PDA

View Full Version : Tumor na mozgu

stranice : [1] 2

El Niño
04.10.2006., 18:53
Dakle, zanima me jel netko zna koji su simptomi (ako ih uopće ima), kako ga otkriti, koliko se brzo širi, da li se može izlječiti i slično?
Jedna meni bliska osoba bi mogla imati sa tim problem, al je još sve neizvjesno...uglavnom, radi se o glavobolji u stražnjem dijelu glave (iznad vrata), povremene vrtoglavice...

NoWa
04.10.2006., 18:57
moja mama je stalno pila tablete za glavu. skrivala je prazne table:(

malo joj je bila sjebana koncetracija i znala je tupit u prazno. mislili smo da je menopauza sve dok nisam otkrila te table u njezinooj torbi. sutradan joj je otkriven tumor na mozgu. preksutra joj se oduzela cijela lijeva strana tijela.

moj savjet: HITNO na magnetsku rezonancu. pregled kosta 2000 kuna, al barem cete doznat jel sve u redu (ili ne daj boze, nije)

sretno:kiss:

btw, ovo ti je tema za zdravlje

El Niño
04.10.2006., 19:04
Ispričavam se, novi sam ovdje, pa ne mogu pohvatati sve podforume koji ovdje postoje...molio bih moda neka ovo premijesti ako sam fulao... :confused:

Hoćeš reći da je ona znala o čemu se radi, pa vam nije rekla? Kaj se to tak brzo širi da ga jedan dan otkriješ, a drugi dan ti oduzme već dio tijela? Ja sam mislio da to ide sporije...koliko je čest tumor na mozgu kod mladih osoba i koje one imaju simptome?
Ide na magnetsku rezonancu ta osoba za 2 tjedna, al ne zna o kakvom se pregledu radi, a bogme ni ja ne znam...

Piggy
04.10.2006., 19:15
Simptomi ovise o tome jeli dobroćudni ili zloćudni.

NoWa
04.10.2006., 19:16
Hoćeš reći da je ona znala o čemu se radi, pa vam nije rekla? Kaj se to tak brzo širi da ga jedan dan otkriješ, a drugi dan ti oduzme već dio tijela? Ja sam mislio da to ide sporije...koliko je čest tumor na mozgu kod mladih osoba i koje one imaju simptome?
Ide na magnetsku rezonancu ta osoba za 2 tjedna, al ne zna o kakvom se pregledu radi, a bogme ni ja ne znam...ne, mama je bila takva da nije druge nikad htjela zamarati svojim problemima pa je sutila da ju boli:(

da je barem ranije rekla..mozda bi danas bila ziva.

jao, idete na magnetsku preko bolnice? moju su mamu bili narucili za mjesec dana:rolleyes: sto ja nisam htjela cekat nego smo isli kod privatnika i odmah vidjeli sto je i kako je.

i made osobe imaju tumor. evo ti primjer one voditeljice s rtl-a. simptomi su nesvjestica, glavobolja...varijacije na temu

Endimion17
04.10.2006., 19:19
tumori mogu ići brzo i sporo, ali to da je "preksutra" odmah bilo gadnije je čista slučajnost.
u svakom slučaju, trk na NMR. nemaš što izgubiti, osim 2000 kn

El Niño
04.10.2006., 19:22
OK, predpostavljam da zloćudno tumori imaju gore simptome od ovih dobroćudnih...

Toj osobi je zasada dijagnosticirana benigna poziciona vrtoglavica (ništa strašno), ali ona sad strahuje da će joj otkriti tumor ili tak nekaj, makar mislim da nema brige za to...uglavnom, ta osoba je patila od neke vrste depresije, no inače je zdrava, dala je faks u roku, bavi se raznoraznim aktivnostima i slično...
Ne mogu je nikako utješiti da neka lagana glavobolja i povremena vrtoglavica (npr. kad se čučneš, pa se naglo digneš i zamanta ti se), znači da ima tumor na mozgu...čak niti ne povraća, nema mučnine, u OK kondiciji je i sve...to je već hipohondrija, kaj ne?

El Niño
04.10.2006., 19:38
I još jedni pitanje, da li je zloćudni tumor u potpunosti izlječiv?
Za dobroćudni pretpostavljam da je inače nebi bio dobroćudni...

Piggy
04.10.2006., 19:46

Zloćudni nije, ali dobroćudni u velikom postotku prognoza dobra.

El Niño
04.10.2006., 19:52
Koji od ta dva oblika (dobroćudnog i zloćudnog) je više zastupljen kod mladih osoba (20-25 godina)? I kako ga najlakše ortkriti, pošto su simptomi vrlo različiti?

NoWa
04.10.2006., 20:01
moze biti izljeciv, osim ako je prevelik il na nezgodnom mjestu.

mom rođaku izljecen uspjesno (dr. paladino operirao), a mojoj mami ne (isto operirao dr. paladino)

NoWa
04.10.2006., 20:05
Koji od ta dva oblika (dobroćudnog i zloćudnog) je više zastupljen kod mladih osoba (20-25 godina)? I kako ga najlakše ortkriti, pošto su simptomi vrlo različiti?
nemoj pitat please, idite sto prije u doktora. samo ces se umoriti pitanja, a mi ti enmozemo puno toga reci

El Niño
04.10.2006., 20:06
Kaj je to tak često da ti je tako puno članova obitelji imalo tumor na mozgu...zbilja strašno...

A kakav tumor ti je imao rođak, kad je uspješno operiran? Kakve je on imao simptome da ga je otkrio ili je to bilo sasvim slučajno?
Očito se radi o sve češćoj pojavi koja ne bira ni godine ni ništa, fakat koma...

Idemo kod doktora za 2 tjedna na taj MR, pa ćemo onda valjda biti pametniji...P.S. koliko dugo traje taj MR i da li je to ona pretraga kada si u onoj kutiji ili kaj već, dok oni imaju 3D prikaz tog dijela kojeg snimaš?

NoWa
04.10.2006., 20:08
nemoj pitat please, idite sto prije u doktora. samo ces se umoriti pitanja, a mi ti nemozemo puno toga reci

NoWa
04.10.2006., 20:09
Kaj je to tak često da ti je tako puno članova obitelji imalo tumor na mozgu...zbilja strašno...

A kakav tumor ti je imao bratić, kad je uspješno operiran? Kakve je on imao simptome da ga je otkrio ili je to bilo sasvim slučajno?
Očito se radi o sve češćoj pojavi koja ne bira ni godine ni ništa, fakat koma...

ma daljnji rođak:mig:

imao je zlocudni..ne znam nista vise. mama je imala primarni tumor na mozgu, vrstu kakvu je imao i tuđman. odmah su rekli da nema spasa.

El Niño
04.10.2006., 20:10
Moram utješiti određenu osobu, a ne znam više kak, jer zbilja malo pretjeruje...

Moje mišljenje je da za zloćudni tumor, pogotovo taj primarni moraš imati određene specifične simptome, a ne najobičniju glavobolju i tu neku vrtoglavicu da bi o tak nečemu mogao razmišljati...

NoWa
04.10.2006., 20:17
Moje mišljenje je da za zloćudni tumor, pogotovo taj primarni moraš imati određene specifične simptome, a ne najobičniju glavobolju i tu neku vrtoglavicu da bi o tak nečemu mogao razmišljati...kazem ti, moja je mama u pocetku imala smao glavobolje:tuzni:

utjesi ju tako da ne cekate 2 tjedna. znam kako je cekanje gadno. covjek poludi od brige. dajte taj novca, jebes pare..samo da sve bude u redu. zelim vam najvecu sreci i vjerojatno ce bit ok (tumor na mozgu nije bas tako cesta pojava)...glavobolja i vrtoglavica moze bit od niskog tlaka npr:mig:

El Niño
04.10.2006., 20:20
Kaj se u 2 tjedna tak stvari mogu promijeniti...to za 2 tjedna je prekjučer naručena i to preko veze, jer je doktorica rekla da nije ništa hitno (a doktorica je kućna frendica, tak da se sigurno nebi zezala s tim stvarima, niti bi joj bilo svejedno)...velim, pretpostavlja joj se dijagnoza ta benigna pozicijska vrtoglavica, a doktorica veli da nije niš strašno...
Sad ne znam da li se na EEG-u mogu vidjeti kakve promijene koje bi uputile na tumor mozga ili tak nekaj...navedena osoba ima blagu dizritmiju nečega na lijevom režnju propabazalno (il tak neki sličan izraz, al znam da ima veze s bazom), ne kužim se sad u to...

P.S. na koji način se ta glavobolja manifestira, odnosno je li jaka slaba, pulsirajuća, da li postoji određeni dio glave koji boli i slično?

Taroth
05.10.2006., 07:51
tumor ti se moze manifestirati na 50 nacina.
od pretpostavljanja da li ima i kakav tumor nemas nista. Mozes jedino naci nekoga tko radi MRI i otici privatno, a to budes narucen za tjedan dana. Probaj reci da je hitno i da bi platio vise, mozda te ranije i prime.

u zg imas vise privatnika koji ti to mogu obaviti.

na eeg-u najcesce mogu vidjeti samo ako ima neku vrstu epilepsije. Sama doktorica ti nece reci na sto sumnja dok nije sigurna, jer je sigurna da ih ima koji bi se uspanicili.

nukac
05.10.2006., 08:44
tumor ti se moze manifestirati na 50 nacina.
od pretpostavljanja da li ima i kakav tumor nemas nista. Mozes jedino naci nekoga tko radi MRI i otici privatno, a to budes narucen za tjedan dana. Probaj reci da je hitno i da bi platio vise, mozda te ranije i prime.

u zg imas vise privatnika koji ti to mogu obaviti.

na eeg-u najcesce mogu vidjeti samo ako ima neku vrstu epilepsije. Sama doktorica ti nece reci na sto sumnja dok nije sigurna, jer je sigurna da ih ima koji bi se uspanicili.

Kao sto se tumor moze manifestirati na 50 razlicitih nacina, tako i glavobolja i vrtoglavica mogu biti simptomi 100 razlicitih bolesti, zato ne panicariti.
Ja sam 3 mjeseca imao uzasne glavobolje sa povracanjem svakodnevno. Na kraju se ustanovilo da mi nije nista, odnosno samo da imam migrenozne glavobolje. I naucio se zivjeti s tim.

Inace, mislim da se i na EEG moze vidjeti jel nesto patolosko u pitanju. I jos jedna jednostvana pretraga je fundus oka. A i kraniogram. A za to se ne mora cekati tjednima na pregled nego je gotovo isti dan.

El Niño
05.10.2006., 09:45
OK, hvala na odgovorima :top:

Ma ja isto mislim da nije nikaj strašno, pa ćemo pričekati još tih tjedan i pol dana za magnetnu rezonancu...

kemik
05.10.2006., 09:59
Ma ja isto mislim da nije nikaj strašno, pa ćemo pričekati još tih tjedan i pol dana za magnetnu rezonancu...
blago tebi i toj osobi da imate strpljenja cekaj dva tjedna na takvu pretragu :top:

ocito mi koji smo dozivjeli i porzivjeli kako izgleda tumor na mozgu drukcije reagiramo na sam spomen toga...

El Niño
05.10.2006., 10:32
Kaj si i ti to imao ili radiš negdje u bolnici?
Koliko mi se čini, pa pola ljudi je ovdje imalo tumor na mozgu, fakat koma...
malo sam čitao simptome po netu i ta osoba nema gotovo niš od tih simptoma, tak da više paničari nego kaj je realna...

NoWa
05.10.2006., 10:32
ja bih se ziva izgrizla u dva tjedna. brrrrr

kemik
05.10.2006., 10:56
Kaj si i ti to imao ili radiš negdje u bolnici?

odrasla sam s njim u svojoj najblizoj okolini, pa se to pretvorilo u jedan od mojih najvecih strahova...

ja mislim da bih za 2 tjedna pocinila samoubojstvo, pa mi ne bi ni trebao MRI :D

agnessa
05.10.2006., 11:00
.P.S. koliko dugo traje taj MR i da li je to ona pretraga kada si u onoj kutiji ili kaj već, dok oni imaju 3D prikaz tog dijela kojeg snimaš?

Meni je MR trajala 40 minuta. Išla sam u privatnu polikliniku MEDIKOL (na području je bogoslovnog sjemeništa na Šalati u Zagrebu). Ideš u onaj bubanj, povežu te i fiksiraju na pomičnom stolu, preko lica dobiješ plastičnu mrežu (kao da ćeš igrati ragbi) i slušalice na uši sa nekom glazbom jer MR je na momente bučna i pomalo neugodna (ali niš strašno) pa je ok slušati glazbu za to vrijeme.
Zna biti hladno pa te pokriju dekicom i uvuku u bubanj. Oni izađu van iz prostorije i gledaju te kroz stakleni prozor. U ruku dobiješ zvono pa ako bilo što trebaš ili možda zbog panike (ako je netko klaustrofobičan) možeš pozvoniti i izvuku te van. No pametnije je izdržati jer inače moraju sve iz početka.
Sretno i nadam se :moli: da nije ništa od loših pretpostavki. :w

Piggy
05.10.2006., 11:18

U toj dobi su češći zloćudni tumori, a najlakše ih je otkriti CT-om ili MRI.

annerri
05.10.2006., 11:52
Tumori se jednostavno dijagnosticiraju i na CT-u.Tu si potpuno zatvoren,klaustroč0bičnima baš i nije lako.A i jeftiniji je. Na MR-u te legnu,mene nisu vezali(valjda sam im normalna izgledala,slušalice ništa,buka samo kad mi javi da ne vrtim glavom),a i otvoren si u tunelu,noge su vani. Kod dr. Čavke(prilično poznat možeš sutra,dobri su radiolozi,a to je najvažnije,ako treba i kimu snimiti,iduća je 50% jeftinija.

annerri
05.10.2006., 11:57
Adresa:Petrova,ne znam točan broj, a može i sve skupa u Martićevoj(Dom zdravlja),Dijagnostika 2000. U podrum pa kroz dvorište.Spada pod Laginjinu mislim. A i 4 su poznata,mislim da je i g. Hebrang među njima.

El Niño
05.10.2006., 11:58
U EEG nalazu piše ovako:

nalaz je lakše dizritmički promijenjen lijevo frontotemporobazalno

Jel može netko objasniti kaj to znači radi li se o nečem ozbiljnijem?

nukac
05.10.2006., 13:04
U EEG nalazu piše ovako:

nalaz je lakše dizritmički promijenjen lijevo frontotemporobazalno

Jel može netko objasniti kaj to znači radi li se o nečem ozbiljnijem?

Hm, cim u EEG nalazu ne pise - nalaz je u granicama normale, znaci da nesto nije u redu.
Pitanje je sto... Zato, slusaj druge i cim prije u neku polikliniku na CT ili MRI. CT je za pocetak jeftiniji. Dok cekate na MRI, barem napravite CT.
Sretno

El Niño
05.10.2006., 13:38
Kod iste osobe EEG je napravljen prije nekih godinu i pol dana i bio je u granicama normale...također, doktorica je rekla da je EEG tehnički dosta loše napravljen, da je bilo puno treptanja, nemira, pa da nije dobar pokazatelj...nadam se ak je rekla da nije nikaj hitno (a doktorica je kućna frendica), ali hoće napraviti EEG za 2 tjedna da se ne mora čekati, onda valjda nije htino...

nefretiti00
05.10.2006., 13:55
Nema smisla ovako analizirati, MR je najbolja opcija, cijena cca 1.600 kn. Glavobolja i vrtoglavica može biti simptom svega i svačega, između ostalog recimo i problema sa vratnom kralježnicom.

El Niño
05.10.2006., 13:57
Bile su i neke naznake problema sa vratnom kralježnicom, ali doktorica je preporučila MR...koja je vjerojatnost da se radi o tumoru, odnosno koliko je tumor zastupljen kod raznoraznih bolesti glave, vratne kralježnice i slično?

El Niño
05.10.2006., 16:17
Još jedno pitanje, da li se tumor na mozgu može otkriti na krvnoj slici, odnodno postoje li neki pokazatelji na krvnoj slici koji bi mogli ukazivati na tumor (čak i na onaj na mozgu)?
Navedena osoba je prije nekih 2 mjeseca davala krv i urin i obje slike su bilo potpuno uredne, osim malo povećanog bilirubina, ali to je riješeno...

kemik
05.10.2006., 16:19
Bile su i neke naznake problema sa vratnom kralježnicom, ali doktorica je preporučila MR...koja je vjerojatnost da se radi o tumoru, odnosno koliko je tumor zastupljen kod raznoraznih bolesti glave, vratne kralježnice i slično?

El ninio, sad sam vec vrlo blizu zakljucku da s ovakvim pitanjima provociras...

El Niño
05.10.2006., 16:27
Koga provociram...
Jednostavno, želim prikupiti što više informacija i utješiti blisku osobu, a ako nekoga smeta, neka ne čita postove...zbilja mi nije namjera nikoga povrijediti ili naljutiti, nego samo želim imati što više saznanja o stvarima s kojima se nije za igrati...
Jednostavno, osoba si ne može priuštiti 2000kn za MR, nego je prisiljena čekati 2 tjedna na MR, pa je u tom roku pokušavam nekako utješiti...

Zato sa i postavio pitanje vezano uz krvnu sliku, jer je moje mišljenje, da ako je krvna slika prije 2 mjeseca bila OK, da nema razloga za brigu...ili se varam...

NoWa
05.10.2006., 17:47
Još jedno pitanje, da li se tumor na mozgu može otkriti na krvnoj slici, odnodno postoje li neki pokazatelji na krvnoj slici koji bi mogli ukazivati na tumor (čak i na onaj na mozgu)?..

mislim da ne.

al s obzirom da si toliko zabrinut, cudi me kako prihvacas cekanje:confused:

El Niño
05.10.2006., 18:11
A kaj ću...

Bez obzira na nalaz na EEG-u, mislim da se ne rado o bilo čemu ozbiljnom...osoba pati od anksiozno-depresivnog poremećaja i treba otići na taj MR kako bi se isključili fizički pokazatelji i pokrenulo psihijatrisko lječenje...
Također, osoba nema simptome kakvi su karakteristično za tumor na mozgu, te pretpostavljam (kao i doktori) da se najvjerojatnije radi o stresu...to je razlog zakaj me čekanje ne brine toliko, jer obično ljudi otkriju tumore kod velikih glavobolja, povraćanja, napada, nesvjestiva i slično, dok navedena osoba nema gotovo ništa od toga...
Osoba je završila ovo ljeto u bolnici zbog teško napadaja panike, no sve pretrage su pokazale da je zdrava, te nisu pronašle nikakav fizčki poremećaj...ti napadi se se i prije javljali, te su nalazi bili uredni (kao i EEG)...

trebor
05.10.2006., 20:21
Simptomi tm mozga ovise o lokalizaciji samog procesa unutar kranijuma.

Na tm mozga se može posumnjati na temelju kliničke slike, EEG-om sumnju isključiti ili dodatno pojačati dok se CT-om dijagnoza definitivno potvrdđuje ili isključuje.
MR se uglavnom rabi kod dijagnosticiranja promjena na leđnoj moždini i kralježnici i nije potreban za tm mozga.

U neurokirurgiji i nije toliko bitno jel nešto "dobroćudno" ili "zloćudno". Lokalizacija je nezgodna i džabe je ako je nešto u glavi "dobroćudno" i ne metastazira ako rastom dovodi do komplikacija koje čovjeka mogu stajati života.

Hana_
05.10.2006., 22:00
laicki mi objasnite kaj je CT, MG i EEG
zakaj ima tolko pregleda, za srce ima samo ekg

El Niño
05.10.2006., 22:30
Ja ti mogu laički objasniti...

EEG ili elektroencefalogram ti je uređaj koji ti na temelju impulsa, odnosno moždanih valova određuje da li je sve OK...jednostavno ti stave na glavu neku kapu sa diodama, koje mjere aktivnost mozga...

MG ili magnetna rezonanca ti je 3D prikaz mozga ili drugog dijela tijela putem magnetnih polja...jednostavno te polegnu, gurnu u neku kutiju, stave neku mrežu na glavu, a možda čak dobiješ i muziku, jer ta pretraga zna biti bučna...ona traje oko pol sata-sat vremena, ovisno kaj se traži i koliko je detaljan pregled...

A za CT ti ne znam kaj je...

Nek se uključi neki stručnjak, pa ti to malo bolje sve objasni :confused:

taylorica
05.10.2006., 23:36
laicki mi objasnite kaj je CT, MG i EEG
zakaj ima tolko pregleda, za srce ima samo ekg

Hahaha. Dođi na instrukcije. Sve ću ti ja objasniti. :rofl:

taylorica
05.10.2006., 23:39

Može se i zločudan izliječiti, terapijama i operacijom. Ukoliko je to moguće. Ovisno do kojeg je stupnja uznapredovao.

Također, može se i dobroćudni pogoršati te dovesti do smrti ako se adekvatno ne tretira.

taylorica
05.10.2006., 23:43
Još jedno pitanje, da li se tumor na mozgu može otkriti na krvnoj slici, odnodno postoje li neki pokazatelji na krvnoj slici koji bi mogli ukazivati na tumor (čak i na onaj na mozgu)?

Ne.

El Niño
05.10.2006., 23:48
Kaj se tiče magnetne rezonance, da li ona služi isključivo za otkrivanje tumora ili se njome mogu odrediti i ostale stavri, tipa epilepsija, vrtoglavica, neki beznačajan poremećaj i slično?
I, koja je vjerojatnost da tumor na mozgu ima osoba koja nema karakteristične simptome? Ova bliska osoba ima jedino povremene tenzijske glavobolje (glavobolja iznad vrata, stražnji dio glave i eventualno vrtoglavica kad se naglo dogne iz određenog položaja, znači nema jutarnjih glavobolja uz mučnine, paralize, gubitak nekog od osjetila...)

taylorica
05.10.2006., 23:54
Ja ti mogu laički objasniti...

A za CT ti ne znam kaj je...

Nek se uključi neki stručnjak, pa ti to malo bolje sve objasni :confused:

Nisam ni ja stručnjak, ali eto, da se uključim. CT je manje više rutinska, najjednostavnija metoda za na brzinu otkriti krvarenje, ishemiju i slične stvari. Ili za kontrole. Ali je, također, najmanje pouzdana. Tj. ako je sve u redu na CTu, ne znači da je u redu. Ako, pak, nije u redu CT, onda sigurno nešto ne štima pa su potrebne dodatne pretrage, poput MRa mozga.

Uglavnom, to je ok pretraga za početak, kao daljnji indikator. Ali neke pouzdane odgovore neće ti dati.

taylorica
05.10.2006., 23:59
Kaj se tiče magnetne rezonance, da li ona služi isključivo za otkrivanje tumora ili se njome mogu odrediti i ostale stavri, tipa epilepsija, vrtoglavica, neki beznačajan poremećaj i slično?
I, koja je vjerojatnost da tumor na mozgu ima osoba koja nema karakteristične simptome? Ova bliska osoba ima jedino povremene tenzijske glavobolje (glavobolja iznad vrata, stražnji dio glave i eventualno vrtoglavica kad se naglo dogne iz određenog položaja, znači nema jutarnjih glavobolja uz mučnine, paralize, gubitak nekog od osjetila...)

U pravilu, da. Mogu se otkriti i uzroci problema koje si naveo. MR pokazuje i manje lezije od CTa, npr.

I nema nužno "karakterističnih" simptoma. Barem ih neko vrijeme ne mora biti. Dapače, može sve otići u bananu dok postanu nešto "karakterističniji".

Ne mora svaka vrtoglavica biti tumor na mozgu. Paničari jedni. :)

El Niño
06.10.2006., 00:02
Znam, al čim se spomene magnetna rezonanca to je smak svijeta, jer se očito ide tražiti neki tumor i slično...trenutno nema nikakvih karakterističnih simptoma, što je dobar znak, jer ako i postoji neki vrag, ziher bi se dao uspješno liječiti...simptomi se valjda pojave kad postane kritično...

taylorica
06.10.2006., 00:08
Znam, al čim se spomene magnetna rezonanca to je smak svijeta, jer se očito ide tražiti neki tumor i slično...trenutno nema nikakvih karakterističnih simptoma, što je dobar znak, jer ako i postoji neki vrag, ziher bi se dao uspješno liječiti...simptomi se valjda pojave kad postane kritično...

Ne mora biti smak svijeta. Ok je kao preventiva, ako se naslute kakvi problemčići. Just in case. Nije to ništa strašnog. Malo je dosadno, doduše. :rofl:

To što nema simptoma nije dobar znak. Niti loš. Nije znak uopće. Hoću reći, nije pravilo. Nema tu pravila.

Neka ode na te pretrage i mirna Bosna. Nisam još čula da se netko izliječio putem interneta. A bogami ni dobio pravu dijagnozu na forumu. :rolleyes:

El Niño
06.10.2006., 00:12
Ha dobro, nadam se da će sve biti u redu, ako je bilo i do sada...
Jedino ne znam kak će podnijeti tu pretragu, jer je osoba malo klaustrofobična pogotovo da sat vremena mora ležati unutra u tom tunelu, mislim da će pošiziti...jer si može sa sobom furat neki mp3 player il slično, jer je rekla jedna članica ovdje da možeš slušat muziku?

taylorica
06.10.2006., 00:34
Ha dobro, nadam se da će sve biti u redu, ako je bilo i do sada...
Jedino ne znam kak će podnijeti tu pretragu, jer je osoba malo klaustrofobična pogotovo da sat vremena mora ležati unutra u tom tunelu, mislim da će pošiziti...jer si može sa sobom furat neki mp3 player il slično, jer je rekla jedna članica ovdje da možeš slušat muziku?

Mislim da će preživjeti 45 minuta. Ako se baš uspaničari, može im dati znak pa je izvuku van. Ne vjerujem baš da možeš mp3 furati unutra :rofl: , ali imaju oni slušalice, možeš ih staviti za izolaciju, ako ti zvuk bubnja ide na živce, a mogu ti i pustiti mjuzu, već koju imaju. Može se samo nadati da joj neće narodni radio pustiti. :rofl:

Brown Acid
06.10.2006., 02:59
90% ti to garantira smrt..simtomi mogu biti svakaakvi..od otkazivanja osjetila, zaboravljanja..i sama znaš..mozak kontrolira sve..

El Niño
06.10.2006., 09:52
Kaj se sad za*ebavaš ili? Čuo sam da je današnja medicina takva da se puno toga da vrlo efikasno izlječiti...ne znam, ja još uvijek vjerujem ako nemaš ama baš nikakvih simptoma, da ili ti nije ništa (samo hipohondrija) ili ako i je nešto, da se je u ranom stadiju i da bi se vjerojatno dalo srediti... :eek:

Billi
06.10.2006., 10:16
Hm, cim u EEG nalazu ne pise - nalaz je u granicama normale, znaci da nesto nije u redu.
Pitanje je sto... Zato, slusaj druge i cim prije u neku polikliniku na CT ili MRI. CT je za pocetak jeftiniji. Dok cekate na MRI, barem napravite CT.
Sretno

eeg ne daje tocnu sliku stvari. oko 20-30 % ljudi ima eeg koji nije ok a potpuno su zdravi.

El Niño
06.10.2006., 15:09
Jel je fakat čudno...osoba je imala prije godinu dana uredan EEG, a sad pokazuje tu neku malu anomaliju...istina da je pod stresom, da je pod EEG-om stalno treptala, micala glavom tako da je EEG loše izveden, pa može biti i to uzrok...inače, doktorica veli da ide na EEG kako bi se isključili fizički uzroci i krenulo na psihičku terapiju radi anksiozno-depresivnog poremećaja...

x-type
06.10.2006., 15:50
e a kakve to slušalice možeš dobit u MR-u?:confused: zar ne moraš skinut i najmanji komadić metala sa sebe tamo zbog ekstremno jakog magnetskog polja? a slušalice bez bar malo metala su mi malo čudne

trebor
06.10.2006., 20:54
Nisam ni ja stručnjak, ali eto, da se uključim. CT je manje više rutinska, najjednostavnija metoda za na brzinu otkriti krvarenje, ishemiju i slične stvari. Ili za kontrole. Ali je, također, najmanje pouzdana. Tj. ako je sve u redu na CTu, ne znači da je u redu. Ako, pak, nije u redu CT, onda sigurno nešto ne štima pa su potrebne dodatne pretrage, poput MRa mozga.

Uglavnom, to je ok pretraga za početak, kao daljnji indikator. Ali neke pouzdane odgovore neće ti dati.
E svašta! Na ovom topicu je nadrljana zavidna količina koještarija al me ovo "ubolo" u oko.

Od kad je to CT "pretraga za početak" ili najmanje pouzdana? Đizus!

CT mozga je ultimativna dijganostička pretraga kojom se dijagnoza tumora definitivno potvrđuje. Nema uglavnom potrebe za nikakavim MR-om nakon toga. Tek ukoliko je dobiveni nalaz nejasan može se MR-om eventualno razlučiti nejasnoća.
Siemensov "Leonardo" je CT uređaj potpuno al pari večini magneta što se rezolucije i preciznosti tiče.

Osim toga svaka pretraga ima svoju indikaciju. Ne vidi se svako tkivo jednako na CT-u i na MR-a mada rezolucija tj preciznost snimaka može biti identična.
CT je primjerice uglavnom bolji izbor za tvrda tkiva - koštane strukture primjerice dok je MR-om bolje analizirati meke česti unutar tijela. Mada obije pretrage imaju dobre rezultate i obratno.

MR je primjerice metoda izbora kod snimanja leđne moždine i kralježnice jer se te strukture puno bolje vide njime nego CT-om.

Onda dalje, neko reče da te kod MR-a stave u "neku kutiju" i nataknu "neku mrežu na glavu"....Otkud to zaboga?!
Nit te stave u kutiju nit na glavi imaš mrežu. Vizualno se CT i MR ne razlikuju puno za laika i skoro sam siguran da nitko od vas ne bi skužio što je što kad bi vas doveli na neki Odjel radiologije.
MR nije nikakvo 3D snimanje. Kao i CT, snimanje se radi slojevito i slike CT-a i MR su vrlo, vrlo slične. Tek ukoliko je stroj dobar - bio on CT ili MR - može napraviti računalnu 3D rekonstrukciju.

Billi
06.10.2006., 21:32
CT mozga je ultimativna dijganostička pretraga kojom se dijagnoza tumora definitivno potvrđuje. Nema uglavnom potrebe za nikakavim MR-om nakon toga. Tek ukoliko je dobiveni nalaz nejasan može se MR-om eventualno razlučiti nejasnoća.

nedavno je umrla teta moje frendice kojoj ct nije pokazao fatalni tumor na mozgu. vele da je MR ta ultimativna

trebor
06.10.2006., 21:48
Vidi Billi, pod ovim ultimativna mislim na uobičajenu dijagnostiku u nas. MR je skuplja pretraga od CT i uglavnom nema potrebe za njom ako se dobrim CT-om verificira patološka tvorba.
Tek ukoliko je nešto neurokirurgu nejasno može se uraditi i MR.

Naglasak je na "dobrom CT-u". U ojoj ustanovi postoje dva CT-a - jedan stariji tkz. spiralni CT i jedan novi Siemensov "Leonardo" tkz multislajz CT.

Radiolozi su za ovaj prvi govorili ( i još govore ) kad idu raditi na njemu - "idemo malo maštati". Dakle, vidi se nešto i nešto se da razlučiti ali nekad ne dovoljno precizno.
Dok ovaj drugi, napravi takvu sliku i 3D rekonstrukciju nalaza da smo svi zajedno sjeli na dupe kad smo prvi put to vidjeli. Bolji je u prikazu i rezoluciji od MR-a koji imamo.

Hoću reći da kvalitet CT nalaza za nekakve manje promjene negdje, ovisi o vrsti uređaja na kojem se pretraga radi.

Billi
06.10.2006., 22:00
imam pitanje....mnogi ljudi rade godisnje sistematske. zasto npr ct nije uljucen u to? ziher bi se mnogo toga sprijecilo...

trebor
06.10.2006., 22:20
Skupo.

Duge liste čekanja.

Dostupnost.

Taroth
07.10.2006., 06:41
imam pitanje....mnogi ljudi rade godisnje sistematske. zasto npr ct nije uljucen u to? ziher bi se mnogo toga sprijecilo...

zasto bi ct glave bio dio sistematskog pregleda? to je ipak rentgen... ipak moras imati strogu indikaciju za njega...

kemik
07.10.2006., 09:03
ziher bi se mnogo toga sprijecilo...

i ziher bi se puno toga uzrokovalo :)

ja, recimo, ne bih dala da mi netko "sistematski" radi CT mozga, bez nekakve indikacije ili sumnje na nesto.

El Niño
07.10.2006., 10:41
Ja sam ovoj osobi rekao neka ide psihijatru, a ne na MR mozga jel mi je već malo muka od toga...ja sam 99% uvjeren da joj nije niš, a radi neke male anomalije na EEG-u nebu nikome niš bilo, jer je ona potpuno zdrava (osim kaj je veliki hipohondar)...

allegra
07.10.2006., 11:54
Ja sam ovoj osobi rekao neka ide psihijatru, a ne na MR mozga jel mi je već malo muka od toga...ja sam 99% uvjeren da joj nije niš, a radi neke male anomalije na EEG-u nebu nikome niš bilo, jer je ona potpuno zdrava (osim kaj je veliki hipohondar)...

ma gledaj, vrlo je moguće da je tako, pogotovo kad se uzme u obzir ono o napadima panike koje si ranije oapisao, ali ipak je bolje da sad napravi do kraja započetu obradu. Naime kod nekih lokalizacija tumora, obično onih u frontalnoj regiji, prvi znaci bolesti su psihičke i kognitivne promjene bolesnika.

El Niño
07.10.2006., 12:59
Psihičke promjene kod ovog bolesnika su prisutne zadnjih godinu i pol dana-dvije, tak da ne vjerujem da je to uzrok...osoba je imala prije 2 godine dosta stresnu situaciju i odonda se njeno stanje malo promijenilo...
Osim toga, ta osoba nema problema sa učenjem, motorikom, vidom, orijentacijom i bilo čime kaj se može povezati sa frontalnim režnjem...

taylorica
07.10.2006., 14:49
E svašta! Na ovom topicu je nadrljana zavidna količina koještarija al me ovo "ubolo" u oko.

Od kad je to CT "pretraga za početak" ili najmanje pouzdana? Đizus!

Siemensov "Leonardo" je CT uređaj potpuno al pari večini magneta što se rezolucije i preciznosti tiče.

Osim toga svaka pretraga ima svoju indikaciju. Ne vidi se svako tkivo jednako na CT-u i na MR-a mada rezolucija tj preciznost snimaka može biti identična.
CT je primjerice uglavnom bolji izbor za tvrda tkiva - koštane strukture primjerice dok je MR-om bolje analizirati meke česti unutar tijela. Mada obije pretrage imaju dobre rezultate i obratno.

MR je primjerice metoda izbora kod snimanja leđne moždine i kralježnice jer se te strukture puno bolje vide njime nego CT-om.

Onda dalje, neko reče da te kod MR-a stave u "neku kutiju" i nataknu "neku mrežu na glavu"....Otkud to zaboga?!
Nit te stave u kutiju nit na glavi imaš mrežu. Vizualno se CT i MR ne razlikuju puno za laika i skoro sam siguran da nitko od vas ne bi skužio što je što kad bi vas doveli na neki Odjel radiologije.
MR nije nikakvo 3D snimanje. Kao i CT, snimanje se radi slojevito i slike CT-a i MR su vrlo, vrlo slične. Tek ukoliko je stroj dobar - bio on CT ili MR - može napraviti računalnu 3D rekonstrukciju.

CT je baš kao što sam rekla, dobra pretraga za početak. I nije precizan. I uvijek se poslije treba i MR napraviti, ako nešto nije u redu. Čemu to, ako je CT dovoljno pouzdan. MR je pouzdaniji i precizniji i stojim iza toga što sam rekla. A možeš obratiti pozornost i na ono što je Bili rekla. ("nedavno je umrla teta moje frendice kojoj ct nije pokazao fatalni tumor na mozgu. vele da je MR ta ultimativna")

Ja nisam nikakvu mrežu spominjala?! Niti kutiju. A bogami ni 3D snimanje.

Na radiologiji sam dovoljno često, fala na pitanju.

:kava:

taylorica
07.10.2006., 14:53
e a kakve to slušalice možeš dobit u MR-u?:confused: zar ne moraš skinut i najmanji komadić metala sa sebe tamo zbog ekstremno jakog magnetskog polja? a slušalice bez bar malo metala su mi malo čudne

:rofl:

Malo smisla za humor nikog nije ubilo. Naravno da nosiš svoj mp3 sa sobom, da ne moraš radio slušati. Da ti ne bude dosadno. Još ti ispeglaju kosu i urede nokte. ako si gladan, poslužuju piletinu i krumpire.

taylorica
07.10.2006., 14:54
Psihičke promjene kod ovog bolesnika su prisutne zadnjih godinu i pol dana-dvije, tak da ne vjerujem da je to uzrok...osoba je imala prije 2 godine dosta stresnu situaciju i odonda se njeno stanje malo promijenilo...
Osim toga, ta osoba nema problema sa učenjem, motorikom, vidom, orijentacijom i bilo čime kaj se može povezati sa frontalnim režnjem...

Ja mislim da ti nas zajebavaš. Tvrdiš da je žena hipohondar. I sam se ponašaš kao jedan. Mislim, čemu sve ovo? Možda da ode kod psihologa najprije?

El Niño
07.10.2006., 15:55
Stvar je u tome kaj bi je doktorica poslala kod psihijatra, ali ne želi prije nego napravi MR...ona neće ići na MR jer je klaustrofobična i ne znam kaj će je natjerati...jedina stvar koju može napraviti je da ode kod drogog doktora jer već ima uputnicu za psihijatra...
Ali, kak to več ide, EEG ipak nije 100% uredu, pa te to ipak malo kopka, ali ne znam, mislim svejedno da je sve OK...

Cobalt Chick
07.10.2006., 20:04
Tumori mozga,zeznute stvari.
Svaki dan ih viđam,tj radim na zračenju.
Neke možeš otkrit na vrijeme, a neke na žalost ne.Simpromi su svakavi od vrtoglavica, mučnina,pospanosti,bezvoljnosti,do otkazivanja funkcije ruke (ljeve il desne), noge, nemogućnosti govora,.... i tak puno toga.
No međutiim zločesti se mogu danas dosta dobro "krpat".Postoje različite kemo terapije koje se kombiniraju s zračenjem a koje je ministarstvo stavilo na listu skupih ljekova koji idu na teret HZZO-a.I to funkcionira ok.
Držim fige da je sve ok, a ak nije odmah pronaći dobrog onkologa i krenuti što prije u borbu.:E
Moram priznat da sve više mladih ljudi napadaju takve a i ostale ružne boleštine.
Dršte se.

red_shrike
07.10.2006., 20:23
Koja je razlika između benignog i manignog tumora? Što znači kada budnoj osobi detektiraju delat valove?

Billi
07.10.2006., 20:35
znaci ct je ful jako zracenje? ok, nisam to znala. ja sa isla prek svojeg dodatnog osiguranja i cekala sam 3 dana na pregled. poslali su me zbog atipicng eeg-a

El Niño
08.10.2006., 02:48
I kaj su otkrili na CT-u, odnosno kaj znači atipičan EEG?

Ma bit će valjda sve OK, samo treba pozitivno razmišljati i to je to. Znam da takve stvari dosta napadju mlade, ali se i maldi mogu puno lakše izlječiti od starijih, ak se na varam...

frogsy Arta
08.10.2006., 03:04
moja susjeda je počela pisati ukoso... svaki novi redak u stranici bi sve bliže sredini. to je bila manifestacija zločudnog tumora koji je pritiskao centar za ravnotežu. to je jedini simptom za kojeg znam...
što se dijagnostike tiče chill... većina doktora te prvo strpa u grob pa te onda iz njega vadi. tak su i meni bili dijagnosticirali sve i svašta, pa sam eto još živa i zdrava. iskreno se nadam da nije ništa

kemik
08.10.2006., 14:15

Ma bit će valjda sve OK, samo treba pozitivno razmišljati i to je to. Znam da takve stvari dosta napadju mlade, ali se i maldi mogu puno lakše izlječiti od starijih, ak se na varam...

ti si, zapravo, teski ignorant i/ili zajebant.

zao mi je te osobe, ako si joj ti netko blizak i ako se u svojoj bolesti na tebe mora osloniti.

Billi
08.10.2006., 19:09
.

eeg je pokazao nesto (da ne citiram nalaz) sto nije bilo ok. i zato sam dobila preporuku za ct. ali kak sam rekla, 20-30% ljudi ima eeg koji pokazuje da nekaj nije ok a zapravo je sve ok.
npr moja frendica ima bipolarno poremecaj i svi nalazi, eeg i mr su uvijek bili ok a zena je bolesna do jaja...

trebor
08.10.2006., 19:45
CT je baš kao što sam rekla, dobra pretraga za početak. I nije precizan. I uvijek se poslije treba i MR napraviti, ako nešto nije u redu. Čemu to, ako je CT dovoljno pouzdan. MR je pouzdaniji i precizniji i stojim iza toga što sam rekla. A možeš obratiti pozornost i na ono što je Bili rekla. ("nedavno je umrla teta moje frendice kojoj ct nije pokazao fatalni tumor na mozgu. vele da je MR ta ultimativna")

Ja nisam nikakvu mrežu spominjala?! Niti kutiju. A bogami ni 3D snimanje.

Na radiologiji sam dovoljno često, fala na pitanju.

:kava:
U svom postu sam se osvrnio na na tvrdnje nekih drugih ( 3D, mreže...) a ne samo na tvoje pisanje.

Billiu sam odgovorio pa te upućujem na taj odgovor.

Na koncu, da i malo to ponovim....dobar CT na kojem se promjena dobro vidi dobar je za početak ali i potpuno dovoljan za kraj dijagnostike. MR se uopće ne mora poslije napraviti i ne znam odkud ti to.
Koji klinac bi se kupovali CT-ovi ako ćeš sve opet slati na MR? Taj MR nije dostupan u svakoj bolnici, dapače, i gdje bi osoba koja CT-om ima jasan ekspanzivni proces negdje u kranijumu čekala još mjesecima i mjesecima na MR koji će to isto pokazati?...:rolleyes: ....

MR će se raditi samo onda kad CT-om nešto nije najjasnije a opet kažem, nove generacije CT-a sasvim su močni strojevi, neki potpuno al pari MR. S napomenom da svaka metoda ima svoje jake i slabije strane.

strangelove
08.10.2006., 20:38
npr moja frendica ima bipolarno poremecaj i svi nalazi, eeg i mr su uvijek bili ok a zena je bolesna do jaja...
1. možeš se ti i bolje izražavat. :)
2. EEG, CT/ MRI u psihijatrijskim bolestima su rijetko kad potrebni.. obično se dg. postavlja na osnovi simptoma i znakova utvrđenim kriterijima... osim ako se ne sumnja na organski poremećaj, al to je već druga priča.
današnje studije pokazuju da se CT psihičkim bolesnicima radi tek kad postoji opravadana sumnja u dg., inače ne.. treba ga se "izbjegavati"
lijep pozdrav

taylorica
08.10.2006., 22:32
U svom postu sam se osvrnio na na tvrdnje nekih drugih ( 3D, mreže...) a ne samo na tvoje pisanje.

Billiu sam odgovorio pa te upućujem na taj odgovor.

Na koncu, da i malo to ponovim....dobar CT na kojem se promjena dobro vidi dobar je za početak ali i potpuno dovoljan za kraj dijagnostike. MR se uopće ne mora poslije napraviti i ne znam odkud ti to.
Koji klinac bi se kupovali CT-ovi ako ćeš sve opet slati na MR? Taj MR nije dostupan u svakoj bolnici, dapače, i gdje bi osoba koja CT-om ima jasan ekspanzivni proces negdje u kranijumu čekala još mjesecima i mjesecima na MR koji će to isto pokazati?...:rolleyes: ....

MR će se raditi samo onda kad CT-om nešto nije najjasnije a opet kažem, nove generacije CT-a sasvim su močni strojevi, neki potpuno al pari MR. S napomenom da svaka metoda ima svoje jake i slabije strane.

Tako je, Trebore. Sve je tako kako ti kažeš. Cijeli niz mojih liječnika totalni su debili. A MR je i više nego nepotreban. A sada mi se slobodno prestani obraćati. A ne bi bilo loše ni educirati se malo. Nadam se od srca da neće biti prisilna i instant edukacija kao u mom slučaju. I u slučaju drugih dragih ljudi na sličnim temama, koji bi bili i više no zahvalni kada bi napokon prestao prodavati pamet uokolo. Pa, hvala, unaprijed. :kava:

zazie1
09.10.2006., 06:07
Samo da raščistim pitanje mreža... Ja sam bila na MR na Šalati. Ugurali su me u usku cijev koja mi je s obje strane dodirivala ramena i preko lica spustili mrežasti plastični vizir. Samo su mi stopala virila van. Nakon pet minuta sam pošizila, izvukli su me van, mislila sam da ću ispaliti na živce totalno. Možda ima i drugačijih aparata za MR, ja to ne znam. Ovaj u kojem sam bila je smrt za klaustrofobičare poput mene. Ne skačite na ljude ako ste u životu vidjeli 1-2 aparata, ima ih raznih.

trebor
09.10.2006., 20:46
Tako je, Trebore. Sve je tako kako ti kažeš. Cijeli niz mojih liječnika totalni su debili. A MR je i više nego nepotreban. A sada mi se slobodno prestani obraćati. A ne bi bilo loše ni educirati se malo. Nadam se od srca da neće biti prisilna i instant edukacija kao u mom slučaju. I u slučaju drugih dragih ljudi na sličnim temama, koji bi bili i više no zahvalni kada bi napokon prestao prodavati pamet uokolo. Pa, hvala, unaprijed. :kava:
Pa vidi milostiva, ja nisam kolerik niti neki tašti seronja pa da isterujem pravdu ovdje s tobom. Ako se tvoja sujeta našla povrijeđena ovom raspravicom ovdje ja ti se ispričavam, to mi nikada nije teško.
No pamet ovdje možeš prodavati jedino ti pa nemoj mene uvlačiti u to. Svoje postove ovdje pišem onako kako stvari u praksi stoje i o čemu imam konkretne informacije.
Sad ako moja dva neurokirurga kažu meni danas eksplicitno - ako je CT dobar i stvar jasna, MR nije nužan jer i tako moramo uraditi kraniotomiju - onda su oni zbilja budale jer nisu utrošili dodatnih HZZO novaca i vremena da nešto sasvim jasno učine "još jasnijim".
No što su oni? Samo neki neurokirurzi koji o tome uopće nisu kompetentni govoriti kraj cijelog niza kojekvih doktora koji vjerojatno nikad krvi ni mozga uživo vidjeli nisu.
( U stvari ispravljam se, ipak sam mali kolerik izgleda )....evo ti i smajlić...:E

bdw, koji su to drugi "dragi ljudi"?

kemik
09.10.2006., 20:49
ok, dosta. ne svidja mi se kud ovo ide, nemojte se prepucavat vas dvoje!

uputili ste si po jedan polu-uvrjedjujuci post, sljedeci brisem, nakon toga banam. budite upozoreni, znate da mislim ozbiljno

diki
10.10.2006., 14:39
Imam jedno pitanje u vezi tumora na mozgu. Ako netko ima tumor, da li se to može skužiti po nalazima krvi i urina? Naime, imam već duže vrijeme neizdržive glavobolje, krv mi je u redu, jedino u mokraći imam jako puno bakterija. Ako imam tumor, jel bi mi se to vidjelo u krvnoj slici? Hvala :)

El Niño
11.10.2006., 15:00
Koliko sam vidio po prethodnim postovoima, mislim da se tumor na mozgu nemre otkriti iz pretraga urina i krvne slike...osim toga, glavobolje mogu biti uzrokom zbog niza drugih problema (npr. migrena, stres i slično)...najbolje idi doktoru, pa nek ti za početak napravi barem EEG...

diki
11.10.2006., 15:40
o.k. hvala :)

Carl Johnson
11.10.2006., 16:08
OPĆENITO
Tumor na mozgu koji se prvi put javlja na samom mozgu (primarni tumor; on, dakle, nije odnikud metastazirao)) je rijedak (na njega otpada 1% svih oblika raka i 2,5% smrtnih slučajeva od raka). Svaki četvrti pacijent koji ima rak negdje drugdje na tijelu konačno dobije metastazu tj. tumor na mozgu. Tumor na mozgu se može javiti u svakoj dobi, ali je najčešći kod male djece i osoba srednjih godina. Benigni tumori mozga nisu baš bezazleni, jer izazivaju pritisak na mozak i tako mogu napraviti nepopravljiva neurološka oštećenja. Izgledi za ozdravljenje uvelike ovise o lokaciji tumora i vrsti zahvaćenih moždanih stanica

SIMPTOMI
Simptomi se obično pojavljuju tek kada tumor dosegne određenu veličinu. Tumorska masa stvara pritisak unutar lubanje, koji se očituje u ustrajanim glavoboljama tijekom razdoblja od više tjedana i one su često jače dok ležite. Mogu se pojaviti vrtoglavice i nesvjestice Tu su zatim povraćanje, često popraćeno mučninom, iznenadan početak napadaja grčenja i neobjanjive psihičke promjene. S obzirom na lokaciju tumora, simptomi se mogu očitovati kao: iznenadan gubitak vida, teškoće s govorom ili druge promjene na osjetilima, lokalizirana slabost ili oduzetost (osobito u udovima), oslabljeno pamćenje i gubitak ravnoteže.
Naravno, svi ovi simptomi ne moraju odmah značiti tumor, jer postoji još bolesti s ovakvim simptomima. Svakako se treba obratiti liječniku, ako imate bilo koji od navedenih simptoma.

UZROCI
Malo se zna o uzrocima primarnog tumora na mozgu. Obično se dovodi u vezu s izlaganjem kancerogenim kemijskim tvarima (npr. pesticidima) i radijaciji.

DIJAGNOSTIKA
Sistematski pregled, neurološke pretrage, CT, MR i, rijetko, biopsija.

LIJEČENJE
Kad god je moguće, tumor se kirurški obrađuje. Ako je tumor prevelik, obično ga se smanjuje tzv. gama knifeom (vrsta radioterapije). Operacija benignog tumora (meningioma) često vodi k djelomičnom ili potpunom ozdravljenju. Problem je što su možda već nastala nepopravljiva oštećenja živčanog sustava. Nakon operacije se obično provodi kemo i radioterapija da se unište preostale tumorske stanice.
Ako se radi o dubokom tumoru (npr. multiformni glioblastom), operacija nema smisla jer bi napravili više štete nego koristi. Tada se liječenje usmjeruje na produljenje života pacijenta. Ono obuhvaća kemoterapiju i zračenje (npr. laserskim zrakama). Da bi se smanjili simptomi tumora, primjenjuju se analgetici, antikonvulzivi i kortikosteroidi.
Hrvatska sigurno ima prave stručnjake neurokirurgije (npr. Joško Paladino na Rebru).

El Niño
11.10.2006., 16:13
zahvaljujemo na ovom iscrpnom objašnjenju :)

El Niño
22.10.2006., 19:08
Bliska osoba napokon ide sutra na magnetnu rezonancu pa ćemo vidjeti kaj će biti. Koliko se čekaju nalazi?
Nadam se da će biti sve OK, jer još uvijek nema nekih očitih simptoma, tako da mislimo da nije ništa ozbiljno.
također, zanima me da li se kod magnetne rezonance treba biti odmoran ili možeš doći i mrtav umoran? Hoće li imati to kakvog utjecaja na nalaz?

El Niño
22.10.2006., 19:31
Još me samo nekaj zanima za one koji se kuže: kakav tip glavobolja se javlja kod tumora i da li se bolovi mogu ublažiti? U kojem dijelu dana se javlja i koliko su česte glavobolje? Koliko su česte mučnine i povraćanja kod tumora na mozgu? Zahvaljujem! :confused:

bibobu
22.10.2006., 21:52
Fakat si naporan:D

Neznam odgovore na tvoja pitanja iz samo jednog razloga sto nisam doktor, a i da jesam preko foruma se ne ljeci!!!
Ti bi covjece da ti neko u dvije rjeci napise nesto sto se studira godinama, istrazuje i na kraju ni doktori neznaju sve.

Tumora ima vise vrsta, pojavljuju se na razno raznim mjestima u mozgu, neki smetaju neki ne, neki utjecu na vid, neki na sluh, govor, ravnotezu, ljevu nogu, desnu ruku....
Nekoga boli za popizditi, neko umre neznajuci da ga ima.
Pa nemozes odgovore na tako ozbiljnu stvar dobiti ovdje!

Jedvo, ono stvarno, jedvo :s cekam te nalaze tvoje frendice, koji su Btw u redu, da otkacis s ovim.

Sorry nisam te mislila uvrijediti, ali stvarno si pretjero:flop:

El Niño
23.10.2006., 13:59
Danas osoba išla na MR...
Uglavnom, došli smo zamo u 8 ujutro, popila je Apaurin za smirenje jer je klaustrofobična, da ne šizne na MR-u. Čekali smo nekih 3 i pol sata i došla je doktorica i izvadila joj je 6 epruveta krvi (skoro se skljokala) i uzela urin, a te pretrage nitko nije ni spominjao. Nakon toga smo čekali još nekih pola sata da bi došla doktorica i rekla da se pokvario stroj za MR. Zbilja nevjerojatno! :flop:

doc_1
23.10.2006., 15:15
ok, dosta. ne svidja mi se kud ovo ide, nemojte se prepucavat vas dvoje!

uputili ste si po jedan polu-uvrjedjujuci post, sljedeci brisem, nakon toga banam. budite upozoreni, znate da mislim ozbiljno

Ja ti se cudim da uz ovoliko "narodne medicine" i budalastina napisanih ovdje, ovaj topic nije ranije zatvoren.
Ako ovakvi vrse pritisak na svoje liječnike opće medicine da ih na kojekakve pretrage šalju, nije ni čudo da ozbiljni pacijenti na iste čekaju. Da sad ne ulazimo u interese privatničkih lobija...

El Niño
06.11.2006., 16:07
MR mozga je napravljen...koliko treba čekati rezultate?

atlantis
06.11.2006., 17:27
3 do 4 mjeseca, ak doktor koji ocitava ne ode na skijanje

allegra
07.11.2006., 13:04
3 do 4 mjeseca, ak doktor koji ocitava ne ode na skijanje

atlantis, ovaj cinizam proizlazi iz tvog vlastitog iskustva, ili samo olako širiš dezinformacije :confused: :(

El Niño
07.11.2006., 21:31
Ozbiljno pitam koliko treba da se naprave nalazi...ja sam čuo nekoliko dana...mislim, 3 do 4 mjeseca...možda i nje situacija za sprdanje :flop: :flop: :flop:

Lela
07.11.2006., 22:24
Ozbiljno pitam koliko treba da se naprave nalazi...ja sam čuo nekoliko dana...mislim, 3 do 4 mjeseca...možda i nje situacija za sprdanje :flop: :flop: :flop:

Treba oko 3 dana da se dobiju nalazi.

El Niño
07.11.2006., 22:50
OK, zahvaljujem na odgovoru... :top:

atlantis
07.11.2006., 22:57
atlantis, ovaj cinizam proizlazi iz tvog vlastitog iskustva, ili samo olako širiš dezinformacije :confused: :(

komentar je tu zbog sad vech pomalo ocitog sprdanja s nama...

nalaze ocitava lijecnik, odredjeni lijecnik i vrijeme ocitavanja ovisi i od guzve i od azurnosti tog lijecnika i od ustanove gdje je pregled radjen...

kako mu bilo tko od nas moze reci kada ce nalazi biti gotovi?

a na sve to josh se nikada nije dogodilo da mi, prilikom uzimanja nalaza, nije receno kad ce nalaz biti gotov ili kada da se nazove za informaciju o nalazu...

na pocetku su ljudi odgovarali sa suosjecanjem i razumijevanjem usprkos njegovoj nerazumnosti.

ovaj zadnji post zaista nema smisla i duboko je pretjerivanje

ja se El Ninu ispricavam zbog cinizma ali ga molim neke odgovore

osobi kojoj je radjena pretraga NIJE RECENO KADA CE NALAZI BITI GOTOVI?

da ili ne?
i ako je odgovor ne, zashto ta osoba nije pitala lijecnika ili ga kasnije nazvala i pitala, te po kojoj logici mislish da bi netko drugi mogao znati kada ce njeni nalazi biti gotovi?

gnjavež
09.11.2006., 09:40

mene poslali na mr zbog sumnje na epilepsiju.

Ivanicapeca
11.11.2006., 13:19
Moja mama ima zločudni tumor mozga Glioblastom. Konkretno zločudni tumori se svrstavaju u više porodica. Neki su izlječivi a neki ne. Konkretno glioblastom je neizlječiv i može se kemoterapijom i zračenjem jedino malo produljiti život pacijentu. Nažalost, najveći postotak svih tumora mozga opada na taj proklet glioblastom. Kod zločudnog tumora kao nuspojava događa se neurološki ispad (pareza usnice kao da je osoba imala moždani udar), slabija jedna strana tijela zavisno na kojoj polutci mozga se tumor pojavio, i to zbog otekline na mozgu u vidu nakupine likvora koja se ne drenira prirodnim putem pa pritišće određene centre.
Mora otići na magnetnu rezonancu. Neka ode u bolnicu kod neurologa na pregled (najbolje otići na hitnu neurološku i žaliti se kako je stanje nesnosno- mala smicalica, al pomaže), po difoltu će ga poslati na hitni CT, a ako se tamo nešto pokaže, na magnetnu rezonancu.
Ako tako ne upali, žicati dr. opće prakse uputnicu za neurologa.
Nemora biti tumor. Ima masa stvari koja može prouzročiti glavobolju.
Navodno se sa uputnicom od neurologa za mri pregled može otići na privatnu kliniku na kojoj imaju MRI i to na trošak HZZO.

trebor
11.11.2006., 16:51
mene poslali na mr zbog sumnje na epilepsiju.
Nisu. Epilepsija se ne može dijagnosticirati MR-om. Mogli su te poslati na MR da isključe neki ekspanzivni proces ili neku demijelinizaciju unutar kranijuma kao uzrok epi-napadu/napadima.

Ivanicapeca
12.11.2006., 16:41
Nisu. Epilepsija se ne može dijagnosticirati MR-om. Mogli su te poslati na MR da isključe neki ekspanzivni proces ili neku demijelinizaciju unutar kranijuma kao uzrok epi-napadu/napadima.

Predpostavljam da ako se na CTu niš ne pokaže nastave sa pretragama i naprave EEG da se isključi mogućnost epilepsije.

El Niño
12.11.2006., 18:41
MR je prošla dobro, mozak je 100% zdrav i sad je ta osoba na antidepresivima i anksioliticima...zahvaljujem svima na pomoći! :s :s :s

Lela
12.11.2006., 19:44
MR je prošla dobro, mozak je 100% zdrav i sad je ta osoba na antidepresivima i anksioliticima...zahvaljujem svima na pomoći! :s :s :s

Ajde, super! Baš mi je drago:) !

trebor
12.11.2006., 20:12
Predpostavljam da ako se na CTu niš ne pokaže nastave sa pretragama i naprave EEG da se isključi mogućnost epilepsije.
Pa vidi, u pravilu je obrnuto. Od dijagnostike prvo ide EEG pa CT i MR ukoliko ima potrebe.
Epilepsija je karakterizirana nekontroliranim "izbijanjem" električne akrivnosti u moždanoj kori i to ne možeš vidjeti CT ili MR-om koje traže nekakve konkretne procese i abnormalnosti unutar kranijuma.
Ono što može biti je da prvi znak tm na mozgu bude epi napad. Tj. sam proces i njegov rast uzrokovao je električno izbijanje unutar mozga tj napad.

Ivanicapeca
13.11.2006., 17:46
Pa vidi, u pravilu je obrnuto. Od dijagnostike prvo ide EEG pa CT i MR ukoliko ima potrebe.
Epilepsija je karakterizirana nekontroliranim "izbijanjem" električne akrivnosti u moždanoj kori i to ne možeš vidjeti CT ili MR-om koje traže nekakve konkretne procese i abnormalnosti unutar kranijuma.
Ono što može biti je da prvi znak tm na mozgu bude epi napad. Tj. sam proces i njegov rast uzrokovao je električno izbijanje unutar mozga tj napad.

Možda to i je pravilo, nebih htjela u to ulazit. Ono što sam napisala temelji se na iskustvu moje mame. Dakle, prvo CT, pa MR, EEG 3 mjeseca nakon operacije kako bi se regulirala potrebna nevna doza Phemitona. Možda ekipa na Rebru ima druga pravila, al mislim da to nije u stvari bitno, nego da se čovjeku vidi šta je i pomogne.

duffy duck
15.02.2007., 02:25
pozdrav ljudi.
jel zna netko koji su simptomi tumora na mozgu, tj. postoje li neki znakovi koji bi mogli upućivati da je osoba obolila ili će oboliti od te bolesti???
unaprijed hvala

nukac
15.02.2007., 08:23
Nemaš nekih jasnih simptoma tumora na mozgu koji bi ga razlikovali od drugih bolesti. Zatop je najbolje otići doktoru, i napraviti pretrage.

Torma
15.02.2007., 08:27
Jake glavobolje, problemi s vidom- narocito pojava dvostruke slike i sl.. Cuj, ako sumnjas na nesto tako ozbiljno zasto ne odes kod doktora- bolje da ispadnes hipohondar nego da bude prekasno..

KLCCLK
15.02.2007., 09:28
postoje simptomi tumora na mozgu, koji su identicni simptomima mnogih blazih stanja - zato je o takvim stvarima pogresno trazit odgovor na forumu, jer ces ili zestoko propanicarit bez ikakvog razloga ili eventualno ako imas stvarnih problema samozavaravat se da nije tako, ovisi kako se postavis. bez pregleda ti nitko nece moc rec imas li tumor ili, recimo, migrenu.

a jedini simptom tumora na mozgu o kojem se uopce moze pricati kao jedinstvenom za tu bolest je papidelema, odnosno trajno oteknuce ocnog zivca, sto takodjer ne mozes otkriti bez pregleda. a cak ni to nije garancija jer postoji paratumor mozga, koji nije tumor, nego osoba ima sve simptome i poprilicno je neizljecivo, osim sto s tim mozes zivjet 100 godina, nazalost, s tijelom koje iz nepoznatog razloga reagira kao da imas tumor.

barbika
15.02.2007., 10:27
podrzavam hipohondriju, ako joj je suprotnost apsolutno izbjegavanje doktora...treba ici kod dr. kada god se covjek osjeca nesigurno zbog nekog simptoma, tako da cim postavljas ovakva pitanja bolje da odes kod dr.

ja sam si davno umislila da imam tumor, otisla na snimanje glave i hvala Bogu sve ok!

Ivanicapeca
15.02.2007., 10:49
pozdrav ljudi.
jel zna netko koji su simptomi tumora na mozgu, tj. postoje li neki znakovi koji bi mogli upućivati da je osoba obolila ili će oboliti od te bolesti???
unaprijed hvala

Moja mama ima glioblastom.
Simptomi su počeli tako da je imala jake glavobolje, vrtoglavice i bljeskalo joj je pred očima. Na kraju joj se pojavila pareza lica, tj. kao kod moždanog udara objesila joj se usnica, kod nje je to bila lijeva strana. Gubila je ravnotežu pri hodu.
Sve je to prouzročeno od edema (otekline) na mozgu koja se pojavila kao posljedica rasta tumora i koja pritišće centre koji tada reagiraju neurološkim ispadima. Kao što su ti opisali, svi ovi simptomi mogu biti vezani i za neke druge bolesti. Ako imaš bilo koji od ovih simptoma, odi na hitnu neurološku ambulantu da te pregledaju.Tumor ili što god drugo mogu vidjeti, ako postoji, na CTu ili imati još precizniji nalaza na MRu.

morino
15.02.2007., 12:39
frend se srušio i završio u bolnici da bi ispalo kao da ima tumor uklonili mu to imao neku infekciju sad i to sredili i izgleda hvala bogu čovjek je dobro.

mandy
15.02.2007., 12:44
MM-ova mama se samo srušila ...nikad glavobolja ni nikakvih smetnji sa vidom...i nakon 2 tjedna umrla...

Frendica nedvano išla na neke pretrage zbog neredovitih ciklusa i kad su joj testirali hormone vidjeli su po njima da ima nešto na hipofizi (bila je povišena razina prolaktina za 30 x)......imala je dobroćudnu izraslinu 1,5 cm koju su otklonili operacijom....i sad je hvala Bogu dobro

kamOsutra
15.02.2007., 15:25
jel zna netko koji su simptomi tumora na mozgu...

hmmm...jebote...ma tko bi to mogao znati...? uf, bas mi dajes razmisljati...
A da probas pitati svog frizera...on je strucnjak za glavu...?

Il cek...da, sad mi je palo na pamet...mozda da pokusas otici LIJECNIKU???!!!

Lela
15.02.2007., 15:29
Simptomi su dosta različiti. Moguće su jake glavobolje, mučnine, problemi sa vidom, kod djece je moguća nerazvijenost, zaostajanje u rastu ako se tumor smjestio na hipofizi... Ima dosta simptoma. Najbolje je ići na ct ili magnetsku i provjeriti da li je sve u redu.

NoWa
15.02.2007., 15:41
pozdrav ljudi.
unaprijed hvala

moja mama je imala jake jake glavobolje svaki dan, znala je zurit u jednu tocku, koordinacija pokreta slabija...svi su govorili da je menopauza, al ja sam bila sumnjicava i natjerala je da ode na MR. nazalost:tuzni:

ako sumnjas imalo- plati 2000 kune za MR privatno i budi mirna. i sretno, nadam se da nije nista:kiss:

Ivanicapeca
15.02.2007., 18:32
hmmm...jebote...ma tko bi to mogao znati...? uf, bas mi dajes razmisljati...
A da probas pitati svog frizera...on je strucnjak za glavu...?

Il cek...da, sad mi je palo na pamet...mozda da pokusas otici LIJECNIKU???!!!

Mislim da si ipak malo pregrub:mad:. Ne radi se o vodenim kozicama već ipak o nečemu vrlo zloćudnijem, tako da je strah od takve dijagnoze ipak jedna vrlo normalna ljudska reakcija.

x-type
15.02.2007., 18:37
ne moraju bit nužne glavobolje. simptomi su vrlo različiti i prilično, kak da se izrazim, svakodnevno-neprimjetni. dakle, ak te boli glava, nećeš odmah posumnjat na tumor. a simptomi mogu biti iznenadan gubitak svijesti, glavobolje, dupla slika, promjene u ponašanju, gubljenje, nemogućnost rasuđivanja i gro ostalih psihičkih poremećaja

Piggy
15.02.2007., 21:40
MM-ova mama se samo srušila ...nikad glavobolja ni nikakvih smetnji sa vidom...i nakon 2 tjedna umrla...

Ovo je prestrašno.

rea007
15.02.2007., 22:47
moja prijateljica je imala tumor na mozgu prije 5-6 godina. imala je glavobolje i jedna strana glave joj je slabije funkcionirala (oko, dio usne...)! sad je , hvala Bogu, skroz zdrava i nema nikakvih posljedica

kamOsutra
16.02.2007., 15:04
Mislim da si ipak malo pregrub:mad:. Ne radi se o vodenim kozicama već ipak o nečemu vrlo zloćudnijem, tako da je strah od takve dijagnoze ipak jedna vrlo normalna ljudska reakcija.

Pa bas zato i sizim.
Lako se nekom s alergijskim rinitisom bavit forumskom i auto-dijagnostikom.

Ali tumor na mozgu nije proljetna hunjavica.

Strah od dijagnoze je nesto sto vecinu qurceve Hrvatske sprjecava da ode lijecniku. Zato otkrivamo karcinom dojke kad je vec razjebao pola organizma, iako bi jedan sugavi pregled mogao lako spasit citavu situaciju, da ne pricam o karcinome maternice...jer fuck treba otic ginekologu, napravit Papa test...a tko ce se s tim zamarat...da ne spominje kolorektalni karcinom...kojeg valjda otkriju kad covjek otegne papke...znas zasto...treba pustit doktora da ti gurne prst i jos neke cjevcice u supak. a to je tako sramotno ...mislim da cu radije umrijeti.

Mozda sam luda....jebi ga, nije iskljuceno, ali ne znati jel imas il nemas neku bolest i zivjeti u strahu je gore od odlaska lijecniku, postavljanja dijagnoze i pocetka lijecenja. A s druge strane uvijek postoji sansa da ce te taj odlazak rjesit svih sumnja da s tobom nesto ne stima.
Osim ako nisi hipohondar.

duffy duck
18.02.2007., 20:32
Ljudi hvala na odgovorima...
Uvezi mog problema bio sam kod svoje doktorice opće praxe 2 puta u zadnje 2 godine i svaki put mi je rekla da problem u nerazgibanosti vrata i ramena...
nije me htjela poslat na snimanje glave....mislim da cu otic na snimanje na svoju ruku i platit kolko treba...pa da rijesim dilemu...

Ivanicapeca
18.02.2007., 21:42
Pa bas zato i sizim.
Lako se nekom s alergijskim rinitisom bavit forumskom i auto-dijagnostikom.

Ali tumor na mozgu nije proljetna hunjavica.

Strah od dijagnoze je nesto sto vecinu qurceve Hrvatske sprjecava da ode lijecniku. Zato otkrivamo karcinom dojke kad je vec razjebao pola organizma, iako bi jedan sugavi pregled mogao lako spasit citavu situaciju, da ne pricam o karcinome maternice...jer fuck treba otic ginekologu, napravit Papa test...a tko ce se s tim zamarat...da ne spominje kolorektalni karcinom...kojeg valjda otkriju kad covjek otegne papke...znas zasto...treba pustit doktora da ti gurne prst i jos neke cjevcice u supak. a to je tako sramotno ...mislim da cu radije umrijeti.

Mozda sam luda....jebi ga, nije iskljuceno, ali ne znati jel imas il nemas neku bolest i zivjeti u strahu je gore od odlaska lijecniku, postavljanja dijagnoze i pocetka lijecenja. A s druge strane uvijek postoji sansa da ce te taj odlazak rjesit svih sumnja da s tobom nesto ne stima.
Osim ako nisi hipohondar.

Zašto šiziš, to je ne zdravo!
Vidi, iz jednog objektivnog i krutog stajališta, ti si debelo u pravu. Međutim, ljudi su vrlo plašljiva i kompleksna stvorenja i nisu svi tako oštroumni, hrabri, pragmatični i obrazovani kao ti. Upravo radi toga, trebala bi ih dublje shvaćati i suosjećati, te ih pobodriti da prorade na sebi, ako ti je, naravno, stalo do toga. Osuđivanje je najčešće u tom smislu vrlo kontraproduktivno. Bojim se da za tumor na mozgu ne postoji taj redoviti sistematski pregled koji bi ga mogao spriječiti ili izliječiti u ranoj fazi. Ne znam ni za preventivne MRove.

MilkyWay
18.02.2007., 22:27
Oh, ja sam čuo za kojekakve slučajeve. Čak mi je i jedan frend umro od tumora na mozgu. Doduše on je bio relativno "klasičan" slučaj s glavoboljama.
Dosta ljudi se samo sruši. Koji tjedan plus minus, pa je sve gotovo.
Imam opet frenda kojeg stalno boli glava. I to ne lagano, ne migrena, već ONAK. I bio kod X doktora i nikad ništa pronašli.

cp.tar
19.02.2007., 08:58
Mojoj mami su izvadili jedan tumor na mozgu, ostala još dva koja, srećom, ne rastu... nekakvi kalcifikati, piju joj sav kalcij iz tijela, pa joj npr. nokti pucaju strašno...

Ova dva nisu operabilna, čini se, pa joj je život lutrija...

Ali još uvijek ima jezive glavobolje... veli da je bila na snimanju neki dan, pa sve u redu... ali glava boli i ništa joj ne možeš.

Ivanicapeca
19.02.2007., 12:09
Mojoj mami su izvadili jedan tumor na mozgu, ostala još dva koja, srećom, ne rastu... nekakvi kalcifikati, piju joj sav kalcij iz tijela, pa joj npr. nokti pucaju strašno...

Ova dva nisu operabilna, čini se, pa joj je život lutrija...

Ali još uvijek ima jezive glavobolje... veli da je bila na snimanju neki dan, pa sve u redu... ali glava boli i ništa joj ne možeš.

Ne znam da li je potrebno posebno naglašavati kako postoji više vrsta tumora na mozgu. Postoje benigni i maligni i svaki od njih se još dijeli na podgrupe.
Tvoja mama ima benigni oblik tumora po svojoj staničnoj strukturi, ali on kao takav može biti vrlo koban i može prouzročiti velike traume ako se ne ukloni na neki način.
U statistikama svjetske zdravstvene organizacije stoji da preko 60% posto svih tumora na mozgu opada na maligni glioblastom, tako da svoju mamu bez obzira na njeno stanje možeš smatrati velikom sretnicom. Ona bez obzira na sve ima velike šanse dočekati svoju starost.

vlasta579
07.11.2007., 16:58
molim vas moze li mi netko odgovoriti,ako mi je eeg u redu dali bih trebala
raditi magnetsku rezonancu bojim se jer imam stalni pritisak u glavi i
lupanje srca

BeautifullyChaotic
07.11.2007., 18:34
ja imam identične simptome, preskakivanje srca, pritisak u glavi,bolove... eeg mi je u redu, ali me neurolog poslao na dopler karotida, okulisti i između ostalog preporučio mi MR za koju sam naručena za 3.12. i kaže, ako su simptomi dugotrajniji, vrlo je bitno to obaviti. meni je inače nalaz doplera loš, kao i rengen vratne kralježnice, i vidno polje oslabljeno, pa se sad nadam da nije ništa strašno.

kemik
07.11.2007., 18:36
lupanje srca

trebala bi raditi točno one pretrage na koje te pošalje specijalist kojem ideš :)

maple leaf rag
07.11.2007., 19:27
moglo bi bit psihosomatski:rolleyes:

Ivanicapeca
08.11.2007., 09:59
lupanje srca

Ako ti je EEG u redu, nebi se trebalo ništa vidjeti na magnetu. Ako specijalista sumnja u nešto, bez obzira na to da je EEG uredan, poslat će te na magnet, bez odgode. Dakle, ako specijalista kaže OK, onda je OK.
Ovaj pritisak u glavi i lupanje srca bi moglo biti zbog štitnjače. Stari mi je imao te iste simptome, pa je na kraju ispala štitnjača. Traži uputnicu kod dr. opće za vađenje hormona štitnjače i za UZV.

BundyBoy
08.11.2007., 16:08
nemaš se kaj bojati.. MR mozga je pregled koji je bezbolan
jedino može potrajati do 1h... moraš jedino biti mirna. :mig:

Parmenid
30.04.2008., 18:50
1. jeli moguće da EEG glave ništa ne pokaže a da nije sve u redu, tj. da mu nešto promakne?

2. jeli MR štetniji od CT-a?

kemik
30.04.2008., 18:52
eeg najčešće ne pokazuje tumore, koliko ja znam.

i, ne, mri je značajno manje štetan od ct-a (naravno, za one koji nemaju pacemakere ili umjetnu kukad :D)

Čekić16
30.04.2008., 21:37
Najzanimljivija riječ koju sam u životu čuo: KUKAD (u značenju kukovi)!

Zvjezdica86
30.04.2008., 22:34
moj tetak od 33 godine nije imo nikakve simptome..
samo se srusio nakon posla...sat vremena kasnije rekli su mu daj ima tumor...
pocelo je sve otkazivati...danas nakon dvije godine kemoterapija i sopanja sa 22 tablete dnevno, on je definitivno druga osoba....ruzno cu se izraziti, al on je postao psihopat, agresivan, mlati zenu i djecu..prijeti svima da ce ih zaklat itd..
ja ga ne smatram krivim, al on definitivno nije u dobrom stanju...
a do kad ce to trajati, nemam pojma...
al imam odjecaj da se svi mole da zavrsi cim prije...jer niko ne moze vise na kraj s njim,.

samo kazem primjer..
nije mi se dalo citat sve postove:rolleyes:

eminem2
07.08.2008., 09:40
kazem ti, moja je mama u pocetku imala smao glavobolje:tuzni:

utjesi ju tako da ne cekate 2 tjedna. znam kako je cekanje gadno. covjek poludi od brige. dajte taj novca, jebes pare..samo da sve bude u redu. zelim vam najvecu sreci i vjerojatno ce bit ok (tumor na mozgu nije bas tako cesta pojava)...glavobolja i vrtoglavica moze bit od niskog tlaka npr:mig:

....uh, kakva dernjava!...

kiki_zg
08.08.2008., 08:44
Pozdrav!

Dal je netko mozda upoznat sa pojmom kalcifikacije glave/mozga?

Zbog ucestalih glavobolja sam obavio pretrage (CT, EEG, RTG itd) te naknadno poslan jos i na MR glave cije rezultate jos cekam.

Nazalost, nemam nikakvih nalaza kod sebe,ali mi je ostalo u sjecanju nesto vezano uz kalcifikaciju sto je navodno razlog obavljanja MR pretrage. :confused:

abattoir
08.08.2008., 15:28
Pozdrav!

Dal je netko mozda upoznat sa pojmom kalcifikacije glave/mozga?

Zbog ucestalih glavobolja sam obavio pretrage (CT, EEG, RTG itd) te naknadno poslan jos i na MR glave cije rezultate jos cekam.

Nazalost, nemam nikakvih nalaza kod sebe,ali mi je ostalo u sjecanju nesto vezano uz kalcifikaciju sto je navodno razlog obavljanja MR pretrage. :confused:

za kalcifikaciju znam jedino da je to povećano odlaganje kalcija, mislim da bi trebao provjeriti kalcij općenito... ali mislim da kalcifikacija nije uzrok tvojih glavobolja jer navodno dolazi bez simptoma...:ne zna:
sretno:)

kiki_zg
08.08.2008., 15:53
Javili mi rezultate MR-a.
Kazu da nema nikakvih naznaka onog najgoreg :olaksanje:

Jedino su u sinusima pronasli nesto i prepisali mi sprej i otopine za sinus te ponovno slikanje UZV-om i pregled za 2 mjeseca.

Zadnja dva dana koja sam prozivio ne bi nikome pozelio. Poziv da dodjem rano ujutro na jos jedno slikanje, pojavim se u naruceno vrijeme i puf u glavu, odlucili smo da idete jos i na MR, sve je pripremljeno, cekaju vas...

abattoir
08.08.2008., 16:12
gadno kiki, ali vidiš kakvo ti je sad olakšanje :top:

sretno sa sinusima, da te više ne naručuju (ne tipa ''otpisan si'' nego ''sve je u redu'') :D

misica
08.08.2008., 17:21
Dakle, zanima me jel netko zna koji su simptomi (ako ih uopće ima), kako ga otkriti, koliko se brzo širi, da li se može izlječiti i slično?
Jedna meni bliska osoba bi mogla imati sa tim problem, al je još sve neizvjesno...uglavnom, radi se o glavobolji u stražnjem dijelu glave (iznad vrata), povremene vrtoglavice...

Moj suprug je imao tumor u 21. godini života - često ga je boljela glava, imao je visok krvni tlak, dvoslike, a kasnije i vrtoglavice s povraćenjem te oduzetost jedne strane tijela....
Bila je riječ o dobroćudnom tumoru....
Mislim da se simptomi razlikuju i po mjestu gdje se tumor nalazi u mozgu, pa mogu biti različiti...

Ovi simptomi koji se odnose na bol u stražnjem dijelu glave mogu biti i povezani sa vratnom kraluježnicom, sa kardiovaskularnim oboljenjima i još masu drugih stvari - ne mora svaka glavobolja značiti tumor na mozgu:top:

Pretrage su ipak najbolje rješenje :)

sv. Ante
20.08.2008., 21:36
Danas mi je baka počela gubiti pamćenje. Nije znala šta je jutros radila, tko je bio...ne sjeća se da je prala tepihe, ponavlja jedno te isto. Otišli smo kod njene liječnice koja nas je odmah uputila u bolnicu na hitni neurološki prijem jer je posumljana na moždani udar. Pregledom je utvrđeno da su joj sve motoričke sposobnosti uredne kao i CT mozga no ona se i dalje ne sjeća šta je radila unutar jednog dana,kao da se gubi. To je nastalo od jednom. Imala je jako visoki tlak 180/110 i nisu joj nikako mogli stepsti pa je ostala na bolničkom liječenju. Šta mislite šta je uzrok tom gubitku pamćenja, visoki tlak ili? Postoji li mogućnost da je pukla nekakva žilica u mozgu a da se to nije vidjelo na CT-u? Da li da tražimo i MR mozga? Unaprijed hvala na odgvorima! +Bvb

Ivanicapeca
21.08.2008., 09:52
Danas mi je baka počela gubiti pamćenje. Nije znala šta je jutros radila, tko je bio...ne sjeća se da je prala tepihe, ponavlja jedno te isto. Otišli smo kod njene liječnice koja nas je odmah uputila u bolnicu na hitni neurološki prijem jer je posumljana na moždani udar. Pregledom je utvrđeno da su joj sve motoričke sposobnosti uredne kao i CT mozga no ona se i dalje ne sjeća šta je radila unutar jednog dana,kao da se gubi. To je nastalo od jednom. Imala je jako visoki tlak 180/110 i nisu joj nikako mogli stepsti pa je ostala na bolničkom liječenju. Šta mislite šta je uzrok tom gubitku pamćenja, visoki tlak ili? Postoji li mogućnost da je pukla nekakva žilica u mozgu a da se to nije vidjelo na CT-u? Da li da tražimo i MR mozga? Unaprijed hvala na odgvorima! +Bvb

Na CT bi se vidio tumor baš kao i aneurizma ili neki izljev. Mislim da je stvar staračke demencije ili možda Alzheimer. Napraviti će joj dodatne pretrage, a to najvjerojatnije uključuje i MR te EEG. Tlak definitivno nije dobar. Čudi me da to ne uspijevaju nikako regulirati:confused:.

trebor
21.08.2008., 21:51
Ishemijski moždani inzult nije vidljiv CT-om prvih recimo ...hm, malo sam zaboravio...nekih 12-tak sati. Tek kad se zona ishemije demarkira onda se CT može pratiti. S obzirom na godine, možda neki manji, "suptilniji" inzultić ishemijskog tipa možda odgovora simptomima....naravno, samo nagađamo...

sv. Ante
21.08.2008., 22:11
Ivanicapeca i trebor zahvaljujem na iscrpnim odgovorima. Danas su joj napravili EKG, vadili krv....sada se nalazi čekaju. U subotu ću razgovarati sa njenim doktorom...a do tada će vjerojatno nešto više znati. Danas kada sam razgovaro sa njom, izgledala je savim normalno, tj. ne gubi se više kao jučer i još uvijek se ne sjeća šta je radila jučer dopodne...kao da joj se jučerašnji dan izbrisao iz memorije. Doktorica koja ju je primila kaže da je to moguće od jako visokog tlaka...e sada, vidjet ćemo detaljnije kada se ostale pretrage naprave. Hvala još jednom ! :)

kakogod
08.10.2008., 02:05
ljudi evo ovako... proteklih dana sam prozivljavao pakao. naime, kao mali sam dobio epilepsiju, počeo je lečiti, sve super uspesno, i napadi se posle 6 godina počeli polako vraćati. ajd preziveh ja to, napadi su mi i tako slabi bez kriza svesti i isključivo nocu iz sna. e onda pre 2 meseca me počela boleti glava, i to ludački, kazu lekari to su sinusu, ja popio turu antibiotika, ono malo bolje, pa se glavobolja opet vratila. e strah mi se uvukao u kosti kad sam primetio da sam izgubio oset u desnoj nozi. jednom. pa jos jednom, pa svaki dan. ja uzeo malo čitati po medicinskim knjigama, pa onda i ove vaše proklete forume, i posle malo vremena ja zaključim da imam tumor na mozgu!!!
ajd polako na pretrage. krv dobra. sinusi zdravi. čovek bi bio ubedjen da je tumor. i tako sam isao u BG na dalje pretrage. ljudi, samo da znate da nemam tumor, nego mi je glavobolja od jake prehlade i bronhitisa, a ucestalo gubljenje oseta u nozi mi je od zapaljenja senzitivnog nerva, koje hoce doci od nazeba ili uklještenja zivca. naravno MR je razbio sve sumnje. relativno sam zdrav, nek je hvaljen Gospod. a ja sam punih 10 dana muku mučio, bio lud, počeo umišljati nove simptome: trnule su mi i ruke i noge, stalna muka, vrtoglavica, nesanica. sve sam to ipak umislio ispostavilo se na kraju. bitka protiv sopstvenog uma. tako da vam zelim poručiti da ne budete hipohondrici kao ja, jer svi ti siptomi mogu značiti mnogo bolesti. ipak, uputno je uraditi MR sto pre, ali bez puno panike i kidanja zivaca kao sto ja činih. MR u BGu klinike rade za desetak hiljada din. tj oko 130eura, a nalaze dobijate isti ili sledeći dan. i eto usput jos samo da vam kazem da lično poznajem 5 ljudi koji su imali, ili jos imaju tumor na mozgu, i jos uvek su zivi. od tih 5, njih 3 su se skroz izlečili, i to sve operacijama, a ova druga 2 čoveka se jos bore, ali imaju dobre sanse koliko vidim. zato ljudi, glavu gore, bez puno crnih misli, i s verom u Boga naseg dragog i jedinog. pozdrav.

Ivanicapeca
08.10.2008., 15:04
ljudi evo ovako... proteklih dana sam prozivljavao pakao. naime, kao mali sam dobio epilepsiju, počeo je lečiti, sve super uspesno, i napadi se posle 6 godina počeli polako vraćati. ajd preziveh ja to, napadi su mi i tako slabi bez kriza svesti i isključivo nocu iz sna. e onda pre 2 meseca me počela boleti glava, i to ludački, kazu lekari to su sinusu, ja popio turu antibiotika, ono malo bolje, pa se glavobolja opet vratila. e strah mi se uvukao u kosti kad sam primetio da sam izgubio oset u desnoj nozi. jednom. pa jos jednom, pa svaki dan. ja uzeo malo čitati po medicinskim knjigama, pa onda i ove vaše proklete forume, i posle malo vremena ja zaključim da imam tumor na mozgu!!!
ajd polako na pretrage. krv dobra. sinusi zdravi. čovek bi bio ubedjen da je tumor. i tako sam isao u BG na dalje pretrage. ljudi, samo da znate da nemam tumor, nego mi je glavobolja od jake prehlade i bronhitisa, a ucestalo gubljenje oseta u nozi mi je od zapaljenja senzitivnog nerva, koje hoce doci od nazeba ili uklještenja zivca. naravno MR je razbio sve sumnje. relativno sam zdrav, nek je hvaljen Gospod. a ja sam punih 10 dana muku mučio, bio lud, počeo umišljati nove simptome: trnule su mi i ruke i noge, stalna muka, vrtoglavica, nesanica. sve sam to ipak umislio ispostavilo se na kraju. bitka protiv sopstvenog uma. tako da vam zelim poručiti da ne budete hipohondrici kao ja, jer svi ti siptomi mogu značiti mnogo bolesti. ipak, uputno je uraditi MR sto pre, ali bez puno panike i kidanja zivaca kao sto ja činih. MR u BGu klinike rade za desetak hiljada din. tj oko 130eura, a nalaze dobijate isti ili sledeći dan. i eto usput jos samo da vam kazem da lično poznajem 5 ljudi koji su imali, ili jos imaju tumor na mozgu, i jos uvek su zivi. od tih 5, njih 3 su se skroz izlečili, i to sve operacijama, a ova druga 2 čoveka se jos bore, ali imaju dobre sanse koliko vidim. zato ljudi, glavu gore, bez puno crnih misli, i s verom u Boga naseg dragog i jedinog. pozdrav.

Drago mi je da je sve super ispalo u tvome slučaju.
Ipak, nije svaki tumor na mozgu jednak i nema jednake prognoze. Tumor može biti benigan ili maligan, a svaka od tih skupina se još dijeli na podskupine po vrsti stanica i malignitetu. Na žalost, naveći postotak svih tumora mozga opada na najmalignije astrocitome 3 stupnja i glioblastome multiforma, najmaligniji tip izrazito agresivan i recidivan. Ove dvije skupine su u potpunosti ne izlječive i sve što se može jest ukoliko je moguće maksimalno tumor odsdtaniti operativno i ljekovima (Temodal) i palijativnom njegom podići kvalitetu života na najbolje moguće te malo bolest usporiti. Na žalost, medicina je još uvijek nemoćna kod ovih tipova tumora.:( Ipak, postoje neke studije koje rade u smjeru da se tumori na mozgu učine kroničnim bolestima s kojima se da živjeti.
Slažem se da treba uvijek biti maksimalno pozitivan, ali treba i biti svjestan činjenica.

ciklama765
16.03.2009., 16:27
zanima me kolko se čeka na MR po zagrebačkim bolnicama
i gdje je najbolje ići? rebro?
imam strašne bolove glave u zadnjih mjesec dana, a moram izbjegavati CT radi jakog zračenja...

melin
16.03.2009., 18:07
^^ moraš prvo naručiti pregled

trebor
16.03.2009., 18:16
zanima me kolko se čeka na MR po zagrebačkim bolnicama
i gdje je najbolje ići? rebro?
imam strašne bolove glave u zadnjih mjesec dana, a moram izbjegavati CT radi jakog zračenja...
Mr ili CT ne možeš doći i naručiti se. Ne može to napraviti ni obiteljski liječnik....Naručiti se može tek na indikaciju neurologa ili neurokiruga, možda još nekog al ne vjerujem...
Tek po pregledu nekog od gore navedenih gledaj gdje ćeš i šta?...Inače, od CT-a, iako je radiološka pretraga ništa ti neće biti....Štoviše, čak i od cijelog niza njih....

VanaR
29.06.2009., 03:44
neznam koji su simptomi...samo znam da mi nikad prije nije bilo lose,a da mi se sad dva tjedna vrti i stvara neki pritisak u glavi i vrtoglavica i da cu sada otic na pregled...

Ivanicapeca
29.06.2009., 07:11
neznam koji su simptomi...samo znam da mi nikad prije nije bilo lose,a da mi se sad dva tjedna vrti i stvara neki pritisak u glavi i vrtoglavica i da cu sada otic na pregled...

Ne mora biti da je tumor. Postoji masa mogućih uzroka takvim simptomima, a jedan može biti problem s vratnom kralježnicom.
Kakav ti je tlak?

HuberRotomat
25.07.2009., 17:46
Kakav užasan dan....

Mama mi se cijeli tjedan žalila kak je ljeva ruka ne sluša i da treba doktoru al nikak da ode. Ipak jučer je buraz odvezao na hitnu i morali je ostavit u bolnici (Vinogradska aka Sestara Milosrdnica....). Ja sam sinoć nazvao neurologiju i rekli mi prek telefona da je ugušak u mozgu i da je stvar ozbiljna pa da dođemo ujutro do kliničke neurologije di su joj dali krevet....
Došli ja i buraz danas gore kad nas doktorica pozove u ured i veli da nije ugrušak neg tumor, najvjerojatnije zločudni....meni se u tom trenutku smračilo i samo sam čuo operacija....kemoterapija.....oporavak....priprema na najgore....
Uglavnom u ponedeljak ujutro idem u vinogradsku razgovarat s neurokirurgom koji je bude operirao i više ću znat....
Držte fige....

lidach
31.07.2009., 09:47
Zloćudni nije, ali dobroćudni u velikom postotku prognoza dobra.

da...moj brat je imao dobroćudni tumor(hvala Bogu) u malom mozgu...sa 4 godine...operiran u zg-u oporavak sve super i nakon 2 god opet tumor sada jos veci velicine jabuke....i teže ga je bilo odstraniti, proslo je vec 6 godina i jos ima posljedice , slabija ravnoteža,u skoli mu teško ide pisanje ne može dobro kontrolirati ruku,....išao je na govorne vježbe....puno smo se svi žrtvovali...nadam se da jednog dana bude konačno sve oke...zanima me da li će upopće sve biti normalno mislim njemu lakše...ili ne?:(

HuberRotomat
07.08.2009., 13:04
Jebem ti život, štednju, planove.... živote nisi pošten....

Glioblastiom na mozgu mami identificiran....:(

C71
07.08.2009., 13:40
proslo je vec 6 godina i jos ima posljedice , slabija ravnoteža,u skoli mu teško ide pisanje ne može dobro kontrolirati ruku,....išao je na govorne vježbe....puno smo se svi žrtvovali...nadam se da jednog dana bude konačno sve oke...zanima me da li će upopće sve biti normalno mislim njemu lakše...ili ne?:(

mene muči pomisao da bi mogla imati poslije neke smetnje, jer sam još u fazi liječenja. neurolog me utješio da oporavak dugo traje i da će biti potrebne dvije godine od zadnje operacije da se vratim u normalu. za sada sam preživjela tumor i jedan recidiv unutar godine dana. imam problema sa stabilnošću i pamćenjem, ponekad sam dezorjentirana i pogubljena. grozan osjećaj. :(

ema emili
28.10.2009., 20:40
Diagnoza: tumor na mozgu.
Povremeno se oduzima lijeva strana
Operacija pozeljna, ali postoji rizik trajne oduzetosti.
Da li neko ima iskustva?

Termination
28.10.2009., 22:23
Ne znam baš što ti ljudi mogu odgovoriti sve i da imaju iskustva, a tumor na mozgu je sam po sebi preopširan pojam da bi ti mi medicinari mogli ikako pomoći. Savjetujem da se konzultirate s više neurokirurga, odnosno da potražite drugo mišljenje.

Ivanicapeca
29.10.2009., 10:10
Pitanje je dali je maligan ili benigan?
Ako je benigan, zahvalite Bogu i zapalite svijeću na Kamenitim vratima.
Ako je maligan, oduzimanje nekog ekstermiteta je od najmanje zabrinutosti, na žalost.

Inače, sve te eventualne odzetosti se mogu rehabilitirati do neke mjere. Imamo odličan tim neurokirurga na Rebru koji rade s maksimalnom poštedom.

C71
29.10.2009., 17:02
Diagnoza: tumor na mozgu.
Povremeno se oduzima lijeva strana
Operacija pozeljna, ali postoji rizik trajne oduzetosti.
Da li neko ima iskustva?

o kojem tipu tumora se radi?

C71
29.10.2009., 17:07
Ako je maligan, oduzimanje nekog ekstermiteta je od najmanje zabrinutosti, na žalost.

ti baš znaš utješiti. :rolleyes:

Ivanicapeca
29.10.2009., 18:56
ti baš znaš utješiti. :rolleyes:

Sorry :(. Na svoju žalost, pišem iz iskustva :( i očajno i sebično bih voljela da doživim dan kada ću reći da je ovakvo što p. dim i da se lako liječi, ali pričati da je, medicinski gledajući, izlječivo, bi bila notorna bezobrazna laž. Nema tu prevelike utjehe ako se radi o nekom glioblastomu ili astrocitomu. Uz karcinom gušteraće, nema gore dijagnoze raka od te. U samom startu je potpuno beznadna i sve što se može jest nešto produljiti život. Najgore od svega je to što ta bolest na kraju učini od čovjeka.

C71
30.10.2009., 07:53
istina boli. :(
a baš si me poklopila s tih par rečenica. stalno se borim da prevlada pozitiva i taman kad sam uspostavila neku ravnotežu jer je kemoterapija pri kraju ti mi opališ dobru šamarčinu. :mig::D
meni nitko nije rekao kakve su mi šanse. samo je neurolog, još tamo na početku, rekao da pokušam maksimalno iskoristiti svaki trenutak života, pa se često pitam, znači li to skori kraj. :ne zna:
mnogi uopće ne kuže koliko je tumor na mozgu gadna dijagnoza i da je konačni ishod uglavnom loš. (bar ja tako mislim).

frogy
30.10.2009., 12:00
a baš si me poklopila s tih par rečenica. stalno se borim da prevlada pozitiva i taman kad sam uspostavila neku ravnotežu jer je kemoterapija pri kraju ti mi opališ dobru šamarčinu. :mig::D
meni nitko nije rekao kakve su mi šanse. samo je neurolog, još tamo na početku, rekao da pokušam maksimalno iskoristiti svaki trenutak života, pa se često pitam, znači li to skori kraj. :ne zna:
mnogi uopće ne kuže koliko je tumor na mozgu gadna dijagnoza i da je konačni ishod uglavnom loš. (bar ja tako mislim).

Ja sam preboljela tumor na mozgu, operirali su mi ga. Prošlo je od toga 10 godina, ja se super osjećam! Više ni na kontrole ne odlazim je nije potrebno. Prema tome, ne kloni duhom. Ja sam svo vrijeme bila jako optimistična i ponašala sam se ko da imam prehladu, a ne tu gadnu boleštinu. Pozzz

Ivanicapeca
30.10.2009., 12:07

Medicina je jedno, a čovjek sam po sebi drugo. U tome je ležala i leži moja nada.
Pisala sam o astrocitomu i glioblastomu koji su ujedno i najčešći. O drugim malignim tipovima ne znam previše. Očajno već godinama pokušavam pronaći nešto pozitivno o ovim dijagnozama, bez uspjeha. Ova dva su koma.:(
Ljudi vani žive i izvan prosjeka čak i s ova dva tumora zahvaljujući stalno novim studijama na koje se javljaju i tako stalno dobivaju na vremenu dok se nešto novo ne pojavi.

C71
30.10.2009., 13:03
Ja sam preboljela tumor na mozgu, operirali su mi ga. Prošlo je od toga 10 godina, ja se super osjećam! Više ni na kontrole ne odlazim je nije potrebno. Prema tome, ne kloni duhom. Ja sam svo vrijeme bila jako optimistična i ponašala sam se ko da imam prehladu, a ne tu gadnu boleštinu. Pozzz

:klap::klap:
koji tip tumora, patološka dijagnoza?
htjela bih naći nekoga tko ima, ili je imao, ili zna nekoga tko ima moj tip tumora, a to baš i neće biti lako, :tuzni: zbog izmjene iskustva.

lijepo je što ne moraš na kontrole, meni su rekli da ću do kraja života, ma koliko on trajao, morati svakih 6 mjeseci na magnetnu. :(
moj tip tumora se voli vraćati. :mad:

gdje nam je postavljačica teme? :ne zna:

C71
30.10.2009., 13:20
Pisala sam o astrocitomu i glioblastomu koji su ujedno i najčešći. O drugim malignim tipovima ne znam previše. Očajno već godinama pokušavam pronaći nešto pozitivno o ovim dijagnozama, bez uspjeha. Ova dva su koma.:(
Ljudi vani žive i izvan prosjeka čak i s ova dva tumora zahvaljujući stalno novim studijama na koje se javljaju i tako stalno dobivaju na vremenu dok se nešto novo ne pojavi.

meni je rečeno da ljudi s glioblastomom rijetko žive duže od dvije godine :( i često me muči što je moj tumor prožet stanicama glioblastoma.

dobar mi je bio razgovor s onkologom.
- koliko ste imali pacijenata s ovakvom patološkom dijagnozom?
-...misli on, misli... - u svojih 30 godina radnog staža...nešto
- pa jel netko preživio?
- neki jesu, neki nisu...pa se zamisli - ti hoćeš, vidim ja to po tebi.
:lol::lol: svaka mu dala. :cerek:

smvra
01.11.2009., 15:34
meni je rečeno da ljudi s glioblastomom rijetko žive duže od dvije godine :( i često me muči što je moj tumor prožet stanicama glioblastoma.

dobar mi je bio razgovor s onkologom.
- koliko ste imali pacijenata s ovakvom patološkom dijagnozom?
-...misli on, misli... - u svojih 30 godina radnog staža...nešto
- pa jel netko preživio?
- neki jesu, neki nisu...pa se zamisli - ti hoćeš, vidim ja to po tebi.
:lol::lol: svaka mu dala. :cerek:

prožet ćelijama glioblastoma? hm... na takvu formulaciju do sada nisam naišla. šta ti tačno piše na patohistološkom nalazu?

C71
01.11.2009., 21:36
prožet ćelijama glioblastoma? hm... na takvu formulaciju do sada nisam naišla. šta ti tačno piše na patohistološkom nalazu?

to je tako laički opisano. :mig:
PHD je ganglioglioma anaplasticum.
zna li netko nekoga s takvom dijagnozom zbog razmjene iskustava.

NoWa
02.11.2009., 08:55
meni je rečeno da ljudi s glioblastomom rijetko žive duže od dvije godine :( žao mi je sto ti se to događa i nadam se da ces ozdraviti...
meni je majka umrla od toga. isto prvo oduzeta jedna strana tijela pa onda sve gore i gore. al isla je na operaciju, produljilo joj zivot. nazalost...
idi na rebro kod doktora Paladina (ako te itko tu moze kod nas izlijeciti, on moze), pitaj za nove metode liječenja, i bori se!

Ivanicapeca
02.11.2009., 10:49
to je tako laički opisano. :mig:
PHD je ganglioglioma anaplasticum.
zna li netko nekoga s takvom dijagnozom zbog razmjene iskustava.

Imaš miješane stanice, ali dijagnoza ti je drukčija od glioblastoma, pa tako i tijek bolesti može biti drukčiji, kao i djelovanje lijeka. Da je zeznuto i sama znaš, jer si recidiv dobila za vrijeme kemo. Čini se da za sada odlično odgovaraš na Temodal :top:

Ivanicapeca
02.11.2009., 10:50
idi na rebro kod doktora Paladina (ako te itko tu moze kod nas izlijeciti, on moze), pitaj za nove metode liječenja, i bori se!

Dr. Paladino je neurokirurg koji odlično operira tumore, ali za samo liječenje su najvažniji onkolozi i najbolji mogući citostatik koji može trenutno primiti.

batwoman
02.11.2009., 15:51
Drage forumašice, htjela sam napisati malo našeg iskustva..naime prije mjesec dana je mom nećaku dijagnosticiran stvarno gadan tumor na mozgu (Ivanica me se sigurno sjeća ko tetu malog Lovre). Kad se samo sjetim da je doktorica na Rebru počela govor sa-žao mi je, šanse su male- svi smo mislili da jedino kaj možemo jest oprostiti se sa djetetom. Danas je Lovro završio s drugom kemo, doktor u Klaićevoj nije bio tak pesimističan, odredio je najbolju terapiju i sad guramo dalje dan po dan. Ne zanimaju nas prognoze i statistika, Bog je taj koji zna koliko će netko od nas živjeti, a mi živimo korak po korak, nadamo se najboljemu. Uvijek ima loših dana ali njih ima uvijek i kad je čovijek zdrav, ima i ljudi koji postavljaju glupa pitanja u stilu- koliko bi mogao živjeti, treba biti spreman i bla, bla, pa ih malo izbjegnem jer mi se ne da opterećivati sa bedastoćama. Furamo svoj film, nije da nismo svijesni situacije ali nije niti beznadno..u ovom slučaju nada i vjera je sve ili kak mi je Ivana jednom napisala- bit će vremena za tugu ako dođe do toga. A dotle borimo se za svaki novi dan..to je život!

Ivanicapeca
02.11.2009., 16:55
Drage forumašice, htjela sam napisati malo našeg iskustva..naime prije mjesec dana je mom nećaku dijagnosticiran stvarno gadan tumor na mozgu (Ivanica me se sigurno sjeća ko tetu malog Lovre). Kad se samo sjetim da je doktorica na Rebru počela govor sa-žao mi je, šanse su male- svi smo mislili da jedino kaj možemo jest oprostiti se sa djetetom. Danas je Lovro završio s drugom kemo, doktor u Klaićevoj nije bio tak pesimističan, odredio je najbolju terapiju i sad guramo dalje dan po dan. Ne zanimaju nas prognoze i statistika, Bog je taj koji zna koliko će netko od nas živjeti, a mi živimo korak po korak, nadamo se najboljemu. Uvijek ima loših dana ali njih ima uvijek i kad je čovijek zdrav, ima i ljudi koji postavljaju glupa pitanja u stilu- koliko bi mogao živjeti, treba biti spreman i bla, bla, pa ih malo izbjegnem jer mi se ne da opterećivati sa bedastoćama. Furamo svoj film, nije da nismo svijesni situacije ali nije niti beznadno..u ovom slučaju nada i vjera je sve ili kak mi je Ivana jednom napisala- bit će vremena za tugu ako dođe do toga. A dotle borimo se za svaki novi dan..to je život!
ajme, baš sam se pitala kako je Lovro. nadam se da će se smanjiti tumor na operabilnu masu.

C71
02.11.2009., 17:30
žao mi je sto ti se to događa i nadam se da ces ozdraviti...
meni je majka umrla od toga. isto prvo oduzeta jedna strana tijela pa onda sve gore i gore. al isla je na operaciju, produljilo joj zivot. nazalost...

koji tip tumora je imala?
jesam na rebru, ali ne kod paladina. :mig:
ne tražim da živim još 30 godina, ali da me tumor ostavi na miru koju godinu da se još u nekim stvarima izguštam. :cerek:

batwoman
02.11.2009., 17:42
ajme, baš sam se pitala kako je Lovro. nadam se da će se smanjiti tumor na operabilnu masu.

Svi se nadamo..današnji CT je pokazao da se tumor u međuvremenu nije proširio..kaj da velim-ko da smo osvojili BINGO!! Nego, baš sam malo surfala pa sam našla neke informacije u kojima su točnu vrstu tumora znali tek nakon biopsije ili operacije kad se tkivo dalo na analizu, kod Lovre su dijagnozu postavili na temelju slike magnetske. Koja od ovih pretraga daje točnije podatke ili je to sve jedno te isto?

C71
02.11.2009., 17:52
Imaš miješane stanice, ali dijagnoza ti je drukčija od glioblastoma, pa tako i tijek bolesti može biti drukčiji, kao i djelovanje lijeka. Da je zeznuto i sama znaš, jer si recidiv dobila za vrijeme kemo. Čini se da za sada odlično odgovaraš na Temodal :top:

znam da je dijagnoza drukčija, ali svejedno te stanice glioblastoma plaše. :(
zato bi i htjela naći nekoga s istom patološkom dijagnozom. možda saznam nešto novo, kakav savjet. :mig:
da, recidiv je otkriven za vrijeme kemo i to 8 mjeseci nakon što su ga prvi put odstranili, i tada je već bio velik oko 1cm. :mad:
zato sada s nestrpljenjem čekam magnetnu sredinom siječnja.
a temodal...koliko košta i mora da nešto vrijedi. :D
danas sam započela sa šestim ciklusom. povraćala sam, i to je nadam se zadnji put (mislim...da ne bi bilo da se tumor slijedeće godine vrati pa opet završim na temodalu :mad:).

e da, nisu imali na lageru temodal od 250mg, pa tako umjesto 4 kapsule, pijem 9 + ostalo. živilo drogiranje. :rofl:

C71
02.11.2009., 17:59
kod Lovre su dijagnozu postavili na temelju slike magnetske. Koja od ovih pretraga daje točnije podatke ili je to sve jedno te isto?

biopsija daje najtočnije podatke.
kada su mi dijagnosticirali tumor, a prije operacije, tješili su me da se ne brinem jer se prema slici radi najvjerojatnije o dobroćudnom tumoru.
ali šipak, :mad: kad je tumor izvađen i poslan na biopsiju pokazalo se da je zloćudni. :(

Ivanicapeca
03.11.2009., 08:29
Svi se nadamo..današnji CT je pokazao da se tumor u međuvremenu nije proširio..kaj da velim-ko da smo osvojili BINGO!! Nego, baš sam malo surfala pa sam našla neke informacije u kojima su točnu vrstu tumora znali tek nakon biopsije ili operacije kad se tkivo dalo na analizu, kod Lovre su dijagnozu postavili na temelju slike magnetske. Koja od ovih pretraga daje točnije podatke ili je to sve jedno te isto?

PHD analiza je najmjerodavnija. Ipak, oni već po ponašanju, obliku ili načinu na koji masa raste, na CTu ili MRu mogu odrediti tip. Tada se piše suspektna dijagnoza. Ne znam jesu li mu radili punkciju, jer se i iz nje mogu izdvojiti stanice i načiniti PHD analiza.
Ma ja sam optimistična. Biti će on dobro, mora!

batwoman
04.11.2009., 20:49
PHD analiza je najmjerodavnija. Ipak, oni već po ponašanju, obliku ili načinu na koji masa raste, na CTu ili MRu mogu odrediti tip. Tada se piše suspektna dijagnoza. Ne znam jesu li mu radili punkciju, jer se i iz nje mogu izdvojiti stanice i načiniti PHD analiza.
Ma ja sam optimistična. Biti će on dobro, mora!

Nije rađena punkcija - jedan krak tumora ide prema centru za disanje i nitko se ne bi usudio to dirati. Konzultacije su obavljene s puno doktora izvana i svi se slažu da je terapija vrhunska a sve drugo je Božja volja i Lovrov organizam. Ima loših dana kad nam se svašta mota po glavi..ljudski..i sama si par postova napisala realno gledište o astrocitomu! Trenutno su afte u ustima, malo povišen tlak i bakterija odgodili zračenje na tjedan dana (zbog ugrađivanja cijevčice). Najgori je taj osjećaj nemoći..negdje sam na forumu pročitala da ima gorih stvari od tumora..hm..ja se ne mogu sjetiti niti jedne..

smvra
05.11.2009., 15:16
Dr. Paladino je neurokirurg koji odlično operira tumore, ali za samo liječenje su najvažniji onkolozi i najbolji mogući citostatik koji može trenutno primiti.

Ja bih ipak rekla da su za tumore mozga neurohirurzi alfa i omega, s obzirom da su sve kombinacije hemioterapija, uključujući i temodal, slabašne naspram onog ključnog - fizičkog odstranjivanja problema.

Svi ovi mligni tumori jesu gadni, ali ja smatram da je ogromna razlika da li će neko da živi mesec dana ili godinu i šest meseci. Prema tome, samo hrabro u napad!!!

Ivanicapeca
05.11.2009., 15:47
Ja bih ipak rekla da su za tumore mozga neurohirurzi alfa i omega, s obzirom da su sve kombinacije hemioterapija, uključujući i temodal, slabašne naspram onog ključnog - fizičkog odstranjivanja problema.

Svi ovi mligni tumori jesu gadni, ali ja smatram da je ogromna razlika da li će neko da živi mesec dana ili godinu i šest meseci. Prema tome, samo hrabro u napad!!!

Slažem se da je kvaliteta života s odstranjenim tumorom bolja, ali onaj koji liječi je onkolog. Na žalost, kod glioblastoma i astrocitoma je priča takva da se tumor uvijek vrati, bez obzira na to da je primarni tumor cijeli odstranjen. Medicina jednostavno još uvijek nema adekvatan odgovor.:(

ema emili
07.11.2009., 15:32
Najvjerovatnije da se kod mene radi o astrocitomu.
Što se tiće simptoma, imala sam otežan rad srca i disanja, jako variranje krvnog tlaka u posljednje vrijeme. Znala mi se događati oduzetost nakon sna od vrata na dolje, i to je trajalo samo par sekundi.
U posljednje vrijeme povremena oduzetost lijeve strane tijela.
Operacija je neizbježna i zakazana je za ponedjeljak.
Nakon toga će točno utvrditi o kom se tipu tumora radi, dalje kemoterapija,zračenje, citostatici isl.

C71
10.11.2009., 10:56
Najvjerovatnije da se kod mene radi o astrocitomu.
Što se tiće simptoma, imala sam otežan rad srca i disanja, jako variranje krvnog tlaka u posljednje vrijeme. Znala mi se događati oduzetost nakon sna od vrata na dolje, i to je trajalo samo par sekundi.
U posljednje vrijeme povremena oduzetost lijeve strane tijela.
Operacija je neizbježna i zakazana je za ponedjeljak.
Nakon toga će točno utvrditi o kom se tipu tumora radi, dalje kemoterapija,zračenje, citostatici isl.

sretno! :grli:
i javi se kad se vratiš.

petrich666
19.12.2009., 02:36
da li netko josh uvijek prati ovu temu??????

trebala bi mi velika informacija

C71
19.12.2009., 10:41
koja?:ne zna:

petrich666
19.12.2009., 21:13
pa evo prekjucher smo saznali da mi tata ima tumor na mozgu... :(
CT glave je narpavljen
sada ce shto prije probat u zagreb na rebro, mislin da kod paladina ili tako neshto slichno.... mora na biopsiju
velik je oko 5 cm... bojimo se oko toga svega jer nam je jedna doktorica rekla kada je vidila nalaze da nisu dobri, sada na shto je mislila se ne zna...:ne zna:
shto se jedino iz nalaza moze svatit je da se "prvenstveno radi o tumoru gliomskog reda - GBM"

ako tko zna, moze neshto rec o tome, molin vas

C71
19.12.2009., 22:50
čekaj da naprave biopsiju.
meni su na osnovu magnetne rekli da se najvjerojatnije radi o dobroćudnom tumoru, pa kad su ga izvadili i poslali na biopsiju ispalo je da je zloćudni. :(

a kakve ti je simptome imao otac?

imaš udrugu za novi dan (http://www.zanovidan.hr/) koja pomaže oboljenima, liječenima od zloćudnih bolesti i njihovim obiteljima.
imaš i forum s posebnom temom o tumorima mozga.

ne kužim o kojem se tumoru radi, možda cure iz udruge budu znale. :ne zna:
tu su one, prate foorum.

petrich666
19.12.2009., 23:21
hmm
pa ima je veliku glavobolju, povraca je jednom...
tu i tamo mu treba malo duze da neshto kaze

u biti, rekli su za nalaz da je chudno kako uopce on djeluje jer da nalazi pokazuju sasvim drugachije...

pishe sve na njemu, al tamo su takve rijechi da ih niko nebi moga povatat:ne zna:

kako je tebi?

C71
20.12.2009., 08:15
hmm
pa ima je veliku glavobolju, povraca je jednom...
tu i tamo mu treba malo duze da neshto kaze

u biti, rekli su za nalaz da je chudno kako uopce on djeluje jer da nalazi pokazuju sasvim drugachije...

pishe sve na njemu, al tamo su takve rijechi da ih niko nebi moga povatat:ne zna:

kako je tebi?

ja u svom nalazu biopsije više riječi ne razumijem nego što razumijem. :rofl:
što su rekli, jel tumor dostupan i da li je operabilan?
ja se oporavljam nakon godine i pol trovanja i dvije operacije. nadam se da se tumor više neće vratiti. rekli su mi da će oporavak trajati oko dvije godine od zadnje kemo. :eek:
a prošlo je tek mjesec i pol. :(
izdržat ću i te dvije godine, samo da se više ne vrati. :mig:

Ivanicapeca
20.12.2009., 11:47
Sumnjaju na glioblastom, očito. :(
Tek će PHD reći točno o čemu se radi.
Što se tiče simptoma, oni su kod svih tumora mozga isti. Ono što radi bitnu razliku u preživljavanju je tip tumora.

C71
20.12.2009., 13:58
Sumnjaju na glioblastom, očito. :(
Tek će PHD reći točno o čemu se radi.
Što se tiče simptoma, oni su kod svih tumora mozga isti. Ono što radi bitnu razliku u preživljavanju je tip tumora.

:(
kog god da sam upoznala u ovih godinu i pol s dijagnozom tumora na mozgu pitala sam za simptome. nema ih puno, ali svi su rekli za glavobolju.
ostalo valjda ovisi o položaju tumora. ženi s kojom sam bila u sobi je polovica tijela bila oduzeta, sjećam se i tipa kojega su mučile i vrtoglavice.
mene je prvenstveno mučila konstantna glavobolja, mučila me stabilnost, osjećaj udaljenosti i tamo negdje pri kraju sam imala povremeno tako jaka propadanja u glavi s osjećajem da me se zabija u tlo, kao da me nešto želi zabiti u tlo. :ne zna:
s obzirom da je tumor bio smješten uz centar za vid, primijetila sam da slabije vidim.

mislim da je problem što te, ako se žališ na stalnu glavobolju, obično ne doživljavaju. :( pa svakoga boli glava. :ne zna:

petrich666
20.12.2009., 14:45
glioblastom je?

Ivanicapeca
20.12.2009., 14:50
glioblastom je?

GBM je kratica za glioblastom :(
Nadajmo se da nije.

C71
20.12.2009., 19:36
glioblastom je?

glioblastom (http://www.stetoskop.info/Glioblastom-multiforme-1457-s2-sickness.htm)

petrich666
20.12.2009., 19:51
a nishta drugo vam ne mogu rec nego hvala...

@C71 daj boze da ti sve bude ok, mora bit, najgore je proshlo
@Ivanicapeca hvala puno na iscrpnim informacijama

dalko
01.01.2010., 18:19
Eto, moj otac ima metastaze na mozgu, i na klinici za tumore u Zagrebu je odluceno kako ce dobiti zracenje 5 puta u jednom tjednu s tim da bi to bilo jednokratno, te da vise ne bi isao na zracenja.

Interesuje me da li neko zna koliko ce to zracenje da mu pomogne, s obzirom da su mu hod, pokreti, govor usporeni, te da mu je potrebna jedna osoba da se brine o njemu. Za sada je to neko od familije, ali da li ce on moci biti samostalan i ako da, u kojoj mjeri poslije zracenja? Eto pitanja koje me brine.

Na klinici su objasnili kako bi doslo do poboljsanja najkasnije 7 dana poslije poslednjeg zracenja ...

No, da li iko zna nesto podrobnije o tome?

Puno hvala

ante dumbledore
02.01.2010., 02:55
koji je primarni tumor? i u kojem stadiju, kako je do sada išlo liječenje? zračenje će pomoći utoliko što će se smanjiti intrakranijski tlak i sve njegove posljedice, tj doći će do poboljšanja u neurološkom statusu.

C71
02.01.2010., 08:45
ta tema već postoji. :mig:

ja ti mogu reći svoje iskustvo.
odstranili su tumor i poslali me na zračenje, 30 tura, dakle 6 tjedana. loše sam se počela osjećati zadnji tjedan, ali kad je zračenje završilo trebalo mi je određeno vrijeme da se vratim u normalu.
meni zračenje nije pomoglo, jer je 5 mjeseci poslije došlo do recidiva. :(

Ivanicapeca
02.01.2010., 15:15
ta tema već postoji. :mig:

ja ti mogu reći svoje iskustvo.
odstranili su tumor i poslali me na zračenje, 30 tura, dakle 6 tjedana. loše sam se počela osjećati zadnji tjedan, ali kad je zračenje završilo trebalo mi je određeno vrijeme da se vratim u normalu.
meni zračenje nije pomoglo, jer je 5 mjeseci poslije došlo do recidiva. :(

Draga, tvoj tumor je primaran, ovo je sekundaran. Postoji razlika.
Sekundarni obično (zavisno i o tipu primarnog tumora) dobro odgovaraju na zračenje ako se tumor uhvati na vrijeme.

C71
02.01.2010., 17:28
Draga, tvoj tumor je primaran, ovo je sekundaran. Postoji razlika.
Sekundarni obično (zavisno i o tipu primarnog tumora) dobro odgovaraju na zračenje ako se tumor uhvati na vrijeme.

ok.
sad znam i to. :mig:

Ivanicapeca
02.01.2010., 18:14
ok.
sad znam i to. :mig:

Kak si ti? Jesi gotova s Temodalom? Ideš skoro na kontrolni MR?

margoth.
10.01.2010., 20:53
zadnja dva mjeseca muče me neke tupe glavobolje, apatija, smušenost...
sve u svemu nisam baš svoja.
napravili su mi neurološku obradu u vinogradskoj uključujući i ct.
svi nalazi su mi ok osim eeg-a, odnosno eeg-a s deprivacijom spavanja.
preporuka liječnice je napraviti još dodatno mr.
sad sam na 100 muka pa molim stručnije i iskusnije za pomoć.
koliko dugo se čeka na mr u zagrebačkim bolnicama?
gdje je to najbolje napraviti?
da li moji simptomi i nalazi upućuju na hitnost navedene pretrage?

C71
11.01.2010., 08:29
Kak si ti? Jesi gotova s Temodalom? Ideš skoro na kontrolni MR?

jesam, gotova sam s temodalom još prije dva mjeseca. na MR idem u četvrtak. lagano me hvata nervoza kakav će biti nalaz. :(
drugu kemo sam teže podnijela nego prvu, a možda je i sve to zbog nakupljenih kemikalija, tko će ga znati. :ne zna: znam samo da sam nakon temodala još u malo gorem stanju nego nakon prve kemoterapije. :(

C71
11.01.2010., 08:32
koliko dugo se čeka na mr u zagrebačkim bolnicama?
gdje je to najbolje napraviti?
da li moji simptomi i nalazi upućuju na hitnost navedene pretrage?

u medikolu sam se naručila prije tri mjeseca, ovaj tjedan sam na redu. :mig:

Ivanicapeca
11.01.2010., 10:45
jesam, gotova sam s temodalom još prije dva mjeseca. na MR idem u četvrtak. lagano me hvata nervoza kakav će biti nalaz. :(
drugu kemo sam teže podnijela nego prvu, a možda je i sve to zbog nakupljenih kemikalija, tko će ga znati. :ne zna: znam samo da sam nakon temodala još u malo gorem stanju nego nakon prve kemoterapije. :(

Samo polako.
Ako i ne bude dobro, ima još opcija, al očito si ok jer da temodal nije djelovao , odavno bi ti se pogoršalo stanje.

C71
11.01.2010., 16:42
Samo polako.
Ako i ne bude dobro, ima još opcija, al očito si ok jer da temodal nije djelovao , odavno bi ti se pogoršalo stanje.

ma ne znam ni sama. skeptična sam prema svemu i pušem na hladno. :rolleyes:
i kad je došao recidiv osjetila sam da sam za nijansu slabija, ali ni na kraju pameti mi nije bilo da se zlo vratilo. :mad: ta mala nijansa očitovala se u novom tumoru veličine jedan centimetar.
bojim se da će mi svaki odlazak na megnetnu biti traumatičan. :(

mppet
09.03.2010., 20:48
Pitanje-jel tko bio na operaciji gama-nožem. jedna poznanica je to prošla jer ima genetski kod bujanja stanica, pa je i na mozgu imala, pa opet narasli, po kralježnici..?

Ivanicapeca
09.03.2010., 21:51
Pitanje-jel tko bio na operaciji gama-nožem. jedna poznanica je to prošla jer ima genetski kod bujanja stanica, pa je i na mozgu imala, pa opet narasli, po kralježnici..?

Oprosti, al ovo boldano mi nije jasno :confused: O kakvom genskom kodu pričaš?

Ima ljudi koji su bili na gama nožu. Što te konkretno zanima?

winter.03
13.05.2010., 18:54
Molim vas ako ima netko da mi malo protumači ovaj nalaz.
Išla sam na MR mozga jer su sumnjali da imam neuralgiju trigeminusa ali na kraju se ispostavilo da imam disfunkciju temporomandibularnog zgloba(čeljusni zglob).
Kako sam se na magnetsku naručila u 12. a došla na red u 5. mjesecu iako sam u međuvremenu otkrila što mi je odlučila sam obaviti i tu magnetsku i mislila da će sve bit ok ali izgleda da nije. Pa ako se neko razumije, jer meni ništa nije jasno a ne mogu dočekat pregled kod neurologa od straha.

Tehnike: T1, T2, FLAIR, sagitalni, aksijalni i koronarni presjeci nativno.

MR mozga pokazuje uredan raspored moždanih struktura i uredan signal osim areala mrljastog, povišen signal u T2 i FLAIR tehnici desno uz posteriorni dio korpusa lateralne komore. Okolina mozgovine je uredna kao i ventrikularni sistem.
Zaključak: Manja mijeloliza uz posteriorni rog desne lateralne komore bez drugih popratnih promjena u okolinii. Postupalna, postishemična reakcija?

Hvala puno ako neko odgovori...do tad cu umirat od straha..

Ivanicapeca
13.05.2010., 20:19
Molim vas ako ima netko da mi malo protumači ovaj nalaz.
Išla sam na MR mozga jer su sumnjali da imam neuralgiju trigeminusa ali na kraju se ispostavilo da imam disfunkciju temporomandibularnog zgloba(čeljusni zglob).
Kako sam se na magnetsku naručila u 12. a došla na red u 5. mjesecu iako sam u međuvremenu otkrila što mi je odlučila sam obaviti i tu magnetsku i mislila da će sve bit ok ali izgleda da nije. Pa ako se neko razumije, jer meni ništa nije jasno a ne mogu dočekat pregled kod neurologa od straha.

Tehnike: T1, T2, FLAIR, sagitalni, aksijalni i koronarni presjeci nativno.

MR mozga pokazuje uredan raspored moždanih struktura i uredan signal osim areala mrljastog, povišen signal u T2 i FLAIR tehnici desno uz posteriorni dio korpusa lateralne komore. Okolina mozgovine je uredna kao i ventrikularni sistem.
Zaključak: Manja mijeloliza uz posteriorni rog desne lateralne komore bez drugih popratnih promjena u okolinii. Postupalna, postishemična reakcija?

Hvala puno ako neko odgovori...do tad cu umirat od straha..
Pretpostavljaju da si imala ili nekakav insult (mali moždani udar) ili upalu (menengitis npr.) pa se naprvila ta manja mijeloliza. Moram priznati da nisam čula za taj izraz, ali čula sam za mijelozu, ali teško mi je to povezati s mozgom. Mijeloza ima veze s promjenama tkiva koštane srži. Uvjerena sam da će ti netko od stručnih forumaša odgovoriti točnije.
Ono što je najvažnije, radiolog ne misli da imaš tumor.

winter.03
13.05.2010., 20:49
Pretpostavljaju da si imala ili nekakav insult (mali moždani udar) ili upalu (menengitis npr.) pa se naprvila ta manja mijeloliza. Moram priznati da nisam čula za taj izraz, ali čula sam za mijelozu, ali teško mi je to povezati s mozgom. Mijeloza ima veze s promjenama tkiva koštane srži. Uvjerena sam da će ti netko od stručnih forumaša odgovoriti točnije.
Ono što je najvažnije, radiolog ne misli da imaš tumor.

Hvala puno!!!
Jedva cekam pregled kod neurologa malo mi je lakše jer ipak nije ono najgore. Nisam ni ja čula za mijelolizu i ne nalazim ništa o tome na netu, ali tako piše u nalazu..Jedna osoba mi je rekla da je moguće da je to zbog neke visoke temperature u djetinjstvu. Mozdani udar? Je li moguće da sam ga imala a da to ni neznam? Inače tako neka blaža stanja se liječe tabletama ili?

Termination
13.05.2010., 23:36
Nije tumor, ali je vidljivo nekakvo oštećenje mijelinskog omotača (mijeloliza) koje bi moglo biti posljedica preboljene infekcije (encefalitis) ili blažeg moždanog udara. Neurolog će pogledati slike, ali uglavnom nije nešto zbog čega bi trebala imati loš san ;)

Phoebos Apollon
14.05.2010., 16:38
Pozdrav.
Molio bih savjet. Član obitelji već 2-3 tjedna trpi stalnu glavobolju i vrtoglavicu.
Boli iza uha, čelo, potiljak. Što dalje raditi? Komu se obratiti? Doktori daju neke
tablete i to je to.

C71
14.05.2010., 19:16
Pozdrav.
Molio bih savjet. Član obitelji već 2-3 tjedna trpi stalnu glavobolju i vrtoglavicu.
Boli iza uha, čelo, potiljak. Što dalje raditi? Komu se obratiti? Doktori daju neke
tablete i to je to.

moj neurolog je rekao da čovjeka kojeg glava neprestano boli, unatoč analgeticima, duže od dva tjedna treba shvatiti ozbiljno.

ako tog člana obitelji glava boli stalno, unatoč tabletama, nemojte gubiti vrijeme s doktorom opće prakse. vikend je, idealno da ga otpeljate na hitnu gdje će ga pregledati neurolog i ako procijeni da je potrebno odmah će se napraviti ct.

ja sam hodočastila doktoru opće prakse koji mi je propisivao razne analgetike.
na kraju sam za vikend otišla na hitnu.

ema007
14.05.2010., 21:28
Slažem se da treba napraviti ct ili magnet ali vratne kralježnice jer je problem najvjerojatnije tu, iako nije naodmet slikati i glavu i vratnu kralježnicu skupa.

lost_17
14.05.2010., 21:45
Slažem se da treba napraviti ct ili magnet ali vratne kralježnice jer je problem najvjerojatnije tu, iako nije naodmet slikati i glavu i vratnu kralježnicu skupa.

baš sam ovo htjela napisati.
imala sam gotovo identične simptome koje navodiš.
glavobolja i vrtoglavicu, užasna bol iza uha, bol u čelu, potiljak me bolio i imala sam trnce.
prvo sam išla na orl. napravila komplet audiološku obradu, slikala mastoide i piramide (kosti iza uha). našli su mi upalu sinusa i upalu uha i živca u uhu koji je uzrokovao vrtoglavice. nakon antibiotika prestaju te užasne glavobolje, pogotovo u čelu.
nakon toga neurologija. komplet obrada, dopler, eeg, magnet... nalaz uredan.
vrtoglavice su i dalje pristune. bol iza uha također. rečeno mi je da je to neuralgična bol i da je živac oštećen.
a nalaz vratne kralježnice je pokazao zaravnjenje. i nakon vježbi kod fizijatra bol u potiljku prestaje.
sigurno će biti sve okej, no svakako obaviti pretrage da se isključe eventualni opasniji uzroci. i slažem se da je možda najbolje otići na hitnu jer će vjerovatno tamo nešto poduzeti. ovako dok odeš kod svog dr, pa dok se naručiš na pregled... pa čekaš termin tjednima, mjesecima...
sretno :top:

Termination
14.05.2010., 22:20
Pozdrav.
tablete i to je to.

Ima li kakvih drugih simptoma (nesvjestice, povraćanje, mučnina, epileptični napadaji, poremećaji vida, promjene ponašanja, zaboravljivost, poremećaji govora i pokreta tijela, gubitak na tjelesnoj težini...)? Kakva je sama bol? Slaba? Jaka? Oštra? Tupa? Plitka? Duboka? Boli li po noći i ujutro? Pojačava li se bol pokretanjem očiju? Pogrošava li se promjenom položaja tijela i fizičkim naporom? Boli li prilikom sagibanja i kašljanja? Ima li kakve reumatske tegobe? Ima li vrućicu? Je li ukočen vrat?

Odgovori na ta pitanja mogu biti od velike koristi pri postavljanju radne dijagnoze, ali ništa ne može zamijeniti radiografiju glave. Trebalo bi kod liječnika primarne zaštite inzistirati na uputnici za neurologa. U krajnjem slučaju otiđite na hitnu. Ovako dugotrajnu glavobolju sigurno treba shvatiti ozbiljno. Ne treba odma razmišljati crno, jer tumori nisu jedini mogući uzrok dugotrajne glavobolje.

koralj-u-kamenu
15.05.2010., 00:20
ahh. mrzim o ovome i pisati. mojoj najboljoj prijateljici otkriven je tumor na mozgu kada je imala 16.god. Od simptoma imala je ceste glavobolje. Buduci da je tjedan prije tih stalnih glavobolja dobila suncanicu, njena ljecnica je glavobolju prepisivala suncanici. Nakon toga poceo joj je polako slabiti vid. Iako ni prije nije najbolje vidjela, u toj fazi bilo joj je jako tesko koncentrirati se na citanje. Zbog problema s vidom lezala je tri dana u bolnici na ocnom odjelu. Apsurd svega je da je tek nakon pada u nesvjest i to u bolnici, isla na snimanje glave. Otkrili su joj tumor na ocnim zivcima. :mad:
Hitno su je poslali u zg na rebro. Lezala je u bolnici oko tjedan dana zbog priprema za operaciju. Operacija je bila dosta rizicna, zbog opasnosti da ostane sljepa. Hvala Bogu, operacija je dobro prosla, a tumor je dobrocudan :moli:
Medutim, posljedice su jos uvijek tu. Nakon opercije, maksimalna duzina njenog pamcenja bila je 5min. Pretuzno. S vremenom je mogla sve duze pamtiti. Nije isla na zracenja, pije nekoliko vrsta tableta. No, tumor nije do kraja uklonjen, zato cesto mora ici na lezanje u bolnicu kako bi joj promatrali stanje. Dokada ce to biti, nitko jos nije dao odgovor. Uz to, ne smije jesti slano zbog unosa natrija, pila je hormonske tablete koje su joj zaustavljale mjesecnicu i sve to rezultiralo je da se troduplo udebljala. :tuzni:
Noge joj oticu, i umori se jako brzo. Sada ima 20 god. i jos uvijek nezna na cemu je. Pamcenje joj je malo poboljsano. Tumor za sada miruje. Kad se sjetim kroz sto je sve prosla, i kako je moglo biti...mogu samo reci to je pakao. Sretni smo i zahvalni sto je s nama. :love:

C71
15.05.2010., 08:00
Nakon opercije, maksimalna duzina njenog pamcenja bila je 5min. Pretuzno. S vremenom je mogla sve duze pamtiti.

koliko je je otprilike trebalo vremena da joj se pamćenje vrati u normalu?

je, tužno je, ali i komično jer se zbog zaboravljivosti nađeš u vrlo smiješnim i neobičnim situacijama. :cerek:

edit: ah, sada vidih, 4 godine i još joj se nije pamćenje potpuno vratilo.

Phoebos Apollon
15.05.2010., 08:55
Hvala na pomoći. Dakle, boli cijeli dan. Pogotovo ujutro. Jaka bol, kaže da osjeća kao da se nešto zagnojilo (što god to znači :ne zna:), negdje u dubini
glave najviše u ravnini očiju i ušiju, iako boli i potiljak, i čelo. Vrtoglavice česte, ponekad mravci u rukama i problemi s vidom (crte, krugovi). Ostalih problema nema. Dosad obavili pregled vratne kralježnice i naručeni za neurologa. Mene je iskreno strah da nije što opasnije, iako vjerujem da je riječ o kakvoj upali sinusa, migreni ili pak vratnoj kralježnici (kao što je lost navela). Pozdrav.

ema007
15.05.2010., 09:03
Ako ima mravce tj. trnce u rukama to bi ipak bio znak da je najvjerojatnije vratna kralježnica ali na rtg-u se vide samo kralješci a na magnetu ili ct-u i diskovi (meka tkiva između kralježaka).

Termination
15.05.2010., 14:20
Hvala na pomoći. Dakle, boli cijeli dan. Pogotovo ujutro. Jaka bol, kaže da osjeća kao da se nešto zagnojilo (što god to znači :ne zna:), negdje u dubini
glave najviše u ravnini očiju i ušiju, iako boli i potiljak, i čelo. Vrtoglavice česte, ponekad mravci u rukama i problemi s vidom (crte, krugovi). Ostalih problema nema. Dosad obavili pregled vratne kralježnice i naručeni za neurologa. Mene je iskreno strah da nije što opasnije, iako vjerujem da je riječ o kakvoj upali sinusa, migreni ili pak vratnoj kralježnici (kao što je lost navela). Pozdrav.

I što kaže nalaz vratne? Neće migrena trajati tako dugo... Mogu se javljati učestali napadaji, ali da će trajati konstantno tjednima :nono: Trebalo bi što prije kod neurologa pa na snimanje glave.

Phoebos Apollon
15.05.2010., 14:27
Nalaz ok, ali se ne vidi neki C7.

Azaleja
15.05.2010., 16:25

Mislim da ti to ne valja, da se mora vidjeti taj C7.

koralj-u-kamenu
15.05.2010., 18:07
koliko je je otprilike trebalo vremena da joj se pamćenje vrati u normalu?

je, tužno je, ali i komično jer se zbog zaboravljivosti nađeš u vrlo smiješnim i neobičnim situacijama. :cerek:

edit: ah, sada vidih, 4 godine i još joj se nije pamćenje potpuno vratilo.

Pa nakon godine dana od operacije se polako stabilizirala. Tada nije pamtila neki duzi period ali bilo je puno bolje. Sad to nekad koristi u svoju stranu tukica mala. Ja joj kazem ponesi mi to i to, a ona kaze joj ja zaboravila, i kako da se covjek ljuti na nju onda :cerek:

ema007
15.05.2010., 18:26

Ne vidi se zato što je srastao s drugim kralješkom ili zbog čega? Jel to nalaz od rengena? to nije dovoljno, treba ct ili magnet

C71
16.05.2010., 08:16
Pa nakon godine dana od operacije se polako stabilizirala. Tada nije pamtila neki duzi period ali bilo je puno bolje. Sad to nekad koristi u svoju stranu tukica mala. Ja joj kazem ponesi mi to i to, a ona kaze joj ja zaboravila, i kako da se covjek ljuti na nju onda :cerek:

:rofl::rofl:
ja još nisam počela koristiti tu prednost kad ionako sve zaboravim. :rolleyes:
meni je prošlo 6 mjeseci od završetka kemo, i godina dana od druge operacije.
neurolog je rekao da treba vremena (oko 2 godine) da se sve u glavi posloži s tim da se može desiti da se neke stvari ne povrate sto posto. :(

8472
16.05.2010., 12:22
...Otkrili su joj tumor na ocnim zivcima. ...

Optički gliom?
Oba ili jedan?

koralj-u-kamenu
16.05.2010., 13:22
Optički gliom?
Oba ili jedan?

e sad ti nemogu sa sigurnoscu reci, ali pitat cu ju, pa ti javim :mig:

koralj-u-kamenu
16.05.2010., 13:27
:rofl::rofl:
ja još nisam počela koristiti tu prednost kad ionako sve zaboravim. :rolleyes:
meni je prošlo 6 mjeseci od završetka kemo, i godina dana od druge operacije.
neurolog je rekao da treba vremena (oko 2 godine) da se sve u glavi posloži s tim da se može desiti da se neke stvari ne povrate sto posto. :(

Moras biti pozitivna u svemu, pa tako i u tome :top: Mislim da je nju njen optimizam najvise i izvukao. I danas iako jos ima neke probleme, plus kontrole, tablete i probleme s kilazom, vidim da je dosta promjenila nacin razmisljanja. Gleda zivot nekim drugim ocima. ali ona je ostala vrckava kakva je i bila prije, i jednostavno se neda. ponekad se pitam da li bi na njenom mjestu to mogla sve to izdrzati :ne zna:

koralj-u-kamenu
16.05.2010., 13:32
Jos nesto. Probaj si vodit dnevnik, cak i ako nemas nekih dogadanja. Ona je to radila. npr. 16.5.2010. danas sam se ustala, napravila to i to. jako sam sretna,tuzna,zbunjena. boli me to i to. isla sam na kavu, setala se...bla bla. uglavnom, znam da ga jos uvijek pise i zapisuje sve sto joj se dogodilo.
osim danas trebam pospremati stan, jesti manje cokolade...to zaboravi...:cerek:

C71
16.05.2010., 14:16
Moras biti pozitivna u svemu, pa tako i u tome :top: Mislim da je nju njen optimizam najvise i izvukao. I danas iako jos ima neke probleme, plus kontrole, tablete i probleme s kilazom, vidim da je dosta promjenila nacin razmisljanja. Gleda zivot nekim drugim ocima. ali ona je ostala vrckava kakva je i bila prije, i jednostavno se neda. ponekad se pitam da li bi na njenom mjestu to mogla sve to izdrzati :ne zna:

ja mislim da su mnogi koji su preživjeli takva sranja mnogo toga u svom životu promijenili...na bolje. :mig: ja sam počela više cijeniti neke stvari koje sam prije uzimala zdravo za gotovo, okružila sam se pozitivnim i veselim ljudima, mrgude i zanovjetala eliminirala da me ne opterećuju, ne opterećujem se prošlošću, što je bilo bilo je, ni budućnošću, što će biti, ne zna se. pokušavam živjeti iz dana u dan. :)

winter.03
17.05.2010., 11:19

Bok, ako može jedno pitanje: u zadnje vrijeme otprilike jednom tjedno imam neke efekte pred očima, kao neke bljeskove koji najprije počinju malo po malo i onda sve jače, bude dosta jako i onda malo po malo prestaje. To otprilike traje 10-15 minuta i onda prođe ko da ništa nije bilo.. I prije mi se to znalo desiti ali ne ovako često. Prije me uvjek nakon toga bolila glava, ali u zadnje vrijeme ne boli..Glavobolje nemam baš često ma da u zadnje vrijeme češće nego prije i gotovo uvjek prođu same od sebe tj. bez tablete...Moguče da su ti bljeskovi zato jer sam kratkovidna, ali je li moguće da to ima neke veze s ovom mojom dijagnozom gore?
Hvala, u četvrtak napokon idem kod neurologa:eek:

Ivanicapeca
17.05.2010., 12:05

Bok, ako može jedno pitanje: u zadnje vrijeme otprilike jednom tjedno imam neke efekte pred očima, kao neke bljeskove koji najprije počinju malo po malo i onda sve jače, bude dosta jako i onda malo po malo prestaje. To otprilike traje 10-15 minuta i onda prođe ko da ništa nije bilo.. I prije mi se to znalo desiti ali ne ovako često. Prije me uvjek nakon toga bolila glava, ali u zadnje vrijeme ne boli..Glavobolje nemam baš često ma da u zadnje vrijeme češće nego prije i gotovo uvjek prođu same od sebe tj. bez tablete...Moguče da su ti bljeskovi zato jer sam kratkovidna, ali je li moguće da to ima neke veze s ovom mojom dijagnozom gore?
Hvala, u četvrtak napokon idem kod neurologa:eek:

Moguće je posebno ako si imala taj mali moždani udar, i to u smislu da ti je tlak visok. Jesi mjerila tlak ikako?

winter.03
17.05.2010., 12:30
Jesam nedavno bio je u redu , ali inače mi je uvjek tlak više prema visokom nego prema niskom...
Može li neurolog na temelju slika od magnetske vidjeti ako sam imala moždani udar?
Jer ja se stvarno ne sjećam da sam ga imala ali čitala sam da je lako moguće da si ga imao a da ni ne znaš...
P.S. Imam 20 godina ali vidim da te sve bolesti očito ne pitaju za godine...:(

Ivanicapeca
17.05.2010., 12:54
Jesam nedavno bio je u redu , ali inače mi je uvjek tlak više prema visokom nego prema niskom...
Može li neurolog na temelju slika od magnetske vidjeti ako sam imala moždani udar?
Jer ja se stvarno ne sjećam da sam ga imala ali čitala sam da je lako moguće da si ga imao a da ni ne znaš...
P.S. Imam 20 godina ali vidim da te sve bolesti očito ne pitaju za godine...:(

Pa jesi li ko dijete imala nekakvu tešku upalu, nešto da si dugo ležala, pa nisu skužili da si imala encefalitis?
Neurolog će te vjerojatno poslati na neke dodatne pretrage, ali mislim da ih većina već odokativno može zaključiti o čemu se radi.

winter.03
17.05.2010., 13:07
Pa jesi li ko dijete imala nekakvu tešku upalu, nešto da si dugo ležala, pa nisu skužili da si imala encefalitis?
Neurolog će te vjerojatno poslati na neke dodatne pretrage, ali mislim da ih većina već odokativno može zaključiti o čemu se radi.

Imala sam vodene kozice za njih sam čitala da mogu biti uzrok i dosta često visoke temperature. Ili ju nemam ili imam 40...

EmaEmily
26.10.2010., 19:56
Prijateljica nam je jučer javila da joj je dijagnosticiran tumor na malom mozgu. :(
Ne znamo pojedinosti (nisam sigurna ni da ona zna) ali sada je u Zagrebu u bolnici i operacija joj je sutra ujutro. Zna li itko od vas kolike su šanse da sve bude ok? Ono najgore neću ni spominjati.
Znam jednog dečka koji je imao tumor na malom mozgu i operirali su ga i sad mu je sve ok. Jel on samo imao sreće ili u većini slučajeva stvari ispadnu u redu?

SuperCow
27.10.2010., 00:24
Da li glavobolje mogu nastati zbog kratkovidnosti? Naime otkad mi je pas pojeo naočale, nosim stare koje imaju puno manju dioptriju nego što bi trebala nositi i zadnja dva tjedna imam glavobolju. Boli me u sljepoočnicama, nekad je pulsirajuća bol, tupa. Sinusi su ok.

Ivanicapeca
27.10.2010., 10:39
Prijateljica nam je jučer javila da joj je dijagnosticiran tumor na malom mozgu. :(
Ne znamo pojedinosti (nisam sigurna ni da ona zna) ali sada je u Zagrebu u bolnici i operacija joj je sutra ujutro. Zna li itko od vas kolike su šanse da sve bude ok? Ono najgore neću ni spominjati.
Znam jednog dečka koji je imao tumor na malom mozgu i operirali su ga i sad mu je sve ok. Jel on samo imao sreće ili u većini slučajeva stvari ispadnu u redu?

Pitanje je da li je tumor maligni ili benigni, a to će se znati nakon operacije i PHD analize tkiva.
Isto tako mogući su razni neurološki ispadi kao posljedica operacije, ali uglavnom ljudi prođu s minimalnim ispadima. Neki od tih ispada su trajni, a neki se mogu popraviti terapijom.

Ivanicapeca
27.10.2010., 10:40
Da li glavobolje mogu nastati zbog kratkovidnosti? Naime otkad mi je pas pojeo naočale, nosim stare koje imaju puno manju dioptriju nego što bi trebala nositi i zadnja dva tjedna imam glavobolju. Boli me u sljepoočnicama, nekad je pulsirajuća bol, tupa. Sinusi su ok.

Moguće, jer ti se oko napreže. Daj odi to sredit jer ćeš očoravit ko šišmiš na kraju.

SuperCow
27.10.2010., 12:45
Moguće, jer ti se oko napreže. Daj odi to sredit jer ćeš očoravit ko šišmiš na kraju.

Hvala ti na odgovoru i smirivanju hipohondra (to nije lak posao). Uplašila sam se jer sam rijetko imala glavobolje, no s druge strane dioptrija mi je bila dobro podešena. Znači, oftalmolog is my guy :)

cruce
28.10.2010., 19:00

Itekako. Ti vidis, ali ne osjetis da ti se oko napreze, stvara pritisak i od toga imas glavobolju. Ja sam zbog samo -0.25 imala mjesecima ludjacku glavobolju a nisam kontala zbog cega (doc mi rekla da meni ne trebaju naocale, da imam savrsen vid). Sada redovno nosim cvike (koje mi trebaju, dioptrija, zastite itd...) i problema vise nema :top: Dakle, pravac oftamolog :cerek:

shmu
04.01.2011., 15:53
imam vrtoglavice vec nekoliko meseci. u pocetku je to bilo blago da bi u poslednjih par meseci to postalo gubljenje ravnoteze (prakticno se plasim da hodam sama bez nekoga pored za koga bih mogla da se drzim).. glavobolje imam nekad, a kad ih imam budu nekad jake nekad blaze..takodje imam i ispravljeni deo vratne kicme, a doktori su mislili da je od neke povrede ledja koju sam dobila pre 2 godine i koja je pocela da boli ponovo (ali posle toga sam isla na terapije pa je prestalo). neki dan sam citala sta ljudi pisu za tumor na mozgu, koji su simptomi.. ne znam da li paranoisem ili ne ali ovi moji se podudaraju da opisanim.. :(
sta mislite, da li bi trebalo da se brinem i odem kod odgovarajuceg lekara ili ne..?
imam 18 godina.