PDA

View Full Version : Kako postati psiholog, psihijatar, psihoterapeut

stranice : 1 2 [3] 4 5 6

vigilanty
18.02.2009., 21:46
A što se tiče psihologa, nije to baš tako jednostavno. Svuda u svijetu uvelike prevladavaju psihijatri - bilo u psihoanalizi ili psihoanalitičkoj psihoterapiji. Baš sam pretražila sad malo. To je važno radi onih koji su možda za to zanteresirani, a dvoume se oko studija, dobro je da znaju. Inače, nisam do sada toliko razmišljala.
Naime, kriteriji su npr.: veliko kliničko iskustvo, poznavanje drugih oblika terapije psih. por., razina 'graduate school' - znači M.D. i/ili Ph.D. (drugim riječima, liječnik može direktno, psiholog mora doktorirati)... - znači, teoretski može i kl. psiholog, ali
- s doktoratom znanosti iz područja kl. psihologije
- praktičnim iskustvom kao kl. psiholog s dovoljno raznolikim uzorkom pacijenata (znači, ne baš ni svaki kl. psih., nije dovoljno vrtiti psihološke testove privatno ili na medicini rada...)
- kako se zadovolji poznavanje drugih metoda liječenja (što je valjda farmakoterapija..., nema šta drugo) - ne znam...
- internacionalno priznata edukacija je npr. u SAD-u (http://www.columbiapsychoanalytic.org/index.html). Pošto si, Cocain, rekao da baš ne priznaju naslov psihologa, kako se onda prijaviti kao psiholog (ne znam, neću nagađati, ali možda je problem). Nama priznaju M.D. naslov (malo je drugačije sve skupa)
(Citat s EFPP stranice, o kojoj smo iznad govorili, kao primjer: Before qualification as an individual Psychoanalytic Psychotherapist the candidate should also have had clinical contact in a variety of settings where psychological disturbance will be encountered. These experiences should acquaint him or her with a full range of mental disturbances, different modes of therapy, and the professional and institutional dimensions to the provision of health services.)

Znači, teoretski da, ali u praksi... - nije baš uobičajen put, ajmo tako reći. Možda je važno za korisnike podforuma da i o tome razmisle, ako im je od interesa. Ja bih voljela na njihovom mjestu da mi netko kaže sve što zna, pogotovo da sam u srednjoj školi (znači, ovo nije usmjereno kritici psihologije, ili... ne znam).

Cocaine Nights
18.02.2009., 22:49
Govorio sam o općenitom priznavanju hrvatskih diploma (s bilo kojih fakulteta) u Americi. Ako te pozovu na npr. neko radno mjesto jer imaju na tom poslu protokolom definirano da mogu uzeti neke strance, onda pretpostavljam nema problema, netko njihov za tebe garantira, ali da se pojaviš s radnom dozvolom na njihovom birou i kažeš hellou, ja sam dr. (iz ne znam čega), s diplomom iz zemlje koja se zova Hrvatska i tražim posao u svojoj struci, vjerujem da bi te ona teta na šalteru samo blijedo gledala i predložila ti posao taksista..

Mislim da je kod edukacije u Americi za psihoanalitičara priznanje naše diplome manji problem (za nastavak edukacije npr. za doktorat diploma psihologije, se lako priznaje), dok je problem kliničko iskustvo koje pretpostavljam bi bilo dobro steći u Americi, pošto iskustvo u našim ustanovama, ne znam koliko priznaju.
Veliki problem su financije, mislim da stipendije za strance-psihoanalitičare ne padaju s neba, ako ih uopće i ima, a ta edukacija traje i traje, a isto tako košta i košta. Ako će netko na svoju ruku ići postati psihoanalitičarem u Americi, samo trošak edukacije će se kretati u sferama stotina tisuća dolara.
Treće je to da klinička psihologija i psihoterapija uopće zanima samo jedan dio psihologa te da je psihoanaliza kao teorija ličnosti od znanstvene psihologije uglavnom zanemarena još od 50-tih godina pa općenito psiholozi psihoanalizi nisu baš skloni kao psihijatri gdje je koliko sam vidio ta psihoanalitička misao još uvijek živa (bar u nekim centrima).

Također u Americi je sasvim uobičajeno da netko tko krene na fakultet ide sve do doktorata, dok u Europi ili barem kod nas to nije tako čest slučaj pa kod nas neke poslove za koje u Americi traže iskljućivo phd, mogu obavljati i oni s magisterijem (po novom 3+2, po starom 4 godine).

vigilanty
19.02.2009., 18:33
U medicini su stvari podijeljene na znanost i kliniku. Za znanost se moze doci s diplomom, ne treba poziv, nego se regularno prijevi na neki natječaj npr., dapače, može se direktno na postdoktorske studije.
Što se tiče klinike (da sad s time ne idem u detalje, osim ako nekog ne bude baš zanimalo), polaže se ispit u tri koraka, koji je nešto kao ekvivalent našem državnom ispitu. Nije posebno namijenjen za strance, nego ga jednako polažu i njihovi liječnici, tako da mnogi Amerikanci bez problema dolaze studirati med. u Europu, jer je jeftinije, kraće traje... I s rez. tih ispita se prijavljuje na specijalizaciju.

Dakako da se prijaviti na ed. psihoanalize najbolje isplati kad se kod njih dobije i specijalizacija. Na taj način i oni imaju interesa i ulažu u "svog" čovjeka... (detalji su sad za onoga koji dođe do toga).

U svemu što je teško, malo je entuzijasta! To što je nešto masovno ili masovnije,nije dokaz ni za što, može biti i suspektno. Iz iskustva.

A što se tiče preferiranja i nepreferiranja psihoanalize, to ipak svatko odluči individualno. Pa smatram da je pošteno pružiti svakome njegovu šansu, bez sugeriranja.
Načitala sam se raznih teorija ličnosti. Ništa nije puno bolje ili lošije samo po sebi. Sve su to teorije. A što je nešto novo, prije ili poslije '50.-ih, je slab kriterij. Jer mnogo je skretanja u new age u nekim novim teorijama. To više nije ni adekvatna znanost. Svatko ima svoju teoriju danas i baš noviji od novog psihoth. pristupa. Trebalo je proći malo vremena da se neki od prvi zanosa slegnu. Posto ne smijem davati reklamu ili antireklamu, neću imenovati, ali za jedan od tih novih, poboljšanih... pristupa, sad se u nordijskim zemljama krenio zabranjivati jer je naime, korišten previše u svrhu manipulacije, ispostavilo se da je to njegova djeltna moć - baš napredno! A da ne spominjem da se educira svatko tko plati, nema selekcije pa nije čudo da se rabi kako se stigne.
Ja poštujem da postoji tko bi išao težim putem, ako želi nešto s većim ciljevima. Psihoanaliza sebi postavlja velike ciljeve. Moderniji pristupi su se proslavili svojom praktičnošću i brzinom, a manje se spominje da su to uspjeli u startu nižim ciljevima! Netko svatko nađe sebe u tome.
Ono što ljudi obično pomisle, pogotovo laici, na psihoterapeuta je uglavnom hollywoodski prikaz, tu je veliki upliv ili su čiste psihoanalitičke psihoterapije, uglavnom. Tu su se javljali ljudi od 16 godina, oni na to misle, na suport i sl., a to je to. Moraju znati točan kontekst stvari i sami odlučiti da li im to paše ili ne.

vigilanty
19.02.2009., 22:26
još nešto:

Zadovoljstvo nam je da objavimo poziv za edukativno-iskustve nu radionicu "Stage improvisation, Process, and Playback Theatre" koju ce održati Petros Teodoru (http://www.petrosth eodorou.gr), geštalt terapeut, reditelj, kompozitor i trener playback teatra u Beogradu od 03. do 05.04.2009. godine.

Radionica je namenjena psihoterapeutima, umetnicima i svima koji su zainteresovani za istrazivanje u oblasti licnog rasta i razvoja.

Radionica će se odvijati na engleskom jeziku, u slučaju potrebe biće obezbedjen prevod

Došlo je do promijene:

Obavestavamo vas da je doslo do promene u datumu odrzavanja najavljenog workshop-a"Stage improvisation, Process, and Playback Theatre" koju ce održati Petros Teodoru (http://www.petrosth eodorou.gr), u prvobitnoj najavi datumi su 4, 5 i 6. april, a definitivni datumi su 11,12 i 13. april. :cerek:

vigilanty
19.02.2009., 22:30
Medjunarodna konferencija pod nazivom "Copying & Resilience International Conference 2009", a koja se održava od 3-6 oktobra 2009, u Dubrovniku-Cavtatu.

www.resilience2009. org

vigilanty
19.02.2009., 22:42
„ODNOS MAJKA-ĆERKA:
Implikacije za porodičnu terapiju“

Gost predavač:

Prof. Dr MILA GOLDNER VUKOV
PhD, FRANZCP, psihijatar, edukator i supervizor sistemske porodične terapije, konsultant i predavač na Univerzitetu u Oklandu, Novi Zeland, rukovodilac Centra za Mentalno zdravlje, MANAAKI, u Oklandu

Vreme radionice: subota, 21. mart 2009 god. od 10:00 do 15:00h
Mesto održavanja: Singidunum, Fakultet za medije i komunikacije, ulica Karadjordjeva, br. 65, Beograd

Za učesnike su predviđeni sertifikati o pohadjanju radionice (5 sati).

Tko je zainteresiran, neka mi piše privatno!

OleLole
20.02.2009., 16:56
pozdrav svima!
prije 2 mjeseca sam završila studij psihologije u austriji (graz) i sada, iz privatnih razloga, želim preseliti u hrvatsku. bila bih vam jako zahvalna ako biste me mogli uputiti kakva je procedura dalje. pretpostavljam, tj. nadam se da nostrifikacija neće biti problem. no, što onda?
tijekom studija sam se fokusirala na kliničku p. pri čemu želim i ostati.

(ovdje edukacija npr. obuhvaća postgradualni(!) praktični dio od cca. 1500 sati i nešto teorije, nakon čega se dobija naziv "klinički psiholog", dok je npr. u njemačkoj bolje- tamo se odmah može raditi na području na koje se usmjeri tijekom završne faze studija. oni su npr. klinički, ekonomski itd. psiholozi čim završe faks.)

totalno sam neupućena, pa molim za što više detalja - kako stoje stvari u hrvatskoj?
unaprijed hvala!

bananarama
21.02.2009., 14:06
Znam kako stvari stoje kod osoba koje su po starom programu završile, znači ne govorim o bolonji.

Nakon četiri godine faksa, postaješ dipl. psiholog ili prof. psihologije (kao prof. psih. možeš predavati
u srednjim školama psih., radi se o tri ispita razlike). Nakon toga odrađuješ pripravnički godinu dana da bi
položio stručni ispit pri komori. Tih godinu dana si pripravnik. S obzirom gdje radiš, npr. škola ili neka firma
polagati češ stručni ispit iz tog područja. Na stranici psihološke komore možeš vidjeti koja sva područja postoje.
U pravilu ako u školi odradiš pripravnički i položiš ispit iz školske psih., u školama možeš raditi. Ali ako u nekom
slučaju se prebaciš npr. u socijalni rad moraš polagati novi stručni ispit. Iako postoje neke olakšice, npr. rad u
vrtiću i školi, nečeš polagati cijeli ispit i dosta lagano se prebaciš. Ali ako iz npr. organizacijske želiš u kliničku
tu je već problem.
Mislim da bi ti bilo najblje da se povežeš s nekim iz komore i dobiješ točne info.
Ako želiš kliničku, najbolje bi bilo da odradiš upravo taj pripravnički i da nemaš dalje nikakvih problema.
I njavjerovatnije ti pripravnički neće biti plaćen, ako nemaš neku ludu sreću.

neka me netko nadopuni s info tko je psiholog..... netom završeni

OleLole
22.02.2009., 17:36
hej puno ti hvala! sada mi je već jasnije. :)

ima li neki popis ustanova koji primaju pripravnike (posebno sa područja kliničke, no i ostalih)? mislim, kako se zna gdje se može konkurirati? je li se treba negdje prijaviti?

Cocaine Nights
22.02.2009., 18:16
Ne znam je li tako u cijeloj Hr, ali u mom gradu nije lako dobit staž uopće, a kamoli još izabrati područje, treba čekati ili imati malo sreće.
Također mislim da je za osnovnu dopusnicu svejedno na kojem si stažu, svi polažu sličan ispit, osim što te pitaju o iskustvima staža na kojem si bio. Jedino što socijalni rad i školstvo zahtjevaju radno iskustvo u njihovom području ukoliko misliš nastaviti tamo s radom pa se koliko ja znam polaže nekakav dodatni ispit pod tim ministarstvima nakon nekog vremena, ali osnovna dopusnica je druga stvar vezana za Psihološku komoru.

Ako želiš staž iz baš iz kliničke, kontaktiraj i Psihijatrijsku bolnicu na Rabu, tamo je staž plaćen, a svako toliko traže stažiste... Neki bolnički centri staž ne plaćaju, a za Rab sam čuo da plaća pa eto.

bananarama
22.02.2009., 21:22
moraju se redovito pratiti natječaji po novinama, na stranicama mojposao.hr ili posao hr, i prijavljuješ
se za natječaje koju su oglašeni.
staž je uistinu jako teško naći. ne postoji nikakav popis ustanova koje to nude.
vjerovatno najteže baš u kliničkoj, više se nudi po školama, soc. radovima, nekim firmama.
I ja sam čula da se na Rabu plaća, a za ostale KBC nisam čula, večinom je to volontiranje.

vigilanty
23.02.2009., 20:39
Radionica emocionalne pismenosti će se održati u Beogradu, 1.03. i 8.03. od 11.00 -19.00h

www.psihopolis. edu.rs

vigilanty
25.02.2009., 20:42
NARATIVNA TERAPIJA

UVOD U NACIN RAZMISLJANJA I RADA

radionicu vodi eminentni porodicni terapeut Sanja Rolovic, Ph.D. iz Njujorka.

Datum: petak 13. mart, 2009.

Vreme: od 14 do 19 sati.

Mesto: Beograd, Drinciceva 2, Psihopolis BG

Prijavljivanje: psihopolis-ta@ nscable.net

www.psihopolis.edu.rs

Ova radionica uvodi ucesnike u pricu i praksu narativne terapije. Osnovne ideje socijalnog konstrukcionizma i narativa ce biti predstavljene polaznicima, i to upravo na primerima konkretnih klinickih i prakticnih postupaka. U okviru radionice ce biti razmatrana pitanja koja se namecu tokom terapijskog rada.

Ucesnici ce imati priliku da se upoznaju sa nacinom na koji osnivac narativne psihoterapije, Majkl Vajt, koristi ove ideje u psihoterapijskom procesu. Tim povodom ce biti prikazani izmontirani video snimci stvarne terapije bracnog para koji je u krizi, a kojeg Vajt “uprkos” problemu zbog koga je par zatrazio pomoc, usmerava na kompetentnost i optimizam. Kao sto je proces psihoterapije nov pogled na klijenta i njegov zivot, tako isto proces prilagodjavanja novih teorijskih shvatanja omogucava terapeutu da sebe i svoj rad sagleda u novoj svetlosti.

Polaznici ce moci uvideti zasto narativne ideje ulivaju postovanje i moc, i to ne samo klijentima vec i terapeutima, kao i zasto odisu pragmaticnim optimizmom.

O voditeljki

Jelisaveta Sanja Rolovic, Ph. D., je klinicki psiholog, bracni i porodicni psihoterapeut sa privatnom praksom u Njujorku. Asistent na Katedri za psihijatriju Medicinskog fakulteta u Njujorku gde supervizira i obucava doktorante psihologije i psihijatre iz porodicne psihoterapije. Magistrirala je na Medicinskom fakultetu u Beogradu, doktorirala na University Adelphi u SAD. Obucavana na Akermanovom institutu za porodicu gde je radila na projektima o seksualnom zlostavljenju dece i depresiji. Supervizor je za porodicnu psihoterapiju (akreditacije Americke akademije za porodicnu psihoterapiju - AFTA- American Family Therapy Academy). Sanja ucestvuje u organizaciji IFTA (International Familly Therapy Association) kongresa u Portorozu, Slovenija, koji se odrzava pocetkom marta.

O edukaciji iz NARATIVNE TERAPIJE

Psihopolis institut i dr Rolovic, planiraju da nakon ove jednodnevne radionice organizuju visegodisnju edukaciju iz narativne terapije u kojoj ce pored domacih ucestvovati i strani strucnjaci, a koja ce biti pod strucnim vodstvom dr Rolovic.

:mikrocerek: :mikrocerek: :mikrocerek:

vigilanty
25.02.2009., 20:52
"Institut za psihodramu" vas sa velikim zadovoljstvom poziva na workshop iz Psihodrame koji ce voditi istaknuta psihodramaticarka Susie Taylor, iz Velike Britanije (BPA - British Psychodrama Association) .
Susie Taylor saradjuje sa psihodramaticarima u Srbiji vise od 10 godina i svojim izvanrednim radom doprinosi razvoju psihodrame kod nas.
Na workshop se mogu prijaviti svi koji su u edukaciji za psihodramu ali i svi oni koji bi želeli da se vise upoznaju sa psihodramskim modalitetom.
Workshop se organizuje u periodu od 19. do 22. marta 2009 godine.

"INSTITUT ZA PSIHODRAMU", Beograd

&
BRITISH PSYCHODRAMA ASSOCIATION
BIRMINGHAM INSTITUTE FOR PSYCHODRAMA

Voditelj SUSIE TAYLOR,
UKCP registrovani psihodramski terapeut, Senior trener (BPA)

Psihodrama je grupni akcioni psihoterapijski metod koji se oslanja na teoriju, filozofiju i metodologiju Jakoba Levi Morena. Terapijski postupak se bazira na scenskoj ekspresiji uz korišćenje dramskih tehnika, sociometrije i grupne dinamike. U psihodrami klijenti su podstaknuti da produže i upotpune svoje postupke kroz postavku scena, igranje uloga i dramsku self-prezentaciju. U terapiji se koristi verbalna i neverbalna komunikacija. Na sceni se odigravaju sećanja na pređašnje događaje, nezavršene životne situacije, unutrašnje drame, fantazije, snovi, kao i priprema za buduće životne situacije.
Ovi sadržaji odigravaju se na sceni sada i ovde približni su iskustvima iz realnog života ili su eksternalizacija unutrašnjih mentalnih procesa (Kellerman, 1992).

Mesto održavanja seminara:Dah teatar, Marulićeva ulica 8, Beograd (ugao sa Šumatovačkom,Vračar)

www.institutzapsihodramu.org.rs
www.birminghampsychodrama.co.uk

K.I.K.A
27.02.2009., 11:22
Završavam srednju školu.Naime to je prehrambena škola (u kojoj naravno nema predmet psihologija) ali upisala sam ju samo da bih završila neku četverogodišnju da bih mogla ić ako se kojim slučajem odlučim na faks,iako pri upisu nisam imala želje ni volje na fakultet.Ali tako me kroz godine počela zanimati psihologija (posuđivala sam knjige iz knjižnica,čitala članke...) i odlučila studirat psihologiju.Sada nema te sile koja bi me mogla odgovorit od psihologije.Zanima me postoji li ikakva mogučnost da nakon ove prehrambene škole upišem i UPADNEM na psihologiju i gdje?

maestranza
27.02.2009., 19:22
Završavam srednju školu.Naime to je prehrambena škola (u kojoj naravno nema predmet psihologija) ali upisala sam ju samo da bih završila neku četverogodišnju da bih mogla ić ako se kojim slučajem odlučim na faks,iako pri upisu nisam imala želje ni volje na fakultet.Ali tako me kroz godine počela zanimati psihologija (posuđivala sam knjige iz knjižnica,čitala članke...) i odlučila studirat psihologiju.Sada nema te sile koja bi me mogla odgovorit od psihologije.Zanima me postoji li ikakva mogučnost da nakon ove prehrambene škole upišem i UPADNEM na psihologiju i gdje?

Naravno da postoji mogućnost. Svi sa završenom četverogodišnjom školom mogu na faks, imaš jednake šanse kao i ostali, osim što će ti možda trebati malo više pripreme. Ne znam za ostale fakultete, za Filozofski u Zagrebu trebaš dobro naučiti hrvatski (gramatiku i pravopis), možda malo prelistavati neke rječnike stranih riječi, gledati TV kalendar, potražiti kakvi se otprilike zadaci daju u testu inteligencije, i time si već jako puno napravila. Sa mnom studira jedan dečko koji je psihologiju upisao nakon elektrotehničke, tako da nije nužna baš gimnazija za upis.

vigilanty
27.02.2009., 22:21
Organizujemo od 8. do 11. aprila, u Beogradu, pod nazivom "Istopolna orijentacija u savetodavnom i terapijskom radu".

Seminar je predviđen za psihologe/psihološ kinje, pedagoge/pedagoškinje, socijalne radnike/radnice, i psihijatre/psihijatarke.

www.labris.org.rs

vigilanty
27.02.2009., 22:26
PAN 2009

DEPRESIJA, ANKSIOZNOST
I SOMATSKA OBOLJENJA

www.mondorama-nis.co.yu

www.srabct.org.rs

vigilanty
27.02.2009., 23:35
Da li netko zna kako je moguće psihoterapijsku edukaciju, koja je inicijalno priznata samo europski, prekvalificirati u internacionalnu? Da li je bilo tome sličnih pokušaja?

Cry-Baby
02.03.2009., 18:29
Eto pošto mi je psihologija prvi izbor za studij koji se sve više približava :/
Zanima me koliko ljudi upada tu u Zagrebu, čula sam da je prilično teško upasti. :o

maestranza
02.03.2009., 23:18
Eto pošto mi je psihologija prvi izbor za studij koji se sve više približava :/
Zanima me koliko ljudi upada tu u Zagrebu, čula sam da je prilično teško upasti. :o

Ovakvo se pitanje ponovi svakih par stranica... :)

U Zagrebu na FFZGu primaju 85 ljudi, interes varira od godine od godine, ali recimo u nekom prosjeku, trebalo bi se biti u prvih 400-500 na prijemnom da se može računati na upis.

vigilanty
07.03.2009., 01:37
Postovana, postovani,

cast i zadovoljstvo mi je da vas pozovem na promociju moje knjige Formule ljubavi - kako ne upropastiti vlastiti zivot trazeci pravu ljubav koju je u Hrvatskoj objavila Mozaik knjiga iz Zagreba.

Predstavljanje knjige ce se odrzati u ponedjeljak 23. ozujka 2009. u 17.30 sati u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, Preradovićeva 5, Zagreb.

Knjigu će predstaviti:
doc. dr. Veljko Djordjevic, predsjednik Hrvatskog drustva
za zastitu i unapredjenje mentalnog zdravlja
prof. dr. Dubravka Miljkovic, psihologinja i pedagoginja
i autor

a uz moderatorsku pomoc Sonje Sarunic

s postovanjem,

Zoran Milivojevic

TADA ĆE BITI MOGUĆE DOBITI I DODATNE INFORMACIJE O EDUKACIJI TRANSAKCIJSKE ANALIZE U ZAGREBU, KOJA POČINJE USKORO!

maher18
07.03.2009., 18:12
pročitala knjigu, vrlo dobro i čitko pisana, očito autor ima debelo iskustvo kao terapeut i uočava neke činjenice na kojima, na žalost, se temelji ljudsko ponašanje u vezama. vrlo je praktičan u iznošenju i razumljivosti, no nisam baš sigurna koliko će biti uistinu prihvaćena i primjenjiva kod naše populacije. koliko ljudi uopće ne vjeruje u mogućnost promjene stavova, usađenih tko zna kada i kako, emocije drži na nedodirljivom pijedestalu, i radije se tješe čitajući horoskope i obilazeći čarobnjake s tarotom.:rofl:

Martian7
08.03.2009., 17:20
pročitala knjigu, vrlo dobro i čitko pisana, očito autor ima debelo iskustvo kao terapeut i uočava neke činjenice na kojima, na žalost, se temelji ljudsko ponašanje u vezama. vrlo je praktičan u iznošenju i razumljivosti, no nisam baš sigurna koliko će biti uistinu prihvaćena i primjenjiva kod naše populacije. koliko ljudi uopće ne vjeruje u mogućnost promjene stavova, usađenih tko zna kada i kako, emocije drži na nedodirljivom pijedestalu, i radije se tješe čitajući horoskope i obilazeći čarobnjake s tarotom.:rofl:
Hvala na preporuci. :top: Nastojat ću je kupiti ili posuditi i pročitati. Možda čak uspijem i otići na promociju.

thegirl
08.03.2009., 19:58
Zna li itko koja je to firma koja u Sloveniji organizira razne edukacije i seminare iz psihologije?
Čula sam da imaju neke edukacije SPSS....

vigilanty
09.03.2009., 16:40
NARATIVNA TERAPIJA

UVOD U NARATIVNI NACIN RAZMISLJANJA I RADA

radionicu vodi eminentni porodicni terapeut Sanja Rolovic, Ph.D. iz Njujorka.

Datum: petak 13. mart, 2009.

Vreme: od 15 do 20 sati (PROMENA!!! UMESTO RANIJEG OD 14 DO 19).

Cena: dinarska protivvrednost 45 evra

ZAHVALJUJUCI SPONZORSTVU DR ROLOVIC, DODIPLOMSKI STUDENTI PLACAJU 35 EVRA

Mesto: Beograd, Drinciceva 2, Psihopolis BG

Prijavljivanje: psihopolis-ta@ nscable.net

021/473 66 64 (od 10 do 14 sati)

RADIONICA NIJE SAMO ZA PARTNERSKE I PORODICNE TERAPEUTE I STUDENTE OVIH MODALITETA, VEC ZA SVE TERAPEUTE, BEZ OBZIRA NA MODALITET, KAO I SVE DRUGE ZAINTERESOVANE ZA NARACIJU I KONSTRUKTIVIZAM

SVI STE DOBRODOSLI

O radionici

Ova radionica uvodi ucesnike u pricu i praksu narativne terapije. Osnovne ideje socijalnog konstrukcionizma i narativa ce biti predstavljene polaznicima, i to upravo na primerima konkretnih klinickih i prakticnih postupaka. U okviru radionice ce biti razmatrana pitanja koja se namecu tokom terapijskog rada.

Ucesnici ce imati priliku da se upoznaju sa nacinom na koji osnivac narativne psihoterapije, Majkl Vajt, koristi ove ideje u psihoterapijskom procesu. Tim povodom ce biti prikazani izmontirani video snimci stvarne terapije bracnog para koji je u krizi, a kojeg Vajt “uprkos” problemu zbog koga je par zatrazio pomoc, usmerava na kompetentnost i optimizam. Kao sto je proces psihoterapije nov pogled na klijenta i njegov zivot, tako isto proces prilagodjavanja novih teorijskih shvatanja omogucava terapeutu da sebe i svoj rad sagleda u novoj svetlosti.

Polaznici ce moci uvideti zasto narativne ideje ulivaju postovanje i moc, i to ne samo klijentima vec i terapeutima, kao i zasto odisu pragmaticnim optimizmom.

O dr Rolovic

Jelisaveta Sanja Rolovic, Ph. D., je klinicki psiholog, bracni i porodicni psihoterapeut sa privatnom praksom u Njujorku. Asistent na Katedri za psihijatriju Medicinskog fakulteta u Njujorku gde supervizira i obucava doktorante psihologije i psihijatre iz porodicne psihoterapije. Magistrirala je na Medicinskom fakultetu u Beogradu, doktorirala na University Adelphi u SAD. Obucavana na Akermanovom institutu za porodicu gde je radila na projektima o seksualnom zlostavljenju dece i depresiji. Supervizor je za porodicnu psihoterapiju (akreditacije Americke akademije za porodicnu psihoterapiju - AFTA- American Family Therapy Academy). Sanja ucestvuje u organizaciji IFTA (International Familly Therapy Association) kongresa u Portorozu, Slovenija, koji se odrzava pocetkom marta.

O edukaciji iz NARATIVNE TERAPIJE

Psihopolis institut i dr Rolovic, planiraju da nakon ove jednodnevne radionice organizuju visegodisnju edukaciju iz narativne terapije u kojoj ce pored domacih ucestvovati i strani strucnjaci, a koja ce biti pod strucnim vodstvom dr Rolovic.

DODATNE INFO - NA STRANICAMA PSIHOPOLIS INSTITUTA!

vigilanty
09.03.2009., 16:43
Želimo da vas obavestimo da REBT centar - Pridruženi trening centar Instituta Albert Elis iz Njujorka, organizuje primarni nivo edukacije iz Racionalno emotivne i kognitivno bihejvioralne terapije. Direktor edukacije je Dr Zorica Marić, psiholog, internacionalni trener i supervizor Instituta Albert Elis. Edukacija rezultira internacionalnim sertifikatom koji izdaje Institut Albert Elis iz Njujorka. Početak edukacije: 5. septembar 2009 god.

Grupe za lični rad, koje su uslov za dobijanje Nacionalnog sertifikata za psihoterapiju, počinju 29. marta, 4. aprila i 11. aprila 2009 god. Molimo da se zainteresovani za detaljnije informacije i prijavni list jave na:

tel.: 011-2633-876 ili
meil: tanja_vukosavljevic@hotmail. com
ili zormaric@eunet. rs

vigilanty
09.03.2009., 23:00
Ispit iz geštalt psihoterapije i dvodnevnu radionicu iz područja geštalt psihoterapije pod nazivom “Snovi – geštalt pristup”
(„ Dreams, images and metaphores – gestalt approach“). Radionicu vodi Kenneth Evans.

margareta.jurisic@zd.t-com.hr

vigilanty
10.03.2009., 22:52
Hej, je l' zna netko, je l' ima edukacija iz REBT u Hrv.? Može neki link ili bilo kakvi dodatni podaci?!
Hvala!

http://weblogs.baltimoresun.com/business/consuminginterests/blog/education.jpg

vigilanty
14.03.2009., 00:42
Drage koleginice i kolege,

"Institut za psihodramu" vas sa velikim zadovoljstvom poziva na workshop iz Psihodrame koji ce voditi istaknuta psihodramaticarka Susie Taylor, iz Velike Britanije (BPA - British Psychodrama Association) .
Susie Taylor saradjuje sa psihodramaticarima u Srbiji vise od 10 godina i svojim izvanrednim radom doprinosi razvoju psihodrame kod nas.
Na workshop se mogu prijaviti svi koji su u edukaciji za psihodramu ali i svi oni koji bi želeli da se vise upoznaju sa psihodramskim modalitetom.
Workshop se organizuje u periodu od 19. do 22. marta 2009 godine.

Napominjemo da je lokacija workshop-a promenjena i da ce se u planiranoj satnici koristiti prostor Centra za kulturu Stari grad, Kapetan Mišina 6a (Dorćol).

Zainteresovani za učešće mogu se prijaviti na mail biljana.slavkovic@ gmail.com, broj preostalih mesta je ograničen!

S poštovanjem,
Ivana Slavković
Generalna sekretarka
"Institut za psihodramu"

vigilanty
15.03.2009., 18:06
Pozivam Vas na predavanje "Dodirni zvuk - Evelyn Glennie" koje ce održati Milijana Majstorovic, dipl. defektolog-surdolog, muzikoterapeut UMTS u utorak, 24. marta 2009. u 18h u maloj sali SKC, ul. Kralja Milana 48.

Sve zainteresovane za internacionalnu radionicu "Muzikoterapija i psihodrama" koju će od 8-10 maja 2009. voditi Prof. Joseph Moreno u Beogradu, podsećam da je rok za ranu registraciju 8. april 2009. Program imate u attachmentu.
Molimo Vas da pre plaćanja kotizacije, prethodno pošaljete prijavu preko našeg sajta www.muzikoterapija.rs i sačekate povratnu informaciju, jer je broj mesta ograničen.

Prijateljski pozdrav
Dr Ranka Radulović
Predsednik IO UMTS

nnella
19.03.2009., 21:59
Trenutno je u Mostaru počela "Psihoterapijska edukacija- izobrazba iz grupne analize" i zanima me da li isti takav uvodni kurs ima u Splitu ili Zadru...ili negdje drugdje u Hrvatskoj. Završavam dodiplomski studij sestrinstva i jako sam zainteresirana za ovaj diploma kurs pa vas molim da mi netko hitno odgovori jer možda imam vremena upisati u mostar.Hvala.

vigilanty
21.03.2009., 02:26
Ja znam samo za liječnike na specijalizaciji u ZG na Rebru.

Cocaine Nights
21.03.2009., 09:53
Trenutno je u Mostaru počela "Psihoterapijska edukacija- izobrazba iz grupne analize" i zanima me da li isti takav uvodni kurs ima u Splitu ili Zadru...ili negdje drugdje u Hrvatskoj. Završavam dodiplomski studij sestrinstva i jako sam zainteresirana za ovaj diploma kurs pa vas molim da mi netko hitno odgovori jer možda imam vremena upisati u mostar.Hvala.

Imaš u Zg, Rijeci ili Psihijatrijskoj bolnici Rab... Vjerojatno i još negdje drugdje. Edukacije idu svake 2-3 godine, a neke od tih edukacija su krenule u 12. mjesecu prošle godine, ne znam može li se naknadno uključiti...

Roza Smota
22.03.2009., 16:39
u splitu sigurno postoji skupina edukanata iz grupne analize, kao i nekoliko završenih grupnih analitičara. međutim, teorijski seminari se uglavnom održavaju u zagrebu, vikendima. inače, sljedeći vikend su na klinici za psihološku medicinu u zagrebu ovogodišnji study days instituta za grupnu analizu, koji traju od petka popodne do subote u 18.00. pa navrati ako možeš i raspitaj se kod tajnice instituta:mig:

vigilanty
22.03.2009., 22:52
Poštovane i drage kolege,

Potvrdjujemo da će se u okviru edukativnog programa iz EMDR-a ("Eye Movement Desensitization and Reprocessing" )- "Terapije reprocesiranja"

održati

Bazični edukativni seminar - Level I u Beogradu 3.,4. i 5. April (celodnevni program).

Seminar će i ovoga puta voditi američki psiholog Roger Solomon, jedan od najeminentnijih stručnjaka u edukaciji i kliničkom radu sa ovim psihoterapijskim pristupom, bliski saradnik dr N.Shapiro, autora metoda. Roger Solomon je dugogodišnji internacionalni edukator (Senior Trener) EMDR Instituta U.S.A., sa izuzetno bogatim iskustvom obuke psihoterapeuta širom sveta.

Obezbedjen je prevod sa engleskog jezika. U prilogu detaljnije informacije oko prijavljivanja. Po završetku seminara učesnici dobijaju sertifikate Instituta EMDR USA/Europe sa važenjem u celom svetu.

Edukaciju mogu upisati psihoterapeuti, psiholozi, psihijatri, lekari na specijalizaciji iz psihijatrije kao i psiholozi u edukaciji sa drugim psihoterapijskim modalitetima. Obezbedjen je prevod sa engleskog jezika. U prilogu detaljnije informacije oko prijavljivanja. Po završetku seminara učesnici dobijaju sertifikate Instituta EMDR USA/Europe sa važenjem u celom svetu.

Informacije o celokupnom edukativnom programu EMDR kao i o datumima kurseva u Beogradu možete naći na našem sajtu www.emdr-se- europe.org

Takodje vam stojimo na raspolaganju za sve dodatne informacije: emdrbalcani@emdritalia.it , vesnabgd@virgilio. it Iste mail adrese možete koristiti za prijavljivanje.

Kontakt telefon za prijave 064/1965751 - Sanja Djukić

Sekretarijat AISEP-a

vigilanty
23.03.2009., 21:22
TRANSAKCIJSKA ANALIZA

Edukacija TA 101:
3.godina - TA Savjetnik
2.godina - TA Praksa:Teorija na sebi i na drugima
1.godina - Teorija

Broj ljudi u grupi: min. 15 – max. 25

Početak edukacije: Travanj 2008.

Jedna godina edukacije podrazumijeva:
10 susreta u godini koji bi se održavali 1 mjesečno i to vikendom.

Cijena i način plaćanja:
1 susret (vikend) : 120 € za zaposlene
90 € eura za studente ( uključeni i apsolventi)
Ukupno: 10 x 120 € = 1.200 € (8.630,00 kn po sadašnjem tečaju)
10 x 90 € = 900 € (6.470,00 kn po sadašnjem tečaju)

Platiti ne morate sve odjednom,nego po dolasku.

Pogodnosti plaćanja u slučaju izostanka:
Ako jednom izostanete,taj susret ne morate platiti ništa.
Ako izostanete 2.put,taj susret ipak plačate,ali 60 € eura.
Svaki daljni izostanak plačate punom cijenom tj. 90 € eura ( ili 120 € )

Upiti i prijava na: zeleni34@net.hr

vigilanty
23.03.2009., 21:22
«Mostovi», Zagreb i IGW - Institut za Integrativnu Gestalt terapiju, Würzburg
pozivaju novu generaciju polaznika u:
Edukaciju iz Gestalt psihoterapije

Gestalt psihoterapija humanistička je i holistička
terapijska škola, nastala iz psihoanalize i Gestalt
psihologije. Naglašava važnost svjesnosti, kontakta i
bivanja u "ovdje i sada", dajući podršku osobnom rastu
i razvoju, a svojom kreativnošću i utjecajem prerasta
okvire psihoterapije i postaje životna filozofija.
Edukacija iz Gestalt psihoterapije uključuje usvajanje
teorijskih znanja i iskustveno stjecanje znanja kroz rad
na sebi. Namijenjena je stručnjacima posebno
zainteresiranim za povećanje profesionalne i osobne
kompetentnosti kroz osobno iskustvo i rast. Primjenjiva
je u individualnom radu, radu s grupama, parovima i
obiteljima.
Edukacijski program traje četiri godine a po sadržaju
i trajanju zadovoljava kriterije za psihoterapeuta
Europskog psihoterapijskog udruženja. Po dovršenju
programa polaznici dobivaju IGW certifikat Gestalt
psihoterapeuta i program je podržan od strane
Hrvatskog psihološkog društva.
Edukacija se odvija u selekcioniranoj grupi od 12 do
16 polaznika, a uključuje vikend radionice, intenzivne
seminare, individualnu terapiju i superviziju te rad u
malim grupama.

MOSTOVI
Edukacija savjetovanje razvoj
Petrova 118, Zagreb, HR
Prijave za selekcijsku radionicu:

Molimo da se polaznici zainteresirani za
sudjelovanje na selekcijskoj radionici 08.-10.
svibnja 2009. prijave putem e-maila:
ana_mostovi@hotmail.com.
(kontakt: Ana Karlović)

Na selekcijskoj radionici svi zainteresirani imat
će mogućnost upoznati se s terapeutima
voditeljima (Zora Subotić i Ulrich
Schurrman), edukacijskim programom i
osnovama Gestalt psihoterapije te donijeti
odluku o polaženju edukacije.

Polaznici edukacije mogu biti kandidati sa
završenim studijima psihologije, medicine,
pedagogije, socijalnog rada, edukacijskorehabilitacijskih
znanosti, tj. studija
humanističkog usmjerenja, ili završenim
3-godišnjim studijem propedeutike.

tel50
24.03.2009., 13:09
dal je prijemni za psihologiju tezak?

Sacreus
24.03.2009., 16:42
Nije

Martian7
24.03.2009., 18:59
dal je prijemni za psihologiju tezak?
Ovisi gdje. Na Hrvatskim studijima tako-tako, a na Filozofskom fakulteti svi pišu isti prijemni (test inteligencije, opće kulture i pismenosti), pa samo oni najbolji imaju šanse upisati psihologiju (jer nema puno mjesta, a interes je velik).

tel50
24.03.2009., 19:38
ja bi htjela upisati psihologiju.. primaju ih 43 +42 na placanje..
mislila sam ic na filozofski u zagrebu..
netko mi je rekao da moram bit medju prvih 300 ak zelim upisat..

ožujska
24.03.2009., 19:39
uci hrvatsku gramatiku ko blesava, to je jedino sto mos i mi ti drzimo fige za srecu :cerek:

tel50
24.03.2009., 19:40
a test inteligencije? ja cu to past.. jel se mogu nac primjeri negdje?
hvala, Ozujska..

ožujska
24.03.2009., 20:44
ma neces to past. ja znam samo ovaj http://www.mensa.hr/eu_iq_test/eu_iq_test.php

maestranza
24.03.2009., 21:47
ja bi htjela upisati psihologiju.. primaju ih 43 +42 na placanje..
mislila sam ic na filozofski u zagrebu..
netko mi je rekao da moram bit medju prvih 300 ak zelim upisat..

Ovisi o generaciji, nekad je psihologija popularnija, nekad malo manje, mislim da bi plasman u prvih 500, pa i 600 trebao biti dovoljan (osim ako ne bude opet baš navala).

tel50
25.03.2009., 06:08
hvala.

vigilanty
29.03.2009., 01:38
RACIONALNO EMOTIVNO BIHEJVIORALNA TERAPIJA

Oblast psihoterapije doživjela je revoluciju. Tražeći efikasnije psihološke pristupe, psiholozi su pronalazili rješenje u kognitivno-bihejvioralnoj terapiji (KBT). Racionalno-emotivno bihejvioralna terapija (REBT), orginalni KBT pristup, bio je revolucionaran kada je prezentovan naučno-stručnoj javnosti sredinom pedesetih godina dvadesetog vijeka. Uticajniji nego ikad, ovaj pristup se sve više razvija i raste.

REBT je sveobuhvatan pristup pomaganja ljudima da promijene svoje disfunkcionalne emocije i ponašanja, pokazujući im kako da postanu svjesni svojih uvjerenja i stavova koji stvaraju ova neželjena psihička stanja, i kako da promjene ova disfunkcionalna uvjerenja i stavove. Proces promjene je edukativan, tako da omogućava klijentima da pomažu sami sebi čak i kada je formalna terapija završena. Ovaj samopomažući aspekt REBT-a predstavlja jednu od najvećih snaga terapije usklađene sa zahtjevima savremenog društva. Uz učenje klijenata kako da upravljaju svojim životima, REBT terapeuti koriste brojne terapijske tehnike, uključujući razumijevanje životne filozofije svojih klijenata, emocionalno saosjećanje i strategije rješavanja problema.

Šest principa leži u osnovi REBT-a:

1. Osjećamo ono šta mislimo, odnosno kognicija najviše određuje ljudske emocije. Ne čine nas događaji sami po sebi tužnim, ljutim ili anksioznim, već nas ono što mi govorimo sebi o tim događajima uvodi u naša emocionalna stanja. Ljudi koji su socijalno fobični nisu uznemireni zbog ponašanja drugih ljudi, već sami sebe uznemiravaju govoreći sebi da će ih drugi odbaciti, povrijediti ili biti zli prema njima, te da oni ne mogu podnijeti takvo njihovo ponašanje.

2. Mi uznemiravamo sebe pogrešnim razmišljanjem. Naši emocionalni poremećaji uzrokovani su disfunkcionalnim razmišljanjima kao što su pretjerivanje, crno-bijelo razmišljanje, pojednostavljivanje, rigidno mišljenje, pretjerane generalizacije, skakanje na zaključak, itd.

3. Mijenjanje našeg razmišljanja promijeniće naša osjećanja. Pošto nas misli uznemiravaju, smisleno je raditi na promijeni naših razmišljanja o sebi, drugima i svijetu. Umjesto da sebi govori da će ga razgovaranje sa osobama suprotnoog pola samo dovesti do odbacivanja i da je to užasno, klijenta možemo ohrabriti da testira u realnosti da li je to zaista toliko užasno kao što to on ili ona pretpostavljaju.

4. Iracionalna uvjerenja imaju različite uzroke. Albert Ellis je često isticao da ljudska bića lako usvajaju iracionalna uvjerenja. Međutim, iako okolina, kultura i genetika igraju značajnu ulogu u razvijanju iracionalnih uvjerenja, mi smo ti koji imamo tendenciju da sebe uznemiravamo na razne načine.

5. Iako učenje iz prošlosti može biti značajno za učenje iracionalnih uvjerenja, REBT smatra važnim uočavanje načina na koje mi sada uznemiravamo sebe svojim uvjerenjima. Ljudi imaju tendenciju da neprestano uznemiravaju sami sebe na razne načine. REBT uči klijente kako da otkriju uvjerenja o sebi, drugima i svijetu koja su naučili u prošlosti i procjene da li su ona tačna i korisna u današnjosti.

6. Uvjerenja se mogu mijenjati. Pošto su ljudi prirodno skloni da razvijaju iracionalna uvjerenja, mijenjanje uvjerenja je nekada teško i zahtjeva upornost, zbog čega je REBT vrlo aktivna i direktivna terapija.

REBT se uspješno primjenjuje za pomaganje ljudima sa veoma različitim kliničkim i nekliničkim problemima:

Depresija
Generalizovana anksioznost i specifični poremećaji anksioznosti, uključujući napade panike, opsesivno-kompulzivni poremećaj, agorafobiju i druge specifične fobije
Poremećaji ishrane
Ovisnost
Hipohondrija
Posttraumatski stresni poremećaj (PTSD / PTSP)
Poremećeni bračni odnosi
Seksualne disfunkcije
Ljubomora
Kontrola bijesa (Anger management)
Poremećaj kontrole impulsa
Antisocijalna ponašanja
Poremećaji ličnosti
Oporavak od seksualnog zlostavljanja
Prilagođavanje na hronične zdravstvene probleme, fizičke onesposobljenosti ili mentalne poremećaje
Kontrola bola (Pain management)
Kontrola stresa (Stress management)
Poremećaji ponašanja kod djece i adolescenata
Problemi u partnerskim i porodičnim odnosima
Problemi separacije (prekid ljubavne veze, razvod, smrt bliske osobe)

REBT se takođe koristi za podsticanje ličnog razvoja i samoaktualizacije (ostvarivanje ličnih potencijala). Sadrži detaljne principe (kao što su prosvećujući interes za sebe, samoprihvatanje, preuzimanje rizika) koji mogu biti upotrebljeni za pomaganje ljudima u razvijanju funkcionalnije filozofije življenja i ponašanja u skladu sa njom. Sve češće se koristi za veću efikasnost na radnom mjestu.

Izvor: www.krnetic.com

pint
30.03.2009., 19:09
ja sam prošle godine pokušao upisati psihologiju na hr.studijima i riješio sam prijamni 90% al sam zbog ocijena bio tek 380i neki. ove godine se spremam za filoz. u zadru. Ima li itko više informacija o njihovom prijamnom i dali se mogu negdje nabaviti od prošlih godina.

znam da se traži biologija fizika matematika i psihologija, ali bi me zanimale malo preciznije informacije. HVALA

pint
30.03.2009., 19:34
predmeti u zadru su ti biologija fizika matematika i psihologija.
ima li itko nekakve malo detaljnije informacije o tome? nece ja mislim biti bilo što iz biologije i fizike zar ne? moja je logika da ce biti samo biologija covjeka a iz fizike optika, svijetlost, zvuk itd. što ima veze sa psihologijom.
zanima me gdije se mogu nabaviti prijemni od prošlih godina i dali se uopce mogu?? koliko ja znam svi prijemni moraju biti javno objavljeni.

Sacreus
30.03.2009., 21:00
A da probas i u Rijeku?

Osmica88
30.03.2009., 21:14
u zadru je gadno... bila prije tri godine i nisam upala... :(
prilično teško...lakše mi bilo na filozofskom....

mishamu
30.03.2009., 21:46
i mene zanima?
i jel srednja može biti bilo koja ili mora bit gimnazija?

maestranza
30.03.2009., 23:28
i mene zanima?
i jel srednja može biti bilo koja ili mora bit gimnazija?

S gimnazijom ti je možda malo lakše (recimo da imaš šire opće znanje), ali službeno možeš upisati s bilo kojom četverogodišnjom. Znam dečka koji je upisao nakon elektrotehničke, pa eto.

Pint, a jesi uopće pokušavao na FFZGu? Ocjene tamo ipak nose jedan manji dio bodova, prijemni je puno važniji.

pint
04.04.2009., 11:58
da znam ali na filozofskom je na prijamnom hrvatski i opca kultura. nisam išao u gimnaziju i mislim da nemam teoretske šanse upasti jer se smatram polupismenim čovjekom :D
a čisto sumnjam da bi mogao procitati sve lektire, nauciti cjelu gramatiku a da ne govorim o umjetnosti, itd.
meni se sviđa kad dobijem literaturu koju trebam nauciti i to riješim u par mjeseci.
iako fiziku, biologiju, psihologiju nisam nikad imao u školi a matematika je bila jadna da jadnija nije mogla biti...svejedno mi se cini jednostavnije upasti u zadar ili npr. rijeku(neznam kakva je tamo konkurencija).
mogu ja pobjediti bilo koji prijemni al me samo frka ovih koji dolaze sa troduplo više bodova. :D

pint
04.04.2009., 12:01
jel mi može netko reci mogu li se i gdje kupiti prijemni ispiti od prijašnjih god za psihologiju u zadru i rijeci???

Sacreus
04.04.2009., 13:22
da znam ali na filozofskom je na prijamnom hrvatski i opca kultura. nisam išao u gimnaziju i mislim da nemam teoretske šanse upasti jer se smatram polupismenim čovjekom :D

Ja sam zavrsio trogodisnju skolu, pa se prekvalificirao na hotelijerskog-tehnicara da mogu na psihologiju i upao bez problema... tako da.. ne fantaziraj :D

maestranza
04.04.2009., 14:08
a čisto sumnjam da bi mogao procitati sve lektire, nauciti cjelu gramatiku a da ne govorim o umjetnosti, itd.
meni se sviđa kad dobijem literaturu koju trebam nauciti i to riješim u par mjeseci.
iako fiziku, biologiju, psihologiju nisam nikad imao u školi a matematika je bila jadna da jadnija nije mogla biti...svejedno mi se cini jednostavnije upasti u zadar ili npr. rijeku(neznam kakva je tamo konkurencija).
mogu ja pobjediti bilo koji prijemni al me samo frka ovih koji dolaze sa troduplo više bodova. :D

Gluposti. :) Tebi se sviđa kad dobiješ literaturu, kaj ti to znači? Pa uzmi lijepo literaturu iz hrvatske gramatike i nauči to u par mjeseci i super. Ili kaj, lakše ti je štrebetati fiziku (koju se po meni treba više "skužiti" od gramatike) ili biologiju?! I tako i tako je gramatika jedino što se isplati učiti (i ne samo za prijemni ;)), vjeruj mi da ti je opća kultura za prijemni puno manje važna.

Ti, naravno, biraj kako želiš, ali sumnjam da recimo u Rijeci baš nema konkurencije, jer je Rijeka na glasu kao prilično dobar studij psihologije, u nekim dijelovima i bolji od zagrebačkog (ponajviše klinička, bar prema onome što sam čula).

fedra
05.04.2009., 21:43
Je li tko ide na specijalizaciju iz savjetovanja u Ri? Dojmovi? Danke

*dodo*
13.04.2009., 11:16
Ciao!
Planira li netko ove godine u Padovu na psihologiju? ili je vec tamo na prvog-drugoj godini?
zanima me par stvari... Hvala!

vigilanty
14.04.2009., 23:10
Beogradsko psihoanalitičko društvo (BPD)
Svetske psihoanalitičke asocijacije
organizuje sledeće seminare:

1. OSNOVI PSIHOTERAPIJSKOG RADA SA DECOM

Organizatori: Tamara Štajner-Popović, trening psihoanalitičar BPD-a, dečji psihoanalitičar i Jasminka Šuljagić, trening psihoanalitičar BPD-a

Edukatori su analitičari BPD-a: Biljana Pirgić, Jasminka Šuljagić, Svetlana Virijević-Mudrić, Nina Popadić, Tamara Štajner-Popović i Oliver Vidojević

Program: Seminar obuhvata tri tematske celine: Rani razvoj, Psihopatologija detinjstva i Tehnike psihoanalitičkog psihoterapijskog rada sa decom i roditeljima
Rad se zasniva na prevedenim savremenim tekstovima iz tih oblasti koje edukanti, zajedno sa programom i spiskovima obavezne i preporučene literature, dobijaju na početku seminara

Ciljevi seminara:
-sticanje i obogaćivanje teorijskih znanja iz oblasti ranog razvoja, psihopatologije detinjstva i tehnika psihoterapijskog rada sa decom i roditeljima;
-primena teorijskih i praktičnih znanja u institucionalnim uslovima

Pravo učešća: Seminar je namenjen psihoterapeutima raznih orijentacija, psiholozima, psihijatrima, specijalizantima psihijatrije, pedagozima, socijalnim radnicima, defektolozima i pedijatrima

Seminar počinje sa radom početkom maja 2009. godine i traje tri semestra; edukacija se odvija dva puta mesečno u trajanju od po 90 minuta.

Sertifikat BPD-a o završenom seminaru polaznici dobijaju na kraju edukacije. Program je u proceduri za akreditaciju od strane Ministarstva zdravlja.

Mesto održavanja: Studio psihoanalize, Smederevska 9, 11000 Beograd

Rok za prijave: 1.5.2009.

Za prijavljivanje i sve dodatne informacije možete se obratiti:
Svetlani Virijević-Mudrić
E-mail: msvetlana@eunet.rs
Kontakt telefon: 064 1 710 711 (svakim radnim danom od 10 do 12h)

looksfor
15.04.2009., 13:32
Planiram upisati Psihologiju, pa me zanima da li je netko prosle godine bio na prijemnom za Psi u Rijeci.
Ma znam da je potrebno polagati predmete iz psihologije, test intelg, i matise.
Ali ja sam slab za matisu , pa me zanima kakvi su zadaci bili?

Mislite li da imam sanse za upasti , posto prema bodovima koje san računa na račun ocjena iz srednje, njih imam 306 / 340.?
Mislite li da je to dovoljno, za upasti na faks?
Učim psihologiju od oba autora, i matisu vjezban, ali mislim da matisu svejedno necu briljirat.
Zavrsija san vec jednu VŠS, pa me zanima dali se na račun toga moze dobiti jos kakvi bod?

Hvala unaprijed na informacijama

vigilanty
15.04.2009., 19:57
IZOBRAŽEVANJE IZ INTEGRATIVNE PSIHOTERAPIJE

Vpis v štiriletno izobraževanje

(2009/2010)

Vabimo vas, da se vpišete v izobraževanje iz integrativne psihoterapije, ki
bo potekalo v okviru Inštituta za integrativno psihoterapijo in svetovanje,
Ljubljana. Izobraževanje je namenjeno vsem, ki vas zanima profesionalni
trening iz psihoterapije, pa tudi tistim, ki se želite samo nadalje
izobraževati in izpopolnjevati pri svojem delu. Štiriletno izobraževanje iz
integrativne psihoterapije na Inštitutu IPSA je priznano v okviru Evropske
zveze za integrativno psihoterapijo (EAIP) in Mednarodne zveze za
integrativno psihoterapijo (IIPA). Priznano pa je tudi s strani Evropske
zveze za psihoterapijo (EAP) in omogoča pridobitev Evropske diplome iz
psihoterapije.

Izobraževanje se bo začelo v mesecu oktobru 2009. Prijave že zbiramo. Več o
izobraževanju in postopku prijave si lahko preberete v priloženi datoteki.

Če se želite pobližje seznaniti z integrativno psihoterapijo, se lahko
udeležite tudi mednarodne konference, ki bo potekala ta teden, od 16. do 19.
aprila, na Bledu. Več informacij o konferenci si lahko preberete na spletni
strani http://www.integrativeassociation.com/2009_conference.html

Lepo pozdravljeni!

Mag. Maša Žvelc, univ. dipl. psih.

Dr. Gregor Žvelc, spec. klin. psih.

vigilanty
22.04.2009., 16:02
Sigmund Freud University Vienna 2009 - it announces the "International summer school in Psychotherapy" :

The International Summer School in Psychotherapy is an intensive program in the fundamental principles of Psychotherapy Sciences. Every summer, students and professionals from all over the world are welcomed at the Sigmund Freud University to take part in this unique learning experience.

PROGRAM INFORMATION

Theory and Practice of Psychotherapy
6.7.2009 - 11.7.2009 Course 1: Psychotherapy - Self Awareness
13.7.2009 - 18.7.2009 Course 2: Basic Principles in Psychotherapy
20.7.2009 - 25.7.2009 Course 3: Advanced Studies in Psychotherapy

Psychotherapy Research
6.7.2009 - 11.7.2009

See the details for application on the website
http://www.sfu. ac.at/english/ index.php? id=66

Best wishes,
For general and administrative inquiries, please contact:

Monika Millecker M.A.,
Rektorate Assistant
Tel: +43 (0)1 798 40 98
Fax: +43 (0)1 798 40 98 / 20
Email: rektorat@sfu.ac.at

vigilanty
05.05.2009., 21:44
PRVA TEORIJSKO-METODOLOŠ KA RADIONICA

u Beogradu

u okviru

Trening programa:

INTEGRATIVNO EMOCIONALNO SAVETOVANJE

sa temom

„SAVETNIČKE VEŠTINE U RADU SA OSEĆANJIMA“

sreda, 13. MAJ, 18-21 h

Prostorije „ConsultTeam- a“, ul. Prote Mateje 52,

Beograd

Cena 950 din

Svi učesnici dobijaju sertifikat o pohađanju.

Trening je akreditovan od strane Udruženja psiholoških savetnika Srbije, koje je punopravni član Evropske Asocijacije za Savetovanje (EAC) i ispunjava sve uslove Pravilnika o akreditaciji UPSS i EAC za edukaciju psiholoških savetnika.

Trening vodi do nacionalnog i evropskog sertifikata za

akreditovanog psihološkog savetnika

Integrativno emocionalno savetovanje je metod psihološko-savetničkog rada u kome savetnik pomaže klijentu da postepeno prepoznaje, doživljava i integriše nesvesna, potisnuta i nedovršena osećanja vezana za važne doživljaje, odnose i neostvarene duševne potrebe iz sadašnjosti ili prošlosti klijentovog života. Konačno prepoznavanje i doživljavanje do tada nesvesnih bolnih osećanja oslobađa veliki deo životne energije u procesu klijentovog ličnog razvoja.

Voditelji radionice i trening programa su Marjan Tošić, dipl. psiholog, sertifikovani psihološki savetnik (CSCT/AEB, London), akreditovani psihološki savetnik u Srbiji i Evropi, i Marija Andrijić-Chaimani, MA, psiholog sa Naprednom diplomom iz Integrativne psihoterapije (Atina).

Molimo vas da nam, ukoliko ste u mogućnosti, najavite svoje učešće u Radionici.

Prijavljivanje: na email sa koga ste dobili ovu najavu,

na tel: 063-308-132 (Marjan),

064-496-7022 (Marija)

vigilanty
11.05.2009., 00:45
EDUKACIJA IZ GESTALT PSIHOTERAPIJE
U ORGANIZACIJI "MOSTOVA" IGW-a - , Zagreb i IGW - Institut za Integrativnu Gestalt terapiju, Würzburg pozivaju novu generaciju polaznika u Edukaciju iz Gestalt psihoterapije! Edukacijski program traje četiri godine, a po sadržaju i trajanju zadovoljava kriterije za psihoterapeuta Europskog psihoterapijskog udruženja. Po dovršenju programa i izradi završnog rada polaznici dobivaju IGW certifikat Gestalt psihoterapeuta. Iskustvena selekcijska radionica održat će se 08.-10. svibnja 2009. u Zagrebu. Voditelji psihoterapeuti su Zora Subotić i Ulrich Schurrman, a sve zainteresirane pozivamo da se jave kolegici Ani Karlović putem e-maila ana_mostovi@hotmail.com ili na 098 570059. Više pojedinosti o ovoj edukaciju donosimo na www.psihologija.hr.

buba1992
20.05.2009., 22:28
na koji faks poslje srednje trebam ić da postanem psihijatar?(u zagrebu)koji predmeti trebaju?bodovi?prijamni kakavi?i koja je razlika između psihologa i psihijatra?molim vas pomoziteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!šta je potrebno za studiranje vani dali za to moraš imat izvarendne ocijene?

rejoflajt
22.05.2009., 12:45
na koji faks poslje srednje trebam ić da postanem psihijatar?(u zagrebu)koji predmeti trebaju?bodovi?prijamni kakavi?i koja je razlika između psihologa i psihijatra?molim vas pomoziteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!šta je potrebno za studiranje vani dali za to moraš imat izvarendne ocijene?
psiholog
ako ne znaš razliku,evo ti linkhttp://psihologija.ffzg.hr/

psihijatar prvo medicina, zatim specijalizacija http://www.mef.hr/

rejoflajt
22.05.2009., 12:53
Na Medicinskom fakultetu studenti se školuju za zvanje liječnika opće medicine, odnosno liječnika osposobljenog za poslove primarne zdravstvene zaštite. Nakon završena studija student stječe zvanje dktora medicine.
Studij medicine traje 6 godina, odnosno 12 semestara, a može se pohađati samo kao redoviti studij.
Obrazovanje za stručno zvanje doktora medicine obuhvaća obavezne općeobrazovne predmete (tzv. premedicina) i četiri osnovne skupine obaveznih stručnih predmeta, tzv. temeljne medicine, pretkliničke, kliničke i javnozdravstvene predmete. Nastava se obavlja u manjoj mjeri u obliku predavanja, a većim dijelom putem vježbi, seminara, demonstarcija, konzultacija, kliničkih vizita, rada u kliničkim odjelima i u domovima zdravlja, dežurstvima i terenskom praksom, dakle praktčnom nastavom.

Praktičnom nastavom na Fakultetu smatraju se vježbe, hospitiranje, nastavne vizite, kliničke i kliničko-patološke konferencije, stručna praksa, terenski rad i drugi oblici nastave koji omogućuju stjecanje propisanog znanja i vještina.

Studenti imaju pravo i dužnost da sudjeluju u svim oblicima nastave na način propisan odredbama pravilnika o dodiplomskom studiju.

Broj studenata u skupini za pojedine oblike nastave određuje se pravilnikom o studiju
Ukupne obveze redovitih studenata u nastavi na Fakultetu mogu biti u prosjeku najmanje 20 sati, a najviše 30 sati tjedno.
Praktična klinička nastava ustrojava se i izvodi izvan gore navedene satnice.
Nastava i izvannastavne aktivnosti studenata iz tjelesne i zdravstvene kulture ustrojavaju se i izvode izvan prethodno navedena satnice i obvezatna je u prvoj i drugoj godini studija, kao neobvezatan (fakultativan) predmet upisuje se u ostalim godinama studija.
a za specijalizaciju, raspitaj se

vigilanty
24.05.2009., 17:16
U toku je upis zainteresovanih kandidata za edukaciju iz muzikoterapije koju organizuje Hatorum doo pod okriljem Udruženja muzikoterapeuta Srbije i Evropske muzikoterapijske konfederacije.

Novina je da od ove godine organizujemo posebnu obuku iz muzičkih veština za kandidate koji ne sviraju i koji zbog toga ranije nisu mogli pristupiti prijemnom ispitu.

Za kandidate koji žive van Beograda ili u inostranstvu Hatorum doo će organizovati deo nastave u blokovima.

Svi zainteresovani mogu da se jave preko sajta
www.muzikoterapija.rs
ili na mob. 063 425055.

Srdačan pozdrav

Dr sci med. Ranka Radulović

Predsednik IO UMTS

vigilanty
24.05.2009., 18:29

Bilo bi dobro da prvo vidiš što ti stvarno želiš.

Krenimo od kraja. Ne znam detalje za studiranje u inozemstvu, ali iz srodnih iskustava rekla bih da je vrlo skupo i da je potrebno osigurati si neku stipendiju. Stipendije postoje (probaj MIC - Migracijski Informacijski Centar; i www.stipendije.nešto, hm...), ali je potrebno dosta posla da bi se došlo do koje. Stvar je u tome da se počne i godinu dana prije studija tražiti stipendija, da bi bila sigurna. Treba i sreće. I dosta 'gruntanja' po netu, kontaktiranja željenih fakulteta...

Što se tiče razlike, kao što sam rekla, moraš prvo znati što želiš! Kakav odnos s klijentom želiš, kako ti to zamišljaš? Za koju razinu odgovornosti se osjećaš spremnom (iako će se to mijenjati)? Što želiš točno postići tako usmjerenim školovanjem? Koje su dodatne vještine koje te zanimaju (jer ne postoji fakultet direktno za psihoterapeuta)?

Ovim putem neću iznositi mišljenja, nego samo neke činjenice - pa se ti sama potraži gdje si, u odnosu na gore navedena pitanja:

1. Trenutno je zakon takav da se psihoterapijom može baviti samo liječnik - specijalist psihijatar, mislim i psiholog kad radi u sklopu liječničke ordinacije. Oba, ako imaju odgovarajuću edukaciju povrh svojih zanimanja!
Ostala srodna zanimanja (psiholozi, ostali liječnici, soc. radnici...) mogu, ako imaju iste edukacije, provoditi savjetovanje (znači, kad smetnje nisu na razini evidentiranih poremećaja). Svi mogu prijaviti intelektualne usluge - pa pod time zaobilaziti zakon.
Kakva je razina kaznene odgovornosti za kršenje, treba konzultirati odvjetnike.
Zakon je u planu da se mijenja, ali u kom smislu, neozbiljno je špekulirati.

2. Kažem, liječnici se bave evidentiranim poremećajima, ili onima koje bi trebalo evidentirati. Dio toga radi već liječnik opće prakse, a teže slučajeve dužan je slati psihijatru (suicidalne, komplicirane tjelesnim smetnjama, s psihičkim komplikacijama, nereaktivne na terapiju...). Također rade i savjetovanje.
Ostala zanimanja koja surađuju rade samo savjetovanje i značajniju ulogu imaju recimo u prevenciji, i dužni su konzultirati liječnika za svaku osobu koja istodobno ima i tjelesne smetnje (što je zapravo jako često), ili su psihičke smetnje ozbiljnije od reaktivnog stanja, krize i sl. (samo liječnik isključuje tjelesne uzroke poremećaja, utvrđuje razinu poremećaja po pitanju živčanog sustava i sl. - isto dosta često, potencijalno kobno ako se propusti isključiti).

3. Za psihoterapeuta, svi, moraju poslije fakulteta (ili već kao apsolventi) završiti barem jednu vrstu škole za psihoterapiju i savjetovanje (bilo kojeg usmjerenja - osim psihoanalize i psihoanalitičkih pth., koje prolaze samo specijalizanti psihijatrije i psihijatri, bar u Hrvatskoj).
To školovanje traje više godina, odokativno, 3 do 7, ili čak 10... Ali, već tijekom edukacije se radi s klijentima.

4. Tijekom studija medicine, osoba stiče niz znanja koja su dominantno interdisciplinarna. Osim osebujne teorije, koja svima prva pada na pamet, glavna znanja se temelje na praksi. Do diplome, student ima iskustvo rada na stotine i tisuće pacijenata, koje promatra cijelovito - određuje vrijednosti njihovih internističkog (općeg fizičkog), neurološkog i psihičkog statusa! Uz prethodna bazična znanja, među koja spadaju i medicinsko-psihološka.

5. Studij psihologije priprema osobe prvenstveno za znanstveni pristup psihološkoj problematici, kroz metodološka znanja uglavnom, teorije ličnosti, nešto fiziologije kao biološke podloge i sl. Nastava iz savjetovanja je uglavnom jako oskudna, i tijekom studija, se uglavnom uopće ne radi na ljudima.
Mnogi psiholozi koje ta problematika zanima, nastavljaju svoje specijalizacije za kliničkog psihologa - onda mogu raditi i u zdravstvenoj ustanovi - oni se, osim psihijatara, najčešće bave i psihoterapijom!

6. Dakle - nijedan studij nije direktno usmjeren psihoterapiji i savjetovanju. Medicina pruža više praktičnih znanja u susretu s čovjekom (već su imali mnogo pacijenata tijekom studija), dominantnije poznavanje psihopatologije i dijagnostike, veće poznavanje fizičke osnove poremećaja i neuroznanosti, ali uključuje i mnoga dodatna znanja i vještine, koja su nepsihološka (mnogo njih) - neka su korisna za psihološki rad, neka manje.
Psihologija je potkovanija u teorijskim konceptima, općim teorijama ličnosti, u zdravlju i u bolesti, iako dominantno promatra zdrave pojedince, ukupno gledano. I, tijekom studija se bavi uglavnom psihološkim temama, statistikom, znan. metodologijom, nešto neuroznanošću (manje nego na medicini).

7. Psihijatar (i liječnici uopće) osim psihološkog savjetovanja i psihoterapije, mogu propisivati i lijekove te upućivati na sve medicinske pretrage.
Psiholozi, osim savjetovanja i ponekad psihoterapije, mogu (ako su završili dodatnu ed. za kliničkog psihologa) provoditi i psihološko testiranje (putem raznih testova u te namjene).

To su osnovne činjenice što se tiče formalnog obrazovanja i rada u tom području! O tome smo govorili dosta i na prethodnim stranicama. Nekome se te činjenice sviđaju, nekima manje, ali su takve! Mislila sam da je pošteno da stekneš najprije objektivan uvid. A tek onda kreneš na pitanja o sviđanju ovog ili onog.

A, što se tiče prijemnih ispita, naći ćeš na stranicama pojedinih fakulteta. Medicinski fakulteti su u cijeloj Hrvatskoj manje-više isti, a psihologija se nešto malo razlikuje. Navodno riječka psihologija daje nešto veći naglasak na savjetovanju, iako ne puno.

Sad sama razmisli što zaista želiš. Sretno s bilo kojim! Ako imaš pitanja, pitaj.

immortalkaja
26.05.2009., 20:56
Razmišljam o psihologiji i znam da se moze zavrsiti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Sad me zanim da li se moze u ČAkovcu na Višoj Učiteljskoj Akademiji po Bologni započeti 3 godine i završiti na Filozofskom?

vigilanty
27.05.2009., 20:29
Koliko ja znam, sasvim slučajno, diplomski iz psihologije može upisati isključivo osoba koja je završila i prediplomski iz psihologije, ničega drugaoga, ma koliko bilo srodno.

mallazoky
31.05.2009., 13:23
bok,ljudi!! mozda ce moje pitanje zvucat malo glupo,ali fakat me zanima...! htjela bih studirati PARAPSIHOLOGIJU...je l' trebam zvrsiti prvo psihologiju,da bi postala parapsiholog ili ima neki izravni studij za parapsihologiju...? ako ima,je l' ima toga u HRV? ako ne,gdje bih mogla to pronaci? tnx;)

vigilanty
31.05.2009., 15:39
Nema toga.
A i inače, ljudi koji se znanstveno 'time' bave (a prije toga završe obično psihologiju), bave se traženjima racionalnih objašnjenja za naizgled iracionalne pojave - nitko ne zagovara njihovu iracionalnost (drugim riječima, primarno su skeptici). (Nijedna akademska institucija ne bi trebala zagovarati iracionalno.) I to je sve uglavnom u inozemstvu.
Ako ti takav pristup odgovara, onda je to to.

vigilanty
03.06.2009., 16:52
IMAGO - partnerska i bračna th.:

http://www.forum.hr/showpost.php?p=20922333&postcount=57

martinna_tt
04.06.2009., 12:27
Zanimaju me iskustva osoba koje su završile studij psihologije,kakav je,je li težak?
Namjeravam ove godine upisati taj studij

vigilanty
04.06.2009., 18:37
Jedna moja kolegica koja je ponavljala razred u srednjoj školi, nije uspjela završiti jedan drugi studij - otišla je na psihologiju i ima prosjek 4,7.
Jedna druga radi i bavi se jos s jako puno stvari, uopće nije na faksu, kao gost se pojavi "svake prijestupne" - i ima isti toliki prosjek. Navodno skoro svi na njezinoj godini imaju.

Na mom faksu (biomedicinskog područja) je bio upravo obratno! - tako da nisam "kompetentna" da komentiram, ali primjećujem već neko vrijeme takve stvari. To je posebna tema.

vigilanty
04.06.2009., 18:38
PTH. EDUKACIJA:

http://www.forum.hr/showpost.php?p=20943488&postcount=58

maestranza
04.06.2009., 22:41
Jedna moja kolegica koja je ponavljala razred u srednjoj školi, nije uspjela završiti jedan drugi studij - otišla je na psihologiju i ima prosjek 4,7.
Jedna druga radi i bavi se jos s jako puno stvari, uopće nije na faksu, kao gost se pojavi "svake prijestupne" - i ima isti toliki prosjek. Navodno skoro svi na njezinoj godini imaju.

Na mom faksu (biomedicinskog područja) je bio upravo obratno! - tako da nisam "kompetentna" da komentiram, ali primjećujem već neko vrijeme takve stvari. To je posebna tema.

Ovo mi je malo teško za povjerovati, bar što se FFZGa tiče. Koliko znam, na višim godinama (recimo četvrtoj), mislim da nitko nema prosjek iznad 4.7 ili eventualno 4.8, a sigurno ga nemaju oni koji nisu na faksu. Čini mi se da na trećoj godini isto nema nitko s višim prosjekom, a na mojoj drugoj godini mislim da je najviši prosjek isto tu negdje, možda 4.8 i nešto. Takve prosjeke imaju ljudi koji dosta rade ili brzo uče i zanima ih to, oni koji studiraju "usputno" nisu ni blizu.

Za druge fakseve ne znam, ali za ovaj sam sigurna.

vigilanty
04.06.2009., 22:52
Da, ne radi se o Zagrebu. Ne znam da li su kriteriji različiti u različitim gradovima, možda.

koza nora
05.06.2009., 11:07
kriteriji su prilicno razliciti vjerujem.

Sacreus
05.06.2009., 14:26
A nije ni Rijeka.. za zadar isto sumnjam jer tamo je najludje koliko cujem.. a za Osijek ne znam nista... ili su Hrvatski studiji ili ono novo Katolicko sveuciliste :ne zna:

Carol18
05.06.2009., 17:32
Može mala pomoć..... Netko tko studira psihologiju, iz koje literature je poželjno učiti za prijemni iz psihologije? Osim one koja je već navedena od strane fakulteta. Planiram to upisati ove god, u Osijeku.. Od kojeg tipa pitanja se sastoji prijemni?

lamimica
07.06.2009., 13:29
halooo...:mig: Evo ovako, zanima me ako sam diplomirani magistar kliničke psihologije i zaposlim se u bolinici što mi je opis posla...? Mislim ovako otprilike ako netko zna što opće rade klinički psiholozi u bolnici...?

maestranza
07.06.2009., 14:06
halooo...:mig: Evo ovako, zanima me ako sam diplomirani magistar kliničke psihologije i zaposlim se u bolinici što mi je opis posla...? Mislim ovako otprilike ako netko zna što opće rade klinički psiholozi u bolnici...?

A gdje ćeš ti to postati diplomirani magistar kliničke psihologije? Koliko znam, kod nas možeš postati samo magistar psihologije općenito, a onda se dodatnom edukacijom po potrebi usmjeravaš na različita područja. Jedino ako misliš studirati negdje vani, pretpostavljam da tamo ima smjerova, ali o tome nemam informacije.

vigilanty
10.06.2009., 01:18
A nije ni Rijeka.. za zadar isto sumnjam jer tamo je najludje koliko cujem.. a za Osijek ne znam nista... ili su Hrvatski studiji ili ono novo Katolicko sveuciliste :ne zna:

Nije ni jedno.

Psihologijska testiranja.

A gdje ćeš ti to postati diplomirani magistar kliničke psihologije? Koliko znam, kod nas možeš postati samo magistar psihologije općenito, a onda se dodatnom edukacijom po potrebi usmjeravaš na različita područja. Jedino ako misliš studirati negdje vani, pretpostavljam da tamo ima smjerova, ali o tome nemam informacije.

To treba početi uskoro, da će već diplomski studij biti usmjeren. Klinička psih. bi trebala biti u Zagrebu. Na drugim faksovima drugi smjerovi.

maestranza
10.06.2009., 08:42
To treba početi uskoro, da će već diplomski studij biti usmjeren. Klinička psih. bi trebala biti u Zagrebu. Na drugim faksovima drugi smjerovi.

Pa to ne bi bilo loše, s tim da iskreno, toliko se stvari odjednom mijenja da sam ja odustala od praćenja svih tih "mogućih" promjena - pričalo se i da će se psihologija na FFZGu vratiti na 5+0, pa ne znam ni što je s tim, a kamoli sa smjerovima na diplomskom.

Sacreus
10.06.2009., 09:28
A gdje ćeš ti to postati diplomirani magistar kliničke psihologije?

Mozda misli na specijalizaciju, tad se dobija titula mr. pa to ljudi krivo shvacaju sto znaci...

Ana-
10.06.2009., 11:40
zna li itko nesto o studiranju psihologije na filozofskim fakultetima u Bosni i Hercegovini? I sto kasnije nakon faxa, jel tesko naci posao?...

vigilanty
10.06.2009., 19:34
Da, u Osijeku će valjda biti školska..., ne znam drugo - ali fakulteti sigurno znaju!
Izgleda da će se odmah specijalizirati na diplomskom. Samo će smijer ovisiti o gradu.

Cocaine Nights
11.06.2009., 07:42
Nije ni jedno.

Mogla bi biti riječ o Osijeku, to je najmlađi studij psihologije, a i...

Psihologijska testiranja.

I psihologijski tretmani te ponekad i znanstveni rad, ovisno gdje se konkretno zaposli.

Jesi to od nekud čula da će u Zagrebu biti klinička, ili misliš da bi najbolje bilo da u Zagrebu bude klinička?

koza nora
11.06.2009., 10:22
bilo bi uzasno glupo da se smjerovi podijele po gradovima.

vigilanty
11.06.2009., 19:19
I psihologijski tretmani te ponekad i znanstveni rad, ovisno gdje se konkretno zaposli.

Psihologijski tretman, ako je u smislu savjetovanja i psihoterapije, ne rade klinički psiholozi sami po sebi, nego ako završe dodatnu edukaciju za to - zato to nisam inicijalno napomenula, jer se ne moraju svi educirati dodatno.
A, u principu rade poglavito testiranja, ni to ne stignu, u većini slučajeva. Nažalost, bilo bi jako korisno da se uključe u tretman, ali ih je malo kao i nekih drugih kadrova u bolnicama.

A znanstveni rad nema veze s time što je netko klinički psiholog u bolnici. Svatko može raditi znanstveni rad, ako osigura novce i vrijeme. Zato nisam niti to spominjala.

Ali ja imam pitanje - jesu li neuropsiholozi posebno usmjerenje, ili "vrsta" kliničkih psihologa?

Jesi to od nekud čula da će u Zagrebu biti klinička, ili misliš da bi najbolje bilo da u Zagrebu bude klinička?

Nemam ja što misliti. (Šta ti je danas da me napadaš, već druga tema da si ciničan - u podlozi cinizma je bijes - na mene, je l' to današnja južina?)
Rekli su mi psiholozi, sasvim slučajno sam saznala.
A i bila sam tamo na faksu (FFZG) pred neki dan pa su spomenuli, ali me nije zanimalo pa nisam išla u detalje.

bilo bi uzasno glupo da se smjerovi podijele po gradovima.

To je bio i moj prvi komentar, ali da je to kao zato jer je teško osigurati dovoljno kadra da u svim gradovima bude po više smjerova. Šta ja znam, napravit će kak' misle da im je najbolje...

A i to sam sve rekla zato da natuknem onima koje možda zanima, da se sami dalje raspitaju - nisam ja službeni glasnogovornik pa da sad 'skočite' svi na mene! Pitajte na pojedinom faksu.

Cocaine Nights
15.06.2009., 00:06
Psihologijski tretman, ako je u smislu savjetovanja i psihoterapije, ne rade klinički psiholozi sami po sebi, nego ako završe dodatnu edukaciju za to - zato to nisam inicijalno napomenula, jer se ne moraju svi educirati dodatno.

Ne, za psihoterapiju moraju završiti dodatnu edukaciju, za savjetovanje ne moraju, tj. mogu ako se žele dodatno usavršiti u tom području, ali nije uvjet..

Ali ja imam pitanje - jesu li neuropsiholozi posebno usmjerenje, ili "vrsta" kliničkih psihologa?

Kod nas uglavnom vrsta kliničkih psihologa koji rade ispitivanja s neurološkim pacijentima, vani pretpostavljam da postoji i kao posebno usmjerenje.

Nemam ja što misliti. (Šta ti je danas da me napadaš, već druga tema da si ciničan - u podlozi cinizma je bijes - na mene, je l' to današnja južina?)
Rekli su mi psiholozi, sasvim slučajno sam saznala.
A i bila sam tamo na faksu (FFZG) pred neki dan pa su spomenuli, ali me nije zanimalo pa nisam išla u detalje.

Uopće nije bio napad, bilo mi je nejasno, je li to nešto što se stvarno odvija ili bi ti tako podijelila, pošto sam na HRT-u nedavno slušao jednog profesora s Zagrebačke psihologije kako govori da se nakon tamošnjeg faxa postaje "psiholog", a u određena područja se usmjerava tek nakon faxa, sve drugo bi bila novost.

vigilanty
16.06.2009., 13:48
Samo što takvu provizornu razinu savjetovanja ne možemo baš nazivati nekim bitnim tretmanom. Psihijatrijskim pacijentima savjetovanje, i još nespecifično, tako malo, ventiliranja radi, ne pravi bitnu razliku. Nije to baš neki tretman, al' dobro. A na koncu konca, nemaju niti vremena za to, u praksi (nažalost). Prioritet su im hospitalizirani, ambulantno liječeni..., ne stignu ni to. Koja je vjerojatnost da će netko doći tko nije za liječenje, nego za savjetovanje, u sustavu u kojem se ni bolesni ne stignu obraditi. Poslat će ga kuć', ako se i pojavi. U tome je stvar. Tako ja to percipiram.

vigilanty
17.06.2009., 22:00
Neke pth. edukacije:

http://www.forum.hr/showpost.php?p=21092135&postcount=67

http://www.forum.hr/showpost.php?p=21092002&postcount=66

Cocaine Nights
18.06.2009., 10:31
Samo što takvu provizornu razinu savjetovanja ne možemo baš nazivati nekim bitnim tretmanom. Psihijatrijskim pacijentima savjetovanje, i još nespecifično, tako malo, ventiliranja radi, ne pravi bitnu razliku. Nije to baš neki tretman, al' dobro. A na koncu konca, nemaju niti vremena za to, u praksi (nažalost). Prioritet su im hospitalizirani, ambulantno liječeni..., ne stignu ni to. Koja je vjerojatnost da će netko doći tko nije za liječenje, nego za savjetovanje, u sustavu u kojem se ni bolesni ne stignu obraditi. Poslat će ga kuć', ako se i pojavi. U tome je stvar. Tako ja to percipiram.

Klinički psiholozi ne rade samo sa psihijatrijskim pacijentima, zato sam i napisao da ovisi o tome gdje se zaposli. A psihološko savjetovanje je psihološko savjetovanje, tebi je možda provizorno, međutim psiholozima po savjetovalištima koji se time bave, sumnjam.

vigilanty
18.06.2009., 19:12
Cura je pitala za slučaj da se zaposli u bolnici.
Kad gledaš težinu psihijatrijskih dijagnoza i težinu njihova liječenja - postane ti 'provizorno', jer tamo za to ne bi bilo neke velike koristi, sigurno ne ni blizu presudne. Naravno da je to za psihološko savjetovalište, recimo, primjereno. Ali, može li se teoretski tamo specijalizirati za kl. psihologa, ili se prvo radi u bolnici, kao što je cura pitala? Eto, sad me baš zanima, ne znam to.

Cocaine Nights
18.06.2009., 19:29
Cura je pitala za slučaj da se zaposli u bolnici.
Kad gledaš težinu psihijatrijskih dijagnoza i težinu njihova liječenja - postane ti 'provizorno', jer tamo za to ne bi bilo neke velike koristi, sigurno ne ni blizu presudne. Naravno da je to za psihološko savjetovalište, recimo, primjereno. Ali, može li se teoretski tamo specijalizirati za kl. psihologa, ili se prvo radi u bolnici, kao što je cura pitala? Eto, sad me baš zanima, ne znam to.

Ne znači da psihološko savjetovanje za cilj ima izliječenje psihijatrijskog pacijenta, međutim može mu pomoći u odnosu s bližnjima, u prilagodbi na bolnicu i bolničke tretmane ili da se bolje nosi sa svojim stanjem. Klinički psiholozi kod nas su pretpostavljam, nisam ni ja 100% siguran, oni koji su zanat ispekli u bolnici, međutim u bolnici ne rade samo s psihijatrijskim dijagnozama. Npr. klinički psiholog na audiologiji ili fonijatriji psihijatra ni ne vidi, već surađuje s logopedima, fonijatrima, audiolozima, otorincima i u njegovom poslu ima dosta savjetovanja.

vigilanty
18.06.2009., 19:42
Da. Ali to mi se čini, možda se varam, više teoretski. Koliko ja znam, psihologa u bolnici jako fali (kao i još nekih kadrova), nema se novaca za zapošljavanje ni na psihijatriji i pedijatriji, gdje se nekako primarno zapošljavaju. A tamo u praksi ne stignu brinuti o pacijentovom nošenju s bolesti, obitelji i sl. - iako je to jako poželjno! Mislim, kolegica psiholog mi je rekla da praktički rade samo testove i to je to (valjda ni nema uvjeta za drugo, ni testiranja se ne stignu - to sam čula od psihijatara), ona je zbog toga izgubila interes.
Mislim da netko tko bi upisivao psihologiju da se isključivo bavi kliničkom, treba se prvo dobro raspitati o tome pa vidjeti šta toj osobi paše. A dobro je da od nas čuje za moguće 'pitanja'. To je bila sva ideja. Jer, kod nas je sve relativno (da eufemiziram).
A, osim toga, mjesta u bolnici se jako teško dobivaju i rijetka su!

Melpina
22.06.2009., 20:38
kako se postaje psihoterapeut?jel se to upiše na psihologiju ili se mora med.faks završit?

Sacreus
22.06.2009., 22:45
Nakon sto zavrsis psihologiju ili med. upises psihoterapiju

Martian7
22.06.2009., 23:02
Nakon sto zavrsis psihologiju ili med. upises psihoterapiju
Ako završiš medicinu, mislim da prvo još moraš obaviti specijalizaciju iz psihijatrije, pa tek onda psihoterapiju.

Sacreus
23.06.2009., 08:50
Ne mora

vigilanty
24.06.2009., 23:56
Istina, ne mora. Ja sam krenula pomalo već kao student na 6. godini (uvijet je bila položena psihopatologija, što je na 4.). I psiholozi edukacije mogu upisati već kao apsolventi.

Ali da bi naziv psihoterapeut bio zakonski, mora biti liječnik-spec. psihijatar, ili psiholog (najčešće klinički) koji radi u sklopu liječničke ordinacije, klinike...
Inače, nije psihoterapeut, nego samo savjetnik, bilo da je liječnik ili psiholog.

Ovdje ima možda još nekih detalja:
http://www.forum.hr/showpost.php?p=20734425&postcount=654

Autumnash
30.06.2009., 01:30
Pozdrav..
Ako mi može netko odgovorit bilo bi lijepo ;):
1.Na kojoj godini(studija psihologije) se može upisati tečaj za psihoterapiju? i
2.kako se otvori privatna praksa? npr. znam jednu psihoterapeutkinju koja u svom stanu radi.. to je inače tako ili? kako se onda oni "oglase" (ne znam sad neku prikladniju riječ, kasno je pa zato, haha :zubo:)

Sacreus
30.06.2009., 09:01
1. Psihoterapija se ne uci na tecaju.

2. Kad ju se moze upisat ovisi o psihoterapeutskom smjeru/skoli jer svaka ima svoje kriterije i uvjete. Neke se moze jos kao apsolvent a neke se ne moze dok se ne prodje odredjeni broj sati psihoterapije.

3. Privatna praksa se za sad otvara ostvarivanjem uvjeta i dobivanjem posebne dopsusnice od psiholoske komore.

Autumnash
30.06.2009., 15:38
1. Psihoterapija se ne uci na tecaju.

2. Kad ju se moze upisat ovisi o psihoterapeutskom smjeru/skoli jer svaka ima svoje kriterije i uvjete. Neke se moze jos kao apsolvent a neke se ne moze dok se ne prodje odredjeni broj sati psihoterapije.

3. Privatna praksa se za sad otvara ostvarivanjem uvjeta i dobivanjem posebne dopsusnice od psiholoske komore.

Oke, oke škola..
ispričavam se što sam dosadna al samo me još zanima(ako netko slučajno zna) kako stvari stoje sa integrativnom psihoterapijom, na kojoj godini se može upisati itd. i vi koji ste psihoterapeuti ili se školujete koje škole ste završili? opširnije ću naći sama, samo me zanima ogledno..ako ima netko živaca, ako ne ok..

Puno hvala na odgovoru..

Sacreus
30.06.2009., 15:44
Jel' ima uopce kod nas integrativne? Znam da u Sloveniji ima i da je jaka jer dobijam svako malo pozive za neke dogadjaje...

Inace, ja sam na Kibernetici..

koza nora
30.06.2009., 15:48
zasto za medicinu treba potvrda lijecnika i znaci li to da ja ne bih mogla to upisati zbog dijagnoze il sta to znaci? :confused:

Sacreus
30.06.2009., 15:56
Za svaki treba potvrda lijecnika.. ja npr. nisam dobio za nekakav likovni smjer na pedagoskom jer mucam :cerek:

Za psihologiju sam otisao drugdje.. i lijecnicki pregled je izgledalo ovako:

1. Mjerenje tlaka
2. Racun
3. Potvrda

:D

maestranza
30.06.2009., 17:00
Za svaki treba potvrda lijecnika...

Možda nekad prije, za FFZG sad sigurno ne treba. (Ako govorimo o istom, potvrdi od liječnika za upis na faks?) :)

Sacreus
30.06.2009., 17:15
Da.. ja nisam nikad ni shvatio smisao toga..

koza nora
30.06.2009., 17:31
Možda nekad prije, za FFZG sad sigurno ne treba. (Ako govorimo o istom, potvrdi od liječnika za upis na faks?) :)
ne treba svaki, na ffzg ne treba, na ttf isto. zato mi je cudno, sto oni uopce pisu na te potvrde:confused:

Sacreus
30.06.2009., 17:36
Mozda se promijenilo.. a meni je pisao da sam sposoban za studij psihologije :lol:

Roza Smota
30.06.2009., 20:42
Jel' ima uopce kod nas integrativne? Znam da u Sloveniji ima i da je jaka jer dobijam svako malo pozive za neke dogadjaje...

ima, ima, ovo je, mislim, druga generacija edukanata. vode je kao edukatori dragica kozaric kovacic (radi inače u KB Dubrava) i dubravka kocijan hercigonja (privatnica).
zasto za medicinu treba potvrda lijecnika i znaci li to da ja ne bih mogla to upisati zbog dijagnoze il sta to znaci? :confused:
mislim da su to promijenili i to opravdano. ako se vec ne misli uvoditi ozbiljan intervju, onda ne treba ni ovo nasumično pečatiranje. šteta drveća.

Autumnash
30.06.2009., 20:45

Ajoj, ni nema...potražit ću na netu još..
Kibernetica, ok..

ostali?

ugl.hvala

Roza Smota
30.06.2009., 20:53
again, postoji integrativna u hrvatskoj u zagrebu, vidi post iznad :D

Autumnash
30.06.2009., 21:01
ima, ima, ovo je, mislim, druga generacija edukanata. vode je kao edukatori dragica kozaric kovacic (radi inače u KB Dubrava) i dubravka kocijan hercigonja (privatnica).

Aha, e super..hvala
da li znaš još možda da li se mora završit faks prije upisa ili se može tokom faksa upisat?

p.s. nije bio post kad sam pisala ;)

Roza Smota
30.06.2009., 21:09
svi koje ja poznajem imali su zavrsene fakultete prije ulaska u edukaciju. a neki psihoterapijski pravci maju i donju dobnu granicu (oko 25 godina za gestalt npr).

uglavnom, ako ne naleti neko od integrativaca, morat ces se direktno informirat...

Sacreus
30.06.2009., 21:12
Ja mislim da za sve skole treba imat zavrsen fax... osim Kibernetike, ali tu treba bit apsolvent..

A i radi se na zakonu o psihoterapiji, tako da to dodatno moze definirat prava i obveze ako se donese..

Autumnash
30.06.2009., 21:16
svi koje ja poznajem imali su zavrsene fakultete prije ulaska u edukaciju. a neki psihoterapijski pravci maju i donju dobnu granicu (oko 25 godina za gestalt npr).

uglavnom, ako ne naleti neko od integrativaca, morat ces se direktno informirat...

Aha... Hvala puno...

Autumnash
30.06.2009., 21:20
Ja mislim da za sve skole treba imat zavrsen fax... osim Kibernetike, ali tu treba bit apsolvent..

A i radi se na zakonu o psihoterapiji, tako da to dodatno moze definirat prava i obveze ako se donese..

Da i mislila sam :(..a dobro..

A sumnjam da će se zakon promjenit, možda za nekih 30 godina kad
uđemo u EU..

tnx..

Sacreus
30.06.2009., 21:47
Promijenit se nece sigurno jer ne postoji, zato se i donosi da se definiraju stvari poput ovih :)

Autumnash
30.06.2009., 22:23
Hehehe, jel ti mene namjerno podje**vaš? Ne mislilim da se samo tako postaje psihoterapeut i da to može svatko i da je to kao u filmovima, ako sam ostavila takav dojam..A i nije mi bila namjera da se pravim da znam puno o psihoterapiji itd. jer ne znam.. promjenit - donjet..tečaj - škola..uh, uh, uh..:)

Unaprijed se ispričavam jer sam sad i bezobrazna ispala, heh..Ugl. ode ja na teens, hah..

maestranza
30.06.2009., 22:39
Polako, pa samo ti je rekao da nema takvog zakona i da ga se tek treba donijeti, nije te nitko napao ni zezao. :)

Autumnash
30.06.2009., 22:58
Ma oke, znam da je imao dobre namjere i hvala na odgovorima.. samo sam dobila takav dojam da mi se obraća s "tonom",pa nisam mogla šutjet..etoo..

vigilanty
01.07.2009., 20:15
Ne znam da li jos postoje pregledi za upis na med. Meni su svasta pregledali kad sam se upisivala. Gledali su mi kralježnicu, da nisam daltonist istestirali, pitala me čak imam li sve prste na rukama i nogama (to pamtim)...! I tako. Znam da neki ljudi nisu prosli, rijetko, ali načula sam da se događalo. Ne znam šta bi točno bila zapreka specifično za studij medicine. Ali se sjećam da su neki pričali o svojoj kolegici koja nije prošla - zbog otkrivene anoreksije!
Sad sam se sjetila da me dr. pitala i da li imam nekih psihičkih tegoba i da izvadkom iz zdr. kartona moram dokazati da nemam, a ne samo reći svojim riječima (to je nešto bila naglasila).
Ne znam kako sve sad izgleda.

koza nora
01.07.2009., 22:30
ja samo na stranicama mefa vidim da treba donijeti potvrdu :ne zna:

vigilanty
01.07.2009., 22:50
Ne znam tko sad izdaje potvrdu, ali ja sam je dobila nakon tog pregleda koji sam ukratko opisala. I koštao je nekih 118 kuna, +/-.

Ninochka01
03.07.2009., 12:12
Uskoro pa ću u 3 razred srednje, imala sam na umu studirati psihologiju u Zagrebu ili Zadru.. al što se više raspitujem sve manje imam zanimanja za taj studij. Zašto upisati, zašto ne? Gdje upisati? Može pomoć? Hvala unaprijed!!!!

Sacreus
03.07.2009., 13:12
A zasto imas sve manje zanimanja i sto to zelis od tog studija, odnosno kako zamisljas studij/zanimanje psihologa?

maestranza
03.07.2009., 13:13
Uskoro pa ću u 3 razred srednje, imala sam na umu studirati psihologiju u Zagrebu ili Zadru.. al što se više raspitujem sve manje imam zanimanja za taj studij. Zašto upisati, zašto ne? Gdje upisati? Može pomoć? Hvala unaprijed!!!!

Možda da nam kažeš koji su te razlozi prvo privukli studiju psihologije, a i zbog čega sad imaš manje zanimanja za taj studij? Na taj način ti vjerojatnije i lakše možemo reći "prednosti i nedostatke". :D

EDIT: Haha, eto, dva skoro identična odgovora, to je valjda taj "psihološki" način razmišljanja. :P

josephine
11.07.2009., 10:49
hello

ja već dulje vrijeme želim studirati psihologiju ali sam zapela na drugom faxu. razmišljam da na proljeće pokušam na hrvatske studije, ali čula sam da se mijenjaju uvijeti, tj u vezi državne mature. ja ju još nisam morala polagati, a sad navodno, sliedeće godine, moja matura kao da više nije važeća. barem što se tih prijavnih ispita tiče.
ako itko zna nešto više o tome, molim vas da baci koju informaciju. da li sad moram ponovno i maturirat?
hvala

Sacreus
11.07.2009., 11:56
Stvarno mislis da je itko u stanju predvidjet sto ce ova drzava smislit? :cerek:

maestranza
11.07.2009., 17:36
Nemam informacije o tome, ali mislim da ih nitko nema, ne zna se još što će biti s onima koji su ranije maturirali, navodno da će stvarno morati prvo polagati državnu maturu, ali to još ništa nije sigurno.

josephine
13.07.2009., 09:20
hvala na odgovorima. da pretpostavljam da je još prerano za išta. nitko valjda ne računa na takve situacije.
tanx

gorsky
16.07.2009., 12:25
ove je godine bio savjet (da ne kažem) naredba resornog ministarstva da se studenti upisuju isključivo na osnovu srednje škole.

Od svih studija psihologije u RH (Ri, Zd, Os, 2xZg), svi osim Zd su ipak uveli dodatne ispite. a i Zd se sada kaje što su poslušali ministarstvo

mislim da će studiji psihologije, zbog svog specifikuma, uvijek provoditi neka dodatna testiranja ... bez obzira kakva će odluka sljedeće godine biti na snazi

pale_white
19.07.2009., 15:57
Zanima me bavi li se itko od prisutnih organizacijskom,industrijskom psihologijom? Ako ima takvih, molim kratak (a može i dug :)) opis aktivnosti/poslova koje obavljate na radnom mjestu. Navedeno me zanima zbog nedostatka informacija o praksi u tom, meni potencijalno interesantnom području. Teoriju više manje znam...

feniks_feniks@
19.07.2009., 23:52
Ako ja trenutacno imam samo SSS,koje prekvalifikacije bi trebala napraviti da bi uopce mogla razmisljati o upisu na faks psihologije? Ako tko zna bila bi zahvalna na odgovoru.Meni je sada 28 god ali oduvjek mi je bila zelja studirati to ali zbog financijskiog stanja nisam bila u stanju ni neku drugu skolu zavrsiti nego SSS.Ima li meni ikakve pomoci?
A nemogu ni to izostaviti da sam dobar dio prakse vec odradila kroz zivot:cerek:

koza nora
19.07.2009., 23:55
ako je cetverogodisnja srednja skola u pitanju onda mozes bes problema upisat, jedino ne znam sta sad s drzavnom maturom, valjda ces morat polozit. a ako je trogodisnja onda moras zavrsit cetvrtu godinu.

feniks_feniks@
19.07.2009., 23:58
ako je cetverogodisnja srednja skola u pitanju onda mozes bes problema upisat, jedino ne znam sta sad s drzavnom maturom, valjda ces morat polozit. a ako je trogodisnja onda moras zavrsit cetvrtu godinu.

Trogodisnja je skola i znam da mi treba cetvrta,ali trebam li napraviti neku jacu prekvalifikaciju jer ja imam obrtnicku ili je dovoljna samo cetvrta godina pa makar i u mojoj struci,obrtnickoj.

koza nora
20.07.2009., 01:23
hm. mislim da je svejedno, samo da je cetri godine.

Sacreus
20.07.2009., 09:24
A nemogu ni to izostaviti da sam dobar dio prakse vec odradila kroz zivot:cerek:

Kakve prakse? :D Psihologija nije psihoterapija....

Treba ti samo cetverogodisnja skola.. ja sam zavrsio obrtnicku, pa sam se prekvalificirao na cetvrogodisnju i upisao..

dirtypoker_face
15.08.2009., 10:21
ej ljudi
htjela bi vas pitat da li studenti psihologije odrađuju kakvu praksu i na kojoj godini?od prve ili?
kakva je ta praksa?di radite i šta radite?jel ima puno prakse i to?vaša iskustva? :cerek:

malena_no1
15.08.2009., 13:43
ej pozdrav...
imam pitanje u vezi studiranja? studira li netko ovdje na Hrv. studijima u Zg? ak da kak je tam,predmeti,profesori,sve općenito?:D
čula sam da je 1. god. dosta dosadna jer ima puno računanja,nekakvih statistika...istina ili?:rofl:
i jel bolje tam ili na filozofskom?
mislim iz psih. sam uvijek imala 5,al ne samo zbog toga nego me to stvarno zanima i željela bih se time baviti...
no opet kakvi su kasniji uvjeti za zapošljenje?...

unaprijed zahvaljujem na odgovorima:top::)

Sacreus
15.08.2009., 14:40
Cime bi se tocno htjela baviti, odnosno kako izgleda to sto zamisljas?

malena_no1
15.08.2009., 14:48
Cime bi se tocno htjela baviti, odnosno kako izgleda to sto zamisljas?

mene pitaš?:) pa recimo da bih htjela radit u bolnici kao psih. sa pacijentima i to sve tak nekako to zamišljam...

dirtypoker_face
16.08.2009., 13:45
da se nadovežem i ja si to zamišljam tako nekako ko malena no1 ,ali bi si ostavila mogućnost da imam i privatnu praksu,ili pak da radim sa ljudima kod zapošljavanja...
i ako može odgovor na ono prethodno pitanje,da li studenti imaju praksu i di?i kak to izgleda?:)
i može jedno pojašnjenje..kod poslijediplomskog studija postoji doktorski i specijalistički smjer pa me zanima kakva je razlika,koji je kakav?hvalaaaa :cerek:

Sacreus
16.08.2009., 17:11
Za privatnu praksu treba biti psihoterapeut, ne samo psiholog.. a sad, ne znam sto zamislja da radi u bolnici, ali tamo uglavnom bave dijagnostikom..

Da, praksa se ima.. ne znam kako je po kojim faxevima organizirana.. mi smo imali po tjedan dana klinicke, skolske i radne..

dirtypoker_face
16.08.2009., 17:14
okej,hvala na odgovoru :)

pale_white
23.08.2009., 14:46
Zna li netko, ili, još bolje, ima osobno iskustvo s postdiplomskog studija psihologije? Preciznije, zanima me koji smjerovi postoje, da li je analogno studiju psihologije (predavanja, vježbe, ispiti, seminari) ili je koncepcija rada sasvim drukčija? I posljednje, za koja radna mjesta je poželjno ili nužno doktorirati?

vigilanty
23.08.2009., 15:44
Mislim da (u Zagrebu) ima samo jedan jedinstveni smjer, doktorski studij iz Opće psihologije. Nastava je dva puta godišnje po dva tjedna, jer se računa da u međuvremenu negdje radiš i polažeš ispite...
Ali imaš i prijemni, primaju samo 25, i tako.
Znam da treba doktorirati za radno mjesto neuropsihologa...

Tko zna više, nek' me nadopuni.

maestranza
23.08.2009., 19:43
Tu bi trebalo biti informacija o tome što te zanima: http://psihologija.ffzg.hr/poslijediplomski2

;)

pale_white
24.08.2009., 15:28
Hvala vam :)

PSY1001
24.08.2009., 18:49
ej pozdrav...
imam pitanje u vezi studiranja? studira li netko ovdje na Hrv. studijima u Zg? ak da kak je tam,predmeti,profesori,sve općenito?:D
čula sam da je 1. god. dosta dosadna jer ima puno računanja,nekakvih statistika...istina ili?:rofl:
i jel bolje tam ili na filozofskom?
mislim iz psih. sam uvijek imala 5,al ne samo zbog toga nego me to stvarno zanima i željela bih se time baviti...
no opet kakvi su kasniji uvjeti za zapošljenje?...

unaprijed zahvaljujem na odgovorima:top::)

Ta "nekakva" statistika ti je BAZA i bez toga psihologije kao prirodne, empirijske znanosti -NEMA. Ako nisi spremna na PUUUNO statistike, savjetujem ti da ne maštaš o studiju psi. Eto toliko.
Zapošljenje? Nikakvo, ako završiš samo prvostupničku fazu. Kao magistra imaš malo više šanse, hehe, uglavnom, u HR su jadne šanse al ipak, individualno je to pitanje..naime, koliko ćeš se trsiti toliko ćeš i dobiti.

vigilanty
28.08.2009., 18:19
Ne mogu sad tražiti temu o edukacijama, pa evo tu:

Uvazene kolegice i kolege,
obavjestavamo vas da se u periodu
25. i 26. septembar/rujan 2009. godine u Tuzli, BiH
u organizaciji:
Klinike za psihijatriju UKC Tuzla,
Udruzenja za Grupnu analizu BiH,
Udruzenja psihijatara Tuzlanskog kantona
odrzati

1. psihoterapijski simpozij Bosne i Hercegovine sa međunarodnim učešćem na temu: "Šutnja u psihoterapiji i zajednici".

Sažetke radova do 300 riječi možete poslati u elektronskoj formi na adrese: dr.softic@gmail. com i a.delic@bih. net.ba

Simpozij će biti orgazizovan kroz nekoliko plenarnih predavanja, poster sesije i supervizijske grupe.

Kotizacija iznosi 100 E, a za edukante u psihoterapiji 50 E. Studenti su oslobođeni kotizacije.

Informacije o kotizaciji i smeštaju možete dobiti na e mail: psihotersimp@ hoteltuzla. com

S poštovanjem,

Organizacioni odbor

vigilanty
28.08.2009., 18:39
Evo, ima još:

Dragi prijatelji,

Sa velikim zadovoljstvom Vas pozivamo na

IV EATA & SATA Letnju Školu
Od 25. do 27.09.2009.

Nudimo Vam jedan radni i prijatan vikend u Beogradu.
Kroz bogat program workshop-a možete da naucite nesto novo iz Transakcione analize , a kroz zanimljiv socijalni program da sretnete nove ( i stare ) prijatelje iz transakcionih asocijacija u regionu.

Kotizacija iznosi 50 eura za članove EATA-e i 65 eura za one koji nisu članovi EATA-e.
(plaćanje kotizacije je prilikom registracije 25-og septembra)

Pozivamo Vas da nam potvrdite svoj dolazak na adresu sata@sbb.rs

Sve bliže informacije o našoj Letnjoj skoli, mesto odrzavanja, mogućnosti smeštaja, možete naći na našoj zvaničnoj stranici http://www.sata. co.rs/

U attach doc. je PROGRAM. MOLIMO VAS PROSLEDITE CLANOVIMA SVOJE ASOCIJACIJE.

Srdacno,

Organizacioni komitet SATA

vigilanty
28.08.2009., 18:42
I još samo ovo:

Pozivam Vas na ucesce u edukaciji iz Transakcione Analize, TA 101

susret je zakazan 17.10.2009. u Novom Sadu

Prijave se primaju do pupune mesta, a sve neophodne detalje o programu

i nacinu prijavljivanja mozete naci u prikacenom dokumentu,

pozdrav

CTI Dragana Jovanovic-Boka

Lea ea a
09.09.2009., 10:42
Ja sam u 4. razredu gimnazije, prva sam generacija državne mature, što znači da ću već u listopadu morat odabrati do 10 fakulteta koje želim upisati. Na probnoj maturi sam stavila Psihologiju na Hrvatskim studjima kao prvi izbor i "upala" sam, ali to ništa ne znači.
Kako se u zadnje vrijeme dosta informiram o studiju psihologije, došla sam tu tražiti i vaše mišljene, razloge za i protiv.
Još me zanima vaše mišljenje o tome gdje je psihologija bolja, na Hrvatskim studijima ili na FF-u. Mene nekako više privlače HS, jer sam od mnogih čula da je Filozofski fakultet precijenjen, da ga drži stara slava i dobro ime.

Pozdrav :)

maestranza
09.09.2009., 12:32
Mene nekako više privlače HS, jer sam od mnogih čula da je Filozofski fakultet precijenjen, da ga drži stara slava i dobro ime.

Možda ima netko tko je studirao na HS pa ti može dati konkretan odgovor, ali prema svemu što sam ja čula, ta stara slava i dobro ime će ti i dalje prije naći posao. :ne zna: O psihologiji na HS ne znam apsolutno ništa iz prve ruke, pa ne želim ulaziti u to, ali činjenica je da tradicija psihologije na FF-u i dalje nosi neku "težinu", pa eto. Vrlo malo ljudi koji upadnu na oboje odaberu HS umjesto FF-a, bar je tako meni rečeno.

Lea ea a
10.09.2009., 21:58
uf, čini mi se da imaš pravo -.-'

Ywannah
16.09.2009., 00:01
Možda ima netko tko je studirao na HS pa ti može dati konkretan odgovor, ali prema svemu što sam ja čula, ta stara slava i dobro ime će ti i dalje prije naći posao. :ne zna: O psihologiji na HS ne znam apsolutno ništa iz prve ruke, pa ne želim ulaziti u to, ali činjenica je da tradicija psihologije na FF-u i dalje nosi neku "težinu", pa eto. Vrlo malo ljudi koji upadnu na oboje odaberu HS umjesto FF-a, bar je tako meni rečeno.

Znam da je ove godine cca 10 ljudi upalo na psihologiju na Filozofskom i na Hrvatskim studijima te su svi upisali Filozofski. Ipak, to ne znači da je Filozofski bolji ili gori, već samo da je na boljem glasu. Ja sam upisala na Hrvatskim studijima. Da, samo zato jer nisam upala na Filozofskom. :D

bedak :D
17.09.2009., 23:54
Evo, ja sam trenutno u razdoblju života kada se moram odlučiti "što ću biti kad odrastem", već otprilike znam što želim, ali trebaju mi osobe koje će mi malo detaljnije objasniti razlike između navedenog..
Psiholog si nakon završene psihologije..
Psihijatar- specijalizacija na medicini...
Što je uopće psihoterapeut, kako to postati?
Koje su mogućnosti zaposlenja, što i gdje sve mogu raditi nakon određenog studija..?
tnx :D

Sacreus
18.09.2009., 08:12
Što je uopće psihoterapeut, kako to postati?

Prvo postanes psiholog ili psihijatar, pa se skolujes jos par godina za psihoteraputa :cerek:

normall
18.09.2009., 08:18
možeš bit i psihoterapeut alternativac...odeš na par tečajeva i to je to.

ima toga na zapadu ;)

a imaš i temu o tome na vrhu.

matterhorn
18.09.2009., 08:25
Psihoterapeut možeš postati čak i ako prethodno nisi psiholog ili psihijatar.
postoje neki psihoterapijski pravci koji imaju drukčije kriterije.

Sacreus
18.09.2009., 08:37
Da, ali je pitanje dobiva li diplomu :mig:

18.09.2009., 10:21
da.. znači, za psihoterapeuta nema baš neke diplome od nekog sveučilišta i to. Jel ima tih tečajeva, seminara u hrvatskoj? Čula sam da je to i dosta skupo. A posao: psihoterapet, psiholog??
Traže li se uopće u hrvatskoj pshiholozi, na kojim se sve mjestima može zaposliti?

Sacreus
18.09.2009., 11:21
da.. znači, za psihoterapeuta nema baš neke diplome od nekog sveučilišta i to.

To ne spada pod sveuciliste.. To imas u Sloveniji (nekakav fakultet za psihoterapiju) ali ne ide to bas idealno...

Diploma/certifikat koju dobijas nije sveucilisna.. Npr.kod nas jos ni ne postoji zanimanje psihoterapeut, ali diploma koju cu ja dobit vrijedi u cijeloj Europi (gdje to zanimanje postoji).. kad se donese zakon o psihoterapiji (na kojem se radi) onda ce i kod nas to bit jasnije definirnao..

Jel ima tih tečajeva, seminara u hrvatskoj? Čula sam da je to i dosta skupo.

To nije tecaj ni seminar... Ima i kod nas, ali ovisi o smjeru.. postoji nekoliko stotina psihoterapijskih skola/pravaca i o tome ovisi sve.. cijena, trajanje, tko i kako smije upisat.. naravno, kod nas ih ima manje, a trenutno ih je 6 priznato od krovne europske udruge za pishoterapiju (znaci da ta diploma vrijedi i vani) cijena, trajanje, tko i kako smije upisat.. Moja npr. traje 4 godine a cijena je oko 1200€/god...

18.09.2009., 11:44
"Moja npr. traje 4 godine a cijena je oko 1200€/god..."
Još su mi neke stvari nejasne, ti si to upisao poslije nekog drugog studija kao neku specijalizaciju ili?

Sacreus
18.09.2009., 11:52
Ne mozes upisat bez faxa za psihoterapeuta.. ja sam upisao kao apsolvent, ali mislim da samo ta moja dopusta tako nesto...

Cocaine Nights
18.09.2009., 12:08
Koje su mogućnosti zaposlenja, što i gdje sve mogu raditi nakon određenog studija..?
tnx :D

U Hrvatskoj uopće ne idu oglasi za radno mjesto "psihoterapeuta", niti se upisuje u radnu knjižicu, to i dalje spada pod nekakvu subspecijalizaciju drugih struka, tako da mogućnosti zaposlenja nisu bajne.

pale_white
18.09.2009., 16:03
Zanima me na koji način se evaluira uspjeh polaznika na tim psihoterapijama? Dakle, kako se odredi je li netko zadovoljio kriterije za preći na sljedeću godinu ili nije zadovoljio?

Sorry ako je o ovome već bilo riječi, ima toliko stranica da to sve nisam u stanju čitati..:mig:

18.09.2009., 20:51
meni je i dalje sve nejasno... znači to je poseban studij za psihoterapeute??
ja mislim na psihologu na FFZG, pa sam mislila da se poslije toga kao nešto dodatno može educirati za psihoterapetuta.. al živjeh u zabludi očito...

maestranza
18.09.2009., 21:02
meni je i dalje sve nejasno... znači to je poseban studij za psihoterapeute??
ja mislim na psihologu na FFZG, pa sam mislila da se poslije toga kao nešto dodatno može educirati za psihoterapetuta.. al živjeh u zabludi očito...

Ne, dobro si skužila, možeš završiti psihologiju na FFZG-u, i onda na dodatnu edukaciju za psihoterapeuta (ne postoji studij samo za psihoterapeute).

18.09.2009., 21:05
Ne, dobro si skužila, možeš završiti psihologiju na FFZG-u, i onda na dodatnu edukaciju za psihoterapeuta (ne postoji studij samo za psihoterapeute).

i onda ta dodatna edukacija traje još 4 godine?!?! pa to je ko još jedan fakultet

maestranza
18.09.2009., 21:12
Neke traju 4 godine, neke vjerojatno i kraće, imaš raznih programa... A čuj, to ti je kao "specijalizacija". :D

18.09.2009., 21:16
Neke traju 4 godine, neke vjerojatno i kraće, imaš raznih programa... A čuj, to ti je kao "specijalizacija". :D

i jel to pomaže dosta u karijeri jer, kak je netko već napisao, to se ni ne upisuje u radnu knjižicu?

maestranza
18.09.2009., 21:36
Pa čuj, što ti znači "pomaganje u karijeri" - ako se želiš baviti psihoterapijom, trebala bi to završiti i to je jednostavno tako, nema baš nekih drugih opcija, koliko znam.

psihoman
18.09.2009., 21:40
evo ovako, zbilja mi se ne da čitati sve stranice foruma pa bih samo molila nekog da mi objasni razliku između psihologa, psihijatra, psihoterapeuta, socijalnog psihijatra... naime, svi govore različito pa ne znam kome bih vjerovala, a tek sam se nedavno počela zanimati za psihologiju i ne znam još puno toga

18.09.2009., 21:41
Pa čuj, što ti znači "pomaganje u karijeri" - ako se želiš baviti psihoterapijom, trebala bi to završiti i to je jednostavno tako, nema baš nekih drugih opcija, koliko znam.

pa pročitala sam da se psihoterapeuti ne traže baš u hrvatskoj pa zato...
zanima me postoji li mogućnost otvaranje privatne ordinacije ili je to samo u filmovima?

maestranza
18.09.2009., 21:51
zanima me postoji li mogućnost otvaranje privatne ordinacije ili je to samo u filmovima?

Možda ti netko od ljudi koji se već bave time ili idu u tom smjeru može dati konkretnije informacije, koliko se ja sjećam onoga što se pisalo ovdje nekad prije, prema zakonu se psihoterapijom može baviti samo psihijatar u sklopu svoje psihijatrijske ordinacije, a psiholozi mogu otvoriti privatnu praksu i u sklopu nje se baviti psihoterapijom (naravno, isto nakon završene već spomenute specijalizacije), ali službeno to ne prijavljuju kao psihoterapeutsku praksu, već kao savjetovalište. :) Neka me netko ispravi ako se to krivo sjećam.

maestranza
18.09.2009., 21:54
evo ovako, zbilja mi se ne da čitati sve stranice foruma pa bih samo molila nekog da mi objasni razliku između psihologa, psihijatra, psihoterapeuta, socijalnog psihijatra... naime, svi govore različito pa ne znam kome bih vjerovala, a tek sam se nedavno počela zanimati za psihologiju i ne znam još puno toga

Psiholog - završio je psihologiju, više je usmjeren na "zdrave" ljude i rješavanje nekih svakodnevnijih problema (savjetovanje), može raditi u školama, s djecom u raznim ustanovama, u tvrtkama (ljudski resursi, istraživanje tržišta), itd.

Psihijatar - završio je medicinu + specijalizaciju iz psihijatrije, bavi se liječenjem psihičkih problema, može davati lijekove.

Psihoterapeut - to mogu biti i psiholozi i psihijatri (navodno i još neki drugi faksevi) koji su završili dodatnu edukaciju iz psihoterapije.

Za socijalne psihijatre iskreno nisam čula dosad, ne znam što misliš pod time. :D

18.09.2009., 23:25
najvjerovatnije je bila riječ o socijalnim pedagozima, taj smjer postoji na edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu

psihoman
18.09.2009., 23:34
nemam pojma :-))) pročitala sam negdje. hvala!

Sacreus
19.09.2009., 00:59
i onda ta dodatna edukacija traje još 4 godine?!?! pa to je ko još jedan fakultet

Neke traju krace, a neke i duze... a i naravno, treba u te 4 godine napravit sve obveze, zadovoljit kriterije, itd. inace ti se moze produzit.. :mig:

Cocaine Nights
20.09.2009., 22:12

Postoji, ali onda, kao i drugi privatnici ulaziš u sink ili swim mod, dakle trebaju ti klijenti kako bi opstala...

Cocaine Nights
20.09.2009., 22:14

Socijalna psihijatrija postoji kao grana psihijatrije...

vigilanty
20.09.2009., 23:38
Zanima me na koji način se evaluira uspjeh polaznika na tim psihoterapijama? Dakle, kako se odredi je li netko zadovoljio kriterije za preći na sljedeću godinu ili nije zadovoljio?

Sorry ako je o ovome već bilo riječi, ima toliko stranica da to sve nisam u stanju čitati..:mig:

Svaka škola ima, manje-više, svoje kriterije. Tako da je nažalost, teško na to odgovoriti. Npr., moraš pohađati bar 80% teorijskog dijela, imati dovoljno supervizija, položiti uspješno ispit na kraju te godine te uredno "odraditi" vlasititu terapiju, na kojoj se treba pokazati očekivani napredak, prema zamišljenim ciljevima - mislim da je dovoljno da si ozbiljan i predan, otprilike.

Možda ti netko od ljudi koji se već bave time ili idu u tom smjeru može dati konkretnije informacije, koliko se ja sjećam onoga što se pisalo ovdje nekad prije, prema zakonu se psihoterapijom može baviti samo psihijatar u sklopu svoje psihijatrijske ordinacije, a psiholozi mogu otvoriti privatnu praksu i u sklopu nje se baviti psihoterapijom (naravno, isto nakon završene već spomenute specijalizacije), ali službeno to ne prijavljuju kao psihoterapeutsku praksu, već kao savjetovalište. :) Neka me netko ispravi ako se to krivo sjećam.

Uz nadopunu, mislim da psiholog može prijaviti psihoterapiju, ako radi u sklopu liječničke ordinacije, ili na klinici...

Psiholog - završio je psihologiju, više je usmjeren na "zdrave" ljude i rješavanje nekih svakodnevnijih problema (savjetovanje), može raditi u školama, s djecom u raznim ustanovama, u tvrtkama (ljudski resursi, istraživanje tržišta), itd.

Psihijatar - završio je medicinu + specijalizaciju iz psihijatrije, bavi se liječenjem psihičkih problema, može davati lijekove.

Psihoterapeut - to mogu biti i psiholozi i psihijatri (navodno i još neki drugi faksevi) koji su završili dodatnu edukaciju iz psihoterapije.

Za socijalne psihijatre iskreno nisam čula dosad, ne znam što misliš pod time. :D

Socijalna psihijatrija je subspecijalizacija u psihijatriji. Kao što ima i biologijska, forenzička, dječja i adolescentna, psihoterapija (psihološka medicina - za neuroze i granična stanja), liason (tzv. suradna) psihijatrija...

°inspire~
27.09.2009., 21:05
Nije mi se dalo čitati prethodne postove pa ako bi netko bio toliko ljubazan da mi odgovori na par pitanjaca bila bih mu stvarno zahvalna! Prethodni postovi puni su izraza koje ne znam, a i još više mi se ne da se protumačit tako da ih nisam ni čitala.

Kao prvo: Ja idem u ekonomsku školu i jedan od faksova koje bih voljela upisati je psihologija na filozofskom. Zeznila sam se jer nisam išla u gimnaziju, pa nemam puno predmeta koji su važni za faks, al jbg šta je tu je :rolleyes: ali za maturu se stvarno kanim pripremiti i štrebati dan i noć jer sam i sad najbolja učenica u razredu pa mi ne bi bilo teško nabubati sve to. Ali problem je što se prima premalo studenata pa kolike su mi šanse da upadnem, ako stvarno dobro napišem maturu, hoće li mi faliti bodovi iz tog predmeta?

Kao drugo: Koji se sve točno predmeti polažu na maturi, ili koje su predmete stariji studenti pisali na prijemnom?

Hvala vam unaprijed, nadam se da će mi netko napisati odgovore :D i ispričavam se ako sam slučajno promašila temu! :

~Scarlet~
02.10.2009., 17:02
Kao prvo: Ja idem u ekonomsku školu i jedan od faksova koje bih voljela upisati je psihologija na filozofskom

Imaš psihologiju i na Hrvatskim studijima, pa probaj i tamo. Za ostalo ne znam. U svakom slučaju sretno!:)

~Scarlet~
02.10.2009., 17:09

Ovo sve stoji osim psihoterapeuta. Kod nas psihoterapeut može biti samo psihijatar sa završenom još dodatnom edukacijom (psihoanaliza, kognitivna, bihevioralna, transakcijska, psihodrama, realitetna...). Sve druge humanistički usmjerene struke mogu završiti te iste edukacije, ali ne mogu legitimno dobiti status psihoterapeuta, pogotovo u javnoj službi (npr. bolnice, CZSS...). Ako radiš privatno, možeš jedino otvoriti savjetovalište. Kad uđemo u EU, onda će i nepsihijatri s edukacijama moći biti psihoterapeuti. A postajati će i poseban fax za to.
To znam jer sam i ja završila jednu takvu edukaciju koju sam si sama platila, a za sad ju mogu zataknut mačku o rep...:bonk:

Cocaine Nights
02.10.2009., 17:22
Sve druge humanistički usmjerene struke mogu završiti te iste edukacije, ali ne mogu legitimno dobiti status psihoterapeuta, pogotovo u javnoj službi (npr. bolnice, CZSS...). Ako radiš privatno, možeš jedino otvoriti savjetovalište. Kad uđemo u EU, onda će i nepsihijatri s edukacijama moći biti psihoterapeuti. A postajati će i poseban fax za to.
To znam jer sam i ja završila jednu takvu edukaciju koju sam si sama platila, a za sad ju mogu zataknut mačku o rep...:bonk:

To neće imati puno veze s ulaskom u EU, pošto različite članice EU, imaju različito uređen zakon o psihoterapiji - dakle ne postoji krovni zakon o psihoterapiji koji bi vrijedio za cijelu EU.

Ako si psiholog sa završenom psihoterapijom i radiš u bolnici, možeš raditi i psihoterapiju, a sve psihoterapijske škole ne primaju ili ne izdaju certifikate svim humansitičkim profesijama. Npr. kognitivno-bihevioralna prima samo psihologe i liječnike.

~Scarlet~
02.10.2009., 17:29
Ako si psiholog sa završenom psihoterapijom i radiš u bolnici, možeš raditi i psihoterapiju

Živa istina, psihoterapiju kod nas u bolnici rade psiholozi, radni terapeuti, al na uputnicu za psihijatra.:lol:
Ja sam odbila to raditi. Kad mi se prizna, onda budem...

Oću neki nick
07.10.2009., 09:13
evo, sve piše u naslovu.
ja uvijek tako, ubijem napetost odmah :zubo:

dakle, jel smijem otvarat obrt (za intelektualne usluge, kak se to već zove) ili moram privatnu praksu po novom?
ne odgovara mi ta privatna praksa jer ne smijem nigdje radit za stalno :mama: , a to mi je nemoguće.
ne mogu dat otkaz i nadat se da ću uspjet jer... ne mogu. ovo je hrvatska i to :zubo:

jel zna netko?
ili moram zvat hpk?
ako nazovem hpk, oće me netko tamo proglasit ludom, neinformiranom, ovakvom, onakvom il će mi dat odgovor?

Sacreus
07.10.2009., 13:11
Pa naravno da smijes otvarat intelektualne usluge, nije da je psiholozima zabranjeno otvarat to.. :cerek: a za privatnu praksu treba dobit dopusnicu posebnu..

vigilanty
09.10.2009., 17:18
Pozdrav svima

Uskoro pocinje KEPTA klub, a u tijeku je formiranje nove skupine za
trening u suradnji sa organizacijom Zivotna skola!
http://www.talidari.net/mediji.html
http://www.talidari.net/kontakt.html

Proslijedite onima koje bi trening mogao zanimati.
http://www.onesize-fitsnone.net/formuleljubavi.php
Na sve Vase upite o treningu, literaturi, edukaciji - rado cu odgovoriti.

U prilogu saljem link:
http://www.ordinacija.hr/budi-sretan/kolumna/koliko-je-vazno-zeljeti/

Kao i do sada ovim putem cu vas obavijestavati o dogadjanjima u organizaciji.
Zivotna skola takodjer ima zanimljive programe!

Pozdrav, Dubravko Sokcevic, vidimo se uskoro!

eminchii
12.10.2009., 22:38
ja idem u gimnaziju..1.razred sam prosla s 3,a drugi s 4..zivim u zgu...fakat sam zeznula 1.razred..:( i fakat bi htjela upisati psihologiju..cula sam da je to stvarno tesko upisati i da uglavnom upadaju ljudi koji su prolazili s 5...jel bi mi mogli napisati nesto o tome?hvala..:)

vigilanty
13.10.2009., 03:15
Moja kolegica iz razreda je pala 1. razred srednje, a u 3. se sjećam da nije znala ni gdje je Njemačka na karti! Kad joj je profesor htjeo olakšati, da barem nešto odgovori točno, i pitao je da pokaže ekvator - jer je mislio da to barem sigurno zna - ni to nije znala pokazati! Da ne idem dalje...
Studira psihologiju i prolazi s 5.

Kao što rekoh, da ne komentiram dalje...

maestranza
13.10.2009., 19:14
Moja kolegica iz razreda je pala 1. razred srednje, a u 3. se sjećam da nije znala ni gdje je Njemačka na karti! Kad joj je profesor htjeo olakšati, da barem nešto odgovori točno, i pitao je da pokaže ekvator - jer je mislio da to barem sigurno zna - ni to nije znala pokazati! Da ne idem dalje...
Studira psihologiju i prolazi s 5.

Kao što rekoh, da ne komentiram dalje...

Je li to ona ista koja studira u nekom mjestu koji nije Zagreb? :p

maestranza
13.10.2009., 19:15
ja idem u gimnaziju..1.razred sam prosla s 3,a drugi s 4..zivim u zgu...fakat sam zeznula 1.razred..:( i fakat bi htjela upisati psihologiju..cula sam da je to stvarno tesko upisati i da uglavnom upadaju ljudi koji su prolazili s 5...jel bi mi mogli napisati nesto o tome?hvala..:)

Ocjene iz srednje ne igraju neku preveliku ulogu za Filozofski bar, puno više bodova ti nosi prijemni, tako da ti skoro sve ovisi o tome koliko dobro napišeš državnu maturu i prijemni.

Sacreus
13.10.2009., 19:19

A sta sam ja sve cuo.. kako se mora imat prosjek najmanje 5.0; kako se mora imat vezu jer se ne moze upisat bez veze.... itd.

I sto je bilo na faxu? Studirali ljudi koji su prosli s 2; profesori mi pricali kako je ministar pokusao upisat nekog pre veze pa su ga odj.... itd.

Prijamni je bitan :)

eminchii
13.10.2009., 20:51
znaci,ima nadee?u zagrebu?fakat cu se potruditi...hvala ljudiii..:s

maestranza
13.10.2009., 20:53
Pa naravno da ima nade, upisivali su kod nas i ljudi iz raznih srednjih škola, npr. elektrotehničke, čak i iz dopisne škole. ;)

vigilanty
16.10.2009., 20:46
PSIHODRAMA I SOCIODRAMA - RADIONICA

“Moj izbor”

27 - 29 Novembar 2009, Skopje, Republika Makedonija

Trener: Zvonko Džokić

Tema:

U toku života pravimo svesne i nesvesne izbore. Usput plaćamo određenu cenu. Često se pitamo: “Da li je to onaj pravi...?”. Ovaj seminar je usmeren ka istraživanju i razrešavanju unutrašnjih dilema. Radionica sadrži 18 časova iskustva i treninga, izvodiće se na tri jezika: makedonskom, srpskom i engleskom.

O psihodrami:

Psihodrama je akcioni metod (igranje uloga) grupnog rada. Njen glavni cilj je oslobađanje spontanosti i kreativnosti kod učesnika. Iako se uobičajeno upotrebljava kao psihoterapeutska tehnika, ona u isto vreme predstavlja i jedinstveni metod brzog sticanja iskustva i efikasnosti u području interpersonalnih komunikacijskih veština. U poslednje vreme se sve više upotrebljava kao metod ubrzanog učenja i usvajanja novih veština u profesionalnim ulogama.

O treneru:

Zvonko Džokić je trener sa dvadesetogodiš njim kontinuiranim iskustvom u psihodrami. Jedan je od osnivača psihodrame u SFR Jugoslaviji (u saradnji sa BPA – Klinički sertifikat iz psihodrame 1991), osnivač psihodrame u Makedoniji, glavni organizator Prve balkanske psihodramske konferencije 1997. i 5-ih Transkulturnih psihodramskih dana 2006. Bio je član Borda EAP od 1996-2002. Autor je prve knjige iz oblasti psihodrame na Balkanu (“Psihodrama”, Skopje, 1995.). U izdanju Derete objavljena je u Srbiji njegova druga knjiga (“Kreativni proces i psihoanaliza”, 2008). Njegova najnovija knjiga “Moć psihodrame” je ove godine izdata na engleskom jeziku (vidi www.zvonkodzokic. com/books_ articles. html), a na srpskom jeziku je u pripremi. Zvonko Džokić je neuropsihijatar sa dugogodišnjim profesionalnim iskustvom u polju kliničke psihijatrije, psihoanalitič ke psihoterapije, stres menadžmenta, EMDR terapije, HR menadžmenta i u stvaranju projekata i programa posebnog tipa (vidi više na www.zvonkodzokic. com i www.chr.com. mk).

Učesnici:

Ovaj seminar je namenjen studentima, praktičarima, trenerima u psihodrami i drugim pravcima psihoterapije kao i umetnicima, scenaristima, režiserima, kreativnim direktorima, HR&PR menadžerima i pojedincima koji imaju potrebu za dubljim razumevanjem ljudske psihologije i komunikacije.

Cena:

70 Eura za učesnike iz Istočne Evrope; 140 Eura za učesnike iz Zapadne Evrope i prekookeanskih zemalja. Na kraju radionice biće dodeljeni sertifikati.

Kontakt :

Tel: +389 2 311 23 44
E-mail: zvonkodz@gmail.com

vigilanty
19.10.2009., 22:25
Postovani,

zelim da Vas obavestim da ce Psiholosko savetovaliste Mozaik u novembru poceti sa organizovanjem radionica i seminara.

Vise informacija mozete naci u prilogu ili na nasem sajtu, na adresi:

http://www.savetovalistemozaik.com/sr/novosti.html

Molim Vas da ovu informaciju prosledite svima koji bi mogli biti zainteresovani.

S postovanjem,
Tijana Mirovic

vigilanty
20.10.2009., 16:31
Poštovane kolege

Sve zainteresovane za edukaciju iz muzikoterapije i mogućnosti njene primene, Hatorum i Udruženje muzikoterapeuta Srbije pozivaju na uvodni kurs pod nazivom "Teorijske osnove muzikoterapije" koja će se održati u Beogradu, u subotu 21.novembra, posle podne od 15h - 18,30h.
Prijave možete poslati do 10. novembra 2009. na adresu office@hatorum. com
Cena kursa je 4000,00 dinara.

Sa zadovoljstvom Vas obaveštavamo da je kurs akreditovan od strane Ministarstva zdravlja Srbije i da se zdravstvenim radnicima uračunava u sate kontinuirane medicinske edukacije.
Verujemo da će će naša saradnja sa Ministarstvom zdravlja smanjiti mogućnost zlupotrebe muzikoterapije od strane laika, ali na žalost i stručnih krugova.

Prijateljski pozdrav
Prim.dr sci med. Ranka Radulović

Crash_N_Burn
13.11.2009., 16:50
Koliko osoba primaju na fakultetima u Zg???

maestranza
14.11.2009., 08:55

FFZG - 85 ljudi (ako se nešto ne promijeni), za Studije ne znam.

Pink_Angel
08.12.2009., 17:05
Čitala sam otpočetka ovu temu, ali mi je malo dosadilo nakon 10-ak stranica:) Previše je različitih pitanja, odgovora i tema, pa bih bila jako zahvalna kad bi mi netko mogao dati informacije o slijedećem: je li moguće završiti neki fakultet / edukaciju za psihoterapeuta ako si prethodno završio neki drugi fakultet (ja sam konkretno engleski i komparativnu književnost)? Prepostavljam da je u inozemstvu to još fleksibilnije, pa ako netko ima primjer i za tu varijantu, dobro je i to znat. Unaprijed hvala!

Cocaine Nights
08.12.2009., 19:13
Postoji ta opcija, zavisno o psihoterapijskoj školi kojih je više, a svaka ponešto drukčije uređena. Ono što je isto važno je kasnije priznanje tog certifikata, dakle čak i kad dobiješ certifikat pojedine škole pitanje je za što i gdje je priznat.

Psihoterapeut se ne upisuje kao zanimanje u radnu knjižicu, pa shodno tome ne postoje oglasi za posao u kojima se traži isključivo psihoterapeut. To treba imati na umu.

Vani nisu posebno fleksibilniji nego kod nas, tj. različite države imaju drugačije zakone o psihoterapiji tako da će ovisiti od države do države.

vigilanty
08.12.2009., 19:24
Može, da.
Samo, jer ćeš psihopatologiju razumijeti i iskusiti vrlo skromno ili nikako, tako ćeš morati znati svoja ozbiljna ograničenja. Odnosno, ono što ćeš konačno raditi, ne bi trebale biti velike stvari koje imaju rizik psihičke dekompenzacije, nego više savjetovanje inače relativno zdravih ljudi. Premda će o tome vjerojatno u konačnici presuditi tvoja etičnost ili pak gramzivost, sa tipičnim posljedicama.

Sacreus
08.12.2009., 20:41
Nadovezat cu se na Cocainea.. Neke skole primaju i druge struke, ali to ne znaci da druge struke mogu sve zavrsit (npr. mogu samo dio) ili da dobijaju diplomu (mogu npr. dobit certifikat nekakav i sl.).

A kasnije naravno ovisi sto zelis s tim raditi... u mojoj skoli ima i pravnika, gradjevinara. prof. hrvatskog i sl. I iz mog iskustva ljudi upisuju takve stvari zbog nekog rasta i razvoja licnosti vise nego jer imaju zeljuraditi kao psihoterapeuti. Uz to to i je znanje koje se moze svugdje koristiti.

Zek0slav
09.01.2010., 16:38
Moze li mi netko objasniti organizaciju psihologije na ffzg?

Zanima me sto nakon 3 godine preddiplomskog. Hvala.

maestranza
09.01.2010., 18:41
Moze li mi netko objasniti organizaciju psihologije na ffzg?

Zanima me sto nakon 3 godine preddiplomskog. Hvala.

Nakon 3 godine preddiplomskog si zapravo "malo bolje obrazovani tajnik ili tajnica" (riječima profesora s prve godine :mig:). Nije baš točno tako, ali istina je da s tri godine ne možeš zapravo ništa. Onda ti preostaje nastaviti diplomski, na FFZG-u (ili negdje drugdje ako želiš), još 2 godine, nema smjerova, priča se o nekom uvođenju prijemnog, ali živi bili pa vidjeli.

Je li ti to odgovorilo na pitanje, nisam sigurna što te sve točno zanima? :)

helenchy
11.01.2010., 16:48
zanima me dal možda tko od Vas studira psihologiju u Osijeku ili Zagrebu? da li je teški studij?

maestranza
11.01.2010., 20:11
zanima me dal možda tko od Vas studira psihologiju u Osijeku ili Zagrebu? da li je teški studij?

Što podrazumijevaš pod teškim? :D

inesica*
12.01.2010., 21:51
ljudi ja sam htjela studirati psihijatriju ali to ima samo na medicini kolko čujem a neda mi se 6 godina učiti nekej kaj me konkretno ne zanima da tek onda dojdem do psihijatrije,10 godina studija bezveze -.-
a zanimalo me dal zna itko koja je točna razlika između psihologa i psihijatra u zanimanju.čitala sam na internetu al nije nekej posebno objašnjeno.tak da vas molim da mi neko ukratko to malo objasni hvala :) :)

Sacreus
12.01.2010., 21:58
Ako te ne zanima medicina, ne shvacam bas kako bi se nasla u psihijatriji koja je grana medicine? Pogledat thread unatrag.. imas jako puno objasnjenja razlika, kao i treceg zanimanja za kojeg imam feeling da tebe zanima - psihoterapeut :)

inesica*
12.01.2010., 22:05
Ako te ne zanima medicina, ne shvacam bas kako bi se nasla u psihijatriji koja je grana medicine? Pogledat thread unatrag.. imas jako puno objasnjenja razlika, kao i treceg zanimanja za kojeg imam feeling da tebe zanima - psihoterapeut :)

pa psihotreapeut dobro zvuči a kak bi to mogla postići?

ma mene ne zanima medicina tipa dal neko ima upalu grla ili bubrežni kamenac,nego ljudski um samo to.:):)

Sacreus
12.01.2010., 22:20
Sve ti je u detalje objasnjeno u postovima, pa samo citaj unatrag... :) a to da te zanima ljudski um.. ljudi se obicno razocaraju kad krenu tim putem :mig:

gothic23
15.01.2010., 22:52
[ne da mi se citat 21 stranicu ovok topica i trazit potrebne informacije pa cu pitat :) ]

moze li mi netko rec kako se sada upada na medicinu, kada moram odredit specijalizaciju(psihijatrija), koje predmete moram u meduvremenu slusat, sto nakon staziranja, i opcenito malo detaljniji opis :)

fala unaprijed :s

~Scarlet~
16.01.2010., 11:38
[ne da mi se citat 21 stranicu ovok topica i trazit potrebne informacije pa cu pitat :) ]

moze li mi netko rec kako se sada upada na medicinu, kada moram odredit specijalizaciju(psihijatrija), koje predmete moram u meduvremenu slusat, sto nakon staziranja, i opcenito malo detaljniji opis :)

fala unaprijed :s

Na medicinu se upada tako da položiš prijamni ispit, kao i svatko drugi, i da imaš na njemu što veći broj bodova.
Nakon završenog studija, moraš stažirati godinu dana i položiti stručni ispit.
Nakon toga možeš raditi kao liječnik, opće prakse.
Kada se rapiše natječaj za neku specijalizaciju, možeš se na njega javiti. Prednost će imati oni koji npr. imaju objavljene neke radove, poslijediplomski studij, ili su radili kao u domu zdravlja na području od posebne državne skrbi ili otocima, oni koji su na faxu imali dobar prosjek ocjena, neke nagrade od dekana... ali najviše oni koji imaju dobru štelu.

gothic23
16.01.2010., 16:42
Na medicinu se upada tako da položiš prijamni ispit, kao i svatko drugi, i da imaš na njemu što veći broj bodova.
Nakon završenog studija, moraš stažirati godinu dana i položiti stručni ispit.
Nakon toga možeš raditi kao liječnik, opće prakse.
Kada se rapiše natječaj za neku specijalizaciju, možeš se na njega javiti. Prednost će imati oni koji npr. imaju objavljene neke radove, poslijediplomski studij, ili su radili kao u domu zdravlja na području od posebne državne skrbi ili otocima, oni koji su na faxu imali dobar prosjek ocjena, neke nagrade od dekana... ali najviše oni koji imaju dobru štelu.

fala:) a kad upisujem medicinu dal trebam odma odredit neki ''smjer''?? :S

Sacreus
16.01.2010., 16:50
Ne, specijalizacije se dobijaju kasnije... a to mozes i godinama cekat...

gothic23
19.01.2010., 01:03
Ne, specijalizacije se dobijaju kasnije... a to mozes i godinama cekat...

a fala :)

20.01.2010., 23:12
hej ljudi..
zanima ma kak to funkcionira na 4. i 5. godini psihologije na ffzg-u, ono prve 3 godine kad završiš si prvostupnik il kaj već, ugl, ništ koristi od toga, a kaj onda sa 4. i 5.?
jel se tamo onda odjeljuje po nekim smjerovima i kak to ide,ako se odjeljuje, koji smjerovi uopće postoje?
i kad ti završiš samo psihologiju jer si posebno onda specijaliziran za razvojnu, kliničku, psihologiju rada... ili?
hvala vam puno =)

maestranza
20.01.2010., 23:27
hej ljudi..
zanima ma kak to funkcionira na 4. i 5. godini psihologije na ffzg-u, ono prve 3 godine kad završiš si prvostupnik il kaj već, ugl, ništ koristi od toga, a kaj onda sa 4. i 5.?
jel se tamo onda odjeljuje po nekim smjerovima i kak to ide,ako se odjeljuje, koji smjerovi uopće postoje?
i kad ti završiš samo psihologiju jer si posebno onda specijaliziran za razvojnu, kliničku, psihologiju rada... ili?
hvala vam puno =)

Nema smjerova, samo je jedan diplomski (u biti, jedini smjerovi koji bi se mogli pojaviti su znanstveni ili nastavnički, o tome je bilo neke priče, ali mislim da će se tu nešto još i mijenjati, a to ti ionako ne mijenja usmjerenje, razlika je uglavnom u par metodičkih kolegija), kad završiš si diplomirani psiholog i nisi specijaliziran ni za što, dalje se možeš usmjeravati dodatnim edukacijama ili doktorskim studijem.

22.01.2010., 10:16
oke..hvala..
sad da pitam za doktorski studij onda.. jel potrebno imat neki određeni prosjek tijekom godina da se može na doktorat i na koji način se odlučuje tko može,a tko ne može na doktorski? i kolko je para semestar doktorskog?
pitam za doktorat,a nisam ni upisala fax xD

maestranza
22.01.2010., 10:46
oke..hvala..
sad da pitam za doktorski studij onda.. jel potrebno imat neki određeni prosjek tijekom godina da se može na doktorat i na koji način se odlučuje tko može,a tko ne može na doktorski? i kolko je para semestar doktorskog?
pitam za doktorat,a nisam ni upisala fax xD

Piše da je potreban prosjek ocjena 4 ili više (s tim da nisam sigurna znači li im to 3.5 nadalje ili 4.0 nadalje), a semestar je 10 500 kn.

22.01.2010., 10:50
da.. sjetila sam se i ja u međuvremenu da pogledam na stranice ffzg-a, pa sam našla...
a hvala ti puno anyway :)

alfredo nr.2
24.01.2010., 14:33
ljudi mene zanima art terapija, ima li netko iskustva s tom vrstom terpije? poglavito me zanima likovna terapija. planiram ove godine upisati postdiplomski u ljubljani, samo sto kazu da nije nesto posebno dobar jer je integralnog karaktera. muzicka, likovna i dramska terpija sve u jednom. ja bi rade specijalizirao se za likovno podrucje. zna li netko konkretne informacije o studiju u ljubljani i ako zna za neke druge studije art terpije negdje blize nama, kako bi si to mogao priustiti.
htio sam ici na edukacijsku radionicu no ove godine je nece biti u modusu.

Princes krofna
30.01.2010., 01:49
Može odgovor na par pitanja koja nisam našla na temi ;)
Znam da je svaka škola individualna, ali onako otprilike ako možete mi reć općenito..

1.Da li postoje neki kriteriji prema kojima škole za psihoterapeuta primaju "učenike"?
2.Dal se može krenuti na 4.-5. godini u tu školu ili se mora završiti faks?
3.Kad se mogu počet radit terapije? Znam da ova jedna žena počela radit terapije već na 2. godini te škole..jel to legalno ili??
4.Dal se mora otvoriti privatna praksa ili se može raditi u svojoj kući? mislim s pravne strane, i ako je to ilegalno kakve su kazne ili što već u vezi toga?
5.Čime se uz to mislite još bavit, ako msilite?
6.Čula sma da se na 2.godini psihologije može raditi na plavom telefonu, jel to istina? i da li mi možete reći još neki sličan dobrotvoran rad koji je vezan uz terapiju/savjetovanje itd. a da se može s njime baviti i prije nego se završi faks?
7.Jel ima netko tu da daje već terapije itd.da postavim još par pitanja, haha xD
Ako se usudi javit hhh :mig:

hvala na strpljenju ;)

Sacreus
30.01.2010., 06:51
1.Da li postoje neki kriteriji prema kojima škole za psihoterapeuta primaju "učenike"?

Ovisi o skoli...

2.Dal se može krenuti na 4.-5. godini u tu školu ili se mora završiti faks?

Ovisi o skoli...

3.Kad se mogu počet radit terapije? Znam da ova jedna žena počela radit terapije već na 2. godini te škole..jel to legalno ili??

Ovisi o skoli, ali skolovanje podrazumijeva terapeutski rad... ja npr. imam titulu "Psihoterapeut pod supervizijom"

4.Dal se mora otvoriti privatna praksa ili se može raditi u svojoj kući? mislim s pravne strane, i ako je to ilegalno kakve su kazne ili što već u vezi toga?

Malo nejasno pitanje...

6.Čula sma da se na 2.godini psihologije može raditi na plavom telefonu, jel to istina? i da li mi možete reći još neki sličan dobrotvoran rad koji je vezan uz terapiju/savjetovanje itd. a da se može s njime baviti i prije nego se završi faks?

A na plavom telefonu svatko moze radit... bar ono sto ja poznajem..

Princes krofna
30.01.2010., 12:13
Haha, dobro..
dal mi možeš onda odgovorit za svoju školu?
a pa dal možeš radit u svojoj kući ili moraš otvorit kao svoju ordinaciju..?

~Scarlet~
30.01.2010., 13:13
Opet ovisi o školi...vjerovatno je u nekoj superviziji, mora imati i određen broj praktičnog rada.

Ako nisi psihijatar, otvori savjetovalište. Raspitaj se u Ministarstvu zdravstva i soc. skrbi o uvjetima i kriterijima. Kako misliš u kući? Raditi na crnjaka?:confused:

5.Čime se uz to mislite još bavit, ako msilite?
Ovisi koje si struke...

Princes krofna
30.01.2010., 18:35
Ako nisi psihijatar, otvori savjetovalište. Raspitaj se u Ministarstvu zdravstva i soc. skrbi o uvjetima i kriterijima. Kako misliš u kući? Raditi na crnjaka?:confused:

e hvala.. mislim da li se mora otvorit kao posebna prostorija-ordinacija ili se može raditi u svojoj kući(jer znam da neki psihoterapeuti tako rade) ali treba nešto napraviti da bi se dobial dozvola da se tako radi? ili oni svi rade "na crno" ? nadam se da me sad razumijete ?:) zanima me to baš..:D

~Scarlet~
30.01.2010., 18:45
e hvala.. mislim da li se mora otvorit kao posebna prostorija-ordinacija ili se može raditi u svojoj kući(jer znam da neki psihoterapeuti tako rade) ali treba nešto napraviti da bi se dobial dozvola da se tako radi? ili oni svi rade "na crno" ? nadam se da me sad razumijete ?:) zanima me to baš..:D

Naravno da dio svoje kuće možeš urediti u ordinaciju. Ta ordinacija mora biti prijavljena nadležnom Ministarstvu i zadovoljavati određene propisane uvijete i kriterije. I moja frendica ima u prizemlju najnormalnije kozmetički studio, a živi s obitelji na katu...

maestranza
30.01.2010., 18:49
Naravno da dio svoje kuće možeš urediti u ordinaciju. Ta ordinacija mora biti prijavljena nadležnom Ministarstvu i zadovoljavati određene propisane uvijete i kriterije. I moja frendica ima u prizemlju najnormalnije kozmetički studio, a živi s obitelji na katu...

Možda ona pita može li ti recimo klijent doći u dnevnu sobu na savjetovanje? :)

~Scarlet~
30.01.2010., 19:18
Možda ona pita može li ti recimo klijent doći u dnevnu sobu na savjetovanje? :)

To u najmanju ruku baš i nije profesionalno...

Ja osobno ne bih tako nešto nikad napravila. Mislim da je važno razdvojiti i emocionalno i fizički, posao i privatan život.

Klijenti ne moraju znati gdje ja živim, čak sam stavila i zabranu broja na informacijama jer su me neki zivkali doma.:mad:

Sacreus
30.01.2010., 19:46
dal mi možeš onda odgovorit za svoju školu?

Kibernetika psihoterapije - sto te konkretno zanima? :)

a pa dal možeš radit u svojoj kući ili moraš otvorit kao svoju ordinaciju..?

Ne kuzim pitanje.. mislis na rad u smislu zaposlenja ili przanja usluge psihoterapije? Ako mislis na otvaranje obrta, savjetovalista ili nes tako, onda je vjerojatno odredjeno nekim propisima.. ali to moze bit i dio kuce.. a moze bit i kuca.. tu nema neke pravne prepreke za generalne oblike takvog rada.. a ako npr. kao psiholog otvaras psiholosko savjetovaliste ili psihijatar ordinaciju, onda je preciznije odredjeno..

A ako mislis na rad za vrijeme edukacije, pa naravno da mozes radit doma :) meni moji klijenti dolaze doma.. vole moju sobu.. ako bas postoji potreba odem i u kucnu posetu :cerek:

Suludo je ocekivat da imas "ordinaciju" dok se skolujes :lol:

Princes krofna
31.01.2010., 14:15
Kibernetika psihoterapije - sto te konkretno zanima? :)

hmm, ne znam još..sviđa mi se nešto u stilu "new age-a" hehe..

Ne kuzim pitanje.. mislis na rad u smislu zaposlenja ili przanja usluge psihoterapije? Ako mislis na otvaranje obrta, savjetovalista ili nes tako, onda je vjerojatno odredjeno nekim propisima.. ali to moze bit i dio kuce.. a moze bit i kuca.. tu nema neke pravne prepreke za generalne oblike takvog rada.. a ako npr. kao psiholog otvaras psiholosko savjetovaliste ili psihijatar ordinaciju, onda je preciznije odredjeno..

A ako mislis na rad za vrijeme edukacije, pa naravno da mozes radit doma :) meni moji klijenti dolaze doma.. vole moju sobu.. ako bas postoji potreba odem i u kucnu posetu :cerek:

Suludo je ocekivat da imas "ordinaciju" dok se skolujes :lol:

e da to me zanima xD dok se školuješ..hehe pitanje je jel to legalno?
mogu još pitat kako si "nađeš" mušterije? :lol::lol: :mig:

i hvala scarlet također ;)

Sacreus
31.01.2010., 15:05

Pa da nije legalno ne bi se bas radilo, ne?

Obicno pocne svatko iz grupe rasiri glas medju prijateljima i poznanicima i onda zainteresirani idu drugima.. i onda se pocne siriti glas... :) tako smo mi radili... a koliko cujem tako i drugi rade...

helenchy
01.02.2010., 13:24
Što podrazumijevaš pod teškim? :D

Ey,bok...Da ti se predstavim,ja sam Helena iz Varaždina i jako me zanima psihologija...Prošli put si mi odgovorila na poruku ...pa trebala bi mi malo pomoć ako si mi voljna pomoći...A ti studiraš psihologiju? Kad nađeš vremena,javi se...pozz :mig:

Princes krofna
01.02.2010., 14:57
E super..hvala ti!!

Roza Smota
01.02.2010., 16:29
hmm, ne znam još..sviđa mi se nešto u stilu "new age-a" hehe..

i hvala scarlet također ;)ako bi nesto postomderno, anything-goes i new age znam samo da nisi za analiticke terapije :D

a sto se tice zakonitog, protuzakonitog i 'semi'zakonitog u psihoterapiji, najčešća je čini mi se ova zadnja kategorija, jer nema jasnog zakonskog okvira, tj. zakona o psohoterapiji pa su tumacenja dosta prozvoljna. po mom misljenju je manje bitno u kakvom prostoru se radi, ako se postuju pravila psihoterapijske skole i radi u dobroj namjeri i uz superviziju. naravno, pod uvjetom da se radi o zbiljnom psihoterapijskom pravcu- ne vikend tecajevima.

Spookie
06.02.2010., 11:16

Mislim da je HS - oko 50 ljudi

~Scarlet~
15.02.2010., 08:24
3. TJEDAN PSIHOLOGIJE U HRVATSKOJ - uključite se

Poštovane kolegice i kolege,

Pripreme za 3. Tjedan psihologije u Hrvatskoj u punom su jeku, preko 200 različitih događanja diljem Hrvatske, preko 180 aktivnih sudionika i organizatora u preko 40 gradova u Hrvatskoj prijavilo je različite programe i aktivnosti s ciljem promicanja i predstavljanja psihologijske struke u zajednici. Sve do sada pristigle prijave nalaze se unesene u program Tjedna psihologije na ovoj web-stranici.

Pozivamo vas, još ima vremena prijaviti aktivnosti, uključite se organiziranjem aktivnosti u sredini u kojoj živite i radite, posjetom nekima od brojnih događanja, sudjelovanjem u medijskoj prezentaciji vaše dijelatnosti.
Sve vaše prijedloge, ideje i akcije i dalje primamo na naš e-mail - hpd-cpa@net.hr .