PDA

View Full Version : kako napisati molbu za posao u drzavnoj sluzbi?

MicaMaca
05.11.2006., 11:20
dakle kako im se obratiti, kako ih oslovljavati?
to mi je puno lakse s privatnim firmama, uvijek ima se obracam s terminom "firma" ili "poduzece" a kad su u pitanju drzavne sluzbe nemam pojma kako se izraziti:confused:
buduci nije problem samo u obracanju nego i u sadrzaju, ako ima netko u kompu primjer molbe za drzavnu sluzbu koji je voljan podijeliti samnom (na PM ili mailom) bila bih jako jako zahvalna.

Sljiva
05.11.2006., 12:08
to mi je puno lakse s privatnim firmama, uvijek ima se obracam s terminom "firma" ili "poduzece" a kad su u pitanju drzavne sluzbe nemam pojma kako se izraziti:confused:
buduci nije problem samo u obracanju nego i u sadrzaju, ako ima netko u kompu primjer molbe za drzavnu sluzbu koji je voljan podijeliti samnom (na PM ili mailom) bila bih jako jako zahvalna.

Ako znaš za koje radno mjesto pišeš, onda trebaš u prvom odlomku sažeti sve svoje kvalitete. Ako tim odlomkom ne privučeš pažnju čitatelja, daljnji tekst će ostati vjerojatno još manje zanimljiv za čitanje.

Ako pišeš općenito, onda prvo piši o svojim radnim iskustvima, od najnovijih prema najstarijima.

Suhoparno nabrajanje činjenica i podataka ostavi za kraj.

MicaMaca
05.11.2006., 16:37
Ako znaš za koje radno mjesto pišeš, onda trebaš u prvom odlomku sažeti sve svoje kvalitete. Ako tim odlomkom ne privučeš pažnju čitatelja, daljnji tekst će ostati vjerojatno još manje zanimljiv za čitanje.

Ako pišeš općenito, onda prvo piši o svojim radnim iskustvima, od najnovijih prema najstarijima.

Suhoparno nabrajanje činjenica i podataka ostavi za kraj.

hvala sljiva, nije problem koncept, napisala sam vec stotine molbi, ali uvijek kada trebam za drzavnu sluzbu fale mi neke rijeci vezano za oslovljavanje i opcenito motivi za posao u drzavnoj sluzbi su mi razliciti od onih za javljanje u privatne firme.
obicno u prvoj recenici kazem gdje sam vidjela natjecaj i za koje se radno mjesto javljam, slijedi strucna sprema koju imam te moje kvalitete i vjestine, pred kraj spomenem radno iskustvo buduci ono niej veliko i zadnja recenica je da bih bila zahvalna na prilici da se prezentiram uzivo (eto ne bas tako ali u tom stilu)
spranca je s mojposao.net skinuta i mislim da je uredu, kao i CV, ali zanima me kako konkretno ljudi salju molbu za drzavnu sluzbu i po cemu se ona razlikuje
bad mi je jer mi to treba jos nocas, sutra mi ej zadnji rok za slanje:(

btw. na tvom avataru je moja najdraza marmelada:cerek:

Sljiva
05.11.2006., 20:52
hvala sljiva, nije problem koncept, napisala sam vec stotine molbi, ali uvijek kada trebam za drzavnu sluzbu fale mi neke rijeci vezano za oslovljavanje i opcenito motivi za posao u drzavnoj sluzbi su mi razliciti od onih za javljanje u privatne firme.
obicno u prvoj recenici kazem gdje sam vidjela natjecaj i za koje se radno mjesto javljam, slijedi strucna sprema koju imam te moje kvalitete i vjestine, pred kraj spomenem radno iskustvo buduci ono niej veliko i zadnja recenica je da bih bila zahvalna na prilici da se prezentiram uzivo (eto ne bas tako ali u tom stilu)
spranca je s mojposao.net skinuta i mislim da je uredu, kao i CV, ali zanima me kako konkretno ljudi salju molbu za drzavnu sluzbu i po cemu se ona razlikuje

btw. na tvom avataru je moja najdraza marmelada:cerek:

Super. :) Samo što je to pekmez. :D

Probaj ovako: koristi naziv te institucije ili ako je naziv dug, samo onaj najkraći dio koji opet jednoznačno određuje o kome se radi.
Kako nisi napisala kokretni slučaj, ne mogu ništa ni predložiti.

MicaMaca
05.11.2006., 22:24
hvala, snasla sam se, a i stigla mi je pomoc na PM:)

Sljiva
05.11.2006., 22:28
hvala, snasla sam se, a i stigla mi je pomoc na PM:)

Kad sve prođe, daj mi samo javi koji su to problematični nazivi bili. Može i na PM.
Jako me zanima. :)

MicaMaca
06.11.2006., 11:58
imas PM pekmezu, ili pekmezico;)

Lali Puna
06.11.2006., 13:13
može li meni netko reći mpo čemu se to molba za posao u sržavnoj službi razlikuje od molbe za bilo koji drugi posao? i zašto je problem koristiti puni ili skraćeni(Ministarstvo, Ured, Odbor, Služba) naziv institucije?

Vojky
06.11.2006., 15:48
I to nije molba već prijava - ne moliš nikoga, već se javljaš na javni natječaj.

MicaMaca
06.11.2006., 16:27
hahaha vojky, hvala na informaciji, ali nakon jednogodisnje potrage za poslom u struci ja vec doslovno molim za posao:zubo:

vaci
07.11.2006., 17:59
ja im se ne obraćam
Poštovani - to je sasvim dovoljno
s tim da ih ja više ni ne poštujem :raspa:

pumpkin pie
07.11.2006., 18:45
hahaha vojky, hvala na informaciji, ali nakon jednogodisnje potrage za poslom u struci ja vec doslovno molim za posao:zubo:
A šta si po struci?

Natch
07.11.2006., 18:47
ja im se ne obraćam
Poštovani - to je sasvim dovoljno
s tim da ih ja više ni ne poštujem :raspa:
ja ovako:

Ime i prezime
Personalije
Datum
(lijevo)

DRZAVNA INSTITUCIJA
Sluzba
ZA NATJECAJ
(desno)

Predmet: .....

Obracam se cijenjenom Naslovu (sa zamolbom...) povodom natjecaja za posao ... objavljenog ....itd.

Blue
08.11.2006., 00:37
Obracam se cijenjenom Naslovu (sa zamolbom...) povodom natjecaja za posao ... objavljenog ....itd.Molim gornji Naslov da odobri donjem Naslovu :rofl:

Kakvi su te naslovi spopali?

Evo nekog okvira za poslove za koje nije objavljen natječaj:

Poštovani,

Pišem Vam zainteresiran za posao u vašem ministarstvu-uredu-whatever na radnom mjestu __________.

Diplomirao sam ___________ na Fakultetu ______________.

bla bla bla

Izuzetno sam motiviran za rad u ___________ te smatram da sam profesionalno i iskustveno spreman za taj posao. Poslove koje sam do sada radio obavljao sam odgovorno i samostalno.

bla bla bla

Nadam se da ćete moje kvalifikacije smatrati vrijednim i uzeti me u obzir u slučaju potrebe za ______________ u Vašem ______________.

S poštovanjem,

Pero Perić

Kad je natječaj, samo na početak staviš "Javljam se na Vaš natječaj za posao-radno mjesto __________ objavljenom u __________ dana ___________ ."

Natch
08.11.2006., 00:40
Molim gornji Naslov da odobri donjem Naslovu :rofl:

Kakvi su te naslovi spopali?

:p

molim gornji dom da odobri donjem domu, jel :D

Blue
08.11.2006., 00:45
Raširena je zabluda da drzavna uprava ima svoj kodirani jezik kojeg "obicni" covjek u komunikaciji s njom mora postovati do najsitnijih detalja. Istina je da drzavna uprava ima svoj jezik i pravila kao bilo koja druga firma, a da komunikaciju unutar nje odredjuje prije svega sposobnost izrazavanja pojedinaca. Spranca "molim gornji naslov da odobri donjem naslovu" je apsurdna i plod necijeg birokratskog neznanja koje se usmenom predajom prenosi vise na ljude izvan sustava nego na ljude u njemu.

Papire koje se salju drzavnoj upravi treba pisati jasno, strukturirano, sadrzajno i kratko, s potrebnim referencama (npr. referenca na objavljeni natjecaj za posao). I treba ih slati na pravu adresu - danas fala bogu postoji internet pa se to skuzi u pet minuta posla.

Bas u tome je izazov - napisati sasvim normalnu prijavu za posao.

I za Boga miloga, ne pretjerivati s izrazima postovanja :D Uvodno i zakljucno "postovani" i "s postovanjem" plus veliko slovo na "Vi" je sasvim dovoljno. Zadrzati se na tome znaci biti pristojan ali znaci i da postujes sebe.

Natch
08.11.2006., 00:49
Spranca "molim gornji naslov da odobri donjem naslovu" je apsurdna i plod necijeg birokratskog neznanja koje se usmenom predajom prenosi vise na ljude izvan sustava nego na ljude u njemu.

Papire koje se salju drzavnoj upravi treba pisati jasno, sadrzajno i kratko, s potrebnim referencama (npr. referenca na objavljeni natjecaj za posao). I treba ih slati na pravu adresu - danas fala bogu postoji internet pa se to skuzi u pet minuta posla.
ja ne spominjem nikakav gornji i donji naslov, vec u birokraciji uvrijezenu sintagmu: "Obracam se cijenjenom Naslovu sa zamolbom" :D

Blue
08.11.2006., 00:53
ja ne spominjem nikakav gornji i donji naslov, vec u birokraciji uvrijezenu sintagmu: "Obracam se cijenjenom Naslovu sa zamolbom" :DTo nije sintagma uvrijezena u birokraciji vec u neukom puku :mig:

Natch
08.11.2006., 00:55
To nije sintagma uvrijezena u birokraciji vec u neukom puku :mig:
kako god hoces. evo bas pisem nesto o neukom puku :D

Blue
08.11.2006., 01:02
Moj prijatelj radi u jednom ministarstvu pa mi je pokazao nekoliko papira razlicitih ministarstava, odjela u istom ministarstvu i ljudi u istom odjelu. Sve vise manje razlicito, rezultat stvarno najvise ovisi o osobi koja pise.

Natch
08.11.2006., 01:06
nemoj blue zajebavat, jer cu zvat vojkyja da se malo zali na place u drzavnim sluzbama :rofl:

MicaMaca
08.11.2006., 10:04
A šta si po struci?

diplomirani ekonomist (ali sam diplomirala na fakultetu za turisticki i hotelski management)
zelim zaobici turizam u sirokom luku (iako se i u hotele javljam), javljam se na sve oglase za tajnice, referente u raznim drzavnim sluzbama, vjezbenike, komercijaliste, cak i prodavace u trgovinama ako je placa barem 3000 ali nista!

vaci
08.11.2006., 18:18
ja ne spominjem nikakav gornji i donji naslov, vec u birokraciji uvrijezenu sintagmu: "Obracam se cijenjenom Naslovu sa zamolbom" :D

prvi i jedini put sam čula "molim cijenjeni naslov" na pravnom fakultetu kad nam je jedan profesor objašnjava kako da pošaljemo nešto - nebitno

svakako koliko god tad sam zavarila od smija, još uvik puknem kad čujem taj izraz :rofl:
u godinu ipo rada tu već di jesam nisam naišla na taj izraz

dakle
poštovani
blabla
sa štovanjem

pumpkin pie
08.11.2006., 19:00
diplomirani ekonomist (ali sam diplomirala na fakultetu za turisticki i hotelski management)
zelim zaobici turizam u sirokom luku (iako se i u hotele javljam), javljam se na sve oglase za tajnice, referente u raznim drzavnim sluzbama, vjezbenike, komercijaliste, cak i prodavace u trgovinama ako je placa barem 3000 ali nista!
Aha, kužim. Frendica mi je to završla i tražila posao 2 god. :( Sad je u banci. :)

pumpkin pie
08.11.2006., 19:01
Joj meni je to tako bedasto. Ipak pišeš ljudima od krvi i mesa, a ne kompjuterima...

Natch
08.11.2006., 19:02
http://magister.laniste.net/clanak/kako-se-pise-zamolba/

http://rimis.rijeka.hr/rimis/Forms/dopuna-djelatnosti.pdf

http://www.novigrad.hr/ngd_obrasci/zahtjev-brisovno-ocitovanje.doc

Blue
08.11.2006., 19:57
Natch, i dalje stojim kod toga da je formulacija koja ukljucuje rijec "naslov" - neuki birokratizam.

Natch
08.11.2006., 20:14
meni je recimo glup izraz 'postovani' :tuzni:

Sljiva
08.11.2006., 20:52
Molba se piše od nule za svaki natječaj posebno.
NE koristiti šprancu.

MicaMaca
08.11.2006., 21:08
Aha, kužim. Frendica mi je to završla i tražila posao 2 god. :( Sad je u banci. :)

2 godine???:eek:

ajme sad sam tek u banani, jedna godina je prosla, one more to go:(

Natch
08.11.2006., 21:10
ja bih radije stavila 'cijenjena gospodo', nego 'postovani'...postovani mi je bas ono, lose, ko u onim lancima srece :(

Blue
08.11.2006., 21:25
ja bih radije stavila 'cijenjena gospodo', nego 'postovani'...postovani mi je bas ono, lose, ko u onim lancima srece :(Cijeniti nekog je viseg ranga nego postovati nekog.

"Postovani" je optimum pristojnosti u formalnoj komunikaciji, ostalo je pretjerivanje. Inace mu mozes napisati i "Vasa ekselencijo" :D

Izraze dubljeg stovanja koristis u zahvalama za nesto ili kao izraz poniznosti u molbi. Izuzetak je, stajaznam, diplomatsko dopisivanje, ali tko se jos time bavi u stvarnom svijetu :)

Natch
08.11.2006., 21:30
Cijeniti nekog je viseg ranga nego postovati nekog.

"Postovani" je optimum pristojnosti u formalnoj komunikaciji, ostalo je pretjerivanje. Inace mu mozes napisati i "Vasa ekselencijo" :D

Izraze dubljeg stovanja koristis u zahvalama za nesto ili kao izraz poniznosti u molbi. Izuzetak je, stajaznam, diplomatsko dopisivanje, ali tko se jos time bavi u stvarnom svijetu :)
meni je 'cijenjena gospodo' bas neutralno :D

Sljiva
08.11.2006., 21:44
meni je 'cijenjena gospodo' bas neutralno :D

Iz čega se izvodi zaključak da različiti ljudi različito misle.
Pa će svatko napisati onako kako misli da je najbolje.

Da ja čitam nečiji CV/molbu/nešto, čitao bih sadržaj a ne da li piše "poštovani" ili "cijenjeni". :kava:

Natch
08.11.2006., 21:47
Iz čega se izvodi zaključak da različiti ljudi različito misle.
Pa će svatko napisati onako kako misli da je najbolje.

Da ja čitam nečiji CV/molbu/nešto, čitao bih sadržaj a ne da li piše "poštovani" ili "cijenjeni". :kava:
ja kad dobijem postu koja pocinje sa 'postovani', odmah bacam :D

Sljiva
08.11.2006., 21:59
ja kad dobijem postu koja pocinje sa 'postovani', odmah bacam :D

Poštovana, slučajnim odabirom ste postali sretna dobitnica novčane nagrade od 10.000 kuna. Samo se trebate javiti na telefonski broj XYZ. :zubo:

Natch
08.11.2006., 22:00
Poštovana, slučajnim odabirom ste postali sretna dobitnica novčane nagrade od 10.000 kuna. Samo se trebate javiti na telefonski broj XYZ. :zubo:
jebes slucajni odabir :D

lisboa
14.11.2006., 14:59
Izuzetak je, stajaznam, diplomatsko dopisivanje, ali tko se jos time bavi u stvarnom svijetu :)
iznenadio bi se...ali time se bave ljudi iz stvarnog svijeta

wannabe me
16.11.2006., 09:37
Postovani to je OK, ali nikako Sa stovanjem na kraju jer se stuju bogovi, a ljudi se postuju, dakle S postovanjem...
pozdrav od profesorice hrvatskog

Sljiva
16.11.2006., 20:26
Postovani to je OK, ali nikako Sa stovanjem na kraju jer se stuju bogovi, a ljudi se postuju, dakle S postovanjem...

Vidiš, ovo je jako dobro. :) Da se razbiju nedoumice...

placebo
16.11.2006., 20:45

želim ti puno sreće s poslom u državnoj službi, ali za slučaj da ne uspije ubuduće svakako:

1) zamolbu započni s "Poštovani," a završi sa "S poštovanjem,".. nije potrebno ništa ni više ni manje od toga
2) pronađi ili izradi obrazac životopisa s predviđenim mjestom za svoju fotografiju s osobne u elektroničkom obliku
3) nauči se iskoristiti ono što bi i tvom budućem poslodavcu moglo biti vrlo korisno, a to je činjenica da tvoje lice poznaje veliki broj ljudi.

El Tomo
16.11.2006., 22:11

Jadna ti, posebno ako je fakultet onaj opatijski! Ti i struka moje cure su valjda najgori moguci izbor za zaposlenje na ovim prostorima! Evo, ona vec sjedi kod kuce gotovo dvije godine, a salje mjesecno cca 10-ak molbi. Nema sanse. Za 'obicne' poslove te nitko ne zeli uzeti jer si prekvalificiran, a sef ne zeli imati prodavacicu sa zavrsenim fakultetom i upisanim doktorskim studijem. U struci nemas sanse dobiti posao jer ih je previse. Dakle, losa perspektiva.

A drzavnoj sluzbi se nemoj ni najmanje nadati, pogotovo ako je na gradskom i zupanijskom nivou. Tu igraju samo i iskljucivo debele politicke veze, nema veze ni struka ni faks koji zavrsis, a kamo li neke kvalitete ili iskustvo u radu. Katastrofa. A ja bio uvjeren kako zivimo u naprednom gradu/zupaniji :rolleyes:

El Tomo
16.11.2006., 22:12

Eh da, stoput su mi rekli da se stuju sveci, a ljudi postuju :D :D

pumpkin pie
16.11.2006., 22:33
3) nauči se iskoristiti ono što bi i tvom budućem poslodavcu moglo biti vrlo korisno, a to je činjenica da tvoje lice poznaje veliki broj ljudi.
Ne znam koliko je to prednost...

MicaMaca
17.11.2006., 08:56
Jadna ti, posebno ako je fakultet onaj opatijski! Ti i struka moje cure su valjda najgori moguci izbor za zaposlenje na ovim prostorima! Evo, ona vec sjedi kod kuce gotovo dvije godine, a salje mjesecno cca 10-ak molbi. Nema sanse. Za 'obicne' poslove te nitko ne zeli uzeti jer si prekvalificiran, a sef ne zeli imati prodavacicu sa zavrsenim fakultetom i upisanim doktorskim studijem. U struci nemas sanse dobiti posao jer ih je previse. Dakle, losa perspektiva.

A drzavnoj sluzbi se nemoj ni najmanje nadati, pogotovo ako je na gradskom i zupanijskom nivou. Tu igraju samo i iskljucivo debele politicke veze, nema veze ni struka ni faks koji zavrsis, a kamo li neke kvalitete ili iskustvo u radu. Katastrofa. A ja bio uvjeren kako zivimo u naprednom gradu/zupaniji :rolleyes:

bas suncana prognoza....nista, izgubila sam godinu dana saljuci molbe, mozda je vrijeme da iducih godinu dana izgubim mozgajuci tko bi mi mogao biti veza, sigurno netko postoji, ali ja nemam pojma tko, nisam ni sanjala da ce biti ovako tesko zaposliti se, mislila sam da je najgore studirati:(

a sto je tvoja cura zavrsila?

MicaMaca
17.11.2006., 09:00
želim ti puno sreće s poslom u državnoj službi, ali za slučaj da ne uspije ubuduće svakako:

1) zamolbu započni s "Poštovani," a završi sa "S poštovanjem,".. nije potrebno ništa ni više ni manje od toga
2) pronađi ili izradi obrazac životopisa s predviđenim mjestom za svoju fotografiju s osobne u elektroničkom obliku

hvala ti placebo:kiss:

mislim da imam dosta dobar CV jer su mi ga cak i otvoreno pohvalili nakoliko puta na razgovorima za posao. imam i sliku u njemu, iako, kao sto pumpkin pie kaze pitanje je jeli mi to uopce pomaze (ja cesto mislim da odmaze)
no ako nije slika u CV-u ionako bi me skuzili ako me pozovu pa bolje ovako.

inace, molbu obicno pocinjem sa: Postovani.... a zavrsacvam sa: Srdacan pozdrav i potpis

El Tomo
17.11.2006., 10:55
a sto je tvoja cura zavrsila?

Sanitarci. Postoje je jedini faks za ovaj profil u rijieci, ovdje ih ima ko tatara, iz svih dijelova domovine. Naravno, nitko se ne misli vratiti kuci, npr u Slavonski Brod...

A kada jos gukne da je na doktoratu, svi je po kratkom postupku odrebe. Posebno ovi u drzavnim i gradskim sluzbama.

Ne znam sto bih ti rekao, ali cini mi se kako u gradskim sluzbama CV i molba ne igraju ama bas nikakvu ulogu. Jedini korektni odnos na koji sam naisaj je bio onaj iz ministarstva znanosti koji je kao selekcijski kriterij odmah uzeo rezultate na testiranju, pa tek onda CV i molbu.

MicaMaca
17.11.2006., 14:13
aaah:rolleyes: :tuzni: :kava:

strippielle
17.11.2006., 14:19
Ne znam sto bih ti rekao, ali cini mi se kako u gradskim sluzbama CV i molba ne igraju ama bas nikakvu ulogu. Jedini korektni odnos na koji sam naisaj je bio onaj iz ministarstva znanosti koji je kao selekcijski kriterij odmah uzeo rezultate na testiranju, pa tek onda CV i molbu.

joj,malo mi je lakše sad,ak misliš da to nije neki bed kaj se zamolbe tiče.
baš sam se nedavno javila na natječaj za prijem vježbenika u državnu službu i kak sam bila zbunjena(ko i uvijek) zaboravila sam poslat zamolbu za koje radno mjesto se natječem(jer traže vježbenike za više radnih mjesta).sve ostale papire sam poslala kaj su tražili.sad mi je bed da mi se neće ni javit radi te zamolbe(nisam niti nazančila"za natječaj"),ah...
al ionak se ne smijem razočarat ak ne bu niš od toga,samo debele žnjore su u igri,ne?:(

placebo
17.11.2006., 20:36
Ne znam koliko je to prednost...

ne mora nužno biti u svim poslovima.. ali u marketingu i prodaji, na primjer.. po meni ogromna...

Vojky
19.11.2006., 13:38
al ionak se ne smijem razočarat ak ne bu niš od toga,samo debele žnjore su u igri,ne?:(

Ne baš, za VSS u državnoj službi u Zagrebu baš i nije neka gužva...

vaci
19.11.2006., 14:36
istina :raspa: dapače, još malo pa će zaustavljat ljude po cesti i dovlačit :zubo:

Blue
19.11.2006., 19:59
Ne baš, za VSS u državnoj službi u Zagrebu baš i nije neka gužva...Zasto ne bi bilo zainteresiranih za drzavnu sluzbu? Brijem da je za nju veci interes nego za privatne firme.

Natch
19.11.2006., 20:01
Ne znam, možda zbog toga što se svi državni službenici tuže na niske plaće?
A možda je to samo dobra fora da eliminiraju konkurenciju.
Stvarno, kolike su sad plaće za pripravnike u ministarstvima?

vaci
19.11.2006., 20:53
Zasto ne bi bilo zainteresiranih za drzavnu sluzbu? Brijem da je za nju veci interes nego za privatne firme.

loše briješ, mi nikako da popuimo mjesta. Nitko ne želi radit za te novce (VSS) a onaj kome je eventualno svejedno dok se rješi natječaj već ima novi posao u džepu.
A da ne kažem da je sa ovim novouvedenim testiranjima (koji izgledaju ka da želiš posao u NASA-i) stvar još gora. Mi već gotovo godinu dana imamo upražnjena 2 mjesta (VSS, za SSS se tuku :D ) i tu i tamo dovedemo nekoga sa zavoda

vaci
19.11.2006., 20:54

cca 3150kn
nakon pripravničkog cca 3600

Natch
19.11.2006., 20:59
cca 3150kn
Hm, ali ja više ionako ne mogu biti pripravnik. Baš šteta :D

Natch
19.11.2006., 21:00
Dobro, postoji li ijedno mjesto u državnoj službi gdje je plaća 15.000 kuna?

Vojky
19.11.2006., 21:01
Zasto ne bi bilo zainteresiranih za drzavnu sluzbu? Brijem da je za nju veci interes nego za privatne firme.

Je u kakvom izdvojenom uredu van Zagreba... Posebno tamo gdje su plaće niske, područja posebne skrbi i sl.

Ili misliš da je npr. plaća savjetnika (VSS + 5 godina staža) s magistarskim dodatkom, od 4500 kuna nešto za što se ljudi u Zagrebu guraju?

Vojky
19.11.2006., 21:05
Dobro, postoji li ijedno mjesto u državnoj službi gdje je plaća 15.000 kuna?

Ministar 16.000, premijer 18.000, predsjednik Republike 21.000 (moguće par postotaka više-manje, nisam dugo računao, ali svi koeficijenti su javni, prema Zakonu).

Čak je sada i teško naći kvalitetne ljude za pomoćnike ministrara, 10.500 kuna.

Položaji tipa savjetnika predsjednika Vlade teško idu preko 7000 kn.

Natch
19.11.2006., 21:06
Je u kakvom izdvojenom uredu van Zagreba... Posebno tamo gdje su plaće niske, područja posebne skrbi i sl.

Ili misliš da je npr. plaća savjetnika (VSS + 5 godina staža) s magistarskim dodatkom, od 4500 kuna nešto za što se ljudi u Zagrebu guraju?
Pa ako se radi o poslu na nekom otoku, s tim da ti je plaćen stan i još da ti nađu neko društvo, zašto ne?

Natch
19.11.2006., 21:06
Ministar 16.000, premijer 18.000, predsjednik Republike 21.000 (moguće par postotaka više-manje, nisam dugo računao, ali svi koeficijenti su javni, prema Zakonu).

Čak je sada i teško naći kvalitetne ljude za pomoćnike ministrara, 10.500 kuna.

Položaji tipa savjetnika predsjednika Vlade teško idu preko 7000 kn.
Niš, onda bih se mogla zaposliti kao ministrica.

E, šalim se. Ne bih mogla nikad radit u državnoj službi i premetat cijeli dan papire u uredu, iz šupljeg u prazno :D

El Tomo
19.11.2006., 21:27

Da, tolika je mala guzva da se na nedavnom natjecaju za vjezbenicka mjesta (20 komada) u ministarstvu znanosti i obrazovanja javilo cca 3000 kandidata. Sitnica, uopce nema guzve... :D :D

Cak se i ministar-pozer naokolo hvalio s time kako je njegovo ministarstvo popularno, cak je imao i nekoliko desetaka magistra prijavljenih na ta mjesta.

6 mjeseci ranije se na 10 mjesta ministarstva vanjskih poslova javilo oko 600 kandidata...

El Tomo
19.11.2006., 21:30
cca 3150kn

Mos mislit... kako gdje

Ministarstvo vanjskih poslova, 3200 kuna, zavrsen pripravnicki. Pa ti zivi s time u zagrebu.

Natch
19.11.2006., 21:31
Mos mislit... kako gdje

Ministarstvo vanjskih poslova, 3200 kuna, zavrsen pripravnicki. Pa ti zivi s time u zagrebu.
Isuse, stvarno mi je žao. Hoćeš da te ja udomim? Voliš li životinje?:D

El Tomo
19.11.2006., 21:32

Ministar nabije 25 do 30000 kuna mjesecno sa svim dodacima i pogodnostima. S obzirom da jos ima i druge neplacene pogodnosti (auto, hrana, stan, obleka...), mjesecna 'placa' mu se penje sigurno i do cca 40-50000 kuna.

Natch
19.11.2006., 21:35
Ministar nabije 25 do 30000 kuna mjesecno sa svim dodacima i pogodnostima. S obzirom da jos ima i druge neplacene pogodnosti (auto, hrana, stan, obleka...), mjesecna 'placa' mu se penje sigurno i do cca 40-50000 kuna.
Ja bih bila zadovoljna s 15.000, samo da mi netko pametan piše govore :D

Blue
19.11.2006., 21:51
Ili misliš da je npr. plaća savjetnika (VSS + 5 godina staža) s magistarskim dodatkom, od 4500 kuna nešto za što se ljudi u Zagrebu guraju?Da, zato sto nisu svi materijal za bit dio ekipe koja dobro zaradjuje u privatnom sektoru. Isto kao sto nisu svi materijal za osigurat dobru poziciju u drzavnoj sluzbi.

Ispada da ljudi imaju alternativu izmedju prevrtanja papira u nekom bezveznom ministarstvu i managerske pozicije u najjacim tvrtkama privatnog sektora. Kriva percepcija. Ljudi koji u drzavnoj sluzbi ne mogu iznad 4,500 ne mogu puno iznad ni u privatnom sektoru. S tim da ne zanemarimo socijalnu dimenziju poput stalnog zaposlenja, redovnih primanja, placenih punih doprinosa, bolovanja & dopusta i sl. koja je zagarantirana u drzavnom a vrlo upitna u privatnom sektoru.

Natch
19.11.2006., 21:54
Da, zato sto nisu svi materijal za bit dio ekipe koja dobro zaradjuje u privatnom sektoru. Isto kao sto nisu svi materijal za osigurat dobru poziciju u drzavnoj sluzbi.

Ispada da ljudi imaju alternativu izmedju prevrtanja papira u nekom bezveznom ministarstvu i managerske pozicije u najjacim tvrtkama privatnog sektora. Kriva percepcija. Ljudi koji u drzavnoj sluzbi ne mogu iznad 4,500 ne mogu puno iznad ni u privatnom sektoru. S tim da ne zanemarimo socijalnu dimenziju poput stalnog zaposlenja, redovnih primanja, placenih punih doprinosa, bolovanja & dopusta i sl. koja je zagarantirana u drzavnom a vrlo upitna u privatnom sektoru.
Ovo je istina. Ja mislim da je idealna karijera, recimo, raditi do 30. u nekoliko privatnih biznisa, radi iskustva, onda se još 7-8 godina ujasliti u državnoj službi, dok ne rodiš i othraniš djecu, i na kraju, kad djeca poodrastu, otvoriti privatnu firmu, i raditi ono što stvarno voliš.

Natch
19.11.2006., 22:01
placenih punih doprinosa, bolovanja & dopusta i sl. koja je zagarantirana u drzavnom a vrlo upitna u privatnom sektoru.
Da, i ovo je istina.
Meni je zajeb što mogu (relativno sporo) napredovati i imam nešto višu plaću nego u državnoj službi, ali mi se ne smije dogoditi da idem na bolovanje ili ne daj bože porođajni, jer si uplaćujem minimalne doprinose.
Al, opet, radit u nekom kabinetu, i cijeli dan sjediti i svirat kurcu, to mi je ono, žasu :D

Vojky
19.11.2006., 22:05

Ministar nema nikakve posebne dodatke i pogodnosti. Čak ni za članstvo u NO-ima nema naknada (ukinuto još za vrijeme Mateše).

Auto i vozača ima 24 sata, ali to mu sigurno ne ide u plaću ni iz plaće. Hranu plaća kao i svi drugi službenici u menzi u kojoj se hrani, a ako ima delegacije ide na službenu večeru (koju mora pravdat, svaki trošak s kartice se mora pravdati i to dosta strogo). Naravno tamo jedu svi koji su na večeri, ne on sam. :) Ima dnevnice kao i svaki drugi službenik, ako negdje putuje. Ako je službeni ručak u Zagrebu - organiziraju se već godinama u menzama ministarstva, imaš obično poseban dio za to.

Ako nije iz Zagreba, dobije mislim 900 kn za odvojeni život, koji mu se odmah uzmu kao naknada za stan - dakle ne plaća stan, ali nema ni naknade. Za obleku, zadnji je bio Piculla kojemu su kupili dva odijela kada je došao, jer nije imao do prve plaće. Pravo na civilna odijela imaju vozači i osiguranje.

Ako dokažeš da je bilo koji ministar dobio toliko koliko pišeš, biti će smjenjen.

I za svako plaćanje ministra zna nekih 6-7 ljudi, da napravi bilo što van propisa, potrudio bi se netko da uleti u Jutarnji ili Večernji. Nikoga se oko plaćanja ne prati više nego ministre (sva plaćanja idu preko Državne riznice!), svaki ravnatelj ili direktor osrednje državne firme može sebi više nagurat...

Gledano kao plaća - to nije nikakav poseban posao. Direktor nekog odjela bolje firme ima veću plaću, bolji auto i veće troškove za reprezentaciju.

Vojky
19.11.2006., 22:07
Ja bih bila zadovoljna s 15.000, samo da mi netko pametan piše govore :D

Uvijek ti netko piše govore. Samo dobiješ poziv šefice kabineta da ministar treba govor za to i to. :)

Vojky
19.11.2006., 22:11
Al, opet, radit u nekom kabinetu, i cijeli dan sjediti i svirat kurcu, to mi je ono, žasu :D

Radit u kabinetu ministra znači radit nekih 11 sati dnevno, bez prekovremenih i držati komunikaciju s jedno 150 ljudi...

A ne bih rekao ni da se u državnoj službi malo radi. Ima istina ljudi koji se izvuku i skoro ništa ne rade, većina odradi što im je posao, a dio radi više nego u privatnim firmama.

Kada su došli rokovi za EU - postalo je posebno gužvasto, ja se sjećam da sam jednom ostao do ponoći, neke kolege do 2 ujutro. Dobiješ rok i gotovo - nitko ne pita, mora se odradit.

No, onda sam otišao u privatnu firmu. :)

Natch
19.11.2006., 22:12
Kada su došli rokovi za EU - postalo je posebno gužvasto, ja se sjećam da sam jednom ostao do ponoći, neke kolege do 2 ujutro. Dobiješ rok i gotovo - nitko ne pita, mora se odradit.
Ne volim firme u kojima posao nije dobro organiziran. Po meni se svaki posao može i mora odraditi ne za 8, nego za šest sati.

El Tomo
19.11.2006., 22:14
Uf, bolje da sutim ovo oko ministara... Vojky, samo ti vjeruj da je tako kao sto pises. Posto nisam ovdje anoniman, nema smisla nastavljati.

Vojky
19.11.2006., 22:15
Ne volim firme u kojima posao nije dobro organiziran. Po meni se svaki posao može i mora odraditi ne za 8, nego za šest sati.

Pa i odradi se. Ali kako ne postoje novi ljudi za radit poslove vezane uz EU - dobiješ ih uz svoj posao koji odradiš za 6 sati. Novih 6. :)

El Tomo
19.11.2006., 22:16
Istina je, u nekim odjelima ministarstva zivot nije ni najmanje ugodan... Posla preko glave, i radi se punom parom.

Natch
19.11.2006., 22:16
Pa i odradi se. Ali kako ne postoje novi ljudi za radit poslove vezane uz EU - dobiješ ih uz svoj posao koji odradiš za 6 sati. Novih 6. :)
Khm, sad si me podsjetio da moram predati neku radnjicu :D

Vojky
19.11.2006., 22:22
Uf, bolje da sutim ovo oko ministara... Vojky, samo ti vjeruj da je tako kao sto pises. Posto nisam ovdje anoniman, nema smisla nastavljati.

Radio sam u državnoj službi. Zbog prirode posla kojeg sam radio znam kako funkcionira kabinet i što ministar može i ne može. Sigurno neće svom nasljedniku iz konkurentne stranke ostaviti sumnjive troškove na kartici. A troškovi dužnosnika ionako cure vani kao da držiš sve račune na oglasnoj ploči. :) Moraš imati 4-5 parafa za svako plaćanje, a nisu niti predmeti zatvoreni... Naravno da će npr. uzeti cijelu dnevnicu makar dobio ručak besplatno, ali tko to ne radi?

Na takva mjesta se dolazi radi networkinga i stvaranja osobnog imagea - zaradiš poslije kada odeš na dobro savjetničko mjesto.

Vojky
19.11.2006., 22:28
No da se vratim na temu - državna služba je dobra:

a) za mladog čovjeka koji stječe iskustvo i ide na poslijediplomski - ipak većinu posla možeš preraspodjelit, uzeti slobodan dan za ispit i sl.
b) za nekog s 2-3 male djece
c) u nekom izdvojenom uredu u manjem gradu - manji troškovi, nitko te ne nadgleda, radiš svoj dio posla koji obično znači manje od 8 sati...

Što je u biti jako loše - jer kvalitetni ljudi jako puno odlaze, a u biti više i ne dolaze. Iz mog tijela državne vlasti su u godinu dana otišli svi s titulama, a nije bila baš mala organizacija... Bez dobro plaćenih ljudi, nema dobre državne uprave...

Blue
19.11.2006., 22:50
No da se vratim na temu - državna služba je dobra:

a) za mladog čovjeka koji stječe iskustvo i ide na poslijediplomski - ipak većinu posla možeš preraspodjelit, uzeti slobodan dan za ispit i sl.
b) za nekog s 2-3 male djece
c) u nekom izdvojenom uredu u manjem gradu - manji troškovi, nitko te ne nadgleda, radiš svoj dio posla koji obično znači manje od 8 sati...

Što je u biti jako loše - jer kvalitetni ljudi jako puno odlaze, a u biti više i ne dolaze. Iz mog tijela državne vlasti su u godinu dana otišli svi s titulama, a nije bila baš mala organizacija... Bez dobro plaćenih ljudi, nema dobre državne uprave...Opet se, između redova, provlači teza da pametni ljudi odlaze iz državne uprave, u kojoj ostaju samo mladi dok ne zbrišu i oni kojima se ne radi nego se doma bedina djeca.

Uzmi primjer kojeg ste sami izvukli - Ministarstvo vanjskih poslova (primjer za društvenjake). Ako si dobar u državnoj upravi, ideš u MVP. Ako si dobar u MVP-u, ideš na dobro mjesto van i cuclaš šampanjac po prijemima u svjetskim metropolama.

Svakom po zaslugama. Nekom managerska pozicija u Agrokoru ili diplomacija, nekom pozicija voditelja smjene u dućanu cipela ili birokratsko mjesto u Ministarstvu poljoprivrede. Ne vidim nikakvu razliku.

Problem privatnog sektora je njegova prenapuhanost - od "managerskih" titula za birokratske poslove do visokih plaća koje ne prate recipročna izdvajanja za mirovinsko i zdravstveno. Zato se čini da je u privatnom sektoru bolje. Čista reklama.

Vojky
19.11.2006., 23:05
Uzmi primjer kojeg ste sami izvukli - Ministarstvo vanjskih poslova (primjer za društvenjake). Ako si dobar u državnoj upravi, ideš u MVP. Ako si dobar u MVP-u, ideš na dobro mjesto van i cuclaš šampanjac po prijemima u svjetskim metropolama.

Ako si dobar u državnoj upravi, nećeš doći u MVP, jer te tvoj čelnik neće pustiti u premještaj... :) U MVP-u ćeš morati godinama raditi da dođeš na poziciju za poći 4 godine vani, na osrednju plaću, i vratiti se na 5000 kuna. Što znači da npr. ne možeš sebi uzeti kredit za stan, jer kada se vratiš - jao. Na neku bolju poziciju vani se ionako ide preko politike. Službenici baš i ne žive bajno, a na šampanjac se ne ide ispod ministra-savjetnika, što je prilično visoko diplomatsko zvanje.

Nažalost, cijela ta situacija dovodi do toga da u MVP idu najviše oni koji imaju sređenu egzisteniciju, jer stvari kao što je brak + kredit za stan uz te plaće u Zagrebu ne idu. Posebno je u takvom ministarstvu imaš velike troškove za obleku i sl.

Problem privatnog sektora je njegova prenapuhanost - od "managerskih" titula za birokratske poslove do visokih plaća koje ne prate recipročna izdvajanja za mirovinsko i zdravstveno. Zato se čini da je u privatnom sektoru bolje. Čista reklama.

U privatnom sektoru jest bolje. A s 4.500 kn savjetničke plaće baš i nemaš neka izdvajanja da možeš za kakvu mirovinu misliti. Ako misliš da je državna služba dobra - javi se, ljudi sa stažom uvijek fali.

Za otići 4 godine vani - bolje je ići na bauštelu, veća lova nego u diplomaciji, lakše se dođe do radnog mjesta i barem nema mobbinga i sličnih igara kojima MVP zbog tog guranja vani obiluje.

Državna služba je nažalost izgubila mnoge svoje kvalitete. A više ni mjesta nisu baš stalna. Ako si VSS i ukine ti se "kućica", možda se i uguraš negdje drugdje, ali ako nisi - nakon par mjeseci tu je burza.

Kažem, vrlo je loša kadrovska situacija u državnoj službi i to je problem ove države.

Edgar
19.11.2006., 23:07
Ministar nema nikakve posebne dodatke i pogodnosti. Čak ni za članstvo u NO-ima nema naknada (ukinuto još za vrijeme Mateše).

Auto i vozača ima 24 sata, ali to mu sigurno ne ide u plaću ni iz plaće. Hranu plaća kao i svi drugi službenici u menzi u kojoj se hrani, a ako ima delegacije ide na službenu večeru (koju mora pravdat, svaki trošak s kartice se mora pravdati i to dosta strogo). Naravno tamo jedu svi koji su na večeri, ne on sam. :) Ima dnevnice kao i svaki drugi službenik, ako negdje putuje. Ako je službeni ručak u Zagrebu - organiziraju se već godinama u menzama ministarstva, imaš obično poseban dio za to.

Ako nije iz Zagreba, dobije mislim 900 kn za odvojeni život, koji mu se odmah uzmu kao naknada za stan - dakle ne plaća stan, ali nema ni naknade. Za obleku, zadnji je bio Piculla kojemu su kupili dva odijela kada je došao, jer nije imao do prve plaće. Pravo na civilna odijela imaju vozači i osiguranje.

Ako dokažeš da je bilo koji ministar dobio toliko koliko pišeš, biti će smjenjen.

I za svako plaćanje ministra zna nekih 6-7 ljudi, da napravi bilo što van propisa, potrudio bi se netko da uleti u Jutarnji ili Večernji. Nikoga se oko plaćanja ne prati više nego ministre (sva plaćanja idu preko Državne riznice!), svaki ravnatelj ili direktor osrednje državne firme može sebi više nagurat...

Gledano kao plaća - to nije nikakav poseban posao. Direktor nekog odjela bolje firme ima veću plaću, bolji auto i veće troškove za reprezentaciju.

Da, tako je vjerojatno na papiru. No zar stvarno misliš da si oni niš ne navuku sa strane. Npr. renovira se zgrada nekog ministarstva......mijenja se stolarija....kad vidi, i na ministrovoj vikendici uskoro nova stolarija. Jel treba dalje obješnjavati.

osobno znam tipa koji radi za grad. Nešto oko komunalnog gospodarenja. Firmama sređuje posao na natječajima. Istovremneo gradi kuću. Stolarija ga koštala 180000 Kn. Koliku taj tip može imati plaću? Po tebi uvrh glave 7000. Pa odkud onda pare tolike smao za stolariju? ah, da, da ne zaboravim, izvođač radova pri izgradnji kuće naravno je firma kojoj je sredio posao na natječaju.

No, složio bi se stobom, da ministra vjerojatno više provjeraju. No razlika je biti u poziciji u privatnom ili javnom sektoru je u tom e što je u javnom sektoru propisano tko i na koji način koga kontrolira (npr. vezano za troškove), što znači ako si vješt lako to možeš zaobići. To ti je ko i sa zakonom o javnoj nabavi, sve je propisano (a takve gluposti) da se izbjegne korupcija, a na kraju je ta javna nabava leglo korupcije.

u privatnoj firmi, ak si šef nekog odjela, a tvoj šef, gazda, direktor, ako ima povjerenja u tebe, neće te toliko kontrolirati, dokle god je zadovoljan s tobom.
Dakle, dok imaš rezultata i dok sve štima. Za to vrijeme ti muljaš kak hoćeš. Dakle nisu propisane procedure kontrole, no, čuj kad se sjeti te prekontrolirait, ak je pametan svašta se nađe, a ti ni neznaš da te počeo kontrolirati....i boom...onda odje...karijeru

uostalom, većina visoko poziconiranih dužnosnika, kad ih smijene, odjednom postani uspješni biznismeni. Samo neznam od kud im lova uz takojadne plaće?

ako si ministar ili bilo koji drugi visoki dužnosnik, ne radiš za plaću već za sve kaj ide uz to. I to kaj ne dobivaju naknde što su u nadzornom odboru...a tko njih tamo kontrolira po kojekakvim firma.........

Bez brige, natrpaju se oni već

Znaš koja razlika izmeđunaših i npr amerčkih političara?

kod nas u politiku udješ ko sirotinja a izlaziš ko uspješan biznismen, dakle motiv ti je nabrati se para

u americi nema šanse da na zborima prođeš za bilo koju funkciju (senat npr) ako nisi bogat...jer ako si uspio svoriti sebi stvorit ćeš i nama (građanima) a ako nisi sebi stvorio...zašto bi nama

Vojky
19.11.2006., 23:23
Da, tako je vjerojatno na papiru. No zar stvarno misliš da si oni niš ne navuku sa strane. Npr. renovira se zgrada nekog ministarstva......mijenja se stolarija....kad vidi, i na ministrovoj vikendici uskoro nova stolarija. Jel treba dalje obješnjavati.

Čuješ, svašta je moguće. No, osobno sam bio u komisijama za nabavu (pravinicima obično "uvale" dodatni posao - povjerenstva za nabavu i za prijem ljudi) i vjeruj - čelnik tijela sazna tko je izabran kada dobije ugovor na potpis.

Evo, kolega mi se prošli tjedan žalio - ministar naredio da sve preko 20.000 kn ide na javno prikupljanje ponuda, odn. javni natječaj. Nisu mogli ni s faksom ugovor sklopiti - kažu, možda ima netko povoljniji. Mjenja se to sve dosta i jako brzo, osobno se i ja iznenadim. Baš oko tih nabava se sada jako, jako pazi. Novine su postale učinkovitije od državne revizije...

osobno znam tipa koji radi za grad. Nešto oko komunalnog gospodarenja. Firmama sređuje posao na natječajima. Istovremneo gradi kuću. Stolarija ga koštala 180000 Kn. Koliku taj tip može imati plaću? Po tebi uvrh glave 7000. Pa odkud onda pare tolike smao za stolariju? ah, da, da ne zaboravim, izvođač radova pri izgradnji kuće naravno je firma kojoj je sredio posao na natječaju.

Gradovi su drugo. Manje ih se gleda, i po mom mišljenju - službenici u rangu načelnika ili pročelnika odjela mogu puno više zamutiti od višeg dužnosnika. Višemu se gleda i s kim sjedi na večeri. Gradovi ne vrše plaćanja preko riznice, rebalansi proračuna se rade kada su poslovi već napravljeni, često su i obični službenici uplašeniji od onih državnih... Neće ti svaki gradski službenik reći kao jedan savjetnik kabineta kada su došli novi nadobudni dužnosnici: Znate, ja sam svim vašim prethodnicima gledao u leđa, pa ću i vama... :)

uostalom, većina visoko poziconiranih dužnosnika, kad ih smijene, odjednom postani uspješni biznismeni. Samo neznam od kud im lova uz takojadne plaće?

Ne treba im. Čim postaneš npr. saborski zastupnik, banka te stavlja na VIP-listu (nije bitno koje stranke!) i lakše dolaziš do svega. Poznanik koji radi softver za banke (privatne!) mi je to pričao. Kažem - dodatno se stvori vrlo jak netvorking, i dobije savjetničko mjesto s većom plaćom i privilegijama od ministarskog...

u americi nema šanse da na zborima prođeš za bilo koju funkciju (senat npr) ako nisi bogat...jer ako si uspio svoriti sebi stvorit ćeš i nama (građanima) a ako nisi sebi stvorio...zašto bi nama

To je problem naših birača. Osobno, volim u politici vidjeti ljude koji su i prije političke karijere napravili neku - ne sada da svi moraju biti doktori filozofije kao npr. Čehok, ali da su svoju egzistenciju sredili. Ako nisu sebi - kako će nama? :)

No - da se vratim na temu, kako Vaci piše, dosta mjesta za ljude s VSS i stažom su slobodni u državnoj službi. O dužnosnicima ne bi trebali ovdje, jer se imenuju, a ne dobivaju radno mjesto... :)

Walpurgas
20.11.2006., 00:22

Ne znam zašto, ali ja na sve pišem nešto poput:

Poštovanje, MicaMaco.

Obraćam Vam se u vezi....(neki tekst)

....

U privitku šaljem svoj CV i sljedeće dokumente....

lalala

Uz srdačne pozdrave,
Walpurgas.

To mi je ok, a nekako i univerzalno. Na taj se način obraćam i profesorima kada dogovaram ispite, kao i potencijalnim poslodavcima.

Walpurgas
20.11.2006., 00:23
zlikuje

Sad tek skužih i ovo. Nadam se da je prošlo ok.

Vojky
20.11.2006., 00:34

A znati ćemo kada odgovore... :)

Inače, uobičano je:

"Poštovani,"

A - ako je državna služba, može se:

datum
mjesto

Predmet: Prijava na natječaj za radno mjesto

Poštovani,

Javljam se... za radno mjesto ... objavljeno natječajem u Narodnim novinama br.

Walpurgas
20.11.2006., 01:13
...[/I]

Da, da..znam. Ovo ispod, redoslijed se podrazumijeva.

Ali meni nekako "Poštovani" ne "sjeda" najbolje. Više volim izraz "Poštovanje" koje je ujedno i pozdrav, a odaje i "poštivanje".

Ajme, kako ovo zvuči. :rofl:

Blue
20.11.2006., 01:24
Ali meni nekako "Poštovani" ne "sjeda" najbolje. Više volim izraz "Poštovanje" koje je ujedno i pozdrav, a odaje i "poštivanje". Sjelo tebi ili ne, tako se piše i to je jedini ispravni način poslovnog oslovljavanja ovakve vrste i razine. Upotreba izraza "poštovanje" u tom kontekstu indikator je nedovoljne pismenosti.

zvjezdicaiz mora
20.11.2006., 13:50
....
Za otići 4 godine vani - bolje je ići na bauštelu, veća lova nego u diplomaciji, lakše se dođe do radnog mjesta i barem nema mobbinga i sličnih igara kojima MVP zbog tog guranja vani obiluje.
diplomat u veleposlanstvu (npr. politički savjetnik) ima plaću od nekoliko tisuća eura, plaćen stan (najam u visini višoj od tisuću eura mjesečno) plus
ostale pogodnosti (povrat PDV-a na svaku kupovinu, nekakvu povlasticu prilikom kupnje automobila) i putni troškovi ... i pijucka šampanjac često (u atmosferi koja nije tako zdrava)

Edgar
20.11.2006., 14:02
Ukratko.

U državnoj službi rade/žele raditi osobe koje nemaju ambicija u životu
Zadovoljavaju se plaćom od, neznam 4000Kn, i sigurnišću radnog mjesta i svim stavkama koje idu po kolektivnom ugovoru
Dani prolazi uglavnom ne radeći ništa ili radeći 8 sati ono što se napravi za 2 sata

Ne želim vrijeđati nikoga, ali ako idemo generalizirati, onako je to otprilike tako.

Naravno, kao što Vojki kaže..ima i onih što rade tamo sve u 16, ali oni su ipak u manjini. Kao i svudgje i ovdje ima izuzetaka, i čast njima, ali u pravilu je onako kako napisah

U politku odlaze oni koji imaju loša radna mjesta, i malo pameti, a želju da brzo okrenu lovu. Isto tako, čast izuzecima. U politiku ulaze kao siročeki, a izalze maltene ko tajkuni. U životu nisu niš storili za sebe sve dok nisu došli na funkcijju.

No kao i za sve vrijedi i ovdje...ak nešto radiš moraš znati kako se to radi. Novine su pune člnaka o korupciji, zlouporabi položaja, ovlasti...

Zašto?

Zato kaj te budale ni krasti neznaju. Ljudi moji, pa treba znati i krasti...a da te nitko ne skuži.....ovi glupani ni to neznaju.

i kao nema korupcije, VOjki, u javnoj nabavi. Ma grohotom bi se nasmijao.

Moja firma godišnje ide na bar stotinjak natječaja za nabavu robe kojom trgujemo.
Prolazimo samo na onima gdje je unaprijed odgovoreno, Na ostalima nemamo šanse. Zašto?

jednostavno netko je bio brži, i dogovorio za sebe.

a ak te zanima kak se to radi...mogu ti objasniti, nije problem

Iako možda si u pravo jedino u tome, da lakše mažnjavaju koji sinu na poziciji ministra, npr pomočnik, glasnogovnik, voditelj ureda i ta ekipa......

ali to što se kod nas radi to je katastrofa

MicaMaca
20.11.2006., 14:11

ma nema problema, hvala ti svejedno, snasla sam se, ali ipak sam dobila odbijenicu, jos jednu duuugackom nizu:rolleyes: :(

godinu dana posvetila sam trazenju posla, mislim da je vrijeme da promijenim strategiju te iducih godinu dana spizdim na traganje za vezom za posao.

lisboa
20.11.2006., 15:42
Mos mislit... kako gdje

nije istina da je u mvpei-u nakon pripravničkog plaća 3200, ako dobro razabirem iz tvog posta.
pripravnička je plaća 3200.

vaci
20.11.2006., 17:21
Mos mislit... kako gdje

uuuuu, a odakle ti ta informacija?
Koeficijent stručnog suradnika (isl., svakako skala nakon vježbeništva) je 1,17 pomnoži sa osnovicom - mislim, govorimo o državnoj službi! pa bar tu dobiješ plaću po zakonu :o

I još staviš primjer mvp-a :rofl:

i btw, živila sam sa 3200 u zagrebu, sve do prošlog mjeseca :raspa:

vaci
20.11.2006., 17:23
Opet se, između redova, provlači teza da pametni ljudi odlaze iz državne uprave, u kojoj ostaju samo mladi dok ne zbrišu i oni kojima se ne radi nego se doma bedina djeca.

čuj, meni se čini da to nije tek puka teza
u godinu ipo sam vidila da je to živa istina :raspa:

strippielle
20.11.2006., 17:38

meni rekli 3 000kn
ma plaća mi trenutno nije na prvom mjestu, ja bi malo prakse za promjenu...

strippielle
20.11.2006., 17:41

gužva je di god hoćeš...:confused:

vaci
20.11.2006., 17:42
gužva je di god hoćeš...:confused:

nije za pravnike :zubo:
dapače :D

za politologe itekako je :o

bettie_page
21.11.2006., 11:48
A da ne kažem da je sa ovim novouvedenim testiranjima (koji izgledaju ka da želiš posao u NASA-i) stvar još gora. Mi već gotovo godinu dana imamo upražnjena 2 mjesta (VSS, za SSS se tuku :D ) i tu i tamo dovedemo nekoga sa zavoda

hej vaci, kakva su to testiranja... gledam si ja natjecaje i stalno spominu testiranja... da li svako ministarstvo, institucija ima svoj odvojeni test.. ili je to nesta tipa opce kultura :confused:

El Tomo
21.11.2006., 12:13
nije istina da je u mvpei-u nakon pripravničkog plaća 3200, ako dobro razabirem iz tvog posta.
pripravnička je plaća 3200.

Istina je istina. Evo pitao opet. Placa 3300 kuna (nesto malo manje). I to nakon odradenog pripravnickog staza prije skoro godinu dana. Sada ceka promociju pa da dobije barem 3600 kuna, no netko se ugurao preko veze (kako to vec ide). Bilo je - ili 3200 kuna place, ili noga.

S druge strane, i ja sam valjda u 'drzavnoj' sluzbi (faks), no nama su place puno puno vise (4500 kn na pocetku).

El Tomo
21.11.2006., 12:16
hej vaci, kakva su to testiranja... gledam si ja natjecaje i stalno spominu testiranja... da li svako ministarstvo, institucija ima svoj odvojeni test.. ili je to nesta tipa opce kultura :confused:

Bio sam na testiranju za MZOS. Ako me dobro sjecanje sluzi, imas 10 pitanja iz informatike, 10 iz zakona i ustava, i jos 10 bodova iz engleskog jezika gdje pises nesto na zadnu temu (nama je bila Bolognska deklaracija i jos nesto, ne sjecam se vise). Uglavnom, moras osvojiti barem 50% od ukupnog broja bodova da te pozovu na razgovor. Srecom, kada su me pozvali na razgovor ja sam vec drugdje radio.

bettie_page
21.11.2006., 12:20
Bio sam na testiranju za MZOS. Ako me dobro sjecanje sluzi, imas 10 pitanja iz informatike, 10 iz zakona i ustava, i jos 10 bodova iz engleskog jezika gdje pises nesto na zadnu temu (nama je bila Bolognska deklaracija i jos nesto, ne sjecam se vise). Uglavnom, moras osvojiti barem 50% od ukupnog broja bodova da te pozovu na razgovor. Srecom, kada su me pozvali na razgovor ja sam vec drugdje radio.

asti sto....

hajde engleski i informatika, ali zakon i ustav :confused:
hm, nije mi se bas za pohvaliti, ali ipak cu priznati, o tome znam strahovitom malo, neke osnove i jako opce stvari...

znaci da se prihvatim ucenja... :zubo:

lisboa
21.11.2006., 13:10
Istina je istina. Evo pitao opet. Placa 3300 kuna (nesto malo manje). I to nakon odradenog pripravnickog staza prije skoro godinu dana. Sada ceka promociju pa da dobije barem 3600 kuna, no netko se ugurao preko veze (kako to vec ide). Bilo je - ili 3200 kuna place, ili noga.

S druge strane, i ja sam valjda u 'drzavnoj' sluzbi (faks), no nama su place puno puno vise (4500 kn na pocetku).

aa,onda ok, ak je SSS.mislila sam da o VSS pričamo, sori

te@
21.11.2006., 13:46
Ako si dobar u državnoj upravi, ideš u MVP. Ako si dobar u MVP-u, ideš na dobro mjesto van i cuclaš šampanjac po prijemima u svjetskim metropolama. .

Ne idu baš svi u MVP, niti svi imaju diplomatskih ambicija. Diplomacija, naime osim "cuclanja šampanjca" podrazumjeva i to da svake 4 godine seljakaš i da nigdje ne možeš pustiti korijenje. Ima ljudi kojima to paše, ali i onih koje to ne privlači.

Uglavnom, u slučajevima kada nisi solo i imaš obitelj, čitava se obitelj mora prilagoditi karijeri jedne osobe. I zato je diplomacija puna oženjenih muškaraca i razvedenih ili single žena. :D

S druge strane, u MVP-u nemaš što tražiti ako te nisi spreman prihvatiti odlazak na mandat iz ovih ili onih razloga, ili te diplomacija kao takva ne zanima.

I na kraju - diplomacija je tek jedan, relativno mali i elitni dio državne uprave. Zbog toga mi paralela diplomacija=državna uprava malo izgleda neumjesna.

lisboa
21.11.2006., 14:19
nije baš da se stalno seljakaš.
odeš na mandat-2 u karijeri.možeš i više,ako želiš,ali u prosjeku ljudi idu 2 puta. govorim o karijernim diplomatima.

te@
21.11.2006., 14:28
nije baš da se stalno seljakaš.
odeš na mandat-2 u karijeri.možeš i više,ako želiš,ali u prosjeku ljudi idu 2 puta. govorim o karijernim diplomatima.

I šta onda nakon toga? Mislim to je cca 8 godina?

A za to vrijeme ako imaš ne daj bože muža ili ženu, zamoliš ih da stave svoju karijeru na stand-by? :zubo:

El Tomo
21.11.2006., 14:36
asti sto....

hajde engleski i informatika, ali zakon i ustav :confused:
hm, nije mi se bas za pohvaliti, ali ipak cu priznati, o tome znam strahovitom malo, neke osnove i jako opce stvari...

znaci da se prihvatim ucenja... :zubo:

Ma kakvo ucenje! Ako imas neku opcu kulturu i znanje, ne treba ti nikakvo vece ucenje. Nije test iz svih hrvatskih zakona, vec samo iz probranih (recimo, za MZOS je bio zakon o znanosti, o visokoskolskom obrazovanju, o osnovnoskolskom i srednjeskolskom obrazovanju i o predskolskom odgoju). Ja sam te zakona letimicno pregledao, preletio, kao i ustav. Sve zajedno mozda 2 sata citanja i preletavanja.

A informatiku i engleski nisam ni pogleda, jer ne znam sto bi tu uopce gledao...

Iako imas idiotskih pitanja, tipa napisu neku rijeci, pa pitaju u kojem je to fontu napisano????

El Tomo
21.11.2006., 14:37
aa,onda ok, ak je SSS.mislila sam da o VSS pričamo, sori

Pa ja uopce ne pricam o SSS! Pricam o osobi sa zavrsenim fakultetom.

lisboa
21.11.2006., 14:43
I šta onda nakon toga? Mislim to je cca 8 godina?

A za to vrijeme ako imaš ne daj bože muža ili ženu, zamoliš ih da stave svoju karijeru na stand-by? :zubo:

pa budeš tu par godina, pa odeš na par godina, pa si opet tu dulje vrijeme, pa odeš opet malo.
uglavnom, više si ipak tu nego tam :D
a i možeš samo jednom otić. Na javnim stranicama ministarstva su biografije ministrice i njenih zamjenika. čak ih je većina samo jednom bila na mandatu.

a računaj da, ako radiš od 25.-65. god, tih 8 godina, spram 40 je sitnica.
a moguć je i odvojen život te 4 godine. čak dobiješ više love za to :D

lisboa
21.11.2006., 14:46
Pa ja uopce ne pricam o SSS! Pricam o osobi sa zavrsenim fakultetom.

pa napisao si da osoba "čeka promociju".:confused:
ako je VSS, završila vježbenički/pripravnički, nema šanse da ima 3200.malo te mulja.;)

Azaleja
21.11.2006., 19:39
Evo recimo testiranje za Ministarstvo financija-Porezna uprava. Prvo, imaš testiranje, koji se sastoji od Ustava RH i svih mogućih važnijih poreza (na dohodak, dobit,nekretnine, obvezni doprinosi, pdv i itd), od toga svakoga imaš 20 pitanja sveukupno, znači 10 pitanja na zaokruživanje iz Ustava i 10 pitanja na zaokruživanje iz poreza. Test iz engleskog se sastoji od umetanja riječi u tekstt-negdje 40-ak pitanja, a test iz informatike je praktičan dio-radi se na računalu -Word, Excel i integracija Word i Excela.Iz toga dijela se treba ostvariti više od 50% bodova, ima negdje oko 40 bodova je maximum. Kada se prođe taj dio, ide se na razgovor sa komisijom-od 3 člana-sa svim onim standardnim pitanjima o stresu,vrlinama , manama, i itd. Taj razgovor svi prođu, tko dođe do razgovora, a iza toga slijedi psihološki test koji se zove ''Kalifornijski test mentalne zrelosti'' -od perceptivnih sposobnosti, numeričkih nizova, verbalni test, test logičkog zaključivanja, problemski zadaci. Iza toga ako prođeš taj test, ideš na razgovor sa psihologom. Uglavnom-jedna velika tortura koja se rastegne na mjesec dana. I iza razgovora sa psihologom čekaš rješenje negdje mjesec do mjesec i pol dana, da li si primljen ili nisi.

Blue
22.11.2006., 08:50
pa budeš tu par godina, pa odeš na par godina, pa si opet tu dulje vrijeme, pa odeš opet malo.
uglavnom, više si ipak tu nego tam :D
a i možeš samo jednom otić. Na javnim stranicama ministarstva su biografije ministrice i njenih zamjenika. čak ih je većina samo jednom bila na mandatu.

a računaj da, ako radiš od 25.-65. god, tih 8 godina, spram 40 je sitnica.
a moguć je i odvojen život te 4 godine. čak dobiješ više love za to :DDobar karijerni diplomat skupi barem 4 mandata tijekom života. To je 16 godina. Oni koji ne idu na mandate jednostavno nisu za taj posao.

Odvojeni život na 4 godine? Pa ne bi bio razdvojen od žene i djece da su mi u susjednom kvartu a kamoli u inozemstvu. Nema odvojenog života - ima supružnika koji žrtvuju svoju karijeru da bi pratili onog drugog na mandat i onih koji su sami ili rastavljeni. Možeš bit odvojen od žene/muža jedino ako te već lagano boli kurac za nju/njega.

crtica
22.11.2006., 09:00
ma nema problema, hvala ti svejedno, snasla sam se, ali ipak sam dobila odbijenicu, jos jednu duuugackom nizu:rolleyes: :(

godinu dana posvetila sam trazenju posla, mislim da je vrijeme da promijenim strategiju te iducih godinu dana spizdim na traganje za vezom za posao.

A da probaš otići malo van? Steći neko iskustvo, tako potrebno za dobiti prvi posao. Godina dana je doista dugi period traženja posla. Žao mi je.

Blue
22.11.2006., 09:13
Uglavnom, u slučajevima kada nisi solo i imaš obitelj, čitava se obitelj mora prilagoditi karijeri jedne osobe. I zato je diplomacija puna oženjenih muškaraca i razvedenih ili single žena. :D Di je tu problem? :zubo: Ma znam, zezam se...
I na kraju - diplomacija je tek jedan, relativno mali i elitni dio državne uprave. Zbog toga mi paralela diplomacija=državna uprava malo izgleda neumjesna.Diplomacija je mali i elitni dio državne uprave isto kao što su dobre pozicije u privatnim firmama mali i elitni dio privatnog sektora. :mig: Dakle, savršeno primjenjivo za usporedit s managerskim pozicijama u Agrokoru ili VIP-u. Ako govorimo o nižim, više prosječnim poslovima u državnoj upravi, onda moramo dovesti primjere u jednu liniju i govoriti o odgovarajućim više prosječnim poslovima u privatnom sektoru.

A na ovom topicu se latentno provlači priča da je u državnoj službi koma dok je u privatnom sektoru zakon. U državnoj službi imaš manju plaću, ali imaš elementarnu socijalnu sigurnost, što nije mala stvar. Govorimo o zemlji gdje ima koliko, 7% visoko obrazovanih? Dakle, većina radne snage nije obrazovana, nije mobilna i ne spada u razred visokih prihoda. Kladim se da bi dobar dio njih potpisao stalni posao 8-16 na državnim jaslama u nekom uredu za 3,500 kuna prije nego se zajebavao s privatnicima, ugovorima, pritiskom i prekovremenima.

lisboa
22.11.2006., 10:21
Dobar karijerni diplomat skupi barem 4 mandata tijekom života. To je 16 godina. Oni koji ne idu na mandate jednostavno nisu za taj posao.

Odvojeni život na 4 godine? Pa ne bi bio razdvojen od žene i djece da su mi u susjednom kvartu a kamoli u inozemstvu. Nema odvojenog života - ima supružnika koji žrtvuju svoju karijeru da bi pratili onog drugog na mandat i onih koji su sami ili rastavljeni. Možeš bit odvojen od žene/muža jedino ako te već lagano boli kurac za nju/njega.

a ne znam. vidi cv-ove na javnim stranicama ministarstva, koliko je ko mandata bio. čak niti 3 ne pronalazim.
iako, ukoliko nema spremnosti za takav način života, nema niti smisla ulaziti u službu!
svaka karijera podrazumijeva odvojenost od muža/žene(službeni putovi, usavršavanja u trajanju od po pola godine i više, postdiplomski studiji van zemlje...)-neke malo više, neke malo manje. i ne slažem se da odvojenost podrazumijeva nebrigu odnosno nevoljenje druge osobe.

te@
22.11.2006., 10:24
Di je tu problem? :zubo: Ma znam, zezam se...
Diplomacija je mali i elitni dio državne uprave isto kao što su dobre pozicije u privatnim firmama mali i elitni dio privatnog sektora. :mig: Dakle, savršeno primjenjivo za usporedit s managerskim pozicijama u Agrokoru ili VIP-u. Ako govorimo o nižim, više prosječnim poslovima u državnoj upravi, onda moramo dovesti primjere u jednu liniju i govoriti o odgovarajućim više prosječnim poslovima u privatnom sektoru..

Ona je elitni dio državne uprave, mislim da sam to i napisala, ali nije nužno da svatko ima diplomatskih ambicija, niti je samo i isključivo diplomacija u DU usporediva sa managerskim pozicijama u velikim uspješnim firmama.

U diplomaciji kao i u drugim dijelovima DU ima ljudi koji znaju, mogu i hoće radit, kao što i objektivno ima aljkavog šrota. Duduše, taj je omjer ipak manji nego u drugim djelovima DU.

Po meni nisi "uspio" u državnoj upravi samo ako si se dokopao mandata atašea za kulturu u Kazahstanu, ima i drugih pozicija koje su - ajmo to tako reći - atraktivne u DU, samo manje razvikane.

Nadalje, diplomacija nije samo "cuclanje šampanjca" i svirenje kontra suncu, kao što se o njoj uporno stvara fama. Ona zahtjeva određena znanja i prije svega - vještine. Ima ljudi koji su se na diplomatskim funkcijama itekako našljakali.

Da ne truć-traćam samo o diplomaciji, vratimo se na državnu upravu. Naravno da ne važi crno bijela slika, posao u DU ima svojih prednosti i mana, kao i posao u privatnom sektoru. I ovisi o tome što nekome u datom trenutku paše i što preferira.

te@
22.11.2006., 10:25
a ne znam. vidi cv-ove na javnim stranicama ministarstva, koliko je ko mandata bio. čak niti 3 ne pronalazim..

Blue je govorio o karijernim diplomatima.
A tko kaže da su svi dužnosnici u MVPEI-u moraju biti ili jesu karijerni diplomati? ;) Odakle ti taj zaključak?

MicaMaca
22.11.2006., 10:27
A da probaš otići malo van? Steći neko iskustvo, tako potrebno za dobiti prvi posao. Godina dana je doista dugi period traženja posla. Žao mi je.

nekako imam dojam da me ni vani nitko nebi cekao rasirenih ruku. stari mi zivi u canadi, masu puta mi je rekao neka dodjem na duzi period da ce mi nac neki posao u baru ili da cistim bogataske kuce ali nije spominjao nista vezano za struku, skoro sam i otisla, ali buduci zivim sama zaista nemam kome ostaviti svoje dvije macke, a bome ni dugogodisnjeg decka:zubo:

Vojky
22.11.2006., 10:54
A na ovom topicu se latentno provlači priča da je u državnoj službi koma dok je u privatnom sektoru zakon. U državnoj službi imaš manju plaću, ali imaš elementarnu socijalnu sigurnost, što nije mala stvar. Govorimo o zemlji gdje ima koliko, 7% visoko obrazovanih? Dakle, većina radne snage nije obrazovana, nije mobilna i ne spada u razred visokih prihoda. Kladim se da bi dobar dio njih potpisao stalni posao 8-16 na državnim jaslama u nekom uredu za 3,500 kuna prije nego se zajebavao s privatnicima, ugovorima, pritiskom i prekovremenima.

U državnoj službi je dobro nekome tko je opći SSS kadar, koji bi mogao u privatnika imati 3500 kn, a u državnoj službi će imati 3200 kn i nešto veću socijalnu sigurnost (jer i tamo se može "na raspolaganje"), najveća socijalna sigurnost kod nas je još uvijek u velikim državnim firmama s dobrim kolektivnim. Ima i nekih drugih "beneficija" tipa fiksnog radnog vremena i urednog godišnjeg - no i tu ima izuzetaka, npr. tajnica ministra, koja prima samo 200 kn više od "običnog" referenta zna ostajati do 6-7 uvečer, neplanirano i bez plaćenog prekovremenog...

Za VSS državna služba nije privlačna - i problem je naći kvalitetne ljude za radit. VSS uglavnom i odlazi. Kada su smanjivali plaće prije 5 godina, kao da bi ljudi otišli bez otkaza, otpremina, pobuna sindikata i sl. otišli su - najbolji. Isto kao da u firmi linearno smanjiš plaće - VSS stručnjaci će otići puno prije tajnica i čistaćica.

Ali generalno - meni je državna služba bila O.K. dok sam učio za poslijediplomski i dok se nisam odlučio na kupnju stana. Onda više nije - jer se s 4.300 kuna u Zagrebu baš i ne može puno toga napraviti.

bettie_page
22.11.2006., 11:48
Evo recimo testiranje za Ministarstvo financija-Porezna uprava. Prvo, imaš testiranje, koji se sastoji od Ustava RH i svih mogućih važnijih poreza (na dohodak, dobit,nekretnine, obvezni doprinosi, pdv i itd), od toga svakoga imaš 20 pitanja sveukupno, znači 10 pitanja na zaokruživanje iz Ustava i 10 pitanja na zaokruživanje iz poreza. Test iz engleskog se sastoji od umetanja riječi u tekstt-negdje 40-ak pitanja, a test iz informatike je praktičan dio-radi se na računalu -Word, Excel i integracija Word i Excela.Iz toga dijela se treba ostvariti više od 50% bodova, ima negdje oko 40 bodova je maximum. Kada se prođe taj dio, ide se na razgovor sa komisijom-od 3 člana-sa svim onim standardnim pitanjima o stresu,vrlinama , manama, i itd. Taj razgovor svi prođu, tko dođe do razgovora, a iza toga slijedi psihološki test koji se zove ''Kalifornijski test mentalne zrelosti'' -od perceptivnih sposobnosti, numeričkih nizova, verbalni test, test logičkog zaključivanja, problemski zadaci. Iza toga ako prođeš taj test, ideš na razgovor sa psihologom. Uglavnom-jedna velika tortura koja se rastegne na mjesec dana. I iza razgovora sa psihologom čekaš rješenje negdje mjesec do mjesec i pol dana, da li si primljen ili nisi.

azaleja puno hvala.. takodjer i el tomi na iscrpnim odgovorima :s

mene samo to buni.. ja sam zavrsila fax drustveno-humanistickog usmjerenja.. i ukoliko idem u npr. mini. vanjskih ili unutrasnjih poslova, nebitno, kako bi ja trebala znati neke detalje iz zakona... odnosno mogu znati neke opce stvari sto pokupim iz novina, tv i slicno, ali na tome zavrsava moje znanje..
jasno mi je da su takva testiranja za npr. pravnike kojima i struka obuhvaca nabrojane stvari--- ali meni kao drustvenjaku te stvari nisu pretjerano poznate.. kazem samo osnove, ali malo dublje :eek:
jako sam zbunjena :confused: i potistena :tuzni:

crtica
22.11.2006., 12:08
nekako imam dojam da me ni vani nitko nebi cekao rasirenih ruku. stari mi zivi u canadi, masu puta mi je rekao neka dodjem na duzi period da ce mi nac neki posao u baru ili da cistim bogataske kuce ali nije spominjao nista vezano za struku, skoro sam i otisla, ali buduci zivim sama zaista nemam kome ostaviti svoje dvije macke, a bome ni dugogodisnjeg decka:zubo:

Za razliku od hrpe ljudi, koji su se sami otisnuli u nepoznato, ti imaš tatu, no ne želiš ići jer nećeš dobiti posao u struci odmah, već ćeš rađe čekati još koju godinu u Hrvatskoj, živeći, let me guess od love koju ti šalje otac iz Kanade? :D

Da sam dovoljno očajna, probala bih u toj Kanadi raditi neki poslić, raspitati se za neko doškolavanje, volontiranje, bilo što, da steknem iskustvo i da nakon nekih 1-2 godine, probam ponovo u domaji. A kad se ljudi vole, nije ni dugogodišnja veza prepreka.

Lali Puna
22.11.2006., 13:29
kako bi ja trebala znati neke detalje iz zakona... odnosno mogu znati neke opce stvari sto pokupim iz novina, tv i slicno, ali na tome zavrsava moje znanje..
jasno mi je da su takva testiranja za npr. pravnike kojima i struka obuhvaca nabrojane stvari--- ali meni kao drustvenjaku te stvari nisu pretjerano poznate.. kazem samo osnove, ali malo dublje :eek:
jako sam zbunjena :confused: i potistena :tuzni:

kako, kako, kako?!?!
lako:
http://www.nn.hr/sluzbeni-list/sluzbeni/index.asp

bettie_page
22.11.2006., 13:50
kako, kako, kako?!?!
lako:
http://www.nn.hr/sluzbeni-list/sluzbeni/index.asp

:rofl:
ma nemam ja nista protiv ucenja, nego sam mislila mozda je problem u meni... kao svi to znaju osim mene.. :zubo:
i prosto pitam da li se je potrebno pripremati ili su ta pitanja opca, a odgovori svima poznati ;)

ocito da se treba pripremati...

lisboa
22.11.2006., 14:09
Blue je govorio o karijernim diplomatima.
A tko kaže da su svi dužnosnici u MVPEI-u moraju biti ili jesu karijerni diplomati? ;) Odakle ti taj zaključak?

hm...zato što imaju diplomatska zvanja. svi.
a nekarijerni diplomat je, primjerice Galić koji,kolko čitam u novinama, ide u Pariz.

MicaMaca
22.11.2006., 14:23
Za razliku od hrpe ljudi, koji su se sami otisnuli u nepoznato, ti imaš tatu, no ne želiš ići jer nećeš dobiti posao u struci odmah, već ćeš rađe čekati još koju godinu u Hrvatskoj, živeći, let me guess od love koju ti šalje otac iz Kanade? :D

Da sam dovoljno očajna, probala bih u toj Kanadi raditi neki poslić, raspitati se za neko doškolavanje, volontiranje, bilo što, da steknem iskustvo i da nakon nekih 1-2 godine, probam ponovo u domaji. A kad se ljudi vole, nije ni dugogodišnja veza prepreka.

necu ti zamjeriti jer bih i ja vjerojatno pomislila isto. medjutim situacija je jako razlicita od one koju ti opisujes. tata mi je prestao isplacivati alimentaciju prije 4 ili 5 godina (iako tada jos nisam zavrsila fax on je smatrao da sam trebala i da je on samnom gotov-sto razumijem) te odonda od njega na poklon dobijem povremeno stotku (mozda dvaput godisnje). Mama je bolesna i u mirovini od 1500 kuna a osim toga ne zivimo zajedno.
u medjuvremenu mi najvise pomaze decko jer zivi u mojoj kuci pa se na neki nacin i podrazumijeva, a ja se snalazim, malo radim po kaficima, malo pomazem susjedima koji se bave pcelarstvom u svemu i svacemu, malo nesto sasijem sto znam, malo odem baki pofarbat kosu i tako, znam svasta pomalo i svako toliko "zaradim" kakvu sicu da si pomognem. nisam lijena i smatram da sam vrlo sposobna, samo nemam priliku.
smatram da je zalosno da ja sa zavrsenim faxom moram ic desetak tisuca kilometara daleko da bih opet radila po kaficima ili neke druge poslove koje radim i tu, zasto?
zato jer imam 27 godina i vrijeme je da pocnem raditi nesto sto je barem srodno mojoj struci jer sam inace bezveze studirala i izgubila puno godina zakuratz.
kao sto rekoh, ja sam cak i mislila otic, ali nemam kome ostaviti zivotinje a i znam da moja veza nebi prezivjela nekoliko godina na daljinu, ne zato jer nije kvalitetna nego zato jer je to glupo ocekivati.
mozda da imam 20 bih to napravila, ali s ovoliko godina koliko imam te s ovim obrazovanjem je to apsurdno.
znam da sam svoju intimu odavno "prodala" i sve je to OK, ali osjecam se pomalo glupo sto mi se cesto desi ovako na forumu da moram iznositi detalje iz svog privatnog zivota da bih se opravdala, a imam uvijek bolesnu potrebu da se opravdavam.

ja sam odlucila prije nekoliko mjeseci da definitivno ostajem u hrvatskoj i da se pod svaku cijenu zelim zaposliti TU, pa je i podrucje mojeg interesa u vezi zaposlenja, molim lijepo, vezano za zaposljavanje u hrvatskoj. tu je moj dom i sve sto "imam" i volim.

MicaMaca
22.11.2006., 14:28
u oglasu za jedan posao na koji sam danas naletila pise da izmedju ostalog traze ovjerenu presliku diplome i ovjerenu presliku domovnice.
to jos nikad nisam trebala za neki natjecaj pa neznam gdje se to dvoje moze ovjeriti...kod bilo kojeg javnog biljeznika ili?

poise takodjer da traze i dokaz o poznavanju rada na osobnom racunalu, a ja nemam nikakv dodatni tecaj zavrsen ciju bih diplomu mogla priloziti, ja sam na racunalu naucila raditi na faxu i poslije sama doma...kako da prilozim dokaz da se snalazim ms office paketom:confused:

Vojky
22.11.2006., 15:35
Domovnicu izvadi original - jer je jeftinije nego presliku, diplomu možeš kod javnog bilježnika, a glede rada na računalu - imaš li informatiku na popisu ocjena?

MicaMaca
22.11.2006., 16:20
imam doma original domovnicu ali obicno uvijek saljem kopije, no dobro ucinit cu kako kazes.
imam informatiku u indexu, ali imam dvojcicu pa mi je neugodno, a ta dvojcica datira iz 1999 kada sam tek pocela koristit komp, moje je znanje danas ipak malo jace:zubo:
mozda da to zanemarim?
pise na kraju oglasa: "...a na nepotpune prijave primjenjivat ce se odredbe Zakona o općem upravnom postupku o uklanjanju nedostataka u podnesku."

znaci li to da imam mogucnost naknadnog dostavljanja priloga?

te@
22.11.2006., 19:21
hm...zato što imaju diplomatska zvanja. svi.
a nekarijerni diplomat je, primjerice Galić koji,kolko čitam u novinama, ide u Pariz.

Prvo, nisam sigurna da imaju baš svi diplomatska zvanja.
Drugo čak i da imaju, samo zato što imaju diplomatska zvanja su karijerni diplomati? :bonk:
Treće, i sin od Silvije Luks je imao diplomatsko zvanje. :D
Pametnome dosta, vratimo se na temu državne uprave - diplomacija je samo jedan njezin dio.

lisboa
23.11.2006., 11:00
Prvo, nisam sigurna da imaju baš svi diplomatska zvanja.
Drugo čak i da imaju, samo zato što imaju diplomatska zvanja su karijerni diplomati? :bonk:
Treće, i sin od Silvije Luks je imao diplomatsko zvanje. :D
Pametnome dosta, vratimo se na temu državne uprave - diplomacija je samo jedan njezin dio.

Državni službenici u mvpei-u nakon najmanje 1 godine službe u mvpei-u mogu biti postavljeni u odgovarajuće diplomatsko zvanje. dakle, da, svi su oni karijerni diplomati(izuzev vježbenika i stručnih suradnika koji se to tek spremaju biti). oni koji nisu su ugovorni diplomati-to su ljudi koji dolaze iz drugih profesija(Galić primjerice)

btw. Zakon o vanjskim odnosima.članak 30 i nešto

ali d,a vratimo see mi na drž. upravu

Blue
23.11.2006., 12:10
Državni službenici u mvpei-u nakon najmanje 1 godine službe u mvpei-u mogu biti postavljeni u odgovarajuće diplomatsko zvanje. dakle, da, svi su oni karijerni diplomati(izuzev vježbenika i stručnih suradnika koji se to tek spremaju biti). oni koji nisu su ugovorni diplomati-to su ljudi koji dolaze iz drugih profesija(Galić primjerice)Dakle, radiš deset godina na faksu (na primjer), dođeš u MVP, odradiš godinu dana i postaneš "karijerni diplomat"? Aj dont tink sou. Karijerni diplomat obično uđe u službu između 23. i 27. godine života, krene od najnižeg ranga i provede 40 godina u službi. Druga je stvar što mi imamo državu koja je tek 15 godina stara. U takvim uvjetima epitet karijernog diplomata ne bi trebao nositi nitko tko nije proveo manje od 10 godina u službi ili tko nije startao na gore spomenuti način.

Uostalom, diplomat je diplomat, ne postoji službena podjela na vrste diplomata. Distinkcija karijernih i ostalih više je stvar internog raspoznavanja i vrednovanja.

Vojky
23.11.2006., 12:24
Dakle, radiš deset godina na faksu (na primjer), dođeš u MVP, odradiš godinu dana i postaneš "karijerni diplomat"?

Da, upravo je tako.

te@
23.11.2006., 12:30
Državni službenici u mvpei-u nakon najmanje 1 godine službe u mvpei-u mogu biti postavljeni u odgovarajuće diplomatsko zvanje. dakle, da, svi su oni karijerni diplomati(izuzev vježbenika i stručnih suradnika koji se to tek spremaju biti). oni koji nisu su ugovorni diplomati-to su ljudi koji dolaze iz drugih profesija(Galić primjerice)

btw. Zakon o vanjskim odnosima.članak 30 i nešto

ali d,a vratimo see mi na drž. upravu

Kog si se boga uhvatila diplomacije i Galića, fakat mi nije jasno. Ohani malo ili otvori novi topic pa ćemo svi tamo postat.

Blue
23.11.2006., 12:30
Da, upravo je tako.Naravno da nije, argumenti su ti gore. Podjela na karijerne i ostale diplomate je interna kategorija, dakle, ovisiš o socijalnom prihvaćanju referentne skupine (karijernih diplomata). Ako oni zaključe da si drugačiji od njih, možeš ih eventualno tužit za mobbing :D.

Da bi netko imao zaokružen arsenal diplomatskih alata i kritičnu zalihu diplomatskog iskustva, treba mu minimalno dvije godine rada u Ministarstvu i jedan odrađeni mandat (4 godine).

lisboa
23.11.2006., 12:54
Kog si se boga uhvatila diplomacije i Galića, fakat mi nije jasno. Ohani malo ili otvori novi topic pa ćemo svi tamo postat.

aha, tebi je ovo drugi način za reć aha, sori, gle fakat, pogriješila sam.
imajući to na umu, sve ti je oprošteno:) (pa čak i pretenciozni bonk :zubo: )

@ Blue, nije ti baš tak. Zakon decidirano kaže svoje i ne obazire se toliko na socijalna ne/prihvaćanja, odnosno nečiju slobodnu procjenu jesi li dovoljno dugo obavljao neki posao da bi mogao dobiti (ne)zasluženu titulu.

Vojky
23.11.2006., 12:57
Naravno da nije, argumenti su ti gore. Podjela na karijerne i ostale diplomate je interna kategorija, dakle, ovisiš o socijalnom prihvaćanju referentne skupine (karijernih diplomata).

Podjela je na osnovi propisa. Ako imaš 12 mjeseci staža - možeš dobiti diplomatsko zvanje i karijerni si diplomat. Ostalo spada u vizije i ideje o diplomatskoj službi.

Koja je u biti puno manje "mitska" pa i manje zanimljiva nego što većina ljudi misli. Posebno npr. u konzularnom odjelu...

Blue
23.11.2006., 13:08
@ Blue, nije ti baš tak. Zakon decidirano kaže svoje i ne obazire se toliko na socijalna ne/prihvaćanja, odnosno nečiju slobodnu procjenu jesi li dovoljno dugo obavljao neki posao da bi mogao dobiti (ne)zasluženu titulu.Zakon propisuje što je to "profesionalni diplomat" ali nigdje ne spominje "karijerne diplomate" o kojima pričamo.

lisboa
23.11.2006., 13:10
Zakon propisuje što je to "profesionalni diplomat" ali nigdje ne spominje "karijerne diplomate" o kojima pričamo.

:confused:
definiraj oba pojma

Blue
23.11.2006., 13:12
Podjela je na osnovi propisa. Ako imaš 12 mjeseci staža - možeš dobiti diplomatsko zvanje i karijerni si diplomat.Nisi karijerni nego profesionalni diplomat, pročitaj si zakon. Savršeno je razumljivo da u službi imaš ljude u statusu profesionalnih diplomata opremljene određenim diplomatskim rangovima. E sad, tko je od njih part-timer, avanturista, politički ili karijerni stvar je nekih drugih kriterija.

lisboa
23.11.2006., 13:14
a ja te opet pitam: definiraj oba pojma.ako misliš da su 2 u pitanju.

Vojky
23.11.2006., 13:29
a ja te opet pitam: definiraj oba pojma.ako misliš da su 2 u pitanju.

Karijerni diplomat je termin literature međunarodnih odnosa. Npr. veleposlanik može biti karijerni (osoba je dugo u MVP, napredovala po stupnjevima) ili politički (imenovana je osoba van ministarstva). U nekim slučajevima čak i postoje primjeri kada su države tražile da im se pošalje karijerni diplomat, a ne netko iz politike.

Što s temom nema veze. Kod nas je još minus rada u MVP to što zbog politiziranosti cijelog društva se vrlo teško dolazi na visoke položaje, jer su rezervirani za politički imenovane osobe.

lisboa
23.11.2006., 13:32
Karijerni diplomat je termin literature međunarodnih odnosa. Npr. veleposlanik može biti karijerni (osoba je dugo u MVP, napredovala po stupnjevima) ili politički (imenovana je osoba van ministarstva). U nekim slučajevima čak i postoje primjeri kada su države tražile da im se pošalje karijerni diplomat, a ne netko iz politike.

Što s temom nema veze. Kod nas je još minus rada u MVP to što zbog politiziranosti cijelog društva se vrlo teško dolazi na visoke položaje, jer su rezervirani za politički imenovane osobe.

je, jasna je (meni i tebi bar) definicija karijerni vs. nekarijerni.
ali ja bih voljela da blue obrazloži što je, prema njemu, razlika između karijernog i profesionalnog diplomata.
naravno, ne samo blue. svatko tko ima neko mišljenje o tome slobodan je prodiskutirati.

Blue
23.11.2006., 13:38
a ja te opet pitam.definiraj oba pojma.ako misliš da su 2 u pitanju.:confused:
definiraj oba pojma
Profesionalni diplomat - zakonska kategorija; onaj koji zadovoljava uvjete propisane člankom 33 Zakona o vanjskim poslovima.

Državni službenici u Ministarstvu vanjskih poslova mogu biti postavljeni u odgovarajuće diplomatsko zvanje nakon najmanje jedne godine službe u Ministarstvu vanjskih poslova, a u skladu s uvjetima propisanim Pravilnikom o unutarnjem redu službe vanjskih poslova.

Državni službenici iz stavka 1. ovoga članka jesu profesionalni diplomati.

Karijerni diplomat - strukovna kategorija kojom se opisuje profesionalni diplomat sa zaokruženim arsenalom diplomatskih alata i kritičnom zalihom diplomatskog iskustva u zemlji i inozemstvu, odnosno osoba koja zadovoljava kriterije za držanje svog diplomatskog ranga (propisani posebnim pravilnikom). A ti kriteriji su malo stroži nego se to može naslutiti iz Zakona - npr. za postat drugi tajnik treba ti 6 godina staža na odgovarajućim poslovima u struci, od toga 2 godine u službi vanjskih poslova. Za savjetnika ti treba 4 godine u službi vanjskih poslova.

Poanta ovakve kvalifikacije je razlučiti ljude koji su karijerni diplomati po tome što su dali dosta godina toj karijeri , od padobranaca u sustav vanjskih poslova koji su veći dio svoje karijere posvetili nečemu drugom.

Vojky
23.11.2006., 13:41
je, jasna je (meni i tebi bar) definicija karijerni vs. nekarijerni.
ali ja bih voljela da blue obrazloži što je, prema njemu, razlika između karijernog i profesionalnog diplomata.
naravno, ne samo blue. svatko tko ima neko mišljenje o tome slobodan je prodiskutirati.

Hrvatska verzija bi bila: karijerni diplomat je osoba koja se za malu plaću trudi oko nekog posla i u trenutku kada je taman pomislila da će se dugogodišnji rad i trud isplatiti - na lijepo diplomatsko mjesto dođe nekarijerni diplomat. :D

lisboa
23.11.2006., 14:09
Hrvatska verzija bi bila: karijerni diplomat je osoba koja se za malu plaću trudi oko nekog posla i u trenutku kada je taman pomislila da će se dugogodišnji rad i trud isplatiti - na lijepo diplomatsko mjesto dođe nekarijerni diplomat. :D

:zubo: :rofl:

@ Blue, karijerni i profesionalni diplomat nisu 2 razdvojena pojma, odnosno, ponavljam, nisi karijerni diplomat onda kad neka viša sila odluči da si ti zreo za uć među odabrane (a slažem se sa Vojkyjem da je diplomacija glamurozna i ekskluzivna u rijetkim trenucima).

eh da, umalo zaboravih, glede sina Silvije Luks i diplomatskog zvanja.On je bio ugovorni diplomat, a naravno da oni, za čitavo vrijeme mandata imaju diplomatsko zvanje. Razlika između njih i karijernog diplomata je da karijerni, po povratku sa mandata zadržava zvanje, a ugovorni ne.;)

Blue
23.11.2006., 14:17
@ Blue, karijerni i profesionalni diplomat nisu 2 razdvojena pojma, odnosno, ponavljam, nisi karijerni diplomat onda kad neka viša sila odluči da si ti zreo za uć među odabraneTrivijaliziraš. Ne radi se o višoj sili i odabranima nego o skupu jasno definiranih kriterija (godine staža i godine provedene u službi) plus neke zdravorazumske stvari poput činjenice da bi jedan karijerni diplomat trebao imati iskustvo rada u sustavu vanjskih poslova 1) u matičnom ministarstvu i 2) u diplomatskom predstavništvu svoje zemlje u inozemstvu.

Mislim, gdje je čovjeku diplomatska karijera ako to nema iza sebe, odnosno koji su preduvjeti da ga se karakterizira kao karijernog diplomata? Njegova dosadašnja karijera asistenta na fakultetu ili managera u Agrokoru? Ili njegova jaka želja da se bavi diplomacijom?

te@
23.11.2006., 14:41
aha, tebi je ovo drugi način za reć aha, sori, gle fakat, pogriješila sam.
imajući to na umu, sve ti je oprošteno:) (pa čak i pretenciozni bonk :zubo: )
.

Ma, ženo naporna si. Ništa ja nisam pogriješila, ono što ti uporno previđaš je tzv. real life. Čitaš zakone i pravilnike i onda mi ideš tumačit realnost.

Surfaš po stranici MVPEI-a i CV-evi pomoćnika ministrice su ti glavni argument kada pričaš o poslu u diplomaciji.
Prvo, rekla si da svaki pomoćnik ministrice ima diplomatsko zvanje, što nije istina.
Drugo zanemaruješ način na koji se pomoćnici ministara u državnoj službi u Hrvata imenuju.
Treće uzurpiraš topic koji se ne zove "Kako napisati molbu za posao u diplomaciji" konstantnim citiranjem zakona i kenjkanjem o diplomaciji o kojoj imaš iluzije na razini 6-godišnjakinje koja brije da je Dorothy i da samo treba lupit crvenim cipelicama i eto nje, štajaznam, na mjestu prvog tajnika u našem veleposlanstvu u Parizu.

Da je tebi doista stalo o diskutiranju o diplomaciji, otvorila bi poseban topic. EOD.

Vojky
23.11.2006., 15:09
Što i nije loša ideja, ovaj topic se malo začatao...