PDA

View Full Version : Centralno grijanje na drva

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

sasase
07.01.2009., 19:19
Imam problem s grijanjem. Gornji dio radijatora je vruć, a donji jedva malo topao. O čemu se radi? Što poduzeti? :ne zna:

odzraci radijator

Tchau!
07.01.2009., 19:32
radijatori su odzračeni, ali i dalje ista stvar.

sasase
07.01.2009., 19:45
vise info o svemu sistemu pec pumpa etaze zadnji radijator prvi ?
da bi se moglo nesto pomoc i sugerirat treba informacije nitko nije vidovit

Nimalo Vazan
07.01.2009., 23:13
Ali to nije onda balansiranje!:D
Kod balansiranja izlazi iz radijatora moraju imati približno istu temperaturu:top:

Da to je balansiranje. Balansiranje nije ništa drugo nego pokušaj postizanja istog Δt između polaza i povrata svih sudionika iliti radijatora, ali upravo tada se može desiti da si nekog smanjio a drugog pojačao tj. ujednačio, no to nije toliko jednostavno jer podešavanjem samo jednog radijatora u lancu diraš u hridrauliku svih ostalih. Jednostavno rečeno podesiš jednog pa moraš sve ostale ići podešavati. Da bi se postigao precizan efekat mora se raditi više puta. i ne na pamet nego treba precizno mjeriti ulazne i izlazne temperature.

A pumpa svakako igra ulogu a POGOTOVO ako idemo u visinu (prvi kat, drugi, potkrovlje.....)

:top::top::top:

Nimalo Vazan
07.01.2009., 23:18
Prvo ćemo probati pumpu staviti.Danas idem kupiti.A ovo sa izlaz ulaz nije tako napravljeno ni na jednom radijatoru.Peć smo uzeli Viadrus 35 Kw imamo 4 radijatora po 20 rebara ostali su manji sve kupa oko 11 komada.

Upravo tako kao na skici. Kod manjih nije bitno ali kod ovih po 20 rebara je vrlo bitno

Lee Champa
08.01.2009., 08:17
Da to je balansiranje. Balansiranje nije ništa drugo nego pokušaj postizanja istog Δt između polaza i povrata svih sudionika iliti radijatora, ali upravo tada se može desiti da si nekog smanjio a drugog pojačao tj. ujednačio, no to nije toliko jednostavno jer podešavanjem samo jednog radijatora u lancu diraš u hridrauliku svih ostalih. Jednostavno rečeno podesiš jednog pa moraš sve ostale ići podešavati. Da bi se postigao precizan efekat mora se raditi više puta. i ne na pamet nego treba precizno mjeriti ulazne i izlazne temperature.

A pumpa svakako igra ulogu a POGOTOVO ako idemo u visinu (prvi kat, drugi, potkrovlje.....)

Ovo o balansiranju se potpuno slažem i potrebno je napraviti kad tad!

Ali ovo sa pumpom mi baš nije jasno, kakve veze ima cirkulira li u vodoravnom ili okomitom krugu - pumpa nije predviđena da diže vodu

sasase
08.01.2009., 19:31

Ali ovo sa pumpom mi baš nije jasno, kakve veze ima cirkulira li u vodoravnom ili okomitom krugu - pumpa nije predviđena da diže vodu

nij predvidena ali sa visinom se smanjuje protok i to drasticno

pogledaj graf za tu pumpu
http://www.ecopumpen.de/pd243262343.htm?categoryId=30

a kaj se balansiranja tice instalater bi u pravilu trebo odradit 90% posla sa dimenzijoniranjem ravoda i grananjem ako je to potrebno
prigusnice su zadnja pomoc jer sa upotrebom njih se gubi snaga radijatora

Nimalo Vazan
08.01.2009., 23:31

Sa visinom jako gubiš na količini što je evo već čovjek prije mene napisao. Osim toga ta njegova pumpa uopče nije za centralno grijanje nego za cirkulaciju sanitarne vode gdje se radi o daleko manjem kapacitetu nego kod grijanja, pa iz tog razloga ona dobro služi kod cirkulacije sanitarne vode ali ne kod grijanja. Pumpa takve oznake NE postoji za grijanje, ova ima posebno kučište da ne pušta boju jer se radi o pumpi za sanitarnu vodu (može biti od Inoxa, bronce ili mesinga zato su u pravilu skuplje od klasičnih pumpi za centralno) i nema brzine što je također karakteristika pumpi za cirkulaciju ovih snaga. Njezin dijagram evo čovjek je poslao i to je OK.

Lee Champa
09.01.2009., 08:12

Taj graf ne objašnjava cirkulaciju u sustavu nego kapacitet pumpe.
Pumpa će na visinu 0,4m prebaciti 1,8 m3/h
ili na visinu 1,3m 1,8 m3/h:top:

Cirkulacija u sustavu ovisi prvenstveno o otporu cijevi i proporcionalna je njihovoj duljini!:top:

Alen_356
09.01.2009., 11:49
Pozdrav,

Nedavno sam radio centralno grijanje na drva za prizemnicu od 120 m2. Kupio sam rabljenu peć Tam Stadler od 40 Kw.

Da li je netko imao iskustva sa tim pećima....ja baš i nisam zadovoljan, imam osječaj da bi peć trebala manje trošiti.

sasase
09.01.2009., 12:12

ili na visinu 1,3m 1,8 m3/h:top:

Cirkulacija u sustavu ovisi prvenstveno o otporu cijevi i proporcionalna je njihovoj duljini!:top:

e slusaj meni nije cilj prepucavanje
graf ako ga dobro procitas pokazuje ono sto je bitno laiku da shvati
diskutirat na neviden sistem ili ista objasnjavat laiku o otporima i cirkulaciji nema smisla jer i 80% instalatera to nezna izracunavat zato se i dogadaju takve stvari

Slatky
09.01.2009., 12:39
još jedna tema. malo podataka, izolacija kuće kako je što postavljeno pa će biti i odgovor

Alen_356
09.01.2009., 13:25
Kuća je samo ožbukana, izolacije nemam ni na tavanu....

Jesu li velike uštede sa izolacijom...?

Planiram stavljati 10 cm stiropora na zidove, i tavan....

sasase
09.01.2009., 16:20

od najsabijeg do najboljeg sistema ima 25 % ustede sa izolacijom moze se prec i 50%

Nimalo Vazan
09.01.2009., 23:50

ili na visinu 1,3m 1,8 m3/h:top::

U pravu si, graf objašnjava kapacitet pumpe. Pa ako si ga proučio onda znaš zašto visina može biti problem. Ako nije jasno onda je najbolje da nekome sa deset radijatora na prizemlje + prvi kat + eventualno potkrovlje ugradiš pumpu UP 20-15 i utvrđuješ zašto grijanje baš ne radi najbolje ili uopče ne radi u potkrovlju ili katu

[Cirkulacija u sustavu ovisi prvenstveno o otporu cijevi i proporcionalna je njihovoj duljini!:top:

Samo nije isto dali je ukupna duljina isključivo vodoravno ili okomito.

Nimalo Vazan
09.01.2009., 23:54

Stavi što prije tih 10 cm i bit češ presretan.

A što se tiče TAM Štadlera "Tehnologija od prije 30 godina", koja je bila tada zadovoljavajuća, a za današnje vrijeme nešto za spominjanje.

dspacek
10.01.2009., 21:56
Moja pumpa je žute boje.ip 42 2200 o/min 75 w
Na nijednoj novoj pumpi nepiše koliko ima okretaja.Išao ja kupiti ovu ups 25/60 a ona ima isto 2 brzine kao i ona upsbasic.Pa koja je razlika.
Šta je tu bitno sad gledati, ova 25/60 bi trebala imati 3 brzine prijatelj mi ima takvu i ima 3 brzine a ova nova dvije i košta oko 800 kn.znači kod mene ipak može biti do pumpe mama mi u prizemlju ima većinom dolje samo mlak radijator ovaj od 22 rebra dok su ovi manji vrući.Jel ima možda i visina pumpe veze ova je 130 mm jel su one od 180 mm bolje.
Hvala vam svima puno mi pomažete pa ako netko zna u vezi ove pumpe ups 25/60 jel treba imati 2 ili 3 brzine.

sasase
10.01.2009., 22:17
razlika je samo u tome kaj si ogranicen za bolju kontrolu pumpe fali ti srednja brzina
inace pumpe sa dve brzine su radene za istocnu evropu -domace receno za nas je i to dobro posto nasi trgovci gledaju da sto bolje zarade
samo je u tome razlika

Nimalo Vazan
10.01.2009., 23:40
Moja pumpa je žute boje.ip 42 2200 o/min 75 w
Na nijednoj novoj pumpi nepiše koliko ima okretaja.Išao ja kupiti ovu ups 25/60 a ona ima isto 2 brzine kao i ona upsbasic.Pa koja je razlika.
Šta je tu bitno sad gledati, ova 25/60 bi trebala imati 3 brzine prijatelj mi ima takvu i ima 3 brzine a ova nova dvije i košta oko 800 kn.znači kod mene ipak može biti do pumpe .

Nisi dobro gledao, ti si kupio UP Basic 26-60 i ona ima 2 brzine, a prijatelj ti ima UPS 25-60 i ona ima 3 brzine i skuplja je. Pazi, mele su razlike u nazivu. Kolko zanm Fero-Term ima i jedne i gruge uvjek na lageru.

mama mi u prizemlju ima većinom dolje samo mlak radijator ovaj od 22 rebra dok su ovi manji vrući.Jel ima možda i visina pumpe veze ova je 130 mm jel su one od 180 mm bolje.

Visin a130mm i 180mm a radi se o istim pumpama. 130mm se uglavnom nalazi serijski u kojekakrvim uređajima koje kupiš sa pumpom dok je 180mm standardan dužina kad kupuješ ovako kao što si ti i prijatelj UP ili UPS

dspacek
11.01.2009., 09:08
Ma nisam još kupio to me zbunilo dvije i 3 brzine.D kod prijatelja je 3 brzine 100% e sad za ovo nisam siguran upbasic je imala 100% dvije brzine a u drugom dućanu sam tražio ups 24/60 trgovac mi da kad ono 2 brzine.E možda nisam dobro vidio oznaku.Znači jel onda da uzmem sa dvije ili 3 brzine.Imam bratića u zg pa će mi on otići u Fero-Term da mi uzme pumpu.
Znači ova moja žuta ni nije za centralno grijanje pumpa.Baš se nekužim u te grafove , meni po tim grafovima ona izgleda dosta slabija od 25/60 u odnosu protoka i visine dobave vode.Možda grešim kažem nekužim baš to.Hvala

dspacek
11.01.2009., 16:00
Zaboravih napisati da u kotlovnici imamo toplomjer i na odlaznoj i na dolaznoj cijevi recimo odlazna je 60 stupnjeva a povratni je 40 jel to normalno.

sasase
11.01.2009., 22:22
to kaj ti pokazuje tu razliku je normalno
ali ako ti kod ovih vanjskih temperatura ima polazni vod 60 onda je normalno da se slabije grijes jer tesko vjerujem da imas dimenzioniran sistem za rezim nizi od 90/70 C

Nimalo Vazan
12.01.2009., 05:44
Znači jel onda da uzmem sa dvije ili 3 brzine.

Uzmi bolje onu sa tri, tj. UPS 25-60. Bolja je varijanta jer možeš bolje odrediti brzinu. Ako kupiš onu sa dvije brzine onda ti se može desiti npr. da na prvoj brzini nije dosta pa onda staviš na drugu a ta druga je opet previše pa imaš šumove u instalaciji, pa si osuđen na takav rad jer nemaš 3 brzine.

dspacek
12.01.2009., 08:39
to kaj ti pokazuje tu razliku je normalno
ali ako ti kod ovih vanjskih temperatura ima polazni vod 60 onda je normalno da se slabije grijes jer tesko vjerujem da imas dimenzioniran sistem za rezim nizi od 90/70 C

Ma to sam dao primjer samo zbog razlike da vidite jel to normalno.
Grijemo mi i do 9o ali moramo tu pumpu promjeniti pa ćemo vidjeti.Mora doći majstor da skrati cijev jer ova nova pumpa će biti od 180 stara je 130.Hvala

Lee Champa
12.01.2009., 11:20
Samo nije isto dali je ukupna duljina isključivo vodoravno ili okomito.

Da to nije isto. U okomitom smjeru je protok sa istom: pumpom, presjekom i duljinom cijevi (ukupnim otporom) nešto veći(neki %-tak) nego u vodoravnom!:D,
A ti objasni zašto?:D

Nimalo Vazan
12.01.2009., 12:44
A ti objasni zašto?:D

Kao što je rekao sasase u jednom svom postu: "nije mi cilj prepucavanje".

Ja bih bio sretan kad bi takva pumpica bila dosta za "CIRKULACIJU" (ako zanemarimo graf koji je stavio sasase) prema tvom zaključku.

Prema toj računici na velikim objektima bi isto bila dovoljna ako nebi išli u visinu, procirkulirala bi "KAD TAD" ili??? Recimo kod Getro-a

goccc
12.01.2009., 12:50
Bok Svima,

O grijanju, ako nekoga interesuje, procitajte
nasu stranicu: http://tomegkalyha.eoldal.hu .
I potrazite na rijec: Masonry Heater, i videcete, sta je najbolje za grijanje.
Nasa kuca: 100m2 cjela zima 3000Kg suhog drveta.

Zsolt

ps: izvinite zbog loseg hrvatskog

bing01
12.01.2009., 17:27
molim za savjet za centralno grijanje.imam kuću od 150 m2,visine 2.70 m. kuća je na dvije etaže. izolirana je stiroporom od 5 cm na temeljnoj ploči, vanjskih zidovima, te na tavanskoj ploči( dakle sa svih strana kocke).stolarija je relativno nova izo staklo. zanima me koja peć na pirolizu je trenutno najisplativija i koju snagu bi trebao. da li se uopče isplati piroliza u odnosu na običnu peć na drva samo zato što se manje vremena potroši na loženje ili ima i nekih drugih prednosti.

sasase
12.01.2009., 17:34
ak se uspes probit kroz slovenski vlasnik stranice u detalje objasnjava upotrebu rad i pluseve i minuse kotla na pirolizu http://www.ingenium.si/prometej/index.php

ps : moderator
nije reklamiranje neg je stvarno za laika prakticno pogledat

dspacek
13.01.2009., 12:13
Evo promjenili smo pumpu i to je sada druga pjesma.Nisam kupio novu nego je stari nabavio polovnu 25/60 .Radijatori nisu više mlaki dolje nego su dosta topli.Pozdrav

Slatky
14.01.2009., 11:39
mogu vam reći da je prava navala na rabljene peći na kruto gorivo koji god oglas sa razumnom cijenom zovem prodano.

Alen_356
15.01.2009., 06:41
Stavi što prije tih 10 cm i bit češ presretan.

A što se tiče TAM Štadlera "Tehnologija od prije 30 godina", koja je bila tada zadovoljavajuća, a za današnje vrijeme nešto za spominjanje.

Ali gledao sam mali i Centrometal, recimo da je konstrukcija skoro identična.

Koju peć vi preporučujete, na drva, a da nije piroliza ?

Nimalo Vazan
15.01.2009., 13:14
Ali gledao sam mali i Centrometal, recimo da je konstrukcija skoro identična.

Koju peć vi preporučujete, na drva, a da nije piroliza ?

Za ovu "mali" kako si naveo nisam čuo ali ako mene pitaš uzeo bih sigurno Centrometal. Mada mislim da je kod nas u HR dosta ljudi skeptično vezano za taj ali opčenito Hrvatske proizvode misleći da mi neznamo proizvesti kvalitetno.

Centrometal OK, prozvod dobar. Ako poznaš neke europske proizvođače peći i bio si u proizvodnji onda skužiš da polovica proizvođača proizvodi kotlove daleko lošije i sa starom tehnologijom i vidiš da je ipak Centrometal moderna tvrtka. Bio sam kod njih davnih dana prvi puta, više puta do sada a i prošle godine i oni su po meni ok

Osim toga ako kupuješ njih, kupuješ hrvatsko i novci ostaju tu, te su zaposleni naši ljudi. Zašto bi recimo neka Češka tvrtka bila bolja od naše???

champ
15.01.2009., 13:34
Centrometal proizvodi vrhunske čelične kotlove, i ako se odlučiš za njih, sigurno nećeš požaliti! Između gusa (Buderus) i kotlovskog čelika, ja osobno uvijek bih se odlučio za ovo drugo. Imam doma kotao za etažno grijanje, staru preko 20 godina, koja i danas radi bez greške.

Nekad smo se grijali na visokokalorični briket, i ako je peć to izdržala bez problema, onda ne znam što bi je drugo moglo uništiti.

sasase
15.01.2009., 17:44
centrometal je po upotrbljenim materjalima i obradi dobar kotao
sto se tehnoloskih resenja u gorenju i protoku dimnih plinova tice je na tehnologiji 80" godina stim da je u zadnjih 10 godina polako nadogradivan radi samih nedostataka u prvobitnoj verziji ali jos uvjek postoje elementarne mane
sam kotel je jako probirljiv za drva na nacin kurenja pogreske u dimenzioniranju sistema
no u plus mu idu to sto je domaci proizvod , servisiranje i normalno donekle cijena

Nimalo Vazan
15.01.2009., 23:52
Osim toga, zaboravio sam napomenuti da Centrometal proizvodi kotlove za neke europske poznate proizvođače, koje ljudi u matičnim zemljama kupuju kao domaći proizvod misleći kako samo oni proizvode dobro a drugi nemaju pojma. Jedan veliki dio Centrometalovog programa na kruta goriva je identitičan za te proizvođače a razlika je samo u vanjskom oklopu i boji.

Jedne od takvih zemalja za koje prizvode su Francuska i Švedska a da ne govorim da izvoze u 20 zemalja i posjeduju certifikate za sve svoje proizvode od najrelevatnijih kuća koje ih izdaju, znači da ipak nešto vrijede.

S obzirom da se ovdje govori o kotlovima na kruta goriva, naravno, njihove kotlove na ulje i plin nebih miješao ovdje i mislim da su to prizvodi kojima su eto, samo morali popuniti asortiman a tu su standardi malo drugačiji.

spoki007
19.01.2009., 12:52
zanima me na koji naci radi troputni ventil s motorom?
dali sobni termostati mogu signalizirati ventilu kada da se zatvori i otvori?
i dali je taj signal samo impuls motoru na ventilu ili je recimo ventil zatvoren do onda dok mu termostat daje struju?

ako netko moze da objasni kako to sve funkcionira..... :top:

champ
19.01.2009., 13:15
Troputni ventil nalazi se na povratnom vodu, i pazi da temp. vode u povratu nebi pala prenisko (cca. 65 C). Ako bi temp. pala niže, u kotlu bi došlo do kondenzacije dimovodnih plinova, stvorio bi se katran i kiseline, koje skračuju životni vijek kotla.

Da se to nebi dogodilo, troputni ventil se otvara i propušta (miješa) dio vode iz polaza u povrat.

spoki007
19.01.2009., 13:32
ma to je jasno za kotao,ali meni je problem na povratnom vodu koji ulazi u spremnike,jer mi mucka vodu pa sam mislio ugraditi troputni ventil s motorom kojeg bi regulirao termostat sobni.....
instalacija trenutna (http://i206.photobucket.com/albums/bb193/spoki007/instalacija_trenutna.jpg)
desava se slijedeci problem,
-sistem hladan (temp. u spremnicima je 40-30-20 od gore prema dolje)
-nakon paljenja kotla,temperatura se podize u gornjoj zoni spremnika na cca 70-tak stupnjeva
-ukljucim pumpu kruga grijanja (postavljena na 1.brzinu)
-vruca voda(70C) prodje kroz radijatore i vraca se(60C) u spremnik u donju zonu gdje je temperatura cca 20 stupnjeva
-nakon kraceg razdoblja temperatura u spremnicima se izjednaci,od gore do dolje bude oko 40-tak stupnjeva te je potrebno dosta vremena da se kompletan spremnik zagrije na temperaturu od 60-70C

dali ovako napraviti (http://i206.photobucket.com/albums/bb193/spoki007/instalacija_prijedlog.jpg)

dali da ugradim troputni ventil na povratni vod?
ugradim motorni pogon na troputni ventil kojim bi regulirao sobni termostat?
ili ugradim troputni ventil na povratni vod(1 izlaz prema donjem dijelu spremnika a jedan prema gornjem dijelu spremnika,desilo bi se to da ne bi mjesao vodu cijelog spremnika nego samo gornji dio)

rrka
27.01.2009., 21:00
Nna li netko čime bi mogao zakrpati peć od centralnog grijanja (na drva) ? Na spoju iznad ložišta se istrošio materijal tako da vuče zrak.

Lee Champa
28.01.2009., 07:23
Komad lima, staklena voda i šamot. Ili samo "tjesto"-šamot+staklena voda, ili šaka ilovače:top: Inaće si dao jako pumo podataka:s

rrka
28.01.2009., 21:09
Komad lima, staklena voda i šamot. Ili samo "tjesto"-šamot+staklena voda, ili šaka ilovače:top: Inaće si dao jako pumo podataka:s

neznam šta bi još napisao? Peć je Emocentral Plamen 23.

Slatky
01.02.2009., 16:00
dali je potrebno imati hvatač nečistoća na centralnom sistemu

user zoki
06.02.2009., 17:03
Nije na drva nego je na plinski boljer ..no u sistemu se našla jedna dodatna pumpa ....ugrađena zbog...ma to nije važno ..
Pitanje , koliko ona realno stvara otpor strujanju ako je iskljucena za vrijeme grijanja ?
Da li se smije ona spojiti paralerno s pumpom u boljeru ?
Da li boljer ima relej ili se pumpa boljera napaja preko elektronike , pa bi sa ovom dodatnom preopteretili sustav..bla,bla,bla ?
..koji je boljer ..nemam poima star je 4-5 god.

mazgov
06.02.2009., 18:51
dali je potrebno imati hvatač nečistoća na centralnom sistemu

nije neophodno , tj. može i nemora

user zoki
08.02.2009., 21:14
ZAšto se u nekim sistemima pumpa spaja na povratni (hladni) vod ?

mazgov
08.02.2009., 22:16

stvar izvedbe , bitno je da ista vrši kvalitetan optok kroz cijeli sistem , može biti i na sred sistema ,

Lee Champa
09.02.2009., 14:13

Majstor može reći "niža je temperatura povratnog voda", makar pumpa mora i tu temp. izdržati:top:
Montiraš ju tamo gdje ima mjesta i neće smetati!

sasase
09.02.2009., 22:00

po obicaju to naprave majstori koji sloze prosti sistem bez ventila za mesanje i na kombinaciju sporet -centralno i normalno u jeftinije je kupit pumpu za tem. razred nize i prodat ju pod standardnu
po obicaju od straha pregrijavanja sistema sto po obicaju dodvodi do otkazivanja pumpe (deformacija impelerara posljedicno pregaranje pumpe )

Slatky
10.02.2009., 21:18
dali postoji nekakav termostat koji će mi isključivat pumpu kad se voda ohladi i ponovno uključit kada se ugrije

frane1012
11.02.2009., 07:25
Pozdrav ljudi, imam kucu od 200m2, prizemlje i potkrovlje zajedno, kolika bi mi pec otprilike trebala? Da li bi bilo problema zbog etaze, koliko bi kostala jedna takva ugradnja? Rad + materijal?

Hvala.

Lee Champa
11.02.2009., 13:50
Krivo si postavio pitanje!
Trebaš pitati koliko ćeš trebati drva, lože, plina, briketa ili peleta:lol::s

Odgovor SLATKY: postoji, traži termostat za pumpu, ali trgovcu trebaš objasniti gdje ćeš ga postaviti (na cijev, "u rupu" i sl.)

lozana
17.02.2009., 22:15
molim adresu za upit.hvala!Pozdrav i tebi!

Laddomat 21 je sklop za podizanje temperature povratnog voda i ima zadatak miješati temperaturu s polaznog voda na povratni uz osiguravanja optimalne cirkulacije. Dakle, s termoventilom od 72 °C on tek na 72°C počne malo propuštati tople vode u sistem i na taj način i primati samo malo hladne vode iz povrata. Tek oko 78 °C je otvoren do kraja i cirkulacija je maksimalna.
Vi to na žalost samo s pumpom i termostatom niste u mogućnosti postići. Da je to moguće, Laddomat se uopće nebi prodavao...

Slijedeća vrlo dobra stvar koju postižete s Laddomatom je slojevito punjenje spremnika ogrijvne vode -puffera. S tim postižete da vrlo brzo nakon postizanja temperature od cca 75°C u kotlu dobijete na vrhu puffera tu visoku temperaturu. Slojevitost punjenja spremnika znači da se taj spremnik počinje puniti na vrhu s 72-80 °C a samo nekoliko centimetara ispod može biti voda 20-50 °C hladnija. Samimi time ne morate čekati da lagano zagrijete svih 1250 litara vode, nego samo gornjih 100-200 litara a da bi na polaznom vodu dobili preko 70°C.

Jedna od prednosti je i lakše zagrijavanje cijelog puffera na visoki temperaturni nivo i samim time bolje iskorištenje topline nastale u kotlu i mirniji rad kotla, odnosno dulji rad u komadu (bez pregrijavanja...)

Malo sam možda sada zakomplicirao objašnjenje pa ako želite mogu Vam na mail poslati upute i objašnjenje principa rada Laddomata.

Kada nema laddomata, pa čak i u Vašem slučaju s tzv. zaštitnom kotlovskom crpkom javlja se povećana pojava smole. Čak i u idelanim uvjetima dimnjaka i drvi.

Mislim da je u Vašem slučaju jednimo kvalitetno rješenje ugraditi Laddomat. On je i jedan od uvjeta za ostvarivanje jamstva u slučaju potrebe. Serviser nebi smio potvrditi jamstvo bez njega.

Ventilator na Vitoligu ne smijete dirati jer se on mora podesiti na optimalno izgaranje. Kvaliteta izgaranja se dokazuje analizom dimnih plinova (kao kod uljnih ili plinskih plamenika) i to bi trebalo biti obavezano izmjereno i kontrolirano prilikom puštanja u pogon.

erva
18.02.2009., 14:59
Pozdrav svima,
Evo ja novi na forumu i vidim svašta se tu korisnog može pročitat! :top:
Počinjem s gradnjom na proljeće pa još nisam na čisto kak riješit grijanje.
Imam plin blizu parcele (50m), al mi se taj plin sve manje sviđa (ne treba biti previše pametan da bi se zaključilo da cijena plina može ić samo gore) pa razmišljam o alternativama.

Mene zanima da li netko ima kakvih saznanja/iskustava sa grijanjem na PELETE (biomasa). Znam da Centrometal proizvodi postrojenja (vidio sam ih na sajmu građenja na ZV) i u teoriji mi se to čini super. Ono, imaš rezervar za palete kojeg napuniš svakih par dana, a peć si preko dozera sama uzima kolko joj treba. Time se eliminira (po meni) glavni nedostatak loženja na drva/brikete/ugljen - taj da moraš pazit da na vrijeme naložiš peć.

E sad, kakva su iskustva u praksi? Kolika je energetska vrijednost tih peleta?
Jel se to da kombinirat sa pećima na pirolizu (Centrometal ima samo klasične)?
Hvala.

Pozdrav

Novi sam na forumu. Tema je veoma dobra i ima mnogo informacija. Nisam uspio još pročitati sve o ovoj temi ali imam potrebu da odgovorim na ovo pitanje, mada je davno postavljeno.Ja sam iz BiH i vjerovatno imamo razlika u cijeni ali uglavnom tu je to negdje. Ja lično nemam iskustva sa kotlom na pelete ali se već duže vrijeme raspitujem o tome jer sam u fazi planiranja grijanja. Imam i priključak plina na kući ali o toj opciji ne razmišljam. Jedan moj prijatelj je prošle godine izbacio kotao na drva i ugalj i ubacio kotao na pelete proizveden u BiH. Nemam namjeru reklamiranja ili hvalenja proizvoda iz BiH nego samo želim da pomognem. Kotao je http://www.kovan.ba/eko_line_20.htm
On njime zagrijava kuću od oko 200m2, novije gradnje, svana i naravno unutra omaltanu ali bez izolacije, dvije etaže i čovjek je prezadovoljan. Takav kotao u BiH košta oko 4500, 00 KM to je negdje oko 17 530 kn. Jedna tona peleta kod nas u zimskom periodu košta oko 200KM a u ljetnom se može kupiti i po 170KM. Čovjek kaže da mu tona traje u prosjeku oko 35 -40 dana. Staru peć je izbacio zbog dosta neiskorištenog goriva, zbog potrebe za stalnim punjenjem. Ovaj kotao ima skladiše koje se napuni i traje oko 10tak dana a potrebno ga je očistiti jednom u 5-6 dana i izbaci se svega šaka otpadaka. Plamenik je veličine jedne manje saksije za cvijeće, odprilike 2,5litra i tu je plamen kao kod one sprave koja se koristi za lepenku i katran, čini mi se da se zove brener. Čovjek je sad za sad prezadovoljan, kaže da će ga za cijelu zimu grijanje koštati 1000KM. Međutim, ja sam malo skeptičan jer je u pitanju kotao koji koristi samo pelete a košta poprilično. Uvijek se može destiti da jednog goriva nestane, da drastično poskupi ili nešto treća. Šta onda uraditi. Centrometal ima kombinovani kotao u koji može i neko drugo gorivo ali je još skuplji.

viess
18.02.2009., 16:27
molim adresu za upit.hvala!

Poslao sam Vam na P.M.

rrka
21.02.2009., 20:50
Na koliko stupnjeva je najbolje namjestiti onaj regulator šta je spojen sa pumpom vode? Radi se o centralnom grijanje na drva

bacus
22.02.2009., 10:24
novi sam na forumu ali sam procitao vecinu postova i jako mi se svidja. imam upit za Viessa ili vec ko mi moze pomoci a radi se o sljedecem. Posjedujem dva viessmanova kotla VITOLIG 150 u dvije kuce od toga je jedan sa EKOSTER 2 kontrolama a drugi kotao je sa starijom verzijom (nisam siguran za naziv) uglavnom manuelni sa sondom u kuci. kod starog sistema nemam problema s tim da u kotlovnici moram rucno namjestati dnevno-nocni rad, kucnu temperaturu i sl. dok kod Ekostera 2 imam ugradjen termostat u kuci na koji regulisem rezim rada. Pitanje je sljedece: koji termostat podrzava rad Ekoster 2, jer Simens koji sad trenutno imam to ne radi kako bih ja htio, da li Ekoster 2 ima mogucnost manualnog regulisanja sobne temperature (znaci iz kotlovnice) jer mi se pumpe pale na 65 stepeni i vise se ne gase tako da sam morao termostat spojiti direktno na jednu pumpu za pola kuce a druga pumpa mi radi non-stop tj. kada je kotao preko 65 stepeni. Ovu zimu sam se tako spasio ali zelim da to rijesim sto prije jer nepotrebno povecavam potrosnju drva. Imam jos pitanja ali cekacu prvo na ove odgovore
unaprijed hvala (iz Bihaca sam i pretpostavljam da znate da imamo problema sa tehnickom podrskom za viessmana)

viess
22.02.2009., 13:45
dok kod Ekostera 2 imam ugradjen termostat u kuci na koji regulisem rezim rada. Pitanje je sljedece: koji termostat podrzava rad Ekoster 2, jer Simens koji sad trenutno imam to ne radi kako bih ja htio, da li Ekoster 2 ima mogucnost manualnog regulisanja sobne temperature (znaci iz kotlovnice) jer mi se pumpe pale na 65 stepeni i vise se ne gase tako da sam morao termostat spojiti direktno na jednu pumpu za pola kuce a druga pumpa mi radi non-stop tj. kada je kotao preko 65 stepeni. Ovu zimu sam se tako spasio ali zelim da to rijesim sto prije jer nepotrebno povecavam potrosnju drva. Imam jos pitanja ali cekacu prvo na ove odgovore
unaprijed hvala (iz Bihaca sam i pretpostavljam da znate da imamo problema sa tehnickom podrskom za viessmana)

U servisnom nivou treba podesiti P0 na rP kako bi priključivanje termostata djelovalo na EkosterII. U uputama imate objašnjen način na koji to možete učiniti.
Iz Vašeg maila sam shvatio da imate instaliran Vitolig bez puffera -akumulatora topline. Da li imate barem Laddomat 21?

Bosna ima veliki problem s servisnom mrežom Viessmanna, ali Viessmann Hrvatska pokušava preuzeti barem dio tih problema. G. Stjepan Mikleušević iz Viessmann Hrvatske je zadužen za Vitolig i njega možete (i morate) zvati kad imate problem.

Možete mi se javiti na viessmann <at> promil.hr

VKCicko
12.03.2009., 18:39
Bok svima !:)

Jako mi se svidja ova tema i super mi je pomogla.
Ali trebam još malo pomoći od ljudi koji imaju iskustva.

Evo ovako:

1. Kuća je 240 m2
2. Zanima me isključivo centralno grijanje na drva...hrast...jasen...itd
3. Kakva su vaša iskustva i da li je peć od 50 kW dovoljno ?
4. Da li slučajno netko ima peć od Centrometala EKO-CK 50 kW? da mi pošalje sliku ložišta ?
5. Koje peći predlažete ?

Puno puno puno vam hvala! :top:

Pozdrav svima

Lee Champa
13.03.2009., 08:06
Moraš malo više listati i po Forumu i literaturu.
Hoće li ti ta peć biti dovoljna?
Neće, trebaš još jednu takvu, ali bit će ti ta ista i prevelika:lol::s
Ja trabunjam!:D
Otkuda mi znamo kakvu kuću imaš!:s
Uzmi samo podneblje, jesi li u dubrovačkoj ili varaždinskoj županiji!

VKCicko
13.03.2009., 17:44
Moraš malo više listati i po Forumu i literaturu.
Hoće li ti ta peć biti dovoljna?
Neće, trebaš još jednu takvu, ali bit će ti ta ista i prevelika:lol::s
Ja trabunjam!:D
Otkuda mi znamo kakvu kuću imaš!:s
Uzmi samo podneblje, jesi li u dubrovačkoj ili varaždinskoj županiji!

Ne znam da li će ta biti dovoljna. Pitam za savjet.
Kuća je izolirana sa 5 cm stiropora, plastična stolarija, izo stakla.
Vukovarsko-Srijemska županija. Vinkovci.

VKCicko
13.03.2009., 19:32
Još jedno pitanje.
Da li netko u blizini Vinkovaca ima Viadrus U 22 od 30-50 kw peć ?
Volio bih doći vidjeti tu peć uživo prije kupovine.

Unaprijed hvala.

Yuma san
13.03.2009., 19:34
Planiram kupiti peć Buderus Logano G 211 32D pa me mući taj "D".
Znam da taj "D" znači da je peć prilagođena za loženje drvetom (što meni i treba), ali me interesira na što se ta prilagodba konkretno odnosi jer je po svim tehnikalijama identična onoj bez "D".Postoji li ,uopće,uočljiva razlika?:ne zna:

spionjak
19.03.2009., 14:30
pozdrav svima! Evo ja sam novi na forumu i nemojte mi se rugati na glupo postavljenom pitanju, a radi se o namjeri instalacije na etažnu peć posto je to kod nas u bosni najpopularnije. Dakle nemam para za dvije cirkulacijeske crpke, a kuća je sa dvije etaže, koje bih razdvojio sa dva kruga grijanja pa u tom slučaju će mozda postojati mogućnost da određena etaža bude toplija od druge. Jeli može tako ili je potrebno dodatna ugradnja nekog ventila?

marko herceg
21.03.2009., 15:27
Što se tiče samog upita o odvojenju etaža...nažalost bez dvije crpke nemože se ništa riješiti mora se postaviti razdjeljnik,miš ventil,dvije crpke sami matrijal košta oko cca 3500 kn....

za sve savjete i upite možete nas kontaktirati u FERO-TERM Kustošija BR TELEFONA-3908-999

salke04
03.04.2009., 17:35
kupio sam nedavno tu peć pa ako ima neko
da mi objasni shemu spajanja sistema centralnog
grijanja,spojio bih oko desetak radijatora i pokušao
iskoristiti grijanje sanitarne vode te kako izbjeći
pregrijavanje sistema?

salke04
04.04.2009., 09:14
kupio sam nedavno tu peć pa ako ima neko
da mi objasni shemu spajanja sistema centralnog
grijanja,spojio bih oko desetak radijatora i pokušao
iskoristiti grijanje sanitarne vode te kako izbjeći
pregrijavanje sistema?

zaboravi shemu spajanja,kako grijati sanitarnu vodu?

spoki007
06.04.2009., 06:15
zaboravi shemu spajanja,kako grijati sanitarnu vodu?

shemu imas gore u mojim prijasnjim postovima,a da si pogledao shemu mogao si i vidjeti da je ugradjen kombinirani bojler(reda velicine 1000kn/80l) u kojem sanitarnu vodu grije voda iz centralnog grijanja......

Nimalo Vazan
08.04.2009., 14:11
Planiram kupiti peć Buderus Logano G 211 32D pa me mući taj "D".
Znam da taj "D" znači da je peć prilagođena za loženje drvetom (što meni i treba), ali me interesira na što se ta prilagodba konkretno odnosi jer je po svim tehnikalijama identična onoj bez "D".Postoji li ,uopće,uočljiva razlika?:ne zna:

I ova sa oznakom "D" i ona bez oznake su prilagođena za kruta goriva jer G211 i jest kotao ISKLJUČIVO za kruta goriva. Razlika je samo u tome da u model sa oznakom "D" stanu nešto veći komadi-cjepanice, jer je ložište nešto malo drugačije iznutra. U pravilu to su identični kotlovi.

Kod nas češ po oznakama pronači i jedan i drugi ali to je zbog štamparske greške jer u pravilu se obični uopče ne uvpzi nego samo onaj sa oznakom "D" što neznaju ni mnogi trgovci koji ih prodaju.

absolute1
24.04.2009., 16:47
pozdrav svima

prvo zahvala svima što pomažete informacijama:) pa se nadam da ćete pomoći i meni. Dakle gradim kuću i pitanje je grijanje. Svašta sam ćuo i vidio i bio sam na sajmu prije par dana i moja je dilema sljedeća.
Dakle kuća bruto 200m2 pvc, fasada 10 cm ... Plin sigurno otpada.
Došao sam na par riješenja.
1. Električni radijatori njih cca 12 - ukupne snage (strujne) 15kw
ALI pitanje-kako izračunati kolika će biti rata struje. Ja sam probao na ovaj način
- Recimo da rade 20 sati * 30 dana cca 600 sati mjesečno puta 0.7 za kilovat struje dobijam 6700 kn sto pretpostavljam da griješim pa mih molio gdje griješim???
2. Solarno sa velikim kombiniranim bojlerom koje bih zimi grijao na struju. E sad opet grijači ili posebna peč na struju cca od 15-25kw ali opet mi ispada ogromno.
3. Ti peleti ali mora bih ih stavit na tavan - isto tako pričaju da je cijena oko 1250 kn/t i da trebaju 2 tone za 30 dana?
4. Piroliza - ali koliko u stvari je razmak između ubacivanja drva u peč, drugim riječima da li ču ako stavim drvo u 6 ujutro imati vatru i u 5 popodne?
Eto molim savjet!! i kako izračunati potrošnju struje?
Unaprijed zahvaljujem svima na savjetu!

Edgar
24.04.2009., 20:43
pozdrav svima

1. Električni radijatori njih cca 12 - ukupne snage (strujne) 15kw
ALI pitanje-kako izračunati kolika će biti rata struje. Ja sam probao na ovaj način
- Recimo da rade 20 sati * 30 dana cca 600 sati mjesečno puta 0.7 za kilovat struje dobijam 6700 kn sto pretpostavljam da griješim pa mih molio gdje griješim???

griješiš u matematici. zadao si krive parametre. mjesec ima u prosjeku 30 dana, ali uz 10cm izolacije na vanjskim zidovima, radijatori sigurno neće raditi 20 sati dnevno. uz to ne govoriš gdje živiš, uz more ili u kontinentu.

bilo kako bilo, uz takovu toplinsku izolaciju imaš popriličnu moć akujmulacije topline u vanjskim zidovima, tako da kad jednom zariješ na željenu temp. radijator se dugo neće paliti ili će s epaliti po potrebi, sa malom snagom da nadoknadi izgubljenu otplinu. pri tome sigurno neće raditi punom snagom i trošiti 15KW.

koliko će stvanro potrošiti neznam, probaj pa nam javi :cerek:

miran18
24.04.2009., 22:12
Ako je toplinski dobro izolirano onako odokativno slobodno procijenjeno najbolje bi bilo kada bi svoje razmišljanje usredotočili na toplinsku pumpu . Ništa povoljnije nećete proći sa pirolizom ili nekim drugim sličnim sustavom od toplinske pumpe i ventilokonvektorima samo je bitno da se dobro dimenzionira cijeli sustav i zasigurno imate sustav budućnosti . Nije sigurno da će cijena drva i peleta ostati na ovoj razini jer je potražnja sve veća a proizvodni kapaciteti nedoastatni , plin se mora izjednačiti sa cijenom u Europi koja je znatno viša nego kod nas . Sve to će se jako brzo pokrenuti i kod nas jer nam uskoro ističu ugovori sa Rusima oko isporuke plina po sadašnjim uvjetima . Gledajući u kom smjeru ide cjelokupna zapadno europska orijentacija nije teško zaključiti da su se svi okrenuli prema toplinskim pumpama i gotovo da nema proizvođača konvencionalni sustava grijanja da nije u svoju ponudu uvrstio i toplinske pumpe bez obzira da li ih smi proizvode ili ih samo etiketiraju .Zato smatram da se treba i moj prijedlog uzeti u razmatranje staviti sve na papir te donijeti odluku.

absolute1
24.04.2009., 22:22
pozdrav

Dakle kuca je oko zaboka, i ako netko ima sličan sustav sa grijanjem na struju da kaže kolko je rata mjesčna struje?
što se tiće pupme raspitivao sam se i za to postoje i kolektori ili zračno-strujni sistem ali ponude koje sam dobija su bile od 100 000 do 170 000 kn.
Sa tim da svi kažu da je pumpa najbola ali morate imati bunar ili eventualno hidrofor pa se spojit na cijev. Stvarno supre ali nemam 20 000 E za to.

Weexy
26.04.2009., 23:48
Da se ubacim malo vezano za temu centralnog grijanja na drva.
Ako će nekome trebati imam viška gusenih radijatora, nek pošalje PM ili se javi na mail.
Navodno su guseni radijatori najbolji za drva.

No_smoke
28.04.2009., 09:28
pozdrav

Dakle kuca je oko zaboka, i ako netko ima sličan sustav sa grijanjem na struju da kaže kolko je rata mjesčna struje?
što se tiće pupme raspitivao sam se i za to postoje i kolektori ili zračno-strujni sistem ali ponude koje sam dobija su bile od 100 000 do 170 000 kn.
Sa tim da svi kažu da je pumpa najbola ali morate imati bunar ili eventualno hidrofor pa se spojit na cijev. Stvarno supre ali nemam 20 000 E za to.
S obzirom na trenutno stanje ulaganja i cijena energenata, za tako izolovanu kuću struja je jako dobar izbor. Još kupiš digitalne sedmične termostate u većinu prostorija, pa to optimiraš prema svojim potrebama. Ja se tako grijem, u Bosni, cca 80 m2. Ove zime sam potrošio cca 400€.
Za toplinsku pumpu trebaš razvod, akumulaciju, ogjevna tijela, regulaciju, nemaš finu kontrolu po sobama (sa kojom možeš dodatno uštediti). Ja sam se odlučio za opciju jedna soba, jedno grijno tijelo, jedan termostat i zadovoljan sam komforom, potrošnjom i sve radove sam završio za 6 sati uz investiciju cca 500€.

kiko1833
28.04.2009., 13:44
sto mislite o centralnom na kaljevu peć?

neki su to spominjali da je izvedivo pa da vas pitam. na što paziti te prednosti i nedostaci?

lisacZG
28.04.2009., 15:40
Ili metni klasičnu kaljevu peć (što mi se čini jako dobro, ako dozvoljava raspored prostorija), ili klasično centralno, nemoj nešto između kemijati, koštat ćete sigurno skuplje i za napraaviti i za održavati.

absolute1
28.04.2009., 19:54
pozdrav

kakvo je to grijanje na kaljevu peć?

lisacZG
28.04.2009., 20:15
Peć napravljena od opeka i ona jako dobro kumulira toplinu u sebi i na taj način grije prostor, Za grijanje na drva (ako nije centralno) definitivno najbolji izbor

svincetic
16.05.2009., 02:43
Pozdrav ljudi
Evo upravo dovršavam kuću pa lagano krećem u potragu za peći za centralno. Već sam pročitao brdo stvari pa tako i veći dio ove rasprave Pošto sam u BiH po meni lgičan izbor energenta jest drvo. Plin još nije došao do mojeg naselja, a kad će kako stvari stoje, niti skoro, loža, hm sjetimo se cijena od prošle godine, a porast će opet čim završi (ako završi) "recesija". Nevolim baš prljavo pa ugljen otpada. Kod prijatelja sam vidio Vitolig-150 28 kW u funkciji i ostao paf te se definitivno odlučio za pirolitičku peć. Međutim na internetu sam vidio Centrometal BIOTEC pa se sad dvoumim što je bolje. Inače sam pobornik domaće kvalitete: hrana, vino, namještaj, more, skijanje, žene:-)... pa zašto ne i peći?

Pitanja:
1. Koju snagu trebam za dvoetažnu kuću od ukupno 170m2 (porotermom 30cm + 5 cm stiropora)?
Prijatelj mi kaže da mi je dosta peć poput njegove od svega 28kW, a aj bih radije išao na 35 do 40 kW za svaki slučaj.
2. Vitolig ili CM Biotec?
Čini mi se da sam ovdje pročitao da je vitolig najjeftiniji.
3. Kakve su cijene, pošto na web-u nisam uspio pronaći "validan" cijenik?
4. Gdje imam najbližeg distributera (Sjeverna Bosna: Orašje, Gradačac, Tuzla, Brčko, Bjeljina)? Centrometalovih peći im na svakom ćošku, ali samo klasičnih, a nigdje nisam našao biotec, dok vitoliga nisam vidio nigdje.

Unaprijed hvala na odgovorima

viess
17.05.2009., 08:52
Pozdrav ljudi
2. Vitolig ili CM Biotec?
Čini mi se da sam ovdje pročitao da je vitolig najjeftiniji.
3. Kakve su cijene, pošto na web-u nisam uspio pronaći "validan" cijenik?
4. Gdje imam najbližeg distributera (Sjeverna Bosna: Orašje, Gradačac, Tuzla, Brčko, Bjeljina)? Centrometalovih peći im na svakom ćošku, ali samo klasičnih, a nigdje nisam našao biotec, dok vitoliga nisam vidio nigdje.

Unaprijed hvala na odgovorima

Sve upite za Viessmann opremu i servis možete uputiti na:

Viessmann - predstavništvo BiH
Mehmed Paše Sokolovića bb
71000 Sarajevo
Tel./fax.: 00387 (33) 201 952
Mobilni: 00387 (61) 180 141

ZljacC
07.07.2009., 22:19
Kupio sam centrometalovu cek-23A peć koja ima poseban izvod za ekspanzionu posudu kod otvorenih sustava (tako izgleda na slici od upute). Zanima me da li mogu taj izlaz zatvoriti, te napraviti zatvoreni sustav preko izlaza za toplu i dolaza za hladnu vodu (da nemam kvragu tu treću cijev). Ekspanzionu posudu bi postavio u blizini ali ne odmah uz peć (tako da je mogu sakriti), a prema preporuci bi postavio i sigurnosni ventil 2,5 bara.

spoki007
08.07.2009., 07:02
na povratni vod postavi ekspanzionu posudu i nemas nikakvih briga....izmedju posude i kotla ne smije biti nikakvih duminica tipa ventili....

Lee Champa
08.07.2009., 16:27
na povratni vod postavi ekspanzionu posudu i nemas nikakvih briga....izmedju posude i kotla ne smije biti nikakvih duminica tipa ventili....

Smije, ali skini ručicu na otvorenom položaju!
Nekad će ti zatrebati taj ventil:top:

ProfesorXY
26.07.2009., 10:32
Smije, ali skini ručicu na otvorenom položaju!
Nekad će ti zatrebati taj ventil:top:

Hy narode, jeli u kotlovnici treba postojati slavina koja je stalno spojena na peć za dopunjavanje vodom ili se može dovesti crijevo pa nadopuniti po potrebi? U prostoriji gdje planiram postaviti peć nemam sprovedenu vodu pa bi mi to bila dodatna zezancija i trošak koji bi rado izbjegao ako već nije neophodno?

champ
26.07.2009., 12:29
Nije neophodno, sustav centralnog može se s vodom dopunjavati na bilo kojem radijatoru, a može se i crijevo s vodom privremeno potegnuti u kotlovnicu. Kod večine sistema koji su ispravni, dovoljno je prije početka sezone grijanja malo dopuniti sustav, i za to nije nužan vodovod u kotlovnici.

Lee Champa
27.07.2009., 13:42
Napravi tako da skineš "slušalicu" od tuša, crijevo negdje spojiš na radijator:top:

morfin@
30.07.2009., 12:22
Vidim da je tema grijanje na drva pa ukoliko je nekome potrebno imam dosta granja od voćki i nešto ispilanih drva- javite mi se jer se želim toga riješiti uz uvjet da je prijevoz vaš. Granja ima cca par kubika- neispiljenog a drva možda kubik. Hoću isprazniti šupu da ju mogu koristiti za druge stvari a cijenu ćemo dogovoriti. Ne kužim se u te stvrai, doselili smo se tamo i to se sve nalazi u šupi a meni ne treba pa se nemojte čuditi što ovako laički pišem... :ne zna:

ProfesorXY
30.07.2009., 21:52
Napravi tako da skineš "slušalicu" od tuša, crijevo negdje spojiš na radijator:top:

još da je topla voda i netrebam ni ložit u peći! :lol:

ProfesorXY
01.08.2009., 19:50
Hy narode, zahvaljujem na prethodnim odgovorima i imam novo pitanje. Ovako, kuća je 80 kvadrata, obična žbuka, pvc stolarija, preko dvorišta (+/-6m) je još jedna zgrada koju bi trebalo grijati (oko 50 kvadrata). Majstor mi predlaže da prokopam kanal kojim ću provesti cijevi od centralnog do te zgrade. I meni se to čini kao najbolje rješenje ali koliko se toplote gubi na tom dijelu? Kaže da bi za to najbolja bila peć od 33 kW, jeli to ok, malo, puno...? Peć će biti na drva/ugalj.

lisacZG
05.08.2009., 19:19
Hy narode, zahvaljujem na prethodnim odgovorima i imam novo pitanje. Ovako, kuća je 80 kvadrata, obična žbuka, pvc stolarija, preko dvorišta (+/-6m) je još jedna zgrada koju bi trebalo grijati (oko 50 kvadrata). Majstor mi predlaže da prokopam kanal kojim ću provesti cijevi od centralnog do te zgrade. I meni se to čini kao najbolje rješenje ali koliko se toplote gubi na tom dijelu? Kaže da bi za to najbolja bila peć od 33 kW, jeli to ok, malo, puno...? Peć će biti na drva/ugalj.

Dovoljna je jaka, uzmeš vitolig i pazi na cijevi, vrelovode, da su dobro izolirani da tu ne gubiš toplinu, i potpuno si na miru i s toplom vodom i grijanjem

TermoTehnik
06.08.2009., 19:46
www.termotehnik.com
tu imas sve za grijanje ,klimatizaciju solarne sisteme

grga_zg
02.09.2009., 11:14
Molim Vas koji se kužite za savjet. Upravo sam naišao na ovaj forum te se ovdje registrirao. Imam problem sa centralnim grijanjem. Grijem kuću, visoku prizemnicu cca 150m2. Stari kotao Tam Stadler zamijenio sam sa Centrometalovim Eko CKB 35KW koji ima bojler za sanitarnu vodu. Pojavljuje mi se problem kondenzacije u dimnjaku. Sumnjam da peć nije dobro instalirana. Inače promjer dimnjaka (shidl) je 160mm što je na donjoj granici optimuma za navedeni kotao. Zvao sam u centrometal, poslali mi ovlaštenog servisera, koji nema pojma... Da skratim priču: želim unaprijediti taj sistem grijanja jer sam već dosta u njega uložio, zanima me da li bi bilo dobro ugraditi rezervoar topline i ima li smisla staviti i sunčev kolektor za grijanje sanitarne vode. Molim nekog tko mi može malo skicirati šta napraviti, možda ćak i preporučiti kakvog majstora. Inače na drva se namjeravam grijati još dugo, nabavio sam i hidraulički kalač drva... Unaprijed hvala.

Romeo20
02.09.2009., 11:28
grga,
Koja je visina dimnjaka?
Kako se vidi ta kondenzacija?

grga_zg
02.09.2009., 12:47
grga,
Koja je visina dimnjaka?
Kako se vidi ta kondenzacija?

visina dimnjaka je 7m. ta kondenzacija se vidi tako što na donja vrata za čiščenje teče crna voda i to u količini ko' da ju neko s kantom nalijeva.problem te kondenzacije sam djelomično riješio i to sa čestim čiščenjem peči i dimnjaka, te koljena na ulazu peči u dimnjak. ložim inače sa potpuno suhim drvima, pripremljenim sezonu ranije.

Lee Champa
02.09.2009., 14:35
Kondenzacija u dimnjaku je neš skroz normalno!:top: i pojavljuje se tamo gdje je temperatura stijenki ispod 63C - kaj ne tu kondenzira para!:D

sasase
02.09.2009., 22:05
Kondenzacija u dimnjaku je neš skroz normalno!:top: i pojavljuje se tamo gdje je temperatura stijenki ispod 63C - kaj ne tu kondenzira para!:D

nemoj krivu vjeru prodavat takva pojava nije normalna

prvo ti je najverovatnije prejaka pec koja umjesto da radi u visem rezimu temperature ona radi na preniskoj
rezervoar topline bi to do neke granice resio posebno u razdobljima dok pec nije iskoristena do kraja

Romeo20
03.09.2009., 18:18
Da li je za centralno na kruta goriva bolje zatvoreni ili otvoreni sustav, mislim na ekspanzionu posudu?

Lee Champa
03.09.2009., 18:25

prvo ti je najverovatnije prejaka pec koja umjesto da radi u visem rezimu temperature ona radi na preniskoj
rezervoar topline bi to do neke granice resio posebno u razdobljima dok pec nije iskoristena do kraja

Bolje je da kondenzira - ohlađeni dimni plinovi znaći manji gubici, nego da ne kondenzira - vrući dimni plinovi griju neblake:top:

Lee Champa
03.09.2009., 18:28
Da li je za centralno na kruta goriva bolje zatvoreni ili otvoreni sustav, mislim na ekspanzionu posudu?

Recimo da kod otvorenog postoji isparavanje prema okolini i gubitak topline (imam otvoreni sustav):top:

Romeo20
03.09.2009., 18:51
Recimo da kod otvorenog postoji isparavanje prema okolini i gubitak topline (imam otvoreni sustav):top:

Hvala na odgovoru, ali ne vidim tu prednosti otvorenog sustava!?

more
03.09.2009., 19:18
Hvala na odgovoru, ali ne vidim tu prednosti otvorenog sustava!?
Ajde recimo ovako
Otvoreni sistem ti je jeftiniji 3000 kuna i nemaš zajebanciju sa nadoljevanjem vode i ozraćivanjem sistema.tlak je uvijek u svim režimima isti
Zatvoreni sistem Moraš odzračivat radijatore češće,i u slućaju puknuća cijevi samo voda iz sistema če ti iscurit,tlak je nejednak i varira od naćina rada(je malo ali varira)

grga_zg
03.09.2009., 19:56

od jučer sam skupio puno informacija, vaš odgovor je izgleda točan. peć radi prigušeno, jer je prejaka.

grga_zg
03.09.2009., 20:08
Evo da vas obavijestim o danas prikupljenim saznanjima. Ići ću na proširenje svojeg sistema grijanja. Ubaciti ću spremnik za akumulaciju topline sa ugrađenim spremnikom za sanitarnu vodu koji će grijati sunčevi kolektori. Imam shemu po kojoj će to biti napravljeno.Danas je pitanje za vas: mogu li za početak napraviti samo akumulacijski spremnik u samogradnji? Koristio bi stari spremnik za naftu koji više nije u funkciji, izolirao bi ga staklenom vunom...? namjera je povečati učinak peći, osigurati si veći komfor loženja, osnosno smanjiti broj loženja.Imate li ideje kako?

spoki007
04.09.2009., 06:11
ex spremnik nafte ne mozes koristiti zbog pritiska/tlaka u sistemu za grijanje(na 5.stranici ove teme imas vec pokusaja koristenja spremnika nafte :) ).....ako ides na zatvoreni sustav

Romeo20
04.09.2009., 17:32
Imam problem, molim vas za mišljenje!

Uzidali su mi neispravno dimnjak, cijevi su slagali tako da je "muška" strana cijevi okrenuta prema gore, umjesto prema dolje.
Koje posljedici mogu očekivati i šta da radim?

Unaprijed zahvaljujem!

more
05.09.2009., 03:41
Ubaciti ću spremnik za akumulaciju topline sa ugrađenim spremnikom za sanitarnu vodu koji će grijati sunčevi kolektori. Imam shemu po kojoj će to biti napravljeno.Danas je pitanje za vas: mogu li za početak napraviti samo akumulacijski spremnik u samogradnji? Koristio bi stari spremnik za naftu koji više nije u funkciji, izolirao bi ga staklenom vunom...
Nemožeš koristit spremnik nafte kao spremnik topline.
U Hrvatskoj ti jedini Tehnix http://www.tehnix.hr proizvodi ovalna dna spremnika po din standardu tehnikom valjanja
Bolji limar ti kupi dno od tehnixa i napravi spremnik naprimjer
5000 litara je 700 kg težine
Cijena 700 kg sa radom je oko 7000 kuna
U tehnixu dođu 15000 kn + PDV

user zoki
05.09.2009., 06:37
Imam problem, molim vas za mišljenje!

Uzidali su mi neispravno dimnjak, cijevi su slagali tako da je "muška" strana cijevi okrenuta prema gore, umjesto prema dolje.
Koje posljedici mogu očekivati i šta da radim?

Unaprijed zahvaljujem!
Ti si neki filozof :lol:
Posljedica je ta da ti se kondenzat sljeva po unutrašnjosti cijevi i preko krivih spojeva izlazi van , što u konačnici zajebe zid

Romeo20
05.09.2009., 09:02
Hvala na odgovoru,
evo i detaljnog objašnjenja:
na postojeći objekt P+K, nadogradili smo visoko potkrovlje. Stari dimnjak je do zadnje deke išao sa schiedel elementima a dalje se nastavljao sa zidanom punom opekom. Taj dio od opeke smo srušili i došli do schiedel bloka koji je bio skoro ravno sa dekom. Na taj smo nastavili sa pgm elementima dimnjaka, i počeli uz taj jedan novi dimnjak iz potkrovlja. Nažalost nisam obraćao pažnju kako je završavala cijev u starom dimnjaku niti sam bio tu kad su ga nastavljali pgm elementima, ali logika mi govori da su morali nastavili kako je već stari dimnjak išao, mislim na orijentaciju šamot cijevi. Za novi nisam još utvrdio jer je zadnja cijev rezana pa ne vidim je li gore "muška" ili "ženska".
E sad ako je stari dimnjak naopako slagan i koristi se već 20ak godina za centralno i nije bilo nikakvih problema, mogu li biti siguran da neće biti problema u potkrovlju pošto je to visina od 6-10m? Molio bih ako netko ima iskustva sa naopako okrenutim dimnjakom da mi kaže svoja iskustva?

user zoki
05.09.2009., 11:40
Ako je dimnjak dobro projektiran ,dobro izoliran ,drva suha , redovoto se loži , ima kapšu pa ne pada kiša unutra , itd. kondenzata skoro pa i mena

Lee Champa
07.09.2009., 11:08
Nemožeš koristit spremnik nafte kao spremnik topline.

ZAŠTO?:ne zna:

spoki007
07.09.2009., 11:15
Lee na mom spremniku nafte pise da je testiran na 0,3bara tlaka....a zna se na koliko "radi" zatvoreni sustav centralnog

Lee Champa
07.09.2009., 11:24
Zatvoreni sustav radi na 2,5 (tu otvara sigurnjak). Neka preuredi na otvoreni i ojača stranice spremnika. Ipak je puno love za novi spremnik!

more
07.09.2009., 22:34
Zatvoreni sustav radi na 2,5 (tu otvara sigurnjak). Neka preuredi na otvoreni i ojača stranice spremnika. Ipak je puno love za novi spremnik!
Ne troši pare bez veze na pojačanje jer ti je lim od spremnika nafte oko 1,5-2 mm
a Cisterne s jednostrukim plaštom po DINu-6608 za zapremine od 5000 do 16000 litara moraju biti izgrađene od lima RSt. 37-2 debljine 5 mm da bi izdržale tlak od 2 bara

NoTwo
09.09.2009., 11:34
Lijep pozdrav.

Prvo smatram da je ova tema veoma korisna i svaka čast svima koji sudjeluju u temi. Ima veoma korisnih stvari.

Prije zime namjeravam doraditi sistem centralnog grijanja na kući jer ovako ne radi najbolje. Imam svoje rješenje problema pa bi vas molio da me upozorite na eventualne propuste koje bi mogao napraviti.

Ovako. Trenutno imam kotao (štednjak) na kruta goriva (Eko-cet 23 A –ugrađena cirkulaciska pumpa (Centrometal)) i plinski uređaj (Vailant VC INT 240 E). Uređaji su spojeni paralelno na instalaciju centralnog grijanja sa svom potrebnom sigurnosnom opremom. Radi se o zatvorenom sistemu centralnog grijanja. Štednjak je smješten u kuhinji koja je spojena s dnevnom sobom (cca. 40 m2) i tu se nalaze dva radijatora (jedan u kuhinji i drugi u dnevnom boravku). Ostali radijatori su smješteni po ostalim sobama. Svi radijatori posjeduju obične radijatorske ventile.

Prvi problem koji imam jest da mi se kuhinja i dnevni boravak previše griju kada koristim kotao (kotao je štednjak pa grije okolni prostor), a normalno kada koristim plinskim uređaj. Rješenje jest da zatvorim radijatore u kuhinji i dnevnom boravku kada koristim kotao.
Drugi problem se javlja kad radi jedan uređaj i tada tjera toplu vodu kroz radijatore i drugi uređaj. Rješenje je da zatvorim jedan ventil koji odvaja nekorišteni uređaj od sistema centralnog grijanja.
Treći problem je što majstor nije ugradio ručni četveroputni miješajući ventil koji sam kupio (mene nije bilo doma, a ostatak obitelji je uspio uvjeriti da to ne treba kod kotlova …), a ni termički ventil, kojeg sam naknadno sam ugradio. Stoga nemam nikakvu mogućnost regulacije.
I četvrti problem jest da je se mojima doma ne da zatvarati, otvarati ventile (one na radijatoru) nego umjesto toga smanje temperaturu vode u kotlu što povlači loš rad kotla (kondenzati).

E sad bi ja te probleme riješio na slijedeći način.

i) Na radijatore u kuhinji i dnevnom boravku stavio bi termičke ventile (rješenje 1. i 4. problema). Inače u kući imam 10 radijatora. Dva bi imali termičke ventile, ostali obične do kraja otvorene.

ii) Ugradio bi ručni četveroputni miješajući ventil da imam neku mogućnost regulacije (rješenje 3 problema).

iii) Na izlazni vod tople vode iz svakog uređaja ugradio bi nepovratni ventil da ne moram svaki puta kad prelazim s jednog uređaja na drugi ručno zatvarati/otvarati ventile (rješenje 2 problema).

Sada me muče nepovratni ventili. Paniram ih postaviti i ujedno ugraditi by-pass (premosnicu) na te ventile (u slučaju da zakažu). Primjerice na kotlu sa krutim gorivom nepovratni ventil bi stavio između polaznog voda i četveroputnog miješajućeg ventila te paralelno na njega obični kuglasti ventil koji bi u normalnom radu bio zatvoren. U slučaju nestanka struje taj kuglasti ventil bi se otvorio i mješajuči ventil postavio na max. tako da imam maksimalni protok iako cirkulacijska pumpa ne radi (gravitacija). Razmišljam da nabavim pretvarač napona s 12 DC na 220 AC za slučaj nestanka struje, pa ne treba ni otvarati taj kuglasti ventil.

Zanima me dali su to dobra rješenja mojih problema i ako neko rješenje ne valja molim da objasnite zašto.

champ
10.09.2009., 08:02
Koliko vidim, osnovi problem kod tvojeg grijanja su ukućani, kojima je teško zatvoriti jedan, i otvoriti drugi ventil kod prebacivanja grijanja s jednog energenta na drugi. Upustit ćeš se u priličnu investiciju, a nećeš polučiti značajne rezultate.

Ja imam sličan sistem grijanja, kod mene su plinski kotao i kotao na kruta goriva smješteni u zajedničkoj kotlovnici. Miš ventil u sistemu također nemam, i u tome ne vidim nikakav problem. Kad se tek započne ložiti na kruta goriva, ostavim cirkulaciju isključenu sve dok temp. u kotlu ne poraste na nekih 50-60 C, i kondenzacija je pri tome minimalna (u još nezagrijanom kotlu ionako je ništa ne može spriječiti, pa ni miš ventil).

Ugrađivati nepovratne ventile (s dodatnim baypasima), samo zato što je nekome teško zatvoriti jedan, i otvoriti ventil na drugom kotlu? Ak im je to tako teško, najbolje da sasvim isključe grijanje, pa neće imati nikakvog posla!

sasase
12.09.2009., 19:45
Ne troši pare bez veze na pojačanje jer ti je lim od spremnika nafte oko 1,5-2 mm
a Cisterne s jednostrukim plaštom po DINu-6608 za zapremine od 5000 do 16000 litara moraju biti izgrađene od lima RSt. 37-2 debljine 5 mm da bi izdržale tlak od 2 bara

tocno pod pritisak nikako sa njom jer bu nastal baloncek od nje
ali postoji varijanta da preuredi sistem na otvoreni (znaci posuda koja zamjenjuje expanziju je na najvisoj tocki sistema ) tlak u sistemu ce bit ispod 1bar a u iskoristivosti sistema se ne gubi puno

seceruuu
15.09.2009., 12:04
pozdrav svima
kad imam nedoumicu ili kakvo pitanje uvijek postavljam pitanje na forumu i zadovoljna s odgovorima tako ću ovo pitanje postaviti ovdje.
Naime u fazi smo završetka kuće i muku mučimo oko grijanja i tople vode. Pošto sam pročitala milion stranica i preporuka više nisam pametna šta raditi. Htjeli bi uvesti centralno grijanje na kruta goriva postupkom pirolize. Zanimaju me cijene Viessmannovih sistema(poslala sam upit u firmu ali mi ništa nisu odgovorili). Zanima me koliko bi koštao cijeli sistem za grijanje 100/m2 i topla voda.Znaći kotao, radiatori i sve ostalo što je potrebno. Molim Vas tko ima iskustva s time da mi malo razjasni kako i šta treba. Dali treba imati poseban prostor odnosno tzv. kotlovnicu jer je mi namamo ali imamo prostor ispod stepenica pa me zanima jel bi to bilo dovoljno, prostor je negdje 90*250.

champ
15.09.2009., 12:45
Odgovorit ću ti u vezi kotlovnice: ako se loži na kruta goriva, poželjno je imati kotlovnicu u zasebnoj prostoriji, jer se kod izgaranja stvaraju specifični mirisi, ponekad ima i dima, i slično. Osim toga, skupa s ogrjevom unutra se unosi i prašina, iverje, a kod loženja stvara se pepeo i čađa, koju treba čistiti.... i t.d.

Majstor za CG (koji se čitav život bavi sa time, postavljao je CG kod nas) kod sebe je u kući prvo u kuhinji postavio nekakvi etažni kotao za CG. Upravo iz razloga smanjenog komfora kasnije je preuredio grijanje, i izbacio kotao u kotlovnicu.

Dugoročno gledano, bolje vam je iza kuće dogradite malu kotlovnicu, nego da sve to morate vući u kuću.

spoki007
15.09.2009., 13:03
pozdrav svima
kad imam nedoumicu ili kakvo pitanje uvijek postavljam pitanje na forumu i zadovoljna s odgovorima tako ću ovo pitanje postaviti ovdje.
Naime u fazi smo završetka kuće i muku mučimo oko grijanja i tople vode. Pošto sam pročitala milion stranica i preporuka više nisam pametna šta raditi. Htjeli bi uvesti centralno grijanje na kruta goriva postupkom pirolize. Zanimaju me cijene Viessmannovih sistema(poslala sam upit u firmu ali mi ništa nisu odgovorili). Zanima me koliko bi koštao cijeli sistem za grijanje 100/m2 i topla voda.Znaći kotao, radiatori i sve ostalo što je potrebno. Molim Vas tko ima iskustva s time da mi malo razjasni kako i šta treba. Dali treba imati poseban prostor odnosno tzv. kotlovnicu jer je mi namamo ali imamo prostor ispod stepenica pa me zanima jel bi to bilo dovoljno, prostor je negdje 90*250.

dakle...

viessmann vitolig 150 25kW 15.000kn
2 spremnika centrometal po 500l 10.000kn
laddomat 2.500kn
kombinirani elektricni bojler ariston 1.100kn
i hrpa ventila,cijevi,ozraka,itd
radijatori
kostala me cca 40.000kn (sa puncem sve odradio)

seceruuu
15.09.2009., 13:23
a koliki prostor griješ na to? I imaš i za tolu vodu? oprosti ali tudum sam!

spoki007
15.09.2009., 13:34
jos ove godine se grije samo prizemlje 80m2 (na godinu i potkrovlje 80m2)
toplu vodu imam preko kombiniranog elektricnog bojlera od 100l(koji kada radi grijanje grije sanitarnu vodu pomocu spirale u samom bojleru)
ovo je trenutna situacija
http://s1d4.turboimagehost.com/t/2127946_instalacija_trenutna.JPG (http://www.turboimagehost.com/p/2127946/instalacija_trenutna.JPG.html)

seceruuu
15.09.2009., 13:39
Hvala!
Još dava pitanja:
Jel na taj sustav češ grijat i potkrovlje ili moraš novi staviti? I ljeti griješ vodu na električni bojler?

spoki007
15.09.2009., 13:42
Hvala!
Još dava pitanja:
Jel na taj sustav češ grijat i potkrovlje ili moraš novi staviti? I ljeti griješ vodu na električni bojler?

izvodi cijevi su sprovedeni i u potkrovlje a i snaga peci je racunata za kompletnu kucu 160m2-znaci kompletna kuca na ovaj kotao
da,ljeti grijem vodu na struju

seceruuu
15.09.2009., 13:43
Hvala puno,pozz

Lee Champa
16.09.2009., 11:50
....... za grijanje 100/m2 i topla voda........... prostor je negdje 90*250.

Ono 100 kvadrata ništa ne znaći. Trebaš navesti slojeve vanjskog zida (ono cigla...cm, izolacija..cm....). Potkrovlje (normalna deka deka, samo rogovi sa crijepom....)

Ispod stepenica teško ćeš smjestiti peć!

A imaš li ispod stepenica mogučnost priključka na dimnjak:lol:?

Armstrong
16.09.2009., 13:37
Evo pozdrav svima. Imam jedno pitanje koje me jako muči. Ove zime bih se želio prebaciti na drva jer imam peć na drva za centralno u podrumu. To je FEROTHERM-MEGAL iz 1990.(i samo je te zime loženo). Ovu zimu samo iz znatiželje ložio na drva mjesec dana i svidlo mi se. Muči me jedino to da nebi slučajno naručio drva i peć bi mi počela puštati za koji tjedan, pa vas molim da netko da svoju ocjenu dali je još moguče na to čudo kuriti ili ne??. Ovu zimu ništa čudno uglavnom nisam primjetio- samo me zanima dali je njezin vijek prošao ili ne ??
Molim što prije odgovor jer mi se žuri s narudžbom drva!!
hvala unaprijed

champ
16.09.2009., 17:16
Kotlovi za kruta goriva napravljeni su od kvalitetnog kotlovskog čelika, i ako ne dožive neku havariju, oni mogu trajati desetljećima. Ja imam kotao na kruta goriva, koji je još par godina stariji od tvojega. Ložilo se je sa visokokaloričnim briketom, i sa ugljenom i sa drvima, i to svake sezone do sada. Plin je došao kasnije, i njega koristimo kad jako zahladi, i neda nam se ložiti.

Unatoč vijeku od preko 20 godina, i intenzivnom korištenju, kotao je u savršenom stanju, ispucala je samo rešetka ispod ložišta, koja je od ljevanog željeza (gusa). I trajat će još jako dugo.

Armstrong
16.09.2009., 19:07
e puno ti hvala oko pomoći oko moje dileme. Ja sam se bojao da slučajno od stajanja ona nebi dala svoje, ali je ona praktički cijelo vrijeme pod pritiskom, jer kad sam se bacil na plinski bojler onda od peći sam samo zatvorio ventile tako da je ona svih ovih 19 god bila puna s vodom i pod pritiskom. Ako nije do sad pustali pa onda valjda još tako brzo neće- mislil sam dali se možda nebi od topline prilikom rastezanja pustila, ali ipak je ona to cijelo vrijeme pod pritiskom.
Sad još jedino moram onaj manometar na vrhu (nekako- mukotrpno) skinuti i kupiti novi jer ne pokazuje temperaturu-pokazuje samo pritisak i usput ću zamijeniti iznad manometra lončić za odzračivanje jer je i taj također zacvikal. E pa sad me zanima još jedino dali je taj manometar povezan i sa sanitarnom vodom ili samo je voda iz centralnog, da znam zatvoriti ventile i spustiti van vodu. Ako je kojim slučajem povezani s sanitarnom onda sam nejb. jer nemam pipu za ispuštanje sanitarne vode pa bi onda ona trebala u tom slučaju tada polako curkati kroz holender???
hvala unaprijed

champ
16.09.2009., 19:34
Sanitarna voda ti je u stvari priključena na vodovod, ali to je sekundarni krug cirkulacije, koji nema veze sa ovim termo-manometrom kojeg ti trebaš mijenjati!

Pošto imaš dva kotla spojena paralelno na sustav CG, najviše pazi da ti koji od ventila nebi ostao zatvoren, u krugu onog kotla na koji se griješ. Nakon završetka sezone loženja, poželjno je kotao što bolje očistiti od pepela i čađe, jer oni su higroskopični i navlače na sebe vlagu. A vlaga izaziva koroziju. Ali kotao ustvari najviše uništava kondenzacija na početku loženja, jer tu osim vlage ima i sumpora i sumporne kiseline. A sumporna kiselina "jede" željezo.

Zato kotao na početku treba prvo dobro "zahajcati", pa tek onda uključiti cirkulaciju.

Armstrong
20.09.2009., 13:15
e evo jesam postavio novi termo-manometar i novi lončić- i usput sam ispod manometra postavio mali kuglasti ventil da u slučaju ponovnog skidanja nemoram prazniti peć.
Očistio sam cijelu peć od čađe i uvjerio se da je ona iz vana kao nova.Idući tjedan mi stižu 2(klaftra) cjepanica od bukve i zatim ću ih stvaiti (narezane) u podrum tako da zime nema.Sad menjoš malo jeb. kuglasti ventil za sanitarnu vodu na peći jer kad sam ga prije 5 mj zaokrenuo skužil sam da malo kaplje-(ali kaplje samo jedan dan i onda prestane- a to kapa možda na dva sata jedna kapljica, tek toliko da suzi) pa vjerujem da mi nebi smio raditi veće probleme jer ga ne mislim mjenjati jer je jako zajebano. Sad još jedino da te pitam na koliko bi bilo naj optimalnije naštelati tlak.?? dok se prebacivam na drva složim tlak na 1,2(dok je peć hladna) pa se on digne na 1,8-2,0- inače imam zatvoreni sistem i ekspanziona posuda podešena je na 2,0 bara. Pa bi te sad molio da mi kažeš jeli to dobro ili nije i kako onda to poboljšati????
e još bi te želio pitati onaj automatski ventil za podešavanje propuha na peći (samson) mi se isto malo sjebal. Kad mi se žurilo sam ga naglo zaokrenul i skoro ščupal njegovu crnu drškicu koja se okreće i onda sam je nekak zategnuo i sad mi je na temperaturi razlika 10 stupnjeva( 50=40 itd) probal sam skinuti tu crnu ručkicu dolje ali nemogu odšrafiti onaj jedan šrafić kao da je pretjerani???

champ
20.09.2009., 15:31
Pritisak vode ti je dobar, važno je da se voda ne čuje previše kod cirkulacije, a možeš povećati taj tlak još malo više. Bitno je da ti (na vruće) ne dođe do 2,5 bara, kad se sigurnosni ventil počinje otvarati. Kod mene je pritisak na hladno 1,6, a na vruće se poveća do max. 2,1 - 2,2 bara.

Ali to se jako razlikuje od sistema do sistema, sve ovisi koliko je velika ekspanziona posuda, i kako je velik sistem (zapremina) CG. Što je veća zapremina sistema i manja posuda, veće će biti razlike u tlaku hladno/toplo.

Armstrong
20.09.2009., 15:36
e tnx sad sam još došel do zablude jer sam pročital da dolazi do kondenzacije, a sam skužil da bi trebal staviti el.termostat koji uključuje pumpu biti barem na 50 C stupnjeva, makar ja nisam nikakvu kondenzaciju primjetil- i još me zanima kaj je to zapravo CG sistem????

champ
20.09.2009., 16:33
CG - to je cijeli sustav ili sistem centralnog grijanja (kao cjelina). Kondenzacija - ima je više ukoliko su drva vlažnija, ili se na početku prtlja s loženjem, pa se vatra ne razgori punom snagom, i kotao se ne zagrije brzo. Kad su stjenke kotla već dovoljno vruće, kondenzacije nema, a vlaga isparava i odlazi u dimnjak.

pravilik
03.10.2009., 19:45
Ima li netko možda iskustva s pećima marke Prity (bugarska firma). Imaju peći na drva s ugrađenim kotlom debljine 2 mm, cijenom su dvostruko jeftiniji od npr. Plamena iz Požege. Imaju kojekave certifikate itd.
Budući da je peć namijenjena za vikend kuću sklon sam takvom jeftinijem rješenju (majstor mi je rekao da je dugoročno bolje rješenje Plamen jer ima kotao od "gusa", ali velika je razlika u cijeni).

dj_zika
03.10.2009., 22:08
Poštovani, imam jedno pitanje do vas,imam jedan veliki problem kad zagrije se system na 54 stepena pumpa pocine da zubori,vozduha nema u sistemu ali kad padne temperatura na 36 stepeni onda prestane da zubori kako da ga resim ovaj problem mnogo sam besan jer nesto nije u redu molim vas za pomos

Lee Champa
05.10.2009., 13:24
Jesi li siguran da nemaš vazduha ?(a što je vozduh-jel to zrak:lol:)
Možeš li smanjiti brzinu na pumpi?

Slatky
05.10.2009., 15:20
Evo jedan problem. Pripremam peć (centrometal uljni plamenik) za sezonu pa sam odma uočio problem. Naime prošle zime sam promijenio diznu, 0.75. 45¨ je bila ali nije bilo takve za kupit pa sam uzeo 0.75 60 stupnjeva.
I zbog toga mi se izgleda dogodilo ovo kao na slici. Izgorio je jedan limeni prsten. dali može možda radit pravilno i bez toga ili ću morat napravit novi prsten i stavit odgovarajucu diznu.

http://slike.hr/slike/0/05102009_65171.jpg (http://slike.hr/)
http://slike.hr/slike/0/05102009001_18690.jpg (http://slike.hr/)

dj_zika
05.10.2009., 16:24
isto se ponasa i na najmanju brzinu kad je ladan kotel da recimo da 40 stepeni sadi kako sat kad postigne 52 stepena pocine da zubori kako luda i ja sa njom cu da poludim sve sam probao sta sam znao i opet nista kad probam da pustim vazduh iz radiatora nista samo voda nema vazduha

user zoki
05.10.2009., 17:11
isto se ponasa i na najmanju brzinu kad je ladan kotel da recimo da 40 stepeni sadi kako sat kad postigne 52 stepena pocine da zubori kako luda i ja sa njom cu da poludim sve sam probao sta sam znao i opet nista kad probam da pustim vazduh iz radiatora nista samo voda nema vazduha
Odzraći pumpu ...ako ne zajebavaš:rofl:

dj_zika
05.10.2009., 18:55
ozracio sam je ladnu ali kad je topla to nisam uradio probacu pa cu da vam pisem jer stvarno ne znam

viess
05.10.2009., 21:23
Evo jedan problem. Pripremam peć (centrometal uljni plamenik) za sezonu pa sam odma uočio problem. Naime prošle zime sam promijenio diznu, 0.75. 45¨ je bila ali nije bilo takve za kupit pa sam uzeo 0.75 60 stupnjeva.
I zbog toga mi se izgleda dogodilo ovo kao na slici. Izgorio je jedan limeni prsten. dali može možda radit pravilno i bez toga ili ću morat napravit novi prsten i stavit odgovarajucu diznu.

Prvo, ovo nije Centrometal plamenik. Dakle, zaboravi Centrometal kao dobavljača rezervnog dijela.

Drugo, ugradnjom dize s većim kutom raspršivanja goriva trebalo je podesiti udaljenost mješališta plamena od dize i plamene cijevi. Plamen ti je na ovaj način udarao u plamenu cijev i spalio ju. Osim toga, nepotpunim izgaranjem potrošio si puno više goriva nego da je izgaranje bilo potpuno i kvalitetno.

Treće, bez plamene cijevi imat ćeš i dalje nepotpuno izgaranje, lošu potpalu, pojavu ugljičnog monoksida i brzo zaprljanje kotla.

Četvrto, razmisli o zamjeni plamenika jer ćeš teško nabaviti oštećenu plamenu cijev. Uljnih plamenika je sada pun oglasnik i cijene su već od nekoliko stotina kuna. Preporuka je da ga kupiš u servisu (rabljenog) uz ugradnju i servisno podešavanje (kompjuterska analiza dimnih plinova).

champ
05.10.2009., 22:06
kad je ladan kotel da recimo da 40 stepeni sadi kako sat kad postigne 52 stepena pocine da zubori kako luda

Koliki ti je tlak vode u sistemu, možda je preniski? Jesi li zagrijavao dalje, kako je na višim temperaturama? Možda postoje "zračni jastuci", tj. ostaci zraka negdje u sistemu, koji se na toj temp. počnu gibati i dospiju do pumpe.

Slatky
06.10.2009., 05:28
Prvo, ovo nije Centrometal plamenik. Dakle, zaboravi Centrometal kao dobavljača rezervnog dijela.

Drugo, ugradnjom dize s većim kutom raspršivanja goriva trebalo je podesiti udaljenost mješališta plamena od dize i plamene cijevi. Plamen ti je na ovaj način udarao u plamenu cijev i spalio ju. Osim toga, nepotpunim izgaranjem potrošio si puno više goriva nego da je izgaranje bilo potpuno i kvalitetno.

Treće, bez plamene cijevi imat ćeš i dalje nepotpuno izgaranje, lošu potpalu, pojavu ugljičnog monoksida i brzo zaprljanje kotla.

Četvrto, razmisli o zamjeni plamenika jer ćeš teško nabaviti oštećenu plamenu cijev. Uljnih plamenika je sada pun oglasnik i cijene su već od nekoliko stotina kuna. Preporuka je da ga kupiš u servisu (rabljenog) uz ugradnju i servisno podešavanje (kompjuterska analiza dimnih plinova).

hvala na odgovoru. nisam mislio da radi skroz bez plamene cijevi nego samo tog dijela što je izgorio, to je jedan prsten širine 4 cm, mada ga ja mogu i napravit kako je bio. plamenik je korting peć centrometal malo sam to glupo napisao

dj_zika
06.10.2009., 13:29
Nisam digao pogolemu od 60 stepena jos je toplo ali probacu a tritisak u sistemu je 20 stepeni 2 bari ekspanziona posuda je na 2,2 bari i sigurnosni ventil je od 3 bari pumpa je wilo i ceo sistem je mnogo mali imam jedan radiator od 2 metara register u kupatilu i bojler a pec je alfa 90 etaz 7,5kw u vodi

champ
06.10.2009., 13:47
Nakon što se započne loženje u kotlu, i nakon toga se uključi cikulacija, žuborenje i šum vode i rad pumpe (roštanje) najjače se čuje. Takav je slučaj i kod mene, a vjerojatno i kod večine drugih.. U tom trenutku se voda u kotlu djelomično već zagrijala, a ona koja se vraća iz radijatora u kotao još je potpuno hladna. Kako temperatura raste, tako je sve manja ta temperaturna razlika, i tada pumpa radi puno mirnije, gotovo da se i ne čuje.

dj_zika
06.10.2009., 16:43
Hvala na sovetu ja sam nov u centralnom grijanje i sve sam sam uradio ali nisam imao nikakvo iskvusto sa termo systemi mnogo si mi pomognao zasto stvarno je velika razlika u toploj i ladnoj temperaturi jer samo malo ga lozim da podigne temperatura i toliko hvala jos jednom kod nas u makedoni nema dobri majstori jedan mi je rekao da sam gresno postavio pumpu drugi kaze da imam losu ekspanzionu treti nosto drugo samo nagadjaju pozdrav

Zvon
06.10.2009., 17:04
Champ, a kak je s gusanim kotlom? Mislim da je bolje odmah uklopiti pumpu, jer taj kotel nevoli baš temperaturne šokove. A i manje je osjetljiv na temperaturnu koroziju.

champ
06.10.2009., 17:38
Kotao od gusa - mislim da s njim treba biti pu-u-no oprezniji nego s kotlom od kotlovskog čelika, tj. pločevine. Čini mi se da neki proizvođači izričito traže ugradnju UPS-a (neprekinutog napajanja) za cirkulacijsku pumpu, jer bi nestanak struje mogao izazvati pregrijavanje i pucanje stjenki kotla.

Ja imam plinski atmosferski kotao za CG, izveden od gusnatih rebara (nešto slično radijatoru), ali kod njega pumpa radi od početka paljenja, pa sve dok se kotao ne isključi.

dj_zika
06.10.2009., 21:33
Evo odgovor od alfa plam
Poštovani,
dobio sam Vaša dva dopisa,preveliki je pritisak u instalaciji.Ispraznite sistem,napumpajte ekspanzionu posudu na 1,2 bara a zatim sistem napunite vodom na 1,5 bara idobro ozračite(osdtranite vazduh iz instalacije) instalaciju pre loženja,ukoliko je pritisak pao dopunite instalaciju vodom do pritiska 1,5 bara..Naložite štednjak ikada u instalaciji dostigne 60 stepeni ponovo odzračite instalaciju.Kada završite loženje pririsak u istalaciji podesite na 1,5 bara.Šuštanje pumpe javla se kada instalacija nije dobro ozračena i ima vazduha u njoj.
Kada ovo odradite javite dali opet šušti instalacija.
kod mene opet zubori dok je ne polomim sa tokmakom pojela mi je sve zivce sta sam gi imao ovako moze da me nervira moja supruga koja non stop pita da ne sam napravio neki vodopad i pumpa majku da joj......

Kurtzius Kuro
07.10.2009., 12:48
Ima li tko iskustva s pećima Senko? Zanima me model C-25.

matisse
13.10.2009., 16:44
pozz
posto mi se raspala stara pec za centralno(stadler il tako nekako se zove) pa sam malo gledo sta se nudi i za oko mi zapela Viessmann Vitolig/Vitoligno slao sam mailom upit viessmannu al oni ne reagiraju, pa ako tko od vas zna koja je razlika izmedju ta dva modela i koja je razlika u cijeni između izvedbe od 30kw i 40 kw.

spoki007
14.10.2009., 06:35
koliko ja vidim vitoligno je poboljsana verzija vitoliga...
ventilator je kao kod ostalih proizvodjaca(Fröling,ETA,Centrometal) kotlova postupkom pirolize smjesten iza kotla,odnosto usisava dimovodne plinove
ostale stvari su vise manje iste (dimnjaca je 150mm/vitolig 200mm,tezina je smanjena za 100kg sto nije mala stvar kad ga moras unijeti u podrum :) ...)
jos jedan dobar i vjerojatno skup viessmann kotao

viess
14.10.2009., 19:20
Upravo sam jednog pustio u pogon. Prvi dojmovi su odlični.
Sada dozvoljava radni tlak 3 bara, regulacija je Vitotronic (za razliku od Ekoster na Vitoligu), nema mehanizam za čišćenje dimovodnog izmjenjivača koji se na Vitoligu zna zapeći. Nema dimovodne klapne koja se otvara kod odlaganja/stvaranja žara već se i odlaganje radi uz uključen ventilator. Time je izbjetngnut problem povremenog "nedovoljnog zatvaranja".
Ima staklo za reviziju plamena i polugice za malu korekciju oblika i duljine plamena što bi moglo biti vrlo praktično.
Sklop za podizanje temperature povratnog voda ima podešavanje temperature otvaranja preko termo glave s produžnim osjetnikom, za razliku od Laddomata kojem se trebao mijenjati termouložak.

A navodno je i "made in Germany" te je konstruiran zajedno s firmama iz Viessmann grupe, Mavera i Kob (velika tradicija izgradnje kotlova na biomasu).

Čekamo prvu zimu da vidimo kolike su doista razlike.

koliko ja vidim vitoligno je poboljsana verzija vitoliga...
ventilator je kao kod ostalih proizvodjaca(Fröling,ETA,Centrometal) kotlova postupkom pirolize smjesten iza kotla,odnosto usisava dimovodne plinove
ostale stvari su vise manje iste (dimnjaca je 150mm/vitolig 200mm,tezina je smanjena za 100kg sto nije mala stvar kad ga moras unijeti u podrum :) ...)
jos jedan dobar i vjerojatno skup viessmann kotao

spoki007
15.10.2009., 10:54
cijena?
vjerojatno oko 20.000kn/18kW

spoki007
16.10.2009., 08:12
pitanje....koliko kg tezi jedan metar drva(ne sumarski m3,nego naslagani stos 1x1x1m) recimo graba ili bukve?
svjeze rusenog u sumi

Dadichi
16.10.2009., 12:10
pitanje....koliko kg tezi jedan metar drva(ne sumarski m3,nego naslagani stos 1x1x1m) recimo graba ili bukve?
svjeze rusenog u sumi

Kažu "šumski ljudi" (s posla) oko 700 kg.

korisnik
16.10.2009., 15:18
Da, oko 700 kg za bukvu. Neke vrste drveta su puno lakše (kao recimo topola). Ako vas zanima energetska vrijednost za razne vrste drveta imate ovdje http://www.mojkamin.net/Clanci/Cijenadrva.aspx

Zvon
16.10.2009., 16:08
Dečki, može pitanje: naime, najizgledniji mi je kotel Buderus Logano G211D, 32/25kW. Ima li smisla Laddomat bez pufera i ima li smisla puffer na takvom tipu kotla? Svi radijatorski ventili budu klasični. Ako nema spremnika, treba li uz Laddomat posebna (još jedna) cirkulacijska pumpa. Za pirolitičkog nemam novaca (iako bi rado ga imal).
Druga je opcija ekvivalentni Viadrus, no ne sviđaju mi se (pre)mala ložišta na njemu. Neznam ima li kaj novije od njih?
Ima li kakva druga dobra, a jeftinija pirolitička varijanta, jer su mi Buderus i Viessman nedostupni.

d2267
20.10.2009., 18:20
Ima li tko iskustva s pećima Senko? Zanima me model C-25.

Bjež na kilometre deklarirana snaga ni približno ne odgovara,ako baš hočeš štednjak uzmi Centrometal EKO CET,EKO CEK,EKO PEK ima u snazi 23 i 29 kW i to stvarne snage.

spoki007
21.10.2009., 06:25
Dečki, može pitanje: naime, najizgledniji mi je kotel Buderus Logano G211D, 32/25kW. Ima li smisla Laddomat bez pufera i ima li smisla puffer na takvom tipu kotla?

laddomat ti stiti kotao zato ima smisla....
puffer bez obzira na kotao (obicni ili piroliticki) ima funkciju akumuliranja topline bez obzira na izvor topline,ti recimo navacer nalozis i ne palis pumpu (2.) kruga grijanja,ujutro ti odes u 6.00 na posao,zena ti se ustane u 9.00 :D i samo si upali grijenje i toplo joj za 2 minute...

Svi radijatorski ventili budu klasični. Ako nema spremnika, treba li uz Laddomat posebna (još jedna) cirkulacijska pumpa. Za pirolitičkog nemam novaca (iako bi rado ga imal).

ako nemas spremnik dovoljan je laddomat (moj savjet ti je da odmah stavis puffer jer ces kao ja nakon par lozenja uvidjeti da je puffer nuzan pa kasnije mjenjati instalacije)

Ima li kakva druga dobra, a jeftinija pirolitička varijanta, jer su mi Buderus i Viessman nedostupni.

centrometalov biotec(piroliza) je jos skuplji....a za druge nisam cuo.....

Alen_356
21.10.2009., 07:18
Jutro...

Spooki, koliko si potrošio drva prošle godine na grijanje ?

spoki007
21.10.2009., 07:34
Jutro...

Spooki, koliko si potrošio drva prošle godine na grijanje ?

ove godine u 2.mjesecu sam preselio u novu kucu....taj 2.,3.,4. mjesec su bilo dosta hladni + troje male djece u kuci tako sam sam dosta lozio i potrosio oko 5m graba i 2-3m topole.....kuca samo ozidana......

trenutno sam u fazi postavljanja 8cm eps-a na kucu pa racunam na potrosnju od oko 15-18m drva preko zime

bing01
21.10.2009., 20:12
18x300=5.400,00 kn
za taj novac se možeš grijati cijele godine na plin

spoki007
22.10.2009., 06:15
bing01.....prijatelju moj......drva se nabavljaju za 200kn/m3 trupci graba (sumarski,1m3=1,45 stosni metar)
znaci za 12m3=cca 18m drva (2400kn+500kn prijevoz sumarskim kamionom) platim oko 3.000kn i u kuci nisam u jakni nego u majci....
bez kvalitetno odradjene toplinske izolacije cijele kuce neznam tko se cijelu zimu ugrije za 3.000kn na plin(mislim znam i takve ali moram s 2 para carapa doci kod njih na kavu :) )

Vodenna
22.10.2009., 06:20
bing01.....prijatelju moj......drva se nabavljaju za 200kn/m3 trupci graba (sumarski,1m3=1,45 stosni metar)
znaci za 12m3=cca 18m drva (2400kn+500kn prijevoz sumarskim kamionom) platim oko 3.000kn i u kuci nisam u jakni nego u majci....
bez kvalitetno odradjene toplinske izolacije cijele kuce neznam tko se cijelu zimu ugrije za 3.000kn na plin(mislim znam i takve ali moram s 2 para carapa doci kod njih na kavu :) )

ja kod takvih ne idem preko zime...uvijek završim prehlađena.....ja i mojih troje tulipana:cerek:

Zvon
22.10.2009., 09:06
laddomat ti stiti kotao zato ima smisla....
puffer bez obzira na kotao (obicni ili piroliticki) ima funkciju akumuliranja topline bez obzira na izvor topline,ti recimo navacer nalozis i ne palis pumpu (2.) kruga grijanja,ujutro ti odes u 6.00 na posao,zena ti se ustane u 9.00 :D i samo si upali grijenje i toplo joj za 2 minute...

ako nemas spremnik dovoljan je laddomat (moj savjet ti je da odmah stavis puffer jer ces kao ja nakon par lozenja uvidjeti da je puffer nuzan pa kasnije mjenjati instalacije)

centrometalov biotec(piroliza) je jos skuplji....a za druge nisam cuo.....

Hvala na odgovorima. Na jedno pitanje nemam odgovora: treba li još jedna pumpa ako nema spremnika, ili je ona na Laddomatu dovoljna? Kolika je cijena Laddomata i gdje ga se može kupiti?
Znam, no sad nisam u mogućnosti ići sa spremnikom (novci, još neožbukana prostorija, bez poda......). Još nekaj: ako nađem spremnik, svi su obučeni skajem, a to mi ne odgovara. Trebal bi spremnik obučen limom. Ima li takvih?

spoki007
22.10.2009., 09:23
ako nemas spremnik dovoljan je laddomat
na laddomat je instalirana pumpa koja ti je bez spremnika dovoljna....

Hvala na odgovorima. Na jedno pitanje nemam odgovora: treba li još jedna pumpa ako nema spremnika, ili je ona na Laddomatu dovoljna? Kolika je cijena Laddomata i gdje ga se može kupiti?
Znam, no sad nisam u mogućnosti ići sa spremnikom (novci, još neožbukana prostorija, bez poda......). Još nekaj: ako nađem spremnik, svi su obučeni skajem, a to mi ne odgovara. Trebal bi spremnik obučen limom. Ima li takvih?

cijena laddomata je oko 2500kn,ja sam ga kupio trgovini Agria.....

bing01
22.10.2009., 21:06
bez ljutne ali ti opet imaš 18m2 drva koje da prodaš po ajde min 250 kn imaš za plin cijele zime i ne zaj. se sa drvima

spoki007
23.10.2009., 06:11
bing01 naravno da nema ljutnje.....
mene zanima dali bi se 6 mjeseci(svaki dan od 6-22h) mogao grijati na plin za 3.000kn?
ja sam neandrtalac i vise volim vidjeti 20m drva u podrumu i snijeg vani,nego cekati kad ce onaj ruski medved zatvoriti ventil prema EU jer mu Julija T. nije dala......

Zer
23.10.2009., 06:24
Zgodna mi je ova rasprava oko plina i drva, i odmah se sjetim kako se ista takva rasprava vodila i prije nekih 10-15godina, samo što je onda bilo u pitanju lož-ulje protiv drva!! Susjedi su masovno svi prelazili na lož-ulje, kao neda im se zaj.. s drvima! Pa smo doživili da je cijena lož-ulj otišla u nebo. Baš me zanima možemo li to doživjeti i s plinom???!!!http://www.forum.hr/images/smilies/confused2.gif
:confused:

spoki007
23.10.2009., 10:58
ne zelim da ova tema ode u smjeru sta je bolje drva ili plin ili nafta ili solarno ili ....
svatko zna svoje mogucnosti i potrebe ....

pesek1
23.10.2009., 22:52
Pošto vidim da se preporučuju kotlovi Centrometala EKO CET... , evo jedna verzija u samogradnji kompletnog sistema (otvoreni, dvocijevni sistem) i vrlo pohvalnim kritikama pošto se grijemo s njim već petu sezonu.
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_a2e0025c.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/748990_Picture248.jpg)
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_d919d192.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/748989_Picture249.jpg)
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_5da91ddf.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/748988_Picture269.jpg)
Kotao je smješten u kuhinji, a osim ove cijevčine, termoventila lijevo i izlaznih vodova desno, ništa ne ukazuje da je to centralno.
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_08ba6fc8.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/749015_Picture244.jpg)
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_8e0fcc57.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/749016_Picture245.jpg)
na drugoj strani zida u hodniku je sva razvodna skalamerija,
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_3c565164.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/749035_Picture246.jpg)
a ovako izgleda kad se sve zatvori. Drvenarija je isto moj rad, sve se lako rasklopi za evn. intervenciju. S tim grijem cca 130 m2 prizemlje i potkrovlje.
Postavio bih samo jedno pitanje: ima li kakav način da smanjim količinu katrana, koji se stvara prilikom loženja kada je vani "blaga zima"?

bing01
24.10.2009., 14:20
bing01 naravno da nema ljutnje.....
mene zanima dali bi se 6 mjeseci(svaki dan od 6-22h) mogao grijati na plin za 3.000kn?
ja sam neandrtalac i vise volim vidjeti 20m drva u podrumu i snijeg vani,nego cekati kad ce onaj ruski medved zatvoriti ventil prema EU jer mu Julija T. nije dala......
20 metara drva puta 250 kuna jednako 5.000,00 kuna (gledaj to tako da imaš toliko kuna u podrumu u drvima. prodaš drva i staviš 5.ooo,00 kuna u đep.sada nemaš drva ali imaš u đepu 5.000,00 kuna s kojom se griješ cijele GODINE, a da ni ne govorim o vremenu utrošenom na loženje. na kraju moderna kotlovnica na drva je 30.000,00 kuna skuplja od plinskog bojlera tako da se na razlici u cijeni kad nadodaš na onih 5.000,00 kuna samo 1.000,00 kuna godišnje od razlike, možeš grijati 30 godina na plin sa 22 stupnja sa godišnjom potrošnjom 6.000,00 kuna što je recimo meni više nego dovoljno za visokoprizemnicu 150 m2.) nestašica plina se nikad nije dogodila otkako plin postoji u mom gradu!

Dadichi
25.10.2009., 09:08
Iako i sam girjem na plin, znam da grijanje na drva ispadne jeftinije (pogotovo tko ih u šumi radi sam, a još je i dobar sa lugarom :zubo:).
Svi koji se griju na drva govore za nas "plinaše" da im je hladno kod nas, jer prosječna temperatura kod "plinaša" je 22 C, dok kod "drvenih" 26 C ( i hodaju u gaćama po kući, a kad je vani cmoljavo onda otvaraju prozore :rofl:)
Ali ta razlika u temperaturi se razlikuje u lakšem "upravljanju" grijanjem.
Kad imaš malu djecu, lakše ih je naučiti da pojačaju/smanje termostat, a puno teže da nalože peć, a da ne pričam koja panika nastaje kada su doma klinci/žena sami i nestane struje, a peć friško "natrpana" :horor:
Opet s druge strane kad vani zeko traži mamicu, mi "plinaši" gledamo u plinski sat i :mama:, a oči nam se :zvrko: od brojčanika.
Svaka vrsta grijanja ima dobrih i loših strana. Na nama je (individualno) da odaberemo vrstu koja ima manje loših strana. :top:

pesek1
25.10.2009., 17:10
a da ne pričam koja panika nastaje kada su doma klinci/žena sami i nestane struje, a peć friško "natrpana" :horor:

Za to postoji UPS, kod mene može napajati strujom pumpu za najmanje dva punjenja kotla.:D

spoki007
26.10.2009., 06:33
Iako i sam girjem na plin, znam da grijanje na drva ispadne jeftinije (pogotovo tko ih u šumi radi sam, a još je i dobar sa lugarom :zubo:).
Svi koji se griju na drva govore za nas "plinaše" da im je hladno kod nas, jer prosječna temperatura kod "plinaša" je 22 C, dok kod "drvenih" 26 C ( i hodaju u gaćama po kući, a kad je vani cmoljavo onda otvaraju prozore :rofl:)
Ali ta razlika u temperaturi se razlikuje u lakšem "upravljanju" grijanjem.
Kad imaš malu djecu, lakše ih je naučiti da pojačaju/smanje termostat, a puno teže da nalože peć, a da ne pričam koja panika nastaje kada su doma klinci/žena sami i nestane struje, a peć friško "natrpana" :horor:
Opet s druge strane kad vani zeko traži mamicu, mi "plinaši" gledamo u plinski sat i :mama:, a oči nam se :zvrko: od brojčanika.
Svaka vrsta grijanja ima dobrih i loših strana. Na nama je (individualno) da odaberemo vrstu koja ima manje loših strana. :top:

potpisujem sve sto govoris ali.... kod mene toplina u kuci se regulira sobnim termostatom :p jer je akumulirana energija koju kotao proizvodi smjestena u pufferima.....tako da se grijem na isti "nacin" kao i plinasi(asti naziva :D )

Za to postoji UPS, kod mene može napajati strujom pumpu za najmanje dva punjenja kotla.:D

ja sam pokusao spojiti pumpu na ups i zbog,kako mi elektricari kazu sinkronog/asinkronog napona ne mogu pokretati pumpu preko ups...pumpa samo "cvili" a ne okrece
kako si ti to spojio?

Dadichi
26.10.2009., 08:47
.... kod mene toplina u kuci se regulira sobnim termostatom :p jer je akumulirana energija koju kotao proizvodi smjestena u pufferima...

1.- Koliki ti je kapacitet tih puffera (izoliranih rezervoara/akumulatora)?
2.- Jel imaš kakvu dodatnu automatiku (miš ventil, elektro ventil..) koji određuju ide li izlaz iz peći u puffer ili prema radijatorima ili bez ičeg pa izlaz ide prije kroz puffer pa onda do radijatora (seriski spojeno)?
3.- Koliko (otprilike) vremenski kad se ugasi peć griju radijatori (zaliha u pufferima)?

spoki007
26.10.2009., 09:19
1.- Koliki ti je kapacitet tih puffera (izoliranih rezervoara/akumulatora)?
2.- Jel imaš kakvu dodatnu automatiku (miš ventil, elektro ventil..) koji određuju ide li izlaz iz peći u puffer ili prema radijatorima ili bez ičeg pa izlaz ide prije kroz puffer pa onda do radijatora (seriski spojeno)?
3.- Koliko (otprilike) vremenski kad se ugasi peć griju radijatori (zaliha u pufferima)?

1. 2x500l=1000l (ide cca kW kotla puta 50l)
2. u postu #372 ove teme je slika (http://www.turboimagehost.com/p/2127946/instalacija_trenutna.JPG.html)
3.puno je parametara koji utjecu na taj vremenski period...ali kada je temperatura vani bila oko nule,lozeno je samo 1 puta ujutro....ali opet kazem do sada skuca jos nije u potpunosti izolirana......

pesek1
26.10.2009., 11:55
ja sam pokusao spojiti pumpu na ups i zbog,kako mi elektricari kazu sinkronog/asinkronog napona ne mogu pokretati pumpu preko ups...pumpa samo "cvili" a ne okrece
kako si ti to spojio?
Uloga UPS-a je da istosmjerni napon iz akumulatora pretvara u izmjenični od 220V, koji mora imati koliko toliko sinusoidalni oblik, da bi mogao pokretati induktivni motor koji je u pumpi. UPS je u stvari invertor, koji ima dodatnu elektronsku automatiku, koja ga automatski uključuje kada nestane struje u mreži i kad struja dođe, automatski se isključi s napajanja te puni akumulator.
Dopunjavanje akumulatora je takođe automatsko, što znači da se akumulator ne može prepuniti, već se napon i napunjenost akumulatora održava na optimalnom nivou.
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_f9534b84.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/753318_Picture238.jpg)
Ovakav sam ugradio kod sebe, to je nekakva kineska proizvodnja, priključio sam ga na starter akumulator od 75Ah (koliki kapacitet aku. toliko dugo može da radi dok nema struje), čiji se napon u stanju mirovanja održava kao što stoji na voltmetru. UPS je kupljen u radnji s opremom za centralna grijanja, gdje je firma koja se time bavi izmjenila originalnu deklaraciju izlazne snage sa 500W na 200W, što je po meni i realno (na tim deklaracijama svašta pišu samo da se proda), ali iako je kineski, radi odlično i pouzdano evo već petu sezonu. Znači, pri kupovini ne tražiti invertor, nego UPS i to najbolje 2,5-3 puta veće izlazne snage nego što je pumpa (kod mene je 65W) kako bi se izbjeglo prekomjerno pregrijavanje pri radu i pri samom uključivanju pumpe (povuče mnogo veću struju od radne). Kod mene je jedino problem što mu je struja punjenja akumulatora mala (max. oko 0,5A), pa sam uzeo za svaki slučaj i jedan punjač za brže punjenje (ispod UPS-a). Kod nas su, zbog stare i dotrajale elektro mreže, isključenja česta nekad i dugotrajna, posebno u zimskom periodu kad je veće opterećenje i bez ovog napajanja centralno ne bi moglo da radi. Ne znam kako je tamo, ali ako isključenja nisu tako česta, onda ni dodatni punjač nije neophodan. (možda se nađe i UPS sa većom strujom punjenja aku.)
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_4aa2bbea.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/753319_Picture236.jpg)
Evo još jedan, nešto veći UPS sa procesorom koji perfektno "pegla" sinusoidu izlaznog napona, za drugi sistem centralnog grijanja s kotlom na bazi pirolize i značajno većom strujom dopunjavanja akumulatora.
Nadam se da je šta pomoglo.
pozz

Armstrong
26.10.2009., 15:18
Kakav je to problem jbt ako ti nestane struje????. Zato imaš na peći regulator propuha (samson) pa kad ti se misli dići toplina on zatvara dotok zrak, a ipak zna se da toplina ide sama od sebe gore pa i ako ne otvoriš bypass sve jedno će dio topline ići u radiatore.

Imam sad ja jedno pitanje. Zrak u cijevima me jebe, nije ga bilo do prije mjesec dana, a sad se je vrag od nekud pojavil, a nemogu ga ozračiti jer neželi doći do ozračnika a i nije u radiatoru nego negdje u cijevima.

Armstrong
26.10.2009., 15:25
Usput nabvio sam 10m bukve za ložiti i već su pospremljena za zimu, pa imam pitanje kako dugo će me držati ta drva (imam peć ferotherm megal).

Ako nekog zanima cijena bukovih cijepanica je 1000 kn po "klaftru" ili 250 kn/m.

Dadichi
26.10.2009., 15:49
..nabvio sam 10m bukve ....kako dugo će me držati ta drva (imam peć ferotherm megal).

To ti je kao da si pitao kolko kilometara ćeš preći sa 50l benzina (imam škodu) :zubo:
Ovisi kako ćeš je gaziti. :rofl: (mislim peć) :lol:

Dadichi
26.10.2009., 15:52
Kakav je to problem jbt ako ti nestane struje????. ... zna se da toplina ide sama od sebe gore pa i ako ne otvoriš bypass sve jedno će dio topline ići u radiatore.

Nemaju svi peći u podrumu. :zubo:

Zrak u cijevima me jebe, nije ga bilo do prije mjesec dana, a sad se je vrag od nekud pojavil, a nemogu ga ozračiti jer neželi doći do ozračnika a i nije u radiatoru nego negdje u cijevima.

Gdje ti prolaze cijevi - uz pod, kroz glazuru, ispod stropa?

Zvon
27.10.2009., 08:52
1. 2x500l=1000l (ide cca kW kotla puta 50l)
2. u postu #372 ove teme je slika (http://www.turboimagehost.com/p/2127946/instalacija_trenutna.JPG.html)
3.puno je parametara koji utjecu na taj vremenski period...ali kada je temperatura vani bila oko nule,lozeno je samo 1 puta ujutro....ali opet kazem do sada skuca jos nije u potpunosti izolirana......
A zakaj imaš dva spremnika, dimenzije prostora ili kaj drugo?
Vidim da jedan ima spiralu za "sunce" a drugi nema.

spoki007
27.10.2009., 08:55
A zakaj imaš dva spremnika, dimenzije prostora ili kaj drugo?
Vidim da jedan ima spiralu za "sunce" a drugi nema.
tak je zvon...
"visinski" mi nije odgovarao 1 spremnik od 1000l,sto je na kraju ispalo jos bolje jer sam uzeo jedan obican spremnik a drugi sa predispozicijama za alternativi izvor energije (solarno,kamin....)

Zvon
27.10.2009., 10:48
tak je zvon...
"visinski" mi nije odgovarao 1 spremnik od 1000l,sto je na kraju ispalo jos bolje jer sam uzeo jedan obican spremnik a drugi sa predispozicijama za alternativi izvor energije (solarno,kamin....)
Čiji su spremnici? koliko je pjene na njima? Inox ili crni?
Vidim da Centrometalov nema 4 priključka za vodu već tri :confused:
Si to sam spajal ili ti je netko radil?
Gledam kotlove i nekak mi je zanimljiv Rojek, kombinacija pirolize i klasičnog gorenja, a može ići na svakavo gorivo.
Laddomat sam našel za cca 2200kn. Ako ti nije priblem, pošalji koju sliku tvoje kotlovnice na e-adresu (šaljem ti ju u PP).
Hvala!

spoki007
27.10.2009., 11:06
Čiji su spremnici? koliko je pjene na njima? Inox ili crni?
Vidim da Centrometalov nema 4 priključka za vodu već tri :confused:
Si to sam spajal ili ti je netko radil?
Gledam kotlove i nekak mi je zanimljiv Rojek, kombinacija pirolize i klasičnog gorenja, a može ići na svakavo gorivo.
Laddomat sam našel za cca 2200kn. Ako ti nije priblem, pošalji koju sliku tvoje kotlovnice na e-adresu (šaljem ti ju u PP).
Hvala!

spremnici su centrometaloci cas-500 (http://www.centrometal.hr/akumulacijski_spremnici.php) i cas-s 500 crni...imaju mislim oko 10cm izolaciju i presvuceni su plastom od skaja...imaju 6/4" izvode,ukupno 7(jedan na vrhu,po dva u gornjoj zoni,po 2 u sredini i po 2 u donjoj zoni,pod kutom od 90stupnjeva jedan izvod u odnosu na drugi) te 1" izvod za praznjenje,i 3 izvoda za osjetnike...

spajao ih uz "fizicku" pomoc punca i savjete "viess"-a i interneta....

Dadichi
27.10.2009., 12:32
Spoki, imaš ti kakve cijenike tih (ili nekih drugih) akomulacijskih spremnika.
Mene zanimaju 500, 850 i/ili 1500l. (može i samo CAS)

spoki007
27.10.2009., 12:55
Spoki, imaš ti kakve cijenike tih (ili nekih drugih) akomulacijskih spremnika.
Mene zanimaju 500, 850 i/ili 1500l. (može i samo CAS)

koliko je meni poznato cijene su ove za centrometal
cas 500 3.400kn
cas 500B 4.600
cas 500BS 7.300
cas 1000 4.700
cas 500S 5.000
za ove cas spremnike od 850l nemam pojma....

ja sam oba platio 6.800kn ali bez pdv-a :D

ovdje (http://www.meb-bh.com/index.php?option=com_docman&task=doc_view&gid=3&Itemid=49) mozes odokativno vidjeti koliko kostaju...pazi iznosi su u KM-u :) x3,6

Zvon
27.10.2009., 13:06
Cijene od danas (razgovaral sa CM-om):
CAS1000 = 6334 (-15% cash)=5384 kn
CAS-S1000=8856 (-15% cash)=7253 kn

U Ferotermu su mi ponudili uvozni po sličnoj cijeni, ali je bolji materijal od crnog lima.

Dadichi
27.10.2009., 17:19
..

Reci ti meni na ovoj shemi:
http://i37.tinypic.com/24wgal4.jpg

1.-Što je pod brojem 3. (jel to neki trokraki(troputni) ventil - miš ventil?)
2.-Jel ti troputni ventil (2.) radi samo on/off ili ima neku regulaciju da usmjerava protok u obje cjevi istovremeno (i centralno i spremnik)?
3.-Jel ti pumpa (1.) na položaju 1. ili 1a?
4.-Spremnici su pod tlakom t.j. sva voda iz njih cirkulira kroz radijatore? (sigurno je odgovor DA, al da potvrdim)
5.-U sistemu imaš samo jednu pumpu (za cirkulaciju)?

spoki007
28.10.2009., 06:27
Reci ti meni na ovoj shemi:
http://i37.tinypic.com/24wgal4.jpg

1.-Što je pod brojem 3. (jel to neki trokraki(troputni) ventil - miš ventil?)
2.-Jel ti troputni ventil (2.) radi samo on/off ili ima neku regulaciju da usmjerava protok u obje cjevi istovremeno (i centralno i spremnik)?
3.-Jel ti pumpa (1.) na položaju 1. ili 1a?
4.-Spremnici su pod tlakom t.j. sva voda iz njih cirkulira kroz radijatore? (sigurno je odgovor DA, al da potvrdim)
5.-U sistemu imaš samo jednu pumpu (za cirkulaciju)?

1.pod brojem 3. je laddomat-sklop za podizanje temp povratnog voda-na google pa ce ti sve biti jasno...
2.troputni ventil je on/off i postavljen je tako da 2/3 povrata ide ponovno u radijator a 1/3 povratne vode odlazi u spremnike(dok ga nije bilo desavalo se da nije bilo slojevite raspodjele temperatura u spremniku...)
3.pumpa(krug grijanja spremnici-radijator) mi je na poziciji 1
4.da
5.da

ovdje (http://gs98.photobucket.com/groups/l242/D5FKXRGNUJ/?sort=ascending?sort=ascending) su slike pa koga zanima moze pogledati....

Dadichi
28.10.2009., 08:28
Vidim da mi fali dosta nepročitanih postova u nazad, ali da te još malo "tušim".
1.-Taj troputni ventil ti je stalno podešen na otvorenost 1/3-2/3 ili je u nekakvoj regulaciji pa otvara/zatvara po potrebi? (recimo naredba sa kućnog termostata)
2.-Laddomat (kada je temp. kotla ispod 72 C) otvara samo bajpas (kratko spaja izlaz i ulaz kotla) ili i zatvara povratni dolaz (sa radijatora)? (po tvojoj slici vidim samo jedan elektro magnet, pa mislim da otvara samo bajpas.

spoki007
28.10.2009., 09:57
Vidim da mi fali dosta nepročitanih postova u nazad, ali da te još malo "tušim".
1.-Taj troputni ventil ti je stalno podešen na otvorenost 1/3-2/3 ili je u nekakvoj regulaciji pa otvara/zatvara po potrebi? (recimo naredba sa kućnog termostata)
2.-Laddomat (kada je temp. kotla ispod 72 C) otvara samo bajpas (kratko spaja izlaz i ulaz kotla) ili i zatvara povratni dolaz (sa radijatora)? (po tvojoj slici vidim samo jedan elektro magnet, pa mislim da otvara samo bajpas.

1.troputni ventil je konstantno na 2/3 zatvoren
2.laddomat http://www.sudenergies.fr/IMG/jpg/fonctionnement_laddomat.jpg
slika 1.zagrijavanje kotla do 72C
slika 2.na oko 72C propusta i mjesa i hladnu vodu iz povrata
slika 3.iznad 72C ventil je u potpunosti otvoren

ima i ovoj donji termoventil koji se otvara u slucaju nestanka elek.energije pa se kotao hladi samostalnom cirkulacijom vode

Dadichi
28.10.2009., 10:54
...ima i ovoj donji termoventil koji se otvara u slucaju nestanka elek.energije pa se kotao hladi samostalnom cirkulacijom vode

1.-Misliš na ovo zaokruženo (crveno)

http://i36.tinypic.com/anfof5.jpg

Meni to izgleda kao ručno otvaranje u slučaju kvara laddomata (ne vidim dovod struje) :ne zna:

2.-Kad laddomat zatvori dolaz povratne vode (slučaj ispod 72 C kotla) i cirkulira samo u krug (preko bajpasa)(slika 1.) ispada da cirkulacija (samo) termosifonska, jer je zatvoren krug cirkulacije koji stvara pumpa (kroz ostatak centralnog)?

spoki007
28.10.2009., 11:44
1.da upravo taj ventil(gore sam se krivo izrazio,nije to termoventil nego obican ventil)

laddomat-u slucaju nestanka struje
http://s1d4.turboimagehost.com/t/2269511_laddomat.JPG (http://www.turboimagehost.com/p/2269511/laddomat.JPG.html)

2.da,ali to se desava samo kad je kotao hladan i kad se zapali prva vatra....prvih pola sata lozenja

dakle kako radi kotao (vitolig150)-kad se nalozi vatra,regulacija na vitoligu ne pali pumpu na laddomatu dok ne dosegne temperaturu u kotlu od 65C,na 65C se pali pumpa i voda cirkulira kroz kotao-laddomat dok ne dosegne 72C i zatim otvara povrat hladne vode iz spremnika a time automatski i toplu vodu(72C) prema spremnicima

ovdje (http://www.termoventiler.se/media/upload/Laddomat21_E.pps) ti je super objasnjeno kao radi laddomat

Dadichi
28.10.2009., 13:39
..
Ovo (http://www.termoventiler.se/media/upload/Laddomat21_E.pps) je odlično objašnjenje/prezentacija kako radi laddomat

Iz njega sam napokon vidio odgovore na pitanja.
-Tvoj sistem ipak ima dvije pumpe (mučilo me stalno kako bi to radilo samo sa jednom pumpom - pitanje 2. post #446 - pitanje 5 post #442).
Druga pumpa je u laddomatu.(naravno radi samo u određenim uvjetima - kotao temp. >72 C)

Hvala na trudu i objašnjenjima, moram malo pauzirati - da i neko drugi dođe do riječi (pitanja) :zubo:

Armstrong
28.10.2009., 13:55
E što se tiče zraka kod mojih cijevi, cijevi su ispod stropa

Dadichi
28.10.2009., 14:45
E što se tiče zraka kod mojih cijevi, cijevi su ispod stropa

Onda moraš imati odzračnike (ili ventile) na najvišem mjestu. Ako ti i dalje ostaje zrak u cijevima, a ne ode do odzračnika, onda cijevi imaju "krivi nagib".
Jedino da probaš malo podići tlak u sistemu (2-2.5 bara), te staviti pumpu na najveću brzinu. (možda pomogne)
Ako ni to ne pomogne, onda treba naći "slijepo" mjesto gdje nastaje zračni džep, probušiti cijev i ubaciti neki mali ventilić (drenažni).
Ako su crne cijevi - onda nareži navoj i ubaci obični vijak 3mm, ako su bakrene - onda zalemi priključak (naravno moraš malo ispustiti vode iz sistema, kako bi to mjesto (i ti :D) bilo "suho".

vedran.sandic
30.10.2009., 05:56
Evo par pitanja za znalce.
Obzirom da nisam u mogućnosti u potpunosti osušiti drva već koristim drva koja odstoje otprilike 3 do 5 mjeseci odlućio sam se za klasični kotao na drva (buderus logano 211d42). E sad. Zanima me slijedeće. Koliko sam skužio prijašnje postove mogu koristiti ledomat i spremnik topline i u ovome slučaju. Peč je 42 kw na koks ilitiga 35 kw na drva...što znaći da bi po onoj računici trebao staviti spremnik od cca 2000 litara...za koji nemam uvijeta......mogu li sada staviti jedan klasićni spremnik od 500 litara te ostaviti u instalaciji predviđeno mjesto za još jedan od 500 litara(nemam novaca za sve odjednom) sa mogućnošću spajanja na solarno grijanje(jednoga dana...). Te ima li smisla stavljati samo ledomat ako ne uspijem skupiti novce za spremnik nego to ostavim za slijedeću godinu...

1.Koliki će biti problem što koristim 500 litara spremnik umjesto optimalnih 2000 litara?.
2.kada upalim prvu vatru ledomat drži zatvoreni krug dok ne postigne određenu toplinu da pusti vodu u sistem...dali tada počne zagrijavati vodu u spremniku ili prvo zagrijava vodu u radijatorima pa kada se postigne željena temperatura počne grijati vodu u spremniku?
3.koliko odokativno treba vremena da se zagrije tih 500 litara vode, te koliko otprilike ta ista voda može poslije održavati toplinu radijatora....naime zanima me slijedeće...ako ujutro od 5 do 7 hajcam peć "kak se spada" hoće li u 16 h biti radijatori još uvijek barem koliko toliko topli....ili ista verzija navećer...zadnje loženje u cca 23h...jel su ujutro oko 6 radijatori hladni ili?

Zer
30.10.2009., 06:40
Ladomat možeš koristiti i uz klasični kotao na drva, čak je i poželjno, međutim spremnik od 500l je bolje nego ništa, ali brzo će ga peć zagrijati, a isto tako brzo će ti se i ohladiti kad peč stane s grijanjem, spremnik se puni slojevito, odozgora prema dolje, i ćim zagrije gornjih 50-100l spremnika kreće ti i grijanje u kuću.
Za zagrijat tih 500l vode na nekih 80 C ti će ti trebat otprilike oko 2-3 sata ako peć gori punim intenzitetom i ako nije preveliko oduzimanje topline za grijanje kuće.
na treće pitanje je malo teže odgovoriti, sve ovisi kakve su vanjske temperature i na koju temperaturu želiš zagrijat kuću.

spoki007
30.10.2009., 06:59
1.desiti ce ti se da ce kotao na max.snazi raditi prvih sat vremena (dok ne zagrije sebe,puffer i radijatore) a onda ce poceti "cmoljenje" u kotlu jer potencijalnu energiju nema gdje akumulirati....dakle smola u peci
2.dakle,kotao grije prvo vodu u spremniku(kod mene) ali....vruca voda koja dolazi u spremnik se akumulira zakonom fizike u gornjoj zoni spremnika te ja na samo 20cm nize razlika u temp po 30C(temp na odlaznoj cijevi prema radijatorima bude 60C a na prvom termometru(na 20cm od vrha) na pufferu bude 30C)
3.ima negdje na 4-5-6 stranici ove teme izracun za koliko se zagrije voda.....
koliko ce ti toplinu drzati zavisi o toplinskoj izolaciji kuce.....
ja lozim u ovom cmoljavom razdoblju samo jednom ujutro u 6h(10% jelovina,80% topola i 10% cerovina ili grab u kotlu) i temperatura navecer do 22-23h je oko 22C u kuci,navecer ne lozim.....

Zer
30.10.2009., 09:12
kolika ti bude temperatura spremnika ( gore, sredina, dolje), dali griješ i toplu vodu (sanitarnu) preko spremnika? Ako da, dali kao odvojeni krug grijanja sa posebnom pumpom ili paralelno sa radijatorima?

spoki007
30.10.2009., 10:39
kolika ti bude temperatura spremnika ( gore, sredina, dolje), dali griješ i toplu vodu (sanitarnu) preko spremnika? Ako da, dali kao odvojeni krug grijanja sa posebnom pumpom ili paralelno sa radijatorima?

lozenje ujutro-sistem hladan
temperatura bude u sistemu kompletnom oko 30C

nakon pola sata lozenja kotao dostigne temp 72C i laddomat otvara ventil te vruca voda ide prema spremnicima....posto je na vrhu puffera izlaz za krug grijanja,temp.osjetnik(na cijevi prema radijatorima) odmah pokazuje 60-tak C a na pufferu(prvi osjetnik je nize od vrha puffera cca 20cm) jos uvijek 30C

kotlu je (opet zavisi od potreba topline u kuci i vanjske temp) potrebno oko 2-2,5h da kompletan sistem nadruka na 70C,dakle da se komplet drva stavljena u kotao "spale"

grijem i san.vodu zimi preko cent.grijanja paralelno(greska u koracima ali sta je tu je)... shema (http://www.turboimagehost.com/p/2127946/instalacija_trenutna.JPG.html) je ovdje

vedran.sandic
30.10.2009., 15:54
Ok. Vidjeh da nije velika razlika u cijeni između 500 i 1000 litara spremnika. A sa 1000 litara ću ipak dobiti puno više. Imam još početnićkih pitanja. U trenutno složenom sistemu (stara standlerica) imam "bačvicu" od 20-ak litara iz koje viri cijev van kuće..te kada se pretjera sa loženjem tada tu sistem "propiša". Ako sam dobro shvatio to se zove otvoreni sistem. Planiram uzeti buderusovu peć Logano G 211D sa priborom. pribor je u biti sigurnosni izmjenjivać topline koji se montira na peć i služi kao zaštita od pregrijavanja....dovod hladne, termoventil, rashladna posudaa...bla,bla.....e sad.....znaći li to da mi više ona "kanta" na tavanu ne treba? Vidio sam tu na slikama da uz vitoliga montirate veeliku ekspanzionu posudu odmah pored peći.....jel i meni to treba ili ono gore glumi ekspanzionu posudu? usput jel može preporuka za majstora koji zna nešto o svemu tome jer sam primjetio da me dosta njih kada sam im spominjao puffere, "ledomate" i tako to.... blijedo gledaju....

pesek1
30.10.2009., 22:40
U trenutno složenom sistemu (stara standlerica) imam "bačvicu" od 20-ak litara iz koje viri cijev van kuće..te kada se pretjera sa loženjem tada tu sistem "propiša". Ako sam dobro shvatio to se zove otvoreni sistem. Planiram uzeti buderusovu peć Logano G 211D sa priborom. pribor je u biti sigurnosni izmjenjivać topline koji se montira na peć i služi kao zaštita od pregrijavanja....dovod hladne, termoventil, rashladna posudaa...bla,bla.....e sad.....znaći li to da mi više ona "kanta" na tavanu ne treba? Vidio sam tu na slikama da uz vitoliga montirate veeliku ekspanzionu posudu odmah pored peći.....jel i meni to treba ili ono gore glumi ekspanzionu posudu? usput jel može preporuka za majstora koji zna nešto o svemu tome jer sam primjetio da me dosta njih kada sam im spominjao puffere, "ledomate" i tako to.... blijedo gledaju....
Sudeći po pitanjima, preporučujem ti da ipak nastaviš tražiti nekog dobrog majstora za grijanje, jer nestručna montaža ovih sistema može uzrokovati gadne posljedice. Ali evo par osnovnih stvari vezano za tvoja pitanja,
voda u sistemu se prilikom grijanja širi, a pri hlađenju skuplja, što znači da treba postojati nekakva posuda koja će primiti te oscilacije na sebe. Zato imamo otvoreni sistem s posudom koja se montira iznad najviše tačke sistema (najviša tačka najgornjeg radijatora ili neke od cijevi sistema) i obično dođe na tavan i imamo zatvoreni sistem s membranskom ekspanzionom posudom koja se montira na povratni vod, što bliže kotlu. Dimenzija posuda zavisi od ukupne količine vode u sistemu i za to se najbolje konzultovati sa majstorom.
http://www.imagesforme.com/upload/faa3ad14.jpg
ovo je shematski prikaz otvorenog sistema kod kotla Centrometal EKO CET, ali može se primjeniti i kod drugih kotlova.
http://www.imagesforme.com/upload/5aa9f78f.jpg
ovo je shema zatvorenog sistema kod istog kotla
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_7829fa67.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/762286_Picture278.jpg)http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_64666653.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/762285_Picture279.jpg)http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_a43f766d.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/762284_Picture280.jpg)
evo malo "stare literature" za štelovanje ekspanzione posude, a možeš pogledati i ovo
http://www.forum.hr/showthread.php?p=23239082#post23239082

vedran.sandic
31.10.2009., 05:29
Jel može preporuka nekog majstora koji zna ponešto o centralnom na kruta goriva sa spremnikom topline.....može i na mail ako se ne želite reklamirat.... vedran.sandic@gmail.com

vedran.sandic
01.11.2009., 05:05
grijem i san.vodu zimi preko cent.grijanja paralelno(greska u koracima ali sta je tu je)... shema (http://www.turboimagehost.com/p/2127946/instalacija_trenutna.JPG.html) je ovdje

Ajde pojasni malo ovu grešku u koracima....

Zvon
01.11.2009., 11:15
Ajde pojasni malo ovu grešku u koracima....

Koliko sam shvatil, bojlerje na istom krugu s radijatorima. Bilo bi bolje da je na zasebnom krugu.

spoki007
02.11.2009., 06:08
Koliko sam shvatil, bojlerje na istom krugu s radijatorima. Bilo bi bolje da je na zasebnom krugu.

zvon :top:

bilo bi bolje da je na zasebnom krugu sa svojom pumpom jer se desava da kako se voda u sistemu hladi tako hladi i sanitarnu vodu....to mislim rjesiti troputim termoventilom koji ce hladnu vodu vracati nazad a ne slati u bojler....

Zer
02.11.2009., 06:30
zvon :top:

bilo bi bolje da je na zasebnom krugu sa svojom pumpom jer se desava da kako se voda u sistemu hladi tako hladi i sanitarnu vodu....to mislim rjesiti troputim termoventilom koji ce hladnu vodu vracati nazad a ne slati u bojler....

Mislim da ti je za to bolji diferencijalni termostat i obični elektroventil koji jednostavno zatvori vrući vod prema bojleru ukoliko je hladniji od vode u bojleru.

Tako sam ja rjesio paljenje pumpe za grijanje sanitarne vode, ukoliko je voda u spremniku hladnija nego u bojleru, on jednostavno neda da pumpa krene.

champ
02.11.2009., 07:14
Tako sam ja rjesio paljenje pumpe za grijanje sanitarne vode, ukoliko je voda u spremniku hladnija nego u bojleru, on jednostavno neda da pumpa krene.

Svaka čast, ovo su već vrlo sofisticirana rješenja, ali sve to poprilično košta u početnoj investiciji... Ja već 20-tak godina imam u kupaoni kombinirani bojler, koji je cijevima (paralelno) spojen na sustav CG.

Kad se postigne max. temperatura u CG, dovoljno je otvoriti jedan ventil (ispred bojlera), i za sat vremena voda u bojleru zagrije se maksimalno. Tada se ventil opet zatvori, i bojler je pun tople vode. Nije neka automatika, ali uz vrlo malo truda stvar odlično radi.

spoki007
02.11.2009., 07:19
Mislim da ti je za to bolji diferencijalni termostat i obični elektroventil koji jednostavno zatvori vrući vod prema bojleru ukoliko je hladniji od vode u bojleru.

dif.termostat mi je u planu vec duze vrijeme ali investicija od 600-700kn uvijek se preusmjeri na nesto potrebnije :mad:
gdje si ga nabavio i koliko si ga platio?
jel imas koju fotku kak si to napravio?

Zer
02.11.2009., 11:49
dif.termostat mi je u planu vec duze vrijeme ali investicija od 600-700kn uvijek se preusmjeri na nesto potrebnije :mad:
gdje si ga nabavio i koliko si ga platio?
jel imas koju fotku kak si to napravio?

Ja sam sam napravio diferencijalni termostat, ako se kužiš u elektroniku to lako napraviš s jednim LM2901 integrircom, to je u stvari komparator napona, ima malo zezanja s time, ali da se napraviti, temperaturne osjetnike sam kupio (promjenjivi otpornik), nemam fotku od toga, ali nema se što ni vidjeti, kutija iz nje izlaze dva temperaturna osjetnika, napajanje 220V i jedan pomočni relej.
Mislim da ni 600-700 kn nije velik novac za to, ako dobiješ i osjetnike u toj cijeni.
Reci gdje ih ima za kupit po toj cijeni??

Beco
22.11.2009., 11:01
Kupio sam peć centrometal eko ck 35
Vidio sam da piše na uputstvima OBAVEZNO SPOJITI PUMPU SUSTAVA NA TERMOSTAT PUMPE NA KOTLU-međutim, meni taj kotao treba za grijanje dva stana s dvije odvojene pumpe koje rade neovisno jedna o drugoj.
Kako spojiti dvije pumpe na priloženu utičnicu na oplati kotla.
Ako ne spojim pumpe na tu utičnicu što gubim. Pretpostavljam da taj termostat gasi pumpu ako temperatura u kotlu pada ispod 65 stupnjeva.
Na koji način da spojim dvije pumpe koje rade s dva odvojena termostata na kotao eko-ck

d2267
22.11.2009., 17:38
U seriju s termostatom ugrađenom u peći(najjednostavnije rješenje).Termostat je ugrađen u peć da bi se spriječila kondenzacija koja je kod tih peći zbog niske temperature dima dosta problematična(peć procuri relativno brzo kod prevelike kondenzacije).
Kad sam pisao o serijskom spoju mislio sam o serijskom spoju kotlovskog termostata i sobnog termostata za pokretanje pumpe.Nadam se da je kotao ugrađen u podrumu ili slićno jer bi moglo biti problema s prokuhavanjem peći.

straight
22.11.2009., 19:51
Imam Buderusovu peć Logano G 211 (to piše na samoj peći a na naljepnici koja je bila s manualom stoji Logano G 211 - 42 D) sad već drugu godinu i 2 problema s njom. Prvi je problem što se stvara nešto kao katran i cijedi se no to i nije tako pretjerano i s tim se da živjeti. Navodno se da izvadit neki dio da se to spriječi ali bi peć onda bila nešto neučinkovitija. Zna li tko nešto o tome? Ja samo nešto češće čistim peć i koljeno prema dimnjaku i to nekako ide. Drugi problem je što dosta dimi. Čim otvorim vrata iz nje sukne dim. Dimnjak mi je bio zidani od opeke i nešto krači nego što bi trebalo pa sam nadogradio još 2 m (ulošci i plašt s izolacijom oko njih) i situacija se nije popravila iako je sad dimnjak na donjoj granici visine ali par centimetara većeg promjera od propisanog. Napominjem da je dimnjak dobro prohodan i da se unatoć svemu ne začepljuje.
Predpostavljam da je ta peć vjerojatno prejaka za moj prostor (oko 140 kvadrata) pa radi previše prigušena jer čim je vani hladnije ti se problemi smanjuju.
Inaće, živim u V. Gorici kod ZG a ložim pretežno s jasenom sušenim oko 5 mjeseci.
Inaće se ne mogu požaliti da mi je hladno u kući. Radijatori se dobro zagriju ali najviše me muči taj dim kad idem ubaciti drva.
Možda netko ima kakvu sugestiju... unaprijed hvala

Lee Champa
22.11.2009., 20:09
Dim je normalan kod ovakvog vremena.
Kad otvoriš vrata počinje pojačano sagorijevanje i dim odlazi manjim otporom u prostoriju, a ne u dimnjak.
Ugradi jači ventilator u podstropni dio:top:

user zoki
22.11.2009., 21:33
imaš lošu pec i dobar dimnjak ili dobar dimnjak a lošu pec ..a ni drva ti nisu pretjerano suha

Zvon
22.11.2009., 22:21
Hmmm, a koja peć na drva je dobra???
Centometal nevalja, Buderus nevalja, Viadrus nevalja...a kaj onda kupiti??? Koja valja?

spoki007
23.11.2009., 06:01
vjerujem da sve te firme proizvode kvalitetne kotlove samo je pitanje ostalih komponenti u sustavu(visina i promjer dimnjaka,regulacija povrata hladne vode u kotao....)....da se svi pridrzavaju uputstva pri odabiru i montazi takve stvari se ne bi desavale(recimo previse kW za premalu kvadraturu prostora koji se grije)
tako da se Zvon nemoj sekirati,sve po ps i nema brige

Lee Champa
23.11.2009., 06:07
imaš lošu pec i dobar dimnjak ili dobar dimnjak a lošu pec ..a ni drva ti nisu pretjerano suha

Ne, ima peć za -20 C i loži ju na +5 C, a ona samo cmolji:top:

frki5
30.11.2009., 13:01
Molio bih koji savjet u svezi gornje peći. Snaga peći je 23kw (kod ugljena-tako piše). Godina proiz. je 1985, crvena peć.Ručica koja je sa strane da li treba biti spuštena ili podignuta i čemu služi?Ova peć nije bila radila 15-ak godina, ali sada radi. Kakvo je održavanje, čišćenje kod nje potrebno. Peć ima na cijevi za dimnjak ručicu za pritvaranje cuga, srednji položaj je potupna otvoreno i ima još tri položaja. Na prva dva položaja peć ok radi a na druga dva ne.Koliko se po tome i treba petljati i ima li to kakvog učinka?

spoki007
30.11.2009., 13:30
Molio bih koji savjet u svezi gornje peći. Snaga peći je 23kw (kod ugljena-tako piše). Godina proiz. je 1985, crvena peć.Ručica koja je sa strane da li treba biti spuštena ili podignuta i čemu služi?Ova peć nije bila radila 15-ak godina, ali sada radi. Kakvo je održavanje, čišćenje kod nje potrebno. Peć ima na cijevi za dimnjak ručicu za pritvaranje cuga, srednji položaj je potupna otvoreno i ima još tri položaja. Na prva dva položaja peć ok radi a na druga dva ne.Koliko se po tome i treba petljati i ima li to kakvog učinka?

roditelji koristili labinku od 80-tih do sredine 90-tih-propišala iznad lozista i vise nije bilo smisla variti po 100ti put....
kupili polovnu (identicnu) koja radi sada vec 15tak godina kod njih

kod njih je rucica po sredini desno, ali ta rucica je za reguliranje otvora donjih vrata tako da ne znam na koju ti rucicu mislis....
a onu klapnu na dimnjaku postaviti treba da bude otvorena skroz jer vatru reguliras sa otvaranjem i zatvaranjem donjih vrata s prednje strane kotla...

frki5
30.11.2009., 13:56
Ja klapnu na donjim vratima reguliram sa samsnonom (povezan sa klapnom lančićem), a ta ručica se nalazi sa desne strane i ima 2 položaja uspravan i vertikalan kojom se podiže i spušta klapna u peći. Ne znam točno čemu služi

pesek1
30.11.2009., 16:21
Uobičajeno je da se na kotlove stavlja klapna za preusmjeravanje dima iz ložišta prema dimnjaku i to
- „otvoreno“, dim direktno iz ložišta odlazi u dimnjak i drži se tako pri nalaganju hladnog kotla dok se dimnjak malo ne zagrije, odnosno „povuče“ kako treba (dovoljno je držati oko pola sata otvoreno)
- „zatvoreno“, dim se preusmjerava tako da indirektno ide prema dimnjaku, prolazeći kroz dijelove kotla koji se dodatno tim dimom zagrijavaju, odnosno kotao postiže svoj maksimalni učinak i to je normalni radni položaj.
Ručica za tu klapnu se nalazi obično bočno s lijeve ili desne strane, a ako nema oznaka „otvoreno-zatvoreno“, naloži potpuno hladan kotao, otvori vratanca gdje ubacuješ drva i pomiči ručicu u oba položaja. Položaj kad ti više dimi je „zatvoren“, odnosno radni položaj i kad ti manje dimi „otvoren“, odnosno položaj za startovanje kotla.
Vrata za čišćenje i ubacivanje drva u toku rada kotla moraju biti obavezno dobro zatvorena, odnosno zadihtovana, tako da zrak u ložište može ući samo kroz malu klapnu koja je vezana lančićem za termostat, čime se ujedno reguliše temperatura vode u kotlu. Dužina lančića se mora propisno naštelovati i to se više ne dira, a daljnje štelovanje temperature se vrši okretanjem kotura termostata.
Svako nekontrolisano ulaženje zraka u ložište kotla, neminovno dovodi do pregrijavanja vode i do havarije grijanja.
Klapna koja je na izlazu u dimnjak neka ti bude potpuno otvorena.
Ne znam kako ti tačno izgleda tvoj kotao, ali ovo je nešto uopćeno što važi uglavnom za većinu klasičnih kotlova za grijanje na drva i nadam se da će ti pomoći.

frki5
01.12.2009., 06:44
Uobičajeno je da se na kotlove stavlja klapna za preusmjeravanje dima iz ložišta prema dimnjaku i to
- „otvoreno“, dim direktno iz ložišta odlazi u dimnjak i drži se tako pri nalaganju hladnog kotla dok se dimnjak malo ne zagrije, odnosno „povuče“ kako treba (dovoljno je držati oko pola sata otvoreno)
- „zatvoreno“, dim se preusmjerava tako da indirektno ide prema dimnjaku, prolazeći kroz dijelove kotla koji se dodatno tim dimom zagrijavaju, odnosno kotao postiže svoj maksimalni učinak i to je normalni radni položaj.
Ručica za tu klapnu se nalazi obično bočno s lijeve ili desne strane, a ako nema oznaka „otvoreno-zatvoreno“, naloži potpuno hladan kotao, otvori vratanca gdje ubacuješ drva i pomiči ručicu u oba položaja. Položaj kad ti više dimi je „zatvoren“, odnosno radni položaj i kad ti manje dimi „otvoren“, odnosno položaj za startovanje kotla.
Vrata za čišćenje i ubacivanje drva u toku rada kotla moraju biti obavezno dobro zatvorena, odnosno zadihtovana, tako da zrak u ložište može ući samo kroz malu klapnu koja je vezana lančićem za termostat, čime se ujedno reguliše temperatura vode u kotlu. Dužina lančića se mora propisno naštelovati i to se više ne dira, a daljnje štelovanje temperature se vrši okretanjem kotura termostata.
Svako nekontrolisano ulaženje zraka u ložište kotla, neminovno dovodi do pregrijavanja vode i do havarije grijanja.
Klapna koja je na izlazu u dimnjak neka ti bude potpuno otvorena.
Ne znam kako ti tačno izgleda tvoj kotao, ali ovo je nešto uopćeno što važi uglavnom za većinu klasičnih kotlova za grijanje na drva i nadam se da će ti pomoći.

Hvala na savjetima. Jedino što sam mislio je da klapna koja je na izlazu za dimnjak i ima 4 položaja je da se njome može usporiti gorenje drva i potrošnja (mislio sam da kada je skroz otvoreno da dosta toga ode u dimnjek). Vidio sam da kad je stavim u treći položaj da se dosta dima zadržava u peći. Možda ti položaji pomažu kada se drva dobro razgore? Dali je moguće da ovakove peć naložiš i da drže po 6-7 sati?

frki5
01.12.2009., 06:59
Spoki kako tvoja piroliza? To me dosta zaintrigiralo i s obzirom da mi dijete kreće u školu iduće godine,a mi radimo mislim da nećemo moći sa ovom peći ( osim možda da kupim ugljen). Ili bolja peć ( da drži po cca. 8,9 sati) ili plin.

spoki007
01.12.2009., 07:34
Spoki kako tvoja piroliza? To me dosta zaintrigiralo i s obzirom da mi dijete kreće u školu iduće godine,a mi radimo mislim da nećemo moći sa ovom peći ( osim možda da kupim ugljen). Ili bolja peć ( da drži po cca. 8,9 sati) ili plin.

super super zadovoljan...... :s
ove godine nije bilo dana da sam lozio 2 puta! lozim samo ujutro prije posla oko 6.00h i to je to.... pufferi akumuliraju "suvisnu" energiju i tijekom dana sobni termostat prema potrebi povuce toplinu iz puffera.
termostat je namjesten od 5.00-22.00h na temp od 23C a preko noci na 15C(jer temp preko noci padne na oko 20C pa nema potrebe za grijanjem)

mislim da osim kotla najbitniju ulogu ima puffer,kojeg bi savjetovao da stavis i na "obicnu" pec jer ce ti akumulirati energiju i drva ti nece cmoljiti u peci vec ce pec raditi max dok ne potrosi drva...a za posljedicu ces imati komfor grijanja,smanjenu potrosnju drva i dugotrajniji vijek kotla......

frki5
01.12.2009., 12:43
Baš me zanima da li bih uspio sa puferom, 7,8 sati ložiti (od 3 kada dođem s posla) i da nagrijem vode do sutra u 3?

Zvon
01.12.2009., 21:10
Baš me zanima da li bih uspio sa puferom, 7,8 sati ložiti (od 3 kada dođem s posla) i da nagrijem vode do sutra u 3?
Zavisi o snazi peći, količini vode u spremnicima i toplinskoj izolaciji kuće.

Zvon
01.12.2009., 21:31
Eto mojih zadnih razmišljanja. Videl sam danas rastavljenog Logana G211D (neka reklamacija). Katrana unutra za asfaltirati manje dvorište, rosti začepljeni...tak da sam (gotovo) definitivno odustal od istog jer je takav tip kotla četkom nemoguće očistiti.
Nekak mi je sve bliži Centrometal, ako nikaj drugo, ono barem zbog lakšeg čišćenja, da ne velim i da je znatno jeftiniji od Buderusa (pogotovo kad se opremi rashladnom petljom...). Koliki je stupanj iskorištenja toga kotla? Mislim da mi je CK30 dosta.

Ima li tko kakvu informaciju o nekom boljem čeličnom kotlu od Eko CK? Gledal sam na Slovenskim stranicama VWTERM (bivši TAM Stadtler?) i imaju puno zanimljivih proizvoda, no neznam kakve su cijene i prodaje li ih tko pri nama?

Spremnik vode bude od jedan od 1000 litara, vjerojatno Hotline, jer mi bolje pašu priključci nego na Cas-u. E sad, ako bi naknadno htio dodati još jednoga, moraju li biti isti (jednakog volumena)?
Drugo pitanje: Kak se dimenzionira ekspanzijska posuda? Koliko sam videl, trebala bi biti volumena oko 10% količine vodu u sustavu.
Treće pitanje: Oventrop ima uređaj sličan Laddomatu. Ima tko iskustva?
Četvrto pitanje: Laddomat bi trebal biti upravljan termostatom dimnih plinova, a ne tople vode. Gdje toga ima i kaj košta?
Peto: Kak se obično brve toplovodne cijevi, s kudeljom (i farbom) ili može i Loctite konac za brtvljenje?
Šesto: hvala :)

spoki007
02.12.2009., 06:22
mislim da svi ti "obicni" kotlovi na drva imaju iskoristivost od oko 70%
vjerojatno sada mislis staviti jedan puffer od 1000l a poslije jedan od 500l(30kWx50l=1500l jesam u pravu?),ali ti ja savjetujem a vremenom ces i sam uociti da ti vjerojatno 2 puffera od 1000l nece biti previse zato se za sada nemoj sekirati....ono na sto trebas posebno obratiti paznju je da ti ista kolicina vode ulazi i izlazi iz puffera!!u suprotnom se navodno cuju zamori i sustanje....

oventrop ima komplet za spajanje kotao-puffer/radijatori ali prednost laddomata je u tome sto pri nestanku struje se otvara ventil i voda termostatski cirkulira.....
tko ima termostat nemam pojma...
a ja sam radio sa pocincanim cijevima i na spojeve stavljao kudelju i pastu

e da..i za katran u onom kotlu buderusa je kriv najmanje kotao a ponajvise vlazna drva,cmoljavo vrijeme,predimenzioniran kotao po pitanju kw itd,itd...........

Zer
02.12.2009., 06:28

To ti ovisi o više stvari, prvo: o veličini pufera, drugo: kolika je snaga peći i treće: kolika je potrošnja akumulirane topline, nije isto jel temperatura vani +10 ili je -2.
Ali ako je temperatura vani oko +10 (kao ovih dana), kotao snage nekih 30kw i ako imaš spremnik od 1500 litara, bes problema bi ti držalo kuću toplu do 3 sata drugi dan.
Provjereno, meni drži.

frki5
02.12.2009., 06:50
Ma moja je labunka od 23kw, tako da je vjerojatnio slaba.
Zašto je u ložištu lim onako sjajan, da li je to nekakva smola. Kako se općenito čisti ta stijenka u kotlu?

Zer
02.12.2009., 06:59
Eto mojih zadnih razmišljanja. Videl sam danas rastavljenog Logana G211D (neka reklamacija). Katrana unutra za asfaltirati manje dvorište, rosti začepljeni...tak da sam (gotovo) definitivno odustal od istog jer je takav tip kotla četkom nemoguće očistiti.
Nekak mi je sve bliži Centrometal, ako nikaj drugo, ono barem zbog lakšeg čišćenja, da ne velim i da je znatno jeftiniji od Buderusa (pogotovo kad se opremi rashladnom petljom...). Koliki je stupanj iskorištenja toga kotla? Mislim da mi je CK30 dosta.

Ima li tko kakvu informaciju o nekom boljem čeličnom kotlu od Eko CK? Gledal sam na Slovenskim stranicama VWTERM (bivši TAM Stadtler?) i imaju puno zanimljivih proizvoda, no neznam kakve su cijene i prodaje li ih tko pri nama?

Spremnik vode bude od jedan od 1000 litara, vjerojatno Hotline, jer mi bolje pašu priključci nego na Cas-u. E sad, ako bi naknadno htio dodati još jednoga, moraju li biti isti (jednakog volumena)?
Drugo pitanje: Kak se dimenzionira ekspanzijska posuda? Koliko sam videl, trebala bi biti volumena oko 10% količine vodu u sustavu.
Treće pitanje: Oventrop ima uređaj sličan Laddomatu. Ima tko iskustva?
Četvrto pitanje: Laddomat bi trebal biti upravljan termostatom dimnih plinova, a ne tople vode. Gdje toga ima i kaj košta?
Peto: Kak se obično brve toplovodne cijevi, s kudeljom (i farbom) ili može i Loctite konac za brtvljenje?
Šesto: hvala :)

Spremnici nemoraju biti istog obujma, treba samo voditi računa prilikom povezivanja da da nebude nekog hidrauličnog otpora između njih ( dobro ih je povezati malo većim promjerom cijevi, npr 1,1/2cola)
Ekspanziona se dimenzionira tako da treba biti volumena od 8% ukupne količine vode u sistemu (nećeš pogriješiti niti s 10%, još je bolje)

Ja imam oventropov sklop za podizanje temperature povratnog voda i radi odlično, možeš na njemu čak i regulirat temperaturu povratnog voda od 50-70 C, dok kod ladomata treba mijenjat termostat, prednost ladomata je to što ima prirodnu cirkulaciju prilikom nestanka električne energije, ali kod pirolize to nema neku veliku ulogu jel kad nestane struje stane i ventilator na peći, tako da temperatura peći pada, ustvari poraste za nekih 5C a onda poćne padati (provjereno) što nije neki problem jel normalna temperatura peći je 80C, poraste do 85, a tek na 95C odrađuje hlađenje peći.

Za termostat dimnih plinova vjerovatno podrazumjevaš osjetnik tj. lambda sondu, ali ona nema veze s Ladomatom ona podešava omjer zraka koji ulazi u peć, ali to imaju samo kvalitetniji kotlovi, npr KWB i Froling.

Brtvit cijevi smiješ i loctite koncem za brtvljenje, nemožeš pogriješit niti s kudeljom i pastom kao što je Spoki radio, mislim da je to jeftinija varijanta a jednako dobra kao i konac za brtvljenje.

Zer
02.12.2009., 07:18
Ma moja je labunka od 23kw, tako da je vjerojatnio slaba.
Zašto je u ložištu lim onako sjajan, da li je to nekakva smola. Kako se općenito čisti ta stijenka u kotlu?

Mislim da problem te smole u kotlu nije baš moguće riješiti potpuno, ugradnja ladomata bi ga djelomično rješila, ali ne potpuno, niti jedna peč za centralno na drva ne razvija toliku temperaturu da bi to potpuno izgorilo, čak i kad rade u full gorenju sa full suhim drvima (starim 3 godine) javlja se ta smola.
očistiš ga nekim špahtlom ili nećim sastružeš ako baš ima debeli sloj.
postoje i neke kocke za čišćenje toga, navodno se bace u peč i zapale i razviju na kratko vrijeme temperaturu preko 200 C tak da sve to izgori, ali nisam to nigdje vidi, samo sam čuo da to postoji.

spoki007
02.12.2009., 07:23
Spremnici nemoraju biti istog obujma, treba samo voditi računa prilikom povezivanja da da nebude nekog hidrauličnog otpora između njih ( dobro ih je povezati malo većim promjerom cijevi, npr 1,1/2cola)
Ekspanziona se dimenzionira tako da treba biti volumena od 8% ukupne količine vode u sistemu (nećeš pogriješiti niti s 10%, još je bolje)

kod mene je u sistemu oko 1100l vode i ekspanziona posuda od 150l
kad je sistem hladan tlak je na 1-1,2bara,kad se sistem max zagrije tlak bude na oko 1,5-1,7bara tako da mislim da sa posudom ni slucajno ispod 10% ukupne kolicine vode u sistemu......

Za termostat dimnih plinova vjerovatno podrazumjevaš osjetnik tj. lambda sondu, ali ona nema veze s Ladomatom ona podešava omjer zraka koji ulazi u peć, ali to imaju samo kvalitetniji kotlovi, npr KWB i Froling.

ne misli na to,misli na termostat koji mjeru temperaturu dimovodnih plinova i prema tim podacima pali i gasi cirkulacionu pumpu

i da laddomat pri nestanku struje ne hladi samo kotao nego i grije radijatorsku vodu sto mu je i svrha :D

Zer
02.12.2009., 07:50
Koliko tople vode ladomat isporuči u spremnik kad nestane struje, samo toliko koliko ima topline u peči, pošto ti ventilator stane i gorenje u peči takodjer stane. Zar ne?

spoki007
02.12.2009., 08:23
zer zer .... pa ti otvoris klapnu dimnjaka,otvoris donja vrata i nalozis normalno vatru u gornjoj komori kao na klasicnoj peci na drva i voila....grijanje radi....
pa mos nastaviti gdje si stao uz svijecu :cice: :tuctuc::Sex:

pesek1
02.12.2009., 09:38
zer zer .... pa ti otvoris klapnu dimnjaka,otvoris donja vrata i nalozis normalno vatru u gornjoj komori kao na klasicnoj peci na drva i voila....grijanje radi....
spoki spoki, preporučam ti da još jednom dobro prostudiraš uputstvo za upotrebu, koje si dobio s kotlom. Predpostavljam da je model kao ovaj na slici, a kod njega nije predviđeno da radi u režimu kao klasični kotao i nema kontrolisanu regulaciju ulaska zraka za slobodno sagorijevanje drva u gornjoj komori. U gornjoj komori se drva nalažu samo i isključivo pri startovanju kotla, u trajanju 20-30min i onda se prebacuje na rad sistemom pirolize. Ako budeš radio kao što si opisao gore, pod određenim okolnostima možeš dovesti do pregrijavanja vode u kotlu i havarije, pa kako hoćeš. Preporučam ti ugradnju UPS-a za slučaj nestanka struje, kako bi se izbjegli ovi problemi.
http://www.imagesforme.com/upload/340bab3d.jpg
Kad budem imao malo vremena, napisati ću jedan malo širi tekst o tome šta mislim o ugradnji toplotnih spremnika, ladomata njihovoj "neophodnosti ugradnje" kao "preporukama proizvođača" itd,itd...
pozz

spoki007
02.12.2009., 09:52
bemu misa ovo kod tebe izgleda kao u "ljekarnici" :s
jel ti lozis na taj kotao :D

ajd sad ozbiljno....nisam mislio da 3 dana lozis kao u normalnom kotlu ali za silu mozes i tako naloziti i naravno pripaziti na pregrijavanja pobogu :kava:

ps.s kakvim si cijevima radio instalaciju?

pesek1
02.12.2009., 10:43
bemu misa ovo kod tebe izgleda kao u "ljekarnici" :s
jel ti lozis na taj kotao :D

ajd sad ozbiljno....nisam mislio da 3 dana lozis kao u normalnom kotlu ali za silu mozes i tako naloziti i naravno pripaziti na pregrijavanja pobogu :kava:

ps.s kakvim si cijevima radio instalaciju?
Ovu instalaciju sam pravio mom rođaku koji je Njemac, živi i radi tamo, a dođe preko zime na odmor, tako da grijanje radi za sada nešto više od mjesec dana godišnje, naravno dok se potpuno ne vrate da žive ovdje. I kada se nalaže, vjeruj mi na riječ, kotlovnica izgleda isto. Dok nisu tu, brinem se o svemu, pošto su mi i prvi susjedi.
Cijevi i skoro kompletan fiting je od firme Wiroflex, donešeno iz Njemačke.
Ja ne bih nalagao tako kako si ti opisao, prilikom ispitivanja ispravnosti zaštitnog termoventila sam se praktično uvjerio kako temperatura u kotlu vrtoglavo raste kad se sve isključi iz struje, a ponavljam, ti radi kako misliš.
Ovaj kotao je u principu vrlo pouzdan i štedljiv, jedini nedostatak koji smo primjetili jesu katastrofalno napravljena vrata od gornje komore, gdje nam je od samog početka pomalo dimio. To smo na sto jada nekako riješili, pa me interesuje jesi li imao slične probleme?

spoki007
02.12.2009., 10:59
samo da napomenem ja nikada nisam lozio samo u gornjoj komori iz razloga sto nije bilo potrebe (ne sjecam se kad zadnji put nije bilo struje),ali da temp vani padne nisko i da je u kuci smrzavica (troje male djece) daleko od toga da nebi nalozio u gornjoj komori ...

ja sa kotlom nisam imao nikakvih problema (da kucnem u drvo) pa ni sa vratima,dihtaju bez imalo popustanja dima...
mene samo brine sto mi je u gornjoj komori malo napukao samot pri samom vrhu .... pa se bojim sa se ne bi nastavilo pucanje tog samota i prema dolje gdje su sapnice
http://s1d2.turboimagehost.com/t/2431723_samot_vitolig.JPG (http://www.turboimagehost.com/p/2431723/samot_vitolig.JPG.html)

Zvon
02.12.2009., 11:01
...
Kad budem imao malo vremena, napisati ću jedan malo širi tekst o tome šta mislim o ugradnji toplotnih spremnika, ladomata njihovoj "neophodnosti ugradnje" kao "preporukama proizvođača" itd,itd...
pozz

Napiši to što prije, jer ovih dana moram pljunuti velike novce za peć (klasična ne piroliza-preskupo), Laddomat (ili Oventrop - kaj je bolje?) i spremnik tople vode. UPS je već osiguran.

Zvon
02.12.2009., 11:20
Dečki s pirolizom, imam još jedno pitanje. Mogu li se u pirolitičkom kotlu kuriti piljevina, triješće, oklasci kukuruza i sličen gorive stvari, naravno suhe?
Ako ovo ide, hmmm, možda ...

spoki007
02.12.2009., 12:04
Dečki s pirolizom, imam još jedno pitanje. Mogu li se u pirolitičkom kotlu kuriti piljevina, triješće, oklasci kukuruza i sličen gorive stvari, naravno suhe?
Ako ovo ide, hmmm, možda ...

10x4cm briketi(drveni otpad) po viessmann uputstvima je najmanje lozivo sredstvo
manje dijelove bi ventilator upuhao u izmjenjivac topline i evo kaosa.....

Zer
02.12.2009., 13:15

Mozda to ide kod VITOLIGA, ali kod VITOLIGNA nebi bas islo, posto VITOLIGNO nema klapnu na dimnjaku, ima samo ventilator i to odsisni (na dimnjaku):mig:

spoki007
02.12.2009., 13:26
Mozda to ide kod VITOLIGA, ali kod VITOLIGNA nebi bas islo, posto VITOLIGNO nema klapnu na dimnjaku, ima samo ventilator i to odsisni (na dimnjaku):mig:

sorry onda.....znaci ti ces se morati pod dekom zagrijati :love: