PDA

View Full Version : Solarna energija

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8

miki blueeye
24.10.2006., 14:59
pozdrav,

zanimam se za solarnu energiju. koju korist bi imao u hr da stavim kolektore za solarnu energiju na svoj krov? se moze dobiti koji poticaj od drzave?

hvala

heheh
24.10.2006., 18:31
ne znan nista konkretno o ovome, ali cini mi se nekako cudno da bi drzava trebala davat poticaje za ugradnju kolektora za solarnu energiju:confused:

nek me neko ispravi ako grijesim, ali jel mi o istoj drzavi govorimo?:D

homosapiens
24.10.2006., 19:46
U hrvatskoj drzava ne daje nikakve poticaje za stavljanje solarnih kolektora na kucu cak su zabranili koliko mi je poznato u ZG montiranje na krov.
A npr. u austriji, njemackoj, sloveniji dobijas poticaj od 30% ukupne vrijednosti ako zelis investirati u solarne kolektore ili neki drugi obnovljivi izvor energije.

Jos prosle godine sam se raspitivao kad sam stavljao kolektore na vikendicu i jako sam se razocarao kad sa vidio da nema nikakvog poticaja od drzave, a gore u njemackoj sam mogao dobiti.
(slicno je kao i sa plinom u autu, ovdje ti jos drzava naplati dodatno na registraciji ako imas ugradjen plin, a u austriji dobijes jos popust na reg. ako imas plin)

obiwan
24.10.2006., 19:47
i ja također mislim da se ne dobivaju poticaju za postavljanje kolektora

han_solo
24.10.2006., 20:20
Poticaje od drzave jos za sada ne mozes dobiti, ali korist je prosjecno godišnje 50% ušteda energije za grijanje tople vode ili prostora. Naravno da je na moru ušteda veća a na kontinentu manja. Uglavnom, od 6-9 mjeseca imas besplatnu toplu vodu.
Okvirno, cijena ugradnje za npr.6 osoba u kućanstvu je cca. 20000-30000 kn

DJ Adolf
24.10.2006., 20:23
je pocet ce oni sa tim kad ti budes :Slin: (dead) ...

Bhakti
25.10.2006., 18:06
ali korist je prosjecno godišnje 50% ušteda energije za grijanje tople vode ili prostora. ..... Uglavnom, od 6-9 mjeseca imas besplatnu toplu vodu.

ušteda na toploj vodi je oko 60% godišnje, a ne na grijanju, tamo je zanemariva i još jedna greška...ništa nije besplatno, pitanje je isplativosti investicije, prema svim računicama kolektori se isplate tek nakon petnaestak godina u odnosu na recimo plin.

han_solo
25.10.2006., 18:53
ušteda na toploj vodi je oko 60% godišnje, a ne na grijanju, tamo je zanemariva i još jedna greška...ništa nije besplatno, pitanje je isplativosti investicije, prema svim računicama kolektori se isplate tek nakon petnaestak godina u odnosu na recimo plin.

Solarni kolektori se pri korištenju na obiteljskim kućama isplate za 5 do 6 godina, dok im je vijek trajanja i do 25 godina, tako da je ta toplinska energija proizvedena pomoću kolektora besplatna skoro 20 godina (osim troškova održavanja)

I naravno da nije zanemariva ušteda na grijanju, pogotovo ako je kuća na moru, i jos pri tome se po ljeti koristi za turizam, tako da je sustav za toplu vodu (spremnici) dimenzioniran za 20 čeha po ljeti, što odgovara potrebama za grijanje obitelji po zimi.

Bhakti
25.10.2006., 20:25
Solarni kolektori se pri korištenju na obiteljskim kućama isplate za 5 do 6 godina, dok im je vijek trajanja i do 25 godina, tako da je ta toplinska energija proizvedena pomoću kolektora besplatna skoro 20 godina (osim troškova održavanja)
.moja četveročlana obitelj za toplu vodu ima ratu plina od 50-80 kuna mjesečno, znači za 5 god potrošim cca 4000 kuna, sa kolektorima bih uštedio 60%..dakle 2400 kuna za 5 godina ili 9600 kuna za 20 godina, aloo...malo ponoviti matematiku, a ne padati na jeftine marketinške trikove, u dalmaciji je situacija malo povoljnija što se tiče isplativosti kolektora dijelom zbog blaže klime i više sunčanih dana, a dijelom zbog toga što im je prvi energent koji koriste električna energija ili skupo lož ulje, da više za te stvari koriste TNP situacija bi bila drugačija.

neno1966
26.10.2006., 06:59
Bhakti kaže: moja četveročlana obitelj za toplu vodu ima ratu plina od 50-80 kuna mjesečno, znači za 5 god potrošim cca 4000 kuna, sa kolektorima bih uštedio 60%..dakle 2400 kuna za 5 godina ili 9600 kuna za 20 godina, aloo...malo ponoviti matematiku, a ne padati na jeftine marketinške trikove, u dalmaciji je situacija malo povoljnija što se tiče isplativosti kolektora dijelom zbog blaže klime i više sunčanih dana, a dijelom zbog toga što im je prvi energent koji koriste električna energija ili skupo lož ulje, da više za te stvari koriste TNP situacija bi bila drugačija.

Upravo tako. :top: Kolektori daju najviše tople vode po ljeti kada je i najmanje treba. Zato po mojem mišljenju, kolektori su jedino isplativi na moru i to na kući sa nekoliko apartmana za iznajmljivanje, gdje je relativno velika potrošnja tople vode ljeti a nije potreban veliki kolektor (mala investicija) da ju proizvede. Sve ostalo je bacanje novaca.

han_solo
27.10.2006., 06:58
decki moji, uzmite knjigu ''Obnovljivi izvori energije'', malo proucite pa se cujemo.......kaj bi vi da bude sve badave.........a kaj se tice racuna za plin od 80kn....trebalo bi se malo vise tusirat....

neno1966
27.10.2006., 15:02
han_solo kaže: decki moji, uzmite knjigu ''Obnovljivi izvori energije'', malo proucite pa se cujemo.......kaj bi vi da bude sve badave.........a kaj se tice racuna za plin od 80kn....trebalo bi se malo vise tusirat....

Možda bi nekom i trebala ta knjiga, ali tebi najprije neka iz ekonomije ili za početak matematike ;)

Bhakti
27.10.2006., 15:33
decki moji, uzmite knjigu ''Obnovljivi izvori energije'', malo proucite pa se cujemo.......kaj bi vi da bude sve badave.........a kaj se tice racuna za plin od 80kn....trebalo bi se malo vise tusirat....momak, ja sam više-manje u energetici 20-tak godina, tako da nemam što čitati, već mogu eventualno koju knjižicu napisati, par puta sam bio u napasti da isključivo iz ekoloških pobuda montiram sebi solarno, no uvijek bih nakon ozbiljnijeg razmišljanja odustao...možda jednom kad budem imao love i vremena na bacanje....i da tuširamo se redovito. Najviša mjesećna rata plina 80 kuna ljeti i tako već pet godina, pa ti računaj.

FinaSlovenka
06.11.2006., 11:44
momak, ja sam više-manje u energetici 20-tak godina, tako da nemam što čitati, već mogu eventualno koju knjižicu napisati, par puta sam bio u napasti da isključivo iz ekoloških pobuda montiram sebi solarno, no uvijek bih nakon ozbiljnijeg razmišljanja odustao...možda jednom kad budem imao love i vremena na bacanje....i da tuširamo se redovito. Najviša mjesećna rata plina 80 kuna ljeti i tako već pet godina, pa ti računaj.

Ja ne živim na moru neko u kontinentalnom dijelu Slovenije.Kolektore imam više od 15 godina i prezadovoljna sam. Ako je imalo sunca imam 300 litara vode od 40 st.C ,maksimalno se zagrijava na 60(zbog kamenjca)

Činjenica,da se troši topla voda bezbrižno za sve ne samo za tuširanje , vrijedi više nego ponekad onaj račun za plin.
Osječaj,da ti sunce zagrijava džaba,da se ne ispituje po kuči dali je uključen bojler ili si bio prvi ili zadnji na redu. Voda ti je topla.

Investicija je tada bila 4500 DEM i odavno je zaboravljena.
Kada sam na moru kod vas, ne mogu se načuditi,da pored toliko sunca zagrijavaju vodu na struju. U Malinskoj sam baš gledala koliko je kolektora na kučama.Do predkratko pronašla sam jednu jedinu kuću. Šteta,ako se mene pita.

sikeizy
06.11.2006., 11:55
ja u svakom slučaju podržavam sve one koji se odluče na ugradnju, jer i sam planiram isto i to iz više razloga. problem je što su naši ljudi slabo upućeni u sve prednosti takvog načina grijanja, a da se to koristi kod nas onoliko koliko bi se moglo siguran sam da bi rasteretili osim svog budžeta i hep a samim tim i okoliš, a ne ovako. ovako će nam oni izgradit još par termoelektrana ili što je još gore sa slovencima proširiti krško!

Yado
10.11.2006., 18:22
A jel spika o toploj vodi il o struji?:zubo:

Solar_Digi
16.09.2007., 21:21
Postoje jeftini solarni kolektori 2m^2 + spremnik topline 160l + stalak = 400EUR
http://img260.imageshack.us/img260/7545/solarnikolektoriir1.jpg

The Whale
16.09.2007., 22:36
ne znan nista konkretno o ovome, ali cini mi se nekako cudno da bi drzava trebala davat poticaje za ugradnju kolektora za solarnu energiju:confused:

Grijanje na plin proizvodi ugljični dioksid. Jedan način redukcije emisija tog plina je poticanje ugradnje solarnih kolektora.

melek
17.09.2007., 13:01
Jos prosle godine sam se raspitivao kad sam stavljao kolektore na vikendicu i jako sam se razocarao kad sa vidio da nema nikakvog poticaja od drzave, a gore u njemackoj sam mogao dobiti.
(slicno je kao i sa plinom u autu, ovdje ti jos drzava naplati dodatno na registraciji ako imas ugradjen plin, a u austriji dobijes jos popust na reg. ako imas plin)

Da, to je žalosno da u hladnoj austriji (pored sunčane dalmacije i istre) potiču i ugrađuju solarne kolektore, vožnju na plin, forsiraju izgradnju vjetroelektrana...al očito da su kod nas interesi i utjecaj HEP-a, INA-e i državnog budžeta pre veliki da bi to moglo proć kod nas.
Umjesto da gledaju širu sliku kod nas su po običaju "naše vođe" kratkovidni...neznaju oni ni šta je to DUGOROČNA isplativost, ekologija, uvozna ovisnost energenata...

neobanned
17.09.2007., 15:05
tehnomont pravi solarne kolektore prilicno jeftine i nose znak hrv. kvalitete..

isplati se i u 2-3 godine.. ovi koji kazu da se ne isplati pojma nemaju..

Mcuseless
23.02.2008., 16:39
Jel netko zna konkretno koliko košta izgradit solarnu elektranicu od 20- 30 m/2 i koliko bi to otprilike struje davalo.

Ego
24.02.2008., 20:10
Jel netko zna konkretno koliko košta izgradit solarnu elektranicu od 20- 30 m/2 i koliko bi to otprilike struje davalo.

Struju je neisplativo proizvoditi... Stvar ima krači radni vijek, nego je potrebno da postane isplativa...

knjigovodcica
25.02.2008., 09:46

Bude davala, jer je solarna energija cista energija

neno1966
25.02.2008., 14:11
Ne daju poticaje ali daju primamljivo visoku otkupnu cijenu. Mislim da bi vjetrenjača bila bolje rješenje nego solarni kolektori jer već u startu daje izmjeničnu struju.

darioV
25.02.2008., 15:55
http://www.net.hr/znanost/page/2008/02/24/0024006.html

Ulozeno 237 milijuna Eura u solarnu elektranu koja ce davati 93 GWh godisnje ili po 5c oko 4,5 milijuna Eura godisnje.
A mi smo mislili da se samo u Hrvatskoj bacaju novci...

pobosutljanin
25.02.2008., 21:42
U pogledu ekonomske isplativosti, solarna energija za proizvodnju el. ener. je neisplativa. Negdje na netu sam pronašao da jedan sustav snageP=2400 W košta 22 500 dolara. Uzmimo da taj sustav radi 5 godina, energija koju on za to vrijeme može dati je E=P*G*D*S=2400*5*365*24=105120 kWh. Cijena tog kWh (kilovatsata) je oko 0,214 dolara ili prema trenutnom tečaju kune 1,07 kn. Računao sam da su ploče cijelo vrijeme radile, što je nemoguće, znači da je ta cijena veća, usudio bi se reći, skoro pa dupla.
Ako se promatra solarna elektrana velikog kapaciteta, mora se u cijenu uzeti u obzir i troškovi održavanja, potrebe za velikom površinom (150-200 puta većom nego npr.plinske elektrane), troškovi recikliranja jer se koriste poluvodiči, teški metali i sl. U svakom slučaju jako je skupa i nije toliko ekološki čista koliko neki misle.
Koliko mi je poznato, do sada nije izgrađena nijedna SE kojoj je primarni cilj proizvodnja el. ener., nego se koriste za pokuse, jako skupe pokuse. Ali, opet, takve pokuse treba raditi i ulagati u njih kako bi se pronašli novi učinkovitiji i jeftiniji načini korištenja sol. ener.

Ako me sjećanje dobro služi, mislim da je prije rata Hrvatska bila među prvih 10 zemalja u istraživanju sol. ener.

darioV
26.02.2008., 02:55
Proptimistican si. Kod proracuna se obicno uzima faktor 4, ne 2, tako da je tvoja cijena jos duplo veca.
No ono sto je mene iznerviralo u clanku je da
- dok u Americi planiraju gradnju prve komercijalne SE od 500MW bazirane na Sterlingovom motoru (razlika temperature) koja bi trebala davati struju po cijeni od cca 15 centi,
- dok u Australiji, Kini i zemljama Bliskog istoka eksperimentiraju sa solarnim tornjevima koji bi trebali imati slicne karakteristike,
- dok sve te tehnologije pokazuju znakove da bi mogle biti ekoloski ciste i isplative,
-ovi nemaju drugog posla negu ubiti 1/4 milijarde u totalno neisplativ projekt, a vecina ljudi koji su ikad istrazivala ovu temu znaju koliko ce zagadenje nastati od tih silnih teskih metala i poluvodica prvo sad, a potom za nekih 20 godina kad sve to ostave da istrune.
I jos im se svi dive.
Pitam se koja je relacija Vlasnik tvornice solarnih panela - Ministar za ekologiju u spanjolskoj.

marijaki
02.05.2008., 23:05
momak, ja sam više-manje u energetici 20-tak godina, tako da nemam što čitati, već mogu eventualno koju knjižicu napisati, par puta sam bio u napasti da isključivo iz ekoloških pobuda montiram sebi solarno, no uvijek bih nakon ozbiljnijeg razmišljanja odustao...možda jednom kad budem imao love i vremena na bacanje....i da tuširamo se redovito. Najviša mjesećna rata plina 80 kuna ljeti i tako već pet godina, pa ti računaj.

:mig:
možda ne mislimo na istu državu

utisana
03.05.2008., 18:45
Postoje jeftini solarni kolektori 2m^2 + spremnik topline 160l + stalak = 400EUR
http://img260.imageshack.us/img260/7545/solarnikolektoriir1.jpg

Dobar dan1
molim te reci mi gdje postoje ti jeftini kolektori,gdje ih prodaju i koliko litra zagrijavaju.jako sam zainteresirana.Hvala
Ovu stranicu koji si dao ne uspijevam otvoriti??

utisana
06.05.2008., 20:41
[solar digi,molim te ,bas me interesirA GDJE SI VIDIO TE SOLAR. KOLEKT. OD 400 EURA!!HVALA

utisana
24.05.2008., 08:29
S.D.!
Pa kamo si nestao?
Cekam tvoj odgovor k o suha zemlja kisu!

bricki
08.06.2008., 12:09
Pozdrav ljudi.evo par stvari o kolektorima.Ja sam planirao ugradit kolektore ali samo za proizvodnju struje jer ovo sa toplom vodom u zimi ne funkcionira baš najbolje.Mislim nemam ništa protiv sveg tog,pohvalno tko ima takav nacn zagrijavanja vode.ovako stoje stvari.Za ugradnju solarnih kolektora za proizvodnju struje trebate cca 10 000 e.Može bit i jeftinije ali vdje se radi o kolektorima koji rade i po magli,kiši,oblačnom vremenu i po noći.Znači svim lošijim uvjetima.usporedbu sam napravio za sjeverozapadnu HR ,jer tu živm,a i to je dio HR sa skoro najmanje sunčanih dana.Sa ovim sustavom za 10 000 e (za koji nećete dobitpoticaj-NAŽALOST) MJESEČNO MOGU PROIZVODIT NAJMANJE 750 A NAJVIŠE CCA. 850 KN STRUJE.bROJILO KOJE CE VAM UGRADIT JE DVOSMJERNO,TAKO DA VI I DALJE TROŠITE STRUJU IZ MREŽE A PROIZVEDENA STRUJA IDE U MREŽI I SADA ONO NAJVAŽNIJE.Ako imate jednu solarnu ploču od 1kw tada vam država plaća 3,4 kn za 1kw,što se smanjuje ako imate 2,3 ili više ploča.Svaka sljedeća ploča je 35 000kn više kod ugradnje.Govorim za najkalitetnije ploče na tržištu.E i sad sve to skupa funkcionira dotle kad država vama treba platit proizvedenu struju.A i to plačanje je izglasano u saboru i podpisano od strane "sosorice"-znate na koga se odnosi ;-).Ja imam te ugovore doma ali mi neznače ništa jer iako su to u saboru izglasali nitko neobrača pažnju na to.Normalno jer ovi iz sabora od toga nemaju koristi pa ih zaboli za cijeli projekat ali su pokupili dnevnicu od par stotina kuna za taj dan kada su o tome glasali.Tako da solarno kod nas je još uvijek velika pušiona kao i poticaj za PEĆI PELETE-ODNOSI SE NA PEĆI ZA GRIJANJE PROSTORIJA SA 92% ISKORISTIVOSTI ENERGENATA KOJI SE KORISTE, ODNOSNO PREŠANA PILJEVINA.Dok vani imate i do 50 % poticaja na te peći.Eto toliko o tome od mene.I da sorry na gramatičkim greškama.;-) BYEEEEE

PetBorut
09.06.2008., 23:44
Sa ovim sustavom za 10 000 e (za koji nećete dobitpoticaj-NAŽALOST) MJESEČNO MOGU PROIZVODIT NAJMANJE 750 A NAJVIŠE CCA. 850 KN STRUJE.bROJILO KOJE CE VAM UGRADIT JE DVOSMJERNO,TAKO DA VI I DALJE TROŠITE STRUJU IZ MREŽE A PROIZVEDENA STRUJA IDE U MREŽI I SADA ONO NAJVAŽNIJE.Ako imate jednu solarnu ploču od 1kw tada vam država plaća 3,4 kn za 1kw,što se smanjuje ako imate 2,3 ili više ploča.Svaka sljedeća ploča je 35 000kn više kod ugradnje.

Zakon govori o kW, pretpostavljam da si ti to preveo u ploce iako to bas i ne mora biti tako.
BTW, teska idiotarija. Drzava subvencionra nesto od cegfa korist nemamo mi vec Nijemci, Kinezi i slicni. Solarna energija je jednostavno preskupa a instalacija ne traje duze od 20 godina i nema sanse da se sama od sebe isplati. Jedino ako poskupe sva druga goriva ili ako kod nas nikne industrija solarne tehnologije (sto mozemo zaboravit) bi sve skupa imalo smisla. Pretpostavljam da je neki bogati svabo potplatio nekog da se donese taj zakon.

Jel mozes ti solarnu energiju svu prodavat a koristit samo onu iz mreze koja je visestruko jeftinija?

Govorim za najkalitetnije ploče na tržištu.E i sad sve to skupa funkcionira dotle kad država vama treba platit proizvedenu struju.A i to plačanje je izglasano u saboru i podpisano od strane "sosorice"-znate na koga se odnosi ;-).Ja imam te ugovore doma ali mi neznače ništa jer iako su to u saboru izglasali nitko neobrača pažnju na to.Normalno jer ovi iz sabora od toga nemaju koristi pa ih zaboli za cijeli projekat ali su pokupili dnevnicu od par stotina kuna za taj dan kada su o tome glasali.Tako da solarno kod nas je još uvijek velika pušiona kao i poticaj za PEĆI PELETE-ODNOSI SE NA PEĆI ZA GRIJANJE PROSTORIJA SA 92% ISKORISTIVOSTI ENERGENATA KOJI SE KORISTE, ODNOSNO PREŠANA PILJEVINA.Dok vani imate i do 50 % poticaja na te peći.Eto toliko o tome od mene.I da sorry na gramatičkim greškama.;-) BYEEEEE

Moram priznat da nisam znao da se lova ne isplacuje. Si zvao institut Hrvoje Pozar ili ministarstvo energetike?

bricki
10.06.2008., 23:23
jedna ploča 1kw.Može se vijek trajanja svega produžit na 40 godina sigurno jer imaš 40god garancije na ploče.Jedna je 40 000kn.Uvoze se iz amerike.to ovisi i tko ti ugrašuje solarnu.ali ako imaš dvije ploče znači 2kw više nije cijena kw 3,4 KN nego manja,neznam sad koliko ali za 15-ak lipa.Da tako i funkcionira da ti trošiš struju iz mreže a tvoja proizvedena ide u mrežu.Izvošač to ugrašuje u suradnji sa elektrom jer se treba sve podesit na istu snagu šta se tiče herca jer ako je samo mala distanca u hercima može se cijeli kvart izbacit iz mreže,ali čemu truda ako gospođa "Sosor" koja je to sve lijepo potpisala i sročila 30-ak stranica ugovora nedaje lovu za proizvedenu struju.provjerio sam na nekolicini mjesta ali svi te upučuju na HEP Zagreb a oni opet nešto muljaju i tako ukrug.Meni je čisto čovjek koji mi je trebao sve to spajat rekao kako stvari stoje tako da odustajem.Oni manji sustavi di ti trošiš solarnu ,funkcioniraju.

Pollux
26.08.2008., 07:30
Ok, svašte nešto ste tu pisali i ajmo sada konkrentno postaviti stvari. Kako je struja poskupila a u doglednoj budučnosti pretpostavljam da će samo poskupljivati, može li netko tko se razumije pojasniti slijedeće.

Naime htio bih ugraditi na krov katnice (krov je istok - zapad) četveročlana obitelj, sa obje strane solarne kolektore za proizvodnju struje za kućanstvo. Gdje kupiti, koja je cijena i ako slučajno netko zna korist/isplativnost relaciju + hrvatski zakoni (ako se što u međuvremenu promijenilo...

Thx :)

IRON_STRIKER
28.08.2008., 21:26
Neke elementarne činjenice o solarnoj energiji
21. srpnja (LPAC)

Unatoč genocidnim Al Gore-ovim naveliko reklamiranim tvrdnjama u suprotno, nema značajnog poboljšanja u tehnologiji solarne pretvorbe koje bi od prijedloga solarne energije stvorile išta drugo osim mokrog sna zelenih—i, iz osnovnih znanstvenih razloga, nikad ne će ni biti išta drugo. Ako se primjeni, veliko dostignuće solarne energije bilo bi uzaludna smrt stotina milijuna, čak i milijarde širom svijeta zbog uskraćivanja nuklearne energije.

Osnovni problem s uporabom solarne energije kao izvorom električne energije je niska gustoća protoka energije iz Sunca. Mjereno u vatima po četvornom metru tla Zemljine površine godišnji prosječni sunčani protok varira preko Sjedinjenih Država od oko 160 u Novoj Engleskoj do 240 u Albuquerqeu u N.M. dajući za čitave SAD prosjek od 200 W/m2. Kad bi se svu tu energiju moglo pretvoriti izravno u električnu struju, mogli biste upaliti dvije žarulje od 100 W za svaki četvorni metar zemlje—danju, naravno.

Naravno, sva sunčeva toplina ne može se pretvoriti u električnu energiju. Uzmite najnoviju solarnu elektranu koju će pustiti u pogon, Nevada Solar One, postrojenje solarnog koncentratora pokraj grada Boulder City u Nevadi, koje uključuje najnovija parabolična zrcala izrađena u Njemačkoj za fokusiranje sunčeve topline na posebno konstruirane prijemnike od vakuumom izoliranog čelika i stakla od njemačke tvrtke Schott. Iako procijenjena na 64 MW najvišeg generirajućeg kapaciteta (to jest kod punog Sunca bez oblaka), stvarni prosječni generirajući kapacitet postrojenja preko 24-satnog dana je negdje ispod 15 MW. Ta se proizvodnja ostvaruje na zemljinoj površini od 1.3 milijuna četvornih metara, dajući stvarni kapacitet generiranja električne energije postrojenja od 11.4 W/m2. Prema tome ovo uzima 9 m2 površine pogona da se proizvede dovoljno električne struje za upaliti žarulju od 100 W—na dnevnom svijetlu [vidi opasku].

Usporedite to s gustoćom energije modernih nuklearnih reaktora koji proizvode od 2 milijuna do 100 milijuna W/m2 reaktorske jezgre. No usporedba nije samo puko pitanje veličine. Moderni visoko temperaturni reaktor daje izlaznu električnu energiju i temperature jezgre koje omogućuju dodatne sposobnosti kao što su snabdijevanje toplinom za korištenje u industrijskim procesima, desalinizaciju morske vode, proizvodnju vodika za goriva, i stvaranje izotopa za uporabu u industriji, medicini i istraživačkom radu. Još važnije, razvoj kadra znanstvenika, inženjera i srodnih zvanja stručnih u proizvodnji i istraživanjima nuklearne energije, utire put čovjekovom ovladavanju nad sub-nuklearnim područjem gdje će se otkriti tajne fuzije, i s vremenom reakcije materije-antimaterije. Na udaru prijedloga Gore-a, ustvari zastupnika anglo-holandske oligarhijske težnje za povratak u novi Mračni vijek, stvarno je sama znanost. Nakon što su uspjeli uglavnom uništiti nuklearne sposobnosti SADa, nakana [tih krugova] je kanalizirati preostali znanstveni impuls sljedećeg pokoljenja u traganje za boljom solarnom ćelijom, za klimatskim prijevarama i vođenjem kataloga izumirućih vrsta od kojih najveće ubrzanje [izumiranja] pokazuje čovječanstvo.

Opaska: Da bi se svih 1,090 GW generirajućeg kapaciteta SADa zamijenilo solarnim pogonima zahtijevalo bi površinu zemlje od 37,000 četvornih milja [oko 96,000 km2]—približno površina države Virginije. Da bi se proizvela moderna razina električne energije stanovništvu svijeta, koristeći solarne pogone, zahtijevalo bi 1,420,000 km2 [548,000 četvornih milja], pet puta površine Ujedinjenog Kraljevstva i Nizozemske zajedno. Njemačka, koja je napustila razvoj nuklearne energije u korist vjetra, Sunca i drva, još uvijek se oslanja na nuklearnu energiju za 26% svoje električne mreže, na ugljen za 63% a vjetar, Sunce, geotermalnu energiju i izgaranje drva čini samo 7%.

PetBorut
29.08.2008., 08:26
21. srpnja (LPAC)

Ovo meni zvuci ko proizvod nekog lobby-a.
Ako netko ima pustinje ili visak prostora, to sto treba puno prostora za solarnu elektranu je apsolutno nebitna cinjenica.
A ono sto mi se cini promaseno u citavom clanku je ideja da solarna energija treba zamjenit nuklearnu. Pa to uopce nije smisao solarne energije. Ti niti ne mozes kontrolirat solarnu energiju, odnosno kad je sunce, kad su oblaci, kad je mrak kad je dan) vec ona sluzi kao nadopuna za ostale oblike energije.
Najbolje mi je kad se pocne barata ovim brojkama te usporedjivat nesto u velicinama stadiona kako bi se fasciniralo citatelje, smijesno :)

darioV
30.08.2008., 04:12
Suncevo zracenje je cca 1000W/m2, da nisi malo pobrkao square feet i m2?
Trenutno je proizvodnja struje >10 puta isplativija iz nuklearke, ali nemoj zaboraviti da je uran ogranicen resurs kojeg ce trebati kopati sve dublje i dublje i traziti na sve nedostupnijim mjestima, sto bi uz povecanu potraznju moglo lansirati cijenu nuklearnog goriva u nove visine, dok se vec ozbiljno prica o cetverostrukim smanjenjima troskova solarnih elektrani.
Uostalom, nitko nije pricao o 100%-om prijelazu na solarno, i male količine od 10% mogu uciniti cuda.
Npr. navodno ce novi Prius na krovu imati solarnu plocu. Iako nema nikakve sanse da solarna energija pokrece auto, pokretanje ostali potrosaca u autu na solarnu energiju moze dovesti od 0,5 do 1 litre ustede goriva na svakih 100km.

Pollux
30.08.2008., 16:24
Dakle ja sa svoga krova ne mogu dobiti dovoljno energije da palim svjetla, televizor i ostale potrošače ( do 100-500 W)?

more
31.10.2008., 23:03
Dakle ja sa svoga krova ne mogu dobiti dovoljno energije da palim svjetla, televizor i ostale potrošače ( do 100-500 W)?
Pusti ove gore šta ti govore gluparije a nemaju pojma i nisu nikad vidili jedan kolektor. i koji žive u stanu za koji su im priključak na EL mrežu drugi sredili
Moja situacija je sljedeća da razumite
Na jednoj lokaciji mi elektra traži za priključak na EL mrežu 40 m2 mog zemljišta 40 x 400 eura 12000 Eura ili sudjelovanje u proširivanja trafo stanice
100 000 tisuća kuna za priključak + moje kopanje kanala 100-200 m dužnih

Ja sam kupio 4 panela Sunflower SF 150 M 2320 eura 20A garancija 25 god
http://ecosolarshop.de/sess/utn;jsessionid=154908d126c3ea7/shopdata/index.shopscript
Baterije trakciske midac 620 amph 24V 14,88 kwh 1200 Eura vijek trajanja do 15 god
Inverter pure sinusni 3000 wati 1000 Eura
Regulator punjenja 100 eura
Vjetrenjaća 500 Wat 500 Eura puni do 21 A
Kablovi,stup,sajla,montaža 500 Eura

Sveukupno me je koštalo 5520 Eura
Moja potrošnja
Dubinska bunarska pumpa 750 W radi 2-3 sata
Hidrofor 800 W radi sat vrimena dan
Svjetlo 300 W 4 sata
PC 230 W 4 sata
Ostalo 300 W par sati

Za sada sve funkcionira izvrsno čak ovih dana non stop puše vjetar i stvara se višak struje i regler isključuje punjene baterija agregat još nisam trebao upalit osim kada radim sa aparatom za varenje,brusilica i slićni veliki potrošaći
Sada kupujem energy saving reflector,led osvjetljenje,štedne neonke

Još nisam kupio punjać baterija koji bi pokretao agregat

serena524
01.11.2008., 11:10
pozdrav,

zanimam se za solarnu energiju. koju korist bi imao u hr da stavim kolektore za solarnu energiju na svoj krov? se moze dobiti koji poticaj od drzave?

hvala

ja zivim u italiji i da placaju ti nesto zbog proizvedene energije...moj susjed ju ima...ali neznam dali i kod vas u hrvatskoj tako funkcionira...uglavnom moras se raspitat kod elektre....

ijnek
01.11.2008., 11:45
21. srpnja (LPAC)

ovo nije djelo samo lobija za nuklearnu energiju nego najveceg kretena medju njima. ljudska rasa ce izumrita ako ne koristi nuklearnu energiju :s bolesno

uglevnom napravljeno za budale koje ne razmisljaju svojom glavom, solarna energija nikad nece pokrit potrosnju citavog covjecanstva nit bi itko triba bit u zabludi da oce, ali za pokrivanje od nekoliko postotaka i povecavanje energetske ucikonvitosti nekih uredja (kao prije spomenuti automobil) je savrsena. pa necu u mobitelu ili autu imat nuklearni reaktor :lol:

bricki
08.11.2008., 23:33
MORE a ako imaš uz to šta si nabrojao još jedan tv,dvije ledenice i još par aparata koji dosta troše onda ti i nije dosta struje.

neno1966
09.11.2008., 08:06
40 m2 mog zemljišta 40 x 400 eura 12000 Eura
Baterije trakciske midac 620 amph 24V 14,88 kwh 1200 Eura vijek trajanja do 15 god
Gdje se nalazi to 400 eura/m2 vrijedno zemljište? :ne zna: Da si možda realnije procijenio vrijednost zemljišta...
Znati ćeš nam reći za koju godinu koliki je vijek trajanja baterija i onda ćeš naučiti da je struja iz mreže najjeftinija...:)
Za sada sve funkcionira jer imaš veliki kapacitet akumulatora.

bricki
10.11.2008., 22:17
Neno to šta se tiče vijeka trajanja baterija u pravu si.Mislim da nisu doživotne.A i tih 15 godina je vijek a nigdje nepiše koliko im se smanji kapacitet sa godinama korištenja.A da uz ove potrošaće ima još i jednu ledenicu,mašinu za pranje rublja ili nešto slično mislim da mu nebi pomogle ni štedljive žarulje.A ono šta govori za 400 eura za kvadrat misli na cijenu plačanja elektri za uključenje na mrežu. Broj kvadrata puta 400 eura.

neno1966
11.11.2008., 08:29
A ono šta govori za 400 eura za kvadrat misli na cijenu plačanja elektri za uključenje na mrežu. Broj kvadrata puta 400 eura.
Ja sam shvatio da treba Elektri ustupiti to zemljište jer tamo namjeravaju postaviti trafostanicu. Jer jedan frend je imao isti problem i tamo se radilo isto o 40 m2 za trafostanicu :ne zna:

bricki
13.11.2008., 21:17
ma nebih se čudio da i elektra uzme za neku siću privatno zemljište.Ako su mogli nekoliko tisuća kubika gline eksploatirat i neplatit onda ima par kvadrata ne igra problem.Ali nezaborave svaki mjesec poslat ček za struju. grrrrrrrrrrrrrrrr

Inače ono šta je MORE gore naveo učinkovito je sa tim malim potrošačima ali ja ima dvije hladnjale koje stalno rade,uz to je perilica rublja,frižider,2 tv-a,komp, 8-9 žarulja i neke sitnice.normalno nije sve stalno uključeno ali sa onim sustavom gore to nije moguće osposobit da sve radi.

MrToxxx
27.02.2009., 15:55
Pozdrav ekipo!

Molio bih nekoga ako zna / može preporučiti kakvu literarturu, na hrvatskom jeziku, o tome... tipa solarna energija, vjetrenjače... Da nisu "previše" potkrepljene stručnim izrazima, formulama itd... Nešto User friendly, općenito...

Unaprijed HVALA!

ZEGA
01.03.2009., 00:16
http://e-vozila.com/forum/index.php
poprati forum na te teme tamo imas lijepih linkova na materijale koji tebe zanimaju

MrToxxx
12.03.2009., 11:11
TEJNKS!

Dear Prudence
12.03.2009., 12:37
Struju je neisplativo proizvoditi... Stvar ima krači radni vijek, nego je potrebno da postane isplativa...

Ako je to istina, onda je pitanje dana kada će nam država uvesti poticaje za solarnu proizvodnju struje!:D

IRON_STRIKER
17.03.2009., 21:08
http://larouchepac.com/news/2009/02/22/lpactv-feature-fraud-free-energy.html

leafar
17.03.2009., 23:06
Ako je to istina, onda je pitanje dana kada će nam država uvesti poticaje za solarnu proizvodnju struje!:D
Kad socijalni partneri budu počeli proizvodit solarne ploče, a lokalni veza u vlasti bude vlasnik tvornice :rofl:

pršut1000
30.08.2009., 23:50
Pozdrav.

Može li mi netko reći koliko je moguće preko solarnih ploča dobiti struje za manji industrijski pogon.

Hvala

somied
31.08.2009., 00:04
Koliko hoces... Vidim da paneli kostaju u USA 2-3$/W. Znaci, 2000-3000 $/kW. Tu treba dodati i ostale troskove (trabsport, montaza itd.) i simbolicnu cinjenicu da je to cijena u USA. Bottom line je da ti se to vjerovatno nece isplatiti ni u snu.

PetBorut
31.08.2009., 21:27
Koliko hoces... Vidim da paneli kostaju u USA 2-3$/W. Znaci, 2000-3000 $/kW. Tu treba dodati i ostale troskove (trabsport, montaza itd.) i simbolicnu cinjenicu da je to cijena u USA. Bottom line je da ti se to vjerovatno nece isplatiti ni u snu.

Bio je nekidan prilog na TV o problemima njemackih proizdovjaca, kazu da kinezi prodaju duplo jeftinije panele i da ni europski ni americki proizvodi ne mogu bas konkurirat. Nijemci se naravno furaju na kvalitetu i vjerojatno zaista postoji odredjen napredak u tehnologiji, no moglo bi se desit isto kao i sa plocicama koje se u medjuvremenu proizvode kvalitetnije u Kini nego u Italiji.
Dakle, jel ima netko iskustva sa kineskim panelima?

EasyOn
31.08.2009., 22:31
Neki dan sam gledo automotiv (ili tako nešto, uglavnom o autima, neznam točno naziv) i tema je bila auti na struju. Vele da najsofisticiraniji BMW na struju sa jednim punjenjem može prijeći 90ak km, dok kinezi kak got loše aute rade, imaju hebenu elektroniku. Njihov auto otprilike iste snage motora ko BMW jednim punjenjem prođe oko 400 km. koliko got ljudi pljuvali po kineskim stvarima, one su daleko jeftinije, a neke i daleko bolje od originala (veliku večinu stvari kopiraju od drugih uz dodatna poboljšanja, ko npr ove baterije)

Shandon
28.09.2009., 18:54
Evo moj prvi post, naime ja isto planiram postavit solarne panele i postepeno prebacit cijelo domacinstvo na solarnu energiju. Susjedi na moru su sami obavili cijeli posao instalacije u kucu no materijal i panele te sve dodatno su kupili u Austriji, i nakon postavljanja izrachunali su da je trošak bio oko 2800 eura za cijelu kuchu ( 80 m2 ). Tako da razmishljam o toj soluciji, naravno u troshak nisu urachunali i vlastiti rad...:) Uglavnom u zadnje vrijeme surfam netom i trazhim tvrtke koje se u Hrvatskoj bave time no cijene su im astronomske pa ako netko zna za neku povoljnu ponudu nek javi...:)) i josh nesht, shto se tiche solarne energije, prijatelj je otvorio stranicu koja se ne bavi direktno standardnom primjenom solarne energije nego zanimljivostima poput mobitela, auta, jahti i sl. na solarku...:) pa shkicnite ak ochete... www.sunce.co.nr
Ne znam za vas ali meni se ne da vishe plachat tolko para HEP-u, mislim da je vrijeme da laganini pochnemo ugrozhavat taj njihov dugugodishnji monopol...;))

PetBorut
28.09.2009., 19:42
Evo moj prvi post, naime ja isto planiram postavit solarne panele i postepeno prebacit cijelo domacinstvo na solarnu energiju. Susjedi na moru su sami obavili cijeli posao instalacije u kucu no materijal i panele te sve dodatno su kupili u Austriji, i nakon postavljanja izrachunali su da je trošak bio oko 2800 eura za cijelu kuchu ( 80 m2 ). Tako da razmishljam o toj soluciji, naravno u troshak nisu urachunali i vlastiti rad...:) Uglavnom u zadnje vrijeme surfam netom i trazhim tvrtke koje se u Hrvatskoj bave time no cijene su im astronomske pa ako netko zna za neku povoljnu ponudu nek javi...:))

Ne znam za vas ali meni se ne da vishe plachat tolko para HEP-u, mislim da je vrijeme da laganini pochnemo ugrozhavat taj njihov dugugodishnji monopol...;))

HEP i drzava su do sada vrlo uspjesno sabotirale to sa solarnom energijom, govorim prije svega o prodaji struje HEPu. 1Mw je smijesna svota, spekulacija je naravno da ce se priblizavanjem EU u nesto promjenit. Po meni to ulgaanje u solarnu energiju ima smisla ako se struja prodaje mrezi. Da bi se postigla autonomija kuce onda je potrebno puno puno vece ulaganje nego tih 2800 Eura, a pravi problem je postojanje podosta nepoznatih varijabli (zakoni, trziste, vijek trajanja...)

kopneni02
28.09.2009., 20:45
Sloboda je uvijek bila skupa. I nezavisnost. Oni koji imaju viška novca, a žele se otresti HEP-a iz principa, naprave takav potez i skinu ih... Ono ograničenje od 1 MW vrijedi samo za povlaštene proizvođače koji bi prodavali struju HEP-u. Ministarstvo je dosad zaprimilo preko 300 zahtjeva, a preko 200 ih je riješeno pozitivno. Jedna od stranica koja pokriva problematiku je i www.mojaenergija.hr , a nedavno je osnovan i Solarni cluster (klaster). A neki od nas rade i na nekim drugim alternativnim izvorima.

PetBorut
28.09.2009., 20:54
Sloboda je uvijek bila skupa. I nezavisnost. Oni koji imaju viška novca, a žele se otresti HEP-a iz principa, naprave takav potez i skinu ih... Ono ograničenje od 1 MW vrijedi samo za povlaštene proizvođače koji bi prodavali struju HEP-u. Ministarstvo je dosad zaprimilo preko 300 zahtjeva, a preko 200 ih je riješeno pozitivno. Jedna od stranica koja pokriva problematiku je i www.mojaenergija.hr , a nedavno je osnovan i Solarni cluster (klaster). A neki od nas rade i na nekim drugim alternativnim izvorima.

Naravno da je sloboda skupa, ali vjerujem da se kod mnogih ljudi ipak ne radi o ideologiji vec o finansijkoj kalkulaciji kad procjenjuju dal uci u tu "investiciju" ili ne. HEP koliko znam jos uvijek masno naplacuje prikljucak za kucu, naravno da bi svi voljeli da nemaju taj trosak, ali veca investicija po meni ima smisla samo ako se struja moze i prodavat. I napisao sam da govorim o tom scenariju u kojem se struja i prodaje a ne samo konzumira. Zahtjevi se rjesavaju oko 2 godine, 1MW naravno nije ni priblizno dovoljan da se zadovolje oni koji su dobili dozvole (ima popis dozvola na internetu, ja sam zbrojio preko 3MW). Pogovotovo u ovoj situaciji u kojoj drzava bas i nema novca nekaok ne ocekujem da ce se ubrzo nesto mjenjat po tom pitanju. Cijena od 3,5 Kuna je po meni nerealno visoka, to je vise nego sto se u Njemackoj placa a Njemacka ima vlastitu industriju solarne tehnologije pa i ima smisla da se "subvencionira", ne vjerujem da kod nas ta cifra moze drzat duze.
I ja sam razmisljao o tome i informirao se, zakljucio da je u nasoj zemlji tesko i riskantno ista planirat. Znam da bez rizika nema zarade, ali previse ovisi o nasim zakonodavcima bojim se.

Malo literature ima i na: http://www.hsuse.hr/_Data/Files/ST8_low.pdf (i slicno)
Link udruge je: http://www.hsuse.hr/

kopneni02
28.09.2009., 21:26
Prije nekoliko mjeseci sam podnio patentnu prijavu za jedno novije rješenje, tražio sam investitora ali nitko ne želi uložiti veću lovu u ispitivanje i izradu prototipa. S obzirom da mi to nije prvi projekt te da je sve otišlo van jer kod nas nije bilo interesa, nemam uopće dvojbi ako se jave Kinezi ili Japanci...

Saško
30.09.2009., 12:25
Neki dan sam gledo automotiv (ili tako nešto, uglavnom o autima, neznam točno naziv) i tema je bila auti na struju. Vele da najsofisticiraniji BMW na struju sa jednim punjenjem može prijeći 90ak km, dok kinezi kak got loše aute rade, imaju hebenu elektroniku. Njihov auto otprilike iste snage motora ko BMW jednim punjenjem prođe oko 400 km. koliko got ljudi pljuvali po kineskim stvarima, one su daleko jeftinije, a neke i daleko bolje od originala (veliku večinu stvari kopiraju od drugih uz dodatna poboljšanja, ko npr ove baterije)

Još ništa od revolucionarne kineske tehnologije za aute. Baterije su i dalje iste kao i prije nekoliko godina (od lošije prema boljim):
-olovni akumulatori
-NiCd
-NiMH
-Li-ion
-Li polimer
-???

Električni auto i nije neka mudrost proizvesti, problem je kod njih dvojak:
A-pohrana el.energije
B-proizvodnja el.energije u mreži zbog potreba transporta u slučaju masovnog prelaska s nafte na struju

kopneni02
30.09.2009., 18:19
Pa eto, kako već rekoh, radim na toj točki B. Ali nikako do love...

zmija6
02.10.2009., 14:20
evo danas u jutarnjem ljepi clanak o tome kako se posluje u hrvatskoj,placamo svaki mjesec dio za obnovljivu energiju navodno na racunu preko 10000000kn a oni do sada isplatili sitnis proizvodacima tolko o tome

Pollux
06.10.2009., 02:06
Pusti ove gore šta ti govore gluparije a nemaju pojma i nisu nikad vidili jedan kolektor. i koji žive u stanu za koji su im priključak na EL mrežu drugi sredili
Moja situacija je sljedeća da razumite
Na jednoj lokaciji mi elektra traži za priključak na EL mrežu 40 m2 mog zemljišta 40 x 400 eura 12000 Eura ili sudjelovanje u proširivanja trafo stanice
100 000 tisuća kuna za priključak + moje kopanje kanala 100-200 m dužnih

Ja sam kupio 4 panela Sunflower SF 150 M 2320 eura 20A garancija 25 god
http://ecosolarshop.de/sess/utn;jsessionid=154908d126c3ea7/shopdata/index.shopscript
Inverter pure sinusni 3000 wati 1000 Eura
Regulator punjenja 100 eura
Vjetrenjaća 500 Wat 500 Eura puni do 21 A
Kablovi,stup,sajla,montaža 500 Eura

Sveukupno me je koštalo 5520 Eura
Moja potrošnja
Dubinska bunarska pumpa 750 W radi 2-3 sata
Hidrofor 800 W radi sat vrimena dan
Svjetlo 300 W 4 sata
PC 230 W 4 sata
Ostalo 300 W par sati

Za sada sve funkcionira izvrsno čak ovih dana non stop puše vjetar i stvara se višak struje i regler isključuje punjene baterija agregat još nisam trebao upalit osim kada radim sa aparatom za varenje,brusilica i slićni veliki potrošaći
Sada kupujem energy saving reflector,led osvjetljenje,štedne neonke

Još nisam kupio punjać baterija koji bi pokretao agregat

E samo me zanima, kažeš prepunjava ti se baterija? pa jel bi ti veći ili dodatni akumulator pomogao? Je li bi imao više struje?

vpetro1978
06.10.2009., 23:37
od svih vas tu #koji se kužite u sol.energiju" dali barem jedan zna koliko bi koštalo ugradnja istog u prosječnu obiteljsku kuću u kont. dijelu države(hlađenje i grijanje preko klima uređaja,perilice,frižideri i ostalo.....)

likich
12.10.2009., 04:28
Koliko sam načuo, tvornica panela će se (navodno!) graditi u Kutini! Živi bili pa doživili!

kopneni02
12.10.2009., 15:10
od svih vas tu #koji se kužite u sol.energiju" dali barem jedan zna koliko bi koštalo ugradnja istog u prosječnu obiteljsku kuću u kont. dijelu države(hlađenje i grijanje preko klima uređaja,perilice,frižideri i ostalo.....)

Početkom godine sam tražio ponudu od Solarisa iz Novigrada za sustav 18 kW, off grid, i izračunali su mi da je netto cijena oko 900.000 kuna. Da, dobro ste pročitali. Ali, za prosječno kućanstvo ti je dosta oko 6-7 kW. Na jednom mjestu sam na forumu već pisao da radim na autonomnom izvoru struje, ali nedostaju novčana sredstva za dovršetak projekta. Sustav bi trebao biti oko 10-15 kW, sa prodajnom cijenom oko 30.000 EUR.

Solar_Digi
03.11.2009., 10:51
U decembru pravim off-grid solarni sistem 15kWp (54x280Wp), 110x350Ah baterije i trofazni invertor 15kW sve to sa ugradnjom je 45000EUR

Vincent V
03.11.2009., 11:03
U decembru pravim off-grid solarni sistem 15kWp (54x280Wp), 110x350Ah baterije i trofazni invertor 15kW sve to sa ugradnjom je 45000EUR

Dobro, i daj mi reci dal to znači potpunu autonomiju od HEP-a?

Solar_Digi
03.11.2009., 11:09
Dobro, i daj mi reci dal to znači potpunu autonomiju od HEP-a?

Da to je potpuna autonomija u slucaju jednog kisnog dana a maksimalne potrosnje. Najveca stavka su baterije a ovde sam stavio skoro 50000Ah to je oko 100kWh akumulirane energije.

Vincent V
03.11.2009., 11:21
jebemti, ja sad trošim doma cca 8 kw/h po danu u 8 kw/h po noćic tak da bih 5 dana mogao imat autonimiju bez punjenja ili..

Solar_Digi
03.11.2009., 11:27
jebemti, ja sad trošim doma cca 8 kw/h po danu u 8 kw/h po noćic tak da bih 5 dana mogao imat autonimiju bez punjenja ili..

da, ako imate toliku potrosnju, mogli bi da imate struje za 5 kisovitih dana.

Vincent V
03.11.2009., 11:29
da, ako imate toliku potrosnju, mogli bi da imate struje za 5 kisovitih dana.

a koliko ti treba da se napune baterije?

Solar_Digi
04.11.2009., 06:55
a koliko ti treba da se napune baterije?

Vreme punjenja zavisi od potrosnje koju imate (jer samo razlika izmedju proizvedene i potrosene ide u baterije) i solarne energije koja tada pada na povrsinu kolektora

maksica71
02.12.2009., 19:50
Lijep poydrav solar digi
daj mi reci gdje ovo nabaviti,stavio si nam bubu u usi ,a nisi uopce odgovorio na ovo gdje naruciti ovo ___________????????????
Solar_Digi
Registrirani korisnik

Registracija: Sep 2007.
Postova: 9 Postoje jeftini solarni kolektori 2m^2 + spremnik topline 160l + stalak = 400EUR
http://img260.imageshack.us/img260/7...lektoriir1.jpg

--------------------------------------------------------------------------------
Zadnje uređivanje Solar_Digi : 17.09.2007. at 00:15.

andmar
03.12.2009., 18:20
pozdrav svima ,evo i ja sam dobio par ponuda za fotonaponski sustav i zanima me MORE a di ste sve nabavili ,dali ste sve nasli kod jednog distributera ili kod vise njih ,,

Solar_Digi
04.12.2009., 18:47
Lijep poydrav solar digi
daj mi reci gdje ovo nabaviti,stavio si nam bubu u usi ,a nisi uopce odgovorio na ovo gdje naruciti ovo ___________????????????
Solar_Digi
Registrirani korisnik

Postova: 9 Postoje jeftini solarni kolektori 2m^2 + spremnik topline 160l + stalak = 400EUR

--------------------------------------------------------------------------------
To je cena koja je bila u 9. mesecu 2007 i to za varijantu koja je bez kontrolera i grejaca.

more
26.12.2009., 11:58
S.D.!
Pa kamo si nestao?
Cekam tvoj odgovor k o suha zemlja kisu!

[solar digi,molim te ,bas me interesirA GDJE SI VIDIO TE SOLAR. KOLEKT. OD 400 EURA!!HVALA

Lijep poydrav solar digi
Solar_Digi
Registrirani korisnik

Evo vam gdje se može kupit u hrvatskoj i cijena nije 400 Eura nego 250 Eura 100 litara ili 200 litara sistem 400 eura http://www.asel.hr/solarni%20kolektori.htm

Ja uzimam ovaj jeftiniji netlačni jer sam upoznat sa netlačnim sistemom u dušu i nikada nečete imat probleme sa odzračivanjem,automatikom(umjereni)
tek se pod ovom cijenom isplati solarni bojler a sisteme 15000-20000 kn samo neškolovan čovjek može uzet koji je podpao pod marketinške trikove

Zapamtite svi svaki bojler ima svoj vijek trajanja i teško koji če radit više od 15-20 godina kamenac,galvanske struje

zacky
26.12.2009., 12:15
Solarni panel 80 W košta oko 400 kn u maloprodaji,znači 18 Kw bi ispalo 90000 kn.
To je 10 puta manje od 900 000 kn.

more
26.12.2009., 12:31
Solarni panel 80 W košta oko 400 kn u maloprodaji,znači 18 Kw bi ispalo 90000 kn.
To je 10 puta manje od 900 000 kn.
Moraju nešto zaradit i naši trgovci:cheer::driver: Šta mislite kako kupit automobile svima u porodici a svaki je miljon kuna sa malim rabatom,pa tu su i mlada ljubavnice itd

Gocbar
26.12.2009., 13:24
kolektori se isplate za struju malo manje, za vikendice da jer za cca 20000 kn se moze dobiti sustav za vikendicu kopletnu a toliko dođe priključak od hepa ali za toplu vodu da i u kontinetalnoj hrvatskoj ne samo na moru, a pogotovo sada kad će plin poskupiti. A na stranici www.mastibo.hr imate vrhunski proizvod sa kojim od 3 mjeseca pa do 10 mjeseca netrebate uopće plina ili drugih energenata a solarni sustav Sonnenkraft je broj jedan u svijetu. Ovo kinesku za 5-100000 kuna to se ne isplati jer nema dugi vijek trajanja.

more
26.12.2009., 14:15
kolektori se isplate za struju malo manje, za vikendice da jer za cca 20000 kn se moze dobiti sustav za vikendicu kopletnu a toliko dođe priključak od hepa ali za toplu vodu da i u kontinetalnoj hrvatskoj ne samo na moru, a pogotovo sada kad će plin poskupiti. A na stranici www.mastibo.hr imate vrhunski proizvod sa kojim od 3 mjeseca pa do 10 mjeseca netrebate uopće plina ili drugih energenata a solarni sustav Sonnenkraft je broj jedan u svijetu. Ovo kinesku za 5-100000 kuna to se ne isplati jer nema dugi vijek trajanja.
Ajde objasni mi zašto mi se više isplati kupit sistem za 6000 Eura u odnosu za sistema za 400 Eura.
Kada če se i jedan i drugi začepit u roku 10-15 godina

Gocbar
26.12.2009., 17:04
a da je tako onda nebi sonnenkraft imao više od 2 miljona kvadratnih metara solarnog polja. A ti samo kupi za 400 eura, tko oće imati kvalitetan sustav i da osigura i svoju dijecu kupit će sustav za 6000 eur. A i auto i 400 eura isto vozi ko auto za 10000 eura pa zašto onda nebi svi kupovali auto za 400 eura ???????????????

BundyBoy
26.12.2009., 18:05
vjerojatno postoje neke razlike ali ne prevelike....

more
26.12.2009., 19:21
a da je tako onda nebi sonnenkraft imao više od 2 miljona kvadratnih metara solarnog polja. A ti samo kupi za 400 eura, tko oće imati kvalitetan sustav i da osigura i svoju dijecu kupit će sustav za 6000 eur. A i auto i 400 eura isto vozi ko auto za 10000 eura pa zašto onda nebi svi kupovali auto za 400 eura ???????????????
Prvo sonnenkraft radi Pločaste split Sisteme(meni najdraže)a ako ikada bude radio vakumske to če biti kineski vakumski jer ih jedini oni rade.Centrometal vakumski (Made in Kina spojeno u Hrvatskoj)Vissman vakumski Made in Kina Pakirano u Njemačkoj + 2000% marže

Ja sada imam u kući bojler od 80 litara i to mi je jedva dosta uzeću sistem od 200 litara i sigurno će mi biti dosta električni grijać mi više neće trebat.

Ja ovaj kineski sisteme nisam vidio uživo kad ih kupim ču znati više ali sigurno nisu napravljeni od Bambusa i papira pa če se raspast.Pošto sam u Dalmaciji jeli sistemu iskoristivost 30 ili 40 % puno bitno kad i ču imat viška topline,ja više moram brinut šta če mi se sistem ljeti pregrijavat

I ti opet po svome ja ti jasno kažem da ti nikakav sistem neče izdržat 20 god.Kamenac če se skupit u spremniku i voda će ti biti žuta,prljava dok se skroz ne začepi pogotovu u sistemima rezervar u rezervaru,pločasti kolektori tokom godina se probiju zbog razlike temperature vruće-hladno naprezanje materijala,bakar korodira i na kraju popusti.Ništa nije vječno i da nema novih automobila za 400 Eura i da automobili i solari nisu baš za usporedbu,Solari bi trebali služiti da uštedimo energiju a ne da pomognem nekom Austrijancu da postane milijuner koji mi želi prodati nešto za 5000 Eura šta vrijedi 1000 Eura

Gocbar
26.12.2009., 20:24
A gledaj sonnenkraft je napravio dobro šta u spremnik ne pušta vodu više od 60 stupnjeva tako da kamenca nema.A ako oćeš jeftin proizvod samo za bojler od nekih 120 litara imaš solarbox (nije kina nego je europski proizvod...SLOVAČKA )(http://www.mastibo.hr/solarbox.html ). A šta se tiće sonenkrafta ima on i vakumske kolektore al oni nisu pogodni za naše podneblje jer se između cijevi moze smrznuti voda i rastrgati cijevi. A u ploćastom kolektoru je antifriz i ne moze smrznuti, a uz servis svakih 5 godina i zamjena antifriza sonenkraftov proizvod ima vjek trajanja više od 25 godina, a onda brat bratu kako je svijet krenuo više nas ni neće biti.

P.S. Sonenkraftov sustav se ne moze pregrijavati, zato i je broj jedan u svijetu. Al opet šta se i plati to i valja.

more
26.12.2009., 21:41
P.S. Sonenkraftov sustav se ne moze pregrijavati, zato i je broj jedan u svijetu. Al opet šta se i plati to i valja.

Je ja u Splitu ču na +40 reči suncu nemoj više grijat a cijelu noč je bila temperatura 30° C i kako se to čudo neče pregrijavat kad staviš bocu jane na sunce 1 sat i ona je na 40-50°C

Onaj otvoreni termosinfonski sistem je samo za tople krajeve jer voda kruži kroz cijevi za Kontinent je tlačni sistem i u tom slučaju u cijevima nema nikakve tekučine nego se izmjena topline vrši na kraju staklene tube gdje je bakreni izmjenjivač

more
26.12.2009., 23:30
Kolektor na principu netlačni termosinfonski vakumskih cijevi
staklena-vakumska cijev bez tlačna solarni grijač vode oslanjaju se na prirodne cirkulacije vode između staklenih cijevi i rezervoara. Kao što je voda vakuumske cijevi grijanem postižu prirodno cirkulaciju u spremnik, dok hladna voda iz spremnika teče dolje na dno vakuumske cijevi i uzrokuje cirkulaciju vode kroz sustav.

Kolektor na principu netlačni termosinfonski vakumskih cijevi

1. Stabilno i pouzdano rješenje, jednostavnu instalaciju i znanstvene strukture, elegantan, prirodan i jeftin
2. Solarna vakuumska cijev izrađena od tvrdog borosilikatnog stakla obložena absorijajučim slojem, visoko učinkovit vakum s dvije staklene solarne cijevi građene jedna u drugu.
3. Unutrašnji spremnik vode izrađen je od 304 SUS 2B 0.4mm nehrđajućeg čelika, koje pružaju dugoročnu otpornost na koroziju. Voda je čista i pitka. Vanjski spremnika je izrađena od čelika 0.4mm
4. Toplinska izolacija sloj: 50 mm, poliuretanska integralna pjena, dostatno za održati vruču vodu 72 sata.
5. Između vakum cijevi i unutarnjeg spremnik vode,su postavljeni silikonski prstenovi za povezivanje i postizanja nepropusnosti.
6. Automatika je neobavezna, .
7Visoka termalna pretvorba s niskim gubitkom topline.Pogotovo u usporedbom na sonnenkraft pločastim panelom.
8. Pomoćni električni grijač 1500W nije obavezan,ali če spriječit smrzavanje ako je temperatura ispod nule dan i noč i tako dulje od 72 sata i usto dani su totalno bez sunca.

Samrzavanje je problem za bilo koji solarni bojler, blaga temperatura ispod nule nije veliki problem. Solarni cijevi su dobro izolirane (vakuum), kao što je tank izoliran sa 50mm poliuretanskom izolacijom. Nadalje, spremnik je pun tople ili vruće vode. Bilo bi potrebno nekoliko dana vremena dana i noć ispod nule da smrzne vodu.
Kao što če sunčeva svjetlosti tijekom dana,povečati temperaturu vode i tako sprečavati smrzavanje noću. Ako ste ispod-nula temperature dan i noću i bez sunca, onda bi bilo potrebno isprazniti sustav voda (uključujući i vodu u cijevi) za takva razdoblja svake godine,ili upaliti električni grijač u automatski mod.

Prednost solarnih vakumskih cijevi je da one izoliraju unutrašnju cijev od gubitka topline. To znači da jednom kad se toplina apsorbira, to se prenosi na vodu u cijevi, a ne izgubio na okoliša. Budući da je voda u direktnom kontaktu sa unutrašnjom staklenom cijevi toplina se prenosi vrlo dobro. Izvedba cijevi sama može dostići 80%, ali zbog gubitaka topline iz spremnika, ukupan sustav efikasnost je oko 70-75% (ovisi o temperaturama okoline)

Vakumske cijevi 1500 mm serije pogodni su za područja s visokim razinama insolacija (godišnji prosjek od> 4.5kWh/m2/dan), Dalmacija,Otoci

1800 mm serije su za područja s nižim razinama insolacija. Unutrašnjost Hrvatske hladna maglovita područja.Nikako ne ugradit u Dalmaciji i Otocima jer če vam voda čak i Zimi Kuhati

A pod dva moga bi se i prodavač ubacit u raspravu ako čita Valjda ima više podataka

Još podataka da sami izračunate vaše potrebe energije za zagrijavanje tople vode

Ako vam je potrtebno 100 litara vode dnevno, a hladna voda vam je 10°C a kupate,perete se u 36°C
Energija koju vam potroši El.Bojler je 2,65 Kwh što iznosi 2.5 kn dvotarifno mjerilo
100 litara je prosječna potrošnja po osobi i dolazimo do brojke od 900 kn godišnje po osobi
Dvije osobe 1800 kuna godišnje za grijanje bojlera +10- 15 % na gubitke bojlera
Vakumski kineski kolektor(Dalmacija,Otoci) 200 lit dođe 3000 kuna isplati se za 18 mjeseci
Vijek trajanja 15-20 godina
Vakumski tlačni sistem 200 lit 7000 kn Kontinent,hladna podneblja a isto i u toplim podnebljima isplati se za 42 mjeseca vijek trajanja 20-25 godina

Njemački,austriski i slični preskupi Split pločasti sistemi od 22000 kn i naviše isplate se najmanje za 11 do 20 godina a vijek trajanja im je maksimalno 15 godina a u Hladnim podnebljima zimi neče moči zagrijavati vodu do maksimalno +10 od vanjske temperature i tada morate ugradit bojler od 500 lit i obavezno imati dodatni EL.grijač + automatiku solara što opet koristi El.Energiju a u biti ga je najeftinije zimi isključit i koristit obični El.bojler od 80 lit.

homosapiens
29.12.2009., 13:15
Ovo ti je hrvatska stvarnost sto se tice obnovljivih izvora energije... http://www.index.hr/vijesti/clanak/od-2010-manji-poticaji-za-obnovljive-izvore-energije/467556.aspx

Zalosno, jad i cemer

somied
29.12.2009., 13:19
Dobro, ide na bolje... Treba to u potpunosti ukinuti. Nema smisla forsirati nesto neisplativo i taj trosak prebacivati na potrosace. Cijene energije ce izgleda rasti i u jednom trenutku ce se to isplatiti. Dotad, nema smisla to poticati.

homosapiens
29.12.2009., 13:28
Bez poticaja nema zainteresiranosti sirokih masa isto kao u poljoprovredi da nema dorbih poticaja pola slavonskih oranica bile bi neobradjene sikare...

Znaci tko voli nek izvoli sve sam snositi bez podrske drzave, a neko vece u onoj Milicevoj emisiji kad je bio najvecem pogonu solarnih panela u Austriji kaze drzava tamo subvencionira i potice na veliko

Visak energije tj. prodaja viska je pogonksi kotac koji bi ljude zainerisirao u takve investicije

somied
29.12.2009., 13:29
Pa to je gubitak bogatstva za Austrijance... Sto bi se ja zabrinjavao zbog toga? Ako oni zele bacati svoje novce, neka im.

BundyBoy
29.12.2009., 18:28
Ovo ti je hrvatska stvarnost sto se tice obnovljivih izvora energije... http://www.index.hr/vijesti/clanak/od-2010-manji-poticaji-za-obnovljive-izvore-energije/467556.aspx

Zalosno, jad i cemer

da, stvarno žalosno. u bilo kojoj drugoj zemlji se to potiče i širi.
samo kod nas sve suprotno.....

geoterm
31.12.2009., 00:18

primjer Izraela

„Od ranih 1990-ih, za sve nove stambene zgrade propisana je obveza* ,od strane vlade, da imaju instalaciju solarnog sustava za grijanje vode, a procijena je Izraelskog Nacionalnog ministarstva infrastrukture da solarni kolektori za grijanje vode, već zadovoljavaju 4% ukupne potražnje za energijom u Izraelu. Izrael i Cipar su po stanovniku vodeće zemlje u korištenju solarnih sustava za grijanje vode s više od 90% domaćinstava koja koriste solarne kolektore.

Ministarstvo nacionalne infrastrukture procjenjuje da solarno grijanje vode stvara uštedu Izraelu od dva milijuna barela nafte godišnje.

1950-ih došlo je do nestašica goriva u novoj izraelskoj državi. Vlada je zabranila grijanje vode od 10h-6h, a kako se stanje pogoršalo, inženjer Levi Yissar predložio da se umjesto izgradnje više elektrana, domove treba prebaciti na solarno grijanje vode. On je izradio prototip u svome domu, a 1953 osnovao je NerYah Company, Izrael je postao prvi komercijalni proizvođač solarnih grijača vode. Do 1967 jedno od dvadeset domaćinstava grijalo je vodu solarnim
kolektorima a prodano je 50.000 solarnih grijača vode. Međutim, jeftine nafte iz Irana i iz naftnih polja zarobljenih u šestodnevnom ratu učinilo je jeftinijom električnu energiju i od potražnje za solarnim grijačima se odustalo. Nakon energetske krize u 1970, 1980 izraelski Knesset donio je zakon koji zahtjeva ugradnja solarnih kolektora za grijanje vode u sve nove kuće
(osim visokih zgrada s nedostatnom krovnom površinom). Kao rezultat toga,Izrael jesada svjetski lider u korištenju solarne energije po glavi stanovnika (3% od primarne nacionalne potrošnje energije).” (http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_power_in_Israel)

Nije li ovo jedno pozitivno iskustvo koje može pokrenuti industriju solarne opreme u Hrvatskoj i kao široka akcija ,prvenstveno pokrenuta: malom promjenom u zakonskoj regulativi* (Zakon o prostornom uređenju i građenju) te subvencijama ,barem za područje Dalmacije, omogučiti masovni razvoj jedne nove industrijske grane i u Hrvatskoj.
Uz to neposredna korist je rasterećenje elektroenergetskog sustava u ljetni mjesecima (problem vršnog opterećenja zbog sve prisutnije upotrebe klima uređaja).Osobno sam bio, pred više godina, u Izraelu I iznenadila me činjenica da je svaki dom opremljen solarnim kolektorima. Na upit zašto je to tako i kako su to ostvarili odgovoreno mi je da je grijanje vode upotrebom električne energije (bojlerima) zakonski zabranjeno te da električne bojlere nije moguće kupiti u Izraelu. Iznenadio me je suvremeni način razmišljanje , ali analizirajući tu odlučnosti u pristupu postalo mi je jasno da je to ekonomska nužda kao i logično korištenje komparativnih prednosti klimatske zone. Zašto to ne bi bilo provedivo i u Hrvatskoj ,barem u Dalmaciji .

Pike B.
31.12.2009., 00:41

Žalosno je jedino što ti nije jasno kakvo je to beskorisno bacanje novca.

glosa
01.01.2010., 01:06
Bez poticaja nema zainteresiranosti sirokih masa isto kao u poljoprovredi da nema dorbih poticaja pola slavonskih oranica bile bi neobradjene sikare...

Sto je to poticaj na drzavnom nivou? Verbalno navijanje za nekoga kao na nogometnoj utakmici? Ne nije, nego to je transfer bogatstva od produktivnog u neproduktivni sektor privrede da bi se postigao neki politicki cilj. Tu vrijedi izreka: "cilj opravdava sredstva". Koliko je to pametno, neka svatko prosudi za sebe.

BundyBoy
01.01.2010., 11:58
Žalosno je jedino što ti nije jasno kakvo je to beskorisno bacanje novca.

vidi se koliko znaš o solarnoj energiji...... :kava:
pogledaj USA, Japan i druge zemlje poput Njemačke koje ulažu u solarnu energiju i potiču njihov razvoj.... ali je bitno da su oni budale, a ti pamatan :rofl::rofl::rofl: :rolleyes:

Peti ortak
01.01.2010., 13:57
pogledaj USA, Japan i druge zemlje poput Njemačke koje ulažu u solarnu energiju i potiču njihov razvoj.... ali je bitno da su oni budale, a ti pamatan

E to šta oni ulaže u solarnu energiju je dokaz da je to isplativo...:rolleyes:

Dobro ti je reka, solarna energija, i općenito alternativna goriva, još uvik nisu isplativa. Vjerojatno će u nekoj bližoj budućnosti postat isplativa, ali još uvik nisu...

somied
01.01.2010., 14:54
To je ionako argumentum ad populum...
Cinjenica da se svugdje doticna stvar subvencionira jasno govori da nije isplativa.

Pike B.
02.01.2010., 10:46

Vidi se da ne znaš puno više osim sunčevih zraka.

pogledaj USA, Japan

Gledam, Japan je već 20g. u recesiji, USA godinama neuspješno vodi dva rata i u recesiji je kakvoj nije bila desetljećima. Puno "pametnih" mora marljivo i dugo raditi za takve rezultate.

pobosutljanin
07.01.2010., 11:16
pogledaj USA, Japan i druge zemlje poput Njemačke koje ulažu u solarnu energiju i potiču njihov razvoj....

... čije se tvornice nalazeu USA, Japanu i Njemačkoj... A u Hrvatskoj postoji koliko tvornica FN sustava?

homosapiens
08.01.2010., 09:22
... čije se tvornice nalazeu USA, Japanu i Njemačkoj... A u Hrvatskoj postoji koliko tvornica FN sustava?
Za sada jedna Solarisova, a mozda uskoro i najveca svjetska austrijska trebala bi raditi jedan veliki projekat u Hr. pa bio gradili jedan svoj pogon u Hr. zbog toga (neko vecer Milic bio u onoj svojoj emisiji u posjeti toj tvornici u austriji, pa je bilo rijeci o tome)

BundyBoy
08.01.2010., 11:23
Vidi se da ne znaš puno više osim sunčevih zraka.

Gledam, Japan je već 20g. u recesiji, USA godinama neuspješno vodi dva rata i u recesiji je kakvoj nije bila desetljećima. Puno "pametnih" mora marljivo i dugo raditi za takve rezultate.

ali je bitno da smo mi Hrvati najpametniji narod.... :kava:

somied
08.01.2010., 11:32
Mi radimo iste greske ko i oni, samo smo temeljitiji u tome. :D

homosapiens
08.01.2010., 18:53
To je ionako argumentum ad populum...
Cinjenica da se svugdje doticna stvar subvencionira jasno govori da nije isplativa.

Jel ti znas da je Italija prije nekoliko godina molila male obrtnike, proizvodjace i razne firmice tipa pekarnice, restorane i sl. da predju na plin i da su im subvencionirali sa cak 50% od ulozene svote novaca?

Nisu se talijani htjeli prebacivati na plin zato jer nisu bili jednostavno zainteresirani, a daleko od toga da im se nije isplatilo preci na plin tek su skuzili poslije.
Jednostavno tesko je nesto novo ljudima predloziti i sad ocekivati sutra da svi to prihvate tako je i sa solranim sustavima ajd sad ti nekom dolje bodulu reci da mu je Ok staviti fotonaponske panele kad on ne zeli neke osnovne stvari uraditi na svojem apartmanu kojeg iznamljuje kao npr. da ne ispusta feklije u more vec da iskopa septicku rupu...
A vidim oni gore u alpama svak druga kuca ima solarne panele, a mi obasjani suncem pa se ne isplati mos mislit.

somied
08.01.2010., 20:26
Pa ti sad mozes nabrajat do sutra pogreske talijanske vlada i drugih vlada... Ne kuzim sto si htio reci? Da su Talijani htjeli silom bacit novce poreznih obvezika, ali su obrtnici ispravno odbili?

Sheky
09.01.2010., 07:05
pogledaj USA, Japan i druge zemlje poput Njemačke koje ulažu u solarnu energiju i potiču njihov razvoj.... ali je bitno da su oni budale, a ti pamatan :rofl::rofl::rofl: :rolleyes:

Jedno je poticanje razvoja (R&D) a drugo je guranje na korištenje tehnologije koja je godinama daleko od ekonomske isplativosti naspram današnjim fosilnim energentima.

homosapiens
12.01.2010., 10:49
Pa ti sad mozes nabrajat do sutra pogreske talijanske vlada i drugih vlada... Ne kuzim sto si htio reci? Da su Talijani htjeli silom bacit novce poreznih obvezika, ali su obrtnici ispravno odbili?
Ne uopce nisu odbili cak dapace, ali im je trebalo dosta vremena dok su to prihvatili i uvidjeli da je to ispravno, a o isplativosti da se i ne orica jer kad siroke mase pocnu koristiti onda je i sama proizvodnja jeftinija i pocetno ulaganje daleko jeftinije, a time i konacna isplativost same investicije...

Ne moze biti isplativo trenutno dok su FN paneli u Solarisu dok bi ih kupio i investirao u cijeli susatv privatne kuce kao da su od suhog zlata napravljeni, ali i cijena ima je takva kad je zainteresiranost samih ljudi jako mala i tako dalje.

somied
12.01.2010., 11:33
Ta politika subvencioniranja je katastrofalna i ima upravo suprotni ucinak od onoga sto je njen cilj. Povecava zagadjenje i smanjuje energetsku efikasnost te izaziva neracionalno gospodarenje resursima.

JPK
12.01.2010., 16:05
Za sada jedna Solarisova, a mozda uskoro i najveca svjetska austrijska trebala bi raditi jedan veliki projekat u Hr. pa bio gradili jedan svoj pogon u Hr. zbog toga (neko vecer Milic bio u onoj svojoj emisiji u posjeti toj tvornici u austriji, pa je bilo rijeci o tome)

Možeš misliti, FN moduli u Hrvatskoj. Nemamo mi poluvodičku industriju, to se proizvodi vjerojatno u Njemačkoj i onda ovdje sklapa i radi završna obrada, pa na onda napišu "Assembled in Croatia".

Sve skupa smiješno, to je skupa, neefektivna i prljava tehnologija koja je donekle popularna iz političkih i ideoloških razloga.

homosapiens
12.01.2010., 20:06
Možeš misliti, FN moduli u Hrvatskoj. Nemamo mi poluvodičku industriju, to se proizvodi vjerojatno u Njemačkoj i onda ovdje sklapa i radi završna obrada, pa na onda napišu "Assembled in Croatia".

Sve skupa smiješno, to je skupa, neefektivna i prljava tehnologija koja je donekle popularna iz političkih i ideoloških razloga.

Zbog ovakvih strucnjaka kao ti koji unaprijed znaju sta je isplativo i sta nije hrvatska i je jako napredna zemlja u usvajanju novih tehnologija i prednjaci u tome :rolleyes:

JPK
12.01.2010., 20:14
Zbog ovakvih strucnjaka kao ti koji unaprijed znaju sta je isplativo i sta nije hrvatska i je jako napredna zemlja u usvajanju novih tehnologija i prednjaci u tome :rolleyes:
http://solaris-novigrad.hr/

Nove tehnologije koje država i razni aktivisti moraju gurati rukama i nogama... Možda baš i nisu previše korisne i isplative. Je li ti to kad palo na pamet?

Sheky
15.01.2010., 05:16

A o čemu uopće pričamo ovdje, imaš dokaze za stvari koje tvrdiš? U biti, daj mi dokaži prvo da nisi neki zeleni luđak pa možemo pričati dalje. Jebemu, kao da smo na religiji...

pobosutljanin
17.01.2010., 11:03
A o čemu uopće pričamo ovdje, imaš dokaze za stvari koje tvrdiš? U biti, daj mi dokaži prvo da nisi neki zeleni luđak pa možemo pričati dalje. Jebemu, kao da smo na religiji...

Diskusija o obnovljivim izvorima energije jednaka je diskusiji o religiji. Oboje su sudar razuma i činjenica protiv fanatične zasljepljenosti i neznanja.

Anka vragolanka
11.04.2010., 12:03
kolko sam ja čula te tvornice solarnih modula, pogotovo one fotovoltaične pale i žare na plin i ugljen u prilično velikim količinama. neke su doduše i na struju, no nijedna se ne napaja iz vlastitih solarnih ćelija.. reko bi čovjek, oni imaju najbolji deal direktno kod proizvođača, zašto oni ne rade na solarnu energiju ako je to tak super? energetski trošak proizvodnje solarnog modula se uvijek prešućuje. Pogotovo fotovoltaika. a ni baterije nisu neš jako neškodljivo okolišu, sve sami teški metali, koju god da uzmeš.. ak živiš u toplim krajevima solarno grijanje vode se isplati, no ako se hoćeš grijati zimi ili voziti automobilom, što predstavlja preko 50% potrošnje energije u ovim našim krajevima, solarne igračke su od slabe pomoći.. Najveća glupost ikad su hibridi, jedna toyota prius troši jednako, ako ne i više goriva nego benzinac (a kamoli dizelaš) nove generacije, osim ako se ne voliš zaletavati na crveno pa onda kočiti ko manijak..

sad, ja sam skroz za energetsku autonomnost, pa mi je stvar zanimljiva iz te perspektive, no da je efikasnija od dobrog kogeneracijskog postrojenja na ugljen ili loživo ulje, nije..

zacky
11.04.2010., 16:34
Te tvornice imaju svoju računicu i njima je važno što je isplativo.
Što ti imaš od toga koliko je on potrošio.Ti gledaš koliko si ti dobio.
Koliko je energetski trošak proizvodnje jednog modula?
Koliko on može dati u godinama rada,a traje godinama zar ne,a koliko treba da se napravi?
Naprimjer!Ako u jednom danu jedan modul u prosjeku može skupit 1 kWh,
znači da u 10 godina daje 3.65 MWh!
I sad kolika bi to energija bila utrošena u proizvodnju jednog modula od npr. 80 W.
Ne drži jednostavno.

somied
11.04.2010., 23:32
Nategnuto... Izuzetno je energetski zahtjevna proizvodnja tih ploca, zatim kada se uracuna odrzavanje, cinjenica da moras imati baterije i DC/AC konverziju itd... Plus cinjenica da ne daju struju kad ti hoces nego kad one hoce (moras duplirat znaci kapacitete). Kad sve zbrojis i oduzmes, mozda i dodjes u energetski plus, ali ima puno jeftinijih izvora energije.

maq
12.04.2010., 00:05
Evo malo doprinosa za temu.

http://trendsupdates.com/solar-road-panels-on-u-s-highways-may-fulfill-countrys-power-requirements/

Negdje sam procitao da su Korejci vec nesto zapoceli. SF?

somied
12.04.2010., 00:22
Za sada je ta "zelena" industrija uglavnom skoncentrirana na peljesenje love poreznih obveznika kroz razne poticaje. :zubo:
Mozda nesto i izraste iz toga, ali mislim da nije sada vrijeme jos za to.

zacky
12.04.2010., 17:47
Nategnuto... Izuzetno je energetski zahtjevna proizvodnja tih ploca, zatim kada se uracuna odrzavanje, cinjenica da moras imati baterije i DC/AC konverziju itd... Plus cinjenica da ne daju struju kad ti hoces nego kad one hoce (moras duplirat znaci kapacitete). Kad sve zbrojis i oduzmes, mozda i dodjes u energetski plus, ali ima puno jeftinijih izvora energije.

Ja pričam o modulu.
Može netko napravit i mini termoelektranu na ugljen za svoje potrebe.
Pa će trebati recimo transformator i to možda i všie njih.
Njemu će zatim pak trebati AC/DC konverzija.
Bilo bi dobro da odmah uz sebe ima i mali rudnik ugljena.

Solar_Digi
13.04.2010., 17:05
Je ja u Splitu ču na +40 reči suncu nemoj više grijat a cijelu noč je bila temperatura 30° C i kako se to čudo neče pregrijavat kad staviš bocu jane na sunce 1 sat i ona je na 40-50°C

Onaj otvoreni termosinfonski sistem je samo za tople krajeve jer voda kruži kroz cijevi za Kontinent je tlačni sistem i u tom slučaju u cijevima nema nikakve tekučine nego se izmjena topline vrši na kraju staklene tube gdje je bakreni izmjenjivač

Otvoreni termosifonski sistem je radio celu zimu u Sarejevu ispod Bjelasnice, na -8C pri vedrom danu temperatura je bila 60C

Solar_Digi
15.06.2010., 20:52
Solarna elektrana Manastir Devich (Lausa, Srbica, Kosovo i Metohija) od 15kW je pustena u pogon 12.06.2010 (http://www.ekapija.com/website/sr/page/321823). Ovo je prva solarna elektrana u Srbiji i najveca off-grid (110 akumulatora od 500Ah ukupno 55000Ah) solarna elektrane na Balkanu. Elektrana je napravljena za 6 dana od 07.06 do 12.06, projkat i radove je izvela firma S.O.K. doo iz Kraljeva. Sa ovim solarnim sistemom Manastir Devich je postao objekat sa najvise ugradjenih solarnih sistema, jer su vec ugradjena 2 solarna sistema za zagrevanje tople vode (vide se na slikama). Solarna elektrana od 15kW zauzima 108m2 panela to jest 54 modula od 280W.

Amater
16.06.2010., 11:28
Solarna elektrana Manastir Devich (Lausa, Srbica, Kosovo i Metohija) od 15kW je pustena u pogon 12.06.2010 (http://www.ekapija.com/website/sr/page/321823). Ovo je prva solarna elektrana u Srbiji i najveca off-grid (110 akumulatora od 500Ah ukupno 55000Ah) solarna elektrane na Balkanu. Elektrana je napravljena za 6 dana od 07.06 do 12.06, projkat i radove je izvela firma S.O.K. doo iz Kraljeva. Sa ovim solarnim sistemom Manastir Devich je postao objekat sa najvise ugradjenih solarnih sistema, jer su vec ugradjena 2 solarna sistema za zagrevanje tople vode (vide se na slikama). Solarna elektrana od 15kW zauzima 108m2 panela to jest 54 modula od 280W.
Stvarno moćno, za prikopčat dvije pećnice i usisivač. Čovijek u španskom na krovu kuće ima 7kW instaliranih što bi u srbiji vjerojatno isto bila "elektrana".

Solar_Digi
16.06.2010., 18:11
Stvarno moćno, za prikopčat dvije pećnice i usisivač. Čovijek u španskom na krovu kuće ima 7kW instaliranih što bi u srbiji vjerojatno isto bila "elektrana".

A kako bi drugacije nazvali mesto gde se proizvodi elektricna energija? :rolleyes:
I jedno je Spanija, gde je feed-in tarifa 34c€/kWh (Real Decreto 1578/2008) za elektrane do 20kW a drugo Balkan.

Faca5
16.06.2010., 18:17
Da... ovo je prava solarna elektrana:
(http://en.wikipedia.org/wiki/PS10_solar_power_tower)

http://judykitsune.files.wordpress.com/2007/09/solarseville.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/22/PS20andPS10.jpg/800px-PS20andPS10.jpg

Navodno u Sloveniji planiraju izgraditi jednu takvu elektranu.

A što se Hrvatske i običnih ljudi tiče, ok će biti kad će čovjek moći prodavati višak energije HEP-u bez ogromnih problema sa papirologijom i propisima.

Ako se netko i ide upuštati u to, onda neka osnuje bezvezni d.o.o. i biti će mu 10 puta lakše riješiti taj otkup nego kao privatnoj osobi.

M.C.Zag
16.08.2010., 11:28
Jel ima netko kakvo saznanje o dobivanju poticaja za korištenje solarne energije? Ugradio sam nedavno u kuću pa me zanima da li imam pravo na kakav povrat?

ReturnOfTheJedi
16.08.2010., 13:20
za hrvatsku bi sa ekonomskog aspekta bilo najbolje rješenje da druge države poticajima i ulaganjima snizuju troškove solarne energije te da je prihvatimo tek onog trena kad bude ekonomski isplativa. sa političkog pa čak možda i moralnog aspekta stvari drugačije stoje.

more
16.08.2010., 22:08
primjer Izraela

„Od ranih 1990-ih, za sve nove stambene zgrade propisana je obveza* ,od strane vlade, da imaju instalaciju solarnog sustava za grijanje vode, a procijena je Izraelskog Nacionalnog ministarstva infrastrukture da solarni kolektori za grijanje vode, već zadovoljavaju 4% ukupne potražnje za energijom u Izraelu. Izrael i Cipar su po stanovniku vodeće zemlje u korištenju solarnih sustava za grijanje vode s više od 90% domaćinstava koja koriste solarne kolektore.

Ministarstvo nacionalne infrastrukture procjenjuje da solarno grijanje vode stvara uštedu Izraelu od dva milijuna barela nafte godišnje.

Najeftiniji solarni sistem se u Turskoj,grčkoj,Cipru može kupit u maloprodaji za 150 Eura vidio na svoje oći.Panel+100 lit bojler 150Eura termosifonski sa slabom izolacijom

kolko sam ja čula te tvornice solarnih modula, pogotovo one fotovoltaične pale i žare na plin i ugljen u prilično velikim količinama. neke su doduše i na struju,energetski trošak proizvodnje solarnog modula se uvijek prešućuje. Pogotovo fotovoltaika. a ni baterije nisu neš jako neškodljivo okolišu, sve sami teški metali, koju god da uzmeš.. ak živiš u toplim krajevima solarno grijanje vode se isplati, no ako se hoćeš grijati zimi ili voziti automobilom, što predstavlja preko 50% potrošnje energije u ovim našim krajevima, solarne igračke su od slabe pomoći.. Najveća glupost ikad su hibridi, jedna toyota prius troši jednako, ako ne i više goriva nego benzinac (a kamoli dizelaš) nove generacije, osim ako se ne voliš zaletavati na crveno pa onda kočiti ko manijak..

sad, ja sam skroz za energetsku autonomnost, pa mi je stvar zanimljiva iz te perspektive, no da je efikasnija od dobrog kogeneracijskog postrojenja na ugljen ili loživo ulje, nije..

kolko sam ja čula te tvornice solarnih modula, pogotovo one fotovoltaične pale i žare na plin i ugljen u prilično velikim količinama.
Ovo je največa dezinformacija od ko zna kojih lobija

tvornice solarnih modula koriste samo natkriveni prostor,obični zrak koji radnici udišu i el energiju za rasvjetu,pilanje blokova, poliranje u cijelom procesu se nigdje ne može ubacit potrošnja plina i ugljena osim grijanja prostorija.razne grupacije sumnjivih ljudi zamjeraju da tvornice koriste el.energiju dobivenu iz termoelektrana.glupost ukupna potrošnja el.energije svih u procesu je mizerna u odnosu na ostalu potrošnju par milisekunda u odnosu na cijelu godinu ili samo dva sata od Hrvatske dnevne potrošnje el.energije i izgrađeni su svi svjetski solarni paneli

a pod drugo silicij se 1 miljardu puta više koristi u proizvodnji stakla nego u solarnim waffelima.xxx milijardi puta više ugljena izgori zbog grijanja i hlađenja trgovačkih centara,gledanja televizije,proizvodnje i distribucije smrznute hrane.

somied
16.08.2010., 22:19
A kristalni silicij raste na drvecu? Najveci utrosak energije je na prociscavanje i kristaliziranje silicija na kvalitetu dovoljnu za primjenu u celijama. Treba jos te ploce prevest, treba ih montirat, treba napraviti DC/AC konverziju, treba odrzavati to, treba se pomiriti sa cinjenicom da kad je najveca potraznja za strujom moguce nema sunca itd... Sama cinjenica da ljudi nisu bas poludili za time govori da vjerovatno i nije bas najisplativije. Jos uvijek ima nacina da ustedis energiju jeftinije.

more
17.08.2010., 09:56
A kristalni silicij raste na drvecu? Najveci utrosak energije je na prociscavanje i kristaliziranje silicija na kvalitetu dovoljnu za primjenu u celijama. Treba jos te ploce prevest, treba ih montirat, treba napraviti DC/AC konverziju, treba odrzavati to, treba se pomiriti sa cinjenicom da kad je najveca potraznja za strujom moguce nema sunca itd... Sama cinjenica da ljudi nisu bas poludili za time govori da vjerovatno i nije bas najisplativije. Jos uvijek ima nacina da ustedis energiju jeftinije.
Simensov naćin pročiščenja silikona troši 60-150 kWh/kg ostali naćini proizvodnje troše 30-80 KWh/kg najnovije tehnologije 15-50 kwh/kg

Za prizvodnju 1 wata wafera treba 5-10 gr silikonskog kristala.

to jest za 1 kwh solarnih čelija treba potrošit 150-1500 kwh energije
Potroši se dosta i na proizvodnji modula,lameliranju,proizvodnji bakrenih veza,stakla,prevozu,marketingu,bankarskim uslugama,školovanju kadra,birokraciji,istraživanju itd
Ogromna razlika u potrebi za energijom,je između rudnika i različitih procesa pročiščenja.Jeli pogon najnoviji ili je prastari iz 2000 god

1989 se procjenjuje da je potreban unos od 20,5 megavata sati (MWh) el. energije je potrebno za proizvodnju svakog kilovata (kWp) panela
1994 mala potražnja na tržištu je pokrenula labaratorije i potrebna energija se je smanjila na 12.2 MWh/kWp
1995 nove tehnike rezanja kristala i prelazak sa 0.45 mm to 0.2 mm i pad potrebne energije na 9.0 MWh/kWp amorfni moduli sa 13.3 MWh/kWp na 7.5 MWh/kWp
itd itd
Ali najčudnije da poslije 2005 godine odjednom se prestaju finacirati EPBT studije po raznim svjetskim institutima i univerzitetima.a Naftne i ostale korporacije kupuju tvrtku za tvrtku u solarnom biznisu

http://www.apollon-eu.org/Assets/20091218-Energierücklaufzeiten%20für%20PV-Module%20und%20Systeme%20-%20deWild%20-%20final.pdf
CdTe paneli vrate svu energiju za 10 mjeseci upotrebe u splitu za 7 mjeseci na sjeveru norveške za 2-3 godine
Momentalno nema panela koji ne vrate energiju u roku od 1 godine a cijelog sistema uključujući invertere,kablove,montažu,vijke itd da ne vrati energiju na mediteranu od roka od 2 godina

http://www.slideshare.net/AminZayani/energetic-payback-time-of-pv-in-germany-and-tunisia

logicar
17.08.2010., 14:13
Negdj en enetko spomeuo a samo 3% povrsine kolekto bilo bi dovoljno i vise nego dovoljno struje. Naravno vaznnja je i stednja el energije jer se siguro veliki postotak trosi uprazno.

pobosutljanin
18.08.2010., 08:55
Simensov naćin pročiščenja silikona troši 60-150 kWh/kg ostali naćini proizvodnje troše 30-80 KWh/kg najnovije tehnologije 15-50 kwh/kg .......

1989 se procjenjuje da je potreban unos od 20,5 megavata sati (MWh) el. energije je potrebno za proizvodnju svakog kilovata (kWp) panela
1994 mala potražnja na tržištu je pokrenula labaratorije i potrebna energija se je smanjila na 12.2 MWh/kWp
1995 nove tehnike rezanja kristala i prelazak sa 0.45 mm to 0.2 mm i pad potrebne energije na 9.0 MWh/kWp amorfni moduli sa 13.3 MWh/kWp na 7.5 MWh/kWp
itd itd

I otkrio si toplu vodu!
Prvi FN sustavi nisu mogli za svog životnog vijeka vratiti uloženu energiju. Prvi parni stroj je imao iskoristivost od 1%. Današnje parne TE imaju iskoristivost 45%, kombi elektrane 60%.

Tehnologija napreduje i logično je da, u ovom primjeru, zahtijevaju sve manje, daju više energije, posebno u posljednje vrijeme kada je FN industrija dobila zamaha.
Koliko mi je poznato, do sada ni jedna solarna, bilo foto i termo, elektrana nije napravljena primarno u komercijalne svrhe, nego prvenstveno u istraživačke. Laboratorijski uvjeti su jedno, a realni nešto drugo.

Pri izgradnji elektrane uzimaju se tri čimbenika: 1) elektroenergetski, 2) ekonomski i 3) ekološki. Ni jedan od ta tri uvjeta, u usporedbi sa ostalim elektranama, solarne ne ispunjavaju.
1) niska raspoloživost, mala godišnja proizvodnja, mala gustoća toka
2) skuplji izvor el. ener. u usporedbi sa konvencionalnim izvorima
3) u i za proizvodnju se koriste supstance štetni po ljude i okoliš, upotreba teških metala, zauzimaju ogromne površine.

Vjerujem da će u budućnost upotreba solarne energije biti daleko prihvatljivija nego danas, ali to je budućnost koja treba tek doči, a do tada se moramo uzdati u dobre stare konvencionalne izvore.

more
18.08.2010., 12:00
I otkrio si toplu vodu!
Prvi FN sustavi nisu mogli za svog životnog vijeka vratiti uloženu energiju. Prvi parni stroj je imao iskoristivost od 1%. Današnje parne TE imaju iskoristivost 45%, kombi elektrane 60%.

Tehnologija napreduje i logično je da, u ovom primjeru, zahtijevaju sve manje, daju više energije, posebno u posljednje vrijeme kada je FN industrija dobila zamaha.
Koliko mi je poznato, do sada ni jedna solarna, bilo foto i termo, elektrana nije napravljena primarno u komercijalne svrhe, nego prvenstveno u istraživačke. Laboratorijski uvjeti su jedno, a realni nešto drugo.

Pri izgradnji elektrane uzimaju se tri čimbenika: 1) elektroenergetski, 2) ekonomski i 3) ekološki. Ni jedan od ta tri uvjeta, u usporedbi sa ostalim elektranama, solarne ne ispunjavaju.
2) skuplji izvor el. ener. u usporedbi sa konvencionalnim izvorima
3) u i za proizvodnju se koriste supstance štetni po ljude i okoliš, upotreba teških metala, zauzimaju ogromne površine.

Vjerujem da će u budućnost upotreba solarne energije biti daleko prihvatljivija nego danas, ali to je budućnost koja treba tek doči, a do tada se moramo uzdati u dobre stare konvencionalne izvore.

obrazloži za dalmaciju

navedi jedan jedini industriski i prehrambeni proizvod koji ne koristi supstance štetne po ljude i okoliš

pobosutljanin
18.08.2010., 12:33
Dalmacija, Slavonija, Istra, mala je razlika u raspoloživosti. Oko pola vremena u godini otpada na noć, dio dana u godini je oblačan, zimi su noći kraće, jačina sunca se mijenja tokom dana i tokom godine. Iz toga se dobiva prosječna raspoloživost od oko 20%, tj. od maksimalne moguće godišnje proizvodnje energije definirane snagom FN modula, proizvede se samo 20%.
Iako je energija sunčeve radijacije na Zemlju ogromna, gustoća po jedinici površine je, u usporedbi sa sa onom koju proizvedu konvencionalni izvori, mala.

Ekološki aspekt sam naveo samo kao podsjetnik da nijedna grana industrije nije 100% čista, pa tako ni FN industrija.

Da ne bude zabune, ja govorim o iskorištavanju sunčeve energije za proizvodnju električne.

more
18.08.2010., 19:14
Dalmacija, Slavonija, Istra, mala je razlika u raspoloživosti. Oko pola vremena u godini otpada na noć, dio dana u godini je oblačan, zimi su noći kraće, jačina sunca se mijenja tokom dana i tokom godine. Iz toga se dobiva prosječna raspoloživost od oko 20%, tj. od maksimalne moguće godišnje proizvodnje energije definirane snagom FN modula, proizvede se samo 20%.
Iako je energija sunčeve radijacije na Zemlju ogromna, gustoća po jedinici površine je, u usporedbi sa sa onom koju proizvedu konvencionalni izvori, mala.

Ekološki aspekt sam naveo samo kao podsjetnik da nijedna grana industrije nije 100% čista, pa tako ni FN industrija.

Da ne bude zabune, ja govorim o iskorištavanju sunčeve energije za proizvodnju električne.

Glavni problem solarne el.energije nije proizvodnja nije ni cijena glavni problem je pohrana.

Prosječno kučanstvo koje troši 5000 kwh godišnje da ugradi FN sistem 3,6 kwh u dalmaciji nebi plaćalo za el. energiju ništa sljedećih 25 godina(više manje ovisno o panelima i degradaciji koja iznosi oko 1% nakon 10 godine)

Taj sistem da živimo u normalnoj državi sa normalnim tržištem umjerenim lopovima u trgovini i politici
bi koštao u Austriji
Paneli 3,6 kw 5040 Eura http://www.microsolar.at/catalog/product_info.php?cPath=16&products_id=30&osCsid=ad31af3005debb8938cab109da9d3ec5
Inverter oko 1000 Eura http://www.microsolar.at/catalog/product_info.php?cPath=46_23&products_id=538&osCsid=ad31af3005debb8938cab109da9d3ec5
Kablovi,montažne cijevi oko 1000 eura

Spoj sa distribucijom 0 Eura
Ukupno 7040 Eura 50000 kn bez poticaja sistem se isplati nakon 10 godina
sa poticajem se sistem isplati nakon 3,5 godina
Nedaj bože da su nam naprimjer trgovci liberalni kao amerikanci

Paneli 3,6 kwh 2916 Eura http://www.ecobusinesslinks.com/solar_panels.htm
Inverter 700 Eura
Kablovi,montažni setovi 1000 eura
Sistem 4616 Eura 33235 kn isplativost sistema bez poticaja 6,6 godina sa hrvatskim poticajem malo više od 2 godine

A ne naša draga voljena nepokupljiva država hoče i tu uzet od njenih najdražih građana 23% direktno kroz poreze i indirektno kroz šumu birokracije da bi se spojili na sistem preko 100% lokaciska,građevinska,katastarski elborati,zaštita okoliša,odobrenja razno raznih udruga,tvrtki,ministarstava.
a naši najpošteniji trgovci kao nama najboljim i cjenjenim mušterijama uzimaju samo 100-300% provizije i kukaju nam kako prodaja ide slabo da nema interesa i da moraju još povečat maloprodajnu cijenu.

pobosutljanin
19.08.2010., 08:14
Računica ti je dobra, ali sa krivim pretpostavkama.
Snaga panela je njegova maksimalna snaga koja se dobiva u laboratorijskim uvjetima; insolacija 1000 W/m2 pri 25 st.C. Realni uvjeti su lošiji i rijetko kada ćeš imati maksimalnu snagu. Zaboravljaš da kućanstva troše električnu energiju i po noći i onda kada je naoblaka, a tada nema struje iz FN panela pa si "osuđen" na HEP. Osim toga, povećanje temperature smanjuje efikasnost. Pri jednom eksperimentu hibridnog PV/T sustava, u laboratorijskim uvjetima 800 W/m2, 25 st.C, temperatura u panelima je dosezala do cca 70 st.C, s tim da su oni bili aktivno hlađeni vodom.
Ako pak želiš imati samostalan sustav, početna investicija se uveliko povećava zbog kontrolora napona i akumulatora.
Dakle, povrat investicije od 10 godina, pa čak i 6,6, otpada.

Imaš primjer pilot projekta Solarni krov Špansko gdje je prosječna godišnja proizvodnja el. ener. iznosila cca 11,5% od potencijalno moguće.

Što se tiće poticaja, oni su opravdani u onoj zemlji u kojoj postoji industrija koja proizvodi FN sustave,te im se uloženo vraća, dok u RH takva kompletna industrija ne postoji.
Kakva je to računica u kojoj distributer kupuje struju 3 - 4 puta skuplju nego što ju prodaje?

I na kraju, koliko dugo imaš na svom krovu FN sustav?

more
19.08.2010., 15:38
Računica ti je dobra, ali sa krivim pretpostavkama.
Snaga panela je njegova maksimalna snaga koja se dobiva u laboratorijskim uvjetima; insolacija 1000 W/m2 pri 25 st.C. Realni uvjeti su lošiji i rijetko kada ćeš imati maksimalnu snagu.

Imaš primjer pilot projekta Solarni krov Špansko gdje je prosječna godišnja proizvodnja el. ener. iznosila cca 11,5% od potencijalno moguće.

Što se tiće poticaja, oni su opravdani u onoj zemlji u kojoj postoji industrija koja proizvodi FN sustave,te im se uloženo vraća, dok u RH takva kompletna industrija ne postoji.
Kakva je to računica u kojoj distributer kupuje struju 3 - 4 puta skuplju nego što ju prodaje?

I na kraju, koliko dugo imaš na svom krovu FN sustav?

Parametre insolacije sam računao za Split i Zagreb. Nigdje nisam našao mjesečnu insolaciju
u kWh, tako da sam sa karte http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/countries/europe/g13_00y_hr.png
uzeo prosječnu godišnju insolaciju za Split 1550 kWh/m^2 i za Zagreb 1150 kWh/m^2.
Na stranici državnog hidrometeorološkog zavoda se mogu naći podatci o mjesečnom prosjeku
sunčanih sati za Split i Zagreb (http://meteo.hr/ ). Na taj način sam izračunao prosječnu
insolaciju po danu i mjesecu.

Što se tiće poticaja,naša vlada ih nebi dala nikad da ulaskom u EU mramo imati određen postotak obnovljivih izvora do 2020 godine,ali isto tako i nemoramo nego če nam određenu sumu EU naplačivat kao kaznu

I na kraju, koliko dugo imaš na svom krovu FN sustav-samo mali sistem imam na krovu a kad riješim papire dolazi 3x 10 kwh fenomenalna investicija sa nevjerovatnim prinosima .
Imam i jedan vjetrogenerator na crnjaka još bolja i jeftinija solucija

Imaš primjer pilot projekta Solarni krov Špansko
Nemožeš nikako uspoređivat Zagreb veoma bogat smogom i jesenskim,zimskim,proljetnim maglama i naprimjer otoke koji nikada nisu vidjeli smog i maglu
Ogromna razlika je između naprimjer Varaždina i Zagreba itd

pobosutljanin
19.08.2010., 21:55
samo mali sistem imam na krovu a kad riješim papire dolazi 3x 10 kwh fenomenalna investicija sa nevjerovatnim prinosima .
Imam i jedan vjetrogenerator na crnjaka još bolja i jeftinija solucija

Svaka čast, bez zajebancije! Mislim da si prvi zagovornik solarne energije na kojeg sam naletio da kaže da ima FN sustav. Tu ti skidam kapu!

E sad, iskreno, koliko bi ti bio isplativ taj 3x10 kWh? sustav da nema abnormalnih poticaja i da HEP ili HERA od tebe kupuju el. ener. po cirka 50 lp?

I bilo bi lijepo, mada teško, kada bi bar jednu godinu vodio evidenciju koliko si energije potrošio iz vlastite proizvodnje, a koliko od HEP-a.

hrvoe
20.08.2010., 11:18
da ne idem kroz sve te silne postove...
Jel ima ovdje netko ko si je sam ugradio solare za kucu od cca 100m2 u kontinentalnom dijelu HR?

more
20.08.2010., 19:55
E sad, iskreno, koliko bi ti bio isplativ taj 3x10 kWh? sustav da nema abnormalnih poticaja i da HEP ili HERA od tebe kupuju el. ener. po cirka 50 lp?

I bilo bi lijepo, mada teško, kada bi bar jednu godinu vodio evidenciju koliko si energije potrošio iz vlastite proizvodnje, a koliko od HEP-a.

Taj poticaj je sića koliko bi morali platit većina potrošača da im HEP naplati realan trošak distribucije i proizvodnje.
Po lici,zagorju i Slavoniji(osim mjesta u neposrednoj blizini HE i TE)U nekim selima trošak priključka je 10 miljuna kuna po kućanstvu
Da nam nije Tito 1965-1980 godine napravija distribuciju i proizvodnju sa ogromnim subvencijama i inflacijom danas bi bili u gadnim problemima.Jer trenutno nismo u stanju kvalitetno održavat mrežu a kamoli da je moramo gradit iz temelja.Za rekonstrukciju jednog čvorišta moramo moljakat strance da nam daju 100-tine miljuna eura kredita a država mora biti garant.
Uvjek subvencije strateški se ne može ništa ućinit bez subvencija otpisa itd jer niko normalan neće investirat u dalekovode ,trafostanice u nekom selu a matematićki nema šanse za 100000 godina vratit uloženo.Tek 1983 Dovršena elektrifikacija svih naselja i srednjodalmatinskih otoka.

visa_sila
24.08.2010., 16:55
solarna energija je po meni,jos uvijek nedovrsena swtvar
recimo,ovdje u kini svaka druga kuca ima bojler sa solarnim grijacima
e sad,problem je,sto cim vrijeme nije suncano,recimo,kisno vrijeme....nema tople vode...pa vi vidite
tada se mora dogrijavati na struju

more
24.08.2010., 18:46
solarna energija je po meni,jos uvijek nedovrsena swtvar
e sad,problem je,sto cim vrijeme nije suncano,recimo,kisno vrijeme....nema tople vode...pa vi vidite
tada se mora dogrijavati na struju
Zašto to nebi gledao ovako
e sad,problem je,sto cim vrijeme nije suncano,recimo,kisno vrijeme....nema tople vode...ali je sve super jer 1990 godine nismo ni znali šta je topla voda,struja i tekuča voda.

ili recimo,ovdje u hrvatskoj svaka 10000 kuca ima bojler sa solarnim grijacima
e sad,problem je,sto cim vrijeme nije suncano,recimo,kisno vrijeme....nema tople vode...ali je sve super jer 1965 godina nismo ni znali šta je topla voda,struja i tekuča voda.ali mi smo imali i sreče jer u nekim mjestima je struja došla tek 1983 godine

ili recimo ovdje u SAD svaka 100 kuca ima bojler sa solarnim grijacima
e sad,problem je,sto cim vrijeme nije suncano,recimo,kisno vrijeme....nema tople vode...ali ja nemam solarne panele ni termo ni FN pa moram radit kao konj od 9 do 19 sati da bi mi obitelj boravila u klimatiziranoj kuči sa 1000 el.aparata i hranila se sa preukusnoj hrani prepunoj poboljšivača ukusa koja stvara ovisnost.

ili recimo moja se je obitelj prije 1989 godine grijala na centralno na drva.Iza kuče i ispred kuče do mora je bila predivna borova šuma od prijatelja 55 Ha koju mi je davao besplatno to jest uzajamno smo se pomagali kod pripreme drva za zimu i tako desetlječima.i za jedan dan sam srušija 10-15 m3 drva(prijatelj je večinu zemalja prodao i sad je tu grozno neplansko naselje sa divnom arhitekturom ima svega planinskih krovova,dvoraca sa čardacima,kopija zatvora,o bojama fasade da ne pričam
jedan dan smo to dovukli do kuća još par dan pilanja i cjepanja laganini.I evo energije za cijelu godinu sa 10-setak litara benzina i 3-4 dana rada a sada da bih kupija 3000 litara lož ulja moram izbrojit 15600 kn za lož ulje i 900 kn el.energije za pokretanje medija u sistemu to jest 16500 kn godišnje uz štednju.to jest uz svađu sa ženom ja gasim ona pali itd.jebiga sve to ja moram zaradit a pun ku..c mi je više rada radije bi cijepao drva i za doručak smazao 2 litre vina pa u krevet.

Da su u nas cijene solarnog kolektora kao u kini ja bi u pasju kućicu ga ugradio pa u nas je skuplji obični 80 litarski el.bojler nego u kini kolektor+200 litara bojler

miroslav23
25.08.2010., 10:00
sto se tiće pripreme ptv-a... u zagrebu pri južnoj orjentaciji kolektora i 45 stupnjeva nagiba se može dobiti oko 550 kWh/m2 godišnje... dok za split oko 800 kWh/m2... tako bi se prema mojim procjenama upotrebom FN modula moglo dobiti oko 110 kWh/m2 godišnje za zg odnosno 160kWh/m2 godišnje za split... jedna bitna stvar je kada se gleda dozračeno zračenje... mora se uzeti u obzir da je kolektor stalno okomit na suncevo zracenje... posto to nije moguće bez posebnih motora treba te brojke smanjit za 30-40% ovisno o nagibu i orjentaciji krova...

Daniel.N
26.08.2010., 12:45
Zna li netko kakva je bilanca "glupog" kolektora koji samo grije vodu? Dakle, koliko se energije potroši na izradu, a koliko se može dobiti unutar nekih 20 godina (iako je stvar praktično vječna... pasivni komad metala).

more
26.08.2010., 19:20
Zna li netko kakva je bilanca "glupog" kolektora koji samo grije vodu? Dakle, koliko se energije potroši na izradu, a koliko se može dobiti unutar nekih 20 godina (iako je stvar praktično vječna... pasivni komad metala).
Vraga je vječna vijek trajanja je od 10 do 25 godina zavisno od proizvođača i tvoje osobne sreće

Daniel.N
27.08.2010., 09:09
Vraga je vječna vijek trajanja je od 10 do 25 godina zavisno od proizvođača i tvoje osobne sreće

Pa mislim, riječ je o čeličnim posudama ofarbanim crno, eventualno izoliranim. Što se tu može potrošiti? Dobra korozivna zaštita ili inox i nema korozije.

Mariolino 7
02.09.2010., 21:57
Nitko ne razmišlja/piše na veliko.... Kakva bi bila priča da HEP u Dalmaciji može primiti 1,2 ili 3 i više MW u mrežu? Imam osjećaj da je takva priča spremna za "odabrane"!?

more
03.09.2010., 23:50
Svaka čast, bez zajebancije! Mislim da si prvi zagovornik solarne energije na kojeg sam naletio da kaže da ima FN sustav. Tu ti skidam kapu!

Kad bi bilo crno pa dobili crveno itd.Sve nebitno Ljudi imate sigurnog kupca koji vam kupuje svu proizvedenu energiju po 3,5 kn kwh šta če on s tom energijom nije vaša stvar i još dobijete ugovor na 12 godina o garantiranom otkupu sve prizvedene energije sa garantirano najnižom cijenom.To je posao snova Zlatni gral ekonomije i samo budala ne bi u to uložila.I još najbolje kupac ima milijune kuna na računu koje bez veze ležu jer im niko ne želi uzet te pare.Kupcu ti miljuni su promili u ukupnom prometu,Kupac pliva u višku para

davor zg
06.09.2010., 22:07
Postoje i jako jeftini suncani kolektori za izravno grijanje zraka (http://solar.freeonplate.com/), naravno u samogradnji, mozete vidjeti kak su to neki decki nacinili od limenki pive http://solar.freeonplate.com
Ako drzava nece, dajte sami sebi poticaj za prijelaz na solarno tak sto cete ispraznite 240 piva :)

starks
07.09.2010., 08:12
koliko bi nanotehnologija mogla pojeftiniti solarne panele

također ovo je indikativan članak

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5978127,00.html?maca=kro-TB_kro_seebiz_300-4631-html-cb

Danas se ne može ništa napraviti bez suradnje država,poduzetnika a bogami i potrošača...

Potjeh.
08.09.2010., 14:34
Kad bi bilo crno pa dobili crveno itd.Sve nebitno Ljudi imate sigurnog kupca koji vam kupuje svu proizvedenu energiju po 3,5 kn kwh šta če on s tom energijom nije vaša stvar i još dobijete ugovor na 12 godina o garantiranom otkupu sve prizvedene energije sa garantirano najnižom cijenom.To je posao snova Zlatni gral ekonomije i samo budala ne bi u to uložila.I još najbolje kupac ima milijune kuna na računu koje bez veze ležu jer im niko ne želi uzet te pare.Kupcu ti miljuni su promili u ukupnom prometu,Kupac pliva u višku para

Ja također skidam kapu ovoj inicijativi. Ja imam na raspologanju oko 150m2 krova okrenutog jug-jugoistok u Dubrovniku bez sjene. S obzirom da mi je ovo i pomalo strast, razmišljam u slijedećih nekoliko godina možda i uložiti novac u solarne panele. Međutim, strah me je dakako dvije stvari:

1. Državna birokracija

2. Financiranje pothvata

Za točku 2. sam vidio da su se počeli nuditi pomalo 'zeleni' krediti sa kamatom sličnom stambenim kreditima.

S obzirom da poznajem neke ljude u HEP-u Dbk, mogu reći da postoji samo jedan zahtjev za povlaštenog proizvođača, firma, te njen zahtjev stoji kod HERA-e već više od godinu dana.

zacky
08.09.2010., 15:30
Zašto bi išta prodavao Hepu?
Ja da to radim ja bi imao za svoje potrebe

Potjeh.
08.09.2010., 21:39
Zašto bi išta prodavao Hepu?
Ja da to radim ja bi imao za svoje potrebe

Jednostavno nema nikakve ekonomske računice trenutno u kupnji dovoljne količine baterija da bi se otkačio od HEP-a. Tehnologija jednostavno nije sazrela i neće još neko vrijeme sigurno.

Vrijeme kada je potrošnja struje u kući najveća uglavnom uopće ne koindicira sa vremenom najbolje insolacije. Ne trebam ni spominjati zimsko doba.

more
08.09.2010., 23:52
Ja također skidam kapu ovoj inicijativi. Ja imam na raspologanju oko 150m2 krova okrenutog jug-jugoistok u Dubrovniku bez sjene. S obzirom da mi je ovo i pomalo strast, razmišljam u slijedećih nekoliko godina možda i uložiti novac u solarne panele. Međutim, strah me je dakako dvije stvari:

1. Državna birokracija

2. Financiranje pothvata

Za točku 2. sam vidio da su se počeli nuditi pomalo 'zeleni' krediti sa kamatom sličnom stambenim kreditima.

S obzirom da poznajem neke ljude u HEP-u Dbk, mogu reći da postoji samo jedan zahtjev za povlaštenog proizvođača, firma, te njen zahtjev stoji kod HERA-e već više od godinu dana.
Uopče ti ne brini o kreditima imam novca nemam,dok riješiš papire za par godina,solari če biti dosta jeftiniji i kredit češ vjerovatno lako riješit

Potjeh.
09.09.2010., 08:01
Uopče ti ne brini o kreditima imam novca nemam,dok riješiš papire za par godina,solari če biti dosta jeftiniji i kredit češ vjerovatno lako riješit

Da, upravo ovo boldano, je razlog zašto se nećkam i čekam malo bolja vremena. Solari pojeftinjuju ali ne tolikom brzinom da će za par godina biti značajno jeftiniji. Ipak, treba vidjeti hoće li se europski proizvođači oduprijeti jeftinoj kineskoj proizvodnji. Zadnje što sam čitao, tražili su od vladajućih da ih se zaštiti.

davor zg
09.09.2010., 23:35
Neki decki iz Zagreba su vec skuzili kako implementirati solarno grijanje (http://solar.freeonplate.com/uradi_sam-solarni_paneli.htm) uz investiciju od svega par stotina kuna.
Sto bi tek mogli napraviti kada bi dobili poticaj drzave...

zacky
09.09.2010., 23:39
Jednostavno nema nikakve ekonomske računice trenutno u kupnji dovoljne količine baterija da bi se otkačio od HEP-a. Tehnologija jednostavno nije sazrela i neće još neko vrijeme sigurno.

Vrijeme kada je potrošnja struje u kući najveća uglavnom uopće ne koindicira sa vremenom najbolje insolacije. Ne trebam ni spominjati zimsko doba.

Meni ima,samo mi nedostaju drugi preduvjeti kao recimo vlastita kuća
sa okućnicom.Istog momenta bi poćeo sa izgradnjom!

Potjeh.
10.09.2010., 05:57
Meni ima,samo mi nedostaju drugi preduvjeti kao recimo vlastita kuća
sa okućnicom.Istog momenta bi poćeo sa izgradnjom!

Ako imaš par minuta vremena, napiši kako bi to izveo. I prije sam znao biti u krivu.

zacky
10.09.2010., 14:35
Ako imaš par minuta vremena, napiši kako bi to izveo. I prije sam znao biti u krivu.

Umjesto da dam Hep-u za priključak ja bih investirao u opremu.
I onda tek počinje,dobivaš struju,a hepu bi tek trebao počet plačat.
Ima ljudi koji su stavlii linkove itd...
Ne znam što nije razumljivo,ljudima je perskup hep,a alternative ima za one koji ju traže!

neno1966
10.09.2010., 16:31
Umjesto da dam Hep-u za priključak ja bih investirao u opremu.
I onda tek počinje,dobivaš struju,a hepu bi tek trebao počet plačat.
Ima ljudi koji su stavlii linkove itd...
Ne znam što nije razumljivo,ljudima je perskup hep,a alternative ima za one koji ju traže!
Odgovor kao da si političar vladajuće stranke :rolleyes: Svašta.:kava:

I što bi trebalo tražiti, iz kojeg izvora možeš imati konstantnu izmjeničnu struju 220V po cijeni HEP-a?

zacky
10.09.2010., 18:32
Odgovor kao da si političar vladajuće stranke :rolleyes: Svašta.:kava:

I što bi trebalo tražiti, iz kojeg izvora možeš imati konstantnu izmjeničnu struju 220V po cijeni HEP-a?

Ak ti radiš i živiš u 3 smjene ne znači da i drugi tako žive.
Postoje ljudi koji ponekad noću spavaju čak i pri tome gase računalo,
tako da potrošnja nije konstantna pa ne treba tako biti niti proizvodnja!

neno1966
11.09.2010., 09:23
Ak ti radiš i živiš u 3 smjene ne znači da i drugi tako žive.
Postoje ljudi koji ponekad noću spavaju čak i pri tome gase računalo,
tako da potrošnja nije konstantna pa ne treba tako biti niti proizvodnja!
A frižider, ne radi li konstantno? A adsl router, hidrofor, alarm, elektronika centralnog...

Frend je sagradio kuću i u početku nije imao struje pa je pitao jednog "stručnjaka" za solarnu o rješenju i priča je išla ovako nekako: da morate kupiti naš štedljivi frižider, da morate kupiti štedljivo ovo, štedljivo ono...a to sve "štedljivo" možda štedi energiju ali te dobrano opali po džepu i još ne dobiješ zadovoljavajuću upotrebljivost.

To sve je ok gdje nikako ne postoji priključak HEP-a pa moraš ići po principu "daj što daš" i zadovoljiti se time ali ako se može priključiti na HEP to je uvijek isplativije bez obzira na cijenu.

more
11.09.2010., 12:37
To sve je ok gdje nikako ne postoji priključak HEP-a pa moraš ići po principu "daj što daš" i zadovoljiti se time ali ako se može priključiti na HEP to je uvijek isplativije bez obzira na cijenu.
da za male potrošače do 1mw godišnje koji konstatno ujednačeno troše energiju,
Za sezonsku potrebu je jeftinije proizvodit svoju energiju preko agregata .
Jeftinije je proizvodit svoju energiju i u dosta drugih slučajeva
naprimjer

Tvornica u svom tehnološkom postupku konstatno troši 100 kwh na sat i to kupuje preko hepa ali u jednom trenutku im treba 1 mw struje na par sati dnevno i njima je jeftinije proizvodit el.energiju pomoču agregata i to pokazuje jednostavna matematika
Hep
Priključak 1 mw
400000 eura i naviše
Cijena za 1 mw energije 130 Eura
Vanredni troškovi iznos za opskrbu,iznos za distribuciju,razne naknade itd

Vlastita proizvodnja
Kupnja agregata 1 mw
100000 € i naviše
Cijena proizvedene energije za 1 mw 110 Eura
Vanredni troškovi Amortizacija,eventualni kvarovi,održavanje,cijena goriva +-

neno1966
11.09.2010., 13:16
Naravno, mislio sam na prosječno kućanstvo.

zaboky
11.09.2010., 13:57
Baš gledam čovjek otvorio privatni business od otpada kojim na orginalan način grije privatni i poslovni prostor ..........

http://watch.discoverychannel.ca/daily-planet/october-2009/daily-planet-october-15-2009/#clip224456

http://www.cansolair.com/videos.php

more
11.09.2010., 14:22
Naravno, mislio sam na prosječno kućanstvo.
Jebiga neznam šta misliš ja vidim samo šta pišem:D:lol:

neno1966
11.09.2010., 17:03
Jebiga neznam šta misliš ja vidim samo šta pišem:D:lol:
Znao bi da čitaš postove od početka :mig: vezano je uz post forumaša koji kaže da mu fali samo kuća da počne iskorištavati solarnu energiju.

HoppaCuppa
15.09.2010., 21:32
Ne bih kupovao još ništa na vašem mjestu,
jeste li vidjeli generaciju plastičnih foto ćelija koja bi trebala uskoro izaći?
4 - 5 puta veća iskoristivost svjetlosti, tanja od kose, savitljiva, hvata energiju i pod kutovima, i bit će jeftinija!!!

http://www.youtube.com/watch?v=9yxktvSF4_4

Pogledajte malo i njihovu web stranicu..

Na netu se može pronaći još izuma koji bi mogli na tržište, tako da bi možda vrijedilo crpiti hepovu struju još koju godinu...

volimvucu
20.09.2010., 09:42
Ugovor sa HEP-om za subvencioniranje i to 3.6 kn za 1 kwh električne energije predane u mrežu se potpisuje na 12 godina. Nakon toga ugovor se može obnoviti ili raskinuti.

papirologija i naša administracija zakomplicirali su potpisivanje ugovora te se zna odužiti i na 2 godine.

da li se građaninu isplati instalirati fotonaponske ćelije, treba znati slijedeće:

sunčevu insolaciju za određenu lokaciju na Zemlji
instalirana snaga fotonaponskih ćelija
cijena cijelog sustava

tada se lako može određenim programčićom simulirati koliko će se proizvesti električne energije. koliko od toga će se predati u mrežu, te za koliko se projekt isplati.

naravno ja to radim za male novce.. :)

zacky
20.09.2010., 20:00
Ma je,jedva čekamo da predamo viškove u mrežu.

Rijecanin
21.09.2010., 08:28
Prosječno kučanstvo koje troši 5000 kwh godišnje da ugradi FN sistem 3,6 kwh u dalmaciji nebi plaćalo za el. energiju ništa sljedećih 25 godina(više manje ovisno o panelima i degradaciji koja iznosi oko 1% nakon 10 godine)

Nema teoretske šanse... imam gotov model sa fotonaponskim sustavom snage 4 kW + dvije vjetroturbine od po 1 kW, i i dalje ti za off grid treba cca 200 litara dizela godišnje za pokrivanje peaka, te backap u slučaju sranja...

Taj sistem da živimo u normalnoj državi sa normalnim tržištem umjerenim lopovima u trgovini i politici
bi koštao u Austriji
Paneli 3,6 kw 5040 Eura http://www.microsolar.at/catalog/product_info.php?cPath=16&products_id=30&osCsid=ad31af3005debb8938cab109da9d3ec5
Inverter oko 1000 Eura http://www.microsolar.at/catalog/product_info.php?cPath=46_23&products_id=538&osCsid=ad31af3005debb8938cab109da9d3ec5
Kablovi,montažne cijevi oko 1000 eura

Apsolutno najniža cijena za monokristalni silicij u europi je cca 1,8 E/Wattu, i to pričam za osmi mjesec ove godine... Ove cifre s lika koje si izbacio mi nisu previše jasne (a i ne pričam njemački) no pretpostavljam da je riječ o nekom obliku subvencije...

Uglavnom poanta je sljedeća, ako misliš graditi on grid FN sustav, u hrvatskoj računaj da te instalacija po sistemu "ključ u ruke" izlazi cca 3 do 3,5 Eura po Wattu, i tu si na rubu isplativosti.. .Zašto, pa prvo ćeš izgubiti jetru na istjeravanju dozvola, onda potpisuješ ugovor na svega 12 godina, od čega će ti barem 5 ili 6 otići na povrat investicije... Dodatna godina ili dvije odlaze na "troška kapitala" odnosno izgubljena kamata koju bi imao da si pare držao u banci, ili gora varijanta, kamata koju plaćaš za kredti... i na kraju, za 10 godina ćeš morat mijenjat pretvarač jer će otić u klinac... Taman kako si zaradio neku siću, istječe ti ugovor s HEP-om, i novi nećeš dobit... odnosno hoćeš... ali zaboravi na feed-in tarife...

To bi za sada nažalost bilo to...

volimvucu
21.09.2010., 14:49
...

radio si u HOMER-u?

Rijecanin
21.09.2010., 16:37
radio si u HOMER-u?

yup

more
21.09.2010., 17:48
...

Nema teoretske šanse... imam gotov model sa fotonaponskim sustavom snage 4 kW + dvije vjetroturbine od po 1 kW
Lokacija-----Rijeka grad kiše i oblaka 2100 sunčanih sati
Split i uža okolica 2600 sunčanih sati

Neznam koju imaš vjetroturbinu ali sigurno je loša i inače su sve mini vjetroturbine do 10 kw lože projektirane osim možda 1-2 na cijelom svijetu.Sve mini turbine lažu u svojim specifikacijama čak i Skystream 3.7.
Falija si triba si ugradit 1 VT od 2-3 kw koja bi ti 100-200% više proizvela el.energije više
na primjer da si kupija generic turbinu od
3 kw pri 10 ms sa 200 okretaja u minuti koja je napravljena za vjetrove do 60ms a isključuje se na 25ms i košta 3500$ + PDV to bi bila vjetrenjaća za Rijeku jer vi i imate vjetrove do 60ms

Marica Carica
21.09.2010., 21:25
...da li se građaninu isplati instalirati fotonaponske ćelije...

jasno je da je ulaganje u startu vece
ne treba zaboraviti da redovno odrzavanje za sobom takodjer vuce troskove
(da ne velim da se tu i tamo moze desit i neki kvar)

ali....

odvojeno od financijske racunice stoji cinjenica da postavljanjem solarnih kolektora na krov svoje kuce radis korak prema svojoj energgetskoj neovisnosti (od monopolistickog izvana nametnutog sistema)
jos ako to skombiniras recimo sa......
...sa sistemom sive vode
...dobrom izolacijom kuce
,,,,izmjenjivacem toplog zraka
...nekakvom turbinom na vjetar...

ihaaaaaaj.........i di ti je kraj.........

energetska neovisnost (ili manja ovisnost) - neprocjenjivo

naravno ja to radim za male novce.. :)

:facepalm:

Rijecanin
22.09.2010., 07:45
Nema teoretske šanse... imam gotov model sa fotonaponskim sustavom snage 4 kW + dvije vjetroturbine od po 1 kW
Lokacija-----Rijeka grad kiše i oblaka 2100 sunčanih sati
Split i uža okolica 2600 sunčanih sati

Otkud ti da je lokacija Rijena? Odabrana je lokacija na otoku pašmanu, nm 234 m, u blizini vrha Bokolje...

Neznam koju imaš vjetroturbinu ali sigurno je loša

Bergey XL.1 trebala bi biti najbolja na tržištu...

i inače su sve mini vjetroturbine do 10 kw lože projektirane osim možda 1-2 na cijelom svijetu.Sve mini turbine lažu u svojim specifikacijama čak i Skystream 3.7.
Falija si triba si ugradit 1 VT od 2-3 kw koja bi ti 100-200% više proizvela el.energije više
na primjer da si kupija generic turbinu od
3 kw pri 10 ms sa 200 okretaja u minuti koja je napravljena za vjetrove do 60ms a isključuje se na 25ms i košta 3500$ + PDV to bi bila vjetrenjaća za Rijeku jer vi i imate vjetrove do 60ms

Ako lažu proizvođači...lažem i ja... A što se izračuna tiče, "podcijenio" nisam sigurno... eventualno zbog nedostatka atlasa vjetrova i aproksimacije sam "precijenio". Uz prosječnu godišnju brzinu vjetra od 5,54 m/s, dvije vjetroturbine su mi dale 6000 kWh godišnje... a to je jako puno (čak bih rekao previše)

BTW. Ja fakat ne znam otkuda ti vadiš te cijene... Kvalitetni proizvodi koštaju... Nema teoretske šanse da ti dobiješ 3 kW za 3500 USD... Ama baš nikakve... nula... nada, zippo... Bergey XL.1 stoji oko 2800 USD, pa zatim dodaj toranj, pa sigurnosnu kočnicu, pa kit za podizanje... i pufff, eto te na 5000 dolara... Što se Skystreama 3.7 tiče, za snagu od 1,8 kW trebaš ispljunuti oko 6000 dolara (plus ostatak gore već navedene opreme) i na sve to skupa, pljucnuti troškove transporta (koji nipošto nisu mali, nije u pitanju kuverta) pa carina i na kraju PDV... Montažu i puštanje u rad da i ne spominjem....

Alexis
22.09.2010., 09:16
Kaj mislite o isplativosti i općenito realnosti projekta kojeg mislim Siemens planira u sjevernoj Africi? Solarna polja i veliki izvori el. energije, koje bi čak i u Evropu transportirali?

Rijecanin
22.09.2010., 09:32
Kaj mislite o isplativosti i općenito realnosti projekta kojeg mislim Siemens planira u sjevernoj Africi? Solarna polja i veliki izvori el. energije, koje bi čak i u Evropu transportirali?

Pa iskreno, mislim da fotonaponski moduli još nisu na razini da bi bili komercijalno uspješni (isplativost je danas moguća isključivo radi subvencija)...

Što se termalnih sistema tiče, rekao bih apsolutno... Bilo da je riječ o glupim kolektorima za grijanje vode (što bi po meni svaki krov u hrvatskoj trebao imati), bilo da je riječ o solarnim TE. E sad, ovisno o rješenju, medij ćeš ugrijati između 100 i 550 stupnjeva (ako se ne varam, doduše, možda su mi podaci zastarjeli, izvučeni iz glave)... U svakom slučaju značajno štediš...

Alexis
22.09.2010., 09:38
Našla link (http://www.siemens.com/press/en/presspicture/?press=/en/presspicture/pictures-photonews/2009/pn200912.php)

2009-Jul-10

The Desertec concept describes sustainable power supply for Europe, the Middle East and northern Africa based on renewable energy sources.

The power is to be generated by solar thermal power plants primarily located in northern Africa and by wind farms off the coast of northern Africa and northern Europe.

Together with a number of renowned industrial companies Siemens has a commitment in the Desertec Industrial Initiative. The graphic indicates the space needed for solar collectors to supply the needs for seawater desalination and about two-thirds of the electricity consumption in MENA in the year 2050 and about one-fifth of the European electricity consumption by Concentrating Solar Thermal Power Plants. Siemens has a comprehensive portfolio for solar thermal power plants and low-loss transport of electrical energy over long distances: from steam turbines and solar receivers for solar thermal power plants and solutions for high-voltage direct-current (HVDC) transmission. Siemens is also a world leader in offshore wind farms.

more
22.09.2010., 16:58
Otkud ti da je lokacija Rijena? Odabrana je lokacija na otoku pašmanu, nm 234 m, u blizini vrha Bokolje...
Bergey XL.1 trebala bi biti najbolja na tržištu...
Ako lažu proizvođači...lažem i ja... A što se izračuna tiče, "podcijenio" nisam sigurno... eventualno zbog nedostatka atlasa vjetrova i aproksimacije sam "precijenio". Uz prosječnu godišnju brzinu vjetra od 5,54 m/s, dvije vjetroturbine su mi dale 6000 kWh godišnje... a to je jako puno (čak bih rekao previše)
BTW. Ja fakat ne znam otkuda ti vadiš te cijene... Kvalitetni proizvodi koštaju... Nema teoretske šanse da ti dobiješ 3 kW za 3500 USD... Ama baš nikakve... nula... nada, zippo... Bergey XL.1 stoji oko 2800 USD, pa zatim dodaj toranj, pa sigurnosnu kočnicu, pa kit za podizanje... i pufff, eto te na 5000 dolara... Što se Skystreama 3.7 tiče, za snagu od 1,8 kW trebaš ispljunuti oko 6000 dolara (plus ostatak gore već navedene opreme) i na sve to skupa, pljucnuti troškove transporta (koji nipošto nisu mali, nije u pitanju kuverta) pa carina i na kraju PDV... Montažu i puštanje u rad da i ne spominjem....

Skystreama 3.7 izlazi iz tvornice 826 $ za bergey ne znam.(ne mogu doč do njega po toj cijeni)
a ako ko hoče dam 3kw elektromotorni Yawing, lopatice i controler off grid
2900 $ komad minimalno 50-60 komada
2 kw 1500 $ iste karakteristike samo šta je broj okretaja 300/u minuti
1 kw Furling type,650 $ 2kw Furling type 934 200 komada min.
Sve u bilo koju luku u svijetu osim Antartike i Artika treba dodat par tisuča
najisplativija je vt od 20 kw turbina i lopatice ,kontroler 10000 $ + toranj 6000$

Rijecanin
22.09.2010., 20:17
Skystreama 3.7 izlazi iz tvornice 826 $

Coca Cola izlazi iz tvornice po 50 lipa za dvije litre, pa je ti svejedno plaćaš 10 kuna... Skystream 3.7 ako ga želiš kupiti košta cca 6000 dolara (agregat, bez ostatka)...

za bergey ne znam.

cca 2800 dolara za agregat

a ako ko hoče dam 3kw elektromotorni Yawing, lopatice i controler off grid
2900 $ komad minimalno 50-60 komada

Šta će ikome 50-60 komada?! Treba ti jedan, dva ili tri... i to je to... Ako se pal želiš igrati proizvođača, ovo su i tako smiješne snage... dakle opet nema smisla...

Sve u bilo koju luku u svijetu osim Antartike i Artika treba dodat par tisuča
najisplativija je vt od 20 kw turbina i lopatice ,kontroler 10000 $ + toranj 6000$

Ne kontam te uopće... Kakvog smisla ima gledati veleprodajne cijene u kini kod razmatranja isplativosti ulaganja u maleno off grid postrojenje?!?!?!?!

zacky
22.09.2010., 21:36
Znači ipak nas ima malo više koji bi gradili!

volimvucu
24.09.2010., 23:51
jasno je da je ulaganje u startu vece
ne treba zaboraviti da redovno odrzavanje za sobom takodjer vuce troskove
(da ne velim da se tu i tamo moze desit i neki kvar)

ali....

odvojeno od financijske racunice stoji cinjenica da postavljanjem solarnih kolektora na krov svoje kuce radis korak prema svojoj energgetskoj neovisnosti (od monopolistickog izvana nametnutog sistema)
jos ako to skombiniras recimo sa......
...sa sistemom sive vode
...dobrom izolacijom kuce
,,,,izmjenjivacem toplog zraka
...nekakvom turbinom na vjetar...

ihaaaaaaj.........i di ti je kraj.........

energetska neovisnost (ili manja ovisnost) - neprocjenjivo

:facepalm:

troškovi održavanja malog fotonaponskog sustava su neznatni..!!

badja
01.12.2010., 06:13
i sad na kraju šta možte preporučiti da je naj povoljnije,a ok.Zanima me, na šta se treba obratiti pozornost tj. kakav sustav izabrati, koju jačinu za vikendicu. Uglavnom samo za svijetla, tv, hladnjak.

zacky
01.12.2010., 23:28
Svijetla i TV su lako riješivi,ali hladnjak poskupljuje stvari,ali opet možeš stavit neki mini.
Fotopaneli meni izgledaju jednostavnije,vjetrnjača je složenija,ali osobno bi kombinirao jedno i drugo.

bjdarko
25.12.2010., 20:57
Možete birati između polikristalnih i kristalnih ali najjeftinije su amorfni paneli. Prvo se odlučite za snagu i površinu na kojoj će te instalirati panele.
Pozz!

ZEGA
27.12.2010., 06:06
http://www.e-vozila.com/forum/index.php?c=2
Tu imas dosta informacija i dosta ljudi sa instaliranim sustavima i iskustvom kako se ponasaju, ako zelis informacije iz prve ruke, radije pogledaj ove teme...
Npr max (http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=1524)za solare i barba (http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=2435) za vjetrenjace...

bjdarko
27.12.2010., 08:17
Odličan link. Hvala! Mada se radi o nekom ličnom poduhvatu. Kolika je snaga? I šta sve može da se napaja?

Begemotica
27.12.2010., 14:12
Fotopaneli meni izgledaju jednostavnije,vjetrnjača je složenija,ali osobno bi kombinirao jedno i drugo.

I ja, ali prošlog petka odljetila bi kao helikopter.

zacky
27.12.2010., 18:15
I ja, ali prošlog petka odljetila bi kao helikopter.

Dovučeš je u garažu :)

kimi46
15.01.2011., 16:09
Pitati ću ovdje da ne otvaram novu temu.

Zna li itko gdje bi mogao nabaviti samostojeće rasvjetne stupiće koji bi imali vlastite fotonaponske ćelije i bateriju i koji bi se automatski palili po noći (znači stupić visine 0.6 - 1m sa ugrađenom led svjetiljkom snage par wata i fotonaponskom ćelijom).
Pritom ne mislim da vrtne svjetiljke koje se zabiju u zamlju nego na ipak neko bolje rješenje za npr. rasvjetu prilaznih putova i sl. (da malo jače svijetle i da imaju po mogućnosti malo čvršće (metalno) kučište).

Npr. nešto slično ovome samo da ima malu solarnu ćeliju: http://art-rasvjeta.hr/vanjska-rasvjeta-cijena/prodaja/vanjska_lampa_2304_2305

badja
01.02.2011., 05:58
Pitati ću ovdje da ne otvaram novu temu.

Zna li itko gdje bi mogao nabaviti samostojeće rasvjetne stupiće koji bi imali vlastite fotonaponske ćelije i bateriju i koji bi se automatski palili po noći (znači stupić visine 0.6 - 1m sa ugrađenom led svjetiljkom snage par wata i fotonaponskom ćelijom).
Pritom ne mislim da vrtne svjetiljke koje se zabiju u zamlju nego na ipak neko bolje rješenje za npr. rasvjetu prilaznih putova i sl. (da malo jače svijetle i da imaju po mogućnosti malo čvršće (metalno) kučište).

Npr. nešto slično ovome samo da ima malu solarnu ćeliju: http://art-rasvjeta.hr/vanjska-rasvjeta-cijena/prodaja/vanjska_lampa_2304_2305

Imene bi to interesiralo...:top:

kiwiman
01.02.2011., 08:24
Imaš u BauMax solarni reflektor i još sa ugrađenim senzorom pokreta cijena 470 kuna

bjdarko
02.02.2011., 12:19
Zavisi koje namene, tako se i cena razlikuje. Da li treba za baštu, dvorište?

mg-press
03.02.2011., 09:21
čujem da su se pojavili neki fotonaponski paneli 'u roli': savitljivi, lagani, samo se lijepe na postojeći krov, ne treba građevinska...

ima li s time kavkih iskustava?

ericsson
03.02.2011., 09:41
čujem da su se pojavili neki fotonaponski paneli 'u roli': savitljivi, lagani, samo se lijepe na postojeći krov, ne treba građevinska...

ima li s time kavkih iskustava?
Tema na stanovanju se zove - solarna energija, isplativo ili ne. Probaj i tamo.

Ramzes II
06.02.2011., 07:48
Ovdje svatko ima svoju teoriju, od super se isplati, do ne isplati se nimalo. Naravno istina je u sredini. Dali netko zna kako mogu ja sam izračunati koliko mi energije za toplu vodu treba (statistički) i koliko mi kolektori mogu u Zagrebu proizvesti toplinske energije (statistički). Ja imam troškovnik i odmah ću sve znati. Cijenu plina znam i toplinski učinak po kubnom metru..

astralni šetać
06.02.2011., 11:15
Solarne ploće su skupe i ono ako živite u kraju gdje baš i nema sunca onda su vamo one beskorisne. Npr znam da je u Zagrebu uglavnom magla tokom zime i to. Tad vam solarne ploće ne služe nićemu. Dole na mediteranu to je ok i isplati se tko ima para. Kombinacijom da vam veliki i konstantni potrošaći elektrićne energije kao što su frižider i kuhalo ostanu prikljućeni na distribucijsku mrežu HEP-a , a manji potrošaći poput elektrićne rasvjete po kući i oko nje te ostalo ono može se uštediti i do pedeset posto struje a to znači dvostruko manji račun za struju. Kad se to ukombiniria na pet godina vi u osnovi ispaltite solarnu ploču , njenu ugradnju te da vam netko razvuće žice po kuči malo gdje triba i to al to se može i s produžnim kabelima u osnovi i onda nakon toga imate besplatnu energiju za sve osim frižidera , kuhala i tako tih većih potrošaća. Ovo je samo ono u grubo čisto kao osnovni model. Dakle od dvdeset do pedeset posto struje samo s jednom solarnom pločom jedno kučanstvo može uštedjeti po danu.

Solarne ploće ovako izgledaju primamljivo kao ideja i to al u osnovi ako nema sunca one su vam beskorisne. U jednoj Lici , Slavoniji i sjeverozapadnoj Hrvatskoj ne znam koliko vam se isplati ugrađivat te ploće ako mislite pri tom da ćete nešto ekonomski uštedjeti. Ok ako je riječ o nekakvoj vikendici pa ono nema distribucijske mreže do tamo a samo lijeti idete i to pa ok al ekonomski u tim krajevima nisam baš siguran da su one neka ušteda. Šta više možda vas sve iziđe skuplje jer nema sunca nema ni koristi od njih.

S druge strane priobalje i otoci su skroz druga priča. Uzet ću samo primjer Hvara , našeg najsunćanijeg otoka. Ima toliko sunčanih sati u godini da se to dole i te kako isplati.

Godišnji prosjek sunčanih sati iznosi 2726 sati, a maksimum je dostignut 2003. godine kada su izbrojana 3053 sata.

Dakle tamo ima smisla stavljat te ploće ako se želi uštedjeti i to al u jednoj Lici i gore te ploće ono na kraju mogu koštati i više nego da ih niste ugradili uopće jer bez sunca one nedaju energiju.

bjdarko
06.02.2011., 14:27
Ok, donekle se slažem sa vama, ali kako kažeze Zagreb je večito pod maglom? Kao i cela ravnica? A zašto onda toliko solarnih krovova ima u Nemačkoj i Danskoj? Oni mu nekako dođu severnije, i to malo više!

somied
06.02.2011., 16:56
Ok, donekle se slažem sa vama, ali kako kažeze Zagreb je večito pod maglom? Kao i cela ravnica? A zašto onda toliko solarnih krovova ima u Nemačkoj i Danskoj? Oni mu nekako dođu severnije, i to malo više!

Solar Energy Madness in Europe (http://globaleconomicanalysis.blogspot.com/2011/01/sunday-funnies-2011-01-23-student-loans.html)

"Solar Energy Madness in Europe

In an effort to spur solar energy in France, Germany, Spain and other European countries, bureaucratic dunces decided to pay as much as 10 times market rates for those supplying energy to the power grid.

In response, farmers in France have started building "barns" that serve no other purpose than a place to put solar panels. Supermarkets put solar panels on their roofs and unused sections of parking lots.

It has been a boom to solar panel makers (China), but it is costing costing the French power company Electricite de France SA more than a billion euros ($1.3 billion) a year to meet government mandated pledges to accept solar energy from those supplying the grid.

At the end of 2010, EDF received 3,000 applications a day to connect panels to the grid. In 2008, the number of applications was 7,100 for the entire year.

The results should have been easy to predict in advance, but you can never explain anything to economic illiterates interfering in the free markets hoping to make things better. They never do.
..."

more
06.02.2011., 17:13
Solarne ploće su skupe i ono ako živite u kraju gdje baš i nema sunca onda su vamo one beskorisne. Npr znam da je u Zagrebu uglavnom magla tokom zime i to. Tad vam solarne ploće ne služe nićemu.
Kombinacijom da vam veliki i konstantni potrošaći elektrićne energije kao što su frižider i kuhalo ostanu prikljućeni na distribucijsku mrežu HEP-a , a manji potrošaći poput elektrićne rasvjete po kući i oko nje te ostalo ono može se uštediti i do pedeset posto struje a to znači dvostruko manji račun za struju.

njenu ugradnju te da vam netko razvuće žice po kuči malo gdje triba i to al to se može i s produžnim kabelima u osnovi i onda nakon toga imate besplatnu energiju za sve osim frižidera , kuhala i tako tih većih potrošaća.

astralni šetać izvini ali ti nemaš pojma o struji pa nemoj nikoga savjetovat

Spajanje na vašu kučnu el.mrežu ne koristite nikakve posbne produžne kabele,
birate potrošače itd nego jednostavno spojite mrežni inverter na fazu vaše el.instalacije,bez obzira na vašu potrošnju i snagu solaraca.Inverter se automatski sihronizira sa mrežom vi trošite struju normalno kao i dosada,ako trošite više nego proizvodite razlika se uzima iz Hepove mreže a ako proizvodite više od vaše potrošnje višak odlazi u mrežu i stari analogni satovi se vrte unazad i neki od novijih digitalnih se isto tako vrti unazad.
Ovo je situacija za spajanje na mrežu bez suglasnosti(na crno)

U zagrebu se na instaliranih 1 kw panela može godišnje u fiksnoj konstrukciji skupiti od 900-1100 kwh el.energije.

U Dalmaciji se može skupit od 1400 do 1500 kwh

astralni šetać
06.02.2011., 21:19
Dobro nisam rekao da se razumijem u detalje i to. Drago mi je da si ti objasnio. Ne znam jel se to isplati postavljat u Zagrebu i gore. Mislim ono ploće koštaju pa ono ok instaliranje njih isto nešto pa njih treba minjat svako x toliko pa sad ono ne znam baš koliko je ekonomski isplativo npr u kontinentalnom dijelu Hrvatske to ugrađivati. Ako imaš konkretne podatke ono ne bi bilo loše proučiti ih. Za priobalje i otoke znam da se isplate definitivno. Ima dosta sunćanih dana i to. Al za gore ne znam baš kad sve zbrojiš i oduzmeš. Danas je bio lijep dan i dok sam vozio namjerno sam gledao krovove kuća uz cestu. Samo na jednoj sam vidio ćetri velike ploće. Ostale ništa a sunćan dan je bio totalno i ono dole se to isplati i čudno da ih nema na više krovova. Ne znam kakvo je stanje gore. Ono isplativost i to. Mislim na ekonomsku računicu. Cijena ploća plus cijena ugradnje plus održavanje pa ono s obzirom na sunćane dane jel to ima nekog velikog smisla gore u kontinentalnoj Hrvatskoj.

Meni osobno bi bilo zanimljvo vidjeti ekonomsku isplativost sunćanih ploća u kontinentalnom dijelu i to pa ono jel se isplati to ugrađivat gore il ne. Ono ako s time gore uspiješ tek deset do dvadeset posto uštedit najviše onda to i nije neki posal uopće. Drugim riječima ako na kraju kad sve zbrojiš i oduzmeš gore dobiješ tek deset posto uštede do dvadeset ako su povoljniji uvjeti ono onda to i nije nešto za globalno riješavanje struje iz obnovljivih izvora energije gore na kontinetalnom dijelu zemlje.

srki
10.02.2011., 20:50
U zagrebu se na instaliranih 1 kw panela može godišnje u fiksnoj konstrukciji skupiti od 900-1100 kwh el.energije.

U Dalmaciji se može skupit od 1400 do 1500 kwh

To je loše jer većinu vremena taj panel ne radi. Ako proizvede 1500 kWh to znači da je radio samo 17% sati godišnje (7 260h godišnje praktički neradi). Sad fora je što on dio dana radi na punoj snazi, dio na polovici snage, a dio uopće neradi dakle snaga mu jako oscilira što uopće nije poželjno.

more
10.02.2011., 22:44
To je loše jer većinu vremena taj panel ne radi. Ako proizvede 1500 kWh to znači da je radio samo 17% sati godišnje (7 260h godišnje praktički neradi). Sad fora je što on dio dana radi na punoj snazi, dio na polovici snage, a dio uopće neradi dakle snaga mu jako oscilira što uopće nije poželjno.

Ti napravi bolje pa se obogati.
Momak o čemu ti pričaš,Prosječna potrošnja u hrvatskim kučanstvima je oko 3000 kwh godišnje to jest sa štednjom je dosta i 1000-2000 kwh godišnje.
Za obiteljske kuče na mreži je dosta investirati oko 4000 Eura i neče plačati struju sljedečih 30-40 godina

zacky
10.02.2011., 22:45
Pa panel radi i za oblačna vremena,samo što malo daje!

srki
13.02.2011., 13:03
Za obiteljske kuče na mreži je dosta investirati oko 4000 Eura i neče plačati struju sljedečih 30-40 godina

I kolko se može m2 dobit za 4000€?

more
13.02.2011., 15:19
I kolko se može m2 dobit za 4000€?
Šta te briga za m2 za 4000 Eura dobiješ 2 kwp

skianika
13.02.2011., 20:12
Imam vikendicu od 56 m2 na moru. Kupio bi solarni sustav koji bi podržavao rasvjetu, hladnjak, bojler, hidropak. Zanima me koja bi mi snaga trebala i koliko bi taj sustav koštao.

srki
13.02.2011., 22:38
Šta te briga za m2 za 4000 Eura dobiješ 2 kwp

Reci ti meni koliko m2.

more
13.02.2011., 22:44
Imam vikendicu od 56 m2 na moru. Kupio bi solarni sustav koji bi podržavao rasvjetu, hladnjak, bojler, hidropak. Zanima me koja bi mi snaga trebala i koliko bi taj sustav koštao.
Prvo moraš odlučit koliko kwh ti energije dnevno treba.
Vrijeme upotrebe vikendice po mjesecima barem broj dana
Bojler zaboravi u startu ili kupi otvoreni sistem solarni bojler jeftini kineski
150 litara po cijeni od 2000-5000 kn i spoji na mrežu.
Kupi watmetar i izmjeri potrošnju u vremenu od 7 dana i tada se može pričati sve ostalo je nagađanje neki frižideri troše 200W dnevno a nekima nije dosta ni 2 kwh el.energije
Neki koriste za rasvjetu led od 5 W neki štedne od 23W a nekima nije dosta ni 1000 W običnih žarulja

Begemotica
14.02.2011., 10:26

Ja mislim da na moru ti više se isplati mini-vjetrenjača. Doduše, oteliš se dok pribaviš sve dozvole.

zumbull
08.03.2011., 10:26
Pozz, imam jedno pitanje. Ja u vikendici imam mali solarni sistem sa 4 potrošača. tri žarulje i radio i sve radi na napon 12v. Sad mi je otišao akumulator, zanima me koji akumulator bi meni bio dovoljan za tako nešto? s tim da sve to radi jednom tjedno, eventaulno dva put tjedno po nekoliko sati. zanima me jer mi je jedan ponuđač rekao cifru od oko 2000 kn što mi se čini prepuno. i rekao mi da mi treba akumulator od 180 ah. Dal je to točno il me želi preveslati?

red_shrike
08.03.2011., 10:31
Onaj traktorski koji ima puno Ah, drugi po redu bi uzeo neki za dizelaše.

zumbull
08.03.2011., 10:42

ozbiljno ili?

red_shrike
08.03.2011., 10:46
ozbiljno ili?

Pa da, jedino bih ja imao štedljive žarulje ili možda LED koje troše po 1-2 W. Čemu komplicirati kada može ići i jednostavno? Akumulator za dizelaša je i rađen za heavy duty a ti bi ga na lagano pražnjenje stavio.

zumbull
08.03.2011., 10:50
pa jesu štedljive namjenjene na solarni napon, te radio koji također radi na 12v. ne kužim se u te akumulatore, zar na nečemu takvm ne mora bit solarni akumulator 12v?

red_shrike
08.03.2011., 11:06
Solarni akumulator? Akumulator je jedna velika punjiva baterija i najbitnije je da je na naponu na kojem rade uređaji. Svi akumulatori za aute su na 12 V, ti imaš panele koji proizvode 12 V i eto ti ga na.

zumbull
08.03.2011., 11:11
pa vidim da tako piše u cijenicima koje sam našao na netu, evo str. http://www.omnibus.hr/cjenik_solarne_opreme.htm. tu piše solarni akumulatori. zar je potreno toliko Ah za ova četiri potrošača?

red_shrike
08.03.2011., 11:16
Ne, ali daje dulju autonomiju. Moj akumulator daje 5 kWh na oko 2.5 sata što je za tvoje potrebe pretjerano, ali sa malom potrošnjom ovo se možda pretvori u 24-48 sati autonomije ili više.

zumbull
08.03.2011., 11:19
i što bi ti meni preporučio ako nije problem te tako nešto pitat.?

red_shrike
08.03.2011., 11:43
Osobno, ja bih imao ultrakondenzatore, ali u tvom slučaju su možda ipak zgodniji auto akumulatori (ako zbog ničeg drugog zbog cijene i familijarnosti sa tehnologijom). Razlika kod ultrakondenzatora i baterija je u ovome: kondenzatori imaju manji kapacitet (5-10% baterije u najboljem slučaju), ali se pune u nekoliko sekundi i imaju trajnost u smislu ciklusa punjenja/pražnjenja u domeni miliona (umjesto max 1000 kod li-ion baterija), operativnost na temperaturi od -40 do +60 C.

more
09.03.2011., 20:45
Moj prijatelju oni koji stavljaju panele u njemačkoj imaju kredite od par % a za oročenja imaju 1% i tisuče eura na banci

Ja mislim da na moru ti više se isplati mini-vjetrenjača. Doduše, oteliš se dok pribaviš sve dozvole.
Na poljoprivrednom zemljištu lako dobiješ dozvolu za VT

Pozz, imam jedno pitanje. Ja u vikendici imam mali solarni sistem sa 4 potrošača. tri žarulje i radio i sve radi na napon 12v. Sad mi je otišao akumulator, zanima me koji akumulator bi meni bio dovoljan za tako nešto? s tim da sve to radi jednom tjedno, eventaulno dva put tjedno po nekoliko sati. zanima me jer mi je jedan ponuđač rekao cifru od oko 2000 kn što mi se čini prepuno. i rekao mi da mi treba akumulator od 180 ah. Dal je to točno il me želi preveslati?
Da dobro ti je rekao

Je li ti to ozbiljno ili se šališ.To su ti starter akumulatori i sam kažeš da im je namjena za pokretanje traktora par sekundi svako par dana

Ne, ali daje dulju autonomiju. Moj akumulator daje 5 kWh na oko 2.5 sata što je za tvoje potrebe pretjerano, ali sa malom potrošnjom ovo se možda pretvori u 24-48 sati autonomije ili više.
Ma koji ti to imaš akumulator na C 2.5 i to 166 A

Ja imam grdosiju od akumulatora (680 kg) i to sa tehnologijom dodatne snage,ugrađenim pumpama za cirkulaciju sumporne kiseline,Posebno ojačane tubularne čelije i jedva daje 150 A na 24v iskreno rečeno bez problema izdrži 150A konstatnog pražnjenja 5 sati

http://www.hawkerpowersource.com/products/energy_plus_pg2.htm

Begemotica
10.03.2011., 11:46
Na poljoprivrednom zemljištu lako dobiješ dozvolu za VT

Ali ne u obalnom pojasu gdje bi bilo najpogodnije :(

more
10.03.2011., 16:43
Ali ne u obalnom pojasu gdje bi bilo najpogodnije :(

Nije istina,
Pravilnik o jednostavnim građevinama stupija na snagu 10.02 2008 g

Na temelju članka 104. i članka 209. stavka 5. Zakona o prostornom uređenju i gradnji (»Narodne novine«, br. 76/07) ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, donosi

PRAVILNIK O JEDNOSTAVNIM GRAĐEVINAMA I RADOVIMA

Članak 2.
17. Građevina i oprema namijenjena držanju stoke, kao što je:
– vjetrenjača s bunarom i pumpom za crpljenje vode namijenjena parceli jednog korisnika,

Znači morate imati poljoprivredno zemljište i jedan komad domače stoke/ovca,koza i sl.

Meni je bila došla inspekcija napisala prijavu ali na mom pisanom prigovoru je prigovor uvažen.Inače sam posudija 4 ovce od prijatelja i napravija foto album VT,ovaca i maslinika.

ZEGA
16.03.2011., 22:03
Nije istina,
Pravilnik o jednostavnim građevinama stupija na snagu 10.02 2008 g

Na temelju članka 104. i članka 209. stavka 5. Zakona o prostornom uređenju i gradnji (»Narodne novine«, br. 76/07) ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, donosi

PRAVILNIK O JEDNOSTAVNIM GRAĐEVINAMA I RADOVIMA

Članak 2.
17. Građevina i oprema namijenjena držanju stoke, kao što je:
– vjetrenjača s bunarom i pumpom za crpljenje vode namijenjena parceli jednog korisnika,

Znači morate imati poljoprivredno zemljište i jedan komad domače stoke/ovca,koza i sl.

Meni je bila došla inspekcija napisala prijavu ali na mom pisanom prigovoru je prigovor uvažen.Inače sam posudija 4 ovce od prijatelja i napravija foto album VT,ovaca i maslinika.

:s
Care!!
Valja!:top::top:

haram
17.03.2011., 05:03
Što se tiče omasovljenja sol.e., primjena nanotehnologije zadnjih godina otvara nove perspektive (a u svjetlu tekućih događaja će još i više, čini mi se...)
ako vam se da, škicnite poglavlje o solarnoj na linku u mom potpisu...

spedja82
17.03.2011., 13:28
Evo kako Makedonci rade jednostavno

Solarni paneli za manje od 1000 denara (15 eura) (http://energetskaefikasnost.info/?p=105)

wassermann
26.03.2011., 15:02
PUNO NEJASNIH OBJAŠNJENJA,moram reći i netočnosti,nemojte slušati ni moj,nego moj savjet je:uvijek poslušati nekog tko ima iza sebe referense i stručnjaka koji ima što za reći po tom pitanju,a tko je taj?,pitati i opet pitati prije nego potrošiš novac.Solarna energija je uvijek isplativa što se tiče tople vode ili grijanja,za koliko se to isplati?,to je pitanje,ako netko ima mogućnost financij.mislim onda je isplativost ODMAH kod prvog dana,jer ništa ne troši,a dobivaš iz min u min.ZAMISLI koji je to osjećaj pod tušem,a voda bogom dana topla,da ne kažem
malo kompleksnija stvar tvz.potpora za c. grijanje,energija je svakim danom skuplja,zato bez razmišljanja odmah preporučam,ja sam dobar dio života opisano radio sad sam u mirovini,ali rado
ako netko ima pitanje odgovorit ću ovim putem,naravno ako je povjerenje prisutno,jer moj moto bio je i ostao" BEZ POVJERENJA NIŠTA OD POSLA",nažalost državna potpora,još ništa,ako imašee
lovu za bijesni auto onda najprije kupi solarno,pa ćeš imati više za sve.SIGURNO!

maryo20
22.04.2011., 13:48
Da li je netko zainteresiran za kupnju solarnih fotonaponskih panela?
Paneli se sastoje od 60 polikristalnih ćelija, 156 x 156 mm od silicija (snage od 200 do 240 W).
Paneli imaju mala oštećenja (ima zraka unutra ili puknuta ćelija), nemaju garanciju.

dfranc
30.04.2011., 21:35
Da li je netko zainteresiran za kupnju solarnih fotonaponskih panela?
Paneli se sastoje od 60 polikristalnih ćelija, 156 x 156 mm od silicija (snage od 200 do 240 W).
Paneli imaju mala oštećenja (ima zraka unutra ili puknuta ćelija), nemaju garanciju.

Mene zanima,ako može uslikaj jedan panel i zanima me cijena.pozz

hrvo78
20.05.2011., 10:29
dali netko zna kako se postaje povlasteni prodavatelj elektricne energije tj kako se prodaje struja elektri

Begemotica
20.05.2011., 11:33
dali netko zna kako se postaje povlasteni prodavatelj elektricne energije tj kako se prodaje struja elektri

Ishodiš 63 dozvole i onda prodaješ HEP-u električnu energiju koju proizvodi tvoja vjetro- ili solarna minielektrana.

lunapark mala
10.07.2011., 19:55
neka mi netko molim vas kaže na koju foru solarnom energijom se dobiva struja u kućanstvu u zimi i koliko je to efikasno i da li je to ok?

zacky
10.07.2011., 20:22
Ne radi to na toplinu,nego na sunce!
Što se struje tiće,za nju je čak gotovo uvijek bolje na hladnom!

lunapark mala
10.07.2011., 20:31
znači bez problema solarnom energijom mogu snadbijevati kuću sa strujom tokom cijele godine bez obzira na godišnje doba? znaš li koja je cijena montaže i svega toga da bi imala struju

lunapark mala
10.07.2011., 20:36
pitam zato što mi neki ljudi govore pa što će ti to kako ćeš u zimi imati struju kad nema sunca?jer mi bi to htjeli jer nam je priključak struje 9500 kn,i još kad to platiš imaš rate svaki mjesec za plaćati,a to mi je previše.a struju ti priključe tek kada uplatiš cijeli iznos

zacky
10.07.2011., 23:26
Ne znam točno.
Ali znam da cijena raste sa snagom,i da bi opremu vjerovatno uvezao,jer ovdje je sve skuplje!
I ja bi taj tvoj problem isto tako riješavao,možda bi dodao i vjetrenjaču!
Ljepo sa tim novcima kupiš početnu opremu,umjesto da daš Hep u!
Poslje svaki mjesec nadograđuješ dok ne postigneš potrebnu snagu!

Daniel.N
11.07.2011., 01:27

Zagreb je pod maglom zbog Save i njene vlage. Na brdima ima mnogo manje magle.

Treba malo otići na selo, i vidjeti koliko je kuća bez fasade. Griju se na drva, drva su jeftina ili imaju svoja... Nije ni to loše, to je isto solarna energija, neke vrste.

more
11.07.2011., 02:04
znači bez problema solarnom energijom mogu snadbijevati kuću sa strujom tokom cijele godine bez obzira na godišnje doba? znaš li koja je cijena montaže i svega toga da bi imala struju
Ako imaš love ne kuču nego cijelu državu,

Prvo moraš proračunat svoju potrošnu to jest koliko ti kwh sati treba godišnje.

JAWS
16.07.2011., 20:09
Ako imaš love ne kuču nego cijelu državu,

Prvo moraš proračunat svoju potrošnu to jest koliko ti kwh sati treba godišnje.

prvo vidiš koliko trošiš dnevno,s tim da instalirana snaga i ona koju možeš dobiti nije isto.

Recimo panel od 1KW na krovu kuče ti ima u najboljem slučaju iskoristivost od 20% s tim da bi u tom slučaju panel morao biti motoriziran da prati položaj sunca kao i kut upada sunčevih zraka,a to odma poskupljuje cili sustav.

http://www.solarni-paneli.hr/index.html

evo na ovom poviše piše 10kn po Wattu znači u našem slučaju samo panel plačaš 10000kn+montažni sklop+pretvarači(s njima dobjaš izmjeničnih 220V)+baterije(za kad nema sunca)

znači ovaj bi ti sustav omogučavao recimo rasvjetu sa štedljivim žaruljama
čak ti nebi bio dovoljan za napajanje playstationa 3

recimo da sve to platiš u najboljem slučaju 10000kn

recimo da ti sustav omoguči dnevno 2kWh,u jednoj godini recimo 800kWh možeš se tuči nogom u guzicu

znači samo da bi isplatio sustav triba ti 12,5 godina

da bi kuča bila potpuno neovisna,uz RACIONALNU potrošnju

+solarni za grijanje vode
+spremanje hrane na plin
+struja iz solarnih

neide ispod 50000 Eura

a di su možebitni kvarovi i održavanje,to je za sada ne isplativo jedino kad bi država preuzela na sebe makar 1/3 troškova ALI zašto bi pravila konkurenciju HEP-u

kako god okreneš HEP-ova struja je još najjeftinija,

jedino ako se ima nekakva baraka izvan civilizacije di dolaziš napuniti baterije,pa eto ipak da imaš za neke osnovne potrebe

rasvjeta
frižider
mobitel,laptop

onda s nekih 10000kn možeš u tom slučaju ipak biti okružen nekim osnovnim civilizacijskim dosezima

a ovi šta se pucaju na ekologiju bilo bi im bolje za tu lovu pošumljavati hrvatsku,više bi imali koristi od te šume koja bi narasla nego

rakijetina
16.07.2011., 20:41
da bi kuča bila potpuno neovisna,uz RACIONALNU potrošnju

+solarni za grijanje vode
+spremanje hrane na plin
+struja iz solarnih

neide ispod 50000 Eura
Odakle si izvukao tih 50000 eura života ti?

JPK
16.07.2011., 22:21
pitam zato što mi neki ljudi govore pa što će ti to kako ćeš u zimi imati struju kad nema sunca?jer mi bi to htjeli jer nam je priključak struje 9500 kn,i još kad to platiš imaš rate svaki mjesec za plaćati,a to mi je previše.a struju ti priključe tek kada uplatiš cijeli iznos

Dobro ti govore, neces imati struje usred ljeta, a kamoli po zimi. 9500 kn je bagatela u odnosu na ova sranja, koja zapravo ni ne funkcioniraju.

JPK
16.07.2011., 22:46
Osim toga nikad mi nije bilo jasno zasto tolikim ljudima nije jasno da je proizvoditi struju sam za sebe idiotska ideja. Otprilike kao i da svatko ima svoj mlin za proizvodnju brasna. Valjda je marketing u pitanju. :ne zna:

more
17.07.2011., 13:27
Osim toga nikad mi nije bilo jasno zasto tolikim ljudima nije jasno da je proizvoditi struju sam za sebe idiotska ideja. Otprilike kao i da svatko ima svoj mlin za proizvodnju brasna. Valjda je marketing u pitanju. :ne zna:
Ja imam svoj mlin za proizvodnju vlastitog brašna,čak više moga bi proizvodit brašno za malo selo.

JAWS
18.07.2011., 00:58
Odakle si izvukao tih 50000 eura života ti?

http://www.artas.hr/energija/solarni_moduli.htm

http://www.huzp.hr/el030204.htm

oko 10kWh se potroši u prosjeku dnevno,znači tribaš 70 komada modula od 135W,več tu ode 20000 ejura+baterije za po mraku,dobro ta cifra od 50000 ejura možda je pretjerana ali sam mislio na nju ako kučanstvo želi maksimalni komfor

živa se penje na 40C,normalno da svatko oče klimu,sama klima može potegniti u idealnim uvjetima 5-6kWh/

sve u svemu ono kučanstvo koje želi biti potpuno neovisno znači da se 100% pokriva energijom za sve potrebe bez škrtarenja i triba 50000 ejura

največi problem su baterije,

50000 ejura znači da si 25 godina potpuno neovisan(računajuči sav materijal,održavanje,kvarovi,nove baterije)

ustvari lipo recimo zapiš broj brojila u određenu uru i to učini 24h posli pa češ viditi potrošnju

135W solarnih panela dođe 2000kn,pa računaj,s tim da 135W zauzima 1m2

s tim da ovo svrstavanje uređaja po klasama potrošnje triba uzeti sa dozom sumnje,jer sam baš čitao da su kod mjerenja odstupanja bila i priko 30%

znači bilo bi najbolje otiči sa wattmetrom i miriti ali tko če ti to dozvoliti

http://www.klimacentar.com/novosti/najjeftinije-grijanje-l-dio.html

inverter klima(energetska klasa A/A) u prosjeku grijanje/lađenje ako radi 10 sati dnevno troši 7kWh znači samo za klimu triba 2000 ejura

inače ako imaš recimo 1kWh potrošnju triba ti duplo više kWh panela,jer sustav nikad nije 100% učinkovit,nagib sunca,oblačno,vrime,mrak,gubici na bateriji,sam sustav stvara gubitke tako da nije to tako sve jednostavno kako mnogi misle da je

ALI je gušt kad nikomu nemoraš polagati račune,ALi prije toga triba muke za skupiti kune NO PAIN NO GAME,

rakijetina
18.07.2011., 09:23
20.000 eura, pa i više, je znatno realnija cifra. Međutim precjenjuješ potrebe prosječnog kućanstva za energijom. Prije desetak ili nešto više godina HEP je, zabrinut za svoju nemogućnost da pokriva potrebe stanovništva i u želji da izjednači krivulju potrošnje, uveo propis da sva kućanstva trebaju ugraditi limitator. Tek prije par godina je to ukinuto, jer je naravno smanjilo HEP-ove profite. U mom stanu, kao i u većini domaćinstava u Hrvatskoj, i danas stoji limitator podešen na maksimalnu snagu od 3,5 kW. Oduzmi bojler, koji može biti solarni termalni, i dođe se do zanimljive brojke.

Što se tiče fotovoltaika za opskrbu strujom, slažem se da su velika investicija i uz trenutne cijene mrežne struje lakše je i praktičnije kupovati mrežnu struju, uostalom paneli se mogu oštetiti ili ukrasti itd. Međutim pošto je njihova glavna prednost ugradnja na mjesta gdje mrežne struje nema, ili je slaba i oštećuje instalacije (naprimjer prije dvadesetak godina mjerili smo napon u nekim dijelovima Kaštela, i bio je oko 170 volti, što naravno uništava kućanske aparate). Prava usporedba bi bila ne s cijenom mrežne struje (odnosno kad se ona radi, onda usporedbe treba raditi s cijenom koja piše na računu za utrošak zajedno s PDV-om, a ne s naprimjer proizvodnom cijenom struje na izlazu iz elektrane u SAD-u), nego s cijenom struje koja bi se na istom takvom izoliranom mjestu dobila iz recimo dizel-generatora uz istu dostupnost struje (dakle utrošak goriva, nafte, dijelova, održavanja, zamjene agregata od recimo 4000 kW koji radi 24 sata na dan jednak broj godina).

Inače da živim u kući ugradio bih solarni bojler odmah sutra, on jest itekako isplativa investicija - čak i kupovni. A improvizirani može za male novce sastaviti svatko tko je imalo vještiji s vodovodnim instalacijama. Koristiti struju iz bilo kojeg izvora za grijanje vode jedna je od luđih i energetski rasipnijih praksi danas.
Spominješ plin za spremanje hrane, cijela Dalmacija naravno kuha na plin, većina ljudi kupuje bocu propan-butana od 115 kuna na benzinskoj pumpi i četveročlanoj obitelji to traje u prosjeku mjesec i pol-dva.

more
18.07.2011., 22:53
http://www.artas.hr/energija/solarni_moduli.htm

http://www.huzp.hr/el030204.htm

oko 10kWh se potroši u prosjeku dnevno,znači tribaš 70 komada modula od 135W,več tu ode 20000 ejura+baterije za po mraku,dobro ta cifra od 50000 ejura možda je pretjerana ali sam mislio na nju ako kučanstvo želi maksimalni komfor

Malo si pobrka lončiće 10 kwh dnevno x 356 dana =3560 kwh energije
1 kwp Solarnih panela aSI/aSI u dalmaciji proizvedu godišnje 1600-1800 kwh

Znači treba ti minimalno 2-2,5 kwp instalirane snage da bi proizveo godišnju potrebu za el.energijom.

Solarni panel od 100 W superkvalitetni Schott ASI košta 990 kn + PDV
http://www.solarni-paneli.hr/cjenik.html

Ako si spojen na HEP-ovu mrežu
treba ti ih oko 20-25 komada što iznosi 3250-4113 Eura sa PDV-eom
Vijek trajanja minimalno 30 godina
Treba ti vrhunski mrežni inverter od 2500-3500 W oko 1200-1500 Eura
Montaža recimo 1000 Eura

Znači da bi pokrili godišnju potrošnju treba vam oko 5500-6000 Eura

i sljedečih 30 godina nebiste plačali struju s tim da bi vjerovatno nakon 10 godina morali mjenjat inverter i dodati 1-2 Panela a nakon 30 godina biste morali dodati još jedno 5-6 panela i promjenit inverter.S tim da bi inverter koji kupite nakon 12 godina bio 10 generacije sa usavršenom elektronikom.
a ako živite skroz bez mreže tada se kupuje drugi inverter dodajete u sistem akumulatore i regulatore punjenja.
cijena akumulatora varira dosta kod nas su strašno skupi zbog velikih marži i troškova države mislim 1 kn kg

Evo jedan primjer sa sjevera njemačke
48V 10 PzS 1500 192*198*755 192 198 755 3.752,00 €
Ovi akumulatori imaju vijek trajanja 20 godina dod 80% to jest iz njih izvlačite oko 58 kw dok ih ne ispraznite

more
18.07.2011., 22:59
Prije desetak ili nešto više godina HEP je, zabrinut za svoju nemogućnost da pokriva potrebe stanovništva i u želji da izjednači krivulju potrošnje, uveo propis da sva kućanstva trebaju ugraditi limitator. Tek prije par godina je to ukinuto, jer je naravno smanjilo HEP-ove profite. U mom stanu, kao i u većini domaćinstava u Hrvatskoj, i danas stoji limitator podešen na maksimalnu snagu od 3,5 kW. Oduzmi bojler, koji može biti solarni termalni, i dođe se do zanimljive brojke.

Rakija i danas se ugrađuju limitatori a snagu limitatora određuje vlasnik brojila i normalno plača priključak po snazi

Limitator, odnosno ograničavalo strujnog opterećenja, je uređaj koji kod kupaca ograničava strujno opterećenje (maksimalnu snagu) istodobno uključenih električnih uređaja na veličinu koja je definirana elektroenergetskom suglasnošću, odnosno ugovorena s HEP ODS d.o.o. Odluku o ugovorenoj snazi priključka, prema kojoj se utvrđuje i nazivna snaga limitatora, donosi kupac - prema svojim potrebama. Nazivna struja limitatora kreće se od 5 do 50 ampera. Cijena limitatora uključena je u cijenu priključka na elektroenergetsku mrežu.

Prema Općim uvjetima za opskrbu električnom energijom (članak 13.), svaki kupac, bez obzira na potrošnju, obvezno mora zadovoljiti uvjet ograničenja ili mjerenja vršnog opterećenja iz elektroenergetske suglasnosti. Za kupce, čija je priključna snaga manja od 30 kW, ograničenje se provodi ugradnjom ograničavala strujnog opterećenja -„limitatora“.

Ograničenje snage u interesu je svih kupaca, jer se tako sprječava nekontrolirano smanjenje napona, problemi vezani uz stare instalacije te problemi vezani uz nekontrolirano povećanje potrošnje pojedinih kupaca (klima uređaji, protočni bojleri i slično), čime se negativno utječe na ostale kupce priključene na isti dio mreže. Prigodom priključenja novog kupca - potrošača na elektroenergetsku mrežu, jedan od temeljnih parametara je određivanje snage priključka.

Više o tehničkim obilježjima uređaja za ograničavanje strujnog opterećenja – limitatora možete pronaći ovdje

Uvođenjem novog Tarifnog sustava u rujnu 2002. godine, limitator prestaje biti izravno vezan za obračun potrošene električne energije, ali zadržava tehničku funkciju zaštite mreže i kupaca.

normalno ne možeš platit priključak od 3,5 kw i tražit limitator od 130 A nego ljepo dobiješ od 15A