PDA

View Full Version : Tema o psihofarmacima

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Free like a wind
03.01.2012., 18:52
27,06

Miligram
04.01.2012., 13:41
poznato je da seroquell deblja...a ja osobno sam bio na toj UN dijeti koja djeluje,al sam ipak odustao :D

~Scarlet~
04.01.2012., 15:23
27,06

Da, slobodno odi na onu dijetu koju smatraš naprihvatljivijom za sebe. Naavno uključi i fizičku aktivnost.

inferNobile
04.01.2012., 15:35
Pitanje za one koji ga uzimaju, Anafranil, znamo da ga Pliva više ne proizvodi ( na upit poslan istima, zašto, sigurno neću dobiti odgovor ) - gdje ga nabavljate sada i čiji ? Ja sam naručila iz Njemačke ( original, ne generički ). I sada se plaća naravno, 100 tableta 160 i nešto kuna. Ne znam da li je još uvijek na listi lijekova koji se ne plaćaju, da li je moguće dobiti povrat ? Ili ste umjesto njega dobili neki drugi lijek ? Iako nisam pronašla lijek sa sličnim sastavom.

emma 88
04.01.2012., 17:40
Pitanje za one koji ga uzimaju, Anafranil, znamo da ga Pliva više ne proizvodi ( na upit poslan istima, zašto, sigurno neću dobiti odgovor ) - gdje ga nabavljate sada i čiji ? Ja sam naručila iz Njemačke ( original, ne generički ). I sada se plaća naravno, 100 tableta 160 i nešto kuna. Ne znam da li je još uvijek na listi lijekova koji se ne plaćaju, da li je moguće dobiti povrat ? Ili ste umjesto njega dobili neki drugi lijek ? Iako nisam pronašla lijek sa sličnim sastavom.

Kupujem original Anafranil na Dolcu u ljekarni.Naručuju iz Njemačke.
Pliva ga ne proizvodi jer im je bio prejeftin lijek tj. zarada od njega mala.
Tako mi je rekla psihijatrica.

Mjesečno mi kutija od 100 komada nije dosta pa kupujem 2 kutije i ispljunem tada 293 kune.

Zasada nema povrata poreza,ali ja račune čuvam,ako se opet sjete uvesti povrat poreza.

Inače uopće ne znam koji bi bio zamjenski lijek?
Ne da mi se kemijati i mijenjati lijekove.

emma 88
04.01.2012., 17:51
Bok svima! Mogu li otići na un dijetu (imam preko 80kg i 18 g ) iako konzumiram zoloft i seroquel? Hvala unaprijed.

Smiješ ići na dijetu,naravno.

Ja sam isto Seroquelka koja se udebljala.:503:

Sad sam poslije blagdana krenula na dijetu i nadam se da ću ovaj put uspjeti.
Samo da ne jedem slatko,to me jedino upropaštava.:504:

Free like a wind
04.01.2012., 18:58
Sad sam poslije blagdana krenula na dijetu i nadam se da ću ovaj put uspjeti.
Samo da ne jedem slatko,to me jedino upropaštava.:504:

Da, i samnom tako ... :503::504:

Po prirodi sam deblja, ali sad sam se u nazad 4 god razdebljala 20 kg otkada sam bila na velikoj dijeti pa sam si sje....ala mengu i zdravlje.
Dobro, sad je to debljanje možda bilo povezano i sa razvojem..

Free like a wind
04.01.2012., 18:59
E da, sretno s dijetom, emma 88. :)

emma 88
04.01.2012., 22:38
E da, sretno s dijetom, emma 88. :)

Hvala, također.:mig:

rejoflajt
05.01.2012., 07:12
http://yoursmiles.org/tsmile/med/t118001.gif

u dodatnoj tablici lijekova su i njihove cijene...zna li neko što znači kad je naziv lijeka obojen u plavo?http://www.hzzo-net.hr/01_04.php

rejoflajt
05.01.2012., 07:13

Mjesečno mi kutija od 100 komada nije dosta pa kupujem 2 kutije i ispljunem tada 293 kune.

Zasada nema povrata poreza,ali ja račune čuvam,ako se opet sjete uvesti povrat poreza.

http://yoursmiles.org/tsmile/med/t118002.gif
ja našla u toj dodatnoj tablici anafranil (klomopramin), košta oko 23 kn:eek::eek::eek:
http://www.hzzo-net.hr/01_04.php

Frida100
05.01.2012., 18:29
Jel netko ima iskustva s Arvindom i Citramom, al nemojte mi na engleskom odgovorit. Hvala unaprijed.:)

kleopatra321
05.01.2012., 19:33
moj rodjak ima 33 god i godinu dana pije zoloft i super mu je...subotom zna popiti malo vise al nista mu nije...sve je normalno jer vise nije u onakvim stanjima kao prije..puno je veseliji i sretniji..zato mislim da depresivcima mjesanje sa alkoholom vise skodi dok onima koji se oporavljaju nemaju nekih problema vidno...al ko zna kako se to u organizmu odvija..mozda se zbraja i jednom se osveti:ne zna:

rejoflajt
07.01.2012., 18:18
ljudi, meni se spava od wellbutrina koji bi me trebao razbuditi, jel itko imao takvu reakciju??? i od cymbalte mi se ljetos spavalo, a oba lijeka bi trebala djelovati na noradrenalin i dopamin...grrrrrrrrrrrrrrhttp://im-smiley.com/imgs/angry/angry010.gif (http://im-smiley.com)

ketty blue
07.01.2012., 18:47
hej svima...
ako odem kod privatnog psihijatra ili psihologa ako trazim hoce mi prepisati recept za helex?

pliz ljudi hitno je, a ne zelim ic u bolnicu, koma su mi.

Hvala svima:))

~Scarlet~
07.01.2012., 21:17
hej svima...
ako odem kod privatnog psihijatra ili psihologa ako trazim hoce mi prepisati recept za helex?

pliz ljudi hitno je, a ne zelim ic u bolnicu, koma su mi.

Hvala svima:))

Psiholog ti niti ne može napisati recept, a psihijatar može i hoće ali samo ako ti je terapija Helexom indicirana. Znači terapiju određuje liječnik, a ne pacijent.:mig:

ketty blue
07.01.2012., 21:57
Psiholog ti niti ne može napisati recept, a psihijatar može i hoće ali samo ako ti je terapija Helexom indicirana. Znači terapiju određuje liječnik, a ne pacijent.:mig:

da, fakat:) psiholog ne pise recepte:) :504:

pa otisla bi kod privatnog psihijatra i u razgovoru objasnila da bi to. jedan u bolnici mi je sam prepisao.
jel moze to tak? da ne dajem lovu uzalud. nisam raspolozena za razgovore sad trenutno s njima, ono kroz duze vrijeme. samo mi treba malo da se smirim jer imam krizu veliku u zivotu.

Opća opasnost
07.01.2012., 22:15

pa otisla bi kod privatnog psihijatra i u razgovoru objasnila da bi to. jedan u bolnici mi je sam prepisao.
jel moze to tak? da ne dajem lovu uzalud. nisam raspolozena za razgovore sad trenutno s njima, ono kroz duze vrijeme. samo mi treba malo da se smirim jer imam krizu veliku u zivotu.

Idi privatnom psihijatru, reci da imas problema s anksioznoscu (malo opisi), da si vec pila Helex i da ti je tada pomogao.
I pripazi dobro da se ne navuces, tj. po mogucnosti ga nemoj piti svaki dan, nego po potrebi, kad zagusti!
Btw, ako imas neke ozbiljnije i trajnije probleme, razmisli o antidepresivima.

~Scarlet~
08.01.2012., 13:03

Ak imaš kakve papire od prije, ponesi sa sobom.
Mada ti liječnik opće prakse može prepisati npr. Normabel i ist dati privatan recept.
Ali, sve su to "navlakuše" i stvarno se treba paziti.

allegra78
08.01.2012., 13:23
Meni je opća dr. dala xanaxe. Čak mi je dala taj tren dok sam bila u ordinaciji da popijem jedan i pričala samnom dok nije počeo djelovat (panika me doslovno ubijala i stvarno sam bila loše).Tako da mislim da bez pol frke odeš kod svog općeg dr. i objasniš,može ti ga prepisati.
Naravo,kako je Scarlet rekla oprezno s njima i doista ih shvati samo kao nešto privremeno.

Miligram
08.01.2012., 17:59
Ak imaš kakve papire od prije, ponesi sa sobom.
Mada ti liječnik opće prakse može prepisati npr. Normabel i ist dati privatan recept.
Ali, sve su to "navlakuše" i stvarno se treba paziti.

ooo itekako su navlakuše ! Ja sam se bio navukao upravo na Helex !:503:

Miligram
08.01.2012., 18:23
ljudi evo mene vec treci dan zaredom uspava taj zeldox dok gledam film,pa tako nikako da pogledam niti jedan film do kraja :504:
jednostavno zaspem usred filma obicno oko 23h i probudim se oko pola 2 ujutro i tek tada skuzim sta se dogadja :rofl:

rejoflajt
09.01.2012., 10:59
ima li netko iskustva s ovim novijim ad-om? pliiiiiiz....http://yoursmiles.org/tsmile/rtfm/t1940.gif

Tinkerbell 8
09.01.2012., 13:58
pretpostavljam da se ovo nije nikome događalo.:rolleyes: 4 puta sam pokušavala prestati piti helex, i svaki put 3. ili 4. dan od prestanka pojavila bi mi se temperatura, proljev, mučnina.
najduže sam izdržala 3 tjedna. ali se u ta 3 tjedna simptomi nikako nisu poboljšavali. naprotiv, temperatura mi je samo rasla.
a onda bih počela opet piti i nakon par dana bih bila opet zdrava.:ne zna:

inferNobile
09.01.2012., 14:28

I ja tamo naručujem. Isto mi je rečeno u ljekarni da ga ne proizvode više jer je prejeftin, recimo da je tako.
Koliko dnevno uzimaš ( govorimo o Anafranilu 25mg ) ? Ja sam na 2 dnevno.
Imaš problema sa kilažom zbog njega ? Pitam jer ga već dugo uzimam i ne mogu ni pola kile dobiti, dapače, čak sam i smršavila. Uzimaš još nešto uz Anafranil, tipa Xanax ?

sofija999
12.01.2012., 20:23
Čitam evo po drugi put knjigu ˝Prirodni lijekovi za koje oni ne žele da vi znate˝, o bogaćenju farmaceutske industrije na našu štetu.

Tako autor spominje i antidepresive. Kaže da su sva nasilja u američkim školama počinile osobe koje su uzimale ili uzimaju antidepresive.

Osobno, kad mi je psih rekla da moram piti Zoloft, u tom mi se trenutku doslovno cijeli svijet kakav sam do tada poznavala srušio.
Mislila sam da sam luda, a da će lijekovi to samo pogoršati, možda privremeno izliječiti, a dugoročno me emocionalno, možda i mentalno, osakatiti.

Sada je iza mene skoro godina dana uzimanja Zolofta zbog opsesivnih misli i osjetno mi pomaže tako što mi se jednostavno ne da razmišljati na taj , bolestan način- biti opsjednuta nekakvom suludom idejom, a samim time i anksiozna zbog iste.

No pitanje je koliko su tu pomogli AD, a koliko sam već i sama bila upoznata sa opsesivnim mislima, što mi je pomoglo da se s njima nosim... Nikakvih simptoma nisam imala prilikom uzimanja, raspoloženje mi je apsolutno jednako, i dalje sam tužna ili sretna kad bih i inače to bila. Jedino su mi bolesne, opsesivne misli nestale, napokon se osjećam kao ona stara ja, prije tih misli i strahova...

Siguran dokaz da AD imaju fizički učinak na mozak mi je taj što prije njih nisam smjela popiti šalicu kave, a da doslovno ne poludim. Ovako laički mislim da su mi živci već bili toliko iziritirani i osjetljivi, da je i najmanja stimulacija istih, bilo kofeinom, bilo nikotinom, bilo okolinom, dovodila do teške tjeskobe i anksioznosti, napadaja panike i svega što uz to ide.

Danas mogu popiti koliko hoću kava zaredom, a da to na mene nema apsolutno nikakav učinak. Mislim da je tu očito koliko je Zoloft , zdravoseljački rečeno, ˝obnovio moje živce˝.

Ono čega se sad bojim je da je možda moj prvotni instinkt- odbijanje AD, plakanje pred psih kad mi je rekla da ih moram piti, razočaranje, misao da ću se igrati s mozgom, možda bio točan.

Jer za mjesec-2 suočit ću se sa situacijom s kojom se nikada nitko u mojoj okolini nije susreo- prestankom uzimanja AD.
Užasno me strah da se neće dogoditi moždani yo-yo efekt:rofl:, serotoninski bolje rečeno, da mi se podigne do maksimuma, a nakon AD spusti na razinu najnižu ikad.

Užasno me strah da ne postanem još jedna u nizu psihijatriskih testnih kunića koji će zbog odluke da uzmem prvu tabletu Zolofta, zauvijek ovisiti o novoj kutijci istih...

Strah me da više nikada neću moći na prirodan način biti ona stara ja.

I da je možda autor gore navedene knjige bio u pravu...:(

~Scarlet~
13.01.2012., 15:07
Užasno me strah da ne postanem još jedna u nizu psihijatriskih testnih kunića koji će zbog odluke da uzmem prvu tabletu Zolofta, zauvijek ovisiti o novoj kutijci istih...

Strah me da više nikada neću moći na prirodan način biti ona stara ja.

I da je možda autor gore navedene knjige bio u pravu...

Antibiotici liječe na način da popiješ propisanu kuru i zdrav si. Većina ostalih poremećaja, npr. visoki tlak reguliraš tako da piješ lijekove i dok ih piješ si dobro. Epilepsiju dršiš pod kontrolom dok piješ antiepileptike. Trombozu isto. I još možeš biti sretan/sretna da imaš dobar terapijski odgovor. Tako i u psihijatriji. Antidepresivi ne liječe bolest nego drže simptome pod kontrolom da bi osoba mogla kvalitetno funkcionirati. Naravno da to ne znači da su svi pacijenti kandidati za doživotnu terapiju. To ovisi o mnogo faktora.
Isto kao što inzulin koji si osoba sama aplicira više puta dnevno ne liječi dijabetes...i to valjda autor navedene knjige sve zna.:ne zna: Pa nije to nikakva vojna tajna.:confused:

Kako god bilo, razmišljaj pozitivno, a ne o yo-yo, želim ti sreću i da više nikad ne moraš uzimati medikamente. Sretno za 2 mj.;)

emma 88
13.01.2012., 16:30
I ja tamo naručujem. Isto mi je rečeno u ljekarni da ga ne proizvode više jer je prejeftin, recimo da je tako.
Koliko dnevno uzimaš ( govorimo o Anafranilu 25mg ) ? Ja sam na 2 dnevno.
Imaš problema sa kilažom zbog njega ? Pitam jer ga već dugo uzimam i ne mogu ni pola kile dobiti, dapače, čak sam i smršavila. Uzimaš još nešto uz Anafranil, tipa Xanax ?

Uzimala sam 2,2,2 na dan Anafranila,ali mi je skup pa sam molila doktoricu da ga smanji na 1,1,2.valjda mi se ne bu pogoršalo,nadam se.
uzimam još Aurorix 1,0,1 i Seroquel 1/4,!/4,1.
Anafranil ne deblja.Ni Aurorix ,neg deblja Seroquel.od njega sam stalno gladna. Užas i muku mučim s kilažom.
Nikako da se držim dijete.
Užas.
Zakaj ne izmisle liijek koji ne deblja.A Seroquel mi je dosta pomogao.

Miligram
13.01.2012., 17:31
Uzimala sam 2,2,2 na dan Anafranila,ali mi je skup pa sam molila doktoricu da ga smanji na 1,1,2.valjda mi se ne bu pogoršalo,nadam se.
uzimam još Aurorix 1,0,1 i Seroquel 1/4,!/4,1.
Anafranil ne deblja.Ni Aurorix ,neg deblja Seroquel.od njega sam stalno gladna. Užas i muku mučim s kilažom.
Nikako da se držim dijete.
Užas.
Zakaj ne izmisle liijek koji ne deblja.A Seroquel mi je dosta pomogao.

hehehe ma ne deblja lijek nego hrana. nije lijek kriv što ti više jedeš:D

Opća opasnost
13.01.2012., 18:03

Ja bih rekla da deblja i jedno i drugo. Ja uz Zyprexu ne uspijevam smrsaviti ni grama, a stvarno se vec duze vrijeme strogo drzim "dijete" (tj. smanjenog unosa kalorija) i sporta. Istina, ne debljam se vise, ali da ne pijem tablete, uz ovakvu bih prehranu mrsavila, u to sam sigurna. Poprilicno frustrirajuce, mogu ti reci. :503:

Miligram
14.01.2012., 15:03
Ja bih rekla da deblja i jedno i drugo. Ja uz Zyprexu ne uspijevam smrsaviti ni grama, a stvarno se vec duze vrijeme strogo drzim "dijete" (tj. smanjenog unosa kalorija) i sporta. Istina, ne debljam se vise, ali da ne pijem tablete, uz ovakvu bih prehranu mrsavila, u to sam sigurna. Poprilicno frustrirajuce, mogu ti reci. :503:

Cim si spomenula zyprexu odmah mi sve jasno....a cuj vjezbaj i dalje i drzi se te prehrane ako se ne zelis udebljati,tj, ako ti je to jako bitno.
Evo ja pijem zyprexinog "brata" Zeldox,od kojeg se ne debljam cak mi se i neda jesti na njemu.Probaj sa zeldoxom....ili pitaj svog shrinka da li bi mogla preci na Zeldox.

Aal_Mahmud
14.01.2012., 15:04
Antibiotici liječe na način da popiješ propisanu kuru i zdrav si. Većina ostalih poremećaja, npr. visoki tlak reguliraš tako da piješ lijekove i dok ih piješ si dobro. Epilepsiju dršiš pod kontrolom dok piješ antiepileptike. Trombozu isto. I još možeš biti sretan/sretna da imaš dobar terapijski odgovor. Tako i u psihijatriji. Antidepresivi ne liječe bolest nego drže simptome pod kontrolom da bi osoba mogla kvalitetno funkcionirati. Naravno da to ne znači da su svi pacijenti kandidati za doživotnu terapiju. To ovisi o mnogo faktora.
Isto kao što inzulin koji si osoba sama aplicira više puta dnevno ne liječi dijabetes...i to valjda autor navedene knjige sve zna.:ne zna: Pa nije to nikakva vojna tajna.:confused:

Kako god bilo, razmišljaj pozitivno, a ne o yo-yo, želim ti sreću i da više nikad ne moraš uzimati medikamente. Sretno za 2 mj.;)

Vrlo razložno zboriš i čeljade se, makar npr. i ne želeći to, s tobom mora složiti. Budući si nesumnjivo zavidno informirana volio bih pročitati tvoje mišljenje o tomu kakve otprilike posljedice na psihofizičko zdravlje može očekivati osoba koja dugi niz godina(recimo deset, petnaest, dvadeset ili više) bez prekida uzima antidepresive, poglavito one čije se djelovanje temelji na spriječavanju ponovne pohrane serotonina?

Opća opasnost
14.01.2012., 16:12
Cim si spomenula zyprexu odmah mi sve jasno....a cuj vjezbaj i dalje i drzi se te prehrane ako se ne zelis udebljati,tj, ako ti je to jako bitno.
Evo ja pijem zyprexinog "brata" Zeldox,od kojeg se ne debljam cak mi se i neda jesti na njemu.Probaj sa zeldoxom....ili pitaj svog shrinka da li bi mogla preci na Zeldox.

Zeldox sam probala, organizam mi toliko burno reagira na njega da ga ne mogu piti ni dva dana.
Ma znas sta, stvarno ne patim na idealnu liniju, ali ipak se s viskom kila osjecam nekako... nezdravo. :ne zna:
Ono sto sam zapravo htjela naglasiti je da vecina antipsihotika ne potice samo glad, nego jos i negativno utjece na metabolizam. To sam imala potrebu rascistiti. :zubo:

~Scarlet~
14.01.2012., 16:50
Vrlo razložno zboriš i čeljade se, makar npr. i ne želeći to, s tobom mora složiti. Budući si nesumnjivo zavidno informirana volio bih pročitati tvoje mišljenje o tomu kakve otprilike posljedice na psihofizičko zdravlje može očekivati osoba koja dugi niz godina(recimo deset, petnaest, dvadeset ili više) bez prekida uzima antidepresive, poglavito one čije se djelovanje temelji na spriječavanju ponovne pohrane serotonina?

AD-i koji djeluju kao inhibitori ponovne pohrane serotonina jesu privi izbor u liječenju depresije jer imaju manje nuspojava njego drugi AD-i.
Ako osoba uzima AD-e tako dugo, za to sigurno postoji ozbiljan razlog, ali očito da je terapijski plan takav i treba imati povjerenja u svojeg psihijatra. Psihijatri nisu u talu (kako nažalost neki misle) s farmakućama i sretni su i presretni kada pacjenta skinu s terapije.
Ako me pitaš šta će biti za 10-20 godina nakon pijenja AD-a to ti ne mogu reći, spekulacijama se ne bavim, kristalnu kuglu nemam:D, u krajenjem slučaju bi bilo neodgovorno od mene.

Miligram
16.01.2012., 11:47
Zeldox sam probala, organizam mi toliko burno reagira na njega da ga ne mogu piti ni dva dana.
Ma znas sta, stvarno ne patim na idealnu liniju, ali ipak se s viskom kila osjecam nekako... nezdravo. :ne zna:
Ono sto sam zapravo htjela naglasiti je da vecina antipsihotika ne potice samo glad, nego jos i negativno utjece na metabolizam. To sam imala potrebu rascistiti. :zubo:

ajd mi reci što konkretno ti smetalo kada si uzimala zeldox ? (ako je preosobno nemoras). Pitam to zato jer vecina ljudima ne pase zeldox a ne objasne zasto ?

Opća opasnost
16.01.2012., 17:29
ajd mi reci što konkretno ti smetalo kada si uzimala zeldox ? (ako je preosobno nemoras). Pitam to zato jer vecina ljudima ne pase zeldox a ne objasne zasto ?

Dva puta sam ga popila. I jedan i drugi put sam bila u stanju koje me podsjecalo na akutno trovanje. Osjecala sam mucninu, oblijevao me hladni znoj, grcili su mi se misici, osjecala sam potrebu za mokrenjem, a nisam to mogla obaviti, tih 12-ak sati sam samo lezala u krevetu i preznojavala se, a stanje svijesti mi je bilo blisko deliriju (jos su samo halucinacije nedostajale). Nije bas ugodno, zar ne? :D

emma 88
17.01.2012., 20:42

Ja sam bila na Zyprexy i imala stalne napadaje gladi.Pojavila bi mi se drhtavica i mučnina i morala bih taj tren nešto pojesti.
Sa Seroquelom mi je situacija slična.Doduše nemam drhtavice,ali imam rupu u želudcu i slabo mi je i kad me ulovi da jedem ja jedem.
Lijek sam po sebi ne deblja nego deblja to što te on čini jako gladnim.
Ja bih morala smršaviti jer me bole jako koljena.trpe od težine.I tako sam si troma.Jako se malo krećem pa me i to deblja.Ne da mi se hodati dugo,a kamoli vježbati aerobic ili u teretani.

Kako je tebi na Zeldoxu?
Nisam ga probala.Ne smijem piti AP koji podiže jer postanem hipomanična.
Uglavnom od prozaca sam pošandrcala,imala sam previše energije,nisam mogla ni spavati.Od Fevarina ,oka ne bih sklopila po noći.Tjedan dana sam bila budna i stalni osjećaj kao da sam pijana.

Zadnja tri dana su doma svi nadrkani.
Znam da sam ja kriva jer je teško živjeti sa psihičkim bolesnikom.
Mene nitko ne razumije,nitko ne zna kakav imam pakao od života i to me tjera u depru.
Otišla sam u svoju sobu jer je bilo neizdrživo.
U svakom slučaju takva situacija u kojoj se ne zna tko je od njih živčaniji za moje psihičko zdravlje nikako ne paše.Ta me situacija toliko isfrustrirala da mi se okp pogoršao,a automatski i depra.
Jebiga,to je začarani krug.
Za popizdit.
Nikad ne će biti dobro,a svojoj bolesti ne vidim kraja.
Ponekad padam u teški pesimizam.
Da,i mama i sestra mi govore da sam debela.Pa jebe mi se.
Nek sam,kaj to njih briga.

Miligram
18.01.2012., 12:34
Dva puta sam ga popila. I jedan i drugi put sam bila u stanju koje me podsjecalo na akutno trovanje. Osjecala sam mucninu, oblijevao me hladni znoj, grcili su mi se misici, osjecala sam potrebu za mokrenjem, a nisam to mogla obaviti, tih 12-ak sati sam samo lezala u krevetu i preznojavala se, a stanje svijesti mi je bilo blisko deliriju (jos su samo halucinacije nedostajale). Nije bas ugodno, zar ne? :D

hvala ti na odgovorima !
Vidiš,,,...sve to što si navela kod mene nema.Ovo kaj si ti opisala stvarno zvuci kao da si popila neki otrov :D a ne zeldox.
Ja nemama nikakve nuspojave,ustvari imam a to je da mi se nakon neka 3 sata od uzimanja tablete pocne jako spavati,doslovno mi se kapci zatvaraju pa me mama pita ,: šta ti je ,šta je s tobom ? jel se drogiraš? :lol:

Dakle,meni on odgovara :kava:

Zadnja tri dana su doma svi nadrkani.
Znam da sam ja kriva jer je teško živjeti sa psihičkim bolesnikom.
Mene nitko ne razumije,nitko ne zna kakav imam pakao od života i to me tjera u depru.
Otišla sam u svoju sobu jer je bilo neizdrživo.
U svakom slučaju takva situacija u kojoj se ne zna tko je od njih živčaniji za moje psihičko zdravlje nikako ne paše.Ta me situacija toliko isfrustrirala da mi se okp pogoršao,a automatski i depra.
Jebiga,to je začarani krug.
Za popizdit.
Nikad ne će biti dobro,a svojoj bolesti ne vidim kraja.
Ponekad padam u teški pesimizam.
Da,i mama i sestra mi govore da sam debela.Pa jebe mi se.
Nek sam,kaj to njih briga.

Tak je ! jebš njih ! pa šta ako si debela,siguran sam da bi ti u Americi bila tretirana kao "anoreksicna"

tako da ....relax...take a kit kat :mig:

helybipolar
19.01.2012., 17:35
[QUOTE]""""Sa Seroquelom mi je situacija slična.Doduše nemam drhtavice,ali imam rupu u želudcu i slabo mi je i kad me ulovi da jedem ja jedem.
Lijek sam po sebi ne deblja nego deblja to što t on čini jako gladnim.
Ja bih morala smršaviti jer me bole jako koljena""""[QUOTE]

ista stvar i kod mene!!! imala sam kilažu 60kg i u 4 godine koliko ga pijem došla sam do 80. sreća je što imam 175cm pa se to pravilno rasporedilo :D

ali kad ga popijem toliko mi je želudac nakon toga praaaaaaaazan i toliko sam glaaaaaaaaaaadna da ODMAH MORAM JEST. ODMA TAJ ĆAS!!!!
i tako svaku noć kad i uspijem predurat i zaspat,po noći sanjarim i hodam do frižidera i na tacni si nosim sendviče u krevet.
A ujutro me samo probudi MOOOOOOOORE mrvica pod jastukom i po plahti !!!

Seroquel mi je strašno pomogao,zbog njega normalno funkcioniram i radim posao koji zahtjeva zdrav razum i nosim veeeliku odgovornost.

ali brate mili što sam nakon njega gladna to mi nitko ne vjeruje od mojih!
vi kažu "ah ti se ne krečeš,puno papaš.... tralalalala"
3 puta tjedno teretana,3 puta tjedno 10km brzi hod, jedem herbalife za doručak i večeru,ručak uglavnom samo neka salata ili fitnes žitarice. dnevni unos kalorija cca 600 i ja i dalje uz svoj dragi seroquel ne silazim sa tih 80 kg.

zanimaju me iskustva drugih koji ga piju,ja pijem XR 300mg
da li ima uopće itko tko ga pije a da se nije zdebljao ili je pronašao način kako uz njega smršaviti...

helybipolar
19.01.2012., 17:41
anybody???

Miligram
21.01.2012., 14:16
pretpostavljam da se ovo nije nikome događalo.:rolleyes: 4 puta sam pokušavala prestati piti helex, i svaki put 3. ili 4. dan od prestanka pojavila bi mi se temperatura, proljev, mučnina.
najduže sam izdržala 3 tjedna. ali se u ta 3 tjedna simptomi nikako nisu poboljšavali. naprotiv, temperatura mi je samo rasla.
a onda bih počela opet piti i nakon par dana bih bila opet zdrava.:ne zna:

postala si ovisna.

rejoflajt
21.01.2012., 17:23
3 puta tjedno teretana,3 puta tjedno 10km brzi hod, jedem herbalife za doručak i večeru,ručak uglavnom samo neka salata ili fitnes žitarice. dnevni unos kalorija cca 600 i ja i dalje uz svoj dragi seroquel ne silazim sa tih 80 kg.

ajme., ovo je fakat grdo, premali unos kalorija, kad bi ti se barem mogao dati drugi lijek koji bi bio efikasan ko i ovaj, znam kako je teško pogoditi lijek, jesi pokušala razgovarati sa svojim šrinkom o tome?

Free like a wind
21.01.2012., 17:33
Dali Fluzepam može imati antidepresivni učinak? I mogu li ga piti u te svrhe?
(inače mi je bio i prepisan za slučaj nesanice, po potrebi, al me Seroquel fino unjunjka :D)
pa nije bilo potrebe da ga prije pijem u svrhu kvalitetnijeg odmora/sna.

Ja sam ga popila i kao da mi je bilo s te stranje ok, bolje, a uopće me nije uspavao. Znam da može to izazivati ovisnost.

Popila sam ga u nedostatku svog AD-a - Zolofta, koji mi gospoda na dežurstvu nije htjela dati jer nisam došla u propisano vrijeme, radi škola. U Kuksi :504:
(al ima tamo i dobrih doktora :) )

pa sam sad fino do ponedjeljka bez ad-a jer bi njihov bunker tableta u suprotnome osušio za 3 komada :rolleyes:

~Scarlet~
21.01.2012., 17:41
Dali Fluzepam može imati antidepresivni učinak? I mogu li ga piti u te svrhe?
(inače mi je bio i prepisan za slučaj nesanice, al me Seroquel fino unjunjka :D)
pa nije bilo s te strane potrebe da ga prije pijem.

Ja sam ga popila i kao da mi je bilo s te stranje ok, bolje, a uopće me nije uspavao. Znam da može to izazvati ovisnost.

Popila sam ga u nedostatku svog AD-a - Zolofta, koji mi gospoda na dežurstvu nije htjela dati jer nisam došla u propisano vrijeme, radi škola. U Kuksi :504:
(al ima tamo i dobrih doktora :) )

pa sam sad fino do ponedjeljka bez ad-a jer bi njihov bunker tableta u suprotnome osušio za 3 komada :rolleyes:

A što ideš u Kuksu po terapiju. Pretpostavljam da imaš nalaz iz Kukse na kojem piše terapija, kopiraš ga, odneseš dr. opće prakse i on ti šalje e-recepte. To bi ti bilo jednostavnije.:ne zna:

Free like a wind
21.01.2012., 18:36
A što ideš u Kuksu po terapiju. Pretpostavljam da imaš nalaz iz Kukse na kojem piše terapija, kopiraš ga, odneseš dr. opće prakse i on ti šalje e-recepte. To bi ti bilo jednostavnije.:ne zna:

Što hoćeš reći time, da je dovoljno odnesti doktorici opće prakse nalaz gdje je navedeno sve sto pijem i da ne moram opetovano ići kod nje po recept kad presušim s lijekovima?

Je li taj nalaz neka specijalna potvrda, ili mogu odnesti bilo koji, neovisno kad je napisan, bilo kada?

Inače sam išla po Zoloft kod dr.opće, i čak sam ga dobijala kad sam ga zatražila i bez tog nalaza psihijatra, ako me pamćenje služi.
Ovaj tjedan nisam mogla do doktorice radi bukiranosti sa školama i osiguranja/potvrde koju nisam razriješila pa mi je rekla da moram platiti recept, a usputno, plaća se i pregled. Tek sam jučer primijetila da nemam lijekova, i znam da nije ok što se nisam pojavila u određeno doba dana, ujutro ili u pauzi između nastava, moja greška, ali nisam ni došla tako kasno. Nije htjela niti nazvati mog psihijatra kojeg nije bilo, a on bi joj samo to potvrdio što sam ja rekla, i inače mi on bez problema daje sve lijekove. Očekivala sam da će mi bar tako izići u susret. :ne zna:

@~Scarlet~Kaj kažeš na ovo;
[QUOTE=Free like a wind;37743661]Dali Fluzepam može imati antidepresivni učinak? I mogu li ga piti u te svrhe?

~Scarlet~
21.01.2012., 19:08
Što hoćeš reći time, da je dovoljno odnesti doktorici opće prakse nalaz gdje je navedeno sve sto pijem i da ne moram opetovano ići kod nje po recept kad presušim s lijekovima?

Je li taj nalaz neka specijalna potvrda, ili mogu odnesti bilo koji, neovisno kad je napisan, bilo kada?

Pa ne možeš sad donjeti nalaz iz 2005:D. Doneseš joj kopirani zadnji nalaz iz Kukse i temeljem toga se vidi kad si opet naručena i koja ti je terapija. Dok ti tada šalje e-recept u apoteku i digneš lijekove.
Kad ostaneš bez lijekova (naravno ako ih piješ kako je propisano) nazoveš liječnika opće prakse i opet ti pošalje e-recept u ljekarnu temeljem tog kopiranog nalaza.

Fluzepam spada u skupinu benzodijazepina, nema AD učinak. (koristi se za poremećaje snivanja)

Free like a wind
21.01.2012., 19:15
Pa ne možeš sad donjeti nalaz iz 2005:D. Doneseš joj kopirani zadnji nalaz iz Kukse i temeljem toga se vidi kad si opet naručena i koja ti je terapija. Dok ti tada šalje e-recept u apoteku i digneš lijekove.
Kad ostaneš bez lijekova (naravno ako ih piješ kako je propisano) nazoveš liječnika opće prakse i opet ti pošalje e-recept u ljekarnu temeljem tog kopiranog nalaza.

Fluzepam spada u skupinu benzodijazepina, nema AD učinak. (koristi se za poremećaje snivanja)
Liječim se od srpnja 2011. :D Dakle,odonda je svejedno koji?

A što se tiće recepata i narudžbi-pa mogla mi je to i spomeniti, ili bar psihijatar! :rolleyes:

No dobro, odsad neću šetati dezinformirana od jednog do drugog pa trećeg. :zubo:
Hvala ti, ~Scarlet~! :mig:

~Scarlet~
22.01.2012., 10:41
Liječim se od srpnja 2011. :D Dakle,odonda je svejedno koji?

A što se tiće recepata i narudžbi-pa mogla mi je to i spomeniti, ili bar psihijatar! :rolleyes:

No dobro, odsad neću šetati dezinformirana od jednog do drugog pa trećeg. :zubo:
Hvala ti, ~Scarlet~! :mig:

Pa donesi joj zadnji. I tak ideš kod nje po uputnice za Kuksu....

krafna
22.01.2012., 11:58
Kaj vam je pobogu Kuksa??

rejoflajt
22.01.2012., 12:34

bolnica za duševne bolesti:lol::rofl:

~Scarlet~
22.01.2012., 12:43

Psihijatrijska bolnica za djecu i mlade u Kukuljevićevoj- Kuksa.

rejoflajt
22.01.2012., 15:20
spada pod tzv. ostale ad-ove

Reboksetin je najnoviji tip antidepresiva. On je selektivni inhibitor ponovnog unosa noradrenalina (NARI), za razliku od SSRI antidepresiva koji su selektivni inhibitori ponovnog unosa serotonina. Na tržištu se pojavio 2001 godine. Reboksetin pokazuje zanimljiva svojstva - on se može uspjesno kombinirati sa SSRI antidepresivima, a također može se bez opasnosti kombinirati i sa MAO-inhibitorima. Reboksetin se koristi za akutno liječenje depresije te za održavanje kliničkog poboljšanja u pacijenata. Učinak se postiže relativno brzo. Međutim, činjenica je da reboksetin nije doboljno iskoršten lijek, ali njegovo vrijeme tek dolazi

http://www.almp.hr/upl/lijekovi/PIL/UP-I-530-09-05-03-487.pdf

http://www.mentalmeds.org/prescription_meds/Edronax.html

ja to počela piti, i čekam...:ceka:

Miligram
22.01.2012., 16:06
spada pod tzv. ostale ad-ove

Reboksetin je najnoviji tip antidepresiva. On je selektivni inhibitor ponovnog unosa noradrenalina (NARI), za razliku od SSRI antidepresiva koji su selektivni inhibitori ponovnog unosa serotonina. Na tržištu se pojavio 2001 godine. Reboksetin pokazuje zanimljiva svojstva - on se može uspjesno kombinirati sa SSRI antidepresivima, a također može se bez opasnosti kombinirati i sa MAO-inhibitorima. Reboksetin se koristi za akutno liječenje depresije te za održavanje kliničkog poboljšanja u pacijenata. Učinak se postiže relativno brzo. Međutim, činjenica je da reboksetin nije doboljno iskoršten lijek, ali njegovo vrijeme tek dolazi

http://www.almp.hr/upl/lijekovi/PIL/UP-I-530-09-05-03-487.pdf

http://www.mentalmeds.org/prescription_meds/Edronax.html

ja to počela piti, i čekam...:ceka:

a tko ti je uopce preporucio taj ad =? sama si pitala dr da zelis ili ?

emma 88
22.01.2012., 18:25
[QUOTE]""""Sa Seroquelom mi je situacija slična.Doduše nemam drhtavice,ali imam rupu u želudcu i slabo mi je i kad me ulovi da jedem ja jedem.
Ja bih morala smršaviti jer me bole jako koljena""""[QUOTE]

ista stvar i kod mene!!! imala sam kilažu 60kg i u 4 godine koliko ga pijem došla sam do 80. sreća je što imam 175cm pa se to pravilno rasporedilo :D

ali kad ga popijem toliko mi je želudac nakon toga praaaaaaaazan i toliko sam glaaaaaaaaaaadna da ODMAH MORAM JEST. ODMA TAJ ĆAS!!!!
i tako svaku noć kad i uspijem predurat i zaspat,po noći sanjarim i hodam do frižidera i na tacni si nosim sendviče u krevet.
A ujutro me samo probudi MOOOOOOOORE mrvica pod jastukom i po plahti !!!

Seroquel mi je strašno pomogao,zbog njega normalno funkcioniram i radim posao koji zahtjeva zdrav razum i nosim veeeliku odgovornost.

ali brate mili što sam nakon njega gladna to mi nitko ne vjeruje od mojih!
vi kažu "ah ti se ne krečeš,puno papaš.... tralalalala"

zanimaju me iskustva drugih koji ga piju,ja pijem XR 300mg
da li ima uopće itko tko ga pije a da se nije zdebljao ili je pronašao način kako uz njega smršaviti...

Ja sam na dijeti od 500 kcal,ali ja kad imam rupu ,ja si pojedem pecivo i jogurt ili banane.Tako da je moj unos nekih 800 kcal pa do 1000.
uspjala sam smršaviti 3 kg i to onda dok sam prestala jesti slatkiše.
To je u biti najvažnije,izbaciti šećer.
U biti od slatkiša i grickalica sam se i udebljala.:503:
Imam 20 kg viška.
Da sam jela samo normalno kak jedem možda bi dobila par kg.

Po noći ne jedem srećom jer popijem sanval koji me onesvijesti tako da spavam.:tuctuc:
Ne moj jesti po noći to je najgore.popij vode ili pojedi bananu.

rejoflajt
22.01.2012., 19:19
a tko ti je uopce preporucio taj ad =? sama si pitala dr da zelis ili ?

ne, psihijatrica radi umora da me malo podigne preko dana...

Miligram
25.01.2012., 12:30
[QUOTE=helybipolar;37713667][QUOTE]""""Sa Seroquelom mi je situacija slična.Doduše nemam drhtavice,ali imam rupu u želudcu i slabo mi je i kad me ulovi da jedem ja jedem.
Ja bih morala smršaviti jer me bole jako koljena""""

Ja sam na dijeti od 500 kcal,ali ja kad imam rupu ,ja si pojedem pecivo i jogurt ili banane.Tako da je moj unos nekih 800 kcal pa do 1000.
uspjala sam smršaviti 3 kg i to onda dok sam prestala jesti slatkiše.
To je u biti najvažnije,izbaciti šećer.
U biti od slatkiša i grickalica sam se i udebljala.:503:
Imam 20 kg viška.
Da sam jela samo normalno kak jedem možda bi dobila par kg.

Po noći ne jedem srećom jer popijem sanval koji me onesvijesti tako da spavam.:tuctuc:
Ne moj jesti po noći to je najgore.popij vode ili pojedi bananu.

Ja od seroquela idem ravno u horizontalu jer nomogu ostat budan :D

wizardofOZ
26.01.2012., 00:09
80 Percent of Suicide Victims Took Antidepressant Drugs

Learn more: http://www.naturalnews.com/022743.html#ixzz1kWC7HVgb

Recently, the NBHW released the first report analyzing the 367 suicides recorded in 2006. "Not a single word is written about the most compelling fact: Well over 80 percent of persons killing themselves were treated with psychiatric drugs," Janne Larson writes.

Svedski novinar je dosao do sluzbenih podataka da preko 80% ljudi koji pocine samoubojstvo su uzimali antidpresive.

rejoflajt
26.01.2012., 08:12
proučavajući karakteristike svog novog ad-a koji spada u grupu "ostalih antidepresiva", pročitala sam da su novija istraživanja pokazala da je ponekad potrebno kombinirati 2 različite vrste ad-a da bi se dobio zadovoljavajući odgovor, tu naravno govorim o tzv. major depression iliti kliničkoj depresiji kod koje se epizode povremeno ponavljaju. tako ja sad pijem jedan za očuvanje noradrenalina, a drugi serotonina...prije sam pila uvijek samo 1 vrstu...

blacx
27.01.2012., 00:08
proučavajući karakteristike svog novog ad-a koji spada u grupu "ostalih antidepresiva", pročitala sam da su novija istraživanja pokazala da je ponekad potrebno kombinirati 2 različite vrste ad-a da bi se dobio zadovoljavajući odgovor, tu naravno govorim o tzv. major depression iliti kliničkoj depresiji kod koje se epizode povremeno ponavljaju. tako ja sad pijem jedan za očuvanje noradrenalina, a drugi serotonina...prije sam pila uvijek samo 1 vrstu...

Pa pila si cymbaltu, koliko se sijecam, koja inhibira i serotoninske i noradrenalinske receptore. A tu je i velafax. Tipicni SNRI. A ti sad pijes SSRI i NRI sto djeluje isto kao SNRI. Ako su ti nuspojave od cymbalte i velafaxa prevelike, onda razumijem zasto pijes ova 2 ad-a, inace ne vidim tu bas neku logiku.

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk

rejoflajt
27.01.2012., 06:47
Pa pila si cymbaltu, koliko se sijecam, koja inhibira i serotoninske i noradrenalinske receptore. A tu je i velafax. Tipicni SNRI. A ti sad pijes SSRI i NRI sto djeluje isto kao SNRI. Ako su ti nuspojave od cymbalte i velafaxa prevelike, onda razumijem zasto pijes ova 2 ad-a, inace ne vidim tu bas neku logiku.

od cymbalte mi se samo spavalo, a od velafaxa uopće nisam spavala...

rejoflajt
27.01.2012., 08:51
a nekako mi je logično da je koncentracija u ad-u koji djeluje samo na noradrenalinske receptore jača nego kad u 1 tbl imaš 2 stvari...ne znam...no, vidim da me razbuđuje...a to je jedino važno :cerek:

Miligram
27.01.2012., 13:16
meni kao da neradi niti jedan ad,:503: ovaj tjedan sam totalno u banani

zvonx78
31.01.2012., 10:01
Evo mene opet s pitanjem vezanim uz nesanicu.
Popijem navecer Dormicum koji me vise-manje uspava, ali vrlo cesto se toliko puta budim po noci, pa sam ujutro koma. Bit ce da mi mozak radi i kad spavam. Nije to nuspojava AD-a, pijem samo jednu Eliceu nego dio mog anks poremecaja.

Zanima me boste li mi preporucili koji anksiolitik ili sedativ koji bi odrzao djelovanje hipnotika? Doduse, probao sam s 5 mg Normabela, ali ti Normabeli meni bas i inace ne djeluju i nisam primijetio da su odrzali djelovanje Dormicuma.

Mogu pitati i doktoricu kad je vidim, ali zanimaju me i vasa iskustva.

Miligram
31.01.2012., 15:35
pretjerao sam sinoc,nekako imam dojam da jesam....ali i kad bih ikad i rekao koliko sam i cega uzeo,ljudi bi rekli da lažem jer bi od tog i dvojica umrla....

Aal_Mahmud
31.01.2012., 16:29
pretjerao sam sinoc,nekako imam dojam da jesam....ali i kad bih ikad i rekao koliko sam i cega uzeo,ljudi bi rekli da lažem jer bi od tog i dvojica umrla....

Ne razumijem čime si pretjerao. Uzimao si tableta preko propisane doze ili si svoju terapiju ljekovima natopio alkoholom?

btw. pitanje upućenijima od mene: koliko vremenski dugo dati priliku nekom AD-u da postigne odgovarajući učinak(npr. Velafaksu)?

Miligram
31.01.2012., 16:52
Ne razumijem čime si pretjerao. Uzimao si tableta preko propisane doze ili si svoju terapiju ljekovima natopio alkoholom?

btw. pitanje upućenijima od mene: koliko vremenski dugo dati priliku nekom AD-u da postigne odgovarajući učinak(npr. Velafaksu)?

svoje xanax tablete,ja mislim oko 6 ond od 1mgSR sam pomiješao sa još 8 tableta Tramal 100 retard+ 20 hepova

Aal_Mahmud
31.01.2012., 17:05
svoje xanax tablete,ja mislim oko 6 ond od 1mgSR sam pomiješao sa još 8 tableta Tramal 100 retard+ 20 hepova

Što si želio time postići? Ne osuđujem, zanima me što te potiče na takav postupak?

Altec777
31.01.2012., 19:55

Daj miligrame lakše malo man!

Što si želio time postići? Ne osuđujem, zanima me što te potiče na takav postupak?

Čovjek je očigledno nesretan a ljudi su uglavnom hulje koje će te još više sjebat ili ih boli ona stvar.

rejoflajt
01.02.2012., 13:16

to je individualno....obično vele 3-4 tjedna dok je kod mene nekad znalo biti puno prije...

Miligram
01.02.2012., 13:42
Čovjek je očigledno nesretan a ljudi su uglavnom hulje koje će te još više sjebat ili ih boli ona stvar.

da,nesretan sam.prekinio sam sa curom. zato gutam tablete

Aal_Mahmud
01.02.2012., 14:21

Hej, kad sam ja prekinuo s curom s kojom sam živio sedam godina i bio potpuno slomljen psihić s Rebra mi se nasmijao u lice(glava mu je bila ogromna i crvena ) i doslovno prosuo:
-"Kaj ti nisi čul da se za tramvajem i curama nikad ne trči!?"-
A zatim mi ispisao nalaz u kojem je naglasio kako sam suicidalan i dao putnu za "Jankomir". Mrzio sam ga zbog svega, a naročito zbog one drske "mudre izreke" kojom mi se je narugao. Javio sam se svojima i ispričao koliko sam u kurcu pa su me spriječili da odem "na odmor". Cijeli se moj svijet bio tad srušio. Nisam mogao ni zamisliti u tim danima i mjesecima da još postoji puno vremena i puno prostora za puno toga lijepog i dobrog pa tako i za nove ljubavi. Kad se sjetim svega bude mi smiješno i nekako milo na koji mi se je način tada narugao stari. Tko je onda doista mogao znati da je bio apsolutno u pravu. Kaj ti nisi čul da se za tramvajem i curama nikad ne trči!?

~Scarlet~
01.02.2012., 17:15

Nemoj si to raditi. Nitko nije vrijedan tvojeg zdravlja a kamoli života. Gutanjem tableta ju nečeš vratiti, samo češ sebi naškoditi.

Kaj ti nisi čul da se za tramvajem i curama nikad ne trči!?
... i ja bih još dodala "i za dečkima"...:D

Beljki
02.02.2012., 13:55
u privatnom mi razgovoru ispricalo kako je na nekim foruumima naletilo na psihijatre koji su procjenili kako su stari triciklicni lijekovi za depresiju bili bolji od ssri-a (ciprich?) koji imaju i nezgodnih nuspojava ali da se uglavnom zbog financijskih razloga potencira nove lijekove kojima nisu sitekli patenti da bi se proizvodili genericki (mala zarada)

??? :ne zna: :misli: :teorijezavjereito: :D

Beljki
02.02.2012., 13:59
takodjer da su sa novim aktom o objavi dokumenata (valjda u SAD) morali izaci sa nekim istrazivanjem koje se izbjegavalo objaviti, a po kojemu su SSRI jednaki placebu (imaju efekt i "osjete se", ali nemaju stvarni utjecaj na depresiju). Ergo ima samo nuspojave koje (dojmom da se nesto zbiva) izazivaju jaci placebo efekt ali nemaju na depru mjerljivi efekt razlicit od njega :ne zna:

ali samo mi ispricalo, netko zna o cemu se tocno radi???

Beljki
02.02.2012., 14:00
Takodjer pred sosta vremena cuh da je slicno navodno neko neovisno usporedno istrazivanje lijekova kod tretiranja shizo pokazalo da su starije generacije lijekova imale bolje rezultale :misli:

~Scarlet~
02.02.2012., 17:04
u privatnom mi razgovoru ispricalo kako je na nekim foruumima naletilo na psihijatre koji su procjenili kako su stari triciklicni lijekovi za depresiju bili bolji od ssri-a (ciprich?) koji imaju i nezgodnih nuspojava ali da se uglavnom zbog financijskih razloga potencira nove lijekove kojima nisu sitekli patenti da bi se proizvodili genericki (mala zarada)

??? :ne zna: :misli: :teorijezavjereito: :D
Pristup pacijentu je individualan, nekome su bolji triciklički, nekome SSRI. A patent traje koliko traje (obično 20 g) i nakon toga se može proizvoditi generik i nema to veze s time koliko je originalni lijek bio puta propisan.:ne zna: Inače, dosta psihijatara je sklonija ordiniranju originala, a ne generika.

takodjer da su sa novim aktom o objavi dokumenata (valjda u SAD) morali izaci sa nekim istrazivanjem koje se izbjegavalo objaviti, a po kojemu su SSRI jednaki placebu (imaju efekt i "osjete se", ali nemaju stvarni utjecaj na depresiju). Ergo ima samo nuspojave koje (dojmom da se nesto zbiva) izazivaju jaci placebo efekt ali nemaju na depru mjerljivi efekt razlicit od njega :ne zna:

ali samo mi ispricalo, netko zna o cemu se tocno radi???
Kakav je to akt?:ne zna:
Može link na to istraživanje. Inače ameri imaju istraživanje da cijepivo izaziva autizam. A imaju i istraživanje da isto ne izaziva autizam. Pa treba biti oprezan s istraživanjima.:D

Takodjer pred sosta vremena cuh da je slicno navodno neko neovisno usporedno istrazivanje lijekova kod tretiranja shizo pokazalo da su starije generacije lijekova imale bolje rezultale :misli:
A opet ovisi u kojim parametrima. Stariji antipsihotici imaju nekih svojih prednosti, ali dosta im se zamjera to što nemaju taj "neuroprotektivan učinak", tj. uz sch i uporabu njih ipak dolazi do neurodegeneracije, što se kod novih antipsihotika ne događa jer imaju neuroprotektivan učinak ali im se opet zamjera što im je nuspojava pojačan apetit, pa se ljudi jako debljaju, pa metabolički sindrom...
Praksa je da se u većini slučajeva obično kreće s novijim AP, a ako oni zakažu ide se sa starima.

blacx
02.02.2012., 23:07
Popijem navecer Dormicum koji me vise-manje uspava, ali vrlo cesto se toliko puta budim po noci, pa sam ujutro koma. Bit ce da mi mozak radi i kad spavam. Nije to nuspojava AD-a, pijem samo jednu Eliceu nego dio mog anks poremecaja.

Zanima me boste li mi preporucili koji anksiolitik ili sedativ koji bi odrzao djelovanje hipnotika? Doduse, probao sam s 5 mg Normabela, ali ti Normabeli meni bas i inace ne djeluju i nisam primijetio da su odrzali djelovanje Dormicuma.

Normalno da ti mozak radi i kad spavas. Uglavnom probaj fluzepam pogotovo jos ako pijes dugo dormicum jer ces vjerojatno stvoriti toleranciju i navuci se. A ako zelis neki suplement kombinirati s dormicumom, ja pijem melatonin s nekim biljnim kompleksom (valerijana, pasiflora, hmelj, metvica, kamilica...) i jako su dobre kapsule i nisu skupe.

Sent from my GT-P7500 using Tapatalk

blacx
02.02.2012., 23:15

Ma cista glupost, ignoriraj to. Niti jedan stariji tipicni antipsihotik tipa klorpromazin, haloperidol i slicni ne moze se po ucinkovitosti mjeriti s atipicnim antipsihotikom klozapinom.

Sent from my GT-P7500 using Tapatalk

Beljki
03.02.2012., 12:25
Kakav je to akt?:ne zna:
Može link na to istraživanje...

ma nemam blage, ne zanima me previse pa da idem istrazivati sve sto navedoh je nacuto u neobaveznom razgovoru, zato i provjeravam :)

Ako sto saznam stavim :)

Makar problemi sa istrazivanjima su uvijek prisutni, da se rezultate ustimavat, posebno kada je previse love u igri. Sjecam se na primjer slucaja (opet nemam direktan link i ne sjecam se gdje sam cuo pa uzmi sa rezervom) poznatog amerskog psihijatra koji je pisao clanke (kolumnu) u renomiranom casopisu, a koji je potom priznao da je stalno promovirao odredjeni lijek iz interesa i da je to u biti marketing bez osnove, a navodno su ti clanci bili dovoljno utjecajni da mu mnogobrojne kolege vjeruju i povode se za tim.

Optet ponavljam sve te informacije treba provjeriti, a nemam vremena za to, medjutim gdje god ima puno love pa jos i oni koji ulazu sami provode istrazivanja ostavljam dozu opreza. I sa druge strane naravno, da se ne upletemo u neke terije zavjera bez osnova.

Miligram
05.02.2012., 12:28
pogledajte samo tvrtku Pfizer. Ona je imala toliko sudnih sporova,neznam koliko je dobila a koliko ne,no sigurno je da je on gigant u Farmaciji.Evo ja pijem xanax i piše Pfizer,ali kad pogledam na netu original xanax od pfizera te tablete izgledaju skroz drugačije.,pogotovo ove SR.

Aal_Mahmud
05.02.2012., 16:38
pogledajte samo tvrtku Pfizer. Ona je imala toliko sudnih sporova,neznam koliko je dobila a koliko ne,no sigurno je da je on gigant u Farmaciji.Evo ja pijem xanax i piše Pfizer,ali kad pogledam na netu original xanax od pfizera te tablete izgledaju skroz drugačije.,pogotovo ove SR.

Možda i Pfizer ima proizvode kao Nokia za istočno i zapadno tržište. Npr. moja Nokia koju sam naivčina kupio u Vipu prije šest mjeseci nije finska Nokia koju kupuju Englezi, Francuzi i Nijemci npr. već rumunjska Nokia koja mi je funkcionirala nešto manje od mjesec dana, a kad sam je uporno slao na servis trećeg puta su mi poništili garanciju i ponudili popravak za 1250kn - otprilike onoliko koliko bi ta ista, ali prava finska Nokia, uistinu vrijedila. Nas na repu varaju na svakom koraku, pa ako je tako slučaj s Pfizerom i drugim farmaceutskim divovima krepat ćemo svi za deset do dvadeset godina otrovani na tenane.

revolution
05.02.2012., 16:57
kod neg ili poz simptoma?

emma 88
05.02.2012., 18:01

Kako si miligram?
BIt će sve ok,vjeruj mi.Treba proći malo vremena od prekida.
Onda ćeš već skužiti kaj nije bilo na njoj ok i da nije savršena.

Meni je bilo isto jako teško kad sam prekinula s dečkom.Sječaš se ,ono u 7. mjesecu?
Sada mi je ok.tu i tamo se sjetim na njega,ali ne želim više o njemu ni sekundu razmišljati.I to mi sada uspijeva.I nema više suza.:)
I sad kad bolje razmislim i dobro da me ostavio.zbilja se nije lijepo ponašao prema meni.Što će mi takav?
Rekla moja frendica za mog bivšeg:"Da Bog da drko do kraja života.":)
Hehehe.

emma 88
05.02.2012., 18:07

pijem sanval od 5 mg već 8 mjeseci.prespavam noć bez problema u komadu.
Samo je problem što sam se navukla.Morala bih promijeniti lijek
Da probaš xanax?
I on me zna uspavati dosta.
Njega inače ne pijem,samo kad me netko raživcira na poslu jer se ne mogu nikako smiriti.Proklete babe.Psmtr.

emma 88
05.02.2012., 18:18
Hej, kad sam ja prekinuo s curom s kojom sam živio sedam godina i bio potpuno slomljen psihić s Rebra mi se nasmijao u lice(glava mu je bila ogromna i crvena ) i doslovno prosuo:
-"Kaj ti nisi čul da se za tramvajem i curama nikad ne trči!?"-
A zatim mi ispisao nalaz u kojem je naglasio kako sam suicidalan i dao putnu za "Jankomir". Mrzio sam ga zbog svega, a naročito zbog one drske "mudre izreke" kojom mi se je narugao. Javio sam se svojima i ispričao koliko sam u kurcu pa su me spriječili da odem "na odmor". Cijeli se moj svijet bio tad srušio. Nisam mogao ni zamisliti u tim danima i mjesecima da još postoji puno vremena i puno prostora za puno toga lijepog i dobrog pa tako i za nove ljubavi. Kad se sjetim svega bude mi smiješno i nekako milo na koji mi se je način tada narugao stari. Tko je onda doista mogao znati da je bio apsolutno u pravu. Kaj ti nisi čul da se za tramvajem i curama nikad ne trči!?

Čuj, taj psihić na kojeg si naišao nije baš normalan.:503:
Izgleda mi kao da je bio nadrkan pa se na tebi ispucao.:p
Obožavam kad mi se netko unosi u lice dok govori,opalila bih ga po njušci istog trena.
Al hebeš njega,bitno da si sada ok.

sladana5
06.02.2012., 01:54
pijem sanval od 5 mg već 8 mjeseci.prespavam noć bez problema u komadu.
Samo je problem što sam se navukla.Morala bih promijeniti lijek
Da probaš xanax?
I on me zna uspavati dosta.
Njega inače ne pijem,samo kad me netko raživcira na poslu jer se ne mogu nikako smiriti.Proklete babe.Psmtr.

Proklete babe, e zakon:lol: potpisujem!!!!!
Ja bih trebala vasu pomoc. savjet...
Dakle kad sam tek pocela sa velafaxom prije nekoliko godina ispocetka je bio fantastican za mene. Panika, zivcana da si skoro cupam kosu. ma sve je to otislo ko rukom odneseno.Isuse divote, prvi put u puno puno godina ja bila ono sta se kaze bistre glave, mirna, stalozena, racionalna, strpljiva, ljubazna, zadovoljna, ono sretna.:cerek:
Jedina nuspojava je bila totalni nedostatak zanimanja za seks, ali to se je popravilo za nekoliko mjeseci. Savrsen lijek.:)
Ali nakon nekog vremena ko da je prestao djelovati. pa mi je dr prepisala uz velafax i abilify. Isto je ok ta kombinacija, medjutim abilify se kupuje vani i ak se dobro sjecam bil je oko 1800 kuna za kutiju tableta:(
Neostvarivo.
Onda mi je receno da se presaltam na prozac, eto pijem ga vec skoro pa godinu i ne budem rekla da je los jer nije, nuspojava nikakvih nemam, ali nekakve vece pozitivne promjene nikako ne vidim. Jos uvijek, pa eto, iskreno sve si mislim da mi vjerojatno niti ne treba jer sam i dalje zivcana, depresivna ,bas ne vidim nekih promjena.
Jel neko zna za neke super tablete koje bi mi mozda pomogle da se ponovno osjecam ko u prvih mjeseci, godina s velafaxom?
Ne zelim biti zombi. ono "normalna". kuzite vi mene, znam.
Xanax ne volim jer me totalno ali totalno umrtvi.Uzas.:(
Fala unaprijed!:):)

Miligram
06.02.2012., 12:14
Dakle kad sam tek pocela sa velafaxom prije nekoliko godina ispocetka je bio fantastican za mene. Panika, zivcana da si skoro cupam kosu. ma sve je to otislo ko rukom odneseno.Isuse divote, prvi put u puno puno godina ja bila ono sta se kaze bistre glave, mirna, stalozena, racionalna, strpljiva, ljubazna, zadovoljna, ono sretna.:cerek:
Jedina nuspojava je bila totalni nedostatak zanimanja za seks, ali to se je popravilo za nekoliko mjeseci. Savrsen lijek.:)
Ali nakon nekog vremena ko da je prestao djelovati. pa mi je dr prepisala uz velafax i abilify. Isto je ok ta kombinacija, medjutim abilify se kupuje vani i ak se dobro sjecam bil je oko 1800 kuna za kutiju tableta:(
Neostvarivo.
Onda mi je receno da se presaltam na prozac, eto pijem ga vec skoro pa godinu i ne budem rekla da je los jer nije, nuspojava nikakvih nemam, ali nekakve vece pozitivne promjene nikako ne vidim. Jos uvijek, pa eto, iskreno sve si mislim da mi vjerojatno niti ne treba jer sam i dalje zivcana, depresivna ,bas ne vidim nekih promjena.
Jel neko zna za neke super tablete koje bi mi mozda pomogle da se ponovno osjecam ko u prvih mjeseci, godina s velafaxom?

Eh...tako je i meni sa velafaxom,samo sto kod mene i dalje postoji problem erekcije:503: više neznam dokle tako...uništava mi vezu :mad:
Ja cu isto reci svojoj dr da mi je prestalo djelovanje...nekako ga uopce ne osjecam.

a reci mi ,kakav je taj prozac ? jel ti bolji od velafaxa ?

Aal_Mahmud
06.02.2012., 14:46
Eh...tako je i meni sa velafaxom,samo sto kod mene i dalje postoji problem erekcije:503: više neznam dokle tako...uništava mi vezu :mad:
Ja cu isto reci svojoj dr da mi je prestalo djelovanje...nekako ga uopce ne osjecam.

!?

blacx
06.02.2012., 23:22
Neostvarivo.

A koju dozu prozaca pijes? Ja ne bih tako lako odustao od prozaca, pogotovo ako nemas ozbiljnijih nuspojava. Ovo pisem zato sto je meni poceo djelovati tek na 60 mg dnevno, a poslije sam pio i 80 mg dnevno.

Aal_Mahmud
07.02.2012., 10:13
Ja ne bih tako lako odustao od prozaca

Prozac je zakon!:top:

U mojem slučaju je Velafaks teža pušiona...Ne znam zašto mi je shrinka zamijenila Prozac Velafaksom umjesto da mi propiše samo jaču dozu prvog.

Miligram
07.02.2012., 13:28
!?

šta ti tu nije jasno ? sex je bitan u vezi.sex je rak rana u vezi, nikad to nisi čuo??:kava:

rejoflajt
07.02.2012., 13:57
šta ti tu nije jasno ? sex je bitan u vezi.sex je rak rana u vezi, nikad to nisi čuo??:kava:

neki lijekovi imaju tu ružnu nuspojavu i zato tražiš dr da ti to promijeni...što je sa psihoterapijama?

Aal_Mahmud
07.02.2012., 14:11

Naravno da je bitan, ali ti si nas izvijestio da si odjednom ispraznio bočice lijekova iz razloga što je tvoja veza prekinuta. Sada jedino ako ti smeta smanjen libido zbog veze s vlastitim penisom. Ili je ono onda bilo tek rekreativno nagutavanje?

rejoflajt
07.02.2012., 17:04
Naravno da je bitan, ali ti si nas izvijestio da si odjednom ispraznio bočice lijekova iz razloga što je tvoja veza prekinuta.[QUOTE] Sada jedino ako ti smeta smanjen libido zbog veze s vlastitim penisom. :lol::lol::lol: opet ću dobiti infrakcije!

~Scarlet~
07.02.2012., 17:17
Ako imate kakvih pitanja za Miligrama (vezano uz ljubavni i spolni život) slobodno se prebacite na chat topic ili pp.

emma 88
07.02.2012., 21:11
Prozac je zakon!:top:

U mojem slučaju je Velafaks teža pušiona...Ne znam zašto mi je shrinka zamijenila Prozac Velafaksom umjesto da mi propiše samo jaču dozu prvog.

Meni ,eto,Prozac nije odgovarao.
Doslovno sam pošandrcala.
SEroquel je ok.Jedino kaj deblja,a kaj sad.

Miligram
08.02.2012., 10:09
Naravno da je bitan, ali ti si nas izvijestio da si odjednom ispraznio bočice lijekova iz razloga što je tvoja veza prekinuta. Sada jedino ako ti smeta smanjen libido zbog veze s vlastitim penisom. Ili je ono onda bilo tek rekreativno nagutavanje?

naravno ona se smije (žensko,pih...) ,nisam vas informirao kako treba pa se tu neki naslađuju (žene),naime Ja sam opet zajedno s curom.pa tako i želimo sex. Kaj je tu sad nejasno i smiješno?:kava:

sladana5
08.02.2012., 10:22

Da, kuzim...
Ma Prozac je ok, nemam ama bas nikakvih nuspojava, seksualni zivot normalan.
Samo ja bih htjela nekaj jace, ne znam jel prozac jak....:(
Nije mi bolji od velafaxa, velafax mi je bil najbolji lijek na svijetu prvo vrijeme dok nije prestal djelovati.:503:

rejoflajt
08.02.2012., 11:46
naravno ona se smije (žensko,pih...) ,nisam vas informirao kako treba pa se tu neki naslađuju (žene),naime Ja sam opet zajedno s curom.pa tako i želimo sex. Kaj je tu sad nejasno i smiješno?:kava:

smiješno je samo ono što je aal napisao, a ovo je tužno kad ti se nemre dić...:(

Miligram
08.02.2012., 17:37
Da, kuzim...
Ma Prozac je ok, nemam ama bas nikakvih nuspojava, seksualni zivot normalan.
Samo ja bih htjela nekaj jace, ne znam jel prozac jak....:(
Nije mi bolji od velafaxa, velafax mi je bil najbolji lijek na svijetu prvo vrijeme dok nije prestal djelovati.:503:

baš sam danas citao o jednom klincu u SAD koji je pio ad prozac,uglavnom...ubio je curicu i onda sa smjeskom otisao na misu.
Prozac se uvijek povezuje sa nekim manijacima koji su ubijali po Americi...i et ovo nije prvi put. Al meni treba neki ad koji NE djeluje na libido :D

rejoflajt
08.02.2012., 18:38
baš sam danas citao o jednom klincu u SAD koji je pio ad prozac,uglavnom...ubio je curicu i onda sa smjeskom otisao na misu.
Prozac se uvijek povezuje sa nekim manijacima koji su ubijali po Americi...i et ovo nije prvi put. Al meni treba neki ad koji NE djeluje na libido :D

znaš i sam da ad djeluje na svakog drugačije, no pišu ljudi da wellbutrin diže libido...:ne zna:

Miligram
09.02.2012., 12:42
idem odmah po welburtin !:D:D

Aal_Mahmud
10.02.2012., 14:07
idem odmah po welburtin !:D:D

Postoje i Viagra, Cialis, Levitra itd., ali nisam siguran s čim mogu, a s čim pak ne u kombinaciji takve dizalice...

Zanimaju me jako dvije stvari pa se nadam da će se naći netko s većim znanjem ili iskustvom od mene napisati mi o tome koju riječ. Prva bi bila zbog čega antidepresivi tipa Seroxata, Prozaca i Velafaksa potvrđeno gube na svojoj učinkovitosti nakon godinu-dvije uzimanja, a druga je propisuje li se još uvijek u liječenju depresije antidepresiv Devidon i na čemu se zasniva njegovo djelovanje odnosno kojoj vrsti antidepresiva pripada?

Miligram
10.02.2012., 17:41
Postoje i Viagra, Cialis, Levitra itd., ali nisam siguran s čim mogu, a s čim pak ne u kombinaciji takve dizalice...

Zanimaju me jako dvije stvari pa se nadam da će se naći netko s većim znanjem ili iskustvom od mene napisati mi o tome koju riječ. Prva bi bila zbog čega antidepresivi tipa Seroxata, Prozaca i Velafaksa potvrđeno gube na svojoj učinkovitosti nakon godinu-dvije uzimanja, a druga je propisuje li se još uvijek u liječenju depresije antidepresiv Devidon i na čemu se zasniva njegovo djelovanje odnosno kojoj vrsti antidepresiva pripada?

Vidiš moja psih. mi rekla da velafaks jos uvijek kod mene djeluje inace ne bi bio takav kakav trenutno jesam,tj. bio bi u puno gorem stanju.
Neznam sada kako dalje..,sta da joj kazem.Sta ako mi uvali neki grozan ad koji mi ne pase ? MA bolje cu ja reci da mi velafax i dalje djeluje.

rejoflajt
10.02.2012., 19:04
propisuje li se još uvijek u liječenju depresije antidepresiv Devidon i na čemu se zasniva njegovo djelovanje odnosno kojoj vrsti antidepresiva pripada?

spada u tzv. ostale ad:

http://biopsychiatry.com/trazodone.htm

http://lijekovi-lijecenje.blog.hr/2009/03/1627116354/devidon-trazodonum.html

na jednoj slovenskoj forumskoj stranici rekli su da se u italiji prodaje pod ovim imenom:

http://www.eipico.com.eg/product.asp?id1=13&id2=4&id4=1

Aal_Mahmud
10.02.2012., 19:37
Vidiš moja psih. mi rekla da velafaks jos uvijek kod mene djeluje inace ne bi bio takav kakav trenutno jesam,tj. bio bi u puno gorem stanju.
Neznam sada kako dalje..,sta da joj kazem.Sta ako mi uvali neki grozan ad koji mi ne pase ? MA bolje cu ja reci da mi velafax i dalje djeluje.

Djeluju oni i dalje, ali sve s manjim intezitetom - rekao bih. A o tome da se kolebaš promijeniti sasvim mi je razumljivo jer - sunca mu kalajsana! - nije lako pronaći onaj optimalni AD, a svako novo navikavanje je prilično dugotrajno i krajnje neizvjesno u pozitivan rezultat. Iz mog iskustva mogu ti još kazati - s nimalo namjere da te obeshrabrim - da mi je Velafaks upravo katastrofično djelovao na spremnost čune: taman je na teške muke dovedem u stanje da bi mi poslužila za prodor, malo isprčim guzicu prema natrag ne bih li zadao konačan udarac i već bi netom bila neupotrebljiva. Da sam u svemu ostalom bio superman na Velafaksu, a nisam ni približno, već samo to bi mi bilo sasvim dovoljno da ga omrznem. Jer može tko pričati što god mu padne napamet i biti pritom znanstven, šarmantan i neodoljivo uvjerljiv, ali ako si muškarac pretvoren u malokurića, prije će ti izaći na drugo uho nego što je na prvo i ušlo...

Miligram
11.02.2012., 11:01
Djeluju oni i dalje, ali sve s manjim intezitetom - rekao bih. A o tome da se kolebaš promijeniti sasvim mi je razumljivo jer - sunca mu kalajsana! - nije lako pronaći onaj optimalni AD, a svako novo navikavanje je prilično dugotrajno i krajnje neizvjesno u pozitivan rezultat. Iz mog iskustva mogu ti još kazati - s nimalo namjere da te obeshrabrim - da mi je Velafaks upravo katastrofično djelovao na spremnost čune: taman je na teške muke dovedem u stanje da bi mi poslužila za prodor, malo isprčim guzicu prema natrag ne bih li zadao konačan udarac i već bi netom bila neupotrebljiva. Da sam u svemu ostalom bio superman na Velafaksu, a nisam ni približno, već samo to bi mi bilo sasvim dovoljno da ga omrznem. Jer može tko pričati što god mu padne napamet i biti pritom znanstven, šarmantan i neodoljivo uvjerljiv, ali ako si muškarac pretvoren u malokurića, prije će ti izaći na drugo uho nego što je na prvo i ušlo...

Pogodio si srž problema ! Ja sam pio i druge ad koji mi nisu pasali,dok nisam dosao na velafax koji mi je najbolji ali kao sto ti kazes čuna se jedva digne i ispali hitac. Meni osobno se fakat neda opet isprobavati ad-ove pa da nadjem koji mi paše,no way! ali isto tako nemogu vise ovako vezano za sex...morat cu bit jako jasan oko toga kod shrinka.

emma 88
11.02.2012., 18:35

Ima nešto čudno u tom Prozacu.Ja sam zbilja osjetila najgore moguće nuspojave.
Da sam ostala na njemu,vjerojatno bih se sa svima posvadila i ne bi se valjda nitko htio sa mnom družiti,a možda bih i koga udarila.
Posvadila bih se samo zato što ima od mene drugačije mišljenje ili zato što mi ide na živce taj dan bez razloga.
Mislim da neke ljude Prozac može pretvoriti u divljake.

Altec777
11.02.2012., 21:31
Ja na tom prozacu nisam mogao dostić sexualni vrhunac a bio sam i emocionalno hladan.

Aal_Mahmud
12.02.2012., 09:10
Ima nešto čudno u tom Prozacu.Ja sam zbilja osjetila najgore moguće nuspojave.
Da sam ostala na njemu,vjerojatno bih se sa svima posvadila i ne bi se valjda nitko htio sa mnom družiti,a možda bih i koga udarila.
Posvadila bih se samo zato što ima od mene drugačije mišljenje ili zato što mi ide na živce taj dan bez razloga.
Mislim da neke ljude Prozac može pretvoriti u divljake.

Vjerujem da na neke pacijente(svi smo mi u biti pacijenti pa čak i kad ne uzimamo Prozace i jadamo se doktorima jer kako je jednom otprilike rekao, možda onaj irski genijalac B. Shaw, "čitav svijet je jedna velika bolnica i kad netko od "hospitaliziranih" pomisli da bi mu negdje drugdje(Azurna obala,Karibi ili Novi Zeland) moglo biti bolje isto je u biti kao da je zatražio bolesničku postelju bliže ili dalje prozoru - ali stvarno se ništa ne mijenja - bolest je u njemu i svejedno izjeda organizam) Prozac može tako djelovati. Kad sam se svojedobno skinuo sa Seroxata i počeo uzimati Prozac bio sam skoro dva tjedna jako razdražljiv i konfliktan. Netko s manje kontrole i i u nezrelijoj dobi mogao bi npr. u tom periodu počiniti sasvim zgodan masakr u svojoj okolini, ali ja nisam otišao ni približno toliko daleko. Poslije petnaestak dana Prozac mi je bio već ponajdraži AD dotada, a i još uvijek prema njemu gajim nježne osjećaje premda mu je djelovanje znatno ishlapjelo(i drugi kako čitam imaju slična iskustva s drugim antidepresivima nakon nešto dužeg korištenja mada po svoj prilici nitko od nas nema ideju zbog čega...) I tu laički, u skromnom pokušaju domišljanja, vučem paralelu psihofarmaka s psihoaktivnim drogama mada opet nema usporedba toliko dramatične razmjere:
kad netko npr. počne eksperimentirati s heroinom od prvog ušmrkavanja gotovo zanemarive količine praha u sedmom je nebu, kasnije kad je već dobrano navučen samo taj šmrk bi mu došao kao pola unučića pelinkovca sladokuscu koji ga eto potegne da bi se donekle poštedio nadutosti kad pretjera s grahom.

Miligram
12.02.2012., 19:33
Vjerujem da na neke pacijente(svi smo mi u biti pacijenti pa čak i kad ne uzimamo Prozace i jadamo se doktorima jer kako je jednom otprilike rekao, možda onaj irski genijalac B. Shaw, "čitav svijet je jedna velika bolnica i kad netko od "hospitaliziranih" pomisli da bi mu negdje drugdje(Azurna obala,Karibi ili Novi Zeland) moglo biti bolje isto je u biti kao da je zatražio bolesničku postelju bliže ili dalje prozoru - ali stvarno se ništa ne mijenja - bolest je u njemu i svejedno izjeda organizam) Prozac može tako djelovati. Kad sam se svojedobno skinuo sa Seroxata i počeo uzimati Prozac bio sam skoro dva tjedna jako razdražljiv i konfliktan. Netko s manje kontrole i i u nezrelijoj dobi mogao bi npr. u tom periodu počiniti sasvim zgodan masakr u svojoj okolini, ali ja nisam otišao ni približno toliko daleko. Poslije petnaestak dana Prozac mi je bio već ponajdraži AD dotada, a i još uvijek prema njemu gajim nježne osjećaje premda mu je djelovanje znatno ishlapjelo(i drugi kako čitam imaju slična iskustva s drugim antidepresivima nakon nešto dužeg korištenja mada po svoj prilici nitko od nas nema ideju zbog čega...) I tu laički, u skromnom pokušaju domišljanja, vučem paralelu psihofarmaka s psihoaktivnim drogama mada opet nema usporedba toliko dramatične razmjere:
kad netko npr. počne eksperimentirati s heroinom od prvog ušmrkavanja gotovo zanemarive količine praha u sedmom je nebu, kasnije kad je već dobrano navučen samo taj šmrk bi mu došao kao pola unučića pelinkovca sladokuscu koji ga eto potegne da bi se donekle poštedio nadutosti kad pretjera s grahom.

Dobar primjer,ovo zadnje...da "samo jedna"....

I've been there.holla !:mig:

fool
14.02.2012., 15:38
Molim vas za pomoć!
Koristim Cipralex 7. dan i nakon početnih nuspojava (mučnina, vrtoglavica, anksioznost) polako osjećam psihička poboljšanja, nestaje anksioznost i depresivnost zbog čega mi je i propisan AD ali mi se sad čini da mi Cipralex daje previše snage jer inače bih zaspao do 23h a sada uz ustajanje u pola 7 ujutro čak popijem Misar 0.5 oko ponoći ali nisam umoran sve do oko 02:00 pa me zanima ima li netko slična iskustva i da li je to samo nuspojava nakon koje će se spavanje vratiti u normalnu rutinu (za mene je to 6-7 sati sna noću)?

rejoflajt
14.02.2012., 20:27
Molim vas za pomoć!
Koristim Cipralex 7. dan i nakon početnih nuspojava (mučnina, vrtoglavica, anksioznost) polako osjećam psihička poboljšanja, nestaje anksioznost i depresivnost zbog čega mi je i propisan AD ali mi se sad čini da mi Cipralex daje previše snage jer inače bih zaspao do 23h a sada uz ustajanje u pola 7 ujutro čak popijem Misar 0.5 oko ponoći ali nisam umoran sve do oko 02:00 pa me zanima ima li netko slična iskustva i da li je to samo nuspojava nakon koje će se spavanje vratiti u normalnu rutinu (za mene je to 6-7 sati sna noću)?

a zašto to sve ne kažeš dr koji ti je propisao lijek? možda treba korigirati dozu ili dati nešto jače za spavanje...

fool
15.02.2012., 07:28
Imam kontrolu tek za dva tjedna a nije baš lako doći do termina a ovakve stvari se ne rješavaju telefonom, bar ne kod nas. Zato sam pokušao tražiti ljude sa sličnim iskustvom.

Aal_Mahmud
15.02.2012., 07:57
Molim vas za pomoć!

Od dvije osobe sam čuo da je taj Cipralex jedno pravo čudo od antidepresiva i, koliko god to smiješno zvučalo, baš mi je žao što ga nikad nisam imao prilike probati. Poznajem jednog visokopozicioniranog koji veli da bez Cipralexa ne bi mogao ni ustati iz postelje pred obvezama koje ga očekuju tokom dana. A gdje sve stigne i što obavi preko dana(baš svakog!) prosječnoj osobi nije moguće ni zamisliti. Sedam dana privikavanja na neki AD je iz mojeg iskustva prekratak period za bilo kakve zaključke. Ni ja nisam npr. prvih sedam dana privikavanja na Velafaks gotovo uopće spavao noću. A nakon sedam dana uzimanja(ili pijenja istog) spavao sam i danju i noću pa stoga preporučujem Velafaks svim potencijalnim statistima nekog budućeg filma o zombijima koji će se neminovno i kod nas prije ili kasnije snimati budući su takvi "muviji" već duže vrijeme jako "in". S takvom pomoći, za koju nitko ne mora znati osim vas btw., kao skromnom statisti u početku snimanja mogla bi nakon kraćeg vremena pred kamerama biti tako od strane neke Angeline Jollie zapažena vaša iznimna nadarenost pa posljedično tomu i vrtoglav uspjeh na području sedme umjetnosti. Nadalje, Velafaks vam može sasvim lijepo poslužiti i na planu za koji vjerojatno nije u početku kreiranja predviđen - a to je drastičan gubitak kilaže ako je imate viška i želite je skinuti jer vam na istom svaka hrana ima jednak okus ili tkzv. bezokus pa možete umjesto jako kaloričnih jestvina kojima inače ne odolijevate mlatiti od jutra do mraka celerabu sve dok ne realizirate optimalnu figuru.
Volim antidepresive! I to svaki bez razlike, pa čak i Velafaks unatoč tome što nisam morbidno pretil i nemam glumačkih ambicija. Jednostavno iz razloga što će vas bilo koji od njih uistinu bezbroj vrsta na ovaj ili onaj način iznenaditi. A zar nismo toliko zaljubljeni u sam život baš zbog toga što je On(Život) upravo tako divno nepredvidljiv i po tom svojstvu koji ga u biti najljepše sažima i definira sasvim sličan našim dobrim starim antidepresivima.

rejoflajt
15.02.2012., 10:34
Imam kontrolu tek za dva tjedna a nije baš lako doći do termina a ovakve stvari se ne rješavaju telefonom, bar ne kod nas. Zato sam pokušao tražiti ljude sa sličnim iskustvom.

zapravo je zastrašujuća činjenica da ne možeš stupiti u kontakt sa svojim šrinkom koji bi zapravo trebao nadgledati kako reagiraš ili ne na lijek...tu je opet još jedna ogromna razlika između privatnih i javnih šrinkova...ne znam kako bi se tu uvelo reda, zapošljavanjem većeg broja psihića da mogu pružiti adekvatnu pomoć pacijentu jer ovo je džumbus, pa čak i šarlatanstvo...ostaviti pacijenta s kemijom pa nek se on pati dok ne dođe datum kad je naručen...
nadam se da će se netko javiti sa iskustvima sa ciprom iako moraš znati da ad praktički djeluje na svakog drugačije...no možda se poklopiš s nekim...sretno!!!

Aal_Mahmud
15.02.2012., 11:27
zapravo je zastrašujuća činjenica da ne možeš stupiti u kontakt sa svojim šrinkom koji bi zapravo trebao nadgledati kako reagiraš ili ne na lijek...tu je opet još jedna ogromna razlika između privatnih i javnih šrinkova...ne znam kako bi se tu uvelo reda, zapošljavanjem većeg broja psihića da mogu pružiti adekvatnu pomoć pacijentu jer ovo je džumbus, pa čak i šarlatanstvo...ostaviti pacijenta s kemijom pa nek se on pati dok ne dođe datum kad je naručen...
nadam se da će se netko javiti sa iskustvima sa ciprom iako moraš znati da ad praktički djeluje na svakog drugačije...no možda se poklopiš s nekim...sretno!!!
Ne vjerujem da će se nešto dramatično dogoditi do njegovog naručenog pregleda, a postoji i prilična vjerojatnost da će Cipraleks početi djelovati pozitivno. U početku, a tjedan dana uzimanja je najpočetkiji početak, valja se strpiti s tom kemijom koja stvara kurcšluz u mozgu. Ja to zamišljam otprilike ovako: u njemu(mozgu dakle) pod utjecajem novih kemijskih spojeva izvana stvori se jedan murk koji je vrlo sličan onom nedavnom u novigradskim plićacima prouzročenim orkanskim naletima bure kad su sipe s dna pobjegle na površinu da bi mogle disati od vode zasićene pijeskom pa su ih spretni "ribolovci" vadili na tone i treba neko vrijeme(najčešće petnaestak dana) da taj murk sedira, voda se razbistri(mozak probavi što je imao i morao) te se one sipe koje nisu "upecane" naškrgaju svježeg zraka(mozak tad profunkcionira bistro, češće i bistrije nego dotad jer bude osvijetljen mrak potištenosti). Kao što vidimo svakoj pojavi vezanoj za antidepresive možemo pronaći prikladnu ilustraciju i ekvivalent u svakodnevnom i sveprisutnom svijetu faune i flore koji je nama ljubiteljima kemije, a odatle logično i prirodnim slijedom i biologije, najbolje prihvatljiv i objašnjiv. Dakle, nema panike. Ja kao iskusni i dugogodišnji pacijent nebrojeno puta podvrgnut novim kemijskim udarima na mozak, kojem su sipe bježale disati s dna već na desetke puta, mogu dragom kolegi poručiti kako je famozni murk neizbježna i sasvim prolazna pojava...

rejoflajt
15.02.2012., 12:15
nisam ni mislila da će se nešto dramatično dogoditi, to me samo navelo na razmišljanje o općenitom stanju o radu dr mozgova...ne znam kad će (za 100 g.?) društvo shvatiti važnost zdrave psihe ili barem zaliječene, ona se stalno baca na marginu...da, ovo je instant fast faster the fastest society, ako nisi zdrav, bacaju te na marginu jer nisi upotrebljiv, dovoljno efikasan, preživljavaju samo ljudi strojevi...no, dobro, možda sam otišla predaleko... u tom tonu i ovaj roman...
"...Pišući o toplinskom udaru ljeti 2003. kada je u Francuskoj umrlo 10.000 staraca, Houellebeq izvlači teoriju da je taj pomor staraca ostavljenih da umru bez obiteljske i liječničke zaštite, bio pokazatelj visoke razvijenosti francuskog društva. Postavlja tezu da je mladost fetiš, a starci ekonomski i estetski teret. Radnja romana se razvija oko religiozne sekte koja ljudima obećava vječni život. Od pripadnika sekte uzimat će se DNK i pohranjivati za buduće kloniranje...."Mogućnost otoka : roman / Michel Houellebecq...ode ja offtopic...:D

Miligram
15.02.2012., 12:29
Ma kod mene se čeka pregled mjesec dana !
Prošli tjedan sam bio i sestra mi još kaže ajd ugurat cu te za 12.03. ??!?!
ja šokiran se samo nasmiješio i rekao,,ovo nije normalno a ona cudnoo gleda:504:

kikakm
15.02.2012., 16:11
Ma kod mene se čeka pregled mjesec dana !
Prošli tjedan sam bio i sestra mi još kaže ajd ugurat cu te za 12.03. ??!?!
ja šokiran se samo nasmiješio i rekao,,ovo nije normalno a ona cudnoo gleda:504:

U slučaju da su to velike i ozbiljne nuspojave nema te ona pravo odbiti. Stvarno ne znam kakva je to psihijatrica. I moja je stalno s terminima i savjetovanjima...ali ako je nekome nešto hitno nema tu čekanja.

~Scarlet~
15.02.2012., 17:04
Molim vas za pomoć!

Piješ Cipralex tek 7 dana, i već osječaš poboljšanje, dakle on radi upravo ono šta treba. Kod uvođenja svakog novog lijeka treba minimalno 14 dana adaptacije, i zato si dobio termin za kontrolu 21 dan nakon uvođenja što je logično i smisleno. U tom razdoblju moraš nekako izdržati jer će ti se spavanje možda i samo regulirati, a ako ne, korigirati će se doza ili dodati nešto za navečer. Bez panike.:mig:

fool
15.02.2012., 18:43
Hvala vam svima na komentarima, svakim danom se osjećam sve bolje i bolje pa se nadam da će do kontrole to biti već ozbiljno poboljšanje.

emma 88
15.02.2012., 22:10

Bila sam malo više od 2 mjeseca na Prozacu i to mi je bilo brate mili previše...
Da sam ostala na njemu,demolirala bih kuću od kata do prizemlja.možda bih otišla i u podzemlje.Samo pitanje je da li bi više to sličilo na kuću.
Hodala sam po cesti 100 na sat da se ispucam,ali ni to nije pomagalo.
Stalno mi je bilo zima,a koža me nepodnošljivo svrbila za popizdit.
Hebena hipomanija.Glasna previše,a inače sam tiha.Smijala se na glas da je pola kazališta buljilo kaj je sa mnom...

Neki ljudi su napravili samoubojstvo pod Prozacom.A neki su ubijali druge.

Ja sam bila i agresivna i autoagresivna,unakažavala se,tiskla prišteve i razderavala pri tom kožu do krvi...Tako da su ostali krateri na koži i ožiljci.
Uglavnom,psihijatrica mi je promijenila lijek.

Uh,onda sam odahnula sa Seroquelom.
Postala sam normalna.
Hm,koliko to mogu biti sa svojim priljepkom okp-om.

Pa svi znamo,da nisu svi lijekovi za sve.Nešto ti odgovara,nešto ne

Aal_Mahmud
16.02.2012., 05:04
Bila sam malo više od 2 mjeseca na Prozacu i to mi je bilo brate mili previše...
Da sam ostala na njemu,demolirala bih kuću od kata do prizemlja.možda bih otišla i u podzemlje.Samo pitanje je da li bi više to sličilo na kuću.
Hodala sam po cesti 100 na sat da se ispucam,ali ni to nije pomagalo.
Stalno mi je bilo zima,a koža me nepodnošljivo svrbila za popizdit.
Hebena hipomanija.Glasna previše,a inače sam tiha.Smijala se na glas da je pola kazališta buljilo kaj je sa mnom...

Neki ljudi su napravili samoubojstvo pod Prozacom.A neki su ubijali druge.

Ja sam bila i agresivna i autoagresivna,unakažavala se,tiskla prišteve i razderavala pri tom kožu do krvi...Tako da su ostali krateri na koži i ožiljci.
Uglavnom,psihijatrica mi je promijenila lijek.

Uh,onda sam odahnula sa Seroquelom.
Postala sam normalna.
Hm,koliko to mogu biti sa svojim priljepkom okp-om.

Pa svi znamo,da nisu svi lijekovi za sve.Nešto ti odgovara,nešto ne

Svrbi, svrbi...Užasno svrbi!
p.s.
No više na Seroxatu. S njim i sa scabiesom isto.
btw., vjerujem da Prozac nekog tako može rasturiti, kao što je mene inače od mnogih vrlo hvaljen Velafaks pretvorio u voštanu figuru, pa usudio bih se ustvrditi, čak mi i smanjio spolovilo...No imam jednu malu nedoumicu kad si ti već imala takvu dramu s Prozacom: kolika ti je bila njegova doza i s čim kombinirana?

sladana5
16.02.2012., 10:40
Vidite meni prozac nema bas nekih efekata....Ma ne znam ko da pa skoro nista i ne uzimam ili sam si ja to umislila jer u usporedbi s velafaksom (na pocecima djelovanja) 0 bodova!!!!!
A valjda ipak ima nekakvo djelovanje; bila sam mjesecima na 60 mg sad sam na 40 mg i to uzmem jedanput na vecer zato kaj ujutro moram piti hormone za stitnjacu.
Sjecam se da su mi svi govorili kad sam presla na Prozac samo se strpi treba njemu da pocinje djelovati tjedni pa i mjeseci ali je lijek super!I da trebalo mu je sto godina da osjetim kakva-takva poboljsanja, ali ponavljam ne moze se usporediti s velafaksom ni u snu!
Ajde dobro citam da ste vi neki imali gadne nuspojave od Prozaca; ja barem toga nemam...Ne znam; normalno spavam (da kucnem u drvo:rofl:), normalni seksualni zivot, normalan apetit (cak sam i smrsavila uz pomoc jednih prirodnih tabletica:cerek:),nemam nekakvih prevelikih napadaja panike,straha,depresije; ono samo malo....Ma ne znam pa takva sam bila i prije svih tih tableta.Ponekad depresivna ali znam kako zivjeti s tim....
A opet znam ak prestanem s antidepresivima (vec sam jednom probala) bojim se da budem skocila kroz plafon.Pa dok neko ne predlozi, izmisli, smisli neki super lijek; eto nema mi druge nego poslusno kljucati ovaj glupi prozac.:(

Aal_Mahmud
16.02.2012., 12:42
bila sam mjesecima na 60 mg sad sam na 40 mg (
Kakav je taj Prozac koji uzimaš? Ja sam na disperzibileu od 20mg, a u uputama nisam vidio da postoje tablete s jačom dozom od 20mg. Uzimaš li dvije tablete od 20mg dnevno odnosno jesi li uzimala tri takve dok je dnevna doza bila 60mg?

krafna
16.02.2012., 13:15
Bok ekipa, vidim da se ovdje piše o djelovanju psihofarmaka, pa da se požalim.
Pijem Fevarin od 7. mjeseca prošle godine i skroz mi je ubio volju za seksom. Ono može proći mjesec dana da se meni ne javi želja, a udana sam i naravno da mi je muž "presretan" zbog toga.
Fevarin moram piti, nije mi rješenje da prekinem s lijekom ali kaj da radim s libidom? Kako vi izdržavate takve nuspojave lijekova?

Miligram
16.02.2012., 18:08
p.s.
btw., vjerujem da Prozac nekog tako može rasturiti, kao što je mene inače od mnogih vrlo hvaljen Velafaks pretvorio u voštanu figuru, pa usudio bih se ustvrditi, čak mi i smanjio spolovilo...No imam jednu malu nedoumicu kad si ti već imala takvu dramu s Prozacom: kolika ti je bila njegova doza i s čim kombinirana?

napisao si da si od velafaxa postao voštana figura ? kako to misliš ? koliko ga dugo piješ ? a ovo za smanjenje penisa...to mogu i ja za sebe reći,tu te apsolutno kužim.Katastrofa! jel postoji alternativa za velafax koji nema te nuspojave?

na pola puta
16.02.2012., 18:34
bila sam mjesecima na 60 mg sad sam na 40 mg .:(

Pila si 60 mg Prozaca mjesecima ?!??!?!!!???
Molim te lijepo da ovakve nebuloze ne pišeš po netu da ne bi netko počeo piti toliku dozu lijeka jer je eto negdje tamo to pročitao.

sladana5
16.02.2012., 19:19
Pila si 60 mg Prozaca mjesecima ?!??!?!!!???
Molim te lijepo da ovakve nebuloze ne pišeš po netu da ne bi netko počeo piti toliku dozu lijeka jer je eto negdje tamo to pročitao.

Kakve sad nebuloze? Ne kuzim; ak ti nekaj nije jasno lijepo pitaj,moze?Kaj ja ne znam kaj sam i kolko pila?
Bogu fala tolko luda jos nisam.

sladana5
16.02.2012., 19:25
Kakav je taj Prozac koji uzimaš? Ja sam na disperzibileu od 20mg, a u uputama nisam vidio da postoje tablete s jačom dozom od 20mg. Uzimaš li dvije tablete od 20mg dnevno odnosno jesi li uzimala tri takve dok je dnevna doza bila 60mg?

Je da te...Da nemaju vecu dozu od 20 mg pa sam po uputi jedno nekoliko tjedana u pocetku pila samo jednu tabletu, da tu od 20 mg pa nakon nekog vremena 40mg odnosno dvije tabletice; pa tri tabletice...
Mislim da budem za neko vrijeme lijepo ostala na jednoj tabletici, vidim da mi dvije ili tri bas i ne pomazu.
A moju su poznanicu doslovce te tri male tabletice (60 mg Prozaca) doslovce spasile.A da znam,ne reagiramo svi isto na pojedie lijekove....

Aal_Mahmud
16.02.2012., 20:08
Je da te...Da nemaju vecu dozu od 20 mg pa sam po uputi jedno nekoliko tjedana u pocetku pila samo jednu tabletu, da tu od 20 mg pa nakon nekog vremena 40mg odnosno dvije tabletice; pa tri tabletice...
Mislim da budem za neko vrijeme lijepo ostala na jednoj tabletici, vidim da mi dvije ili tri bas i ne pomazu.
A moju su poznanicu doslovce te tri male tabletice (60 mg Prozaca) doslovce spasile.A da znam,ne reagiramo svi isto na pojedie lijekove....
Pitam jer ću biti u problemima ako zatrebam više od jedne tablete od 20 mg dnevno. Osim što su dosta skupe i plaćaš ih za manje od mjesec dana čak i uz recept u ljekarnama oko 60,oo kn dodatan je problem što ih u jednoj kutiji ima samo 14 pa treba prečesto visjeti na šalterima i moljakati recepte. Kod nas je sve tako žalosno riješeno i nikakva nam utjeha nije Mooreov dokumentarac "Bolesno" iz kojeg se tobože može zaključiti kako je u razvijenom zapadnom svijetu još i puno gore. Nije! Ovdje, u Rumunjskoj, Albaniji, Rusiji i možda Srbiji zapravo je puno gore samo nemamo jednog Moora koji će sve to lijepo i zgodno upakirati i još pomalo iskarikirati. Da imamo tek onda bismo vidjeli što je u stvarnosti bolesnije od Bolesnog...

emma 88
16.02.2012., 20:18
p.s.

Koliko se sjećam 3 puta na dan po 20 mg.Uz to obavezno je bio xanax 3 puta na dan po 0,25 mg.:p

Aal_Mahmud
16.02.2012., 20:34
Koliko se sjećam 3 puta na dan po 20 mg.Uz to obavezno je bio xanax 3 puta na dan po 0,25 mg.:p

Čini se prilična količina pilula.
Pomalo nevezano za Prozac i ovo o čemu smo dosad...kad malo češće ovdje svratim stalno mi se nameće prizor iz dnevnog boravka moga frenda koji je imao baku od preko 90 g., pravu živuću mumiju koja je vazda sjedila u jednom kutu na kauču i zurila u televiziju; da je malo trgne ili čisto iz pizdarije on bi se stao pred njom kreveljiti, a ona bi ga hladno i nezainteresirano odmjerila s komentarom od jedne jedine riječi: - "Droga."-

rejoflajt
16.02.2012., 20:39
Čini se prilična količina pilula.
Pomalo nevezano za Prozac i ovo o čemu smo dosad...kad malo češće ovdje svratim stalno mi se nameće prizor iz dnevnog boravka moga frenda koji je imao baku od preko 90 g., pravu živuću mumiju koja je vazda sjedila u jednom kutu na kauču i zurila u televiziju; da je malo trgne ili čisto iz pizdarije on bi se stao pred njom kreveljiti, a ona bi ga hladno i nezainteresirano odmjerila s komentarom od jedne jedine riječi: - "Droga."-

one very perceptive old lady, I must say...:lol:

blacx
16.02.2012., 22:08
Pitam jer ću biti u problemima ako zatrebam više od jedne tablete od 20 mg dnevno. Osim što su dosta skupe i plaćaš ih za manje od mjesec dana čak i uz recept u ljekarnama oko 60,oo kn dodatan je problem što ih u jednoj kutiji ima samo 14 pa treba prečesto visjeti na šalterima i moljakati recepte. Kod nas je sve tako žalosno riješeno i nikakva nam utjeha nije Mooreov dokumentarac "Bolesno" iz kojeg se tobože može zaključiti kako je u razvijenom zapadnom svijetu još i puno gore. Nije! Ovdje, u Rumunjskoj, Albaniji, Rusiji i možda Srbiji zapravo je puno gore samo nemamo jednog Moora koji će sve to lijepo i zgodno upakirati i još pomalo iskarikirati. Da imamo tek onda bismo vidjeli što je u stvarnosti bolesnije od Bolesnog...

A zasto pijes orginalni lijek, pa na trzistu postoje generici tipa portal koji je na listi hzzo-a i ne placas participaciju kao za prozac.

OT: Ja sam pola godine pio 80 mg fluoksetina (prozac) dnevno uz 60 mg paroksetina (seroxat). Znaci ukupno 140 mg SSRI-a dnevno. Uzmemo li u obzir da je pocetna efektivna ekvivalentna doza fluoksetina i paroksetina 20 mg, ja sam pio 7 puta vecu dozu. I da pomoglo mi je, stoga prestanite se cudite kolike tko doze pije, sve je to individualno i lijecnici valjda znaju do koje se doze smije ici. Sto se tice fluoksetina, ja opet ponavljam da je to po meni SSRI s najboljim profilom nuspojava. No djelovanje lijeka kod svakoga je individualno. Pogotovo kada se radi o psihofarmacima. Naime tesko je stvoriti dobar lijek ako nije jasna i cinjenicna patologija bolesti za koju je lijek namijenjen, a konkretno psihopatologija mora napredovati i sve te svoje teorije ukoliko su tocne potkrijepiti cinjenicama. Tek onda ce biti otvoren put za stvaranje kvalitetnih psihofarmaka.

Aal_Mahmud
17.02.2012., 04:07
A zasto pijes orginalni lijek, pa na trzistu postoje generici tipa portal koji je na listi hzzo-a i ne placas participaciju kao za prozac.

OT: Ja sam pola godine pio 80 mg fluoksetina (prozac) dnevno uz 60 mg paroksetina (seroxat). Znaci ukupno 140 mg SSRI-a dnevno. Uzmemo li u obzir da je pocetna efektivna ekvivalentna doza fluoksetina i paroksetina 20 mg, ja sam pio 7 puta vecu dozu. I da pomoglo mi je, stoga prestanite se cudite kolike tko doze pije, sve je to individualno i lijecnici valjda znaju do koje se doze smije ici. Sto se tice fluoksetina, ja opet ponavljam da je to po meni SSRI s najboljim profilom nuspojava. No djelovanje lijeka kod svakoga je individualno. Pogotovo kada se radi o psihofarmacima. Naime tesko je stvoriti dobar lijek ako nije jasna i cinjenicna patologija bolesti za koju je lijek namijenjen, a konkretno psihopatologija mora napredovati i sve te svoje teorije ukoliko su tocne potkrijepiti cinjenicama. Tek onda ce biti otvoren put za stvaranje kvalitetnih psihofarmaka.

Dakako, pred dvadesetak godina, kad sam se kao zelen mladić upoznao s antidepresivima i odmah u njih zaljubio na prvi pogled(a bio je tu i nekakav Miansan s licem aligatora pa upravo čudi odakle toliki affection)nisam mogao ni u najluđem vidovnjačkom snu naslutiti da će danas pred našim žudnim očima prošetavati bajkovite ljepotice poput SSRI-a. Čemu se sve onda možemo nadati sutra: možda pilulici moći kojom Bradley Cooper u onom najnovijem filmu postiže sve što zamisli pa tako između ostalog nauči i tečno šprehati Talijanski za svega mjesec dana...Jest da ćemo prije ili kasnije sa svim tim pilulicama morati svršiti u kurcu. Ali zar takav finale ionako ne bi neminovno doživjeli i bez njih? Pa kad je već u tijeku bal zašto onda ne bi bio maskenbal?

Aal_Mahmud
17.02.2012., 04:31
Dakako, pred dvadesetak godina, kad sam se kao zelen mladić upoznao s antidepresivima i odmah u njih zaljubio na prvi pogled(a bio je tu i nekakav Miansan s licem aligatora pa upravo čudi odakle toliki affection)nisam mogao ni u najluđem vidovnjačkom snu naslutiti da će danas pred našim žudnim očima prošetavati bajkovite ljepotice poput SSRI-a. Čemu se sve onda možemo nadati sutra: možda pilulici moći kojom Bradley Cooper u onom najnovijem filmu postiže sve što zamisli pa tako između ostalog nauči i tečno šprehati Talijanski za svega mjesec dana...Jest da ćemo prije ili kasnije sa svim tim pilulicama morati svršiti u kurcu. Ali zar takav finale ionako ne bi neminovno doživjeli i bez njih? Pa kad je već u tijeku bal zašto onda ne bi bio maskenbal?

Btw., na pitanje zašto pijem disperzibile, a ne nekakav generik, jest što možda djetinje ili pak fetišističkim odnosom spram originala pomalo sumnjam u generike(naposlijetku barem glede halo efekta koliko malo uopće nedostaje "generiku" da bi bio isto što i Silvije?). Pored toga imam nekakvu fiksnu ideju da se disperzibile nevjerojatno lijepo raspršuje i brzo apsorbira u organizmu pa mi je zbog toga dražestan. No mislim da bi ovdje barem nakratko morala uskočiti prava pravcata znalica Scarlet i malo nam približiti te pojmove te pojasniti istinske razlike...

sladana5
17.02.2012., 10:28
Ma najbolji na svijetu osim predivnog Velafaksa na pocecima djelovanja:) :cerek:
je onaj abilify....Pila sam ga uz velafaks po jednu tableticu sad se ne sjecam kolka mu je bila doza; ne nesto veliko...Jedini problem je kaj ga nema kod nas (bar je tak bilo prije par godina):503: pa sam ga morala narucivati prek one privatne ljekarne i kutija (za mjesec dana) me je kostala skoro 2000 Kuna!:eek:
Nuspojava nema bas nekih bitnijih, ja onak fino smirena,stalozena, ma prekrasno nesto....:)
Ali buduci da mi je ovo bilo pre preskupo doktor mi je rekel pa predji na prozac to bi ti moglo biti dobro...I je i nije:ne zna:
Ali ajde kad vidim kakve nuspojave od Prozaca imate neki od vas; moram biti tiho, ja ih stvarno srecom nemam.....:p

Miligram
17.02.2012., 15:42
čitajući postove ispada da većina pije Velafaks ili Prozac kao ad,i da su ta dva kao najbolja ili najbolje "sjedaju".Ja pijem velafaks ali baš imam osjećaj kao da je prestao djelovati....ili da slabije djeluje sada. Logično je da se pojavi tolerancija na neki lijek ako ga uzimaš pola godine...ali šta onda napraviti ?
Povećat dozu istog ili preći na drugi ad?

Luđak15
17.02.2012., 15:59
Pozz, nedavno mi je psihijatar prepisao Prazine dražeje 25 mg....I sad mene zbunjuje ovo dražeje...Jel se to cucla il šta? btw ja sam to popio sad..xD

Miligram
17.02.2012., 16:06
Pozz, nedavno mi je psihijatar prepisao Prazine dražeje 25 mg....I sad mene zbunjuje ovo dražeje...Jel se to cucla il šta? btw ja sam to popio sad..xD

to ti je stari antipsihotik,dao ti je najslabije. Ne cucla se.:D

rejoflajt
17.02.2012., 16:10

tablete, hahhaha, ja ih pijem za spavanje...

eto i ja sad nešto novo naučila zašto se tako nazivaju: "...tablete lijeka prevučene prikladnom bojom te šećerom ili čokoladom...od francuskog izraza dragée..."

http://hjp.srce.hr/index.php?show=search

dr. diego
17.02.2012., 17:52
čitajući postove ispada da većina pije Velafaks ili Prozac kao ad,i da su ta dva kao najbolja ili najbolje "sjedaju".Ja pijem velafaks ali baš imam osjećaj kao da je prestao djelovati....ili da slabije djeluje sada. Logično je da se pojavi tolerancija na neki lijek ako ga uzimaš pola godine...ali šta onda napraviti ?

ja isto pijem velafax (75 mg) i imam osjećaj kao da je prestao djelovati. doktorica mi ga je dala u zamjenu za fevarin i ladiomil, i ja bi ih opet nazad :rolleyes:

slobodno ti pocuclaj, ali nakon što pocuclaš površinski sloj postat će ti gorak :mig:. ja sam volio cuclati te slatke lijekove, a ima ih (lamal, zyprexa, prazine..)

sladana5
17.02.2012., 20:08

Da tak je i meni povecana sa 75 mg na 150 mg i sve super.
Mislim (nisam 100% sigurna,sorry) da je najveca moguca doza 300 ili 350 mg:ne zna: Ili 450???:misli: Najbolje pitaj svog doktora....
Nemoj jos odustati od njega; stvarno je lijek prva liga.

inspirationseek
17.02.2012., 20:11
Ludi da vas pitan ako ko zna... Da li se obično u droga testovima (meni konkretno za posao) testira i na benzodiazepine ? Koliko vidim oni se klasificiraju kao droga... Još me zanima da li lexaurin spada u skupinu anksiolitika?
Pitam jer politika moje možda buduće firme smatra da ljudi koji koriste anksiolitike nisu prikladni za rad u istoj...
Radi tog posla san se skinia sa drugih tableta koje san koristia, ali bez leksića će mi bit teško opstat...

Luđak15
17.02.2012., 20:46
to ti je stari antipsihotik,dao ti je najslabije. Ne cucla se.:D

hahaha fala na odg :) znam da je najslabije, al uz to sam još dobio Haldol, Depakine chrono i Sanval, sve to me učini nekako zbunjenim xD

blacx
17.02.2012., 21:03
Ludi da vas pitan ako ko zna... Da li se obično u droga testovima (meni konkretno za posao) testira i na benzodiazepine ? Koliko vidim oni se klasificiraju kao droga... Još me zanima da li lexaurin spada u skupinu anksiolitika?
Pitam jer politika moje možda buduće firme smatra da ljudi koji koriste anksiolitike nisu prikladni za rad u istoj...
Radi tog posla san se skinia sa drugih tableta koje san koristia, ali bez leksića će mi bit teško opstat...

Ako je to onaj standardni test urina onda da, i na benzodijazepine i na barbiturate. I da lexaurin je benzodijazepin i spada u anksiolitike.

blacx
17.02.2012., 21:10

Ah prazine :rolleyes: Ja sam pio 200 do 300 mg za spavanje uz sanval 20 mg. Nije los lijek ali meni je pokvario vid odnosno povecala mi se dioptrija.

inspirationseek
17.02.2012., 21:22
Ako je to onaj standardni test urina onda da, i na benzodijazepine i na barbiturate. I da lexaurin je benzodijazepin i spada u anksiolitike.

Nešto ni je doktorica pričala da je lexaurin kao i helex naravno iz skupine benzodiazepina, ali da lex nije anksiolitik za razliku od helexa...
Politika spominje zabranu upotrebe antidepresiva, anksiolitika i amfetamina...

U svakom slučaju nije dobro, morat ću i lex bacit a to će bit pakao. Mala od 1.5mg me baš lipo vrati u život... damn :kava:

Tnx na odgovoru, šta drugo da kažen

rejoflajt
17.02.2012., 21:40
hahaha fala na odg :) znam da je najslabije, al uz to sam još dobio HaldolPsihomotorička agitacija pri maniji, demenciji, oligofreniji, akutnoj i kroničnoj shizofreniji te alkoholizmu.
Buncanje i halucinacije pri akutnoj i kroničnoj shizofreniji, paranoji, akutnim konfuznim stanjima.
Koreatični pokreti. Senilna razdražljivost i agresivnost., Depakine chrono jel ti to kao stabilizator raspoloženja, inače antiepileptik i Sanval, sve to me učini nekako zbunjenim xD

ti majke mile, ko ne bi bio od ovakvog http://photos6.socializr.com/67/32/17/673217628m.jpg

Luđak15
18.02.2012., 15:36
pozz ekipa, evo mene opet...muka mi je, idem povračat sad, mislim da je to zbog tableta elicea koje sam pio 2 godine, sad mi je promjenjena terapija, i prekinit ću ovu terapiju jer mi nije dobro, neznam više jel od elicee(sustezanje) il od ovih novih tableta...al idem rigat pa popit eliceu...srce mi preskače, znojim se, i povrača mi se...idem rigat...pomagajte šta da radim? :S

Luđak15
18.02.2012., 15:45
eo dušu sam izrigo, sve me živo boli kolko sam se ispovračao...šta sad da radim, da popijem eliceu? grozno mi je...

Luđak15
18.02.2012., 15:49
ti majke mile, ko ne bi bio od ovakvog http://photos6.socializr.com/67/32/17/673217628m.jpg

dijagnosticiran mi je inaće OKP prije 4-5 godina....trenutno stanje mi nije ni blizu simptoma OKP-a, totalno sam psihički uništen, i dobio sam novu terapiju, od koje više neću popit niti jednu tabletu...vraćam se na staro...makar stalno bio živčan kao prije, vraćam se na staru terapiju jel ovo je samoubojstvo...

~Scarlet~
18.02.2012., 15:54
@Luđak15
Ako je Elicea prenaglo izvedena, može biti da je od sustezanja.
Pretpostavljam da nemaš neku probavnu virozu?
Ako se ovo nastavi, moraš se javiti liječniku koji će vjerovatno opet uvesti Eliceu i još postupnije je smanjivati i izvoditi.

rejoflajt
18.02.2012., 16:41
pozz ekipa, evo mene opet...muka mi je, idem povračat sad, mislim da je to zbog tableta elicea koje sam pio 2 godine, sad mi je promjenjena terapija, i prekinit ću ovu terapiju jer mi nije dobro, neznam više jel od elicee(sustezanje) il od ovih novih tableta...al idem rigat pa popit eliceu...srce mi preskače, znojim se, i povrača mi se...idem rigat...pomagajte šta da radim? :S

kako ti je nakon povraćanja? jel se organizam smirio?

Luđak15
18.02.2012., 16:45
@Luđak15
Ako je Elicea prenaglo izvedena, može biti da je od sustezanja.
Pretpostavljam da nemaš neku probavnu virozu?
Ako se ovo nastavi, moraš se javiti liječniku koji će vjerovatno opet uvesti Eliceu i još postupnije je smanjivati i izvoditi.

Da prenaglo izvedena...nemam nikakvu virozu...Ma joj..neću više ove tablete pit, ovo je smrt, trebam sad pit haldol, depakine chrono, prazine i sanval...a prije toga sam uzimao loquen, eliceu i normabel...i sad sam naglo prekinio i sa loquenom i eliceom i normabelom, i sad ovo...ma dušu sam izrigo...grozno, sutra se vraćam na staru terapiju...

Luđak15
18.02.2012., 16:49
rejoflajt, smirio mi se da...iako mi srce preskače i nije mi glava baš svoja...xD kao da mi se vrti...

Luđak15
18.02.2012., 16:52
eto popio sam pola elicee i do kurca...vidit ćemo šta će bit, jer mi srce baš jebački preskače...

rejoflajt
18.02.2012., 17:34
rejoflajt, smirio mi se da...iako mi srce preskače i nije mi glava baš svoja...xD kao da mi se vrti...

čuj, a da pozoveš hitnu, ipak se sa srcem nije za igrati...

Luđak15
18.02.2012., 17:53
čuj, a da pozoveš hitnu, ipak se sa srcem nije za igrati...

Ma eo popio sam pola Elicee, sad mi je bolje, izgleda da su to simptomi sustezanja...

rejoflajt
18.02.2012., 17:54
Ma eo popio sam pola Elicee, sad mi je bolje, izgleda da su to simptomi sustezanja...

onda dobro, možeš li kontaktirati psihićku i kad?

Luđak15
18.02.2012., 18:09
onda dobro, možeš li kontaktirati psihićku i kad?

Pa baš i nemogu...idem na kontrolu za manje od dva tjedna...al kontaktirat ću u ponedjeljak doktora opće prakse...

rejoflajt
18.02.2012., 18:13
Pa baš i nemogu...idem na kontrolu za manje od dva tjedna...al kontaktirat ću u ponedjeljak doktora opće prakse...

a bolje i njega nego ništa...samo da se smiriš s tim lijekom, očito nisi bio još spreman za skidanje s njega ili su toliko jaki simptomi sustezanja...daj mi samo reci na koji način ti je šrink rekao da smanjiš eliceu? nije ti valjda puknuo odmah novi lijek bez POSTEPENOG smanjivanja doze?
trebalo bi se 3-4 dana smanjiti za četvrtinu tbl, pa opet 3-4 dana za pola i tako dok ne dođeš do kraja...

Luđak15
18.02.2012., 18:23
a bolje i njega nego ništa...samo da se smiriš s tim lijekom, očito nisi bio još spreman za skidanje s njega ili su toliko jaki simptomi sustezanja...daj mi samo reci na koji način ti je šrink rekao da smanjiš eliceu? nije ti valjda puknuo odmah novi lijek bez POSTEPENOG smanjivanja doze?
trebalo bi se 3-4 dana smanjiti za četvrtinu tbl, pa opet 3-4 dana za pola i tako dok ne dođeš do kraja...

Puknuo mi odmah sve nove tablete...jbg...

rejoflajt
18.02.2012., 18:39
Puknuo mi odmah sve nove tablete...jbg...

http://yoursmiles.org/ksmile/monster/k3003.png

ajme meni, pa to se NIKAD ne radi, upamti radi sebe za ubuduće! isto kada počinješ s novom terapijom, po četvrtinu tablete možeš i do tjedan dana, pa opet tako povećati i piti tjedan dana dok ne dođeš do doze koja je određena!
đizs!

4pauk
18.02.2012., 20:45
eto popio sam pola elicee i do kurca...vidit ćemo šta će bit, jer mi srce baš jebački preskače...

čega si se to urokao pa ti herc preskače? ako je od prazinea, to je prilično očekivano, to govno treba u širokom luku zaobilaziti,.dobro je što si se izrigao,a idijafragma ti se digla pri riganju te ti je usporila srčani ritam,e jedno pola dana pij neki umirući čaj da ti se sistem umiri,možeš da budeš mirniji neki apač ili lex istopiti pod jezikom.

4pauk
18.02.2012., 20:52
vidim na ovoj temi da se mnogi žale na nuspojave ad-ova,i nije mi jasno zašto je tako relativno rijetko propisivan ad mirtazepan odn calixta i remeron? prilično je solidan,a ima i sedativno dejstvo,što onima koji su pomalo agresivni odlično paše,ja sam na seroxatu vozio kao manijak,obarao brzinske rekorde,.a i nema nuspojava u vidu spolnih problema na koje se mnogi žale

AnnaMollyHr
19.02.2012., 08:14
Pozdrav svima! :)

Zanima me kak je prošlo skidanje s Xanaxa vas koji ste ga uzimali?

Ja ga pijem zbog paničnog poremećaja, jedan dnevno, popijem oko podne 0,25 mg. Htjela bi se skinuti prije nego će mi tijelo tražiti još i još...

A možda i neće? :ne zna:

Sva iskustva dobrodošla!! :s

Aal_Mahmud
19.02.2012., 14:08
Hipomanija je ponašanje slično maničnom ali znatno blaže. Pojedinac u stanju hipomanije izgleda euforično, energizirano i „kreativno”, nestrpljiv je i loše rasuđuje.

A što sad s ovim? Svi simptomi su prisutni, još uz nespavanje i abnormalne uloge u kladionici...Da se skidam s Prozaca pothitno, prepolavljam od sutra tableticu i pokušam sa subdozom ili "uživam" kad mi je već dano poslije 3 mj. olešenja na Velafaksu ?

Miligram
19.02.2012., 14:16
[QUOTE=AnnaMollyHr;38187062]Pozdrav svima! :)

Zanima me kak je prošlo skidanje s Xanaxa vas koji ste ga uzimali?

Ja ga pijem zbog paničnog poremećaja, jedan dnevno, popijem oko podne 0,25 mg. Htjela bi se skinuti prije nego će mi tijelo tražiti još i još...

A možda i neće? :ne zna:

Ti kao da si pogodila ! Ja se počeo skidat prije nekoliko dana. Pio sam 2 tablete od 1mg SR ,no sada sam skratio za jednu cijelu ali se inace skida po cetvrt - 0,25 jer je tako bezbolnije. Uglavnom....anksioznost mi se povecala,drhtanje ruku isto,živčaniji sam i teže zaspim,te imam povremene tikove. Ma Xanax je jako opasan,sadrži alprazolam koji je samo takva navlakuša a skidat s njega je pakao ako neznaš kako ili ako ti je prvi put.
Dobro je zamijeniti ga sa dobrim starim diazepamom koji je bolji anksiolitik i nije navllakuša - diazepam (Normabel,Valium).

rejoflajt
20.02.2012., 13:20
Psihofarmaci
Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) iz 1976. godine psihofarmaci su lijekovi koji djeluju na psihičke funkcije, ponašanje i doživljavanje bolesnika.

Recentna definicija, koja se danas može pročitati na webu, u “Medicinskom leksikonu” na Plivinom portalu, nije bitno drugačija. Kaže se da su psihofarmaci kemijske tvari koje u određenoj dozi na poseban način djeluju na duševni život i psihičko ponašanje.
Psihofarmaci ili psihotropni lijekovi spadaju u tzv. biološku terapiju psihičkih poremećaja. Mogu se podijeliti u više skupina i na više načina. Ovdje će se prvo iznijeti podjela iz 2004. godine, izrađena u SZO, a pod nazivom Anatomsko-terapijsko-kemijska klasifikacija lijekova (ATK sustav).

Prema ATK sustavu svi lijekovi
su razvrstani u 14 skupina prema anatomskoj cjelini na kojoj se očituje glavni učinak lijeka (I razina), a dalje u 4 niže razine:
I. razina: glavna anatomska skupina
II. razina: glavna terapijska skupina
III. razina: terapijska podskupina
IV. razina: kemijsko-terapijska podskupina
V. razina: INN (internacionalni nezaštićeni naziv) – generički
naziv lijeka

U razini I. pod oznakom N (ŽIVČANI SUSTAV), nalaze se slijedeće skupine II. razine:
N 01 Anestetici
N 02 Analgetici
N 03 Antiepileptici
N 04 Antiparkinsonici
N 05 Psiholeptici
N 06 Psihoanaleptici
N 07 Ostali
O anesteticima i analgeticima u ovom tekstu nećemo raspravljati.

Svi antiepileptici registrirani u Hrvatskoj navode se u tablici 1a pod oznakom N03. Nadalje, svi psiholeptici registrirani u Hrvatskoj navode se u tablici 1b pod oznakom N 05, a podijeljeni su u antipsihotike, anksiolitike i hipnotike i sedative. U tablici 1c pod oznakom N 06 nalaze se pak svi psihoanaleptici registrirani u RH, a podijeljeni su na antidepresive, psihostimulanse, lijekove za ADHD i nootropike, te na lijekove protiv demencije.
Zgodno je ovdje napomenuti, jer se tu često griješi, da je generički naziv lijeka ispravno pisati malim slovom, a tvorničko ime lijeka velikim slovom: radi se o vlastitom imenu lijeka.
Koliko je god ova klasifikacija suvremena, ona će u svakog kliničara izazvati brojne komentare, jer je nominalno ipak netočna.
Naime, danas se veliki broj psihofarmaka upotrebljava u više terapijskih indikacija, i ovdje navedene indikacije su samo one za koje je taj lijek prvobitno pokazao efikasnost. Npr. mnogi antiepileptici se danas uspješno koriste u terapiji bipolarnog afektivnog poremećaja, neki antidepresivi predstavljaju terapiju izbora u paničnom poremećaju ili posttraumatskom stresnom poremećaju, anksiolitici su djelotvorni u katatoniji itd.

ANTIEPILEPTICI
U ovom tekstu nećemo govoriti o antiepilepticima, već ćemo se kasnije osvrnuti na upotrebu istih kao stabilizatora raspoloženja.

PSIHOLEPTICI
Psiholeptici su lijekovi koji smanjuju psihički tonus, tj. reduciraju psihičku aktivnost. Kao što je vidljivo iz Tablice 1b, dijele se na antipsihotike, anksiolitike te hipnotike i sedative.

ANTIPSIHOTICI
Terminologija
Prvo otkriveni antipsihotici (sve do pojave klozapina) nazivaju se klasičnim antipsihoticima ili neurolepticima tj. tipičnim ili konvencionalnim antipsihoticima ili velikim trankvilizatorima.
Odgovor zašto su se antipsihotici donedavno nazivali neuroleptici leži u stručno-znanstvenoj zabludi da je u pacijenta nužno izazvati tzv. neuroleptički sindrom (grč. neuron = žila, živac + lepsis = uhvatiti tj. ukočiti) da bi se polučio antipsihotički efekt. Iako se ubrzo otkrilo da neuroleptički sindrom ne predstavlja mehanizam antipsihotičnog djelovanja, već se radi o neželjenoj i jatrogeno izazvanoj nuspojavi, naziv za ovu skupinu lijekova teško se mijenjao.
Kada je godine 1958. otkriven klozapin, koji u pravilu nije izazivao ekstrapiramidalne fenomene u bolesnika, a s druge strane imao je izrazitiji antipsihotički učinak, on je nazvan atipičnim neuroleptikom, jer se nije željelo odustati od dogme da bez neuroleptičkog sindroma nema efikasnosti u liječenju psihotičnih stanja. Sljedeće godine dovele su do pronalaska brojnih antipsihotika koji također nisu u velikoj mjeri izazivali ekstrapiramidalne nuspojave (sulpirid, risperidon, olanzapin, serokvel, sertindol, ziprasidon, zotepin, amisulpirid, aripiprazol, iloperidon i još mnogih drugih u fazi istraživanja) za koje se koristio naziv atipični antipsihotici. Tek, kada je postalo apsurdno imati više atipičnih antipsihotika nego tipičnih pribjeglo se nešto ispravnijoj terminologiji, te se tako danas umjesto kategorije atipični antipsihotici koriste termini novi antipsihotici ili još bolje antipsihotici druge generacije.

Mehanizam djelovanja antipsihotika
U vrijeme kada je otkriven klorpromazin mehanizam antipsihotičnog djelovanja bio je još sasvim nepoznat. Tek nekoliko godina poslije (1957.) otkriva se njegovo blokirajuće djelovanje na postsinaptičke dopaminske receptore. Tako je zapravo, ex iuvantibus, otkriven jedan od temeljnih poremećaja koji se dugi niz godina smatrao osnovnim za nastajanje shizofrenije tj. hiperaktivnost centralnog dopaminergičnog sustava. Ta spoznaja nazvana je dopaminskom teorijom shizofrenije. Godine 1958. otkriven je klozapin – serotoninsko-dopaminski antagonist. Pokazalo se da je serotonin posebno važan za deficitarne tj. negativne simptome shizofrenije, a na snagu je stupila serotoninsko-dopaminska teorija shizofrenije.

Indikacije antipsihotika
Antipsihotici su općenito djelotvorni u liječenju pozitivnih psihotičnih simptoma (npr. halucinacije, bizarno ponašanje, sumanutosti) neovisno o dijagnostičkoj kategoriji. Antipsihotici druge generacije djelotvorni su i u poboljšavanju negativnih psihotičnih simptoma, npr. nemotiviranost, socijalno povlačenje, afektivna zaravnjenost, akinezija. Antipsihotici se ponekad rabe i u liječenju nekih formi nepsihotičnih bihevioralnih poremećaja: organski psihosindrom, Alzheimerova demencija, mentalna retardacija, delirij, Touretov sindrom, posttraumatski stresni poremećaj, prolazni
psihotični simptomi u bolesnika s poremećajem ličnosti.

Neke nuspojave antipsihotika
Antipsihotici, poglavito prve generacije, često izazivaju značajne nuspojave koje onda mogu bitno ugroziti suradljivost bolesnika, te dovesti do recidiva bolesti. Niskopotentni antipsihotici imaju najizraženije antikolinergične nuspojave (kao suha usta, opstipacija, retencija urina, zamagljen vid), te najčešće dovode do ekstrapiramidalnih nuspojava: tremor, akatizija, diskinezija, tardivna diskinezija. Primjena niskopotentnih antipsihotika i klozapina može dovesti i do sniženja konvulzivnog praga u bolesnika, kao i do pojave ortostatske hipotenzije. Agranulocitoza je pak nuspojava koja je najčešće povezana s klozapinom, a radi mogućeg fatalnog ishoda ove pacijente je obavezno redovito monitorirati tj. provoditi sigurnosni program kontrole bijele krvne slike, zbog razvoja eventualne neutropenije. Tioridazin i ziprasidon mogu dovesti do značajnog produljenja QT intervala, pa je potreban oprez, poglavito kod osoba s kardiomiopatijom. Antipsihotici druge generacije, poglavito olanzapin i klozapin, dovode često do porasta tjelesne težine, dislipidemije, a mogu biti i povezani s novonastalim dijabetes melitusom. Savjetuje se redovito kontrololiranje lipida, glukoze i tjelesne težine u svih bolesnika na novim antipsihoticima.

rejoflajt
20.02.2012., 13:22
Derivati benzodiazepina
alprazolam – Helex, Xanax, Xanax SR
bromazepam – Lekotam, Lexaurin, Lexillium
diazepam – Apaurin, Diazepam, Diazepam Desitin, Normabel,Valium
lorazepam – Lorsilan
medazepam – Ansilan
oksazepam – Oksazepam, Praxiten

N 05 B C
Karbamati
meprobamat – Meprobamat

N 05 B Anksiolitici

N 05 A A
Fenotiazini s
dimetilaminopropilnom skupinom
levomepromazin – Nozinan
promazin - Prazine

N 05 A B
Fenotiazini piperazinske skupine
flufenazin – Lyogen retard, Moditen
perazin – Taxilan

N 05 A C
Fenotiazini s piperidinskom strukturom
tioridazin – Melleril

N 05 A D
Derivati butirofenona
haloperidol – Haldol

N 05 A E
Derivati indola
ziprasidon – Zeldox
N 05 A H

Diazepini, oksazepini i tiazepini
klozapin – Leponex
olanzapin – Zyprexa
kvetiapin – Seroquel

N 05 A N
Benzamidi
sulpirid – Eglonyl, Sulpirid

N 05 A L
Litij
litij-karbonat – Litij-karbonat

N 05 A X
Ostali antipsihotici
risperidon – Rispolept, Risset

N 05 A Antipsihotici

N 05 PSIHOLEPTICI
Tablica 1b. Klasifikacija psihofarmaka registriranih u RH prema ATK sustavu
N 03 A A
Barbiturati
metilfenobarbiton – Phemiton
fenobarbiton – Phenobarbiton
primidon – Primidon
N 03 A B
Derivati hidantoina
fenitoin – Difetoin
N 03 A D
Derivati sukcinimida
etosuksimid – Asamid
N 03 A E
Derivati benzodiazepina
klonazepam – Rivotril
N 03 A F
Derivati karboksamida
karbamazepin – Tegretol
N 03 A G
Derivati masnih kiselina
Na-valproat – Apilepsin, Depakine chrono
valpromid – Diprozin
N 03 A X
Ostali antiepileptici
lamotrigin – Lamictal
topiramat – Topamax
gabapentin – Neurontin

Tablica 1. Klasifikacija psihofarmaka registriranih u RH prema ATK sustavu
N 03 ANTIEPILEPTICI
N 05 C D
flurazepam – Fluzepam
midazolam – Dormicum
nitrazepam – Cerson
N 05 C F
Lijekovi srodni benzodiazepinima
zolpidem – Sanval
N 05 C M
Ostali hipnotici i sedativi
valerijana (odoljen) – Persen
N 05 C Hipnotici i sedativi
Tablica 1c. Klasifikacija psihofarmaka registriranih u RH prema ATK sustavu

N 05 PSIHOANALEPTICI

N 056 A Antidepresivi
N 06 A A
Neselektivni inhibitori ponovne pohrane monoamina
amitriptilin – Amyzol
klomipramin – Anafranil
maprotilin – Ladiomil

N 06 A B
Selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (SIPPS)
fluvoksamin – Fevarin
fluoksetin – Fluval, Portal, Prozac, Prozac dispersible
sertralin – Zoloft
paroksetin – Deprozel, Seroxat
escitalopram – Cipralex

N 06 A G
Inhibitori monoaminooksidaze tipa A
moklobemid – Aurorix

N 06 A X
Ostali antidepresivi
tianeptin – Coaxil
reboksetin – Edronax
venlafaksin – Efectin, Efectin ER
hipericin – Favora Aktivin H

N 06 B X
Ostali psihostimulansi i nootropici
piracetam – Oikamid

N 06 D
Lijekovi protiv demencije
donepezil – Aricept

N 06 D X
Ostali lijekovi protiv demencije
ginkgo biloba – Favora Ginkgo

N 06 B Psihostimulansi, lijekovi za ADHD i nootropici

Saznajte više: Psihofarmaci http://*************/t89383/#ixzz1mvbGaNUc

rejoflajt
20.02.2012., 13:24
U nastavku navodim, kako slijedi:

Lijek
generičko (tvorničko) ime
Terapijska dnevna doza (mg)1
Sedativni učinak
Hipotenzivni učinak
Antikolinergički
EPS
Druge nuspojave

Antipsihotici prve generacije
(dopaminski antagonisti)
flufenazin (Moditen)
2-60
++
+
+
+++
haloperidol (Haldol)
5-30
+
+
+
+++
klorpromazin (Largactil)
200-800
+++
+++
++
++
levomepromazin (Nozinan)
200-400
+++
+++
+++
++
perazin (Taxilan)
100-800
+++
+++
+++
++
promazin (Prazine)
75-800
+++
+++
++
++
tioridazin (Melleril)
150-800
+++
+++
+++
++
pigmentarna retinopatija
kardijalne nuspojave
Antipsihotici druge generacije
(serotoninsko-dopaminski antagonisti)
aripiprazol (Abilify)*
15-30
+
+
+
+
klozapin (Leponex)
150-600
+++
+++
+++
+
agranulocitoza
kvetiapin (Seroquel)
150-800
+++
++
++
+
olanzapin (Zyprexa)
10-20
++
+
++
+
risperidon (Rispolept, Risset)
1-6
+
++
+
+
sulpirid (Sulpirid, Eglonyl forte)
800-1600
+++
+++
+++
+
ziprasidon (Geodon)
40-180
+
+
+
+

*Nije još registriran u Hrvatskoj

Saznajte više: Psihofarmaci http://*************/t89383/#ixzz1mvbgwJp5

rejoflajt
20.02.2012., 13:25
ANKSIOLITICI, HIPNOTICI I SEDATIVI
Ovoj skupini lijekova biti će posvećeno razmjerno najviše prostora jer su to lijekovi s kojima se liječnici koji nisu specijalisti psihijatri najviše susreću.
Anksiolitici (trankvilizatori, ataraktici) su relativno noviji psihofarmaci koji ublažavaju odnosno uklanjanju tjeskobu, emocionalnu napetost, a da pri tome, za razliku od hipnotika, ne izazivaju jači umor. Kao anksiolitici danas se uglavnom rabe različiti benzodiazepini i buspiron. Kako buspiron zasad nije kod nas registriran, o njemu nećemo posebno govoriti.

Hipnotici (sedativi) su lijekovi koji izazivaju san, a u većim dozama
narkozu i komu. U malim dozama djeluju sedativno. U tu skupinu spadaju barbituratna i nebarbituratna sredstva.

Benzodiazepini
Prvi benzodiazepin patentiran još davne 1959. godine bio je klordiazepoksid, kasije opće poznat pod tvorničkim imenom Librium. Kontinuirano istraživanje srodnih supstanci dovelo je 1963. godine do pronalaska diazepama, anksiolitika koji je 3-10 puta potentniji od svog prethodnika, a ima širi spektar djelovanja, antikonvulzivno i jače miorelaksirajuće djelovanje. Istraživanje derivata benzoadiazepina se nastavilo i danas na svjetskom tržištu postoji četrdesetak lijekova iz ove skupine. Razvoj benzodiazepina predstavlja velik napredak u farmakološkom tretmanu anksioznosti. Ovi lijekovi u potpunosti su zamijenili do tada upotrebljavane barbiturate koji su imali znatno nepovoljniji profil nuspojava, poglavito visoku toksičnost.

Mehanizam djelovanja benzodiazepina
Benzodiazepini pojačavaju GABA-ergičku aktivnost. Gama-aminomaslačna kiselina (GABA) pripada u glavne inhibitorne neurotransmitere u SŽS-u, nalazi se u 30-40% svih sinapsa, a djelovanje ostvaruje putem triju specifičnih receptora: GABAA, GABAB i GABAC. GABAA receptor, putem kojeg benzodiazepini djeluju, zapravo je kloridni kanal složene strukture. Benzodiazepini povećavaju učestalost otvorenog stanja receptorskog kanala, ali ne mijenjaju ni njegovu vodljivost niti duljinu otvorenosti kanala. Mehanizam djelovanja svih benzodiazepina u širokoj primjeni je jednak i razlike među njima potječu samo od razlika u njihovoj farmakokinetici.

Indikacijska područja za primjenu benzodiazepina
Benzodiazepini se općenito dobro podnose, imaju relativno malo nuspojava i učinkoviti su u liječenju anksioznih i njima srodnih poremećaja. Nadalje, učinkoviti su hipnotici, pa se rabe u liječenju poremećaja spavanja. Benzodiazepini su također djelotvorni kao miorelaksansi ili antikonvulzivi, a uvelike se rabe za ublažavanje sindroma alkoholnog sustezanja. Imaju primjenu i kao intravenozni anestetici.
Bez obzira na široku primjenu benzodiazepina, njihova primarna indikacija i nadalje ostaju anksiozni poremećaji, i to ponajprije opći anksiozni poremećaj i panični poremećaj. No, i bolesnici koji boluju od opsesivno-kompulzivnog poremećaja, socijalne fobije i posttraumatskog stresnog poremećaja često mogu profitirati od ovih lijekova.
Ostale indikacije za primjenu benzodiazepina su epilepsija, motorički poremećaji, akutni psihotični poremećaji, shizofrenija, katatonija, manija, depresija odnosno bipolarni afektivni poremećaji, akatizija, agitirana stanja i dr.
Farmakokinetske osobine pojedinog benzodiazepina određuju i indikaciju za primjenu.

Benzodiazepini kratkog i srednje dugog djelovanja, s brzim nastupom djelovanja, koriste se kao hipnotici, a oni dugog djelovanja i sporije resorpcije kao anksiolitici. Brzina nastupa djelovanja ovisi o lipofilnosti. Među najlipofilnije benzodiazepine ubraja se diazepam koji zbog brzog prolaska krvno-moždane barijere ima i najbrži nastup djelovanja. Međutim, zbog brze redistribucije u masno tkivo brzo dolazi do slabljenja učinka. S druge strane spektra nalazi se lorazepam koji je znatno manje lipofilan te stoga ima polaganiji nastup djelovanja, ali i dulji učinak.

Prednosti benzodiazepinskih anksiolitika
Glavna prednost benzodiazepinskih anksiolitika je njihovo promptno djelovanje, koje se može opservirati već nakon prvog uzimanja lijeka. Nadalje, ali s time u svezi, benzodiazepini su relativno netoksični i sigurniji od drugih lijekova sličnog djelovanja. Uzeti i u prekomjernoj dozi rijetko dovode do letalnog ishoda. Alkohol minimalno potencira djelovanje benzodiazepina, pa stoga nealkoholičarima nije zabranjeno konzumiranje manjih količina alkohola dok su na terapiji benzodiazepinima, iako im svakako treba naglasiti da će alkoholni efekt biti pojačan.
U terapiji općeg anksioznog poremećaja s uspjehom se danas koriste brojni benzodiazepini (npr. klordiazepoksid, diazepam, klorazepat, prazepam, halazepam, klonazepam, alprazolam, lorazepam, oksazepam i drugi), a studije koje su ih komparirale u ovoj indikaciji nisu uspjele niti jednog među njima izdvojiti kao učinkovitijeg.
Niskopotentni benzodiazepin, primjerice oksazepam, djelotvorni su prije svega u stanjima kontinuirane anksioznosti, npr. opći anksiozni poremećaj, akutni stresni poremećaj, itd., dok su u stanjima epizodične anksioznosti za liječenje paničnog poremećaja djelotvorniji visokopotentni benzodiazepini: alprazolam, klonazepam, lorazepam. Oksazepam se zbog svoje specifične farmakokinetike jako dobro podnosi, a posebice je prikladan za liječenje kontinuirane anksioznosti u osoba starije životne dobi te u bolesnika s oštećenom jetrom.

Nuspojave benzodiazepinskih anksiolitika
Zbog razvoja tolerancije na anksiolitičko djelovanje benzodiazepina, savjetuje se vremensko ograničenje terapije na maksimalno 4 tjedna u kontinuitetu. No u kliničkoj je praksi to često puta vrlo teško postići.
Najčešća nuspojava benzodiazepinske terapije je neželjena dnevna sedacija, na što bolesnika treba upozoriti, a u najvećem se broju slučajeva može regulirati odnosno umanjiti titracijom i pravilnim izborom lijeka.

Možda najveći strah pri upotrebi benzodiazepina postoji od stvaranja ovisnosti tijekom kronične upotrebe. Kod osoba kod kojih se razvila ovisnost (a takvih je u bolesnika koji koriste benzodiazepine duže od 4 tjedna i do 35%) javlja se sindrom sustezanja
pri nagloj obustavi ili drastičnijem smanjenju doze. Ovisnost se može razviti kod fetusa i novorođenčeta ako majka za vrijeme trudnoće uzima benzodiazepine.
Ponekad benzodiazepini mogu izazvati, najčešće u starijih osoba ili djece, paradoksni učinak, tj. pojačanu anksioznost, uzbuđenje, iritabilnost odnosno hostilnost. Opisani su i slučajevi depresivnosti, tj. suicidalnog ponašanja ili pak euforije tijekom kronične upotrebe benzodiazepina.
Zbog svog dvostrukog sedativnog i miorelaksirajućeg djelovanja mogu dovesti, poglavito u starijih osoba, do padova i posljedičnih trauma, npr. prijeloma kuka. Nadalje, mogu u bolesnika starije dobi dovesti do oštećenja memorije.
Iako rjeđe nego drugi psihofarmaci, i anksiolitici mogu izazvati seksualne nuspojave. Tako se ponekad erektilna disfunkcija može asocirati uz klonazepam, smanjeni libido uz diazepam, a seksualna dezinhibicija uz flunitrazepam.

Prednosti benzodiazepinskih hipnotika
Benzodiazepini su najpropisivaniji, a vjerojatno i najbolji hipnotici.
Izbor hipnotika iz ove skupine ovisi o tipu nesanice, a u odabiru je od presudnog značenja poluživot lijeka, tj. trajanje hipnotičkog učinka.
Tako ćemo kod bolesnika koji imaju poteškoće usnivanja koristiti benzodiazepin s brzim početkom djelovanja i kratkim učinkom (triazolam), kod teškoća prosnivanja hipnotik srednje duga djelovanja (temazepam), a kod preuranjenog buđenja hipnotik koji djeluje 7-8 sati (nitrazepam, flurazepam).

Nuspojave benzodiazepinskih hipnotika
Usprkos početnoj velikoj učinkovitosti, u mnogih bolesnika tolerancija se brzo razvija, brže od tolerancije na anksiolitičko djelovanje. Takozvana povratna ili rebound insomnija može se javiti tijekom terapije benzodiazepinima ili kod ustezanja od benzodiazepina.
Zakazivanje psihomotornih sposobnosti i memorije tijekom dana, najčešće nakon primjene sporo eliminirajućih benzodiazepina, poglavito je izraženo u starijoj populaciji.

Ovisnost se može relativno brzo razviti, već kroz nekoliko tjedana kontinuirane upotrebe, a sindrom ustezanja može se javiti u slučaju naglog prekida već nakon nekoliko dana. Bolesnici koji boluju od kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB) moraju izbjegavati benzodiazepine zbog njihovog depresivnog učinka na respiraciju.

Zlouporaba benzodiazepina
I benzodiazepini, kao i mnogi drugi lijekovi, koriste se izvan indikacijskog područja, tj. zlorabe se sami ili u kombinaciji s drugim psihoaktivnim tvarima. Benzodiazepini imaju relativno nisku cijenu kod uličnih rasparčivača droge, a dolaze pod raznim uličnim imenima (kao npr. libbies za klordiazepoksid što dolazi od Librium, odnosno Vitamin V za diazepam, što dakako dolazi od najpoznatijeg tvorničkog imena Valium).
Sedativi, hipnotici i anksiolitici uzimaju se oralno, sporadično da bi se postigao vremenski ograničen specifični efekt ili pak kontinuirano da se postigne konstantno, uglavnom blago intoksicirano stanje. Povremenoj zloporabi sklonije su mlađe osobe, a redovitoj sredovječne osobe koje lijekove nabavljaju najčešće kod obiteljskog liječnika (ili više njih) pod izlikom da im trebaju za regulaciju nesanice, odnosno anksioznosti.

Saznajte više: Psihofarmaci http://*************/t89383/#ixzz1mvbxnjuR

rejoflajt
20.02.2012., 13:26
Najčešće propisivani benzodiazepini u Hrvatskoj (po abecednom redu) i njihova obilježja

Lijek
(tvorničko ime)
Približne ekvivalentne doze (mg)
Brzina djelovanja
Aktivni metaboliti
Prosječno vrijeme poluživota (sati)
Dužina djelovanja
Uobičajene doze za odrasle (mg/dan)
alprazolam
(Helex, Xanax, Xanax SR)
0,5
srednje
da
12
kratko
0,5 - 6
bromazepam
(Lekotam, Lexaurin, Lexillium)
2,25
brzo
da
17
kratko
3 - 36
diazepam
(Apaurin, Diazepam, Diazepam Desitin, Normabel, Valium)
5
brzo
da
100
dugo
2 - 40
flurazepam
(Fluzepam)
5
brzo
da
100
dugo
15 - 30
klonazepam
(Rivotril)
0,25
brzo
ne
34
dugo
1,5 – 6
lorazepam
(Lorsilan)
1
srednje
ne
15
kratko
2 - 6
medazepam
(Ansilan)
5
brzo
da
8
kratko
20 - 50
midazolam
(Dormicum)
1,25 – 1,7
brzo
da
2,5
kratko
7,5 - 15
nitrazepam
(Cerson)
5
brzo
ne
15
kratko
5 - 10
oksazepam
(Oksazepam, Praxiten 15)
15
polako
ne
8
kratko
30 - 90

Intoksikacija benzodiazepinima
S obzirom da benzodiazepini spadaju među najčešće propisivane
lijekove uopće, njihova dostupnost pridonosi izboru i čestoj primjeni pri pokušaju samoubojstva. Zbog svoje vrlo velike terapijske širine (širok raspon između minimalne terapijske doze i minimalne toksične doze), općenito se smatraju sigurnim lijekovima, tj. lijekovima s niskom toksičnošću kod predoziranja. Naime, izuzetno je rijetka smrt bolesnika kod ingestije samih benzodiazepina. Opasnost raste s kombinacijama ingestiranih lijekova, s vulnerabilnom dobi (djeca i starije osobe), te u bolesnika
s KOBP.
U terapiji intoksikacije benzodiazepinima koriste se suportivne mjere kojima se nastoji smanjiti daljnja apsorpcija (ispiranje želuca, primjena aktivnog ugljena, laksativa) uz praćenje vitalnih funkcija. Antidot flumazenil (Anexate) visoko je specifičan i djeluje u bolesnika koji su otrovani samo benzodiazepinima, pa se u komatoznih bolesnika može upotrijebiti i u diferencijalno-dijagnostičke svrhe.

Saznajte više: Psihofarmaci http://*************/t89383/#ixzz1mvc9xH7P

rejoflajt
20.02.2012., 13:26
PSIHOANALEPTICI
Psihoanaleptici su psihofarmaci koji podižu osnovno raspoloženje, potiču aktivnost i stimuliraju budnost. Dijele se na antidepresive,psihostimulanse, lijekove za ADHD i nootropike, te za lijekove protiv demencije. O lijekovima za ADHD ovdje nećemo govoriti, jer to spada u područje dječje psihofarmakologije, a isto prelazi okvire ovog teksta.

ANTIDEPRESIVI
Antidepresivi ublažuju depresivno raspoloženje, ali i osjećaj psihomotorne kočenosti, straha i anksioznosti depresivnih bolesnika.

Mehanizam djelovanja antidepresiva
Triciklički antidepresivi pojačavaju učinak nekih biogenih amina (noradreanalina, serotonina, dopamina) u SŽS, inhibirajući njihov povrat iz sinaptičke pukotine u presinaptički živčani završetak blokadom presinaptičkih α2-adrenergičnih receptora, što omogućuje njihovo pojačano djelovanje na postsinaptičkim neuronima. Usto djeluju i antagonistički na muskarinske receptore, a taj učinak je odgovoran za brojne neželjene učinke antidepresiva.
Inhibitori serotonina su nova skupina antidepresiva koji blokiraju povrat samo serotonina iz sinaptičke pukotine u presinaptički živčani završetak. Izazivaju manje neželjenih učinaka u usporedbi s tricikličkim antidepresivima koji, uz serotoninski, blokiraju i povrat noradrenalina i dopamina. Inhibitori serotonina ne izazivaju antikolinergične učinke, niske su toksičnosti i duljeg djelovanja.

Inhibitori monoaminooksidaze (IMAO) inhibiraju enzim koji razgrađuje monoaminske neurotransmitere. Kao rezultat te inhibicije raste u tkivima razina noradrenalina, adrenalina, serotonina, dopamina, tiramina i triptamina. Porastu koncentracije noradrenalina i serotonina u SŽS-u pripisuje se antidepresivni učinak tih lijekova.

Indikacije za primjenu antidepresiva

Glavna indikacija za primjenu antidepresiva je svakako veliki depresivni poremećaj, ali i sva druga depresivna stanja različite etiologije, npr. depresivna psihoza, depresivna faza bipolarnog poremećaja, atipična depresija, sezonska depresija, povratna depresija, organski uvjetovana depresija, neurotska depresija ili reaktivna depresija.
Antidepresivi mogu biti korisni u terapiji distimije, paničnog poremećaja sa ili bez agorafobije, opsesivno-kompulzivnog poremećaja (klomipramin i SIPPS), posttraumatskog stresnog poremećaja, premenstrualnog (disforičnog) sindroma i bulimije.

Neke nuspojave antidepresiva
Najčešće nuspojave TCA su one od strane vegetativnog živčanog sustava, zbog izrazitog antikolinergičnog djelovanja (suhoća usta, smetnje akomodacije oka, tahikardija, opstipacija i retencija urina). Međutim, tijekom terapije na njih se razvija tolerancija. Vrlo je ozbiljna nuspojava preopterećenost srca kao posljedica povećane količine adrenergičnih neurotransmitera, zbog kojih može doći do insuficijencije srca, stoga je potreban veliki oprez kod osoba s kardiomiopatijama. Ortostatska hipotenzija uz refleksnu tahikardiju može se javiti kao posljedica blokade α-adrenergičnih
receptora. Često se razvija i sedacija koja može biti vrlo izražena prvih nekoliko tjedana terapije. SIPPS-i izazivaju manje nuspojava u usporedbi s TCA. Inhibitori
serotonina ne izazivaju antikolinergične učinke, niske su toksičnosti i duljeg djelovanja. Ipak, lijekovi koji podižu razinu serotonina mogu dovesti do akatizije i serotoninskog sindroma. Seksualne disfunkcije se mogu javiti prilikom terapije antidepresivima,
a najčešće se vežu uz klomipramin i SIPPS-e.

PSIHOSTIMULANSI
Psihostimulansi su lijekovi koji dovode do ekscitacije SŽS, uklanjaju osjećaj umora i pospanosti, tj. pojačavaju budnost. U tu skupinu spadaju npr. dekstroamfetamin (Dexedrine), metilfenidat (Ritalin) i pemolin (Revibol), no nisu kod nas registrirani.

Saznajte više: Psihofarmaci http://*************/t89383/#ixzz1mvcN9tRk

rejoflajt
20.02.2012., 13:27
Generičko (tvorničko) ime lijeka
Početna doza (mg/dan)
Uobičajena doza (mg/dan)
TCA
amitriptilin (Amyzol)
klomipramin (Anafranil)
25-50
100-250
maprotilin (Ladiomil)
50
100-225
tianeptin (Coaxil)
12,5
25-37,5
SIPPS
escitalopram (Cipralex)
10
10-40
fluoksetin (Fluval; Portal; Prozac; Prozac dispersible)
5-20
20-80
fluvoksamin (Fevarin)
25-50
50-300
paroksetin (Seroxat)
10-20
20-60
sertralin (Zoloft)
25-50
50-200
MAOI (reverzibilni inhibitori MAO-A)
moklobemid (Aurorix)
150
300-600
OSTALI
reboksetin (Edronax)
8
8

Saznajte više: Psihofarmaci http://*************/t89383/#ixzz1mvcYQJxc

rejoflajt
20.02.2012., 13:28
NOOTROPICI
Metabolički moderatori SŽS-a jesu preparati koji povećavaju psihofizičku aktivnost i pripisuje im se značenje u poboljšanju kognitivnih funkcija. Načini njihova djelovanja i evaluacija učinaka još se ispituju. U tu skupinu spada piracetam (Oikamid).

LIJEKOVI PROTIV DEMENCIJE
Zbog produljenja ljudskog vijeka, udio demencija u općoj populaciji ubrzano raste, pa i potreba za liječenjem ovih stanja postaje sve značajnija. Danas se veliki napori ulažu u pronalaženje antidementika. Aktualno je kod nas za ovu indikaciju registriran
inhibitor acetilkolinesteraze donepezil (Aricept), antagonist NMDA receptora memantin (Ebixa), i suhi ekstrakt ginkgova lista ginkgo biloba (Favora Ginkgo). Svi ovi lijekovi izborili su svoju registraciju na osnovi podataka da su ponešto uspjeli usporiti
deterioraciju kognitivnih funkcija u dementnog bolesnika, uz relativno zadovoljavajući profil nuspojava.

STABILIZATORI RASPOLOŽENJA
Najčešće korišteni stabilizatori raspoloženja u današnjoj psihijatrijskoj praksi su litij, valproat i karbamazepin. U zadnje vrijeme počeli su se koristiti i drugi antiepileptici (lamotrigin, gabapentin, topiramat).

Indikacije za primjenu stabilizatora raspoloženja

Stabilizatori raspoloženja su aktualno indicirani (zajedno s antipsihoticima) za terapiju manije. Indicirani su u dugotrajnoj terapiji održavanja i profilaksi depresije i manije u bipolarnih bolesnika. Stabilizatori raspoloženja se također koriste za liječenje
impulzivnog ponašanja u osoba koje ne pate od bipolarnog poremećaja.

Mehanizam djelovanja stabilizatora raspoloženja
Mehanizam djelovanja stabilizatora raspoloženja u bipolarnom poremećaju nije dovoljno jasan. Poznato je da litij izaziva učinak preko receptora interferirajući s nastankom cAMP, a također povisuje i metabolizam GABA.
Vjeruje se da je mehanizam djelovanja valproata djelomično u tome što isti pojačava funkciju GABA u SŽS. Čini se također da i karbamazepin indirektno pojačava funkciju centralnih GABA receptora.

Nuspojave stabilizatora raspoloženja
Neželjeni su učinci pri primjeni litija brojni: mučnina, žeđ i poliurija, hipotiroidizam, tremor, egzarcerbacija akni, porast tjelesne težine, blaži problemi s memorijom, mentalna konfuzija i dr. Litij ima uski terapijski prozor, što lako može dovesti do otrovanja, poglavito pri slabijoj bubrežnoj funkciji.
Nuspojave terapije valproatom su sedacija, blagi tremor, blaga ataksija, gastrointestinalni problemi i trombocitopenija.

ZAKLJUČAK
Tijekom posljednjih pedesetak godina, koliko egzistira suvremena
psihofarmakoterapija, došlo je do otkrića brojnih psihofarmaka.
Iako (a tako je i u većini drugih grana medicine) nije otkriven ni jedan etiološki psihijatrijski lijek, pa se tako nisu niti dogodila revolucionarna otkrića, postojeći psihofarmaci bitno i značajno pomažu mentalnim bolesnicima da se nose sa svojom bolešću te im znatno podižu kvalitetu života.
Na kraju je svakako potrebno napomenuti da polazeći od teorijskih koncepta etiologije mentalnih poremećaja, koji uključuju biološke, psihološke i sociološke faktore, svaka uspješna terapija tih poremećaja sastoji se od biološke terapije, psihoterapije i socioterapije.
Sve ove tri metode usko se isprepliću i nadopunjuju u sveobuhvatnom liječenju svakog pojedinog psihičkog bolesnika,s time da se ovisno o prirodi i fazi bolesti pojedina od njih primjenjuje u većoj ili manjoj mjeri. Važno je također naglasiti da svaka od ovih metoda traži posebnu edukaciju, pa je stoga za uspješan tretman psihijatrijskih bolesnika potrebno angažirati čitav tim stručnjaka različitih profila, prije svega psihijatra, obiteljskog liječnika, medicinske sestre, psihologa, socijalnog radnika i defektologa.

Saznajte više: Psihofarmaci http://*************/t89383/#ixzz1mvclkGjX

Miligram
20.02.2012., 19:47
ne čudi me da je na prvom mjestu Xanax ili Helex....svejedno :D

AnnaMollyHr
20.02.2012., 20:04
Mene ne zanima stručna literatura, sve to mogu pročitat u stručnim knjigama i netu, zanimaju me iskustva.

Kako se skinuti sa Xanaxa i sta ocekivati pri skudanju?

Uzasno me strah tog lijeka jer ako ga ne popijem svaki dan u isto vrijeme, koma - panika, vrtoglavica, slabost, mucnina! Grozno!

Miligram
20.02.2012., 20:25
Mene ne zanima stručna literatura, sve to mogu pročitat u stručnim knjigama i netu, zanimaju me iskustva.

Uzasno me strah tog lijeka jer ako ga ne popijem svaki dan u isto vrijeme, koma - panika, vrtoglavica, slabost, mucnina! Grozno!

Pa pogledaj sama na netu,ako ti nije dovoljno čuti od nekog tko je prošao kroz to (Ja). Da,odg sam na tvoj problem,ili nisi vidjela ili ti nije bitno.:kava:

rejoflajt
20.02.2012., 20:39

ovdje (http://www.non-benzodiazepines.org.uk/alprazolam.html) imaš program skidanja sa alprazolama (xanax), pogledaj si dnevnu dozu i vremenski period za smanjivanje, kao što ćeš i sama vidjeti, skidaš se po 0,25 mg 1 tjedan do čak 2, bolje odabrati vremenski dulju opciju, organizam će se lakše priviknuti...

što možeš očekivati? ako ideš tako sporo i s malim količinama, bit će i manje nuspojava...možeš uzeti normabel kao zamjenu kad ti bude i ako ti bude loše...ja sam bila teški ovisnik 15 godina...(došla sam i do 6-8 xanaxa po 0,5 mg dnevno)...no kod mene su stvari išle na drugačiji način kojeg ti ne bih preporučila...:nono:

i tu (http://www.benzo.org.uk/manual/bzsched.htm) imaš program kojeg je razradila jedna britanska dr koja uvodi zamjenski lijek tijekom skidanja sa xanaxa...

sretno!!!

Altec777
20.02.2012., 23:16
ukinut ladiomil uveden fevarin evo pijem ga od četvrtka i aj bar nema nuspojava pa bumo vidli.

adri k
20.02.2012., 23:30
Ne znam dal je ovo ispravno mjesto, ne vidim posebnu temu za velafax, pa pišem tu:

Osjećam dužnost da podjelim svoje iskustvo sa Velafax-om.
Nadam se da će ovo pročitati svi koji ga uzimaju ili planiraju to.
Koristila sam ga 3 godine. Onu veću dozu, 2x75 mg.

Razlog zašto mi je propisan je taj da sam do tad radi socijalne fobije koristila Xanax, pa kao da se ne bih previše navukla, kažu treba uvest antidepresiv -:ne zna: klasična priča.
I tako, počeo djelovat, ja se preporodila, sve bajno sjajno 2 godine, ono što bi me prije izbacilo iz takta više me nije ni diralo. Dobila volju, energiju, hrabrost! Kao da mi se ličnost promijenila! Opet klasična priča.:ne zna:

E, u 3. godini uzimanja Velafax-a stvari su se promijenile:
- javlja se umor, s vremenom sve veći i veći. Do stupnja da su navale umora i pospanosti tokom dana bile takve da se ne bih stigla ni presvuć, već bih u robi samo "pala" u krevet i zaspala.
- A onda je krenula depresija, s vemenom sve jača.
Doktor se složio da je lijek "prestao djelovat" i počeo škodit i da ga skidamo. Skidala sam ga jaaaako postepeno, kroz čak 6 mjeseci.

Otad je prošlo 3 mjeseca, od kojih sam prva 2 provela u krevetu, u agoniji, muci, pravoj dubokoj kliničkoj depresiji, koja i dalje traje.
Naravno, odmah sam uvela drugi AD - ništa bolje. Pa i treći - opet ništa. Očito kad si na nečem tako jakom, poslije ti ništa ne djeluje.:504:
I dan danas sam na tom trećem, Wellbutrin-u. Bolje sam tek toliko da vise nisam u krevetu, dal od njega ili zbog činjenice da prolazi sve više vremena od Velafaxa.

Ono što želim reći na kraju svega je :
Ja se osjećam prevarenom jer nikad nisam bila depresivna! Imala sam socijalnu fobiju (trema na javnim nastupima, neugodno crvenjenje i sl.) a završila sam teškom depresijom, užasom koji ne mogu opisat rječima, trpim iz sata u sat, danima, mjesecima. Neusporedivo u odnosu na socijalnu fobiju..
Nisam protiv AD, i sama ih uzimam ali po meni je propisivanje Velafaxa i drugih jakih AD opravdano samo ako se radi o najtežim slučajevima!!!
Da sam tada znala što će mi učiniti, nikada ga ne bih uzela!!
I nešto bitno: razlog uvođenja V. je bio skidanje s anxiolitika, a istovremeno mi prepisan drugi anksiolitik, koji i dan danas uzimam. Koja je to logika?:ne zna:

Znam da će neki reći da svatko reagira individualno na AD, pa za njih evo par činjenica:
1.Jedna frendica je prošla isto što i ja, uspoređivale smo, analizirale i tijek događaja je bio isti.
2. Na forumu stanice UHO jedan je forumaš kao "javnu tajnu" usporedio velafax kao "kombinaciju pola crte bijelog i pola žutog" (pa si vi sad predočite višegodišnje uzimanje toga i to u većoj dozi)
3. ukucajte na youtube-u "effexor withdrawal" ili sl. pa se educirajte (to je dr.ime za Velafax)
4. na http://www.topix.com/forum/drug/effexor/TQ4I2UR28DFD3N759

Znam da će netko reći i da sam možda imala predispoziciju da mi se svejedno razvije depresija, ali i to sam istražila.
Koliko ste puta samo pročitali da su ljudi razvili neki poremećaj (bipolarni,psihoze) tek NAKON ili TIJEKOM uzimanja AD? Ja puno.

Ne ljutim se na svog dr. Znam da je puno ljudi pomogao, vratio im život. Ne bih ga mijenjala jer su drugi gori, još manje znaju, pogotovo na uputnicu - po kratkom postupku i ne pitaj puno. Moj odgovara na pitanja, ništa ne sili. Al činjenica je da psihijatri NE ZNAJU puno o ljekovima i PREOLAKO IH PROPISUJU. Znaju nešto malo, načelno, iz priručnika o lijekovima. Nekad pacijenti znaju više jer su motiviraniji, istražuju jer se radi o njihovom zivotu. A njima je to samo posao. Oni ne mogu znati kroz šta mi prolazimo.

Na kraju, samo sam htjela da se upitate da li je to vaše stanje, problem toliko jak da želite riskirat ovakve posljedice?
A ruku na srce, da je učinkovit, e to stvarno je. Al ne zadugo.

filter
20.02.2012., 23:34
ovo iznosenje izrazito znacajnih informacija prenesenih iz int. sadrzaja je zaista suvisno i zamorno.
pilaju nas odredjene persone sa 19 teorija sve o lijekovima!!!! aj! zamora.
rejo nesto ajde prestani vise sa tim to copy.paste. :)

skidanje sa xanaxa od 0.25 mg dnevno je jednako kao i skidanje od nescafea izjutra cak i lakse.

rejoflajt
21.02.2012., 04:08
ovo iznosenje izrazito znacajnih informacija prenesenih iz int. sadrzaja je zaista suvisno i zamorno.
pilaju nas odredjene persone sa 19 teorija sve o lijekovima!!!! aj! zamora.
rejo nesto ajde prestani vise sa tim to copy.paste. :)

skidanje sa xanaxa od 0.25 mg dnevno je jednako kao i skidanje od nescafea izjutra cak i lakse.

pa jednostavno preskoči štivo...skidanje sa xanaxa nije piece of cake...:rolleyes:

rejoflajt
21.02.2012., 04:37
Ne znam dal je ovo ispravno mjesto, ne vidim posebnu temu za velafax, pa pišem tu:

Osjećam dužnost da podjelim svoje iskustvo sa Velafax-om.
Nadam se da će ovo pročitati svi koji ga uzimaju ili planiraju to.
Koristila sam ga 3 godine. Onu veću dozu, 2x75 mg.

Razlog zašto mi je propisan je taj da sam do tad radi socijalne fobije koristila Xanax, pa kao da se ne bih previše navukla, kažu treba uvest antidepresiv -:ne zna: klasična priča.
I tako, počeo djelovat, ja se preporodila, sve bajno sjajno 2 godine, ono što bi me prije izbacilo iz takta više me nije ni diralo. Dobila volju, energiju, hrabrost! Kao da mi se ličnost promijenila! Opet klasična priča.:ne zna:

E, u 3. godini uzimanja Velafax-a stvari su se promijenile:
- javlja se umor, s vremenom sve veći i veći. Do stupnja da su navale umora i pospanosti tokom dana bile takve da se ne bih stigla ni presvuć, već bih u robi samo "pala" u krevet i zaspala.
- A onda je krenula depresija, s vemenom sve jača.
Doktor se složio da je lijek "prestao djelovat" i počeo škodit i da ga skidamo. Skidala sam ga jaaaako postepeno, kroz čak 6 mjeseci.

Otad je prošlo 3 mjeseca, od kojih sam prva 2 provela u krevetu, u agoniji, muci, pravoj dubokoj kliničkoj depresiji, koja i dalje traje.
Naravno, odmah sam uvela drugi AD - ništa bolje. Pa i treći - opet ništa. Očito kad si na nečem tako jakom, poslije ti ništa ne djeluje.:504:
I dan danas sam na tom trećem, Wellbutrin-u. Bolje sam tek toliko da vise nisam u krevetu, dal od njega ili zbog činjenice da prolazi sve više vremena od Velafaxa.

Ono što želim reći na kraju svega je :
Ja se osjećam prevarenom jer nikad nisam bila depresivna! Imala sam socijalnu fobiju (trema na javnim nastupima, neugodno crvenjenje i sl.) a završila sam teškom depresijom, užasom koji ne mogu opisat rječima, trpim iz sata u sat, danima, mjesecima. Neusporedivo u odnosu na socijalnu fobiju..
Nisam protiv AD, i sama ih uzimam ali po meni je propisivanje Velafaxa i drugih jakih AD opravdano samo ako se radi o najtežim slučajevima!!!
Da sam tada znala što će mi učiniti, nikada ga ne bih uzela!!
I nešto bitno: razlog uvođenja V. je bio skidanje s anxiolitika, a istovremeno mi prepisan drugi anksiolitik, koji i dan danas uzimam. Koja je to logika?:ne zna:

Znam da će neki reći da svatko reagira individualno na AD, pa za njih evo par činjenica:
1.Jedna frendica je prošla isto što i ja, uspoređivale smo, analizirale i tijek događaja je bio isti.
2. Na forumu stanice UHO jedan je forumaš kao "javnu tajnu" usporedio velafax kao "kombinaciju pola crte bijelog i pola žutog" (pa si vi sad predočite višegodišnje uzimanje toga i to u većoj dozi)
3. ukucajte na youtube-u "effexor withdrawal" ili sl. pa se educirajte (to je dr.ime za Velafax)
4. na http://www.topix.com/forum/drug/effexor/TQ4I2UR28DFD3N759

Znam da će netko reći i da sam možda imala predispoziciju da mi se svejedno razvije depresija, ali i to sam istražila.
Koliko ste puta samo pročitali da su ljudi razvili neki poremećaj (bipolarni,psihoze) tek NAKON ili TIJEKOM uzimanja AD? Ja puno.

Ne ljutim se na svog dr. Znam da je puno ljudi pomogao, vratio im život. Ne bih ga mijenjala jer su drugi gori, još manje znaju, pogotovo na uputnicu - po kratkom postupku i ne pitaj puno. Moj odgovara na pitanja, ništa ne sili. Al činjenica je da psihijatri NE ZNAJU puno o ljekovima i PREOLAKO IH PROPISUJU. Znaju nešto malo, načelno, iz priručnika o lijekovima. Nekad pacijenti znaju više jer su motiviraniji, istražuju jer se radi o njihovom zivotu. A njima je to samo posao. Oni ne mogu znati kroz šta mi prolazimo.

Na kraju, samo sam htjela da se upitate da li je to vaše stanje, problem toliko jak da želite riskirat ovakve posljedice?
A ruku na srce, da je učinkovit, e to stvarno je. Al ne zadugo.

užas! o velafaksu zaista kruže razne priče...ja sam ga pila tjedan dana i 3 tjedna nisam mogla spavati dok je trajalo skidanje s njega, pazi tjedan dana!!! a ti godinama!!! u uputama o lijeku jasno piše da se velafax koristi za liječenje
TEŠKE depresije (http://www.centar-zdravlja.net/images/slike_lijekovi/pdf_1303810181_403.pdf)...

imaš tu na forumu posebnu temo o velafaxu...

evo čak se uvodi i prozac pri skidanju s velafaxa!

Using Prozac for withdrawal due to its longer half-life

There are web sites claiming that substituting Prozac for venlafaxine in the final stages provides a rate of reduction of antidepressant which gives the patient no withdrawal problems. This is because of the long half-life on Prozac (4 days and 8 days for its intermediary – see the note in Section 5). Therefore the level of the drug in the body falls slowly at a rate to which the body can adjust when a capsule is eliminated from the dose taken. Therefore this Prozac decay rate was used initially as a model to calculate how quickly to reduce the venlafaxine medication levels. The option of changing over to Prozac was considered but this would have introduced a new drug and a new learning curve. The Prozac web site states 7% of patients cannot metabolise the drug in which case the body concentration quickly grows. This was seen as potentially being exposed to an unnecessary risk if the reduction could be done safely in another way.

http://www.clinical-depression.co.uk/anti-depressants-withdrawal/avoiding-withdrawal-symptoms/

http://en.wikipedia.org/wiki/Venlafaxine#Discontinuation_syndrome

rejoflajt
21.02.2012., 04:58
ukinut ladiomil uveden fevarin evo pijem ga od četvrtka i aj bar nema nuspojava pa bumo vidli.

fevarin je moj ad...djeluje anksiolitički, možda će ti se u početku spavati od njega dok se ne privikneš...brejk a leg!:cerek:

sladana5
21.02.2012., 08:26
Da moram priznati a valjda mi je i Prozac pomogao,kolko god mi je nekako NIKAKAV; "skidanje" iliti zamjenu za velafaks...Jer moram reci da nisam imala takve :horor: nuspojave ko neki ovdje; i to tolko dugo.
Mada sam glupaca odlucila prestati sa svim tim "kemijama" ono naglo, kaj ce to meni pa to mi samo skodi bla bla bla i to uz pomoc bioenergeticarke:bonk:; nemojte ljudi ak vam je zivot mio:nono:.
Lijepo k svom doktoru; pa polako al sigurno.:)

rejoflajt
21.02.2012., 09:35
@adri k

daj reci koliko si se dugo skidala s velafaxa, jel te dr skidao s njega postepeno???

Aal_Mahmud
21.02.2012., 11:18
Da moram priznati a valjda mi je i Prozac pomogao,kolko god mi je nekako NIKAKAV; "skidanje" iliti zamjenu za velafaks...Jer moram reci da nisam imala takve :horor: nuspojave ko neki ovdje; i to tolko dugo.
Mada sam glupaca odlucila prestati sa svim tim "kemijama" ono naglo, kaj ce to meni pa to mi samo skodi bla bla bla i to uz pomoc bioenergeticarke:bonk:; nemojte ljudi ak vam je zivot mio:nono:.
Lijepo k svom doktoru; pa polako al sigurno.:)
Treba biti jako oprezan i uzimati s debelom rezervom sve te bioenergetičare, kiropraktičare, yogije, gurue i tobožnje iscjelitelje. Gdje je narod očajniji i jadniji njih je kao muha oko znate već čega. Među tolikima njima možda nema ni 1% onih koji uistinu imaju sposobnost nekome pomoći u iscijeljenju. I premda su ti pokvareni šarlatani vrlo smiješni sa svim svojim čaranjima mogu biti itekako opasni po zdravlje ako ih se makar nakratko uzme ozbiljno. Sjećate li se onog psihopata Pavlovića kojem su za vrijeme rata stizale u novozagrebačku "ordinaciju" kolone očajnika pa bi ih maltretirao da skaču u zaleđeni Jarun ili starcima skidao naočale s nosa te drobio petom uvjeravajući ih kako su samo umislili da slabo vide i to poprativši na sebi vrlo svojstven način:
-"Nije ti nikoji kurac, samo zajebavaš..."-
Kad bi jadan umirovljenik nakon dan-dva shvatio da "doktoru" Anti ipak nisu sve daske na mjestu i da mu je liječenje potrebnije nego njemu samom, a kostobolja i migrene nisu nestale, morao bi pored svega još i kupovati nove naočale...

Miligram
21.02.2012., 15:09
Nekako imam dojam da su odjednom svi uplašeni od velafaksa pa se svi žele skinuti s njega :D, am I right ? :P

Inače,dal je dobro shrinku reči kako sam saznao ovo ili ono na forumu ? Mislim hoće te shink onda onako pogledat kao (a vid njega,sada sve zna o depresiji i lijekovima odkad je na netu sve procitao,bahati jedan) ili će normalno te poslušat ?

Opća opasnost
21.02.2012., 16:03
Nekako imam dojam da su odjednom svi uplašeni od velafaksa pa se svi žele skinuti s njega :D, am I right ? :P

Ima nesto u tome. Ja ga nedavno nisam imala dva dana i bilo je gadno. Da ga duze nisam pila mislim da bih na hitnoj zavrsila.
Gadna je kriza od tog Velafaxa, definitivno. :zubo:

adri k
21.02.2012., 23:10
@adri k

daj reci koliko si se dugo skidala s velafaxa, jel te dr skidao s njega postepeno???

Da, postepeno. Kroz par mjeseci se oteglo.
Jer em sam bila na većoj dozi (150mg), em sam bila ja ta koja je htjela što opreznije skinut.
A poznaniku je uveden cipralex da bi se lakše skinuo sa V. I sada je na njemu, i još uvjek nije baš naj.

Moram samo dodat da mogu dosta potrpit, imala sam ja i tokom uzimanja nuspojave, tipa jako noćno znojenje, žive snove, loš apetit jako, konstantna povećana temperatura (stalno 37.1)...al to nije ništa u odnosu na stanje u koje sam upala kad sam ga prestala piti.

Budimo iskreni, ima ljudi koji su ga pili, pomogao im i lako se skinuli.
Al ne znam u kojoj dozi, koliko dugo i koji je omjer nas "nezadovoljnih" i njih zadovoljnih. Netko drugi bi trebao o tome vodit računa, neku statistiku il sl.
Psihijatri?

Miligram
22.02.2012., 13:53
Ako se tako teško skinuti sa Velafxa izgleda da mi shrink nece samo tako dati novi ad ,jer pijem velafax više od pol godine a nekako me jako zanima probati prozac:D

AnnaMollyHr
22.02.2012., 18:21
ovdje (http://www.non-benzodiazepines.org.uk/alprazolam.html) imaš program skidanja sa alprazolama (xanax), pogledaj si dnevnu dozu i vremenski period za smanjivanje, kao što ćeš i sama vidjeti, skidaš se po 0,25 mg 1 tjedan do čak 2, bolje odabrati vremenski dulju opciju, organizam će se lakše priviknuti...

što možeš očekivati? ako ideš tako sporo i s malim količinama, bit će i manje nuspojava...možeš uzeti normabel kao zamjenu kad ti bude i ako ti bude loše...ja sam bila teški ovisnik 15 godina...(došla sam i do 6-8 xanaxa po 0,5 mg dnevno)...no kod mene su stvari išle na drugačiji način kojeg ti ne bih preporučila...:nono:

i tu (http://www.benzo.org.uk/manual/bzsched.htm) imaš program kojeg je razradila jedna britanska dr koja uvodi zamjenski lijek tijekom skidanja sa xanaxa...

sretno!!!

Thanx Rejo! :grli:

Ja doduše ni nemam razloga za brigu jer uzimam tek 0,25 mg na dan, al se bojim da jednog dana ne dodjem do doze 3x3 mg :rolleyes:

U biti, ako sam skuzila, sa Xanaxa se najlakse skunut uz uvodjenje ad-a?!

rejoflajt
22.02.2012., 21:42
Thanx Rejo! :grli:

Ja doduše ni nemam razloga za brigu jer uzimam tek 0,25 mg na dan, al se bojim da jednog dana ne dodjem do doze 3x3 mg :rolleyes:

U biti, ako sam skuzila, sa Xanaxa se najlakse skunut uz uvodjenje ad-a?!

ad se trebao uvesti odmah na početku liječenja od paničnog poremećaja...

u slučajevima kad je osoba navučena na xanax, uvodi se drugi benzodiazepin, ali to je stvarno samo u slučajevima ovisnosti (kao što je bilo kod mene npr.)...

kao što sam gore već napisala, panični poremećaj liječi sa antidepresivom i psihoterapijom, a anksiolitik(xanax, helex, misar) se daje u principu za prva 3-4 tjedna, nakon čega bi se trebao postepeno ukidati jer bi ad već trebao poboljšati stanje, znači smanjiti panične napade...

xanax i sl. su samo sredstva za brzo umirenje, ali ne rješavaju problem na dulje staze...

ti se ne moraš bojati,ne piješ ga dugo...

napraviš ovako: nožem otkini četvrtinu tbl i tako tjedan do 2 piješ, pa opet još jedna četvrtina, znači tad si samo na polovici tbl iliti 0,125, i tako se skineš...to je dovoljno sporo da se organizam ne uzbuni previše...

sretno! :mig:

adri k
23.02.2012., 23:46
Good evening:)

Pitanje za one koji su uzimali Welbutrin:
Koliko otprilike prođe nakon što povećaš dozu da osjetiš djelovanje???

Nakon oko mjesec i pol početne doze (150mg XR) od danas sam na duplo, jer nema poboljšanja.:(:(:(

Pliz, bilo tko :(:s:s:s... ovo čekanje me ubija.

Ostalima lijepi pozdrav.

blacx
24.02.2012., 00:48
Good evening:)

Pitanje za one koji su uzimali Welbutrin:
Koliko otprilike prođe nakon što povećaš dozu da osjetiš djelovanje???

Nakon oko mjesec i pol početne doze (150mg XR) od danas sam na duplo, jer nema poboljšanja.:(:(:(

Pliz, bilo tko :(:s:s:s... ovo čekanje me ubija.

Ostalima lijepi pozdrav.

Budimo realni, povecanje doze ne garantira da ces osjetiti djelovanje. Ja sam pio vise od mjesec dana 300 mg i nista nisam osjetio. Ali ako za najduze 2 tjedna ne osjetis nista onda mijenjaj dozu ili ad.

adri k
24.02.2012., 02:41
BlackX, hvala na odgovoru.

Jesi li nakon tih mj.dana na 300mg nastavio, tj.povećao?
Ili si odustao od njega i mijenjao AD.

blacx
24.02.2012., 23:37
BlackX, hvala na odgovoru.

Jesi li nakon tih mj.dana na 300mg nastavio, tj.povećao?
Ili si odustao od njega i mijenjao AD.

Meni je wellbutrin bio dodatna terapija uz seroxat. Tada sam bio na 60 mg seroxata i cinilo se da pomaze ali ne dovoljno i zbog toga mi je uveden wellbutrin. Kada mi nije pomogao umjesto njega mi je uveden prozac.

Miligram
25.02.2012., 16:13
Jel Velafax naj jači ad ? znam, i to sigurno da je Cipralex jedan od slabih ad

Tonko tonkovic
25.02.2012., 19:45
ad se trebao uvesti odmah na početku liječenja od paničnog poremećaja...

u slučajevima kad je osoba navučena na xanax, uvodi se drugi benzodiazepin, ali to je stvarno samo u slučajevima ovisnosti (kao što je bilo kod mene npr.)...

kao što sam gore već napisala, panični poremećaj liječi sa antidepresivom i psihoterapijom, a anksiolitik(xanax, helex, misar) se daje u principu za prva 3-4 tjedna, nakon čega bi se trebao postepeno ukidati jer bi ad već trebao poboljšati stanje, znači smanjiti panične napade...

xanax i sl. su samo sredstva za brzo umirenje, ali ne rješavaju problem na dulje staze...

ti se ne moraš bojati,ne piješ ga dugo...

napraviš ovako: nožem otkini četvrtinu tbl i tako tjedan do 2 piješ, pa opet još jedna četvrtina, znači tad si samo na polovici tbl iliti 0,125, i tako se skineš...to je dovoljno sporo da se organizam ne uzbuni previše...

sretno! :mig:

Pozdrav svima..vidim da ima svakakvih iskustva kod skidanja sa helexa,xanaxa..ja ga pijem od 99.god.prosle godine sam odlucio sa skidanjem..uvjek sam pio istu dozu od 2 i pol,najvise 3 miligrama.(teska ovisnost znaci),tako da mogu rec iz vlastitog iskustva da za skidanje nije potreban antidepresiv(nudili su mi ga 2 puta,poceo i odustao nakon tjedan,dva),.nista nije potrebno za skinut se,samo dobra volja!!! I nitijednu cak ni blagu krizu nisam imao kod zasad smanjivanja!!!samo dobra volja i ne smanjivat svaka dva tjedna kako svi kazu,ja smanjujem svaka 3 do 4 mjeseca za 0.25mg i NEMA KRIZE NIKAKVE NI BLIZU..SAMO POSTEPENO I SVE OK..u godinu dana sam doguro do 3 puta 0.25,nikamo mi se nezuri ionako ga pijem od 99.godine..ali ipak me zanima ako ti nije problem napisat REJO,kako si se ti skidala,koliko dugo i koliko godina si ga pila i kako sad funkcijoniras bez helexa(dali koristis sta drugo) hvala

blacx
26.02.2012., 00:21
Jel Velafax naj jači ad ? znam, i to sigurno da je Cipralex jedan od slabih ad

Nije. I mislim da se nekoliko puta ponovilo da ne postoji najjaci ad, sve je to individualno. A escitalopram (cipralex) bi suprotno od tvoje izjave trebao biti "najjaci" jer je on jedini alostericki SSRI. Ali ponavljam sve je to individualno.

rejoflajt
26.02.2012., 21:29
Pozdrav svima..vidim da ima svakakvih iskustva kod skidanja sa helexa,xanaxa..ja ga pijem od 99.god.prosle godine sam odlucio sa skidanjem..uvjek sam pio istu dozu od 2 i pol,najvise 3 miligrama.(teska ovisnost znaci),tako da mogu rec iz vlastitog iskustva da za skidanje nije potreban antidepresiv(nudili su mi ga 2 puta,poceo i odustao nakon tjedan,dva),.nista nije potrebno za skinut se,samo dobra volja!!! I nitijednu cak ni blagu krizu nisam imao kod zasad smanjivanja!!!samo dobra volja i ne smanjivat svaka dva tjedna kako svi kazu,ja smanjujem svaka 3 do 4 mjeseca za 0.25mg i NEMA KRIZE NIKAKVE NI BLIZU..SAMO POSTEPENO I SVE OK..u godinu dana sam doguro do 3 puta 0.25,nikamo mi se nezuri ionako ga pijem od 99.godine..ali ipak me zanima ako ti nije problem napisat REJO,kako si se ti skidala,koliko dugo i koliko godina si ga pila i kako sad funkcijoniras bez helexa(dali koristis sta drugo) hvala

pila sam ga 15 godina...

došla do doze 6-8 komada po 0,5 mg...

uveli smo normabel, ali ja sam ga naprasno počela piti, tj. nisam se

postepeno skidala s doze xanaxa, već nakon strašnog paničnog napada,

uzela sam normabel i rekla , kaj bude, bit će, ja ovo više ne mogu

trpjeti...povremeno sam mu se vraćala, ali u manjim dozama...na kraju

sam dobila rivotril koji je moju tjeskobu i strahove sveo na minimum i

nikad više (zasad barem) nisam posegnula za xanaxom...mislim da smo

sa dr pogodile terapiju: 2 različita ad-a- edronax ("dizalica") ujutro,

fevarin ("spuštalica) navečer, rivotril 3x dnevno i prazine, 1tbl navečer za

spavanje...ali ja se liječim, tj. pod kontrolom držimo nasljednu depresiju,

znači imam depresivno-anksiozni poremećaj...

btw, sviđa mi se tvoja metoda skidanja sa xanaxa...

Tonko tonkovic
27.02.2012., 06:10
pila sam ga 15 godina...

došla do doze 6-8 komada po 0,5 mg...

uveli smo normabel, ali ja sam ga naprasno počela piti, tj. nisam se

postepeno skidala s doze xanaxa, već nakon strašnog paničnog napada,

uzela sam normabel i rekla , kaj bude, bit će, ja ovo više ne mogu

trpjeti...povremeno sam mu se vraćala, ali u manjim dozama...na kraju

sam dobila rivotril koji je moju tjeskobu i strahove sveo na minimum i

nikad više (zasad barem) nisam posegnula za xanaxom...mislim da smo

sa dr pogodile terapiju: 2 različita ad-a- edronax ("dizalica") ujutro,

fevarin ("spuštalica) navečer, rivotril 3x dnevno i prazine, 1tbl navečer za

spavanje...ali ja se liječim, tj. pod kontrolom držimo nasljednu depresiju,

znači imam depresivno-anksiozni poremećaj...

btw, sviđa mi se tvoja metoda skidanja sa xanaxa...
Je Rejo,ide bez greske i vjeruj mi vec sto sam smanjio se osjecam puno motiviranije i zivahnije..i ovako je sad ok,ali ipak cu skinut sve posto mi netreba(pio sam ga samo jel sam navucen bio) a netko ko ima neke panicne napade ili drugo,vjerujem da bi i on na ovaj nacin skinuo bez greske(jedino sta bi taj moro uvest ad ili nesto,al ne radi skidanja nego zbog panicnog napada) skidanje ide ovako super..nevjerujem da sam ja poseban..a tebi Rejo zelim ,kazes da si dobro sad,ta tako i ostane zauvjek..

kismo
27.02.2012., 08:15
Ima li tko iskustva sa Trazodonom?

Miligram
27.02.2012., 14:56

hmm prvi put čujem za to

rejoflajt
27.02.2012., 15:37
Je Rejo,ide bez greske i vjeruj mi vec sto sam smanjio se osjecam puno motiviranije i zivahnije..i ovako je sad ok,ali ipak cu skinut sve posto mi netreba(pio sam ga samo jel sam navucen bio) a netko ko ima neke panicne napade ili drugo,vjerujem da bi i on na ovaj nacin skinuo bez greske(jedino sta bi taj moro uvest ad ili nesto,al ne radi skidanja nego zbog panicnog napada) skidanje ide ovako super..nevjerujem da sam ja poseban..a tebi Rejo zelim ,kazes da si dobro sad,ta tako i ostane zauvjek..

hvala!:mig:

rejoflajt
27.02.2012., 15:39

http://lijekovi-lijecenje.blog.hr/2009/03/1627116354/devidon-trazodonum.html

http://www.biochemia-medica.com/category/tags/trazodon :eek::eek::eek:

http://depression.emedtv.com/trazodone/trazodon.html

Miligram
28.02.2012., 09:49
cura koju sam htio oženiti me prevarila :( ,postoji li antidepresiv za to ?
totalno sam u crnoj depri ! Jučer sam uzeo zajedno 3 xanaxa,1 zeldox i 1 velafax ali nije pomoglo...samo sam zaspao

piskavac
02.03.2012., 19:24
totalno sam u crnoj depri ! Jučer sam uzeo zajedno 3 xanaxa,1 zeldox i 1 velafax ali nije pomoglo...samo sam zaspao

Pavaj, pavaj.

emma 88
02.03.2012., 22:15
fevarin je moj ad...djeluje anksiolitički, možda će ti se u početku spavati od njega dok se ne privikneš...brejk a leg!:cerek:

Ja sam onda suprotan slučaj.Ja od Fevarina u tjedan dana koliko sam ga uzimala nisam ni oka sklopila po noći.I imala sam napadaje plača.
Očito da mi lijek nije pasao.

krafna
03.03.2012., 08:59
Ja sam isto na Fevarinu, nikakve nuspojave nemam, osim kao što sam već se raspisala tog nesretnog smanjenog libida al neću opet o tome, reći će ljudi ova baba samo o seksu priča.

rejoflajt
03.03.2012., 11:56
Ja sam onda suprotan slučaj.Ja od Fevarina u tjedan dana koliko sam ga uzimala nisam ni oka sklopila po noći.I imala sam napadaje plača.
Očito da mi lijek nije pasao.

vidiš kak je to zanimljivo, fevarin koji ima anksiolitičko djelovanje tebe razbudio...nevjerojatno kako je sve individualno kod ad-ova...:eek:

Miligram
04.03.2012., 15:55
Ja sam isto na Fevarinu, nikakve nuspojave nemam, osim kao što sam već se raspisala tog nesretnog smanjenog libida al neću opet o tome, reći će ljudi ova baba samo o seksu priča.

ma totalno te kužim.Nisi jedina vjeruj mi.Meni je isto tako,samo što kod nas muškaraca onda postoji i onaj drugi problem (ako znaš na kaj mislim)..
ja uporno na googlu trazim ad koji nema tu nuspojavu :D

4pauk
04.03.2012., 15:59
ma totalno te kužim.Nisi jedina vjeruj mi.Meni je isto tako,samo što kod nas muškaraca onda postoji i onaj drugi problem (ako znaš na kaj mislim)..
ja uporno na googlu trazim ad koji nema tu nuspojavu :D

nema ti mirtazapin

lmaster
04.03.2012., 19:01
Nema mirtazapin, ali od njega ako ne vodis racuna za mesec dana 10kg+ :)

rejoflajt
04.03.2012., 20:25
http://www.forum.hr/showthread.php?t=267626&page=2

http://www.ordinacija.hr/halo-doktore/pitanja/utjecaj-antidepresiva-na-libido/

http://www.depresija.org/forum/index.php?showtopic=763&st=105

http://www.thehealthjournals.com/images/features/2009_05/Libido_490X327.jpg

4pauk
05.03.2012., 20:05
Nema mirtazapin, ali od njega ako ne vodis racuna za mesec dana 10kg+ :)

pa sada kako za koga,u mene to nije slučaj mada dosta svijeta se žali da se skrmaju od njega,ja nisam,a s druge strane i dok sam rokao seroxat nisam imao nikakvih problema sa libidom,no dobro ja sam možda izuzetak koji potvrđuje pravilo,.meni je mirtazapin uveden prvenstveno radi manijakalnih nesanica a djeluje i sedativno,.kao bpd-ac sam sklon i izljevima bijesa tako da mi je on smijenio seroxat od kojeg sam se često osjećao kao da sam na speed-u

lmaster
05.03.2012., 21:16
Hehe, i ja sam zamenio bio Seroxat Remeronom, spavao sam kao nikad u zivotu. Nisam se ni ja nesto mnogo ugojio, ali sam postao jako agresivan pa sam morao da menjam... A za sex je bio bomba, od prvog dana koriscenja sam bio napaljen do bola :D

4pauk
05.03.2012., 21:25
Hehe, i ja sam zamenio bio Seroxat Remeronom, spavao sam kao nikad u zivotu. Nisam se ni ja nesto mnogo ugojio, ali sam postao jako agresivan pa sam morao da menjam... A za sex je bio bomba, od prvog dana koriscenja sam bio napaljen do bola :D

za spavanje je zaista i otac i majka,ono dosta zavisi i od metabolizma čovjeka,živčaniji ljudi uglavnom nisu skloni gojenju,.e sada i mene ta stvar oko agresivnosti kopka,često imam kratak fitilj i padnem u afekat,o.k. to mi ide u opisu dg.,ali sam primijetio da mi se od remerona/calixte također zna nekada pojačati agresivnost,.mada me zna opet često dovesti u vaser-vagu,.generalno i koliko vidim po pisanju ekipe slabo se koristi i ne propisuju ga često,.što je prava šteta za mnoge koji trpe nuspojave ad-ova,a zbog čega im trpi opet zna se već šta:D, sa mirtazapinom-neće imati tih problema, evo ima nas 2 kao primjeri:D, i šta si dobio kao zamjenu za remeron?

pa kako si se postavio prema njoj? jesi li joj se ako išta barem naspominjao familije, i sl.? ima,nađi si kakvu macu,sponzicu neku za kakvu lovu da je prošetaš njoj pred njuškom,odmah će ti biti bolje,.i traži od liječnika da ti propiše kakav drugi ad,na pr. mirtazapin,.od kojeg ćeš da budeš napaljen kao ker:mig:

lmaster
05.03.2012., 22:19
Kao zamenu Velefax, legalni speed i ubica libida, 75mg. Sad mogu ceku noc :D. Al' ne moze draga :d

Benjo232
06.03.2012., 11:29
Dobar dan. Znači pijem antidepresiv ( FLUOXETIN 20mg ) oko mjesec i po dana 1 tabletu dnevno, i hocu da prestanem to piti, svugdje pise nemojte ga naglo prestati piti. Znači šta se podrazumjeva pod tim naglo, odnosno kako da ga prestanem uzimati ?
Hvala. :D

OttoRino
06.03.2012., 11:31
Dobar dan. Znači pijem antidepresiv ( FLUOXETIN 20mg ) oko mjesec i po dana 1 tabletu dnevno, i hocu da prestanem to piti, svugdje pise nemojte ga naglo prestati piti. Znači šta se podrazumjeva pod tim naglo, odnosno kako da ga prestanem uzimati ?
Hvala. :D

stari to pitaj dotura,,

~Scarlet~
06.03.2012., 11:31
Onako kako ti ordinira liječnik, a ne forumaši.

Kuzerica
06.03.2012., 11:40
uzimati seraquel ili ne
ja zelim dobiti kile ali ne zelim biti navucena na blete
se brzo navuces na njih,dajte neko osobno iskustvo

OttoRino
06.03.2012., 11:44
uzimati seraquel ili ne
ja zelim dobiti kile ali ne zelim biti navucena na blete
se brzo navuces na njih,dajte neko osobno iskustvo

neman iskustvo, a ode ti ništa nije sigurno.
pitaj dotura

Kuzerica
06.03.2012., 12:12
ma bolje mi cuti iskustva
pa nisam ni mislila na svoju ruku,nego kaze ona da mi je mislila dati pa ako hocu :D

Miligram
06.03.2012., 14:18
kada sam procitao da je jedna od mogucih nuspojava tumor mozga :503: totalno sam se šokirao i definitivno necu nikada piti Wellburtin .antidepresiv

lmaster
06.03.2012., 19:28
A 'el mora nesto da se pije, popunjavaju li lekovi te rupice narkomanskih afiniteta? ;)

4pauk
06.03.2012., 22:23
A 'el mora nesto da se pije, popunjavaju li lekovi te rupice narkomanskih afiniteta? ;)

kod mene relativno uspješno uspijevaju,kada se osvrnem unatrag i vidim što sam sve radio sebi,.čudim se kako sam još uvijek ovdje i pišem,.dakle,bitno je da zadovoljava glad za afinitetima:mig:

Miligram
07.03.2012., 11:10

heh,pa popunjavaju ali naravno Nikad nece kao sto bi ja to zelio:mig:

lmaster
07.03.2012., 19:40
Psihofarmaci su zahebana stvar. Lepe i legalne droge, ali nazalost, cesto nedovoljne da nam popune te nee praznine. Naravno, mozes se i od ovih nasih "pomagalica" ponekad odvaliti, al' nije to to... Svi rade ne istu foru, blokiraj ovaj receptor, malo onoga, dodaj ovoga...

Sto bi rekao moj psihic, nema lecenja anksioznosti bez benzosa i lecenja depresije bez AD-a. Pre ce benzodiazepin dici coveka nekad iz depresije nego li AD. Kad pogledamo sta sve od nuspojava imaju AD-i a sta benzodiazepini - sve je jasno ko dan.

Ja jos nisam upoznao nekoga ko je popio, Normabel, Rivotril, Apaurin, sta li vec i da se tresao, povracao, nije mogao da radi "one stvari".... A AD, nuspojava ludilo. :D

syntr
07.03.2012., 19:59
Bio kod psihijatrice, kaže Seroxat.....
Pošto 5 godina uzimam Zoloft, kako sada?
E sad rekla mi je da smanjim dozu Zolofta na pola što sam odavno uradio.
Onda dva dana neuzeti Zoloft, i nakon ta dva dana uzeti pola Seroxata...i tako dalje...
Negdje sam čuo da pauza kod prelaska sa jednog ad na drugi, mora biti 15 dana, ali neznam kod kojih je to AD (MAO,SSRI)???
Ima li ko detaljnije informacije o tome??'

leeloo27
07.03.2012., 20:01
Došlo sa Zdravlja.

cvitamikula
08.03.2012., 09:01
jel postoji bar jedna osoba kojoj je velafaks 'dobro sjeo' i pomogao.

Miligram
08.03.2012., 11:28

Meni je dobro sjeo i pomogao,ali tek nakon nekih mjesec dana uzimanja.
Sad ga pijem odprilike godinu dana,ali posto zbog njega imam prevelikih problemma u pvt zivotu (sexa skoro pa nemam) jednostavno moram preci na neki drugi jer ovo postaje neizdrživo.

dobra stvar kod njega je sto se NE udebljaš.

blacx
08.03.2012., 19:06
:) Novi dizajn Portala je mrak. Bas dobro sto je Sandoz preuzeo LEK.

rejoflajt
08.03.2012., 20:28
:) Novi dizajn Portala je mrak. Bas dobro sto je Sandoz preuzeo LEK.
:ne zna::ne zna::ne zna:

Ilona
09.03.2012., 22:43

Pijem ga godinu i 5 mjeseci, 150mg dnevno. Prva 4 mjeseca, dok sam dizala dozu su mi bila pakao: mučnina, stalno mi se spavalo, zujalo ušima. Jedina dobra stvar je da sam smršavila 7kg (vratila nazad, bez brige :503:) Sad je ok. Da sam super, nisam, al' se sa fazom prije velafaxa ne može usporediti, zapravo 80% vremena mogu funkcionirati. Nisam nikad pila ništa drugo, pa ne mogu reći koliko bi mi "bolje sjeo" neki drugi AD.

Miligram
15.03.2012., 10:04
Evo i mene opet s novom terapijom. Naime psihijatar mi je ukinuo Prozac i uveo Wellbutrin. Tako da je moja terapija sljedeca:
Seroxat 60mg
Wellbutrin 300mg
Zyprexa 10mg
Sanval 20mg
Xanax 0.75 mg

Zanima me da li netko ima iskustva s Wellbutrinom? Ja sam sebe uvjerio da ce mi kombinacija Seroxata, Zyprexe i Wellbutrina pomoci. A moc autosugestije je velika i vec se osjecam bolje :) iako je malo prerano za Wellbutrin da pokaze svoj ucinak. Ali eto, pisite ako imate iskustva s Wellbutrinom.

Zanima me kako ti ide sa Wellbutrinom ? Jesu na pocetku uzimanja gadne nuspojave ?

blacx
15.03.2012., 11:54
Zanima me kako ti ide sa Wellbutrinom ? Jesu na pocetku uzimanja gadne nuspojave ?

A gdje si iskopao ovaj post :rolleyes: Uglavnom nikakve nuspojave nisam osjetio a ni poboljsanje. Pio sam wellbutrin nesto vise od mjesec dana i onda prestao jer nije bilo nekog ucinka. A gle mozda tebi pomogne.

Štrikalica
16.03.2012., 12:49

meni je mrklo prisjeo.. što lično i osobno, što zbog slavnog nenamjernog kombiniranja sa 1 tabletom brufena nakon čega sam doslovno skoro završila u ludari..

imam doma kutiju već mjesecima, ali iz nje fali samo ta 1 tableta.. ne bih ga se više usudila staviti u usta niti u najekstremnijim slučajevima. E, sad, koliko je zaista kriv Velafax, koliko je toga moj osobni dojam ili neka novoazvijena alergija na brufen? ne znam.. znam samo da sam svih nekoliko mjeseci koliko sam uzimala Velafax imala čudne popratne pojave.. nijedna od kojih nije bilo poboljšanje na polju anksioznosti, depresije ili paničnog poremećaja.. Pamtim ga kao vrlo ćudljiv, toksičan i nepredvidljiv lijek.

Kad već pričamo:

Unazad tri mjeseca dobivam Oksazepam 3*30 mg dnevno. Bila sam oduševljena kad sam ga počela piti! Opustio me i uspavao u sekundi.. što je inače zadatak koji ne mogu izvršiti niti šake narkotika, a kamoli 1 mali oksić od 10 ili 30 mg. I još sam uvijek zagovornik Oksazepama, ali me brine strelovitost rasta tolerancije! U roku tjedan dana sam doslovno prešla sa 10 na 180 mg samo da bih mogla zaspati! Imate li slična iskustva? I kakav vam je oksazepam u odnosu na helex 0,25?

rejoflajt
16.03.2012., 12:56
meni je mrklo prisjeo.. što lično i osobno, što zbog slavnog nenamjernog kombiniranja sa 1 tabletom brufena nakon čega sam doslovno skoro završila u ludari..

imam doma kutiju već mjesecima, ali iz nje fali samo ta 1 tableta.. ne bih ga se više usudila staviti u usta niti u najekstremnijim slučajevima. E, sad, koliko je zaista kriv Velafax, koliko je toga moj osobni dojam ili neka novoazvijena alergija na brufen? ne znam.. znam samo da sam svih nekoliko mjeseci koliko sam uzimala Velafax imala čudne popratne pojave.. nijedna od kojih nije bilo poboljšanje na polju anksioznosti, depresije ili paničnog poremećaja.. Pamtim ga kao vrlo ćudljiv, toksičan i nepredvidljiv lijek.

Kad već pričamo:

Unazad tri mjeseca dobivam Oksazepam 3*30 mg dnevno. Bila sam oduševljena kad sam ga počela piti! Opustio me i uspavao u sekundi.. što je inače zadatak koji ne mogu izvršiti niti šake narkotika, a kamoli 1 mali oksić od 10 ili 30 mg. I još sam uvijek zagovornik Oksazepama, ali me brine strelovitost rasta tolerancije! U roku tjedan dana sam doslovno prešla sa 10 na 180 mg samo da bih mogla zaspati! Imate li slična iskustva? I kakav vam je oksazepam u odnosu na helex 0,25?

ja pijem praz(n)ine za spavanje...kad me je velafax rasturio, pa nisam mogla mjesec dana skoro spavati kak treba, sve hipnotike probala, ništa nije pomoglo, tad mi je šrinka propisala tegretol, antiepileptik koji se u psihijatriji daje kao stabilizator raspoloženja i za spavanje...

Štrikalica
16.03.2012., 13:02
ja pijem praz(n)ine za spavanje...kad me je velafax rasturio, pa nisam mogla mjesec dana skoro spavati kak treba, sve hipnotike probala, ništa nije pomoglo, tad mi je šrinka propisala tegretol, antiepileptik koji se u psihijatriji daje kao stabilizator raspoloženja i za spavanje...

o, da.. pamtim to ko da je bilo danas. :D

nda, praznine i tegretol vežem uz neke stvari kojih se nerado sjećam.. nekako se nadam da, uz hepove, fakat ne trebam još i to dvoje... što ne znači da svakih nekoliko dana..oko 5-6-7 ujutro ne proklinjem činjenicu da nemam nikakvih tableta-ubojica kao što su to praznine ili leponex.. onaj osjećaj kad ne možeš spavati, a ne možeš biti više budan, a glava zuji, a tijelo je zgrčeno, i zima ti je, a vruće ti je, a glava pulsira.. i hvata te anksioznost i panika jer ne možeš zaspati, a još te jedino adrenalin drži budnom.. što je btw. vrlo, vrlo, VRLO neugodan osjećaj.. pa kad se svo crnilo sruši na tebe.. brrrr..

~Scarlet~
16.03.2012., 16:01

Sve su to nažalost navlakuše. Za spavanje se dosta prepisuje Seroquel, Q-Pin (kvetiapin). To je AP, light, fini-čisti, koji ima odličan hipnotički učinak.

emma 88
16.03.2012., 18:55
Prvo je Pliva prestala proizvoditi Anafranil tak da ga moram naručivati iz Njemačke i plaćati.Sad na našem tržištu nema više Aurorixa.
Sad ću morati i njega naručivati i plaćati.Samo ne znam zakaj ja plaćam dopunsko zdravstveno?!:503:

Samo još fali da i Seroquela nestane.
Stvarno ću dobiti popiz.....:503:

A taman mi je ova kombinacija lijekova bila ok.
E sad se bojim mijenjati lijekove.Nadam se da mi se ne će pogoršati.
Zbog skupoće sam smanjila Anafranil.
Nekako se tužno osjećam ovih dana.
Ne znam da li je to ovo vrijeme ili se nešto sa mnom događa?:504:
Osjećam se usrano.:p

Štrikalica
17.03.2012., 10:12
Sve su to nažalost navlakuše. Za spavanje se dosta prepisuje Seroquel, Q-Pin (kvetiapin). To je AP, light, fini-čisti, koji ima odličan hipnotički učinak.

o! thnx :)

iskreno, za ovaj kju-tip nisam ni čula (a, na opće veselje obitelji i prijatelja, volim učiti o novim tabletama :zubo: ), al mi se sviđa..

sviđa mi se doduše i oksazepam, al stvarno nema smisla da u sebe trpam 180-210 mg dnevno da bi spavala 4 sata.. normalnog čovjeka bi lijepo iznijeli s nogama na van, a ja saugam tepihe i kuham lasagne.. :rolleyes: