PDA

View Full Version : Turistički pratitelj

Tragedija
28.10.2006., 00:09
"adriatica.net tečaj za turističke pratitelje
Postanite
Turistički pratitelj.
Završite 6-mjesečni tečaj za turističkog pratitelja već do proljeća iduće godine te krenite u posao, putujte..."

..... novaca oko 1500 kn...

pitanje:confused: ...
ima li tko s ovim iskustva?
je li isplativo?

i kakva je ova agencija koja to organizira (Adriatica.net) , postoji li koja bolja?

hvala unaprid :)

Kyra
28.10.2006., 15:13
Završila sam taj tečaj pri agenciji Autotrans (Rijeka). Cijena je bila 1200 kuna i trajalo je sve skupa nekih tri mjeseca. Imam licencu ali se ne bavim time.
Neki od onih koji su sa mnom završili rade za Autotrans. Ne znam kako im je.

Sorry, ali da li si upoznat(a) s razlikom između pratitelja i vodiča?

spy
28.10.2006., 15:28
kakva je ova agencija koja to organizira (Adriatica.net) ,
Nemam pojma o tim tečajevima, ali Adriatica nije bezvezna firma, a ako postoji koja bolja, oni će je vjerojatno kupiti:D

Ivanka_1
28.10.2006., 15:32
Nemam pojma o tim tečajevima, ali Adriatica nije bezvezna firma, a ako postoji koja bolja, oni će je vjerojatno kupiti:D

I mene to zanima....

U biti sto se tu radi?!!

Dal to mogu pohađati ako sam redovna studentica!????

Thanks

Kyra
28.10.2006., 15:50
Mislim da nema ograničenja. Ja sam bila student druge godine kad sam to završila.

An'Lyn
28.10.2006., 16:15
Koja je razlika izmedu vodica i pratitelja?

Kyra
28.10.2006., 16:35
Vodič je onaj koji vodi grupu po određenom lokalitetu (u HR se licenca izdaje po županijama - dakle vodič za Primorsko-goransku ili Istarsku županiju). Pratitelj prati grupu od točke A do točke B. Ne objašnjava NIŠTA na lokalitetu te može pričati o nekim znamenitostima samo npr. u autobusu.

To je onaj klasičan primjer: izlet iz Rijeke u Pulu. Ja sam pratitelj grupe. Kad stignemo na odredište, imamo lokalnog licenciranog vodiča koji nas vodi u Arenu i priča. Ja ne smijem ništa govoriti jer nemam licencu za vodiča u Istarskoj županiji.

zamantana
28.10.2006., 22:21
taj ti tecaj ne garantira posao. ja sam ti radila 3 godine kao pratitelj. agencija koja trazi pratitelje raspise natjecaj. ako su zainteresirani za tvoje jezicne kombinacije te pozovu na razgovor. ako su zainteresirani pozovu te na takav tecaj u njihovoj organizaciji koji je besplatan te ako su zadovoljni s tobom, dobit ces posao. vidila sam da gulliver travel iz dubrovnika trazi pratitelje. btw, trenutno su egzoticniji jezici na cijeni, a francuski se trazi za poludit

An'Lyn
28.10.2006., 23:05
Hvala na objasnjenju! :top:

Space Dementia
23.11.2006., 13:03
Da podijelim i svoje iskustvo...
Dakle, u 2. ili 3. mjesecu agencije počinju objavljivati oglase za pratitelje, npr. Gulliver, ID Riva, Terra itd...
Pošalješ im CV, ako im zvuči zanimljivo zbog jezika koje pričaš pozovu te na seminar/obuku koji NE plaćaš i u većini slučajeva (bar je tako bilo kad sam ja bila) svi dobiju posao (osim ako ne slažeš da pričaš neki jezik, jer tamo moraš pred komisijom i svim sudionicima održati pozdravni govor, npr.)...dakle, radiš za njih cijelo ljeto, s tim da je to dosta naporan posao i moraš se odreći privatnog života u tih par mjeseci+šibnu te na bilo koji kraj obale, ali se da super zaraditi i zabaviti ako si u nekom frekventnom ljetovalištu (Poreč, Umag, Vodice itd.)
Također, ako su s tobom zadovoljni (a čim preživiš ljeto s njima, zadovoljni su;) ), ponude ti nastavak suradnje drugo ljeto...
Meni je to bio super posao, super iskustvo, odlični (nikad prežaljeni:cry: ) poslodavci, ali došlo je vrijeme da se završi faks, zaposli za stalno, pa eto...

zordi
23.11.2006., 13:28

točno. neki dan sam pročitala da su kupili ATLAS.

dada8
28.11.2006., 00:38
Da podijelim i svoje iskustvo...
Dakle, u 2. ili 3. mjesecu agencije počinju objavljivati oglase za pratitelje, npr. Gulliver, ID Riva, Terra itd...
Pošalješ im CV, ako im zvuči zanimljivo zbog jezika koje pričaš pozovu te na seminar/obuku koji NE plaćaš i u većini slučajeva (bar je tako bilo kad sam ja bila) svi dobiju posao (osim ako ne slažeš da pričaš neki jezik, jer tamo moraš pred komisijom i svim sudionicima održati pozdravni govor, npr.)...dakle, radiš za njih cijelo ljeto, s tim da je to dosta naporan posao i moraš se odreći privatnog života u tih par mjeseci+šibnu te na bilo koji kraj obale, ali se da super zaraditi i zabaviti ako si u nekom frekventnom ljetovalištu (Poreč, Umag, Vodice itd.)
Također, ako su s tobom zadovoljni (a čim preživiš ljeto s njima, zadovoljni su;) ), ponude ti nastavak suradnje drugo ljeto...
Meni je to bio super posao, super iskustvo, odlični (nikad prežaljeni:cry: ) poslodavci, ali došlo je vrijeme da se završi faks, zaposli za stalno, pa eto...

A kakva je bila lova, ako nije tajna?

goldietrickz
01.12.2006., 11:39
ti je recimo u id rivi(koju je isto kupila adriatica tj. 49 posto udjela) za pratitelja na biciklistickim(sto ja radim) i pjesackim turama 250 eura tjedno.s tim da se radi samo 5.,6. i pocetak 7. mjeseca,te kraj 8.,9,i pocetak 10.mjeseca.

ovisi kakav bi posao radio.mozes raditi kao pratitelj na brodovima,u busu...
ovisi.ali...nije lose placeno.
sva placa ti ostane,a od manche mos zivit dok si na moru.

tecajeve za pratitelja moze organizirati bilo koja pa i najmanja turisticka agencija.ne mislim da je nesto posebno bitno zavrsit taj tecaj,ali moguce da je ovaj kod adriatice i vrijedan tih 1500 kn.

zamantana
07.12.2006., 20:43
ovako su mene placali. radne dane u mjesecu pomnozis s 8 i to ti je misecna norma. znaci ako je 21 radni dan tada moras imati 168 sati. za ispunjenu normu sam dobivala 4.200 plus su mi placali rad nediljom i blagdanom i nocni rad. tako da mi je placa iznosila oko 5.000. dobivala sam dnevnice 85 kn za poludnevni izlet koji traje od 8do 12 sati, a za cjelodnevne izlete sam dobivala od 130 do 170 kn, ovisno o destinaciji. Sve sto sam odradila preko norme, a znalo je biti i 80 sati misecno su mi isplacivali nakom prestanka sezone. Primjerice ja sam radila 6 miseci, jos mi je tekao 2 miseca staz, i imala sam 1 mjesec godisnjeg tako da mi je rani odnos ukupno trajao 9 miseci. s obzirom na svoju jezicnu kombinaciju ja sam 8 misec vrlo malo radila jer nije bilo moje jezicne kombinacije, a ipak sam skupila prekovremene sate. BTW, dobivala sam i dosta love od gostiju. znala sam tjedno skupit po 150 Eura.

anvi
08.12.2006., 16:13
zanimljiva mi je ova vaša tema, nedavno sam čula za taj posao i nekako mislim da bi mi dobro došao da si popunim studentski budžet. nego, zanima me kolika je razina znanja jezika potrebna? koji jezici se traže? traže li nekakve certifikate? :confused:

alabrale
09.12.2006., 20:10
u dalmaciji dosta se trazi pratitelja je grupa od 40 ljudi mora imati zakonski jednoga agrupa od 60 dvojicu.... nije bas nesto placeno dobro .... no ako ste iz kontinenta dode vam ko radni godisnji odmor uz dobar deparac .... Elite travel trazi pratitelje (http://www.na-posao.com/index.php?option=com_content&task=view&id=342&Itemid=81)

goldietrickz
15.12.2006., 00:11
. nego, zanima me kolika je razina znanja jezika potrebna? koji jezici se traže? traže li nekakve certifikate

solidna razina.opet ovisi sta bi tocno radila.ako ces za pratitelja na biciklistickim turama onda ne neka posebno super razina.za pjesacke vec treba bolja.za recimo rad u venezia lines kao tour assistant treba savrsena.al je i lova savrsena.certifikati?to ne postoji.zaboravi,
za turistickog vodica vec treba licenca.ako imas licencu onda valjda i savrseno govoris neki strani jezik.
ovisi,i tu treba imat srece sa firmom.meni je sad najbitnija sto dulja prijava.a to vec treba izborit.cuo sam za firme koje te drze cijelu godinu prijavljenog.sve treba provjerit.

legolas1
15.12.2006., 20:46
pitanje je možda malo bedasto koncipirano ali zanima me što je sa poslom turističkog pratitelja koji prati naše grupe u inozemstvo, tipa u beč, budimpeštu, prag itd...ne kužim kakav tu strani jezik moram znati, to su naši ljudi pa se njima na našem jeziku objašnjava povijesti, znamenitosti itd itd...valjda kužite kaj oću reći, jel to onda isto spada pod turističkog pratitelja ili kaj?

goldietrickz
15.12.2006., 23:25
jel to onda isto spada pod turističkog pratitelja

hmmm...najvjerojatnije si pratitelj onda.vodic sigurno nisi.vodici cekaju u becu,pragu i sl. i domaci su.
pa te onda oni vode...

iako ima i kod nas slucajeva da nasi ljudi bez licence vode i po veneciji.:)
samo to ti je onda ful kratka tura s malo price.

alabrale
16.12.2006., 08:40
ima kod nas svega...

alabrale
16.12.2006., 08:41
pitanje je možda malo bedasto koncipirano ali zanima me što je sa poslom turističkog pratitelja koji prati naše grupe u inozemstvo, tipa u beč, budimpeštu, prag itd...ne kužim kakav tu strani jezik moram znati, to su naši ljudi pa se njima na našem jeziku objašnjava povijesti, znamenitosti itd itd...valjda kužite kaj oću reći, jel to onda isto spada pod turističkog pratitelja ili kaj?

Vodić je tecaj koji se upisuje u radnu knjizicu... a pratitelj nije.... pratitelj se postaje lako i jeftino... a vodić sa 5000 kn ..

legolas1
16.12.2006., 11:17
e pa to me zanima onda....kako se postaje pratitelj, ima kakav tecaj za to, koliko kosta, kakvo znanje jezika je potrebno, plaća, koje su mogucnosti zaposljavanja itd?

goldietrickz
16.12.2006., 15:40
kako se postaje pratitelj, ima kakav tecaj za to, koliko kosta, kakvo znanje jezika je potrebno, plaća, koje su mogucnosti zaposljavanja itd?

pa napisano ti je.svaka turisticka agencija moze organizirati tecaj za pratitelja.seminar.whatever.cijena ovisi o tome sta ti probaju uvalit.neke agencije ce ti probat uvalit i nekoliko prakticnih tura koje moras platit a nisi siguran da ces dobit posao.naravno.nista nije sigurno.
znanje jezika?napisao sam ti i to.ovisi sto ces raditi.
pratitelj mozes biti npr. u busu.e onda se od tebe ocekuje solidno znanje jezika na kojem se vodi ili barem sablonski nauceno sve o krajoliku i kulturi podneblja kojim prolazis.
isto tako i pratitelj na brodovima.pratitelj na biciklistickim turama ne mora toliko dobro znati jezik iako je pozeljno.na pjesackim turama vec mora znati dosta a posebno o biljkama i to.na to se furaju ti pjesaci.

placa kao i uvjeti ovisi za koga ces radit.oni koji te prijave obicno daju i manju placu.iako ne mora biti.elite daje solidne uvjete.id riva takodjer.venezialines,fortuna,gulliver...neces radit dzaba.

samo...hebacki je to poso.ja npr 2005. nisam imao ni jedan slobodan dan punih 145 dana.i jos racunaj da ako si recimo na biciklistickim 7dnevnim turama na brodu,tesko ces uvatiti i koji slobodan sat.a tu ti se ne placa po satu nego po tjednu u eurima po kursu na dan isplate.i ako te zadesi tura pijanaca moraces bogami s njima i po gradu...:)
ali barem ces vidjet svega,i usparat solidnu sumu za zimu.
to sto imas tecaj za turistickog pratitelja ne mora znaciti ama bas NISTA.bitno je da imas nekog iskustva u turizmu da govoris par jezika(a ne samo engleski) i da si fleksibilan.

da bi postao vodic moras zavrsiti SKOLU za vodica.to moze trajati i pol godine i dobro se plati.znam za jednu takvu skolu u splitu pri ekonomskom fakultetu.

goldietrickz
16.12.2006., 15:43
ima kod nas svega...

da.ima i obratnih slucajeva.da stranci rade kod nas.recimo ja znam neke njemce i svedjane.i ti vode grupe kod nas.ne znam kako je to moguce.licencu za vodjenje nemaju sigurno.vjerojatno je to ista fora na koju nasi vode po veneciji.

legolas1
16.12.2006., 16:26
pa napisano ti je.svaka turisticka agencija moze organizirati tecaj za pratitelja.seminar.whatever.cijena ovisi o tome sta ti probaju uvalit.neke agencije ce ti probat uvalit i nekoliko prakticnih tura koje moras platit a nisi siguran da ces dobit posao.naravno.nista nije sigurno.
znanje jezika?napisao sam ti i to.ovisi sto ces raditi.
pratitelj mozes biti npr. u busu.e onda se od tebe ocekuje solidno znanje jezika na kojem se vodi ili barem sablonski nauceno sve o krajoliku i kulturi podneblja kojim prolazis.
.

e na to sam mislio, pratitelj u busu koji vodi nase ljude u prag, bec i sl destinacije...jezik koji se govori je valjda hrvatski, necu našim ljudima valjda na kineskom pričat o gradu pizdamumaterina:zubo: ...znanje o gradu i svemu popratnom sto ide uz taj put se podrazumjeva..biciklisticke, pješačke i ine ture me ne zanimaju, nego pratitelj na putovanju busom u inozemne gradove, za to pitam?...i jel možeš biti iskljucivo za to ili to ovisi o agenciji di te bace?

goldietrickz
16.12.2006., 16:34
nego pratitelj na putovanju busom u inozemne gradove, za to pitam?...i jel možeš biti iskljucivo za to ili to ovisi o agenciji di te bace?

e vidis sve sam radio ali to nikad,nit me nesto zanimalo...neam pojma.
ako vec radis za neku agenciju(na ugovor o radu ili slicno) onda ne mozes birati gdje ces i sto raditi.
mozda ces biti i predstavnik u nekom od tih gradova.radit ces sve sto ti kazu.:)

goldietrickz
16.12.2006., 16:57
e da...kod vecine agencija tecaj(seminar),ako ga uopce bude,je besplatan.tako je kod id rive.seminar traje 3 dana,dobije se plaketa na njemackom na kojoj pise da si pohadjao taj seminar i to je to.postao si reiseleiter.:)

Damir62
16.12.2006., 21:02
u dalmaciji dosta se trazi pratitelja je grupa od 40 ljudi mora imati zakonski jednoga agrupa od 60 dvojicu.... nije bas nesto placeno dobro .... no ako ste iz kontinenta dode vam ko radni godisnji odmor uz dobar deparac .... Elite travel trazi pratitelje (http://www.na-posao.com/index.php?option=com_content&task=view&id=342&Itemid=81)

Oni ponavljaju ovaj natjecaj drugi put, a mozda i vise ........

goldietrickz
17.12.2006., 01:53
stalno ide to.elite ti kolko sam ja skonto najvise trazi francuski jezik.ja sam prosle godine htio za njih radit ali sam izvisio.meni je inace svedski dobar.navodno su svedjani odustali od nekih ugovora.ako znas francuski radis sto posto.

alabrale
17.12.2006., 18:29
ucite skandinAVSKI.... pogotovo norveški...

goldietrickz
17.12.2006., 19:39
skoro isti su svedski i norveski.tko stvarno zna svedski lako ce se sporazumit s norvezanima.a da su dobri gosti i strashno dobri ljudi,jesu.

damir_andrada
01.02.2007., 13:54
Bok ljudi,

24.02 pocinje mi tecaj za t.pratitelja koji organizira petros.hr agencija za 1200kn.
tecaj traje mjesec dana s tim da se odrzava tijekom 4 subote.Navodno najbolji kandidati dobivaju posao. Dali itko ima iskustva s ovom agencijom?
I jos nesto; ako imam uvjerenje t.pratitelja kojeg sam dobio u odredjenoj agenciji dali to uvjerenje vrijedi za bilo koju drugu agenciju ili svaki put kad mijenjam agenciju moram ponovno polagat novi tecaj?

Hvala

Walpurgas
23.10.2007., 23:53
Bok ljudi,

24.02 pocinje mi tecaj za t.pratitelja koji organizira petros.hr agencija za 1200kn.
tecaj traje mjesec dana s tim da se odrzava tijekom 4 subote.Navodno najbolji kandidati dobivaju posao. Dali itko ima iskustva s ovom agencijom?
I jos nesto; ako imam uvjerenje t.pratitelja kojeg sam dobio u odredjenoj agenciji dali to uvjerenje vrijedi za bilo koju drugu agenciju ili svaki put kad mijenjam agenciju moram ponovno polagat novi tecaj?

Hvala

Podižem. :top:

http://petros.hr/htm/pratitelj1.htm

Iskustva? Netko? Bilo tko? :)

Ipanema
19.11.2007., 14:10
Mene je jucer puklo da odem na taj tecaj.
I naravno, nakon prekapanja po www, ustanovila sam da sam zakasnila na sve moguće tečajeve, seminare i šta ja znam kaj se tiče ove godine.
Dala sam si zadatak do slj. jeseni naučiti još jedan jezik, pa da ne bi bilo da se previše žalim radi rupe od godine dana :D

Nego recite mi vi koji ste prošli takve tečajeve i koji to radite, kako to izgleda?
Da li su tečajevi korisni, jesu li teški, malo o tom poslu mi napišite (i za vodiča i za pratitelja)?

Hvala :)

mademoiselle_x
20.11.2007., 12:47
Vodič je tecaj koji se upisuje u radnu knjizicu... a pratitelj nije.... pratitelj se postaje lako i jeftino... a vodič sa 5000 kn ..

Tečaj za vodiče npr. Zagreba organizira Ekonomski fakultet u Zagrebu, sve informacije su na njihovim stranicama, pod Katedrom za turizam. Tečaj košta 3500 kn + 300 kn za svaki dodatni jezik.

Blue
20.11.2007., 14:43
Diskusiju možete nastaviti na temi Informacije o zapošljavanju i uvjetima rada u hrvatskim firmama (http://www.forum.hr/showthread.php?t=277359). Hvala na razumijevanju.

Ipanema
21.11.2007., 18:20
Vidjela sam da sam zakasnila sto se tice svih tecajeva za ovu godinu, pa cu onda druge godine to rijesiti, ali molim vas da mi netko nesto kaze malo vise o tim tecajevima, kako to izgleda i zasto jedan traje mjesec dana, a drugi 6 mjeseci i sl.
Takodjer da mi nesto kazete o poslu turistickog vodica ili pratitelja.
Znam da vodic moze biti pratitelj, a pratitelj ne moze biti vodic, recimo.

cdvita12
22.11.2007., 11:48
imas tecaj za tur.pratitelja početkom 2 mj, u zagrebu (ne mogu se sad sjetiti koja agencija). prosle godine je bio 1500 kn, trajao je 4 vikenda. sa tim papirom si dakle pratitelj, i ne možeš recimo radit obilaske gradova (jer to moraš ići pak na drugi tečaj - konkretno za zagreb - na ekonomski faks, to ti je bilo sad u 10 mj, mislim negdje oko 3500kn). po meni je bolji ovaj za pratitelja (imas agencija koje rade kroz cijelu godinu - ture - atlas, guliver, elite - vikend izleti i to).

cdvita12
22.11.2007., 11:53
petros.hr -POGLEDAJ SI PROGRAM

Ipanema
22.11.2007., 13:42
Vidjela sam program kod Petrosa, ali to je već finito za ovu godinu.
Pratit ću oko veljače, hvala :)

padma
07.01.2008., 09:18
jel ima neko da radi kao turistički vodič ili pratitelj?
Kako je radit ,jel se isplati završit tečaj?
padma

mafijaš bez pljuce
07.01.2008., 09:48
Potrebno savršeno znanje barem jednog stranog jezika, po mogućnosti onih koji se sve više traže (ruski, skandinavski jezici, španjolski...). Pod ovim "savršeno" upravo tako i mislim, dakle gotovo jednako kao i znanje materinjeg jezika.

Ukoliko pucaš na kartu sa znanjem jezika tipa engleski, njemački ili talijanski, vjerojatno ćeš morati na polaganje tečaja, a radno mjesto nije ziher zbog velikog odaziva ljudi, dok za gore navedene jezike moj savjet je da samo zoveš agencije i ponudiš svoje znanje, a neka ti neka od agencija plati tečaj (to rade i znam primjer jedne osobe pa ti zato i predlažem da tako postupiš).

sora
12.01.2008., 20:06
Ja sam zavrsila taj tecaj za tur. pratitelja. Ali nisam nikada to za ozbiljno radila. Uglavnom kako su vec neki rekli.. imas navecer predavanja i na kraju semestra polaganje tj. ispit. Takodjer moras znati da je dio ocijene, tj. prolaska ispita i obradjena jedna tur. destinacija.

Naravno da ju ne radis samostalno, vec na zajednickom izletu cijele grupe, dobijes par punktova po gradu (sa poznatim znamenitostima) i onda pred grupom moras izprezentirati sve sto znas o tom i po mogucnosti ukljuciti i pricicu kako bi svoje buduce "prave" klijente zainteresirala i informirala.

U mom slucaju smo isli u Bec.

Ali da ne zaboravim.. dobit ces i skriptu po kojoj ces strebat. Ne radi se samo o pojmovima turistickog pracenja vec ces morat malo znati i o povijesti umjetnosti i sl.

Takodjer imat ces za napraviti i na kazetu snimiti cijelodnevni izlet koji ces obraditi po vlastitom izboru. (Ne neces ga morat fakat vodit, nego samo snimit na kazetu.. Trebat ces obuhvatiti tocno sto ces svojim putnicima pricat, kako ces ih pozdravljat, najavljivat pauze i sl.)

Cini se komplicirano.. ali nije.

ja sam to zavrsila u agenciji ferijal, ne znam dali jos uvijek imaju seminare... ali kada sam ja to upisala bili su među prvima koji su krenuli sa takvim programom.

FortySix&7
08.02.2008., 12:42
koliko se da zaradit? :D

npr. za turističkog pratiteLja... jednodnevni izlet, vikend iLi cijeLi tjedan..

Zna Li netko?

misLim, imam staLan posao aL' ja bi još nešto, sa strane...

HvaLa, nebo će vam pLatit! :mig:

padma
16.02.2008., 20:01
Uskoro počinje tečaj za pratitelja u petrosa..Razmišljam da ga upišem ,da li mi netko može savjetovati jel se isplati završiti taj tečaj?
Ja bih volejla raditi kao pratitelj,ali samo voditi maturalce ili voditi grupe u inozemstvo..Definitivno ne rad preko ljeta na moru..

vodič34
19.02.2008., 22:11
Malo sam novi u ovom blogerskom svijetu, ali od vođenja živim.
Dakle, za bilo gdje ići s grupom, grupa MORA imati pratitelja i to sve agencije znaju kao i putnici tj. organizatori putovanja bilo to tuzemstvo ili inozemstvo. That's the LAW! I ti su vodiči/pratitelji plačeni najmanje kako je naznačeno u Narodnim novinama kao dnevnice tuzemnih/inozemnih putovanja (mogu vam attachirati cijelu listu ako vam treba). Te se dnevnice znaju i nemojte NIKAD ići ispod toga jer ćete torpedirati cijelu struku, a ne samo sebe! Kužite? To sve vrijedi ako vam agencija plaća preko računa, ali ako to nije tako na vama je dogovoriti se s agencijom oko love, ali prije savjet - realno procijenite koliko vrijedite! Ja osobno ne radim inozemstvo ispod 100 eura po danu, ali imam skoro 10 godina staža u vođenju i proputovao sam ovu Staru damu uzduž i poprijeko da ne govorim o bliskim kontinentima (Tunis je za vidjeti, ali ne za 3 mjeseca boravka. Dosadno i odovjen od svih voljenih!).
Tuzemstvo mi se ne da raditi jer se slabo da zaraditi ( itu se zna dnevnica, ali i cijeli gorwe opisani pristup) osim ako ne radite za neku stranu agenciju, pa je tu priča bitno drukčija.
Tečajevi su jedna papilova, dragi moji. Ja sam je sredio u jednoj agenciji za jednu tuzemnu dnevnicu, a kamoli plaćao 1500 kn za taj papir. Ali, taj vam papir zlata vrijedi jer bez njega ne da ne možete nego NE SMIJETE raditi jer ako vas uhvate u velikom ste prekršaju i vi i agencija. pamet u glavu! Pogoto vas veće agencije neće angažirati bez tog papira.
U inozemstvu, pratitelji mogu bajati do mile volje u autobusu (iznimka je Portugal gdje ni to ne možete bez lokalca), ali bez lokalca ne smijete ni primirisati nekom muzeju, crkvi, galeriji pa gostima nešto objašnjavati! Da vam nije palo to raditi po Italiji!
Može vas izvući činjenica da mnogi gradovi nemaju vodiče na HRVATSKOM jeziku (nemojte nasjesti na to kad vam počnu laprdati da je hrvatski i srpski jedon te isto. Njima je po zvučnosti, ali molim vas...). Najgore što vam se može dogoditi je kaznena prijava na (licu mjesta oko 800 eura) i zabrana ulaska u EU. I gdje ste onda?
Ja sam osobno imao par bliskih susreta po Italiji s lokalcima (krstionica u Pizi, Vatikanski muzeji..) i od tad nema te sile koja će me nagnati da sam vodim npr. Firencu. Inzistirajte na lokalcima jer je u protivnom vama glava u torbi!Najmanje što tražim je tzv. silent guide (on je tu kraj mene, a ja brbljam) jer mi je to lakše jer sam povijesničar/ povijesničar umjetnosti i shvatio sam da neke stvari znam kao i oni, ako ne i bolje. Našim gostima ionako nakon 5 min. pažnja NESTANE! I poslije govorite u prazno, a zamislite tek koliko pažnje i vremena izgubite na prevođenje s normalnim lokalnim vodičem...
Ako imate ikakvih još pitanja, tu sam....
Pozdrav veliki i paizte što radite

lappino
21.02.2008., 06:10
Ah, blaženi talijanski karabinjeri, i blažen silent guide, kojih se tako derao na njih kad su me ufatili na Sv. Marka u Veneciji, da su utekli podvijenih repova...
BTW, vodič34, ako sam dobro shvatio iz tvog posta, ti imaš samo licencu pratitelja, ne i vodiča?

vodič34
21.02.2008., 21:32
Ah, blaženi talijanski karabinjeri, i blažen silent guide, kojih se tako derao na njih kad su me ufatili na Sv. Marka u Veneciji, da su utekli podvijenih repova...
BTW, vodič34, ako sam dobro shvatio iz tvog posta, ti imaš samo licencu pratitelja, ne i vodiča?
Na žalost, da, tako je. Problem mi je što kad se organiziraju ti nesretni tečajevi je obično siječanj/veljača i k tome još "terenska" nastava (čitaj: izlet) u ožujku i to mi oduzima puno vremena, a ja kad ne radim ne zarađujem! Tako da mi za to treba dva mjeseca osobnih troškova plus cca 3800 kuna za njihov smrdljivi tečaj (ekonomisti su uvijek u plusu! Vrazi jedni!) na kojem neću naučiti ništa više nego što već znam sa studija osim zakona, pravilnika, dodaj i Ustav....Sve to da imam licencu koju mogu koristititi na području Turističke zajednice Zagreba! i onda bih ovisio o TZ koja će mi davati posao na kapaljku. Ma mislim...:mad: To je malo manje zahtjevno, za par sati x2 razgleda dobiješ koliko i ja za cjelodnevnu jeb...u s gostima, poslije spavaš u svom krevetcu...Ali, nema novih putovanja! Pa malo zalažeš da dobiješ neko putovanje gdje nisi bio, organiziraš si ljeto kako ti hoćeš (jer si do tada već namlatio love za mjesec dana mira i spokoja).....
Ima tu puno pluseva i minusa....
A s karabinjerima se uvijek da složiti faca neukog i neupućenog. Još prozboriš koju na talijanski i duuuga, duuuuga isprika i obećanje (ko na ispovijedi!) da to više niiiikada nećeš ponoviti!:cerek:
Ako treba još info....:mig:

malena1981
22.02.2008., 04:20
I ja razmisljam da li da upisem tecaj za pratitelja u Petrosu....da li se to odrzava samo u veljaci ili tih tecajeva ima stalno tokom cijele godine_ Molim da mi netko odgovori ako zna to...
Jel znate jos koju agenciju da organizira te tecajeve?
Hvala

vodič34
22.02.2008., 21:36
I ja razmisljam da li da upisem tecaj za pratitelja u Petrosu....da li se to odrzava samo u veljaci ili tih tecajeva ima stalno tokom cijele godine_ Molim da mi netko odgovori ako zna to...
Jel znate jos koju agenciju da organizira te tecajeve?
Hvala
Hm, te tečejeve u principu može organizirati svaka, SVAKA agencija. Ja kad sam vidio pitanja (njih cca 100) sam se lagano nasmijao jer je to bilo tipa "Tko je izgradio šibensku katedralu" i sl. kako sam završio povijest umjetnosti i povijest to mi je zbilja bilo smiješno. To govorim iz perspektive 27-godišnjaka. I studenta. Bio sam gotov u 20 min. Ako imaš imalo soli u glavi, malo opće kulture i obrazovanja to se da riješiti u bilo kojoj agenciji i to AKO ti ponudi upitnik. Ako imaš nekoga u nekoj agenciji, zamoli da ti izdaju taj vražji papir. Nije to njima apsolutno ništa jer ih mogu naštancati do mile volje!:)

O termnu održavanja tečajeva, to je već druga priča. Kako svim agencija je ovo mertvo razdoblje, popunjavaju vrijeme, budžet, ali i steći kadar za nadolazeću sezonu. Svima s Uskrsom počinje sezona i kreće posao, a trebaš imati dovoljno kadra za pokriti sve maturalce kao Petros ili nešto slično. ZAto svima odgovara mršava veljača, a i vodiči nije da su zatrpani s poslom, studenti imaju ispitne rokove (nema predavanja) itd., itd.
Moj ti je savjet da se dočepaš neke jake i velike agencije jer nije isot to imati od Alfe ili Atlasa/ Generaturista...
Kužiš?
A sad odoh glediti film...
Pozdrav:top:

mali008
24.02.2008., 09:12
Nisam shvatila, piše li se samo test ili postoji kakav tečaj iz povijesti, povijesti umjetnosti? Pišem ovo i smijeh me hvata. Teško da će netko bez ikakvog predznanja dobro obaviti posao tumačeći turistima, štajaznam, kakvu crkvu, polunapamet prepričavajući formalnu analizu iste. Apside, deambulatoriji, transepti, pilastri, pale... ima da ih glava zaboli, a gdje su još stilske karakteristike itd.
Naime, hoću reći da je riječ o vrlo teškom poslu, koji iziskuje široka znanja i sposobnosti (organizacijske, komunikacijske..).
Naravno, nitko ne zna sve, pa je logično posao prepustiti lokalcima.
Hoću reći, nadam se da ste (pogotovo vi vrsniji) adekvatno plaćeni za posao koji obavljate. A čini mi se da to baš i nije slučaj.

I da, kolka je otprilike manča koja se skupi u busu na povratku?:D

majamcic
24.02.2008., 09:32
Hm, te tečejeve u principu može organizirati svaka, SVAKA agencija. Ja kad sam vidio pitanja (njih cca 100) sam se lagano nasmijao jer je to bilo tipa "Tko je izgradio šibensku katedralu" i sl. kako sam završio povijest umjetnosti i povijest to mi je zbilja bilo smiješno. To govorim iz perspektive 27-godišnjaka. I studenta. Bio sam gotov u 20 min. Ako imaš imalo soli u glavi, malo opće kulture i obrazovanja to se da riješiti u bilo kojoj agenciji i to AKO ti ponudi upitnik. Ako imaš nekoga u nekoj agenciji, zamoli da ti izdaju taj vražji papir. Nije to njima apsolutno ništa jer ih mogu naštancati do mile volje!:)

da razjasnimo malo pojmove...hm. ne znam zasto uzimati tecaj za pratitelja to je izvlacenje novaca, radije odite i polozite tecaj za turistickog vodica jer se sa licencom za vodica automatski dobije i licenca za pratitelja, mislim meni tako stoji u uvjerenju koje sam dobila.. znaci polozis za vodica, automatizmom si i pratitelj!
kolega ako si zavrsio povijest umjetnost onda ti tecaj za vodica nije nikakav problem jer si oslobodjen polaganja predmeta kulturno-povijesni spomenici koji je bar u splitu, najtezi... ima i ostalih predmeta ali su lako za polozit, nekih 30-tak stranica...
a uvjerenje i potom iskaznica stvarno vrijedi jer bez nje se ne isplati raditi niti ce vas agencije uzimati..
moze se lipo zaraditi, jedina kvaka je sta vam treba barem 2 godine dok se probijete i da agencije za vas cuju.ali jednom kad se probijete-ide lipa honorarna zarada!

majamcic
24.02.2008., 09:36
Na žalost, da, tako je. Problem mi je što kad se organiziraju ti nesretni tečajevi je obično siječanj/veljača i k tome još "terenska" nastava (čitaj: izlet) u ožujku i to mi oduzima puno vremena, a ja kad ne radim ne zarađujem! Tako da mi za to treba dva mjeseca osobnih troškova plus cca 3800 kuna za njihov smrdljivi tečaj (ekonomisti su uvijek u plusu! Vrazi jedni!) na kojem neću naučiti ništa više nego što već znam sa studija osim zakona, pravilnika, dodaj i Ustav....Sve to da imam licencu koju mogu koristititi na području Turističke zajednice Zagreba! i onda bih ovisio o TZ koja će mi davati posao na kapaljku. Ma mislim...:mad:

:rolleyes: pa ne moras ici na tecaj, uzmes literaturu koju ti daju, procitas doma i izadjes na ispite koji ti se u 2 tjedna izredaju i amen!
znam kolege sa tecaja koji nisu mogli dolaziti na predavanja, nego su naucili literaturu i polozili..inace predavanja vam nece pomoc..jer se samo sturo ponavlja vec navedeno u skriptama!

Sta se tice turistickih zajednica, istina je da zloputrebljavaju svoj polozaj pa zovu samo svoju uhadanu ekipu istih ljudi, ali sada vecina agencija njih izbjegava i direktno se dogovara sa vodicima, jeftinije im je i isplativije jer ne placaju proviziju Tz-u! tako da se i taj problem monopola Tz- sada zaobilazi!
:ne zna:

majamcic
24.02.2008., 09:41
Vidjela sam da sam zakasnila sto se tice svih tecajeva za ovu godinu, pa cu onda druge godine to rijesiti, ali molim vas da mi netko nesto kaze malo vise o tim tecajevima, kako to izgleda i zasto jedan traje mjesec dana, a drugi 6 mjeseci i sl.
Takodjer da mi nesto kazete o poslu turistickog vodica ili pratitelja.
Znam da vodic moze biti pratitelj, a pratitelj ne moze biti vodic, recimo.

ne traje ti ni tecaj za vodica 6 mjeseci, oduzi ti se ako ne ucis pa ti prodju rokovi za polaganje navedenih predmeta...znam ekipu koji su dobili licencu u roku od 2 mjeseca...
naravno da pratitelj nemoze bit vodic jer nema licencu/iskanicu..po meni se isplati platiti tecaj jer dobijes titulu vodica i pratitelja i barem ces u prvoj sezoni vratiti ulozeni novac, sad ovisi ti i koje jezike govoris? ako ces engleski i talijanski onda takvih ima more, treba znat neki rjedje govorni jezik, onda si na konju, ali ponavljam prodje godina- dvije dok se ne probijes!
u svakom slucaju se isplati polozit! :top:

smedjišećer
24.02.2008., 10:05
:rolleyes: pa ne moras ici na tecaj, uzmes literaturu koju ti daju, procitas doma i izadjes na ispite koji ti se u 2 tjedna izredaju i amen!
znam kolege sa tecaja koji nisu mogli dolaziti na predavanja, nego su naucili literaturu i polozili..inace predavanja vam nece pomoc..jer se samo sturo ponavlja vec navedeno u skriptama!

Sta se tice turistickih zajednica, istina je da zloputrebljavaju svoj polozaj pa zovu samo svoju uhadanu ekipu istih ljudi, ali sada vecina agencija njih izbjegava i direktno se dogovara sa vodicima, jeftinije im je i isplativije jer ne placaju proviziju Tz-u! tako da se i taj problem monopola Tz- sada zaobilazi!
:ne zna:

neznam gdje živiš?ja živim na kvarneru i radila sam prošle sezone na plaći u jednoj razvikanoj agenciji,nisam bila zadovoljna,pa bi ove sezone radila honorarno.zanima me kolike su dnevnice kod vas,ako ideš direktno preko ahencije?zanima me koliko uzimaš za cijelodnevne izlete i za višednevne ture po obali?:rolleyes:

majamcic
24.02.2008., 13:41
zivim u splitu, znaci splitsko-dalmatinska zupanija..ne znam jesi li vodic ili pratitelj, ali puno ti je losija opcija biti na placi tj. pausalnom mjesecnom iznosu jer kad proracunas po cjeniku iz udruge, ispada da radis za duplo jeftnije iznose...agencije to jako dobro znaju i onda nove i neiskusne ljude tako primame, ali to ljudi brzo skuze i onda agencije vec sljedecu sezonu traze opet nove novake u poslu i opet koriste druge/novije.... mozda nije lose prvu godinu i to proc dok ne skupis iskustvo ali sljedecu sezonu definitivno idi kao honorarac!
e sad dnevnice; za cjelodnevne izlete bi uzimala od 680-900kn+troskovi puta ovisi gdje je destinacija, obicno bi to bili otoci brac ili hvar,
kad ti je veca grupa uvik uders malo vecu cifru, ako imas do 5 ljudi onda malo manju... visednevne ture po obali su ti uglavnom od 80€ (agencija) a privatno (vip gosti -na crno) 100€...

majamcic
24.02.2008., 13:45
a ovisi ti puno i koji jezik govoris, ja sam dosta dobra u spanjolskom, a i agenciji, kad im nalete gosti i stiska je, znaju bolje platiti jer nemaju vremena recimo u 24 sata nac nekoga koji odlicno govori spanjolski, da ima iskustvo i iskaznicu..recimo cjenik udruge u splitu navodi cijenu od 600kn za cjelodnevni izlet, a ja bi znala rec 800kn i uzeli bi me bez promisljanja, vjeruj mi da oni to duplo naplate i da se agenciji uvik isplati jer masno napalcuju od gostiju takve usluge!

vodič34
24.02.2008., 21:53
Nisam shvatila, piše li se samo test ili postoji kakav tečaj iz povijesti, povijesti umjetnosti? Pišem ovo i smijeh me hvata. Teško da će netko bez ikakvog predznanja dobro obaviti posao tumačeći turistima, štajaznam, kakvu crkvu, polunapamet prepričavajući formalnu analizu iste. Apside, deambulatoriji, transepti, pilastri, pale... ima da ih glava zaboli, a gdje su još stilske karakteristike itd.
Naime, hoću reći da je riječ o vrlo teškom poslu, koji iziskuje široka znanja i sposobnosti (organizacijske, komunikacijske..).
Naravno, nitko ne zna sve, pa je logično posao prepustiti lokalcima.
Hoću reći, nadam se da ste (pogotovo vi vrsniji) adekvatno plaćeni za posao koji obavljate. A čini mi se da to baš i nije slučaj.

I da, kolka je otprilike manča koja se skupi u busu na povratku?:D

Ma, neeee.....Ali, dio upitnika za pratitielje su i pitanja ovog tipa (pov./pov. umjetnosti).
Objektivno, goste ove stvari i ne zanimaju pa se na njima vidi da si ih negdje već kod tornja izgubio i nema nazad. Ne, njih više interesirau trač - rubrika! Ako ima nešto pikantno vezano uz nekog, štajaznam, biskupa kako je (bože me sačuvaj!) obeščastio neku časnu - daj, NA KILE! A, fala Bogu, toga ima, i ima, i ima...Ako dodaš tu nekog kralja i njegovu ljubavnicu imaš lajtmotiv puta!
A koliko mi je vremena trebalo svladati strah od publike, ne biti smotan ko sajla i organizirati kad će kakiti/ piškiti mi je prošlo prilično vremena. Danas, nakon 10 godina ovog posla mi je to rutina kao i otići na policiju radi izgubljenih /ukradenih tisuća eura, dokumenata, kartice...Ne dijelim njihovu užasnutu facu, ako me kužiš.
A manča je kod naših gostiju rijetkost. Riječka regija i Istra će ti još i dati (čak ako imaš goste odasvud iz HR oni će ti skupiti, naravno ako procijene da si zaslužio. To je i poanta manče.) ili možda Splićani (a svoje mi je najteže voditi!), ali Zagrepčani su takve cicije da mi idu na kua! Nikad ništa tj. gotovo nikad! Ma, svi su s nosom u nebesima i vodič im treba biti mama/tata/dadilja/učitelj! Ma, joj....Svi su oni tak nekak hoh, ne? Bez uvrede Zagrebčanima, ali brate mili, ako kažem da te metro vozi direkt u hotel i dovedem ju do stanice i sve joj objasnim, pa je li se mora biti takva neuka tuka da se taj jednostavan zadatak ne zna izvesti?
I ne, nismo adekvatno plaćeni. Slovenski pratitelji imaju dnevnicu 160 eura, a naše su (neslužbene bar) od 80-120 eura. I to kao ih izvučeš! Ovisi o pregovaračkim sposobnostima. Za ono što izvodimo (a maturalci su posebna priča) nismo!

vodič34
24.02.2008., 22:05
da razjasnimo malo pojmove...hm. ne znam zasto uzimati tecaj za pratitelja to je izvlacenje novaca, radije odite i polozite tecaj za turistickog vodica jer se sa licencom za vodica automatski dobije i licenca za pratitelja, mislim meni tako stoji u uvjerenju koje sam dobila.. znaci polozis za vodica, automatizmom si i pratitelj!
kolega ako si zavrsio povijest umjetnost onda ti tecaj za vodica nije nikakav problem jer si oslobodjen polaganja predmeta kulturno-povijesni spomenici koji je bar u splitu, najtezi... ima i ostalih predmeta ali su lako za polozit, nekih 30-tak stranica...
a uvjerenje i potom iskaznica stvarno vrijedi jer bez nje se ne isplati raditi niti ce vas agencije uzimati..
moze se lipo zaraditi, jedina kvaka je sta vam treba barem 2 godine dok se probijete i da agencije za vas cuju.ali jednom kad se probijete-ide lipa honorarna zarada!

Draga kolegice,
Rado bih ja položio u Splitu iz više razloga (barem jedan je što sam Splićanin i ja!), ali sam u Zgbu pa osobno mislim da ovo i nije najznačajnija turistička regija i zbog toga ne vidim potrebu za polaganje tog tečaja. Više mi se ispalati upravo to - imati dnevnice nego biti zaposlen. A kako mi je ovo jedini izvor prihoda ne mogu pričekati godinu -dvije za uhodavanje. Ne me krivo shvatiti! Pliz! Bih ja to rado radio ali vrijeme i novac mi ne idu u prilog iako imam plan taj tečaj za vodiče riješiti. A još je jedan za..b - spomenila si baš jezike koje govorim! I isto tako znam da za njima nije neka jagma....
Ne govorim švedski, mađarski, ruski koje bih ovog trena moga unovčiti. I oko toga se ja premišljam....

majamcic
25.02.2008., 09:39
a dobro dragi kolega radite kako hocete, ali jos uvijek mislim da bi ti tecaj za turist.vodica jako malo vremena oduzeo, jer s faksom kojeg imas oslobodjen si bar tri predmeta (fonetika, hrvatska povijest i kulturno povijesni spomenici koji se sprema mjesec dana)...tako da bi po mojim kalulacijama zavrsio sve u tjedan dana kad vec nemas toliko vremena...a ovo da ti se ne da cekat 2 godine da se probijes ne drzi vodu kad si vec 10 godina u toj bransi... puno agencija ima poslovnice i u zg-u i splitu kao npr. kompas, generalturist itd... tako da ti preporuke nisu problem!

vodič34
26.02.2008., 18:14
a dobro dragi kolega radite kako hocete, ali jos uvijek mislim da bi ti tecaj za turist.vodica jako malo vremena oduzeo, jer s faksom kojeg imas oslobodjen si bar tri predmeta (fonetika, hrvatska povijest i kulturno povijesni spomenici koji se sprema mjesec dana)...tako da bi po mojim kalulacijama zavrsio sve u tjedan dana kad vec nemas toliko vremena...a ovo da ti se ne da cekat 2 godine da se probijes ne drzi vodu kad si vec 10 godina u toj bransi... puno agencija ima poslovnice i u zg-u i splitu kao npr. kompas, generalturist itd... tako da ti preporuke nisu problem!

Imaš ti i pravo glede vremena, ali mi onda financije baš ne idu naruku. Jedino bi mi mogla objasniti jednu stvar - kako ostale predmete položiti u 10 dana? ne kužim to. Znam da taj tečaj traje 15 dana predavanje, pa onda "terenska" vježba i onda ispiti. I to je min. mjesec dana. Kako se onda može preskočiti ta predavanja (za koja sam čuo da su obavezna) i položitit samo ispite? Da se razumijemo, ja bih po ovakvim uvjetima rado. Dapače, a agencije valjda mogu nešto iskoristiti (s GT-om u zadnjih nekoliko godina jako puno radim da ne kažem isključivo), a ako riješim taj problem jedan je onda puno lakše? Što ne? Ja bih to rado onda i zveo, ali mi daj reci kako. je li to znači da se ti ispiti mogu bilo kada položiti ili ne?
Fala, kolegice na ideji.

majamcic
27.02.2008., 08:48
uff...ispast ce da chatamo...aj probat cu ti objasnit, ocito se nisi dobro raspita...reces da radis i da nemos dolazit na predavanja (izmisli nesto-musko si !), bitno je da platis, nitko te nece silit niti ti se dolasci na predavanja evidentiraju(ima na stotine polaznika)...terenska vjezba ti isto nije od nikakve pomoci (salona i trogir) jer je bezvezna i nitko ti to ne prati; e sad ispiti su podjeljeni u 3 roka- prva cetiri ti se polazu u jednom danu a druga cetiri sljedeci tjedan i onda idu kulturno povijesni spomenici a ti si toga oslobodjen! i onda ako nesto ne prodjes imas i popravne rokove koji su ti cesti! eto, jesi zadovoljan kolega???

vodič34
27.02.2008., 18:44
uff...ispast ce da chatamo...aj probat cu ti objasnit, ocito se nisi dobro raspita...reces da radis i da nemos dolazit na predavanja (izmisli nesto-musko si !), bitno je da platis, nitko te nece silit niti ti se dolasci na predavanja evidentiraju(ima na stotine polaznika)...terenska vjezba ti isto nije od nikakve pomoci (salona i trogir) jer je bezvezna i nitko ti to ne prati; e sad ispiti su podjeljeni u 3 roka- prva cetiri ti se polazu u jednom danu a druga cetiri sljedeci tjedan i onda idu kulturno povijesni spomenici a ti si toga oslobodjen! i onda ako nesto ne prodjes imas i popravne rokove koji su ti cesti! eto, jesi zadovoljan kolega???
Neće, neće...
Ok, jasno mi je. Ali, jedno nisam bio jasan, a to je da fizički ne mogu to polagati u Stu nego u Zgbu. No, hvala što si mi objasnila princip. A isprika ima koliko te duša hoće samo da drži vodu.
Ali, evo danas sam čuo da se neke stvari trebaju promijeniti za te tečajeve. Da će se produžiti na 6 mjeseci, povećati cijena za 3x i sl. Je li to istina?

onliner
15.09.2008., 11:36
Da, jel to istina?
I jos citam evo na topicu da se vise isplati raditi kao honorarac, nego na placu. E sad ako moze neko od ovih iskusnih pojasniti kako rijesavate problem, mirovinskog i zdravstvenog? Cini mi se ako to placas iz honorara da opet dodjes na isto.

daria25
15.09.2008., 12:45
Evo i ja namjeravam upisati tecaj za pratitelja, diplomirala sam povijest i spanjolski, govorim i engleski.
Nije mi jedino jasno, recimo Petros sad u 11. mjesecu pocinje s tecajem, traje 4 tjedna, gledala sam i adriatica.net, 6 mjeseci traje. U cemu je razlika izmedu tecaja od 1 i 6 mjeseci, i ima li kakvu ulogu kod buduceg rada gdje si zavrsio tecaj?

Tnx :)

zamantana
20.09.2008., 22:20
Evo i ja namjeravam upisati tecaj za pratitelja, diplomirala sam povijest i spanjolski, govorim i engleski.
Nije mi jedino jasno, recimo Petros sad u 11. mjesecu pocinje s tecajem, traje 4 tjedna, gledala sam i adriatica.net, 6 mjeseci traje. U cemu je razlika izmedu tecaja od 1 i 6 mjeseci, i ima li kakvu ulogu kod buduceg rada gdje si zavrsio tecaj?

Tnx :)

Zašto plaćati nešto što možeš dobiti besplatno. Ja sam se javila na oglas u kojemu su tražili pratitelje. Nakon obavljenog interviewa, pozvali su me na seminar u Dubrovnik. Trajao je 7 dana. Imali smo cijeli dan predavanja i izlet u Crnu Goru. Nakon završenog tečaja dobila sam papir i posao.

katarzyna.v
03.11.2008., 14:45
Zašto plaćati nešto što možeš dobiti besplatno. Ja sam se javila na oglas u kojemu su tražili pratitelje. Nakon obavljenog interviewa, pozvali su me na seminar u Dubrovnik. Trajao je 7 dana. Imali smo cijeli dan predavanja i izlet u Crnu Goru. Nakon završenog tečaja dobila sam papir i posao.

slucajno sam naisla na ovaj forum, trazim tecaj za turisticke pratitelje ali da se odrzava u Dubrovniku... Ako znas ista budem zahvalna na odgovoru... gdje da se javim? Trenutno nisam u HR pa trazim na netu ali na stranicama Atlasa i dugih agencija nista nisam nasla da bude u Dubrovniku... pozdrav

malena1981
03.11.2008., 23:11
Ja sam ti zavrsila taj tecaj u Petrosu ove godine. Petros ima jedan izlet ( mi smo isli u Budimpestu), a Adriatica vise.
Ne znam koja je cijena u Adriatica.net, jel ti znas mozda?

Tebi je najbitnije dobiti diplomu, ili?

krivousti
20.12.2008., 12:16
Tuzemstvo mi se ne da raditi jer se slabo da zaraditi ( itu se zna dnevnica, ali i cijeli gorwe opisani pristup) osim ako ne radite za neku stranu agenciju, pa je tu priča bitno drukčija.
e mene upravo ovo zanima, jel zna neko detalje- jel smijem radit direktno za stranu turističku agenciju- porezi, mirovinsko, zdravstveno, itd. kak to sve funkcionira?
imam prebivalište u RH i licencirani sam pratitelj. do sad sam radio za hr agencije koje su surađivale sa stranima, a sad bih htio radit direktno za stranu agenciju, bez posrednika.

Korina.
29.01.2009., 13:24
vec sam ovo pitanje negdje postavila al nisam dobila odg. - kako se polaze za strane jezike? jel to odmah moramo kad i opci dio ili mozemo kasnije platit tih 400 kuna i polozit? ja bi sd upisala ovaj opci dio a jezike bi prvo usavrsila jer tesko da bi sad prosla :/ i onda isla polagat iduce godine .....

malena1981
30.01.2009., 00:08
nemam pojma kak je sad za vodice, jer mijenjaju program trenutno.

bas sam zvala na ekonomski faks prije par dana, ne znaju kad ce tecaj.

Ovo za jezike ne znam..........

glodulja
25.04.2009., 20:35
imam 19 godina i zasad sam osrednja studentica prve godine zagrebačke ekonomije.
iako sam efzg upisala jer bijah lijena i neodlučna, kroz ovih sam se godinu dana u nekoj mjeri interesno isprofilirala i sada znam da bih voljela raditi u turizmu. najkonkretnije što mogu reći je da bih najradije neko vrijeme kao turistički pratioc, a nakon toga kao organizator putovanja... no i druge sfere osim tur. agencija dolaze u obzir, npr. hoteli i ugostiteljstvo.
jedino što dosad znam je da je konkurencija u branši nemila, a vi ste tu da me prosvijetlite u vezi ostalog. :mig:

što mogu tijekom faksa učiniti da si podebljam šanse za nalaženje posla u toj domeni?
neke ideje, naravno, već imam, i skicirah određene planove, ali bi me zanimali savjeti ljudi sa znanjem i iskustvom (to dvoje izgleda uvijek ruku pod ruku).

za početak u vezi gornjeg:
efzg nudi 8 diplomskih smjerova (analiza i posl.planiranje, financije, marketing, menadžment, menadžerska informatika, računovodstvo, trgovina, turizam).
nekako sam uvjerenja da mi ne bi bila najbistrija odluka upisati baš turizam. čini mi se, da prostite, besperspektivan. jesam li u krivu?
app, financije, menadž. inf. i trgovina me nažalost ne zanimaju ni izbliza, a na menadžmentu i marketingu vjerojatno treba biti i uživljen i odličan da bi uopće bilo kruha i paštete od toga.
preostaje računovodstvo, koje doživljavam neizmjerno dosadnim i jednoličnim, ali lakim (?) i sigurnim poslom. čisto radi kakvog-takvog osiguranja u slučaju da mi se na onom drugom polju oklizne opanak.
dakle, ima li smisla završiti računovodstvo pa tražiti posao u turizmu? (ovo je ipak tek sporedno pitanje na temi, glavno je mnogo općenitije i više žeđa za smjernicama).

euskal
25.04.2009., 20:41
pa kakve ti veze ima smjer kad ionako je razlika u par ispita i to ti ionako nitko ne gleda,jer ce ti u diplomi pisat ekonomist bez obzira na sjer,a sta se tice posla ako nemas stelu nacekat ces se par mj.minimalno.To govorim iz vlastitog iskustva i dosta ljudi koje znam sa svog faxa i ekonomije!:ne zna:

glodulja
25.04.2009., 20:43
pa kakve ti veze ima smjer kad ionako je razlika u par ispita i to ti ionako nitko ne gleda,jer ce ti u diplomi pisat ekonomist bez obzira na sjer,a sta se tice posla ako nemas stelu nacekat ces se par mj.minimalno.To govorim iz vlastitog iskustva i dosta ljudi koje znam sa svog faxa i ekonomije!:ne zna: oprosti, stelu?

vjerojatno misliš na vezu... nadala sam se ozbiljnijim odgovorima, iskreno.

legaos
25.04.2009., 21:08
oprosti, stelu?

mislio je na vezu za posao(štela = veza)

a što se tiče faksa - imaš još 4 godine da završiš, a dotle "ko živ ko mrtav".
tko zna šta će se dešavati na tržištu (mislim na potražnju za radnom snagom)
btw. dobar ekonomista u turizmu, a to ti je spoj svih tih dipl smjerova koje imaš na faxu.
Ako odeš na računovodstvo, ne vidim više kakvog ti ima smisla zanimati se za turizam.
Nema čarobnog štapića šta je najbolje od svega jeli menađment ili turizam ili trgovina ili marketing, ali sve njih možeš dobro uklopiti i mijenjati poslove- popotrebi tržišta...
Glavu gore - biće bolje...:D

glodulja
25.04.2009., 21:48
mislio je na vezu za posao(štela = veza)

a što se tiče faksa - imaš još 4 godine da završiš, a dotle "ko živ ko mrtav".
tko zna šta će se dešavati na tržištu (mislim na potražnju za radnom snagom)
btw. dobar ekonomista u turizmu, a to ti je spoj svih tih dipl smjerova koje imaš na faxu.
Ako odeš na računovodstvo, ne vidim više kakvog ti ima smisla zanimati se za turizam.
Nema čarobnog štapića šta je najbolje od svega jeli menađment ili turizam ili trgovina ili marketing, ali sve njih možeš dobro uklopiti i mijenjati poslove- popotrebi tržišta...
Glavu gore - biće bolje...:D što govoriš, da provedem te 4 ko gljiva? molit ću lijepo.
spajanje svih tih smjerova? o čemu pričaš? očito se hoću na jedno fokusirati, ne naslijepo kljucati naokolo. ne želim mijenjati poslove, napisala sam što želim.
nisi mi ništa rekao.

euskal
25.04.2009., 21:54
glodulja ovo ti govorim kao friski student fthm ostao samo diplomski,a tako je barem u ri,a za drugdje ne znam osim sta ovdje citam da je slicno,a ti pitaj druge ekonomiste sta opceg smjera ili turizma ako meni ne vjerujes,malo tko friski sta zavrsio fthm,efri je nasao posao u struci unutar par mj,od onih koje znam:ne zna:

glodulja
25.04.2009., 22:14
glodulja ovo ti govorim kao friski student fthm ostao samo diplomski,a tako je barem u ri,a za drugdje ne znam osim sta ovdje citam da je slicno,a ti pitaj druge ekonomiste sta opceg smjera ili turizma ako meni ne vjerujes,malo tko friski sta zavrsio fthm,efri je nasao posao u struci unutar par mj,od onih koje znam:ne zna: ha čuj, valjda se zato i zanimam što mogu napraviti da u mom slučaju slučaj ne bude krizni.
brojke od 500-tinjak turističkih agencija i 800-tinjak hotela bi morale nešto značiti

aurora-s
26.04.2009., 23:16
Ja bi na tvom mjestu menađment. Iako ti nije ni turizam promašen. Kao što ti je rekao legaos svi ti smjerovi ti se kasnije mogu uklopiti u neko ciljano radno mjesto u turizmu.
Moj savjet; ako te zanima npr. hoteljerstvo- hotelski menađment i slično;
1. Nijedan od smjerova ti nije toliko presudan
2. Bitnije ti je tokom faksa steći nekakvo iskustvo. Kako? A. student servis i čisti sobe jednu sezonu. B. student servis i recepcija slijedeće dvije
3. Nakon što diplomiraš, ne samo da imaš diplomu već i znaš kompletne boljke/ dobre strane hotela, i možeš im složiti samo takvu priču da te prime na neko bolje radno mjesto.

Ovo je sad samo banalni primjer, pričam poučena djelom vlastitim iskustvom, djelom iskustvom ljudi koji su nešto postigli u životu svojim radom.

Sama diploma ti malo znači u današnje vrijeme, puno više znači iskustvo, odnosno poznavanje radne okoline. Nebitno je da li je to radni staž ili rad putem student servisa. Bitno je da ne dangubiš, nego već sada počmeš tražiti sezonski posao u grani turizma koja te zanima.

LP i sretno:)

glodulja
27.04.2009., 09:19
Ja bi na tvom mjestu menađment. Iako ti nije ni turizam promašen. Kao što ti je rekao legaos svi ti smjerovi ti se kasnije mogu uklopiti u neko ciljano radno mjesto u turizmu.
Moj savjet; ako te zanima npr. hoteljerstvo- hotelski menađment i slično;
1. Nijedan od smjerova ti nije toliko presudan
2. Bitnije ti je tokom faksa steći nekakvo iskustvo. Kako? A. student servis i čisti sobe jednu sezonu. B. student servis i recepcija slijedeće dvije
3. Nakon što diplomiraš, ne samo da imaš diplomu već i znaš kompletne boljke/ dobre strane hotela, i možeš im složiti samo takvu priču da te prime na neko bolje radno mjesto.

Ovo je sad samo banalni primjer, pričam poučena djelom vlastitim iskustvom, djelom iskustvom ljudi koji su nešto postigli u životu svojim radom.

Sama diploma ti malo znači u današnje vrijeme, puno više znači iskustvo, odnosno poznavanje radne okoline. Nebitno je da li je to radni staž ili rad putem student servisa. Bitno je da ne dangubiš, nego već sada počmeš tražiti sezonski posao u grani turizma koja te zanima.

LP i sretno:) e to mi, moram priznati, nije ni palo na pamet! puno hvala! :cerek:

a u slučaju da pretendiram za turističkog pratitelja?

aurora-s
27.04.2009., 11:16
Hm, ja bi to na tvom mjestu ovako. Zaputila bih se sa kratkim životopisom u ruci (osnovni podatci, kontakt, studij, želje i ciljevi) po turističkim agencijama. Bitno je da pogodiš pravi trenutak- ne odmah u 8h ujutro, ne 5 minuti prije zatvaranja, i ne u veliku gužvu.
Ponudila bih se kao besplatna ispomoć nekoliko puta- složilia bih im priču- tipa
" Ljudi želim radit, želim naučiti, dajte mi priliku, obećajem da će se isplatiti"

Neke agencije i bez naknade izdaju potvrdu za turističkjog pratitelja- ako radiš kod njih i korektna si. Ako ti je cilj kasnije raditi /voditi neku turističku agenciju, nema bolje stvari nego raditi prethodno kao pratitelj/ vodič. Tako najbolje i iz prve ruke upoznaš sve hotele, restorane, rute, cake, itd. Jedna od najuspješnijih menađerica koje ja poznajem, koja je uvečala dobit agencije za koju radi u nevjerovatnim razmjerima je radila za vrijeme školovanja kao vodič/ pratitelj.

glodulja
27.04.2009., 14:15
Hm, ja bi to na tvom mjestu ovako. Zaputila bih se sa kratkim životopisom u ruci (osnovni podatci, kontakt, studij, želje i ciljevi) po turističkim agencijama. Bitno je da pogodiš pravi trenutak- ne odmah u 8h ujutro, ne 5 minuti prije zatvaranja, i ne u veliku gužvu.
Ponudila bih se kao besplatna ispomoć nekoliko puta- složilia bih im priču- tipa
" Ljudi želim radit, želim naučiti, dajte mi priliku, obećajem da će se isplatiti"

Neke agencije i bez naknade izdaju potvrdu za turističkjog pratitelja- ako radiš kod njih i korektna si. Ako ti je cilj kasnije raditi /voditi neku turističku agenciju, nema bolje stvari nego raditi prethodno kao pratitelj/ vodič. Tako najbolje i iz prve ruke upoznaš sve hotele, restorane, rute, cake, itd. Jedna od najuspješnijih menađerica koje ja poznajem, koja je uvečala dobit agencije za koju radi u nevjerovatnim razmjerima je radila za vrijeme školovanja kao vodič/ pratitelj. toga se ni u ludilu ne bih sjetila :cerek: :s

a kako bi to izgledalo, gdje bi me mogli poslati ovakvu bez pojma o ičemu?
i čime ih uopće uvjeriti da ću im biti od koristi, ili bar da im neću napraviti štetu? :D
nadam se da ne pilam...

aurora-s
27.04.2009., 14:30
Pa neznam, sve ovisi na koga naletiš.
Možda na neki jednodnevni izlet zajedno sa starijom kolegicom? Neki su tako počeli. Ali nisu uletili direktno nego su preko prijatelja i preporuke.
Sad ja to gledam kao poslodavac, meni preporuka za nekog bez iskustva u biti ne znači ništa više od dobrog prvog dojma koji mi neka osoba ostavi. Tako da se isplati biti uporan. Nemoj se obehrabrit ko naletiš na neku bezobraznu isfrustriranu šaltersku tetu pa te otpili.

Probaš kao pratitelj na tim jednodnevnim izletima, ideš mukti kao ispomoć, nabaviš literaturu, čitaš, uskačeš kolegici/kolegi sa brojanjem djece i to. Dosta ih je tako počelo. Kad ideš 2-3 puta, već 3-4 put ako imaš mota možeš i sama iči. Moja prija je vodila ekskurzije tvojih godina.

alabrale
27.04.2009., 20:58
glodulja : kao da gledam sebe prije 9 godina.... iste zelje i motivi.... i planovi djelomično ispunjeni....

Prvo i osnovno nesmis zapustit fakultet... sto se meni desilo.... naravno kad se radilo u 6 i 9 misec kad su ispitni rokovi....

Ono sta sam procita iz tvojih postova da se naslutit da ti nemas pojma sta je turizam uopce.... tako da se nezanosis nekakvim lipim pricama sa naslovnica i lipo upakiranim izletima...... mislim da je 60% zaposlenih u turizmu nezadovoljno svojim statusom u agencijama, hotelima.... ovih 40% je zaposleno po turističkim zajednicama.....

Sto se tice izbora smjera svakako menagment preporucam....

Ono sta ti mozes uciniti da bi vidjela malo u turizmu:

- javit se nekom hotelu da bi radila kao ispomoc na recepciji zbog nekog seminara na faksu.... tesko da ce te hotel bilo koji odbiti kad bi se napisala lipa molba....

- zavrsiti tecaj ta turističkog vodića i raditi vodenja grada....

- moguci odlazak na more u neku agenciju ili hotel

Mi u agencije svake godine primamo nekoliko ljudi kao sta si ti... nedrzi ih to puno jedno lito i onad skuze da je posao u banci mnogo mirniji i jednostavniji a i bolje placen....

To je ono sto sam ja uspija skuzit kroz ovih 5 godina sto vodim agenciju.....

legaos
28.04.2009., 20:59
Evo vidiš, fino su ljudi objasnili i nadam se pomogli. Koliko vidim ti si iz ZG, pa evo još malo pomoći, pa probaj u praksi:
http://www.moj-posao.net/posao/Komercijalist-za-rad-u-turistickoj-agenciji-mz-Zagreb/dd1de22b4906928cf55fb16f38e0aa2e.htm
Komercijalist za rad u turističkoj agenciji (m/ž)

Potrebna stručna sprema: NB
Potrebne godine iskustva: 5
Strani jezici (aktivno):
Strani jezici (pasivno):
Vozačka dozvola: B.
Osnove rada na računalu: Da
Ostali uvjeti: - poznavanje 2 strana jezika
- samostalnost, komunikativnost, inicijativnost,
kreativnost, odgovornost

Što nudimo:
Plaća: Od 6000

Ndam se da neću biti baniran...
poozz

euskal
29.04.2009., 06:45
lega smetnuo si 5god iskustva koje cura nema jer je mlada,a tako je u vecini oglasa jer ocekuju da dodjes sa faxa,sk i da sve znas sta je nemoguce,al treba bit uporan i ja cu sad slat neovisno o bilo cemu jer u najmanju ruku imam vise iskustva od vecine posto dugo radim:top:

aurora-s
29.04.2009., 13:14
@ Alabrale- jbg možda tebe tvoj posao ne ispunjava, možda bi tebi stvarno bilo bolje ići raditi u banku, ali ima nas luđaka koji radimo po 12 i 15 sati dnevno (ne uvijek) i ponekad puknemo totalno i pun nam je kufer svega, ali isto nikad nebi minjali posao. Nijedan posao nije lagan, a svaki sezonski posao i općenito posao s ljudima nosi određeni stres, i to čovjek jednostavno mora volit ili pukne.

@Euskal- napokon da i ti jednom imaš pozitivan stav. Možda i od tebe nešto bude na kraju.:top:

euskal
29.04.2009., 18:11
ja uvijek i8mam pozitivan stav al sam realan i to nekima smeta,imam neku god i nazalost sam imao puno losih iskustva i nemam razloga lagat da vec 5mj.trazim posao i 0 bodova,a koliko vidim i vecina ima slican problem:ne zna:

Mantis Religiosa
30.04.2009., 19:52
ja uvijek i8mam pozitivan stav al sam realan i to nekima smeta,imam neku god i nazalost sam imao puno losih iskustva i nemam razloga lagat da vec 5mj.trazim posao i 0 bodova,a koliko vidim i vecina ima slican problem:ne zna:

gdje trazis?? samo u rijeci??? si ti všs ili vss :ne zna:

ssnjoff
30.04.2009., 20:40
nakon brdo godina u turizmu, mogu jedino pitati - zašto skočiti u turizam?

euskal
05.05.2009., 07:18
trazim u zupaniji znaci od opatije do novog,moze i senj,a všs makar kakva je razlika kad smo u istim govnima i pogle malo ponudu i sve ce ti biti jasno!ma uostalom glavno da sam zdrav,a posao ce vec uletit kad se izredaju ovi sa stelom:ne zna:

mata_x
28.07.2009., 08:43
Evo jučer sam se upisao na tečaj za turističke pratitelje....

Frendica mi je išla na tečaj u putničku agenciju Toptours u Zagrebu i bila je prezadovoljna, i dosta ih je odmah dobilo posao tamo, a dobili su kontakte i s drugim agencijama....tak da sam se odlucio upisati tamo na tečaj koji počinje 3.10.2009.
jucer platio prvu ratuuu, jedvaa cekamm da krenee....

da cujem ima tko kakav iskustva, hoce jos neko ici???

mata_x
28.07.2009., 08:46
e da ekipaa, evo sad mi je dosla poruka na privat....zaboravio sam napisati kontakt od agencije, ako netko želi ići još
dakle

TOPTOURS ZAGREB, 2994-547; toptours@metromail.hr

KILLERDOG
28.07.2009., 12:44
:lol:

nije reklama

vagica
29.07.2009., 18:13
Evo mene zanima taj tečaj pa mi molim te reci koja je cijena, gledala sam njihove stranice ali još nema cijene.

mata_x
30.07.2009., 14:49
1600 kuna, sve ukljuceno zajedno sa stručnim izletom (platio na 6 rata)......
aa trebali bi i na stranici imati, koju si gledala?? www.toptours-poljak.hr

vagica
30.07.2009., 16:37
Hvala na informacijama, evo i ja se upisala na tečaj

mata_x
30.07.2009., 17:48
ajde super, onda se vidimo na tečajuuuu)))

dador
01.08.2009., 10:59
asti, koji "braco i seka" dijalog:kava:

artus_x
01.08.2009., 11:26
Ja se upisao danas na tečaj, platio akontaciju i sada čekamo upise u 9 mjesecu.
Vidimo se kolege!

mata_x
16.09.2009., 15:22
tečaj u toptoursu..... www.toptours-poljak.hr pročitajte sve o tečaju

profesoricarx
19.09.2009., 02:08
Što ste naivci. Ti tečajevi za turističke pratitelje su tečajevi za mužnju novca. Upišu 40 ljudi, a kao primaju jednog najboljeg, a ovi ostali mogu vrit. I taj najbolji kao dobije posao preko veze, a taj papir nigdje drugdje ne vrijedi osim u Petrosu. Whatever...
Diploma koja se dobije u Petrosu nakon 4 dana praćenja nastave me podsjeća na one fake diplome s interneta, koje se dobiju za "životno iskustvo". Jer kakva je vrijednost diplome koja traje 4 vikenda, tj. 4 dana, a dobiješ kao neko stručno zvanje?!

japanska_buba
19.09.2009., 11:49
Tako je, Profesoricarx ima u potpunosti pravo. Agenciji je to najjednostavniji način da temeljem 40 prijavljenih izmuze lovu, svi se naivno nadaju poslu, a od toga ništa.

emmica
19.09.2009., 12:48
Pa i šta da jest tako,kao da igdje drugdje to ne rade..pa kad realno pogledas tako je na svim područjima rada..Ajme ne vidim cemu se sad cuditi,onaj ko upise tecaj sigurno mora znati da mu to ne znaci da ce dobiti posao 100%.

odile
19.09.2009., 16:02
oke, ali kak onda radit ko pratitelj ak se taj papir mora imati?
ja sam završila jedan takav bezvezan tečaj, istinaibog nisam niš na
njemu naučila nit su mi oni dali poso, al sam u sc-u našla
agenciju koja je baš uvjetovala da imam završen tečaj i tih tisuću kuna kolko je
sve skupa koštalo sam ionak vratila u svega par poludnevnih izletića,
tak da mi uopće nije žao love...

profesoricarx
20.09.2009., 00:45
Pa i šta da jest tako,kao da igdje drugdje to ne rade..pa kad realno pogledas tako je na svim područjima rada..Ajme ne vidim cemu se sad cuditi,onaj ko upise tecaj sigurno mora znati da mu to ne znaci da ce dobiti posao 100%. nije sto posto, nego nije ni 1 posto!

profesoricarx
20.09.2009., 00:48
oke, ali kak onda radit ko pratitelj ak se taj papir mora imati?
ja sam završila jedan takav bezvezan tečaj, istinaibog nisam niš na
njemu naučila nit su mi oni dali poso, al sam u sc-u našla
agenciju koja je baš uvjetovala da imam završen tečaj i tih tisuću kuna kolko je
sve skupa koštalo sam ionak vratila u svega par poludnevnih izletića,
tak da mi uopće nije žao love... pa dobro, drago mi je zbog tebe i ako si uspjela, iako mi se čini da većina ne uspije u tome. Ima nebrojeno mnoštvo tih učilišta, veleučilišta i inih škola, koje postoje samo radi samih sebe i radi nekih bljutavih tečajčića s kojima nemreš dobiti ni posao u kiosku, a kamoli nešto bolje. Neka mi se javi netko tko je nakon završenog tečaja u Algebri, Infokatedri, Ivori, Proanimi i sličnim učilištima dobio neki posao na osnovi nekog njihovog certifikata. Takvo varanje ljudi mi je degutantno do bola. Ja trenutno imam završeno od prilike oko 15 razno raznih tečaja, pa mi nijedan od njih nije pomogao ni u dobivanju posla u dućanu, a kamoli nešto bolje. Obična laž

emmica
20.09.2009., 09:42
pa ne razumijem zasto ih imas onda 15 komada doma..neki su rekli da su dobili ne posao nego honorarne poslice uz pomoc tog papira( nekima je to ok)..osobno mislim da na osnovi tecaja o 5 sati i ne mogu ocekivati stalan posao jel mi je to totalna glupost.
A i ocito je da tako uzimaju novce jel ne bi ih toliko organizirali svi,ali cuj ti dobijes papir oni novce ako si snalazljiv nadjes nesto.Tako je za sve,osobno znam ljude koje placaju tecajeve za 5-10 tis.kuna i ceka ih posao nakon njih ali on ne traje 5 sati vec dosta duze i opsezan je.Zato i postoje razlike .

profesoricarx
20.09.2009., 13:02
pa ne razumijem zasto ih imas onda 15 komada doma..neki su rekli da su dobili ne posao nego honorarne poslice uz pomoc tog papira( nekima je to ok)..osobno mislim da na osnovi tecaja o 5 sati i ne mogu ocekivati stalan posao jel mi je to totalna glupost.
A i ocito je da tako uzimaju novce jel ne bi ih toliko organizirali svi,ali cuj ti dobijes papir oni novce ako si snalazljiv nadjes nesto.Tako je za sve,osobno znam ljude koje placaju tecajeve za 5-10 tis.kuna i ceka ih posao nakon njih ali on ne traje 5 sati vec dosta duze i opsezan je.Zato i postoje razlike .
nisam išla samo na te tečajčiće, već i na tečaj koji je trajao 3 mjeseca. I to 2 takva. Jedan je bio za servisera kompjutera. Na njemu sam naučila popravljati kompjutere. Nakon što sam slala zamolbe za posao, nitko me nije pozvao ni na najobičniji razgovor osim ako to ne bi bilo neko deficitarno zanimanje, a kamoli na drugi razgovor ili da mi da posao. Sad otvaram svoju firmu jer sam shvatila da nema šanse da će me itko ikad na neko normalno mjesto zaposliti!

emmica
20.09.2009., 14:15
ovisi sta mislis na normalno mjesto..po tvom pisanju ni tecajcic,ni tecaj a ni faks koliko sam vidjela za tebe nisu dovoljni ni bitni.Pa za neke stvari si u pravu ali normalno da moras imati i jako puno srece,a to sve ovisi o nama cime smo sve zadovoljni-a vi bi htjelii raditi malo za puno para.Nemoj generalizirati na osnovi svog iskustva.Eto sretno sa firmom i svaka cast sta si pokrenula nesta sta volis.

black.dahlia
21.09.2009., 21:18
Vidim da se tu priča o vodičima, pa budući da sam jedan od te ekipe, mogu vam nešto reć.

Netko je napisao da treba "savršeno" poznavati bar jedan strani jezik, što nije točno. Treba znati govoriti bar jedan strani jezik, ali o savršenstvu nema ni govora. Važno je da te ljudi razumiju, to nije predavanje na faksu. Radije slušaju nekoga tko puno zna i priča s greškama, nego neku napuhanu budalu koja je vođenje naučila napamet ko pjesmicu. Stavite se u njihovu kožu, sve će vam biti jasno. Poznajem hrpu vodiča, najbolji među njima prave gramatičke greške, ali su srdačni ljudi, odgovorni, motivirani; stranci rado opraštaju greškice u slaganju vremena i rado pomognu da se sjetiš neke riječi ako pokažeš dobru volju.

Nemojte polagati tečajeve za pratitelje, to je bacanje novaca kroz prozor. Rađe se javite nekoj agenciji, recite da biste pratili turiste, "prisluškujte" vođenja na ulici kad možete, vidite jeste li vi to u stanju. Nek vam pruže priliku; otiđite na "studijsko" vođenje s nekim iskusnim vodičem ili pratiteljem (i tu ima svega, na žalost), pa se onda uhvatite jedne grupe. Tek tada otiđite ulupati 4 tisuće kuna (ili više) na neki bedasti tečaj koji će vam dati zakonsko pravo da šetate s grupom po katedralama; sav posao, pravo učenje, ionako ćete obaviti sami.

Kad ti baba u busu kaže da joj je u Biogradu na recepciji ostala putovnica, a ti si na parkiralištu u Trogiru, nije ona kriva, ti si kriv. I rješavaš stvar mobitelom, tako da ona ni ne vidi i tako da se navečer može uredno prijaviti na recepciju sljedećeg hotela. Pratiteljstvo je krvav posao, ali tko to ne može, bogme nije ni za vodiča.

Tečajevi, s druge strane, organiziraju se po županijama, najčešće na ekonomskim fakultetima. To previše košta, a da bi se išlo polagat dok čovjek ne zna šta ga čeka. Prošli tjedan sam srela vodičkinju koja ima dvije licence, a ni za živu glavu se ne da među turiste. Pukla je po živcima.

Sama licenca ne znači da ćeš odmah dobiti posao. Agencije jako režu cijene. Nikako se ne bi smjelo dat iskorištavati. Strane agencije za vođenje daju cca 150 eura dnevno (ukupno), a ovi naši nama plate 80 i još cvile da im je to puno, pa pokušavaju smanjiti, ne bi li sebi ušićarili štogod.

Treba puno učiti, i to stalno. Moja hrpetina knjiga raste nesmiljeno. Treba poznavati put, imati sve autokarte u torbi, planove gradova, o poznavanju spomenika, kulture, tradicije da i ne govorim. Gosti opraštaju krivu upotrebu konjunktiva, ali krivu ulicu i kašnjenje ne opraštaju.

(Treba još...? :))

emmica
21.09.2009., 21:35
yes please :)

mata_x
30.09.2009., 17:24
tečaj za praitelje u Toptoursu počinje 07.11.2009. sve informacije www.toptours-poljak.hr

mata_x
30.09.2009., 17:24
tečaj za pratitelje u Toptoursu počinje 07.11.2009. sve informacije www.toptours-poljak.hr

ivana)
01.10.2009., 14:45
čini mi se kao da upisi ne idu kada dižeš temu kao podsjetnik.:hekla:

profesoricarx
02.10.2009., 01:16
čini mi se kao da upisi ne idu kada dižeš temu kao podsjetnik.:hekla:
očito nejdu.. Ma ima pun kufer i tih turističkih agencija.. Ne znam čega danas nema. Industrija se raspala i sad egzistira mali milijun sličnih tvrtki.. Ja sam imala malo drukčije ideje, ali me strah s drukčijim u ovu prčiju..

p.s. Sad sam pogledala postove ovog lika i vidim da u svim postovima reklamira tu agenciju. A ne, nije reklama. Ha ha. Nikad ne bi rekla.. Otvarati nešto danas čega ima u izobilju je samoubojstvo

ivana)
02.10.2009., 08:36
slažem se u potpunosti, super su mi likovi koji su škrti uložiti u marketing, a s druge strane taj isti kanal promocije koriste, naravno pritom tražeći varijacije za nula kuna.

:flop:

čudi me što mu to dozvole.

alabrale
02.10.2009., 11:58
pa i to je marketing......

uglavnom ako kome treba besplatna diploma za turističkog pratitelja nek se javi.....

Evo sta zakon kaze:

Ispit za turističkog pratitelja polaže se pred ispitnom komisijom koju može imenovati turistička agencija, strukovna udruga, Hrvatska gospodarska komora i Hrvatska obrtnička komora, uz prethodnu suglasnost ministra, a prema ispitnom programu koji pravilnikom propisuje ministar.

ivana)
02.10.2009., 13:40
istina. samo mu ovdje nije mjesto, npr....

Unknown_baby
30.10.2009., 09:21
Molila bih da mi netko pobliže opiše taj tečaj tj. seminar. Koliko traje? kakvi su termini predavanja, kakav je ispit? Koji je točno moj posao kao turistički pratitelj?

Ima li kakvih uvjeta za upis, te što se radi na seminarima?

ivana)
02.11.2009., 20:12
možda da nazoveš turističke agencije koje pružaju uslugu seminira i njima postaviš pitanja...nekako mi se čini da ćeš tako najbrže riješiti sve svoje nedoumice na navedenu temu.

ancatdubh
26.01.2010., 17:07
..evo izvukla sam temu iz naftalina jer bi htjela upisat seminar za tur.vodica uz posao koji radim,avrijeme i raspored dozvoljavaju,i to sam oduvijek zeljela a sluzim se s 3 jezika,eng,njem i tal,pa me zanima s obzirom da znam da su sad u trendu malo egzoticniji jezici kako rade vodici koji se sluze s ova tri?
i citam ovdje da ljudi polazu ispite u agencijama,sta nisam nikad cula..

Kako ste vi koji imate licencu nasli posao,jel se treba prijavit u neku udrugu ili ic od agencije do agencije i nudit uslugu..

I dali postoji period koliko licenca traje ili je neograniceno?
hvala:)

Engelchen00012
26.01.2010., 17:15
Ja sam o tom poslu razmišljala, ali mi se sve nekako čini da je to veliki zajeb. Previše se traži, a prate li te zahtjeve i primanja?:ne zna:

ancatdubh
26.01.2010., 18:19
Ja sam o tom poslu razmišljala, ali mi se sve nekako čini da je to veliki zajeb. Previše se traži, a prate li te zahtjeve i primanja?:ne zna:

sigurno je stresno u spici a i inace kao i svaki posao koji zahtjeva direktan rad s ljudima,ali ja volim putovat,i oduvijek sam htjela bitvodic,znam 3 jezika pa bi htjela to iskoristit..
:)

Engelchen00012
26.01.2010., 18:34
sigurno je stresno u spici a i inace kao i svaki posao koji zahtjeva direktan rad s ljudima,ali ja volim putovat,i oduvijek sam htjela bitvodic,znam 3 jezika pa bi htjela to iskoristit..

Moja su 4 potpuno neiskorištena.:bonk: :rolleyes:

:rofl::rofl:
Ali razmislit ću još. Nisam baš luda za putovanjima.:(

ancatdubh
26.01.2010., 19:40
da,steta...mozes bit prevoditelj,to je isto super posao..steta ne iskoristit,to je stvarno super kad znas tolko jezika.

black russian
14.02.2010., 22:09
Imam jedno pitanje..jako sam zainteresiran za rad kao turistički pratitelj. Govorim ruski (izvorni govornik) i engleski jezik, a imam i višegodišnje iskustvo u sličnim poslovima. Naime radim već godinama kao prevoditelj(što simultani što konsekutivni), a ujedno sam i pratio brojne ture Rusa koje su dolazile poslovno u Hrvatsku gdje mi je opis posla bio poprilično sličan kao i kod turističkih pratitelja. Međutim tu posla ima i nema, a kako su prošle godine ukinute vize za Ruse i Ukrajince oni postaju sve važnija turistička klijentela stoga želim početi raditi kao turistički pratitelj(s obzirom da za vodiča sad nemam vremena polagati tečaj..a i skupo je..4800kn).
Znam da je posao "krvav", ali na to sam potpuno spreman pa me zanima da li netko zna kako točno početi..?? Da li random zivkanjem svih agencija nudeći svoje usluge..slanjem CV-a..?? Prvenstveno me zanima da li netko zna koje se naše turističke agencije bave "dopremanjem" rusa na Jadran??..pa da barem njih prvo kontaktiram? U svakom slučaju želim početi raditi što prije i nikako ne propustiti ovu sezonu jer rusi dolaze svuda i njih kriza ne dira...

Hvala...:)

ancatdubh
15.02.2010., 13:26
Imam jedno pitanje..jako sam zainteresiran za rad kao turistički pratitelj. Govorim ruski (izvorni govornik) i engleski jezik, a imam i višegodišnje iskustvo u sličnim poslovima. Naime radim već godinama kao prevoditelj(što simultani što konsekutivni), a ujedno sam i pratio brojne ture Rusa koje su dolazile poslovno u Hrvatsku gdje mi je opis posla bio poprilično sličan kao i kod turističkih pratitelja. Međutim tu posla ima i nema, a kako su prošle godine ukinute vize za Ruse i Ukrajince oni postaju sve važnija turistička klijentela stoga želim početi raditi kao turistički pratitelj(s obzirom da za vodiča sad nemam vremena polagati tečaj..a i skupo je..4800kn).
Znam da je posao "krvav", ali na to sam potpuno spreman pa me zanima da li netko zna kako točno početi..?? Da li random zivkanjem svih agencija nudeći svoje usluge..slanjem CV-a..?? Prvenstveno me zanima da li netko zna koje se naše turističke agencije bave "dopremanjem" rusa na Jadran??..pa da barem njih prvo kontaktiram? U svakom slučaju želim početi raditi što prije i nikako ne propustiti ovu sezonu jer rusi dolaze svuda i njih kriza ne dira...

Hvala...:)

pa ja mislim da bi trebao polozit za vodica jer onda mozes biti i pratitelj,a nije neka razlika,ovako ces morat jos jednom za vodica platit..

a sta se tice zaposljavanja to i mene zanima..ja sam radila u jednoj tur agenciji pa mogu osobno tamo pitat,ali bi me zanimalo kako se drugi zaposle...:)

black russian
15.02.2010., 16:08
Znam da ako si licencirani vodič možeš odmah raditi i kao pratitelj, ali kao što sam rekao 5000kn mi je sad malo previše za dati, a osim toga ionako ti s ni s tim papirom nitko ne jamči posao. A i ekonomski fakultet u Zagrebu je katastrofa..svako malo otkažu te tečajeve zbog nedovoljnog broja zainteresiranih. Zato bi volio prije tečaja za vodiča malo raditi Čisto kao pratitelj pa vidjeti šta i kako...imam ionako jedno 10godina iskustva u jako sličnim poslovima.
Ove tečajeve za pratitelje koje se nude po netu (Petros&sl...) svakako ne mislim upisivati jer je to obična mužnja love gdje niti išta naučiš, a niti dobiješ posao već si samo lakši za nekih 1500kn. Da bi radio kao pratitelj moraš imati samo uvjerenje tur.agencije da imaš položen ispit za tur.pratitelja...znači najobičniji komad papira koji ti svaka agencija može bez ikakvih problema izdati ako smatraju da si im zanimljiv,sposoban,govoriš jezik koji im baš tada treba&sl...&neće te nitko siliti ni na kakav tečaj.
Anyway, ono što me samo zanima jest kako točno početi...zivkanjem agencija, čekanjem da objave natječaje..što točno..?? I ako netko zna koje se agencije bave Rusima svakako bih volio da mi javi.
Hvala još jednom.

ancatdubh
15.02.2010., 16:20
Da bi radio kao pratitelj moraš imati samo uvjerenje tur.agencije da imaš položen ispit za tur.pratitelja...znači najobičniji komad papira koji ti svaka agencija može bez ikakvih problema izdati ako smatraju da si im zanimljiv,sposoban,govoriš jezik koji im baš tada treba&sl...&neće te nitko siliti ni na kakav tečaj.

Nisam znala da za pratitelja mozes dobit dozvolu od agencije i da ti ne treba nikakav drugi papir:confused:

Ja sam poslal upit za seminar pri Hotelijerskom fakultetu jer su verificirani i odobreni od ministarstva,a tamo za pratitelja dodje oko 1000kn manje nego za vodica pa mi je cudno da i agencija izdaje dozvolu,bas cu se raspitat.

zlikovatz
18.02.2010., 18:13
Odlična obavijest za sve zainteresirane koji žele raditi kao turistički pratitelji. Turistička agencija iz Zagreba BESPLATNO organizira tečaj za turističkog pratitelja koji počinje 1.3.2010. i traje otprilike mjesec i pol dana uz predavanja otprilike 1-2 tjedno. Ovo nije nikakva reklama pa ponavljam da je tečaj POTPUNO BESPLATAN nakon kojega se dobiva uvjerenje agencije o položenom ispitu za tur.pratitelja...a tko zna, možda i posao. Ako ima zainteresiranih(koji su iz Zagreba) neka se jave što prije jer tečaj počinje 1.3.
Pozdrav svima...:)

zlikovatz
18.02.2010., 18:17
Odlična obavijest za sve zainteresirane koji žele raditi kao turistički pratitelji. Turistička agencija iz Zagreba BESPLATNO organizira tečaj za turističkog pratitelja koji počinje 1.3.2010. i traje otprilike mjesec i pol dana uz predavanja otprilike 1-2 tjedno. Ovo nije nikakva reklama pa ponavljam da je tečaj POTPUNO BESPLATAN nakon kojega se dobiva uvjerenje agencije o položenom ispitu za tur.pratitelja...a tko zna, možda i posao. Ako ima zainteresiranih(koji su iz Zagreba) neka se jave što prije jer tečaj počinje 1.3.2010.
Pozdrav svima...:)

zlikovatz
19.02.2010., 15:58
Zaboravio sam napisati kontakt broj za ovaj besplatni tečaj za turističkog pratitelja... 091/123-9988
Znači ponavavljam da je tečaj potpuno BESPLATAN i da počinje 1.3.2010. u Zagrebu pa ako ima zainteresiranih neka se jave što prije.
Lijepi pozdrav...

zlikovatz
19.02.2010., 16:03
Zaboravio sam napisati kontakt broj za ovaj besplatni tečaj za turističkog pratitelja... 091/123-9988
Znači ponavavljam da je tečaj potpuno BESPLATAN i da počinje 1.3.2010. u Zagrebu pa ako ima zainteresiranih neka se jave što prije.
Lijepi pozdrav...

zlikovatz
23.02.2010., 12:49
Evo čisto da ostavim par detaljnijih informacija vezano za onaj besplatan tečaj za turističkog pratitelja koji sam spomenuo, jer mi je nekolicinu ljudi slalo na privatne poruke upite u čemu je fora,trik&sl...
Uglavnom..agencija se zove „Via Tours“ (www.via-tours.hr) sa sjedištem u Zaboku i poslovnicom u Zagrebu. Ja sam naišao na netu na njihov oglas, zvao ih i rekli mi da za Zabok već imaju organiziranu grupu, ali za Zagreb još nikoga..(nevjerojatno). S obzirom da sam ja iz Zagreba i jako zainteresiran za taj tečaj predložio sam im da ću se raspitati i probati vidjeti jel ima interesenata...traže 5-6ljudi.
Ponavljam još jednom..zbilja nije nikakva muljaža(bar koliko ja znam), mislim tečaj je free pa bi bilo glupo da propadne jer planiraju početi 1.3.2010...
Kontakt : Zabok sjedište 049/ 502-432 ...taj sam ja broj zvao i razgovarao sa gospođom Marijom.
Pozdrav...

zlikovatz
23.02.2010., 12:51
Evo čisto da ostavim par detaljnijih informacija vezano za onaj besplatan tečaj za turističkog pratitelja koji sam spomenuo, jer mi je nekolicinu ljudi slalo na privatne poruke upite u čemu je fora,trik&sl...
Uglavnom..agencija se zove „Via Tours“ (www.via-tours.hr) sa sjedištem u Zaboku i poslovnicom u Zagrebu. Ja sam naišao na netu na njihov oglas, zvao ih i rekli mi da za Zabok već imaju organiziranu grupu, ali za Zagreb još nikoga..(nevjerojatno). S obzirom da sam ja iz Zagreba i jako zainteresiran za taj tečaj predložio sam im da ću se raspitati i probati vidjeti jel ima interesenata...traže 5-6ljudi.
Ponavljam još jednom..zbilja nije nikakva muljaža(bar koliko ja znam), mislim tečaj je free pa bi bilo glupo da propadne jer planiraju početi 1.3.2010...
Kontakt : Zabok sjedište 049/ 502-432 ...taj sam ja broj zvao i razgovarao sa gospođom Marijom.
Pozdrav...

Ladida
24.02.2010., 13:14
Zvuči zanimljivo ovo za Zagreb....jel možda znaš u kojem vremenu su predavanja?

zlikovatz
24.02.2010., 17:49
Ne znam...mislim da još nisu definirali točno termine. Najbolje da nazoveš agenciju.

atenadetroina
25.02.2010., 13:18
Nakon sto sam ovo procitala strasno sam se zainteresirala za tecaj za pratitelje a i prijateljica mi je isla krajem prosle godine na tecaj
No ovo za besplatno je cista muljaza ili neki trik, nema besplatnog tecaja
Ja sam se odlucila prijaviti na tecaj koji pocinje 17.4., prijateljica mi je tamo isla prosle godine i bila je jako zadovoljna s tim da je dobila hrpetinu kontakata i dobro joj ide
Bas se radujem

Sveznadarka
25.02.2010., 17:17
Zvala sam Via-Tours da se raspitam za taj besplatni tečaj za pratitelje. Ne sviđa mi se što se nakon položenog besplatnog tečaja moraš obvezati sljedećih godinu dana voditi ture samo za Via-Tours, što znači da ne smiješ istovremeno raditi za neku drugu agenciju.
Ima li netko takva iskustva s nekom drugom turističkom agencijom? Mislim da uopće nije zakonito tako nešto tražiti i da ti, bez obzira na tvoj potpis na takvom ugovoru, zapravo ništa ne mogu. Zna li netko nešto o tome?

zlikovatz
26.02.2010., 09:20
Ovo sa obvezom sljedećih godinu dana vođenja tura samo za Via-Tours mi je prvi glas...jesi sigurna? Ja sam s njima pričao par puta i nisu mi niti jednom to spomenuli...osim toga nisam baš niti siguran da te oni na to mogu legalno prisiliti.

Sveznadarka
26.02.2010., 11:59
Informaciju sam dobila od gospođe koja radi u Via -Toursu u Zaboku (zvala sam dolje navedeni broj njihove poslovnice).

pikova mama
04.03.2010., 14:45
A kako će oni znati da si radila za nekog drugog? Ali pustimo to, ako ti dobro plate i garantiraju ti da ćeš imati određeni broj tura, zašto ne?
Inače ja sam do rođenja djeteta radila kao turistički pratitelj za razne agencije, nitko me nikad nije pokušao obvezati bilo kakvim ugovorom, a kad neko određeno vrijeme radiš, onda već i imaš određene agencije za koje radiš i to je to.

big girl
03.07.2010., 18:29
ok... a sad da i ja malo izvučem ovu temu iz naftalina... uskoro ću na faks i htjela bih honorarni posao, a čula sam da ljudi rade ko turistički pratitelji. e sad... ja ne bih radila sa stranim grupama (uglavnom zbog jezika. mislim, znam engleski i osnove njemačkog al to bi bilo sve) već bih htjela naše klince/maturante/... uglavnom, domaće grupe vodat što po hrvatskoj, što po europi... zanima me jel ima netko iskustva sa spajanjem bolonje i posla i kako najbezbolnije doći do njega (jer neki tvrde da je potreban završen taj tečaj za pratitelja, neki da nije, neki da moraš imat diplomu iz jezika, neki da ne...)
da još jednom ponovim, samo honorarno, uz faks, ništa vele niti toliko karijeristički da bih polagala za turističkog vodiča.
hvala!

Sense22
18.09.2010., 12:42
ne znam gleda li tko ovu temu, ali imam pitanje.

htio bi ove jeseni upisat seminar za turističkog vodiča i položiti ispit za Zagreb. Je li mogu upisat seminar i samo izaći na ispit, je li baš moram ići na predavanja? Slušati o gospodarskom i političkom sustavu mi baš nije napeto, a koliko sam pročitao do sada za ove dijelove ispita mogu se pripremiti i od doma. Je li tako?

višnjica
30.11.2010., 21:11
evo je baš idem na tečaj za vodiča na splitskoj ekonomiji,cijena je 6000 kn,a predmet kulturna baština neće biti nimalo lagana za položiti

Charliese
01.12.2010., 00:40
Pula????

FIOLINA
02.12.2010., 09:34
Ove godine u Puli nema "jesenskog" seminara. Održavat će se samo proljetni, točan početak se još ne zna, ali tijekom prvog tromjesečja 2011. Evo ti link, pa prati, sve info će biti objavljenje puno ranije.

http://www.efpu.hr/index.php?id=408

Pula????

Charliese
02.12.2010., 21:53
hvala Fiolina! :)

malasam
19.01.2011., 20:27
Zna li netko ima li tih tečajeva i sada nekada u proljeće (možda 2.,3.,4. mjesec) ili je to samo u nekim jesensko zimskim periodima?:confused:

Charliese
21.01.2011., 22:08
Zna li netko ima li tih tečajeva i sada nekada u proljeće (možda 2.,3.,4. mjesec) ili je to samo u nekim jesensko zimskim periodima?:confused:

I mene to zanima :)

pliz javite :)

Mucca
25.02.2011., 15:36
zna li tko slucajno kada je tocno izasao natjecaj za tecaj za vodica u dubrovniku? naime, obavijest je na njihovoj web stranici ali nema datuma, tako da ne znam jel proslo tih 15 dana :D

edatijeznat
27.02.2011., 20:13
Da li ko zna kada počinju u Zagrebu ove godine?

Ruralna
23.03.2011., 16:35
Ima li tko svježih iskustava s tečajevima za vodiče?

ksenija_2
24.03.2011., 09:53
Ima li tko svježih iskustava s tečajevima za vodiče?

U ZG se sljedeći održava tek na jesen:
http://www.zsm.hr/hr/cjelozivotno-obrazovanje/vodic-detaljno.aspx?ID=224

Ruralna
24.03.2011., 10:28
U Splitu bi trebao uskoro biti novi tečaj.
Ne znam koliko je to uopće traženo i isplati li se ići, cijena je nekih 5 600kn.
Da li je Split već zasićen s tim kadrom:ne zna:

yawanna
24.03.2011., 13:50
Ruralna- kako za koji jezik.. Ako govoriš ruski, japanski, poljski, mađarski, češki, portugalski, ili bilo koji jezik za gluhonjeme zaposlit ćeš se u roku odmah.. Ako govoriš ono što svi govor- engleski ili ono što večina govori uz engleski (njemački, talijanski, francuski) onda ćeš posao naći puno, puno teže. Nije nemoguće, ali jako teško... Sretno.

Ruralna
24.03.2011., 15:53
Ruralna- kako za koji jezik.. Ako govoriš ruski, japanski, poljski, mađarski, češki, portugalski, ili bilo koji jezik za gluhonjeme zaposlit ćeš se u roku odmah.. Ako govoriš ono što svi govor- engleski ili ono što večina govori uz engleski (njemački, talijanski, francuski) onda ćeš posao naći puno, puno teže. Nije nemoguće, ali jako teško... Sretno.
To je za sada samo ideja, ne znam još hoću li se upuštati u to:D
Možda čisto da imam mogućnost s vremena na vrijeme uletiti u par agencija kada im zafali ljudi za vodičke ture ili pratnje. Hvala na info.

ivank_91
07.04.2011., 20:44
Zanima me gdje ima tečaj za turističkog vodiča u Šibeniku. Pa ako itko zna

Ruralna
07.04.2011., 21:45
Zanima me gdje ima tečaj za turističkog vodiča u Šibeniku. Pa ako itko zna
Znam da se tečajevi organiziraju u Splitu i Zadru, za Šibenik ne znam. Probaj njima poslati mail http://www.vodici-sibenik.hr/index.asp

stankoglavica
10.04.2011., 09:39
U ZG se sljedeći održava tek na jesen:
http://www.zsm.hr/hr/cjelozivotno-obrazovanje/vodic-detaljno.aspx?ID=224

HVALA!!!!!!!!!
:D... vidimo se tamo :)

višnjica
23.04.2011., 22:12
ja sam završila u splitu ovaj tečaj što je bio u zimskom roku i mogu slobodno reć da sam bacila pare kao i u svakom drugom poslu,sve je to umreženo i nema šanse da se probiješ osim ako nemaš debelu vezu ili govoriš ove nastandardne jezike,ja sa eng i tal nemam šanse jedino da uzem učit neki treći...

zamantana
24.04.2011., 20:26
ja sam završila u splitu ovaj tečaj što je bio u zimskom roku i mogu slobodno reć da sam bacila pare kao i u svakom drugom poslu,sve je to umreženo i nema šanse da se probiješ osim ako nemaš debelu vezu ili govoriš ove nastandardne jezike,ja sa eng i tal nemam šanse jedino da uzem učit neki treći...

kreni učit još neki dodatni jezik. a u međuvremenu napravi dobar cv i pošalji ga raznim agencijama. nemoj se samo koncentrirati na dalmaciju. imaš agencija i po zagrebu, bosni itd. nikad ne znaš. mojoj je prijateljici trebalo nekoliko sezona da se probije, pa sad mlati lovu.

flue
11.07.2011., 22:43
evo je baš idem na tečaj za vodiča na splitskoj ekonomiji,cijena je 6000 kn,a predmet kulturna baština neće biti nimalo lagana za položiti

bok Višnjica,
imam pitanje jedno..tj. malo više njih..:) zanima me taj tečaj u splitu...koliko dugo traje, dal je obvezno ići na predavanja i dal se može položiti ako se uči doma, isključivo iz skripti koje dobijemo? inače studiram tur. menadžment a nisam baš u blizini splita, zato pitam..a i troje djece je tu, hehe..ja sam u osnovnoj, i srednjoj učila talijanski, engleski,njemački, španjolski dvije godine i sad učim ruski...potvrda o znanju stranog jezika mora biti iz škole stranog jezika ili to nije presudno, je li dovoljno, to znanje iz škole i sad na faksu? dal imaš slučajno na kompu neke skriptice da mi ih mejlaš samo da bacim oko i vidim o čemu se radi?

hvala

Meadow
12.07.2011., 01:25

istina je ovo, nažalost :(
jedna moja poznanica je završila tečaj ima možda 2g, samo šta je ona cili život učila francuski.. i odma su je primili. valjda nema toliko puno ljudi da zna francuski.
također, jedan gospodin koji je obiteljski prijatelj me pitao želim li bit vodič za španjolski, jer da ne može nać nekog da baš kvalitetno govori. to mi je bilo malo čudno, al valjda on najbolje zna :ne zna:
trebalo je učit neki skroz deseti jezik, očito. :confused:

Ruralna
12.07.2011., 10:47
bok Višnjica,
imam pitanje jedno..tj. malo više njih..:) zanima me taj tečaj u splitu...koliko dugo traje, dal je obvezno ići na predavanja i dal se može položiti ako se uči doma, isključivo iz skripti koje dobijemo? inače studiram tur. menadžment a nisam baš u blizini splita, zato pitam..a i troje djece je tu, hehe..ja sam u osnovnoj, i srednjoj učila talijanski, engleski,njemački, španjolski dvije godine i sad učim ruski...potvrda o znanju stranog jezika mora biti iz škole stranog jezika ili to nije presudno, je li dovoljno, to znanje iz škole i sad na faksu? dal imaš slučajno na kompu neke skriptice da mi ih mejlaš samo da bacim oko i vidim o čemu se radi?

hvala
Frendica mi je nedavno bila, uglavnom samo neka 2 tjedna su imali predavanja, ostalo je sve za doma i spremanje ispita. Polagala je za 2 jezika, i za te jezike je imala kao neko testiranje prije upisa.

beethoven
30.07.2011., 11:01
Imam pitanje za kolege iz Splita. Ja sam turistički vodič iz Šibenika na eng i njem jeziku. Sada bi htio položit i splitsko -dalmatinsku županiju. Ono što me zanima je dodatni jezik. Imam VSS (turizam) i na faksu sam imao francuski. Čuo sam da na nekim fakultetima priznaju strani jezik sa faksa. Postoji li takva mogućnost i u Splitu?

ksenija_2
30.07.2011., 16:30
Imam pitanje za kolege iz Splita. Ja sam turistički vodič iz Šibenika na eng i njem jeziku. Sada bi htio položit i splitsko -dalmatinsku županiju. Ono što me zanima je dodatni jezik. Imam VSS (turizam) i na faksu sam imao francuski. Čuo sam da na nekim fakultetima priznaju strani jezik sa faksa. Postoji li takva mogućnost i u Splitu?

Nisam iz Splita, ali koliko mi je poznato, ispit na stranom jeziku nemoraš polagati jedino ako si taj strani jezik studirao i diplomirao.

krystal.
29.08.2011., 23:03
Ima li uskoro kakvih tečajeva? :)

veslačica
02.11.2011., 23:59
pozdrav svima, ne znam jel netko uopće gleda ovu temu. o zaposlenju turističkih pratitelja našla sam samo stare postove (prije ove krize). upisala sam tečaj i zanima me kako je najbolje tražiti posao (otići osobno u agencije, javiti se mejlom) i kako agencije gledaju na ljude s tek završenim tečajem? postoji li potražnja za pratiteljima pa za, recimo, ture po hrvatskoj uzimaju i početnike ili je stanje takvo da samo uhodani pratitelji s iskustvom danas dolaze do posla?hvala

kishaa
23.11.2011., 15:36
pozdrav svima, ne znam jel netko uopće gleda ovu temu. o zaposlenju turističkih pratitelja našla sam samo stare postove (prije ove krize). upisala sam tečaj i zanima me kako je najbolje tražiti posao (otići osobno u agencije, javiti se mejlom) i kako agencije gledaju na ljude s tek završenim tečajem? postoji li potražnja za pratiteljima pa za, recimo, ture po hrvatskoj uzimaju i početnike ili je stanje takvo da samo uhodani pratitelji s iskustvom danas dolaze do posla?hvala

To bi i mene zanimalo! Naime, dns sam bila s fredicom malo po agencijama upitati jeli možda prijamaju studente s položenim ispitom za pratitelja. Baš svi do jednog su mi rekli da pošaljem životopis što odma mogu prekrižiti, a u Algi su mi rekli da nemam šanse ako nemam iskustva. Pa mislim stvarno di da nabavim to iskustvo kad nitko neće dati prvu priliku?! I da, upitala sam u jednoj našoj boljoj agenciji hoće li trebati pratitelje za Ukrajinu iduće godine, na što je ona meni odgovorila da je Ukrajina skroz nepopularna zemlja i da neće biti putovanja. Ja joj kažem da će biti EP u ngoometu, a ona mene pita di,kada??!Mislim wtf :mad::mad::mad:

GiggsyWigsy
02.02.2012., 11:07
Pozdrav,
imam polozen tecaj za pratitelja vec dosta dugo. Kao odgovor vama novima. Isplati se podosta. Ja sam radio samo po Hrvatskoj i uz stalni posao koji imam bio mi je to dobar izvor dodatne zarade.
Kako poceti? Vidio sam da je neko napiso da mu/joj se neda slat zivotopise svim agencijama. Salji!
Najveca zarada je na skolskim izletima. Posao prelagan, znanje potrebno je doslovce na razini osnovne skole, a izleta ima ko u prici. Za nekog studenta idealno. Najvece guzve su pocetkom skolske godine i krajem godine kad se ide na terenske nastave i izlete, znaci 9., 10. mjesec te 5.,6. mjesec. Znam jer radim u skoli ;)
Agencije koje vam u Zg najvise drze te skolske izlete, rekao bih gotovo se specijalizirale samo za njih su vam Kontakt tours, Alga, Fenix, RTA pa pocnite s prijavama kod njih. Dogadjalo im se da im u jednom danu ide 30ak buseva i vjerujte mi, uzet ce svakog kog mogu pa i vas bez iskustva.
Ja sad za desetak dana krecem na tecaj za vodica. Prije se moglo polagat na Ekonomskom i na VERN-u, sad je ostao samo VERN. Ne znam zakaj. Uglavnom, i od te diplome ocekujem da ce se visestruko isplatit inace ne bi ulozio tih cca 5 i pol tisuca. Netko je spomenuo ispite na tim tecajevima. Ja sam prof. geografije i povijesti i cuo sam od kolega da nikakve ispite ne priznaju (ja ih s faksa imam polozenih barem trecinu), al jbg, tak je kak je.
Uglavnom, ako ste komunikativna osoba koju to zanima i koja to voli, zarada, a i zabava je zagarantirana.
Sretno

flue
16.02.2012., 16:08
Pozdrav,
imam polozen tecaj za pratitelja vec dosta dugo. Kao odgovor vama novima. Isplati se podosta. Ja sam radio samo po Hrvatskoj i uz stalni posao koji imam bio mi je to dobar izvor dodatne zarade.
Kako poceti? Vidio sam da je neko napiso da mu/joj se neda slat zivotopise svim agencijama. Salji!
Najveca zarada je na skolskim izletima. Posao prelagan, znanje potrebno je doslovce na razini osnovne skole, a izleta ima ko u prici. Za nekog studenta idealno. Najvece guzve su pocetkom skolske godine i krajem godine kad se ide na terenske nastave i izlete, znaci 9., 10. mjesec te 5.,6. mjesec. Znam jer radim u skoli ;)
Agencije koje vam u Zg najvise drze te skolske izlete, rekao bih gotovo se specijalizirale samo za njih su vam Kontakt tours, Alga, Fenix, RTA pa pocnite s prijavama kod njih. Dogadjalo im se da im u jednom danu ide 30ak buseva i vjerujte mi, uzet ce svakog kog mogu pa i vas bez iskustva.
Ja sad za desetak dana krecem na tecaj za vodica. Prije se moglo polagat na Ekonomskom i na VERN-u, sad je ostao samo VERN. Ne znam zakaj. Uglavnom, i od te diplome ocekujem da ce se visestruko isplatit inace ne bi ulozio tih cca 5 i pol tisuca. Netko je spomenuo ispite na tim tecajevima. Ja sam prof. geografije i povijesti i cuo sam od kolega da nikakve ispite ne priznaju (ja ih s faksa imam polozenih barem trecinu), al jbg, tak je kak je.
Uglavnom, ako ste komunikativna osoba koju to zanima i koja to voli, zarada, a i zabava je zagarantirana.
Sretno

dal možda imaš kakve materijale sa tečaja za učit da pošalješ na mejl: tonkajukic@mail.com

flue
16.02.2012., 16:11

dal imaš kakve materijale za učenje sa tečaja koji će mi pomoći, bila bih ti jako zahvalna, sad startam u travnju, ali voljela bih prije malo to prolistati , barem letimično da vidim o čem se radi ..hvala
tonkajukic@mail.com

GiggsyWigsy
24.02.2012., 10:23
Sve materijale (skripte i ispitna pitanja) moras dobiti na tecaju.

FASHION GIRL
09.03.2012., 14:47
Pozdrav svima, evo ako ima koja duša da pročita i odgovori bila bi zahvalna veoma. Započela sam s tečajem, imam sad ispite. Cilj mi je ovu sezonu raditi kao pratitelj i namjeravam slati životopis čim većem broju agencija. Ja sam na moru pa očekujem nešto od sezone.

Ono što me zanima, od onih koji rade ili su radili kao pratitelj na Jadranu:

1. dali ste bili zaposlenik agencije pa onda radili kao pratitelj ili postoji mogućnost da se radi samo onda kada zatreba- znači sutra se ide na izlet, pozovu te, pojaviš se, otpratiš ih i doviđenja do idućeg izleta ( ovako nešto bi mi savršeno odgovaralo jer još neke poslove radim)

2 dali ste imali izlete svaki dan i imate li koji slobodni dan u mjesecu

3. što kad se dogodi da recimo u 8 mjesecu pratite bus u kojem je pola talijana a pola nijemaca, dali onda objašnjavate na oba jezika ili su dva pratitelja za svaki jezik jedan

4. na temelju kojeg ugovora ste radili, ako bi bilo honorarno onda je o djelu?

5. kolika je plaća pratitelja, po izletu ili?

Ispirčavam se na povećem broju pitanja

dalmacija77
09.03.2012., 16:29
ajde odmah na tečaj za vodiča, jer licencirani postižu bolju cijenu. Za pratitelje uzimaju studente sa znanjem jezika i plate ih preko student servisa, a licencirani vodić ima cijenu i udrugu preko koje mu se plaća i može puno više zaradit. Pratitelj je jako naporan posao, po cijeli dan, a ture su po svim zemljama Balkana i šire. Radi se ,kad je sezona, svaki dan. U nekim gradovima ih daš lokalnim vodičima i to je to, a putem treba puno pričati i naučiti zanimljivosti o mjestima koje se posjećuje te naravno biti superljubazan čitav dan. Licencirani mogu raditi kao free lancer za razne agencije jer imaju svoju cijenu, to im je isplativije.

dalmacija77
09.03.2012., 16:38
za neke vodeće velike HR agencije kao pratitelj dobiješ za mjesec dana rada plaća, plus dnevnice, između 6 i 7000 kuna. To ako je bilo tura pa si radio čitav mjesec u punoj sezoni. To je bez manče od turista.

FASHION GIRL
09.03.2012., 16:52
ajde odmah na tečaj za vodiča, jer licencirani postižu bolju cijenu. Za pratitelje uzimaju studente sa znanjem jezika i plate ih preko student servisa, a licencirani vodić ima cijenu i udrugu preko koje mu se plaća i može puno više zaradit. Pratitelj je jako naporan posao, po cijeli dan, a ture su po svim zemljama Balkana i šire. Radi se ,kad je sezona, svaki dan. U nekim gradovima ih daš lokalnim vodičima i to je to, a putem treba puno pričati i naučiti zanimljivosti o mjestima koje se posjećuje te naravno biti superljubazan čitav dan. Licencirani mogu raditi kao free lancer za razne agencije jer imaju svoju cijenu, to im je isplativije.

Za vodiča ne mogu jer je već popunjeno pa mi ostao pratitelj. Što si mislio pod licencirani-da imam papir da sam položila.
Gore sam i naglasila da bi mi odgovaralo na način da nisam baš svaki dan po izletima jer radim i drugi posao.

za neke vodeće velike HR agencije kao pratitelj dobiješ za mjesec dana rada plaća, plus dnevnice, između 6 i 7000 kuna. To ako je bilo tura pa si radio čitav mjesec u punoj sezoni. To je bez manče od turista.

Lijepa svota, zadovoljila bi se i s manje. Pod mjesec dana misliš svih 30 dana?

dalmacija77
09.03.2012., 16:56
licencirani turistički vodič( položen ispit na ekonomskom fakultetu) sam mislio i za te uvijek ima posla(to ti je za cijeli život ako nema danas, bit će kad bude puna sezona, molit će okolo i zvat jer im uvijek fali za neke jezike), naravno kontaktiraš udrugu i agencije za koje jezike im fali.

To ti je u Dubrovniku cijena ako radiš svih 30 dana za neke vodeće HR agencije kao pratitelj. Vodiči zarade više dosta više.

FASHION GIRL
09.03.2012., 17:02
Zanima me samo za pratitelje, kažem nisam upala za vodiče. Meni bi odgovarala opcija da se prvenstveno mogu dogovoriti i unaprijed znati kad je izlet, da kažem mogu ne mogu i sl. Znači da mogu birati dali bi išla ili ne i praktički da sa svakom pojedinom agencijom za svaki posao sklopim ugovor.
Ja sam na sjevrenom jadranu i u mom mjestu ima samo manjih agencija.

dalmacija77
09.03.2012., 17:04
pratitelj radi na ugovor za agenciju i zaradi toliko a vodiči s licencom puno zarade. Evo cjenika:

http://www.guides.hr/hr/cjenik

http://www.vodici-dubrovnik.hr/index.php?id=107

Imaš tečajeve u ZG i ST i RI za vodiče, ostavi se pratitelja .

FASHION GIRL
09.03.2012., 17:07
Bome lijepe svotice. Oprosti znam da gnjavima ali mi je sve to novo. Taj ugovor za agenciju je ono sezonski na 2 mjeseca, 3 mjeseca ili??

dalmacija77
09.03.2012., 17:09
da ugovor o djelu ili preko student servisa ali kažem ti vodiči masno naplate, a plati im se preko udruge! puno bolja opcija:mig:

http://www.365rijeka.com/turizam/turistiiki-vodiii/vodiii-kvarnera.html

FASHION GIRL
09.03.2012., 18:01
Koji je u biti posao pratitelja?? po meni je isto kao i vodiča?? Reći o svemu gdje se ide, što će se vidjeti i objasniti o svemu??

dalmacija77
09.03.2012., 18:22
moraš cijeli dan bit na raspolaganju gostima. Ujutro se ukrcavaju u bus pa im pričaš gdje idete i sve zanimljivosti, dovedeš u grad i predaš lokalcima, ako ima ako ne, pričaš ti, pa im daš slobodno, pa dalje popodne busom itd. Licencirani vodiči vode po gradu uglavnom i jednodnevne izlete, dok za ture od 7 dana busom agencije angažiraju pratitelje što je puno napornije, a manje plaćeno!

FASHION GIRL
09.03.2012., 18:30
Jasno mi je sve !! Ali ne mogu sada odustati od pratitelja kad sam već sve upisala...Ima jedna agencija u kojoj su me ajmo reći namamili i htjeli bi da radim za njih, oni imaju jednodnevne izlete sa povratkom u popodnevnim satima ovisno o izletu oko 14 ili 18 sati, jer su u blizini pa si mislim ajde ok je. Koliko onda ispadne to jednodnevno vođenje, moje zarade mislim??

dalmacija77
09.03.2012., 18:59
to moraš vidit s njima. ne znam za po danu, kažem koliko dobiju za mjesec dana u sezoni, ali to može bit različito od jedne do druge agencije. stvar dogovora.

FASHION GIRL
09.03.2012., 19:37
Hvala ti puno, na svim ovim informacijama !!

dalmacija77
10.03.2012., 15:24
nema na čemu!:mig:

ALsf
29.07.2012., 13:11
Pozdrav svim kolegama i onima koji će to tek postati! :)

Da li biste htjeli raditi kao turistički pratitelj u Turskoj?

Agencija za koju ja radim traži veći broj turističkih pratitelja na slovenskom i hrvatskom jeziku. (slovenski jezik bold jer traže veći broj djelatnika, za hrvatski jezik 1-2).

~~~ . ~~~

* Opis posla:
Operativno-tehnički poslovi, poslovi praćenja gostiju tijekom transfera te vođenje grupa u suradnji s lokalnim turskim vodičem.

* Uvjeti:
- najmanje srednja stručna sprema
- aktivno znanje engleskog ili njemačkog jezika
- aktivno znanje slovenskog jezika je prednost
- pozitivan stav, ljubaznost, komunikativnost

* Nude:
- visoka, stimulacijska primanja
- rad više sezona (ne samo 2012.g.)

Ako ispunjavate gore navedene uvjete te Vas veseli rad s ljudima, javite se na travelservice.turkey@live.com.

----- ... -----

Ovo je bio njihov službeni oglas, ali evo da Vam ja sada nešto napišem i malo više objasnim:

- niste trebali nikada prije biti u Turskoj
- ne trebate se bojati da nemate dovoljno znanje o Turskoj jer cijelo vrijeme (24/7) imate vodiča koji vodi, a Vi ste zapravo turistički pratitelj (pratnja gostiju na hrvatskom/slovenskom jeziku)
- nije potrebno imati položen tečaj niti imati iskustvo u vođenju, jedino potrebno znanje je aktivno se služiti engleskim ili njemačkim jezikom

Ukoliko je netko zainteresiran za posao ili samo da pita koje pitanje, slobodno neka se javi! - travelservice.turkey@live.com

White Russian
16.12.2012., 13:38
Da li je možda netko radio kao turistički pratitelj za Atlas? Kakva su vaša iskustva s njima?

NećešRazbojniče
16.12.2012., 16:37
Imam jedno pitanje za drage osobe koje su upučene!
Koliko košta tečaj za turističkog vodiča, i koliko traje?
Kakvo je stanje što se tiče dobivanja posla? Ima li velike potražnje?
Konkretno zanima me za njemački jezik.

dalmacija77
17.12.2012., 11:02
http://www.efst.hr/content.php?k=cco&p=248

...a moraš se nudit agencijama svoj Cv i to jer oni već imaju svoje vodiče pa da si u rezervi za početak, u sezoni uvijek fali vodiča i pratitelja za ture

...o Atlasu: bilo je jako loše kod njih prije par godina, a sad ne znam kako je. Treba pitat kolege koji rade za njih, nisam upućen.

NećešRazbojniče
17.12.2012., 13:50
tnx na odg dalmacijo.. sad treba to položit pa u akciju za sezonu

novi.krampus
20.12.2012., 11:39
uskoro bih trebala položiti ispit za pratitelja pa me zanima na koji način se krene u to ako nemate nikoga da vas pogura? Nakon što pošaljem CV, što još mogu napraviti?

Zanimaju me 7-dnevna putovanja, skijanja, daleka putovanja jer mi život trenutačno to dozvoljava pa da iskoristim priliku. Ako netko zna nekoga kome bih ja dobro došla :D

Sviđa mi se ovo za Tursku koje je netko objavio par postova iznad pa rekoh idem vidjeti zna li netko za slične ponude. Hvalaaa unaprijed

Euphrasie
22.12.2012., 10:35
"adriatica.net tečaj za turističke pratitelje
Postanite
Turistički pratitelj.
Završite 6-mjesečni tečaj za turističkog pratitelja već do proljeća iduće godine te krenite u posao, putujte..."

..... novaca oko 1500 kn...

pitanje:confused: ...
ima li tko s ovim iskustva?
je li isplativo?

i kakva je ova agencija koja to organizira (Adriatica.net) , postoji li koja bolja?

hvala unaprid :)

da li postoji još ovako nešto i gdje se to može završiti?

arubi
28.12.2012., 20:21
6mj... ? Khm, ja sam svoj pocela u 10mj, traje do kraja prvog mjeseca, predavanje jednom tjedno, znam za Petros i Vmd agencije koje to odrzavaju.

EmeraldDust
02.01.2013., 14:39
...za početnike :)

http://www.femina.hr/clanak/index/r/12/c/3/se/putovanja_postanite-najtrazeniji-turisticki-vodic

novaizzy
02.01.2013., 15:24
da li postoji još ovako nešto i gdje se to može završiti?

Puno isplativije je upisati tečaj za vodiča (osobito Dubrovnik) - traje oko dva mjeseca, tečaj za pratitelja ti baš i ne treba i nije isplativ.

Što se tiče Atlasa, bila je jako dobra agencija, sad ne znam baš kako je, ali još uvijek mislim da imaju najbolje uvjete. O Adriatici.net nemam baš dobro mišljenje.

arubi
02.01.2013., 21:52
Zna li netko kako mogu, odnosno gdje zavrsiti tečaj za vodiča tipa zaaaa Prag, Barcelonu, bas i ne u Hr.?

novaizzy
03.01.2013., 08:50
Zna li netko kako mogu, odnosno gdje zavrsiti tečaj za vodiča tipa zaaaa Prag, Barcelonu, bas i ne u Hr.?

Mislim da ako nemaš državljanstvo EU ili te države to ne možeš polagati. Možda kad uđemo u EU.

EmeraldDust
03.01.2013., 09:03
Što se tiče Atlasa, bila je jako dobra agencija, sad ne znam baš kako je, ali još uvijek mislim da imaju najbolje uvjete. O Adriatici.net nemam baš dobro mišljenje.

Atlas jest dio grupacije Adriatice.Net, tj Todorićlanda - ukratko isto vam je da li radite za Adriaticu, Atlas ili Agrokor.

*vesela*
03.04.2013., 10:57
Upisala bih tečaj za tur. pratitelja. malo sam tražila po netu i našla da agencije VMD, RTA i Petros imaju te tečajeve?
Zanima me koja je od njih bolja? Dal je netko polagao kod bilo koje od ovih agencija?

Breaking locks
04.04.2013., 11:58
Svejedno ti je jer je to samo jedan mutavi papir. Ja sam polagala kod Vmd jer su najjeftini i skroz su ok i simpa. Svi mladi i susretljivi. Uz to nema nas na desetke u grupi pa nije naporno. Ak imas kakvih pitanja u vezi njih, i'm here.

Belle Ballerina
16.09.2013., 09:39
i ja gledam da upisem tecaj za turistickog pratitelja. ne mogu se odluciti kod koje agencije otici - rta i mondo daju tecaj za cca 2500 kn s 4 strucna izleta, petros i vmd su za 1600 kn s jednim izletom. znam da je to samo papir, procitala sam svih 11 strana foruma, ali eto, i dalje se dvoumim gdje otici :ne zna:

KillinHOES
29.09.2013., 22:32
Zapravo imam isto pitanje kao i Belle Ballerina, zanima me da li je netko završio tečaj u Mondo Travel agenciji i kolika je mogućnost da nakon tečaja zaista i dobijem posao?

Femmme
02.10.2013., 11:17
di se u rijeci moze polagati za pratitelja osim autotransa

hvala :)

Crimson Wind
03.10.2013., 21:58
Zapravo imam isto pitanje kao i Belle Ballerina, zanima me da li je netko završio tečaj u Mondo Travel agenciji i kolika je mogućnost da nakon tečaja zaista i dobijem posao?

masovno ruše na ispitu koji ima 6 dijelova na zakonodavstvu (tj. turističkom pravu) - na usmenom je žena iz prava rušila preko 60% ljudi i ispitivala i stvari koje nikad nije ni spomenula, a od onih koji su položili sve predmete i dobili papir nisu zaposlili nikog. od tih su ljudi tražili da plaćaju dodatne izlete, dodatne edukacije kako bi ih zaposlili.
čista prevara.

ako želite polagati, idite na neki drugi tečaj. Mondo samo muze lovu od ljudi, obećavaju brda i doline a na kraju svega jedno veliko ništa.

Breaking locks
04.10.2013., 15:10
i ja gledam da upisem tecaj za turistickog pratitelja. ne mogu se odluciti kod koje agencije otici - rta i mondo daju tecaj za cca 2500 kn s 4 strucna izleta, petros i vmd su za 1600 kn s jednim izletom. znam da je to samo papir, procitala sam svih 11 strana foruma, ali eto, i dalje se dvoumim gdje otici :ne zna:

3 su izleta s VMD, na Sljeme, Žumberak čini mi se (već sam zaboravila:504:)
i u Ljubljanu. Stvarno ti ne preporučam neko izdašno izdavanje novca jer je to tako općenito kulturološki posao, najbitnije je da se snalaziš na jeziku na kojem ćeš to raditi.

inazuma
07.10.2013., 11:53
Završila sam tečaj kod Petrosa i na kraju se svede na to da u principu je bitno samo da dobiješ papir, a nekim agencijama nije bitan ni papir.
Naime svi žele radno iskustvo u vođenju i vaš papir im ništa ne znaci. u 10 mjeseci mi nijedna agencija iz hr nije odgovorila majketi.

A ako već možete birati, onda rađe odite tamo di imate više izleta, bar ćete u praksi vidjeti što i kako i to je najbitnije.

I da, i Jungle tribe organizira isto tečaj za pratitelja.

Breaking locks
09.10.2013., 12:28
Ja ne znam kako uopce dobiti posao kao tur.pratitelj, poslala sam 70mailova na 70 agencija i samo tri su mi odgovorile. dzaba para dala.

inazuma
09.10.2013., 14:50
Ja ne znam kako uopce dobiti posao kao tur.pratitelj, poslala sam 70mailova na 70 agencija i samo tri su mi odgovorile. dzaba para dala.

to i ja kazem. jako malo agencija se bavi studijskim putovanjima, a bez da ikad radis za njim meni je jasno da se oni boje nekog kog vide prvi put poslati s putnicima. ali kako poceti voditi ako ti nikad niko ne da sansu...

Breaking locks
09.10.2013., 16:47
Ja bih to bas voljela raditi, a nemam sansu.. Planirala sam zavrsiti i za vodica, no bojim se pljunuti jos 7000kn pa opet ne raditi...
Kazes iz Hr. ti ni jedna agencija nije odgovorila, sto si slala i negdje drugdje, vani ?

inazuma
10.10.2013., 07:56
Ja bih to bas voljela raditi, a nemam sansu.. Planirala sam zavrsiti i za vodica, no bojim se pljunuti jos 7000kn pa opet ne raditi...
Kazes iz Hr. ti ni jedna agencija nije odgovorila, sto si slala i negdje drugdje, vani ?

nisam. ali skupljam neke kontakte. ima jedna talijanska agencija s kojom sam vec dosla u kontakt. oni imaju jako puno grupa IT-HR i onrnuto. ali glupi talijanski :/
neznam jezik bas :(

Sister_Of_Mercy
02.12.2013., 19:12

ja. mogu ti reć da su stvarno zahtjevni i temeljiti u predavanju i posle tečaja u mondu budeš spreman na svaku situaciju.

ali na stranu to, ne daju ti posao posle. ja bila među najboljima na tečaju, džaba mi trud :D

tidusy
14.01.2014., 09:12
ja. mogu ti reć da su stvarno zahtjevni i temeljiti u predavanju i posle tečaja u mondu budeš spreman na svaku situaciju.

Ma mondo ti je sranje, čista mužnja para, vjeruj mi, a mislim da i ne naučiš toliko. Znam da nisu nikome dali posao, a bilo je fakat odličnih ljudi koji bi radili odlično taj posao. Obećavali su brda i doline, a dobio nisi ništa! Ne znam kakve su druge agencije, ali mondo je sramota.

KarlaKarla
27.01.2014., 16:31
Pozdrav,
mislila sam sad u 2. mjesecu upisati tecaj u rijeci za turistickog pratitelja, tecaj je 1800kn ( 36 sati nastave u teorijskom i 20 sati u prakticnom djelu, krk, porec, trst, skriptu za polaznike tecaja, ispit, uvjerenje o pohadanju tecaja i polozenom ispitu, iskaznicu turistickog pratitelja ) imam dosta slobodnog vremena, zeljela bi voditi grupe po hrv a i po inozemstvu, zanima me ako netko zna jeli se isplati upisati taj tecaj? kolika je potraznja za turistickim pratiteljima? i jeli se moze s tim tecajem zaradit koja kuna bar preko ljeta? sve informacije su dobrodosle!
Hvala puno :) :cerek:

KILLERDOG
30.01.2014., 16:25
uf to ti je jako skupo,taj tečaj u zg ti je 700 kn, pogledaj po agencijama nekej povoljnije

angelina333
03.02.2014., 22:25
kod izbora tečaja za pratitelja gledajte samo da je što jeftinij i da se prije i lakše položi. ja ga imam i znala sam vodit grupe. ima posla jedino kad je kraj školske godine tj. od 5mj negdje. jesen je nekad bila, sad gotovo ništa. potreba za pratiteljima je jedino za školske izlete, ostala putovanja većinom oni sami odrađuju. i kad lupi ta sezona navale za pratiteljima, potrebno je kombinirat nekoliko agencija da bi se popunile rupe. lova je pristojna, posao zanimljiv, radnog vremena nema. tempo je udaran kad traju izleti, ali to je tako kratak period da nije problem. jedino treba biti slobodan u tom periodu da bi se tečaj uopće isplatio. jer najgore mi je što u žiži rokova na faksu i kolokvija oni imaju najviše izleta.
inače mene je samo 1 od 10 agencija tražile taj papir. i agencija u kojoj položite je šansa gotovo nikakva da ćete za njih vodit. a kako ćete tražit poslove, preko poznanastva i preporuka. tu traže veliko povjerenje. i bitno imje da ste na mnogo mjesta bili, bar terenske nastave. po mom iskustvu više vole geografe nego turističke radnike zbog znanja. eto...

lorena_5
05.02.2014., 15:50
ne mogu naći temu za turističke vodiče..razmišljam da upišem tečaj u Splitu pa me zanimaju iskustva, preporuke,gdje polagati..ako ima netko voljan da me kontaktira na PM ili uputite na temu bila bih zahvalna :)

cosanostra
05.02.2014., 16:14
Ima već tema...
http://www.forum.hr/showthread.php?t=315704

Mope
17.04.2014., 16:39
ja sam išao na tečaj agencije Mondo travel i mogu vam reći da je to čisto uzimanje para. Tri mjeseca smo slušali predavanja koja nam uopće nisu potrebna, osim jednoga koji se zaista tiče tog posla, onda su pola rušili na ispitima da pokupe lovu, a na kraju, iako su obećali, onim najboljima nisu ponudili nikakav posao. Ne znam jesu li sve agencije takve, ali ne preporučam ovakve tečajeve. Vidite da ih ima sve više - ne zato jer ima potražnje, nego jer su skužili da se lijepa lova tu pokupi.

darius-britt
27.04.2014., 07:56
ja sam išao na tečaj agencije Mondo travel i mogu vam reći da je to čisto uzimanje para. Tri mjeseca smo slušali predavanja koja nam uopće nisu potrebna, osim jednoga koji se zaista tiče tog posla, onda su pola rušili na ispitima da pokupe lovu, a na kraju, iako su obećali, onim najboljima nisu ponudili nikakav posao. Ne znam jesu li sve agencije takve, ali ne preporučam ovakve tečajeve. Vidite da ih ima sve više - ne zato jer ima potražnje, nego jer su skužili da se lijepa lova tu pokupi.

Naravno da jesu. Ja već deset godina svima govorim da ne idu na te tečajeve, ali uzalud. :rolleyes:

Postoji tečaj za turističkog vodiča. S tom iskaznicom možeš pratiti po Hrvatskoj za svaku agenciju, ako uopće imaju posla (tj. ako ostane što od njihove familije, susjeda, ljubavnika i idiota koji rade besplatno). Vas će tada zvati prije nego nekog jadnika s pratiteljskim tečajem.

Kad smo kod ovog "Mondoa", vidjela sam plakat u Zagrebu na kojem reklamiraju tečaj i nude posao "najboljim kandidatima".
Iz zezancije sam ih nazvala s ceste, predstavila se, rekla koje licence posjedujem i istakla da sam ja dvije klase bolja od svih početnika s tek završenim tečajem, već zbog samog iskustva. Pa ako imaju posao, nek ga daju meni. :rofl:

Naravno da me nisu zvali. Nije im to ni namjera.

Dustflower
03.05.2014., 21:46
Ja sam ima vec dosta dugo zavrsila tecaj u Petrosu. Isto su obecavali da ce zaposliti najbolje polaznike i gle cuda, zaposlili su nas 4-5. Nije to bilo nista glamurozno u pocetku - jednodnevni izleti, pa maturalci i pokoja `normalna` tura.

Kasnije sam na temelju te potvrde o zavrsenom tecaju dobila jos neke poslove van Hrvatske, prebacila sam se na kruzeru u drugi odjel (shore ex) i sl.
Posluzilo je.

maximm
17.07.2014., 19:30
Dali neko zna dali Atlas još održava tečajeve za turističke pratitelje i ako netko ima iskustva ili neka saznanja o takvom tečaju na Pučkom učilištu Morana neka podjeli. može i na pm.. :)