PDA

View Full Version : Akronimi i uzrečice koje koristimo a ne znamo značenje

saifu
04.11.2006., 20:28
Znači tema je mislim poprilično jasna iz naslova pa ću ja odmah i krenut :)

Prvo i osnovno akronim WC za koji sam saznao prije nekoliko godina tek sta znaci jer se prije nisam ni zapitao WC= Water Closet...vodeni ormar hehe

Zagonetka koja me dugo mučila je akronim OK za koji sam na kraju dobio dvije teorije otkud dolazi....Prva je da su engleski vojnici za vrijeme 2.WW tako dojavljivali da nitko nije ubijen (0 Killed), a druga je da je dok se proizvodio poznati Fordov model T, na traci za kontrolu radio čovjek koji je provjeravao ispravnost automobila i stavljao svoje inicijale kredom na auto ako je bio ispravan, a inicijali su bili O.K....pa ako netko sazna koja je prava slobodno napise :)

Cekam na vas :)

Jules W.
04.11.2006., 20:29
Hoće itko znati otkuda FUCK? navodno akronim isto...

saifu
04.11.2006., 20:36
"Reputable sources such as the Oxford English Dictionary contend the true etymology of fuck is still uncertain but appears to point to an Anglo-Saxon origin. Early modern English fuck, fuk suggests a weak Middle English verb *fuken, but neither this nor any earlier form is attested. Synonymous German ficken may or may not be related. It would point to a common Germanic origin."

Ostatak na linku ispod ;)

http://en.wikipedia.org/wiki/Fuck

saifu
04.11.2006., 20:47
Jedna uzrecica koja me uvijek mucila je deus ex machina Naime nisam nikada imao latinski, a eto poklopilo se da ovo usput nisam pokupio...

Deus ex machina (po mom slobodnom prijevodu bog iz mašine :)) oznacava nenadan, nevjerojatan ili umjetni dogadjaj, predmet ili lik u djelima (kazalisne predstave, romani itd) koji rjesavaju situaciju i olaksaju rasplet radnje...ukratko they come and save the day :) Otkud potjece izraz....iz kazalisnih predstava jer su se glumci takvih likova (cesto bogova - deus) spustali nekakvim kranom na scenu (kran - mechane). Inace je grckog podrijetla :)

Jules W.
04.11.2006., 20:53
ja čitao da je od "Fornicate Under Consent of the King" - u srednjovjek. engleskoj je kralj često volio petljati po muškoženskim odnosima (npr. pravo prve bračne noći) pa je i bila ova fora da se trebalo tražit dozvolu za rasplod!
rasplod, ko bikovi ... :D

a za deus..dobro si rekao, u antici su bogovi bili bitni u svemu pa i u teatru - često su se pojavljivali u dramama npr. pa su se pojavljivali tak što su spuštani odozgo na stejdž!

p.s. hej, ak misliš za svaku stvar gledat dictionary gubi se malo smisao forumašenja? ipak, mogu i sam pogledati...

saifu
04.11.2006., 21:33
ja čitao da je od "Fornicate Under Consent of the King" - u srednjovjek. engleskoj je kralj često volio petljati po muškoženskim odnosima (npr. pravo prve bračne noći) pa je i bila ova fora da se trebalo tražit dozvolu za rasplod!
rasplod, ko bikovi ... :D

a za deus..dobro si rekao, u antici su bogovi bili bitni u svemu pa i u teatru - često su se pojavljivali u dramama npr. pa su se pojavljivali tak što su spuštani odozgo na stejdž!

p.s. hej, ak misliš za svaku stvar gledat dictionary gubi se malo smisao forumašenja? ipak, mogu i sam pogledati...

Hehe nemam dictionary pokraj sebe....kako mi stvari dodju tako ih trazim, pa ako slucajno pogrijesim negdje ili je netko cuo drugacije slobodno se ubacite, kao i sto cu se ja ubacivat kome god, a evo obecavam da nema wikilinkova vise samo ono sto su forumasi culi ;)

Ova teorija za Fuck nije losa...birokracija im jaka onda kao nama danas, za hebanje su trebali FUCK obrazac :rofl: :zubo:

samotna šetačica
04.11.2006., 23:54
Zagonetka koja me dugo mučila je akronim OK za koji sam na kraju dobio dvije teorije otkud dolazi....Prva je da su engleski vojnici za vrijeme 2.WW tako dojavljivali da nitko nije ubijen (0 Killed), a druga je da je dok se proizvodio poznati Fordov model T, na traci za kontrolu radio čovjek koji je provjeravao ispravnost automobila i stavljao svoje inicijale kredom na auto ako je bio ispravan, a inicijali su bili O.K....pa ako netko sazna koja je prava slobodno napise :)

..nama je profa iz engleskog u srednjoj pricala da je ova druga verzija tocna...Covjek se zvao Otto Kern :)...

bistra
05.11.2006., 00:36
isuse, ja se tako dugo pitam otkuda to OK i sad, evo, u gluho doba ove glupe noci saznah. vis, vis... hvala!

samotna šetačica
05.11.2006., 01:06
isuse, ja se tako dugo pitam otkuda to OK i sad, evo, u gluho doba ove glupe noci saznah. vis, vis... hvala!

..ha ha...nema na cemu, I guess :)..

saifu
05.11.2006., 09:08
Hehe...da...i zvuci logicnije od onog s englezima. Hvalaaaaaaa :kiss: Jel imas koju svoju muku koja te muci ili te je mucila duze vrijeme? :cool:

lugica
05.11.2006., 09:58
Evo baš u jučerašnjim novinama pročitah i postadoh pametnija za jedan podatak: GOLF. Znate li odakle dolazi ta riječ? - Gentlemen Only Ladies Forbidden, što bi u prijevodu značilo: igra samo za muškarce, ženama zabranjen pristup! Koja diskriminacija! :tuctuc:

Ezekiel Bluff
05.11.2006., 10:02
Koji glup sport.

Mini Me
05.11.2006., 10:15
Moze mi neko obajsnit kaj su to akronimi :tuzni:
:D

cerberus
05.11.2006., 10:18
Moze mi neko obajsnit kaj su to akronimi :tuzni:
:D

:rofl:

Mini Me
05.11.2006., 10:23
:rofl:
:cool:

cerberus
05.11.2006., 10:23
:cool:

odi poslušaj pjesmu u mom sigu :cerek: :s

Mini Me
05.11.2006., 10:31
nemogu na modemu sam kod tete na laptopu :(
moram ju nagovorit da si adsl uzme

cerberus
05.11.2006., 10:40
nemogu na modemu sam kod tete na laptopu :(
moram ju nagovorit da si adsl uzme

:o :o

samotna šetačica
05.11.2006., 14:23
Hehe...da...i zvuci logicnije od onog s englezima. Hvalaaaaaaa :kiss: Jel imas koju svoju muku koja te muci ili te je mucila duze vrijeme? :cool:

...ne, za sada nemam...ili se barem ne mogu sjetiti niti jedne :misli:...

..ali, ako se cega sjetim - tebi cu prvoj javiti :)...
..odnosno vama, da malo svi zajedno stavimo male sive stanice u pogon :)...
:kiss:

@ lugica - ovo za golf mi je potpuni sok...nisam pojma imala :)...
...krasan sport, anyway :)...

jahorina planina
05.11.2006., 15:06
OK - od All Correct... tak su meni rekli...

paučko
05.11.2006., 17:35

to je točno, nemoj slušat šta drugi kažu... ameri su poznati po svojim vječnim problemima ssa spellingom...

istražite malo odakle potječe izraz "the real mccoy"

cerberus
05.11.2006., 18:39
a ono P.S. ?

lugica
05.11.2006., 18:50
pa Post Script(us), a znači nešto u stilu "poslije pisma" ili tako nešto. Upotrebljava se u situacijama kada smo završili neko pismo ili tekst, a zaboravili dodati nešto važno, pa se onada na kraju napiše PS i doda željeni dio. Upotrebljavalo se očito prije computerske ere, jer sada možeš sve ubaciti i mijenjati kada želiš!

cerberus
05.11.2006., 18:51
aha...

saifu
05.11.2006., 21:01
Evo baš u jučerašnjim novinama pročitah i postadoh pametnija za jedan podatak: GOLF. Znate li odakle dolazi ta riječ? - Gentlemen Only Ladies Forbidden, što bi u prijevodu značilo: igra samo za muškarce, ženama zabranjen pristup! Koja diskriminacija! :tuctuc:

Neeeemoj zezat.....e ovo mi je definitivno nesto novo...jel isto vrijedi i za VW Golf? :zubo:

jahorina planina
05.11.2006., 21:04
Neeeemoj zezat.....e ovo mi je definitivno nesto novo...jel isto vrijedi i za VW Golf? :zubo:

zaključak - VW ili Volks Wagen... dakle, alzo, oni su šteli reči da žene nisu ljudi

saifu
05.11.2006., 21:06
Evo jos jedan koji je vjerojatno svima poznat, ali ja ga stalno zaboravljam jer je podug...LASER- Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation

saifu
05.11.2006., 21:09
zaključak - VW ili Volks Wagen... dakle, alzo, oni su šteli reči da žene nisu ljudi

Hehe za zenu lako, ali nemoj da te mama cuje :p

nika007
06.11.2006., 00:46
OK - od All Correct... tak su meni rekli...i meni:raspa:

saifu
06.11.2006., 08:49
Ako je od all correct onda su fakat nepismeni....to je opce prihvacena teorija, ali mislim da nema bas istine u njoj...mene su blago ismijali kad sam to rekao :zubo:

zoya85
14.11.2009., 13:13
Dan!:kava:
Imam jedno praktično pitanje, valjda nije izvan teme, jer se koristi u svakodnevnom govoru, prvenstveno mladih.:D
Nemam problema sa latinskim, internacionalnim riječima, posuđenicama i slično, ali kad se priča u našem, svakodnevnom "slengu", e onda baš nisam doma.:p

Tako prije par godina nisam znala što konkretno znači bariti pa sam pogledala u rječnik- udvarati se djevojci, dakle ne znači uvijek drugi stadij:mig:

Sad sam se susrela sa novom riječi dopp, ne znam što znači:confused:?

Osobito kad se kaže:"Njih dvoje su dopp."
Joj, ti novi izrazi kojih nema u rječniku!
Ako ima upućenijih, neka mi prevedu tu frazu.:mig:

bktr
16.11.2009., 10:28
dop sa dva p - mislim da je to skračenica za "dopisivanje"

kao što je i pozz pozdrav

bktr
16.11.2009., 10:31
a dop s jednim p je droga

zoya85
20.11.2009., 20:50
Aha, hvala, nisam to znala.
Dopp sa dva p, iako neki koriste i dop za dopisivanje.:D
Pozz se naravno često upotrebljava, ali dopp i slične skraćenice su mi postale malo bezveze, pretjerane.:rolleyes:

mariaanamaria
16.03.2011., 23:56
a kak se na engleskom kaže "dobro jutro" kao dobro jutro columbo..u tom smislu
??
mislim..nije sigurno good morning...ili ak je, ja noš nikad nisam na filmovima vidjela da netko u takvoj situaciji nekom kaže good morning :ne zna:

teppei
17.03.2011., 00:26
i meni:raspa:

potpisujem!

miluna
06.04.2011., 21:51
šta znači kad kažu ljudi
sve je po pe esu ( ps-u ) kako li već
znam da je to kao sve je super,regularno,al odakle to?!

The_count
07.04.2011., 19:42

i meni:raspa:

Ako je od all correct onda su fakat nepismeni....to je opce prihvacena teorija, ali mislim da nema bas istine u njoj...mene su blago ismijali kad sam to rekao :zubo:

Dakle, ovako:
1. It's a derivative of the Choctaw Indian affirmative "okeh." Andrew Jackson, who figures in many stories about OK, is said to have introduced the word to the white man.
2. Another Jackson story has it that he used to mark OK for "oll korrect" on court documents. In the one example of this that was actually unearthed, however, the OK was found actually to be OR, for "order recorded," a common courthouse abbreviation.
3. It was a telegraphic signal meaning "open key," that is, ready to receive. Others say OK was used for "all right" because A and R had already been appropriated for other purposes. Big problem with this theory: the first telegraph message was transmitted in 1844, five years after OK appeared.
4. It stands for O. Kendall & Sons, a supplier of army biscuits that stamped its initials on its product.
5. It comes from Aux Cayes, already discussed. A variant is that it comes from the French au quai, "to the dock," said of cotton that had been approved for loading on a ship.
6. It stands for Obediah Kelly, a railroad freight agent, who used to mark his initials on documents to indicate all was in order.
7. It comes from the Greek Olla Kalla, "all good."
8. A German general who fought on the side of the Americans in the Revolutionary War used to sign documents OK for Ober-Kommando.

There are dozens of other interpretations, all equally knuckleheaded. Pay them no mind. If Professor Read says OK = oll korrect, that's good enough for me.

— Cecil Adams

Sanja Enola
07.04.2011., 20:10
ja sam čitala i uglavnom čula da OK dolazi od ''0 killed'' kao ''zero killed'' tijekom ratova kada su se slala izvješća o stanjima na bojištima...s vremenom su počeli pisati samo ''0k'' a ljudi su nulu počeli čitati kao O.

Mrs.EM2105
09.04.2011., 10:16
Znači tema je mislim poprilično jasna iz naslova pa ću ja odmah i krenut :)

Prvo i osnovno akronim WC za koji sam saznao prije nekoliko godina tek sta znaci jer se prije nisam ni zapitao WC= Water Closet...vodeni ormar hehe

Cekam na vas :)

Ja cula da je ova prva teorija tocna :confused:
Pa aj sad ti znaj :D

južna
21.04.2011., 18:44
Mene nisu učili odakle potječe OK, ali su me učili da je to fonetska kratica za All Correct (dakle Ol Korekt).

SwayOdd
21.04.2011., 22:38
šta znači kad kažu ljudi
sve je po pe esu ( ps-u ) kako li već
znam da je to kao sve je super,regularno,al odakle to?!

Sve je po PS-u, dakle, po Pravilima Službe. :D

Franz Ožbolt
23.04.2011., 23:35

ovo je točna verzija!
:top:

Shadow807
23.04.2011., 23:40
Izgovara se: DIK.

Cijelo vrijeme mislim da je to pdf Druženje i Kava, a onda mi dečko veli da je pimpek. :eek:

Ne, ček...On je reko drugačije...Nije pimpek, nego...Jooooj...Ahaaaaaa, da, reko je KURAC. :D

lauxret
09.01.2012., 23:13
Malo dižem temu. :lux:

FAMILY je inače akronim od Father And Mother I Love You. http://fc09.deviantart.net/fs11/i/2006/232/3/c/_nerd__by_E_motive.gif

bluedevil.zg
08.01.2014., 08:50
OK nije fonetski od All Correct.
Potječe iz Amerike, iz doba kad su se na drvene ploče pisale obavijesti o umrlima/poginulima. Tako je znalo pisati "57 killed", što se skratilo na "57 K". Najbolji dani su bili oni kad je bilo "0 KILLED" iliti "0 K", što je postalo "OK".

True story.

moremore
08.01.2014., 08:55
Potječe iz Amerike, iz doba kad su se na drvene ploče pisale obavijesti o umrlima/poginulima. Tako je znalo pisati "57 killed", što se skratilo na "57 K". Najbolji dani su bili oni kad je bilo "0 KILLED" iliti "0 K", što je postalo "OK".

True story.

...ludo, baš

zvir1
08.01.2014., 22:05

True story.

OK može biti i fonetski od All Correct, i 0 Killed, By order of the King (po naređenju kralja)...zapravo teško se utvrdit podrijetlo termina zbog nedostatka čvrstih dokaza.

Znam zašto se kaže "pijan ko majka", ali zašto "pijan ko zemlja"?