PDA

View Full Version : Krajnici - upala krajnika, operacija krajnika (tonzilektomija, adenoidektomija)...

stranice : [1] 2 3

asa
10.07.2003., 09:24
Jel pomaže? Koliko traje oporavak? Kakva je anestezija? Koje sve pretrage treba napraviti prije? Koliko se ostaje u bolnici?

Svaki savjet i pomoć su dobrodošli. Strava je što u mojim godinama moram na operaciju krajnika...užas....help?

luca
10.07.2003., 09:36
ja sam bila majusna pa se ne sjecam detalja. ali evo moje iskustvo:
- meni je jako pomoglo (prije toga sam stalno bila bolesna i operacija je bila zadnji korak)
- ne znam koliko traje oporavak, ne sjecam se
- anestezija je meni bila opca
- ne sjecam se pretraga ali pretpostavljam da se radi o klasicnim krvnim pretragama, pretragama kod otorinca, mozda za odrasle i srce?
- u bolnici sam bila relativno kratko (ne sjecam se koliko dana).

Lilly
10.07.2003., 10:25
Mene isto zanimaju reakcije, posebno odraslih. Citala sam da je oporavak tezi odraslim, traje i 6 tjedana dok ti prode sva bol.

Asa, sta je tebi razlog da ih operiras? Ja jos nisam bila kod specijaliste ali ici cu jer mi je grlo stalno upaljeno a zadnjih mjeseci mi i sinusi za svaku glupost pobjesne.

Mene zanima kako je odraslima bilo nakon operacije. Kakve su promjene: jesu li upale rjede, sire li se na sinuse,.....?

Mare
10.07.2003., 13:16
Mene su slali na operaciju krajnika desetak puta.Operirala sam sa 16 godina samo treci krajnik i lose se provela,pa nisam nikako htjela operirati redovne krajnike.Nakon nekoliko godina jedan mi je pametni doktor rekao,cak i napisao,da ne moram operirati krajnike.Moj je problem druge vrste. Nikad nisam imala anginu.

asa
11.07.2003., 09:26
Jedna od osnovih predispozicija za operativni zahvat je da imaš kronične i česte angine. (mislim minimum 3 godišnje).

Zasto kazes da si se lose provela? Cujem da treci krajnik moze opet narasti, da je to cest slucaj.

Ja moram i treci odstraniti, tocno osjetim da imam problema s disanjem i govorim nazalno.

Ja sam sve to trebala obaviti jos kao klinka, ali moja stara nije dala, mislila je da ce proci. Ne da nije proslo, nego je stanje katastrofa. Mislim...sladoled ....sok iz frizidera...? NO way, odmah temperatura i angina....katastrofa....

blondie_30
11.07.2003., 10:56
Koliko znam za klince ide lokalna anestezija a za odrasle opca. 2-3 tjedna oporavak.

I ja bih trebala; al me strah; asa; ocemo skupa ;) ???

(Ja budem uzela par vrecica cipsa da si nakon operacije nekaj prezalogajimo :D ;) )

P.S. Bio moj kolega prije par godina (vec mu je bilo 34); kad se vratio iz bolnice mjesec dana je imao takav glas da su ga dosli iz Beca pitati jel bi u zboru pjevao. Mi smo mislili da su mu nesto drugo odcaparili :D Poslije mu je sve OK :top:

luca
11.07.2003., 11:00
blondie_30 kaže:
Koliko znam za klince ide lokalna anestezija a za odrasle opca. 2-3 tjedna oporavak.

prije 20 i vise godina, na Srebrnjaku se radila opca. to je jedino cega se zivo sjecam od te operacije :D (moj pokusaj bjezanja kad su me krenuli anestezirati... )

blondie_30
11.07.2003., 11:15
luca kaže:
prije 20 i vise godina, na Srebrnjaku se radila opca. to je jedino cega se zivo sjecam od te operacije :D (moj pokusaj bjezanja kad su me krenuli anestezirati... )

pa kad si takva ko bi i probao s lokalnom :D :D :D

ja sam u Klaicevoj (kad sam imala 4 godine) ugrizla ORL-a za prst kad mi je pregledavao grlo; pa je isto napisao da preporuca opcu (pitam se zasto) - kad je spomenuo rijec "operirati" istrcala sam van iz ordinacije i starci su me lovili po bolnici :angeleye:

luca
11.07.2003., 11:35
blondie_30 kaže:
pa kad si takva ko bi i probao s lokalnom :D :D :D

ma ne, bila sam dobra, ali kad su krenuli na mene da me anesteziraju, onda sam se prepala. ali odmah su dosle dvije babe da me drze :rolleyes: mislim da mi je to najveca trauma iz djetinjstva.
druga trauma mi je kad me baka naganjala sa hranom :D

lahor
11.07.2003., 11:44
Za klince do 16 ide opca, za odrasle lokalna. Ja to s lokalnom ipak ne bih nikad radila. Odrasli imaju duzi i mukotrpniji oporavak.

Ja sam to izvadila s 5 godina, proslo je poprilicno bezbolno. Istina da kada se probudite poslije operacije imate feeling da cete krepati, boli ko sam vrag, pljuckate krv (i okolo zicate gaze jer sestra nije dala dovoljno)...

Frendica je to nedavno radila. Cura ima 23 godine i sve joj se zakompliciralo, valjda su neki savovi pukli...Joj, znam da je spala na 45 kg, a nije niska - nista osim juhe i pirea nije mogla jesti. I tako jedno mjesec dana.

Chips poslije operacije zaboravite :D, osim ako ne zelim isprobati feeling zileta u grlu.

Mare
11.07.2003., 12:03
Operirala sam treci krajnik sa 16 godina,samo sa lokalnom anestezijom.Isti dan su me poslali kuci.Krajnik je bio izuzetno velik i gusio me.Drugi dan po operaciji sam dobila visoku temperaturu.I mjesecima imala problema.Isti mi je doktor htio operirati krajnike nakon toga.Bila sam stalno promukla,zacepljen nos,cesti brohitisi.Na kraju je ispalo da sam alergicna.Krajnike nisam nikad operirala.

Ne zelim te plasiti asa,ali ako stvarno moras operirati onda bolje ne cekaj.Moja bliska prijateljica je operirala krajnike u 28-oj godini.Nije imala problema sa njima vec sa koljenima i sa srcem.Anestezija je bila opca,sest dana u bolnici i jos mjesec dana oporavka.Nema vise nikakvih problema.

lyna
02.06.2004., 08:40
Juce sam bila kod moje lekarke, kaze dosta smo se muculi sa krajnicima - vadimo ih!

Ok, jesu oni veliki, i povremeno crveni, i desi se pokoja upala, ali tako mi je vec citav zivot (27 godina) pa sto bi ih sad vadila? Da ne kazem da me jako lepe uspomene na djacko dobe vezu za njih - kako zinem u skolskoj ambulanti dobijala sam nedelju dana lezanja kod kuce ;)
I sad bi ona da ih vadi....

Jeste li vi vadili krajnike? Kako je bilo? Zezaju me da je to jako dobra dijeta - tri dana posle toga nista ne mozes da jedes....

Znaci, ukratko, kakva su vasa iskustva sa krajnicima?

ako je tema vec bila, izvinjavam se i molim link :)

jimmy jazz
02.06.2004., 13:28
:D :D

s 27 godina nebush mogla 3 meseca posle nish jesti ;) da vidish veselja.
nije bash tak, al 1. je jako mesec grdo, a osjecas do 3 meseca.

ja sam ih vadil pod totalnom anestezijom fala bogu, al posle je bilo koma, odma dan poslije su me takvog slali iz bolnice :eek:, a posebno se zmislim da me cura nije nazvala tak da je bilo gadno i psihicki.
:D :D
a boljelo je prilikom jela josh 2 meseca poslije. :rolleyes:
ak imas stalne redovne upale onda vadi.

cudim_se
07.06.2004., 18:38
Blago tebi, ja bih baš htjela. Znam tipa s 50 operirao i ništ mu nije.

Ja nisam, a imam problema. Sad je bad kaj mi se te bakerije šire prema korjenima zuba i to je veri veri bad. Tako da ja isto moram, samo nikako da se odlučim....samo daj!!!

devil
09.06.2004., 12:36
ja to rijesio s 5 godina(zbog konstantnih gnojnih angina) i od onda nemam nekih problema, neznam kolko me boljelo(ali nije dugo) jedino kaj se sjecam je to da sam se probudil nakon operacije zbog riganja krvi. stravicno, pamiti cu to valjda cijeli zivot. ali moja preporuka-vadi ako imas sranja

Veky
09.06.2004., 13:00
Od rođenja do 6 godine redovite i neprekidne upale grla, krajnika, angine, gnojne angine. Na dječjem dispanzeru smo gotovo imali vlastiti rezervirani prostor, normalno je bilo ići na injekcije dva puta dnevno. Do 6 godine nisam pojeo ni jedan jedini sladoled !!! Sok sam pio samo iz čaše umjesto na slamčicu.

Sa 6 godina je pala odluka da se konačno odstrani to čudo. Sjećam se da je boljelo prvi dan, nakon operacije i da sam pljuckao neku sukrvicu. I to je bilo to. Ono čega se sjećam nakon potpune narkoze je da sam se porbudio i tražio da mi pokažu moje krajnike koje su mi odrezali. I zbilja ljudi mi pokazali. Na to me je nagovorio netko doma. Luđak...

I eto, nakon šeste godine sam zaboravio što je upala grla. Jednine boleštine koje imaju vezu s grlom su gripe koje me uhvate svaku prijestupnu godinu.

Dakle, riješi to čim prije. Trebala si i znatno ranije.

Daemona
09.06.2004., 18:58
pa ako imas konstantne upale..krajnici ti vise prestaju sluzit onome cemu bi trebali.. a to je sprecavat upale da se ne prosire dalje u tijelo...ali kad su tako izmrcavreni...tako ..da ako imas stalno problema vadi
meni su ih htjeli vadit samo zato jer su veliki..ali to nisam dala..tata zna ;)

lyna
10.06.2004., 12:20
Hvala svima! :)

konsultovala sam jos neke lekare, kazu da sacekam jesen (kao leti se nista ne operise zbog toplote i povecane mogucnosti infekcije) ali da ih vadim.....
Tako da na jesen..... Odoh ja "pod noz" :(
Ako i skinem koji gram, oprosticu mojim krajnicima svu bol i muku :)

trebor
13.06.2004., 19:26
Oprezno s vađenjem krajnika kod odraslih! Ni u kom slučaju to nije isto kao kod djece!

Rizik tonzilektomije višestruko s povećava kod odraslih. Komplikacije ( krvarenja ) kod odraslih su kud i kamo učestalija nego kod djece. Na žalost, ni letalni ishod i nije toliki raritet.

Svakako se konzultirati ako treba i s više ORL-doktora. Znači ne liječnika opće medicine nego specijalista otorinolaringologije!

masterblaster
16.06.2004., 22:55
ja sam ih vadila sa 16 godina. prije toga sam imala ceste upale grla, zbog cega sam cesto morala na injekcije. guza nakon 10 injekcija je koma,pa reko-zelim osjecati na cemu sjedim.
iskreno, u bolnici mi je bilo strasno-nisam se mogla probuditi iz anestezije pa me je sestra tresla i samarala. a kad sam se razbudila-bila sam sva u krvi.tak-meni je bio sok.

otprilike 2-3 tjedna jela sam iskljucivo cokolino (i inacice) i mrvljene analgine.plakala sam svaki dan-od cega me samo jos vise boljelo.

nakon toga,grlo me ne boli,ali sam dobila kronicnu upalu sinusa.te sinuse vucem do sad(imam 26).

moja frendica-totalno suprotno-isla sa 25-u bolnici super-flertovala sa doktorima-izasla drugi dan-malo bolilo-proslo skoro odmah.

mislim da je i ovo,kao i sve u zivotu-jednostavno-individualno.

Violator
19.06.2004., 17:33
trebor kaže:
Oprezno s vađenjem krajnika kod odraslih! Ni u kom slučaju to nije isto kao kod djece!

Rizik tonzilektomije višestruko s povećava kod odraslih. Komplikacije ( krvarenja ) kod odraslih su kud i kamo učestalija nego kod djece. Na žalost, ni letalni ishod i nije toliki raritet.

Svakako se konzultirati ako treba i s više ORL-doktora. Znači ne liječnika opće medicine nego specijalista otorinolaringologije!

Shefe, kako ste vi pametni!!! :D

trebor
19.06.2004., 20:53
Violator kaže:
Shefe, kako ste vi pametni!!! :D

:D Kad si reko ono godišnji? U 10 mj.?:W

Kesten
24.06.2004., 13:53
Ako imaš izbora, nije li logičnije ne rezati vlastito tijelo?

TsunamiGirl
13.08.2004., 14:55
Jel netko zna proceduru?

Netko mi je rekao da bih trebala jedno godinu dana dokumentirati sve što se dogadja s mojim krajnicima kako bih imala argument za operaciju.

Ja to nisam radila, jer mi Ospeni i sl. što dobijem, ne pomaže, a ne da mi se stalno trčati k doktoru i gubiti vrijeme.

Stvar je kronična i trebala bih se riješiti krajnika. Upravo sam promijenila liječnicu pa ne znam ni kako će reagirati i koju "spiku da uvalim" da konačno to obavim.

Tko zna koliko se ranije moram najaviti u bolnicu?
Htjela bih to obaviti do konca godine, svakako!

Moram li prije te operacije obaviti sve moguće pretage koje se već rade prije operacija ???

vrabac
13.08.2004., 16:07
Mislim da biš ipak trebala trčati doktorici svaki put kad imaš upalu, da ona ima povijest bolesti na osnovu koje će ti dati uputnicu.

Novoj doktorici nemoj "uvaljivat spiku" nego joj lijepo reci da imaš kroničnu upalu krajnika i koliko često i sve kako ide i pitaj je što bi trebalo da se to riješi kirurški. Vjerojatno ćeš joj od stare doktorice prenesti karton pa će imati povijest bolesti i znat će da ne pričaš bez veze. Uostalom tko bi htio ići pod nož bez nekog pametnog razloga?

A za operaciju vjerojatno trebaš napraviti sve pretrage kao i za svaku drugu operaciju. Opet, tvoj liječnik opće prakse bi ti trebao reći.

Koliko ćeš čekati na red za operaciju ovisi o bolnici u koju ideš. Nadam se da ćeš imati sreće.

Samo prvo iskreni razgovor s novom doktoricom... :) :top:

trebor
13.08.2004., 20:19
Najvažnije i nikako ni pod kojim uvjetima ne zaboraviti je pregled kod ORL doktora prije bilo kakve odluke za operaciju krajnika. Po mogućnosti odabati nekog dobrog otorinca ( raspitati se po bolničkim kuolarima ). Tek kada specijalista ORL-a na osnovu pregleda i anamneze odluči da je najbolje operirati onda je to to.
Dakle liječnik opće prakse bez obzira na iskustvo po meni nije kompetentan za odluku da li operirati ili ne. Naročito ako nisi djete jer kod odraslih rizik tonzilektomije značajno raste.
Zar liječnik opće medicine odlučuje treba li netko operirati kamence u bubregu ili žući? Ne. To odlučuje urolog ili abdominalni kirurg. Kod krajnika je ista stvar. Odi zato kod liječnika koji se tim stvarima svakodnevno bavi.;)

lahor
14.08.2004., 01:04
Definitivno ovo što trebor savjetuje :)

Svi odrasli za koje znam da su to operirali prošli su pravu kalvariju, svima se nešto zakompliciralo :(

vrabac
14.08.2004., 09:32
trebor kaže:
Najvažnije i nikako ni pod kojim uvjetima ne zaboraviti je pregled kod ORL doktora prije bilo kakve odluke za operaciju krajnika. Po mogućnosti odabati nekog dobrog otorinca ( raspitati se po bolničkim kuolarima ). Tek kada specijalista ORL-a na osnovu pregleda i anamneze odluči da je najbolje operirati onda je to to.
Dakle liječnik opće prakse bez obzira na iskustvo po meni nije kompetentan za odluku da li operirati ili ne. Naročito ako nisi djete jer kod odraslih rizik tonzilektomije značajno raste.
Zar liječnik opće medicine odlučuje treba li netko operirati kamence u bubregu ili žući? Ne. To odlučuje urolog ili abdominalni kirurg. Kod krajnika je ista stvar. Odi zato kod liječnika koji se tim stvarima svakodnevno bavi.;) Pa normalno da će prije operacije otić kod specijalista, samo mora prvo kod liječnika opće prakse koji će je onda uputiti specijalistu koji će odlučiti ići na operaciju ili ne - zar ne?

trebor
14.08.2004., 22:09
Ma gledaj, u pravu si potpuno. Ovo je samo radi bolje razumljivosti... neće "otići kod otorinca prije operacije" nego će otorinac odlučiti treba li operirati ili ne. U biti se slažemo ali sam samo htio naglasiti stvar. Ono što sam htio reći je da nema potrebe svojoj doktorici, novoj ili staroj "pričati priče" nego tražiti uputnicu, otići s uputnicom u bolničku ORL ambulantu i kada specijalista napravi pregled, prouči anamnezu i napiše na nalazu "indicirana tonzilektomija s terminom tad i tad" samo otići kod svog liječnika po uputnicu za bolničko liječenje. Nema što liječnik opće prakse tada filozofirati nego napisati uputnicu. Jedino, ako nisi dijete, vađenje krajnika odraslima nije nimalo banalna stvar nego zna donjeti svakaka sranja. OPREZ!

TsunamiGirl
16.08.2004., 12:26
Vrabac, hvala, imaš pravo, ne bih trebala krenuti s muljanjem nego reći što je. Dvoumim se zato što onda počnu razna okapanja koja u pozadini imaju minimaliziranje liječničkih troškova. Drugim riječima, zašto, kako, bla bla.

Operacija mi je bila savjetovana još kao djetetu, ali starci ju nisu odobravali. Stvar je došla dotle da posljednjih 4-5 mjeseci imam kroničnu upalu grla, gotovo cijelo vrijeme.

Doista ne mislim da mi treba ikakav drugi dokaz.

Čitala sam na webu da uzrok tonzilitisa može biti čak i hormonalni poremećaj i sl. i da treba riješiti uzrok. Ja radim na uzrocima, ali moram eliminirati i posljedice jer mi više ništa ne pomaže. Imam kratere, a ne krajnike.

Tebor, hvala na svajetima, naravno da ću morati obići niz specijalista prije operacije. Uključujući brojne pretrage prije same operacije, procjenu rizika i sl.

Zato sam sve to toliko i odgadjala, jer znam da zahtjeva puno vremena i truda. Ali, očito ću morati.

Jel Šalata najbolje rješenje?

charlotte
10.10.2004., 16:13
Eto prije 3 dana sam vadila krajnike i jos sam u laganoj komi, grlo relativno popusta od boli, cak ni analgetike ne pijem od jucer jos ali sve ostalo rastura, celjust, jezik ne mogu pomaknut, potez vrat i prema usima katastrofa, ne jedem naravno, skinula dve kile, u ustima mi je okus gadaaan boze moj... Mislim znala ja da ce tako bit ali ipak... Jedva cekam da sve to prodje...
Kako je vama bilo? I koliko dugo ste se oporavljali?

Kristina19
10.10.2004., 22:00
Ja sam krajnike izvadila još dok sam išla u 3,4 razred. Ne sjećam se točno. Ali ja sam se jako brzo oporavila. Naravno, prva dva dana sam samo pila tekućinu a onda sam poslije počela jesti svježi sir pomješan s meko kuhanim jajem (to je mamina izmišljotina i zovemo ju "kad smo bili bolesni":lol:) i tako neke mekanije stvari. Za 10-ak dana sam bila ko nova. I nije me ni bolilo, čak ni odmah nakon operacije, jedno kad bi jako htjela otvoriti usta i malo sam teže gutala ali inače nisam pila nikakve tablete, nije bilo potrebno. :s :W

Dunj@
11.10.2004., 11:26
Djeca uvijek lakše prebrode operaciju.

Dogodilo se da su mi dijete i muž jedan za drugim bili na opercaiji krajnika, pa je muž gotovo iskrvario jer ga bilo valjda sram da teže podnosi od djeteta.

Na kraju smo morali hitno duboko u noći u dežurnu bolnicu da mu zaustave krvarenje i odležao je još oko tjedan dana dok se nije sve smirilo.

Ja sam nikad nisam operirala krajnike, ali mi je jednom prilikom rečeno da ih ni nemam! Valjda su istrulili od silnih prehlada, kad nikom nije padalo na pamet da me pošalje na operaciju. Takva bila vremena.

TsunamiGirl
11.10.2004., 13:36
Ja bih imala konkretno pitanje- kako uopće doći do faze operacije? Tko mi može dati uputnicu, gdje se to može obaviti, koliko dana si bila u bolnici, jel bila puna anestezija i koliko te koštalo?

Ako te što tješi frendica je s 25 operirala krajnike i poslije toga godinama nije bila bolesna. Strpi se, sigurno se isplatilo!

Hvala i pozdrav

charlotte
11.10.2004., 15:10
A do operacije dolazi iz razlicitih razloga, kod mene konkretno jer sam imala ceste gnojne angine, a jos iz djetinjstva su mi krajnici koma jer sam ko mala isto imala gnojne angine i tako, pa mi je doktorica nakon zadnje lijepo rekla da bi bilo lijepo da odem kod specijaliste i vidim dal je to za izvadit jer da bi si kasnije mogla navuc kakvu reumu (streptokok je vrlo opasan ako se prosiri moze izazvat upale zglobova a cak i srcane ovojnice cini mi se a to nikako nije dobro). I uglavnom odes kod specijaliste on ti odredi dal je to za vadit, onda ako je obavljas pretrage krvi, i internisticko-kardioloski pregled, to zbog narkoze i tako.
Troskove operacije pokriva zdravstveno osiguranje, a ako bas zelis ic kod privatnika morat ces odvojit cini mi se 6500 kn, tako sam ja cula. U svakom slucaju nepotrebno jer i u bolnicama ima dobrih kirurga koji ce to rijesit.
U bolnicu dodjes prvi dan, drugi si operiran, treci doma. Opca anestezija, osim ako zbog nekih stvari ne smijes dobit, onda si pod lokalnom.
A evo o oporavku ti ne mogu nis previse napisat osim da ga prozivljavam i nije bas lako...

trebor
11.10.2004., 17:48
Samo bih napomenuo da operacije krajnika kod djece i tonzilektomija kod odraslih nikako nije ista stvar.
Kod odraslih rizik značajno raste i pojava komplikacija pa čak i onih koje mogu koštati glave puno je česća kod odraslih nego u djece.
Stoga, odrasli koji oćete izvadit krajnike, povjerite se dobrom i iskusnom otorincu a ne nekom bezveznjaku.

nepta
12.10.2004., 07:33
charlotte, iste probleme sam i ja imala od rođenja
svaki mjesec sam imala gnojne angine sa temperaturom
svi su govorili da trebam izvadit mandule ali me je bilo strah
konačno sa 18 godina mi je pozlilo na tjelesnom
radi slabosti na jednoj školskoj utrci i pregleda krvi sam bila oslobođena tog najdražeg predmeta
odlučila sam se na operaciju koju su jedva uspjeli obaviti između stalnih upala. anestezija je bila lokalna, dobila sam onu injekciju od koje sam se samo cerekala makar sam umirala od straha
posjeli su me u stolicu, vezali ruke uz rukohvate i još mi dali da držim nekakav bijeli metalni tanjur u obliku velikog graha :rolleyes:
operirao me je primarius Foretić sa anesteziologom. rekao mi je da zinem, stavio mi u usta nekakve škare kojima je jedan krak bila u obliku žlice, valjda da u nju padne odrezano. samo su pričali o tome kako uopće nema krvi i da je sve trulo. za čas je izvadio te škare. odmah sam im rekla da se jako bojim na što mi je odgovoreno da ne smijem govoriti jer je operacija gotova. odvezali su mi ruke i uzeli "tanjur" a ja sam ustala da odem na wc i osjetila da su mi noge ko kuhani makaroni :D
probudila sam se navečer u bolničkoj sobi sa odvratnim okusom u ustima i gladna ko vuk ali nisam ništa mogla jesti iako su mi dali nekakvu juhicu sa slamkom. drugo jutro su mi starci donesli banane ali isto nisam mogla gutati. kad su otišli izdržala sam još par sati i u pidžami zbrisala na taxi pa doma gdje su me na preporuku liječnika šopali su me Fortevitima (3x2) za one koji ne znaju to je neki mix vitamina.
dugo sam mami govorila da mogu jesti samo puding i sladoled dok me nije pročitala :D
kad je rana zarasla u jednom danu sam pojela kao cijeli mjesec prije operacije.
upale grla i dalje uredno imam ali samo jednom godišnje i to mi je previše. :rolleyes:

te@
12.10.2004., 22:13
charlotte kaže:
U bolnicu dodjes prvi dan, drugi si operiran, treci doma. Opca anestezija, osim ako zbog nekih stvari ne smijes dobit, onda si pod lokalnom.

Totalna anestezija za krajnike? Čak i za odrasle osobe? Nisam znala.
Moj buraz će sad u 30-oj godini morat na operaciju krajnika. Naime, ima godišnje gnojnu upalu po 2-3 puta. Doktor mu je još prije par godina govorio da ih treba vaditi, ali je on odgađao. Sad mu je već dopizdilo i odlučio je to jednom za svagda riješit. Planira ići na Šalatu (tamo sam i ja lani operirala sinuse, okej su mi doktori), al me sad malo zbunjuje ovo s totalnom anestezijom. :confused:

charlotte
14.10.2004., 18:25
Evo meni je proslo tjedan dana od vadjenja krajnika i mogu reci svima samo neka dobro razmisle prije nego to naprave, ja sam jos u komi, jedva pijem, jedem samo pudinge i za to mi treba nekih pola sata i u totalnoj sam komi. Operirao me najbolji operater u rijeckoj bolnici (bar tako kaze jedna njegova kolegica) i tako, na kontroli su mi rekli da je sve ok, ta zena me isto dosla pogledat (i ona je otorinac) kao sve u redu... I svi pricaju istu pricu - ma za dva dana ce bit super, moras jest, nemoj lezat stalno, pricaj normalno... A meni je sve to dojadilo jer nije kao da ja ne zelim jest ali jednostavno ne mogu, totalni uzas... Valjda ljudi misle da se ja zbilja mogu natjerat da jedem ali koliko god se trudila NE IDE. Kaze ta doktorica da su mi vjerovatno povrijedili zdrijelo (jer valjda ti guraju nesto unutra nemam pojma) da me zato pece i sve...
Ma ne znam vise. Stalno se trudim nac cvrte razloge da sam stvarno trebala ic vadit ali jako ih je tesko nac...
A sta se tice narkoze, ja znam da samo ljudi koji iz nekog posebnog razloga ne smiju dobiti narkozu dobivaju lokalnu, to je normalno.
Uvijek cu proklinjati dan kad je otorinac rekao mojoj mami kad sam bila mala da ih je bolje ostaviti... Uvijek...

žirafica
03.11.2004., 20:08
dižem ovu temu jer trenutno razmatram opciju da obavim preglede i vidim da li su moji krajnici za operaciju
pa me zanima kakva iskustva imate sa bolnicama, tj. gdje je najbolje otići, koliko se čeka na operaciju i ako imate bilo kakvu drugu preporuku gdje je to najbolje obaviti da napišete
hvala

Ruda
03.11.2004., 20:37
žirafica kaže:
dižem ovu temu jer trenutno razmatram opciju da obavim preglede i vidim da li su moji krajnici za operaciju

Žirafica!
Baš me zanima kak će tebi pregledati krajnike.....pa tvoj je vrat duuuuuuugačak:D

Shaggy
09.11.2004., 12:08
Kolko je zapravo bolno poslje operacije mandula,i kakav je osjecaj i kolko traje,jer ja se uskoro moram uputiti na nju pa me zanjima nesto...

Shaggy
09.02.2005., 16:06
Koliko traju bolovi nakon operacije(od prilike) jer sam operiran prije dva dana i bas nije ugodan osjecaj,pa molim vas ako znate pomozite!

Shaggy
10.02.2005., 19:02
Imam 15 godina i u ponedjeljak su mi operirane mandule,bolovi su mi nakon operacije dosta jaki pa me zanjima kollikobolovi u prosjeku traju i sto ste koristili protiv bolova?Thanx

trebor
10.02.2005., 19:41
Striktno se pridržavaj dobivenih uputa - naročito što se tiče jela. Uzimanje krute, neprikladne hrane rano nakon tonzilektomije redovito uzrokuje bolove.
Ukoliko počneš krvariti, SMJESTA se javi u bolnicu ( ukoliko si sad kod kuće ). Krvarenja nakon tonzilektomija sve su samo ne bezopasna!
Koristi one analgetike za koje znaš da ti pomažu ( ukoliko znaš ). U obzir od "običnih" analgetika dolaze analgin, aspirin, ketonal, voltaren, paracetamol...Analgetik uzmi odmah čim bolovi počnu. Nemoj čekati da bolovi postanu jaki ili neizdrživi. Onda treba puno više vremena da lijek djeluje i bolovi se teže kontroliraju. Lijek usitni, nemoj ga gutati u tableti. Ili pokušaj uzeti lijek pola sata prije jela. Možda razmisliti o blagom sedativu u kombinaciji s analgetikom ( apaurin 2 mg ili slično ). Svakako izbjegavaj izlaske bilo gdje van kuće bez prijeke potrebe a ako moraš van omotaj tri šala oko vrata i usta. Razmisli o korištenju nekog oralnog antiseptika ( ukoliko ga liječnik ne zabranjuje ), recimo Belosept ili nekakav jodni pripravak.
Ukoliko je potrebno mogu se koristiti narkoanalgetici, recimo tramal ili dolantin ( injekcija ), ali samo na preporuku liječnika.
Nemoj pristati na formulaciju da "mora boljeti". Možeš potražiti savjet i u Ambulanti za liječenje boli koje danas više-manje u svim većim bolnicama djeluju pri Odjelima anesteziologije.

charlotte
12.02.2005., 14:30
kod mene je trajalo 15 dana... i poslije jos neko vrijeme osjecas neugodu... ali sve je to relativno.

Shaggy
12.02.2005., 19:29
Kaj nitko nije operirao mandule???

_suRak_
13.02.2005., 15:40
Ja sam operiro mandule ali prije gro godina....osto sam 3 dana u bolnici i nije me nista bolilo samo znam da sam jeo puno sladoleda :D

Toco1980
17.02.2005., 04:15
Ja sam prije nekih 10 godina vadio mandule.... (pod punom anestezijom)

Uglavnom, bio sam u bolnici 1 dan (24 sata), prva 3-4 dana nisam uopće mogao govoriti i trebalo mi je 2 tjedna da bol pri gutanju u potpunosti nestane. I u tjedan dana sam zbog slabe ishrane izgubio 5 kila.

Što se bolova tiče, nisam uzimao nikakve lijekove, jedino sam u bolnici navečar dobio injekciju (mislim analgina ili tak nečega) da lakše zaspim (jer me grlo boljelo k'o sam vrag).

xxGaladrielxx
27.04.2005., 20:24
Stalno mi se gnoje, al nemam niakvih upala, angina i sl. Jel se zbog toga operiraju il kaj?
to mi traje vec 20 god. i razliictog je intenziteta.

hana
27.04.2005., 21:06
koliko ja znam, a ne znam mnogo ali opet, ako se gnoje onda je to gnojna angina ne?
kad ih izvadis budi spremna na to da svaki put kad budes bolesna nece te bolit grlo nego pluca i sve ce se "selit sa grla/mandula na pluca"
anyway pitaj doktore :)

xxGaladrielxx
27.04.2005., 21:09
ne, ne. to su suhi bijeli cepici koji se stavarju na njima. samo je neugodno jer te skaklja

hana
27.04.2005., 21:12
pa da ali cim je gnojno nesto onda je "bolest" ne?
hmm da ne nagadjamo odi na www.coner.hr i pitaj njih :)

xxGaladrielxx
27.04.2005., 21:19
tnx

magriz
27.04.2005., 21:21
hana kaže:
koliko ja znam, a ne znam mnogo ali opet, ako se gnoje onda je to gnojna angina ne?
kad ih izvadis budi spremna na to da svaki put kad budes bolesna nece te bolit grlo nego pluca i sve ce se "selit sa grla/mandula na pluca"
anyway pitaj doktore :)

molim te! meni su operirali mandule kao klinki od 4-5 godina. od onda nema više angina, niti ičeg drugog, pogotovo s plućima. ali kad se prehladim (a dogodi se pogotovo proljeće/jesen) grlo itekako boli!!!

hana
27.04.2005., 21:23
magriz kaže:
molim te! meni su operirali mandule kao klinki od 4-5 godina. od onda nema više angina, niti ičeg drugog, pogotovo s plućima. ali kad se prehladim (a dogodi se pogotovo proljeće/jesen) grlo itekako boli!!!

moj buraz ih isto nema i rijetko je bolestan (prehladen) ali kad je onda je zestoko, bole ga pluca, jako kaslje blabla, nema onih laganih prehladica nego ili "opako" ili nikako
ali sto ljudi sto cudi... ne se srdit :kava:

magriz
27.04.2005., 21:28
hana kaže:
moj buraz ih isto nema i rijetko je bolestan (prehladen) ali kad je onda je zestoko, bole ga pluca, jako kaslje blabla, nema onih laganih prehladica nego ili "opako" ili nikako
ali sto ljudi sto cudi... ne se srdit :kava:

istina! moj stari "nikad" nema gripu, osim svake zime ;)

Miss_B
16.07.2005., 20:56
dakle ovako...

20 moram ici vaditi krajnike. zanima me kako to izgleda. da li te uspavaju? koliko to traje?

Toco1980
17.07.2005., 17:40
Moguće je s potpunom anestezijom ili lokalnom (injekcija u krajnike, malo neugodno). Sam zahvat traje možda pola sata. Obično se već drugi dan ide doma (ak nema komplikacija), a prva dva dana neprekidno pljuckaš krv i nesmiješ ništa jesti (prvi dan ni piti).... Nakon dva tjedna ko da nije ništa bilo.

Aux1
17.07.2005., 18:52
I ja ih trebam izvaditi a za 9 dana idem na more, da li bi do tada dovoljno zarasla rana da mogu normalno jest, pit, kupat se i sve ostalo? Ili da pomaknem za na jesen? :zubo:

Miss_B
17.07.2005., 19:27
Aux1 kaže:
I ja ih trebam izvaditi a za 9 dana idem na more, da li bi do tada dovoljno zarasla rana da mogu normalno jest, pit, kupat se i sve ostalo? Ili da pomaknem za na jesen? :zubo:

ne znam da li si narucen za vadjenje. ako nisi naruci se. ja sam cekala cca mjesec dana.

Toco1980
20.07.2005., 13:10
Javi iskustva..... :)

polly
20.07.2005., 13:47
Meni su ih ščupala kad sam imala 3 god.
Tako maloj djeci vade ih sa totalnom anestezijom, odraslima sa lokalnom.
Najbolje je što ti savjetuju da poslije operacije jedeš sladoled u neograničenim količinama jer se hladi rana pa ne boli i brže zacijeljuje.
1. dan si u bolnici da naprave pretrage, 2. te operiraju, 3. pošalju doma.

Toco1980
20.07.2005., 16:02
polly kaže:
1. dan si u bolnici da naprave pretrage, 2. te operiraju, 3. pošalju doma. Ja sma u bolnici bio 24 sata. Sve pretrage (krvna slika i EKG) sam napravio tjedan dana prije u jednom domu zdravlja....

polly
20.07.2005., 19:27
Tolko je bila neka žena kaj ju moja mama zna. Prije 2-3 godine, Vinogradska bolnica.

trebor
20.07.2005., 20:41
Ova tema je već nekoliko puta "žvakana" ali samo ukratko...

Tonzilektomia kod djece i kod odraslih nikako nije ista stvar što se rizika tiče.
Dok kod djece to je uglavnom pis of kejk, u odraslih rizik značajno raste. Značajna krvarenja pa čak i ona vrlo dramatična s mogućim fatalnim ishodom i nisu baš neki raritet.
Oprezno odrasli! Najstrože moguće pridržavati se uputa!

Miss_B
23.07.2005., 16:07
dakle:

najkasnije 15 dana prije operacije potrebno je napravit pretrage (vadjenuje krvi, ekg, po zelji slikanje pluca...)

20. sam dosla ujutro u bolnicu i smjestili me u sobu. obavila 5-minutni razgovor sa anesteziologom i onda cijeli dan prodavala zjake po dvoristu bolnice (umrla sam od dosade. nemam pojma koja je svrha tog dana boravka u bolnici).

dopusteno mi je bilo jesti do ponoc u noci sa 20 na 21., a nakon toga nesmijes ni jesti ni piti nista.

21. oko deset sati ujutro pozvali me u operacijsku. nakon nekog vremena dolazi doktor i daje mi anesteziju. istog trena vise neznas za sebe. sljedeceg cega se sjecam je da lezim u nekoj sobi (ne mojoj) i sestra mi govori da moram lezat na boku i po potrebi pljuvat krv. jedva drzim otvorene oci jer anestezija jos djeluje.

oko podne me dovezu u moju sobu i ja lezem na krevet. bol ne osjecam jos uvijek. zaspim i gotovo cijeli dan prespavam, osim kad sam se budila kako bi popila malo vode i nesto protiv bolova (za sto mi je trebao sav trud ovog svijeta).

drugi dan, dakle 22. budim se i grlo me boli ali podnosljivo je. dolazi vizita. pregledaju me i kazu mogu kuci. stari dolazi po mene i ja odlazim. cijeli dan lezim i spavam jer dok spavam manje me boli.

danas, 23. budim se u 6 sati ujutro i previjam se od bolova. ne mogu otvorit usta da sto kazem, a kamo li popit vode. stara ludi i ne zna sto da ucini kako bi mi pomogla. na kraju smrvi voltaren i ja ga drz-nedaj nekako uspijem popiti. zatim mi je sve bolje. pijem, i papam sladoled. sada vise ne boli, a nadam se da ce sutra biti jos bolje...

p.s. koliko znam vise ne daju lokalnu za to. barem nisu nikom sa mog kata u bolnici (a imas djece od 3 god do zena od 50 i kusur godina)

Toco1980
23.07.2005., 17:01
Ja se sjećam da sam dobio točno popis što smijem i kada jesti...

Mislim da mi je bilo prva dva dana ništa, samo piti (čaj). Onda par dana samo kašasta hrana (pire i tome slično) Tek nakon nekih 5-6 dana pomalo kruta hrana....

Inače grlo zna prilično boljeti nakon tog zahvata; ja znam da sam ga dobrano osjećao i dva tjedna kasnije....

izgubljena5
13.09.2006., 13:35
Bok ljudi,
trebala bi već prekosutra na operaciju mandula u vinogradsku(dr. Grgić). On je rekao lokalnom anestezijom ali ja sam prestravljena i bojim se da to nece ici. Imate li kakvih iskustava sa lokalnom i općom anestezijom, ili sa tim doktorom. Inače sam već dva puta operirana općom i ničega me nije bilo ako strah kao sada kad mi trebaju dirati grlo. Inače kakav je oporavak od jedne ili druge anestezije, kad se ide doma, krvarenje, bolovi i sl... Molim vas pomozite mi jer mi je stvarno hitno!!!

sepiani
13.09.2006., 16:07
ček ček, a kad si saznala da ideš? naime, ja sam baš neki dan bila na šalati isto zbog toga i, osim što moram prilično dugo čekat na operaciju, također prije operacije moram obavit svu silu pretraga upravo zbog anestezije. na šalati se to radi pod općom, dva dana si u bolnici i svi me tješe da jako boli i ne možeš govorit dva tjedna itd :zubo: inače mislim da se nemaš što bojat, ne znam što bi moglo poć po zlu jer to je stvarno minimalan zahvat.

moorhen
13.09.2006., 17:34
Nakon dugogodisnjih problema zbog mandula (ceste upale) odlucio sam ih izvadit u 24oj godini ( e da san bestiju ranije izvadija nebi toliko pencilina i antibiotika prima godisnje). Tijek operacije je slican vađenju zuba s tim da se moraju prethodno izvaditi neki nalazi, ne sjecam se koji. Sidnes na stolicu, dobijes inekciju u obe mandule i za koju minutu ti ih vadi nekakvim klistima. Ne boli nista, mozda malo inekcija. Nakon operacije (traje sve skupa 5min) voze me dvi sestre u sobu a ja iden nesto rec a ne ide. dva dana ne mozes nista rec. U bolnici si 3-4 dana i jedes na kasku ( sorry zlicu :) )nekih tjedan dana. Zahvat je izveden u Dubrovniku. Sve u svemu najgore mi palo sta san se hranio cokolinom tjedan dana :D

bliss
13.09.2006., 18:13
Ma nije to ništa strašno, rutinski postupak. Meni su mandule izvadili kad sam napunila 3 godine i buđenje u bolnici mi je zapravo prvo sjećanje.Nikakve boli se ne sjećam. Neko vrijeme ne možeš pričati, papaš mekano. Ali ne mekani kruh. Kruh je loša ideja. Vjeruj mi ;)

OkatoZlo
13.09.2006., 19:08
I ja imam stalno upale ali me doktorica uporno uvjerava da ih ne trebam vadit. :rolleyes:

bliss
13.09.2006., 19:19
I ja imam stalno upale ali me doktorica uporno uvjerava da ih ne trebam vadit. :rolleyes:

A šta kaže zašto stalno imaš upale?
Meni su čekali da napunim 3 godine da bi mogli operirat jer sam konstantno bila bolesna. Nakon toga sam se preporodila.

moorhen
13.09.2006., 20:08

Meni su starci godinama govorili da one imaju svoju svrhu i da su tu sa razlogom i ja se slazem sa tim. Ali ako one nisu vise zdrave tj. stvaraju ti cesto upale onda ih moras vadit. Ja sam 2x godisnje prima penciline i isto toliko puta antibiotike. Prijatelji su me zafrkavali kad bi ljeti pio pivo iz skladista tj toplu. Jedno hladno pivo i ja bi bio sutradan na tabletama.
U Dubrovniku su mi rekli da su sagnjile i da ih je trebalo davno vadit.
Od kad sam ih izvadija a to je bilo prije 5-6 godina preporodija san se i sada ljeti pijem hladno pivo :)

lara21
13.09.2006., 21:03
vadila ih sa 17, u Rijeci. bila sam stalno bolesna, pila antibiotike, primala inekcije i svakakva sranja. bila sam pod općom anestezijom, probudila se u strašnim bolovima, zašili mi tampon na desnoj strani jer sam krvarila i zato mi nisu smjeli dati nikakve tablete protiv bolova, pa sam dobila čepić. konce rezala i tampon (gazu, kako god) vadila neka pripravnica, škare bile tupe, pa mi gurala skalpel u usta, ja počela hiperventilirat (ili kako se već kaže) pa me sestre držale... uglavnom neugodno iskustvo i neponovilo se.

trebor
13.09.2006., 21:14
Ovo je već nekoliko puta bilo. No opet...tonzilektomija kod odraslih nije ista stvar kao ona kod djece. Kod odraslih ova operacija nosi bitno više rizika nego kod djece.
Učestalost VRLO OPASNIH postoperativnih krvarenja veća je nego kod djece. Vrlo je važno strikno se pridržavati dobivenih savjeta.

Što se anestezije tiče, şvakako opća. Bez ikakvog razmišljanja ukoliko ne postoji kontraindikacija za nju.

boxer_zg
14.09.2006., 10:27
hi!
ja sam vadil krajnike/mandule prije kojih pet godina (jeez kak vrijeme leti), dakle s 23 godine i cijelo mi je iskustvo ostalo u dobrom sjecanju.
upale su bivale sve cesce, to ljeto sam se nadobival penicilinskih injekcija i tableta. da bi mi puknuo vise film (narocito zbog svih tih piz*arija kaj nisam smio/mogao jest sladoled usred ljeta, a niti piti nis mlacno) pa sam trazio doktoricu uputnicu, rezervirao termin u vinogradskoj (cekao sam otprilike tri tjedna), napravio razne krvne, ekg, i sl. pretrage i dosao u bolnicu gdje sam sljedece jutro bil operiran (skoro pa nisam jer sam noc prije imal blagu temp. jer sam se zbog dosade suncal taj cijeli dan u bolnici na prozoru moje sobe. :cool:

trazil sam lokalnu anesteziju, jer su mi svi (ukljucujuci staru koja je medicinar) vezani uz medicinu savjetovali govorili da je s lokalnom oporavak brzi.
ujutro je dosla sestra u sobu, dala mi nekakvu injekciju, cini mi se za smirenje, jer sam ja cak sa smajlom na licu ulazio/izlazio iz operacijske sobe. nedugo nakon toga su me krevetom (ne kuzim zakaj, al nije mi smetalo) odvezli na operaciju. posjednu te na nekakvu ogromnu stolicu/fotelju, ogrnu kutom i prekriju nekakvim pvc pregacama da bi sprijecili mazanje tvoje odjece/pidzame. zatim mi je sestra pospricala usta sa sprejem koji sprjecava stvaranje sline, a ujedno je i anestetik - bas se sjecam da mi je to rekla. zatim sam dobil cetiri injekcije. po dvije u svaki krajnik i nesto iznad svakog. to me cak nije boljelo, vec sam imao osjecaj kao kad prstima pucketas one plasticne mjehurice za omatanje lomljivih predmeta. iako to je zbog tog spreja. nakon tih injekcija koje su mi jedine izgledale grdo zbog debljine igle (koja je takva da bas ne pukne u grlu, jasno). pricekali su da anestetik djeluje i za to vrijeme ti objasne da ne smijes ni slucajno gutat tijekom zahvata kao i kontrolirat refleks povracanja. do tada sam imal taj refleks u toj mjeri da nisam zlicu mogao dublje u usta stavit... a sad ga uopce niti nemam.
na toj fotelji ces sjedit vrlo uspravno i nagnuta unaprijed. meni su jos dali u ruke posudicu koju sam drzao ispred i ispod brade. time te i zaposle i misli ti nisu samo u strahu i panici. rezuckanje, vadjenje, koaguliranje tkiva, dakle sve nakon tih anestetika traje 15tak min. znam da mi je od ulaska u op salu, pa do izlaska proslo nesto vise od pol sata. jos sam cak i za vrijeme operacije bacal oko na te vrazje trule mandule koje su vec bile na stolu sa strane. i cak dok mi je doktorica zavrsavala zahvat komentirao super sat na ruci doktora koji ju je nadgledao. njoj je to naime bila prva tonzilektomija (plava doktorica, duzu kosu je imala. jako simpaticna), kaj mi je cak bilo i drago, jer je sve radilo smireno, pazljivo i nisam imao dojam da sam na pokretnoj traci u tvornici.
neko vrijeme nakon operacije ces bit okay, ali ce ti onda pocet bolovi, iako opet nisu neki gadni. vise mi smeta zatezanje fixnog aparatica na zubima koji sad nosim nego taj oporavak od dva-tri tjedna. nemoj se ni slucajno trudit govorit, jer ni ne smijes, vec se opskrbi papirom i kemijskom. ne smijes gutat taj dan, a dobila bus i posudicu u koju ces pazljivo pljuvat zgrusanu krv i slicne gadosti vlastitog ti tijela. to je meni trajalo samo taj dan. obavezno ponesi kutiju, pa cak i dvije papirnatih maramica. kad god osjetis da ti pocinje bol, ali ona jaca (sitniju bol pretrpi, jer nije ni dobro cesto trazit injekcije), trazi sestru da ti da injekciju. meni su taj dan dali dvije ili tri injekcije (tu mislim i na jednu tijekom noci). ne sjecam se kaj sam i da li sam ista jeo taj dan, al se sjecam da sam drugi dan jel ocajni caj i tri petit beurre keksa u dubokom tanjuru i da mi je to, uz srkanje juha ostalih bolesnika na odjelu u menzi bilo groznije od bolova. treci dan su me pustili doma na njegu, a pritom me je stara super njegovala i davala mi injekcije voltarena koji bi brzo maknuo bol. opskrbi se proteinskim prascima i cokolinom, jer ja sam primjerice u prvih 10tak dana izgubio 8kg (a inace sam sportas). svu ostalu kuhanu hranu jedi mixanu i to je to. nikakav sladoled btw. njezno i polako pricaj i na to budi iznimno pozorna, jer kod odraslih (koji se okuraze, a kasnije i ku*ce da su oni odmah pricali) bas zbog te nepaznje moze doci do komplikacija i krvarenja. gledaj dosta filmova i igraj igrice, jer bus inace umrla od dosade doma. :)
eto, mislim da nisam nis propustil.
vjeruj mi, vrlo sam objektivan i nije mi namjera tjesit te, ali sama procedura i taj oporavak nisu nis strasno. siguran sam, po pricama nekih frendica, da vise bole neki kozm. zahvati ili plasticna operacija. ovo je nekak kao vadjenje zuba. nis zbog cega bi morala biti prestravljena. samo imaj na umu kak vise ne bus imala problema s cestim upalama, lezanjem u krevetu, gadnim temperaturama i sl. vec ti je to motivator.
osim toga, ak imas problema s linijom, ovo bu ti upalo ko sjekira u med kaj se gubitka kilaze tice. inace, pij sto vise mlacnim shakeova i mixanog i mirna si.
evo ti pusa za srecu i sto brzi oporavak! xx

Piggy
14.09.2006., 17:07
Ja bila kod jedne glupače koja mi je rekla da pod hitno moram vadit tonzile, a nikad me u mom životu nisu zabolile! Tako sam to lagano odjebala i od tada je prošlo 10g. i sve funkcionira po propisu! :)

OkatoZlo
14.09.2006., 17:28
A šta kaže zašto stalno imaš upale?
Meni su čekali da napunim 3 godine da bi mogli operirat jer sam konstantno bila bolesna. Nakon toga sam se preporodila.

A nist ne kaze. Jednom me grlo uzasno bolilo pa sam otisla kod nje po neki lijek pa sam ju tad pitala trebam li ih vaditi jer svakih dva-tri mjeseca meni naoteknu, bocne bolit i katastrofa uglavnom. Ona je rekla da ne treba da su one u redu i posto mi te upale traju samo par dana da nema straha. :confused:
Malo mi je to cudno jer ako mi se upale svaka dva, tri mjeseca onda nesto nije u redu. Uglavnom, i sad ih mogu osjetiti i napipati bez problema. Kod drugih to nisam primjetila.

Ne znam, dugo mi traje taj opravak pa stalno odgadjam. Znam, znam. :flop:

iva1608
22.09.2006., 14:44
ja sam ih izvadila sa 21 god i mogu vam reći da je odraslima puno puno teže nego djeci nakon vađenja mandula.Sve su mi radili pod općom anestezijom i kad se probudiš nema šanse da progovoriš i jednu jedinu riječ,jesti nisam mogla 2 tjedna i bilo je užasno.Evo da vas utješim

cropir
26.11.2006., 17:27
jel se moze dogodit da se mandule vade poslje sta ja znam 11. godine?

x-type
26.11.2006., 17:57
da

gljivek
26.11.2006., 18:05
kak ne..ja imam 19 godina i ove godine cu ih vadit...

..bas me ulovilo sve zivo ove godine h.pylori, i to vadit itd... :flop:

darkNess(ie)
26.11.2006., 19:26
može se vadit..al ja moje nisam htjela... rekli su da više nemaju funkciju.. da su skoro pa uništeni... i infekcije,..al oni su meni dragi :zubo:

cropir
26.11.2006., 19:26
a majku mu :D
nekuzim kako se one opce upale/inficiraju il koji vec bog?ak se dobro sjecam to je kao nes di se taloze one lose stvari iz grane il sta...ima li ista sta se moze napraviti da se ne upale?

darkNess(ie)
26.11.2006., 19:43
furaj stalno šal, pij čaj, ne pij gazirano i hladno, izbjegavaj da ti netko kašlje u facu, nemoj disati kroz usta kad je vani hladno..i tak to.. nije da je neka velika pomoć..al eto.. prevencija.. kako bi se reklo

Kent
26.11.2006., 20:13
vadila sa 24 god (previše sam čekala)

ako su gnojne angine učestale, obavezno se moraju izvaditi!

Piggy
27.11.2006., 08:43

Ovo je bilo gadno, pogotovo ako je bilo pod lokalnom anestezijom.

Piggy
27.11.2006., 08:45

Ovo je bilo gadno, pogotovo ako je bilo pod lokalnom anestezijom.

cropir
27.11.2006., 12:35
furaj stalno šal, pij čaj, ne pij gazirano i hladno, izbjegavaj da ti netko kašlje u facu, nemoj disati kroz usta kad je vani hladno..i tak to.. nije da je neka velika pomoć..al eto.. prevencija.. kako bi se reklo

rađe cu ih vadit ovo je dosadno :zubo:

@ova iznad mene:da cuo sam da se to nekad radilo pod lokalnom,mislim bolesno :rolleyes: ono gledas kak ti tip kombinirkama nekim iscupava van to:D

zealotic
27.11.2006., 12:51
Ja sam ih vadio sa 23. Boljelo je jaaaaako ali od onda nikakvih problema što se tiče angina, a znao sam ih imati jednommjesečno pa i češće... mandule su mi također bile pune bakterija i nakon uzetog brisa, doktor je rekao da ih obvezno vadim jer postoji mogućnost da se bakterije presel u krvotok, što bi izazvalo puno teže posljedice. Sa mnom je u sobi bio tip od 39 god. kojeg nije boljelo ama baš ništa... Ja nisam mogao vjerovati... uglavnom, ako je potrebno najbolje je izvaditi ih i nema problema...:)

Chaela
04.03.2007., 15:40
koliko traje oporavak i jel operacija opasna što smo stariji?
oni koji imaju iskustva s tim,jel puno boljelo?? :confused: :)

sarkom
04.03.2007., 18:43
Prvo ako baš ne moraš iči na tonzilektomiju nemoj.;)
Normalno ako postoje opravdani razlozi starost odnosno godine nisu bitan faktor iako sigurno da je drugačije kada se radi tonzilektomija klincima a opet drugačije kada su u pitanju odrasle osobe.

Osobna iskustva nemam no nije tak strašno.(radila sam oko godinu i pol na orl odjelu) ;)

trebor
05.03.2007., 16:32
Tonzilektomia kod odraslih nosi jasno veći rizik nego kad se to radi kod djece.

Arsen
06.03.2007., 08:36
Vađenje krajnika valja preporučiti samo u nekim ekstremnim situacijama. A to je svakako puno rjeđe, nego što to liječnici savjetuju.
Česte infekcije mogu se ublažiti korekcijama u prehrani, prvenstveno izbjegavanjem konzervirane hrane, mlijeka i šećera.
Krajnici imaju veliku zaštitnu funkciju. Ako ih nema, upale će se premjestiti dublje u organizam, a to svakako nije nešto što bi poželjeli.

iva1608
06.03.2007., 13:55
evo ja sam operirala krajnike odnosno bila na tonzilektomiji kada sam imala 21 godinu... i neću vam muljati,bilo mi je koma kad sam se nakon narkoze probudila.. užasna bol u grlu,mučnina,a i nisam mogla jesti normalno nakon toga 2 tjedna osim tu i tamo nekih kašica i Čokolina.Mislim da djeca puno lakše podnose tonzilektomiju nego odrasli.Prije sam imala užasne upale grla, ali odkad sam izvadila krajnike nikad više nisam imala problema s tim... ne sjećam se ni da sam bila bolesna od tada :top: Sve ovisi o tome koliko čovjek zaista ima problema s krajnicima,postoje li kronične upale ili ne.Meni se isplatilo.

iva1608
06.03.2007., 13:58
da li je puno boljelo....paaa.... boljelo je prvih tjedan dana,2 dana nakon operacije najjače al nakon toga je bol popustila.Operacija se odvija pod općom anestezijom, i mislim da traje oko pola sata.U bolnici se,ako je sve u redu ostaje 3 dana,ja sam recimo došla u ponedjeljak,operirali su me u utorak a već u srijedu sam išla doma.

Chaela
07.03.2007., 08:56
evo sam prije dva dana to obavila i sad umirem od bolova... u bolnici nije toliko boljelo jer sam dobivala injekcije,a sad ne znam koje bi tablete više probala...samo se nadam da je bol svakim danom manja.... :cry: ipak mi je sad drago da je i to prošlo :s

Ivanicapeca
07.03.2007., 09:02
evo sam prije dva dana to obavila i sad umirem od bolova... u bolnici nije toliko boljelo jer sam dobivala injekcije,a sad ne znam koje bi tablete više probala...samo se nadam da je bol svakim danom manja.... :cry: ipak mi je sad drago da je i to prošlo :s

Postoje pastile za grlobolju (više proizvođača) koje u sebi imaju i anestetik koji odmah ukloni bol, pa se raspitaj kod dr. smiješ li ih konzumirati.

vesela mama
15.03.2007., 13:03
Halo dragi ljudi trebam vaša iskustva.

Doktor mi je rekao da bih trebala vaditi krajnike jer imam povećan AST (oko 600) i da bi mi se problem tako rješio. Iskreno frka me je. Svi mi kažu da poslje operacije jako boli.
Evo tko ima neko iskustvo bila bih zahvalna na savjetu.

ante dumbledore
15.03.2007., 20:16
hm...povišene transaminaze se riješe tonzilektomijom???hm...pokušavam patofiziološki naći vezu al nekako mi ne ide...
a što se tiče same operacije, nemam osobno iskustvo al ono nije strašano, u biti najveći rizik je od same anestezije, ev oštećenje živaca je malovjerojatno,kao i infekcija. promuklost će trajati neko vrijeme, nisam siguran moguće 2 tjedna...negativna strana je posljedično smanjen prirodni imunitet tih limfnih žlijezda...

CosmaShiva
15.03.2007., 21:01
zašto smanjen prirodni imunitet?ako su za vaditi onda vjerojatno tu funkciju niti
neobavljaju
ja sam s 3 godine izvadila krajnike,od tada nisam imala niti jednu upalu grla ili
što drugo

Whisper
15.03.2007., 21:48
hm..ja sam imala isto negdi 3 godine dok su mi vadili krajnike.... nist posebno, ne sjecam se da me nesto boljelo ili slicno.... jedino kaj me zivciral klinac koji je urlal i urlal danima i nocima na krevetu do mojeg :mad:
a na kraju su starci dosli po mene s 2 vrece sladoleda, pa... :p

ante dumbledore
15.03.2007., 22:04
ma nije strašno, al krajnici su u biti prirodni mehanizam obrane od mikroorganizama, zato su na udaru sa infekcijama, pa kad ih odstraniš, smanjuješ prirodni način borbe protiv tih baja, isto vrijedi i za crvuljak slijepog crijeva. al u većine ljudi prođe ok, jer ostaje ostatak waldereyeva prstena u ustima ako naravno se i sve ne izčupa

succorosso
19.03.2007., 21:53
Ja nisam nikad htio vaditi. Kolega je izvadio i opet ima ceste upale grla. Pricao je kako je nakon operacije sve bilo par dana vrlo bolno i onda mu je krenulo intenzivno krvarenje, sto je zaustavljeno tek drugom operacijom. Fuj. Uglavnom, gnjavaza i boravak u bolnici nije rezlutirao nicime.

ante dumbledore
19.03.2007., 23:00
ljudi moraju shvatiti da u medicini nema 100% jamstva,uvijek postoji rizik,ali također se ne treba gledat ako je nekom nešto bilo loše ja to neću naravski ako postoji klinički jasna indikacija. ako ćeš gledat kako je tvom kolegi na loše izašlo sve to sa operacijom onda samo se rspitaj koliko se dnevno uradi operacija sa izvrsnim ishodom pa napravi omjer i vidi kako stvari stoje...prečesto gledamo sam crnu stranu situacije

P e t r a
20.03.2007., 01:13
Vadila sam krajnike u prvom srednje i to pod lokalnom anestezijom. I spasila sam se! Nema vise upala grla i manje sam bolesna, a prije sam stalno imala upale grla.. Boli dosta nakon operacije, a za vrijeme operacije osjetis da se nesto radi, ali naravno ne boli. Koma je kad ti ide ubrizgat injekcije da utrne cijelo podrucje di su krajnici. Ok mozda ovo nisam trebala napisat :rofl: Najgore je dok rana zaraste, ne mos bas pricat jer boli! :zubo:

maria2
20.03.2007., 14:16
Ja sam svoje vadila sa 25 godina, pod lokalnom anestezijom. Psihički je grozno. Ja se bojim igle, a ona je bila velika oko 20 cm. Mora biti jer se pika direktno u grlo. Prije toga su mi zašpricali da utrne i da ne boli ubod. Znači to nije boljelo, ali velim, psihički je strahota. Onda, sjedneš, doktor sjedne ispred tebe, ti držiš nekakvu metalnu posudicu, zineš i doktor sa nekakvim škarama reže. Ništa ne boli ali kad čuješ krckanje, onda ti opet nije ugodno. Nesmiješ gutati krv, nesmiješ kašljati, a krv te na to sili. Eto to ti je to. Možda možeš tražiti da te uspavaju, pa će ti biti ugodnije.
Naravno da te poslije boli, jer te i poslije vađenja zuba, ako je rana veća, boli.
No nije neizdrživo. Jedino kaj sam ja još duže vrijeme jela miksanu hranu, radi boli pri gutanju, a i radi straha da ne otvorim krvarenje. I evo, prošlo je podosta godina, nemam nikakvih problema. Čak ni viroze u obliku grlobolje su mi jako rijetke, sad kad sam prestala pušiti više ni tih rijetkih grlobolja nema.
Preporučam ti da odeš čim prije na operaciju.

darkNess(ie)
20.03.2007., 15:00
uuuuu ja sam ih trebala vaditi, i moja weird doktorica je rekla da sam prestara (sad imam 20, onda sam imala 16-17), nisam mogla nijedan mjesec proci bez infekcija.. al eto sad se smirilo, tu i tamo neka...

@maria2 - da i idem, sigurno bi trazila da me uspavaju jer to sto si ti opisala me ubilo, jos se uvijek tresem

diane009
21.04.2007., 23:23
evo ovako...
u grlu tj. iz grla mi izlaze (nekako kroz kozu) nekakve bijelo zute grudice.
ima li ko s tim iskustva..znate li sto je to...
prije mi je to bilo rijeđe pa san mislila da je to cak normalno..ali sad, u zadnje vrime ima toga vise
neznan jeli potrebno za to ici kod doktora, mislim, nadan se da nije... a i tlaka mi je...pa ljudi zato...helllppp

mario_domink
22.04.2007., 01:21
Ti definitivno imas krajnike.:D
To nije nista opasno.
Te kuglice imaju jako neugodan miris (jeli tako).
To su zapravo odumrla bijela krvna zrnca (znaci gnoj) koja su nastala vjerojatno zbog neke upalice grla.
Ja to uklanjam iz grla prskalicom za cvijece :rofl: (moze i puska na vodu posluziti:rofl: ) zato sto tanki mlaz tople vode to najbolje ispere.:)

ante dumbledore
22.04.2007., 09:48
po opisu školski primjer gnojne angine iliti ga tonzilofarnigitisa,bakterija je uzročnik(stretopcoccus pyogenes)
riješava se kurom antibiotika,liječi se prirodnim penicilinama ili ako se osjetljiv na njih onda makrolidi-eritromicin,azitromicin.terapija traje 10 dana.važno se je liječiti jer se mogu stvoriti protutijela na antigene bakterije koji onda mogu dovesti u najgorem slučaju do reumatske groznice ili glomerulonefritisa

diane009
22.04.2007., 11:28
Ti definitivno imas krajnike.:D
To nije nista opasno.
Te kuglice imaju jako neugodan miris (jeli tako).
To su zapravo odumrla bijela krvna zrnca (znaci gnoj) koja su nastala vjerojatno zbog neke upalice grla.
Ja to uklanjam iz grla prskalicom za cvijece :rofl: (moze i puska na vodu posluziti:rofl: ) zato sto tanki mlaz tople vode to najbolje ispere.:)

da mislim da je onda to to...
znas li s cim se to jos veze...mislim, dali se to veze s krvlju. npr. preveliki broj bijelih krvnih stanica ili tako nesto. inace san anemicna pa...imali to ikakve veze

ketty
22.04.2007., 11:36
ej,curo,da nemaš ti mononukleozu?
to sam ja imala kad sam ju dobila!!!
odmah doktoru!

diane009
22.04.2007., 20:44
ej,curo,da nemaš ti mononukleozu?
to sam ja imala kad sam ju dobila!!!
odmah doktoru!

mislim da ne jer sve sto mi vi navedete to potrazim po internetu...i usporedujem simptome.. prije mi ispadaja da imam krajnike nego mononukleozu

Ivanicapeca
22.04.2007., 20:51
Ne mora biti gnojna angina već uslijed posljedice gnojne angine ostaju ožiljci tj. komore unutar tkiva krajnika koje se kod gutanja pune hranom pa se stvrara ta žuto-bijela sirasta tvar neugodnog mirisa. Osobno ih povremeno očistim čačkalicom na koju na vrh namotam komadić vate da ne ozlijedim krajnik.

Piggy
22.04.2007., 21:02
Ne mora biti gnojna angina već uslijed posljedice gnojne angine ostaju ožiljci tj. komore unutar tkiva krajnika koje se kod gutanja pune hranom pa se stvrara ta žuto-bijela sirasta tvar neugodnog mirisa. Osobno ih povremeno očistim čačkalicom na koju na vrh namotam komadić vate da ne ozlijedim krajnik.

Ja se ne mogu taknuti toga da ne izrigam.:rofl:

Piggy
22.04.2007., 21:04
po opisu školski primjer gnojne angine iliti ga tonzilofarnigitisa,bakterija je uzročnik(stretopcoccus pyogenes)
riješava se kurom antibiotika,liječi se prirodnim penicilinama ili ako se osjetljiv na njih onda makrolidi-eritromicin,azitromicin.terapija traje 10 dana.važno se je liječiti jer se mogu stvoriti protutijela na antigene bakterije koji onda mogu dovesti u najgorem slučaju do reumatske groznice ili glomerulonefritisa

Meni je to godinama, ali nikakvih problema niti sam uzimala ikakve antibiotike. Sjećam se da mi je ORL specijalist prije 10g. rekla da moram izvaditi krajnike, ali pošto nisam imala subjektivnih tegoba onda ih nisam dirala.

Ivanicapeca
22.04.2007., 21:30
Ja se ne mogu taknuti toga da ne izrigam.:rofl:

I ja prvo vrijeme, al uvježbala sam se nekako. Imala sam problema s neugodnim zadahom iz ustiju, pa mi nije bilo druge nego to očistiti.:D

Ivanicapeca
22.04.2007., 21:34

Eno na njega, opet prejudicira a da nije ždrijelo pregledao, odmah bi po antibioticima :bonk:
eeee, doture moj, neide to tako:nono:

ante dumbledore
23.04.2007., 10:04
ivanice bona, nisam ja ništa prejudicira,jer sam napisao što se treba radit ako se radi o bakterijskoj infekciji...a po opisu to je slučaj,jer nikad ti virusna upala grla(koja je najčešća)neće izazvat eksudat

Piggy
23.04.2007., 10:09
Lipi moj doture....i ja bih na takav način ostala bez svojih tonzila za džaba!:zubo:

svemir
25.06.2007., 22:12
Išla sam prošli tj na operaciju,i dalje se oporavljam.
tj ne oporavljam se,stanje je,kako mi se čini,isto.
osim intenziteta bola od jakog prema jačem ne osjećam da se nešto mijenja.

vjerovatno će biti bolje za koji dan,no trenutno je jako loše.
zahvat je bio pod općom anestezijom koju sam jako loše podnijela(cjelodnevno povraćanje,padanje u nesvijest,primila sam u ta dva dana 5litara infuzije)
nisam mislila da će ovoliko boliti,i biti užasno kada voltareni počnu popuštati.
bez tableta je doista neizdrživo,jer ne mogu gutati,piti vodu,jesti,jučer je počela i dosta velika bol u ušima,jezik mi natekne,ne mogu pričati...
a s druge strane,ne smijem toliko piti tableta da ne oštetim jetru.
izgladnjela sam,i osjećam se jako slabo.
nisam ni sanjala da će biti ovako bolno.
idem na kontrolu u četvrtak.

ono što mene zanima je to jel netko imao u ovim godinama(23) operaciju
i iskustva u vezi s njom
koliko je trajao oporavak,jel šta utjecalo na glas,kad mogu početi pjevati,jer se inače malo bavim pjevušenjem,
jel ima kakvih komplikacija,sve sve što vam padne na pamet pišite,jer sam poprilično neutješna u ovim trenucima..

i da,još jedan dio me zanima.
papirologija.
svi,uključujući doktora koji me je operirao,su mi rekli da ta operacija podrazumijeva 2tjedna bolovanja.
moja doktorica mi je dala tjedan dana,i nakon toga moram ići na komisiju koja odlučuje hoću li dobiti još koji dan bolovanja.
prema tom izračunu,trebala bih početi raditi u četvrtak.
ne vjerujem da će se u ta dva dana stanje koje je sada znatno promijeniti na bolje da mogu ići raditi..
moj posao zahtjeva neprestanu komunikaciju za vrijeme cijelog radnog vremena

uglavnom,previše upitnika.

Ivanicapeca
26.06.2007., 11:13
Išla sam prošli tj na operaciju,i dalje se oporavljam.
tj ne oporavljam se,stanje je,kako mi se čini,isto.
osim intenziteta bola od jakog prema jačem ne osjećam da se nešto mijenja.

vjerovatno će biti bolje za koji dan,no trenutno je jako loše.
zahvat je bio pod općom anestezijom koju sam jako loše podnijela(cjelodnevno povraćanje,padanje u nesvijest,primila sam u ta dva dana 5litara infuzije)
nisam mislila da će ovoliko boliti,i biti užasno kada voltareni počnu popuštati.
bez tableta je doista neizdrživo,jer ne mogu gutati,piti vodu,jesti,jučer je počela i dosta velika bol u ušima,jezik mi natekne,ne mogu pričati...
a s druge strane,ne smijem toliko piti tableta da ne oštetim jetru.
izgladnjela sam,i osjećam se jako slabo.
nisam ni sanjala da će biti ovako bolno.
idem na kontrolu u četvrtak.

ono što mene zanima je to jel netko imao u ovim godinama(23) operaciju
i iskustva u vezi s njom
koliko je trajao oporavak,jel šta utjecalo na glas,kad mogu početi pjevati,jer se inače malo bavim pjevušenjem,
jel ima kakvih komplikacija,sve sve što vam padne na pamet pišite,jer sam poprilično neutješna u ovim trenucima..

i da,još jedan dio me zanima.
papirologija.
svi,uključujući doktora koji me je operirao,su mi rekli da ta operacija podrazumijeva 2tjedna bolovanja.
moja doktorica mi je dala tjedan dana,i nakon toga moram ići na komisiju koja odlučuje hoću li dobiti još koji dan bolovanja.
prema tom izračunu,trebala bih početi raditi u četvrtak.
ne vjerujem da će se u ta dva dana stanje koje je sada znatno promijeniti na bolje da mogu ići raditi..
moj posao zahtjeva neprestanu komunikaciju za vrijeme cijelog radnog vremena

uglavnom,previše upitnika.

ajooj fakat ti je fešta...Izgleda da ti je tkivo upaljeno, jesu ti dali kakav antibiotik ili nešto za ispiranje? Čuj, nemam iskustva, ali ako ti je stvarno tako da ti jezik otiče:eek: , ja nebih čekala četvrtak i redovnu kontrolu, već ravno na hitnu. S oticanjem jezika se ne treba zezati:mudri:

Tomek100
26.06.2007., 13:48
Ja sam operirao mandule sa 22 godine. Isti dan nakon operacije pod općom anestezijom sam dobio injekciju Knavona zbog užasnih bolova sat vremena nakon što su me probudili, sutra dan još jednu prije odlaska kući. Bolilo me je grlo, uši, ne znam ni ja šta sve ne. Sve je bilo natečeno. Isto sam bio oslabio, jedva sam stajao nakon tjedan dana. Bilo je bolje tek nakon 8 dana. Boli je bilo i 20-30 dana nakon operacije, ali puno puno manje. Na analizi mandula je otkrivena kronična upala i zato oporavak traje dulje i dosta je bolno, što je vjerojatno i kod tebe. Prije te operacije sam imao povišenu temperaturu nekoliko mjeseci. Meni su preporučili da pijem tablete Knavon i to najbolje s mlijekom. Meni su dosta dobro ulažavale bol. 8-9 sati djeluju. Vjeruj mi da te razumijem jer jer se još sjećam svog užasa. Ako imaš temperaturu iznad 38 odmah idi na hitnu gdje si operirana. Voltarena se ostavi, prejak je za želudac i za sve ostalo. Radije otiđi liječniku opće medicine da dobiješ neku injekciju protiv bolova. Kad ćeš početi pjevušiti to moraš pitati doktora, čim bolovi prođu ja mislim da ćeš pjevati kao slavuj. Ja nemam promjenu glasa. Nekih ozbiljnih komplikacija nema, samo ako je temperatura iznad 38 doktori će to riješiti. Pij vitaminske tablete kao što su Centravit i slične. Bolovanje mora trajati 2 tjedna, mislim da za to ne trebaš na komisiju.

Viva77
26.06.2007., 17:50
Ja sam operirala mandule sa 26 godina, lokalna anestezija, navodno je laksi oporavak. Sad mi je drago sto sam otisla na lokalnu anesteziju jer bi vjerojatno prolazila s istim tegobama kao i ti (povracanje i tome slicno). Dosta dugo sam se oporavljala, cca 3 tjedna, boljelo je, al vrijeme rane lijeci pa ce ti svakim danom biti sve bolje i bolje. Svaki organizam je za sebe, netko se prije oporavi, nekome treba vise vremena. Naravno bez tableta protiv bolova ne bi prezivjela, boli gutanje sline, a kamo li tek jesti krutu hranu. Preporucila bi pasirano povrce i voce, ne zasiti ali se barem da progutati s lakocom. Griz, cokolino i takva hrana njam

Superbart
09.11.2007., 08:30
Imam nekoliko pitanja u svezi toga... Prvo da objasnim situaciu... u posljednje vrijeme me stalno mući grlo svakih mjesec dana... ovoga puta me grlo ne boli tako jako nego mi se upalilo i imam osjećaj da mi neka bakterija izjeda mandule jer svakog jutra pogledam si grlo a stvara se sve veća rupa na lijevoj manduli. ne samo to nego imam osjećaj da je to meso trulo (takve je boje i mirisa). drugo pitanje se odnosi na to ako ih idem vadit hoće li me uspavat ili samo lokalna anestezija... imam 25 god... pozdrav i hvala

Ivanicapeca
09.11.2007., 09:16
Imam nekoliko pitanja u svezi toga... Prvo da objasnim situaciu... u posljednje vrijeme me stalno mući grlo svakih mjesec dana... ovoga puta me grlo ne boli tako jako nego mi se upalilo i imam osjećaj da mi neka bakterija izjeda mandule jer svakog jutra pogledam si grlo a stvara se sve veća rupa na lijevoj manduli. ne samo to nego imam osjećaj da je to meso trulo (takve je boje i mirisa). drugo pitanje se odnosi na to ako ih idem vadit hoće li me uspavat ili samo lokalna anestezija... imam 25 god... pozdrav i hvala

Ne, krajnici se vade na živo hrđavom tupom britvom:rolleyes:

Ma, imam ja pitanje za tebe...kad ćeš kod doktora!?
Bakterija, najvjerojatnije streptokok, se mora hitno liječiti antibiotikom, jer se može jako zakomplicirati i možeš dobiti sepsu od koje se umire. Zato ne kokošari po forumu nego pravac dom zdravlja. Što više odgađaš liječenje, veća je šansa da će ti se krajnici toliko uništiti da neće biti druge nego vaditi ih, u najboljem slučaju. To ipak prepusti specijalisti da odluči.
Od ovakvih punoljetnih , a neodgovornih ljudi kao ti, mi se redovito diže kosa na glavi:horor:

Superbart
09.11.2007., 10:06
Ne, krajnici se vade na živo hrđavom tupom britvom:rolleyes:

Ma, imam ja pitanje za tebe...kad ćeš kod doktora!?
Bakterija, najvjerojatnije streptokok, se mora hitno liječiti antibiotikom, jer se može jako zakomplicirati i možeš dobiti sepsu od koje se umire. Zato ne kokošari po forumu nego pravac dom zdravlja. Što više odgađaš liječenje, veća je šansa da će ti se krajnici toliko uništiti da neće biti druge nego vaditi ih, u najboljem slučaju. To ipak prepusti specijalisti da odluči.
Od ovakvih punoljetnih , a neodgovornih ljudi kao ti, mi se redovito diže kosa na glavi:horor:

ma samo sam htio pitat možda je bio netko sa slićnim problemom... doktor mi radi popodne i naravno da ću otić kod njega. ne oćekujem da će mi netko reć popi si tu tabletu ibit će ti bolje( a nije ni vidio moje stanje)????????

Ivanicapeca
09.11.2007., 10:51
ma samo sam htio pitat možda je bio netko sa slićnim problemom... doktor mi radi popodne i naravno da ću otić kod njega. ne oćekujem da će mi netko reć popi si tu tabletu ibit će ti bolje( a nije ni vidio moje stanje)????????

Ajde me nemoj muljat:kava:, frka te pa si ispo papak, ni prvi ni zadnji, događa se:o . Osim toga, sam si napisao koliko dugo ti traje takvo stanje i vidi se da te frka operacije na koju si zabrijao da će sigurno biti, pa sam ti zbog toga napisala to što sam napisala. Ajde budi zreo i odgovoran i napravi što svi pametni i zreli s tvojim iskustvom rade, a to je posjet dr. odmah danas.

Operacija, ukoliko bude bila potrebna ( a ja ti preporučujem da ih se riješiš jer ako su krajnici izrovareni, nemaju više svoju prirodnu funkciju zagrijavanja zraka kojeg udišeš, već su leglo bakterija i boleština), se ne može izvesti dok si pod upalom. Radi se pod općom anestezijom, nije baš najljepše životno iskustvo, ali sutra dobiš puno sladoleda i sve 5, a naj 5 je to što više nećeš imat problema s krajnicima i moć ćeš se ljubit s komadima bez beda zbog lošeg zadaha iz usta:mig:
Danas će te prvo poslat vadit krv i na bris grla, a eventualno na krvnu pretragu tzv. ASO . Nadaj se da će doza Sumameda biti dovoljna za zaustavljanje upale. Drmaj po čaju s medom, ispiri grlo čajem od kadulje, kupi si neš za cuclanje-preporučam Septolete s anestetikom da ti malo utrnu krajnici i manje bole i diži si imunitet nekim preparatom-moja preporuka Nativni propolis www.hedera.hr

Hiperaktivo
09.11.2007., 20:44
Vadi te mandule van prvom prilikom (tj.kad prođe određeno vrijeme od upale), a toplo bi ti preporučio da ako si u mogućnosti to napraviš privatno jer se u bolnici to radi u lokalnoj anesteziji i to rade neiskusni doktori i stažisti pa se dogode komplikacije itd...

Ivanicapeca
10.11.2007., 08:51
Vadi te mandule van prvom prilikom (tj.kad prođe određeno vrijeme od upale), a toplo bi ti preporučio da ako si u mogućnosti to napraviš privatno jer se u bolnici to radi u lokalnoj anesteziji i to rade neiskusni doktori i stažisti pa se dogode komplikacije itd...

Hoće li se operacija raditi ili ne i pod kojim tipom anestezije može odlučiti samo specijalista.:kava:

bbb
08.12.2007., 19:45
Moja kćer Lea, 7 godina, prije 3 mjeseca (točno 23.08.2007.) izvadila je krajnike - na Šalati u Zagrebu. Bila je još pod Silapenom i dobrom voljom doktora i anesteziologa - ipak su joj izvadili krajnike - na čemu smo im beskrajno zahvalni.
Mi smo se mučili s gnojnim anginama 5 godina - od njene prve godine jer je nekako dobila salmonelu sa 7 mjeseci koja joj je uništila imunitet i to se odrazilo na krajnicima.
Sada je 3 mjeseca zdrava i nema više nijedne gnojne angine!!

No, nakon izvađenih krajnika - taj dan - počela je žmirkati (klasični tik) i disati povremeno duboke udisaje. Žmirkanje je prešlo u zabacivanje glave ustranu, onda se počela mrštiti a sada je to kombinacija svih tih tikova.

Sada, nakon 3 mjeseca, počela je i zatezanje ramena i u kombinaciji sa svim ovim ostalim tikovima - stvarno smo se uplašili.

Naime, o tikovima kažu da je najčešći uzrok - vađenje krajnika i stes (a ona je 1.9. ove godine krenula i u školu - 2 tjedna nakon izvađenih krajnika).

Sada si razmišljamo o posljedici operacije.

Može li to biti posljedica anestezije?
Ima li tko kakvih iskustava s ovim?

Luena
10.12.2007., 08:19
Pa ja bih se javila nadležnom pedijatru radi kraće obrade.Moguće je da je sve posljedica postop.stresa ali može biti i neki neurološki problem a operacija je bila samo triger.Svakako ne zanemariti tikove i reći da je to od stresa.Ukoliko se ne dokaže drugačije ok.

snake1
21.12.2007., 23:00
Od rodjenja imam problema sa krajnicima(a i prirodno su mi dosta veliki), stalne upale, angine(u zadnje vrijeme gnojne angine :bljak: )

Nedavno ponovno dobio gnojnu anginu(na silapenu sam)... kako to boli... nikakve tablete protiv bolova mi nisu pomgole, nisam mogao gutat cak ni vlastitu slinu, pa nisam mogao ni pricati...
Obicno kad dobijem gnojnu anginu na krajnicima bude po koja tockica gnoja, ali sad ova angina, kad sam se ja pogledo u ogledalo, ajme meni, na svakom je bila po jedna linija preko cijelog krajnika puna gnoja(na lijevom je jedan dio cak i crn bio) :bljak:

Prije par godina sam bio na nekakvom bakterioloskom testu za vadjenje krajnika ali nisam prosao, nisam ih izvadio. Mama i brat(brat je sva tri) jesu, sad se ceka mene.

Mene samo zanima koja je uloga krajnika i njihov sastav(kakav je to organ, od ceg se sve sastoji???)
I u vezi vadjenja krajnika, kako se to uopce radi, koliko cu nakon toga imati smetnji u grlu itd... malo informacija :)

Hvala

sammy123
22.12.2007., 12:10
Joj krajnici...
Sin mi je (sa 6 godina) vadio krajnike. Prije toga nije imao upale grla, ali je hrkao puno, nije mogao disati kroz nos i najmanja prehlada bi se vukla mjesecima. Mogao je gutati samo male kolicine hrane i ako je bilo normalna kolicina, odmah mu je islo na povracanje.
On je vadio sva tri krajnika. Operacije bila ujutro i kada sam ga dosla vidjeti popodne, zacudila sam se kako je mirno spavao! Nije hrkao! Boljelo ga je kada se probudio i cini mi se da ga nakon svakog budenje boljelo pa bi onda popustilo nakon 10-ak minuta. Hrabar je bio i nije bilo nikakvih problema a positivne strane su bile toliko ocite ODMAH da je bio nevjerojatno!
Znam da djeca bolje podnose neke operacije i bolesti nego odrasli ali moja kolegica je vadila krajnike sa 20 godina i rekla je da bi to ponovila za kilu banane. Koliko je bila iskrena - neznam... :D
Bitno je da ne jedes nista kiselo dok ne zacijele potpuno. Sjecam se da mi je sin malo cuclao svjeze rajcice 4 dana nakon operacija i suze su mu krenule kako je peklo! Srecom brzo je proslo a ja sam naucila lekciju.

Sretno!

Ivanicapeca
22.12.2007., 14:10
Mislim da su tvoji krajnici do sada uz takve učestale upale izgubile svoju prirodnu funkciju a to je da zagrijavaju zrak prije nego uđe u pluća, već sada imaju jedino funkciju staništa bakterija.
Moj ti je savjet da čim ovo prođe odeš kod dr. da ti da uputnicu za specijalistu i da ih izvadiš jer stalno i dugotrajno prisustvo streptokoka (bakterija) u tvome tijelu može prouzročiti ozbiljnija stanja i oboljenja.
http://www.plivazdravlje.hr/?section=arhiva&acat=t&cat=t&id=11642&show=1

snake1
22.12.2007., 15:35
Hvala obadvijema, nakon nove godine idem kod doktora koji ce mi dati uputnicu, pa idem na onaj test bris zdrijela.... pa cemo vidjeti...
Jedva cekam da ih izvadim :)

smucek
22.12.2007., 15:47
Izvadi ih svakako.Inzistiraj na tome.Moj sin ih je vadio sa 6,a prije nego što smo definitivno to odlučili bili smo kod 3 otorinca i jedan od njih nam je rekao da ih je kod osoba koje su imale česte upale a muškog su spola preporučljivo ih između ostalog izvaditi da se u tom limfnom tkivu nebi danas-sutra neki vrag zametnuo.Doslovce je tako rekao.Pretpostavljala sam na šta misli i nismo okolišali.Bolje spriječiti nego liječiti.Inače,kad sam malog vodila na vađenje,bilo je dosta odraslih osoba koji su to jutro čekali na vađenje.

smucek
22.12.2007., 15:50
Mene samo zanima koja je uloga krajnika i njihov sastav(kakav je to organ, od ceg se sve sastoji???)
Hvala
Ah,da...to ti je parni organ čija je uloga prva linija obrane od ulaza virusa i bakterija u tijelo,no kad su uništene i izrovane od infekcija onda su mrtvo tkivo koje ničem ne služi nego samo-šteti.
Van s njima.

snake1
22.12.2007., 16:22
jedan od njih nam je rekao da ih je kod osoba koje su imale česte upale a muškog su spola preporučljivo ih između ostalog izvaditi da se u tom limfnom tkivu nebi danas-sutra neki vrag zametnuo.Doslovce je tako rekao.Pretpostavljala sam na šta misli i nismo okolišali.

Sta bi to trebalo znacit? :eek:

smucek
22.12.2007., 18:10
Sta bi to trebalo znacit? :eek:
To bi trebalo značiti da u krajnicima koji su ostavljeni u organizmu a skloni su recidivirajućim infekcijama postoji veća vjerojatnost da se jednog dana razvije tumorsko tkivo.Pri tome se misli na starije životno doba kada valjda velika većina nas "stane u red" za neko ozbiljnije oboljenje.
Sorry ako sam te uplašila,ali mislim da ih je bolje na vrijeme izvaditi.
Jer streptokok koji se zakopa u kriptama krajnika može isto tako ozbiljno ugrožavati zdravlje.
Slobodno neka me ispravi netko liječničke profesije ako griješim.

kalyn
28.12.2007., 21:02
hmm... ja sam jutros dosla kuci. imam 22 godine i jucer ujutro su mi ih operirali po lokalnom. jedino, ne znam kak to treba izgleati, sad sam se pogledala u ogledalo, konacno uspjela malo vise otvorit usta i osim kaj me sve i dalje boli (to je valjda normalno) bijelo je, mjesto gdje su prije bili krajnici je skroz onak prljavo bijelo.. jel to treba bit tak il se zagnojilo? :(

KLCCLK
29.12.2007., 10:33
treba tako bit

Piggy
29.12.2007., 14:09
hmm... ja sam jutros dosla kuci. imam 22 godine i jucer ujutro su mi ih operirali po lokalnom. jedino, ne znam kak to treba izgleati, sad sam se pogledala u ogledalo, konacno uspjela malo vise otvorit usta i osim kaj me sve i dalje boli (to je valjda normalno) bijelo je, mjesto gdje su prije bili krajnici je skroz onak prljavo bijelo.. jel to treba bit tak il se zagnojilo? :(

Zašto nisi išla pod opću?

lala
30.12.2007., 01:38
Nažalost nisam izvadila krajnike. Sad se primirilo (čitaj-pošlo na bronhije) ali do nedavno svaka slabost, iscrpljenost-upala.

Ivanicapeca
30.12.2007., 11:08
Nažalost nisam izvadila krajnike. Sad se primirilo (čitaj-pošlo na bronhije) ali do nedavno svaka slabost, iscrpljenost-upala.

A joj:( ...nadam se da ćeš brzo ozdraviti i to izvaditi i napokon stati na kraj tome svemu. Preporoditi ćeš se.

the redCat
30.12.2007., 20:49
Čitam vaše postove i sve sam bliže odluci da izvadim krajnike. Ja imam anginu najmanje 2put godišnje, a najčešće jednom u svakom godišnjem dobu.
Gripu i sl. nisam imala sigurno 10 godina, samo angine.

Sad ako netko zna kako to uopće ide...koliko traje oporavak od operacije, spominju se tu nekakvi testovi prije? Imam skoro 30 pa pretpostavljam da je oporavak duži...

Ivanicapeca
30.12.2007., 21:50
Čitam vaše postove i sve sam bliže odluci da izvadim krajnike. Ja imam anginu najmanje 2put godišnje, a najčešće jednom u svakom godišnjem dobu.
Gripu i sl. nisam imala sigurno 10 godina, samo angine.

Sad ako netko zna kako to uopće ide...koliko traje oporavak od operacije, spominju se tu nekakvi testovi prije? Imam skoro 30 pa pretpostavljam da je oporavak duži...

Evo tu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=83695) imaš djevojku od 22 koja se operirala nedavno pa joj se obrati na PM.

Night.Elf.
02.01.2008., 12:05
ispravak ivanicapeca-krajnici su limfaticno tkivo (dakle sadrzava stanice imunog sustava) koje sudjeluje s preostalim tonzilama kao prva obrana protiv uzrocnika koji se unesu zrakom,hranom (sprjecava sirenje tonzilarnih infekcija).. a zrak se zagrijava u nosnoj supljini, krajnici nemaju veze s tim.. odakle ti taj podatak, ja fakat ne znam

krajnici "nateknu" nakon ucestalih infekcija, odnosno tkivo se umnozi, i najbolje ga je odstranit jer nisu toliko bitni kao neki drugi obrambeni mehanizmi-samo rade vece probleme, izmedu ostalog kao sto je netko napisao-od streptokokne infekcije grla se mogu razvit daleko teza oboljenja..

p.s.-sorry smucek, sad sam tek vidjela da si vec napisao sto su krajnici :D

Ivanicapeca
02.01.2008., 13:30
ispravak ivanicapeca-krajnici su limfaticno tkivo (dakle sadrzava stanice imunog sustava) koje sudjeluje s preostalim tonzilama kao prva obrana protiv uzrocnika koji se unesu zrakom,hranom (sprjecava sirenje tonzilarnih infekcija).. a zrak se zagrijava u nosnoj supljini, krajnici nemaju veze s tim.. odakle ti taj podatak, ja fakat ne znam

krajnici "nateknu" nakon ucestalih infekcija, odnosno tkivo se umnozi, i najbolje ga je odstranit jer nisu toliko bitni kao neki drugi obrambeni mehanizmi-samo rade vece probleme, izmedu ostalog kao sto je netko napisao-od streptokokne infekcije grla se mogu razvit daleko teza oboljenja..

p.s.-sorry smucek, sad sam tek vidjela da si vec napisao sto su krajnici :D
Da me krstiš, više nisam sigurna, ali mislim da mi je to bila rekla, među ostalim što si ti navela, dr. opće na školskoj poliklinici, kad sam jednom zaradila upalu.
Evo tu (http://www.zzjzpgz.hr/nzl/18/stanje.htm) se nešto u tom smislu i navodi.

izgubljena
02.01.2008., 13:45
jesi probao grlo ispirati čajem od kadulje?

Arsen
02.01.2008., 19:20
U američkom Kongresu iznesen je vrlo interesantan podatak: SVAKE GODINE IZVEDE SE 2.500.000 POTPUNO BESPOTREBNIH KIRURŠKIH ZAHVATA, ČIME JE U VJETAR BAČENO ČAK 4 MILIJARDE DOLARA. Još strašnije djeluje činjenica da je, kao izravna posljedica nepotrebnih zahvata, IZGUBLJENO 12.500 ŽIVOTA. To je 5% od 250.000 umrlih za vrijeme ili nedugo poslije raznolikih kirurških zahvata. Konzervativniji izvori navode da za svaku treću ili četvrtu operaciju nema valjanog razloga. Drugi ističu da je ta brojka veća od 50%. Podrobnija medicinska analiza kandidata za “nož”, ne otkriva samo promašenost operacijske preporuke. POLOVICI OVIH KANDIDATA UOPĆE NIJE POTREBAN MEDICINSKI TRETMAN. Znate li što to znači? Da im nakon sakaćenja (svako rezanje znači određeno sakaćenje) nije život postao kvalitetniji, a još manje je produžen. Određeni, vrlo frekventni zahvati u najboljem slučaju su od minorne koristi. VRLO ČESTO SU PRILIČNO ŠTETNI.
Polovinu cjelokupne pedijatrijske kirurgije čini vađenje krajnika. Roditelji vrlo olako daju pristanak za takav zahvat. Rekli su im da su česte upale sasvim dovoljan razlog. (Zašto bi se dijete mučilo?) ŽARIŠTE SE MORA UKLONITI. Nisu im rekli da će sada bakterije, koje su inače ostajale na krajnicima, završavati dublje u tijelu i, vrlo vjerovatno, stvarati još veću štetu. Zaštitna uloga krajnika uvelike se prešućuje. Bolje je rezati. Jedno od 5.000 djece umrijet će tijekom takve operacije. Tko god da vam kaže da su krajnici (skoro) suvišni i da ne trebate puno oklijevati oko njihovog odstranjenja, budite sigurni da vam bezočno laže. Ti isti će vam reći da imate i bubreg viška, jer s jednim možete živjeti kao i s dva. Djecu znaju tješiti: “Sada ćeš opet moći jesti sladoled bez opasnosti za grlo!” Dobar izazov, ha? Vjerovatno i onima bez nosa preporučuju zaposlenje unutar kanalizacijskih šahti. Jedino njima tamo ne smrdi.
Kao i obično, preventivne mjere nitko ne spominje. Mislite da krajnici stradavaju samo tako? Mislite da su oni PRIRODNA GREŠKA? Ne bi li bilo lakše pokušati s ispravljanjem grešaka u prehrani i inačinu života?
A to, da od upaljenih krajnika nastaje rak bolje je ne komentirati. A da se ne bi zakuhali AIDS ili EBOLA?

tinna01
02.01.2008., 22:02
Snake svakako ih izvadi-ja sam imala iste probleme do 9-10 godine -kronične upale,stalne angine-svakih par tjedana i morala sam ih izvaditi..Od tada(da pokucam)već godinama nikakvih problema

Skittle
03.01.2008., 09:51
Dobro razmisli prije operacije jer je moja sestrična prije 2 mj operirala krajnike, stvar se zakomplicirala i dobila je infekciju tako da je tjedan dana nakon op. hitna došla po nju. Izgubila je 10 kg zato što nije mogla gutati ništa, pa ni vlastitu slinu:confused: I na kraju, potpuno je izgubila osjet okusa a glas joj je postao piskutav. Frendica moje mame je imala slično iskustvo. Ne želim te strašiti, samo ti savjetujem da dobro razmisliš jer op. krajnika kod odraslih je puno riskantnija nego kod djece.

Night.Elf.
03.01.2008., 10:50
pise da krajnici imaju slicnu funkciju sto se tice "sakupljanja" stetnih tvari koje se unose zrakom, hranom, picem..samo nosna supljina (a pise ti i u tekstu) zagrijava zrak

Ivanicapeca
03.01.2008., 14:49
pise da krajnici imaju slicnu funkciju sto se tice "sakupljanja" stetnih tvari koje se unose zrakom, hranom, picem..samo nosna supljina (a pise ti i u tekstu) zagrijava zrak

Koliko sam ja shvatila iz konteksta, odnosi se na sve navedeno, pa i na zagrijavanje zraka.

izgubljena
03.01.2008., 16:00
U američkom Kongresu iznesen je vrlo interesantan podatak: SVAKE GODINE IZVEDE SE 2.500.000 POTPUNO BESPOTREBNIH KIRURŠKIH ZAHVATA,

mislim da se najviše bespotrebnih kirurških zahvata izvodi na bolesnicima koji boluju od raka i više im se ne može pomoći. svakog raskomadaju i zašiju i to im uopće ne pomogne i ne produljuje život.

Arsen
03.01.2008., 21:30
mislim da se najviše bespotrebnih kirurških zahvata izvodi na bolesnicima koji boluju od raka i više im se ne može pomoći. svakog raskomadaju i zašiju i to im uopće ne pomogne i ne produljuje život.

Budi preciznija: SKRAĆUJE im život.

Night.Elf.
03.01.2008., 21:34
nema konteksta, krajnici ne zagrijavaju zrak, zrak udahnut kroz usta se ne moze zagrijat (onoliko koliko bi trebao)
i djeca, odrasli koji ne mogu disat na nos cesce oboljevaju od respiratornih infekcija :)
nema druge sheme

lala
04.01.2008., 01:15
.
Polovinu cjelokupne pedijatrijske kirurgije čini vađenje krajnika. Roditelji vrlo olako daju pristanak za takav zahvat. Rekli su im da su česte upale sasvim dovoljan razlog. (Zašto bi se dijete mučilo?) ŽARIŠTE SE MORA UKLONITI. Nisu im rekli da će sada bakterije, koje su inače ostajale na krajnicima, završavati dublje u tijelu i, vrlo vjerovatno, stvarati još veću štetu. Zaštitna uloga krajnika uvelike se prešućuje. Bolje je rezati. Jedno od 5.000 djece umrijet će tijekom takve operacije. Tko god da vam kaže da su krajnici (skoro) suvišni i da ne trebate puno oklijevati oko njihovog odstranjenja, budite sigurni da vam bezočno laže. Ti isti će vam reći da imate i bubreg viška, jer s jednim možete živjeti kao i s dva. Djecu znaju tješiti: “Sada ćeš opet moći jesti sladoled bez opasnosti za grlo!” Dobar izazov, ha? Vjerovatno i onima bez nosa preporučuju zaposlenje unutar kanalizacijskih šahti. Jedino njima tamo ne smrdi.
Kao i obično, preventivne mjere nitko ne spominje. Mislite da krajnici stradavaju samo tako? Mislite da su oni PRIRODNA GREŠKA? Ne bi li bilo lakše pokušati s ispravljanjem grešaka u prehrani i inačinu života?
A to, da od upaljenih krajnika nastaje rak bolje je ne komentirati. A da se ne bi zakuhali AIDS ili EBOLA?

E ovako nešto su sigurno moji roditelji čitali, zato danas imam ruševine od krajnika.:p

lala
04.01.2008., 01:17
A joj:( ...nadam se da ćeš brzo ozdraviti i to izvaditi i napokon stati na kraj tome svemu. Preporoditi ćeš se.

Hvala.A ne virujem da ću to napravit. Nemam vrimena, strah me i prestali su problemi s njima, sad me muče bronhiji i sinusi.
Jeremija.

angela11
05.01.2008., 21:55
Moj sin ima 10 godina.Vec dve godine ima probleme sa krajnicima..Doktor kaze da se vadi treci krajnik ....ali ja bih sve ucinila da moze bez toga.molim za savet...

Baya_Rober
05.01.2008., 23:17
Moj zet ih je izvadio sa 25....sad ima 27....otisao ujutro izvadio....ostavili ga u bolnici da prenoci.....i nakon toga je 5-6 dana jeo samo supicu pasirano i sladoled.....i sad je oke ko da nista nije bilo

slronhill
06.01.2008., 02:31
nisam nikad imala anginu ali sam stalno vukla upale grla
kad sam sa 20g dosla na ORL dr.je rekla da su ugorem stanju nego kod nekog tko je prebolio 5 angina
otisla sam na op,trazila sam opću bila gotova za 20 min
prelezala taj dan u bolnici bez bolova i mucnina(ovo ovisi od osobe do osobe jer ne podnosimo svi anesteziju jednako) i sve pet
rutinska op,bitno je napraviti sve preop pretrage
jedini savjet starijima ako puse nemojte prije op

snake1
10.01.2008., 18:12
Erm.. hvala svima!
Ali ima jedan problem... bio sam na pretragama, bris zdrijela... i kazu da ih ne treba vadit :(
Ja ih zelim izvaditi, jer malo malo sam bolestan, samo zahvaljujuci njima :(
Sto savjetujete?
Da inzistiram na vadjenju, ili pricekam, ali sto?

mmmmmm
10.01.2008., 18:48
ako nemaš nekakvu bakteriju nije ti znači hitno a hoćeš li ih vaditi ovisi o tebi. ja sam ih vadila jer mi je od njih krenula svaka prehlada, znači malo se osuši grlo preko noći radi centralnog ili malo hladnije... upala krajnika 3-4 puta godišnje pa sumamed bla bla uglavnom trovanje lijekovima a sad je prošla godina dana nisam se još nikako prehladila i baš sam zadovoljna!

snake1
11.01.2008., 23:45
ako nemaš nekakvu bakteriju nije ti znači hitno a hoćeš li ih vaditi ovisi o tebi. ja sam ih vadila jer mi je od njih krenula svaka prehlada, znači malo se osuši grlo preko noći radi centralnog ili malo hladnije... upala krajnika 3-4 puta godišnje pa sumamed bla bla uglavnom trovanje lijekovima a sad je prošla godina dana nisam se još nikako prehladila i baš sam zadovoljna!

E pa.. to mene pati!
Ja sam vjecito bolestan, prehladjen.. vucem se po bolnici i slicno...

gretica
12.01.2008., 10:09
Snake1Moji krajnici su uvijek bili OK, bar su mi tak lijecnici govorili. Sa dvadeset godina pojavile mi se neke fleke po tijelu i niko nije znao sto su. Sve pretrage o koznim bolestima bile su negativne. Tada mi je jedan lijecnik rekao da izvadim krajnike. I, odista, oni su sa unutarnje strane bili svi u rupama. I, poslije dva tjedna, fleke su se same od sebe povukle. Eto, mozda ti krajnici bas i nisu zdravi, samo to lijecnik ne moze vidit golim okom!

Nino81
18.01.2008., 13:06
Evo baš sam ih se pred par dana riješio( krajnika ) u 27 godini. pa ak ima ko kakva pitanja ili se sprema na operaciju slobodno pitajte, dok mi je još sve friško u pamćenju:top:

lisa1980
06.04.2008., 14:33
Zdr na site :)

Imam zakazena operacija za vadenje na krajnici na 18.04.2008.
Na 22.04.2008 isto imam vazen ispit. Gi molam tie sto dosega napraile tonzilektomija, dali ke bidam u stanje da odam na ispit na 22 :confused:, dali ke imam bolki,mucnina ili slicno... Ispitot mi je mnogu biten

Hvala unapred
Pozdrav

Piggy
06.04.2008., 14:40
Zaboravi.

maxxie
06.04.2008., 14:45
Jel odrasli moraju dobiti narkozu ili se samo radi pod lokalnom anestezijom?

Piggy
06.04.2008., 14:59
Fala Bogu da mogu dobiti opću anesteziju! U bolnici gdje imam praksu, sve tonzilektomije sve rade pod općom, osim ako netko ne inzistira da ide pod lokalnu.

maxxie
06.04.2008., 18:10
Ali ja ne bih opću anesteziju, čula sam da odraslima uglavnom rade pod lokalnom pa sam se ponadala. Trebala bih to obaviti, a jedino me toga strah, lako za bolove, ali opća.., nekako imam fobiju od toga, čula sam za dosta loših iskustava

AleksandarVeliki1
06.04.2008., 21:06
Ali ja ne bih opću anesteziju, čula sam da odraslima uglavnom rade pod lokalnom pa sam se ponadala. Trebala bih to obaviti, a jedino me toga strah, lako za bolove, ali opća.., nekako imam fobiju od toga, čula sam za dosta loših iskustava

Radila sam pod lokalnom i sve 5! Samo trebaš slušat doktora i ne paničarit, prošlo je ko kod zubara! :kava:

maxxie
07.04.2008., 09:19
Pa i mislila sam da ne moze biti baš tako strašno, tnx

prilika
07.04.2008., 11:18
Ja sam išla pod opću anesteziju sa 23 godine za tonzilektomiju i preporučila bi je svakako. Tamo gdje sam ja bila radila se samo kod djece opća, tako da sam se morala pomučiti i moliti ih da mi daju opću anesteziju. Nekima je prestala djelovati lokalna anestezija pa su im naknadno davali još jednu injekciju lokalne i pričali su da je bilo dosta teško i naporno, moglo bi se reći čak i mučenje. Ovako sam sve prespavala i nikakve brige nije bilo. Nakon anestezije nisam imala nikakvu mučninu niti sam imala bilo kakvih problema, čak niti bolovi u grlu nisu bili baš jaki. Jedino slijedeći dan ne možeš baš jesti ništa osim čokolina jer teško gutaš. Nakon operacije si jedino pod malo strožom kontrolom radi opće anestezije.
Ja sam imala temperaturu između 37,4 i 37,8 par dana nakon operacije, ali to je bilo radi kronične upale krajnika koja se nikako nije mogla izliječiti, iako prije operacije naravno nisam imala temperaturu. Nekoliko dana prije operacije dobila sam injekciju Extencilina (dugodjelujući penicilin) kao zaštitu od mogućih komplikacija. Prije operacije nekoliko puta sam imala streptokok izoliran u brisu grla. Ako je bris negativan onda nije potreban Extencilin. Preporuča se dva tjedna bolovanja nakon operacije.

tuttyfrutty
09.05.2008., 07:05
evo vako trebala bi mi pomoć oko tih glupih krajnika. Nikad u životu nisam imala problema s tim i onda mi je odjednom skočila fibra imala sam 4 dana fibru od 38-40:mad:, a osječala sam se super ništa koda je nema. (inače sam vrlo slaba i odma mi je slabo kod fibre). bila sam u doktorice koja je rekla da mi nije ništa valjda neki početak viroze:confused:. nakon nekoliko dana upalilo mi se grlo i nisam mogla gutat, ok valjda neka upala grla ali onda su mi malo natekli limfni čvorovi( ništa strašno) i stalno izbacujem neku sluz valjda jer teško gutam. išla sam opet doktorici koja mi je dala sumamed jer su mi leukociti bili punooo povečani to sam popila 3 dana danas je 5 dan meni nije ništa bolje uši me još bole stalno pijem čajeve i te gluposti... A sinoć sam uočila i gnojne kapice...:cry: Bi li to moglo proć sa sumamedom jer kažu da on djeluje u roku od 8 dana ili već moram ić opet doktorici??? Je li jedino rješenje vađenje krajnika jer meni je to ajme...:bljak:

valneahana
09.05.2008., 08:28
evo vako trebala bi mi pomoć oko tih glupih krajnika. Nikad u životu nisam imala problema s tim i onda mi je odjednom skočila fibra imala sam 4 dana fibru od 38-40:mad:, a osječala sam se super ništa koda je nema. (inače sam vrlo slaba i odma mi je slabo kod fibre). bila sam u doktorice koja je rekla da mi nije ništa valjda neki početak viroze:confused:. nakon nekoliko dana upalilo mi se grlo i nisam mogla gutat, ok valjda neka upala grla ali onda su mi malo natekli limfni čvorovi( ništa strašno) i stalno izbacujem neku sluz valjda jer teško gutam. išla sam opet doktorici koja mi je dala sumamed jer su mi leukociti bili punooo povečani to sam popila 3 dana danas je 5 dan meni nije ništa bolje uši me još bole stalno pijem čajeve i te gluposti... A sinoć sam uočila i gnojne kapice...:cry: Bi li to moglo proć sa sumamedom jer kažu da on djeluje u roku od 8 dana ili već moram ić opet doktorici??? Je li jedino rješenje vađenje krajnika jer meni je to ajme...:bljak:

krajnici se vade kad netko ima upalu grla 4 put u jednoj godini a ne ako imaš jedanput tako da se nemoraš bojati,od sumameda ti je trebalo proći tj. smanjiti se bol i da lakše gutaš a pošto te sad i uši bole morala bi opet kod doktora

copy_xerox
09.05.2008., 09:37
Ja ti preporučujem vadjenje. Ja sam to obavila u kasnim 20-tima. Sad žalim što nisam prije, jer spasila sam se. Upala grla bez krajnika je NIŠTA u odnosu na to kaj sad trpiš! Go for it!

tuttyfrutty
09.05.2008., 10:39
fala na odgovorima evo još jedno pitanje: meni su sada te gnojne kapice na krajnicima i da mi ide bolje je li one odpadnu ili šta, mislim ako ne idem na operaciju šta s tim:ne zna:?? Unaprijed zahvalna

I pitanje za one koji su vadili koliko dana nakon operacije boli???

valneahana
09.05.2008., 12:41
fala na odgovorima evo još jedno pitanje: meni su sada te gnojne kapice na krajnicima i da mi ide bolje je li one odpadnu ili šta, mislim ako ne idem na operaciju šta s tim:ne zna:?? Unaprijed zahvalna

one ne otpadnu nego splasnu tj. povuku se,ne trebaš vaditi krajnike,šta bi ti išla vaditi krajnike radi te jedne upale,to ti nitko neće htjeti napraviti jer se to i ne radi nego se radi kad netko ima kroničnu upalu krajnika što znači da mu se stalno javlja,uostalom ako izvadiš krajnike veća je šansa da svaki put kad ćeš imati upalu da se spusti na pluća jer krajnici služe za to da štite pluća jer kad ih nema bakterije imaju direktan pristup plućima.

Ivanicapeca
09.05.2008., 12:46

Na mjestima gdje je gnoj, nastat će kripte, tj. šupljine. Dali je potrebna operacija ili ne jedino ti može reći specijalista otorinac, jer ako su krajnici toliko uništeni (a za to je ponekad dovoljna i jedna teška upala) da su izgubili svoju prirodnu funkciju i sada služe samo kao leglo bakterija koje štete organizmu, nema druge nego ih izvaditi.

Ducks and Beavers
09.05.2008., 12:48
meni se tako nesto slicno dogodilo prije pola godine prvi put u zivotu kao i tebi. Isto tako natekli limfni čvorovi a gutat nisan mogao jer je to nateklo toliko da san mogao jedino pit tekućinu. Doktorica mi je dala da pijen kapsule cini mi se amoxil da se zovu (ili tako nesto) međutim ni to nije pomoglo pa san poceja uzimat neke druge( ne mogu se sjetit imena) koje su duplo jace i vec nakon dan dva mi je sve proslo al san to cudo nastavio piti jos tjedan dva i otad vise nikakvih problema nemam

lily-ja
07.08.2008., 21:05
oborila sam sve rekorde po broju angina godiišnje.i sad sam došla do zadnje granice svog zdravlja.Sve sm pročitala o postupku,znam da boli kao i sve što se reže i vadi.A koliko dugo se bude na bolovanju,koliko traje oporavak

prilika
08.08.2008., 07:02
Ja sam bila na operaciji prije 7 godina i tada sam imala 23 godine. Na izlasku iz bolnice dobila sam papir sa uputama na kojem je pisalo imate pravo na dva tjedna bolovanja. Ja sam onda bila studentica, ali mislim da treba ostati dva tjedna na bolovanju. Prvih tjedan dana nakon operacije preporuča se mirovanje i ležanje kod kuće i nakon tjedan dana je kontrola kod kirurga koji te operirao. Ako je sve u redu nakon tjedan dana nemoraš više strogo mirovati, ali bolje je da tih daljnih tjedan dana još miruješ i ne ideš na posao jer rana ipak još zarasta i dobro je da se čuvaš da ne dobiješ neku infekciju ili virozu koja bi ti zakomplicirala oporavak. Oko dva ili najviše tri tjedna nakon operacije treba paziti da ne jedeš neku jako tvrdu hranu kao što je pečeno meso kako se rana ne bi otvorila i treba izbjegavati gazirana pića.

Ja nisam imala jake bolove nakon operacije, ali dok si u bolnici možeš dobiti i injekciju protiv bolova. Mene mučila povišena temperatura nakon operacije od oko 37,5 , ali je i to nekih pet dana nakon operacije sasvim prošlo. Oporavak u principu nije težak, ali kod djece to ipak puno prije zarasta, nego kod odraslih. Bila sam na operaciji u Vinogradskoj bolnici u Zagrebu i to u općoj anesteziji, iako sam to jedva dobila uz puno nagovaranja jer tamo kod odraslih tu operaciju uglavnom rade pod lokalnom anestezijom. Ako ćeš ići na Rebro, mislim da su se preselili sa Šalate, čula sam da su na Šalati i odraslima radili isključivo pod općom anestezijom. Isto tako vidjela sam na stranim web stranicama i forumima da se u Zapadnoj Europi: Irskoj, Velikoj Britaniji, Njemačkoj i čak i u SAD tonzilektomija radi isključivo u općoj anesteziji. Meni je drago da sam bila pod općom anestezijom jer sam čula da je nekima prestala djelovati lokalna anestezija za vrijeme operacije pa su ima naknadno davali još i da i nije sasvim lako podnijeti tu operaciju pod lokalnom anestezijom.

Sretno!

Peace34
08.08.2008., 08:08
oborila sam sve rekorde po broju angina godiišnje.i sad sam došla do zadnje granice svog zdravlja.Sve sm pročitala o postupku,znam da boli kao i sve što se reže i vadi.A koliko dugo se bude na bolovanju,koliko traje oporavak

Realno 2-3 tjedna, ovisno o bolovima i svemu. Ja sam bila 3 tjedna, ali da sam baš jako morala mogla sam i ranije ići na posao. Iskoristiš usput vrijeme da se sastaviš sa sobom. Prvi tjedan ne možeš ništa jesti, tek drugi tjedan kašasto po malo, a treći se vraćaš u "normalu". Ja mislim da je 3 tj. idealno.

Peace34
08.08.2008., 08:10
Mene je jako boljelo nakon operacije, ali ima lijekova u ljekarni i za to, ne brini :):) Zahvat je bio u lokalnoj anesteziji i ne boli, posebno ako te anestetiziraju na vrijeme. Ako ih može dobro uhvatiti gotova si za 10 minuta. Meni je malo duže trajalo jer je desni bio preogroman pa su ga jedva odrezali, bio došao i neki drugi liječnik, natezali svim i svačim. Da tog nije bilo ne bih se ni sjećala....a sad, sad sam super i pitam se zašto sam godina trpila tolike bolne i gadne angine?

tinitus1
08.08.2008., 17:53
Jel pomaže? Koliko traje oporavak? Kakva je anestezija? Koje sve pretrage treba napraviti prije? Koliko se ostaje u bolnici? Svaki savjet i pomoć su dobrodošli.

Indikacije za tonzilektomiju mogu biti apsolutne i relativne. U apsolutne indikacije, kad je svakako potrebno odstraniti mandule, spadaju: tonzile koje su jako uvećane i zatvaraju gornje dišne putove te uzrokuju otežano disaje ili gutanje, pet ili više upala grla godišnje, ponavljajući peritonzilarni apscesi, upale mandula koje uzrokuju febrilne konvulzije te sumnja na maligne promjene u tonzilama. Relativne indikacije su kronično asimptomatsko kliconoštvo na streptokok, asimetrija mandula i kronični tonzilitis nakon neuspješnog konzervativog liječenja. Konačna odluka o operaciji mandula donosi se u razgovoru specijalista otorinolaringologa s pacijentom/roditeljem.

xAnnax
08.08.2008., 22:20
Prije godinu dana išla sam kod otorinolaringologa i reko je da nema šanse da se krajnici vade. U 6. i 7. mjesecu ove godine sam imala ukupno dvije gnojne angine što ne pamtim da sam ikad imala. Znala sam imati upale grla ali samo tako da mi je grlo crveno malo boli + temperatura. Doktorica mi je prvo rekla da bi se krajnici trebali vaditi :confused: ali tu uopće nema logike. Pa imala sam dvije-tri gnojne angine u cijelom životu. Sad za par dana opet idem ORL-u da on to vidi. Vadila sam krv-sve u redu. Jedino još od prije par mjeseci znam da imam anemiju al ništa strašno jer mi je hemoglobin normalan, samo mi je željezo 3.0.
Koje je vaše mišljenje, jel bi postojala mogučnost da mi ORL veli da moram ić krajnike vadit i jel bi oni to meni htjeli napravit u općoj anesteziji (znači da me skroz uspavaju) pošto imam 15god?
Rekli su mi da i lokalna anestezija nije strašna jer zahvat traje oko 15min. A mene je najviše strah igle :eek:
Help :s

larazg
08.08.2008., 22:35
ja sam sa 25 godina vadila krajnike.

Krajnici su ok stvar ako su zdravi ali ako nisu zdravi onda su žarište upala i dobro ih se je riješiti.
Lokalna anestezija ide ovako:

Sjedneš u stolicu kao zubarsku
stave ti sterilnu krpu oko vrata
u oba krajnika (ili oko krajnika) daju anesteziju
posebnim škarama ih odrežu (ništa ne osjećaš)
ispljuneš ih u onaj 'metalni bubreg'
nemreš pričati par dana i to je to

otkada sam ih izvadila do dan danas u životu me nije grlo zabolilo niti sam ikada više imala ikakvu anginu

Peace34
09.08.2008., 22:15
Meni je ORL kakti specijalist rekao da nema potrebe za vadjenjem. Svi drugi su mi rekli da ima, a vidjelo se i prostim okom - nisam mogla disati koliko su bili veliki, angine redovite, krateri na njima. On je tako zaključio jer u tom trenutku kad sam kod njega bila na pregledu nisam imala anginu. Neš ti zaključka!!!!

Uglavnom, ako imaš problema, odi u bolnicu, specijalisti, a ne kojekavim "privatnim stručnjacima". Seru kvake i uzimaju pare.

succorosso
10.08.2008., 08:12
Tja, kao i kod svih nesreca. Koliko se ljudi vozi bez pojasa i nikome nista, a kad ti netko poznat izleti kroz staklo onda ti se ucini da nije ni glupo biti pazljiv.

Ivan Sp
27.08.2008., 15:56
Imam 28 godina i trenutno je 7 dan oporavka nakon vadjenja mandula. Kako je sve krenulo. U 7 mjesecu sam otiso kod obiteljskog doktora zbog stalnih problema sa mandulama prije a u zadnje vrijeme osjecaja knedle u grlu i neugodnog mirisa

iz grla. Stalno sam izvlacio nekakve kamencice iz mandula koji su bili groznog mirisa. Nakon pregleda doktorica me htjela stavit na antibiotike ali zbog negativnih iskustava ranije sa antibioticima (pseudomembranozni kolitis od

klavocina) inzistirao sam na pregled kod specijaliste. Uzeo uputnicu i otisao na sv. duh na pregled U ORL ambulantu.
Doktor cim je pogledo mandule pito me jer ocu to vadit van. Kaze od ranijih angina su izrovane asimetricne , kronicno promijenjene. Reko moze onak iz fore da se rijesim tog sranja kaj me vec duze vrijeme muci.

Nalazi koje sam morao napraviti prije operacije:

Krvna grupa, Rh, Veliki koagulogram, BE,KKS, Urin, Urea, Kreatinin, jetrene probe, SUK, Elektroliti, EKG, RTG pluca, pregled interniste i anesteziologa. Kod anesteziologa se treba narucit ranije na telefon kojeg se dobije od specijaliste

na dan pregleda ako se odlucite na operaciju.
Sa gore trazenim nalazima narucen za hospitalizaciju 19.08.2008. do 13h Operacija 20.08.2008. u 7.30 na taste.

U bolnicu sam dosao u utorak oko 12.00 dan prije op. ali me sestra poslala doma da prespavam jer zivim u blizini. Jutro kasnije dosao sam u 7h preskinuo sa u pidjamu i cekao na vizitu. Vizita dosla oko 8 i doktor koji me treba operirat

reko najvjerojatnije nakon sat vremena operacija. Cekao sam do 12 sav nervozan i gladan/zedan. Napokon dosla sestra po mene i krenuo sam.
Bilo je ko u nekom filmu sestra hoda ispred mene prolazim kroz neke hodnike sve nes razbacano okolo neki instrumenti i gluposti neki lik doktor ili ko zna ko vec cita vijesti na netu. Ulazim u sobu za operaciju kaze sestra skini majicu i

legni na stol. Horror, cujem kak mi lupa srce, mislim ipak mi je prva operacija :D gledam onu ogromnu lampu na stropu i sjetim se miljon filmova kaj sam gledo i osjetim nes hladno na prsima. Mladja sestra ili pripravnica ili kaj vec neam

pojma mi stavlja elektrode za srce kaze da me mogu pratit a druga mi stavlja oko noge neke kleme neam pojma cemu to sluzi i na prst za puls i kaze da uvucem ruku u pidjamu da mi ne pada okolo buduci da je stol uzak.

Vadi sestra iglu i kaze ovoj pripravnici daj ga ti pikni ja ne vidim dobro neam naocale. A ova uzme mi ruku i gleda di je vena i sad pita ovu di da piknem, tu samo negdi bus vidla ja vec gledam slusam si srce na ovom apratu i sam kaj ne

preskace lol. Konacno ubole me u zilu veli ova njoj mogla si ga i dole nize kod prstiju vis kak tam ima lijepe zile sad ja vec gledam i ne vjerujem. Skoro sam se smijat poceo.

I dolazi konacno fun part daje mi inekciju i kaze sad bus malo spavo, guba osjecaj moram priznat slika mi se pocela pigat u valovima i znam da mi je u glavi zujalo od Doorsa Riders of the storm. Ne sjecam se kad sam zaspo al se sjecam da

mi se neko dero u uho Ivane udahni ajde kaj je sad. Otvorim oci onak u polusnu sve zamagljeno nis ne vidim i nemogu udahnut nes mi smeta u grlu. Ja mislio wtf probudili me nisu jos ni poceli operaciju, ja vec poceo grgljat i sad guraju

mi neko crijevo u usta i cujem jako srkanje i vidim neku zuto/crvenu primjesu kak leti prema gore kroz crijevo i konacno udahnem kroz usta. Kroz nos jos nejde i guraju mi crijevo u nos, gadan osjecaj. Enivej pitam ja jel gotova

operacija jer mi se cinilo ko da sam zaspo na 2 minute. I furaju me na kolicima meni sve jos mutno al se sjecam da me neki lik pito kaj sam pio jeger ili stock a ja bubnem nalio sam se vekije lol. Uopce neznam od kud mi je to palo na

pamet.

Ovako su moje tonzile izgledale prije operacije: http://img403.imageshack.us/img403/4108/p1010037zt6.jpg

DAN 1.

Nakon sto sam se konacno probudio iz narkoze feeling je bio dobar, full opusten sestra me prikopcala na infuziju sa kombinacijom pain killera. Rekla je da pricekam dva sata prije nego sto pocnem pit i da moram jako puno cugat, sto vise

to bolje da ne dehidriram i da se ubrza oporavak. Bol nije bila velika, jos sam si mislio pa ovo je pis of kejk gutas osjetis frisku ranu onak nis prestrasno. Cak sam i pricao sa ljudima po malo. Poceo sam pit caj ko lud, 2 litre u dva

sata. Dobil sam neku posudicu u koju sam pljucko krv prvih par sati. Preko noci nisam bas nesto previse spavo zbog neugodnog osjecaja u grlu. Po par sati pa se probudis opet cugas caj i onda opet spavanac.
Evo i slika kak je grlo izgledalo 15 min nakon operacije. (Ko ima slab zeludac ne gledat :) vrijedi i za slijedece slike)

http://img53.imageshack.us/img53/4130/dsc00204uj7.jpg

DAN 2.

E tu su poceli lagano problemi. Bol nisam osjeco prejaku mogao sam normalno gutat i pricat jer sam dobivao injekciju analgina tri put na dan. Problem je bio uvula koja je natekla i smetala. Neugodan osjecaj jer smeta pri gutanju te sam

se malo zabrinuo. Isto stvar koja me jos uvijek smeta kad legnem na ledja nesto mi zacepi prolaz zraku te nemogu ispuhnut kroz nos van. Mogu udahnut ali izdahnut ne. Tako da od pocetka spavam na boku inace nemogu disat. vizita dosla,

pogledali uvulu spicili mi 12mg nekog steroida za to(nemrem se sjetit imena) kao to je normalno nakon takve operacije. Za dorucak sam klopo rijetki griz kuhan na mlijeku i mogu rec od sve hrane da mi je ta kombinacija najbolje legla. Za

rucak je bila neka juhica sa raskuhanim rezancima koju sam bez problema pojeo. Navecer cokolino. Pogledali mi grlo opet i odlucili me ostavit jos prek noci. Bolovi jos uvijek podnosljivi. Pijem caj 2 litre dnevno vec mi se kiselina dize

jer je prezasladjen. Nisam mogo zaspat jer decko koji je dosao u sobu je hrko ko lud pa sam trazio nes za spavanje. Sestra mi je uvalila normabel i zaspo sam ko beba.
Slika izgleda grozno ko da mi je netko hitio petardu u grlo :)

http://img53.imageshack.us/img53/5355/dsc00208id3.jpg

DAN 3.

Treci dan sve se cinilo ok reko doktor mos doma. Nazvo ja frenda, poceo se spremat, dolazi frend i sagnem se ja zavezat cipele i onak kad ti pritisak uleti u glavu osjetim ja nesto vruce i slatkasto u ustima. Poceo krvarit :/ nis strasno

al ipak me nisu jos jedan dan pustili doma. Nije da sam se bunio, cijeli dan te sestre maze i paze :) Nisam nis pio sat vremena jer me bilo strah da opet ne prokrvarim sto je greska. Poceo sam opet cugat i jest lagano i ugrusak koji se

napravio u grlu je nestao. Bolovi tokom dana su postajali jaci i injekcije su sve krace djelovale.

DAN 4.

Dobio otpusno pismo: Postavljena je indikacija i izvrsena tonziloadenoidektomija u opcoj anesteziji. Zahvat i postoperativni tijek uredan. Pacijent mora slijedecih sedam dana mirovati, hrana nesmije biti kruta ni vruca, moguca je pojava

boli u zdrijelu ili usima i nesto povisena temperatura sto ne iziskuje posebnog lijecenja. Kontrolni pregled u ambulanti za 7 dana sa uputnicom.
Spremio se obuko i otiso doma. U autu mi je bilo prilicno slabo i zlo. Skuzio sam da mi od analgina padne tlak i nekako sam osamucen. Krenuo sam sa laganom klopom. Rijetki cokolino. Svaki gutljaj mi je bio katastrofa ko da me neko reze

sa nozevima u grlu. Poceo sam drobit tablete analgina od 500mg koje bi popio 15 min prije jela da uopce mogu gutat. Bol je vec pocela bit jaka te su tablete trajale samo dva sata i cinile su me umornim i bolesnim. Nekako sam uspio

zaspat.

http://img84.imageshack.us/img84/731/p1010050by2.jpg

Ivan Sp
27.08.2008., 15:57
DAN 5.

Ista stvar ko i dan prije s tim da su se bolovi poduplali, sad su me pocele bolit usi i celjust i od analgina mi je jos vise zlo, ukloni bol na kratko ali me totalno unisti. Oblijeva me hladni znoj, ruke i noge su mi hladne i nekako

utrnute, vrti mi se u glavi,kad zatvorim oci vidim nekakvu treperujucu svjetlost u desnom oku, odem do wc-a ko da sam trco kilometrima, srce mi nabija i tu i tamo preskoci. Lezim cijeli dan nemogu se dignut. Pokusavam nesto jesti i sa

svakim progutanim zalogajem mi suze teku. Pripremo sam se na bol ali ovo nisam ocekivao. Bol je neizdrziva. Vec me depra pocela sorat htio sam odustat hitit se sa balkona, lupit se sa lopatom po glavi, udarit sa sakom u zid. Od susjeda

pesi laju a taj zvuk mi udara u usi ko da me neko sa maljem po glavi udara. Osjecam se prestrasno. Reko popit cu jos pola tablete analgina samo da mogu zaspat a sutra vise necu pa makar neznam kak bolilo. Uspio sam nekako zaspat.

http://img84.imageshack.us/img84/7858/p1010055zt9.jpg

DAN 6.

Dizem se u 5 ujutro u panici. Grlo suho a prvi gutljaj caja me preseklo da sam vidio zvijezde. Pljunem u maramicu a ono svjeza krv. Mislim si fak ne opet. Rekli su mi u bolnici ako cu krvarit da se obavezno javim. Otiso sam pogledat grlo

u spigl i vidio mali crni ugrusak na lijevoj strani grla. Copila me panika neka, zavrtilo mi se u glavi te sam otrco do kreveta natrag. Nisam guto jedno sat vremena dok se to nije smirilo sto je opet greska jer sam procito kasnije da

treba full hladnu vodu ili led cuclat da se zaustavi krvarenje.
Evo i slike tog ugruska, ne vidi se bas najbolje ali je bio velicine graska i radio mi je pritisak na lijevu stranu. Osjeco sam se ko da mi je glava nabubrila.

http://img84.imageshack.us/img84/7523/p1010058sp6.jpg

Najgore je bilo spavanje, bol je bila uzasna ali jos vece sranje je bio strah, taman da zaspim stepem se jer mislim da cu opet prokrvarit. Gadan osjecaj. Grlo i usi me i dalje bole za podivljat. Problem disanja dok sam na ledjima i dalje

isti. Digo sam se konacno oko 9 i krenuo prema wc-u, blijed, proziran. Srce mi nabija ko da cu infarkt dobit. Vrti mi se u glavi. Mislio sam da cu krepat. Skupio sam snage i zmikso si od labrade meal replacement, kompletni obrok u shake

-u. Vidio sam sve zvijezde dok sam to pojeo ali morao sam inace bi se srusio. Digo me nevjerovatno. Krv mi se vratila u zile i konacno mi je u glavi bilo malo bolje. Grlo i dalje boli a i pritisak i bol u usima stalno prisutna. Najgori

dan do sad. Horror, vec sam mislio zvat hitnu da me u bolnicu furaju. Nisam nijednu tabletu za bolove popio. Navecer sam pojeo griz pomijesan sa sladoledom (cudna kombinacija ali pase za poludit) i opet otiso pogledat grlo u ogledalo te

se ugodno iznenadio, pritisak je popustio u lijevom uhu a od ugruska ni traga. Konacno se i tijelo malo oporavilo od sve te kemije i pain killersa tak da me sve to skupa diglo. POceo sam pita vodu ko lud jer sam skuzio da mi je lakse kad

puno pijem. Jest da boli ali tijelu odgovara. Cak sam i pogledo par epizoda Universe serije. Evo kak je to navecer izgledalo:

http://img84.imageshack.us/img84/5632/navecermi9.jpg

DAN 7.

Lego sam spavat oko 23.00 i dizao se par puta ponoci iz straha da opet ne pocnem krvarit ali sva sreca nisam yay! Probudio sam se oko 9 prezivio prve gutljaje caja i pojeo cokolino. Bol je i dalje tu dok gutam i pritisak u usima ali za

nijansu bolje. Prvi dan da sam osjetio da ide na bolje. Cak sam pojeo i juhu sa rezancima :D nakon cega sam se prestrasio kad sam ispljunuo malo svjeze krvi opet ali to se zastita (zuto sranje kaj se vidi na grlu) pocela otkidat pa se

mala ranica napravila nis strasno. Bol je malo drukcija, sad je kao peckanje u grlu dok gutam i to na lijevoj strai malo vise nego na desnoj a i vidi se mali ugrusak. Sutra gibam po uputnicu pa u petak na pregled kod spec. E da nakon 3.

dana nemogu bas pricat jel boli a i kad pricam zvucim ko prehladjeni slon.

http://img209.imageshack.us/img209/2636/dsc00227zq3.jpg

Tips:

Najvaznija stvar kolko sam skuzio je da se puno pije tekucine, voda meni najvise odgovara sobne temperature, znaci ne prehladna ili pretopla. Buduci da je tijelo 70-75% voda. Voda nam odrzava tijelesnu temperaturu, cisti od toksina,

podmazuje organe i koze i fura nutrijente, vise cugajte brzi ce oporavak bit. One fore budes puno sladoleda jeo su bajke za malu djecu. Meni je jednostavno prehladan. Kad pijete uzimajte malo vode u usta jer preveliki gutljaj vam moze

rasturit grlo ako pak previse vode uzmete u usta a hocete mali gutljaj otpit opet jezik mora bit u nekom glupom polozaju te opet boli.
Zube i jezik od prvog dana nisam oprao (znam ujfu) ali su mi preporucili da ostavim tak kak je zbog nekakve zastite. Puno spavajte, kad tijelo spava regenerira se.

Sto uzet u bolnicu?
Par majica/gaca/pidjama ovisi o godisnjem dobu, slape, cetkica i kaladont vam nece trebat, vlazne maramice (tonu), knjigu il nes za citat, rucnik, ja sam si donio 3 litre vode jer kad vam caj dopizdi voda je zakon, maramice, casu

eventualno, sapun, mobitel sa punjacem,OLOVKU I PAPIR.

Sto izbjegavat?
Stucanje, kihanje, kasljanje. Kad dodjete doma ne gledajte emocionalne filmove bile komedije ili scene u kojima vas stegne grlo jer vjerujte mi steglo vas bude jace nego sto mislite :) isto izbjegavajte saljive frendove htjeli ili ne

doci cete u situaciju kad cete se htjet nasmijat ali ce to prec u suze hehe znam na vlastitoj kozi. POdrigivanje isto boli ko sam vrag.
Ovo zuto sranje na grlu niposto nemojte izvlacit namjerno iz grla, malo smeta i ima neki cudan miris neki kazu da ih cak tjera na povracanje ali to ce samo otpast. Mozete pocet krvarit sto je najgora komplikacija nakon operacije mandula.
Ako se pojavi krvarenje sisajte led ili polako pijuckajte hladnu vodu da krvarenje stane, u pravilu treba se odmah javit u bolnicu da ponovo spale te zile ako je krvarenje vece.

Sto sam jeo:
Najvise mi pase rijetko kuhani griz na mlijeku, isto nije los ako se smijesa sa sladoledom, cokolino mi ne odgovara bas jer ima previse secera, kuhana domaca juha je super i proteinski shakovi su must da se ne izgubi puno na misicnoj

masi. Labrada Lean body vrecice od cokolade su pun pogodak. Uzimam i 15g L-glutamina dnevno koji je glavna aminokiselina u tijelu i dokazano ubrzava oproravak nakon operacije i kod stresa. http://www.heliks.hr/katalog.php?kateg=5 imate

tu malo vise o tome.

Enivej ovo iskustvo nije nimalo ugodno niti sam ocekivao takvu bol i probleme. Eto ako neko planira ici na operaciju mandula da zna sto ga ceka.
Postal budem jos par slikica kako vrijeme prolazi i nadam se da nece bit nekih problema vise i da ce mi se isplatit ova muka.
Samo zapamtite: There is a light on the end of the tunnel! :-)

babacha
28.08.2008., 15:56
Suosjecam.
Prosla to sve pocetkom sestog mjeseca.
Ako te moze utjesiti , danas nakon gotovo tri mjeseca , kao da se nista dogodilo nije,nema smetnji,nema boli,nikakvi znakovi da su mandule ikada i postojale.Opce stanje organizma (uz primjerenu terapiju antibioticima , kod mene propisanu u periodu od sljedece tri godine u obliku depoa extencilinom) ide na bolje.Ne veselim se bas zimi jer kazu da zna biti dosta problema,ako su krajnici svjeze izvadjeni.
Ja imam 36 godina i tesko sam se odlucila , ali morala sam. Nadam se samo da ce sva ta muka imati smisla.
Zelim ti puno zdravlja.
Pozdrav

yin yang
29.08.2008., 14:06
Ivane svaka čast na dobrom opisu tijeka i slikicama.Kod mene su stalno liječnici raspravljali,vaditi ili ne,i ja ih eto još imam.Iako su kao truli kumpiri,samo osjetim malo grebuckanje kad previše popušim cigareta i vidim na lijevom koji je grozniji malu bijelu točkicu.Al to je rijetko,tako da se ne usudim na taj korak vađenja nikako... Zar ne piješ nikakve antibiotike? Kakvo je stanje? Jel još čokolešnik u igri? :klap::klap:daj još slikica:kava:

Ivan Sp
29.08.2008., 18:26
DAN 9. :)

Osjecam se puno bolje, nema vise jutarnjeg krvarenja. Bol je jos prisutna pri gutanju pogotovo na lijevoj strani na kojoj i osjecam ko da mi je nesto zapelo u grlu. Lagano jos osjecam i bol u usima pogotovo na neki jaci zvuk. Isto u lijevom uhu osjecam ko da mi je neko stiso zrak u njega i stalno lagano zjevuckam pokusavajuci ga odstopat al nejde, pritisak se pojacava ako duze stojim ili sjedim. Kad legnem onda je i bolje. Sve u svemu osjecam se 100% bolje kak je bilo. Mogu cak i normalno pricat vise ne zvucim ko prehladjeni slon ali mi je teze duze vrijeme razgovarat jer me pocne bolit. Rana cijeli jako dobro i jako brzo. Nisam jos iso na pregled kod specijaliste to cu obavit u ponedeljak kad se jos prek vikenda oporavim malo bolje.
Od klope jedem uglavno kasato jos uvijek, ali danas sam si zmikso u juhu i kuhanu piletinu, tjesteninu i mrkvu ali ono full tekuci oblik i nije bilo problema.
Skuzio sam i novu klopu, u rijetko kuhani griz ubacit 3 zlice cokolina i zmjesat. Prefino haha. Enivej bum vidio kaj doktor kaze u ponedeljak kad mogu pocet normalno jest jer mi vec kruli po zelucu pogotovo kad na televiziji vidim da neko jede nekaj fino. Ide na bolje, bol vise nije neizdrziva a i grlo izgleda puno normalnije.
E da od antibiotika nis ne pijem niti sam pio jer nije bilo nikakve infekcije bakterija tako da nema potrebe.

Evo i slika od danas
http://img47.imageshack.us/img47/5969/p8290069sv3.jpg

yin yang
30.08.2008., 00:07
A jadan gladan:( Izdrži,valjda ćeš uskoro jesti ko čovjek:)
Ja u biti ne volim antibiotike,ali meni su ga dali čak i na vađenju krpelja sa samo 3 šava(jer je glava ostala unutra dublje);a zar nije i ovo neka vrsta rane koja je pogodna da se nešto pokupi?
A ova cura pak mora nešto piti godinama??
Misterija su mi ti antibiotici moram priznat. Al nek to ide kod tebe na bolje,i valjda su te pojave u ušima normalne što osjećaš:ne zna:
Javljaj promjene i što je rekao specijalist:p

Ivan Sp
08.09.2008., 13:40
Dan 19

Evo da se javim.
Bio sam na pregledu kod spec ujutro. Uglavnom grlo je puno bolje. Lijeva strana nije jos uvijek do kraja zacijelila i jos se vidi fibrin (zuto njesra) i osjecam ko da mi je nes zapelo u grlo na toj strani kad gutam. Boli vise skoro da i nema osim lagano kod gutanja. Sutra se vracam na poso. Ako ce bit kakvih promjena ili problema jos se javim ali uglavnom mislim da je to to. Evo i slikica. Pozdrav :top:

http://img76.imageshack.us/my.php?image=p9080076yk0.jpg

prilika
09.09.2008., 12:54
Bok!

I ja sam bila na toj operaciji, ali još prije 7 godina i tada sam imala 23 godine. Mislim da su moje tonzile bile još više razrovane nego tvoje. Išla sam na operaciju u Vinogradsku bolnicu. Kako to da si dobio opću anesteziju? Ja sam isto išla pod opću, ali nerado su mi je dali i to na moje inzistiranje jer kao odraslima se to radi u lokalnoj anesteziji. Ona slika sa gotovo crnim grlom gdje su prije bile tonzile je baš strašna. Meni to uopće nije bilo crno i nije bilo nikakvog krvarenja, osim žutog fibrina na nepčanim lukovima, tako da mislim da mi je bio lakši oporavak, a nisam imala niti posebno jake bolove. Imala sam temperaturu do 37,5 cijeli prvi tjedan nakon operacije.

Jedino mislim da je kod tebe krajnji rezultat puno bolji. Meni se sa jedne strane vidi veliki ožiljak, odnosno gotovo cijela strana je u tom velikom ožiljku, a sa druge strane nema ožiljka, ali izgleda da su mi ostali mali komadići tonzila i sa te strane me grlo zna jače boliti kada dobijem virozu.

prilika
09.09.2008., 12:55
Bok!

I ja sam bila na toj operaciji, ali još prije 7 godina i tada sam imala 23 godine. Mislim da su moje tonzile bile još više razrovane nego tvoje. Išla sam na operaciju u Vinogradsku bolnicu. Kako to da si dobio opću anesteziju? Ja sam isto išla pod opću, ali nerado su mi je dali i to na moje inzistiranje jer kao odraslima se to radi u lokalnoj anesteziji. Ona slika sa gotovo crnim grlom gdje su prije bile tonzile je baš strašna. Meni to uopće nije bilo crno i nije bilo nikakvog krvarenja, osim žutog fibrina na nepčanim lukovima, tako da mislim da mi je bio lakši oporavak, a nisam imala niti posebno jake bolove. Imala sam temperaturu do 37,5 cijeli prvi tjedan nakon operacije.

Jedino mislim da je kod tebe krajnji rezultat puno bolji. Meni se sa jedne strane vidi veliki ožiljak, odnosno gotovo cijela strana je u tom velikom ožiljku, a sa druge strane nema ožiljka, ali izgleda da su mi ostali mali komadići tonzila i sa te strane me grlo zna jače boliti kada dobijem virozu.

IRY83
24.09.2008., 20:18
bok svima.ja sam narućena za operaciju 3 krajnika.da li netko zna da li ću morat bit u bolnici ili idem doma odmah i pod kakvom anestezijom se to radi????:)

IRY83
24.09.2008., 20:29
bok svima! ja sam narućena na operaciju 3 krajnika.zanima me da li će mi to radit pod lokalnom ili opčom an. i da li moram bit u bolnici poslije i kolko? ako netko zna please... ja imam 25 godina

IRY83
24.09.2008., 20:31
bok ima li koga

prilika
25.09.2008., 06:23
IRY83

Moraš pitati u bolnici u koju ideš na operaciju pod kojom anestezijom će ti raditi. Neke bolnice u Zagrebu odraslima rade pod lokalnom anestezijom, dok druge bolnice u Zagrebu i djeci i odraslima rade pod općom anestezijom. Ja sam išla na tu operaciju sa 23 godine i to pod općom anestezijom. Meni je to bilo puno bolje nego lokalna jer sam čula da je nekima bio problem sa lokalnom, prestala im je djelovati pa su im naknadno davali još anestezije i sve skupa je bilo dosta neugodno. Ja sam to sve prespavala i nije bilo nikakvih problema. Nekim ljudima je mučno i povraća im se nakon opće anestezije, ali meni nije uopće bilo mučno i odmah sam se probudila bez ikakvih problema. Morati ćeš ići na neke krvne pretrage, EKG i na pregled kod interniste prije operacije. Sve ukupno ćeš biti 3 dana u bolnici ako prođe sve u redu. Poslije moraš biti doma 2 tjedna. Prvi tjedan nakon operacije kada dođeš doma slijedi strogo mirovanje u krevetu, a drugi tjedan ne moraš strogo mirovati, ali ne smiješ se previše naprezati, trčati ili baviti se sportom. Računaj na oko 3 tjedna bolovanja, ako radiš.

Sretno!

plasibou
03.10.2008., 14:39
dakle
ko klinka sam imala često angine, danas malo manje, i brijem da mama nije htjela da idem vadit krajnike ko klinka

da bi meni dermatologica otkrila da mi nekaj nije u redu s njim i poslala me kod otorinca
ug krajnici su mi razrovani, atrofični i asimetrični i AST je 427 pa mi dao terapiju silapenom pa onda stanka od 2 tjedna pa ekstencilin svaka 3 tjedna, mada mi je kad sam bila kod njega reko samo jednu injekcijj, pa kad sam ga nazvala jer nisam neš skužila reko da ih moram 3 primit
zasad sam primila samo jednu i ja stvarno ne znam kak ću ove dvije jer se ukočim čim pomislim na injekciju

još ću sad u ponedjeljak otić kod prvog otorinca jer je ovaj bio na zamjeni, da ga pitam jel baš moram 3 injekcije i dal mogu ić izvadit krv , možda se od te jedne smanji AST

pa me zanima ak se smanji AST to je onda ok zauvijek ili kaj, jer me strah da nakon par godina se ispostavi da bi trebala ić vadit krajnike

Death-of-Art
04.10.2008., 06:23
daj izvadi krajnike i kaj te boli briga.
ja sam imala istu situaciju i izvadila ih sa 14 godina.
šta će ti krajnici uopće ako su disfunkcionalni?

Ivanicapeca
04.10.2008., 07:11
Krajnici su ti propali i kao takvi više nemaju nikakvu funkciju osim što su leglo bakterija, tj. streptokoka.
Čudi me da ti nisu predložili operaciju, jer dugoročno, oni su jedino potencijalno mjesto razvoja puno ozbiljnijih bolesti.:confused:

S toga potpisujem Death-of-Art

House M.D.
04.10.2008., 18:21
Krajnici mogu bez problema izazvati bilo kakav oblik sepse i teškog septičkog stanja. Također leglo su bakterijskih infekcija. Vadi odmah !!!

plasibou
05.10.2008., 11:05
ajme, baš ste me prestrašili
nadam se sam da neće bit nekih komplikacija poslije, iam 24 godine tak da..

larazg
05.10.2008., 13:44
ja sam vadila krajnike sa 26 godina starosti. Imala sam stalne gnojne angine. Kada su mi ih izvadili i ja ih ispljunula izgledali su kao švicarski sir puni rupa od gnojnih angina. Doktor je rekao: 'krajnici su čuvari imuniteta ako su zdravi.Ali vama nisu zdravi i žarište su upala. Pogledajte ih i razrezao ih pred menom a ja gledala..presjek im je bio kao da režeš sir/spužvu i rekao je u ovim rupicama su gnojni čepići koji vam stalno izazivaju upale.'

Poslije toga nikada ali nikada u životu me grlo nije zabolilo a od tada sam tri puta bila bolesna sa temperaturom (mononukleoza, salmonela i jedamput gripa)

Ivan Sp
05.10.2008., 23:51
http://www.forum.hr/showthread.php?t=370337

Tu ti je moje iskustvo sa operacijom mandula. Evo proslo je mjesec i pol od kad sam ih vadio i sad je sve ok nis ne boli sam je malo cudan osjecaj u grlu. I konacno ne vadim vise smrdljive komadice iz grla niti imam neugodan zadah.
Nemoj se prepast bolova kad sve prodje u biti je smijesno. :top:

plasibou
07.10.2008., 10:27
baš mi žao da ti je tak bilo
čula sam da što si stariji veća je mogućnost komplikacija od anestezije

tonka*
09.10.2008., 12:39
imala sam operaciju angina prije 7 dana..:D plašili su me da će me boliti jer radim to tek sad, u 21oj godini.. bolilo je nakon operacije, nisam mogla progutat vlastitu slinu.. nakon 2 dana pustili su me iz bolnice, prvih 5 dana jela sam sve kašasto i stalno pila tekućinu.. danas sam već normalno ručala.. ne boli me više strašno.. sve ovo vridilo je trpit, jer kad se sitim kako sam se s njima izmučila..stalno sam imala upale..:s inače sam pušačica, pa me zanima jel znate kad bi opet mogla počet pušit..i sljedeći vikend idem na vjenčanje, jel dolazi u obzir alkohol..?:ne zna: to je 15 dana nakon operacije sljedeći vikend.. tnx!

plasibou
13.10.2008., 13:56
ugl danas išla izvadit AST i sad poslije silapena i jednog extencilina on je meni 749 a prije terapije je bilo 427
nije mi jasno kak se povećalo

Charla
13.10.2008., 16:14
Draga Plasibou, ja sam s 32 godine vadila mandule, dakle starija od tebe, to je bilo prije 10g. Sada je sve to usavršeno, mislim na zahvat, on je rutinski. U svakom slučaju bolje da ih izvadiš! Kažu da su mandule - vrata pluća, ali kaj možeš ak su trula i moraju ići van! Da sam bolesnija, nisam, iako radim s malom djecom koja često boluju od angina isl ne pokupim ih sve, već onako ko i ostali ljudi s mandulama ili bez njih. Bolesne ti mogu izazvati puno većih problema , npr - srce, bolest zglobova i sl. nemoj riskirati, riješi se tog problema i sve bu super!!

snake1
13.10.2008., 16:47
Draga Plasibou, ja sam s 32 godine vadila mandule, dakle starija od tebe, to je bilo prije 10g. Sada je sve to usavršeno, mislim na zahvat, on je rutinski. U svakom slučaju bolje da ih izvadiš! Kažu da su mandule - vrata pluća, ali kaj možeš ak su trula i moraju ići van! Da sam bolesnija, nisam, iako radim s malom djecom koja često boluju od angina isl ne pokupim ih sve, već onako ko i ostali ljudi s mandulama ili bez njih. Bolesne ti mogu izazvati puno većih problema , npr - srce, bolest zglobova i sl. nemoj riskirati, riješi se tog problema i sve bu super!!

Samo pitanje?
Jel krajnici mogu imat kakve veze sa koljenima, jer imam velikih problema i sa krajnicima i koljenima?

House M.D.
13.10.2008., 18:05
Samo pitanje?
Jel krajnici mogu imat kakve veze sa koljenima, jer imam velikih problema i sa krajnicima i koljenima?

Ne vidim kako.
Ako su disfunkcionalni onda su leglo bakterija.
Razvijaju se Sepse, razno razne infekcije...Može biti povezano sa bilo čime ali ako su bakterije uzrok..Za ostalo još nisam čuo..

plasibou
13.10.2008., 20:03

da ma znam da je usavršeno al mene brine kak će poslije operacije bit
dal će me jako bolit i dal ću pljuvat krv i ne moć gutat, tog me strah najviše

plasibou
13.10.2008., 20:04
Samo pitanje?

može bit da
pogotovo ak je neka jaka upala krajnika
tak mi sestra rekla da zbog mandula bi kasnije mogla imat problema sa srcem, bubrezima i zglobovima

Ivanicapeca
14.10.2008., 07:42
da ma znam da je usavršeno al mene brine kak će poslije operacije bit
dal će me jako bolit i dal ću pljuvat krv i ne moć gutat, tog me strah najviše

Toga bi te najmanje trebalo biti strah. Sve da ti i bude grdo, to je period koji ćeš odguslati i biti ćeš opet zdrava. S druge strane odgađanje operacije i zdravstveni problemi koji ti se mogu razviti mogu ostaviti trajne neugodne posljedice, a mogu biti i kobni.
Ne razmišljaj toliko unaprijed, jer može sve završiti s minimalnim tegobama. Dilat ćeš s tim kako god bude kad za to dođe vrijeme.
S toga, budi racionalna i odgovorna i učini ono što moraš. Sve će biti ok:mig:

plasibou
14.10.2008., 10:37
uh
a to ne mogu ić vadit dok imam aparatić jelda :D

Ivanicapeca
14.10.2008., 13:33
uh
a to ne mogu ić vadit dok imam aparatić jelda :D

ajde ajde:bicedobro:

Charla
14.10.2008., 21:05
Snake 1 - ne znam točno kako bolesne mandule utječu na koljena, tako sam čula da su u nekoj vezi, naime , navodno se streptokok može naseliti na tkivo koljena i stvarati velike probleme.Nisam med. struke pa ti laički objašnjavam.

Plasibou, nemoj se bojati boli, ja sam protiv bolova dobila obični sirup- paracetamol koji bih kada me bolilo samo gucnula i prelila po rezu, stvarno nije uopće strašno, molim te nemoj si stvarati nepotrebne strahove! A ako misliš na zubni aparatić (nisam baš skužila na kaj misliš), vjerujem da on ne stvara nikakve probleme. Kaj se tiče krvi, nema je, samo imaš ružan zadah od krvi kaj se skupila u želucu i to dan - dva. Kj se tiče gutanja, ja sam nakon oper. za prvi obrok dobila šnitu kruha i putra! Dobro sažvačeš i čak ti stvara ugodu dok te škaklja jer mene je rez svrbio.

plasibou
14.10.2008., 22:20
hvala svima na podršci :D
sutra idem kod otorinca još da vidimo kad bi trebala ić vadit

prilika
15.10.2008., 10:56
Sretno! To nije teška operacija i sigurno će sve dobro proći. Preporučam da operacija bude u općoj anesteziji, to sam i ja prošla i mislim da je puno ugodnije nego lokalna anestezija kada sve to moraš gledati.

plasibou
15.10.2008., 15:14
daklem bila danas i ići ću vadit samo je problem aparatić, doktor je reko da bi on isto rađe opću, a ja sam mu rekla da sam čula da zna bit gadno poslije, da bi mi reko da se niš ne brinem, da sve ovisi od osobe do osobe a ja sam takva da se ja brinem za najmanju sitnicu, i već sad razmišljam kak bu poslije bolilo
ugl opću bi mi mogo dat jedino ak bi mogla skinut aparatić na dan-dva, što je nemoguće, jer bi im smetao za tu neku spravu s kojom šire usta
a veli da mi može dat lokalnu s aparatićem, al da on ne voli lokalnu
i sad opće ne znam, dok skinem aparatić proći će dvije godine još sto posto

Charla
15.10.2008., 20:43
Skidaj aparatić i vadi mandule! Drži se!

plasibou
15.10.2008., 20:47
pa nemrem ga skinut sam tak
još ću ga dugo dugo trebat nosit ziher

Ivanicapeca
16.10.2008., 07:24
pa nemrem ga skinut sam tak
još ću ga dugo dugo trebat nosit ziher

Možeš ga skinut i nakon operacije ponovo ići na stavljanje. Je gnjavaža, ali realno i racionalno-nema ti druge.:ne zna:

GiRL
16.10.2008., 09:43
Prošle sam godine preboljela jaki bakterijski tonzilofaringitis, temperatura 40, nešto prestrašno. Zbog liječničkog previda i premale prve doze antibiotika (pila Klavocin 2g dnevno, dali mi terapiju za samo 5 dana umjesto 10), upala se nije povukla nego su mi 2 dana nakon prestanka uzimanja Klavocina krajnici ponovno "buknuli" tako da su me prebacili na Novocef, 1g dnevno, 10 dana, koji mi je pomogao.

Međutim, krajnici su mi prilikom svake prehlade crveni i djeluju mi nekako "razrovano" (barem ovaj dio koji se vidi golim okom). Da li se trebam zabrinuti?
Nisam nikad imala kronične angine i ostale tegobe, inače imam kroničnih problema sa sinusima tako da mi se prilikom prehlade dosta toga slijeva u grlo. Nakon dva-tri dana se krajnici umire, ali crvenilo ne nestaje.

Je li moguće da su neke bakterije ipak ostale u njima? Da odem otorincu da to pogleda? Hvala!

plasibou
16.10.2008., 11:48
Možeš ga skinut i nakon operacije ponovo ići na stavljanje. Je gnjavaža, ali realno i racionalno-nema ti druge.:ne zna:

ma da, a frka me ak mi ovi neće htjet skinut i ak mi naplate ne znam kolko

Ivanicapeca
16.10.2008., 12:40
ma da, a frka me ak mi ovi neće htjet skinut i ak mi naplate ne znam kolko

Sorry, ali ja tebe stvarno ne kužim:confused: Imam dojam da si pokušavaš nači opravdanje tj. razlog kako ne bi išla na operaciju. Kako misliš da ti neće htjeti maknuti nešto iz ustiju što ne želiš ili ne možeš iz zdravstvenih razloga imati u ustima?:confused:
Gle, znaš kako stvari stoje i što moraš. Nitko te na ništa neće i ne može tjerati pištoljem.
Po meni je jedino pitanje tvoje odgovornosti prema samoj sebi i svome zdravlju. Ako je tebi veći bed caltanje glupog aparatića pa koliko god koštao, od vlastitog zdravlja koje ti se može ozbiljno narušiti...e onda stvarno:o

[Manuel]
16.10.2008., 13:56
evo da i ja nesto pitam u vezi krajnika..naime prije par godina( hm..6. i 7. i 8. razred sa bio) imao sam velikih problema s krajnicima i svi doktori su mi govorili da ih idem izvadit, imao sam ceste upale grla i npr. cim bi pojeo sladoled bio imao grlobolju po par dana i tako stalno sam trpio te grlobolje..ali roditelji mi nisu dali da ih idem izvadit(ne znam zasto :rolleyes: ) ali tijekom 8. raz stanje se popravilo i ja uopce vise nemam upale grla i problema s njima te mogu radit sta hocu a nece me bolit grlo :D
pitanje je dali da ja idem na pregled vidit sta je s njima ili da cekam ako me(nadam se da nece nikad :) ) opet pocinju grlobolje i te muke s grlom?
hvala sto ste ovo sve procitali :ne zna:

plasibou
16.10.2008., 15:56
Sorry, ali ja tebe stvarno ne kužim:confused: Imam dojam da si pokušavaš nači opravdanje tj. razlog kako ne bi išla na operaciju. Kako misliš da ti neće htjeti maknuti nešto iz ustiju što ne želiš ili ne možeš iz zdravstvenih razloga imati u ustima?:confused:
Gle, znaš kako stvari stoje i što moraš. Nitko te na ništa neće i ne može tjerati pištoljem.
Po meni je jedino pitanje tvoje odgovornosti prema samoj sebi i svome zdravlju. Ako je tebi veći bed caltanje glupog aparatića pa koliko god koštao, od vlastitog zdravlja koje ti se može ozbiljno narušiti...e onda stvarno:o

meni sam nije jasno zakaj ovaj otorinac tolko oće tu opću, ja bi rađe lokalnu jer sam čula da opća za ljude poslije puberteta ima gadne posljedice, pljuvanje krvi i da dosta duže boli, mada kad sam mu i to rekla reko je u stilu da su to gluposti i da to ovisi od osobe do osobe

evo nazvala ja sad ortodonta i veli da aparatić nemre smetat jer taj neki aparat ide na usta i da bi jedino mogo slomit aparat ak bi nabijo po tom, a on mi pak veli da je i aparat ipak malo ozbiljniji od vađenja krajnika, hm

ugl ići ću po drugo mišljenje, zna neko dobrog otorinca, može i privatni

plasibou
16.10.2008., 15:59
;16596908']evo da i ja nesto pitam u vezi krajnika..naime prije par godina( hm..6. i 7. i 8. razred sa bio) imao sam velikih problema s krajnicima i svi doktori su mi govorili da ih idem izvadit, imao sam ceste upale grla i npr. cim bi pojeo sladoled bio imao grlobolju po par dana i tako stalno sam trpio te grlobolje..ali roditelji mi nisu dali da ih idem izvadit(ne znam zasto :rolleyes: ) ali tijekom 8. raz stanje se popravilo i ja uopce vise nemam upale grla i problema s njima te mogu radit sta hocu a nece me bolit grlo :D
pitanje je dali da ja idem na pregled vidit sta je s njima ili da cekam ako me(nadam se da nece nikad :) ) opet pocinju grlobolje i te muke s grlom?
hvala sto ste ovo sve procitali :ne zna:

ovak ti je i meni identično bilo, isto što sam starija bila angine su se prorijedile, sad imala u 4 mj i još prošle godine jednu a do onda jako dugo ništa
mene dermatologica poslala na pregled i povišen mi je AST, al mi nitko sad nije reko da je to jako hitno

odi si izvadi krv za AST i ASTA

Cosmopolita
16.10.2008., 16:14
Sa 12 godina odstranjena su mi sva 3 krajnika.
Moja kcerkica je bila svaki mesec na inekcijama..morali smo cekati da napuni 3 godine..da joj odstrane takodje 3 bolesna krajnika..
Od tada nikakvih problema nije imala.
Ne znam da li cu se svega setiti..prica moje bake..kad je ona bila mala..takodje je imala velikih problema sa istim..i njoj je neki covek sa papirnim fisekom uduvao na krajnike ne znam kolko morske soli..
Uglavnom kaze da je bolilo..a da su krajnici bili kao sprzeni..i to je bio njen kraj muka od krajnika..

zločesta
21.10.2008., 10:13
Sad ću u 12.mjesecu vaditi krajnike na lokalnoj anasteziji pa me zanima kakva su vaša iskustva? Da, i pijem kontracepcijske pilule, jel to ikakav problem što se operacije tiče?

Hvala

*jezebel*
02.11.2008., 07:46
e ovak'. mislim da imam upalu krajnika. evo simptoma: naime, boli me gornji dio grla, jako tesko gutam, fakat nikad nisam tako tesko gutala, pogotovo slinu i, opcenito, tekucine, odnosno osjetim izrazito jaku bol pri gutanju. bole me takodjer usi, ili mi se cini da me bole. i korijen jezika bilateralno. krajnike onak'... mogu vidjeti, nekak' su nepravilni, ali nemam pojma jesu li mi inace takvi ili ne, ja zapravo ni ne znam kako izgledaju zdravi krajnici, lijevi k'o da mi je malo veci, a vise me boli lijeva strana. ne mogu bas puno otvoriti usta. pricam k'o da imam komad vruce hrane u ustima. imam groznicu, temperaturu 37,7., znoje mi se cak i gace. prehladjena sam od ponedjeljka, dakle, nepunih tjedan dana, medjutim pogorsalo mi se sad za vikend i tek sam sad pretpostavila da ovo nije obicna prehlada ili obicna upala grla, a ni gripa, jer mi nikad nije bilo ovako. takodjer me povremeno boli glava i osjetim laganu vrtoglavicu i malaksalost. pa htjedoh pitati:

trebam li danas udaviti one na hitnoj ili mogu cekati do sutra-preksutra da odem svom doktoru u susjedni grad, odnosno koliko mi se za to vrijeme cekanja mogu pogorsati stvari? ukoliko se radi o krajnicima.

nadalje, kako dr. moze znati je li upala bakterijska ili virusna te trebaju li mi antibiotici?

btw, samo da napomenem, inace sam smrkavica kroz cijelu godinu i stalno mi se slijeva mukus u grlo. a imam li suhi ili mokri kasalj ne mogu odrediti. cini mi se da su oba. :brukica: :rolleyes:
prije nego sto su mi nastupili simptomi prehlade sam neko vrijeme samo osjetila kao da nesto imam (mozda kosicu ili vodu) duboko u uhu na strani koja me malo vise boli. :ne zna:

unaprijed hvala!

Ivanicapeca
02.11.2008., 15:43
e ovak'. mislim da imam upalu krajnika. evo simptoma: naime, boli me gornji dio grla, jako tesko gutam, fakat nikad nisam tako tesko gutala, pogotovo slinu i, opcenito, tekucine, odnosno osjetim izrazito jaku bol pri gutanju. bole me takodjer usi, ili mi se cini da me bole. i korijen jezika bilateralno. krajnike onak'... mogu vidjeti, nekak' su nepravilni, ali nemam pojma jesu li mi inace takvi ili ne, ja zapravo ni ne znam kako izgledaju zdravi krajnici, lijevi k'o da mi je malo veci, a vise me boli lijeva strana. ne mogu bas puno otvoriti usta. pricam k'o da imam komad vruce hrane u ustima. imam groznicu, temperaturu 37,7., znoje mi se cak i gace. prehladjena sam od ponedjeljka, dakle, nepunih tjedan dana, medjutim pogorsalo mi se sad za vikend i tek sam sad pretpostavila da ovo nije obicna prehlada ili obicna upala grla, a ni gripa, jer mi nikad nije bilo ovako. takodjer me povremeno boli glava i osjetim laganu vrtoglavicu i malaksalost. pa htjedoh pitati:

trebam li danas udaviti one na hitnoj ili mogu cekati do sutra-preksutra da odem svom doktoru u susjedni grad, odnosno koliko mi se za to vrijeme cekanja mogu pogorsati stvari? ukoliko se radi o krajnicima.

nadalje, kako dr. moze znati je li upala bakterijska ili virusna te trebaju li mi antibiotici?

btw, samo da napomenem, inace sam smrkavica kroz cijelu godinu i stalno mi se slijeva mukus u grlo. a imam li suhi ili mokri kasalj ne mogu odrediti. cini mi se da su oba. :brukica: :rolleyes:
prije nego sto su mi nastupili simptomi prehlade sam neko vrijeme samo osjetila kao da nesto imam (mozda kosicu ili vodu) duboko u uhu na strani koja me malo vise boli. :ne zna:

unaprijed hvala!

Radi se krvna pretraga AST po kojoj se vidi dali u krvi ima proteina koje proizovde streptokoki ili tak nešto uglavnom.
Što se tiče toga dali danas ili sutra kod dr, procijeni sama. Ne vjerujem da ti se do sutra može toliko jako pogoršati. Pij Lekadole i ubuduće čim ti se pojave ovakve tegobe, odmah u startu odi kod dr. Što prije dobiješ antibiotik, to bolje.

*jezebel*
02.11.2008., 16:22
Radi se krvna pretraga AST po kojoj se vidi dali u krvi ima proteina koje proizovde streptokoki ili tak nešto uglavnom.
Što se tiče toga dali danas ili sutra kod dr, procijeni sama. Ne vjerujem da ti se do sutra može toliko jako pogoršati. Pij Lekadole i ubuduće čim ti se pojave ovakve tegobe, odmah u startu odi kod dr. Što prije dobiješ antibiotik, to bolje.

tenks!

btw, ipak sam, ne bud' lijena, otisla u dezurnu ambulantu i dobila sumamed.

*jezebel*
10.11.2008., 19:03
enivej, pila sam sumamed, tripak, kod trece tablete uopce vise nisam osjetila krajnike. rapidno poboljsanje sto se krajnika tice. super. nastavili su mi se jedino slijevanje hektolitara mukusa niz grlo, kasljanje i hripanje u bronhijima. pa sam treci dan nakon zadnje tablete sumameda otisla svom novom doktoru. koji je glup. koji me nije ni pogled'o i sutio je k'o da sam glupacetina kad sam ga pitala jel' trebam obavit' jos kakve pretrage i da se bojim povratka upale s obzirom na ovo sto mi se stalno slijeva. koji mi je dao fromilid uno (klaritromicin) iako sam mu rekla da od svih antibiotika koje sam ikad probala dobro podnosim jedino sumamed pa ako bi mi mogao prepisati njega. i nista, da mi ovo. opet, sutke. ok, oba su makrolidi, ali svejedno, ubile su me, zeludac me poceo trgat', nisam se jos ni odmorila od sumameda, dobila sam opet urtikariju (koju nisam imala mjesecima), mucnina i slabost da jednu noc nisam mogla ni spavati, crijeva su mi jadna da ne znam jel' bi ih spasila da pokupujem sve probiotike na koje naidjem, sve klasicne nuspojave koje inace imam od antibiotika, i uzasno su me smetali onaj metalni okus u ustima i glositis pa sam danas nakon trece tablete odustala buduci da sad samo smrcam i kasljucam, na drugoj sam kuri antibiotika koji mi mozda donose vise stete nego koristi, a ne osjetim k od krajnika.

enivej, trebala sam danas popit' tabletu u 2 popodne. nisam. i sad su me, u 7 navecer, opet poceli laaaagano boljeti krajnici pri gutanju. pa sam sad, tuka, popila sljedecu tabletu (dakle, imam jos tri od ukupno sedam). zanima me bi li bilo pozeljno jos obaviti dodatne pretrage ukoliko se upala vraca, ili sto? sto se uopce tu radi? krka se nekog s antibioticima dok god se upale vracaju, ili...? ne znam da li da uopce nastavim. (daaaa, daaaaa moj lijecnik najbolje zna...) :ne zna:

nadalje, ako pijem te antibiotike i panatus (butamirat) i tu i tamo uzmem paracetamol, smijem li skupa sa svim tim koristiti pastile s lidokainom?

hvala!

MaryDrown
10.11.2008., 20:59
5 dan, sve uredu preko dana, al kad dodje vecer....
Pijem voltaren retard, 150mg je maksimalna doza, znaci jedna od 100 tableta na dan, i eventualno jos jedan rapid il forte, al potrebne su mi bar dvije retard, da mogu biti mirna. jel zna ko moze li se piti vise od 200mg. koliko dugo i kakve su posljedice?

*jezebel*
12.11.2008., 11:02
imam, cini se, kolitis. http://www.pic4ever.com/images/flat.gif
uzela pro-life. idem popodne doktoru (ako se putem ne popiskim kroz guzu), pitat cu za injekcije, ne mogu vise gutat' te antibiotike.
jel' smijem pit' seldiar?

znam jbg da vjerojatno necu dobit' odgovor, al' svejedno
hvala. :kava: :D

luna_86
14.11.2008., 22:44
nisam sve procitala ali ne znam zasto ste dobili opcu za vadjenje tonzila, meni su izvadjeni pod lokalnom, inekcija u grlo , tada sam imala 19 god, sjedila sam ne nekoj cudnoj stolici i sve je trajalo 15 min dan nakon op sam isla kuci i jos 2 dana trpila neke sitne bolve i to je bilo to

cura_
17.11.2008., 09:33
Dosta često dobivam gnojne angine i slično. Kada imam i gripu, uvijek mi zahvati grlo, tj. uvijek imam problema s donjim dišnim putevima.

Tako sam ljetos imala usred 8. mjeseca gadnu anginu i tražila liječničko mišljenje. Alergična sam na penicilin i sumamed, do tad jedino nisam dobila nikakvu reakciju na ceporex. Ali, eto vraga, dao meni doktor ceporex, popila sam jednu kapsulu navečer i usred noći sam dobila alergiju i na njega.

Idućeg sam cijeli dan hodala od doktora do doktora... 6 liječnika nije znalo što učiniti sa mnom. I tako sam ostala ležati dva tjedna u krevetu, čekala sam da prođe jer nisu znali kako mi pomoći...

Fora je u tome što ja jako često dobivam neke upale grla, angine i slično. Bi li mi bilo pametno vaditi krajnike?
Razlog za su te česte upale i bolesti, a razlog protiv je mogućnost upale pluća (koju bi u tom slučaju liječila u bolnici, opet bez lijekova, vjerojatno i dva mjeseca).

Dvosjekli mač.

prilika
17.11.2008., 10:07
Ja sam operirala krajnike još prije 7 godina zato što sam imala kronični tonzilitis i česte angine. Nisam nikada nakon operacije imala upalu pluća. Nema to nikakve veze sa upalom pluća, iako sam čula da neki ljudi o tome potpuno krivo govore. U suprotnom bi bile pune bolnice ljudi sa upalom pluća a to nije baš slučaj, pogotovo ne nakon operacije krajnika. Ako već dobiješ upalu pluća dobiti ćeš je bez obzira da li si operirala krajnike.