PDA

View Full Version : Međufinanciranje

Lucky
01.09.2006., 08:18
Kakva su vasa iskustva (misljenje) vezana uz medufinanciranje?

Osobe koje vec stede u nekoj stedionici - da li planirate uzeti kredit preko stedionice (medufinanciranje) ili to koristiti kao polog za neki veci komercijalni kredit?

Koja ima trenutno najbolje uvjete kreditiranja, najmanju kamatu?

Komercijalni krediti usporedba s medufinanciranjem (kredit cca 150 000 eura)?

Sve sto god imate za napisati o stambenim stedionicama proslost-sadasnjost-buducnost..... :)

vukovarac69
01.09.2006., 11:56
što se tiče dizanja kredita s međufinanciranjem nikako nebi preporučio ukoliko nemaš 15% ušteđeno od kredita kojeg tražiš.

kamate su ti slične posvuda (oko 5% u eurima) tako da to ne igra neku ulogu. mislim da štedionice daju najviše na 20 godina kredit...a stambeni krediti mogu i do 30...al to se trebaš raspitat.

obiwan
01.09.2006., 13:56
ja sam štedio u stambenoj štednji kada su državni poticaji bili 25% i pokupio lovu. a svakako bi uzeo kredit da sam trebao.

Lavica02
02.09.2006., 14:17
kod PSŠ je kta na međufinanciranje (dok traje ugovor ) 3,89% (na eur naravno) tako da je ovih 5% (dva posta više) ipak malo previše

Nisam dizala takav kredit, ali mislim da je OK.

Lucky
04.09.2006., 13:31
Najveci problem kod stambenih stedionica je ustediti potrebnih (30 - 40%) kredita... sa danasnjim cijenama nekretnina to je jako tesko... cak i preko medufinanciranja

Da li se nakon isteka 5 god moze automatski nastaviti stednja dalje (ustedeno + nova stednja 5 god) ili se moraju opet sklopiti novi ugovori na 5god?

Lavica02
04.09.2006., 19:08
1. Najveci problem kod stambenih stedionica je ustediti potrebnih (30 - 40%) kredita... sa danasnjim cijenama nekretnina to je jako tesko... cak i preko medufinanciranja

2.Da li se nakon isteka 5 god moze automatski nastaviti stednja dalje (ustedeno + nova stednja 5 god) ili se moraju opet sklopiti novi ugovori na 5god?

1. Kod međufinanciranja
......... dižeš recimo 10.000 eura, ali mislim 40% 8sada je nešto niže, koliko ne znam) od toga odmah uplaćuješ na štednju, kada protekne štednja s tim novcima smanjuješ dug po kreditu (tako da ne moraš prvo štediti)
.........malo bi bio problem ukoliko kupuješ stan, jer to su ipak veće cifre

2. Kod štednje
...........ako govorimo o štednji koju još nisi započeo, a želiš štedjeti duže od 5 godina ..pa odmah sklopi ugovor na duže (kod nekih u tom slučaju ne plaćaš naknadu za ugovaranje)

Lucky
08.09.2006., 09:39
1. Kod međufinanciranja
......... dižeš recimo 10.000 eura, ali mislim 40% 8sada je nešto niže, koliko ne znam) od toga odmah uplaćuješ na štednju, kada protekne štednja s tim novcima smanjuješ dug po kreditu (tako da ne moraš prvo štediti)
.........malo bi bio problem ukoliko kupuješ stan, jer to su ipak veće cifre

2. Kod štednje
...........ako govorimo o štednji koju još nisi započeo, a želiš štedjeti duže od 5 godina ..pa odmah sklopi ugovor na duže (kod nekih u tom slučaju ne plaćaš naknadu za ugovaranje)

Kao sto si napomenula kod stvarne kupnje stana potrebno je ustedjeti vece sume novaca (40%) i to je problem ..

Da li se moze nakon sto prode 5 god stednje nastaviti stedjeti bez prekida ili se mora napraviti nove ugovore?

Lavica02
08.09.2006., 20:01
Možeš:
- zatražiti isplatu svojih sredstava i sklopiti novi ugovor (naknadu za sklapanje opet plaćaš, ali sada imaju neke akcije s nižim naknadama)
- zatražiti aneks u smislu produljenja roka

homehunter
08.09.2006., 22:34
Jel može još malo svijetla na međufinanciranje? Digneš 10 k eura, staviš 40 % u štednju u toj banci... I šta onda? Kad oročena štednja istekne, s tim novcima isplatiš dio kredita. Al svejedno čekaš da istekne oročenje.

Lavica02
11.09.2006., 15:11
Kada prođe 5 godina (recimo da si na toliko ugovorio štednju) s tom lovom otplaćuješ taj kredit i ostane ti nešto malo za otplatiti.

Ovo ne kužim (plavuša šta ćeš)
Al svejedno čekaš da istekne oročenje.

Lucky
14.09.2006., 09:53
Možeš:
- zatražiti aneks u smislu produljenja roka

Ovo je slucaj koji bi mene zanimao... znaci scenario bi bio sljedeci:

Napravim aneks u smislu produljenja roka ( iako je proslo 5 god od pocetka stednje) ... Samo nastavim stedjeti dalje do trenutka kad bi digao kredit za medufinanciranje...

Da li je to ok Lavica02?

Jos jedno pitanje: kad dignem kredit za medufinanciranje u sljedecih 5 godina moram sakupiti 40% sredstava od visine kredita kojeg zatrazim??

Lavica02
14.09.2006., 18:31
Pa i ne baš....
mislim da međufinanciranje ide kod štednje na 2 i 5 godina

Po meni najbolja solucija je radiš kredit sada na 10.000 eura, ugovara se štednja (sada) na 5 godina, 4.000 eura ( od onih 10.000 koje digneš na kredit ) odmah uplatiš na štednju. Dok traje štednja ( po kojoj dobivaš i kamate i dps) kamata na kredit ti je 3,89%. Nakon 5 godina štednja je gotova, s tom lovom smanjuješ kredit i ostane ti još malo kredita za otplatiti.

Lucky
15.09.2006., 15:16
Uh... skuzio sam sistem
Hvala Lavica :)

Ima netko ovdje da je u zadnje vrijeme usporedivao kredite kod stambenih stedionica - koja ima najpovoljnije kredite?

Necija iskustva s Wuestenrot, usporedba s drugim stedionicama?

Kyra
15.09.2006., 15:29
Imamo kod Wuestenrota 4 ugovora, svaki na ugovorenu svotu od 10500 eura. Peta godine ističe 2007. u listopadu. Dići ćemo kredit na dva ugovora odmah poslije Nove godine (nadam se) a ostala dva će ostati u fazi štednje do isteka pete godine.

Meni se, u odnosu na stambene kredite banaka, čini da je velika stvar to što mi stambena garantira fiksnu kamatu, na početku od 4,99% a nakon par godina od 4,49% (to su podaci od ovog proljeća, ali mislim da se ništa nije promijenilo). Ako se banke u međuvremenu jako poprave (i njihova kamata se, recimo, ustali ispod ove fiksne), dići ćemo tamo kredit i njime zatvoriti ovaj u stambenoj.

I da, krediti su na 21 ili na 17 godina. Meni to paše, jer me 30 godina nekako plaši :D

Lucky
18.09.2006., 09:16
Kamate na kredite su veliki veliki plus stambenih stedionica.
Nuznost da se sakupi 40% sredstava je veliki minus stambenih stedionica. Velika je to cifra pogotovo kad se ide na kupnuju stana i sl.... tesko je to sakupiti. Nazalost medufinanciranje taj problem ne rjesava: ukoliko vam stedionica daje tih 40% onda se to mora staviti na stednju.
Jedino Raiffeisen daje na 30% ustedenih sredstava kredit...

Lavica02
19.09.2006., 21:03
Načuh da je tih obveznih 40% kod prve stambene nešto sada smanjeno.... ili sam krivo čula :misli:

GoldenSurferFromCRO
25.09.2006., 07:15
Sada iz Rajfice nudi da si produzim stambenu stednju (izlazi mi u studenome ove godine) u tzv. Stednju Plus?!
Kaze u pismu da odem do savjetnika i da s njim prodiskutiram o povoljnjoj i isplativoj strani Stednje Plus. Pa prije nego odem kod savjetnika, je li netko zna o cemu se radi i da li je to isplativo, inace mi ostaje opcija da zelim isplatu svega ustedjenoga. 15% DPS je premalo da si podignem motivaciju inace stednja nije losa, ali bil aje na 25% i to je bilo dobro, a sada uz 15% vise niej dobro....a sot nudi Stednja Plus?

buba20340
06.11.2006., 11:11
Hej društvo kuži li se iko od vas u međufinanciranje?

buba20340
06.11.2006., 12:21
tu sam temu za diplomski dobila i našla sam dosta članaka ali trebaju mi konkretni primjeri i izračuni da bih shvatila samu bit toga.malo je puno komplicirano!

Bankei
06.11.2006., 13:26
tu sam temu za diplomski dobila i našla sam dosta članaka ali trebaju mi konkretni primjeri i izračuni da bih shvatila samu bit toga.malo je puno komplicirano!

Ako misliš na međufinanciranje kod stambenih štedionica, za konkretan primjer ti je najbolje otići u neku koja ga nudi i predstaviti se kao potencijalna mušterija.

buba20340
06.11.2006., 14:09
mislim na to međufinanciranje kod stambenih štedionica.možda bi mi to bilo najbolje napravit ali počnu li me pitat neke podatke o meni,a ja baš nisam za laganje...

Bankei
07.11.2006., 06:27
mislim na to međufinanciranje kod stambenih štedionica.možda bi mi to bilo najbolje napravit ali počnu li me pitat neke podatke o meni,a ja baš nisam za laganje...

Čuj, ako nisi glumica, onda odi i iskreno reci za što ti treba i da ti daju neki primjer. Iako ne vjerujem da za to imaju puno kupaca, prekomplicirana je shema i nebitno (ako je uopće) jeftinija od klasičnog stambenog kredita. Jedino što dobiješ fiksnu kamatnu stopu, tu banke malko zaostaju.

buba20340
07.11.2006., 10:59
thanx...otić ću pa što bude..a što je je,baš je teško izračunat to međufinanciranje...

Lavica02
07.11.2006., 18:34
Čuj, ako nisi glumica, onda odi i iskreno reci za što ti treba i da ti daju neki primjer. Iako ne vjerujem da za to imaju puno kupaca, prekomplicirana je shema i nebitno (ako je uopće) jeftinija od klasičnog stambenog kredita. Jedino što dobiješ fiksnu kamatnu stopu, tu banke malko zaostaju.
kamata je itekako povoljnija...kod PSŠ je 3,89% za euro dok traje ugovor o štednji, po isteku te štednje je 4,75% opet za euro

Bankei
08.11.2006., 06:07
kamata je itekako povoljnija...kod PSŠ je 3,89% za euro dok traje ugovor o štednji, po isteku te štednje je 4,75% opet za euro

Ali... Ako ti treba 50000 eur... Banci od početka plaćaš anuitete kredita od 50000. A u stambenoj plaćaš faktički kamatu od 3,89% na 2 iznosa, iznos kredita i na iznos koji oni faktički umjesto tebe (a u tvoje ime) uplaćuju u štednju. I kad se riješiš tih uplata u štednju, onda ti povise kamatu na 4,75%. Ako pozbrojiš sve što si morao uplatiti banci i štedionici i izračunaš EKS, vidjet ćeš da razlika nije neka.

Kyra
08.11.2006., 06:22
Što to oni u moje ime uplaćuju u štednju? Kad počinje faza međufinanciranja prestaje ona štednje. Ne kužim :confused:

Bankei
08.11.2006., 10:38
Što to oni u moje ime uplaćuju u štednju? Kad počinje faza međufinanciranja prestaje ona štednje. Ne kužim :confused:

Ovako je to meni teta u Wustenrotu prije koju godinu objasnila: da bih dobio kredit od njih, ja moram kod njih i štediti određeni broj godina. E s obzirom da hoću novce odmah, oni će mi ih i dati odmah, ali će na taj iznos sa mnom sklopiti ugovor(e) o štednji (jer samo tako mogu ostvariti pravo na kredit koji sam doduše već konzumirao). Tako da ću ja prvih par godina vraćati ratu koja pokriva ratu kredita koji sam dobio (onih 50000) i iznos koji bih trebao uplaćivati po tim stambenim ugovorima. Kad ugovori dospiju, onda će se to sve skupa prebiti i ja ću nastaviti s otplatom ostatka duga. I kad sam ja to sve pozbrojio, EKS je ispala kao ona u banci ili čak lošija, ne sjećam se više. Ali ostala je prednost fiksne kamatne stope.

syrius1
08.11.2006., 12:04
Ako sam dobro shvatio princip medjufinanciranja je slijedeci:
treba mi 50000€ kredita za kupnju stana. Pošto nisam stedisa ja posudjujem 100000€ i na to placam kamatu prve dvije godine. Od toga sam dobio 50000 za kupnju, a 50000 stavljam u stedionicu i na to dobijem kamatu od2% i DPS. Nakon dvije godine vracam 50000 iz stedionice i otplacujem preostatak duga.
Kad se sve skupa zbroji bolje je uzeti obican kredit.

Kyra
08.11.2006., 18:46
Ovako je to meni teta u Wustenrotu prije koju godinu objasnila: da bih dobio kredit od njih, ja moram kod njih i štediti određeni broj godina. E s obzirom da hoću novce odmah, oni će mi ih i dati odmah, ali će na taj iznos sa mnom sklopiti ugovor(e) o štednji (jer samo tako mogu ostvariti pravo na kredit koji sam doduše već konzumirao). Tako da ću ja prvih par godina vraćati ratu koja pokriva ratu kredita koji sam dobio (onih 50000) i iznos koji bih trebao uplaćivati po tim stambenim ugovorima. Kad ugovori dospiju, onda će se to sve skupa prebiti i ja ću nastaviti s otplatom ostatka duga. I kad sam ja to sve pozbrojio, EKS je ispala kao ona u banci ili čak lošija, ne sjećam se više. Ali ostala je prednost fiksne kamatne stope.

Mislim da ova nova ponuda međufinanciranja (to prije par godina nije postojalo) ne ide ovako kako si napisao.

Moja situacija je sljedeća: imam 4 ugovora,svaki na ugovorenu svotu od 10500 EUR. U listopadu sljedeće godine ti ugovori dolaze do isteka, nakon pet godina uplaćivanja.
Nama novac treba ranije. Treba nam 75000 EUR. Wuestenrot nam daje mogućnost dići kredit prije listopada 2007. I to ovako: dva od četiri ugovora idu u fazu kredita i izlaze iz faze štednje, dok druga dva ostaju u fazi štednje do isteka 5.godine. E sad, na ova dva ugovora uštedili smo na svakom oko 3000 EUR bez državnih poticaja. Taj novac nam ulazi u kredit, tako da mi automatski ne dižemo 75000 EUR nego 69000 EUR. Dakle, nismo otvorili nikakvu novu štednju.

Bankei
09.11.2006., 06:12
Mislim da ova nova ponuda međufinanciranja (to prije par godina nije postojalo) ne ide ovako kako si napisao.

Moja situacija je sljedeća: imam 4 ugovora,svaki na ugovorenu svotu od 10500 EUR. U listopadu sljedeće godine ti ugovori dolaze do isteka, nakon pet godina uplaćivanja.
Nama novac treba ranije. Treba nam 75000 EUR. Wuestenrot nam daje mogućnost dići kredit prije listopada 2007. I to ovako: dva od četiri ugovora idu u fazu kredita i izlaze iz faze štednje, dok druga dva ostaju u fazi štednje do isteka 5.godine. E sad, na ova dva ugovora uštedili smo na svakom oko 3000 EUR bez državnih poticaja. Taj novac nam ulazi u kredit, tako da mi automatski ne dižemo 75000 EUR nego 69000 EUR. Dakle, nismo otvorili nikakvu novu štednju.

Ovo je dosta drugačija situacija od ondašnje moje, ti imaš četiri ugovora skoro na isteku, ja nisam imao ništa, a htio sam kredit ODMAH, a ne za 2-3 ili više godina. U tvom slučaju se koristi mogućnost da se nakon minimalno tri godine štednje digne kredit (iako je ugovorena na pet god, tu ti stambena izlazi u susret s međufinanciranjem) i zadrže državni poticaji..

Ono prije se ustvari zvalo PREDfinanciranje, a ne MEĐUfinanciranje, tako da pričamo o dvije različite stvari. Međufinanciranje je prilika za ljude koji su uletili u stambenu štednju i htjeli bi kredit prije isteka štednje, ali za nekog ko namjerava ODMAH ići na kupovinu stana to nije rješenje i kao takvo se uopće ne da uspoređivati sa klasičnim kreditom? Griješim li?

Edgar
10.11.2006., 18:00
Međufinanciranje je prilika za ljude koji su uletili u stambenu štednju i htjeli bi kredit prije isteka štednje, ali za nekog ko namjerava ODMAH ići na kupovinu stana to nije rješenje i kao takvo se uopće ne da uspoređivati sa klasičnim kreditom? Griješim li?[/QUOTE]

da griješ. to se zove lombardni kredit. ja ga digao ovih dana, nakon godinu i nešto štednje. princip je da ti danas isplate 90% tvoje ušteđene love 8dakle bez dps) a ne treba ti ni jamac ni hipoteka. ovjeriš ugovor kod bilježnika, platiš 50kn, banci 1% od kredita, i lovati sjeda kao nenamjnska na tekući, dakle ne trebaju ti ponude od izvođača radova, s njom radiš kaj hoće, možeš i koristi za kupnju auta, npr, kao učesće. ima više način otplate. ja izabrao onaj kojim mjsečno plaćam 120kn kamatu 8na ukupno 3000€)rok otplate kredita je i kad istek štednje pa ću glavnicu vratiti iz te ušeđevine. no, ova varijanta je skuplja jer kamata ide na uvijek istu glavnicu, jer otplata nije anuitetna pa se glavnica ne smanjuje, uglavnom igra će me koštati 600e na 38mj, umjesto 300e da idem anuitetno. no ja te novce nisam zapio već promjenio stolariju, dakle inestirao, pa očekujem i neku uštedu na grijanju i povrat poreza na ime računa izvođača radova. uz to nisam spojio 2 ugovora pa digao jedan kredit već 2 kredita na temelju 2 ugovora pa je kredit 2x1500€, jedina razlika je dodatnih 50kn bilježniku, a prednost, budući da namjeravam kredit otplati prije isteka (da ušparam na kta)...lakše je vratiti 1500€ u komadu, nego 3000€, pa kad nakon nekoliko mj. iplatim prvi kredit, potrudit ću se daljnjih 6-12 isplatit drugi., mogao sam ići i na anuitetnu otplatu, ali bi mi rata bila 100e a već imam kredit od 200e pa mi je to malo previše, ovak plaćam kta 120kn, dvaputa ne odem u birtiju i to je to

Lavica02
10.11.2006., 21:17
da griješ. to se zove lombardni kredit. ja ga digao ovih dana, nakon godinu i nešto štednje. princip je da ti danas isplate 90% tvoje ušteđene

Pobrkao si lončiće ....
Tokom štednje možeš realizirati:
1. kredit za međufinanciranje ( namjenski kredit, kamata kod PSŠ-a je u prvom razdoblju 3,89% fiksna)

2. lombardni kredit (nenamjenski kredit, kamata je 6,49% ili 7,49% nisam sigurna, novce trošiš kako hoćeš)

buba20340
11.11.2006., 16:09
hej,ekipa,pomogli ste mi.ja bih u biti trebala napravit poopćeni model kredita za međufinanciranje za diplomski al je to nemoguće jer oni ne primjenjuju normalnu financijsku matematiku i kad se preračunaju svi ti kamatnjaci i anuiteti isadne da nas pljačkaju.išla sam tamo i pitala ih kako oni dobiju te izračune ali kažu da je to interna politika štedionica koja ne smije u javnost i da je to u biti kombinacija kamata jer po onom što oni kažu kad se upotrijebe formule i primjene načela financijske ekvivalentnosti kapitala ispadne da nas potkradaju.eto što je moj diplomski rad zasad otkrio.

Edgar
11.11.2006., 16:13
Pobrkao si lončiće ....
Tokom štednje možeš realizirati:
1. kredit za međufinanciranje ( namjenski kredit, kamata kod PSŠ-a je u prvom razdoblju 3,89% fiksna)

2. lombardni kredit (nenamjenski kredit, kamata je 6,49% ili 7,49% nisam sigurna, novce trošiš kako hoćeš)

Ok ok to je tako samo ja dao repliku na komentar kad već imaš štednju (dakle godinu dvije....) pa nećeš čekati istek, nego hoćeš lovu odmah.....onda je založiš i digneš kredit.....i to se zove lombardnikredit....

kredit zameđufinan. se realizira na način da digneš kredit i sa nekim postotkom toga iznosa započneš štednju....dakle u ovom slućaju nisi u fazištednje nego je dijelom iznosa iz kredita tek započinješ...pa od te štedje dobiješ dps i kta...a na drugoj strani plaćaš kta na kredit (dakle ukupan iznos...onaj koji ti se isplaćuje + onaj koji si uložio u štednju)........ovisno o jednoj i drugoj kta, razdoblju štednje i oplate kredita(npr štednja 5g, otplata 11) ispitaš da li ti se ova varijanta isplati, tj s obzirom na dps i rzalikom kta na kredit i štednju

kad štednja istekne imaš na hrpi neku lovu s kojom onda možeš smanjiti glavnicu kredita pa imaš manju ratu ili pak skratiš vrijeme otplate.

Kyra
12.11.2006., 10:40
Ok ok to je tako samo ja dao repliku na komentar kad već imaš štednju (dakle godinu dvije....) pa nećeš čekati istek, nego hoćeš lovu odmah.....onda je založiš i digneš kredit.....i to se zove lombardnikredit....

kredit zameđufinan. se realizira na način da digneš kredit i sa nekim postotkom toga iznosa započneš štednju....dakle u ovom slućaju nisi u fazištednje nego je dijelom iznosa iz kredita tek započinješ...pa od te štedje dobiješ dps i kta...a na drugoj strani plaćaš kta na kredit (dakle ukupan iznos...onaj koji ti se isplaćuje + onaj koji si uložio u štednju)........ovisno o jednoj i drugoj kta, razdoblju štednje i oplate kredita(npr štednja 5g, otplata 11) ispitaš da li ti se ova varijanta isplati, tj s obzirom na dps i rzalikom kta na kredit i štednju

kad štednja istekne imaš na hrpi neku lovu s kojom onda možeš smanjiti glavnicu kredita pa imaš manju ratu ili pak skratiš vrijeme otplate.

Edgar, opet si pobrkao lončiće. Makar se meni tako čini.

Medjufinanciranje nastupa kad meni treba kredit a stambena štednja još nije dovršena. I onda mi lova ušteđena na ugovorima koji iz faze štednje idu u fazu međufinanciranja ide u iznos kredita pa ja dižem manje kredita. Npr. Imam 3000 EUR (s DPS-om) na svakom ugovoru. Dva od četiri idu u kredit, dva ostaju u fazi štednje. Treba mi 75000 EUR za stan. Na dva ugovora imam ušteđeno 6000. Dakle, dići ću 69000 EUR kredita. I tako sam ova dva ugovora zatvorila. Ostala dva čekaju istek petogodišnje štednje.

Edgar
12.11.2006., 13:18
Edgar, opet si pobrkao lončiće. Makar se meni tako čini.

Medjufinanciranje nastupa kad meni treba kredit a stambena štednja još nije dovršena. I onda mi lova ušteđena na ugovorima koji iz faze štednje idu u fazu međufinanciranja ide u iznos kredita pa ja dižem manje kredita. Npr. Imam 3000 EUR (s DPS-om) na svakom ugovoru. Dva od četiri idu u kredit, dva ostaju u fazi štednje. Treba mi 75000 EUR za stan. Na dva ugovora imam ušteđeno 6000. Dakle, dići ću 69000 EUR kredita. I tako sam ova dva ugovora zatvorila. Ostala dva čekaju istek petogodišnje štednje.

čuj neznam, meni je trebala neka lova išao pitati za to međufin. ali su mi rekli niš od toga i uputili u ZABU. tam sam digao lombardni kredit na temelju zaloga stambene štenje. isplatitli mi 90% vlastitih sreds, rok otplate jednak roku istek štednja, plaćam mjesečnu kta (po vlastitom izboru) a glavnicu ću vratiti po isteku štednje. dotad mi je ovaj zalog u stambenoj blokiran ali uredno ide dps i kta. dakle došao sam do love ranije, uz malen trošak ali rlativno veliku kta, ali tome sam si sam kriv kad izabrao mjesečnu kta bez smanjenja glavnice a ne anuitetnu otplatu, uglavnom nema jamaca,hipoteka, integre, životnih osiguranja i drugih gluposti.

Lavica02
12.11.2006., 20:23
međufinancirenje može se realizirati:
- odmah kod sklapanje ugovora o štednji na način da npr. radiš kredit od 10.000 eura s time da uplatiš od tih 10.000 eura 40% (sada mislim i manje) na štednju (kamata ide kao i DPS). Oni ti daju na raspolaganje (ali namjenski ) 6.000 eura; ti oplaćuješ 10.000 eura ( kod PSŠ-a kamata 3,89% tokom štednje); kada istekne štednja (5 godina) s tom lovom smanjuješ iznos glavnice kredita; ostatak glavnice otplaćuješ po kamati 4,75%
- ili tokom razdoblja štednje (opet naravno namjenski)

Lombardni kredit je nenamjenski -> koristiš lovu kako hoćeš na rok trajanja ugovora

To su 2 različita kredita s istim instrumentom osiguranja.

Edgar
12.11.2006., 20:57
[QUOTE=Lavica02]međufinancirenje može se realizirati:
- odmah kod sklapanje ugovora o štednji na način da npr. radiš kredit od 10.000 eura s time da uplatiš od tih 10.000 eura 40% (sada mislim i manje) na štednju (kamata ide kao i DPS). Oni ti daju na raspolaganje (ali namjenski ) 6.000 eura; ti oplaćuješ 10.000 eura ( kod PSŠ-a kamata 3,89% tokom štednje); kada istekne štednja (5 godina) s tom lovom smanjuješ iznos glavnice kredita; ostatak glavnice otplaćuješ po kamati 4,75%
- ili tokom razdoblja štednje (opet naravno namjenski)

Lombardni kredit je nenamjenski -> koristiš lovu kako hoćeš na rok trajanja ugovora

To su 2 različita kredita s istim instrumentom osiguranja.[/QUOTE

hm, morat ću to onda proučiti da provjerim

Edgar
12.11.2006., 21:32
hm, kažu da je tako samo ne piše kako se otplaćuje kredit. ja kod lombardnnog plaćam samo kta, glavnicu po isteku štednje

Lavica02
12.11.2006., 22:14
hm, kažu da je tako samo ne piše kako se otplaćuje kredit. ja kod lombardnnog plaćam samo kta, glavnicu po isteku štednje

kod svih lomardnih to može, kod svih ostalih vrsta kredita ne

Bankei
13.11.2006., 06:09
hej,ekipa,pomogli ste mi.ja bih u biti trebala napravit poopćeni model kredita za međufinanciranje za diplomski al je to nemoguće jer oni ne primjenjuju normalnu financijsku matematiku i kad se preračunaju svi ti kamatnjaci i anuiteti isadne da nas pljačkaju.išla sam tamo i pitala ih kako oni dobiju te izračune ali kažu da je to interna politika štedionica koja ne smije u javnost i da je to u biti kombinacija kamata jer po onom što oni kažu kad se upotrijebe formule i primjene načela financijske ekvivalentnosti kapitala ispadne da nas potkradaju.eto što je moj diplomski rad zasad otkrio.

Do sličnog rezultata sam i ja došao prije par godina i na kraju se odlučio na standardni bankovni kredit.

Ali je lijepo da su u međuvremenu omogućili ove lombardne kredite, da ne ostane na suhom raja koja je uletila s novcima u štednju, a onda im je zatrebalo novaca. Pa te kreditiram s tvojim novcima, di ćeš ljepšeg posla :D

sms_boy
14.11.2006., 08:05
Štedim u stambenoj štedionici 8 mjeseci sklopio sam ugovor na 5 god. , trenutno sam nezaposlen, dali bi međufinanciranjem mogao dobiti kredit s obzirom na činjenice ?

Edgar
14.11.2006., 08:11
kod svih lomardnih to može, kod svih ostalih vrsta kredita ne

odlično, znači nisam se zeznuo. mislim na lombardni je kta dosta veća od ovoga međufinanciranju, ali mi anuitetna otplata nikako nije odgovarala. ovako plaćam skuplje kta, ali se nadam da ću uspjeti prijevremeno otplaiti kredit........

Lavica02
14.11.2006., 08:15
Štedim u stambenoj štedionici 8 mjeseci sklopio sam ugovor na 5 god. , trenutno sam nezaposlen, dali bi međufinanciranjem mogao dobiti kredit s obzirom na činjenice ?
ne, samo lombardni

sms_boy
14.11.2006., 08:42
Ako po isteku ugovora budem nezaposlen imam li pravo na kredit ili samo na vlastita sredstva ?

Lavica02
16.11.2006., 22:10
samo vlastita sredstva

GoldenSurferFromCRO
22.11.2006., 08:29
Evo dobio sam pismo od RBA Stedionice gdje mi nude da uhvatim zadnju godinu za uplatu osnovice radi DPS za ovu godinu, hm, hm, ....lijepo mi kazu da uopce nije tesko, samo uplatim 5000kn do kraja godine (pazim da ne bude bas 31.12.) i onda druge godine cu dobiti zasluzeni DPS.

Gledam malo bolje, ovako, ako stavim tri ugovora sto imam u RSS, dakle, toje 15000 kn, orocenjem u Sonic banci na godinu dana dobio bih 1162,50 kn (kta 7,75%) s time da bih morao 1.12.06 ostaviti 15000kn tamo u banci sve do 2.12.07.
S druge strane stavim 15000kn u RSS i onda druge godine dignem lovu (kada?). ako mi ugovor istjece krajem studenog, kako cu onda imati prava uplatiti kada je ugovor gotov. Kazu mi iz RSS da ugovor jos niej gotov dok mi ne stigne zadnja kap DPS za 2005. godinu. Ako jos uplatim nesto, onda ce ugovor zapravo hibernizirati do nekog vremena. Zamisljam da uplatim u prosincu 15000kn, pa onda izvadim u veljaci lovu (zar je to moguce?) a onda mi DPS za 2006. godinu stici u prvom dijelu negdje u jeseni, a zadnji dio kapi DPS u prosincu 2007. Ukupno 2250kn, i to bez muke?
Zna li tko bolje od mene?

daisy123
22.11.2006., 08:46
Mi nismo imali ugovore u Raiffeisen, ali sve ti je to slično. Mi smo odlučili ne produživati ugovore nego uzeti lovu van. Ugovori istekli u 8. mjesecu, prije neki dan podigli zadnji. Nama objasnili da nije važno što ti je ugovor istekao kalendarski, dok ga službeno ne otkažeš on još vrijedi. Dakle mi ugovor po ugovor upčaćivali 5000kn i za 2-3 dana poslali službeni raskid ugovora. Dobiješ van cijeli ušteđeni iznos kao i tih 5000kn. A državna poticajna ti sjedaju sljedeće godine. :)

GoldenSurferFromCRO
22.11.2006., 10:52
Problem je u tome sto ovih dana stizu akumulirana lova, pa ako dobijem svu tu lovu to ujedno valjda znaci sluzbeni raskid ugovora, pa sto onda i kako mogu jos uloziti 5000kn po ugovoru ako je vec negdje zatvoren ili raskinut ili ispraznejen?

GoldenSurferFromCRO
23.11.2006., 07:54
Evo dobio sam svu mogucu lovu uvecanu za kamate i kamate na DPs i sve lijepo izgleda. Steta sto ne mogu dalje vise stedjeti u RSS, ali jos cu vidjeti mogu li ubosti DPS za ovu godinu jer cini mi se ugovor jos niej zatvoren.

Ima jedna caka, uplatio sam 1% na svaki ugovor i to je naknada za sklapanje ugovora i to na papiru izgleda puno, no meni se cini da sam i sve to dobio nazad, kao da RSS odrekla naknade za sklapanje ugovora, pitam sve vas iskusne jeste li vi tako imali? Mozda je fore u tome ako zatrazim zatvaranje ugovora da moram uplatiti naknadu, u protivnom mozda ce cekati da ja dalje stedim? Ili nesto drugo? Imate li vi nesto bolje?

daisy123
23.11.2006., 09:09
E sad, može biti da su ti vratili naknadu za sklapanje ugovoru. Ako ti je isplaćen sav novac onda je gotovo s tom štednjom. Da bi stekao pravo na DPS za ovu godinu moraš ove godine imati uplatu od 5000kn. Ako je nisi imao onda ništa. Ovaj ugovor ti je očito istekao. Ali naravno možeš potpisati novi do 31.12.
Svakako nazovi i pitaj u Raiffeisen da li je ovaj definitivno zaključen

GoldenSurferFromCRO
23.11.2006., 09:47
Pitanje jeste zasto mi je naknada za sklapanje ugovora vracena? Nigdje nije napisano, no ja dalje ne bih prigovarao jer sam na taj nacin postao bogatiji! Odlicno! Nazvat cu banku da upitam kaj bude dalje...ljubazne su one i nadalje, opet odlicno! Zivjela RSS!

Edgar
23.11.2006., 13:48
Pitanje jeste zasto mi je naknada za sklapanje ugovora vracena? Nigdje nije napisano, no ja dalje ne bih prigovarao jer sam na taj nacin postao bogatiji! Odlicno! Nazvat cu banku da upitam kaj bude dalje...ljubazne su one i nadalje, opet odlicno! Zivjela RSS!

vjerojanto zato što nisi uzeo kredit, tj. isplatom vlastitih sred. i odustajanjem od kredita vraćen ti je 1% što ti je naplaćen prilikom sklapanja ugovora

GoldenSurferFromCRO
23.11.2006., 13:55
Vrlo zanimljivo i najvjerojatno moguce objasnjenje! Zahvaljujem. Meni preostaje da provjerim mogu li nakon isplate akumulirane love (jos trebam pricekati preostalih 2% DPS za 2005. godinu) mogu se nadati da ubacim 5000kn radi 750 kn DPS 2006.godinu, s time da bih 5000kn podigao odmah u sijecnju ili u veljaci 2007...?

Edgar
23.11.2006., 14:08
Vrlo zanimljivo i najvjerojatno moguce objasnjenje! Zahvaljujem. Meni preostaje da provjerim mogu li nakon isplate akumulirane love (jos trebam pricekati preostalih 2% DPS za 2005. godinu) mogu se nadati da ubacim 5000kn radi 750 kn DPS 2006.godinu, s time da bih 5000kn podigao odmah u sijecnju ili u veljaci 2007...?

DPS se isplaćuje na iznose uplate do 5000kn Pazi da već nisi imao uplate. Nije bitno koliko imaš ugovora, nego koliko si uplatio, da ti se nebi desilo i meni prije par god. Kada mi je istekla prva štednja (imao sam oar uplata) uplatio potkraj iste god (hebiga, nisam pazio,mlad i neiskusan) 5000 da pokupim dps. No naravno, on mi je obračunat samo do 5000, i pazi sad, dio dps mi je sjeo na stari ugovor a dio na ovi, znači na oa računa stambene štednje, nove i stare

GoldenSurferFromCRO
24.11.2006., 09:00
Jedno nije jasno. Ako je isplacena akumulirana lova za vrijeme starog ugovora, da li stari ugovor jos vrijedi iako na tom racunu uopce nema vise love nego se samo ceka za preostatak DPS koje je drzava duzna isplatiti na racunu do zadnje kapi. Obicno sjedne na kraju prosinca ili kao sto je bio slucaj ove godine u sijecnju ove godine (iako je to bio DPS od 2004god!)

Edgar, ono sto si ulozio znaci da si trebao sklopiti novi ugovor? Pa znaci opet naknada za sklapanje ugovora, koje bi trebala biti sto manja?

Meni se cini da stari ugovor jos vrijedi pa bih ubacio 5000kn i onda nakon zadnje kapi DPS pokupio bih sve zajedno s ulozenih 5000kn, to bih napravio u sijecnju 2007.g.. A onda bih cekao za DPS za 2006. godinu za godinu dana otprilike....

Edgar
24.11.2006., 09:17
Jedno nije jasno. Ako je isplacena akumulirana lova za vrijeme starog ugovora, da li stari ugovor jos vrijedi iako na tom racunu uopce nema vise love nego se samo ceka za preostatak DPS koje je drzava duzna isplatiti na racunu do zadnje kapi. Obicno sjedne na kraju prosinca ili kao sto je bio slucaj ove godine u sijecnju ove godine (iako je to bio DPS od 2004god!)

Edgar, ono sto si ulozio znaci da si trebao sklopiti novi ugovor? Pa znaci opet naknada za sklapanje ugovora, koje bi trebala biti sto manja?

Meni se cini da stari ugovor jos vrijedi pa bih ubacio 5000kn i onda nakon zadnje kapi DPS pokupio bih sve zajedno s ulozenih 5000kn, to bih napravio u sijecnju 2007.g.. A onda bih cekao za DPS za 2006. godinu za godinu dana otprilike....

ali pazi, ako si imao uplate po starom ugovoru, onda nemoj uplatiti još 5000 jel dps ide do 5000 uplat au jednoj godini, e obzira po kojem ugovoru

ako si sklopio u ovoj godini novi ugovor, po jemu platiš 5000, a stari ti je aktivan i bilo nekog prometa (kta npr, ili prebacivanje love s drugih ugovora koji su se spajali i slično) dps koji ćeš dobiti iduće godine raspodjeliti će se na oba ugovora iz ove godine, tak je bar kod mene bilo.

daisy123
24.11.2006., 09:32
Gle najbolje ti je provjeriti da li ti je stari ugovor još važeći tj. aktivan u što čisto sumnjam jer mislim da samom isplatom sredstava ugovor prestaje važiti.
Ako pak potpisuješ novi ugovor znaš i sam da to znači da opet do sredstava ne možeš sljedećih 5 godina bez obzira na prethodni ugovor.
I da, vraćena ti je naknada jer nisi podizao kredit, ali vodi računa da to više ne vrijedi za potpisane nove ugovore. Po novim pravilima nakanada se vraćala klijentu koji nisu uzimalli kredit a potpisali su ugovor mislim da do 2002.
Dakle ako potpisuješ novi ugovor, a ne misliš nakon 5 godina uzimati kredit, potpiši najmanju moguću ugovorenu svotu i platit ćeš najmanju naknadu, a možeš uplatiti svake godine 5000 bez frke....

Edgar
24.11.2006., 10:25
Gle najbolje ti je provjeriti da li ti je stari ugovor još važeći tj. aktivan u što čisto sumnjam jer mislim da samom isplatom sredstava ugovor prestaje važiti.
Ako pak potpisuješ novi ugovor znaš i sam da to znači da opet do sredstava ne možeš sljedećih 5 godina bez obzira na prethodni ugovor.
I da, vraćena ti je naknada jer nisi podizao kredit, ali vodi računa da to više ne vrijedi za potpisane nove ugovore. Po novim pravilima nakanada se vraćala klijentu koji nisu uzimalli kredit a potpisali su ugovor mislim da do 2002.
Dakle ako potpisuješ novi ugovor, a ne misliš nakon 5 godina uzimati kredit, potpiši najmanju moguću ugovorenu svotu i platit ćeš najmanju naknadu, a možeš uplatiti svake godine 5000 bez frke....

zvuči mudro:top:

potpišeš na manji ugovoreni iznos, uzmu ti manju naknadu a opet plaćaš po 5000 i dobiješ dps. nakon 5g imaš više vlastitih sred nego što i trebao imati i to nek te ne brine, nakon 5g moraju ti dati tvoju lovu a kredit te ionako ne zanima.

:top: :top: :top:

GoldenSurferFromCRO
24.11.2006., 10:30
Ah, ako je tako, onda me vise ne zanima, jer mi se neda opet stedjeti sve iznova. Prije je bilo dobrog motiva to jest 25% DPS, mada i sadasnjih 15% zvuci OK, no to nije ono sto ce me snaznije povuci. Radije bih se bakcio s dionicama i fodnovima....havla svima na dobrim komentarima, bilo mi je ugodno prodiskutirati se s vama.

Lucky
28.11.2006., 08:36
Pitanje:
Pet godina stednje mi istice u prosincu ove godine... ukoliko produzim ugovore ( sa starih dignem lovu) ... nove ugovore ugovorim na neku svotu...
Da li je moguce svih 5 god nista ne uplatiti na nove ugovore?? Sta se desava u tom slucaju -ako nema nikakvih uplata na racunima (da li treba platiti neku naknadu nakon 5god)?

GoldenSurferFromCRO
28.11.2006., 08:49
Mislim d aje moguce, ali onda u ovom slucjau ne dobijes propisani DPS na 5000kn nego manje i to onoliko koliko si ulozio na racunu. No s druge strane moguce je da ce stedionica raskinuti ugovor zbog slabog priliva, ali ona nece to raditi jer je dalje zainteresirana za neku akciju. Naknada dalje idu i skinut ce dio po dio svake godine sve do kraja.

S druge strane, ja sam se raspitivao u vezi s mojim slucajem i zenska mi odgovorila da se radi o novom ugovoru, dakle, novih 5 godina i td. Pismo pondue je samo mamac i nista drugo. ne treba mi to vise. Kada bih imao puno novaca, stavio bih nesto u to, no meni je ipak veci interes ulaganje u dionice i fondove...

Lucky
28.11.2006., 09:51
[QUOTE=GoldenSurferFromCRO]Mislim d aje moguce, ali onda u ovom slucjau ne dobijes propisani DPS na 5000kn nego manje i to onoliko koliko si ulozio na racunu. No s druge strane moguce je da ce stedionica raskinuti ugovor zbog slabog priliva, ali ona nece to raditi jer je dalje zainteresirana za neku akciju. Naknada dalje idu i skinut ce dio po dio svake godine sve do kraja.
QUOTE]

Razmisljam o tome da ipak imam u rezervi (osigurac) mogucnost podizanja kredita u st. stedionici (produzivanje ugovora).. Bas danas najavljuju povecanje kamata na stambene kredite za sljedecu godinu na 8 % kod banaka... Samo bi volio znati koliko bi otprilike platio naknada za tih 5 god u stedionici??

GoldenSurferFromCRO
28.11.2006., 09:59
Za sklapanje ugovora 1% ugovorene svote, no mozes odmah u startu uzeti najmanju svotu, te tijekom godine povisiti na 5000kn, to stedionice nece te odbiti, ali ces na krjau roka dobiti malu mogucnost da uzmes veliki kredit kao sto je stambeni. a naknada za vodjenje racuna je uvijek oko 15kn kvartalno, znaci oko 60kn godisnje (mislim da je tu negdje)

Lucky
28.11.2006., 10:22
Za sklapanje ugovora 1% ugovorene svote, no mozes odmah u startu uzeti najmanju svotu, te tijekom godine povisiti na 5000kn, to stedionice nece te odbiti, ali ces na krjau roka dobiti malu mogucnost da uzmes veliki kredit kao sto je stambeni. a naknada za vodjenje racuna je uvijek oko 15kn kvartalno, znaci oko 60kn godisnje (mislim da je tu negdje)

Hvala Golden :)
Naknada za vodjenje racuna (cca 60kn godisnje je ok)...
Hebe me onih 1% za sklapanje ugovora na neku "normalnu" svotu....

??? hm mislim da bi ti to trebali vratiti ako nakon 5 god ne bi uzeo kredit??? isti slucaj kao tvoj golden kad su ti sad vratili onih 1 % sto su ti na pocetku stednje uzeli???

GoldenSurferFromCRO
28.11.2006., 10:57
Da, meni su vratili 1% na kraju stednje. Ja sam na pocektu platio 1% vise misleci da je to takva procedura pa sam skuzio da sve to moze proci bez 1% naknade pa sam u drugoj godini smanjio glanvicu to jest 5000-800 = 4200kn i tako uplatio drugu godinu, sve ostalo po 5000kn. Ocekivao sam da ce mi traziti 800kn, no meni su sve do zadnje lipe isplatili!

Sve ovisi o tebi, trebas li stednju pretvoriti u kredit ili ne. ako ne zelis kredit, onda ti je svejedno koja je ugovorena svota i to po pravilu ona najmanja! A ako ti nije svejedno, onda je eto 1%, ali netko gore mi je rekao da po novome stedioncie izricito traze 1% naknade za sklapanje posebno od uplate glavnice godisnje...provjeri to.

Edgar
28.11.2006., 10:58
Hvala Golden :)
Naknada za vodjenje racuna (cca 60kn godisnje je ok)...
Hebe me onih 1% za sklapanje ugovora na neku "normalnu" svotu....

??? hm mislim da bi ti to trebali vratiti ako nakon 5 god ne bi uzeo kredit??? isti slucaj kao tvoj golden kad su ti sad vratili onih 1 % sto su ti na pocetku stednje uzeli???

Možeš ti ugovoriti manji ugovoreni iznos i paltiti 1% na taj manji iznos. No ako ga ideš povećavati platit ćeš 1% na razliku između novog i starog ug. iznosa, dakle ne gine ti 1% kako god okreneš.

Naknada za vođenje računa je 3,1€ godišnje ako je valutna klauzula ili 25KN za kune.

daisy123
29.11.2006., 08:15
Definitivno ti preporučam da ne otkazuješ ugovore do 02.01.2007. Taj dan uplatiš na svaki ugovor po 5000kn i ugovore otkažeš 03.01. Tako ćeš dobiti sveukupnu ušteđevinu (uklljučujući i dan ranije uplaćenih 5000kn po ugovoru),ali ćeš steći pravo na državna poticajna sredstva za 2007. koja će ti doduše sjesti na račun 2008. ali ako imaš više ugovora nije zanimarivo. Bezobzira na datum kad ti ističe ugovor ako ga ne otkažeš uplata ti se priznaje
Razmisli o tome...:top:

GoldenSurferFromCRO
29.11.2006., 08:31
Ali ja sam pitao zensku tamo u stedionici i ona veli da ako uplatim novih 5000kn, da to mora ici na novi ugovor. A to znaci jos 5 godina stednje, to mi ne odgovara.
(osim ako me zeli preveslati?)
Stari ugovor kao da prestaje vaziti istim trenutkom kada mi je isplacena sva akumulirana lova osim preostalog dijela DPS za 2005. god. koja ce mi sjedati sad u prosincu ili u sijecnju druge godine...i to je to sa starim ugovorom.

daisy 123, znaci ja moram jos jednom ici u stedionicu i javiti da zelim sluzbeno zavrsiti stari ugovor, a kako do sada nisam ucinio, znaci da stari ugovor jos traje? ne bih bas vjerovao u to...

daisy123
29.11.2006., 09:13
A ne, krivo si ti mene razumio. Ukoliko ti je isplačen novac, time ti je i prestao važiti ugovor.
Ja kažem da tih 5000kn treba uplatiti prije nego se otkaže ugovor tj. traži isplata sredstava.
To sam i sama učinila.
Dakle uplatiš 5000kn i sljedeći dan zatražiš raskid ugovora tj. isplatu sredstava.
U tom slučaju u zakonskom roku od 14 dana dobit ćeš sav novac koji se nalazi na tvom računu (uključujući i novouplaćenih 5000kn ), a poticaji sjedaju sljedeće godine.
Dakle imaš šanse u roku od 14 dana zaraditi 750 kn po ugovoru ni orao ni kopao...

GoldenSurferFromCRO
29.11.2006., 09:15
E steta je, vec je kasno....nema veze....

daisy123
29.11.2006., 09:30
Eto ali meni nisu vratili onu ulaznu naknadu od 1% radi nekih bodova pa sam im na ovaj način stala na rep tj.državi...;)

syrius1
29.11.2006., 09:40
cini mi se po vasim postovima da Goldy ima RBA a Edgar prica o Wustenrotu. Naknade za vodjenje racuna se razlikuju od stedionice do stedionice, a ima ih 5.
Isto tako razlikuju se i tarife, kamate itd
Goldy je imao staru stednju, sporu tarifu i nakon 5 godina ako ne dize kredit RBA mu je vratila iznos naknade. to pise i u uvjetima. Otkako su uveli funky i jazz tarifu ta naknada se vise ne vraca.

Dakle imaš šanse u roku od 14 dana zaraditi 750 kn po ugovoru ni orao ni kopao...
to je tocno ali i nije. Naknada ti pojede prvi DPS a treba uzeti u obzir i da tih 750 kn mozes podignuti tek za 5 godina

GoldenSurferFromCRO
29.11.2006., 09:48
Da, ja imam stari ugovor s RBA, njihovom stedionicom, OK, meni se cini da je ova prica za mene zauvijek zavrsena. Nema vise sto bih trebao jos vise izmustiti s tom stednjom. Dakle, okrenimo stranicu i pogledajmo onda u buducnost u dionicama i u fondovima...

daisy123
29.11.2006., 09:58
to je tocno ali i nije. Naknada ti pojede prvi DPS a treba uzeti u obzir i da tih 750 kn mozes podignuti tek za 5 godina[/QUOTE]

Ne nisi u pravu tj. nisi me razumio
Dakle ponavljam 5000kn se uplaćuje NE OTKAZUJUĆI STARI UGOVOR NAKON ISTEKA 5 GODINA. To sam napisala Luckyu jer njemu stambena izlazi u 12.mjesecu. Dakle njemu se svakkako isplati pričekati mjesec dana i uplatiti sljedeće godine 5000kn, ali naglašavam NE OTKAZUJUĆI STARI UGOVOR. Dakle nije mi jasno kako si ti zaključio da bi trebalo čekati 5 godina na 750 kn ako u prvom mjesecu uplatiš 5000kn a sljedeći dan raskineš ugovor ( 5-godišnji ugovor )

A s Goldenom se slažem, i mi prelazimo na dionice i fondove, dobit je definitivno veća iako onako sigurnosti radi potpisat ćemo u prvom mjesecu 2 ugovora stambene štednje ali u PBZ-u.
Uplatiš jednokaratno 5000kn pa na temelju toga uzmeš kredit od 5% i uložiš u dionički fond.
Što misliš o tome?

Edgar
29.11.2006., 12:04
cini mi se po vasim postovima da Goldy ima RBA a Edgar prica o Wustenrotu.

Ne, ja o PSŠ govorio...ali zar načelno govoreći nebi to svugdje, manje više trebalo biti isto...slično bar....

Lucky
29.11.2006., 12:56
to je tocno ali i nije. Naknada ti pojede prvi DPS a treba uzeti u obzir i da tih 750 kn mozes podignuti tek za 5 godina
Ne nisi u pravu tj. nisi me razumio
Dakle ponavljam 5000kn se uplaćuje NE OTKAZUJUĆI STARI UGOVOR NAKON ISTEKA 5 GODINA. To sam napisala Luckyu jer njemu stambena izlazi u 12.mjesecu. Dakle njemu se svakkako isplati pričekati mjesec dana i uplatiti sljedeće godine 5000kn, ali naglašavam NE OTKAZUJUĆI STARI UGOVOR. Dakle nije mi jasno kako si ti zaključio da bi trebalo čekati 5 godina na 750 kn ako u prvom mjesecu uplatiš 5000kn a sljedeći dan raskineš ugovor ( 5-godišnji ugovor )

A s Goldenom se slažem, i mi prelazimo na dionice i fondove, dobit je definitivno veća iako onako sigurnosti radi potpisat ćemo u prvom mjesecu 2 ugovora stambene štednje ali u PBZ-u.
Uplatiš jednokaratno 5000kn pa na temelju toga uzmeš kredit od 5% i uložiš u dionički fond.
Što misliš o tome?

Mmm... ovo je super savjet daisy123 :) :kiss::s
Znaci uopce nema veze sto mi sad u 12 mjesecu (5.12.2006) istice 5 god stednje (Wuestenrot)... ako pocetkom sljedece godine (npr. 3.1.2007) uplatim novih 5000 kn na racune dobivam DPS i na tih 5000 kn .... zatrazim prekid ugovora i nakon cca 15 dana dobivam svu lovu osim DPS... :s

Pitanje: Moze mi netko tocno objasniti u cemu je razlika u slucaju podizanja kredita (prednost ili nedostatak):
produziti ove stare ugovore ili doci nakon par mjeseci i sklopiti nove ugovore
Taj dio mi nije jasan a i nisam shvatio objasnjenje stedionice???? Ne vidim neku prednost u produzavanju ugovora cak i u slucaju da uzmem kredit u stedionici

daisy123
29.11.2006., 18:46
Gle ja sam to napravila sa svojim ugovorima. Nazovi u Wustenrot i pitaj ih. Prije neki dan dobila kući obavijest da sam stekla pravo na 750 kn poticaja, naravno u međuvremenu ugovore otkazala.
Savjet: pitaj ih koliko točno moraš uplatiti jer ti njihova naknada za vođenje računa ne ulazi u DPS pa bi trebao uplatiti nekih 5030kn da bi dobio maximalnih 750kn.
Pričekaj 02.01. ili 03.01. uplati u Erste (bez provizije ) pričekaj dan ili dva, nazovi i uvjeri se da su sredstva sjela na račun i zatim zatraži isplatu sredstava tj. raskid ugovora.
E sad ovo što pitaš za kredit to je već kompliciranije, onda ti ovo baš i neće upaliti jer tu fitilje s nekim bodovima.
Nisam baš shvatila tvoje pitanje... Tebi je u interesu dobiti kredit ili samo zaraditi putem stambene?

Anasib
29.11.2006., 19:17
Mmm... ovo je super savjet daisy123 :) :kiss::s
Znaci uopce nema veze sto mi sad u 12 mjesecu (5.12.2006) istice 5 god stednje (Wuestenrot)... ako pocetkom sljedece godine (npr. 3.1.2007) uplatim novih 5000 kn na racune dobivam DPS i na tih 5000 kn .... zatrazim prekid ugovora i nakon cca 15 dana dobivam svu lovu osim DPS... :s

Pitanje: Moze mi netko tocno objasniti u cemu je razlika u slucaju podizanja kredita (prednost ili nedostatak):
produziti ove stare ugovore ili doci nakon par mjeseci i sklopiti nove ugovore
Taj dio mi nije jasan a i nisam shvatio objasnjenje stedionice???? Ne vidim neku prednost u produzavanju ugovora cak i u slucaju da uzmem kredit u stedionici

u slučaju da raskineš ugovore, tj. zatražiš isplatu, gubiš pravo na kredit po tim ugovorima. otvaranjem novih automatski ti počinje teči novo vrijeme ugovora (tj. nemaš nikakvih prava na kredit osim tzv. kredita međufinanciranja, koji je zgodan za male iznose ali samouobojstvo na velikim). pouzdano znam da u wustenrot-u ugovori traju dok sam ne zatražiš svoju ušteđevinu ili kredit (ugovore možeš nastaviti uplačivati i dobivati dps dok god to želiš). iskreno, ako želiš kredit, ne zatvaraj te ugovore!!!!!! ako želiš novac i nije ti teško čekati slijedećih 5 godina da dođeš u istu situaciju, zatvori stare i kreni s novima.

Lucky
30.11.2006., 09:29
u slučaju da raskineš ugovore, tj. zatražiš isplatu, gubiš pravo na kredit po tim ugovorima. otvaranjem novih automatski ti počinje teči novo vrijeme ugovora (tj. nemaš nikakvih prava na kredit osim tzv. kredita međufinanciranja, koji je zgodan za male iznose ali samouobojstvo na velikim). pouzdano znam da u wustenrot-u ugovori traju dok sam ne zatražiš svoju ušteđevinu ili kredit (ugovore možeš nastaviti uplačivati i dobivati dps dok god to želiš). iskreno, ako želiš kredit, ne zatvaraj te ugovore!!!!!! ako želiš novac i nije ti teško čekati slijedećih 5 godina da dođeš u istu situaciju, zatvori stare i kreni s novima.

Po cemu je kredit po starim ugovorima povoljniji od kredita po novim ugovorima?

lappino
30.11.2006., 10:03
Molim informaciju: je li moguce kredit iz stambene stednje dobiti poradi zatvaranja, tj. placanja dijela stambenog kredita?
Hvala unaprijed!

Anasib
30.11.2006., 20:28
Po cemu je kredit po starim ugovorima povoljniji od kredita po novim ugovorima?

u slučaju da ti je ugovorna svota 10 000 eur, nakon 5 godina ti imaš svojih 4 000 eur, a 6 000 eur možeš dobiti kredit! u wustenrotu ćeš plačati kamatu 5% na 6 000 Eur. U slučaju da slično želiš sa ugovorima koji još nisu dobili pravo na dodjelu kredita (novi ugovori), iznos kredita je 10 000 eur, a dobiješ 6 000 (4 000 eur se ostavlja kao tvoja štednja). prema zakonu o državnom poticaju moraš opravdati preko računa i predračuna svih 10 000 eur(a ustvari si dobio 6 000). to je tzv. međufinanciranje! ovo je bio samo jedan primjer, wustenrot ima nekoliko verzija takvih kredita.
moja preporuka je ako ti treba kredit za godinu, dvije, ostavi stare ugovore i nastavi štednju po njima, jer će ti međufinanciranje po novim ugovorima biti skupo. naravno ako želiš samo svoju ušteđevinu, ostavi stare ugovore, početkom iduće godine uplati, ako možeš, 5 000 kn u splitskoj ili erste banci i za par dana zatraži isplatu. novac će ti biti isplačen maximalno u tjedan dana, a ostvarit ćeš poticaj za cijelu godinu.:cerek:

Anasib
30.11.2006., 20:33
Molim informaciju: je li moguce kredit iz stambene stednje dobiti poradi zatvaranja, tj. placanja dijela stambenog kredita?
Hvala unaprijed!

moguće je! trebaš nabaviti potvrdu o stanju duga po kreditu koji želiš zatvoriti ili djelomično otplatiti. bitno je samo da paziš koliko iznos kredita želiš preko stambene štedionice, jer ako će te za taj iznos kredita tražiti hipoteku, rijetke su stambene štedionice koje će prihvatiti da budu upisane hipotekom iza neke banke (prihvatit će uglavnom ako je upisana banka koja je u njihovoj grupaciji)
preporuka, provjeri u banci koliku naknadu će ti naplatiti da potpuno ili djelomično prijevremeno zatvaranje kredita (da ti ne bi bilo skuplje odobrenje novog kredita i zatvaranje starog nego da otplatiš stari kako je bilo i planirano)

Elektrodječak
09.01.2007., 00:33
Pozdrav,

Imam stednju u RBA stambenoj i nude mi međufinanciranje kao mogucnost brzeg dobivanja kredita. U stedionici mi ne zele dati otplatni plan unaprijed pa zapravo uopce ne znam sto mi nude. Po zakonu su ga duzni pokazati prije potpisivanja ugovora o kreditu, ali nakon kapare i sto drugih troskova tesko da cu rec da mi se ne svidja i odustat od svega.

Zato, da li netko zna kako izgleda otplatni plan (trenutno stanje duga kroz mjesece) u slucaju medjufinanciranja? :)

Lavica02
09.01.2007., 15:32
ne vidim u čemu je njihov problem da ti daju otplatni plan .... to bi u stvari ujedno bio i izračun EKS-a koji ti je banka dužna dati ....
lijepo ti do njih pa traži nekog od nadređenih, mislim da je i nekim člankom zakona propisano da su ti dužni to dati jer to je zapravo ukupni trošak koji ćeš imati po kreditu, nazovimo to predračunom

Elektrodječak
10.01.2007., 08:28
Ma taj list s EKS, anuitetom i jos nekim parametrima dobijes bez problema. Problem je sto ti ne zele dati uvid u tablicu u kojoj bi vidio kako mi se glavnica smanjuje kroz mjesece. Ta tablica se zove otplatni plan i daju ti je pri potpisivanju ugovora o kreditu.

Ja zelim vidjeti tocno stanje duga prema banci za svaki mjesec koji cu biti u kreditu, dakle da vidim kolko im jos dugujem nakon prve rate, koliko nakon druge i koliko nakon pola otplatnog roka.

Erste banka takav izracun ima na svom webu (http://www.erstebank.hr/gr_krediti.asp pod Kreditni kalkulator) ali on je primjenjiv samo na uobicajene kredite gdje nema medjufinanciranja.

Edgar
10.01.2007., 12:26
ja mislim da ti ga nedaju jer one službenice ti to ne znaju izračunati, i nemaju program za to. to međufinanciranje ti je kemija s smanjenjem glavnice, prijevremenom otplatom itd

ja sam u zabi dizao lombardni kredit na temelju stambene, htio opciju kta mjesečno, glavnica na kraju kad istektne stambena.

jel mi vjeruješ da to nikto nije tamo znao izračunati kolike su mi kta. tri dana im je trebalo za to. nemaju program, pa zovu ove direktno u stambeno, pa ni oni neznaju. jer kod ovoga moga, glavnica se ne smanjuje već je uvijek ista, a tebi tkta ovisi o broju dana u mjesecu, jedna ak ima 30 dana, druga za 31, treća za 28.

svi standardni kalkulatori kredita ti računaju anuitete, a toga kod mene nema. ja sam na temleju njih izračunao kolika mi je kta za anuitete i pomnožio s 2 i pogodio, izračunao prije njih. na 3000€ na 38mj mjesečna kta mi je nekih 15€, glavnica ostaje ista no možeš napraviti prijevremenu djelomičnu otpaltu duga bez 2% troška, pa em smanjiš kta em glavnicu i slijedeća je kta niža jer je glavnica niža

Elektrodječak
10.01.2007., 14:22
Svjestan sam ovog sto kazes, zaista nemaju softver koji bi to racunao, ali krajnje je nekorektno, neprofesionalno i neposteno sto ne mozes dobiti na uvid niti nekakve postojece izracune, cisto da covjek vidi princip konkretno jer iz njihovih objasnjenja je tesko shvatiti o cem je rijec.

Ono sto znam je da je iznos jednak svaki mjesec i da je po visini vrlo konkurentan obicnim stambenim kreditima, s tim da je kamata fiksna, da je isplatni tecaj srednji od HNB, ne zahtjevaju zivotno osiguranje niti jamce, dovoljna je samo hipoteka 1:1,2. Cak niti ne zahtjevaju obustavu na placu, moze se placati preko uplatnice.

Sve je to lijepo, ali ja i dalje nemam pojma kako su oni dosli do mjesecne rate i koja mi je dinamika smanjenja duga. Bit ce veselo ako za par godina budem u poziciji da zatvaram kredit a ono glavnica ni mrdnula....

Edgar
10.01.2007., 14:56
iskreno ni ja to međufinanciranje ne kužim

ovaj lombardni mi paše, plćam kta 100njak kuna, kad skupim nekaj na hrpu vratim im bez naknade, onda kta niža, pa opet skupim....pa imam 38mj....da vratim3k €

Elektrodječak
12.01.2007., 10:04
Pa sta nitko ne zna nista konkretno o ovome?

Lavica02
12.01.2007., 21:49
Pa sta nitko ne zna nista konkretno o ovome?

ne znam onda čemu sam pisala post .... banka ti ga je obvezna dati i to je to

Lavica02
12.01.2007., 21:50
ovaj lombardni mi paše, plćam kta 100njak kuna, kad skupim nekaj na hrpu vratim im bez naknade, onda kta niža, pa opet skupim....pa imam 38mj....da vratim3k €

lombardni su mi zakon :top:

Elektrodječak
23.01.2007., 15:05
U vezi otplatnog plana, ovakav divni odgovor dobijam od svih instanci RBA stambene štedionice:

otplatni plan je sastavni dio dokumentacije uz ugovore o kreditu te se kao takav sastavlja i daje klijentima po odobrenju istog.

Dovoljno da svatko tko ima nekog izbora zaobiđe ovakvu ustanovu ako ima ikakvog izbora. Wuestenrot ima istu politiku, da nema zabune, za druge štedionice ne znam. Banke daju otplatni plan za stambene kredite bez ikakvog problema.

Pitam se kako bi im se svidjela ideja da ja njima donesem dokaz o plaći isto tek nakon odobrenja kredita...

Zato, ako itko zna nekog tko ima sklopljen ugovor o međufinanciranju u stambenoj neka se raspita i prenese što detaljnije informacije o istom. Koliko god se trudio na internetu naći neke dodatne informacije jedino nalazim na isprazne novinske članke koji ponavljaju rečenice skovane u marketinskim odjelima stambenih štedionica.

Zvrksa
25.04.2007., 18:15
U vezi otplatnog plana, ovakav divni odgovor dobijam od svih instanci RBA stambene štedionice:

Dovoljno da svatko tko ima nekog izbora zaobiđe ovakvu ustanovu ako ima ikakvog izbora. Wuestenrot ima istu politiku, da nema zabune, za druge štedionice ne znam. Banke daju otplatni plan za stambene kredite bez ikakvog problema.

Pitam se kako bi im se svidjela ideja da ja njima donesem dokaz o plaći isto tek nakon odobrenja kredita...

Zato, ako itko zna nekog tko ima sklopljen ugovor o međufinanciranju u stambenoj neka se raspita i prenese što detaljnije informacije o istom. Koliko god se trudio na internetu naći neke dodatne informacije jedino nalazim na isprazne novinske članke koji ponavljaju rečenice skovane u marketinskim odjelima stambenih štedionica.

ak ti je još uvijek ovo aktualno pitanje, javi

vukovarac69
27.04.2007., 09:50
Pozdrav,

Imam stednju u RBA stambenoj i nude mi međufinanciranje kao mogucnost brzeg dobivanja kredita. U stedionici mi ne zele dati otplatni plan unaprijed pa zapravo uopce ne znam sto mi nude. Po zakonu su ga duzni pokazati prije potpisivanja ugovora o kreditu, ali nakon kapare i sto drugih troskova tesko da cu rec da mi se ne svidja i odustat od svega.

Zato, da li netko zna kako izgleda otplatni plan (trenutno stanje duga kroz mjesece) u slucaju medjufinanciranja? :)

ne mogu ti dati unaprijed nego tek kad papiri (zahtjev i svi ostali potrebni dokumenti) budu predani, sve ostalo je samo kalkulacija. dobiješ ga zajedno s ugovorom o kreditu kad ideš na solemizaciju ugovora...

btw. ja imam takav kredit i na otplatnom planu ti pišu samo iznosi anuiteta (koji su uvijek jednaki dakako), kako u razdoblju međufinanciranja, tako i u razdoblju otplate.

samo, nikako ti nebi to preporučio ukoliko nemaš 30 % ušteđeno od traženog kredita, za dodatne informacije, upitaj ih u štedionici...znati će o čemu pričaš...

nadam se da sam pomogao...

Zvrksa
30.04.2007., 13:51
[QUOTE=vukovarac69;8272940]

samo, nikako ti nebi to preporučio ukoliko nemaš 30 % ušteđeno od traženog kredita, za dodatne informacije, upitaj ih u štedionici...

otkud sad to?
ja sam baš tražila neke izračune i uspoređivala razliku kad ima nešto love na ugovoru i kad nemam - ovo drugo je ispalo isplativije

Bilobrkster
03.11.2007., 13:31
znam da je to kredit koje stambene štedionice nude onima koji nemogu cekat da im prodje potrebno vrijeme štednje, al jel može neki link ili detaljnije objašnjenje? jel se to isplati i pod kojim uvjetima i tako to? :top:

Zvrksa
03.11.2007., 19:22
ja sam ga uzela u wustenrotu
mislim da se isplati... jer kad sam ga uspoređivala s kreditima banaka, puno više mi je odgovarao

a mislim da te prvenstveno treba privući fiksna kamatna stopa tako da idućih 20 godina ne moraš razbijati glavu hoće li ti kamata narasti

na stranici od ove štedionice imaš sve o toj vrsti kredita
za druge ne znam

bilokoje
12.02.2009., 12:46
Tražim gdje bih postavila pitanje - ipak ću ovdje a vi me onda uputite gdje treba molim.
Ako ste čuli za Zabin kredit po stambenoj štedionici, odnosno kredit za međufinanciranje po stambenoj štedionici - kamata fiksna 5,99% prve dvije godine, 4,99% ostalih 15 (za kredit na 15 godina).
Pitanja su: da li na tržištu postoji bolji (s manjom fiksnom kamatom), i što ovdje može krenuti po zlu, ako pretpostavimo da će euro biti stabilan (:D)?
hvala

Lavica02
12.02.2009., 13:55
koliko je meni poznato to je kredit s vrlo povoljnom ktom ... samo treba vidjeti i ostale uvjete (učešće..)

bilokoje
12.02.2009., 19:54
Lavice hvala :)

Meni se kredit čini najbolji što može biti kad već moraš dizati kredit - međutim, stvarno ne znam, pa bih bila zahvalna za potvrdu mog mišljenja.

Učešće je 30%, što je jako puno, ali se ta lova nakon 2 godine prelijeva u kredit i smanjuje glavnicu. Konkretno, na kredit od 70000 E, učešće 21000 E, rata 3700 prve dvije godine, 2700 ostalih 13 godina (za rate me nemojte baš držati za riječ, tu su negdje).
Osim ovog imaš 1% trošak obrade kredita (s 30% popusta ako imaš njihovu lepezu) i još 1% su mi nešto spomeuli, zaboravila sam što.

sugarray
12.02.2009., 19:55
Mogao bi ako si nađeš kreditno sposobnog sudužnika i vrlo vjerojatno jamca.

sugarray
12.02.2009., 19:57

Ove ks se jako razlikuju od stambene štedionice do stambene štedionice. A kamate su itekako povolnije nego u bankama. I mislim da su to najpovoljniji krediti koji postoje trenutno na ovom tržištu.

sugarray
12.02.2009., 20:00
Tražim gdje bih postavila pitanje - ipak ću ovdje a vi me onda uputite gdje treba molim.
Ako ste čuli za Zabin kredit po stambenoj štedionici, odnosno kredit za međufinanciranje po stambenoj štedionici - kamata fiksna 5,99% prve dvije godine, 4,99% ostalih 15 (za kredit na 15 godina).
Pitanja su: da li na tržištu postoji bolji (s manjom fiksnom kamatom), i što ovdje može krenuti po zlu, ako pretpostavimo da će euro biti stabilan (:D)?
hvala

Postoji u Wustenrot stambenoj štedionici kredit koji ima nižu kamatnu stopu. U prvih pet godina međufinanciranja je 5,45% a nakon toga pada na 4,49% u tarifi K60.
Što se tiče učešća ono ti u Wustenrotu može odigrati odličnu rolu. 10% obaveznog depozita, a dodatnih 20% ti može zamijeniti jamca ili sudužnika.
Neznam kako je sa tim depozitima u Zabi

bilokoje
12.02.2009., 20:28
Hvala na informaciji :top:.
U Zabi kredit treba biti duplo manji od vrijednosti nekretnine da ti ne treba nikakav drugi instrument osiguranja osim hipoteke. Takav ja tražim pa se za drugo nisam ni raspitivala.
Znači, ako sam te dobro shvatila, uz 30% depozita tako je i u Wustenrotu a kamata manja.
Ali mi se ova razlika od 2 i 5 godina čini bitna - znači u Wustenrotu je 5 godina međufinanciranje i plaćam veću ratu? Ili i oni imaju ovu opciju na 2 g, jer su mi u Zabi ponudili i jedno i drugo, ali sam se raspitala samo za 2g jer je povoljnije

sugarray
12.02.2009., 21:22
Međufinanciranje je 5 godina, i nakon tog nema nikakvih promjena rata. Ona je već unaprijed izračunata. U tvom primjeru ti rata iznosi 582,50€ mjesečno na nekih cca 17-18 godina, i ta rata te prati od početka do kraja bez promjene.

bilokoje
12.02.2009., 22:15
Čekaj, to je nekih 4300 kn na 17, 18 g?
A u Zabi je 3700-2700 na 15 godina?
:confused:
Ili ne govorimo o istom iznosu? Ja o 70000 E

sugarray
13.02.2009., 10:17
Gle moguće je da je razlika tolika, neznam kako u ZABI raspolažu sa tim depozitima i jesu li oni obračunati u ratu kredita, ovdje u Wustenrotu nisu. Ova tvoja računica mi baš i nema nekakve logike. Malo sam uzeo u kalkulator ruke i zbrojio tvoje uplate po 3700kn (bez ovog smanjenja na 2700kn) u 15 godina i ispadne ti da ćeš vratiti cca 91000€. Što je premala kamata koju ćeš ti vratiti njima za 15 godina.
Opet je razlika ako ti govoriš o 70000€ ugovorene svote ili 70000€ love koja će ti biti isplaćena?

bilokoje
13.02.2009., 12:08
70000 će mi biti isplaćeno, ali 21000 je moj polog koji se nakon dvije godine prelijeva u kredit. Dakle, de facto će mi biti isplaćeno 49000. U tom slučaju moja matematika štima?

sugarray
13.02.2009., 16:06
E to je onda druga stvar, po toj računici bi tebi rata bila cca 410€. Kroz cijeli period.
Od štedionice do štedionice se razlikuju tarife i njihove klauzule. Btw. mislim da Wustenrot ima najkvalitetnije stambene kredite i uvjete. Pogledaj si na njihovoj stranici malo detalje koje su tu još pogodnosti.
Najbolje odi do njih nek ti naprave izračun i gotovo :) preko foruma ti je to tak tak.

brazilac 5
13.07.2009., 15:01
PITANJE : Uzeo sam međufinanciranje u sklopu stambenog kredita u Prvoj stambenoj štedionici i imam fiksnu ks 2 godine štednje 5,99% pa kad ta štednja prijeđe u redovni kredit, imam redovni kredit po fiksnoj ks 4,99% 16 godina.
E sad, o čemu se radi...
Sve ovo gore navedeno piše i u ugovoru (PSŠ i ja) a zadnjih par dana čitam da nas štedionice mogu zeznuti s time i kad stambena štednja bude prelazila u redovni kredit za cca. 1,5 godina dana da mi neće dati kredit po fiksnoj ks 4,99% već po fiksnoj ks tada važećoj na tržištu :flop::mad:
Meni to zvuči ako nemoguće i kao stvar za tužbu na sudu. Ima li tko saznanja o navedenom
:s

Kaly
13.07.2009., 17:02
ja ću malo u offtopic ..ali samo malo:) ...koliki si digao kredit i kolika ti je rata? ...pitam čisto radi reda veličine, čisto da vidim koliko je i da li je isplativo u odnosu na kredit u banci ...thnx

a vezano za ovo što si napisao ...pa da li ti išta piše u ugovoru po tom pitanju? ...ako u ugovoru striktno piše da će kamata biti 4,99% onda bi to moralo tako biti, ako negdje ispod sitnim slovima piše da je to podložno promjenama ovisno o ovome ili onome, onda mislim da ti sud neće previše pomoći

brazilac 5
13.07.2009., 18:24
ja ću malo u offtopic ..ali samo malo:) ...koliki si digao kredit i kolika ti je rata? ...pitam čisto radi reda veličine, čisto da vidim koliko je i da li je isplativo u odnosu na kredit u banci ...thnx

a vezano za ovo što si napisao ...pa da li ti išta piše u ugovoru po tom pitanju? ...ako u ugovoru striktno piše da će kamata biti 4,99% onda bi to moralo tako biti, ako negdje ispod sitnim slovima piše da je to podložno promjenama ovisno o ovome ili onome, onda mislim da ti sud neće previše pomoći

gle, takvih kredita službeno otprije par mjeseci gotovo više i nema.
18 godina 117 500 EUR, od toga 2 godine fiksno 5,99%, mjesečno 890 EUR rata pa 16 godina fiksno 4,99%, mjesečno oko 820 EUR. Depozit je bio 5%.
U usporedbi sa stambenim kreditom u banci ušteda oko 100 000 EUR :cerek:
Zvuči gotovo nevjerojatno ali je prst x oko baš tako :top:
U banci je bilo 28 godina s većom kamatom i skoro pa istim anuitetom jer je kamata promjenjiva :flop: dakle, 10 godina dužeg ropstva :rofl: Sada imaš depozite 30-40%, možda neka akcija 20-25% ali sve manje i manje, 10-12 godina kredit i sl., kamate kako gdje ali su oko 6-7%. Ima HPB nešto manje, navodno oko 3-4% ali zato deru na naknadama, depozitima i manje godina i sl. pa to nije tako povoljno kao prije. I kao što jedan forumaš zna reći a je**** je istina...lakše se spava kad je fiksna kamata :kava:

Jedino što me sad muči je to što sam načuo da zezaju za uvjete u ugovorima kad dođe do pretvorbe u redovni stambeni kredit. Meni u ugovoru jasno piše kao i u teretovnici vlasničkog lista stana :
2 godine međufinanciranje 5,99% fiksna
16 godina stambeni kredit 4,99% fiksna.

Druga stvar što (kao i većini) visi nad glavom je valutna klauzula ali to sam sam bio glup pa nisam uzeo i u kunama a bilo je i toga...eh, pameti di si bila tih dana :rolleyes:

sugarray
14.07.2009., 21:26
Ako imaš međufinanciranje i sklopljen je ugovor kao i za kredit, onda ti tu nema mijenjanja nakon pet godina. Jer je i međufinanciranje kredit u kojem se u prvih 5 godina plaća i rata kredita i stambene štednje.
Drugo bi bilo da imaš samo stambenu štednju, tu ti nitko nemože garantirati da ćeš za pet godina dobiti kredit po današnjim kamatnim stopama.
Možeš biti miran.

brazilac 5
16.07.2009., 20:09
Ako imaš međufinanciranje i sklopljen je ugovor kao i za kredit, onda ti tu nema mijenjanja nakon pet godina. Jer je i međufinanciranje kredit u kojem se u prvih 5 godina plaća i rata kredita i stambene štednje.
Drugo bi bilo da imaš samo stambenu štednju, tu ti nitko nemože garantirati da ćeš za pet godina dobiti kredit po današnjim kamatnim stopama.
Možeš biti miran.

:s Thnx, a i provjerio sam. Navedene kamate u ugovoru vrijede.
Ali, mi je rečeno da i za stambenu štednju nakon isteka štednje vrijede kamate na dan sklapanja ugovora o štednji jerbo ih navode u ugovoru o stambenoj štednji :ne zna:

dit
29.08.2009., 10:15
pozz! jel mi netko može pojasniti MF....stvar je ovakva,kupujem stan vrijednosti 70000€ treba 55000€ ostalo gotovina,imam stambenu štednju koju sam ugovorio iz razloga što sam mogao i trenutno imam tamo 3000€....što bi bilo najbolje...kredit preko stambene ili banke...max. rok do 20 god,rata koju sam u mogućnosti servisirati prema procjeni banke je oko 3500kn.

Lavica02
29.08.2009., 10:49
a kod koga imaš štednju?

dit
29.08.2009., 14:29
rsš

dit
30.08.2009., 18:55
i hoće li mi netko objasniti?

Lavica02
30.08.2009., 19:39
čemu žurba? vikend je ... :D

nisam baš doma kod međufinanciranja rba no ..

na njihovim stranicama postoji tablica (http://www2.raiffeisenstambena.hr/UserDocsImages/Tabela_MFC_20080128%20izm.pdf) modela kreditiranja ... što to znači=> znači da za kredit u iznosu npr. 10.000 eura trebaš imati na štednji min 1.ooo eura kod modela 1 ... zavisno od modela razlikuje se i kamata ...

stvar međufinanciranja je u tome što štednja do isteka ostaje i dalje važeća, a ti dobivaš kredit sada sa puno povoljnijom kamatom nego je trenutna kamata po klasičnim stambenim kreditima ... istekom štednje, sredstva se prebacuju u otplatu kredita (ili u nekim slučajevima možeš dobiti i na ruke) i tako smanjijeg glavnicu kredita ... s time da se radi o fiksnim kamatnim stopama ... što je u ovom trenutku :top:

ne znam kako računaju kreditnu sposobnost ...

no ukoliko ne uspiješ realizirati kompletan kredit preko štednje, pokušaj bar dio s obzirom da je kamata daleko povoljnija ...

to je dosta komplicirani proizvod banke i moj savjet je da odeš do RBA

dit
31.08.2009., 07:33
sory znam da je vikend....al eto ja u srijedu ide potpisati kupoprodajni..u biti 90% da ću uzeti kredit kod erste al ako postoji mogućnost preko stambene uz povoljnije uvjete zašto ne.....a reci i u kojoj štedionici ti znaš i što dobiva prijenosom uloga u drugu SŠ?

stavros
07.12.2009., 10:32
što je s ovim kreditom u HPB-u za međufinanciranje. u čemu je kvaka 3% fiksna kamata je predobro da bi bilo istinito.

stavros
07.12.2009., 17:03
hvala. isprika na postavljenom pitanju na krivom mjestu, ali ni nakon čitanja te tri stane nije mi puno jasnije, al kad ti kažeš da treba puno keša to je da dižeš kredit od 100, a treba ti onaj od 70 pa ti kamate na tih 30 pojedu te male kamate. uglavnom kako sam i mislio nema tako male kamate.

bilokoje
07.12.2009., 17:12
Ne, nisam to mislila. Sad se ne sjećam više točno, ali trebaš određeni postotak keša uložiti da dobiješ kredit. Ako te zanima pitaj dalje tamo.

Smileman
07.12.2009., 18:51
HPB stambena štednja trenutno ima akciju, 0% naknada za one koji do 28.12. uplate 5000 kn

Ova mogućnost postoji i u Wuestenrotu. Mislim da će i ostale štedionice poticati otvaranje štednje sada kada je mjesec dana do uzimanja DPS-a.

MalyMedo
08.12.2009., 14:33
@Stavros (da ne pišem na krivoj temi)

Uglavnom, ja trenutno čekam odobrenje kredita za međufinanciranje u HPB stambenoj. Pa evo da opišem proceduru kod njih.

Kredit se diže na (max) 14 godina. Od toga prve dvije godine traje međufinanciranje, s kamatom od 5,99%, a idućih 12 godina se to pretvara u kredit putem stambene štednje s kamatom 3%. Rata je prve dvije godine veća jer se plaća za puni iznos kredita, dok se nakon dvije godine poprilično smanjuje(~40%) jer se polog koristi za djelomičnu otplatu kredita.

Za dizanje kredita treba imati polog, kreditno sposobnog jamca, hipoteku 1:1.10 i naravno plaću. Kod provjere visine primanja gleda se iznos rate za kredit po 5,99%, ali s umanjenom glavnicom za iznos pologa. Tako da iako je iznos rate prve dvije godine recimo 4000kn, oni kod provjere primanja ratu uzimajukao 2800kn (brojevi su izmišljeni čisto radi primjera).

Iznos pologa mora biti 29 ili 30% (nisam točno siguran) ukupnog traženog iznosa, ali u trenutku djelomične otplate, znači nakon dvije godine. Taj se polog u biti uplaćuje na račun stambene štednje i tamo stoji prve dvije godinete te skuplja kamatu (2%) i državne poticaje, tako da početni polog može biti i manji od 30%. Polog se može raspodjeliti i na više ugovora o stambenoj štednji na osobe u bližoj familiji, čime se postiže veći prinos državnih poticaja.

Slobodno pitajte ako treba štogod pojasniti.

stavros
08.12.2009., 16:33
1. koliki je maximalni kredit koji se može dignuti i ovisi li on o broju punomoći (članovima obitelji koji koriste DPS)
2. da li znači da dižeš kredit od 100, a dobijaš effektivno od 70
3. kad se taj kredit može uzeti, nakon koliko godina stambene štednje.

MalyMedo
09.12.2009., 11:21
1. Maksimalni kredit ovisi (koliko znam) o tvojoj mogućnosti uplate pologa. Za kredit ti treba nekih 27% pologa (u mom slučaju). Znači ako imaš svojih 27000€ možeš dignuti 100000€ kredita. O broju potpisanih ugovora o štednji (koji se nakon dvije godine spajaju u jedan i koriste za djelomičnu otplatu) ovisi samo koliko moraš na početku uložiti. Možeš sve staviti na samo jedan ugovor, ali tada ćeš u 2 godine dobiti ukupno 200€ poticaja, pa ćeš morati imati veći polog.

Da još malko pojasnim. Ako dižeš 100, nakon dvije godine na računu štednje moraš imati 30.

Vjerojatno postoji i neki maksimalni iznos ali sumnjam da se mi obični ljudi trebamo zamariti s time. :mig:

2. U principu ako tražiš 100, kredit ti iznosi 100 a ti stavljaš svojih 30 na račun štednje. Nakon dvije godine tih 30 se koristi za otplatu kredita pa ti tada kredit iznosi 70, umanjen za dvije godine uplaćenih rata. U tom se trenutku smanjuje i rata kredita.

Da si pojednostaviš, ako znaš koliko ti love treba za stan/kuću, onda za hpb kredit trebaš imati 30% svojih sredstava.

3. Kredit za međufinanciranje možeš uzeti odmah. Međufinanciranje i služi upravo za ljude koji još nisu dovoljno dugo štedjeli.

Po zakonu, da bi ti stambena štedionica dala kredit, moraš kod njih štedjeti minimalno dvije godine. Upravo zato prve dvije godine imaš kredit za međufinanciranje po svojoj kamatnoj stopi. Koliko sam ja skužio iz njihovih objašnjenja, nakon te dvije godine oni u biti odobravaju potpuno novi kredit temeljen na stambenoj štednji i njime se zatvara kredit za međufinanciranje, a ti nastavljaš s otplatom novog kredita po novim uvjetima.

Nadam se da sam ti uspio objasniti što te zanima. Ako si u Zg odi do njihove poslovnice (Praška 5) i razgovaraj s njima, i neka ti naprave ogledni izračun za kredit.

Nema nikakvih skrivenih caka. Trebaš imati jamca i hipoteku. Uzmi u obzir da se plaća naknada na kredit - 3% (ali ne plaćaš ulaznu naknadu za štednju), i troškovi procjene nekretnine za hipoteku (mene je ispalo 1500HRK).

stavros
09.12.2009., 11:56
Da još malko pojasnim. Ako dižeš 100, nakon dvije godine na računu štednje moraš imati 30.

valjda ih treba imati odma kad dižeš, a ne za dvi godine.

ok mislim da sam skužio otplaćuješ prvih dvije godine 100 kredita, a nakon toga 70. zato je i nešto manja kamata jer vraćaš kredit i za svojih 30 te prve dvije godine, al vrlo vjerovatno da se isplati sve kad se uzme u obzir. jedino da te ne oderu sve te naknade uzimanja kredita, reprogram i sl.

MalyMedo
09.12.2009., 12:06
Da, trebaš lovu imati odmah za polog, ali u takvom iznosu da nakon dvije godine, uvećana za kamate i DPS iznosi 30%.

Nema naknadno nikakvih troškova. Zatvaranje prvog i otvaranje drugog kredita se radi valjda nekom automatikom. U svakom slučaju, najbolje je zatražiti izračun kredita pa vidiš na kraju koliko te sve to u konačnici košta.

stavros
09.12.2009., 12:54
medo hvala.

tzuio
21.12.2009., 07:47
Pozdrav,

Zanima me da li se isplati otvarati stambenu štednju u mojoj situaciji.
Htio bih uzeti st. kredit u idućih godinu-dvije... Imam oko 30K kn ušteđeno i mogao bih odvajati oko 3K kn mjesečno...

Stambenu bih htio uglavnom zbog fiksne kamate. Ako uzmem štednju na 5 god., kakav kredit mogu dobiti ako ga želim realizirati nakon 1-2 godine?

Kredit bi bio oko 65K eura...

Metallic Crnac
01.04.2010., 23:31
Vezano za HPB stambenu.

Recimo da imam ovaj tren potrebnih 30% sredstava i želim u međufinanciranje.
Radi lakšeg računanja neka bude 30 000€ ušteđevina + 70 000 kredit = 100 000€ ugovorena svota.

Naplaćuje li se kamata 5.99% na cijeli iznos (100 000€) ili na iznos koji realno dobivam od štedionice (70 000€) ?

Također me zanima i naknada za obradu kredita, naplaćuje li se 1.5% na cijeli iznos (100 000€) ili na iznos koji dobivam od štedionice (70 000€) ?

Možda se čini glupo pitanje, ali vjerovali ili ne, u Wustenrot stambenoj kamatu obračunavaju na cijeli ugovoreni iznos, dakle na 100 000 iako je od toga 30 000 moje.

Anasib
02.04.2010., 06:19
tako ti obračunavaju sve stambene štedionice, znači na cijeli iznos. tvoj depozit služi radi stjecanja uvjeta na redovan kredit, u koji ako imaš 30% depozita prelaziš nakon 2 godine (na svoj novac dobivaš kamatu i državne poticaje). Nakon 2 godine, tvoj depozit (uvećan za kamatu i dps) se uplačuje u glavnicu kredita, i onda ti je kredit manji :mig:
naknada se isto tako naplačuje na puni iznos, jer u pravilu oni tebi prvih 2 godine daju 100.000 eur kredita (tvoja sredstva su tamo samo da bi nakon 2 godine stekao zakonsko pravo na odobrenje redovnog kredita) :mig:

Metallic Crnac
02.04.2010., 13:06
Ovo je bilo brzo!

Hvala puno!

dishpet
07.06.2010., 11:41
tako ti obračunavaju sve stambene štedionice, znači na cijeli iznos. tvoj depozit služi radi stjecanja uvjeta na redovan kredit, u koji ako imaš 30% depozita prelaziš nakon 2 godine (na svoj novac dobivaš kamatu i državne poticaje). Nakon 2 godine, tvoj depozit (uvećan za kamatu i dps) se uplačuje u glavnicu kredita, i onda ti je kredit manji :mig:
naknada se isto tako naplačuje na puni iznos, jer u pravilu oni tebi prvih 2 godine daju 100.000 eur kredita (tvoja sredstva su tamo samo da bi nakon 2 godine stekao zakonsko pravo na odobrenje redovnog kredita) :mig:

pitanje:
za što se umanjuje iznos kredita nakon 2 godine?
jasno mi je ovo za 30% učešća + dps + kamate na štednju.
ali umanjuje li se i za iznos uplaćivan tijekom 2 godine na kredit po ovoj kamati 5,99?
kako izračunati kolika će biti glavnica nakon 2 godine?

NEMOGUĆA
25.06.2010., 16:19
Da li sve štedionice daju ovakvu vrstu kredita ( za refinanciranje postojećeg ) i koja ima najduži rok otplate?
Hvala!

brazilac 5
17.11.2010., 20:04
Da li netko zna u kojoj stambenoj štedionici se može podignuti kredit za međufinanciranje za obnovu stana kao... ali zapravo za, npr. neka ulaganja sa strane :rofl: dakle, bit je da dobijem OK fiksnu ks kao za obnovu stana a iskoristim lovicu za nešto deseto :cerek:
Tj. da bi dobio kredit za međufinanciranje, štedionice traže u početku neki formalni izračun od mene ali poslije za isplatu kredita traže račune od npr. neke parketarske firme. E sad, da li ima neka koja isplaćuje kredit za međufinanciranje bez da traži račune?

Radi se o tome da bih htio "nekako" do lovice za neka ulaganja sa strane a međufinanciranje nudi OK fiksnu ks pa me zanima kako to napraviti?

Ili... jel mogu ja reći štedionici - povisite si hipoteku na stan još za tipa 20k EUR i recite mi koji je moj anuitet za vraćati vam i bok :ne zna:

Anasib
18.11.2010., 03:36
u niti jednoj :mig:
sve stambene štedionice traže namjensku pravdanost sredstava, osim naravno onog dijela štednje i dps-a kod ugovora koji traju duže od 5 godina.

brazilac 5
18.11.2010., 13:33
sve stambene štedionice traže namjensku pravdanost sredstava, osim naravno onog dijela štednje i dps-a kod ugovora koji traju duže od 5 godina.

pa namjenski zar nije i ovo...kažem, povisite si hipoteku na stan još za tipa 20k EUR i recite mi koji je moj anuitet za vraćati vam i bok

Marlea
18.11.2010., 22:18
Međufinanciranje je oblik stambenog kreditiranja. Znači sredstva se troše namjenski u stan/kuću u smislu kupnje/adaptacije/dogradnje/dovršenja/opremanja. Ulaganje sa strane nije oblik stambene namjene :mig:

Dragonfly
29.12.2010., 12:29

Evo ja bila u banci i mislim uređivati kat i mijenjati krovište i ponudili su mi kredit za adaptaciju s međufinanciranjem jer imam gotovine za polog 20% sume kredita.

Međutim problem je taj što oni lovu isporučuju mom izvođaču radova na temelju predračuna, a ja sad baš nisam ok s tom idejom jer što ako (a znam da bude to tako jer već imam iskustva) na kraju svi radovi neće koštati 120 000 kn, nego 150 000 kn? :ne zna:

Jer uvijek se tijekom izvođenja dogodi da nešto uleti što bi bilo dobro još napraviti. I to na kraju zna uvećati troškove i za 20 000 do 30 000 kn.

E sad, kako to riješiti? Da li mogu dogovoriti s izvođačima da mi uvećaju predračun za nekih 20 000 kn zlu ne trebalo i nakon toga vrate taj novac ako se ne iskoristi? :ne zna:
Pitala sam i ženu u banci istu stvar i ona je rekla da ne zna da neka ih pitam.
Mislim, ako ona ne zna :rolleyes:

Ima netko neki savjet ili neki drugi prijedlog za neku drugu vrstu kredita?

Ovo mi se činila najpovoljnija opcija jer je fiksna kamata od 5,8 % s obzirom na polog i otvaranje stambene štednje na dvije godine za međufinanciranje. :ne zna:

Marlea
29.12.2010., 13:50
A kako bi žena u banci znala da li je to izvođaču OK i da li će ti on vratiti novce.
Kredit mora biti pokriven troškovnikom/računima/predračunima. Kredit se odobiri u nekom iznosu i gotovo. Isplate ide po predračunima/računima. Da li izvođaču Ok da ti vrati neki iznos => to moraš s njim vidjeti.

webrydor
01.03.2011., 21:15
Imam ugovor o stambenoj stednji s prema kojem mogu dobiti stambeni kredit s fiksnom kamatnom stopom od 4,75% nakon 5 godina stednje ili medjufinaciranjem nakon 2 godine stednje. E sada, imam jos godinu dana stednje i zelim kredit za medjufinanciranje s kamatnom stopom od 5,99%. U stambenoj stedionici su mi potvrdili da nakon isteka perioda od 5 godina stambene stednje, kredit za medjufinanciranje se pretvara u redovni kredit s kamatom 4,75%. Medjutim u ugovoru o kreditu koji sam dobio se nigdje ne spominje tih 4,75 samo kamatna stopa od 5,99.

Da li netko ima sklopljen ugovor o kreditu za medjufinanciranje i da li se govori o kamati u periodu medjufinanciranja i kamatnoj stopi nakon pretvorbe u redovni kredit?

Kissing spine
02.03.2011., 07:20
Nemam odgovor nego pitanje : Koji je status 20% depozita kredita za međufin.kod Wuestenrota do isteka otplate, da li se tretira kao stamb.štednja?, tj. da li na to dobivam poticaji kamate?
Da li je zaista istina, rekli su i piše, da mogu otplaćivat veće iznose i otplatiti sve skupa ranije a da će oni srazmjerno tome snižavati kamatu na ostatak kredita?? nekako lijepo zvuči, ili se oni naplate iz drugih silnih naknada.

SuperDario
02.03.2011., 17:47
Da li netko ima sklopljen ugovor o kreditu za medjufinanciranje i da li se govori o kamati u periodu medjufinanciranja i kamatnoj stopi nakon pretvorbe u redovni kredit?

Kamatna stopa u međufinanciranju ti je u principu uvijek viša nego u regularnom kreditu u kojeg uđeš nakon što ti istekne međufinanciranje.

SuperDario
02.03.2011., 17:56
Nemam odgovor nego pitanje : Koji je status 20% depozita kredita za međufin.kod Wuestenrota do isteka otplate, da li se tretira kao stamb.štednja?, tj. da li na to dobivam poticaji kamate?
Da li je zaista istina, rekli su i piše, da mogu otplaćivat veće iznose i otplatiti sve skupa ranije a da će oni srazmjerno tome snižavati kamatu na ostatak kredita?? nekako lijepo zvuči, ili se oni naplate iz drugih silnih naknada.

Nakon što ti odobre kredit, a prije isplate, ti ćeš tih 20% uplatiti na jedan ili više ugovora o stambenoj štednji, ovisno s koliko ugovora ideš u kredit. I da, tokom međufinanciranja na tu štednju će ti se obračunavati DPS.

Kamate ti se obračunavaju kvartalno na preostali iznos duga. Ti mjesečno moraš uplaćivati minimalno iznos rate (koja je uvijek fiksna), ali možeš uplatiti i više. Time si smanjuješ ukupne kamate i period otplate.

danijel983
09.03.2014., 11:01
Pozdrav! Imam ugovor u Wustenrotu, imali smo prije, pa je isteko, uzeli smo novce i otvorili nove. E sad, od toga je prošlo nekih godinu dana. Jel mogu ja uzimati taj kredit za međufinanciranje prije isteka tog ugovora? I dal mogu ja uzeti kredit u nekoj drugoj stambenoj štedionici mada do sad nisam tamo štedio? Uzeo bi kredit od 15000e i uplatio bi 20% učešća. I zanima me to učešće. Uzeo bi kredit na 5 godina. Jel ja to učešće na kraju dobivam nazad? Ili s time baš moram skratiti vrijeme isplate kredita?

I još jedno pitanje: koristio bih kredit za uređenje stana u obiteljskoj kući. Na koji način oni isplaćuju novce? Ja donesem predračun? Ili račun? Nije mi jasno ako trebam donijeti račun, jer da imam novaca da kupim, nebi ni trebao kredit.