PDA

View Full Version : Centralno grijanje na drva

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53

Zer
09.10.2011., 21:48
ako iza spremnika imaš neki miš ventil koji drži vodu u radijatorima na resimo 55 C onda je bolje ići na više temperature u spremniku,

PLUS je iz tog razloga , a i nekih drugih , išao na termostat od auta , a i ja sam preradio CTV na termostat od auta tako da ču eksperimentirati sa višim temperaturama polaznog voda.

Ako iz spremnika idešdirektno u radijatore onda nemoj forsirati visoke tenmperature u spremniku.

Što jer viša temperatura to više energije stane u spremnik , ali treba icveča exp posuda.

Nisam baš dobro razumio što si htio reći?
kod mene je temperatura vode koju regumat pušta u spremnik (gore) 70-80C u konačnici zagrije svih 1300l na 85C.
Grijanje kuće vodi automatika, miš ventil, motor, vanjski osjetnik, sobni korektor, bla bla....

One temperature što sam spomenuo kod regumata su temperature povrata u peć.
Ja ju držim na 60C i pri tom imam temperaturu polaza od 75-80C.

ramzay
09.10.2011., 22:01
http://img810.imageshack.us/img810/416/dvaventilatora.jpg

Lijevo je ventilator EBM PAPST napon 48 V sa elektronski upravljanim istosmjernim elektromotorom , plastično kolo je radilo jednu sezonu bez problema , jer je temperatura dimnih plinova na krovu ispod 60 C , ali elektronika nije izdržala vlažnu atmosferu .

Desno je ventilator od nape , neka Gorenje napa sa jednofaznim motorom, treba kolo rotora okrenuti za 180 stupnjeva i promjeniti smjer vrtnje motora, i stvar radi jako dobro sa regulacijom brzine sa dubokim klizanjem .

Isto kolo je ugrađeno u ventilator sa prethodnog posta.

ramzay
09.10.2011., 22:17
http://img827.imageshack.us/img827/7164/deformiuraniventilator.jpg

Ovako izgleda kolo ventilatora jednog kotla od 400 KW snage nakon što je kotao prokuhao, a automatika nije zaustavila sustav , tako da se zbog parnih mjehurića na cijevima smanjio prijenos topline i hlađenje dimnih plinova . Vjerojatno je temperatura na ulazu u kolo bila preko 450C i kolo se zagrijalo i vrlo zanimljivo deformiralo. Svašta sam vidio ali ovakvu deformaciju nisam očekivao. Kasnije sam "uspio" to ponoviti još jednom.

ruler
10.10.2011., 13:37
pozdrav kolektivu. dozidava se kuca pa generalka centralnog ceka bolje (mrzlije) dane.

prijavak: kuri se na topolu, susenu pola godine. brzo se upali, dugo drzi zar, toplina prijatna, brzo se radijatori zagriju, pepela skoro pa nema! Za mene
prica o topoli kao slabom ogrijevu (barem u prijelaznom periodu) bespredmetna. (stara pec, rucno nalaganje fino pomalo uz cigaretu)

malčer
10.10.2011., 16:52
Za mene
prica o topoli kao slabom ogrijevu (barem u prijelaznom periodu) bespredmetna. (stara pec, rucno nalaganje fino pomalo uz cigaretu)

I za mene (višegodišnje iskustvo ) i nije skupa , kod mene cca 100 kn/m3.

sasase
10.10.2011., 17:18
kod mene slucaj sa agacijom svi se je brane i prisezu samo na grab i bukvu
ja zadovoljan i sa njom nit hrasta se ne branim

malčer
10.10.2011., 18:33
http://img72.imageshack.us/img72/711/ventilatornakrovu.jpg

Jedno od isprobanih riješenjea odsisnog ventilatora, stavljenog na INOX cijev promjera 200 mm, visine 12m

Napokon jedan šešir na dimnjaku koji mi se sviđa . Pošto odsisni tlak ovisi o broju okretaja ventilatora pretpostavljam da visina dimnjaka neigra za prvu ligu , koliki su cca minimalna visina i promjer izoliranog inox dimnjaka iznad VBR-a ?

ramzay
10.10.2011., 20:34
Napokon jedan šešir na dimnjaku koji mi se sviđa . Pošto odsisni tlak ovisi o broju okretaja ventilatora pretpostavljam da visina dimnjaka neigra za prvu ligu , koliki su cca minimalna visina i promjer izoliranog inox dimnjaka iznad VBR-a ?

Prema pravilniku ( EN -304-5 ) za sve male kotlove , pedesetak kilovata ,predviđeno je da kotao mora raditi sa visinom dimnjaka od 4 m i promjera 150 mm.

Kod mene je to dimnjak predviđen za kamin , zidanu peć, visina je 12m i promjera 200 mm, nije cijelim putem izoliran, upravo zato da mogu eksperimentirati i koristiti razne ventilatore i razne VBR ove , a da temperatura dimnih plinova bude podnošljiva.

Osim vertikalnog voda tu je koljeno i tri metra horizontalnog , plus venturi truba za mjerenje brzine dimnih plinova , tako da je efektivna visina cca 6m .

Ventilator je tu ipak glavni faktor, i promjenom napona napajanja od 6 do 30 V mogu postići razne podtlake i protoke. Sa ventilatorom koji je na fotki postižem protoke do 100 m kubnih na sat , a kako za kilogram drva treba cca 6 kubika onda je to više nego dovoljno.

ramzay
10.10.2011., 20:42
kod mene slucaj sa agacijom svi se je brane i prisezu samo na grab i bukvu
ja zadovoljan i sa njom nit hrasta se ne branim

Agacija i topola su energetski jače po kilogramu suhe tvari od svih drugih biomasa. Kvaka je u tome da imaju cca 0,5 % vodika više od ostalih biomasa, i to vodika koji je da tako kažem slobodan za izgaranje i to se odmah osjeti i u kvaliteti izgaranja i u energiji koju daje kilogram drva.

Drugi je problem što mi kupujemo kubni metar drva pa je agacije ili topole malo kila u tom kubiku , a bogami hrasta zna biti i 600 i više kila.

malčer
11.10.2011., 19:10
Ventilator je tu ipak glavni faktor,
Ono što je dobro netreba mijenjati ,a ovaj rotor očito je , pošto mi ga je lakše napraviti nego nabaviti moram pokušati užicati potrebnih 6 kota . Fi A promjer leđa Fi B promjer usisnog otvora C ukupna visina D visina od osnove (leđa) do početka konusa G širina lopatice F udubljenost lopatice. Ako se neko upusti u samogradnju podsjećam da je rotor potrebno izbalansirati .
http://img545.imageshack.us/img545/4214/rotorra1jpg.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/545/rotorra1jpg.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

nike321
11.10.2011., 20:20
http://img209.imageshack.us/img209/7954/detaljdihtanja.jpg

Detalj dihtanja , između dviju cijevi guma, a holender steže gumu i dihta.

Koja je svrha toga da je cijev u cijevi a ne mufa i redukcija pa onda normalni holenderski spoj?

ramzay
12.10.2011., 07:03
Koja je svrha toga da je cijev u cijevi a ne mufa i redukcija pa onda normalni holenderski spoj?

Jedino tako mogu izvaditi unutrašnji tank iz vanjskog tanka i nakon ispitaivanja staviti spiralu ili nešto drugo .

Poućen sa nekoliko loših iskustava mojih frendova i forumaša odlučio sam ove zime ispitati nekoliko sustava zagrijavanja sanitarne vode i rezultate objaviti na forumu i na nekom stručno znanstvenom skupu.

Dosta mi je tipova koji lažu i petljaju i prodaju muda pod bubrege , i kojekakve sustave zagrijavanja sanitarne vode.

Mislim da se tom pitanju posvećuje jako malo pažnje , a u ukupnom energetskom smislu je sanitarna voda druga ili treća stavka u energetskom buđetu neke obitelji.

Sve zavisi od toga da li se vozi benzinac ili naftaš i da li je na fasadi 5 ili 10 cm izolacije.

ramzay
12.10.2011., 07:11
Ono što je dobro netreba mijenjati ,a ovaj rotor očito je , pošto mi ga je lakše napraviti nego nabaviti moram pokušati užicati potrebnih 6 kota . Fi A promjer leđa Fi B promjer usisnog otvora C ukupna visina D visina od osnove (leđa) do početka konusa G širina lopatice F udubljenost lopatice. Ako se neko upusti u samogradnju podsjećam da je rotor potrebno izbalansirati .
http://img545.imageshack.us/img545/4214/rotorra1jpg.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/545/rotorra1jpg.jpg/)

Sad si me stvano zabrinuo , nemoj to raditi pošaljem ti kolo i motor , problem je dinamičko balansiranje i ostale jebade.

Osim toga ako misliš raditi kolo ventilatora radi ga sa ravnim radijalno postavljenim lopaticama one su manje osjetljive na skupljanje pepela i gareži .

Pogledaj ventilatore za transport piljevine ili prašine iz pilana, oni imaju ravne radijalne lopatice, stupanj djelovanja im je lošiji malo su bučniji ali sigurno rade i kad su prljavi, a ovi šminkerski koje ja koristim jer ih imam su osjetljivi , vrlo lako izgube radnu sposobnost.

Onaj na krovu nije očiščen godinu dana , ustvari kako je stavljen nije ni pogledan , ali je sve ok , jer se sav talog skupi na 12 metara cijevi .

A i one su čiste jer je peč ok.

Lee Champa
12.10.2011., 07:28
Ono što je dobro netreba mijenjati ,a ovaj rotor očito je , pošto mi ga je lakše napraviti nego nabaviti moram ....

Posjeti neke servise koji se bave održavanjem rashladne opreme. Tamo imaju takvih ventilatora:kava:

zoran1973
12.10.2011., 07:33
Jedino tako mogu izvaditi unutrašnji tank iz vanjskog tanka i nakon ispitaivanja staviti spiralu ili nešto drugo .

Poućen sa nekoliko loših iskustava mojih frendova i forumaša odlučio sam ove zime ispitati nekoliko sustava zagrijavanja sanitarne vode i rezultate objaviti na forumu i na nekom stručno znanstvenom skupu.

Dosta mi je tipova koji lažu i petljaju i prodaju muda pod bubrege , i kojekakve sustave zagrijavanja sanitarne vode.

Mislim da se tom pitanju posvećuje jako malo pažnje , a u ukupnom energetskom smislu je sanitarna voda druga ili treća stavka u energetskom buđetu neke obitelji.

Sve zavisi od toga da li se vozi benzinac ili naftaš i da li je na fasadi 5 ili 10 cm izolacije.

Ja sam sam napravio bojler, kupio pocinčanu bačvu od hidrofora 200 litara, odsjekao dno, stavio spiralu od bakrene cjevi, zavario to nazad i sve radi odlično evo već četvrtu zimu s tim da i preko ljeta naložim svakih dva dana vatru da mi zagrije vodu, jeftinije mi je nego bojler na struju. Obložio sve to staklenom vunom i to je to i moram reć da me manje ispalo novaca to sve šta sam radio nego da sam kupio orginal bojler u kojem bi imao možda 80 litara vode, sad imam 200 litara vruće vode. U kupaoni je ostao i bojler na struju, nisam ga dirao ali ištekan je iz struje i odvojen ventilom tako da ga je moguće koristiti bez problema.
I otkad sam uveo gradski vodovod (izbacio hidrofor) i grijanje sanitarne vode preko peći od centralnog (isključio bojler na struju) rata struje mi je pala sa 460kn na 280. :ne zna: al ja zadovoljan.

ramzay
12.10.2011., 08:37
jedno pitanje na koji očekujem brzi odgovor

Naš forumaš sa Resnika je već platio centralašu radove , onog za kojeg sam se pitao da li da mu slomim nogu prije ili obje poslije. Znači od lomljenja kosti nema ništa.

Forumaš je dobio listu dijelova koju mora kupiti i kad ga je pitao da li da kupi miš ventil"majstor" je odgovorio u smislu da je to glupost i da ne treba.

Kakva su operativna iskustva sa kotlovima na drva koji nemaju ništa osim pumpe. Kotao je Ultima sa donji izgaranjem , a kuća bez izolacije neožbukana, cca 100 m2.

Sasae kaže da se bojler potrošne vode spoji kao radijatori to mi se čini ok jer će i ovako u polaznom vodu imati preko 55 C ako misli grijati kuću sa malim djetetom.

Kakva su iskustva sa četveroputnim miš ventilima i pumpom u polaznom vodu prema radijatorima.

Ajmo dečki , ja stvarno nikad nisam spajao tako divlju kombinaciju , i zapravo ne znam kako kotao na drva može raditi bez spremnika, Jbga.

ramzay
12.10.2011., 08:39
Ja sam sam napravio bojler, kupio pocinčanu bačvu od hidrofora 200 litara, odsjekao dno, stavio spiralu od bakrene cjevi, zavario to nazad i sve radi odlično evo već četvrtu zimu s tim da i preko ljeta naložim svakih dva dana vatru da mi zagrije vodu, jeftinije mi je nego bojler na struju. Obložio sve to staklenom vunom i to je to i moram reć da me manje ispalo novaca to sve šta sam radio nego da sam kupio orginal bojler u kojem bi imao možda 80 litara vode, sad imam 200 litara vruće vode. U kupaoni je ostao i bojler na struju, nisam ga dirao ali ištekan je iz struje i odvojen ventilom tako da ga je moguće koristiti bez problema.
I otkad sam uveo gradski vodovod (izbacio hidrofor) i grijanje sanitarne vode preko peći od centralnog (isključio bojler na struju) rata struje mi je pala sa 460kn na 280. :ne zna: al ja zadovoljan.

to "majstore" koliki je promjer bakrene cijevi i dužina , na kom promjeru je smotana , i na kom mjestu u bojleru.

zoran1973
12.10.2011., 09:03
to "majstore" koliki je promjer bakrene cijevi i dužina , na kom promjeru je smotana , i na kom mjestu u bojleru.

Bakrena cjev je 20 ili 22 mm sad se ne sjećam i dužine 2 ili 2,5 metra, sfrkana u spiralu da je malo uža od bojlera, da je odmaknuta 5 cm od stjenke bojlera. Znači sama bačva od hidrofora već ima sve rupe na sebi jedino je potrebno radit redukcije za bakrenu spiralu, ljevo i desno je dolaz i odlaz sa spirale, na dnu je ulaz hladne vode ili dolaz vode a na vrhu je odlaz tople. Spirala je na dnu gdje je i dolaz hladne vode a to sve radi na principu radijatora samo nisam stavljao ventile nego sam stavio dvije prigušnice od radijatora, jednu na dolaz i jednu na odlaz iz razloga da se šta desi na bojleru po zimi i da se mora šta popravljat samo se zatvore prigušnice i on se odpoji a grijanje u kući i dalje normalno radi.

zoran1973
12.10.2011., 09:17

Naš forumaš sa Resnika je već platio centralašu radove , onog za kojeg sam se pitao da li da mu slomim nogu prije ili obje poslije. Znači od lomljenja kosti nema ništa.

Forumaš je dobio listu dijelova koju mora kupiti i kad ga je pitao da li da kupi miš ventil"majstor" je odgovorio u smislu da je to glupost i da ne treba.

Kakva su operativna iskustva sa kotlovima na drva koji nemaju ništa osim pumpe. Kotao je Ultima sa donji izgaranjem , a kuća bez izolacije neožbukana, cca 100 m2.

Sasae kaže da se bojler potrošne vode spoji kao radijatori to mi se čini ok jer će i ovako u polaznom vodu imati preko 55 C ako misli grijati kuću sa malim djetetom.

Kakva su iskustva sa četveroputnim miš ventilima i pumpom u polaznom vodu prema radijatorima.

Ajmo dečki , ja stvarno nikad nisam spajao tako divlju kombinaciju , i zapravo ne znam kako kotao na drva može raditi bez spremnika, Jbga.

Ja imam četveroputni miš ventil i pumpa mi je odma iza njega, znači u polaznom vodu prema radijatorima.
Kao što sam napisao bojler radi na principu radijatora.
Peć mora dići temperaturu vode izneđu 80 i 90 jer se u protivnom nebudeš grijao i počepiće ti se dimnjak jako brzo kad je vani jako hladno a sa samim miš ventilom si riktaš odlaznu vodu u radijatore. Kod nene je odlazna u radijatore negdje oko 70 a kad je jako hladno vani onda je miš ventil skroz zatvoren i kako je u peći tako je i u redijatorima s tim da imam automatske ventile na njima i oni kad zagriju prostor zatvaraju radijatore.
Ma ništ komplicirano, sve sam radio sam iako nikad to nisam radio, iza peći je pocinčana cjev od cola a komplet instalacija u kući mi je od vargona. Sve radi savršeno dobro.

plus
12.10.2011., 14:38
Mi se grijemo od 1987. bez spremnika, sa jednom pumpom. Zapravo tu nema prevelikih problema, kad bude hladnije bude ložio jače, kad bude toplije, bude prekinuo loženje ili otvarao prozore kao mi. Ako ne naloži da ima povratnu vodu barem 60 bude mu dimnjak sav zasmoljen, sve ostalo nema problema. Nema tu neke fine ispeglane regulacije, jednostavno i surovo - sirovo. Dakle tako se grijem ja, moj tast, moji starci i mnogi drugi. Zapravo broj spremnika je zanemarivo mali, nitko ih do ovih dana nije ni pomislio imati.

Moj je bojler spojen kao radijator odmah prvi do peći i to je sve super dok ložimo. Kad ne ložimo ručno ga uštekam na struju, istovremeno zatvorim jedan od ventila bilo koji ulazni ili izlazni, da ne nastane efekt da bojler počne grijati cijelu kuću i to je to.
(Sad budem ja uskoro osobno imao problema s tim bojlerom čim preuredim tehnologiju da mi pumpu za radijatore bude uključivao sobni termostat, a ne cijevni koji je sad dignut na 50 uključi, a 35-40 isključi. :mad:)

Kotao ne zna da li radi sa jednim radijatorom ili sa sto, isto tako je njemu svejedno ima li spremnik ili nema, samo ako nema kvalitetno sagorjevanje, sve se fino zaštopa, a ti se gazda lijepo hebi, pa čisti :D
Kotao može raditi bez spremnika, spremnici su da malo unaprijede tehnologiju i potpomognu da se osječamo malo bolje gospodski, ili da počnemo uzgajati lijenost :D ali nisu nužni za opstanak centralnog grijanja na drva i ugljen
Pozdrav,

sasase
12.10.2011., 15:37
moze kotao radit cist solidno bez spremnika sa uvjetom da ima mis ventil (kojeg treba znat koristit ) i da nije kotao predimenzioniran
spremnik treba gledat ko zamajac ak je kotao prvilno dimnezijoniran napram potreba objekta on sam je taj zamajac al ako je ko kod nas sistem majstora od viska glava ne boli onda su problemi
i kak veli plus spremnik nam donosi mogucnost koristenja krutih goriva na nacin koji nam danasnji tempo zivota nalaze prije 30 i vise godina u svakoj kuci je bio neko ko je u penziji il je doma pa smo imali dezurnog lozaca danas toga vecina nema
sama investicija u spremnik i ostalu instalaciju je nerentabilna gledajuci sa financijskog vidika napram ustedi u gorivu jer ce se trebat cirk 5 do 10 godina da se isplati al opet dolazimo na funkciju konmfora to je ono sto vrednujemo

ramzay
12.10.2011., 17:00
Ajmo dečki , nemojte sad spavati , SASASE , ZVON , ZER da li se slažete da kao ( mini ) minimalna konfiguracija na Resnik ide jedna glupa pumpa sa ručnim četveroputnim ventilom , i da bojler PTV a spojomo ko radijator iako ima samo 0,26 m2 površine . Kod ZORANA je to skoro upola manje pa grije vodu, nemojte me sad zaje...i , naš forumaš ima malu bebu koju treba kupati u toplom i toploj vodi , manite se sad vojničkih fazona i čeličenja u hladnoj vodi.

Budem stavio pokretnu labo grupu pa ćemo znati kad je ložio i kad je otvarao prozore, i budemo vidli kako radi mini minimalistička konfiguracija sa Ultimom.

Tko je za !!!

sasase
12.10.2011., 18:25
ovak
imam tasta poslozim mu cetralno para malo zainteresiranosti za tehnologiju jos manje
kuca
100m2
neozbukana modelarac
stolarija srednja zalost drvena sa izostaklom
tavan neizoliran (25 %gubitaka)
sta takvom postavit da me nece klet i bit nezdovoljan
prvo
radijatore sam mu predimenzijoniro za 25 posto (izracun za 60/40) kad tad ce mu dopizdit kurit heheh pa ce se ubacit kondenzacijski bojler
naobicnija pumpa vilo
cetveroputni ventil esbe
i sad ono najbitnije
posto znam da tu nece bit discipline sa drvima trebo sam zderaca svega i svaceg koji je nezahtjevan i jednostavan za ciscenje
i koji se nece tek tak zastopat
igrala su dva parametra jeftino i jednostavno + da ja nemam problema sa tim heheh zlocesto
odluka je pala na protherm iliti rimu --gusani kotel j...ga rade turci al kaj cu mu ja
da se osiguram da nemam problema sa smoljenjem odabro sam mu maltene igracku od kotla deklarirane snage 24 kw na ugljen sto izlazi nekih 18 na drva ( jadnik je skoro umro od muke kad je videl kak je to malo )
rezime
kotel radi vecinu vremena na maksimumu sto donosi kulturno izgaranje
malo setnje i rada oko cetvoroputnog ventila i naucili se radit snjim posebno u prelaznom periodu u jeku zime je svejedno dal je il nije
pec cista bez katran i smola
u dimnjaku samo pepel ( vis dimnjaka 6m fi20)
sta se bojlera tice kod njega ga nema al je bio kod mene postavljen na nacin da je ko radijator stim da je dovod na njega fi 18
zagrijavanje vode znatno brze neg el grijac temperatura ovisna o temperaturi polaznog voda mana toga nacina vezanja je dok pada temperatura polaznog voda tako se i bojler hladi ( resenje tome el ventil koji bi otvaro i zatvaro dovod do bojlera ovisno o temperaturi )
i na kraju sa malo volje su naucili kolko je treba nakrkat pec da nije prevruce il prehladno

maksica71
12.10.2011., 19:06
Lijep pozdrav svima , ovako ja isto sa svim i svacim eksperentiram i odlucio sam si sloziti centralno na drva. Nisam rekao da imam vec centralno na plinski fasadni bojler ,potrosnaj mi je bila u 1 mj prosle godine za grijanje kuhanje i kupanje 350 kn. U izgradnju sam isao zbog toga jer sam zelio ugodaj kraj kamina i normalno grijanje na kamin,tj kad grijem u kaminu da zagrijavam i kompletnu kucu .

nike321
12.10.2011., 19:12
Lijep pozdrav svima , ovako ja isto sa svim i svacim eksperentiram i odlucio sam si sloziti centralno na drva. Nisam rekao da imam vec centralno na plinski fasadni bojler ,potrosnaj mi je bila u 1 mj prosle godine za grijanje kuhanje i kupanje 350 kn. U izgradnju sam isao zbog toga jer sam zelio ugodaj kraj kamina i normalno grijanje na kamin,tj kad grijem u kaminu da zagrijavam i kompletnu kucu .

S tom potrošnjom ne diraj ništa!

sasase
12.10.2011., 19:37
S tom potrošnjom ne diraj ništa!
bas cemu si komplicirat zivot

nike321
12.10.2011., 19:42
Oprosti Sasase, ali ovakvo pisanje bez ikakvog, reda, interpunkcije, odlomka, velikog slova itd.... čini tvoj tekst nečitljivim ili u najmanju ruku nepoželjnim za čitati.

Nije mi namjera biti jezikoslovac, ali uz ovoliko kajkanja na ovoj temi, pa onda još ovakav nered u pisanju, čini stvar potpuno nerazumljivom.:mad:

nike321
12.10.2011., 19:44

OK! Shvaćam poantu!

maksica71
12.10.2011., 19:59
Znam da je glupo iti nesto radit sa takvom potrosnjom ,ali ja sam lijepo napravio kotao ,uzidao ga u kamin,spojio na centralno i sve lijepo radi,potrosnja drva skoro zanemariva,a sve funkcionira besprijekorno, samo jos nisam zavrsio finalni proizvod izvana.http://img269.imageshack.us/img269/2545/p1010314fk.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/269/p1010314fk.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us) (http://imageshack.us/photo/my-images/27/p1010317h.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)http://img338.imageshack.us/img338/5193/p1010371s.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/338/p1010371s.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)http://img855.imageshack.us/img855/5032/p1010375d.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/855/p1010375d.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)http://img828.imageshack.us/img828/678/p1010379f.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/828/p1010379f.jpg/)

sasase
12.10.2011., 20:12
Oprosti Sasase, ali ovakvo pisanje bez ikakvog, reda, interpunkcije, odlomka, velikog slova itd.... čini tvoj tekst nečitljivim ili u najmanju ruku nepoželjnim za čitati.

Nije mi namjera biti jezikoslovac, ali uz ovoliko kajkanja na ovoj temi, pa onda još ovakav nered u pisanju, čini stvar potpuno nerazumljivom.:mad:

ako krsim pravila foruma prijavi me :kava:

ramzay
12.10.2011., 21:45
MAKSICA gdi je tu kotao , nabaci neku fotku izmjenjivača.

plus
12.10.2011., 21:48
Danas sam dopremio ekspanzionu 300 litara.

http://i137.photobucket.com/albums/q205/mikrosom/DSC03531.jpg

Peć sam dovršio za sad, dok ne dođe u podrum da ju ponovo izoliram i kompletitram s limenim plaštom.

http://i137.photobucket.com/albums/q205/mikrosom/DSC03534.jpg

Ovo bi bila moja konačna idejno, principijelna i provedbena shema

http://i137.photobucket.com/albums/q205/mikrosom/Shemazarekonstrukciju12102011.jpg

Imam pitanje: da ne kupujem nikakav posebni termostat za Laddomat odnosno koji reagira na dimne plinove, mogu li pumpu za podizanje temperature i grijanje povratnog voda između spremnika i peći paliti i gasiti sa cijevnim termostatom, montiranim odmah iznad peći?

Zvon
12.10.2011., 22:08
Plus, fali ti pumpa iza miš ventila. Neznam baš bu li to išlo z jednom.
Na tvoje pitanje odgovor je DA-NE.
Pumpu cijevni može paliti ali ju nemre gasiti. Mora biti bar diferencijalni termostat ili ovaj od Laddomata. Inače bu ju ugasil dok temp u spremniku padne na 40-tak C.
... i zakaj je rastezna posuda poslije pumpe?

sasase
12.10.2011., 22:29
plus
kod mene je trenutno obicni nalezni termostat i pali i gasi pumpu na zadanoj vrednosti sa malo postelavanja se mu smanji histereza
a za termostat dimnih plinova upotrebis kapilarni termostat od pecnice ( bar tih ima okolo )i jedan rele da okrenes njegov osnovni rezim rada

ramzay
13.10.2011., 06:20
plus
kod mene je trenutno obicni nalezni termostat i pali i gasi pumpu na zadanoj vrednosti sa malo postelavanja se mu smanji histereza
a za termostat dimnih plinova upotrebis kapilarni termostat od pecnice ( bar tih ima okolo )i jedan rele da okrenes njegov osnovni rezim rada

Ovo se slažem , kad se voda zagrije recimo na 78 C( po tvojim mjerenjima u loncu , sam ne znam kak ti je žena to dozvolila) i krene termosifonski ka spremniku nakon par minuta če okinuti naležni termostat i pokrenuti cirkulaciju. Ako kotao još nema snage da održi temperaturu vode ona se hladi ,ali zbog histereze od 5 C na naležnom termostatu pumpa još radi, ali nema hladne vode u spremnik jer je " VLADOMAT" zatvorio protok( dotok) hladne vode iz spremnika .

Mislim da bi mogo leći jedan gemišt za ovo "VLADOMAT".

Nemoj kupovati nikakav diferencijalni ili digitalni , nakon prvih proba sa naležnim termostatom dat ču ti digitalni sa regulacijom diferencije da vidimo da li to ima smisla. Po cijeni nema, to znam sigurno.

Na vertikalnoj crvenoj crti koja spaja spremnik i "VLADAMAT"kod broja 1" stavi neki kugl ventil od pol cola ,ili col, ili bolje onaj koji se šarafa sa kotačićem, ima bolju regulaciju. Ne košta puno, a vrijedi puno ,naime s njim si možeš podesiti internu cirkulaciju i izvršiti balansiranje sustava , prilagođavanje pumpe ,kotla, i vladamata-

Mislim da sam negdje već napisao da je jako dobro da cijev sa vrelom vodom, odmah iz kotla , ide bar pol metra vertikalno gore, voda se u tom vertikalnom dijelu "zaleti" i to pomaže termosifonsku cirkulaciju. U pravilniku to čak izrjekom piše.

ramzay
13.10.2011., 06:22

Mislim da mu pumpa nije stala gore u nacrtu, pogledaj na fotki ima dvije severice .

ramzay
13.10.2011., 06:36
U diplomaciji šutnja znači odobravanje, budući da nije bilo protestnih nota možemo smatrati da je za RESNIK usvojena varijanta četveroputni ventil i jedna pumpa u polazu prema radijatorima. Pumpa se pali naležnim termostatom kad ima vrele vode u cijevi koja ide od kotla ka četveroputnom ventilu. Bojler potrošne tople vode spojen kao radijator sa ventilom i prigušnicom.

Jeli to sve ????

sasase
13.10.2011., 09:38
Stavi nepovratni ventil na bojler da ga prirodna cirkulacija ne hladi

Zer
13.10.2011., 11:49
U diplomaciji šutnja znači odobravanje, budući da nije bilo protestnih nota možemo smatrati da je za RESNIK usvojena varijanta četveroputni ventil i jedna pumpa u polazu prema radijatorima. Pumpa se pali naležnim termostatom kad ima vrele vode u cijevi koja ide od kotla ka četveroputnom ventilu. Bojler potrošne tople vode spojen kao radijator sa ventilom i prigušnicom.

Jeli to sve ????

Slažem se sa tvojim prijedlogom.
Upravo prošli vikend sam složio nešto tako kolegi. Također smo bili ograničeni s financijama.

http://i55.tinypic.com/23msfo3.jpg
pumpa Grunfos UP Basic 25-4 u povratu u krugu grijanja i ESBE četveroputni ventil kojim se do neke granice može regulirati temperatura polazne vode prema krugovima grijanja. Kolega ga drži u položaju da mu je polaz prema radijatorima 60C dok je temp peći oko 70C. Pumpu pali kapilarni termostat kad temperatura peći dosegne 60C. otprilike se pumpa tu negdje i gasi pa nema problema s hlađenjem bojlera sanitarne vode, uvijek bude u njemu vode na 60C. Naravno regulator propuha također igra bitnu ulogu i mora biti pravilno podešen.
http://i55.tinypic.com/ao487b.jpg
Razdjelnik za 10 radijatora.
http://i53.tinypic.com/fxwgf9.jpg
Ovdje fali odzračni lončić, isporučili su nam 3/8, a nama je trebao 1/2cola, a pošto je bila subota praznik nismo mogli nigdje kupiti redukciju pa sam privremeno stavio radijatorsku pipicu za ispust, za odzračiti peć. Pumpa se pali preko kapilarnog termostata, ali se nevidi od flaše s pivom, ali se vidi kapilara ako malo bolje posmotrite.

josip krizan
13.10.2011., 12:03
Ovako što mene zanima,imam centralno na drva,podno grijanje. e sad koja meni elektronika treba za regulaciju podnog grijanja?????

Zer
13.10.2011., 12:07
Ovako što mene zanima,imam centralno na drva,podno grijanje. e sad koja meni elektronika treba za regulaciju podnog grijanja?????

Tebi za podno treba npr. Kromschroeder E8 0634 i naravno 3putni miš ventil s motorom, ali to je malo problematično spojiti s klasičnom peći na drva bez spremnika.

josip krizan
13.10.2011., 12:13
Tebi za podno treba npr. Kromschroeder E8 0634 i naravno 3putni miš ventil s motorom, ali to je malo problematično spojiti s klasičnom peći na drva bez spremnika.

3putni miš ventil s motorom imam,ali nemam tu elektroniku,i izgorio mi je naravno taj el.ventil,to jest jedan motorić koji vrti u jednu stranu,dali treba ta elektronika imat vanjsku,unutarnju i od vode temperaturu?

Zer
13.10.2011., 12:18
3putni miš ventil s motorom imam,ali nemam tu elektroniku,i izgorio mi je naravno taj el.ventil,to jest jedan motorić koji vrti u jednu stranu,dali treba ta elektronika imat vanjsku,unutarnju i od vode temperaturu?

U pravilu netreba, može se podesiti i da radi s fiksnom polaznom temperaturom.
Ali ako investiraš u automatiku onda bi bilo krajnje glupo da ne investiraš u još tri osjetnika.
ISTI motorić vrti i u jednu i drugu stranu! Koji motorni pogon imaš?

josip krizan
13.10.2011., 12:27
U pravilu netreba, može se podesiti i da radi s fiksnom polaznom temperaturom.
Ali ako investiraš u automatiku onda bi bilo krajnje glupo da ne investiraš u još tri osjetnika.
ISTI motorić vrti i u jednu i drugu stranu! Koji motorni pogon imaš?

imam Motorni pogon MP15 seltron.ali nemam više jer je izgorio kad je majstor to spojio na struju bez ikakve elektronike (nazovimo ga majstorom)

Zer
13.10.2011., 12:36
imam Motorni pogon MP15 seltron.ali nemam više jer je izgorio kad je majstor to spojio na struju bez ikakve elektronike (nazovimo ga majstorom)

Probaj ga otvoriti možda se može popraviti.
Seltron također ima kvalitetna automatike koje mogu voditi grijanja, motorne pogone......
To su uglavnom dobri motorići, ja imam dobra iskustva s njima.

josip krizan
13.10.2011., 12:42
Probaj ga otvoriti možda se može popraviti.
Seltron također ima kvalitetna automatike koje mogu voditi grijanja, motorne pogone......
To su uglavnom dobri motorići, ja imam dobra iskustva s njima.

ma nema tu popravka jednostavno je izgorio,a šta bi mi trebalo od seltrona sve da to radi kak spada

Zer
13.10.2011., 12:57
ma nema tu popravka jednostavno je izgorio,a šta bi mi trebalo od seltrona sve da to radi kak spada

Za upravljanje jednim troputnim ventilom za podno grijanje ti je već dovoljno samo ovo
http://www.seltron.si/index.php?mod=products&cat=518&prodid=44

tu ti je i motorni pogon u sklopu s automatikom. Sumnjam da cijenom možeš proći povoljnije u bilo kojem drugom slučaju.

plus
13.10.2011., 14:55
Na tvoje pitanje odgovor je DA-NE.
Pumpu cijevni može paliti ali ju nemre gasiti. Mora biti bar diferencijalni termostat ili ovaj od Laddomata. Inače bu ju ugasil dok temp u spremniku padne na 40-tak C.
... i zakaj je rastezna posuda poslije pumpe?
g.Zvon,
- ne fali, jer nacrtao sam samo novotarije, u nastavku ide stari sistem i njegova pumpa…
- OK za termostat, budem se ja još nekog vraga dosjetil, barem mozak još malo napregnem :D
- Ekspanziona posuda; pa u istoj je vodi i hidraulici i smatram da to nema nikakav posebni utjecaj, isto Vam je i na mnogim tvorničkim shemama, no ja ju mogu ucrtati i postaviti bilo gdje kad krene montaža.
Ovo se slažem , kad se voda zagrije recimo na 78 C( po tvojim mjerenjima u loncu , sam ne znam kak ti je žena to dozvolila) i krene termosifonski ka spremniku nakon par minuta če okinuti naležni termostat i pokrenuti cirkulaciju. Ako kotao još nema snage da održi temperaturu vode ona se hladi ,ali zbog histereze od 5 C na naležnom termostatu pumpa još radi, ali nema hladne vode u spremnik jer je " VLADOMAT" zatvorio protok( dotok) hladne vode iz spremnika .
Mislim da bi mogo leći jedan gemišt za ovo "VLADOMAT".
Nemoj kupovati nikakav diferencijalni ili digitalni , nakon prvih proba sa naležnim termostatom dat ču ti digitalni sa regulacijom diferencije da vidimo da li to ima smisla. Po cijeni nema, to znam sigurno.

Na vertikalnoj crvenoj crti koja spaja spremnik i "VLADAMAT"kod broja 1" stavi neki kugl ventil od pol cola ,ili col, ili bolje onaj koji se šarafa sa kotačićem, ima bolju regulaciju. Ne košta puno, a vrijedi puno ,naime s njim si možeš podesiti internu cirkulaciju i izvršiti balansiranje sustava , prilagođavanje pumpe ,kotla, i vladamata-

Mislim da sam negdje već napisao da je jako dobro da cijev sa vrelom vodom, odmah iz kotla , ide bar pol metra vertikalno gore, voda se u tom vertikalnom dijelu "zaleti" i to pomaže termosifonsku cirkulaciju. U pravilniku to čak izrjekom piše.
g.ramzay
- imam ja dosta dobru ženu pa mi koje kaj dozvoli, čak i da kuham u loncu;
- samo jedan gemišt, pa to nije ništ, vino je božji dar i treba ga konzumirati; slažem se i sa nazivom Vladomat i gemištom; obratite pažnju molim da su na mojoj skici nekakva 2 holendera 5/4“, a za to ste Vi dali inicijativu, zar ne!
- uh to balansiranje, pa i na poslu stalno balansiramo grijanje i uvijek je negdje u debalansu; savjet je prihvatljiv
- cijev pol metra gore; pa išla bude i nešto više, znači da sam u kriterijima da dobijem minus dva prolazno

Mislim da mu pumpa nije stala gore u nacrtu, pogledaj na fotki ima dvije severice .
Da g.ramzay je u pravu, čita me kao knjigu, imam u pripremi i više od toga, samo još malo strpljenja molim

maksica71
13.10.2011., 16:45
MAKSICA gdi je tu kotao , nabaci neku fotku izmjenjivača.

Evo kotlahttp://img829.imageshack.us/img829/2778/p1010317c.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/829/p1010317c.jpg/)

Kotao je napravljen od kotlovskog celika,cini mi se da mu je broj 1204 ima 62,5 ltr za kompletnu kucu ugrijati mi je potrebno pol sata ,loziste je dubine 70 cm, vrata sam napravio za kamin isto od kotlovskog celika,staklo narucio iz njemacke ,staklo je samocistijuce ako vas jos sto interesira tu sam i zaboravio sam napomenuti da cu ovaj kotao kao i kompletnu struju prikljuciti na solarne panele za proizvodnju struje,kupio sam vec solarni modul ,regler i pretvarac sa 12 na 220 snage max 3000wati....

Lee Champa
13.10.2011., 18:39

Imaš o Podnom grijanju! Treba ti samo automatski miš ventil da drži željenu temperaturu!

ruler
13.10.2011., 19:41
offtopic: kotlovnica mi je van kuce pa misevi kolo vode tamo.
najbolji recept ikad!!! ostalo mi u kanti emulzije za mazati zidove pomijesane s vodom. zaboravio baciti, dodjem drugi dan i vidim 7 (kao u narodnoj prici) utopljenih debelih miseva. uzmem kantu, bacim sve preko ceste u jarak, rijesem problem!

macka sam stavio na dijetu dok ne zasluzi za konzerve...

nike321
13.10.2011., 23:10
ako krsim pravila foruma prijavi me :kava:
Ne kršiš ti ništa. Ja samo pokušavam ukazati na efekte koje način tvog pisanja proizvodi, barem kod mene, bez obzira na sadržaj. Ako si uvrijeđen time, OK.

nike321
13.10.2011., 23:15
Znam da je glupo iti nesto radit sa takvom potrosnjom ,ali ja sam lijepo napravio kotao ,uzidao ga u kamin,spojio na centralno i sve lijepo radi,potrosnja drva skoro zanemariva,a sve funkcionira besprijekorno, samo jos nisam zavrsio finalni proizvod izvana.

Bakrene cijevi direktno u cement. Fuj!:mad:

ramzay
14.10.2011., 05:26
Bakrene cijevi direktno u cement. Fuj!:mad:

Jesam li ja nešto propustio neku rečenicu ili fotku, kakav cement i kakav bakar.

ramzay
14.10.2011., 05:31
Evo kotlahttp://img829.imageshack.us/img829/2778/p1010317c.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/829/p1010317c.jpg/)

Kotao je napravljen od kotlovskog celika,cini mi se da mu je broj 1204 ima 62,5 ltr za kompletnu kucu ugrijati mi je potrebno pol sata ,loziste je dubine 70 cm, vrata sam napravio za kamin isto od kotlovskog celika,staklo narucio iz njemacke ,staklo je samocistijuce ako vas jos sto interesira tu sam i zaboravio sam napomenuti da cu ovaj kotao kao i kompletnu struju prikljuciti na solarne panele za proizvodnju struje,kupio sam vec solarni modul ,regler i pretvarac sa 12 na 220 snage max 3000wati....

Oprosti ali ja ovdje vidim neki loše napravljen zid i ne vidim ni k. od kotla, a godinama se bavim čelikom i ne znam koji je to čelik pod brojem 1204.

ramzay
14.10.2011., 05:41
http://img190.imageshack.us/img190/2526/pekarlovac.jpg

Možda sam naivan , ali na ovom forumu očekujem ovakve fotke , gdje se sve vidi i sve se zna. Onaj ko je zainteresiran prebrojat če broj cijevi i skontati koliki je opseg , odnosno dužina cijevi. I pročitati moj komentar na račun ove konstrukcije , iz toga nešto zaključiti.

A pokazivanje loše napravljenog zida u kome je kotao kome to treba ??????

nike321
14.10.2011., 17:17
Jesam li ja nešto propustio neku rečenicu ili fotku, kakav cement i kakav bakar.

Višak piva u glavi je učinio da mi se od crne cijevi priviđa bakar.
Moj bad!:rolleyes:

nike321
14.10.2011., 17:22
Oprosti ali ja ovdje vidim neki loše napravljen zid i ne vidim ni k. od kotla, a godinama se bavim čelikom i ne znam koji je to čelik pod brojem 1204.

K kao kamin a ne kotao! Vjerovatno "lapsus lingua".:zivili:

Kotlovski čelik 1204
http://metalas.ba/atest_kot.pdf

nike321
14.10.2011., 17:25
offtopic: kotlovnica mi je van kuce pa misevi kolo vode tamo.
najbolji recept ikad!!! ostalo mi u kanti emulzije za mazati zidove pomijesane s vodom. zaboravio baciti, dodjem drugi dan i vidim 7 (kao u narodnoj prici) utopljenih debelih miseva. uzmem kantu, bacim sve preko ceste u jarak, rijesem problem!

macka sam stavio na dijetu dok ne zasluzi za konzerve...

Pod emulzijom misliš na SN vezu?

ramzay
14.10.2011., 18:07
K kao kamin a ne kotao! Vjerovatno "lapsus lingua".:zivili:

Kotlovski čelik 1204
http://metalas.ba/atest_kot.pdf

Očito je i meni i tebi bio loš dan , kad mi netko kaže čelik broj taj i taj ja mislim na oznaku po Werkstoff Number, a kad mi kažeš Č.1204, onda znam da misliš na obični kotlovski lim.

Već sam negdje pisao o tome da firme vole napuhivati u prospektima da kotlove rade od kotlovskog lima, kao da je to nešto posebno , lim ko lim samo je malo čišći po pitanju supmpora i fosfora. Ali nitko od njih ne napiše da koristi lim sa oznakom Č. 7400 jer ga mogu samo sanjati , a to je pravi kotlovski lim otporan na vatru i koroziju.

nike321
14.10.2011., 18:14
Očito je i meni i tebi bio loš dan

Meni je bio super dan!:mig:

Lee Champa
14.10.2011., 18:41
3putni miš ventil s motorom imam,ali nemam tu elektroniku,?

Vidi Siemens RLE 162:kava:

ruler
14.10.2011., 19:26
Pod emulzijom misliš na SN vezu?

ne znam kak je to, bacio sam 2 cm betona na postojeci pa mi majstor prije toga pod namazao akrilnom emulzijom.

dakle probao sam macke, otrov, ljepilo, misolovke vulgaris, odskocne misolovke, staklenke, eko misolovke (koje su mi misevi pojeli) ali ova emulzija je napravila genocid.
================================================== ====
postao sam paranoik citajuci ovaj forum. zakaj su meni cijevi koje idu dolje po radijatorima toplije od gornjih gdje su termostatski ventili? radijatori su topliji gore.

(nije da ne radim space shuttle trenutno u kotlovnici ali mi trenutno mozak ne radi od ljepila i farbe)

Zer
14.10.2011., 20:34

Gdje se to može nabavit?

ramzay
14.10.2011., 20:41
ne znam kak je to, bacio sam 2 cm betona na postojeci pa mi majstor prije toga pod namazao akrilnom emulzijom.

dakle probao sam macke, otrov, ljepilo, misolovke vulgaris, odskocne misolovke, staklenke, eko misolovke (koje su mi misevi pojeli) ali ova emulzija je napravila genocid.
================================================== ====
postao sam paranoik citajuci ovaj forum. zakaj su meni cijevi koje idu dolje po radijatorima toplije od gornjih gdje su termostatski ventili? radijatori su topliji gore.

(nije da ne radim space shuttle trenutno u kotlovnici ali mi trenutno mozak ne radi od ljepila i farbe)

hoće to hoće od llepila pogotovo onog neoprenskog mislim da se zvalo NEOSTIK, a isto hoće i ako je pumpa okrenuta kontra.

nike321
14.10.2011., 20:47
a isto hoće i ako je pumpa okrenuta kontra.

Da! Pogodak iz prve.:s
Snajperski!

nike321
14.10.2011., 20:50

Da to je SN veza!
http://www.karbon-nova.ba/?q=node/105

Kažu da je neotrovna za ljude i životinje.:D

makym
14.10.2011., 21:20
[QUOTE=ramzay;36185973]jedno pitanje na koji očekujem brzi odgovor

Kao prvo velika Hvala Gospodin ramzay, a naravno i svima ostalima s korisnim savjetima, znači ipak da dopustim "majstoru" da obavi posao do kraja.
molm forumaše još jedan osvrt i naravno mišljenje.

popis koji mi je majstor dao;
pumpa 25-60 1 col 1 kom.
ventil 1 col muško-ženski 2 komada
ventil žensko-ženski 1 kom.
ekspanziona posuda 35 lit.
sigurnosni ventil 2,5 ili 3 bara 1 kom.
manometar 1 kom.
pipa punjenje-pražnjenje 1/2 cola 2 kom.
nepovratni ventil 1 col 1 kom.
nazovica 1 col pocinčani 3 kom.
bakrene cijevi fi 22 10 metara

makym
14.10.2011., 21:55
očekujem brzi odgovor

kao što vidite u prethodnom postu nema miš ventila u popisu,
slušajući savjet uvaženog forumaša kojemu sam jako zahvalan,
provjerio sam cijene 3x i 4x miš ventila te ventila za hlaženje kotla,

caleffi 544 košta 540 kn - rabat 10-15 %, a centrometalov termički ventil košta 321 kn uključeno 10% rabat.
pumpa grund. 25-60 basic 2 brz. 530 kn a wilo rsb 25/6sa hol. oko 500 kn.
eks. posuda 35 lit 4 bara 212 kn a 40 lit. 251 kn
ostlo je manje više slična cijena

dilema 3x ili 4x miš, ako se bude moglo na godinu bih rado postavio pufer,
da zanima me koje cijevi idu od kotla fi ?
kad će mi već radit "majstor", a ja nisam nažalost od struke...

Hvala svima još jednom unaprijed.

Zvon
15.10.2011., 04:51
Trebaš li pumpu ili ju imaš? Imam takvu novu, ali mi je prejaka, pa bi ju zamjenil za 25-40.
Bez spremnika bi trebal biti 4-putni, a iza spremnika obavezno 3-putni.

josip krizan
15.10.2011., 10:56

hvala ma ništa od toga svega zvao sam jednog inžinjera da vidi i da nabavi u petak dolazi pa ćemo vidjet,cjeli bjelovar i zagreb sam prošao ali te elektronike nema za kupit,tek u rijeci i to nemaju nego moraju narućit tak da....:504:

sasase
15.10.2011., 16:02
pumpe sa dve brzine su radene za istocna trzista i balkan

ruler
15.10.2011., 19:45
hoće to hoće od llepila pogotovo onog neoprenskog mislim da se zvalo NEOSTIK, a isto hoće i ako je pumpa okrenuta kontra.

fakat je ljepilo, opet sam se urokao danas.

pumpa mi izgleda OK ali ste mi dali inspiraciju. Cijevi mi idu od kotlovnice do kuce 10 m pod zamljom (instalacija prije mene). Smrdi mi da su cijevi mozda okrenute kad ulaze u kucu. Prvom prilikom kramp u ruke i udri.

ramzay
15.10.2011., 21:02
fakat je ljepilo, opet sam se urokao danas.

pumpa mi izgleda OK ali ste mi dali inspiraciju. Cijevi mi idu od kotlovnice do kuce 10 m pod zamljom (instalacija prije mene). Smrdi mi da su cijevi mozda okrenute kad ulaze u kucu. Prvom prilikom kramp u ruke i udri.

10m pod zemljom , kilovat gubitaka po metru , mmmmmm za pilare i drvare.

ruler
16.10.2011., 06:39
hebi ga, dva objekta, drvarnica na sredini ih spaja. nekad su tu bile i kokosi, lijepo prorovale trasu iznad cijevi jer im je bilo toplo (bar se vidi kuda idu cijevi), tako da je i upitno da li su i kako cijevi izolirane. :504: ima se drva ali se treba brate i zahebavati svaka 2 sata... bumo zrihtali kad bu se moglo...

ramzay
16.10.2011., 07:09
hebi ga, dva objekta, drvarnica na sredini ih spaja. nekad su tu bile i kokosi, lijepo prorovale trasu iznad cijevi jer im je bilo toplo (bar se vidi kuda idu cijevi), tako da je i upitno da li su i kako cijevi izolirane. :504: ima se drva ali se treba brate i zahebavati svaka 2 sata... bumo zrihtali kad bu se moglo...

To je dosta veliki problem , izolacija cijevi koje su u zemlji, najbolje je kupiti već gotove cijevi izolirane sa poliuretanskom pjenom,i nepropusnom cijevi izvana , mom prijatelju koji grije dvorište to predstoji , i to vjerojatno sad za par dana.

Pogledaj na stranicama firme ISOPLUS ima dobrih stvari.

Zer
16.10.2011., 20:09
hvala ma ništa od toga svega zvao sam jednog inžinjera da vidi i da nabavi u petak dolazi pa ćemo vidjet,cjeli bjelovar i zagreb sam prošao ali te elektronike nema za kupit,tek u rijeci i to nemaju nego moraju narućit tak da....:504:

Ima li neki razlog zašto si zapeo baš za tu "elektroniku"??

plus
16.10.2011., 20:26
pumpe sa dve brzine su radene za istocna trzista i balkan
Što im zapravo fali, zašto nisu OK?

Zer
17.10.2011., 06:26
Sve pumpe koje dođu k nama su rađene za istočno tržište, mi ustvari i jesmo istočno tržište:mad:

Elk Cloner
17.10.2011., 09:18
Dobro si shvatio ,unatrag pola godine smo puno o tome pisali na ovom forumu.

Termosifonsko strujanje nije dovoljno da osigura rad kotla prije svega zato što su instalacije sa malim cijevima , ali ako je tu spremnik onda ima šanse da kotao dalje radi i puni spremnik.

Kod pirolitičkih peći bez struje se sve gasi , jer je strujanje dimnih plinova u njima protuprirodno.Dakle, mogu slobodno nabaviti Oventropov Regumat?

Nego, čitao sam njihov prospekt, piše da Regumat miješa na 55°C, čemu onda onaj termostat sa strane?

Druga stvar, pretpostavljam da mi treba i pumpa za radijatore...

senior1
17.10.2011., 14:10
Pozdrav svim forumašima!

Ima ko izkustva sa plamenikom na pelete PV20 PELLTECH Estonskog porekla.
Prodaje ga TERMIN d.o.o.

LP
senior

Lee Champa
17.10.2011., 14:18
Ajde Zvon pomagaj za: Siemens RLE 162. Ima, nema i kuliko?

malčer
17.10.2011., 17:20
Pozdrav svim forumašima!

Ima ko izkustva sa plamenikom na pelete PV20 PELLTECH Estonskog porekla.
Prodaje ga TERMIN d.o.o.

LP
senior
Ima podforum za grijanje na pelete
http://www.forum.hr/showthread.php?t=337601&goto=newpost

sasase
17.10.2011., 17:45
kvaliteta i potrosnja
gospoda na igu tak vele ( tam delaju i sklapaju neke tipove pumpica i pravih pumpi sa poznatim markama )

plus
17.10.2011., 19:46
kvaliteta i potrosnja
gospoda na igu tak vele ( tam delaju i sklapaju neke tipove pumpica i pravih pumpi sa poznatim markama )
1. kvaliteta - pumpa je tu da mi vrti, tjera vodu kroz sistem, ako to radi ja sam s njom zadovoljan
2. potrošnja - koga ili čega, struje, pa daj molim te, pa ima svega par vati, a koliko mi struje ode na bezvezarije, pumpica je nula potrošač prema onome što nam rade škrinje za meso, frižideri, perilice rublja i posuđa, klima uređaji tko ih ima ...

Meni je prva severova pumpica išla bez problema 20 godina, sad je gore Grundfus, mislim da se s tim ne budem zamarao. Sad sam za vezu peć - spremnik kupio Wilo, budemo vidjeli kakva je i ona...

sasase
17.10.2011., 20:27
oj

ne zagovaram ja ove fanatike koji gledaju na svaki w i kupuju pumpe po 200-300 e radi godisnje ustede od 50kn
moj komentar je bil da su pumpe sa dve brzine za istocno i balkansko trziste stim kako gledaju i kakav stav imaju ovi zapadnjeci prema nama
razlika u njima nije velika al je, od lezaja do samih namotaja, brtvi i impelera
i meni tera mali krug wilo a samo grijanje grundfosica stara 30 let sa mehanickim podesavanjem protoka

josip krizan
17.10.2011., 21:35
Ima li neki razlog zašto si zapeo baš za tu "elektroniku"??

nisam zapeo nego što će mi regulirat temperaturu vode koja ulazi u podno

ramzay
18.10.2011., 06:21

stavi termostatski ventil ESBE, imaš ih baš predviđenih za podno.

ramzay
18.10.2011., 06:45
Dakle, mogu slobodno nabaviti Oventropov Regumat?

Nego, čitao sam njihov prospekt, piše da Regumat miješa na 55°C, čemu onda onaj termostat sa strane?

Druga stvar, pretpostavljam da mi treba i pumpa za radijatore...

Ako misliš na termostat koji se montira na cijev (dolje desno na fotki u prospektu), on služi da upali i ugasi pumpu , da pumpa ne ronda cijeli dan bez veze ako nema tople vode u kotlu.

Regumat ,ili Ladamat guraju vodu kroz kotao i oni ne znaju kud ide ta voda iz kotla , može ići u radijatore , ili u spremnik.

Ako ide u spremnik onda se protok zatvara unutar spremnika i voda sama iz njega ne bude išla u radijatore, nešto malo od termosifonskog strujanja par litara na sat.

Iza spremnika moraš imati miš ventil i pumpu prema radijatorima.

Prilično skupa igra nisam ni počeo pisati , a već je otišlo 1000 eura.

ramzay
18.10.2011., 07:03
Glede pumpi rađenih za Balkan i balkance , ja ne bih to tako gledao.

Jednostavno tehnika i tehnologija ide dalje , a nama dolaze proizvodi koji su bili in u njemačkoj prije par godina i ti će se proizvodi vrtiti još desetak godina , dok se potroše zalihe i polome strojevi koji ih proizvode.

Svaki elektromotor , a pogotovo jednofazni stvara takozvanu jalovu energiju koja kruži u sustavu dalekovoda i zauzima mjesto onoj pravoj korisnoj energiji.

Tu jalovu energiju negdje treba vaditi iz dalekovoda , a to košta. Lako je bilo dok su u kući bile samo žarulje i rešoi, koji ne stvaraju jalovinu, ali sad u kućanstvu imamo hrpu elektromotora i to je problem distributerima energije.

Naj jednostavnije je tu jalovinu eliminirati već kod potrošača elektromotorom koji je ne proizvodi. Nisu to neki veliki elektromotori , stotinjak vata ali ih je na milione komada, i igra velik8ih brojeva radi čuda.

Razvoj elektromotora sa permanentnim magnetima za pogon hard diskova na kompjuterima je doveo i do razvoja motora za pumpe, koji rade tako da se 220 izmjeničnih pretvara u istosmjernu struju , a ona u trofaznu i na kraju jedna ALFA radi sa vrlo visokim stupnjem djelovanja , ima visoki dijapazon regulacije brzine vrtnje, sa trofaznom strujom promjenjive frekvencije i napona.

Bitno je to da je prema van , prema mreži ta ALFA kao žarulja, nema induktiviteta i nema jalove snage, a za naše centralno grijanje je tak svedno kakav motor vrti pumpu.

Zvon
18.10.2011., 08:10
Glede pumpi rađenih za Balkan i balkance , ja ne bih to tako gledao.

Jednostavno tehnika i tehnologija ide dalje , a nama dolaze proizvodi koji su bili in u njemačkoj prije par godina i ti će se proizvodi vrtiti još desetak godina , dok se potroše zalihe i polome strojevi koji ih proizvode.

Svaki elektromotor , a pogotovo jednofazni stvara takozvanu jalovu energiju koja kruži u sustavu dalekovoda i zauzima mjesto onoj pravoj korisnoj energiji.

Tu jalovu energiju negdje treba vaditi iz dalekovoda , a to košta. Lako je bilo dok su u kući bile samo žarulje i rešoi, koji ne stvaraju jalovinu, ali sad u kućanstvu imamo hrpu elektromotora i to je problem distributerima energije.

Naj jednostavnije je tu jalovinu eliminirati već kod potrošača elektromotorom koji je ne proizvodi. Nisu to neki veliki elektromotori , stotinjak vata ali ih je na milione komada, i igra velik8ih brojeva radi čuda.

Razvoj elektromotora sa permanentnim magnetima za pogon hard diskova na kompjuterima je doveo i do razvoja motora za pumpe, koji rade tako da se 220 izmjeničnih pretvara u istosmjernu struju , a ona u trofaznu i na kraju jedna ALFA radi sa vrlo visokim stupnjem djelovanja , ima visoki dijapazon regulacije brzine vrtnje, sa trofaznom strujom promjenjive frekvencije i napona.

Bitno je to da je prema van , prema mreži ta ALFA kao žarulja, nema induktiviteta i nema jalove snage, a za naše centralno grijanje je tak svedno kakav motor vrti pumpu.

Hmmm, to je pojednostavnjenje problema.
Točno je, kolega Ramzay, da elektronički upravljani motori imaju nešto bolji cos φ (negdje oko 0.96), no veći je problem emisije viših harmonika, odnosno pogoršanje valnog oblika napona mreže. Isti problem uzrokuju računala, TV-i i sva switcher napajanja, kojih je na milijune.

farfan
18.10.2011., 08:52
Nije baš na drva ali vidim da tu ima stručnjaka, tema se nadovezuje pa da ne otvaram novu ili podižem prastare teme. Imam neke nedoumice o tlaku u centralnom grijanju, a s godinama sam promjenio dosta majstora i svaki je dao svoju cifru o potrebnom tlaku. Taj tlak se vrtio od 1,8-1,2bara, s time da su ovlašteni majstori bili bliže ovim nižim vrijednostima. Vaillant bojler 28kW u podrumu, u prizemlju se nalazi 61(od toga 5 do 10 ne rade veći dio godine) članak lipovica, a na prvom katu 74 (9 ne radi).
Pregledavajući tematiku došao sam do ovog posta od nike321 http://www.forum.hr/showpost.php?p=24383337&postcount=40. I meni se osobno činilo da grijanje slabije funkcionira pri nižem tlaku, no tu sad imam problem s ekspanzionom posudom. Već pri tlaku od 1,4 bara zagrijavanjem vode dignut će se do 3 bara. Ekspanziona je 10 lit, prednapumpana na 1bar, a na tolko su je i svaki put pumpali, ali razlika toplo-hladno mi je prevelika pa me zanima na koliko bi ju trebao napumpat. Tu je jedan dobar post http://www.forum.hr/showpost.php?p=24402730&postcount=57 no nažalost tablice pritiska više nisu vidljive.

Ekspanziona na iglici ne pušta vodu, valjda onda nije probušena. Jedan dan ću isprazniti sistem i tada ju napumpati ponovo da vidim ako će to riješiti problem. Jel moguće da je poddimenzionirana? Volumen vode u radijatorima iznosi 72 litre, cijevi zasad nisam računao, to je sljedeći korak ako ovo ne uspije. Znaći pomagajte, koliki tlak u sustavu i kolki u posudi?:ne zna:

Zvon
18.10.2011., 10:05
Farfan, rastezna posuda od 10 litara je premala. Njezin volumen bi trebal biti nekih 12% volumena sustava (oko puta pi). Stavi (oko puta pi) 50-litarsku, i nećeš imati problema s prevelikim oscilacijama sustava.

sasase
18.10.2011., 10:07
Da mi je vidjet jednu alfu radit 20 godina

Zvon
18.10.2011., 12:08
Da mi je vidjet jednu alfu radit 20 godina

A zakaj bi trebala trajati 20 godina, kad svakih par godina dolaze nove?
Ti ne misliš da je roba koja traje vječno generator krize?
NIKAD više nebu proizvoda koji budu vječno trajali (nažalost).

Elk Cloner
18.10.2011., 13:10
Iza spremnika moraš imati miš ventil i pumpu prema radijatorima.

Prilično skupa igra nisam ni počeo pisati , a već je otišlo 1000 eura.Tako nešto sam i pretpostavljao, prema WV shemi. Ali, imam neku staru Grundfosovu pumpu, još trebam provjeriti je li miš ventil sa stare TAM-Stadlerice čemu, ali nisu niti oni pretjerano skupi, nekih 300-500kn.

scratch
18.10.2011., 13:24
Farfan, rastezna posuda od 10 litara je premala. Njezin volumen bi trebal biti nekih 12% volumena sustava (oko puta pi). Stavi (oko puta pi) 50-litarsku, i nećeš imati problema s prevelikim oscilacijama sustava.

zvon, nisi li malo pretjerao s tih 12%?
prema http://www.engineeringtoolbox.com/diaphragm-expansion-tank-sizing-d_1272.html, 8% je vise nego dovoljno

scratch
18.10.2011., 13:44
nego, kakva su vasa iskustva s dimenzioniranjem radijatora?

pogledajmo jednu tipicnu noviju obiteljsku kucu: cigla+5cm stiropora+pvc stolarija, kontinentalna klima
prema nekim mojim razmatranjima i okvirnim proracunima, za takve objekte ne bi trebalo biti potrebno (ovisno o raznim detaljima izvedbe, polozaja itd) vise od cca 35-40w/m3, ali STVARNIH w/m3

i sada, razni centralasi govore 200w/m2 pa 50w/m3 pa 40-50w/m3 pa 100w/m2, pa ... svasta
onda se upustis u razgovor i vidis da
1. nemaju pojma o tome da radijator od 2kw u biti nije od 2kw, vec da mu snaga ovisi o rezimu rada
2. nemaju pojma koja im je stvarna instalirana snaga za predvidjeni rezim rada
3. nemaju pojma niti koji im je predvidjeni rezim rada (sto objasnjava tocku 2) - svi ce reci: stavis temp. na 60 ili 70 ili ..., ali sto je s povratom? nije isto 75/55 i 75/65!
4. neki cak niti ne rade razliku od ozbukane i stiroporom oblozene kuce, nego idu po sistemu od viska ne boli glava, pa dobijes radijatore za pola kvarta grijati

josip krizan
18.10.2011., 15:58
stavi termostatski ventil ESBE, imaš ih baš predviđenih za podno.

taj ventil imam ali trebam elektroniku koja regulira tim ventilom,to je za rućno podešavanje,a ja trebam elektronsko,koje radi na vanjsku temperaturu.npr... ako je vani 18 stupnjeva ja trebam jako malu temperaturu vode u podnom,a ako je -18 onda je opet druga prića mislim da sad razumijete što trebam.trebam elektroniku koja će regulirati temperaturu u odnosu kak je vani:rolleyes:

scratch
18.10.2011., 16:09
taj ventil imam ali trebam elektroniku koja regulira tim ventilom,to je za rućno podešavanje,a ja trebam elektronsko,koje radi na vanjsku temperaturu.npr... ako je vani 18 stupnjeva ja trebam jako malu temperaturu vode u podnom,a ako je -18 onda je opet druga prića mislim da sad razumijete što trebam.trebam elektroniku koja će regulirati temperaturu u odnosu kak je vani:rolleyes:

ne postoji elektronika koja "regulira tim ventilom" - kako si i sam napisao - "to je za rucno podesavanje"
ako zelis automatsku regulaciju svega, izbaci taj termostatski ventil i ides s klasicnom pricom s mis ventilom s motornim pogonom, regulatorom i sobnim termostatom

u stvari, nemoj ga izbaciti - mozes ga ostaviti kao sigurnosnu opciju da ti limitira max temperaturu, ako nesto s regulacijom podje po zlu

Lee Champa
18.10.2011., 18:46
ako zelis automatsku regulaciju svega, izbaci taj termostatski ventil i ides s klasicnom pricom s mis ventilom s motornim pogonom, regulatorom i sobnim termostatom

Ne sobnim termostatom! Čemu bi služio:ne zna: već osjetilom na polaznom vodu između miš ventila i radijatora!

josip krizan
18.10.2011., 18:49
ne postoji elektronika koja "regulira tim ventilom" - kako si i sam napisao - "to je za rucno podesavanje"

u stvari, nemoj ga izbaciti - mozes ga ostaviti kao sigurnosnu opciju da ti limitira max temperaturu, ako nesto s regulacijom podje po zlu

motorni pogon dolazi na taj ventil,umjesto te plastike za okretanje rućno,ja imam taj ventil da može i rućno i elektronski pogon gore stavim slike vidjet ćete

sasase
18.10.2011., 19:13

trebas nekaj slicnog tome
http://www.seltron.si/archive_pdf/4.pdf

Zer
18.10.2011., 19:29
motorni pogon dolazi na taj ventil,umjesto te plastike za okretanje rućno,ja imam taj ventil da može i rućno i elektronski pogon gore stavim slike vidjet ćete

Niste mi odgovorili zašto ste se odlučili za simensovu automatiku?
Gdje se uopče može nabavit i za koju cijenu?
Ima li ju tko i kako je zadovoljan sa time?

Zer
18.10.2011., 19:35

Kao što sam već jedamput napisao:
Za upravljanje jednim troputnim ventilom za podno grijanje ti je već dovoljno samo ovo
http://www.seltron.si/index.php?mod=...=518&prodid=44

tu ti je i motorni pogon u sklopu s automatikom. Sumnjam da cijenom možeš proći povoljnije u bilo kojem drugom slučaju.

josip krizan
18.10.2011., 21:04
Niste mi odgovorili zašto ste se odlučili za simensovu automatiku?
Gdje se uopče može nabavit i za koju cijenu?
Ima li ju tko i kako je zadovoljan sa time?

ne,ne,nisam se odlućio za simens to su mi samo dali prijedlog

josip krizan
18.10.2011., 21:06
evo nekih slika gdje je taj ventil http://img266.imageshack.us/img266/7029/dsci3303.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/266/dsci3303.jpg/) http://img692.imageshack.us/img692/4329/dsci3302.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/692/dsci3302.jpg/) http://img855.imageshack.us/img855/7030/dsci3301.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/855/dsci3301.jpg/)

ramzay
19.10.2011., 05:54
Tako nešto sam i pretpostavljao, prema WV shemi. Ali, imam neku staru Grundfosovu pumpu, još trebam provjeriti je li miš ventil sa stare TAM-Stadlerice čemu, ali nisu niti oni pretjerano skupi, nekih 300-500kn.

Mislim da je TAM -Stadler, bo četveroputni ventil, a ti trebaš troputni ako ideš na spremnik.

Lee Champa
19.10.2011., 08:04
http://www.seltron.si/index.php?mod=...=518&prodid=44

Koji?

Zer
19.10.2011., 10:48
Koji?

automatika u sklopu s motornim pogonom (motorom). PROMATIC CMP25 10 Nm, 230V~, (1xVF)
desni klik, otvori vezu u novoj kartici

Zvon
19.10.2011., 13:07
automatika u sklopu s motornim pogonom (motorom). PROMATIC CMP25 10 Nm, 230V~, (1xVF)
desni klik, otvori vezu u novoj kartici

Mislim da sam jednog takvog videl u Merkuru u Sesvetama.

ramzay
19.10.2011., 18:07
trebas nekaj slicnog tome
http://www.seltron.si/archive_pdf/4.pdf
Da se malo uključim u ovu priču o regulaciji podnog grijanja.

Pogledao sam ovo što nudi SELTRON , a i SIEMENS ovu elektroniku sve je to ok , ali nigdje ja tu nevidim da je to predviđeno za regulaciju podnog grijanja.

Osobno smatram da podno grijanje u našim klimatskim uvjetima ne može biti osnovno grijanje , doživljavam ga kao nešto vrlo ugodno dok sam u šlapama i bade mantilu u sobi, ali kad dođem sav mokar smrznut sa unucima sa sanjkanja onda priljepim dupe na zidanu peć i grijem se.

A sad nešto malo ozbiljnije , kako uopće izregulirati proces koji je u opoziciji za dnevnom temperaturom 6-12 sati, Naime podno grijanje je jako jako inertno i na informaciju vanjskog senzora da je vani - 10 i da temperatura pada sa gradijentom od 3 stupnja na sat, procesor će na bazi nafilanih podataka izbaciti krivulju S 1,5 ( na primjer ) i po njoj regulirati temperaturu vode , ali dok se zagrije betonski estrih i senzor temperature u stanu osjeti promjenu proći će sati i sati , a dotle će Seltronov ili Simensov regulator podivljati jednostavno če ga integrator natjerati u zasičenje i on će pustiti maksimalnu moguču temperaturu u pod.

Nakon 12 sati , to jest sljedećeg dana može biti sunčani dan i vani može biti +10 a mi imamo pregrijani beton u podu , i sad integrator ide u drugu stranu i do daske zatvara miš ventil

Ovo nije replika na post kojeg je dao SASASE nego sam iskoristio njegov post zbog dobrog linka na Seltronov , inače jako dobar regulator.

Križan u jednom postu kaže da mu je preporučena Simensova elektronika , tko je to preporučio , lokalni šerif , ili neko tko se zaista kuži u regulaciju, sustava sa tako velikom inercijom ??????????

josip krizan
19.10.2011., 18:28
Da se malo uključim u ovu priču o regulaciji podnog grijanja.

Pogledao sam ovo što nudi SELTRON , a i SIEMENS ovu elektroniku sve je to ok , ali nigdje ja tu nevidim da je to predviđeno za regulaciju podnog grijanja.

Osobno smatram da podno grijanje u našim klimatskim uvjetima ne može biti osnovno grijanje , doživljavam ga kao nešto vrlo ugodno dok sam u šlapama i bade mantilu u sobi, ali kad dođem sav mokar smrznut sa unucima sa sanjkanja onda priljepim dupe na zidanu peć i grijem se.

A sad nešto malo ozbiljnije , kako uopće izregulirati proces koji je u opoziciji za dnevnom temperaturom 6-12 sati, Naime podno grijanje je jako jako inertno i na informaciju vanjskog senzora da je vani - 10 i da temperatura pada sa gradijentom od 3 stupnja na sat, procesor će na bazi nafilanih podataka izbaciti krivulju S 1,5 ( na primjer ) i po njoj regulirati temperaturu vode , ali dok se zagrije betonski estrih i senzor temperature u stanu osjeti promjenu proći će sati i sati , a dotle će Seltronov ili Simensov regulator podivljati jednostavno če ga integrator natjerati u zasičenje i on će pustiti maksimalnu moguču temperaturu u pod.

Nakon 12 sati , to jest sljedećeg dana može biti sunčani dan i vani može biti +10 a mi imamo pregrijani beton u podu , i sad integrator ide u drugu stranu i do daske zatvara miš ventil

Ovo nije replika na post kojeg je dao SASASE nego sam iskoristio njegov post zbog dobrog linka na Seltronov , inače jako dobar regulator.

Križan u jednom postu kaže da mu je preporučena Simensova elektronika , tko je to preporučio , lokalni šerif , ili neko tko se zaista kuži u regulaciju, sustava sa tako velikom inercijom ??????????

S tobom se slažem u svemu ovome,jedino kaj ja nebi dao podno grijanje za ni jedan radijator ili ni jednu peć tak da....kod podnoga ti je u svakom kutku isto toplo a kod radijatora samo na jednom mjestu vruće a na drugoj strani nije više ta temperatura na katu imam radijatore a dolje podno tak da mi je ipak ugodnije dolje,nema ljepšeg nego dok mi se noge smrznu a ja uđem u kuću na podno grijanje. svaka ćast kaj ti to sve napisao,neznam ni ja kak bi trebala regulirati ta elektronika nije mi jasno,daj neki savjet ti kako to riješiti,nemože stalno ić ista temperatura vode u podno nekad je toplo nekad hladno,nešto mora okretat taj ventil e sad to sve što si napisao neznam da kak će to funkcionirati s tim vremenom. jer to bi trebalo sve zadat ventilu prije nego bude hladno vani ili toplo,trebat ću bit spojen sa vremenskom prognozom hahahaha (ovo sa simensom nema veze to je samo neko spomenuo)

Zer
19.10.2011., 18:54
S tobom se slažem u svemu ovome,jedino kaj ja nebi dao podno grijanje za ni jedan radijator ili ni jednu peć tak da....kod podnoga ti je u svakom kutku isto toplo a kod radijatora samo na jednom mjestu vruće a na drugoj strani nije više ta temperatura na katu imam radijatore a dolje podno tak da mi je ipak ugodnije dolje,nema ljepšeg nego dok mi se noge smrznu a ja uđem u kuću na podno grijanje. svaka ćast kaj ti to sve napisao,neznam ni ja kak bi trebala regulirati ta elektronika nije mi jasno,daj neki savjet ti kako to riješiti,nemože stalno ić ista temperatura vode u podno nekad je toplo nekad hladno,nešto mora okretat taj ventil e sad to sve što si napisao neznam da kak će to funkcionirati s tim vremenom. jer to bi trebalo sve zadat ventilu prije nego bude hladno vani ili toplo,trebat ću bit spojen sa vremenskom prognozom hahahaha (ovo sa simensom nema veze to je samo neko spomenuo)

Sad malo o regulaciji grijanja. Na zadnja dva podna grijanja gdje sam ja radio automatiku namontirao sam Kromschroeder automatiku tip blabla (ako koga zanimaj detalji mogu napisati).
Automatika ima vanjski senzor, ali i sobni korektor (sobni osjetnik) koji se mantira npr u dnevnom boravku ili nekoj prostoriji koju uzimaš kao referentnu.
On ustvari korigira temperaturu polazne vode u pod određenu u odnosu na vanjsku temperaturu, a koja ima maximun npr 45C
U pravilu se na polaznu cijev podnog grijanja obavezno stavlja i granični termostat koji u slučaju nekog problema sa automatikom isključuje ( grijanje, pumpu, plamenik, šta je u kojem slučaju prihvatljivije).
Ja preferiram kombinaciju s sobnim korektorom jer on ustvari definira temp u prostoriji bez obzira kako to grijanje bilo tromo.
Ako si zadao sobnu temperaturu 24C on če je održavati tako bz obzira kako hladno bilo vani, ako je vani toplije automatika šalje npr temp vode od 29C u pod a sobni korektor u odnosu na vremenski period definira dali je ta tem dosta ili je treba povečati ili smanjit.....

Jedina mana podnom grijanju zbog tromosti je ta da nemožeš npr odrediti dnevnu temp npr 24, a nočnu npr 18 i ujutro očekivati da če se ta temp s 18C ako se kuča rashladila preko noči dići na 24C za 15min (kako to neki očekuju)
Automatika se nemože (zblesirati) ona može slati temp od 45C max u pod ako smo tako definirali i to je to.
Pošto je sistem trom , kad zagriješ kuću ona se ne može tako jako ohladiti, pošto si zagrijao veliku masu poda (pločica estriha, zida)
( zadnje grijanje koje je u fazi izrade je podno/zidna kombinacija)
Tako da je to ubiti dosta ujednačeno grijanje ti želiš npr 24C u kući i to je to, imaš 24, a automatika brine koja temperatura polaza treba da imaš šta si tražio bez obzira koja je vanjska temperatura. ( zato i košta dosta novaca)

Moglo bi se o tome dosta pisati, ali mislim da je to neka druga tema!

josip krizan
19.10.2011., 19:30
Sad malo o regulaciji grijanja. Na zadnja dva podna grijanja gdje sam ja radio automatiku namontirao sam Kromschroeder automatiku tip blabla (ako koga zanimaj detalji mogu napisati).
Automatika ima vanjski senzor, ali i sobni korektor (sobni osjetnik) koji se mantira npr u dnevnom boravku ili nekoj prostoriji koju uzimaš kao referentnu.
On ustvari korigira temperaturu polazne vode u pod određenu u odnosu na vanjsku temperaturu, a koja ima maximun npr 45C
U pravilu se na polaznu cijev podnog grijanja obavezno stavlja i granični termostat koji u slučaju nekog problema sa automatikom isključuje ( grijanje, pumpu, plamenik, šta je u kojem slučaju prihvatljivije).
Ja preferiram kombinaciju s sobnim korektorom jer on ustvari definira temp u prostoriji bez obzira kako to grijanje bilo tromo.
Ako si zadao sobnu temperaturu 24C on če je održavati tako bz obzira kako hladno bilo vani, ako je vani toplije automatika šalje npr temp vode od 29C u pod a sobni korektor u odnosu na vremenski period definira dali je ta tem dosta ili je treba povečati ili smanjit.....

Jedina mana podnom grijanju zbog tromosti je ta da nemožeš npr odrediti dnevnu temp npr 24, a nočnu npr 18 i ujutro očekivati da če se ta temp s 18C ako se kuča rashladila preko noči dići na 24C za 15min (kako to neki očekuju)
Automatika se nemože (zblesirati) ona može slati temp od 45C max u pod ako smo tako definirali i to je to.
Pošto je sistem trom , kad zagriješ kuću ona se ne može tako jako ohladiti, pošto si zagrijao veliku masu poda (pločica estriha, zida)
( zadnje grijanje koje je u fazi izrade je podno/zidna kombinacija)
Tako da je to ubiti dosta ujednačeno grijanje ti želiš npr 24C u kući i to je to, imaš 24, a automatika brine koja temperatura polaza treba da imaš šta si tražio bez obzira koja je vanjska temperatura. ( zato i košta dosta novaca)

Moglo bi se o tome dosta pisati, ali mislim da je to neka druga tema!

Da,da,da.sve razumijem i sve mi je jasno.ja to ni ne želim,želim da mi je temperatura stalno ista. bolje da pišu ljudi koji se razumiju u to nego neko bez veze. koliko dođe ta elektronika sa postavljanjem znaći samo elektronika i motor koji dolazi na ventil,pošalji u pp

ramzay
20.10.2011., 08:00
Da,da,da.sve razumijem i sve mi je jasno.ja to ni ne želim,želim da mi je temperatura stalno ista. bolje da pišu ljudi koji se razumiju u to nego neko bez veze. koliko dođe ta elektronika sa postavljanjem znaći samo elektronika i motor koji dolazi na ventil,pošalji u pp

Za početak, uguglaj , ili nazovi HERZ u Zagrebu( g. Zečević) i pitaj za set za podno grijanje, isto imaš i kod Oventropa ventil RTL.

Jednostavno do jaja , a efikasno, pouzdano i jeeeeeftino.

A ono sa regulacijom preko praćenja temperature vani i sa vremenskom prognozom, i inercijom sustava od 12 sati zaboravi , to nisu u stanju riješiti ni moji suradnici, a dečki su pravi lavovi.

Na direktni upit samo su me podozrivo pogledali i u sebi se vjerojatno zapitali ili sam se opet napio onog delanca ili opet brao gljive u šumi, a možda oboje.

Zer
20.10.2011., 09:31
Za početak, uguglaj , ili nazovi HERZ u Zagrebu( g. Zečević) i pitaj za set za podno grijanje, isto imaš i kod Oventropa ventil RTL.

Jednostavno do jaja , a efikasno, pouzdano i jeeeeeftino.

A ono sa regulacijom preko praćenja temperature vani i sa vremenskom prognozom, i inercijom sustava od 12 sati zaboravi , to nisu u stanju riješiti ni moji suradnici, a dečki su pravi lavovi.

Na direktni upit samo su me podozrivo pogledali i u sebi se vjerojatno zapitali ili sam se opet napio onog delanca ili opet brao gljive u šumi, a možda oboje.

Oventrop RTL nije predviđen za reguliranje sustava podnog grijanja, već za reguliranja samo jednog kruga (kraćeg, npr kupaonica) grijanja.
Radi na principu da pusti doslovno vruču vodu iz sistema radijatorskog grijanja, npr 60C pa kad termo glava na povratnoj cijevi osjeti tu temperaturu, tada zatvori protok kroz podno!
Tek tada nemaš nikakvu regulaciju!
Slagao sam to na jednom mjestu, i čovjek sad plače što nije radio klasičan sustav mješanja s automatikom. (nakon što sam ga odveo da vidi kako bi podno grijanje trebalo raditi)

Ramzay, pošalji dečke automatičare na neku edukaciju, to su osnove automatike grijanja, neču ni pitat šta rade kad im jedno obično podno grijanje zadaje probleme.

Da ne zaboravim reći, nikakva automatika nemože pomoći ako sam sustav nije dobro izveden, npr, izolacija ispod cijevi,promjer i dužina pojedinih krugova, debljina podloge ili estriha, šta je u završnom sloju pločice, parketi, laminati, nekoliko slojeva tepiha:) itd.

ujo91
20.10.2011., 13:28
Bog ljudi,
ajde da i ja opet nešto pitam jer pravim novu prostoriju u koju ću izmjestiti junkersov kotao (onaj super go..., ovaj: supraclass Comfort S 42 kW) koji sada grije Tam stadler 40 kW (kotao, na lož ulje, sa bojlerom) - kad se zagrije voda 90° C pali se pumpa i šalje vodu Stadler i kada se voda u junkersu ohladi na 65°C pumpa se gasi, a pumpa od stalerice prema instalaciji radi stalno...
I sada ja mislim bez ikakvih drugih kerfeka izmjestiti junkers u novu prostoriju sa novim dimnjakom a stalericu izbaciti iz kruga i umjesto nje postaviti spremnik od 1000 ili 2000 l... jedino mislim ako je potrebno izmjeniti exspanzijsku... što mislite hoće li ovako raditi i hoću li ja odmah imati toplu vodu u instalaciji bez da se čitav spremnik zagrije ( i koliko će biti potrebno za to)... što mislite...

Lee Champa
20.10.2011., 14:29
Dečki, imam podno ohoho godina i ne smrzavam se!
Imao sam "bijesnu" automatiku - sve izbacio, ostala samo cirkulaciona!
Podno tjera kotao na ložu sa termostatom koji uključuje plamenik na oko 50-55C!
Sada kompletiram novu kotlovnicu sa centrometalovim kotlom BioStar 17 i pomoćnim štadlerovim na ložu. Imam u spremnik RET500 na kojeg će doći i 2 sunčana cijevna kolektora. Za održavanje temperature podnog morat ću ugraditi i automatski miš ventil (razmišljam o onome bez pomoćne energije).
Radi se o području Siska gdje se očekuje najniža temperatura od -18C.

sasase
20.10.2011., 17:56
Bog ljudi,
ajde da i ja opet nešto pitam jer pravim novu prostoriju u koju ću izmjestiti junkersov kotao (onaj super go..., ovaj: supraclass Comfort S 42 kW) koji sada grije Tam stadler 40 kW (kotao, na lož ulje, sa bojlerom) - kad se zagrije voda 90° C pali se pumpa i šalje vodu Stadler i kada se voda u junkersu ohladi na 65°C pumpa se gasi, a pumpa od stalerice prema instalaciji radi stalno...
I sada ja mislim bez ikakvih drugih kerfeka izmjestiti junkers u novu prostoriju sa novim dimnjakom a stalericu izbaciti iz kruga i umjesto nje postaviti spremnik od 1000 ili 2000 l... jedino mislim ako je potrebno izmjeniti exspanzijsku... što mislite hoće li ovako raditi i hoću li ja odmah imati toplu vodu u instalaciji bez da se čitav spremnik zagrije ( i koliko će biti potrebno za to)... što mislite...

za taj kotel ti bu 1000l dovoljno da ga uspes kolko tolko normalno koristit
krug grijanja ce sa pravilnom istalcijom proradit u vrlo kratkom vremenu cirk 15 do 20 min

ramzay
20.10.2011., 19:29
Ramzay, pošalji dečke automatičare na neku edukaciju, to su osnove automatike grijanja, neču ni pitat šta rade kad im jedno obično podno grijanje zadaje probleme.

uguglaj " qadcopter eth "

Ne zadaje njima probleme podno grijanje , nego smisao svega toga, zašto radit svemirski brod od stana.

ivan hr
20.10.2011., 19:46
Jedno pitanjce,ovako,danas sam prvi put naložio centralku na drva (Buderus logano s121)sve super,ali kad sam večaras natrpao drva i zatvorio vrata na donja vata za čišćenje mi je 2-3 puta izbila zrak(vrata zatvorena).Poslije opet sve OK.
Neznam da li je netko imao sličan problem.

ramzay
20.10.2011., 21:37
Jedno pitanjce,ovako,danas sam prvi put naložio centralku na drva (Buderus logano s121)sve super,ali kad sam večaras natrpao drva i zatvorio vrata na donja vata za čišćenje mi je 2-3 puta izbila zrak(vrata zatvorena).Poslije opet sve OK.

Mislim da ti je slab cug u dimnjaku, zbog nedovoljno zraka za izgaranje vodik i monoksid ne gore nego se gomilaju i grunu s vremena na vrijeme.

Pokušaj regulirati zrak, daj joj više zraka.

Drugi trik je da je prvo malo zagriješ sa manjom količinom drva , a onda nakrkaš do daske.

Zvon
21.10.2011., 05:08

Jel' ti dobro zatvorena klapna za potpalu? A kad se to dogodilo: na početku gorenja ili kad je već bila postignuta nazivna temperatura vode? Imaš li dovoljan dotok zraka u kotlovnicu? Jesu li drva dovoljno suha?

Kolega Ramzay, ta peć ima odsisni ventilator, pa se efekt slabog dimnjaka nabi smio manifestirati, osim ak to nije onda kad ventilator prestane raditi.

sasase
21.10.2011., 05:14
pumpanje peci nist novo na tim kotlovima jos ak nema spremnik onda ce se to cesce dogadat
dodal je novo gorivo a dok se piroliza nazad uspostavi i stabilizira evo ovakvih pojava

ramzay
21.10.2011., 06:07
IVAN HR

Odakle si , javi na pp.

Mislim da su Zvon i Sasase u pravu stvar se zagrijala , voda u kotlu topla , a potrošnja mala , jučer je bilo oko 10 C u Zagrebu. Automatika je isključila ventilator, prorodni cug je preslab, vjerojatno i drva mokra . Piroliza nije uspostavljena i stvar je grunula.

Ivane obrati pažnju kod slijedećeg loženja na temperaturu vode i da li radi ventilator, peć prije no što grune kao da hvata zalet , kao da čisti grlo , malo pusti dima van , oblak veličine šake , onda ga uvuče , pa opet i onda grune.

Zer
21.10.2011., 06:35
uguglaj " qadcopter eth "

Ne zadaje njima probleme podno grijanje , nego smisao svega toga, zašto radit svemirski brod od stana.

qadcopter eth ??? helikopter s četiri elise???

Ma slažem se, ali imaš ljudi, a još više projektanata koji si daju mašti na volju pa gnjave s kojekakvim projektima instalacija.....
Sve možemo riješit, ali to i kooooštaaaa:):)
Pa neka onda projektiraju bjesne sisteme!! Uglavnom investitori popiz... pa navale na projektanta, pa onda on radi preinake na instalacijama (uglavnom u dogovoru s nama izvođačima) i tako u krug....
Ima svega i sve se može napraviti, pitanje je samo koliko to košta i koliko je ko spreman platiti!

ivan hr
21.10.2011., 07:04
Mislim da ti je slab cug u dimnjaku, zbog nedovoljno zraka za izgaranje vodik i monoksid ne gore nego se gomilaju i grunu s vremena na vrijeme.

Pokušaj regulirati zrak, daj joj više zraka.

Drugi trik je da je prvo malo zagriješ sa manjom količinom drva , a onda nakrkaš do daske.

Hvala na svijetima,to se dogodilo dok je vantilator radio.Vjerojatno se to neće događati kad dođe prava zima i kad bude max.iskoristivost!

ujo91
21.10.2011., 07:13
Quote:
ujo91 kaže:
Bog ljudi,

krug grijanja ce sa pravilnom istalcijom proradit u vrlo kratkom vremenu cirk 15 do 20 min

Instalacija će ostati ista: pumpa između kotla i spremnika, exspanzijska, bez ladomata i miš ventila...(na ovo sam najviše mislio zbog svega izrečenog na forumu) na kotlu sig,grupa, pumpa u instalaciji, na radijatorima termo ven. ...
Da li uzeti obični spremnik ili sa izmjenjivačem...
I s obzirom da izbacujem peć na ložu koja je na sebi imala bojler od 180l, mislim ugraditi posebno kombi. bojler od 120l i kako ga spojiti ... u slučaju kao radijator imali kakav termo ventil koji će zatvoriti dovod po postizanju odgovarajuće temperature...
Ovo će postaviti majstor, ako se to može tako nazavati, jer na prvi spomen ovog plančića majstor priučeni (nema drugih) mi kaže šta će ti spremnik uz peć na kruto gorivo, pa to nitko ne stavlja, ne vidi on potrebe za tako nešto glupo...
I još nešto da napomenem, donji dio peći sam obložio provizorno šamotnim ciglama (ne znam koliko imaju šamota, cigle su malo crvenkaste izvađene iz Kraljice peći) i ne vidim neko poboljšanje jer mi dimnjak slabo vuče, iako je vidljivo da duže drži toplotu na tom mjestu, te cigle pucaju i nema problema da će se iza cigli na stijenci kotla skupljati bilo što jer je vidljiva suha površina bez ikakvog kondenzata...

Lee Champa
21.10.2011., 08:57
.. na donja vata za čišćenje mi je 2-3 puta izbila zrak................Neznam da li je netko imao sličan problem.

Meni se to dogodilo na regulirajučoj klapni (onoj na lancu) - suknuo plamen. Ofurilo me pošteno po lijevoj nozi i to od spreja koji se našao u otpadnim papirima, kori i piljevini:mad:

ramzay
21.10.2011., 09:54
Oventrop RTL nije predviđen za reguliranje sustava podnog grijanja, već za reguliranja samo jednog kruga (kraćeg, npr kupaonica) grijanja.
Radi na principu da pusti doslovno vruču vodu iz sistema radijatorskog grijanja, npr 60C pa kad termo glava na povratnoj cijevi osjeti tu temperaturu, tada zatvori protok kroz podno!
Tek tada nemaš nikakvu regulaciju!
Slagao sam to na jednom mjestu, i čovjek sad plače što nije radio klasičan sustav mješanja s automatikom. (nakon što sam ga odveo da vidi kako bi podno grijanje trebalo raditi)

Nemam puno mogućnosti za eksperimentiranja sa podnim , osim kod sina u stanu. Tamo je plinski kombi bojler i radijatori , podno je kao pomoćno grijanje, i tamo su keramičke ploćice u blagovaoni i dijelu boravka, hodniku i kupaoni, i tamo RTL zadovoljava.

Na drugom je mjestu kotao na drva sa spremnikom 3000 l i termostatskom regulacijom polazne vode na 55C, u kupaonu i boravak je stavljeno podno sa dva RTL a i tamo isto RTL zadovoljava.

Planiram ove zime tu dilemu oko RTL a riješiti tako da na određene točke na podu zaljepim senzore temperature i da u 8 točaka mjerim ravnomjernost zagrijavanja uz simulaciju otvaranja prozora i slično.

Stvar je vrlo jeftina i jednostavna i zaslužuje veću pažnju i više primjene.

Naravno da je susatav sa odvojenim krugom za podno daleko povoljniji jer podno radi i kad u spremniku nema više vode za radijatorsko grijanje, ali su troškovi ogromni, tada su to ipak dva paralelna sustava grijanja.

Naravno da me još nitko nije ubjedio ni dokazao da je samo sa podnim moguće grijati kuću u kontinentalnoj hrvatskoj , a da se pod ne pregrijava, i da izolacija kuće ne košta bogatstvo.

nike321
21.10.2011., 11:06
Naravno da me još nitko nije ubjedio ni dokazao da je samo sa podnim moguće grijati kuću u kontinentalnoj hrvatskoj , a da se pod ne pregrijava, i da izolacija kuće ne košta bogatstvo.

Moguće je gdje god su gubici topline manji od 100W po m2. Iznad toga se mora kombinirati s radijatorima.

ramzay
21.10.2011., 19:46
http://img233.imageshack.us/img233/7017/stolovipodno2.jpg

Kad smo kod podnog grijanja , ovo nije podno , reklo bi se da je nešto ispod stola , ali nikakvi radovi " ispod stola".

Preko cijevi dođe stol , a na njega tegle sa cvijećem , tisuće tegli, i tisuće kilovata snage.

ramzay
21.10.2011., 19:53
http://img268.imageshack.us/img268/2050/uepih.jpg

Za par dana će to biti žuti tepih 50x10 m

buderus
22.10.2011., 17:06
Ljudi jedno pitanje u vezi pumpe za centralno na drva,imam pirolizu s121 i oventrop u kojem je pumpa Grundfos 25-60 s tri brzine,sad me zanima da li pumpa mora stalno raditi ili se mora ponekad ugasiti,mislim zbog pregrijavanja pumpe.:ne zna:
Možda ovo nekome zvuči smiješno,ali novi sam u grijanju na drva,pa me eto zanima.
Svaki odgovor će dobro doći!:)

Lee Champa
22.10.2011., 18:00
..mislim zbog pregrijavanja pumpe.:ne zna:

Dok ima vode u pumpi nema pregrijavanja - čak i kad nema cirkulacije!:kava:

ivan hr
22.10.2011., 18:40
:Pivo:

ramzay
22.10.2011., 18:52
Dečki tko ima dva spremnika ( špajhera) i kako su spojeni , bile su fotke toga , ali ne znam gdi. Častim s delancem onog tko mi pom ogne.

buderus
22.10.2011., 19:02

Super,hvala!

Lee Champa
22.10.2011., 19:05
Dečki tko ima dva spremnika ( špajhera) i kako su spojeni , bile su fotke toga , ali ne znam gdi. Častim s delancem onog tko mi pom ogne.

Imaš PM, a mogu dodati i ovo što sam skidao sa Foruma!

sasase
22.10.2011., 20:49
inicijator teme je stavio shemu sa dva spremnika

vlado7
22.10.2011., 22:30
bok decki!citam i bas mi je zanimljivo
imam jedno pitanje, jel se moze lozit kotao tvt 35kw 87god(dosad nije nikad radio, pusten juce u pogon)na cokove?

i sta je ispravno stavit pumpu ispod ili iznad cetveroputog ventila,na centrometal shemi je pumpa pa tek onda cetveroputi

ramzay
23.10.2011., 05:08
bok decki!citam i bas mi je zanimljivo
imam jedno pitanje, jel se moze lozit kotao tvt 35kw 87god(dosad nije nikad radio, pusten juce u pogon)na cokove?

Koje ti je to gorivo ????

Ako si mislio na oklasak kukuruza (čok, čoka,stručak,čutka, corncorb) u principu možeš ali se nećeš baš puno ogrijati.

Sad pobrani kukuruz , kojeg imaš u klipu u kuružnjaku ima vlagu W= 36 ( 40)%, kroz zimu će to pasti na W= 17 % ( možda , zavisi kakav ti je kuružnjak ).

Ja čuvam kuruzu u potkrovlju dvorišne zgrade i nikada ne postignem vlagu od 10 -14 % koja je kao optimalna za čuvanje, i korištenje.

Oklasak sa vlagom w=10% ima nižu ogrijevnu vrijednost u odnosu na bilo koje drvo iste vlage, iako je u narodu uvriježeno mišljenje da je oklasak super gorivo i da gori ko barut, to i nije tako.

Alo svoju peć napuniš sa dvije tri kante toga imaš velike šanse da peć prokuha, ali ne zato što je to jako gorivo nego što je sitno pa ima veliku površinu izgaranja i brzo plane ukupna količina goriva.

Znači kao potpala da i kao način da brzo digneš početnu temperaturu , a za kasnije ništa bolje od grabovog panja.

U oklasku ima 2% pepela ( 2-3 puta više nego u drvu ), pa i to malo guši vatru

Oklaska imaš malo , iako ti se čini velika hrpa.

Po normativu ako si ubrao 1000 kila kukuruznog zrna onda je na polju ostalo kukurzovine 720 Kg i kod tebe u dvorištu ima oklaska 180 Kg.( sve preračunato na vlagu w= 10 )

Oklasak je zanimljiv kao industrijsko gorivo , naime za sušenje jedne tone kukuruznog zrna sa vlage 36 na 14 % treba cca 90 kila oklaska , znači više nego dovoljno energije , i kad bi se malo onaj krmak i Jaca pozabavili sa našim selom gle čuda odjednom bi se pojavilo 40000 tona dizela (plavog)viška.

Naime godišnje se potroši u RH 40000 tona dizela na sušenje kukuruza.

Prije par godina sam vršio ispitivanja neke velike peći sa kukuruznim zrnom i sad radi sustav , automatika, dozirke , sve za 5, a dolazi moju unuk , tek prohodao , skuplja zrna sa poda i donosi mi u šačici par zrna i kaže

" dida ovo koka ammmm " i u pravu je dijete , a ja sam tada kurio par tona kukuruznog zrna dnevno, bilo je jeftinije od bilo kojeg drugog goriva , dva put jeftinije od peleta

ramzay
23.10.2011., 08:07
inicijator teme je stavio shemu sa dva spremnika

Ne mogu naći tu shemu , i volio bih to vidjeti i čuti iskustvo u tome.

Naime ja sam u nekoliko navrata spajao spremnike u seriju tako da prvi do kotla dobija vrelu vodu gore , a njegova hladna voda sa dna ide u drugoga na gornju stranu.

Nekidan su kod kolege došli ovlašteni serviseri , bar se tako deklariraju , od BOSCHA , ušli u kotlovnicu i izašli, jer dva spremnika nisu pripremljena za montažu, nisu kao kod Centrometala.

Nisam baš shvatio točno , što su postavili kao problem, ali navodno da Centrometal negdje u nekom katalogu ima spojena dva spremnika paralelno i po njihovom je to jedino ispravno rješenje.

Ajmo dečki pucajte.

vlado7
23.10.2011., 08:50
Koje ti je to gorivo ????

Ako si mislio na oklasak kukuruza (čok, čoka,stručak,čutka, corncorb) u principu možeš ali se nećeš baš puno ogrijati.

Sad pobrani kukuruz , kojeg imaš u klipu u kuružnjaku ima vlagu W= 36 ( 40)%, kroz zimu će to pasti na W= 17 % ( možda , zavisi kakav ti je kuružnjak ).

Ja čuvam kuruzu u potkrovlju dvorišne zgrade i nikada ne postignem vlagu od 10 -14 % koja je kao optimalna za čuvanje, i korištenje.

Oklasak sa vlagom w=10% ima nižu ogrijevnu vrijednost u odnosu na bilo koje drvo iste vlage, iako je u narodu uvriježeno mišljenje da je oklasak super gorivo i da gori ko barut, to i nije tako.

Alo svoju peć napuniš sa dvije tri kante toga imaš velike šanse da peć prokuha, ali ne zato što je to jako gorivo nego što je sitno pa ima veliku površinu izgaranja i brzo plane ukupna količina goriva.

Znači kao potpala da i kao način da brzo digneš početnu temperaturu , a za kasnije ništa bolje od grabovog panja.

U oklasku ima 2% pepela ( 2-3 puta više nego u drvu ), pa i to malo guši vatru

Oklaska imaš malo , iako ti se čini velika hrpa.

Po normativu ako si ubrao 1000 kila kukuruznog zrna onda je na polju ostalo kukurzovine 720 Kg i kod tebe u dvorištu ima oklaska 180 Kg.( sve preračunato na vlagu w= 10 )

Oklasak je zanimljiv kao industrijsko gorivo , naime za sušenje jedne tone kukuruznog zrna sa vlage 36 na 14 % treba cca 90 kila oklaska , znači više nego dovoljno energije , i kad bi se malo onaj krmak i Jaca pozabavili sa našim selom gle čuda odjednom bi se pojavilo 40000 tona dizela (plavog)viška.

Naime godišnje se potroši u RH 40000 tona dizela na sušenje kukuruza.

Prije par godina sam vršio ispitivanja neke velike peći sa kukuruznim zrnom i sad radi sustav , automatika, dozirke , sve za 5, a dolazi moju unuk , tek prohodao , skuplja zrna sa poda i donosi mi u šačici par zrna i kaže

" dida ovo koka ammmm " i u pravu je dijete , a ja sam tada kurio par tona kukuruznog zrna dnevno, bilo je jeftinije od bilo kojeg drugog goriva , dva put jeftinije od peleta

da od kukuruza cokovi.kod njega su su od prosle godine,mislio sam dali ima kakve veze radi trajnosti kotla prejaka vatra i to,ipak je to kotao87god samo sto nije nikad u njemu upaljena vatra do neki dan? to sam radio kod kolege a on ima puuuuuno cokova,pa se bojim da nesmrda pec prevelikom temperaturom.

i jos nesto! ima dimnjak 14-30 cm supljina,6 metara od korisnog prostora visina a pec je TVT standard 35kw.u papirima pise da mora imati promaju 20 (pa).e sad jel ovaj dobar?
hvala ti na prethodnom odgovoru

vlado7
23.10.2011., 09:29
Ne mogu naći tu shemu , i volio bih to vidjeti i čuti iskustvo u tome.

Naime ja sam u nekoliko navrata spajao spremnike u seriju tako da prvi do kotla dobija vrelu vodu gore , a njegova hladna voda sa dna ide u drugoga na gornju stranu.

Nekidan su kod kolege došli ovlašteni serviseri , bar se tako deklariraju , od BOSCHA , ušli u kotlovnicu i izašli, jer dva spremnika nisu pripremljena za montažu, nisu kao kod Centrometala.

Nisam baš shvatio točno , što su postavili kao problem, ali navodno da Centrometal negdje u nekom katalogu ima spojena dva spremnika paralelno i po njihovom je to jedino ispravno rješenje.

Ajmo dečki pucajte.

moja firma je radila prije nekoliko godina visman kotao na pirolizu 80kw i 3 pufera po tisucu litara koje smo spojili u seriju.(ali se vise nesjecam kako je tocno islo)
to je napravljeno u jednoj firmi a covjek koji lozi kaze da mu treba jedan dan da ugrije tu vodu.tako da mora loziti i preko vikenda jel ako pocne lozit u ponedjeljak ujutro ovi u kancelarijama se smrznu.

morao bi potrazit projekat ako je jos na zivotu negdje:ne zna:

sasase
23.10.2011., 09:53
evo slikica

jedan il dva isti vrag voda se ponasa uvjek isto

http://img845.imageshack.us/img845/6877/instalacijatrenutna.jpg

vlado7
23.10.2011., 09:56
evo bas drzim tehnicko uputstvo od centrometal bio tec kotla,i tamo su puferi spojeni gore dolje

sad bih najradije otiso tamo u kotlovnicu u prijasnjem postu spominjanu i posliko sve,mislim da smo tamo spajali paralelno spremnike

sasase
23.10.2011., 10:10
moja firma je radila prije nekoliko godina visman kotao na pirolizu 80kw i 3 pufera po tisucu litara koje smo spojili u seriju.(ali se vise nesjecam kako je tocno islo)
to je napravljeno u jednoj firmi a covjek koji lozi kaze da mu treba jedan dan da ugrije tu vodu.tako da mora loziti i preko vikenda jel ako pocne lozit u ponedjeljak ujutro ovi u kancelarijama se smrznu.

morao bi potrazit projekat ako je jos na zivotu negdje:ne zna:

onda su nest grdo sjebali ja pokrenem krug grijanja za 20 minuta sa polaznom temperaturom 20c
pufer je samo prolazni clanak u instalaciji tek kad se zadovolje potrebe po energiji u objektu + sanitarna voda tek onda pocinje njegovo punjenje

ramzay
23.10.2011., 10:43
da od kukuruza cokovi.kod njega su su od prosle godine,mislio sam dali ima kakve veze radi trajnosti kotla prejaka vatra i to,ipak je to kotao87god samo sto nije nikad u njemu upaljena vatra do neki dan? to sam radio kod kolege a on ima puuuuuno cokova,pa se bojim da nesmrda pec prevelikom temperaturom.

i jos nesto! ima dimnjak 14-30 cm supljina,6 metara od korisnog prostora visina a pec je TVT standard 35kw.u papirima pise da mora imati promaju 20 (pa).e sad jel ovaj dobar?
hvala ti na prethodnom odgovoru

Ako TVT ima regulator propuha , Samsona sa lencem , koji spusti klapnu ne može se ništa dogoditi, samo je kvaka u tome da se mora ložiti kanta oklasaka svakih desetak minuta . Računaj malo , odnosno odvagni , puna kanta oklasaka , kao jedna cjepanica grabovuine ili bukovine.

Ja bih oklasak koristio za potpalu , ali ne kao glavno gorivo.

vlado7
23.10.2011., 11:03
Ako TVT ima regulator propuha , Samsona sa lencem , koji spusti klapnu ne može se ništa dogoditi, samo je kvaka u tome da se mora ložiti kanta oklasaka svakih desetak minuta . Računaj malo , odnosno odvagni , puna kanta oklasaka , kao jedna cjepanica grabovuine ili bukovine.

Ja bih oklasak koristio za potpalu , ali ne kao glavno gorivo.

nije bio regulator sa kotlom,ja sam ga kupio,mislim ono,klasika regulator propuha na takvim pecima na lancic

kolega ima nesto malo svoje sume i prije 10 dana je iso u drva.sad kako ce to gorit neznam zato sam PITAO ZA DIMNJAK jel dobar ili ne, (drvo je bagrem)

nemos mu dokazat da nemoze samo cokovima lozit,a ima samo dva metra suhih drva

sasase
23.10.2011., 11:03
ovo je vec stoti naziv za ruclje sukline i pitaj boga kak se tom jos veli
dobro gorivo za recimo kurit prek ljeta za sanitarnu vodu al treba dobar zar da bi oni dobro goreli jer inace ostavljaju puno cade

vlado7
23.10.2011., 11:12
onda su nest grdo sjebali ja pokrenem krug grijanja za 20 minuta sa polaznom temperaturom 20c
pufer je samo prolazni clanak u instalaciji tek kad se zadovolje potrebe po energiji u objektu + sanitarna voda tek onda pocinje njegovo punjenje

NEZNAM!!!mi smo sve spojili po projektu napunili sistem i otisli

poslje je dosao viessmanov serviser to sve pospajo i to je to

kasnije smo dolazili na taj objekat i lozac mi je to rekao,sad gdje je kvaka neznam :confused: jel po onoj racunici 1kw-50litara ovaj sistem ima jos prostora, posto su samo 3 pufera po tisucu litara

objekt koji se grije je udaljen nekih 35m od kotlovnice,idu u zemlji predizolirane cijevi

sasase
23.10.2011., 12:43
definicija 1kw=50 L orijentacijska
jos bolja orijentacijaka vrednost je da je spremnik sposoban progutat jedno puno punjenje peci bez oduzimanja energije
al svaki sistem je individua , i treba u racunicu ubacit sve od gubitaka zgrade do navika i zelja potrosaca do samih tehnickih ogranicenja sistema a to bas nije jednostavno ukomponirat

Zvon
23.10.2011., 13:28
definicija 1kw=50 L orijentacijska
jos bolja orijentacijaka vrednost je da je spremnik sposoban progutat jedno puno punjenje peci bez oduzimanja energije
al svaki sistem je individua , i treba u racunicu ubacit sve od gubitaka zgrade do navika i zelja potrosaca do samih tehnickih ogranicenja sistema a to bas nije jednostavno ukomponirat

Da potvrdim tvoje navode, a već sam o tome pisal prije: 1kW ~ 50Lit nema nekog smisla.
Točniji je proračun:
Volumen spremnika = volumen ložišta kotla x 11...14
11 za kotlove sa lošijim iskorištenjem ili pak za slabiju izolaciju objekta
14 za kotlove s boljim iskorištenjem.

mranderson
23.10.2011., 13:36
..Volumen spremnika = volumen ložišta kotla x 11...14...
da utvrdimo 'gradivo', to je volumen kotla u L, koji je razlicit kod svakog proizvodaca peci, misli se na kolicinu vode u samome kotlu ??
po tome bi izaslo da ja moram imati 'samo' 49 x 11= 539 Litara spremnik :ne zna: ??

sasase
23.10.2011., 13:47
pa osnovni cilj spremnika je da izigrava zamajac kod kotla, da ga drzi u rezimu naefikasnijeg rada a to je da kad gori gori
to sto on donosi nekakav vid komfora i sa dobrom automatikom daje nama mogucnost koristenja energije kad nama treba to je druga stavka

sasase
23.10.2011., 13:56
Zvon
kak napreduje kod tebe u kojoj si fazi

a nema nam ni Plus-a jel to vec grije ?

Zvon
23.10.2011., 14:22
da utvrdimo 'gradivo', to je volumen kotla u L, koji je razlicit kod svakog proizvodaca peci, misli se na kolicinu vode u samome kotlu ??
po tome bi izaslo da ja moram imati 'samo' 49 x 11= 539 Litara spremnik :ne zna: ??

Volumen ložišta, tam gdje idu drva, jer to tu je spremljena određena količina (kemijske) energije, a ne volumen vode u kotlu, jer on nema nikakve veze s tim.
Sasase kak ide? Onak kak si videl zadnji put kad si bil pri meni.

ramzay
23.10.2011., 15:19
evo slikica

jedan il dva isti vrag voda se ponasa uvjek isto

http://img845.imageshack.us/img845/6877/instalacijatrenutna.jpg

nije baš isto , tko garantira da u ovoj shemi veći dio vrele vode nebude išao u prvi spremnik, oni ventili za zatvaranje sigurno ne.

Zvon ti si imao neke fotke i sheme

mranderson
23.10.2011., 15:21
Volumen ložišta, tam gdje idu drva, jer to tu je spremljena određena količina (kemijske) energije, a ne volumen vode u kotlu, jer on nema nikakve veze s tim.
Sasase kak ide? Onak kak si videl zadnji put kad si bil pri meni.
Zvon hvala, ali kod mene se situacija mijenja samo malo na 2 posta iznad proračun, jer mi pise da mi je volumen komore izgaranja (u prospektu od peći) 51 L što znači da moja Bosh 3000H treba 'samo' 561-714 (max) L spremnik.

Po onom izračunu 50L po kilowatu, ima ih 29 na drva, trebam 1450L!
Mislim da je to jaaaaaaaaako velika razlika. I koji ja sad da na kraju kupim, ugradim :ne zna: ??

p.s. i mala isprika svima, krivo sam napisao, moj kotao nema 49L vode, nego 39! oprostite na krivom podatku.

sasase
23.10.2011., 16:13
nije baš isto , tko garantira da u ovoj shemi veći dio vrele vode nebude išao u prvi spremnik, oni ventili za zatvaranje sigurno ne.

zakon spojenih posuda
istina da ce bit prvi malo topliji al ne sa puno razlike to jest taj koji ima veci otpor ce malo kasni
spoji dve obicne posude pod jednom kuri i vidjet ces da ce se podjenako grijat
ovak i onak je to trom sistem tak da par C ne igra ulogu

plus
23.10.2011., 17:15
a nema nam ni Plus-a jel to vec grije ?
Pratim Vas ali ne pišem, da ne maltretiram ekipu; inače sam sve staro izvadio prije desetak dana iz "kotlovnice" van i ide u staro željezo. Podrum nije do sad bio ožbukan, pa sam htio iskoristiti jedinstvenu priliku i dati ožbukati barem taj dio gdje dolazi druga oprema. Čekam zidare više od tjedan dana. Izgubio sam živce nabavio sav materijal i sam zasidao još jedan novi prezid. Pošto nemam pojma o žbukanju, a ispod plafona je ovo:

http://i137.photobucket.com/albums/q205/mikrosom/DSC03601.jpg

zato moram biti zahvalan mojem ocu od 73 godine koji je podmetnuo leđa i to mi je ovaj petak i jučer u subotu ožbukao.

http://i137.photobucket.com/albums/q205/mikrosom/DSC03595.jpg

Danas iako je nedjelja u jutro u 9 sati sam sakupio ekipu (dva zeta i šogor, naravno i ja) i navukli smo opremu u novi prostor za kotlovnicu.

http://i137.photobucket.com/albums/q205/mikrosom/DSC03605.jpg

U donjem lijevom kutu fotografije se vidi kao nešto crno vidi vrh "druge" peći bez oplate da se oplata kod transporta po stepenicama u podrum ne bi bila uništila; iznad bijelo je "kombinirani" bojler (strujni grijač i spirala za vrelu vodi iz peći) za pripremu tople vode, vidi se nova crvena ekspanziona 300 lit i moj sivi spremnik 1200 lit.
Desno pokraj kraj dimnjaka se vide stare cijevi i grudfusica...

Eto radim ja - sam sam svoj majstor. :)

bluskay02
23.10.2011., 19:23
malo da se vratim na temu o ovoj vrsti grijanja...

imam nekih pitanja na koja nisam našao konkretan odgovor..

1.promjer dimnjaka da li je dovoljan fi 16 cm zidan sitnom ciglom...

2. koliku ekspanzionu posudu moram imati (litara) za grijanje 6 radijatora 3 u prizemlju i 3 na katu (moguće da bude i 5 ali nebitno)...

3. da li stoji tvrdnja 100W/m2 ako da koliko je to članaka 1,2 ili...

4.gdje nabaviti u Sl.Brodu ono štoo se ugrađuje u peć (mislim da se zove izmjenjivač topline)...

5.koji su sve djelovi potrebni da centralno funkcionira...

"kotlovnica" bi se nalazila u prizemlju tj.zimskom vrtu...

6. koliko bi to trošilo drva ako je moguće barem približno izračunati...

ovom da dodam da je kuća dobro izolirana (ima još za dovršit ali manje bitno)... zidana je yoting blokom od 30cm... ima izolaciju od 5 cm (stiropora) na blok krov izoliran (23cm).

dosadašnja situacija je bila 5,6 m3 drva po sezoni za grijalo se otprilike 50 m2... sad grijem i kat cca.još 50 m2 i pri ovim temperaturama može ugrijati sve kako bude pri manjim temperaturama neznam...

BrankicaMili
23.10.2011., 20:13
Deca bok. Imala bi jedno pitanje.
Htela bi si staviti centralno na drva u vikendici.
Na doljnoj etaži mi je kuhinja a na gornjoj dve sobe i kupaona.
Htela bi izvesti etažno centralno bez pumpe na struju.
Peć za centralno bi stavila u kuhinju tak da sama peć grije kuhinju a topla voda kaj se diže sama od sebe da grije gornje tri prostorije sa radijatorima.

Kaj mislite o tome?
Jel bi to funkcioniralo?
Hvala

Zvon
23.10.2011., 20:18
Deca bok. Imala bi jedno pitanje.
Htela bi si staviti centralno na drva u vikendici.
Na doljnoj etaži mi je kuhinja a na gornjoj dve sobe i kupaona.
Htela bi izvesti etažno centralno bez pumpe na struju.
Peć za centralno bi stavila u kuhinju tak da sama peć grije kuhinju a topla voda kaj se diže sama od sebe da grije gornje tri prostorije sa radijatorima.

Kaj mislite o tome?
Jel bi to funkcioniralo?
Hvala

A ko ti bu to kuril zimi dok su veliki minusi, da se stvar ne smrzne? Ak znaš odgovor na to pitanje, dalje je lako...

Zvon
23.10.2011., 20:19
Zvon hvala, ali kod mene se situacija mijenja samo malo na 2 posta iznad proračun, jer mi pise da mi je volumen komore izgaranja (u prospektu od peći) 51 L što znači da moja Bosh 3000H treba 'samo' 561-714 (max) L spremnik.

Po onom izračunu 50L po kilowatu, ima ih 29 na drva, trebam 1450L!
Mislim da je to jaaaaaaaaako velika razlika. I koji ja sad da na kraju kupim, ugradim :ne zna: ??

p.s. i mala isprika svima, krivo sam napisao, moj kotao nema 49L vode, nego 39! oprostite na krivom podatku.

1000-darku, baš kak i g. Plus. Znači, dva punjenja peći.

BrankicaMili
23.10.2011., 21:46
A ko ti bu to kuril zimi dok su veliki minusi, da se stvar ne smrzne? Ak znaš odgovor na to pitanje, dalje je lako...

Kak se može smrznut u kući?
Osim toga kaj se to ne puni antifrizom ili tak nečim?

Zvon
23.10.2011., 23:36
Kak se može smrznut u kući?
Osim toga kaj se to ne puni antifrizom ili tak nečim?
Pa kak se nebi moglo smrznuti ak temperatura padne ispod 0 C tijekom nekoliko dana.
Može se puniti antifrizom, ali se obično zbog troškova to ne čini.

ramzay
24.10.2011., 06:21
malo da se vratim na temu o ovoj vrsti grijanja...

imam nekih pitanja na koja nisam našao konkretan odgovor..

2. koliku ekspanzionu posudu moram imati (litara) za grijanje 6 radijatora 3 u prizemlju i 3 na katu (moguće da bude i 5 ali nebitno)...

4.gdje nabaviti u Sl.Brodu ono štoo se ugrađuje u peć (mislim da se zove izmjenjivač topline)...

"kotlovnica" bi se nalazila u prizemlju tj.zimskom vrtu...

ovom da dodam da je kuća dobro izolirana (ima još za dovršit ali manje bitno)... zidana je yoting blokom od 30cm... ima izolaciju od 5 cm (stiropora) na blok krov izoliran (23cm).

dosadašnja situacija je bila 5,6 m3 drva po sezoni za grijalo se otprilike 50 m2... sad grijem i kat cca.još 50 m2 i pri ovim temperaturama može ugrijati sve kako bude pri manjim temperaturama neznam...

1. Ako je zid zidan punom ciglom , onda je dimnjak dimenzija 14x14 cm, ne znam šta je to sitna cigla i kako se sa njom napravi okrugla rupa fi 16 cm. Ako prolazi kroz kuću i nije mu hladno i ima visinu prizemlje , kat ,plus potkrovlje onda je dovoljno velik.

2. Izraćunaj si koliko litara vode stane u sve radijatore , cijevi i kotao i uzmi 10 % od toga i nećeš pogriješiti.

3. Broj rebara na radijatorima se ne radi odokativno, nisi dao ni jedan potreban podatak osim da si grijao 50 m2 i trošio 5,6 m drva.

4. na postu 3056 imaš fotku mog izmjenjivaća, koji nije dobar za tebe , treba biti veći 2-3 puta.

5. sjedni za računalo i pogledaj zadnjih 1000 postova , pa ćeš znati postaviti to pitanje na drugi način.

6. ako je površina dva put veća sigurno ćeš trošiti dva put više drva, ali nisi rekao kako si dosada grijao,???kako očekuješ odgovor, pa nismo mi babe koje gledaju u kuglu.

Prvo definiraj potrebe za energijom , a to znači opis objekta ,
Zatim definiraj način loženja , svakih sat pomalo ili jednom dnevno, manje je važan podatak da je kotlovnica u zimskom vrtu.

ramzay
24.10.2011., 06:30
Deca bok.

Peć za centralno bi stavila u kuhinju tak da sama peć grije kuhinju

Da li pod pojmom peć misliš neki kamin ili kaljevu peć ili misliš štednjak na kojem možeš i kuhati i preko centralnog grijati ostale prostorije.

Koliko kvadrata ti ima kuhinja , odnosno prostorija u kojoj je peć , pretpostavljam da ti je to i blagovaona i boravak, a da su gore sobe za spavanje i kupaona.

gdi je vikendica , na kojoj planini , kako je građena , izolirana , položaj prozora prema sjeveru itd, puuuuuno podataka ti fali.

Stvar je moguća , uz pregrijavanje "kotlovnice" na 27-30 C , a da bi na katu bilo 17 C i naravno uz veliku količinu antifriza, kako kaže prijatelj ZVON.

spoki007
24.10.2011., 06:58

redovito citam ovu temu svaki dan ali nemam volje vise ponavljati kao papagaj jedno te isto ali ajd,danas je ponedjeljak pa sam joj uvijek oran....
slika instalacije ( http://img845.imageshack.us/img845/6877/instalacijatrenutna.jpg )u prethodnim postovima je moja...

ovako je sve spojeno http://s3d3.turboimagehost.com/t/9508669_DSCF1625.jpg (http://www.turboimagehost.com/p/9508669/DSCF1625.jpg.html) http://s3d3.turboimagehost.com/t/9508670_DSCF1627.jpg (http://www.turboimagehost.com/p/9508670/DSCF1627.jpg.html) http://s3d3.turboimagehost.com/t/9508671_DSCF1629.jpg (http://www.turboimagehost.com/p/9508671/DSCF1629.jpg.html)
remote upload (http://www.turboimagehost.com/remote.tu) i nikada nema razlika u temperaturi u pufferima.... nakon zagrijavanja kotla na radnu temperaturu (73-80C) nakon otprilike 30tak minuta vruca voda koja krene prema pufferima po zakonima fizike se raslojava u gornji kraj(ulaz kotlovske vode je malo nize od vrha puffera,a izlaz za krug grijanja je na vrhu) puffera te odmah ide prema radijatorima...tako da nakon 30 minuta ima tople vode u radijatorima....

i jedno punjenje kotla(75l mislim da je prostor za drva) je taman da napuni puffere i kotao sa vodom od cca 75C (uz upaljen krug grijanja),te mi je i vise nego dovoljan za ovakakve dane sa temperaturama po noci ispod nule i danjim oko 10tak stupnjeva....

bluskay02
24.10.2011., 07:09
1. Ako je zid zidan punom ciglom , onda je dimnjak dimenzija 14x14 cm, ne znam šta je to sitna cigla i kako se sa njom napravi okrugla rupa fi 16 cm. Ako prolazi kroz kuću i nije mu hladno i ima visinu prizemlje , kat ,plus potkrovlje onda je dovoljno velik.

2. Izraćunaj si koliko litara vode stane u sve radijatore , cijevi i kotao i uzmi 10 % od toga i nećeš pogriješiti.

3. Broj rebara na radijatorima se ne radi odokativno, nisi dao ni jedan potreban podatak osim da si grijao 50 m2 i trošio 5,6 m drva.

4. na postu 3056 imaš fotku mog izmjenjivaća, koji nije dobar za tebe , treba biti veći 2-3 puta.

5. sjedni za računalo i pogledaj zadnjih 1000 postova , pa ćeš znati postaviti to pitanje na drugi način.

6. ako je površina dva put veća sigurno ćeš trošiti dva put više drva, ali nisi rekao kako si dosada grijao,???kako očekuješ odgovor, pa nismo mi babe koje gledaju u kuglu.

Prvo definiraj potrebe za energijom , a to znači opis objekta ,
Zatim definiraj način loženja , svakih sat pomalo ili jednom dnevno, manje je važan podatak da je kotlovnica u zimskom vrtu.

1. sitna cigla = puna cigla... a majstori znadu svoj posao
2. kako znati koji radijatori trebaju ????, i koliko onda litara stane u radijatore...prostorije su cc.15 m2 i jedna 27m2
3.pogledao sam tih 1000 postova i nema odgovora da ima ne bih pitao
4. pod svojim 6. pitanjem što si točno mislio.." nisam rekao kako sam grijao"

opis objekta sam ostavio u postu pročitaj...

a ovo da je kotlovnica u zimskom vrtu je bitno iz razloga što dimnjak ne prolazi kroz kuću... bitno je i iz tog razloga što taj isti dimnjak je niži od same kuće za nekih 1.5 iz razloga što je u zimskom vrtu.

u peć sam prije stavljao u 24 sata 5,6 puta maximalno.

Lee Champa
24.10.2011., 08:00
Za bluskay02
Morat ćeš smanjiti postojeću kaljevu peć za 50-tak %, a u dimnjak gurnuti cijev (imao sam onu plastičnu za odvodnju fifi 100mm)i omogućiti istjecanje kondenzata (sakupljanje).

Otiđi na stranice proizvođaća i vidi podatke za te članke. Inaće nama forumašima koji ovdje razglabaju o grijanju jedan radijator baš ništa ne znači - bitan je broj članaka , proizvođać i tip.

Može biti 1 jedan članak i 5 članaka istih radijatora. U formuli mora biti i temperatura polaz/povrat vode. Opet tražiš u podacima o članku, obično je to xxW na 90/70 C ili 70/50C.

To se radi prema ložištu kaljeve peći, a koje se tom prilikom i povećava.

Nema razlike u elementima centralnog iz kaljeve ili klasične peći.

Moraš proračunati gubitke kuće.

BrankicaMili
24.10.2011., 08:04
Da li pod pojmom peć misliš neki kamin ili kaljevu peć ili misliš štednjak na kojem možeš i kuhati i preko centralnog grijati ostale prostorije.

Koliko kvadrata ti ima kuhinja , odnosno prostorija u kojoj je peć , pretpostavljam da ti je to i blagovaona i boravak, a da su gore sobe za spavanje i kupaona.

gdi je vikendica , na kojoj planini , kako je građena , izolirana , položaj prozora prema sjeveru itd, puuuuuno podataka ti fali.

Stvar je moguća , uz pregrijavanje "kotlovnice" na 27-30 C , a da bi na katu bilo 17 C i naravno uz veliku količinu antifriza, kako kaže prijatelj ZVON.

Dobro, još nisam nikad čula da je nekom u kući pala temperatura ispod nule, ali ak vi velite da je to moguće onda dobro, ali svejedno ja sam skeptična kaj se toga tiče. U mom stanu koji je sa tri strane ima vanjske zidove, ali naravno sa odličnom izolacijom, temperatura bez grijanja nemre pasti ispod 18 stupnjeva, jedino kad je vani -8 ili tak nekaj ondda padne do 16.

Za centralno bi uzela Centrometal ekocet 17 ili od Plamena termo glas.
Kuhinja ima 15 m2, može se zatvoriti a može se i otvoriti vrata da se grije i hodnik.
Gore je boravak, spavaća i kupaona.
Vikendica je u Zagorju, u Stubakima, je na brdašcu ali sigurno nije planina.

Kuća nije izolirana i nema nijedan prozor prema sjeveru.
Dimnjak je u sredini kuće.

Ali dobro ak nije moguće, nije.

Razlog je da ne želim ovisiti o struji za pumpu.
Razlog nije da se prođe jeftinije.
Ne želim ovisiti o struji niti za grijanje, niti za kuhanje, niti za vodu iz bunara.
Želim da ako ostanem bez struje , da mogu sve to imati i bez struje.

Hvala

Lee Champa
24.10.2011., 08:09
.... temperatura bez grijanja nemre pasti ispod 18 stupnjeva, jedino kad je vani -8 ili tak nekaj ondda padne do 16.

Bolje da to nikada ne doživiš:mad:
Kako si ćesto u vikendici, kako ćesto griješ vikendicu preko zime?

ramzay
24.10.2011., 09:01

Imao sam kuću u Požegi , na brežuljku iznad grada, katnica normalno građena , bez stiropora , i starije roditelje koji su živjeli u njoj.

Oni bi redovito nakon Svih Svetih ispustili vodu iz sustava grijanja i sustava pitke vode, redovito bi bacili šaku soli u školjku WC , i u podne sifone u kupaonama, i došli u Zagreb k meni preko zime.

A ja bih redovito svakog proljeća išao u Slavoniju sa štemericom i brenerom, da popravim ono što bi smrzlo preko zime, sve dok nisam ugradio plinske peći tipa Maja u svaku sobu, i mako sve vezano za centralno iz kuće, i uvijek sam žalio što je uvedene pitka voda na način kako je uvedena, bez recirkulacije ili grijačih kablova.

Instalacije su rađene prije 50 godina , nismo imali pojma o recirkulaciji vode i grijaćim kablovima i sličnim stvarima .

Dakle u kući se sve može smrznuti , doslovce sve , i lož ulje u cisterni. I to je naša klimatska realnost, i o tome treba voditi računa.

Čini mi se premala "kotlovnica" odnosno kuhinja , 15 m2 će biti pregrijano sa štednjakom kojeg misliš staviti. Ne kažem da ne bi stvar radila , stave se deblje cijevi , bar 5/4 i vertikalno gore iz štednjaka do soba i vertikalno dolje. Bitno je dobiti ta dva metra vertikalnih vodova da se termosifonska cirkulacija uspostavi bez pumpe i da kotao nemora kuhati, a da potjera vodu.

ujo91
24.10.2011., 10:32
Quote:
ujo91 kaže:
Bog ljudi,

Quote:
sasase kaže:

Quote:
ujo91 kaže:
Instalacija će ostati ista: pumpa između kotla i spremnika, exspanzijska, bez ladomata i miš ventila...(na ovo sam najviše mislio zbog svega izrečenog na forumu) na kotlu sig,grupa, pumpa u instalaciji, na radijatorima termo ven. ...
Da li uzeti obični spremnik ili sa izmjenjivačem...
I s obzirom da izbacujem peć na ložu koja je na sebi imala bojler od 180l, mislim ugraditi posebno kombi. bojler od 120l i kako ga spojiti ... u slučaju kao radijator imali kakav termo ventil koji će zatvoriti dovod po postizanju odgovarajuće temperature...
Ovo će postaviti majstor, ako se to može tako nazavati, jer na prvi spomen ovog plančića majstor priučeni (nema drugih) mi kaže šta će ti spremnik uz peć na kruto gorivo, pa to nitko ne stavlja, ne vidi on potrebe za tako nešto glupo...
I još nešto da napomenem, donji dio peći sam obložio provizorno šamotnim ciglama (ne znam koliko imaju šamota, cigle su malo crvenkaste izvađene iz Kraljice peći) i ne vidim neko poboljšanje jer mi dimnjak slabo vuče, iako je vidljivo da duže drži toplotu na tom mjestu, te cigle pucaju i nema problema da će se iza cigli na stijenci kotla skupljati bilo što jer je vidljiva suha površina bez ikakvog kondenzata...

Opet ja kažem:

DAKLE, DA PONOVIM: dajte ljudi da li da kupujem spremnik i hoće li to sve bit ok bez ladomata i miševa, ajde ne bojte se recite...

bluskay02
24.10.2011., 12:13
Za bluskay02

Morat ćeš smanjiti postojeću kaljevu peć za 50-tak %, a u dimnjak gurnuti cijev (imao sam onu plastičnu za odvodnju fifi 100mm)i omogućiti istjecanje kondenzata (sakupljanje).

zašto smanjit kaljevu peć..

oko kondezata nema nikakvog problema to već znam

već sam opisao da je i na koji način kuća građena i izolirana ali da ponovim nema gubitka topline... yoting blok 3o cm, stiropor 5cm... strop 23 cm izolacije izo prozor sa low-e staklima... znaći što se toga tiće nema beda

Zvon
24.10.2011., 12:47

Najbolji način paralelnog spajanja spremnika ti je po sistemu Tichelmann (http://de.wikipedia.org/wiki/Tichelmann-System):
Serijski spajaš kad nemreš spremnike spojiti paralelno (naprimjer kad su između njih vrata). Paralelno kad ih nema više od dva...

BrankicaMili
24.10.2011., 14:46

Dakle u kući se sve može smrznuti , doslovce sve , i lož ulje u cisterni. I to je naša klimatska realnost, i o tome treba voditi računa.

Čini mi se premala "kotlovnica" odnosno kuhinja , 15 m2 će biti pregrijano sa štednjakom kojeg misliš staviti. Ne kažem da ne bi stvar radila , stave se deblje cijevi , bar 5/4 i vertikalno gore iz štednjaka do soba i vertikalno dolje. Bitno je dobiti ta dva metra vertikalnih vodova da se termosifonska cirkulacija uspostavi bez pumpe i da kotao nemora kuhati, a da potjera vodu.

Čujte možda se može smrznuti ali ja dolazim dva put tjedno tak da ne vjerujem u to a osim toga stavi se antifriz i Bog te veseli.

Ali ak mislite da bi bilo preteško izvesti centralno bez pumpe onda bumo kupili sa pumpom iako me to jako smeta da ovisim o struji a grijem se na drva.
To me izluđuje isto kak me sad izluđuje da se u stanu grijem na plin a opet ovisim o struji.

Ali ne vidim drugu varijantu, jer nemrem ja kuriti dve peći za svaku etažu i onda se svejedno opet smrzavati u WC-u.
To nema šanse da napravim , jer bi me to jako smetalo i živciralo.

Eventualno da dole kupim malu peć od Plamena za kuhinju a gore da stavim centralno CET17 sa tri radijatora.
Al ko bu to sve kurili i brinul se, joj,joj :ne zna:
Nemam pojma kak to najjednostavnije riješiti:confused:

Lee Champa
24.10.2011., 18:39
Brankice, imaš li struju u vikendici!
Ne znam zašto si protiv pumpe koja može biti bilo gdje na cijevi (može biti i na spratu)!
I nemaš problema sa povečavanjem presjeka cijevi, ako ideš na gravitacijsku (termosifonsku) cirkulaciju

bluskay!
Kaljevu peć moraš smanjiti zato jer "zmija" toliko ohladi dimne plinove da lakše izlaze u prostoriju nego kroz dimnjak.
Najčešće mjesto zaštopavanja je onaj štucl od cijevi između peći i dimnjaka. Predvidi da možeš nesmetano do vrata dimnjaka jer ćeš morati (u toplim predvećerima) u dimnjaku zapaliti svijeću (list papira ili malim ručnim brenerom) - nije zajebancija - dimnjak da bi povukao treba zagrijati!

ivek-ivek30
24.10.2011., 18:53
čitam malo prijašnje postove.. miš ventil, već rečeno, naravno da treba i to neophodno kao i mjenjač brzina u autu..., može raditi i bez njega ali, sve jasno, bakar vs. plastika, treba obratiti pažnju na to da možda plastika ima certifikat da je kvaliteta slična ali pitanje je u kojim granicama, jednom kad napraviš podove u kući a u podu plastika, a peć prokuha, pošalje 110°C paru, to obično završi štemanjem, a sad vi mislite, pa ne smije se poslati u pod preko 30, 40, e ali ima i toga da ljudi neznaju što je miš ventil i kako funkcionira i tako.. ma ima svakakvih budalaština koje sam vidio i prepravljao. Sve u svemu, to je isto struka za sebe kao i sve ostale, poštuj ju isto kao svoju i pusti stručnjacima da se brinu o tome, nemam ništa protiv da netko sam svoj majstor nešto napravi, i ja sebi uglavnom sve sam radim, ali treba se savjetovati sa stručnjacima i onda se upuštati u posao. Često ljudi troše više goriva nego što treba, trpe zvukove iz cijevi, promatraju svakodnevno ružno postavljene cijevi, a to nije potrebno. Ona peć s bojlerom i bez.. pa bolje je sa bojlerom, ima dakle akumulator topline veći, može raditi cijele godine, puno brže ugrije vodu jer ima "lonac u loncu" (Centrometalova peć CKB ), a ne samo spiralu dužine 1 m. Inače preporučam centrometalove peći jer su vrlo kvalitetne, ekološki dobre, oni oko 70% proizvodnje izvoze, imaju sve što treba, to su varene peći od kotlovskog lima s inox bojlerom, ali to je zaista dobar proizvod vrhunske cnc tehnologije. Može ona izdržati 30ak godina jer su i one nekadašnje izdržale toliko, a tko zna kako će se onda raditi i koje tehnologije će se koristiti.. Pozdrav

Moja iskustva sa centrometalom su sljedeća.U nepunu godinu dana krepala mi je elektronika na peči dva puta s tim da ovaj drugi put več mjesec dana pokušavam da mi netko dođe to popravit, al niko me ne šljivi 5%.Požalio sam več 100 puta što nisam kupio običnu peč na drva po mom iskustvu bolje bi se grijo i manje bi drva potrošio.

BrankicaMili
24.10.2011., 19:15
Brankice, imaš li struju u vikendici!
Ne znam zašto si protiv pumpe koja može biti bilo gdje na cijevi (može biti i na spratu)!
I nemaš problema sa povečavanjem presjeka cijevi, ako ideš na gravitacijsku (termosifonsku) cirkulaciju

Imam struju gospon Lee, ali ne bi htela ovisiti o struji da se grijem na drva, ak razmete kaj hoću reći, jer to mi je nonsens.
Ali ak moram onda u redu:ne zna:

vlado7
24.10.2011., 21:04
spoki007 koliko si potrosio drva prosle sezone na grijanje?

spoki007
25.10.2011., 06:11
spoki007 koliko si potrosio drva prosle sezone na grijanje?

10m3 cera,odnosno 15 štosnih metara....i uvijek toplo.....

ramzay
25.10.2011., 06:14
Imam struju gospon Lee, ali ne bi htela ovisiti o struji da se grijem na drva, ak razmete kaj hoću reći, jer to mi je nonsens.
Ali ak moram onda u redu:ne zna:

Brankica je otvorila jednu pod temu, grijanje vikendica na centralno, o tome do sada nisam razmišljao.

Ono što sam radio u svojoj " vikendici" i o čemu sam pisao i objavio fotke je na tragu njenih razmišljanja, samo što ja grijem veći prostor ( pretpostavljam), i išao sam tim rezonom da grijem bez struje. Tamo imam struju i imam pumpu , ali je skinem potpuno da ona impelerom ne remeti termosifonsko strujanje.Trenutno je skinuta i umjesto nje ide kalorimetar , posebno rađen baš za taj slučaj da mogu uhvatit neke parametre izgaranja i prijenosa topline.

Ono što ja zamjeram kotlovima štednjacima je pregrijavanje prostora u kom se nalaze. Štednjak kotao neće pregrijati prostor , ako ne radi punom snagom, ali tada nema ni grijanja u sobama. Ipak se iz njega mora dobiti petnajstak kilovata , a to treba žestoko ložiti.

Drugo akumulacija energije je nula , kad se prestane ložiti i kad potroši ono malo goriva , ujutro je u kupaoni , brrrrrrrr.

Kamin sa staklenim vratima plus zračni sustav plus vodeni sustav je veliki potrošać energije , i skup , ali je za vikendicu vrlo atraktivan.

Moja kaljava peć je pokušaj pomirenja svih suprotnosti, nalazi se u centru kuće , visok dimnjak, lijevim bokom direktno grije boravak , blagovaonu i kuhinju, desnim bokom preko zida (slabo) grije spavaču sobu. Loži se iz hodnika koji ima 12 m2 i preko vrata spoj na sve sobe.

Vodenim dijelom grijem jednu manju sobicu ( bakinu sobu) i udaljenu kupaonu,

Akumulacija topline je takva da je ujutro u kupaoni 17 C , a prije se voda znala zalediti.

Ugrađena spirala ima minimalnu količinu vode i dovoljno je zapaliti par treskica da topla voda krene u radijatore , šamotne obloge na peći su takve da je peć hladna , a radijatori već griju.

Kad bih je gradio ponovno stavio bih dužu spiralu umjesto 6 m barem 18, i ugradio bih još više teškog šamota tako da akumulira barem dva put više energije nego do sada, samo zato da ne moram ujutro oko tri sata ustajati iz kreveta i ubaciti dva panja tako da moji štrunfovi mogu spavati u kratkim majicama.

ramzay
25.10.2011., 06:17

cer, mmmmmmmm

ramzay
25.10.2011., 08:36
Sviđa mi se ovaj pojam štosni metar , makar ne znam koliko je u uporabi , ali mi se čini bolji i razumljiviji od nekih drugih pojmova za količinu drva .

spoki007
25.10.2011., 08:39
da...isti onaj metar koji pojedini "veletrgovci" ne zele slagati od stupa do stupa,nego rade krajštos pa ti na 15m placenih drva ima realno 13,5 ...i takve akcije :)
a ovi u hr.sumama ti iskubiciraju drvo i onda nema greske,jos ti ubace 2-3trupca da te ne zeznu...

ujo91
25.10.2011., 11:54
Bacanje prostora i novca. ne treba nikakav puffer za učinkovito i dobro grijanje. treba vam samo oko tjedan dana da se upoznate sa radom kotla i sistema i ne pre jak kotao za određeni prostor.
Meni je majstor htjeo uvalit kotao od 35kw (kao za svaki slučaj) a ispalo da i ovih 29 koji sam tražio da stavi sasvim dovoljno.
Kotlovnica je velika 1,3mx2m sasvim mala unutra je kotao, pumpa, expanziona posuda, sigurnosni ventil i par metara cijevi sa ventilima.
Nikakvi troputi miševi, ladomati, puferi, dimovodni termostati i ostale stvari koje proizvođači nude samo da prodaju.

EJ forumaši sa sjevera :503: i zbogom!
Izgleda da je zadnja rukyperina :lol:

vlado7
25.10.2011., 13:03

to je fantazija,:top:samo 15 metara

BrankicaMili
25.10.2011., 17:29
Brankica je otvorila jednu pod temu, grijanje vikendica na centralno, o tome do sada nisam razmišljao.

Ono što sam radio u svojoj " vikendici" i o čemu sam pisao i objavio fotke je na tragu njenih razmišljanja, samo što ja grijem veći prostor ( pretpostavljam), i išao sam tim rezonom da grijem bez struje. Tamo imam struju i imam pumpu , ali je skinem potpuno da ona impelerom ne remeti termosifonsko strujanje.Trenutno je skinuta i umjesto nje ide kalorimetar , posebno rađen baš za taj slučaj da mogu uhvatit neke parametre izgaranja i prijenosa topline.

Znači vama to bez struje radi:)

Kamin sa staklenim vratima plus zračni sustav plus vodeni sustav je veliki potrošać energije , i skup , ali je za vikendicu vrlo atraktivan.

Nisam shvatila jel to preporučate ili ne, niti ne znam kaj je to zraćni sustav.
Jel se to odnosi na ovako nešto?
http://www.plamen.hr/Proizvod.aspx?ProdID=32

Moja kaljava peć je pokušaj pomirenja svih suprotnosti, nalazi se u centru kuće , visok dimnjak, lijevim bokom direktno grije boravak , blagovaonu i kuhinju, desnim bokom preko zida (slabo) grije spavaču sobu. Loži se iz hodnika koji ima 12 m2 i preko vrata spoj na sve sobe.

Vodenim dijelom grijem jednu manju sobicu ( bakinu sobu) i udaljenu kupaonu,

Akumulacija topline je takva da je ujutro u kupaoni 17 C , a prije se voda znala zalediti.

Ugrađena spirala ima minimalnu količinu vode i dovoljno je zapaliti par treskica da topla voda krene u radijatore , šamotne obloge na peći su takve da je peć hladna , a radijatori već griju.

Kad bih je gradio ponovno stavio bih dužu spiralu umjesto 6 m barem 18, i ugradio bih još više teškog šamota tako da akumulira barem dva put više energije nego do sada, samo zato da ne moram ujutro oko tri sata ustajati iz kreveta i ubaciti dva panja tako da moji štrunfovi mogu spavati u kratkim majicama.

Ta kaljeva peć je vjerovatno skupa i treba puno mjesta za nju?
To je ručni rad?To se nemre kupiti?
Moja vikendica je 25m2 dolje i 35m2 gore.
To trebam nekak zgrijati.
Hvala puno na odgovorima

baustelac99
25.10.2011., 17:44

Hvala puno na odgovorima

Jel ta vikendica izgrađena ili je još u papirima i planovima?

danas skoro svaka peć može zagrijati 25-35m2 DOBRO IZOLIRANOG prostora na više od 18stupnjeva (to ako ne želiš centralno nego za svaku etažu po jednu običnu peć.

što se tiče smrzavanja instalacija- frend iz Zg otišao zimi na vikend u st, ugasio grijanje a slučajno mu ostao prozor na kipu- dočekala ga poplava u stanu, pukla cijev
a mojoj teti u Biogradu su jedne godine popucale wc školjke od smrzavanja u djelu kuće koji se koristi samo ljeti (a u Biogradu nije neka ekstremna klima)

Lee Champa
25.10.2011., 18:05
Ta kaljeva peć je vjerovatno skupa i treba puno mjesta za nju? To je ručni rad?To se nemre kupiti?

Zašto misliš da za kaljevu peć trebaju emajlirani elementi. Možeš ju sazidati od obične cigle, samo ložište obložiti šamotom! Ta se sporo zagrijava, ali i hladi!

sasase
25.10.2011., 18:20
ima kalijevih peci po tavanima rastavljenih kolko ti srce pozeli a i cjene su popularne ak se dobro nameris jos ti plate kaj si jih oslobodil smeca

ramzay
25.10.2011., 21:33

Da radi bez struje i znao sam usred zime skinuti pumpu da vidim kako radi bez nje i ponovo vratiti , naravno da moji ukućani nemaju pojma o tim eksperimentima , ali zanimljivo nitko ništa nije primjetio

Zračni sustavi zagrijavanja ili hlađenja su jako razvijeni u Americi i Kanadi, nešto što nama još nije došlo u glavu . Ljevaona Plamen ima takve sustave, ali kao kamine .

Link koji si dala je jedan simpatičan mali kotao , koji trećinu snage daje zagrijavajući zrak oko sebe , znači u kuhinji ti ne trebaju radijatori, trećina snage ide na zagrijavanje radijatora na katu , a trećina snage se gubi u dimnim plinovima. Ako ti dimnjak prolazi kroz vikendicu onda to i nije neki gubitak, a jako važna stvar je da bi to čudo radilo i sa normalnim zidanim dimnjakom 14x14 cm i male visine.

Dobio sam je besplatno, dva komada , i složio jednu, u tlocrtu je 80 x100 cm, ručni rad dva dana zidanja , cca 5000 kuna materijala

Hvala puno na odgovorima

Uguglaj Lopez labs , i otvorit će ti se zvjezdana vrata.

Tu ima raznih zidanih peći sa raznoraznim sustavima zagrijavanja zraka i vode, možda malo preopsežno i previše fotki , ali budem ti izdvojio par linkova da ti i ostali zainteresirani ne lutate puno.

Ono što ja vidim kao veliku prednost zidanih peći , je ogromna akumulacija energije , i vrlo malo vode sa antifrizom , što ukupni sustav čini jeftinim i vrlo ugodnim.

Dosta sam eksperimentirao i griješio sa time i pisao po revijama , budem skenirao i postavio ovdje neke stare radove , više kao komentar kako ne treba raditi.

ramzay
26.10.2011., 06:50
Bacanje prostora i novca. ne treba nikakav puffer za učinkovito i dobro grijanje.

Kotlovnica je velika 1,3mx2m sasvim mala unutra je kotao, pumpa, expanziona posuda, sigurnosni ventil i par metara cijevi sa ventilima.
Nikakvi troputi miševi, ladomati, puferi, dimovodni termostati i ostale stvari koje proizvođači nude samo da prodaju.

Potpuno se slažem s ovom konstatacijom, samo što rekupero nije rekao s kojim gorivom to radi. To sve imam na ispitnoj liniji ali sa drobljenim drvom , i sve radi savršeno , samo što nema drobljenog drva , barem ne za 99,999 % građana hrvatske.

Rijetki su sretnici kao ja na primjer , da može nazvati i reći" trebam dvije vreće od 500 kg danas popodne iza 16 , ali nemojte doći iza 18 jer se spremam na koncert.

I tih tisuću kila platim 350 kuna ,a grijem se kao sa pol tone lože.

nemo01
26.10.2011., 08:23
brankica

ovak iz prve ruke- kaljevih peći imaš kolko hoćeš za jeftine novce-jedino je problem naći dobrog majstora koji će ti napraviti dobru spiralu i dobrog majstora koji zna zazidati kaljevu peć s svim onim spiralnim prelazima (to se ne zida cementom jer se treba i moći rastaviti)
-ja imam u vikendici kaminsku peć alfa plam rustikal oko koje sam još zazidao za ukras okvir od kaljevih elemenata; peć je odlična, masivna, ima odličnu regulaciju putem klapne i termospirale i ima zaista veliku snagu za 50 kvadrata koje grijem (7 kw zračenjem, 7 daje kotao od 11 litara) i još sam spojio i kombinirani bojler za sanitarnu vodu, ima veliko ložište u koje idu klade od 50 cm ;nisam htio štednjak s kotlom jer sam htio ugođaj kamina, kuham na plinski štednjak s bocom
-u sistemu imam antifriz (koncentrat rijeđen s vodom i drži do -27 mjereno s profi mjeračem jer oni za 10-20 kn ne valjaju ništ)
-sistem je s pumpom i radi super
-grijanje tak male kvadrature na centralno uz malo radijatora je dosta veliki problem i zaista trebaš nekog kvalitetnog centralaša koji ima iskustva s malim sistemima ; meni je radio dečko koji radi centralna više godina, ali o tak malim sistemima nema blage veze, pa sam dobro proučio materiju sam
-problem je u rasterećenju kotla jer ti voda za kratko vrijeme ako se zaneseš s kvalitetnim i suhim drvima začas zavrije i imaš bombu potencijalnu-ja sam zato išao na otvoreni sistem i moram reći da je izdržao jednu opasnu situaciju koja je trajala par sati bez ikakvih problema-žena koja se ne kuži u to htjela je brzo zagrijati vodu za kupanje i zatvorila je ventil prema radijatorima da voda kruži samo kroz bojler, dobro naložila i za čas je vrelo u kotlu tako da je sve škripalo na cijevima i tako je trajalo nekoliko sati jer je otišla van- bacilo mi je na odušak kompenzacijske posude dobrih 20 litara vrelog antifriza; kad sam došao samo sam otvorio ventil brzo, peć se smirila, antifriz ponovo nalijao kroz posudu i sve pet; imam i direkt na peći sigurnosni ventil koji nije bacio jer otvorena posuda radi svoj posao; da sam imao zatvoreni sistem, neznam kak bi to završilo-sigurnosni ventil bi pustio 20 litara antifriza po parketu, a ne daj bože da zacvika
-ja nisam stavio u prostoriju gdje je peć (20 kvadrata, dva prozora 140*140) radijatore i tu sam pogriješio pa sad moram to ispraviti-radijatori su spremni i čekaju majstora; zašto sam pogriješio? jer je kotao prejak za tako malu kvadraturu i ako hoću da mi u prostoriji u kojoj je peć bude vruće i pošteno se naloži, onda mi voda počne ključati, onda moram prigušiti peć i u prostoriji je prohladno, a u drugim gdje su radijatori super; radijatori u toj prostoriji će riješiti taj disbalans pa i tebi preporučujem da ga staviš u tu prostoriju; ako misliš imati štednjak, onda ti pečenje mesa u rolu još dodatno komplicira cijelu priču
- i zaboravi termosifonsko grijanje bez pumpe , ne vidim način da ti to sve uskladiš da radi
- sad pitanje- može li se zamrznuti nekim uređajem antifriz u bakarnoj cijevi dok će majstor spajati granu za ta dva radijatora, ili moram sav antifriz ispuštati van?

baustelac99
26.10.2011., 10:37
nemo, koliko ti je jak taj štednjak/kotao?

nemo01
26.10.2011., 12:26
nemo, koliko ti je jak taj štednjak/kotao?

nije to štednjak- kaminska peć s kotlom -7 kw zračenjem, 7 kw kotao od 11 litara

bluskay02
27.10.2011., 07:13
ljudi pratim temu od skoro smao početka i imao sam nekoliko pitaja... ali sad ono što me zanima u ovom trenutku oko kaljevih peći je slijedeće:
... jako je malo slika... slika kako te peči izgledaju kako su postavljene spirale u kojima se grije voda i slično.. misli da imaju samo 2, 3 slike i to od istog forumaša...

pa ako ima tko i nijem mu teško tu postati bio bih mu zahvalan

ramzay
27.10.2011., 07:41
http://img585.imageshack.us/img585/7620/harfag.jpg

Ne mora biti spirala može i harfa, malo više zavarivanja i to vrhunski meštar i to bude jako dobro .Ovo je vrhunski napravljeno.

Kod ovih amera , i sto kao i kod mene vatra ne "vidi" spralu ili harfu, tek kad se završi proces izgaranja u šamotnoj komori vreli dimni plinovi prolaze kroz cijevni registari zagrijavaju vodu, sve drugo nevalja, pogotovo ako je "kotao" u samom ložištu peći, zauzima mjesto za drva i stvara katran.

Ali da se razumijemo nije ni "moja" peć imuna na garež, treba razlikovati katran od gareži. Garež se pokupi rukom ili lopaticom , a katran štemericom.

Nastanak gereži je vezan uz višak monoksida u dimnim plinovima kad se dvije molekule CO sretnu i spoje u jednu molekulu CO2 i jedan ugljik kao fini prah legne na ciglu i svremenom se aglomerira u krupnije čestice ugljika fine gareži.

Lee Champa
27.10.2011., 07:50
... jako je malo slika... slika kako te peči izgledaju kako su postavljene spirale u kojima se grije voda i slično..

Spirala ili zmijača u ložištu kaljeve peći radi se prema veličini ložišta, bar sam ju tako radio.

mranderson
27.10.2011., 08:17
gospodo molio bi vas da se sad ne nasmijete sto cu vas pitati, naime, imam u sistemu, dok je hladan, tlak 1,5 bara, koji kad se pec zalaufa, kad je u naponu snage skoci na 2 bara, skoro 2,2! E sad, zanima me da li je to jako opasno, da ispustim dio vode iz sistema ili je to ok? Isto tako me zanima zasto je bas 2 bara ta 'magična' granica, zašto nije npr 2.5-3 bara??

Zvon
27.10.2011., 09:12
Mr Anderson. Nije to problem, jer niti jedan od tih tlakova nije prevelik.
Koliko je litara vode u sustavu, kolika je rastezna posuda i na koliki je tlak napumpan dušik u njoj?
Nije to nikakva magična granica. Pitanje je kakav pretlačni ventil (iberdruk), tj. koliki mu je tlak aktivacije? Ak je 2,5 bara, onda moraš imati nekakvu sigurnosnu razliku od 0,5 bara da on ne prorađuje svaki put kad naraste tlak širenjem vode.

mranderson
27.10.2011., 10:24
Koliko je litara vode u sustavu, cca 105L u radijatorima+voda u cijevima+voda u rasteznim posudama+voda u kotlu 39L kolika je rastezna posuda jedna je 35L, ta ja kod same peći i druga 15L kod spremnika tople vode od 160 L i na koliki je tlak napumpan dušik u njoj? nemam pojma, nemam nikakav mjerac pokazatelj
Nije to nikakva magična granica. Pitanje je kakav pretlačni ventil (iberdruk), tj. koliki mu je tlak aktivacije? E niti to ne znam :( gdje da to vidim, provjerim?? Ak je 2,5 bara, onda moraš imati nekakvu sigurnosnu razliku od 0,5 bara da on ne prorađuje svaki put kad naraste tlak širenjem vode.

Zvon
27.10.2011., 10:42
Pa piše ti na njemu. Ja sam kupil Herz-ove, a na njima piše gore na onom plastičnom čepu.
Posuda bi trebala imati ventil poput onoga na autu, pa možeš izmjeriti manometrom za gume.
Koliko ja znam, trebalo bi mjeriti na praznoz rasteznoj posudi.
Ova druga ti je na bojleru i nema veze s onom sustava grijanja.

vlado7
27.10.2011., 14:53
imam jedno pitanje!!!

imam centralno na plinski bojler i kaljevu pec,e sad, ja bi stavio u kanale od peci spiralu od bakra 15cu koliko mogu smotati i spojio to na postojecu instalaciju grijanja.

sad kada lozim kaljevu grijanje plinsko neradi pa mi je hladno u kupatilu,ja bi na tu spiralu stavio pumpu i sve druge radijatore zatvorio pa da mi samo u kupatilu grije.

mislim da je to izvedivo ili se varam????????

neznam kako ce to u kanalima od kaljeve funkcionirati,sada kaljeva radi
odlicno a kad stavim spiralu hoce se nesto poremetiti?????:ne zna::confused:

u kupatilu je kupaonski cjevni radijator 600*1700

ruler
27.10.2011., 19:23
http://img713.imageshack.us/img713/4637/kraljicak.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/713/kraljicak.jpg/)

ramzay
28.10.2011., 04:35
[QUOTE=vlado7;36419446]imam jedno pitanje!!!

imam centralno na plinski bojler i kaljevu pec,e sad, ja bi stavio u kanale od peci spiralu od bakra 15cu koliko mogu smotati i spojio to na postojecu instalaciju grijanja.

sad kada lozim kaljevu grijanje plinsko neradi pa mi je hladno u kupatilu,ja bi na tu spiralu stavio pumpu i sve druge radijatore zatvorio pa da mi samo u kupatilu grije.

mislim da je to izvedivo ili se varam????????

neznam kako ce to u kanalima od kaljeve funkcionirati,sada kaljeva radi
odlicno a kad stavim spiralu hoce se nesto poremetiti?????:ne zna::confused:

Nabaci neku skicu kaljave peći, ili fotku, gdi vi stavio bakrenu spitalu tako malog promjera. U vatru nemoj , a negdje u kanalima je možda možeš ugurati.

Računaj s tim da je moja spirala rađena od čelične kotlovske cijevi ( 1 col) i vanjskog promjera 34 mm, dužine 6 m.

Na fotki se vidi kako je montirana , a leži na prvoj etaži peći, znači ispod nje je plamena komora , to je defakto najtoplija zona ,naravno osim plamene zone.

Sa takvom spiralom koja ima cca 0,6 m2 nije moguće ni pomoću trikova dobiti više od 3-4 kilovata , a to je dovoljno za lojtrice u kupaoni, mislim i previše. Voda bi ti prokuhala, kod normalnog loženja peći.

Ja imam spojeno na taj sustav limeni radijator 600x1200 i dvoje lojtrice 600x 1700, i vrlo često radim sa 90 C , zato što se termostatski ventil u sobi iskljući i onda lojtrice ne mogu progutati svu energiju koju daje peć. Planiram spojiti još jednu sobu koja je lošije izolirana kako bih viškove enetgije usmjerio u nju.

Dobro je imati i neki spremnik vode , bar bojler za kupanje, tako da on preuzme vrhove energije.

Takav sustav zahtjeva određenu disciplinu u loženju da voda ne prokuha, ali ako i prokuha sustav je otvoren.

ramzay
28.10.2011., 04:38
RULER , mmmmmm, Kraljica peći , moja prva ljubav.

nemo01
28.10.2011., 11:41
Dobro je imati i neki spremnik vode , bar bojler za kupanje, tako da on preuzme vrhove energije.

Takav sustav zahtjeva određenu disciplinu u loženju da voda ne prokuha, ali ako i prokuha sustav je otvoren.

Vlado7
-pisal sam naširoko na prijašnjoj stranici o svom problemu s centralnim grijanjem na drva i problemu kako izbalansirati snagu peći i snagu kotla; nema nikakve teoretske šanse da ti dobro složiš tu spiralu i da s njom na kaljevoj peći griješ SAMO jednu kupaonsku lojtricu; to ti bude kuhalo non stop, jedino da je uguraš negdje gdje se neće voda jako grijati;
-inače kolko su mene poučili, na centralna grijanja koja su mali sustavi NE IDU termostatski ventili već obični ,jer se oni spozatvaraju i onda imamo problem ključanja vode

vlado7
28.10.2011., 13:20

Vlado7
-pisal sam naširoko na prijašnjoj stranici o svom problemu s centralnim grijanjem na drva i problemu kako izbalansirati snagu peći i snagu kotla; nema nikakve teoretske šanse da ti dobro složiš tu spiralu i da s njom na kaljevoj peći griješ SAMO jednu kupaonsku lojtricu; to ti bude kuhalo non stop, jedino da je uguraš negdje gdje se neće voda jako grijati;
-inače kolko su mene poučili, na centralna grijanja koja su mali sustavi NE IDU termostatski ventili već obični ,jer se oni spozatvaraju i onda imamo problem ključanja vode

ma niste me skuzili!!!!!ja bi to spojio na postojecu instalaciju ali bi prioritet bilo kupatilo,ako je spirala velika otvorim jos jedan radijator i to je to!!

imam 8 radijatora i podno u kuhinji

vlado7
28.10.2011., 13:36
ramzay pec je visoka 1,80 i 65 sa 45 cm a kanali idu gore dole(znaci ide gore-dole -gore pa u dimnjak,tako nesto:ne zna:) duboki su oko 1m i mozda 12 sa 12 supljina:rolleyes:

pec ima 20god i ciscena je 2puta taj drugi put sam ju ja cistio prije dvije godine

pec radi jako lijepo ugrije mi dnevnu od 50 kvadrata i smlaci dvije sobe na katu,znaci kad je vani -5 gore bude 18,19 stupnjeva

mozda bi stavio i 12ticu ako ce mi fi 15 previse smanjit cug,neznam????

ramzay
28.10.2011., 18:48
ramzay pec je visoka 1,80 i 65 sa 45 cm a kanali idu gore dole(znaci ide gore-dole -gore pa u dimnjak,tako nesto:ne zna:) duboki su oko 1m i mozda 12 sa 12 supljina:rolleyes:

pec ima 20god i ciscena je 2puta taj drugi put sam ju ja cistio prije dvije godine

pec radi jako lijepo ugrije mi dnevnu od 50 kvadrata i smlaci dvije sobe na katu,znaci kad je vani -5 gore bude 18,19 stupnjeva

mozda bi stavio i 12ticu ako ce mi fi 15 previse smanjit cug,neznam????

Uh to nije dobro spirala je uvijek jako jako hladna , i to remeti strujanje dimnih plinova, i ako ide gore dolje onda je stavi( spiralu) u liniju gdje dim ide dolje, tako da hladna spirala pomogne strujanje prema dolje.

mmir
29.10.2011., 15:05
pomoc oko kupovine kotla na drva neznanje i jos neznanja
kuca je 10x12 2 etaze dupli zidovi vuna izmedju visina prostorija do stropa 2,6m sveukupno 230 m2 grijanog prostora, stolarija nova pvc, ice i stiropor 5 cm s fasadom nagodinu, podrum ispod cijele kuce i ploca na tavanu postavljeno grijanje na plin cirko bojler 28kw vailant sa spremnikom tople vode od 120 l a sad bi stavio i kotao na drva a neznam se odluciti koji uzeti pa mi treba neka preporuka
schidelov dimnjak 11-12m visine promjera 160mm neki trgovci govore da je dosta 30kw pec a neki cak i 40kw razmisljao sam i o pirolitickim kotlovima ali su mi preskupi a nemam namjeru stediti drva pa moze i obicni kotao samo neznam jel bi celicni ili lijevano zeljezo ako ima netko vremena malo pomoci rado cu poslusati neki savjet procitao sam dosta postova a opet nekako nista neznam.

mmir
29.10.2011., 15:05
pomoc oko kupovine kotla na drva neznanje i jos neznanja
kuca je 10x12 2 etaze dupli zidovi vuna izmedju visina prostorija do stropa 2,6m sveukupno 230 m2 grijanog prostora, stolarija nova pvc, ice i stiropor 5 cm s fasadom nagodinu, podrum ispod cijele kuce i ploca na tavanu postavljeno grijanje na plin cirko bojler 28kw vailant sa spremnikom tople vode od 120 l a sad bi stavio i kotao na drva a neznam se odluciti koji uzeti pa mi treba neka preporuka
schidelov dimnjak 11-12m visine promjera 160mm neki trgovci govore da je dosta 30kw pec a neki cak i 40kw razmisljao sam i o pirolitickim kotlovima ali su mi preskupi a nemam namjeru stediti drva pa moze i obicni kotao samo neznam jel bi celicni ili lijevano zeljezo ako ima netko vremena malo pomoci rado cu poslusati neki savjet procitao sam dosta postova a opet nekako nista neznam.

mmir
29.10.2011., 15:08
pomoc oko kupovine kotla na drva neznanje
i jos neznanja

mranderson
29.10.2011., 17:07
...procitao sam dosta postova a opet nekako nista neznam.
mmir ja ti predlazem da jos vise citas, jer ima tu vise manje odgovora na sva pitanja... nisi naveo niti koliko mislis otprilike dati novaca za kotao, to je jako bitno, otprilike da ti 'decki' znaju preporuciti bmw-a ili neku opel astru ;)

Ja ti mogu samo reci iz svoje perspektive, ja imam Bosh 3000H, gusani kotao, i ja sam zadovoljan, stovise prezadovoljan, jer sam jos u svemu tome novi, naime imam tek 1 zimu grijanje, i nije nam bilo niti priblizno zima.

Ove zime sam se jos bolje pripremio, skuzio neke 'stvari' kako funkcioniraju kod mene, i sad cekam samo pravu zimu, jer ovih 13 stupnjeva je skoro pa da se pitam da li da kurim ili ne ;)

Da se vratim na svoj kotao, on ti je zbilja medu jeftinijima na trzistu, ALI postoji jedan veliki ALI. Naime, svi tu 'znalci' ti budu rekli da je to 'smece' od kotla :(
E sad, velim, to sve ovisi o tvojim potrebama ocekivanjima, nekome je dobra opel astra, a nekome niti bmw nije dovoljan.

O snazi? a cuj to ti je opet individualno, konkretno, svi ce ti reci da je 20kw kotao za tebe dovoljno. Osobno mislim isto da je ALI samo pod uvjetom da se taj kotao od 20kw ne gasi po noci, ili ti ga da jednom kad se upali grijanje, da se vise ne gasi do kraja zime... osobno imam 29kw snage na drva, i meni je to super jer ne micem svoju guzicu po noci nigdje, dakle svako jutro ponovno kurim grijem... velim, sve ti je to individualno, ovisi o tvojim afinitetima i načinu grijanja.

Isto tako nekome je 22 stupnja super temperatura, ja osobno ispod 25 ne priznam :rofl: stoga, velim, citaj, puno citaj, i samo se nemoj zaletiti sa kupnjom. Osobno da sam na tvojem mjestu, jos bi isao provjeriti postojece radijatore da li su dosta jaki u svakoj prostoriji u tvojoj kuci, jer uzalud ti i najbolja pec na svijetu, ako ti radijatori nisu dovoljno jaki...

Eto mislim da sam se ja najneiskusniji tu i previse raspisao, pa daljnju raspravu prepustam profesionalcima :)

ramzay
30.10.2011., 06:15
pomoc oko kupovine kotla na drva neznanje
i jos neznanja

Ako ti nije frka, a mislim da nije jer imaš plin, sačekaj desetak dana da istestiramo nekoliko kotlova u kategoriji srednje klase.

Ovdje smo dosta pisali o kotlu ULTIMA i o Bosch 2000B. Ultima već radi na Resniku kod našeg forumaša , ali je u Zagrebu plus 15 pa dnevno potroši dvije cjepanice, a 2000B će sa dva spremnika i Ladamataom i svim drangulijama krenuti ovaj tjedan , a njega bar mogu podkuriti do daske jer onako malešan dok ugrije 2 spremnika ima da se zasafta.

Pirolizu zaboravi za ovu sezonu jer nemaš suha drva, jedino ako si lani posjekao i pospremio u drvarnicu onakvu kao moja na fotkama.

Ako ti Vailant od 28 kilovata zadovoljava onda nemaš šta puno razmišljati tridesetak kilovata na drva ti je to isto , ali bi trebao neki spremnik , barem 2000 litara za tako veliku kuču , to moraš sam procjeniti, da li se isplati uložiti 1000Eura u spremnike ili tu lovu uložiti u 3000 kubika plina ili 100 sati rada kotla na plin . Tih 100 sati rada češ potrošiti ove ove sezone ako želiš punu komociju da nemoraš kao pepeljuga ujutro prije kave roštati peć i kuriti vatru.

Bosh 2000 B se spaja na postoječu instalaciju na lož ulje , kao dopuna , ako nema vrele vode u spremniku pali se naftarica automatski , a kad se potkuri Bosch i postigne 70 C i počne gurati vodu u spremnik naftarica se gasi.

mmir
30.10.2011., 07:21
imam suha drva u podrumu stoje 2 godine cer i jos malo tvrdog 25 m i paprikasa za potpalu sto je ostalo od gradne kuce 3-4 m pa tako da se nebrinem za drva suha su i previse. ali nebi pirolizu jer mi je to sve preskupo, nemam potrebu za stednjom drva (radnik u sumariji) pa tako da mi treba dobra pec s velikim lozistem, nisam naveo do koje kolicine novca mislim ici jer si nisam postavio neku granicu do koje bi isao sa svime(pec i ostalo) u sto se nerazumijem mislio sam bez spremnika za toplu vodu jer ako ima veliko loziste i cerova drva nebi ni ja ustajao po noci a uz takvu izolaciju bilo bi i ujutro malo toplo, ili se varam

miran18
30.10.2011., 07:51
imam suha drva u podrumu stoje 2 godine cer i jos malo tvrdog 25 m i paprikasa za potpalu sto je ostalo od gradne kuce 3-4 m pa tako da se nebrinem za drva suha su i previse. ali nebi pirolizu jer mi je to sve preskupo, nemam potrebu za stednjom drva (radnik u sumariji) pa tako da mi treba dobra pec s velikim lozistem, nisam naveo do koje kolicine novca mislim ici jer si nisam postavio neku granicu do koje bi isao sa svime(pec i ostalo) u sto se nerazumijem mislio sam bez spremnika za toplu vodu jer ako ima veliko loziste i cerova drva nebi ni ja ustajao po noci a uz takvu izolaciju bilo bi i ujutro malo toplo, ili se varam

Pa da se malo i ja uključim mislim da se varaš to prvensstveno ovisi o vanjskoj temperaturi ako je vani hladno neće biti baš toplo . Sad sam baš neki dan počeo sa analiziranjem sustava sa spremnikom od 1500 lit i 10 pločastih kolektora te sa kotlom , za sada je sve super ali sad je temperatura takva da jedva treba nešto malo naveče grijati a i sunce je još uvjek dovoljno jako da netrebam ništa drugo . Pogledaj malo Junko kotlove to su kotlovi od Toplinga ali za Hrvatsko tržište su po brendom Junko a zastupa ih Plinex Slavonski Brod kotao je čelični i čini se jako dobra cijena u odnosu na kvalitetu.

ramzay
30.10.2011., 08:29
MMIR

Drva nikad nisu suha previše , i ako su u podrumu 2 godine onda su pokupila ljetos vlagu od kondenzacije zraka i sada su negdje oko 24-30 %.

Nisi naveo koja si regija i na kojoj visini.

ramzay
30.10.2011., 08:51
JUNKO kotlovi , zanimljivo, da li netko ima link na neki prospekt gdi se vidi kako taj kotao izgleda u presjeku , da se vidi put dimnih plinova.

1. Lijepo piše u uputama za uporabu da je ispitan sa ugljenom tipa lignit, a mi govorimo o drvima . Da nebude poslije kao kood našeg forumaša mr Andersona . Bosch na ugljen fura sa drvima.

2. Ako im je kotao napravljen kao shema za ugradnju, onda je to katastrofa. Mi to u žargonu zovemo Bosanska varijanta grijanja, nakrkaš puni kotao i hajcaš jer je vani -30 , a kuča bez izolacije i izo stakla, i ideš sa polazom od 90 C i vrača se sa 70 , sve to piše u uputstvu za uporabu.

I ne trabaš ventil za podizanje temperature povrratnog voda , ni miš ventil ni pumpu u krugu grijanja , ni spremnik , samo ožeži , a ako je vruče otvoriš prozore , a u blizini je državna šuma, naravno.

3.Osim toga atest koji su priložili mi smrdiiiiiiii , zavod( ZIK Zagreb) koji je izdao atest nema akreditaciju od Hrvatske Akreditacijske Agencije , ako imaju neka daju liunk na to pa ču se ispričati .Mislim uredan link gdi se na velikom crvenom papiru vidi državni grb i navodi za šta su akrerditirani , kao što su dali da su akreditirani za naftu i plinove i rezervoare .

malčer
30.10.2011., 12:58
http://www.gamasbn.com/slike/TKP_topling.pdf

energon
30.10.2011., 13:32
JUNKO kotlovi , zanimljivo, da li netko ima link na neki prospekt gdi se vidi kako taj kotao izgleda u presjeku , da se vidi put dimnih plinova.

1. Lijepo piše u uputama za uporabu da je ispitan sa ugljenom tipa lignit, a mi govorimo o drvima . Da nebude poslije kao kood našeg forumaša mr Andersona . Bosch na ugljen fura sa drvima.

2. Ako im je kotao napravljen kao shema za ugradnju, onda je to katastrofa. Mi to u žargonu zovemo Bosanska varijanta grijanja, nakrkaš puni kotao i hajcaš jer je vani -30 , a kuča bez izolacije i izo stakla, i ideš sa polazom od 90 C i vrača se sa 70 , sve to piše u uputstvu za uporabu.

I ne trabaš ventil za podizanje temperature povrratnog voda , ni miš ventil ni pumpu u krugu grijanja , ni spremnik , samo ožeži , a ako je vruče otvoriš prozore , a u blizini je državna šuma, naravno.

3.Osim toga atest koji su priložili mi smrdiiiiiiii , zavod( ZIK Zagreb) koji je izdao atest nema akreditaciju od Hrvatske Akreditacijske Agencije , ako imaju neka daju liunk na to pa ču se ispričati .Mislim uredan link gdi se na velikom crvenom papiru vidi državni grb i navodi za šta su akrerditirani , kao što su dali da su akreditirani za naftu i plinove i rezervoare .

Bez ljutnje al cu se nadovezat na stavke 2 i 3..nazalost ali u 95% kucanstava to je surova stvarnost..nema izolacije,ili nema izo stakla,nema mis ventila,nema termostata za paljenje pumpe,nema regulatora promaje..od tisuca i tisuca kucanstava njih 100& nikada nije ni culo za spremnik tople vode tako da sve u svemu dobro i funkcionira.. barem sto ja susretnem uzivo

sasase
30.10.2011., 14:40

centormetal

mranderson
30.10.2011., 17:14
...ideš sa polazom od 90 C i vrača se sa 70...

ok, imam 'navodno' loš kotao (ako se mene pita, ne mislim tako, jer s obzirom koliko sam ga ja platio :top:, a koliko dode bmw od kotla :504: )

I nemam svoje šume. Prošle sam godine 'skurio' 15 metara drva, cijepanice... Neki ce reci puno, neki ce reci malo, ipak se radi o vise od 200+ kvadrata...

Ovo malo sto sam do sad naučio: ako zelim manju temperaturu vode u kotlu, dajem manje zraka kotlu, više se dimi u kotlu i imam 'čmrljenje' i samo malo dulji vijek trajanja drva, ništa baš tako vrijedno spomena, jer kad ložim na 90/70 cijeli sustav se više zagrije, zažari, i vremenski mi opet dođe na isto, a stanje u peći je na 90/70 kudikamo bolje, čišće, ljepše, kondenzatu ni traga, sve suho... Ovo da ja grijem kucu sa 40 stupnjeva kako se nekidan pohvalio jedan gospodin... to mi ne zvuci bas 'zdravo' za grijanje na drva, jer velim, nesto tu, po mome laiku nije kako treba to biti. ako zbilja treba tako malo energija 'zabiti' u kuci, pa neka se grije na struju, plin jer budimo realni to je zbilja prava komocija, okrenes jedan kotac, gumb niti brige niti pameti...

Ne znam, zbilja ne znam, ove 'neprirodne' peći, koje ventilator tjera na rad, kojima ventilator 'vuce' dim prema dolje nisam vidio u radu pa ne znam, ali ja na svojem primjeru vidim, da niti previše ložim, niti previše trošim, jedina mana je svemu tome da mi je malo prevruće u stanu. E sad to, opet ponavljam, po mome, i nije neki problem, barem se otvore prozori, pa uđe zraka u kuću i nije onaj teški zrak u kući ko kod 'nekih' koji ne otvaraju prozore mjesecima...

Znam da je to rasipanje energije, sve to stoji, ali bas se pitam kakvo je rasipanje energije u toplanama, u državnom uredu, u hrvatskom saboru... da istina, loše sam volje, ali velim, zbilja mi je više muka slušati kako moja peć ne valja, a tamo neka fensi-šmensi peć daje stabilnu temperaturu od 22 stupnja cijeli dan, vau, pa ja to imam za max 1sat u kući nakon sto sam zakurio (u 99% slučajeve i puno puno prije, ali ne pišem to da se hvalim)...

I da ove peći što imaju ventilatore, baš me zanima u kavom su stanju ti ventilatori, ili ventilator nakon godine, dvije, pet, deset, ili sam sad ja napisao notornu glupost jer mislim imati jedno te isto grijanje vise od 10 godina :confused: Isto tako, zelio bi vidjeti gdje netko tko ima takvu pec, na ventilatore cuva svoja drva, gdje ih skladisti, jer na svojem primjeru vidim da mi treba vise od 40 kvadrata za spremanje drva, a bome, malo ljudi znam koji imaju tako nesto, viska 40-tak kvadrata prostora, osim onih koji, neka se ne naljute, zive Bogu iza nogu i nigdje nikog oko njih...

Istina da nemam niti onaj četveroputni miš ventil, koji bi trebao imati, hm, možda bi time bilo još bolje, a možda bi bilo i lošije, a da stvar da košta-košta. Minimalno 1000kn (ventil i posao).?? Još jedan ventil koji iz ne znam kojeg razloga može zablokirati i napraviti 'sranje' (tako veli moj lokalni serif!). I ovaj mis ventil, on je tu da 'olaksa' stvar peci i da produzi vijek trajanja peci?? ima li on i kakvog utjecaja na katran??

Gospodin Ramzay veli da ultima II (malo sam se informirao o tom kotlu, pitao me jedan prijatelj sto da kupi, i tih ultima II ima u 4 varijante! pa sad ti odaberi pravu!?) ovih dana 'troši' 2 cijepanice, pa i ja toliko trošim, ako ne i manje, stoga opet ne vidim prednost tog 'boljeg' kotla... Ok, ok, dosta je bilo mog razmisljanja na glas, ali mislim da je cijela ta tema otišla malo u prekompliciranost, treba sto čuda, sto nečega, treba maltene ići u školu da bi znao zakuriti poslije u tom sustavu :rofl: a jedino sto u cijeloj toj prici, taj fensi-smensi sustav ne kosta 100 kn ;) nego puno puno više... Ok, neki ljudi imaju 'kotlovnicu' da se malo pohvale, ali istoj toj gospodi, u jednoj takvoj sam imao prilike biti, koliko puta vi mislite mene zvati u tu svoju kotolovnicu ;) Vise me zanimju oni manji kotlici, u kojima je kotlovina, ove velike mogu pogledati jednom i to je to :rofl:

Isto tako sto se tice tih spremnika, opet treba novaca, prostora, a i sad da se 2000+ litara vode moze zagrijati sa 2 punjenja kotla, oprostite ali ja u to ne vjerujem, velim, ne treba me ta osoba koja to ima pozvati na kotlovinu ;) ali ja bi zbilja to zelio vidjeti uzivo kako to radi...

Istina, ja bi bmw-a za sto kn i to nejde, da nejde, ali ljudi moji, osobe koje imaju brdo para niti znaju sto je forum, a niti ih bome 'dira' rata od xxxxx kn za plin ili cega vec, stoga, ja molim sve, ili administratora ili nesto, da se naprave neke cjenovne kategorije, nesto slicno kako imaju kod prodaje racunala, jer ovo vise nema smisla, raspravlja se vec godinu dana, a ja jos uvijek ne znam koja je to best buy kombinacija :ne zna:

I da se razumijemo, svaka cast gospodinu Ramzay-u, Zvonu, Plusu, Spoki007 (nadam se da sam dobro napisao, i oprostite oni koje nisam spomenuo) jer koliko vidim da nema njega, takvih ljudi poput ramzaya ovaj forum bi se sveo samo na to da je moj kotao (tata) jaci od tvoga... :lol:

Evo sad me bas zanima kakvu budu testovi kod gospodina Ramzaya, steta je jedino sto nije bas prava zima da ti testovi budu ono bas kako treba, u pravim uvjetima, a ne ko ovi sto testiraju pisu certifikate na laboratorjski kontroliranim uvjetima ili ti ga u prijevodu u onim uvjetima u kojima ta pec, kotao nikada ne budu

ps. isto tako da velim jos i to, pogotovo buducim korisnicima koji misle sloziti grijanje na drva. To je jedan slozen posao, koji vam ne moze napraviti neki lokalni serif koji zna zalotati dvije cijevi!
Sve stavke su bitne, jako jako bitne!
Dimnjak-dovoljno velik, izoliran
kotao-po mome moze i ovaj jeftiniji, ali mora biti odgovarajuci dimnjak
drva-obavezno suha, minimalno 10 mjeseci na zraku, i ne nije dovoljno 5!
dovoljno jaki radijatori u prostorijama (ne odokativna metoda!),
sama instalacija mora biti napravljena po pravilima i nema mjesta recenici: a kaj ce ti to!? to ti ne treba!

znam da se cini da ja sad tu hocu reci da je grijanje na drva SF, nije, postoje ljudi koji to jako dobro razumiju, ali nazalost jako ih je malo i da stvar bude jos gora, imaju jako malo slobodnog vremena...

mmir
30.10.2011., 17:56
[QUOTE=ramzay;36459953]MMIR

Drva nikad nisu suha previše , i ako su u podrumu 2 godine onda su pokupila ljetos vlagu od kondenzacije zraka i sada su negdje oko 24-30 %.

Nisi naveo koja si regija i na kojoj visini.[/QUOT

Vukovar, 108m nad. visina a suha sam stavio u podrum koji je prozracan prije 2 god

mranderson
30.10.2011., 18:28
...podrum koji je prozracan...
osobno sam do prosle godine, zime mislio da je to moguce, super spremanje drva, danas vise niti ne pomisljam da ih spremim u podrum, po mome nema spremanja do spremanja drva vani na zraku, prekrivene samo limom, plocama ili pod balkonom :D

vlado7
30.10.2011., 18:28
mranderson jel ti zivis na moru?

15 metara drva kuca 200 kvadrata,hmm nesto mi je to jako malo:confused:

plus
30.10.2011., 18:34
ok, imam 'navodno' loš kotao ...

Ekipo, s foruma centralno grijanje na drva, ja još zapravo i neznam kakav novo nabavljeni (a rabljeni i prerađeni) kotao / peć imam,
ali znam
da zaključno jučer u 23:00 sati jesam (osim žbukanja prostora nove kotlovnice) sam sve napravio do te mjere da sutra poslije podne kad dođem doma s posla, možda uspijem po prvi put napuniti sistem sa vodom i napravim i tlačnu probu cijelog novo napravljenog sistema, te ako bude donekle OK (kako si priželjkujem) onda ja i prvi put zapalim vatru u kotlu / peći, te pokrenem remontirani i prema "uputama s ovog foruma" modernizirani osnovni i alternativni sistem za centralno grijanje.

mranderson
30.10.2011., 18:48
Ekipo, s foruma centralno grijanje na drva, ja još zapravo i neznam kakav novo nabavljeni (a rabljeni i prerađeni) kotao / peć imam,
ali znam
da zaključno jučer u 23:00 sati jesam (osim žbukanja prostora nove kotlovnice) sam sve napravio do te mjere da sutra poslije podne kad dođem doma s posla, možda uspijem po prvi put napuniti sistem sa vodom i napravim i tlačnu probu cijelog novo napravljenog sistema, te ako bude donekle OK (kako si priželjkujem) onda ja i prvi put zapalim vatru u kotlu / peći, te pokrenem remontirani i prema "uputama s ovog foruma" modernizirani osnovni i alternativni sistem za centralno grijanje.

svaka cast plus, drzim :top::top::top::top:

a ja da zivim na moru, :lol:, ne, sjeverozapadna Hrvatska, Krapina. A to da sam 'skurio' toliko, sam siguran, jer vise nisam niti imao ;) Ove godine bude mozda malo vise, jer je i potreba za toplinom jos veca (imam malo djete)
ali da ne bi bilo zabune, kotao, pec se nocu nije lozila, nije se kurilo.

ramzay
30.10.2011., 19:20

Prijatelju hvala za link, imaš vrč delanca za to.

Fuj , bljak , kotao za antracit , a ne drva . Jeftin za izradu , dobra zarada za proizvođaća i puno dvorište dioksina i katrana za korisnika sa drvima .

JOŠ JEDNOM FUJ .

Dajte ljudi iz tih jebenih firmi imajte muda , budite muškarci , ne morate biti ratnici poput RAMZAYA, ali imajte muda i osporite tvrdnje, dajte osporite moju tvrdnju da muljate , dajte me pobijte jednim linkom i vi iz CENTROMETALA koji tražite pomoć kod Nišlija( pardon, nisam rekao kod padobranaca iz NIŠ) i vi iz Toplinga koji muljate sa ZIK om .

Hajde dečki znam da čitate ova moja baljezganja, ali imajte muda i osporite me.

Recite RAMZAZAY sere , i dođite u labos da vidimo, kako maca vunu prede

ramzay
30.10.2011., 19:31
Bez ljutnje al cu se nadovezat na stavke 2 i 3..nazalost ali u 95% kucanstava to je surova stvarnost..nema izolacije,ili nema izo stakla,nema mis ventila,nema termostata za paljenje pumpe,nema regulatora promaje..od tisuca i tisuca kucanstava njih 100& nikada nije ni culo za spremnik tople vode tako da sve u svemu dobro i funkcionira.. barem sto ja susretnem uzivo

Slažem se s tobom, i upravo zato sam našem forumašu sa Resnika pomogao da složi sam kotlovnicu i ugradi ULTIMU sa minimalnom konfiguracijom , ali zaista minimalnom mogućom, osim bosanske varijante, a čekam da bude minus 10 da vidimo kako to radi, a onda ćemo u par sati to presložiti i staviti na isti sustav spremnik od 1000 litara i usporediti.

Samo što je naš forumaš sa Resnika malo specifičan kuća nema fasadu , ali je umjesto žbuke Knauf, plus par sentimetara zraka do zida, a stan je u potkrovlju i ima dosta kamene vune , pa mi to malo remeti cijelu priču.

Da malo , remeti jako , jer knauf i vuna nisu naša realnost, J..iga.

energon
30.10.2011., 20:04
Mranderson ja se slazem s tvojim videnjem sagorijevanja i iz iskustva potvrdujem da ce takva pec u kotlovnici u tom rezimu rada kao sto si opisao najbolje radit i s najmanje oroblema..

ramzay
30.10.2011., 20:11
[QUOTE=ramzay;36459953]MMIR

Nisi naveo koja si regija i na kojoj visini.[/QUOT

Vukovar, 108m nad. visina a suha sam stavio u podrum koji je prozracan prije 2 god

Ima jedan jednostavan test za suha drva , pošalješ ženu k mami , usput će oprat auto i još natankat pun rezervoar, a ti dok je nema umjesto piceka stavi u rernu elektro štednjaka par cjepanica svojih drva . Prije toga odvagni na kućnoj vagi za kolače kolko je koja cjepanica teška i zapiši. Na štednjaku postavi tempetraturu oko 100 C , nemoj onu za piceke jer je to oko 220 C , i na kraju sljedeće jutro odvagni svaku cjepanicu .

Pospremi sve da te žena ne iznogira iz kuhinje , ko mene moja,i objavi na forumu rezultate pa ćemo izračunati vlagu tvojih drva . Test je jednostavan , ne košta više od pol pive , a budeš znao sa čime ložiš.

ramzay
30.10.2011., 20:26
Jedan od razloga zašto sam u privatnim porukama i tel razgovorima sa Mr Andesrsonom sugerirao da ništa ne mijenja na sustavu je upravo ovo što je on u trenutku inspiracije napisao, grijanje mu radi , možda i previše dobro grije, ali kad je mala beba u pitanju ništa nije previše, a kubik drva sim ili tam , nije bitno.

Jedan od razloga zašto sam ovdje, je borba za istinu , borba za jednostavna i pouzdana rješenje , nemate pojma kako je lijepi osjećaj bio prije par dana na Resniku , kod prvog pogona ULTIME , bez ventilatora, i kerefeka , a stvar grije i žena našeg forumaša javlja da im je super toplo.

Nije ovo reklama za ULTIMU , ja bih išamarao konstruktore tog kotla zbog niza gluposti , ali stvar radi mogu se samo poklopit ušima i čekati -15 kao minimalnu temperaturu za Zagreb .

mmir
30.10.2011., 20:30
i na kraju jel ima netko jos preporuku za pec
kolegu ramzaya cekam kako je rekao a ako netko ima uvid u danasnje peci na trzistu s obzirom na cijenu kvalitet i sve zajedno

ramzay
30.10.2011., 20:31
ali znam

JESI ŽIV , KAK JE BILA PRVA PROBA????????

plus
30.10.2011., 21:11
JESI ŽIV , KAK JE BILA PRVA PROBA????????
g.ramzay
Jesam živ sam i jaaaaaaako sam veseo, (prije svega jer sam pred 3 dana dobio novog unuka)! :rofl:
Danas u nedjelju nisam ništa radio na centralnom, jer tek na večer sam došao s jednodnevnog putovanja u našu lijepu Slavoniju.
A finalna dorada s prvom probom nadam se da bude kako sam napisao sutra (31.10.2011.) poslije podne kad dođem doma s posla.

mranderson
30.10.2011., 21:27
...jer sam pred 3 dana dobio novog unuka)! :rofl:...
plus cestitam! :D

sasase
30.10.2011., 21:45
plus
cestitke i sa mojeg brega

Zvon
31.10.2011., 03:23
i na kraju jel ima netko jos preporuku za pec
kolegu ramzaya cekam kako je rekao a ako netko ima uvid u danasnje peci na trzistu s obzirom na cijenu kvalitet i sve zajedno

To ti je ko izbor auta ili žene: nikad neznaš kaj buš dobil.
Nisi rekel do koliko novaca i koliko kW hoćeš.
Danas imaš poplavu jeftinih istočnih kotlova, a kak i sam vidiš, nema optimalnog rješenja. Nisam pristaša najjeftinijeg pogotovo ak ne želiš nikaj znati o tehnologiji kojom raspolažeš. Radije potroši sad više novaca jer ulažeš dugoročno.
I s jednim moraš biti na čisto: čim jednostavnija kotlovnica znači manji komfor. No jedno je sigurno: prigušivanje peći pogoršava izgaranje i generira smolu kakva god peć bila. Za optimalni rad peći spremnik vode je nužnost.

Zvon
31.10.2011., 03:36
Plus, pa pri tebi samo dobre vijesti.
Čestitke i z mojega brega :)

ramzay
31.10.2011., 04:06
PLUS čestitke i dobre želje i od mene , koji nisam sa brega, al nebi vjerovali imamo i mi u Velikoj Gorici mjesto koje se zove Visoki Breg, nadmorske visine 112m a sva je Gorica oko 110m. Naravski kad bi se Sava izlila onda je jedini otok u tom moru blata i mulja bio Visoki Breg.

mmir
31.10.2011., 06:12
To ti je ko izbor auta ili žene: nikad neznaš kaj buš dobil.
Nisi rekel do koliko novaca i koliko kW hoćeš.
Danas imaš poplavu jeftinih istočnih kotlova, a kak i sam vidiš, nema optimalnog rješenja. Nisam pristaša najjeftinijeg pogotovo ak ne želiš nikaj znati o tehnologiji kojom raspolažeš. Radije potroši sad više novaca jer ulažeš dugoročno.
I s jednim moraš biti na čisto: čim jednostavnija kotlovnica znači manji komfor. No jedno je sigurno: prigušivanje peći pogoršava izgaranje i generira smolu kakva god peć bila. Za optimalni rad peći spremnik vode je nužnost.

nisam siguran za kwmislim oko 35 da bi trebalo biti dovoljno, radijatori su lipovica po cijeloj kuci i nije stedjeno na njima ima ih i previse to mi je svaki majstor rekao s kojim sam pricao a to sam postavio prije 2 god a dosad se nisam raspitivao za pec.
imao sam plan uzeti buderusa 40 kw bio neki dan na akciji 8200kn a problem je ispao jer mi je dimnjak f160 a na peci f180 i to nitko s kime sam razgovarao nepreporucaiako mi je dimnjak skoro 12 m visine a sad nisam pametan sto bi drugo uzeo cijenu nisam naveo jer smatram da cu traziti malo kvalitetnije i da sto duze i bolje traje a nebi pirolizu jer je to ipak preskupo.

farfan
31.10.2011., 06:54
mmir Ako ti je 35kW dovoljno, još danas ti je akcija u ferotermu za buderus G201 7135kn. Doduše i za njega treba 180mm, pa se raspitaj kod stručnjaka dal bi to prošlo s obzirom na visinu dimnjaka.

Zvon
31.10.2011., 10:03
U dobro izoliranoj kući, za tu bi površinu trebalo oko 20kW, tak da nemoj pretjerivati sa snagom peći, pogotovo ak ne misliš ugrađivati spremnik. Ak te zanima klasična peć, preporučam ti nekaj iz WVterm programa, npr. modeli EKO ili MRs. Koštaju više od konkurencije, no smatram da su vrlo kvalitetno napravljene.