog Brvno od starovisokonjemački brun - smeđ.
adam - hebr. ̕ādhām: (dosl.) čovjek ≃ ̕adhāmāh: zemlja (jer je Bog stvorio Adama od praha zemaljskoga)
pavle, pavao, paul - od latinskog Paullus - malen

daniel, danijel - hebr. dānī̕ēl: Bog je moj sudac
bertol - ne postoji!
bartul - srlat. Bartholomaeus ← grč. Bartholomaîos ← aram. Bar Talmai: sin Talmaja
goran - od gora

ozren - od zreti, sazrijevati
gašpar - od latinskog Gaspar od perzijskog Gasper < sans. Gathaspar — nadziratelj; rizničar.
grgur, gregor - lat. Gregorius ← grč. Grēgórios

pa ono, ja bi još razmislila o moniki, morani, dolores, loli i simonu:D

kirshna
14.01.2008., 17:03
moja mama i muž su se složili da ako rodim muško da će biti Matija...
nije mi ni lijepo ni ružno ime...šta ja znam...

da čujem značenje!

Leonee
14.01.2008., 17:38
Mene ste skroz izignorirali :tuzni: :cry: :cry: :mama: :mama:

lopticica
14.01.2008., 17:58
Mene ste skroz izignorirali :tuzni: :cry: :cry: :mama: :mama:

Janhttp://www.smilies-smilies.de/smilies/lustige_smilies/kkhappy.gif (http://www.snukk.de)

PiaLolla
14.01.2008., 19:00
Sun.shine......pa kako ti se dalo :D
I po hrvatski Lola je skrachenica od Lovorke :)

Neg....Malabudala....a zashto ne bi beba imala dva imena.....Lola i josh jedno.....ili neshto i Lola.....kao na sjechanje na prvu bebicu.....da bar nova beba ima neshto od njene male sestrice :cerek:

Naprimjer......kashljuc, kashlj.........Pia Lola :D

Leonee....meni je Jakob ili Jakov supach....Jan mi je isfurano.....Josip uobichajeno....a Donat me podsjecha na Donat MG :D

panattha
14.01.2008., 19:35
:mama: oprosti samo sam se automatski sjetila i grozno mi ta rima zvuči:ne zna:

Oprosteno ti je :grli: :mig:

Jakob
A mene to sad podsjeca na kavu. :ne zna: :zubo:

Leonee
14.01.2008., 19:43
Leonee....meni je Jakob ili Jakov supach....Jan mi je isfurano.....Josip uobichajeno....a Donat me podsjecha na Donat MG :D

Ka da slusam mog muza.. :zubo:

Lopticica.. Jan mi se isto jako svidja, samo su me svi popljuvali da je to sad jedno od in imena..

kotulica
14.01.2008., 19:46
Jan ili Jakov ili Donat ili Josip?

Na kraju ce biti Djuro.. :rofl:..

đuro ti je hercegovačko. :D dosta ljudi na jugu ti se zove đuro.
jakov mi je lijepo.

a meni su lijepa i maro, orsat (ovo posebno popularno na jugu). i luka mi je divno. eto.

Leonee
14.01.2008., 19:47
A mene to sad podsjeca na kavu. :ne zna: :zubo:

Fakat!... :rofl: :rofl: :rofl:.. Bolje je Jakov.. :D

Leonee
14.01.2008., 19:49
Orsat?.. Prvi puta cujem takvo ime :D

lopticica
14.01.2008., 20:31
Ka da slusam mog muza.. :zubo:

Lopticica.. Jan mi se isto jako svidja, samo su me svi popljuvali da je to sad jedno od in imena..

Ako se tebi svida sta te briga sto je ili nije in.:top:
Ja sam prije 10god govorila da bi mi se curica zvala Laura, tada to kod nas nije bilo tako cesto, a danas bi ispalo da se furam na neku pomodnost... ali bas me briga, da je cura tako bi se zvala!:cerek:

sun.shine
15.01.2008., 01:30
Orsat?.. Prvi puta cujem takvo ime :D

Orsat:
tal. Orsato ← lat. Ursus: medvjed

Ženska inačica: Oršula, Uršula

btw. Jan = Ivan
(vokativ: Jane!)

jakov=jakob=jako, jakša, jakiša..
✧ lat. Iacobus, grč. Iákobos ← hebr. ya̔aqobh: otvoren

Donat: lat. Donatus: darovan ← donare: dati

laura=lovorka, tal. Laura ← lat. laurus,

Florena
15.01.2008., 12:29
Moje bliznakinje ce se zvati Lorena i Laura. To su mi predivna imena i jos kako su bliznakinje imena se slazu.Mislim da bi bilo glupo dat totalno suprotna imena bliznacima.

MalaLola
15.01.2008., 12:49
Neg....Malabudala....a zashto ne bi beba imala dva imena.....Lola i josh jedno.....ili neshto i Lola.....kao na sjechanje na prvu bebicu.....da bar nova beba ima neshto od njene male sestrice :cerek:

Naprimjer......kashljuc, kashlj.........Pia Lola :D

kašljuc.. slatka si skroz:cerek: ne znam iskreno, no o tom po tom... prvo moram zatrudnit opet:D

sun.shine
15.01.2008., 17:00
Moje bliznakinje ce se zvati Lorena i Laura. To su mi predivna imena i jos kako su bliznakinje imena se slazu.Mislim da bi bilo glupo dat totalno suprotna imena bliznacima.

bliznakinja = blizanka, ali pazi, bliznaci ne postoje, postoje samo blizanci!!!

Lorȇna

geogr. povijesna pokrajina u SI Francusko; Lotaringija

Laura = Lovorka:

tal. Laura ← lat. laurus, lovor

PiaLolla
16.01.2008., 06:17
Ja znam za blizankinje Korinu i Kristinu, Lotu i Lunu!

Meni je to bezveze da se slichno da se slichno moraju i zvat.......josh che i lichit jedna na drugu, josh i ime, odjecha, pa josh i inicijali!!!

U neku ruku mi je slatko, al opet nekak totalno klishejski!
Bash je fora dati suprotna imena....ne bash suprotna kao - Barica i Chiara.....ali onak nekak da pashu, a da nisu slichna :D

larazg
16.01.2008., 06:41
Ja znam za blizankinje Korinu i Kristinu, Lotu i Lunu!

Meni je to bezveze da se slichno da se slichno moraju i zvat.......josh che i lichit jedna na drugu, josh i ime, odjecha, pa josh i inicijali!!!

U neku ruku mi je slatko, al opet nekak totalno klishejski!
Bash je fora dati suprotna imena....ne bash suprotna kao - Barica i Chiara.....ali onak nekak da pashu, a da nisu slichna :D

i ja tako mislim. Meni je da se slično zovu totalna koma (još kada ih isto i šišaju i oblače) prestrašno. To su odvojene osobe, individue, ljudi.. zakaj ne imati različita imena.

Sara i Hana.. totalno različita a opet pašu.

Ali naravno roditelji će odlučiti najbolje

milkica
16.01.2008., 08:00
ja poznam dvije blizankinje Magda i Lena.Kaže mama da su očekivali jednu koja bi bila Magdalena:D

PiaLolla
16.01.2008., 08:13
Super ideja Sara i Hana i ovo sa Magda Lena! :cerek:

Meni je isto to tak grozno kad sve moraju imati isto....al od frendice se blizanke zovu Nikolina i Dora.....samo se nadam da nemaju istu oblekicu :D

panattha
20.01.2008., 17:14
Nedavno sam upoznala curu koja se zove AENEA
ona veli da se cita ENEA..
Kako se vama cini to ime? :D

MAJA155
20.01.2008., 17:16
Bezveze :rolleyes:

PiaLolla
20.01.2008., 18:31
Pretty....meni zvuchi kao neka kremica :D

To me podsjetilo na ime za curicu koju sam upoznala - AINA.....mala je zapravo francuskinja.....ali chak je i slatko za cro!

Hehehe...a moze biti i ANIA....bash cute :)

marina3
20.01.2008., 19:18

Ti ćeš dat svojim blizankama ta imena a mi svojoj curi Laura-Lorena imat ćedva imena

sunny55
20.01.2008., 22:44
kakvo vam je ime belma?

panattha
20.01.2008., 23:22
e hebiga sad... mene belma opet podsjeca na bermu....
to je pojam iz cestogradnje. :o :o profesionalna deformacija :o:o :zubo:

Lali Puna
21.01.2008., 09:20

pa Enea je rimski 'junak'
Ep Eneida, zvuči poznato?

neobilno za curu, za dečka i ne toliko

Lali Puna
21.01.2008., 09:21
Ti ćeš dat svojim blizankama ta imena a mi svojoj curi Laura-Lorena imat ćedva imena

jel mi može netko objasniti u čem je fora s tim silnim laurama i lorenama u zadnjih par godina?

lopticica
21.01.2008., 09:33
Laura. Ja sam rekla, prvo ne znam niti jednu, drugo ja sam se za to ime odlucila prije 11godina i nisam kriva sto je odjednom tako popularno. Uostalom i ja se zovem ko pola svijeta!!

milkica
21.01.2008., 09:45
Lorena je žensko ime, koje u Hrvatskoj većinom nalazimo među Hrvatima te manje među Srbima. Značenje imena dolazi od francuskog Laurin, umanj. od Laure. V. Laura. Lorena je dosta često ime, među dvjesto najčešćih ženskih imena u Hrvatskoj, gdje danas živi preko dvije tisuće ovakih imenjaka.

I meni predivna obadva imena,ali ne kužim zašto će ti se beba zvati Laura-Lorena kad je to isto ime....:ne zna:

marina3
21.01.2008., 21:06
pa sviđa mi se šta mogu i ne zanima me šta se hrpa hrvatica tako zove i ja sam marina i ima nas dosta

cukerino77
22.01.2008., 08:00

samo ih nemoj nazvati sanja i tanja...zamisli kako mora biti takvima (a znam ih par)-em su iste, em se isto zovu....individualnost aj bok.:kava:

tvoja imena su :cerek:

Ani4
22.01.2008., 17:54
samo ih nemoj nazvati sanja i tanja...zamisli kako mora biti takvima (a znam ih par)-em su iste, em se isto zovu....individualnost aj bok.:kava:

tvoja imena su :cerek:

:rofl:
I ja znam jedne...

sun.shine
22.01.2008., 18:25

Značenje imena dolazi od grčkog Aineias - koji je hvaljen. Od aineo - hvaliti, odobravati.

ime se čini kao preseravanje, pogotovo s Ae

kakvo vam je ime belma?

to je muslimansko ime, značenja mu ne otkopah

zaria...!
22.01.2008., 18:32
Kako vam se svida ime Neo?:)

anchy_ri
22.01.2008., 18:43
i ja tako mislim. Meni je da se slično zovu totalna koma (još kada ih isto i šišaju i oblače) prestrašno. To su odvojene osobe, individue, ljudi.. zakaj ne imati različita imena.

Sara i Hana.. totalno različita a opet pašu.

Ali naravno roditelji će odlučiti najbolje

Ja znam jedne nedavno rođene: Tea i Dea. Užas.:rolleyes:

darfur
22.01.2008., 18:48
upoce nisu grozna imena sam zvuci smjesno kad ih kazes tak skupa :cerek:

anchy_ri
22.01.2008., 19:16
upoce nisu grozna imena sam zvuci smjesno kad ih kazes tak skupa :cerek:

Ma na to sam i mislila.:) Imena su ok,ali za blizanke.....užas.:)

cukerino77
23.01.2008., 08:11

za npr.zagreb ili slavoniju je ok, al u istri ga definitivno ne bi smjela tako nazvat jer neo na talijanskom znaci - madež:rofl::mig:

larazg
23.01.2008., 09:26
a kaj mislite na ona imena koja imaju na kraju S lukaS, markuS (ili Mark)

-leona
23.01.2008., 09:38

po meni ok uz neko strano prezime, ali Markus pa prezime na -ić, e to mi je vec smjesno..

-leona
23.01.2008., 09:39

dok je beba ajde... ali zamisli kad odraste, jedan odrastao pravi muskarac a zove se Neo, kao iz crtanog..

zaria...!
23.01.2008., 12:08
za npr.zagreb ili slavoniju je ok, al u istri ga definitivno ne bi smjela tako nazvat jer neo na talijanskom znaci - madež:rofl::mig:

Pa i nisam tako daleko Istri...Rijeka je dosta blizu, a ima puno fiumana...
Inače nisam znala da to zanči madež :confused:
Hvala na informaciji, ipak se jednog dana bude li dečkić neće zvati Neo! Baš i ne bi htjela da mu ime ima takvo značenje...pa da ga neki zovu, hej Madež!:rofl:

zaria...!
23.01.2008., 12:10

Lukas mi se sviđa... :top:
Markus mi se ne sviđa, a i Mark...dodaj -er i bit ce marker :rofl:

alex k.
23.01.2008., 12:22
Bokić! Mi smo još friški na ovom pdf-u, ali imamo već neka imena koja nam se sviđaju.
M: Roko, Vito, Vigo, Ivan
Ž: Vida, Nela, Inga

sdbelanc
23.01.2008., 12:25

Pa baš je kod nas to bilo hit ime u prošloj godini, gledala sam neku emisiju iz Pulskog rodilišta gdje su to izjavili pa sad....meni osobno nije baš nešto.

zaria...!
23.01.2008., 12:26
Bokić! Mi smo još friški na ovom pdf-u, ali imamo već neka imena koja nam se sviđaju.
M: Roko, Vito, Vigo, Ivan
Ž: Vida, Nela, Inga

Roko i Vito su mi lijepa, a ova za curicu mi i nisu bas neka...:ne zna:
To je samo moje misljenje ipak cete vi svom bebetu dati ime koje je vama najlijepse...
...a Ivan mi je ok, ali preuobicajeno, ima ih puna kapa, dosadno je...

alex k.
23.01.2008., 12:43
Roko i Vito su mi lijepa, a ova za curicu mi i nisu bas neka...:ne zna:
To je samo moje misljenje ipak cete vi svom bebetu dati ime koje je vama najlijepse...
...a Ivan mi je ok, ali preuobicajeno, ima ih puna kapa, dosadno je...
Ivan je po jednom dragom članu obitelji koji više nije među nama, a Roko i Vito su i moji favoriti. :mig:
Slažem se s tobom da za curice i nisu baš nešto, ali to je zato kaj nam otpočetka stalno na pamet padaju samo muška imena. Možda je to znak... :)

letecaBB
23.01.2008., 14:49
Samo da uskočim, poznam jednu Eneu, osobno mislim da je jako elegantno ime! Ali Aenea je malo pretenciozno...
Uvijek si mislim kak ta djeca u školi nauče pisati svoje ime kad nije po Vuku???
A za ime Neo čujem dosta često u zadnje vrijeme i sve mi se više sviđa, ali mi smo se odlučili za Tin....

letecaBB
23.01.2008., 14:50
i jedno pitanje: Zaria, jel to ime ili samo nick??? (Baš mi je fora)

Ani4
23.01.2008., 14:51

Mi imamo Mark-a.:cerek:

Crimson Petal
23.01.2008., 14:59
dok je beba ajde... ali zamisli kad odraste, jedan odrastao pravi muskarac a zove se Neo, kao iz crtanog..

kao iz matrixa... :rofl:

zaria...!
23.01.2008., 21:41
i jedno pitanje: Zaria, jel to ime ili samo nick??? (Baš mi je fora)

Pa ne znam da li ga netko ima kao nick jer sam ja cula samo imena.
Znam par deckica koji nose ovo ime i bas su medeni...

zaria...!
23.01.2008., 21:44
Samo da uskočim, poznam jednu Eneu, osobno mislim da je jako elegantno ime! Ali Aenea je malo pretenciozno...
Uvijek si mislim kak ta djeca u školi nauče pisati svoje ime kad nije po Vuku???
A za ime Neo čujem dosta često u zadnje vrijeme i sve mi se više sviđa, ali mi smo se odlučili za Tin....

Inace jako mi se svida ime koje ste vi odabrali... Tin...bas je onako njezno i lijepo!:cerek:

panattha
23.01.2008., 22:02
Roko...
..netko je nedavno bas ovdje napisao da je vokativ tog imena Roce... :rofl:

Alica72
23.01.2008., 22:08
Pa ne znam da li ga netko ima kao nick jer sam ja cula samo imena.
Znam par deckica koji nose ovo ime i bas su medeni...

ja mislim da te ona pita za ime "zaria"...da li je to ime ili je samo nick :D

charlyse
23.01.2008., 22:30
Mi još nismo odlučili :(

Što mislite o:
Noemi, Dorotea
Patrik, Adriano

Svaki dan nam dolaz neko drugo ime na pamet....

Alica72
23.01.2008., 22:32
Noemi :cerek::cerek::cerek::cerek:, pitam se samo zasto....:D

letecaBB
24.01.2008., 16:06
ja mislim da te ona pita za ime "zaria"...da li je to ime ili je samo nick :D

Da, da, zanimalo me za ime Zaria, da li to postoji?

zaria...!
24.01.2008., 16:24
Da, da, zanimalo me za ime Zaria, da li to postoji?

a sorry ja krivo razumjela... :rofl::rofl:
Meni je samo nick, ali postoji i ime...
Ja cula da se jedna mala beba tako zove i bas mi je super...
Onako neobicno, a lijepo(barem meni)...lijepo mi je i Zara. :cerek:

sun.shine
24.01.2008., 16:36
Mi još nismo odlučili :(

Što mislite o:
Noemi, Dorotea
Patrik, Adriano

Svaki dan nam dolaz neko drugo ime na pamet....

noemi :confused:, ime je biblijsko, ali znači naslada, slast ili užitak, pa zvuči kao reklama za kurvu :rolleyes:
dorotea :top: (božji dar)

patrik - "patriče, ručaaak" :flop:, dolazi od pater=otac

adriano - adrian je bolje, jer je nastalo po caru hadrijanu i jadranskom moru, a ne caru hadrijanou i jadranoskom moru , adrian->:cerek:

a sorry ja krivo razumjela... :rofl::rofl:
Meni je samo nick, ali postoji i ime...
Ja cula da se jedna mala beba tako zove i bas mi je super...
Onako neobicno, a lijepo(barem meni)...lijepo mi je i Zara. :cerek:

zara = zadar...ako je kći zara, hoće li sin bit spalato ili sebenico? a druga kći zagabria:lol:

zaria = zora, zorica

zaria...!
24.01.2008., 16:41
noemi :confused:, ime je biblijsko, ali znači naslada, slast ili užitak, pa zvuči kao reklama za kurvu :rolleyes:
dorotea :top: (božji dar)

adriano - adrian je bolje, jer je nastalo po caru hadrijanu i jadranskom moru, a ne caru hadrijanou i jadranoskom moru , adrian->:cerek:

zara = zadar...ako je kći zara, hoće li sin bit spalato ili sebenico? a druga kći zagabria:lol:

zaria = zora, zorica

Nisam znala da Zara znaci Zadar???? :confused::confused:

sun.shine
24.01.2008., 17:04
Nisam znala da Zara znaci Zadar???? :confused::confused:

pa to se učilo u osnovnoj školi!

na venetu (venecijanskom dijalektu), talijanskom i u vrijeme austro-ugarske, zadar je bio zara...a talijani ga i sad tako zovu (kao što mi kažemo rim za romu ili beč za wiennu)

mogla si bar čuti za tjesteninu "pasta zara":rofl:

možda trebam onda prevesti i ostatak posta:

spalato = split
sebenico = šibenik
zagabria = zagreb

pomodari, evo vam još prijedloga zvučnih imena:

Lissa
Meleda
Lagosta

(Vis, Mljet, Lastovo)

zaria...!
24.01.2008., 17:14
pa to se učilo u osnovnoj školi!

Ocito u osnovnoj skoli nisam bila dovoljno pazljiva pa nisam naucila...:mig:

charlyse
24.01.2008., 17:18

Ako ime u prijevodu znači slast ili užitak ne kužim di si to odmah spojila s kurvom:rolleyes:

A ovo "Partiče ručak" ti baš nije na mjestu, zvat ćeš ga "Patrik....ruuučaak" :D

Kao ni šta Dominika nećeš zvati Dominiče:rofl:

:mig:

Alica72
24.01.2008., 17:20

e slucajno je ta reklama za kurvu bas ime moje kcerke :rolleyes:

i ne pametnice moja, ne znaci to sto si napisala.

charlyse
24.01.2008., 17:31
Ni ja ne kužim na koju je foru to spojila, al eto....:ne zna:

A zapravo ima baš slatko značenje :top:

Alica72
24.01.2008., 17:44
i da ima to znacenje, ja ga sigurno ne bi povezala sa kurvom. hmm...naslada, uzitak...recimo ja bi prije spojila sa reklamom za cokoladu.:D

inace znaci mila, draga...

sun.shine
24.01.2008., 18:02
e slucajno je ta reklama za kurvu bas ime moje kcerke :rolleyes:

i ne pametnice moja, ne znaci to sto si napisala.

pa pitalo se sto mislimo o tom imenu...ja sam napisala moj dojam...

i da, znači...

proguglaj malo, ako mi ne vjeruješ

npr. talijanska wikipedia kaže: letizia, gioia, delizia (užitak, slast), a baby name kaže: It is of Hebrew origin, and its meaning is "pleasant" (ugodan)...123 baby name kaže da je značenje delightful

uglavnom, napisah svoj dojam, a biblijsko ime tvoje kćeri se neće pokvariti bez obzira što ja mislila o njemu i kakve veze se u mom pokvarenom umu stvarale s natpisima koje vidjeh u četvrti crvenih svjetiljki:zubo:

Alica72
24.01.2008., 18:08
a posto sam ja jedna frigidna babetina, meni pase bolje ono moje znacenje. :D

charlyse
24.01.2008., 18:12
Ma značenje kakvo bilo da bilo daleko je od spajanja sa značenjom "kurve", mislim draga di ti to padne na pamet...:D

No dobro svi imamo pravo na iznošenje mišljenjenja...

Alica72
24.01.2008., 18:13
Ime :: Noemi

Noemi je žensko ime, koje u Hrvatskoj češće nalazimo među Hrvatima te rijeđe među Talijanima i Mađarima . Značenje imena dolazi od talijanskog Noemi lat. Noemis < heb. No'omi - ljupkost,prijatnost. Noemi uopće nije rijetko ime i nalazi se među tisuću najčešćih ženskih imena u Hrvatskoj, gdje danas živi sedamdesetak ovakih imenjaka.

evo proguglala sam :mig:

znaci ljupka, prijatna, oliti draga, oliti mila...

Rosa
24.01.2008., 18:14

Noema/Noemi - tal. Noemi, lat. Noemis < heb. No'omi - ljupkost, prijatnost
Citirano iz knjige: Rječnik osobnih imena, Mate Šimundić

Ja nekako više vjerujem knjizi nego Google-u

Al:)

Rosa
24.01.2008., 18:15
Vidim da me Al pretekla:mig:

charlyse
24.01.2008., 18:17
Ukratko, sve osim "reklame za kruvu" :rolleyes:

Alica72
24.01.2008., 18:21
Vidim da me Al pretekla:mig:

morala sam braniti cast svoje kceri pa sam pozurila :D

sun.shine
24.01.2008., 18:24
Ma značenje kakvo bilo da bilo daleko je od spajanja sa značenjom "kurve", mislim draga di ti to padne na pamet...:D

No dobro svi imamo pravo na iznošenje mišljenjenja...

joj, drage mame, trudnice, i ine davateljice imena:)...ja nisam rekla da je značenje kurva, nego da je to asocijacija mog zločestog uma...ispričavam se uvrijeđenima što ocrnih biblijsko ime

charlyse
24.01.2008., 18:27
joj, drage mame, trudnice, i ine davateljice imena:)...ja nisam rekla da je značenje kurva, nego da je to asocijacija mog zločestog uma...ispričavam se uvrijeđenima što ocrnih biblijsko ime

Isprika prihvaćena...:D

Drugi put malo razmisli prije nego bubneš nešto :mig:

Alica72
24.01.2008., 18:33
ma eto i ja, koja bi trebala biti duboko uvrijedjena, prelazim ti preko toga.:D hajde ako si trudna pripisacu hormonima, ako si mlada reci cu mladost ludost, ako nisi...ma nacicu uvijek neku ispriku :Pop:

Leonee
25.01.2008., 06:20
Ako ime u prijevodu znači slast ili užitak ne kužim di si to odmah spojila s kurvom:rolleyes:

A ovo "Partiče ručak" ti baš nije na mjestu, zvat ćeš ga "Patrik....ruuučaak" :D

Kao ni šta Dominika nećeš zvati Dominiče:rofl:

Patrik, rucak.. Ili Patrice, rucak.. Je meni osobno svejedno.. To ime mi je bas nekako.. Ruzno
Ne da mi nije ok, nego mi je bas ruzno.... Nikada mi nije sjelo. Slicno mislim I za Gjuro.. :zubo:
Patrik u Irskoj mi je ok, ali kod nas mi zvuci tako nekako seljacki :ne zna:

Lali Puna
25.01.2008., 08:59
iako, ako ćemo za pravo, ne možeš biti tako 'uska' - nije zara samo zadar..zara phillips, primjerice, iz britanske kraljevske obitelji se sigurno se zove po zadru ;)

sun.shine
25.01.2008., 09:20
iako, ako ćemo za pravo, ne možeš biti tako 'uska' - nije zara samo zadar..zara phillips, primjerice, iz britanske kraljevske obitelji se sigurno se zove po zadru ;)

hm, hrvatski jezični portal ne nalazi nikakvo značenje, a evo iz wikipedie:

Places

* Zara is the Venetian, Austrian and Italian name of the Adriatic port city of Zadar (official 15th-20th century), former capital of Dalmatia, in Croatia
* Zara (Turkish district), a district in the Turkish province of Sivas
* Zara, Eritrea, a city in central-western Eritrea.
* Zara is a small Iraqi city on the Euphrates river between Al Baghdadi and Hit, Iraq.
* Zara, Tibet

Things

* Zara Spook, a type of fishing lure
* The Italian cruiser Zara
* The Zara class cruiser
* Zara (clothing), a clothing brand & retailer
* ZaraRadio, a free web radio caster
* Zara (band), an American female fronted rock/alternative band

mislim, ne mora svako ime biti "po nečemu/nekomu" (npr. LU dedić), ali ja zbilja ne vidim što je od ovog prikladno za značenje:)

osim ako nije skraćeno od zahara/sahara (sjajna)...ali nekako mi je prikladnije, ako živiš u hrvatskoj, naći značenje po nečem bližem (recimo sanja je isto na arapskom sjajna, ali naravno da ćemo rećii da su korijeni u riječi san, a ne u arapskoj riječi)

pasta zaaaara (tko nije čuo radijsku reklamu, ne zna što je propustio)

MalaLola
25.01.2008., 10:00
Name: Zara Name
Origin and Meaning of the Name Zara
Origin:
Arabic
Meaning:
Shining; flower
Pronunciation:
(ZA ra) [Guide]
Form of:
Zahra

Ujedno je Zara i biblijsko ime jedne od djece djece Abrahama, da sad ne idem u genealogiju Abrahamovu:mig:

sunny55
25.01.2008., 18:56
zara je skracenica od zarin,ime je arapsko i znaci zlato.
razmisljam o ovom imenu...mm se ne svidja,kaze bolje je sara,ali sara je cini mi se bas cesto.....

zaria...!
25.01.2008., 22:37
razmisljam o ovom imenu...mm se ne svidja,kaze bolje je sara,ali sara je cini mi se bas cesto.....

Ja sam isto nasla takvo znacenje...
Ne Sara, mislim i to je ime lijepo, ali Zara je ipak...zlato...
Probaj nagovorit MM
http://dl.glitter-graphics.net/pub/125/125421jndpxabtet.gif (http://www.glitter-graphics.com)

panattha
26.01.2008., 13:01
moje ime na latinskom znaci - gora,suma :rolleyes::rolleyes::rolleyes: :bonk:
:rofl::rofl:

sdbelanc
27.01.2008., 01:07
moje ime na latinskom znaci - gora,suma :rolleyes::rolleyes::rolleyes: :bonk:
:rofl::rofl:

e pa pozdrav imenjakinjo :)

larazg
27.01.2008., 07:11

sara se je zvala moja prva dobermanica. Jeste ljudsko ime ali i pseće

larazg
27.01.2008., 07:12
a ona apostolska Luka i Marko ili MAtej?

kaj kažete? Univerzalna

lopticica
27.01.2008., 09:35
Meni su lijepa sva 3

Leonee
27.01.2008., 10:52
a ona apostolska Luka i Marko ili MAtej?

kaj kažete? Univerzalna

Luka I Lovro su mi bila jako lijepa imena, ali obzirom da ih sada svako drugo dijete nosi (bar 10ro djece znam s tim imenima), postala su mi odbojna.. :(
Marko I Matej su mi lijepa, Matej ljepse,.. No znam I jednog I drugog pa sam odustala I od tih imena.. :zubo:

pikacu
27.01.2008., 11:50
Da nosim sina (a ne nosim) zvao bi se Luka :cerek:
Ovako je za kćer odluka pala na ime Lana - mislim da bi se ime trebalo slagati sa osobnošću osobe,jer moja beba je baš dobra,mirna i na UZV-u nekako sva nježna,pa mi je Lana bilo najljepši izbor jer me nekako podsjeća na lane,a značenje je miroljubiva,svjetlost - zlato mamino :cerek:

panattha
27.01.2008., 12:13
e pa pozdrav imenjakinjo :)

:cerek::cerek::cerek::cerek:

milkica
27.01.2008., 12:49
Svaki drugi klinac u parku je Luka! I najčešće ima sestru Lanu...
Super imena,ali previše ih je.

larazg
27.01.2008., 15:28
Luka I Lovro su mi bila jako lijepa imena, ali obzirom da ih sada svako drugo dijete nosi (bar 10ro djece znam s tim imenima), postala su mi odbojna.. :(
Marko I Matej su mi lijepa, Matej ljepse,.. No znam I jednog I drugog pa sam odustala I od tih imena.. :zubo:

meni je lijepo Lovre/Lovro također. Ali Luka mi se jako sviđa. Tj moj favorit je ime Marko. Ali kako mi ona ciganka kaj mi je iscoprala da nosim sina (a nakon 3 tjedna UZV potvrdio) reče: 'ne daji imena samo tako!!!' Svako ime ima značenje i nosi energiju:' Marko nije pozitivno ime' Pogledaj oko sebe, da li znaš ijednog Marka za kojeg bi mogla reći:'baš je super?'. Stala ja, stala mislit... i ne znam kaj da kažem.

Leonee
27.01.2008., 15:36
meni je lijepo Lovre/Lovro također. Ali Luka mi se jako sviđa. Tj moj favorit je ime Marko. Ali kako mi ona ciganka kaj mi je iscoprala da nosim sina (a nakon 3 tjedna UZV potvrdio) reče: 'ne daji imena samo tako!!!' Svako ime ima značenje i nosi energiju:' Marko nije pozitivno ime' Pogledaj oko sebe, da li znaš ijednog Marka za kojeg bi mogla reći:'baš je super?'. Stala ja, stala mislit... i ne znam kaj da kažem.

Hm.. Znam Marka koji je ok.. Tj. Nisam ga vidila dugo, glumi u ovim saounicama.. I ok je decko.. :mig:

Ja sam favorite odabrala pomocu numerologije.. Izbacila najcesce (Lovro, Jan,..), uslisila zelje muza I napokon odabrali ime! ..al nesmin ovako javno reci koje.. Jer, razumije se, sve ce te poluditi za istim.. :zubo: :rofl:..

larazg
27.01.2008., 15:41
onda meni numerologijom reci za Luka. Kakvo je to ime

panattha
27.01.2008., 15:43
Hm.. Znam Marka koji je ok.. Tj. Nisam ga vidila dugo, glumi u ovim saounicama.. I ok je decko.. :mig:

Ja sam favorite odabrala pomocu numerologije.. Izbacila najcesce (Lovro, Jan,..), uslisila zelje muza I napokon odabrali ime! ..al nesmin ovako javno reci koje.. Jer, razumije se, sve ce te poluditi za istim.. :zubo: :rofl:..

a daaaaaaaaaj :(
silno me sad zanima o kojem je imenu rijec :s
:zubo:

Leonee
27.01.2008., 15:48
To mi je cura tu sa foruma izracunala.. Prije par mjeseci :ne zna:
Ali mogu ti pogledati kako se zove ta vrsta numerologije pa da se raspitas (posaljem ti sutra na pp ;))

Necu vam reci ime :p :D
..onda ce to ime postati popularno.. Tako mi se desilo sa Lovrom.. :hekla: :zubo:

larazg
27.01.2008., 15:50
hvala ti puno. pošalji mi na pp.

Ima nekaj u tim imenima.. obilježe Čovjeka. npr. žensko ime VAnda. Koliko god je lijepo ..ja ih znam tri sve su zle. Čak i iz crtića (četvrta Vanda) je bila zla vještica sa onim Alojzom.

Užasno negativno ime a ipak zanimljivo i lijepo

panattha
27.01.2008., 16:15
i ja znam jednu vandu koja je ful zlocesta :flop:

sdbelanc
27.01.2008., 18:33
Tj moj favorit je ime Marko. Ali kako mi ona ciganka kaj mi je iscoprala da nosim sina (a nakon 3 tjedna UZV potvrdio) reče: 'ne daji imena samo tako!!!' Svako ime ima značenje i nosi energiju:' Marko nije pozitivno ime' Pogledaj oko sebe, da li znaš ijednog Marka za kojeg bi mogla reći:'baš je super?'. Stala ja, stala mislit... i ne znam kaj da kažem.

a joj nemoj s gatarama molim te :lol:......mi se odlučili baš za Marka, s jednim sam išla u razred i evo dečko zgodan budući doktor :) ni značenje imena Marko nije uopće negativno negdje sam bila našla samo sam zaboravila di.
netko je spomenuo numerologiju, di da to iskopam da si malo pogledam ??? HVALA

Zbunjevita :)
27.01.2008., 22:14
Ja nisam ni blizu trbušastog stanja, ali već imam neka imena u glavi :zubo:

za curice:
Lara, Larisa, Marina, Hana, Nina, Lana..

za dečkiće:
Danijel, Petar, Karlo, David..

MalaLola
28.01.2008., 07:01

Lovro mi je nećak... a Marko mi je muž i mogu samo reči da je i više od super čovjeka:cerek: :cerek:

Parallel Universe
28.01.2008., 08:44
Sada kada se bliži kraj (33. tjedan) već nas svatko prvo pita: A kako će se zvati?" i mogu reći da nas to strašno nervira jer smo rekli da mu nećemo dati ime dok ga ne vidimo, iako naravno da postoji nekoliko imena koja su u najužem izboru. Najgore od svega mi je kada ljudima kažemo da ćemo mu dati ime tek kada bude bio u našem naručju što se zgražavaju jer kao ono, "pa kako ga onda zovete?", "kako komunicirate s njim?" i sl. Misle da mi nešto izvodimo, da se pravimo važni jer kao nemoguće da nemaš ime za dijete prije nego se rodi. A mi imamo više imena i kada se rodi vidjet ćemo koje će mu ljepše pristajati i gotovo. Baš me zanima kako sa svojim bebama komuniciraju oni koji do zadnjeg trena ne znaju da li nose curu ili dečka. Uostalnom naš sin od prvog ultrazvuka ima svoje ime od milja i tako ga zovemo cijelu trudnoću (čak i dok još ultrazvuk nije potvrdio da je muško, ali mi znali od samog početka:cerek::D).

Lali Puna
28.01.2008., 09:15
mi baš obrnuto...za imena smo se dogovorili po kratkom postupku odmah na početku jer nismo osobe koje kompliciraju, ni on ni ja (on je imao otprije spremno ime za dečka - ja nisam imala niš protiv, za curu ja bubnula par imena, svidjelo nam se dora i tako odlučismo!)

mi bebu otkad smo dobili samo naznake da je žensko zovemo više imenom nego beba. a odkad je potvrđeno - ona je dora i točka!

charlyse
28.01.2008., 09:23
Ja sam favorite odabrala pomocu numerologije..
..

Ajde pliz reci koja stranica ili pošalji na pp i mene zanima :D

Parallel Universe
28.01.2008., 09:44
mi baš obrnuto...za imena smo se dogovorili po kratkom postupku odmah na početku jer nismo osobe koje kompliciraju, ni on ni ja (on je imao otprije spremno ime za dečka - ja nisam imala niš protiv, za curu ja bubnula par imena, svidjelo nam se dora i tako odlučismo!)

mi bebu otkad smo dobili samo naznake da je žensko zovemo više imenom nego beba. a odkad je potvrđeno - ona je dora i točka!

Mi smo tako prvi put, pa je nažalost rudnoća loše završila. Zato sada nećemo dati ime prije nego što ga budemo držali u naručju i gotovo. Ali me nervira što zbilja svi misle da nešto izvodimo, da ne želimo reći i da ne možemo komunicirati s bebom. E to me zbilja nervira.

larazg
28.01.2008., 10:08
Meni se moje ime npr. ne sviđa (a ti ćeš ga dati djetetu) ali ono je tako pozitivno ime i nema Čovjeka koji mi nije rekao (ajme D.... Z....) kako imaš lijepo ime.

Iako mi je katastrofa ali zrači nečim ok, i za mene ljudi koji me znaju kažu da imam nešto u sebi što zrači... i jedna je žena mi rekla Baš ti paše to ime.

O tom se radi

larazg
28.01.2008., 10:21
ma ime je bitno, ono te obilježi, da ti neku osobnost. Imana imaju i pozitivnu i negativnu energiju. ja dijete nikad ne bih nazvala npr. Dolores (dolore - bol).

28.01.2008., 17:33
ma ime je bitno, ono te obilježi, da ti neku osobnost. Imana imaju i pozitivnu i negativnu energiju. ja dijete nikad ne bih nazvala npr. Dolores (dolore - bol).

Da to je istina nažalost... Meni je, recimo Nora prekrasno ime, ali pošto nor znači lud... ajoj

PiaLolla
28.01.2008., 19:16
Nora je skrach. od Eleonore

ili od Norme, tj. "pravilo/pravilna"!

Znachi nikak nemre bit luda :D

mala tirkizna
28.01.2008., 19:44
Ja nikada nisam bila pobornik numerologije niti sam se iskreno interesirala više oko toga..

Ali kako je naš miš začet 17.7.07. na 7. godišnjicu naše veze (a ono malo što znam o numerologije jest da je 7 sretan broj), sad ste mi baš dali ideju da bi mogla pogledat malo za imena tamo.

Za curicu smo ime imali spremno u roku keks, ali oko muškog su nastali problemi. Ono koje se meni najviše sviđa (Luka), mom dragom baš i nije po ćefu.. A tako i obrnuto..

Tko zna..možda baš nađem tamo neko ime koje će nam se oboma svidjeti.. Koje ne mora nužno biti "numerološki idealno".. ali eto ideja gdje bi osim u imenaricama mogla tražiti ime za našeg sinčića ;)

28.01.2008., 19:54
Nora je skrach. od Eleonore

ili od Norme, tj. "pravilo/pravilna"!

Znachi nikak nemre bit luda :D

Sve to stoji, ali kod nas u primorju kad nekome kažeš "Si ti malo nora?" ili "Si ti malo ponorela?" ima nažalost značenje koje sam gore spomenula.

misiz S
29.01.2008., 14:14
Za curicu smo ime imali spremno u roku keks, ali oko muškog su nastali problemi.

Isto i kod nas.
Dora je bila spremna prije plusa, al je ispao dečko pa se sad zabavljamo :rofl:

Trenutno samo na Antun, Fabijan i Jan. Al tko zna koje će na kraju biti. Ima vremena, tek smo na pol :zubo:

misiz S
29.01.2008., 14:16
Sve to stoji, ali kod nas u primorju kad nekome kažeš "Si ti malo nora?" ili "Si ti malo ponorela?" ima nažalost značenje koje sam gore spomenula.

Slažem se.
Treba vidjeti kako ime stoji u životu.
Ja recimo dijete ne bi nazvala Morana (došlo od lat. mors, mortis = smrt) iako mi je ime zapravo lijepo. Značenje je bitno, posebno u ovakvim slučajevima kao kod Zbunjevite.

Lali Puna
29.01.2008., 14:26
Slažem se.
Treba vidjeti kako ime stoji u životu.
Ja recimo dijete ne bi nazvala Morana (došlo od lat. mors, mortis = smrt) iako mi je ime zapravo lijepo. Značenje je bitno, posebno u ovakvim slučajevima kao kod Zbunjevite.

ma, bez veze
kao što rekoh već, skoro za svako ime možeš tak naći da na nekom dijalektu il nekom egzotičnom jeziku znači nešto loše
ili da se rimuje s nečim smiješnim/ružnim ili da je pogodno za zezalice
kam bi došla da se na to obazirem

dora je, primjerice, na švedskom luda :D
pa šta onda?

misiz S
29.01.2008., 14:38
Nije bit u tome da se može naći, ali ako tamo gdje živiš ime ima neko nelijepo značenje, onda ćeš ga izbjeći. Samo to.

Malo bi imena onače moglo odgovarati malo zahtjevnijim roditeljima.

Ne treba picajzlirati, ali treba obratiti pažnju da se dijete ne usosi - jer i ovako nije lako biti klinac u školi (kad krenu nadimci), a onda još dati drugoj djeci materijal da tvoje stave na repertoar - nije baš nešto.

Svako ime ima nešto - al neću dijete nazvati Enis - jer mi se ne sviđa rima :mig:
Antuna će vjerojatno većina zvati Ante - al to mi je prihvatljivo, ako naravno i njemu bude.

Mislim da jednostavno treba obratiti malo pažnju na to što ime donosi jer i ono određuje čovjeka - ma koliko numerologija (koju ja ne znam niti me zanima) i slične "mambo-džambo" varijante bile odbacivane.
Ime kad ga izgovoriš ima neku vibru - a ona je onda dio tvog djeteta.

Lali Puna
29.01.2008., 14:45
Mislim da jednostavno treba obratiti malo pažnju na to što ime donosi jer i ono određuje čovjeka

po meni ne
ne mislim da moje ime ima ikakve veze s mojom osobnošću niti da sam takva kakva jesam jer se zovem kao što se zovem
ne, niti najmanji postotak

ne mislim da moju prijateljicu *vesnu* u njezinim razmišljanjima, karakteru, postupcima, životnim stavovima, izborima ili ponašanju imalo određuje to što se zove vesna
mislim da bi mogla biti savršeno ista osoba i da se zove dubravka!

pikacu
29.01.2008., 15:52
Svako ime ima nešto - al neću dijete nazvati Enis - jer mi se ne sviđa rima :mig:

joj,sad si me do suza nasmijala...:lol:

micikamikic
29.01.2008., 18:31
Mi smo se odlučili tj. ja jer je curica u igri da će ime biti Sofia, dvoumila sam se između Dore i Sofie ali prevagnula je Sofia, nemam pojma zašto :ne zna: ali mislim da će mojoj princezi pristajati jer mi zvuči nekako jako i močno. Numerlogiju i te fore sam u potpunosti isključila jer ne vjerujem općenito u astrologiju, horoskopčiće i podhoroskopčiće i nema mi ništa gluplje. Samo moje skromno mišljenje :kava:

Lali Puna
29.01.2008., 19:28
Mi smo se odlučili tj. ja jer je curica u igri da će ime biti Sofia, dvoumila sam se između Dore i Sofie ali prevagnula je Sofia, nemam pojma zašto :ne zna:

sofia je mudrost ;)

micikamikic
29.01.2008., 20:27
sofia je mudrost ;)

znam, malo sam se raspitala :mig:, znači bit će na mamu :D

putnica
29.01.2008., 21:50
nije mi uvijek bilo drago moje ime, ali danas kad razmisljam o tome drago mi je da ga nosim i da znaci to sto znaci.

stvarno mislim da ime nosi nesto, da nas u nekom neracionalnom i mozda neshvatljivom smislu odredjuje, cak stiti. tako da, iako su mi osobno po opredjeljenju potpuno nebitni, mogu shvatiti da netko bira po kljucu numerologije, dok su meni draza biblijska :cerek:, sto bi netko takodjer mogao nazvati praznovjernim ;)

maloj smo dali ime na djeda i to prema njegovu nadimku, to mi je danas malo, malo zao, nejasno je.

sin je isto bastinio ime, ali meni drago i onak..bas jako.

da mogu, danas bih bolje razmislila. :)

Leonee
30.01.2008., 06:49
Svome djetetu ime sam izabrala pomocu katolickog kalendara, numerologije i uostalom po tome koliko nam se svidja..
Sto ne znaci nuzno da slijepo vjerujem u numerologiju, horoskop I. slicne "mambo-djambo" gluposti, kako je ovjde netko etiketirao nesto sto ne razumije.. :rolleyes: Ta tehnika mi je posluzila kao jedan od alata za filtriranje. :s

No da i 100% vjerujem u isto, nije lijepo, ugodno, pristojno (kako ocete) pljuvati da su to stvari za klince ispod 20.. :amen:

Zeljela sam da mi dijete nosi nekakvo znakovito, sretno, a ujedno I staro hrvatsko ime.. :cerek: I da nije Luka, Lovro, Marta, Dora, isl.kojih danas ima gomila (bar u mojoj okolini)..
I itekako mislim da je bitno kakvo ime cemo dati djeci.. To povlaci za sobom niz buducih situacija u zivotu djeteta.. od prvog dojma kod drugih, preko ustajanja bar 10ro djece u razredu kada profesorica prozove neko "popularno" ime (pa ce ga svi zvati nekim nadimkom po prezimenu, a ne imenom), do toga da li ce se dijete sramiti I lose osjecati kada izgovara svoje ime.. (npr.Rosa, Esmeralda, Kroacija, Spomenka, Mladenka,..itd.)...

Neko ima ime za dijete citav zivot, neko mu zeli dati neko znakovito ime, a neko odabere ime nabrzake bez puno dvoumljenja (kao moja baba za njih 10ro :zubo:).. :ne zna:

misiz S
30.01.2008., 07:09
Leonee potpisujem

I da, nama se jučer uvuklo još jedno koje je sad pak najvjerojatnije - Karol :cerek:

manc
30.01.2008., 07:26
Bili na moru jedne godine i u susjedstvu je bila jedna talijanka, a ja zovem svoju Lanu...i zena se pocne cudit, okretat (pa koga ja to zovem) i onda je pitala moju rodjakinju kaj mi se mala stvarno zove "vuna"...:ne zna::confused:

i nikak ne mozes svima ugodit:D

Leonee
30.01.2008., 07:32
@misiz s: bas cool ime :top: neznam nikoga da se tako zove

moja volja
30.01.2008., 07:33
A Teo?

misiz S
30.01.2008., 07:37
@misiz s: bas cool ime :top: neznam nikoga da se tako zove
Hvala.
I meni se svidjelo na prvi izgovor. I paše s prezimenom :)
Odmah su ostala imena pala na niža mjesta ljestvice :zubo:

Teo je lijepo. Ne znam jedino koliko je često među sadašnjim bebama i djecom, ako ti je to bitno uopće.

Leonee
30.01.2008., 07:45
A Teo?

Meni je fora.. Jednostavno I ne poznam niti jednog Tea. Super je I sto mu nece moci dati nadimak :p :D

misiz S
30.01.2008., 07:50
Meni je fora.. Jednostavno I ne poznam niti jednog Tea. Super je I sto mu nece moci dati nadimak :p :D

E to je i meni bitno.
Mislim klinci će uvijek naći nešto za zezanje, al kraće od ovog ime ne može biti.
:D

Ja jedino riskiram s Karol da će ga stariji iz populacije zvati Karlo, al dobro - to ćemo im oprostiti :zubo:

vanjaa
30.01.2008., 07:52
Moj sin će se zvati Pavle.
Šta mislite o tom imenu ? Nigdje nisam pronašla značenje, jedino za Paulus- što znači malen, ali Paulus nije Pavle ( ili je :confused:) pa ako netko zna značenje....

MalaLola
30.01.2008., 08:04
To povlaci za sobom niz buducih situacija u zivotu djeteta.. od prvog dojma kod drugih, preko ustajanja bar 10ro djece u razredu kada profesorica prozove neko "popularno" ime (pa ce ga svi zvati nekim nadimkom po prezimenu, a ne imenom), do toga da li ce se dijete sramiti I lose osjecati kada izgovara svoje ime.. (npr.Rosa, Esmeralda, Kroacija, Spomenka, Mladenka,..itd.)...

Sad si me podsjetila jedne situacije dok sam ja bila jako mala, tipa 2. osnovne... Naime, ja sam imala neku viziju koja su imena lijepa i prihvatljiva, a koja su ružna, čudna i staromodna (:rolleyes:mislim ono već tad:D), pa sam tako mislila da su imena mojih baki (koja su mi sada fakat lijepa) Ivka i Mila bezveze i imala sam neku viziju kako bi se bake trebale zvati, pa sam ja uredno izmišljala da se one drugačije zovu (eh sad se ne mogu sjetiti kako:rofl:), al eto, meni je i tad bilo važno ime, pa će možda i vašem djetetu:mig::D

shtefy
30.01.2008., 08:04
Kada smo mi birali ime za bebača, meni je osnovni kriterij bio da bude kratko i malo neobičnije. Kratko zato da se ne može iskrivljavati, prišivati kojekakve nadimke i sl., a neobično zato što ja imam toliko često, grozno i dosadno ime da sam sva jadna zbog toga.

Bilo je raznih varijacija (znali smo da je curica), ali na kraju je pobjedila Ida (kao skraćeno od Izolda), sa našom pomišlju da se to neće moći iskrivljavati. Na žalost, moja sveki od tog imena izvodi takve varijacije na temu da sam ponekad zapanjena njenom kreativnošću. Ona inače ne može ničije ime izgovoriti, a da ga ne prebaci na neko tepanje i sl.

Da je bio dečko, bili bi u problemima - nedostatak ideja! Ali bila je sa mnom u rodilištu jedna cura, mali se zvao Dorijan, to mi je baš zgodno.

Parallel Universe
30.01.2008., 08:09
Šta mislite o tom imenu ? Nigdje nisam pronašla značenje, jedino za Paulus- što znači malen, ali Paulus nije Pavle ( ili je :confused:) pa ako netko zna značenje....

Znam da sam za to ime vidjela značenje na nekim srpskim stranicama jer je to jedno od najčešćih i njihovih najsvetijih imena (patrijarh Pavle), ali sada više ne znam što znači. U svakom slučaju surfaj malo po njihovim stranicama i forumima i sigurno ćeš naći značenje.

vanjaa
30.01.2008., 08:12
Srpsko kažeš ? Hm, ta mi informacija baš nije legla :rofl:

Parallel Universe
30.01.2008., 08:20
Srpsko kažeš ? Hm, ta mi informacija baš nije legla :rofl:

To je jedno od njihovih najčešćih imena, naša izvedenica ti je Pavao, hercegovačka i bosanska Pavo.
Ali koga danas briga za to čije je ime, uostalom današnja popularna imena npr. Jan (poljsko), Sven (skandinavrsko), Leon(španoljska verzija tal. Leonardo) i dr. su ionako sva strana. Ako je vama Pavle :cerek: go for it.

Leonee
30.01.2008., 08:24
Mislim da sam negdje vidila da Pavao, Pavle znaci malen.
Meni je super Petar, no frendovi imaju Petra (nazvanog po Metlicicu :rofl:) pa smo odustali od tog imena.

Cute
30.01.2008., 09:17
Moja beba ce se zvati ako bude decko Marino, a curica Sara, šta mislite o tim imenima?

lopticica
30.01.2008., 09:27
Meni su lijepa. Marino nemogu uzeti jer mi je brat Marin...

sun.shine
30.01.2008., 09:33

pavle = pavao = lat. paulus

. Sv. (između 5. i 8—o.67), apostol, rodom iz Tarza (u Maloj Aziji), prauzor kršćanskog misionarstva; shvatio da se kršćanstvo može odvojiti od roditeljskog židovstva, smatra se osnivačem kršćanstva kao crkve; napisao 14 poslanica, pogubljen u Rimu

značenje = malen, skroman

btw. ne vidim po čemu je ime više srpsko nego hrvatsko...znam puno pavala hrvata...

vanjaa
30.01.2008., 09:39
Moja beba ce se zvati ako bude decko Marino, a curica Sara, šta mislite o tim imenima?

Marino- sviđa mi se jako
Sara- baš mi i nije, nekak mislim da ima puno Sara pa da mi se zato manje sviđa

vanjaa
30.01.2008., 09:39
pavle = pavao = lat. paulus

. Sv. (između 5. i 8—o.67), apostol, rodom iz Tarza (u Maloj Aziji), prauzor kršćanskog misionarstva; shvatio da se kršćanstvo može odvojiti od roditeljskog židovstva, smatra se osnivačem kršćanstva kao crkve; napisao 14 poslanica, pogubljen u Rimu

značenje = malen, skroman

btw. ne vidim po čemu je ime više srpsko nego hrvatsko...znam puno pavala hrvata...

hvala svima na odgovorima !

Tara 3006
30.01.2008., 09:58
Kada smo mi birali ime za bebača, meni je osnovni kriterij bio da bude kratko i malo neobičnije. Kratko zato da se ne može iskrivljavati, prišivati kojekakve nadimke i sl., a neobično zato što ja imam toliko često, grozno i dosadno ime da sam sva jadna zbog toga.

Bilo je raznih varijacija (znali smo da je curica), ali na kraju je pobjedila Ida (kao skraćeno od Izolda), sa našom pomišlju da se to neće moći iskrivljavati. Na žalost, moja sveki od tog imena izvodi takve varijacije na temu da sam ponekad zapanjena njenom kreativnošću. Ona inače ne može ničije ime izgovoriti, a da ga ne prebaci na neko tepanje i sl.

Da je bio dečko, bili bi u problemima - nedostatak ideja! Ali bila je sa mnom u rodilištu jedna cura, mali se zvao Dorijan, to mi je baš zgodno.

meni je Ida prekrasno ime i htjela sam da se tako zove moja mlađa sekica ali smo odustali od toga jer bi ju klinci ziher zezali ono "Ida se skida" :)

MalaLola
30.01.2008., 10:01
meni je Ida prekrasno ime i htjela sam da se tako zove moja mlađa sekica ali smo odustali od toga jer bi ju klinci ziher zezali ono "Ida se skida" :)

Meni se sviđa ime iz tvog nicka Tara.. jako, jako lijepo i jedno od mojih favorita:cerek::cerek:

Lali Puna
30.01.2008., 10:15

e, stvarno za svako ime možeš smisliti nešto, ja ovo prvi put čujem

meni je ida isto super, al tak se zove mrska mi od bivšeg bivša pa ne može :D

ja sam htjela i martu, al moja sestra želi nazvat dijete marta pa sam joj prepustila

panattha
30.01.2008., 10:42
Jedna poznanica koja je babica u rodilistu, rekla mi je nedavno da je porodila djevojcicu prije par godina i roditelji su ju nazvali Malomi.
:D
Navodno je ime nastalo zbog nekakvog lapsusa prilikom pisanja sms poruke, a majci se jako svidjelo.:ne zna:

Tara 3006
30.01.2008., 10:50
Šta kažete na ime za curicu Valerija ? Dragi i ja smo razgovarali ako bi jednog dana imali curicu da bi se zvala po njegovoj baki koja je meni bila jako draga. A inaće mi se za curice sviđaja kratka imena, a za dečka uopće memam ideje

mio mao
30.01.2008., 11:28
mi nismo puno komplicirali oko imena. predložili smo ih oboje po nekoliko-ja oglavnom ruska-Oleg, Vanja, Igor, a lijepa su mi bila i Damjan, Ivan i Ivor.
Niti jedno od ovih nije se svidjelo tatici, pa je (njegov prijedlog) naš miš na kraju dobio ime Slaven. Nama super, zvuči baš nekako močno, muški. Sviđa mi se također što nije popularno (npr. mislim da ga niti jedna od vas nije spomenula na ovim stranicama).

-leona
30.01.2008., 11:28
Leonee potpisujem

I da, nama se jučer uvuklo još jedno koje je sad pak najvjerojatnije - Karol :cerek:

sta za muskog??:eek:

Lali Puna
30.01.2008., 11:29
sta za muskog??:eek:

pa, papa karol wojtila je bio muško, koliko ja znam

to je poljska verzija karla

-leona
30.01.2008., 11:35
pa, papa karol wojtila je bio muško, koliko ja znam

to je poljska verzija karla

znas kad bi ga se sjetila, nikad..

mene prvo asociralo na karolinu koju smo svi zvali karol:ne zna:

shtefy
30.01.2008., 11:37
Moja šogorica je malu htjela nazvati Flora, ali je sveki toliko kokodakala da se je predomislila. A frendica mi radi u salonu vjenčanica pa čuje svašta, jedna cura se je zvala Sumba... :eek:

misiz S
30.01.2008., 13:45
znas kad bi ga se sjetila, nikad..

mene prvo asociralo na karolinu koju smo svi zvali karol:ne zna:

Leona nemaš pojma :zubo:

A dobro, svatko ima svoje asocijacije.
Lali :top:
To je zapravo jedini Karol za kojeg znam. Dakle ime je definitvno rijetko :D

A ti Leona?? Koje su vaše opcije??

Lali Puna
30.01.2008., 13:51
Dakle ime je definitvno rijetko :D

nije rijetko, nego je poljsko, a mi smo u hrvatskoj
pa ih zato nema puno

nema ni karela puno (češka verzija), al zato ima karla kol'ko hoćeš

misiz S
30.01.2008., 13:55
nije rijetko, nego je poljsko, a mi smo u hrvatskoj
pa ih zato nema puno

nema ni karela puno (češka verzija), al zato ima karla kol'ko hoćeš

Pa meni je to bitno, da ga baš nema u Hrvatskoj, a opet nije teško strancima za izgovoriti, valjda :zubo:

hrvac
30.01.2008., 13:57
Moja ženica i ja smo odlučili za muško ime Vilim:top:

A kad bude zločest budem ga zvao Vilijamček,pa nek si misli onda:rofl:

-leona
30.01.2008., 14:02
Leona nemaš pojma :zubo:

A dobro, svatko ima svoje asocijacije.
Lali :top:
To je zapravo jedini Karol za kojeg znam. Dakle ime je definitvno rijetko :D

A ti Leona?? Koje su vaše opcije??

mi cekamo spol prvo, onda cemo ozbiljnije pricat, za sad tu i tamo nesto lupimo ali ono..

ja ti zapravo ne volim neobicna imena, pogotovo za muske, nekako zelim da ima normalno musko ime, pa radje da ih ima sto nego da se zove npr. Neo sta je neki dan netko napisao... i uvijek razmisljam da ce to dijete odrast i da nece bit slatko da ga zovu Neo:ne zna
ja ti volim obicna imena: Marko, Marin, Ivan.. ... nekako su mi vise muska, ova nova su mi sva nekako pederska

a za curicu mi se svidjaju, Laura, Lana, Saša,Korina... ma za curu ih se nadje puno vise po mom ukusu:ne zna:

misiz S
30.01.2008., 14:18
Moja ženica i ja smo odlučili za muško ime Vilim:top:

A kad bude zločest budem ga zvao Vilijamček,pa nek si misli onda:rofl:

Tako se zove moje malo kumče. Preslatko dijete :cerek: Od milja je Vilči :cerek:

Originalno ime :top:

Leona - slažem se u dvije stvari s tobom.
1. treba zamisliti to dijete kao malo, kao tinejdžera, kao odraslu osobu i kao starca.
2. ŽŽenskih imena ima i meni više lijepih. S muškima muku mučimo već mjesec dana, ako ne i više :zubo:

larazg
30.01.2008., 18:50
ime.. meni se sviđa Luka. jest obično ali ako dodam S onda je Lukas

A vama? Kako vam se sviđa to ime?

Leptiric
30.01.2008., 18:58
ime.. meni se sviđa Luka. jest obično ali ako dodam S onda je Lukas

A vama? Kako vam se sviđa to ime?

meni su dobra oba. mozda je drugo bolje jer je neobicnije :top:

PiaLolla
30.01.2008., 19:16
Lara...jel u uzem izboru samo Luka/s?.....niste naishli na josh neka imena?

larazg
30.01.2008., 19:57
Lara...jel u uzem izboru samo Luka/s?.....niste naishli na josh neka imena?

pa meni se to nekak sviđa. A i paše uz prezime.

to mi je super kada ime i prezime pašu ono mrakkkkkkkkkk

Lali Puna
31.01.2008., 08:56
što mislite o nekad jako popularnom, ponegdje još aktualnom, ali sve rjeđem običaju da prvo dijete, ako je muško, dobiva ime po ocu?

daca999
31.01.2008., 09:26
pa sta ja znam...moze mu se dodati ocevo ime kao krsno...malo je bezveze da tata i sin imaju isto ime i prezime...

Parallel Universe
31.01.2008., 09:48
što mislite o nekad jako popularnom, ponegdje još aktualnom, ali sve rjeđem običaju da prvo dijete, ako je muško, dobiva ime po ocu?

Mislim da se to još radi samo u zabitim dijelovima Hrvatske, npr. zabiti dijelovi Dalmacije, Like, a vjerujem da je to i tamo sve rijeđe. Ipak je to tamo bila duga tradicija stoljaćima, pa se i najduže zadržalo. Osobno o tome da bi mi se dijete (muško) trebalo zvati kao i njegov otac nikada nisam niti razmišljala.

Lali Puna
31.01.2008., 10:24
Mislim da se to još radi samo u zabitim dijelovima Hrvatske, npr. zabiti dijelovi Dalmacije, Like

ali radi se i u građanskim obiteljima s dugom tradicijom

Alica72
31.01.2008., 10:31
meni se ne svidja, a pogotovo kad mu onda kazu "junior". cula sam i kod nas. totalno mi bezveze.

putnica
31.01.2008., 10:46
temu "jezicni savjetnik" mozete otvoriti na prikladnom podforumu, svi vezani postovi obrisani su. ;)

micikamikic
31.01.2008., 11:17
meni se ne svidja, a pogotovo kad mu onda kazu "junior". cula sam i kod nas. totalno mi bezveze.

e i meni je to "junior" grozno. Isto tako mi je nekako bezveze dati ime djetetu po pokojnom djetu, baki...Nekako mi to jednostavno ne sjeda, moje skromno mišljenje :ne zna:

mio mao
31.01.2008., 11:30

sara mi je jako lijepo ime, a marino užasno. oprosti, ali to mi je ime baš nekako...najblaže rečeno, feminizirano.
netko je spomenuo i ime ida, te zezalicu "ida se skida". to moram priznati nikad nisam čula, ali svojedobno su jednu idu djeca uporno zvala "ida-sida". inače, kad izostavimo rimu, ime mi je lijepo.

MalaLola
31.01.2008., 11:46
Ja ne znam kako vi dišete, ali meni su gotova sva muška imena (osim imena Luka, Ivan, Matija i još eventualno kojeg, al tako se gotovo svaki 2 zove) grozna.. totalno mi sva zvuče feminizirano, pederski, ili užasno grubo, ma užas.. mislim bez ljutnje ikome, ali ne mogu zamisliliti da mi djete kad odraste zovu Tin, Noa i sl.
A očeva imena sinovima mi je u najmanju ruku nezgodno, imamo obiteljske prijatelje otac se zove Josip i sin isto i obojicu ih zovu Joža, pa ti sad nazovi i traži Josipa ili Jožu, moraš objašnjavati prvo.. e to ne volim, a tako je i sa čestim imenima, poput mog, nikad ne možeš nazvati i reči samo dobar dan ovdje Ivana.. je da koja Ivana, svatko ih u imeniku ima barem 2-3, a obično 10tak:rolleyes:

Ribica_lilly
31.01.2008., 12:00
Upadam ko padobranac u ovu raspravu, čitam vas i bas mi je fora rasprava o imenima... Čula sam jednom da se neka cura zove Ivna.... Šta kažete na to? I Fabio za dečka...

"ami"
31.01.2008., 12:06
ivano-bio i biti će sljedeče

ashley
31.01.2008., 12:41
Ja ne znam kako vi dišete, ali meni su gotova sva muška imena (osim imena Luka, Ivan, Matija i još eventualno kojeg, al tako se gotovo svaki 2 zove) grozna.. totalno mi sva zvuče feminizirano, pederski, ili užasno grubo, ma užas.. mislim bez ljutnje ikome, ali ne mogu zamisliliti da mi djete kad odraste zovu Tin, Noa i sl.
A očeva imena sinovima mi je u najmanju ruku nezgodno, imamo obiteljske prijatelje otac se zove Josip i sin isto i obojicu ih zovu Joža, pa ti sad nazovi i traži Josipa ili Jožu, moraš objašnjavati prvo.. e to ne volim, a tako je i sa čestim imenima, poput mog, nikad ne možeš nazvati i reči samo dobar dan ovdje Ivana.. je da koja Ivana, svatko ih u imeniku ima barem 2-3, a obično 10tak:rolleyes:

Slazem se u potpunosti s tobom. Nisam trudna (jos), ali za curicu odavno imamo par imena koja su spremna, ali za decka...stvarno ne znam...niti jedno mi nije nesto. A stvarno sam pretresla imena i imena...:ne zna:
Jedno je sigurno, a to je da nece biti ni Ivan ni Luka,ni Borna... bez uvrede za ikoga. :)

nina g
31.01.2008., 12:48

nemoj....:kava:

nina g
31.01.2008., 12:52
Mislim da se to još radi samo u zabitim dijelovima Hrvatske, npr. zabiti dijelovi Dalmacije, Like, a vjerujem da je to i tamo sve rijeđe. Ipak je to tamo bila duga tradicija stoljaćima, pa se i najduže zadržalo. Osobno o tome da bi mi se dijete (muško) trebalo zvati kao i njegov otac nikada nisam niti razmišljala.

:misli:Bosanci obavezno...mislim...

misiz S
31.01.2008., 13:00

Neeeeee :horor:

Tako se mm zove kao i njegov tata. Samo zbunjenost. Na istoj adresi (mm nije prebacio prebivalište) - poštu raspoznaju čistom inteligencijom, ili ako ima JMBG.
Pa su nas zezali da će se i naš popišanac tako zvati, samo bi onda moj svekar morao biti senior, mm bez ičega da bi popišanac bio junior :rigo:

No way!

pikacu
31.01.2008., 13:18
:misli:Bosanci obavezno...mislim...

Krivo misliš:flop:

MalaLola
31.01.2008., 13:41
ivano-bio i biti će sljedeče

Ozbiljno:confused: naravno, ti najbolje znaš što će te usrećiti, ali meni je nekako jedna Lola i mislim da bi mi samo teže bilo nazvati i drugo dijete tim imenom, ali dobro to sam ja.. sorry, ti najbolje znaš što i kako:mig:

micikamikic
31.01.2008., 13:42
Krivo misliš:flop:

I ja mislim da krivo misli :kava:

Doria22
31.01.2008., 13:48
Nisam trudnica ali sam puna ideja :zubo: pa ako ce nekome pomoc zasto ne...

Za curice: Tara, Zara, Ksenija, Natalija, Leona

Za decke: Marko, Dario, Ivano, Leon

hrvac
31.01.2008., 16:01

Da gledaš našu seriju "Dobre namjere" i vidjela Bakulu da je nazvao sina po sebi brzo bi odustala od te ideje:lol:

Leonee
31.01.2008., 16:41
... Čula sam jednom da se neka cura zove Ivna.... Šta kažete na to? I Fabio za dečka...

Ne svidja mi se ni jedno ni drugo :ne zna: ...kao da im fale slova.. :zubo:

larazg
31.01.2008., 16:46
ivna - nekaj fali.
Fabio - da ali ne u Hrvatskoj

larazg
31.01.2008., 16:47
Nisam trudnica ali sam puna ideja :zubo: pa ako ce nekome pomoc zasto ne...

Za curice: Tara, Zara, Ksenija, Natalija, Leona

Za decke: Marko, Dario, Ivano, Leon

Tara/Zara/Mara/lara..... zlo mi više