PDA

View Full Version : Porez na promet nekretnina

sailor
18.12.2002., 11:33
Miljun članaka o poreznim olakšicama a ni gdje odgovora na moj slučaj:

Kao samac kupih nekad stan, a danas TJ. U 2003. kao trojka kupujem veći i upisujem zajedničko vlasništvo.

PLAĆAM LI FUCKIN' POREZ ILI NE???:confused: :confused: :confused:

asa
22.12.2002., 17:40
Ne placate

sailor
24.12.2002., 10:17
Drugo pitanje:
Što ako idemo na novogradnju? PDV? Ima li tu kakvih oprosta? Koliki je uopće porez, neovisno o opraštanjima?

asa
24.12.2002., 11:41
PDV je već uračunat u cijenu stana. Nema oprosta.

asa
24.12.2002., 11:42
Porez na promet je do sada bio pet posto to je ono što sad nećeš morati plaćati.
Iznos neoporezivih kamata bit će 12.000 kuna godišnje.
Još nešto?

da stavimo topic asin porezni kutak za trenutak? :B :B

sailor
24.12.2002., 11:49
Dakle, ako sam dobro razumio...
Na novogradnju ću MORATI platiti PDV ali imam poreznu olakšicu na kamatu za kredit?

asa
25.12.2002., 10:32
Ma nećeš morati platiti ništa, jer je u cijeni stana novogradnje već uračunat PDV. Znači - cijena je ta koja je, ne moraš ništa na općini dodatno plaćati, nikakav porez.

Da, kad na kraju godine budeš podnosio poreznu prijavu onda će ti se do 12.000 kuna smatrati neoporezivim, na temelju kamata za kredit za stan. Meni je jedino glupo kaj se ne mogu zbrojiti i rate, a ne samo kamate. Ustvari taj dio još nisam skontala do kraja....uglavnom...12.000 se smatra neoporezivim.....plus 1500 koje već imaš ....plus dijete.....bit će to ok :)

Barry Kent
28.12.2002., 18:02
Još jedno pitanje za tebe, asa, budući da vidim da si upućena u stvari. Naime, kod tih fuckin' poreznih olakšica spominje se puno toga, ali nije mi baš sve jasno. Jasno mi je da:
1) Oslobodjeni poreza na promet od 5% postaju kupci prvog stana
2) Kao porezna olakšica do 12000 Kn/god. priznaje se plaćanje kamate stambenog kredita
3) Ne kužim točno, ali koliko se sjećam spominjali su takodjer i poreznu olakšicu od max. 12000 Kn/god. za KUPNJU STANA. pri čemu su u jednim dnevnim novinama naveli da jedna olkašica ne isključuje drugu. Dakle, ako kupim stan na kredit, u prvoj godini ostvarit ću pravo na povrat poreza 12000 Kn (ak je tolika kamata odnosno manje ako je manja kamata ) + 12000 Kn na plaćenu cijenu stana koja naravno mora biti veća. Valjda to ostvarujem samo za prvu godinu odnosno onu u kojoj sam uplatio za stan, dakle u prvoj 24000 Kn, a ostale po 12000 odnosno manje ak je kamata manja.
Je l' sam ja nekaj krivo skopčao ili je tak, mislim ovo pod 3) ?

wes craven
31.12.2002., 09:49
1) Oslobodjeni poreza na promet od 5% postaju kupci prvog stana
Sta ako kupim prvi stan od 100 kvadrata a zivim sam u njemu, tj do koje kvadrature/ iznosa vrijedi oslobadjanje od poreza??

Ako stan glasi na zenu, a muz kupuje drugi ( a oboje su jos u braku) da li onda postoji oslobadjanje od poreza?

gogo
31.12.2002., 11:53
asa, kad si već tu :)

imam olakšicu od životnog osiguranja pa me zanima hocu li moci koristiti i ovu za kamate koje placam po kreditu za stan?

Da li onda moje olaksice iznose 24000 kn? ili je i dalje max. 12.000 kn kad se sve to zbroji (životno, kamate i ostalo..)

Pozdrav,
gogo

asa
02.01.2003., 00:07
Mislim ovaj, jesam informirana, ali nisam porezni savjetnik :B :B
Ajmo se mi ovako dogovorit. Vi fino odete na www.nn.hr, tamo skinete zakon vezan uz te porezne olakšice, pročitate temeljito cijeli zakon pa meni napišete ovdje odgovore na svoja pitanja.

Jel važi? Evo, ja ću isto pročitat. Pa možemo razviti diskusiju do ibera :)

presvetli
02.01.2003., 01:21
Maksimalna kumulativna olakšica ti je 12050 kuna godišnje.

gogo
07.01.2003., 12:17
hvala presvetli.

asa,
ma gledam ja po nn, ali nemogu pronaći. u kojem su broju?

pozdrav,
gogo

polly
07.01.2003., 15:27
nn 153/02, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na promet nekretnina, primjena od 01.01.2003.
- poreza na promet nekretnina od 5% oslobođen je onaj tko prvi put kupuje nekretninu kojom rješava vlastito stambeno pitanje, a članovi njegove uže obitelji (bračni drug i djeca) nemaju neku drugu nekretninu u vlasništvu ili on ili članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu nekretninu za odmor
- PDV je uračunat u cijenu nekretnine (za građevine od 01.01.98. od kada se obračunava PDV) i njega se ne oslobađa
- površinsko ograničenje za oslobođenje od obračuna poreza
1 osoba - 50 m2
2 - 65
3 - 80
4 - 90
5 - 100
6 - 110
7 i više osoba - 120 m2
tada se porez plaća na razliku. Npr. samac kupi stan od 60 m2 i plaća porez na 10 m2
- ako se nekretnina (ili zemljište) proda prije isteka 5 godina mora se naknadno platiti

polly
07.01.2003., 15:44
A što se tiče kredita, nn150/02, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, članak 13, stav 12.
Porezno oslobođenje iznosi max 12.000,00 kn za cijelu godinu i odnosi se samo na kamate.
Mislim da se raznolike olakšice mogu koristit. Npr. olakšica za kupovinu stana i olakšica za adaptaciju ne mogu, ali mogu za životno osiguranja i za kupovinu stana.
To bi morao znati tvoj referent u opčini. Samo što su malo ne komunikativni.
Nazovi RRIF pa ih pitaj.

asa
24.02.2003., 18:37
Bok Polly,

vidim da si ti to dobro proučila. Možeš li mi molim te odgovoriti na to -da li porezna olakšica za kupnju stana vrijedi samo ako stan kupuješ u mjestu u kojem si prijavljen.

Naime, jednom sam u Jutranjem pročitala da to važi samo ako stan kupuješ u mjestu u kojem si prijavljen. Niti jedne druge novine to nisu spomenula, a ja još nisam stigla pročitati zakon.
Znaš li ti možda više o tome i koja je procedura?

Navodno se kupnja stana mora prijavaiti u roku od najdulje MJESEC DANA OD DANA SKLAPANJA kupoprodajnog ugovora pa to dajem na znanje svima!!!!

asa
24.02.2003., 19:42
Bok Polly,

vidim da si ti to dobro proučila. Možeš li mi molim te odgovoriti na to -da li porezna olakšica za kupnju stana vrijedi samo ako stan kupuješ u mjestu u kojem si prijavljen.

Naime, jednom sam u Jutranjem pročitala da to važi samo ako stan kupuješ u mjestu u kojem si prijavljen. Niti jedne druge novine to nisu spomenula, a ja još nisam stigla pročitati zakon.
Znaš li ti možda više o tome i koja je procedura?

Navodno se kupnja stana mora prijavaiti u roku od najdulje MJESEC DANA OD DANA SKLAPANJA kupoprodajnog ugovora pa to dajem na znanje svima!!!!

polly
25.02.2003., 07:58
asa kaže:
Bok Polly,

Neznam. U zakonu ništa ne piše o tome. Ministarstvo se obvezalo dati pravilnik i tumačenja zakona do 31.01.2003. pa su si rok produžili za idućih 6 mjeseci. Znači do 31.07.2003.

Da, kupovina stana se mora prijaviti nadležnoj poreznoj upravi u roku mjesec dana od dana sklapanja kupoprodajnog ugovora. Rok za plaćanje poreza po njihovom rješenju mislim da je 15 dana. Kazna za neprijavljivanje je bila neki % od vrijednosti stana + kamate + kazna. Da li je još uvijek kaznu određuju na taj način neznam, ali kupoprodaja se mora prijaviti.

asa
26.02.2003., 21:18
tx polly
znači procedura je kao što sam i pretpostavljala
vjerojatno
plati porez, a mi ćemo ti onda ko zna kad i možda ni tad vratiti
joj kako bi ja njih sve dotjerala u red, samo da mogu :)
šteta što sam odustala od ambicije da budem prva žena - ministar financija...možda se još predomislim.....bum vidla :)

asa
05.03.2003., 10:34
Hi there,
evo iz prve ruke!

U lokalnoj Poreznoj upravi pokupila sam neki formular i popis što sve trebam prikupiti od dokumentacije. Znači, domovnica, izvadak iz katastra da se vidi da nemam nikake imovine, upisati se na novu adresu i sl. I tako kad sve skupim dokazat ću da me trebaju osloboditi poreza. I to je to. Još uvijek nisam sigurna jel to znači da ga ne moram uplatili ili da će mi ga refundirati, ali mislim da je ovo prvo. Nisam imala koga pitati :)

Aldebaran
21.03.2003., 16:29
Hmmm... jesam li ja to dobro shvatio da imam pravo na tih 12000 kn porezne olaksice cak i ako stan kupujem u gotovini, a ne na kredit?

Anybody?

asa
22.03.2003., 19:48
U tom slucaju ne placas porez na kupnju nekretnine, ali nemas beneficije za kamate na kredit, jerbo nemas kredit.

ps
Zasto nitko ne cita zakon?

sailor
08.05.2003., 08:08
Prodajem stan. Porez na promet plaća kupac (ili ga ne plaća ako je oslobođen, prvi stan itd itd.).

Pitanje: da li ja kao prodavatelj plaćam nekakav porez na dohodak na tu lovu koju sam keširao? Da li mijenja na stvari to što s tom lovom kupujem drugi stan? I to što je izvorno dio te love kod prve investicije bio iz (još živog) kredita? :confused:

daz
08.05.2003., 08:48
1. Ne, porez si vec platio kad si kupio taj stan.
2. Jok.
3. Jok.

Ispravite me ako grijesim za 3.

sailor
08.05.2003., 09:04
daz kaže:
1. Ne, porez si vec platio kad si kupio taj stan.
2. Jok.
3. Jok.

Ispravite me ako grijesim za 3.

Nisam mislio na 5% porez na promet, znam da sam to platio kod kupnje stana, nego porez na dohodak. Toga me strah. Sada sam prvenstveno prodavatelj.

gogo
08.05.2003., 11:57
sailor kaže:
Nisam mislio na 5% porez na promet, znam da sam to platio kod kupnje stana, nego porez na dohodak. Toga me strah. Sada sam prvenstveno prodavatelj.

pa sa pravom te strah toga. NAime ako je između kupnje i prodaje prošlo manje od 3 godine (jel je???) onda moraš platiti porez na dobit od 35% na razliku od cijene.

Npr. ako si kupio stan po 100.000, a prodaješ po 120.000 onda plaćaš 35%*20000=7000

Ako je cijena manja onda nikom ništa.

Takve ja informacije imam, molim neka me upućeniji isprave.

Pozdrav,
gogo

p.s. dodatak, njih baš boli briga kako si ti kupio stan odnosno da li je to kredit ili ne - oni samo hoće lovu!!!

sailor
08.05.2003., 12:07
Prodajem ga po malo većoj cijeni, ali prošlo je 4-5 godina :confused:

Jel' to znači da nema frke?

gogo
08.05.2003., 12:53
nema frke.

sailor
08.05.2003., 12:59
gogo kaže:
nema frke.

Konobaaaaaar
Runda za sve logiraneeeeee :D

Banderas-Sedmica
20.05.2003., 22:10
Dakle, recimo ja kupim polovni stan po prvi put u životu. I budem oslobođen poreza na 50 m2. U zakonu piše da ako ga otuđim prije 5 godina trebam platit porez.

A šta ako ga darujem ocu, a on meni daruje njegov stan?
Da li i onda moram plaćati porez?

gogo
21.05.2003., 08:53
Banderas-Sedmica kaže:
Dakle, recimo ja kupim polovni stan po prvi put u životu. I budem oslobođen poreza na 50 m2. U zakonu piše da ako ga otuđim prije 5 godina trebam platit porez.

A šta ako ga darujem ocu, a on meni daruje njegov stan?
Da li i onda moram plaćati porez?

na darovanje u prvoj liniji se ne plaća porez, osim ako nisu to promjenili u zadnje 2 godine.

pozdrav,
gogo

Banderas-Sedmica
21.05.2003., 15:59
gogo kaže:
na darovanje u prvoj liniji se ne plaća porez, osim ako nisu to promjenili u zadnje 2 godine.

pozdrav,
gogo

Neeee, mislio sam na plaćanje poreza kojeg sam sad oslobođen. Tamo ( u zakonu ) piše da : " 9.7. članovima uže obitelji, u smislu ovoga Zakona, smatraju se bračni drug te djeca prijavljena na istoj adresi kao i građanin.
10. Porez iz točke 9. ovoga članka plaća se ako se stan ili kuća otuđi u roku od 5 godina od dana nabave nekretnine, odnosno ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu bili ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje.

Dakle, ja sam oslobođen plaćanja poreza na prvi stan. A hoću i taj porez ipak morat platit ako stan darujem ocu? Dakle govori se o mom porezu koji plaćam kao kupac stana, a ne o porezu na darivanje. Hvala!

praktikanti
22.05.2003., 10:12
Porez iz točke 9. ovoga članka plaća se ako se stan ili kuća otuđi u roku od 5 godina od dana nabave nekretnine,
Meni se cini da to znaci da si ga obvezan platiti, jer i poklon znaci otudjenje

beorn
27.01.2004., 11:14
prodajem stan koji sam dobio od staraca i kupio bi neki drugi.
ako prodam frajeru koji diže kredit u banci lova će mi valjda sjesti na žiro račun , ali kaj onda s porezom ak mi na žiro sjedne 300. 000 kn! :confused:

djidjimidji
27.01.2004., 11:22
beorn kaže:
ako prodam frajeru koji diže kredit u banci lova će mi valjda sjesti na žiro račun , ali kaj onda s porezom ak mi na žiro sjedne 300. 000 kn! :confused:

banka ti neće uplatiti lovu na žiro račun, nego na tekući račun. i to nikakve veze s porezom nema. nadalje, porez je državi za kupoprodaju dužan platiti kupac u roku od 15 dana. dakle, to se tebe ne tiče. ti si stan prodao, lovu si dobio na račun i - ciao! na to ne plaćaš porez. niti se to prijavljuje kod prijave poreza.

jedina kvaka, koliko ja znam, može biti ukoliko stan posjeduješ manje od 3 godine. u tom bi slučaju trebao platiti PDV jer se smatra da se baviš djelatnošću kupoprodaje stanova... ali to treba provjeriti.

banderas
27.01.2004., 11:38
Ako se misli na porez na promet nekretnina (5%), kupac ga nece platiti za prvu nekretninu ako je stan manji od 50m2 (a po cijeni ocito je), ako ga kupuju 2 osobe, do 65m2 se ne placa porez. No, to se i tako tebe ne tice :D :D

beorn
27.01.2004., 11:50
bljak, stan sam prošle godine dobio od staraca i kaj sad trebam čekat 3 godine da si kupim neki drugi!!??

banderas
27.01.2004., 11:53
sta ti ga nisu mogli oni prodati a tebi dat lovu :D :D
Btw, prvi put cujem ovo da trebas 3 godine biti vlasnik stana da ga mozes prodati bez PDVa :confused: Mozda se to primjenjuje samo na kupljene stanove, a pretpostavljam da ti nisi kupio stan od svojih roditelja. :confused: Pravnici, help!

djidjimidji
27.01.2004., 11:55
beorn kaže:
bljak, stan sam prošle godine dobio od staraca i kaj sad trebam čekat 3 godine da si kupim neki drugi!!??

pa kaj su ti darovali stan ako ste ga mislili prodavati???? :confused: zbilja nepotrebna papirologija.
čuj, raspitaj se za taj podatak kod stvarnih stručnjaka. ja samo znam da je jedna žena ne znajući to nakon što je prijavila porez očekujući povrat - dobila lijepu čestitku od 22% na vrijednost stana.... i fino se opekla! ima tome nekoliko godina pa nisam ziher da to još uvijek vrijedi na isti način. pitaj u poreznoj upravi!

Vojky
27.01.2004., 12:07
djidjimidji kaže:
jedina kvaka, koliko ja znam, može biti ukoliko stan posjeduješ manje od 3 godine. u tom bi slučaju trebao platiti PDV jer se smatra da se baviš djelatnošću kupoprodaje stanova... ali to treba provjeriti.

Netko bi ti morao dokazati da se baviš tom djelatnošću, a i onda bi PDV bio samo na razliku vrijednosti (to je porez na DODANU vrijednost). No, nisam čuo za ikakav takav slučaj.

Vojky
27.01.2004., 12:09
djidjimidji kaže:
dobila lijepu čestitku od 22% na vrijednost stana.... i fino se opekla! ima tome nekoliko godina pa nisam ziher da to još uvijek vrijedi na isti način. pitaj u poreznoj upravi!

To ti nema veze s vezom, zbog same definicije PDV-a.

PDV se inače plaća samo na nove stanove.

Vojky
27.01.2004., 12:15
beorn kaže:

Ništa, prijaviš to u poreznoj kartici u odogovarajućoj rubrici i opišeš odakle je prihod. Porez od 5% plaća kupac, njemu se porezna uprava direkt javi.

Sve je to O.K. Da imaš nekoliko takvih poslova godišnje, naravno da bi se porezna uprava zainteresirala da popriča s tobom.

gogo
27.01.2004., 13:23
nemojte se bojati porezne uprave.

koliko ja znam situacija je sljedeća:
Porez se plaća ukoliko kupiš stan za npr. 50.000 eur, a onda ga za MANJE od 3 godine prodaješ po 60.000 eur. Porez se plaća 35% (i najvjerojatnije prirez) i to SAMO na razliku između 50 i 60 tis eur odnosno na tvoju zaradu.

Pozdrav,
gogo

Vojky
27.01.2004., 14:00
gogo kaže:
nemojte se bojati porezne uprave.

koliko ja znam situacija je sljedeća:
Porez se plaća ukoliko kupiš stan za npr. 50.000 eur, a onda ga za MANJE od 3 godine prodaješ po 60.000 eur. Porez se plaća 35% (i najvjerojatnije prirez) i to SAMO na razliku između 50 i 60 tis eur odnosno na tvoju zaradu.

To je već smisleno... Samo da još netko iskopa pravnu osnovu pa da smo sigurni.

Crow Jane
27.01.2004., 14:22
Ako razmišljamo na način da ovo treba u Poreznoj prijavi prijaviti kao Dohodak od imovinskoh prava, onda će pomoći sljedeći tekst:

Pravilnik o porezu na dohodak, NN 140/2003.

VI. UTVRĐIVANJE DOHOTKA OD IMOVINE I IMOVINSKIH PRAVA

Članak 44.

(1) Dohotkom od imovine i imovinskih prava smatra se dohodak koji porezni obveznik ostvari od izdavanja u zakup ili najam nekretnina i pokretnih stvari bez obzira na njihovu veličinu, količinu i/ili broj, od vremenski ograničenog ustupanja autorskih prava, prava industrijskog vlasništva, drugih imovinskih prava te od otuđenja nekretnina i imovinskih prava.

(2) Pri utvrđivanju dohotka ostvarenog od zakupnine ili najamnine na ime izdataka odbija se 30% od ostvarenih primitaka, a pri utvrđivanju dohotka od iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima za koje je plaćena boravišna pristojba odbija se izdatak u visini 50% od ostvarenih primitaka. Osobni odbitak iz članka 29. odnosno članka 40. Zakona ne priznaje se.

(3) Ako je pri utvrđivanju dohotka iz stavka 2. ovoga članka najamnina ili zakupnina prijavljena u nerealnom iznosu, utvrdit će je Porezna uprava prema tržišnim cijenama u mjestu u kojem se nekretnina nalazi ili imovinsko pravo daje na korištenje.

(4) Porezni obveznik koji ostvaruje dohodak od imovine može na vlastiti zahtjev utvrđivati dohodak u skladu s odredbama članka 18. do 22. Zakona, i to za ukupnu imovinu koju je dao u zakup ili najam. U tom je slučaju obvezan, prije početka godine u kojoj prelazi na utvrđivanje dohotka od imovine na način propisan za samostalne djelatnosti obrta, slobodnih zanimanja te poljoprivrede i šumarstva, nadležnoj ispostavi Porezne uprave podnijeti pisanu izjavu (zahtjev) za upis u registar obveznika poreza na dohodak, propisan za samostalne djelatnosti obrta, slobodnih zanimanja te poljoprivrede i šumarstva.

(5) Porezni obveznik koji dohodak od imovine ostvaruje izdavanjem u najam odnosno zakup nekretnina i po toj je osnovi obveznik poreza na dodanu vrijednost, dohodak obvezno utvrđuje u skladu s odredbama članka 18. do 22. Zakona i to za ukupnu imovinu koju je dao u zakup ili najam, te ima druga prava i obveze propisane za dohodak od samostalne djelatnosti iz članka 15. stavci l., 2. i 3. Zakona.

(6) Autorskim pravima smatraju se među ostalim prava na: pisana i govorna djela, djela glazbene i likovne umjetnosti, znanstveni ili tehnički radovi (crteži, planovi, zemljovidi, skice i drugo) i pronalasci, u skladu s posebnim zakonom.

(7) Pravima industrijskog vlasništva smatraju se među ostalim: pravo na iskorištavanje prirodnih bogatstava, pravo na tehnološki postupak, poslovni adresari i drugo. Ako se ova prava kao i prava iz stavka 6. ovoga članka ustupaju drugima unutar samostalne djelatnosti, dohodak ostvaren po toj osnovi smatra se dohotkom od samostalnih djelatnosti prema članku 15. stavci 1. i 2., odnosno stavku 4. Zakona, a ne dohotkom od imovinskih prava.

(8) Dohodak od imovinskih prava ostvaruju autorovi sljednici (nasljednici ili stjecatelji) ako stečena imovinska prava (autorska prava i prava industrijskog vlasništva) ustupaju uz naknadu na određeni rok. Ograničeno vrijeme ustupanja prava postoji i onda ako ugovorom rok prestanka korištenja prava nije utvrđen. Ne radi se o dohotku od imovinskih prava u slučaju ako umjetnici, znanstvenici ili pronalazači ustupaju pravo na vlastita autorska djela, već se po toj osnovi ostvaruje dohodak od samostalne djelatnosti iz članka 15. stavak 2. točka 2. odnosno stavak 4. točka 3. Zakona.

(9) Dohotkom od imovine i imovinskih prava smatra se i dohodak od otuđenja nekretnina prema članku 23. stavci 5., 6. i 7. Zakona. Pri utvrđivanju dohotka danom nabave nekretnine smatra se nadnevak kupoprodajnog ugovora, odnosno u slučaju izgradnje u vlastitoj režiji dan kada je izgrađena nekretnina osposobljena za upotrebu.

(10) Ako je nekretnina stečena darovanjem i otuđena u roku tri godine od dana njezine nabave od strane darovatelja, otuđitelju se utvrđuje dohodak od imovine i imovinskih prava na način iz stavka 9. ovoga članka. U slučaju stjecanja nekretnine darovanjem, danom nabave nekretnine smatra se dan nabave od strane pravnog prednika (darovatelja), a nabavnu vrijednost čini tržišna vrijednost u trenutku nabave.

(11) Dohodak od imovinskih prava utvrđuje se kao razlika između ostvarenih primitaka i stvarno nastalih izdataka, ali se izdaci tijekom poreznog razdoblja ne mogu odbijati, već se uzimaju u obzir tek pri utvrđivanju godišnjeg poreza na dohodak od imovinskih prava, ako po toj osnovi porezni obveznik podnese godišnju poreznu prijavu.

(12) Izdacima koji se porezno priznaju pri utvrđivanju do_hotka od imovine i imovinskih prava iz stavaka 4., 5. i 11. ovoga članka, smatraju se i uplaćene premije osiguranja u skladu s člankom 9. stavak 7. Zakona, koje se priznaju u godišnjem obra_čunu poreza na dohodak.

Porez državi plaća kupac, pri kupnji stana. :)

beorn
28.01.2004., 07:41
zvao sam u poreznu upravu.. veli neki fini gospodin da nikakav porez ne trebam platit i da se niš ne sekiram, slobodno prodam, kupac plati 5% i gotova priča, a zakaj prodajem stan koji sam dobio pa zato kaj sam konačno dobio neki kredit pa sad mislim živit s curom i htjeli bi si uredit nešto a fali još love..... i tak,...
uglavnom fala na pomoći, btw. postoji besplatni telefon porezne uprave 0800-66-99-33, malo se teže dobije veza al su ljudi ful pristojni i hoće pomoć

Crow Jane
28.01.2004., 09:26
No, pak smo ti to i mi rekli! ;) :D

Inače, to je porez na promet nekretninama, od 5 % kaj plaća kupac, tak da buš znal ubuduće! ;)

Pri zamjeni stanova, plaćaju ga obje strane.

sarabara
01.06.2005., 12:08
Kupujem stan 78m2 + 9 m2 garažno mjesto - dio kreditom banke (cca 50%). Oslobođena sam poreza na 65 m2 (2 osobe) - budući da pod užom obitelji smatraju supruga, kojeg ne posjedujem, i djecu, koje posjedujem - komada 1.
Sačinjen je samo predugovor, temeljem kojeg sam tražila kredit u banci, i gdje sam ja navedena kao kupac.
Ako bi u ugovoru koji se sklapa nakon odobravanja a prije isplate kredita kao kupca osim sebe navela i svoju majku - koja u vlasništvu ima stan od 27m2 - i sa kojom sada živim u zajedničkom kućanstvu (mada nismo prijavljene na istoj adresi)... da li mi to eventualno otvara prostora za oslobođenje do 80m2 stambenog prostora (3 osobe) ???? Naime, članom uže obitelji smatraju se BRAČNI DRUG i DJECA prijavljeni na istoj adresi - ALI, ne i roditelji, da li je moguće to premostiti na način da zajedno ulazimo u kupovinu, i kako bi na to gledala banka - ja imam sama sve uvjete što se tiče visine plaće, vrijednosti nekretnine, polica osiguranja etc ... ako ona potpiše da se slaže da banka sjedne hipotekom na njen dio nekretnine, i zajedno kupujemo stan - a njen je NEADEKVATAN . Osim toga, zanima me što se smatra nekretninom ZNATNIJE vrijednosti ??? Npr vikendica izvan mjesta stanovanja - koja je vrijednost znatna, a koja neznatna???

Znam, zakomplicirala sam, DA LI JE ITKO SHVATIO???

:W :W :W :W

Ajmo pametni i iskusni pomozite.

gogo
01.06.2005., 15:32
koliko ja znam zakon - ništa od mame i oslobođenja.

zaz
03.06.2005., 08:13
A i mama ti već ima nekretninu, pa čak i kad bi ju uspjela prijaviti kao člana, nebi mogla dobiti olakšicu.

sarabara
03.06.2005., 12:42
Ne bi mamu prijavila kao člana - jer je zakonom točno precizirano tko se smatra članom uže obitelji, nego bi zajedno sa njom kupila stan, tj. ona bi se pojavila u kupoprodajnom ugovoru - a nekretnina koju ona ima u vlasništvu je NEADEKVATNA, jer prema zakonu " porezni obveznik ima u vlasništvu stan kojeg se smatra neodgovarajućim, odnosno stanom što ne rješava stambene potrebe građana glede površine (za jednu je osobu zadovoljavajuća površina stambenog prostora 50m2) ... Pritom na stjecanje prava na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina ne utječe činjenica je li porezni obveznik otuđio ili nije otuđio neodgovarajući stan ....

???

gogo
03.06.2005., 16:30
a nekretnina koju ona ima u vlasništvu je NEADEKVATNA, jer prema zakonu " porezni obveznik ima u vlasništvu stan kojeg se smatra neodgovarajućim, odnosno stanom što ne rješava stambene potrebe građana glede površine (za jednu je osobu zadovoljavajuća površina stambenog prostora 50m2)

od kuda si izvukla ovo što sam podebljao?

Ja u zakonu vidim sljedeću rečenicu:

9.5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe. Pod nekretninom (stan ili kuća) koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko-tehničke uvjete. Odgovarajućim stanom ne smatra se stan u vlasništvu fizičke osobe kojim se koristi zaštićeni najmoprimac,

9.6. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu stan, odnosno kuću za odmor te druge nekretnine znatnije vrijednosti. Pod drugom nekretninom znatnije vrijednosti podrazumijeva se građevinsko zemljište i poslovni prostor u kojem građanin ili član njegove uže obitelji ne obavlja registriranu djelatnost, a vrijednost nekretnine je približna vrijednosti nekretnine (stana ili kuće) koju građanin kupuje,

nigdje se ne spominje 50 kvadrata. ?!?!

link na cijel tekst zakona
Zakon o porezu na promet nekretnina (http://propisi.pu.mfin.hr/view.asp?location=PROPIS&jid=1&file=zoppn4.XML&idAktualni=983)

Pitam zbog toga jer sam već više puta čuo takve nekakve konstrukcije kao neadekvatan "mali" (misli se površinom) stan, a ja to nigdje ne vidim. Ili je to negdje drugdje u zakonu, a ne pod oslobođenjima.

Osim toga oslobođenje je samo pri kupnji PRVE nekretnine a to kod tvoje mame nije slučaj. Iz toga zaključujem da ako sada ti npr. kupiš stan od 30 kvadrata i ne platiš porez, a poslije kupuješ stan od 50 kvadrata plaćaš porez na SVIH 50 kvadrata.

Pozdrav,
gogo

Billy
03.06.2005., 22:26
Nekretnina koja rješava stambeno pitanje
Nekretnina koja rješava stambeno pitanje smatra se vlasništvo nekretnine (stana, kuće) čija površina zadovoljava navedene površine stambenog prostora iz Zakona o porezu na promet nekretnina čl. 11. st. 9. točka 9.3., te pod uvjetom da je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijenske i tehničke uvjete.

Primjer:
Građanin porezni obveznik koji prvi put kupuje kuću kojom rješava vlastito stambeno pitanje svoje obitelji, a ima u vlasništvu stan od 68m², a zadovoljava ostale uvjete iz Zakona, ostvaruje pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina na površinu do 80m² stambenog prostora, kao građanin koji kupnjom prve nekretnine rješava vlastito stambeno pitanje, jer se vlasništvo stana od 68m² ne smatra riješenim stambenim pitanjem tročlane obitelji.

link (http://ccenterclient.pu.mfin.hr/)

aloha
09.06.2005., 14:12
Razmisli o tome da stan glasi na mamu, sa svojih 27 m2 ulazi pod djeovanje odredbe o oslobadjanju, a poslije ga može DAROVATI tebi! Na darovni ugovor ne plaća se porez na promet nekretninama i nisi porezni obveznik. Ili sigurnija varijanta, pričekaš 5 godina i onda ga preneseš na sebe. Druga stvar, možda i nije loša varijanta da platiš porez na ovih 7 m2 razlike (oko 500 EUR) i stan je tvoj?
Samo razmišljam naglas :)

siljo
11.06.2005., 18:43
gogo kaže:

nigdje se ne spominje 50 kvadrata. ?!?!

Pitam zbog toga jer sam već više puta čuo takve nekakve konstrukcije kao neadekvatan "mali" (misli se površinom) stan, a ja to nigdje ne vidim. Ili je to negdje drugdje u zakonu, a ne pod oslobođenjima.

Osim toga oslobođenje je samo pri kupnji PRVE nekretnine a to kod tvoje mame nije slučaj. Iz toga zaključujem da ako sada ti npr. kupiš stan od 30 kvadrata i ne platiš porez, a poslije kupuješ stan od 50 kvadrata plaćaš porez na SVIH 50 kvadrata.

Pozdrav,
gogo

postoji izmjena ili dopuna istog zakona u kojem su definirane kvadrature za oslobođenje od poreza:

50 kvadrata 1 osoba
65 kvadrata 2 osobe
80 kvadrata 3 osobe
itd.

u zurbi sam pa nisam trazio link :D

Cocaine
22.06.2006., 16:00
Dali se plaća porez i ako da koliki je u slučaju da dvije strane zamjene neke dvije nekretnine?

brzi
23.06.2006., 12:20
Dali se plaća porez i ako da koliki je u slučaju da dvije strane zamjene neke dvije nekretnine?

mislim da i zamjena spada u promet nekretninom kao i prodaja, dakle 5%

Ibiza
23.06.2006., 12:25
...na onu nekretninu koju stječeš.

Dunj@
23.06.2006., 14:16
ne postoji zamjena. sve je to maskirana kupnja-prodaja.

farki_
27.06.2006., 17:37
ne postoji zamjena. sve je to maskirana kupnja-prodaja. pa, ako je "maskirana" kupoprodaja onda ne spada ni u onu skupinu od 5% poreza.... :lol: ...sve ovisi kako je to zamaskirano... :kava:

Maxxy
28.06.2006., 10:08
Evo, ja ZAMJENJUJEM xxx Eur za tvoju nekretninu... :frajer: Jel to zamjena?? :confused:
Kad bi poreznici padali na takve fore, gdje bi nam bio kraj...

wapi
29.06.2006., 16:13
zamjena je: on tebi proda svoju nekretninu za x novaca, pa 2 minute kasnije ti za istih x novaca prodas svoju nekretninu njemu. Kako su iznosi isti nema potrebe za platnim prometom ali ima za porezom jer se radi o dvije kupoprodaje nekretnine. :)

Dunj@
30.06.2006., 14:02
zamjene su postojale u tzv društvenom vlasništu. uglavnom stanovi... a razlika vrijednosti se kobajagi nije isplaćivala ispod stola. jest. i to su svi znali.

tuđe za tuđe...odavno nismo tzv socijalizmu... zamjene su čista kupoprodaja uglavnom nekretnina...i na to se plaća porez.

Munya
04.07.2006., 19:03
Čula sam da se na kupovinu prve nekretnine ne plaća porez na promet... Da li je to točno?:rolleyes:
Što ako imaš naslijeđeni (neupotrebljivi) udio u drugoj nekretnini, da li se onda ne može govoriti o prvoj nekretnini?
:s

Insp. Harry Callahan
08.09.2006., 12:25
Pozdrav!

Imam jedno pitanje. Mojoj mami je njena teta darovala zemljište. Proglašeno je poljoprivrednim, mada je u međuvremenu(prema riječima službenice u poreznoj upravi) dobar dio tog zemljišta prešao u građevinsko zemljište.

Kako sam shvatio, mama mora platiti porez na to zemljište jer porez na darovano zemljište ne plaćaju samo samo u slučaju da roditelj zemljište/nekretninu pokloni djetetu. Postoji li neki "zaobilazni" način oslobađanja od plaćanja poreza? Ili moramo platiti Uncleu Sanaderu? :D

Ako je ovo pitanje prikladnije za thread "Pravo", molim moderatore da ga premjeste :)

Hvala!

kemik
08.09.2006., 12:27
moras platiti porez (naravno), ali se na prvo rjesenje porezne uprave mozes zaliti i ocekivati da ti se porez smanji.

meni se prema zalbi porez smanjio za otprilike tri puta :)

Insp. Harry Callahan
08.09.2006., 13:49
A na osnovu čega si se žalio? I kome? Jer mojoj mami je ova službenica rekla kako joj je maksimalno išla na ruku...pa sad...hm...

kemik
11.09.2006., 19:03
pa poreznoj upravi, na osnovu toga sto mislim da je rjesenje o porezu bilo nepovoljno. meni je isto zena napisala najmanje sto je u prvostupanjskom odlucivanju mogla, pa je nakon zalbe smanjeno...

Insp. Harry Callahan
11.09.2006., 22:13
Ima li još netko takvih ili sličnih iskustava?

Ne bih volio da se žalim pa mi posle napiče dupli porez :D

Pitam se...
04.10.2006., 13:51
Ispricavam se ako ovo ne pripada pod podforum Gospodarstvo.

Naime, nacuo sam da postoji pravilnik ministarstva koji regulira ovo podrucje (a naravno, od ljudi koji rade u poreznoj se informacija ne moze dobiti) pa ce mi mozda netko od Vas moci dati potpuniju informaciju.

Situacija je slijedeca:

- Osoba A je kupila stan i platila porez na promet.
- Poklonila je nekretninu osobi B (osoba B je dijete osobe A).
- Osoba B se prijavila na tu adresu.
- Zbog odredjenih razloga, osoba B nakon 1 goddine prodaje tu nekretninu (za vecu cijenu od kupovne).

Koliko je meni poznato, placa se porez na dohodak u iznosu (prodaja-(kupnja+porez))*35%.

E sad, cuo sam da postoji taj legendarni pravilnik koji definira nekakve iznimke. Zna li mozda netko nesto o tome?

Puno puno hvala.

plimpi
04.10.2006., 17:28
Ispricavam se ako ovo ne pripada pod podforum Gospodarstvo.

Naime, nacuo sam da postoji pravilnik ministarstva koji regulira ovo podrucje (a naravno, od ljudi koji rade u poreznoj se informacija ne moze dobiti) pa ce mi mozda netko od Vas moci dati potpuniju informaciju.

Situacija je slijedeca:

- Osoba A je kupila stan i platila porez na promet.
- Poklonila je nekretninu osobi B (osoba B je dijete osobe A).
- Osoba B se prijavila na tu adresu.
- Zbog odredjenih razloga, osoba B nakon 1 goddine prodaje tu nekretninu (za vecu cijenu od kupovne).

Koliko je meni poznato, placa se porez na dohodak u iznosu (prodaja-(kupnja+porez))*35%.

E sad, cuo sam da postoji taj legendarni pravilnik koji definira nekakve iznimke. Zna li mozda netko nesto o tome?

Puno puno hvala.

Bez obzira što je prošlo manje od 3 godine, osoba B ne bi trebala platiti porez na dohodak jer je prodala nekretninu na kojoj je imala prebivalište. Dakle, taj se porez ne naplaćuje kad se radi o nekretnini u kojoj se stanuje.

sara4
20.11.2006., 11:09
Bez obzira što je prošlo manje od 3 godine, osoba B ne bi trebala platiti porez na dohodak jer je prodala nekretninu na kojoj je imala prebivalište. Dakle, taj se porez ne naplaćuje kad se radi o nekretnini u kojoj se stanuje.

Pretpostavljam da se garaza u zgradi u kojoj se zivi ne smatra nekretninom u kojoj se stanuje :zubo: . Sala mala. Samo sam htjela potvrdu, u slucaju kupnje i, nakon toga, prodaje garaze u roku od 3 godine placa se porez na dohodak u iznosu od 35% na razliku prodajne i kupovne cijene?

snick
18.01.2007., 08:02
Da li se plaća poseban porez pri prodaji zemljišta kojeg sam kupio prije 2 i pol godine ako prodajem za veću cijenu od one za koju sam isto kupio? Nakon kojeg perioda se taj porez više ne plaća, te koliko on iznosi? Hvala na odgovoru!

knek
18.01.2007., 18:27
Dakle nisam u roku 30 dana od sklapanja kupoprodajnog ugovora prijavio porez na stan koji kupujem (ima već skoro 60 dana). Hoće li mi sada automatski zaračunat onih dodatnih 20 % ili neće ako ja sam prijavim prije nego što me oni opomenu?

Što znači tih 20%?

ZAKON
O POREZU NA PROMET NEKRETNINA
Članak 18.

(1) Ako porezni obveznik nastanak porezne obveze ne prijavi u propisanom roku, redoviti porez na promet nekretnina povećava se za 20%. Povećani porez ne može iznositi manje od 1.000,00 kuna.

Ja pretpostavljam da je to još 20 % na onih 5 % što ukupno iznosi 6%. Nije valjda 5+20 = 26 %

Smileman
18.01.2007., 19:18
Naravno da je 6%. Ali odi bolje osobno u poreznu upravu kod referenta koji radi na porezima za nekretnine i budi iskren pa reci da si zaboravio platiti, pa ti možda naplati samo onih 5%.

Ibiza
18.01.2007., 23:15
Čest je slučaj da ljudi i duže ne prijave pa im nema nikakvih kamata, samo odi tamo i prijavi...

snick
19.01.2007., 09:52
Nitko ne zna?

balrog
19.01.2007., 13:12
I ja sam kasnio oko 2 mjeseca i mada mi je teta na besplatnom info broju PU rekla da sam u prekršajnom postupku, na šalteru su mi rekli sve ok, i još sam čak tražio i oslobođenje jer mi je bila prva nekretnina. Tako da se na tvom mjestu ne bih brinuo.

knek
19.01.2007., 17:24
Ma valjda ce biti OK. Tebi niti nisu mogli naplatiti 20 % vise ako si oslobodjen jer ti je prva nekretnina.
I meni je ovo prva nekternina, ali je veca od 50 m2 pa moram platit dio.

3007
23.01.2007., 23:37
Porez na dohodak od imovine po osnovi otuđenja nekretnina—plaća
se ako je nekretnina otuđena u roku 3 godine od dana njezine nabave.

Prirez porezu na dohodak—plaćaju obveznici poreza na dohodak ako
je prirez propisan gradskom ili općinskom odlukom u mjestu njihovog
prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Osnovica poreza na dohodak od imovine: razlika između primitka, utvrđenog prema tržišnoj vrijednosti nekretnine,
i nabavne vrijednosti uvećane za rast proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda.

snick
26.01.2007., 12:04
Porez na dohodak od imovine po osnovi otuđenja nekretnina—plaća
se ako je nekretnina otuđena u roku 3 godine od dana njezine nabave.

Prirez porezu na dohodak—plaćaju obveznici poreza na dohodak ako
je prirez propisan gradskom ili općinskom odlukom u mjestu njihovog
prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Osnovica poreza na dohodak od imovine: razlika između primitka, utvrđenog prema tržišnoj vrijednosti nekretnine,
i nabavne vrijednosti uvećane za rast proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda.

Zanima me kako se te nabavne vrijednosti i primitak utvrđuju, da li prema njihovoj procjeni vrijednosti nekretnine ili prema ugovoru o kupoprodaji?

jagoda05
26.01.2007., 13:29
Zanima me kako se te nabavne vrijednosti i primitak utvrđuju, da li prema njihovoj procjeni vrijednosti nekretnine ili prema ugovoru o kupoprodaji?

Ukoliko porezna uprava ne prihvati cijenu iz kupoprodajnog ugovora vrši se procijena nekretnine.

zmaj$
20.02.2007., 10:23
Posjetite www.mojefinancije.net. tu se on.line može izračunati iznos svih poreza u HR poreznom sustavu. Novi su i rade još toga. ja ih stavio u favoritse

j-hood
20.02.2007., 14:25
nn 153/02, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na promet nekretnina, primjena od 01.01.2003.
- poreza na promet nekretnina od 5% oslobođen je onaj tko prvi put kupuje nekretninu kojom rješava vlastito stambeno pitanje, a članovi njegove uže obitelji (bračni drug i djeca) nemaju neku drugu nekretninu u vlasništvu ili on ili članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu nekretninu za odmor
- PDV je uračunat u cijenu nekretnine (za građevine od 01.01.98. od kada se obračunava PDV) i njega se ne oslobađa
- površinsko ograničenje za oslobođenje od obračuna poreza
1 osoba - 50 m2
2 - 65
3 - 80
4 - 90
5 - 100
6 - 110
7 i više osoba - 120 m2
tada se porez plaća na razliku. Npr. samac kupi stan od 60 m2 i plaća porez na 10 m2
- ako se nekretnina (ili zemljište) proda prije isteka 5 godina mora se naknadno platiti

Da li itko zna sta je sa mojom situacijom? Vlasnik sam stana od 50m2. Kad smo ga kupovali bili smo oslobodjeni poreza na promet od 5%. Bilo nas je tada 3. Sada nas je 4 i kupujemo veci stan od 75m2. Ne zelim prodavati ovaj manji stan nego cemo ga iznajmljivati. Sta je u tom slucaju sa porezom? Da li se kvadratura ova 2 stana zbraja i tek se onda gleda tablica po kojoj nas 4 imamo pravo na 90m2 po kojima bi bili oslobodjeni poreza? U tom bi slucaju morali platiti porez na razliku od 35m2 ili se ovi stanovi gledaju posebno pa sam oslobodjen poreza kompletno?
Netko mi je rekao da bi mi se ovaj stan od 50m2 racunao kao neadekvatan i racunao bi se samo ovaj drugi?

luas
03.03.2007., 19:07
Prodajem svoju prvu nekretninu (manji stan) i kupio bih novi (malo veći). Na ovaj sam platio porez od 5% prije cca 5 godina. Sad me zanima koliko bi iznosio porez za taj novi stan? Isto 5% ili kako to ide?? Neoženjen i sl. ne znam da li je to bitno.

Kalidas
05.03.2007., 13:53
Samo pri kupnji prve nekretnine u vlasnistvu oslobodjen si poreza drzavi koji iznosi 5% od kupoprodajne cjene.

Nije mi jasno kako si platio 5% poreza za PRVU nekretninu ?

rango
02.04.2007., 19:48
Pozdrav svima!

Eto, ja bih molio ako mi netko moze pomoci. Pruzila mi se prilika da vrlo povoljno kupim staru kucu u V. Gorici, koju bih adaptirao i odmah prodao. Zanima me dali netko zna kako izbjeci tih oko 30% poreza koji se placa ako se nekretnina proda u roku 3 god. Svaki savjet je dobrodosao. Samo neka funkcionira, da se ne bih opekao kad ulozim novce u kucu i adaptaciju.

Hvala unaprijed i pozdrav

Tihotar
02.04.2007., 22:03
i mene zanima isto:kukuc:

fondovi
03.04.2007., 08:18
Pozdrav svima!

Eto, ja bih molio ako mi netko moze pomoci. Pruzila mi se prilika da vrlo povoljno kupim staru kucu u V. Gorici, koju bih adaptirao i odmah prodao. Zanima me dali netko zna kako izbjeci tih oko 30% poreza koji se placa ako se nekretnina proda u roku 3 god. Svaki savjet je dobrodosao. Samo neka funkcionira, da se ne bih opekao kad ulozim novce u kucu i adaptaciju.

Hvala unaprijed i pozdrav

Iskreno nije mi baš najjasnije o kojem porezu pričaš….Naime prema odredbi članka 20. Pravilnika o porezu na dohodak određeno je da se obrtničkom djelatnosti iz članka 18. stavka 1. točke 3. Zakona smatra se otuđenje (prodaja, zamjena i drugi prijenos) više od tri nekretnine ili više od tri imovinska prava iste vrste u razdoblju od pet godina, osim ako se nekretnine izvlašćuju temeljem posebnog zakona.

Iz toga baš i ne proizlazi da se plaća porez na dohodak na prodaju jedne nekretnine…….

Možda će se neki ljutiti što citiram zakon, ali mislim da je to puno bolje od rekla kazala..
:top: :top:

rango
03.04.2007., 09:03
@Fondovi,
prije svega HVALA na odgovoru.

Evo, upravo sam zvao info broj porezne uprave i covjek mi je objasnio da; bez obzira radi li se o jednoj ili vise nekretnina, ukoliko se ona proda unutar 5 god. placa se porez od 25% na dobit. Prije par mjeseci se pricalo (to je naravno sve rekla-kazala) da ukoliko se vlasnik prijavi na adresu na kojoj se nalazi predmetna nekretnina, nakon 1 god. je moze prodati ne placajuci tih 25%. Dali je mozda jos netko cuo za to i dali to funkcionira?

POZDRAV!

fondovi
03.04.2007., 09:18
@Fondovi,

Evo, upravo sam zvao info broj porezne uprave i covjek mi je objasnio da; bez obzira radi li se o jednoj ili vise nekretnina, ukoliko se ona proda unutar 5 god. placa se porez od 25% na dobit. Prije par mjeseci se pricalo (to je naravno sve rekla-kazala) da ukoliko se vlasnik prijavi na adresu na kojoj se nalazi predmetna nekretnina, nakon 1 god. je moze prodati ne placajuci tih 25%. Dali je mozda jos netko cuo za to i dali to funkcionira?

POZDRAV!

trebao si ga pitati gdje je to propisano...osim toga porez na dobit plaćaju pravne osobe.....

rango
03.04.2007., 09:47
@FONDOVI,

Zvao sam ponovo poreznu i moram priznati da sam jako zbunjen. Ovaj put sam razgovarao s drugom osobom, koja je iznjela sasvim drugu tezu:
Ukoliko je osoba prijavljena na toj nekretnini, moze je prodati bilo kada, te nema obvezu placanja poreza na dohodak (isprika sto sam u prijasnjem postu naveo - porez na dobit umjesto dohotka).
Sada vise niti sam nisam siguran tko je dao ispravnu informaciju, i kako je uopce moguce da odgovori dvaju djelatnika koja rade u poreznoj budu razlicita.

fondovi
03.04.2007., 09:50
@FONDOVI,

Zvao sam ponovo poreznu i moram priznati da sam jako zbunjen. Ovaj put sam razgovarao s drugom osobom, koja je iznjela sasvim drugu tezu:
Ukoliko je osoba prijavljena na toj nekretnini, moze je prodati bilo kada, te nema obvezu placanja poreza na dohodak (isprika sto sam u prijasnjem postu naveo - porez na dobit umjesto dohotka).
Sada vise niti sam nisam siguran tko je dao ispravnu informaciju, i kako je uopce moguce da odgovori dvaju djelatnika koja rade u poreznoj budu razlicita.

zato sam i citirao zakonsku odredbu..najbolje je tako pričati...a ne ono rekla kazala...dakle zakon je sasvim jasan.... prodaješ li više od tri nekretnine u pet godina postaješ obveznik plaćanja poreza na dohodak, ali onda moraš voditi knjige i imaš pravo na troškove... npr...nabava cijena nekretnine ti je trošak, ali i drugi troškovi (porez, bilježnik, kredit) su isto tako priznati trošak...

rango
03.04.2007., 10:17
Hvala jos jednom na pravim odgovorima.

Pozdrav.

gogo
03.04.2007., 15:31
ako se prijaviš da živiš u toj kući i prodaš je ne plaćaš ništa.

@fonodvi,
ovo što si citirao odnosi se na obavljanje djelatnosti odnosno kada bi se netko počeo baviti kupnjom i prodajom nekretnina. Međutim ukoliko kupi kuću i proda je u roku manjem od 3 godine plaća porez NA RAZLIKU u cijeni i to 25% poreza na tu razliku.

sara4
03.04.2007., 15:35
zato sam i citirao zakonsku odredbu..najbolje je tako pričati...a ne ono rekla kazala...dakle zakon je sasvim jasan.... prodaješ li više od tri nekretnine u pet godina postaješ obveznik plaćanja poreza na dohodak, ali onda moraš voditi knjige i imaš pravo na troškove... npr...nabava cijena nekretnine ti je trošak, ali i drugi troškovi (porez, bilježnik, kredit) su isto tako priznati trošak...

Fondovi, tocno, ali nepotpuno.
Porez na dohodak placa i onaj tko proda nekretninu na kojoj NIJE imao prijavljeno prebivaliste ako je proda u roku od 3 godine. U suprotnom (prijavljeno prebivaliste), porez na dohodak se ne placa, tj. tocno onako kako je rekla druga osoba iz porezne.

Edit: Pretekao me gogo :)

fondovi
04.04.2007., 06:55
ako se prijaviš da živiš u toj kući i prodaš je ne plaćaš ništa.

@fonodvi,
ovo što si citirao odnosi se na obavljanje djelatnosti odnosno kada bi se netko počeo baviti kupnjom i prodajom nekretnina. Međutim ukoliko kupi kuću i proda je u roku manjem od 3 godine plaća porez NA RAZLIKU u cijeni i to 25% poreza na tu razliku.

ajde pročitaj pažljivo zakon pa će ti biti jasno....dakle, država je rekla da se prodaja više od tri nekretnine smatra obavljanjem djelatnosti i zato moraš plaćati porez i voditi knjige.....
bilo bi jako lijepo da mi navedeš gdje to piše u zakonu da se plaća porez od 25% na razliku......i koju razliku...prodajna - nabavna (uvećano za sve troškove koje si imao ili ??? )
osim toga...pogledajte tzv. urbane vile po zagrebu...investitori djeca, unuci...sve zato da se izbjegne plaćanje poreza....što misliš na koju bi osnovicu oni plaćali porez?......i kako bi se to utvrdilo....
ajmo pričati na temelju Zakona....točan propis i sve ok....ovako pričamo ko na placu..... :top:

gogo
04.04.2007., 07:22
ajmo pričati na temelju Zakona....točan propis i sve ok....ovako pričamo ko na placu..... :top:

Može :D

članak 50. stavak 3. Zakona o porezu na dohodak (http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2004/3066.htm)
(3) Predujam poreza na dohodak od otuđenja nekretnina i imovinskih prava plaćaju porezni obveznici prema rješenju Porezne uprave jednokratno na pojedinačno ostvareni primitak i to u roku od 15 dana od dana primitka rješenja Porezne uprave o utvrđenom porezu na dohodak. Predujam se utvrđuje od porezne osnovice iz članka 27. stavka 5. ovoga Zakona primjenom stope od 25%.

A članak 27. istog Zakona kaže:
(5) Dohotkom iz stavka 1. ovoga članka smatra se i dohodak koji porezni obveznik ostvari od otuđenja nekretnina i imovinskih prava. Otuđenjem se smatra prodaja, zamjena i drugi prijenos. Dohodak čini razlika između primitka utvrđenog prema tržišnoj vrijednosti nekretnine ili imovinskog prava koje se otuđuje i nabavne vrijednosti uvećane za rast proizvođačkih cijena industrijskih proizvoda. Troškovi otuđenja mogu se odbiti kao izdaci.

(6) Dohodak od otuđenja nekretnine iz stavka 5. ovoga članka ne oporezuje se ako je nekretnina služila za stanovanje poreznom obvezniku ili uzdržavanim članovima njegove uže obitelji iz članka 36. stavak 7. ovoga Zakona, a i u slučaju ako je nekretnina ili imovinsko pravo otuđeno nakon tri godine od dana nabave.

Znači ako mu nije služila za stanovanje i proda ju u roku kraćem od 3 godina na razliku u cijeni (zaradu) plaća 25% poreza.

fondovi
04.04.2007., 09:19
:top: ok gogo.... ja sam mislio na nešto sasvim drugo....

Jethro
05.04.2007., 10:57
@Fondovi,

POZDRAV!

funkcionira!

neocortex
06.04.2007., 16:42
funkcionira!

nije ti losa ideja z abiznis :top: znam za ljude koji su kupovali derutne stanove ispod cijene preuredjivali i dizali 10-20 000 eura po stanu.. 2-3 puta ogdisnje.. ali dobro dodje..

Ona007
06.04.2007., 17:18
@FONDOVI,

Pa vrlo jednostavno. Ako si prijavljen da zivis na toj adresi, to je tvoje mjesto boravka i nema poreza.
Isto ko da prodas stan u kome zivis.

Ako pak nisi prijavljen, to ti je dodatna nekretnina i ako je posjedujes krace od 5 god onda moras platit porez na prihod od prodaje.

likich
07.04.2007., 03:13
Dok god se za 6000€ može kupiti kuća
(mala, sa 2 prostorije i wc-om, struja, oko 3000m2 zemljišta od kojih je 400 građevinsko, dostupni svi mogući priključci, osposobljeno za 0 kn za (nužno) stanovanje, dvorište, uz cestu, na vrhu brda u savršenoj tišini i uz to vinograd od kojeg bi moglo bit i kakvog grožđa ako se naučim vinogradarit... 70 km od Zagreba, par km od autoceste, 2 do "stare" ceste, komad šume sa drvima za par godina...)
treba zabranit strancima kupovinu ikakve nekretnine u Hr jer mi smo bolesni i ne znamo cijeniti ono kaj imamo!!! Ja ovo kupio!:cerek: :cerek: :cerek:

Sorry što sam off topic, ali morao sam... Za to mi je baš danas došao porez na promet (malo više od 2000 kn:D )

cool_e
07.04.2007., 08:54
...treba zabranit strancima kupovinu ikakve nekretnine u Hr jer mi smo bolesni i ne znamo cijeniti ono kaj imamo!!! Ja ovo kupio!:cerek: :cerek: :cerek:

Sorry što sam off topic, ali morao sam... Za to mi je baš danas došao porez na promet (malo više od 2000 kn:D )

100 % potpisujem

rango
11.05.2007., 13:12
Pozdrav nakon duljeg vremena svima. Imam još jedno pitanje pa ukoliko netko zna odgovor bio bih zahvalan.

Dali postoji limit koliko se puta godišnje može kupiti stara nekretnina, prijaviti na njenoj adresi (da bi se izbjeglo 25 % poreza), pa je poslije adaptacije prodati, ili je to moguće samo jednom u životu?

Hvala unaprijed i pozdrav.

gogo
14.05.2007., 12:59
Dali postoji limit koliko se puta godišnje može kupiti stara nekretnina, prijaviti na njenoj adresi (da bi se izbjeglo 25 % poreza), pa je poslije adaptacije prodati, ili je to moguće samo jednom u životu?

pogledaj gornji post od fondova.

rango
14.05.2007., 16:42
Gogo, hvala otvorio si mi oci.
Odgovor mi je bio pred nosom.
Samo jos jedno pitanje: S obzirom da se smije maksimalno 3 nekretnine prodati unutar 5 god. u protivnom, sve iznad 3 smatra se obavljanjem djelatnosti, dali mogu recimo cetvrtu nekretninu kupiti na nekog iz familije (supruga, otac, majka itd.), ili ne smije biti najbliza familija.

Pozdrav.

rango
20.05.2007., 19:04
Pa zar nitko nece odgovoriti?

Romi
21.05.2007., 11:30
Pozdrav,

ako sam fulao podforum prebacite topic na orgovarajuci.

Imam jedno pitanje uvezi poreza. Kupio apartman u dalmaciji, te naravno moram platiti 5% poreza. Do sad sam mislio ako platim apartman ca. 100 000€ da moram platiti 5000€ poreza. Medjutim cuo sam da se placa porez ne na ukupnu cijenu apartmana nego na zemljiste, a to znaci da bi me kostao porez oko 1000€. Da li je tocno to sto sam cuo, ili moram platiti porez na ukupnu cijenu apartmana?

Hvala na odgovorima,
Romi

fondovi
21.05.2007., 13:40
Pozdrav,

ako sam fulao podforum prebacite topic na orgovarajuci.

Imam jedno pitanje uvezi poreza. Kupio apartman u dalmaciji, te naravno moram platiti 5% poreza. Do sad sam mislio ako platim apartman ca. 100 000€ da moram platiti 5000€ poreza. Medjutim cuo sam da se placa porez ne na ukupnu cijenu apartmana nego na zemljiste, a to znaci da bi me kostao porez oko 1000€. Da li je tocno to sto sam cuo, ili moram platiti porez na ukupnu cijenu apartmana?

Hvala na odgovorima,
Romi

u slučaju kupnje novogradnje, dobit češ račun i na njemu će biti iskazan dio koji podliježe plaćanju poreza na dodanu vrijednost (građevinski dio) i dio na koji se plaća 5% poreza na promet nekretnina (zemljište i priprema zemljišta)....
kod kupnje "starog" apartmana plaćaš 5% na cjelokupnu vrijednost...

Romi
21.05.2007., 13:46
fala ti puno. :D kupio sam novogradnju. :zubo:

Hrvoje xyz
21.05.2007., 22:09
jel zna neko u praksi , zanimaju me konkretno krk(dakle rijecka zupanija,kvarner i to) i zagreb , kolko brzo dodje to da se plati porez?

sara4
22.05.2007., 08:47
jel zna neko u praksi , zanimaju me konkretno krk(dakle rijecka zupanija,kvarner i to) i zagreb , kolko brzo dodje to da se plati porez?

Porezna uprava Rijeka: placanje - manje od 2 mjeseca. Rjesenje o oslobodjenju - nesto duze od godine dana.

plimpi
29.06.2007., 07:26
Hm... nikad ne znam gdje postavit pitanje o porezu, tu ili na Stanovanju...
Ali znam da ima ovdje nekoliko dobro upućenih, pa pomozite :)
Ili ako ima netko da zna iz prve ruke, još bolje.

Dakle, imam stan na koji sam bio oslobođen plaćanja onih 5% poreza zbog prve kupnje. U međuvremenu sagradio kuću, koju bih sada prodao u nedovršenom i neuseljivom stanju. Kuća je upisana u ZK prije pola godine. Prebivalište tamo ne mogu prijaviti.

Koliki porez plaćam na tu prodaju? 25% na dobit?
Koji je postupak prijave poreza, kako se dokazuju troškovi gradnje, te da li poreznici vrše procjenu tržišne cijene mimo kupoprodajnog ugovora?

snick
29.06.2007., 10:04

Dakle, imam stan na koji sam bio oslobođen plaćanja onih 5% poreza zbog prve kupnje. U međuvremenu sagradio kuću, koju bih sada prodao u nedovršenom i neuseljivom stanju. Kuća je upisana u ZK prije pola godine. Prebivalište tamo ne mogu prijaviti.

Koji je postupak prijave poreza, kako se dokazuju troškovi gradnje, te da li poreznici vrše procjenu tržišne cijene mimo kupoprodajnog ugovora?

Koliko znam ide 30% od dobiti s tim da to plaćaš ako prodaješ do 3 godine od stjecanja vlasništva nad nekretninom. Za detalje nisam neki stručnjak, a možda ćeš prije dobiti odgovor na Stanovanju.

r.kubica
29.06.2007., 11:00

Imaš pm.

plimpi
29.06.2007., 11:47
Koliko znam ide 30% od dobiti s tim da to plaćaš ako prodaješ do 3 godine od stjecanja vlasništva nad nekretninom. Za detalje nisam neki stručnjak, a možda ćeš prije dobiti odgovor na Stanovanju.

Nije li tih 30% HDZ smanjio na 20 ili 25 odmah po dolasku na vlast...

neobanned
29.06.2007., 11:57
Nije li tih 30% HDZ smanjio na 20 ili 25 odmah po dolasku na vlast...

ja nisam neki znalac, ali porez na dobit je 20%, a mislim da ne postoji posebni porez na dobit od prodaje nekretnine..

melek
29.06.2007., 13:14
ja nisam neki znalac, ali porez na dobit je 20%, a mislim da ne postoji posebni porez na dobit od prodaje nekretnine..

Porez na dobit plaćaju samo pravne osobe. Fizičke osobe plaćaju porez na dohodak, u ovom slučaju na tzv. dohodak od imovine i imovinskih prava (25%).

Inaće stvar je ovakva: ukoliko je nekretnina u posjedu dulje od 3 godine te ukoliko se je koristila za stanovanje ne plaća se nikakav porez na dohodak u protivnom je osnovica razlika između nabavne i prodajne cijene.
Samo u ovom slučaju je nedovršena nekretnina pa sam malo :confused: ali mislim da se plaća 25% poreza.

plimpi
29.06.2007., 14:32
Porez na dobit plaćaju samo pravne osobe. Fizičke osobe plaćaju porez na dohodak, u ovom slučaju na tzv. dohodak od imovine i imovinskih prava (25%).

Inaće stvar je ovakva: ukoliko je nekretnina u posjedu dulje od 3 godine te ukoliko se je koristila za stanovanje ne plaća se nikakav porez na dohodak u protivnom je osnovica razlika između nabavne i prodajne cijene.
Samo u ovom slučaju je nedovršena nekretnina pa sam malo :confused: ali mislim da se plaća 25% poreza.

E to je to! Dohodak.
Krivo sam se izrazio.

Sad samo da doznam kako poreznici konkretno utvrđuju osnovicu kod nedovršene kuće...

melek
29.06.2007., 16:51
E to je to! Dohodak.
Krivo sam se izrazio.

Sad samo da doznam kako poreznici konkretno utvrđuju osnovicu kod nedovršene kuće...

Pa vjerovatno kao razliku između cijene koštanja i prodajne cijene koja se navodi u kupoprodajnom ugovoru s tim da PU ima pravo sama izvršiti procjenu ako utvrdi da navedene cijene ne odgovaraju tržišnim tj. ako je osnovica nerealno niska

Joke
18.07.2007., 09:07
Kao klinac je nasljedstvo od preminulog oca vezano za stan i kuću na selu podijeljeno 50-50 između mene i stare.

S obzirom da ozbiljno razmišljam u narednih par godina kupiti svoj stan, pretpostavljam da se kupovanje novog stana neće tretirati kao kupnja prve nekretnine, te ću morati platiti porez na nekretnine 5%

Kako izbjeći to plaćanje?

Pretpostavljam da svoje polovice na kući i stanu mogu prebaciti na mamu i to ovjeriti kod javnog bilježnika. Da li se i u tom slučaju plaća neki porez s obzirom da smo obitelj?

Da li bi se porezna uprava kod kupovine nove nekretnine mogla pozvati na moje nasljedstvo koje sam se odrekao i ipak mi zaračunati porez?

Da li je neko imao takva ili slična iskustva?

melek
18.07.2007., 10:24
Potomci i preci prvog nasljednog reda su u svako slučaju oslobođeni plačanja poreza na nasljedstva i darove tako da možeš prepisati objekt na mamu bez plaćanja 5% poreza na darove.

Za ovo drugo nisam 100% siguran ali mislim da ukoliko ne posjeduješ nikakvu nekretninu (bez obzira što si ju posjedovao) a rješavaš vlastito stambeno pitanje ne plaćaš 5% PPN...ali nemoj me držati za rijeć ;)

Joke
18.07.2007., 11:04
Hvala na odgovoru. Ako još neko nešto zna vezano za ovaj drugi dio pitanja nek se javi... Koliko bi uopće bila ovjera prebacivanja vlasništva kod javnog bilježnika...jel se isto računa u nekom postotku ili postoji neka fiksna tarifa?

neobanned
18.07.2007., 13:07
100kn tak nekak

neobanned
18.07.2007., 13:08
a onda jos i u gruntovnicu kolko je tam ne znam..

ekstrem
21.07.2007., 23:28
A jeste li sigurni da se ne placa porez u slucaju da ide sa sina na majku.
koliko znam da to vrijedi samo u situaciji kada ide s roditelja na dijete ,u protivnom se placa 5%

Dompax
11.12.2007., 10:21
Pozdrav!
Kaže mi teta u poreznoj da kad kupim prvu nekretninu koja uključuje stan i garažno mjesto, bez obzira na kvadraturu, moram platiti 5% poreza na cijenu garažnog mjesta.
To mi baš nije jasno jer oni to uzimaju kao luksuz koji to nije - jedno GPM sam obavezan kupiti..
Može komentar?
Hvala!

Saško
17.12.2007., 10:43
Ako se ne varam, plaćaš 5% poreza na promet nekretnina tj. zemljišta a to ti je parkirno mjesto. Kad kupuješ novogradnju, u cijeni stana ti je 22% PDV-a jer si kupio od pravne osobe i na to ne plaćaš onih 5% PPN, već samo na površinu parkirnog mjesta. To ti je neka sitna lova...

sara4
21.12.2007., 09:44
Pozdrav!
Kaže mi teta u poreznoj da kad kupim prvu nekretninu koja uključuje stan i garažno mjesto, bez obzira na kvadraturu, moram platiti 5% poreza na cijenu garažnog mjesta.
To mi baš nije jasno jer oni to uzimaju kao luksuz koji to nije - jedno GPM sam obavezan kupiti..
Može komentar?
Hvala!

Zapravo, nisi obavezan kupiti garazu-parking mjesto nego investitori to tako prezentiraju. Zasto? Zato jer oni imaju obvezu osigurati jedno parking mjesto po stanu (po novome mi se cini cak i dva, iako sam to cula po sistemu rekla-kazala pa mozda i nije tocno) pa ga onda i prodaju, sve, naravno, s ciljem zarade. S obzirom da investitor moze prodavati svoje stanove/parkinge/garaze kako zeli (zajedno, odvojeno), tebi ne preostaje nista drugo nego ili kupiti stan s parkingom ili traziti investirora koji ce ti prodati stan bez uvjeta da kupis i parking.

Teta u poreznoj ima pravo. Ne radi se o porezu na luksuz, vec o porezu na promet nekretnina. Oslobodjen si placanja za stambeni prostor. Garaza/parking mjesto nisu stambeni prostor i imas obvezu placanja poreza na promet nekretnina. To ce ti doci neka sica, kao sto je Sascha vec rekao.

outlaw9
12.12.2008., 12:56
Prosle godine u svibnju nasljedio sam stan. Tocnije pola stana. Naveden sam kao NECAK i prvi sam nasljedni rod.

Ovih dana mi je stiglo porezno rjesenje u kojem pise da dugujem 5% poreza na promet nekretnina od one polovice stana (procjenjeno prema clanku 9....)

1. Da li kao necak (ja sam prvi zivuci rod) moram platiti taj porez? Mogu li se kako izvuci od placanja istog?

2. Kako to da je rjesenje stiglo tek sada? Ugovor o nasljeđivanju (rjesenje opcinskog suda...) je predan poreznoj upravi u rujnu prosle godine. Pitam zbog zateznih kamata.
U poreznom vodicu sam procitao da porezna uprava mora dostaviti rjesenje o porezu u roku od 30 od kada dobiju rjesenje o nasljeđivanju.

3. U headeru rjesenja pise "Zagreb, 1.11.2008." (SUBOTA?)
i da sam duzan platiti porez u roku od 15 dana.

"porezni obveznik duzan je platiti utvrđeni iznos poreza u roku od 15 dana od konacnosti rjesenja..."

A na stranicama porezne uprave sam procitao da moram platiti u roku od 15 dana od kada sam primio rjesenje (isti odgovor sam dobio i preko telefona).

Rjesenje mi je stiglo krajem studenog, dakle proslo je vec tih 15 dana. Kako sada rjesiti te zatezne kamate?
Zato sto znam ako sada uplatim samo iznos poreza za 6 mjeseci mi stize ovrha tih zateznih kamata + fee odvjetnika.

4. Susjed mi kaze da sam trebao taj porez platiti odmah jos prosle godine i da mi zatezne kamate pocinju teci od datuma kada je rjeseno nasljeđivanje. Meni se cini da nije tako, ali ipak da provjerim.

5. Dobio sam uplatnicu sa iznosem koji moram platiti. Gdje mi je to najbolje otici platiti? Da me ne ubiju sa postarinama i slicnim "porezima" na placanje poreza :)

Unaprijed puno hvala svima na odgovorima.

Hoya
12.12.2008., 16:28
To si pitanje trebao staviti gore na Pravo, prije češ dobiti odgovor. Zamoli moderatore da te prebace :mig:

3007
12.12.2008., 17:01
Nisam pravnik, ali koliko sam upućen, u prvi nasljedni red spadaju samo djeca, roditelji i supružnici (nije bitno što si prvi živi rod), tako da ne vjerujem kako se možeš izvući od plaćanja poreza, jedino možda ako ti je to prva nekretnina i ako nemaš odgovarajuću nekretninu u vlasništvu pa da te oslobode plaćanja poreza (do 45m2 za jednu osobu, 65m2 za dvije...).

Što se plaćanja tiče, najjeftinije je ako imaš zaba internet bankarstvo, trošak plaćanja je 1kn ako je primatelj isto klijent zagrebačke banke, a 2 kn ako je račun u nekoj drugoj banki, neovisno o iznosu.

Ne znam što zakon kaže o zateznim kamatama, ali iz osobnog iskustva: plaćanje unutar roka od xx dana od primitka rješenja i nije bilo zatezne kamate.

krester
24.12.2008., 14:55
vidi Opći porezni zakon www.porezna-uprava.hr
vidi Zakon o obveznim odnosima (čl. 29) NN 35/05 41/08
Porez na nasljedstvo - Zakon o financiranju jedinica lokalne uprave i regionalne (samouprave) www.porezna-uprava.hr

Članak 11.
(1) Obveza plaćanja poreza na nasljedstva i darove nastaje u trenutku pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju ili odluke državnog tijela ili suda ili u trenutku primitka dara.

(2) Dar se smatra primljenim u trenutku potpisa ugovora o darovanju, a ako nije sklopljen pisani ugovor o darovanju, u trenutku primitka dara.

(3) Ako se rješenje o nasljeđivanju ili odluka tijela državne uprave ili suda ili ugovor o darovanju, ne prijave ili se ne prijave pravodobno, porezna osnovica utvrđuje se prema tržišnoj vrijednosti naslijeđene ili na dar primljene imovine na dan prijavljivanja ili otkrivanja porezne obveze.

Članak 12.
Brisan.

Članak 13.
Porez na nasljedstva i darove plaća se po stopi do 5%.

Članak 14.
Porez na nasljedstva i darove ne plaćaju:

1. bračni drug, krvni srodnici u ravnoj liniji, te posvojenici i posvojitelji umrlog ili darovatelja,

2. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, ako su živjeli u zajedničkom kućanstvu s ostaviteljem u trenutku njegove smrti ili s darovateljem u trenutku primitka dara. Zajedničkim kućanstvom u smislu ovoga Zakona smatra se zajedničko stjecanje prihoda i imovine te raspolaganje prihodima i imovinom koja se nasljeđuje ili daruje,

3. fizičke i pravne osobe kojima Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave daruje, odnosno daje pokretnine bez naknade radi odštete ili iz drugih razloga u svezi s Domovinskim ratom,

4. Republika Hrvatska i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, tijela državne uprave i tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, javne ustanove, vjerske zajednice, zaklade i fondacije, Crveni križ i druge humanitarne udruge osnovane na temelju posebnih propisa,

5. fizičke i pravne osobe kada primaju darove (donacije) za svrhe utvrđene posebnim propisima

Nick Nick
25.08.2009., 20:23
Kupio sam stan prije 1 godinu, kao svoju prvu nekretninu (oslobodjenje od poreza za prvu nekretninu nisam trazio). U medjuvremenu nisam prijavio prebivaliste na taj stan, iako sam zivio u njemu. Situacija se promijenila i stan je premalen za nas troje - moju djevojku i nasu malu bebu. Ako sad prodam ovaj stan (treba mi veci) za veci iznos od iznosa za koji sam ga kupio, placam li na razliku u cijeni POREZ NA DOHODAK? Ne znam puno o tome, pa molim nekog do vas poznavatelja da mi malo pojasni...

Hvala!

Kexx
25.08.2009., 21:06
Plaćaš ne mogu se sad sjetit ili PDV na razliku ili na dohodak ili na dobit, uglavnom plaćaš.
Ali samo ako ga prodaš za više, pa ga nemoj prodat za više, odnosno u ugovor nemoj stavit veću cijenu, a ne vjerujem da će ti ga procijenit na veću vrijednost jer zasigurno ne vrijedi više nego je vrijedio prije godinu dana.
Ipak, ne bi me iznenadilo da te tako preveslaju, s većom procjenom njegove vrijednosti, ali možeš se žalit i tražit vještačanje. Jer je činjenica da vrijedi manje nego je vrijedio kad si ga kupio.

vlado3
26.08.2009., 10:45
Kupio sam stan prije 1 godinu, kao svoju prvu nekretninu (oslobodjenje od poreza za prvu nekretninu nisam trazio). U medjuvremenu nisam prijavio prebivaliste na taj stan, iako sam zivio u njemu. Situacija se promijenila i stan je premalen za nas troje - moju djevojku i nasu malu bebu. Ako sad prodam ovaj stan (treba mi veci) za veci iznos od iznosa za koji sam ga kupio, placam li na razliku u cijeni POREZ NA DOHODAK? Ne znam puno o tome, pa molim nekog do vas poznavatelja da mi malo pojasni...

Hvala! Porez na dohodak od imovine plaća se na nekretninu otuđenu u roku kraćem od tri godine od dana nabavke osim ako:"Dohodak od otuđenja nekretnine iz stavka 5. ovoga članka ne oporezuje se ako je nekretnina služila za stanovanje poreznom obvezniku ili uzdržavanim članovima njegove uže obitelji ...", a kako nije bilo prijavljeno prebivaliste, hm? - možda najbolje vidjeti u poreznoj upravi gdje će predmet doći na rješavanje, ali slažem se i sa onim od kexxa o današnjoj vrijednosti stana

Nick Nick
26.08.2009., 11:46
Taj stan sam kupio od prijatelja, jako povoljno. a sad cu ga prodati po punoj cijeni pa ce i ta razlika (dohodak) koja bi se trebala oporezivati biti poprilicna.
Znaci, da sam prijavio prebivaliste sad ne bih imao ovaj problem... A ako ga sad tek prijavim pa da prodam stan za npr. 6 mjeseci?

Commodus
09.09.2009., 20:19
ako si kupuješ vlastiti stambeni prostor gdje se prijaviš, ne plaća se nikad ništa poreza na dohodak (osim 5% poreza na promet), bez obzira kad prodao i pošto prodao

zapravo, ni kod preprodaje radi zarade, ne plaća se porez na prvu nekretninu u tom razdoblju (3godine); samo drugu, treeću... (dakle, stanuješ u jednoj a svake tri godine kupiš drugu kuću koju nakon 3 godine i jedan dan preprodaš, ne plaćaš porez)

porez se plaća ako se u roku od 3 godine kupi i preproda više nekretnina, bez obzira jesi li stanovao u njoj ili ne.

pri svemu ovome uopće ne igra ulogu jesi li zaradio na preprodaji!!!

dakle, imaš pravo mijenjati prebivališta (ne prečesto, jer poreznik ima pravo "procijeniti namjeru porezne evazije" npr, ne možeš svaka 2 mjeseca kupiti kuću, prijaviti prebivalište, prodati, kupiti drugu, prijaviti prebivalište itd... poreznik to može skužiti, a objektivno, bio bi i u pravu tada...)

kako ovo znam?
kupio sam stan , kuću na selu i pola kuće u gradu u roku od 3 godine (obiteljski razlozi) svaki put sam i prodao, za 30% više (imam il nos il sreće :) ) prijavljivao sam se jednom na stan, prodao ga za 1 godinu i nisam platio porez (cijelo vrijeme živim u rodnoj kući, zapravo, ona polovica)

sve uredno prijavio ...i nikada nisam platio porez na dohodak!

nisam čak ni onih 5%, :D jer sam malo kukao pa su mi rekli da plaćam koliko mogu, i da ne pretjerujem sa rokovima...tu i tamo im svaki mjesec dva platim po 1000 kuna... i naravno, svaki put mi uzmu moj povrat poreza koji bih inače dobio po 2-3-4 milje kuna, kao prebijaju porezni dug...

tajci1408
04.02.2010., 12:57
nadam se da će netko odgovoriti i na moje pitanje...naime suprug i ja kupili bi stan u kojem bi živjeli. Nekih 70-80 m2. No, ja sam naslijedila polovicu nekretnine ukupne površine 22 m2, a suprug ima stan od 36 m2. Budući da se kod nas oboje radilo o prvoj nekretnini, bili smo oslobođeni poreza.
Moje pitanje glasi: da li kada bi uzeli veći stan da li bi svatko od nas bio oslobađen plaćanja poreza od 5 % do 50 m2 za prvu nekretninu (budući da u potpunosi nismo to iskoristili pri prvim nekretninama)?

lotus_flower
11.03.2010., 18:21
u nadi da ćete mi tu znati odgovoriti, evo mog upita sa pdf-a Stanovanje:

pitanjce ako tko zna:
ja i suprug smo suvlasnici stana (prva nekretnina, oslobođeni plaćanja poreza) a moj otac želi svoju kuću prepisati na mene i sestru. Jel plaćam porez u tom slučaju? Ako da, na koliko? Pola od procijenjene vrijednosti kuće? Ili se to može nekako izbjeći darovnim ugovorom?

unaprijed hvala :)

borders
26.05.2010., 23:51
prošlo je 5 godina od kupnje stana kojim sam rješavao stambeno pitanje i time bio oslobođen od plaćanja poreza

želim taj stan sada prodati, da li je točno to da ti neće uračunati porez kojeg su te prije oslobodili jer je prošlo 5 godina od kupnje, bez obzira što prodaješ stan kojim si rješavao stambeno pitanje?

lili p.
30.05.2010., 14:15
Kod prodaje stana će ići porez na promet nekretnina kojeg plaća, obično, kupac, tako da nema veze s tobom.
Ti jedino nekretninu kojom si rješavao stambeno pitanje nisi smio otuđiti 5 godina, odnosno da si je prodao ranije zaračunali bi ti porez kojeg si bio oslobođem.

kandy7
31.05.2010., 23:47
Hvala :)

zapravo mislim je darovati, ali darovanje, prodaja je što se tiče poreza na promet svejedno

bilo bi jasnije da su u Zakonu napisali odovjeno, što se tiče otuđenja nekretnine koja je bila oslobođena od plaćanja poreza:

a) porez se plaća ako se nekretnina otuđi u roku od 5 godina
i pod b) da bude skroz odvojeno:
ili ako Porezna uprava naknadno ustanovi da nije bilo temelja za oslobađanje

stavljanjem te dvije stavke u istu rečenicu se stvara zbunjujući dojam

mrvica22
14.06.2011., 17:56
Pozdrav!
Da li netko zna kako funkcionira ovaj porez u EU? Da li ga primjenjuju sve države,koliko iznosi?
Moze i link.
Hvala!

Penelopeia
28.08.2012., 14:02
u pravu ste, hvala.

ono što me sada zanima vezano je uz kupnju kuće. da li ako moj muž nije platio na vrijeme porez na ime kupnje kuće, porezna uprava jednako tako može sjesti na račun ovrhom ?

čitala sam o tome kako se uvode ti brzi postupci pa me zanima.

razlog zašto muž nije platio porez nakon što smo kupili kuću A je u tome što je to njemu prva kupljena nekretnina. prije toga imao je darovanu vikendicu (kuća B) od roditelja, ali nije ništa imao kupljeno.
navodno da se nekada tumačilo da je relevantno to jel prvo kupljeno, a sada je relevantno isto to ili se postavlja opće pitanje na bilo koji način imanja vlasništva.

naime suprug je tu vikendicu koju je dobio od roditelja darovnim ugovorom dobio kako kasnije sa bratom ne bi bilo nesporazuma, te su ugovore o darovanju roditelji ovjerili kod bilježnika. suprug iako je dobio rješenje porezne tada, nije se otišao upisati u gruntovnicu, tj prevest faktično stanje u pravno.
ovo pišem - ako bi moglo biti relevantno kod kupnje ove prve nekretnine (kuća A), radi mogućeg dijela oslobađanja od poreza.

dalje, kako ni ja nemam imovine na sebi, dal ova muževa kupnja kuće A, tj porez na kupnju kuće A može i za moje pravo na kupnju neoporezivih kvadrata biti umanjeno ?
tj dal suprug uopće može tražiti oslobođenje plaćanja poreza jer nekretninu prvi put kupuje za zakonski dodijeljen broj kvadrata (iako mu je prethodno darovana vikendica ovjereno kod bilježnika, mada ne i upisano u gruntovnici. dal se to može opozvat ako suprug može izbjeć plaćanje poreza na kupnju kuće A, pa da mu starci opet daruju vikendicu ili to ne može?)

drugo, dal kod kupovine kuće - ja se mogu pridružiti suprugu sa zbrojem za mene pripadajućih kvadrata koji se ne oporezuju kod prve nekretnine, iako ja nisam nositelj kredita ?
dakle dal suprug uopće ima pravo na neoporezive kvadrate? dal se ja mogu pridružiti suprugu da na dotičnoj nekrennini A i ja zatražim pravo neoporezivih prvih zakonskih kupljenih kvadrata i koji je postupak tom prilikom ? što trebam poduzeti?

imajući u vidu sve te zavrzlame, muž nije poreznoj prijavio kupnju kuće. sad nas mnogi upozoravaju da će morat platiti kaznu. mene zanima dal i kako se može izbjeć ta eventualna kazna porezne?

i ključno, dal porezna bez da se mi očitujemo na rješenje koje pretpostavljam ona donosi - može ići na ovrhu zbog poreza na promet nekretninama ?

lili p.
28.08.2012., 15:19
Kad smo mi tražili oslobađanje od plaćanja poreza na promet nekretnina trebalo je navesti da oboje (dakle muž i ja) nemamo u vlasništvu nekretninu. Tvoj muž ima u vlasništvu nekretninu, tako da ne može dati tu izjavu. To što se nije upisao kao vlasnik nema nikakve veze. Postoji ugovor kod javnog bilježnika koji se ne može retrogradno poništiti. kažem retrogradno, jer bi ga trebalo poništiti prije datuma kupovanja kuće.
Nadalje, ima propisano koliko kvadrata imate pravo kao dvočlana/višečlana obitelj. Pa ako je prva nekretnina manja od toga, može se tražiti osobađanje od poreza na razliku kvadrata. Imate rok od mjesec dana od dana kupnje za to.
Porezna može dignuti ovrhu i bez vašeg očitovanja, a neprijavljivanje povlači za sobom kaznu, tako da ne bi išla na tu opciju.

Penelopeia
28.08.2012., 15:34
Lili,

puno Vam hvala.

Recite da li se taj rok mjesec dana računa od dana kupoprodaje kod bilježnika ili dana upisa u gruntovnicu?

I ako biste me mogli uputiti u samu proceduru, što točno trebamo napraviti ?

Javiti se u koju poreznu upravu ?

Naime, zaista nemamo iskustva. I nakon koliko kašnjenja porezna obično diže prijavu ?

Hvala, lp

lili p.
28.08.2012., 16:58
Gleda se datum kupoprodajnog ugovora s kojim se ide u najbližu poreznu ispostavu :mig:

Penelopeia
28.08.2012., 19:49
Lili puno hvala!!

larazg
31.08.2012., 09:25
imam jedno pitanje vezano za porez nakretnina.

naime izvršili smo zamjenu stanova i to ugovorom o zamjeni nekretnina. jasno mi je da moram platiti porez jer svaka strana stječe novu nekretninu.
Mene samo zanima da li oslobođenje na prvih 50m2 vrijedi samo kod kupoprodaje ili se odnosi i na zamjenu.

Dosada nisam koristila ovu olakšicu jer jedan stan sam dobila ugovorom o darovanju a drugi ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju koji sam sad zamijenila sa drugim stanom temeljem ugovora o zamjeni...

unaprijed zahvaljujem ako itko zna odgovor :)

lili p.
31.08.2012., 11:17
Plaćanje poreza na promet nekretnina su oslobođene one osobe koje prvi put stječu nekretninu i time rješavaju stambeno pitanje.
Kako si u vlasništvu imala nekretninu, nevažno kako si došla do nje, ovu olakšicu nećeš moći koristiti.

larazg
31.08.2012., 12:15
Plaćanje poreza na promet nekretnina su oslobođene one osobe koje prvi put stječu nekretninu i time rješavaju stambeno pitanje.
Kako si u vlasništvu imala nekretninu, nevažno kako si došla do nje, ovu olakšicu nećeš moći koristiti.

ja znam da neću moći koristiti ovu olakšicu to sam napisala.
Mene zanima nešto drugo

obzirom da u životu nikada nisam kupovala nekretninu (već naslijedila i ugovorila ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju).. da li moje pravo na olakšicu je konzumirano naslijeđivanjem i ugovorom o dosmrtnim uzdržavanjem ili ja imam to pravo i dalje jer to pravo o oslobođenju važi samo i isključivo kod kupoprodaje

evo linkova
http://www.quero.hr/OpcePoreznoOslobodenje
http://www.realestatecroatia.com/hrv/zakoni.asp?id=114

lili p.
31.08.2012., 12:29
ja znam da neću moći koristiti ovu olakšicu to sam napisala.
Mene zanima nešto drugo

obzirom da u životu nikada nisam kupovala nekretninu (već naslijedila i ugovorila ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju).. da li moje pravo na olakšicu je konzumirano naslijeđivanjem i ugovorom o dosmrtnim uzdržavanjem ili ja imam to pravo i dalje jer to pravo o oslobođenju važi samo i isključivo kod kupoprodaje

evo linkova
http://www.quero.hr/OpcePoreznoOslobodenje
http://www.realestatecroatia.com/hrv/zakoni.asp?id=114

Nije isključivo kod kupoprodaje. Pravo na to oslobođenje imaju oni koji nemaju nekretninu. Ako imaš nekretninu, nemaš pravo na oslobođenje poreza na promet nekretnina za slijedeću koju kupuješ.
Nisam išla detaljno čitati, ali u tvom drugom linku pogledaj točku 4., to ti je ono o čemu ja govorim :mig:
Ti imaš nekretninu (dobila si je naslijeđem) i automatski nemaš pravo na oslobađanje od plaćanja poreza za nekretninu koju želiš kupiti, zamijeniti ili što već... Dakle nije važan način stjecanja nekretnine. Ne ide po sistemu - oslobođena si samo ako si je kupila, već se gleda što posjeduješ.

larazg
31.08.2012., 12:48
Nije isključivo kod kupoprodaje. Pravo na to oslobođenje imaju oni koji nemaju nekretninu. Ako imaš nekretninu, nemaš pravo na oslobođenje poreza na promet nekretnina za slijedeću koju kupuješ.
Nisam išla detaljno čitati, ali u tvom drugom linku pogledaj točku 4., to ti je ono o čemu ja govorim :mig:
Ti imaš nekretninu (dobila si je naslijeđem) i automatski nemaš pravo na oslobađanje od plaćanja poreza za nekretninu koju želiš kupiti, zamijeniti ili što već... Dakle nije važan način stjecanja nekretnine. Ne ide po sistemu - oslobođena si samo ako si je kupila, već se gleda što posjeduješ.

je imaš pravo potpuno sam ignorirala tu činjenicu..
ja imam nekretninu u vlasništvu i ja sam to pravo konzumirala (iskoristila) neovisno da li sam ju kupila ili stekla naslijeđivanjem..

hvala :)