PDA

View Full Version : Tumor na mozgu

stranice : 1 [2]

C71
04.01.2011., 19:05
imam vrtoglavice vec nekoliko meseci. u pocetku je to bilo blago da bi u poslednjih par meseci to postalo gubljenje ravnoteze (prakticno se plasim da hodam sama bez nekoga pored za koga bih mogla da se drzim).. glavobolje imam nekad, a kad ih imam budu nekad jake nekad blaze..takodje imam i ispravljeni deo vratne kicme, a doktori su mislili da je od neke povrede ledja koju sam dobila pre 2 godine i koja je pocela da boli ponovo (ali posle toga sam isla na terapije pa je prestalo). neki dan sam citala sta ljudi pisu za tumor na mozgu, koji su simptomi.. ne znam da li paranoisem ili ne ali ovi moji se podudaraju da opisanim.. :(
sta mislite, da li bi trebalo da se brinem i odem kod odgovarajuceg lekara ili ne..?
imam 18 godina.

tebi se stanje pogoršava, a ti pitaš da li trebaš doktoru? :rolleyes:
što čekaš? :kava:

inače tri osobe koje znam, uključujući mene, završile su kod doktora (a poslije i pod nožem) zbog jakih i konstantnih glavobolja i dijagnozom - tumor na mozgu. :(

Littleaigrl
04.01.2011., 19:30
Nista ti to ne mora znaciti, nemoj se plasiti bezveze...ali uradi magnet i ct naravno...ali nema potrebe za panikom, svima se ponekad i vrti i boli glava...mene srce zna cesto boljeti i ja sam isto tako umrla od straha, i sve mi je oke sa srcem, minimalni neki problemcici, tako da, naravno, pravac doktoru, ali samo da ti budes mirna :)

Termination
04.01.2011., 21:02
Dakle, vrtoglavica i tumor. To je prva stvar koja pada na pamet pacijentima, ali i nekim liječnicima. Tumor mozga rijetko uzrokuje vrtoglavice, pogotovo izolirane vrtoglavice. On će radije izazvati glavobolje, povraćanje, smanjenje kognitivnih sposobnosti, promjene u ponašanju, epileptične napadaje i smanjenje specifičnih neuroloških sposobnosti.

Puno je drugih mogućih uzroka vrtoglavica, uključujući i bolesti CNS-a, pa je uvijek potrebno prvo napraviti neurološku obradu. Ipak, najčešće se radi o poremećaju u vestibularnom sustavu (za održavanje ravnoteže), čiji su krajnji organi smješteni u labirintu unutarnjeg uha. Osim toga može se raditi o degenerativnim promjenama vratne kralježnice, srčanim problemima (hipotenzija, bradikardija), psihogenim uzrocima...

U svakom slučaju ovo nije mjesto za traženje dijagnoze. Ti se obvezno moraš javiti liječniku. Ja te mogu samo savjetovati da ne paničariš, jer je mala vjerojatnost da se radi o nečemu ozbiljnom kao što je tumor mozga.

shmu
04.01.2011., 21:04
ma i pretpostavila sam, samo moja paranoja.. thanks anyway

dire Dawn
05.01.2011., 22:59
ma i pretpostavila sam, samo moja paranoja.. thanks anyway

selektivno čitaš i to nije dobro.

možda nemaš tumor na mozgu, a možda ga i imaš.
zašto je toliki problem otići kod doktora? i kako se uopće možeš osloniti na nečiju dijagnozu ovdje? :flop::flop::flop::flop::flop::flop::flop::flop::f lop::flop::flop:

lost_17
05.01.2011., 23:40
odi kod doktora.
to je najmanje što možeš napraviti.
imala sam jako slične simptome kao ti i bez obzira što se znalo da je 99% izvor mojih problema labirint unutrašnjeg uha, prošla sam opsežne neurološke obrade kao i audiovestibularne obrade. vrtiti ti se može iz dosta razloga, a zbog čega se tebi vrti ne može ti nitko ovak napamet reći.
može biti da je problem neurološke prirode, problem sa labirintom, vratnom kralježnicom, psihom itd...
dakle, prvo se javi svom doktoru, a onda će te on uputiti dalje specijalistima.
sretno i javi šta je bilo! :mig:

catty
15.01.2011., 16:54
moj je poznanik uspješno izliječio dobroćudni tumor na mozgu, nakon 10 godina nema recidiva :) ali ipak, kako saznajem, više nije ista osoba. agresivniji je, manje ga je briga za sve, ponekad ima nebulozne ideje i zahtjeve, sve u svemu nije lako s njim živjeti..:(

girdeaux
20.01.2011., 12:36
Moja mama je imala problema sa dvoslikama i vrtoglavicama...bojao sam se najgoreg. Nakon pregleda kod oftalmologa nisu pronašli ništa. Nakon toga obavljen je CT i rontgena vratne kralježnice. Nalazi su bili dobri. Dvoslike i vrtoglavice su postajale sve učestalije. Odlučili smo ponovno otići kod oftalmologa ali privatnika. Tada su otkrili da se zapravo radi o kašnjenju očnog živca na lijevom oku prilikom prilagodbe na udaljenost. Dobila je naočale sa prizmama i dvoslike i vrtoglavice su prestale. Tako da samo želim naglasiti da ne mora uvijek biti ono najgore..možda je neki stvarno zanemariv problem. 90% nas tu samo filozofira i nagađa. Treba se prvo posavjetovati sa stručnjacima a ne tražiti odgovor na forumima. Moje iskustvo je to da sam se totalno isprepadao čitajući vaše postove. Stvarno se sam bojao da nije ono najgore...na kraju je sve ispalo dobro.
Zato prestanite plašiti ljude!!!
Pozdrav svima i nadam se da sam pomogao....

Ivanicapeca
20.01.2011., 12:45
Moja mama je imala problema sa dvoslikama i vrtoglavicama...bojao sam se najgoreg. Nakon pregleda kod oftalmologa nisu pronašli ništa. Nakon toga obavljen je CT i rontgena vratne kralježnice. Nalazi su bili dobri. Dvoslike i vrtoglavice su postajale sve učestalije. Odlučili smo ponovno otići kod oftalmologa ali privatnika. Tada su otkrili da se zapravo radi o kašnjenju očnog živca na lijevom oku prilikom prilagodbe na udaljenost. Dobila je naočale sa prizmama i dvoslike i vrtoglavice su prestale. Tako da samo želim naglasiti da ne mora uvijek biti ono najgore..možda je neki stvarno zanemariv problem. 90% nas tu samo filozofira i nagađa. Treba se prvo posavjetovati sa stručnjacima a ne tražiti odgovor na forumima. Moje iskustvo je to da sam se totalno isprepadao čitajući vaše postove. Stvarno se sam bojao da nije ono najgore...na kraju je sve ispalo dobro.
Zato prestanite plašiti ljude!!!
Pozdrav svima i nadam se da sam pomogao....
A čuj svatko ima svoje neko iskustvo. Neka su pozitivna neka ne.
Baš zato se i ne dolazi po neke konkretne savjete ovdje po ovakvoj problematici, već po razmjenu iskustava, čisto da se čovjek zna orijentirati kako i od kuda krenuti tražiti pomoć.
Zato se u potpunosti slažem s tobom da forum nije mijesto gdje se dolazi po medicinsku pomoć.

superoirna
21.03.2011., 12:44
u mojoj obitelji smo imali slučaj tumora na mozgu. operacija je bila 2005 god, ali zbog lošeg smještaja tumora i veličine saznali smo da u njemačkoj ima laserska operacija i otišli u Munschen 2006.god. Zahvat se zove cyber knife. i mogu reći da smo prezadovoljni i da se tumor do današnjeg dana smanjio sa 3,8 cm na 2,8 cm.

femmelatin
21.03.2011., 21:11
Može li kod ljudi koji su operirali tumor ili cistu na mozgu doći kasnije do promjene ponašanja, karaktera?

Gerta
21.03.2011., 21:16
Može li kod ljudi koji su operirali tumor ili cistu na mozgu doći kasnije do promjene ponašanja, karaktera?

Naravno, prvenstveno kod tumora (kod ciste baš i ne bi trebalo) jer se ipak odstani dio moždanog tkiva koje je imalo svoju funkciju.
To ovisi uvelike o samom smještaju tumora tako da su npr. promjene karaktera često izražene kod tumora smještenih u frontalnom režnju (prednji dio mozga).

Vuk3
23.03.2011., 14:36
Pozdrav svima koje nas na zalost spojila ova tema.
Zamolio bih sviju koji nesto znaju ili su sami iskusili vrijeme poslije operacije tumora na mozgu zs neki komentar. Mama mi je operirala tumor na mozgu koji je pritiskao dio zs motoriku i imala je oduzetu lijevu nogu. Nakon operacije su jos se oduzele obje noge i lijeva ruka. Ruka se povratila nakon 2 dana i jaca svakim danom, desna noga je ok osim stopala na obje noge koji su totalno oduzetu. Zelio bih znati ima li neko slicnih iskustava i koliko je trajala oduzetost. Hvala. Poruke mozete poslati direktno na moj profil

Ivanicapeca
23.03.2011., 15:04
Pozdrav svima koje nas na zalost spojila ova tema.
Zamolio bih sviju koji nesto znaju ili su sami iskusili vrijeme poslije operacije tumora na mozgu zs neki komentar. Mama mi je operirala tumor na mozgu koji je pritiskao dio zs motoriku i imala je oduzetu lijevu nogu. Nakon operacije su jos se oduzele obje noge i lijeva ruka. Ruka se povratila nakon 2 dana i jaca svakim danom, desna noga je ok osim stopala na obje noge koji su totalno oduzetu. Zelio bih znati ima li neko slicnih iskustava i koliko je trajala oduzetost. Hvala. Poruke mozete poslati direktno na moj profil
Trajanje ispada i mogućnost rehabilitacije je individualna, ali rehabilitacija je zaista neophodna i s njom se može postići čudo. Bilo je ljudi koji su bili potpuno oduzeti, s amnezijom, oduzetost govora, zaboravili bi pisati računati, ali su sve oporavili. Mozak je osjetljivi organ, ali i čudnovat. Nerijetko neki zdravi centri preuzmu funkciju nekog drugog centra koji je oštećen.

Vuk3
23.03.2011., 23:19
Trajanje ispada i mogućnost rehabilitacije je individualna, ali rehabilitacija je zaista neophodna i s njom se može postići čudo. Bilo je ljudi koji su bili potpuno oduzeti, s amnezijom, oduzetost govora, zaboravili bi pisati računati, ali su sve oporavili. Mozak je osjetljivi organ, ali i čudnovat. Nerijetko neki zdravi centri preuzmu funkciju nekog drugog centra koji je oštećen.

Hvala za utjehu - i to pomalo pomaze
znam da je proslo tek 10 dana od operacije ali, ipak.
Jedino sto ne radi nikako su stopala, prsti, peta, zglob.
Ostalo se vratilo ili se postepeno vraca i jaca.

Ivanicapeca
24.03.2011., 12:29
Hvala za utjehu - i to pomalo pomaze
znam da je proslo tek 10 dana od operacije ali, ipak.
Jedino sto ne radi nikako su stopala, prsti, peta, zglob.
Ostalo se vratilo ili se postepeno vraca i jaca.
Neka vam svima najveća utjeha bude to što nije ništa maligno.Ako ste vjernici zapalite svijeću na Kamenitim vratima i zahvalite dragom Bogu na toj velikoj milosti.
Za sve ostalo ima vremena da se rehabilitira. Treba biti strpljiv, jer je mozak osjetljiv organ kojem treba vremena da se oporavi i puno volje i vježbe. Činjenica da se već sada postepeno vraćaju osjeti je jako ohrabrujuće.

superoirna
03.04.2011., 18:02
preporučila bih svima koji dobiju dijagnozu da je tumor neoperativan zbog nepovoljnog smještaja i ako im je tumor manji od 4 cm da pogledaju info@cyber-knife.net ....

superoirna
03.04.2011., 18:05
....a ovo je stranica na kojoj se možete informirati....http://www.cyber-knife.net/de/cyberknife-zentrum.html.... znam da je učintkovito je sam i sama bila tamo i danas je moj muž zdrava osoba....

superoirna
04.04.2011., 11:12
evo adrese i svih potrebnih podataka Cyberknife Zentrum München-Großhadern | Tel. +49(0)89 45 23 36-0 | Fax: +49(0)89 45 23 36-16
Sekretariat: Mo - Fr 7.30 - 20 Uhr & Sa, So von 9.00 - 18 Uhr | info@cyber-knife.net

leeloo27
04.04.2011., 11:33
superoirna jel možeš malo više o tome zahvatu napisati, jer ovako tvoji postovi ispadaju ko da reklamiraš. :)

Gerta
04.04.2011., 11:51
cyberknife je radiokirurška tehnika za koju se ne smatra da ima bolje rezultate od vrlo slične gamma knife tehnike koje se u HR rutinski primjenjuje

superoirna
04.04.2011., 20:38
Moj suprug je bio 2005 na operaciji tumora na mozgu u zg. gdje je odstranjen samo dio tumora jer je bio poveči. Bio je upučen na gamma knife jer cijeli tumor nije izvađen kod kirurške operacije. Kad smo došli kod doktora za gamma knife rečeno je da je tumor preveliki ....jer gamma knife može uspješno maxsimalno do 3 cm a naš slučaj je bio tumora 3.8. te su nas odbili sa gamma knife jer je bilo previše riskantno. Cyber knife uništava veče tumore i ne uništava okolno tkivo . tj, vrlo je precizan. Kod večeg pomaka glave on stane i ne ozračuje zdravo tkivo. Ovogodišnji nalaz je pokazao da se tumor nakon cyber knife tretmana smanjio za 1 cm i da nije potrebna daljnja klasična operacija mozga... a radilo se je o tumoru na živcima tj.neuronom stratoakusikus. Ovo pišem samo zato da iz vlastitog iskustva pomognem drugima sa sličnom problematikom. Nije ih potrebno reklamirati jer je previše o njima na netu . prouči ih malo pa češ vidjeti da pomazu u teškim situacijama bez posljedica. Iz našeg iskustva da se je ponovo pristupilo operaciji danas bi mi muž bio facijalnog zivca i sa drugim posljedicama, a
danas nakon Cyber knife-a potpuno je funkcionalan i zdrav čovjek

emum
03.05.2011., 09:46
Moj suprug je bio 2005 na operaciji tumora na mozgu u zg. gdje je odstranjen samo dio tumora jer je bio poveči. Bio je upučen na gamma knife jer cijeli tumor nije izvađen kod kirurške operacije. Kad smo došli kod doktora za gamma knife rečeno je da je tumor preveliki ....jer gamma knife može uspješno maxsimalno do 3 cm a naš slučaj je bio tumora 3.8. te su nas odbili sa gamma knife jer je bilo previše riskantno. Cyber knife uništava veče tumore i ne uništava okolno tkivo . tj, vrlo je precizan. Kod večeg pomaka glave on stane i ne ozračuje zdravo tkivo. Ovogodišnji nalaz je pokazao da se tumor nakon cyber knife tretmana smanjio za 1 cm i da nije potrebna daljnja klasična operacija mozga... a radilo se je o tumoru na živcima tj.neuronom stratoakusikus. Ovo pišem samo zato da iz vlastitog iskustva pomognem drugima sa sličnom problematikom. Nije ih potrebno reklamirati jer je previše o njima na netu . prouči ih malo pa češ vidjeti da pomazu u teškim situacijama bez posljedica. Iz našeg iskustva da se je ponovo pristupilo operaciji danas bi mi muž bio facijalnog zivca i sa drugim posljedicama, a
danas nakon Cyber knife-a potpuno je funkcionalan i zdrav čovjek

Superiorna drago mi je zbog vas. moj muz je imao
6 operacija i gammu sad je po drugi put na kemo i sad je ono skroz lose pa zeljeli bismo pokusati i taj cyber knife pa zanima me koliko ste vi dugo cekali na termin i jeste li slali nalaze i to u minhen'? jesu vam ovdje preporucili da odete ili ono mogu na svoju ruku nazvat poslat nalaze i pokusati? nadam se cudu...ako iko zna ista da je nekome pomoglo pls pisite...stvarno se nadam cudu...

superoirna
04.05.2011., 17:15
Superiorna drago mi je zbog vas. moj muz je imao
6 operacija i gammu sad je po drugi put na kemo i sad je ono skroz lose pa zeljeli bismo pokusati i taj cyber knife pa zanima me koliko ste vi dugo cekali na termin i jeste li slali nalaze i to u minhen'? jesu vam ovdje preporucili da odete ili ono mogu na svoju ruku nazvat poslat nalaze i pokusati? nadam se cudu...ako iko zna ista da je nekome pomoglo pls pisite...stvarno se nadam cudu...

Mi smo išli sami na svoju ruku...prvo smo poslali nalaze tamo, rekli nam da je šansa 75 % i poslali nam račun 17.500 eura. Oni neće raditi ako znaju da neće uspjeti. Digli smo kredit, rekli doktoru koji je operirao da idemo. Nakon toga smo tražili refundaciju troškova koje smo dobili za par mjeseci . znači sve nam vratili do zadnje lipe. Znači prvi korak je tamo poslati nalaze i ako oni kažu da mogu vjerujte im jer njima nije stalo da uzmu novac a ništa ne pomognu jer bi im to bila loša reklama. Sretno Vam jer znam kako smo se i mi osječali u toj teškoj bolesti,

Isidora96
03.07.2011., 15:41
Cao svima, ja imam 14 godina... U poslednjih nedelju dana, imala sam nekakav stomacni virus, i sve mi je skroz poremeceno, od tada me stalno boli glava ( razni delovi glave, ziganje, itd..), stalno mi se spava, i osecam pritisak u ocima. Inace kad god me zaboli glava, pomislim da je nesto ozbiljno, pa se uplasim... Recite mi da je sve dobro sa mnom. :) PS. Nisam znala kako da napisem pitanje, pa sam stavila kao replay, izvinjavam se!

majama12
06.07.2011., 15:25
Mi smo išli sami na svoju ruku...prvo smo poslali nalaze tamo, rekli nam da je šansa 75 % i poslali nam račun 17.500 eura. Oni neće raditi ako znaju da neće uspjeti. Digli smo kredit, rekli doktoru koji je operirao da idemo. Nakon toga smo tražili refundaciju troškova koje smo dobili za par mjeseci . znači sve nam vratili do zadnje lipe. Znači prvi korak je tamo poslati nalaze i ako oni kažu da mogu vjerujte im jer njima nije stalo da uzmu novac a ništa ne pomognu jer bi im to bila loša reklama. Sretno Vam jer znam kako smo se i mi osječali u toj teškoj bolesti,

sličnoj sam situaciji. Operirala sam tumor na mozgu i zbog veličine ostalog tumorskog tkiva preporuča mi se nova operacija pa tek onda gama nož. Kakve su vaše prognoze, koliko vremena očekujete mirovanje tumora?

niki9
07.07.2011., 14:13
Molim savjet, imam 21 god., prije 4 tjedna sam završila na hitnoj zbog jake glavobolje i čudnog pritiska u području stražnjeg dijel glave, napravila sam EEG i nalaz je uredan, glavobolja se smanjila u međuvremenu, ali nije skroz prestala..nemam vrtoglavicu, apetit normalan, nisam primijetila smetnje s vidom..rekli su da je najvjerojatnije stres uzrok ali i promjene krvnog tlaka (tendencija ka visokom), zanima me, bi li se vidjelo na EEG-u išta što bi upućivalo na nešto ozbiljnije?:( je li potrebno ipak obaviti magnetsku? inače, kad popijem apaurin bol se smanji. Strah me je jer traje dugo..unaprijed hvala na odgovoru

Ivanicapeca
07.07.2011., 18:23
Molim savjet, imam 21 god., prije 4 tjedna sam završila na hitnoj zbog jake glavobolje i čudnog pritiska u području stražnjeg dijel glave, napravila sam EEG i nalaz je uredan, glavobolja se smanjila u međuvremenu, ali nije skroz prestala..nemam vrtoglavicu, apetit normalan, nisam primijetila smetnje s vidom..rekli su da je najvjerojatnije stres uzrok ali i promjene krvnog tlaka (tendencija ka visokom), zanima me, bi li se vidjelo na EEG-u išta što bi upućivalo na nešto ozbiljnije?:( je li potrebno ipak obaviti magnetsku? inače, kad popijem apaurin bol se smanji. Strah me je jer traje dugo..unaprijed hvala na odgovoru

Bi, vidjelo bi se. Očito ima veze s napetošću, jer apaurin opušta i mišiće. Pregledaj si vratnu kralježnicu.

superoirna
12.07.2011., 09:54
sličnoj sam situaciji. Operirala sam tumor na mozgu i zbog veličine ostalog tumorskog tkiva preporuča mi se nova operacija pa tek onda gama nož. Kakve su vaše prognoze, koliko vremena očekujete mirovanje tumora?

Sve ovisi o vrsti tumora, kod mog supruga je bio spororastući, ako vam se tako preporučuje ,poslušajte savjet jer imamo izvrsne doktore. Gama nož je super ali moj muž nije mogao ići na gamma jer nije se moglo operacijom još smanjiiti a preveliko je bilo tkivo za gamma pa smo zato išli na cyber nož. Želim vam svu sreću i vjerujte da će sve biti dobro.

majama12
13.07.2011., 18:23
Sve ovisi o vrsti tumora, kod mog supruga je bio spororastući, ako vam se tako preporučuje ,poslušajte savjet jer imamo izvrsne doktore. Gama nož je super ali moj muž nije mogao ići na gamma jer nije se moglo operacijom još smanjiiti a preveliko je bilo tkivo za gamma pa smo zato išli na cyber nož. Želim vam svu sreću i vjerujte da će sve biti dobro.

Hvala Vam! Teško je kad sam to već prošla. Čekam jesen i novi termin. Vjerujem svom doktoru, ali straha i strepnje ne mogu se riješiti.

superoirna
14.07.2011., 11:00
Hvala Vam! Teško je kad sam to već prošla. Čekam jesen i novi termin. Vjerujem svom doktoru, ali straha i strepnje ne mogu se riješiti.

Vjerujem da je teško i strah je užasan. Ne znam koja Vam je veličina tumora. Mom suprugu je bio 3.8 cm i nije mogao na gamma nož a u Njemačkoj rade to sa Cyber nožom do 4 cm tako da se ne mora ići na klasičnu operaciju što kod mog muža isto nije bilo moguće. Ako želite pošaljite mi privatnu poruku da se čujemo na tel. ili mob. ako Vam ikako mogu pomoći . Pozdrav!

Sladja22
18.08.2011., 10:18
Pozdrav ljudi citala sam prethodne postove i krsna slavo..Mozda imam,tj sigurna sam za ovo vec godinu dana i mnogo me strah.Glavobolja je pocela je pre godinu dana,prvo je sevalo u celu,trajalo je deset dana,posle mesec dana je pocelo svaki dan,svaki put razlicito,pece,probada,tupo boli,seva,nije stalno,isprekidano,ne bira gde ce da zaboli.Vadila sam krv,bila kod oftamologa,na ORL,slikala sinuse,sve je dobro.Bila sam kod neurologa,zena mi je sve objasnila,kaze da su psihogene,ali da ce ipak da mi da uput za eeg.EEG je dobar,normalan.Mene brine to sto mozda doktorka nije saslusala sve moje simptome,to da mi je stalno muka,vec pet godina,ponekad ujutru i povracam,mada je to bilo i pre cetiri godine,jer mi se sleva iz nosa i stalno mi je grlo upaljeno.Odakle mi se sleva??Ne znam da li eeg moze da prikaze ako ima neki ekspanzivni intrakranijali procesi,jer je doktorka shvatila da je mene mnogo strah da nemam rak ili tako nesto,jer sam strasno panicila,cak sam se i raspalkala u ordinaciji,i rekla je da moje glavobolje nemaju veze s tumorom i ms.e sada,ja sam citala svakakve price na netu o raznim slucajevima,pa sam se jos vise uspanicila,mislim o tome i nocu i danju.Da li ima potrebe ako eeg bude dobar da idem i na mr?Imam 16 godina i jos mali milion simptoma i zasto??Svi su slicni ovima,ne toliko,al ajde :confused: E skoro sam pre dva dana bila prehladjena i celo telo me bolelo,svaki deo,glava nije,dve nedelje pre toga povremeno vrtoglavicu,grlo me kida i upaljeno je,jeste da nema veze,al me sada sinusi bole kada se sagnem,a citala sam da zbog povisenog intrakranijalnog pritiska boli,ja ga nemam,ako ga u medjuvremenu nisam dobila,mnogo me strah..Hocu na magnetnu,al niko nece da me salje,cak ni mama doktorka,niko :rolleyes:

Ivanicapeca
18.08.2011., 12:29
Pozdrav ljudi citala sam prethodne postove i krsna slavo..Mozda imam,tj sigurna sam za ovo vec godinu dana i mnogo me strah.Glavobolja je pocela je pre godinu dana,prvo je sevalo u celu,trajalo je deset dana,posle mesec dana je pocelo svaki dan,svaki put razlicito,pece,probada,tupo boli,seva,nije stalno,isprekidano,ne bira gde ce da zaboli.Vadila sam krv,bila kod oftamologa,na ORL,slikala sinuse,sve je dobro.Bila sam kod neurologa,zena mi je sve objasnila,kaze da su psihogene,ali da ce ipak da mi da uput za eeg.EEG je dobar,normalan.Mene brine to sto mozda doktorka nije saslusala sve moje simptome,to da mi je stalno muka,vec pet godina,ponekad ujutru i povracam,mada je to bilo i pre cetiri godine,jer mi se sleva iz nosa i stalno mi je grlo upaljeno.Odakle mi se sleva??Ne znam da li eeg moze da prikaze ako ima neki ekspanzivni intrakranijali procesi,jer je doktorka shvatila da je mene mnogo strah da nemam rak ili tako nesto,jer sam strasno panicila,cak sam se i raspalkala u ordinaciji,i rekla je da moje glavobolje nemaju veze s tumorom i ms.e sada,ja sam citala svakakve price na netu o raznim slucajevima,pa sam se jos vise uspanicila,mislim o tome i nocu i danju.Da li ima potrebe ako eeg bude dobar da idem i na mr?Imam 16 godina i jos mali milion simptoma i zasto??Svi su slicni ovima,ne toliko,al ajde :confused: E skoro sam pre dva dana bila prehladjena i celo telo me bolelo,svaki deo,glava nije,dve nedelje pre toga povremeno vrtoglavicu,grlo me kida i upaljeno je,jeste da nema veze,al me sada sinusi bole kada se sagnem,a citala sam da zbog povisenog intrakranijalnog pritiska boli,ja ga nemam,ako ga u medjuvremenu nisam dobila,mnogo me strah..Hocu na magnetnu,al niko nece da me salje,cak ni mama doktorka,niko :rolleyes:
Da postoji nešto u glavi EEG bi to sigurno registrirao. S obzirom koliko dugo imaš tegobe, da imaš tumor i kao posljedicu njegovog rasta famozni intrakranijalni tlak za koji si se zakvačila, već bi ti se odavno stanje vidno pogoršalo i pojavio bi ti se barem neki neurološki ispad, ako bi još uopće bila živa.:rolleyes:
S toga i mama i liječnik imaju pravo. Nema potrebe za MRom. Sve da i ideš i da se opet pokaže kako nije ništa, ti bi i dalje živjela u svome uvjerenju, čini mi se. Probaj sjest sa sobom i vidit di je zapravo problem. CUra od 16 bi trebala izlaziti s vršnjacima i zabavljati se, a ne sebe uvjeravati kako je teško bolesna.

janad
18.08.2011., 14:48
pozdrav svima. čitam prethodne postove i divim se hrabrosti koju imate za sebe i svoje bližnje. svaka vam čast. i meni ulijevate mnogo hrabrosti i nade. ja imam beningnu tvorevinu u glavi već evo 15 god. na takvom je mjestu da bi operacijom izgubila 70%vida. posljedica te tvorevine su epileptički napadi. nekako je sve povezano sa hormonima jer se dese u vrijeme pms-a. doktori su nakon obavljene biopsije nastavili tretirati epilepsiju a tvorevina za sada stoji. veličine je 60*70mm. uskoro je idem snimat opet samo kontrole radi da se nebi širila ili napredovala. u trudnoći se malo pomakla i to je sve. strah i oprez su uvijk tu. glavobolje?? skoro svakodnevnica. kako brzo dođu tako i prođu. život s epilepsijom kao posljedicom??? hmmmmm živim. pratim vas i želim svima puno sreće. zbog ovog foruma znam da uvijek postoji netko tko će shvatiti taj strah i strepnju.

Sladja22
18.08.2011., 15:44
Ivanicapeca,hvala na odgovoru..Sramota me sto Vama postavljam ovakva pitanja,znam da je glupo,al sta cu,n zm kako to da izbijem iz glave,to moje uverenje da imam nesto.Svaki dan trazim simptome na net,i odmah sutradan ih imam i ja :rolleyes: Onda prodju pa se pojave drugi,posto idem u medicinsku skolu,citala sam po knjigama i internoj da je tako nesto nemoguce,al sve je kriv internet,tj ja glupaca koja trazim simptome.Pa ne znam,mozda i skupljam pare za snimanje,posto sam maloletna ne verujem da ce bez roditelja,hocu privatno,posto ovako niko nece da me salje..Izvinite,procitala sam ono sto je napisao Janad,i mozete li da mi kazete,kakve su te glavobolje,karakteristike?

Ivanicapeca
18.08.2011., 18:39
pozdrav svima. čitam prethodne postove i divim se hrabrosti koju imate za sebe i svoje bližnje. svaka vam čast. i meni ulijevate mnogo hrabrosti i nade. ja imam beningnu tvorevinu u glavi već evo 15 god. na takvom je mjestu da bi operacijom izgubila 70%vida. posljedica te tvorevine su epileptički napadi. nekako je sve povezano sa hormonima jer se dese u vrijeme pms-a. doktori su nakon obavljene biopsije nastavili tretirati epilepsiju a tvorevina za sada stoji. veličine je 60*70mm. uskoro je idem snimat opet samo kontrole radi da se nebi širila ili napredovala. u trudnoći se malo pomakla i to je sve. strah i oprez su uvijk tu. glavobolje?? skoro svakodnevnica. kako brzo dođu tako i prođu. život s epilepsijom kao posljedicom??? hmmmmm živim. pratim vas i želim svima puno sreće. zbog ovog foruma znam da uvijek postoji netko tko će shvatiti taj strah i strepnju.
Ne rijetko je i takve benigne tumore moguće riješiti onkološkim liječenjem. Raspitaj se o toj opciji.

janad
18.08.2011., 20:23
E vidiš to mi nitko nikad u ovih 15 god nije predložio.bila sam na Rebro gdje su mi radili biopsiju i bila predviđena za gamu ali su me u zadnji tren otpremili kući. uredno friško probušene lubanje,sa svim puntima i to dva dana prije skidanja punata. tako da sam se satrala putovanjem. nakon toga su mi samo nastavili tretirat epilepsiju. malo ću se raspitat jel ovo mi je novost ali ne bih želila pod nož što se kaže.
ako si upućena znaš li koje su to možda metode pa da malo proguglam? hvala

janad
18.08.2011., 20:29
Ivanicapeca,hvala na odgovoru..Sramota me sto Vama postavljam ovakva pitanja,znam da je glupo,al sta cu,n zm kako to da izbijem iz glave,to moje uverenje da imam nesto.Svaki dan trazim simptome na net,i odmah sutradan ih imam i ja :rolleyes: Onda prodju pa se pojave drugi,posto idem u medicinsku skolu,citala sam po knjigama i internoj da je tako nesto nemoguce,al sve je kriv internet,tj ja glupaca koja trazim simptome.Pa ne znam,mozda i skupljam pare za snimanje,posto sam maloletna ne verujem da ce bez roditelja,hocu privatno,posto ovako niko nece da me salje..Izvinite,procitala sam ono sto je napisao Janad,i mozete li da mi kazete,kakve su te glavobolje,karakteristike?

neznam kako bi ti opisala. meni je to tupa bol,traje po sat-dva i prođe. nekad s desne strane a nekad u čelu. ako nisi napravila pretrage i nemaš dijagnozu nemoj tražit simptome. samo češ se uznemirit bzvz. glavobolje mogu biti od najobičnije gluposti-propuha,klima uređaja...od sinusa čak. nemoj tražit zlo tamo gdje ga nema. da se umiriš odi liječniku i bit češ mirnija. vrtoglavicu od baglog ustajanja ima bar 70%ljudi koje ja poznajem. a polovini njih glavobolja dođe na način da im samo sijevne. popiju tableticu i ode. nemoj brinit toliko. samo se opterečuješ bzvz toliko da češ zbog stresa imat posljedice.

Sladja22
18.08.2011., 20:43
Hvala Vam sto ste mi rekli,stvarno mi neprijatno.Znam da moram da prestanem da trazim simptome,al n mg OPK.:confused:

femmelatin
18.08.2011., 22:23
Hvala Vam sto ste mi rekli,stvarno mi neprijatno.Znam da moram da prestanem da trazim simptome,al n mg OPK.:confused:

Kad se sve drugo isključi, ostaje psihološki faktor. I to nije u domeni "moram prestati", nego postoji i stručan naziv za tvoje stanje, kao i stručna pomoć. Anksioznost, opsesivno-kompulzivni poremećaj - to su dvije najčešće opcije, obično u duetu.

Dakle, ako su liječnici sigurni da ti nije ništa (u smislu da nemaš tumor i na što već ciljaš), neka te pošalju psihologu ili psihijatru za djecu i adolescente s kojim ćeš porazgovarati i koji će procijeniti stanje kao i mogućnosti da se to riješi.

Sladja22
18.08.2011., 23:51
E hvala i Vama,pa lekari misle da mi nije nista,ali ja mislim da mi je nesto.Kada bih zaradjivala platila bih snimanje,ovako mojima se ne trose pare "za gluposti i nesto sto nije potrebno".Stalno ocekujem neki novi simptom..Ne znam zasto,mozda je neka aura.Ne znam kada sam ovakva postala,strah me od bolesti,ali ne mislim da sam hipohondar,ne.Pardon,pogresno sam napisala OKP.Svasta radim,imam ritualne neke uvrnute,brojim.Problem je sto sam neprilagodljiva(doktorka je tako rekla) objasnila mi zena lepo sve i netolerantna prema drugima,moram malo vise da se druzim.Sreca pa sam skoro pocela da izlazim,inace bih potonula jos dublje,mojom mami je bilo tesko da me gleda kako po ceo dan placem u sobi,ne kako placem stalno nego zasto sam nesrecna?Mnogo.Sada je bolje,al simptomi me samo tako drze.Raspolozenje mi se strasno menja,citala sam da kada je ovo o cemu je tema moze da dodje i do psihickih promena,pa sam onda procitala da je u pitanju letargicnost,usporenost,pomirenje sa simptomima..puno znaci..teska depresija.Daleko cu da doguram ako ovako nastavim :ne zna:
Sta Vi mislite o mojim simptomima?
Mene je najvise strah lekarskih gresaka,iako znam da su te price prenapumpane,jer i ja kao buduca doktorka,zelim da budem psihijatar,trenutno sam medicinska sestra u srednjoj skoli :-D,glupa medicinska sestra,kao buduca doktorka moram da branim svoju profesiju.Doktori nisu Bog,ne mogu da "zapru"dusu coveku,vec su tu da pomognu,ovo kazem zato sto sam citala svuda po netu kako ljudi krive lekare..E fora je sto je mene strah da nisu svi oni pogrsili,cak i doktorka pri oftamoloskom pregledu..Nisam normalna,priznajem

janad
19.08.2011., 09:13
sladja22 nemoj se ljutit ali nešto bi te pitala. s obzirom da imaš 16 tek kako se slažeš sa vršnjacima i dali se nešto desilo u tvom životu prije tih 4-5god kad su počele te glavobolje? pitam te jer mislim da je doktorica možda u pravu i da ti hvala bogu nije ništa. možda stvarno samo previše tražiš simptome. svi imamo neke simptome ali to ne znači nužno da smo bolesni. glavobolje dođu i odu. normalna pojava. nekoga zaboli glava zbog velikog stresa a za tebe mislim da si stvarno pod stresom jer ti ovo nikako ne izlazi iz glave. pokušaj se opustiti,ne razmišljaj o bolestima. to svakoga ražalosti. kažeš da izlaziš. raduj se tim trenucima i druženju s prijateljima. ali pokušaj se zapitat zašto misliš da si bolesna,zapravo kažeš da si sigurna. što ti se to desilo pa da sebi tražiš simptome tako teške bolesti od koje se umire?! iako ja imam dojam da samo tražiš pomoć na neki način. pažnju. neznam u kakvim uvjetima i kakvoj situaciji živiš ali vjeruj mi sve prođe. premlada si za takve brige. oprosti ako sam preizravna ali takva sam :)

Ivanicapeca
19.08.2011., 13:24
E vidiš to mi nitko nikad u ovih 15 god nije predložio.bila sam na Rebro gdje su mi radili biopsiju i bila predviđena za gamu ali su me u zadnji tren otpremili kući. uredno friško probušene lubanje,sa svim puntima i to dva dana prije skidanja punata. tako da sam se satrala putovanjem. nakon toga su mi samo nastavili tretirat epilepsiju. malo ću se raspitat jel ovo mi je novost ali ne bih želila pod nož što se kaže.
ako si upućena znaš li koje su to možda metode pa da malo proguglam? hvala

E sad, to ovisi o tipu tumora i poziciji, ali čitala sam da je moguće zračiti čak i primiti par doza citostatika. To će ti znati najbolje reći onkolog. Preporučjem ti dr. Šanteka na Rebru. Zašto su odustali od game? To mi se čini vrlo efikasnim u tvome slučaju jer kad se tumoru "spali" žila koja ga hrani, jednostavno počne propadati i resorbira se na kraju.

janad
19.08.2011., 13:52
Nikad mi nije objašnjeno zašto. Rekli su mi samo da bi klasičnom operacijom izgubila 70%vida i da mi ne preporučuju jer sam premlada. tada mi bilo 20. kasnije nikad nitko više nije spomenuo. gledala sam baš sve nalaze iz tog vremena i vidim u jednom preporuka za gamu,slijedi odlazak na Rebro,biopsija nakon koje sam trebala na gamu ali me dr.paladino otpustio kući.Možda zbog veličine nisam bila kandidat za gamu?! neznam.

Ivanicapeca
19.08.2011., 14:32
Nikad mi nije objašnjeno zašto. Rekli su mi samo da bi klasičnom operacijom izgubila 70%vida i da mi ne preporučuju jer sam premlada. tada mi bilo 20. kasnije nikad nitko više nije spomenuo. gledala sam baš sve nalaze iz tog vremena i vidim u jednom preporuka za gamu,slijedi odlazak na Rebro,biopsija nakon koje sam trebala na gamu ali me dr.paladino otpustio kući.Možda zbog veličine nisam bila kandidat za gamu?! neznam.
Traži ponovno konzultacije s njim i objašnjenje. Nije inače čovjek koji otpušta bez objašnjenja, ali treba ga se zatražiti. Liječnici ti se drže one "ako nema pitanja, sve je jasno". Nazovi njegov odjel i zamoli sestru da te zabilježi za razgovor s njim.

janad
19.08.2011., 16:50
neće se sjetiti. to je bilo prije 9 god. dugo je vremena prošlo.

Ivanicapeca
19.08.2011., 17:04
neće se sjetiti. to je bilo prije 9 god. dugo je vremena prošlo.

tim više, toliko godina u medicini nosi puno novosti i stvari koje se sad daju a prije nisu išle.danas postoji i cyber knife npr.

femmelatin
19.08.2011., 20:43
E,pogresno sam napisala OKP.Svasta radim,imam ritualne neke uvrnute,brojim. Sta Vi mislite o mojim simptomima?

Pa već sam rekla. Nisam liječnik ni medicinar, ali čak i ovako laički se može naslutiti da patiš od nekog oblika anksioznosti, OKP-a ili hipohondrije. I za to postoje rješenja. Sa svojih 16 godina, uputi se psihoterapeutu za adolescente, i s njim kreni korak po korak ka rješavanju svojih problema.

femmelatin
19.08.2011., 20:56
Ne znam kada sam ovakva postala,strah me od bolesti,ali ne mislim da sam hipohondar,ne.

Znam da ne misliš, ali pročitaj ovo:

"Kako se može dijagnosticirati hipohondrija?
Najprije, oboljeli je stalno i čvrsto uvjeren da boluje od neke ili nekih određenih tjelesnih bolesti, što potkrepljuje tipičnim simptomima koje nažalost nije moguće potvrditi raznim dijagnostičkim metodama. Uz to, oboljeli svjesno, često ljutito i agresivno odbija savjet svog liječnika i njegovo stručno uvjerenje temeljeno na dokazima kako nije riječ o tjelesnoj bolesti.

Pri općem anksioznom poremećaju, paničnom poremećaju, socijalnoj fobiji i drugim fobijama dominiraju simptomi anksioznosti, straha od gubitka kontrole, jedan opći i ukupni tjelesni nemir, a u hipohondrije mogu postojati ti simptomi kao prateći i uglavnom marginalni. Ipak, spomenuti poremećaji imaju brojne tjelesne smetnje hipohondričnog karaktera, ali za razliku od hipohondara, kada se isključi organski uzrok, ovi pacijenti prihvaćaju činjenicu da je njihova bolest psihogene naravi i tako je liječe.

Tijek, prognoza i liječenje hipohondrije

Liječenje hipohondrije je dugo, kompleksno, često “teško“ za pacijenta, ali i za liječnika. Potrebno je izraditi odgovarajući, za svakog pojedinca posebni i specifični, plan liječenja. Nužno je izgraditi povjerenje između pacijenta i liječnika. Uz razne oblike psihodinamskog liječenja, tehnika opuštanja, bihevioralne terapije, primjenjuju se i lijekovi tzv. psihofarmaci. "

superoirna
20.08.2011., 09:27

Gamma knife se radi nad tvorevinom do 3 cmm, a cyber do 4 cmm. Tako su i kod mog supruga odustali od gamma zračenja jer mu je tumor bio 3.8 cm veličine te smo zato otišli na cyber knife zračenje i sada je sve ok i tumor se je smanjio na veličinu od 2,8 cm

đšpo12
27.08.2011., 16:52
Tumor mozga se može otkriti na bezbroj načina. A simptomi mogu biti brojni: povraćanje, vrtoglavica, glavobolja, da nemožeš ni ustat... Zato preporučujem odlazak kod doktora i MG :top::top::top::top::top:

Sladja22
02.09.2011., 16:59
Pa glupo mi je da pricam,al meni se simptomi svaki dan smenjuju,jedan glava,drugi nema glava,nego mi muka,treci mi se vrti,bez ova dva,cetvrti bockanje po telu,peti muti mi se levo oko,i sve u krug,al nista u kompletu,pa me zato strah,mada ipak mislim da necu na magnet

hrvoje dr.
02.09.2011., 17:14
Pa glupo mi je da pricam,al meni se simptomi svaki dan smenjuju,jedan glava,drugi nema glava,nego mi muka,treci mi se vrti,bez ova dva,cetvrti bockanje po telu,peti muti mi se levo oko,i sve u krug,al nista u kompletu,pa me zato strah,mada ipak mislim da necu na magnet
Draga moja buduća kolegice mislim da nemate razloga za brigu. Kod tinejđerki su vrlo česte glavobolje i mučnine....Tako da nemaš indikacije za MR. Opusti se i uživaj u životu.

Sladja22
02.09.2011., 17:51
HVALA KOLEGA. :-D Da li ste specijalizirali nesto?Pocela je skola,druga godina,sada imamo nove predmete farmakologiju,mikrobiologiju sa epidemiologijom i parazitologijom,psihologija :cerek: ,higijena,da li mnogo tesko sve ovo da se nauci?Zanimljivo je sve,al imam problema sa matematikom i fizikom,ni hemija ne ide bas najbolje.Zelela bih medicinu posle,al n zm bas hemiju,da li za polaganje daju neke zbirke,nesto?Ne znam da li cu moci da naucim hemiju?Posto nista ne razumem.Ja zelim da ucim,al ponekad nemam volju,sta da preduzmem,kako da se "nateram"?Malo smo skrenuli s teme,al nema veze :)

broderick
20.09.2011., 23:30

I kakve veze ima upaljeno grlo i bolesni sinusi sa tumorom mozga:504:???? niko neće da te šalje jer valjda nema razloga... mama doktorica ne može da te šalje jedino ako nije neurokirurg.... inaće meni su našli tumor na mozgu(gliom ili gangligliom -nisu mogli utvrdit:() i očnom živcu (gliom):503: a niti imam glavobolje niti slabo vidim ćak ni naočale ne nosim.... ja sam išao na MR(magnetsku) jer imam jednu bolest koja uzrokuje tumore...

broderick
22.09.2011., 14:55
uh taj FORUM . U 5mj. mi je otkriven gliom na lijevom očnom živcu i gliom ili gangligliom na mozku (nisu mogli točno utvrditi:confused::ne zna:)... Inaće nisam imao neke posebne simptome niti me boljela glava, nisam imao vrtoglavice, vid ok, a na MR sam upućen kontrolno jer bolujem od Neurofibromatoze ....

Sad sve bi bilo OK da nisam imao previše vremena i malo čitao po forumu, pa dobio inspiraciju da malo trazim po netu i došao do nekih :kava::503::504
pomalo zabrinjavajučih podataka .... Do sad se nisam brinuo previse oko prvih nalaza, jer jednostavno koliko god cudno zvučalo više se nemam snage niti se želim sekirati oko bolesti i sličnih sranja :) ... Nakon MR sam morao na rebro na neurokirurgiju i tamo mi doktor sve lijepo objasnil - ono kao tumor na mozguje dobrocudni gliom koji je operabilan i koji će mi ako bude potrebno uklonit:Pop: nakon nekoliko kontrola MR da se vidi koliko taj tumor raste itd.

E sad kao što rekoh pošto sam imao previše slobodnog vremena:Pivo::bara:
pa malo tražio po netu došao sam do nekih saznanja koji mi sad nedaju mira . Ako sam sve dobro shvatio od svih dobročudnih tumora mozga Gliom je onaj koji najčešće pređe u zločudni:E a zločudni oblik Glioma je najsmrtonosniji oblik tumora mozga .... MENE USTVARI ZANIMA KOLIKO ČESTO DOBROČUDNI GLIOM PREĐE U ZLOČUDNI (NA 100dobročudnik - ??? zločudnih).

Pa ako neko ima kakva saznanja nek mi pojasni kako stoje stvari:504: . Ako sam nešto krivo shvatio onda sorry .

Ivanicapeca
22.09.2011., 17:53
uh taj FORUM . U 5mj. mi je otkriven gliom na lijevom očnom živcu i gliom ili gangligliom na mozku (nisu mogli točno utvrditi:confused::ne zna:)... Inaće nisam imao neke posebne simptome niti me boljela glava, nisam imao vrtoglavice, vid ok, a na MR sam upućen kontrolno jer bolujem od Neurofibromatoze ....

Sad sve bi bilo OK da nisam imao previše vremena i malo čitao po forumu, pa dobio inspiraciju da malo trazim po netu i došao do nekih :kava::503::504
pomalo zabrinjavajučih podataka .... Do sad se nisam brinuo previse oko prvih nalaza, jer jednostavno koliko god cudno zvučalo više se nemam snage niti se želim sekirati oko bolesti i sličnih sranja :) ... Nakon MR sam morao na rebro na neurokirurgiju i tamo mi doktor sve lijepo objasnil - ono kao tumor na mozguje dobrocudni gliom koji je operabilan i koji će mi ako bude potrebno uklonit:Pop: nakon nekoliko kontrola MR da se vidi koliko taj tumor raste itd.

E sad kao što rekoh pošto sam imao previše slobodnog vremena:Pivo::bara:
pa malo tražio po netu došao sam do nekih saznanja koji mi sad nedaju mira . Ako sam sve dobro shvatio od svih dobročudnih tumora mozga Gliom je onaj koji najčešće pređe u zločudni:E a zločudni oblik Glioma je najsmrtonosniji oblik tumora mozga .... MENE USTVARI ZANIMA KOLIKO ČESTO DOBROČUDNI GLIOM PREĐE U ZLOČUDNI (NA 100dobročudnik - ??? zločudnih).

Pa ako neko ima kakva saznanja nek mi pojasni kako stoje stvari:504: . Ako sam nešto krivo shvatio onda sorry .

Gliom je grupno ime malignih tumora koji nastaju iz glio stanica i dijele se prema tipu, stupnju i lokaciji rasta. Po tome variraju i prognoze. Najzločudniji tip s najgorim prognozama jest Glioblastom MF, astrocitom 4 stupnja. Na njega na žalost otpada oko 60 % svih malignih tumora.
http://en.wikipedia.org/wiki/Glioma
http://zanovidan.hr/tumori-mozga/
Neki tipovi benignih tumora imaju tendenciju prelaska u maligno stanje, ali uglavnom maligni tumori i krenu kao takvi u startu. KOd nekih benignih tumora je veći problem grda lokacija i kirurška ne pristupačnost pa ih po tome možemo smatrati malignima, iako to po svojoj staničnoj građi zapravo nisu, jer stvaraju velike probleme svojim rastom, npr. intrakranijalni tlak.

broderick
22.09.2011., 19:02
oj IVANICAPECA.... Hvala na trudu, ali tekstove pod ovim linkovima sam pročitao kao još i 10tak drugih tekstova i oni su ti koji su me najviše zbunili....
na nalazu MR-spektroskopije piše da je vidljiva lezija odgovara tipu glioma ili gangliglioma itd. , a u razgovoru s neurokirurgom na rebru rečeno mi je da je to dobročudni tumor i sve ostalo kaj sam prije napisal (operabilan itd....). Na moje konkretno pitanje kako se na snimci MR vidi da je nešt dobročudno ili zločudno doktor mi je rekao , neke vrijednosti koje su navedene u nalazima bile bi drukčije(kad ovo pišem nemam nalaz kod sebe pa ne mogu pisat točne izraze) a također bi i neki graf koji je bio uz nalaz izgledao drukčije....

PROBLEM JE U TOME da mi kao što sam rekao na nalazu piše gliom ili gangligliom, doktor mi je rekao da imam dobročudni tumor a u večini članaka na netu gliom se spominje u kontekstu malignog tumora...

???????

-Možda bolje de se ne zamaram time , uskoro opet moram do neurokirurga pa....... če da pitamo :-)

HVALA JOŠ JEDNOM :-)

sanjo77
22.09.2011., 20:33
oj IVANICAPECA.... Hvala na trudu, ali tekstove pod ovim linkovima sam pročitao kao još i 10tak drugih tekstova i oni su ti koji su me najviše zbunili....
na nalazu MR-spektroskopije piše da je vidljiva lezija odgovara tipu glioma ili gangliglioma itd. , a u razgovoru s neurokirurgom na rebru rečeno mi je da je to dobročudni tumor i sve ostalo kaj sam prije napisal (operabilan itd....). Na moje konkretno pitanje kako se na snimci MR vidi da je nešt dobročudno ili zločudno doktor mi je rekao , neke vrijednosti koje su navedene u nalazima bile bi drukčije(kad ovo pišem nemam nalaz kod sebe pa ne mogu pisat točne izraze) a također bi i neki graf koji je bio uz nalaz izgledao drukčije....

PROBLEM JE U TOME da mi kao što sam rekao na nalazu piše gliom ili gangligliom, doktor mi je rekao da imam dobročudni tumor a u večini članaka na netu gliom se spominje u kontekstu malignog tumora...

???????

-Možda bolje de se ne zamaram time , uskoro opet moram do neurokirurga pa....... če da pitamo :-)

HVALA JOŠ JEDNOM :-)

Ako je gliom tip I ,onda je to "piloidni gliom"i jedini se smatra uglavnom benignim tumorom.Ako imaš NF ili Neurofibromatozu,najčešće se radi o ovom tipu tumora.
Ako je tip II,to je "borderline" tumor.Znači na granici benignog/malignog .
Ako su tip III ili IV to su isključivo maligni tumori.
Pogledaj na wikipediji pod pojam "astrocytoma"

EDIT: tek sad sam vidio da stvarno boluješ od NF...Ne brini,dao bi ruku u vatru da se u tvom slučaju radi o piloidnim gliomima.Naime područje oko očnog živca je gotovo TIPIČNO za nastanak istih kod bolesnika sa NF...
Sretno

Ivanicapeca
23.09.2011., 09:06
Ako je gliom tip I ,onda je to "piloidni gliom"i jedini se smatra uglavnom benignim tumorom.Ako imaš NF ili Neurofibromatozu,najčešće se radi o ovom tipu tumora.
Ako je tip II,to je "borderline" tumor.Znači na granici benignog/malignog .
Ako su tip III ili IV to su isključivo maligni tumori.
Pogledaj na wikipediji pod pojam "astrocytoma"

EDIT: tek sad sam vidio da stvarno boluješ od NF...Ne brini,dao bi ruku u vatru da se u tvom slučaju radi o piloidnim gliomima.Naime područje oko očnog živca je gotovo TIPIČNO za nastanak istih kod bolesnika sa NF...
Sretno

Piloidni gliom jest maligni tumor, ali je niskog stupnja zloćudnosti (bez obzira na to što netko pod tim zapravo "smatrao" i velika je pogreška što to pacijentu nije rečeno kako zapravo je) jer jako sporo raste, no to ne znači da kod nekih ljudi ne može progradirati brže iz nekih nepoznatih razloga. RIjetko je, no moguće je.
Neovisno o tome mislim da je neurokirug vrlo olako zanemario nalaz radiologa. Uvijek postoji i mogućnost da je netko (patolog) fulao prvi PHD (a ne bi bili prvi put), a osim toga vrlo dobro znamo da u medicini 1 i 1 nije uvijek 2, čim vole vrlo rado mahati kad im paše. Iskreno lagano sam iznenađena neurokirurgom s Rebra, ne znam o kome se radi, jer su inače vrlo dobri po tim pitanjima.

Iskreno, Broderick, zlu ne trebalo, ja bih na tvome mjestu ipak zatražila drugo mišljenje ili u Vinogradskoj ili možda još bolje negdje vani. Puši ti brate i na hladno, nek oni sebi suspektno postavljaju dijagnoze pa se otpuštaju tako doma, kad se njima dogodi. Pa ako i drugi kažu isto, bar znaš kako stvari stoje i da si u najgorem slučaju dramio bezveze.
EDIT: Znam za slučaj astrocitoma gr.3 na očnom živcu. Žena je imala nekih problema s okom godinama ali nisu nikad uspjeli naći nikakvu tvorevinu do tada. Ženi su u St. htjeli vaditi oko, no sva sreća pa je došla u ruke dr. Paladina koji je stvar riješio gamma nožem i sačuvao joj je oko.Ne vidi na njega ništa osim svjetla. Prošla je i kemo i za sad je stvar u remisiji već 6 godina.

sanjo77
23.09.2011., 14:09
Piloidni gliom jest maligni tumor, ali je niskog stupnja zloćudnosti (bez obzira na to što netko pod tim zapravo "smatrao" i velika je pogreška što to pacijentu nije rečeno kako zapravo je) jer jako sporo raste, no to ne znači da kod nekih ljudi ne može progradirati brže iz nekih nepoznatih razloga. RIjetko je, no moguće je.
Neovisno o tome mislim da je neurokirug vrlo olako zanemario nalaz radiologa. Uvijek postoji i mogućnost da je netko (patolog) fulao prvi PHD (a ne bi bili prvi put), a osim toga vrlo dobro znamo da u medicini 1 i 1 nije uvijek 2, čim vole vrlo rado mahati kad im paše. Iskreno lagano sam iznenađena neurokirurgom s Rebra, ne znam o kome se radi, jer su inače vrlo dobri po tim pitanjima.

Iskreno, Broderick, zlu ne trebalo, ja bih na tvome mjestu ipak zatražila drugo mišljenje ili u Vinogradskoj ili možda još bolje negdje vani. Puši ti brate i na hladno, nek oni sebi suspektno postavljaju dijagnoze pa se otpuštaju tako doma, kad se njima dogodi. Pa ako i drugi kažu isto, bar znaš kako stvari stoje i da si u najgorem slučaju dramio bezveze.
EDIT: Znam za slučaj astrocitoma gr.3 na očnom živcu. Žena je imala nekih problema s okom godinama ali nisu nikad uspjeli naći nikakvu tvorevinu do tada. Ženi su u St. htjeli vaditi oko, no sva sreća pa je došla u ruke dr. Paladina koji je stvar riješio gamma nožem i sačuvao joj je oko.Ne vidi na njega ništa osim svjetla. Prošla je i kemo i za sad je stvar u remisiji već 6 godina.

Piloidni gliom je i dalje velika nepoznanica.Ali ne po pitanju da li je to maligni/benigni tumor već zašto se ponaša toliko netipično za gliome.Naime njegova struktura i razvoj su TIPIČNI za BENIGNE tumore i on to uistinu JEST.Nažalost imam iskustva s ovime i imam za ovo potvrde od uglednih liječnika iz Hrvatske i iz inozemstva.

Ivanicapeca
23.09.2011., 14:12
Piloidni gliom je i dalje velika nepoznanica.Ali ne po pitanju da li je to maligni/benigni tumor već zašto se ponaša toliko netipično za gliome.Naime njegova struktura i razvoj su TIPIČNI za BENIGNE tumore i on to uistinu JEST.Nažalost imam iskustva s ovime i imam za ovo potvrde od uglednih liječnika iz Hrvatske i iz inozemstva.

Zato im i je "velika nepoznanica". :mig:

broderick
23.09.2011., 14:27
Da obranim doktora s rebra, ja sam jako zadovoljan s njim(neću ga imenovat) a čuo sam i jako dobre preporuke za njega.... nije sad da je on meni nešto tajio, ali pošto sam bio prvi put na MR nije ima s čim usporedit nalaz(to mi je i rekao) zato sad u 11mjesecu moram ponovo na MR pa da vidi razliku koliko to raste itd....
Ustvari na MRsam bio 2put ali u prekratkom vremenu da bi se vidjela razlika, prvi put je pisalo zadebljanje očnog živca i 2lezije na mozgu, onda me on poslao na MRspektroskopiju di su utvrdili da je na oku taj gliom očnog živca, da jedna lezija na mozgu odgovara tipu glioma ili gangliglioma niskog stupnja..... druga lezija na mozgu ne pije onaj kontrast pa navodno nije ništ strašno... inaće rekao je da ako ce biti potrebno da ce me operirat, da je tumor na mijestu di se može izvadit itd...
Ma sve je bilo uredu dok nisam počeo čitat tu po forumu.... prije gotovo da i nisam mislio na to, a sad me laganoooo kopka... zna možda netko koliko često gliom prvog stupnja pređe u gliom drugog ili trćeg stupnja(ako je to opće moguće )....

sanjo77
23.09.2011., 14:37
Ivanice imaš PP.

Ivanicapeca
23.09.2011., 14:43
Da obranim doktora s rebra, ja sam jako zadovoljan s njim(neću ga imenovat) a čuo sam i jako dobre preporuke za njega.... nije sad da je on meni nešto tajio, ali pošto sam bio prvi put na MR nije ima s čim usporedit nalaz(to mi je i rekao) zato sad u 11mjesecu moram ponovo na MR pa da vidi razliku koliko to raste itd....
Ustvari na MRsam bio 2put ali u prekratkom vremenu da bi se vidjela razlika, prvi put je pisalo zadebljanje očnog živca i 2lezije na mozgu, onda me on poslao na MRspektroskopiju di su utvrdili da je na oku taj gliom očnog živca, da jedna lezija na mozgu odgovara tipu glioma ili gangliglioma niskog stupnja..... druga lezija na mozgu ne pije onaj kontrast pa navodno nije ništ strašno... inaće rekao je da ako ce biti potrebno da ce me operirat, da je tumor na mijestu di se može izvadit itd...
Ma sve je bilo uredu dok nisam počeo čitat tu po forumu.... prije gotovo da i nisam mislio na to, a sad me laganoooo kopka... zna možda netko koliko često gliom prvog stupnja pređe u gliom drugog ili trćeg stupnja(ako je to opće moguće )....

Moguće je, najčešće treba jako dugo vremena da progradira iz prvog u treći,statistički gledajući teško da će ti to biti do 11mj, no statistika se radi po krivulji koja ima dva kraja i sredinu.I zato to mene smeta što odokativno tvrde dijagnoze i drže se iskustva...ne znam, meni je to nekako teško za prihvatiti kad se radi o mozgu.
Moja pokojna stara je godinama imala užasne glavobolje, smetalo joj se svjetlo, imala povremene vrtoglavice dok nije odjednom počela prvo fufljati, pa se pojavio ispad usnice i noge uz divljačke glavobolje koje nije mogla riješiti 3 tj,da bi joj na kraju našli glioblastom. Uvijek su prije njene tegobe pripisivali vratnoj kralježnici i prof. deformaciji. Tko zna, vjerojatno je svo vrijeme nešto nosila pa je to progradiralo iz jednog stupnja u drugi i eto ti vraga nakon tog vremena.Pitam se kakav bi bio ishod da se netko sjetio poslati je slikati glavu kad su krenule tegobe, a ne odokativno zaključio kako ima kifozu i da je to od toga. Nadam se da sada shvaćaš moju skepsu.
Na www.zanovidan.hr imaš forum gdje piše dr. Jasna Radić, onkologica iz Vinogradske. Postavi joj ova pitanja. Mislim da je po pitanju maligniteta ona ipak puno kompetentnija od forumskih škrabala poput nas koji pišemo po nekom osobnom iskustvu, a mislim i od neurokirurga, uz svo dužno poštovanje.

broderick
23.09.2011., 15:07
IVANICAPECA - Hvala ljepa :-)

Ivanicapeca
23.09.2011., 15:13
IVANICAPECA - Hvala ljepa :-)

Ajde, ako ti nije teško, prenesi svoja saznanja nakon toga, baš me interesira njeno mišljenje.
Trenutno sam na putu, al čim se vratim doma, još ću se raspitati.

broderick
23.09.2011., 19:27
Ivanicapeca - 02.11. imam kontrolni MR pa onda idem na rebro, pa onda javim kaj je bilo.... valjda nebum pozabil :-) //

hrca993
23.09.2011., 22:59
Pogledaj Lat vertigo... ne mora odmah biti najgore http://blog.vecernji.hr/fiziofanatik/2009/08/02/vrtoglavicavertigo-vrtuljak-u-glavi/ pogledaj pod ateloskleroza.. moguće kod osoba s povećanom masnoćom pa se masnoća nakuplja po krnim žilicama, Optimizam pomaže u liječenju što god da je!

Ivanicapeca
24.09.2011., 07:58
Evo ja upitala dr. Radić čisto da budemo na čistom oko te klasifikacije.

Živjela sam u uvjerenju da su gliomi skupno ime za maligne tumore, pa iz toga izvodim zaključak da je piloidni gliom po staničnoj građi maligni tumor koji jako sporo progradira i metastazira tj. ponaša se kao benigni.
Jesam li u pravu ili u teškoj zabludi?

njen odgovor:

Tvoj zaključak je točan. To je gliom gradusa 1 (po WHO klasifikaciji), dakle zloćudni tumor, ali niskog malignog potencijala, pa se ponaša kao benigni tumor.

broderick
24.09.2011., 14:08
-znači nema razloga za reviše straha :-) sad jedino ostaje pitanje kaj točno znači taj niski maligni potencijal.... -tj. koliko su česte komplikacije i kakve su ....

-inače me više od tog tumora na mozgu brine ovaj na očnom živcu, ali tu ionako nema pomoči jer dok je dobro je dobro a ako i kada bude potrebna operacija onda zbogom vidu na dotićnom oku :-( - jedino dobro je kaj taj gliom očnog živca jakooooo sporo raste pa pošto trenutno nemam nikakvih problema s vidom vjerojatno imam još 10tak a možda i više godina kaj se vida tiće(na lijevom oku)....

-još jednom hvala na pokazanom trudu i pomoči -IVANICAPECA

Gerta
24.09.2011., 14:47
-znači nema razloga za reviše straha :-) sad jedino ostaje pitanje kaj točno znači taj niski maligni potencijal.... -tj. koliko su česte komplikacije i kakve su ....

-inače me više od tog tumora na mozgu brine ovaj na očnom živcu, ali tu ionako nema pomoči jer dok je dobro je dobro a ako i kada bude potrebna operacija onda zbogom vidu na dotićnom oku :-( - jedino dobro je kaj taj gliom očnog živca jakooooo sporo raste pa pošto trenutno nemam nikakvih problema s vidom vjerojatno imam još 10tak a možda i više godina kaj se vida tiće(na lijevom oku)....

-još jednom hvala na pokazanom trudu i pomoči -IVANICAPECA

Evo, ako te zanima statistika UGRUBO pacijenti s WHO gradus I (u koji spada i gangliogliom) imaju prosječno preživljenje preko 10 god., sa gradusom II oko 7g, sa grudusom III oko 3 god, a sa gradusom IV nažalost prežive samo 1-2 god.

Ovo preko 10 god. nemoj doslovno shvatiti kao 10 god, jer se u medicini uglavnom niti ne daju prognoze za duže vremenske intervale.
Gangliogliom po svom ponašanju nema najčešće tendenciju prelaska u viši stupanj (95% njih ostaju gradus I), ali ga se mora kontrolirati jer ako postoje naznake da je ipak prešao u gradus II može se mijenjati terapijski pristup.

Gangliogliomi se operiraju prvenstveno kada zbog svoje veličine, a još važnije smještaja počinju izazivati simptome - kako su najčešće locirani u temporalnom režnju mogu izazvati epilepsiju. Nakon same operacije se uglavnom niti ne vraćaju, ali se baš zbog lokalizacije niti ne operiraju ako ne stvaraju smetnje jer se rezanjem tumora uništi i dio zdravog moždanog tkiva što može izazvati više smetnji nego sam tumor.

Nebojsa_Sky
26.09.2011., 18:54
ljudi ja sam poceo da se zabaljvjam sa jednom devojkom koja mi je posle 10 dana rekla da ima tumor na mozgu , i da vec 3 godine pije neke lekove kako bi se on povukao . rekla mi je da je pre 3 godine kada su joj otkrili tumor on bio 9 milimetara , a da se posle 2 godine smanjio na 7 milimetara , i da je bila pre 6 meseci i da je ostao 7 milimetara. ja nisam hteo da je ispitujem previse jer ne poznajem dovoljno , pa sam iskuirao tu temu.

ali bih voleo da mi neko od vas mozda kaze , ako je moguce da se zna , da li je to mozda zlocudni ii dobrocudni tumor???
kapiram da sam dao mao informacija za to , ali da li se i zlocudni leci lekovima ili tako nesto....

Gerta
26.09.2011., 19:35
ljudi ja sam poceo da se zabaljvjam sa jednom devojkom koja mi je posle 10 dana rekla da ima tumor na mozgu , i da vec 3 godine pije neke lekove kako bi se on povukao . rekla mi je da je pre 3 godine kada su joj otkrili tumor on bio 9 milimetara , a da se posle 2 godine smanjio na 7 milimetara , i da je bila pre 6 meseci i da je ostao 7 milimetara. ja nisam hteo da je ispitujem previse jer ne poznajem dovoljno , pa sam iskuirao tu temu.

ali bih voleo da mi neko od vas mozda kaze , ako je moguce da se zna , da li je to mozda zlocudni ii dobrocudni tumor???
kapiram da sam dao mao informacija za to , ali da li se i zlocudni leci lekovima ili tako nesto....

Definitivno premalo informacija, ali npr. adenomi hipofize bi se uklopili u tvoj opis (mlada žena, benigni tumor koji se kontrolira lijekovima).

Ako ti je to djevojka, najbolje ju sam pitaj, ovako teško da itko može odgonetnuti o čemu se radi.

broderick
26.09.2011., 19:40
-pa da je zločudan onda bi ga valjda već operirala.... pošto zločudni tumori metastaziraju....

Nebojsa_Sky
26.09.2011., 22:49
pa da ...ona mi je devojka :) a jel moguce da to prodje od ljubavi? :))))
pitacu je ja sve samo da malo prodje vremena... ne zelim da je podsecam na to...

Ivanicapeca
27.09.2011., 08:13
-pa da je zločudan onda bi ga valjda već operirala.... pošto zločudni tumori metastaziraju....

Pa ne operira se svaki maligni tumor. O tome ovisi pozicija/pristupačnost, stupanja malignosti, mogućnost progradiranja....o tome smo na zadnjoj stranici pisali

No najvjerojatnije se radi o benignoj tvorevini kod ove djevojke.

broderick
16.10.2011., 13:32
-ima još koga na ovoj temi???

Ivanicapeca
16.10.2011., 14:17
:w

broderick
02.11.2011., 14:12
-danas bio na novoj MR...

- primjetio da je trajalo gotovo duplo krace nego prva magnetska.... zna mozda netko zakaj???

-hvala...

Gerta
02.11.2011., 15:25
-danas bio na novoj MR...

- primjetio da je trajalo gotovo duplo krace nego prva magnetska.... zna mozda netko zakaj???

-hvala...

Zato što su znali što točno treba prikazati pa su radili ciljani protokol za tumore.

one111
05.11.2011., 22:46
Više glava je definitivno pametnije od jedne pa sam odlučio zatražiti savjet od vas!Kao što u naslovu piše pitanje je dali ponovno operirati nakon nepunih godinu i pol ili ipak ići na ciljano zračenje za koje sam samo čuo u pričama i neznam puno o njemu?Dolje je slika tvorbe (tumora) pa eto ako je netko dovoljno stručan pa da mi kaže što napraviti??Treba uzeti u obzir da se tumor nalazi na jako zeznutom mjestu!!
Puno HVALA!!

http://s9.postimage.org/t1dmbzquj/Tumor.jpg (http://postimage.org/image/t1dmbzquj/)

one111
06.11.2011., 09:06
NALAZ I MIŠLJENJE:
Na kontrolnom MR pregledu mozga koji se učini prije i nakon aplikacije paramagnetskog kontrastnog sredstva nalazi se stanje po subokcipitalnoj osteoplastčnoj kraniotomiji i redukciji ekspanzivnog procesa u III moždanoj komori (PHD:Astrocytoma pilocyticum gr.I,operiran u srpnju 2010.g.).Mezencefalički akvedukt je proširen zbog resekcije kranijalne polovice lamine kvadrigemine,a neposredno ispred njega u dnu III moždane komore nalazi se ovalna ekspanzivna tvorba dimenzija 14x11x18 mm koja je izointenzivna na T1presjecima,hiperintenzivna na T2 presjecima,dok se postkontrastno ne imbibira.Opisana tvorba prvenstveno odgovara rezidui osnovne bolesti.S lijeve strane postavljen je drenažni VP kateter koji prolazi kroz frontalni rog desne lateralne komore a vrškom se nalazi u parenhimu desne hemisfere između glave kaudatusa i putamena.U anteriornom dijelu frontalnih režnjeva obostrano,te u rostrumu i trupu korpusa kalozma nalaze se postishemijske malacijske i gliozne promjene.Ventrikularni sustav blago asimetričan, sa voluminoznijom lijevom lateralnom komorom no bez znakova hipertenzivnog hidrocefalusa.Treća i četvrta moždana komora veličinom u granicama normale.Ne nalazi se znakova svježe ishemije i hemoragije.Područje optičke hijaze,kavernoznih sinusa,ponotocerebealrnih kuteva i kraniocervikalnog prijelaza je morfološki u granicama normale.

Eto to je nalaz sa zadnjeg snimanja koji je bio 04.11.2011. te ga ja ni malo ne razumijem :ne zna: no ako će pomoć mogu stavit image CD-a koji sam dobio ako netko želi vidjeti sve slike!

HVALA

superoirna
06.11.2011., 10:04
Više glava je definitivno pametnije od jedne pa sam odlučio zatražiti savjet od vas!Kao što u naslovu piše pitanje je dali ponovno operirati nakon nepunih godinu i pol ili ipak ići na ciljano zračenje za koje sam samo čuo u pričama i neznam puno o njemu?Dolje je slika tvorbe (tumora) pa eto ako je netko dovoljno stručan pa da mi kaže što napraviti??Treba uzeti u obzir da se tumor nalazi na jako zeznutom mjestu!!
Puno HVALA!!

http://s9.postimage.org/t1dmbzquj/Tumor.jpg (http://postimage.org/image/t1dmbzquj/)

Uvjek je bolje ga operirati klasičnom metodom ako je to moguće zbog smještaja gdje se tumor nalazi i ako ga je moguće cijeloga odstraniti.....ali ako postoji rizik da se oštete neke važne funkcije bolje je otiči na ciljano zračenje.... Iz našeg iskustva gledano, moj muž je rekao samo ciljano zračenje , nikada više klasična op.

Ivanicapeca
06.11.2011., 10:41
Nije dovoljna slika da bi se nešto pametno moglo reći. Potrebna je puna dijagnoza, jer se različiti tumori različito ponašaju i imaju različite prognoze.
Mislim da je u ovom slučaju najbolje sjesti i s onkologom i s neurokirurgom te vidjeti koje su prednosti, a koji nedostatci jednog i drugog zahvata.
Osobno sam uvijek za manje invazivan pristup, ukoliko postoje dokazi da je jednaka učinkovitost moguća kao i kod klasičnog zahvata. Na kraju krajeva, ako manje invazivan pristup ne upali, uvijek se može glava otvoriti, kao zadnja moguća opcija.
Ovo je odličan slučaj za gammu čini se i mislim da bi bilo dobro probati s tim, ukoliko kirurg misli da je to dobra opcija.
EDIT: naknadno sam vidjela da si stavio punu dijagnozu. Radi se o spororastućem tumoru niskog stupnja malignosti i definitivno onda stoji ovo za gammu što sam napisala.

broderick
06.11.2011., 15:22
ONE111 -
-koliko ti je bio velik tumor kad si prvi put išao na operaciju ????
.................................................. .................................................. .................................................. .................................................

-koliko u prosjeku naraste tumor mozga u 6mj (neračunajuči brzorastuće oblike).....? Meni bi sutra ili u utorak trebali biti gotovi kontrolni nalazi , kontrola 6mj. nakon prvog snimanja...

-ZNA MOŽDA NETKO ?

broderick
07.11.2011., 15:08
Oj...
dobio nalaz na kojem piše da se na nalazu nalazi nepromjenjen izgled očnog glioma i žarišta u mozgu opisana u prvom nalazu od prije 6mj.

NA NOVO PIŠE:
-prikazuje se lipom suptentorijalno uz sinus rektus linearnog izgleda u dužini oko 5cm.
-nalaze se diskretno prošireni perivazalni prostori obostrano frontoparijetalno i okcipitalno.
-prikazuje se kavum septi belucitti i kavum vergae.
-nalazi se uzuracija skvame okcipitalne kosti s vanjske strane lijevo koje se prati od medijalne linije lateralno oko 7cm uz prikaz infiltrata u mekotkivnim strukturama oglavka debljine do 10mm koji se imibibira nakon kontrasta i može odgovarati neurofibromu s posljedičninm promjenama na lijevoj strani okcipitalne kosti.
lokalno se vidi nekoliko potkožnih neurofibroma od kojih je najveći smješten u medijalnoj liniji promjera oko 10mm.
u nazofarinksu se prikazuju adenoidne vegetacije.

IVANICAPECA - znas kaj o ovim izrazima :-) ????

Gerta
07.11.2011., 15:53
Oj...
dobio nalaz na kojem piše da se na nalazu nalazi nepromjenjen izgled očnog glioma i žarišta u mozgu opisana u prvom nalazu od prije 6mj.

NA NOVO PIŠE:
-prikazuje se lipom suptentorijalno uz sinus rektus linearnog izgleda u dužini oko 5cm.

Lipom je dobroćudna nakupina masnog tkiva, slučajan nalaz koji ne stvara poteškoće

-nalaze se diskretno prošireni perivazalni prostori obostrano frontoparijetalno i okcipitalno.

:misli:...rekla bih da su perivaskularni prostori - predstavljaju prostore oko vena i nisu nikakva patologija

-prikazuje se kavum septi belucitti i kavum vergae.
cavum septi pellucidi i cavum verge su fiziološke varijante razvoja ventrikularnog sustava

-nalazi se uzuracija skvame okcipitalne kosti s vanjske strane lijevo koje se prati od medijalne linije lateralno oko 7cm uz prikaz infiltrata u mekotkivnim strukturama oglavka debljine do 10mm koji se imibibira nakon kontrasta i može odgovarati neurofibromu s posljedičninm promjenama na lijevoj strani okcipitalne kosti.
lokalno se vidi nekoliko potkožnih neurofibroma od kojih je najveći smješten u medijalnoj liniji promjera oko 10mm.

Neurofibromi su tumori koji se pojavljuju u sklopu tvoje osnovne bolesti - neurofibromatoze, od kojih je jedan "nagrizao" kost lubanje

u nazofarinksu se prikazuju adenoidne vegetacije.

obilnije limfno tkivo u ždrijelu, može biti posljedica neke ranije infekcije

Najvažnije je da su tumori stacionarni i da se ne mijenjaju :top:
Lipom, perivaskularni prostori i cavumi su sa velikom sigurnošću bili vidljivi i na zadnjem pregledu, no ponekad se takve praktički beznačajne stvari ni ne spominju kada postoji ozbiljnija patologija kao što je kod tebe slučaj jer ne utječu ni na što, a da ne odvuku pažnju od bitnih podataka.

broderick
07.11.2011., 16:28
Hvala hvala...

-znaci sad jedino ostaje pitanje kaj je s ovim neurofibromom koji ''nagriza'' kost lubanje.... sjecam se da je jedna od prvih pretraga koju sam radil bila scintigrafija kostiju... bumo videli kaj bu neurokirurg povedal :-)...
još jemput fala... :-)

djoh
13.11.2011., 21:47
Vec duze vreme imam povremena probadanja u glavi nije jaka bol ali postoji i sve vise me nervira .Traje sekundu mozda i manje pa prestane pa onda peckanje i trnci u predelu glave . Vadio sam krv i perfektna je , snimo pluca odlicna inace ne pusim , srce i krvni pritisak su mi u redu . Bez problema obavljam sve aktivnosti , ne vrtoglava mi se i slicno nemam ni mucninu . Bio sam kod ocnog u nalazu pise da nisu vidljive patoloske promene . Bio sam kod neurologa rekao mi je da je naj bolje da odradim i mr pa ce onda znat sta je u pitanju . Rekao mi je i da se nebrinem i da me ne salje na mr zato sto imam nesto u glavi vec da drukcije nece razbit moj starah . Dali treba da strahujem i dali moji simptom odgovaraju nekom tumoru . Pozdrav nov sam ovdje pa se nadam da ce mo se ljepo druzit .

BlueWhale
15.11.2011., 09:51
Vec duze vreme imam povremena probadanja u glavi nije jaka bol ali postoji i sve vise me nervira .Traje sekundu mozda i manje pa prestane pa onda peckanje i trnci u predelu glave . Vadio sam krv i perfektna je , snimo pluca odlicna inace ne pusim , srce i krvni pritisak su mi u redu . Bez problema obavljam sve aktivnosti , ne vrtoglava mi se i slicno nemam ni mucninu . Bio sam kod ocnog u nalazu pise da nisu vidljive patoloske promene . Bio sam kod neurologa rekao mi je da je naj bolje da odradim i mr pa ce onda znat sta je u pitanju . Rekao mi je i da se nebrinem i da me ne salje na mr zato sto imam nesto u glavi vec da drukcije nece razbit moj starah . Dali treba da strahujem i dali moji simptom odgovaraju nekom tumoru . Pozdrav nov sam ovdje pa se nadam da ce mo se ljepo druzit .

Kod Tm mozga glavobolja se javlja zbog povišenog intrakranijalnog tlaka što je kod tebe isključeno oftamološkim pregledom. Takve su glavobolje dugotrajne i jake i praćene mučninom, nekada i povraćanjem i smetnjama vida. Ovo što ti imaš je vjerojatno nekakva bol ili zbog vratne kralježnice ili nekakva neuralgija.

djoh
15.11.2011., 18:15
BlueWhale zamoli bih te da mi ako mozes objasnis sta su neuralgija .

BlueWhale
15.11.2011., 18:46
BlueWhale zamoli bih te da mi ako mozes objasnis sta su neuralgija .

Jednostavno rečeno neuralgije su bolovi koji nastaju zbog oštećenja živca. Ne kažem da je u tom stvar kod tebe, samo navodim kao mogućnost. :)

vkrnic
21.02.2012., 09:26
Šta znaći malacijske promjenemoždanog paenhima temporalno te preinzularno desno, što može odgovarati stanju po vaskularnoj leziji?

Gerta
21.02.2012., 16:07
Šta znaći malacijske promjenemoždanog paenhima temporalno te preinzularno desno, što može odgovarati stanju po vaskularnoj leziji?

znači da je navjerojatnije ranije bio moždani udar s desne strane mozga (znači oštećenja u vidu slabljenja ekstremiteta i sl. se očekuju s lijeve strane) koji je uništio dio moždanog tkiva i na tom mjestu se formirao ožiljak

lejka
28.04.2012., 21:26
zanima me kakva su dejstva zracenja tumora na mozgu?

Ivanicapeca
29.04.2012., 13:37
zanima me kakva su dejstva zracenja tumora na mozgu?

Možeš malo konkretnija biti u svom upitu?

lejka
29.04.2012., 15:54
znaci , moj otac ima tumor na mozgu. mestastaze... podvrgunt je terapiji - zracenje. Kako to utice, imali pozitivnog uspeha.. kakva se dejstva ocekuju?

Ivanicapeca
29.04.2012., 17:31
znaci , moj otac ima tumor na mozgu. mestastaze... podvrgunt je terapiji - zracenje. Kako to utice, imali pozitivnog uspeha.. kakva se dejstva ocekuju?

A gle, da nema nade da će biti pozitivnog djelovanja, ne bi se niti podvrgnuo radijaciji. Bez obzira koliko su napredovali biološki i pametni lijekovi, zračenje je i dalje najučinkovitiji oblik liječenja tumora. Metastaze na mozgu npr. ca bronha su dosta osjetljive na zračenje, tako da nije rijetkost da se čak i u potpunosti povuku.
Tata može očekivati određeni osjećaj umora od zračenja. Nerijetko tkivo izreagira stvaranjem edema pa se može pojaviti pokoji neurološki ispad zbog te otekline mozga, no to se da riješiti kortizonskom terapijom. Može očekivati i opekline na onim mjestima gdje je zračenje najintezivnije, no i to se da sanirati. Sve ovo što sam ti nabrojala može i ne mora biti, ipak je čovjek individua za sebe.

broderick
22.07.2012., 18:19
Ivanicapeca - ko operira gliom očnog živca - neurokirurg ili oftamolog..... ???

El Gato Félix
22.07.2012., 19:17
Ivanicapeca - ko operira gliom očnog živca - neurokirurg ili oftamolog..... ???

Jako je bitno gdje je smješten tumor. Ako je unutar orbite, zahvat može provesti oftalmolog, a ako se širi kroz optički kanal prema hijazmi, neurokirug.

Nekad i oftalmolog i neurokirurg zajedno operiraju.

KBC Rebro je u tom području vodeće.

Ivanicapeca
22.07.2012., 21:43
Jako je bitno gdje je smješten tumor. Ako je unutar orbite, zahvat može provesti oftalmolog, a ako se širi kroz optički kanal prema hijazmi, neurokirug.

Apsolutno se slažem s ovim, odite svakako na Rebro. Dr Paladino je jednoj mojoj poznanici spasio oko. Imala je astrocitom uz očni živac. U ST su htjeli oko vaditi vani, a on je to riješio gamma nožem. Žena je u remisiji još od 2005.

broderick
23.07.2012., 13:44

Hvala na odgovoru .....

Taj podatak sam tražio na netu al nikak da nađem neki opširniji odgovor ....
Inace imam gliom na očnom živcu i u 11mjesecu imam kontrolu MR i neurokirurg....
U zadnje vrijeme na dnevnoj bazi osjecam neke trzaje u lijevom oku - do sad je sve bilo ok -bio sam na tri MR i nije bilo promjene u velićini glioma....
Hvala na odgovoru:mig:

broderick
24.07.2012., 22:40
U zadnje vrijeme na dnevnoj bazi osjecam neke trzaje u lijevom oku....
Gerta & Ivanicapeca: -znate mozda mogu li ti ''trzaji'' biti posljedica glioma očnog živca ili je to neki tik koji nema veze sa gliomom.... (imam dijagnozu glioma očnog živca)

Same trzaje u oku ne znam kak da opišem .... ponekad osječam kao da me neko dira po oku iznutra(ispod kapka), a ponekad kao da mi oko podrhtava.... sa samim vidom nisam primjetio probleme.... Također kad sam gledao u ogledalo u trenutku kad sam osjetio ''trzaje'' u ogledalu nisam primjetio da mi oko bježi ili podrhtava....?

Ivanicapeca - koja je najveća riba koju si upecala?

Gerta
25.07.2012., 13:05
Gerta & Ivanicapeca: -znate mozda mogu li ti ''trzaji'' biti posljedica glioma očnog živca ili je to neki tik koji nema veze sa gliomom.... (imam dijagnozu glioma očnog živca)

Ovisi kao prvo o smještaju glioma.
Sam optički živac nije zadužen za inervaciju mišića, ali ako je gliom na optikusu smješten unutar orbite teoretski je moguće da bilo edemom ili direktnim pritiskom tumor podražuje jedan od ogranaka još 3 živca koja inerviraju mišiće oka pa da nastupe nevoljni trzajevi.

Ivanicapeca
25.07.2012., 14:00

Same trzaje u oku ne znam kak da opišem .... ponekad osječam kao da me neko dira po oku iznutra(ispod kapka), a ponekad kao da mi oko podrhtava.... sa samim vidom nisam primjetio probleme.... Također kad sam gledao u ogledalo u trenutku kad sam osjetio ''trzaje'' u ogledalu nisam primjetio da mi oko bježi ili podrhtava....?
Moja mama je imala ispade takve vrste zbog edema, ne samog tumora koji je tu smješten. Isto tako bi trebao pregledati očni tlak. Odi svakako do oftamologa da ti pogleda očni fundus.

Ivanicapeca - koja je najveća riba koju si upecala?
ogromna riba od 190cm i 105 kg žive vage, točnije MM ;)

broderick
07.09.2012., 14:53
Ima više koga na ovoj temi??? Kaj nitko više nije nanovo dobio tumor na mozgu :-) (malo crnog humora)
Ivanica - kak ribičija :-) ???

Ivanicapeca
07.09.2012., 18:27
Ima više koga na ovoj temi??? Kaj nitko više nije nanovo dobio tumor na mozgu :-) (malo crnog humora)
Ivanica - kak ribičija :-) ???

Ne bavim se vise ribicijom, imam akvarij doma ;)
Kak tvoja riba u glavi?

AloneBoy
07.09.2012., 18:44
pozz . mene zanima jel moguce imat tumor na mozgu unatoc simptomima , nikad me ne boli glava ali i kad boli prođe mi brzo .. inaće čitao sam da se pacijenti sa tumorom vole zagledat u jednu tocku ? xD

ponekad i ja stanem kad mi je dosadno pa gledam u jednu tocku :ne zna:

Ivanicapeca
07.09.2012., 19:11
pozz . mene zanima jel moguce imat tumor na mozgu unatoc simptomima , nikad me ne boli glava ali i kad boli prođe mi brzo .. inaće čitao sam da se pacijenti sa tumorom vole zagledat u jednu tocku ? xD

ponekad i ja stanem kad mi je dosadno pa gledam u jednu tocku :ne zna:

Moguce je imati tumor bez ikakvih simptoma dok stvar ne uzme zamaha Uz glavobolju su najcesce prisutni i mnogi drugi simptomi kao neuroloski ispadi. Zagledavanje u tocku je zapravo epi napadaj koji se tako manifestira,no po avemu sudeci sto si nabrojao,sanse da imas tumor na mozgu su gotovo nikakve.

broderick
08.09.2012., 11:34
Kak tvoja riba u glavi?

Ne znam..... posvađal sam se s njom pa dugo nismo pričali :lol: .
Početkom 10mj. idem na očni prgled radi onog na očnom živcu.... onda u 11mj. imam MRmozga i neurologa.... -pa bumo videli....
-inace nisam primjetil neke posebne promjene - jedino sam od cca5mj na dnevnoj bazi počel osječati trzaje u ljevom oku (mislim da to ne bi trebalo biti ništ više od nekog tika) , i povremeno osječam probadanje(trnce) u glavi :504: al daleko od nekih glavobolja ili ne znam čega :ne zna:....

kak bi se ono reklo - če da čekamo:kava: -če da vidimo:rolleyes:

pozdraF:W

*SpHeRe*
08.09.2012., 11:42
Hvala na odgovoru .....

Taj podatak sam tražio na netu al nikak da nađem neki opširniji odgovor ....
Inace imam gliom na očnom živcu i u 11mjesecu imam kontrolu MR i neurokirurg....
U zadnje vrijeme na dnevnoj bazi osjecam neke trzaje u lijevom oku - do sad je sve bilo ok -bio sam na tri MR i nije bilo promjene u velićini glioma....
Hvala na odgovoru:mig:

kakvi su ti bili simptomi?

broderick
08.09.2012., 13:21
kakvi su ti bili simptomi?

Nisam imao nikakve simptome - i dan danas nisam primjetio nekakve smetnje....
Meni je taj gliom očnog živca i lezija na mozgu koja odgovara gliomu, gangliogliomu ili još nečemu (ne sječam se točno kaj još piše na nalazu) otkrivena na kontroli vezanoj uz moju osnovnu bolest neurofibromatozu tip1...

U mom slučaju gliom očnog živca, i to nešt u mozgu je ustvari samo nuspojava neurofibromatoze... U slučaju nedaj Bože komplikacija svaka od njih se tretira neovisno jedna o drugoj...

broderick
16.09.2012., 18:51
ivanicapeca - gerta ???
Da li nagli isljevi ljutnje mogu biti povezani s tumorom mozga??? puno put mi se dogodi da me neka sitnica toliko iznervira da nakon 5min kad se smirim ni sam ne mogu vjerovati da me takva banalna situacija mogla toliko iznervirati....

Ivanicapeca
16.09.2012., 20:39
ivanicapeca - gerta ???
Da li nagli isljevi ljutnje mogu biti povezani s tumorom mozga??? puno put mi se dogodi da me neka sitnica toliko iznervira da nakon 5min kad se smirim ni sam ne mogu vjerovati da me takva banalna situacija mogla toliko iznervirati....

Sigurno moze imati utjecaj na promjenu karaktera,zavisno o centru koji je zahvacen,no tesko je reci ima li ovo tvoje ikakve veze s tim. Mislim da ih ja imam najmanje pet onda u glavi.Svi sigurno nismo ostali nezahvaceni krizom i nezadovoljstvo koje se natalozilo moguce izadje na vidjelo na naoko sitnicama,a zapravo se radi na okidacima.Meni je to posve uobicajena pojava.

Gerta
16.09.2012., 20:48
Promjene karaktera (najčešće u vidu nekontroliranog psovanja, gubitka seksualnih inhibicija, agresivnosti i sl.) su najčešće vezane uz tumore frontalnog režnja.
Ne znam gdje ti je druga lezija, sa gliomom na optikusu sigurno nema veze.

broderick
17.09.2012., 15:59
Gerta: smiještaj lezije: Kaudalnija lezija veličine 8mm je smiještena subkortikalno i pokazuje izrazitu postkontrastnu opacifikaciju... Morfološko nalaz može upučivati na gangliogliom, gliom niskog stupnja ali ne može se isključiti niti druga etiologija :-)

kranijalno smiještena lezija , kortikalno locirana , veličine 6mm ne pokazuje postkontrastnu opacifikaciju...

zaključak: Vidljive dvije hiperintenzne lezije u gornjem frontalnom girusu s lijeve strane od kojih jedna pokazuje izrazitu
postkontrastnu opacifikaciju.... -to je dio iz nalaza koji se odnosi na lezije :-)

Gerta
18.09.2012., 19:31
da, definitivno su smještene u frontalnom režnju.
Ta specifična vijuga se povezuje sa doživljavanjem samoga sebe.

Tvoje lezije su dosta male, pa se ne može točno tvrditi mogu li izazivati takve ispade, ali kako je naš mozak zagonetno neistraženo područje nije nemoguće da doista pridonose probleme.

broderick
21.09.2012., 11:39
Ivanicapeca:
-Ti sigurno znas, obzirom na NF1 (i popratne probleme) da li mogu dati krv na analizu za zakladu Ane Rukavine ....???
-Poslao sam im upit al mi nisu odgovorili ...
PozdraF...

Ivanicapeca
21.09.2012., 17:49
Ivanicapeca:
-Ti sigurno znas, obzirom na NF1 (i popratne probleme) da li mogu dati krv na analizu za zakladu Ane Rukavine ....???
-Poslao sam im upit al mi nisu odgovorili ...
PozdraF...

Može biti svaka zdrava osoba između 18 i 40 godina. Svako teško oboljenje isključuje mogućnost. Na žalost, tvoja dijagnoza se smatra "teškom", čini se. Probaj ih direktno nazvati pa provjeri.

broderick
21.09.2012., 19:32
Može biti svaka zdrava osoba između 18 i 40 godina. Svako teško oboljenje isključuje mogućnost. Na žalost, tvoja dijagnoza se smatra "teškom", čini se. Probaj ih direktno nazvati pa provjeri.

Hvala na odgovoru:mig: . očekival sam tak nešt :( . već su me jednom odbili na davanju krvi :eek: nakon kaj sam već par puta daval krv :p ...
Kad u 11tom mjesecu odem na rebro budem pital :)
PozdraF ...

poison_eLf
12.10.2012., 12:27
Lijepi pozdrav dragi moji svi koji se nalazimo na ovoj temi!

Kako to već obično biva, uvijek misliš da se ružne stvari dešavaju drugima, a onda ti doleti grubi šamar realnosti.
Suprugova mama je prošli tjedan zbog jakih glavobolja, iznenadne dezorijentiranosti i gubitka kratkoročnog pamćenja hitno hospitalizirana u Vinogradskoj bolnici. Nakon pregleda i CT-a postavljena joj je dijagnoza tumora na mozgu. Dodatna otegotna okolnost je bio nekakav kongres liječnika, pa praznik, itd. Uglavnom na rezultate MR smo čekali 5 dana.

Dežurni neurolog, docentica Bašić Kes, dok još rezultati MR nisu bili gotovi, nas je lijepo primila, posjela, zajedno s nama gledala CT, te objašnjavala kako smijemo biti optimisti jer je tumor bez edema, čini se da nije duboko otiša i više je prema frontalnom dijelu mozga, te da je vidjela mnooogo gore slučajeva, ali kao vidjet ćemo sve nakon MR

Tako smo nekako mi s tom ulivenom nadom jedni druge tapšali po ramenima, tješili se i doživjeli potpuno stanje šoka kada su stigli rezultati magnetske. Tim neurokirurga se čudio kako ranije nismo ništa primjetili.
Suprugova majka je jedna toliko divna, vesela i vrckava žena, otkačenjak, znanstvenik koji radi stresan posao,ali se rijetko kad žalila na glavobolje,a i to bi bile one, naizgled benigne, ne prejake. Vid savršen, bez promjena raspoloženja, bez zaboravljanja...ništaa što bi dalo naslutiti da se nešto u njenom organizmu dešava.

Tumor je velik, proširen na obja polutke mozga, suviše smješten centralno, sumnja se na glioblastom, a da li je, sa sigurnošću ćemo znati u utorak nakon punkcije.

Kako obično biva, kada netko do koga vam je stalno se nađe u takvoj situaciji, onda ste spremni podići cijeli svijet na noge. Traže se poznanici,prijatelji, bilo kakve veze po bolnicama. Jer težak je osjećaj bespomoćnosti.
A čini se da smo u ovoj situaciji ipak, potpuno vezanih ruku.

Vama svima se obraćam za savjet.
Voljela bih čuti još koje mišljenje, pa ako imate za preporučiti nekog dobrog neurokirurga. U Vinogradskoj su mi rekli da dr. Paladino više ne radi uopće, ne prima pacijente, te da je do njega nemoguće doći.(????? što je bilo prvi put da čujem takvu informaciju, pa sam malo ostala zbunjena, jer koliko god ja nisam medicinske struke, toliko opet neka imena znaš i pratiš)
U ponedjeljak idem kod neurologinje dr. Vide Demarin, poslušat njezino mišljenje, te evnetualnu preporuku za neurokirurga. Iako mi se čini da su prognoze svugdje jednoglasne.

Također mislim s nalazima otići u Polikliniku Medikol. Ne znam što pokušavam postići, ali je teško sjediti i predat se. Čitala sam o eksperimentalnim operacijama s uvođenjem radioaktivnog joda u središte tumora, ali ne znam gdje i od koga dobiti više informacija o tome.

Ne znam ustvari što da radim, potpuno smo izgubljeni. Žena je sad već tjedan dana u bolnici, i vesela je i dobro raspoložena. Nije svjesna svog stanja, niti je svjesna koliko dugo je u bolnici..što,ma koliko grozno zvučalo, je i dobro. Jer unatoč tome da nema kratkotrajno pamćenje, zaboravi npr da smo prije pola sata bili u šetnji i sl, još uvijek je to ona. Onaj veseli, vrckavi duh djevojčice.
Od lijekova joj daju Manitol i cerson, jedan je za izlučivanje tekućine iz stanica, drugi za spavanje. Na glavobolje se ne žali....

Ispričavam se na dugom postu, ali vjerujem da razumijete. Bolna mi je pomisao da se ništa ne može učiniti. Bolno mi je razmišljati o tome što je humanije za tu ženu. Odvesti ju kući, i paziti ju, te samo bespomoćno čekati.
Ili se odlučiti za drugu opciju sa zračenjem, te ju mučiti ..za koliko..2 do 3 mjeseca......? :tuzni:

Ne želim se predati, i ne želim samo sjediti i čekati da se nešto samo desi od sebe. Želim da se pokuša i sa eksperimentalnim lijekovima i ..sa svime..ma zante i sami :tuzni:

hvala. ako imate kakav savjet, rado ću ga pročitati. Sretno svima u vašim bitkama :grli:

El Gato Félix
13.10.2012., 15:03
Poštovana,

dok Vam se ne javi Ivanicapeca i ostali, pogledajte ovu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=179511) temu (kliknuti na link) koja je u cijelosti posvećena glioblastomu.

poison_eLf
13.10.2012., 15:11
Poštovana,

dok Vam se ne javi Ivanicapeca i ostali, pogledajte ovu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=179511) temu (kliknuti na link) koja je u cijelosti posvećena glioblastomu.

Hvala puno :grli:
bas sam listala teme i nadala sam se odgovoru od ivanicepece, vidi se da je veliki strucnjak i optimista, i uvijek nadje lijepe rijeci, pa cak i kad nema mnogo toga lijepog. hvala jos jednom!

Ivanicapeca
13.10.2012., 22:46
Lijepi pozdrav dragi moji svi koji se nalazimo na ovoj temi!

Kako to već obično biva, uvijek misliš da se ružne stvari dešavaju drugima, a onda ti doleti grubi šamar realnosti.
Suprugova mama je prošli tjedan zbog jakih glavobolja, iznenadne dezorijentiranosti i gubitka kratkoročnog pamćenja hitno hospitalizirana u Vinogradskoj bolnici. Nakon pregleda i CT-a postavljena joj je dijagnoza tumora na mozgu. Dodatna otegotna okolnost je bio nekakav kongres liječnika, pa praznik, itd. Uglavnom na rezultate MR smo čekali 5 dana.

Dežurni neurolog, docentica Bašić Kes, dok još rezultati MR nisu bili gotovi, nas je lijepo primila, posjela, zajedno s nama gledala CT, te objašnjavala kako smijemo biti optimisti jer je tumor bez edema, čini se da nije duboko otiša i više je prema frontalnom dijelu mozga, te da je vidjela mnooogo gore slučajeva, ali kao vidjet ćemo sve nakon MR

Tako smo nekako mi s tom ulivenom nadom jedni druge tapšali po ramenima, tješili se i doživjeli potpuno stanje šoka kada su stigli rezultati magnetske. Tim neurokirurga se čudio kako ranije nismo ništa primjetili.
Suprugova majka je jedna toliko divna, vesela i vrckava žena, otkačenjak, znanstvenik koji radi stresan posao,ali se rijetko kad žalila na glavobolje,a i to bi bile one, naizgled benigne, ne prejake. Vid savršen, bez promjena raspoloženja, bez zaboravljanja...ništaa što bi dalo naslutiti da se nešto u njenom organizmu dešava.

Tumor je velik, proširen na obja polutke mozga, suviše smješten centralno, sumnja se na glioblastom, a da li je, sa sigurnošću ćemo znati u utorak nakon punkcije.

Kako obično biva, kada netko do koga vam je stalno se nađe u takvoj situaciji, onda ste spremni podići cijeli svijet na noge. Traže se poznanici,prijatelji, bilo kakve veze po bolnicama. Jer težak je osjećaj bespomoćnosti.
A čini se da smo u ovoj situaciji ipak, potpuno vezanih ruku.

Vama svima se obraćam za savjet.
Voljela bih čuti još koje mišljenje, pa ako imate za preporučiti nekog dobrog neurokirurga. U Vinogradskoj su mi rekli da dr. Paladino više ne radi uopće, ne prima pacijente, te da je do njega nemoguće doći.(????? što je bilo prvi put da čujem takvu informaciju, pa sam malo ostala zbunjena, jer koliko god ja nisam medicinske struke, toliko opet neka imena znaš i pratiš)
U ponedjeljak idem kod neurologinje dr. Vide Demarin, poslušat njezino mišljenje, te evnetualnu preporuku za neurokirurga. Iako mi se čini da su prognoze svugdje jednoglasne.

Također mislim s nalazima otići u Polikliniku Medikol. Ne znam što pokušavam postići, ali je teško sjediti i predat se. Čitala sam o eksperimentalnim operacijama s uvođenjem radioaktivnog joda u središte tumora, ali ne znam gdje i od koga dobiti više informacija o tome.

Ne znam ustvari što da radim, potpuno smo izgubljeni. Žena je sad već tjedan dana u bolnici, i vesela je i dobro raspoložena. Nije svjesna svog stanja, niti je svjesna koliko dugo je u bolnici..što,ma koliko grozno zvučalo, je i dobro. Jer unatoč tome da nema kratkotrajno pamćenje, zaboravi npr da smo prije pola sata bili u šetnji i sl, još uvijek je to ona. Onaj veseli, vrckavi duh djevojčice.
Od lijekova joj daju Manitol i cerson, jedan je za izlučivanje tekućine iz stanica, drugi za spavanje. Na glavobolje se ne žali....

Ispričavam se na dugom postu, ali vjerujem da razumijete. Bolna mi je pomisao da se ništa ne može učiniti. Bolno mi je razmišljati o tome što je humanije za tu ženu. Odvesti ju kući, i paziti ju, te samo bespomoćno čekati.
Ili se odlučiti za drugu opciju sa zračenjem, te ju mučiti ..za koliko..2 do 3 mjeseca......? :tuzni:

Ne želim se predati, i ne želim samo sjediti i čekati da se nešto samo desi od sebe. Želim da se pokuša i sa eksperimentalnim lijekovima i ..sa svime..ma zante i sami :tuzni:

hvala. ako imate kakav savjet, rado ću ga pročitati. Sretno svima u vašim bitkama :grli:
Meni je ovo prvi glas da dr. Paladino više ne radi. Još ovo ljeto je radio. Bez obzira na to, dr. Heinrich i Mrak su dostojna zamjena. Po mome iskustvu ne bih ni tren dvojila oko toga gdje da idem da se nedaj Bože meni ili nekom mom opet to dogodi- Rebro.
Moj savjet je da odete na Rebro i tek kad vidite s čim imate posla da radite plan za dalje.
Znam da je teško, sve to što se događa je posve očekivano. Nemojte odustati od nje (u smislu odustajanja od onkološkog liječenja). Ukoliko se nedaj Bože i radi o najgorem (glioblastomu) samo liječenje i nije tako teško podnjeti (zračenje i temodal) u odnosu na neke druge kemoterapije koje se primaju kod drugih dijagnoza. Može dobiti još kvalitetnog vremena, a nikad se ne zna, možda dođe i neki bolji i učinkovitiji lijek u procesu.
Živite dan po dan, dilajte sa stvarima kako dolaze i ne opterećujte je dijagnozom. Ono što može sama percipirati je dovoljno. Jako me dirnuo vaš opis nje, jako me podsjetio na moju majku koja je isto bila vrckava i puna života, posve nesvjesna svog stanja. Možda je tako i bolje, bez obzira na sve.
Držite se.

C71
15.10.2012., 11:35
ima li tko kakva iskustva s posljedicama zračenja tumora na mozgu?
meni je sve to bilo divno i krasno nekih godinu dana nakon zračenja. nisam imala nikakvih većih problema vezanih za odstranjivanje tumora, kemoterapiju i zračenje.
godinu dana nakon zračenja primjetila sam da slabije čujem. sada, nakon 4 i pol godine od otkrivanja tumora i 4 godine od zračenja oštećenje sluha mi je 81% i trenutno sam , kako ja to volim reći, napola invalid. :cerek: dakle invalidska komisija mi je po nekakvoj tablici odredila 50% invaliditeta.
s obzirom da je svake godine sve gore, završit ću kao gluha osoba. :(
ne želim ni spominjati kakve sve probleme imam otkada je sve to krenulo.-. :(
vezano uz sluh otkrivena mi je i rupica na bubnjiću, pa sad čekam odlazak kod ORL kirurrga. :tuzni:
ono što me više plaši je - što je slijedeće? znam da se nus pojave zračenja mogu javiti i deset godina poslije. :eek: taman kad pomislim da ću se bar na neko vrijeme odmoriti od bijelih kuta, uvijek nešto iskrsne.
znam da će ivanicu ovo razljutiti. često se pitam zašto ja nisam imala tu sreću da me tumor satre u kratkom roku, a ne da se mučm godinama. :tuzni:

Ivanicapeca
15.10.2012., 12:01
ima li tko kakva iskustva s posljedicama zračenja tumora na mozgu?
meni je sve to bilo divno i krasno nekih godinu dana nakon zračenja. nisam imala nikakvih većih problema vezanih za odstranjivanje tumora, kemoterapiju i zračenje.
godinu dana nakon zračenja primjetila sam da slabije čujem. sada, nakon 4 i pol godine od otkrivanja tumora i 4 godine od zračenja oštećenje sluha mi je 81% i trenutno sam , kako ja to volim reći, napola invalid. :cerek: dakle invalidska komisija mi je po nekakvoj tablici odredila 50% invaliditeta.
s obzirom da je svake godine sve gore, završit ću kao gluha osoba. :(
ne želim ni spominjati kakve sve probleme imam otkada je sve to krenulo.-. :(
vezano uz sluh otkrivena mi je i rupica na bubnjiću, pa sad čekam odlazak kod ORL kirurrga. :tuzni:
ono što me više plaši je - što je slijedeće? znam da se nus pojave zračenja mogu javiti i deset godina poslije. :eek: taman kad pomislim da ću se bar na neko vrijeme odmoriti od bijelih kuta, uvijek nešto iskrsne.
znam da će ivanicu ovo razljutiti. često se pitam zašto ja nisam imala tu sreću da me tumor satre u kratkom roku, a ne da se mučm godinama. :tuzni:

Zašto bi se ljutila na tebe? Ti nosiš svoj križ i najbolje znaš kako je to teško. Imam prijedlog za tebe- udomi psa. Preusmjeriti ćeš fokus s bolesti i sebe na njega, a pas će te gledati kao cjelinu, a ne kao ograničenu cjelinu kako ti sebe trenutno doživljavaš. Činjenica je da ljudi žive s raznoraznim ograničenjima, bolestima, hendikepima i da žive sretan i ispunjen život. Problem postoji tamo gdje ga vidiš. Probaj se "resetirati" i živjeti to što imaš najbolje što možeš. Moguće je da ćeš, ako to uspiješ, imati ljepši i ispunjeniji život nego onda kad si bila zdrava i "potpuna".

C71
15.10.2012., 18:50
Zašto bi se ljutila na tebe? Ti nosiš svoj križ i najbolje znaš kako je to teško. Imam prijedlog za tebe- udomi psa. Preusmjeriti ćeš fokus s bolesti i sebe na njega, a pas će te gledati kao cjelinu, a ne kao ograničenu cjelinu kako ti sebe trenutno doživljavaš. Činjenica je da ljudi žive s raznoraznim ograničenjima, bolestima, hendikepima i da žive sretan i ispunjen život. Problem postoji tamo gdje ga vidiš. Probaj se "resetirati" i živjeti to što imaš najbolje što možeš. Moguće je da ćeš, ako to uspiješ, imati ljepši i ispunjeniji život nego onda kad si bila zdrava i "potpuna".

misliš da bi još bila živa da nemam dlakavog četveronošca kojeg sam udomila prije dvije godine. :kava: koliko-toliko drži me na životu. sve si lijepo napisala i slažem se s time. Nemaju svi dostatnu podršku obitelji i nisu svi toliko čvrsti i jaki. sebe bi svrstala negdje u sredini.

Caty11
09.01.2013., 22:05
Baka je prije 2 tjedna operirala zlocudni tumor na mozgu koji je u cjelosti izvaden. Nakon sto se oporavi ici ce na kemoterapiju, ali mene zanima kolko taj oporavak traje ? Krenulo joj je nabolje, jedino ju je dosta bolila glava, ali od jucer cijela desna strana,tj strana gdje je bio tumor joj je otekla, nabubrila, desno oko slabo moze otvorit i ispod njega joj se pojavio nekakva kvrga. Naravno, pitat cemo i doktora, ali mene zanima koliko je to uobicajeno ? Znam da je oporavak tezak i da dugo traje, ali strah me da nije u pitanju neka upala ili nesto drugo. Cijelo vrijeme se zali na neizdrzive glavobolje.

edit: Zanimaju me iskustva ljudi koji su bili na operaciji, kako su se osjecali nakon nje i koliko je trajao oporavak...

Ivanicapeca
10.01.2013., 13:23
hematomi i podljevi su moguci nakon operacije,zato imaju postoperativno dren koji bi trebao olaksati otjecanje viska likvora.ne svidja mi se jedino ta konstantna bol koju osjeca,jer je moguce da postoji edem tj.oteklina unutar lubanje.Trazite hitni pregled! Sto se samog oporavka tice,stvar je individualna, a najcesce treba jedno mj.dana pa se krece sa zracenjem i kemo. Zavisno o mogucim ispadima tipa poteskoce u govoru i hodu npr. rehabilitacija bi trebala sto prije krenuti.

Caty11
10.01.2013., 16:58
Hvala ti na odgovoru. Kao sto sam vec napisala, tamo gdje je rez je jako oteklo i kaze da joj se ta bol siri i u oci, smeta joj svjetlo. Prakticki 80% vremena dok je budna zali se na strašnu glavobolju. Doktor joj je dao neke tablete za glavobolju i dogovorio kontrolu negdje u 4mj... Ali, svakako cemo sto prije otici provjeriti sto se to dogada.

Ivanicapeca
10.01.2013., 18:03
Hvala ti na odgovoru. Kao sto sam vec napisala, tamo gdje je rez je jako oteklo i kaze da joj se ta bol siri i u oci, smeta joj svjetlo. Prakticki 80% vremena dok je budna zali se na strašnu glavobolju. Doktor joj je dao neke tablete za glavobolju i dogovorio kontrolu negdje u 4mj... Ali, svakako cemo sto prije otici provjeriti sto se to dogada.

Najbolje je otici na hitnu i to rijesiti.Moguce da je intrakranijalni tlak visok i da likvor curi negje kroz rez na lubanji koji jos nije zarastao pa stvara takve podljeve. U tom slucaju mora hitno na adekvatnu terapiju dexamethasonom i manitolom.Ovo je moja laicka pretpostavka,nadam se da ce se Greta, Gato ili dr Hrvoje javiti s pametnijim pretpostavkama. Moja mama je bila isto tako natecena ali se kroz mj dana postepeno sve povuklo i nije imala nikakve bolove. No isto tako na zalost znam za slucajeve gdjese tjedan nakon operacije napravila nova ekspanzivna tvorba na drugoj strani mozga. Mislim da je ovdje mozda vjerojatnija neka infekcija.

Locus Ceurelus
10.01.2013., 22:51

Ako smijem dodati.I ja sam operiran od tumora na mozgu i isto mi se postoperativno stvorila "buhtla" na rezu.Meni je curio likvor iz dure koja nije bila dobro pokrpana i skupljao se potkožno.Pokušali su to riješiti spinalnim drenom ali bezuspješno pa sam završio na rekonstruktivnoj operaciji.Svakako to pregledajte riskirate meningitis kojeg sam ja nažalost i dobio.

Gerta
11.01.2013., 07:11
Mislim da je bilo što teško ovako reći napamet, ali ako se pacijentici stanje pogoršava ja bih svakako predložila da ju odmah odvedu u dežurnu neurološku / neurokiruršku ambulantu na pregled, pa po potrebi i CT mozga.
Nije isključeno da je oteklina u mozgu uzrokovana postoperativnim komplikacijama od loše drenaže likvora do sekundarnog krvarenja.

medobrundo2
11.01.2013., 18:22
Molim vas za pomoć...

Prije mjesec dana mom tati je po treci put pozlio u posljednjih nekoliko mjeseci. izgubio je svijest, pao na ulici i poslije sam saznala da mu je iz usta izlazila kao neka pjena... hitno je prevezen u bolnicu gdje je utvrđeno da ima tumor na mozgu. Obzirom da nije imao regulisano zdravstveno osiguranje odbio je da ostane u bonici. Tom prilikom mu je uradjen CT . Ja sam procitala nalaz ali ne razumijem ga bas najbolje. stoga bih vas zamolila da mi malo pojasnite. Ovako pise na nalazu :

“CT mozga. HITNI
Na uradjenim naivnim skenovima lijevo mediotemporalno okruglasta slabo ograničena hipodenzna lezija promjera oko 15 mm, blago komprimira cistenu ambijens. Opisana lezija susp ekspanzivnog karaktera i zahtjeva dalju neuroradiološku obradu.
U moždanom parenhimu supra i infratentorijalno se ne vidi drugih area izmijenjenom denziteta. Komorni sistem i ekstracerebralni likvorski prostori normalne velicine.Mediosagitalne strukture uredno pozicionirane.
Preporuke za lijecenje: Pacijentu predložena dalja neuroradioloska obrada kao i antidematozna terapija koju pacijent odbija.
Dijagnoza: Tm cerebri”

Interesuje me da li se mora operisati ili je moguce takav tumor lijeciti lijekovima? Tata bas nije najbolje primio ovu vijet i stalno izbjegava odlazak doktoru jer ga je strah da ce ga operisati i da ce, kako on kaze, odmah umrijeti.
Molim vas za savjet.. ne znam sta da radimo... nekad je ,cimi mi se, obzirom da se radi o mozgu, bolje ne cackati...strah me je da gubimo dragocijeno vrijeme ali ne znam sta da radim...
Hvala Vam...

Gerta
11.01.2013., 19:00
Iz samog CT-a se ne može odrediti o kakvoj se promjeni radi.
Zato i je za detaljniju karakterizaciju predložena dalja obrada, tj. MR.
Tek tada će se moći pobliže odrediti o čemu se radi i napraviti plan liječenja.
To što je nešto ekspanzivnog karak

Obzirom da je promjena vrlo mala bilo bi dobro što prije započeti daljnu obradu i liječenje, koje u slučaju primarnog tumora (znači ako nije metastaza) prvenstveno i je kirurško.
Nemojte gubiti vrijeme, osobito ako su izgledi za izliječenje dobri.

Ivanicapeca
12.01.2013., 09:03
Nadovezala bih se na Gretu i isto preporucila sto hitniji pocetak lijecenja.Tata je ocito imao epi napadaj zbog tumora kad mu je pozlilo sto ce se ponavljati i to sve ucestalije ukoliko ne krene s lijecenjem.Svaki napadaj sam po sebi je opasan i dodatno ostecuje mozak te moze imati i smrtonosni ishod.

Gerta
12.01.2013., 10:05
Upravo tako.
Sreća u nesreći je da je uočena promjena (možda nije nužno tumor) smještena u temporalnom režnju te je dovela do epi napada iako je mala.
Da je lokalizacija negdje drugdje u mozgu možda bi prvi simptomi nastali kada bi promjena bila značajno veća što ujedno i pogoršava prognoze.

Zato treba s njim netko ozbiljno popričati, racionalno (bez ljutnje, prepiranja i sl.) i objasniti mu zašto ne treba to zanemariti i treba odmah na daljnju obradu.

Mkd M
20.01.2013., 22:44
Molim vas za pomoć...

Prije mjesec dana mom tati je po treci put pozlio u posljednjih nekoliko mjeseci. izgubio je svijest, pao na ulici i poslije sam saznala da mu je iz usta izlazila kao neka pjena... hitno je prevezen u bolnicu gdje je utvrđeno da ima tumor na mozgu. Obzirom da nije imao regulisano zdravstveno osiguranje odbio je da ostane u bonici. Tom prilikom mu je uradjen CT . Ja sam procitala nalaz ali ne razumijem ga bas najbolje. stoga bih vas zamolila da mi malo pojasnite. Ovako pise na nalazu :

“CT mozga. HITNI
Na uradjenim naivnim skenovima lijevo mediotemporalno okruglasta slabo ograničena hipodenzna lezija promjera oko 15 mm, blago komprimira cistenu ambijens. Opisana lezija susp ekspanzivnog karaktera i zahtjeva dalju neuroradiološku obradu.
U moždanom parenhimu supra i infratentorijalno se ne vidi drugih area izmijenjenom denziteta. Komorni sistem i ekstracerebralni likvorski prostori normalne velicine.Mediosagitalne strukture uredno pozicionirane.
Preporuke za lijecenje: Pacijentu predložena dalja neuroradioloska obrada kao i antidematozna terapija koju pacijent odbija.
Dijagnoza: Tm cerebri”

Interesuje me da li se mora operisati ili je moguce takav tumor lijeciti lijekovima? Tata bas nije najbolje primio ovu vijet i stalno izbjegava odlazak doktoru jer ga je strah da ce ga operisati i da ce, kako on kaze, odmah umrijeti.
Molim vas za savjet.. ne znam sta da radimo... nekad je ,cimi mi se, obzirom da se radi o mozgu, bolje ne cackati...strah me je da gubimo dragocijeno vrijeme ali ne znam sta da radim...
Hvala Vam...

Zdravo na site! Vaka sega. Jas sum od Makedonija, denes go pronajdov ovoj forum i ke napisam nesto so koe se nadevam ke bide od pomos nekomu. Jas pominav niz pekol so toa zaboluvanje i zatoa sakam da bidam od korist nekomu. Ke bidam kratka. Tatko mi ima karcinom na pluca, operiran e pred 8 meseci, a istovremeno imase i tumor na mozog dijagnosticiran pred 7 meseci. ZA SITE ONIE KOI IMAAT BLIZOK SO TUMOR VO GLAVA, vo Turcija postoi tretman koj trae saat i pol, pacientot e svesen, bez bolki, laserski se odsekuva tumorot ili metastazata, mu se prekinuva sekakov dotok na krv, kislorod i tumorot se susi. Tretmanot e so 99.9% efikasnost za postoeckiot tumor. Za razlika od klasicno otvaranje na glava i operacija, ovde pacientot ne prezivuva nikakvi traumi, nema hospitalizacija i vekje naredniot den se vrakja na sekojdnevnite obvrski. Nie toa go napravivme na tatko mi, i vednas posle tretmanot so kola si dojdovme vo Mk. Tumorot na tatko mi bese 3.2 cm, a tri meseci posle tretmanot na MR bese 1.4 cm, a sega mozebi i pomal od 1 cm. Od tumorot na tatko mi mu se fati i oko i raka, a sega kako se namaluva mu se pusti rakata i 50% paralizata na okoto. Sega tatko mi e dobar i samo so Gospod napred. Klinikata vo Turcija e ACIBADEM, tretmanot cini 7000 evra i se vika GAMAKnife. Eve moj mobilen, dokolku na nekoj mu treba povekje info slobodno da mi pise bidejki ne sum redovna na forumot i znam niz sto se pominuva. uklonjen broj mobitela
Mkd M is online now Prijavi nepoćudan post
Edit/Delete Message

GalaGuru
23.01.2013., 15:56
Nazovite me ludim, ali je li moguće nekog otrovat rakom?

Ivanicapeca
23.01.2013., 19:09

Rak nije zarazna bolest,no moguce je prouzrociti nekome rak izlaganjem kancerogenim tvarma u velikim koncetracijama ili visokim dozama radijacije npr.

GalaGuru
28.01.2013., 13:01

Kao što su otrovali Šprema, Tuđmana, Račana itd.

frkalo
06.02.2013., 18:10
dajte me malo utjesite pliz
mamu zaboli jako ponekad, glava iza uha, i trne joj ta strana , ruke , noge, ono slabije moze s njima, bila je kod neurologa oni je salju na ct glave
i sumljaju na tumor :(,
kolike su sanse da je tumor ?
zar ne moze razlog biti nesto drugo ?

Ivanicapeca
07.02.2013., 07:45
dajte me malo utjesite pliz
mamu zaboli jako ponekad, glava iza uha, i trne joj ta strana , ruke , noge, ono slabije moze s njima, bila je kod neurologa oni je salju na ct glave
i sumljaju na tumor :(,
kolike su sanse da je tumor ?
zar ne moze razlog biti nesto drugo ?
Moze biti svaasta.Nista bez ct-a pametno se ne moze reci.

frkalo
07.02.2013., 13:27
jel nalaz ct odmah bude gotov

Ivanicapeca
07.02.2013., 14:09
jel nalaz ct odmah bude gotov

Ako je hitan da,ako nije moze potrajati tjedan dana.

katarinay
15.04.2013., 13:52
Bok, bila sam na magnetskoj rezonanciji mozga zbog velikih glavobolja i nalaz mi je uglavnom uredan, no zabrinjava me rečenica u nalazu; na FLAIR tehnici ipak se stječe utisak da je lijeva postranična komora diskretno šira od desne, pa me zanima zna li itko možda protumačiti to?

body halleck
15.04.2013., 14:04
Bok, bila sam na magnetskoj rezonanciji mozga zbog velikih glavobolja i nalaz mi je uglavnom uredan, no zabrinjava me rečenica u nalazu; na FLAIR tehnici ipak se stječe utisak da je lijeva postranična komora diskretno šira od desne, pa me zanima zna li itko možda protumačiti to?

Radiolog/-inja imo dobro oko, to pod broj 1.
Ako je to jedino što odudara od granica normale, nema pretjerano velikih razloga za zabrinutost.
Vjerujem kako je preporučena kontrola za neko vrijeme (6mj.1god. itd.), ako se smatra kako je to potrebno.
Svakako je najmjerodavnije mišljenje liječnika koji je indicirao navedenu pretragu, s obzirom kako ima uvid u kompletnu med.dok. i kliničku sliku.

čudakinja26
06.05.2013., 12:21
Bok ljudi..
Ovak stvari stoje. Nakon duljeg zanemarivanja čestih glavobolja, vrtoglavica, slabljenja vida u petak mi je na magnetskoj rezonanci otkriven tumor na mozgu, primarni. E sad nije sigurno kakav je, benigni ili maligni i zato u srijedu idem na biopsiju. Dal netko zna uopće kako se to radi? Čitam po netu o nekoj bušilici i igli koja ide kroz lubanju i uzima uzora? Ugl, punktiranje i uzimanje cerebralne tekućine(ili tako nešto) mi nemogu radit jer tumor stvara neki pritisak pa bi time mogli nešto zenut. Zbunjena sam jako i u šoku. Jel se to radi pod anestezijom?
Nakon što se ta biopsija napravi idem doma ili moram ostat u bolnici?
Čitam isto da se nalazi jako dugo čekaju?
Molim vas za neku informaciju, da znam što da očekujem jer ludim lagano.:504:

freak of nature
14.05.2013., 11:19
Ne znam u kojoj si bolnici, a spominjem to jer mi je rečeno da u Zg naravno imaju bolju tehniku. Uostalom, čudno mi je da ti doktor to nije sve detaljno objasnio kako bi i trebalo biti.
Ja ću ovo laički prenijeti, onako kako je meni bilo objašnjeno. Da, radi se o bušilici i igli kojom ti uzmu uzorak tumora, i tada kroz 15 dana utvrde radi li se o dobroćudnom ili zloćudnom tumoru, te vide kakva terapija se može početi provoditi s obzirom na vrstu i stanje tumora. Naravno, radi se pod anestezijom, i potrebno je ostati u bolnici dok se ne vidi kako kako se pacijent oporavlja, ipak nije bezazlena stvar.
Također mi je rečeno da je problem kod biopsija, što tumor ponekad, kada se dira u njega zna podivljati i početi se širiti, te je zbog toga isto potrebno promatranje nakon operacije.

EDIT: Sada sam vidjela da si napisala da u srijedu ideš na biopsiju. Nadam se da je sve u redu prošlo i da se radi o dobroćudnom tumoru. Sretno.

slow me down
17.06.2013., 18:26
Bok, da opišem svoje stanje.Najprije, imam 23 godine.. Imam česte glavobolje, više u stilu da mi smeta i neugodan mi je osjećaj nego sama bol i zbog toga sam primjetila da imam tik da nebirem čelo od tog osjećaja, povremeno osjećam i kucanje u glavi, ne tako često. Inače nikad nisam imala nekih zdravstvenih problema...kad nisam u ovakvom stanju i kada me glava ne muči onda se i fizički većinom osjećam dobro. Ali kad sam u tom stanju, nekako ne mogu baš dobro kontrolirati pokrete, npr kada idem nešto napisati na papir onda mi dođe neki osjećaj nemoći i vrtnje, ali uz trud ipak uspijem izvršiti tu akciju. Također osjećam tada i težinu cijelog tijela i umor, bezvoljna sam, imam snage samo za ležati, troma sam. Inače sam uvijek zamišljena, teško se koncentriram...mislim da je ovaj problem sa zamišljenošću i koncentracijom čak nepovezan s glavoboljom. Ovo mi jako utječe na svakodnevni život, idem na jako zahtjevan faks i želim biti aktivna, ali jednostavno me takvo stanje umrtvi i samo ležim i stojim u kući...Ne sjećam se je li mi oduvijek bilo ovako, ali sigurno znam da traje najmanje 4 godine i sve su češći ovakvi trenuci.Nekad znaju trajati danima dok ne uspijem nekako doći sebi...je li ovo može značiti da imam tumor ili može biti posljedica nečeg drugog, čak i psiholoških čimbenika ili dioptrije(-4,5 na oba oka) ili stresa? Inače, moj djed je umro od tumora na mozgu u 46. godini, osim toga nemam nikakvih bolesti u obitelji. Ne uzimam nikakve ljekove. Ako se netko razumije ili mi zna nešto više reći bila bih zahvalna.

DrAndrej
17.06.2013., 20:13
Bok, da opišem svoje stanje.Najprije, imam 23 godine.. Imam česte glavobolje, više u stilu da mi smeta i neugodan mi je osjećaj nego sama bol i zbog toga sam primjetila da imam tik da nebirem čelo od tog osjećaja, povremeno osjećam i kucanje u glavi, ne tako često. Inače nikad nisam imala nekih zdravstvenih problema...kad nisam u ovakvom stanju i kada me glava ne muči onda se i fizički većinom osjećam dobro. Ali kad sam u tom stanju, nekako ne mogu baš dobro kontrolirati pokrete, npr kada idem nešto napisati na papir onda mi dođe neki osjećaj nemoći i vrtnje, ali uz trud ipak uspijem izvršiti tu akciju. Također osjećam tada i težinu cijelog tijela i umor, bezvoljna sam, imam snage samo za ležati, troma sam. Inače sam uvijek zamišljena, teško se koncentriram...mislim da je ovaj problem sa zamišljenošću i koncentracijom čak nepovezan s glavoboljom. Ovo mi jako utječe na svakodnevni život, idem na jako zahtjevan faks i želim biti aktivna, ali jednostavno me takvo stanje umrtvi i samo ležim i stojim u kući...Ne sjećam se je li mi oduvijek bilo ovako, ali sigurno znam da traje najmanje 4 godine i sve su češći ovakvi trenuci.Nekad znaju trajati danima dok ne uspijem nekako doći sebi...je li ovo može značiti da imam tumor ili može biti posljedica nečeg drugog, čak i psiholoških čimbenika ili dioptrije(-4,5 na oba oka) ili stresa? Inače, moj djed je umro od tumora na mozgu u 46. godini, osim toga nemam nikakvih bolesti u obitelji. Ne uzimam nikakve ljekove. Ako se netko razumije ili mi zna nešto više reći bila bih zahvalna.

Teško je reći što vam je točno. Neki od simptoma mogu odgovarati simptomima kakvi se viđaju kod tumora na mozgu. Rekli ste da to sve traje oko 4 godine, sam taj podatak može biti olakotna okolnost budući da tumori koji rastu u mozgu (nebitno kojeg histološkog porijekla) rastu u zatvorenom "oklopu" lubanji, nemaju se gdje proširiti i zauzeti svoje mjesto nego potiskuju zdravo moždano tkivo izazivajući, ovisno o lokalizaciji, niz neuroloških simptoma. Obično nisu baš simpatični te tako, ukoliko se ne liječe, nakon pojave prvih simptoma brzo progrediraju što kod vas nije slučaj.
Jedan dio vašeg nalaza odgovara čak i naglim porastima tlaka kakvi se viđaju kod feokromocitoma (kucanje, bol, smušenost, slabost u tijelu, glavobolja, znojenje, lupanje srca itd itd...), a mogu biti i neke druge etiologije.
Moguće je da imate i migrene, epilepsija dolazi u obzir također...Vaša dob bi za prvu ruku mogla isključiti dosta patologija koje sam ovdje naveo no svejedno to nije za šalu.
Savjetujem vam da se javite neurologu i detaljno objasnite i ispričate što i kako je bilo u protekle 4 godine tj. otkada ste primjetili da imate navedene simptome.
Daljnja dijagnostika i detaljan neurološki pregled bi vam mogao otkriti o čemu se radi. S obzirom na dob. vrlo vjerojatno ćete biti poslani na magnetsku rezonancu gdje se morate pripremiti da ćete čekati neko vrijeme dok ne dođete na red.
Ono što možete napraviti, osim javiti se liječniku, jest da pratite ukoliko se simptomi na bilo koji način promijene (postanu učestaliji, drugačiji, bol postane jača...u tom smislu) i sukladno tome obavijestiti svog liječnika.

HANIBAL LEKTOR
15.07.2013., 22:29
pozdrav svima :D moja mama je prije godinu i 3 mjeseca operisala tumor na mozgu, dijagnoza Glioblastom multiforme zracena primila, hemoterapiju Temodalom , prije mjesec dana primjetila sam da su joj gornji kapci malo natekli , nema bolova , nema neuroloskih ispada , ali taj otok stoji oci je ponekad svrbe , i zacrvene se sve ovo sto sam nevela znam da upucuje i na konjuktivitis. Ali me strah zbog te otecenosti da nije mozda povezano i sa ponovnim rastom tumora, kakva su vasa iskustav lijep pozdrav

Ivanicapeca
16.07.2013., 14:18
pozdrav svima :D moja mama je prije godinu i 3 mjeseca operisala tumor na mozgu, dijagnoza Glioblastom multiforme zracena primila, hemoterapiju Temodalom , prije mjesec dana primjetila sam da su joj gornji kapci malo natekli , nema bolova , nema neuroloskih ispada , ali taj otok stoji oci je ponekad svrbe , i zacrvene se sve ovo sto sam nevela znam da upucuje i na konjuktivitis. Ali me strah zbog te otecenosti da nije mozda povezano i sa ponovnim rastom tumora, kakva su vasa iskustav lijep pozdrav
moguće je da i dalje negdje curka likvor iz lubanje pa kapci naotiču. U svakom slučaju trebala bi do dr. da se vidi šta je. Upale kod onkoloških pacijenata se trebaju uzimati vrlo ozbiljno jer mogu opasno ugroziti i zdravlje i daljnji tijek liječenja.

HANIBAL LEKTOR
17.07.2013., 02:15
hvala puno na brzom odgovoru :) , mada je snimanje predvidjeno tek za decembar ( izuzev ako dodje do glavobolja , povracanja ili neuroloskih ispada ) jer se do aprila snimala svako 3 mjeseca .Ona hvala Bogu nekam nikakvih smetnji sem tog problemcica s ocima , vec sam razgovarala s doktorom neurohirurgom on kaze da nema to nikave veze , ali mene je opet strah jer je i prije operacije bila natecena u predjelu ociju odnosno gornjih kapaka. Jel moguce da to moze biti i neka od poslijedica zracenja jer i kad je zracena imala je tu blagu otecenost , a nije koristil ni deksametazon ni nizon jer nije bilo potrebe :confused:

kritičnatočka
09.08.2013., 10:17
Umirem od straha. Za 15 dana sam naručena na CT. Imam svakodnevne glavobolje od polovice svibnja, nekad jače, nekad slabije, ponekad se manifestira kao pritisak u zatiljku, ili kao žarenje ili peckanje, pa to popusti i premjesti se na tjeme, ponekad cijela polovica lijeve strane glave. Zna se dogoditi da se premjesti na desnu polovicu glave, ali ne često. Od simptoma još osjećam povremeno trnce u licu i lijevoj ruci. Ruka mi zna u jutro biti utrnuta. Ponekad u jutro imam lagan osjećaj mučnine Pila sam tablete protiv bolova i za smirenje (prema receptu liječnika) ali niti pomaže, niti odmaže. Na nalazu EEG piše da je u granicama normale (ništa drugo ne piše, vidjela sam da nekima pišu cijele litanije). Pročitala sam sve moguće i nemoguće na internetu, bolje da nisam, sada me samo strah. Ima li netko slične simptome?

Ivanicapeca
09.08.2013., 13:32
Umirem od straha. Za 15 dana sam naručena na CT. Imam svakodnevne glavobolje od polovice svibnja, nekad jače, nekad slabije, ponekad se manifestira kao pritisak u zatiljku, ili kao žarenje ili peckanje, pa to popusti i premjesti se na tjeme, ponekad cijela polovica lijeve strane glave. Zna se dogoditi da se premjesti na desnu polovicu glave, ali ne često. Od simptoma još osjećam povremeno trnce u licu i lijevoj ruci. Ruka mi zna u jutro biti utrnuta. Ponekad u jutro imam lagan osjećaj mučnine Pila sam tablete protiv bolova i za smirenje (prema receptu liječnika) ali niti pomaže, niti odmaže. Na nalazu EEG piše da je u granicama normale (ništa drugo ne piše, vidjela sam da nekima pišu cijele litanije). Pročitala sam sve moguće i nemoguće na internetu, bolje da nisam, sada me samo strah. Ima li netko slične simptome?
Ima, i koliko sam pratila uglavnom ima veze sa vratnom kralježnicom. Da je nedaj Bog tumor, EEG bi pokazao neke nepravilnosti.

kritičnatočka
09.08.2013., 13:38
Hvala ti na odgovoru. Sad treba preživjeti još ta dva tjedna do CT-a.

El Gato Félix
10.08.2013., 12:30
Da je nedaj Bog tumor, EEG bi pokazao neke nepravilnosti.

Nažalost, ovo nije u potpunosti točno.

Prema recentnoj literaturi kod oko 5% tumora smještenih u površnijim dijelovima mozga nalazi se potpuno uredan EEG nalaz, a čak u 25% slučajeva dublje smještenih moždanih tumora EEG je potpuno normalan.

Ivanicapeca
11.08.2013., 02:42
Nažalost, ovo nije u potpunosti točno.

Prema recentnoj literaturi kod oko 5% tumora smještenih u površnijim dijelovima mozga nalazi se potpuno uredan EEG nalaz, a čak u 25% slučajeva dublje smještenih moždanih tumora EEG je potpuno normalan.

A kolika je ono incidencija tumora mozga po literaturi? ;)
Ako uzmemo sve skupa u obzir,cemu dizati paniku? Neka u miru doceka scan i vidi sta je i di je.

Tinnabg
13.08.2013., 19:07
Treba mi informacija.

Mom bivsem decku su 2005 godine nasli tumor na mozgu - oligodendrogliom gradis II.
Bio je operisan, pio je neke lepove protiv epilepsije, i sve do 2010 ziveo normalno, savim
normalno, kao i svi mi zdravi, zapravo bio je zdrav.

2010 pocinju ucestali epi napadi i afazija, nadju mu ponovo tumor. Dodje u Beograd (inace je bio iz
Podgorice) na operaciju. Pre operacije je bio ok, svaki dan sam isla u bolnicu, nikad nismo bili u njegovoj
bolesnickoj sobi, nego se setali bornickim parkom ili bili u sali za prijeme, on se osecao dobro. Operisan je,
i vratio se za Podgoricu. Culi se telefonom, uvek je govorio ja sam super, pobedio sam afaziju (normalno je
pricao) pobedio sam epilepsiju. Ja sam se radovala i mislila da je on odlicno. Nismo se vidjali jer ja zivim u
Beogradu. Poslednju put smo se culi 14.02.2012 da mi cestita dan zaljubljenih. Sve je bilo super, bar kako je
on pricao. Onda sam izgubila mob, i njegov broj, vise ni ja nisam imala stari broj i kontakt je nestao.
I puf, 10.12.2012 on je umro. Mesec dana pred smrt nije hodao, nije govorio, nije ni bio svesan sebe :(

Interesuje me da li je moguce da tumor gradusa II predje u veci gradus? On je meni uvek govorio da je imao
dobrocudni tumor na mozgu, da ga je operisao i da je to proslost. Kako je izgledao potpuno zdravo, ja se nisam
nesto preterano udubljivala u tu tematiku.
Da li ova vrsta tumora koju je on dobio 2005, moze ako se oopet pojavi (kao kod njega) bude posle zlocudnije?
Jer nekako ne mogu da povezem da se od tumora gradusa II moze umreti.

Ivanicapeca
14.08.2013., 17:54
Treba mi informacija.

Mom bivsem decku su 2005 godine nasli tumor na mozgu - oligodendrogliom gradis II.
Bio je operisan, pio je neke lepove protiv epilepsije, i sve do 2010 ziveo normalno, savim
normalno, kao i svi mi zdravi, zapravo bio je zdrav.

2010 pocinju ucestali epi napadi i afazija, nadju mu ponovo tumor. Dodje u Beograd (inace je bio iz
Podgorice) na operaciju. Pre operacije je bio ok, svaki dan sam isla u bolnicu, nikad nismo bili u njegovoj
bolesnickoj sobi, nego se setali bornickim parkom ili bili u sali za prijeme, on se osecao dobro. Operisan je,
i vratio se za Podgoricu. Culi se telefonom, uvek je govorio ja sam super, pobedio sam afaziju (normalno je
pricao) pobedio sam epilepsiju. Ja sam se radovala i mislila da je on odlicno. Nismo se vidjali jer ja zivim u
Beogradu. Poslednju put smo se culi 14.02.2012 da mi cestita dan zaljubljenih. Sve je bilo super, bar kako je
on pricao. Onda sam izgubila mob, i njegov broj, vise ni ja nisam imala stari broj i kontakt je nestao.
I puf, 10.12.2012 on je umro. Mesec dana pred smrt nije hodao, nije govorio, nije ni bio svesan sebe :(

Interesuje me da li je moguce da tumor gradusa II predje u veci gradus? On je meni uvek govorio da je imao
dobrocudni tumor na mozgu, da ga je operisao i da je to proslost. Kako je izgledao potpuno zdravo, ja se nisam
nesto preterano udubljivala u tu tematiku.
Da li ova vrsta tumora koju je on dobio 2005, moze ako se oopet pojavi (kao kod njega) bude posle zlocudnije?
Jer nekako ne mogu da povezem da se od tumora gradusa II moze umreti.
Moguće je.http://en.wikipedia.org/wiki/Oligodendroglioma - kaže: Oligodendrogliomas, like all other infiltrating gliomas, have a very high (almost uniform) rate of recurrence and gradually increase in grade over time. Dakle recidivan je i progradira s vremenom.
Isto tako gliomi imaju tendenciju bržeg rasta i prerastanja u viši oblig maligniteta kod svakog diranja tj. operiranja.

Tinnabg
14.08.2013., 18:03
Ivanicapeca, ja kad sam zvala da izjavim saucesce, njegova sestra mi je rekla da se jednostavno samo ugasio. Onda sam pitala da li je epilepsija doprinela tome, ona mi je rekla da nije i da u poslednjih 6 meseci nije ni imao epilepsiju. Ja sam sa njim bila u vezi dve godine, posle kad smo raskinuli ostali smo prijatelji i jako sam ga volela. Ne mogu da poverujem da ga nema i da je od tumora gradus II umro. Meni je bilo glupo da ispitujem njegovu sestru koju vrstu tumora je 2010 dobio.

Ivanicapeca
14.08.2013., 18:12
Ivanicapeca, ja kad sam zvala da izjavim saucesce, njegova sestra mi je rekla da se jednostavno samo ugasio. Onda sam pitala da li je epilepsija doprinela tome, ona mi je rekla da nije i da u poslednjih 6 meseci nije ni imao epilepsiju. Ja sam sa njim bila u vezi dve godine, posle kad smo raskinuli ostali smo prijatelji i jako sam ga volela. Ne mogu da poverujem da ga nema i da je od tumora gradus II umro. Meni je bilo glupo da ispitujem njegovu sestru koju vrstu tumora je 2010 dobio.

Po onom što ti je rekla, očito je bolest progradirala jer se baš tako manifestira, čovjek se postepeno gasi, i vjerojatno je imao epi napadaje, samo kad je čovjek oduzet, to se teško uoči i manifestira se najčešće kroz neke trzajeve noge ili ruke koje inače voljno više ne može micati npr.
Dakle, vrsta tumora je bila i ostala ista. Radilo se od početka o gliomu, malignom tumoru, koji je iz oligodendroglioma nižeg stadija malignosti prešao u neki viši najvjerojatnije astrocitom grad 3 ili glioblastom MF (grad 4)
Žao mi je, ali kao netko tko je izgubio voljenu osobu od glioblastoma, možeš se smatrati blagoslovljenom što nisi to morala gledati, bez imalo pretjerivanja ti kažem.

Tinnabg
14.08.2013., 18:40
Ivanicepeca, mnogo ti hvala na odgovoru, divna si :) Pre nego sto sam postavila pittanje, dobro sam procitala sve teme u vezi tumora na mozgu i znam da je tvoja mama umrla od onog najgoreg. Primi moje saucesce, ne mogu ni da zamislim kako je to tesko gledati kad ti se neko najdrazi muci pred ocima :(
Jako mi je zao mog prijatelja, i da sam znala da je njegova situacija tako teska, otisla bih u Podgoricu da ga vidim. Ali sam verovala njegovim recima da je njemu super i mislila ima dana, ali dani su iscureli :(
Mnogo ti hvala na odgovoru, jer me jako kopkalo, a tako mi je bilo neprijatno da ispitujem njegovu porodicu, jer u njima najtezim danima ja nisam bila tu, nekako to sebi ne mogu oprostiti :(

Ivanicapeca
14.08.2013., 19:20
Ivanicepeca, mnogo ti hvala na odgovoru, divna si :) Pre nego sto sam postavila pittanje, dobro sam procitala sve teme u vezi tumora na mozgu i znam da je tvoja mama umrla od onog najgoreg. Primi moje saucesce, ne mogu ni da zamislim kako je to tesko gledati kad ti se neko najdrazi muci pred ocima :(
Jako mi je zao mog prijatelja, i da sam znala da je njegova situacija tako teska, otisla bih u Podgoricu da ga vidim. Ali sam verovala njegovim recima da je njemu super i mislila ima dana, ali dani su iscureli :(
Mnogo ti hvala na odgovoru, jer me jako kopkalo, a tako mi je bilo neprijatno da ispitujem njegovu porodicu, jer u njima najtezim danima ja nisam bila tu, nekako to sebi ne mogu oprostiti :(

Nemoj se mučiti time jer je očito tako htio.

Tinnabg
15.08.2013., 07:51
Ivanicapeca, jos jednom hvala ti puno na odgovoru i odvojenom vremenu da mi odgovoris. Stvarno si divna osoba, i svaka cast na pozivitnoj enerigiji i trudu da svakom izadjes u susret na ovom forumu :)

Tinnabg
16.08.2013., 15:20
Sinoc me je nazvala njegova druga sestra (koja je bila sam njim u Beogradu 2010 kad je drugi put operisan). 2010 je doslo do recidiva, ali tada nije moglo da mu se ukloni ceo tumor, jer je jedan deo tumora bio neoperativan zbog smestaja. Hirurg koji ga je tada operisao rekao je da taj deo tumora koji je ostao moguce je jedno vreme drzati pod kontrolom, ali kad krene bice sve jako brzo. Poslednju MR je imao u septembru 2012 i sve je bilo i dalje pod kontrolom. On je bio ok, samo je malo hramljao prilikom hoda, setao je sam napolju, citao knjige (obozavao je da cita), isao na fizikalu..itd
20.11.2012 on je i dalje ok, jutro 21.11.2012, on ne moze da ustane iz kreveta, pomalo otezano prica. Tri dana pre nego sto je umro, pricaju viceve, sale se. U te tri poslednje nedelje par puta se gubio, ali na kratko. Dva dana pred smrt, gubi se skroz, nije u komi, ali nema pojma ni ko je, ni sta je. 10.12.2012 umire.
Njegova sestra kaze da mu ni dana ne bi produzila zivot, jer bi to bilo produzenje agonije, a ne zivota. Kod tih tumora ne dolazi do poboljsanja, nego do pogorsanja i kad ih je vec nesreca zadesila, drago joj je sto on nije dosao do faze da bude samo izoblicena masa. U globalu, nije se mucio, nije imao bolove, samo se u dva dana ugasio i to je to.

Inace nikad nije imao glavobolje, za tumor je saznao tako sto je dobio epi napad. Kad je doslo do recidiva, opet je imao epi napade i dobio je bio afaziju, koju je trudom i voljom (vezbom) pobedio. Eto to je to. Kad je vec moralo biti tako, dobro je da se nije mucio...mada samo saznanje da su ti dani negde odbrojani jeste velika agonija (bar iz moje perspektive) :(

Ivanicapeca
17.08.2013., 10:41
Sinoc me je nazvala njegova druga sestra (koja je bila sam njim u Beogradu 2010 kad je drugi put operisan). 2010 je doslo do recidiva, ali tada nije moglo da mu se ukloni ceo tumor, jer je jedan deo tumora bio neoperativan zbog smestaja. Hirurg koji ga je tada operisao rekao je da taj deo tumora koji je ostao moguce je jedno vreme drzati pod kontrolom, ali kad krene bice sve jako brzo. Poslednju MR je imao u septembru 2012 i sve je bilo i dalje pod kontrolom. On je bio ok, samo je malo hramljao prilikom hoda, setao je sam napolju, citao knjige (obozavao je da cita), isao na fizikalu..itd
20.11.2012 on je i dalje ok, jutro 21.11.2012, on ne moze da ustane iz kreveta, pomalo otezano prica. Tri dana pre nego sto je umro, pricaju viceve, sale se. U te tri poslednje nedelje par puta se gubio, ali na kratko. Dva dana pred smrt, gubi se skroz, nije u komi, ali nema pojma ni ko je, ni sta je. 10.12.2012 umire.
Njegova sestra kaze da mu ni dana ne bi produzila zivot, jer bi to bilo produzenje agonije, a ne zivota. Kod tih tumora ne dolazi do poboljsanja, nego do pogorsanja i kad ih je vec nesreca zadesila, drago joj je sto on nije dosao do faze da bude samo izoblicena masa. U globalu, nije se mucio, nije imao bolove, samo se u dva dana ugasio i to je to.

Inace nikad nije imao glavobolje, za tumor je saznao tako sto je dobio epi napad. Kad je doslo do recidiva, opet je imao epi napade i dobio je bio afaziju, koju je trudom i voljom (vezbom) pobedio. Eto to je to. Kad je vec moralo biti tako, dobro je da se nije mucio...mada samo saznanje da su ti dani negde odbrojani jeste velika agonija (bar iz moje perspektive) :(

Da, s obzirom na dijagnozu, imao je kraj za poželjeti. Moja mama je bila potpuno nepokretna i nijema punih godinu dana prije smrti.

Tinnabg
18.08.2013., 16:13
Znam Ivanicapeca, citala sam tvoje postove. Tako mi je zao tvoje mame sto se tako mucima. Zao mi je svih ljudi koji su umrli u mukama, niko nije zasluzio da tako ode :(

Svima koji boluju od neke teske i za sada neizlecive bolesti zelim da se bore i da se lek sto pre pronadje.

zdenko1701
21.08.2013., 09:40
Dobar dan svima!
želio bih ukratko podjeliti s vama moje iskustvo s tumorom tipa glioblastom.
Mome rođaku (48 god.) prije malo manje od dvije godine dijagnosticiran je spomenuti tumor na mozgu. Odmah nakon operacije kojom je odstranjen manji dio tumora, a prije početka kemoterapije započeo je s promjenama. Prvenstveno u prehrani. Rezultati su fantastični. Danas tumora više nema, a on se osječa odlično.
Suština prehrambenih promjena sastoji se u tome da se iz prehrane uklone svi uzročnici slabosti organizma (šećer, meso, mliječni proizvodi, brašno, sva prehrana koja sadrži tazne štetne aditive i konzervanse). Na taj način organizmu se daje mogućnost da aktivira sve obrambene mehanizme.
Za vrijeme kemoterapije i zračenja kvaliteta krvi praktički nije opadala. Osjećao se dobro.
Važni su također i kvaltetni dodaci prehrani koje treba kontinurano koristiti. Na prvom mjestu: Imunobran, zatim Zelena mgma, Spirulina, probiotici.
Važno je napomenuti da se vlasnik tumora osjeća bolje jer aktivno sudjeluje u savladavanju bolesti.

Ivanicapeca
21.08.2013., 11:07
Drago mi je da remisija traje i da je uspjesno odrzava promjenama u zivotu. Na zalost kod moje mame ovakve promjene nisu donjele poboljsanje. Nadam se da ce kod vas potrajati sto duze. Dr.Servan Schreiber je izdrzao cinimi se 13 god. ovakvim rezimom. Opisao je sve u knjizi "Protiv raka".

Bubica30
23.08.2013., 14:48
Molim Vas pitanje...
Prosle godine u prvi misec sam radila mr mozga zbog glavobolje i vrtoglavice (31g, problem sa vratnom kraljeznicom, op l5-s1)
i sve ok.
Sad mi se ponovo javljaju vrtoglavice, slabiji vid, glavobolja i dr je rekao da je od vrata.

Moje pitanje je, koliko vrijedi nalaz MR.

Hvala

Sandiran
23.08.2013., 17:53
Dobar dan svima!
želio bih ukratko podjeliti s vama moje iskustvo s tumorom tipa glioblastom.
Mome rođaku (48 god.) prije malo manje od dvije godine dijagnosticiran je spomenuti tumor na mozgu. Odmah nakon operacije kojom je odstranjen manji dio tumora, a prije početka kemoterapije započeo je s promjenama. Prvenstveno u prehrani. Rezultati su fantastični. Danas tumora više nema, a on se osječa odlično.
Suština prehrambenih promjena sastoji se u tome da se iz prehrane uklone svi uzročnici slabosti organizma (šećer, meso, mliječni proizvodi, brašno, sva prehrana koja sadrži tazne štetne aditive i konzervanse). Na taj način organizmu se daje mogućnost da aktivira sve obrambene mehanizme.
Za vrijeme kemoterapije i zračenja kvaliteta krvi praktički nije opadala. Osjećao se dobro.
Važni su također i kvaltetni dodaci prehrani koje treba kontinurano koristiti. Na prvom mjestu: Imunobran, zatim Zelena mgma, Spirulina, probiotici.
Važno je napomenuti da se vlasnik tumora osjeća bolje jer aktivno sudjeluje u savladavanju bolesti.

Ketogena prehrana (dakle izbaciti sve ugljikohidrate ukljucujuci skrob) djeluje antitumorski, jer vecina tumora koristi glukozu i/ili fruktozu za rast, ako 99% prehrane baziramo na proteinima, zdravim masnocama (plava riba, orasi, bademi), celulozi, tumor se nema cime hraniti.

Kao adjuvantna terapija kod glioblastoma moze se davati disulfiram u dozi od 500 mg dnevno jednom ujutro (to je inace lijek protiv alkoholizma, bez nuspojava) koji ima specificno djelovanje na stanice glioblastoma - potice apoptozu u njima (umiranje tumorskih stanica). Prije spavanja preporucaju se tablete melatonina (sto veca doza to bolja, ima ga kupiti u ljekarnama po 40kuna), melatonin takodjer ima antitumorsko djelovanje.

Vas dezurni dr. med.

Ivanicapeca
24.08.2013., 08:45
Molim Vas pitanje...
Prosle godine u prvi misec sam radila mr mozga zbog glavobolje i vrtoglavice (31g, problem sa vratnom kraljeznicom, op l5-s1)
i sve ok.
Sad mi se ponovo javljaju vrtoglavice, slabiji vid, glavobolja i dr je rekao da je od vrata.

Moje pitanje je, koliko vrijedi nalaz MR.

Hvala

Zavisno od dijagnoze.Gdje su stanja vec dijagnosticirane maligne bolesti ide se svakih 6 cak i 3-4 mj.
Vratna kraljeznica hoce raditi ovakve tegobe. U svakom slucaju treba opet kod neurologa i fizijatra.

kritičnatočka
27.08.2013., 09:43
U prijašnjim postovima sam primjetila da je netko napisao da svi opišu simptome i traže savjet, a nakon toga ne daju informaciju kako su prošle pretrage.
Pa evo da javim. Kod mene je CT u potpunosti uredan, hvala Bogu.
Simptome sam opisala u postu od 09.08.
Iz straha od nalaza sam odugovlačila odlazak k doktoru i obavljanje pretraga, tako da mi je cijelo ljeto prošlo u grču. Moj savjet je da čim primjetite nešto čudno odete k liječniku, jer strahove koje sam pretrpjela istražujući internet ne želim nikome da proživi.
Hvala Ivanici koja mi je brzo odgovorila i pokušala me smiriti. Ivanica je dobar duh ovog foruma.

Ivanicapeca
27.08.2013., 14:49
kriticnatocka,ako nije tajna, sto su ti na kraju otkrili sto je uztok tegobama-cisto da drugi shvate da nije svaka vrtoglavica i trnjenje ruke nuzno tumor na mozgu

kritičnatočka
28.08.2013., 07:20
Naravno da nije tajna, nije mi ništa otkriveno, za sada imam nalaz CT-a koji je potpuno uredan (u dva i pol reda nabrojano je sve što je snimano i piše da je bez promjena i b.o. - jedna veterinarka mi je potvrdila da je sve ok što se tiče CT-a :)
Sad trebam s tim nalazom kod svog liječnika po uputnicu za neurologa da on kaže svoje, ali sad svejedno lakše dišem.
Od kada sam dobila nalaz, mučnina je potpuno prestala, zaključujem da je ona bila zbog nervoze.
U zatiljku je ostao povremeni pritisak i mrvica žarenja. Evo, jutros sam se probudila s utrnutom lijevom rukom (spavam na desnoj strani) i pritiskom u stražnjem lijevom dijelu glave. Ruka mi se vrati na svoje nakon par minuta nakon što ustanem, a i glava je prilično popustila. Vidjet ćemo dalje što će liječnici reći.
Mislim da su za glavobolje prilično zaslužni slabi živci i stres. Radim za računalom minimalno 8 sati (knjigovođa sam). Možda od krivog položaja tijela imam trnce i pritisak u glavi. Uglavnom, odlučila s 31.12. prestati s knjigovodstvom (obrtnik sam, a knjigovodstvo nije jedina djelatnost).
Primjetila sam da kad nastaje stresna situacija, kako se sve više uzrujavam, tako mi raste pritisak u glavi.
Ovaj period od simptoma kada sam posumnjala da nešto nije u redu, do nalaza CT-a mislim da bih prolupala da nije molitve i vjere u Boga.

Mlatko
17.10.2013., 11:24
Pozdrav, najprije se ispričavam što pišem po starijoj temi al čini mi se najzgodnijim mjestom za pisanje :mig:

Dakle, mojoj djevojci je od malena već dijagnosticiran benigni tumor. Zbog njega ima ponekad malo jače glavobolje i osjecaj umora. U zadnjih par mjeseci (slučajnost ili ne, baš kad smo prohodali) glavobolje su počele biti malo češće. Nije da je ona onesposobljena na rad ili tako slično, jednostavno malo mora stati napraviti pauzu i popiti 2-3 tablete da glavobolja se smiri. Nismo puno razgovarali o tome, jednostavno ne zelim ju poticati da razmislja o takvoj stvari.

Zanima me ako glavobolje postanu malo češće, dali je to mozda znak da tumor moze postati opasan, tj. moze li benigni tumor postati maligni? :(

I da, taj benigni tumor nije jos operiran jer se nalazi na nezgodnom mjestu...
(razgovarati cu uskoro s njom o tome, u jednu ruku zelim znati sve informacije o tumoru, ali u drugu ne zelim ju bespotrebno izlagat nekom strahu ili nervozi)

Ivanicapeca
17.10.2013., 11:50
Pozdrav, najprije se ispričavam što pišem po starijoj temi al čini mi se najzgodnijim mjestom za pisanje :mig:

Dakle, mojoj djevojci je od malena već dijagnosticiran benigni tumor. Zbog njega ima ponekad malo jače glavobolje i osjecaj umora. U zadnjih par mjeseci (slučajnost ili ne, baš kad smo prohodali) glavobolje su počele biti malo češće. Nije da je ona onesposobljena na rad ili tako slično, jednostavno malo mora stati napraviti pauzu i popiti 2-3 tablete da glavobolja se smiri. Nismo puno razgovarali o tome, jednostavno ne zelim ju poticati da razmislja o takvoj stvari.

Zanima me ako glavobolje postanu malo češće, dali je to mozda znak da tumor moze postati opasan, tj. moze li benigni tumor postati maligni? :(

I da, taj benigni tumor nije jos operiran jer se nalazi na nezgodnom mjestu...
(razgovarati cu uskoro s njom o tome, u jednu ruku zelim znati sve informacije o tumoru, ali u drugu ne zelim ju bespotrebno izlagat nekom strahu ili nervozi)

Postoje tumori koji su po staničnoj tvorbi maligni, ali po brzini rasta benigni, tj. rastu jako sporo, a liječnici ih bez obzira na maligno porijeklo nazivaju benignima. Ponekad ti tumori napreduju i prelaze iz nižeg stupnja malignosti u viši i onda se stvari zakompliciraju.

Benigni tumori isto rastu i mogu svojim rastom stvarati određene tegobe tj. mogu se ponašati maligno u smislu da veličinom počnu ugrožavati određene centre u mozgu i automatski ugroziti život.
S obzirom da ti djevojka od malena ima problema s tim benignim tumorom, ja se na tvom mjestu ne bih pretjerano zamarala, jer vjerojatno je vrlo dobro informirana o tome što može očekivati. Mislim da bi bilo dobro da razgovarate o tome i mislim da to neće rezultirati nikakvim strahom i nervozom, dapače, bit će vam oboma puno lakše. Neka se svakako raspita o mogućnosti zračenja tumora jer se mogu zračiti i benigni tumori, kada nisu operabilni, i na taj način ubiti i spriječiti dalji rast pa tako i ugrožavanje moždanih funkcija.

C71
17.10.2013., 16:43
S obzirom da ti djevojka od malena ima problema s tim benignim tumorom, ja se na tvom mjestu ne bih pretjerano zamarala, jer vjerojatno je vrlo dobro informirana o tome što može očekivati.

Zvao se martin, imao je 20 i kusur godina, djevojčicu od godinu i nešto i mladu suprugu. dok sam se ja budila iz narkoze on je odlazio u neki drugi, nadam se bolji, svijet.
znam ga "u prolazu" jer smo radili na istom području, službeno smo se upoznali u gradskoj ob na odjelu neurologije. par dana kasnije vozili su nas zajedno u zg na magnetnu. tada sam upoznala i suprugu. to je bilo zadnji put da sam ga vidjela.

nakon obavljene pretrage on je hospita:tuzni:liziran u zg, ja sam vraćena u ob (neurokirurg je na 7 dana otišao u sad).kada se vratio bila sam prva na redu. pitala sam za martina, bio je na intezivnoj njezi. od supruge sam saznala da ima dobroćudni tumor na mozgu, možda čak od rođenja. tumor je otkriven zbog jakih glavobolja. tumor je valjda ispunio sav "prazan" prostor prije nego što je počeo pritiskati "nešto" što je pak izazivalo glavobolju.

tužna priča, povremeno ga se sjetim, bila sam mu i na grobu, evo, ide šesta godina kako ga nema. :tuzni:
naučila sam da nije toliko važno da li je tumor zloćudan ili nije, već da li je operabilan.

Ivanicapeca
17.10.2013., 22:05
mozda sam se nespretno izrazila oko onog "pretjeranog zamaranja". Naime iskustvo s onkoloskim pacijentima mi govori da je put u pakao poplocen dobrim namjerama. Ponekad od brige u dobroj namjeri se sufliranjem napravi prava drama i sve rezultira ljutnjom i revoltom osobe s problemom. Cini mi se da je Mlatko toga i svjestan.
C71 kak si mi ti? Ne vidjam te nesto u zadnje vrijeme,valjda je to dobro. :)

Mlatko
17.10.2013., 22:32
Hvala puno :D

Jako se brinem za nju. Ona da nema tih glavobolja bi se super osjećala. Doktor joj kaže da je to normalno stanje za nju, valjda on zna....

C71
20.10.2013., 08:32
C71 kak si mi ti? Ne vidjam te nesto u zadnje vrijeme,valjda je to dobro. :)

još me ima. :mig:
trenutno mi najviše muke zadaje šuplji bubnjić. zahladilo je i opet upala.kašljem već više od mjesec dana, zgutala sam dvije ture nekakvih tableta, ali mi ništa nije bolje. doktor op. prakse me je poslao orl-u, čekam nalaz brisa nosa i grla. ako sam dvojila bi li se podvrgla operaciji krpanja bubnjića, sada više nema dvojbe. ovako se više ne može. :tuzni:
naručena sam za hospitalizaciju u vinogradskoj u 12 mjesecu.

problem je i sa sluhom. slabije čujem i razumijem što mi se govori. zbog toga sam komunikacijski prilično osiromašena. društveni život se srozao, gotovo ga i nema, po tom pitanju gubitka sluha i na poslu imam problema, ali se za sada još održavam. :D

zna se, ili bi se trebalo znati, da volim planinariti, pa mi to donosi radost.
tu je i fotografija. ljudi bježe u prirodu od buke gradskog života. ja imam i prirodu (mnoštvo fotki) i tišinu (skoro pa gluha) kod kuće. besplatno. još samo da si donesem vreću otpalog lišća i doživljaj će biti potpun. :cerek:
neću nabrajati, ali ponekad i nagluhost dobro dođe. :mig:

Piggy
20.10.2013., 13:31
C71 recite mi jeste li vi imali taj problem sa uhom otprije ili vam je to nedavno otkriveno?

C71
20.10.2013., 17:26
C71 recite mi jeste li vi imali taj problem sa uhom otprije ili vam je to nedavno otkriveno?

napisala sam cijeli tekst i onda me izbacilo...uzalud vam trud svirači, pa ću još kraća biti.
problemi počinju cca godinu dana nakon zračenja, a to je bilo 2009.
godinu dana sam hodočastila, nekad češće, nekad rjeđe na orl zbog nekakve ljepljive nakupine na bubnjiću koju nikako da odstrane.
nakon što je očišćeno, ili se bar tako mislilo, napravljen je audiogram i krajem 2010. dobivam slušni aparat.uz sitne upale "preživljavam" do svibnja prošle godine kada se jedno jutro budim s krvavim uhom.
opet hodočašćenje na odjel, opet čišćenja, kapanja.
kada se to očistilo koliko se moglo poslana sam na ct koji je pokazao da imam perforaciju na bubnjiću, koji se zbog neobičnog zakrivljenja i uskog zvukovoda ne vidi cijeli.
zadnji, orl, šalje me u zagreb. sad čekam tu paradu. naručena sam u 12. mjesecu.
trenutno loše i mutno čujem dok je aparatić na maximumu. gledajući prvi i zadnji audiogram - vidi se pogoršanje.
potvrđeno mi je da je realno da sve ide prema gluhoći. :(

i onda se ljudi čude ako "neprimjereno" reagiram kad mi kažu da dobro izgledam, ili da sam ozdravila, ili da se tumor neće vratiti... malo tko zna da se nus pojave zračenja mozga mogu javiti i deset godina kasnije. :503: i da ovo stanje u kojem jesam nije konačno.

MiraclePlease
22.10.2013., 00:26
Pozdrav, molim za pomoć , meni draga i mom srcu predivna osoba duži niz godina boluje od tumora mozga (astrocitom) ... Zanimaju me Vasa saznanja o takvom tipu tumora i prognoze, ima 28 godina, niz komplikacija, davnih dana amputirane noge, uz sve tipicne smetnje i bez govora sa povremenim pojavljivanjem, sada je sa otvorenim dusnikom doktori spominju uklanjanje grkljana, sutra operacija testisa zbog otoka koji je uzrokovan navodno uklijestenjem vena zbog drugih beakonacnih komplikacija.... Molim Vas moze li mi.itko konkretno reći da li će ikada moći biti barem malo dobro da li nuzno nakon dužih godina borbe je u pitanju samo kada ce se desit ono o čemu ne želim niti pomišljati a kamoli izreći.....

Ivanicapeca
22.10.2013., 00:34
Pobogu cemu amputacija nogu i uklanjane grkljana,u kakvoj svezi s dijagnozom je to?
Nista dobro ne mogu reci. Bolest ima svoj tijek... moze se samo raditi na palijativi i kvaliteti zivota. Amputacije i laringektomija definitivno to po meni nisu.

MiraclePlease
22.10.2013., 00:43
Molim Vas , bilo tko, neznam vise gdje sto da citam samo me jos vise strah, druge vise ni ne pitam za misljenje posto za uzvrat dobivam samo nerazumijevanje posto sam ga bolesnog upoznala,zavoljela i ostala. On i njegovi umorni od svega i bez bolesti teskog zivota ne govore previse a i cisto iz suosjecanja i zdravog razuma ne zelim forsirat da ih ispitujem, ali neznanje me ubija.

MiraclePlease
22.10.2013., 00:53
Amputaciju su.mu.izveli zbog gangrene, za grkljan ni meni iskreno nije jasno, kao da teze da ga operiraju svako malo. Molim Vas mozete pojasnit "bolest ima svoj tijek" ? Dakle život je puki san? Nikako nemogu to prihvatiti.

Piggy
22.10.2013., 16:48
Bolest ima svoj tijek u tom smislu da se može zaliječiti, ali ne izliječiti. Mislim na astrocitom.

MiraclePlease
22.10.2013., 19:23
Drugi stadij, nemogu a da se ne nadam da ima sanse. Jednostavno nemogu.

Ivanicapeca
22.10.2013., 20:05
Amputaciju su.mu.izveli zbog gangrene, za grkljan ni meni iskreno nije jasno, kao da teze da ga operiraju svako malo. Molim Vas mozete pojasnit "bolest ima svoj tijek" ? Dakle život je puki san? Nikako nemogu to prihvatiti.

Zaista mi je uzasno zao i voljela bih da mogu reci nesto poozitivno ali ne mogu.Ne vidim neki smisao da tu pisem nesto sto se moze naci guglajuci i pretoceno je u hladne statistike. To je samo jedan dio istine.
Ipak zivot nije puki san, vec ima upravo onakav smisao kakvog ga sami damo. Izgubila sam mamu od iste bolesti i imala je 57.Zivjela je mozda kratko ali zivjela je kvalitetno punim plucima i otisla je voljena i sretna,zadovoljna. Netko prozivi jako dugo a to ne dozivi,umru sami i prezreni.Mislim da je takvima zivot blizi snu. Ako postoji smisao zivota onda je bit voljen i voljeti jedini pravi smisao. Iskoristite zajednicko vrijeme koliko god da to je.

Piggy
23.10.2013., 00:20
Zaista mi je uzasno zao i voljela bih da mogu reci nesto poozitivno ali ne mogu.Ne vidim neki smisao da tu pisem nesto sto se moze naci guglajuci i pretoceno je u hladne statistike. To je samo jedan dio istine.
Ipak zivot nije puki san, vec ima upravo onakav smisao kakvog ga sami damo. Izgubila sam mamu od iste bolesti i imala je 57.Zivjela je mozda kratko ali zivjela je kvalitetno punim plucima i otisla je voljena i sretna,zadovoljna. Netko prozivi jako dugo a to ne dozivi,umru sami i prezreni.Mislim da je takvima zivot blizi snu. Ako postoji smisao zivota onda je bit voljen i voljeti jedini pravi smisao. Iskoristite zajednicko vrijeme koliko god da to je.

Ivanice koliko se sjećam vaša majka je imala glioblastom? Koliko dugo je preživjela od dijagnosticiranja te bolesti?

Ivanicapeca
23.10.2013., 11:01
Ivanice koliko se sjećam vaša majka je imala glioblastom? Koliko dugo je preživjela od dijagnosticiranja te bolesti?

Glioblastom jest astrocitom najviseg stupnja malignosti.
Od dijagnoze do smrti proslo je 2,5g

Hvedica
24.10.2013., 16:51
Nazalost danas je mom tati potvrdjena dijagnoza glioblastoma. Znamo sto to znaci, pokusavamo to i prihvatiti(ako je to uopce i moguce?).tata je operiran prije tjedan dana u kb dubrava, operaciju je izvodio dr. Hudi. Dosla sam ovdje u potrazi za dusama koje prolaze ili su prosle ono sto prolazim ja, moja obitelj.
Trudim se biti realna i gledati na to kao jedan normalan i prirodan tijek zivota, ali boli, srce me boli..

Ivanicapeca
24.10.2013., 19:43
Nazalost danas je mom tati potvrdjena dijagnoza glioblastoma. Znamo sto to znaci, pokusavamo to i prihvatiti(ako je to uopce i moguce?).tata je operiran prije tjedan dana u kb dubrava, operaciju je izvodio dr. Hudi. Dosla sam ovdje u potrazi za dusama koje prolaze ili su prosle ono sto prolazim ja, moja obitelj.
Trudim se biti realna i gledati na to kao jedan normalan i prirodan tijek zivota, ali boli, srce me boli..

od danas poslihtaj svoj zivot na nacin da dilas sa situacijom kako se bude razvijala i da ne gledas u buducnost dalje od danas i sutra.Jedino se tako zdravo moze dilati sa situacijom.

Hvedica
24.10.2013., 20:14
Hvala bogu, tata je borac, zainatio se, probat ćemo sve, najlakše je plakat, idemo dalje! pušten je danas iz bolnice i u ponedjeljak ide na rebro onkologu.

C71
25.10.2013., 08:38
Hvala bogu, tata je borac, zainatio se, probat ćemo sve, najlakše je plakat, idemo dalje! pušten je danas iz bolnice i u ponedjeljak ide na rebro onkologu.

ja ne znam da li se čuda zaista dešavaju. :ne zna:
na zadnjoj ili predzadnjoj magnetnoj kaže meni žena za šalterom da je upravo bio tip s glioblastomom, dolazi svakih 6 mjeseci i tako već desetak godina. :).
meni žao što ga nisam upoznala samo da pitam kako uspijeva. :ne zna:
možda se još sretnemo, samo su sada šanse manje s obzirom da sada idem
1x godišnje.

Hvedica
25.10.2013., 11:33
ja ne znam da li se čuda zaista dešavaju. :ne zna:
na zadnjoj ili predzadnjoj magnetnoj kaže meni žena za šalterom da je upravo bio tip s glioblastomom, dolazi svakih 6 mjeseci i tako već desetak godina. :).
meni žao što ga nisam upoznala samo da pitam kako uspijeva. :ne zna:
možda se još sretnemo, samo su sada šanse manje s obzirom da sada idem
1x godišnje.

Vjerujem da se može, ako ništa drugo probati. Znam i ja jednog čovjeka koji živi pet godina, manje je vremenski, no i to je puno više od prognoze koje ti daju.

MiraclePlease
02.11.2013., 00:37

...shvacam ja to i hvala Vam, ali jednostavno nemogu a da ne trazim neku "rupu" u statistikama, losim ishodima... tjesim se njegovom mladoscu i zeljom za zivotom, napredovanje bolesti ne uzimam u obzir, moj mozak i moje srce to jednostavno ne zele apsorbirati. Dosla sam ovdje pokusati naci nekoga tko ce mi reci da je uspio ili bio prisutan uspjehu u savladavanju te okrutne bolesti.

C71
02.11.2013., 07:53
Vjerujem da se može, ako ništa drugo probati. Znam i ja jednog čovjeka koji živi pet godina, manje je vremenski, no i to je puno više od prognoze koje ti daju.

uvijek ima izuzetaka. :mig:
ja ne znam zašto ljudi traže statistiku, jer vidi se na ovim primjerima da izuzetaka ima. :)
treba živjeti dan po dan, pa dokle se stigne. mene ponekad zabrinjava što je tumor koji sam ja imala prožet stanicama glioblastoma. :( u kriznim situacijama se zapitam koji mi je rok trajamja. :cerek: ali ga ustvari ne želim znati.

ja vjerujem da se prognoza govori samo obitelji, pacijentu ne. kad je sve to krenulo nisam ništa ispitivala, jer nisam bila svjesna kako tešku dijagnozu imam. poslije operacije recidiva upitala sam onkologa koji mi je diplomatski odgovorio da ću preživjeti jer sam jaka, tvrdoglava i uporna (tako nešto) :cerek: često se sjetim toga kada padnem u neku krizu.

neprikosnovena
02.11.2013., 12:18
malo čitam ovu temu, pa bih željela nešto reći, vidim da neki imaju i simptome koji ne bi bili od tumora......ja sam se bila probudila jedno jutro sa duplom slikom, grčenje mišića lica, slabost u jednoj ruci, direkt me poslali na ct, odmah su pomislili na tumor, ct savršen, pa me poslali na magnet, kad ono ni više ni manje nego multipla skleroza.....tako da i ako je ct u redu, a smetnje i dalje postoje, obavezno na magnet, jer ct ne vidi ono što vidi magnet

prilika
02.11.2013., 14:15
Hvedica svu sreću želim tvom tati. I dobro da niste išli u Vinogradsku bolnicu. Tamo bi ga odmah otpisali i ne bi mu dali niti šansu za život. Uz to trpili bi krajnji bezobrazluk sestara u Vinogradskoj. Ja si predbacujem da smo mamu vodili u Vinogradsku. Ona je već prije tu bila liječena pa smo zato tu išli. Ali od Vinogradske može biti samo nešto bolje, lošije ne može. Jer odnos liječnika i medicinskog osoblja prema pacijentu je tamo pun prezira, ismijavanja i vrijeđanja. Ja u životu nisam vidjela nešto toliko strašno, a imam sada već skoro 36 godina. Tu i tamo se nađe poneki korektan liječnik ali on sam se ne usudi ništa napraviti jer ga onda glavešine pozivaju na red i samo ima problema jer se usudio nekome pomoći, a oni su u štrajku i baš ih briga za pacijente. Tko je slab i bolestan, uz to ne hoda i stave mu urinarni kateter sigurno neće preživjeti. Moja mama je imala samo 68 godina i još do prije tri godine je radila odgovoran posao 8 sati dnevno.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4

C71
03.11.2013., 08:45
Hvedica svu sreću želim tvom tati. I dobro da niste išli u Vinogradsku bolnicu. Tamo bi ga odmah otpisali i ne bi mu dali niti šansu za život. Uz to trpili bi krajnji bezobrazluk sestara u Vinogradskoj. Ja si predbacujem da smo mamu vodili u Vinogradsku. Ona je već prije tu bila liječena pa smo zato tu išli. Ali od Vinogradske može biti samo nešto bolje, lošije ne može. Jer odnos liječnika i medicinskog osoblja prema pacijentu je tamo pun prezira, ismijavanja i vrijeđanja. Ja u životu nisam vidjela nešto toliko strašno, a imam sada već skoro 36 godina. Tu i tamo se nađe poneki korektan liječnik ali on sam se ne usudi ništa napraviti jer ga onda glavešine pozivaju na red i samo ima problema jer se usudio nekome pomoći, a oni su u štrajku i baš ih briga za pacijente. Tko je slab i bolestan, uz to ne hoda i stave mu urinarni kateter sigurno neće preživjeti. Moja mama je imala samo 68 godina i još do prije tri godine je radila odgovoran posao 8 sati dnevno.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4

u svakoj bolnici ima dobrih i loših, ljubaznih i neljubaznih doktora, kao i medicinskih sestara.
čemu generaliziranje? :ne zna:
ja sam ležala prije par godina u vinogradskoj i nemam loših iskustva i hrana mi je tamo bila bolja nego na rebru.

El Gato Félix
03.11.2013., 08:50
Molim vas, cijenjene forumašice i forumaši, držite se teme - tumor na mozgu!

Zahvaljujem na razumijevanju.

C71
12.11.2013., 21:39
ivanica, prosvijetli me, :ne zna:
bila sam danas na redovitoj kontroli kod neurologa, s nalazom eeg-a, između dvije MR.
uvijek preplašena od recidiva pitam da li eeg može "naslutiti" tumor.
kaže može, ali da ne trebam brinuti, jer je od mog recidiva prošlo više od dvije godine i da se smatram izliječenom. :ne zna:
čudno mi je to, ali opet, neurokirug mi je kontrole prebacio s 2x godišnje na jedanput. :ne zna:
ako je tome tako onda sam dvije godine živjala u nepotrebnom strahu.
uglavnom, bila istina ili ne, bar sam se malo psihički uzdigla. :D

Ivanicapeca
13.11.2013., 12:23
ivanica, prosvijetli me, :ne zna:
bila sam danas na redovitoj kontroli kod neurologa, s nalazom eeg-a, između dvije MR.
uvijek preplašena od recidiva pitam da li eeg može "naslutiti" tumor.
kaže može, ali da ne trebam brinuti, jer je od mog recidiva prošlo više od dvije godine i da se smatram izliječenom. :ne zna:
čudno mi je to, ali opet, neurokirug mi je kontrole prebacio s 2x godišnje na jedanput. :ne zna:
ako je tome tako onda sam dvije godine živjala u nepotrebnom strahu.
uglavnom, bila istina ili ne, bar sam se malo psihički uzdigla. :D

gle, uvijek postoji mogućnost recidiva ili pojave novog tumora negdje kao posljedica liječenja, al ako se dobro sjećam brojeva u nekim slučajevima remisije, čini mi se da je vjerojatnost jednaka onoj da "zdrav" dobije tumor. Na žalost nekako ćeš morat naučiti hendlati taj strah da ti grah opet krivo ne padne. Čuj, ne jednom se dogodilo da ljudi obole od nekog sranja a na kraju ih zgazi nešto deseto što nisu ni sanjali da bi ih moglo strefit. Znam da je lakše reći nego živjeti, al probaj isključiti taj strah. Ako ti je sudbina takva, plašila se ti ili ne, strefit će te. Bolje je onda da to kvalitetno vrijeme proživiš što kvalitetnije možeš rasterećena sveg što te sputava. I onak nas sve eventualno čeka starost i neka bolest. Živi ženo i uživaj u svemu što možeš. Ipak, ako bilo što slutiš ili te muči, ja bih na tvom mjestu obavila i više pregleda nego je propisano. Ipak ti živiš u svom tjelu i osluškuješ ga 24/7.
Što se EEGa tiče, jednom mi je Gato napisao (http://www.forum.hr/showpost.php?p=46232380&postcount=409) da EEG i nije baš 100% sigurno dijagnostičko sredstvo i da se zna dogodit da ne registrira neke promjene. No valjda ti dr. zna kaj dela. Do sad je ispalo da je bio u pravu i da je odradio odlično svoj posao. Naravno, ti si ipak šef u cijeloj priči, zato učini ono što ti misliš da bi bilo potrebno.

C71
15.11.2013., 10:30
nastojim živiti u sadašnjem trenutku i što više se baviti onime za što nisam imala vremena. Kada dođeš u ovakvu situaciju nevjerojatno je kako se nađe vremena za ono što čovjeka veseli.
znam da eeg nije mjerodavan, ali me je njegov nalaz ipak umirio.
vjerujem u ituiciju. kad mi je rečeno da ću na kontrole 1x godišnje rekla sam si da ću je rađe sama platiti nego mjesecima živjet' u još većem strahu.

inače, širim vidike. :cerek:
upoznajem gastroenerologiju i čari njezinih pretraga. :rolleyes:
preživjela sam danas gastroskopiju. :kava:

ono što mene i dalje muči je kašalj. popila sam svu količinu antibiotika koju su mi dali, jest, poboljšalo se, ali ja još uvijek kašljem. :503:

azra7
29.11.2013., 23:35
Ovako tata mi je operiran 25.11. imao je tumor na mozgu po riječima doktora je bio dobročudni što su zaključili po njegovom obliku, tata je ok nakon operacije al po stanju njegovom sam primjetio da bi oporavak mogao potrajat jer dosta stvari nemože sam npr. otić do wc-a jako vuče lijevu nogu, govor mu je drugčiji nego prije. Može li mi neko reći dali je to normalno nakon takve operacije i koliko može potrajat oporavak i dal će se uopće oporavit???

C71
30.11.2013., 14:07
Ovako tata mi je operiran 25.11. imao je tumor na mozgu po riječima doktora je bio dobročudni što su zaključili po njegovom obliku, tata je ok nakon operacije al po stanju njegovom sam primjetio da bi oporavak mogao potrajat jer dosta stvari nemože sam npr. otić do wc-a jako vuče lijevu nogu, govor mu je drugčiji nego prije. Može li mi neko reći dali je to normalno nakon takve operacije i koliko može potrajat oporavak i dal će se uopće oporavit???

ja ti samo mogu reći kako je to kod mene izgledalo.
oporavak je trajao. bila sam na bolovanju 3 godine 7 mjeseci i 6 dana. bile su dvije operacije (recidiv)
nakon prve operacije štekalo me u govoru, nisam se mogla sjetiti nekih riječi, blokade. kupila sam si križaljke da se nakon operacije mogu čime zabaviti. dometi su bile riječi, kratice do tri slova. ako bi se i sjetila neke duže riječi nisam je nikako mogla u kućice upisat, bježale su mi kockice. frustrirajuće. :503:
to se s vremenom popravilo. ono što me nokautiralo su posljedice zračenja. :tuzni:

Ivanicapeca
30.11.2013., 16:02
tata ima pravo na rehabilitaciju u toplicama i cudi me da odmah nije otpravljen na rehabilitaciju jer imaju mjesta za takve pacijente. Trazite svakako fizikalnu rehabilitaciju pa ako treba i kod kuce. Treba vremena i rada ali nije rijetkost da se covjek potpuno oporavi.

azra7
30.11.2013., 19:42
Meningeoma reg. P dex. parasagittalis

Craniotomia osteoplastica reg. P dex.
Ablatio tumoris

Prvi je natpis kad je zaprimpljen na operaciju a drugi je kada je operiran dali mi možete pomoć u vezi tih rečenica što znače jel se zna o kakvom je tumoru riječ bilo, stalno su govorili da je dobročudni a sad me nešt plaši da je možda drugčije??!!

Honey Dorian
30.11.2013., 20:59
Meningeom je tumor moždane ovojnice, u 90 % slučajeva je dobroćudni.

Informacije o konkretnoj situaciji treba vam dati neurokirurg koji je napravio operaciju, kao obitelj imate na to pravo. Gdje je bila operacija?

azra7
30.11.2013., 23:55
U Osijeku je imao operaciju, pričali smo s jednim od doktora i reko nam je dosta al htjeo sam sam saznat još ponešto a sutra ćemo razgovarat baš s doktorom koji ga je operirao je dosad ga još nismo vidjeli nije bio dežuran kada smo dolazili u posjete.

Honey Dorian
01.12.2013., 13:19
OK, pitajte ih je li sve izvađeno, je li potvrđeno da se radi o benignom tumoru, je li potrebna još neka terapija za tumor sam. Što se tiče oštećenja i posljedica operacije, pitajte koji su to živci, zašto je on sad tako kako je, što se može učiniti vezano za rehabilitaciju.
Nadam se da će sve biti dobro, budite optimistični jer mislim da imate osnova za to (ok, nisam medicinar).

azra7
01.12.2013., 22:12
Radi se o dobročudnom tumoru al još se nezna koji je jer ima neke dvije vrste ako je ova druga vrsta koja ponovo raste morat će na neka zračenja da smanje brzinu rasta ili tako nešta, nisam sve povezao tako da me razumijete ako sam šta krivo napisao. Nije izvađeno sve al veliki dio je jer je tumor bio na najgorem mogućem mjestu gdje je mogao biti po riječima doktora i kaže da se dogodila samo jedna greškica mogao je umrijeti, reko je i ime tog mjesta al nisam upamtio.

tzuio
08.01.2014., 19:52
Pozdrav. Moja situacija je sljedeća: zbog povišenog prolaktina (zadnje mjerenje prolaktin 3x PRL-NT 512, PRL-30 386, PRL-60 300) endokrinolog me uputio na MR hipofize.

MR nalaz: "MR selarne regije standardnim tehnikama nativno i nakon kontrasta s dinamičkim snimanjem.
Na seriji presjeka kroz selarnu regiju vidi se kraniokonveksno oblikovana hipofiza, diskretno povećana sa desne strane (do 7,5mm) gdje se u području adenohipofize vidi heterogena imbibicija kontrastom oko 3,8mm kraniokaudalno koja može odgovarati mikroadenomu.
Infudibulum je medioponiran, uredne debljine i strukture.
Rubno se uz gornji rub hipofize sa desne strane vidi diskretna T1 hiperintenzivna lezija oko 3,5mm LL, signala masnog tkiva, koja može odgovarati lipomu.
Supraselarne strukture se morfološki u fiziološkim granicama.
Paraselarno se ne nalazi patomorfoloških promjena.
Na seriji presjeka kroz veliki i mali mozak nalazi se normalna struktura moždanog tkiva bez fokalnih lezija. Ventrikularni sustav je pravilnog oblika i širine. Subarahnodalni prostori su normalno široki."

Zanima me da li se tu sigurno radi o mikroadenomu s obzirom da piše "koja može odgovarati mikroadenomu", te hoću li morati piti lijekove (vidim u usporedbi sa ostalima da je razina mojeg prolaktina dosta niža).
U zadnja 2 tjedan osjetim blage glavobolje i pritisak, ne znam je li povezano jer prolaktin je povišen od prije (prvi puta uočeno na slučajnoj kontroli prije 7 mjeseci).
Sljedeći korak je natrag endokrinologu?

Piggy
09.01.2014., 00:05
Radi se o dobročudnom tumoru al još se nezna koji je jer ima neke dvije vrste ako je ova druga vrsta koja ponovo raste morat će na neka zračenja da smanje brzinu rasta ili tako nešta, nisam sve povezao tako da me razumijete ako sam šta krivo napisao. Nije izvađeno sve al veliki dio je jer je tumor bio na najgorem mogućem mjestu gdje je mogao biti po riječima doktora i kaže da se dogodila samo jedna greškica mogao je umrijeti, reko je i ime tog mjesta al nisam upamtio.

Ne brinite, biti će to sve dobro. Radioterapija kad jednom sprži taj ostatak tumora, neće se to više vraćati, što se toga tiče možete biti u potpunosti mirni.

natha
31.01.2014., 22:16
to se s vremenom popravilo. ono što me nokautiralo su posljedice zračenja.
potpisujem

mene je druga operacija dobro uništila, ali bar sam znala da neće biti lako, na posljedice zračenja nisam računala, a nije bilo ni koristi od njega, samo sam se i još mučim zbog njega...

moj oporavak od operacije tumora na mozgu je krenuo od nemogućnosti da sjedim, a kamoli hodam...
oporavak je vrlo individualna stvar i ovisi prvenstveno o tome što je točno i koliko oštećeno, koliko i kada će doći do oporavka nije baš predvidljivo

draganamax
08.02.2014., 21:14
cao imam jedno pitanje dali se iko sreo sa ovom situacijom moj ujak je imao tumor na glavi koji je rasto prema van ali posto se cekalo na operaciju tri mjeseca to se pocelo sirit tako da je probilo kost na glavi i doslo do mozga ali sad je to izvadjeni nadamo se eto prije tri dana je stigo kuci al ostaje pitanje dali je iko vidio situaciju znaci krpanja glave gdi je rezana velika povrsina kosti i naravno to treba zatvorit i mi svi mislimo normalno zatvorit ce glavu sa plastikom ili cime vec i bit ce to ok a kad tamo on je doso kuci sa jos jednom velikom puno velikom kvrgom na glavi jer su ga tako zatvorili kao ubaceno misicno tkivo i sta ja znam sve e sad ja nisam nikad cula ni vidla nesto tako vecinom budu glave zatvarane svakako al budu prirodne ravne a ne ovo cudo jedna lopta na glavi...izgleda strasno....ali kao to tak je e sad...

Ivanicapeca
09.02.2014., 11:54
cao imam jedno pitanje dali se iko sreo sa ovom situacijom moj ujak je imao tumor na glavi koji je rasto prema van ali posto se cekalo na operaciju tri mjeseca to se pocelo sirit tako da je probilo kost na glavi i doslo do mozga ali sad je to izvadjeni nadamo se eto prije tri dana je stigo kuci al ostaje pitanje dali je iko vidio situaciju znaci krpanja glave gdi je rezana velika povrsina kosti i naravno to treba zatvorit i mi svi mislimo normalno zatvorit ce glavu sa plastikom ili cime vec i bit ce to ok a kad tamo on je doso kuci sa jos jednom velikom puno velikom kvrgom na glavi jer su ga tako zatvorili kao ubaceno misicno tkivo i sta ja znam sve e sad ja nisam nikad cula ni vidla nesto tako vecinom budu glave zatvarane svakako al budu prirodne ravne a ne ovo cudo jedna lopta na glavi...izgleda strasno....ali kao to tak je e sad...

Vjerojatno postoji medicinski razlog zbog kojeg je to tako napravljeno. Ujak je vjerojatno imao osteom, što tehnički nije tumor mozga već tumor kosti koji je svojim abnormalnim rastom prema unutra pritisnuo mozak pa je zato to odstranjeno.
Za sve dileme treba pitati njegovog dr. Ima pravo na sve odgovore.

dansi
26.02.2014., 23:41
Pozdrav svima...
Evo nakon 9 godina borbe mog supruga sa karcinomom našli smo se pred zidom koji nekako moramo preskočiti.
Da sad ne pišem cijelu povijest bolesti koja je poduža...sadašnje stanje je progresija tumora u lijevi temporalni režanj uz prisutnost edema koji zahvaća cijeli režanj...Onkologija na Rebru gdje je cijelo vrijeme liječen odustaje od svih terapija jer ne daju rezultate (3 ciklusa kemo i nekoliko iradijacija-brojim više od sto u ovih devet godina)...a neurokirurgija se napokon oglasi da je moguće napraviti redukciju intracerebralne progresije a onkologija (neslužbeno)misli da je operacija visoko rizična s obzirom na lijevu stranu režnja i skoro sigurne neurološke deficite tj.posljedice...Mene jedino brine što se u tom dijelu mozga nalazi centar za razumjevanje i produkciju govora..E sad suprug je psihički umoran više od svega i svjestan mogućih scenarija i ne želi nikome biti na teret ako nešto krene naopako...Ima li itko kompetentan da zna kolike bi posljedice bile moguće? Konačan razgovor sa neurokirurgom slijedi i njemu ću postaviti milion pitanja ali prije toga eto javila sam se tu ako ima itko znanje....mišljenje ...bilo šta...!
Bez obzira na odgovoru,hvala!

Ivanicapeca
27.02.2014., 06:12
Iskreno, priklonila bih se u ovom slucaju neurokirurgu. Valjda covjek bolje zna svoj posao od onkologa. Sigurna sam da nece dirat ono sto nesmiju. Ispade poslije nitko ne moze prognozirati.
Ono sto suprug mora jest donjeti odluku zeli li se boriti za produzetak zivota, jer s metastatskom bolesti ovog tipa ne mozemo govoriti o nekom izljecenju. Bez operacije ga definitivno ceka gasenje jednog po jednog centra u mozgu (osim ako prije ne otkaze neki drugi vitalni organ) a s njom ima sanse prozivjeti kvalitetno. Uzasno mi je zao da morate odlucivati na ovakav nacin :( Zelim vam oboje svu snagu svijeta.

dansi
27.02.2014., 08:20
Hvala na brzom odgovoru i drago mi je Ivanice da si se baš ti javila.Slažem se sa svim rečenim i baš mi je to trebalo.Mali polet za dalje. Danas u St. idem na razgovor sa neurok. samo da čujem mišljenje,a u ponedjeljak idem u Zg. na razgovor sa kirurgom koji bi ga operirao..Nadam se da ću dobiti konkretne odgovore i objašnjenja.

natha
08.03.2014., 19:39
iz osobnog iskustva vam mogu reći da neurokirurg i to onaj koji će obaviti operaciju može najbolje znati o rizicima i o svemu ostalom. sretno!

janad
10.03.2014., 13:33
Pozdrav svima,čitam vaše postove,pokušavam naći neki sličan mojoj situaciji ali ne nalazim. ja naime imam dijagnozu:hamartona reg. occipitalis dex.
za desetak dana idem u zg kod prof. Paladina i najvjerojatnije operacija u 4mj. ono što znam je da mi je to s desne strane,nekako iza uha ali nikako da saznam što dodiruje i najviše me zanima oporavak nakon operacije.strah me kao i svih da ću kasnije ovisiti o nekome,da neću bit samostalna. a imam malog klinca.
zapravo svaka informacija je dobrodošla.

Ivanicapeca
10.03.2014., 18:07
Pozdrav svima,čitam vaše postove,pokušavam naći neki sličan mojoj situaciji ali ne nalazim. ja naime imam dijagnozu:hamartona reg. occipitalis dex.
za desetak dana idem u zg kod prof. Paladina i najvjerojatnije operacija u 4mj. ono što znam je da mi je to s desne strane,nekako iza uha ali nikako da saznam što dodiruje i najviše me zanima oporavak nakon operacije.strah me kao i svih da ću kasnije ovisiti o nekome,da neću bit samostalna. a imam malog klinca.
zapravo svaka informacija je dobrodošla.

Tesko nalazis slicne slucajeve zato sto imas vrlo rijedak benigni tumor.
Kao sto sam vec napisala -ispadi i rehabilitacija su individualni, al ono sto je sigurna i sto bi ti trebalo dati mir jest da si vjerojatno u najboljim mogucim rukama na ovim prostorima. Prof.Paladino je odlican neurokirurg koji ce ici maksimalno postedno i pazit ce se na sve maksimalno. Mislim da ces proci s minimalno ili nikakvim posljedicama.
Budi hrabra i imaj na umu cinjenicu da si ipak imala srecu sto si ubola benignog podstanara na mozgu. Vecina tumora mozga je maligna a to je sasvim druga prica.
Sve ce bit ok ;)

janad
11.03.2014., 13:01
Tesko nalazis slicne slucajeve zato sto imas vrlo rijedak benigni tumor.
Kao sto sam vec napisala -ispadi i rehabilitacija su individualni, al ono sto je sigurna i sto bi ti trebalo dati mir jest da si vjerojatno u najboljim mogucim rukama na ovim prostorima. Prof.Paladino je odlican neurokirurg koji ce ici maksimalno postedno i pazit ce se na sve maksimalno. Mislim da ces proci s minimalno ili nikakvim posljedicama.
Budi hrabra i imaj na umu cinjenicu da si ipak imala srecu sto si ubola benignog podstanara na mozgu. Vecina tumora mozga je maligna a to je sasvim druga prica.
Sve ce bit ok ;)

Hvala ti. Ni ne znaš koliko sam mirnija. Pokušavam saznati što mi dodiruje jer mi je neurokirurg ode rekao da se pripremim izgubit do 70% vida na desno oko. Kad bi to bilo jedino bila bi presretna. Strah me jako. Već sam jednom ja odgodila tu operaciju ali sad raste i nemam više vremena.:(

Ivanicapeca
11.03.2014., 13:33
Hvala ti. Ni ne znaš koliko sam mirnija. Pokušavam saznati što mi dodiruje jer mi je neurokirurg ode rekao da se pripremim izgubit do 70% vida na desno oko. Kad bi to bilo jedino bila bi presretna. Strah me jako. Već sam jednom ja odgodila tu operaciju ali sad raste i nemam više vremena.:(
Paladino će ti otvoreno reći kako stvari stoje. On zna što i koliko on može i što se može očekivati

janad
12.03.2014., 19:51
Paladino će ti otvoreno reći kako stvari stoje. On zna što i koliko on može i što se može očekivati

Dali znaš slučajno kako ide tok operacije,mislim ono nakon? Koliko se ostaje na intezivnoj,nakon koliko se ustaje iz kreveta,koliko se uopće ostaje u bolnici?
Naravno pod uvjetom da sve prođe ok. I dali se uopće nakon operacije može letiti avionom?

Ivanicapeca
13.03.2014., 07:15
Dali znaš slučajno kako ide tok operacije,mislim ono nakon? Koliko se ostaje na intezivnoj,nakon koliko se ustaje iz kreveta,koliko se uopće ostaje u bolnici?
Naravno pod uvjetom da sve prođe ok. I dali se uopće nakon operacije može letiti avionom?

Moju mamu je operirao Paladino.Imala je ogromnu tumorcinu na povrsini mozga (glioblastom). Nakon operacije je bila 24h na int. Nakon toga je spustili na odjel i odmah dizali na wc. Stvar je individualna.Vjerojatno se neuroloski status testira jos na int. Mojoj mami je naglaseno da ne smije putovati avionom.

janad
13.03.2014., 07:38
Moju mamu je operirao Paladino.Imala je ogromnu tumorcinu na povrsini mozga (glioblastom). Nakon operacije je bila 24h na int. Nakon toga je spustili na odjel i odmah dizali na wc. Stvar je individualna.Vjerojatno se neuroloski status testira jos na int. Mojoj mami je naglaseno da ne smije putovati avionom.

To me zanimalo.Puno ti hvala. Puno si mi dala info i umirila me dok čekam ovih 15ak dana za pregled kod Paladina. Znam da će me nakon pregleda jako brzo operirat. Imam malog klinca pa nitko od mojih bližih ne može s menom. A prija koja ide nemože dugo izostati s posla. Moj je podstanar kako ga ja zovem 9x5cm.
Već godinama je tu i od njega sam imala blage epi napade. Međutim u zadnjih godinu dana je porastao i na njemu,na rubovima su kao neki kalcifikati(nemam pojma što je to). Više napade nemam al se već dva puta nisam mogla probuditi-svi se prepali. Mogli su samo sjediti uz krevet i čekati da se probudim. :(:(:(:(:(:(
Manje me strah zbog tvojih odgovora. Hvala ti do neba:)

patobaby
14.03.2014., 23:32
To me zanimalo.Puno ti hvala. Puno si mi dala info i umirila me dok čekam ovih 15ak dana za pregled kod Paladina. Znam da će me nakon pregleda jako brzo operirat. Imam malog klinca pa nitko od mojih bližih ne može s menom. A prija koja ide nemože dugo izostati s posla. Moj je podstanar kako ga ja zovem 9x5cm.
Već godinama je tu i od njega sam imala blage epi napade. Međutim u zadnjih godinu dana je porastao i na njemu,na rubovima su kao neki kalcifikati(nemam pojma što je to). Više napade nemam al se već dva puta nisam mogla probuditi-svi se prepali. Mogli su samo sjediti uz krevet i čekati da se probudim. :(:(:(:(:(:(
Manje me strah zbog tvojih odgovora. Hvala ti do neba:)

Evo da te i ja probam smirit.
I ja imam benigni tumor ali moždanog debla.U zadnjih pet godina operiran sam četiri puta.U Hrvatskoj nažalost nissam došao do Paladina i to sam požalio.Paladino je izvrstan,s te strane budi mirna.Moj tumor je još dijelom unutra,moram živit s tim,pozicija je takva da nisu mogli sve odstraniti s obzirom na blizinu centara za disanje.Ali još sam živ :) a moglo je svašta poći krivu.Tako da ne brini-područje oko uha je relativno sigurno.Vjerojatno će te rezat retrosigmoidno,odnosno iza uha.Nažalost postotak kroničnih glavobolja poslije ovog zahvata je dosta visok u što sam se i sam uvjerio:( .Na intenzivnoj sam najduže bio dva dana,od toga prvi dan prospavao.Nakon toga u normalnu sobu,svaki put pušten u roku od sedam dana.

I moj je bio negdje tvojih dimenzija,sad je ostala trećina.
Prohodaš treći,četvrti dan,natjeraju te na to.Dođe fizioterapeut radit s tobom.
Kalcifikati su normalna stvar.Jednostavno se na rubove tumora stvori nešto kalcija-kao na kosti.Poslije operacije stvorit će ih se još.Normalan tijek liječenja.Ništa strašno.

Eto nadam se da češ se vratit još na temu prije zahvata i pročitat i ovo i da će te još malo umiriti.Pitaj šta god želiš .

Samo hrabro!

janad
18.03.2014., 13:59
Evo da te i ja probam smirit.
I ja imam benigni tumor ali moždanog debla.U zadnjih pet godina operiran sam četiri puta.U Hrvatskoj nažalost nissam došao do Paladina i to sam požalio.Paladino je izvrstan,s te strane budi mirna.Moj tumor je još dijelom unutra,moram živit s tim,pozicija je takva da nisu mogli sve odstraniti s obzirom na blizinu centara za disanje.Ali još sam živ :) a moglo je svašta poći krivu.Tako da ne brini-područje oko uha je relativno sigurno.Vjerojatno će te rezat retrosigmoidno,odnosno iza uha.Nažalost postotak kroničnih glavobolja poslije ovog zahvata je dosta visok u što sam se i sam uvjerio:( .Na intenzivnoj sam najduže bio dva dana,od toga prvi dan prospavao.Nakon toga u normalnu sobu,svaki put pušten u roku od sedam dana.

I moj je bio negdje tvojih dimenzija,sad je ostala trećina.
Prohodaš treći,četvrti dan,natjeraju te na to.Dođe fizioterapeut radit s tobom.
Kalcifikati su normalna stvar.Jednostavno se na rubove tumora stvori nešto kalcija-kao na kosti.Poslije operacije stvorit će ih se još.Normalan tijek liječenja.Ništa strašno.

Eto nadam se da češ se vratit još na temu prije zahvata i pročitat i ovo i da će te još malo umiriti.Pitaj šta god želiš .

Samo hrabro!

Puno hvala na riječima ohrabrenja. Dobro su mi došle. Mirnija sam. Trebalo mi je čuti od nekoga tko je to prošao da će bit sve ok. Na glavobolje sam navikla. Samo eto neurolog uvjeren da neću imat epi napade više jer mi tumor pritišće to nešto što izaziva napade. 28.3 sam naručena kod njega na pregled pa ću znat kad je operacija. Puno puno hvala i javim se kad se vratim iz ZG.

janad
25.04.2014., 21:14
Pozdrav svima. Samo da vam se javim malo. operirana sam 3.4 a 11.4 sam došla kući. sve je prošlo ok. dva dana intezivne jer nije bilo mjesta na odjelu. nakon toga u sobu i odmah na noge. nakon PHD je ispalo da je ipak ganglioglioma 1 stupnja. sve benigno. sad sam ok. malo mi se čak popravila diotrija na lijevo oko ali mi je rano u okuliste po nove leće pa šetam ko pijana. brzo se umaram ali znam da je još rano. punte izvadila prije dva dana i sve je ok. danas prvi put uz pomoć patronažne oprala kosu,malo zamantalo ali prošlo dobro. eto ja sam prošla super i presretna sam što nema posljedica. u 6mj mi je kontrola a nakon toga skidanje sa antiepileptika. mislila sam da to neću nikad doživit. sve vas pozdravljam i zahvaljujem na riječima ohrabrenja

patobaby
28.04.2014., 19:25
Pozdrav svima. Samo da vam se javim malo. operirana sam 3.4 a 11.4 sam došla kući. sve je prošlo ok. dva dana intezivne jer nije bilo mjesta na odjelu. nakon toga u sobu i odmah na noge. nakon PHD je ispalo da je ipak ganglioglioma 1 stupnja. sve benigno. sad sam ok. malo mi se čak popravila diotrija na lijevo oko ali mi je rano u okuliste po nove leće pa šetam ko pijana. brzo se umaram ali znam da je još rano. punte izvadila prije dva dana i sve je ok. danas prvi put uz pomoć patronažne oprala kosu,malo zamantalo ali prošlo dobro. eto ja sam prošla super i presretna sam što nema posljedica. u 6mj mi je kontrola a nakon toga skidanje sa antiepileptika. mislila sam da to neću nikad doživit. sve vas pozdravljam i zahvaljujem na riječima ohrabrenja

Ajde nek je sve dobro prošlo.
Bit će sad sve ok,samo pomalo:mig:

viks3
04.05.2014., 22:07
Imam glavobolju lijeve strane glave vec trecu godinu za redom. Bol je uglavnom tupa iako se ponekad zna javiti i ostra bol. Na istom mjestu postojano je zadebljanje, povecanje volumena koje se proteze skoro preko cijele strane glave (nije uocljivo na pogled, samo na dodir). Bol je intezivnija za vrijeme stresa i za vrijeme izlaganja jacem suncu, postaje vidno osjetnija kroz peti mjesec svake od ove tri godine koliko se javlja. Prije 8-9 godina prilikom pravljenja pretraga zbog sumnje na epilepsiju uoceno je ostecenje velicine 1cm za koje je receno da je ili bilo postojano jos prilikom rođenja ili nastalo uslijed bilo kakvog udarca glavom kroz djetinjstvo. Na istim pretragama dijagnosticiran mi je blazi oblik fotosenzitivne epilepsije iako od tada nisam imala skoro pa nikakve smetnje i nikad nisam padala u nesvjest. Također, patim od opsesivno-kompulzivnog poremecaja u smislu svakodevnog obavljanja ritualnih radnji koje se ponavljaju vise puta dnevno i averzije prema parnim brojevima. Inace, imam 20 godina i studentica sam druge godine faksa.
Ovaj tjedan idem na CT glave i ne znam sto mogu ocekivati. Zanimalo bi me da li me itko na temelju ovoga moze uputiti da li moguce da je ostecenje od prije 8-9 godina ustvari cista koja je tokom godina narasla ili je moguce da je rijec o tumoru? Da li je OKP mozda povezan s ovakvim tipom glavobolje i kao takav simptom istoga? Ima li netko mozda slicnih iskustava?
Hvala.

C71
05.05.2014., 14:53

ovo boldano nije ništa neobično. ja sam se oko ponoći počela buditi iz narkoze. došla je sestra i pitala me koji je dan? ja nju - da li je prošla ponoć? kaže ona - da. ja kažem da je onda danas subota. :mig:
dok sam čekala povratak u sobu vidjela sam da su neki totalno pogubljeni i ne mogu odgovoriti na pitanja.
mene su vrlo brzo maknuli s intezivne, jer im je trebao slobodan krevet. :D

inače, danas sam bila na magnetnoj . kaže žena da je sve u redu, ali da to mora potvrditi neurokirurg. kod njega idem slijedeći četvrtak.

Ivanicapeca
05.05.2014., 19:03
Carice, lavice :)

Toffeq
05.05.2014., 23:13
Pozdrav!
Moja mama imam jake glavobolje u podrucju cela i sljepoocnica, u to vrijeme dobije neke svjetlace pred ocima nekada , zna joj se lagano vrtit ( osjecaj propadanja ) kako ona zna meni reci. Ta se bol desi u napadima i bude odprilike jedna dnevno, bol naglo dođe i lagano popusta i napad traje od pola sata do sat-dva, takodjer je nekad zna boliti u zatioku.

Inace mama ima probleme sa vratnom kraljeznicom i ima jako napete misice na vratu u zadnje vrijeme, cesto nemoze glavu pomaknut od boli.

Apetit je uredan, tlak i krvna slika takodjer.
Inace je vec jednom operirala kraljeznicu zbog vrtoglavica.
Veoma je depresivna zbog posla.

Jos je malo drzi upala mjehura bakterijom pa je i to mali utjecaj mozda. :ne zna:

Ivanicapeca
06.05.2014., 07:17
Pozdrav!
Moja mama imam jake glavobolje u podrucju cela i sljepoocnica, u to vrijeme dobije neke svjetlace pred ocima nekada , zna joj se lagano vrtit ( osjecaj propadanja ) kako ona zna meni reci. Ta se bol desi u napadima i bude odprilike jedna dnevno, bol naglo dođe i lagano popusta i napad traje od pola sata do sat-dva, takodjer je nekad zna boliti u zatioku.

Inace mama ima probleme sa vratnom kraljeznicom i ima jako napete misice na vratu u zadnje vrijeme, cesto nemoze glavu pomaknut od boli.

Apetit je uredan, tlak i krvna slika takodjer.
Inace je vec jednom operirala kraljeznicu zbog vrtoglavica.
Veoma je depresivna zbog posla.

Jos je malo drzi upala mjehura bakterijom pa je i to mali utjecaj mozda. :ne zna:

Meni to izgleda kao kombinacija migrene i boli od napeosti vrata. Trebala bi se naučiti opuštati nekako, ima metoda i metoda.