PDA

View Full Version : Centralno grijanje na drva

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53

mranderson
29.01.2012., 10:05
...Ono što je značajno kod Robijevog VBR a je onaj dio koji nije na fotkama , a to je dozirka drobljenog drva , i mogučnost da se to sve prigradi na postojeće kotlove tipa Viadrus ili BOSCH 3000, Time bi ti inače loši kotlovi postali prave zvijeri...
mmmmmmmm melem za moje usi :rozi: :five: :jumping:
Gospodine Ramzay, mislim, pa dajte nemojte nas drzati tako u neizvjesnosti ;)
Slike, kome se treba 'javiti', veličina, cijena, težina... ??

ramzay
29.01.2012., 10:37
mmmmmmmm melem za moje usi :rozi: :five: :jumping:
Gospodine Ramzay, mislim, pa dajte nemojte nas drzati tako u neizvjesnosti ;)
Slike, kome se treba 'javiti', veličina, cijena, težina... ??

Bude sve za drugu sezonu , sad je to sve nedovoljno ispitano , a meni se ne juri po hrvatskoj i bosni i otklanja kvarove , to treba kad krene sve samo raditi i imati jednog velikog miceka kraj sebe.

mranderson
29.01.2012., 11:58
Bude sve za drugu sezonu...
:cerek: :D :Pivo: :lux:

sasase
29.01.2012., 16:31
http://www.youtube.com/watch?v=UxpgiN1Su4w&feature=endscreen&NR=1

jednostavno a funkcijonalno

plus
29.01.2012., 18:29

Sasase daj molim te ako imaš, postavi nekakve za samogradnju moguće izmjenjivače topline, za tekučine. :moli:

ruler
29.01.2012., 19:05

ovo sa promjenjljivom velicinom lozista je mrak za jesen,proljece. ima pdf na engleskom na site-u.

jos kad bi netko imao ideju kako brute force mijenjati velicinu lozista kod kotla vulgaris (neka pomicna resetka, nesto..)?
ili stavljati pa vaditi samotne opeke???

sasase
29.01.2012., 19:44
Sasase daj molim te ako imaš, postavi nekakve za samogradnju moguće izmjenjivače topline, za tekučine. :moli:

u osnovi je cijevni izmenjivac ( vbr) naefikasniji i u mojoj samogradnji (ko zna kad ce doc na red ) ce bit definitivno zastupljen
al svi cijevni imaju manu traze ciste izgorene plinove tak da se moramo priblizit pirolizi

e ovo je dost solidni potencijalni zdrerac svega i nije tehnoloski prezahtjevan
http://www.atraktor.info/termomont/wp-content/uploads/2011/09/Ignis-SRB.pdf

ovo kaj ja imam u mislima moram nacrtat ideja je napravit kotao --pec koja ce radit piroliticki al na prirodni cug
nekakva kombinacija principa ove izvedbe robijevog rocket stova ali kompaktnije sa samotnom komorom pokusaj da se izvuce od klasicnih kotlova na pirolizu i rocket stova maximum

sad bas nemam vremena se tom posvetit dok dode proljece i nakupim osnovni materijal za testnu pec onda bu vise o tom

dok nadem vremena nacrtam osnovnu ideju

baustelac99
29.01.2012., 23:41
http://img3.imageshack.us/img3/7956/noncatalyticolour.gif

Kaže kolega na pp da sam pretjerao povezujući ovu peć sa Viadrusom, malo jesam,ali pokušat ću objasniti zašto tu peć vidim kao potencijalnog Viadrusa.

Naime taj koncept sam ja primjenio kod moje zidane( kaljave ) peći o kojoj je već bilo govora na ovom forumu, i naravno da sam detaljno proučio i ispitao sve segmente tog sustava.

Na prethodnim postovima je europe2seoul dao link na filmić gdi se ta peć vidi u presjeku i baš se lijepo vide kanali za zrak, koji se predgrije i kao takav ulazi u ložište , što je pozitivno.

Sve je ok dok je na temeljnom žaru jedan sloj cjepanica pa se gornja ploća i žar vide, i postoji interakcija u IC spektru, ali već kod dva sloja cjepanica imamo Viadrusa, razvoj katrana i volatila koji ne gore .

Druga sličnost sa Viadrusom je veliki gubitak topline kroz dimnjak jer nema konvektivnih površina koje bi zagrijavale prostor , osim ako dugački dimovod ne smatramo za tu površinu.

Dimni plinovi moraju biti vreli i zbog toga da potegnu zrak jer to čarobiranje sa zrakom , malo gore pa malo dolje pa strujanje između šamora i lima košta puno paskala, a Pakale daje saug ventilator ili vreli dimni plinovi.

Ono što mi se kod te peći najviše sviđa je šamotni pod bez rosta , to je jedan od najvažnijih preduvjeta da gori bočno , a ne prema gore.

.

Imam još pitanja oko ovog tipa peći:
-dali se iskoristivost može povećati na način da se iznad gornje šamotne ploče, postavi još takvih ploča u cik-cak rasporedu da se produži put dimnim plinovima?
-dali bi se moglo u prostor prolaska dimnih plinova a izvan zone plamena postaviti izmjenjivač od cijevi, pa da on grije vodu za nekoliko radijatora?
-ramzay, po tebi je bolje loženje na šamotnoj ploči nego na rostu(rešetki)? dali je to zbog toga što kisik dolazi bočno pa i drvo izgara bočno ili neki drugi razlog?

Još me zanima kako se određuje snaga kotla, očito po površini lima koju grijemo, ali volio bih znati neke konkretnije brojke? kao i za cjevni izmjenjivač.

što se tiče čipsa za loženje, ako sam dobro skužio, 1t=50e?
To ispada onda duplo jeftinije od cjepanica, a uz to je automatski pužem, ne treba ručno ložiti.

na pamet su mi pali i drugi izvori drvne sječke (ne znam dali je netko s tim ekperimentirao)
naime, nakon orezivanja voćnjaka i vinograda ostane puno drvne mase, koja se ponekad malčira a ponekad iznosi iz nasada i spaljuje.
Mislim da bi se u vinogradarskim krajevima ta drvna masa mogla jako dobro i korisno iskoristiti.

ramzay
30.01.2012., 06:29
baustelac Imam još pitanja oko ovog tipa peći:
-dali se iskoristivost može povećati na način da se iznad gornje šamotne ploče, postavi još takvih ploča u cik-cak rasporedu da se produži put dimnim plinovima?

U principu da , to je ono što imam na kaljavoj peći, ali te šamotne ploće slabo vode toplinu van peći.

-dali bi se moglo u prostor prolaska dimnih plinova a izvan zone plamena postaviti izmjenjivač od cijevi, pa da on grije vodu za nekoliko radijatora?

To je bolje rješenje , spirala .ili mali VBR iznad gornje šamotne ploće.

-ramzay, po tebi je bolje loženje na šamotnoj ploči nego na rostu(rešetki)? dali je to zbog toga što kisik dolazi bočno pa i drvo izgara bočno ili neki drugi razlog?

U slučaju loženja na šamotnom podu, bez rešetke , drva gore slojevito( poput cigarete) s lijeve ka desnoj strani peći.

Treba razlikovati lijepo poslagane cjepanice u smjeru lijevo desno od poprečno naslaganih ili kaotično nabacanih.

U prvom slučaju imamo izgaranje "unatrag", što je vrlo blizu onome što se zove
down- draft gasifier , naime katran i ostali volatili iz desnog dijela peći moraju proći kroz zonu zdravog plamena ili užarenog ugljika, pri tome užareni ugljik zračenjem zagrijava šamotnu ploču , koja "svijetli " i zračenjem zagrijava ostatak drva.

Nisam do sada ulazio u takve detalje , ali vidim da je važno za razumjevanje. Zrak , vodena para i ugljični dioksid su u tankom sloju ( pol metra) prozračni za IC zračenje i ne mogu se zagrijati zračenjem. ali se zato čestice katrana , odnosno gusti dim zagrijava i katran se raspada na gorive plinove, što djeluje jako pozitivno na efeket sekundarnog izgaranja.

Još me zanima kako se određuje snaga kotla, očito po površini lima koju grijemo, ali volio bih znati neke konkretnije brojke? kao i za cjevni izmjenjivač.

Sa dosta velikom točnošću možeš računati da u kotlovima na drvo po 1m2 čeličnog lima možeš dobiti 10 kilowata.

Proračun VBR a je jako složen i sa puno nepoznanica . Radi se o tome što su takvi ( dimocijevni ) kotlovi bili u primjeni na parnim lokomotivama koje se ne proizvode već pola stoljeća , kasnija upotreba sličnih kotlova sa lož uljem se ne može iskoristiti jer je kod njih dominantna komora izgaranja , plamena cijev, na kojoj se pokupi 60 % toplinske energije, a ostatak od 20 % se pobere bilo kakvim cijevima , a 20 % se bacalo kroz dimnjak.

Kad sam počeo ozbiljno istraživati taj problem morao sam posegnuti debelo u prošlost , i proučiti konstrukciju parnih lokomotiva , puno su mi pomogli rezultati tajnih ispitivanja parnih lokomotiva na drvo koja su radili švabe u pripremama za rat , a da bi sakrili istraživanja lokomotive su vozile na Javi , a ne u evropi.

Sama činjenica da je prije godinu dvije naša kolegica Marina Malinovec doktorirala na temi turbulatora i pokuse radila na opremi u Beču , na kojoj su legla još tri četiri doktorata pokazuje koji su trendovi i sa kolikom se ozbiljnošću pristupa toj temi . Po mojoj procjeni je doktorat naše kolegice nekoga koštao 300000 eura.

što se tiče čipsa za loženje, ako sam dobro skužio, 1t=50e?

točno

To ispada onda duplo jeftinije od cjepanica, a uz to je automatski pužem, ne treba ručno ložiti.

točno

na pamet su mi pali i drugi izvori drvne sječke (ne znam dali je netko s tim ekperimentirao)
naime, nakon orezivanja voćnjaka i vinograda ostane puno drvne mase, koja se ponekad malčira a ponekad iznosi iz nasada i spaljuje.
Mislim da bi se u vinogradarskim krajevima ta drvna masa mogla jako dobro i korisno iskoristiti.

Vrlo ozbiljno radimo na tom problemu, ima niz znanstvenih radova( na netu dostupnih) profesorice Tatjane Krička i njenih suradnika sa agronomskog fakulteta u Zagrebu , zatim profesora Katića iz Osjeka , a da ne spominjem profesora Pešenjarskog sa fakulteta u Novom Sadu .

nike321
30.01.2012., 07:39
imaju dilera u Novom Sadu

Može li naziv i adresa ili web stranica, ako znaš, na PP (da ne reklamiramo).

baustelac99
30.01.2012., 14:52
ploče, postavi još takvih ploča u cik-cak rasporedu da se produži put dimnim plinovima?

U principu da , to je ono što imam na kaljavoj peći, ali te šamotne ploće slabo vode toplinu van peći.

U slučaju loženja na šamotnom podu, bez rešetke , drva gore slojevito( poput cigarete) s lijeve ka desnoj strani peći.

Treba razlikovati lijepo poslagane cjepanice u smjeru lijevo desno od poprečno naslaganih ili kaotično nabacanih.

U prvom slučaju imamo izgaranje "unatrag", što je vrlo blizu onome što se zove
down- draft gasifier , naime katran i ostali volatili iz desnog dijela peći moraju proći kroz zonu zdravog plamena ili užarenog ugljika, pri tome užareni ugljik zračenjem zagrijava šamotnu ploču , koja "svijetli " i zračenjem zagrijava ostatak drva.

Sa dosta velikom točnošću možeš računati da u kotlovima na drvo po 1m2 čeličnog lima možeš dobiti 10 kilowata.

.

1. pala mi je na pamet ideja da se takvoj peći iznad prve šamotne ploče koju grije plamen stavi druga "ploča" koja bi zapravo bila niz cijevi uvarenih u tjelo peć a otvorenih krajeva tako da kroz cijevi prolazi sobni zrak a oko cijevi dimni plinovi.
pa bi se eventualno taj topli rak mogao prebaciti u susjednu prostoriju.

2.[ napravio sam skicu tlocrta peći sa šamotnim ložištem, jer nisam dobro razumio sa koje strane drvo gori i koje slaganje je pravilno, pa da to prokomentiramo
http://i43.tinypic.com/23gydjs.jpg

3. ako 1m2 daje 10kw, a imamo izmjenjivač (spiralu) do cijevi, onda znači 10m cijevi od 1" daje 10kw ako je sa svih strana u dimu, a 5kw ako je u kaljevoj peći (grijano samo sa jedne strane)? računam da je razvijena širina cijevi 1" oko 10m u grubo.

ramzay
30.01.2012., 16:56
Baustelac

pod 1 .moguće je, ali ponavljam taj zrak je neugodan za disanje , ali to se događa kod svih kamina i peći , malo je manje izražen kod kaljevih peći jer su niže površinske temperature kaljeva. Treba znati da je od vatre do površine kaljeva dvadesetak cm izolacije, šamota cigle, blatnog morta.i da se zbog toga bitno smanji temperatura površine peći.

pod 2. lijeva strana je povoljnija , potpuno objašnjenje je na 5-6 stranica A4 formata. U skraćenoj varijanti to izgleda ovako, Drvo koje je zapaljeno sa čela cjepanice se na površini prekrije žarom , zrak koji dolazi do ćela se potroši i dimni plinovi se dižu gore. Uslijed konduktivnog zagrijavanja unutrašnjosti drva dolazi do isplinjavanja volatila i katrana koji prolaskom kroz zažareno čelo razbijaju svoje velike molekule i gore svjetlećim plamenom, taj plamen zrači natrag na žar koji se ne troši jer nema kisika .

Uzduž vlakana , traheida , vlaga i volatili prolaze 15 puta brže nego popreko, zato desna varijanta ne valja , drvo zapaljeno u sredini na krajevima koji su hladni ispušta bjeli gusti dim katrana kiji nema uvjete da bi izgarao.

Pod3. 10 kilovata po metru kvadratnom se odnosi na neki prosjek ukupne površine kotla , u ovom slučaju je najveći dio energije otišao kroz prozor van ili preko užarenog šamota grije okoliš , spirala iznad gornje ploče se nalazi u dimu oko 600 C , i tu se ne može očekivati više od 4-5 kilovata za spiralu od 1 cola i 10 m dužine.

sasase
30.01.2012., 17:36
baustelac99
prouci ovo jednostavno i funkcijonalno

http://www.google.hr/search?sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=desinng++wood+barel+stove+

mranderson
30.01.2012., 18:19
gopodine ramzay ili mozda jos netko tko je probao tu 'bačva peć', jel to zbilja tak dobro, koliko sam vidio pa to bi i ja znao napraviti ;)
Naime, na ovim likovima to gorenje uopce ne izgleda lose... :
http://www.youtube.com/watch?v=C1nUC1e07OU
http://www.youtube.com/watch?v=OYbsPUNUPXs
Jedino je steta sto ovaj lik sa linkova nije dao bas nacrt, jer koliko vidim koristi i ventilator, i bome, to kak vidim, ne da gori, nego, rastura.
A kolko vidim, youtube je prepun tih 'bačva peći'. e sad ili su ti ljudi dosta ludi, ili smo mi ludi sto kupujemo kaljeve peći, šparhete... :ne zna: ???

plus
30.01.2012., 18:21
10 kilovata po metru kvadratnom se odnosi na neki prosjek ukupne površine kotla
Poštovani g. ramzay ova tema s površinom i kilovatima kotla i mene jako zanima, pa Vas lijepo molim za pojašnjenje: da li to onda istovremeno znači da peć s površinom aktivne / unutrašnje strane ložišta, (zajedno s površinom plašta plamenih cijevi (VBR)) od nazivne snage recimo 23 kW ima površinu 2,3 m2 ili sam ja sad bubnuo i ostao živ? :ne zna:

baustelac99
30.01.2012., 18:48
Baustelac

pod 1 .moguće je, ali ponavljam taj zrak je neugodan za disanje , ali to se događa kod svih kamina i peći , malo je manje izražen kod kaljevih peći jer su niže površinske temperature kaljeva. Treba znati da je od vatre do površine kaljeva dvadesetak cm izolacije, šamota cigle, blatnog morta.i da se zbog toga bitno smanji temperatura površine peći.

Pod3. 10 kilovata po metru kvadratnom se odnosi na neki prosjek ukupne površine kotla , u ovom slučaju je najveći dio energije otišao kroz prozor van ili preko užarenog šamota grije okoliš , spirala iznad gornje ploče se nalazi u dimu oko 600 C , i tu se ne može očekivati više od 4-5 kilovata za spiralu od 1 cola i 10 m dužine.

sad sam skužio to sa neugodnim zrakom, ista stvar se događa i sad kod mene doma kad upalim električnu grijalicu pa u početku izgara prašina koja se nakupila na spiralama, nije baš ugodan miris.
ali mislim da se taj osjećaš događa i inače kad je prostor pregrijan a radijatori vreli, pa izgara prašina na njima.
U jednoj staroj knjizi o građevinskoj fizici sma pročitao da je glupost stavljati posudice s vodom po radijatorima zbog tzv "suhog zraka". po autoru nije problem u suhom zraku nego prašini koja izgara na radijatorima. dakle ne treba voda u posudicama po radijatorima nego usisivač u ruke.

otprilike sam skužio kolike se vrijednosti energije mogu izvuči iz ložišta.

nakon ovog se nameće iduća tema za razmišljanje: na tržištu ima nekoliko štednjaka za centralno etažno grijanje, deklarirane snage 20kw i više, a uz to imaju i pećnicu. gledao sam ih u živo i stvarno ne kužim gdje ima 2m2 ili više lima u doticaju s vatrom.

ramzay
30.01.2012., 19:02
Poštovani g. ramzay ova tema s površinom i kilovatima kotla i mene jako zanima, pa Vas lijepo molim za pojašnjenje: da li to onda istovremeno znači da peć s površinom aktivne / unutrašnje strane ložišta, (zajedno s površinom plašta plamenih cijevi (VBR)) od nazivne snage recimo 23 kW ima površinu 2,3 m2 ili sam ja sad bubnuo i ostao živ? :ne zna:

nisi bubnuo mnogi proizvođaći kotlova na kruto gorivo napišu taj podatak o površini lima koji prima toplinu. U slučaju tvog kotla zbroji sve površine ( osim one u dimnjači koja je fakat na repu) i ako ti je u dimnjači oko 200 C onda ti je to i nazivna snaga kotla

ramzay
30.01.2012., 19:05
gopodine ramzay ili mozda jos netko tko je probao tu 'bačva peć', jel to zbilja tak dobro, koliko sam vidio pa to bi i ja znao napraviti ;)
Naime, na ovim likovima to gorenje uopce ne izgleda lose... :
http://www.youtube.com/watch?v=C1nUC1e07OU
http://www.youtube.com/watch?v=OYbsPUNUPXs
Jedino je steta sto ovaj lik sa linkova nije dao bas nacrt, jer koliko vidim koristi i ventilator, i bome, to kak vidim, ne da gori, nego, rastura.
A kolko vidim, youtube je prepun tih 'bačva peći'. e sad ili su ti ljudi dosta ludi, ili smo mi ludi sto kupujemo kaljeve peći, šparhete... :ne zna: ???

Ja tamo vidim neke sise koje vise , neznam kam vi gledate, il se to moj kompjuter sam prebaci .

ramzay
30.01.2012., 19:16
sad sam skužio to sa neugodnim zrakom, ista stvar se događa i sad kod mene doma kad upalim električnu grijalicu pa u početku izgara prašina koja se nakupila na spiralama, nije baš ugodan miris.
ali mislim da se taj osjećaš događa i inače kad je prostor pregrijan a radijatori vreli, pa izgara prašina na njima.
U jednoj staroj knjizi o građevinskoj fizici sma pročitao da je glupost stavljati posudice s vodom po radijatorima zbog tzv "suhog zraka". po autoru nije problem u suhom zraku nego prašini koja izgara na radijatorima. dakle ne treba voda u posudicama po radijatorima nego usisivač u ruke.

otprilike sam skužio kolike se vrijednosti energije mogu izvuči iz ložišta.

nakon ovog se nameće iduća tema za razmišljanje: na tržištu ima nekoliko štednjaka za centralno etažno grijanje, deklarirane snage 20kw i više, a uz to imaju i pećnicu. gledao sam ih u živo i stvarno ne kužim gdje ima 2m2 ili više lima u doticaju s vatrom.

Pa nemaju 20 kilovata sa drvima nego ugljenom i nemaju stupanj djelovanja od 85 % nego 60 %, tada su sve temperature veće pa je i prijenos topline veći sa manje površine.

Skupo je ono kad se pokuša dići stupanj djelovanja sa zakonskih minimalno 76 % na recimo 86 %, Tih zadnjih 10 % košta u površini lima kao pola kotla

Budem stavio na post jedan proračun koji je točan za prvu aproksimaciju , ono da se vidi koje bi dimenzije kotla mogle biti, i koliko čelika ode u to.

sasase
30.01.2012., 19:23

nema
ramzaj je napiso da matematika igra kod 200 c na izlazu iz peci, kod tih sporeta izlazna temperatura je puno veca a sa tim i na izmenjivacima i od tud navucenih kw

sasase
30.01.2012., 19:24
ramzaj

sad je prilika da prikopcas bosch na instrumente

ramzay
30.01.2012., 20:23
ramzaj

sad je prilika da prikopcas bosch na instrumente

pa ovo zahlađenje čekam tri mjeseca da vidim kako maca vunu prede

frki5
31.01.2012., 07:57
poštovani forumaši
imam peć labinku kojoj bih šamotirao ložište (kako sam shvatio iz postova dobio bih veću temp. u ložištu, bolje izgaranje i manje katrana)
molio bih savjete za šamotiranje ili neke druge postupke i preinake koje bi se mogle napraviti u kotlu
hvala svima!

ramzay
31.01.2012., 08:19
poštovani forumaši
imam peć labinku kojoj bih šamotirao ložište (kako sam shvatio iz postova dobio bih veću temp. u ložištu, bolje izgaranje i manje katrana)
molio bih savjete za šamotiranje ili neke druge postupke i preinake koje bi se mogle napraviti u kotlu
hvala svima!

Odi na forum grijanje na pelete i na postu 1206 pogledaj fotku kako je stepski lijepo zašamotirao ložošte centrometala.

stepski
31.01.2012., 12:13
@ ramzay
Čitam i ovaj forum :D (ali ovde ču vas ostaviti na miru )

Evo, ovako to izgleda kod mene...

http://shrani.si/f/1X/Jl/3UwEXYN2/14102011-148.jpg

http://shrani.si/f/1c/4S/3r5urP3K/006-2.jpg

ramzay
31.01.2012., 20:23
@ ramzay

To je ok i ja sam dvije godine samo čitao i zbijao šale na račun vas sa foruma poletaraca , a svoj prvi kotao na pelete sam napravio prije 12 godina.

I sad gledaj paradoksa ja na ovom forumu drvosjeća reklamiram tvoje šamotiranje Centrometalovog kotla na " konkurentskom " forumu .

Ali mislim da je dobro da dobre stvari i dobre ideje budu opće prisutne i dostupne, nažalost oni Zidarićevi tutleki nemaju muda da se pojave ovdje, i nešto kažu ili bar šamotiraju svoj kotao im onda daju rezultate ispitivanja.

Inače smo frendovi i ja raspravljali na koji trik si montirao stropne cigle da ne padnu dolje.

Hvala na fotkama

i lep pozdrav

mranderson
01.02.2012., 00:15
...Inače smo frendovi i ja raspravljali na koji trik si montirao stropne cigle da ne padnu dolje...
bome, i to mene 'muci', naime, ja jos gore ima sva cuda od rebara i nemam blage, kak bi ja to napravio kod sebe :ne zna: , bojim se da na mojeg boshkeca ;) moze samo dolje (mada mi ni dolje dno nije ravno) i sa strane (naravno pogadate ;) i sa strane imam utore) :D Ima li smisla uopce u mojeg bosh-a stavljati šamot?

plus
01.02.2012., 04:54
To je ok i ja sam dvije godine samo čitao i zbijao šale na račun vas sa foruma poletaraca , a svoj prvi kotao na pelete sam napravio prije 12 godina.

I sad gledaj paradoksa ja na ovom forumu drvosjeća reklamiram tvoje šamotiranje Centrometalovog kotla na " konkurentskom " forumu .

Ali mislim da je dobro da dobre stvari i dobre ideje budu opće prisutne i dostupne, nažalost oni Zidarićevi tutleki nemaju muda da se pojave ovdje, i nešto kažu ili bar šamotiraju svoj kotao im onda daju rezultate ispitivanja.

Inače smo frendovi i ja raspravljali na koji trik si montirao stropne cigle da ne padnu dolje.

Hvala na fotkama

i lep pozdrav

Dobro jutro,

Pravi ljudi na pravom mjestu :)

a da i mi saznamo, kako se te cigle uspješno bore protiv zakona gravitacije? :D

ruler
01.02.2012., 08:05
reci brzo, nisam spavao razbijajuci glavu. da li ove gore vise na nekakvom nosacu koji se bocno oslanja na obje strane?

McSpin
01.02.2012., 08:12
Listam temu i vidim da ima ljudi koji kuže materiju...
Ukratko, zbog posla sam iz Dalmacije preselio u Liku, s grijanjem na drva iskustva nemam nikakva.
Od sinoc sam u stanu koji ima etažno centralno. Na drva, naravno.
Ne znam koji sistem, pogledat cu nakon posla kad budem u stanu pa napišem.
Za start, par pocetnickih pitanja...
Kada lozim u pocetku, jeli bolje odmah vecu vatru razgoriti?
Tj., nesto vise drva staviti, otvoriti onaj brojcanik na max(8 cini mi se) i malo otvoriti prozorcic dolje da vise zraka ulazi.
Koliko stupnjeva uopce treba biti na termometru na kotlu prije nego mogu ocekivati da pocme grijati kako treba?

stepski
01.02.2012., 08:21
Mislim da če slike govorit same, napravio sam sidra...a šamot nije poriven sasvim do kraja, tako da može iči dim, odnosno i vatra i gore po rebrima od pozadi, a sevakako moram reči, da se situacijo mnogo popravila što se tiče katrana i zaprljanosti, tako da imam u planu staviti šamot barem i u prvi i drugi dio, gde idu dimni plinovi...a vjerovatno i komoru pelet plamenika...

http://shrani.si/f/1O/1y/uxtHF8V/004.jpg

http://shrani.si/f/3k/rp/2TIQoyaI/001.jpg

Pošto sam čitao Rmzay-oveve postove oko turbolatatora, napravio sam nove, ljevo su tvornički, a desno moji napravljeni doma...( cca 15 eura ), temperatura dimnih plinova pala za oko 15 stepeni, problem je u tome što jih je vrlo teško saviti, dobro bi došao još koji okret...

http://shrani.si/f/3t/aA/30XexI3Y/006.jpg

I da se zna o kojoj peči razgovaramo, sam inače nemam nekih velikih primjedbi na ovu peč, ali mislim da bi se moglo za stvarno malo para, stvar još dotjerati ( kod nas košta jedna šamotna cigla 1.5 eura) i recimo neka poluga za čiščenje turbolatora izvana, a ne da se otvaraju vrata, mene je došao mehanizam 20 eura, to ču uraditi nadam se ovih dana ako mi dopusti vreme...i recimo termometar dimnih plinova... kako ide ona reklama za Cliota, šte imaju veliki...

http://shrani.si/f/3U/as/11UCAmi0/1/14102011-105.jpg

I ako sam pošten, o samim pečima nemam dosta veze, ali neku ideju dobijem na ovakvim forumima a što neznam pitam i onda je pokušam spraviti u život...

plus
01.02.2012., 09:50
Mislim da če slike govorit same, napravio sam sidra...a šamot nije poriven sasvim do kraja, tako da može iči dim, odnosno i vatra i gore po rebrima od pozadi, a sevakako moram reči, da se situacijo mnogo popravila što se tiče katrana i zaprljanosti, tako da imam u planu staviti šamot barem i u prvi i drugi dio, gde idu dimni plinovi...a vjerovatno i komoru pelet plamenika.
Hvala na objavljenim fotografijama.
Neki znaju za ovu izreku: Svi su veliki izumi u biti vrlo jednostavni - samo ih je trebalo izmisliti. Tako je i s ovim fiksiranjem šamota, bravo.
....
Pošto sam čitao Rmzay-oveve postove oko turbolatatora, napravio sam nove, ljevo su tvornički, a desno moji napravljeni doma...( cca 15 eura ), temperatura dimnih plinova pala za oko 15 stepeni, problem je u tome što jih je vrlo teško saviti, dobro bi došao još koji okret...
I ja sam hodao pokraj turbulatora godinama, a tek dok sam zbog njih ugnjavio g.ramzaya onda mi je sinulo... i ja sam ugradio turbulatore u moju peć.

I ako sam pošten, o samim pečima nemam dosta veze, ali neku ideju dobijem na ovakvim forumima a što neznam pitam i onda je pokušam spraviti u život...
Iako sam šljaker s dugotrajnom praksom ovaj je forum i za mene osobno neiscrpno vrelo sjajnih ideja. :top:

McSpin
01.02.2012., 11:42
Da konkretiziram pitanja;

U ovo grijanje na drva se kuzim ko mara u krivi...
Doma imamo ona Glamox radijatore, tu nema neke nauke.

Uglavnom;
Vatru zapalija jacu puno nego jucer, diglo temperaturu na onom satiću na skoro 80.
http://img826.imageshack.us/img826/9898/dsc00844x.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/826/dsc00844x.jpg/)
Na slici je 70-ak, da, ovo je cisto da pokazem kako to izgleda.

Onda smanjio na ovom "potenciometru" desno sa 8 na nekih 5, to malo spustilo temperaturu i ok,grije se sve. Nisam ima bas uru ipo vrimena za cackat, ali i nakon 45 min se osjetilo.

Onda odem u spajzu, vidim ovo:
http://img109.imageshack.us/img109/5539/dsc00841xe.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/109/dsc00841xe.jpg/)

Imageshack me nesto jebe, nece zarotirat sliku, ovaj pipac s ruckom treba biti gore.
Ruckica na svom kranjem desnom polozaju, ne znam jeli to otvoreno ili zatvoreno, pa okrenem malo lijevo odjednom mi par deci vode ispusti na pod :lol:
Zatvorio, pricekao 15 min, sve djelovalo kao da jos radi.

Sta sam uopce napravija s tim okretanjem?

spoki007
01.02.2012., 11:50
sigurnosni ventil ... u slucaju porasta tlaka otvara se i ne dozvoljava eksploziju sistema

McSpin
01.02.2012., 12:00
Nije puno vode izašlo, nadam se da nisam neki problem s tim napravio?

McSpin
01.02.2012., 12:29
Evo, našao i točan model, Eko-Cet 17;

http://www.centrometal.hr/eko-cet

ramzay
01.02.2012., 12:44
provjeri kad je kotao hladan sutra ujutro , na kom tlaku ti je sustav , Na onom "satiču" donja skala , bi morala biti na 1,5 bara , negdje u susatavu mora biti neki ventil za punjenje vodom iz vodovoda, na fotkama se ne vidi , možda iza kotla , nabaci još koju fotku možda ga nađemo. sad ti je tlak malo nizak čini mi se o,5 bara , a već je radna temperatura kotla .

energon
01.02.2012., 14:19
Stepski jel ti uz kombinaciju pelet i drva imas i centrometal eko-cup kotao na loz ulje?
Nekuzim kud stavljas turbulatore?

Beco
01.02.2012., 15:41
Zbog čega Centrometal kaže da se turbulatori moraju izvaditi ako se loži drvom?

stepski
01.02.2012., 19:12
Ovo je dvokuriščni kotao, CentroPlus, ljevo kurište za drva, (sam imam gore i plamenik za lož ulje, ostao kao rezerva, ali ju još nisam upotrebio) ništa naročito, o tome je dosta pisao ramzay ( i kao ste vidjeli gore sam u njega stavio šamot)... desno kurište je več nešto drugo, dosta bolje, našla bi se neka primjedba, sam sam tražio kotao, da kad pogore drva, avtomatski nastavlja rad sa peletima i to je to u tom rangu...

http://shrani.si/f/3d/tI/2mwppYz9/007.jpg

http://shrani.si/f/2q/5t/S4oFbKm/010.jpg

kem-ing
01.02.2012., 19:25
Poštovanje forumaši!
Molio bih vas za pomoć oko pronalaska idejnog rješenja za grijanje. Naime, planiram stavit u kuću kamin s centralnim grijanjem. Kuća izolirana stiroporom 10 cm, pvc prozori, podna izolacija stiropor 5 cm, površina grijnog prostora 120m2, područje Slavonija. Prvo da vam kažem kako uopće nisam u ovome području, pa očekujem kritike i prijedloge, već čitajući po forumima, sam ovako zamislio grijanje. Želio bih imati sustav da mogu zagrijavati radijatore direktno preko kotla kamina, a kad se zagrije jednom kuća, da zagrijem s kaminom spremnik, te kasnije da ne moram ložiti u kamin, već samo preko spremnika zagrijavati radijatore. Također imam zamisao da za pripremu tople vode stavim bojler koji će funkcionirati kao radijator, s tim da kad ga zagrijem se zaustavi protok vode, a u ljetnim mjesecima pripremati toplu vodu plinski protočnim bojlerom. Mene sad zanima da li je to ostvarivo, i što mi treba od prateće regulacije i opreme uz sve navedeno, te otprilike cijenu za cijeli taj sustav. Odnosno jeli tako što isplativo u odnosu na klasičnu peć, i veću potrošnju drva.

energon
01.02.2012., 20:03
Stepski moram priznat da ovaj model centrometala jos nisam vidio..pelet - drvo kombinacija...zanimljivo

prodanici
01.02.2012., 20:16
Stepski moram priznat da ovaj model centrometala jos nisam vidio..pelet - drvo kombinacija...zanimljivo

energon

dali sa štednjekom termo glas "plamen" mogu grijati kat kuće od 80m2 u dalmaciji i da na njemu mogu i spremati hranu i peći, u uputstvima piše da direktno grije 6,5kw i da preko kotla daje 7kw dakle ukupno 13,5 kw

energon
01.02.2012., 20:55
Ako ces kuhat i pec,a uz to grijat ostatak te etaze onda je to idealna kombinacija..ipak ces tada koristit pec u potpunosti..takvu kombinaciju sam sebi odavno htio postavit ali nikada nisam i sad mi je zao.

prodanici
01.02.2012., 21:54
Ako ces kuhat i pec,a uz to grijat ostatak te etaze onda je to idealna kombinacija..ipak ces tada koristit pec u potpunosti..takvu kombinaciju sam sebi odavno htio postavit ali nikada nisam i sad mi je zao.

Ja se sada grijem na lož ulje koto u podrumu, zidovi debeli 0,50cm gore ploča plus krov dole ploča (nema izolacije) za našu dalmatinsku zimu potrošim 1500 L
lože=10500 kn,sada bi ja u kuhinju stavio taj štednjak znači kuhinja trpezarija
i dnevni boravak sve skupa 35m2 sada imaju tri radijatora jedan 14 članaka a
dva sa po 10 članaka i tu bi bio štednjak (jedan prostor) a još bi grijo hodnik 12m2 jedan radijator sa 10 članaka kupatilo 8m2 jedan radiator od šast članaka i eventualno 1 sobu 10m2 jedan radijator 10 članaka,(još imam dvije sobe sa po 10m2 i sa po jednim radiatorom od po 10 članaka.
Dimnjak mi je promjera 16cm visine 5 metara(prolazi sljeme kuće) znam da bi taj štednjak trebalo stalno trpati drvima što nije problem.
Investicija štednjak 5000 kn+1000 kuna dorada instalacije rad badava znači
malo više od polovice cijene lože za jednu sezonu a koto od lože naka čeka bolja vremena (kad sam montiro centralno loža bila 1,80 kn)
Molim mišljenje?

Canon5DMkII
02.02.2012., 01:23
Poštovani forumaši,
Ja bih vas zamolio uslugu da mi netko shematski iznese prijedlog centralnog grijanja koji meni treba vrlo skoro.

Postavio bi centralno za dva stana na kojem bi za svaki stan bilo 5 radijatora, stime da bi u drugom stanu cijevi išle po podu ispod glazure. U sistem bi dodao i solarno grijanje potrošne pitke vode.

Trebam mišljenje koje da cijevi postavljam u pod? bakrene ili alupex i koje to debljine?

pufek
02.02.2012., 07:21
ljudi, trebam pomoć, savjet...

...procurila mi stara "štadlerica", a otvor u dimnjak imam na visini od 75cm pa mi treba nova peć koja bi pasala na tu visinu... snage 30kW...
...navodno WVTerm više ne radi takve kotlove, mislim s tom visinom (info od Bertovića) pa sad sam ja u "panici" što napraviti...

...ima netko od Vas s pametnim rješenjem, kotao mora biti zajedno s bojlerom zbog ograničenog prostora...???

majstor52
02.02.2012., 09:14
ljudi, trebam pomoć, savjet...

...procurila mi stara "štadlerica", a otvor u dimnjak imam na visini od 75cm pa mi treba nova peć koja bi pasala na tu visinu... snage 30kW...
...navodno WVTerm više ne radi takve kotlove, mislim s tom visinom (info od Bertovića) pa sad sam ja u "panici" što napraviti...

...ima netko od Vas s pametnim rješenjem, kotao mora biti zajedno s bojlerom zbog ograničenog prostora...???

Stara rupa, koja ne paše lijepo se obloži sa limom sa unutarnje strane (poluokruglo) i zatvori se zidarskim materijalima. Prema novoj peči i priključnoj cijevi izbuši se polako nova rupa , zidrski se obradi i zabrtvi se kamenom vunom.
Vodi računa da se rupa u dimnjaku mora napraviti malo šira radi lakšeg vađenja , kada se cijev i dimnjak čiste.

majstor52
02.02.2012., 09:41
Poštovani forumaši,
Ja bih vas zamolio uslugu da mi netko shematski iznese prijedlog centralnog grijanja koji meni treba vrlo skoro.

Postavio bi centralno za dva stana na kojem bi za svaki stan bilo 5 radijatora, stime da bi u drugom stanu cijevi išle po podu ispod glazure. U sistem bi dodao i solarno grijanje potrošne pitke vode.

Trebam mišljenje koje da cijevi postavljam u pod? bakrene ili alupex i koje to debljine?

Ako nije problem, postaj tlocrt prostorija ili ga sam nacrtaj da se na njemu napravi šema razvoda.
Iskustveno predlažem PEX cijevi položene po podu, od razdjelnika prema svakom radijatoru. Od bojlera do razdjelnika koji se smjesti u zidu ili se prisloni uz zid, ovisno o mogućnostima, polažu se cijevi Ø 22mm ,takova je mjera na plinskom bojleru. Napravi se redukcija i dalje se polažu pex cijevi od Ø25 do ventila na razdjelniku.
Od razdjelnika se prema svakom radijatoru polažu po dvije cijevi Ø 16 . Spoj sa radijatorom može biti direktno iz poda , iz zida u donjem dijelu radijatora ili u zidu klasično gore i dolje, s time da iz zida vire samo cijevi.
Spojevi se izrade prema odabranim radijatorima, jer kasnije preinake zahtjevaju otvaranje zida ili poda.. Sve su cijevi dobro tvornički isporučene s izolacijom i priborom za učvršćivanje u pod.
Malo više pogledaj ovdje : http://www.viega.hr/xchg/hr-hr/hs.xsl/catalog.html#scope-group5072814139724
.
Ako bude još pitanja samo naprijed.

pufek
02.02.2012., 10:14
Stara rupa, koja ne paše lijepo se obloži sa limom sa unutarnje strane (poluokruglo) i zatvori se zidarskim materijalima. Prema novoj peči i priključnoj cijevi izbuši se polako nova rupa , zidrski se obradi i zabrtvi se kamenom vunom.
Vodi računa da se rupa u dimnjaku mora napraviti malo šira radi lakšeg vađenja , kada se cijev i dimnjak čiste.

ma nema šanse za novom rupom jer mi je odmah iznad sadašnjeg otvora koji je na visini 75cm prozor, a vani je fasada stara 2god koju mi se neda baš trgat...???

... dal' ima kakve logike koljeno sa 90-tak cm na mojih 75cm.???

Canon5DMkII
02.02.2012., 10:50
Ako nije problem, postaj tlocrt prostorija ili ga sam nacrtaj da se na njemu napravi šema razvoda.

Ako bude još pitanja samo naprijed.

Konkretno sam mislio shemu kao što je prikazano u postu 4642 (http://www.forum.hr/showpost.php?p=37482547&postcount=4642) samo što ja nebi ubacio odmah buffer jer sad trenutno nemam love za njega.

Potrrbna mije takav prikaz svih elemenata centralnog, sa solarnim kolektorom ali bez buffera.

Isto tako me zanjima dali su OK cijevi bakrene sa izolacijom 15x1 u stanju do radijatora i dali se te iste cijevi mogu koristiti od kolektora pa do bojlera?

dsiketi
02.02.2012., 13:32
Pozdrav svima !!
Kad Grundfos pumpa za centralno ostane bez struje ,
tražim uređaje koji će mi omogućit normalan rad pumpe
tražim da se automatiku i šemu spajanja uređaja
Hvala na pomoći

heksogen
02.02.2012., 13:47
Quote:

Potrrbna mije takav prikaz svih elemenata centralnog, sa solarnim kolektorom ali bez buffera.

Isto tako me zanjima dali su OK cijevi bakrene sa izolacijom 15x1 u stanju do radijatora i dali se te iste cijevi mogu koristiti od kolektora pa do bojlera?
Način razvoda je majstor 52 dobro predložio.

canon.......
- majstor 52 ti je dobro predložio jer je razvod jeftin i kvalitetan
- solarno bez izmjenjivača i spremnika je ko roštilj bez mesa
- spoj solarnog do izmjenjivača cu cijevi spojene tvrdim lotom fi 28
- shema bez izmjenjivača
http://imageshack.us/photo/my-images/848/centralnoanito1.jpg/

heksogen
02.02.2012., 13:58
Pozdrav svima !!
Hvala na pomoći

U chipoteki, bauhausu i sl. trgovinama imaš automatski pretvarač napona sa 12 na 220v. El. napajanje pumpe tada mora ići preko njega. Tu je potreban i akumulator.
http://www.omnibus.hr/Pretvarac%20600W.JPG

energon
02.02.2012., 14:38
Danas sam naisao na zanimljiv spoj centralnog grijanja na drva..pec buderus logano snage 40 kw grije (ili bar pokusava grijat ili neznam kako bi taj proces nazvao) jednu etazu s 5 radijatora,svaki s 7-8 clanaka i bojler za ptv..nadalje situacija je katastrofalna,smola je ispunila kompletnu pec,iz prikljucne cijevi se cijedi ista po podu kotlovnice,iz dimnjaka izvadeno tocno 5 grumena smole velicine lopte za rukomet..regulator promaje(koji podize klapnu i istu spusta preko lanca) neradi,termostat koji regulira vrijeme i rad pumpe namontiran iza ventila bypass-a ili premosnice pumpe(ventila koji se otvara u slucaju nestanka struje),isti ventil je otvoren pa voda tud termosifonski prolazi mimo pumpe,mis ventil zatrpan naslaganim drvima i uopce se nevidi u kojem je polozaju,termometra na peci nema(kakav je to kotao koji nema termometar na sebi,nekuzim,buderus),prvi termometar gdje mozes vidjet temp. vode u sistemu je iza pumpe(dok termostat ne upali pumpu nemozes znat koja je temp. vode u sistemu),pritisak vode je na 0.8 bara...sve u svemu problema more,a uz to sve na dimnjaku 2 rupe promjera 120 mm i na tavanu gdje bi trebala bit vratasca za kontrolu i ciscenje nalazi se rupetina zatvorena komadom kartonske kutije i podboceno drvenim stapom..i sad ono najbitnije,pita gospodja inace vlasnica kuce,zasto joj pec dimi???stvarno neznam.

majstor52
02.02.2012., 15:29
ma nema šanse za novom rupom jer mi je odmah iznad sadašnjeg otvora koji je na visini 75cm prozor, a vani je fasada stara 2god koju mi se neda baš trgat...???

... dal' ima kakve logike koljeno sa 90-tak cm na mojih 75cm.???

Oprosti ne razumijem baš....daj malo pojasni??

prodanici
02.02.2012., 16:35
Danas sam naisao na zanimljiv spoj centralnog grijanja na drva..pec buderus logano snage 40 kw grije (ili bar pokusava grijat ili neznam kako bi taj proces nazvao) jednu etazu s 5 radijatora,svaki s 7-8 clanaka i bojler za ptv..nadalje situacija je katastrofalna,smola je ispunila kompletnu pec,iz prikljucne cijevi se cijedi ista po podu kotlovnice,iz dimnjaka izvadeno tocno 5 grumena smole velicine lopte za rukomet..regulator promaje(koji podize klapnu i istu spusta preko lanca) neradi,termostat koji regulira vrijeme i rad pumpe namontiran iza ventila bypass-a ili premosnice pumpe(ventila koji se otvara u slucaju nestanka struje),isti ventil je otvoren pa voda tud termosifonski prolazi mimo pumpe,mis ventil zatrpan naslaganim drvima i uopce se nevidi u kojem je polozaju,termometra na peci nema(kakav je to kotao koji nema termometar na sebi,nekuzim,buderus),prvi termometar gdje mozes vidjet temp. vode u sistemu je iza pumpe(dok termostat ne upali pumpu nemozes znat koja je temp. vode u sistemu),pritisak vode je na 0.8 bara...sve u svemu problema more,a uz to sve na dimnjaku 2 rupe promjera 120 mm i na tavanu gdje bi trebala bit vratasca za kontrolu i ciscenje nalazi se rupetina zatvorena komadom kartonske kutije i podboceno drvenim stapom..i sad ono najbitnije,pita gospodja inace vlasnica kuce,zasto joj pec dimi???stvarno neznam.

energon, molim tvoje mišljenje na post 5045 ili 4961
hvala.

energon
02.02.2012., 18:15
prodanici..ja da sam na tvom mjestu i da imam priliku stavit taj stednjak i na njemu kuhat i koristit pecnicu za pecenje ja bi uzeo ponudeno i grijao se na taj stednjak..

prodanici
02.02.2012., 18:32
prodanici..ja da sam na tvom mjestu i da imam priliku stavit taj stednjak i na njemu kuhat i koristit pecnicu za pecenje ja bi uzeo ponudeno i grijao se na taj stednjak..

energon, ja imam priliku da stavim taj štednjak "plamen" termo glas samo se pitam dali je dimnjak fi 16cm i visine 5 m ok, to je dilema (radi dima u prostoriji)- naravno za slijedeću sezonu.

ruler
02.02.2012., 21:05
:vidiga: http://www.njuskalo.hr/peci/pec-drva-oglas-4413562

ruler
02.02.2012., 21:13
Ima li itko pdf ili nesto, trebam presjek ili prospekt Ferotherm - Megal po licenci CTC-a s bojlerom 30 kw kao na slici:
http://www.oglasnik.hr/photos/68/c2/ifROlE8MkD3E-961756.jpeg

moja je slicna ovoj, razlika je u boji, moja je crna i ispunjena smolom...

nesto me kolje, gledam ja nju, gleda ona mene, kupio bosch busilicu 1500 W...

pufek
02.02.2012., 21:41
Oprosti ne razumijem baš....daj malo pojasni??

pa skoro sve ove peći (centrometal itd...) imaju otvor za dimnjak na 90+ cm a kod mene je rupa u zidu na visini 75cm!?

sasase
02.02.2012., 23:52
Ima li itko pdf ili nesto, trebam presjek ili prospekt Ferotherm - Megal po licenci CTC-a s bojlerom 30 kw kao na slici:
http://www.oglasnik.hr/photos/68/c2/ifROlE8MkD3E-961756.jpeg

moja je slicna ovoj, razlika je u boji, moja je crna i ispunjena smolom...

nesto me kolje, gledam ja nju, gleda ona mene, kupio bosch busilicu 1500 W...

iznad plamenika ona ploca se skida ispod je ploca prisrafljena sa dva srafa nju odsrafi
gornju policu povlacis cadu prema sebi drugu guras prema unutra i na polici koju vidis kroz gornja vrata opet povlacis cad prema sebi kroz najgornju mozes i ocistit dimovod

sasase
02.02.2012., 23:53
pa skoro sve ove peći (centrometal itd...) imaju otvor za dimnjak na 90+ cm a kod mene je rupa u zidu na visini 75cm!?

netko ni racunal na glazuru

dado 3
03.02.2012., 10:17
Pozdrav svima !!
Hvala na pomoći

Najednostavnije i najbolje riješenje je da uzmeš ups od kompjutera spojiš vanjski akumulator i nemaš brige.Ja sam to napravio zahvaljujuči ekipi sa foruma koji su mi to savjetovali i pretvarač je ok samo ako napuniš peč u noči i odeš na spavanje nestane struje ko će pumpu prebcit da radi preko pretvaraća a ovako ups sam prebaci na napajanje iz akumulatora dođe struja dalje pumpa radi preko mreže i puni akumulator a i imaš odmah punjač.Nestane struje ti fino:zzz:

ramzay
03.02.2012., 16:23
Najednostavnije i najbolje riješenje je da uzmeš ups od kompjutera spojiš vanjski akumulator i nemaš brige.Ja sam to napravio zahvaljujuči ekipi sa foruma koji su mi to savjetovali i pretvarač je ok samo ako napuniš peč u noči i odeš na spavanje nestane struje ko će pumpu prebcit da radi preko pretvaraća a ovako ups sam prebaci na napajanje iz akumulatora dođe struja dalje pumpa radi preko mreže i puni akumulator a i imaš odmah punjač.Nestane struje ti fino:zzz:

Ovdje je bilo dosta diskusije na tu temu , ako nije problem daj oznaku pumpe i oznaku UPSa , te Ampersate akumulatora kojeg si spojio, da ljudi znaju šta sa čime radi .

baustelac99
03.02.2012., 17:51
energon, ja imam priliku da stavim taj štednjak "plamen" termo glas samo se pitam dali je dimnjak fi 16cm i visine 5 m ok, to je dilema (radi dima u prostoriji)- naravno za slijedeću sezonu.

vako, ja imam plamen maestral, i nalazi se na 1 katu, iznad toga samo krov. cca 5m dimnjaka, fi12cm (limena cijev), 2 koljena na cijevi. vuče bez problema, dimi jedino nekad kad se tek zapali vatra ili ako je klapna na cijevi zatvorena dok stavljam drvo (uzeo sam cijev sa klapnom za regulaciju). tako da sa fi 16 nebi trebao imati problema.

Prije nekoliko dana sam u Merkuru vidio etažni Ww term od 17kw, i taj mališan ima Vbr sa tubulatorima, i čini mi se idealan raspored ložišta, samo nema šamot da nude odličan.

baustelac99
03.02.2012., 17:53
@ ramzay

ovo je ložište za cjepanice ili pelete?
ako je za cjepanice, kako se ponaša šamot kad ubacuješ drvo u ložište?
dal postoji opasnost da se šamot razbije?

stepski
03.02.2012., 18:28
Ovo je ložište za drvo... sam nikad ne ubacujem drvo, nego ga slažem u peč...ako je napravljeno dosta dobro onda nebi moralo doči do problema...sam nisam primetio neke poteškoče, ...osim nešto manji volumen kurišta...ali mislim da su koristi veče...( inače, barem kod nas postoji jedna firma koja ti napravi šamot prema vlastitim specifikacijama i prodaje profesionalni material))

dado 3
03.02.2012., 19:15
Ovdje je bilo dosta diskusije na tu temu , ako nije problem daj oznaku pumpe i oznaku UPSa , te Ampersate akumulatora kojeg si spojio, da ljudi znaju šta sa čime radi .talno napunjenoga.

Kakva je pumpa nema veze bitno je da znamo potrošnju pumpe.Moja troši u prvoj brzini 60w a pošto je sada dosta hladno stavio sam ju u drugu brzinu i sad troši 75w tako barem piše na njoj.Ups ima izlaz 400 w a spojio sam ga na akumulator od traktora buduči da sad ništa ne radim pa mi akumulator netreba a ujedno mi ga ups drži stalno napunjenoga.Akumulator je snage 100 ah.Spojio sam ga tako da sam iz ups izvadio orginalnu bateriju i na ups di je oznaka + stavio crvenu žicu a di je oznaka-stavio sam crnu žicu dužina nije bitna metar dva.Budući da po forumu netko piše to neče raditi ja mogu reći da radi radila je pumpa nekih tri sata preko akumulatora i potrošila ga nije niti do pola.Najbitnije je da ako nestane struje ti spavaš ili te nema doma da ups sam prebaci na bateriju što kod pretvaraća nije moguće.I još samo da vam velim da ups treba malo duže da napuni veliki akumulator ali ima on polako vremena pa neka puni.Evo tu je rješenje ako sam kome pomogao sretan sam:durica.ako treba još pomoći pitajte i ja sam pitao.E da polovnih ups ima već za 200,300 kuna i mislim da za te novce nije vrijedno misliti hoče biti struje ili neće a vani je sad -10.Napunim peč i :frajer:

supersmman959
03.02.2012., 21:30
Pozz, zanima me koja je optimalni pritisak u sistemu za 6 radijatora u kući.. peć je oko 30 - 35 kW ?
I najbolji način odzračivanja radijatora, čitam svašta pa me zanima što kažete vi ? Neki kažu kao da je najbolje napuniti sistem na 2 bara kad ne radi pumpa i kad je hladan, a neki kao dok radi...

heksogen
04.02.2012., 00:51
Radni tlak na hladno 1,2 -1,5 bara. Ako je sistem izveden tako da na kritičnim mjestima nema automatskih odzračnika, tada treba odzračiti svaki radijator za sebe. Stanje je riješeno kad nema zvukova pretakanja u radijatorima ili kad su kompletno topli kako lijevo i desno tako gore i dolje! S vrijemena na vrijeme ( svake 2 godine) naparvit kontrolu tlaka ekspanzivne posude.

Mabli
04.02.2012., 07:05
Ima li ovo (http://www.1958ypa.ru/ab.html ) smisla?
Možda će vam kao i meni trebati google translator :)
Može li se preko te membrane možda dobiti vodik i kisik i tako sagorjeti ove plinove u zažarenom ugljenu/drvetu?
Kakva bi bila logika da tako dobijemo više topline, a manje drva/ugljena potrošimo? Ne bi li sagorijevanje ovih plinova prouzročilo i brže sagorijevanje drva/ugljena?

"Čudesna membrana", u stvari, heterogeni katalizator za dobivanje smjese (vodene pare) od obične vode. Koristeći ga ćete sagorijevati puno manje goriva i tako dobiti više topline u isto vrijeme proširiti u komoru za izgaranje.!

Molim stručnjake komentar.
Još jednom se zahvaljujem svima na dosadašnjem sudjelovanju i edukaciji!

ramzay
04.02.2012., 07:46
http://img835.imageshack.us/img835/900/img0001qs.jpg

Ovo sam postavio na forum prije pol godine i taj dijagram objašnjava sva čarobiranja sa vodikom.

Prvo energija koju smo stavili u kotao sa 10 kila apsolutno suhih drva je 50 kilovatsati.

Ako drva imaju vlagu 20 % onda to znači da smo u kotao stavili opet onih 10 kila drva i dve kile vode i sad možemo samo raspravljati o načinu kako smo tu vodu pomješali sa drvima .

Ako tu vodu uvodimo u užareni ugljik onda ćemo po dijagramu dobiti neke koncentacije vodika ovisno o temperaturi užarenog ugljika i šamota oko njega, a taj vodik če kasnije u dodiru sa kisikom izgoriti, a isto to se događa i sa moniksidom.

To sve se događa u kotlovima na pirolizu ili sa bočnim izgaranjem , ali i u apsolutno suhim drvima ima dovoljno vode( i viška )za procese razvijanja vodenog plina tako da nevidim nikakvu korist od dopunskog vlaženja drva ili upuhivanja vodene pare u korjen plamena.

Važnije na tim fotkama i filmiću je način slaganja drva i naćin potpale , a ne ona kantica sa vodom u pepelu i žaru.

heksogen
04.02.2012., 13:49
za one koje zanima zavisnost ogrjevnosti raznih vrsta drva o vlazi

http://imageshack.us/photo/my-images/811/71754811.png/

ruler
04.02.2012., 17:04
za one koje zanima zavisnost ogrjevnosti raznih vrsta drva o vlazi

http://imageshack.us/photo/my-images/811/71754811.png/

sve je relativno, pa i vlaga u drvima. kurim topolom vidljive vlage, otisla pec na 100 stupnjeva

plus
04.02.2012., 17:09
Poštovani forumaši,

upotrijebio budem za tematiku ovog foruma malo neobičan redoslijed lijepo vas molim da mi ne zamjerite:

1. Dogodilo se na današnji dan – 4. veljače

Umirovljeni pukovnik Hrvatske vojske Danijel Borović iz Kneginca kao vojni pilot svojim je riskantnim preletom 4. veljače 1992. iz JNA, Hrvatskoj stavio na raspolaganje prvi nadzvučni borbeni zrakoplov MiG-21bis. Vitez hrvatskog neba danas je pun gorčine jer uoči 20. obljetnice njegovog podviga čak ni HRZ nije ni jednom gestom pokazalo da cijeni ljude koji su ga utemeljili.
http://www.evarazdin.hr/wp-content/uploads/2012/02/Borovic_1-485x273.jpg

2. a ja sam danas (04.02.2012.) dobio doma dostavljeno ovo: u podrumu / kotlovnici je, (presretan sam zbog toga):

http://i137.photobucket.com/albums/q205/mikrosom/DSC00203.jpg

http://i137.photobucket.com/albums/q205/mikrosom/DSC00199.jpg

http://i137.photobucket.com/albums/q205/mikrosom/DSC00206.jpg

3. lijepo molim predližite prijedlog rješenja sheme, kako uskoro spojiti na centralno grijanje na drva i ugljen solarno grijanje za PTV i sadašnji kombinirani bojler struja - centralno u jedan zajednički sustav, imate punu slobodu konstruktivne kreacije, izvolite :D

http://i137.photobucket.com/albums/q205/mikrosom/Kakotopovezati.jpg

Srdačan pozdrav

spoki007
04.02.2012., 17:10
imam problema sa tlakom u sistemu...jucer ujutro tlak u sistemu na 0,5 bara...napunim sistem i nalozim ...kad se sve zagrijalo tlak skocio na 2,5bara!

imam osjecaj da je propisala membrana u ekspanzionoj posudi,dolje na ventilu kad stisnes curi voda,moze li se zamjeniti membrana u samoj posudi?
posuda je elbi od 150l....
jeb...ni talijani :mad:

ramzay
04.02.2012., 17:33
imam problema sa tlakom u sistemu...jucer ujutro tlak u sistemu na 0,5 bara...napunim sistem i nalozim ...kad se sve zagrijalo tlak skocio na 2,5bara!

imam osjecaj da je propisala membrana u ekspanzionoj posudi,dolje na ventilu kad stisnes curi voda,moze li se zamjeniti membrana u samoj posudi?

zamisli rasnu talijanku , stokilašicu , bude ti lakše kad primiš za za podnicu elbi posude , iz iskustva znam da je osjet u šakam i kičmi sličan, jednako teško ali ima obline, prisloniš na zid , i onda polako korak po korak s nogama na ramenima, stokilašicu izneseš iz kotlovnice.

nike321
04.02.2012., 17:59

Onda se isprsi pa kupi Pneumatex.
http://www.imi-internationalcee.com/hr/products_catalog/all,c,463,p,1176,Statico_SU.html

Mjeh možeš mijenjati jedino na posudama koje imaju prirubnicu.

heksogen
04.02.2012., 19:56
plus
pazi na vodu u spremniku da se ne dogodi ovo:http://imageshack.us/photo/my-images/210/pufer.png/

mranderson
04.02.2012., 20:20
plus
pazi na vodu u spremniku da se ne dogodi ovo:http://imageshack.us/photo/my-images/210/pufer.png/
pa kaj se to tu desilo!? hm, pa kak je to moguce :ne zna: ? Pa kaj staviti onda u vodu da se to ne desi, naime i sam namjeravam uskoro raditi spremnik, pa da mi se ne desi slicno :504: ??

ramzay
04.02.2012., 21:16
pa kaj se to tu desilo!? hm, pa kak je to moguce :ne zna: ? Pa kaj staviti onda u vodu da se to ne desi, naime i sam namjeravam uskoro raditi spremnik, pa da mi se ne desi slicno :504: ??

skupljaj kišnicu i malo dodaj limuntusa u nju ( Vinska kiselina) da se ne razvijaju bakterije u njoj dok je skupljaš. A kad jednom staviš u kotao i to sve zakuhaš nema bakterija, a nema ni kamenca

plus
04.02.2012., 21:29
plus
kako se treba paziti, napiši proceduru, tehnologiju, kakva mi korist od toga pazi, pazim ali kako da znam da ništa ne pazim :ne zna: da savjet ne ostane beskoristan budi konkretan molim

Armstrong
04.02.2012., 21:35
Pa natoči antifriz u instalaciju. Ako imaš 1000L, ulij 500L razrijeđenog :D .

plus
04.02.2012., 21:49
kome ide taj savjet, meni ili :ne zna:

mranderson
04.02.2012., 22:04
skupljaj kišnicu i malo dodaj limuntusa u nju ( Vinska kiselina) da se ne razvijaju bakterije u njoj dok je skupljaš. A kad jednom staviš u kotao i to sve zakuhaš nema bakterija, a nema ni kamenca
Dobro, budem probao skupiti toliko, jos da najdem nacina kak skupiti cca 1500 Litara kisnice to bi bilo super ?? i da koliko te Vinske kiseline na 1500 L treba biti, u kojem omjeru, 10L, 50L, ... koliko ??

ramzay
04.02.2012., 22:08
Dobro, budem probao skupiti toliko, jos da najdem nacina kak skupiti cca 1500 Litara kisnice to bi bilo super ?? i da koliko te Vinske kiseline na 1500 L treba biti, u kojem omjeru, 10L, 50L, ... koliko ??

Vinska kiselina ili limuntus su kristali , šaka na 100O litara , ne smeta da je i više , ona ne papa željezo jer je to organska kiselina i ne stvara spojeve sa metalima , a ubija sve živo.

Zato pape i svi ostali piju vino ,a ne pivu.

mranderson
05.02.2012., 09:30
Uz svo duzno postovanje, zasto davati takav savjet, kome to koristi :504:. Ja nemam pojma, kako vi, nabavljate antifriz ali ja ga moram kupiti, a litra je, koliko, 30-40 kn.? stoga 500x30=15 000 kn samo za tekucinu! :503: Spustimo se malo na zemlju, molim vas, jer ove sve price su malo pocele liciti ko da se igramo igru '"tko ce potrositi vise novaca za kotlovnicu" :(
evo npr mene sad jos kaj ceka:

cca 5 000 kn za spremnik, i to ako budem imao srece! moze biti samo vise...
ESBE 572 cca 600kn
ESBE TV 60 cca 500kn
Ekspanziona 150 L cca 800kn
Wilo pumpa cca 500 kn
ruke majstora koji ce to sve spojiti ??
termometri, tervol, fitinzi, cijevi, odzracni loncic, cistac necistoca...??

Mislim, treba to sve poplacati, i onda jos vidim savjet sa tim antifrizom, mah, da :503:

Gospodine ramzay vama svaka cast! :top::Pivo: Uvijek imate asa u rukavu ;)
Mislim, koliko te 2 sake kristala mogu kostati, 100 kn! mislim da sam i to puno rekao. Jos jednom, gospodine ramzay :top:

anito
05.02.2012., 09:55
Mislim, treba to sve poplacati, i onda jos vidim savjet sa tim antifrizom, mah, da :503:

Gospodine ramzay vama svaka cast! :top::Pivo: Uvijek imate asa u rukavu ;)
Mislim, koliko te 2 sake kristala mogu kostati, 100 kn! mislim da sam i to puno rekao. Jos jednom, gospodine ramzay :top:

Još jeftinija varijanta ti je da ti ja natočem 1500l omekšane vode na 0°dH iz ionskog omekšivača, pa se netrebaš gnjaviti s kišnicom i kiselinama :mig:

http://img99.imageshack.us/img99/9673/dvostrukiionski.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/99/dvostrukiionski.jpg/)

nike321
05.02.2012., 10:05
@mranderson

Centralno je luksuz koji ne može svak sebi priuštiti.

Meni se čini na onoj slici da se radi o kamencu iz spremnika PTV a ne iz Puffera tako da ta priča s antifrizom i kiselinama nema smisla. Tko to stavlja antifriz u centralno? Pa ni na Sibiru ga ne stavljaju.
Antifriz ide standardno u solarno a ne u centralno osim ako ta instalacija nije u pogonu, a ne želi se ispuštati sistem kad nije u funkciji.
U centralno grijanje se stavljaju aditivi (koji smanjuju muljenje i koroziju i sprečavaju mikrobiološku kontaminaciju), a ne antifriz i kiseline.
Osim toga, nakon sastavljanja centralnog grijanja potrebno ga je stručno isprati i uliti aditive.

http://miloc.hr/rectorkovi-savjeti-grijanje/vijest/postupci-ciscenja-i-zastite-novih-sistema-centralnog-grijanja-u-domacinstvu/

nike321
05.02.2012., 10:19
Još jeftinija varijanta ti je da ti ja natočem 1500l omekšane vode na 0°dH iz ionskog omekšivača, pa se netrebaš gnjaviti s kišnicom i kiselinama :mig:

http://img99.imageshack.us/img99/9673/dvostrukiionski.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/99/dvostrukiionski.jpg/)

Koja je cijena za tu priću?

mranderson
05.02.2012., 10:46
Može, dogovoreno! Hvala Anito :top: :Pivo:

anito
05.02.2012., 10:50
Koja je cijena za tu priću?

Misliš cijena vode ili ionskog omekšivača?

mranderson
05.02.2012., 10:51
@mranderson

Centralno je luksuz koji ne može svak sebi priuštiti.
http://miloc.hr/rectorkovi-savjeti-grijanje/vijest/postupci-ciscenja-i-zastite-novih-sistema-centralnog-grijanja-u-domacinstvu/
A koja je cijena za ovu priču! mislim, dam se kladiti da kad kupim protektor, cleaner, metar od te firme, dalje nisam niti citao, da sam sigurno za 1000 kn 'lakši' a da ne govorim o kojoj je količini vode riječ! halo, pusiti cca 4 000 L vode samo tak, mah, nije to još toliko skupo, koliko bezobrazno!

Centralno je luksuz, i ja to znam, pa na kraju krajeva ja sam ga platio! ali opet, treba naci mjeru u svemu tome!

nike321
05.02.2012., 10:58
Radni tlak na hladno 1,2 -1,5 bara.

Tlakovi ovise od sistema do sistema. Određivanje tlakova je ovdje opisano nekoliko puta. Ništa nije crno-bijelo pa tako ni to.

Tlak na hladno ovisi o visini vodenog stupca u instalaciji iznad expanzijske posude, diferenciji tlaka koji ostvari pumpa i sigurnosnom dodatku da ne dođe do kavitacije. Te vrijednosti definiraju koliki tlak zraka treba biti prednamješten u expanzijskoj posudi.
Prilikom instaliranja instalater treba tu vrijednost napisati na posudi i korigirati tlak zraka/dušika u posudi na tu vrijednost. Onda se tlak vode na hladno odredi tako da se na vrijednost naznačenu na ekspanzijskoj posudi doda 0,2-0,3 bara kako bi se ekspanzijska posuda napunila predviđenom količinom vode za to stanje. I to je tlak sistema na hladno.

Kad se sistem zagrije na maksimalnu dozvoljenu temperaturu, tlak ne smije biti veći od vrijednosti tlaka sigurnosnog ventila -0,5bar. Ako je veći, znači da je posuda premala. za taj volumen sistema.

U većini slučajeva instalateri ne diraju tvornički tlak u expanzijskoj posudi pa on u njoj ostaje 1,5 bara. U tom slučaju, tlak vode u sistemu na hladno treba biti 1,7-1,8 bar. Ako se stavi niže od 1,5 to znači da u posudi nema uopće vode i da će i najmanja promjena volumena na dolje (par kapi) naglo smanjiti tlak sistema.

nike321
05.02.2012., 11:00
Misliš cijena vode ili ionskog omekšivača?

Cijena usluge dolaska i ulijevanja omekšane vode u sistem.

nike321
05.02.2012., 11:16
Centralno je luksuz, i ja to znam, pa na kraju krajeva ja sam ga platio! ali opet, treba naci mjeru u svemu tome!

Ja pišem kako se stvar radi po struci a vi meni pišete koliko je debel vaš novčanik.

Inhibitor rđe štiti od korozije, ako ga ne stavite, stavit čete nove radijatore ranije.
Ispiranje sistema pomaže boljem radu sistema i manjem trošenju pumpe, i sl. Ako ga ne obavite, platit če te to kasnije u servisima i ranijoj zamjeni ventila isl.
itd..itd..

Dakle, centralno je luksuz, platit ćeš ga odmah .... ili kasnije.
Ne mislite valjda da će sve to obaviti 2 šake vinske kiseline. Davno bi se to pročulo da može.

Ali skrenuli smo malo. Ono na slici nije kamenac koji se može naći u zatvorenom sistemu. Ono je situacija u spremniku za toplu potrošnu vodu.

heksogen
05.02.2012., 11:48
Ramzay je dao najjefinije i kvalitetno rješenje za punjenje sistema i pufera.
Solarno se puni antifrizom može i onaj za auto, 2x je jeftiniji.
Spremnik PTV bi tebalo izbjegavat, kvalitetnije je koristit pločasti izmjenjivač koji se povezuje na pufer, ali ako već imamo spremnik PTV onda na ulazu hladne vode iz mreže ugradit bilo koju opciju koja štiti od kamenca, a naročito ondje gdje je u njemu el. grijač.

heksogen
05.02.2012., 12:08
zaboravih napisat

nike kiselost vode utječe na koroziju, preporuka da pH = 7 ili malo više, indikatori su jeftini.

Tvrdoća vode je ono što nam uzrokuje probleme, a jednaka je udjelu otopljenih magnezijevih i kalcijevih soli ( sulfata, nitrata, silikata, klorida i hidrogenkarbonata). Zagreb 24dH jako tvrda voda, Pakrac 2dH- meka voda.

ruler
05.02.2012., 12:08
ja sam stavio antifriz zato jer mogu, za pola objekta koji ne upotrebljavam a gdje su prije pucale cijevi. dovukao bacvu 50 litara iz austrije po 1 euro litra akcija. inace se nadje za 2 euro litra sto je daleko od 30-40 kuna.

nike321
05.02.2012., 12:15
Tvrdoća vode

Opće je poznato da količina naslaga kamenca prvenstveno ovisi o tvrdoći vode.

Kad govorimo o tvrdoći vode tada razlikujemo:

1. Ukupnu tvrdoću vode koja predstavlja zbroj svih u vodi otopljenih kalcijevih i magnezijevih soli uključujući karbonate i bikarbonate, ali i druge soli, kao što su sulfati, kloridi i nitrati.

2. Privremena tvrdoća (karbonatna tvrdoća) koja predstavlja koncentraciju anionikarbonata i bikarbonata koji sudjeluju u stvaranju naslaga kamenca u sistemima grijanja, koncentracija tih iona se naziva privremenom tvrdoćom (karbonatna tvrdoća).

3. Permanentna ili trajna tvrdoća predstavlja razliku između ukupne i karbonatne tvrdoće.

Za stvaranje kamenca važna je privremena tvrdoća vode.

mranderson
05.02.2012., 12:18
Ja pišem kako se stvar radi po struci a vi meni pišete koliko je debel vaš novčanik.
Što reći na to, zavidim vam nike321, i ja bi želio naručiti sva čuda ovoga svijeta i ne pitati za cijenu. Vidim vas to ne muči koliko nešto košta, i svaka čast na tome. Nadam se da ćete oprostiti meni, jer mene muči koliko ću nešto platiti, nije da sam škrt, nego novaca nemam, a pogotovo ne na bacanje :ne zna:
Inhibitor rđe štiti od korozije, ako ga ne stavite, stavit čete nove radijatore ranije.
Ispiranje sistema pomaže boljem radu sistema i manjem trošenju pumpe, i sl. Ako ga ne obavite, platit če te to kasnije u servisima i ranijoj zamjeni ventila isl.
itd..itd..
hm, znam dosta ljudi koji imaju centralno, ali ima jedan problem, ne znam ama bas nikoga tko ima taj inhibitor, a da o ovim 'predradnjama' pustanja centralnog u pogon niti ne govorim! :ne zna:
Dakle, centralno je luksuz, platit ćeš ga odmah .... ili kasnije.
Ne mislite valjda da će sve to obaviti 2 šake vinske kiseline. Davno bi se to pročulo da može.
Ovo smo konstatirali da je centralno luksuz, samo vidim iz raznih slucajeva da kotlovnice od xx tisuca kn, rade puno bolje od kotlovnica od xxx tisuca! ja osobno bi radije platio xx tisuca, nego xxx! jos jednom oprostite na tome.

A ovo da li vjerujem, vjerujem! Velite nike321 da bi se pročulo za to, a molim vas lijepo tko bi to podijelio s nama, trgovci koji prodaju svakojaka smeca, pa nije im na kraj pameti da mi vele da ne kupujem nesto sto mi ne treba. Ili mozda majstori? njima je opet u interesu sto vise toga da montiraju i po tome zaracunaju... :503:
I ne radi se tu samo o dvije šake vinskih kristala za vinsku kiselinu, nego je to kombinacija, kišnica i vinska kiselina

heksogen
05.02.2012., 12:35
Evo nekoliko situacija u kojima je mekša voda bolja od tvrde:
Omekšana voda poboljšava učinkovitost vruće vode i sustava grijanja – samo 1,6 mm(1/16") taloga kamenca u sustavu grijanja izaziva 12-postotni gubitak učinka grijanja.
Omekšanom vodom možete uštedjeti približno 30% deterdženta za pranje i sapuna te na sličan način smanjiti količinu šampona, regeneratora i sredstava za čišćenje koja upotrebljavate.
Omekšana voda može pomoći pri ublažavanju nekih poteškoća sa suhom kožom poput ekcema.
Omekšana voda štedi vrijeme – neovisna istraživanja potvrdila su da se omekšanom vodom štedi vrijeme čišćenja.
Omekšana voda vremenom može odstraniti postojeće nakupine kamenca u vrućoj vodi i sustavima grijanja te kamenac oko slavina i mrlje na kadi i umivaoniku.
Omekšana voda daje čist i svilenkast osjećaj. Kupanje čini luksuzom i bez ulja ili tekućina s mjehurićima za kupanje.
Omekšana voda čini kosu mekom i olakšava rasčešljavanje.
Omekšana voda dokraja se ispire i ne ostavlja čestice, čak i nakon brijanja.
Omekšana voda čini rublje svjetlijim, a čaše i posuđe sjajnijim i blistavijim.
Omekšana voda čini pranje automobila lakšim te ne ostavlja pruge i mrlje.
Omekšivači vode instaliraju se u gotovo svim komercijalnim čistionicama rublja, kuhinjama i praonicama automobila u područjima s tvrdom vodom.

nike321
05.02.2012., 12:55
Što reći na to, zavidim vam nike321, i ja bi želio naručiti sva čuda ovoga svijeta i ne pitati za cijenu. Vidim vas to ne muči koliko nešto košta, i svaka čast na tome. Nadam se da ćete oprostiti meni, jer mene muči koliko ću nešto platiti, nije da sam škrt, nego novaca nemam, a pogotovo ne na bacanje :ne zna:

Problem je u tome što vi sagledavate svoj trošak samo u početnoj investiciji a ja ga gledam u životnom vijeku instalacije.

hm, znam dosta ljudi koji imaju centralno, ali ima jedan problem, ne znam ama bas nikoga tko ima taj inhibitor, a da o ovim 'predradnjama' pustanja centralnog u pogon niti ne govorim! :ne zna:

Što ne znači da je nepotrebno. Znači samo da nije uobičajeno jer je tehnička kultura ove zemlje sukladna njenoj balkanskoj lokaciji i ekonomskoj moći.
Ne radi si ni u Albaniji nu u Srbiji ali se itekako radi u Poljskoj i Njemačkoj.

Ovo smo konstatirali da je centralno luksuz, samo vidim iz raznih slucajeva da kotlovnice od xx tisuca kn, rade puno bolje od kotlovnica od xxx tisuca! ja osobno bi radije platio xx tisuca, nego xxx! jos jednom oprostite na tome.

Ovo je paušalna ocjena tj subjektivni a ne objektivni dojam o kojem ne bi raspravljao.

A ovo da li vjerujem, vjerujem! Velite nike321 da bi se pročulo za to, a molim vas lijepo tko bi to podijelio s nama, trgovci koji prodaju svakojaka smeca, pa nije im na kraj pameti da mi vele da ne kupujem nesto sto mi ne treba. Ili mozda majstori? njima je opet u interesu sto vise toga da montiraju i po tome zaracunaju... :503:

Danas , uz Internet, nema više nikakvih tajni. Samo se treba potruditi i zagrijati stolicu. Ne znam dali se vi bavite karitasom ili nečim drugim, ali svima koji nešto rade bitno je i nešto zaraditi. Neki žele da se obogate što prije a neki da mogu samo pristojno živjeti od svog poštenog rada. Na koje če te vi naići i angažirati ovisi nešto malo o sreći a nešto više o informiranosti.
Samo nemojte očekivati za malo da če te dobiti puno. Za razliku od toga, za puno često možete dobiti i malo.:rofl:

Odosmo u OFF TOPIC i filozofiranje, pa neću više o tome.

nike321
05.02.2012., 12:58
Omekšivači vode instaliraju se u gotovo svim komercijalnim čistionicama rublja, kuhinjama i praonicama automobila u područjima s tvrdom vodom.

Sad čekamo reklamu.:rofl:

heksogen
05.02.2012., 13:20
Nike 321 žao mi je što si tako shvatio! Oduševljava me gosp. Ramzay zato što uveliko daje rješenja koju su jeftina i kvalitetna ili ih možemo sami napravit.
Imam neke ideje o samogradnji,ali ako ima neko već nešto gotovo volio bih da to podjeli s nama.

I još nešto niti Njemačka niti Poljska nemaju pitke vode, samo tehničku!!!

nx-01
05.02.2012., 14:33
Ispricavam se ako je pitanje vec prije bilo, ali zanima me gdje nabaviti i kako promijeniti termo osjetnik u kotlu peci viessmann vitolig 150? Jucer je na ekranu regulatora temperature pisalo samo E1, a procitao sam u uputama da je to kod za neispravan osjetnik temperature. Gdje kupiti, kako zamijeniti? Hvala :)

heksogen
05.02.2012., 14:57
nx-01
kod e1 loš spoj ili neispravan osjetnik
http://www.viessmann.co.rs/dokumentacija/Biomasa/Vitolig/Vitolig%20150%20uputstvo%20za%20servis%20i%20monta zu.pdf
ako je pod garancijom zovi servis, ako nije raskopaj sam i provjeri

heksogen
05.02.2012., 15:11
nx-01 nešto mi šteka komp ili server
upute skinite ovdje
http://www.viessmann.co.rs/dokumentacija/Biomasa/Vitolig/Vitolig%20150%20uputstvo%20za%20servis%20i%20monta zu.pdf
E1-ili osijetnik ne valja ili loš kontakt
Ako je pod garancijom zovite servis, ako nije raskopajte sami. Za djelove proguglajte da nikog ne reklamiram.

jo ja
05.02.2012., 15:11
Imam centralno grijanje na drva.Sve je radilo ok dok nisu došli snjegovi i minusi znači u kuči je sada hladnije i peć ne moze nabiti temperaturu preko 80c koliko god da otvorimo drži na 70-80c a to je malo za ovakvu zimu...u čem je problem?slaba peč?i nema izolacije kuče ni gore ni sa strana...nije katnica...

nike321
05.02.2012., 15:21
Nike 321 žao mi je što si tako shvatio!
Shvatio sam ja dobro, to je bila zezancija, što se vidi i iz smajlija na kraju teksta.

I još nešto niti Njemačka niti Poljska nemaju pitke vode, samo tehničku!!!

Pitka voda može imati i veću kiselost i više kamenca od neke tehničke. Znači, može biti nepovoljnija za primjenu u centralnom nego tehnička. U tom slučaju ne vidim poantu ove primjedbe.

Ako voda ne odgovara zahtjevima proizvođača opreme, treba je tretirati ili riskirati probleme u radu i gubitak garancije.

heksogen
05.02.2012., 15:25
Imam centralno grijanje na drva.Sve je radilo ok dok nisu došli snjegovi i minusi znači u kuči je sada hladnije i peć ne moze nabiti temperaturu preko 80c koliko god da otvorimo drži na 70-80c a to je malo za ovakvu zimu...u čem je problem?slaba peč?i nema izolacije kuče ni gore ni sa strana...nije katnica...

grijani prostor m3 ?
snaga radijatora?
prozori i vrata i izolacija kuće?
snaga peći?
Kolika vam je temperatura na polazu a kolika na povratu?
Probajte pumpu stavit na veću brzinu.

nike321
05.02.2012., 15:27
.u čem je problem?slaba peč?i nema izolacije kuče ni gore ni sa strana...nije katnica...

Pa eto, sam si napisao u čemu je problem.
Slaba peć ( a i broj članaka), za trenutno stanje izolacije. Ili bolja izolacija ili jača peć (i više članaka).

heksogen
05.02.2012., 15:30
nike 321 htio sam reći da njemci i poljaci ovise ili o skupim uređajima ili o kupovini vode, to je želja onih o kojima je Ramzay govorio da nam naprave i ovdje. pozdrav

nx-01
05.02.2012., 16:42
nx-01 nešto mi šteka komp ili server
upute skinite ovdje
E1-ili osijetnik ne valja ili loš kontakt
Ako je pod garancijom zovite servis, ako nije raskopajte sami. Za djelove proguglajte da nikog ne reklamiram.

Hvala, ali te upute sam vec sam vidio. Problem je sto ja nisam kod kuce, u zg sam na faksu, a moji kod kuce to nemaju pojma nista i nije pod garancijom, pec je stara 7 god..ako mozes posalji u pm gdje se u zg moze nabaviti taj termo osjetnik za kotao peci, hvala

anito
05.02.2012., 17:05
Cijena usluge dolaska i ulijevanja omekšane vode u sistem.

Ne bavim se ja tim. Imam poznanike u jednoj kotlovnici pa mogu dobiti omekšane vode kolko hoću. A budući da smo mranderson i ja iz istog grada a i znamo se :mig:, ...

anito
05.02.2012., 17:15
.
.

ma znaš :mig:

dado 3
05.02.2012., 17:25

Ako ti sada dok je tako hladno drži tu temperaturu to ti je sasvim dobro jer ako staviš jaču peć imat ćeš problema ko i ja kad vani malo zatopli.Moja sad dere punim gadom na 90 al kad zatopli ajme katrana:504:Stavi jača drva suhu bukvu ako imaš možda malo digne temperaturu al očito imaš velike gubitke.A jedi li oćistio dimnjak i peć:503:ako nisi sutra ujutro prekidaj vatru i :gitara:

dado 3
05.02.2012., 17:28
Dečki kak je kod vas zima?Evo moja peć sad nema katrana sve izgorijelo.Trenutno je va 90 i drži se ovako:durica

heksogen
05.02.2012., 17:31
Tlakovi ovise od sistema do sistema. Određivanje tlakova je ovdje opisano nekoliko puta. Ništa nije crno-bijelo pa tako ni to.

Tlak na hladno ovisi o visini vodenog stupca u instalaciji iznad expanzijske posude, diferenciji tlaka koji ostvari pumpa i sigurnosnom dodatku da ne dođe do kavitacije. Te vrijednosti definiraju koliki tlak zraka treba biti prednamješten u expanzijskoj posudi.
Prilikom instaliranja instalater treba tu vrijednost napisati na posudi i korigirati tlak zraka/dušika u posudi na tu vrijednost. Onda se tlak vode na hladno odredi tako da se na vrijednost naznačenu na ekspanzijskoj posudi doda 0,2-0,3 bara kako bi se ekspanzijska posuda napunila predviđenom količinom vode za to stanje. I to je tlak sistema na hladno.

Kad se sistem zagrije na maksimalnu dozvoljenu temperaturu, tlak ne smije biti veći od vrijednosti tlaka sigurnosnog ventila -0,5bar. Ako je veći, znači da je posuda premala. za taj volumen sistema.

U većini slučajeva instalateri ne diraju tvornički tlak u expanzijskoj posudi pa on u njoj ostaje 1,5 bara. U tom slučaju, tlak vode u sistemu na hladno treba biti 1,7-1,8 bar. Ako se stavi niže od 1,5 to znači da u posudi nema uopće vode i da će i najmanja promjena volumena na dolje (par kapi) naglo smanjiti tlak sistema.

nike 321 malo proguglao i vidim da se razumiješ u sve, post 2153 od dexdu na temi vaillant bojler sve govori.

1. tlak prazne posude prije tlačenja vodom treba biti 1,5 bar za centralna na drva
2. tlak prazne posude prije tlačenja vodom treba biti 0,8-1,0 bar za centralna plinski bojler
2. tlak poslije tlačenja vodom 1,5 bar
3. veličina posude ovisi o količini vode koja ekspandira u sistemu
Kraj filozofije i prepucavanja s tobom.:lol:

Tihi001
05.02.2012., 17:58
Bok! Imam kuću 200 metara kvadratnih grijanog prostora, imam centralno na plin. Radi velike potrošnje plina prešao bih na grijanje drvima. Kuća ima izolaciju stiroporom 8 cm.Zanima me koja bi peć bila najbolja i koje snage. Unaprijed hvala!!!

heksogen
05.02.2012., 18:12
[QUOTE=Tihi001;37968993]Bok! Imam kuću 200 metara kvadratnih grijanog prostora, imam centralno na plin. Radi velike potrošnje plina prešao bih na grijanje drvima. Kuća ima izolaciju stiroporom 8 cm.Zanima me koja bi peć bila najbolja i koje snage. Unaprijed hvala!!![/QUOT

Bilo bi dobro da pročitate ranije postove, jer sve ovisi o novcu i komfornosti!
Savjet: kotao na pirolizu + pufer

nike321
05.02.2012., 18:30
nike 321 malo proguglao i vidim da se razumiješ u sve,

Ne razumijem se u sve ali nastojim da ono što radim i naučim i teoretski i praktično.
Kad sam počimao sa termotehničkim instalacijama uvijek sam postavljao pitanja. Pa tako i majstoru s kojim sam radio "koliki tlak u posudi treba biti?" Odgovori su bili tipa x bara, A zašto baš x a ne y? Onda dobiješ tupi pogled. Srećom imao sam dovoljno upornosti i želje da učim a nije bilo lako, jer malo tko znao temelj iza kojeg nešto u zanatu treba biti tako kako treba.
Međutim, danas se sve to banalizira i nije uopće poželjno.
I danas učim, a ova tema je pravi izvor znanja za sve, i majstore i samograditelje.
O kotlovima na drva nisam znao ništa. Sad znam nešto više od toga zahvaljujući ovoj temi.

mranderson
05.02.2012., 18:34
Bilo bi dobro da pročitate ranije postove, jer sve ovisi o novcu i komfornosti! Savjet: kotao na pirolizu + pufer
Vidim jos 'netko' bi mogao procitati malo vise ;)
piroliza? kaj nismo rekli da je to mit jednak playboy-jeva zečica bez silikona ;) ??
pufer da. ali kotao na pirolizu, po mome ne.

Tihi001
05.02.2012., 18:38
Hvala moram sve proučiti, imam vremena do sljedeće zime.

sasase
05.02.2012., 18:59
Vidim jos 'netko' bi mogao procitati malo vise ;)
piroliza? kaj nismo rekli da je to mit jednak playboy-jeva zečica bez silikona ;) ??
pufer da. ali kotao na pirolizu, po mome ne.

piroliza nije to nikakav mit to je samo cisto i cjelovito gorenje
stvar koja je odavno poznata ali se danas prodaje pod vraski dobre novce
sve vise ima kotlova nizeg cjenovnog razreda koji su piroliticki a po cijeni mozda skuplji par sto E od obicnih
stvar je komoditete i naseg konfora
ovi sa lambda sondom su bukvalno zderaci svega kaj nameces u njih ovi bez nje traze malo vecu disciplinu
najlosiji kotao na pirolizu je jos uvjek za klasu bolji od najbolje klasike

ruler
05.02.2012., 19:37
Dečki kak je kod vas zima?Evo moja peć sad nema katrana sve izgorijelo.Trenutno je va 90 i drži se ovako:durica

kod mene -10 jaki vjetar. pec na 80, u kuci 27 (luftam). pec sam prije nakurio na 100, ocistio sve na grubo pa drot kefom, gori kao gehenna

baustelac99
05.02.2012., 20:03

Poboljšaj izolaciju. ako je gore tavan što prije trk po stiropor ili vunu pa javi dal ima promjena dok je ovakva hladnoća.
druga mogućnot je u dnevnu sobu ili kuhinju staviti i obićnu sobnu peć ako ti je tamo prehladno pa malo ložiti.

piroliza nije to nikakav mit to je samo cisto i cjelovito gorenje
stvar koja je odavno poznata ali se danas prodaje pod vraski dobre novce
sve vise ima kotlova nizeg cjenovnog razreda koji su piroliticki a po cijeni mozda skuplji par sto E od obicnih
stvar je komoditete i naseg konfora
ovi sa lambda sondom su bukvalno zderaci svega kaj nameces u njih ovi bez nje traze malo vecu disciplinu
najlosiji kotao na pirolizu je jos uvjek za klasu bolji od najbolje klasike

Meni se čini da je problem i u tome što nema pirolitičkih kotlova manjih snaga, svi su negdje oko30kW. netko tko ima novu, dobro izoliranu kuću od 100-150m2, to mu je prejako.

ruler
05.02.2012., 20:52
Meni se čini da je problem i u tome što nema pirolitičkih kotlova manjih snaga, svi su negdje oko30kW. netko tko ima novu, dobro izoliranu kuću od 100-150m2, to mu je prejako.

to je amen. netko tko ima slabo izoliranu kucu kupi pirolizu i spremnik i sve super, narodni preporod.
A kada poslije toga dobro izolira kucu e onda problemi.

ramzay
05.02.2012., 20:55
Teško je postići potrebne temperature ako su kotlovi na pirolizu manjih snaga , jednostavno gubici topline kroz šamot su toliki da kod ložišta od 15 kilovata temperatura padne ispod kritićnih 650 C i kotao radi nestabilno , zna i zadimiti cijelo naselje.

sasase
05.02.2012., 21:14
to je amen. netko tko ima slabo izoliranu kucu kupi pirolizu i spremnik i sve super, narodni preporod.
A kada poslije toga dobro izolira kucu e onda problemi.

prvo. ima kotlova manjih snaga recimo ovaj http://www.romoheat.se/manual_ladan.pdf

drugo. u kombinaciji sa spremnikom preporucljivo je uzet kotao koji je veci neg toplinski gubici objekta

trece . ne vidim probleme u prevelikom kotlu ako je spregnut sa spremnikom
( a imat pirolizu bez spremnika je neozbiljno )
jednostavnim smanjenjem kolicine drvete ubacenog u kotao kompenzirali smo njegovu velicinu

kad izoliramo objekt dobivamo na smanjenju potrosnje i ucestalosti lozenja

heksogen
05.02.2012., 21:37
Teško je postići potrebne temperature ako su kotlovi na pirolizu manjih snaga , jednostavno gubici topline kroz šamot su toliki da kod ložišta od 15 kilovata temperatura padne ispod kritićnih 650 C i kotao radi nestabilno , zna i zadimiti cijelo naselje.

Kakva su vaša iskustva sa vitoligno 100S 25kw. Jedan moj rođak je ne može nahvalit. Ovih dana spremam se u inspekciju. Postavit ću slike, potrošnju i iskustva na forum.

ruler
05.02.2012., 23:48
ako smanjis toplinske gubitke kuce moras povecati duplo spremnik kako veli 303-5 da ne ubijes piroliticki kotao.

bio bih i ja sretan ko malo prase sa funke sigmom ali poanta je da je izbor sistema uvjetovan dugorocnim planovima da se daje puno love za nesto ako se za tu lovu moze drugim energentom grijati dva put duze bez zezanja s drvima.

nagutah se dima pa sam mnogo pametan na plus 26 u jedan sat u noci...

ruler
05.02.2012., 23:55
evo nesto za meditaciju:

http://www.supra.fr/medias/File/_doc_dyn/english/Poeles_export_2010.pdf

mali proizvođač
06.02.2012., 02:45
Da li netko nešto zna o kotlovima SOLID G, SOLID GS i SOLID MAX?
Zanima me tko to i gdje radi, kvaliteta, mišljenje, .....ISKUSTVO.
Hvala

sasase
06.02.2012., 04:47
]ako smanjis toplinske gubitke kuce moras povecati duplo spremnik kako veli 303-5 da ne ubijes piroliticki kotao. [/B]

bio bih i ja sretan ko malo prase sa funke sigmom ali poanta je da je izbor sistema uvjetovan dugorocnim planovima da se daje puno love za nesto ako se za tu lovu moze drugim energentom grijati dva put duze bez zezanja s drvima.

nagutah se dima pa sam mnogo pametan na plus 26 u jedan sat u noci...

di pise da moras povecat spremnik ak ga povecavas to je samo tebi u korist jer si povecavas interval izmedu lozenja ako si postavio spremnik koji moze progutat jednu turu drv koja stane u kotao onda ga nista ne ubijas ak ne stane samo stavis manje drv i opet si resio problem
sa manjom kolicinom drva u spremniku od peci ti ne gusisi kotao

koji to energent ti daje tu mogucnost prosvetli me da se prebacim na to

ramzay
06.02.2012., 06:20
Da li netko nešto zna o kotlovima SOLID G, SOLID GS i SOLID MAX?
Zanima me tko to i gdje radi, kvaliteta, mišljenje, .....ISKUSTVO.
Hvala

ima li taj tvoj SOLID G još neki broj , ako je to ono GOVNO sa brojem 3000 onda ti je moj bold sve rekao

ramzay
06.02.2012., 06:26
Kakva su vaša iskustva sa vitoligno 100S 25kw. Jedan moj rođak je ne može nahvalit. Ovih dana spremam se u inspekciju. Postavit ću slike, potrošnju i iskustva na forum.

Kotao više klase, za suha drva . Osobno nemam iskustva , ali prateći nekoliko foruma i debate o njemu čini mi se ok .

Poslikaj njegov VBR odozgor kroz otvor za ćišćenje ako je suh i siv onda je sve ok.

ramzay
06.02.2012., 07:18
di pise da moras povecat spremnik ak ga povecavas to je samo tebi u korist jer si povecavas interval izmedu lozenja ako si postavio spremnik koji moze progutat jednu turu drv koja stane u kotao onda ga nista ne ubijas ak ne stane samo stavis manje drv i opet si resio problem
sa manjom kolicinom drva u spremniku od peci ti ne gusisi kotao

koji to energent ti daje tu mogucnost prosvetli me da se prebacim na to

Pratim ovu debatu zadnja dva dana o spremnicima i pirolitičkim kotlovima, stvar je složenija nego to izgleda na prvi pogled i vrlo brzo dođe do apsurda , u smislu da je bosanska varijanta grijanja generalno naj isplativija.

Računica ide ovako: kuća bez izolacije , stolarija osrednja , Viadrus bez ikakave regulacije ,svoja šuma i ožeži. Za deset godina takvog rada će se potrošiti 50 štosnih metara drva više nego sa kotlom na pirolizu spremnikom i automatikom, da se tih 50 m3 prodalo dobilo bi se 10000 kuna.

A za deset godina če prohrđati svaki kotao svaki spremnik i svaka exp posuda, a koštat če baram pet puta više .

Proveo sam tri dana u vikendici okovan u snjegu vatrica je pucketala odsjaj plamena se lijepo vidio u boravku , a grijanje radi bez pumpe bez spremnika , jer je spremnik u 500 kila cigle šamota i kaljeva.

Svoj prvi kotao na pirolizu sam napravio prije desetak godina , nominalna snaga 30 kilovata , utrošio sam ogroman trud i novac da postignem stabilan rad i na manjim snagama , bila mi je želja da od žara do žara bude 12 i više sati.

Računao sam s tim da spremnik +pribor od 1000 litara vode košta 1000 E kod nabavke , ali me košta i trajno zauzeće prostora , a koju to komociju dobijam sa 1000 litara vode kod diferencije od 90 C - 50 C. Dobijam u spremniku 40000 kcal , znači desetak kila drva .

Ako imam podno onda ta diferencija može biti 90-30 C, znači 15 kila drva .

Podno ??? kolika je masa tog poda . Kuča 10x10 deka debela 10 cm , deset kubika betona , nisam ni trebao računati , znam kad sam gradio kuću da sam platio miksere sa 18 kubika betona po deki.

Ali neka ostane 10 kubika to je oko 25 tona materijala, a beton upija 5 puta manje energije od vode , znači da imamo ekvivalent 5 tona vode . Normalno da nitko normalan neće ići u podno sa 90 C , ali sa sa 50C može ići bez problema . Diferencija bi mogla biti 20 C znači da naš pod može primiti 100000 kcal .

Naravno da se odstupio od uobičajenog naćina rada kojeg su nam plasirali građevinari ili arhitekti koji nemaju pojma o termodinamici, Zašto stavljati stiropor pa na njega cijevi , pa estrih i td, napravimo obrnuto

Zašto ne grijati cijelu debljinu deke , zar je problem ako toplina sa kata probije do stropa u prizemlju.

Ta energija nije izgubljena ona je tu u deki , i ovako se ta deka nakon tri dana grijanja zagrije na 40 C pod stropom i akumulira tu energiju .

Osim zidane peći u kući , ovo je jedan od načina kako se grijati jeftinije , a jednako ugodno, a ima ih još.

heksogen
06.02.2012., 07:31
ramzay
:503:
Ma ja se već dvije godine ne mogu odlučit za taj hebeni pufer i sve dodatne dranguljarije (matematika kn)

mranderson
06.02.2012., 09:31
...Osim zidane peći u kući , ovo je jedan od načina kako se grijati jeftinije , a jednako ugodno, a ima ih još.
da, evo opet gospodin ramzay vadi asa iz rukava ;)

nije da se tu radi o tome da li sam ja dobro shvatio ili ne, ali mi sami, ponavljam sami moramo znati što nama treba, što bi nas zadovoljilo. super je to podno, super je i ta zidana peć, ali eto da ja to malo pogledam iz svog kuta. Trebam grijati 3 kata! dakle, kak sad to izvesti? Mislim da niti jedna zidana peć to ne može, ili možda može? A podno, a opet iz mog kuta nemoguce, naime radi se o staroj kuci, znači bila je adaptacija u pitanju, i sad ići raditi podno grijanje, nah da, mislim da se to ne bi usudil apsolutno nitko od vas forumaša, ili možda bi ;) ?

Uglavnom, ponavljam po ne znam koji put, unatoč tome što je moj Bosh 3000H govno od kotla, ja sam s njime zadovoljan, on radi svoj posao i ja zadovoljan.

E sad koliko će to dugo potrajati, ja se toplo nadam dulje od 10 godina.
Zašto se tome nadam, pa eto sad ako nabavim spremnik, budem, nadam se uspio nabaviti i taj famozni inhibitor, i mekanu vodu (hvala Anito) pa ću eto ja biti pokusni kunić ;)

Ujedno čitam i o Darkovoj kotlovnici, o peletima i to zbilja super radi, ali ako sam ja dobro shvatio Darko ima temperaturu u kuci oko 22 stupnja? a to je opet u mojem slucaju puno premalo. Zašto? Beba je u kući i 22 stupnja je za bebu puuuuuno premalo... Baš me zanima koliko bi bila potrošnja peleta kod Darka da diže temperaturu na 25, ako to uopće i može? znam da to nije tema ovog foruma, ali ruku na srce, radilo se o drvenom čipsu ili peletima, kotao i automatska dozirka i apsolutno nikavog truda oko spremanja drva ipak je to ono čemu svi mi težimo, ili .?

ramzay
06.02.2012., 11:15
da, evo opet gospodin ramzay vadi asa iz rukava ;)

nije da se tu radi o tome da li sam ja dobro shvatio ili ne, ali mi sami, ponavljam sami moramo znati što nama treba, što bi nas zadovoljilo. super je to podno, super je i ta zidana peć, ali eto da ja to malo pogledam iz svog kuta. Trebam grijati 3 kata! dakle, kak sad to izvesti? Mislim da niti jedna zidana peć to ne može, ili možda može? A podno, a opet iz mog kuta nemoguce, naime radi se o staroj kuci, znači bila je adaptacija u pitanju, i sad ići raditi podno grijanje, nah da, mislim da se to ne bi usudil apsolutno nitko od vas forumaša, ili možda bi ;) ?

Uglavnom, ponavljam po ne znam koji put, unatoč tome što je moj Bosh 3000H govno od kotla, ja sam s njime zadovoljan, on radi svoj posao i ja zadovoljan.

E sad koliko će to dugo potrajati, ja se toplo nadam dulje od 10 godina.
Zašto se tome nadam, pa eto sad ako nabavim spremnik, budem, nadam se uspio nabaviti i taj famozni inhibitor, i mekanu vodu (hvala Anito) pa ću eto ja biti pokusni kunić ;)

Ujedno čitam i o Darkovoj kotlovnici, o peletima i to zbilja super radi, ali ako sam ja dobro shvatio Darko ima temperaturu u kuci oko 22 stupnja? a to je opet u mojem slucaju puno premalo. Zašto? Beba je u kući i 22 stupnja je za bebu puuuuuno premalo... Baš me zanima koliko bi bila potrošnja peleta kod Darka da diže temperaturu na 25, ako to uopće i može? znam da to nije tema ovog foruma, ali ruku na srce, radilo se o drvenom čipsu ili peletima, kotao i automatska dozirka i apsolutno nikavog truda oko spremanja drva ipak je to ono čemu svi mi težimo, ili .?

Pelet ili čips to je drugi ili treći as u rukavu.

Naravno da ovo što sam opisao vrijedi za raspravu i za eksperimentiranje , što upravo i radim , i netko tko tek razmišlja o uvođenju centralnog na drva kad pročita ovu moju litaniju možda na sve pogleda u nekom drugom svjetlu i zapita se kako su se naši stari grijali .

Akumulacija energije, a o njoj govorimo, postaje jedan od najbitnijih faktora u energetici.

Ja s vremena na vrijeme ubacim bubu na tu temu, na nekim forumima sam ubacio bubu sa dodavanjem kalijevog nitrata ( umjetnog gnojiva ) u vodu koja se nalazi u spremniku topline , time se diže kapacitet spremnika za tri puta , negdje sam ubacio bubu s parafinom čime se diže kapacitet za pet puta , na ovom sam forumu spomenuo firmu LATENTO koja proizvodi spremnike ludih karakteristika , isto tako je vrijedan pažnje pogled na CRYSTOPIA sustav akumulacije topline.

ROTEX daje jednu novu dimenziju spremnicima topline koji rade u uvjetima smrzavanja u objektima koji se koriste povremeno , ili rade u sustavu solarnog grijanja, bez korištenja skupog i kancerogenog glikola , odnosno antifriza.

Previše robujemo ustaljenim načelima koja nam se plasiraju sa zapada i društvenih sustava koji su uređeni i gdje ne može nestasti struje , naprimjer.

Interes tvrtki sa zapada je da nam uvalja svoje viškove , robu koja kod njih više ne prolazi.

Mi ovdje raspravljamo o spremnicima topline , ili akumulaciji energije ,da ili ne na kotlovima na cjepanice, vodimo žučne rasprave o tome , a u sloveniji odnosno evrposkoj uniji nemožeš dobiti poticaj za kotao ne pelet ako nemaš spremnik topline

Ponavljam na kotlu za pelet moraš imati spremnik od bar pol tone.

U svom jadu i bijedi do koje nas je dovele "zna se" politika nemamo proizvođača običnih glupih pumpi , a evropa kaže od 2015 godine nema glupih pumpi ima samo pametne ALFE, pa gdi smo mi od toga .

I dok mi raspravljamo o akumulaciji evropa ide dalje, akumulira energiju u žbuki na zidu tako da je sloj žbuke akumulator , moram se ograditi od toga jer to ne da je Shutle tehnologija , nego je vanzemaljska " Nano Tube" tehnologija , dovoljno dobra i napredna da se i naš dragi Glas Koncila negativno izrazi o tome.

eto to je naša realnost, i ovih -15 C

heksogen
06.02.2012., 11:57
Svi živmo barem većina iznad svojim mogućnosti. Velike kuće, ogromni svijetli otvori, na ciglama se nije štedjelo, ali na izolaciji da. Sve je to ferceralo dok su energenti bili jeftini. Sada tko ima ložu jadan se smrzava i kupuje na malo po par stotina litara. S plinom i strujom za koju godinu ništa neće biti bolje. Da ostaju drva od kojih su svi bježali. Sad je velik problem obiteljima sa niskim plaćama da ulože u novu kotlovnicu i k tome da izoliraju objekte. Ko za vraga sve je povezano a novca nikad dovoljno. S time se najčešće susrećem kao i mnogi od vas. Eto to je naša realnost. Jesu li naši stari bili bedasti ili smo mi danas?

Tko je čuo da je nekom istrulila crna cijev. Uredno se režu i stavljaju skupe bakrene. Cu cijev jedne vrste pomješana s drugom vrstom, naravno neizjednačen potencijal i jedu ih galvanske struje. Gusnati radijatori se razbijaju i zamjenjuju onim od čeličnog lima koji jedva izdrže 10 do 15 godina. Da napomenem da se u Italiji naveliko vračaju gusnati radijatori naravno ljepši dizajn. itd itd. Tko je tu lud?

ruler
06.02.2012., 12:19
ne odolih a da se ne dovezem na prekrasni ramzayev post:

... a evropa kaze da ce se od 2015. placati porez (od raje naravno) na CO2
za peci s slabim iskoristenjem a svako malo dizu dozvoljenu granicu iskoristivosti pa ti kupuj novu pec svakih par godina...

nece raju dotuci cijene goriva nego trgovina CO2 certifkatima, nece stisnut industriju jer ode konkurentnost, nego raju...
zasto po propisima nova poslovna zgrada moze imati slabiju toplinsku izolaciju od nove kuce za stanovanje?

Zasto pas lize jaja? Zato jer moze.

nike321
06.02.2012., 12:36
Nemojmo se zavaravati da je drvo neka dugoročna alternativa jer kad poraste potražnja za tom alternativom porasti će i cijena.

Jedine alternative su izolacija, rekuperacija i povećanje efikasnosti.

jo ja
06.02.2012., 13:55
kod mene -10 jaki vjetar. pec na 80, u kuci 27 (luftam). pec sam prije nakurio na 100, ocistio sve na grubo pa drot kefom, gori kao gehenna

kod mene ne dize više od 60 u kotlu,:504::ne zna:,odlazna 60C povratna 53C,a regulator tvoren na 90C i ne može nagurati više od 60...to je sve otkako je snjeg i veci minus u slavoniji,,,a nemam ni izolacije kuča ide u L!!!:ne zna:

jo ja
06.02.2012., 14:04
[QUOTE=baustelac99;37971477]Poboljšaj izolaciju. ako je gore tavan što prije trk po stiropor ili vunu pa javi dal ima promjena dok je ovakva hladnoća.
druga mogućnot je u dnevnu sobu ili kuhinju staviti i obićnu sobnu peć ako ti je tamo prehladno pa malo ložiti.

ma i ja mislim da bi izolacija sve rješila sa svih strana je otvoreno od tavana do jedne strane koja je blokom zidana i omalterisana 3 cm,,,bit ce na godinu izolirat sve...to se dogadja sad kad je ova zima minusi i snjeg,,

ruler
06.02.2012., 14:17
ljudi, trk po staklenu vunu i bacite si na tavan bar 10 cm one najeftinije. prije nego sam to uradio po kuci smo hodali u puloverima i debelim carapama. sad smo u majicama. prozori su mi od marije terezije. tu sam izmedju krila na dasku stavio stiropor 2 cm. pozna se svaka mala akcija. na ulaznim vratima imam dolje metlicu ali sam ipak i tamo dolje bacio rucnik. u spajzi i slicno sam preko prozora potegnuo onu foliju za pakiranje sa mjehuricima - razlika drasticna.

pod dva, bacite cijevne termostate

ruler
06.02.2012., 14:21
kod mene ne dize više od 60 u kotlu,:504::ne zna:,odlazna 60C povratna 53C,a regulator tvoren na 90C i ne može nagurati više od 60...to je sve otkako je snjeg i veci minus u slavoniji,,,a nemam ni izolacije kuča ide u L!!!:ne zna:

to je i mene hebalo prije dva dana. zajebo me novi novcati cijevni termostat
koji mi je zblokirao triputni ventil.

nike321
06.02.2012., 14:38

Smanji brzinu pumpe!
Prostore u kojima se ne boravi cijeli dan malo priguši ventile.

Možda malo sitnije iscijepati drva (5x5cm)

jo ja
06.02.2012., 15:01
to je i mene hebalo prije dva dana. zajebo me novi novcati cijevni termostat
koji mi je zblokirao triputni ventil.

cjevni termostat je za pokretanje pumpe na koliko oš C da ti pumpa kene,,,napr kod mene je na 45c???

ruler
06.02.2012., 15:16
kod mene je spojen da mi automatika prebaci na pec za ulje. a laze +- 20 stupnjeva (talijanski)

jo ja
06.02.2012., 15:36
Smanji brzinu pumpe!
Prostore u kojima se ne boravi cijeli dan malo priguši ventile.

Možda malo sitnije iscijepati drva (5x5cm)

smanjio sam brzinu pumpe i podiglo je temp na 10 cn apr.odlazna 70 dolazna 50c,a dižina je velika kuće i ima 14 radijatora,,hmmm više i ne gori ni ne vuče kao prije mjesec dana,,,mozda ima utjecaj pritiska zraka jer je ovih dana velik!

ramzay
06.02.2012., 15:51
smanjio sam brzinu pumpe i podiglo je temp na 10 cn apr.odlazna 70 dolazna 50c,a dižina je velika kuće i ima 14 radijatora,,hmmm više i ne gori ni ne vuče kao prije mjesec dana,,,mozda ima utjecaj pritiska zraka jer je ovih dana velik!

kad si čistio dimnjak , bilo je pretoplo zadnjih dana i kotlovi su čmrljili i razvijali katran, a sad kad treba potegnuti puni cug on je zaštopan, niuje baš pametno da ti kažem ali brener u ruke i podkuri dimnjak.

Vatru u dimnjaku reguliraš zaklopkom za zrak komadom lima kojeg staviš na rupu da sve ne podivlja. i jedan na tavan s kantom vode za svaki slučaj .

sasase
06.02.2012., 16:14
kad si čistio dimnjak , bilo je pretoplo zadnjih dana i kotlovi su čmrljili i razvijali katran, a sad kad treba potegnuti puni cug on je zaštopan, niuje baš pametno da ti kažem ali brener u ruke i podkuri dimnjak.

Vatru u dimnjaku reguliraš zaklopkom za zrak komadom lima kojeg staviš na rupu da sve ne podivlja. i jedan na tavan s kantom vode za svaki slučaj .

ocito covjek nema pojam o dimnjacima i pecima i pitanje je dal je ikad ocistio sam kaj od toga
nemoj ljudima sugerirat takve stvari a da jim prije toga ne objasnis zakaj kantu sa vodom , jos ce netko nalijat vodu u dimnjak i poginut
bio slucaj prije nove godine bas na tu foru

jo ja
06.02.2012., 16:43
ocito covjek nema pojam o dimnjacima i pecima i pitanje je dal je ikad ocistio sam kaj od toga
nemoj ljudima sugerirat takve stvari a da jim prije toga ne objasnis zakaj kantu sa vodom , jos ce netko nalijat vodu u dimnjak i poginut
bio slucaj prije nove godine bas na tu foru

Baš si komičan :).Vjerujem da ti to govoriš iz iskustva jer ti se to sigurno dogodilo pa savjetuješ..al opet ti hvala bajice:p

ruler
06.02.2012., 17:02
Naravno da se odstupio od uobičajenog naćina rada kojeg su nam plasirali građevinari ili arhitekti koji nemaju pojma o termodinamici, Zašto stavljati stiropor pa na njega cijevi , pa estrih i td, napravimo obrnuto

Zašto ne grijati cijelu debljinu deke , zar je problem ako toplina sa kata probije do stropa u prizemlju.

Ta energija nije izgubljena ona je tu u deki , i ovako se ta deka nakon tri dana grijanja zagrije na 40 C pod stropom i akumulira tu energiju .

Osim zidane peći u kući , ovo je jedan od načina kako se grijati jeftinije , a jednako ugodno, a ima ih još.

uljepsao si mi dan. svi su mi rekli da se tako ne radi a ja majstoru da su moje pare i hocu tako:

http://img818.imageshack.us/img818/3856/dsc01413jg.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/818/dsc01413jg.jpg/)

inspiraciju sam dobio kad sam procitao kako si je tip sam napravio elektricno podno grijanje za cijelu kucu od jeftine zicane ograde iz poljoprivredne zadruge...

sasase
06.02.2012., 17:08
Baš si komičan :).Vjerujem da ti to govoriš iz iskustva jer ti se to sigurno dogodilo pa savjetuješ..al opet ti hvala bajice:p

bajici se to ni dogodilo ali je vidjela posljedice :rolleyes:
nema granice ljudskoj gluposti

nike321
06.02.2012., 17:21

.

Ako se prizemlje ne grije onda je problem.
Energija iz deke predana zraku u negrijanom prizemlju predstavlja toplinski gubitak.
Ako je prizemlje grijano, onda nema problema, ali treba uzeti u obzir disipaciju energije prema dolje kod dimenzioniranja grijanja.

plus
06.02.2012., 17:32
jo ja,

nemoj tako o kolegi da je komičan :nono:, ja te uvjeravam da je kolega za tvoje dobro ozbiljan i realno oprezan, a dokazano pravi je znalac,

mcupwr
06.02.2012., 17:42
Molim za pomoć, koju peć kupiti Centrometal EKO-CK30 ili Buderus G211D? Treba mi peć samo za grijanje na drva i za grijanje kuće bez sanitarne vode.

Hvala

dale1970
06.02.2012., 19:00
Lijep pozdrav svima,trenutno imam centralno na plin ,ali planiram to promjenit na drva s obzirom da sam naslijedio 3 šume.Imam bojler vailant od 28 kw koji služi i za grijanje i za toplu vodu.Zanima me kaj je još potrebno kupiti osim peći na drva za centralno (planiram kupit Viadrus),inače plinski je u kupaonici na katu dok "drveni" aparat planiram stavit u podrum s obzirom da je tamo dimnjak.Na mjestu plinskog bojlera planiram stavit protočni od 11 litara koji bi služil za grijanje vode za pranje ruku i kupanje, star godinu dana koji mi je poklonil pajdaš, pa me zanima kolko bi otprilike koštalo premještanje i kaj mi sve treba za "drveni "aparat,ako neko ima volju u kratkim ili dugim crtama da mi malo pojasni prije nego počnem tražit predračune od majstora,inače glavni dovod hladne vode je u podrumu 3 metra od dimnjaka,unaprijed hvala svima :)

plandon
06.02.2012., 19:19
Pozdrav cijenjenim majstorima i korisnicima drvenog foruma!
Ovdje sam puno naučio ali nažalost malo prekasno pa imam dosta problema koje ne želim da i drugi prođu!
Posjedujem kotao Defro optima komfort/pid/ventilator(oprostite g.Ramzey nije bilo vašeg članka o tavama kada sam ga kupio) 30 kw pa ako želite čuti nešto o tavama sa ventilatorima pitajte,da ne lutate i ne bacate novce.A ujedno će nadam se i majstori s ovog foruma pomoći meni da od tave napravimo zepter lonac!!!

plandon
06.02.2012., 19:33
Evo nekih podataka o grijanom prostoru:kuća 3 etaže 80m2 po etaži obična fasada 3.etaža ne grije se preko centralnog nego kamin izrada lokalnog majstora(u planu je uvođenje instalacije),ptv 160l potrošnja 10 osoba.
Kotlovnica daleko; cijevi putuju groz garaže izolirane,instalacije dosta loše izvedene(objasniću kroz postove)
Okolica Zagreba hladnija klima nego u gradu ali bez magluština,dimnjak schiedel fi20/8m
Prednost je jedna jedina i bitna a to je da nam je toplo!!
Nedostataka mali milion(rješavam ili će biti u tijeku;novci su dirigent)

sasase
06.02.2012., 19:40
koji kontroler

heksogen
06.02.2012., 20:21
evo link za projektno rješenje sustava grijanja i pripreme potrošne
tople vode obiteljske kuće za one koji vole računat, pa ko voli nek izvoli
http://webdev.fsb.hr/atlantis/upload/nonpublic/library/baza_radova/23_02_2009_Iva_Nekic-zavrsni_rad.pdf

plandon
06.02.2012., 21:21
koji kontroler
Nadam se da si meni postavio pitanje?!Ispričavam se zblesirao se komp.
kontroler je navodno poljski:TECH, tip defro-RU pid
Kontrolira:-pumpu grijanja
-pumpu tople vode
-okretaje ventilatora preko temp. dimnih plinova ili zadane temp. kotla
-izbor goriva(ugljen,drvo)
-prioriteti grijanja ili ptv
- ne isključuje ventilator kada nema goriva nego puše jako jako dugo dok ne ohladi kotao kroz dimnjak:confused:

nike321
06.02.2012., 21:46
evo link za projektno rješenje sustava grijanja i pripreme potrošne
tople vode obiteljske kuće za one koji vole računat, pa ko voli nek izvoli
http://webdev.fsb.hr/atlantis/upload/nonpublic/library/baza_radova/23_02_2009_Iva_Nekic-zavrsni_rad.pdf

Citiram:

Uzmemo li u obzir novu cijenu plina od 0,347
kn/kWh, koji bi koristili za zagrijavanje PTV-a kad ne bi bilo solarnog sustava,
dolazimo do godišnje uštede od oko 1615 kn. Što znači da je rok povrata investicije
oko 18,5 godina.

ramzay
06.02.2012., 22:05
Nadam se da si meni postavio pitanje?!Ispričavam se zblesirao se komp.
kontroler je navodno poljski:TECH, tip defro-RU pid
Kontrolira:-pumpu grijanja
-pumpu tople vode
-okretaje ventilatora preko temp. dimnih plinova ili zadane temp. kotla
-izbor goriva(ugljen,drvo)
-prioriteti grijanja ili ptv
- ne isključuje ventilator kada nema goriva nego puše jako jako dugo dok ne ohladi kotao kroz dimnjak:confused:

pa on misli da treba puhati jer je pala temperatura, pa i ti pušeš u vatru na roštilju da se razgori, zar ne , i kaj seonda čudiš jednom glupom kompjtueru kaj puše.

kad smo već kod tog puhanja šta bi ste uzeli kao parametar kad prestati puhati.

plandon
06.02.2012., 22:27
Puhanje mi trenutno nije najveći problem kod ovog kotla,pa ćemo kasnije rješavat taj problem;planiram nekako preko pada temp. vode; razlike u temp.
Želim reči da se ovdje stavi moderator ili bilo tko ono što se ovdje ponavlja milijun puta a to je kupite kotao[B]poddimenzioniran[B] ili stisnut za pufer ako je veći kotao i nikako ne nasjedat na ono od viška glava ne boli!!
Gledat da kotao ima i da se koristi sekundarni zrak(moj ga nema pa ga ja moram izmišljat)
Nikako kombinacija predimenzionirani kotao- gus, ili tava kotao,ako se to već ućini manja je šteta s kotlom i donjim/bočnim izgaranjem
Suha drva i samo suha drva,možda i broj 1 uvjet uz dobar i čist dimnjak,da se spasi što se spasit da(uz veselje za pilare i drvare)

plandon
06.02.2012., 22:36
Kotao mi radi eksperimentalno ovu zimu kak vi to volite reći(ali samo zbog toga kaj nije bilo novaca za pufer;planiram za proljeće ali bez vas više ni gaće ne kupujem i nedam "majstorima" da mudruju oko shema spajanja!
Problem je u ogromnim potocima koji se cijede niz dimovodnu cijev jer kotao čak ni na -12 nemora raditi na više 70c jer i uz 4miš ventil (koristim ga) prevruće mi je u kući.Bosanski termostat me ne zanima.
Evo puno zla za malo dobrog,ajde pretjerujem ipak nam je toplo:)

mali proizvođač
06.02.2012., 23:09
ima li taj tvoj SOLID G još neki broj , ako je to ono GOVNO sa brojem 3000 onda ti je moj bold sve rekao
Te kotlove distribuira VODOTEHNA iz Bjelovara i to pod nazivom V-ENERGY, a dalje drugo ništa neznam.
Hvale ih da su izrađeni od 6mm kotlovskog čelika i daju jamstvo od 50 mjeseci.
Zanima me što je to i ?????

baustelac99
07.02.2012., 01:02
[QUOTE=baustelac99;37971477]

ma i ja mislim da bi izolacija sve rješila sa svih strana je otvoreno od tavana do jedne strane koja je blokom zidana i omalterisana 3 cm,,,bit ce na godinu izolirat sve...to se dogadja sad kad je ova zima minusi i snjeg,,

nemoj čekati dogodine, pa ove god imaš još 3mj grijanja. ako imaš ikakvu paru pri ruci stavi bar iznad dnevne sobe 5cm vune ili stiropora (što jeftinije pronađeš)

Te kotlove distribuira VODOTEHNA iz Bjelovara i to pod nazivom V-ENERGY, a dalje drugo ništa neznam.
Hvale ih da su izrađeni od 6mm kotlovskog čelika i daju jamstvo od 50 mjeseci.
Zanima me što je to i ?????

Nije bosch nego poljska fima V-energy. Kotao od čeličnog lima sa tavama.

Podno grijanje u betonskoj deki mi se ne čini neka naročita sreća, jer svakako na deku ide zvučna izolacija, koja je ujedno i toplinska, mislim da bi se pod presporo grijao, a s druge strane bi nas grijao strop a kolko znam to je nepovoljnije od grijanja podom. a dobitak na kubikaži betona je osjetan ali pitanje je kolko bi se osjetilo u eksplataciji.

baustelac99
07.02.2012., 01:04
Nemojmo se zavaravati da je drvo neka dugoročna alternativa jer kad poraste potražnja za tom alternativom porasti će i cijena.

Jedine alternative su izolacija, rekuperacija i povećanje efikasnosti.

slažem se!
treba težiti prema niskoenergetskim i pasivnim kućama. onda nas može zadovoljiti puno slabiji izvor topline.
i kolko mi se čini odj... promotore toplinskih pumpi. čim se priča o pasivnoj kući uleti prodavač toplinske pumpe, a bez da kaže koliko godina treba da se ona otplati.
koga zanima mogu i prepričati događaje sa jednog seminara o pasivnim kućama.

Tamarind
07.02.2012., 01:31
Pa daj da cujemo pricu baustelac :)

ramzay
07.02.2012., 06:27

Drago mi je da sam "zakuhao" priču o podnom.

Ako am ja u prizemlju, a moj sin na katu , a grijemo se iz iste kotlovnice onda me ne brine što njegova tolina prodire kroz deku k meni.

Kako nitko od nas ne osvaja kuču u jednoj godini nego svi prvo ulupamo lovu u cigle , a onda osvajamo prostor i to od prizemlja , onda nekakva jeftina stiropor obloga na stropu prizemlja ili samo knauf bez izolacije puno pomaže da toplina prvih godina ne bježi van kroz strop.

Kad se uređuje kat onda se postavlja podno koje neće bogzna kako grijati prizemlje jer nema razlike temperatura . Naime ako se prizemlje grije na 20 C onda je gore pod dekom sigurno 35-40 , a tolika je temperatura i deke .

Kad je deka temperature 40-50 C ona isijava u niskofrekventnom UC području, koje ne utiče na naš organizam , ali blagotvorno djeluje na zagrijavanje poda koji je nasuprot.

Možda nisam bio dovoljno jasan ta deka između katova se inače zagrije nakon tri dana kad se počne grijati , i ta tri dana upija energiju , naravno i da je vraća , isto kao i zidovi , amo što je gradijent veći i gubici veći jer je zrak kod zidova oko 20 C , a pod dekom 40 C.

Energija ne može nestati , sve što smo uložili u grijanje deke vrača se , naravno sa gubicima isto kao i kod spremnika.

Kod pasiv hausa se koriste ogromni rezervoari topline u obliku kamenja u podu , do kažeš keks u podu je 100 tona kamenja i upuhuje se topli zrak, koji zrak , od sunca od toplinske pumpe ili od kotla na biomasu koji gori punom snagom bez katrana i sve viškove daje u akumulaciju.

Dakle da podvučemo crtu

1. Izolacija objekta ili dijela objekta na prvom mjestu.
2. Akumulacija energije.
3. Dobra stolarija barem sa sjeverne strane objekta
4. Rekuperacija potrošne tople vode
5. Rekuperacija zraka
6. Solar
7. Toplinska pumpa

Ne nisam pobrkao raspored, je... investiciju u grijanje vode koja će se otplatiti za 18 godina i to još uz novu cijenu plina .

mranderson
07.02.2012., 10:11
...
Ja s vremena na vrijeme ubacim bubu na tu temu, na nekim forumima sam ubacio bubu sa dodavanjem kalijevog nitrata ( umjetnog gnojiva ) u vodu koja se nalazi u spremniku topline , time se diže kapacitet spremnika za tri puta , negdje sam ubacio bubu s parafinom čime se diže kapacitet za pet puta...
Vidim nitko nije reagirao na to :(
Mislim, ljudi haloooooooo :503:
Gospodine ramzay, jel ta 'buba' radi ;) ? Mislim ako je tome tako, pa onda cu kupiti spremnik od 500 litara u njega ću staviti kalijev nitrat, i sve pet!? Koliko tog kalijevog nitrata trebam staviti, npr na 500 L da bi taj spremnik postao 3 puta veći? i jel bi to morao svake godine stavljati ili kad jednom stavim, to je to?? Zašto sam pitao za kalijev nitrat, pa zato što znam gdje ga kupiti, nabaviti? O parafinu nemam blage veze gdje ga nabaviti i koliko uopce dođe litra parafina??
Drago mi je da sam "zakuhao" priču o podnom.
E da ste samo zakuhali s podnim ;) zakuhali ste vi sve :lol:
Ali da ne bi bilo zabune, to naravno mislim u dobrom smislu. :top:

sasase
07.02.2012., 10:17
mranderson

a di to ima za nabavit KNO3

mcupwr
07.02.2012., 10:20
"Molim za pomoć, koju peć kupiti Centrometal EKO-CK30 ili Buderus G211D? Treba mi peć samo za grijanje na drva i za grijanje kuće bez sanitarne vode."

Vidim da nitko ni da trepne....

mranderson
07.02.2012., 10:42
mranderson
a di to ima za nabavit KNO3
poljoprivredna apoteka, salitra :rolleyes: ??

ramzay
07.02.2012., 10:54
Vidim nitko nije reagirao na to :(
Mislim, ljudi haloooooooo :503:
Gospodine ramzay, jel ta 'buba' radi ;) ? Mislim ako je tome tako, pa onda cu kupiti spremnik od 500 litara u njega ću staviti kalijev nitrat, i sve pet!? Koliko tog kalijevog nitrata trebam staviti, npr na 500 L da bi taj spremnik postao 3 puta veći? i jel bi to morao svake godine stavljati ili kad jednom stavim, to je to?? Zašto sam pitao za kalijev nitrat, pa zato što znam gdje ga kupiti, nabaviti? O parafinu nemam blage veze gdje ga nabaviti i koliko uopce dođe litra parafina??

E da ste samo zakuhali s podnim ;) zakuhali ste vi sve :lol:
Ali da ne bi bilo zabune, to naravno mislim u dobrom smislu. :top:

ima znanstvenih radova na tu temu budem potražio imam ih u memoriji ili linkove postavim .

ramzay
07.02.2012., 10:59
poljoprivredna apoteka, salitra :rolleyes: ??

salitra je mješavina KANA , kalijev i amonijev nitrat + aditivi , kreda i slično , više krede nego salitre , da se razdvojiti jedno od drugog , ali čistog kalijevog nitrata ima za kupiti u Kutini koristi se za proizvodnju baruta i oni to na stotine tona izvoze , ja sam ga nabavljao tako kad mi je trebao nitrat , to je bilo prije desetak godina , budem pogledao kakvo je sad stanje

Inače se čisti kristalni kalijev nitrat KNO3 koristi kod hidroponskog uzgoja rajčica ili krastavaca i li u sustavima kap po kap , tamo bi aditivi sve zaštopali.

ramzay
07.02.2012., 11:10
www.ktf-split.hr/bib/skripta_TRPvjezbe_martinac.pdf

Tu bi trebalo biti , jadni studenti to moraju na vježbama iz termodinamike raditi , jebu profesoru sve po spisku jer ih prči s time , a ne kuže da nam je to neka energetska budućnost.

nike321
07.02.2012., 11:27
"Molim za pomoć, koju peć kupiti Centrometal EKO-CK30 ili Buderus G211D? Treba mi peć samo za grijanje na drva i za grijanje kuće bez sanitarne vode."

Vidim da nitko ni da trepne....

Možda zato što imaš gotovanski pristup.

nike321
07.02.2012., 11:31
Pretpostavljam da bi taj spremnik sa kalijevim nitratom ili parafinom trebao biti odvojen izmjenjivačima od ostatka sistema?

mcupwr
07.02.2012., 11:47
Možda zato što imaš gotovanski pristup.

???

Kak da napišem drugačije koju peć od te dvije kupiti !? hahaha :rofl::rofl:

spoki007
07.02.2012., 12:14

gdje ima kupiti kvalitetnih guma (mijeh) za ekspanzionu posudu u RH?

sasase
07.02.2012., 12:32
salitra je mješavina KANA , kalijev i amonijev nitrat + aditivi , kreda i slično , više krede nego salitre , da se razdvojiti jedno od drugog , ali čistog kalijevog nitrata ima za kupiti u Kutini koristi se za proizvodnju baruta i oni to na stotine tona izvoze , ja sam ga nabavljao tako kad mi je trebao nitrat , to je bilo prije desetak godina , budem pogledao kakvo je sad stanje

Inače se čisti kristalni kalijev nitrat KNO3 koristi kod hidroponskog uzgoja rajčica ili krastavaca i li u sustavima kap po kap , tamo bi aditivi sve zaštopali.

znam to zato pitam di nac cistu salitru
deca me udavila za vatromet

a ic razdvajat i petljat sa pepelom to mi se ni dalo

sasase
07.02.2012., 12:35

u one stare je pasal slauf od ficeka

ramzay
07.02.2012., 12:36
Pretpostavljam da bi taj spremnik sa kalijevim nitratom ili parafinom trebao biti odvojen izmjenjivačima od ostatka sistema?

Kalijev nitrat sa spiralama -zmijačama kao kod solara , u linku kojeg sam dao to i je labo vježba vezana uz solar. a parafin se pakira hermetički u konzerve od pive ili kole, onda kotlovska voda prolazi između konzervi . Bitno je da parafin nije u jednom komadu.CRISTOPIA to radi u plastičnim kuglama velike ko tenis loptice.

heksogen
07.02.2012., 12:44
mogli bi se i mi drvosječe udružit
btw http://www.udruga-kameleon.hr/tekst/56/

spoki007
07.02.2012., 12:49
u one stare je pasal slauf od ficeka

od muke bi plakao ali :D kakvi crni slauf iz fice?

nike321
07.02.2012., 12:58
Koja je točna oznaka tog Elbija?

spoki007
07.02.2012., 13:05
Koja je točna oznaka tog Elbija?

mislim da je elbi erce 150 ....

ovakva (http://www.njuskalo.hr/grijanje-hladenje-ostalo/visokotlacna-posuda-oglas-4361899),ali kad dodjem kuci provjerim....

Zer
07.02.2012., 13:25

ovakva (http://www.njuskalo.hr/grijanje-hladenje-ostalo/visokotlacna-posuda-oglas-4361899),ali kad dodjem kuci provjerim....

Kolegi otisla takva ekspanziona prije par mjeseci, stara 1god (priznali mu pod garancijom), a meni su na početku sezone grijanja također se prošupljile dvije po 50l (od ukupno tri) (Reflex, proizvođać), ali nije se mijeh prošupljio već posuda (lonac).
Pa sam stoga prije nekih 200 postova pitao oko položaja montaže eksp....

U čemu je kvaka???????????????

Mislim da nije normalno da eksp posuda traje 1,2 ili tri godine, mislim da bi trebale puno duže trajati!!!!????

spoki007
07.02.2012., 13:30
Kolegi otisla takva ekspanziona prije par mjeseci, stara 1god (priznali mu pod garancijom), a meni su na početku sezone grijanja također se prošupljile dvije po 50l (od ukupno tri) (Reflex, proizvođać), ali nije se mijeh prošupljio već posuda (lonac).
Pa sam stoga prije nekih 200 postova pitao oko položaja montaže eksp....

U čemu je kvaka???????????????

Mislim da nije normalno da eksp posuda traje 1,2 ili tri godine, mislim da bi trebale puno duže trajati!!!!????

ma sve je u ekonomicnosti proizvodnje....svi pakuju kinesku bofl robu i stavljaju svoje ime .... kod roditelja mi jos uvijek eks.posuda koju su postavili 1980godine i nemaju nikakvih problema dan danas

kod mene je 4.godina (koji sam ja sretnik :504: ) i jednostavno na gumi je propisala....

mali proizvođač
07.02.2012., 13:45
STVARNO MOLIM POMOĆ
Čitam i čitam ovaj forum, a sa strane pomalo i druge kako bih izbjegao svoju raniju pogrešku, a vjerojatno i pogrešku većeg broja ljudi, ali...
Imaki smo prvo "Štadlericu" nakon nje Viadrus U 22, a sad moramo kupiti nešto novo.
Baš zbog toga a i limita u novcu ( 7 000 kn) teško je naći nešto pametno. Protegnulo bi se i do "ULTIME" ali je ogranićenje dimnjak (sredina rupe na 112 cm od tla).
Za pufer nema novaca pa bi zbog toga trebalo ipak biti veće ložište kako ne bi išao netko baš svaki sat nametati drva (Bosch 2000).
Potrebno mi je prema proračunu i iskustvu peć od 25 - 26kw kod loženja na drva.
Trebala bi imat veće ložište, dobro iskorištenje i da je prema EN 303-5 u kategoriji 3 jer ipak ne bi želio previše trovat susjede.
Znam da tražim previše ali obzirom na veliko iskustvo i znanje po ovom pitanju nekoliko forumaša a posebno gospodina Ramzaya molim Vas za neke prijedloge.
Puno hvala

nike321
07.02.2012., 13:47

Pitao u Petrokova i oni naručuju mjeh samo za AF posude (pitka voda).

Te su sa prirubnicom. Ovoj tvojoj ni ne možeš promijenit mjeh. Gdje češ ga izvaditi?

spoki007
07.02.2012., 13:51
Pitao u Petrokova i oni naručuju mjeh samo za AF posude (pitka voda).

Jesi li uspio izvaditi stari?

dogovorio sam sa vrhunskim bravarom za ponedjeljak....kaze isjeci ce vrh posude,postaviti prirubnicu i na nju mjeh i izvod za vodu.....
kaze nema problema

nike321
07.02.2012., 13:52
???

Kak da napišem drugačije koju peć od te dvije kupiti !? hahaha :rofl::rofl:

Ovdje je opisano i ocjenjeno gomilu kotlova. Samo treba čitati stare postove, Zašto baš izbor između ta dva?

nike321
07.02.2012., 13:54
dogovorio sam sa vrhunskim bravarom za ponedjeljak....kaze isjeci ce vrh posude,postaviti prirubnicu i na nju mjeh i izvod za vodu.....
kaze nema problema

Onda prije nego to počne raditi naruči u Petrokova mijeh za AF posudu od 150l pa neka ti napravi prirubnicu za njega. Ti su mjehovi nešto bolji od standardnih, samo me mući isplativost svega toga.

Zvon
07.02.2012., 13:55

Pa zakaj tu ne kupiš? Ionak postojeću nemreš popraviti.

sasase
07.02.2012., 14:33
Pa zakaj tu ne kupiš? Ionak postojeću nemreš popraviti.
sve se da popravit

spoki007
pitas za slauf ,mislim na zracnicu od ficeka na onim starima se je originalni meh izvadil i ubacila zracnica od ficeka i to je funkcijoniralo

Stralis
07.02.2012., 15:33
Napokon sam uspio naći vremena i za okinuti koju sliku nakon što su napravljene neke korekcije na kotlovnici.

Prije:
http://i292.photobucket.com/albums/mm25/oiramzic/Kotlovnica/PC040078.jpg

Sada:
http://i292.photobucket.com/albums/mm25/oiramzic/Kotlovnica/Fotografija0079.jpg

http://i292.photobucket.com/albums/mm25/oiramzic/Kotlovnica/Fotografija0082.jpg

Automatika je samo na probnom radu, regulira podno, na vanjskom zidu je neki osjetnik, a sve ostalo korigiram prema uputama, uglavnom, šljaka, temepratura u potkrovlju je od 20 do 22, kako u kojoj prostoriji. Pošto je vani debeli minus, a kuća bez ikakve izolacije, dosta je dobro. Prizemlje se vrti od jutarnjih 17, do dnevnih 23 u najtoplijem dijelu kuće.

Prije:
http://i292.photobucket.com/albums/mm25/oiramzic/Kotlovnica/PC040079.jpg

Sada:
http://i292.photobucket.com/albums/mm25/oiramzic/Kotlovnica/Fotografija0083.jpg

Malo sam škicnuo kroz špijunku na vratima da vidim što se događa unutra, natrpana vrba i jasen.
http://i292.photobucket.com/albums/mm25/oiramzic/Kotlovnica/Fotografija0084.jpg

http://i292.photobucket.com/albums/mm25/oiramzic/Kotlovnica/Fotografija0085.jpg

Svakih skoro 50ak minuta do sat treba otići nabacati malo drva, ako se hoću grijati, jer dok je plamena, imam i temperaturu, čim plamen nestane, može biti i pola peći žara, ništa, temepratura pada odmah ispod 50 u kotlu.

Kotao se drži od 60 do 80, crna pumpa je na drugoj brzini, a onaj regulator sa strane između 5 i 6. Radijatorska pumpa je isto na dvojci, od podnog na jedinici. Držao sam sve na prvoj brzini, ali onda u kotlu nikako nisam uspio dobiti preko 65 C, prevelik gubitak sam imao, povrat iz radijatora se vrtio oko 40 C stalno, sad kad sam pojačao brzinu, povrta je oko 50 C.

Pufer sam držao zatvoren jer ne može peć goniti sve sa ovim drvima. Danas sam našao malo vremena pa sam ga otvorio, peć je bila na 80, u radijatore je šibalo 70, podno se vrti na 40, i sad malo prigušim miš na radijatorima da ide kroz njega oko 60, a ostatak gura u pufer. kad ono ništa, pufer pada temepratura, sad je cijeli na 40C, a kotao se drži na 60C, normalno, sad je pala i u radijatorskom.

Usput, toplinska crpka na bojler nešto sere. Pošto sam vidio da peć ne može sve goniti, bojler sam upalio neka radi preko crpke, kad ono ništa, digne za stupanj, dva i stoji, a ona vitla ko luda. Uopće ne može ugrijati vodu. Temeratura u kotlovnici je od 12 do 15 C, temepratura vode je 8 C koja ide iz bunara u hidrofor, pa onda u bojler.

mcupwr
07.02.2012., 16:41
Ovdje je opisano i ocjenjeno gomilu kotlova. Samo treba čitati stare postove, Zašto baš izbor između ta dva?

Ma jesam prelistao sam već stotine postova, a zašto ta dva te sam našao u ferotermu, ak ima koji bolji od 35kw ja sam za. Već sam napisao u drugom postu da imam centralno na ložu i da nisam doma sa drvima, zato i pitam koji kotao kupiti za drvo ili bar prijedlog koji bi vi kupili koji ste duže na drvima...

mcupwr
07.02.2012., 16:45
"Svakih skoro 50ak minuta do sat treba otići nabacati malo drva, ako se hoću grijati, jer dok je plamena, imam i temperaturu, čim plamen nestane, može biti i pola peći žara, ništa, temepratura pada odmah ispod 50 u kotlu."

Stralis Jel se može znati koji kotao imaš?

ramzay
07.02.2012., 17:01
"Svakih skoro 50ak minuta do sat treba otići nabacati malo drva, ako se hoću grijati, jer dok je plamena, imam i temperaturu, čim plamen nestane, može biti i pola peći žara, ništa, temepratura pada odmah ispod 50 u kotlu."

Stralis Jel se može znati koji kotao imaš?

Stralisov kotao se vrtio od 200 stranice pa na ovamo, jubilarni post 4000 je bio njegov , kasnije imaš moju analizu svega toga što je majstor kod stralisa izgrješio, to nije za vjerovati koliko je tamo gluposti bilo , nakon toga je to sve posloženo da čovjek ima grijanje , da prezimi , ali ima tamo jooooooooš pizdarija .

mcupwr
07.02.2012., 17:34
Stralisov kotao se vrtio od 200 stranice pa na ovamo, jubilarni post 4000 je bio njegov , kasnije imaš moju analizu svega toga što je majstor kod stralisa izgrješio, to nije za vjerovati koliko je tamo gluposti bilo , nakon toga je to sve posloženo da čovjek ima grijanje , da prezimi , ali ima tamo jooooooooš pizdarija .

Hvala za putokaz :).

Zer
07.02.2012., 18:12
ma sve je u ekonomicnosti proizvodnje....svi pakuju kinesku bofl robu i stavljaju svoje ime .... kod roditelja mi jos uvijek eks.posuda koju su postavili 1980godine i nemaju nikakvih problema dan danas

kod mene je 4.godina (koji sam ja sretnik :504: ) i jednostavno na gumi je propisala....

Kako znaš da je na gumi???

Moja reflex, a i kolegina koja je kao i tvoja je na dnu posude dobila rupicu i tu je biježao zrak, zato što (moja) nema mijeh unutra, več membranu u sredini posude učvrščenu s nekim rajfom.
Tako kad je nastala rupica (gdje je biježao zrak, znači na zračnoj strani posude) jednostavno sam zavario rupicu i vozi dalje!!!!!!!!!!
Kolega je svoju mijenjao jer je bila pod garancijom!
Pregledaj ju dobro da i tvoja nema gdje rupicu izvana (baziraj se na dno)!!

plus
07.02.2012., 18:44
mogli bi se i mi drvosječe udružit
btw http://www.udruga-kameleon.hr/tekst/56/
Predloži način, opiši kako, potakni nas nekako, vidiš da imamo jako slabo paljenje - šteta da je to tako...

Prije par dana je bila ideja o udruženom osmišljavanju kvalitetnog kotla i mi smo kak svijeća ne vetru vtrnuli :( - šteta da je to tako...

Pozdrav

duxamir
07.02.2012., 19:00
Prije par dana je bila ideja o udruženom osmišljavanju kvalitetnog kotla i mi smo kak svijeća ne vetru vtrnuli :( - šteta da je to tako...

Pa zasuli nas topovskom paljbom kako je to neisplativo, normalno je da smo se zašutili.
Šta bi drugo?

baustelac99
07.02.2012., 19:03

ajde kad ima zainteresiranih probar ću ukratko ispričat o čem se radi.
radilo se o Holcimovom Forumu o održivoj gradnji. svake godine bude neka druga tema, ove god su bile pasivne kuće.
ali za razliku od ostalih predavanja o pasivnim kućama, kuja su uglavnom puno teorije i malo prakse, ovdje se radilo o dva projekta kuća koje su bile u izgradnji ili useljene.
O kućama su pričali i vlasnici i projektanti.
Prva kuća je u Čepinu kod Os, još uvjek je u gradnji, poprilično nekonvencionalnog izgleda ( sa sjeverne strane zasuta zemljom, a ima i zeleni krov) a na jugu veliki prozori. s obzirom da joj sunce nije dovoljno instalirat će se i toplinska pumpa. ta kuća mi nije zanimljiva.
Druga kuća je negdje kod zaprešića, počela se projektirati negdje 2004-05 kao klasična obiteljska katnica.
Kad je projekt bio gotov pojavio se problem kao grijati kuću.
U blizini nema plina, gazda ne želi drva, loža otpada, struja preskupa. Pa je načuo za pasivne kuće, informirao se, i našao projektanta koji je postojeći projekt prilagodio za pasivnu kuću.
prilagodba je bila sljedeća: umjesto prozora 140x140 stavljeni su prozori 200x200 za što veći zahvat sunca, umjesto 8cm stiropora 20cm, Internorm stolarija sa 3stakla, rekuperacija zraka sa predgrijanjem zraka u zemlji.

kuća ima ventilacijske kanale, rekuperator, te je u zemlju na dubinu oko1,5m položeno 60m specijalnih cijevi. Zrak koji ulazi u rekuperator prolazi kroz te cijevi i grije se na temperaturu zemlje (oko 8stupnjeva). ljeti s ekroz te cijevi hladi.
U rekuperator je ugrađen električni grijač od 1kw za dodatno grijanje ulaznog zraka po potrebi.
NAJVAŽNIJE: kuća nema nikakav drugi izvor topline, nema dimnjaka, nema toplinske pumpe. rekuperator održava toplinu na zadanoj razini.
jedini problem je prilikom useljavanja-kuća je bila hladna a rekuperator je nemože ugrijati pa je gazda kupio obični el. kalolifer i s njim grijao 7 dana danonoćno da temperaturu digne sa 12 na 20 stupnjeva. od tada je temperatura na 20.
u kupaonama je električni bojler i el. podno grijanje.
kuća je oko 200m2 stambenog prostora a troše oko 1000kn struje na mjesec.
POANTA-VAŽNA JE DOBRA IZOLACIJA.
naravno, diler toplinskih pumpi je odmah napomenuo da može smanjit potrošnju sa TP za grijanje vode i tog grijača u rekuperatoru.
na moje pitanje koliki je povrat investicije za TP nije imao odgovor.
kuća nema certifikat za pasivne kuće jer gazda kaže da mu to nije potrebno, dovoljan certifikat su niski troškovi grijanja a ugodna klima.

moj zaključak je da se Tp u pasivnim kućama isplati nikad.
trošak ventilacije, rekuperatora i tih cijevi u zemlji je oko 120 000kn. cijevi su specijalne za tu namjenu, imaju nekakav sloj srebra na sebi protiv razvoja bakterija.

baustelac99
07.02.2012., 19:06
Pa zasuli nas topovskom paljbom kako je to neisplativo, normalno je da smo se zašutili.
Šta bi drugo?

ja sam baš mislio pitati di je ta ideja zapela.
Kad sam vidio ramzayeve slike Robijevog vbr-a i ww termov etažni štednjak, odmah mi je ošla ideja za samogradnju relativno jeftinog i jednostavnog kotla. jedina mana bi mu bila potreba za čestim loženjem, ali vjerovatno bi se i to moglo poboljšati. probat ću ga uskoro malo razraditi i skicirati.

Lee Champa
07.02.2012., 19:08
PLANDON, u #5168 pišeš o ventilatoru kak radi non stop!
Centrometalova automatika radi nešto slično. Kad nestane drva ventilator vrti dok temp. dimnih plinova ne padne ispod temp. vode u kotlu pa još od 0 - 180 minuta. Tražim rješenje da isključim ventilator. Za sada ostaje ideja o utegu na šipki koji tone sa razinom drva u ložištu i na kraju djeluje na prekidač.

SASASE: Ono sa KNO3 je zanimljivo, samo pazi da te policija ne pogleda poprijeko zbog količine:D

ramzay
07.02.2012., 19:09
http://img714.imageshack.us/img714/7315/podsvojostrehokotao.jpg

Dečki ovako naši prvi susjedi na sličnom forumu zamišljaju kotao u SSM verziji, a Robijev VBR je napravio pravu buru na istom forumu.

Hvala forumašu STEPSKI na korisnom linku .

Nadam se da će uskoro kolega Malčer postaviti filmić od par sekundi sa Robijevim VBR om i automatskim hranjenjem na chips ili ljuskice lešnjaka.

baustelac99
07.02.2012., 19:13
Dečki ovako naši prvi susjedi na sličnom forumu zamišljaju kotao u SSM verziji , hvala forumašu STEPSKI na korisnom linku .

koliko treba biti visok dimnjak za takav kotao da bi imao dovoljno vučenje?
s obzirom da dimni plinovi idu gore-dolje, nije im lako izaći van.

drugo pitanje: kud se stavlja papir i sitno drvo za potpalu? dali ima rešetku ili se loži direkt na šamotu?

sasase
07.02.2012., 19:21
PLANDON

najverovatnije je ovaj kontroler
imam i korisnicki i servisni manuel ak trebas

http://tech-controllers.com/tech-st81zpid-produkty

sasase
07.02.2012., 19:25
SASASE: Ono sa KNO3 je zanimljivo, samo pazi da te policija ne pogleda poprijeko zbog količine:D

ma ne govorimo o velkim kolicinama i nije za eksploziv neg za raketne motorice
secer i salitra do jeseni imam mir sad stim

ramzay
07.02.2012., 19:29
ma ne govorimo o velkim kolicinama i nije za eksploziv neg za raketne motorice
secer i salitra do jeseni imam mir sad stim

uguglaj Richard Nakka i ostavi klincima upaljen komp , za pol godine če savršeno govoriti i pisati engleski , samo pazi da ne budu i depilirani , iz iskustva govorim.

plus
07.02.2012., 19:33

Dečki ovako naši prvi susjedi na sličnom forumu zamišljaju kotao u SSM verziji , hvala forumašu STEPSKI na korisnom linku .

Jebiga !!! opet je tuđe bolje neg' domaće, zgledi mi da je g. ramzay na tu smoju skicu prefletno pozabil :confused: :confused: :confused:, a ja sam svojevremeno skiciral (ne da mi se listati po forumu u rikverc pa ponavljam stari crtež) ovak' :D

http://i137.photobucket.com/albums/q205/mikrosom/Primitivna.jpg

baš tak nacrtal sam iz moje SSM glave, iako nemem pojma kaj mi prvi susjedi delaju :D

Nego, ekipa idemo mi nekaj korisnoga meni napraviti :D

Napominjem ako se netko ne želi javno eksponirati ispraznil sam poštanski sanduk i drage volje primam na PP ponude:

Dakle poštovani forumaši tko se od Vas profesionalno bavi - neka mi se javi - s montažom solarnih sustava i naravno ima pumpu za punjenje solarne tekučine, tražim majstora da mi to namontira i na kraju da mi da račun s štambiljem tako da ja mogu imati jamstveni rok na kupljenu opremu od 7 godina! (Nije pretjerano ako tražim da i majstor mi da jednak jamstveni rok na izvršene radove montaže :D )
Naravno ja budem napravio svu pripremu nosača na južnoj strani kuće.

Nadam se da ima netko ko je profi pa da to napravimo kak spada i bude garancija 7 let !

Pozdrav

mcupwr
07.02.2012., 20:03
Pregledao sam dosta toga i mislim da ću kupiti centrometalovu peć od 35kw.
Da li da je obložim iznutra sa šamotom? (to je kaj se tiće metalurgije)
Također vidim da vas muče automatike (elektronika) za nadzor i kontrolu temperatura. Kaj se toga tiće to za mene nije problem, već sam složio jedan termostat za kolegu koji mu kontrolira temperaturu u kući sa mogućnošću podešaenja temperature u odnosu na vrijeme u toku dana i to samo preko miš ventila (troputni), miš ventil se polako otvara i zatvara (0-100%) i tako regulira temperaturu u kući. Već mu dvije zime radi bez brige. Mene to nije zanimalo pošto sam ja bio uljaš, stisneš gumb i to je to, no izgleda da to i mene čeka....
Uređaj kao takav se da nadograditi i softverski i hardverski tako da može raditi kako god se zamisli.. mogu se postaviti i sonde za tlak itd.
Zanima me kako je sada riješeno upravljanje sa miš ventilima , većinom su mi rekli da se on ili otvori ili zatvori do kraja ili ga rukom namještaju na određeni postotak propuštanja, imali kakva tvornička automatika koja bi radila kao ona moja gore ili ih one samo otvore ili zatvore?
Ono što hoću reći jest da možemo složiti regulaciju kakvu trebamo bez puno novaca i koja se uvijek može mijenjati u hodu, a ne kao ona koju kupiš i kakva je je, a za kontrolu centralnog na drva ih je jako malo koliko sam vidio po trgovinama...

mali proizvođač
07.02.2012., 20:07

Dečki ovako naši prvi susjedi na sličnom forumu zamišljaju kotao u SSM verziji, a Robijev VBR je napravio pravu buru na istom forumu.

Hvala forumašu STEPSKI na korisnom linku .

Nadam se da će uskoro kolega Malčer postaviti filmić od par sekundi sa Robijevim VBR om i automatskim hranjenjem na chips ili ljuskice lešnjaka.

Što bi bilo kad bi se na mjestu vrata za čišćenje namontirao ventilator koji bi malo ubrzao plinove?
Nisam stručnjak za to ali neka logika ??

plus
07.02.2012., 20:08
ajde kad ima zainteresiranih probar ću ukratko ispričat ............
-----predavanja o pasivnim kućama, ---su uglavnom puno teorije i malo prakse, ovdje se radi-- o -----
O kućama su pričali i vlasnici ----

Ispričavam se što sam vrlo drsko prekrojio tekst od kolege s foruma, tekst je ok i zato ga s veseljem koristim kao uvod za kratku recenziju :D:

Tridesetak godina ja i moja obitelj stanujemo u montažnoj obiteljskoj kući Marles S-404, koja se sastoji od 3 sobe, kuhinje, kupaone, hodnika i ulaznog pred prostora / tzv. vjetrolova.

Naše prvo grijanje je bio u kuhinji Kaloreks na drva, a u dnevnoj sobi gusnati obzidani kamin, s ulazom hladnog zraka iz podruma, mogućnost otvorenog ložišta - preljepe i nezaboravne uspomene s njim imamo (sad je u klijeti u vinogradu). Priprema tople vode kupaonska peć 80 lit na drva i smeće.

Drugo grijanje, centralno grijanje na drva i ugljen, peć u podrumu bez puffera. Priprema tople vode kombinirani bojler 80 lit centralno ili struja.

Potrošene su 2 peći i 2 bojlera.

Od 31.10.2011. je treća peć na drva (bivša nafterica koju sam predelal) + puffer 1200 lit SSM, a PTV je zmešano:malo na struju malo na drva :D.

Da zaključim sve te "lupinge" kupil sam prije par dana solarni komplet - z garancijom na 7 let (rima pa mi štima) čim ševa zapjeva to namontiramo i dalje ja to studiozno pratim. Ak je sve Ok onda dokupim još koju vakumiranu cijev :D da se i grijem a ne samo kupam sve dok ima sunca na bistrome nebu.

Trenutno je oko mene par dana vani zrak na minus 7, 5 do minus 11, a ja i supruga vu kratkim rukavima po stanu. Za to vrijeme se uglavnom svadimo kak vragi jer ona meni bezobrazno zapira ventile na radijetorima i ponavlja kak papagaj - dragi vruće mi je. Ja sam popizdil: imam novo grijanje a ne smijem kuriti :cerek: jebiga pišem istinu. Po noći i danu dok smo na poslu ostane delati samo radijator u kupaoni i u hodniku - sveukupno samo dvadesetak rebri, sve ostalo mi žena pozapre ventile, ja dojdem doma prvi iza 14:00 i najdem temperaturu po cijelom stanu od 18-22. Zadovoljni smo.
Sad dok stišće cića zima kurim od 17 sati pa do 21, a dalje smo na milosti i nemilosti puffera. I to bi bilo to.

Ekipa, montažna je hiža dost dobro izolirana i troši malo energije za centralno grijanje na drva :D, to bi bil zaključak.

Srdačan pozdrav,

ramzay
07.02.2012., 20:09
koliko treba biti visok dimnjak za takav kotao da bi imao dovoljno vučenje?
s obzirom da dimni plinovi idu gore-dolje, nije im lako izaći van.

drugo pitanje: kud se stavlja papir i sitno drvo za potpalu? dali ima rešetku ili se loži direkt na šamotu?

Ne kažem da je ovo dobro nisam komentirao ništa ni kod njih ni ovdje, proljetos sam ovdje stavio presjek Buderusa koji se prodaje kao proba u mađarskoj i ovo je neka kompilacija .

Sad mogu opaliti malu kritiku onoliko koliko vidim iz skice i koliko pratim slovenski forum, ima rešetku kroz koju stvar gori prema dolje i bočno , mogli bi ga po tome svrstati u potpuno pirolitički kotao osjetljiv na mokra drva.

Sekundarni zrak je predaleko i bude vrlo brzo zatrpan pepelom , mora biti bočno i odozgor i zbog toga što su plinovi bogati katranom u gornjoj zoni tunela

Po karakteristikama gore dolje pa gore , moglo bi biti problema sa pripalom , i visinom dimnjaka , ako se na napravi by pas kao na BOSCH 2000, i upravo me je taj jebeni BOSCH zaustavio, dok se ne istestira nema smisla ništa raditi jeftinije od njega teško da se može napraviti , a ja imam manje od 1000 sati rada sa tim kotlom , SASASE ima dva tri puta više i veliku pizdariju s njim, izgoreli rost , druga iskustva nemam nitko se nije javio da ima BOSCH 2000

O Magmi 10, kao uzorku po kome treba raditi dosta pisao proljetos , tada je PLUS napravio idejnu skicu a Malćer razradio detaljno SSM kotao.

Smatram da je u SSM jako teško organizirati izradu vitalnih dijelova koji su u dodiru voda čelik vatra ( zavar)

sasase
07.02.2012., 20:13
uguglaj Richard Nakka i ostavi klincima upaljen komp , za pol godine če savršeno govoriti i pisati engleski , samo pazi da ne budu i depilirani , iz iskustva govorim.

engleski znaju vec odavno, kaj se deplacije tice za to nema beda oni su vise teoreticari
a ja sam svoju depilaciju odavno odradil tak da ni straha :rofl::rofl:

ramzay
07.02.2012., 20:41
http://imageshack.us/photo/my-images/651/ek4.mp4/

Nadam se da je Robijev VBR na filmiću , a ne neka bujna plavuša , ustvari pitam se
što je bolje za zagrijavanje kad je vani -10C.

Dopuna nakon dobronamjernih komentara VBR tu radi sa 35 kW , a Robi kaže , i ja mu vjerujem , da plavuša ne može razviti više ud 200 W , možda u finišu 350 W, ako je dobro utrenirana i razrađena.

Znači VBR bolje grije.

plandon
07.02.2012., 20:44
PLANDON

najverovatnije je ovaj kontroler
imam i korisnicki i servisni manuel ak trebas

http://tech-controllers.com/tech-st81zpid-produkty

http://www.defro.pl/en/download/instrukcje-obslugi/nowe-sterowniki/doc_download/6-defro-ru
ovaj tu je;mada je to sve slično

Tu negdje i moj kao i centrometalov ima vrijeme gašenja,oko 3 sata.
Pokušat ćemo nešto smislit da ga opametimo,možda nekaj i elektroničari zarade.
Po onome kaj su naveli "micek" je bolja i jeftinija varijanta ovih naših mozgova

baustelac99
07.02.2012., 20:46
PLUS, koji model marlesa imaš?

te starije kuće su imale 12-13cm izolacije koliko znam. a danas sve montažne imaju duplo više.
na podforumu Montažna kuća sam pročitao da sretna vlasnica kuće od 100tinjak m2 plaća 200kn plina mjesečno.

Ramzay, dali i kamin-peć Wesso ima isti princip izgaranja kao magma?
http://www.pevec.hr/proizvodi/bijela-tehnika-mali-kucanski-aparati/bijela-tehnika/peci-na-kruta-goriva/kamin-weso-2782/

edit, sad vidim da je S404

plandon
07.02.2012., 20:54
Stralis!
Kakav je dimnjak za taj vaš buderus?
Kada sam skoro kupio taj kotao ovi me skoro silovali zbog dimnjaka;kao da su dimni kanali na njemu kilometar dugaćki....
Susjedi koji ga imaju nemaju problema sa njim,samo lože po bosanski i imaju jako dobru mikrolokaciju i dobar cug dimnjaka(odrukativno).Naprotiv zna im i često hladiti kroz izmjenivač.

mali proizvođač
07.02.2012., 20:56
STVARNO MOLIM POMOĆ
Čitam i čitam ovaj forum, a sa strane pomalo i druge kako bih izbjegao svoju raniju pogrešku, a vjerojatno i pogrešku većeg broja ljudi, ali...
Imaki smo prvo "Štadlericu" nakon nje Viadrus U 22, a sad moramo kupiti nešto novo.
Baš zbog toga a i limita u novcu ( 7 000 kn) teško je naći nešto pametno. Protegnulo bi se i do "ULTIME" ali je ogranićenje dimnjak (sredina rupe na 112 cm od tla).
Za pufer nema novaca pa bi zbog toga trebalo ipak biti veće ložište kako ne bi išao netko baš svaki sat nametati drva (Bosch 2000).
Potrebno mi je prema proračunu i iskustvu peć od 25 - 26kw kod loženja na drva.
Trebala bi imat veće ložište, dobro iskorištenje i da je prema EN 303-5 u kategoriji 3 jer ipak ne bi želio previše trovat susjede.
Znam da tražim previše ali obzirom na veliko iskustvo i znanje po ovom pitanju nekoliko forumaša a posebno gospodina Ramzaya molim Vas za neke prijedloge.
Puno hvala

Cjenjeni kolege stvarno vas najljepše molim za savjet jer mi stari kotao pušta vodu, a obzirom na vrijeme i najavu baš se nebi smio previše igrati jer su mi i mala djeca u pitanju

ramzay
07.02.2012., 21:07
Cjenjeni kolege stvarno vas najljepše molim za savjet jer mi stari kotao pušta vodu, a obzirom na vrijeme i najavu baš se nebi smio previše igrati jer su mi i mala djeca u pitanju

Unatrag nekoliko dana netko je opisao kako se buši nova rupa u Shiedel dimnjaku, štemerica mali borer i rupa do rupe , sat dva posla ,

Ultima mi se čini ok, testirao sam je na početku sezone , budem sutra vidio kako fura grijanje kod ovih -10 C

mranderson
07.02.2012., 21:07
http://imageshack.us/photo/my-images/651/ek4.mp4/

Nadam se da je Robijev VBR na filmiću , a ne neka bujna plavuša , ustvari pitam se
što je bolje za zagrijavanje kad je vani -10C.
mmmmmmmmmmmmm :D
ovo izgleda super, stoviše predobro... iskreno, sve si nekak mislim, ak se na taj Robijev VBR ne može monitirati neki sustav za centralno, nah, pa kaj taj VBR onda nije jednostavno prejak, pa to se vjerojatno sve tak užari da na 10 metara od Robijevog VBR-a imas osjecaj da te nesto peće??
a što je bolje za ovih -10C, možda oboje, VBR i plavuša ;) :lol: ??

ramzay
07.02.2012., 21:11
Ramzay, dali i kamin-peć Wesso ima isti princip izgaranja kao magma?
http://www.pevec.hr/proizvodi/bijela-tehnika-mali-kucanski-aparati/bijela-tehnika/peci-na-kruta-goriva/kamin-weso-2782/

Nema nikakve sličnosti WESSO i Magma 6 su iste peći , a desetka je usprkos problemima sa potpalom mercedes, zna se naći na njuškalu za parsto kuna.

plandon
07.02.2012., 21:14
Poštovani g. Plus nešto slično ja prerađujem i eksperimentiram na svom poljaku samo što on ima vodoravne tave za odvod dima.
Pregrada je za sada od pločevine koja tjera dimne plinove dolje iza pa na sekundarni zrak(upuhuje ga ventilator preko "sonde" ssm varijante,ima nekaj šamota.
Kotao se preporodio dovodom sekundarnog zraka u bilo kojoj varijanti(bilo ih je više)
Puno manje katrana i bolje izgaranje,duži interval između trpanja drva,a manje ložište!

baustelac99
07.02.2012., 21:17
Nema nikakve sličnosti WESSO i Magma 6 su iste peći , a desetka je usprkos problemima sa potpalom mercedes, zna se naći na njuškalu za parsto kuna.

imali smo wesso nekada dok sam bio klinac, dobro je grijala dok nije pukla (neadekvatno gorivo pri potpali)

heksogen
07.02.2012., 21:19
ramzay molim da postavite link od naših susjeda

sasase
07.02.2012., 21:23
Unatrag nekoliko dana netko je opisao kako se buši nova rupa u Shiedel dimnjaku, štemerica mali borer i rupa do rupe , sat dva posla ,

Ultima mi se čini ok, testirao sam je na početku sezone , budem sutra vidio kako fura grijanje kod ovih -10 C

nema potrebe mali fleks i sajba za plociice i ide ko u puter

plandon
07.02.2012., 21:24

Imate u Sesvetama u merk..u još jedan ovdje spominjani vw kotao 26kw mislim da je stariji HS model oko 8k kuna.
Žao mi je kaj ga ja nisam uzeo.
Ako nisu novci problem držati se tog proizvođaća za klasične kotlove.

sasase
07.02.2012., 21:24
ramzay molim da postavite link od naših susjeda

http://www.podsvojostreho.net/forum/viewtopic.php?f=28&t=42056&start=0

plandon
07.02.2012., 21:29
nema potrebe mali fleks i sajba za plociice i ide ko u puter
ili kruna u fušu nekih 200,300 krznjenaka, kod prijatelja ispalo oriđiđi;i mene taj posao ćeka.

ramzay
07.02.2012., 21:43
Stralis!
Kakav je dimnjak za taj vaš buderus?
Kada sam skoro kupio taj kotao ovi me skoro silovali zbog dimnjaka;kao da su dimni kanali na njemu kilometar dugaćki....
Susjedi koji ga imaju nemaju problema sa njim,samo lože po bosanski i imaju jako dobru mikrolokaciju i dobar cug dimnjaka(odrukativno).Naprotiv zna im i često hladiti kroz izmjenivač.

Pogledaj postove 4529 pa dalje to je koliko ja kužim jedna od nakompleksnijih kotlovnica na ovom forumu, kotao na drva , spremnik radijatorski krug, podno grijanje , toplinska pumpa i solar u perspektivi.

Taj tip kotla nije osjetljiv na dimnjak ( 200 mm shiedl visine 8 m ), ja ga ne doživljavam kao kotao koji ima kilometarske kanale , prije bih rekao da mu se iz pepelnice vidi kroz dimjaću.

plandon
07.02.2012., 21:52
Pogledaj postove 4529 pa dalje to je koliko ja kužim jedna od nakompleksnijih kotlovnica na ovom forumu, kotao na drva , spremnik radijatorski krug, podno grijanje , toplinska pumpa i solar u perspektivi.

Taj tip kotla nije osjetljiv na dimnjak ( 160 mm shiedl visine 8 m ), ja ga ne doživljavam kao kotao koji ima kilometarske kanale , prije bih rekao da mu se iz pepelnice vidi kroz dimjaću.

Niste me razumjeli,znam da se vidi dimnjaća,ali očito ima problema sa dimnjakom ako mu je žar nemože probiti zrak iz donje zone i sami ste rekli kada ste došli kod gospodina da ste čaćkali po rešetki,jako je osjetliv na pepeo u dimnjaći,možda se tu guši,treba čisti svaka 3-5 dana ovisi o kvaliteti drva.

Stralis
07.02.2012., 22:08
Dimnjak je 200 mm, visina 785 cm (okinuo sa vrha do dna distomatom).

Što se tiče čišćenja, dimnjača se čisti svaki tjedan, većinom subotom ujutro, onda otvorim i ona vratašća na izlazu iz kotla u dimnjaču, očetkam sva rebra u kotlu i onda podkurim.

Trudim se makismalno, ali ništa. Evo baš i večeras, od 8 do maloprije sam kao idiot visio u kotlovnici, najprije zatvorio radijatorski krug i ostavio samo podno neka tjera, jer sam grijao bojler. nakon dobrih sat i pol uspio sam ga zagrijati na 52 C. onda sam sve zatvorio, neka se voda u kotlu zagrije bar na 80 tako da u radijatore uleti što vrućije. To sam čekao nekih 15ak minuta, jer je kotao cijelo vrijeme bio na 60, a grijao je samo bojler i podno, a vatra skače na sve strane. Pustio sam samo u radijatorsko i naravno, kotao je pao kroz par minuta na 60, temepratura u radijatore je bila oko 50, a povrat 20. Izgubio sam živce, natrpao kotao do kraja, otvorio podno i pišem sad ovdje što se događalo. Jednostavno mi dođe da pripeljam traktor pred podrum, svežem sve sa sajlom i izvučem van, jer ovakvo grijanje više nema smisla, da dnevno provodimo u kotlovnici po 5-6 sati, nekad čak i više, u noći se tata ustaje oko 2, ja oko 5, da bih onda opet natrpao oko pola 8, nema smisla.

mali proizvođač
07.02.2012., 22:25
http://www.njuskalo.hr/peci/pec-solid-g-oglas-4456185
Ovo je peč iz Vodotehne (ako sam uspio posložiti fotku)
Što mislite o njoj i ???

baustelac99
07.02.2012., 22:29
Nisi uspio staviti fotografiju. jel se radi o V-energy solid max kotlu?
Trebala bi biti bolja od ljevanih kotlova, ima dulji put dimnih plinova stoga bi i iskoristivost trebala biti bolja

mali proizvođač
07.02.2012., 22:30
http://www.njuskalo.hr/slika-big-11538049.jpg
Ovo je peč iz Vodotehne ako sam uspio posložit fotku.
Što mislite o njoj?'?

Stralis
07.02.2012., 22:32
Upravo se vratio iz kotlovnice. U kući 19 C.

Stanje u kotlu:
http://i292.photobucket.com/albums/mm25/oiramzic/Kotlovnica/Fotografija0090.jpg

Temperatura kotla, "visokoh 60":
http://i292.photobucket.com/albums/mm25/oiramzic/Kotlovnica/Fotografija0089.jpg

Crna pumpa:
http://i292.photobucket.com/albums/mm25/oiramzic/Kotlovnica/Fotografija0087.jpg

Razdjelnik:
http://i292.photobucket.com/albums/mm25/oiramzic/Kotlovnica/Fotografija0088.jpg
Radijatori, ulaz 52, izlaz 38, podno ulaz 37, izlaz 30.

duxamir
07.02.2012., 23:16
http://img192.imageshack.us/img192/9867/070220122367.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/192/070220122367.jpg/)

http://img714.imageshack.us/img714/1561/070220122368.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/714/070220122368.jpg/)

upravo slikano,
vani -11
u kući 24-26
polazni vod ca. 65
povratni vod ca. 50

mali proizvođač
08.02.2012., 02:11
Evo peči iz Vodotehne
http://www.njuskalo.hr/image-big/peci/pec-solid-g-slika-11537860.jpg

http://www.njuskalo.hr/slika-big-11539710.jpg

http://www.njuskalo.hr/peci/pec-solid-g-oglas-4456185

karakteristike i shema pogled kroz gornja vrata i ložište