PDA

View Full Version : HRT pretplata II

stranice : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14

moses
10.05.2010., 15:08
Ti bi dakle prikupio ~500 milijuna Kuna godisnje uz pomoc jednokratnog poreza (kod kupovine)???

Da, ako ne žele smanjiti previsoku mjesečnu naplatu. :cerek: Što skupe-skupe, ostatak neka financira država ako je to državna TV. Ako mogu toliko blebnuti za par glupavih serijala, mogu i za nasušne potrebe.

Svejedno, po tvojoj logici: "ako si porez platio jednom, ne moras ga vise placat". Ima gomila drugih poreza koja se placa i vise od 7-8 godina (recimo porez na vikendice).
Nećeš valjda usporediti električni uređaj koji košta do par tisuća kuna sa nekretninom koja spada u luksuz :confused:

FileExplorer
10.05.2010., 15:13
Da, ako ne žele smanjiti previsoku mjesečnu naplatu. :cerek: Što skupe-skupe, ostatak neka financira država ako je to državna TV. Ako mogu toliko blebnuti za par glupavih serijala, mogu i za nasušne potrebe.

Kako mislis "ostatak nek financira drzava"? Kazes da bi se drzava trebala zaduzit pa tim novcem financirat HRT a da onda nasa djeca placaju HRT kojeg je neka prethodna generacija "konzumirala"? Ako pak kazes da bi HRT trebalo financirat iz proracuna, to jednsotavno znaci da za razliku od ovog sustava kojeg danas imamo (da HRT financiraju kucanstva sa televizorom) odjednom HRT financiraju apsolutno svi porezni obveznici. Ti dakle spadas medju one rijetke koji smatraju da bi broj obveznike financiranja HRTa trebalo ne smanjit vego povecat. :confused:

Nećeš valjda usporediti električni uređaj koji košta do par tisuća kuna sa nekretninom koja spada u luksuz :confused:

Nemam ja sta usporedjivat, samo sam konstatirao kako je besmislena tvrdnja "platio sam porez jednom, zasto opet da placam?". Kod poreza se ne radi o nekakvom smislu vec o instrumentu koji ispunjava svrhu (barem bi trebao). Drzava za svoje funkcioniranje treba lovu, a buduci nemamo naftu, moram pplacati poreze. Meni recimo nema misla uplacivat u I mirovinski stup (nit od toga nesto imam, nit cu imat niti vidim "smisao" da ja placam neciju tudju penziju), ali jebi ga - drzava treba para i odredila je tko ce taj teret nosit. Dok god nemam neku pametniji prijedlog tko bi penzije danasnjih penzica trebao placat, ne vidim ni potrebu ni smisao da nesto gundjam po tom pitanju.

mali miš
10.05.2010., 19:40
imam pitanje. neki dan su mi dosli dvojica na vrata i predstavili se kao hrt inkasatori. nakon sta sam im rekla da nemam tv i da posjedujem jedino laptop, uvjeravali su me da se i za laptop placa rtv pristojba. ja sam uvjerena da to nije istina. molim nekog da mi to potvrdi. u zakonu o hrt-u se spominje samo tv i radio prijamnik, a posto nemam tv karticu za laptop mislim da su me htjeli samo uhvatiti na foru :confused:
nazalost potpisala sam onu njihovu prijavu, i jos su htjeli da im na licu mjesta platim zaostatke od 500 kn...malo sutra :mad: uglavnom, tko zna sta se desava ako ne platim te zaostatke?

FileExplorer
10.05.2010., 20:01
imam pitanje. neki dan su mi dosli dvojica na vrata i predstavili se kao hrt inkasatori. nakon sta sam im rekla da nemam tv i da posjedujem jedino laptop, uvjeravali su me da se i za laptop placa rtv pristojba. ja sam uvjerena da to nije istina. molim nekog da mi to potvrdi. u zakonu o hrt-u se spominje samo tv i radio prijamnik, a posto nemam tv karticu za laptop mislim da su me htjeli samo uhvatiti na foru :confused:
nazalost potpisala sam onu njihovu prijavu, i jos su htjeli da im na licu mjesta platim zaostatke od 500 kn...malo sutra :mad: uglavnom, tko zna sta se desava ako ne platim te zaostatke?

Za laptop se ne placa pristojba, osim ako u sebi nemaju ugradjen RTV prijamnik (cisto sumnjam).
Sto si tocno potpisala?

Molly06
10.05.2010., 21:05

Nemrem vjerovati što sve rade. Kak možeš za laptop plaćati pretplatu? Bome su te lijeppo digli na foru ;) Zašto si išta potpisivala?:mig:

mali miš
10.05.2010., 21:25
Za laptop se ne placa pristojba, osim ako u sebi nemaju ugradjen RTV prijamnik (cisto sumnjam).
Sto si tocno potpisala?

ma za prijavu :(
probat cu ih sutra nazvati, iako cisto sumnjam da ce to biti od ikakve pomoci...ako nista drugo idem na sud. jer ako ne platim te zaostatke pretpostavljam da se to rjesava na sudu...iako koliko sam shvatila po proslim postovima oni nemaju na temelju cega meni naplatiti te zaostatke jer nemaju dokaze da ja koristim tv zadnjih 6 mj. :ne zna:

Nemrem vjerovati što sve rade. Kak možeš za laptop plaćati pretplatu? Bome su te lijeppo digli na foru ;) Zašto si išta potpisivala?:mig:

uhvatili me na prepad :ne zna:

FileExplorer
10.05.2010., 21:36
probat cu ih sutra nazvati, iako cisto sumnjam da ce to biti od ikakve pomoci...ako nista drugo idem na sud. jer ako ne platim te zaostatke pretpostavljam da se to rjesava na sudu...iako koliko sam shvatila po proslim postovima oni nemaju na temelju cega meni naplatiti te zaostatke jer nemaju dokaze da ja koristim tv zadnjih 6 mj. :ne zna:

Je ne znam tocno sto pise na tom papiru sto si potpisala tako da ne znam ni u kakvim se tocno "govnima" sada nalazis.
Jesi li potpisala da prijavljujes TV prijemnik ili potpisujes da je kontrolor utvrdio postojanje prijamnika, ili nesto trece?

Molly, hebi ga - dodju ljudi koji se predstave ko nekakav autoritet, nije nista cudno da se sugovornik prepadne buduci 99% sugovornika uopce ne zna svoja prava (nitko ih nije informirao a ljudi cesto imaju pametnijeg posla).

Svima ostalima - skoro svaki mobitel vec ima funkciju diktafona, kad se pojavi neka "sluzbena" osoba, ukljucite diktafon, i informirajte tu osobu da je snimate (ako treba objasnjenje: "jer se bojite prevaranata"). Te "sluzbene" osobe u tom slucaju vrlo vjerojatno nece koristit metodu zastrasivanja pricajuci gluposti.
Ja u kucu cesto ne pustam ni poznate koji mi bez najave pozvone na vrata, kamo li tek nepoznate ljude koji se pojave sa nekakvom iskaznicom koju svaka budala moze falsificirat za 10 Kuna.

mali miš
10.05.2010., 21:55
Je ne znam tocno sto pise na tom papiru sto si potpisala tako da ne znam ni u kakvim se tocno "govnima" sada nalazis.
Jesi li potpisala da prijavljujes TV prijemnik ili potpisujes da je kontrolor utvrdio postojanje prijamnika, ili nesto trece?

Molly, hebi ga - dodju ljudi koji se predstave ko nekakav autoritet, nije nista cudno da se sugovornik prepadne buduci 99% sugovornika uopce ne zna svoja prava (nitko ih nije informirao a ljudi cesto imaju pametnijeg posla).

Svima ostalima - skoro svaki mobitel vec ima funkciju diktafona, kad se pojavi neka "sluzbena" osoba, ukljucite diktafon, i informirajte tu osobu da je snimate (ako treba objasnjenje: "jer se bojite prevaranata"). Te "sluzbene" osobe u tom slucaju vrlo vjerojatno nece koristit metodu zastrasivanja pricajuci gluposti.
Ja u kucu cesto ne pustam ni poznate koji mi bez najave pozvone na vrata, kamo li tek nepoznate ljude koji se pojave sa nekakvom iskaznicom koju svaka budala moze falsificirat za 10 Kuna.

prijava za tv, oni nisu bili u mom stanu, niti su vidjeli tv... ali ni ja nazalost nisam vidjela da pise tv dok nije bilo kasno :(

bas to..koliko puta su mi rekli da ako ne prijavim ili ne platim idem na sud naravno da sam to htjela izbjeci...a tek sad vidim da je to bilo cisto zastrasivanje i da nisam potpisala nista se ne bi ni desilo..mogu se sad udarat po glavi koliko hocu ali ne znam ni sama kako cu ovo rijesiti...novaca za te zaostatke nemam

sivkić
10.05.2010., 23:07

Kad ti dođe prva uplatnica plati (jer ti je to kazna za neznanje) i odmah odjavi taj tv za kojeg bi trebala plaćat pretplatu.Sud će te više koštat a ako si potpisala izgubit ćeš.Na laptop po sadašnjem zakonu ne plaćaš jer je to prijenosni kompjuter.Vidi na prijavi da li su ti stavili bilo koji datum osim toga dana.

mali miš
11.05.2010., 00:16
Kad ti dođe prva uplatnica plati (jer ti je to kazna za neznanje) i odmah odjavi taj tv za kojeg bi trebala plaćat pretplatu.Sud će te više koštat a ako si potpisala izgubit ćeš.Na laptop po sadašnjem zakonu ne plaćaš jer je to prijenosni kompjuter.Vidi na prijavi da li su ti stavili bilo koji datum osim toga dana.

ok, samo neznam kako da odjavim tv kad nisam prijavila nikakvu marku, model...sve sto traze u odjavi :ne zna:
na prijavi pise samo taj datum kad sam potpisala.

sivkić
11.05.2010., 07:55
ok, samo neznam kako da odjavim tv kad nisam prijavila nikakvu marku, model...sve sto traze u odjavi :ne zna:
na prijavi pise samo taj datum kad sam potpisala.

Ta dva bandita su vjerovatno ispunila ostalo a tebi treba samo broj prijemnika pa napiši NN http://www.hrt.hr/fileadmin/video/Odjava_prijamnika_2010.pdf

FileExplorer
11.05.2010., 08:11
Ta dva bandita su vjerovatno ispunila ostalo a tebi treba samo broj prijemnika pa napiši NN http://www.hrt.hr/fileadmin/video/Odjava_prijamnika_2010.pdf

i nek prekrizi ono: "dopuštam ovlaštenim predstavnicima Hrvatske radiotelevizije (HRT) nesmetano provođenje kontrole...", nema potrebe za time. "Nesmetano provodjenje kontrole" moze znacit i da izvrse pretres analnih supljina jer se neki manji TV moze i tamo nalazit :).

mali miš
11.05.2010., 10:06

i nek prekrizi ono: "dopuštam ovlaštenim predstavnicima Hrvatske radiotelevizije (HRT) nesmetano provođenje kontrole...", nema potrebe za time. "Nesmetano provodjenje kontrole" moze znacit i da izvrse pretres analnih supljina jer se neki manji TV moze i tamo nalazit :).

mislim da cu poslati onaj obrazac kojeg je netko stavio ovdje u wordu, cini mi se da sadrzi sve potrebne podatke, a bez te famozne recenice.

hvala svima na pomoci...sad kad znam svoja prava ubuduce necu dopustati da tako manipuliraju samnom :)

javim kako je sve proslo u nadi da ce moje iskustvo nekome pomoci!

Scarlett_O_Hara
11.05.2010., 12:45
Znaci citava Hrvatska (malo radikaliziram primjer) bi mogla rec da sam ja vlasnik njihovog televizora i onda bi HRT od pristojbe u citavoj Hrvatskoj ubirao samo mojih 80tak Kuna? I mislis da bi se HRT mogao tako financirat? Nisam bas siguran.

Jedino ako si vlasnik svih tih stanova u kojima ti ljudi žive.

FileExplorer
11.05.2010., 13:49
Jedino ako si vlasnik svih tih stanova u kojima ti ljudi žive.

Zasto smatras da bi trebalo biti bitno tko je vlasnik stana? Pa neki se stanovi iznajmljuju, zasto bi to trebalo imat ikakvog ucinka na placnje ovih pristojbi?
Uostalom, da se uvede ovo sto ti zagovaraas, onda bi se mozd ai prepolovio broj obveznika a ujedno i poskupila vec ionako prilicno visoka pristojba.
Ti se jos uvijek bavis filozofiranjem oko toga kakvu bi ti formu rado vidjela u zakonu ali jos nisi dala neki funkcionalan odgovor na pitanje: "tko bi po tebi uopce trebao financirat tih nekoliko stotina milijuna Kuna koja se godisnje prikupe na temelju pristojbe?". Mislim da se radi o preko 600 milijuna Kuna. Ja te pitam: "od koga to naplatiti?". Vidim da imas problem sa time da to placaju vlasnici televizora, al ne kuzim tko bi po tvojem to trebao placat? Ovo da ne placaju svi vlasnici televizora vec samo oni koji zive u nekretnini koja je na njihovo ime i koji priznaju da je televizor njih meni bas nema puno smisla i ne znam cemu bi tocno trebalo sluzit, a i ne znam cemu diskriminacija - pa znacaj HRT ja je jednak i za one koji zive u svojim i one koji zive u unajmljenim stanovima. :confused:

Intrigantica
11.05.2010., 13:50

i sto je uopce govorila da ima laptop, da je spomenula da ima play station onda bi joj i zato dali da placa pretplatu

doduse zato bi joj sigurno rekli da mora placati pretplatu jer ne moze igrati play station bez telke:D

Mammi
11.05.2010., 19:29
Slučaj: čiko poštar sa plavom kuvertom,traži potpis,što je odbijeno (u pitanju je 3. lice,koje nije htjelo potpisati,normalno).Ispostavlja se da je to poziv na sud zbog neplaćanja HRT pretplate!!!
Nikada nitko nije dolazio na vrata,nikada ništa nisam potpisala,nikakve obavijesti...kao iz vedra neba poziv na sud!!! Pa tko je,kvragu,ustvrdio da uopće posjedujem tv ?!?!

I što sad?Plava kuverta nije preuzeta...vratila se... :ne zna::ne zna:

Scarlett_O_Hara
11.05.2010., 20:36
Zasto smatras da bi trebalo biti bitno tko je vlasnik stana? Pa neki se stanovi iznajmljuju, zasto bi to trebalo imat ikakvog ucinka na placnje ovih pristojbi?
Uostalom, da se uvede ovo sto ti zagovaraas, onda bi se mozd ai prepolovio broj obveznika a ujedno i poskupila vec ionako prilicno visoka pristojba.
Ti se jos uvijek bavis filozofiranjem oko toga kakvu bi ti formu rado vidjela u zakonu ali jos nisi dala neki funkcionalan odgovor na pitanje: "tko bi po tebi uopce trebao financirat tih nekoliko stotina milijuna Kuna koja se godisnje prikupe na temelju pristojbe?". Mislim da se radi o preko 600 milijuna Kuna. Ja te pitam: "od koga to naplatiti?". Vidim da imas problem sa time da to placaju vlasnici televizora, al ne kuzim tko bi po tvojem to trebao placat? Ovo da ne placaju svi vlasnici televizora vec samo oni koji zive u nekretnini koja je na njihovo ime i koji priznaju da je televizor njih meni bas nema puno smisla i ne znam cemu bi tocno trebalo sluzit, a i ne znam cemu diskriminacija - pa znacaj HRT ja je jednak i za one koji zive u svojim i one koji zive u unajmljenim stanovima. :confused:

Moj odgovor je bi odgovor na tvoje pitanje - mora postojati neka poveznica između kućanstva i vlasnika televizora, ne može reći da je televizor bilo čiji.

Što se pretplate tiče - opet, ako zanemarimo one kao propisane stvari koje HRT treba ispunjavati, i držimo se isključivo financiranja, neka se financiraju kao i ostale televizije. Iz državnog proračuna nikako. Također ne smatram pravednim ni to neprestano plaćanje poreza na luksuz - ako nešto kupiš, kupio si. Platiš porez kod kupnje i doviđenja.

Moja poanta s vlasnicima i kućanstvima je bila da mi zakon po tom pitanju nije dosljedan. Po mojem tumačenju, jel. Zbog količine televizora koje možeš imati i plaćati samo jednu pretplatu, ali ako je neko drugo kućanstvo onda je druga pretplata iako je to samo još jedan televizor istog vlasnika. Što god, sve sam rekla.

moses
11.05.2010., 20:38
PA vidiš da dišu ne mogu odabrati već četvrti put :rofl:

Ja ne dam ni kinte i nikad nisam i nikad neću, pa nek me ganjaju do Vrhovnog suda. Program koji me zanima gledam preko neta, na laptopu.
Župnike, jehovine, trgovce i inkasatore ne puštam preko praga ::E

FileExplorer
11.05.2010., 20:56
Moj odgovor je bi odgovor na tvoje pitanje - mora postojati neka poveznica između kućanstva i vlasnika televizora, ne može reći da je televizor bilo čiji.

Što se pretplate tiče - opet, ako zanemarimo one kao propisane stvari koje HRT treba ispunjavati, i držimo se isključivo financiranja, neka se financiraju kao i ostale televizije. Iz državnog proračuna nikako. Također ne smatram pravednim ni to neprestano plaćanje poreza na luksuz - ako nešto kupiš, kupio si. Platiš porez kod kupnje i doviđenja.

Moja poanta s vlasnicima i kućanstvima je bila da mi zakon po tom pitanju nije dosljedan. Po mojem tumačenju, jel. Zbog količine televizora koje možeš imati i plaćati samo jednu pretplatu, ali ako je neko drugo kućanstvo onda je druga pretplata iako je to samo još jedan televizor istog vlasnika. Što god, sve sam rekla.

Scarlett, sve se svodi na to da ti nisi zadovoljna sa odlukom vlade (zapravo svih dosadasnjih vlada) da je HRT treba postojat kao nacionalna televizija (sa svim obavezama i prednostima). :ne zna:
Vjerujem da nisi jedina koja nije zadovoljna sa nekom vladinom odlukom. Ja sam s tobom voljan diskutirat o tome treba li nam nacionalna televizija ili treba li ipak "liberlizirat" i trziste televizija (odnosno treba li HRT imat taj specijalan status), ali ovo navlacenje oko same ideje zakona bez da nudis nesto sto smatras boljim zaista nema smisla. :ne zna:
Opet govoris o nekakvoj (ne)dosljednosti zakona, a ja iako smatram da nije nedosljedan (jer smatram da ovo tvoje da neka kucanstva placaju a druga ne - to tek nije dosljedno) ponavljam da zadaca zakona niti nije da bude dosljedan. Ako imas prijedlog kako srocit zakon da se namaknu tih ~600 milijuna Kuna, reci nam konacno.

ivo patijera
12.05.2010., 16:39
Ajme Fileexplorer al ga filozofiras , boli glava.Ni ja nisam bio na HRTU al siguran sam da se ubijaju od posla tamo njih 3500 tisuce. zato nam je program tak kvalitetan.

:rolleyes:

nego imam pitanje
osjecam da ce mi zakucat gospoda na vrata
ne otvaram bas vrata ali ako ipak otvorim...imam u podrumu TV.neispravan tj poluispravan.ako kazem da imam taj tv, jedino taj, hoce li ih to skinut mi s vrata for good?kaj ce ga ic zapecatit :D

mali mis
zasto si ih pustila unutra
!!! pretplata na laptop dir gad.da mi napisu uplatnicu za to , ja bi im napisao uplatnicu za mikrovalnu.i klima uredaj.bez zeze.

Orleanska I.
12.05.2010., 17:33
Ivo, nemoj ih uopće puštati.

Intrigantica
12.05.2010., 18:04
a sad pripremaju novi zakon po kojem ako ne placas telku ili radio doma morat ces placati radio u autu ako imas auto i radio u njemu:rofl:
tako da cemo moci ocekivati inkasatore koji ce nam zakucati na vrata automobila

a jos mi je jace ono da ce elektroprivreda sudjelovati u cinkanju HRt-u te tko god bude koristio i placao struju morac ce placati teve pretplatu

Ova nasa drzava je zaista, da prostite, otisla u divni kurac
i sto im mozemo kad su si izmislili zakon koji ih stiti u tome.

ish-mish
12.05.2010., 18:11
ne želim da ovo itko shvati kao uvredu, ali jednostavno se ne mogu načuditi vama, vašim suprugama, muževima, puncima, punicama i ostalima koji se toliko prepadnu nekog inkasatora i potpišu nešto što nisu ni pročitali, a nitko im ne drži ni pištolj na čelu, ni nož pod vratom.
naprosto nevjerojatno.
ljudi, ako ne ide dugačije, ne otvarajte vrata. i to ne samo radi nekog tamo tevea, nego radi 1000 drugih opasnosti koje vrebaju i, u konačnici, radi vas samih. :s

If someone comes to your front door saying they are checking for ticks due to the warm weather and asks you to take your clothes off and dance around with your arms up, DO NOT DO IT! THIS IS A SCAM! They only want to see you naked. :rofl:

Zjena
12.05.2010., 18:22
Danas inkasator pokucao na vrata, zena otvorila i cula se TV iz pozadine (nije vidio niti ulazio) i odmah htio naplatiti 474kn, a zena mu rekla da nece, ali joj je svakako napisao uplatnicu uz pricu da moze nastradati zbog te uplatnice koja nije unaprijed placena. Zena je osim glasne televizije pogrijesila sto je potpisala prijavu za tv pretplatu - stvar je u tome da je potpisano u moje ime, a stan mi je u vlasnistvu oca. Zovem inkasatora koji objasnjava da sam u 30 dana trebao prijaviti tv prijemnik (kako zna da ga imam duze od 30 dana) i da je to naplata za 6 mjeseci po zakonu iz 2003. Kako znam za zakon? - pa svi u RH znaju za taj zakon obvezne prijave u 30 dana
Kazem da zelim zapecatiti tv, a on mi kao u povjerenju kaze da sacekam prvu uplatnicu, platim je, a zatim u javnoga biljeznika ovjerim izjavu da ne posjedujem tv i posaljem na HRT adresu.
Moja ideja je da odmah posaljem izjavu da ne posjedujem tv i da ne zelim prijavu - ne znam kako objasniti zenin potpis, osim da je bila u nekoj vrsti zablude? Nakon toga mi nema smisla slati uplatnicu niti bih trebao ista platiti, a svakako ne dug.
Zanima me iskustvo i misljenje?
Hvala

nosko5
12.05.2010., 18:41
Danas inkasator pokucao na vrata, zena otvorila i cula se TV iz pozadine (nije vidio niti ulazio) i odmah htio naplatiti 474kn, a zena mu rekla da nece, ali joj je svakako napisao uplatnicu uz pricu da moze nastradati zbog te uplatnice koja nije unaprijed placena.
Kako je inkasator mogao biti siguran da je čuo televizor? Na kraju krajeva, možda mu se to učinilo? Možda mu u glavi "zuji" televizor? Ja bih ga bio u stanju uvesti u svoj stan i uvjeriti da on na regalu ne vidi baš nikakav televizor, već da je tamo prazan prostor. Nije mi jasno kako se uspijevate zastrašiti kojekakovim "organima" bez ikakovih ovlasti - taj čovjek ima jednako pravo tvrditi da vi imate televizor koliko i vi imate pravo tvrditi da ga nemate. Dok na sudu HRT mora dokazati da ga vi imate, a vi ne morate dokazati da ga nemate. Nekakovo "svjedočenje"? Pa taj tip je pristrana strana u postupku - zašto bi se njemu vjerovalo više nego vama? Zašto potpisivati svaki papirić kojeg vam službenik tek jedne od hrvatskih TV kuća gurne pod nos? Zašto uopće potpisivati išta za što vam ne daju barem dan ili dva da se odlučite hoćete li to uopće potpisati? Znam da je meni sada lako pametovati, ali nije mi jasno odakle toliko kmetovske podložnosti baš prema svakome tko vas hoće šišati i guliti...:(

Zjena
12.05.2010., 19:03
sve to znam i cijeli sam dan u svadi sa zenom zbog toga jer mi iste stvari ne idu u glavu. Sto je tu je, a pitanje je sto sada mogu napraviti osim izjave vlastorucno sastavljene kako ne posjedujem tv prijemnik, ovjeriti i poslati HRT-u...Ima li netko bolju ideju?

FileExplorer
12.05.2010., 20:34
Ajme Fileexplorer al ga filozofiras , boli glava.Ni ja nisam bio na HRTU al siguran sam da se ubijaju od posla tamo njih 3500 tisuce. zato nam je program tak kvalitetan.

Ha cuj, ja samo odgovaram na filoztofska pitanja. Nisam ja ovdje naceo pricu o HRTu i neradnicima. Ljudi se ne zele drzat teme pa skacu na sve i svasta. A na te desete teme skacu kad im pokazes da zapravo ni oni ne nude neku alternativu. :ne zna:

Držite se teme, a ona nije broj zaposlenika HTV-a, njihove plaće, njihova produkcija, program i slično.. Ovo je pdf "Pravo", a za ostalo imate druge pdf-ove.

J. Knoxville
12.05.2010., 21:42
Ha cuj, ja samo odgovaram na filoztofska pitanja. Nisam ja ovdje naceo pricu o HRTu i neradnicima. Ljudi se ne zele drzat teme pa skacu na sve i svasta. A na te desete teme skacu kad im pokazes da zapravo ni oni ne nude neku alternativu. :ne zna:

Možda nisi započeo temu o tome, ali čitajući tvoje postove nekak dolazim do zaključka da si možda i ti hrtovac; nekak mi ih previše braniš za nekog tko nema veze s hrt-om ili jednostavno voliš da te gule. :jumping:

FileExplorer
12.05.2010., 22:24
Možda nisi započeo temu o tome, ali čitajući tvoje postove nekak dolazim do zaključka da si možda i ti hrtovac; nekak mi ih previše braniš za nekog tko nema veze s hrt-om ili jednostavno voliš da te gule. :jumping:

???
Da me nisi pobrko s nekim?
Ja ljudima objasnjavam da nikoga ne moraju pustat u kucu i da krizaju HRTove formulare koji se kose sa njihovim pravima, odnosno govorim ljudima da budu svjesni tih svojih prava.
I ti onda kazes da nekako dolazis do zakljucka da sam ja HRTovac? :confused:
Uostalom i da jesam, kakve to veze ima. Ja bartam argumentima a ne etiketiranjem.
Mozda si pomislio da sam HRTovac zato sto sam napisao da "nazalost ne vidim neko drugo rjesenje osim ove pristojbe koju imamo". Ideja da se ukine pristojba te da HRT financiraju svi a ne samo domacinstva koja posjeduju RTV prijemnik mi je takodjer blesava (iako bi meni to odgovaralo jer bih placao manje nego sada).
To da branim HRT si dakle sasvim pogresno zakljucio. Jednostavno nisam covjek koji samo jamra vec se pita i za laternative. :ne zna:

sivkić
12.05.2010., 22:30
Ne vidim gdje se spominju inkasatori

Članak 34.

Dom je nepovrediv.

Samo sud može obrazloženim pisanim nalogom utemeljenim na zakonu odrediti da se dom ili drugi prostor pretraži.

Pravo je stanara da on ili njegov zastupnik i obvezatno dva svjedoka budu nazočni pri pretrazi doma ili drugoga prostora.

U skladu s uvjetima što ih predviđa zakon, redarstvene vlasti mogu i bez sudskog naloga ili privole držatelja stana ući u dom ili prostorije te izvršiti pretragu bez nazočnosti svjedoka, ako je to neophodno radi izvršenja naloga o uhićenju ili radi hvatanja počinitelja kaznenog djela odnosno otklanjanja ozbiljne opasnosti po život i zdravlje ljudi ili imovinu većeg opsega.

Pretraga radi pronalaženja ili osiguranja dokaza za koje postoji osnovana vjerojatnost da se nalaze u domu počinitelja kaznenog djela, može se poduzeti samo u nazočnosti svjedoka.

J. Knoxville
12.05.2010., 23:02
???
Da me nisi pobrko s nekim?
Ja ljudima objasnjavam da nikoga ne moraju pustat u kucu i da krizaju HRTove formulare koji se kose sa njihovim pravima, odnosno govorim ljudima da budu svjesni tih svojih prava.
I ti onda kazes da nekako dolazis do zakljucka da sam ja HRTovac? :confused:
Uostalom i da jesam, kakve to veze ima. Ja bartam argumentima a ne etiketiranjem.
Mozda si pomislio da sam HRTovac zato sto sam napisao da "nazalost ne vidim neko drugo rjesenje osim ove pristojbe koju imamo". Ideja da se ukine pristojba te da HRT financiraju svi a ne samo domacinstva koja posjeduju RTV prijemnik mi je takodjer blesava (iako bi meni to odgovaralo jer bih placao manje nego sada).
To da branim HRT si dakle sasvim pogresno zakljucio. Jednostavno nisam covjek koji samo jamra vec se pita i za laternative. :ne zna:

ne vrijeđaj se odmah, ja te samo malo zekam! zato i na kraju toliki smajlići. :D

sivkić
13.05.2010., 07:46
Nitko nešto slično nije čuo,doživio?....

Pa vjerovatno inkasatori.Možda su kroz prozor vidjeli tv.Zbog neodazivanja sudu možeš završit s privođenjem ako sudac da nalog policiji.Odeš na sud i neka ti dokažu da imaš tv a još pogotovo ako su ti gnjurci napisali kaznu da ga nisi prijavila u roku 30 dana što bi mogao bit slučaj.Kako oni znaju kad si nabavila tv ako ga upoće i imaš.To ne znaju.Na sudu imaš tražit suočenje sa inkasatorima a to će potrajat.On dođe na ročište a ti ne dođeš a drugi put kontra.Pa nek na sudu dokažu ovo " (2) Vlasnik prijamnika dužan je HRT-u prijaviti prijamnik najkasnije u roku od 30 dana od dana nabave prijamnika" ako mogu.Npr. kupila si polovni pa si ga isprobala par dana i vratila nazad jer nije valjao ili se pokvario pa si ga bacila i sad nemaš nikakav(ako su ga vidjeli daj dan).

FileExplorer
13.05.2010., 09:11
Npr. kupila si polovni pa si ga isprobala par dana i vratila nazad jer nije valjao ili se pokvario pa si ga bacila i sad nemaš nikakav(ako su ga vidjeli daj dan).

Po onome sto pise u zakonu, ako si imala televizor (makar i manje od 30 dana) a sada ga vise nemas, onda bi svejedno trebala prijavit televizor unutar 30 dana i onda ga odjavit (ma koliko god to birokratski zvucalo).
Bojim se da argument "ali ja nemam vise televizor" ne prolazi ukoliko se nije odjavio.

Intrigantica
13.05.2010., 09:32
sve to znam i cijeli sam dan u svadi sa zenom zbog toga jer mi iste stvari ne idu u glavu. Sto je tu je, a pitanje je sto sada mogu napraviti osim izjave vlastorucno sastavljene kako ne posjedujem tv prijemnik, ovjeriti i poslati HRT-u...Ima li netko bolju ideju?

to ti je jedina mogucnost inace ce ti slati racune non stop dok ih ne platis i prijetiti ovrhama
kako mi idu na zivce, to je sramota sto rade s tom pretplatom i kako silom ljudima namecu da placaju
Izmisliti da je pretplata zapravo za koristenje prijemnika a ne odredjenog programa je ravno tome da placamo pretplatu za koristenje ves masine, frizidera, pecnice i bilo kojeg drugog elektricnog aparata.

A ako su htjeli naplatiti program, zna se kako se naplacuje- program se kodira i tko zeli gledati neka plati, a tu su im i sponzori koji financiraju neki program.
Valjda ce se to uknuti ako udjemo u EU.
Svi ti programi su u sklopu paketa max tevea, pa neka se snjima obracunaju i uzimaju dio pretplate koji se placa za maxteve a za ostale neka kodiraju programe i gotovo, ovako je uzas, nema veze s mozgom sto rade.

FileExplorer
13.05.2010., 09:41
A ako su htjeli naplatiti program, zna se kako se naplacuje- program se kodira i tko zeli gledati neka plati, a tu su im i sponzori koji financiraju neki program.
Valjda ce se to uknuti ako udjemo u EU.
Svi ti programi su u sklopu paketa max tevea, pa neka se snjima obracunaju i uzimaju dio pretplate koji se placa za maxteve a za ostale neka kodiraju programe i gotovo, ovako je uzas, nema veze s mozgom sto rade.

U krivu si, ovaj sistem naplate i jeste prakticki preuzet iz EUa, u EUu se naime skoro svugdje upravo tako naplacuje. Pristojba nije naknada za naplatu programa vec za posjedovanje prijemnika.

Vesper
13.05.2010., 13:33
Pred 10ak dana mi je bio inkasator na vratima. Nesreca je u tome sto sam ocekivala dostavu pizze i kad sam kroz spijunku ugledala starijeg gospodina veselo sam otvorila vrata (bila sam gladna pa i od tud smanjena paznja :zubo:) sa spremnim novcanikom. Koji promasaj :facepalm: U pol njegovog predstavljanja sam shvatila tko je i zalupila mu vrata pred nosom bez i jedne jedine rijeci. TV je trestao u pozadini :rofl:

Trebam li ocekivat narednih dana kakav poziv/kaznu?

Franco
13.05.2010., 13:52
Pred 10ak dana mi je bio inkasator na vratima. Nesreca je u tome sto sam ocekivala dostavu pizze i kad sam kroz spijunku ugledala starijeg gospodina veselo sam otvorila vrata (bila sam gladna pa i od tud smanjena paznja :zubo:) sa spremnim novcanikom. Koji promasaj :facepalm: U pol njegovog predstavljanja sam shvatila tko je i zalupila mu vrata pred nosom bez i jedne jedine rijeci. TV je trestao u pozadini :rofl:

Trebam li ocekivat narednih dana kakav poziv/kaznu?

ne boj se, nema ti nitko pravo ulazit u kuću. Ja sam mu reka da ne plaćam to i da mi se doberman treba prošetat u vrt malo. Žurno je napustio poprište događaja :D
Nisam budala plaćat zato šta sam kupia malo elektronike. ne gledam taj njihovhrtić hitić i neka si taj zakon stave negdi...

malancana
13.05.2010., 14:53
pozdrav svima..
pročitala sam neke postove no nisam našla odgovor koji me zanima.

Dakle, uselila sam se u stan prije skoro 2 godine i nakon par mjeseci mi je u nedjelju ujutro na vrata pokucao inkasator. Ne znam zašto sam otvorila (bila sam nova u zgradi pa sam valjda mislila da je neki susjed). Kad je rekao da je inkasator rekla sam mu da me probudio i da se vrati kad se naspavam.:rofl: Nikad se više nije vratio.:) Prošle su 2 godine i ja još ništa ne plaćam. Nedavno mi je jedan kolega ispričao kako i on tako nije godinama ništa plaćao tj. nije imao prijavljen tv i da je nakraju dobio zaostatke od 10tak tisuca kuna za platiti. Je li istina da se tako nesto može desiti?? Moram priznati da sam sad u strahu...
Help please!! Hvala

Vojky
13.05.2010., 15:02
Nedavno mi je jedan kolega ispričao kako i on tako nije godinama ništa plaćao tj. nije imao prijavljen tv i da je nakraju dobio zaostatke od 10tak tisuca kuna za platiti. Je li istina da se tako nesto može desiti?? Moram priznati da sam sad u strahu...
Help please!! Hvala

To možeš dobiti ako jesi pretplatnik, ako ne plaćaš, a oni uredno šalju ovrhe. Usput, zastara na potraživanja od pretplate, ukoliko nije pokrenuta ovrha, ti je godinu dana...

mali miš
13.05.2010., 15:56
Danas inkasator pokucao na vrata, zena otvorila i cula se TV iz pozadine (nije vidio niti ulazio) i odmah htio naplatiti 474kn, a zena mu rekla da nece, ali joj je svakako napisao uplatnicu uz pricu da moze nastradati zbog te uplatnice koja nije unaprijed placena. Zena je osim glasne televizije pogrijesila sto je potpisala prijavu za tv pretplatu - stvar je u tome da je potpisano u moje ime, a stan mi je u vlasnistvu oca. Zovem inkasatora koji objasnjava da sam u 30 dana trebao prijaviti tv prijemnik (kako zna da ga imam duze od 30 dana) i da je to naplata za 6 mjeseci po zakonu iz 2003. Kako znam za zakon? - pa svi u RH znaju za taj zakon obvezne prijave u 30 dana
Kazem da zelim zapecatiti tv, a on mi kao u povjerenju kaze da sacekam prvu uplatnicu, platim je, a zatim u javnoga biljeznika ovjerim izjavu da ne posjedujem tv i posaljem na HRT adresu.
Moja ideja je da odmah posaljem izjavu da ne posjedujem tv i da ne zelim prijavu - ne znam kako objasniti zenin potpis, osim da je bila u nekoj vrsti zablude? Nakon toga mi nema smisla slati uplatnicu niti bih trebao ista platiti, a svakako ne dug.
Zanima me iskustvo i misljenje?
Hvala

to se desilo i meni :(
zvala sam na hrt da povuku prijavu ili nesto slicno..zena mi je rekla da je to nemoguce vec da pricekam prvu uplatnicu i zatim ulozim prigovor na njihovu adresu i da nista ne placam :ne zna:
ali ja nisam sigurna da cu tim prigovorom ista postici...najbolje je odjaviti, barem se meni tako cini...

Intrigantica
13.05.2010., 17:20
U krivu si, ovaj sistem naplate i jeste prakticki preuzet iz EUa, u EUu se naime skoro svugdje upravo tako naplacuje. Pristojba nije naknada za naplatu programa vec za posjedovanje prijemnika.

Kako je preuzet iz Eu kad naplacivanje pretplate za teve seze jos iz bivse Jugoslavije dok EU jos nije bila na vidiku a kamoli da se osnovala.
Mozda je Eu preuzela naplatu od bivse Juge:lol:

FileExplorer
14.05.2010., 08:01
Kako je preuzet iz Eu kad naplacivanje pretplate za teve seze jos iz bivse Jugoslavije dok EU jos nije bila na vidiku a kamoli da se osnovala.
Mozda je Eu preuzela naplatu od bivse Juge:lol:

MA Kazem "prakticki" jer je netko ovdje provalio kako ce ta pristojba kao nestat kad udjemo u EU jer to tamo nitko nema :confused:. Rekao bih da je ideja naplacivanja posjedovanja RTV prijemnika vise zapadnoeuropska nego komunisticka.

Intrigantica
14.05.2010., 14:57
MA Kazem "prakticki" jer je netko ovdje provalio kako ce ta pristojba kao nestat kad udjemo u EU jer to tamo nitko nema :confused:. Rekao bih da je ideja naplacivanja posjedovanja RTV prijemnika vise zapadnoeuropska nego komunisticka.

ja sam napisala da bi mogli to maknuti kad udjemo u EU
a koje zemlje u EU naplacuju teve kao i mi?

manchild
14.05.2010., 15:12
ja sam napisala da bi mogli to maknuti kad udjemo u EU
a koje zemlje u EU naplacuju teve kao i mi?

sve osim Španjolske i mini država

Intrigantica
14.05.2010., 15:33
sve osim Španjolske i mini država

nasla sam na netu da samo Italija i Irska naplacuju pretplatu kao i mi ali kod njih se to tretira kao porez i doprinos i ide u drzavnu kasu a ne izravno drzavnoj televiziji i ako cemo htjeti u EU a HRT ce nastaviti uzimati novce od teve pretplate morat ce jasno definirati usluge koje daje za taj novac a nece moci biti vise kao pristojba na teve prijemnik

znaci prakticki nitko ne naplacuje ovako kao mi

FileExplorer
14.05.2010., 19:18
nasla sam na netu da samo Italija i Irska naplacuju pretplatu kao i mi ali kod njih se to tretira kao porez i doprinos i ide u drzavnu kasu a ne izravno drzavnoj televiziji i ako cemo htjeti u EU a HRT ce nastaviti uzimati novce od teve pretplate morat ce jasno definirati usluge koje daje za taj novac a nece moci biti vise kao pristojba na teve prijemnik

znaci prakticki nitko ne naplacuje ovako kao mi

Kako ne. Stavio sam vec link, evo jos jednom:

http://en.wikipedia.org/wiki/Television_licence

To kroz sto sve novac prolazi prije nego dodje to nacionane tv postaje nije previse bitno. Bitno je da placaju svi vlasnici RTV prijemnika i da na taj nacin ta televizija ubire veci dio svojeg proracuna. Sama forma je dakle prilicno nebitna, vec su mjenjali naziv tog nameta, isto kao sto je i T-COm mijenjao nazive svojih nameta, no na koncu se to sve ipak mora platit. Dapace, pristojba ne samo da se nece maknut nego ce vjerojatno po uzoru na EU i narast.

sali
14.05.2010., 22:16
Obzirom da danas ne možeš kupiti automobil koji nema već ugrađeni radio prijemnik, samom kupovinom automobila postaješ obveznik plaćanja pretplate.

uzmeš auto na lizing, nisi vlasnik i riješio si taj dio problema. ako uzmeš auto na kredit, onda si vlasnik i obveznik plaćanja pretplate

filip_zg
14.05.2010., 23:14
Koliko nas ima mogli bi Hrvatsku proglasiti jednim kućanstvom...s puno televizora:)

Intrigantica
15.05.2010., 10:48
Dapace, pristojba ne samo da se nece maknut nego ce vjerojatno po uzoru na EU i narast.

ako je sve po uzoru na Eu onda ce nam i standard narasti a ako naraste standard onda se nitko nece buniti placati pretplatu za teve jer ce si moci priustiti
Ili oni misle samo sve troskove preuzeti od Eu a prihode stanovnistva ostaviti istima, brzo cemo krahirati takvi

uzmeš auto na lizing, nisi vlasnik i riješio si taj dio problema. ako uzmeš auto na kredit, onda si vlasnik i obveznik plaćanja pretplate

zar nije lakse izvaditi radio iz auta ili ga pokvariti
Ja bi im dala da mi ga zapecate a koristila samo cd player, ionako mi radio ide na zivce

dejo6
16.05.2010., 09:18
ako je sve po uzoru na Eu onda ce nam i standard narasti a ako naraste standard onda se nitko nece buniti placati pretplatu za teve jer ce si moci priustiti
Ili oni misle samo sve troskove preuzeti od Eu a prihode stanovnistva ostaviti istima, brzo cemo krahirati takvi

je, al kako budu rasli standardi rast će i pretplata za hrt...

Scarlett_O_Hara
16.05.2010., 09:32
Scarlett, sve se svodi na to da ti nisi zadovoljna sa odlukom vlade (zapravo svih dosadasnjih vlada) da je HRT treba postojat kao nacionalna televizija (sa svim obavezama i prednostima). :ne zna:
Vjerujem da nisi jedina koja nije zadovoljna sa nekom vladinom odlukom. Ja sam s tobom voljan diskutirat o tome treba li nam nacionalna televizija ili treba li ipak "liberlizirat" i trziste televizija (odnosno treba li HRT imat taj specijalan status), ali ovo navlacenje oko same ideje zakona bez da nudis nesto sto smatras boljim zaista nema smisla. :ne zna:
Opet govoris o nekakvoj (ne)dosljednosti zakona, a ja iako smatram da nije nedosljedan (jer smatram da ovo tvoje da neka kucanstva placaju a druga ne - to tek nije dosljedno) ponavljam da zadaca zakona niti nije da bude dosljedan. Ako imas prijedlog kako srocit zakon da se namaknu tih ~600 milijuna Kuna, reci nam konacno.

Jel ti stvarno misliš da njima treba tih 600 milijuna kuna?
Dalje, meni formulaciuja zakona vezano za vlasnika, više TV po istoj pretplati i kućanstva, jest nerazumljiva i nedosljedna i podložna različitom tumačenju (to što su oni sebi prilagodili kako im paše je razumljivo). Odnosno, tko tu ima prednost ili nema? Neću shvatiti kako za 10 TV u istoj kući kao vlasnik plaća jednu pretplatu, a za drugu u nekoj drugoj (isto njegovoj) treba plaćati drugu pretplatu jer je isto vlasnik i zašto se taj TV ne bi podveo pod onih 10 da spada u isto kućanstvo i jednu pretplatu? Koja je bit da ista osoba plaća dvije pretplate ako joj je već broj televizora neograničen za jednu pretplatu? Što se onda tu plaća? Porez na što?
Ne znam zašto bih uopće trebala ponuditi neki drugi prijedlog zakona, ja samo raspravljam o formulaciji ovog i stvarima koje mi se ne čine baš najlogičnije.:ne zna: Sad ćeš ti reći da ono što ja pričam nije logično, ali ima puno toga u našem pravosuđu što nije logično tako da je upitno tko je u pravu.

Intrigantica
16.05.2010., 10:14
je, al kako budu rasli standardi rast će i pretplata za hrt...

ali opet ces ju moci lakse placati
jer da imas 1500 eura placu vrlo lako platis i 200 kuna pretplatu za teve, ma cuj 200 i petsto ako treba

FileExplorer
16.05.2010., 10:35
Jel ti stvarno misliš da njima treba tih 600 milijuna kuna?

Bojim se da da. Nase gospodarstvo nazalost nije dovoljno jako da marketingkom namiri golemi dio HRTovog proracuna, racionalizacija HRTa je vec provedena. Mozda se troskovi i mogu smanjit jos za kojih 10% ali to je svejedno golema cifra koja u usporedbi sa ostalim EU javnim televizijama (pa i uzevsi u obzir prosjecne place) nije nesto posebno visok, tako da ja ne zivim u nekoj iluziji da HRT kao nacionalna TV postaja moze biti drasticno reducirana (a da moze imat ulogu koju ima). Meni je recimo zalosnije gledat kakve si sve skandale HRT priusti i mislim da bi trebali biti dovoljno odgovorni prema pretplatnicima da se ne desavaju ove stvari kao sa izborom ravnatelja (ziva anarhija), a naravno i zalosno mi je to sto valjda 3/4 BiH gleda HRT a naravno ne placaju ni Kune (kroz pristojbu, kroz marketing da) ali ne znam ni sto se tu moze ucinit.

Neću shvatiti kako za 10 TV u istoj kući kao vlasnik plaća jednu pretplatu, a za drugu u nekoj drugoj (isto njegovoj) treba plaćati drugu pretplatu jer je isto vlasnik

Jer se prakticki placa po domacinstvu. Meni nije neligicno da se placa po domacinstvu, tebi koliko sam shvatio to jeste nelogicno. Ne znam sto da ti jos kazem, al stvarno bi mi bilo nelogicno da se naplacuje ikako drugacije nego po domacinstvu :ne zna: (niti vjerujem da ikoja druga drzava ima naplatu po nedomacinstvu).

i zašto se taj TV ne bi podveo pod onih 10 da spada u isto kućanstvo i jednu pretplatu?

Zato sto druga obitelj u drugom stanu nije isto domacinstvo. Te obitelji se mozda niti ne poznaju i naravno niti ne koriste TV zajedno.

Ne znam zašto bih uopće trebala ponuditi neki drugi prijedlog zakona, ja samo raspravljam o formulaciji ovog i stvarima koje mi se ne čine baš najlogičnije.

Ja ti pokusavam objasnit da je ovo valjda najbolje sto se zakonodavac uspio sjetit (sa svrhom ostvarenja cilja). Niti ja osobno ne znam neki bolji prijedlog, koliko vidim niti ti, stoga fakat ne kuzim smisao ove diskusije. :ne zna:

Sad ćeš ti reći da ono što ja pričam nije logično, ali ima puno toga u našem pravosuđu što nije logično tako da je upitno tko je u pravu.

Meni se cini da ti brkas pravo i pravdu. Zakoni se ne bave direktno pravdom. Zakon recimo propisuje da ja moram platit mirovinski doprinos iako od njega necu imat apsolutno nista. Pravda = 0 bodova, ali niti ja ne znam kako bi drugacije uredio sistem koji bi financirao danasnje penzionere, stoga ne vidim ni razloga da gundjam protiv toga (trudim se naravno platit sto manje toga).

Scarlett_O_Hara
16.05.2010., 19:56
Jer se prakticki placa po domacinstvu. Meni nije neligicno da se placa po domacinstvu, tebi koliko sam shvatio to jeste nelogicno. Ne znam sto da ti jos kazem, al stvarno bi mi bilo nelogicno da se naplacuje ikako drugacije nego po domacinstvu :ne zna: (niti vjerujem da ikoja druga drzava ima naplatu po nedomacinstvu).

Zato sto druga obitelj u drugom stanu nije isto domacinstvo. Te obitelji se mozda niti ne poznaju i naravno niti ne koriste TV zajedno.

Ja ti pokusavam objasnit da je ovo valjda najbolje sto se zakonodavac uspio sjetit (sa svrhom ostvarenja cilja). Niti ja osobno ne znam neki bolji prijedlog, koliko vidim niti ti, stoga fakat ne kuzim smisao ove diskusije. :ne zna:

Meni se cini da ti brkas pravo i pravdu. Zakoni se ne bave direktno pravdom. Zakon recimo propisuje da ja moram platit mirovinski doprinos iako od njega necu imat apsolutno nista. Pravda = 0 bodova, ali niti ja ne znam kako bi drugacije uredio sistem koji bi financirao danasnje penzionere, stoga ne vidim ni razloga da gundjam protiv toga (trudim se naravno platit sto manje toga).

Da, plaća se po domaćinstvu. No, to ne znači da je televizor koji jest u tom domaćinstvu je u vlasništvu tih osoba. Ako je već rečeno da se ne plaća gledanje TV, to ne bi trebalo biti bitno gdje se nalazi i tko ga gleda, nego tko je vlasnik i ako taj isti vlasnik već plaća jednu pretplatu ne bi trebao plaćati drugu.

A što ako se poznaju i u srodstvu su s vlasnikom?

Ne brkam pravo i pravdu ali žalosno je što to nisu sinonimi.

FileExplorer
16.05.2010., 21:35
Da, plaća se po domaćinstvu. No, to ne znači da je televizor koji jest u tom domaćinstvu je u vlasništvu tih osoba. Ako je već rečeno da se ne plaća gledanje TV, to ne bi trebalo biti bitno gdje se nalazi i tko ga gleda, nego tko je vlasnik i ako taj isti vlasnik već plaća jednu pretplatu ne bi trebao plaćati drugu.

A što ako se poznaju i u srodstvu su s vlasnikom?

Ne brkam pravo i pravdu ali žalosno je što to nisu sinonimi.

Ajmo na trenutak razlucit teoriju i praksu.
Jel se mozemo slozit oko toga da u praksi taj zakon (bez obzira kako on bio u teoriji srocen) funkcionira tako da se pristojba placa po domacinstvu i da inkasator uopce ne pita kome prijemnik pripada?
Ako se mozemo slozit oko toga ta je praksa takva onda smo vec ucinili velik korak u ovoj diskusiji.
Drugi korak bi bio da ti kazes kako bi po tebi u praksi trebalo bit, odnosno tko bi to trebao placat pretplatu ako vec ne domacinstvo.
Tek treci korak - ovaj o kojem ti uporno govoris - bi bio nekakav nesklad teorije i prakse, ali ja vidim o tome smisao diskutirat tek ukoliko ni praksa ne funkcionira onako kako bi zeljeli da funkcionira. Po meni je ovo sto se provodi u praksi sasvim logicno i ako zaista toliko zelis i ako vidis nacin, nemam nista protiv da se zakon preciznije formulira kako bi odgovarao onome sto se provodi u praksi, ali u tom slucaju ja ne kuzim tocno tvoje motive. Ne vjerujem da jednostavno cjepidlacis oko necega sto u praksi ionako funkcionira ali ti je nesto u zakonu "nedoreceno", a takvih zakona i pravilnika zaista ima mali milion. No ako ce te to usrecit, onda se i ja mogu slozit da bi se u zakon moglo stavit da se pristojba placa po kucanstvu ali ja osobno ne znam kako tu uvest u formu zakona. "Domacinstvo/kucanstvo" nisu nikakve fizicke osobe, u zakonu se mora spominjat netko tko uopce moze bit nositelj obaveze placanja, netko sa imenom i prezimenom. Mozda da stavimo "pater familias" u zakon? :)

Scarlett_O_Hara
16.05.2010., 23:23
Koliko puta moram ponoviti da u zakonu izričito piše da pretplatu plaća vlasnik TV-a? Nema tu, domaćinstvo plaća - treba plaćati vlasnik TV-a, tako, jel, u zakonu piše. Ako on već plaća tu pretplatu negdje drugdje(gdje živi) za svoj TV, zašto u tu pretplatu ne bi ušao i taj drugi televizor čiji je vlasnik kad mu pretplata ionako vrijedi za sve televizore i radioprijamnike koje posjeduje?

To su, nazovimo ih, rupice u zakonu koji se ovisno o situaciji, može protzumačiti u tvoju korsit ako treba, ako ne prije, odna na sudu. Što s ovom curom u čije ime je televizor prijavljen,a tata joj je vlasnik stana? Ako pretpostavimo da je tata i vlasnik TV-a i da već plaća TV u svojoj kući, zašto ta pretplata ne bi vrijedila i za taj televizor? Bio bi prijavljen i nitko ih ne bi gnjavio - podstanari mirni, a pretplatu mogu podijeliti ili je uračunati u stanarinu.

Praksa pak, kod naplaćivanja te pretplate, ima jednako nedosljednosti (iako to možda nije prava riječ jer su vrlo dosljedni u svom naplaćivanju ooga što se ne naplaćuje), kao i taj cijeli zakon. Jedino što im je bitno uhvatiti nekog na prepad, prijaviti televizor, naplatiti kaznu i doviđenja. Jel to po zakonu? Baš i nije jer možda nisu vlasnici tog TV-a, samo ga koriste, a već smo rekli da pretplata nije radi toga(iako ispada da upravo jest radi toga!).

Ako u zakon staviš da plaća kućanstvo, nije problem samo imena i prezimena, to je najmanji problem. Problem je osnova po kojoj se to onda plaća, razlog iz kojeg se uopće pretplata kao neka vrsta poreza naplaćuje.

FileExplorer
16.05.2010., 23:45
Koliko puta moram ponoviti da u zakonu izričito piše da pretplatu plaća vlasnik TV-a?

Ne moras ponavljat, to sam i ja napisao i to nitko niti ne osporava.

Nema tu, domaćinstvo plaća - treba plaćati vlasnik TV-a, tako, jel, u zakonu piše. Ako on već plaća tu pretplatu negdje drugdje(gdje živi) za svoj TV, zašto u tu pretplatu ne bi ušao i taj drugi televizor čiji je vlasnik kad mu pretplata ionako vrijedi za sve televizore i radioprijamnike koje posjeduje?

Vec sam napisao kako bi to u praksi funkcioniralo, odnosno kako ne bi funkcioniralo. Ovo nije tema o tome kako eventualno smanjiti rashode HRTa vec govorimo o pristojbi, odnosno nacinima financiranja HRTa. Ovo sto ti predlazes bi rezultiralo u smanjenju broja pretplatnika. Ja te po stoti put pitam: "a tko da pokrije razliku?". Ja dakle tvrdim da je tvoj prijedlog los, objasnio sam zasto smatram da je los a ti nikako da objasnis zasto mislis da bi moglo funkcionirat. Mozemo ti i ja do beskonacnosti filozofirat o pravdi i tome sto je dosljedno i nedosdljedno, no zakoni su tu da osiguraju da sustav funkcionira, a sa ovim tvojim prijedlogom ne bi funkcioniralo jer bi HRT imao jos manje prihoda nego ih sada ima (od pristojbe).

To su, nazovimo ih, rupice u zakonu koji se ovisno o situaciji,

Nema smisla filozofirat o rupicama u zakonu ako se ne utvrdi sto se uopce zeli postic. Ako ima neka rupa u zakonu, onda zakon treba formulirat da te rupe vise nema, zar ne? I onda se opet vracamo na pitanje "sto ti zapravo uopce zelis?". Zakoni nisu sami sebi svrha i nema smisla da non stop ponavljas kako je zakon nedosljedan ili licemjeran buduci to niti nije svrha zakona.

može protzumačiti u tvoju korsit ako treba, ako ne prije, odna na sudu.

Ja osobno ne znam ikoga da se na taj nacin izvukao niti vjerujem da bi sudac popusio tu foru. Koliko sam shvatio niti ti nisi imala to iskustvo, stoga ne kuzim zasto inzistiras da se diskutira o necemu sto do sada ocito niti nije bio problem a sto je gore niti ne nudis alternativu.

Što s ovom curom u čije ime je televizor prijavljen,a tata joj je vlasnik stana? Ako pretpostavimo da je tata i vlasnik TV-a i da već plaća TV u svojoj kući, zašto ta pretplata ne bi vrijedila i za taj televizor?

Pa nema veze jesu li u rodu ili nisu, ocito je naputak da se zakon provodi tako da se terete kucanstva a ne krvni rod.

Ako u zakon staviš da plaća kućanstvo, nije problem samo imena i prezimena, to je najmanji problem. Problem je osnova po kojoj se to onda plaća, razlog iz kojeg se uopće pretplata kao neka vrsta poreza naplaćuje.

Zasto bi to bio problem? U zakon mozes stavit manje vise sve sto se ne kosi sa Ustavom.
Ako u zakon stavis kucanstvo onda opet moras definirat tko je "pater familias" koji je odgovoran za placanje pristojbe. Ne znam u kakvu formu to uopce smjestit.

FileExplorer
16.05.2010., 23:49
BTW, ove zadnje stedne mjere racionalizacije bi se mogle pokazat prilicno efikasnima:

http://www.vecernji.hr/vijesti/hrt-formula-1-sest-puta-jeftinija-putni-nalozi-prepolovljeni-clanak-141376

Scarlett_O_Hara
17.05.2010., 08:11
Pa nema veze jesu li u rodu ili nisu, ocito je naputak da se zakon provodi tako da se terete kucanstva a ne krvni rod.

Što nisi ti u jednom svom postu da bi se povezanost krvnim srodstvom mogla smatrati jednim kućanstvom?

Mislim da bi moglo funkcionirati isto kao i privatne televizije.

robihr
17.05.2010., 12:13
evo da se i ja ukljucim u vasu raspravu :)

scarlet je u pravu.

razlika izmedju teorije i prakse je velika, te se praksa hrt u dosta slucajeva moze smatrati nezakonitom (upadanje u stan, razlicite prijetnje, namjerno neinformiranje gradjana o zakonu). to sto je to praksa inkasatora, ne mora znaciti da je zakonito. oni idu po principu ako prodje prodje, a naivni ljudi to ne ispituju zato sto je to "praksa".

sto se mojoj obitelji nedavno dogodilo... djedu dosao inkasator, a djed stariji, lako se zbuni i nema pojma o nicemu. on nije vlasnik kuce, nije vlasnik televizora, samo se nasao u dvoristu kada je dosao inkasator.

lijepo inkasator: "gospodine imam na popisu da vi od 9 mjeseca prosle godine ne placate pretplatu. morate placati televizor. zavrsiti cete na sudu ako ne budete placali."
on sav zbunjen pa potpise. i jos je morao na kes platiti razliku za nekih 6 mjeseci. a inkasator nije nikakve dokumente gledao, nije cak ni vidio televizor ni nista.

a zasto se ovo dogodilo? zato sto se moj ocuh prijavio na drugu adresu (iako u toj kuci zna boraviti), i kada su mu dosli inkasatori, dali su mu prijavnicu za novu adresu, a vjerovatno i odjavnicu za staru(nisam siguran za ovo, moguce je da nije potpisao nikakvu odjavnicu), te mu rekli da mora to potpisati. a on vlasnik televizora u obje kuce.

recimo ovdje ima barem par razloga zasto se moze ponistiti ta pretplata(ugovor potpisan pod prijetnjom, ugovor potpisan pod zabludom/prijevarom, ugovor potpisan bez utvrdjivanja identiteta(sto bi inkasator morao ustvrditi) i sl. ). i sada mi reci da je takva praksa zakonita. a jos da i ne spominjem njihovo naplacivanje unazad xx mjeseci, pogotovo posto oni ne mogu ustvrditi kada je televizor poceo biti u upotrebi..

noaccount
17.05.2010., 12:53
Koliko puta moram ponoviti da u zakonu izričito piše da pretplatu plaća vlasnik TV-a? Nema tu, domaćinstvo plaća - treba plaćati vlasnik TV-a, tako, jel, u zakonu piše.

a sto znaci vlasnik tv-a? ja sam tv dobila od prijatelja. tko je vlasnik? ja npr tvrdim da je posiden pa ga vracam vlasniku...

mali miš
17.05.2010., 18:45
koliko su ti haerteovci ludi uvjerila sam se jos jednom neki dan kad me je poznanik koji radi na hrt-u uvjeravao da su inkasatori koji su mi dosli na vrata bili u pravu kada su me uvjeravali da se za laptop placa pristojba (pricao je nesto o modemu i signalima)...i jos uz to uvjeravao me da oni imaju uredjaje kojima detektiraju tko ima tv (pa cak i koji program gleda), a da nemoraju niti ulaziti u ulaz zgrade vec da to sve mogu i sa ceste :s :lol: kako su samo mastoviti

FileExplorer
17.05.2010., 18:54
scarlet je u pravu.

razlika izmedju teorije i prakse je velika, te se praksa hrt u dosta slucajeva moze smatrati nezakonitom (upadanje u stan, razlicite prijetnje, namjerno neinformiranje gradjana o zakonu). to sto je to praksa inkasatora, ne mora znaciti da je zakonito. oni idu po principu ako prodje prodje, a naivni ljudi to ne ispituju zato sto je to "praksa".

Oko toga da je to tako se ovdje svi slazemo. Ljudi zaista u 99% slucajeva nemaju pojma koja su im prava i to je najtragicnije u svemu ovome. Ja koliko god shvacam da ne postoji drugi sistem financiranja od ovog kojeg imamo prioritet ipak dajem "ljudskim pravima" i svakog prijestupnika cu branit u obrani tih svojih prava i informirat ga o njima, kao sto naravno nemam apsolutno nista protiv toga da "utjerivaci" koji krse zakon sto se mene tice i zavrse u zatvoru ako treba.
No ono oko cega se ne slazemo je to sto ja vidim da ne postoji bas neka alternativa financiranju HRTa kao nacionane televizije i shvacam potrebu da pristojbu placa svako domacinstvo (osim onih socijalno ugrozenih). Kakvo alternativno financiranje Scarlett predlaze meni jos nije jasno :ne zna:. Znam da bi svi mi htjeli imat sve besplatno, ali nekakav sustav financiranja ipak mora postojat jer novac ne pada s neba. Diskusiju oko toga jel bi Hrvatska trebala privatizirat TV program mozemo prebacit na PDF Politika, a mozemo pitat i susjede Talijane koji se moraju borit sa premocnim Berlusconijevim medijskim imperijom - ja osobno mislim da je "privatizacija" toga nesto sto se mora sprijecit. No to su teme za drugi PDF.

i sada mi reci da je takva praksa zakonita. a jos da i ne spominjem njihovo naplacivanje unazad xx mjeseci, pogotovo posto oni ne mogu ustvrditi kada je televizor poceo biti u upotrebi..

Ne znam jel ovo upuceno meni, ali ja sam zadnji koji ce govorit da je takva praksa zakonita. Dapace, ja ovdje informiram ljude o pravima koja proizlaze iz zakona - ali i obavezama. Ovo je jos uvijek PDF "Pravo" (a ne "Pravda").

sivkić
19.05.2010., 08:02
koliko su ti haerteovci ludi uvjerila sam se jos jednom neki dan kad me je poznanik koji radi na hrt-u uvjeravao da su inkasatori koji su mi dosli na vrata bili u pravu kada su me uvjeravali da se za laptop placa pristojba (pricao je nesto o modemu i signalima)...i jos uz to uvjeravao me da oni imaju uredjaje kojima detektiraju tko ima tv (pa cak i koji program gleda), a da nemoraju niti ulaziti u ulaz zgrade vec da to sve mogu i sa ceste :s :lol: kako su samo mastoviti

Po trenutno zakonu ne može se naplaćivat za laptop ili komp.Radi s istima i tako kaže.Tko kaže da lap mora bit spojen na net ili da ima tv karticu.Previše gledaju star trek i furaju se na svakakve uređaje.Pa ako to imaju zašto dolaze zaj.....t narod doma?

roz@
19.05.2010., 11:36
Imam jedno pitanje za iskusne.Prije 3 god.otprilike muz i ja smo kupili stan i uredno prenijeli sve rezije na svoje ime ,tako i HRT pristojbu(pismeno).Nakon par placenih racuna muz je dobio poziv iz HRT da nam odjevljuju prijemnik iz nesjecam se vise kojih razloga.Danas mi je inkasator pozvonio na vrata i pustila sam ga u stan,mislim hajde vrijeme je da i to pocnemo placati i sve je bilo ok dok mi nije htio naplatiti racune 6mj.unatrag.Rekla sam da ne zelim platiti nista unatrag da mi moze napisati racun za tekuci mjesec i dalje slati uplatnice.On je uporno izvlacio nekakve papirice spominjao zakone,na sta sam ga ja na kraju zamolila da me ne uzrujava i da izvoli izaci iz stana,aon je rekao da ce nas dati na sud.Naravno da sam mu rekla nek izvoli ,da ne moze dokazati da smo bili u stanu ........da ne duzim.Mogu li i imaju li pravo naplacivati racune unatrag s obzirom da sam ja uredno prijavila,a oni uredno odjavili prikljucak

marko86
19.05.2010., 11:50
dok sam ja lijepo kosio travu iza kuće meni je došla neka ekipa iz HRT-a i mojoj staroj uvalili račun od 600 kn kao što nismo plaćali pretplatu ( a nismo je plaćali 7 godina :D) još sam joj lijepo rekao ako tko dođe reci da nemaš tv i da ih ne puštaš u kuću za živu glavu, ali ja uvijek pričam gluposti pa tko će mene slušat . Sada mene zanima kada dobijemo idući račun mogu li ja njih lijepo nazvat reći da mi je tv crknuo da sam ga bacio i da nisam kupio novi normalno u kuću neće uči pošto ovaj puta ja mislim biti prisutan

slafko
19.05.2010., 13:09
Imaš onu foru s firmama koje preuzimaju elektronski otpad. Nazoveš ih da ti dođu pokupit telku, dobiješ priznanicu da su ga uzeli. I onda fotokopiju toga preporučeno pošalješ na HRT. Naime, kako si prestao biti vlasnikom telke, nemaš zbog čega plaćati pretplatu.

Sandi
19.05.2010., 15:28
Koliko puta moram ponoviti da u zakonu izričito piše da pretplatu plaća vlasnik TV-a?

jeli? ja sam podstanar i kad je meni inkasator banuo na vrata i uvalio pretplatu uvjeravao me da nema veze čiji su stan i tv nego da je bitno tko živi u njemu, odnosno koristi tv. a vlasnik mi je rekao da on u svom drugom stanu gdje živi plaća pretplatu.

a onda imamo primjer moga tate koji ima kuću (gdje živi) i stan u drugom gradu u koji povremeno dolazi ako ima što za obaviti. ispočetka je plaćao pretplatu za oboje, a onda je saznao da svako kućanstvo plaća jednu pretplatu. ja neznam jeli to točno, to je bilo 90-tih godina. ja zapravo mislim da mu je to sam inkasator rekao. i onda je rekao inkasatoru da ga odjavi, on ga odjavio i uplatnice više nisu stizale. znači nije ništa ni ovjeravao ni slao, niti je tv zapečaćen.

jeli ja tu mogu nešto po zakonu (what a joke) napraviti?

alapača
23.05.2010., 14:41
a kako se dokazuje vlasništvo tv-a? računom iz dućana? onda bismo morali svi kupovati tv na R1 :confused:
ili kako? jer, mogli bismo reći da sve televizore u gradu posjeduje jedan jedini čovjek, taj lijepo plati pretplatu i to je to :ne zna:

Ms Marvel
23.05.2010., 22:39
Prije 2 godine gazda mog podstanarskog stana odjavio je Tv i sve je bilo ok dok mene u srijedu nije isprepadao HRT-ovac. Da skratim priču, prijetio mi je basnoslovnim svotama i prijavama nekim i rekao da ako ne potpišem ja, on će tužiti gazdu itd. Nisam se snašla kad sam mu već jednom otvorila, bila sam glupa taj dan, smuljao me, a i čuo se Tv u hodniku, rekao da će on prijaviti pa neka ja njemu dokažem da nemam TV i potpišem mu prijavu i naplati mi zadnja 3 mjeseca 240kn.
(Kao, mogu biti sretna što nije više od tog, to on radi jer ima razumijevanja za studente.)
Vjerojatno sad više ne mogu ništa, moram sutra platiti za svoje neznanje. Ali ja bih onda odjavila Tv 5 dana kasnije jer ionako uskoro selim.

1. Zanima me koliko ću čekati na onu povratnicu s HRT-a i da li je moja odjava odmah valjana, da ne bi to stiglo iza 30.6. kad već odem? I koji datum da napišem, 28. svibnja ili 1. lipnja?

2. Ako zaokružim da sam poklonila prijemnik, traže li kakva dodatna objašnjenja?

3. Da li stvarno pali ako izbacim onaj dio o puštanju kontrolora u stan? Iako,ako selim, to me se ne tiče puno...

Rekao mi je lik da ako ne platim do 25.5. onda pokreću protiv mene postupak itd.

Hvala na odgovorima.

sivkić
24.05.2010., 09:21
jeli? ja sam podstanar i kad je meni inkasator banuo na vrata i uvalio pretplatu uvjeravao me da nema veze čiji su stan i tv nego da je bitno tko živi u njemu, odnosno koristi tv. a vlasnik mi je rekao da on u svom drugom stanu gdje živi plaća pretplatu.

Prije 2 godine gazda mog podstanarskog stana odjavio je Tv i sve je bilo ok dok mene u srijedu nije isprepadao HRT-ovac. Da skratim priču, prijetio mi je basnoslovnim svotama i prijavama nekim i rekao da ako ne potpišem ja, on će tužiti gazdu itd. Nisam se snašla kad sam mu već jednom otvorila, bila sam glupa taj dan, smuljao me, a i čuo se Tv u hodniku, rekao da će on prijaviti pa neka ja njemu dokažem da nemam TV i potpišem mu prijavu i naplati mi zadnja 3 mjeseca 240kn.
(Kao, mogu biti sretna što nije više od tog, to on radi jer ima razumijevanja za studente.)
Vjerojatno sad više ne mogu ništa, moram sutra platiti za svoje neznanje. Ali ja bih onda odjavila Tv 5 dana kasnije jer ionako uskoro selim.

1. Zanima me koliko ću čekati na onu povratnicu s HRT-a i da li je moja odjava odmah valjana, da ne bi to stiglo iza 30.6. kad već odem? I koji datum da napišem, 28. svibnja ili 1. lipnja?

2. Ako zaokružim da sam poklonila prijemnik, traže li kakva dodatna objašnjenja?

3. Da li stvarno pali ako izbacim onaj dio o puštanju kontrolora u stan? Iako,ako selim, to me se ne tiče puno...

Rekao mi je lik da ako ne platim do 25.5. onda pokreću protiv mene postupak itd.

Vlasnik tv-a plaća tv pretplatu.Kućanstvo je samo jedno a vikendica i drugi stan su drugo bez obzira što je to jedan te isti vlasnik.Stav 2 lijepo kaže najkasnije u roku 30 dana.Na koju foru inkasator može naplaćivat kaznu ako ne zna kada je nabavljen tv.Možeš ga kupit u trgovini uz račun i na kakvom buvljaku ili preko oglasa bez računa.On neka na sudu dokaže od kad je tv u kući.Kako?Nikako ako vlasnik tvrdi da je nabavio prije par dana.Kad dobiješ sljedeći račun sutradan ga odjavi i gotovo.Ako ne paltiš dat će te javnom bilježniku da pokrene ovrhu i još ćeš i njega platit 500-tinjak kuna.Možeš zaokružit što želiš jer se ionako seliš iz stana.

Članak 53.
(1) Vlasnici radijskih i televizijskih prijamnika na području Republike Hrvatske dužni su HRT-u plaćati pristojbu.
(2) Vlasnik prijamnika dužan je HRT-u prijaviti prijamnik najkasnije u roku od 30 dana od dana nabave prijamnika, a promjenu adrese, mjesta stanovanja ili sjedišta, vlasnik je dužan prijaviti najkasnije u roku od 15 dana od dana promjene.

Diegos
24.05.2010., 10:22
...i jos uz to uvjeravao me da oni imaju uredjaje kojima detektiraju tko ima tv (pa cak i koji program gleda), a da nemoraju niti ulaziti u ulaz zgrade vec da to sve mogu i sa ceste :s :lol: kako su samo mastoviti
Da imaju :D
HRT programi puštaju svakih 60 sekundi zvuk u trajanju od 1 sekunde izvan naše granice čujnosti, ali ga osjeti aparat koji imaju inkasatori. To je još u probnom periodu, a radi na udaljenosti do 20 m. Znači nema šanse da te otkrije ispred zgrade, a možeš gledat rtl, novu i satelitsku bez da skuže.

slafko
24.05.2010., 10:28
Ako radi na udaljenosti od 20m, onda je to susjed iznad mene. :kava:

FileExplorer
24.05.2010., 10:39
HRT programi puštaju svakih 60 sekundi zvuk u trajanju od 1 sekunde izvan naše granice čujnosti, ali ga osjeti aparat koji imaju inkasatori. To je još u probnom periodu, a radi na udaljenosti do 20 m. Znači nema šanse da te otkrije ispred zgrade, a možeš gledat rtl, novu i satelitsku bez da skuže.

:confused:
Otkud ti to?
Ljudsko uho cuje do negdje 16, 20kHz, nisam bas siguran da vecina televizora sa ugradjenim zvucnicima salje nesto vise od toga (al nisam ziher). Inkasatora sa nekakvim uredjajima nikad nisam vidio. Interferencije, domet, preciznost... ne znam bas jel bi to radilo.
Imas neki link na tu temu, ili barem izvor informacije?

Roy
24.05.2010., 10:41

Sad samo moraju usavršiti lociranje unutar najmanje tri metra (što bi onda reklo da im treba presjek lociranja sa barem dvije točke) sa GPS logiranjem koje može proći na sudu i eto novog prihoda.

Da, shvatio sam da je u pitanju audio signal ali ne vidim na koji drugi naćin bi navedeno lociranje moglo služiti kao dokazni postupak na sudu, znaći, u pitanju je samo strašilo za one koji to mogu progutati.

FileExplorer
24.05.2010., 10:43
Da, shvatio sam da je u pitanju audio signal ali ne vidim na koji drugi naćin bi navedeno lociranje moglo služiti kao dokazni postupak na sudu, znaći, u pitanju je samo strašilo za one koji to mogu progutati.

Da, to i ja mislim. Svakih par godina se pokusa profurat neka prica o ultimativnom uredjaju koji ce identificirat sve koji ne placaju pretplatu. Moram priznat da je zastrasivanje prilicno efikasna metoda - vrlo mala investicija (cesto dovoljan jedan placeni oglas u novinama) a 99% ljudi ne kuzi sta je moguce a sto je nemoguce.

alapača
24.05.2010., 11:20
Svakih par godina se pokusa profurat neka prica o ultimativnom uredjaju koji ce identificirat sve koji ne placaju pretplatu.

ma mogli bi se poslužiti onom starom, dobro oprobanom metodom otkrivanja krivca - bacanjem u vodu s kamenom oko vrata. ak ispliva, kriv je.

nego, ako svaki vlasnik tv-a plaća samo jednu pretplatu, onda možemo ili ne reći da je vlasnik svih televizora moj tata, on plati pristojbu a mi svi drugi (nas 100) besplatno gledamo tv?

sivkić
24.05.2010., 12:18
ma mogli bi se poslužiti onom starom, dobro oprobanom metodom otkrivanja krivca - bacanjem u vodu s kamenom oko vrata. ak ispliva, kriv je.

nego, ako svaki vlasnik tv-a plaća samo jednu pretplatu, onda možemo ili ne reći da je vlasnik svih televizora moj tata, on plati pristojbu a mi svi drugi (nas 100) besplatno gledamo tv?

samo ako su svih 100 u jednom domaćinstvu tj.kući

alapača
24.05.2010., 12:56
samo ako su svih 100 u jednom domaćinstvu tj.kući

i sad opet ispočetka :rolleyes: - plaća vlasnik ili po domaćinstvu? ako piše vlasnik televizora onda to nema veze sa domaćinstvom. ili piše domaćinstvo?

sivkić
24.05.2010., 12:59
i sad opet ispočetka :rolleyes: - plaća vlasnik ili po domaćinstvu? ako piše vlasnik televizora onda to nema veze sa domaćinstvom. ili piše domaćinstvo?

Članak 53.
(1) Vlasnici radijskih i televizijskih prijamnika na području Republike Hrvatske dužni su HRT-u plaćati pristojbu.
(2) Vlasnik prijamnika dužan je HRT-u prijaviti prijamnik najkasnije u roku od 30 dana od dana nabave prijamnika, a promjenu adrese, mjesta stanovanja ili sjedišta, vlasnik je dužan prijaviti najkasnije u roku od 15 dana od dana promjene.
(3) Vlasnik prijamnika nije dužan plaćati pristojbu ako prijamnik odjavi.
(5) Kućanstva koja u vlasništvu imaju dva ili više radijskih i televizijskih prijamnika plaćaju mjesečnu pristojbu utvrđenu u stavku 4. ovoga članka kao da imaju jedan radijski ili televizijski prijamnik.

(6) Pravne osobe plaćaju pristojbu na svaki prijavljeni prijamnik u iznosu utvrđenom u stavku 4. ovoga članka.

alapača
24.05.2010., 13:33
piše vlasnik plaća za sve tevee koje ima u kućanstvu. oke. ne piše ništa za tevee koje vlasnik ima izvan kućanstva.
a kako se utvrđuje vlasništvo tevea?

sivkić
24.05.2010., 13:38
piše vlasnik plaća za sve tevee koje ima u kućanstvu. oke. ne piše ništa za tevee koje vlasnik ima izvan kućanstva.
a kako se utvrđuje vlasništvo tevea?

pa plaća za sve druge koji nisu u kućanstvu:u drugoj njegovoj kući, stanu vikendici.Pita te inkasator jesi ti vlasnik ili netko drugi,Valjda svaka stvar treba imat vlasnika.Ili bi ti probala tv nije moj ali nije i od gazde stana pa nitko ne plaća?Vidiš sad sam se sjetio može vlasnik tv-a bit i stric iz Australije.Došao čovjek na odmor i kupio si tv.Njegov je.Ne znam kako bi to prošlo na sudu i da li je netko takvo što pokušao.

alapača
24.05.2010., 14:17
pa plaća za sve druge koji nisu u kućanstvu:u drugoj njegovoj kući, stanu vikendici.Pita te inkasator jesi ti vlasnik ili netko drugi,Valjda svaka stvar treba imat vlasnika.Ili bi ti probala tv nije moj ali nije i od gazde stana pa nitko ne plaća?Vidiš sad sam se sjetio može vlasnik tv-a bit i stric iz Australije.Došao čovjek na odmor i kupio si tv.Njegov je.Ne znam kako bi to prošlo na sudu i da li je netko takvo što pokušao.

ne treba bit iz australije. može bit iz zagreba. dam i adresu, čovjek tamo na toj adresi plaća pristojbu, kužiš? a ja kažem da je i ovaj teve u mojoj sobi isto njegov. a on plaća tamo gdje živi. a i ovo je njegov teve. on plaća. kužiš. jedna plaćena pristojba za 100 televizora u vlasništvu dotičnog platiše. kužiš?

sivkić
24.05.2010., 15:35
ne treba bit iz australije. može bit iz zagreba. dam i adresu, čovjek tamo na toj adresi plaća pristojbu, kužiš? a ja kažem da je i ovaj teve u mojoj sobi isto njegov. a on plaća tamo gdje živi. a i ovo je njegov teve. on plaća. kužiš. jedna plaćena pristojba za 100 televizora u vlasništvu dotičnog platiše. kužiš?

e ne može tako.može samo da je iz australije pa nek mu tamo šalju uplatnice, za kod nas ne prolazi.

alapača
24.05.2010., 17:13
e ne može tako.može samo da je iz australije pa nek mu tamo šalju uplatnice, za kod nas ne prolazi.

zašto?

sivkić
24.05.2010., 20:00
zašto?

zašto što?ne prolazi na našem sudu ili stric iz australije?

alapača
24.05.2010., 20:07
zašto što?ne prolazi na našem sudu ili stric iz australije?

i jedno i drugo

sivkić
24.05.2010., 20:10
i jedno i drugo
stricu ne mogu naplaćivat jer živi u australiji i tamo je prijavljen.Nije u carinskom prekršaju jer može dovest tv za sebe-riješeno

ako je stric u zg plaća 1 pretplatu za 100 tv-a ako su u njegovom domaćinstvu;kući,stanu..a ako su negdje drugdje plaća za svakog posebnog-riješeno

prava si alapača :)

FileExplorer
24.05.2010., 20:23
ako je stric u zg plaća 1 pretplatu za 100 tv-a ako su u njegovom domaćinstvu;kući,stanu..a ako su negdje drugdje plaća za svakog posebnog-riješeno

Alapaca pita "gdje to pise?". To sto si ti napisao zaista stoji u nekom "priocenju" HRTa, meni je cak ta logika i logicna (da se placa po kucanstvu), ali ja osobno ne znam jel to zapisano u ikojem pravilniku/zakonu/uredbi/naputku... .

sivkić
24.05.2010., 20:28
Alapaca pita "gdje to pise?". To sto si ti napisao zaista stoji u nekom "priocenju" HRTa, meni je cak ta logika i logicna (da se placa po kucanstvu), ali ja osobno ne znam jel to zapisano u ikojem pravilniku/zakonu/uredbi/naputku... .
post 1081 čl.53 st.1 i 5 Zakon o hrvatskoj radioteleviziji (stari naravno, još važeći)

FileExplorer
24.05.2010., 20:35
post 1081 čl.53 st.1 i 5 Zakon o hrvatskoj radioteleviziji (stari naravno, još važeći)

Ajoj, krivo sam procito alapacin post.

alapača
24.05.2010., 21:12

dobro dakle ono što vi svi kužite a ja očito ne je da je vlasnik tevea zapravo kućanstvo a ne fizička/pravna osoba?
vlasnik tevea je dakle kućanstvo, pa svako kućanstvo plaća svoj teve ili njih 100 nije bitno, jel tak?

FileExplorer
24.05.2010., 21:21
dobro dakle ono što vi svi kužite a ja očito ne je da je vlasnik tevea zapravo kućanstvo a ne fizička/pravna osoba?
vlasnik tevea je dakle kućanstvo, pa svako kućanstvo plaća svoj teve ili njih 100 nije bitno, jel tak?

Otprilike.
Ono sto mozda fali je preciznija definicija kucanstva za neke slucajeve. Recimo imas nekretninu 1 i nekretninu 2. U nekretnini 1 zive roditelji s odraslom djecom, u nekretninu dva koriste samo roditelji.
Ako recimo rodtielji placaju pretplatu za lokaciju 2 (na kojoj su i prijavljeni), onda meni nije jasno jel i lokacija 1 spada pod isto kucanstvo te time biva oslobodjena pristojbe (buduci na lokaciji 1 zive ljudi koji ne koriste lokaciju 2). U slucaju da roditelji pristojbu placaju za lokaciju 1 onda je jasno da za lokaciju 2 ne treba placat. Meni je manje vise jasna definicija kucanstva, no ima scenarija u kojima se ja ne bih snasao.

sivkić
24.05.2010., 21:21

Zakon ti je napravljen tako da se onemoguće te tvoje teorije.Vlasnik tv je osoba i on plaća pretplatu.U jednom kućanstvu živi jedna porodica i ma koliko tv-a imala plaća 1 pretplatu.Kućanstvo je ono gdje živiš,gdje imaš prebivalište.Druge kuće ili stanovi ili vikendice i apartmani koje imaš u vlasništvu se ne uzimaju pod kućanstvo istog vlasnika.Ako u kućanstvu tj.u kući ili stanu imaš i 100 tv-a platit ćeš samo 1 pretplatu.A ako ti je tih 100 tv-a razbacano na 100 drugih mjesta platit ćeš još 100 pretplata.U pravilu onaj na koga je kuća ili stan taj plaća struju,vodu,komunalije i tv pretplatu.Zato i imaš u čl.53 st.1 i st 5.

alapača
24.05.2010., 21:46
ne bi li zakon trebao biti napravljen tako da bude barem donekle razumljiv? jer, ono što meni nije jasno, nije jasno ni kolegi exploreru. a ti možda podrazumijevaš da jedna porodica živi u jednom kućanstvu, ali članovi te porodice mogu u svom vlasništvu imati još 100 stanova u kojima POVREMENO borave, ili imaju prijavljeno boravište. dakle, trebaju li plaćati svih 100 pretplata, ili samo jednu i gdje to molim te piše?

sivkić
24.05.2010., 21:56
ne bi li zakon trebao biti napravljen tako da bude barem donekle razumljiv? jer, ono što meni nije jasno, nije jasno ni kolegi exploreru. a ti možda podrazumijevaš da jedna porodica živi u jednom kućanstvu, ali članovi te porodice mogu u svom vlasništvu imati još 100 stanova u kojima POVREMENO borave, ili imaju prijavljeno boravište. dakle, trebaju li plaćati svih 100 pretplata, ili samo jednu i gdje to molim te piše?

Povremeno ne vrijedi, samo gdje žive tj.gdje im je prebivalište.Zato je u zakonu i napisano kućanstvo da ne bude toga što ti misliš nego da se pretplata naplaćuje po televizorima .Ne možeš boravit na 100 adresa jer po zakonu ne možeš ih toliko odjednom ni prijavit.po tom tvom pitanju o 100 stanova i adresa trebaju.Piše ti sve u postu 1081. tamo sam kopirao član zakona o tv pretplati.Zakon je napravljen da je razumljiv ali treba uvijek pročitat cijeli zakon ili član zakona a ne samo početak.
Ali to što mi govorimo je stari ali važeći zakon dok ne usvoje novi.Ako ga usvoje onako kakav je prijedlog nema više kućanstava i ostalog nego onaj tko plaća struju ima tv i plaća pretplatu.Znači u tvom slučaju porodica ima 100 stanova i plaća 100 pretplata ukoliko ne dokaže da nemaju tv.

alapača
24.05.2010., 22:03
ja šumom ti drumom :D
porodica može imati 100 članova. tih 100 članova ima jedno prebivalište i 100 boravišta. nije mi matematika jača strana, ali ako na ovih 100 boravišta ne moraju plaćati pristojbu, nego samo tamo gdje im je prebivalište, onda plaćaju jednu pristojbu a teve gledaju na sto i jednoj lokaciji :D
jel tak? :cerek:

edit na tvoj edit: ček ček sad malo :confused: hoćeš reći da ćemo stvarno imati zakon po kojem ćemo biti smatrani vlasnicima tevea dok ne dokažemo da ga nemamo? asti pa to je fantastično! ja volim hrvatsku :klap:

btw ni po tom novom zakonu to nema baš nekog smisla. jer ja mogu imati 100 stanova i u svima sam ja vlasnik strujnog priključka, bez obzira tko u tim stanovima živi - moja baka, podstanari ili mravi. koliko onda pristojbi plaćam, za sve stanove kojima sam vlasnik? :misli:

FileExplorer
24.05.2010., 22:29
Kućanstvo je ono gdje živiš,gdje imaš prebivalište.Druge kuće ili stanovi ili vikendice i apartmani koje imaš u vlasništvu se ne uzimaju pod kućanstvo istog vlasnika.Ako u kućanstvu tj.u kući ili stanu imaš i 100 tv-a platit ćeš samo 1 pretplatu.A ako ti je tih 100 tv-a razbacano na 100 drugih mjesta platit ćeš još 100 pretplata.

A otkud ti sad to????????

Pa na televizore u vikendicama se ne placa pretplata, valjda upravo zato sto se to sve smatra istim kucanstvom, to cak i sam HRT tvrdi.

Na temelju cega tvrdis da kucanstvo ne obuhvaca i vikendice i druge nekretnine u kojima jedni te isti medjusobno "bliski" ljudi borave?

a ti možda podrazumijevaš da jedna porodica živi u jednom kućanstvu, ali članovi te porodice mogu u svom vlasništvu imati još 100 stanova u kojima POVREMENO borave, ili imaju prijavljeno boravište. dakle, trebaju li plaćati svih 100 pretplata, ili samo jednu i gdje to molim te piše?

Ne moras placat pristojbu za vikendice, za iznajmkljene stanove moras:

Trebam li plaćati RTV pristojbu za prijamnike u apartmanima koje iznajmljujem?

Budući da Zakon o HRT-u propisuje plaćanje jedne RTV pristojbe po kućanstvu te da osobe u iznajmljenom apartmanu ili sobi čine drugo kućanstvo - vlasnik prijamnika koji se nalaze u tim apartmanima ili sobama mora plaćati pristojbu i za te prijamnike. Osim toga, budući da iznajmljeni apartman služi ostvarivanju dobiti, odredbe Zakona o HRT-u o plaćanju RTV pristojbe primijenjuju se na fizičke osobe koje obavljaju određenu upisanu djelatnost jednako kao i na pravne osobe, kao i kod drugih pravnih propisa. Dakle, vlasnik apartmana ili sobe za iznajmljivanje treba plaćati RTV pristojbu za svaki prijamnik koji se u njima koristi.

HRT programi puštaju svakih 60 sekundi zvuk u trajanju od 1 sekunde izvan naše granice čujnosti

BTW:

Članak 8.

U programima HRT-a zabranjeno je:

- bez znanja gledatelja, odnosno slušatelja, uporabom nekog tehničkog sredstva (npr. emitiranjem slika ili tona vrlo kratkog trajanja) prenositi određene poruke ili utjecati na gledatelje, odnosno slušatelje, a da oni toga nisu svjesni,

sivkić
25.05.2010., 10:30
A otkud ti sad to????????
Pa na televizore u vikendicama se ne placa pretplata, valjda upravo zato sto se to sve smatra istim kucanstvom, to cak i sam HRT tvrdi.
Na temelju cega tvrdis da kucanstvo ne obuhvaca i vikendice i druge nekretnine u kojima jedni te isti medjusobno "bliski" ljudi borave?

Poštovani gospodine ...
primili smo Vaš dopis broj: 798/08-18 od 06.srpnja 2007.
U prvom dijelu dopisa naveli ste činjenice sa kojima se i mi slažemo, odnosno upućujemo naše
suradnike da postupaju na način kako ste i Vi opisali.
Budući da Zakon o HRT-u propisuje plaćanje jedne RTV pristojbe po kućanstvu , tako je i za korištenje
apartmana - vikendice bitno kako se koriste, odnosno jeli riječ o jednom kućanstvu ili više njih.
Jednako tako ste ispravno naveli da vlasnici apartmana,soba i sl. koji su kategorizirali svoje
smještajne jedinice, sa namjerom iznajmljivanja apartmana i postelja ,te im je nadležni županijski
organ utvrdio mitimalne-tehničke uvjete, plaćaju RTV pristojbu za svaki RTV prijamnik, srazmjerno
vremenu korištenja.
S poštovanjem
Odjel RTV pristojba

FileExplorer
25.05.2010., 11:23
Budući da Zakon o HRT-u propisuje plaćanje jedne RTV pristojbe po kućanstvu , tako je i za korištenje apartmana - vikendice bitno kako se koriste, odnosno jeli riječ o jednom kućanstvu ili više njih.

Za nekretnine koje se iznajmljuju je jasno da se placa dodatna pristojba.

No ti si u postu gore tvrdio da se i za vikendice placa pristojba, a sam HRT tvrdi suprotno. Prema clanku 2. Odluke o nacinu prikupljanja-naplati RTV pristojbe, RTV pristojbu u vikendici se ne placa ukoliko se već placa u mjestu stanovanja. Ne pitaj me gdje se moze nac ta odluka - nemam pojma, ali HRT je sam mislim na web stranicama napisao ovo za vikendice, a i tebi je odgovorio slicno.

Kućanstvo je ono gdje živiš,gdje imaš prebivalište.Druge kuće ili stanovi ili vikendice i apartmani koje imaš u vlasništvu se ne uzimaju pod kućanstvo istog vlasnika.

Ovo dakle nije tocno, odnosno tocno je samo ako u tvojim vikendicama bore neki sasvim deseti ljudi. U vikendicama koje koristi isto kucanstvo se ne placa dodatna pristojba, to ti je i HRT odgovorio. Ako u vikendici zive drugi ljudi onda je jasno da to vise nije isto kucanstvo.

alapača
25.05.2010., 13:03
dobro, kužim dakle ako sam stan iznajmila nepoznatim osobama da za taj stan moram platiti pristojbu neovisno o onoj koju plaćam "kod svoje kuće". ali ako u tom stanu BORAVI moja kćer, mama, baka, koja ima PREBIVALIŠTE na mojoj adresi, onda dakle ne moram plaćati za taj stan pristojbu? :D
(imam osjećaj da stoti put pišem isto pitanje :D )

FileExplorer
25.05.2010., 13:24
dobro, kužim dakle ako sam stan iznajmila nepoznatim osobama da za taj stan moram platiti pristojbu neovisno o onoj koju plaćam "kod svoje kuće".

Postoje i neki granicni slucajevi sto se sezonskog iznajmljivanja tice, ali mi Katrin brise postove cim stavim link na drugi forum (na kojem se puno detaljnije bave tom temom). Stoga ukucaj u Google: "Plaćanje RTV pristojbe u vikendicama" pa kliknes na prvi link.

ali ako u tom stanu BORAVI moja kćer, mama, baka, koja ima PREBIVALIŠTE na mojoj adresi, onda dakle ne moram plaćati za taj stan pristojbu?

Ugrubo receno - da, radi se o istom kucanstvu i nema potrebe za dodatnom pretplatom (ako zaista isti ljudi borave u obje nekretnine).

ja-koja-jesam
26.05.2010., 06:32
Malo praktičnih pitanja...

Nabili su mi pred par dana kompletnu RTV pretplatu zbog tvornički ugrađenog radija u autu, druge prijemnike ne posjedujem. Ja planiram otići kod mehaničara da mi onesposobi radio (ionako samo CD-e slušam). E sad: da li je dovoljno napisati ručno odjavu i priložiti potvrdu od mehaničara da je radio u kvaru, ili baš moram printati i ovjeravati ovaj obrazac: http://www.hrt.hr/fileadmin/video/Odjava_prijamnika_2010.pdf?

Naime, mada nemam niti planiram imati nikakve prijemnike, iz principa mi se ne da potpisivati da pristajem da mi inkasatori njuškaju po kući, što dokument na linku zahtijeva. u prvom redu zbog toga što se šuška o nekom zakonu da bi se RTV pretplata plaćala i za posjedovanje kompjutera, a bez kompjutera ne mogu. A ne da mi se niti plaćati dodatne troškove javnog bilježnika. :mad:

Drugo, u ovom dokumentu na linku traži se broj uređaja, a meni na prijavi ne piše nikakav broj uređaja. Zna li itko što s tim i mogu li mi odbiti odjavu ako ne napišem broj uređaja? Hvala.

ja-koja-jesam
26.05.2010., 06:55
OK... malo sam prošvrljala po temi i vidim da se VALJDA ne mora potpisivati taj HRT-ov dokument... ali trebam li svoj dokument isto ovjeravati kod javnog bilježnika...?

Orleanska I.
26.05.2010., 08:10
Kako su ti naplatili pretplatu za radio u autu?

ja-koja-jesam
26.05.2010., 08:43
Tip rekao da je od 2003. zakon da se plaća zajednička RTV pretplata čak i ako prijemnik imam samo u autu... e sad, ja sam rekla da imam radio u autu zato jer sam mislila da ću plaćati 15-tak kn samo za radio, kao što je prije bilo, i to mi je bilo OK, čak i ako ga ne slušam, ali neka ih (bolje da se financira 3. program HRT nego Narodni radio)... ali 80 kn mjesečno bome nije...

Elem... jesu li me prevarili? Imam li pravo tražiti povrat novca?

Ovoliko sam do sada shvatila...

HTV-ov dokument ne moram potpisivat, mogu napravit svoj.
Kod J.B. ipak moram ići jer se ovjerava potpis, a ne sadržaj.

Jedino mi taj broj prijemnika fali... nazvala sam HRT i oni su rekli da ću ga moći dobiti kad me budu imali u kompjuteru, a još me nemaju, i zalupili mi slušalicu. A ja želim stvar odraditi još ovaj mjesec, jer ne želim plaćati i za lipanj. Vjerojatno najbolje da ovjerim stvar kod bilježnika ovih dana i dodam broj prijemnika kasnije. Zna li netko da li se gleda datum ovjere kod bilježnika ili datum kad je sve to skupa poslano poštom?

bez-nicka
26.05.2010., 08:55
zar nebi trebalo biti da ako se financiraš pretplatom da se ne bi trebao financirati i reklamama kao duge privatne televizije, ovako oni ubiru novac sa obje strane ili neka samo puštaju reklame i nas ostave na miru! ovako znam da na npr. novoj moram odtrpit reklame do početka filma a zašto bi na hrt-u ako već ubiru novac od nas i koji su to milijuni to je strašno! treba pokrenut inicijativu da se financiraju samo reklamama...

FileExplorer
26.05.2010., 09:54
zar nebi trebalo biti da ako se financiraš pretplatom da se ne bi trebao financirati i reklamama kao duge privatne televizije, ovako oni ubiru novac sa obje strane ili neka samo puštaju reklame i nas ostave na miru!

Pa mogl bi se uvest i ovo sto ti predlazes, ali ako bi se recimo ukinule reklame onda bi pretplata poskupila za valjda 30% - pa ti kako zelis. :ne zna:
Koliko znam jedino BBC ima dovoljno visoku pretplatu i dovoljno siroku publiku da se moze odrec prihoda od reklama, drzavica sa ~4 milijuna stanovnika to sigurno ne moze.

Orleanska I.
26.05.2010., 10:01
Elem... jesu li me prevarili? Imam li pravo tražiti povrat novca?

Nemam pojma, ali mislim da ne trebaš jednak iznos plaćati za radio i za televizor.
Nego, daj mi pojasni, kako su došli do toga da plaćaš radio u autu? Kuc-kuc na prozor auta, ti otvoriš prozor, on kaže da je inkasator i da ti naplaćuje ili?

mirko77
26.05.2010., 11:52
e narode... tuzio me hrt.. i iako mi je bilo urnebesno smijesno pojavit se u sudnici za 122 kn... ok... rekao posteno.. kriv sam..

pitanje: poslali su mi nalog za naplatu sudske pristojbe za presudu... kaj treba placati sudske pristojbe na presudu.. a presudu jos nisam dobio... ne kuzim

ja-koja-jesam
26.05.2010., 15:50
Nemam pojma, ali mislim da ne trebaš jednak iznos plaćati za radio i za televizor.
Nego, daj mi pojasni, kako su došli do toga da plaćaš radio u autu? Kuc-kuc na prozor auta, ti otvoriš prozor, on kaže da je inkasator i da ti naplaćuje ili?

Pojasnila sam - pročitaj početak mog zadnjeg posta.

Orleanska I.
26.05.2010., 16:40
Nisam skužila ni dalje, ali nema veze. Ne znam je li ti došao kući ili... Ma nema veze.

ja-koja-jesam
26.05.2010., 17:33
Je, došao mi je kući. Nije me jurio po autoputu :)

Ima li onda itko tko zna za sigurno da li se mora plaćati kompletna preplata samo za autoradio?
Gledam na drugim forumima (na koje ne smijem stavit linkove :mig:) ali i tamo se nitko ne slaže, svatko ima drugo iskustvo.

EmaEmily
27.05.2010., 06:43
ode ima previse stranica za koje bi mi trebalo par dana da procitam pa se unaprijed ispricavamako je netko spominjao nesto slicno ovome

uglavnom dogodilo nam se sljedece..moja mama vise nije htjela placati hrt pristojbu pa je jednostavno prestala..medutim, nakon par miseci doslo nam je upozorenje o ovrsi ukoliko u roku 8 dana ne platimo iznos od 900 i nesto kuna..moja mama kaze da im to nece platiti osim ako se ne pojave glupi inkasatori pred vratima te budemo dovedeni pred sam cin ovrhe. e sad, imaju li oni pravo izvrsiti tu ovrhu ako im kazemo da nemamo tv? ili ispada da im stvarno moramo platiti?

e da, mi doma imamo dva tv-a..ako je hrt pristojba u biti placanje zbog posjedovanja tv prijemnika zar nebi onda po toj logici trebali placati dvi hrt pristojbe (iako je cila ta prica s placanjem presmisna)?

Orleanska I.
27.05.2010., 06:56
Mislim da je tvoja mama trebala odjaviti i tek tada prestati plaćati, ovako ste dužni to platiti jer nema odjave.
Ne, ne biste trebali plaćati dvije pristojbe.

sivkić
27.05.2010., 08:17
ode ima previse stranica za koje bi mi trebalo par dana da procitam pa se unaprijed ispricavamako je netko spominjao nesto slicno ovome

uglavnom dogodilo nam se sljedece..moja mama vise nije htjela placati hrt pristojbu pa je jednostavno prestala..medutim, nakon par miseci doslo nam je upozorenje o ovrsi ukoliko u roku 8 dana ne platimo iznos od 900 i nesto kuna..moja mama kaze da im to nece platiti osim ako se ne pojave glupi inkasatori pred vratima te budemo dovedeni pred sam cin ovrhe. e sad, imaju li oni pravo izvrsiti tu ovrhu ako im kazemo da nemamo tv? ili ispada da im stvarno moramo platiti?

e da, mi doma imamo dva tv-a..ako je hrt pristojba u biti placanje zbog posjedovanja tv prijemnika zar nebi onda po toj logici trebali placati dvi hrt pristojbe (iako je cila ta prica s placanjem presmisna)?

imaju pravo i još ćeš platit javnog bilježnika 500-tinjak kuna.prvo se odjavi tv a onda prestane plaćat jer ako ga ne odjaviš smatraju da ga imaš i dužna si plaćat pretplatu i to samo jednu.ako nemaš toliko love za odmah platit plaćaj na par puta s tim da svi brojevi na iplatnici uvijek budu jednaki.I odjavi odmah tv.

ish-mish
27.05.2010., 19:04
povampirili su se skroz. možemo bježati, ali se ne možemo sakriti :zubo:

kako je krenulo, vrlo brzo će nam se, nakon što nas zaustavi, prometni policajac obratiti riječima: "dobar dan. vozačku, prometnu i zadnjih 6 plaćenih odrezaka radio pristojbe, molim." :rofl:

sampjera
27.05.2010., 19:37
moze li neko u par crta objasnit kako triba sastavit zahtjev za odjavljivanjem TV-a?

hvala

Alfa Romeo
27.05.2010., 20:14
povampirili su se skroz. možemo bježati, ali se ne možemo sakriti :zubo:

Ma nema lakse nego ne placati pretplatu trenutno. Mislim, koliko tesko moze biti ne potpisati nista inkasatoru? Makar vidio/cuo telku nemoze nista...

:D

zmayo
27.05.2010., 21:05
pretplata je samo legalno naplaćivanje nebuloza. šta njih boli jel imam ili nemam tv i jel h koristim. kao i radio.kak oni znaju da ja TV ne koristim za glednanje negledljivih 2 programa već gledam dvd ili igram igrice(plejka, jel)..Jadna nam država kad imamo ovakva sranja i nebuloze. plati meni nešto što je tvoje bez obzira jel koristio ili ne...

EmaEmily
27.05.2010., 23:00
fala na odgovoru..

e da, sad san se sitila da smo jednom prilikom prije par godina isto pokusali odustati od placanja tih gluposti pa smo lipo rekli onom inkasatoru da cemo prodati tv i on nam je to zapecatio..cim je on otisao mi skinuli pecat (jednu vrecicu ako me dobro pamet sluzi i gumica preko nje) i gledali tv normalno. i jedan dan mi tako gledamo tv kad inkasator dosa na vrata provjerit jel stvarno istina da nemamo vise tv. naravno, on se samo pozvao u nas stan (a ja i brat maloljetni i izbezumljeni) i ponovo nam uvalia placanje. pa me sad zanima sto ako mi odjavimo tv i onda opet dodu provjeravati? vidim da pisete da to nema nikakve veze jer on ne smi u moj stan ulaziti al opet mi nije bas svejedno kad stalno moran strepiti kad neko pozvoni na vrata

devet
28.05.2010., 03:19
Također namjeravam odjavit tv, pas sam istraživao i evo nađoh i ovo:

izvor: http://www.huzp.hr/pristojba090605.pdf

eto moj mali prilog, dobro pročitajte.
------------------

dalje,
odjava je jednostavno pismo sa najosnovnijim nužnim podatcima i najbolje da je napišete sami, ovjerite kod bilježnika (mada ne treba, ali možda neovjerene ne uzimaju u obzir na hrtu, to trebam ispitat) i bez ovih boldanih djelova (vidi gore), a onda tek počinje bitka i tu trebate biti pripremljeni, znati svoja prava i daljnje korake.
s. petrina je to sve najbolje objasnio, čitav postupak, jedino mi nije jasno kako je njemu moglo proći to što je kao razlog odjave naveo da više ne namjerava pratiti program hrta, kad je temelj za pretplatu posjedovanje prijemnika a ne gledanje hrtovih kanala?
očito razlog i nije bitan nego je bitan sam čin odjave, i poslije to što Ustav štiti nepovredivost vašeg doma i prema tome nema načina da vas neki inkasator ili kontrolor ukeba. navođenje zakona (na koje se pozivate) u odjavi nije nužno, ali je nužno da ih poznajete u daljnim koracima.
starijim,bojažljivijim ukućanima i djeci održite predavanje i razjasnite sve nejasnoće, i nema greške, ne puštajte nikog njihovog u kuću, kao što inače ne puštate nepoznate ljude da vam prekapaju po kući.

Diegos
28.05.2010., 09:59
Otkud ti to?
Ljudsko uho cuje do negdje 16, 20kHz, nisam bas siguran da vecina televizora sa ugradjenim zvucnicima salje nesto vise od toga (al nisam ziher). Inkasatora sa nekakvim uredjajima nikad nisam vidio. Interferencije, domet, preciznost... ne znam bas jel bi to radilo.
Imas neki link na tu temu, ili barem izvor informacije?
O tome se pričalo naveliko na ovom forumu, znam da je netko i linkove stavio. Potraži malo u podforumu Televizija ili Informatička tehnologija.

robihr
28.05.2010., 15:42
O tome se pričalo naveliko na ovom forumu, znam da je netko i linkove stavio. Potraži malo u podforumu Televizija ili Informatička tehnologija.
mislim da su ti ovo lovacke price.
ako se ne varam zakonom je zabranjeno slati takve signale, a cak i da nije ovo ti ne bi bas bio neki dokaz da imas tv.

tehnicki je to moguce izvesti, ali je upitna preciznost takvog uredjaja, kao i domet, pa opet se moze reci vise manje nista od toga (ali posto nisam upoznat s tim uredjajem ne mogu puno vise tvrditi).
a cak i da imaju to, mogao bi vrlo jednostavno blokirati taj signal sa filterom ili nekim drugim nacinom..

FileExplorer
28.05.2010., 16:16
mislim da su ti ovo lovacke price.
ako se ne varam zakonom je zabranjeno slati takve signale, a cak i da nije ovo ti ne bi bas bio neki dokaz da imas tv.

tehnicki je to moguce izvesti, ali je upitna preciznost takvog uredjaja, kao i domet, pa opet se moze reci vise manje nista od toga (ali posto nisam upoznat s tim uredjajem ne mogu puno vise tvrditi).
a cak i da imaju to, mogao bi vrlo jednostavno blokirati taj signal sa filterom ili nekim drugim nacinom..

A i u zakonu lijepo pise (stavio sam citat vec prije) da je to ilegalno tako da mozes mislit kako ilegalno prikupljeni dokazi sluze na sudu. To je naravno samo za zastrasivanje.

Aftermath
28.05.2010., 23:08
Čitao sam o tim aparatima u novinama, nahvalili kao vrlo pouzdani, nepogrešivi i sl. također mislim da je to samo pokušaj zastrašivanja. Ja već duže vrijeme ne plaćam pretplatu, a tv ne gledam, radio još manje:top:

KRE10
02.06.2010., 15:26
hehe meni se desilo to da su mi jucer pozvonila dvojica i ja otvorio jer sam nesto radio i nisam uopce gledo kroz spijunku kad ono kazu da su iz inspekcije za HRT :)
Oni meni kazu da nas imaju evidentirano ali da ne placamo(podstanari smo) .
Ja njemu na to kazem da ne koristimo tv nego da imamo samo laptope. On meni kaze da je i laptop prijemnik jer moze primat signal i da moramo placat pretplatu na laptope ! ! ! reko ja da ne znam da ima u zakonu takvo sta navedeno i da je to glupost i nista on ode i kaze da ce se to onda rijesit na neki drugi nacin :rofl:

Sad mi imamo kablovsku televziju :p pa me zanima ako budu dolazili s policijom da udju u stan dali bi bilo pametno da iskljucim tv i da ga stavim na balkon i kazem da ne radi i da ga ne koristimo?

alapača
02.06.2010., 15:32
...

nick ti je savršen :s :D a zakaj bi dolazili s policijom? :misli:

FileExplorer
02.06.2010., 15:33
hehe meni se desilo to da su mi jucer pozvonila dvojica i ja otvorio jer sam nesto radio i nisam uopce gledo kroz spijunku kad ono kazu da su iz inspekcije za HRT :)
Oni meni kazu da nas imaju evidentirano ali da ne placamo(podstanari smo) .
Ja njemu na to kazem da ne koristimo tv nego da imamo samo laptope. On meni kaze da je i laptop prijemnik jer moze primat signal i da moramo placat pretplatu na laptope ! ! ! reko ja da ne znam da ima u zakonu takvo sta navedeno i da je to glupost i nista on ode i kaze da ce se to onda rijesit na neki drugi nacin :rofl:

Sad mi imamo kablovsku televziju :p pa me zanima ako budu dolazili s policijom da udju u stan dali bi bilo pametno da iskljucim tv i da ga stavim na balkon i kazem da ne radi i da ga ne koristimo?

Za laptop ne brini (barem ne jos).
S policijom ti nece upast, ja jos nisam cuo za slucaj da su dobili sudski nalog za pretres zbog neplacanja RTV pristojbe.
Bez naloga naravno nikoga ne moras pustit u stan, a ako zelis ispast pristojan onda im jednostavno i üpristojno kazi da ti je vlasnik stana rekao da ne pustas nikog nepoznatog u stan (dakle ukljucujuci i tog kontrolora).

KRE10
02.06.2010., 15:46
nick ti je savršen :s :D a zakaj bi dolazili s policijom? :misli:

malo ljudi skuzi stvarno sta znaci nick :) svaka pohvala za to ;) izgleda da ima ljudi koji razmisljaju heheh

ma mislio sam na to da ako dodu s policijom kako bi mogli uc u stan jer mi ne pada na pamet da ih pustam u stan :)

Alfa Romeo
03.06.2010., 00:19
ma mislio sam na to da ako dodu s policijom kako bi mogli uc u stan jer mi ne pada na pamet da ih pustam u stan :)

Nista ne brini. Dom je nepovrediv po ustavu za takve gluposti.

V@is
03.06.2010., 09:36
Evo meni se pokvario resiver za digitalni signal, odnio ga na servis, rekli mi da dođem drugi tjedan. Znači nema tjedan dana gledanja tv-a, hoću li dobiti kakvu nadoknadu za ne gledanje hrt-a?:D

alapača
03.06.2010., 09:37
ofkors. i odštetu poradi duševnih boli :kava:

Pollux
04.06.2010., 11:43
Meni je navjerojatno koliko su ljudi zastrašeni i neinformirani. :)

Nevjerojatno je i to da svakoga puštaju u kuću da im njuška po kući. To je totalno nevjerojatno... jedan od najjačih zakona (o nepovredivosti doma) i kotam da bi morala biti kaznena prijava u razini i težini sudjelovanja u oružanoj pljački, posjedovanju droge, i počinjenju nekih težih djela da vam mogu ići "sa sudskim nalogom" u kuću.

Drukčije NEMA... N E M A šanse :)

Lijepo odjavite TV radi kvara (svaki RTV servis vam može izdati potvrdu).
Kopirajte si potvrdu.
Skinite onaj obrazac sa neta (samo ga prepišite i izostavite onaj dio o dopuštanju ulaska u kuću inkasatora) iako i sa tim ne mogu ući ali još bolje.
potpišite se na taj obrazac.

Odnesite ga kod javnog bilježnika i ovjerite (mislim da je 46 kn)

Pošaljite poštom preporučeno sa povratnicom obrazac, potvrdu od RTV servisa i to je to. Neće Vam više nitko ništa ni tražiti ni napraviti...

štemajzl
04.06.2010., 12:00
Skinite onaj obrazac sa neta (samo ga prepišite i izostavite onaj dio o dopuštanju ulaska u kuću inkasatora) iako i sa tim ne mogu ući ali još bolje.
Taj dio im ne omogućava ulazak u tvoj dom protiv tvoje volje, nego im onaj tko to potpiše, daje ovlast da mu počnu zaračunavati pretplatu ako ih se ne pusti u dom u kontrolu. Zato to treba izostaviti.

Inače, upravo sam u postupku jedne takve odjave.
Izvještavat ću o novostima.

zoran k
04.06.2010., 12:47
Smatram da HRT nitko ne bi trebao financirati nego bi se sam trebao financirati kako to čine i Nova TV i RTL. Neka se snalaze na tržištu.

Pa da i na njemu gledamo realiti idiotarije i astrologe?

Da ni na njemu ne bude ni dokumentaraca ni kulturnih emisija, baš kao i na ove druge dvije televizije? Da sav program bude za morone, kao na RTL-u i novoj tv?

Da se u potpunosti pretvorimo u naciju debila koji gledaju farmu?

alapača
04.06.2010., 13:07
Pošaljite poštom preporučeno sa povratnicom obrazac, potvrdu od RTV servisa i to je to. Neće Vam više nitko ništa ni tražiti ni napraviti...

na povratnicu (narančastu) desno dolje napišite "odjava prijamnika" ili takvo što po čemu će se znati što je (bilo) u kuverti. i čuvajte povratnicu kad vam se vrati.

Roy
04.06.2010., 13:33
Pa da i na njemu gledamo realiti idiotarije i astrologe?

Da ni na njemu ne bude ni dokumentaraca ni kulturnih emisija, baš kao i na ove druge dvije televizije? Da sav program bude za morone, kao na RTL-u i novoj tv?

Da se u potpunosti pretvorimo u naciju debila koji gledaju farmu?

Ne gledam niti HRT niti farmu, zaboli me za jedne i druge. Međutim, smetalo bi mi kada bi plaćao nešto na što imam manje utjecaja nego da nazovem za teleglasanje hoće li ispasti/ostati Simonica ili neka druga. Ja spadam u manjinu koja bi htjela gledati SF i kojoj blaženi HRT dobaci kost u obliku Star treka, repriziranog koliko i Dadilja. Sve kvalitetno na HRTu je ono što Đelo kupi unutar dodijeljenog fonda pa kako se snađe i možda još nekog primjera. A dokumentaraca se na netu nađe brdo i u HDu i gledam kad želim. "Država, selo, grad" i od arhivske građe i tuđeg rada kompajlirani "Tito" bi mi trebali biti razlog plaćanja pretplate? Malo sutra.

Realno gledajući HRT odn neki ljudi unutar firme rade što im se stvrdne i nikome ne polažu račune a meni to nije dovoljan razlog da ih financiram i kroz pretplatu kad već moram kroz porez.

LampaSB
09.06.2010., 13:56
Moj slučaj je slijedeći, danas je ženi na vrata došao inkasator i rekao da je primjetio da mi jedini u zgradi ne plaćamo rtv pristojbu i pitao ju može li ući u stan da provjeri imamo li televizor. I da u tom je stanu prije živjela moja majka i uredno je odjavila tv kad se iseljavala i sad je stan na nama i uredno nismo prijavili tv kad smo se uselili. On je rekao da nam je htio pomoći i rekao da očekujemo neke mjere,nešto u tom smislu. Ukoliko dođe s nalogom ja planiram reći da sam tv dobio na poklon prije 15 dana i da ću ga prijaviti. Nakon što dobijem prvu uplatnicu i platim ju odjavit ću tv s potvrdom od servisera da je tv nepovratno pokvaren. E sad, mogu li mi išta pošto nismo ništa potpisivali?
Hvala:top:

FileExplorer
09.06.2010., 15:18
Moj slučaj je slijedeći, danas je ženi na vrata došao inkasator i rekao da je primjetio da mi jedini u zgradi ne plaćamo rtv pristojbu i pitao ju može li ući u stan da provjeri imamo li televizor. I da u tom je stanu prije živjela moja majka i uredno je odjavila tv kad se iseljavala i sad je stan na nama i uredno nismo prijavili tv kad smo se uselili. On je rekao da nam je htio pomoći i rekao da očekujemo neke mjere,nešto u tom smislu. Ukoliko dođe s nalogom ja planiram reći da sam tv dobio na poklon prije 15 dana i da ću ga prijaviti. Nakon što dobijem prvu uplatnicu i platim ju odjavit ću tv s potvrdom od servisera da je tv nepovratno pokvaren. E sad, mogu li mi išta pošto nismo ništa potpisivali?
Hvala:top:

Ako sam dobro shvatio, kontrolor nije utvrdio posjedovanje RTV prijemnika (buduci ga niste pustili u stan niti ste mu rekli da imate prijemnik). S nalogom nece doc, ne znam na koje je to "mjere" mislio, vjerojatno samo zastrasuje.

LampaSB
09.06.2010., 16:09
Ako sam dobro shvatio, kontrolor nije utvrdio posjedovanje RTV prijemnika (buduci ga niste pustili u stan niti ste mu rekli da imate prijemnik). S nalogom nece doc, ne znam na koje je to "mjere" mislio, vjerojatno samo zastrasuje.

Tako je, kontrolor je samo popričao sa ženom, a posjedovanje TV prijamnika nije utvrđeno, niti je žena potpisivala ikakvu prijavu, niti je on pisao uplatnice.
Samo me zanima može li sad on na osnovu tog razgovora poslati ikakvu opomenu ili tražiti nalog ili učiniti bilo što na svoju ruku?

Alfa Romeo
09.06.2010., 21:18
Tako je, kontrolor je samo popričao sa ženom, a posjedovanje TV prijamnika nije utvrđeno, niti je žena potpisivala ikakvu prijavu, niti je on pisao uplatnice.
Samo me zanima može li sad on na osnovu tog razgovora poslati ikakvu opomenu ili tražiti nalog ili učiniti bilo što na svoju ruku?

Ovako, moze jedino krivotvorit potpis, no to bi palo na sudu.
Nalog sudac ne izdaje bezveze da bi se provjerilo imas li prijamnik. Pa ni policija ga nemoze dobiti bez jako dobrih razloga, kamo li ce inkasator ;)

Uglavnom, nikada nista ne potpisujte - nikad, pa ni tad. Cak i da se cuje tv ili ga vidi. I to je cijela tajna.

Smotani2
10.06.2010., 06:28
Ovako, moze jedino krivotvorit potpis, no to bi palo na sudu.
Nalog sudac ne izdaje bezveze da bi se provjerilo imas li prijamnik. Pa ni policija ga nemoze dobiti bez jako dobrih razloga, kamo li ce inkasator ;)

Uglavnom, nikada nista ne potpisujte - nikad, pa ni tad. Cak i da se cuje tv ili ga vidi. I to je cijela tajna.

Upravo tako.
Neki dan bio je kontrolor kod mene.
8 navečer, otvoreni prozori prema ulici, čuje se televizor.
Pitao me je kako to da ne plaćamo tv pretplatu a čuje ga.
Odgovorio sam mu da je to kod mene u posjeti Marsovac sa Jupitera i da tako razgovara sa mnom.
Pitao me je da li ga smije vidjeti, tj. ući.
Odgovorio sam mu da ne smije jer bi umro od straha.

Hvala lijepa, doviđenja, reče nakon što me je pogledao kao da nisam normalan.
Doviđenja, odvratih.

moses
10.06.2010., 07:20
:rofl:

A jadni, čovječe....ma svaki posao na svijetu bih radila, ali biti HRTov inkasator....Zamisli da tako moraš zarađivati za život. :(

Jednom u jednom podstanarskom stanu su me išli "zapisati" za kaznu i prijavu TVa pa sam im dala lažne podatke. Sutradan su lupali na vrata, a muž i ja im mahali kroz prozor. :lol:

Ms Marvel
10.06.2010., 14:42
Jedno praktično pitanje:

Danas mi je stigla uplatnica, a želim odjaviti Tv odmah sutra. E sad, moram li platiti račun za 6 mjesec prije toga iako 6. mjesec još nije ni na polovici?
A datum na izjavi mora biti 11.06.?

To je prva uplatnica nakon što sam pala kao zbunjena žrtva kontrolora, čekala sam je da saznam broj prijamnika.

manchild
10.06.2010., 14:46
Kako tportal neslužbeno doznaje, Vlada će na današnjoj sjednici najaviti sniženje HRT pristojbe za 25 posto, odnosno 20 kuna
Najava iz Vlade šokirala je sve na Prisavlju koje bi, ako se navedeno ostvari, ostalo bez tristo milijuna kuna godišnje. Naime, prošle godine HRT je od pretplate utržio nešto malo manje od 1,2 milijarde kuna, a poznato je da iz godine u godinu pretplata ima sve veći udio u financiranju HRT-a dok prihodi od marketinga padaju.

Alfa Romeo
10.06.2010., 23:28
Najava iz Vlade šokirala je sve na Prisavlju koje bi, ako se navedeno ostvari, ostalo bez tristo milijuna kuna godišnje.

Jadni, s tim ispodprosjecnim placama, sta ce sad.... :rolleyes:

Nece to proci ionako...

štemajzl
11.06.2010., 11:34
Hvala lijepa, doviđenja, reče nakon što me je pogledao kao da nisam normalan.
Tvoje je još dobar. Meni je moj u facu vikao 'Vi niste normalni! Vi niste normalni!' Zašto? Zato jer se naš dio stubišta na xy katu zaključava, a pred tim vratima nema zvona :nono: negu su jedina zvona portafon od zgrade u prizemlju. I lik nije mogao ući k nama dok nije dočekao da netko slučajno izlazi. I onda je dobio goreopisani histerični napadaj. :hebemu:

Na to sam mu odvratio da će dobrodošli ljudi uvijek moći ući, a za one nedobrodošle me boli kurac i nek pazi kak se to razgovara. :mirko:
Onda je prestao galamiti, al je nastavio hiperventilirati. I više ne dolazi k nama. :D

apickraj
16.06.2010., 13:38
da li mi netko može pomoći oko tv pretplate. Računi dolaze na mog supruga,a živimo u stanu koji sam je kupila prije braka. Dobio je dopis da podigle prijedlog za ovrhu jer nije plaćao tv godinu dana. između ostalog na toj adresu na koji mu dolaze računi je prijavljen tek 07.01.2010. a računi mu dolaze i za 2009, s tim da nikad nitko nije bio u stanu,vidio tv,niti smo što potpisivali. da li sam ja zaštićena pošto je stan moj prije braka i računi ne dolaze na mene. tj da li u mom stanu koji nema veze sa mojim mužem mogu raditi ovrhu

štemajzl
16.06.2010., 14:25
Ima neki razlog zašto odmah niste reagirali kad su počeli dolaziti takvi kilavi APP računi?

A7ibaba
17.06.2010., 13:18
Najnovije vijesti.Jedino mjerilo za plaćanje pretplate bit će imate li struju u kući i tvrtki ili ne. U brojkama, HEP ima 2,3 milijuna kućanstava i poduzeća – korisnika električne energije, a pretplatu HRT-u trenutačno plaća oko 1,5 milijuna pretplatnika, što znači da HRT kreće u lov na 800 tisuća novih "žrtava". Prema novom zakonu, za korištenje odjavljenog televizora kazna će, umjesto nekadašnjih 500 kuna, iznositi 5000 kuna, što je još jedan način za zgrtanje novca ovoj kući.

Iako prijedlog Vlade da HEP daje podatke svojih korisnika HRT-u zvuči nevjerojatno i, u najmanju ruku, nezakonito, važno je napomenuti kako nije naša Vlada prva koja se takvog nečega dosjetila, naime, desetak europskih zemalja već provodi sličnu politiku, pa neki račune za pretplatu dobivaju na istom računu sa strujom.
U HEP-u zasad vjeruju kako ovakvu odluku nije moguće provoditi, no Vlada je ipak njihov vlasnik, pa je u konačnici sve moguće.

Ne bi me cudilo ni izglasavanje novog ustavnog zakona zbog Hloverke.U dom vam moze uci policija sa nalogom i inkasatori sa HRT-a sa plastificiranim iskaznicama.

themoment
17.06.2010., 13:18
ja sam tv pretplatu odjavila preko svog inkasatora, simpa čiče koji veze nema sa životom, a kamoli televizijom.
i reče on meni, doći će ti zapečatit televiziju. nikakve izjave nisam potpisivala.
ja reko, dobro :ne zna:

nisu dolazili godinu i pol, i onda je došao neki gospodin u crnom i počeo se nešto prijetiti, kao, oni mogu dokazati da ja imam televiziju (a nisu je došli niti svečano zapečatiti) ili makar radio i da ću snosit posljedice.
sa smješkom sam mu rekla - samo vi dokazujte, nema problema. i zatvorila mu vrata pred nosom. nakon toga više nisu dolazili.

uzgred budi rečeno, onom istom čiči i dalje plaćam osnovni paket kabelske jer preko kabelske imam digitalni signal bez obzira na onaj uređajčić :zubo:
moj inkasator je valjda jedini normalni inkasator HRTa ikad :cerek:

Najnovije vijesti.Jedino mjerilo za plaćanje pretplate bit će imate li struju u kući i tvrtki ili ne. U brojkama, HEP ima 2,3 milijuna kućanstava i poduzeća – korisnika električne energije, a pretplatu HRT-u trenutačno plaća oko 1,5 milijuna pretplatnika, što znači da HRT kreće u lov na 800 tisuća novih "žrtava". Prema novom zakonu, za korištenje odjavljenog televizora kazna će, umjesto nekadašnjih 500 kuna, iznositi 5000 kuna, što je još jedan način za zgrtanje novca ovoj kući.

Iako prijedlog Vlade da HEP daje podatke svojih korisnika HRT-u zvuči nevjerojatno i, u najmanju ruku, nezakonito, važno je napomenuti kako nije naša Vlada prva koja se takvog nečega dosjetila, naime, desetak europskih zemalja već provodi sličnu politiku, pa neki račune za pretplatu dobivaju na istom računu sa strujom.
U HEP-u zasad vjeruju kako ovakvu odluku nije moguće provoditi, no Vlada je ipak njihov vlasnik, pa je u konačnici sve moguće.

Ne bi me cudilo ni izglasavanje novog ustavnog zakona zbog Hloverke.U dom vam moze uci policija sa nalogom i inkasatori sa HRT-a sa plastificiranim iskaznicama.

ma mogu oni uvesti da televiziju moraš plaćati ako imaš dva zdrava oka, nema boga da im plaćam te nebuloze.
makar se do 80te godine svog života vukla po sudovima. :amen:

terza
17.06.2010., 13:21
Evo i od mene pitanje -

danas mi je sestru isprepadao TV kontrolor i iako nije ulazio u stan, ona mu je rekla da ima tv prijamnik i rekla koja je marka. On je onda uzeo njezinu osobnu, zapisao podatke i dao joj uplatnicu da se plati pretplata za zadnjih 6 mjeseci, a da će od ovog mjeseca redovito stizati uplatnice na njezino ime.

Dakle, televizor nije vidio, ona kaže da ništa nije potpisala... Isto tako, ako išta znači, ona nema svoja primanja (studentica) i stan nije na njezino ime...

Treba li sada platiti tih 6 mj. zaostatka i od sada redovno plaćati, ili je to bio samo APP sa strane kontrolora?

dodatak - vlasnik stana je otac koji isto tako ima i svoj stan u drugom gradu gdje redovno plaća TV pretplatu.

A7ibaba
17.06.2010., 18:29
Ma daj,ko da je njima bitno sto nema primanja.Mozes crkniti od gladi,ali pretplatu za hrt moras platiti.To ih valjda uce u skoli za inkasatore HRT-a.Moras imati zavrsena 3 razreda osnovne da mozes upisati tu skolu.On je zapisao marku TV-a,majko mila.Sta je on to molim te upisao? Marka tv-a Telefunken,osoba ta i ta.Ukupno pretplata 6,hahaha.Pa tako mogu i ja ici po kucama i govoriti ljudima "osoba ta i ta,marka patika najk,duzan mi 500 kuna".

alapača
17.06.2010., 20:36

aha a iznajmljivači stanova bi onda plaćali za svaki stan ili samo jedan?

Josip4
18.06.2010., 23:29
Nije mi jasno zašto jednostavno ne uvedu neke smart kartice za HRT, i ko želi gledati HRT nek plaća pretplatu i dobiva smart karticu, barem sada to nebi trebal biti problem dok dolazi digitalno doba.

Prije koju godinu sam čital da je neko dobil sud sa HRT-om, i da ne mora plaćati pretplatu jer ima slabi signal HRT-a.

Alfa Romeo
19.06.2010., 00:00
Nije mi jasno zašto jednostavno ne uvedu neke smart kartice za HRT, i ko želi gledati HRT nek plaća pretplatu i dobiva smart karticu, barem sada to nebi trebal biti problem dok dolazi digitalno doba.

Prije koju godinu sam čital da je neko dobil sud sa HRT-om, i da ne mora plaćati pretplatu jer ima slabi signal HRT-a.

Zato jer oni zele maksimalnu dobit, a fer play. Njima smeta sto 800.000 kucanstva ne placa. Sta mislis, koliko nonica sa penzijom ispod 2000 bi placalo ako mogu gledati rtl i novu i regionalne besplatno? A da ne govorim sta bi bilo sa paketima na kablovskoj. 30 kn 50 programa bez htv-a i to je to sto moras placati.

Propali bi samo tako.

Johnny B.
19.06.2010., 00:24
Najnovije vijesti.Jedino mjerilo za plaćanje pretplate bit će imate li struju u kući i tvrtki ili ne....
No krasno, ja u spremištu žita imam zaseban priključak struje (duga priča kako je do toga došlo...) i sad će mi đubrad nakalemiti pretplatu na to :bang:

Josip4
19.06.2010., 01:34
Zato jer oni zele maksimalnu dobit, a fer play. Njima smeta sto 800.000 kucanstva ne placa. Sta mislis, koliko nonica sa penzijom ispod 2000 bi placalo ako mogu gledati rtl i novu i regionalne besplatno? A da ne govorim sta bi bilo sa paketima na kablovskoj. 30 kn 50 programa bez htv-a i to je to sto moras placati.

Propali bi samo tako.

Da ali to je po meni protu ustavno, zašto bi mene neko tjeral da plaćam za nešto što negledam???

U HRT-u vele da je to kao porez za TV prijemnik, ali kolko ja znam porez se ne plaća televiziji, nego državi, županiji, općini.

To je jednostavno gamad, a i ljudi su si sami krivi, trebali bi svi potpisivati neku peticiju protiv te pretplate, a ovako svi šute i sve pet.

Oni traže 80 kn. za pretplatu, dok za dosta manju lovu moreš birati između opti, maxa ili digija..., sramotno je da za 2 programa uzimaju 80 kn., i ja osobno je ne plaćam niti ću je ikad plaćati.

Orleanska I.
19.06.2010., 12:19
Hoće li HRT uvažiti odjavu ako im vratim kupon za digitalni prijamnik koji nisam iskoristila? Hoće li im to biti dovoljan dokaz s obzirom da program bez toga ne mogu pratiti pa mi TV služi samo kao mjesto na kojem držim tabletić? :D

manchild
19.06.2010., 13:43
Hoće li HRT uvažiti odjavu ako im vratim kupon za digitalni prijamnik koji nisam iskoristila? Hoće li im to biti dovoljan dokaz s obzirom da program bez toga ne mogu pratiti pa mi TV služi samo kao mjesto na kojem držim tabletić? :D

mislim da to nije dokaz i da to neće uvažiti

Orleanska I.
19.06.2010., 14:08
A ja se ponadala. :D

manchild
19.06.2010., 14:12
A ja se ponadala. :D

sad kad prelazi tvoja regija na digitalno fino pustiš HTV-ovce u kuću i pokažeš TV i problem riješen

Orleanska I.
19.06.2010., 14:17
Ma već smo prešli, zato i pitam, sad bih odjavila, vratila im kupon, neka zapečate TV i mir. Ali očito ne ide kako sam mislila.

CroMan132
19.06.2010., 19:04
Meni je navjerojatno koliko su ljudi zastrašeni i neinformirani. :)

Nevjerojatno je i to da svakoga puštaju u kuću da im njuška po kući. To je totalno nevjerojatno... jedan od najjačih zakona (o nepovredivosti doma) i kotam da bi morala biti kaznena prijava u razini i težini sudjelovanja u oružanoj pljački, posjedovanju droge, i počinjenju nekih težih djela da vam mogu ići "sa sudskim nalogom" u kuću.

Drukčije NEMA... N E M A šanse :)

Lijepo odjavite TV radi kvara (svaki RTV servis vam može izdati potvrdu).
Kopirajte si potvrdu.
potpišite se na taj obrazac.

Odnesite ga kod javnog bilježnika i ovjerite (mislim da je 46 kn)

dal je nekome uspjela ta procedura? pollux, štemajzl kako kod vas dal plaćate još uvijek?
sam se dosta o tome informirao i isto tako sam mislio sastaviti kako je pollux napisao pa da krenem u bitku s hrtovcima.

štemajzl
19.06.2010., 19:58
Zašto bih plaćao nešto što nisam dužan plaćati i što sam odjavio? :)

Scarlett_O_Hara
19.06.2010., 20:31
a sto znaci vlasnik tv-a? ja sam tv dobila od prijatelja. tko je vlasnik? ja npr tvrdim da je posiden pa ga vracam vlasniku...

Kasnim mjesec dana - pa u tome jest stvar - tko je vlasnik, kako to dokazati? Valjda onaj tko ga je kupio, a ako ga je darovao tebi onda si ti vlasnik. Previše toga je nejasno po puno stvari.

a onda imamo primjer moga tate koji ima kuću (gdje živi) i stan u drugom gradu u koji povremeno dolazi ako ima što za obaviti. ispočetka je plaćao pretplatu za oboje, a onda je saznao da svako kućanstvo plaća jednu pretplatu. ja neznam jeli to točno, to je bilo 90-tih godina. ja zapravo mislim da mu je to sam inkasator rekao. i onda je rekao inkasatoru da ga odjavi, on ga odjavio i uplatnice više nisu stizale. znači nije ništa ni ovjeravao ni slao, niti je tv zapečaćen.

jeli ja tu mogu nešto po zakonu (what a joke) napraviti?

U zakonu piše kako piše. U praksi, boli njih briga tko će plaćati pretplatu, podstanar, vlasnik stana, vlasnik TV-a( što mogu biti tri različite osobe). Oni svašta govore - ljudima pokušavaju uvaliti foru da se za laptope plaća pretplata. I ljudi vjeruju.
Kao što sam govorila, razlika između vlasništva televizora i kućanstava je nejasna. Nije jasno plaća li kućanstvo ili vlasnik ako oni tvrde da plaća onaj koji živi tamo gdje je TV iako ta osoba ne mora biti vlasnik TV-a. Da ne ulazim opet u začarani krug...

Ja nikog ne puštam u stan, uopće ne otvaram vrata i što mi mogu? Kako će dokazati da sam u stanu, da imam TV i da je prošlo više od 30 dana odkad je taj TV - u stanu?

Pollux
03.07.2010., 21:39
dal je nekome uspjela ta procedura? pollux, štemajzl kako kod vas dal plaćate još uvijek?
sam se dosta o tome informirao i isto tako sam mislio sastaviti kako je pollux napisao pa da krenem u bitku s hrtovcima.

Nitko ništa mjesec dana :)

A pazite ovo :) Vezivanje HRT pretplate sa strujom - nezakonito? (http://www.osijek-online.com/index.php?option=com_content&view=article&id=3950:vezivanje-hrt-pretplate-sa-strujom-nezakonito&catid=30:zanimljivosti&Itemid=1)

Pa ne da mi ne mogu to naplatiti nego nema šanse! :)

ZgeNbo
03.07.2010., 22:04
Tko je lud neka plaća. Ja svog starog nikako da nagovorim da odustane od plaćanja. a kaže on kad sam do sad plaćo i kad svi plaćaju kako da ja sad ne plaćam. :facepalm:

fino , idući put kad dođe baba da pokupi 8okn fino joj reci da nemaš i da ne želiš više koristit tv i da ti odmah da tu papirologiju za odjavit tv i da ga odmah nose ako žele. neka im da stari tv sa tavana ili ovaj što sad koristi. sutra mu sve spojim ponovo, oće na novi tv, oće na laptop, oće na desktop, nek bira...
a ovo što im piše na odjavnom formularu da im se dozvoljava ulazak u kuću nek si dupe stim obrišu

Pollux
03.07.2010., 22:14
Samo prati isprobanu proceduru :) (koja je btw u skladu sa zakonima :))

ShinobiU
04.07.2010., 20:38
Evo, ja sam prije 20ak dana odjavio po datim uputama, nakon par dana stigao formular, odmah u smece, povratnica je tu, sad slijedi cekanje. Javim svima cim bude nekih novosti :D

FileExplorer
04.07.2010., 21:00
A pazite ovo :) Vezivanje HRT pretplate sa strujom - nezakonito? (http://www.osijek-online.com/index.php?option=com_content&view=article&id=3950:vezivanje-hrt-pretplate-sa-strujom-nezakonito&catid=30:zanimljivosti&Itemid=1)

I meni je upitna legalnost te metode da se polazi od pretpostavke da ljudi imaju TV i da onda oni moraju "dokazivat" da ga nemaju. No taj mehanizam vec postoji u nekim zemljama a vjerujem da se time uspara mnogo love koja inace odlazi na birokraciju, tako da je zakonodavac vjerojatno "na silu" progurao neku formu koja prolazi.
No za obicnog gradjanina koliko vidim se ionako ne bi nista mjenjalo jer sada ce samo doci do toga da ce svi koji ne "zele" placat pretplatu morat potpisat onu izjavu, a ne samo oni koji su vec prije bili evidentirani (sto je bio slucaj do sada). K tome naravno ova velika glupost da se ta izjava mora platit. Ispada da moras platit da dokazes svoju "nevinost" i onda kad si nevin.

zoran k
04.07.2010., 23:20
"Jos neke drzave"???
Halo, europske drzave u kojima se ne placa "naknada" su samo:

Madjarska
Portugal
Spain
Estonia

i ove tri mini-drzave:

Andorra
Liechtenstein
Luxembourg
Monaco

Drzava u Europi ima 50 pa ti racunaj.

Da, ali nije uzeto u obzir da u nekim državama u kojima se plaća pretplata, to plaćanje nije obavezno, nego je opcionalno.

Primjerice, ne znam kako danas, ali do pred desetak godina Italija je imala opcionalno plaćanje tv pretplate, s tim da osobe koje su odabrale ne plaćati pretplatu, nisu imale pravo sudjelovanja u televizijskim nagradnim igrama i sl.

Orleanska I.
04.07.2010., 23:24
Recimo, primjer. Moj djed ima štalu u kojoj ima struju. I treba plaćati HRT-u naknadu za posjedovanje prijamnika jer u štali ima struju. Jer krave moraju gledati TV kako bi davale bolje mlijeko. :D

anja_st
04.07.2010., 23:25
pozdrav svima!

Ma mora san se ukljucit u temu nisan moga izdrzat. Kazu neki tako pise u zakonu.
Ko je pisa te zakone i za koga. Sutra da nan drzava bankrotira i da se donese zakon po kojem svakom gradaninu ove zemlje se mjesecno izvadi po litre krvi (oni bi i vise vrlo vjerovatno) da drzava to moze prodat na trzistu da prezivi isplati mirovine isl. Ocete li na to pristat?
Kako to je HRT javna kad velika vecina njih ima place od 20 000 i vise kuna!!!!!! Kako to da je ta ekipa od javne napravila privatni biznis?
Koliko privatnik mora imati zaposlenih da ima cistu dobit od 20000 i vise kuna? I uz to se svaki misec trest sta ce bit sutra.
ovo je najobicnija legalna pljacka i nista vise! Na te odgovore ovi iz HRT kazu da bi im onda novinari otisli na konkurentne TV. Interesantno kako to da isto pravilo ne vazi i kad ides u doktora neko moras ic u privatrnika jer ces inace doc na red kad odapnes.
To je jedna velika velika neradnicka mafija koja je navikla na sisu. Tu sisu triba prikinit! Sta prije to bolje neka se komercijaliziraju i od reklama zive jer ionako samo puste sapunice reprize repriza itd.
Pokazali su da in je komunizam jos pri srcu i da je super zivit na tudoj grbaci neko radi a ti samo doneses zakon i rjeseno sve.
Svugdi dvostruka mjerila tih smradova koji su nas i doveli do ovoga. Neka in je sa sricon!

Zivili!

FileExplorer
04.07.2010., 23:33
Da, ali nije uzeto u obzir da u nekim državama u kojima se plaća pretplata, to plaćanje nije obavezno, nego je opcionalno.

Otkud ti to?

Primjerice, ne znam kako danas, ali do pred desetak godina Italija je imala opcionalno plaćanje tv pretplate, s tim da osobe koje su odabrale ne plaćati pretplatu, nisu imale pravo sudjelovanja u televizijskim nagradnim igrama i sl.

"Pretplata" je u Italiji obavezna. Sumanjam da je i u proslom mileniju bilo drugacije ali ionako govorimo o stanju danas.

Pollux
06.07.2010., 16:20
Placati HRT pristojbu je čista budalaština :) ajd da je to pretplata, ajd da ja mogu birati jel želim plaćati ili ne, ajd da mogu birati paket programa... ajd da je HRT kodiran pa ako želim gledati HRT... plati frajeru :) ovo je totalno sranje :)

Ali ne, to je "pristojba" = porez na prijemnik.... nevjerojatno. :) A što ako ja želim imati jedan veeeliki 147 Cm lijepi state of art LCD TV koji nikada ne želim koristiti za gledanje televizije... jednostavno želim da mi uljepšava sobu. Baš takav kakav je, i ne namjeravam pristojbu plaćati? I što, ne smijem ga kupitiako neću plaćati pristojbu? :D Bože moj... Dakle, čini mi se da su tu neka ljudska, matrijalna, ustavna i slična prava prekršena...

mrkva666
06.07.2010., 20:03
ako misle vezivat rtv pretplatu s strujom onda ću otkopčat struju i kupit agregat,solarne ploče ili slično

FileExplorer
06.07.2010., 20:19
ako misle vezivat rtv pretplatu s strujom onda ću otkopčat struju i kupit agregat,solarne ploče ili slično

Mislim da si nesto pogresno shvatio.
Moci ces (ako se usvoji prijeldog) napisat izjavu da ne posjedujes TV prijemnik i neces placat pretplatu bez obzira na to imao ti struju ili nemo. Tako da ne moras nista tumbat.

BettyBoopPoopa
06.07.2010., 20:57
Pozdrav!

Upravo nam je inkasator banuo na vrata, moj suprug naivno otvorio i eto - moja poštenjačina priznala da imamo TV, ali da smo se "tek" mjesec i pol u tom stanu pa mu je "dobar" inkasator kao oprostio kaznu i naplatio samo 160 kn!?
Ja sam bila u kuhinji (misleći da je susjed na vratima) i kad sam shvatila što se dešava dopalila do vrata kao :azdaja: - pitala da kakav je to način dolaziti ljudima u 21:40 na vrata i sprašila inkasatora. Pokupio se u roku od sekunde.
Platili nismo, ali suprug se potpisao! :bonk:
I sada?
Nemam apsolutnu namjeru plaćati to, ni kaznu ni pretplatu...ali šteta je već učinjena.
Platiti kaznu pa odjaviti... :ne zna:

Molim savjet, a do tada idem sredit` supruga! :Snajper:

manchild
07.07.2010., 00:20
Placati HRT pristojbu je čista budalaština :) ajd da je to pretplata, ajd da ja mogu birati jel želim plaćati ili ne, ajd da mogu birati paket programa... ajd da je HRT kodiran pa ako želim gledati HRT... plati frajeru :) ovo je totalno sranje :)

Ali ne, to je "pristojba" = porez na prijemnik.... nevjerojatno. :) A što ako ja želim imati jedan veeeliki 147 Cm lijepi state of art LCD TV koji nikada ne želim koristiti za gledanje televizije... jednostavno želim da mi uljepšava sobu. Baš takav kakav je, i ne namjeravam pristojbu plaćati? I što, ne smijem ga kupitiako neću plaćati pristojbu? :D Bože moj... Dakle, čini mi se da su tu neka ljudska, matrijalna, ustavna i slična prava prekršena...

i to baš svugdje u Europi

Alfa Romeo
07.07.2010., 10:37
Nemam apsolutnu namjeru plaćati to, ni kaznu ni pretplatu...ali šteta je već učinjena.

Plati kaznu i pretplatu i onda odjavi. Jedino to mozes.

Mozes i supruga sredit. :)

Pollux
07.07.2010., 18:41
i to baš svugdje u Europi

Malo si se zahebao... ;)

Pollux
07.07.2010., 18:41
Pozdrav!

Upravo nam je inkasator banuo na vrata, moj suprug naivno otvorio i eto - moja poštenjačina priznala da imamo TV, ali da smo se "tek" mjesec i pol u tom stanu pa mu je "dobar" inkasator kao oprostio kaznu i naplatio samo 160 kn!?
Ja sam bila u kuhinji (misleći da je susjed na vratima) i kad sam shvatila što se dešava dopalila do vrata kao :azdaja: - pitala da kakav je to način dolaziti ljudima u 21:40 na vrata i sprašila inkasatora. Pokupio se u roku od sekunde.
Platili nismo, ali suprug se potpisao! :bonk:
I sada?

Plati kaznu, odjavi "po proceduri" i amen...

BettyBoopPoopa
08.07.2010., 21:51
Plati kaznu, odjavi "po proceduri" i amen...

Da, nekako sam se pomirila s tim.

Mah, neka se sad suprug bakće s "procedurom", pa će se naučit` ne davati tek tako autograme. :raspa:

Tnx

madame.
14.07.2010., 08:51
Nitko ništa mjesec dana :)

Pa ne da mi ne mogu to naplatiti nego nema šanse! :)

To sam danas čula, ne mogu vjerovat :mad:
Smradovi.

Cijelo jutro se borim sa suprugom da se odjavimo. Zakaj su muški tak indiferentni? http://www.pic4ever.com/images/gaah.gif

pula-
21.07.2010., 20:51
Evo i meni kontrolori došli na vrata i nagovorili me da za radio koji imama u stanu potpišem i platim "sezonsku" pretplatu od 474,00 kn kako su oni rekli na što sam pristao jer ta pretplata po njihovoj priči je trebala vrijediti godinu dana.
Kasnije se ispostavilo da to je bila kazna što do tada nisam prijavio radio i počele su stizati uplatnice mjesečne još na to.
Samo da znate da i vas ne prevare jer im je to nova fora a sad kažu da nisu to rekli ...... moš mislit.
Sad sve odjavljujem kod bilježnika

kontra
22.07.2010., 05:53
meni se desila ista stvar... jos sam rekla da ne zivimo tu cijelu godinu i sad mi svejedno dolaze uplatnice svaki mjesec... :bonk:

štemajzl
22.07.2010., 10:06
Evo i meni kontrolori došli na vrata i nagovorili me da za radio koji imama u stanu potpišem i platim "sezonsku" pretplatu od 474,00 kn kako su oni rekli na što sam pristao jer ta pretplata po njihovoj priči je trebala vrijediti godinu dana.
Pa dobro, ljudi, jel vi dajete novac baš svakom liku koji vam dođe žicati na vrata?
Dajte recite di živite da i ja stanem u red.

Pollux
23.07.2010., 12:25
eee i ja bi :)

-jaaa-
25.07.2010., 22:29
zanima me u vezi prestanka plaćanja pretplate. da bih odjavio tv traži se da ispunin i kod javnoga bilježnika ovjerin onaj obrazac sa hrt-ove stranice. zanima me s obzirom na to da u tom obrascu stoji točka

- dopuštam ovlaštenim predstavnicima Hrvatske radiotelevizije (HRT) nesmetano provođenje kontrole iznjetih činjenica te da sam upoznat da će HRT u slučaju odbijanja, odnosno onemogućavanja HRT-a u provođenju kontrole ponovo me prijaviti, odnosno teretiti za plaćanje RTV pristojbe.

...i s obzirom na to da u raznim prijedlozima kako da odjavim pretplatu se spominje takav način odjave putem dopisa sa povratnicom te u slučaju da ti kasnije pokucaju na vrata pozivanje na...

Zakonska osnova – Članak 34.

Dom je nepovrediv.

Samo sud može obrazloženim pisanim nalogom utemeljenim na zakonu odrediti da se dom ili drugi prostor pretraži.

Pravo je stanara da on ili njegov zastupnik i obvezatno dva svjedoka budu nazočni pri pretrazi doma ili drugoga prostora. (…) Pretraga radi pronalaženja ili osiguranja dokaza za koje postoji osnovana vjerojatnost da se nalaze u domu počinitelja kaznenog djela, može se poduzeti samo u nazočnosti svjedoka.

...a prethodno si kod javnog bilježnika potpisa i ovjerio gore navedenu točku. malo mi je to nerazumljivo jer što ima veću težinu? ovaj članak zakona ili tvoja potpisana i ovjerena izjava?

molio bi ako netko zna iz vlastitog iskustva jer bi proba nagovorit roditelje na ovo pa ih opet nebi tio uvalit u ghovna. unaprijed hvala

štemajzl
26.07.2010., 08:24
- dopuštam ovlaštenim predstavnicima Hrvatske radiotelevizije (HRT) nesmetano provođenje kontrole iznjetih činjenica te da sam upoznat da će HRT u slučaju odbijanja, odnosno onemogućavanja HRT-a u provođenju kontrole ponovo me prijaviti, odnosno teretiti za plaćanje RTV pristojbe.
...

...a prethodno si kod javnog bilježnika potpisa i ovjerio gore navedenu točku. malo mi je to nerazumljivo jer što ima veću težinu? ovaj članak zakona ili tvoja potpisana i ovjerena izjava?

molio bi ako netko zna iz vlastitog iskustva jer bi proba nagovorit roditelje na ovo pa ih opet nebi tio uvalit u ghovna. unaprijed hvala
Pa pročitaj što piše u toj točki. Piše da ako ih ne pustiš u stan u kontrolu (na što imaš potpuno pravo) onda ti oni zaračunaju zaostatke od dana otkazivanja. Neće ti oni na silu pokušavati ući u stan, ali će ti mrtvi-ladni ispostaviti račun. Zato se savjetuje izbacivanje te točke iz izjave za otkazivanje pretplate.

Faca5
26.07.2010., 08:58
Da li ja teoretski mogu otići kod nekog ovlaštenog servisera da mi onesposobi u antenski prijemnik u televizoru (ako je to tehnički moguće) i da mi izda potvrdu za to?

Onda takav televizor ne bi trebao podlijegati pretplati jer više nije prijemnik?

Katrin
26.07.2010., 09:01
Svejedno ga moras odjaviti.

simba_m
26.07.2010., 09:42
Pročitao sam postupak za neplaćanje TV pretplate, ali nigdje ne nalazim upute kako postupiti ako TV ni nije prijavljen. Naime, preselio sam se u stan i nemam uopće prijavljen TV. I sad recimo dođe neka kontrola i ja ih naravno ne pustim unutra. Što napraviti ako pošalju račun? Kako napisati žalbu ako nemam dokaz o odjavljivanju prijemnika s obzirom da nemam ni prijavljen prijemnik?

FileExplorer
26.07.2010., 10:00

Najbolje je "prekrizit" tu tocku, ali vjerujem da ti mozes kontorloru i na licu mjesta rec da opozivas svoju suglasnost (buduci ta tvoja prethodna suglasnost nema uzrocno-posljedicne veze sa meritumom samog dokumenta).

Orleanska I.
26.07.2010., 10:03
@simba m - Ne će ti poslati račun ako ti njih ne pustiš u stan i ne potišeš. Stoga, pamet u glavu, ne puštaj ih u stan, ne potpisuj ništa, ne spominji radio i televizor. Nemaš i gotovo. Neka ti vjeruju ne riječ, samo ih ne puštaj u stan.

simba_m
26.07.2010., 12:08
@simba m - Ne će ti poslati račun ako ti njih ne pustiš u stan i ne potišeš. Stoga, pamet u glavu, ne puštaj ih u stan, ne potpisuj ništa, ne spominji radio i televizor. Nemaš i gotovo. Neka ti vjeruju ne riječ, samo ih ne puštaj u stan.

Odlično. To me zanimalo. Hvala

štemajzl
26.07.2010., 12:29
Pročitao sam postupak za neplaćanje TV pretplate, ali nigdje ne nalazim upute kako postupiti ako TV ni nije prijavljen. Naime, preselio sam se u stan i nemam uopće prijavljen TV. I sad recimo dođe neka kontrola i ja ih naravno ne pustim unutra. Što napraviti ako pošalju račun? Kako napisati žalbu ako nemam dokaz o odjavljivanju prijemnika s obzirom da nemam ni prijavljen prijemnik?
Kontrolu ne pusti u stan, reci da nemaš telku ni radio.
Može se dogoditi da te svejedno prijave na neviđeno i da ti počnu dolaziti APP računi.
Ja sam takav pokušaj riješio (http://www.forum.hr/showthread.php?p=25776662#post25776662) bez pisanja bilo čega, samo s dva telefonska poziva.

qwer
26.07.2010., 20:47
Meni nije jasno kako ljudi puše te fore sa izjavom da će pustiti ekipu sa htv-a u stan.
Mislim, ok, potpisao sam da ću te pustiti, i predomislio sam se. I tu je priči kraj.
Tu njihovu izjavu mogu mačku o rep, osim toga, koliko sam upoznat, Zakon o htv-u do sada nije predviđao nikakvu posebnu formu za odjavu prijemnika (javni bilježnik) niti je propisivao sadržaj (osim naravno izjave da nemaš tv).
Sad uvode da izjava mora biti ovjerena, ok, ali neka špranca koju će htv stavti na svoju stranicu i uvjeravati ljude da baš to moraju potpisati, i još pristati da ih pustiš u stan pd prijetnjom nekih sankcija, bože oslobodi.
Samo ne kužim zašto ljudi sada masovno ne počnu odjavljivati i tv u stanu, ionako će ih dosta morati odjaviti razne šupe, garaže i sl. di postoje brojila.
Lipo odjavi sve i ko vas j...

lanki
30.07.2010., 11:30
Meni nije jasno kako ljudi puše te fore sa izjavom da će pustiti ekipu sa htv-a u stan.
Mislim, ok, potpisao sam da ću te pustiti, i predomislio sam se. I tu je priči kraj.
Tu njihovu izjavu mogu mačku o rep, osim toga, koliko sam upoznat, Zakon o htv-u do sada nije predviđao nikakvu posebnu formu za odjavu prijemnika (javni bilježnik) niti je propisivao sadržaj (osim naravno izjave da nemaš tv).
Sad uvode da izjava mora biti ovjerena, ok, ali neka špranca koju će htv stavti na svoju stranicu i uvjeravati ljude da baš to moraju potpisati, i još pristati da ih pustiš u stan pd prijetnjom nekih sankcija, bože oslobodi.
Samo ne kužim zašto ljudi sada masovno ne počnu odjavljivati i tv u stanu, ionako će ih dosta morati odjaviti razne šupe, garaže i sl. di postoje brojila.
Lipo odjavi sve i ko vas j...

dali ih zbilja moram pustiti u stan?

FileExplorer
30.07.2010., 14:47
dali ih zbilja moram pustiti u stan?

Naravno da ne!!!
Jedino ako imaju sudski nalog (i svjedoke) smiju uc u stan bez tvoje privole. Sve ostalo je stvar tvoje volje i ne smijes snosit nikakve sankcije ukoliko nekome ne dozvolis ulazak u stan, cak i ako si prethodno nesto potpisala jer tu suglasnost uvijek mozes opozvat na licu mjesta. Ne daj se zastrasit iako obicno pokusavaju zastrasit raznim metodama.
Ima doduse jos par iznimki u kojima bi trebala pustit nekog u stan u odredjenim okolnostima (plinara, vatrogasci...) ali ovo definitivno nije taj slucaj.

Grof_Drkula
30.07.2010., 15:16
Imam b-net kabelsku.

Plaćam im pretplatu svaki mjesec.

I još plaćam TV pretplatu HRT-u.

Kako je to regulirano? Plaćam li ja to dva puta ili?

Plaća li B-net HTV-u išta za pretplatu? Jer ako plaćaju oni, zašto bih plaćao ja?

Zna li itko išta?

BRIŠITE, našo sam topic o tome....

st sonic
30.07.2010., 15:23
Imam b-net kabelsku.

Plaćam im pretplatu svaki mjesec.

I još plaćam TV pretplatu HRT-u.

Kako je to regulirano? Plaćam li ja to dva puta ili?

Plaća li B-net HTV-u išta za pretplatu? Jer ako plaćaju oni, zašto bih plaćao ja?

Zna li itko išta?

BRIŠITE, našo sam topic o tome....

ja mislin da ti s time plaćaš osnovni paket programa kabelske televizije ali ne i pristrojbu na pojedovanje tv prijemnika koju moraš plaćat HRT-u. Tako da B-net njima ne plaća ništa i ti moraš plaćat i jedno i drugo. Tako je i meni, i plaćam i jedno i drugo, iako mi idu na živce u zadnje vrime (ne prenose masu stvari iz sportskog programa) pa kontam kako da ih lagano odjebem, jer tako lošu uslugu ne mislim plaćat ubuduće. Nek se financiraju reklamama, ionako ih vrte svako malo.

-jaaa-
02.08.2010., 21:40
znači po vašem nekakvom savjetu da odjeben onaj njihov obrazac, napišen svoju izjavu da neman tv, radio, mikrovalnu, špaher :D pošaljen in tako da iman dokaz da su primili i gotovo... može li se onda dobit nekakav odgovor da odjava nije valjana? čitaju li oni opće poštu? :D

FileExplorer
02.08.2010., 23:00
znači po vašem nekakvom savjetu da odjeben onaj njihov obrazac, napišen svoju izjavu da neman tv, radio, mikrovalnu, špaher :D pošaljen in tako da iman dokaz da su primili i gotovo... može li se onda dobit nekakav odgovor da odjava nije valjana? čitaju li oni opće poštu? :D

Mozes uzet njihovu sprancu ali najbolje odmah prekrizi ono da dajes sukladnost da ih pustas u stan. Tu suglasnost doduse mozes i na licu mjesta usmeno opozvat ali najbolje odmah iskrizaj.

Faca5
03.08.2010., 12:40

EU se ne sviđa način na koji HRT ubire pretplatu (http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/08/03/0212006.html?pos=n0)

Blesav članak iz kojega ništa nije jasno... Ali ako nas zaista to traže, što bi se trebalo mijenjati u zakonu?

robihr
03.08.2010., 15:10

EU se ne sviđa način na koji HRT ubire pretplatu (http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/08/03/0212006.html?pos=n0)

Blesav članak iz kojega ništa nije jasno... Ali ako nas zaista to traže, što bi se trebalo mijenjati u zakonu?

vjerovatno im se ne svidja sto hrt ima svoju bandu utjerivaca koji "skupljaju" pretplatu. ili mozda sto pretplata ide direktno na njih a ne preko drzavnog proracuna.. ili mozda visina pretplate bez obzira na socijalno stanje (penzic sa 1000kn penzije mora placati 80kn, isto kao i neki direktor koji ima 20 000kn penzije). :ne zna:

S0nic
12.08.2010., 13:45
ja oću blombirati tv po ovoj prvoj opciji prodaja, poklon, kvar ili uništenje prijamnika , imate li kakav savjet sta treba da uradim

Whitepirat
15.08.2010., 16:02
vjerovatno je ovo pitanje već bilo,
imam tv karticu u kompjuteru, koju ne koristim gotovo nikad, moram li plaćati TV preplatu?

Silvester1208
16.08.2010., 11:00
imam tv karticu u kompjuteru, koju ne koristim gotovo nikad, moram li plaćati TV preplatu?

Ne.

Neschka
16.08.2010., 16:07
Znam da je ovo prožvakana tema,ali ipak molim odgovor. Danas 16.08. na kućnu adresu nam je stigla "Opomena pred ovrhu" od Hanžeković i partneri doo
s nadnevkim Zg,02.08.2010.,gdje oni u ime HTV-a potražuju za 3 neplaćene pristojbe i zatezne kamate iznos od 246,93 plus trošak opomene 126,10 kn.
Te da smo to dužni platiti u roku od 8 dana temeljen priložene uplatnice,a za slučaj da ne platimo imaju nalog naplatiti gornje dugovanje u ovršnom postupku "što će Vama prouzročiti daljnje troškove".
A ukoliko smo podmirili to,nikom ništa.
Moje je pitanje,da li smo mi dužni platiti trošak opomene od 126,10 kn?
Hvala

tajeovo
16.08.2010., 17:08
eto i moj stari se bunio da neće plaćat preplatu HRT, dobio opomenu od odvjetni. druš. i skinuli mu s penzije, sad mu ja svaki mjesec kontroliram uplate, jer kako su skinuli s penzije mogu sjest i na nekretninu:eek::mad:, nije se s time igrat:mad: Čitala nešto da će se TV pristojba plaćat po priključku sata (prijedlog zakona) i to idiotizam stari na kući ima dva priključka, a tako i svekrva u kući i u gospodarskoj zgradi preko ceste, dal´ tko zna što o tome?

S0nic
16.08.2010., 17:45
odgovor se nalazi ovdje , pazljivo procitaj i brzo djeluj

http://www.stipepetrina.com/index.php?option=com_content&view=article&id=57&Itemid=7

FileExplorer
16.08.2010., 22:35

Ukoliko posjedujes TV prijemnik, pretplatu moras placat. Zakon je tu vrlo jasan tako da bi i ti po zakonu trebao placat pretplatu. :ne zna:

robihr
17.08.2010., 16:03
Ukoliko posjedujes TV prijemnik, pretplatu moras placat. Zakon je tu vrlo jasan tako da bi i ti po zakonu trebao placat pretplatu. :ne zna:

sry ali nije takav zakon... zakon je ako si vlasnik televizijskog prijemnika :p posjed i vlasnistvo nije isto :p

FileExplorer
17.08.2010., 16:10
sry ali nije takav zakon... zakon je ako si vlasnik televizijskog prijemnika :p posjed i vlasnistvo nije isto :p

Dobro, necemo sad cjepidlacit ;), samo cemo zbunit lika.
TV kartica je TV prijemnik, pretplata se dakle mora platit.

Sanable
18.08.2010., 12:20
Po meni je ovaj zakon bolestan. Da li je ovo uopće ustavno?
TV prijemnik se može koristiti za milion drugih stvari osim gledanja TV, a pogotovo HTVa.
I s kojim pravom oni mogu pečatiti nečiji privatni uređaj. Pa nisam ga preko njih kupio. Oni su vlasnici signala a ne uređaja.
Osim toga pretplata se odnosi i na radio uređaje, a ne samo TV. A danas svatko ima radio barem na mobitelu. Šta će mi i mobitel pečatiti jer slučajno preko njega mogu slušati hrvatski radio.
Navodno je onaj pacijent iz Primoštena dobio taj slučaj na sudu. Jel zna netko nešto više o tome?
Po meni ovo na sudu ne bi smjelo proći. Da li ja imam TV ili ne je samo moja stvar. I to s HTVom nema nikakve veze. Ako žele naplaćivati svoj signal, neka ga kodiraju.

qwer
18.08.2010., 16:41
Kako stvari mogu biti drastiče pokazuje ovaj primjer http://www.jutarnji.hr/na-ininim-postajama-vise-nema-glazbe-jer-je-ina-prestala-placati-pretplatu-hrt-u--/681909/

A htv bi se možda i mogao zainatiti i naplaćivati pretplatu za radio na mobitelima, nešto je jeftinija nego za tv.

Po istom ključu plaćaš naknadu zamp-u kod kupovine mobitela koji ima memoriju. http://www.business.hr/hr/Naslovnica/Znanost/ZAMP-uveo-naknadu-od-10-kuna-za-mobitele-s-mp3-playerom

A po stoti put, htv ti nema pravo pečatiti uređaje.

Neschka
19.08.2010., 15:36
eto i moj stari se bunio da neće plaćat preplatu HRT, dobio opomenu od odvjetni. druš. i skinuli mu s penzije, sad mu ja svaki mjesec kontroliram uplate, jer kako su skinuli s penzije mogu sjest i na nekretninu:eek::mad:, nije se s time igrat:mad: Čitala nešto da će se TV pristojba plaćat po priključku sata (prijedlog zakona) i to idiotizam stari na kući ima dva priključka, a tako i svekrva u kući i u gospodarskoj zgradi preko ceste, dal´ tko zna što o tome?

Jao meni,do početka ove godine plaćali smo redovno sve račune,ali sad smo u totalnom bedu,pa skoro za kruh imamo jedva i zaostali smo u plaćanju sa svim računima, a ovi pametnjakoviči šalju papir od odvjetnika,ali kao ono,ak si platio račun nikom ništa,zanemari ovu opomenu ,ali ako nisi plati i meni 125kn jer sam te JA opomenio u ime HTV-a?! Ma to nema ni u vrtiću...
A što se tiče Stipe Petrine,živim u zgradi,od inkasatora se ne možemo obraniti,a krivo nas je i gledao otkad plaćamo s uplatnicom.Da odjavimo tv,već bi sutra bili inspektori na vratima!

F10EXX
19.08.2010., 19:04

Citaju. Na temelju toga nece te odjaviti, ali samo cekaj ovrsni prijedlog, napisi prigovor i to bi trebalo biti to. Vec je bilo presuda da je i usmena odjava vazeca, a kamoli ne pismena.

qwer
20.08.2010., 13:36
ako nisi plati i meni 125kn jer sam te JA opomenio u ime HTV-a?! Ma to nema ni u vrtiću...
A što se tiče Stipe Petrine,živim u zgradi,od inkasatora se ne možemo obraniti,a krivo nas je i gledao otkad plaćamo s uplatnicom.Da odjavimo tv,već bi sutra bili inspektori na vratima!

Ima caka i oko ovog opominjanja od strane odvjetnika.
Ni to nisi dužan platiti, malo guglaj splitski vodovod i opomene po odvjetniku

A ovaj drugi dio mi nije jasan, inkasataor me krivo pogledao, daj se malo saberi, šta je on, bog i batina.
Inspektori ti mogu doć na vrata, ali ne mogu uć ako ih ne pustiš.
btw...nema nikakvih inspektora, nemoj inkasatoru koji može biti svaki umirovljeni građanin davat neku važnost, pristojno ga odjebi, ako na valjuje malo nepristojnije itd.

Neschka
20.08.2010., 22:22
A šta bi ti napravio da nađeš nekog na vratima kako prisluškuje slušaš li mjuzu,je'l ti radio upaljen ili tv ? Noćne more sam imala zbog tih....

qwer
21.08.2010., 07:48
A šta bi ti napravio da nađeš nekog na vratima kako prisluškuje slušaš li mjuzu,je'l ti radio upaljen ili tv ? Noćne more sam imala zbog tih....

To čuo sam da gledate mogu mačku o rep...
Kao i idiotarije tipa snimili smo signal u vašem stanu.
Uostalom, misliš da bi na sudu netko stvarno izjavio stojim satima ispred tuđih vrata u kasne noćne sate i slušam što mi susjedi rade.
Baš pouzdan svjedok.

Neschka
21.08.2010., 11:56
Mislim da bi ,npr netko od susjeda ,to i učinio jer je htv prije davao nagradu (od nekoliko tisuća kuna) onome tko prokaže netkoga tko ima ne prijavljen tv.
Na htv stranicama (http://www.hrt.hr/fileadmin/video/Odjava_prijamnika_2010.pdf) stvarno ima izjava o odjavi tv,ali oni traže da je ovjeriš kod javnog bilježnika i "da dopustiš ovlaštenim predstavnicima hrt-a nesmetano provođenje kontrole".

FileExplorer
21.08.2010., 12:14
Na htv stranicama (http://www.hrt.hr/fileadmin/video/Odjava_prijamnika_2010.pdf) stvarno ima izjava o odjavi tv,ali oni traže da je ovjeriš kod javnog bilježnika i "da dopustiš ovlaštenim predstavnicima hrt-a nesmetano provođenje kontrole".

Imali smo to vec par puta na topicu. Jednostavno prekrizis to da ikome dopustas da ti ulazi u stan/kucu.

qwer
21.08.2010., 13:14
Mislim da bi ,npr netko od susjeda ,to i učinio jer je htv prije davao nagradu (od nekoliko tisuća kuna) onome tko prokaže netkoga tko ima ne prijavljen tv.

Ja ti želim reći da sama izjava susjeda nije dovoljna.
A onoga koji čuči ispred vrata i sluša bi lako riješio, možeš ga prikazati kao pervertita koji vreba nečije dijete bez problema. Ubaci mu anonimno upozorenje u sandučić u tom smislu pa ćeš vidjeti kako će prestati. A i pred susjedima mu ne bi bilo baš ugodno. Snimiš ga kroz ključanicu mobitelom i zovneš policiju ili sl.
Uglavnom, klin se klinom.

FileExplorer
21.08.2010., 13:23
Ja ti želim reći da sama izjava susjeda nije dovoljna.
A onoga koji čuči ispred vrata i sluša bi lako riješio, možeš ga prikazati kao pervertita koji vreba nečije dijete bez problema. Ubaci mu anonimno upozorenje u sandučić u tom smislu pa ćeš vidjeti kako će prestati. A i pred susjedima mu ne bi bilo baš ugodno. Snimiš ga kroz ključanicu mobitelom i zovneš policiju ili sl.
Uglavnom, klin se klinom.

To su ipak dvije nepovezane teme. I ako sam kontrolor kaze da je cuo televiziju, tesko ce dokazat da to nije bila snimka pustena na racunalu ili internet stream. Izjava tipa "ja sam vas cuo da slusate televiziju" je samo metoda zastrasivanja.

qwer
21.08.2010., 13:30
To su ipak dvije nepovezane teme. I ako sam kontrolor kaze da je cuo televiziju, tesko ce dokazat da to nije bila snimka pustena na racunalu ili internet stream. Izjava tipa "ja sam vas cuo da slusate televiziju" je samo metoda zastrasivanja.

Dovoljno da se osobu zastraši i da mi više ne stoji ispred vrata, što nitko ne želi neovisno o tv pretplati.
Da ti ispred vrata stoji bilo koja druga osoba, zvao bi policiju, ali ne, to je tv inkasator... :s poklonimo se bogu svemogućemu.

Neschka
21.08.2010., 21:14
@FileExplorer @qwer

Hvala na podršci :s:s:s:s:s

593
22.08.2010., 00:45
nisam pratila cijelu temu nego samo zadnjih par stranica, pa me zanima...ima li ovdje ljudi koji su poslusali savjete forumasa i rekli hrtovim inkasatorima da ne mogu uc u kucu?

alapača
22.08.2010., 13:59
ja sam rekla inkasatoru da ne može ući u stan. zašto pitaš?

593
22.08.2010., 15:28
ja sam rekla inkasatoru da ne može ući u stan. zašto pitaš?

pitam zato sto prerijetko vidjam svjedocanstva :ne zna:

i kako je reagirao?

ajd opisi dijalog, ako ti nije bed :)

FileExplorer
22.08.2010., 15:44
pitam zato sto prerijetko vidjam svjedocanstva :ne zna:

i kako je reagirao?

ajd opisi dijalog, ako ti nije bed :)

Pokusaj ne ulazit u konflikt. Kulturno objasni kontroloru da si podrstanar i da ti u ugovoru pise da ne smijes pustat nepoznate ljude u stan, time si prebacila "krivicu" za nepustanje na stanodavca a stanodavac ionako ne moze izdat dopustenej da netko udje u stan u kojem ti zivis. Ukoliko nema stanodavca vec je stan tvoj, sta te briga - reci istu stvar.
Najbolje je nekonfliktno i bez bahatosti rjesit problem jer inkasatori ipak samo obavljaju svoj posao kojeg vjerojatno i oni sami mrze. Ukoliko naidju na nekog tko se ne da zastrasit i tko poznaje svoja prava, ne vjerujem da ce ga ubrzo opet posjetit.

P.S. ima puno izgovora, mozes rec i da imas golog partnera u stanu ili jednostavno reci da "nemas interesa pustat strance u kucu".

593
22.08.2010., 15:48
Pokusaj ne ulazit u konflikt. Kulturno objasni kontroloru da si podrstanar i da ti u ugovoru pise da ne smijes pustat nepoznate ljude u stan

a sto ako sam u kuci?

btw, ne kuzim zasto dajete sto recepata za inkasatore kad je dovoljno samo zatvorit vrata kad se predstave. ili nije?

FileExplorer
22.08.2010., 16:12
a sto ako sam u kuci?

btw, ne kuzim zasto dajete sto recepata za inkasatore kad je dovoljno samo zatvorit vrata kad se predstave. ili nije?

Je dovoljno je.
Ali nije lose i sacuvat dostojanstvo - i vlastito i ono inkasatora, pa makar to bilo i kroz malenu laz koja nikoga ne boli. Ponizit covjeka koji samo obavlja svoj posao nije nesto sto rado radim iako netko mozda dozivi erekciju kad to ucini. :ne zna:

593
22.08.2010., 16:28
Je dovoljno je.
Ali nije lose i sacuvat dostojanstvo - i vlastito i ono inkasatora, pa makar to bilo i kroz malenu laz koja nikoga ne boli. Ponizit covjeka koji samo obavlja svoj posao nije nesto sto rado radim iako netko mozda dozivi erekciju kad to ucini. :ne zna:

ok, kuzim.
sam kazem da se moze i to, pa nek svatko odluci za sebe je li bezbolnije samo zatvorit vrata ili se pretjerivat s covjekom 5 ili 10 minuta :ne zna:

aspirin
23.08.2010., 08:03
ma ne treba se svadjat s njima, samo kazes da nemas nikakav prijemnik i da ne moze
uc u stan provjerit... ne vidim potrebe za ikakvim dodatnim pojasnjavanjem....

Smotani2
23.08.2010., 10:01
nisam pratila cijelu temu nego samo zadnjih par stranica, pa me zanima...ima li ovdje ljudi koji su poslusali savjete forumasa i rekli hrtovim inkasatorima da ne mogu uc u kucu?

Naravno.
Nisu ušli.
I nikome ništa.:kava:

alapača
23.08.2010., 15:19
a sto ako sam u kuci?

naravno da je.
uglavnom - bila sam upravo pred vratima kad je tip prišao, skroz pristojno, rekao da se za taj stan u kojem ja živim ne plaća rtv pristojba i da se pristojba mora plaćati, na što sam mu ja odgovorila, također pristojno, da ne plaćam pristojbu jer nemam prijamnik. pitao je može li ući da provjeri, ja sam rekla da ne može. rekao je da će me prijaviti, ja sam rekla da nema što prijaviti jer ja nemam prijamnik. nasmiješila sam se, pozdravila ga i ušla u svoj stan, zatvorila vrata za sobom i to je to.
da sam bila u stanu i da mi je zvonio, ne bih ga pustila niti bih uopće pitala "tko je?" jer nemam običaj otvarati nepoznatim ljudima niti me zanima tko mi zvoni ako se nije najavio.

Sanable
23.08.2010., 16:47
naravno da je.
uglavnom - bila sam upravo pred vratima kad je tip prišao, skroz pristojno, rekao da se za taj stan u kojem ja živim ne plaća rtv pristojba i da se pristojba mora plaćati, na što sam mu ja odgovorila, također pristojno, da ne plaćam pristojbu jer nemam prijamnik. pitao je može li ući da provjeri, ja sam rekla da ne može. rekao je da će me prijaviti, ja sam rekla da nema što prijaviti jer ja nemam prijamnik...

OK, sad mene zanima da si ti umjesto nemam prijemnik rekla: Ja ne koristim vašu uslugu. Iliti ja svoj prijemnik ne koristim za gledanje HTVa. Šta bi se onda desilo? Da li je pametnije lagati i reći nemam prijemnik ili otvoreno reći imam prijemnik, pa šta onda. Kakve to veze ima s HTVom?

FileExplorer
23.08.2010., 18:34
OK, sad mene zanima da si ti umjesto nemam prijemnik rekla: Ja ne koristim vašu uslugu. Iliti ja svoj prijemnik ne koristim za gledanje HTVa. Šta bi se onda desilo? Da li je pametnije lagati i reći nemam prijemnik ili otvoreno reći imam prijemnik, pa šta onda. Kakve to veze ima s HTVom?

Po 100-ti put, "pretplata" se ne placa za gledanje HRTa vec za posjedovanje RTV prijemnika.

Sanable
23.08.2010., 19:35
Ma znam, ali gledam kako stvari funkcioniraju u praksi.
Može još jedno pitanje.

Iz zakona o Hrvatskoj radioteleviziji:

Članak 53.
(3) Vlasnik prijamnika nije dužan plaćati pristojbu ako prijamnik odjavi.
(4) Visina pristojbe iznosi 1,5 % prosječne neto mjesečne plaće zaposlenih u Republici Hrvatskoj, na temelju statističkih podataka za prethodnu godinu.
(5) Kućanstva koja u vlasništvu imaju dva ili više radijskih i televizijskih prijamnika plaćaju mjesečnu pristojbu utvrđenu u stavku 4. ovoga članka kao da imaju jedan radijski ili televizijski prijamnik.
(6) Pravne osobe plaćaju pristojbu na svaki prijavljeni prijamnik u iznosu utvrđenom u stavku 4. ovoga članka.

Članak 59.
(1) Novčanom kaznom u visini od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička ili pravna osoba koja ne prijavi prijamnik (članak 53. stavak 2.) ili koristi odjavljeni prijamnik (članak 53. stavak 3.).
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka, novčanom kaznom u visini od 2.000,00 kuna kaznit će se i odgovorna osoba u prav­noj osobi.

Iz ustava RH:

Članak 34.
Dom je nepovrediv.
Pravo je stanara da on ili njegov zastupnik i obvezatno dva svjedoka budu nazočni pri pretrazi doma ili drugoga prostora.
U skladu s uvjetima što ih predviđa zakon, redarstvene vlasti mogu i bez sudskog naloga ili privole držatelja stana ući u dom ili prostorije te izvršiti pretragu bez nazočnosti svjedoka, ako je to neophodno radi izvršenja naloga o uhićenju ili radi hvatanja počinitelja kaznenog djela odnosno otklanjanja ozbiljne opasnosti po život i zdravlje ljudi ili imovinu većeg opsega.
Pretraga radi pronalaženja ili osiguranja dokaza za koje postoji osnovana vjerojatnost da se nalaze u domu počinitelja kaznenog djela, može se poduzeti samo u nazočnosti svjedoka.

Kako funkcionira ova stvar sa svjedocima? Recimo ja odjavim prijemnik. I nakon nekog vremena mi se nekim čudom na vratima pojavi inkasator s policijom koja ima sudski nalog za pretragu stana. Ko mora, tj. može naći dva svjedoka? Da li ih može dovesti policija ili ja moram pronaći ljude kojima vjerujem? Koliko imam vremena za pronalaženje svjedoka tj. koliko mogu odugovlačiti? Da li moram policiju pustiti u stan prije nego nađem svjedoke. Jel bi mogao netko objasniti kako ta pretraga stana funkcionira u praksi?

qwer
23.08.2010., 21:54
Kako funkcionira ova stvar sa svjedocima? Recimo ja odjavim prijemnik. I nakon nekog vremena mi se nekim čudom na vratima pojavi inkasator s policijom koja ima sudski nalog za pretragu stana. Ko mora, tj. može naći dva svjedoka? Da li ih može dovesti policija ili ja moram pronaći ljude kojima vjerujem? Koliko imam vremena za pronalaženje svjedoka tj. koliko mogu odugovlačiti? Da li moram policiju pustiti u stan prije nego nađem svjedoke. Jel bi mogao netko objasniti kako ta pretraga stana funkcionira u praksi?

To bi bila sva čuda svih svetaca na n-tu potenciju...zanima te kako izgleda u praski, eto ti odgovor.
Ako te baš zanima kako izgleda pretres, nek se nađe neka dobra duša koja radi kazneno pravo pa nek objasni sve cake tog postupka.

P.S. policija dovodi svjedoke, često ih kupi sa ulice.

Suey
24.08.2010., 08:45
Obično policija pozove susjede.

Scarlett_O_Hara
24.08.2010., 10:09
Jel postoji rok zastare kad npr. odjavite prijamnik i potpišete taj papir da ćete dopustiti provjeravanje i sl. nakon kojeg više tu obavezu nemate?
I inače, kako oni mogu znati kad je TV donešen u stan da mogu pisati kazne? Ako je rok za prijavu 30 dana, kako mogu znati jel prošlo tih 30 dana?

kontra
24.08.2010., 15:24
po prasini :rofl:

qwer
24.08.2010., 16:08
Jel postoji rok zastare kad npr. odjavite prijamnik i potpišete taj papir da ćete dopustiti provjeravanje i sl. nakon kojeg više tu obavezu nemate?

Pročitaj malo par postova ranije o toj izjavi o puštanju u stan...

Scarlett_O_Hara
24.08.2010., 20:53
Pročitaj malo par postova ranije o toj izjavi o puštanju u stan...

Ma znam to, ja nikog ne puštam ovako ili onako ali me baš zanima po pitanju zastare - koji je rok? Valjda postoji neki?