PDA

View Full Version : Centralno grijanje na drva

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

Zvon
11.08.2012., 09:16
Kolega Ramzay, ne slažem se s tobom u vezi kurenja drva u budućnosti. No sve mi se nekak čini da tak i bude.
Naime, vjerojatno imaš pravo u vezi tehnologije, no čim se tehnologija i industrija umiješa, gotovo je s jeftinoćom.
Ekologija je pozitivna stvar, sve dok nejde ruku pod ruku s industrijom i kapitalizmom, odnosno sve dok je njima u opoziciji. Čim krenu u istom smjeru, više nisam siguran u njezine (plemenite) ciljeve.

Drvo je, oduvjek, bilo sirotinjsko gorivo, baš zato jer je trebalo puno truda. Kad toga nestane, nema više prednosti, niti razloga za ovu temu. A nestat će onda i novaca za kupnju tog industrijskog goriva, pa će se grijati samo oni koji si to mogu priuštiti. To pak vodi opet u totalitarizam odnosno "novi svjetski poredak", jednako kak i ovi eksperimenti s GMO hranom. No to je druga tema

mranderson
11.08.2012., 09:32
PLIN JE ZAKON ??? da li baš .

U svom ne znanju ne vidiš dalje od svog nosa , a probleme koje si dotakao na svjetskom nivou rješavaju vrhunski umovi i najbolje plaćeni znanstvenici.

Ova ljudska civilizacija se suočava sa nestankom energije i traže se alternative za preživljavanje , jedna od najradikalnijih alternativa je preseliti čovječanstvo u toplije krajeve , to ne bi bila prva seoba naroda , koja nažalost obično završava sa proljevanjem puno krvi.

Malo manje radikalne alternative su obnovljivi izvori energije, od kojih je korištenje biomase , a pogotovo cjepanica najgora moguća varijanta .

Zaštooo???

1 , Drva koja siječemo i kurimo su počela rasti za vrijeme Marije Terezije i imala su stoljeće nafte vrijeme da porastu.

2. Drva koja mi sad posadimo , a da li ih uopće sadimo , još neće moći koristiti naši praunuci .

3. Izgaranjem drva nastane toliko štetnih produkata da nam zbog toga prijeti veća katastrofa nego od nuklearke.

Daleko je bolja varijanta drvo preraditi u proizvod , a piljevinu sprešati ili otpadno drvo samljeti u chips.

Država se na razne načine brine za svoje građane , za njihovo zdravlje , mislim uređena država , a ne ova naša .I njemački zakon o zaštiti zraka 2014 godine gasi jako puno loših kotlovnica i daje pravac u kom treba ići.

U prvoj fazi je to pellet ili chips , a u drugoj fazi kroz par godina kemijski obrađeno drvo u kom ne bude katrana. Takav " Crveni drveni ugljen " ili Toreficirano drvo če se koristiti za izgaranje u malim ložištima , a katran i slični proizvodi će se koristiti u industrijskim ložištima ili za daljnju kem.preradu.Slično tako će se kemijski obraditi i ugljen , maknuti sumpor i katran iz njega i sbriketirati ga .

Plin kao takav nije energent budućnosti , odnosno bude preskup za direktno izgaranje i zagrijavanje , ali u kongeneraciji je sigurno energent budućnosti , znači tendencija je niz malih plinskih toplana energana i to pod uvjetom da Putin ili neki drugi Putin ne kaže Njet.

Jer dozvolite i taj gladni napaćeni narod u Sibiru ( ako se radi o plinu ) želi vidjeti na stolu rajčicu proizvedenu u grijanom plasteniku i živjeti u toplom domu.

Toliko o plinu

Gospodine ramzay znate i sami da vas jako cijenim, ali ne slažem se tu sa vama.
Konkretno ja kupujem drva od šumarije, znači, ne odem u šumu i ko lajbek srušim najljepše drvo, nego kupim, 'srušim' drvo s kojim nešto nije bilo u redu, ili je naznaka bolesti na njemu ili se iz nekog razloga počelo sušiti. ovo da šumarija ne vodi računa o drvima, nah da, ne vodi, ali svejedno postoji određeni pomaci, a vjerujem da budu svake godine sve veći i veći pomaci nabolje, nadam se...

Meni puno više ljuti što 'kreteni-budale-imbecili-luđaci!' bace opušak kroz prozor jurećeg auta jer se njima puši i time izgori ne znam koliko šume i drveća!
Ovo da ja, moje kućanstvo zagađuje okoliš, zagađuje, ali vjerujem niti približno toliko koliko jedna tvornica zagađuje! ja stvarno ne znam grad područje za život u kojem nema neke tvornice, a tko kaj njih, u našoj državi, pita za zagađivanje ili slično!
Da znam da postoje zakoni, ali nitko ih ne provodi provjerava, Hrvatska ima predivnih zakona, samo što se nitko toga ne pridržava!

i ovo da se drvo preradi u proizvod, a koji je to proizvod?! daska, krevet, kuhinja? pa kaj to, proizvod, ne bi mogao biti od plastike ili karbona ili... ? bezveze, konkretno ja, živim u području gdje drva ima, i sad bi se ja grijal na nekaj čega nema...
svaka čast suncu ali, zasad je to preskupo, barem meni je! a i pitanje je zašto je tako skupo!?! mislim, ako se 'furamo' na očuvanje planeta, područja u kojem živimo, pa jel se onda ljude odbija, ili privlači na to :ne zna: ? Znam da je vani krenula inicijativa, čak je nešto, koliko ja znam, i Split pokazivao neke 'pokušajčiće', ali mislim da sunce ne bude kod nas iskorišteno, u većini, još 500 godina... Svaka čast gospodinu Plusu, ali iskreno, bojim se da bude se on slabo grijal na sunce po zimi, ovo sad po ljeti, vjerujem da si grije toplu vodu za tuširanje, ali po zimi mislim da snaga sunca kod nas nije dovoljna, ponavljam ja sam laik, i samo iznosim svoje mišljenje, neki će mi čak reći i da sam budala, možda i jesam, ali barem se usudim nešto napisati, reći...

Ovo da nema plina, ili da bude Putin zatvoril pipu, mah, isto bezveze, a od čega bude živel putin, od vojske, ili od možda drva kojeg bude izvozil? Zatvoril bude on pipu, ali samo na par dana usred najveće zime da pokaže ljudima koliko smo zapravo ovisni o njemu...
Postoje i 'stučnjaci' koji tvrde da su izvori nafte, plina samoobnoviljivi, istina da se vjerojatno radi o stotinama, milijunima godina ali su obnovljivi, navodno...
Ovo da ničega nema, ma jebate tu u Hrvatskoj budem još malo morao dignuti ruku i pitati mogu li prdnuti u vlastitom domu, jer će me to naravno koštati...
Žalosno je da nas je ta bagra, političari uspjela uvjeriti da sve ide k vragu, i da ničega nema, pa čak ni posla, i sad mi papci plešemo kako oni žele, kaj got. Osobno sam uvjerenja da budu ljudi, pametni ljudi, uvijek našli neko rješenje, a ovo o regulama ovim, o regulama onim, pa to je samo za njihovo, političarevo dobro!

Znam da sam se sad raspisal o nečemu čemu ne treba, ali jednostavno mi sve to ide na ku..c! Dajte mi recite jednog, ali jednog političara kojemu je, zbilja, ne samo za televiziju ili za vrijeme izbora, stalo do ekologije, planeta, mjesta u kojem živi!? jednog!??! Da opet sam ljut, jesam, pa ljudi, gospodine ramzay, znam da ste me 'obrisali' da odj.bem sa tim gusnatim kotlom, ali, iskreno, tko bude dao ljudima razliku u novcu, i samo da mi nitko sad ne veli usporedbu o autu, jer ljudi ne mogu ni 500 m prošetati a da ne upale to 'govno', koje gle čuda je potrošilo koliko energije ove planete na kaj? Da ne bi bilo gle budale pa niti auto ne podržava, da podržavam ga, ali ne za odlazak u grad po 1 kruh, 1 pivu i 20 deka salame! ili na subotnju kavu u gradu, Baš me zanima, kad se bi to dalo izračunati, koliko se energije troši na takve relacije od par kilometara :rolleyes: Svi se bunimo na škembe, a da bi prehodali par stotina metara, ne daj Bože par kilometara, e to ne...!

Gusani kotao, Viadrus 23kw (zadovoljava potrebe 99 posto, kućanstva, čak je i prejak) cca 5.399,10 kn kn sa PDV-om, ajde dobro postoji i taj 2000B, meni osobno, ja sam ga gledal, ko laiku, ponavljam ko laiku!, ne miriše ni malo!
Jebate ja sam dobil dojam da u taj 2000B nek 'spustim', čitaj bacim malo jače suk, ili ti ga komad drveta, da bude pukel barem jedan dio, ako ne i 2!
Meni, ko laiku, ponavljam, ko laiku se puuuuuuuno više sviđa Ultima II, imaju je u Ferotermu (nadam se da sam dobro zapamtio ime dućana) u Sesvetama, kak je rekel gospodin ramzay, punjenje s prednje strane, po meni manje dima u kotlovnici, manje mirisa ložaća po šunki, a i ima 100L vode u sebi (ova od 36kw) a to vele znalci da je dobro, odlično.
A ta šamotna ploča, pa za boga miloga, koliko to košta, 100kn, i kit za visoke temperature dođe 27kn, i gotovo za 5 minuta! ili :ne zna: ??

Ali svejedno, ljudi ko ljudi, sad su po ljeti na moru, troše pare, i doći će jesen i onda će početi razmišljati o zimi, grijanju, i kaj će im bolje zvučati, Viadrus koji ima cijelu godinu, od 23kw, cijenu cca od 6000 kn ili Ultima II koja će za koji mjesec za 24 kw zahtjevati i 8500kn!? da reći će neki, pa to je 'samo' 2500 kn, je samo 2500 kn, ali danas se treba diviti ljudima, koji su poštenim načinom, stekli svoje novce i imaju 2500kn viška...
Kotao na biomasu, pelet, eh to je jos veci omjer 6000:18000 opet 12 tisuća razlike.
Kotao na pirolizu sa lambdama, čitaj koji nekaj vrijedi i mogao bi raditi dobro, to je omjer 6000:25tisuća kn! znači 19000 kuna više, eh, ja osobno, ovih dana mogu samo sanjati takvu razliku u novcu :( a vjerujem da i dosta novih potencijalnih kupaca kotlova.
Ja vjerujem da je taj kotao od 25000kn bolji, sa lambdama, ponavljam sa lambdama a ne ovi polu-porizvodi (polu-pirolize), ali da je bolji 3x bolji (koliko je skuplji), e to, oprostite mi na mišljenju, nije nikad! A i neka se gospodin ramzay ne naljuti, ali što ga nije ugodno iznenadio Viadrus, spojen na pelet set :ne zna: ?

mcupwr isto sad piše da 2000B od 45kw, znači najjači model 2000B, ima otvor s prve strane, nisam to znao, super ak ima (ali ja mislim da nema!), ali ti jebe.i jebe.i trgovci, pa ja zbilja ne znam u kaj oni sviraju, nigdje ali nigdje se ne može vidjeti taj kotao!?! bezveze... a i cijena, je sad ona je cca 8000kn, ali za mjesec-dva bude 11 000, a da ne govorim da na tu 'zvijer' treba obavezno, ponavljam, obavezno spremnik (5000kn), treba ekstra pumpa (poželjno alfica od 1000kn), treba majstor koji je zbilja tata-mata a takav majstor isto košta (cca2500kn), ufff...

Ja se ispričavam, ponajprije gospodinu ramzayu, moja beba je malo spavala, tata je ustao na lijevu nogu pa, svima koji su se našli slučajno uvrijeđeni, isprike, nisam mislio ništa loše, zbilja nisam... :cerek: :Pivo:

mcupwr
11.08.2012., 10:54
Dobio sam odgovor od prodavaća koji tvrde da jedini Bosch/Junkers čelični kotao sa prednjim punjenjem je Solid/Supraclass 5000 kojeg u HR za sada nema u ponudi i da je taj kotao je sa vlastittom regulacijom, nekakva polu piroliza, i naj jači je 38kW. http://www.bosch-climate.bg/products/solid-fuel-boilers/solid-5000-w.html Taj me kotao me podsjeća na S121 od Buderusa ...(postavlja se pitanje kako taj kotao podnosi drvo sa 25% vlage).
To znači da se vračamo na početak ili prema ultimi II zbog tih prednjih vrata, a koju bi trebalo "našopati" sa šamotom, a za koji stoji u prospektu da je gorivo kameni ugljen plamenskog ili plamensko-plinskog tipa (31,32), tipa orah I (OI), orah II (OII), u zamjenu se može koristiti ogrjevno drvo vlažnosti do 25%......a na drugom propektu stoji opet ; Brennstoffe: Scheitholz; bis 20% Feuchtigkeit Alternativ: Steinkohle; Koks :504:

Kawas
11.08.2012., 13:56
Ispričavam se kaj uletavamko muha bez glave, no imam jedno pitanje za formaše koji se kuže u tematiku.

Uglavnom, do sad sam imao centralno grijanje na plin, a od ove godine instaliravam kamin za centralno uz postojeće grijanje na plin. Uglavnom, trebam kupiti još jednu pumpu za vodu, pa sam gledao grundfos pumpe, ima više vrsta. Konkretno: http://www.termometal.hr/proizvodi/centralno-grijanje/grundfos-pumpe-za-centralno-grijanje/

Koji model meni treba (kaj zapravo znače ove brojke 25-60; 25-40), te koja je razlika između UPBASIC i UPS modela?

Hvala

malčer
11.08.2012., 14:26
Konkretno: http://www.termometal.hr/proizvodi/centralno-grijanje/grundfos-pumpe-za-centralno-grijanje/Koji model meni treba

Hvala
Prvi mogući odgovor je već na priloženom linku klikom na sličicu br. 2 iza slike pumpe.

Kawas
11.08.2012., 14:37
Prvi mogući odgovor je već na priloženom linku klikom na sličicu br. 2 iza slike pumpe.

Da skuzio sam to nakon postanja, nego razlika up i ups, dal se isplati davat cca 250kn vise za skuplji ups model :S

Lee Champa
11.08.2012., 17:47
......., bitno je što kaže gazdarica kad se guzom oćeše o radijator , mnmmmmmm

I zato da utucam 2-4 k kuna za ladomete, ili rasčlanjene ladomate:ne zna:

ramzay
11.08.2012., 17:59
Dobio sam odgovor od prodavaća koji tvrde da jedini Bosch/Junkers čelični kotao sa prednjim punjenjem je Solid/Supraclass 5000 kojeg u HR za sada nema u ponudi i da je taj kotao je sa vlastittom regulacijom, nekakva polu piroliza, i naj jači je 38kW. http://www.bosch-climate.bg/products/solid-fuel-boilers/solid-5000-w.html Taj me kotao me podsjeća na S121 od Buderusa ...(postavlja se pitanje kako taj kotao podnosi drvo sa 25% vlage).
To znači da se vračamo na početak ili prema ultimi II zbog tih prednjih vrata, a koju bi trebalo "našopati" sa šamotom, a za koji stoji u prospektu da je gorivo kameni ugljen plamenskog ili plamensko-plinskog tipa (31,32), tipa orah I (OI), orah II (OII), u zamjenu se može koristiti ogrjevno drvo vlažnosti do 25%......a na drugom propektu stoji opet ; Brennstoffe: Scheitholz; bis 20% Feuchtigkeit Alternativ: Steinkohle; Koks :504:

Superclass 5000 je pravi pirolitički kotao i traži zaista suha drva , već sam pisao o tome da je po pravilniku dozvoljeno staviti drva vlage 12 % i onda on gori savršeno , na ispitivanu u laboratoriji .

Ovo što navodiš za ULTIMU plamenski i plamensko plinski ugljeni su vrlo slični drvu i zato ona to sve troši bez problema , ono što navodi g Mrandeson je ok za parstokuna se ošamotira dio ložošta i stvar radi kao zvjer , jeftino i dobro.

Ja na žalost nisam uspio istestirati Ultimu već sam pisao o tome. jednostavno naš forumaš Marko nema kud sa energijom i Ultima se pati i guši, da ima spremnik bila bi sogurno u vrhu mojih ocjena , ali ne volim davati ocjene kad nema iza sebe rezultate.

Kupi ULTIMU i moji će ti suradnici to pokrenuti , možemo pro bono postaviti kalorimetre i vidjeti što ona može i što radi sa normalnim drvima.

ramzay
11.08.2012., 18:00
I zato da utucam 2-4 k kuna za ladomete, ili rasčlanjene ladomate:ne zna:

zavisi prijatelju od toga kakva je guza :lol:

ramzay
11.08.2012., 18:14
ZVON i MRANDERSON

Kao čovjek koji grije svoj dom svojim drvima i suši zimske jakne unucima kad dođu sa skijanja na zidanoj peći koja ima spiralu u sebi i zagrije kupaonu na 27 C da ta dva smrznuta štrunfa odledim i ugrijem , potpisujem sve vaše komentare i smatram da su ispravni.

Sa užitkom sam sve pročitao i kao glas naroda mi vaša poruka zvoni u ušima .

Ali ako me sutra netko kao profesionalca , istraživača , upita za mišljenje onda moram poštivati EU normu i moram stati u stavu mirno kad Merkelica donosi zakon 2014.

I taj redosljed je neminovan u roku od 60 mjeseci svio stari kotlovi na cjepanice idu vanm na otpad, u tom periodu se postavljaju pelet setovi ili chips setovi ,

A da se radi na sintetskom gorivu radi se , Švabe su to sve već za vrijeme Hitlera isprobali , a Rusi svu tu opremu odvezli u Sibir , a Ameri su to sve isfotokopirali.

Stvar je vrlo kompleksna , i ide za time da se toreficirano drvo ( uguglati -torrefaction) prodaje kao pelet za kućanstva , a katran i volatili koriste za novo sintetsko gorivo za pogon automobila , uguglajte -dimetileter ili DME fuel

sasase
11.08.2012., 19:04
Bosch Solid 5000 WT KRS= dakon dor pyro

mcupwr
11.08.2012., 19:04
ZVON i MRANDERSON

Kao čovjek koji grije svoj dom svojim drvima i suši zimske jakne unucima kad dođu sa skijanja na zidanoj peći koja ima spiralu u sebi i zagrije kupaonu na 27 C da ta dva smrznuta štrunfa odledim i ugrijem , potpisujem sve vaše komentare i smatram da su ispravni.

Sa užitkom sam sve pročitao i kao glas naroda mi vaša poruka zvoni u ušima .

Ali ako me sutra netko kao profesionalca , istraživača , upita za mišljenje onda moram poštivati EU normu i moram stati u stavu mirno kad Merkelica donosi zakon 2014.

I taj redosljed je neminovan u roku od 60 mjeseci svio stari kotlovi na cjepanice idu vanm na otpad, u tom periodu se postavljaju pelet setovi ili chips setovi ,

A da se radi na sintetskom gorivu radi se , Švabe su to sve već za vrijeme Hitlera isprobali , a Rusi svu tu opremu odvezli u Sibir , a Ameri su to sve isfotokopirali.

Stvar je vrlo kompleksna , i ide za time da se toreficirano drvo ( uguglati -torrefaction) prodaje kao pelet za kućanstva , a katran i volatili koriste za novo sintetsko gorivo za pogon automobila , uguglajte -dimetileter ili DME fuel

Hm, sad se postavlja pitanje; "A gdje smo tu mi?" S obzirom da ulazimo u EU postoji šansa da i nas nagaze sa tim normama i šta onda sa kotlom koji ne udovoljava toj istoj normi!? Eto još jednog poreza na bedake (čitaj siromahe...)

P.S.
Jel ima netko tu Ultimu II osim tog g. Marka , da iznese svoja zapažanja o istoj?

Zvon
11.08.2012., 19:38
Bosch Solid 5000 WT KRS= dakon dor pyro
= Buderus Logano S121 (= ne baš bog zna kaj).

mcupwr
11.08.2012., 19:51
Gledam na stranicama proizvođača Ultime II, oni nikad čuli za ultimu od 35kw..... za njih postoji samo 8-24kw, a naši uredno prodaju od 35kw. Tu više ne znaš tko koga:503:

http://www.cichewicz.com/solid_boilers/wood/922724867.php

P.S.
Nasao sam samo za balkance rade taj tip, blago nama...
http://ro.cichewicz.com/ultima.php?s=ultima

Zvon
11.08.2012., 20:02
mcupwr,
bar smo mi, Hrvati, poznati po nalaženju rupa i zaobilaženju zakona ;)
Mogu donositi zakone kakve hoće, no većina nije provediva. Meni je glupo da se pokušavaju uvesti svagdje ista pravila, jer to jednostavno nemre biti niti funkcionirati. Nismo mi niti veliki, niti bogati da bismo se mogli ponašati ili živjeti poput Njemaca.
Uostalom, svi ovi kotli koji se prodaju pod razvikanim Bosch imenom, su ili češki ili poljski proizvod. Jedan Orlansky ili Viesmann Vitolig ili Solarbayer HVS se prodaju skoro po cijelom svijetu.
Kupi kaj si možeš priuštiti i grij se. Ne sekiraj se za norme, jer to samo znači da se određeni kotli nebudu više prodavali. Ono kaj je postojeće, tak bu i ostalo. Uostalom, još uvijek se, uz većinu novih auta, vidi pokoji Wartburg.
Osim toga, vozni park u Hrvata se opet obnavlja starim i rabljenim autima, pa ne vidim problem da bu to i s kotlima.

ruler
11.08.2012., 20:26
U doba turske vladavine selo je bilo podložno cerničkom agi, a kada je ovaj uveo porez na dimnjake, ljudi su prestali zidati dimnjake iznad krova kako ih haračlije ne bi mogli popisati i tako je Baćindol postao poznat kao “selo bez dimnjaka”.

Ramzay mora stati u stavu mirno iako i on vidi da ide kuka i motika, a stajacemo i svi mi... I nije zahebancija...

http://www.zagrebonline.info/index.php/template-articles/item/513-pad-nataliteta-od-2011-hrvatska-izumire-vise-umrlih-i-razvoda

Demografske projekcije rađene u Državnome zavodu za statistiku kažu da će već 2015. Hrvatska imati od 13 do 20 posto stanovnika manje nego što ih je imala 2001. Dugoročnije su projekcije još poraznije, pa će se prazne školske klupe brzo preliti i na prazne pogone.

Kuzite?

ramzay
11.08.2012., 20:52
U doba turske vladavine selo je bilo podložno cerničkom agi, a kada je ovaj uveo porez na dimnjake, ljudi su prestali zidati dimnjake iznad krova kako ih haračlije ne bi mogli popisati i tako je Baćindol postao poznat kao “selo bez dimnjaka”.

Ramzay mora stati u stavu mirno iako i on vidi da ide kuka i motika, a stajacemo i svi mi... I nije zahebancija...

http://www.zagrebonline.info/index.php/template-articles/item/513-pad-nataliteta-od-2011-hrvatska-izumire-vise-umrlih-i-razvoda

Demografske projekcije rađene u Državnome zavodu za statistiku kažu da će već 2015. Hrvatska imati od 13 do 20 posto stanovnika manje nego što ih je imala 2001. Dugoročnije su projekcije još poraznije, pa će se prazne školske klupe brzo preliti i na prazne pogone.

Kuzite?

Imam dva sina i dva unuka od starijeg sina.

Prije godinu dvije mi je snajka rekla da ta dva fakina mogu učiti svemu što znam , ja sam je pogledao ??? a ona je dodala o svemu ,a onda sam je ponovno pogledao ????? i ona je rekla da o svemu i o ženama .

Dakle do sad smo obradili dinosaure i onaj meteor koji je bubnuo u Meksički zaljev, skontali kako je nastao ugljen i nafta , odjebali vjeroučitelja ,konja koji nije skontao duhovno i materijalno , i sad proučavamo Teslin trofazni sustav , ali aplikacija na njihov autić i romobil.

A kad krenemo na švabice i čehinje , bude nas bude ha ha, samo da je dobrog antracita da nas grije.

europe2seoul
12.08.2012., 03:12

Hm...pa meni to toreficirano drvo izgleda kao najobicniji drveni ugljen. A proces je da prekinu izradu ugljena malo ranije i rade ga na nizoj temperaturi. Usput uzimaju plin i koriste ga da pale to sto gasificiraju. Nije bas neka svjetska tehnologija...mislim mozes to i doma napraviti. A ne vidim bas neku prednost - tocno da nemas katran i slicno ako to nekome prodas ali tamo gdje radis to gorivo imas sve to pa to iskoristavas za podrzavanje tog cijelog procesa. No, ako doma imas kotao na pirolizu onda prakticki imas doma malu tvornicu tog goriva kojeg onda jos usput iskoristis da do kraja izgori a ne da stanes na pol puta i prodas susjedima. Slicna stvar ako imas i najobicniju modernu pec koja ima komoru sekundarnog izgaranja (vec smo pisali o tome na temi) pa opet nemas gadan dim kaj ide van. Jedino za tu tvoju malu tvornicu trebas imati suha drva. A opet ne vidim problem kupiti drva godinu dana unaprijed....npr 2012 za 2013. 2013 za 2014 itd.

mranderson
12.08.2012., 07:25
europe2seoul eto ti se svako malo javiš sa teorijom, koja ne znam čemu je namjenjena osim uvođenju nemira, jesi pročitao moj post? koliko košta takav kotao koji ima lambde i to, pirolizu radi kako spada?
i nemoj mi molim te sada opet se tu kur..ti da ti imaš novaca, a za mjesec-dva bude počela sezona grijanja, a ti i dalje ne budeš imao kotao?! Ti imaš što za sad, kamin, koji istini za volju grije jako, u prostoriji u kojoj se nalazi ali to što se događa u njemu, kakvo je stanje u njemu, ako je 'spojen' ko kotao, da tjera vodu u radijatore, pritom ne mislim na 2 radijatora i ne mislim na samo jedan kat, jer ako se mene pita, tu vam niti centralno ne treba! Svi vi, koji imate tu mogućnost, jedan kat životnog prostora i u kojem se da simulirati jedna prostorija, pritom mislim na povezanost, pa nemate si što misliti, ili kamin, ili zidana peć u ssm varijanti...

Isto vidim, dosta ljudi, ne mislim tu samo na europe2seoul-a, misli da je kotao za centralno isto što i neki 'karolex' šparet na drva, ti fino baciš unutra drva, ona fino gore, grije se cijela kuhinja, pardon kuća i problema nema.
Da super je to, ali da bi se tako grijao, to je tkz 'bosanska metoda' , trošiš jako puno goriva, čitaj drva (Ali istini za volju, imaš čisti kotao, imaš čisti dimnjak, ne znaš što je to katran.) i gdje si opet, negdje ti se u mislima mota, pa jel se nisam mogao grijati na plin, jesi se mogao, ali ne bi ti bilo tako toplo :amen:.

E da bi drvo što dulje gorilo, dosjetili se 'inžinjeri' ajmo dodati što manje moguću količinu zraka (zaklopke, ventilatori, cug-meseri...) u kotao. I da to je opet fucking teorija! svi koji nisu nikad kurili, gledali što se događa sa vatrom kad joj nedaš zraka, počnu i pisati teorije. Vatri se uzme zrak, i ona 'tinja' to više nije gorenje, ako se mene pita, i kaj se događa, da možda onaj komad drveta koji je trenutno na redu za tinjanje, tinja super, jer su se dobre vile šume složile s time, a i vjetar je odlučio da neće 'stiskati' zrak u dimnjak, nego da će lijepo vući van, i stvar, piroliza štima, koliko 30minuta, i na red dođe komad koji je 'gazda' bio lijen iscijepati točno na veličinu malo veće 'čačkalice' :lol: i stvar ne radi, kotao 'čmrlji', katrani i grije kuću manje od bujne plavuše... znači 30 minuta i kasnije ništa :cerek: Zato i trebaju kotlu na pirolizu svi ti senzori, lambde, elektronika koja opet košta...

Osobno, svaka čast gospodinu ramzayu a i gospodinu Plusu :klap:, gospoda sa enormno puno iskustva, ne samo teorija (a znaju i to!), i znaju kako stvari 'klapaju' u zbilji, stvarnosti. Znaju što je vatra. Zato je gospodin Plus 'stavio' spremnik topline i njegov kotao radi sa sa 100% snage, sa vodom koja je vruća, a ne mlaka ko i temperature koje ovi koji zagovaraju pirolizu, tvrde da je u kući dovoljno 21 stupanj, nah je, samo ne kod njih doma, a gospodin ramzay se već godinama, ako ne i desetljećima bori sa ljudima da im objasni da su spremnici topline pravi smjer što se tiče centralnog.
Da se razumijemo, onima koji to ne razumiju, ako vi želite kuču da se temperira, kak se kod mene veli, da ljepše miriši u njoj, e onda se baš taj spremnik brine o tome da ne šaljete 80 stupnjeva u kuću, nego 30-40 koliko vam npr na početku sezone (a gospodin ramzay ima i točan podatak koliko dana zime), treba...
Da istina, može se to 'regulirati' i sa samsonom (regulatorom zraka), da salje 40 stupnjeva u kuću, ali onda se pripremite na pravi, fizički posao čišćenja kotla (ako imate sreće, jer bi tu i dimnjak mogao dobiti!) od katrana sa puno znoja, a ako to nećete napraviti kako spada, ostatak jače zime bude nošenja zimske obleke u kući.

mcupwr ti se isto tu sad boriš, čudiš za balkansko tržište, kakve to veze ima! Pa jel te sram što jesi na balkanu!? Jesi, ne možeš to negirati, ne mora to nužno značiti da je to loše :D Možda su gospoda u firmi rekli, ajde da i njima napravimo odličan kotao, po povoljnoj cijeni, a ovo da fali jedna šamotna ploča, nek sami skuže :mig:
Njemac neće Ultimu II 'staviti', kupiti za sebe, jer ne smije, inače se dam kladiti da bi, jer im je cijena pristupačna...
Ultima II je vrlo dobar kotao ako se mene pita, osobno sam uvjerenja da ta Ultima II može odlično grijati kuću, npr poput moje u kojoj treba grijati 3 kata, 18 radijatora, i to ne na 21 nego na 25 stupnjeva usred najveće zime! pa ako ti treba takva zvijer, e onda se nemaš što više misliti. Ne znam što te više muči, znaš koliko novaca imaš, znaš što želiš, i nema tu sad puno izbora. Ako se bojis mcupwr da ti bude sve to jeftino, pa po ne znam koji put, kotao cca 8000 sad (kasnije još više), spremnik 6000 (ako ga nećeš raditi sam), alfica 1400kn u našim dućanima (pazi treba se čekati da dođe!) raznorazni fitinzi, nepovratni ventili, cca 1000kn, ekspanziona cca 700kn, ne zaboravi majstora, a ja znam samo jednog koji to zna pospajati! da i on ima samo 2 ruke i da neće baš moći tebi raditi grijanje kad to tebi bude pasalo, jer ima samo 2 ruke a svi ga nazvali 1.10 i rekli želim grijanje! isto košta, cca 2500kn... Dam se kladiti da sam zaboravio na izolaciju, na termometre (vjeruj mi kostaju ako ih uzmes 8komada), cijevi, ventile, CCV! i dođeš na cifru, cca 19 500 tisuća kn koja je da si više nemaš što misliti! Bome je i cijena prava i definitivno nećeš imati osjećaj da si kupio nešto jeftino, smeće, jer istini za volju, i nisi kupio! E da jesam li spomenuo drva ;) ako ih još niste kupili, ponavljam, jako slabo budete se grijali ovu zimu, jako jako slabo, bez obzira o kojem se kotlu radilo! Istina može se kupiti i suha drva, može se, budite uporni ako ste u takvoj situaciji, jer bez pravog goriva, možete se grijati skakući u podrumu od bijesa jer ste platili cca 5000kn (samo za drva) a vama je zima :504::brukica: Ne znam, možda sam ja siromašan, siroće, ali meni je konkretno 24 500 kn jako lijepa suma novaca, a da ne govorim da je to pod uvjetom da doma već imate radijatore, lijepo pametno dimenzionirane, već jednu dobru pumpu, zaštitu kotla, bakrene cijevi koje svakim danom koštaju sve više i više...

Sad svi misle, koji kupuju svoje prve kotlove, našli smo forum, i oni, forumaši sigurno imaju ime kotla koji dođe jako male novce a savršen je, nemamo, da to jednom za svagda rezimiramo, ne postoji takav..
Ali eto da ga ja malo zakompliciram, postoji, ali ga treba raditi u SSM varijanti, gle čuda tako se i tema zove! Gospodin ramzay i Plus su dali fenomenalne slike, sheme, nacrte... mislim da ih i malo dijete zna 'pročitati', samo je pitanje da li ste vješti sa alatom, da li imate alat, jer bez alata nema ničega u ssm varijanti... Ja žalim, što si sam ne mogu napraviti kotao, stvarno žalim, jer to bi bilo ne dobro, nego odlično, i pritom ne mislim da sam ja tako dobar, nego mislim na nesebićno, velikodušno, perfektno iskustvo, znanje, sheme i presjeke, slike koje su dali gospodin ramzay i gospodin Plus (ali tu je i Sasase, Spoki007... mah znaju oni na koga mislim!) i sa njima, a imate znanja, volje, alata pa što čekate, lijepo mi molim vas recite što čekate! napravite si fenomenalan kotao za sebe, svoje ukućane :zivili:

mcupwr
12.08.2012., 09:56
mcupwr ti se isto tu sad boriš, čudiš za balkansko tržište, kakve to veze ima! Pa jel te sram što jesi na balkanu!?

nije me sram već mi je žao što se moram patiti da bih nešto napravio kako treba i što nisam u njemačkoj, eto to mi je žao. Žao mi je da mi dobivamo smeće od kotlova jer nemamo za bolje, žao mi je što moram raditi dva posla da bih preživio i onda se nemoj čuditi što moram pet puta odvagnuti što i kako napraviti, a to da ču ići raditi kotao doma..to je glupost.

europe2seoul
12.08.2012., 13:12
europe2seoul eto ti se svako malo javiš sa teorijom, koja ne znam čemu je namjenjena osim uvođenju nemira, jesi pročitao moj post? koliko košta takav kotao koji ima lambde i to, pirolizu radi kako spada?
i nemoj mi molim te sada opet se tu kur..ti da ti imaš novaca, a za mjesec-dva bude počela sezona grijanja, a ti i dalje ne budeš imao kotao?! Ti imaš što za sad, kamin, koji istini za volju grije jako, u prostoriji u kojoj se nalazi ali to što se događa u njemu, kakvo je stanje u njemu, ako je 'spojen' ko kotao, da tjera vodu u radijatore, pritom ne mislim na 2 radijatora i ne mislim na samo jedan kat, jer ako se mene pita, tu vam niti centralno ne treba! Svi vi, koji imate tu mogućnost, jedan kat životnog prostora i u kojem se da simulirati jedna prostorija, pritom mislim na povezanost, pa nemate si što misliti, ili kamin, ili zidana peć u ssm varijanti...

Kao prvo - ja sam inzinjer i zanimaju me inzinjerske rasprave. Nove tehnologije, sto i kako. I sam radim odnosno vodim cijeli odjel za istrazivanje & razvoj sto ukljucuje i software, i elektroniku i strojare (doduse ne za kotlove za grijanje). Tako da...molim lijepo. Nije poanta unositi nemir nego imati tehnicke rasprave. Ako tome nisi dorastao onda me ignoriraj.

Kao drugo ja sam govorio za toricficirano drvo odnosno gorivo. Dakle ako njemac i Merkelica to misle uvesti jer je to kao "ekoloski" i "zeleno" ajmo i dovedu narod i narod to mora uvesti (dakle i HR posto cemo biti u EU).

Kao trece centralno grijanje je grijanje svih modernih gradjevina. A nije rezervirano samo za kuce od 200-300 kvadrata ili vise. Dakle mozes imati i trebao bi imati centralno za kucu od 60,80,100 kvadrata isto tako.

To gorivo o cemu ramzay prica je super sto se tice industrijske proizvodnje, kasnije prodaje na trzistu, zarade industrijalca koji je napravio pogon i svih drugih u distribuciji i mazanju oci raje koje nije tehnicki potkovana ali u principu to je zeleno kao i ispusni plin automobila.

Naime varijanta drva vulgaris:

1. Odes u sumu traktorom.
2. Srusis drvo. Posadis novo drvo.
3. Doneses drvo doma, napilis na cjepanice i susis.
4. Palis drvo - ekoloska piroliza; nema ispusnih plinova koji su stetni.

Varijanta torificirano:

3. Doneses drvo u industrijski pogon.
4. Narezes drvo na sjecku (koristis elektricnu energiju iz elektrana).
5. Torificiras drvo u reaktoru. Nesto plina iz suhe destilacije zapalis da odrzis temperaturu u reaktoru; nesto mozda moras dodati. Plus elektricne energije da se sve to unutra vrti/mjesa ili kako vec.
6. Pulveriziras torificirano drvo u sitnije cestice.
7. Kompresiras prah u pelete velicine kao sadasnji peleti da pasu u iste kotlove.
8. Pakiras pelete u najlonske vrece (koristis naftu za izradu najlona).
9. Tovaris na kamione i saljes u distribuciju u gradove.
10. Pakiras u kombije i saljes na prodajna mjesta.
11. Korisnik autom dolazi do prodajnih mjesta i kupuje vrece.
12. Korisnik autom dolazi doma.
13. Pali.
14. Baca najlon.

E sada vi meni recite sto je tu ekoloskije? Gorivo buducnosti i te spike. Jedina prednost je da imas kontrolu plamena kao i kod peleta. U tom slucaju napravi kotao sto iskoristava pelete sa pirolizom sto i sada vec je slucaj. Pa ce se unutra torificirati i dalje jos izgoriti do kraja.

A za obicne cjepanice, cak i da umjesto pirolize imas kvalitetniji kotao na obicne cjepanice koji je jeftiniji kada vidis koliko je tehnoloski proces proizvodnje torificiranog goriva ispustio u atmosferu - nema poante.

Ako bas hoces, mozes staviti ventilator na dimljak i kondenzirati dim u neku kantu. Dobijes nesto sto se u industriji zove liquid smoke. I koristi se za tehnolosku proizvodnju suhomesnatih proizvoda i proizvodi se na isti takav nacin (zapale vatru i skupljaju dim). Onda ti fino gavrilovic spek hamburger prodje kroz tu kupku na traci i dobije okus po dimu...

europe2seoul
12.08.2012., 13:14
nije me sram već mi je žao što se moram patiti da bih nešto napravio kako treba i što nisam u njemačkoj, eto to mi je žao. Žao mi je da mi dobivamo smeće od kotlova jer nemamo za bolje, žao mi je što moram raditi dva posla da bih preživio i onda se nemoj čuditi što moram pet puta odvagnuti što i kako napraviti, a to da ču ići raditi kotao doma..to je glupost.

Potpisujem!

Od toga sto si naveo do toga da Golf u Njemackoj ima vise standardne opreme a dodje isto ko kod nas. Da Lidl ima manje cijene u Njemackoj nego kod nas za iste proizvode a kao diskont ducan pa na dalje da ne nabrajam. Da Levis u USA dodje $30-40 dolara a kod nas 800 kuna ($>150) GAP majca za $4.99 a kod nas 200kn i slicno. Samo nas muzu a mi bi kao trebali biti sretni...

I iako je tema SSM, nije tema SSM za kotao :)

Zvon
12.08.2012., 14:18
Kawas,
oslobodi mjesta za privatne poruke.

mranderson
12.08.2012., 15:07
...Naime varijanta drva vulgaris:
3. Doneses drvo doma, napilis na cjepanice i susis.
4. Palis drvo - ekoloska piroliza; nema ispusnih plinova koji su stetni...
Ok inžinjeru daj ti meni reci si ti ikada vidio šume, ili si barem šljivu ili krušku srušio u svom dvorištu, voćnjaku? Ja ti stvarno zavidim ako imaš tako 'čistu' situaciju i nikavih problema sa drvima, jel mogu i ja dobiti nešto od tvojih drva, mislim kolika je cijena, s obzirom na 'vulgaris' verziju kod tebe, zasto ja kupujem drva od drugih, koji toliko znoja prolijevaju da mi dopreme drva na dvorište? jel mi mozes reci cijenu npr za 20 metara, bukve, samo bukva me interesira :lol: ???

Da ne bi ti sad meni rekao da sam ja lud, razumijem ja tebe europe2seoul, ali svoj rad vidim znaš jako dobro elaborirati, nabrojati što sve moraš ti napraviti i koliko će to nekoga koštati puno, a drugih ruku rad pojednostavniš do presmješnih razmjera! nije to fer! svaka čast na inžinjeru, ali bez ruku bu se slabo radilo... A i koliko sam ja upoznat, ako ikada uđemo u taj EU, jako malo ljudi bude smjelo, a i usudilo se ući u šumu (zbog kazni), jer u šumi više ne budu radili vikend drvosjeće, nego obućeni, profesionalni, sa profesionalnom opremom i obućom školovani (makar samo tečaj) drvosjeće!

i razumijem mcupwr i tebe, i zbilja ne znam što da ti velim, razumijem, pa na kraju krajeva tko ne želi najbolje za svoj novac! i ja želim, mislio sam da sam kupio najbolje a eto ispalo da nisam, barem što se tehničke strane tiče, jer ja sam, ruku na srce, po ne znam koji put ponavljam zadovoljan sa toplinom u svom domu.

europe2seoul
12.08.2012., 15:17
Ok inžinjeru daj ti meni reci si ti ikada vidio šume, ili si barem šljivu ili krušku srušio u svom dvorištu, voćnjaku? Ja ti stvarno zavidim ako imaš tako 'čistu' situaciju i nikavih problema sa drvima, jel mogu i ja dobiti nešto od tvojih drva, mislim kolika je cijena, s obzirom na 'vulgaris' verziju kod tebe, zasto ja kupujem drva od drugih, koji toliko znoja prolijevaju da mi dopreme drva na dvorište? jel mi mozes reci cijenu npr za 20 metara, bukve, samo bukva me interesira :lol: ???

Da ne bi ti sad meni rekao da sam ja lud, razumijem ja tebe europe2seoul, ali svoj rad vidim znaš jako dobro elaborirati, nabrojati što sve moraš ti napraviti i koliko će to nekoga koštati puno, a drugih ruku rad pojednostavniš do presmješnih razmjera! nije to fer! svaka čast na inžinjeru, ali bez ruku bu se slabo radilo... A i koliko sam ja upoznat, ako ikada uđemo u taj EU, jako malo ljudi bude smjelo, a i usudilo se ući u šumu (zbog kazni), jer u šumi više ne budu radili vikend drvosjeće, nego obućeni, profesionalni, sa profesionalnom opremom i obućom školovani (makar samo tečaj) drvosjeće!

Kao prvo ja se grijem drvima cijeli svoj zivot. Tako da mi molim te nemoj pricati price o radu i rukama. Kao drugo, ja i sadim drvece...doduse vocke a ne samo da ih rusim i unistavam.

Kao trece - fala Bogu da se regulira rusenje drveca a ne da vidim razno razne cudne likove kako traktorima idu u sume (Park prirode Medvednica) gdje ruse i tovare traktor drva. Bolje je da se sumarija brine o tome da se drva ruse ali i sade nova.

Inace za cijenu drva za ogrjev ako ne znas sam odi na Njuskalo ili Plavi Oglasnik pa pogledaj cijene.

Npr jedan oglas:

Prodajemo i dostavljamo bukova drva za ogrjev, rezano na duljinu 25 i 33cm, cijepano, složeno u palete od 1m3 i 1,8m3.Naćin plačanja:gotovina i kartice na rate.
Cijena 1m3= 399,00kn, 1,8m3= 749,00kn.

Dakle 20m3 gdje ti frajer doveze drva slozena i nacjepana pic pic bi te dosla 8 tisuca kuna.

A ovak ne nacjepana i tako to su ti 250kn metar po oglasima. Dakle 5 tisuca kuna.

Stan u Zagrebu, zajednicka kotlovnica na plin u zgradi cca 60 kvadrata 1000 kuna+ rata plina za zimu. A ti za 8 tisuca kuna grijes koliko ono stotina kvadrata? A da nisi prstom pomaknuo osim sto si docekao kamion sa dizalicom da ti istovari paletu.

I molim te kakve veze ima torificirano gorivo sa drvima i ovo sto ti mene napadas ?!?

Zvon
12.08.2012., 15:39
Mranderson, malo se smiri, jer te nitko ne napada niti potcjenjuje. No, i ti malo shvati da postoji pogled i s druge strane.
Zabrani je uvijek bilo i bude i uvijek e budu kršile. Ne sekiraj se. Misliš da itko smije dirnuti u tvoju imovinu (ako imaš šume). Možda se nebu sjeklo motornim pilama, ali se bu sjeklo, vjeruj mi. Možda bu lugar koji put dobil batina, ali to bu za njegvo dobro :)
Nemoj misliti da branim kolegu E-to-S, no u pravu je. Pojednostavnil je korake od šume do doma/tvornice, da opiše razliku u gorivu, no naglasil je besmislenost "ekologije", na koju sam i ja ciljal.

Nitko ne veli da si se zeznul TVOJIM izborom ak si TI zadovoljan, već ljudi pokušavaju pronaći bolje za novce koje imaju.
Mojih par lipa...

mranderson
12.08.2012., 16:27
Kao prvo ja se grijem drvima cijeli svoj zivot. Tako da mi molim te nemoj pricati price o radu i rukama. Kao drugo, ja i sadim drvece...doduse vocke a ne samo da ih rusim i unistavam.

Kao trece - fala Bogu da se regulira rusenje drveca a ne da vidim razno razne cudne likove kako traktorima idu u sume (Park prirode Medvednica) gdje ruse i tovare traktor drva. Bolje je da se sumarija brine o tome da se drva ruse ali i sade nova.

Inace za cijenu drva za ogrjev ako ne znas sam odi na Njuskalo ili Plavi Oglasnik pa pogledaj cijene.

Npr jedan oglas:

Prodajemo i dostavljamo bukova drva za ogrjev, rezano na duljinu 25 i 33cm, cijepano, složeno u palete od 1m3 i 1,8m3.Naćin plačanja:gotovina i kartice na rate.
Cijena 1m3= 399,00kn, 1,8m3= 749,00kn.

Dakle 20m3 gdje ti frajer doveze drva slozena i nacjepana pic pic bi te dosla 8 tisuca kuna.

A ovak ne nacjepana i tako to su ti 250kn metar po oglasima. Dakle 5 tisuca kuna.

Stan u Zagrebu, zajednicka kotlovnica na plin u zgradi cca 60 kvadrata 1000 kuna+ rata plina za zimu. A ti za 8 tisuca kuna grijes koliko ono stotina kvadrata? A da nisi prstom pomaknuo osim sto si docekao kamion sa dizalicom da ti istovari paletu.

I molim te kakve veze ima torificirano gorivo sa drvima i ovo sto ti mene napadas ?!?
kako to obično i biva, krivo sam shvaćen :(

1. super ako je tome tako, ali onda se to tako ne piše, da pišete, o svom radu, u stanju ste napisati elaborati na 15 strana kako pritisnuti jedan gumb na tiskanoj pločici, a tu, ja sam barem tako shvatio, podcjenjujte rad ljudi u šumi, maltene na odeš i dođeš!
3. potpisujem :Pivo:

drva imam doma odaaaaaavno, bio sam sarkastičan! :504:
a koliko kvadrata grijem, napisal sam i previše puta, ako ja moram sve pamtiti, bilo bi red da i inžinjeri zapamte poneki 'detalj', ovo s 1000kn si okači mačku o rep, jer se radi o zgradi i to nema veze sa centralnim na drva (zbog grijanih prostora odozdo i odozgo)
Ako ti zagriješ moju kuću kako je ja grijem za 1000 kn plina, zimi, e onda je to mission impossible 7 :lol:

ovo oko ekologije, potpisujem, i meni se čini da bude to komplicirano, ali to nisam niti komentiral...

Mranderson, malo se smiri, jer te nitko ne napada niti potcjenjuje. No, i ti malo shvati da postoji pogled i s druge strane.
Zabrani je uvijek bilo i bude i uvijek e budu kršile. Ne sekiraj se. Misliš da itko smije dirnuti u tvoju imovinu (ako imaš šume). Možda se nebu sjeklo motornim pilama, ali se bu sjeklo, vjeruj mi. Možda bu lugar koji put dobil batina, ali to bu za njegvo dobro :)
Nemoj misliti da branim kolegu E-to-S, no u pravu je. Pojednostavnil je korake od šume do doma/tvornice, da opiše razliku u gorivu, no naglasil je besmislenost "ekologije", na koju sam i ja ciljal.

Nitko ne veli da si se zeznul TVOJIM izborom ak si TI zadovoljan, već ljudi pokušavaju pronaći bolje za novce koje imaju.
Mojih par lipa...
Svaka čast Zvon, sve to stoji, i u pravu si, naravno da postoji i druga strana, pa u tome i je čar, ja velim svoju, ti veliš svoju, a E-to-S veli svoju stranu. Naravno ponekad se desi i neshvaćenost, svi misle da sam zlonamjeran, a samo želim upozoriti da nije sve kod tih drva tako jednostavno. Istina da se slažem da nije to SF, nije, ali nije niti bome tako lagano, kad se samo sjetim slika od 'kolege' s Resnika, hvala dragom Bogu da se tamo nije nešto ružno desilo... Eto i mojih par lipa.

europe2seoul
12.08.2012., 16:36
1. super ako je tome tako, ali onda se to tako ne piše, da pišete, o svom radu, u stanju ste napisati elaborati na 15 strana kako pritisnuti jedan gumb na tiskanoj pločici, a tu, ja sam barem tako shvatio, podcjenjujte rad ljudi u šumi, maltene na odeš i dođeš!

Ma gdje potcjenjujem? Samo sam napisao usporedbu proizvodnje cjepanice drva u usporedbi sa tim torificiranim gorivom. Necu sada pisati esej o rusenju drva. Ideja je bila pokazati kako to sa ekologijom nema veze. A onda kada moramo uvesti te bojlere (nadam se nikada) i kada ekipa predje na to onda ce se fino povisiti cijena goriva....pa se ti slikaj. Isto kao i LPG za aute....godinama 3.05kn/l i onda hopla vise nije :(

Inace to za tiskanu plocicu - prvo se trebas skolovati 5-6 godina pa skupiti 5-6 godina iskustva i onda za svaki proizvod koji razvijes potrosis mjesece ili godine da ga zgotovis - ovisnosti o kompleksnosti. Tako da ono...

drva imam doma odaaaaaavno, bio sam sarkastičan! :504:
a koliko kvadrata grijem, napisal sam i previše puta, ako ja moram sve pamtiti, bilo bi red da i inžinjeri zapamte poneki 'detalj', ovo s 1000kn si okači mačku o rep, jer se radi o zgradi i to nema veze sa centralnim na drva (zbog grijanih prostora odozdo i odozgo)
Ako ti zagriješ moju kuću kako je ja grijem za 1000 kn plina, zimi, e onda je to mission impossible 7 :lol:

Pa ja tebe podrzavam. A ne mission impossible. Daj malo citaj sto je napisano. Kazem kako su drva jeftinija od plina i to sam potkrijepio racunicom. Evo npr ja se grijem sa cca 5m3 drva za kucu cca 65 kvadrata - to ti je 2000 kune i to kada zahladi pa ide do kraja 3 mjeseca. A stan to pozdere u 2.5 mjeseca i manje. Doduse, nije 65 kvadrata sve grijano jer nije centralno....no nije mi hladno nigdje.

ovo oko ekologije, potpisujem, i meni se čini da bude to komplicirano, ali to nisam niti komentiral...

To bude skupo. Da nam pare uzmu. A ta cista i ekoloska Njemacka - idu gasiti nuklearke pa kompenziraju sa elektranama na ugljen dok ne sagrade vjetorelektrane na pucini i slicne spike. A okolne zemlje grade nove elektrane blizu granica sa Njemackom primarno za export u Njemacku. Kao sto su Njemci prebacili neke prljave tvornice u bivsi istocni blok (Poljska, Ruminjska, itd) pa imaju svoja cista sela sa leder hosenima, zelenim travicama i hladnom pivom a drugi grcaju u zagadjenju...

ramzay
12.08.2012., 18:30
Dečki malo sam zakuhao kašu i otišao na posao , koji me znaju u hangar, i sad vidim da ste bili aktivni .

Dajte malo smanjit tenzije i budemo se sve lijepo dogovorili ,možda sam napravio malu nedoumicu , sa gorivom budućnosti .

Naime i Merkelica je ostavila mogućnost da kotao ili peć snage do 4 KW nije pod nadzorom , kod nas će to i nakon prijema u Uniju biti kao i do sada 15 KW bar još dva mandata neke vlade.

Torefikacijom drva postižu se dva glavna cilja :

1, iz drva se izvuku katran i svi viši ugljikovodici potrebni kemijskoj industriji koji se dalje skupo prodaju.
2, otpad od tog procesa -drveni ugljen se speletira i dobije svršeno kruto gorivo za kućanstvo.

Proces torefikacije ide sam od sebe i prema van nema nikakvih produkata sve se koristim da se proces ubrza koristi se drvena pilevina ili prašina , koja kasnije speletira.

Istim procesom se može lignit ili mrki ugljen osloboditi katrana i sumpora i opet speletirati.

Zašto treba katran i ostali viši ugljikovodici ?

Zato što se iz molekule zemnog plina -metana CH4 teško dobije dimetileter C2H6O, ali kombinacijom katrana iz ugljena ili drva , metana iz Sibira i vodika iz vjetroelektrana nešto može početi .

Vjetroelektrane trebate gledati samo kao izvor vodika koji se skuplja dok ima vjetra , ni jedna ozbiljna država neće dozvoliti da joj budućnost ovisi od vjetra .

To što Merkelica kao nuklaerni fizičar zatvara nuklearke ima razloga , prvo zna o tome sve jer je radila plutonij za bombe , ali je dala nalog njemačkoj znanosti da napravi samoplodni reaktor - brider koji neče stvarati plutonij za bombu , već ga koristiti kao pripomoć uranu u nuklearki budućnosti.

E do te budućnosti , oni razvijaju elektrane na ugljen koje su CO2 neutral , i što je najbolje stvar im ide od ruke . Imaju iskustvo sa podmornica u ratu , i tamo su CO2 vadili iz dimnih plinova i otapali u vodi i vozili dezeleše u podvodnoj plovidbi.

Danas vade CO2 iz elektrana i otapaju ga u Baltiku na dubini većoj od 700 m , i čuvaju ga za budućnost .

Znate li da se to već radi i u Hrvatskoj , CO2 se upumpava u stare naftne bušotine , i čuva za neka bolja ili teža vremena.

U tim nekim budućim vremenima će iz vodika iz vjetroelaktrana i ugljikovodika iz katrana i naravno pohranjenog CO2 napraviti Dimetileter da bi mi i dalje trošili lovu na svoje autiće ,

Ne tu se varate naši autići uopće nisu važni , važni su tenkovi i borbeni zrakoplovi , i traktori koji oru zemlju i kombajni koji beru žito da bi se nahranilo vojsku .

Pa to je još Platon napisao u Državi, ista meta isto rastojanje samo drugo pakovanje - goriva.

ruler
12.08.2012., 18:34
To bude skupo. Da nam pare uzmu. A ta cista i ekoloska Njemacka - idu gasiti nuklearke pa kompenziraju sa elektranama na ugljen dok ne sagrade vjetorelektrane na pucini i slicne spike. A okolne zemlje grade nove elektrane blizu granica sa Njemackom primarno za export u Njemacku. Kao sto su Njemci prebacili neke prljave tvornice u bivsi istocni blok (Poljska, Ruminjska, itd) pa imaju svoja cista sela sa leder hosenima, zelenim travicama i hladnom pivom a drugi grcaju u zagadjenju... ... tako da drugi rade za njih za minimalnu dnevnicu, sto je JASNO i GLASNO, CRNO na BIJELOM napisano prije 15 godina prilikom planiranja prosirenja EU, ne tjerajte me da trazim na netu.

Zasto spominjete 2014, zar nije rok 2015 i onda prijelazni period do 2020? eh, da, za 8 godina ce se smijeti zidati samo pasivne kuce pa.. udri brigu na veselje

europe2seoul
12.08.2012., 19:18
Za sada torifikacija se gleda zbog onih normi CO2 limita i za carbon trading i da bi elektrane koje rade na ugljen mogle reci da imaju 10% ili sto vec biomase kako ne bi bile penalizirane. Pa spaljuju ugljen + to drvo. A prednost torificiranog drveta je sto (1) ne upija vodu - moze se drzati na otvorenom (2) lako se pretvara u prah kao i ugljen pa moze ici na istu foru u kotao termoelektrane i naravno taj carbon cap / cabron trading i zakonske norme. Dakle radi love....a i cijela ta prica oko emisija plinova i ekologije je zakuhana od strane ljudi koji hocu zaraditi lovu....burze i spekulanti.

Npr ti u Indiji mozes imati neko postrojenje na bio plin i time stedis X tona CO2 godisnje. I onda tu svoju ustedu "prodas" kao carbon trading nekoj firmi u Europi koja se s time pokrije.....a tvoje postrojenje u Indiji je tipa ono kuca od familije, i radis bioplin u kanti. U medjuvremenu preko puta ceste se pali bilo kaj jer tam nije nikog briga za ekologiju.

Slicna je fora da ti zasadis drvo i onda to drvo isto tako nosi carbon credit kojeg mozes prodati na burzi. Ali nitko ne provjerava da li se to drvo posusilo za 2-3 tjedna odnosno nije se primilo ili ne i da li raste i slicno. Zapikni u zemlju, prodaj carbon credit i uzmi lovu.

Ili kada je Aston Martin ubacio u svoju flotu mali gradski auto na bazi Toyote iQ imena Astom Martin Cygnet. I samim time je smanjio prosjek emisije CO2 svoje flote automobila i time smanjio poreze i razno razne udare po djepu. A u principu nikog nije briga od ljudi u Aston Martinu za CO2 niti je briga kupce Aston Martina za potrosnju i CO2 niti je ikog briga za taj mali autek. No mozes ga kupiti ako hoces...

Mislim ovo je malo off topic, ali dosta proucavam te stvari zadnjih par godina i znam da ovdje nitko ne brije na ekologiju na temi - nema "zelenih" - sto je super je ne bih imao snage da objasnjavam stvari kakve jesu.

Po meni ako hocemo biti zeleni - treba rijesiti hladjenje. Tu najvise energije ode (frizideri, obrada hrane, cuvanje hrane, hladnjace, hladionice, klaonice, klima uredjaji). Grijanje nije problem - ako dodje smak svijeta uvijek mozes zapaliti vatru. Ali kako sacuvati mrtvu kokos da se ne pokvari?

ruler
12.08.2012., 19:29
Po meni ako hocemo biti zeleni - treba rijesiti hladjenje.

Jednostavno, pofarbamo krovove u srebrno. ti znas o cemu pricam ali to je tema 20 godina u buducnost tako da.. mokri snovi juzno od alpa.

europe2seoul
12.08.2012., 19:33
Evo recimo solarno grijanje:

http://seminar.tvz.hr/materijali10/10S03.pdf

Tablica br 7. Ako se PTV priprema sa prirodnim plinom rok povrata investicije je cca 30 godina. I ono ako se ozenis u 30tima i sagradis kucu tek negdje u 60tima ce ti se poceti isplatiti investicija. U medjuvremenu ces sigurno mjenjati neke dijelove investicije i kolektora i time produziti cijelu tu pricu...tako da mozda uopce ne bude isplativa :) LOL

http://www.best93.hr/brosure/p2.pdf

Stranica br 2. Ako imamo izolirani objekt (10cm izolacije + izolirani tavan vs neizolirani objekt kaze da ce nam se investicija za izolaciju vratiti nakon 10.7 godina ako koristimo plin za Zagreb. Data je tablica sa vise podataka za Split. Tamo je povrat investicije 15 godina jer su zime blaze a za drvo pise 26.5 godina. Dakle mozda za Zagreb to bude 20 godina...

Doduse, izoalcija mora biti pogotovo na novogradnji - ipak ne radis fasadu svake godine. Jednom i zauvijek pa je bolje staviti.

Inace ovdje ima vise svih mjera (cijela brosura o 200 EE mjera) - toplo preporucam da procitate :

http://www.iusinfo.hr/Appendix/DDOKU_HR/DDHR20110705N73_24_1.pdf

A ovdje je ukratko prezentacija:

http://www.encro.net/dev2/images/RR_Zadar/2_Lana_Hudetz_-_UNDP.pdf

Tako da ce neke stvari biti jasnije koliko su nebulozne kada se stvari stave na papir. A neke stvari piju vodu...

Iako da mi sobe osim dnevne budu na +17C zimi - malo morgen.

Iako neka nacela pasivne gradnje su OK....orijentacija sjever-jug, prozori manji ili nista na sjeveru....sadnja listopadnog drveca (ljeti daje hlad; zimi padnu listovi pa sunce moze koliko toliko grijati) itd.

ruler
12.08.2012., 19:45
Sorry, postujem te ali ovo gore ne treba citati. Gluposti zbrda zdola. Ja sam moju knjigu Gradnja EnEV 2010 platio 50 ojra. Tamo pise nesto deseto.

europe2seoul
12.08.2012., 19:51
Sorry, postujem te ali ovo gore ne treba citati. Gluposti zbrda zdola. Ja sam moju knjigu Gradnja EnEV 2010 platio 50 ojra. Tamo pise nesto deseto.

Pa onaj PDF sa "200 EE mjera" nisam ja pisao...doduse, neke stvari sam si isao izracunati kada sam gledao sto da stavim u kucu i kada sam stavio na papir i pogledao rok povrata investicije skuzio sam da mi se to ne isplati....

Inace koju si to knjigu kupio? Ako moze neki link?

ruler
12.08.2012., 19:59
http://www.vde-verlag.de/buecher/310590/rwe-bauhandbuch.html

Zakon, detalji, slike, jednostavno, egzaktno, prakticno. Knjiga vrijedi 100.000 ojra svakome tko ima kucu, doslovno. Nalozio sam se literaturom koja rusi mitove, tak da mi nijedan majstor ili prodavac ne prodaje bubrege...

Preporucujem i knjige serie Franzis Verlag npr. http://www.voelkner.de/products/185664/Alternative-Energien-im-Haus-nutzen-Bo-Hanus-und-Ulrich-E.-Stemp.html. Jeftine, egzaktne, slike u bojama, za svakoga jednostavno komplicirane teme. fascinantno da tocno izracunaju i objasne bubrege kod reklama.

europe2seoul
13.08.2012., 03:07
Pa mozes baciti recenicu dvije oko mitova koji knjige pobijaju a vezano uz ovu temu naravno?

Neke druge zgodne stvari ako ti se da mozes na PP.

mac13
13.08.2012., 12:00
Evo o cemu se radi :

Kotel se spaja bez spremnika preko 4-putnog rucnog misa sa radijatorima i kombi bojlerom , e sad me zanima kad se na 4-putnom misu smanji dotok vruce vode u radijatore a samim time i u bojler dali ce biti u bojleru dovoljno vruce vode za sve kucanske potrebe ?

Ili da se spoji sve preko nekog razdjelnika pa 3-putni mis i pumpa za radijatore a druga pumpa za bojler ?
(znaci onak kak spaja centrometal samo bez spremnika :D:D)

plus
13.08.2012., 13:14
Ekipa bok,

Svi ste mi jako dragi i rado Vas čitam, ali se prestanite svađati (makar to bilo i u rukavicama).

OK nek donesu te nove zakone, ja ih strpljivo čekam sa jeftinim, rabljenim kotlom. Dok mi bude postalo kristalno jasno što je novi zakon naredio - onda budem razmišljao o kupovini novog kotla u skladu zakonom.
Sve do tog trenutka je za nas bitna samo jedna stvar "da meni i supruzi, djeci i unucima u mojoj kući mora biti toplo", to je cijela mudrost.
Točno je da sam naše centralno grijanje rekonstruirao i proširio sa solarnom opremom. Kako to bude po zimi funkcioniralo budemo vidjeli svi zajedno. Nadam se da dok bude imalo sunca - ja budem morao trošiti nešto manje drva (i ugljena) nego do sad.

I protekle smo zime mi več bili jako zadovoljni, jer zbog dograđenog pufera usred zime više nismo otvarali prozore na koso i grijali bližu okolicu Varaždina.

Ako se po zimi solarno pokaže tako kako ga ja zamišljam onda bude dokupljeno još šezdesetak cijevi pa da vidimo onda čija majka crnu vunu prede :D,

Dotle strpljen, spašen. :kava:

Lijepi pozdrav svima :)

branee
13.08.2012., 14:57
Ekipa bok,

Svi ste mi jako dragi i rado Vas čitam, ali se prestanite svađati (makar to bilo i u rukavicama).

OK nek donesu te nove zakone, ja ih strpljivo čekam sa jeftinim, rabljenim kotlom. Dok mi bude postalo kristalno jasno što je novi zakon naredio - onda budem razmišljao o kupovini novog kotla u skladu zakonom.
Sve do tog trenutka je za nas bitna samo jedna stvar "da meni i supruzi, djeci i unucima u mojoj kući mora biti toplo", to je cijela mudrost.
Točno je da sam naše centralno grijanje rekonstruirao i proširio sa solarnom opremom. Kako to bude po zimi funkcioniralo budemo vidjeli svi zajedno. Nadam se da dok bude imalo sunca - ja budem morao trošiti nešto manje drva (i ugljena) nego do sad.

I protekle smo zime mi več bili jako zadovoljni, jer zbog dograđenog pufera usred zime više nismo otvarali prozore na koso i grijali bližu okolicu Varaždina.

Ako se po zimi solarno pokaže tako kako ga ja zamišljam onda bude dokupljeno još šezdesetak cijevi pa da vidimo onda čija majka crnu vunu prede :D,

Dotle strpljen, spašen. :kava:

Lijepi pozdrav svima :)

Pozdrav iz okolice Varaždina (Klenovnik):)

E ovak...sad sam zval za cijene kotlova...
Ultima 2 35 KW košta 6500kn s dostavom (prodavač kaže niš posebno kotao, bolje uzet solid)
Bosch solid 2000 b 32KW povećano ložište 6000kn
Bosch Solid 2000 b 45 KW povećano ložište 7000kn
Kuća ima perlitnu fasadu, prozori tak tak drveni, potkrovlje izolirano 6cm vune
Do sad je bil plinski bojler Beretta 32/29 KW i ne mogu reći da je bilo pretoplo u kući, a sad još uređujem dio potkrovlja i dobivam još 50m2 za grijanje s time da beba se ima roditi početkom prosinca
Jesam li ja kandidat ipak za Solid 2000 b od 45 KW
E da, dimnjak je Schiedel 18cm unutarnji promjer, kroz kuću, 8 m dužine

europe2seoul
13.08.2012., 15:19
Pozdrav iz okolice Varaždina (Klenovnik):)

E ovak...sad sam zval za cijene kotlova...
Ultima 2 35 KW košta 6500kn s dostavom (prodavač kaže niš posebno kotao, bolje uzet solid)
Bosch solid 2000 b 32KW povećano ložište 6000kn
Bosch Solid 2000 b 45 KW povećano ložište 7000kn
Kuća ima perlitnu fasadu, prozori tak tak drveni, potkrovlje izolirano 6cm vune
Do sad je bil plinski bojler Beretta 32/29 KW i ne mogu reći da je bilo pretoplo u kući, a sad još uređujem dio potkrovlja i dobivam još 50m2 za grijanje s time da beba se ima roditi početkom prosinca
Jesam li ja kandidat ipak za Solid 2000 b od 45 KW
E da, dimnjak je Schiedel 18cm unutarnji promjer, kroz kuću, 8 m dužine

Po mom skromnom misljenju kandidat bi prvo trebala biti bolja izolacija kuce gdje je god to moguce i promjena stolarije da vise nije tak-tak. Pa da topao zrak ostane u kuci a ne da kroz prozore koji ne dihtaju i nisu dvostrukog stakla - ide van.

Pa nakon toga dimenzionirati kotao jer ce se vjerovatno moci kupiti manji kotao (usteda) i ustedjeti na gorivu (usteda svake zime).

branee
13.08.2012., 19:28
Po mom skromnom misljenju kandidat bi prvo trebala biti bolja izolacija kuce gdje je god to moguce i promjena stolarije da vise nije tak-tak. Pa da topao zrak ostane u kuci a ne da kroz prozore koji ne dihtaju i nisu dvostrukog stakla - ide van.

Pa nakon toga dimenzionirati kotao jer ce se vjerovatno moci kupiti manji kotao (usteda) i ustedjeti na gorivu (usteda svake zime).

Jasno je i meni prijatelju...ali...termo fasada je nemoguća misija trenutno...računam da mi za to treba 10000€ (ako dam firmi da mi rade a ne koje kakvim fuš majstorima) i barem 4000€ za novu stolariju
Dobar plinski bojler preko 10000kn ako idem na tu varijantu
Solid 2000 b 45 kw je 7000kn + 3000kn za miš ventil, majstora i pumpu.
Trenutni plinski bojler Beretta star je preko 15 godina, nikad kvara do sad al mu nekak ne vjerujem, i serviseri se čude da još uvijek radi kad dođu

heating
14.08.2012., 08:57
Evo još jednom pokušavam dobiti prijedlog za peć koja bi bila prihvatljive snage za stan od dobro izoliranih 60 kvadrata na području istre.

Kao što sam već spomenuo bio cet od centrometala 17 kw mi se ne sviđa
stadler central 17 kw je preskup

pronašao sam SENKO CENTRAL C-20 EXTRA INOX - da li ima netko iskustva s njima kako rade i koliko traju?
Karakteristike:http://www.senko.hr
•ljetno i zimsko ložište...
•visokootporan grijač (kotao) od kotlovske pločevine 5 mm debljine
•ploča za kuhanje od vatrootporne pločevine 8 mm debljine
•termometar za kontrolu temperature u grijaču (kotlu)
•unutrašnjost štednjaka obložena šamotom i šamotnim pločama
DIMENZIJE (Š X D X V): 60 X 64 X 85 cm
NAZIVNA SNAGA: 20 KW
PLOČA ZA KUHANJE: 47 X 59 cm
TEŽINA: 160 kg
ODVOD DIMNIH PLINOVA: Ø 130 mm, lijevo ili desno (bočno i otraga), prema narudžbi može i prema gore
REGULACIJA ZRAKA: primarni zrak: automatski i ručno; sekundarni zrak: ručno
KOTAO: termička zaštita kotla od pregrijavanja
LOŽIŠTE: pomična gusnata rešetka: (gornje) ljetno i donje (zimsko) loženje
VRATA LOŽIŠTA: vatrostalno staklo

ili pak ULTIMA II 16 kW
ili solid 2000b - neznam kakvo ložište (veličina) imaju oni slabiji koji su za ugljen jer recimo od 16 kw na ugljen dođe negdje 12 kw na drva idealne suhoće tj cca 10 kw za "normalna" drva što je za moje potrebe super.

sasase
14.08.2012., 09:57
solid b
ne kupuj taj mali jer je striktno za ugljen i na drva nece dobro radit ima samo tri male plocice samota u sebi

dado 3
14.08.2012., 10:56
Pozdrav ekipi vidim da ste i dalje aktivni svaka vam čast.Evo ako netko iz vlastitog iskustva može pomoći.Kuća je oko 250 kvadrata fasada nekadašnja znači izolacija slaba.Pošto je financijska situacija dosta slaba ja bih na tavan stavio 10 cm vune samo bih ju razmotao a onda za koju god.napravio sve kak treba.Dali bi barem malo to pomoglo da se našto drva ušpara ili ništa od toga.Ako ima ko drugu bolju ideju svaki savjet dobrodošao.:ceka:

stmat
14.08.2012., 14:45
Pozdrav ekipi vidim da ste i dalje aktivni svaka vam čast.Evo ako netko iz vlastitog iskustva može pomoći.Kuća je oko 250 kvadrata fasada nekadašnja znači izolacija slaba.Pošto je financijska situacija dosta slaba ja bih na tavan stavio 10 cm vune samo bih ju razmotao a onda za koju god.napravio sve kak treba.Dali bi barem malo to pomoglo da se našto drva ušpara ili ništa od toga.Ako ima ko drugu bolju ideju svaki savjet dobrodošao.:ceka:

ja sam na tavanski pod (tavan još nije izrađen) stavio 3cm stiropora i na to osb ploče samo da mogu po njima hodati.

razlika je drastična, primjeti se i u potrošnji

dado 3
14.08.2012., 16:38
hvala stmat na odgovoru dali možda znaš kolika je sijena tih ploča po kvatratu jer ga bome ima 110 kvadrata.hvala

ruler
14.08.2012., 19:06
ne bih stiropor na tavan zbog miseva. ja sam bacio 10 cm staklene vune po podu. razlika drasticna

ramzay
14.08.2012., 21:34
Evo još jednom pokušavam dobiti prijedlog za peć koja bi bila prihvatljive snage za stan od dobro izoliranih 60 kvadrata na području istre.

pronašao sam SENKO CENTRAL C-20 EXTRA INOX - da li ima netko iskustva s njima kako rade i koliko traju?
ODVOD DIMNIH PLINOVA: Ø 130 mm, lijevo ili desno (bočno i otraga), prema narudžbi može i prema gore

ili pak ULTIMA II 16 kW
ili solid 2000b - neznam kakvo ložište (veličina) imaju oni slabiji koji su za ugljen jer recimo od 16 kw na ugljen dođe negdje 12 kw na drva idealne suhoće tj cca 10 kw za "normalna" drva što je za moje potrebe super.

SENKA zaboravi obično sranje od štednjaka , katastrofa .

Bez spremnika topline zaboravi grijanje na drva.

Zapamti ovo , ovaj dan i ovaj post , bez spremnika topline od barem 500 litara zaboravi grijanje.

Nađi prostor , mjesto za spremnik , i postavi ga . sve druge varijante su bolje , čak i struja je bolja u odnosu na bilo koji kotao bez spremnika .

Dečki zapamtite ovaj post , o ovom budemo još debatirali, volio bih da se sve dogodi suprotno , da se kupi neki kotao , bez spremnika i da se onda za godinu dana ovdje ismijavamo sa glupošću naših građana .

ili plačemo , tako je svejedno .

Ponavljam postupite suprotno od mog stava i uživati ču u vašoj gluposti .

Moram biti zloban i pokvaren i ljude nagovarati na suprotno jer sotona sve više okupira moju dušu .

Izgubilo je sve smisao, tisuću postova nije dovoljno da ljudi shvate da trebaju biti prozori otvoreni kako bi kotao na cjepanice dobro radio.

mranderson
15.08.2012., 07:10
zanima me vaše mišljenje o ovom promo materijalu, jel ovaj novi ima poboljšanja ili?:
http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=bosch%202000b%20pdf&source=web&cd=2&ved=0CEsQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.etazgrejanje.com%2Fcms_upload %2Fcatalog%2Fproduct_files%2F1054_bosch_2012_-_novi_solid_2000_b_-_mail.pdf&ei=AjwrUMikK8zYsgaf1oGIDg&usg=AFQjCNFAznIa5eRffYZd2gFz0IG2hAovPg&cad=rja

p.s. gospodine ramzay :top:

sasase
15.08.2012., 08:58
usminkan dakon dor dobio oznaku F kozmeticki prepravci deklariraju ga za klasu 3 pod uvjetom da je spojen na spremnik ili sa pelet setom
http://www.dakon.cz/cs/dor.html

energon
15.08.2012., 08:59

ili pak ULTIMA II 16 kW

Za dobro izoliran stambeni prostor od 60 kvadrata ti netreba centralno grijanje..taj stambeni prostor zagrijes dobro pozicioniranom sobnom peci,ili kaljevim kaminom..pec za centralno grijanje,ili stednjak za etazno grijanje nece dobro sagorijevat u prostoru tako male kvadrature,uz to ne proizvode se peci tako male snage za centralno/etazno grijanje za tako malu povrsinu grijanog prostora..sve novce koje ces ulozit u to rade iskoristi i kupi pec odgovarajuce snage koja ce dobro grijat i pravilno sagorijevat da izbjegnes sve daljnje probleme i komplikacije..

energon
15.08.2012., 09:02

Ja sam slozio 14 cm staklene vune u prostor/razmak medu gredama na tavanu i slozio pod nazad..razlika se osjeti jel sva toplina vise ne odlazi van..

mcupwr
15.08.2012., 09:03
zanima me vaše mišljenje o ovom promo materijalu, jel ovaj novi ima poboljšanja ili?:
http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=bosch%202000b%20pdf&source=web&cd=2&ved=0CEsQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.etazgrejanje.com%2Fcms_upload %2Fcatalog%2Fproduct_files%2F1054_bosch_2012_-_novi_solid_2000_b_-_mail.pdf&ei=AjwrUMikK8zYsgaf1oGIDg&usg=AFQjCNFAznIa5eRffYZd2gFz0IG2hAovPg&cad=rja

p.s. gospodine ramzay :top:

Osnovno gorivo ugljen......ne znam zašto uporno guraju te kotlove na ugljen kad mi 99% koristimo drvo......

ramzay
15.08.2012., 09:48
Osnovno gorivo ugljen......ne znam zašto uporno guraju te kotlove na ugljen kad mi 99% koristimo drvo......

Oprez s tim kotlovima , nisam više siguran šta je to , ima li presjek kroz taj kotao

sasase
15.08.2012., 10:50
Oprez s tim kotlovima , nisam više siguran šta je to , ima li presjek kroz taj kotao

isti su , samo su rupe za tercijalni zrak malo nize umesto flandi za ulaz i izlaz su navarene cijevi sa navojem i drugi stitovi nametani znaci kozmeticke prepravke i ubaceni fiktivno u bolji razred da se mogu prodavat

treba citat uputsva od fabrike koja jih radi i procitat ona sitna slova ovi nasi prevedu samo sto njima pase
od tih kotlova su samo 32 i 45 kolko tolko spodobni za drva jer ima bar nesto samota, bez spremnika su nocna mora , tako je zavrsio kotel kod mene jer ga bivsi vlasnik em nije znal lozit em nije imo spremnik

mcupwr
15.08.2012., 10:56
Pošto su građevinski radovi pri kraju, došlo vrijeme da se poćne prikupljati materijal za centralno, no prije nego krenem u tu avanturu, zamolio bih vas da pogledate shemu spoja i ako imate kakvu opasku koja bi mi uštedjela muke po mateju kasnije, bio bih vam zahvalan... Shema prikazuje grijanje na ulje i drvo, koij kotao na drvo još nisam na čisto, no za sada mi je bitnije da je osnovna hidro shema u redu. Dakle kad se ne grije na drvo tada se grije na ulje i obrnuto, postavio sam i senzore temperature polaznih i odlaznih vodova, također ako imate bolju ideju gdje ih postaviti, prihvaćam. Elektronika je u fazi izrade i to mi je manji problem od ispravne hidro sheme, nadam se da moj profa iz hidre ne gleda :). No, da ne duljim, svaka ispravka je dobro došla...

http://img713.imageshack.us/img713/9274/cg1z.jpg

stmat
15.08.2012., 12:41
hvala stmat na odgovoru dali možda znaš kolika je sijena tih ploča po kvatratu jer ga bome ima 110 kvadrata.hvala

ima ih različiti dimenzija, pa se cijena mijenja.
svaka prodavnica građevinskog materijala ima te ploče.

plus
15.08.2012., 13:56
Pošto su građevinski radovi pri kraju, došlo vrijeme da se poćne prikupljati materijal za centralno, no prije nego krenem u tu avanturu, zamolio bih vas da pogledate shemu spoja i ako imate kakvu opasku koja bi mi uštedjela muke po mateju kasnije, bio bih vam zahvalan... Shema prikazuje grijanje na ulje i drvo, koij kotao na drvo još nisam na čisto, no za sada mi je bitnije da je osnovna hidro shema u redu. Dakle kad se ne grije na drvo tada se grije na ulje i obrnuto, postavio sam i senzore temperature polaznih i odlaznih vodova, također ako imate bolju ideju gdje ih postaviti, prihvaćam. Elektronika je u fazi izrade i to mi je manji problem od ispravne hidro sheme, nadam se da moj profa iz hidre ne gleda :). No, da ne duljim, svaka ispravka je dobro došla...

http://img713.imageshack.us/img713/9274/cg1z.jpg

- Daj pojasni, korak po korak, kako će se puniti spremnik topline od strane kotla na drva?
- Kako si zamislio rad grijanja kruga A, koja mu pumpa tjera vodu?
- Zašto ti je ekspanziona posuda uz plinski kotao na vreloj vodi? :ne zna:

mcupwr
15.08.2012., 14:15
- Daj pojasni, korak po korak, kako će se puniti spremnik topline od strane kotla na drva?
Preko MV2...A-AB i MV1 A-AB....povrat MV1 istodobno služi i kao regulacija min. temp vode kotla.
P1
- Zašto ti je ekspanziona posuda uz plinski kotao na vreloj vodi?
To je stara instalacija (P3,P4) ,nova je MV1...MV4, P2 i sve prema kotlu na drvo, a koja se tek treba dodati..

plus
15.08.2012., 18:46
Preko MV2...A-AB i MV1 A-AB....povrat MV1 istodobno služi i kao regulacija min. temp vode kotla.
Na koju stranu bude okrenut nepovratni ventil?
P1
Daj napravi razliku na shemi gdje su vodovi spojeni, a gdje se križaju, molim te!
- Zašto ti je ekspanziona posuda uz plinski kotao na vreloj vodi?
To je stara instalacija (P3,P4) ,nova je MV1...MV4, P2 i sve prema kotlu na drvo, a koja se tek treba dodati..
Zbog pregrijavanja itd. gumene membrane, bi ekspanziona trebala biti na što hladnijoj vodi, a na tvojoj shemi je nacrtano suprotno.

mcupwr
15.08.2012., 20:35
Evo bolje sheme:

http://imageshack.us/photo/my-images/38/cg1sq.jpg/

P3, P4, EP2, kotao na ulje + razdjelnik je postoječa instalacija koja sad grije kat i prizemlje, sve ostalo se dodaje, (od MV3 pa na dalje) !
Zato je EP2 na toplom vodu jer su je tak postavili prije 10g.!

P.S.
Za povečanje slike može koristiti i tipka CTRL zajedno sa tipkom +, povećava se cijeli zaslon...ili se skine slika na komp, još bolje.

plus
16.08.2012., 10:48
Evo bolje sheme:

http://imageshack.us/photo/my-images/38/cg1sq.jpg/

P3, P4, EP2, kotao na ulje + razdjelnik je postoječa instalacija koja sad grije kat i prizemlje, sve ostalo se dodaje, (od MV3 pa na dalje) !
Zato je EP2 na toplom vodu jer su je tak postavili prije 10g.!

P.S.
Za povečanje slike može koristiti i tipka CTRL zajedno sa tipkom +, povećava se cijeli zaslon...ili se skine slika na komp, još bolje.
Pusti problematiku povecanja slike, radije ti nacrtaj sa strelicom tocan smjer propusnosti tvojih nacrtanih nepovratnih ventila i pumpi.
(Ja smatram da pumpe P3 i P4 jesu dobro nacrtane "po mojem poimanju i razumijevanju simbola". Za ostale smjerove molim te daj postavi strelice smjerova...)

mcupwr
16.08.2012., 11:05
strelice su gore....

plus
16.08.2012., 11:14
strelice su gore....
Od P1 i P2 ti se sudaraju protoci vode!

mcupwr
16.08.2012., 11:55
Od P1 i P2 ti se sudaraju protoci vode!

Kad bi pumpe radile istovremeno ali ne rade. P1 radi samo kad radi kotao na drvo, za to vrijeme je P2 isključena, Ona radi samo kad s ekoristi kotao na ulje.
Evo kak bi to trebalo raditi:

GRIJANJE NA DRVA (KUĆA + RADIONA) - MV1 el. regulacija, MV2 A-AB, MV3 A-AB, P1 uklj.(65°C), P2 isklj., P3 uklj., P4 uklj.

GRIJANJE NA ULJE (KUĆA + RADIONA) - MV1 B-AB, MV2 B-AB, MV3 B-AB, P1 isklj., P2 uklj., P3 uklj., P4 uklj.

GRIJANJE NA ULJE (SAMO KUĆA) - MV1 B-AB, MV2 A-AB, MV3 B-AB, P1 isklj., P2 isklj., P3 uklj., P4 uklj.

GRIJANJE NA ULJE (SAMO RADIONA) - MV1 B-AB, MV2 B-AB, MV3 B-AB, P1 isklj., P2 uklj., P3 isklj., P4 isklj.

mranderson
16.08.2012., 18:53
....I što sad na kraju ovog eseja da kažem , sva ova razmišljanja su me navela na ideju da napravim mali kotao , snage oko 35 kW , varene konstrukcije , koja ne zahtijeva expertne varioce ( iako ih ja imam ), takve konstrukcije koja se može naknadno popraviti ako procuri, konstrukcije koja ima donje izgaranje , visoki stupanj djelovanja i 12 satni režim, i radi sa mokrim drvima.

Sve to imam , i o tome pišem na ovom forumu, kroz razgovore sa forumašima rodila se ideja o organiziranju jedne male škole gradnje kotlova u kit verziji , ovo jest forum sam svoj majstor i možda se stvori dovoljno veliko jezgro samograditelja sposobnih da napravi deset kotlova tipa sam svoj majstor i pokaže BOSCH u ili BUDERUSu , kako treba izgledati i raditi pravi kotao...
divio sam se ovim slovima prvi puta, a divim se i dan-danas... mmmmmmmmmmm

šteta, zbilja šteta, ovaj post (ovo je samo dio) je napisan 21.6. 2011. i sad godinu i 2 mjeseca kasnije, nažalost ja i dalje ne znam apsolutno nikoga ko si je uspio napraviti ramzay zvijer u ssm varijanti :( šteta, zbilja zbilja šteta

Pregračan
16.08.2012., 19:18
SENKA zaboravi obično sranje od štednjaka , katastrofa .

Bez spremnika topline zaboravi grijanje na drva.

Zapamti ovo , ovaj dan i ovaj post , bez spremnika topline od barem 500 litara zaboravi grijanje.

Nađi prostor , mjesto za spremnik , i postavi ga . sve druge varijante su bolje , čak i struja je bolja u odnosu na bilo koji kotao bez spremnika .

Dečki zapamtite ovaj post , o ovom budemo još debatirali, volio bih da se sve dogodi suprotno , da se kupi neki kotao , bez spremnika i da se onda za godinu dana ovdje ismijavamo sa glupošću naših građana .

ili plačemo , tako je svejedno .

Ponavljam postupite suprotno od mog stava i uživati ču u vašoj gluposti .

Moram biti zloban i pokvaren i ljude nagovarati na suprotno jer sotona sve više okupira moju dušu .

Izgubilo je sve smisao, tisuću postova nije dovoljno da ljudi shvate da trebaju biti prozori otvoreni kako bi kotao na cjepanice dobro radio.

S večinom tvrdnji g. Ramzyja se ne slažem. S takvim kotlom-šparhetom mala domaćinstva u mom kraju se griju sa velikim zaodovljstvom i malim utroškom drva. Praksa je jedno, a teorije g. Ramzeya nekaj drugo. Priča sa spremnikom je za nas obične smrtnike LUKSUZ, priča košta PREVIŠE u odnosu na ono što daje. Jeftinije je otvorit prozore i prozračiti nek ulupat 15.000,00 kn u luksuz spremnika i raznih kerefeka uz njega.
Tko ima, nek izvoli, ali vidite da se ovdje javljau ljudi koji NEMAJU novaca, a oni koji su puni ko brod, daju izraditi projekt, posao povjere ovlaštenom stručnom izvođaću, puknu lovu i griju se grofovski i ovdje se ne pojavljuju.

Također iz prakse vlasnika viadrus kotlova koji su NAJPRODAVANIJI u Hrvatskoj, ne stoji tvrdnja g. Ramzeya da taj kotao ne valja. Vrijedi kolko košta i smatram ga best bay za naše osiromašene građane. Koliko god vi pljuvali po "bosanskom grijanju", ono čini 90% sustava centralnog grijanja u mom kraju (Hrvatsko Zagorje), jer to je jedino centralno grijanje koje si osiromašeni narod može priuštiti.
Piroliza za 35.000 kn ha,ha,ha tko bi bil tak lud da ulupa te novce:504:

ramzay
16.08.2012., 20:06
divio sam se ovim slovima prvi puta, a divim se i dan-danas... mmmmmmmmmmm

šteta, zbilja šteta, ovaj post (ovo je samo dio) je napisan 21.6. 2011. i sad godinu i 2 mjeseca kasnije, nažalost ja i dalje ne znam apsolutno nikoga ko si je uspio napraviti ramzay zvijer u ssm varijanti :( šteta, zbilja zbilja šteta

Pa pojavio se na našem tržištu BOSCH 2000 B i ULTIMA jednostavniji i jeftiniji , ali sa nedostupnim zavarima za popravke , a tu j i centrometal sa istom koncepcijom i nedostupnim zavarima.

U međuvremenu se postrožio zakon o zaštiti zraka i cjepanica kao takva nema šanse , bar ne od 2015 godine, a to je tu blizu.

pitanje i koji pelet brener to ispunjava .

mcupwr
16.08.2012., 21:09
" S takvim kotlom-šparhetom mala domaćinstva u mom kraju se griju sa velikim zaodovljstvom i malim utroškom drva. "

Koliko kvadrata, 200?

"Jeftinije je otvorit prozore i prozračiti "

Stari sistem iz socijalizma kad su "građani" proleteri iz vukoje..na hodali u gaćama po stanu i čudili se kako je kod nas seljaka u kući 20 stupnjeva....lako je kad ti drugi plaća, sad ih drže zatvorene....

"Tko ima, nek izvoli, ali vidite da se ovdje javljau ljudi koji NEMAJU novaca"

Onda neka ih i dalje bacaju kroz prozore i rupu na viadrusu...

"Piroliza za 35.000 kn ha,ha,ha tko bi bil tak lud da ulupa te novce"

Nisam toliko bogat da kupujem jeftine stvari....

sasase
16.08.2012., 21:28
Pregračan
gresis
najveci problem je u neiformiranosti ima ovde dost ljudi koji nisu grofovi a imaju spremnik topline ugraden to sto on donosi 20% ustede mozda i nije tolko bitno koliko je bitan konfor a toga sa bosanskim sistemom nemozes imat
ja se dizem na toplo djeca dolaze na toplo trosim 30 min dnevno na lozenje
e sad to usporedi sa lozenjem sporeta- centalno ili opjevanog viadrusa

spoki007
17.08.2012., 06:47
Pregračan
gresis
najveci problem je u neiformiranosti ima ovde dost ljudi koji nisu grofovi a imaju spremnik topline ugraden to sto on donosi 20% ustede mozda i nije tolko bitno koliko je bitan konfor a toga sa bosanskim sistemom nemozes imat
ja se dizem na toplo djeca dolaze na toplo trosim 30 min dnevno na lozenje e sad to usporedi sa lozenjem sporeta- centalno ili opjevanog viadrusa

potpisujem,nije bitna toliko usteda koliko sami komfor grijanja.....

ramzay
17.08.2012., 09:20
Teško da poslije ovih nekih poruka ja izgledam normalan u očima mojih susjeda.

Nekidan sam srušio zid na kući širine 3 metra od poda do stropa , da mogu uvući cisternu od 5000 litara , i dok je smjestim u prostor nadrapat ču toga sam svjestan, a sve sa ciljem da mogu imati veliku akumulaciju energije ali ne na 90 C nego akumulirati onu toplinu koja je preko dana višak od sunca iz zimskog vrta , ili eventualno iz tolinske pumpe koja radi sa stupnjem djelovanja od 8 .

Očito sam pao s marsa , tako misle moji susjedi koji se još griju na ložu , mislim griju jednu sobu ha ha

plus
17.08.2012., 11:37

Nekidan sam srušio zid na kući širine 3 metra od poda do stropa , da mogu uvući cisternu od 5000 litara , i dok je smjestim u prostor nadrapat ču toga sam svjestan, a sve sa ciljem da mogu imati veliku akumulaciju energije ali ne na 90 C nego akumulirati onu toplinu koja je preko dana višak od sunca iz zimskog vrta , ili eventualno iz tolinske pumpe koja radi sa stupnjem djelovanja od 8 .

Očito sam pao s marsa , tako misle moji susjedi koji se još griju na ložu , mislim griju jednu sobu ha ha

ramzay I marsijanci imaju pravo živjeti - zar ne :D

Odlična investicija u 5000 lit stane puno kanti topline, makar bila i od sunca ne mora nužno biti od plina ili lož ulja.

sasase, mi smo se kod mene doma preporodili sa spremnikom, jednom pred večer nakurimo i nemamo brige od 24 - 48 sati, a drugi nek samo pričaju njihove priče :D za to vrijeme mi imamo i uživamo svoju komociju.

:)

mac13
17.08.2012., 13:40
sasase, mi smo se kod mene doma preporodili sa spremnikom, jednom pred večer nakurimo i nemamo brige od 24 - 48 sati, a drugi nek samo pričaju njihove priče :D za to vrijeme mi imamo i uživamo svoju komociju.

:)[/QUOTE]

daj mi reci koliko lit je tvoj spremnik , ja imam u planu jednog dana savit od 740 lit jer mi veci ne stane ni po visini ni po sirini ..

energon
17.08.2012., 14:24
Jos jedan krasan rad majstora za postavljanje centralnog grijanja sam danas susreo..dimovodni kanal prolazi kroz dvije etaze,u prizemnoj je spojen stari tip gorenje stednjaka,a na katu je centrometal stednjak za etazno grijanje s ni manje ni vise nego 30 kw na koji su spojena dva radijatora i jedna kupaonska "lojtra"..stednjak je kroz zid kuhinje spojen s dimnjakom s 2 koljena i 3 metra celicnih cijevi..bez spremnika ptv..daaalekoo prevelike snage stednjaka,prekompliciran nacin spoja stednjaka s dimnjakom..i kak da to sad dela,i sagorijeva pravilno?kak to neko moze tako spojit i nekome uvalit?

denis1977
17.08.2012., 16:47
Pozdrav,imam par pitanja za sve koji se razumiju u sistem grijanja na kruto gorivo,zelim napraviti kombinovani sistem plin+ugalj,zanima me par stvari oko kotla Bosch Solid 2000B,znam da je tema vec bila,iskljucivo me zanima grijanje na ugalj,zanima me koristi li neko ovaj kotao,kakva su iskustva potrosnja i ostalo,zanima me koliko kw treba da ima pec za 130m2 prostora na 2 etaze prizemlje 50m2+sprat 80m2 sa stiropor fasadom 5cm,da jos malo preciziram sprat 80m2 vec 5 sezona grijem na plin Valiant 24kw temperatura stana dnevna 23 C`nocu zbog spavanja smanjimo na 20C`Valiant nikad nije bio pojacan na max i imam osjecaj da bi na max mogao povuci i 50m2 prizemlja kojem je uvjek trebalo manje energije za grijanje i hladjenje,po mojoj procjeni kotao bi trebao imati 25kw sta vi mislite.

Zanima me moram li praviti novi dimnjak ili mogu iskoristiti postojeci dimnjak,dimnjak je zidan punom ciglom visine preko 10 metara,sirine otprilike oko 180mm u kvadrat,izlaz kotla Solid 2000b 25kw je (prema specifikaciji proizvodjaca) 145mm,odgovara li ovakav dimnjak potrebama kotla.

S grijanjem na plin sam jako zadovoljan osim 2-3 najhladnija mjeseca u godini kada racuni dolaze i do 450km (220€)sad nam prijete s jos 20% poskupljenja sto je previse pa sam ta 2-3 mjeseca planirao koristiti kotlovnicu i tako smanjiti troskove usput se zastititi od natezanja Rusa i Ukrainaca sto se realno opet moze desiti.

sasase
17.08.2012., 16:55

daj mi reci koliko lit je tvoj spremnik , ja imam u planu jednog dana savit od 740 lit jer mi veci ne stane ni po visini ni po sirini ..[/QUOTE]

1000l + 150l potopljen sanitarne

plus
17.08.2012., 19:55

daj mi reci koliko lit je tvoj spremnik , ja imam u planu jednog dana savit od 740 lit jer mi veci ne stane ni po visini ni po sirini ..

1200

plus
17.08.2012., 19:59
Pozdrav,imam par pitanja za sve koji se razumiju u sistem grijanja na kruto gorivo,zelim napraviti kombinovani sistem plin+ugalj,zanima me par stvari oko kotla Bosch Solid 2000B,znam da je tema vec bila,iskljucivo me zanima grijanje na ugalj,zanima me koristi li neko ovaj kotao,kakva su iskustva potrosnja i ostalo,zanima me koliko kw treba da ima pec za 130m2 prostora na 2 etaze prizemlje 50m2+sprat 80m2 sa stiropor fasadom 5cm,da jos malo preciziram sprat 80m2 vec 5 sezona grijem na plin Valiant 24kw temperatura stana dnevna 23 C`nocu zbog spavanja smanjimo na 20C`Valiant nikad nije bio pojacan na max i imam osjecaj da bi na max mogao povuci i 50m2 prizemlja kojem je uvjek trebalo manje energije za grijanje i hladjenje,po mojoj procjeni kotao bi trebao imati 25kw sta vi mislite.

Zanima me moram li praviti novi dimnjak ili mogu iskoristiti postojeci dimnjak,dimnjak je zidan punom ciglom visine preko 10 metara,sirine otprilike oko 180mm u kvadrat,izlaz kotla Solid 2000b 25kw je (prema specifikaciji proizvodjaca) 145mm,odgovara li ovakav dimnjak potrebama kotla.

S grijanjem na plin sam jako zadovoljan osim 2-3 najhladnija mjeseca u godini kada racuni dolaze i do 450km (220€)sad nam prijete s jos 20% poskupljenja sto je previse pa sam ta 2-3 mjeseca planirao koristiti kotlovnicu i tako smanjiti troskove usput se zastititi od natezanja Rusa i Ukrainaca sto se realno opet moze desiti.
covjece ne ljuti se, :D ako ne bude odgovora, :) ovo ti je forum o centralnom grijanju na drva :D

denis1977
17.08.2012., 22:02
covjece ne ljuti se, :D ako ne bude odgovora, :) ovo ti je forum o centralnom grijanju na drva :D

znam da je tema Centralno grijanje na drva,posto nisam nasao za ugalj postavio sam ovdje kontam slicno je pa mozda se nadje neko ko zna.
naravno neljutim se :)

ramzay
18.08.2012., 06:16
znam da je tema Centralno grijanje na drva,posto nisam nasao za ugalj postavio sam ovdje kontam slicno je pa mozda se nadje neko ko zna.
naravno neljutim se :)

Bosch 2000 je u osnovi zamišljen kao kotao na ugljen , a neki modeli , oni veće snage rade dobro i sa drvima , sve je to vrlo detaljno evoluirano na stranicama ovog foruma u mojim postovima i u postovima SASASE

Koliko ti treba snage kotao, pa to si sam rekao , pogledaj u svojim računima koliko si kubnih metara plina potrošio na godinu dana , jedan kubik plina daje oko 10 kilowatsati energije , a kilogram drva oko 3,5 , a kilogram ugljena oko 5 .

Grijanje na drva (ugljen) nije isto što i grijanje na plin , Plinski kotao se ugasi kad je toplo u kući , a kotao na drva se ugasi kad se njemu čefne.

Prelaskom sa plina na drva ili ugljen , imat ćeš smrad na dvorištu, pepeo na rublju koje se suši vani , puno posla oko goriva i loše grijanje i nezadovoljnu ženu.

Dimnjak bi mogao biti dobar , ali ga ne smiješ koristiti i za neki drugi kotao ili peć , pogotovo ne za plin.

sasase
18.08.2012., 09:25
kotel je zmisljen striktno za ugljen radit ce dobro ,radit ce cak i rezimu trajnozareceg rezima ali ces ga cistit svaki tjedan
trazi dobar ugljen granulacije do velicine sake najbolje 2-4 cm . jedini ugljen koji bi paso je il ceska kocka ili ruski sa ostalima sa nasih prostora ce bit velikih problema sa sljakom i onda bi trebalo namontirat automaski pogon resetke
opet nista bez spremnika a ostatak je naveo ramzay

dado 3
18.08.2012., 10:10
Dečki dali bi spremnik topline od 1000 l na kuću od 120 kvadrata bez izolacije ako se temperatura vode u njemu zagrije na 90 bio dovoljan da kad peć ugasi akumulirana voda još grije kuću nekih 8 sati ako uzmemo vanjsku temperaturu od oko -5.Znam da tu igra ulogu još puno faktora al onak otprilike:D

dado 3
18.08.2012., 10:14
kotel je zmisljen striktno za ugljen radit ce dobro ,radit ce cak i rezimu trajnozareceg rezima ali ces ga cistit svaki tjedan
trazi dobar ugljen granulacije do velicine sake najbolje 2-4 cm . jedini ugljen koji bi paso je il ceska kocka ili ruski sa ostalima sa nasih prostora ce bit velikih problema sa sljakom i onda bi trebalo namontirat automaski pogon resetke

Sasase dali možda znaš kak je omjer drva i ugljena mislim na ono dali bi prije izgorijelo 4 metara drva ili tona ugljena jer po cijeni mislim da je to tu negdje ako se ne varam:ne zna:

sasase
18.08.2012., 11:07
ja grijem oko 100m2 bez fasade,stolarija srot spremnik 1000l do -7 lozim jedanput denvno
ugljen ovisno koji to pogledaj po kaloricnoj vrednosti al odokativno 1 tona ugljena 2.-3 m drv opet sve ovisno o valiteti ugljena

dado 3
18.08.2012., 11:43
ja grijem oko 100m2 bez fasade,stolarija srot spremnik 1000l do -7 lozim jedanput denvno
ugljen ovisno koji to pogledaj po kaloricnoj vrednosti al odokativno 1 tona ugljena 2.-3 m drv opet sve ovisno o valiteti ugljena

Kaj sa jednim punjenjem zagriješ 1000 l na 90 stupnjeva i to drži dan i noć ili kak.Sused bi sad kupil spremnik a ja druge godine čitam to malo po forumu pa mi još nije sve sjelo jer mu veli majstor da treba puno vremena da zagrije tolko vode a da će se brzo ohladiti:p

Zvon
18.08.2012., 14:18
Ugrubo, za obični kotel i spremnik:
Količina drva u peći (u litrama) x 10 = volumen spremnika (u litrama) koji se zagrije do 80-tak stupnjeva.

Pregračan
18.08.2012., 16:16
Pregračan
gresis
ja se dizem na toplo djeca dolaze na toplo trosim 30 min dnevno na lozenje
e sad to usporedi sa lozenjem sporeta- centalno ili opjevanog viadrusa

Zaboravi prijatelju drva i konfor. To jednostvno ne ide skupa. :rofl:

Pregračan
18.08.2012., 16:21

Sam si sve rekel :) Ak nije problem, kad završiš posel, izračunaj kolko će ih koštati kw energije dobivene tovrsnim projektom. :confused:

Pregračan
18.08.2012., 16:26
Molim komentar. Kak se to isplati, preči sa plina na drva?

Obračun godišnje potrošnje grijanja solidno izolirana kuća visoka prizemnica 200 m2

Potrošnja plina u sezoni 2000 m3 x 3 = 6.000,00 kn
Ekvivalent potrošnje u drvima m3 14 x 250 = 3.500,00 kn
Razlika u cijeni goriva ušteda prelaska na drva = 2.500,00 kn

Vijek trajanja (amortizacija) 10 godina.
Pod pretpostavkom linearne korekcije cijena obiju energenata,
ušteda za amortizacijski vijek 25.000,00 kn
vrijednost ulaganja peć+spremnik+inst.oprema+montaža
između 20.000,00 kn do 30.000,00 kn.
?????????????????????????????????????????????????? ???

mcupwr
18.08.2012., 19:39

Obračun godišnje potrošnje grijanja solidno izolirana kuća visoka prizemnica 200 m2

Ak ti se prepucava, odi nekam drugam...

Gigi75
18.08.2012., 20:26

Nema se tu kaj isplatiti, kad je riti toplo to je znak da je dobro uložen novac. Za sve ostalo tu su ili masterkard ili bonus penis paktus domus.

denis1977
18.08.2012., 23:39
Bosch 2000 je u osnovi zamišljen kao kotao na ugljen , a neki modeli , oni veće snage rade dobro i sa drvima , sve je to vrlo detaljno evoluirano na stranicama ovog foruma u mojim postovima i u postovima SASASE

Koliko ti treba snage kotao, pa to si sam rekao , pogledaj u svojim računima koliko si kubnih metara plina potrošio na godinu dana , jedan kubik plina daje oko 10 kilowatsati energije , a kilogram drva oko 3,5 , a kilogram ugljena oko 5 .

Grijanje na drva (ugljen) nije isto što i grijanje na plin , Plinski kotao se ugasi kad je toplo u kući , a kotao na drva se ugasi kad se njemu čefne.

Prelaskom sa plina na drva ili ugljen , imat ćeš smrad na dvorištu, pepeo na rublju koje se suši vani , puno posla oko goriva i loše grijanje i nezadovoljnu ženu.

Dimnjak bi mogao biti dobar , ali ga ne smiješ koristiti i za neki drugi kotao ili peć , pogotovo ne za plin.

Hvala za odgovore,
ovako vec sam kupio 5t uglja Banovici kocka,nije mi problem smrad u dvoristu kad krene zima toga se nemogu rijesiti jer su komsije vec instalirali kotlovnice,kod vecine su nenamjenski kotlovi preveliki kotlovi itd...imam priliku gledati komsiju koji je kupio Centrometal kotao 50kw a zivi u prostoru od 90m3,posto ima jos prizemlje i potkrovlje neopremljeno majstor mu je rekao da ta pec ide za cijelu kucu,nijedan se nisu osvjestili da ce dok on opremi taj prostor pec vjerovatno izgorjeti i da je na razlici potrosenog ogrijva za 4 godine koliko koristi tu pec mogao kupiti jos jednu pec (Bosanska posla),sto se tice skladistenja uglja imam garazu od 8,5 m duzine dobar prilaz tako da ja i otac za manje od 2 sata prevucemo 5t ugalja u vrh garaze gdje smo mu odredili da ce biti skladisten,za lozenje ce biti zaduzen otac posto je ionako besposleni penzioner :D

Sto se tice dimnjaka od postavljanja Valianta koji je fasadni,dimnjaci se ne koriste jedino trebam zazidati rupu na spratu koja se nekad koristila za sporet na drva.

malo sam racunao po ramzay formuli,posto ja nemislim koristiti ugalj samo 2,5 mjeseci najvece zime bas zbog toga sto nemogu kontrolisati gorenje uglja pa potrosnja u srednje-hladnim danima kad se preracuna u novcu dodje jednaka s potrosnjom plina,racunica mi ispada ovako:
za 2,5 najhladnih mjeseci kada se ni Valiant negasi,osim preko noci kad smanjim temperaturu na 20C° potrosim oko
1000m3 plinax10kw=10000kw,plin po cijeni 1m3=0,51€x1000m3=510€
2000kg ugljax5kw=10000kw,2t uglja po cijeni tona 100€x2 tone=200€
usteda za 2,5 mjeseci najvece hladnoce je 310 € po sadasnjoj cijeni plina+usteda na toploj vodi oko 40€ za 2,5 mjeseci,ako poskupe plin za 20% kao sto prijete usteda je jos veca ako sam dobro sracunao.
U buducnosti planiram na ovaj kotao kupiti dodatke za pelet pa ce lozenje biti jos lakse.

Zanima me jos postoji li namjenski ventil za preusmjeravanje grijanja-
Valiant-kotao i obratno da umjesto 4 ventila koristim 2 kako ja zamisljam to bi trebao biti ventil s 2 ulaza i jednim izlazom,ista stvar mi vjerovatno treba kod prebacivanja tople vode kombinovani bojler-Valiant.

ramzay
19.08.2012., 05:31
na postu broj 6562 od MCUPWR imaš riješen slučaj povezivanja dva sustava sa motornim troputnim miš ventilima . Može se rješavati tako sa potpunom automatizacijom procesa , a može i sa ručnim troputnim ventilima. cijena po ventilu cca 350 kunića.

Nabaci neku shemu da vidimo kako to zamišljaš

sasase
19.08.2012., 07:17
denis koji kotel

denis1977
19.08.2012., 14:01
na postu broj 6562 od MCUPWR imaš riješen slučaj povezivanja dva sustava sa motornim troputnim miš ventilima . Može se rješavati tako sa potpunom automatizacijom procesa , a može i sa ručnim troputnim ventilima. cijena po ventilu cca 350 kunića.

Nabaci neku shemu da vidimo kako to zamišljaš

Ma nisam mislio automatiku to je malo skuplje,mislim manuelno samo umjesto 4 ventila smanjiti na 2 bilo bi starcima lakse se snaci.
Evo i shema,ako bi nasao 2 naizmjenicna ventila s 3 izlaza (vjerovatno je to troputni ventil),sto se tice kombinovanog bojlera i tople vode iz valianta,mislim da nebi smetalo ako topla voda iz kombinovanog bojlera kruzi po Valiantu a kada je obrnuta situacija samo zatvoriti ventile na kombinovanom bojleru i rjesena stvar.
http://img51.imageshack.us/img51/3365/aaaadne.jpg

Lee Champa
19.08.2012., 14:19
NIKAD!!! ne blokiraj kotao, radijatore, spremnik....komplet - zatvaranjem oba ventila (polaz/povrat):kava:
Može doći do propuštanja na najslabijem mjestu kad u tako zatvorenom prostoru poraste pritisak!:kava:

denis1977
19.08.2012., 16:25
NIKAD!!! ne blokiraj kotao, radijatore, spremnik....komplet - zatvaranjem oba ventila (polaz/povrat):kava:
Može doći do propuštanja na najslabijem mjestu kad u tako zatvorenom prostoru poraste pritisak!:kava:

Moram priznati da si upravu,ovakav nacin spajanja je pogresan i koban za kotao,u slucaju da ventili budu okrenuti prema Valiantu a kotao nalozen sto se realno moze desiti sigurosni ventil na kotlu bi izbacio vodu pa bi kotao bez vode vjerovatno negdje progorio,rjesenje je po meni ugradnja sigurosnog ventila manje vrijednosti od sigurosnog ventila kotla da bi ako se desi ova greska voda u kotlu potisnula sigurosni ventil na mostu i tako napravila kruzni tok.
Sto se tice Valianta njemu netreba nista tj.vec ima sve ugradjeno,u slucaju povecanja pritiska sigurosni ventil se otvara izbacuje kolicinu vode,kada padne pritisak ispod dozvoljenog Valiant gasi plin.
http://img545.imageshack.us/img545/4571/aaadqk.jpg

.CAR
19.08.2012., 19:26
Pozdrav ekipi
@ denis1977, po mojem mišljenju, a u skladu sa preporukom @Lee Champa to će lijepo raditi i bez donjeg trokrakog ventila.
Jedan je dovoljan da usmjeri cirkulaciju, naravno ako je pumpa postavljena na odgovarajuće mjesto, a sigurnjacima na oba kotla ostaviš otvoren (slobodan) put da obavljaju svoj posao

dusanmijat
19.08.2012., 21:40
pokušao sam propretiti dosta postova gdje se pominje spremnik topline i došao do zaključka (ispravite me ako griješim) Svi ovi spremnici su pod pritiskom a mene interesuje sledeća situacija; Spremam se za samogradnju spremnika od metalne cisterne 1200 litara Pošto je 80% gorivo pelet 20% drvo i sječka nemam potrebe očekivati oscilacije temperature vode pa sam mislio da spremnik prihvati višak toplote i da ga u toku dana uz grijanje filam do max. a naveče gasim gorionik i iz spremnika dogrijavam na neku noćnu temperaturu. Da bi iskorištenje zapremine bilo što veće razmišljam da voda bude samo akumulator a dva odvojena uzmjenjivača (bakarne zmijače) budu smještene jedna na dnu a druga na vrhu spremnika Spremnik bi, naravno, imao ekspanzionu posudu odgovarajuće zapremine i nebi bio pod pritiskom. Dali je ovo u opšte ispravno, mijenja li se šta u šemi priključivanja u sistem i koliko mogu očekivati (u satima) održavanje podnošljive temperature u objektu 140 m3 koji će biti do zime izolovan stiroporom 5-8 cm? Sve savjete i sugestije prihvatam i vaši odgovori i savjeti imat će 80% uticaja na ovaj projekat. Želio bih da moj trud upotrijebim za pravu stvar i da ne bude uzaludan. Pomagajte hvala svima unaprijed

sasase
19.08.2012., 22:55
cemu se mucit sa izmenjivacima otvoreni sistemi rade dan danas razlika je u par % iskoristenja napravi otvoreni sistem i preskoci izmenjivace

malčer
20.08.2012., 16:02
Kao što sasase kaže otvoreni sistem , kotlovski krug kotao spremnik, i krug grijanja kuće sa vrha spremnika prema kući , znači kuća se stalno grije ,a kotao grije spremnik i onda kada se kuća dovoljno zagrije pa prestane uzmati toplu vodu iz spremnika. Znači gorionik radi u optimalnom režimu dok spremnik nebude skoro pun.

sasase
20.08.2012., 17:32
Kao što sasase kaže otvoreni sistem , kotlovski krug kotao spremnik, i krug grijanja kuće sa vrha spremnika prema kući , znači kuća se stalno grije ,a kotao grije spremnik i onda kada se kuća dovoljno zagrije pa prestane uzmati toplu vodu iz spremnika. Znači gorionik radi u optimalnom režimu dok spremnik nebude skoro pun.

tako bit je da se dobije sto manje paljenja plamenika jer dok plamenik krene ovisno o tipu jel je spavajuci ( karikiram odrzava malo gorenje unutar retorte )
il je sa termoupaljacem , treba bar minuta ili vise da se plamen stabilizira i dode o optimalnog gorenja a to vreme nije zanemarivo

denis1977
21.08.2012., 07:29
@.CAR upravu si donji troputni ventil netreba,kad se zatvori gornji ventil kruzni tok je prekinut.
Prekontrolisite mi novu shemu,dodao sam 2 sigurosna ventila + 1 na kotlu za koji nisam siguran gdje se tacno nalazi kod kotla Solid 2000B ali nije ni bitno kad stigne kotao znaću,nacrtao sam ekspanzionu posudu iako neznam dali se montira na povratni vod,nisam nacrtao manometar i ostale istrumente jer kotao ima neki satić pa dok vidim sta je.
Zanima me jos moze li se ovo izvesti s crnim ili cinkovanim cijevima za gas ili vodu sa starim sistemom narezvanja i motanja kudjeljom(to sam sposoban napraviti,varenje i lemljenje bi morao raditi majstor),estetika mi nije toliko bitna u podrum niko ne ulazi osim mene i porodice.

http://img94.imageshack.us/img94/2465/aaaie.jpg

spoki007
21.08.2012., 08:18
sigurnosni ventili od 6 i 10 bara???OMG
moj vitolig je predvidjen za rad od 1-1,5bara,limeni radijatori su testirani na 10bara...
mislim da ti vise od 2-3bara sigurnosni ventili i vise nego dovoljni....

denis1977
21.08.2012., 14:07
sigurnosni ventili od 6 i 10 bara???OMG
moj vitolig je predvidjen za rad od 1-1,5bara,limeni radijatori su testirani na 10bara...
mislim da ti vise od 2-3bara sigurnosni ventili i vise nego dovoljni....

ma dobro to sam lupio,kod komsije je 6 bara,2 bara je premalo zbog toga sto se radni pritisak na 80-90°C sa 1,2bara penje do 2 bara vjerovatno da bi omjer 2 ventila 3bara + ventil na kotlu 6 bara bi dobar omjer.Mize ki proci ostatak sheme.

malčer
21.08.2012., 18:36
@ denis, na shemi imaš bajpas oko pumpe za termosifonsku cirkulaciju ako zatreba ,ustvari trebaš pumpu staviti na bajpas da olakšaš strujanje. Ekspanzionu posudu okreni za 180 stupnjeva.Maksimalni ispitni tlak za Bosch Solid 2000B je 4 bara, Dozvoljeni radni pretlak 2,5 bara .

sasase
21.08.2012., 19:40
ma dobro to sam lupio,kod komsije je 6 bara,2 bara je premalo zbog toga sto se radni pritisak na 80-90°C sa 1,2bara penje do 2 bara vjerovatno da bi omjer 2 ventila 3bara + ventil na kotlu 6 bara bi dobar omjer.Mize ki proci ostatak sheme.

onaj sigurnostni ventil od 6 bar ti je od sanitarne vode , za centralno se uzima onaj od 2.5 bar
sa pravilno dimenzioniranom expanzijskom posudom pritisak u sistemu nece porast vise negoli 0.2 bar
za info tvoj kotel ne voli porast pritiska iznad 1.8 bara jer ce iznad toga pokretna resetka pocet strugat po stjenki kotla i svako pomicanje ce skidat metal i stim ces mu skratit zivotni vijek
kotel je konstruiran i zmisljen prije 30 i kusur godina tad i sad su ti kotlovi u domicilnoj okolini predvideni da rade na otvorenom sistemu i ne vole previse setanja lima jer ima malo precnih veza u njemu da bi to sprecilo
potrazi posteve od zacetnike teme i vidjet ce njegove probleme sa porastom tlaka

potrazi po netu malo kako se lemi bakar postupak je jednostavan i potreban alat je minimalan
ja osobno sve petljanje oko peci odradim sa met. cijevima sa kudeljom jer onda mogu radit promjene bez da puno diram osnovnu instalaciju i vecinu stvari mogu nakandno iskoristi sto sa bakarnima fitingima nije moguce

mranderson
21.08.2012., 20:21
... sa pravilno dimenzioniranom expanzijskom posudom pritisak u sistemu nece porast vise negoli 0.2 bar...
sasase hoces ti to molim te malo detaljnije pojasniti :rolleyes:
naime, kod mene kad je sistem hladan je oko 1.4-1.5 bara, a kad se sistem zagrije, e onda to ide i preko 2! pa po toj tvojoj logici u mom sistemu nesto ne valja :( ?

Sad kad sam stavio spremnik, i kad se spremnik cijeli zagrije, tlak bome skace sa 1.5 i na 4 bara! :503: ?

nike321
21.08.2012., 20:45
naime, kod mene kad je sistem hladan je oko 1.4-1.5 bara, a kad se sistem zagrije, e onda to ide i preko 2! pa po toj tvojoj logici u mom sistemu nesto ne valja :( ?

Tlak može ići gore sve do onog tlaka koji je naznačen na sigurnosnom ventilu minus 0,5 Bar, a pod pretpostavkom da je sigurnosni ventil pravilno odabran i pravilno montiran.

Sigurnosni ventil se odabire prema najslabijoj komponenti sistema koja je najčešće kotao ili spremnik.

Sad kad sam stavio spremnik, i kad se spremnik cijeli zagrije, tlak bome skace sa 1.5 i na 4 bara! :503: ?

Skače jer je sad zapremina vode višestruko veća nego je prije bila i treba dimenzionirati nanovo ekspanzijsku posudu.

sasase
21.08.2012., 21:18

nike 321
je sve reko
nema tu logike samo zakoni fizike ne sparajte na expanziji
sta se tice tih sigurnostnih ventila nemojte ni na njima pol talijanskih pusta vec prije neg su postavljeni a od kovine za sad su vecinom radili al i kod njih se nade koji falsirani

mranderson
21.08.2012., 21:24
...Skače jer je sad zapremina vode višestruko veća nego je prije bila i treba dimenzionirati nanovo ekspanzijsku posudu.
pa ekspanzijska posuda je nova :( 150 L,
spremnik je cca 1200 L+voda u radijatorima i kotlu...

.CAR
21.08.2012., 21:27
@denis1977
Ja bih tvoje kotlove spojio na sljedeći način:

http://imageshack.us/photo/my-images/502/1977doc1.jpg/

Podrazumijeva se da plinski bojler ima svoj sigurnjak, ekspanzionu posudu i cirkulacionu pumpu.
Najbolja je ona shema koja ima sto manje manipulacija i što manje armature

Pozdrav

denis1977
21.08.2012., 21:53

mozda sam u krivu jer govorim ti iz iskustva na plinskom bojleru,mozda se parametri na kotlu razlikuju,tvoj problem je vjerovatno u pritisku hladnog kotla,smanji pritisak na 1,1 bar pa ti pritisak nece skakati preko 2 bara.

sasase
21.08.2012., 22:14

negde fulas u matematici ili ti je expanzija prenapunjena i nemas potrebe za 1.5 ja teram to sa 1 bar a sa pol manjom expanzijom pa imam raskorak od 1.3 bar

denis1977
21.08.2012., 22:29
Hvala spoki007,malčer,sasase,.CAR posebno hvala na shemi to mi je od pocetka trebalo.

@sasase sta mislis o troslojnim cijevima (plastika-alu-plastika) i fitinzima smije li se raditi s njima oko kotla,pomagao sam majstoru prilikom razvodjenja instalacije i mogu reci da je najlaksi nacin samo trebaju kvalitetna ostra klijesta mogu i za ruze probao sam(onaj tip sto imaju ostricu s jedne strane) i opruga za savijanje,vodoinstalaterska klijesta i kljuceve neracunam,izbjegao bi kamaru prelaza koljena a mislim da cijena nije puno veca od crnih cijevi,malo su problematicne sto im treba dosta selni,metalne cijevi se drze najcvrsce.

Ako bi stavio ventil 2,5 bara na pec 2 bara na mostove i u slucaju pritiska npr...2,1 bar ili kvara ventila moglo bi se desiti da dio vode vrti u krug i na taj nacin gubi toplotu prije ulaska u radiatore,postoi li neki sistem koji bi detektovao gresku.

nike321
21.08.2012., 22:42
Ajde vidi u specifikacijam kotla i spremnika koji je njihov max. dozvoljeni tlak i koja je snaga kotla, pa ču ti reči koji treba biti sigurnosni ventil, kolika posuda, koliki tlak zraka (dušika) u posudi prije tlačenja vodom i koji tlak vode na hladno kad puniš sistem nakon odzračivanja.

Osim prave veličine posude, potrebno je pravilo prednapuumpati posudu i pravilno napuniti sistem na hladno.

mranderson
21.08.2012., 22:57
Ajde vidi u specifikacijam kotla i spremnika koji je njihov max. dozvoljeni tlak i koja je snaga kotla, pa ču ti reči koji treba biti sigurnosni ventil, kolika posuda, koliki tlak zraka (dušika) u posudi prije tlačenja vodom i koji tlak vode na hladno kad puniš sistem nakon odzračivanja.

Osim prave veličine posude, potrebno je pravilo prednapuumpati posudu i pravilno napuniti sistem na hladno.
Hvala nike321 (a i ostalima da ne bi bilo zabune)

Znači moj kotao, Bosch 3000H, 36 kw (7članaka) ima navodno:
dozvoljeni radni pretlak 4.0 bar-a
maksimalni ispitni tlak 8.0 bar-a
to piše ovdje u uputama (na str.9) http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=bosch%203000h%20pdf&source=web&cd=1&ved=0CEMQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.bosch-climate.com.hr%2Ffiles%2F201003121629070.K%252020-1%2520G62_%2520%2520K%252026-1%2520G62%2520_%2520%2520K%252032-1%2520G62%2520_%2520%2520K%252036-1%2520G62%2520_%2520K%252042-1%2520G62%2520-%2520instaliranje%2C%2520rukovanje%2520i%2520serv. pdf&ei=OQI0UNX4I8jvsgbqn4D4DQ&usg=AFQjCNGGWUbfHqTCn1v5hM7FaSGZSUL5og&cad=rja

spremnik je samo-gradnja, i ispitan je na 6 bar-a
ekspanziona je Elbi 150 L (ako se ne varam, neda mi se sad u podrum, ali sam 99% siguran)
sigurnostni ventil, e tu sam slab, znam samo da ima crvenu 'kapicu' na sebi, a na koliko je 'podesen' ne znam, stvarno ne znam, ako sam dobro zapamtio što mi je majstor rekao, na 2.5 bar-a, samo mi nije jasno, nadam se da se ne budete predugo i prejako smijali :lol:, ako meni tlak 'skoči' na 4 bara, zakaj ovaj sigurnjak spava :ne zna: ? ili bi on i trebal spavati? Gdje je smješten sigurnjak, a na povratu (hladnoj vodi) u kotao, znam da je to krivo mjesto, ali eto, majstor-centralaš je imao 1000 drugih briga sad nakon rekonstrukcije, i nažalost taj sigurnjak je ostao, na starom, krivom mjestu... ali to ne znači da bude tako dočekalo i zime (ili možda bude...), ali opet, ja o tome najmanje znam, to zna gospodin ramzay i majstor centralaš :Pivo:

nike321
22.08.2012., 00:06
Sigurnosni ventil 3,5 bar ulaz DN20 izlaz DN32

Ekspanziona posuda OK ali treba ispumpati zrak na 1 bar (kad nema tlaka vode u instalaciji).

Nakon odzračivanja instalacije namjestiti tlak vode na hladno 1,4 Bar.
Maksimalni tlak kad voda bude 90°C će biti nešto ispod 3 Bar.
Ka dje instalacija topla dopunjavati prema ovoj tablici.

http://i46.tinypic.com/11mf1op.jpg

spoki007
22.08.2012., 06:34

meni je u ELBI 150l posudi membrana propisala nakon 3 godine,tako da nema veze sto je nova (talijanski srot)

kod mene je u sistemu oko 1150l vode i tlak sa hladnih 1,0bar raste do 1,7-1,8bara kad je sistem u kompletu zagrijan na 70-80C....

novu posudu jos nisam kupio ali mislim da ce prije biti od 200l nego od 150l kako bi bile sto manje oscilacije u tlaku.....

kod tebe mranderson se ne bi cudio isto tako da je membrana propisala jer mi se cini da imas prevelik porast tlaka u sistemu od hladnog do toplog,koliko je stara posuda?

mranderson
22.08.2012., 07:38
meni je u ELBI 150l posudi membrana propisala nakon 3 godine,tako da nema veze sto je nova (talijanski srot)

kod mene je u sistemu oko 1150l vode i tlak sa hladnih 1,0bar raste do 1,7-1,8bara kad je sistem u kompletu zagrijan na 70-80C....

novu posudu jos nisam kupio ali mislim da ce prije biti od 200l nego od 150l kako bi bile sto manje oscilacije u tlaku.....

kod tebe mranderson se ne bi cudio isto tako da je membrana propisala jer mi se cini da imas prevelik porast tlaka u sistemu od hladnog do toplog,koliko je stara posuda?
koliko je stara!? pa kupljena je nova u ducanu, u 1 mjesecu 2012, znači 8 mjesec ide.
Ovo da je propišala, a nemam pojma, zbilja nemam pojma o tome, se da to nekako provjeriti još prije nego što reklamiram :( (inače nema nigdje niti jedne jedine kapljice oko nje)?

A ovo oko talijanskog šrota, ja zbilja vjerujem da to nije najbolja ekspanziona koja se može kupiti, ali ruku na srce, i ova mi je bila skupa :(

nike321 velis da je treba ispumpati zrak na 1 bar (kad nema tlaka vode u instalaciji).
a kak se to radi? jel to mogu ja provjeriti nekako na koliko je ona uopće sada :ne zna: ?

spoki007
22.08.2012., 09:47
koliko je stara!? pa kupljena je nova u ducanu, u 1 mjesecu 2012, znači 8 mjesec ide.
Ovo da je propišala, a nemam pojma, zbilja nemam pojma o tome, se da to nekako provjeriti još prije nego što reklamiram :( (inače nema nigdje niti jedne jedine kapljice oko nje)?

A ovo oko talijanskog šrota, ja zbilja vjerujem da to nije najbolja ekspanziona koja se može kupiti, ali ruku na srce, i ova mi je bila skupa :(

kaplice se nece niti vidjeti jer ako je pukla membrana unutar posude samo ce ti zrak "iscuriti" prema instalaciji,a posuda ce se napuniti kompletna vodom....

i ja jos kombiniram kako da prodjem sto jeftinije,majstor za zeljezariju (najbolji u Osijeku,Hercog) mi je rekao da nabavim samo mjeh za nju a da ce mi on napraviti otvor u staroj posudi i zavariti prirubnicu kako bi se kad opet propisa mogla jeftinije i jednostavnije promjeniti membrana....membrana kosta oko 600kn....

Dirk_Diggler
22.08.2012., 12:30
Majstor danas stiže, pa imam nekoliko pitanja da bih bio u stanju pripravnosti :).

Kako funkcionira preklopni motorni ventil (pomoć za slojevito punjenje spremnika) koji se spominje na više mjesta u temi. Zer spominje dva takva ventila i punjenje spremnika na tri razine, ali ovaj vulgaris sa dvije razine, kako on "zna" odakle uzimati napojnu vodu za kotao, odnosno kamo vraćati povrat?
Na temelju čega motor vrti ventil? Nalijegajućih termometara na cijevima pred puferom, ugrađenih termometarskih patrona u ventilu ili nečeg trećeg?

Kod sustava sa modificiranom Zer-ovom shemom sa posta 4124 (http://www.forum.hr/showpost.php?p=37101810&postcount=4124) na način da povrat iz bojlera sanitarne vode ide direktno u spremnik umjesto razdjelnik, a spremnik ima četiri priključka, zanima me gdje je bolje ubosti cijevovode za povrate:
povrat iz bojlera sanitarne u drugi odozgora, a povrat iz centralnog u dva donja priključka ili povrat iz bojlera sanitarne u drugi odozdola? (pretpostavljam prva varijanta bolje radi).

Kako se reguliraju "pametne" alfa pumpe koje predlažete za krugove grijanja? Iz prospekata vidim da imaju frekventne regulatore, pa pretpostavljam da one mijenjaju protok medija (vode) kroz cijevi. Na koji način su one regulirane? sobni rermostat u kući (mali micek? kako se ono zvao? je li komercijaliziran, dostupan?), nalijegajući na odlaznom cjevovodu (to je za glupe on/off pumpe pretpostavljam) ili nešto treće?

Ako instaliram sustav kao sa (modificirane) Zer-ove sheme, a želja mi je imati mogućnost promjene temperature polazne vode u radijatorski krug iz stana (kotlovnica je u prizemlju) za npr noćni režim, na koji način to najlakše (jeftinije) izvesti?

Hvala

Lee Champa
22.08.2012., 14:26
Ja bih tvoje kotlove spojio na sljedeći način:
http://imageshack.us/photo/my-images/502/1977doc1.jpg/

To je OK!
Jedino treba odabrati prave jednosmjerne ventile, a možda će ih trebati i malo preurediti (npr. ako se ugrađuju u okomitom položaju (oni sa "tanjurom") možda treba izvaditi oprugu!).:kava:

Turopoljac
22.08.2012., 14:31
Ekipa ima li tko kakvu tehničku uputu za ugradnju i spajanje VO-3 - uređaja za
zaštitu od niske temperature povratnog voda?

Kupio sam kotao VIADRUS U26 D 6čl./26-38kw NOVI MODEL pa molim barem
za kratko pojašnjenje kako se spaja VO-3 uređaj?

sasase
22.08.2012., 20:44
spoki 007
daj slozit da se da usrafit zracnica u posudu i efekt bu isti
guma u zracnici se grije na vise temperature negoli nasi sistemi prijasnje expanzije su se radile na prirubnicu ai kad su krepale stavil si slauf od ficeka i idemo dalje

spoki007
23.08.2012., 06:14
spoki 007
daj slozit da se da usrafit zracnica u posudu i efekt bu isti
guma u zracnici se grije na vise temperature negoli nasi sistemi prijasnje expanzije su se radile na prirubnicu ai kad su krepale stavil si slauf od ficeka i idemo dalje

bacio si mi bubicu u uhu...
daj molim te objasni kako to izvesti,imas li kakvu sliku ili nacrt?
gdje i kako postaviti ventil zracnice?
ili samo zracnicu natlaciti i postaviti unutar ekspanzione, a na prirubnici zatvoriti posudu?(ovo mi se cini najjednostavnije) :top:
koliki je volumen zraka u zracnici a koliki u ispravnoj ekspanzionoj posudi od 150l?

napeto cekam......

mranderson
23.08.2012., 10:43

Pa gde je nama naš gospodin ramzay :cerek:
kako ide borba sa zvijeri :Pivo: od cisterne, jel treba kakva pomoć, barem oko gemišta :lol: ??

Lee Champa
23.08.2012., 13:06
....stavil si slauf od ficeka i idemo dalje

Sigurno imaš doma figuara pa ga hoćeš skupo utrapiti:lol:

Turopoljac
23.08.2012., 13:17
Ekipa ima li tko kakvu tehničku uputu za ugradnju i spajanje VO-3 - uređaja za
zaštitu od niske temperature povratnog voda?

Kupio sam kotao VIADRUS U26 D 6čl./26-38kw NOVI MODEL pa molim barem
za kratko pojašnjenje kako se spaja VO-3 uređaj?

Kaj nitko nije spreman pomoći?

Lee Champa
23.08.2012., 13:32
Kaj nitko nije spreman pomoći?

Potraži ima toga dosta ovdje!

sasase
23.08.2012., 15:52
spoki007

expanzije od 30 do 50 litri bile taman da je sela u njih zracnica od ficeka one su po konstrukciji bile plosnate imale su prirubnicu i na njoj rupu za ventil koji se je sa dve matice i dve brtve ucvrstio i takva resenja su bila cesta cjena zracnice da ju menjam svake godine je zanemariva i da dve promenim me ne dira ( to igra samo za nas SSM frikove )

ja isto kuburim sa expanzijom radim sa 70 l a trebo bi sa duplo vise
kak sam reko problem su krzneni odlucil sam stari hidrofor poslozit da ima prirubnicu a u njega cu ugurat slaluf od bilo kakve gume koji se nade pri ruci to sto nece zracnica bit u idealnom obliku me ne dira
zracnice trpe puno veca opterecenja negoli ce trpet u mojem sistemu guma u radu se ugrije cesto preko 100 C al to malo kad mi vidimo i shvacamo

dusanmijat
23.08.2012., 16:00
dali me neko može uputiti na neki post gdje je o tome bilo govora ili da ovdje pojasni "narodnim" jezikom: Šta je to primarni a šta sekundarni zrak? Kakav je njihov procentualni odnos potreban za kvalitetno gorenje? U odnosu na formiranu baklju, gdje dovesti sekundarni zrak za najbolji učinak pri gorenju? Dali po boji plamena možemo doći do zaključka dali nedostaje ili je previše sekundarnog zraka? I još mnoga "dali" i "kako" vezana za ovu problematiku bi dobro došla meni, a vjerujem, i mnogima koji bi htjeli imati kvalitetno sagorijevanje u svom kotlu

vlado7
23.08.2012., 17:08
pozz!!imam jedno pitanje:dali se moze obicna grundfosica regulirati sa dva termostata,jedan nalijegajuci a drugi sa sondom?

npr da mi se pali kada je temperatura polaza 60,a da mi se gasi kada je voda u spremniku sanitarne vode 55

znaci ide pec na drva i spremnik sa toplom vodom 150 litara :confused::ne zna:

Lee Champa
23.08.2012., 17:14
...da li se moze obicna grundfosica regulirati sa dva termostata,jedan nalijegajuci a drugi sa sondom?.....

Može. Tremostati su samo prekidači i ne ovise o obliku izrade!

Lee Champa
23.08.2012., 17:23
da li me neko može uputiti na neki post gdje je o tome bilo govora: Šta je to primarni a šta sekundarni zrak?

Najjednostavnije!
Drva gore uz pomoć kisika iz primarnog zraka. Tada se iz njih isparavaju još neke tvari koje bi mogle gorijeti, ali nema dovoljno temperature i kisika pa se njima u nekim pećima dodaje sekundarni zrak.
Omjer ovisi o gorivom materijalu, čak nije isti za različita drva.
Dovodi se u komoru od šamota za naknadno sagorijevanje.
Nisu sve peći/kotlovi predviđeni za to.

vlado7
23.08.2012., 19:12
Može. Tremostati su samo prekidači i ne ovise o obliku izrade!

super!aj mi malo objasni sta i kako?

uzeo bi klasicni nalijegajuci i sa sondom.

znaci da pumpa ne vrti bez veze palila bi se kada se voda u sistemu zagrije,a

onda kada se sanitarna voda ugrije drugi bi gasio da opet ne vrti kroz spiralu

bespotrebno ako je voda dovoljno vruca.

mranderson
23.08.2012., 20:53
Pa gde je nama naš gospodin ramzay :cerek:
kako ide borba sa zvijeri :Pivo: od cisterne, jel treba kakva pomoć, barem oko gemišta :lol: ??

Gospodo nažalost moram vam reći da je gospodin ramzay slomio nogu i leži u bolnici :504: :503: :eek: :cry:
Danas sam dobio tu informaciju, i ovim putem pozdravljam gospodina ramzaya, nadam se da mu bolovi nisu preveliki, a za ozdravljenje mu želim, puno bujnih plavuša, naravno koje znaju i kako se radi terapija :lol: i da nam što prije dođe i bude onaj mladić od 30-tak godina.
Gospodine ramzay zasad ovako :zivili:, a za koji dan i uživo :cerek:

sasase
24.08.2012., 05:20
nadajmo se sto brzem oporavku

stari1
24.08.2012., 06:04
super!aj mi malo objasni sta i kako?

uzeo bi klasicni nalijegajuci i sa sondom.

znaci da pumpa ne vrti bez veze palila bi se kada se voda u sistemu zagrije,a

onda kada se sanitarna voda ugrije drugi bi gasio da opet ne vrti kroz spiralu

bespotrebno ako je voda dovoljno vruca.

Spojiš ih u seriju.

spoki007
24.08.2012., 06:06
spoki007

expanzije od 30 do 50 litri bile taman da je sela u njih zracnica od ficeka one su po konstrukciji bile plosnate imale su prirubnicu i na njoj rupu za ventil koji se je sa dve matice i dve brtve ucvrstio i takva resenja su bila cesta cjena zracnice da ju menjam svake godine je zanemariva i da dve promenim me ne dira ( to igra samo za nas SSM frikove )

ja isto kuburim sa expanzijom radim sa 70 l a trebo bi sa duplo vise
kak sam reko problem su krzneni odlucil sam stari hidrofor poslozit da ima prirubnicu a u njega cu ugurat slaluf od bilo kakve gume koji se nade pri ruci to sto nece zracnica bit u idealnom obliku me ne dira
zracnice trpe puno veca opterecenja negoli ce trpet u mojem sistemu guma u radu se ugrije cesto preko 100 C al to malo kad mi vidimo i shvacamo

:top: za vikend ide posuda dolje i iduci tjedan varenje......

i jedna prigodna :)
http://i206.photobucket.com/albums/bb193/spoki007/untitled-1.jpg

stmat
24.08.2012., 10:20
g. ramzey želim Vam brz oporavak

ramzay
25.08.2012., 06:49
Hvala dečki na lijepim željama , za sada se sve odvija kako treba , okružen sam lijepim mladim sestrama i vrhunskim doktorima.

Nesreće se uvijek događaju kad pažnja popusti , a u šumi pogotovo.

mranderson
25.08.2012., 08:12
Hvala dečki na lijepim željama , za sada se sve odvija kako treba , okružen sam lijepim mladim sestrama i vrhunskim doktorima...
:jumping::jumping::jumping::jumping::jumping:

sasase
25.08.2012., 09:54
Hvala dečki na lijepim željama , za sada se sve odvija kako treba , okružen sam lijepim mladim sestrama i vrhunskim doktorima.

vid ga vraga :):)

sto brzi i bolji oporavak

Zvon
25.08.2012., 10:19
vid ga vraga :):)

sto brzi i bolji oporavak

Skoro da bi rekel da je to namjerno napravil :D

Kolega Ramzay, nek ti pogledi smanje boli :cerek:

nike321
25.08.2012., 11:02

Elbi nije šrot a nije ni najkvalitetnija posuda. Ja je smatram dobrom kupovinom za te novce.

nike321 velis da je treba ispumpati zrak na 1 bar (kad nema tlaka vode u instalaciji).
a kak se to radi? jel to mogu ja provjeriti nekako na koliko je ona uopće sada :ne zna: ?

Možeš!

Bitno je posudu udvojiti od ostatka instalacije i ispustiti vodu u tom dijelu instalacije toliko da nema nikakvog tlaka prema posudi (obično to je sadržaj vode u samoj posudi). Tada možeš mjeriti tlak zraka u posudi i ispustit zrak ako treba, jer posuda je najčešće napumpana na 1,5 bar tvornički, a malo koji majstor je onda pumpa ili prazni na potrebnu vrijednost.

nike321
25.08.2012., 11:08
Ima engleska uzrečica kad nekom želiš sreću:
"BRAKE A LEG":D

http://en.wikipedia.org/wiki/Break_a_leg

Pe eto, neka mu je sretno!:ne zna:

plus
25.08.2012., 22:39

g.ramzay,
čim prije nam Vi zdravi i veseli bili
i
još nam bar sto let zdravo poživili

MBranimir
27.08.2012., 07:54
Mr.Ramzey, zelim brz oporavak i lepo druzenje sa sestricama. Meni su olaksale 2 meseca u bolnici posle preloma i operacije noge:tulum:

.CAR
27.08.2012., 14:06
G. @ramzay zelim Vam brz oporavak,
i nadam se da nije otvoreni prelom.
Ja sam to dozivio ali dosta davno ( osmi razred osnovne skole ) - skijanje, nakon toga operacija, imao sam vijke u nozi nekoliko godina.
Lom nije bio otvoren ali su obje kosti potkoljenice pukle dosta koso.
Danas ne osjecam posljedice

miran18
27.08.2012., 16:24
Gospon Ramzy što brži oporavak vam želim bez obzira što kažete da ste u odličnom okruženju mi želimo vas što prije vratiti u naš mali geto,kako bi ste i dalje bili sa nama u društvu . Pozvat će mo i Belu Radu samo da nam se pridružite što prije. Nedajte se pozdrav od Mirana iz Rijeke.

ramzay
27.08.2012., 17:38
Dečki , svima hvala na dobrim željama, doma sam , ne bih htio ovo pretvoriti u medicinski forum , ali onako čisto za informaciju kirurg ima alat da sam mu pozavidio na njemu , ha ha. a tek suradnice , sestere, mmmmmm.

Kroz "koljeno" je bušio rupu od 9,5 mm kroz šupljinu kosti i sve te elemente naslagao na titansku šipku dugačku 35 cm , na kraju šipke je navoj koji je ušarafao o zglob stopala , i sve dotegao sa maticom u koljenu . Tako da nema izvana ništa osim modrica i par šavova kroz koje su prošli bočni vijci za fiksiranje.

Tako nekako bi i mi sastavili nogu stolice strganu na 4 mjesta.

A za sve je kriva moja znatiželja, htio sam usporediti vlagu drva iz iste šume oborene istog dana, s time da je dio odmah izrezan na pol metarske komade iscijepan i stavljen u drvarnicu, drugi dio je tradicionalno složen na dvorištu u štosne metre, a treći dio je ostao u šumi do nekidan onako u sirovim trupcima dugačkim po 5-6 m , e jedan takav se skoturao i podrobio mi nogu .

Prepoznatljiv je po mnogo krvi na njemu ( prijelom kostiju je bio otvoren ) , a kako je stajao na povoljnom mjestu na vrhu "brega " visokog par metara , njega ču posebno obraditi.

Drva ču složiti u drvarnici tako da mogu imati nesmetani pristup svakoj od tri sorte drva i da mogu pratiti pad vlage do Božićnih blagdana.

Gledajući iz ove perspektive, nepokretan, sav natućen i plav, sve bolno, ispada da su one neke rasprave vodene prije desetak dana o isplativosti grijanja na plin ispravne , ali vjerujte mi da sam trenutak prije obrušavanja tog trupca na moju nogu u mislima vidio indijanski šator mojih unuka i laganu vatricu i komad mesa na žaru , demižon vina u izvoru i društvo drvosječa uz roštilj . Ne može me jedan trupac zaustaviti u tom guštu i ostaviti u Zagrebačkom stanu sa plinskim grijanjem .

Dok malo smognem snage , da mogu sjediti za računalom , mislim tu temu obraditi odnosno nastaviti.

spoki007
27.08.2012., 18:45
ajmo kolega Ramzay komentar na stavljanje kompletne zracnice u ekspanzionu posudu??? :)
dali bi to tako prolazilo?
onda si mislim da bi bilo dovoljno i staviti malo veci navoj (2" u odnosu na prirubnicu) umjesto ovih 3/4" na sadasnjoj posudi(dovoljna rupa za nagurati zracnicu,ventil ostaviti vani,napumpati i staviti u posudu).....

miran18
27.08.2012., 20:06
Ove godine sam u sedmom mjesecu kupio 5m3 bukovih trupaca od šumarije nakon dostave drugi dan sam ih ispilio i u roku dva dana iscijepao te ih tako pustio po dvorištu . Budući da se ovo ljeto temperatura kod mene nerijetko kretala oko 40 C nakon točno dva mjeseca prženja na suncu ona su prije ove kiše unešena u garažu, složena su u prostor od 8 m3 . Mjereno ultrazvučnim mjeračem za vlagu u drvetu postotak vlage je pokazivao oko 20 % što je za moj kamin sasvim dovoljno suho . Da napomenem kamin je sa suhim ložištem i ima ventilatore za ispuhivanje toplog zraka . Moj zaključak je da se može osušiti i u kratkom roku samo treba imati za to uvijete a ove godine nam je Bog podario suho ljeto sa extremnim temperaturama što je pogodovalo između ostalog sušenju drva .

mcupwr
27.08.2012., 20:55
Ove godine sam u sedmom mjesecu kupio 5m3 bukovih trupaca od šumarije nakon dostave drugi dan sam ih ispilio i u roku dva dana iscijepao te ih tako pustio po dvorištu . Budući da se ovo ljeto temperatura kod mene nerijetko kretala oko 40 C nakon točno dva mjeseca prženja na suncu ona su prije ove kiše unešena u garažu, složena su u prostor od 8 m3 . Mjereno ultrazvučnim mjeračem za vlagu u drvetu postotak vlage je pokazivao oko 20 % što je za moj kamin sasvim dovoljno suho . Da napomenem kamin je sa suhim ložištem i ima ventilatore za ispuhivanje toplog zraka . Moj zaključak je da se može osušiti i u kratkom roku samo treba imati za to uvijete a ove godine nam je Bog podario suho ljeto sa extremnim temperaturama što je pogodovalo između ostalog sušenju drva .

Teško da imaju 20%. Prereži cjepanicu i tada izmjeri vlagu ako imaš mjerač vlage koji mjeri direktno, ispod 30% nije sigurno. A to znam tako što su moja rezana 1-2 mjesec i imaju sad 30- 32%......

ramzay
28.08.2012., 06:54
ajmo kolega Ramzay komentar na stavljanje kompletne zracnice u ekspanzionu posudu??? :)
dali bi to tako prolazilo?
onda si mislim da bi bilo dovoljno i staviti malo veci navoj (2" u odnosu na prirubnicu) umjesto ovih 3/4" na sadasnjoj posudi(dovoljna rupa za nagurati zracnicu,ventil ostaviti vani,napumpati i staviti u posudu).....

Imam jednu takvu exp posudu od 300 litara i u njoj je zračnica od traktora, na neki se način ona sama smota u osmicu

ramzay
28.08.2012., 06:59
Teško da imaju 20%. Prereži cjepanicu i tada izmjeri vlagu ako imaš mjerač vlage koji mjeri direktno, ispod 30% nije sigurno. A to znam tako što su moja rezana 1-2 mjesec i imaju sad 30- 32%......

Slažem se sa time da se cjepenica prereže i da se onda unutra mjeri.

kod ovako visokih vanjskih temperatura i vlage zraka od 10 % površinski sloj se jako brzo osuši i dođe do prekida kapilarne vlage kroz traheide , a kad se taj tok jednom prekine onda više vlaga iz dubine drva ne prodire ka površini , kao da ste sa nitrolakom prefarbali čelo trupca , i svu vlagu zarobili u njemu.

Zvon
28.08.2012., 09:05
Imam jednu takvu exp posudu od 300 litara i u njoj je zračnica od traktora, na neki se način ona sama smota u osmicu
Nije mi jasno kak se poveže ventil sa vanjskom stranom posude, a da ne curi oko njega. Jel zrak u posudi, a voda u zračnici ili zrak u zračnici, a voda u posudi?
U vrijeme kad sam kupoval posudu, bilo je za kupiti i posuda marke Varem, koje imaju s gornje strane flanđu i i mijeh (balon) u kojega ide voda, no nažalost samo 200 litarskih.
Kak mi je 200lit bil premali volumen, odlučil sam se za Elbi, 300 lit, s membranom.

ramzay
28.08.2012., 11:50
Nije mi jasno kak se poveže ventil sa vanjskom stranom posude, a da ne curi oko njega. Jel zrak u posudi, a voda u zračnici ili zrak u zračnici, a voda u posudi?
U vrijeme kad sam kupoval posudu, bilo je za kupiti i posuda marke Varem, koje imaju s gornje strane flanđu i i mijeh (balon) u kojega ide voda, no nažalost samo 200 litarskih.
Kak mi je 200lit bil premali volumen, odlučil sam se za Elbi, 300 lit, s membranom.

Voda je između zračnice i limenog plašta , Ventil nije direktno u zračnici nego na prirubnici metalnoj promjera 200 mm . Dok prizdravim budem to poslikao , Prije par godina sam razradio tehnologiju izrade tekvih velikih exp posuda u kojima se lako mijenja zračnica , kroz tu prirubnicu.

spoki007
28.08.2012., 12:03
cekamo slike....ja sam svoju posudu demontirao i sada cekam da vidim kako napraviti.....

MBranimir
28.08.2012., 16:22
Ja bih puko horizontalnu cijev s kraja na kraj kroz obje podnice cisterne , pri samom vrhu , par centimetara od vrha . Cijev bih fleksom razrezao po dužini tako da rez gleda prema gore .

Isto samo obrnuto za povrat vode .

Tako veliki ( ogromni ) rezervoari bi trebali imati i jedan srednji spoj za povrat , tako da kad počinješ grijati uzimaš mlaku vodu sa sredine rezervoara( o tome smo puno pisali )

Ta srednja cijev ako je dobro zavarena na podnicu , ne direktno nego preko jedne međuploće promjera tridesetak centimetara i debljine desetak milimetara , može potpuno ukrutiti podnicu i nema napuhivanja , na podnicama, a ostatak - pomoz bog junaci .

Da se malo vratimo na staru temu. Treba da postavim i dve cevi za kotao na drva kojima cu dogrevati vodu u cisterni. To planiram da spojim sledece godine ali bih sad pripremio cevi da ne bih praznio cisternu i opet vario. Planiram da uzmem kotao od min 50 kw i da sa samo jednom vatrom punim cisternu. Po potrebi bih dogrejao vodu elektrogrejacima. Kotao na drva ne bih koristio za grejanje kuce. Da li u toj situaciji cev sa polaznog voda na kotlu ide u donji deo ili gornji deo cisterne. Takodje me zanima gde da izrezem cevi sa flexom.

Dirk_Diggler
28.08.2012., 19:46
Majstor danas stiže, pa imam nekoliko pitanja da bih bio u stanju pripravnosti :).

Kako funkcionira preklopni motorni ventil (pomoć za slojevito punjenje spremnika) koji se spominje na više mjesta u temi. Zer spominje dva takva ventila i punjenje spremnika na tri razine, ali ovaj vulgaris sa dvije razine, kako on "zna" odakle uzimati napojnu vodu za kotao, odnosno kamo vraćati povrat?
Na temelju čega motor vrti ventil? Nalijegajućih termometara na cijevima pred puferom, ugrađenih termometarskih patrona u ventilu ili nečeg trećeg?

Kod sustava sa modificiranom Zer-ovom shemom sa posta 4124 na način da povrat iz bojlera sanitarne vode ide direktno u spremnik umjesto razdjelnik, a spremnik ima četiri priključka, zanima me gdje je bolje ubosti cijevovode za povrate:
povrat iz bojlera sanitarne u drugi odozgora, a povrat iz centralnog u dva donja priključka ili povrat iz bojlera sanitarne u drugi odozdola? (pretpostavljam prva varijanta bolje radi).

Kako se reguliraju "pametne" alfa pumpe koje predlažete za krugove grijanja? Iz prospekata vidim da imaju frekventne regulatore, pa pretpostavljam da one mijenjaju protok medija (vode) kroz cijevi. Na koji način su one regulirane? sobni rermostat u kući (mali micek? kako se ono zvao? je li komercijaliziran, dostupan?), nalijegajući na odlaznom cjevovodu (to je za glupe on/off pumpe pretpostavljam) ili nešto treće?

Ako instaliram sustav kao sa (modificirane) Zer-ove sheme, a želja mi je imati mogućnost promjene temperature polazne vode u radijatorski krug iz stana (kotlovnica je u prizemlju) za npr noćni režim, na koji način to najlakše (jeftinije) izvesti?

Hvala

Zar nitko?

evo, da skratim :mig:

Napravio bih centralno po shemi koju je nacrtao anito tamo negdje prije pola godine ili više u postu4642 ([URL="http://www.forum.hr/showpost.php?p=37482547&postcount=4642). Izbacio sam dio sa solarnim i povrat u tri pozicije spremnika.

https://dl.dropbox.com/u/16238799/centralnoanito%20-%20kopija.jpg

Zanima me
1. kako funkcionira motorni preklopni ventil na povratnom vodu. Koja mjerenja diktiraju njegovo otvaranje/zatvaranje odnosno gdje su smješteni termostati? Koji je to tip ventila?

2. Pretpostavljam da Alpha pumpe imaju promjenjivi protok, pa ako smanjim temperaturu na sobnom termostatu, ona ode u minimum i time štedi energiju u npr. noćnom režimu?

Hvala

Zvon
28.08.2012., 21:38
Alpha regulira protok po tlaku sama. To znači ako neki termostatski ventil zatvori ona će smanjiti brzinu (protok) tak da brzina strujanja ostane ista.
Ona ima noćni mod, kojieg uključiš ručno navečer, da se uspori brzina strujanja vode, te time i buka kroz radijatore. samim time smanjiš i snagu radijatora.

Dirk_Diggler
28.08.2012., 22:02
Ona ima noćni mod, kojieg uključiš ručno navečer, da se uspori brzina strujanja vode, te time i buka kroz radijatore. samim time smanjiš i snagu radijatora.

Ali onda treba silaziti u kotlovnicu zbog ručnog uključivanja. Koji je (bolji) sistem za "prebacivanje" u noćni mod iz stana?

ramzay
29.08.2012., 09:23
Ali onda treba silaziti u kotlovnicu zbog ručnog uključivanja. Koji je (bolji) sistem za "prebacivanje" u noćni mod iz stana?

sobni termostat je najgore riješenje , on i iskljiuči tamo nešto ako je njemu toplo i on nema pojma da je u kupaoni hladno.

Termoststski radijatorski ventili su zakon s njima reguliraš temperaturu zraka u svakoj prostoriji , a Alfica če već prema tomu koliko se vode troši znati postaviti protok da sa minimum snage i protoka održi zadane temperature .

U kotlovnici je najbolje imati uklopni sat koji če ti svaki dan u 22 prevesti na noćni režim i ujutro u 5 na dnevni. Ja ima takve satove koji imaju i tjedni raspored , Nekada je to IMP ugrađivao u ozbiljne velike kotlovnice , a danas takvih uklopnih satova imaš po dućanima tipa bau bau za stotinjak kuna

Motorni preklopni ventil sa ZER ove sheme , ne mora biti motorni , može biti ručni koji češ prebaciti nakon pol sata dok se kotao razgori. A možeš postaviti obični termostst od bojlera , negdje pri vrhu spremnika koji će nakon što uđe recimo 300 litara vrele vode u spremnik , motornim ventilom zatvoriti srednji vod i prespojiti kotao na dno spremnika.

Bilo koji 5/4 esbe troputni ventil sve zajedno sa motorom cca 100 oira.

Dirk_Diggler
29.08.2012., 09:29
Kužim.
Imam čak jedan stari uklopni sat negdje u podrumu.

Dali mi možete samo još reći prema kojim mjerenjima se ravna preklopni motorni ventil na povratnom vodu?

hvala

EDIT: izgleda da ste odgovorili dok sam ja pisao ovu poruku :)

Dirk_Diggler
29.08.2012., 09:58
Motorni preklopni ventil sa ZER ove sheme , ne mora biti motorni , može biti ručni koji češ prebaciti nakon pol sata dok se kotao razgori. A možeš postaviti obični termostst od bojlera , negdje pri vrhu spremnika koji će nakon što uđe recimo 300 litara vrele vode u spremnik , motornim ventilom zatvoriti srednji vod i prespojiti kotao na dno spremnika.

Bilo koji 5/4 esbe troputni ventil sve zajedno sa motorom cca 100 oira.

Reći ćete da sam dosadan, ali ako dobro kužim kod ove varijante se događa slijedeće:

1. kod "predgrijavanja" kotao uzima vodu sa veće visine spremnika. Nakon što se zadovolji potreba krugova grijanja i počne punjenje spremnika nakon par sto litara vrele vode, ventil (odnosno termostat)
2. prebacuje napojnu vodu na donji priključak i vrti tako dok kotao radi.
3. Kada se kotao ugasi, grijanje i dalje radi, a temperatura na vrhu spremnika padne ispod zadane, termostat vrati ventil u početni položaj i voda iz povrata ulazi u gornju, topliju zonu.

Da li je na taj način raslojavanje temperature kvalitetno riješeno?
Možda bi u ovoj varijanti povrat iz krugova grijanja trebalo vraćati na drugu stranu spremnika, ali to je još jedan ventil i sklop viška.

EDIT: ustvari, sada vidim da nema potrebe za dodatnim sklopom.

Nema druge nego to sve pospajati, vidjeti kako radi i eventualno kasnije korigirati.

Seoska varalica
29.08.2012., 10:04
sobni termostat je najgore riješenje , on i iskljiuči tamo nešto ako je njemu toplo i on nema pojma da je u kupaoni hladno.

Termoststski radijatorski ventili su zakon s njima reguliraš temperaturu zraka u svakoj prostoriji , a Alfica če već prema tomu koliko se vode troši znati postaviti protok da sa minimum snage i protoka održi zadane temperature .

sreća pa ne kupi termostat, a malo je falilo, i to onaj bežični. spremam se da u sistem dodam spremnik od 1000l. isti je na svom mjestu još ga samo treba prikopčati, a na radijatorima već imam herz termoventile. malo gledam cijene alfi i vidim da ima alfa 2 i alfa 2L. ova 2L je malo jeftinija, može li ona poslužiti svrsi i u čemu je razlika.

ramzay
29.08.2012., 11:08
Reći ćete da sam dosadan, ali ako dobro kužim kod ove varijante se događa slijedeće:

3. Kada se kotao ugasi, grijanje i dalje radi, a temperatura na vrhu spremnika padne ispod zadane, termostat vrati ventil u početni položaj i voda iz povrata ulazi u gornju, topliju zonu

Nema druge nego to sve pospajati, vidjeti kako radi i eventualno kasnije korigirati.

Bolje je ne prčkati po tome kad se kotao ugasi , mogao bi poremetiti slojeve vode,

ujutro kod paljenja kotla taj ventil ručno ili motorom prebaci u položaj paljenje , a termostat neka ga prebaci nakon parstolitara vode. Tokom slijedećih sati prirodni procesi će dovesti do ravnotežnog stanja gore 70 C dolje 40 C, a ujutro će te dočekati gore 50 dolje 40 , sve zavisi od potrošnje od protoka alfice

sasase
29.08.2012., 21:06

na ventil narezes fini navoj matica podloska brtva i sa vanjske strane isto zategnes i resena stvar
ili upotrebis sistem btvenja ko na kutnim ventilima za sudoper sa sa konusom i gumicom

miran18
29.08.2012., 21:19
Slažem se sa time da se cjepenica prereže i da se onda unutra mjeri.

kod ovako visokih vanjskih temperatura i vlage zraka od 10 % površinski sloj se jako brzo osuši i dođe do prekida kapilarne vlage kroz traheide , a kad se taj tok jednom prekine onda više vlaga iz dubine drva ne prodire ka površini , kao da ste sa nitrolakom prefarbali čelo trupca , i svu vlagu zarobili u njemu.

Ma naravno ali ako se proces nastavi tada dolazi do pucanja drveta, te se pukotine povećavaju sa smanjenjem vlage . Kada se drvo iscjepa na sitno kao što sam ja cijepo tada se ipak osuši i rekao sam da sam mjerio sa ultrazvučnim mjeračem .Radio sam nekoliko sušara za drvo u drvnoj industriji i jako dobro mi je poznat proces sušenja ,ali je tamo bitno da se sačuva struktura drveta bez pukotina a meni je draže da je više pukotina i da se površina uplinjavanja poveća što je moguće više. Natjerali ste me da idem piliti rascijepavati i normalno da se vlažnost kod debljih komada povećaje ali kod velike većine ona je ipak oko 20-ak %.

flexomac
31.08.2012., 04:54
Moje centralno je baza viadrus u22 koliko god vi kudili pec meni je zadovoljavajuca. Postovani planiram nadograditi centralno sa spremnikom tople vode da dobijem na komociji citam ovu temu i zanima me misljenje da li da kupim centrometalov cas 1500 litara ili da idem u izradu u samogradnji. Ako bi isao u samogradnju molio bi preporuku jer ja majstor nisam a ni ne znam nekoga tko bi mi to mogao napraviti. Slijedece pitanje je vezano uz kombinirani bojler adaptiramo kupaonu i planiram zamjeniti stari helios inox bojler koji me dura vec vise od 30 godina uz redovito ciscenje od kamenca. Moje pitanje je centrometal 120 litarski Inox ili obicni emajlirani tesy,koncar itd.

Seoska varalica
31.08.2012., 08:23
Pronašao sam alfu2 25-60 za 110 eura, nova, neotpakovana ali bez garancije. Pošto je ovo malo jača alfa i namijenjena je za veće stanove, da li će biti problema sa njom ako je ugradim za stan 80m2. s obzirom da ima autoadapt mislim da nebi trebalo biti problema, ali ...........

johhny45
31.08.2012., 09:46
Pozdrav svima. Novi sam na ovom forumu, mada vec duze vrijeme citam postove. Zaista se moze mnogo ovdje nauciti. Hvala svima koji nesebicno dijele znanje koje imaju. Ovdje sam da nesto naucim. :)

Lee Champa
31.08.2012., 13:07
..... Ako bi isao u samogradnju molio bi preporuku........

Eh, kad bi znali iz koje si selendre da te slučajno ne uputimo u Ilok, ili Pulu, možda Konavle ili......:ne zna:

flexomac
31.08.2012., 15:33
Eh, kad bi znali iz koje si selendre da te slučajno ne uputimo u Ilok, ili Pulu, možda Konavle ili......:ne zna:

Selendra je karlovac ali odgovara mi bilo koji grad jer dostava hp je cca 200 kn toliko su me trazili za dostavu peci iz garesnice u karlovac.

Seoska varalica
31.08.2012., 18:39
Pronašao sam alfu2 25-60 za 110 eura, nova, neotpakovana ali bez garancije. Pošto je ovo malo jača alfa i namijenjena je za veće stanove, da li će biti problema sa njom ako je ugradim za stan 80m2. s obzirom da ima autoadapt mislim da nebi trebalo biti problema, ali ...........

:D

sasase
31.08.2012., 19:00
Selendra je karlovac ali odgovara mi bilo koji grad jer dostava hp je cca 200 kn toliko su me trazili za dostavu peci iz garesnice u karlovac.

po toj cjeni imaju garant ugovor ,onda izlazi ta cijena individualno je puno veca

ramzay
01.09.2012., 07:05
po toj cjeni imaju garant ugovor ,onda izlazi ta cijena individualno je puno veca

Nisam skontao o kojoj se peći radi , malo sam opijen ljepotom sestara u Karlovačkoj bolnici, ha ha

sasase
01.09.2012., 11:00
viadrus u 22
misljeno je za HP expres da naplacuje prevoz takve peci 200kn

ramzay
01.09.2012., 12:56
viadrus u 22
misljeno je za HP expres da naplacuje prevoz takve peci 200kn

Fuj , fuj, fuj , trebam li poslije 1500 postova išta više reći, ili da dam prijevod što to znači.

Ne mogu shvatiti, možda pišem toliko nerazumljivo, ili stvarno dolazim s marsa pa me ljudi ne razumiju .

NE MOŽE VALJATI KOTAO KOJI TROŠI DRVA, A DIM I VATRA IDU GORE KROZ SLOJ DRAVA , HEJ LJUDI TO NE VALJA.

johhny45
01.09.2012., 15:14
Koji bi kotao za loziti ugalj bio ponajbolji? Kakva je iskoristivost Viadrus U22 ako se primarno lozi ugalj? Kaloricnost uglja bi bila u prosjeku 18000 kj/kg.

dusanmijat
01.09.2012., 15:14
Kužim.
Imam čak jedan stari uklopni sat negdje u podrumu.

Dali mi možete samo još reći prema kojim mjerenjima se ravna preklopni motorni ventil na povratnom vodu?

hvala

EDIT: izgleda da ste odgovorili dok sam ja pisao ovu poruku :)

http://www.dodaj.rs/f/2e/Ln/1Q66vmbC/digitalni-tajmer.jpg
ovo sigurno odrađuje posao + ima za svaki dan po 5 programiranja i tako svih sedam dana u nedjelji. Ukupno 35 uklj. ili isklj. u vrijeme koje vi želite. Najviše mi se dopalo što sam ga platio samo 2 (dva) eura

dusanmijat
01.09.2012., 15:26
http://www.dodaj.rs/f/3e/tj/3uGM0KH2/spremnik-1250-l.jpg
Ovo bi uz Božiju pomoć, vaš savjet i moj trud, trebao postati dobar spremnik. Pošto planiram da ubacim i izmjenjivač za solarno, interesuje me: Dali je preuska bakarna spirala vanjski fi cijevi 16 mm? Spiala je fi 130 mm a ukupna dužina cijevi je oko 20 m? Lijep pozdrav za sve aktivne na forumu

flexomac
01.09.2012., 16:29
Fuj , fuj, fuj , trebam li poslije 1500 postova išta više reći, ili da dam prijevod što to znači.

Ne mogu shvatiti, možda pišem toliko nerazumljivo, ili stvarno dolazim s marsa pa me ljudi ne razumiju .

NE MOŽE VALJATI KOTAO KOJI TROŠI DRVA, A DIM I VATRA IDU GORE KROZ SLOJ DRAVA , HEJ LJUDI TO NE VALJA.

Gospodine Ramzay znam da ste stručnjak i da ste u pravu kada kažete da peć nije najbolja ali u ovim vremenima gdje se treba paziti na svaku kunu ja se osobno ne slažem sa vama, moja peć ne dimi, ne"cmolji" nije puna katrana. Grije 350 kvadrata kuće koja ima normalnu fasadu a sa unutarnje strane na zidovima su gipsane ploče a između nih i zida 5 cm staklene vune. Kada počnem grijati kada se spuste temp. oko 15.9-1.10. ona se više ne gasi do kraja sezone osim 1 puta kada se čisti dimljak. I za to potrošim cca 45 m drva kombinacija bukva i cer(za po noći). Razmak između punjenja je cca 3 sata temperatura u kući je ugodnih 23-25 jel meni tako paše pošto se na poslu nasmrzavam doma se ne planiram. Kao što sam napisao stavio bi spremik tople vode/pufer od 1500 litara čisto zato da preko noći ne trebam nalagati. Pa ponavljam pitanje da li da uzmem centrometalov CAS 1500 ili mi može netko preporučiti/ponuditi se za izradu spremnika. I to je to kratko i jasno. Vi ste expert u svom poslu i to cijenim ali imam pravo da se i ne slažem sa Vama jer procitao sam temu do 200 stranice i nije mi problem dati 3-5 k eura za pirolizu (kartica se da ispeglati) ali ne vidim smisla ako se ne varam Vi imate razrađenu cijelu teoriju koju traba zadovoljiti samo oko sušenja drveta a da ne govorim oko kalanja ja za to nemam vremena, mjesta a ni novaca jer najbolje po svemu bi bilo se grijati na otpad iz parketarnice ako oni nisu suhi i ne odgovaraju standardima po veličini šta onda odgovara ali opet trebao bi ih držati u hermetičkom prostoru da se vlaga ne popne iznad 12 posto jer parket ima vlažnost 6-7 a na poluotvorenom jer 70& drvatnica su takve vlaga bi opet porasla.

ramzay
01.09.2012., 17:56
Nije toliko bitno da li je kotao na pirolizu ili obični vulgaris Viadrus , ako spremnik može primiti toplinu , onda se kotao pusti da riga vatru , i katran izgori , problem je ako nema spremnika , a prostor koji se grije je mal i još dobro izoliran, kotao se počne gušiti , guši ga ona klapna na lancu ili kako ja to zovem SAMSON po firmi koja radi taj termostat, koji preko lanca guši vatru.

johhny45
02.09.2012., 18:51
Da li je laddomat neophodan ako kotao nije piroliticki i da li i za obicne kotlove na cvrsto gorivo vazi 40-50 litara vode po jednom kilovatu kotla?

johhny45
02.09.2012., 18:56
Ovo za 40-50 l vode mislim na spremnik.

sasase
02.09.2012., 19:18
laddomat je samo jedan od nacina kontroliranja povratka ( ima vise nacina ) vode u kotel njegova svrha je da drzi kotel u tem. rezimu u kojem nemoze doc do kondenzacije .

izracun potrebnog volumena spremnika se moze racunat na vise nacina ,odokativna mjera je 50 l po kw

kotao je deklariran na odredenu snagu i on ce ju isporucit a kakvo je iskoristenje to je drugi padez

Zvon
02.09.2012., 20:31
Taj račun s 40...50 litri po kW nema nikakvog smisla niti fizikalnog opravdanja (nije važna snaga kotla, već energija koju kotel može predati s jednim punjenjem goriva).
Točniji proračun zapremine spremnika jednak je umnošku volumena prostora za gorivo na kotlu i broja 10 (peći slabe iskoristivosti) ... 14 (peći vrhunske iskoristivosti - pirolitičke npr.).

nike321
02.09.2012., 21:10
Evo jedan pravi kalkulator za spremnik topline:
https://rapidshare.com/files/3811130328/Kalkulator%20spremnika%20topline2.xls

johhny45
02.09.2012., 22:13
Taj račun s 40...50 litri po kW nema nikakvog smisla niti fizikalnog opravdanja (nije važna snaga kotla, već energija koju kotel može predati s jednim punjenjem goriva).
Točniji proračun zapremine spremnika jednak je umnošku volumena prostora za gorivo na kotlu i broja 10 (peći slabe iskoristivosti) ... 14 (peći vrhunske iskoristivosti - pirolitičke npr.).

Imate li neki primjer kako to izracunati? Primjer na nekom kotlu gdje je poznata zapremina kotla.
Hvala

Zvon
03.09.2012., 09:19
Obični primjer:
kotel ima ložište od 100 litri. Preporučena veličina spremnika je 10...14x100=1000...1400 litri. Ovo je minimalna količina vode koja može "progutati" energiju goriva pune peći.
To je orjentacijski izračun i bilo bi ga dobro usporediti s proračunom koji je Nike objavil (ja ga nemrem skinuti).
Uglavnom, ideja je da je u određenoj količini goriva sadržana određena količina energije, koja se prenosi u zagrijanje vode. Naravno da na veličinu spremnika utječe i snaga koju potrebuje kuća, jer se dio energije troši i na njezino zagrijavanje.

nike321
03.09.2012., 09:39
(ja ga nemrem skinuti)

Ja sad provjerio i ide!

Zeleno dugme "DOWNLOAD" i onda "SAVE AS".

Ako ne ide, sačekaj 5 minuta i ponovo učitaj stranicu.

johhny45
03.09.2012., 10:42
Ja sam skinuo software. Funkcionise. Da li daje zadovoljavajuce rezultate? Ima li netko da ga je vec koristio u praksi?

nike321
03.09.2012., 10:54
Ja sam skinuo software. Funkcionise. Da li daje zadovoljavajuce rezultate? Ima li netko da ga je vec koristio u praksi?

Naravno da funkcionira kad se zasniva na fizici a ne na prst-oko metodi.

Treba samo znati dati mu prave podatke.

Za kotao je bitno znati koliko kg određenog drva može u jednom punjenju progutati. Iz podataka o vlažnosti drva i njegovoj kaloričnoj vrijednosti dobi je se kolika je to energija jednom punjenju.
Sa podatkom o nazivnoj snazi kotla i iskoristivosti istoga dođe se do podatka koliko jedno punjenje vremenski traje.

Poslije, sa pravim podacima o potrošnji kuće i podacima o minimalnoj i maksimalnoj polaznoj temperaturi u centralno grijanje, lako dođeš do vrlo preciznog proračuna o potrebnom volumenu spremnika u ovisnosti o tome što on treba raditi.
Nije isto dali on služi da osigura sigurnost i pokupi toplinu jednog loženja kotla ili služi i da omogući određeni komfor loženja.

ramzay
03.09.2012., 10:55

U praksi se to svodi na to da ćeš kad je -30 kotao kuriti svaka tri sata, a rezerva topline od 1000 litara će ti omogućiti mirnu noć, a kad je vani oko 0 C nedjeljom ujutro možeš do ručka biti u piđami i šlapama , to je ono što se vidi iz NIK-erovog primjera , autonomija od 24 sata.

Vrlo brzo ćeš uhvatit ritam pogotovo ako si napraviš neku malu senzoriku pa ti se upali u boravku lampica kao signal da je u spremniku ostalo još 300 litara vrele vode.

Preporučam svakom ko razmišlja o spremniku da odmah razmišlja i ostavi mjesto i priključke za još jednog takvog, jer je to neminovnost i bliska budućnost.

Druga vrlo važna stvar je da onaj tko ima spremnik logikom stvari počinje razmišljati o tome da li ga može puniti iz solarnog ili geotermalnog sustava, a isto tako će svatko pametan razmišljati kako putem podnog grijanja iz spremnika izvući još jednom energiju ekvivalentnu onoj koja je otišla u radijatorsko grijanje.

plus
03.09.2012., 12:04
Naravno da funkcionira kad se zasniva na fizici a ne na prst-oko metodi.

Treba samo znati dati mu prave podatke.

Za kotao je bitno znati koliko kg određenog drva može u jednom punjenju progutati. Iz podataka o vlažnosti drva i njegovoj kaloričnoj vrijednosti dobi je se kolika je to energija jednom punjenju.
Sa podatkom o nazivnoj snazi kotla i iskoristivosti istoga dođe se do podatka koliko jedno punjenje vremenski traje.

Poslije, sa pravim podacima o potrošnji kuće i podacima o minimalnoj i maksimalnoj polaznoj temperaturi u centralno grijanje, lako dođeš do vrlo preciznog proračuna o potrebnom volumenu spremnika u ovisnosti o tome što on treba raditi.
Nije isto dali on služi da osigura sigurnost i pokupi toplinu jednog loženja kotla ili služi i da omogući određeni komfor loženja.

Tu je skoro cijela mudrost o spremniku sve drugo su izvedbene nijanse :)
Uvijek se može dograditi još zapremine po želji i po potrebi, pa makar vani na dvorištu ali i to su nijanse :D

Pregračan
03.09.2012., 13:28
U praksi se to svodi na to da ćeš kad je -30 kotao kuriti svaka tri sata, a rezerva topline od 1000 litara će ti omogućiti mirnu noć, a kad je vani oko 0 C nedjeljom ujutro možeš do ručka biti u piđami i šlapama , to je ono što se vidi iz NIK-erovog primjera , autonomija od 24 sata.

Vrlo brzo ćeš uhvatit ritam pogotovo ako si napraviš neku malu senzoriku pa ti se upali u boravku lampica kao signal da je u spremniku ostalo još 300 litara vrele vode.

Preporučam svakom ko razmišlja o spremniku da odmah razmišlja i ostavi mjesto i priključke za još jednog takvog, jer je to neminovnost i bliska budućnost.

Druga vrlo važna stvar je da onaj tko ima spremnik logikom stvari počinje razmišljati o tome da li ga može puniti iz solarnog ili geotermalnog sustava, a isto tako će svatko pametan razmišljati kako putem podnog grijanja iz spremnika izvući još jednom energiju ekvivalentnu onoj koja je otišla u radijatorsko grijanje.

Gosp. Ramzay, sve što ste napisali po mom mišljenju stoji. Ima samo kvaka zbog koje su me forumaši "popljuvali", a to je EKONOMSKA ISPLATIVOST. :) Kotlovnica na drva, ako se ide sa spremnikom UDVOSTRUČUJE investiciju:504: , pa u sadašnjim uvjetima odnosa cijena, tko ima mogućnosti priključka zemnog plina, bolje da ide na plin i zaboravi drva, pelete, pirolizu...

Zvon
03.09.2012., 14:03
Gosp. Ramzay, sve što ste napisali po mom mišljenju stoji. Ima samo kvaka zbog koje su me forumaši "popljuvali", a to je EKONOMSKA ISPLATIVOST. :) Kotlovnica na drva, ako se ide sa spremnikom UDVOSTRUČUJE investiciju:504: , pa u sadašnjim uvjetima odnosa cijena, tko ima mogućnosti priključka zemnog plina, bolje da ide na plin i zaboravi drva, pelete, pirolizu...
Potpuno netočno.
Mene je spremnik od 2000 litri s dvije spirale po 2.2m2, hrpom priključaka i izolacijom od 130mm koštal oko 7k kn, sve novo (u samogradnji).
Obični spremnik 1000 litri da se dobiti ispod 5k kn, a ako se samo izolira u samogradnji, još i jeftinije. Za sve to postoji MasterCard.
Druga je stvar, osim nužnosti spremnika, je komfor: NEPROCJENJIVO.

Znamljiva je tvoja zadnja rečenica. U mojoj okolici puno ljudi ima centralno grijanje na plin, a dodali su kotle na drva, jer se nisu mogli ogrijati. Kad se na plin griješ kak z drvima, onda za dva-tri mjeseca skuriš jednoga Viadrusa...
Toliko o ekonomskoj isplativosti...

Pregračan
03.09.2012., 15:32
Potpuno netočno.
Mene je spremnik od 2000 litri s dvije spirale po 2.2m2, hrpom priključaka i izolacijom od 130mm koštal oko 7k kn, sve novo (u samogradnji).
Obični spremnik 1000 litri da se dobiti ispod 5k kn, a ako se samo izolira u samogradnji, još i jeftinije. Za sve to postoji MasterCard.
Druga je stvar, osim nužnosti spremnika, je komfor: NEPROCJENJIVO.

Znamljiva je tvoja zadnja rečenica. U mojoj okolici puno ljudi ima centralno grijanje na plin, a dodali su kotle na drva, jer se nisu mogli ogrijati. Kad se na plin griješ kak z drvima, onda za dva-tri mjeseca skuriš jednoga Viadrusa...
Toliko o ekonomskoj isplativosti...

Nebu išlo.:rolleyes: Samogradnja isto košta. Kaj su moje vure zabadava :confused: I da. Zaboravil si napisati kolko više košta ex. posuda, pa onda dodatna pumpa, alfica kaj ne? pa onda barem tri troputna ventila recimo najjeftinija sa termoelementom i tak dalje i dalje... Ne pišem na pamet, imam predračun crno na bijelo za "bosanski" sistem i sistem sa spremnikom.
Vjeruj mi, da ima matematike, sutra bih investiral, samo sa ovom cijenom plina i postojećom instalacijom kotlovnice na plin - priča ne pije vodu. Ja bih trebal upucati preko 3k €, a to mi se nebi vratilo (drva bi moral kupovati) za dest let, a tolko bi sistem i trebal držati vodu. Veseli mi bili i jeftino se grijali:)

ramzay
03.09.2012., 15:38
ZVON

Prije desetak godina je moj prijatelj, iz jedne nama susjedne države, napravio doktorsku tezu , nešto što zadire u područje nacionalne sigurnosti, a on je prvak svijeta, ima najveći, mislim na domet - naravno , ha ha .

Pol godine se natezao sa svojim ministarstvom da se složi komisija, a komisija sve sami levati pojma nemaju iz te oblasti ali jesu on Dr.Mr.Prof. ....i riješenje je nađeno tako da se teza brani pred nekolioko oglednih stručnjaka izvana takozvanih Oportunista.

E ti Oportunisti su imali pravo postavljati pitanja i njemu i njegovoj komisiji, ustvari su podjebavali i njega i njegovu komisiju , najviše zato što se njegova brilijantna obbrana otegla i janjetina se već ohladila.

Tako i naš oportunista Pregračan podjebava sve nas ovdje , ali dobro je da ima i suprotnih mišljenja , samo se moramo i mi , a i oportunisti ponašati u skladu s pravilima .

Lijepo si napisao pošto te koštala izgradnja spremnika i onaj tko prati forum može vidjeti sva tvoja razmišljanja i dileme koje si imao, isto tako ja sam objavio hrpu dijagrama koji pokazuju kako spremnik prima i daje vodu , i nisam bez razloga rušio zid u radioni , da kroz nju ubacim u kotlovnicu još jednu mrcinu - spremnik od 5000 l

Pregračan
03.09.2012., 16:32
Tako i naš oportunista Pregračan podjebava sve nas ovdje , ali dobro je da ima i suprotnih mišljenja , samo se moramo i mi , a i oportunisti ponašati u skladu s pravilima .
l

Oportunista, hm,hm,hm - nebi rekel. Nešto slabiji oblik možda pragmatista ili još bolje realista. :lol:

Zvon
03.09.2012., 16:39
Ma briga me. Saši, Plusu i još nekima se isplati. Dakle, isplati se.
Ovo je SSM forum, pa se vure ne računaju. To vrijeme dok smo delali spremnik, mogel sam kreativno potrošoti v birtiji i na kladionici zatrajati spremnilk ili dva. A ja sam se, bedak, za to vreme navčil švasati.

Pregračan
03.09.2012., 16:41
No dobro, skužil me Ramzey i kaj sad? Da ne hebem više evo fotkice iz moje garaže. :bonk:

http://storage3.static.itmages.ru/i/12/0903/s_1346686493_1476597_4a6d0d895f.jpeg

johhny45
03.09.2012., 17:48
Da li se u ovom softweru sa ''iskoristiva temperaturna razlika spremnika'' misli na Dt maksimalne temperature i minimalne temperature vode u spremniku?
Sta mu dodje ''trajanje ciklusa na punom opterecenju''?

sasase
03.09.2012., 18:21
Pregračan

po toj tvojoj filozofiji onda nitko nebi kupovo nova vozila pa i sa jugicem mozes na poso kaj mu fali i on je auto ima 4 kotaca motor i sve kaj i ostali
spomenuo si svoje vreme da kosta, pa normalno kosta tebe tak i nas , vraga imam ja vremena svakih tri ure odlazit u kotlovnicu tovarit pec , doc sa posla pa cekat da se kuca ugrije ( deca. zena il ja ni bitno) ustat sat vremena prije posla i ic lozit da se kuca temperira
da si popises vreme koje trosis kroz jednu sezonu na sve to lozenje izasla bi zanimljiva satnica pomnozi to x 10 godina
i tu jos nismo ukalkulirali poboljsanje iskoristenja za 25 % i to sa tvojim kotlom -- sto je bolji to vise ustede

ovo o cemu mi pisemo i danas kemijamo i izgleda ko exotika ce bit za 5 godina standard
grijanje se radi na duge staze i cemu bit necemu rob ako si mozemo olaksat

ciji je to kotel slabo se vidi ?

johhny45
03.09.2012., 19:01
Sto je to nazivna a sto nominalna snaga kotla?

energon
03.09.2012., 20:24
Imam ja jedno pitanje?iz svega videnog,bilo teoretski ili u realnosti spremnik ptv daje samo komfor grijanju,u jednu ruku..pod pretpostavkom da je ispravno montiran,i da je sve kao sto ste opisivali ovdje na forumu..e sad u teoriji i je tako,dok u praksi svaka,ali bas svaka kotlovnica s spremnikom ptv uz koji stoji pec za centr. grijanje na drva jos uvijek nema dobro sagorijevanje..znaci pec je puna smole,iako s montiranim spremnikom u teoriji snaga peci vise nema nikakve veze jel visak te snage preuzima spremnik i sagorijevanje mora bit super..ali gdje god sam ja vidio takvu kotlivnicu sagorijevanje je lise i sve je puno smole..a mene zanima zasto?zasto to ne radi savrseno,ili bar u toj mjeri da pec goni punom parom,a sav visak snage puni spremnik vodom i sagorijevanje bi trebalo bit vise nego dobro,a klapna zraka sto vise otvorena preko regulatora promaje koji istu podize putem lancics..ali u praksi iz videnog to zbilja nije tako..jel razlog tom moguc u krivo spojenom spremniku ili nesto drugo il trece?jel ljudi su svi dosta skupo nadoplatili nadogradnju svojih kotlovnica a nitko nije zadovoljan rezultatom,a nijedan od majstora koji su radili neznaju u cem je problem.. :(

Zvon
03.09.2012., 21:01
To ti je isto. Ono kaj piše na pločici kotla (za određeno gorivo).

miran18
03.09.2012., 21:12
Imam ja jedno pitanje?iz svega videnog,bilo teoretski ili u realnosti spremnik ptv daje samo komfor grijanju,u jednu ruku..pod pretpostavkom da je ispravno montiran,i da je sve kao sto ste opisivali ovdje na forumu..e sad u teoriji i je tako,dok u praksi svaka,ali bas svaka kotlovnica s spremnikom ptv uz koji stoji pec za centr. grijanje na drva jos uvijek nema dobro sagorijevanje..znaci pec je puna smole,iako s montiranim spremnikom u teoriji snaga peci vise nema nikakve veze jel visak te snage preuzima spremnik i sagorijevanje mora bit super..ali gdje god sam ja vidio takvu kotlivnicu sagorijevanje je lise i sve je puno smole..a mene zanima zasto?zasto to ne radi savrseno,ili bar u toj mjeri da pec goni punom parom,a sav visak snage puni spremnik vodom i sagorijevanje bi trebalo bit vise nego dobro,a klapna zraka sto vise otvorena preko regulatora promaje koji istu podize putem lancics..ali u praksi iz videnog to zbilja nije tako..jel razlog tom moguc u krivo spojenom spremniku ili nesto drugo il trece?jel ljudi su svi dosta skupo nadoplatili nadogradnju svojih kotlovnica a nitko nije zadovoljan rezultatom,a nijedan od majstora koji su radili neznaju u cem je problem.. :(

sve po malo već si da odgovor. Pogledaj kolika je površina izmjenjivača topline odnosno koliko je kw ta spirala u bojleru a kolika je snaga kotla pa ti možda bude malčice jasnije.

Dirk_Diggler
03.09.2012., 21:38
Kada se već debatira o spremnicima iz ovih i onih kuteva ...

Da li biste vi spremnik (1000 l, bez spirala) kupljen u dućanu, original, nakon jedne sezone grijanja "produžili" za cca 60 - 70% i ugradili spiralu?

Imam, naime, visine u kotlovnici, a doći sa 1000 na 1500 - 1600 litara sa mogućnošću priključivanja solarnog mi izgleda vrlo primamljivo.

Pretpostavljam da o garanciji poslije mogu samo sanjati, ali, .... fućkaš garanciju ;).

sasase
04.09.2012., 04:57
energon

spremnik nemoze napravit od lose peci ferarija al ce toj peci dat mogucnost da zadise punim plucima katranskih obloga ce jos uvjek bit al u znatno manjoj mjeri negoli bez njega
ljudi vecinom koriste kotlove ala viadrus , centrometal to su kotlovi sa gornjim odgaranjem ako korisnici nisu promenili naviku lozenja i loze na isti nacin ko prije znaci nakrkaju pec i zapale ispod , sva drva se zapale i veza pec spremnik nemoze progutat svu energiju odjedanput i radi toga se klapna zatvara i dobimo ponovno smoljenje i katranske obloge

Zvon
04.09.2012., 06:30
Dirk,
naravno da se može i isplati. Sasase ti je upravo to i napravil. Ono kaj ti bude teže za napraviti je produžiti izolaciju. Taj gornji dio bilo bu dobro i deblje izolirati.

plus
04.09.2012., 08:22
Ljudi misle da su popapali svu pamet svijeta, a elementarno neznaju podkuriti i održavati vatru, nije u šoldima sve ako ih takva osoba ima, treba i nešto malo zdrave pameti.
Znam nekoliko primjera oko sebe koji su potrošili novac na nešto što neznaju koristiti.

Ovo je SSM forum i normalna osoba može čitajuči ove tekstove kod sebe doma napraviti jako dobra unaprjeđenja, ja jesam i jako sam na to ponosan. Nije me bilo sram pitati sasase-a, ramzay-a, zvon-a, iako sam stručno dosta dobro potkovan čak toliko da godinama s mojim skromnim znanjem i vještinama prehranjujem svoju obitelj.
Ovo je odličan SSM forum i pruža prave prijedloge odličnih rješenja. Samo ih treba znati i htjeti upotrijebiti. Netko je bio ranije napisao da centralno grijanje nije jeftino i to je točno, jeftinija je obična sobna peć...

Veseli i zdravi bili :)

johhny45
04.09.2012., 09:36
Koji kotlovi na kruto gorivo, izuzimajuci piroliticke kotlove, imaju donje izgaranje? Kako prepoznati takav kotao?

Zvon
04.09.2012., 10:34
WV term: HS (http://www.wvterm.si/wp-content/gallery/klasicni-kotli-stadler-hs/02.jpg), MR (ne proizvodi se više, ali se da još najti u prodaji) , C23, C28, (http://www.wvterm.si/proizvodi/klasicni-kotli/stadler-central-24-in-28)
Centrometal: BioSolid (http://www.centrometal.hr/biosolid), BioCet (http://www.centrometal.hr/bio-cet) (kopija WVt C23).

johhny45
04.09.2012., 10:52
Da li imaju kotlovi na ugalj za domacinstva koji su sa donjim izgaranjem a da nisu etazni? Hvala na odgovoru Zvon.

Zvon
04.09.2012., 12:20
C28, HS.
To su ti kotlovi na bilo kakvo gorivo.

mcupwr
04.09.2012., 12:36
Imao bih jedno pitanje u svezi postavljanja temperaturnih senzora. Naime na shemi vezano uz post 6562, strana 329 na kojoj se nalazi shema centralnog, imam jednu dvojbu oko postavljanja temp. senzora. Oko senzora 1 i 2 nemam dvojbi, no muči me senzor S5. Da li bi bilo bolje postaviti S5 na povratni vod iz spremnika prema kotlu, odnosno da li postoji bolji razmjestaj senzora S3, S4 i S5, a da se dobije čim bolja regulacija? Upravo se spremam na montažu kotlovnice, pa mi treba drugo mišljenje prije nego što sve bude na mjestu....

Pregračan
04.09.2012., 15:06
Pregračan
ciji je to kotel slabo se vidi ?

:ne zna: Valjda ruski :)

Sad ozbiljno molim pomoć. Kako podesiti ( 1 +2 + 3 ) ulaz zraka za optimalno izgaranje? Ima li tko iskustva sa takvim kotlom :confused: Jedinica se otvara valjda samo kod potpale i otvaranja vrata da ne dimi?!

http://storage1.static.itmages.ru/i/12/0904/h_1346767157_8133173_5c2bd72112.jpeg

Pregračan
04.09.2012., 15:09
Da li imaju kotlovi na ugalj za domacinstva koji su sa donjim izgaranjem a da nisu etazni? Hvala na odgovoru Zvon.

Pogledaj moj prethodni post. Jeftinjak, 6400,00 kn franco tvoja kotlovnica.

Pregračan
04.09.2012., 15:32
1. Slika - originalno upustvo na netu.

http://storage9.static.itmages.ru/i/12/0904/s_1346768364_9715519_536fe3768a.jpeg (http://itmages.ru/image/view/666423/536fe376)

2. Slika - uputstvo isporučeno s kotlom u papirnatom obliku

http://storage5.static.itmages.ru/i/12/0904/s_1346768824_4231614_97c476efb5.jpeg (http://itmages.ru/image/view/666428/97c476ef)

25 godina grancije :503::503::503::503:
tko tu koga :ziba:

~anchy21~
04.09.2012., 16:13
pozdrav svima aktivnim ovdje

odlučili smo se doma složiti peć/kamin na drva za centralno grijanje. trenutačno imamo centralno grijanje na plin.

razmišljali smo o vuklanovoj peći (link:http://tehno-dom.hr/etazni-kotlovi/detail/20-etani-kotlovi/vmj_hunk/98-abc-vulkan?sef=hcfp) koju bi stavili u boravak i na taj način grijali odma i blagavaonu i kuhinju jer se radi o otvorenom prostoru. ostatk kuće je "odvojen" vratim, a radi se o 3 sobe i jednoj kupaoni, sve skupa nekih 80 m2 koji bi se trebali grijati kroz radijatore.

problem je u dimnjaku i dimanjčarima :503: kuća ima više dimnjaka, a mi bi za ovo koristili vanjski dimnjak koji trenutno nema nikakvu svrhu. dimnjak je trenutno visok oko 6m i trebalo bi ga malo još produžiti (valjda do 8m). fi dimnjaka je 160mm i gospon majstor tvrdi da je to premalo i da treba minimalno 180 ili čak i 200, kaj znači da moramo raditi novi dimnjak. jel stvarno toliko potrebno?

ispričavam se na nestručnosti, ovo sve mi je novo.

ramzay
04.09.2012., 18:50
pozdrav svima aktivnim ovdje

odlučili smo se doma složiti peć/kamin na drva za centralno grijanje. trenutačno imamo centralno grijanje na plin.

. dimnjak je trenutno visok oko 6m i trebalo bi ga malo još produžiti (valjda do 8m). fi dimnjaka je 160mm i gospon majstor tvrdi da je to premalo i da treba minimalno 180 ili čak i 200, kaj znači da moramo raditi novi dimnjak. jel stvarno toliko potrebno?

ispričavam se na nestručnosti, ovo sve mi je novo.

U prospektima za taj kamin piše da treba biti cug dimnjaka 10 Paskala , a to se postiže bez problema sa dimnjakom od 8 metara , i dovoljan je promjer od 160 mm, Taj kotao nema tu snagu , to je sve malo nategnuto , ali će grijati sasvim dobro

jationmivioni
04.09.2012., 19:04
Isto tak piše da grije isijavanjem 3 kW , kaj je to dosta za boravak , kuhnju i blagavaonu ?

sasase
04.09.2012., 19:42
~anchy21~
vanjski dimnjak je samo nuzno zlo i trenutni trend koji uzima da je kotlovnica i dimnjak nuzno zlo koje proizlazi iz filozofije da je u tom segmentu kuce uvjek svinjarija
najbolji dimnjak je onaj koji prolazi po sredini kuce posebno sa kotlovima i pecima losijeg iskoristenja
( piroliza ,plin , lozivo ,ulje je svejedno gde je )
za dovoljan propuh dimnjaka ti je vec ramzay objasnio

sasase
04.09.2012., 20:07
Pregračan

je vraga Rus za njih je to prenezno i preprtljavo nemreju si oni priustit da nekaj krepa
Poljak
http://www.cichewicz.com/solid_boilers/wood.php
odavde dolazi kotao i opet punokrvi kotao za ugljen koji trgovci vjesto prodaju pod idealnog

1 ti je tercielni zrak to otvaras i reguliras kad se kotao razgori

goran1985
04.09.2012., 20:29
1. Slika - originalno upustvo na netu.

http://storage9.static.itmages.ru/i/12/0904/s_1346768364_9715519_536fe3768a.jpeg (http://itmages.ru/image/view/666423/536fe376)

2. Slika - uputstvo isporučeno s kotlom u papirnatom obliku

http://storage5.static.itmages.ru/i/12/0904/s_1346768824_4231614_97c476efb5.jpeg (http://itmages.ru/image/view/666428/97c476ef)

25 godina grancije :503::503::503::503:
tko tu koga :ziba:

The boiler has a 25-year history of manufacture - kotao ima 25 godišnje jamstvo proizvođača. Kako je to zgodno prevedeno :lol:,

~anchy21~
04.09.2012., 21:32
U prospektima za taj kamin piše da treba biti cug dimnjaka 10 Paskala , a to se postiže bez problema sa dimnjakom od 8 metara , i dovoljan je promjer od 160 mm, Taj kotao nema tu snagu , to je sve malo nategnuto , ali će grijati sasvim dobro

hvala. puno toga piše u prospektu, ali kad ja nemam pojma kaj mi ti podaci govore. a majstori :504: svaki koji dođe u kuću mi preporuča nekog svog prijatelja za još neki veći posao. ne bi sad da se rade nepotrebni poslovi, jer to znači nepotrebni trošak. ipak s druge strane ne bi da se nekaj dogodi jer nismo sve napravili kak treba.

@jationmivioni. računam da je. u kuhinji se uvijek kuha pa i to grije. do sad nam je u kuhinji uvijek bil ugašen radijator jer je inače prevruće.

@sasase. dimnjak koji ide po sredini kuće se koristi trenutačno za vaillant peć koja nam služi za centralno na plin. ovaj vanjski nam je zgodniji zbog same pozicije. nalazi se na zidu gdi mislimo stavljat peć, pa nema puno dodatnih radova.

rezervni
05.09.2012., 08:31
mene isto zanima cijena ovog kotla

http://tehno-dom.hr/etazni-kotlovi/detail/20-etani-kotlovi/vmj_hunk/98-abc-vulkan?sef=hcfp

te me zanima koliko kvadrata može griajti kad se spoji na centralno?

te me zanima mogu li ga spojiti na svoj sistem centralnog di je dosad bila peć na drva od 23 kw stara 20 god koju sam izbacio.?

ramzay
05.09.2012., 08:55
mene isto zanima cijena ovog kotla

http://tehno-dom.hr/etazni-kotlovi/detail/20-etani-kotlovi/vmj_hunk/98-abc-vulkan?sef=hcfp

te me zanima koliko kvadrata može griajti kad se spoji na centralno?

te me zanima mogu li ga spojiti na svoj sistem centralnog di je dosad bila peć na drva od 23 kw stara 20 god koju sam izbacio.?

Ne kužim ovakva poruke , pa nije ovo servis sa informacijama kupujem prodajem, otkud nama ovdje cijene po kojima Tehnodom prodaje kotlove , nazovi i pitaj.

A KiloWat je KiloWat , ako si se do sad grijao na neku peć od 20 kW , niti znamo gdi si na kojoj planini , ili regiji, niti broj kvadrata, ni izolaciju , ništa nisi napisao , a tražiš eleborat o odabiru kotla.

Ovo što si dao u linku , to je malo veći šparhet sa vodom , trebaš uz njega imati nekog ložača koji bude svakih sat dva ubacio par cjepanica u njega.

Trebaš dimnjak solidan velik 160 mm u promjeru koji je dobro izoliran i koji polazi iz boravka , trebaš organizaciju stana da ti je boravak , blagovaona i kuhinja jedinstveni prostor od 50 m2 , trebaš rekonstrukciju cjelokupnog sustava cijevi .

Ne mogu naći presjek kroz taj šparhet , tako da su sve moje ocjene paušalne i na bazi toga što znam što zna odnosno ne zna proizvođač tog kotla .

Sama činjenica da je u kotlu od deklariranih 23 KiloWata samo 30 litara vode zvoni na uzbunu , priključne cijevi su od jednog cola što je neozbiljno za tu snagu i mimo norme, a težina od 150 kilograma me plaši , ili su svi drugi totalni tutleki i neznalice , ili su ovi frajeri genijalci , a vjerujte mi u području termodinamike ili ti ga grijanja svi su genijalci umrli u prošlom stoljeću.

rezervni
05.09.2012., 09:26
kuća se nalazi u zadru, kvadrature je 90m. dodatnu izolaciju nema ali je ok fasada. dimnjak je u kuhinji(koja je spojena s dnevnim) mislim fi 16 , cijevi od centralnog su one širje baš namjenjene za peći na drva, e sad ja sam izbacio staru peć od 23kw i stavio bi nešto slično al opet da je modernije a ne ko one centrometalove peći koje izgledaju ko perilica za suđe. e sad me zanima drva ili peleti što je pogodnije za mene. molim i objašnjenje jer nekužim čemu služi kamin, čemu peć, čemu kotao, čemu etažni kotao itd izgubi se čovik u svim tim izborima, što ej za koju namjenu i što da uzmem. napomena: nebi uzimao nešto da moram imati dodatni spremnik s vodom pokraj peći.hvala

MBranimir
05.09.2012., 11:01
Juce sam kupio cisternu za lozu od koje pravim spremnik. Stara je 20 godina i dugo nista nije sipano u nju. Ranije je bila samo loza. Trenutno je prazna pa me zanima koji je najbolji nacin da je ocistim iznutra? Da li smem da je secem dok se ne ispere?

rezervni
05.09.2012., 11:06
dok nedobijem odgovor na gore postavljeno pitanje dvoumim se između ova dva pa koji možete preporučiti s obzirom na moje potrebe?

http://tehno-dom.hr/kotlovi-na-kruta-goriva/detail/2-kotlovi-na-kruta-goriva/vmj_hunk/22-viadrus-u26-kotlovi-na-kruta-goriva?sef=hcfp

http://tehno-dom.hr/etazni-kotlovi/detail/20-etani-kotlovi/vmj_hunk/98-abc-vulkan-kamin-za-centralno-grijanje?sef=hcfp

ramzay
05.09.2012., 12:42
Juce sam kupio cisternu za lozu od koje pravim spremnik. Stara je 20 godina i dugo nista nije sipano u nju. Ranije je bila samo loza. Trenutno je prazna pa me zanima koji je najbolji nacin da je ocistim iznutra? Da li smem da je secem dok se ne ispere?

postoji sredstvo na bazi vode , IVASOL , on razgradi ložu i talog od lože , i sve je ekološki i ispere se vodom koja može u kanalizaciju , nakon toga bi se rezervoar mogao rezati plamenikom, iako nije na odmet nakon Ivasola napuniti cijeli rezervoar vodom i vodu izbaciti van , to je jedina garancija da u rezervoaru nema zaostalih para ugljikovodika.

baustelac99
05.09.2012., 13:14
Ne kužim ovakva poruke , pa nije ovo servis sa informacijama kupujem prodajem, otkud nama ovdje cijene po kojima Tehnodom prodaje kotlove , nazovi i pitaj.

Malo tko to može razumjeti, neki očekuju da je ovo Služba za korisnike pa da mora odmah odgovoriti točnim odgovorom.

Sama činjenica da je u kotlu od deklariranih 23 KiloWata samo 30 litara vode zvoni na uzbunu , priključne cijevi su od jednog cola što je neozbiljno za tu snagu i mimo norme, a težina od 150 kilograma me plaši , ili su svi drugi totalni tutleki i neznalice , ili su ovi frajeri genijalci , a vjerujte mi u području termodinamike ili ti ga grijanja svi su genijalci umrli u prošlom stoljeću.

Sad gledam ostale proizvođače, recimo Centrometal etažni 17kW=26l, 23kw=33l, štednjak ABC Concep mini, 21kw=32l.
dakle svi imaju malu zapreminu vode.
dali to onda znači da su svi sumnjivi? jer nisam još naišao na etažni štednjak veće zapremine od 30tak l.

dok nedobijem odgovor na gore postavljeno pitanje dvoumim se između ova dva pa koji možete preporučiti s obzirom na moje potrebe?

http://tehno-dom.hr/kotlovi-na-kruta-goriva/detail/2-kotlovi-na-kruta-goriva/vmj_hunk/22-viadrus-u26-kotlovi-na-kruta-goriva?sef=hcfp

http://tehno-dom.hr/etazni-kotlovi/detail/20-etani-kotlovi/vmj_hunk/98-abc-vulkan-kamin-za-centralno-grijanje?sef=hcfp

hm, mišaš kruške i jabuke, 1 je ljevanoželjezni kotao za ugljen (na ovim stranicama više puta popljuvan)
a drugo je peć za etažno.
taj prvi se ni nesmije ugraditi u stambene prostorije koliko znam.

Lee Champa
05.09.2012., 13:30
... i dugo nista nije sipano u nju. ... Da li smem da je secem dok se ne ispere?

Ramzay je spomenuo IVASOL (protiv ulja ima i protiv kamenca), njega možeš kupiti na INA-benziskim.
Ali ako u cisterni više nema lože i dugo je suha, možeš rezati bez problema!
Jedino me brine debljina lima, morat ćeš ubaciti dodatne podupore da se ne izbaci pod pritiskom vode, iako bude otvoren sustav!

sasase
05.09.2012., 16:47
te cisterne su fabricki testirane na 1 bar u sebi ionako imaju pregrade i razupore ako ce bit otvoren sistem i gornja visina otvorene expanzije ne veca od 10m nece bit problema videno i isprobano u praksi
no to je predpostavka da je cisterna standardna ak je ima i plocicu o svim teh. podacima

ramzay
05.09.2012., 17:37
Sad gledam ostale proizvođače, recimo Centrometal etažni 17kW=26l, 23kw=33l, štednjak ABC Concep mini, 21kw=32l.
dakle svi imaju malu zapreminu vode.
dali to onda znači da su svi sumnjivi? jer nisam još naišao na etažni štednjak veće zapremine od 30tak l.

Dobro si to nazvao etažni štednjak , ili ti ga šparhed, svi oni imaju visoko deklariranu snagu i jako mala ložišta i jako malo vode u sebi , zato ih ne volim .

Ako je kuća iole dobro izolirana , onda nastaju problemi sa katranom ili zakuhavanjem kotla. A ako je kuća velika i bez izolacije onda trebaš nekog penzića da stalno ubacuje po dvije cjepanice, a ponoći je brrrrrr zima i digneš se , a u kupaoni inje na prozorima , čemu onda takvo centralno.

MBranimir
05.09.2012., 17:44
postoji sredstvo na bazi vode , IVASOL , on razgradi ložu i talog od lože , i sve je ekološki i ispere se vodom koja može u kanalizaciju , nakon toga bi se rezervoar mogao rezati plamenikom, iako nije na odmet nakon Ivasola napuniti cijeli rezervoar vodom i vodu izbaciti van , to je jedina garancija da u rezervoaru nema zaostalih para ugljikovodika.
Hvala Ramzay:):):)

MBranimir
05.09.2012., 17:48
te cisterne su fabricki testirane na 1 bar u sebi ionako imaju pregrade i razupore ako ce bit otvoren sistem i gornja visina otvorene expanzije ne veca od 10m nece bit problema videno i isprobano u praksi
no to je predpostavka da je cisterna standardna ak je ima i plocicu o svim teh. podacima
Cisterna je fabricka i napravljena je davno. Jos se dvoumim izmedju otvorenog sustava i zatvorenog sa izmenjivacem. cisterna naravno ni slucajno nece biti pod pritiskom. Dosta je prljavstine unutra pa se plasim da mi sve to udje u cevi i radijatore.

rezervni
05.09.2012., 18:21
hm, mišaš kruške i jabuke, 1 je ljevanoželjezni kotao za ugljen (na ovim stranicama više puta popljuvan)
a drugo je peć za etažno.
taj prvi se ni nesmije ugraditi u stambene prostorije koliko znam.

bauštelac malo bolje čitati tekst

http://www.termometal.hr/proizvodi/kotlovi-peci/viadrus-u26-d/

Lee Champa
05.09.2012., 18:41
...Jos se dvoumim izmedju otvorenog sustava i zatvorenog sa izmenjivacem. cisterna naravno ni slucajno nece biti pod pritiskom. ..........

Možeš napraviti otvoreni sustav:cisterna - kotao i zatvoreni: radijatori - izmjenjivač u cisterni.
I tada nemaš problem sa smečem.:kava:

baustelac99
05.09.2012., 20:09
Dobro si to nazvao etažni štednjak , ili ti ga šparhed, svi oni imaju visoko deklariranu snagu i jako mala ložišta i jako malo vode u sebi , zato ih ne volim .

Ako je kuća iole dobro izolirana , onda nastaju problemi sa katranom ili zakuhavanjem kotla. A ako je kuća velika i bez izolacije onda trebaš nekog penzića da stalno ubacuje po dvije cjepanice, a ponoći je brrrrrr zima i digneš se , a u kupaoni inje na prozorima , čemu onda takvo centralno.

pa ja te uređaje nemogu nazvati kotlom kad je to štednjak sa pridodanim kotlom za grijanje vode.
Takvo centralno jasno nije neka velika sreća, ali opet, to mi je prelaz od grijanja jedne prostorije do toga da imaš koliko-toliko ugrijane ostale prostorije po kući.
ps. penzića imam tako da nije problem sa loženjem
a trenutno nemam mogućnosti za "pravo" centralno (ponajviše tehnički problemi a nakon toga i financije).

Gledam te štednjake, i ne znam što od toga valja, a što je za izbjegavanje? do sad mi se najboljim čini WW termov štednjak (čini mi se da ima najbolji način loženja i izgaranja). jedini je problem što ga drži samo Merkur.
imaš li kakvu preporuku?

bauštelac malo bolje čitati tekst

http://www.termometal.hr/proizvodi/kotlovi-peci/viadrus-u26-d/
što nisam dobro pročitao?
ljevanoželjezni člankasti kotao. namjenjen za kotlovnicu. nećeš valjda to stavit u dnevnu sobu?

Dirk_Diggler
05.09.2012., 21:28
U kotlovnici je najbolje imati uklopni sat koji če ti svaki dan u 22 prevesti na noćni režim i ujutro u 5 na dnevni. Ja ima takve satove koji imaju i tjedni raspored , Nekada je to IMP ugrađivao u ozbiljne velike kotlovnice , a danas takvih uklopnih satova imaš po dućanima tipa bau bau za stotinjak kuna

Pokušao sam shvatiti kako bi ovo funkcioniralo. Uklopni satovi koje sam ja susreo rade po sistemu pali struju/gasi struju. Pretpostavljam da ima naprednijih, ali ...

ne razumijem kako bi to moglo paliti i gasiti noćni režim kod alfe 2. Pronašao sam nekakve upute (http://www.plumbcenter.co.uk/wcsstore7.00.00.446/ExtendedSitesCatalogAssetStore/images/products/AssetPush/DTP_AssetPushHighRes/std.lang.all/ti/on/Grundfos_Alpha2_Installation.pdf) za tu pumpu, i na stranici 17 - "8.2 Function of Automatic Night SetBack" kaže da ona sama prelazi u noćni režim (ako sam dobro shvatio) kod pada temperature medija od 10 - 15°C u vremenskom razdoblju od dva sata.

Sada mi više ništa nije jasno. Kako ona određuje tih dva sata. Ako postoji tajmer, onda su lijepo mogli staviti nekakav programator.

Dakle, kako cijenjeni vlasnici alfe2 prebacuju u noćni režim? uz pretpostavku da tu funkciju pumpe netko i koristi.

Hvala

sasase
05.09.2012., 21:31
central 23 ima bocno izgaranje i jako je slican centralu 24 i 28 iz iste koncepcije izlaze
a central 17 ak se dobro sjecam ima cijevni registar ( VBR) i isto je kotao sa donjim izgaranjem
njihov pocetak je bio u vreme koje spominje ramzay kad se je na veliko racunalo da ce bit ugljen osnova za ogrijev i njihova velicina je prilagodena stanovima u zgradama
nit na jednom se nebu dalo kuhat
ali od svih tih sporeta oni su jos najbolje napravljeni

Zvon
05.09.2012., 21:36
Jednostavno, no sama pumpa nije dovoljna, osim ako nemaš obični kotel bez spremnika. U noćni mode se prebacuje kad se kotel (bez spremnika topline) ohladi.
Ako pak postoji spremnik topline, onda će prijeći u noćni mode kad regulator grijanja smanji temperaturu polazne vode za tih 10-tak C (radi smanjenja temperature u prostoriji preko noći).