PDA

View Full Version : Refluks, vezikoureteralni (VUR)

Dorotea
06.11.2006., 13:52
Dobar dan.Najprije da se predstavim. Kako sam tek odnedavno počela raditi i dočepala se kompa, danas sam prvi put naletila na ovaj forum. Zovem se Dorotea i iz Rijeke sam. Imam curicu od 15.mjeseci.
Od kada se rodila, nikada nije bila blesna, tek sa 11.mjeseci temperatura je dosegla 40,5 i tako danima, nikako ju spustit. Imamo na svu srecu fenomenalnog pedijatra koji nas je uputio na Kantridu, vadit krv i urin... imala je infekciju, ali sto je gore dijagnosticirali su joj reflux II.stupnja i od tada je već 4.mjeseca na antibioticima, planirano godinu dana.
Znam da to sto moje dijete ima, nije ni priblizno nekim problemima sto imaju neki od roditelja, ali ne volim da mi je dijete svaki dan na ljekovima.
Zanima me do kada će to trajati, na koji nacin ce oni opet utvrditi da mi je dijete zdravo? Koliko ce ju puta zraciti????? to mi najteze pada od svega...Ako ima koji roditelj sa tim problemom da mi napise par rijeci....
Hvala unaprijed i pozdravljam sve forumase :)

Tija
06.11.2006., 15:20
Ne znam niš o tom problemu al sam htjela ostavit jedan :grli:
:)

Illana
06.11.2006., 15:21
S njena nepuna dva mjeseca i nama se dogodilo isto. Curica je bila mjesecima na antibioticima i ja sam, kao i ti, bila ni na nebu ni za zemlji. Nisam znala jeli to dijete zdravo, jeli bolesno, hoće li se to povući ili neće, ... s 14 mjeseci dobila je još jednu urinarnu i tom prilikom su joj opet napravili test (taj isti, ima neki naziv samo se sad ne mogu sjetiti) koji je pokazao da refluksa više nema.

Ona ga je, srećom, "prerasla", prošlo je samo od sebe, koliko se sjećam, baš za taj drugog stupnja kažu da se često zna sam povući. No ne kod svakoga, a kako to dalje izgleda - ne znam.
Ni meni se nije sviđalo što je antibiotiku svaki dan, ali čini se da za sad ne može drugačije.

Držim fige da sve bude ok. :kiss:

qwerta
06.11.2006., 22:30
Mojoj je curici dijagnosticiran prije 2 mj. Ona ima prvog stupnja na lijevoj strani bubrega. Za sada smo samo na terapiji antibijoticima jer naš nefrolog kaže da je to najblaži oblik. Terapija također traje 4 mj. (jedan mj. prvi sirup, jedan mj. drugi pa ponovno). Vadimo mokraću 1 put mj. i krv svako 2 mj. pa na kontrolu kod nefrologa.
Tada će nam reći dali treba poduzimati daljnje korake ,za koje nemam pojma uopće što su, ili antibijotici djeluju.
Ja se nadam da će sve biti :top:
Kada smo je vodili na rengen na snimanje kanala to je bilo najtraumatičnije iskustvo od svega. Našla se neka slabovidna sestra koja ju je bockala 15 min. i nije uspjela umetnuti cjevčicu. Tada je mrtva-hladna rekla doktoru doslovno od rječi do rječi:" Doktore, upalite svjetlo, činimi se da ovdje imamo neku urođenu anolmaliju". Neću niti govoriti kako sam se tada osjećala. Na sreću, ispostavilo se da je samo smotana da ne koristim neke ružnije epitete!!!
Nažalost, njoj djeluje na organizam. Ima 14 mj. a već je 2 puta imala upalu mokraćnih kanala i klice u mokraći među kojima i E.Colli :flop: koja može biti jako opasna i teško se uništava. Mi smo na svu sreću uspjeli. Nije se pokazala u mokraći 4 mj. i nadamo se da ni neće više nikada

Tiger Lilly
07.11.2006., 00:03
Moj sinčić je s 5 tjedana dobio jaki urinarni infekt, zapravo sepsu jer je e.coli već bila u krvi. Ponovilo se desetak dana po izlasku iz bolnice, pa je ponovno hospitaliziran. Nakon toga je godinu dana pio sinersul sirup, mislim da je bio 1 ml dnevno (ne sjećam se više), s kontrolama krvi i urina svaki mjesec.
U početku su doktori sumnjali na refluks, ali se ispostavilo da je u pitanju nekakva anatomska anomalija mjehura. Tada sam čitala sve do čega sam došla, a da je vezano uz urinarne infekte, pa tako i o refluksu.
Refluks ima nekoliko stupnjeva - neki prolaze sami od sebe, neki se liječe operativno. Znam da možda zvučim hladno (iako me hvata užas kad se sjetim vremena dok smo proživljavali ove infekte, suzama sam oprala put od kuće do bolnice i natrag), ali sve će biti u redu jer se svi liječe, a važno je da je dijete pod redovitom kontrolom. Što se tiče antibiotika - radi se o vrlo maloj količini za profilaksu, naravno da nije idealno, ali bolje i to nego infekcija. Kad su mog malca skinuli s antibiotika, davala sam mu kapi s ekstraktom brusnice koje mogu uzimati i mala djeca (mislim da se zovu cranactiv, kupuju se u biljnoj apoteci) jer brusnica uspješno djeluje na e. coli.
Nadam se da sam ti barem malčice pomogla.
Sretno!!!

Dorotea
07.11.2006., 07:33
puno hvala svima na dobrodoslici i na iskustvima...
meni je malena imala bakteriju ali samo 7 dana, i to prije 4 mjeseca od tada hvala bogu nista...
svaka 2 tjedna joj nosim urin na pretrage, krrv svakih 3 mj. ono čega je mene u biti strah je slijedece... sada moramo ici ponovno na pretrage kod nefrologa...kakav pregled? opet mikcija?? osim sto mi mala svaku noc dobiva 2,5 ml dva razlicita antibiotika, koliko puta ju moram zraciti ada bi mi rekli da bolesti vise nema???? pedijatar nam je rekao da malena mora biti godinu dana na ljekovima, godinu dana bez uz redovite kontrole... cula sam da u zagrebu postoji nekakva kamera za pregled dinamike bubrega i mjehura?????? dali zna neko nesto o tome... cula sam o toj klinici Helena, ali ako mogu nebi bilo zgorega da to rijesimo u Domu zdravlja..
meni je malena jako vesela po karakteru, rijetko kada place od prvog dana... obozava djecu i jako je neustrasiva, crvenih obrazica...nikada za milijun godina nebi rekla da to dijete svaki dan dobila lijek. nevjerojatno je kako se dijete na sve navikne, i na doktore i preglede i na uzimanje lijekova... neki put ja znam zaboraviti pa me ona podsjeti... to ne mozes vjerovat..a samo joj je 15 mjeseci.. :-)
jos jednom hvala svima..

Illana
07.11.2006., 11:38
kontrola kod nefrologa ne znači mikciju, samo kontrolu. pitaj ga slobodno sve što te zanima.

Galileo
07.11.2006., 11:45
Evo ti jedan link, nadam se da će koristiti...

http://www.poliklinika-helena.hr/hrv/aktualne_teme/vezikoureteralni_reflux.asp

Modesti
07.11.2006., 12:49
Dorotea ne znam ti ništa novo reći, ali znam kako mi je bilo kad mi je stariji bio u bolnici. Pa šaljem samo jedan veliki :grli:

Dorotea
07.11.2006., 12:57
kontrola kod nefrologa ne znači mikciju, samo kontrolu. pitaj ga slobodno sve što te zanima.

pazi nije uopce stvar u tome da ja ne znam sto treba. svaka nova mikcija je zagarantirana bakterija.... a da ne govorim zracenje...
zacarani krug... ja vodim dijete na mikciju da se vidi dali jos uvijek ima reflux, dijete cisto bez bakterija i nakon pregleda mi se borimo opet sa bakterijama, je to normalno???!!!

Dorotea
07.11.2006., 13:00
mrzim ovu situaciju ali jos vise mrzim nacin i tretman koji mi ima dijete...
da ne govorim da mi je dijete od 11 mj. 7 dana dolazilo na antibiotike intravenozno + infuzija... svaki dan od 07,00-19,00 u bolnici na drvenim klupama... nisam je zeljela pustiti u bolnici jer je kurila na 40,5.
da ne govorim da mi je dosada mirno dijete pocelo plakati histericno u snu i neda mi da ju smirim...
pedijatar je rekao da ce te epizode trajati jer je prosla odredjenu traumu kod pregleda.... fuj! odvratno!

Dorotea
07.11.2006., 13:00
jos jednom se zahvaljujem na iformacijama...

Illana
07.11.2006., 13:37
pazi nije uopce stvar u tome da ja ne znam sto treba. svaka nova mikcija je zagarantirana bakterija.... a da ne govorim zracenje...
zacarani krug... ja vodim dijete na mikciju da se vidi dali jos uvijek ima reflux, dijete cisto bez bakterija i nakon pregleda mi se borimo opet sa bakterijama, je to normalno???!!!

Mi smo prvu slijedeću mikciju radili tek nakon cca godinu dana. To nije pretraga koju ćeš raditi svaki čas. Ne znam od kud ti to da ćete nakon 4 mjeseca opet na mikciju.

Koliko se sjećam, ako je urin u redu, postoji mogućnost da se dijete nakon nekog vremena skine s antibiotika s tim da se i dalje redovito radi kontrola urina.

Znam da si prestrašena, ali sve ovo što te muči reci liječniku. Zato, ponavljam, razgovaraj s nefrologom i neka ti sve detaljno objasni, kakve su mogućnosti, kad se točno šta i kako radi.

Meni su doslovno čak i crtali, dok nisam sve pohvatala. :)

Dorotea
07.11.2006., 14:05
Meni su doslovno čak i crtali, dok nisam sve pohvatala. :)

... i nama su crtali, pedijatar od male... ne znam kakva je situacija u bolnici gdje vec idete kod pedijatra, ali moram priznat da Kantrida.... ne kazem da je lose, ali slabo daju informacije, a i u onom trenutku kada se nadjem kod njih kao da su mi usta puna vode pa ne mogu pricat... a u djepu papiric sa pitanjima...
dobro, sada mi je lakse kada vidim da joj nece odmah raditi mikciju...
zvala sam ovu kliniku Helena, pa oni kazu da mikciju sve vise iskljucuju kao pregled radi zracenja...

HVALA

alexxx
07.11.2006., 16:45
daj doktoru papirić.
:grli:

qwerta
07.11.2006., 22:06
... i nama su crtali, pedijatar od male... ne znam kakva je situacija u bolnici gdje vec idete kod pedijatra, ali moram priznat da Kantrida.... ne kazem da je lose, ali slabo daju informacije,

HVALA

Čast iznimkama za početak(malo ih je ali ih ima).
Kada u Splitu dođeš u bolnicu daš doktoru sve nalaze koji su napravljeni od prošle kontrole do tada. On ih gleda i klima glavom. Tada napiše svoj nalaz i mišljenje bez da ti rječi reče. Tek onda na kraju pita jeli vam sve jasno, pa ako je od volje malo pojasni.
Ja redovito iz bolnice trčim kod pedijatrice da mi pročita nalaz i pojasni pojmove pa kada dođem doma sjedam za komp. i tražim imformacije.

Konkrentan primjer: kada je prvi put posumnjano na refluks neuropedijatrica nam je rekla da upišemo malu u nefrologa i isprašila nas vani jer joj je stiska s vremenom.Mora natrag na odjel. Ja sam upisala odmah malu u NEFROLOGA zbog sumnje na REFLUKS ne znajući što je ni jedno ni drugo dok nisam došla doma
Hvala Bogu na internetu!!!

Tiger Lilly
08.11.2006., 08:48

Potpisujem! I na Šalati su škrti s riječima.

Dorotea, što se tiče trauma, moj mali se jako dugo bojao doktora (mislim da nije toliko istraumatiziran prvim boravkom u bolnici, koliko svim silinim kontrolama), čak je reagirao na nepoznate ambulante (poslije smo imali nekih drugih zdravstvenih problema, nevezano uz urinarne), na parking od naše ambulante... živi užas, dijete koje je inače mirno, društveno i dobroćudno pretvaralo se u malog divljaka. Znam da te to sad ne tješi puno jer je teško gledati preplašeno dijete, ali to će proći s vremenom, kako bude veća i više razumjela, a i kontrole će, nadam se, biti rjeđe.

Dorotea
08.11.2006., 09:04
Potpisujem! I na Šalati su škrti s riječima.

Dorotea, što se tiče trauma, moj mali se jako dugo bojao doktora (mislim da nije toliko istraumatiziran prvim boravkom u bolnici, koliko svim silinim kontrolama), čak je reagirao na nepoznate ambulante (poslije smo imali nekih drugih zdravstvenih problema, nevezano uz urinarne), na parking od naše ambulante... živi užas, dijete koje je inače mirno, društveno i dobroćudno pretvaralo se u malog divljaka. Znam da te to sad ne tješi puno jer je teško gledati preplašeno dijete, ali to će proći s vremenom, kako bude veća i više razumjela, a i kontrole će, nadam se, biti rjeđe.

tesko mi je kad pomislim sto se sve mota po toj slatkoj glavici.. ma, ona je dobra ko kruh, nikada ne place kod doktora, i kada su joj radili mikciju, doktorica nije mogla vjerovat jer se ova smijala jer obozava raditi smijesne face a ja sam ju nasmijavala...
kada je bila na infuziji uopce nije bilo potrebno da se rukica veze, ali dodje nadrkana sestra pa ju 3 puta bode nemoze naci zilu, a njoj zile doslovno vire.... i tako... pa ti dodje tesko...
jedino ima te epizode nocu, s vremenom sam skuzila da u tim trenucima ne zeli da ju se dira, samo joj pjevam i onda se pomalo umiri...
ma sunce mamino...

Dorotea
08.11.2006., 09:05
daj doktoru papirić.
:grli:

e pa ovo nije los savjet... :)

Dorotea
08.11.2006., 09:09
Čast iznimkama za početak(malo ih je ali ih ima).

Konkrentan primjer: kada je prvi put posumnjano na refluks neuropedijatrica nam je rekla da upišemo malu u nefrologa i isprašila nas vani jer joj je stiska s vremenom.Mora natrag na odjel. Ja sam upisala odmah malu u NEFROLOGA zbog sumnje na REFLUKS ne znajući što je ni jedno ni drugo dok nisam došla doma

a i to.. ja nikada u zivotu nisam cula za refluks????? a jos manje da u medicini postoji grana Nefrologija??? mozda sam nepismena, ali nismo to nikada imali u obitelji niti trebali pa eto...
dok sam shvatila sto je tocno mom djetetu trebalo je malo vremena... najvise su mi pomogle ovako, majke i ocevi sa iskustvima... uvijek netko nesto zna, a ne mozes vjerovati koliko djece ima refluks....
evo mi sada cekamo za pregled 2 mjeseca :) samo sto se nama ne zuri i bolje je da sto kasnije bude...

JOS JEDNOM HVALA SVIMA, ovaj forum je stvarno super...

Princeza protuha
08.11.2006., 11:47
Nisam citala sve, ali htjela sam ti pomoci. Imam 28 godina i cijeli zivot zivim s refluksom.
Ja sam cijeli zivot pila ljekove zbog toga. Kada se sanira infekcija meni su davali ljekove samo navecer kada sam spavala, tj. bila u lezecem polazaju. 20 godina sam pila 1 lijek navcer. Lijek se zove levanti i tada ga je proizvodila Krka ili Lek, ne znam tocno, danas se vise ne proizvodi ali mozda postoji nesto slicno. To nije antibiotike nego samo pomoc da se urin ne vraca u bubrege kada sam u lezecem polozaju.
Danas se stvar smirila ali cesto kontroliram urin i danas ga vise ne pijem.
Pozdrav

qwerta
08.11.2006., 20:03
a i to.. ja nikada u zivotu nisam cula za refluks????? a jos manje da u medicini postoji grana Nefrologija???

evo mi sada cekamo za pregled 2 mjeseca :) samo sto se nama ne zuri i bolje je da sto kasnije bude...

JOS JEDNOM HVALA SVIMA, ovaj forum je stvarno super...

Nismo mi nepismeni, daleko od toga,već ljudi koji su plaćeni da nam to razjasne ne obavljaju svoj posao kako bi trebalo. Ipak se mi snađemo. Nama je kontrola krajem prvog mj. Nadam se da će i vaša i naša biti :top: . Ja i moja prinčipesa šaljmo vam veliki :kiss:

mandy
09.11.2006., 13:26
Curica od sestrične je sa 2 mjeseca završila u bolnici, ustanovilo se da je refluks.
Onije cjepili i dijete nakon 4 dana dobilo temperaturu, dok rekla da je to reakcija na cjepivo i da stave čepiće, međutim svakim danom sve gore, beba malaksala.....oni u bolnicu i ustanovili refluks sa početnom fazom sepse (dokica ih trebala odma u bolnicu poslat). Jednu godinu pila je neki sirup svaku veče i otad više nikad upala ni bakterija hvala Bogu.

Nadam se da će te se rješit tih bakterija i da će to proć samo od sebe.

Dorotea
09.11.2006., 15:15

a i ja se tome nadam.... jedino mi je to u glavi, ne postoji druga opcija...

qwerta
10.11.2006., 18:28
Vjerovatno svi kod uzimanja mokrače kod male djece koristite kesice. Jeste li ikada imali problema kod toga.
Moja mala po noći baš i ne mokri, tako da joj moramo par dana stavljati kesice dok uspijemo.
Nemožemo je staviti navečer jer se u krevetiću vrti ko na ringišpiru, nikada neznaš gdje je, pa se kesica odljepi. Stavimo je ujutro oko 4 i čekamo da vidimo hoćemo li imati sreće.
Dali postoji nekakav poticaj tj. taktika koja bi potakla djete na mokrenje, jer nam je dosta kesica. Jadnica se nakon par dana ljepljenja cjela ospe i zacrveni od njih

Dorotea
13.11.2006., 08:07
Vjerovatno svi kod uzimanja mokrače kod male djece koristite kesice. Jeste li ikada imali problema kod toga.
Moja mala po noći baš i ne mokri, tako da joj moramo par dana stavljati kesice dok uspijemo.
Nemožemo je staviti navečer jer se u krevetiću vrti ko na ringišpiru, nikada neznaš gdje je, pa se kesica odljepi. Stavimo je ujutro oko 4 i čekamo da vidimo hoćemo li imati sreće.
Dali postoji nekakav poticaj tj. taktika koja bi potakla djete na mokrenje, jer nam je dosta kesica. Jadnica se nakon par dana ljepljenja cjela ospe i zacrveni od njih

e da, famozno pisanje u vrecicu....
ja ne stavljam vrecicu, nego taj dan dobro zagrijem kucu, i kada joj dajem bocu ujutro joj skinem pelenu, pa joj hvatam urin... vrecica nije dobra, i kada se popisa sve zna otic van... ovako mi je lakse...nikada nije lako sa tim uzimanjem urina, ali na ovaj nacin mi je nekako najlakse.. cim maloj zalijepim tu vrecicu, ona bas nece piskit.... tako da smo od takvog nacina skroz odustali...

Elektra
13.11.2006., 14:01

Evo da se javim i ja :)
Nadam se kako neće s tvojom curicom biti ništa zabrinjavajuće i kako će sve proći, ali napisat ću ti ipak svoju priču.

Kao mala, vječito sam imala nekakve bakterije, leukocite u urinu s time da sam imala i refluks (ne znam koji stupanj, pitat ću mamu za točan podatak pa javim) i znam da sam vječito visila po kojekakvim bolnicama, pregledima i tome sl. a i da ne spominjem kako sam do 11 godine mokrila u krevet. Zadnji put sam u bolnici bila neka 2 tjedna sa 16 godina i tada su mi radili sve moguće pretrage (kontrola) i ustanovili kako je sve ok osim što sam i dalje imala te bakterije te sam valjda i preboljela neku upalu bez da sam ja to osjetila.

Njih (bakterije) imam i dan danas, nekad se i povuču ali se uglavnom vrate. I tako stalno. Nakon što sam prestala imati upale mjehura to se sve na neko vrijeme smirilo i onda sam imala 2 jake upale mjehura (krv) te jedna upala bubrega. Nakon toga, mogu da pokucam o drvo i da kažem kako je sve više-manje ok. Bakterije i leukociti su još uvijek tu ali barem nemam većih problema od toga i barem ne visim po bolnicama. :)

Vjerujem kako će s tvojom malom biti sve ok, samo se drž'te. Sigurna sam da nije lako (govorim iz perspektive ostajanja po bolnicama i sl.).

Pozdrav :grli:

p.s. moja doktorica (nefrolog) je bila iz Rijeke-Kantrida - dr. Šubat i preporučam ju jer je super žena :top:

Dorotea
13.11.2006., 14:49
Evo da se javim i ja :)

p.s. moja doktorica (nefrolog) je bila iz Rijeke-Kantrida - dr. Šubat i preporučam ju jer je super žena :top:

da cula sam za nju, nasa doktorica je Fleishman -Raspor, barem bila do sada, spomenula mi je ona dr. Šubat.. rekla je da se narucujem ili kod nje ili Šubat...
hvala

R-winter
15.11.2006., 21:48
Eto prvi puta sam na ovom forumu i nasila sam na temu s kojom sam jako bliska. Sin mi ima refluks 2. stupnja, lijecen je prvo na Šalati, uzas zivi, od kuda smo pobjegli glavom bez obzira. Prema brojnim preporukama dosli smo do dr Cvitkovic koja je bila tada u djecoj bolnici u Klaicevoj a zatim je otisla u polikliniku Helena. Ta divna zena nas je spasila,bili smo izvan sebe dok nismo dosli kod nje. Nismo htjeli zračiti svoje dijete te smo radili ultrazvučnu cistografiju- to je nova pretraga, poput MCUG ali bez zračenja. Proslo je sve bez ikakvih problema. Sada uzimamo zastitu- Furadantin, vise nikada nije imao upalu i slijedece godine idemo na kontrolnu obradu. Ponovno cemo raditi UZV cistografiju jer ne zelim da se moje dijete svaku godinu zraci. Lijek podnosi odlicno, super napreduje i nemamo nikakvih problema. Eto samo da znate da refluks ne mora biti tako traumatican samo treba doci u ruke pravog lijecnika!

Dorotea
16.11.2006., 07:23
Eto prvi puta sam na ovom forumu i nasila sam na temu s kojom sam jako bliska. Sin mi ima refluks 2. stupnja, lijecen je prvo na Šalati, uzas zivi, od kuda smo pobjegli glavom bez obzira. Prema brojnim preporukama dosli smo do dr Cvitkovic koja je bila tada u djecoj bolnici u Klaicevoj a zatim je otisla u polikliniku Helena. Ta divna zena nas je spasila,bili smo izvan sebe dok nismo dosli kod nje. Nismo htjeli zračiti svoje dijete te smo radili ultrazvučnu cistografiju- to je nova pretraga, poput MCUG ali bez zračenja. Proslo je sve bez ikakvih problema. Sada uzimamo zastitu- Furadantin, vise nikada nije imao upalu i slijedece godine idemo na kontrolnu obradu. Ponovno cemo raditi UZV cistografiju jer ne zelim da se moje dijete svaku godinu zraci. Lijek podnosi odlicno, super napreduje i nemamo nikakvih problema. Eto samo da znate da refluks ne mora biti tako traumatican samo treba doci u ruke pravog lijecnika!

tocno tako...evo i ja razmisljam na isti nacin kao i ti.. i ja ne zelim svoje dijete dati zraciti vise od jednom.... ako naravno ne moram...
Zvala sam polikiliniku Helena i razgovarala sa dr. Uglavnom, kako su mojoj maloj radili MCUG pred 4 mjeseca, ona kaze da sa godinu dana od pregleda dodjemo na ultrazvucnu cistografiju... da sada nema smisla, jer je reflux dijagnosticiran i sada prvi pregled ide nakon godinu dana od dijagnoze... e da, i mi smo na Furadantinu+Sinersul... 2 tjedna jedan, 2 tjedna drugi.. s tim da Furadantin uopce ne podnosi, stalno joj se od njega dizee zeludac i bljak joj je.. Sinersul obozava i uvijek hoce jos malo... :)

7777777
21.11.2006., 07:02
A da probate pitati doktore za neku drugu profilaksu, npr. Ninur? Možda bi djeca to lakše podnijela.
Imala sam sličnih iskustava kad mi je klinac bio star 6 mjeseci. Dobio je urinoinfekt, E. coli. Bili u bolnici pod antibioticima 10 dana. Nakon toga nam propisali Ninur kao profilaksu, i hvala Bogu, više bakterije nema. A radili i MCUG i znam kako je to strašno.
Poznajem ženu kojoj oba sina (stari su oko 12 i 15 godina) imaju refluks, ne znam kojeg stupnja, redovito svake godine ide negdje u Zagreb u neku bolnicu (ne privatno) samo na kontrole i sve je OK.

Dorotea
21.11.2006., 07:14
A da probate pitati doktore za neku drugu profilaksu, npr. Ninur? Možda bi djeca to lakše podnijela.
Imala sam sličnih iskustava kad mi je klinac bio star 6 mjeseci. Dobio je urinoinfekt, E. coli. Bili u bolnici pod antibioticima 10 dana. Nakon toga nam propisali Ninur kao profilaksu, i hvala Bogu, više bakterije nema. A radili i MCUG i znam kako je to strašno.
Poznajem ženu kojoj oba sina (stari su oko 12 i 15 godina) imaju refluks, ne znam kojeg stupnja, redovito svake godine ide negdje u Zagreb u neku bolnicu (ne privatno) samo na kontrole i sve je OK.

pa da... sada u 12.mj. idemo na kontrolu pa cu pitati dali mozemo promijeniti lijek, jer taj Furadantin joj stvarno ne ide..a sinersul obozava jer ima okus po jagodama... :)

dadari
21.11.2006., 09:28
... i nama su crtali, pedijatar od male... ne znam kakva je situacija u bolnici gdje vec idete kod pedijatra, ali moram priznat da Kantrida.... ne kazem da je lose, ali slabo daju informacije, a i u onom trenutku kada se nadjem kod njih kao da su mi usta puna vode pa ne mogu pricat... a u djepu papiric sa pitanjima...
dobro, sada mi je lakse kada vidim da joj nece odmah raditi mikciju...
zvala sam ovu kliniku Helena, pa oni kazu da mikciju sve vise iskljucuju kao pregled radi zracenja...

HVALA

Ja imam curicu od 3,5 godina i isto je vodim na Kantridu. Kod koje ti je dr.?Može se i ultrazvukom vidjeti refluks. Prvo pun mjehur , pa opet na prazan mjehur i onda se vidi koliko teukćine ostane u bubregu. Budi sretna da su ti rano našli. Meni su tek roške godine kad mi je malena imala 2,5 go, i terapija kod Flajšmanice 2 antibiotika, imunitet 0 i na kraju je počela povraćati . I sad je na biljnim kapima brusnice i noniju. Nema bakterije...Pozdrav:) :)

Dorotea
21.11.2006., 10:23
Ja imam curicu od 3,5 godina i isto je vodim na Kantridu. Kod koje ti je dr.?Može se i ultrazvukom vidjeti refluks. Prvo pun mjehur , pa opet na prazan mjehur i onda se vidi koliko teukćine ostane u bubregu. Budi sretna da su ti rano našli. Meni su tek roške godine kad mi je malena imala 2,5 go, i terapija kod Flajšmanice 2 antibiotika, imunitet 0 i na kraju je počela povraćati . I sad je na biljnim kapima brusnice i noniju. Nema bakterije...Pozdrav:) :)

i nama je dr. Flajšman... meni na svu srecu mala ima imunitet dobar i super sve podnosi... redovna stolica, nema bakterija vec 4 mj. a i kada ih je imala, imala je samo par dana...od onda nam se nije vracala... sretna sam da su tako rano otkrili... i ja joj dajem brusnicu i to cak i sirup, neki puta sok, a za crijevnu mikrofloru dajem Pro Life..

dadari
21.11.2006., 20:55
da cula sam za nju, nasa doktorica je Fleishman -Raspor, barem bila do sada, spomenula mi je ona dr. Šubat.. rekla je da se narucujem ili kod nje ili Šubat...
hvala

Promjeni je i odi kod dr.Šubat odmah. Iskreno. Iskusnija je i iskreno kaže.

dadari
21.11.2006., 21:00
pa da... sada u 12.mj. idemo na kontrolu pa cu pitati dali mozemo promijeniti lijek, jer taj Furadantin joj stvarno ne ide..a sinersul obozava jer ima okus po jagodama... :)
Meni je zadnji mjesec (7.) uzimanja mala počela povraćati furadantin. Koji užas.I onda sam pukla i promjenila dr. jer je prva rekla da malena mora i dalje uzimati a ne podnosi ga. A uopće nije 7 mj. više imala E.coli. Dr. Šubat je super i puno nam je pomogla i dala je sve od sebe.

dadari
21.11.2006., 21:06
Meni sada malena opet mokri noću u krevet i to traje već par mjeseci, a pustila je pelene i noć i dan sa 2 godine . I sada nakon godinu i pol opet piški u krevet. Što da pametno napravim??? Na čudu sam da li je to od refluksa ili na psihičkoj bazi? Iskomirana je kada joj krv vade i vrišti ko luda...

Dorotea
22.11.2006., 07:33
Meni sada malena opet mokri noću u krevet i to traje već par mjeseci, a pustila je pelene i noć i dan sa 2 godine . I sada nakon godinu i pol opet piški u krevet. Što da pametno napravim??? Na čudu sam da li je to od refluksa ili na psihičkoj bazi? Iskomirana je kada joj krv vade i vrišti ko luda...

ma ja nekako ne vjerujem da radi refluksa piski u krevet, a cuj sve je moguce... meni je npr. od prijateljice mali poceo piskiti u krevet sa 4 godine a bacila mu je pelenu sa 2 god. mozda sok jer su se preselili iz Zadra u Rijeku... ko ce ti ga znat.. a koliko ti curica ima??? kojeg stupnja ima refluks? nisu jos uvijek donijeli dijagnozu da nema vise refluksa???

Dorotea
22.11.2006., 07:36
i cuj... meni je malena dobra kada joj se vadi krv, mikcija...
ali zato u snu vristi i baca se po krevetu... pedijatar kaze da je to sok radi toga sto je prosla odredjeno tretiranje u bolnici... ma sranje zivo...
znaci kazes Dr. Subat... pa iskreno ova Flajsmanica nit smrdi nit mirise, nekako mi je sva ko vostana figura...
nego, koji ti je dr. lijek dala umjesto furadantina???

dadari
22.11.2006., 08:02
ma ja nekako ne vjerujem da radi refluksa piski u krevet, a cuj sve je moguce... meni je npr. od prijateljice mali poceo piskiti u krevet sa 4 godine a bacila mu je pelenu sa 2 god. mozda sok jer su se preselili iz Zadra u Rijeku... ko ce ti ga znat.. a koliko ti curica ima??? kojeg stupnja ima refluks? nisu jos uvijek donijeli dijagnozu da nema vise refluksa???
2/3 stupanj, kažu blaži, i nije operativan. Radili smo i sintigrafiju 1 sat su je zračili i pokazala je oštećenje 52 % lijevog bubrega (lezije). I mogu ti reći da mi nije baš svejedno poslije toga. Često mi ima podočnjake. Sada ima 3,8 god. I dalje na žalost ima refluks koji smo prošli tjedan potvrdili ultrazvukom - prvo smo sto godina čekali i morala je popiti puuuno tekućine, po utz na mun mjehur , a zatim se izmokrila koliko je mogla, i onda utz opet al na prezno, i rezultat= ostalo 50ml tekućine, a popila 150ml. :confused:

dadari
22.11.2006., 08:07
i cuj... meni je malena dobra kada joj se vadi krv, mikcija...
ali zato u snu vristi i baca se po krevetu... pedijatar kaze da je to sok radi toga sto je prosla odredjeno tretiranje u bolnici... ma sranje zivo...
znaci kazes Dr. Subat... pa iskreno ova Flajsmanica nit smrdi nit mirise, nekako mi je sva ko vostana figura...
nego, koji ti je dr. lijek dala umjesto furadantina???
Nikoji , Flajšmanica je rekla da ga mora piti kako got. I ja sam joj sama PRESTALA DAVATI. Otišla sam u Zg na Šalatu do profesorice Batinić (to je bilo u 2. mj. ove god) i ona me pitala za pretrage koje su rađene i nabrojila ih masu. A meni Flajšman samo mikciju i utz, te krv i urin. Savjet te doktorice je da mijenjam liječnicu i da napravimo tu sintigrafiju koja govori ima li oštećenja po bubregu i funkciju...Poslušala sam je.:rolleyes: I dr. Šubat je rekla da ćemo antibiotik koristiti u slučaju infekta, a do infekta nije došlo od prošle godine 11 mj. Tako da ju na biljnoj bazi "liječim", dižem joj imunitet sa original "Noni" sokom (50eur 1 l) i koncentriranim kapima brusnice (samo u ljekarni "Mazzi" ju imaju. I tako. Muči me to njeno noćno mokrenje strašno.

putnica
22.11.2006., 11:46
koncentriranim kapima brusnice (samo u ljekarni "Mazzi" ju imaju. I tako. Muči me to njeno noćno mokrenje strašno.

obzirom da je brusnica izuzetno korisna kod upala mokracnih puteva, suzbija infekcije tako da izmedju ostalog ispire mokracne kanale, nije cudno, dapace bilo je za ocekivati da kao jak diuretik izazove pojacanu potrebu za mokrenjem.

malena mozda jos nije bila potpuno ostavila pelene, ipak su to samo 3,5 godine, a dobiva dodatni podrazaj na mokrenje. :)

R-winter
23.11.2006., 08:15
Nikoji , Flajšmanica je rekla da ga mora piti kako got. I ja sam joj sama PRESTALA DAVATI. Otišla sam u Zg na Šalatu do profesorice Batinić (to je bilo u 2. mj. ove god) i ona me pitala za pretrage koje su rađene i nabrojila ih masu. A meni Flajšman samo mikciju i utz, te krv i urin. Savjet te doktorice je da mijenjam liječnicu i da napravimo tu sintigrafiju koja govori ima li oštećenja po bubregu i funkciju...Poslušala sam je.:rolleyes: I dr. Šubat je rekla da ćemo antibiotik koristiti u slučaju infekta, a do infekta nije došlo od prošle godine 11 mj. Tako da ju na biljnoj bazi "liječim", dižem joj imunitet sa original "Noni" sokom (50eur 1 l) i koncentriranim kapima brusnice (samo u ljekarni "Mazzi" ju imaju. I tako. Muči me to njeno noćno mokrenje strašno.

Ja sam jako protiv doktora koji šalju djecu na puno pretraga- samo se traumatiziraju a pitanje koliko koristi od toga- ili ih bodu ili zrace pa nije ni cudo da djeca poslije mokre u krevet.Nama je dr Cvitkovic rekla da je u svijetu tendencija raditi sve manje pretraga kod djece sa refluksom koja nemaju upale pod profilaksom. Scintigrafiju cemo raditi tek za godinu dana kada cemo procjenjivati da li je refluks prosao i da li je ostavio kakva ostecenja na bubrezima.To mi zvuci jako razumno. Mrzim kad se doktori pokrivaju pa samo salju djecu na sve zivo a ionako je terapija refluksa ista! Osim toga, pitala sam dr Cvitkovic za Ninur- ima isti sastav kao Furadantin-odnosno Nitrofurantoin samo je u obliku kapsula. Kapsule se nebi smjele otvarati jer imaju ovojnicu koja štiti prah, kad se otvori onda je dio razgradi u želucu pa puno slabije djeluje- zato ga djeca i lakse podnose!

dadari
23.11.2006., 08:37
Ja sam jako protiv doktora koji šalju djecu na puno pretraga- samo se traumatiziraju a pitanje koliko koristi od toga- ili ih bodu ili zrace pa nije ni cudo da djeca poslije mokre u krevet.Nama je dr Cvitkovic rekla da je u svijetu tendencija raditi sve manje pretraga kod djece sa refluksom koja nemaju upale pod profilaksom. Scintigrafiju cemo raditi tek za godinu dana kada cemo procjenjivati da li je refluks prosao i da li je ostavio kakva ostecenja na bubrezima.To mi zvuci jako razumno. Mrzim kad se doktori pokrivaju pa samo salju djecu na sve zivo a ionako je terapija refluksa ista! Osim toga, pitala sam dr Cvitkovic za Ninur- ima isti sastav kao Furadantin-odnosno Nitrofurantoin samo je u obliku kapsula. Kapsule se nebi smjele otvarati jer imaju ovojnicu koja štiti prah, kad se otvori onda je dio razgradi u želucu pa puno slabije djeluje- zato ga djeca i lakse podnose!
Hvala na informacijama.;)

Septembar
23.11.2006., 09:49
Ne znam niš o tom problemu al sam htjela ostavit jedan :grli:
:)
ni ja
pa sam isla gledat

nasla ovo:
http://www.poliklinika-helena.hr/hrv/aktualne_teme/vezikoureteralni_reflux.asphttp://www.poliklinika-helena.hr/hrv/aktualne_teme/vezikoureteralni_reflux.asp

PROGNOZA
tendencija spontanog nestanka s porastom životne dobi:
1) produljenje intravezikalnog segmenta uretera
2) sazrijevanje kontrole mokrenja

- I i II- 80%,

Dorotea
24.11.2006., 14:57
ni ja
pa sam isla gledat

nasla ovo:
http://www.poliklinika-helena.hr/hrv/aktualne_teme/vezikoureteralni_reflux.asphttp://www.poliklinika-helena.hr/hrv/aktualne_teme/vezikoureteralni_reflux.asp

PROGNOZA
tendencija spontanog nestanka s porastom životne dobi:
1) produljenje intravezikalnog segmenta uretera
2) sazrijevanje kontrole mokrenja

- I i II- 80%,

tocno i tome se ja sada nadam i to mi je jedina misao u glavi... pediajtar nam je rekao da prije dok se nisu bas radili ovi pregledi da se utvrdi refluks da su ljudi bolovali od refluksa i povukao bi se sam od sebe. ja vjerujem da sam ja to imala kao dijete jer sam stalno imala "upale mjehura"... a moze se dogoditi ako se ne lijeci da ti dijete jedan dan postane bubrezni bolesnik...
koji je po meni tu najveci problem...
dugotrajno tretiranje antibiotikom, precesta kontorola zracenjem-jer se "bolest"prati jos najmanje godinu dana nakon dijagnoze da refluksa vise nema, precesti odlasci kod lijecnika-sto jako utjece na ponasanje djeteta, od tuda je ja vjerujem to piskenje u krevet.....
ja samo zelim svoje dijete postjedjeti od sokova previse, a kao drugo ne zelim da mi dijete bude bubrezni bolesnik...

dadari
06.12.2006., 01:04
[Dorotea]tocno i tome se ja sada nadam i to mi je jedina misao u glavi... pediajtar nam je rekao da prije dok se nisu bas radili ovi pregledi da se utvrdi refluks da su ljudi bolovali od refluksa i povukao bi se sam od sebe. ja vjerujem da sam ja to imala kao dijete jer sam stalno imala "upale mjehura"... a moze se dogoditi ako se ne lijeci da ti dijete jedan dan postane bubrezni bolesnik...
koji je po meni tu najveci problem...
dugotrajno tretiranje antibiotikom, precesta kontorola zracenjem-jer se "bolest"prati jos najmanje godinu dana nakon dijagnoze da refluksa vise nema, precesti odlasci kod lijecnika-sto jako utjece na ponasanje djeteta, od tuda je ja vjerujem to piskenje u krevet.....
ja samo zelim svoje dijete postjedjeti od sokova previse, a kao drugo ne zelim da mi dijete bude bubrezni bolesnik...[/QUOTE]
Slažem se sa tobom. Zato smo se odlučili za liječenje na biljnoj bazi. sad ćemo i homeopatiju probati...Pozdrav i drži se:)

suncemojemalo
06.12.2006., 08:36
Evo nisam ni ja znala što je refluks...

Definicija i značenje

Pojam vezikoureteralni refluks znači vraćanje mokraće iz mjehura u mokraćovod, cijev koja spaja bubreg i mokraćni mjehur, a kroz koju protok mokraće mora ići isključivo jednosmjerno, prema mokraćnom mjehuru. Uzrok toj nenormalnoj pojavi može biti prirođena abnormalnost građe mokraćovoda ili mokraćnog mjehura, odnosno samo funkcionalna, privremena pogreška uslijed nezrelog mehanizma. Mokraća koja se vraća prema bubregu predstavlja moguće sjedište bakterijama i izvor ponavljanih infekcija bubrega, a i sama mokraća zadržavanjem može oštetiti bubreg. Refluks se može javiti samo na jednoj ili na obje strane.

Učestalost

Učestalost vezikoureteralnog refluksa (VUR-a) nije poznata u zdrave djece, ali u djece koja imaju mokraćne infekcije iznosi oko 30%, što znači da svako treće dijete s mokraćnom infekcijom ima neki stupanj vezikoureteralnog refluksa.

Klinički simptomi

Vezikoureteralni refluks djeluje podmuklo, bez kliničkih simptoma. Otkriva se kroz posljedicu, mokraćnu infekciju. Uz infekcije dišnog sustava, mokraćne infekcije, kojima naročito podliježu djevojčice, spadaju u najčešće infekcije dječje dobi. Obzirom na visoku učestalost anomalija mokraćnog sustava u mokraćnim infekcijama, naročito rane životne dobi, svakoj infekciji valja dati odgovarajuću pozornost, tim više što je dijete mlađe. U slučajevima kada se u više navrata u mokraći nalaze bakterije u značajnom broju, a bez postojanja otvorene infekcije, moguće je da u podlozi postoji vezikoureteralni refluks.

Postavljanje dijagnoze

Nakon izlječenja prve ili druge mokraćne infekcije, pogotovo u dojenčadi, potrebno je učiniti pretrage kojima je cilj dokazati ili isključiti postojanje VUR-a., odrediti stupanj i postaviti strategiju daljnjeg liječenja i postupaka.

Dijagnoza vezikoureteralnog refluksa postavlja se rendgenskim ili ultrazvučnim slikovnim prikazom mokraćovoda za vrijeme trajanja mokrenja, s prethodnim uštrcavanjem kontrastnog sredstva u mokraćni mjehur, tzv. mikcijskom cistouretrografijom (MCUG). Ta pretraga dokaže ili isključi postojanje VUR-a i prema njoj se odredi i stupanj refluksa (I-IV/V). Ne može se ništa zaključiti o stupnju eventualnog oštećenja bubrega ili o prognozi što se tiče vjerojatnosti nestanka refluksa, tako da je kod postavljene dijagnoze refluksa MCUG-om potrebno učiniti još dodatne pretrage.

Radi se cistoskopija ili promatranje mokraćnog mjehura iznutra posebnim instrumentom koji se uvede u mjehur, a prema obliku ušća mokraćovoda može se predvidjeti daljnji tijek i prognoza refluksa. Potrebno je učiniti i prikaz bubrežne funkcije, što se čini rendgenskim snimanjem izlučivanja kontrasta koji se injicira u venu. U veće djece koja su sposobna surađivati, potrebno je učiniti i tzv. urodinamiku, pretragu kojom se ispituje funkcija pojedinih mišića koji sudjeluju u pravilnom izlučivanju mokraće.

Liječenje

Ovisno o stupnju vezikoureteralnog refluksa određuje se terapija, i to tako da se kod stupnja I i II davanjem antibiotika u niskim, zaštitnim dozama, sprečava nastajanje mokraćnih infekcija, a u slučaju da ipak do njih dođe, one se liječe uobičajeno.

Stupnjevi III i IV zahtijevaju operativni popravak sistema odvodnih kanalića bubrega, ili umetanje implantata u mokraćni mjehur, kojim se sužava nenormalni otvor i sprečava daljnje vraćanje mokraće, što se izvodi cistoskopski.

Prognoza

Kod postavljanja dijagnoze vezikoureteralnog refluksa nižeg stupnja (I i II), uz normalnu bubrežnu funkciju, prognoza je povoljna, što znači da unutar godinu do dvije, rastom djeteta, najčešće dolazi do spontanog nestanka refluksa. Za to vrijeme je potrebno uzimati zaštitne doze antibiotika i čuvati bubreg od eventualnih oštećenja koja bi mogla nastati uslijed mokraćnih infekcija. Potrebno je periodički kontrolirati mokraću, da se isključi postojanje bakterija, tj. tinjajuće infekcije. U stupnjevima III i IV prognoza, bez obzira je li refluks jednostran ili obostran, ovisi o stupnju oštećenja bubrega.

U svakom slučaju, premda je mokraćna infekcija u djeteta česta, uvijek treba imati na umu mogućnost trajnih posljedica ako se na vrijeme ne posumnja na VUR i ne učine potrebne pretrage kojima se on isključi ili dokaže.

Wedding
06.12.2006., 14:45
Moja mala rodjakinja ima reflux na oba bubrega, jedan je operirala i da pokucam sada je sve 5 i kao da nista nije ni bilo a dugi ce operirat za cca mjesec dana:)

R-winter
21.12.2006., 22:28
Eto, danas smo bili na kontroli kod dr Cvitkovic. Sve je super, bubrezi rastu i jako je zadovoljna. Pitala nas je za nocno mokrenje pa smo razgovarale o tome. Kaze da ono moze biti znak poremecene funkcije mjehura te moze otezavati nestanak refluksa. Dadari, pitaj svoju nefrologicu za to ili konzultiraj dr Cvitkovic jer se navodno kod nocnog mokrenja i refluksa moraju davati jos neki lijekovi!

Dorotea
10.01.2007., 12:37
evo, jucer smo bili na pregledu u poliklinici Helena... prvi put nakon 6. mjeseci osjecala sam se sigurno i napokon "stigli smo na pravo mjesto"...
kada smo dosli moja mala slatkica je spavala... probudili smo je da se ne prestrasi na pregledu... sve je bilo drugacije nego sto smo navikli.. sestre se smjese, razgovaraju sa nama, dr. ju pregledava oko POLA SATA... nisam mogla vjerovati, imamo nekih 10tak slicica od ultrazvuka...
Bubrezi su savrseni!!! unutarnji organi SUPER! SVE kako valja....ali ipak je jos uvijek tu reflux...
tako sam se nadala da je ta prica zavrsila, ali ipak nazalost nije.. cak eto, sada su rekli da je reflux na oba dvije strane a ne samo desno..
tvrde da je to sigurno bilo i prije, ali moguce da u tom trenutku nisu okinuli sliku na mikciji i zato se nije vidjelo..

reflux II stupnja i dalje smo na istom, ALI....
Dr. nam savjetuje promjenu terapije(JUHUHUHUHU) bez profilakse, nego brusnica i cajevi za ciscenje, redovita stolica(sto hvala Bogu imamo) redovna mjesecna kontrola urina(standardno kao do sada), ne kupanje u kadi nego samo tusiranje, ne bazeni nego more i baciti pelenu ovo ljeto pod OBAVEZNO!!!!! i nakon nekih 2 mjeseca nakon skidanja pelene, ponovno pregled...

u svakom slucaju odlazak na pregled u polikliniku Helena je bio vise nego PUN POGODAK i savjetujem svima koji imaju dijete sa ovim problemom.

Ono sto me je zadivilo je bilo to sto nam je Dr. rekao, treba promjeniti razmisljanje i pogled na taj problem. Dijete sto manje maltretirati i davati lijekove(ako nije potrebno) i NE ZRACITI!

Promijeniti pogled i razmisljanje o refluxu bi znacilo da se razumije da nije lijek uvijek rjesenje za sve, i da se ne moze na isti nacin lijeciti dijete koje ima reflux I, II stupnja i dijete koje ima reflux IV,V stupnja.

Eto toliko, htjela sam to podijeliti sa vama, ukoliko netko ima pitanje u vezi refluxa i ovog pregleda(ULTRAZVUCNA CISTOGRAFIJA koja u potpunosti zamjenjuje MIKCIJU) slobodno neka mi se javi, ako ga zanimaju detalji....

POZDRAV :)

R-winter
14.01.2007., 22:55
Dorotea, drago mi je da si zadovoljna i mirnija i tocno znam taj osjecaj jer sam ga isto imala nakon sto smo otisli u polikliniku Helena. Dr Cvitkovic i ostalo osoblje vrhunsko, LJUDSKI i TOPLI pristup, konacno netko tko razumije izbezumljene roditelje a uz to i strucni. Mi smo se ipak odlucili za uzimanje Furadantina ali ga stvrano dobro podnosi pa nisam zabrinuta oko toga. Ja sam vuse bila ocajna zbog hrpe preporucenih pretraga i zracenja, sto smo izbjegli ultrazvucnom cistografijom. Svim roditeljima sa slicnim problemima toplo preporucujem da odu u Helenu. Sretno i nadam se da cemo za koju godinu zaboraviti na refluks i strahote koje smo prolazili!

Dorotea
18.01.2007., 13:25
Dorotea, drago mi je da si zadovoljna i mirnija i tocno znam taj osjecaj jer sam ga isto imala nakon sto smo otisli u polikliniku Helena. Dr Cvitkovic i ostalo osoblje vrhunsko, LJUDSKI i TOPLI pristup, konacno netko tko razumije izbezumljene roditelje a uz to i strucni. Mi smo se ipak odlucili za uzimanje Furadantina ali ga stvrano dobro podnosi pa nisam zabrinuta oko toga. Ja sam vuse bila ocajna zbog hrpe preporucenih pretraga i zracenja, sto smo izbjegli ultrazvucnom cistografijom. Svim roditeljima sa slicnim problemima toplo preporucujem da odu u Helenu. Sretno i nadam se da cemo za koju godinu zaboraviti na refluks i strahote koje smo prolazili!

i meni je malena super podnosila Furadantin(djeca ga znaju povracat) ali rekao mi je jedan prijatelj koji je inace i dr. "i meni je mala imala reflux, i da, davao sam joj antibiotik ako je imala infekciju, kada je bila zdrava onda ne"
hmmmmm.... i ja tako mislim, i zar nije sigurnije i ipak bolji feeling kada kontroliras dijete redovno, sve je ok, a ne kljukas ga lijekovima...
meni je bas taj feeling poseban... napokon nesto sto ima smisao i logiku u cijeloj ovoj prici, zar ne?

R-winter
18.01.2007., 21:53
i meni je malena super podnosila Furadantin(djeca ga znaju povracat) ali rekao mi je jedan prijatelj koji je inace i dr. "i meni je mala imala reflux, i da, davao sam joj antibiotik ako je imala infekciju, kada je bila zdrava onda ne"
hmmmmm.... i ja tako mislim, i zar nije sigurnije i ipak bolji feeling kada kontroliras dijete redovno, sve je ok, a ne kljukas ga lijekovima...
meni je bas taj feeling poseban... napokon nesto sto ima smisao i logiku u cijeloj ovoj prici, zar ne?

Da, definitivno! Ali zalosno je da na mozes vjerovati vecini nasih doktora, nego se moras informirati po forumima i internetu i imati srecu da dodjes kod osobe poput dr Cvitkovic. Imam osjecaj u u nasim bolnicama nikog nije briga ili ne prate modernu medicinu ili... ma uzas

Dorotea
19.01.2007., 08:35
Da, definitivno! Ali zalosno je da na mozes vjerovati vecini nasih doktora, nego se moras informirati po forumima i internetu i imati srecu da dodjes kod osobe poput dr Cvitkovic. Imam osjecaj u u nasim bolnicama nikog nije briga ili ne prate modernu medicinu ili... ma uzas

stvar je u tome(barem sam ja uvjerena u to) da oni rade i pisu studiju sa odredjenim brojem djece, kako podnose te lijekove i kasnije su reakcije na lijek nase djece upisane u one nuspojave koje dobijes sa lijekom...
to sto govoris, povjerenje mi je najvaznije, sigurnost, feeling da se netko strucan brine za moje dijete... do sada to nisam imala i sada sam opet mirna, zadovljna i imam nadu da cemo sve to rijesiti... mami to puno znaci...
razmisli barem o brusnici i cajevima za ciscenje... ne govorim ti to radi toga da naskodim, nego, eto i moja je mala savrseno podnosila antibiotike, sve do jednog dana kada vise nije... i to me ubilo u pojam... zasto da dozivim opet taj dan... ili jadan dan kada maloj bude zaista trebao antibiotik da joj nece pomoc kada bude trebalo...

Dorotea
28.02.2007., 08:38
Moram se pohvaliti jer cu puknut.... nakon svih muka, evo malena mi je vec 2 mjeseca na brusnici, bez antibiotika i nalazi su STERILNI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ni sa antibioticima nije imala tako ciste nalaze!!!!!!!!!! jihaaaaaaaaaaaaaaa, jihaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

plavva
28.02.2007., 08:58
bravo! poznat mi je osjećaj: moj je mali dobio e.coli s 2 mjeseca, i skoro je godinu dana bio na lijekovima. kad su konačno nalazi pokazali da je sve u redu, skakali smo do stropa od sreće:cerek: uživaj!

Goga_fina
28.02.2007., 08:58
Bravo za vas:kiss:

Dorotea
28.02.2007., 09:03
joj, hvala hvala... toliko sam sretna da bi puknula :) ma prvo sto sam napravila sam tu se dosla pohvaliti jer nekako sam se navukla na svih vas i imam feeling da me se tu najbolje cuje i razumije :) treba samo biti uporan i NIKADA odustajati :) uf! cerim se tu, a sef me gleda sav u cudu...eh, vi zene kaze on... :) hihi

sklobuc4
10.03.2007., 19:20
kad sam čula dijagnozu refluks III stupnja nakon prve mikcije pitanje je bilo što je to uopće. hvala bogu doktori na šalati su nas samo isprepadali a nigdje na vidiku nije bilo pravog objašnjenja. ustanovljeno je bilo da dijete ima refluks III stupnja. nakon godinu dana točnije 01.03.2007 napravljena je nova mikcija i da bi sada bilo ustanovljeno da se refluks povećao na IV stupanj. cijelu godinu dijete je bilo sterilno i otkud sad to povećanje, meni ništa nije jasno i očekuješ objašnjenje nefrologa a kad tamo on nama kaže da mu nije jasno:confused: otkud takva dijagnoza ia daje je moguće da je sestra kroz kateter pustila previše tekućine i šalje nas na pregled kod kirurga na rebro. još jedno razočaranje na šalati nema kirurga niti ga je nikad bilo, toliko djece sa tim problemom a nemamo niti pravog liječnika. dovoljno je što moja curica mora proći kroz sve te pretrage da mi kaže da su one možda pustile previše tekućine. pa to je za nevjerovat. nema ti tko objasniti što je to uopće refluks, više neznamo šta da radimo.

R-winter
11.03.2007., 23:12
kad sam čula dijagnozu refluks III stupnja nakon prve mikcije pitanje je bilo što je to uopće. hvala bogu doktori na šalati su nas samo isprepadali a nigdje na vidiku nije bilo pravog objašnjenja. ustanovljeno je bilo da dijete ima refluks III stupnja. nakon godinu dana točnije 01.03.2007 napravljena je nova mikcija i da bi sada bilo ustanovljeno da se refluks povećao na IV stupanj. cijelu godinu dijete je bilo sterilno i otkud sad to povećanje, meni ništa nije jasno i očekuješ objašnjenje nefrologa a kad tamo on nama kaže da mu nije jasno:confused: otkud takva dijagnoza ia daje je moguće da je sestra kroz kateter pustila previše tekućine i šalje nas na pregled kod kirurga na rebro. još jedno razočaranje na šalati nema kirurga niti ga je nikad bilo, toliko djece sa tim problemom a nemamo niti pravog liječnika. dovoljno je što moja curica mora proći kroz sve te pretrage da mi kaže da su one možda pustile previše tekućine. pa to je za nevjerovat. nema ti tko objasniti što je to uopće refluks, više neznamo šta da radimo.

Zao mi je što sve to prolazite ali Vas u potpunosti razumijem. I ja sam se tako osjecala nakon Šalate-izgubljena, uplašena, bez ikakvnog objašnjenja... Moja najsrdačnija preporuka je da otidjete kod docentice Cvitkovic u Polikliniku Helenu- ona je najbolja nefrologica i nakon razgovora s njom biti ce Vam lase i sve jasno. Svakako to ucinite prije odlaska kirurgu. Broj telefona poliklinike Helena- 2310067. Sretno i javite nam sto se desava!

ixox
12.03.2007., 07:57

Da i ja kazem svoje iskustvo.
Sin sa 7. mjeseci isto tempeatura i odlezao 20 dana u bolnici.
Imao je bakteriju klebsielu (pokupio u bolnici prilikom poroda), a ne escherihiu. Utvrđen reflux II-III stupanj, hidronefroza, potkovasti bubreg. Mi smo otisli iz nase lokalne bolnice na Rebro, prof. Batinice (predstojnik djecje kirurgije,onaj lik sto je vrsio prve transplatacije jetri kod nas, tip malo prica, ali zna znanje), jer su kod nas ga htjeli operirati. Super smo zadovoljni sa njime i Rebrom. Narucili ga na dva 2 u ZG u bolnicu, napravili pretragekompletne, odredili dijagnozu, dali terapiju i rekli za operaciju i rezanje nikad nije kasno. Nakon 2 godine pijenja lijekova, bez operacije, bakterije se povukle, kontrola urina, sanford. Imali kontrolu nakon godinu dana, pa nakon toga receno opet za dvije godine, sa nalazima dinamicke scintigrafije, sto nam dolazi na red ove jeseni.
Nema nikavih potekoca, samo uvijek treba biti na oprezu, kod svake povisene temperature (koja kod njega bude mozda 1-2 godisnje), nativni urin i sanford napraviti, plus nekakve redovne kontrole.
Dok covjek nema kod sebe takav slucaj, ni ne znas da takva bolest uopce postoji, a onda skuzis da postoji hrpa ljudi i djece sa istim problemima.
Znam i primjer kolege cija kcer vec pokusava godinama da izlijeci reflux, ali joj to ne uspijevaju, dogurala je i do V stupnja i operirali su i bakterija se stalno vraca, a ona je sad vec u pubertetskim godinama,a poceli su jelijeciti jos kao dijete od 4-5 godina.

Ne moze covjek biti pametan, moras imati malo i srece u nesreci.

putnica
12.03.2007., 08:55
Moram se pohvaliti jer cu puknut.... nakon svih muka, evo malena mi je vec 2 mjeseca na brusnici, bez antibiotika i nalazi su STERILNI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ni sa antibioticima nije imala tako ciste nalaze!!!!!!!!!! jihaaaaaaaaaaaaaaa, jihaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

a bas mi je drago :top:
i daje nadu svim onima koje muce iste muke :)

jupi
12.03.2007., 14:34
ljudi dragi držite se

ja sam prošla sa starijom kćeri pakao duplex refluksa i žao mi je te djece
samo šta se kod moje cure otkrio tek u 10 god života ali sve vam to dođe na isto

neću sve opširno pisat (a bilo bi toga krcato)--uglavnom prošlo je

samo zahvaljujem nefrologu prof.dr. Saragi i dječjem kirurgu dr. Budimiru koji su je vodili u ST bol.i koji su preeeeeeeeeeeeeedivni ljudi

pa ako je neko iz Splita i bliže okoline mogu iz vlastita iskustva preporučit ove liječnike

Loulou
15.05.2007., 20:00
Cao Dorotea,

Procitala sam tvoj post o refluxu i zelim tvoj savjet. Moja beba od 9 i po mj. ima urinarnu infekciju. Vec 5 dana smo u bolnici i prima intravenozno antibiotik. Urinokulturom nisu uspjeli locirati bakteriju. Danas smo radili obicni ultrazvuk, koji je pokazao prosiren kanal sa desne str., ali dr. je rekla da to ne mora nista znaciti, mozda se prosirilo radi upala, a moze se povuci i dakle ne mora biti reflux. Pediajtrica hoce sutra da je salje na mikciju. Ja nikako nisam za to. Ali ni sama ne znam sta da radim. Mi smo u DU. Inace sam iz Sarajeva. Moja pedijatrica iz SA je rekla da ona to ne bi odmah radila, nego bi cekala da zavrsimo sa antibioticima, pa onda mokraca, pa onda eventualno mikcija.
Please help! Ne zelim vise da ju patim, nema gdje je nisu izboli, sva je istraumirana! Ali ne zelim da nesto pogrijesim, pa da se onda kajem. Hvala!

R-winter
16.05.2007., 22:26
Cao Dorotea,

Procitala sam tvoj post o refluxu i zelim tvoj savjet. Moja beba od 9 i po mj. ima urinarnu infekciju. Vec 5 dana smo u bolnici i prima intravenozno antibiotik. Urinokulturom nisu uspjeli locirati bakteriju. Danas smo radili obicni ultrazvuk, koji je pokazao prosiren kanal sa desne str., ali dr. je rekla da to ne mora nista znaciti, mozda se prosirilo radi upala, a moze se povuci i dakle ne mora biti reflux. Pediajtrica hoce sutra da je salje na mikciju. Ja nikako nisam za to. Ali ni sama ne znam sta da radim. Mi smo u DU. Inace sam iz Sarajeva. Moja pedijatrica iz SA je rekla da ona to ne bi odmah radila, nego bi cekala da zavrsimo sa antibioticima, pa onda mokraca, pa onda eventualno mikcija.
Please help! Ne zelim vise da ju patim, nema gdje je nisu izboli, sva je istraumirana! Ali ne zelim da nesto pogrijesim, pa da se onda kajem. Hvala!

Preporucam ti da nazoves Polikliniku Helenu i konzultiras docenticu Cvitkovic. Ona ti je naj naj. Sretno

dadari
22.05.2007., 19:34
MORAM vAM SE JAVITI SA RECIMO SRETNOM VIJESTI. U prijašnjim postovima pisala da mi malena ima refluks II/III stupanj. Mikcijom(rendg.slikanjem):s prije mjesec dana ustanovljeno da NEEEEMA. Malo sam skeptična kao uvijek u životu i pitala kako je to moguće jer ga je imala za Novu Godinu kada je opet pala u infekt.Da se dešava u malo postotku da se povuče sam od sebe... Jedino noćno mokrenjejoš ostalo. Šta da vam kažem?:top:

Dorotea
28.05.2007., 07:05
MORAM vAM SE JAVITI SA RECIMO SRETNOM VIJESTI. U prijašnjim postovima pisala da mi malena ima refluks II/III stupanj. Mikcijom(rendg.slikanjem):s prije mjesec dana ustanovljeno da NEEEEMA. Malo sam skeptična kao uvijek u životu i pitala kako je to moguće jer ga je imala za Novu Godinu kada je opet pala u infekt.Da se dešava u malo postotku da se povuče sam od sebe... Jedino noćno mokrenjejoš ostalo. Šta da vam kažem?:top:

ajme...suuupeeeer!
nije bas tocno da se u malo postotku povuce samo od sebe, u jako velikom postotku se povuce... pa to nas drzi!!!
a evo mi... nesto u zadnje vrijeme imamo povisenu temp, ali nalazi uredni... ona je vesela... u 10mj imamo opet pregled u Heleni... nadam se do tada da ce se rijesiti... i povuci..dr.cvitkovic je rekla da ce kada skinemo pelenu vjerojatno se i reflux povuc... sada radimo na tome, ali ne ide nam bas...treba cekat da jos malo zatopli...

Loulou
28.05.2007., 20:32
Mi sutra idemo po nove nalaze urinokulture! Nadam se da ce biti ok...malo me strah, uf.

Dorotea
29.05.2007., 13:35
Mi sutra idemo po nove nalaze urinokulture! Nadam se da ce biti ok...malo me strah, uf.

cekamo rezultate!!! javi nam :kiss:

Zdenka1980
13.06.2007., 22:51
drage mame UPOMOC!!!!!
Javljam se prvi put i molim vas da mi odgovorite. Mojoj petomjesecnoj bebi sumnjaju na refluks jer su ga "vidjeli"na ultrazvuku,a mikciju jos nismo radili jer cekamo da nalazi budu sterilni. Uporno mu dajem ceporex sirup na 12 sati,radili smo mu i lizu redi uske kozice i fimoze na cuni a nalazi opet pokazuju da ima proteus mirabilis 10 na4. Jel moraju nalazi biti sterilni da se uradi mikcija? :confused:

Dorotea
14.06.2007., 07:56
drage mame UPOMOC!!!!!
Javljam se prvi put i molim vas da mi odgovorite. Mojoj petomjesecnoj bebi sumnjaju na refluks jer su ga "vidjeli"na ultrazvuku,a mikciju jos nismo radili jer cekamo da nalazi budu sterilni. Uporno mu dajem ceporex sirup na 12 sati,radili smo mu i lizu redi uske kozice i fimoze na cuni a nalazi opet pokazuju da ima proteus mirabilis 10 na4. Jel moraju nalazi biti sterilni da se uradi mikcija? :confused:

nemoraju, mikcija se moze raditi neovisno o nalazima.
kako su vidjeli reflux na ultrazvuku? ultrazvukom se moze vidjeti reflux jedino ako se radi ultrazvucna cistografija? dali su mu stavljali kateter?
obicnim ultrazvukom moze se vidjeti samo ako je upala i ako je nekakva deformacija...
pomalo, ako imas mogucnost dati dijete na ultrazvucnu cistografiju radije nego mikcija, radi zracenja...

Zdenka1980
15.06.2007., 22:31
nisam rekla da sam iz Sarajeva. Kod nas jos uvjek ne postoji niti jedna privatna djecija poliklinika tako da smo "osudjeni" na jednu ustanovu i jedno misljenje. Ivan je do treceg mjeseca imao produzenu laktacijsku zuticu pa smo radili sve nalaze i tako vidjeli da ima proteus u urinu pa nas uputise nefrologu koji nas opet uputi na ultrazvuk na kojem se vidjelo da ima upalu mokracnih kanala i tada je doktorica kao "navidjela" refluks. Doktorica nefrolog je jako ljubazna i sve nam je objasnila tako da nisam bas potpuno neupucena ali neka pitanja uvjek ostanu neotvorena.
Dosad smo nalaze redili u sklopu klinickog laboratorija pa je bilo prvi urin sterilan,drugi izgube a treci ne valja:flop: Sad smo otisli u drugi lab i u ponedjeljak se nadam dobrim rezultatima.
U Sarajevu ne postoji druga pretraga osim mikcije,bar koliko ja znam,jer se suprug raspitao u klinici jer tamo radi.Mozda negdje privatno to jos moram provjeriti. Dorotea hvala!!!!

Zdenka1980
19.06.2007., 09:12
Pozdrav svima!
evo mene sa jos pitanja. molim vas objasnite mi kako se tacno radi mikcija. mi smo vec jednom stavljali Ivanu kateter jer su mu vadili cisti urin i nije bilo strasno a nije ni dugo trajalo. Kako je sa mikcijom? Juce su mu bili nalazi i sve tri urinokulture su sterilne pa smo u petak naruceni za mikciju. Htjela sam da znam sta nas ceka. Unaprjed hvala!

Dorotea
21.06.2007., 09:18
Pozdrav svima!
evo mene sa jos pitanja. molim vas objasnite mi kako se tacno radi mikcija. mi smo vec jednom stavljali Ivanu kateter jer su mu vadili cisti urin i nije bilo strasno a nije ni dugo trajalo. Kako je sa mikcijom? Juce su mu bili nalazi i sve tri urinokulture su sterilne pa smo u petak naruceni za mikciju. Htjela sam da znam sta nas ceka. Unaprjed hvala!

OVAKO, za mikciju isto stavljaju kateter, najprije isprazne mjehur, a kada ga isprazne pocnu ga puniti obicnom vodom... u trenutku kada napune do kraja jednom slikaju i onda se ceka da dijete pocne piskiti jer moraju jos jednom uslikati kada dijete pocne piskiti.
Mikcijom ce sigurno utvrditi ima li refluksa ili nema, nisam ja rekla da je to nesto strasno, ali ja ne volim dijete zraciti ako ne moram...
Isto je malo problem, jer oni moraju tocno na vrijeme uslikati da uhvate trenutak kada dijete pocne piskiti ako se urin vratio i koliko se vratio.
Tako je nama mikcija pokazala reflux samo na desnom mokracovodu, a kasnije na ultrazvuku je pokazalo da ima i desno i lijevo.
ultrazvuk se moze pratiti duze, a kod slikanja je bitan trenutak da ulovi na vrijeme.
nadam se da ce sve biti ok... drzim fige...
Pozdrav i javi nam kako je proslo

Zdenka1980
24.06.2007., 12:38
OVAKO, za mikciju isto stavljaju kateter, najprije isprazne mjehur, a kada ga isprazne pocnu ga puniti obicnom vodom... u trenutku kada napune do kraja jednom slikaju i onda se ceka da dijete pocne piskiti jer moraju jos jednom uslikati kada dijete pocne piskiti.
Mikcijom ce sigurno utvrditi ima li refluksa ili nema, nisam ja rekla da je to nesto strasno, ali ja ne volim dijete zraciti ako ne moram...
Isto je malo problem, jer oni moraju tocno na vrijeme uslikati da uhvate trenutak kada dijete pocne piskiti ako se urin vratio i koliko se vratio.
Tako je nama mikcija pokazala reflux samo na desnom mokracovodu, a kasnije na ultrazvuku je pokazalo da ima i desno i lijevo.
ultrazvuk se moze pratiti duze, a kod slikanja je bitan trenutak da ulovi na vrijeme.
nadam se da ce sve biti ok... drzim fige...
Pozdrav i javi nam kako je proslo

Javljam se sa sretnom vijesti!!!!!

Bili smo u petak na mikciji i doktorica kaze da je nalaz uredan :s :D :top: a u utorak ce biti zvanicni pismeni nalaz. Hvala na savjetima i podrsci!:cerek: Zelim vam svima puno srece!!!!!:kiss:

Dorotea
26.06.2007., 10:53
Javljam se sa sretnom vijesti!!!!!

Bili smo u petak na mikciji i doktorica kaze da je nalaz uredan :s :D :top: a u utorak ce biti zvanicni pismeni nalaz. Hvala na savjetima i podrsci!:cerek: Zelim vam svima puno srece!!!!!:kiss:

supeeeeeer!!!! bravo! hvala na lijepim zeljema :):kiss:

Dorotea
09.07.2007., 12:35
evo zdenka, da ti malo update kakva je situacija kod nas..
znas i sama da imamo lagani problem sa skidanjem pelena, ali eto, borimo se..
malena mi vec dugo nije imala urinoinfekt:s i za sada smo u cekanju 11 mj. i prvog slijedeceg pregleda...
malo me muci to sto je dr rekla, kao, dodjite u 11.mj. kada malena vec 2-3 mj. bude bez pelene:confused:
a mi u komi sa skidanjem pelena... ona je rekla da ce se reflux vjerojatno povuci zajedno sa pelenom i zato pregled tada....
sta to znaci, da ako ne uspijemo bacit pelenu da ne dolazimo na pregled??? jooooj! bas sam sva nekako bez veze..
glavno je za sada da je ona zdrava, a vidjet cemo sta ce biti dalje..
pozdrav

Zdenka1980
09.07.2007., 12:44
evo zdenka, da ti malo update kakva je situacija kod nas..
znas i sama da imamo lagani problem sa skidanjem pelena, ali eto, borimo se..
malena mi vec dugo nije imala urinoinfekt:s i za sada smo u cekanju 11 mj. i prvog slijedeceg pregleda...
malo me muci to sto je dr rekla, kao, dodjite u 11.mj. kada malena vec 2-3 mj. bude bez pelene:confused:
a mi u komi sa skidanjem pelena... ona je rekla da ce se reflux vjerojatno povuci zajedno sa pelenom i zato pregled tada....
sta to znaci, da ako ne uspijemo bacit pelenu da ne dolazimo na pregled??? jooooj! bas sam sva nekako bez veze..
glavno je za sada da je ona zdrava, a vidjet cemo sta ce biti dalje..
pozdrav

Ma furaj ti na pregled sa ili bez pelene. Sta se moze ako je djete odlucilo da jos nece tutu. Svi dr. imaju isto misljenje o skidanju pelene ali nisu sva djeca ista. Vazno je da su zdravi i veseli.

zizitop
31.08.2007., 11:31
Da se pridružim vama mamama s tim problemom. Nama još refluks nije dijagnosticiran (čekamo mikciju) a do tada mi je beba od 5 i pol mjeseci na zaštiti, već 3 i pol mjeseca. Sinersul pije već mjesec dana, tu negdje sam primjetila da joj je i apetit opao, ali zadnja dva tjedna je užas, ne jede ništa, stagnira na težini ali krećemo nizbrdo ako tako još dugo nastavi. Odbija mlijeko (adaptirano) kašice, voćne, povrtne, domaće, kupovne. Samo bi pila. Radili smo pretrage, krv u redu, urin u redu, urinokultura sterilna. Naša doca kaže da je vjerojatno zasićena lijekovima i da zato nema apetita. Ima li još tko takvih iskustva???? Jer sad je pitanje hoćemo li je skinuti s lijekova (a ako ima refluks to ne bi smijela jer joj je i jedan bubrežić ostao malo oštećen) ili pustiti je, ali šta ćemo s apetitom??? Mi nismo pametni, a njena nefrologica na godišnjem a njena pedijatrica nama prepušta odluku. Glupost, pa nisam ja doktor, ona je kompetentna.

Zdenka1980
31.08.2007., 11:36
A da nije to odbijanje hrane povezano sa zubicima...:confused:
Ako su svi nalazi ok ne vidim razlog za odbijanje hrane. Kako joj dajete sirup?

Mom ivanu se toliko zgadila sprica za sirup da smo mu jedva uspjeli uvaljivat ista u usta,on ih samo zatvori i vrti glavicom.

Kakva je to dr koja prepusta odluku roditeljima:hebemu: :azdaja:

zizitop
31.08.2007., 12:38
Prošli tjedan joj je izašao prvi zubić, pa smo mislili da je od toga, rekla doca da bi se sada trebala situacija smiriti u roku dan dva, ali već je prošlo tjedan dana od prvog zubića a ona svakim danom sve manje jede. Ne jede po 20 i više sati, pa nekako popije malo mljeka i onda opet ništa. Zar bi mogla od zubića baš toliko odbijati hranu????

Da, da, kod naše pedijatrice ja sama moram pitati za uputnice, tražiti pretrage, jer ona je za neko prirodno liječenje, ne maltretiranja dijece s pretragama, njoj je sve: vidjet ćemo za par dana..... Tako smo i završili u bolnici, (sa nalazima koji nisu bili loši, ali niti u redu, pa po njeno je to bilo sasvim ok, vjerojatno nešto sitno), a ispala upala bubrega da ne može gora... Sada, kad ona meni ne da uputnice, ja si platim pretragu sama, a u planu mi je mjenjanje pedijatrice čim se s malom situacija smiri

dadari
17.09.2007., 11:33

E sad, veselju je dosao kraj, malena mi opet uletila u infekciju i sve po starom, intravenorzno Rocefin - 8 dana , sada Cefiksin, i pokušavamo nabaviti Furadantin-koji se ne proizvodi više, pa zamjenske tablete Uro-tablinen ili u Italiji Furil(nešto na bazi NITROFURANTOINA)....priča se nastavlja, ali dr.Šuibat sumnja na recidiv, tj da se refluks V R A T I O. Toliko o dobrim vijestima....U Ž A S ZVAN EŠERIHIJA JE TU I TO OTPORAN NA DOSTA ANTIBIOTIKA....

Zdenka1980
17.09.2007., 13:03
E sad, veselju je dosao kraj, malena mi opet uletila u infekciju i sve po starom, intravenorzno Rocefin - 8 dana , sada Cefiksin, i pokušavamo nabaviti Furadantin-koji se ne proizvodi više, pa zamjenske tablete Uro-tablinen ili u Italiji Furil(nešto na bazi NITROFURANTOINA)....priča se nastavlja, ali dr.Šuibat sumnja na recidiv, tj da se refluks V R A T I O. Toliko o dobrim vijestima....U Ž A S ZVAN EŠERIHIJA JE TU I TO OTPORAN NA DOSTA ANTIBIOTIKA....

E bas mi je zao sto vam se ovo desava!!! :kiss:
Mi smo zadnji put e.coli otjerali sa 14 garamicina dva puta dnevno. Kod nas po nalazima nije refluks,a li se zbog kozice na cuni bakterija stalno vracala. Juce smo ga obrezali (jer smo morali) pa se nadam da ce sada biti bolje.
Zelim vam puno srece!:grli:

Dorotea
18.09.2007., 12:56

hej... jeste probali u italiji za furadantin? trst? ja sam uspjela jos kupiti za susjedu pred 3 tjedna kada sam bila...
koliko je malena stara?
pokusaj sa Cran Actin, to ti je koncentrat brusnice, nista nas nije spasilo kao taj sirup...
kako mi je zao da se to dogadja?
ODI CA SA KANTRIDE. Riskiraj 1500 kn i odi u polikliniku Helena u Zagrebu...

dadari
01.10.2007., 09:10
hej... jeste probali u italiji za furadantin? trst? ja sam uspjela jos kupiti za susjedu pred 3 tjedna kada sam bila...
koliko je malena stara?
pokusaj sa Cran Actin, to ti je koncentrat brusnice, nista nas nije spasilo kao taj sirup...
kako mi je zao da se to dogadja?
ODI CA SA KANTRIDE. Riskiraj 1500 kn i odi u polikliniku Helena u Zagrebu...

FURADANTINA više nema u Trstu i ne proizvodi se više nigdje.Kupila sam zamjenu u Trstu,malenoj FURIL tabletice od 50 mg, pa ih prepolovimo na pola(baza im je isto nitrofuradantin).Imaju i u Njemačkoj isto neke tabletice koje su na bazi nitrofuradantina(po savjetu doktorice), ali ne priznaju naš privatni recept.Inače u ljekarni Mazzi u Ri kupujem koncentrat brusnice .A šta da više mislim...Kod moje malene sve znam i jednostavno mislim da će mi u Heleni samo potvrditi sve sa Kantride...Šta da radim?Uz sve moje znanje nisam više pametna...

ixox
04.10.2007., 09:28
Ajd da vam kažem bar neku dobru vijest ( za mene je odlična, a vama bar moze dati nadu)
Vec sam pisao ovdje da mi je sinu dijagnosticiran sa 7 mjeseci refluks, hidronefroza i potkovasti bubreg.
Imao je bakteriju klebsielu, i nakon smirivanja prve upale i ležanja u bolnici 20 dana, pio je oko 2 godine nitrofurantoin i sinersul (sulotrim). Kad se samo sjetim komplikacaija kako nabaviti nitrofurantoin i kako srediti gramazu od 17 mg koliko je pio. Pravili smo jetrene probe radi kontrole sto je pio tako puno ljekova i vodio je borbu sa zeljezom zbog toga. Nakon toga kada se bakterija iskorijenila, više niti jednom nije imao upalu Sad je skoro 6 godina i bas smo bili prije par dana na kontroli u zagrebu. Sve je sada ok, nalazi scintigrafije ok. Naruceni smo za 2-3 godine. Moramo samo periodicno praviti sanford radi kontrole. Ostao mu je samo potkovasti bubreg, ali to je fizička anomalija koja se ne može nikada promijeniti a nece miu ni smetatii u zivotu.

Ono sto vam zelim reci je da budete uporni i da bi trebalo sve skupa doci u normalu.

ixox
04.10.2007., 09:33
I ako netko treba jos neku pomoc a da misli da mu moze pomoci nesto od naseg iskustva u prolasku toga neka se slobodno javi

Dorotea
05.10.2007., 07:29
FURADANTINA više nema u Trstu i ne proizvodi se više nigdje.Kupila sam zamjenu u Trstu,malenoj FURIL tabletice od 50 mg, pa ih prepolovimo na pola(baza im je isto nitrofuradantin).Imaju i u Njemačkoj isto neke tabletice koje su na bazi nitrofuradantina(po savjetu doktorice), ali ne priznaju naš privatni recept.Inače u ljekarni Mazzi u Ri kupujem koncentrat brusnice .A šta da više mislim...Kod moje malene sve znam i jednostavno mislim da će mi u Heleni samo potvrditi sve sa Kantride...Šta da radim?Uz sve moje znanje nisam više pametna...

oprosti sto se nisam duze javila... moje razmisljanje je da treba traziti drugo misljenje i za manje stvari a kamoli ne kada ti dijete uzima lijek.
dr moze zaje...t stvar, u principu u vecini situacija naprave sranje, a ipak dvoje ili troje.
zasto si tako sigurna u postavljenu dijagnozu?
ja dan danas nisam..
nemoj mislit da te zafrkavam, samo ti zelim reci da dr moze pogrijesiti, nemoj sve uzimat zdravo za gotovo.
ja sam tako sa mojom malom i radi refluxa i radi kukova trazila drugo misljenje i dobila, kompletno drugacije :flop: ?

Zdenka1980
05.10.2007., 09:25
Slazem se za drugo misljenje!!! Obavezno traziti i savjet na drugoj klinici kad vec postoji.

Nadam se da su vam djecica vesela i sretna i saljem im veliku pusu :kiss:

Dorotea
09.10.2007., 08:47
Slazem se za drugo misljenje!!! Obavezno traziti i savjet na drugoj klinici kad vec postoji.

Nadam se da su vam djecica vesela i sretna i saljem im veliku pusu :kiss:

Joj Zdenka... nama evo situacija se poboljsava iz dana u dan, cijelo ljeto smo prosli bez upala i bez bilo kakvih bolest...(da se ne ureknem :)
brusnica nam je cijelo ljeto bila u djiru, sada je toliko voli da osim vode pije samo brusnicu i to u svim mogucim oblicima...
sreca je da se navikla piti puno tekucine, tako da ona meni na dan popije uz mlijeko sigurno jos litru i pol, sto vode sto brusnice...
pelena je sada mogu rec stvar proslosti... od kada smo je skinuli, sada 2 mjeseca, nije se niti jednom ni popiskila ni pokakala u gace :))))) ne mogu opisati svoju srecu :)
sada nas ceka taj pregled, da vidimo dali se reflux povukao... necemo ici u 11.mj. dr Cvitkovic kaze, ako je sve ok, bolje odgoditi za slijedecu godinu u 4,5 mjesecu da ne mucimo dva puta dijete za pregled...
sada kako dolazi zima, pocela sam opet sa medom, svaki dan zlicica ujutro i pred spavanje :) super je... napokon nam je imunitet ok i stvarno sam jako zadovoljna...

dadari
11.10.2007., 12:08
Joj Zdenka... nama evo situacija se poboljsava iz dana u dan, cijelo ljeto smo prosli bez upala i bez bilo kakvih bolest...(da se ne ureknem :)
brusnica nam je cijelo ljeto bila u djiru, sada je toliko voli da osim vode pije samo brusnicu i to u svim mogucim oblicima...
sreca je da se navikla piti puno tekucine, tako da ona meni na dan popije uz mlijeko sigurno jos litru i pol, sto vode sto brusnice...
pelena je sada mogu rec stvar proslosti... od kada smo je skinuli, sada 2 mjeseca, nije se niti jednom ni popiskila ni pokakala u gace :))))) ne mogu opisati svoju srecu :)
sada nas ceka taj pregled, da vidimo dali se reflux povukao... necemo ici u 11.mj. dr Cvitkovic kaze, ako je sve ok, bolje odgoditi za slijedecu godinu u 4,5 mjesecu da ne mucimo dva puta dijete za pregled...
sada kako dolazi zima, pocela sam opet sa medom, svaki dan zlicica ujutro i pred spavanje :) super je... napokon nam je imunitet ok i stvarno sam jako zadovoljna...

Pozdrav svima i hvala na lijepim željama:) , ali i ja vidim iz pretraga krvi da joj je željezo palo , a imunitet 0.Pila je godinu dana Aloe veru s berry-brusnicom (forever Living prosucts)-nšta bolje, pa famozni Noni 8-9 mjeseci, ništa nikakvo poboljšanje, i sada joj kupila VEMMA kombinaciju minerala vitamina i aloe...UZ SVE TO PIJE I DALJE KAPI KONCENTRIRANE BRUSNICE NA KAPALJKU ...A ne znam.probavamo svašta samo da joj imunitet dignemo jer pije te tabletice FURIL.:confused: :mig: JAVIM SE S NOVOSTIMA.a DEFINITIVNO JOŠ I NA POLIKLINIKU hELENA IDEMO OBAVITI SVE PRETRAGE...

Dorotea
11.10.2007., 13:52
Pozdrav svima i hvala na lijepim željama:) , ali i ja vidim iz pretraga krvi da joj je željezo palo , a imunitet 0.Pila je godinu dana Aloe veru s berry-brusnicom (forever Living prosucts)-nšta bolje, pa famozni Noni 8-9 mjeseci, ništa nikakvo poboljšanje, i sada joj kupila VEMMA kombinaciju minerala vitamina i aloe...UZ SVE TO PIJE I DALJE KAPI KONCENTRIRANE BRUSNICE NA KAPALJKU ...A ne znam.probavamo svašta samo da joj imunitet dignemo jer pije te tabletice FURIL.:confused: :mig: JAVIM SE S NOVOSTIMA.a DEFINITIVNO JOŠ I NA POLIKLINIKU hELENA IDEMO OBAVITI SVE PRETRAGE...

drzim fige da sve bude dobro i da se malenoj popravi imunitet... :moli:
znam da ti je muka, ali isto tako znam da ce doci to na svoje, kod ove "bolesti" vrijeme je sve, a bas nas to i najvise muci, zar ne?! ne mozes docekat.
pusam malenu

Zdenka1980
11.10.2007., 14:31
Dorotea bas mi je drago da ste uspjeli skinut pelenu i da je situacija sad ok. Nadam se da ce tako i ostati.
dadari obavezno nam javi rezultate pretraga

Saljem vama svima :kiss:

dadari
19.10.2007., 08:33
drzim fige da sve bude dobro i da se malenoj popravi imunitet... :moli:
znam da ti je muka, ali isto tako znam da ce doci to na svoje, kod ove "bolesti" vrijeme je sve, a bas nas to i najvise muci, zar ne?! ne mozes docekat.
pusam malenu

pozdrav i hvala na lijepim željama.:cerek:

helena mil
07.04.2008., 18:07
kjbdfkhgdfjkagfkjasdhfkuhgsdf:p:p

mrva 22
11.06.2008., 12:24
Evo nisam ni ja znala što je refluks...
...................
U svakom slučaju, premda je mokraćna infekcija u djeteta česta, uvijek treba imati na umu mogućnost trajnih posljedica ako se na vrijeme ne posumnja na VUR i ne učine potrebne pretrage kojima se on isključi ili dokaže.....
Hvala puno na ovom iscrpnom i nadasve detaljnom opisu refluksa.
:eek::eek: , moja nećakinja ima refluks koji joj je dijagnosticiran vrlo kasno(sa 7 godina)i postavljena je dijagnoza II stupnja.Šalje ju nefrologica na dinamičnu scintegrafiju.(isprika, ako sam napisala pogrešan naziv pretrage) .
Svima vama koji imate djecu sa ovim problemima, jako mi je žao.
Možete li mi sugerirati kvalitetnog nefrologa(dječjega), u Hrvatskoj?
Iako sam iz Zagreba, otišla bih na kraj svijeta zbog nje.

mrva 22
12.06.2008., 10:40
Ispričavam se svima sa ovog topica jer sam ovako uletila.
Molim vas za pomoć, jer se nalazim po meni u bezizlaznoj situaciji :( (takova je trenutno situacija).
Kako sam i sama bolesna, a i pri tome poluslijepa, malo mi je teško pročitati sve vaše postove.
Lijepo bih vas zamolila da ako mi netko može pomoći oko savjeta, bila bih mu zahvalna. :s
Naime, moja nećakinja ima 7 godina i dijagnosticiran joj je prije neku dan refluks II stupnja, za slj.tj.ima zakazan termin za dinamičnu scintegrafiju(isprika, ako sam krivo napisala naziv).
Ima li tko kakav savjet, dobrog nefrologa za preporučiti?:confused:

Hvala vam unaprijed :)

nanac
12.06.2008., 13:24
A draga mrvo, mom su bebaču od 13 mjeseci prošli tjedan dijagnosticirali reflux (obostrani, II stupanj). Bio je u bolnici na Šalati zbog upale, i eto... Kvragu. Oni ne rade scintigrafiju, ali su mi preporučili Rebro (još ću se ja malkice raspitati), a njegova pedijatra kaže da se to radi tek nakon prve kontrole urina (po njihovom za dva mjeseca, što ne znači da nećemo urinokulturu napraviti i ranije, valjda nije protupropisno).
A ovu polikliniku "Helena" hvale ljudi na sva usta, ponajprije moja prijateljica čiji sinčić isto ima reflux. Upravo je čudesno koliki postotak dječice ima s tim problema. Pokušali su me u bolnici utješiti sa statistikom (znate, svako treće dijete...), kao da me to puno briga.

phuketya
13.06.2008., 22:07
Sad sam pročitala što to točno znači. Nisam znala ranije za ovo. :kesanaglavi:

Definicija i značenje

Pojam vezikoureteralni refluks znači vraćanje mokraće iz mjehura u mokraćovod, cijev koja spaja bubreg i mokraćni mjehur, a kroz koju protok mokraće mora ići isključivo jednosmjerno, prema mokraćnom mjehuru. Uzrok toj nenormalnoj pojavi može biti prirođena abnormalnost građe mokraćovoda ili mokraćnog mjehura, odnosno samo funkcionalna, privremena pogreška uslijed nezrelog mehanizma. Mokraća koja se vraća prema bubregu predstavlja moguće sjedište bakterijama i izvor ponavljanih infekcija bubrega, a i sama mokraća zadržavanjem može oštetiti bubreg. Refluks se može javiti samo na jednoj ili na obje strane.

Učestalost

Učestalost vezikoureteralnog refluksa (VUR-a) nije poznata u zdrave djece, ali u djece koja imaju mokraćne infekcije iznosi oko 30%, što znači da svako treće dijete s mokraćnom infekcijom ima neki stupanj vezikoureteralnog refluksa.

užas

nanac
15.06.2008., 21:16
Vjerujem kad mi kažu da to ne boli, ali imam poznanicu koja je od refluksa patila kao odrasla i kaže da je grozota imati osjećaj kao da će ti se mjehur raspuknuti koliko ti se piški, a izvedba se svede na dvije-tri kapljice. Ajme.

mrva 22
23.07.2008., 11:00
:( zar mi nitko ne može pomoći sa savjetom?

Ima li tko dobrog dječjega nefrologa za preporučiti i jeste li probali s nekonvencionalnim lječenjem? :confused::confused:

:ne zna: ni sama, a htjela bih malenima pomoći.

Zdenka1980
23.07.2008., 11:14
Draga mrva!
Ja nisam iz HR i ne znam kakvo je tamo stanje sa nefrolozima,ali na ovom topiku svi hvale polikliniku "Helena" Ima negdje i njihova adresa pokušat ću pronaći pa ti javim.
Pozdrav! :grli:

Zdenka1980
23.07.2008., 11:15
http://www.poliklinika-helena.hr/hrv/aktualne_teme/vezikoureteralni_reflux.asp

Evo našla sam ,nadam se da će pomoći!:top:

mrva 22
23.07.2008., 12:22
Drage cure-žene-majke,

hvala vam na pomoći.:s .

A što se tiče nefrologa, ali i općenito zdravstva u Hrvatskoj, iz osobnog iskustva(ne samo problema kod nećakinja), zdravstvo je u K O M I .

Još jedanputa puno, puno hvala.

cvijetić
24.10.2008., 22:02
na uzv cistografiju se čeka godinu dana u heleni:eek: pa me zanima da li netko zna za opciju te pretrage u Sloveniji?

cvijetić
28.10.2008., 09:21
da li nam netko može reći kako izgleda pretraga-uzv cistografija.

u Slo na termin čekamo dva i po tjedna za istu cijenu...

tanyab
16.12.2008., 13:59
Dijagnosticiran nam je VUR obostrano, lijevo II-III st., desno III st.
23.12. idemo na prvi kontrolni pregled nakon uroinfekcije i postavljene dijagnoze.
Danas smo dobili nalaze krvi i urina i sve je super. Još samo čekamo nalaze urinokulture...

rhasana4
19.12.2008., 13:46
eto citam vase postove i vidim da nismo sami.mi imamo vur IV-V stupanj.jedan bubreg radi 10% pa cekamo operaciju koja ce nadamo se biti u 1 mjesecu.s 2 mjeseca nam je dijagnosticiran VUR ali prekasno.vec smo navukli i urinosepsu i meningitis.posto je bio mali upala se prosirila brzinom munje.Sad ima 1 godinu i na istom smo tj na gorem.od silnih antibiotika imunitet mu je pao i imamo i bronhiti.nije mi jasno kako je sve doslo al eto sta je tu je i moramo se boriti s tim.zanima me dali je itko bio na operaciji posto mi idemo a doktori su skrti na rijecima.neznamo ni sta nas ceka,koliko traje oporavak i dali je itko isao na rebro kod dr luetica.:confused:molim vas da se javite s vasim iskustvima

nevasss
13.01.2009., 20:32
I ako netko treba jos neku pomoc a da misli da mu moze pomoci nesto od naseg iskustva u prolasku toga neka se slobodno javi

pozdrav,slučajno sam listajuči forume naišla na vas,kako imamo slične probleme zamolila bih vas da mi preporučite dobrog nefrologa u zg.imam bebicu od 4 mjeseca kojoj je dijagnosticiran potkovasti bubreg te sumnjaju da ima i refluks.zanima me kako ste vi prošli naša beba je liječila KLEBSIELLU i sad je na antibioticima trajno s tim da se obavezno mora kontrolirati kod nefrologa i potrebno je još učiniti DRNC

mrva 22
26.03.2009., 11:00
Evo mene nakon nekog vremena, ponovo među vama.
:( Na žalost nemam dobre vijesti.Nećakinja mi je već išla na drugi zahvat DEFLUX, jer joj prvi nije uspio.Nakon pet provedenih dana u bolnici(što je posve besmisleno, s obzirom na broj pretraga koji je obavila), vratila se kući s neobavljenožim zahvatom.
Obrazloženje je bilo da se tekućina/gel(ispravite me), nije "razišla" od prošlog zahvata.
Meni kipi i bijesna sam na naš zdravstveni sustav jer je toliko loš...

:confused:Sada tražim gdje osim u Zagrebu ima dobrih nefrologa(idem i na kraj svijeta).

Ima li tko ideju , ja nisam pametna :ne zna:

R-winter
26.03.2009., 14:16
Mi smo prošli dosta nefrologa i toplo preporučujemo Polikliniku Helenu i profesoricu Cvitković

trudnamamica
27.03.2009., 13:59
Pozdrav.....15 dana nakon rođenja moj dečkić je počeo izbacivati u luku......završili smo na hitnoj i 5 dana u bolnici....dijagnoza mu je bila reflux želuca....ili izbacivanje hrane u luku.....to i toliko nije strašno koliko sam čula sa bubregom.....čak sam čula da se može produžiti porodiljni ako djete ima refluks bubrega, za želudac ja nisam mogla.....nismo bili na nikakvim antibioticima, svaki mjesec smo bili na kantridi na pregledu i da kucnem sve je u redu i nakon 2. god. prestao je izbacivat hranu nakon uvođenja krute hrane......bili smo na sirupu Zatnac koji se samo može u Sloveniji i Italiji nać......

Lucija6.7.
11.12.2009., 15:52
Čitam već par dana forum i nisam naišla na tu temu pa me zanima jel ima koja mama čije dijete ima refluks bubrega?

lana1313!
11.12.2009., 18:11
ja sam imala refluks kad sam bila mala.

malisa je krajem sedmog mjeseca zavrsio u bolnici i sumnjali su na refluks, ali hvala dragom Bogu,nema ga... :s

a sto te tocno zanima po pitanju refluksa??

hecate
12.12.2009., 11:22
nisi napisala koji stupanj VUR-a...?

marina3
12.12.2009., 11:37
mislim da postoji tema pa kopaj malo dalje naći ćeš nešto

Lucija6.7.
12.12.2009., 11:43
desni IV,lijevi II.Zanima me jel se kome povukao refluks rastom ili ima netko tko je morao operirati(kak izgleda ta operacija...?)

lana1313!
12.12.2009., 17:03
desni IV,lijevi II.Zanima me jel se kome povukao refluks rastom ili ima netko tko je morao operirati(kak izgleda ta operacija...?)

meni se povukao sam od sebe. dijagnosticiran mi je kad sam imala 18mj. i do 6.god. mi se sam od sebe povukao,nisam morala na operaciju. :mig:

Clicky
12.12.2009., 23:01
Od prijateljice mali sa cetri mj. dobio visoku temp, bio u bolnici deset dana, ustanovili reflux cetvrtog stupnja. Godinu ipo dana je bio na ljekovima. Nakon godine ipo na pregledu vise nije bilo ni traga refluxu. Malac sad ima dvi godine, zdrav, nikakve ljekove vise ne uzima, samo jos mokracu nosi svaki mjesec na kontrole. Nadam se da ce se i kod vas povuci sam od sebe.

hecate
13.12.2009., 19:06
kod VUR-a IV stupnja je potrebna kirurška intervencija kako ne bi došlo do hidronefroze..što se tiče II stupnja, nije alarmantno, vjerujem kako ste u dobrim rukama liječnika, koji će sigurno napraviti sve. Ne mogu reći:ne brini, svi mi umiremo od brige i kod nekih banalnosti, ali medicina je napredovala i sve se može liječiti i izliječiti. U svakom slučaju, želim da to što bezbolinije prođete i da na kraju zaboravite:-)

Lucija6.7.
13.12.2009., 20:15
Nije istina da je u svim slučajevima IV stupnja VUR-a potrebna opracija,znam više slučajeva koji su se povukli rastom a tako nam je rekla i sama doktorica.

Clicky
13.12.2009., 20:26
Pa evo dva posta prije sam ti rekla da se od prijateljice malom refluks cetvrtog stupnja povukao sam i sad vise nije na nikakvim ljekovima. Nije istina da svima treba operacija!

lana1313!
13.12.2009., 21:51
Nije istina da je u svim slučajevima IV stupnja VUR-a potrebna opracija,znam više slučajeva koji su se povukli rastom a tako nam je rekla i sama doktorica.

ja sam isto imala refluks IV. stupnja i prosao je bez operacije...:top:

Biba27
24.12.2009., 10:17
Dobar dan.Najprije da se predstavim. Kako sam tek odnedavno počela raditi i dočepala se kompa, danas sam prvi put naletila na ovaj forum. Zovem se Dorotea i iz Rijeke sam. Imam curicu od 15.mjeseci.
Od kada se rodila, nikada nije bila blesna, tek sa 11.mjeseci temperatura je dosegla 40,5 i tako danima, nikako ju spustit. Imamo na svu srecu fenomenalnog pedijatra koji nas je uputio na Kantridu, vadit krv i urin... imala je infekciju, ali sto je gore dijagnosticirali su joj reflux II.stupnja i od tada je već 4.mjeseca na antibioticima, planirano godinu dana.
Znam da to sto moje dijete ima, nije ni priblizno nekim problemima sto imaju neki od roditelja, ali ne volim da mi je dijete svaki dan na ljekovima.
Zanima me do kada će to trajati, na koji nacin ce oni opet utvrditi da mi je dijete zdravo? Koliko ce ju puta zraciti????? to mi najteze pada od svega...Ako ima koji roditelj sa tim problemom da mi napise par rijeci....
Hvala unaprijed i pozdravljam sve forumase :)

Nemoj se brinuti samo budi uporna da mu daješ lijekove. Mom malom su već u drugom mjesecu života ustanovili refluks II na III stupanj. Svakih 10 dana smo vadili urin, Svakih 15 dana novi antibiotik, svaka dva mjeseca uzv bubrega. Radio je mikcionu sa 4 i po mjeseca i intravenozno sa 6 ipo mjeseci. Sve je bilo čisto, ali se kanalići nisu sužavali. Tako da smo mi bili na antibioticima 2 godine i dva mjeseca. Da pokucam, sada je sve u redu, kanalići su se suzili i više nema problema sa bakterijama u mokrači.
Moraš mu davati antibiotik. Nadam se da će Vama kraće trajati.
Obavezne kontrole, ako su ti mikciona i intravenozno bile čiste. Više ga neće zračiti. Ako ti kažu da moraš ponovno, odi kod drugog doktora da vidiš šta će ti reći. Mi smo morali ponovno, ali ja nisam dala. Sve smo riješili s uzv-om.

swanmia
16.02.2010., 18:05
Evo prvo da vas sve ovdje pozdravim!Vidim da se dugo nitko nije javljao na ovu temu,što je i ok,daj bože da je ovih tema što manje...
Naši problemi su počeli slučajno u 3. godini moje djevojčice.Sada ima 4 godine.
Pošto je djete sa pp. još uvijek nosi pelenu,iako veliku nuždu obavlja u tutu.
Čisto iz nekog mog unutarnjeg nemira i radoznalosti sam tražila uputnicu za urinokulturu iako malena nije imala nikakvih simptoma uroinfekta.
-1.Nalaz je bio E.coli 10*3 i dr.nije htjela dati terapiju,nego ponoviti UK za mj.dana,
-2.slijedeći nalaz je bio sterilan.
-3.Nakon par mjeseci opet tražim uputnicu i pokazuje broj kolonija u 1 ml urina 10**3-4,i poraslo je više vrsta gr- kolonija u malom broju.Opet bez terapije.
-4.Idući mjesec UK pokazuje Proteus mirabilis 10**5 i dobije terapiju po antibigramu Cedax.Samo me zanima gdje je nestala ona E.coli sa početka priče,jer je najveći problem u svemu ovome to što moja malena ne pije ništa,ali baš ništa i nema te sile koja će ju pridobiti da barem par gutljaja uzme.A pelena je uvijek puna,ne znam samo od čega.
-5.Nakon ovog nalaza ponovljena UK i pronađena treća vrsta bakterije-Proteus Vulgaris više od 10*6 i dobije terapiju Cefiksim.
I cijelo to vrijeme nema simptoma uroinfekta.
Napravljen UZV koji dokazuje obostrano proširenje kanalnog sustava.
Oba bubrega na normalnom mjestu,uredne veličine i parenhima.Mokraćni mjehur uredno punjen,uredne debljne stjenke.
Preporuča se MCUG.
I profilaksa Sinersul pola čajne žličice navečer. Ovakvo prepisivanje lijeka mi nije baš sjelo najprofesionalnije.
Eh sada:
br.1.ja odgađam MCUG što je moguće duže,i držim se one što je jedna mama na drugom forumu napisala,što se s tom pretragom posebno dokazuje,samo stupanj refluxa,nema posebnog udjela u liječenju...a profilaksu svejedno mora piti i jednostavno pratiti UK i to je to.
br.2.Što vi mislite,da li da posjetimo dr.C. u Heleni?
br.3.Mia povraća Sinersul,da li ste imali slična iskustva i koju profilaksu piju i dobro podnose vaša dječica??
br.4.Uroantiseptici-kada/zašto se oni prepisuju?
Dali postoji neki blagi tekući sapun za dezinfekciju i antimikrobnu zaštitu i higijenu spolovila za djecu?

Toliko za sada,čekamo petak i rezultate nove UK.
Pozdrav svima:mig:

Lucija6.7.
16.02.2010., 19:49
Moj Borna ima desni IV stupanj,lijevi bubreg II stupanj refluks.,Otkriveno mu je sa 2 mj nakon šta je pod temperaturom završio u bolnici.Sd smo pod terapijom nitrofurantoin,zadnja 3 mj nalaz sterilan a sad već ima neku bakteriju.
1.Ja mislim da je dobro obavit MCUG da znaš na čemu si
2.Mi smo bili na razgovoru, 400kn za ništa,sve su nam to rekli na Rebru.
3.Moj sad dobro podnosi nitrofurantoin,od sinersula su mu bili niski leukociti.Traži da ti promjene sirup
4.U Heleni preporočuju Cranactin kapi
Pedijatrica nam je rekla da je dobar bilo koji sapun

swanmia
16.02.2010., 20:53
Hvala Lucija na odgovorima:)
Ah,izgleda da ćemo ipak morati na MCUG,ne znam kako ćemo to izvesti.Mia je jaka i puno plače i baca se.Velika je,ima 4 god.,a ne može joj se ništa objasniti i smiriti je jer ne razumije.Jedva smo snimili UZV bubrega,podivljala je.:(

adrenalin34
16.02.2010., 22:17
Hvala Lucija na odgovorima:)
Ah,izgleda da ćemo ipak morati na MCUG,ne znam kako ćemo to izvesti.Mia je jaka i puno plače i baca se.Velika je,ima 4 god.,a ne može joj se ništa objasniti i smiriti je jer ne razumije.Jedva smo snimili UZV bubrega,podivljala je.:(

Napravi mcug,traži da si cijelo vrijeme uz nju,dečkima je bolno ali curama nije bolno,samo malo neugodno..To su dosta učestali uro infekti,tako da je bolje da znate na čemu ste,a lakše joj je napraviti mcug dok je manja.sretno

R-winter
16.02.2010., 22:26
Evo prvo da vas sve ovdje pozdravim!Vidim da se dugo nitko nije javljao na ovu temu,što je i ok,daj bože da je ovih tema što manje...
Naši problemi su počeli slučajno u 3. godini moje djevojčice.Sada ima 4 godine.
Pošto je djete sa pp. još uvijek nosi pelenu,iako veliku nuždu obavlja u tutu.
Čisto iz nekog mog unutarnjeg nemira i radoznalosti sam tražila uputnicu za urinokulturu iako malena nije imala nikakvih simptoma uroinfekta.
-1.Nalaz je bio E.coli 10*3 i dr.nije htjela dati terapiju,nego ponoviti UK za mj.dana,
-2.slijedeći nalaz je bio sterilan.
-3.Nakon par mjeseci opet tražim uputnicu i pokazuje broj kolonija u 1 ml urina 10**3-4,i poraslo je više vrsta gr- kolonija u malom broju.Opet bez terapije.
-4.Idući mjesec UK pokazuje Proteus mirabilis 10**5 i dobije terapiju po antibigramu Cedax.Samo me zanima gdje je nestala ona E.coli sa početka priče,jer je najveći problem u svemu ovome to što moja malena ne pije ništa,ali baš ništa i nema te sile koja će ju pridobiti da barem par gutljaja uzme.A pelena je uvijek puna,ne znam samo od čega.
-5.Nakon ovog nalaza ponovljena UK i pronađena treća vrsta bakterije-Proteus Vulgaris više od 10*6 i dobije terapiju Cefiksim.
I cijelo to vrijeme nema simptoma uroinfekta.
Napravljen UZV koji dokazuje obostrano proširenje kanalnog sustava.
Oba bubrega na normalnom mjestu,uredne veličine i parenhima.Mokraćni mjehur uredno punjen,uredne debljne stjenke.
Preporuča se MCUG.
I profilaksa Sinersul pola čajne žličice navečer. Ovakvo prepisivanje lijeka mi nije baš sjelo najprofesionalnije.
Eh sada:
br.1.ja odgađam MCUG što je moguće duže,i držim se one što je jedna mama na drugom forumu napisala,što se s tom pretragom posebno dokazuje,samo stupanj refluxa,nema posebnog udjela u liječenju...a profilaksu svejedno mora piti i jednostavno pratiti UK i to je to.
br.2.Što vi mislite,da li da posjetimo dr.C. u Heleni?
br.3.Mia povraća Sinersul,da li ste imali slična iskustva i koju profilaksu piju i dobro podnose vaša dječica??
br.4.Uroantiseptici-kada/zašto se oni prepisuju?
Dali postoji neki blagi tekući sapun za dezinfekciju i antimikrobnu zaštitu i higijenu spolovila za djecu?

Toliko za sada,čekamo petak i rezultate nove UK.
Pozdrav svima:mig:

Iskreno, ja svoje dijete nebi zračila i svakako bi potražila druge opcije. Uroantiseptici su lijekovi slabiji od antibiotika i spriječavaju upale. Sirup joj pokušajte nekako pomiješati sa malo soka ili nečim slatkim. I zadnje, svakako konzultirajte dr C u Heleni, mi smo se tamo preporodili, puno naučili i smirili. Ljudi imaju različite prioritete-meni je zdravlje mog djeteta najvažnije!

swanmia
16.02.2010., 23:06
Hvala najljepša što ste se javili,i iznjeli svoje mišljenje i iskustva.:)
Kontaktirat ću polikliniku Helena,pitati za savjet i vjerovatno ugovoriti termin.

R-winter,pokušala sam joj pomješati sa sokom,ali ona ne pije uopće ništa. Tako da sa tim mješanjem sa sokom samo povećavam količinu potrebnu za popiti,a to je SF.A taj Sinersul je odvratan,nešto odvratnije nisam probala,toliko je jak okus da ga ni deci vode/pola žlice ne bi ublažilo,pa nije ni čudo što ga povrača.:ne zna:Morat ću tažiti promjenu terapije.

cvijetić
17.02.2010., 07:43
swanmia,svakako bi nazvala Helenu i tražila uzv cistografiju.termini se čekaju 1 godinu, ali mi smo se zapisali na listu čekanja ukoliko netko odustane i dobili termin za 3 tj. još dok nisam znala da ćemo dobit termin brzo naručila sam nas u Ljubljanu. cijena ista, termin za 2 tjedna.
sve bi napravila samo da dijete ne zračim.
srećom m nije imala refluks, a i sve je počelo kao kod vas na moju inicijativu, bez ikakvih znakova uroinfekta.
uglavnom par mjeseci dok nismo isključili VUR i nakon što su se infekcije ponavljale bila je na uroantiseptiku

foresst
17.02.2010., 08:04
a kako ste uzimali uzorke urina?
sami doma ili u labosu? u vrećicu/čašicu, pretpostavljam?

lako je moguće da se uzorak urina kontaminira sa strane, znači nakon uzimanja, ili da bakterije dospiju s vanjskog spolovila.. ne moraju nužno biti u samom urinu, ali se vrlo brzo u njemu nakote pa se dobiju ponekad čak i vrijednosti koje bi bile za liječenje antibiotikom. zato se uvijek treba kontrolirati i "običan" urin, dakle biokemijski nalaz u labosu, ne samo urinokultura. ako su tamo vrijednosti uredne, gotovo sigurno je kontaminacija u pitanju i nalaz UK treba ponoviti, jer uz urinoinfekt su vrijednosti leukocita uvijek povišene (i još nečeg, ali ne mogu se sjetiti sada)

mi smo napravili mikciju nakon 2 jake infekcije. na uzv je prije toga utvrđeno blago proširenje jednog kanalića, koje se je povuklo kad je imala godinu i sitno. profilaksu nismo pili, ali samo joj davala 1ml Cranactina svaki dan kroz period od 6 mj, suhe brusnice i vitamin c, natjeravala je da pije što više, nije papala slatko i tako..

moja je bila mala (prva infekcija sa 6 mj, druga sa 9 mj) pa je bilo lakše s njom.. držim fige sa se sve sredi..

aadri
17.02.2010., 12:40

lako je moguće da se uzorak urina kontaminira sa strane, znači nakon uzimanja, ili da bakterije dospiju s vanjskog spolovila.. ne moraju nužno biti u samom urinu, ali se vrlo brzo u njemu nakote pa se dobiju ponekad čak i vrijednosti koje bi bile za liječenje antibiotikom. zato se uvijek treba kontrolirati i "običan" urin, dakle biokemijski nalaz u labosu, ne samo urinokultura. ako su tamo vrijednosti uredne, gotovo sigurno je kontaminacija u pitanju i nalaz UK treba ponoviti, jer uz urinoinfekt su vrijednosti leukocita uvijek povišene (i još nečeg, ali ne mogu se sjetiti sada)

mi smo napravili mikciju nakon 2 jake infekcije. na uzv je prije toga utvrđeno blago proširenje jednog kanalića, koje se je povuklo kad je imala godinu i sitno. profilaksu nismo pili, ali samo joj davala 1ml Cranactina svaki dan kroz period od 6 mj, suhe brusnice i vitamin c, natjeravala je da pije što više, nije papala slatko i tako..

moja je bila mala (prva infekcija sa 6 mj, druga sa 9 mj) pa je bilo lakše s njom.. držim fige sa se sve sredi..

Mene zanima koliko ta mikcija zrači,je li to isto kao kad se recimo slikaju pluća i sl.?Moja mala je već 4 puta imala E.coli i dr. još nije preporučila mikciju, a na utz bubrega imala je blago proširenje jednog kanalića u desnom bubregu. Više neznam šta da radim,mislila sam tražiti od dr. da nam da za napraviti mikciju ali mi je žao male koliko će je to boliti,sad ima 9 i po mj.Poslije antibiotika nalaz bude sterilan i poslije mjesec dana kad radimo kontrolu opet E.coli 10 na 5.
Može li se cranactin davati i dok pije antibiotik?

swanmia
17.02.2010., 12:43
swanmia,svakako bi nazvala Helenu i tražila uzv cistografiju.termini se čekaju 1 godinu, ali mi smo se zapisali na listu čekanja ukoliko netko odustane i dobili termin za 3 tj. još dok nisam znala da ćemo dobit termin brzo naručila sam nas u Ljubljanu. cijena ista, termin za 2 tjedna.
sve bi napravila samo da dijete ne zračim.
srećom m nije imala refluks, a i sve je počelo kao kod vas na moju inicijativu, bez ikakvih znakova uroinfekta.
uglavnom par mjeseci dok nismo isključili VUR i nakon što su se infekcije ponavljale bila je na uroantiseptiku

Hvala na uputama,znala sam da se u Heleni dugo čeka na UZV cistografiju,pa nam je LJubljana druga opcija.
Možeš li mi dati ime klinike,adresu i broj tel. za naručivanje ako nije problem?
Nama je doktorica ovdje u Brodu rekla da je za Miu bolje napraviti MCUG jer je brže gotovo jer se ona jako opire i baca,viče.A da UZV cist. duže traje snimanje i da bi to bilo veće mrcvarenje za djete i možda ne uspijemo ni snimiti,čega se i ja bojim:ne zna:
Inače Mia ima Down sindrom,pa predpostavljam da neće nikada ni biti trudna,(ovo možda ružno i grubo zvuči),pa nam zračenje ne igra neku ulogu što se zračenja gonada tiče,a ozračena je RTG-om do svoje 2,5 god.najmanje 15 puta,ako ne i više,što me također opet zabrinjava i izbjegla bih to.Tako da sam sada razapeta na dvije strane i ne znam što ću.:ne zna::(

swanmia
17.02.2010., 13:24

Evo da ti odgovorim na gornje pitanje...Uzorak urina uzimam kod kuće ujutro,nismo nikad u bolnici.
Na način na koji mi je rekla jedna teta iz labosa.Navečer ju moram dobro oprati i osušiti,i ne mazati kremom,ujutro ju prebrisati sa mokrom jednokratnom sterilnom gazicom i dezinficirati područje sa Octeniseptom,pustiti da se osuši i naljepiti vrečicu.Koristimo vrečicu iz tehničkih razloga,jer je nemoguće uloviti sa čašicom.
Sad koliko je to pravilan način i koliko ja to dobro radim,ne znam, uvijek postoji crv sumnje.

Evo danas sam digla biokemijski nalaz urina i u redu je.
Boja žuta,
izgled bistar,
pH-4,8.
Leukociti 0,proteini 0,krv,hemoglobin 0,ketoni 0,nitriti 0...sve je NULA(0).
Jedino u sedimentu su viđeni Leukociti 0-1(prošli nalaz je bilo 2-3).
Bakterija-rijetko
Pločasi ep.-rijedak
Sad ne znam jeli to znak kontaminacije ili ne:confused:

U petak će biti gotov nalaz UK,baš se bojim:(

Lucija6.7.
17.02.2010., 13:29
Iskreno, ja svoje dijete nebi zračila i svakako bi potražila druge opcije. Uroantiseptici su lijekovi slabiji od antibiotika i spriječavaju upale. Sirup joj pokušajte nekako pomiješati sa malo soka ili nečim slatkim. I zadnje, svakako konzultirajte dr C u Heleni, mi smo se tamo preporodili, puno naučili i smirili. Ljudi imaju različite prioritete-meni je zdravlje mog djeteta najvažnije!

I meni je djetetovo zdravlje na prvom mjestu,nemaš ti pravo tak pisat kad nemaš pojma tko sam i koje sve doktore obilazimo,zato samo i išli po još jedno mišljenje u Helenu,i nismo ništa novog čuli nego nas se samo nabrzinu rješila.

foresst
17.02.2010., 18:00
swanmia, nalaz je odličan! savršen :)
UK bi trebala biti isto dobra, može biti prisutno nekih bakterija, ali to ne znači da mala ima infekciju.. tek za vrijednosti veće od 10na5 ide antibiotik, uz loš biokemijski.

kakav je bio običan urin kad je imala one proteuse?

ima tema baš o esherichiji, tamo su detaljno opisani načini uzimanja urina..
ugl, dobro oprati, dezinficirati betadinom ili octeniseptom, isprati s puno fiziološke, posušiti sterilnim kompresama, a cijelo vrijeme dok sušiš držati jednu kompresu na samom spolovilu. tu gazicu maknuti neposredno prije ljepljenja vrećice.
vrećicu otvaraš tako da otvor držiš prema dolje, povučeš suprotnu stranu da se vrećica malo otvori i ljepiš.
što manje prčkati :)
ako se ne popiški za sat-max sat ipo, opet treba prati i ljepiti novu vrećicu.

foresst
17.02.2010., 18:07
Inače Mia ima Down sindrom,pa predpostavljam da neće nikada ni biti trudna,(ovo možda ružno i grubo zvuči),pa nam zračenje ne igra neku ulogu što se zračenja gonada tiče,a ozračena je RTG-om do svoje 2,5 god.najmanje 15 puta,ako ne i više,što me također opet zabrinjava i izbjegla bih to.Tako da sam sada razapeta na dvije strane i ne znam što ću.:ne zna::(
i ja sam se bojala tog zračenja ko vraga, pa su mi rekli da je to ciljano samo jedna zraka na bubregiće, da nije velika količina zračenja i bla bla..
mi smo se ipak odlučili obaviti to, jer u bližoj obitelji imamo bubrežnog bolesnika (na dijalizi).
užasno me je kopalo da ona možda ima refluks, a da to ne znamo..

foresst
17.02.2010., 18:13
Mene zanima koliko ta mikcija zrači,je li to isto kao kad se recimo slikaju pluća i sl.?Moja mala je već 4 puta imala E.coli i dr. još nije preporučila mikciju, a na utz bubrega imala je blago proširenje jednog kanalića u desnom bubregu. Više neznam šta da radim,mislila sam tražiti od dr. da nam da za napraviti mikciju ali mi je žao male koliko će je to boliti,sad ima 9 i po mj.Poslije antibiotika nalaz bude sterilan i poslije mjesec dana kad radimo kontrolu opet E.coli 10 na 5.
Može li se cranactin davati i dok pije antibiotik?

preporuka je kod curica nakon 2 uzastopne infekcije utvrditi da li se radi o refluksu..
lako je ako ima 1. ili 2. stupanj, dobije profilaksu i prati se..
ali ako je nedajbože 4. stupanj, to treba operirati i srediti, inače bubregić može biti ozbiljno ugrožen..
proširenje kanalića ne znači nužno da ima i refluks, kao što dobar uzv nalaz ne garantirada nema refluksa..
ta blaga proširenja se obično povuku kako dijete raste, ali treba kontrolirati redovno urin sve do povlačenja proširenja.
nama je nefrologica rekla da kontroliramo jednom mjesečno godinu dana nakon zadnje infekcije, tj da godinu moramo imati uredne nalaze, pa tek onda prelazimo na kontrolu svako 4-6 mj.
uzv smo isto radili dok nije sve bilo ok s proširenjem

cranaktin može uvijek :)

swanmia
17.02.2010., 22:09
swanmia, nalaz je odličan! savršen :)
UK bi trebala biti isto dobra, može biti prisutno nekih bakterija, ali to ne znači da mala ima infekciju.. tek za vrijednosti veće od 10na5 ide antibiotik, uz loš biokemijski.

kakav je bio običan urin kad je imala one proteuse?

Nadam se da će i UK biti dobra.:)
Znam da antb.ide tek od 10*5,i pila ga je 2x.
Ali nalazi običnog urina su isto bili dobri i kada je imala Proteuse,barem nam je pedica tako interpretirala.
Sve je bilo nula(0),kao i sada,samo je u sedimentu bilo:
(malo više nego sada) leukocita 2-3
bakterija-nešto,
pločasti epitel- rijedak
sluz-nešto

Hvala ti na uputama za uzimanje urina,slijedeći puta ćemo tako.:)

swanmia
17.02.2010., 22:11
i ja sam se bojala tog zračenja ko vraga, pa su mi rekli da je to ciljano samo jedna zraka na bubregiće, da nije velika količina zračenja i bla bla..
mi smo se ipak odlučili obaviti to, jer u bližoj obitelji imamo bubrežnog bolesnika (na dijalizi).
užasno me je kopalo da ona možda ima refluks, a da to ne znamo..

Užasavam se i zračenja i refluksa podjednako:(

cvijetić
18.02.2010., 09:03
forrest, zračenje je zračenje... ništa manje zraka nego pri nekom drugom.
znam da vi niste imali puno izbora...
swanmia, s tvojim argumentima ne bih odmah odustala od mikcije pogotvo ako kraće traje...

swanmia
19.02.2010., 20:11
R-winter,pokušala sam joj pomješati sa sokom,ali ona ne pije uopće ništa. Tako da sa tim mješanjem sa sokom samo povećavam količinu potrebnu za popiti,a to je SF.A taj Sinersul je odvratan,nešto odvratnije nisam probala,toliko je jak okus da ga ni deci vode/pola žlice ne bi ublažilo,pa nije ni čudo što ga povrača.:ne zna:Morat ću tažiti promjenu terapije.

Danas sam uspjela naći doktoricu na odjelu da nam promjeni terapiju i digla sam novi nalaz UK koji sam joj pokazala,i izbacila nam je skroz profilaksu,i moramo ponoviti UK+urin za 2 tjedna.
Nalaz je pokazao:
broj mikroorganizama = 10*3-4 CFU/ml
Raznovrsne kolonije u malom broju,nema leukocita.
Dr.kaže da ovaj nalaz smatra dobrim,pa je izbacila profilaksu do slijedeće UK.
Rekla je da kupim kapi Cranaktin,pa sada to pijemo.

LucijaV
03.05.2010., 11:02
Mojem Borni je dijagnosticiran refluks prošle godine u 6 mj.Ove godine moramo ponoviti pretrage da vidimo je li se povukao.Ja sam ga naručila na MCUG i scintigrafiju.doktorica mi je napisla na zadnjem pregledu da treba samo MCUG i UZV,a kirurg mi je rekao na zadnjem preglledu da treba i scintigrafija kako bi se vidjela funkcija bubrega.Koje vi pretrage radite?kontroliramo se na Rebru.

nina 28
04.05.2010., 08:28
Mojem Borni je dijagnosticiran refluks prošle godine u 6 mj.Ove godine moramo ponoviti pretrage da vidimo je li se povukao.Ja sam ga naručila na MCUG i scintigrafiju.doktorica mi je napisla na zadnjem pregledu da treba samo MCUG i UZV,a kirurg mi je rekao na zadnjem preglledu da treba i scintigrafija kako bi se vidjela funkcija bubrega.Koje vi pretrage radite?kontroliramo se na Rebru.

Kod nas je slična situacija. Dijagnosticiran refluks u 12 mjesecu sad smo 27.05 naručeni na scentigrafiju mada neznam koliko je to ok pošto maleni ima tek 5 i po mjeseci. kontrola sa mikcijom nam je opet u 12 mjesecu. Kažu da je to zato što se mikcija nesmije raditi dvaput godišnje.
Isto smo na Rebru.Pošto ste vi prije na redu želim vam da sve bude ok.

Mirjanna
03.07.2010., 15:26
Može li mi tko objasniti da li se mora uzimati jutarnji urin, jer mi ga uvijek "lovimo" poslijepodne, nama nakon posla a njoj nakon poslijepodnevnog spavanja. I zašto uzimate Furadantin i slične zamjene, te u kojoj fazi (početnoj ili kasnije..) vam je taj lijek prepisan. Moja beba ima refluks II stupnja desnostrano (nedavno dijagnosticiran), i prepisana je profilaksa Cefiksimom u trajanju od 6 mjeseci.

Mirjanna
03.07.2010., 15:34
... I negdje sam čitala da se E. Colli hrani bjelančevinama. Ja moju bebu več 15 mjeseci dojim i budući da često uzima drugu hranu u manjim količinama, dojenjem nadopunjujemo obroke, a također slabo pije iz bočice, pa ju i zbog toga ne bih skidala sa prsa. Da li činim ispravno?:(

CrystalEye
03.07.2010., 21:14
:mig:draga moja Dorotea,sve će biti u redu inače ja sam s 9 godina operirala refluks II na III to je bilo još 93 godine i tada su doktori o toj urođenoj mani znali sve tako da će sve s tvojom slatkicom biti u redu....evo ako te imalo tješi danas sam majka predivne curice i nije mi ostavilo nikakvih poslijedica na zdravlje :):):top:

daca87
05.07.2010., 18:36
uskoro ću napuniti 23god i sa 2-3mj možda i manje operirala sam refluks IV stupnja, mama kaže da sam užasno plakala,imala visoku temp i nisam piškila... pila sam užasno puno lijekova i nekad sam morala popit po 2l čaja pa skoro odjedanput,kaže mama da je to najgore kad je dijete tako malo i nemožeš mu objasnit da to mora popit a mislim da je i odraslom čovjeku to puno za popit u kratkom roku..ugl operirala sam desni bubreg,vezali su me za kinderbet da se ne drapam po šavovima,bilo je tu svašta nešta pa sam kao dijete imala dosta loše zube od lijekova danas nemam nekih problema ali kad se prehladim joooj što mi je teško suzdržat se, mogla bih se u gaće popiškit :lol: kad tako moram reć, a i u trudnoći sam bila sklona tim urinoinfekcijama..

od prijateljice mali ima refluks II stupnja i najnormalnije to liječe bez nekih problema..

Nelly+4
06.07.2010., 00:10
Može li mi tko objasniti da li se mora uzimati jutarnji urin, jer mi ga uvijek "lovimo" poslijepodne, nama nakon posla a njoj nakon poslijepodnevnog spavanja. I zašto uzimate Furadantin i slične zamjene, te u kojoj fazi (početnoj ili kasnije..) vam je taj lijek prepisan. Moja beba ima refluks II stupnja desnostrano (nedavno dijagnosticiran), i prepisana je profilaksa Cefiksimom u trajanju od 6 mjeseci.

Preporučljivo je uzimati jutarnji urin jer je nalaz vjerodostojniji-tako smo mi radili.
Moj sinčić je sa 7 mj.završio na šalati sa urino infektom, dijagnosticiran mu je refluks II stupnja, obostrano. Godinu dana smo bili na profilaksi, prvih 6.mj na sinersulu, poslije toga na furadantinu, uz redovite kontrole urina i urinokulture, u početku mjesečno,kasnje svaka 2,3 mj. Svaka temperutura značila je obaveznu urinokulturu. Ta terapije je u stvari zaštita da u slučaju da bakterija dođe u urinarni trakt, da se ne razmnožava, i na taj način ošteti bubrege. Obilazeći kontrole upoznala sam puno djece kojima je e.coli uništila bubreg,( koji se osušio), pa sam zaključila da je manja šteta od male doze antibiotika nego od e.coli. Bogu hvala, nama se ta bakterija nije više pojavila, a na šalati su nam preporučili da napravimo scintigrafiju bubrega da se vidi da li je i u kolikoj mjeri bakterija oštetila bubrege.
Po preporuci doktorice iz HELENE, mi nismo radili tu scintigrafiju-da se dijete nepotrebno ne zrači, a da se oštećenje bubrega može pratiti uzv(na način da se mjeri da li se bubrezi uredno razvijaju i proporcionalno rastu). Nakon te godine ,ponovosmo radili mikciju ,ali uzv. u heleni i refluks se povukao sa jede strane,a sa druge ne. Trebali smo nastaviti sa profilaksom, ali su nam neki jetreni enzimi bili poremećeni pa smo trebali dobiti novi lijek. Očekujući nalaze s rebra u vezi jetrenih enzima , mi smo prestali s terapijom, nalazi su bili ok, ali terapiju nismo više uzimali. To ljeto smo skinuli pelenu, i doktorica nam je rekla da ako bi skinuli pelenu ne bi više davali antib.
Sad smo već 4,5 godine i Bogu hvala,sve je u redu, više ne strahujemo toliko od e.coli, ali smo na oprezu.:):):)

Mirjanna
07.07.2010., 14:42
Hvala ti Nelli+4 na savjetima. Drago mi je da je sada sve u redu. Nadam se da ćemo i mi za koju godinu pričati sličnu priču.

Nelly+4
07.07.2010., 17:33
Hvala ti Nelli+4 na savjetima. Drago mi je da je sada sve u redu. Nadam se da ćemo i mi za koju godinu pričati sličnu priču.

:):):)
Biće to dobro, samo morate dobro paziti-e. coli živi u crijevima i kakici, pa oprez kod prematanja , brisanja, pranja-ne u kadici nego tuširanje.:mig:

Mirjanna
09.07.2010., 14:01
Drage mame, zanima me na koji način ste riješile čuvanje djece s refluksom dok radite, i da li radite. Teoretski, moj pedijatar kaže da takvo dijete može u jaslice. S druge strane preporučena mi je njega u smislu pojačano dreniranje, pojačana higijena (presvlačenje, tuširanje).Poznato je i da takva djeca uglavnom slabije jedu te slabije napreduju na težini. A budući da su konstantno na antibioticima, bojim se da bi odlazak u jaslice još više narušio i ovako već ugrožen imunitet.

Nelly+4
09.07.2010., 16:08
Mirjanna samo ti doji, ja sam svoga isto dojila do 2,5-slabo je pio, bočicu nije uopće htio, pa zbog tekućine bolje da doji.

Za čuvanje ti ne znam, ja sam bila na porodiljnom (3 godine), pa s tim nismo imali problema. Ako će ti u jaslice onda bi trebala razgovarati sa tetama-koliko one stignu uz njih toliko, da paze kad je kakao i sl., ili da probaš s privatnim vrtićem-vjerojatno ih je tamo nešto manje.Možda i teta čuvalica???
Razmisli.

TinchiS
17.08.2010., 14:24
Pretpostavljam da vaša dječica piju profilaksu pa da pitam i ovdje:

Sinčić od 16 mj. ima Hydronefrozu ( refluksa nema na sreću ) i megaureter i tek je prije 2 tj. prvi put dobio profilaksu i to Cefixim, 1 X dnevno 1,2 ml.
U ljekarni su mi rekli da je trajnost pripremljene suspenzije 14 dana a ostatak se baca.
I dođem ja danas, nakon 14 dana, ponovo kod doktorice ( koja je rekla da dođem kad potrošimo ) i tražim novi recept a usput zamolim 2 flašice sirupa jer idemo za 10-ak dana na more pa da imam za tamo. Računam, jednu nek mi otope a drugu ću zamoliti da mi otope nakon 14 dana u nekoj ljekarni na moru.

Ali neeeee, došla je sestra s jednim receptom i rekla da je dr. rekla da imamo mi još dosta tog sirupa.
Ja: da, imamo, više od pol flašice, ali je prošlo 14 dana i više ne vrijedi.
Sestra: ma dajte mu vi to, pa ništ mu neće biti. :flop:

I odem ja do ljekarne ispričam cijelu situaciju i pitam još jednom koliko vrijedi pripremljeni sirup. Oni čak preporučaju 7 dana nakon otapanja ( iako piše 14 ) i veli da ne zna kaj da radim i ak me tješi da nisam jedina.

I ja ne budi lijena, sva ljuta natrag doktorici.
Veli ona meni: Pa ne uzima samo vaše dijete profilaksu a do sad se nitko nije bunio od roditelja. Dođu, uzmu recept i piju dok ne potroše.
Ja: ali ja ne želim da moje dijete pije antibiotik kojem je istekao rok trajanja.
Ona: da ali on toga pije jako malo i to samo kao profilaksu.
ja: da, i baš zato bi mu trajao više od 2 mj. dok ga nebi potrošio a ja mu ga ne želim toliko dugo davati. molim vas još jedan recept.
Ali ona mi ga ne može dati jer je ograničena s receptima, i oni gore joj prigovaraju, bla...bla...
Ja opet: ali on mora piti taj lijek mjesecima i ja mu ne želim mjesecima davati stari lijek.
Ona: onda nazovite nefrološku ambulantu pa njih pitajte. kak oni kažu tako ćemo napraviti. Nema smisla da pije stari lijek, to mu može više štetiti nego koristiti ( sama sebi skače u usta, malo prije je rekla da se nitko nije žalio i da piju dok ne popiju - pa kaj ih onda ne upozori ako je štetno )
I onda je na kraju razvukla neki lažni smiješak i rekla nek se vratim s uputama od nefrologa.:rolleyes:

Ona mene uvjerava da ako mi napiše 2 bočice da će mi smućkati obje i da to nema smisla. Pa naravno da nema smisla. Pa ne trebam ja 2 bočice jer nemam dovoljno lijeka nego zato što će mu isteći rok.
I nikak ju uvjeriti da će mi u lijekarni smučkati samo jednu bočicu jer ću im ja tako reći, a drugu će mi smućkati naknadno.

E sad, mene zanima jeste li vi bacali antibiotik nakon 2 tj. ako ste pili ( vi ili vaše djete ) profilaksu?
Jesu li vam davali svaka 2 tj. novi recept ili možda na istom receptu 2 bočice lijeka?
Je li vas uopće netko upozorio koliki je rok trajanja pripremljene suspenzije?
Jeste li imali ovakvih problema da vam ne žele napisati recept svaka 2 tj?

Sorry na dužini posta ali stvarno sam ljuta i morala sam se malo izjadati. :rofl:

Mirjanna
25.08.2010., 15:39
Ova tvoja priča, TinchiS, mi stvarno zvuči nevjerojatno i zastrašujuće! Ne mogu vjerovat da se tako što dešava usred Zagreba (pretpostavljam) a i bilo gdje drugdje – možda u nekom indijanskom selu…
I mi primamo profilaksu i to Cefiksim. Na njemu piše rok trajanja 14 dana, dok moj liječnik je preporučio da ne bi dulje od 12 dana davao iz iste bočice. Liječnik ti može napisati i nekoliko recepata, ali bez datuma, tako da na ljetovanje i sl. ideš sa receptima i podižeš lijek kada ti je potreban. Ja ne znam što bih učinila da se nađem u tvojoj situaciji, ali pretpostavljam da bih, ako drugačije ne ide, za početak promijenila liječnika. Budući da svaki liječnik ima svog kontrolora možda bih se obratila dotičnoj osobi ili nekome u HZZO-u, ali bih svakako provjerila informaciju dobivenu od takvog liječnika, kako se lijek kome je isteklo trajanje treba i dalje davati bebi! Mislim da to ne bi trebalo ostaviti „ispod tepiha“.
Inače, kada mi je starije dijete znalo biti bolesno i kada je trebalo uzimati antibiotik više dana, liječnik bi me upozorio da mi daje dva recepta i dvije bočice lijeka te da nakon isteka valjanosti prvu bočicu zamijenimo sa drugom.
Tako da mi ova tvoja priča stvarno zvuči „indijanski“!

LucijaV
30.08.2010., 16:18
Moj Borna ima refluks bubrega,IV i II stupanj.Sljedeći ponedjeljak smo naručeni na rebru na MCUG i ultrazvuk bubrega,da provjere jer se šta povuklo.Ima tko iskustva sa mikcijom na Rebru.Hvala

LucijaV
02.09.2010., 19:43
Jel treba biti natašte kada se ide na pretragu MCUG?

TinchiS
03.09.2010., 14:24
Ova tvoja priča, TinchiS, mi stvarno zvuči nevjerojatno i zastrašujuće! Ne mogu vjerovat da se tako što dešava usred Zagreba (pretpostavljam) a i bilo gdje drugdje – možda u nekom indijanskom selu…
I mi primamo profilaksu i to Cefiksim. Na njemu piše rok trajanja 14 dana, dok moj liječnik je preporučio da ne bi dulje od 12 dana davao iz iste bočice. Liječnik ti može napisati i nekoliko recepata, ali bez datuma, tako da na ljetovanje i sl. ideš sa receptima i podižeš lijek kada ti je potreban. Ja ne znam što bih učinila da se nađem u tvojoj situaciji, ali pretpostavljam da bih, ako drugačije ne ide, za početak promijenila liječnika. Budući da svaki liječnik ima svog kontrolora možda bih se obratila dotičnoj osobi ili nekome u HZZO-u, ali bih svakako provjerila informaciju dobivenu od takvog liječnika, kako se lijek kome je isteklo trajanje treba i dalje davati bebi! Mislim da to ne bi trebalo ostaviti „ispod tepiha“.
Inače, kada mi je starije dijete znalo biti bolesno i kada je trebalo uzimati antibiotik više dana, liječnik bi me upozorio da mi daje dva recepta i dvije bočice lijeka te da nakon isteka valjanosti prvu bočicu zamijenimo sa drugom.
Tako da mi ova tvoja priča stvarno zvuči „indijanski“!

Indijanski ili ne, na žalost tako je bilo. :( I da, to je usred Zagreba.
Nemam pojma zašto nije dala, ali eto, na ljetovanje smo otišli s jednom bočicom lijeka.:rolleyes: U međuvremenu je prošlo 14 dana od otvaranja tako da mu 2 dana nisam davala lijek a danas, čim smo se vratili s mora otišli smo po novi recept, tj. MM je otišao. Navodno da ovaj put nije ništa ni pitala nego je samo napisala recept.
Imam puno drugih problema pa mi se trenutno neda s njom prepirati pošto su nam u ljekarni obečali da će nam podijeliti 1 boćicu na 2 doze i da dođemo nakon 2 tj. da nam smućkaju novu. Eto, riješenje je tu ali definitivno nije u redu od pedijatrice. Mi smo se snašli ali po njenoj priči drugi roditelji djeci daju lijek dok ga ne potroše i stvarno nije u redu da ona na to ne reagira.:flop:
Bez obzira što smo našli riješenje, kad slijedeći put odem k njoj s nalazima od nefrologa ( i njegovim uputama u vezi trajanja antibiotika i prepisivanja recepata ) inzistirati ću ili na 2 bočice na jednom receptu ili na novom receptu svakih 14 dana. I ne mičem se dok mi ne napiše!:o

TinchiS
03.09.2010., 19:45
Maloprije je MM bio u apoteci i smućkali su mu pola bočice ali gle čuda; ovaj put je pedijatrica dala 2 bočice ( bez da smo ju tražili ). :o
Nemam pojma zašto onaj put ( i to baš prije mora ) nije htjela dati 2 a sad je i bez traženja napisala dvije. Ne znam ima li to veze s tim što je došao MM?! :rofl:
Stvarno ne znam zašto taj put nije dala. :ne zna: Stvarno sam pristojno pitala, bez povišenih tonova i sl. To joj je bio prvi radni dan nakon god. pa je možda zato bila nešto živčana.
Eto, sad smo smućkali pol bočice pa ćemo tako ove 2 imati skoro puna 2 mj. :)

peppa_prascic
07.12.2010., 14:21
Moze li mi netko pomoc sa svojim iskustvom oko pretrage DRNC u Splitu? Idemo iduci tjedan na tu pretragu pa me interesira kako to sve izgleda. Malo me strah kako ce to proci jer curica nam ima skoro 3godine. Muku mucimo sa skupljanjem urina u casice a kamoli da ce glatko proci taj kateter dole :(

peppa_prascic
28.12.2010., 19:14
Eto nitko se nije javio, ali ja cu svejedno napisat kako je isla pretraga ako se netko nadje u istoj situaciji i nadam se da ce mu pomoc:
Prvo moram pohvaliti osoblje na Firulama (u podrumu se nalazi pretraga) samo rijeci hvale za sestre,doktorice, doktora S. doktorica je doslovno uvukla kateter u 2minute, kad su joj pustali otopinu zabavljali su je, pokusavali na razne nacine da joj umanju paniku, imale su ful razumjevanja i za mm koji se doslovno izgubio :)) uglavnom sve 5. Eto mi opet moramo na pretrage -MCUG. Nalaz je pokazao obostrani refluks. Za MCUG se ide na ulaz od hitne, na lijevu stranu ostavljate uputnicu, pravo na 2 kat i tu je soba za tu pretragu zaboravila broj. Mi smo se izgubili :) ali doktorica koja mozda joj bude radila MCUG ako bude u smjeni je bila toliko susretljiva da nam je objasnila kako cemo doci do saltera upisa te pomogla oko samog upisa. Sama pohvala osoblju na Firulama.

LucijaV
17.03.2011., 19:22
Moj mali ima refluks desnog bubrega IV stupanj.U 11mj je bio na tzv deflux operaciji(lagana operacija koja traje jedan dan i ne reže se nego se radi uz pomoć katetera)koja nije uspjela jer je visok stupanj,znači nije trebao ni ići.U 5 mj je naručen na klasičan zahvat,rezat će ga u preponi i ostaje se 7 dana u bolnici na Rebru.Sad me zanima jer bilo čije dijete na takvoj operaciji?Puno hvala

lukisima
15.04.2011., 12:52
Pozdrav svima! Evo i ja imam dečkića od L. 17 mj koji ima refluks V. stupnja lijevo, lijevi bubreg radi 20%, hvala Bogu desni preuzima funkciju lijevog. Refluks mu je pronađen tri tjedna prije poroda kad sam zbog krvarenja završila u bolnici, a da nisam nakon poroda muku mučila i propitkivala doktore što to znači i tražila da se pretragama to potvrdi ili odbaci sumnja, tko zna što bi bilo, jer naravno doktorima to nije uopće bilo bitno. Kad je imao 2,5 mj završili u bolnici jedan tjedan na kompletnim pretragama kada je postavljena točna dijagnoza, rečeno da treba što duže izdržat, bar godinu dana bez urinoinf. da bi se moglo operirat, jer navodno taj stupanj se ne može riješit bez operacije. Od tada profilaksa Sulotrime i Furantoine naizmjenično i mjesečne kontrole bez ikakvih urinoinfekcija. Imao prije tri mjeseca proljeve oko tri tjedna, svi nalazi stolice u redu, preko interneta saznala za probiotike (hvala Bogu na internetu), Acidosalus baby – od tada nema proljeva, a kasnije i BioGaia, pa sada naizmjenično. U veljači ove godine, sa njegovih 15 mj ponovljena mikcija i uzv. Eto čuda mikcija kaže da nema refluksa, a nalazi uzv i dalje isti, proširen kanal i veliko oštećenje bubrega. Mi smo iz Varaždina i kontrole obavljamo u OB Vžd. kod dr. Obadića (on u studenom prošle godine otišao u mirovinu, zamjena katastrofa), ali nasreću smo od samog početka i svaka tri mjeseca odlazili dr. Luetiću na Rebro tako da je OB Varaždin od studenog samo za mjesečne kontrole i formalnost. Dr. Luetić nas nakon mcug-a i uzv. još uputio na scintigrafiju koja je pokazala da lijevi bubreg još 10% slabije radi nego prije godinu dana, rekao da je gotovo nemoguće da je VUR V. stupnja samo tako u tako kratkom vremenu nestao, preporučio nastavak profilakse i ponoviti mcug za godinu dana. Ne dao meni v… mira pa ošla u ožujku Helenu prof. Cvitković. Obavila ona uzv. pregledala sve nalaze, stvarno si uzela vremena, odlična je, rekla da L. ima jak imunitet, nije imao urinoinfekcije, pa kako god mala mogućnost bila da se VUR povukao, možda se isplati probat prekinut profilaksu. Što je mene oduševilo jer ne volim antibiotike (uopće lijekove). Preporučila Cranactin, probiotike, kontrolu urina doma jednom tjedno i po potrebi češće test trakama za urin, mjesečne kontrole redovito i dalje u OB (urin, vađenje krvi, urinokultura), propisala recept za tabletice koje imaju duži vijek trajanja od sirupa koje trenutno uzimamo za slučaj da se pojavi bilo kakva sumnja na urinoinfekt. Bila sam oduševljena. Došla doma, psihički se pripremala za taj pothvat, išla u nabavu Cranactina i test trakica… malo teže naći u Varaždinu. Sljedeći vikend, prije nego što smo prekinuli profilaksu L. dobio temp. završili na hitnoj, imao upalu ždrijela, urinokultura pokazala e-coli 10*3, propisali Klavocin antib. tjedan dana – bila sam u komi. Ponovljeni nalazi urinokulture nakon tjedan dana nakon što je prestao piti Klavocin sterilni, potpuno u redu. Čula sam se sa prof. Cvitković i ona je bez obzira na zadnji događaj preporučila prekid profilakse, a ja se panično bojim mogućih posljedica ako dobije neku jaču urinoinfekciju. Sljedeći tjedan nosimo opet urin i imamo vađenje krvi, pa tjedan poslije nalazi, pa ako budu u redu probat ćemo.
Oprostite što sam pisala cijelu litaniju, ali zanima me dal ima tko iskustva sa V. stupnjem, dal se nekome povukao sam od sebe bez operacije, a zanima me isto kao i LucijuV operacija na Rebru, kako se radi i kakvi su rezultati kod V. stupnja.
Lucija V molim te javljaj se češće da čujem kako vam ide, i obavezno javi ishod operacije molim te. Želim vam puno sreće, vama i svima koji se nalaze u istom sosu!

LucijaV
25.04.2011., 19:58
Moj mali ima refluks desnog bubrega IV stupanj.U 11mj je bio na tzv deflux operaciji(lagana operacija koja traje jedan dan i ne reže se nego se radi uz pomoć katetera)koja nije uspjela jer je visok stupanj,znači nije trebao ni ići.U 5 mj je naručen na klasičan zahvat,rezat će ga u preponi i ostaje se 7 dana u bolnici na Rebru.Sad me zanima jer bilo čije dijete na takvoj operaciji?Puno hvala

Zar nitko? Bliži se operacija...još 2 tjedna pa vas molio ako je netko bio da podijeli iskustva sa mnom.Hvala

LucijaV
25.04.2011., 20:08
Pozdrav svima! Evo i ja imam dečkića od L. 17 mj koji ima refluks V. stupnja lijevo, lijevi bubreg radi 20%, hvala Bogu desni preuzima funkciju lijevog. Refluks mu je pronađen tri tjedna prije poroda kad sam zbog krvarenja završila u bolnici, a da nisam nakon poroda muku mučila i propitkivala doktore što to znači i tražila da se pretragama to potvrdi ili odbaci sumnja, tko zna što bi bilo, jer naravno doktorima to nije uopće bilo bitno. Kad je imao 2,5 mj završili u bolnici jedan tjedan na kompletnim pretragama kada je postavljena točna dijagnoza, rečeno da treba što duže izdržat, bar godinu dana bez urinoinf. da bi se moglo operirat, jer navodno taj stupanj se ne može riješit bez operacije. Od tada profilaksa Sulotrime i Furantoine naizmjenično i mjesečne kontrole bez ikakvih urinoinfekcija. Imao prije tri mjeseca proljeve oko tri tjedna, svi nalazi stolice u redu, preko interneta saznala za probiotike (hvala Bogu na internetu), Acidosalus baby – od tada nema proljeva, a kasnije i BioGaia, pa sada naizmjenično. U veljači ove godine, sa njegovih 15 mj ponovljena mikcija i uzv. Eto čuda mikcija kaže da nema refluksa, a nalazi uzv i dalje isti, proširen kanal i veliko oštećenje bubrega. Mi smo iz Varaždina i kontrole obavljamo u OB Vžd. kod dr. Obadića (on u studenom prošle godine otišao u mirovinu, zamjena katastrofa), ali nasreću smo od samog početka i svaka tri mjeseca odlazili dr. Luetiću na Rebro tako da je OB Varaždin od studenog samo za mjesečne kontrole i formalnost. Dr. Luetić nas nakon mcug-a i uzv. još uputio na scintigrafiju koja je pokazala da lijevi bubreg još 10% slabije radi nego prije godinu dana, rekao da je gotovo nemoguće da je VUR V. stupnja samo tako u tako kratkom vremenu nestao, preporučio nastavak profilakse i ponoviti mcug za godinu dana. Ne dao meni v… mira pa ošla u ožujku Helenu prof. Cvitković. Obavila ona uzv. pregledala sve nalaze, stvarno si uzela vremena, odlična je, rekla da L. ima jak imunitet, nije imao urinoinfekcije, pa kako god mala mogućnost bila da se VUR povukao, možda se isplati probat prekinut profilaksu. Što je mene oduševilo jer ne volim antibiotike (uopće lijekove). Preporučila Cranactin, probiotike, kontrolu urina doma jednom tjedno i po potrebi češće test trakama za urin, mjesečne kontrole redovito i dalje u OB (urin, vađenje krvi, urinokultura), propisala recept za tabletice koje imaju duži vijek trajanja od sirupa koje trenutno uzimamo za slučaj da se pojavi bilo kakva sumnja na urinoinfekt. Bila sam oduševljena. Došla doma, psihički se pripremala za taj pothvat, išla u nabavu Cranactina i test trakica… malo teže naći u Varaždinu. Sljedeći vikend, prije nego što smo prekinuli profilaksu L. dobio temp. završili na hitnoj, imao upalu ždrijela, urinokultura pokazala e-coli 10*3, propisali Klavocin antib. tjedan dana – bila sam u komi. Ponovljeni nalazi urinokulture nakon tjedan dana nakon što je prestao piti Klavocin sterilni, potpuno u redu. Čula sam se sa prof. Cvitković i ona je bez obzira na zadnji događaj preporučila prekid profilakse, a ja se panično bojim mogućih posljedica ako dobije neku jaču urinoinfekciju. Sljedeći tjedan nosimo opet urin i imamo vađenje krvi, pa tjedan poslije nalazi, pa ako budu u redu probat ćemo.
Oprostite što sam pisala cijelu litaniju, ali zanima me dal ima tko iskustva sa V. stupnjem, dal se nekome povukao sam od sebe bez operacije, a zanima me isto kao i LucijuV operacija na Rebru, kako se radi i kakvi su rezultati kod V. stupnja.
Lucija V molim te javljaj se češće da čujem kako vam ide, i obavezno javi ishod operacije molim te. Želim vam puno sreće, vama i svima koji se nalaze u istom sosu!

Ej,tek sam sad skužila tvoj post.Ni ja ti baš puno ne znam o operaciji.Mi smo probali sa defluxom ,nije uspjelo pa sad idemo na klasičan zahvat.Kirurg,dr,Bogović(radi na istom odjelu kao i Luetić)rekao nam je da je to neizbježno ali da nije ništa hitno.Ja sam htjela da se mali toga prije riješi da može na jesen krenuti u vrtić jer mora biti skroz zdrav za operaciju a ovako kad krene u vrtić neće biti nikad zdrav a i već kad mora na operaciju da mu se ne oštećuju bubrezi jer svakim danom su više oštećeni a već mi je i dosta te profilakse.Sad ne znam jer sam pametno odlučila a i i sam mi je pedijatar savjetovao da što prije to bolje.On sad ima 2 godine pa se možda neće toga ni sjećati.Što su stariji sve je s njima teže.Molim vas ako ima neko iskustva da podijeli sa mnom.Ja umirem od straha:(

klarah
05.10.2011., 00:01
trebam savjet. Moja petomjesečna beba dosad je četiri puta radila urinokulturu i uvijek sterilno. Zdrava, vesela, napreduje.
Kad je imala 2 tjedna u bolnici joj (zbog produljene fiziološke žutice) radili uzv bubrega i dr vidjela blago proširenje jednog kanalića, kao 5,2 mm, a do 5 je normalno. I zbog toga svaki mjesec urinokulture, ponavljam uvijek sterilne.
Na zadnjoj UK dr nas naručio na mikciju. Nije mi jasno zašto?

Zapravo me zanima, može li za dijete ako ima VUR, a nema nikakve urinoinfekte, može li bit nekakve štete? Jel mora pit lijekove iako nema urinoinfekcije?

Ništa mi nije jasno. Ako moja curica ima to skroz malo proširenje jednog kanalića, čemu mikcija? Znam da uzv nije precizan, ali...
Razmišljam da ne odem na mikciju jer mi je žao zračit i mučit, nego u polikliniku Helena na cistografiju. Jel se ta cistografija priznaje kao i mikcija?

NelaZg
05.10.2011., 08:36
trebam savjet. Moja petomjesečna beba dosad je četiri puta radila urinokulturu i uvijek sterilno. Zdrava, vesela, napreduje.
Kad je imala 2 tjedna u bolnici joj (zbog produljene fiziološke žutice) radili uzv bubrega i dr vidjela blago proširenje jednog kanalića, kao 5,2 mm, a do 5 je normalno. I zbog toga svaki mjesec urinokulture, ponavljam uvijek sterilne.

Zapravo me zanima, može li za dijete ako ima VUR, a nema nikakve urinoinfekte, može li bit nekakve štete? Jel mora pit lijekove iako nema urinoinfekcije?

Ništa mi nije jasno. Ako moja curica ima to skroz malo proširenje jednog kanalića, čemu mikcija? Znam da uzv nije precizan, ali...
Razmišljam da ne odem na mikciju jer mi je žao zračit i mučit, nego u polikliniku Helena na cistografiju. Jel se ta cistografija priznaje kao i mikcija?

Zdrava, vesela, dobro napreduje - do njezinih 10mj nikada niti jednu temperaturu nije imala...e onda su pocele temperature - racunala to su zubici, onda je krenula u vrtic - racunala viroze...Mokraca je uvijek bila u redu. Medjutim, te temperature su mi pocele biti sumnjive radi cesceg izbivanja s posla pa sam pocela zapisivati kad mala ima temperaturu i dosli smo da mala svakih 15-20dana dobije temperaturu (prije je to bilo 1x u 2mjeseca) Sve do zadnjeg puta kad je u roku 20 dana dobila dva put temperaturu i tad se pokazala e.coli. Onda smo poslani na UZV. UZV je bio uredan ali nefrolog nas salje na pretragu za refluks. Buduci da je u poliklinici Helena bio veliki red te smo tek mogli zakazati u veljaci (zvala u studeni) onda smo odlucili ici na DRNC (manje zraci od mikcije). Imala sam nekakav osjecaj da ce ipak biti refluks. I cim su napravili DRNC receno mi je da ima obostrani refluks - koliko god sam se pripremala ipak me sokiralo. Nakon toga posli smo na mikciju, i mala ima I i II stupanj te smo na profilaksi.
Razlika izmedju DRNC i mikcije sa "tehnicke" strane -
DRNC je brzo gotova, tu su bile dvije predivne sestre koje su je zabavljale, kateter su stavile u roku keks, na kraju imas nesto kao "tuta" gdje se mala mora popiskit.
Mikcija - prvo ti sestra da nekakvu jaknu (prije nego sto udjes pita te sestra da nisi mozda slucajno trudna - ukoliko jesi ne mozes uci unutra nego onda posalji muza), malu skines i polegnes na krevet, sestra u roku keks stavi kateter. Ti i mala ostanete same, oni su tamo nesto rade i na mikrofon ti sestra daje upute,mala mora mirovat i na kraju se mora popiskit dok tako lezi na krevetu.
Uglavnom, nije nista strasno. mene je osobno najvise brinulo to uvodjenje katetera. Eto na kraju, oba puta je sve dobro proslo sad bi opet trebali ici i malo me strah jer sad je vec veca i zna sto je ceka, pa ne znam kako ce reagirat. Ali, to je za njeno dobro tako da se srce stisne i jednostavno se ide to "odradit".
Strasnije je da ima refluks a da se to ne zna. Citajuci raznu literaturu refluks zovu podmuklom bolesti, kao simptome navode:
nenapredovanje na tezini (nikad nikakvih problema s tezinom), klonulost i nevoljkost (dapace, mala je uvijek po mom misljenju i misljenju drugih bila extra zivo dijete), odbijanje jela i pića (nikakvih tu problema - sta se hrane tice ta jede sve zivo jedino sto sam mozda primjetila da je mozda malo manje pila), povraćanje (prvi put je povratila kad je imala 2g i uhvatila virozu) i povišena tjelesna temperatura.
Evo jedan clanak koji su napisali iz poliklinike Helena:
http://www.ringeraja.hr/clanek/vezikoureteralni-refluks_555.html

Eto malo sam produzila, ali htjela sam ti reci nasu pricu jer eto ni mi u pocetku nismo imali nikakve urinarne infekcije, sve je bilo uredno. U 90% ovakvih slucajeva ispostavi se da nije refluks. A opet imas i taj postotak u koji smo mi upali, ali od svih bolestina koje postoje opet bolje i to nego da je nesto gore.

Nadam se da nakon sto obavite pretragu nece biti dijagnoza refluks :cerek:

narandžasta76
05.10.2011., 10:55

po meni se lijepo javi mailom u Helenu, pa će dr C. odlučiti za vas, svakako uzimajući u obzir dobrobit djeteta....najprije nak ona ponovi UZV i odete na razgovor tako da vam sve lijepo objasni, a i njoj će slika biti jasnija....

meni je rekla da se niti jedna pretraga ne radi, ako to neće promijeniti nešto u daljem toku liječenja djeteta

kod vas je pitanje: "Da li je dijete uopšte bolesno?"

čuvam fige da nije:)

anonymous_13
05.10.2011., 12:53

sad sam se i ja uspjela uplašiti :ne zna: mi smo radili uzv bubrega po rođenju jer je nalaz krvi pokazao povišene leukocite i CRP, i isto je kanalni sustav jednog bubrega bio neznatno proširen. zadržali su nas dan dulje i kako je CRP opao pustili. sa mjesec dana smo ponavljali uzv za kontrolu i sve je bilo uredno :ne zna:

sad me brine, zašto nama nisu radili urinokulturu? bebi je okej i veseo, par puta je znao imati povišenu temperaturu, ali maksimalno 37,7 aksilarno i prošla je sama od sebe.. a bile su ljetne vrućine pa smo mislili da je možda od toga :ne zna: da odnesem ipak preventivno?

klarah
06.10.2011., 13:59
Nela, Narandžasta i Anonymus, hvala na savjetima. Naručila sam se u Helenu, neću ić na mikciju zasad. Beba fakat uvijek ima sterilne urinokulture i dobro je, pratit ćemo stanje i dalje. Nekako mislim da ona nema refluks, osim tog neznatnog proširenja kanala nema nikakve indikacije da ima. Bitno da je uk uvijek sterilna.

klarah
06.10.2011., 14:02
sad sam se i ja uspjela uplašiti :ne zna: mi smo radili uzv bubrega po rođenju jer je nalaz krvi pokazao povišene leukocite i CRP, i isto je kanalni sustav jednog bubrega bio neznatno proširen. zadržali su nas dan dulje i kako je CRP opao pustili. sa mjesec dana smo ponavljali uzv za kontrolu i sve je bilo uredno :ne zna:

sad me brine, zašto nama nisu radili urinokulturu? bebi je okej i veseo, par puta je znao imati povišenu temperaturu, ali maksimalno 37,7 aksilarno i prošla je sama od sebe.. a bile su ljetne vrućine pa smo mislili da je možda od toga :ne zna: da odnesem ipak preventivno?

Male bebe ionako imaju višu temp od odraslih, moja je ljetos često imala rektalno do 37,5 ili 6 i bila je zdrava... I to u popodnevnim i večernjim satima, čitala sam u knjizi Klinike Mayo da je normalno kod manjih beba navečer da je temperatura za stupanj viša neg ujutro. Ak je beba ok i vesela, sve su šanse da mu nije niš

sugarfree30
07.10.2011., 15:42
Nela, Narandžasta i Anonymus, hvala na savjetima. Naručila sam se u Helenu, neću ić na mikciju zasad. Beba fakat uvijek ima sterilne urinokulture i dobro je, pratit ćemo stanje i dalje. Nekako mislim da ona nema refluks, osim tog neznatnog proširenja kanala nema nikakve indikacije da ima. Bitno da je uk uvijek sterilna.

Meni je pedijatrica rekla da je "normalno" da bebe imaju malo prosirene kanale, jer kod njih to jos nije sve razvijeno.
Mi imamo refluks, otkriveno nakon iznenadne temperature sa 4,5 mj.
Leukociti u urinu su mu bili visoki. Ja sam odbila mikciju na Rebru, i otisla u Helenu na uzv cistografiju, ali je Dr. C. iz Helene rekla da je bolje napraviti mikciju odmah da znamo dijagnozu i s cime da se borimo, nego uzv cistografiju kojom se to ne moze tocno utvrditi. Po njenim rjecima uzv cistografijom cemo nakon godinu dana pratiti jel doslo do promjene.
I tako smo napravili mikciju koja nije bila tako strasno. Najgori dio je kateter i onaj gdje dijete mora mirovati na rendgenu.

Dr. C. je rekla da nijedna temperatura nije bezazlena...pa se nemojte zezati s njom... dajte krv i urin na provjeru.

anonymous_13
09.10.2011., 13:51
Male bebe ionako imaju višu temp od odraslih, moja je ljetos često imala rektalno do 37,5 ili 6 i bila je zdrava... I to u popodnevnim i večernjim satima, čitala sam u knjizi Klinike Mayo da je normalno kod manjih beba navečer da je temperatura za stupanj viša neg ujutro. Ak je beba ok i vesela, sve su šanse da mu nije niš

ma znam, ali rektalno ti je uvijek za cca pola stupnja viša nego aksilarno, moj je rektalno imao 38,2 a aksilarno 37,7. normalno mu je 37,2-37,5 rektalno.. ali velim, ta temperatura ljetos prošla je sama od sebe, da je kakva infekcija ne bi prošla sama nego bismo je morali spuštati :ne zna:

jerry16
15.10.2011., 12:59
u srijedu nakon 41 dana čekanja idemo na uzv bubrega...
opet imamo e.coli i to 10 na 5, u pon. idemo još jednom uk napraviti da budemo sigurni...
jučer mi pedica kaže da uzv nije mjerodavan i da će mi nakon njega dati uputnicu za mikciju...
ne kužim zašto smo onda toliko čekali taj uzv ako se na njega ne možemo osloniti????

pročitala sam sve prijašnje postove i ispravite me ako griješim došla do zaključka da je ipak bolje napraviti mikciju nego ultrazvučnu cistografiju???
da li sam u pravu?
kod u. cistografije me zabrinjava činjenica da ne mogu precizno odrediti stupanj refluksa, pa onda ako se dokaže da ga ima što nakon toga mikcijom odrediti stupanj ili ?

nisam pametna što napraviti...u malom sam gradu stručnjaka nema da se mogu s nekime posavjetovati u svezi ovoga, pa vas molim koji ste prošli slično što mi preporučujete mikciju ili da odem u Helenu i tamo sve odradim?

sugarfree30
15.10.2011., 20:32
u srijedu nakon 41 dana čekanja idemo na uzv bubrega...
opet imamo e.coli i to 10 na 5, u pon. idemo još jednom uk napraviti da budemo sigurni...
jučer mi pedica kaže da uzv nije mjerodavan i da će mi nakon njega dati uputnicu za mikciju...
ne kužim zašto smo onda toliko čekali taj uzv ako se na njega ne možemo osloniti????

pročitala sam sve prijašnje postove i ispravite me ako griješim došla do zaključka da je ipak bolje napraviti mikciju nego ultrazvučnu cistografiju???
da li sam u pravu?
kod u. cistografije me zabrinjava činjenica da ne mogu precizno odrediti stupanj refluksa, pa onda ako se dokaže da ga ima što nakon toga mikcijom odrediti stupanj ili ?

nisam pametna što napraviti...u malom sam gradu stručnjaka nema da se mogu s nekime posavjetovati u svezi ovoga, pa vas molim koji ste prošli slično što mi preporučujete mikciju ili da odem u Helenu i tamo sve odradim?

ne znam zasto radite uzv bubrega, ali s njim se ne moze otkriti refluks.
ovo ostalo sto si navela, na zalost, u pravu si. Mikcija je jedini nacin da se utvrdi stupanj refluksa -ako postoji.
Moj savjet ti je da se narucis kod dr. Cvitković R. u Heleni, ponesi sve papire i popricaj s njom. Zena je stvarno jednostavna, sve objasni, savjetuje te sto je najbolje, a u svom poslu je strucnjak tako da se ne moras misliti trebas li drugo misljenje.

jerry16
15.10.2011., 21:43
ne znam zasto radite uzv bubrega, ali s njim se ne moze otkriti refluks.
ovo ostalo sto si navela, na zalost, u pravu si. Mikcija je jedini nacin da se utvrdi stupanj refluksa -ako postoji.
Moj savjet ti je da se narucis kod dr. Cvitković R. u Heleni, ponesi sve papire i popricaj s njom. Zena je stvarno jednostavna, sve objasni, savjetuje te sto je najbolje, a u svom poslu je strucnjak tako da se ne moras misliti trebas li drugo misljenje.

pa ni meni više nije jasno zašto raditi uzv bubrega ako nam on ništa neće riješiti,
ali kada smo ga već toliko čekali odraditi ćemo ga, pa nakon njega ćemo vidjeti...

s obzirom da mi još uvijek nikakve pretrage nismo radili osim urina i uk možda da nazovem u pon. dr. Cvitković i pitam za savjet da li da prvo ovdje odradimo mikciju ili da idemo odmah kod nje?

i imam još jedno pitanje u svezi cranactin kapi koliko se daje ml. dnevno?
pedica mi je rekla da pročitam u uputstvima,a tamo piše do 4ml. pa ne znam da li da dajem 4 ili manje?

sugarfree30
15.10.2011., 22:06
pa ni meni više nije jasno zašto raditi uzv bubrega ako nam on ništa neće riješiti,
ali kada smo ga već toliko čekali odraditi ćemo ga, pa nakon njega ćemo vidjeti...

s obzirom da mi još uvijek nikakve pretrage nismo radili osim urina i uk možda da nazovem u pon. dr. Cvitković i pitam za savjet da li da prvo ovdje odradimo mikciju ili da idemo odmah kod nje?

i imam još jedno pitanje u svezi cranactin kapi koliko se daje ml. dnevno?
pedica mi je rekla da pročitam u uputstvima,a tamo piše do 4ml. pa ne znam da li da dajem 4 ili manje?

Ako odes u Helenu i dr. C. ce napraviti uzv da vidi stanje bubrega, kanala i sl. to je taj neki prvi korak...vjerojatno su tebe i poslali prvo da napravite uzv.
Iskreno, i ja sam bila totalno van sebe jer nisam znala od koga traziti informacije, objasnjenje, osim interneta i iskustva drugih.
Nakon loseg iskustva na Rebru otisli smo u Helenu.

Cranactin kapi? mi dajemo 1 ml navecer kad idemo spavati jer tako ostaju duze u organizmu, ali 4 ml ti je maximalno sto se ne smije prekoraciti.

ali zbog e.coli ja bi isto povecala na 3-4 ml dnevno.

jerry16
15.10.2011., 22:30
Ako odes u Helenu i dr. C. ce napraviti uzv da vidi stanje bubrega, kanala i sl. to je taj neki prvi korak...vjerojatno su tebe i poslali prvo da napravite uzv.
Iskreno, i ja sam bila totalno van sebe jer nisam znala od koga traziti informacije, objasnjenje, osim interneta i iskustva drugih.
Nakon loseg iskustva na Rebru otisli smo u Helenu.

Cranactin kapi? mi dajemo 1 ml navecer kad idemo spavati jer tako ostaju duze u organizmu, ali 4 ml ti je maximalno sto se ne smije prekoraciti.

ali zbog e.coli ja bi isto povecala na 3-4 ml dnevno.

hvala ti puno za sada...
u pon. idemo još jednu uk napraviti i u srijedu uzv i onda ćemo vidjeti što dalje...

u svakom slučaju ću kontaktirati dr. C jer evo npr. meni pedica cranactin nije ni spomenula dok je ja nisam pitala...užas

NelaZg
17.10.2011., 07:59
I mi smo prvo radili UZV da iskljucimo druge stvari. Tek nakon UZV smo posli na DRNC. Cranactine smo davali isto zbog e.coli 4ml.

jerry16
17.10.2011., 10:05
I mi smo prvo radili UZV da iskljucimo druge stvari. Tek nakon UZV smo posli na DRNC. Cranactine smo davali isto zbog e.coli 4ml.

hvala....
ja ne mogu više dočekati srijedu da obavimo taj uzv...
čitajući sve prijašnje postove i općenito sve što sam našla na netu odlučila sam se ipak na mikciju jer ako ima refluks barem ćemo odmah znati kojeg stupnja jer sam više luda od ne znanja što je mojem djetetu...

najgore od svega mi je što se već dva mjeseca borimo sa bakterijama punih 27 dana smo pili antibiotik i kada je napokon nakon zadnje ture urin bio sterilan mojoj sreći nije bilo kraja...

odnesla sam pedici nalaze i ona kaže:" super napokon sve ok vidimo se nakon uzv",
a ja njoj (to je bilo krajem 9 mj.) "pa šta ne bi trebalo u međuvremenu provjeriti još jednom urin za svaki slučaj?"
ona:"ma ne treba vidjet ćete nekakve simptome"
ja :" ali ona cijelo vrijeme nema nikakve simptome, ja bih joj ipak išla provjeriti za cca 2 tjedna"

dala mi je uputnicu i nakon dva tjedna sam otišla provjeriti urin(još mi i cura koja tamo radi kaže da šta tako brzo provjeravamo urin) i evo kao da sam znala e.coli 10 na 5.

otišla sam naravno opet pedici i dala mi je da opet danas odnesemo uk iako se ne nadam ničemu dobrome...

uglavnom pomirila sam se sa svim mogućim scenarijima i ono što mi je u ovom trenutku jedino bitno je da napokon saznamo protiv čega se borimo

NelaZg
17.10.2011., 12:08
hvala....
ja ne mogu više dočekati srijedu da obavimo taj uzv...
čitajući sve prijašnje postove i općenito sve što sam našla na netu odlučila sam se ipak na mikciju jer ako ima refluks barem ćemo odmah znati kojeg stupnja jer sam više luda od ne znanja što je mojem djetetu...

najgore od svega mi je što se već dva mjeseca borimo sa bakterijama punih 27 dana smo pili antibiotik i kada je napokon nakon zadnje ture urin bio sterilan mojoj sreći nije bilo kraja...

E.coli je bestija koja se ucahuri i tesko ju se rijesit...antibiotik, cranactine plus puno tekucine. Po meni je isto bolje odmah na mikciju jer mi smo prvo prosli DRNC jer eto mali je postotak bio da ce imati refluks pa da je previse ne zrace poslani smo na tu pretragu. Znaci prosli smo DRNC i onda jos i mikciju da ustvrdimo koji stupanj. Po meni jednostavnije bi bilo za nju da smo odmah odradili mikciju bez DRNC-a...

Neksa
18.10.2011., 20:55
pozdrav cure..evo i ja sam nova ovdje..došlo mi da se malo pojadam vama koje imate slične probleme ko i mi..moja ženska sa 2 i pol mj završila sa urinoinfektom u bolnici na tj..doma smo trošile furatoina sirup kao preventivu i kad ono za 2 tj opet zakurila 40..i natrag u bolnicu...sad u klaićevu i napravili mikciju i ima refluks 3 stupnja..sutra bude tj dana kak smo doma a danas smo već kontrolirale urin i čekamo nalaze zaa urinokulturu do četvrtka jer mi je opet imala laganu vručicu i cendra već 2 dana..a ima samo 3mj..jel je bio ko na operaciji s tim refluksom??

jerry16
19.10.2011., 11:51
evo odradili smo uzv bubrega i sve je savršeno i bubrezi i kanali i mjehur....
nama tragova nikakvim upalama i preprepresreeeeeeeeeeeetna sam :cheer:

znam da sve ovo ne isključuje refluks i još uvijek smo u nedoumici, ali barem mi je malo lakše :)

Neksa
19.10.2011., 13:33
:ne zna:moja mala je jako nervozna već treći dan..danas i slabo papa..nalaz urina je ok..crp 14..sutra će biti nalaz urinokult...ona samo cica,znači 3mj ima..jel bi joj morala davat čaj zbog tak jakog refluksa?? molim vas savjet..znam da isključivo dojene bebe nemaju potrebe za dodatnom tekućinom i ni jedan dr mii nije rekao da treba,iskreno i ja mislim da nema potrebe,al ipak me muči neka sumnja zbog tog refluksa? :ne zna:

jerry16
19.10.2011., 15:25
:ne zna:moja mala je jako nervozna već treći dan..danas i slabo papa..nalaz urina je ok..crp 14..sutra će biti nalaz urinokult...ona samo cica,znači 3mj ima..jel bi joj morala davat čaj zbog tak jakog refluksa?? molim vas savjet..znam da isključivo dojene bebe nemaju potrebe za dodatnom tekućinom i ni jedan dr mii nije rekao da treba,iskreno i ja mislim da nema potrebe,al ipak me muči neka sumnja zbog tog refluksa? :ne zna:

iskreno ni ja ne znam za tako malu bebicu....
možda najbolje da nazoveš pedijatra i pitaš....
ja vam šaljem puno :grli: i da vam što prije bude bolje

Neksa
19.10.2011., 15:37
HVALA TI..JA SE NEKAKO POTAJNO VESELIM DA je ta nervoza i lagana temp znak da nam zubić i:D dolaze makar nam je pedica rekla no way...al može biti da je počelo sad a da izađu za mj il dva:zubeki::zubeki:

jerry16
21.10.2011., 10:17
obavili smo uzv bubrega i sve je apsolutno savršeno...

nema traga nikakvim upalama, proširenjima kanalića, mjehur stijenke o.k.
ma sve za 5, i znam da unatoč tome nismo uklonili sumnju na refluks meni je ipak malo lakše....

ugl. bila sam kod pedice sa nalazima i kaže da nećemo brzati, da ona nekako ipak misli da nemamo refluks i da ćemo napraviti bris vulve jer misli da su možda bakterije samo na spolovilu :ne zna:

je li netko od vas radio to?

trenutno smo na cranactinu i po mojoj želji ćemo jednom tjedno kontrolirati urin i uk, pa ćemo vidjeti kako će se situacija razvijati

Neksa
22.10.2011., 20:59
jerry 16 :):):):grli: za vas..mene sad hvata neka paranoja za moju maličku..slučajno sam pošnjofala popiškinu pelenu nekak da smrdi..onak po bolnici...i sad kaj više čitam po internetu o tom sve me više strah da nebudem prepoznala sljedeću urinoinf ak ju bude nedaj Bože imala...ni prvi a ni drugi put nisam šnjofala mokraći ni ništa osjetila..kak se vi borite s tim sumnjama?? imamo kontrolu 2.11 u klaićevoj i jedva čekam ...ja bi joj svaki dan radila urinokult i urin.. samo da budem mirna

jerry16
24.10.2011., 08:31
jerry 16 :):):):grli: za vas..mene sad hvata neka paranoja za moju maličku..slučajno sam pošnjofala popiškinu pelenu nekak da smrdi..onak po bolnici...i sad kaj više čitam po internetu o tom sve me više strah da nebudem prepoznala sljedeću urinoinf ak ju bude nedaj Bože imala...ni prvi a ni drugi put nisam šnjofala mokraći ni ništa osjetila..kak se vi borite s tim sumnjama?? imamo kontrolu 2.11 u klaićevoj i jedva čekam ...ja bi joj svaki dan radila urinokult i urin.. samo da budem mirna

ja sam tražila od pedice da jednom tjedno kontroliramo urin, baš iz tog razloga što ne vidim nikakve simptome...

dala mi je uputnicu bez problema, iako i da nije možeš i bez uputnice napraviti uk, ali moraš platiti 48,00kn

ni ja nisam primjetila da urin smrdi :ne zna:
ma užas je da urinoinfekti mogu biti potpuno bez simptoma....

držim vam fige da sve bude u redu i miškici šaljem puuuuuuuno :kiss:

NelaZg
25.10.2011., 10:47
Ni mojoj nije mokraca smrdila medjutim kod urinoinfekcije njoj bi skocila temperatura. Tako da po meni mozda je precesto 1x tjedno vaditi urinokulturu. Po preporuci mi 1x mjesecno radimo urinokulturu, svaki drugi mjesec obican urin. Znam da postoje neke trakice koje se umoce u urin i orijentaciono pokazuju da li nesto ne stima u mokraci. Eto mozete malo o tome proguglati. Mi smo bili na UZV u petak i sve je uredno ko i svaki put. Oba bubregica su u redu, tlak je u redu, nalazi krvi uredni samo mokraca steka kao i svaki put, uglavnom sve 5, krajem prvog mjeseca idemo na DRNC da se vidi je li nestao refluks ili ce biti potreba operativno rjesavati. Nama je sve teze obavljati pretrage, vadjenje krvi svaka 2 mj. ju je ustrasilo tako da sad u petak nije cak htjela odraditi obicni UZV, nece lec, nece da joj stave gel, nece i nece ali izgurali smo nekako...Toliko je vise ustrasena da u petak navecer se probudila sva u suzama, 45min je nismo mogli smirit :( ...nekako se sve mislim da bi manje muke za nju bilo da smo odmah sve operativno rijesili i ne backali se s ovim svim pretragama.

jerry16
25.10.2011., 11:47
Ni mojoj nije mokraca smrdila medjutim kod urinoinfekcije njoj bi skocila temperatura. Tako da po meni mozda je precesto 1x tjedno vaditi urinokulturu. Po preporuci mi 1x mjesecno radimo urinokulturu, svaki drugi mjesec obican urin. Znam da postoje neke trakice koje se umoce u urin i orijentaciono pokazuju da li nesto ne stima u mokraci. Eto mozete malo o tome proguglati. Mi smo bili na UZV u petak i sve je uredno ko i svaki put. Oba bubregica su u redu, tlak je u redu, nalazi krvi uredni samo mokraca steka kao i svaki put, uglavnom sve 5, krajem prvog mjeseca idemo na DRNC da se vidi je li nestao refluks ili ce biti potreba operativno rjesavati. Nama je sve teze obavljati pretrage, vadjenje krvi svaka 2 mj. ju je ustrasilo tako da sad u petak nije cak htjela odraditi obicni UZV, nece lec, nece da joj stave gel, nece i nece ali izgurali smo nekako...Toliko je vise ustrasena da u petak navecer se probudila sva u suzama, 45min je nismo mogli smirit :( ...nekako se sve mislim da bi manje muke za nju bilo da smo odmah sve operativno rijesili i ne backali se s ovim svim pretragama.

jako mi je žao što se mišica toliko izmaltretirala....

mi trenutno imamo e. coli 10 na 5 i ne uzimamo antibiotik već samo cranactin i puno tekućine, temp. ništa smrdljivi urin ništa,ma ugl. nikakvi simptomi, tako da sam ja odlučila svakih 10-tak dana napraviti uk jer me strah da joj se ne bi
konc. e. coli povećala....

zašto vadite krv svaka 2 mjeseca?
zbog refluksa ili?

mi smo vadili krv samo jednom, kad je prvi put dobila temp.

NelaZg
25.10.2011., 11:59
jako mi je žao što se mišica toliko izmaltretirala....

mi trenutno imamo e. coli 10 na 5 i ne uzimamo antibiotik već samo cranactin i puno tekućine, temp. ništa smrdljivi urin ništa,ma ugl. nikakvi simptomi, tako da sam ja odlučila svakih 10-tak dana napraviti uk jer me strah da joj se ne bi
konc. e. coli povećala....

zašto vadite krv svaka 2 mjeseca?
zbog refluksa ili?

mi smo vadili krv samo jednom, kad je prvi put dobila temp.

Cudno da ne pijete antibiotik na 10na5 e.coli mi smo pili antibiotik :ne zna: nama je proteus mirabilis konstantno 10na3 sada ali je cefaleksim drzi pod kontrolom.
Krv vadimo radi profilakse tj. antibiotika sto pije svakodnevno. Nismo ni mi vadili krv dok god nije bila na profilaksi. Sto ide starija sve teze i teze je s njom i sa svim tim pretragama. Nece sad vise ni da pije antibiotik, cefaleksim joj se svidja i taj mjesec pije bez beda, iduci mjesec kad je nitrofurantoin na jedvite jade ga popije, rekla mi je da je grozan :kava: fakat smrdi.
Isto tako upozorenje roditeljima kojima su djeca na profilaksi; mi smo s 18kg skocili na 20kg te buduci da je nisam vagala davala sam joj manju dozazu antibiotika. Eto i na kilazu se mora paziti :503:

jerry16
25.10.2011., 12:58
Cudno da ne pijete antibiotik na 10na5 e.coli mi smo pili antibiotik :ne zna: nama je proteus mirabilis konstantno 10na3 sada ali je cefaleksim drzi pod kontrolom.
Krv vadimo radi profilakse tj. antibiotika sto pije svakodnevno. Nismo ni mi vadili krv dok god nije bila na profilaksi. Sto ide starija sve teze i teze je s njom i sa svim tim pretragama. Nece sad vise ni da pije antibiotik, cefaleksim joj se svidja i taj mjesec pije bez beda, iduci mjesec kad je nitrofurantoin na jedvite jade ga popije, rekla mi je da je grozan :kava: fakat smrdi.
Isto tako upozorenje roditeljima kojima su djeca na profilaksi; mi smo s 18kg skocili na 20kg te buduci da je nisam vagala davala sam joj manju dozazu antibiotika. Eto i na kilazu se mora paziti :503:

kaže moja pedica da nefrolozi preporučuju za 10 na 5 pokušati držati pod kontrolom bez antibiotika ako je moguće....pa ćemo vidjeti kako će se situacija razvijati zato i želim tako često raditi kontrole...

pedica na uzv mi je također rekla da ne bi brzala sa mikcijom, pa ćemo vidjeti...

probati ću sada mjesec dana pratiti što se događa, napraviti taj bris vulve u međuvremenu, pa ćemo vidjeti što dalje, nekako si ipak mislim da odem u Helenu na uzv cistografiju...svi mi kažu da uvođenje katetera nije bolno za curice, pa si mislim da je ne ozračim ako ne bude potrebno...

jeste li vi radili taj bris vulve?
da li joj je ikad pišica onako kad raširiš bila crvenija nego inače?

njoj je pregledala pedica na uzv i dala mi mast za oči da joj mažem jer joj je bila lagano crvena, pa se i zbog toga mislim da su joj možda bakterije samo na vanjskom dijelu spolovila :ne zna:

klarah
25.10.2011., 21:42
meni i dalje nije jasno zašto bi moja beba trebala ići na mikciju iako su joj u ovih njenih 5 mj sve urinokulture sterilne, uzv bubrega uredan, jedino diskreno proširenje jednog kanalića vidjeli, ono minimalno. Beba napreduje, nema temperature..
Dr napisao da odemo i na mikciju da vidimo točno stanje. Ne mogu ne misliti da bi to bilo nepotrebno maltretiranje bebe.

Jel mogu ja to odbit, tj. znam da mogu, a kak bi dr. na to reagirao i šta dalje? S drugim dr sam pričala i veli da misli da ne treba mikcija ak je uzv i urinokulture uredne. Tako je ne bi mučila s tom mikcijom... Kad mislim da stvarno nema potrebe.

NelaZg
26.10.2011., 09:36
probati ću sada mjesec dana pratiti što se događa, napraviti taj bris vulve u međuvremenu, pa ćemo vidjeti što dalje, nekako si ipak mislim da odem u Helenu na uzv cistografiju...svi mi kažu da uvođenje katetera nije bolno za curice, pa si mislim da je ne ozračim ako ne bude potrebno...

Slusaj ne znam je li njima to bolno ili ne (meni osobno kad su uvodili kateter nije bilo bolno) medjutim oni se prestrase od te cijele procedure. barem se moja tako ponasala.

da li joj je ikad pišica onako kad raširiš bila crvenija nego inače?

Vidi se razlika u "boji" mislim nije nista strasno uocljivo morala sam se dobro zagledati (sinoc sam promatrala :rofl:)

Jel mogu ja to odbit, tj. znam da mogu, a kak bi dr. na to reagirao i šta dalje? S drugim dr sam pričala i veli da misli da ne treba mikcija ak je uzv i urinokulture uredne. Tako je ne bi mučila s tom mikcijom... Kad mislim da stvarno nema potrebe.

Mozes odbiti medjutim kakva ce biti reakcija doktora to stoji na njemu. Mislim da je najbolje da podjes i popricas sa doktorom. Po meni on Vas odmah salje "dalje" da u pocetku iskljuci opciju refluksa. Refluks koji se ustvrdi "rano" tj. kod beba postoji velika mogucnost da se do 1g djeteta povuce i nestane.
Sto da ti kazem...nama je sa godinu ipo dana test urina pokazao pozitivne nitrite i bakteriju ali eto nismo odmah isli na UZV jer curice kod pozitivnih nitrita ne salju odmah kao muskice nego tek kad nalaz pokaze po drugi put pozitivu. Ja na tu urinoinfekciju nisam panicarila jer je krenula u vrtic pa sam racunala da je mogla tamo "bestiju" pokupiti. Nikakvih simptoma osim tempice nije imala, mokraca nije smrdila, ama bas nista. S dvije ipo godine nitriti po drugi put pozitivni i e.coli. U roku 15dn odradjen UZV, za mjesec dana DRNC.

jerry16
26.10.2011., 11:16
[I][U]Vidi se razlika u "boji" mislim nije nista strasno uocljivo morala sam se dobro zagledati (sinoc sam promatrala :rofl:)

onda joj je pišica o.k. ako se baš moraš zagledati....

moja ima pelenu,pa nakon što se pokaka uvijek provjerim da li sam ju dobro oprala, pa se i meni činilo da joj je crvenije nego obično....

završili smo s mazanjem mašću i sad joj je blago crveno, ali mislim da je tako normalno...

klarah ako si iz Zg zašto ne odeš u Helenu sa svim nalazima po drugo mišljenje?
ja bih tako napravila :ne zna:

klarah
26.10.2011., 11:22
klarah ako si iz Zg zašto ne odeš u Helenu sa svim nalazima po drugo mišljenje?
ja bih tako napravila :ne zna:

To ću i napraviti. Već sam telefonski razgovarala i mišljenja su da ne treba mikcija ak je uzv ok. A uzv je uredan, kaže dr. da vidi vrlo blagu dilataciju, tim riječima. Urinokulture sterilne, nema temperature...
Znam da će i naš primarni ped poludit ak odem u Helenu jer njima je sve to glupo što se plaća, a mislim da su ljubomorni zbog love koju privatnici dobivaju:kava:

jerry16
26.10.2011., 11:36
To ću i napraviti. Već sam telefonski razgovarala i mišljenja su da ne treba mikcija ak je uzv ok. A uzv je uredan, kaže dr. da vidi vrlo blagu dilataciju, tim riječima. Urinokulture sterilne, nema temperature...
Znam da će i naš primarni ped poludit ak odem u Helenu jer njima je sve to glupo što se plaća, a mislim da su ljubomorni zbog love koju privatnici dobivaju:kava:

meni je moja pedica sama preporučila Helenu i dr. Cvitković...

a za svoje dijete ću i na kraj svijeta tako da baš te briga za vašeg primarnog pedijatra jer da ima imalo mozga sam bi te uputio po drugo mišljenje

NelaZg
26.10.2011., 12:37
To ću i napraviti. Već sam telefonski razgovarala i mišljenja su da ne treba mikcija ak je uzv ok.
...primarni ped poludit ak odem u Helenu jer njima je sve to glupo što se plaća, a mislim da su ljubomorni zbog love koju privatnici dobivaju:kava:

Ovako ti uopce ne moras reci pedijatrici da ides u sv.helenu. Nema te teorije da sazna ako joj ti ne kazes. Ja sam svoje dijete odvela u privatnog pedijatra i tek nakon svega rekla sada bivsoj pedijatrici da je kompletno fulala dijagnozu.

Drugo, tko ti je rekao da ukoliko je UZV uredan ne postoji mogucnost refluksa? Ne zelim vas ovdje strasiti nefrolog je nama nakon urednog UZV rekao da UZV ne moze pokazati eventualni refluks. Njega pokazuje ili UZV cistografija, drnc ili mikcija...
...čak 74 posto djece s refluksom ima uredan nalaz ultrazvuka bubrega. Evo ti link:
http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1253/

klarah
26.10.2011., 13:22
Ovako ti uopce ne moras reci pedijatrici da ides u sv.helenu. Nema te teorije da sazna ako joj ti ne kazes. Ja sam svoje dijete odvela u privatnog pedijatra i tek nakon svega rekla sada bivsoj pedijatrici da je kompletno fulala dijagnozu.

Drugo, tko ti je rekao da ukoliko je UZV uredan ne postoji mogucnost refluksa? Ne zelim vas ovdje strasiti nefrolog je nama nakon urednog UZV rekao da UZV ne moze pokazati eventualni refluks. Njega pokazuje ili UZV cistografija, drnc ili mikcija...
...čak 74 posto djece s refluksom ima uredan nalaz ultrazvuka bubrega. Evo ti link:
http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1253/

Gle, pročitala ja taj članak odavno. I sama se pitam onda čemu ultrazvuk?? Ali dr. iz Helene mi je takko rekla da mi na našem mjestu napravila uzv i ako je uredan (kao i urinokulture) da ne bi dalje radila ni mikciju ni cistografiju.
Zašto onda uopće gledaju kanale na ultrazvuku, pitam se pitam.
Ali moja curica NIKAD nije imala bakterije u urinu, od rođenja, u ovih 5 mjeseci - 5 sterilnih urinokultura, napreduje, nema temp..

To "vrlo blago proširenje" su otkrili kad su joj s 10 dana radili uzv čisto zato jer nije napredovala (bila na isključivom dojenju, nakon uvođenja ad odmah dobivala i sve super, dakle, sve su joj to tada kontrolirali da isključe da ne napreduje zbog toga, a stvar je samo bila da je bila gladna:().

I sam nefrolog se razmišljao bil il ne bi je uputio na mikciju.
Doktorica koja je gledala uzv kaže da po njoj ne treba mikcija ako je uk sterilna uvijek.

a što se tiče tog dal reć doktoru, pa naš nas ped pita jel smo sve obavili i gleda te nalaze, vidio je na povijesti bolesti da smo upućeni na mikciju, pitat će nas...
a nefrolog će isto pitat jel smo to napravili. Pitat ću ga jel baš moramo i dal može umjesto toga cistoskopija u Heleni..

klarah
26.10.2011., 13:26
meni je moja pedica sama preporučila Helenu i dr. Cvitković...

a za svoje dijete ću i na kraj svijeta tako da baš te briga za vašeg primarnog pedijatra jer da ima imalo mozga sam bi te uputio po drugo mišljenje

Slažem se u potpunosti.
U principu nije me briga, jedino što znam da je naš ped malo sujetan i tak sav neki osjetljjiv na te stvari, a ovak mi je ok, blizu, odgovoran, nema čekanja... radije bi da se ne zamjerim jer planiram još godinama s djecom ić kod njega pa čisto ono.. Ma briga me, naravno da ću za svoje dijete najbolje izabrat

NelaZg
26.10.2011., 13:39
I sama se pitam onda čemu ultrazvuk?? Ali dr. iz Helene mi je takko rekla da mi na našem mjestu napravila uzv i ako je uredan (kao i urinokulture) da ne bi dalje radila ni mikciju ni cistografiju.
Zašto onda uopće gledaju kanale na ultrazvuku, pitam se pitam.
Ali moja curica NIKAD nije imala bakterije u urinu, od rođenja, u ovih 5 mjeseci - 5 sterilnih urinokultura, napreduje, nema temp..

Meni su ti rekli slijedece: ultrazvuk se radi da bi ustvrdili ima li odredjenih anomalija bubrega, nakon sto je odradjen UZV receno mi je da sto se toga tice sve je uredno jedino sto ona meni ne moze reci gledajuci ovako ultrazvukom postoji li refluks ili ne, za to je potrebna dodatna pretraga.
Da sam ja osobno na tvom mjestu ja bih je odvela u Helenu i doticnom doktoru rekla da je prevelika lista u bolnici bila a ti se uspanicarila i eto ti razloga ako te to vec brine. Ovako ti uvijek ostaje podsvjesna sumnja sto ako...Cistografija je od svih mogucih pretraga najbolja. Mi smo je mislili obaviti ali tad kad sam zvala bila je prevelika lista cekanja a ja to sebi psihicki nisam mogla dopustiti...mislim to dugo cekanje.

leeloo27
26.10.2011., 14:18
A jeste iskasapili quotove. :mama:

Neksa
02.11.2011., 12:34
mi danas bili nA kontroli u klaićevoj kod dr Đelmiš...čekamo do pon nalaze od urinokulture,a ako je nalaz urina loš onda će nas zvati danas..još niko nije zvao pa je valjda dobar..i dalje će piti citeral al sad samo navečer,netreba ujutro..kaže ona u svijetu danas kažu da netreba profilakse al odkad ona zna i radi da se daje..tako da je ona tog stava ili ništa ili nešto šta ziher pomaže,u ovom slučaju taj prah za kojeg je nama naša doktorica rekla da je to prejako za moju malenu...i kaj sad?? za 2 tj smo naručeni na uzv bubrega pa ćemo vidjeti dalje dal će trebati operacija i ti svi pregledi prije nje ili ne :confused:

sugarfree30
04.11.2011., 22:48
Meni su ti rekli slijedece: ultrazvuk se radi da bi ustvrdili ima li odredjenih anomalija bubrega, nakon sto je odradjen UZV receno mi je da sto se toga tice sve je uredno jedino sto ona meni ne moze reci gledajuci ovako ultrazvukom postoji li refluks ili ne, za to je potrebna dodatna pretraga.
Da sam ja osobno na tvom mjestu ja bih je odvela u Helenu i doticnom doktoru rekla da je prevelika lista u bolnici bila a ti se uspanicarila i eto ti razloga ako te to vec brine. Ovako ti uvijek ostaje podsvjesna sumnja sto ako...Cistografija je od svih mogucih pretraga najbolja. Mi smo je mislili obaviti ali tad kad sam zvala bila je prevelika lista cekanja a ja to sebi psihicki nisam mogla dopustiti...mislim to dugo cekanje.

ultrazvukom se mogu vidjeti samo veci stupnjevi refluksa, oni IV i V.
A uzv bubrega nefrolog prati rast tj. velicinu bubrega sto je jako bitno, znaci velicina bubrega mora odgovarati nekim mjerama za odredjenu dob djeteta. Tako je nama rekla prof. Cvit.

Mikcija ko mikcija nije tako strasna. Ipak mislim da ju je lakse napraviti bebama jer kao majka znas da on bas nije toliko svjestan sta se dogadja. Naravno da se moze odbiti.
Mi smo to napravili.
Ali ultrazvucnom cistog. se ne moze sa 100 % sigurnoscu utvrditi manji stupanj refluksa.
I onda smo na Rebru ipak napravili mikciju koja traje 10.-tak min.

kako prepoznati urinoinfekt? Svaka temperatura je sumnjiva. pogotovo ona koja se odjednom pojavi, pa nestane. Jako smrdljiva pelena. Kad dijete jako place a primjetis da je u tom trenutku piskilo itd...ma uglavnom se sa takvom djecom nikada ne mozes opustiti. Stalno ga pratis, pipkas, snjofas i gledas kakve je volje :rolleyes:

jerry16
05.11.2011., 11:13
upravo sam razgovarala telefonom sa poliklinikom Helena...
kažu mi da uzv cistografijom odrede i točan stupanj refluksa i na to što sam im rekla da na njihovim stranicama piše da je mana uzv cistografije nemogućnost određivanja stupnja refluksa kaže mi da su to stare reference :ne zna:

sada pročitam tvoj post sugar i ne znam više šta da mislim... jer mi je i sestrična koja živi u slo raspitala se u poliklinici u Ljubljani i tamo joj na ovo pitanje i nisu dali konkretan odgovor već da ako je pozitivna na refluks da će trebati dodatne pretrage da bi se ustrvrdio stupanj
kakve dodatne pretrage ??? možda mikcija??
a u Heleni mi nisu uopće spominjali da ako je blaži stupanj da je moguće da ga ne utvrde sa 100% sigurnošću...
kada ste vi radili taj pregled?

sada stvarno ne znam šta da napravim :(

R-winter
06.11.2011., 12:03
kažu mi da uzv cistografijom odrede i točan stupanj refluksa i na to što sam im rekla da na njihovim stranicama piše da je mana uzv cistografije nemogućnost određivanja stupnja refluksa kaže mi da su to stare reference :ne zna:

sada pročitam tvoj post sugar i ne znam više šta da mislim... jer mi je i sestrična koja živi u slo raspitala se u poliklinici u Ljubljani i tamo joj na ovo pitanje i nisu dali konkretan odgovor već da ako je pozitivna na refluks da će trebati dodatne pretrage da bi se ustrvrdio stupanj
kakve dodatne pretrage ??? možda mikcija??
a u Heleni mi nisu uopće spominjali da ako je blaži stupanj da je moguće da ga ne utvrde sa 100% sigurnošću...
kada ste vi radili taj pregled?

sada stvarno ne znam šta da napravim :(

Ovako je- mi bili i u Ljubljani i nakon toga se godinama liječili u Heleni. NITI JEDNA metoda za dijagnozu refluksa nije 100%. Kod svake se 15% refluksa može fulat. Sve su podjednake i samo je razlika u zračenju. Ja sam nažalost "doktorirala " na temu a kako sam fizičar opsjednuta sam sa zračenjem i zato bi prošla pol svjeta da ga izbjegnem. Mi radili samo ultrazvučnu metodu

jerry16
06.11.2011., 12:27
Ovako je- mi bili i u Ljubljani i nakon toga se godinama liječili u Heleni. NITI JEDNA metoda za dijagnozu refluksa nije 100%. Kod svake se 15% refluksa može fulat. Sve su podjednake i samo je razlika u zračenju. Ja sam nažalost "doktorirala " na temu a kako sam fizičar opsjednuta sam sa zračenjem i zato bi prošla pol svjeta da ga izbjegnem. Mi radili samo ultrazvučnu metodu

reci mi molim te još kako ste bili zadovoljni u Ljubljani...
manje se čeka na pregled,a i imamo gdje spavati za razliku od Zg-a tako da nam je nekako Ljubljana prvi izbor ili bolje ići u Helenu?

R-winter
07.11.2011., 21:31
reci mi molim te još kako ste bili zadovoljni u Ljubljani...
manje se čeka na pregled,a i imamo gdje spavati za razliku od Zg-a tako da nam je nekako Ljubljana prvi izbor ili bolje ići u Helenu?

Mislim da je glede kvalitete podjednako ali u Heleni je uvijek dobro imati "konatkt" jer se možeš poslije konzultirati, jako su ljubazni, sestre susretljive. Kak da ti kažem- nekako su dostupni i bliski a opet profesionalni. Meni je to super. U Ljubljani su profesionalni i to je to. Ja bi uvijek išla u helenu. U Ljubljanu sam išla prije nego sam saznala sa Helenu i u Ljubljani su mi preporučili prof Cvitković. Oni suradjuju

Neksa
18.11.2011., 11:39
jučer smo bili na uzv bubrega,nije baš za pohvaliti,sad čekomo nalaz uk do pon pa ćemo se dogovoriti za daljnju profilaksu,dr je rekla da joj možda ni ništa nebi davala al ja se toga malo bojim..u svakom slučaju maknut će je s tog citerala..i sve je češće spominjala kiruršku pomoć...šmjc...najvažnije da nam se ne ponavljaju infekcije....

NelaZg
18.11.2011., 12:42
jučer smo bili na uzv bubrega,nije baš za pohvaliti,sad čekomo nalaz uk do pon pa ćemo se dogovoriti za daljnju profilaksu,dr je rekla da joj možda ni ništa nebi davala al ja se toga malo bojim..u svakom slučaju maknut će je s tog citerala..i sve je češće spominjala kiruršku pomoć...šmjc...najvažnije da nam se ne ponavljaju infekcije....

Bas mi je zao, znam kako ti je :( mm se nada da ce sve biti u redu u sijecnju kad podjemo na kontrolni DRNC premda ja znam da je refluks tu. Niti jedna urinokultura nije prosla bez povisenih stavaka tako da se ne nadam. Jedino sto se nadam to je da stupnjevi miruju :( jer isto ko i tebe i mene je strah kirurske intervencije iako moja je vec velika, jos malo pa 4g. Nekako bi radije stajala na profilaksi, premda svi kazu da je to rutinska operacija :ne zna:

Neksa
19.11.2011., 08:17
ma ja sam s jedne strane presretna jer je ona ipak zdrava beba...stvarno ima svega na svijetu ovo nije strašno..ali opet nikad ne mirujem i bojim sse svakog njezinog plača..jučer se recimo strašno uvrijedila plus kaj je bila ne ispavana da sam ju jedva smirila koliko je plakala ,i da ujutro nisam radila urin mmislila bih da je došla bakt i da ju to boli..a profilaksu bi definitivno...veli dr treba provoditi higijenu,al kakvo je vrijeme malo je teže..ja joj maknem pelenu i dugo je bez nje,al oopet se popiša pa sve namoči i onda se pak bojim da ne prehladi mjehur il neš takvog ,makar je toplo u kući al opet je gola,pelene mijenjam svaka 2 sata,mislim da nema potrebe češće,a za operaciju sam negdje pročitala da se mislim u Sarajevu sve napravi s jednom operacijom a tu našima treba više operacija da bi to riješili...:ne zna:

jerry16
19.11.2011., 08:28

žao mi je jako nadam se da će vam biti sve o.k. i da se infekcije neće ponavljati...

mi smo naručeni 13.12. u Ljubljani za uzv cistografiju,a jučer nam je stigao i nalaz uk i sterilno je napokon....
pedica nam je dala zaštitnu terapiju do pregleda u Ljubljani i sada se samo nadam da će joj urin ostati sterilan do pregleda

Neksa
19.11.2011., 10:10
nama su nalazi isto uredni,al ja simislim da je to zbog profilakse koja je jaka,čak i prejaka za nju:tuzni:

:grli::grli: držimo fige da će biti uredni nalazi jerry

Neksa
22.11.2011., 20:15
dobila je sirup za piti..nikako joj ne paše...pljuje ga van...trese se dok ga guta...to će biti jako loše...za mjesec dana ponovo kontrola,a do tad nek troši sinersul...mislim da se tak zove..lijepo miriši i sjećam se da sam ga ja ko mala pila isto ...

janabanana
29.11.2011., 15:57
kažu mi da uzv cistografijom odrede i točan stupanj refluksa i na to što sam im rekla da na njihovim stranicama piše da je mana uzv cistografije nemogućnost određivanja stupnja refluksa kaže mi da su to stare reference

Baš me ovo zabrinulo, pa sam išla provjeriti, ali na njihovoj stranici pod temom "Ultrazvučna cistografija" piše ovako: "Glavna mana ove metode je nemogućnost analize mokraćne cijevi (uretre) što je potrebno kod dječaka sa zadebljanjem stijenke mjehura."
Dakle, kriva informacija! A onaj tko ti se javio vjerojatno nije razumio pitanje. :mig:

klarah
30.11.2011., 10:39
moja beba ima intezivan miris urina u jutarnjoj peleni, dakle nakon što je cijele noći u njoj. Ne smrdi mi po ničem posebno nego baš onako jako po mokrači...
S obzirom da je imala eshericiju nedavno, ne znam da li da se brinem zbog ovog intezivnog mirisa? Preko dana normalno, ne osjeti se ništa...
Navečer pije 1 ml Cranactina kao profilaksu.

Jel bi trebala ja njoj po noći mijenjat pelenu, s obzirom da puno doji pa često i mokri? Nekad promijenim usred noći, nekad ne...

Neksa
05.12.2011., 08:38
ja isto svoju ne presvlačim po noći i baš sam se pitala jel bi morala...isto se ujutro osjeti miris mokraće,a kroz dan probam uloviti šnjof baš kad se popiški jer sam ja već luda i više neznam kaj smrdi..jel su pelene ili vl maramice..uglavnom danas ima temp..38 za sad..napravit ćemo nalaz urina danas vrlo vjerojatno pa ću se ubiti ak čemo opet na tj dana u klaićevu...vjerojatno nas čeka i operacija ak je opet infekcija u piitanju..jer bi to bila 3 u 3mjeseca:504::503:

sugarfree30
10.12.2011., 20:40
moja beba ima intezivan miris urina u jutarnjoj peleni, dakle nakon što je cijele noći u njoj. Ne smrdi mi po ničem posebno nego baš onako jako po mokrači...
S obzirom da je imala eshericiju nedavno, ne znam da li da se brinem zbog ovog intezivnog mirisa? Preko dana normalno, ne osjeti se ništa...
Navečer pije 1 ml Cranactina kao profilaksu.

Jel bi trebala ja njoj po noći mijenjat pelenu, s obzirom da puno doji pa često i mokri? Nekad promijenim usred noći, nekad ne...
jel ima isti miris kao prije ili je taj miris drugaciji u zadnje vrijeme?
normalno je da pelena puna urina ima neugodan miris. da sam na tvom mjestu mijenjala bi je negdje rano ujutro kad se beba jos ne moze razbuditi.

ja isto svoju ne presvlačim po noći i baš sam se pitala jel bi morala...isto se ujutro osjeti miris mokraće,a kroz dan probam uloviti šnjof baš kad se popiški jer sam ja već luda i više neznam kaj smrdi..jel su pelene ili vl maramice..uglavnom danas ima temp..38 za sad..napravit ćemo nalaz urina danas vrlo vjerojatno pa ću se ubiti ak čemo opet na tj dana u klaićevu...vjerojatno nas čeka i operacija ak je opet infekcija u piitanju..jer bi to bila 3 u 3mjeseca:504::503:

izbaci vlazne maramice..one se definitivno ne preporucuju bebi koja je sklona urinoinfektima.

jerry16
14.12.2011., 14:40
evo mi obavili ultrazvučnu cistografiju i na sreću nemamo refluks i nalazi su uredni...

najgore je što su nam u Ljubljani rekli da smo trebali na dan pregleda, dan prije i dan poslije piti antibiotik kako bi se žaštitili od mogućeg uroinfekta radi uvođenja katetera...
naravno nama to naša pedijatrica nije rekla :504:

tako da sada očekujem iznova urinfekt, koji smo eto mogli izbjeći :503:

ali dobro neću si dozvoliti da mi to umanji radost što nemamo refluks :)

R-winter
14.12.2011., 20:58
evo mi obavili ultrazvučnu cistografiju i na sreću nemamo refluks i nalazi su uredni...

najgore je što su nam u Ljubljani rekli da smo trebali na dan pregleda, dan prije i dan poslije piti antibiotik kako bi se žaštitili od mogućeg uroinfekta radi uvođenja katetera...
naravno nama to naša pedijatrica nije rekla :504:

tako da sada očekujem iznova urinfekt, koji smo eto mogli izbjeći :503:

ali dobro neću si dozvoliti da mi to umanji radost što nemamo refluks :)

Kako to izgleda u Ljubljani? Jeli vrijedno ići do tamo na cistografiju?

jerry16
14.12.2011., 23:14
Kako to izgleda u Ljubljani? Jeli vrijedno ići do tamo na cistografiju?

ja sam stvarno prezadovoljna sa svime...
klinika je nova, sva prilagođena djeci, na svakom koraku igraonice...
osoblje je vrlo ljubazno, čekali smo 15-tak minuta od naručenog termina,
samo uvlačenje katetera kojeg sam se ja najviše bojala miškica nije ni osjetila, ona je plakala zbog uzv
uglavnom sve je odrađeno vrlo profesionalno i na nivou i ni u jednom trenutku nisam požalila što smo tamo otišli...
cijena pregleda je 292 eura

za helenu sam također čula same riječi hvale, ali pošto smo u Ljubljani imali gdje spavati, a i bliže nam je to je i bio razlog zašto smo se odlučili za tamo

Mindake
16.12.2011., 10:45
Pozdrav,
evo da se i ja uključim, naime moj malac je prije mjesec dana završio u bolnici zbog visoke temp.,nalaz urina je pokazao urinoinfekt i bili smo 5 dana u bolnici (Rebro).Bebač mi je tada imao 2.5 mjeseci i naravno trebao je ići na daljnju obradu jer su sumnjali na refluks.znači mikcijska cistouretrografiju i DMSA scintigrafiju.Odbili smo mikciju zbog zaista ogromne doze zračenja(kažu da je bezazleno,no nije niti najmanje) i napravili ultrazvučnu u Uro-centru kod Dr.Batinić (sve pohvale) i ima blagi refluks na ljievom bubregu (stupanj I-II).sada je malac na terapiji Cefiximom 1x dnevno i krajem mjeseca trebamo obaviti DMSA i kontrolu urina.
Zanima me dali malom smijem davati Cranactin kapi i kakva su iskustva ukoliko ih netko koristi?
Dali netko možda ima iskustva...povlači li se taj reflux do 1. godine...ili kasnije, desi li se ponovna upala i unatoč profilaksi??

sugarfree30
16.12.2011., 11:44
ja sam stvarno prezadovoljna sa svime...
klinika je nova, sva prilagođena djeci, na svakom koraku igraonice...
osoblje je vrlo ljubazno, čekali smo 15-tak minuta od naručenog termina,
samo uvlačenje katetera kojeg sam se ja najviše bojala miškica nije ni osjetila, ona je plakala zbog uzv
uglavnom sve je odrađeno vrlo profesionalno i na nivou i ni u jednom trenutku nisam požalila što smo tamo otišli...
cijena pregleda je 292 eura

za helenu sam također čula same riječi hvale, ali pošto smo u Ljubljani imali gdje spavati, a i bliže nam je to je i bio razlog zašto smo se odlučili za tamo

super, drago mi je zbog dobrih nalaza. I nadam se da cete proci bez urinoinfekta :)
U Heleni je 1500 kn jel da? neka me netko ispravi ako je poskupilo.

Pozdrav,
evo da se i ja uključim, naime moj malac je prije mjesec dana završio u bolnici zbog visoke temp.,nalaz urina je pokazao urinoinfekt i bili smo 5 dana u bolnici (Rebro).Bebač mi je tada imao 2.5 mjeseci i naravno trebao je ići na daljnju obradu jer su sumnjali na refluks.znači mikcijska cistouretrografiju i DMSA scintigrafiju.Odbili smo mikciju zbog zaista ogromne doze zračenja(kažu da je bezazleno,no nije niti najmanje) i napravili ultrazvučnu u Uro-centru kod Dr.Batinić (sve pohvale) i ima blagi refluks na ljievom bubregu (stupanj I-II).sada je malac na terapiji Cefiximom 1x dnevno i krajem mjeseca trebamo obaviti DMSA i kontrolu urina.
Zanima me dali malom smijem davati Cranactin kapi i kakva su iskustva ukoliko ih netko koristi?
Dali netko možda ima iskustva...povlači li se taj reflux do 1. godine...ili kasnije, desi li se ponovna upala i unatoč profilaksi??

Mi smo Cranactin poceli koristiti sa 4.5 mj. i rekli su nam jednu dozu navecer. Jel vam ko preporucio kapi, nefrolog..pedijatrica?

Sto se refluxa tice, kod svakog je to individualno. Znam slucajeva di je reflux otisao kad je dijete imalo 3. godine (refuix III stupnja) a znam mamu djevojcice koja ima 8 godina i jos uvijek ima reflux II-III.
Bitno je da beba nije sklona urinoinfektu, tj. da ih ima sto je moguce manje.

Mindake
19.12.2011., 10:14
Mi smo Cranactin poceli koristiti sa 4.5 mj. i rekli su nam jednu dozu navecer. Jel vam ko preporucio kapi, nefrolog..pedijatrica?

Sto se refluxa tice, kod svakog je to individualno. Znam slucajeva di je reflux otisao kad je dijete imalo 3. godine (refuix III stupnja) a znam mamu djevojcice koja ima 8 godina i jos uvijek ima reflux II-III.
Bitno je da beba nije sklona urinoinfektu, tj. da ih ima sto je moguce manje.

Ne, čula sam za te kapi, pa sam mislila da može koristiti, u svakom slučaju ću pitati nefrolofga na idućem pregledu za par dana.
Zapravo zanimalo me kakva su iskustva s tim kapima, pomaže li?

Neksa
04.01.2012., 13:40
moja bebica je sklona urinoinf..prvi s 2,5mj..drugi sa 3mj i zadnji sa 5mj..nakon toga smo odlučili otići jednom bioenergičaru jer mi je mala doživjela užasan šok i sad je prestrašena i odlučila sam riskirati..kaj je najgore jedva sam se izborila za to da ostanem s njom jer kao nema slobodnih apartmana..a malička samo cica..ovaj bioen tvrdi da će se povući i da jako dobro prima energiju..mišljenja o tom su različita al možda se isplati probati ..daj Bože.. grozim se opet pomisli da moramo ići opet u bolnicu i da ju opet cijelu ispikaju

Vesa55
20.02.2012., 11:52
kod uroinfekcija dobro je davati echinacea sa vit.C koji djeluju na kiselost mokraće a to je bitno za E.coli. Također djeluju na podizanje imuniteta što je važno da se ne ponavljaju infekcije

Neksa
29.03.2012., 15:38
naša dr nefrolog nam je rekla da se naručimo na scintigrafiju bubrega..jel nečija beba obavila taj pregled?? moja doktorica je izričito protiv toga jer kaže da je to užasno veliko zračenje koje je u principu nepotrebno jer sve što pokaže može se pogledati i sa drugim pregledima koji ne zrače...dok je nefrolog rekla da je veće zračenje bila mikcija od ovog..nisam pametna dal da se naručim ili ne...inače sad smo 3 tj na furantoini sirupu i za sada je sve ok..kuc kuc..sljedeča kontrola je u 6mj i do tada bi trebali obaviti taj pregled..trebam savjet .. neznam šta da radim

znači mala ima 8,5mj i obostrani refluks 3 stupanj...

klarah
29.03.2012., 16:02
odi u polikliniku Helena ako si ikako možeš priuštiti, možeš sklopit povoljan ugovor s Basler osiguranjem, uglavnom dobro se raspitaj, tamo je definitivno najbolja skrb za djecu s takvim problemima. Nemam vremena u detalje, ali mi smo prezadovoljni sa svima tamo.

Neksa
30.03.2012., 08:05
otišla sam na jedan pregled kod njih i bila sam zadovoljna jer su se razmišljanja poklopila sa našom nefrologinjom u klaićevoj kaj se tiče daljnje terapije...samo kaj je dr u heleni savjetovala prekid profilakse dok je naša nefrolog rekla do daljnjeg ,ja sam isto ipak za to da i dalje troši,ne želim riskirati zbog jakog refluksa i 3 urinarca..a kaj se tiče scintigrafije samo je savjetovala da odgodimo to na par mjeseci..
bila sam zadovoljna ,ali cijena koju su mi naplatili daleko je od normalne i koliko sam skužila oni te cijene isto stavljaju tak kak kome paše...400,00kn više il manje svejedno
mislim da je to malo neprofesionalno..ne malo..puno..

janabanana
02.04.2012., 15:05
Cranactin kapi+probiotik namjenjen djeci su ok zaštita ako dijete nema urionfekte, a ima mali stupanj refluksa, kao moje dijete. Skinuli smo se nedavno sa profilakse, i da pokucam, za sada je sve ok! Pripravci ne mogu naštetiti, na prirodnoj su bazi, tako da ja osobno mislim da ih možete uzeti i na svoju ruku, samo se posavjetovati koji su probiotici najdjelotvorniji
Bacaneks, moram napomenuti da se ne slažem sa ovim tvojim komentarom o naplati, za cijenu uvijek pitaš ukoliko te zanima. Znam da su cijene kod njihovog nefrologa prvi put 400 kn pregled i 400 kn UZV, a kontrole+uzv 500 kn. Idemo tamo na preglede, a i svaki mjesec tamo odlazim na urin pa čujem i u čekaonici kad naplaćuju. Ja sad imam Basler, to se stvarno isplati (ne znam ak smijem reklamirati ;)) Tako da nisi u pravu.. ;)

Neksa
02.04.2012., 20:14
kad sam zvala bilo je rečeno kao pregled 400kn , malo sam ostala šokirana jer sam na krajju platila 800kn,upravo tako 400kn pregled i 400kn uzv..ali koji pregled?? ona je samo papire pročitala,kaj to se naplačuje 400kn?? jer recimo kuma je išla par dana prije mene i platila 400kn uzv i 250 urin tako da sam ostala šokirana,a isto je išla prvi puta.. nema veze nije mi žao,naravno bila sam puno mirnija i stvarno je prof bila pristupačna,ali kaj je je puno je to... ajd 400kn uzv,pregledala ju je,ali ovih drugih 400kn je malo too much,naravno uz sve ostalo + kaj smo u ljekarni ostavili još toliko isti taj dan... žalosno kaj je sve to toliko skupo a to su bebe i djeca..

R-winter
02.04.2012., 22:22
Znači sve za djecu bi trebalo biti jeftino ili besplatno? Ja kad idem u privatnu kliniku za sebe ili djecu spremna sam platiti za drugačiji, individualni pritup i profesionalnost. Nedavno sam pramenove i frizuru platila oko 800 HRK- kao imam puno kose pa su mi naplatili više nego što su mi rejli telefonom!? Šokirala sam se! Žena sa srednjom frizerskom školom. A kad mi vrhunski stručnjak svjetskog glasa, profesor, doktor znanosti, u krajnje profesionalnoj atmosferi dade mišljenje o bolesti moga djeteta sa svim papirima- e to bi trebalo biti jeftino ili besplatno? Mišljenje o tome da li ću ozračiti ili ne svoje dijete se ne treži na forumu nego kod vrhunskog stručnjaka. A to je neprocjenjivo.

Neksa
03.04.2012., 16:14
ne mislim se svađati samo sam htjela reći svoje mišljenje,nažalost danas je sit takva da si jako puno ljudi ne može priuštiti krenuvši samo od ljekova koje moraju kupiti jer na rcp ne vrijede..a di još k tome privatne poliklinike,a u većini slučajeva dok se naručiš za pregled u bolnici već može biti prekasno
na sreču moja malena nije toliko strašno bolesna ,htjela sam čuti drugo mišljenje,zadovoljna sam njime i daj bože da ih više ni netrebam...nije mi žao ni jedne kune za svoje dijete,ali činjenica je da je preskupo ... djeca su nam najvažnija i žalosno je što se udara na najslabije točke..

cvjeticka
07.05.2012., 20:36
Mi se borimo s refluksom evo skoro 2g. Mala (4g) je nedavno bila na DRNC prilikom cega se uspila popiskit..valjda je kateter ispao, nemam pojma sto se dogodilo. Kad su je sjeli na onu tutu nije uspila popiskit pet kapi e sad mene interesira je li pretraga uspjesno obavljena ili ce nas radi toga sad slat na mikciju? Kad sam priupitala njih kakvo je stanje s refluksom receno je da na lijevom nije nista nadjeno (ali nije sigurno) te da je na desnom velik (ne zna je li ostao 2.stupanj ili je veci)...uglavnom, da li pretraga vrijedi ako se dijete popiskilo ispod sebe a ne u tutu? Hvala... I da, ukoliko se stupanj popeo na 3. moze li ostati na profilaksi ili je operacija neizbjezna? Strah me te operacije radije bi profilaksu bar jos jednu godinu.

karibu2
17.05.2012., 12:32
Svakom tko ima djete s ovim problemom toplo preporucujem poliklinku Helena. Super strucni ljudi, a i cijene su korektne s obzirom da je privatna klinika u pitanju. Moja mala je tamo pracena dvije godine. Reflux je prosao sam od sebe, inace, pila je Furantoina antibiotik u tom razdoblju.

MARINANAUTICA
16.12.2012., 20:32
Mojoj je bebi sa 40 dana, nakon urinarne infekcije (e.coli) dijagnosticiran refluks desno III (možda i IV stupanj - čekamo scintigrafiju). Napravljena mu je mikcija pri kojoj su bebi od 6 kg injekcijom [B]uštrcali 65 ml kontrastnog sredstva. Bebi od moje prijateljice uštrcali su 50 ml sredstva na 10 kg!??Da li netko možda zna da li količina uštrcanog sredstva uteječe na rezultate mikcije??Čekamo scintigrafiju u 2. mjesecu 2013. g. (kada će se utvrditi kako bubrezi rade) a do tada mi ne preostaje ništa drugo nego nadati se da je negdje došlo do pogreške, barem u stupnju. Znam da nije iskučivo nasljedan, ali kod mene i supruga u obitelji nitko nikada nije imao problema s infekcijama, bubrezima i sl. pa smo zatečeni i šokirani.......

Neksa
17.01.2013., 17:33
evo opet mene,danas smo nakon god i pol napravili uzv kontrolu refluksa naravno u Heleni ,nalaz je pokazao da je refluks na istom stupnju-ja razocarana i zalosna i ne mogu docekati drugi tj da se javimo doktorici:'(. kaj sad to znaci,ja sam se nadala barem 2 stupnju