PDA

View Full Version : Jezik i problemi na tu temu

stranice : [1] 2

kreso209
12.06.2003., 10:55
Prije dva tri tjedna primijetio sma nešto na jeziku, za što nisam niguran da sam imao prije..Radi se o crvenim grudicama, prištićima ili kako bi ih već nazvao, a nalaze se na dijelu jezika koji ulazi u grlo. Jezik mi je između ostalog malo izbrazdan..
Nakon što sam to primijetio, počeo sam malo proučavati vlastiti jezik i osjećati neku nelagodu, jer ne znam o čemu se radi..Naime, moja djevojka ima iste tve crvene točkice na dnu jezika, ali u manjoj mjeri..

Da li možete Vi znati nešto više o toj pojavi,..??

unaprijed zahvaljujem,.

Krešo

Veky
12.06.2003., 11:19
Vjerojatno su to kolonije nekih bakterija. Moguće - candidie (tako nekako). Lijepo liječniku opće prakse a on zna kamo dalje ukoliko zaključi da uopće treba ići dalje.

matilda
12.06.2003., 15:32
candida stvara bijele naslage!
to kaj ti je jezik izbrazdan, vjerojatno pijes premalo vode, pa si dehidrirao a to se prvo zamjecuje na sluznicama.

te "pristice" koje vidis na dnu jezika i koje ima i tvoja djevojka.....vjerojatno ih imas oduvijek samo prije nisi obracao paznju. po onom kak si to opisao, mislim da se radi o papillae vallatae ili okusnim pupoljcima! dakle, normalan dio jezika.
ak te to jako brine, odi ipak doktoru, da budes siguran da je sve ok.

kreso209
16.06.2003., 22:14
Puno hvala na komentarima, zaključak je da ću prvom prilikom do doktora..

još jednom hvala i pozdrav,..

k.

Romeo
24.06.2003., 11:39
Da li imas kakve neugodnosti zbog toga na jeziku? (svrab, bol, peckanje ili slicno). Koliko tih pristica ima? Jel ti jezik suh? Kolike su ti te brazde na jeziku?

Moglo bi bit da nije nista, kao sto je netko vec rekao, u zadnjoj trecini postoje malo veci izdanci na jeziku (papillae vallatae), ali ima dosta drugih, manjih papila na straznjem dijelu jezika. Sumnjam da si vidio papillae vallatae, jer su one skroz uz korijen jezika, pa ih nemres bas vidjet ako samo isplazis jezik.

mirka
08.02.2005., 13:05
bok pipl!
ah mene muci u zadnje vrijeme sta me ponekad svrbi jezik! i to sastrane... di su osjetila za okuse, ne odozgo.
zna li netko mozda sto bi to moglo biti?
mozda neka alergija na hranu, pice, cigarete...?
ne znam...
uglavnom pojavljuje se neovisno o vremenu i/ili mojim radnjama sa jezikom :D

fairy
08.02.2005., 13:43
e sad bi ti picu okrivio!:rolleyes: ;)

wardancer
09.02.2005., 09:17
Isti osjećaj mi se javlja kao uvod u gadnu alergijsku reakciju, vrlo moguće da je blaga alergijska reakcija na neko smeće...

Cooper 1300
22.10.2005., 14:00
zasto se to desava? Kao neke naslage? Mozda cigarete?

ovac
22.10.2005., 17:55
To su naslage bakterija. Sasvim normalna stvar. Razlog može biti kakva prehlada ili nešto slično, a može se pojaviti i ujutro nakon spavanja budući da se tijekom noći ne izlučuje slina pa se formira sloj na jeziku.

Crimson Petal
22.10.2005., 20:18
ja zadnjih dana ne mogu otvoriti ovaj podforum, a da netko ne otvori temu uoravo o onome sto mene pati zadnje vrijeme... sto bas i nije tako dobro... :o

*

nakon sto se vec 2 tjedna zajebavam s nekim cirom na nozi zbog kojeg su mi uvalili kilu antibiotika da popijem, sad se jos i s ovim zajebavam.

mislim da su kod mene za to odgovorni antibiotici + oralni kontraceptivi.

ma, fenomenalno! :rolleyes: koja ce me iduca gadost zahvatiti? :mad:

http://www.wrongdiagnosis.com/sym/white_tongue.htm

dome®
24.10.2005., 00:54
odi na pregled kod svog liječnika...
bijeli jezik često uzrokuje gljivična infekcija... candida
potraži na netu

Crimson Petal
24.10.2005., 14:19
dome® kaže:
candida

ja bas i sumnjam na tu malu gadost. :azdaja:

Ivanaa
24.10.2005., 20:37
Cooper 1300 kaže:
zasto se to desava? Kao neke naslage? Mozda cigarete?

to je znak bolesti. jezik treba biti jarkocrvene boje.

Kent
28.10.2005., 11:16
mlječac, soor (tak nekak) -gljivice
treba kupit nistatin (to obično imaju male bebe)

eh, sjetih se, može biti i zbog želuca

Cinnamon Girl
28.10.2005., 15:25
ja sam jednom utripala od toga i molila sam sve ljudi koje znam da mi pokazu svoje jezike :D
kod mog momka nema nikad nikakvih naslaga, takodje ni kod oca. ali zato su skoro svi drugi koje sam pitala imali naslage, neki manje, a neki vece.
kad je jezik bijel zbog kandide, onda to malo drugacije izgleda. a kad je jarko crvene boje, to je znak bolesti, tako da ni jarko crven ne treba biti.
no te naslage se mogu otkloniti. ja sam jezik pokazala zubaru i on mi je rekao da su to naslage bakterija i da cu detaljnom analizom otkriti da su nekad jace, nekad slabije, nekad ih nema. uglavnom, mogu se otkloniti posebnom spravom za ciscenje jezika koja se da kupiti u apoteci i jeftina je. ja sam je platila 18 kn i koristim je svaku noc pred spavanje.

mitzy
28.10.2005., 18:59
Cinnamon Girl kaže:

mogu se otkloniti posebnom spravom za ciscenje jezika koja se da kupiti u apoteci i jeftina je. ja sam je platila 18 kn i koristim je svaku noc pred spavanje.

Mene interesira ta ''spravica'', znaš ime ili proizvođača?

Cinnamon Girl
28.10.2005., 20:02
HALITA (http://www.gents.se/index.php?section=products&id=72&from=10)

yoh
29.10.2005., 23:32
Pozdrav,

Imam neobično puno bijelih naslaga po cijelom jeziku (nešto manje po središtu). Što bi mogao biti uzrok tome i kako ga riješiti?

Potala
30.10.2005., 01:23
A topic istog naslova dolje par mjesta niže...

gottcha
31.10.2005., 13:33
:lol: ja isto gledam šta je ovo :rofl:

Hanii
19.05.2006., 10:49
Da li je moguce da mi je jezik bijel zbog cigareta ili je problem malo veci? Prijateljica mi je u subotu rekla da mi je jezik dosta blijed, odmah sam pala u depru i od tada sve pitam da mi pokazu svoj jezik i stvarno moj je najblijedi kao da ima neke bijele naslage po sebi..Zasto to?neki su mi rekli da je moguce da je to od cigareta sta vi mislite?

kemik
19.05.2006., 10:50
Prijateljica mi je u subotu rekla da mi je jezik dosta blijed, odmah sam pala u depru

da nisam ovdje mod, sad bih ti rekla da ti imas puno tezih i akutnijih problema od naslaga bjelancevina na jeziku, ali nesmijem :D

dentist
19.05.2006., 14:35
Da li je moguce da mi je jezik bijel zbog cigareta ili je problem malo veci? Prijateljica mi je u subotu rekla da mi je jezik dosta blijed, odmah sam pala u depru i od tada sve pitam da mi pokazu svoj jezik i stvarno moj je najblijedi kao da ima neke bijele naslage po sebi..Zasto to?neki su mi rekli da je moguce da je to od cigareta sta vi mislite?

jel se skidaju te naslage kada probas sastrugati?

ariod
19.05.2006., 15:23
Ja svoj jezik već neko vrijeme četkam četkicom za zube (par puta nakon pranja) i smanjila se bjelina.

Vilko
19.05.2006., 16:00
Otvoreno govoreci imas " mouth trush", Oralni Candidosise,koji samo mozes slijeciti sa antibiotikom, ne zavlaci nego odmah doktoru.
Ista bakterija/fungus zivi u mukous membrane.

Moze se prosiriti u grlu do stomaka/gastroitesinal. zato je potrebno cim ranije do se ne prosiri jako lijeciti.

sretno

Kent
19.05.2006., 16:36
može biti od želuca, ali najvjerojatnije soor, mlječac, gljivice

u ljekarnu po nistatin (znam po klincu)

Hanii
19.05.2006., 16:39
joj strasno oralna kandida to je neka gljivica sta ne? imala sam je vec jednom candide ali nikad na jeziku, zvuci grozno ici cu odmah u pon kod doktorice, neznam koliko to dugo imam ja to uopce ne bi primjetila mozda mi se vec i prosirilo...:-( sada sam jos vise u panici .
I da skida mi se kada ostruzem ...ali nista me ne boli, niti pece, niti imam neki neugodan okus u ustima...

Kent
19.05.2006., 16:53
candida nije niš strašno!
obične gljivice koje postoje u svakoj sluznici, a kad padne imunitet ili se popije previše antibiotika, razmnože se (jer je antibiotik pobio 'dobre bakterije' koje luče kiseline koje ubijaju zločeste bakterije, u pipi se dobre bakterije zovu Döderleinove b.)
idi po nistatin, i za čas će ti biti bolje! garantiram

Vilko
19.05.2006., 17:24
@ Hanii,
nitko te ne strasi, ne mora da imas candiditis/ako i je /ne znaci da je sexualna bolest/obicno znade se pokazati i na celjusti i zavisi moze se biti i u bolovima u grlu ako se predugo ceka, razlog sta znadem je iskustvo moje 69 godisnje supruge, ona ima uvijek problem sa mukusom i disanjem i na B12 injekciji je tako da i imunitet ne radi najbolje i ona je prosla dva tjedna antibiotika i endoskopy da se vidi da se nije prosirilo na stomak....sada je opet uredu...ali sada vodi brigu jer su nasli mnogo malih polipa na stomaku ,koji su bezopasni ali kada ih vidis na slici vodis brigu, iako su bili testani i sve je u redu.

Mnoge zene imaju mnogo problema sa trashom isto i mi muskarci ali rijedje.

ne zabrinjavaj se previse.
:) ;)

dentist
19.05.2006., 21:09
odi lijepo stomatologu, on ce najbolje dijagnosticirati stanje koje opisujes. Bitno je da se skida (da nije leukoplakija), e sada treba uzeti bris pa dokazati Candidu albicans ili koju drugu. Nikako Nistatin, SVE kandide (C.tropicalis, albicans,parapsilosis, crusei, glabrata, guilliermondii) su rezistetntne na Nistatin. Koristiti ako treba • 2% mikonazol gel, krema • klotrimazol krema, otopina 1%, i obavezno Corsodil da se odrzi ravnoteza
bakterija i gljiva. No prvo bris!

kamOsutra
20.05.2006., 08:42
...Oralni Candidosise,koji samo mozes slijeciti sa antibiotikom...

:nono: vilko, vilko, ti bi gljivicu lijecio antibiotikom,jel? :eek: Pobio bi bakterije da candida moze slobodno tulumarit? joj covjece...

@Hanii: Pusti vilka i idi doktoru/stomatologu po neki antimikotik

lucky-strike
22.05.2006., 15:46
imam na gornjem dijelu jezika neku kao bijelu prevlaku, kao sir rastopljen u tankom sloju na njemu, nemogu ga maknut, perem s četkom vodom ispirem i ništa, šta je to šta da radim?

Crimson Petal
22.05.2006., 23:38
http://www.forum.hr/showthread.php?t=145638

dentist
23.05.2006., 07:22
Odi na pregled takve stavri mogu biti svasta. Poglevito jer se ne da skinuti.
i zato :trk: doktoru :)

Limeni Nos
31.10.2006., 15:21
Jučer sam se tako jako ugrizao za jezik (gornjim očnjacima) da mi je doslovno šikljala krv par minuta... Kasnije je nastavilo samo curit.
Ima netko neki savjet što se može napraviti u takvoj situaciji?
Mislim da se ne može ništa staviti na jezik da prestane krvarenje? :confused:

Danas ujutro sam s velikim naporom pojeo bananu... :o
SAd sam gladan... Još uvijek me boli jezik, ali barem više ne krvari.

Scarllet O'Hara
31.10.2006., 18:07
Danas ujutro sam s velikim naporom pojeo bananu... :o
SAd sam gladan... Još uvijek me boli jezik, ali barem više ne krvari.

:D :D Papaj Chokolino na slamku i shuti ;) :top:

Ljubisha
31.10.2006., 19:08
Ako si se jako ugrizao za jezik i napravio duboku ranu mozda bi to trebalo usivati. Znam decka koji je pao sa motora i od udarca pregrizao jezik skoro na pola pa su mu morali usivati na maksilofacijalnoj hirurgiji. U svakom slucaju predlazem odlazak kod lekara.

Limeni Nos
31.10.2006., 19:50
E, hvala na savjetima... :mig:
Sad mi je već bolje, nije tako gadno kao što sam mislio da je. Mislim da nema nikakvih opasnijih posljedica, jedino što ne izgleda lijepo. :p

Pouka priče: Na sparingu (makar i najlakšem) uvijek nosite štitnik za zube! :o

ornos
05.11.2006., 12:26
u takvim situacijam, inače, najbolje ti je staviti kockicu leda u usta i cuclati....

Limeni Nos
05.11.2006., 13:14
u takvim situacijam, inače, najbolje ti je staviti kockicu leda u usta i cuclati....
ima smisla
ja sam desetak min držao jezik pod mlazom vode. Jel to ok?

ornos
05.11.2006., 21:13
i to je ok. ali bolje je led jer hladnoća steže krvne žile te se na taj način zaustavlja krvarenje, a opet se ne ispire ugrušak koji nastaje na površini defekta..

kemik
05.11.2006., 21:16
hm, cinjenica je da su usta prebogata bakterijama i da svaka i najmanja ranica u ustima moze dovesti do gadne infekcije. ne kazem da ce se to tebi desit i da se desava uvijek, ali da se meni takvo nesto dogodi, svakako bih otisla negdje do kirurga da to pogleda i da savjet ako mi treba antibiotik.

polly
05.11.2006., 21:19
joj to sam si ja napravila jednom
imam čak i ožiljak, udubljenje di je rupa bila :zubo:
bolilo je danima za skviknut, nakraju prošlo
ali svejedno trkni doktoru sutra za svaki slučaj

chingy
14.02.2007., 11:33
Dakle u zadnje vrijeme mi se pojavio neki sloj na jeziku.. žute je boje i nemogu ga se riješiti ... mater mu njegovu... ispirem morskom vodom i nekim čudom kojeg sam kupio ali opet ništa.

to me jako guši .. imam osjećaj da sam pun toga:-D :bljak: :bljak:

šta da radim

mislim tijekom dana je toga manje.. ali non stop imam osjećaj da moram pljuvat..

Ivanicapeca
14.02.2007., 12:02
Dakle u zadnje vrijeme mi se pojavio neki sloj na jeziku.. žute je boje i nemogu ga se riješiti ... mater mu njegovu... ispirem morskom vodom i nekim čudom kojeg sam kupio ali opet ništa.

to me jako guši .. imam osjećaj da sam pun toga:-D :bljak: :bljak:

šta da radim

mislim tijekom dana je toga manje.. ali non stop imam osjećaj da moram pljuvat..

Imaš izgleda gljivice.Kupi hexoral ili betadine za ispiranje usta.Probaj četikcom oribati taj sloj s jezika kod pranja zuba.Odi kod dr.Ne pipkaj previše prstima po tome i nedaj da ti diraju. Obično te glivice u rodilištu dobe bebice od mlijeka. Znam da masa sestra koje rade po rodilištima, jer ribaju gazicom jezike, dobiju te gljivice po noktima.

lianne
14.02.2007., 12:33
gljive..doktoru po antimikotik!
nece pomoci betadin(koji je btw.otrovan peroralno) ni hexoral jer su to antiseptici koji djeluju na bakterijice...

Ivanicapeca
14.02.2007., 13:15
gljive..doktoru po antimikotik!
nece pomoci betadin(koji je btw.otrovan peroralno) ni hexoral jer su to antiseptici koji djeluju na bakterijice...

Prvi glas glede betadine. Koliko ja znam, postoji otopina za usnu šupljinu. Dobila sam je od dr. kad mi se upalilo meso oko umnjaka.

Uglavnom, slažemo se, moraš kod dr.

chingy
14.02.2007., 13:26
super hvala vam.. idem ja odmah doktoru ja sam to olako shvatio

tnx

Renata
14.02.2007., 17:27
kupi si propolis spray, košta nekih 20kn, to ti je dobro protiv svih bakterija, birusa, gljivica i sličnih gmazova koji nas živciraju. malo špricaj po jeziku, bit će bolje!

winnerica
14.02.2007., 17:31
K doktoru odi i pij više vode, mom bratu je tak bilo a bil se bedak izdehidriral.

chingy
14.02.2007., 18:36
doktorica je isto preporučila taj neki betadin.. ja mislim .. još nešto za želudac jer i on me muči..

rekla je da moram za 20 dana ponovo doć.

shit nije mi to trebalo

Renata
15.02.2007., 06:21
ajde, ima i gorih stvari. netko ko trenutno ima gripu, još mu je i gore.

barbika
15.02.2007., 10:34
gljivice, no big deal. kupi daktarin gel...to je meni dr. dala jer se i meni to jednom pojavilo i od tog gela nakon par dana proslo.

Z e t t a
20.03.2007., 22:55
Ovisno o tome što pojedem, pojavljuju se.
Ono, malo su crvenije od ostatka jezika.
Imala sam nekih gastro problema i bila na gastroskopiji i pila Nexium, ali opet mi se vraća.
Pretpostavljam da su fleke od želuca, ali zašto baš fleke? Znate li zašto se konkretno manifestiraju upravo na jeziku i ima li tko od vas sličnih iskustava?
Hvala

Mladi Mjesec
05.07.2007., 19:03
Imam i ja taj problem, danas sam bas bila kod doktorice i pokazala joj jezik, a s obzirom da inace imam problema sa zelucem, najavila mi je da cu vjerojatno morati na gastroskopiju.
Tako da, moze biti i zbog zeluca,kao sto Kent kaze.

nephthys
05.07.2007., 20:14
meni se to pojavi tu i tamo, najčešće kad sam prehlađena, i ode samo od sebe.
ali, zamislite da se probudite, a jezik vas boli. vi do ogledala, a on- zelen! :rofl:
sad mi je smiješno, ali tad mi stvarno nije bilo svejedno. otorinolaringolozi i dermatolozi su mi rekli da to nikad u životu nisu vidjeli. onda je posivio, bio metalik, pa se povuklo.
tako da...budite sretni dok je samo bijel :D

dajana
22.07.2007., 10:56
Pozdrav svim forumašima,
Suprug mi je u utorak primio prvu kemoterapiju(rak pluća). Nije imao nekih većih nuspojava, osim što ima zatvor i što mu se pojavio neki bijeli talog na jeziku koji ga smeta i pecka.Ima li neko iskustva s tim i ima li nešto da mu pomognem.Molim ako neko nešto zna da mi odgovori.
Bog i stojte mi dobro

Ivanicapeca
22.07.2007., 13:20
Pozdrav svim forumašima,
Suprug mi je u utorak primio prvu kemoterapiju(rak pluća). Nije imao nekih većih nuspojava, osim što ima zatvor i što mu se pojavio neki bijeli talog na jeziku koji ga smeta i pecka.Ima li neko iskustva s tim i ima li nešto da mu pomognem.Molim ako neko nešto zna da mi odgovori.
Bog i stojte mi dobro

Radi se o gljivicama. Neka vas onkolog uputi što može uzeti s obzirom na kemoterapiju pa da ne bi bilo eventualnih problema.
Moja mama je dobila Rojazol emulziju u tubici i nestalo je kroz 3 dana.
Ovako doma može ispirati usta čajem od kadulje i piti neki probiotik.

kemik
22.07.2007., 13:21
gljivice su vrlo cesta nuspojava kemoterapije. nekad sam znala i zasto, ali sam zaboravila.

rojazol ce to rijesiti za par dana :)

edit: ups, Ivanica je bila brza.

*jezebel*
23.07.2007., 12:17
'se to moze kupiti bez recepta?

Freia
30.12.2007., 22:40
Danas sam primjetila rijetko raspoređene vijele točkice pri korijenu jezika koje se ne mogu ostrugati...
A metalni okus u ustima imam već neko vrijeme, i također bijele naslage po njemu (najviše pri korijenu jezika).
Da li netko zna o čemu bi se tu moglo raditi? :confused:
Metalni okus valjda nije povezan s trudnoćom jer sam kod ginekologa bila i ustanovio je da nisam trudna.

crazyform
30.12.2007., 23:47
Danas sam primjetila rijetko raspoređene vijele točkice pri korijenu jezika koje se ne mogu ostrugati...
A metalni okus u ustima imam već neko vrijeme, i također bijele naslage po njemu (najviše pri korijenu jezika).
Da li netko zna o čemu bi se tu moglo raditi? :confused:
Metalni okus valjda nije povezan s trudnoćom jer sam kod ginekologa bila i ustanovio je da nisam trudna.

vjerojatno ti se radi o gljivicama,znaju se pojavit uslijed pada imuniteta.odi dr. ili probaj u apoteci kupit daktarin gel,mislim da daju bez recepta.možeš pokušati sprejati propolisom.

Ivanicapeca
31.12.2007., 10:13
Postoji i Rojazol gel. Stvar prolazi za par dana.

cosadela
07.01.2008., 08:51
Pozdrav! Ima li tko problema sa jezikom, moj je sav "flekav, kao da je spržen. To se smiruje, pa pogoršava i tako već jako dugo. No jutros po prvi put mi je kad sam prala zube te lagano (jer mi je osjetljiv) na jednom mjestu prešla prek jezika malkice počela krv, možda ukupno 3-4 kapi i trajalo 2-3 sekunde? Ako netko ima sličnih iskustva nak kaže kako riješiti problem??:ne zna:

Ivanicapeca
07.01.2008., 09:49
Pozdrav! Ima li tko problema sa jezikom, moj je sav "flekav, kao da je spržen. To se smiruje, pa pogoršava i tako već jako dugo. No jutros po prvi put mi je kad sam prala zube te lagano (jer mi je osjetljiv) na jednom mjestu prešla prek jezika malkice počela krv, možda ukupno 3-4 kapi i trajalo 2-3 sekunde? Ako netko ima sličnih iskustva nak kaže kako riješiti problem??:ne zna:

Imaš gljivice najvjerojatnije. Kak ti stojiš sa svojim želucem?
Pomaže Rojazol gel. Pitaj u apoteci.

cosadela
07.01.2008., 10:30
Imaš gljivice najvjerojatnije. Kak ti stojiš sa svojim želucem?
Pomaže Rojazol gel. Pitaj u apoteci.

Gljivice? Kaka sam to dobila? Jel to u potpunosti izlječivo? Pa sa želucom nemem problema, je da mi zna nekad biti muka, ali ja računam dokle god mogu jest, želudac je dobar.
Pitala sam i na plivi, ali kao da me nisu baš shvatili, kao moguće da mi se pojavilo od nebalansirane probave, (to mi nak nevjerojatno zvuči) istina da imam s tim problema cijeli život, a sa jezikom oko 3-4 god, samo sad jako često. Ak je probava, nema mi spasa.
Ti imaš sa jezikom problema?

Ivanicapeca
07.01.2008., 11:31
Gljivice? Kaka sam to dobila? Jel to u potpunosti izlječivo? Pa sa želucom nemem problema, je da mi zna nekad biti muka, ali ja računam dokle god mogu jest, želudac je dobar.
Pitala sam i na plivi, ali kao da me nisu baš shvatili, kao moguće da mi se pojavilo od nebalansirane probave, (to mi nak nevjerojatno zvuči) istina da imam s tim problema cijeli život, a sa jezikom oko 3-4 god, samo sad jako često. Ak je probava, nema mi spasa.
Ti imaš sa jezikom problema?

Gle, gljivice same po sebi nisu strašne i lako se liječe, ali su uzrok nekom drugom poremećaju tipa gastritis ili infekciju bakterijom Helicobacter pylori koja se mora liječiti. Inače se mogu pojaviti kao i nuspojava uzimanja nekih ljekova kao i kod kemoterapije. Moj ti je savjet da posjetiš svog dr. opće prakse da ti da recept za Rojazol ili nešto slično za liječenje gljivica i da te pošalje na neke preglede da se utvrdi pravi razlog njihovog množenja.
Nemoj paničariti, sve je to rješivo:mig:

cosadela
07.01.2008., 13:25
puno hvala na odgovoru!!!

snjoxi
12.01.2008., 21:32
na što upućuju brazde na jeziku?
prvo što mi pada na pamet je gastritis koji me muči...

chimavizza
09.05.2008., 13:58
Primjećujem crvene fleke na jeziku, koje izgledom podsjećaju na neke opekotine, ne bole i ne peku i nemam pojma od čega su, traju po nekoliko dana pa nestanu pa se opet pojave. jel zna netko od čega bi to moglo biti? Hvala:)

Z e t t a
09.05.2008., 19:10
Primjećujem crvene fleke na jeziku, koje izgledom podsjećaju na neke opekotine, ne bole i ne peku i nemam pojma od čega su, traju po nekoliko dana pa nestanu pa se opet pojave. jel zna netko od čega bi to moglo biti? Hvala:)

To ti je od želuca.
Imam ih i ja povremeno. Primjetila ih je moja stomatologinja i tako je sve počelo. Otišla oralnom (nečem?), on me uputio gastroenterologu, onda uslijedila gastroskopija. Nemam čir ni ništa, samo mi je peristaltika kronično upaljena i povremeno pijem Nexium koji mi jako pomaže. Meni je to počelo nakon upale od helicobacter pyloria koji sam dobila od tadašnjeg dečka i od tada gastro problemi ne prestaju. That's the life ;)

chimavizza
09.05.2008., 20:19
To ti je od želuca.
Imam ih i ja povremeno. Primjetila ih je moja stomatologinja i tako je sve počelo. Otišla oralnom (nečem?), on me uputio gastroenterologu, onda uslijedila gastroskopija. Nemam čir ni ništa, samo mi je peristaltika kronično upaljena i povremeno pijem Nexium koji mi jako pomaže. Meni je to počelo nakon upale od helicobacter pyloria koji sam dobila od tadašnjeg dečka i od tada gastro problemi ne prestaju. That's the life ;)

imaš li još kakve simptome toga, jel te boli želudac ili nešto drugo, imaš li možda akne?
ja također imam problema s aknama na obrazima za koje sam shvatila da su od želuca.:(
jel se to može nekako (iz)liječiti?

Stefani
10.05.2008., 20:24
I ja vec godinama imam crvene tockice po jeziku, neznam od cega su nastale, nista me ne boli, zdrava sam, ali stalno se pitam odakle to i nikako da odem kod lječnika.

Z e t t a
04.07.2008., 16:02
imaš li još kakve simptome toga, jel te boli želudac ili nešto drugo, imaš li možda akne?
ja također imam problema s aknama na obrazima za koje sam shvatila da su od želuca.:(
jel se to može nekako (iz)liječiti?

Ne, nemam akne.
U želucu bude samo mučnina ponekad...ali nisam sigurna da su ti akne od želuca, one su produkt nervoze... često i nedostatka seksa... ili pak nečeg petog... odi dermatologu za to :mig:

Gutaperka
04.07.2008., 16:11
ako je na tim mjestima jezik gladak i ako slična slika jezika postoji u drugih članova obitelji velika je šansa da se radi o tzv.lingua geographica ilitiga zemljopisni jezik-nasljedni poremećaj

Crash009
01.08.2008., 09:37
Prije tjedan dana mi se pojavio kruzic na jeziku koji je crven (4-5mm), imam osjecaj kao da sam se opekao a nisam. Unutar kruga je mala bijela tockica koju sam danas primjetio. Jel zna netko o cemu se radi?

Dolores_Claiborne
01.08.2008., 09:49
prišt? :ne zna:

Crash009
01.08.2008., 09:51
Vjerujem da nije, drugaciji osjecaj je kad imas prist.

iman
01.08.2008., 10:06
Prije tjedan dana mi se pojavio kruzic na jeziku koji je crven (4-5mm), imam osjecaj kao da sam se opekao a nisam. Unutar kruga je mala bijela tockica koju sam danas primjetio. Jel zna netko o cemu se radi?

Afta. kupi si kapi od Holyplanta(tak se nekak piše) koje su za ispiranje usne šupljine. Drži se uputstva, čini mi se 20 kapi na čašu vode i ispiri usta. ili namoči štapić za uho s tim kapima i direktno prisloni na aftu.
Za par dana si ko nov

Crash009
01.08.2008., 10:11
Oke hvala ti puno, probati ću!

eberlin
01.08.2008., 11:26
tako sam ja imala kruzic i to oko centimetar promjera, cak sam razgovarala sa zubarkom koja je rekla da ne zna od cega je, a ja sam skuzila kasnije da mi se to pojavi od zvake, pogotovo ako je ljuta.. valjda mi je jezik preosjetljiv :)

Krumpir
01.08.2008., 13:22
zvući kao afta, ako ti potraje otiđi do stomatologa da ti da uputnicu za pregled na oralnoj medicini na stom faksu Zg.

Z e t t a
03.08.2008., 21:02
Zar nitko nema sličan problemčić?

Krumpir
03.08.2008., 21:09
može biti zbog gastričnih problema, ako te mući svom stomatologu pokaži i uzmi uputnicu za pregled na oralnoj medicini na stom. faksu zagreb

Z e t t a
05.08.2008., 11:19
može biti zbog gastričnih problema, ako te mući svom stomatologu pokaži i uzmi uputnicu za pregled na oralnoj medicini na stom. faksu zagreb

To sam i napravila. Prošle godine. Bila na gastroskopiji, pila lijekove (imala helicobacter pylori i kronično upaljenu peristaltiku). Sad je želudac ok, ali fleke na jeziku se svako malo pojavljuju. Skroz pazim na prehranu (ne pijem alkohol - mislim, nisam ga ni prije, ne pijem kavu i mlijeko, ne jedem ništa ljuto ni kiselo...) i do prije operacije ciste na zubnom mesu sve bilo ok, sad opet. Ne mogu dokučiti pravi razlog od čega mi je, barem mi nitko do sad nije dao odgovor.

Crash009
05.08.2008., 11:40
tako sam ja imala kruzic i to oko centimetar promjera, cak sam razgovarala sa zubarkom koja je rekla da ne zna od cega je, a ja sam skuzila kasnije da mi se to pojavi od zvake, pogotovo ako je ljuta.. valjda mi je jezik preosjetljiv :)

Meni od zvaka sigurno nije jer ih cesto koristim...

Sutra idem na pregled pa cu vidjeti. Inace mama mi je medicinska sestra i kaze da nije afta.. Uglavnom sutra budem vidio.

celica maja
05.08.2008., 12:15
Mozda imas tzv. geografska jezik ( potrazi na google: lingua geographica ili geographic tongue disease). Moje dijete to ima i potpuno je bezopasno. Crveni "uglacani" krugovi se pojave, pa onda nestanu, pa se opet pojave na razlicitim mjestima na jeziku. Vidi sta ce ti doktor reci.

Bundevica
05.08.2008., 22:28
Ovisno o tome što pojedem, pojavljuju se.
Ono, malo su crvenije od ostatka jezika.
Imala sam nekih gastro problema i bila na gastroskopiji i pila Nexium, ali opet mi se vraća.
Pretpostavljam da su fleke od želuca, ali zašto baš fleke? Znate li zašto se konkretno manifestiraju upravo na jeziku i ima li tko od vas sličnih iskustava?
Hvala

Fleke se pojave nakon jela i nestanu ili su trajne? Jesu li na istom mjestu?

Demonique
06.08.2008., 11:45
Mozda imas tzv. geografska jezik ( potrazi na google: lingua geographica ili geographic tongue disease). Moje dijete to ima i potpuno je bezopasno. Crveni "uglacani" krugovi se pojave, pa onda nestanu, pa se opet pojave na razlicitim mjestima na jeziku. Vidi sta ce ti doktor reci.

Pčelica je u pravu, po opisu se radi o geografskom jeziku. Nije opasno, i meni se javi nekad, nakon začinjenije hrane ili uzimanja nekih jačih lijekova. Nekad zna biti znak gastritisa (rjeđe) Brzo prođe i taj glatki kružić na jeziku opet dobije svoje papile nazad. :top:

eberlin
06.08.2008., 14:59
i ja cesto koristim zvake i samo od nekih mi se to pojavi...mozda osjetljivost na neki sastojak.. nemam pojma.
ajde javi kako je prosao pregled!

Piggy
06.08.2008., 16:19
puno si brbljao:D

Z e t t a
13.08.2008., 14:03
Fleke se pojave nakon jela i nestanu ili su trajne? Jesu li na istom mjestu?

Trajne su. Traju po oko 7 dana pa nestanu, pa se za 2 ili 3 dana opet pojave. I uglavnom na istim mjestima. No ponekad se i promijeni mjesto. Obicno bude na vrhu jezika i sa strane. Onako, tamnije crvene su.

Vixter
13.08.2008., 19:43
Ja sam došao k doktoru, isplazio mu jezik i pitao: "Šta je ovo?" Naravno, nakon kaj sam uvukao jezik, jer me inače ne bi razumio ;D
Nije mi rekao kaj je to, ali mi je rekao sigurnim i nema-uopće-problema glasom da mi fali vitamina A te da trebam, dakle, jest više mrkve.
Je li to pomoglo, nažalost, ne mogu reć, jerbo nisam dovoljno dugo kontinuirano jeo mrkvu pa je valjanost bilo kakvog zaključivanja nulta. Ali budući da svakodnevno umjereno jedenje mrkve nikako ne može naškodit, probaj to!

dJ_rush1
22.09.2008., 01:47
E ovako..prije 5 dana sam odjednom navecer osjetio sitne bolne pristice po jeziku. Mislio sam da nije nista,svatko je pretpostavljam imao pristic na jeziku. No ovi moji dolaze u serijama, i traju 2 dana otprilike. Imam problema s zvakanjem hrane, sokove i ostala jela s teskocama jedem, previse peku. Cak i kad zelim progutati visak sline u ustima pece nenormalno jer dodu u dodir sa zubima i nepcem.
3-4 dana prije pojave prvih, me grlo bolilo, kasljao sam i tako to..no sve se smirilo i nemam vise tih problema. Pretpostavljam da je povezano s kasljem, ali nikad prije nisam imao proklete pristice po jeziku :(
Ideje? Sto je uzrok.

oblak
22.09.2008., 02:56
to su ti male aftice
potraži si na net-u!
unosiš možda premalo vitamina
čopi si koji limun
a i odi doktoru da vidiš kaj će ti reć...
ak si bio umoran, iscrpljen i tak to ...a ti ''prištići'' su bjelkaste il žučkaste boje onda su ti to zicer te neke aftice
anyway... trebalo bi ti trajat samo par dana
mogu ti se oni pojaviti i po usnama i općenito usnoj šupljini a ok bi bilo da u ljekarni vidiš Octenisept, dođe oko 33 kn i dezinficira ti kožu i sluznicu :top:

Ivanicapeca
22.09.2008., 07:30
Hexoral ili Betadine za ispiranje usne šupljine. Afte se moraju liječiti, ali moraš si i dizati imunitet izbjegavati cigarete i alkohol jer pogoršavaju stvar.

Pješčani sat
22.09.2008., 08:58
Postoji također oralni gel Rojazol kojim premažeš područja usne šupljine gdje se afta pojavila,i ima neki sprej na bazi meda(mislim) kojim posprejaš usta, također pomaže, ima u ljekarnama.
Probaj unosii više voća i povrća, meda, možda kakav Supradyn ili slično, manje stresa.. bit će bolje :)

dJ_rush1
22.09.2008., 10:58
Hmm..imao sam afte i prije, i to na rubu jezika par puta, ostalo po usnoj supljini. Ne pusim, to nije problem. Alkohol samo vikendom, ali tako je vec godinama.
Mislim da je jedini problem je u prehrani. Ponovno sam krenuo u teretanu, i prehrana mi se sastoji od velikog unosa proteina, znaci obroci mi se sastoje od tune, sira, piletina,riza,krumpir.. uglavnom to..vjerojatno je tu doslo do manjka vitamina. Uzet cu u dm neke multivitamine, tako da se nadam da cu rijesiti te problema. I da..limun i med jedem svaki dan. Hvala na pomoci, javim kako ce bit kroz par dana.

dJ_rush1
22.09.2008., 11:27
Ovo bi bili ti pristici/afte

http://img212.imageshack.us/my.php?image=a004rx0.jpg

Ivanicapeca
22.09.2008., 13:26
To isto tako može biti posljedica dizanja kiseline iz želuca. Dečko mi je to isto imao ali po unutarnjoj strani usana i na kraju su otkrili da je to od kiseline i da ima GERB

KuiperBelt
30.09.2008., 23:45
Počelo je to prije jedno 12 godina. Najednom su mi se na jeziku počele javljati neke lezije. Sve obično počne sa jednom malenom točkicom negdje na jeziku lijevo ili desno Danas više i ne moram gledati je li došla ili nije, jer me odmah počinje peći kad bilo što jedem. Bila to obična kauguma, komadić čokolade ili limun - ukratko reagira na sve, peće. Ta točkica se vrlo brzo počne širiti i onda mi jezik postaje doista ružan, izgleda kao izranjavan. Taj krugić postane flek, i to sve skupa izgleda kao da je gornji sloj jezika oljušten iako mi nije jasno što bi se to moglo ljuštiti, erodirati, pošto su jazični pupoljci čini mi se svi na broju. Obično ta točkica kako se širi i ta lezija ili erozija postane sve veća površina uvijek je obrubljena bijelim rubom. I u to vrijeme su mjesta kroz koje je prošla ta erozija (to ja tako sebi slikovito objašnjavam) su crvenija, skoro tamno crvena za razliku od normane boje jezika, izgleda zapravo kao da je upaljeno dok se ne smiri i vrati u normalu.

I to se eto javlja punih 12 godina svaki mjesec. Međutim, unazad 3 godine se počeo javljati drugi problem. Tri dana nakon što se ta točkica pojvai i počne svoje širenje, natekne mi limfni čvor koji se nalazi točno ispod brade, malo u desno i uvijek natiče taj isti. Obično stoji natečen i boli jedno cca- 3 - 5 dana i nakon toga se povuće, a i jezik se ubrzo normalizira. Postane sasvim normalan, lijepi, roskaskti, zdravi bez i jedne piknjice ili flekića.
I onda ponovno, čitav proces iznova.

Pretraga sam u ovih godina napravila hiljadu i jednu. Neku su tvrdili da imam lingua geografica, neki nisu imali uopće dijagnozu, nisu znali pod šta bi to svrstali, a neki su rekli, to je sad zadnje, da je moguće vezano uz taj refluks koji imam - oslobio mi je prsten na otvoru želuca pa se diže kiselina prema jednjaku i ždrijelu.

Bkterija nemam, gljivica i virusa, također ništa. A inače naginjem i bijelom plaku na jeziku, aza to su također rekli da je moguće od kiseline i konstatne upale grla, odnosno jednjaka.

Napravila sam opsežne krve pretrage i sve je u redu osim dvije stvari koje su kažu oni u granicama: IgG S 17.3 i ANA S 1:480

Pa eto ako ima netko slična iskustva ili ako ima koji doktor ovdje koji bi mogao dati svoje mišljenje o tome.

Pješčani sat
01.10.2008., 08:25
Ja znam imati afte na jeziku, izgledaju kao što si napisala, mala upaljena mjesta osjetljiva na hranu i piće, teško mi je bilo čak i pričati ak su afte bile na rubu jezika.
E sad, ja sam imala fazu od nekih mesec dana da sam to vukla i nisam išla liječniku, a onda je pstalo neizdržljivo. doktorica je odmah kad je vidjlea rekla da je to teški aftitis, dala sumamed- počelo se povlačiti za par dana. Bila je spremna poslati me na Stomatološki na neke dodatne preglede u slučaju da se ne povuče jer je grozno izgledalo, krateri.
Dobila sam usput i Betadine, neka jodna otopina koju mućlaš u ustima, mislim da dezinficira.
ovako nešto mi se nije ponovilo, mada i dalje dobivam afte čim mi pade imunosistem, ali sad odmah namažem kremom protiv afti ( Betadine gel oralni), ili ima sprej od meda u ljekarnama. probaj se hraniti zdravije, digni si imunosistem.
mislim čak da već i ima neka slična tema ovdje.
nisam liječnik i ne mogu ti profesionalno ništa savjetovati,ovo je samo moje iskustvo, valjda će ti moći pomoći.

KuiperBelt
01.10.2008., 09:51
Kod mene su rekli da nisu afte, to još na samom početku, tam negdje prije jednog desetljeća, iako usprkos tome što su rekli tada jesam isporbala sam sve moguće preparate kao i ti od medicinskih do narodne medicine i ništa, nikakvog efekta :(
To jednostavno dolazi i prolazi i tako jednom mjesečno punih 12 godina, a zadnje 3 popračeno sa tim glupim naticanjem limfnog čvora.
Radila sam i MR čitave glave i i grla sve do prsnog koša i ništa, sve je u redu. Ti su nalazi negativni. hvala bogu.

Reci molim te da li se i kod tebe to širi pa onda nestane ili se pojavi i stoji uvijek isto i onda se povuće?
Kada se pojavi ta točkica kod mene, ustvari to nalikuje više kao na neku skroz mini raspuklinu u obliku kružića, to se širi, nepravilno, po jeziku i meni to izgleda kao da se jezik "čisti" jer se nakon tjedan dana, nekad malo više jezik vrati nakon toga u potpuno norlamno stanje, bude tako dva tjedna i onda opet.
Da nije neugodno i tako bolno i ružno na koncu, bilo bi mi čak i smiješno, jer se ponaša kao mjesečnica.

Ivanicapeca
01.10.2008., 10:22
Moguće je da se radi o GERBu ili gastritisu, tj. kiselina iz želuca ti dolazi do usta i radi oštećenja na jeziku, ali i zubima. Naruči se na internistički pregled kod gastroenterologa.

KuiperBelt
01.10.2008., 10:47
Moguće je da se radi o GERBu ili gastritisu, tj. kiselina iz želuca ti dolazi do usta i radi oštećenja na jeziku, ali i zubima. Naruči se na internistički pregled kod gastroenterologa.

bila nekoliko puno, zadnji puta prije pola godine. imam gastritis, odnosno imala sam upalu 2 stupnja.

nakon toga sam pila 6 mjeseci tabelete i ponovno otišla i upala je nestala, ali prsten na otvoru želuca je na žalost nepopravljiv. rekli su mi da ću tablete za kiselinu morati piti čitav život, ne 12 mjeseci u godini, barem ne sada, ovog trena, ali kada osjećam pogoršanje da opet popijem kuru.

no problem je što je ovo na jeziku pristuno uvijek, već 12 godina i kada je upala tu i kada nije, a problem je što doktori nisu suglasni oko toga da li je to od želuca, odnosno od kiseline ili nešto treće pošto mi zadnje 3 godine kontinuirano natiče k tome jedan te isti limfni čvor i to uvijek 3 dan nakon što se pojvai ta raspuklina. osim toga ne čini im se logično da usprkos tabletama koje stvaraju taj zaštitni film protiv kiseline barem za to vrijeme ne dođe do poboljšanja na jeziku, a bio je period kada sam ih uzimala kontinuirano u komadu 6 mjeseci. grlo me je tada znatno manje peklo, ali ovo na jeziku, ništa, uvijek ista pjesma.

KuiperBelt
01.10.2008., 11:19
e da i još sam zaboravila napisati da su mi zubi relativno ok, što se tiče cakline, čak su i prilično bijeli s obzirom da sam bila pasionirani pušač preko 15 godina.

naime čitala sam svašta na tu temu i tražila neko razumno objašnjenje i sama, čitala sam da ljudi isto imaju svakakvih problema radi te kiseline, ali mi se čini da je kod mene sve pomalo kontradiktorno onako kada idem zdravom logikom, a i neki doktori isto tako zaključuju pa me to još više zapravo bedira.

nisam naišla još na nekoga tko ima baš identičan problem te simptome identične mojima. razmišljala sam čak i da odem van kod nekog kineskog lječnika, navodno je u kineskoj medicini jezik jedan od najbitnijih organa za postavljanje dijagnoze od čega čovjek boluje. ma ne znam više niti sama.

Mario17
22.10.2008., 13:01
e da i još sam zaboravila napisati da su mi zubi relativno ok, što se tiče cakline, čak su i prilično bijeli s obzirom da sam bila pasionirani pušač preko 15 godina.

naime čitala sam svašta na tu temu i tražila neko razumno objašnjenje i sama, čitala sam da ljudi isto imaju svakakvih problema radi te kiseline, ali mi se čini da je kod mene sve pomalo kontradiktorno onako kada idem zdravom logikom, a i neki doktori isto tako zaključuju pa me to još više zapravo bedira.

nisam naišla još na nekoga tko ima baš identičan problem te simptome identične mojima. razmišljala sam čak i da odem van kod nekog kineskog lječnika, navodno je u kineskoj medicini jezik jedan od najbitnijih organa za postavljanje dijagnoze od čega čovjek boluje. ma ne znam više niti sama.

Imam sličan problem, naime imam osjećaj "žarućeg jezika"...većinu vremena, radi se o prednjoj trećini jezika, vadio sam nalaze sve ok SE 5, šećer 5,2...pokušao sam sa komplexom B vitamina, željezo mi je ok...nemam nikakvih promjena ..mislim meni laiku vidljivih na jeziku...e sada šta pokušati(jer doktori se i ne zamaraju što ja pričam) molim ko ima ili je imao ovakav problem da pomogne..
PS ne pušim ima 10 mjeseci!

GiRL
22.10.2008., 15:58
Već duže vrijeme imam bijeli sloj na površini jezika, ne da se skinut' četkom, nema neugodan miris, ali ružno izgleda. Negdje sam pročitala da je to zbog probavnih problema i povećane razine bakterija. Jel' moguće da je H. pylori?

:ne zna:

Da promijenim režim prehrane? Ne znam kako da se riješim toga. :confused:

Mario17
22.10.2008., 17:48
Već duže vrijeme imam bijeli sloj na površini jezika, ne da se skinut' četkom, nema neugodan miris, ali ružno izgleda. Negdje sam pročitala da je to zbog probavnih problema i povećane razine bakterija. Jel' moguće da je H. pylori?

Razumijem te u potpunosti:no:, jer cigrareta sam se okanio (mislim i radi ostaloga) prvenstveno poradi problema sa ustima(suha, nekad kao sad me žario jezik i sl)...gastritisa sam malo imao..sad nemam(berem mislim,nemam tegoba kakvih sam imao)...ne znam šta mi je raditi..doktori nemaju blagog pojma...čak i nemaju teorije (kao nemoj jest toliko bombona im je maximum)..tako da uistinu nemam ideje...kažu da je neka otopina od 7% salicilne kiseline i 70 % alkohola (provjeriti ovo prije sa doktorom) pomaže kad se ne nađe etimologija problema..zna li netko, tj ima li netko iskustva šta uistinu pomaže..napominjem pljuvačke imam dovoljno...(10 mml za 5 minuta pljuvačke pri testu):ne zna::ne zna::ne zna::ne zna:

EL__
22.10.2008., 22:01
Napravila sam opsežne krve pretrage i sve je u redu osim dvije stvari koje su kažu oni u granicama: IgG S 17.3 i ANA S 1:480

Autoimuna bolest...mozda... igG i ANA poviseni... trebalo bi vidjeti dali bi proslo na dozu kortikosteroida.. povecani Ly. cvor ne mora biti odgovor na promjenu na jeziku ( tj. da nastaje kao posljedica promjena na jeziku), nego bas suprotno, mozda dolazi do pretjerane stimulacije imunosnoga sustava koji reagira na neki antigen (alergen) u hrani(koji moze biti bilo sta,nesto, jedno i sve), -naraste broj stimuliranih stanica (poveca se Ly. cv. - vidi se nakon lezija na jeziku jer sporo raste i u pocetku nije dostupan palpaciji)), a te iste stimulirane stanice ostecuju vlastito tkivo - autoimuna reakcija. Na istom principu funkcionira i nepodnosenje glutena (celijakija)... neznam...kazem mozda, zvuci mi ko jedina logicna teorija, jer infekcije nema...

Pješčani sat
24.10.2008., 09:48

da nije mozda candida?

GiRL
24.10.2008., 12:03
da nije mozda candida?

Vjeruj da sam pomislila i na to, ali dosad mi je svaki papa test bio uredan, bez gljivica. Nije valjda kronična infenkcija candidom?

:confused:

Pješčani sat
24.10.2008., 16:55
krivo si me shvatila. da nemas mozda candidu u ustima?
da,i to je moguce.
nisam imala ali znam curu koja je, stres, naravno pad imunosistema, i uskoro takav bijeli sloj na jeziku, pa isto tako od doktora do doktora, na kraju bris jezika i grla da bi se ispostavilo da je candida.

GiRL
24.10.2008., 17:31
Ajme meni! Jel' znaš kako se riješila toga?

Pješčani sat
25.10.2008., 01:05
gle, nemoj sad zakljuciti da i ti to imas samo po mom opisu.

nije bas da se rijesila , maze jezik gelom protiv candide i grglja nesto, i ne smije se zivcirati! odlican savjet, kako se to izvodi :D

GiRL
25.10.2008., 10:47
Da, baš, nemoj se živcirati... :)

Nisam zaključila ništa, bez brige, samo zvučno gadnije nego kaj je... pečurke na jeziku....

Cheleby
07.12.2008., 19:22
Nije direktno vezano uz lingvistiku, ali mislim da bi to jezičari mogli znati, pa zato pitam. Kad sam bio na Govorničkoj, na logopedskom pregledu mi je rečeno kako imam problema s izgovorom r zbog one opne koja s donje strane jezika veže jezik, pa da bih je trebalo prekinuti (neki rutinski zahvat) da se jezik produlji. Sad me to interesira (ne zbog izgovora r, nego zbog nekih drugih "jezičnih" aktivnosti :)), pa bih molio nekoga kako se ta opna zove, kako izgleda taj zahvat i sl.
Ako mislite da je prije za neki drugi podforum, ispričavam se što morate premještati. :mig:

joe enter
07.12.2008., 20:07
Nije direktno vezano uz lingvistiku, ali mislim da bi to jezičari mogli znati, pa zato pitam. Kad sam bio na Govorničkoj, na logopedskom pregledu mi je rečeno kako imam problema s izgovorom r zbog one opne koja s donje strane jezika veže jezik, pa da bih je trebalo prekinuti (neki rutinski zahvat) da se jezik produlji. Sad me to interesira (ne zbog izgovora r, nego zbog nekih drugih "jezičnih" aktivnosti :)), pa bih molio nekoga kako se ta opna zove, kako izgleda taj zahvat i sl.
Ako mislite da je prije za neki drugi podforum, ispričavam se što morate premještati. :mig:

Permanentan rad do 30 minuta na ženskom međunožju opustiće opnu do zlatne sredine učestalim ponavljanjem iz dana u dan!

Tako da će vrlo brzo za tebe izgovoriti "Riba ribi grize rep" biti najobičnija rutina!:D

Didi
07.12.2008., 20:32
Nije uopće vezano uz lingvistiku, osim posljedično pa premještam na zdravlje.

maratonka
09.12.2008., 14:30
ne znam kako se zove ta opna, iliti kožica koja spaja jezik i korjen donjih prednjih zubi, ali i kod mene je isti problem.

samo, neznam koliko ti to sad ima smisla radit....

Meni(tj. mojoj mami) su još na onom testiranju za prvi osnovne preporučili rezanje te kožice. Naime, kod mene je R, L, LJ sve je bilo V....
ne nam kako je sada, to je bilo prije 25 godina, u običnom "kvartovskom" domu zdravlja, ne znam koji točno odjel, to je kod nas bilo u istom hodniku sa zubarom, ortodontom...dakle, zahvat nije ništa spešl, ali ja kao dijete od 6 godina sam se usrala od straha i nisam htjela otvorit usta kad mi je draga teta u bijeloj kuti sa škarama u ruci rekla "ajde zini i izplazi jezik":D

znam da su mojoj mami objašnjavali da je krajnje vrijeme da mi to cvaknu jer se nakon 6. - 7. godine formiraju glasnice i izgovor i više manje kasnije nema efekta to rezanje.

budući da ja uporno nisam htjela otvorit usta i molila mamu da mi ne da odrezat jezik:D nije bilo druge nego kog logopeda na govorne vježbe...ca godinu dana....

rezultat: danas je L = L, LJ = LJ, a R taman onako "malo zapinje" da bude sexy:cerek:

da li su tada bili u zabludi do kad to treba napravit ili je to tako, provjeri kod svoje doktorice:ne zna:

maratonka
09.12.2008., 14:32
ah, da. a što se tiče "nekih drugih jezičnih aktivnosti", mislim da dotična "aktivistica" ne bi primjetila razliku, radi se milimetru ili 2 a šta je to u usporedbi sa svim centrimetrima koje imaš ;)

NewArtist
10.12.2008., 12:34
Svakih nekoliko dana mi je na donjoj strani jezika pojavi mjehurić koji me boli. On je napunjen tekućinom i kada ga probijem onda ta tekućina izađe i on splasne. Tada me prestane boljeti. Prije se to događalo jednom u dva tjedna a sada gotovo svaki drugi dan. Ne znam skoro ništa o građi jezika ali vidim neke žilice ispod. Taj se mjehurić uvijek pojavljuje na istom mjestu i ako nije napunjen tekućinom on je svejedno ispod jezika na tom mjestu samo manji.
Nije ognojen ni ništa slično, tekućina je prozirna i mjehurić se nakon pucanja smiri (prije se probušio pod zubima a sada koristim one jednokratne čačkalice za zube koje se prodaju u dm-u). Bušim ga zato što me boli, i to zna trajati satima jer ne splasne sam od sebe..
Ima li tko kakvu ideju što bi to moglo biti?
P.S. Ne pojavljuje se nakon jedenja slatkog ili kiselog. Znači, nije iritacija nego baš punjenje tekućinom. Bol je slična onoj boli kad imaš "prišt na jeziku" ali boli malo jače jer je mjehurić veći.:confused:

Ivanicapeca
10.12.2008., 13:03
Najvjerojatnije se radi o afti (http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/810/).

NewArtist
10.12.2008., 13:38
Hvala ti na odgovoru no ni jedan od ovih opisa se ne slaže sa izgledom ovog što ja imam. Imala sam afte i znam kako izgledaju. Ovo je balončić ispunjen tekućinom.
A za slučaj da je afta, ima neko neki prijedlog za lječenje? Može kućna medicina, može ljekarna..

Ivanicapeca
10.12.2008., 16:00
Hvala ti na odgovoru no ni jedan od ovih opisa se ne slaže sa izgledom ovog što ja imam. Imala sam afte i znam kako izgledaju. Ovo je balončić ispunjen tekućinom.
A za slučaj da je afta, ima neko neki prijedlog za lječenje? Može kućna medicina, može ljekarna..

Odi kod stomatologa. Možeš ispirati čajem od kadulje.

maryy84
13.12.2008., 16:15
Afte se liječe ispiranjem s vodikovim peroksidom usne šupljine plus podizanje imuniteta ti ne bi škodilo da se ne bi opet vratilo,a i stress ima veliku ulogu u svemu tome.

LazyBrain
13.12.2008., 18:49
kako je krenulo.
toga dana prije 2 mjeseca ako se ne varam išo sam kod zubara na poliranje radi apatiča.dogodilo se to da sam ja podigao jezik a ona slučajno sa onim za poliranje to zakačila. premazala mi je to sa propolisom
došo ja sada nedavno na poliranje ponovo radi ortodonta kada ona meni da kaj se nisam javio za ono ispod jezika i kaže da če to možda morat uklanjat (naime to je malo nabubrilo, kaže da nije opasno ali sranje može nastati da bi ona mene na kirurgiju da oni to vide...
danas sam pijo dota sokova i opet je nabubrilo i fakat se osjeti...
jer imo neko nekada nešto tako slično i ako je išo to na kirurgiju micat kako je izgledalo

massa1
16.12.2008., 15:25
Sta mi se desava sa jezikom? sluzokoža jezika je crvena i ima malinast izgled.,kao kod dece sa sarlahom (malo blazi oblik) ,boli i ne osecam ukus kao da je utrnuo jezik,Traje 3 dana,inace nemam druge simptome,nista sve je ok.???

LazyBrain
27.12.2008., 21:43
da budem precizniji, jer tko operiro žljezde slinovnice u ustima (meni se začepila i nabubrila).Sada čekam na operaciju barem 1 mjesec.
Kakav je daljni postupak?Reko mi lik da se šiva i onda 7 dana jedem kaše i ta sranja ida 99 % slučaja se normalno oporavi to sve u ustima

lizardino
28.12.2008., 16:31
po tvome opisu mislim da se radi o ranuli, to ti je retencijska cista podjezične žlijezde slinovnice, mislim da ti je stomatolog prilikom povrede oštetio izvodni kanal te žlijezde, to je zaraslo,ali ti je sada taj izvodni kanal začepljen te slina nema više kamo ići, te ti se nakuplja!
to ti se jednostavno rješava, sad jel otorinac ili oralni kirurg ne znam, ali postupak se zove marsupijalizacija, uglavnom ništa opasno!

nokoment
29.12.2008., 16:02
Ako misliš na ovo http://img178.imageshack.us/img178/4047/onokz8.jpg, bila mi je prijateljica, neznam apsolutno nikakve stručne nazive za operaciju, uglavnom daju ti injekciju, zahvat traje 10-ak minuti, ne ostaješ u bolnici, 10 dana poslije što manje pričat (hihi, bojim se da će ti broj postova dobiti još koju nulicu)

Hiperaktivo
29.12.2008., 16:10
Ako misliš na ovo http://img178.imageshack.us/img178/4047/onokz8.jpg, bila mi je prijateljica, neznam apsolutno nikakve stručne nazive za operaciju, uglavnom daju ti injekciju, zahvat traje 10-ak minuti, ne ostaješ u bolnici, 10 dana poslije što manje pričat (hihi, bojim se da će ti broj postova dobiti još koju nulicu)

Gdje se to može operirat i kolika je cijena??

xxx22
30.12.2008., 14:34
E ovako, decko mi je zabrinut za svoje zdravlje, odma misli da je nesto grozno i strasno, dok ja na to zadnje pomisljam...
Pa bih cijenila vase misljenje o tome sta mu je...

Ima 21 godinu,i nedavno je prestao pusiti. Otada stalno neki problemi..Imao je neku kvrzicu na jeziku, i jezik mu je cudan i ispucan..doktorica ga je zbog toga poslala na kirurgiju gdje su utvrdili da to nije nista strasno,a za takav jezik postoje neki specijalisti u Zg-u.
I sad, u zadnje vrijeme pljuje nesto cudno,a jucer je pljuvao krv.. ponekad ga boli u prsima,sve ga nesto boli...

Sta mislite o cemu je tu rijec? Bila bih vam zahvalna na misljenju... :confused:

awia
30.12.2008., 15:59
pljuvao je krv i još nije otišao kod doktora???
pa šta on čeka? odma kod doktora!

Baya_Rober
30.12.2008., 22:43
E ovako, decko mi je zabrinut za svoje zdravlje, odma misli da je nesto grozno i strasno, dok ja na to zadnje pomisljam...
Pa bih cijenila vase misljenje o tome sta mu je...

Ima 21 godinu,i nedavno je prestao pusiti. Otada stalno neki problemi..Imao je neku kvrzicu na jeziku, i jezik mu je cudan i ispucan..doktorica ga je zbog toga poslala na kirurgiju gdje su utvrdili da to nije nista strasno,a za takav jezik postoje neki specijalisti u Zg-u.
I sad, u zadnje vrijeme pljuje nesto cudno,a jucer je pljuvao krv.. ponekad ga boli u prsima,sve ga nesto boli...

Sta mislite o cemu je tu rijec? Bila bih vam zahvalna na misljenju... :confused:

hipohondrija????

Starija Sestra
31.12.2008., 15:13
neka ide k liječniku...on če sigurno znati što mu je bolje od nas

holbela
01.01.2009., 08:04
Sretna Nova Godina svima!!!!

Mislim da je ipak nešto ozbiljnije i da bi trebao otići liječniku što prije. :nono:

Ivanicapeca
01.01.2009., 09:50
TBC? Pravac hitna!

Baya_Rober
01.01.2009., 20:35
Neka ode doktoru ...al sanse za TBC su male....moguce da mi je samo pukao po neki kapilar u grlu sto se zna desit zimi pod dejstvom prehlade kaslja i u njegovom slucaju + prestanak pusenja.
e sad nisi nam rekla da li to iskasljavanje krvi je bilo samo 1 ili se ponavlja veci br puta u toku dana

Ivanicapeca
01.01.2009., 20:48
Neka ode doktoru ...al sanse za TBC su male....moguce da mi je samo pukao po neki kapilar u grlu sto se zna desit zimi pod dejstvom prehlade kaslja i u njegovom slucaju + prestanak pusenja.
e sad nisi nam rekla da li to iskasljavanje krvi je bilo samo 1 ili se ponavlja veci br puta u toku dana

Na žalost, koliko sam ja upoznata, TBC više i nije tako rijetka:(

Baya_Rober
01.01.2009., 20:54
mada ipak ima 21 godinu ....ne treba se izut prije vode neka ode doktoru.....mada mi ovdje djelova u postu fali

Ivanicapeca
01.01.2009., 20:57
mada ipak ima 21 godinu ....ne treba se izut prije vode neka ode doktoru.....mada mi ovdje djelova u postu fali

iako se slažem s ovim što si napisala, godine nemaju veze s mogućnošću zaraze TBCom, već sa stilom života koji vodi. Mnogi mladi ljudi, a ima dosta i poznatih koji su preboljeli TBC zahvaljujući vođenju neurednih života.

Baya_Rober
01.01.2009., 21:15
ipak ostavljam nadu da ne plasim autora takvih slucajeva je 5%

p.s. ja sam musko:D

Ivanicapeca
01.01.2009., 22:00
ipak ostavljam nadu da ne plasim autora takvih slucajeva je 5%

p.s. ja sam musko:D

Iskreno, ako je već neko sranje, radije bih mu poželjela da je TBC nego karcinom. Stjerat će ga u red i živjet će kvalitetnije i zdravije.

xxx22
03.01.2009., 14:00
Ehh,netko je promijenio naziv teme pa sam ju skoro promašila :)

Hvala vam puno na mišljenju...trenutno pije nekakve tablete pa kad završi s tim opet ide kod doktorice.

Prvo je govorio da pljuje nešto čudno,da vidi nekakve "točkice" u pljuvački,ali da misli da nije krv. Onda se pojavila i krv,al to je bilo samo jednom. Mislim da mu je bolje u zadnje vrijeme.

Nadam se da je sve ok...

lina1706
04.01.2009., 19:28
ja sam to operirala još davno, u osnovnoj jer mi je ta žilica zapinjala za zube čim bi malo jače isplazila jezik i tak se oštetila.operirao me stomatolog privatnik,neznam cijenu jer smo si privatno dobri,imaš konce ispod jezika koje vadiš za osam dana,nemožeš baš pričat a da ne sliniš previše a i to sve zateže.ugl.radi se pod lokalnom,ništ ne osjetiš i nije ništa strašno jedino moraš pazit kak jedeš i pričaš da ne popucaju šavovi

lina1706
04.01.2009., 19:32
e da,i ne radi to svaki stomatolog,ovaj kod kojeg sam ja bila je kirurg stomatologije,samo šta je privatnik.ak nećeš privatnika ,to će ti u bolnici napravit isto kirurg stom.na otorinolaringologiji- besplatno ak imaš uputnicu

NewArtist
08.01.2009., 10:05
Ne znam dal ima kakve veze s tim al čini mi se da mi se promijenio pH usne šupljine. Naime, kad stavim prvi zalogaj bilo čega u usta jezik mi se malo zgrči od kiselosti. Ne mogu objasnit baš.. Ako stavim žvaku u usta kao da je gorka. Kad prođem jezikom pa zubnom mesu sve skupa je gorkasto-kiselasto.. Jel to neki problem il je to ful normalno? :ne zna:

omane
05.02.2009., 20:53
prije dva mjeseca pojavila mi se malatanka izraslina na jeziku, pomislila sam dlaka na jeziku, ali doktor kaže da nije i da to moram operirati. inače se to pojavljuje kod lteških bolesnika koji se hrane na sondu i nije mu jasno odakle to meni, imam 40 godina i zdrava sam. da li netko zna nešto o tome, inače ništa me ne boli i nesmeta mi

gw13
05.02.2009., 21:22
prije dva mjeseca pojavila mi se malatanka izraslina na jeziku, pomislila sam dlaka na jeziku, ali doktor kaže da nije i da to moram operirati. inače se to pojavljuje kod lteških bolesnika koji se hrane na sondu i nije mu jasno odakle to meni, imam 40 godina i zdrava sam. da li netko zna nešto o tome, inače ništa me ne boli i nesmeta mi

to je vrlo teško utvrditi bez pregleda... bila si na pregledu kod otorinolaringologa?

radmi978
01.04.2009., 00:40
dali mi neko moze pomoci.problem je hronicna infekcija jezika -nastala nakon ciscenja zubnog kamenca kod stomatologa .dali neko zna dobrog orl specijalistu koji se bavi ovom problematikom-infekcije usne supline i jezika.

navaha
04.04.2009., 14:52
prvi put cujem ovako sta.pa jel ti cistila jezik il zube...eh
zasto ne svome doktoru koji ce ti dati nesto sigurno a ne vec specijalistu...i kako je to vec preraslo u kronicno?!?

radmi978
06.04.2009., 03:24
prvi put cujem ovako sta.pa jel ti cistila jezik il zube...eh
zasto ne svome doktoru koji ce ti dati nesto sigurno a ne vec specijalistu...i kako je to vec preraslo u kronicno?!?

ovog vikenda nisam bio kod kuce,pa ti nisam mogao odgovoriti.problem se vuce vec godinu dana.u bazi jezika jos postoi crvenilo,a na desnoj strani postoi jedno izbocenje ,trouglog oblika i jedno manje ispred njega,procitao sam na netu ( ovih americkih ) da je moguce - HPV infekcija ( moguca infekcija od nesterilisanih instrumenata,infekcija preko nekih casa:confused:) ,zato sam poslao poruku dali neko zna dobrog ORL specijalistu u Zagrebu-koji se nesto razume oko infekcije jezika )

navaha
06.04.2009., 09:11
ovog vikenda nisam bio kod kuce,pa ti nisam mogao odgovoriti.problem se vuce vec godinu dana.u bazi jezika jos postoi crvenilo,a na desnoj strani postoi jedno izbocenje ,trouglog oblika i jedno manje ispred njega,procitao sam na netu ( ovih americkih ) da je moguce - HPV infekcija ( moguca infekcija od nesterilisanih instrumenata,infekcija preko nekih casa:confused:) ,zato sam poslao poruku dali neko zna dobrog ORL specijalistu u Zagrebu-koji se nesto razume oko infekcije jezika )

nemoj nista traziti nego odi svom doktoru nek ti da uputnicu za uzimanje brisa zdrijela koji se potom šalje na HPV tipizaciju.
ajme cemu toliko cekanje.odi svom doktoru on ce te uputiti...nije potrebno da sam trazis.

radmi978
12.04.2009., 22:19
poslusao sam "navaha " i otisao kog lekara ORL specijalistu-nalaz -Dg :candidiasis oris et pharyngis.Pharyngitis chr.
Napomena: virus markere -negativan.Vodim umeran zivot-bez alkohola ,cigarete ostavio-ljeto 2008 g,stres zbog posla -to ??? moram nekako amortizirati.
Molim :s dali neko zna kojih internet adresse za ishranu u slucaju oralne kandidijaze ,kako i za podizanje imuniteta.Unapred zahvalan.:kava:

navaha
14.04.2009., 09:57
poslusao sam "navaha " i otisao kog lekara ORL specijalistu-nalaz -Dg :candidiasis oris et pharyngis.Pharyngitis chr.
Napomena: virus markere -negativan.Vodim umeran zivot-bez alkohola ,cigarete ostavio-ljeto 2008 g,stres zbog posla -to ??? moram nekako amortizirati.
Molim :s dali neko zna kojih internet adresse za ishranu u slucaju oralne kandidijaze ,kako i za podizanje imuniteta.Unapred zahvalan.:kava:

http://209.85.129.132/search?q=cache:Dkoc5CP5OgcJ:www.zdrav-zivot.com.hr/index.php%3Fcat%3Doralna_kandidijaza+oralna+kandid ijaza%2Blijecenje&cd=2&hl=hr&ct=clnk&gl=hr

http://209.85.129.132/search?q=cache:3w2oRG-irfcJ:www.poliklinika-analiza.hr/index.php%3Foption%3Dcom_content%26task%3Dview%26i d%3D221%26Itemid%3D1+oralna+kandidijaza%2Bimunitet&cd=9&hl=hr&ct=clnk&gl=hr

evo ti malo vise o kandidi...ako nadjem nesto bolje javim.
stres je jako bitan faktor!!!
ugl treba naci uzrok!

lila008
24.05.2009., 19:41
imala sam i ja to.. upala žlijezde slinovnice, dolazi do nakupljanja njena sadržaja što se vidi u obliku mjehurića koji se napuše, pukne i žlijezda se isprazni.. ugl, ako se često pojavljuje može se rješiti samo kirurški.. odi doktoru pa se savjetuj s njim

nanniey
31.05.2009., 15:11
Od 11 mjeseca prošle godine imam čudan osjecaj u ustima, suše mi se usta i jezik ali periodicno. Do tada nisam osjecala nikakve tegobe. Jezik postane bjelkast i moram ga iscetkati s cetkicom za zube..... Prije nisam obracala paznju na jezik ni na njegovu boju jer mi nije smetalo.

Radila sam bris jezika na gljivice i nista nije nađeno. osim toga nemam nikakve druge simptome.

Doktorica opce medicine mi je rekla da mi nije nista, ali ja sam i dalje zabrinuta.

Da li je neko imao slicna iskustva ?

larlar
31.05.2009., 16:44
meni se to obično događalo pod stresom...na ispitu,na intervjuu za posao
ako nije to, možda zato jer dišeš na usta?

nanniey
31.05.2009., 17:07
pod stresom je dosta izrazenije, ali se javlja i kad nema stresa i kad je sve ok.... mislim da disem na usta nocu, ali je zanimljivo da mi ujutro nakon budenja nije toliko izrazeno koliko u toku dana....
svejedno, hvala na odgovoru:)

lepotan1990
31.05.2009., 19:34
jel su provjerila šečer u krvi? čuo sam da su to simptomi šečerne bolesti

nanniey
31.05.2009., 21:13
jesam, secer je u redu kao i cjelokupna krvna slika :)

daso
31.05.2009., 23:38
jel bi rekla da se to javlja i u cijeloj usnoj šupljini... tipa.... bijele naslage....

nanniey
31.05.2009., 23:57
a nije u cijeloj usnoj supljini samo na povrsini jezika, nisu cak ni naslage nego jezik poprimi bjelicastu boju, postane blijed..... kad iscetkam bude normalne boje... isto tako kad nesto pojedem.... ali nakon nekog vremena opet isto....

daso
01.06.2009., 12:54
dakle, kod bolesti s visokom temp, ili disanjem na usta ili ako se provodi parenteralna prehrana suši se usna šupljina, tj...ono što si ti opisala....
to sad možešš spriječit....:
pranjem zubi nakon svakog jela
ispiranjem usne šupljine(čaj od kamilice, 3% H2O2 (tj na 2 dl vode stavimo jednu žlicu H2O2 3%-tnog))-samo ispereš.... NE GUTAŠ!!!!!
premazivanjem usne šupljine i usnica( parafinsko ulje, glicerin)
Dakle, postupak je slijedeći
Opereš zube nakon svakog jela.....
čini ovo ujutro ili na večer:
premazat usnu šupljinu parafinskim uljem ili glicerinom.... sačekat par minuta....skinut tu bijelu naslagu....idprat usta s čašom mlake vode u kojoj je jedna žlica 3% H2O2... isprat nakon toga s mlakom vodom.... i premazat na kraju s paraf. uljem ili glicerinom.... probaj to par dana pa vidi hoće li pomoć....

nanniey
01.06.2009., 14:34
parafinsko ulje i glicerin????? Prvi put cujem da se s tim ispire usna supljina... Ali svejedno hvala na savjetu....

daso
01.06.2009., 16:19
to baš se koristi u bolnicama kod pacijenata, u zdravstvenoj njezi....

Maslackica
06.06.2009., 23:34
jučer popodne mi je jezik naotekao, a navečer još jače da mi uopće nije mogao stati u usnu šupljinu.. kako mi se povećao, tako je bio pristisnut među zubima.. išla sam na hitnu, naravno gdje me uvijek dočekaju sami idioti koje boli ona stvar za pacijente i lik mi nije niš rekao, dao mi je neku injekciju i pustio me doma..
sad mi je opet natekao, ali ne idem nikuda..
tražila sam po netu malo i vidjela da to može biti znak nedostatka vitamina B2 kojeg ima u npr. mliječnim proizvodima, dok sam na drugom mjestu našla da to može značiti prevelike količine mliječnih proizvoda. Također da to može biti i znak bolesti slezene ili nekih drugih organa..

jel imao itko kakva iskustva s ovime jer mi nije baš ugodno leći u krevet i misliti hoće li mi preko noći još više naoteći :(

trebor
07.06.2009., 10:52
Navedene bolesti su nebitne u ovom trenutku i to spada u sferu nagađanja...Ono što je bitno je isključiti neko akutnije alergijsko zbivanje kod tebe. Čudno mi je da ti na hitnoj nitko ništa nije rekao ili makar pitao jesi štogod jela, uzimala jel te što ubolo i slično...otečeni jezik, ukoliko zbilja nabubri naveliko lako može uzrokovati gušenje...
Kako god, nemoj se baš inatiti i ne ći preko vikenda na Hitnu jer je ovo potencijalno vrlo nezgodno stanje.

markoo82
26.06.2009., 13:43
Imam problem koji me pati vec malo vise od mjesec dana; pocelo je sa peckanjem jezika i kada sam pogledao u ogledalo primjetio sam da mi jezik sa strana izgleda kao da je isjeckan (mali crtice), dok se na njemu nalaze bijele flekice najcesce kruznog oblika. Jezik mi je na dodir kao ona spuzvica za cvijece, na svaki malo jaci dodir vidi se kako "puca" i ostaju mali rezovi na njemu.
Doktor mi je propisao rojazol gel, b i c vitamine, tantum verde sprej ali nista ne pomaze. Ponekad se cini kao da zaraste i onda opet za dan dva vrati se na staro. :confused:
neki savjet koji mogu sam sprovesti? nesto kao drugo misljenje. :)

Ivanicapeca
26.06.2009., 21:51
Imam problem koji me pati vec malo vise od mjesec dana; pocelo je sa peckanjem jezika i kada sam pogledao u ogledalo primjetio sam da mi jezik sa strana izgleda kao da je isjeckan (mali crtice), dok se na njemu nalaze bijele flekice najcesce kruznog oblika. Jezik mi je na dodir kao ona spuzvica za cvijece, na svaki malo jaci dodir vidi se kako "puca" i ostaju mali rezovi na njemu.
Doktor mi je propisao rojazol gel, b i c vitamine, tantum verde sprej ali nista ne pomaze. Ponekad se cini kao da zaraste i onda opet za dan dva vrati se na staro. :confused:
neki savjet koji mogu sam sprovesti? nesto kao drugo misljenje. :)

Dušo moja, tvoj problem je najvjerojatnije želudac i kiselina koja ti se diže i stvara probleme. Pregledaj želudac. Može biti da imaš gastritis ili GERB.
Popij jedan Peptoran dnevno. Neće ti škoditi, a trebalo bi ti se poboljšati, ali svakako posjeti doktora jer se mora postaviti prava dijagnoza.

markoo82
30.06.2009., 18:16
Dušo moja, tvoj problem je najvjerojatnije želudac i kiselina koja ti se diže i stvara probleme. Pregledaj želudac. Može biti da imaš gastritis ili GERB.
Popij jedan Peptoran dnevno. Neće ti škoditi, a trebalo bi ti se poboljšati, ali svakako posjeti doktora jer se mora postaviti prava dijagnoza.

Hvala na odgovoru.
Kupio sam na dan prvog posta i Peptoran od 150mg i Daktarin gel i cini mi se da od gela nestanu flekice i jezik izgleda "gladje", no tu i tamo se sutradan ujutro opet pojavi koja. Nemam nikakvih bolova osim sto ponekad osjecam nadutost. Doktori ne znaju sta bi moglo biti i salju me da idem za ZG, na stomatoloski fakultet.
Prije nego sto to organiziram, dal postoji jos neka mogucnost koja nije probana, mozda cak i neki narodni lijek? :eek:
:s

riku
02.07.2009., 15:23
Pozdrav svima!!!

htio bih vas pitati dali mozda znate sta mi je s mojim jadnim jezikom xD

no ovak , vec jedno 5-6 dana na doljnjoj strani jezika, na onoj crti koja spaja jezik s mesom je nesht bijelo...preko cijele te crte se nesht bijeli i izgleda dosta ruzno. nemogu se ni izbeljit do kraja jer uzasno boli, tj. nesmijem napravit nista sto bih navelo tu crtu da se rasteze inace ce pocet boliti..inace jezik mi je u dobrom stanju sve ok jedino sta je to neam pojma..
unaprijed hvala

riku
02.07.2009., 16:38
nitko nezna sta bi to moglo bit???????:(

asfdf85
31.08.2009., 11:00
ovako..zelio bih se ispricat ako vec ima otvorena ova tema, al ja ju nisam nasao...pa eto.....primjetio sam ispod jezika da imam nekoliko žilica koje VISE oko 3, 4 milimetra...pa sad pitanje: da li je to normalno ili da se uputim lječniku??
molim bez suvisnih i beskorisnih komentara, zahvaljujem :(

osbourne
25.09.2009., 10:32
bok, narasla mi je crvena (ne prozirna) oteklina ispod jezika sirine samog jezika cca. ujutro kad se probudim nateknuta je kasnije splasne. ne boli ali je neugodno. sto je to? hvala

Krumpir
25.09.2009., 10:53
bok, narasla mi je crvena (ne prozirna) oteklina ispod jezika sirine samog jezika cca. ujutro kad se probudim nateknuta je kasnije splasne. ne boli ali je neugodno. sto je to? hvala

Zvuci kao da vam je izvod nekih od zljezde slinovnica začepljen te se nakuplja sekret. Otidite na odjel Oralne bolesti na Stomatološkom fakultetu.

daso
25.09.2009., 10:54
Jesu ti limfni čvorovi na vratu otekli...

Ja mislim da bi trebala otić liječniku.... može bit nešto kao obična upala...pa do puno ozbiljnih stvari....

osbourne
25.09.2009., 11:30
vrat je ok, osim lijeve strane ali to je uslijed umnjaka koji je upaljen i koji raste vec 2 godine:ne zna:

problem je sto sam usred londona, nadam se da nije nista opasno i da moze cekati iduci tjedan kad se vracam doma..?
ako su slinovnice, treba li tu oteklinu vaditi ili sto?

amy2000
14.11.2009., 04:33
Ima li itko ovakav sindrom, jezik pece, gori, pecka, kao i grlo, posebno nakon jela, ili tijekom jela, pa i cijeli dan. NIkakve promjene na jeziku se ne vide.

Sto bi to moglo biti?

Zedelectronic
07.12.2009., 18:07
ovak imam vec duze vrijeme na jeziku nekakve tockice, bijele i svakakve, i jezik mi je jako ispucao...kaj je to i kaj da radim....sam nemojte da idem kod doktora jel cu u ovo vrijeme jos i gripu neku pobrat

Piggy
07.12.2009., 20:25
Pa jeli te bole te točkice? Si probala sa corsodyl otopinom za ispiranje usta? To je dosta učinkovito.

Zedelectronic
07.12.2009., 23:51
ma nebole me....jezik mi je ispucao ono totalno i pobijelio je

Piggy
08.12.2009., 10:03
U svakom slučaju, moraš otići do svog stomatologa da te pošalje uzeti bris jezika.;)

Zedelectronic
08.12.2009., 10:11
ah neda mi se .... :D

mercator234
26.01.2010., 21:34
Molim pomoć imam 32 godine( 1.90/100kg), prije 2 godine sam se ostavio pušenja(dobio 15kg) poradi problema sa želudcem(gastritis)...i od tada povremeno osjećam problem sa žarenjem prednjeg dijela jezika...čak sam lani u ova doba bio kod spec.stomatologa i radio bris imao sam +++ na candidu albicanis..to sam rješio jedno vrijeme me to pustilo sad opet, bris na candidu ,candide nema tj ima samo jedan +...dalje...općenito stanje mi je ok mada sam pomalo preopterećen poslom, zdravljem, ukupno gledano egziszenciojalnim problemima i više nego bih to trebao...ponekad ne mogu zaspati nikako osjećam nekakav užas(nešto kao napadi panike:ne zna:)..sjetim se nečega, tužne misli i eto ga..al to bude jedanput u 1/2 godine(ne znam jel to neš strašno )..općenito sam u lošoj kondiciji...lako se zapušem...mada recimo ovako trčim 2,3 minute na traci...puni šprint...otkucaji srca tada budu oko cca 120-130...trenutno sam išao kod ORL spec.pošto mi je i nos dugo vremena začepljen..a i grlo me pomalo boli(ne baš puno ..ali ipak da)...on mi je pregledao to...i rekao da je sve ok jedino da mi je sluznica malo nateknuta ..al moguće je to što sam operil kapi koristio 5,6 dana duže nego je to dozvoljeno(šta ću kad mi one jedino pomažu)...imam recimo i česte svrabeže kože...itd..al evo sažeto mojih problema..pa ako ima netko da se nađe u njima molim savjet:
-zapušen nos
-žarenje jezika
-povremeni zastoji disanja u snu ( jednom u 7 dana u prosjeku..nije apneja)
-svrabež kože (ne uvjek ali da, i oko analnog otvora me svrbi često)
-kratak dah
-povremeni problemi sa gastritisom(kad jedem kasno pod noć jedino ranisan
pomaže ili gastal)
-često mokrenje ( e sad je tako..jel bilo tako ljeti ne sjećam se :) )
-osip kože ( lani sam imao urtikarije(koprivnjače), preklani osip nepoznatog
podrijekla(dr.rekla atopijski dermatitis) nije se vraćao, ostale mi pjege od
osipa po nogama :)

Od nalaza za ova stanja sam radio svašta, krvna slika, željezo je ok, radio sam ultrazvuk svih unutarjih organa i štitnjače...radio sam i hormone i TSH štitnjače (hormoni ok, TSH malo povišen 5,7(do 4,8 dozvoljeno)..al kao kaže dr.da je to ok, ponovit ću nalaz uskoro)...masnoće šećer ok...jedino mi LDL masnoće malo niske 1,2 ( granica od 3,2-4,8) HDL su uredne 1,2 ( od 1-1.8)...i ne sjećam se više šta sam radio...zadnje sam radio ove briseve grla i nosa...ezinofili(tak nekako) i još nešto sa njima sam radio pa ćemo vidit i to..npr 2006 sam davao krv na transfuziologiji...rekli da je sve ok.ima li netko sa sl.simptomima da mi pomogne malo?

mercator234
27.01.2010., 06:10
Itko da ga muči nešto slično?:ne zna:

Zedelectronic
04.02.2010., 22:41
vec duze vrijeme na jeziku imam tockice i jezik mi je poprilicno jako ispucao, rubovi jezika si mi takoder cudan ispucao..probo sam rojazol gel al nepomaze

Pero Gmaz
05.02.2010., 14:25
vec duze vrijeme na jeziku imam tockice i jezik mi je poprilicno jako ispucao, rubovi jezika si mi takoder cudan ispucao..probo sam rojazol gel al nepomaze

Pogledaj malo ovdje (http://www.giovanni-maciocia.com/tonguegallery/default.html) kako izgleda tvoj jezik i onda možeš naći zbog čega ti se to događa. Jezik je moćno dijagnostičko oruđe ako ga znaš upotrijebiti.

Živi i veseli bili :lux:

mercator234
10.02.2010., 13:29
Zna li netko barem kako prikriti simptome žarenja jezika...? barem da malo potisnim simptome, kad već uzrkok ne mogu naći?

Chain
11.02.2010., 02:10
Zna li netko barem kako prikriti simptome žarenja jezika...? barem da malo potisnim simptome, kad već uzrkok ne mogu naći?

žarenje jezika je u vasem slucaju direktno vezano za gastritis, sto je u oralnoj medicini jedna od klasicnih oralnih manifestacija gastritisa.
Ono sto mozete napraviti je pokusati djelovati na simptome ili na uzrok problema...
simptomatoloski pristup...
Terapija je ispiranje čajevima, npr. žalfija, smirivanje upale - kortikosteroidi, pojačano uzimanje Vitam A i B skupine...ali sve OBAVEZNO u suradnji i konzultacijama sa...po mojoj preporuci...specijalistima oralne medicina...preporuka je stomatoloiški fakultet. Trebate samo uputnicu vaseg doktora stomatologije.

djelovanje na uzrok...
poprilicno sam siguran da ce van se simptomi glosopiroze (pečenja jezika) smanjiti ukoliko se pozabavite gastritisom... To je, kao sto sam rekao, jedna klasicna oralna manifestacija gastritisa...a kako je gastritis multifaktorijalno uvjetovan...no ponajvise zivotnim (prehrambenim) navikama....njegova najbolja terapija je i kvalitetna prehrana.
To je pak posebna cjelina i takva solucija onda za sobom povlaci sredivanje nekih zivotnih navika. Pri tome prije svega mislim na prehranu...kvalitetnu...opet u suradnji sa strucnjakom, a ne kako ljudi vole sami biti svoji doktori trazeci po netu...
U tom slucaju...osim glosopiroze...sto posto sam siguran da bi se javila jos neka druga poboljsanja u organizmu.

toliko...

Godiva
14.02.2010., 14:46
Spominješ "nešto kao napadaje panike", pa evo linka na kojem možeš naći i svoje simptome:

http://www.anxietycentre.com/anxiety-symptoms.shtml

amy2000
15.02.2010., 00:50
za Chain:

Odlican odgovor, puno hvala.
Jedino mi nije jasno, ako se radi o gastritisu, zasto se treba ici kod specijaliste za oralnu medicinu?

Koliko dugo traje ovo lijecenje i na koji nacin, te da li se itko izlijeci

Chain
15.02.2010., 01:06
za Chain:

Odlican odgovor, puno hvala.
Jedino mi nije jasno, ako se radi o gastritisu, zasto se treba ici kod specijaliste za oralnu medicinu?

Koliko dugo traje ovo lijecenje i na koji nacin, te da li se itko izlijeci

zato sto ce ti objasnit kako ublazit simptome pecenja jezika a mozda ti dat i mast....
ali stvar je sto je to samo djelovanje na simptome!!! ti se trebas pozabavit uzrokom....
gastritis...ne znam kakav ti je, ali ukoliko se pozabavis prehranom, promjene mozes osjetiti vrlo brzo...no lijecenje je malo drugaciji par carapa. To ne ide tako brzo.

e sad ako imas gastritis...ne bi me cudilo da si na controlocu..i ne znam dal si radio nalaz na helicobacter pylori....
mislim, ti nemas puo kg...190 i 100 kg je zapravo ok...i netko je s takvom kilazom mozda sportas...ali tvoje tijelo ne reagira na taj nacin i zivotni ritam i navike ti pocinju ostavljati traga. Pozabavi se s tim...i to ozbiljno...jer ako se mene pita...premlad si za takve stvari.

amy2000
15.02.2010., 01:27
za Chain
kakva bi trebala biti prehrana. Meni nijedan lijecnik ovdje gdje zivim nista nije rekao konkretno o tome. Samo jedi nemasno, a to ja i radim. I pij tablete protiv kiseline. Koliko to dugo traje i moze li se uopce izlijeciti??

amy2000
15.02.2010., 02:15
Pa ja mislim da gastritis moze spucati bilo kad, u bilo kojoj zivotnoj dobi nazalost... Da li su vam potvrdili, da li ste radili gastroskopiju da se bas radi o gastritisu?

Plo Koon
20.02.2010., 14:15
Prije 2 dana sam skužio male crvene kvržice na jeziku.Ima ih i sa gornje i sa donje stran(sa donje manje).Jako sam uplašen i molim vas da mi kažete što to može biti.Nekako imam čudan osjećaj na jeziku.Kao da imam neki sloj osjećam.Imao sam neku prehladu i kašljao sam.Pijem antibiotik još uvijek ali sumnjam da mi je to od toga.MOLIM VAS NEKI ODGOVOR ILI SAVJET JER SAM ZABRINUT.:ne zna:

Plo Koon
20.02.2010., 15:08
molim vas odgovor.

Ivanicapeca
20.02.2010., 15:08
Prije 2 dana sam skužio male crvene kvržice na jeziku.Ima ih i sa gornje i sa donje stran(sa donje manje).Jako sam uplašen i molim vas da mi kažete što to može biti.Nekako imam čudan osjećaj na jeziku.Kao da imam neki sloj osjećam.Imao sam neku prehladu i kašljao sam.Pijem antibiotik još uvijek ali sumnjam da mi je to od toga.MOLIM VAS NEKI ODGOVOR ILI SAVJET JER SAM ZABRINUT.:ne zna:

Vjerojatno si dobio gljivice po jeziku zbog antibiotika.
Pij Ab kulturu ili neki drugi probiotik, a u apoteci ti mogu dati Rojazol i stvar riješiš kroz dan dva.

Plo Koon
20.02.2010., 15:27
E hvala ti puno, utješila si me.:top::top::top::top::s
Ali ostala mi je još jedna tableta tog antibiotika glupog koju moram popit.To su oni koji se rastope u vodi.Budem potražio, a jel to prođe i bez tih ljekova?NIsam baš ljubitelj ljekova.Sad mi je žao što sam antibiotik pio zbog šmrcanja i kašljanja.Doktori kad neznaju šta bi-evo ti antibiotik:rolleyes:

Georgia_6
20.02.2010., 16:05
E hvala ti puno, utješila si me.:top::top::top::top::s
Ali ostala mi je još jedna tableta tog antibiotika glupog koju moram popit.To su oni koji se rastope u vodi.Budem potražio, a jel to prođe i bez tih ljekova?NIsam baš ljubitelj ljekova.Sad mi je žao što sam antibiotik pio zbog šmrcanja i kašljanja.Doktori kad neznaju šta bi-evo ti antibiotik:rolleyes:
upravo radi tog ja ne idem kod doktora ako nije bolno, upaljeno grlo i "šmrklji" žuti... obična prehlada ti prođe čajevima i utopljavanjem, vitaminima, a nepotreban antibiotik te sjebe gadno... oprosti na izrazima, ali :( zahvali Bogu da nisi žensko jer bi dobio vjerojatno i upalu "dolje" od antibiotika :mig:

možda nemaš gljivice, jer kolko ja znam i kolko sam čitala (nikad nisam imala ništa slično...), oralne gljivice nisu crvenkaste boje, nego bijele naslage... ovo što si rekao da osjećaš sloj po jeziku ti je vjerojatno "obložen jezik", čitaj u nuspojavama antibiotika sigurno piše da je moguć simptom uzimanja istog, to ti je normalno... posavjetuj se s liječnikom sutra u vezi problema, ali nemaš razloga za veliku brigu :mig:

Plo Koon
20.02.2010., 16:28
tnx na odgovoru, a jel pod to obložen jezik dođu i sitne kvržice?

Georgia_6
20.02.2010., 23:04
koliko znam ne, pod to obložen jezik imaš taj čudan feeling kao što si i sam opisao, vjerujem da pričaš o tome što sam i sama osjetila :) ponekad imaš okus metala u ustima... kvržice su možda isto jedan od simptoma tog obloženog jezika, iako nisam čula još za to... pogledaj si u googleu malo slike kako izgledaju oralne gljivice, vjerujem da nije to što ti imaš. sretno kod doktora, javi kako je prošlo! ;)

Plo Koon
21.02.2010., 08:57
Kako si ti to riješila?
ići ću kod doktora, koja je najgora mogućnost?:ne zna:

sad_girl17
21.02.2010., 10:35
e ovako, primjetila sam da su mi se odjednom na zubnom mesu, na donjoj čeljusti u području prema jeziku pojavile sitne, bijele kvržice, nešto poput onih malih bijelih bubuljica...zna li tko što je to i kako se liječi? je li to nešto opasno ili?

Georgia_6
21.02.2010., 12:06
:ne zna:e ovako, primjetila sam da su mi se odjednom na zubnom mesu, na donjoj čeljusti u području prema jeziku pojavile sitne, bijele kvržice, nešto poput onih malih bijelih bubuljica...zna li tko što je to i kako se liječi? je li to nešto opasno ili?

Sad_girl, ako ih je samo 1,2 i bijele, liče na mali vulkan :D to je moguće afta, o tome pogooglaj malo, inače ja to znam dobit nekad kad mi zimi imunitet padne ili sam možda popila iz neoprane čaše u bircu i sl., ja na takve stvari 2,3x dnevno iza pranja zubi štapićem za uho malo stavim propolisa i zakon je :top: to je najobičnija stvar i moža potrajati 4,5 dana ako ti je metabolizam oslabio tipa ako si bolesna i sl., ako traje dulje od 1,5 tj idi doktoru,ali ne brini...

ako pak nije takvo kao što sam ti objasnila gore ( a i inače afte dolaze u 1 ili možda 2 odjednom, po broju,jel..) ne bih ti znala reći što je to. gljvice očito nisu ako ih nemaš po cijeloj usnoj šupljini...

itko drugi?

Georgia_6
21.02.2010., 12:09
Kako si ti to riješila?
ići ću kod doktora, koja je najgora mogućnost?:ne zna:

Plo Koon, ja kod obloženog jezika nisam nikad imala nikakve kvržice, tako da nemoj vjerovati 100% ovome što nagađam, samo ti pomažem, ne može biti ništa tako gadno...

obloženi jezik ti sam prođe nakon uzimanja antibiotika ili nekog drugog lijeka ( meni to nekad zna doći i od neke tablete protiv bolova pa traje svega 1 dan)... to neka te ne brine...

za kvržice u ponedjeljak savjetujem doktora i rješio si problem vrlo brzo :mig:

Plo Koon
21.02.2010., 16:02
Naravno, sutra kod doktora.Ali zanima me što bi moglo biti.Nemre valjda bit nekaj opasno :ne zna:

najgore mi je kaj mi se gadi vlastiti jezik takav:horor:

Georgia_6
21.02.2010., 20:25
Naravno, sutra kod doktora.Ali zanima me što bi moglo biti.Nemre valjda bit nekaj opasno :ne zna:

najgore mi je kaj mi se gadi vlastiti jezik takav:horor:

ma ne brini, nije ništa strašno... sumnjam da ikakva gadna bolest ima takav glup simptom, a ostalo sve ok :D

samo obavezno doktoru napomeni da si bio bolestan zadnjih dana/tjedana i da si pio antibiotik...

Ivanicapeca
22.02.2010., 09:08
"Kvržice" su nastale kao iritacija gljivica.
Liječnik će ti dati recept za neki antimikotik, Rojazol, najvjerojatnije i proći će sve u roku keks.:mig:

matejćica
23.02.2010., 19:01
Imam priš na jeziku, užasno boli i neznam kak da ga se riješim!!!

Trebam pomoć, ako itko zna nek mi pomogne, boli užasno!!!!!!!!!!!!

UPOMOĆ :(

Ivanicapeca
23.02.2010., 19:51
Imam priš na jeziku, užasno boli i neznam kak da ga se riješim!!!

Trebam pomoć, ako itko zna nek mi pomogne, boli užasno!!!!!!!!!!!!

UPOMOĆ :(

Draga moja, to nije prišt već apsces, ili ti gnojna upala koja najčešće nastaje zbog ne održavanja adekvatne higijene usne šupljine, posebno kod ljudi koji imaju pirs na jeziku.
Moraš kod liječnika po antibiotik, jer ako ti se zakomplicira može ti jezik tako naoteči do veličine koja te može ugušiti i može se zakomplicirati da ostaneš bez dijela jezika ako se ne liječi.
http://symptoms.wrongdiagnosis.com/cosymptoms/abscess/swollen-tongue-desc.htm

Kao prva pomoć, uzmi rakiju i mučkaj, ili čaj od kadulje. Sutra u jutro odmah doktoru!

pepinoOG
23.02.2010., 20:03
čaj od kadulje čuda čini. samo ispiranje nezaslađenim čajem. ako to ne upali onda doktor i prokleti antibiotici.

Ivanicapeca
23.02.2010., 20:15
čaj od kadulje čuda čini. samo ispiranje nezaslađenim čajem. ako to ne upali onda doktor i prokleti antibiotici.

Na žalost, kod apscesa antibiotik ne gine. Kadulja može samo malo ublažiti simptome.

Poison Iwy
23.02.2010., 20:15
Draga moja, to nije prišt već apsces, ili ti gnojna upala koja najčešće nastaje zbog ne održavanja adekvatne higijene usne šupljine, posebno kod ljudi koji imaju pirs na jeziku.
Moraš kod liječnika po antibiotik, jer ako ti se zakomplicira može ti jezik tako naoteči do veličine koja te može ugušiti i može se zakomplicirati da ostaneš bez dijela jezika ako se ne liječi.
http://symptoms.wrongdiagnosis.com/cosymptoms/abscess/swollen-tongue-desc.htm

Kao prva pomoć, uzmi rakiju i mučkaj, ili čaj od kadulje. Sutra u jutro odmah doktoru!

hvala hvala hvala :D
jer ja imam pirs na jeziku.. i upravo sam to dobila.. tj mislim da sam dobila..
probušila sam ga prije nekih 3ipo mjeseca.. i to mi se pojavilo prije 2-3 dana.. ispirem u kadulji do tad.. ne raste niti ima kakvih promjena.. možda se čak malo i smanjilo.. bila sam danas kod dr. i dala mi je klavocine tj. dana moram pit. ako ne prođe moram kod specijalista.. divota..

inače full pazim na piercing, ispirem ga nakon svakog jela.. i navečer ga operem kad i zube.. itd.. al očito nije bilo dovoljno :(

znam ljude koji paze upola manje nego ja i nikakvih problema :( ajoj..
nadam se da će proć :)

slažem se- kadulja čuda radi.. još je dobar i propolis. ja sad i s time ispirem.. nisam imala pojma što je to.. a najvjerovatnije je onda taj apsces :) ni dr. nije bila sigurna tj rekla je možda se malo inficiralo bo.. a rupici samoj ništa.. nego ispred pierca ko nekakvo zrno graška recimo..

mislite da će to bit ok tako?!?! jer sam se prilično ukakila.. ipak je to jezik.. a ja volim puno pričat :)

Ivanicapeca
23.02.2010., 20:21
hvala hvala hvala :D
jer ja imam pirs na jeziku.. i upravo sam to dobila.. tj mislim da sam dobila..
probušila sam ga prije nekih 3ipo mjeseca.. i to mi se pojavilo prije 2-3 dana.. ispirem u kadulji do tad.. ne raste niti ima kakvih promjena.. možda se čak malo i smanjilo.. bila sam danas kod dr. i dala mi je klavocine tj. dana moram pit. ako ne prođe moram kod specijalista.. divota..

inače full pazim na piercing, ispirem ga nakon svakog jela.. i navečer ga operem kad i zube.. itd.. al očito nije bilo dovoljno :(

znam ljude koji paze upola manje nego ja i nikakvih problema :( ajoj..
nadam se da će proć :)

slažem se- kadulja čuda radi.. još je dobar i propolis. ja sad i s time ispirem.. nisam imala pojma što je to.. a najvjerovatnije je onda taj apsces :) ni dr. nije bila sigurna tj rekla je možda se malo inficiralo bo.. a rupici samoj ništa.. nego ispred pierca ko nekakvo zrno graška recimo..

mislite da će to bit ok tako?!?! jer sam se prilično ukakila.. ipak je to jezik.. a ja volim puno pričat :)
Ako stvar adekvatno ne prođe i/ili se počne ponavljati, morat ćeš skinuti pirs i dopustiti da rupa zaraste. Pirs je strano tijelo u jeziku i tijelo tako reagira. Ljudi koji pirsaju jezik najčešće uopće nisu svjesni rizika kojem se izlažu. Usta su mjesto s najvećom koncetracijom bakterija u tijelu. Jezik je vrlo prokrvljeni mišič koji kad je probijen cijela ta garda bakterija bez problema prodire u krvotok i izaziva sranje, ne samo na jeziku, već može biti u cijelom tijelu, do te mjere da može nastupiti sepsa ili čak septički šok iz kojeg se živa glava teško izvlači.

Poison Iwy
23.02.2010., 20:29
Ako stvar adekvatno ne prođe i/ili se počne ponavljati, morat ćeš skinuti pirs i dopustiti da rupa zaraste. Pirs je strano tijelo u jeziku i tijelo tako reagira. Ljudi koji pirsaju jezik najčešće uopće nisu svjesni rizika kojem se izlažu. Usta su mjesto s najvećom koncetracijom bakterija u tijelu. Jezik je vrlo prokrvljeni mišič koji kad je probijen cijela ta garda bakterija bez problema prodire u krvotok i izaziva sranje, ne samo na jeziku, već može biti u cijelom tijelu, do te mjere da može nastupiti sepsa ili čak septički šok iz kojeg se živa glava teško izvlači.

kuul..
meni je čudno što do sad nisam imala nikakvih problema.. i sad odjednom.. buum!
uglavnom.. prestravila sam se kad sam to vidila.. tj napipala.. onako boli na dodir.. tj kad pritisnem.. inače mi ne smeta..

full sam pazila na to.. i raspitala se dobro di da idem to napravit.. i uvjerila se u sterilnost studija itd..
tako da mi je ovo totalno čudno.. pogotovo jer znam još 4 ljudi koji to imaju il su imali.. i nikakvih problema.. a i puše i ne pridržavaju se svega itd.. očito sam ja malo osjetljivija na te bakterije :(
iako i slina tu dosta pomaže jer je prirodni ''branitelj'' tj ispire to kolko sam čitala..pa zato to i relativno brzo zarasta itd..

svakako ću ga izvadit ako se to ponovi.. ili ako sad ne prođe.. nije da želim jer mi je full bila to želja.. i kad sam već pretrpila sve to.. bilo bi mi žao (dok mi ne dosadi eli..) al sigurno da mi je zdravlje bitnije..

i da još jedno pitanje - čini mi se da se kužiš :) :mig:
ja sam prije imala šipkicu od bioplasta i nikakvih problema.. prije mjesec dana sam stavila od kirurškog čelika i sad mi to došlo.. jel moguće da mi je od tog materijala?! (mada bi ovaj trebao bit manje podložan bakterijama)?!

Ivanicapeca
23.02.2010., 20:37
full sam pazila na to.. i raspitala se dobro di da idem to napravit.. i uvjerila se u sterilnost studija itd..
Medicinski gledano, ne postoji dovoljno sterilan studio i stručan pirser za takav zahvat, koji sam po sebi medicinski gledajući, nije prihvatiljiv. Eto to je ono što je meni rečeno od svakog kirurga s kojim sam razgovarala

i da još jedno pitanje - čini mi se da se kužiš :) :mig:
ja sam prije imala šipkicu od bioplasta i nikakvih problema.. prije mjesec dana sam stavila od kirurškog čelika i sad mi to došlo.. jel moguće da mi je od tog materijala?! (mada bi ovaj trebao bit manje podložan bakterijama)?!
Pitanje je koliko je bila sterilna ta šipkica koju si stavila.
Tijelo ti je jednostavno reagiralo, i to nije ništa čudno. Zašto neki ljudi reagiraju a neki ne, teško je reći. Netko je alergičan, netko ima slab imunitet, a netko jak pa te bakterije nekako drži pod kontrolom kad uđu u krvotok.
Ono što je ne dvojbeno, jest da je moguće i nije rijetkost.

Poison Iwy
23.02.2010., 20:44
Medicinski gledano, ne postoji dovoljno sterilan studio i stručan pirser za takav zahvat, koji sam po sebi medicinski gledajući, nije prihvatiljiv. Eto to je ono što je meni rečeno od svakog kirurga s kojim sam razgovarala

a mislim.. znam da to doktori ne prihvaćaju.. al oću reć.. žena ima studio koji izgleda ko ordinacija.. moraš stavit one najlone na nogu kad ulaziš, ima svoj sterilizator, rukavice.. i sve ostalo.. stavi papir kao ručnik od papira u biti.. gdje ideš sjest.. i poslije to makne itd...
ima masu nekih sredstava za dezinfekciju tog mjesta koje ti buši i sl.. pa na to sam misla :D bitno mi je bilo da ne dobijem neku boleščinu..

Pitanje je koliko je bila sterilna ta šipkica koju si stavila.
Tijelo ti je jednostavno reagiralo, i to nije ništa čudno. Zašto neki ljudi reagiraju a neki ne, teško je reći. Netko je alergičan, netko ima slab imunitet, a netko jak pa te bakterije nekako drži pod kontrolom kad uđu u krvotok.
Ono što je ne dvojbeno, jest da je moguće i nije rijetkost.

a trebalo bi bit sterilno jer sve sterilizira i još dodatno ju je oprala predamnom.. tako da bi trebala bit ok..
a jbmu sad više nisam pametna.. da opet stavim tu plastičnu.. il da ostavim ovu.. :ne zna: ostavit ću za sad.. dok ne popijem klavocine ajoojoj valjda će bit ok :confused:
p.s. nemam pojma citirat pa sam ovako odvojila drukčijim slovima xD

Ivanicapeca
23.02.2010., 20:51
a trebalo bi bit sterilno jer sve sterilizira i još dodatno ju je oprala predamnom.. tako da bi trebala bit ok..
a jbmu sad više nisam pametna.. da opet stavim tu plastičnu.. il da ostavim ovu.. :ne zna: ostavit ću za sad.. dok ne popijem klavocine ajoojoj valjda će bit ok :confused:
p.s. nemam pojma citirat pa sam ovako odvojila drukčijim slovima xD

Gle, jednostavno je nemoguće sve sterilizirati na tu razinu da je neopasno. Postoji masa bakterija koja ne odgovara na visoke temperature.
Na žalost, nasjela si na priču pirsera i nisi dobila sve potrebne informacije. Što misliš od kud meni ove informacije:mig:? Naravno da sam htjela pirs na jeziku, pa sam se išla infromirati iz više izvora. Odustala sam kad mi je kirurg pokazao par sličica "neuspjelih" pirseva...grdo.:horor:

Poison Iwy
23.02.2010., 21:02
Gle, jednostavno je nemoguće sve sterilizirati na tu razinu da je neopasno. Postoji masa bakterija koja ne odgovara na visoke temperature.
Na žalost, nasjela si na priču pirsera i nisi dobila sve potrebne informacije. Što misliš od kud meni ove informacije:mig:? Naravno da sam htjela pirs na jeziku, pa sam se išla infromirati iz više izvora. Odustala sam kad mi je kirurg pokazao par sličica "neuspjelih" pirseva...grdo.:horor:

ma nisam nju išla ispitivat xD nego ljude koji su tamo radili pierceve..
i doista su svi rekli da je higijena na nivou.. i sve 5, NITKO nije imao problema - osim mene :mama:
ajajajajaj :((

s druge strane išla sam sa sestričnom kod druge piercerice.. i ono.. žena sa rukavicama za piercat dira tamo po prostoriji koja je na 2. etaži kozm. salona btw.. i sl.. al opet ništa nije bilo.. očito moj organizam ima problem :(

gledala i po netu isto.. i ispitivala okolo.. i kažem.. nitko nikakvih problema.. znam 15ak ljudi sa pirsevima raznim, ako ne i više.. i nitko nikakvih problema :( imam ga ja u nosu.. i isto hvala bogu.. do sad nikakvih problema.. al eto sad s ovim problem :(

inače sam uglavnom nalazila slike upaljenih baš pierceva.. al to su vjerovanto sami krivi (i može se desit da ti probiju venu pa da krvari jako..)

meni ta rupica super zarasla i sad je ok.. nego eto to do se stvorilo :(
palo mi je čak na pamet da pošto idem na fitness; kad se iznojim i diram onu prostirku mada imam ručnik nije dovoljno čisto.. da nisam možda kad sam brisala znoj nešto prenijela sa ruku.. pa mi dospjelo u usta.. svašta mi pada na pamet.. uf..

ja sam to full htjela.. al me bilo strah da se nešto ne zakomplicira.. i uglavnom po forumima nitko nije imao problema eventualno zbog nehigijene.. što ja nisam dovodila u obzir.. i isto mi se obilo od glavu :(

još sam počela razmišljat o još jednom.. ali no way nakon ovog.. samo da se ovo nebi zakompliciralo.. dobro sad sam malo mirnija ako je ''samo'' to onda bi trebali pomoć klavocini.. jer mi se zadnjih 2 dana svašta muvalo po glavi od panike i straha xD

Alkemicharka
23.02.2010., 21:07
Prišt na jeziku može nastati i uslijed slabog imuniteta. Meni se to zna pojaviti kad sam jako prehlađena, skupa sa aftama. A i te kako perem zube i održavam higijenu. Malo ste zaplašili matejčicu, ne mora biti da je nešto strašno, osim što je neugodno. Ja takove probleme rješavam sa Hexoral otopinom. Provjereno djelotvorno za sve upale zubne šupljine, uključujući upalu grla:top:

matejćica
24.02.2010., 20:37
Prišt na jeziku može nastati i uslijed slabog imuniteta. Meni se to zna pojaviti kad sam jako prehlađena, skupa sa aftama. A i te kako perem zube i održavam higijenu. Malo ste zaplašili matejčicu, ne mora biti da je nešto strašno, osim što je neugodno. Ja takove probleme rješavam sa Hexoral otopinom. Provjereno djelotvorno za sve upale zubne šupljine, uključujući upalu grla:top:

ej, hvala... ovo mi je jako pomoglo, kupit ću ovu otopinu... izgleda da mi je pao imunitet, dobila sam aftu... :s

Alkemicharka
24.02.2010., 21:57
ej, hvala... ovo mi je jako pomoglo, kupit ću ovu otopinu... izgleda da mi je pao imunitet, dobila sam aftu... :s

Nema na čemu, drago mi je ako ti pomogne, a nema razloga da ne:mig:.
Grgljaj par puta na dan koliko možeš podnijeti zbog ljutog okusa, a možeš staviti i na vaticu i držati par minuta direktno na prištu/afti. I za upalu grla je super. Progrgljaš, ispljuneš sve bakterije i upala i bolovi nestanu za čas. Naravno ako nije nešto teže radi čega bi se moralo doktoru.

Pozz:)

Poison Iwy
26.02.2010., 11:40
dakle taj hexoral se smije svaki dan koristit??!
ja ću si to onda kupit pa ću inače svaki dan dezinficirat.. jer očito vodica za ispiranje i pranje zubi nije dovoljno za ovo moje čudo :((

Alkemicharka
26.02.2010., 15:07
dakle taj hexoral se smije svaki dan koristit??!
ja ću si to onda kupit pa ću inače svaki dan dezinficirat.. jer očito vodica za ispiranje i pranje zubi nije dovoljno za ovo moje čudo :((

Mislim da nema zapreke da se ne koristi svaki dan ali najbolje da pročitaš na uputama. Radi se o oralnom antiseptiku. Ja sam svoje na žalost bacila skupa sa kutijom. Uglavnom nikada nisam bez Hexorala u kući. Prije sam znala imati česte upale grla i nisam prolazila bez antibiotika, a sada čim osjetim da me malo zapecka, progrgljam sa Hexoralom grlo, izbacim sve nakupine i bakterije van i odmah osjetim poboljšanje, a upala se niti ne stvori. Isto tako sa aftama, krvarenjem zubnog mesa i kojekakvim čudima koja se događaju u našim ustima, bez obzira koliko pazili na higijenu.

Svakako kupi! :top:

Poison Iwy
26.02.2010., 15:24
ajde super :) kupit ću.. još su mi neke preporučili.. pa ću nešto od tog :D mislim da je i propolis dobar.. za sad to koristim :)

matejćica
01.03.2010., 10:09
Bila sam kod doktora, za aftu na jeziku se koristi propolis bez alkohola i anestetik u spreju koj se postrca po bolnom mjestu i onda sve odrveni. NIPOŠTO se nesmije koristit hexoral jer ubija prirodnu floru usne šupljine i afta cvate.

mercator234
06.03.2010., 18:16
Nisam radio nikakva testiranja na bakterije...prije nekih godinu dana sam bio kod dr.koji mi je dao controloc, gastal i još nešto..uporedo sa tim dr.stomatologije mi je dala nistatin i daktarin(ne zajedno) terapiju (imao gljivicue) i rješio sam se ovih problema na nekih 1/2 godine...istina dr.mi je rekao ako ne prođe da se javim na gastroskopiju (mene je strah toga, jednog kolegu su ozljedili prilikom uguravanja sonde)...općenito ima nekih 15 dana nemam žgaravicu nikako(koristim neke prirodne pripravke) al recimo žarenje jezika i dalje osjećam manje - više intezivno...trenutno samoincijativno koristim daktarin gel (potrošit ću jednu tubu) i bolje mi je...recite mi negdje sam pročitao da rastvor od 7% salicilne kiseline i 70% alkohola kad se stavi na jezik pomaže pri anuliranju ovih tegoba...može li mi netko potvrditi da li bih ja smio pokušati sa tim....naravno ako ovaj moj priprodni pripravak ne uspije ozbiljno popraviti stanje bojim se da ću morati na gastroskopiju...a vezano za kilažu( ipak smo svi osjetljivi na nju) ja sam onako malo širih ramena i krupnije građe tako da mi se stomak na mojih 1.90/100kg samo nazire kad sjedim...al ipak posao mi je sjedeći tako da je sve to skupa možda uzročno/posljedično vezano uz pojavu GERBA-a.

coolinesay
05.04.2010., 10:36
Zna mi se katkad dogoditi, a to sam posebno primijetila nakon što sam vani i recimo popijem 1-2 ožujske, sljedeće jutro kao da imam rane na jeziku. Sad nisam sigurna da je to baš zbog toga.
Nekad se znam slučajno ugristi za jezik i isto mi se stvori rana.

Nisu to strašne rane da krv curi, već se vide na jeziku 'brazde' i dok nešto žvačem jezik me tada boli.
Ovih dana imam problema sa jednim zubom i stalno 'opipavam' taj zub sa jezikom pa mi nije jasno jel mi možda od toga.
Uglavnom, trenutno imam par brazdi po jeziku koje me jako peku. Jedna je sa strane i izgleda kao da mi je netko oderao jezik s nečim, a druga mi je ispod jezika i fali onak kože, ak dobro vidim. Sad me strah da ću se sljedeći put još i više ozlijediti a nemam pojma na koji način. :ne zna:

Tema nije troll, ozbiljno pitam, cijelo jutro me peče jezik i ne mogu ništa žvakati. :flop:

Ivanicapeca
05.04.2010., 17:40
Zna mi se katkad dogoditi, a to sam posebno primijetila nakon što sam vani i recimo popijem 1-2 ožujske, sljedeće jutro kao da imam rane na jeziku. Sad nisam sigurna da je to baš zbog toga.
Nekad se znam slučajno ugristi za jezik i isto mi se stvori rana.

Nisu to strašne rane da krv curi, već se vide na jeziku 'brazde' i dok nešto žvačem jezik me tada boli.
Ovih dana imam problema sa jednim zubom i stalno 'opipavam' taj zub sa jezikom pa mi nije jasno jel mi možda od toga.
Uglavnom, trenutno imam par brazdi po jeziku koje me jako peku. Jedna je sa strane i izgleda kao da mi je netko oderao jezik s nečim, a druga mi je ispod jezika i fali onak kože, ak dobro vidim. Sad me strah da ću se sljedeći put još i više ozlijediti a nemam pojma na koji način. :ne zna:

Tema nije troll, ozbiljno pitam, cijelo jutro me peče jezik i ne mogu ništa žvakati. :flop:

Proradi ti kiselina u želucu koja ti se digne i nagrize jezik.

coolinesay
05.04.2010., 18:29
Proradi ti kiselina u želucu koja ti se digne i nagrize jezik.

ma daj?
kak a nisam ju ni osjetila? obično ak imam žgaravicu il tak nekaj osjetim da se 'diglo' i da mi je u ustima i okus bude odvratan.. al ovo.. ne kužim i dalje :ne zna:

Ivanicapeca
05.04.2010., 18:33
ma daj?
kak a nisam ju ni osjetila? obično ak imam žgaravicu il tak nekaj osjetim da se 'diglo' i da mi je u ustima i okus bude odvratan.. al ovo.. ne kužim i dalje :ne zna:

Ne mora ti se nužno niti pojaviti žgara. Alkohol ti promijeni pH u ustima i eto vraga.

drazen22
09.05.2010., 22:08
imam kandidijazu jezika koja nikako nece proc'.Koristim Daktanol ali nista,zna li ko sto da cinim.Imali ko isti problem?

_angeleyes_
19.07.2010., 16:28
Već nekoliko godina imam te naslage na jeziku, zapravo, radi se o gljivicama... bijele je boje, imam neugodan zadah iz usta i što je najgore od svega - ne mogu ih se riješiti nikakvim farmaceuticima niti narodnom medicinom....

Što da radim?
MOLIM POMOĆ, OVO JE NEPODNOŠLJIVO

mimoza40
19.07.2010., 16:30
Koju terapiju si do sada koristila?

_angeleyes_
19.07.2010., 16:37
Koju terapiju si do sada koristila?

Nistatin.
Ali i još jedan gel kojeg sam stavljala na jezik, ali kako rekoh, ne pomaže ništa.
Ispirala sam usta kaduljom, sodom bikarbonom... opet bez učinka :(

_angeleyes_
19.07.2010., 16:43
Sad se sjetih, gel se zove "DAKTARIN".

ali uzalud

mimoza40
19.07.2010., 16:47
Pa Nistatina već odavno nema...
Rojazol oral gel ili Daktarin oral gel terapija su za gljivice po jeziku...to si vjerojatno koristila...
Terapija mora biti duljeg trajanja...Svaku večer treba te naslage mehanički ukloniti...namotati na čisti prst čistu gazu i protrljati po jeziku...ispljunuti..i opet namazati gel...
Gljivice vole šećer...znači iz prehrane izbaciti slatko...rafinirani šećer, bijeli kruh....
Imaš na stranicama poliklinike Harni anticandida dijetu...
Također postoji homeoparski preparat Candida...
www.homeopatija.com ...ima za kupiti u ljekarnama...

Kad ništa od toga ne pomogne uvijek možeš s liječnikom razgovarati da ti propiše tbl koje idu na recept...

_angeleyes_
19.07.2010., 16:54
Rojazol oral gel ili Daktarin oral gel terapija su za gljivice po jeziku...to si vjerojatno koristila...
Terapija mora biti duljeg trajanja...Svaku večer treba te naslage mehanički ukloniti...namotati na čisti prst čistu gazu i protrljati po jeziku...ispljunuti..i opet namazati gel...
Gljivice vole šećer...znači iz prehrane izbaciti slatko...rafinirani šećer, bijeli kruh....

Kad ništa od toga ne pomogne uvijek možeš s liječnikom razgovarati da ti propiše tbl koje idu na recept...

Sve sam tako i radila kako si navela.
Hvala ti.
A što se tiče ovog preparata Candida; da li to djeluje ili će mi i to biti uzalud bačeni novac kao i na ove preparate?
Potrošila sam oko 500 kn, bezveze.

_angeleyes_
19.07.2010., 16:56
sad sam pročitala... to što si navela, to je za liječenje ginekoloških problema.
Dakle, to nema veze s mojim pitanjem.

Svejedno, hvala ti!

mimoza40
19.07.2010., 16:59
Candida je candida...bilo na jeziku ili dolje anticandida dijeta je poželjna...:top:

Nitko ti ništa ne može garantirati...
I zašto si trošila novce kad Daktarin i Rojazol oral idu na recept?

_angeleyes_
19.07.2010., 17:00
Candida je candida...bilo na jeziku ili dolje anticandida dijeta je poželjna...:top:

pa oprosti, ali ako je neki lijek predviđen za vaginu, kako da to koristim na svojim ustima?
Pa nisu moja usta na licu - vagina! :lol:

mimoza40
19.07.2010., 17:04
pa oprosti, ali ako je neki lijek predviđen za vaginu, kako da to koristim na svojim ustima?
Pa nisu moja usta na licu - vagina! :lol:

Mi se ne razumijemo...
O čemu ti uopće pričaš da si čitala...da ne trošim dalje vrijeme...

_angeleyes_
19.07.2010., 17:04
Mi se ne razumijemo...
O čemu ti uopće pričaš da si čitala...da ne trošim dalje vrijeme...

http://www.homeopatija.com/proizvodi.php?proizvod=6

mimoza40
19.07.2010., 17:08
Pa taj preparat se stavlja u usta...pod jezik...a ne u vaginu..
No da ne dužim o tome...
Pozdrav!:top:

_angeleyes_
19.07.2010., 17:10
Pa taj preparat se stavlja u usta...pod jezik...a ne u vaginu..
No da ne dužim o tome...
Pozdrav!:top:

Haha, ok, sad sam i ja vidjela.
Ali u prvoj rečenici piše da je to ginekološki preparat, pa sam odmah i prestala čitati.

U svakom slučaju, zahvaljujem ti na informaciji.
Probat ću, nadam se da će mi pomoći jer koliko vidim po netu, ima dosta upita o tim naslagama, ali nigdje nema odgovora.

Vrlo čudno..ipak smo u 21. stoljeću, a nemamo lijek za obične gljivice na jeziku.

Zalosno.

Endimion17
20.07.2010., 11:00

Za šarlatanstva imaš podforum Alternativa. Ovo je podforum Zdravlje i ovdje se ljudima ne preporučuju magične kuglice koje se sastoje od šećera i ničeg više.

leeloo27
20.07.2010., 17:05
Probaj izbaciti šećer, bijelo brašno i sl. iz prehrane jer se gljivice time hrane, nebitno gdje se nalaze.

I idi opet kod doktora, ako daktarin gel nije djelovao dobit ćeš nešto drugo. Postoje i kapsule diflukan koje se daju kad se gljivice nakote ko lude, pa ti možda i to doktorica bude dala da piješ.